vlc 3.0.22-rc1 - en to am_ET translation catalogue (1197 entries)

en: VLC preferences
am_ET: የ ቪኤልሲ ምርጫዎች

en: Select "Advanced Options" to see all options.
am_ET: ይምረጡ "የ ረቀቀ ምርጫ" ሁሉንም ምርጫዎች ለማየት

en: Interface
am_ET: ገጽታዎች

en: Settings for VLC's interfaces
am_ET: የ ቪኤልሲ ገጽታዎች ማሰናጃዎች

en: Main interfaces settings
am_ET: የ ዋናው ገጽታዎች ማሰናጃዎች

en: Main interfaces
am_ET: ዋናው ገጽታዎች

en: Settings for the main interface
am_ET: ዋናውን ገጽታዎች ማሰናጃዎች

en: Control interfaces
am_ET: ገጽታ መቆጣጠሪያዎች

en: Settings for VLC's control interfaces
am_ET: የ ቪኤልሲ ገጽታዎች መቆጣጠሪያ ማሰናጃዎች

en: Hotkeys settings
am_ET: ትኩስ ቁልፍ ማሰናጃ

en: Audio
am_ET: ድምፅ

en: Audio settings
am_ET: ድምፅ ማሰናጃዎች

en: General audio settings
am_ET: ባጠቃላይ የ ድምፅ ማሰናጃዎች

en: Filters
am_ET: ማጣሪያዎች

en: Audio filters are used to process the audio stream.
am_ET: የ ድምፅ ማጣሪያ ተጠቅመዋል የ ድምፅ ሂደት ለ ማስተላለፍ

en: Output modules
am_ET: የ ውጤት ክፍሎች

en: General settings for audio output modules.
am_ET: ባጠቃላይ የ ድምፅ ውጤት ክፍሎች ማሰናጃዎች

en: Miscellaneous
am_ET: የተለያዩ

en: Miscellaneous audio settings and modules.
am_ET: የ ተለያዩ ይ ድምፅ ማሰናጃዎች እና ክፍሎች

en: Video
am_ET: ቪዲዮ

en: Video settings
am_ET: ቪዲዮ ማሰናጃዎች

en: General video settings
am_ET: ባጠቃላይ የ ቪዲዮ ማሰናጃዎች

en: Subtitles / OSD
am_ET: ንዑስ እርእስቶች / OSD

en: Splitters
am_ET: መክፈያዎች

en: Input / Codecs
am_ET: ማስገቢያ / Codecs

en: Access modules
am_ET: መድረሻ ክፍሎች

en: Stream filters
am_ET: የ ማስተላለፊያ ማጣሪያዎች

en: Video codecs
am_ET: የ ቪዲዮ codecs

en: Audio codecs
am_ET: የ ድምፅ codecs

en: Subtitle codecs
am_ET: የ ንዑስ እርእስት codecs

en: General input settings. Use with care...
am_ET: ባጠቃላይ ማስገቢያ ማሰናጃ በጥንቃቄ ይጠቀሙ...

en: Stream output
am_ET: ውጤት ማስተላለፊያ

en: General stream output settings
am_ET: ባጠቃላይ  ውጤት ማስተላለፊያ ማሰናጃዎች

en: Access output
am_ET: የ ውጤት መድረሻ

en: Playlist
am_ET: የ ማጫወቻ ዝርዝር

en: General playlist behaviour
am_ET: ባጠቃላይ የ ማጫወቻ ዝርዝር

en: Services discovery
am_ET: ግልጋሎቶች ማግኛ

en: Advanced
am_ET: የ ረቀቀ

en: Advanced settings. Use with care...
am_ET: የ ረቀቀ ማሰናጃ በጥንቃቄ ይጠቀሙ...

en: Advanced settings
am_ET: የ ረቀቀ ማሰናጃ

en: &Open File...
am_ET: &ፋይል መክፈቻ...

en: &Advanced Open...
am_ET: የ &ረቀቀ መክፈቻ...

en: Open D&irectory...
am_ET: ዳ&ይሬክቶሪ መክፈቻ...

en: Open &Folder...
am_ET: ፎልደር &መክፈቻ...

en: Select one or more files to open
am_ET: ለ መክፈት አንድ ወይንም ከዚያ በላይ ፋይሎች ይምረጡ

en: Select Directory
am_ET: ዳይረክቶሪ ይምረጡ

en: Select Folder
am_ET: ፎልደር ይምረጡ

en: Media &Information
am_ET: ብዙሀን መገናኛ & መረጃዎች

en: &Codec Information
am_ET: &Codec መረጃ

en: &Messages
am_ET: &መልእክቶች

en: Jump to Specific &Time
am_ET: መዝለያ ወደ ተወሰነ &ሰአት

en: Custom &Bookmarks
am_ET: ማስተካከያ &እልባቶች

en: &VLM Configuration
am_ET: &VLM ማዋቀሪያ

en: &About
am_ET: &ስለ

en: Play
am_ET: ማጫወቻ

en: Remove Selected
am_ET: የተመረጠውን ማስወገጃ

en: Information...
am_ET: መረጃ...

en: Create Directory...
am_ET: ዳይሬክቶሪ መፍጠሪያ...

en: Create Folder...
am_ET: ፎልደር መፍጠሪያ...

en: Rename Directory...
am_ET: ዳይሬክቶሪ እንደ ገና መሰየሚያ...

en: Rename Folder...
am_ET: ፎልደር እንደ ገና መሰየሚያ...

en: Show Containing Directory...
am_ET: የያዘውን ዳይሬክቶሪው ማሳያ

en: Show Containing Folder...
am_ET: ማሳያ የያዘውን ፎልደር...

en: Stream...
am_ET: ማስተላለፊያ...

en: Save...
am_ET: ማስቀመጫ...

en: Repeat All
am_ET: ሁሉንም መድገሚያ

en: Repeat One
am_ET: አንዴ መድገሚያ

en: Random
am_ET: በ ነሲብ

en: Random Off
am_ET: በ ነሲብ ማጥፊያ

en: Add to Playlist
am_ET: ወደ ማጫወቻ ዝርዝር መጨመሪያ

en: Add File...
am_ET: ፋይል መጨመሪያ...

en: Add Directory...
am_ET: ዳይሬክቶሪ መጨመሪያ...

en: Add Folder...
am_ET: ፎልደር መጨመሪያ...

en: Save Playlist to &File...
am_ET: የ ማጫወቻ ዝርዝር ወደ &ፋይል ማስቀመጫ...

en: Search
am_ET: መፈለጊያ

en: Waves
am_ET: ማእበል

en: Audio filtering failed
am_ET: ድምጽ ማጣራት አልተቻለም

en: The maximum number of filters (%u) was reached.
am_ET: ከፍተኛው የ ማጣሪያ ቁጥር (%u) ላይ ደርሷል

en: Disable
am_ET: ማሰናከያ

en: Scope
am_ET: ክልል

en: Audio filters
am_ET: የ ድምፅ ማጣሪያዎች

en: Replay gain
am_ET: እንደገና ማጫወቻ

en: Stereo audio mode
am_ET: በ ስቴሪዮ ድምፅ ዘዴ

en: Mono
am_ET: ነጠላ

en: Original
am_ET: ዋናው

en: Dolby Surround
am_ET: ዶልቢ የተከበበ

en: Stereo
am_ET: ስቴሪዮ

en: Left
am_ET: በ ግራ

en: Right
am_ET: በ ቀኝ

en: Reverse stereo
am_ET: የ ስቴሪዮ ግልባጭ

en: Headphones
am_ET: በ ጆሮ ማድመጫ

en: Automatic
am_ET: ራሱ በራሱ

en: float
am_ET: ማንሳፈፊያ

en: string
am_ET: ሐረግ

en: (default enabled)
am_ET:  (ነባር ተችሏል)

en: (default disabled)
am_ET:  (ነባር ተሰናክሏል)

en: Note:
am_ET: ማስታወሻ:

en: VLC version %s (%s)
am_ET: የ ቪኤልሲ እትም %s (%s)

en: Compiled by %s on %s (%s)
am_ET: የተዘጋጀው በ %s በ %s (%s)

en: Compiler: %s
am_ET: አዘጋጁ: %s

en: 
    Press the RETURN key to continue...
am_ET: 
    ይጫኑ ማስገቢያውን ለ መቀጠል...

en: Unknown error
am_ET: ያልታወቀ ስህተት

en: Bookmark %i
am_ET: እልባት %i

en: No description for this codec
am_ET: ለዚህ codec ምንም መግለጫ የለም

en: Codec not supported
am_ET: ይህ Codec የተደገፈ አይደለም

en: Unidentified codec
am_ET: ያልታወቀ codec

en: VLC could not open the %s module.
am_ET: ቪኤልሲ መክፈት አልቻለም "%s

en: Track
am_ET: ተረኛ

en: Program
am_ET: ፕሮግራም

en: Stream %d
am_ET: ማስተላለፊያ %d

en: Scrambled
am_ET: ተቀላቅሏል

en: Yes
am_ET: አዎ

en: Closed captions %u
am_ET: የተዘጉ መግለጫዎች %u

en: Original ID
am_ET: ዋናው ID

en: Language
am_ET: ቋንቋ

en: Description
am_ET: መግለጫ

en: %u kb/s
am_ET: %u ኪቢ/ሰ

en: Type
am_ET: አይነት

en: Channels
am_ET: ጣቢያዎች

en: Sample rate
am_ET: የ ናሙና መጠን

en: Bits per sample
am_ET: ቢትስ በ ናሙና

en: Track replay gain
am_ET: ተረኛ እንደገና ማጫወቻ

en: Album replay gain
am_ET: አልበም እንደገና ማጫወቻ

en: Video resolution
am_ET: የ ቪዲዮ ሪዞሊሽን

en: Frame rate
am_ET: የ ክፈፍ መጠን

en: Top left
am_ET: ከ ላይ በ ግራ በኩል

en: Left top
am_ET: ከ ላይ በ ግራ በኩል

en: Right bottom
am_ET: ከ ታች በ ቀኝ በኩል

en: Top right
am_ET: ከ ላይ በ ቀኝ በኩል

en: Bottom left
am_ET: ከ ታች በ ግራ በኩል

en: Bottom right
am_ET: ከ ታች በ ቀኝ በኩል

en: Left bottom
am_ET: ከ ታች በ ግራ በኩል

en: Right top
am_ET: ከ ላይ በ ቀኝ በኩል

en: Orientation
am_ET: አቅጣጫ

en: Undefined
am_ET: ያልተገለጸ

en: Linear
am_ET: ቀጥተኛ

en: Color space
am_ET: የ ቀለም ቦታ

en: %s Range
am_ET: %s መጠን

en: Full
am_ET: ሙሉ

en: Center
am_ET: መሀከል

en: Top Left
am_ET: ከ ላይ በ ግራ በኩል

en: Top Center
am_ET: ከ ላይ መሀከል

en: Bottom Left
am_ET: ከ ታች በ ግራ በኩል

en: Bottom Center
am_ET: ከ ታች መሀከል

en: Rectangular
am_ET: አራት ማእዘን

[ctx: ViewPoint]
en: Field of view
am_ET: የ መመልከቻ ሜዳ

en: Primary R
am_ET: ቀዳሚ ቀ

en: Primary G
am_ET: ቀዳሚ አ

en: Primary B
am_ET: ቀዳሚ ሰ

en: White point
am_ET: ነጭ ነጥብ

en: Subtitle
am_ET: ንዑስ አርእስት

en: Volume %ld%%
am_ET: መጠን %ld%%

en: Your input can't be opened
am_ET: እርስዎ ያስገቡትን መክፈት አልተቻለም

en: Title
am_ET: አርእስት

en: Artist
am_ET: ከያኒው

en: Copyright
am_ET: የ ቅጂ መብት

en: Album
am_ET: አልበም

en: Track number
am_ET: ተረኛ ቁጥር

en: Rating
am_ET: መመጠኛ

en: Date
am_ET: ቀን

en: Setting
am_ET: ማሰናጃ

en: Now Playing
am_ET: አሁን የሚጫወተው

en: Publisher
am_ET: አታሚው

en: Artwork URL
am_ET: የ ኪነት ስራ URL

en: Track ID
am_ET: ተረኛ መለያ

en: Number of Tracks
am_ET: የ ተረኛ ቁጥር

en: Director
am_ET: ዳይሬክቶር

en: Episode
am_ET: ትእይንት

en: Show Name
am_ET: የ ትእይንቱ ስም

en: Actors
am_ET: ከያኒዎች

en: Album Artist
am_ET: የ ከያኒው አልበም

en: Disc number
am_ET: የ ዲስክ ቁጥር

en: Bookmark
am_ET: እልባት

en: Programs
am_ET: ፕሮግራሞች

en: Chapter
am_ET: ምእራፍ

en: Video Track
am_ET: የ ቪዲዮ ተረኛ

en: Audio Track
am_ET: የ ድምጽ ተረኛ

en: Subtitle Track
am_ET: የ ተረኛ ንዑስ አርእስት

en: Next title
am_ET: የሚቀጥለው አርእስት

en: Previous title
am_ET: ቀደም ያለው አርእስት

en: Menu title
am_ET: ዝርዝር አርእስት

en: Menu popup
am_ET: ብቅ ባይ ዝርዝር

en: Title %i%s
am_ET: አርእስት %i%s

en: Chapter %i
am_ET: ምእራፍ %i

en: Next chapter
am_ET: የሚቀጥለው ምእራፍ

en: Previous chapter
am_ET: ቀደም ያለው ምእራፍ

en: Media: %s
am_ET: መገናኛ: %s

en: Add Interface
am_ET: ገጽታ መጨመሪያ

en: Web
am_ET: ዌብ

note: xgettext: Translate "C" to the language code: "fr", "en_GB", "nl", "ru"...
en: C
am_ET: am_ET

en: Zoom
am_ET: ማሳያ

en: 1:4 Quarter
am_ET: 1:4 ንዑስ

en: 1:2 Half
am_ET: 1:2 ግማሽ

en: 1:1 Original
am_ET: 1:1 ዋናው

en: 2:1 Double
am_ET: 2:1 ድርብ

en: Default stream
am_ET: ነባር ማስተላለፊያ

en: Color messages
am_ET: የ ቀለም መልእክቶች

en: Show advanced options
am_ET: የ ረቀቀ ምርጫ ማሳያ

en: Audio output module
am_ET: የ ድምጽ ውጤት ክፍል

en: Enable audio
am_ET: ድምፅ ማስቻያ

en: Music
am_ET: ሙዚቃ

en: Communication
am_ET: ግንኙነቶች

en: Game
am_ET: ጨዋታ

en: Notification
am_ET: ማስታወቂያዎች

en: Animation
am_ET: እንቅስቃሴዎች

en: Test
am_ET: መሞከሪያ

en: Audio gain
am_ET: ድምፅ ማግኛ

en: Audio output volume step
am_ET: የ ድምፅ ውጤት መጠን ደረጃ

en: Remember the audio volume
am_ET: የ ድምፁን መጠን አስታውስ

en: Auto
am_ET: በራሱ

en: On
am_ET: ማብሪያ

en: Off
am_ET: ማጥፊያ

en: Stereo audio output mode
am_ET: የ ስቴሪዮ ድምፅ ውጤት ዘዴ

en: Unset
am_ET: ማጥፊያ

en: None
am_ET: ምንም

en: Video output module
am_ET: የ  ቪዲዮ ውጤት ክፍል

en: Enable video
am_ET: ቪዲዮ ማስቻያ

en: Video width
am_ET: የ ቪዲዮ ስፋት

en: Video height
am_ET: የ ቪዲዮ እርዝመት

en: Video title
am_ET: የ ቪዲዮ አርእስት

en: Video alignment
am_ET: የ ቪዲዮ ማሰለፊያ

en: Top
am_ET: ከ ላይ

en: Bottom
am_ET: ከ ታች

en: Top-Left
am_ET: ከ ላይ-በ ግራ በኩል

en: Top-Right
am_ET: ከ ላይ-በ ቀኝ በኩል

en: Bottom-Left
am_ET: ከ ታች-በ ግራ በኩል

en: Bottom-Right
am_ET: ከ ታች-በ ቀኝ በኩል

en: Zoom video
am_ET: ቪዲዮ ማሳያ

en: Grayscale video output
am_ET: ግራጫማ የ ቪዲዮ ውጤት

en: Embedded video
am_ET: የ ተጣበቀ ቪዲዮ

en: Fullscreen video output
am_ET: ቪዲዮ በ ሙሉ መመልከቻ ዘዴ

en: Start video in fullscreen mode
am_ET: ቪዲዮ በ ሙሉ መመልከቻ ዘዴ ማስጀመሪያ

en: Always on top
am_ET: ሁልጊዜ ከ ላይ በኩል

en: Enable wallpaper mode
am_ET: የ ግድግዳ ወረቀት ዘዴ ማስቻያ

en: Show media title on video
am_ET: የ መገናኛ አርእስት በ ቪዲዮ ላይ ማሳያ

en: Show video title for x milliseconds
am_ET: የ ቪዲዮ አርእስት ለ x ሚሊ ሰከንድ ማሳያ

en: Position of video title
am_ET: የ ቪዲዮ አርእስት ቦታ

en: Discard
am_ET: ማስወገጃ

en: Blend
am_ET: ማዋሀጃ

en: Film NTSC (IVTC)
am_ET: ፊልም NTSC (IVTC)

en: Disable screensaver
am_ET: መመልከቻ ማዳኛ ማሰናከያ

en: Window decorations
am_ET: መስኮት ማስጌጫ

en: Video splitter module
am_ET: የ ቪዲዮ መክፈያ ክፍል

en: Video filter module
am_ET: የ ቪዲዮ ማጣሪያ ክፍል

en: Display video snapshot preview
am_ET: የ ቪዲዮ መመልከቻ ፎቶ ማንሻ ቅድመ እይታ

en: Video snapshot width
am_ET: የ ቪዲዮ መመልከቻ ፎቶ ማንሻ ስፋት

en: Video snapshot height
am_ET: የ ቪዲዮ መመልከቻ ፎቶ ማንሻ እርዝመት

en: Video cropping
am_ET: ቪዲዮ መከርከሚያ

en: Source aspect ratio
am_ET: የ ምንጭ ማነፃፀሪያ መጠን

en: Video Auto Scaling
am_ET: ቪዲዮ በራሱ መመጠኛ

en: Video scaling factor
am_ET: የ ቪዲዮ መመጠኛ

en: Skip frames
am_ET: ክፈፎች መዝለያ

en: Mouse events
am_ET: የ አይጥ ሁኔታዎች

en: Default
am_ET: ነባር

en: Enable
am_ET: ማስቻያ

en: Audio track
am_ET: የ ድምጽ ተረኛ

en: Subtitle track
am_ET: የ ተረኛ ንዑስ አርእስት

en: Audio language
am_ET: የ ድምፅ ቋንቋ

en: Subtitle language
am_ET: የ ንዑስ አርእስት ቋንቋ

en: Menu language
am_ET: የ ዝርዝር ቋንቋ

en: Preferred video resolution
am_ET: የተመረጠው የ ቪዲዮ ሪዞሊሽን

en: Best available
am_ET: ዝግጁ የሆነ

en: Full HD (1080p)
am_ET: ሙሉ HD (1080p)

en: Start time
am_ET: ማስጀመሪያ ሰአት

en: Stop time
am_ET: ማስቆሚያ ሰአት

en: Run time
am_ET: ማስኬጃ ጊዜ

en: Fast seek
am_ET: በፍጥነት መፈለጊያ

en: Playback speed
am_ET: በድጋሚ ማጫወቻ ፍጥነት

en: Input list
am_ET: ማስገቢያ ዝርዝር

en: Force subtitle position
am_ET: የ ንዑስ አርእስት ቦታ ማስገደጃ

en: Subtitles text scaling factor
am_ET: የ ንዑስ አርእስት ጽሁፍ መመጠኛ

en: Enable sub-pictures
am_ET: ንዑስ-ስእሎች ማስቻያ

en: On Screen Display
am_ET: በ መመልከቻው ላይ ማሳያ

en: Subpictures source module
am_ET: የ ንዑስ ስእሎች ክፍል ምንጭ ማስቻያ

en: Autodetect subtitle files
am_ET: በራሱ የ ንዑስ አርእስት ፋይል መፈለጊያ

en: Use subtitle file
am_ET: የ ንዑስ አርእስት ፋይል

en: DVD device
am_ET: የ ዲቪዲ አካል

en: VCD device
am_ET: የ ቪሲዲ አካል

en: Audio CD device
am_ET: የ ድምፅ ሲዲ አካል

en: This is the default DVD device to use.
am_ET: ይህ ነባር የ ቪዲዮ ማጫወቻ አካል ነው

en: This is the default VCD device to use.
am_ET: ይህ ነባር የ ቪሲዲ ማጫወቻ አካል ነው

en: This is the default Audio CD device to use.
am_ET: ይህ ነባር የ ሲዲ ማጫወቻ አካል ነው

en: Display while streaming
am_ET: በሚተላለፍ ጊዜ ማሳያ

en: Enable video stream output
am_ET: የ ቪዲዮ ውጤት ማስተላለፊያ ማስቻያ

en: Enable audio stream output
am_ET: የ ድምፅ ውጤት ማስተላለፊያ ማስቻያ

en: Adjust VLC priority
am_ET: የ ቪኤልሲ ቅድሚያ ማሰናጃ

en: Automatically preparse items
am_ET: ራሱ በራሱ እቃዎች ማሰናጃ

en: Collapse
am_ET: ማሳነሻ

en: Expand
am_ET: ማስፊያ

en: Show hidden files
am_ET: የ ተደበቁ ፋይሎች ማሳያ

en: Play files randomly forever
am_ET: ፋይሎችን ለ ሁልጊዜ ማጫወቻ

en: Repeat all
am_ET: ሁሉንም መድገሚያ

en: Repeat current item
am_ET: የ አሁኑን እቃ መድገሚያ

en: Play and stop
am_ET: ማጫወቻ እና ማስቆሚያ

en: Play and exit
am_ET: ማጫወቻ እና መውጫ

en: Play and pause
am_ET: ማጫወቻ እና ማስቆሚያ

en: Auto start
am_ET: በራሱ ማስጀመሪያ

en: Display playlist tree
am_ET: የ ማጫወቻ ዝርዝር በ ዛፍ ማስያ

en: Ignore
am_ET: መተው

en: Volume control
am_ET: መጠን መቆጣጠሪያ

en: Position control
am_ET: ቦታ መቆጣጠሪያ

en: Fullscreen
am_ET: በ ሙሉ መመልከቻው

en: Exit fullscreen
am_ET: ከ ሙሉ መመልከቻው መውጫ

en: Play/Pause
am_ET: ማጫወቻ/ማስቆሚያ

en: Pause only
am_ET: ማስቆሚያ ብቻ

en: Play only
am_ET: ማጫወቻ ብቻ

en: Faster
am_ET: በፍጥነት

en: Slower
am_ET: በዝግታ

en: Normal rate
am_ET: በመደበኛ መጠን

en: Faster (fine)
am_ET: በፍጥነት (ጥሩ)

en: Slower (fine)
am_ET: በዝግታ (ጥሩ)

en: Next
am_ET: ይቀጥሉ

en: Previous
am_ET: ቀደም ያለው

en: Stop
am_ET: ማስቆሚያ

en: Position
am_ET: ቦታ

en: Short backwards jump
am_ET: በ አጭሩ ወደ ኋላ መዝለያ

en: Medium backwards jump
am_ET: በ መካከለኛ ወደ ኋላ መዝለያ

en: Long backwards jump
am_ET: በ ረጅሙ ወደ ኋላ መዝለያ

en: Very short forward jump
am_ET: በጣም በ አጭሩ ወደ ፊት መዝለያ

en: Short forward jump
am_ET: በ አጭሩ ወደ ፊት መዝለያ

en: Medium forward jump
am_ET: በ መካከለኛ ወደ ፊት መዝለያ

en: Long forward jump
am_ET: በ ረጅሙ ወደ ፊት መዝለያ

en: Next frame
am_ET: የሚቀጥለው ክፈፍ

en: Short jump length
am_ET: አጭር እርዝመት መዝለያ

en: Short jump length, in seconds.
am_ET: አጭር እርዝመት መዝለያ በ ሰከንዶች

en: Quit
am_ET: ማጥፊያ

en: Navigate up
am_ET: ወደ ላይ መቃኛ

en: Navigate down
am_ET: ወደ ታች መቃኛ

en: Navigate left
am_ET: ወደ ግራ መቃኛ

en: Navigate right
am_ET: ወደ ቀኝ መቃኛ

en: Activate
am_ET: ማስነሻ

en: Go to the DVD menu
am_ET: ወደ ዲቪዲ ዝርዝር መሄጃ

en: Select next DVD title
am_ET: የሚቀጥለውን የ ዲቪዲ አርእስት ይምረጡ

en: Select prev DVD chapter
am_ET: ቀደም ያለውን የ ዲቪዲ አርእስት ይምረጡ

en: Select next DVD chapter
am_ET: የሚቀጥለውን የ ዲቪዲ ምእራፍ ይምረጡ

en: Volume up
am_ET: መጠን መጨመሪያ

en: Volume down
am_ET: መጠን መቀነሻ

en: Mute
am_ET: መቀነሻ

en: Subtitle position up
am_ET: የ ንዑስ አርእድት ቦታ ወደ ላይ

en: Subtitle position down
am_ET: የ ንዑስ አርእድት ቦታ ወደ ታች

en: Audio delay up
am_ET: የ ድምፅ ማዘግያ ወደ ላይ

en: Audio delay down
am_ET: የ ድምፅ ማዘግያ ወደ ታች

en: Play playlist bookmark 1
am_ET: የ ማጫወቻ ዝርዝር እልባት 1 ማጫወቻ

en: Play playlist bookmark 2
am_ET: የ ማጫወቻ ዝርዝር እልባት 2 ማጫወቻ

en: Play playlist bookmark 3
am_ET: የ ማጫወቻ ዝርዝር እልባት 3 ማጫወቻ

en: Play playlist bookmark 4
am_ET: የ ማጫወቻ ዝርዝር እልባት 4 ማጫወቻ

en: Play playlist bookmark 5
am_ET: የ ማጫወቻ ዝርዝር እልባት 5 ማጫወቻ

en: Play playlist bookmark 6
am_ET: የ ማጫወቻ ዝርዝር እልባት 6 ማጫወቻ

en: Play playlist bookmark 7
am_ET: የ ማጫወቻ ዝርዝር እልባት 7 ማጫወቻ

en: Play playlist bookmark 8
am_ET: የ ማጫወቻ ዝርዝር እልባት 8 ማጫወቻ

en: Play playlist bookmark 9
am_ET: የ ማጫወቻ ዝርዝር እልባት 9 ማጫወቻ

en: Play playlist bookmark 10
am_ET: የ ማጫወቻ ዝርዝር እልባት 10 ማጫወቻ

en: Set playlist bookmark 1
am_ET: የ ማጫወቻ ዝርዝር እልባት 1 ማሰናጃ

en: Set playlist bookmark 2
am_ET: የ ማጫወቻ ዝርዝር እልባት 2 ማሰናጃ

en: Set playlist bookmark 3
am_ET: የ ማጫወቻ ዝርዝር እልባት 3 ማሰናጃ

en: Set playlist bookmark 4
am_ET: የ ማጫወቻ ዝርዝር እልባት 4 ማሰናጃ

en: Set playlist bookmark 5
am_ET: የ ማጫወቻ ዝርዝር እልባት 5 ማሰናጃ

en: Set playlist bookmark 6
am_ET: የ ማጫወቻ ዝርዝር እልባት 6 ማሰናጃ

en: Set playlist bookmark 7
am_ET: የ ማጫወቻ ዝርዝር እልባት 7 ማሰናጃ

en: Set playlist bookmark 8
am_ET: የ ማጫወቻ ዝርዝር እልባት 8 ማሰናጃ

en: Set playlist bookmark 9
am_ET: የ ማጫወቻ ዝርዝር እልባት 9 ማሰናጃ

en: Set playlist bookmark 10
am_ET: የ ማጫወቻ ዝርዝር እልባት 10ማሰናጃ

en: Clear the playlist
am_ET: የ ማጫወቻ ዝርዝር ማጽጃ

en: Playlist bookmark 1
am_ET: የ ማጫወቻ ዝርዝር እልባት 1

en: Playlist bookmark 2
am_ET: የ ማጫወቻ ዝርዝር እልባት 2

en: Playlist bookmark 3
am_ET: የ ማጫወቻ ዝርዝር እልባት 3

en: Playlist bookmark 4
am_ET: የ ማጫወቻ ዝርዝር እልባት 4

en: Playlist bookmark 5
am_ET: የ ማጫወቻ ዝርዝር እልባት 5

en: Playlist bookmark 6
am_ET: የ ማጫወቻ ዝርዝር እልባት 6

en: Playlist bookmark 7
am_ET: የ ማጫወቻ ዝርዝር እልባት 7

en: Playlist bookmark 8
am_ET: የ ማጫወቻ ዝርዝር እልባት 8

en: Playlist bookmark 9
am_ET: የ ማጫወቻ ዝርዝር እልባት 9

en: Playlist bookmark 10
am_ET: የ ማጫወቻ ዝርዝር እልባት 10

en: Toggle subtitles
am_ET: ንዑስ እርእስቶች መቀያየሪያ

en: Toggle autoscaling
am_ET: በራሱ መመጠኛ መቀያየሪያ

en: Context menu
am_ET: የ አገባብ ዝርዝሮች

en: Take video snapshot
am_ET: የ ቪዲዮ መመልከቻ ፎቶ ማንሻ

en: Record
am_ET: መቅረጫ

en: Snapshot
am_ET: የ መመልከቻ ፎቶ

en: Subpictures
am_ET: ንዑስ ስእል

en: Subtitles
am_ET: ንዑስ እርእስቶች

en: Track settings
am_ET: ተረኛ ማሰናጃ

en: Playback control
am_ET: በድጋሚ ማጫወቻ መቆጣጠሪያ

en: Default devices
am_ET: ነባር አካሎች

en: Network settings
am_ET: ኔትዎርክ ማሰናጃዎች

en: Input
am_ET: ማስገቢያ

en: Special modules
am_ET: የ ተለዩ ክፍሎች

en: Plugins
am_ET: ተሰኪዎች

en: Performance options
am_ET: የ አፈጻጸም ምርጫ

en: Jump sizes
am_ET: የ መዝለያ መጠን

en: core program
am_ET: ዋናው ፕሮግራም

en: Backspace
am_ET: የ ኋሊት ደምሳሽ

en: Brightness Down
am_ET: ብርሁነት መቀነሻ

en: Brightness Up
am_ET: ብርሁነት መጨመሪያ

en: Browser Back
am_ET: ወደ ኋላ መቃኛ

en: Browser Favorites
am_ET: የምወዳቸውን መቃኛ

en: Browser Forward
am_ET: ወደ ፊት መቃኛ

en: Browser Home
am_ET: ቤት መቃኛ

en: Browser Refresh
am_ET: መቃኛውን ማነቃቂያ

en: Browser Search
am_ET: ፍለጋውን ማነቃቂያ

en: Browser Stop
am_ET: ፍለጋውን ማስቆሚያ

en: Delete
am_ET: ማጥፊያ

en: Down
am_ET: ወደ ታች

en: End
am_ET: መጨረሻ

en: Enter
am_ET: ማስገቢያ

en: Home
am_ET: ቤት

en: Insert
am_ET: ማስገቢያ

en: Media Audio Track
am_ET: መገናኛ የ ድምጽ ተረኛ

en: Media Forward
am_ET: መገናኛ ወደ ፊት

en: Media Menu
am_ET: መገናኛ ዝርዝር

en: Media Next Frame
am_ET: መገናኛ የሚቀጥለው ክፈፍ

en: Media Next Track
am_ET: መገናኛ የሚቀጥለው ተረኛ

en: Media Play Pause
am_ET: መገናኛ ማጫወቻ/ማስቆሚያ

en: Media Prev Frame
am_ET: መገናኛ ያለፈው ክፈፍ

en: Media Prev Track
am_ET: መገናኛ ያለፈው ተረኛ

en: Media Record
am_ET: መገናኛ መቅረጫ

en: Media Repeat
am_ET: መገናኛ መድገሚያ

en: Media Rewind
am_ET: መገናኛ እንደ ገና ማጠንጠኛ

en: Media Select
am_ET: መገናኛ ይምረጡ

en: Media Shuffle
am_ET: መገናኛ መበወዣ

en: Media Stop
am_ET: መገናኛ ማስቆሚያ

en: Media Subtitle
am_ET: የ መገናኛ ንዑስ አርእስት

en: Media Time
am_ET: የ መገናኛ ጊዜ

en: Media View
am_ET: መገናኛ መመልከቻ

en: Menu
am_ET: ዝርዝር

en: Mouse Wheel Down
am_ET: የ አይጥ ጎማ ወደ ታች

en: Mouse Wheel Left
am_ET: የ አይጥ ጎማ ወደ ግራ

en: Mouse Wheel Right
am_ET: የ አይጥ ጎማ ወደ ቀኝ

en: Mouse Wheel Up
am_ET: የ አይጥ ጎማ ወደ ላይ

en: Page Down
am_ET: ገጽ ወደ ታች

en: Page Up
am_ET: ገጽ ወደ ላይ

en: Pause
am_ET: ማስቆሚያ

en: Print
am_ET: ማተሚያ

en: Space
am_ET: ክፍተት

en: Up
am_ET: ወደ ላይ

en: Volume Down
am_ET: መጠን መቀነሻ

en: Volume Mute
am_ET: መጠን በጣም መቀነሻ

en: Volume Up
am_ET: መጠን መጨመሪያ

en: Zoom In
am_ET:  በቅርብ ማሳያ

en: Zoom Out
am_ET: በርቀት ማሳያ

en: Command+
am_ET: ትእዛዝ+

en: %.1f GiB
am_ET: %.1f ጊባ

en: %.1f MiB
am_ET: %.1f ሜባ

en: %.1f KiB
am_ET: %.1f ኪባ

en: %<PRIu64> B
am_ET: %<PRIu64> ባ

en: Saving file failed
am_ET: ፋይሉን ማስቀመጥ አልተቻለም

en: Failed to open "%s" for writing
am_ET: ለ መጻፍ "%s" መክፈት አልተቻለም

en: Cancel
am_ET: መሰረዣ

en: %s
    Downloading... %s/%s %.1f%% done
am_ET: %s
    በ ማውረድ ላይ... %s/%s %.1f%% ጨርሷል

en: File could not be verified
am_ET: ፋይሉን ማረጋገጥ አልተቻለም

en: Invalid signature
am_ET: ዋጋ የሌለው ፊርማ

en: File not verifiable
am_ET: ፋይሉን የሚታወቅ አይደለም

en: File corrupted
am_ET: የ ተበላሸ ፋይል

en: Install
am_ET: መግጠሚያ

en: Media Library
am_ET: የ መገናኛ መጻህፍት ቤት

en: Afar
am_ET: አፋር

en: Abkhazian
am_ET: አብካሀዚያን

en: Afrikaans
am_ET: አፍሪካንስ

en: Albanian
am_ET: አልባኒያን

en: Amharic
am_ET: አማርኛ

en: Arabic
am_ET: አረቢክ

en: Armenian
am_ET: አርሜኒያን

en: Assamese
am_ET: አሳማሴ

en: Avestan
am_ET: አቬስታን

en: Aymara
am_ET: አይማራ

en: Azerbaijani
am_ET: አዘርባጃኒ

en: Bashkir
am_ET: ባሽኪር

en: Basque
am_ET: ባስክ

en: Belarusian
am_ET: ቤላሩሲያን

en: Bengali
am_ET: ቤንጋሊ

en: Bihari
am_ET: ቢሀሪ

en: Bislama
am_ET: ቢስላማ

en: Bosnian
am_ET: ቦስኒያን

en: Breton
am_ET: ብሬቶን

en: Bulgarian
am_ET: ቡልጋሪያ

en: Burmese
am_ET: ቡርሜሴ

en: Catalan
am_ET: ካታላን

en: Chamorro
am_ET: ቻሞሮ

en: Chechen
am_ET: ቼቼን

en: Chinese
am_ET: ቻይኒስ

en: Church Slavic
am_ET: ቸርች ስላቪክ

en: Chuvash
am_ET: ቹቫሽ

en: Cornish
am_ET: ኮርኒሽ

en: Corsican
am_ET: ኮርሲካን

en: Czech
am_ET: ቼክ

en: Danish
am_ET: ዳኒሽ

en: Dutch
am_ET: ደች

en: Dzongkha
am_ET: ዲዞንግካ

en: English
am_ET: ኢንግሊሽ

en: Esperanto
am_ET: ኤስፔራንቶ

en: Estonian
am_ET: ኤስቶኒያ

en: Faroese
am_ET: ፋሮሴ

en: Fijian
am_ET: ፊጂያን

en: Finnish
am_ET: ፊኒሽ

en: French
am_ET: ፍሬንች

en: Frisian
am_ET: ፍሪሺያን

en: Georgian
am_ET: ጆርጂያን

en: German
am_ET: ጀርመን

en: Gaelic (Scots)
am_ET: ጋኤሊክ (ስኮትስ)

en: Irish
am_ET: አይሪሽ

en: Gallegan
am_ET: ጋሌጋን

en: Manx
am_ET: ማንክ

en: Greek, Modern
am_ET: ግሪክ ዘመናዊ

en: Guarani
am_ET: ጉአራኒ

en: Gujarati
am_ET: ጉጃራቲ

en: Hebrew
am_ET: ሂብሩ

en: Herero
am_ET: ሄሮሮ

en: Hindi
am_ET: ሂንዲ

en: Hiri Motu
am_ET: ሂሪ ሞቱ

en: Hungarian
am_ET: ሀንጋሪያን

en: Icelandic
am_ET: አይስላንዲክ

en: Inuktitut
am_ET: ኢኑክቲቱት

en: Interlingue
am_ET: ኢንተርሊንግ

en: Interlingua
am_ET: ኢንተርሊንጉአ

en: Indonesian
am_ET: ኢንዶኔሺያን

en: Inupiaq
am_ET: ኢኒፒአቅ

en: Italian
am_ET: ኢታሊያን

en: Javanese
am_ET: ጃቫኔሴ

en: Japanese
am_ET: ጃፓኔሴ

en: Greenlandic, Kalaallisut
am_ET: ግሪንላንዲክ ካላአሊሱት

en: Kannada
am_ET: ካናዳ

en: Kashmiri
am_ET: ካሽሚር

en: Kazakh
am_ET: ካዛክ

en: Khmer
am_ET: ከህሜር

en: Kikuyu
am_ET: ኪኩዩ

en: Kinyarwanda
am_ET: ኪንያርዋንዳ

en: Kirghiz
am_ET: ኪርጊዝ

en: Komi
am_ET: ኮሚ

en: Korean
am_ET: ኮሪያን

en: Kuanyama
am_ET: ኩአንያማ

en: Kurdish
am_ET: ኩርዲሽ

en: Lao
am_ET: ላኦ

en: Latin
am_ET: ላቲን

en: Latvian
am_ET: ላትቪያን

en: Lingala
am_ET: ሊንጋላ

en: Lithuanian
am_ET: ሊቱአኒያን

en: Letzeburgesch
am_ET: ሌትዜቡርጌሽ

en: Macedonian
am_ET: ማሴኖዲያን

en: Marshall
am_ET: ማርሻል

en: Malayalam
am_ET: ማላያላም

en: Maori
am_ET: ማኦሪ

en: Marathi
am_ET: ማራቲ

en: Malay
am_ET: ማላይ

en: Malagasy
am_ET: ማላጋሲ

en: Maltese
am_ET: ማልቴሴ

en: Moldavian
am_ET: ሞልዳቪያን

en: Mongolian
am_ET: ሞንጎሊያን

en: Nauru
am_ET: ናኡሩ

en: Navajo
am_ET: ናቫጆ

en: Ndebele, South
am_ET: ነዴቤሌ ደቡብ

en: Ndebele, North
am_ET: ነዴቤሌ ሰሜን

en: Ndonga
am_ET: ነዶንጋ

en: Nepali
am_ET: ኔፓሊ

en: Norwegian
am_ET: ኖርዌጂያን

en: Norwegian Nynorsk
am_ET: ኖርዌጂያን ኒኖርስክ

en: Norwegian Bokmaal
am_ET: ኖርዌጂያን ቦክማል

en: Chichewa; Nyanja
am_ET: ቺቼዋ ኒያንጃ

en: Occitan; Provençal
am_ET: ኦሺታን ፕሮቬንሻል

en: Oriya
am_ET: ኦሪያ

en: Oromo
am_ET: ኦሮሞ

en: Ossetian; Ossetic
am_ET: ኦሼቲያን ኦሼቲክ

en: Panjabi
am_ET: ፓንጃቢ

en: Persian
am_ET: ፔርሺያን

en: Pali
am_ET: ፓሊ

en: Polish
am_ET: ፖሊሽ

en: Portuguese
am_ET: ፖርቹጊስ

en: Pushto
am_ET: ፑሽቶ

en: Quechua
am_ET: ኴቹአ

en: Original audio
am_ET: ዋናው ድምፅ

en: Raeto-Romance
am_ET: ራኤቶ-ሮማንስ

en: Romanian
am_ET: ሮማኒያን

en: Rundi
am_ET: ሩንዲ

en: Russian
am_ET: ሩሲያን

en: Sango
am_ET: ሳንጎ

en: Sanskrit
am_ET: ሳንስከርት

en: Serbian
am_ET: ሴርቢያን

en: Croatian
am_ET: ክሮኤሺያን

en: Sinhalese
am_ET: ሲንሀሌሴ

en: Slovak
am_ET: ስሎቫክ

en: Slovenian
am_ET: ስሎቬኒያን

en: Northern Sami
am_ET: ኖርዘርን ሳሚ

en: Samoan
am_ET: ሳሞአን

en: Shona
am_ET: ሾና

en: Sindhi
am_ET: ሲንዲ

en: Somali
am_ET: ሶማሊ

en: Sotho, Southern
am_ET: ሶቶ ሳውዘርን

en: Spanish
am_ET: ስፓኒሽ

en: Sardinian
am_ET: ሳርዲኒያን

en: Swati
am_ET: ስዋቲ

en: Sundanese
am_ET: ሱዳኒስ

en: Swahili
am_ET: ስዋህሊ

en: Swedish
am_ET: ስዊዲሽ

en: Tahitian
am_ET: ታህቲያን

en: Tamil
am_ET: ታሚል

en: Tatar
am_ET: ታታር

en: Telugu
am_ET: ቴልጉ

en: Tajik
am_ET: ታጂክ

en: Tagalog
am_ET: ታጋሎግ

en: Thai
am_ET: ታሂ

en: Tibetan
am_ET: ቲቤቲያን

en: Tigrinya
am_ET: ቲግርኒያ

en: Tonga (Tonga Islands)
am_ET: ቶንጋ (ቶንጋ አይላንድስ)

en: Tswana
am_ET: ትስዋና

en: Tsonga
am_ET: ትሶንጋ

en: Turkish
am_ET: ቱርኪሽ

en: Turkmen
am_ET: ቱርክሜን

en: Twi
am_ET: ትዊ

en: Uighur
am_ET: ዪግሁር

en: Ukrainian
am_ET: ዩክሬኒያን

en: Urdu
am_ET: ኡርዱ

en: Uzbek
am_ET: ኡዝቤክ

en: Vietnamese
am_ET: ቬትናሚስ

en: Volapuk
am_ET: ቮላፑክ

en: Welsh
am_ET: ዌልሽ

en: Wolof
am_ET: ዎሎፍ

en: Xhosa
am_ET: ሾሳ

en: Yiddish
am_ET: ዪዲሽ

en: Yoruba
am_ET: ዮሩባ

en: Zhuang
am_ET: ዙሀንግ

en: Zulu
am_ET: ዙሉ

en: Autoscale video
am_ET: ቪዲዮ በራሱ መመጠኛ

en: Aspect ratio
am_ET: የ ማነፃፀሪያ መጠን

en: Attachment
am_ET: ማያያዣ

en: Attachment input
am_ET: ማያያዣ ማስገቢያ

en: No video devices found
am_ET: ምንም የ ቪዲዮ አካል አልተገኘም

en: Blu-ray menus
am_ET: ብሉ-ሬይ ዲስክ ዝርዝር

en: Region code
am_ET: የ አካባቢ ኮድ

en: Blu-ray
am_ET: ብሉ-ሬይ

en: Blu-ray Disc support (libbluray)
am_ET: የ ብሉ-ሬይ ዲስክ ድጋፍ (libbluray)

en: Blu-ray Disc is corrupted.
am_ET: የ ብሉ-ሬይ ዲስክ የተበላሸ ነው

en: Blu-ray error
am_ET: የ ብሉ-ሬይ ስህተት

en: Top Menu
am_ET: ዝርዝር ከ ላይ በኩል

en: First Play
am_ET: መጀመሪያ የሚጫወተው

en: Audio CD - Track %02i
am_ET: የ ድምጽ ሲዲ - ተረኛ %02i

en: Audio CD
am_ET: የ ድምፅ ሲዲ

en: Audio CD input
am_ET: የ ድምፅ ሲዲ ማስገቢያ

en: Inputs list
am_ET: የ ማስገቢያ ዝርዝር

en: Audio connection
am_ET: የ ድምፅ ግንኙነት

en: Video connection
am_ET: የ ቪዲዮ ግንኙነት

en: Component
am_ET: አካላት

en: 10 bits
am_ET: 10 ቢትስ

en: Cable
am_ET: ኬብል

en: Antenna
am_ET: አንቴና

en: TV
am_ET: ቲቪ

en: FM radio
am_ET: ኤፍኤም ራዲዮ

en: AM radio
am_ET: ኤም ራዲዮ

en: Video size
am_ET: የ ቪዲዮ መጠን

en: Device properties
am_ET: የ አካል ባህሪዎች

en: Video standard
am_ET: መደበኛ ቪዲዮ

en: Audio sample rate
am_ET: የ ድምፅ ናሙና መጠን

en: DirectShow
am_ET: በ ቀጥታ የሚታይ

en: DirectShow input
am_ET: በ ቀጥታ የሚታይ ማስገቢያ

en: Capture failed
am_ET: መያዝ አልተቻለም

en: Network name
am_ET: የ ኔትዎርክ ስም

en: Network name to create
am_ET: የሚፈጠረው የ ኔትዎርክ ስም

en: Vertical (13V)
am_ET: በ ቁመት (13V)

en: Horizontal (18V)
am_ET: በ አግድም (18V)

en: Unspecified
am_ET: ያልተገለጸ

en: Network identifier
am_ET: የ ኔትዎርክ መለያ

en: Major channel
am_ET: ዋናው ጣቢያ

en: File input
am_ET: ፋይል ማስገቢያ

en: File
am_ET: ፋይል

en: Directory
am_ET: ዳይሬክቶሪ

en: List special files
am_ET: የ ተለዩ ፋይሎች ዝርዝር

en: Username
am_ET: የተጠቃሚ ስም

en: Password
am_ET: የ መግቢያ ቃል

en: Auto re-connect
am_ET: በራሱ እንደገና መገናኛ

en: Group
am_ET: ቡድን

en: Category
am_ET: ምድብ

en: Unknown
am_ET: ያልታወቀ

en: Data
am_ET: ዳታ

en: Channels count
am_ET: የጣቢያዎች መቁጠሪያ

en: Width
am_ET: ስፋት

en: Height
am_ET: እርዝመት

en: Display aspect ratio
am_ET: የ ማነፃፀሪያ መጠን ማሳያ

en: Size
am_ET: መጠን

en: Link #
am_ET: አገናኝ #

en: HD-SDI Input
am_ET: HD-SDI ማስገቢያ

en: VLC could not connect to "%s:%d".
am_ET: ቪኤልሲ መገናኘት አልቻለም ወደ "%s:%d".

en: Screen index
am_ET: የ መመልከቻ ማውጫ

en: Screen Input
am_ET: መመልከቻ ማስገቢያ

en: Screen
am_ET: መመልከቻ

en: 8 bits
am_ET: 8 ቢትስ

en: 15 bits
am_ET: 15 ቢትስ

en: 16 bits
am_ET: 16 ቢትስ

en: 24 bits
am_ET: 24 ቢትስ

en: 32 bits
am_ET: 32 ቢትስ

en: 16 bytes
am_ET: 16 ባይትስ

en: 24 bytes
am_ET: 24 ባይትስ

en: 32 bytes
am_ET: 32 ባይትስ

en: Standard
am_ET: መደበኛ

en: Audio input
am_ET: ድምጽ ማስገቢያ

en: Radio device
am_ET: የ ራዲዮ አካል

en: Audio mode
am_ET: የ ድምፅ ዘዴ

en: Brightness
am_ET: ብሩህነት

en: Contrast
am_ET: ማነፃፀሪያ

en: Gamma
am_ET: ጋማ

en: Black & white
am_ET: ጥቁር & ነጭ

en: Sky blue
am_ET: ሰማያዊ

en: Grass green
am_ET: አረንጓዴ

en: Audio volume
am_ET: የ ድምፅ መጠን

en: Volume of the audio input.
am_ET: የ ድምፅ ማስገቢያ መጠን

en: Audio balance
am_ET: ድምፅ ማካካሻ

en: Balance of the audio input.
am_ET: የ ድምፅ ማስገቢያ መጠን ማካካሻ

en: Mute the audio.
am_ET: የ ድምፅ መጠን መቀነሻ

en: All
am_ET: ሁሉንም

en: Primary language
am_ET: ቀዳሚ ቋንቋ

en: Video input
am_ET: ቪዲዮ ማስገቢያ

en: Controls
am_ET: መቆጣጠሪያ

en: VDR recordings
am_ET: VDR መቅረጫ

en: Start
am_ET: ማስጀመሪያ

en: Image quality
am_ET: የ ምስል ጥራት

en: Keep existing file
am_ET: የነበረውን ፋይል መጠበቂያ

en: Append to file
am_ET: ወደ ፋይል መጨመሪያ

en: Format time and date
am_ET: የ ሰአት እና የ ቀን አቀራረብ

en: Index file
am_ET: ፋይል ማውጫ

en: Number of channels
am_ET: የጣቢያዎች ቁጥር

en: Compensate delay
am_ET: ማዘግያ ማካካሻ

en: Rear left
am_ET: የ ግራ ከ ኋላ

en: Rear right
am_ET: የ ቀኝ ከ ኋላ

en: Side left
am_ET: የ ግራ ከ ጎን

en: Side right
am_ET: የ ቀኝ ከ ጎን

en: Rear center
am_ET: መሀከል ከ ኋላ

en: Sound Delay
am_ET: ድምፅ ማዘግያ

en: Delay
am_ET: ማዘግያ

en: Delay time
am_ET: ማዘግያ ሰአት

en: Ratio
am_ET: መጠን

en: Set the ratio (n:1).
am_ET: መጠን ማሰናጃ (n:1).

en: Compressor
am_ET: ማመቂያ

en: Flat
am_ET: ጠፍጣፋ

en: Classical
am_ET: ዘመናዊ

en: Club
am_ET: ክለብ

en: Dance
am_ET: ዳንስ

en: Live
am_ET: በ ቀጥታ

en: Party
am_ET: ፓርቲ

en: Pop
am_ET: ፖፕ

en: Reggae
am_ET: ሬጌ

en: Rock
am_ET: ሮክ

en: Ska
am_ET: ስካ

en: Soft
am_ET: ለስላሳ

en: Soft rock
am_ET: ለስላሳ ሮክ

en: Techno
am_ET: ቴክኖ

en: Wet
am_ET: እርጥብ

en: Dry
am_ET: ደረቅ

en: Surround 4.0
am_ET: የተከበበ 4.0

en: Surround 4.1
am_ET: የተከበበ 4.1

en: Surround 5.0
am_ET: የተከበበ 5.0

en: Surround 5.1
am_ET: የተከበበ 5.1

en: Surround 7.1
am_ET: የተከበበ 7.1

en: Sample format
am_ET: የ ናሙና አቀራረብ

en: Device
am_ET: አካል

en: Disabled
am_ET: ተሰናክሏል

en: Enabled
am_ET: ማስቻያ

en: Select Audio Device
am_ET: የ ድምፅ አካል ይምረጡ

en: bits
am_ET: ቢትስ

en: simple
am_ET: ቀላል

en: unknown
am_ET: ያልታወቀ

en: video
am_ET: ቪዲዮ

en: audio
am_ET: ድምፅ

en: subpicture
am_ET: ንዑስ ስእል

en: Shadow
am_ET: ጥላ

en: Outline
am_ET: ረቂቅ

en: Black
am_ET: ጥቁር

en: Gray
am_ET: ግራጫ

en: Silver
am_ET: ብር

en: White
am_ET: ነጭ

en: Maroon
am_ET: ጥቁር ቀይ

en: Red
am_ET: ቀይ

en: Yellow
am_ET: ቢጫ

en: Olive
am_ET: ወይራ

en: Green
am_ET: አረንጓዴ

en: Lime
am_ET: ሎሚ

en: Purple
am_ET: ወይን ጠጅ

en: Navy
am_ET: ሰማያዊ

en: Blue
am_ET: ሰማያዊ

en: Aqua
am_ET: ውሀ

en: Default font effect
am_ET: ነባር የ ፊደል ተፅእኖ

en: Default font effect strength
am_ET: ነባር የ ፊደል ተፅእኖ ጥንካሬ

en: Default font description
am_ET: ነባር የ ፊደል መግለጫ

en: Default font color
am_ET: ነባር የ ፊደል ቀለም

en: Default font alpha
am_ET: ነባር የ ፊደል አልፋ

en: Default background color
am_ET: ነባር የ መደብ ቀለም

en: Default background alpha
am_ET: ነባር የ መደብ አልፋ

en: Subtitles (advanced)
am_ET: ንዑስ አርእስት (የረቀቀ)

en: Rate control method
am_ET: መጠን መቆጣጠሪያ ዘዴ

en: Add Noise
am_ET: ረብሻ መጨመሪያ

en: Mode
am_ET: ዘዴ

en: DVD subtitles decoder
am_ET: የ ዲቪዲ ንዑስ እርእስቶች decoder

en: DVD subtitles
am_ET: የ ዲቪዲ ንዑስ እርእስቶች

en: Subtitle justification
am_ET: ንዑስ አርእስት ማካካሻ

en: Image width
am_ET: የ ምስል ስፋት

en: Image height
am_ET: የ ምስል እርዝመት

en: Stereo mode
am_ET: በ ስቴሪዮ ዘዴ

en: Quality mode
am_ET: በ ጥራት ዘዴ

en: Quiet mode
am_ET: በ ፀጥታ ዘዴ

en: Statistics
am_ET: ስታትስቲክስ

en: Fast
am_ET: ፈጣን

en: Normal
am_ET: መደበኛ

en: Slow
am_ET: ዝግተኛ

en: side by side
am_ET: ጎን ለ ጎን

en: top bottom
am_ET: ከ ላይ በ ታች በኩል

en: 2D
am_ET: 2ዲ

en: Middle
am_ET: መሀከል

en: Hotkeys
am_ET: ትኩስ ቁልፍ

en: One
am_ET: አንድ

en: Random: %s
am_ET: በ ነሲብ: %s

en: Audio Device: %s
am_ET: የ ድምፅ አካል: %s

en: Recording
am_ET: በ መቅረጽ ላይ

en: Recording done
am_ET: መቅረጹ ተከናውኗል

en: Subtitle delay %i ms
am_ET: ንዑስ አርእስት ማዘግያ %i ማሰ

en: Audio delay %i ms
am_ET: ድምፅ ማዘግያ %i ማሰ

en: Audio track: %s
am_ET: የ ድምጽ ተረኛ : %s

en: Subtitle track: %s
am_ET: የ ንዑስ አርእስት ተረኛ: %s

en: N/A
am_ET: ዝ/አ

en: Scaled to screen
am_ET: በ መመልከቻው ልክ

en: Original Size
am_ET: ዋናው መጠን

en: Zoom mode: %s
am_ET: ማሳያ ዘዴ: %s

en: Speed: %.2fx
am_ET: ፍጥነት: %.2fx

en: Infrared
am_ET: ኢንፍራሬድ

en: motion
am_ET: እንቅስቃሴ

en: Network Sync
am_ET: ኔትዎርክ ማስማሚያ

en: Initializing
am_ET: በማስጀመር ላይ

en: Opening
am_ET: በ መክፈት ላይ

en: Error
am_ET: ስህተት

en: +----[ end of help ]
am_ET: +----[ የ እርዳታ መጨረሻ ]

en: Press pause to continue.
am_ET: ይጫኑ ማስቆሚያውን ለ መቀጠል

en: Type 'pause' to continue.
am_ET: ይጻፉ 'ማስቆሚያውን ' ለ መቀጠል

en: Format name
am_ET: የ አቀራረብ ስም

en: Force index creation
am_ET: የ ማውጫ መፍጠሪያ ማስገደጃ

en: Always fix
am_ET: ሁል ጊዜ መጠገኛ

en: Never fix
am_ET: በፍጹም አትጠግን

en: Do not play
am_ET: አታጫውት

en: Build index then play
am_ET: ማውጫ መገንቢያ እና ማጫወቻ

en: Image
am_ET: ምስል

en: Frames per Second
am_ET: ክፈፍ በ ሰከንድ ውስጥ

en: Surround
am_ET: የተከበበ

en: Surround level
am_ET: የተከበበ ደረጃ

en: Writer
am_ET: መጻፊያ

en: Information
am_ET: መረጃ

en: Requirements
am_ET: የሚያስፈልገው

en: Original Format
am_ET: ዋናው አቀራረብ:

en: Display Source As
am_ET: ምርጫ ማሳያ እንደ

en: Warning
am_ET: ማስጠንቀቂያ

en: Software
am_ET: ሶፍትዌር

en: Model
am_ET: ዘዴ

en: Product
am_ET: ውጤት

en: Grouping
am_ET: ቡድን

en: Sub-Title
am_ET: ንዑስ-አርእስት

en: Song Description
am_ET: የ ዘፈን መግለጫ

en: Thanks
am_ET: እናመሰግናለን

en: Vendor
am_ET: ሻጭ

en: Keywords
am_ET: ቁልፍ ቃሎች

en: Clean
am_ET: ማጽጃ

en: Do not seek
am_ET: አትፈልግ

en: Build index
am_ET: ማውጫ መገንቢያ

en: MPEG-I/II/4 / A52 / DTS / MLP audio
am_ET: MPEG-I/II/4 / A52 / DTS / MLP ድምፅ

en: Main audio
am_ET: ዋናው ድምፅ

en: clean effects
am_ET: ውጤት ማጽጃ

en: Listeners
am_ET: አድማጮች

en: Load
am_ET: መጫኛ

en: Total duration
am_ET: ጠቅላላ የሚፈጀው ጊዜ

en: Audio channels
am_ET: የ ድምፅ ጣቢያዎች

en: Subtitle delay
am_ET: ንዑስ አርእስት ማዘግያ

en: Subtitle format
am_ET: የ ንዑስ አርእስት አቀራረብ

en: Subtitle description
am_ET: የ ንዑስ አርእስት መግለጫ

en: Unknown category
am_ET: ያልታወቀ ምድብ

en: Authors
am_ET: ደራሲዎቹ

en: Extensions
am_ET: ተጨማሪዎች

en: Find more addons online
am_ET: ተጨማሪ በ መስመር ላይ መፈለጊያ

en: Addons Manager
am_ET: የ ተጨማሪ አስተዳዳሪ

en: Installed
am_ET: ተገጥሟል

en: Name
am_ET: ስም

en: Author
am_ET: ደራሲው

en: Uninstall
am_ET: ማጥፊያ

en: Skins
am_ET: ቆዳዎች

en: Reset
am_ET: እንደ ነበር መመለሻ

en: Filter
am_ET: ማጣሪያ

en: Audio Effects
am_ET: የ ድምፅ ውጤቶች

en: Organize Profiles...
am_ET: ገጽታ ማደራጃ...

en: Enter a name for the new profile:
am_ET: የ አዲሱን ገጽታ ስም ያስገቡ

en: Save
am_ET: ማስቀመጫ

en: Remove
am_ET: ማስወገጃ

en: Bookmarks
am_ET: እልባቶች

en: Add
am_ET: መጨመሪያ

en: Clear
am_ET: ማጽጃ

en: Edit
am_ET: ማረሚያ

en: Time
am_ET: ሰአት

en: OK
am_ET: እሺ

en: Untitled
am_ET: ያልተሰየመ

en: No input
am_ET: ማስገቢያ የለም

en: Input has changed
am_ET: ማስገቢያ ተቀይሯል

en: Backward
am_ET: ወደ ኋላ

en: Seek backward
am_ET: ወደ ኋላ መፈለጊያ

en: Forward
am_ET: ወደ ፊት

en: Seek forward
am_ET: ወደ ፊት መፈለጊያ

en: Go!
am_ET: መሄጃ

en: Drop media here
am_ET: መገናኛ እዚህ ይጣሉ

en: Open media...
am_ET: መገናኛ መክፈቻ...

en: Choose Profile
am_ET: ገጽታ ይምረጡ

en: Customize...
am_ET: ማስተካከያ...

en: Choose Destination
am_ET: መድረሻውን ይምረጡ

en: Browse...
am_ET: መቃኛ...

en: Setup Streaming...
am_ET: ማስተላለፊያ ማሰናጃ...

en: Select Streaming Method
am_ET: የ ማስተላለፊያ ዘዴ ይምረጡ

en: Save as File
am_ET: እንደ ፋይል ማስቀመጫ

en: Stream
am_ET: ማስተላለፊያ

en: Apply
am_ET: መፈጸሚያ

en: Save as new Profile...
am_ET: እንደ አዲስ ገጽታ ማስቀመጫ

en: Video codec
am_ET: የ ቪዲዮ codecs

en: Audio codec
am_ET: የ ድምፅ codecs

en: Resolution
am_ET: ሪዞሊሽን

en: Scale
am_ET: መጠን

en: Address
am_ET: አድራሻ

en: Save as new profile
am_ET: እንደ አዲስ ገጽታ ማስቀመጫ

en: %@ stream to %@:%@
am_ET: %@ ማስተላለፊያ ወደ %@:%@

en: No Address given
am_ET: አድራሻ አልተሰጠም

en: Custom
am_ET: ማስተካከያ

en: Remember
am_ET: አስታውስ

en: Random On
am_ET: በ ነሲብ በርቷል

en: Repeat Off
am_ET: መድገሚያ ጠፍቷል

en: Errors and Warnings
am_ET: ስህተቶች እና ማስጠንቀቂያዎች

en: Clean up
am_ET: ማጽጃ

en: Volume
am_ET: መጠን

en: Adjust the volume
am_ET: መጠን ማስተካከያ

en: Volume: %i %%
am_ET: መጠን: %i %%

en: Index
am_ET: ማውጫ

en: Messages
am_ET: መልእክቶች

en: Level %i
am_ET: ደረጃ %i

en: Smaller
am_ET: አነስተኛ

en: Small
am_ET: ትንሽ

en: Large
am_ET: ትልቅ

en: Larger
am_ET: ተለቅ ያለ

en: Check for Update...
am_ET: ማሻሻያ መፈለጊያ...

en: Preferences...
am_ET: ምርጫዎች...

en: Services
am_ET: ግልጋሎቶች

en: Show All
am_ET: ሁሉንም ማሳያ

en: 1:File
am_ET: 1:ፋይል

en: Open File...
am_ET: ፋይል መክፈቻ...

en: Open Disc...
am_ET: ዲስክ መክፈቻ...

en: Open Network...
am_ET: ኔትዎርክ መክፈቻ...

en: Open Recent
am_ET: የ ቅርብ ጊዜ መክፈቻ

en: Close Window
am_ET: መስኮት መዝጊያ

en: Convert / Stream...
am_ET: መቀየሪያ / ማስተላለፊያ...

en: Save Playlist...
am_ET: የ ማጫወቻ ዝርዝር ማስቀመጫ...

en: Cut
am_ET: መቁረጫ

en: Copy
am_ET: ኮፒ

en: Paste
am_ET: መለጠፊያ

en: Select All
am_ET: ሁሉንም መምረጫ

en: Find
am_ET: መፈለጊያ

en: View
am_ET: መመልከቻ

en: Show Sidebar
am_ET: የ ጎን መደርደሪያ ማሳያ

en: Playback
am_ET: በድጋሚ ማጫወቻ

en: Playback Speed
am_ET: በድጋሚ የማጫወት ፍጥነት

en: Increase Volume
am_ET: መጠን መጨመሪያ

en: Decrease Volume
am_ET: መጠን መቀነሻ

en: Audio Device
am_ET: የ ድምፅ አካል

en: Half Size
am_ET: ግማሽ መጠን

en: Normal Size
am_ET: መደበኛ መጠን

en: Fit to Screen
am_ET: በ መመልከቻው ልክ

en: Float on Top
am_ET: ከ ላይ በኩል ማንሳፈፊያ

en: Text Size
am_ET: የ ጽሁፍ መጠን

en: Text Color
am_ET: የ ጽሁፍ ቀለም

en: Window
am_ET: መስኮት

en: Minimize
am_ET: ማሳነሻ

en: Main Window...
am_ET: ዋናው መስኮት...

en: Audio Effects...
am_ET: የ ድምፅ ውጤቶች

en: Video Effects...
am_ET: የ ቪዲዮ ውጤቶች

en: Bookmarks...
am_ET: እልባቶች...

en: Playlist...
am_ET: የ ማጫወቻ ዝርዝር...

en: Media Information...
am_ET: የ መገናኛ መረጃ...

en: Messages...
am_ET: መልእክቶች...

en: Errors and Warnings...
am_ET: ስህተቶች እና ማስጠንቀቂያዎች...

en: Help
am_ET: እርዳታ

en: File Format:
am_ET: የፋይል አቀራረብ:

en: No, Thanks
am_ET: አይ: አመሰግናለሁ

en: Repeat
am_ET: መድገሚያ

en: Shuffle
am_ET: መበወዣ

en: Full Volume
am_ET: ሙሉ መጠን

en: Open
am_ET: መክፈቻ

en: Settings...
am_ET: ማሰናጃዎች...

en: Disc
am_ET: ዲስክ

en: Network
am_ET: ኔትዎርክ

en: Capture
am_ET: መያዣ

en: Choose a file
am_ET: ፋይል ይምረጡ

en: Choose...
am_ET: ይምረጡ

en: Insert Disc
am_ET: ዲስክ ማስገቢያ

en: Disable DVD menus
am_ET: የ ዲቪዲ ዝርዝር ማሰናከያ

en: Enable DVD menus
am_ET: የ ዲቪዲ ዝርዝር ማስቻያ

en: Protocol
am_ET: አሰራር

en: Input Devices
am_ET: የ ማስገቢያ አካሎች

en: Font size
am_ET: የ ፊደል መጠን

en: Font Properties
am_ET: የ ፊደል ባህሪዎች

en: Subtitle File
am_ET: የ ንዑስ አርእስት ፋይል

en: Open File
am_ET: ፋይል መክፈቻ

en: %i tracks
am_ET: %i ተረኞች

en: Save File
am_ET: ፋይል ማስቀመጫ

en: Duration
am_ET: የሚፈጀው ጊዜ

en: File Size
am_ET: የ ፋይል መጠን

en: Expand All
am_ET: ሁሉንም ማስፊያ

en: Collapse All
am_ET: ሁሉንም ማሳነሻ

en: Media Information
am_ET: የ መገናኛ  መረጃ

en: Location
am_ET: አካባቢ

en: General
am_ET: ባጠቃላይ

en: Continue playback?
am_ET: በ ድጋሚ ማጫወቻ ይቀጥል?

en: Continue
am_ET: ይቀጥሉ

en: MY COMPUTER
am_ET: የ እኔ ኮምፒዩተር

en: DEVICES
am_ET: አካሎች

en: INTERNET
am_ET: ኢንተርኔት

en: Audio Settings
am_ET: ድምፅ ማሰናጃዎች

en: Video Settings
am_ET: ቪዲዮ ማሰናጃዎች

en: General Audio
am_ET: ድምፅ ባጠቃላይ

en: Change
am_ET: መቀየሪያ

en: Change Hotkey
am_ET: ትኩስ ቁልፍ መቀየሪያ

en: Action
am_ET: ተግባር

en: Shortcut
am_ET: አቋራጭ

en: Font
am_ET: ፋደል

en: Display
am_ET: ማሳያ

en: Folder
am_ET: ፎልደር

en: Format
am_ET: አቀራረብ

en: Preferences
am_ET: ምርጫዎች

en: Choose
am_ET: ይምረጡ

en: Color
am_ET: ቀለም

en: Rows
am_ET: ረድፎች

en: Columns
am_ET: አምዶች

en: Add text
am_ET: ጽሁፍ መጨመሪያ

en: Text
am_ET: ጽሁፍ

en: Add logo
am_ET: አርማ መጨመሪያ

en: Logo
am_ET: አርማ

en: Video device
am_ET: የ ቪዲዮ አካል

en: Allow automatic icon changes
am_ET: ራሱ በራሱ ምልክት መቀየሪያ ማስቻያ

en: Do nothing
am_ET: ምንም አትስራ

en: Ask
am_ET: ጠይቀኝ

en: Always
am_ET: ሁልጊዜ

en: Never
am_ET: በፍጹም

en: Appearance
am_ET: አቀራረብ

en: Behavior
am_ET: ባህሪ

en: Video output
am_ET: የ  ቪዲዮ ውጤት

en: Select a directory
am_ET: ዳይሬክቶሪ ይምረጡ

en: Select a file
am_ET: ፋይል ይምረጡ

en: Select
am_ET: ይምረጡ

en: [Display]
am_ET: [ማሳያ]

en: Update
am_ET: ማሻሻያ

en: Application
am_ET: መተግበሪያ

en: %1 downloads
am_ET: %1 የወረዱ

en: Log to file
am_ET: ወደ ፋይል መግቢያ

en: Blues
am_ET: ብሉስ

en: Classic Rock
am_ET: ክላሲክ ሮክ

en: Country
am_ET: ካንትሪ

en: Disco
am_ET: ዲስኮ

en: Funk
am_ET: ፈንክ

en: Grunge
am_ET: ግሩንጅ

en: Hip-Hop
am_ET: ሂፕ-ሆፕ

en: Jazz
am_ET: ጃዝ

en: Metal
am_ET: ሜታል

en: New Age
am_ET: ኒው ኤጅ

en: Oldies
am_ET: ኦልዲስ

en: Other
am_ET: ሌሎች

en: Rap
am_ET: ራፕ

en: Industrial
am_ET: ኢንዱስትሪያል

en: Alternative
am_ET: አማራጭ

en: Jazz+Funk
am_ET: ጃዝ+ፈንክ

en: Fusion
am_ET: ፊዩዥን

en: Acid
am_ET: አሲድ

en: Bass
am_ET: ባስ

en: Soul
am_ET: ሶል

en: Punk
am_ET: ፐንክ

en: Abort
am_ET: ማቋረጫ

en: View certificate
am_ET: የ ምስክር ወረቀት መመልከቻ

en: Comment
am_ET: አስተያየት

en: Unknown Video
am_ET: ያልታወቀ ቪዲዮ

en: Subject
am_ET: ጉዳዩ

en: DTS delay (ms)
am_ET: DTS ማዘግያ (ማ/ሰ)

en: Data alignment
am_ET: ዳታ ማሰለፊያ

en: Now playing
am_ET: አሁን የሚጫወተው

en: MPEG Video
am_ET: MPEG ቪዲዮ

en: My Videos
am_ET: የኔ ቪዲዮዎች

en: My Music
am_ET: የኔ ሙዚቃ

en: Picture
am_ET: ስእል

en: My Pictures
am_ET: የኔ ስእል

en: MTP devices
am_ET: MTP አካላቶች

en: MTP Device
am_ET: MTP አካል

en: Discs
am_ET: ዲስኮች

en: Session
am_ET: ክፍለ ጊዜ

en: Tool
am_ET: መሳሪያዎች

en: User
am_ET: ተጠቃሚ

en: CD
am_ET: ሲዲ

en: DVD
am_ET: ዲቪዲ

en: HD DVD
am_ET: HD ዲቪዲ

en: Unknown type
am_ET: ያልታወቀ አይነት

en: Applications
am_ET: መተግበሪያዎች

en: Desktop
am_ET: ዴስክቶፕ

en: X offset
am_ET: X ማካካሻ

en: Y offset
am_ET: Y ማካካሻ

en: Timeout
am_ET: እረፍት

en: Font size, pixels
am_ET: የ ፊደል መጠን በ ፒክስልስ

en: Border width
am_ET: የ ድንበር ስፋት

en: Border height
am_ET: የ ድንበር እርዝመት

en: Number of rows
am_ET: የ ረድፎች ቁጥር

en: Number of columns
am_ET: የ አምዶች ቁጥር

en: auto
am_ET: በራሱ

en: fixed
am_ET: የተወሰነ

en: offsets
am_ET: ማካካሻ

en: Max length
am_ET: ከፍተኛ እርዝመት

en: Refresh time
am_ET: ማነቃቂያ ጊዜ

en: Text position
am_ET: የ ጽሁፍ ቦታ

en: Don't show
am_ET: አታሳይ

en: Always visible
am_ET: ሁልጊዜ የሚታይ

en: ID Offset
am_ET: ID ማካካሻ

en: Delay (ms)
am_ET: ማዘግያ (ማ/ሰ)

en: Output video width.
am_ET: የ ቪዲዮ ስፋት ውጤት

en: Output video height.
am_ET: የ ቪዲዮ እርዝመት ውጤት

en: Video filter
am_ET: የ ቪዲዮ ማጣሪያ

en: High priority
am_ET: ከፍተኛ ቅድሚያ

en: Text default color
am_ET: የ ጽሁፍ ነባር ቀለም

en: Background color
am_ET: የ መደብ ቀለም

en: Shadow color
am_ET: የ ጥላ ቀለም

en: Thin
am_ET: ቀጭን

en: Thick
am_ET: ወፍራም

en: SSE2 I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
am_ET: SSE2 I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 መቀየሪያዎች

en: MMX I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
am_ET: MMX I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 መቀየሪያዎች

en: I420,IYUV,YV12 to RGB2,RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
am_ET: I420,IYUV,YV12 to RGB2,RV15,RV16,RV24,RV32 መቀየሪያዎች

en: Area
am_ET: ቦታ

en: Bluescreen
am_ET: ሰማያዊ መመልከቻ

en: Output width
am_ET: የ ውጤት ስፋት

en: Output height
am_ET: የ ውጤት እርዝመት

en: Low
am_ET: ዝቅተኛ

en: Medium
am_ET: መካከለኛ

en: High
am_ET: ከፍተኛ

en: Erase
am_ET: መሰረዣ

en: Strength
am_ET: ጥንካሬ

en: Vertical
am_ET: በ ቁመት

en: Horizontal
am_ET: በ አግድም

en: Direction
am_ET: አቅጣጫ

en: Old movie
am_ET: አሮጌ ሙቪዎች

en: Don't display any video
am_ET: ምንም ቪዲዮ አታሳይ

en: Show only errors
am_ET: ስህተት ብቻ ማሳያ

en: Show errors and warnings
am_ET: ስህተቶች እና ማስጠንቀቂያዎች ማሳያ

en: Lowest
am_ET: ዝቅተኛ

en: Highest
am_ET: ከፍተኛ

en: Border
am_ET: ድንበር

en: Auto shuffle
am_ET: በራሱ መበወዣ

en: Rotation
am_ET: ማዞሪያ

en: Rotate
am_ET: ማዞሪያ

en: Image format
am_ET: የ ምስል አቀራረብ

en: Video mode
am_ET: የ ቪዲዮ ዘዴ

en: Wallpaper
am_ET: የ ግድግዳ ወረቀት

[ctx: ASCII]
note: xgettext: This is a plain ASCII spelling of "VLC" for the ICCCM window name. This must be pure ASCII.
en: VLC
am_ET: ቪኤልሲ

en: VLC
am_ET: ቪኤልሲ

en: X11 display
am_ET: X11 ማሳያ

en: Play List
am_ET: ማጫወቻ ዝርዝር

en: Error:
am_ET: ስህተት:

en: File name
am_ET: የ ፋይል ስም

en: Row border
am_ET: የ ረድፍ ድንበር

en: Column border
am_ET: የ አምድ ድንበር

en: Background
am_ET: መደብ

en: Audio Delay
am_ET: ድምፅ ማዘግያ

en: Subtitle Delay
am_ET: ንዑስ አርእስት ማዘግያ

en: Time:
am_ET: ሰአት

en: Dialog
am_ET: ንግግር

en: &Filter:
am_ET: &ማጣሪያ:

en: &Save as...
am_ET: ማስቀመጫ እንደ...

en: Start Time
am_ET: ማስጀመሪያ ሰአት

en: Edit Options
am_ET: የ ማረሚያ ምርጫዎች

en: Select the file
am_ET: ፋይል ይምረጡ

en: Device Selection
am_ET: አካል ይምረጡ

en: Options
am_ET: ምርጫዎች

en: Disc Selection
am_ET: የ ዲስክ ይምረጡ

en: Disc device
am_ET: የ ዲስክ አካል

en: File Selection
am_ET: ፋይል ይምረጡ

en: Add...
am_ET: መጨመሪያ...

en: Features
am_ET: ገጽታዎች

en: Chapters
am_ET: ምእራፎች

en: Menus
am_ET: ዝርዝር

en:  kb/s
am_ET: ኪቢ/ሰ

en: Effects
am_ET: ውጤቶች

en: Tracks
am_ET: ተረኞች

en: Password:
am_ET: የ መግቢያ ቃል

en: Username:
am_ET: የተጠቃሚ ስም

en: Menus language:
am_ET: ዝርዝር ቋንቋ

en: Every
am_ET: ሁሉንም

en: Add a shadow
am_ET: ጥላ መጨመሪያ

en: Add a background
am_ET: መደብ መጨመሪያ

en: Edit settings
am_ET: ማሰናጃዎች ማረሚያ

en: Control
am_ET: መቆጣጠሪያ

en: Status
am_ET: ሁኔታው

en: Add Input
am_ET: ማስገቢያ መጨመሪያ

en: Edit Input
am_ET: ማስገቢያ ማረሚያ

en: Clear List
am_ET: ዝርዝር ማጽጃ

en: Colors
am_ET: ቀለሞች

en: full
am_ET: ሙሉ

en: none
am_ET: ምንም

en: Name:
am_ET: ስም:

en: Input:
am_ET: ማስገቢያ:

en: Output:
am_ET: ውጤት:

en: Select Output
am_ET: ውጤት ይምረጡ

en: Time Control
am_ET: ሰአት መቆጣጠሪያ

en: Media Manager List
am_ET: የ መገናኛ ዝርዝር አስታዳዳሪ
