vlc 3.0.22-rc1 - en to bs translation catalogue (5716 entries)

en: This program comes with NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
    You may redistribute it under the terms of the GNU General Public License;
    see the file named COPYING for details.
    Written by the VideoLAN team; see the AUTHORS file.
bs: Ovaj program dolazi BEZ GARANCIJE, do granica dozvoljenih zakonom.
    Možete ga ponovo razdijeliti pod uslovima GNU Opšte Javne Licence;
    pogledajte datoteku pod nazivom KOPIRANJE za detalje.
    Napisano od strane VideoLAN tima; pogledajte datoteku AUTORI.

en: VLC preferences
bs: VLC podešavanja

en: Select "Advanced Options" to see all options.
bs: Odaberi "Napredne Opcije" za prikaz svih opcija.

en: Interface
bs: Okruženje

en: Settings for VLC's interfaces
bs: Postavke za VLC okruženja

en: Main interfaces settings
bs: Postavke glavnih okruženja

en: Main interfaces
bs: Glavna okruženja

en: Settings for the main interface
bs: Postavke za glavno okruženje

en: Control interfaces
bs: Kontrolna okruženja

en: Settings for VLC's control interfaces
bs: Postavke za VLC kontrolna okruženja

en: Hotkeys settings
bs: Postavke za brze tipkue

en: Audio
bs: Zvuk

en: Audio settings
bs: Postavke zvuka

en: General audio settings
bs: Opšte postavke zvuka

en: Filters
bs: Filteri

en: Audio filters are used to process the audio stream.
bs: Filteri zvuka se koriste za procesiranje strujanja zvuka.

en: Audio resampler
bs: Ponovno uzorkovanje zvuka

en: Visualizations
bs: Vizualizacije

en: Audio visualizations
bs: Vizualizacije zvuka

en: Output modules
bs: Izlazni moduli

en: General settings for audio output modules.
bs: Opšte postavke za izlazne module zvuka.

en: Miscellaneous
bs: Raznovrsno

en: Miscellaneous audio settings and modules.
bs: Raznovrsne postavke zvuka i moduli.

en: Video settings
bs: Video postavke

en: General video settings
bs: Opšte video postavke

en: General settings for video output modules.
bs: Opšta podešavanja za izlazne video module.

en: Video filters are used to process the video stream.
bs: Video filteri se koriste za procesiranje strujanja videa.

en: Subtitles / OSD
bs: Podtitlovi / OSD

en: Settings related to On-Screen-Display, subtitles and "overlay subpictures"
bs: Postavke vezane za On-Screen-Display, podtitlove i ''prelazne podslike"

en: Splitters
bs: Razdjelnici

en: Video splitters separate the stream into multiple videos.
bs: Video razdjelnici dijele stream na više videozapisa.

en: Input / Codecs
bs: Ulaz / Kodeci

en: Settings for input, demultiplexing, decoding and encoding
bs: Postavke za ulaz, demultipleksiranje, dekodiranje i kodiranje

en: Access modules
bs: Pristupni moduli

en: Settings related to the various access methods. Common settings you may want to alter are HTTP proxy or caching settings.
bs: Postavke vezane za razne metode pristupa. Uobičajene postavke koje bi možda željeli promijeniti su HTTP zastupnik ili postavke keširanja.

en: Stream filters
bs: Filteri strujanja

en: Stream filters are special modules that allow advanced operations on the input side of VLC. Use with care...
bs: Filteri strujanja su specijalni moduli koji dozvoljavaju napredne operacije na ulaznoj strani VLC-a. Koristite sa oprezom...

en: Demuxers
bs: Demukseri

en: Demuxers are used to separate audio and video streams.
bs: Demukseri se koriste za odvajanje strujanja zvuka i videa.

en: Video codecs
bs: Video kodeci

en: Settings for the video, images or video+audio decoders and encoders.
bs: Postavke za video, slike ili dekodere videa+zvuka i kodere.

en: Audio codecs
bs: Kodeci zvuka

en: Settings for the audio-only decoders and encoders.
bs: Postavke za dekodere i kodere samo za zvuk.

en: Subtitle codecs
bs: Kodeci podtitla

en: Settings for subtitle, teletext and CC decoders and encoders.
bs: Postavke za podtitl, teletekst i CC dekodere i kodere.

en: General input settings. Use with care...
bs: Postavke opšteg ulaza. Koristite sa oprezom...

en: Stream output
bs: Izlaz strujanja

en: Stream output settings are used when acting as a streaming server or when saving incoming streams.
    Streams are first muxed and then sent through an "access output" module that can either save the stream to a file, or stream it (UDP, HTTP, RTP/RTSP).
    Sout streams modules allow advanced stream processing (transcoding, duplicating...).
bs: Postavke izlaznog strujanja se koriste kada imamo ulogu servera koji struja ili kada snimamo dolazna strujanja.
    Strujanja se prvo muksiraju i onda šalju na modul "pristupnog izlaza" koji ili može snimiti strujanje u datoteku, ili ga strujati (UDP, HTTP, RTP/RTSP).
    Sout moduli strujanja omogućavaju napredno procesiranje strujanja (transkodiranje, dupliciranje...).

en: General stream output settings
bs: Opšte postavke izlaznog strujanja

en: Muxers
bs: Mukseri

en: Muxers create the encapsulation formats that are used to put all the elementary streams (video, audio, ...) together. This setting allows you to always force a specific muxer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each muxer.
bs: Mukseri kreiraju enkapsulacijske formate koji se koriste za postavljanje svih elementarnih strujanja (video, zvuk, ...) zajedno. Ova postavka vam omogućava da uvijek forsirate specifičan mukser. To ne bi trebali raditi.
    Možete također postaviti zadane parametre za svaki mukser.

en: Access output
bs: Pristupni izlaz

en: Access output modules control the ways the muxed streams are sent. This setting allows you to always force a specific access output method. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each access output.
bs: Moduli pristupnog izlaza kontrolišu načine na koje se muksirana strujanja šalju. Ova postavka vam omogućava da uvijek forsirate specifičnu metodu pristupnog izlaza. To ne bi trebali raditi.
    Možete također postaviti parametre za svaki pristupni izlaz.

en: Packetizers
bs: Paketizatori

en: Packetizers are used to "preprocess" the elementary streams before muxing. This setting allows you to always force a packetizer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each packetizer.
bs: Paketizatori se koriste za "preprocesiranje" elementarnih strujanja prije muksiranja. Ova postavka vam omogućava da uvijek forsirate paketizator. To ne bi trebali raditi.
    Možete također postaviti zadane parametre za svaki paketizator.

en: Sout stream
bs: Sout strujanje

en: Sout stream modules allow to build a sout processing chain. Please refer to the Streaming Howto for more information. You can configure default options for each sout stream module here.
bs: Moduli sout strujanja omogućavaju gradnju lanca sout procesiranja. Molimo da se uputite sa Kako Strujati za više informacija. Možete konfigurisati zadane opcije za svaki modul sout strujanja ovdje.

en: VLC's implementation of Video On Demand
bs: VLC je implementacija Videa Po Zahtjevu

en: Playlist
bs: Lista izvođenja

en: Settings related to playlist behaviour (e.g. playback mode) and to modules that automatically add items to the playlist ("service discovery" modules).
bs: Postavke vezane za ponašanje liste izvođenja (npr. način reproduciranja) i za module koji automatski dodaju stavke na listu izvođenja (moduli za "otkrivanje servisa").

en: General playlist behaviour
bs: Opšte ponašanje liste izvođenja

en: Services discovery
bs: Otkrivanje servisa

en: Services discovery modules are facilities that automatically add items to playlist.
bs: Moduli otkrivanja servisa su sadržaji koji automatski dodaju stavke na listu izvođenja.

en: Advanced
bs: Napredno

en: Advanced settings. Use with care...
bs: Napredne postavke. Koristite sa oprezom...

en: Advanced settings
bs: Napredne postavke

en: &Open File...
bs: &Otvori Datoteku...

en: &Advanced Open...
bs: &Napredno Otvaranje...

en: Open D&irectory...
bs: Otvori D&irektorij...

en: Open &Folder...
bs: Otvori &Mapu...

en: Select one or more files to open
bs: Odaberite jednu ili više datoteka za otvaranje

en: Select Directory
bs: Odaberi Direktorij

en: Select Folder
bs: Odaberi Mapu

en: Media &Information
bs: Medijske &Informacije

en: &Codec Information
bs: &Kodek Informacije

en: &Messages
bs: &Poruke

en: Jump to Specific &Time
bs: Skoči na Specifično &Vrijeme

en: Custom &Bookmarks
bs: Prilagođene &Oznake

en: &VLM Configuration
bs: &VLM Konfiguracija

en: &About
bs: &O nama

en: Play
bs: Produciraj

en: Remove Selected
bs: Ukloni Označeno

en: Information...
bs: Informacije...

en: Create Directory...
bs: Kreiraj Direktorij...

en: Create Folder...
bs: Kreiraj Mapu...

en: Rename Directory...
bs: Preimenuj Direktorij...

en: Rename Folder...
bs: Preimenuj Mapu...

en: Show Containing Directory...
bs: Pokaži Sadržani Direktorij...

en: Show Containing Folder...
bs: Pokaži Sadržanu Mapu...

en: Stream...
bs: Strujanje...

en: Save...
bs: Snimi...

en: Repeat All
bs: Ponovi Sve

en: Repeat One
bs: Ponovi Jedno

en: Random
bs: Nasumično

en: Random Off
bs: Nasumično Isključeno

en: Add to Playlist
bs: Dodaj na Listu Izvođenja

en: Add File...
bs: Dodaj Datoteku...

en: Add Directory...
bs: Dodaj Direktorij...

en: Add Folder...
bs: Dodaj Mapu...

en: Save Playlist to &File...
bs: Snimi Listu Izvođenja u &Datoteku...

en: Search
bs: Pretraga

en: Waves
bs: Valovi

en: <html><head><meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" /></head><body><h2>Welcome to VLC media player Help</h2><h3>Documentation</h3><p>You can find VLC documentation on VideoLAN's <a href="http://wiki.videolan.org">wiki</a> website.</p><p>If you are a newcomer to VLC media player, please read the<br><a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:VLC_for_dummies"><em>Introduction to VLC media player</em></a>.</p><p>You will find some information on how to use the player in the <br>"<a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Play_HowTo"><em>How to play files with VLC media player</em></a>" document.</p><p>For all the saving, converting, transcoding, encoding, muxing and streaming tasks, you should find useful information in the <a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Streaming_HowTo">Streaming Documentation</a>.</p><p>If you are unsure about terminology, please consult the <a href="http://wiki.videolan.org/Knowledge_Base">knowledge base</a>.</p><p>To understand the main keyboard shortcuts, read the <a href="http://wiki.videolan.org/Hotkeys">shortcuts</a> page.</p><h3>Help</h3><p>Before asking any question, please refer yourself to the <a href="http://www.videolan.org/support/faq.html">FAQ</a>.</p><p>You might then get (and give) help on the <a href="http://forum.videolan.org">Forums</a>, the <a href="http://www.videolan.org/vlc/lists.html">mailing-lists</a> or our IRC channel (<em>#videolan</em> on irc.freenode.net).</p><h3>Contribute to the project</h3><p>You can help the VideoLAN project giving some of your time to help the community, to design skins, to translate the documentation, to test and to code. You can also give funds and material to help us. And of course, you can <b>promote</b> VLC media player.</p></body></html>
bs: <html><head><meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" /></head><body><h2>Dobrodošli na Dokumentaciju VLC medijskog izvođača </h2><h3>Pomoć</h3><p>Možete pronaći VLC dokumentaciju na VideoLAN <a href="http://wiki.videolan.org">wiki</a> web stranici.</p><p>Ako ste novi po pitanju VLC medijskog izvođača, molimo pročitajte<br><a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:VLC_for_dummies"><em>Uvod u VLC medijski izvođač</em></a>.</p><p>Pronaći će te neke informacije kako koristiti izvođač u <br>"<a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Play_HowTo"><em>Kako producirati datoteke sa VLC medijskim izvođačom</em></a>" dokumentu.</p><p>Za sva snimanja, konvertovanja, transkodiranja, kodiranja, muksiranja i zadatke strujanja, trebali bi naći korisne informacije u <a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Streaming_HowTo">Dokumentaciji Strujanja</a>.</p><p>Ako ste nesigurni po pitanju terminologije, molimo konzultirajte <a href="http://wiki.videolan.org/Knowledge_Base">bazu znanja</a>.</p><p>Da bi razumjeli osnovne prečice tastature, pročitajte <a href="http://wiki.videolan.org/Hotkeys">stranicu</a> prečaca.</p><h3>Pomoć</h3><p>Prije nego što postavite bilo kakvo pitanje, molimo uputite se na <a href="http://www.videolan.org/support/faq.html">ČPP</a>.</p><p>Možda ćete onda dobiti (ili dati) pomoć na <a href="http://forum.videolan.org">Forumima</a>, <a href="http://www.videolan.org/vlc/lists.html">listi mailova</a> ili našem IRC kanalu (<em>#videolan</em> na irc.freenode.net).</p><h3>Doprinesite projektu</h3><p>Možete pomoći VideoLAN projektu ulažući vaše vrijeme kako bi pomogli zajednici, dizajnirali skinove, preveli dokumentaciju, testirali i kodirali. Također možete dati sredstva i materijal kako bi nam pomogli. I naravno, možete <b>promovisati</b> VLC medijski izvođač.</p></body></html>

en: Audio filtering failed
bs: Filtriranje zvuka neuspješno

en: The maximum number of filters (%u) was reached.
bs: Maksimalni broj filtera (%u) je dosegnut.

en: Disable
bs: Onemogući

en: Spectrometer
bs: Spektrometar

en: Scope
bs: Polje

en: Spectrum
bs: Spektar

en: VU meter
bs: VU mjerač

en: Audio filters
bs: Filteri zvuka

en: Replay gain
bs: Zauzeće reprodukcije

en: Stereo audio mode
bs: Mod stereo zvuka

en: Dolby Surround
bs: Dolby Ozvučenje

en: Left
bs: Lijevo

en: Right
bs: Desno

en: Reverse stereo
bs: Obrnuti stereo

en: Headphones
bs: Slušalice

en: Automatic
bs: Automatski

en: To get exhaustive help, use '-H'.
bs: Da bi dobili iscrpnu pomoć, koristite '-H'.

en: Usage: %s [options] [stream] ...
    You can specify multiple streams on the commandline.
    They will be enqueued in the playlist.
    The first item specified will be played first.
    
    Options-styles:
      --option  A global option that is set for the duration of the program.
       -option  A single letter version of a global --option.
       :option  An option that only applies to the stream directly before it
                and that overrides previous settings.
    
    Stream MRL syntax:
      [[access][/demux]://]URL[#[title][:chapter][-[title][:chapter]]]
      [:option=value ...]
    
      Many of the global --options can also be used as MRL specific :options.
      Multiple :option=value pairs can be specified.
    
    URL syntax:
      file:///path/file              Plain media file
      http://host[:port]/file        HTTP URL
      ftp://host[:port]/file         FTP URL
      mms://host[:port]/file         MMS URL
      screen://                      Screen capture
      dvd://[device]                 DVD device
      vcd://[device]                 VCD device
      cdda://[device]                Audio CD device
      udp://[[<source address>]@[<bind address>][:<bind port>]]
                                     UDP stream sent by a streaming server
      vlc://pause:<seconds>          Pause the playlist for a certain time
      vlc://quit                     Special item to quit VLC
bs: Upotreba: %s [opcije] [tok] ... Možete odrediti više tokova u komandnoj liniji. Oni će biti stavljeni u red za reprodukciju na listi za reprodukciju. Prva navedena stavka će se prva reprodukovati. Stilovi opcija: --option Globalna opcija koja se postavlja za vrijeme trajanja programa. -option Jednoslovna verzija globalne --opcije. :option Opcija koja se primjenjuje samo na tok direktno prije nje i koja poništava prethodne postavke. Sintaksa MRL toka: [[pristup][/demux]://]URL[#[naslov][:poglavlje][-[naslov][:poglavlje]]] [:opcija=vrijednost ...] Mnoge globalne --opcije se također mogu koristiti kao MRL specifične :opcije. Mogu se odrediti više parova :opcija=vrijednost. Sintaksa URL-a: file:///putanja/datoteka Obična medijska datoteka http://host[:port]/file HTTP URL ftp://host[:port]/file FTP URL mms://host[:port]/file MMS URL screen:// Snimak ekrana dvd://[uređaj] DVD uređaj vcd://[uređaj] VCD uređaj cdda://[uređaj] Audio CD uređaj udp://[[<source address> ]@[<bind address> ][:<bind port> ]] UDP stream poslan od strane streaming servera vlc://pause:<seconds> Pauziranje liste pjesama na određeno vrijeme vlc://quit Posebna stavka za izlaz iz VLC-a

en: (default enabled)
bs: (zadano omogućeno)

en: (default disabled)
bs: (zadano onemogućeno)

en: Note:
bs: Bilješka:

en: add --advanced to your command line to see advanced options.
bs: dodajte --advanced u svoju komandnu liniju da bi vidili napredne opcije.

en: %u module was not displayed because it only has advanced options.
     | %u modules were not displayed because they only have advanced options.
bs[0]: %u modul nije prikazan zato što posjeduje samo napredne opcije.
bs[1]: %u modula nije prikazano zato što posjeduju samo napredne opcije.
bs[2]: %u moduli nisu prikazani zato što posjeduju samo napredne opcije.

en: No matching module found. Use --list or --list-verbose to list available modules.
bs: Ni jedan odgovarajući modul nije pronađen. Koristite --list ili --list-verbose da bi izlistali dostupne module.

en: VLC version %s (%s)
bs: VLC verzija %s (%s)

en: Compiled by %s on %s (%s)
bs: Kompajlirano od %s na %s (%s)

en: Compiler: %s
bs: Kompajler: %s

en: 
    Dumped content to vlc-help.txt file.
bs: 
    Sadržaj bačen u vlc-help.txt datoteku.

en: 
    Press the RETURN key to continue...
bs: 
    Pritisnite RETURN tipku da bi nastavili...

en: Unknown error
bs: Nepoznata greška

en: Bookmark %i
bs: Oznaka %i

en: No description for this codec
bs: Nema opisa za ovaj kodek

en: Codec not supported
bs: Kodek nije podržan

en: VLC could not decode the format "%4.4s" (%s)
bs: VLC nije mogao dekodirati format "%4.4s" (%s)

en: Unidentified codec
bs: Neprepoznat kodek

en: VLC could not identify the audio or video codec
bs: VLC nije mogao prepoznati zvučni ili video kodek

en: packetizer
bs: paketizator

en: decoder
bs: dekoder

en: Streaming / Transcoding failed
bs: Strujanje / Transkodiranje neuspješno

en: VLC could not open the %s module.
bs: VLC nije mogao otvoriti %s modul.

en: VLC could not open the decoder module.
bs: VLC nije mogao otvoriti modul dekodera.

en: Track
bs: Trag

en: Stream %d
bs: Strujanje %d

en: Scrambled
bs: Zamućeno

en: Yes
bs: Da

en: DTVCC Closed captions %u
bs: DTVCC titlovi %u

en: Closed captions %u
bs: Zatvoreni natpisi %u

en: Original ID
bs: Originalni ID

en: Codec
bs: Kodek

en: Language
bs: Jezik

en: Description
bs: Opis

en: Bitrate
bs: Bitrata

en: Type
bs: Tip

en: Channels
bs: Kanali

en: Sample rate
bs: Brzina

en: Bits per sample
bs: Bitovi po uzorku

en: Decoded format
bs: Dekodirani format

en: Track replay gain
bs: Zauzeće traga reprodukcije

en: Album replay gain
bs: Zauzeće albuma reprodukcije

en: Video resolution
bs: Rezolucija videa

en: Buffer dimensions
bs: Dimenzije bafera

en: Frame rate
bs: Brzina

en: Top left
bs: Gore lijevo

en: Left top
bs: Lijevo gore

en: Right bottom
bs: Desno dolje

en: Top right
bs: Gore desno

en: Bottom left
bs: Dolje lijevo

en: Bottom right
bs: Dolje desno

en: Left bottom
bs: Lijevo dolje

en: Right top
bs: Desno gore

en: Orientation
bs: Orijentacija

en: Undefined
bs: Nedefinisan

en: ITU-R BT.601 (525 lines, 60 Hz)
bs: ITU-R BT.601 (525 linija / 60 Hz)

en: ITU-R BT.601 (625 lines, 50 Hz)
bs: ITU-R BT.601 (625 linija / 50 Hz)

en: Color primaries
bs: Primarne boje

en: Linear
bs: Linearno

en: Hybrid Log-Gamma
bs: Hibridni log-gama

en: Color transfer function
bs: Funkcija prijenosa boja

en: Color space
bs: Prostor boja

en: %s Range
bs: Raspon od %s

en: Full
bs: Puno

en: Center
bs: Centar

en: Top Left
bs: Na vrhu ljevo

en: Top Center
bs: U sredini na vrhu

en: Bottom Left
bs: Na lijevom dnu

en: Bottom Center
bs: Na dnu u sredini

en: Chroma location
bs: Lokacija hrome

en: Rectangular
bs: Pravougaoni

en: Equirectangular
bs: Jednakopravni

en: Cubemap
bs: Kockamapa

en: Projection
bs: Projekcija

en: Max. luminance
bs: Maks. luminancija

en: Min. luminance
bs: Min. luminancija

en: Primary R
bs: Primarni R

en: Primary G
bs: Primarni G

en: Primary B
bs: Primarni B

en: White point
bs: Bijela tačka

en: Subtitle
bs: Podtitl

en: Volume %ld%%
bs: Jačina zvuka %ld%%

en: Your input can't be opened
bs: Vaš ulaz se ne može otvoriti

en: VLC is unable to open the MRL '%s'. Check the log for details.
bs: VLC nije u stanju da otvori MRL '%s'. Provjerite dnevnik za detalje.

en: Title
bs: Naslov

en: Artist
bs: Umjetnik

en: Genre
bs: Žanr

en: Copyright
bs: Autorsko pravo

en: Track number
bs: Broj traga

en: Rating
bs: Rejting

en: Date
bs: Datum

en: Setting
bs: Postavka

en: Now Playing
bs: Trenutno Producira

en: Publisher
bs: Izdavač

en: Encoded by
bs: Kodirano od

en: Artwork URL
bs: URL Omota

en: Track ID
bs: Trag ID

en: Number of Tracks
bs: Broj Tragova

en: Director
bs: Direktor

en: Season
bs: Sezona

en: Episode
bs: Epizoda

en: Show Name
bs: Pokaži Ime

en: Actors
bs: Glumci

en: Album Artist
bs: Izvođač albuma

en: Disc number
bs: Broj disketa

en: Bookmark
bs: Oznaka

en: Programs
bs: Programi

en: Chapter
bs: Poglavlje

en: Video Track
bs: Video Trag

en: Audio Track
bs: Zvučni Trag

en: Subtitle Track
bs: Trag Podtitla

en: Next title
bs: Sljedeći naslov

en: Previous title
bs: Prethodni naslov

en: Menu title
bs: Naslov menija

en: Menu popup
bs: Skočni meni

en: Title %i%s
bs: Naslov %i%s

en: Chapter %i
bs: Poglavlje %i

en: Next chapter
bs: Sljedeće poglavlje

en: Previous chapter
bs: Prethodno poglavlje

en: Media: %s
bs: Medij: %s

en: Add Interface
bs: Dodaj Okruženje

en: Console
bs: Konzola

en: Mouse Gestures
bs: Gesture Miša

en: Running vlc with the default interface. Use 'cvlc' to use vlc without interface.
bs: Pokrećem vlc sa zadanim okruženjem. Koristite 'cvlc' da bi koristili vlc bez okruženja.

note: xgettext: Translate "C" to the language code: "fr", "en_GB", "nl", "ru"...
en: C
bs: bs

en: Zoom
bs: Zumiranje

en: 1:4 Quarter
bs: 1:4 Četvrtina

en: 1:2 Half
bs: 1:2 Polovina

en: 2:1 Double
bs: 2:1 Duplo

en: These options allow you to configure the interfaces used by VLC. You can select the main interface, additional interface modules, and define various related options.
bs: Ove opcije vam omogućavaju da konfigurišete okruženja koja koristi VLC. Možete izabrati glavna okruženja, dodatne module okruženja, i definirati različite povezane opcije.

en: Interface module
bs: Modul okruženja

en: This is the main interface used by VLC. The default behavior is to automatically select the best module available.
bs: Ovo je glavno okruženje koje koristi VLC. Zadano ponašanje je da se automatski izabere najbolji dostupni modul.

en: Extra interface modules
bs: Dodatni moduli okruženja

en: You can select "additional interfaces" for VLC. They will be launched in the background in addition to the default interface. Use a colon separated list of interface modules. (common values are "rc" (remote control), "http", "gestures" ...)
bs: Možete izabrati "dodatna okruženja" za VLC. Ona će se pokrenuti u pozadini dodatno na zadano okruženje. Koristite listu modula okruženja odvojenu kolonom. (česte vrijednosti su "rc" (daljinsko upravljanje), "http", "gesture" ...)

en: You can select control interfaces for VLC.
bs: Možete izabrati kontrolna okruženja za VLC.

en: Verbosity (0,1,2)
bs: Preopširnost (0,1,2)

en: This is the verbosity level (0=only errors and standard messages, 1=warnings, 2=debug).
bs: Ovo je nivo preopširnosti (0=samo greške i standardne poruke, 1=upozorenja, 2=otklanjanje grešaka).

en: Default stream
bs: Zadano strujanje

en: This stream will always be opened at VLC startup.
bs: Ovo strujanje će se uvijek otvoriti kada se VLC pokrene.

en: Color messages
bs: Poruke u boji

en: This enables colorization of the messages sent to the console. Your terminal needs Linux color support for this to work.
bs: Ovo omogućava kolorizaciju poruka poslanih konzoli. Vašem terminalu je potrebna podrška za boje u Linuxu da bi ovo radilo.

en: Show advanced options
bs: Pokaži napredne opcije

en: When this is enabled, the preferences and/or interfaces will show all available options, including those that most users should never touch.
bs: Kada je ovo omogućeno, postavke i/ili okruženja će pokazati sve dostupne opcije, uključujući one koje korisnik ne bi trebao nikada dirati.

en: Interface interaction
bs: Ponašanje okruženja

en: When this is enabled, the interface will show a dialog box each time some user input is required.
bs: Kada je ovo omogućeno, okruženje će pokazati dijalog kutiju svaki puta kada je potreban neki unos korisnika.

en: These options allow you to modify the behavior of the audio subsystem, and to add audio filters which can be used for post processing or visual effects (spectrum analyzer, etc.). Enable these filters here, and configure them in the "audio filters" modules section.
bs: Ove opcije vam omogućavaju da izmijenite ponašanje podsistema zvuka, i da dodate filtere zvuka koji se mogu koristiti za naknadno procesiranje ili vizuelne efekte (analizator spektra, itd.). Omogućite ove filtere ovdje, i konfigurirajte ih u sekciji modula "filteri zvuka".

en: Audio output module
bs: Modul izlaza zvuka

en: This is the audio output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
bs: Ovo je metoda izlaza zvuka koju koristi VLC. Zadano ponašanje je da se automatski izabere najbolja metoda dostupna.

en: Media role
bs: Uloga u medijima

en: Media (player) role for operating system policy.
bs: Uloga medija (plejera) za politiku operativnog sistema.

en: Enable audio
bs: Omogući zvuk

en: You can completely disable the audio output. The audio decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
bs: Možete kompletno onemogućiti izlaz zvuka. Faza dekodiranja zvuka neće nastupiti, tako da ćete uštediti nešto snage procesiranja.

en: Music
bs: Muzika

en: Communication
bs: Komunikativnost

en: Game
bs: Igra

en: Notification
bs: Obavještenje

en: Animation
bs: Animacija

en: Production
bs: Produkcija

en: Accessibility
bs: Pristupačnost

en: Audio gain
bs: Zauzeće zvuka

en: This linear gain will be applied to outputted audio.
bs: Ovo linearno zauzeće će biti primjenjeno na izlazni zvuk.

en: Audio output volume step
bs: Korak glasnoće izlaznog zvuka

en: The step size of the volume is adjustable using this option.
bs: Veličina koraka glasnoće je podesiva koristeći ovu opciju.

en: Remember the audio volume
bs: Zapamti jačinu zvuka

en: The volume can be recorded and automatically restored next time VLC is used.
bs: Glasnoća se može snimati i automatski obnoviti sljedeći puta kada se VLC bude koristio.

en: Audio desynchronization compensation
bs: Kompenzacija desinhronizacije zvuka

en: This delays the audio output. The delay must be given in milliseconds. This can be handy if you notice a lag between the video and the audio.
bs: Ovo kasni izlaz zvuka.  Kašnjenje mora biti dato u milisekundama. Ovo može biti korisno ako primjetite zaostajanje između videa i zvuka.

en: This selects which plugin to use for audio resampling.
bs: Ovo izabire koji dodatak će se koristiti za ponovno uzorkovanje zvuka.

en: Sets the audio output channels mode that will be used by default if your hardware and the audio stream are compatible.
bs: Postavlja način rada audio izlaznih kanala koji će se koristiti prema zadanim postavkama ako su vaš hardver i audio stream kompatibilni.

en: Force S/PDIF support
bs: Forsirajte podršku za S/PDIF

en: This option should be used when the audio output can't negotiate S/PDIF support.
bs: Ovu opciju treba koristiti kada audio izlaz ne može da prihvati S/PDIF podršku.

en: Force detection of Dolby Surround
bs: Prisili otkrivanje za Dolby Okruženje

en: Use this when you know your stream is (or is not) encoded with Dolby Surround but fails to be detected as such. Even if the stream is not actually encoded with Dolby Surround, turning on this option might enhance your experience, especially when combined with the Headphone Channel Mixer.
bs: Koristite ovo kada znate da je vaše strujanje (ili nije) kodirano sa Dolby Okruženjem ali se neuspješno detektuje kao takvo. Iako strujanje možda nije stvarno kodirano sa Dolby Okruženjem, uključivanje ove opcije će možda popraviti vaš doživljaj kada se kombinuje sa Mikserom Kanala Slušalica.

en: Auto
bs: Automatski

en: On
bs: Uključeno

en: Off
bs: Isključeno

en: Stereo audio output mode
bs: Mod stereo izlaza zvuka

en: Unset
bs: Skini

en: This adds audio post processing filters, to modify the sound rendering.
bs: Ovo dodaje filtere naknadnog procesiranja zvuka, kako bi se izmijenilo renderovanje zvuka.

en: This adds visualization modules (spectrum analyzer, etc.).
bs: Ovo dodaje module vizualizacije (analizator spektra, itd.).

en: Replay gain mode
bs: Mod zauzeća reprodukcije

en: Select the replay gain mode
bs: Odaberite mod zauzeća reprodukcije

en: Replay preamp
bs: Pretpojačavanje reprodukcije

en: This allows you to change the default target level (89 dB) for stream with replay gain information
bs: Ovo vam omogućava da izmijenite zadani ciljani nivo (89 dB) za strujanje sa informacijom reprodukcije

en: Default replay gain
bs: Zadani mod zauzeća reprodukcije

en: This is the gain used for stream without replay gain information
bs: Ovo se zauzeće koristi za strujanje bez informacije zauzeća reprodukcije

en: Peak protection
bs: Zaštita maksimuma

en: Protect against sound clipping
bs: Zaštita protiv sijecanja zvuka

en: Enable time stretching audio
bs: Uključi vremensko proširavanje zvuka

en: This allows playing audio at lower or higher speed without affecting the audio pitch
bs: Ovo omogućava produciranje zvuka pri nižoj ili višoj brzini bez uticanja na visinu tona zvuka

en: None
bs: Nijedno

en: These options allow you to modify the behavior of the video output subsystem. You can for example enable video filters (deinterlacing, image adjusting, etc.). Enable these filters here and configure them in the "video filters" modules section. You can also set many miscellaneous video options.
bs: Ove opcije vam omogućavaju da izmjenite ponašanje podsistema video izlaza. Možete na primjer omogućiti video filtere (ispreplitanje, prilagođavanje slike, itd.). Omogućite ove filtere ovdje i konfigurišite ih u "video filterima" sekciji modula. Možete također podesiti mnoge raznovrsne video opcije.

en: Video output module
bs: Modul izlaza videa

en: This is the the video output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
bs: Ovo je metoda izlaza videa koju koristi VLC. Zadano ponašanje je da se automatski izabere najbolja metoda dostupna.

en: Enable video
bs: Omogući video

en: You can completely disable the video output. The video decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
bs: Možete kompletno onemogućiti izlaz videa. Faza dekodiranja videa neće nastupiti, tako da ćete uštediti nešto snage procesiranja.

en: Video width
bs: Širina videa

en: You can enforce the video width. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
bs: Možete primijeniti video širinu. Zadano (-1) VLC će adaptirati video karakteristike.

en: Video height
bs: Visina videa

en: You can enforce the video height. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
bs: Možete primijeniti video visinu. Zadano (-1) VLC će adaptirati video karakteristike.

en: Video X coordinate
bs: Video X koordinata

en: You can enforce the position of the top left corner of the video window (X coordinate).
bs: Možete primijeniti poziciju gornjeg lijevog ugla video prozora (X koordinata).

en: Video Y coordinate
bs: Video Y koordinata

en: You can enforce the position of the top left corner of the video window (Y coordinate).
bs: Možete primijeniti poziciju gornjeg lijevog ugla video prozora (Y koordinata).

en: Video title
bs: Naslov videa

en: Custom title for the video window (in case the video is not embedded in the interface).
bs: Prilagođeni naslov za prozor videa (u slučaju da video nije ugrađen u okruženje).

en: Video alignment
bs: Video poravnanje

en: Enforce the alignment of the video in its window. By default (0) it will be centered (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, like 6=4+2 meaning top-right).
bs: Primijenite poravnanje videa u njegovom prozoru. Zadano (0) će biti centriran (0=centrirano, 1=lijevo, 2=desno, 4=gore, 8=dole, možete također koristiti kombinacije ovih vrijednosti, npr. 6=4+2 što znači gore-desno).

en: Top
bs: Vrh

en: Bottom
bs: Dno

en: Top-Left
bs: Vrh-Lijevo

en: Top-Right
bs: Vrh-Desno

en: Bottom-Left
bs: Dolje-Lijevo

en: Bottom-Right
bs: Dolje-Desno

en: Zoom video
bs: Zumiraj video

en: You can zoom the video by the specified factor.
bs: Možete zumirati video sa navedenim faktorom.

en: Grayscale video output
bs: Izlaz videa sa skalom sive

en: Output video in grayscale. As the color information aren't decoded, this can save some processing power.
bs: Izlaz videa u skali sive. Zato što informacije nisu dekodirane, ovo može spasiti nešto snage procesiranja.

en: Embedded video
bs: Ugrađeni video

en: Embed the video output in the main interface.
bs: Ugradi izlaz videa u glavno okruženje.

en: Fullscreen video output
bs: Video izlaz preko cijelog ekrana

en: Start video in fullscreen mode
bs: Pokreni video u modu cijelog ekrana

en: Always on top
bs: Uvijek na vrhu

en: Always place the video window on top of other windows.
bs: Uvijek stavi prozor videa na vrhu od ostalih prozora.

en: Enable wallpaper mode
bs: Omogući način rada pozadine

en: The wallpaper mode allows you to display the video as the desktop background.
bs: Mod pozadine omogućava vam da prikažete video kao pozadinu desktopa.

en: Show media title on video
bs: Pokaži naslov medija na videu

en: Display the title of the video on top of the movie.
bs: Prikaži naslov videa na vrhu filma.

en: Show video title for x milliseconds
bs: Pokaži naslov videa za x milisekundi

en: Show the video title for n milliseconds, default is 5000 ms (5 sec.)
bs: Pokaži naslov videa za x milisekundi, zadano je 5000 ms (5 sek.)

en: Position of video title
bs: Pozicija video naslova

en: Place on video where to display the title (default bottom center).
bs: Stavi na video gdje da se prikaže naslov (zadano dno centar)

en: Hide cursor and fullscreen controller after x milliseconds
bs: Sakrij kursor i kontroler preko cijelog ekrana nakon x milisekundi

en: Hide mouse cursor and fullscreen controller after n milliseconds.
bs: Sakrij kursor miša i kontroler preko cijelog ekrana nakon n milisekundi.

en: Deinterlace
bs: Raspletavanje

en: Deinterlace mode
bs: Mod raspletavanja

en: Deinterlace method to use for video processing.
bs: Metoda raspletavanja za upotrebu kod video procesiranja.

en: Discard
bs: Odbaci

en: Blend
bs: Stopi

en: Mean
bs: Umjereno

en: Phosphor
bs: Fosfor

en: Disable screensaver
bs: Isključi čuvar ekrana

en: Disable the screensaver during video playback.
bs: Isključi čuvar ekrana tokom video reprodukcije.

en: Window decorations
bs: Dekoracije prozora

en: VLC can avoid creating window caption, frames, etc... around the video, giving a "minimal" window.
bs: VLC može izbjeći kreiranje naslova, okvira, itd... oko videa, pružajući "minimalistički" prozor.

en: Video splitter module
bs: Video modul razdvajanja

en: This adds video splitters like clone or wall
bs: Ovo dodaje razdvajanje videa kao klon ili zid

en: Video filter module
bs: Modul video filtera

en: This adds post-processing filters to enhance the picture quality, for instance deinterlacing, or distort the video.
bs: Ovo dodaje filtere naknadnog procesiranja da bi se popravio kvalitet slike, npr. kod raspletavanja, ili distorzije videa.

en: Video snapshot directory (or filename)
bs: Direktorij video snimke (ili naziv datoteke)

en: Directory where the video snapshots will be stored.
bs: Direktorij gdje će se pohranjivati video snimke.

en: Video snapshot file prefix
bs: Prefiks datoteke video snimke

en: Video snapshot format
bs: Format video snimke

en: Image format which will be used to store the video snapshots
bs: Format slike koji će se koristiti za pohranjivanje video snimki

en: Display video snapshot preview
bs: Prikaži pregled video snimke

en: Display the snapshot preview in the screen's top-left corner.
bs: Prikazuje pregled snimke u gornjem-lijevom uglu ekrana.

en: Use sequential numbers instead of timestamps
bs: Koristi sekvencijalne brojeve umjesto otiska vremena

en: Use sequential numbers instead of timestamps for snapshot numbering
bs: Koristi sekvencijalne brojeve umjesto otiska vremena za numerisanje snimki

en: Video snapshot width
bs: Širina video snimke

en: You can enforce the width of the video snapshot. By default it will keep the original width (-1). Using 0 will scale the width to keep the aspect ratio.
bs: Možete primijeniti širinu video snimke. Zadano će zadržati originalnu širinu (-1). Korištenje 0 će skalirati širinu da bi se zadržao omjer.

en: Video snapshot height
bs: Visina video snimka

en: You can enforce the height of the video snapshot. By default it will keep the original height (-1). Using 0 will scale the height to keep the aspect ratio.
bs: Možete primijeniti visinu video snimke. Zadano će zadržati originalnu visinu (-1). Korištenje 0 će skalirati visinu da bi se zadržao omjer.

en: Video cropping
bs: Video rezanje

en: This forces the cropping of the source video. Accepted formats are x:y (4:3, 16:9, etc.) expressing the global image aspect.
bs: Ovo forsira izrezivanje izvornog videa. Prihvaćeni formati su x:y (4:3, 16:9, itd.) izražavajući globalne omjere slike.

en: Source aspect ratio
bs: Izvorni omjer

en: This forces the source aspect ratio. For instance, some DVDs claim to be 16:9 while they are actually 4:3. This can also be used as a hint for VLC when a movie does not have aspect ratio information. Accepted formats are x:y (4:3, 16:9, etc.) expressing the global image aspect, or a float value (1.25, 1.3333, etc.) expressing pixel squareness.
bs: Ovo forsira izvorni omjer. Na primjer, neki DVD-ovi tvrde da su 16:9 dok su ustvari 4:3. Ovo može biti također korišteno kao nagovještaj za VLC kada film nema informaciju omjera. Prihvaćeni formati su x:y (4:3, 16:9, itd.) izražavajući globalne omjere slike, ili float vrijednost (1.25, 1.3333, itd.) izražavajući pravouglost piksela.

en: Video Auto Scaling
bs: Automatsko Skaliranje Videa

en: Let the video scale to fit a given window or fullscreen.
bs: Pustite da se video skalira kako bi se uklopio u dati prozor ili prikaz preko cijelog ekrana.

en: Video scaling factor
bs: Faktor skaliranja videa

en: Scaling factor used when Auto Scaling is disabled.
    Default value is 1.0 (original video size).
bs: Faktor skaliranja se koristi kada je Automatsko Skaliranje onemogućeno.
    Zadana vrijednost je 1.0 (originalna veličina videa).

en: Custom crop ratios list
bs: Lista prilagođenih odnosa isjecanja

en: Comma separated list of crop ratios which will be added in the interface's crop ratios list.
bs: Zarezima odvojena lista omjera rezanja koji će biti dodani na listu omjera rezanja na okruženju.

en: Custom aspect ratios list
bs: Lista prilagođenih odnosa omjera

en: Comma separated list of aspect ratios which will be added in the interface's aspect ratio list.
bs: Zarezima odvojena lista omjera koji će biti dodani na listu omjera na okruženju.

en: Fix HDTV height
bs: Popravi visinu za HDTV

en: This allows proper handling of HDTV-1080 video format even if broken encoder incorrectly sets height to 1088 lines. You should only disable this option if your video has a non-standard format requiring all 1088 lines.
bs: Ovo omogućava pogodno rukovanje sa HDTV-1080 formatom videa čak kada pokvareni koder nepravilno podesi visinu na 1088 linija. Trebali bi ovu opciju isključiti samo ako vaš video ima ne-standardni format koji zahtjeva svih 1088 linija.

en: Monitor pixel aspect ratio
bs: Omjer piksela monitora

en: This forces the monitor aspect ratio. Most monitors have square pixels (1:1). If you have a 16:9 screen, you might need to change this to 4:3 in order to keep proportions.
bs: Ovo forsira omjer monitora. Većina monitora ima kvadratne piksele (1:1). Ako imate 16:9 ekran, možda ćete te morati izmijeniti to u 4:3 kako bi održali proporcije.

en: Skip frames
bs: Preskoči okvire

en: Enables framedropping on MPEG2 stream. Framedropping occurs when your computer is not powerful enough
bs: Omogućava ispuštanje okvira na MPEG2 strujanju. Ispuštanje okvira se javlja kada vaš kompjuter nije dovoljno moćan

en: Drop late frames
bs: Odbaci kasne okvire

en: This drops frames that are late (arrive to the video output after their intended display date).
bs: Ovo ispušta okvire koji kasne (dolaze na video izlaz izvan njihovog namjenjenog vremena prikaza).

en: Quiet synchro
bs: Mirna sinhronizacija

en: This avoids flooding the message log with debug output from the video output synchronization mechanism.
bs: Ovo izbjegava poplavljivanje dnevnika poruka sa izlazom ispravljanja grešaka sa izlaza mehanizma video sinhronizacije.

en: Key press events
bs: Taster događaji pritiskanja

en: This enables VLC hotkeys from the (non-embedded) video window.
bs: Ovo omogućava VLC brze tipkue sa (ne-ugrađenog) video prozora.

en: Mouse events
bs: Događaji miša

en: This enables handling of mouse clicks on the video.
bs: Ovo omogućava rukovanje sa klikovima miša na videu.

en: These options allow you to modify the behavior of the input subsystem, such as the DVD or VCD device, the network interface settings or the subtitle channel.
bs: Ove opcije vam omogućavaju da izmijenite ponašanje podsistema ulaza kao što je DVD ili VCD uređaj, postavke mreže okruženja ili kanal podtitla.

en: File caching (ms)
bs: Keširanje datoteke (ms)

en: Caching value for local files, in milliseconds.
bs: Vrijednost keširanja za lokalne datoteke, u milisekundama.

en: Live capture caching (ms)
bs: Uživo hvatanje keširanja (ms)

en: Caching value for cameras and microphones, in milliseconds.
bs: Vrijednost keširanja za kamere i mikrofone, u milisekundama.

en: Disc caching (ms)
bs: Keširanje diska (ms)

en: Caching value for optical media, in milliseconds.
bs: Vrijednost keširanja za optičke medije, u milisekundama.

en: Network caching (ms)
bs: Keširanje mreže (ms)

en: Caching value for network resources, in milliseconds.
bs: Vrijednost keširanja za mrežne resurse, u milisekundama.

en: Clock reference average counter
bs: Brojač prosječne napomene sata

en: When using the PVR input (or a very irregular source), you should set this to 10000.
bs: Kada koristite PVR ulaz (ili neki veoma neregularan izvor), trebali bi postaviti ovo na 10000.

en: Clock synchronisation
bs: Sinhronizacija sata

en: It is possible to disable the input clock synchronisation for real-time sources. Use this if you experience jerky playback of network streams.
bs: Moguće je onemogućiti ulaz sinhronizacije sata za izvore u realnom-vremenu. Koristite ovo ako doživite čudnu reprodukciju mrežnih strujanja.

en: Clock jitter
bs: Jitter sata

en: This defines the maximum input delay jitter that the synchronization algorithms should try to compensate (in milliseconds).
bs: Ovo definira maksimalni ulaz kašnjenja jittera koji bi algoritmi sinhronizacije trebali kompenzirati (u milisekundama).

en: Network synchronisation
bs: Sinhronizacija mreže

en: This allows you to remotely synchronise clocks for server and client. The detailed settings are available in Advanced / Network Sync.
bs: Ovo vam omogućava da udaljeno sinhronizujete satove za server i klijenta. Detaljnje postavke su dostupne u Napredno / Sinhronizacija Mreže.

en: Default
bs: Zadano

en: Enable
bs: Omogući

en: MTU of the network interface
bs: MTU od okruženja mreže

en: This is the maximum application-layer packet size that can be transmitted over the network (in bytes).
bs: Ovo je maksimalna veličina paketa aplikacijskog-sloja koja se može prenositi preko mreže (u bajtovima).

en: This is the hop limit (also known as "Time-To-Live" or TTL) of the multicast packets sent by the stream output (-1 = use operating system built-in default).
bs: Ovo je hop limit (također poznat kao "Time-To-Live" ili TTL) muticast paketa poslatih od izlaznog strujanja (-1 = koristi zadano ugrađeno od operativnog sistema).

en: Multicast output interface
bs: Multicast izlazno okruženje

en: Default multicast interface. This overrides the routing table.
bs: Zadano multicast okruženje. Ovo prelazi preko tablice usmjeravanja.

en: Differentiated Services Code Point for outgoing UDP streams (or IPv4 Type Of Service, or IPv6 Traffic Class). This is used for network Quality of Service.
bs: Kodna tačka diferenciranih usluga za odlazne UDP tokove (ili IPv4 tip usluge ili IPv6 klasa prometa). Ovo se koristi za kvalitet usluge mreže.

en: Choose the program to select by giving its Service ID. Only use this option if you want to read a multi-program stream (like DVB streams for example).
bs: Odaberite program za izbor dajući njegov Servisni ID. Koristite ovu opciju samo ako želite pročitati multi-programsko strujanje (kao što su npr. DVB strujanja).

en: Choose the programs to select by giving a comma-separated list of Service IDs (SIDs). Only use this option if you want to read a multi-program stream (like DVB streams for example).
bs: Odaberite program za izbor dajući listu Servisnih ID-ova odvojenu zarezom (SID-ova). Koristite ovu opciju samo ako želite čitati multi-programsko strujanje (kao što su npr. DVB strujanja).

en: Audio track
bs: Trag zvuka

en: Stream number of the audio track to use (from 0 to n).
bs: Broj strujanja traga zvuka za upotrebu (od 0 do n).

en: Subtitle track
bs: Trag podtitla

en: Stream number of the subtitle track to use (from 0 to n).
bs: Broj strujanja traga podtitla za upotrebu (od 0 do n).

en: Audio language
bs: Jezik zvuka

en: Language of the audio track you want to use (comma separated, two or three letter country code, you may use 'none' to avoid a fallback to another language).
bs: Jezik traga zvuka koji želite koristiti (zarezom odvojeno, dva ili tri slova kod države, možete koristiti 'nijedno' da bi izbjegli mijenjanje na drugi jezik).

en: Subtitle language
bs: Jezik podtitla

en: Language of the subtitle track you want to use (comma separated, two or three letters country code, you may use 'any' as a fallback).
bs: Jezik traga podtitla koji želite koristiti (zarezom odvojeno, dva ili tri slova koda države, možete koristiti 'bilo koji' kao izbjegavanje)

en: Menu language
bs: Jezik izbornika

en: Language of the menus you want to use with DVD/BluRay (comma separated, two or three letters country code, you may use 'any' as a fallback).
bs: Jezik menija koji želite koristiti s DVD/BluRay uređajima (odvojen zarezima, dvoslovni ili troslovni kod države, možete koristiti 'bilo koji' kao rezervnu opciju).

en: Audio track ID
bs: ID traga zvuka

en: Stream ID of the audio track to use.
bs: ID strujanja zvuka traga za upotrebu.

en: Subtitle track ID
bs: ID traga podtitla

en: Stream ID of the subtitle track to use.
bs: ID Strujanja podtitla traga za upotrebu.

en: Preferred Closed Captions decoder
bs: Dekoder preferiranih zaključanih natpisa

en: Preferred video resolution
bs: Preferirana video rezolucija

en: When several video formats are available, select one whose resolution is closest to (but not higher than) this setting, in number of lines. Use this option if you don't have enough CPU power or network bandwidth to play higher resolutions.
bs: Kada je dostupno nekoliko video formata, izaberite one čija rezolucija je najbliža (ali ne viša nego) ova postavka, u broju linija. Koristite ovu opciju ako nemate dovoljno snage procesora ili opseg mreže za produciranje viših rezolucija.

en: Best available
bs: Najbolji dostupan

en: Full HD (1080p)
bs: Puni HD (1080p)

en: Standard Definition (576 or 480 lines)
bs: Standardna Definicija (576 ili 480 linija)

en: Low Definition (360 lines)
bs: Niska Definicija (360 linija)

en: Very Low Definition (240 lines)
bs: Veoma Niska Definicija (240 linija)

en: Input repetitions
bs: Ulazna ponavljanja

en: Number of time the same input will be repeated
bs: Broj puta koji će se isti ulaz ponavljati

en: Start time
bs: Početno vrijeme

en: The stream will start at this position (in seconds).
bs: Strujanje će početi od ove pozicije (u sekundama).

en: Stop time
bs: Završno vrijeme

en: The stream will stop at this position (in seconds).
bs: Strujanje će se zaustaviti na ovoj poziciji (u sekundama).

en: Run time
bs: Vrijeme pokretanja

en: The stream will run this duration (in seconds).
bs: Strujanje će pokrenuti ovo trajanje (u sekundama).

en: Fast seek
bs: Brzo traženje

en: Favor speed over precision while seeking
bs: Favoriziraj brzinu preko preciznosti tokom traženja

en: Playback speed
bs: Brzina reproduciranja

en: This defines the playback speed (nominal speed is 1.0).
bs: Ovo definiše brzinu reprodukcije (nominalna brzina je 1.0).

en: Input list
bs: Ulazna lista

en: You can give a comma-separated list of inputs that will be concatenated together after the normal one.
bs: Možete zadati liste odvojene zarezima za ulaze koji će biti ulačani skupa nakon jednog normalnog.

en: Input slave (experimental)
bs: Ulazni rob (eksperimentalno)

en: This allows you to play from several inputs at the same time. This feature is experimental, not all formats are supported. Use a '#' separated list of inputs.
bs: Ovo vam omogućava da producirate nekoliko ulaza u isto vrijeme. Ova mogućnost je eksperimentalna, nisu svi formati podržani. Koristite '#' odvojenu listu ulaza.

en: Bookmarks list for a stream
bs: Lista oznaka za strujanje

en: You can manually give a list of bookmarks for a stream in the form "{name=bookmark-name,time=optional-time-offset,bytes=optional-byte-offset},{...}"
bs: Možete ručno dati listu oznaka za stream u obliku "{name=bookmark-name,time=optional-time-offset,bytes=optional-byte-offset},{...}"

en: Record directory
bs: Direktorij zapisa

en: Directory where the records will be stored
bs: Direktorij u kojem će se zapisi pohranjivati

en: Prefer native stream recording
bs: Preferiraj prirodno snimanje strujanja

en: When possible, the input stream will be recorded instead of using the stream output module
bs: Kada je to moguće, ulazno strujanje će biti snimljeno umjesto korištenja modula izlaznog strujanja

en: Timeshift directory
bs: Direktorij promjene vremena

en: Directory used to store the timeshift temporary files.
bs: Direktorij koji se koristi za snimanje privremenih datoteka promjene vremena.

en: Timeshift granularity
bs: Granularitet promjene vremena

en: This is the maximum size in bytes of the temporary files that will be used to store the timeshifted streams.
bs: Ovo je maksimalna veličina u bajtovima privremenih datoteka koje će se koristiti za pohranjivanje vremenski pomaknutih streamova.

en: Change title according to current media
bs: Promijeni naziv na osnovu trenutnog medija

en: This option allows you to set the title according to what's being played<br>$a: Artist<br>$b: Album<br>$c: Copyright<br>$t: Title<br>$g: Genre<br>$n: Track num<br>$p: Now playing<br>$A: Date<br>$D: Duration<br>$Z: "Now playing" (Fall back on Title - Artist)
bs: Ova opcija vam omogućava da podesite naslov prema onome što se reprodukuje<br> $a: Umjetnik<br> $b: Album<br> $c: Autorsko pravo<br> $t: Naslov<br> $g: Žanr<br> $n: Broj pjesme<br> $p: Trenutno se reproducira<br> $A: Datum<br> $D: Trajanje<br> $Z: "Trenutno se reproducira" (Povratak na naslov - izvođač)

en: Disable all lua plugins
bs: Onemogući sve lua dodatke (plug-ine)

en: These options allow you to modify the behavior of the subpictures subsystem. You can for example enable subpictures sources (logo, etc.). Enable these filters here and configure them in the "subsources filters" modules section. You can also set many miscellaneous subpictures options.
bs: Ove opcije vam omogućavaju da modificirate ponašanje podsistema podslika. Možete, na primjer, omogućiti izvore podslika (logo, itd.). Omogućite ove filtere ovdje i konfigurirajte ih u odjeljku modula "filteri podizvora". Također možete postaviti mnoge razne opcije podslika.

en: Force subtitle position
bs: Prisili poziciju podtitlova

en: You can use this option to place the subtitles under the movie, instead of over the movie. Try several positions.
bs: Možete koristiti ovu opciju kako biste postavili podtitlove ispod filma, umjesto preko filma. Isprobajte više pozicija.

en: Subtitles text scaling factor
bs: Faktor skaliranja teksta titlova

en: Changes the subtitles size where possible
bs: Mijenja veličinu titlova gdje je to moguće

en: Enable sub-pictures
bs: Omogući pod-fotografije

en: You can completely disable the sub-picture processing.
bs: Možete kompletno onemogućiti procesiranje pod-fotografije.

en: On Screen Display
bs: Prikaz na Ekranu

en: VLC can display messages on the video. This is called OSD (On Screen Display).
bs: VLC može prikazivati poruke na videu. To se naziva OSD (prikaz na ekranu) .

en: Text rendering module
bs: Modul renderovanja teksta

en: VLC normally uses Freetype for rendering, but this allows you to use svg for instance.
bs: VLC obično koristi Freetype za renderiranje, ali ovo vam omogućava da koristite, na primjer, svg.

en: Subpictures source module
bs: Modul izvora podfotografija

en: This adds so-called "subpicture sources". These filters overlay some images or text over the video (like a logo, arbitrary text, ...).
bs: Ovo dodaje takozvane "izvore podslike". Ovi filteri preklapaju neke slike ili tekst preko videa (kao što je logo, proizvoljni tekst, ...).

en: Subpictures filter module
bs: Filter modul za podfotografije

en: This adds so-called "subpicture filters". These filter subpictures created by subtitle decoders or other subpictures sources.
bs: Ovo dodaje takozvane "filtere podslika". Oni filtriraju podslika koje kreiraju dekoderi titlova ili drugi izvori podslika.

en: Autodetect subtitle files
bs: Automatski prepoznaj podtitl datoteke

en: Automatically detect a subtitle file, if no subtitle filename is specified (based on the filename of the movie).
bs: Automatsko prepoznavanje datoteke podtitlova, ako nijedna datoteka podtitlova nije specificirana (bazirano na nazivu datoteke filma).

en: Subtitle autodetection fuzziness
bs: Mutnoča automatskog prepoznavanja podtitlova

en: This determines how fuzzy subtitle and movie filename matching will be. Options are:
    0 = no subtitles autodetected
    1 = any subtitle file
    2 = any subtitle file containing the movie name
    3 = subtitle file matching the movie name with additional chars
    4 = subtitle file matching the movie name exactly
bs: Ovo određuje koliko će biti nejasno podudaranje naziva titlova i datoteke filma. Opcije su:
    0 = titlovi se ne detektuju automatski
    1 = bilo koja datoteka titlova
    2 = bilo koja datoteka titlova koja sadrži naziv filma
    3 = datoteka titlova koja odgovara nazivu filma s dodatnim znakovima
    4 = datoteka titlova koja tačno odgovara nazivu filma

en: Subtitle autodetection paths
bs: Putevi automatskog prepoznavanja podtitlova

en: Look for a subtitle file in those paths too, if your subtitle file was not found in the current directory.
bs: Potražite datoteku titla i u tim putanjama, ako vaša datoteka titla nije pronađena u trenutnom direktoriju.

en: Use subtitle file
bs: Koristi datoteku podtitla

en: Load this subtitle file. To be used when autodetect cannot detect your subtitle file.
bs: Učitajte ovu datoteku podtitlova. Za korištenje kada automatsko prepoznavanje ne može detektirati vašu datoteku podtitla.

en: DVD device
bs: DVD uređaj

en: VCD device
bs: VCD uređaj

en: Audio CD device
bs: Audio CD uređaj

en: This is the default DVD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
bs: Ovo je zadani DVD uređaj (ili datoteka) koji treba koristiti. Ne zaboravite dvotočku nakon slova uređaja (npr. D:).

en: This is the default VCD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
bs: Ovo je zadani VCD pogon (ili datoteka) koji treba koristiti. Ne zaboravite dvotočku nakon slova pogona (npr. D:)

en: This is the default Audio CD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
bs: Ovo je zadani audio CD uređaj (ili datoteka) koji treba koristiti. Ne zaboravite dvotočku nakon slova uređaja (npr. D:).

en: This is the default DVD device to use.
bs: Ovo je zadani DVD uređaj za upotrebu.

en: This is the default VCD device to use.
bs: Ovo je zadani VCD uređaj za upotrebu.

en: This is the default Audio CD device to use.
bs: Ovo je zadani Audio CD uređaj za uporebu.

en: TCP connection timeout
bs: TCP veza istekla

en: Default TCP connection timeout (in milliseconds).
bs: Zadano vrijeme isteka TCP veze (u milisekundama).

en: HTTP server address
bs: HTTP adresa servera

en: By default, the server will listen on any local IP address. Specify an IP address (e.g. ::1 or 127.0.0.1) or a host name (e.g. localhost) to restrict them to a specific network interface.
bs: Zadano, server će osluškivati bilo koju lokalnu IP adresu. Navedite IP adresu (npr. ::1 ili 127.0.0.1) ili naziv hosta (npr. localhost) da biste ih ograničili na određeni mrežni interfejs.

en: RTSP server address
bs: RTSP adresa servera

en: This defines the address the RTSP server will listen on, along with the base path of the RTSP VOD media. Syntax is address/path. By default, the server will listen on any local IP address. Specify an IP address (e.g. ::1 or 127.0.0.1) or a host name (e.g. localhost) to restrict them to a specific network interface.
bs: Ovo definira adresu koju će RTSP server slušati, zajedno s osnovnom putanjom RTSP VOD medija. Sintaksa je adresa/putanja. Zadano, server će slušati bilo koju lokalnu IP adresu. Navedite IP adresu (npr. ::1 ili 127.0.0.1) ili naziv hosta (npr. localhost) da biste ih ograničili na određeni mrežni interfejs.

en: HTTP server port
bs: HTTP port servera

en: The HTTP server will listen on this TCP port. The standard HTTP port number is 80. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
bs: HTTP server će slušati na ovom TCP portu. Standardni broj HTTP porta je 80. Međutim, dodjela brojeva portova ispod 1025 obično je ograničena operativnim sistemom.

en: HTTPS server port
bs: HTTPS port servera

en: The HTTPS server will listen on this TCP port. The standard HTTPS port number is 443. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
bs: HTTPS server će slušati na ovom TCP portu. Standardni HTTPS broj porta je 443. Međutim, dodjela brojeva portova ispod 1025 obično je ograničena operativnim sistemom.

en: RTSP server port
bs: RTSP port servera

en: The RTSP server will listen on this TCP port. The standard RTSP port number is 554. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
bs: RTSP server će slušati na ovom TCP portu. Standardni RTSP broj porta je 554. Međutim, dodjela brojeva portova ispod 1025 obično je ograničena operativnim sistemom.

en: HTTP/TLS server certificate
bs: HTTP/TLS certifikat servera

en: This X.509 certicate file (PEM format) is used for server-side TLS. On OS X, the string is used as a label to search the certificate in the keychain.
bs: Ova X.509 datoteka certifikata (PEM format) se koristi za TLS na strani servera. Na OS X-u, string se koristi kao oznaka za pretraživanje certifikata u keychainu.

en: HTTP/TLS server private key
bs: HTTP/TLS privatni ključ servera

en: This private key file (PEM format) is used for server-side TLS.
bs: Ova datoteka privatnog ključa (PEM format) se koristi za TLS na strani servera.

en: HTTP proxy
bs: HTTP poslužitelj

en: HTTP proxy to be used It must be of the form http://[user@]myproxy.mydomain:myport/ ; if empty, the http_proxy environment variable will be tried.
bs: HTTP proxy koji će se koristiti Mora biti u obliku http://[korisnik@]mojaproksi.mojadomena:mojport/; ako je prazan, pokušat će se koristiti varijabla okruženja http_proxy.

en: HTTP proxy password
bs: HTTP šifra poslužitelja

en: If your HTTP proxy requires a password, set it here.
bs: Ako Vaš HTTP proxy zahtjeva šifru, postavite je ovdje.

en: SOCKS proxy server to use. This must be of the form address:port. It will be used for all TCP connections
bs: SOCKS zastupnik server za korištenje. Ovo mora biti u formi adresa:port. Biti će korišteno za sve TCP veze

en: SOCKS user name
bs: SOCKS korisničko ime

en: User name to be used for connection to the SOCKS proxy.
bs: Korisničko ime korišteno za vezu na SOCKS zastupnik.

en: SOCKS password
bs: SOCKS šifra

en: Password to be used for connection to the SOCKS proxy.
bs: Šifra korištena za vezu na SOCKS zastupnik.

en: Title metadata
bs: Metapodaci naslova

en: Allows you to specify a "title" metadata for an input.
bs: Dozvoljava vam da specificirate "naslov" metapodataka za ulaz.

en: Author metadata
bs: Metapodaci autora

en: Allows you to specify an "author" metadata for an input.
bs: Dozvoljava vam da specificirate "autora" metapodataka za ulaz.

en: Artist metadata
bs: Metapodaci umjetnika

en: Allows you to specify an "artist" metadata for an input.
bs: Dozvoljava vam da specificirate "umjetnika" metapodataka za ulaz.

en: Genre metadata
bs: Metapodaci žanra

en: Allows you to specify a "genre" metadata for an input.
bs: Dozvoljava vam da specificirate "žanr" metapodataka za ulaz.

en: Copyright metadata
bs: Metapodaci autorskog prava

en: Allows you to specify a "copyright" metadata for an input.
bs: Dozvoljava vam da specificirate "autorska prava" metapodataka za ulaz.

en: Description metadata
bs: Metapodaci opisa

en: Allows you to specify a "description" metadata for an input.
bs: Dozvoljava vam da specificirate "opis" metapodataka za ulaz.

en: Date metadata
bs: Metapodaci datuma

en: Allows you to specify a "date" metadata for an input.
bs: Dozvoljava vam da specificirate "datum" metapodataka za ulaz.

en: URL metadata
bs: Metapodaci URL-a

en: Allows you to specify a "url" metadata for an input.
bs: Dozvoljava vam da specificirate "url" metapodataka za ulaz.

en: This option can be used to alter the way VLC selects its codecs (decompression methods). Only advanced users should alter this option as it can break playback of all your streams.
bs: Ova opcija se može koristiti za promjenu načina na koji VLC odabire svoje kodeke (metode dekompresije). Samo napredni korisnici bi trebali mijenjati ovu opciju jer može prekinuti reprodukciju svih vaših streamova.

en: Preferred decoders list
bs: Preferirana lista dekodera

en: List of codecs that VLC will use in priority. For instance, 'dummy,a52' will try the dummy and a52 codecs before trying the other ones. Only advanced users should alter this option as it can break playback of all your streams.
bs: Lista kodeka koje će VLC koristiti prioritetno. Na primjer, 'dummy,a52' će isprobati dummy i a52 kodeke prije nego što isproba ostale. Samo napredni korisnici bi trebali mijenjati ovu opciju jer to može prekinuti reprodukciju svih vaših streamova.

en: Preferred encoders list
bs: Preferirana lista kodera

en: This allows you to select a list of encoders that VLC will use in priority.
bs: Ovo vam odobrava izbor liste kodera koje će VLC koristiti u prioritetu.

en: These options allow you to set default global options for the stream output subsystem.
bs: Ove opcije vam omogućavaju da postavite zadane globalne opcije za podsistem izlaznog toka.

en: Default stream output chain
bs: Zadani lanac izlaznog strujanja

en: You can enter here a default stream output chain. Refer to the documentation to learn how to build such chains. Warning: this chain will be enabled for all streams.
bs: Ovdje možete unijeti zadani lanac izlaza streama. Pogledajte dokumentaciju da biste saznali kako izgraditi takve lance. Upozorenje: ovaj lanac će biti omogućen za sve streamove.

en: Enable streaming of all ES
bs: Omogući strujanje za sve ES

en: Stream all elementary streams (video, audio and subtitles)
bs: Strujaj sva osnovna strujanja (video, zvuk i podtitlove)

en: Display while streaming
bs: Prikaži tokom strujanja

en: Play locally the stream while streaming it.
bs: Produciraj strujanje lokalno tokom strujanja.

en: Enable video stream output
bs: Omogući izlaz strujanja videa

en: Choose whether the video stream should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
bs: Odaberite da li video stream treba biti preusmjeren na funkciju izlaza streama kada je ova posljednja omogućena.

en: Enable audio stream output
bs: Omogući izlaz strujanja zvuka

en: Choose whether the audio stream should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
bs: Odaberite da li audio stream treba biti preusmjeren na funkciju izlaza streama kada je ova posljednja omogućena.

en: Enable SPU stream output
bs: Omogući SPU izlazno strujanje

en: Choose whether the SPU streams should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
bs: Odaberite da li SPU tokovi trebaju biti preusmjereni na funkciju izlaza toka kada je ova posljednja omogućena.

en: Keep stream output open
bs: Zadrži izlazno strujanje otvoreno

en: This allows you to keep an unique stream output instance across multiple playlist item (automatically insert the gather stream output if not specified)
bs: Ovo vam omogućava da zadržite jedinstvenu instancu izlaznog toka za više stavki liste za reprodukciju (automatski ubacite izlazni tok prikupljanja ako nije specificiran)

en: Stream output muxer caching (ms)
bs: Keširanje izlaznog multipleksera toka (ms)

en: This allow you to configure the initial caching amount for stream output muxer. This value should be set in milliseconds.
bs: Ovo vam omogućava da konfigurirate početnu količinu keširanja za multiplikator izlaznog toka. Ova vrijednost treba biti postavljena u milisekundama.

en: Preferred packetizer list
bs: Lista preferiranih paketizatora

en: This allows you to select the order in which VLC will choose its packetizers.
bs: Ovo vam omogućava da izaberete redoslijed u kojem će VLC birati svoje paketizatore.

en: Mux module
bs: Muks modul

en: This is a legacy entry to let you configure mux modules
bs: Ovo je stari unos koji vam omogućava konfigurisanje multipleks modula

en: Access output module
bs: Modul pristupnog izlaza

en: This is a legacy entry to let you configure access output modules
bs: Ovo je stari unos koji vam omogućava konfigurisanje izlaznih modula za pristup

en: If this option is enabled, the flow on the SAP multicast address will be controlled. This is needed if you want to make announcements on the MBone.
bs: Ako je ova opcija omogućena, protok na SAP multicast adresi će biti kontroliran. Ovo je potrebno ako želite slati obavještenja na MBone-u.

en: SAP announcement interval
bs: SAP interval najavljivanja

en: When the SAP flow control is disabled, this lets you set the fixed interval between SAP announcements.
bs: Kada je kontrola SAP toka onemogućena, ovo vam omogućava da postavite fiksni interval između SAP objava.

en: These options allow you to select default modules. Leave these alone unless you really know what you are doing.
bs: Ove opcije vam omogućavaju da odaberete zadane module. Ostavite ih ne mijenjajte osim ako zaista ne znate šta radite.

en: Access module
bs: Pristupni modul

en: This allows you to force an access module. You can use it if the correct access is not automatically detected. You should not set this as a global option unless you really know what you are doing.
bs: Ovo vam omogućava da prisilno aktivirate pristupni modul. Možete ga koristiti ako se ispravan pristup ne prepozna automatski. Ne biste trebali postavljati ovo kao globalnu opciju osim ako zaista ne znate šta radite.

en: Stream filter module
bs: Filter modul za strujanje

en: Stream filters are used to modify the stream that is being read.
bs: Filteri toka se koriste za modifikaciju toka koji se čita.

en: Demux filter module
bs: Demux modul filtera

en: Demux filters are used to modify/control the stream that is being read.
bs: Demux filteri se koriste za modifikaciju/kontrolu toka koji se čita.

en: Demux module
bs: Demuks modul

en: Demultiplexers are used to separate the "elementary" streams (like audio and video streams). You can use it if the correct demuxer is not automatically detected. You should not set this as a global option unless you really know what you are doing.
bs: Demultiplekseri se koriste za odvajanje "elementarnih" tokova (kao što su audio i video tokovi). Možete ih koristiti ako se ispravan demultiplekser ne prepozna automatski. Ne biste trebali ovo postavljati kao globalnu opciju osim ako zaista ne znate šta radite.

en: VoD server module
bs: VoD modul servera

en: You can select which VoD server module you want to use. Set this to 'vod_rtsp' to switch back to the old, legacy module.
bs: Možete odabrati koji VoD serverski modul želite koristiti. Postavite ovo na 'vod_rtsp' da biste se vratili na stari, legacy modul.

en: Allow real-time priority
bs: Uključi prioritet u stvarnom-vremenu

en: Running VLC in real-time priority will allow for much more precise scheduling and yield better, especially when streaming content. It can however lock up your whole machine, or make it very very slow. You should only activate this if you know what you're doing.
bs: Pokretanje VLC-a s prioritetom u realnom vremenu omogućit će mnogo preciznije raspoređivanje i bolji prinos, posebno prilikom strimovanja sadržaja. Međutim, može blokirati cijeli vaš računar ili ga učiniti vrlo, vrlo sporim. Trebali biste ovo aktivirati samo ako znate šta radite.

en: Adjust VLC priority
bs: Prilagodite prioritet VLC-a

en: This option adds an offset (positive or negative) to VLC default priorities. You can use it to tune VLC priority against other programs, or against other VLC instances.
bs: Ova opcija dodaje pomak (pozitivan ili negativan) zadanim prioritetima VLC-a. Možete je koristiti za podešavanje prioriteta VLC-a u odnosu na druge programe ili u odnosu na druge VLC instance.

en: This option is useful if you want to lower the latency when reading a stream
bs: Ova opcija je korisna ako želite smanjiti latentnost tokom čitanja strujanja

en: VLM configuration file
bs: VLM konfiguracijska datoteka

en: Read a VLM configuration file as soon as VLM is started.
bs: Čitaj VLM konfiguracijsku datoteku čim se VLM pokrene.

en: Use a plugins cache
bs: Koristi keširanje dodataka

en: Use a plugins cache which will greatly improve the startup time of VLC.
bs: Korištenje keširanja dodataka koje će dobro poboljšati vrijeme pokretanja VLC-a.

en: Scan for new plugins
bs: Skeniraj za nove dodatke

en: Scan plugin directories for new plugins at startup. This increases the startup time of VLC.
bs: Skeniraj direktorije dodataka za nove dodatke pri pokretanju. Ovo povećava vrijeme pokretanja VLC-a.

en: Preferred keystore list
bs: Preferirana lista skladišta ključeva

en: List of keystores that VLC will use in priority.
bs: Lista skladišta ključeva koje će VLC koristiti prioritetno.

en: Locally collect statistics
bs: Lokalno sakupljaj statistike

en: Collect miscellaneous local statistics about the playing media.
bs: Sakuplja raznovrsne lokalne statistike o mediju koji se producira.

en: Run as daemon process
bs: Pokreni kao daemon proces

en: Runs VLC as a background daemon process.
bs: Pokreće VLC kao pozadinski daemon proces.

en: Write process id to file
bs: Zapiši id procesa u datoteku

en: Writes process id into specified file.
bs: Zapiši id procesa u određenu datoteku.

en: Allow only one running instance
bs: Dozvoli samo jednu pokrenutu instancu

en: Allowing only one running instance of VLC can sometimes be useful, for example if you associated VLC with some media types and you don't want a new instance of VLC to be opened each time you open a file in your file manager. This option will allow you to play the file with the already running instance or enqueue it.
bs: Dozvoljavanje samo jedne pokrenute instance VLC-a ponekad može biti korisno, na primjer ako ste VLC povezali s nekim vrstama medija i ne želite da se nova instanca VLC-a otvara svaki put kada otvorite datoteku u upravitelju datoteka. Ova opcija će vam omogućiti da reproducirate datoteku s već pokrenutom instancom ili da je dodate u red čekanja.

en: VLC is started from file association
bs: VLC se pokreće sa asocijacije datoteka

en: Tell VLC that it is being launched due to a file association in the OS
bs: Obavijestite VLC da se pokreće zbog asocijacije datoteka u operativnom sistemu

en: Use only one instance when started from file manager
bs: Koristi samo jednu instancu prilikom pokretanja iz upravitelja datoteka

en: Increase the priority of the process
bs: Povećaj prioritet procesa

en: Increasing the priority of the process will very likely improve your playing experience as it allows VLC not to be disturbed by other applications that could otherwise take too much processor time. However be advised that in certain circumstances (bugs) VLC could take all the processor time and render the whole system unresponsive which might require a reboot of your machine.
bs: Povećanje prioriteta procesa će vrlo vjerovatno poboljšati vaše iskustvo igranja jer omogućava da VLC ne bude ometan drugim aplikacijama koje bi inače mogle zauzimati previše procesorskog vremena. Međutim, imajte na umu da u određenim okolnostima (greške) VLC može zauzeti svo procesorsko vrijeme i učiniti cijeli sistem nereagujućim, što može zahtijevati ponovno pokretanje vašeg računara.

en: Enqueue items into playlist in one instance mode
bs: Dodavanje stavki u red za reprodukciju u režimu jedne instance

en: When using the one instance only option, enqueue items to playlist and keep playing current item.
bs: Kada koristite opciju samo jedne instance, dodajte stavke u listu za reprodukciju i nastavite reproducirati trenutnu stavku.

en: Expose media player via D-Bus
bs: Otvorite media player putem D-Bus-a

en: Allow other applications to control VLC using the D-Bus MPRIS protocol.
bs: Dozvolite drugim aplikacijama da kontrolišu VLC koristeći D-Bus MPRIS protokol.

en: These options define the behavior of the playlist. Some of them can be overridden in the playlist dialog box.
bs: Ove opcije definiraju ponašanje liste za reprodukciju. Neke od njih se mogu poništiti u dijaloškom okviru liste za reprodukciju.

en: Automatically preparse items
bs: Automatski preparsiraj stavke

en: Automatically preparse items added to the playlist (to retrieve some metadata).
bs: Automatski preparsiraj stavke koje će biti dodane u popis (da bi se povratili neke metapodatke).

en: Preparsing timeout
bs: Vremensko ograničenje pripreme

en: Maximum time allowed to preparse an item, in milliseconds
bs: Maksimalno dozvoljeno vrijeme za pripremu stavke, u milisekundama

en: Allow metadata network access
bs: Dozvoli mrežni pristup meta podacima

en: Collapse
bs: Grupiši

en: Expand
bs: Proširiti

en: Subdirectory behavior
bs: Ponašanje poddirektorija

en: Select whether subdirectories must be expanded.
    none: subdirectories do not appear in the playlist.
    collapse: subdirectories appear but are expanded on first play.
    expand: all subdirectories are expanded.
bs: Odaberite da li se poddirektorijumi moraju proširiti.
    nijedan: poddirektorijumi se ne pojavljuju na listi za reprodukciju.
    skupi: poddirektorijumi se pojavljuju, ali se proširuju pri prvoj reprodukciji.
    proširi: svi poddirektorijumi se proširuju.

en: Ignored extensions
bs: Ignorisane ekstenzije

en: Files with these extensions will not be added to playlist when opening a directory.
    This is useful if you add directories that contain playlist files for instance. Use a comma-separated list of extensions.
bs: Datoteke s ovim ekstenzijama neće biti dodane na listu za reprodukciju prilikom otvaranja direktorija.
    Ovo je korisno ako, na primjer, dodajete direktorije koji sadrže datoteke liste za reprodukciju. Koristite listu ekstenzija odvojenu zarezima.

en: Show hidden files
bs: Prikaži skrivene datoteke

en: Ignore files starting with '.'
bs: Zanemari datoteke koje počinju sa '.'

en: Services discovery modules
bs: Modul otkrivanja servisa

en: Specifies the services discovery modules to preload, separated by colons. Typical value is "sap".
bs: Specificira unaprijed učitavanje modula otkrivanja servisa, odvojeno sa kolonama. Tipična vrijednost je "sap".

en: Play files randomly forever
bs: Produciraj datoteke nasumično zauvijek

en: VLC will randomly play files in the playlist until interrupted.
bs: VLC će nasumično producirati datoteke u listi izvođenja do prekida.

en: Repeat all
bs: Ponovi sve

en: VLC will keep playing the playlist indefinitely.
bs: VLC će nastaviti producirati listu izvođenja na neodređeno.

en: Repeat current item
bs: Ponovi trenutnu stavku

en: VLC will keep playing the current playlist item.
bs: VLC će nastaviti producirati trenutnu listu izvođenja.

en: Play and stop
bs: Produciraj i zaustavi

en: Stop the playlist after each played playlist item.
bs: Zaustavi listu izvođenja nakon svake producirane stavke u listi izvođenja.

en: Play and exit
bs: Produciraj i izađi

en: Exit if there are no more items in the playlist.
bs: Izađi ako nema više stavki u listi izvođenja.

en: Play and pause
bs: Produciraj i pauziraj

en: Pause each item in the playlist on the last frame.
bs: Pauziraj svaku stavku u listi izvođenja na zadnjem okviru.

en: Start paused
bs: Pokreni pauzirano

en: Pause each item in the playlist on the first frame.
bs: Pauzirajte svaku stavku na listi za reprodukciju u prvom kadru.

en: Auto start
bs: Automatsko pokretanje

en: Automatically start playing the playlist content once it's loaded.
bs: Automatski počni produciranje sadržaja liste izvođenja kada se učita.

en: Pause on audio communication
bs: Pauziraj pri komunikaciji zvuka

en: If pending audio communication is detected, playback will be paused automatically.
bs: Ako je detektovana komunikacija zvuka na čekanju, reprodukcija će biti pauzirana automatski.

en: Use media library
bs: Koristi medijsku biblioteku

en: The media library is automatically saved and reloaded each time you start VLC.
bs: Medijska biblioteka je automatski snimljena i ponovo učitana svaki puta kada pokrenete VLC.

en: Display playlist tree
bs: Prikaži stablo liste izvođenja

en: The playlist can use a tree to categorize some items, like the contents of a directory.
bs: Lista za reprodukciju može koristiti stablo za kategorizaciju nekih stavki, poput sadržaja direktorija.

en: These settings are the global VLC key bindings, known as "hotkeys".
bs: Ove postavke su globalne VLC kombinacije tipki, poznate kao "prečice".

en: Ignore
bs: Ignoriši

en: Volume control
bs: Kontrola glasnoće

en: Position control
bs: Kontrola položaja

en: Position control reversed
bs: Obrnuta kontrola položaja

en: Mouse wheel vertical axis control
bs: Kontrola vertikalne ose kotačića miša

en: The mouse wheel vertical (up/down) axis can control volume, position or be ignored.
bs: Vertikalna osa (gore/dolje) kotačića miša može kontrolirati jačinu zvuka, položaj ili se može zanemariti.

en: Mouse wheel horizontal axis control
bs: Kontrola horizontalne ose kotačića miša

en: The mouse wheel horizontal (left/right) axis can control volume, position or be ignored.
bs: Horizontalna (lijeva/desna) osa kotačića miša može kontrolirati jačinu zvuka, položaj ili se može zanemariti.

en: Fullscreen
bs: Cijeli ekran

en: Select the hotkey to use to swap fullscreen state.
bs: Odaberite brzu tipku za izmjenu stanja prikaza preko cijelog ekrana.

en: Exit fullscreen
bs: Izađi iz cijelog ekrana

en: Select the hotkey to use to exit fullscreen state.
bs: Odaberite brzu tipku za izlaženje stanja prikaza preko cijelog ekrana.

en: Play/Pause
bs: Produciraj/Pauziraj

en: Select the hotkey to use to swap paused state.
bs: Odaberite brzu tipku za izmjenu pauziranog stanja.

en: Pause only
bs: Pauziraj samo

en: Select the hotkey to use to pause.
bs: Odaberite brzu tipku za pauziranje.

en: Play only
bs: Produciraj samo

en: Select the hotkey to use to play.
bs: Odaberite brzu tipku za produciranje.

en: Faster
bs: Brže

en: Select the hotkey to use for fast forward playback.
bs: Odaberite brzu tipku za ubrzanu reprodukciju.

en: Slower
bs: Sporije

en: Select the hotkey to use for slow motion playback.
bs: Odaberite brzu tipku za usporenu reprodukciju.

en: Normal rate
bs: Normalna stopa

en: Select the hotkey to set the playback rate back to normal.
bs: Odaberite brzu tipku za postavljanje stope reprodukcije nazad u normalu.

en: Faster (fine)
bs: Brže (fino)

en: Slower (fine)
bs: Sporije (fino)

en: Next
bs: Sljedeće

en: Select the hotkey to use to skip to the next item in the playlist.
bs: Odaberite brzu tipku za preskakanje na sljedeću stavku iz liste izvođenja.

en: Previous
bs: Prethodno

en: Select the hotkey to use to skip to the previous item in the playlist.
bs: Odaberite brzu tipku za preskakanje na prethodnu stavku u listi izvođenja.

en: Stop
bs: Zaustavi

en: Select the hotkey to stop playback.
bs: Odaberite brzu tipku za zaustavljanje reprodukcije.

en: Position
bs: Pozicija

en: Select the hotkey to display the position.
bs: Odaberite brzu tipku za prikaz pozicije.

en: Very short backwards jump
bs: Veoma kratki skok nazad

en: Select the hotkey to make a very short backwards jump.
bs: Odaberite brzu tipku za veoma kratki skok nazad.

en: Short backwards jump
bs: Kratki skok nazad

en: Select the hotkey to make a short backwards jump.
bs: Odaberite brzu tipku za kratki skok nazad.

en: Medium backwards jump
bs: Srednji skok nazad

en: Select the hotkey to make a medium backwards jump.
bs: Odaberite brzu tipku za srednji skok nazad.

en: Long backwards jump
bs: Dugi skok nazad

en: Select the hotkey to make a long backwards jump.
bs: Odaberite brzu tipku za dugi skok nazad.

en: Very short forward jump
bs: Veoma kratki skok naprijed

en: Select the hotkey to make a very short forward jump.
bs: Odaberite brzu tipku za veoma kratki skok naprijed.

en: Short forward jump
bs: Kratki skok naprijed

en: Select the hotkey to make a short forward jump.
bs: Odaberite brzu tipku za kratki skok naprijed.

en: Medium forward jump
bs: Srednji skok naprijed

en: Select the hotkey to make a medium forward jump.
bs: Odaberite brzu tipku za srednji skok naprijed.

en: Long forward jump
bs: Dugi skok naprijed

en: Select the hotkey to make a long forward jump.
bs: Odaberite brzu tipku za dugi skok naprijed.

en: Next frame
bs: Sljedeći okvir

en: Select the hotkey to got to the next video frame.
bs: Odaberite brzu tipku da biste dobili sljedeći video okvir.

en: Very short jump length
bs: Vrlo kratka dužina skoka

en: Very short jump length, in seconds.
bs: Vrlo kratka dužina skoka, u sekundama.

en: Short jump length
bs: Kratka dužina skoka

en: Short jump length, in seconds.
bs: Kratka dužina skoka, u sekundama.

en: Medium jump length
bs: Srednja dužina skoka

en: Medium jump length, in seconds.
bs: Srednja dužina skoka, u sekundama.

en: Long jump length
bs: Duga dužina skoka

en: Long jump length, in seconds.
bs: Duga dužina skoka, u sekundama.

en: Quit
bs: Izađi

en: Select the hotkey to quit the application.
bs: Odaberite brzu tipku za zatvaranje aplikacije.

en: Navigate up
bs: Upravljaj gore

en: Select the key to move the selector up in DVD menus / Move viewpoint to up (pitch).
bs: Odaberite tipku za pomicanje birača prema gore u DVD menijima / Pomicanje gledišta prema gore (nagib).

en: Navigate down
bs: Upravljaj dole

en: Select the key to move the selector down in DVD menus / Move viewpoint to down (pitch).
bs: Odaberite tipku za pomicanje birača prema dolje u DVD menijima / Pomicanje gledišta prema dolje (nagib).

en: Navigate left
bs: Upravljaj lijevo

en: Select the key to move the selector left in DVD menus / Move viewpoint to left (yaw).
bs: Odaberite tipku za pomicanje birača lijevo u DVD menijima / Pomicanje gledišta lijevo (skretanje).

en: Navigate right
bs: Upravljaj desno

en: Select the key to move the selector right in DVD menus / Move viewpoint to right (yaw).
bs: Odaberite tipku za pomicanje birača desno u DVD menijima / Pomicanje gledišta desno (skretanje).

en: Activate
bs: Aktiviraj

en: Select the key to activate selected item in DVD menus.
bs: Odaberite tipku za aktiviranje odabrane stavke u DVD izbornicima.

en: Go to the DVD menu
bs: Idi na DVD izbornik

en: Select the key to take you to the DVD menu
bs: Odaberite tipku za vraćanje na DVD izbornik

en: Select previous DVD title
bs: Odaberi prethodni DVD naslov

en: Select the key to choose the previous title from the DVD
bs: Odaberite tipku za odabiranje prethodnog naslova iz DVD-a

en: Select next DVD title
bs: Odaberi sljedeći DVD naslov

en: Select the key to choose the next title from the DVD
bs: Odaberite tipku za odabiranje sljedećeg naslova iz DVD-a

en: Select prev DVD chapter
bs: Odaberi prethodno DVD poglavlje

en: Select the key to choose the previous chapter from the DVD
bs: Odaberite tipku za odabiranje prethodnog poglavlja iz DVD-a

en: Select next DVD chapter
bs: Odaberi sljedeće DVD poglavlje

en: Select the key to choose the next chapter from the DVD
bs: Odaberite tipku za odabiranje sljedećeg poglavlja iz DVD-a

en: Volume up
bs: Pojačaj glasnoću

en: Select the key to increase audio volume.
bs: Odaberite tipku za povećavanje glasnoće zvuka.

en: Volume down
bs: Smanji glasnoću

en: Select the key to decrease audio volume.
bs: Odaberite tipku za smanjivanje glasnoće zvuka.

en: Mute
bs: Stišaj

en: Select the key to mute audio.
bs: Odaberite tipku za stišavanje zvuka.

en: Subtitle delay up
bs: Kašnjenje podtitla prema gore

en: Select the key to increase the subtitle delay.
bs: Odaberite tipku za povećavanje kašnjenja podtitla.

en: Subtitle delay down
bs: Kašnjenje podtitla prema dole

en: Select the key to decrease the subtitle delay.
bs: Odaberite tipku za smanjivanje kašnjenja podtitla.

en: Reset subtitles text scale
bs: Resetuj veličinu teksta titlova

en: Scale up subtitles text
bs: Povećajte veličinu teksta titlova

en: Scale down subtitles text
bs: Smanjite veličinu teksta titlova

en: Select the key to change subtitles text scaling
bs: Odaberite tipku za promjenu skaliranja teksta titlova

en: Subtitle sync / bookmark audio timestamp
bs: Vremenska oznaka zvuka sinhronizacije titlova / oznaka

en: Select the key to bookmark audio timestamp when syncing subtitles.
bs: Odaberite tipku za označavanje vremenske oznake zvuka prilikom sinhronizacije titlova.

en: Subtitle sync / bookmark subtitle timestamp
bs: Vremenska oznaka sinhronizacije titlova / označavanja titlova

en: Select the key to bookmark subtitle timestamp when syncing subtitles.
bs: Odaberite tipku za označavanje vremenske oznake titlova prilikom sinhronizacije titlova.

en: Subtitle sync / synchronize audio & subtitle timestamps
bs: Sinhronizacija titlova / sinhronizacija vremenskih oznaka zvuka i titlova

en: Select the key to synchronize bookmarked audio & subtitle timestamps.
bs: Odaberite tipku za sinhronizaciju vremenskih oznaka audio zapisa i titlova iz označenih datoteka.

en: Subtitle sync / reset audio & subtitle synchronization
bs: Sinhronizacija titlova / resetovanje sinhronizacije zvuka i titlova

en: Select the key to reset synchronization of audio & subtitle timestamps.
bs: Odaberite tipku za resetiranje sinhronizacije vremenskih oznaka zvuka i titlova.

en: Subtitle position up
bs: Položaj podtitla prema gore

en: Select the key to move subtitles higher.
bs: Odaberite tipku za pomicanje podtitlova prema gore.

en: Subtitle position down
bs: Položaj podtitla prema dole

en: Select the key to move subtitles lower.
bs: Odaberite tipku za pomicanje podnaslova prema dole.

en: Audio delay up
bs: Povećanje kašnjenja zvuka

en: Select the key to increase the audio delay.
bs: Odaberite tipku za povećavanje kašnjenja zvuka.

en: Audio delay down
bs: Smanjenje kašnjenja zvuka

en: Select the key to decrease the audio delay.
bs: Odaberite tipku za smanjivanje kašnjenja zvuka.

en: Play playlist bookmark 1
bs: Produciraj oznaku liste izvođenja 1

en: Play playlist bookmark 2
bs: Produciraj oznaku liste izvođenja 2

en: Play playlist bookmark 3
bs: Produciraj oznaku liste izvođenja 3

en: Play playlist bookmark 4
bs: Produciraj oznaku liste izvođenja 4

en: Play playlist bookmark 5
bs: Produciraj oznaku liste izvođenja 5

en: Play playlist bookmark 6
bs: Produciraj oznaku liste izvođenja 6

en: Play playlist bookmark 7
bs: Produciraj oznaku liste izvođenja 7

en: Play playlist bookmark 8
bs: Produciraj oznaku liste izvođenja 8

en: Play playlist bookmark 9
bs: Produciraj oznaku liste izvođenja 9

en: Play playlist bookmark 10
bs: Produciraj oznaku liste izvođenja 10

en: Select the key to play this bookmark.
bs: Odaberite tipku za produkciju ove oznake.

en: Set playlist bookmark 1
bs: Postavi oznaku liste izvođenja 1

en: Set playlist bookmark 2
bs: Postavi oznaku liste izvođenja 2

en: Set playlist bookmark 3
bs: Postavi oznaku liste izvođenja 3

en: Set playlist bookmark 4
bs: Postavi oznaku liste izvođenja 4

en: Set playlist bookmark 5
bs: Postavi oznaku liste izvođenja 5

en: Set playlist bookmark 6
bs: Postavi oznaku liste izvođenja 6

en: Set playlist bookmark 7
bs: Postavi oznaku liste izvođenja 7

en: Set playlist bookmark 8
bs: Postavi oznaku liste izvođenja 8

en: Set playlist bookmark 9
bs: Postavi oznaku liste izvođenja 9

en: Set playlist bookmark 10
bs: Postavi oznaku liste izvođenja 10

en: Select the key to set this playlist bookmark.
bs: Odaberite tipku za postavljanje ove oznake liste izvođenja.

en: Clear the playlist
bs: Očisti datu listu izvođenja

en: Select the key to clear the current playlist.
bs: Odaberite tipku za čišćenje trenutne liste izvođenja.

en: Playlist bookmark 1
bs: Oznaka liste izvođenja 1

en: Playlist bookmark 2
bs: Oznaka liste izvođenja 2

en: Playlist bookmark 3
bs: Oznaka liste izvođenja 3

en: Playlist bookmark 4
bs: Oznaka liste izvođenja 4

en: Playlist bookmark 5
bs: Oznaka liste izvođenja 5

en: Playlist bookmark 6
bs: Oznaka liste izvođenja 6

en: Playlist bookmark 7
bs: Oznaka liste izvođenja 7

en: Playlist bookmark 8
bs: Oznaka liste izvođenja 8

en: Playlist bookmark 9
bs: Oznaka liste izvođenja 9

en: Playlist bookmark 10
bs: Oznaka liste izvođenja 10

en: This allows you to define playlist bookmarks.
bs: Ovo vam omogućuje da definišete oznake za listu izvođenja.

en: Cycle audio track
bs: Ciklus audio zapisa

en: Cycle through the available audio tracks(languages).
bs: Prođite kroz dostupne audio zapise (jezike).

en: Cycle subtitle track in reverse order
bs: Prebacivanje titlova u obrnutom redoslijedu

en: Cycle through the available subtitle tracks in reverse order.
bs: Prelazite kroz dostupne titlove obrnutim redoslijedom.

en: Cycle subtitle track
bs: Ciklus titlova

en: Cycle through the available subtitle tracks.
bs: Kružite kroz dostupne titlove.

en: Toggle subtitles
bs: Uključi/Isključi titlove

en: Toggle subtitle track visibility.
bs: Uključi/isključi vidljivost traga.

en: Cycle next program Service ID
bs: ID usluge za sljedeći program

en: Cycle through the available next program Service IDs (SIDs).
bs: Prođite kroz dostupne ID-ove usluga (SID-ove) sljedećeg programa.

en: Cycle previous program Service ID
bs: Ciklus prethodnog programa ID usluge

en: Cycle through the available previous program Service IDs (SIDs).
bs: Prođite kroz dostupne prethodne ID-ove usluga programa (SID-ove).

en: Cycle source aspect ratio
bs: Omjer širine i visine izvora ciklusa

en: Cycle through a predefined list of source aspect ratios.
bs: Prođite kroz unaprijed definiranu listu omjera širine i visine izvora.

en: Cycle video crop
bs: Ciklus izrezivanja videa

en: Cycle through a predefined list of crop formats.
bs: Krećite se kroz unaprijed definiranu listu formata obrezivanja.

en: Toggle autoscaling
bs: Uključi/isključi autoskaliranje

en: Activate or deactivate autoscaling.
bs: Aktiviraj ili deaktiviraj autoskaliranje.

en: Increase scale factor
bs: Povećaj faktor skaliranja

en: Decrease scale factor
bs: Smanji faktor skaliranja

en: Toggle deinterlacing
bs: Uključi/isključi deinterlacing

en: Activate or deactivate deinterlacing.
bs: Aktivirajte ili deaktivirajte deinterlacing.

en: Cycle deinterlace modes
bs: Ciklus modova deinterlaciranja

en: Cycle through available deinterlace modes.
bs: Prođite kroz dostupne načine deinterlaciranja.

en: Show controller in fullscreen
bs: Pokaži upravljač u cijelom ekranu

en: Boss key
bs: Šef tipku

en: Hide the interface and pause playback.
bs: Sakrij okruženje i pauziraj reprodukciju.

en: Context menu
bs: Kontekstni izbornik

en: Show the contextual popup menu.
bs: Prikaži skočni kontekstualni izbornik.

en: Take video snapshot
bs: Napravi snimak videa

en: Takes a video snapshot and writes it to disk.
bs: Napravi snimak videa i zapiše ga na disk.

en: Record
bs: Snimi

en: Record access filter start/stop.
bs: Pokretanje/zaustavljanje filtera za pristup snimkama.

en: Normal/Loop/Repeat
bs: Normalno/Petlja/Ponavljanje

en: Toggle Normal/Loop/Repeat playlist modes
bs: Prebacivanje između Normalnog/Petlje/Ponavljanja načina rada liste pjesama

en: Toggle random playlist playback
bs: Uključi/isključi nasumičnu reprodukciju liste izvođenja

en: Un-Zoom
bs: De-Zumiraj

en: Crop one pixel from the top of the video
bs: Izrežite jedan piksel s vrha videa

en: Uncrop one pixel from the top of the video
bs: Odrežite jedan piksel s vrha videa

en: Crop one pixel from the left of the video
bs: Izrežite jedan piksel s lijeve strane videa

en: Uncrop one pixel from the left of the video
bs: Odrežite jedan piksel s lijeve strane videa

en: Crop one pixel from the bottom of the video
bs: Izrežite jedan piksel od dna videa

en: Uncrop one pixel from the bottom of the video
bs: Odrežite jedan piksel s dna videa

en: Crop one pixel from the right of the video
bs: Izrežite jedan piksel s desne strane videa

en: Uncrop one pixel from the right of the video
bs: Odrežite jedan piksel s desne strane videa

en: Shrink the viewpoint field of view (360°)
bs: Smanjite vidno polje (360°)

en: Expand the viewpoint field of view (360°)
bs: Proširite vidno polje (360°)

en: Roll the viewpoint clockwise (360°)
bs: Okrenite tačku gledišta u smjeru kazaljke na satu (360°)

en: Roll the viewpoint anti-clockwise (360°)
bs: Okrenite tačku gledišta suprotno od smjera kazaljke na satu (360°)

en: Toggle wallpaper mode in video output
bs: Uključi/isključi način rada pozadine u video izlazu

en: Toggle wallpaper mode in video output.
bs: Uključi/isključi način rada pozadine u video izlazu.

en: Cycle through audio devices
bs: Prebacivanje između audio uređaja

en: Cycle through available audio devices
bs: Kruženje kroz dostupne audio uređaje

en: Snapshot
bs: Snimak

en: Window properties
bs: Svojstva prozora

en: Subpictures
bs: Podfotografije

en: Subtitles
bs: Podtitlovi

en: Overlays
bs: Prekrivajući slojevi

en: Track settings
bs: Postavke traga

en: Playback control
bs: Kontrola reprodukcije

en: Default devices
bs: Zadani uređaji

en: Network settings
bs: Postavke mreže

en: Metadata
bs: Metapodaci

en: Decoders
bs: Dekoderi

en: Input
bs: Ulaz

en: Special modules
bs: Specijalni moduli

en: Plugins
bs: Dodaci

en: Performance options
bs: Opcije performanse

en: Clock source
bs: Izvor takta

en: Hot keys
bs: Brzi tipkui

en: Jump sizes
bs: Veličine skokova

en: print help for VLC (can be combined with --advanced and --help-verbose)
bs: isprintaj pomoć za VLC (može se kombinovati sa --advanced i --help-verbose)

en: Exhaustive help for VLC and its modules
bs: Iscrpna pomoć za VLC i njegove module

en: print help for VLC and all its modules (can be combined with --advanced and --help-verbose)
bs: isprintaj pomoć za VLC i sve njegove module (može se kombinovati sa --advanced i --help-verbose)

en: ask for extra verbosity when displaying help
bs: tražiti dodatnu detaljnost prilikom prikazivanja pomoći

en: print a list of available modules
bs: odštampajte listu dostupnih modula

en: print a list of available modules with extra detail
bs: odštampajte listu dostupnih modula sa dodatnim detaljima

en: print help on a specific module (can be combined with --advanced and --help-verbose). Prefix the module name with = for strict matches.
bs: ispiši pomoć za određeni modul (može se kombinovati sa --advanced i --help-verbose). Ispred naziva modula stavite prefiks = za striktna podudaranja.

en: no configuration option will be loaded nor saved to config file
bs: nijedna opcija konfiguracije neće biti učitana niti sačuvana u konfiguracijskoj datoteci

en: reset the current config to the default values
bs: resetuj trenutnu konfiguraciju na zadane vrijednosti

en: use alternate config file
bs: koristi alternativnu konfiguracijsku datoteku

en: resets the current plugins cache
bs: resetuje trenutno keširanje dodataka

en: print version information
bs: printaj informacije o verziji

en: core program
bs: osnovni program

en: Brightness Down
bs: Smanji Osvjetljenost

en: Brightness Up
bs: Pojačaj Osvjetljenost

en: Browser Back
bs: Preglednik Nazad

en: Browser Favorites
bs: Preglednik Favoriti

en: Browser Forward
bs: Preglednik Naprijed

en: Browser Home
bs: Preglednik Početna

en: Browser Refresh
bs: Preglednik Osvježi

en: Browser Search
bs: Preglednik Pretraga

en: Browser Stop
bs: Preglednik Zaustavi

en: Media Angle
bs: Medijski Ugao

en: Media Audio Track
bs: Medij Trag Zvuka

en: Media Forward
bs: Medij Naprijed

en: Media Menu
bs: Medij Izbornik

en: Media Next Frame
bs: Medij Sljedeći Okvir

en: Media Next Track
bs: Medij Sljedeći Trag

en: Media Play Pause
bs: Medij Produciranje Pauziranje

en: Media Prev Frame
bs: Medij Prethodni Okvir

en: Media Prev Track
bs: Medij Prethodni Trag

en: Media Record
bs: Medij Snimi

en: Media Repeat
bs: Medij Ponovi

en: Media Rewind
bs: Medij Premotaj

en: Media Select
bs: Medij Odaberi

en: Media Shuffle
bs: Medij Miješanje

en: Media Stop
bs: Medij Zaustavi

en: Media Subtitle
bs: Medij Podtitl

en: Media Time
bs: Medij Vrijeme

en: Media View
bs: Medij Prikaz

en: Menu
bs: Izbornik

en: Mouse Wheel Down
bs: Miš Kotačić Dole

en: Mouse Wheel Left
bs: Miš Kotačić Lijevo

en: Mouse Wheel Right
bs: Miš Kotačić Desno

en: Mouse Wheel Up
bs: Miš Kotačić Gore

en: Volume Down
bs: Smanji Glasnoću

en: Volume Mute
bs: Utišaj Glasnoću

en: Volume Up
bs: Pojačaj Glasnoću

en: Zoom In
bs: Povećaj

en: Zoom Out
bs: Smanji

en: Saving file failed
bs: Snimanje datoteke neuspješno

en: Failed to open "%s" for writing
bs: Nije uspjelo otvaranje "%s" za pisanje

en: Cancel
bs: Otkaži

en: %s
    Downloading... %s/%s %.1f%% done
bs: %s
    Preuzimanje... %s/%s %.1f%% djedan

en: File could not be verified
bs: Datoteka nije mogla biti ovjerena

en: It was not possible to download a cryptographic signature for the downloaded file "%s". Thus, it was deleted.
bs: Nije bilo moguće preuzeti kriptografski potpis za preuzetu datoteku "%s". Stoga je izbrisana.

en: Invalid signature
bs: Nevažeći potpis

en: The cryptographic signature for the downloaded file "%s" was invalid and could not be used to securely verify it. Thus, the file was deleted.
bs: Kriptografski potpis za preuzetu datoteku "%s" bio je nevažeći i nije se mogao koristiti za sigurnu provjeru. Stoga je datoteka izbrisana.

en: File not verifiable
bs: Datoteka se ne može provjeriti

en: It was not possible to securely verify the downloaded file "%s". Thus, it was deleted.
bs: Nije bilo moguće sigurnosno provjeriti preuzetu datoteku "%s". Prema tome, izbrisana je.

en: File corrupted
bs: Datoteka oštećena

en: Downloaded file "%s" was corrupted. Thus, it was deleted.
bs: Preuzeta datoteka "%s" je oštećena. Prema tome je obrisana.

en: The new version was successfully downloaded. Do you want to close VLC and install it now?
bs: Nova verzija je uspješno preuzeta. Želite li zatvoriti VLC i instalirati ga sada?

en: Install
bs: Instaliraj

en: Update VLC media player
bs: Nadogradi VLC medijski izvođač

en: Media Library
bs: Medijska Biblioteka

en: Afar
bs: Afarski

en: Abkhazian
bs: Abhazijski

en: Afrikaans
bs: Afrički

en: Albanian
bs: Albanski

en: Amharic
bs: Amharski

en: Arabic
bs: Arapski

en: Armenian
bs: Jermenski

en: Assamese
bs: Asamski

en: Avestan
bs: Avestanski

en: Aymara
bs: Ajmaraski

en: Azerbaijani
bs: Azarbejdžanski

en: Bashkir
bs: Baškirski

en: Basque
bs: Baskijski

en: Belarusian
bs: Bjeloruski

en: Bengali
bs: Bengalski

en: Bosnian
bs: Bosanski

en: Breton
bs: Bretonski

en: Bulgarian
bs: Bugarski

en: Burmese
bs: Burmanski

en: Catalan
bs: Katalonski

en: Chamorro
bs: Čamoroski

en: Chechen
bs: Čečenski

en: Chinese
bs: Kineski

en: Church Slavic
bs: Crkvenoslavenski

en: Chuvash
bs: Kuvaski

en: Cornish
bs: Kornvalski

en: Corsican
bs: Korzikanski

en: Czech
bs: Češki

en: Danish
bs: Danski

en: Dutch
bs: Holandski

en: Dzongkha
bs: Džongka

en: English
bs: Engleski

en: Estonian
bs: Estonski

en: Faroese
bs: Farski

en: Fijian
bs: Fidžijski

en: Finnish
bs: Finski

en: French
bs: Francuski

en: Frisian
bs: Frizijski

en: Georgian
bs: Gruzijski

en: German
bs: Njemački

en: Gaelic (Scots)
bs: Keltski (Škotski)

en: Irish
bs: Irski

en: Gallegan
bs: Galegan

en: Manx
bs: Manks

en: Greek, Modern
bs: Grčki, Moderni

en: Guarani
bs: Guaranijski

en: Gujarati
bs: Gujaratijski

en: Hebrew
bs: Jevrejski

en: Hindi
bs: Indijski

en: Hungarian
bs: Madžarski

en: Icelandic
bs: Islandski

en: Indonesian
bs: Indonezijski

en: Italian
bs: Italijanski

en: Javanese
bs: Javanski

en: Japanese
bs: Japanski

en: Greenlandic, Kalaallisut
bs: Grenlandski; Kalaallisut

en: Kashmiri
bs: Kašmirski

en: Kazakh
bs: Kazak

en: Kikuyu
bs: Kikuju

en: Kinyarwanda
bs: Kinjarvanda

en: Kirghiz
bs: Kirgiski

en: Korean
bs: Korejski

en: Kuanyama
bs: Kuanjama

en: Kurdish
bs: Kurdski

en: Latin
bs: Latinski

en: Latvian
bs: Letonski

en: Lithuanian
bs: Litvanski

en: Macedonian
bs: Makedonski

en: Malayalam
bs: Malajalamski

en: Marathi
bs: Maratski

en: Malay
bs: Malajski

en: Malagasy
bs: Madagaskarski

en: Maltese
bs: Malteški

en: Moldavian
bs: Moldavski

en: Mongolian
bs: Mongolski

en: Ndebele, South
bs: Ndebele, Južni

en: Ndebele, North
bs: Ndebele, Sjeverni

en: Nepali
bs: Nepalski

en: Norwegian
bs: Norveški

en: Norwegian Nynorsk
bs: Norveški Njnorsk

en: Norwegian Bokmaal
bs: Norveški Bokmaal

en: Chichewa; Nyanja
bs: Chicheva; Njanja

en: Occitan; Provençal
bs: Oksitanski; Provençal

en: Oriya
bs: Orija

en: Panjabi
bs: Pundžabski

en: Persian
bs: Perzijski

en: Polish
bs: Poljski

en: Portuguese
bs: Portugalski

en: Pushto
bs: Paštunski

en: Quechua
bs: Kečuanski

en: Original audio
bs: Izvorni zvuk

en: Raeto-Romance
bs: Raeto-Romansa

en: Romanian
bs: Rumunjski

en: Russian
bs: Ruski

en: Sanskrit
bs: Sanskritski

en: Serbian
bs: Srpski

en: Croatian
bs: Hrvatski

en: Sinhalese
bs: Cejlanski

en: Slovak
bs: Slovački

en: Slovenian
bs: Slovenački

en: Northern Sami
bs: Sjeverni Sami

en: Samoan
bs: Samoanski

en: Sindhi
bs: Sindi

en: Somali
bs: Somalijski

en: Sotho, Southern
bs: Sotho, Južni

en: Spanish
bs: Španski

en: Sardinian
bs: Sardinijski

en: Swati
bs: Svati

en: Sundanese
bs: Sudanski

en: Swahili
bs: Svahili

en: Swedish
bs: Švedski

en: Tahitian
bs: Tahićanski

en: Tamil
bs: Tamilski

en: Tatar
bs: Tatarski

en: Tajik
bs: Tadžički

en: Thai
bs: Tajlandski

en: Tibetan
bs: Tibetanski

en: Tigrinya
bs: Tigrinja

en: Tonga (Tonga Islands)
bs: Tonga (Tonga Otoci)

en: Tswana
bs: Tsvana

en: Turkish
bs: Turski

en: Turkmen
bs: Turkmenski

en: Twi
bs: Tvi

en: Uighur
bs: Ujgurski

en: Ukrainian
bs: Ukrajinski

en: Uzbek
bs: Uzbečki

en: Vietnamese
bs: Vijetnamski

en: Welsh
bs: Velški

en: Wolof
bs: Volof

en: Xhosa
bs: Kshosa

en: Yiddish
bs: Jidiš

en: Yoruba
bs: Joruba

en: Autoscale video
bs: Automatsko skaliranje videa

en: Crop
bs: Izreži

en: Aspect ratio
bs: Omjer

en: Pass alsa:// to open the default ALSA capture device, or alsa://SOURCE to open a specific device named SOURCE.
bs: Proslijedite alsa:// da biste otvorili zadani ALSA uređaj za snimanje ili alsa://SOURCE da biste otvorili određeni uređaj pod nazivom SOURCE.

en: ALSA audio capture
bs: ALSA audio hvatanje

en: Attachment
bs: Privitak

en: Attachment input
bs: Unos priloga

en: No Audio Input device found
bs: Nije pronađen nijedan audio ulazni uređaj

en: Your Mac does not seem to be equipped with a suitable audio input device.Please check your connectors and drivers.
bs: Izgleda da vaš Mac nije opremljen odgovarajućim audio ulaznim uređajem. Molimo provjerite konektore i upravljačke programe.

en: AVFoundation Video Capture
bs: AVFoundation Snimanje videa

en: AVFoundation video capture module.
bs: AVFoundation modul za snimanje videa.

en: No video devices found
bs: Nisu pronađeni video uređaji

en: Your Mac does not seem to be equipped with a suitable video input device. Please check your connectors and drivers.
bs: Izgleda da vaš Mac nije opremljen odgovarajućim video ulaznim uređajem. Molimo provjerite konektore i upravljačke programe.

en: Your Mac does not seem to be equipped with a suitable input device. Please check your connectors and drivers.
bs: Izgleda da vaš Mac nije opremljen odgovarajućim ulaznim uređajem. Molimo provjerite konektore i upravljačke programe.

en: libavformat AVIO access
bs: pristup AVIO libavformatu

en: libavformat AVIO access output
bs: libavformat AVIO pristupni izlaz

en: Blu-ray menus
bs: Blu-ray izbornici

en: Use Blu-ray menus. If disabled, the movie will start directly
bs: Koristi Blu-ray izbornike. Ako su onemogućeni, video će direktno započeti

en: Region code
bs: Regionalni kod

en: Blu-Ray player region code. Some discs can be played only with a correct region code.
bs: Regionalni kod Blu-Ray plejera. Neki diskovi se mogu reprodukovati samo sa ispravnim regionalnim kodom.

en: Blu-ray Disc support (libbluray)
bs: Blu-ray Disk podrška (libbluray)

en: Path doesn't appear to be a Blu-ray
bs: Izgleda da Path nije Blu-ray

en: This Blu-ray Disc needs a library for AACS decoding, and your system does not have it.
bs: Ovaj Blu-Ray Disk treba biblioteku za AACS dekodiranje, i Vaš sistem je ne posjeduje.

en: Blu-ray Disc is corrupted.
bs: Blu-ray Disk je korumpiran.

en: Missing AACS configuration file!
bs: Nedostaje AACS konfiguracijska datoteka!

en: No valid processing key found in AACS config file.
bs: Nijedan važeći ključ obrade nije pronađen u AACS konfiguracijskoj datoteci.

en: No valid host certificate found in AACS config file.
bs: Nije pronađen važeći certifikat hosta u AACS konfiguracijskoj datoteci.

en: AACS Host certificate revoked.
bs: AACS Host certifikat je opozvan.

en: AACS MMC failed.
bs: AACS MMC nije uspjelo.

en: This Blu-ray Disc needs a library for BD+ decoding, and your system does not have it.
bs: Ovom Blu-ray disku je potrebna biblioteka za BD+ dekodiranje, a vaš sistem je nema.

en: Your system BD+ decoding library does not work. Missing configuration?
bs: Biblioteka za dekodiranje BD+ vašeg sistema ne radi. Nedostaje konfiguracija?

en: Java required
bs: Potrebna je Java

en: This Blu-ray disc requires Java for menus support.%s
    The disc will be played without menus.
bs: Ovaj Blu-ray disk zahtijeva Javu za podršku menija.%s
    Disk će se reproducirati bez menija.

en: Java was not found on your system.
bs: Java nije pronađena na vašem sistemu.

en: Failed to start bluray playback. Please try without menu support.
bs: Nije uspjelo pokrenuti reprodukciju Blu-ray diska. Pokušajte bez podrške menija.

en: Blu-ray error
bs: Blu-Ray greška

en: Top Menu
bs: Gornji meni

en: First Play
bs: Prva igra

en: Audio CD - Track %02i
bs: Audio CD - Pjesma %02i

en: Audio CD input
bs: Ulaz za audio CD

en: [cdda:][device][@[track]]
bs: [cdda:][uređaj][@[traka]]

en: Address of the CDDB server to use.
bs: Adresa CDDB servera za korištenje.

en: CDDB port
bs: CDDB priključak

en: CDDB Server port to use.
bs: Port CDDB servera koji će se koristiti.

en: Inputs list
bs: Lista ulaza

en: Comma-separated list of input URLs to concatenate.
bs: Lista ulaznih URL-ova za spajanje odvojenih zarezima.

en: Concatenation
bs: Spajanje

en: Concatenated inputs
bs: Spojeni unosi

en: IIDC Digital Camera (FireWire) input
bs: IIDC ulaz za digitalnu kameru (FireWire)

en: KDM file
bs: KDM datoteka

en: Path to Key Delivery Message XML file
bs: Putanja do XML datoteke poruke o isporuci ključa

en: Digital Cinema Package module
bs: Modul paketa digitalnog kina

en: Input card to use
bs: Unosna kartica za korištenje

en: DeckLink capture card to use, if multiple exist. The cards are numbered from 0.
bs: DeckLink kartica za snimanje koja će se koristiti, ako ih postoji više. Kartice su numerirane od 0.

en: Desired input video mode. Leave empty for autodetection.
bs: Željeni način rada ulaznog videa. Ostavite prazno za automatsko otkrivanje.

en: Desired input video mode for DeckLink captures. This value should be a FOURCC code in textual form, e.g. "ntsc".
bs: Željeni ulazni video mod za DeckLink snimke. Ova vrijednost treba biti FOURCC kod u tekstualnom obliku, npr. "ntsc".

en: Audio connection
bs: Veza zvuka

en: Audio connection to use for DeckLink captures. Valid choices: embedded, aesebu, analog. Leave blank for card default.
bs: Audio veza za DeckLink snimanje. Važeći izbori: ugrađeni, aesebu, analogni. Ostavite prazno za zadanu vrijednost kartice.

en: Audio samplerate (Hz)
bs: Audio frekvencije uzorka (Hz)

en: Audio sampling rate (in hertz) for DeckLink captures. 0 disables audio input.
bs: Frekvencija uzorkovanja zvuka (u hercima) za DeckLink snimke. 0 onemogućava audio ulaz.

en: Number of audio channels
bs: Broj kanala zvuka

en: Number of input audio channels for DeckLink captures. Must be 2, 8 or 16. 0 disables audio input.
bs: Broj ulaznih audio kanala za DeckLink snimanje. Mora biti 2, 8 ili 16. 0 onemogućava audio ulaz.

en: Video connection
bs: Video veza

en: Video connection to use for DeckLink captures. Valid choices: sdi, hdmi, opticalsdi, component, composite, svideo. Leave blank for card default.
bs: Video veza koja će se koristiti za DeckLink snimanje. Važeći izbori: sdi, hdmi, optički, komponentni, kompozitni, svideo. Ostavite prazno za zadanu vrijednost kartice.

en: Optical SDI
bs: Optički SDI

en: Component
bs: Komponenta

en: Composite
bs: Kompozit

en: Embedded
bs: Prošireno

en: Analog
bs: Analogno

en: Aspect ratio (4:3, 16:9). Default assumes square pixels.
bs: Omjer širine i visine (4:3, 16:9). Zadana vrijednost pretpostavlja kvadratne piksele.

en: Blackmagic DeckLink SDI input
bs: Blackmagic DeckLink SDI ulaz

en: 10 bits
bs: 10 bita

en: Closed captions 1
bs: Titlovi 1

en: Cable
bs: Kablovska

en: Antenna
bs: Antena

en: Video device name
bs: Naziv video uređaja

en: Name of the video device that will be used by the DirectShow plugin. If you don't specify anything, the default device will be used.
bs: Naziv video uređaja koji će koristiti dodatak DirectShow. Ako ne navedete ništa, koristit će se zadani uređaj.

en: Audio device name
bs: Naziv audio uređaja

en: Name of the audio device that will be used by the DirectShow plugin. If you don't specify anything, the default device will be used.
bs: Naziv audio uređaja koji će koristiti dodatak DirectShow. Ako ne navedete ništa, koristit će se zadani uređaj.

en: Video size
bs: Veličina videa

en: Size of the video that will be displayed by the DirectShow plugin. If you don't specify anything the default size for your device will be used. You can specify a standard size (cif, d1, ...) or <width>x<height>.
bs: Veličina videa koji će prikazati DirectShow dodatak. Ako ništa ne navedete, koristit će se zadana veličina za vaš uređaj. Možete navesti standardnu veličinu (cif, d1, ...) ili<width> x<height> .

en: Picture aspect-ratio n:m
bs: Omjer širine i visine slike n:m

en: Define input picture aspect-ratio to use. Default is 4:3
bs: Definišite omjer širine i visine ulazne slike koji će se koristiti. Zadano je 4:3

en: Video input chroma format
bs: Format hroma video ulaza

en: Force the DirectShow video input to use a specific chroma format (eg. I420 (default), RV24, etc.)
bs: Prisilite DirectShow video ulaz da koristi određeni chroma format (npr. I420 (zadano), RV24, itd.)

en: Video input frame rate
bs: Broj sličica u sekundi video ulaza

en: Force the DirectShow video input to use a specific frame rate (eg. 0 means default, 25, 29.97, 50, 59.94, etc.)
bs: Prisilno podesite DirectShow video ulaz da koristi određenu brzinu kadrova (npr. 0 znači zadanu vrijednost, 25, 29,97, 50, 59,94, itd.)

en: Device properties
bs: Svojstva uređaja

en: Show the properties dialog of the selected device before starting the stream.
bs: Pokaži dijalog svojstva za izabrani uređaj prije pokretanja strujanja.

en: Tuner properties
bs: Svojstva tunera

en: Show the tuner properties [channel selection] page.
bs: Pokaži stranicu za svojstva tunera [izbor kanala].

en: Tuner TV Channel
bs: Tuner TV Kanal

en: Set the TV channel the tuner will set to (0 means default).
bs: Podesite TV kanal na koji će se podesiti tjuner (0 znači zadano).

en: Tuner Frequency
bs: Frekvencija Tunera

en: This overrides the channel. Measured in Hz.
bs: Ovo poništava kanal. Mjeri se u Hz.

en: Tuner country code
bs: Državni kod tunera

en: Set the tuner country code that establishes the current channel-to-frequency mapping (0 means default).
bs: Postavite kod zemlje tjunera koji uspostavlja trenutno mapiranje kanala i frekvencije (0 znači zadano).

en: Tuner input type
bs: Vrsta ulaza tunera

en: Select the tuner input type (Cable/Antenna).
bs: Odaberite vrstu ulaza tunera (Kabal/Antena).

en: Video input pin
bs: Pin video ulaza

en: Select the video input source, such as composite, s-video, or tuner. Since these settings are hardware-specific, you should find good settings in the "Device config" area, and use those numbers here. -1 means that settings will not be changed.
bs: Odaberite izvor video ulaza, kao što je kompozitni, s-video ili tjuner. Budući da su ove postavke specifične za hardver, trebali biste pronaći odgovarajuće postavke u području "Konfiguracija uređaja" i ovdje koristiti te brojeve. -1 znači da se postavke neće mijenjati.

en: Audio input pin
bs: Pin audio ulaza

en: Select the audio input source. See the "video input" option.
bs: Odaberite izvor audio ulaza. Pogledajte opciju "video ulaz".

en: Video output pin
bs: Pin video izlaza

en: Select the video output type. See the "video input" option.
bs: Odaberite vrstu video izlaza. Pogledajte opciju "video ulaz".

en: Audio output pin
bs: Pin audio izlaza

en: Select the audio output type. See the "video input" option.
bs: Odaberite vrstu audio izlaza. Pregledajte opciju "video izlaz".

en: AM Tuner mode
bs: Mod AM Tunera

en: AM Tuner mode. Can be one of Default (0), TV (1), AM Radio (2), FM Radio (3) or DSS (4).
bs: AM tjuner način rada. Može biti jedan od sljedećih: Zadano (0), TV (1), AM Radio (2), FM Radio (3) ili DSS (4).

en: Select audio input format with the given number of audio channels (if non 0)
bs: Odaberite audio ulazni format sa danim brojem audio kanala (0 ako nijedno)

en: Audio sample rate
bs: Audio frekvencija uzorka

en: Select audio input format with the given sample rate (if non 0)
bs: Odaberite audio format sa danom frekvencijom uzorka (0 ako nijedna)

en: Audio bits per sample
bs: Audio bitovi po uzorku

en: Select audio input format with the given bits/sample (if non 0)
bs: Odaberite format audio ulaza sa danim bitovima/uzorkom (0 ako nijedno)

en: DirectShow input
bs: DirectShow ulaz

en: Capture failed
bs: Neuspješno hvatanje

en: No video or audio device selected.
bs: Nisu odabrani ni jedan uređaj zvuka ili videa.

en: VLC cannot open ANY capture device. Check the error log for details.
bs: VLC ne može otvoriti NIJEDAN uređaj hvatanja. Provjerite dnevnik grešaka za detalje.

en: The device you selected cannot be used, because its type is not supported.
bs: Uređaj koji ste izabrali se ne može koristiti jer nijegov tip nije podržan.

en: The capture device "%s" does not support the required parameters.
bs: Uređaj hvatanja "%s" ne podržava potrebne parametre.

en: Windows networks
bs: Windows mreže

en: libdsm's SMB (Windows network shares) input and browser
bs: libdsm-ov SMB (Windows mrežna dijeljenja) ulaz i preglednik

en: libdsm SMB input
bs: libdsm-ov SMB ulaz

en: libdsm NETBIOS discovery module
bs: libdsm NETBIOS modul za otkrivanje

en: If there is more than one digital broadcasting adapter, the adapter number must be selected. Numbering starts from zero.
bs: Ako postoji više od jednog adaptera za digitalno emitovanje, mora se odabrati broj adaptera. Numerisanje počinje od nule.

en: DVB device
bs: DVB uređaj

en: If the adapter provides multiple independent tuner devices, the device number must be selected. Numbering starts from zero.
bs: Ako adapter nudi više nezavisnih tjuner uređaja, mora se odabrati broj uređaja. Numerisanje počinje od nule.

en: Do not demultiplex
bs: Ne demultipleksiraj

en: Only useful programs are normally demultiplexed from the transponder. This option will disable demultiplexing and receive all programs.
bs: Samo korisni programi se obično demultipleksiraju sa transpondera. Ova opcija će onemogućiti demultipleksiranje i primati sve programe.

en: Network name
bs: Naziv mreže

en: Unique network name in the System Tuning Spaces
bs: Jedinstveno ime mreže u prostorima za podešavanje sistema

en: Network name to create
bs: Naziv mreže koji želite napraviti

en: Create unique name in the System Tuning Spaces
bs: Kreirajte jedinstveno ime u prostorima za podešavanje sistema

en: Frequency (Hz)
bs: Frekvencija (Hz)

en: TV channels are grouped by transponder (a.k.a. multiplex) on a given frequency. This is required to tune the receiver.
bs: TV kanali su grupirani po transponderu (tj. multipleksu) na datoj frekvenciji. Ovo je potrebno za podešavanje prijemnika.

en: Modulation / Constellation
bs: Modulacija / Konstelacija

en: Layer A modulation
bs: Sloj A modulacija

en: Layer B modulation
bs: Sloj B modulacija

en: Layer C modulation
bs: Sloj C modulacija

en: The digital signal can be modulated according with different constellations (depending on the delivery system). If the demodulator cannot detect the constellation automatically, it needs to be configured manually.
bs: Digitalni signal se može modulirati u skladu s različitim konstelacijama (ovisno o sistemu isporuke). Ako demodulator ne može automatski detektirati konstelaciju, potrebno ga je konfigurirati ručno.

en: Symbol rate (bauds)
bs: Brzina simbola (baudi)

en: The symbol rate must be specified manually for some systems, notably DVB-C, DVB-S and DVB-S2.
bs: Za neke sisteme, posebno za DVB-C, DVB-S i DVB-S2, brzina simbola mora se ručno odrediti.

en: Spectrum inversion
bs: Inverzija spektruma

en: If the demodulator cannot detect spectral inversion correctly, it needs to be configured manually.
bs: Ako demodulator ne može ispravno detektovati spektralnu inverziju, potrebno ga je ručno konfigurisati.

en: FEC code rate
bs: FEC kod rata

en: High-priority code rate
bs: Brzina koda visokog prioriteta

en: Low-priority code rate
bs: Brzina koda niskog prioriteta

en: Layer A code rate
bs: Sloj A kod rata

en: Layer B code rate
bs: Sloj B kod rata

en: Layer C code rate
bs: Sloj C kod rata

en: The code rate for Forward Error Correction can be specified.
bs: Može se odrediti brzina kodiranja za Forward Error Correction.

en: Transmission mode
bs: Tranzicijski način

en: Bandwidth (MHz)
bs: Propusnost (MHz)

en: Guard interval
bs: Zaštitni interval

en: Hierarchy mode
bs: Hijararhijski način

en: DVB-T2 Physical Layer Pipe
bs: DVB-T2 cijev fizičkog sloja

en: Layer A segments count
bs: Sloj A broj segmenata

en: Layer B segments count
bs: Sloj B broj segmenata

en: Layer C segments count
bs: Sloj C broj segmenata

en: Layer A time interleaving
bs: Vremensko ispreplitanje sloja A

en: Layer B time interleaving
bs: Vremensko ispreplitanje sloja B

en: Layer C time interleaving
bs: Vremensko ispreplitanje sloja C

en: Stream identifier
bs: Indentifikator strujanja

en: Roll-off factor
bs: Faktor smanjenja vrijednosti

en: 0.35 (same as DVB-S)
bs: 0.35 (isto kao DVB-S)

en: Transport stream ID
bs: ID transportnog toka

en: Polarization (Voltage)
bs: Polarizacija (Napon)

en: To select the polarization of the transponder, a different voltage is normally applied to the low noise block-downconverter (LNB).
bs: Za odabir polarizacije transpondera, na LNB (blok-downconverter) s niskim šumom se obično primjenjuje drugačiji napon.

en: Unspecified (0V)
bs: Neodređen (0V)

en: Vertical (13V)
bs: Vertikalno (13V)

en: Horizontal (18V)
bs: Horizontalno (18V)

en: Circular Right Hand (13V)
bs: Okrugli desni (13V)

en: Circular Left Hand (18V)
bs: Okrugli lijevi (18V)

en: High LNB voltage
bs: Visok LNB napon

en: If the cables between the satellilte low noise block-downconverter and the receiver are long, higher voltage may be required.
    Not all receivers support this.
bs: Ako su kablovi između satelitskog niskošumnog blok-downconvertera i prijemnika dugi, možda će biti potreban viši napon.
    Ne podržavaju svi prijemnici ovo.

en: Local oscillator low frequency (kHz)
bs: Lokalni oscilator niske frekvencije (kHz)

en: Local oscillator high frequency (kHz)
bs: Lokalni oscilator visoke frekvencije (kHz)

en: The downconverter (LNB) will subtract the local oscillator frequency from the satellite transmission frequency. The intermediate frequency (IF) on the RF cable is the result.
bs: Sniživač frekvencije (LNB) će oduzeti frekvenciju lokalnog oscilatora od frekvencije satelitskog prijenosa. Rezultat je međufrekvencija (IF) na RF kablu.

en: Universal LNB switch frequency (kHz)
bs: Frekvencija prebacivanja univerzalnog LNB-a (kHz)

en: If the satellite transmission frequency exceeds the switch frequency, the oscillator high frequency will be used as reference. Furthermore the automatic continuous 22kHz tone will be sent.
bs: Ako frekvencija satelitskog prijenosa premaši frekvenciju prekidača, visoka frekvencija oscilatora će se koristiti kao referenca. Nadalje, automatski će se slati kontinuirani ton od 22 kHz.

en: Continuous 22kHz tone
bs: Kontinuirani ton od 22 kHz

en: A continuous tone at 22kHz can be sent on the cable. This normally selects the higher frequency band from a universal LNB.
bs: Neprekidni ton na 22 kHz se može slati putem kabla. Ovo obično bira viši frekventni opseg sa univerzalnog LNB-a.

en: DiSEqC LNB number
bs: DiSEqC LNB broj

en: If the satellite receiver is connected to multiple low noise block-downconverters (LNB) through a DiSEqC 1.0 switch, the correct LNB can be selected (1 to 4). If there is no switch, this parameter should be 0.
bs: Ako je satelitski prijemnik povezan s više niskošumnih blok-downconvertera (LNB) putem DiSEqC 1.0 prekidača, može se odabrati ispravan LNB (od 1 do 4). Ako nema prekidača, ovaj parametar treba biti 0.

en: Unspecified
bs: Neodređeno

en: Uncommitted DiSEqC LNB number
bs: Nedodijeljeni DiSEqC LNB broj

en: If the satellite receiver is connected to multiple low noise block-downconverters (LNB) through a cascade formed from DiSEqC 1.1 uncommitted switch and DiSEqC 1.0 committed switch, the correct uncommitted LNB can be selected (1 to 4). If there is no uncommitted switch, this parameter should be 0.
bs: Ako je satelitski prijemnik povezan s više niskošumnih blok-downkonvertera (LNB) putem kaskade formirane od DiSEqC 1.1 nepovezanog prekidača i DiSEqC 1.0 potvrđenog prekidača, može se odabrati ispravan nepovezani LNB (1 do 4). Ako nema nepovezanog prekidača, ovaj parametar treba biti 0.

en: Network identifier
bs: Mrežni prepoznavatelj

en: Satellite azimuth
bs: Azimut satelita

en: Satellite azimuth in tenths of degree
bs: Azimut satelita u desetinkama stepena

en: Satellite elevation
bs: Satelitska elevacija

en: Satellite elevation in tenths of degree
bs: Elevacija satelita u desetinkama stepena

en: Satellite longitude
bs: Satelitska geografska dužina

en: Satellite longitude in tenths of degree. West is negative.
bs: Geografska dužina satelita u desetinkama stepena. Zapad je negativan.

en: Satellite range code
bs: Kod dometa satelita

en: Satellite range code as defined by manufacturer e.g. DISEqC switch code
bs: Kod satelitskog dometa kako ga je definirao proizvođač, npr. DISEqC kod prekidača

en: Major channel
bs: Glavni kanal

en: ATSC minor channel
bs: ATSC sporedni kanal

en: Physical channel
bs: Fizički kanal

en: Digital Television and Radio
bs: Digitalni Televizija i Radio

en: Terrestrial reception parameters
bs: Zemaljski parametri prijema

en: DVB-T reception parameters
bs: DVB-T parametri prijema

en: ISDB-T reception parameters
bs: ISDB-T parametri prijema

en: Cable and satellite reception parameters
bs: Kablovski i satelitski parametri prijema

en: DVB-S2 parameters
bs: DVB-S2 parametri

en: ISDB-S parameters
bs: ISDB-S parametri

en: Satellite equipment control
bs: Kontrola satelitske opreme

en: ATSC reception parameters
bs: ATSC parametri prijema

en: Digital broadcasting
bs: Digitalno emitovanje

en: The selected digital tuner does not support the specified parameters.
    Please check the preferences.
bs: Odabrani digitalni tjuner ne podržava navedene parametre. Molimo provjerite postavke.

en: Digital Video (Firewire/ieee1394) input
bs: Digitalni video (Firewire/ieee1394) ulaz

en: Probe DVB card for capabilities
bs: Ispitajte DVB karticu za mogućnosti

en: Some DVB cards do not like to be probed for their capabilities, you can disable this feature if you experience some trouble.
bs: Neke DVB kartice ne vole da se ispituju njihove mogućnosti, možete isključiti ovu funkciju ako imate problema.

en: Satellite scanning config
bs: Konfiguracija satelitskog skeniranja

en: Filename of config file in share/dvb/dvb-s.
bs: Naziv konfiguracijske datoteke u share/dvb/dvb-s.

en: Scan tuning list
bs: Lista podešavanja skeniranja

en: Filename containing initial scan tuning data.
bs: Naziv datoteke koja sadrži podatke za početno podešavanje skeniranja.

en: Use NIT for scanning services
bs: Koristite NIT za usluge skeniranja

en: DVB input with v4l2 support
bs: DVB ulaz sa podrškom za v4l2

en: %.1f MHz (%d services)
    ~%s remaining
bs: %.1f MHz (%d usluga)
    ~%s preostalo

en: Scanning DVB
bs: Skeniranje DVB-a

en: DVD angle
bs: DVD ugao

en: Default DVD angle.
bs: Zadani DVD ugao.

en: Start directly in menu
bs: Pokreni direktno iz izbornika

en: Start the DVD directly in the main menu. This will try to skip all the useless warning introductions.
bs: Pokrenite DVD direktno u glavnom meniju. Ovo će pokušati preskočiti sva beskorisna upozorenja.

en: DVD with menus
bs: DVD sa izbornicima

en: DVDnav Input
bs: DVDnav Ulaz

en: DVDnav demuxer
bs: DVDnav demukser

en: Playback failure
bs: Neuspješna reprodukcija

en: VLC cannot set the DVD's title. It possibly cannot decrypt the entire disc.
bs: VLC ne može podesiti naslov DVD-a. Moguće je da neće moći dekriptirati cijeli disk.

en: DVD without menus
bs: DVD bez izbornika

en: DVDRead Input (no menu support)
bs: DVDRead ulaz (bez podrške za meni)

en: DVDRead could not open the disc "%s".
bs: DVDRead nije mogao otvoriti disk "%s".

en: Cannot play a non-UDF mastered DVD.
bs: Ne može se reproducirati DVD koji nije UDF masteriran.

en: DVDRead could not read block %d.
bs: DVDRead nije mogao učitati blok %d.

en: DVDRead could not read %d/%d blocks at 0x%02x.
bs: DVDRead nije mogao učitati %d/%d blokove na 0x%02x.

en: File input
bs: Uvoz podataka

en: File
bs: Datoteka

en: Directory
bs: Direktorij

en: List special files
bs: Navedite posebne datoteke

en: Include devices and pipes when listing directories
bs: Uključite uređaje i cijevi prilikom navođenja direktorija

en: Username
bs: Korisničko ime

en: Username that will be used for the connection, if no username is set in the URL.
bs: Korisničko ime koje će se koristiti za vezu, ako u URL-u nije postavljeno korisničko ime.

en: Password
bs: Šifra

en: Password that will be used for the connection, if no username or password are set in URL.
bs: Lozinka koja će se koristiti za vezu, ako korisničko ime ili lozinka nisu postavljeni u URL-u.

en: FTP account
bs: FTP račun

en: Account that will be used for the connection.
bs: Račun koji će biti korišten za vezu.

en: FTP authentication
bs: FTP autentifikacija

en: Please enter a valid login and password for the ftp connexion to %s
bs: Molimo unesite važeće korisničko ime i lozinku za ftp vezu sa %s

en: FTP input
bs: FTP ulaz

en: FTP upload output
bs: Izlaz za otpremanje na FTP

en: Network interaction failed
bs: Mrežna interakcija prekinuta

en: VLC could not connect with the given server.
bs: VLC se nije uspio povezati na dati server.

en: VLC's connection to the given server was rejected.
bs: VLC veza za dati server je odbijena.

en: Your account was rejected.
bs: Vaš račun je odbijen.

en: Auto re-connect
bs: Automatsko ponovno povezivanje

en: Automatically try to reconnect to the stream in case of a sudden disconnect.
bs: Automatski pokušaj ponovnog spajanja na strujanje u slučaju naglog prekida veze.

en: HTTP input
bs: HTTP unos

en: HTTP authentication
bs: HTTP ovjera

en: Please enter a valid login name and a password for realm %s.
bs: Molimo unesite važeće korisničko ime i lozinku za područje %s.

en: HTTPS input
bs: HTTPS unos

en: Continuous stream
bs: Neprekidno strujanje

en: Keep reading a resource that keeps being updated.
bs: Nastavite čitati resurs koji se stalno ažurira.

en: Cookies forwarding
bs: Prosljeđivanje kolačića

en: Forward cookies across HTTP redirections.
bs: Prosljeđujte kolačiće preko HTTP preusmjeravanja.

en: Referrer
bs: Referent

en: Provide the referral URL, i.e. HTTP "Referer" (sic).
bs: Navedite URL za preporuku, tj. HTTP "Referer" (sic).

en: User agent
bs: Korisnički agent

en: Override the name and version of the application as provided to the HTTP server, i.e. the HTTP "User-Agent". Name and version must be separated by a forward slash, e.g. "FooBar/1.2.3".
bs: Prepišite naziv i verziju aplikacije kako je dostavljeno HTTP serveru, tj. HTTP "Korisnički agent". Naziv i verzija moraju biti odvojeni kosom crtom, npr. "FooBar/1.2.3".

en: Dummy
bs: Testno

en: Dummy input
bs: Testni ulaz

en: Set the ID of the elementary stream
bs: Postavi ID osnovnog strujanja

en: Group
bs: Grupa

en: Set the group of the elementary stream
bs: Postavi grupu osnovnog strujanja

en: Category
bs: Kategorija

en: Set the category of the elementary stream
bs: Postavi kategoriju osnovnog strujanja

en: Unknown
bs: Nepoznato

en: Data
bs: Podaci

en: Set the codec of the elementary stream
bs: Postavi kodek osnovnog strujanja

en: Language of the elementary stream as described by ISO639
bs: Jezik osnovnog strujanja kao opisano od ISO639

en: Sample rate of an audio elementary stream
bs: Stopa uzorka jednog osnovnog strujanja

en: Channels count
bs: Broj kanala

en: Channels count of an audio elementary stream
bs: Broj kanala jednog osnovnog strujanja

en: Width
bs: Širina

en: Width of video or subtitle elementary streams
bs: Širina video titlova ili osnovna strujanja titlova

en: Height
bs: Visina

en: Height of video or subtitle elementary streams
bs: Visina video titlova ili osnovna strujanja titlova

en: Display aspect ratio
bs: Prikaži proporciju

en: Display aspect ratio of a video elementary stream
bs: Prikaži proporciju jednog elementarnog video strujanja

en: Frame rate of a video elementary stream
bs: Stopa uzorka osnovnog video strujanja

en: Callback cookie string
bs: Niz kolačića za povratni poziv

en: Text identifier for the callback functions
bs: Tekstualni identifikator za funkcije povratnog poziva

en: Callback data
bs: Podaci o povratnom pozivu

en: Data for the get and release functions
bs: Podaci za funkcije get i release

en: Get function
bs: Koristi funkciju

en: Address of the get callback function
bs: Adresa funkcije povratnog poziva za get

en: Release function
bs: Funkcija otpuštanja

en: Address of the release callback function
bs: Adresa funkcije povratnog poziva za oslobađanje

en: Size
bs: Veličina

en: Size of stream in bytes
bs: Veličina streama u bajtovima

en: Memory input
bs: Unos memorije

en: Memory stream
bs: Memorijski tok

en: In-memory stream input
bs: Ulazni tok u memoriji

en: Pace
bs: Tempo

en: Read the audio stream at VLC pace rather than Jack pace.
bs: Čitajte audio stream VLC tempom umjesto Jack tempom.

en: Auto connection
bs: Automatska veza

en: Automatically connect VLC input ports to available output ports.
bs: Automatski povežite VLC ulazne portove sa dostupnim izlaznim portovima.

en: JACK audio input
bs: JACK ulaz zvuka

en: JACK Input
bs: JACK Ulaz

en: Allows you to set the desired link of the board for the capture (starting at 0).
bs: Omogućava vam da postavite željenu vezu ploče za snimanje (počevši od 0).

en: Allows you to set the ES ID of the video.
bs: Omogućava vam da postavite ES ID videa.

en: Allows you to force the aspect ratio of the video.
bs: Omogućava vam da prisilno promijenite omjer širine i visine videa.

en: Audio configuration
bs: Konfiguracija zvuka

en: Allows you to set audio configuration (id=group,pair:id=group,pair...).
bs: Omogućava vam podešavanje audio konfiguracije (id=grupa,pair:id=grupa,pair...).

en: HD-SDI Input
bs: HD-SDI Ulaz

en: Teletext configuration
bs: Teletekst konfiguracija

en: Allows you to set Teletext configuration (id=line1-lineN with both fields).
bs: Omogućava vam da postavite konfiguraciju teleteksta (id=line1-lineN sa oba polja).

en: Teletext language
bs: Teletekst jezik

en: Allows you to set Teletext language (page=lang/type,...).
bs: Omogućava vam da postavite jezik teleteksta (stranica=jezik/tip,...).

en: SDI Input
bs: SDI Ulaz

en: SDI Demux
bs: SDI Demultiplikser

en: Kasenna RTSP dialect
bs: Kasenna RTSP dijalekt

en: Kasenna servers use an old and nonstandard dialect of RTSP. With this parameter VLC will try this dialect, but then it cannot connect to normal RTSP servers.
bs: Kasenna serveri koriste stari i nestandardni dijalekt RTSP-a. S ovim parametrom VLC će pokušati s ovim dijalektom, ali se tada neće moći povezati s normalnim RTSP serverima.

en: WMServer RTSP dialect
bs: WMServer RTSP dijalekt

en: WMServer uses a nonstandard dialect of RTSP. Selecting this parameter will tell VLC to assume some options contrary to RFC 2326 guidelines.
bs: WMServer koristi nestandardni dijalekt RTSP-a. Odabirom ovog parametra, VLC će pretpostaviti neke opcije koje su suprotne smjernicama RFC 2326.

en: Sets the username for the connection, if no username or password are set in the url.
bs: Postavlja korisničko ime za povezivanje, ako ni korisničko ime ni šifra nisu postavljeni u url.

en: Sets the password for the connection, if no username or password are set in the url.
bs: Postavlja korisničko ime za povezivanje, ako ni korisničko ime ni šifra nisu postavljeni u url.

en: RTSP frame buffer size
bs: Veličina RTSP bafera okvira

en: RTSP start frame buffer size of the video track, can be increased in case of broken pictures due to too small buffer.
bs: Veličina početnog RTSP bafera video zapisa može se povećati u slučaju oštećene slike zbog premalog bafera.

en: RTP/RTSP/SDP demuxer (using Live555)
bs: RTP/RTSP/SDP demukser (koristeći Live555)

en: RTSP/RTP access and demux
bs: RTSP/RTP pristup i demultipleks

en: Use RTP over RTSP (TCP)
bs: Koristi RTP preko RTSP (TCP)

en: Client port
bs: Klijentski port

en: Port to use for the RTP source of the session
bs: Port koji će se koristiti za RTP izvor sesije

en: Force multicast RTP via RTSP
bs: Forsiranje multicast RTP-a putem RTSP-a

en: Tunnel RTSP and RTP over HTTP
bs: Tuneliranje RTSP-a i RTP-a preko HTTP-a

en: HTTP tunnel port
bs: HTTP tunelski port

en: Port to use for tunneling the RTSP/RTP over HTTP.
bs: Port koji će se koristiti za tuneliranje RTSP/RTP-a preko HTTP-a.

en: RTSP authentication
bs: RTSP ovjera

en: Please enter a valid login name and a password.
bs: Molimo unesite važeće korisničko ime i lozinku.

en: RTSP connection failed
bs: RTSP povezivanje nije uspjelo

en: Access to the stream is denied by the server configuration.
bs: Pristup streamu je onemogućen konfiguracijom servera.

en: Force selection of all streams
bs: Prisili selekciju svih strujanja

en: MMS streams can contain several elementary streams, with different bitrates. You can choose to select all of them.
bs: MMS streamovi mogu sadržavati nekoliko elementarnih streamova, s različitim brzinama prijenosa. Možete odabrati da ih sve odaberete.

en: Maximum bitrate
bs: Maksimalna brzina prijenosa podataka

en: Select the stream with the maximum bitrate under that limit.
bs: Odaberite stream s maksimalnom brzinom prijenosa ispod tog ograničenja.

en: TCP/UDP timeout (ms)
bs: Vremensko ograničenje TCP/UDP-a (ms)

en: Amount of time (in ms) to wait before aborting network reception of data. Note that there will be 10 retries before completely giving up.
bs: Vrijeme čekanja (u ms) prije prekida prijema podataka putem mreže. Imajte na umu da će biti 10 ponovnih pokušaja prije potpunog odustajanja.

en: Microsoft Media Server (MMS) input
bs: Microsoft Media Server (MMS) ulaz

en: MTP input
bs: MTP ulaz

en: File reading failed
bs: Čitanje datoteke neuspješno

en: VLC could not read the file: %s
bs: VLC nije mogao učitati datoteku: %s

en: Set NFS uid/guid automatically
bs: Automatsko postavljanje NFS UID/GUID-a

en: If uid/gid are not specified in the url, VLC will automatically set a uid/gid.
bs: Ako uid/gid nisu navedeni u URL-u, VLC će automatski postaviti uid/gid.

en: NFS input
bs: NFS ulaz

en: NFS operation failed
bs: NFS operacija nije uspjela

en: Capture the audio stream in stereo.
bs: Hvataj audio strujanje u stereu.

en: Samplerate
bs: Brzina

en: Samplerate of the captured audio stream, in Hz (eg: 11025, 22050, 44100, 48000)
bs: Frekvencija uzorkovanja snimljenog audio toka, u Hz (npr.: 11025, 22050, 44100, 48000)

en: OSS input
bs: OSS ulaz

en: Pass pulse:// to open the default PulseAudio source, or pulse://SOURCE to open a specific source named SOURCE.
bs: Proslijedite pulse:// da biste otvorili zadani PulseAudio izvor ili pulse://SOURCE da biste otvorili određeni izvor pod nazivom SOURCE.

en: PulseAudio input
bs: PulseAudio ulaz

en: Encrypted connexion
bs: Šifrirana veza

en: Acquisition rate (in fps)
bs: Brzina akvizicije (u fps)

en: RDP Remote Desktop
bs: RDP Udaljena Radna Površina

en: RTCP (local) port
bs: RTCP (lokalni) priključak

en: RTCP packets will be received on this transport protocol port. If zero, multiplexed RTP/RTCP is used.
bs: RTCP paketi će biti primljeni na ovom portu transportnog protokola. Ako je nula, koristi se multipleksirani RTP/RTCP.

en: SRTP key (hexadecimal)
bs: SRTP ključ (heksadecimalni)

en: RTP packets will be authenticated and deciphered with this Secure RTP master shared secret key. This must be a 32-character-long hexadecimal string.
bs: RTP paketi će biti autentificirani i dešifrirani ovim glavnim dijeljenim tajnim ključem sigurnog RTP-a. Ovo mora biti heksadecimalni niz dužine 32 znaka.

en: SRTP salt (hexadecimal)
bs: SRTP salt (heksadecimalni)

en: Secure RTP requires a (non-secret) master salt value. This must be a 28-character-long hexadecimal string.
bs: Sigurni RTP zahtijeva (netajnu) glavnu salt vrijednost. To mora biti heksadecimalni niz dužine 28 znakova.

en: Maximum RTP sources
bs: Maksimalni RTP izvori

en: How many distinct active RTP sources are allowed at a time.
bs: Koliko različitih aktivnih RTP izvora je dozvoljeno istovremeno.

en: RTP source timeout (sec)
bs: Vremensko ograničenje RTP izvora (s)

en: How long to wait for any packet before a source is expired.
bs: Koliko dugo čekati na bilo koji paket prije nego što izvor istekne.

en: Maximum RTP sequence number dropout
bs: Maksimalni ispad RTP sekvencijalnog broja

en: RTP packets will be discarded if they are too much ahead (i.e. in the future) by this many packets from the last received packet.
bs: RTP paketi će biti odbačeni ako su previše ispred (tj. u budućnosti) za taj broj paketa u odnosu na posljednji primljeni paket.

en: Maximum RTP sequence number misordering
bs: Pogrešan redoslijed maksimalnog RTP broja

en: RTP packets will be discarded if they are too far behind (i.e. in the past) by this many packets from the last received packet.
bs: RTP paketi će biti odbačeni ako su previše iza (tj. u prošlosti) za toliko paketa u odnosu na posljednji primljeni paket.

en: RTP payload format assumed for dynamic payloads
bs: Pretpostavlja se format RTP korisnog tereta za dinamičke korisne terete

en: This payload format will be assumed for dynamic payload types (between 96 and 127) if it can't be determined otherwise with out-of-band mappings (SDP)
bs: Ovaj format korisnog tereta će se pretpostaviti za dinamičke tipove korisnog tereta (između 96 i 127) ako se ne može drugačije odrediti pomoću mapiranja izvan opsega (SDP).

en: Real-Time Protocol (RTP) input
bs: Real-Time Protocol (RTP) ulaz

en: SDP required
bs: SDP neophodan

en: A description in SDP format is required to receive the RTP stream. Note that rtp:// URIs cannot work with dynamic RTP payload format (%<PRIu8>).
bs: Za prijem RTP toka podataka potreban je opis u SDP formatu. Imajte na umu da rtp:// URI-ji ne mogu raditi s dinamičkim RTP formatom korisnog tereta (%<PRIu8> ).

en: Real RTSP
bs: Stvarni RTSP

en: Connection failed
bs: Veza neuspješna

en: VLC could not connect to "%s:%d".
bs: VLC se nije uspio povezti na "%s:%d".

en: Session failed
bs: Sesija neuspješna

en: The requested RTSP session could not be established.
bs: Zatražena RTSP sesija nije mogla biti uspostavljena.

en: Receive buffer
bs: Prijemni bafer

en: UDP receive buffer size (bytes)
bs: Veličina UDP prijemnog bafera (bajtovi)

en: Request multicast stream
bs: Zahtjev za mnogoemitacijski tok

en: Request server to send stream as multicast
bs: Zahtjev serveru za slanje streama kao multicast

en: Host
bs: Domaćin

en: SAT>IP Receiver Plugin
bs: SAT>IP dodatak za prijemnik

en: Desired frame rate for the capture.
bs: Željena brzina kadrova za snimanje.

en: Capture fragment size
bs: Veličina fragmenta snimanja

en: Optimize the capture by fragmenting the screen in chunks of predefined height (16 might be a good value, and 0 means disabled).
bs: Optimizirajte snimanje fragmentiranjem ekrana na dijelove unaprijed definirane visine (16 bi mogla biti dobra vrijednost, a 0 znači onemogućeno).

en: Region top row
bs: Regija vrh red

en: Ordinate of the capture region in pixels.
bs: Ordinata područja snimanja u pikselima.

en: Region left column
bs: Regija lijeva kolona

en: Abscissa of the capture region in pixels.
bs: Apscisa područja snimanja u pikselima.

en: Capture region width
bs: Širina područja snimanja

en: Capture region height
bs: Visina područja snimanja

en: Follow the mouse
bs: Prati miš

en: Follow the mouse when capturing a subscreen.
bs: Pratite miš prilikom snimanja podekrana.

en: Mouse pointer image
bs: Slika pokazivača miša

en: If specified, will use the image to draw the mouse pointer on the capture.
bs: Ako je navedeno, koristit će se slika za crtanje pokazivača miša na snimku.

en: Display ID
bs: Prikaži ID

en: Display ID. If not specified, main display ID is used.
bs: ID ekrana. Ako nije naveden, koristi se glavni ID ekrana.

en: Screen index
bs: Indeks ekrana

en: Index of screen (1, 2, 3, ...). Alternative to Display ID.
bs: Indeks ekrana (1, 2, 3, ...). Alternativa za ID ekrana.

en: Screen Input
bs: Ulaz Ekrana

en: Screen
bs: Ekran

en: How many times the screen content should be refreshed per second.
bs: Koliko puta se sadržaj ekrana treba osvježavati u sekundi.

en: Pixel width of the capture region, or 0 for full width
bs: Širina područja snimanja u pikselima ili 0 za punu širinu

en: Pixel height of the capture region, or 0 for full height
bs: Visina područja snimanja u pikselima ili 0 za punu visinu

en: Screen capture (with X11/XCB)
bs: Snimanje ekrana (sa X11/XCB)

en: Session Description Protocol
bs: Protokol opisa sesije

en: SFTP port
bs: SFTP priključak

en: SFTP port number to use on the server
bs: Broj SFTP porta koji će se koristiti na serveru

en: SFTP input
bs: SFTP ulaz

en: SFTP authentication
bs: SFTP ovjera

en: Please enter a valid login and password for the sftp connexion to %s
bs: Molimo unesite važeće korisničko ime i lozinku za sftp vezu sa %s

en: Frame buffer depth
bs: Dubina bafera kadrova

en: Pixel depth of the frame buffer, or zero for XWD file
bs: Dubina piksela bafera kadra ili nula za XWD datoteku

en: Frame buffer width
bs: Širina bafera okvira

en: Pixel width of the frame buffer (ignored for XWD file)
bs: Širina piksela međuspremnika okvira (ignoriše se za XWD datoteku)

en: Frame buffer height
bs: Visina bafera okvira

en: Pixel height of the frame buffer (ignored for XWD file)
bs: Visina piksela međuspremnika okvira (ignoriše se za XWD datoteku)

en: Frame buffer segment ID
bs: ID segmenta međuspremnika okvira

en: System V shared memory segment ID of the frame buffer (this is ignored if --shm-file is specified).
bs: ID segmenta dijeljene memorije System V za bafer okvira (ovo se zanemaruje ako je specificirano --shm-file).

en: Frame buffer file
bs: Datoteka međuspremnika okvira

en: Path of the memory mapped file of the frame buffer
bs: Putanja datoteke mapirane memorije frame buffera

en: XWD file (autodetect)
bs: XWD datoteka (automatski prepoznaj)

en: 8 bits
bs: 8 bita

en: 15 bits
bs: 15 bita

en: 16 bits
bs: 16 bita

en: 24 bits
bs: 24 bita

en: 32 bits
bs: 32 bita

en: Framebuffer input
bs: Ulaz u framebuffer

en: Shared memory framebuffer
bs: Framebuffer dijeljene memorije

en: Samba (Windows network shares) input
bs: Ulaz za Sambu (Windows mrežna dijeljenja)

en: SMB input
bs: SMB ulaz

en: SMB domain
bs: SMB domena

en: Domain/Workgroup that will be used for the connection.
bs: Domen/Radna grupa koja će se koristiti za vezu.

en: SMB authentication required
bs: Potrebna je SMB autentifikacija

en: The computer (%s) you are trying to connect to requires authentication.
    Please provide a username (ideally a domain name using the format DOMAIN;username) and a password.
bs: Računar (%s) na koji se pokušavate povezati zahtijeva autentifikaciju.
    Molimo vas da unesete korisničko ime (idealno naziv domene u formatu DOMENA;korisničkoime) i lozinku.

en: SRT input
bs: SRT ulaz

en: Return poll wait after timeout milliseconds (-1 = infinite)
bs: Vrati čekanje na anketu nakon isteka vremena u milisekundama (-1 = beskonačno)

en: SRT latency (ms)
bs: SRT latencija (ms)

en: TCP input
bs: TCP ulaz

en: Time code
bs: Vremenski kod

en: Time code subpicture elementary stream generator
bs: Generator elementarnog toka podslike vremenskog koda

en: UDP Source timeout (sec)
bs: Vremensko ograničenje UDP izvora (s)

en: UDP input
bs: UDP ulaz

en: Reset defaults
bs: Resetuj zadano

en: Video capture device
bs: Uređaj hvatanja videa

en: Video capture device node.
bs: Čvor uređaja za snimanje videa.

en: VBI capture device
bs: VBI uređaj hvatanja

en: Standard
bs: Standardno

en: Video standard (Default, SECAM, PAL, or NTSC).
bs: Video standard (Zadani, SECAM, PAL, ili NTSC).

en: Input of the card to use (see debug).
bs: Unos kartice koju treba koristiti (pogledajte debug).

en: Audio input
bs: Ulaz zvuka

en: Audio input of the card to use (see debug).
bs: Audio ulaz kartice koja će se koristiti (pogledajte debug).

en: The specified pixel resolution is forced (if both width and height are strictly positive).
bs: Navedena rezolucija piksela je prisilno postavljena (ako su i širina i visina strogo pozitivne).

en: Maximum frame rate to use (0 = no limits).
bs: Maksimalna brzina kadrova za korištenje (0 = bez ograničenja).

en: Radio device
bs: Radio uređaj

en: Radio tuner device node.
bs: Čvor radio tjunera.

en: Frequency
bs: Frekvencija

en: Audio mode
bs: Mod zvuka

en: Tuner audio mono/stereo and track selection.
bs: Tjuner audio mono/stereo i odabir pjesme.

en: Reset controls
bs: Resetuj kontrole

en: Reset controls to defaults.
bs: Resetuj kontrole na zadano.

en: Brightness
bs: Osvjetljenost

en: Picture brightness or black level.
bs: Osvjetljenost slike ili nivo crne.

en: Automatic brightness
bs: Automatska osvjetljenost

en: Automatically adjust the picture brightness.
bs: Automatski podesi osvjetljenost slike.

en: Contrast
bs: Kontrast

en: Picture contrast or luma gain.
bs: Konstrast slike ili luma zauzeće.

en: Saturation
bs: Zasićenje

en: Picture saturation or chroma gain.
bs: Zasićenost slike ili pojačanje kroma.

en: Hue
bs: Nijansa

en: Hue or color balance.
bs: Nijansa ili ravnoteža boja.

en: Automatic hue
bs: Automatska nijansa

en: Automatically adjust the picture hue.
bs: Automatski podesi nijansu slike.

en: White balance temperature (K)
bs: Temperatura balansa bijele (K)

en: White balance temperature as a color temperation in Kelvin (2800 is minimum incandescence, 6500 is maximum daylight).
bs: Temperatura balansa bijele kao temperiranje boje u Kelvinima (2800 je minimalno žarenje, 6500 je maksimalno dnevno svjetlo).

en: Automatic white balance
bs: Automatski balans bijele boje

en: Automatically adjust the picture white balance.
bs: Automatsko podešavanje balansa bijele boje slike.

en: Red balance
bs: Balans crvene

en: Red chroma balance.
bs: Crveni hroma balans.

en: Blue balance
bs: Balans plave

en: Blue chroma balance.
bs: Balans plave hrome.

en: Gamma
bs: Gama

en: Gamma adjust.
bs: Prilagođavanje game.

en: Automatic gain
bs: Automatsko zauzeće

en: Automatically set the video gain.
bs: Automatski postavi video zauzeće.

en: Gain
bs: Zauzeće

en: Picture gain.
bs: Zauzeće slike.

en: Sharpness
bs: Oštrina

en: Sharpness filter adjust.
bs: Prilagođavanje filtera oštrine.

en: Chroma gain
bs: Hroma zauzeće

en: Chroma gain control.
bs: Kontrola hroma zauzeća.

en: Automatic chroma gain
bs: Automatsko hroma zauzeće

en: Automatically control the chroma gain.
bs: Automatski kontroliši hroma zauzeće.

en: Power line frequency
bs: Frekvencija električne mreže

en: Power line frequency anti-flicker filter.
bs: Filter protiv treperenja frekvencije električne mreže.

en: Backlight compensation
bs: Kompenzacija pozadinskog osvjetljenja

en: Band-stop filter
bs: Filter nepropusnik opsega

en: Cut a light band induced by fluorescent lighting (unit undocumented).
bs: Izrežite svjetlosni pojas izazvan fluorescentnim osvjetljenjem (jedinica nije dokumentirana).

en: Horizontal flip
bs: Horizontalni preokret

en: Flip the picture horizontally.
bs: Okrenite sliku horizontalno.

en: Vertical flip
bs: Vertikalni preokret

en: Flip the picture vertically.
bs: Okrenite sliku vertikalno.

en: Rotate (degrees)
bs: Rotiranje (stepeni)

en: Picture rotation angle (in degrees).
bs: Ugao rotacije slike (u stepenima).

en: Color killer
bs: Ubica boje

en: Enable the color killer, i.e. switch to black & white picture whenever the signal is weak.
bs: Omogućite funkciju "ubica boja", tj. prebacite se na crno-bijelu sliku kad god je signal slab.

en: Color effect
bs: Efekat boje

en: Select a color effect.
bs: Odaberi efekt boje.

en: Black & white
bs: Crna i bijela

en: Sepia
bs: Sepija

en: Negative
bs: Negativno

en: Emboss
bs: Reljef

en: Sketch
bs: Skica

en: Sky blue
bs: Nebesko plavo

en: Grass green
bs: Travnato zelena

en: Skin whiten
bs: Izbjeljivanje kože

en: Vivid
bs: Živopisno

en: Audio volume
bs: Jačina zvuka

en: Volume of the audio input.
bs: Glasnoća ulaznog zvuka.

en: Audio balance
bs: Balans zvuka

en: Balance of the audio input.
bs: Balans ulaznog zvuka.

en: Bass level
bs: Bass nivo

en: Bass adjustment of the audio input.
bs: Bas prilagođavanje ulaznog zvuka.

en: Treble level
bs: Nivo visokih tonova

en: Treble adjustment of the audio input.
bs: Podešavanje visokih tonova audio ulaza.

en: Mute the audio.
bs: Stišaj zvuk.

en: Loudness mode
bs: Mod glasnosti

en: Loudness mode a.k.a. bass boost.
bs: Režim glasnoće, poznat i kao pojačanje basa.

en: v4l2 driver controls
bs: v4l2 kontrole drivera

en: Set the v4l2 driver controls to the values specified using a comma separated list optionally encapsulated by curly braces (e.g.: {video_bitrate=6000000,audio_crc=0,stream_type=3} ). To list available controls, increase verbosity (-vv) or use the v4l2-ctl application.
bs: Postavite kontrole v4l2 drajvera na vrijednosti navedene korištenjem liste odvojene zarezima, opcionalno enkapsulirane vitičastim zagradama (npr.: {video_bitrate=6000000,audio_crc=0,stream_type=3}). Da biste naveli dostupne kontrole, povećajte detalje (-vv) ili koristite aplikaciju v4l2-ctl.

en: All
bs: Sve

en: Multichannel television sound (MTS)
bs: Višekanalni televizijski zvuk (MTS)

en: 525 lines / 60 Hz
bs: 525 linija / 60 Hz

en: 625 lines / 50 Hz
bs: 625 linija / 50 Hz

en: NTSC M South Korea
bs: NTSC M Južna Koreja

en: Primary language
bs: Primarni jezik

en: Secondary language or program
bs: Sekundarni jezik ili program

en: Dual mono
bs: Dvostruki mono

en: Video4Linux input
bs: Ulaz za Video4Linux

en: Video input
bs: Video ulaz

en: Controls
bs: Kontrole

en: Video capture controls (if supported by the device)
bs: Kontrole za snimanje videa (ako ih uređaj podržava)

en: Video4Linux compressed A/V input
bs: Video4Linux komprimirani A/V ulaz

en: Video4Linux radio tuner
bs: Video4Linux radio tjuner

en: VCD input
bs: VCD ulaz

en: [vcd:][device][#[title][,[chapter]]]
bs: [vcd:][uređaj][#[naslov][,[poglavlje]]]

en: Support for VDR recordings (http://www.tvdr.de/).
bs: Podrška za VDR snimaja (http://www.tvdr.de/).

en: Chapter offset in ms
bs: Pomak poglavlja u ms

en: Move all chapters. This value should be set in milliseconds.
bs: Premjesti sva poglavlja. Ova vrijednost treba biti postavljena u milisekundama.

en: Default frame rate for chapter import.
bs: Zadana brzina kadrova za uvoz poglavlja.

en: VDR recordings
bs: VDR snimanja

en: VLC could not read the file (%s).
bs: VLC nije mogao učitati datoteku (%s).

en: VLC could not open the file "%s" (%s).
bs: VLC nije mogao otvoriti datoteku "%s" (%s).

en: VDR Cut Marks
bs: VDR oznake rezanja

en: X.509 Certificate Authority
bs: X.509 Certifikacijski autoritet

en: Certificate of the Authority to verify server's against
bs: Certifikat ovlaštenja za provjeru servera u odnosu na

en: X.509 Certificate Revocation List
bs: Lista opozvanih X.509 certifikata

en: List of revoked servers certificates
bs: Lista opozvanih certifikata servera

en: X.509 Client certificate
bs: X.509 Klijent certifikat

en: Certificate for client authentication
bs: Certifikat za autentifikaciju klijenta

en: X.509 Client private key
bs: X.509 privatni ključ Klijenta

en: Private key for authentication by certificate
bs: Privatni ključ za autentifikaciju putem certifikata

en: RGB chroma (RV32, RV24, RV16, RGB2)
bs: RGB hroma (RV32, RV24, RV16, RGB2)

en: Compression level
bs: Nivo kompresije

en: Transfer compression level from 0 (none) to 9 (max)
bs: Prebacite nivo kompresije sa 0 (ništa) na 9 (maksimalno)

en: Image quality
bs: Kvalitet slike

en: Image quality 1 to 9 (max)
bs: Kvalitet slike od 1 do 9 (maksimalni)

en: VNC client access
bs: VNC klijent pristup

en: Loopback mode
bs: Način rada petlje

en: Record an audio rendering endpoint.
bs: Snimite krajnju tačku renderovanja zvuka.

en: Windows Audio Session API input
bs: Ulaz API-ja za Windows audio sesiju

en: Dummy stream output
bs: Testno izlazno strujanje

en: Keep existing file
bs: Zadrži postojeću datoteku

en: Overwrite
bs: Prepiši

en: The output file already exists. If recording continues, the file will be overridden and its content will be lost.
bs: Izlazna datoteka već postoji. Ako se snimanje nastavi, datoteka će biti prepisana i njen sadržaj će biti izgubljen.

en: Overwrite existing file
bs: Prepiši postojeću datoteku

en: If the file already exists, it will be overwritten.
bs: Ako datoteka već postoji, bit će prepisana.

en: Append to file
bs: Prikači datoteci

en: Append to file if it exists instead of replacing it.
bs: Prikači datoteci ako postoji umjesto da je zamijeni.

en: Format time and date
bs: Uredi sat i datum

en: Perform ISO C time and date formatting on the file path
bs: Izvršite ISO C formatiranje vremena i datuma na putanji datoteke

en: Synchronous writing
bs: Sinhronisano pisanje

en: Open the file with synchronous writing.
bs: Otvorite datoteku sinhronim pisanjem.

en: File stream output
bs: Izlaz strujanja datoteke

en: Username that will be requested to access the stream.
bs: Korisničko ime koje će biti zatraženo za pristup toku.

en: Password that will be requested to access the stream.
bs: Šifra koja će biti zatražena za pristup strujanju.

en: MIME returned by the server (autodetected if not specified).
bs: MIME koji je vratio server (automatski se detektuje ako nije specificiran).

en: Metacube
bs: Metakuba

en: Use the Metacube protocol. Needed for streaming to the Cubemap reflector.
bs: Koristite Metacube protokol. Potreban je za strimovanje na Cubemap reflektor.

en: HTTP stream output
bs: HTTP izlaz stujanja

en: Segment length
bs: Dužina segmenta

en: Length of TS stream segments
bs: Dužina segmenata TS streama

en: Split segments anywhere
bs: Podijelite segmente bilo gdje

en: Don't require a keyframe before splitting a segment. Needed for audio only.
bs: Nije potreban ključni kadar prije dijeljenja segmenta. Potrebno samo za zvuk.

en: Number of segments
bs: Broj dijelova

en: Number of segments to include in index
bs: Broj segmenata koje treba uključiti u indeks

en: Allow cache
bs: Dozvoli keširanje

en: Add EXT-X-ALLOW-CACHE:NO directive in playlist-file if this is disabled
bs: Dodajte direktivu EXT-X-ALLOW-CACHE:NO u datoteku liste pjesama ako je ovo onemogućeno

en: Index file
bs: Indeks datoteka

en: Path to the index file to create
bs: Putanja do indeksne datoteke koju treba kreirati

en: Full URL to put in index file
bs: Puni URL za ubacivanje u indeksnu datoteku

en: Full URL to put in index file. Use #'s to represent segment number
bs: Puni URL za unos u indeksnu datoteku. Koristite brojeve za predstavljanje broja segmenta

en: Delete segments
bs: Izbriši segmente

en: Delete segments when they are no longer needed
bs: Izbriši segmente kada više nisu potrebni

en: Use muxers rate control mechanism
bs: Koristite mehanizam kontrole brzine multipleksera

en: AES key URI to place in playlist
bs: AES ključ URI za stavljanje u listu izvođenja

en: AES key file
bs: AES ključ datoteka

en: File containing the 16 bytes encryption key
bs: Datoteka koja sadrži 16-bajtni ključ za šifriranje

en: File where vlc reads key-uri and keyfile-location
bs: Datoteka u kojoj vlc čita key-uri i keyfile-location

en: File is read when segment starts and is assumed to be in format: key-uri\nkey-file. File is read on the segment opening and values are used on that segment.
bs: Datoteka se čita na početku segmenta i pretpostavlja se da je u formatu: key-uri\nkey-file. Datoteka se čita na početku segmenta i vrijednosti se koriste na tom segmentu.

en: Use randomized IV for encryption
bs: Koristite randomizirani IV za šifriranje

en: Generate IV instead using segment-number as IV
bs: Generiraj IV umjesto korištenja broja segmenta kao IV

en: Number of first segment
bs: Broj prvog segmenta

en: The number of the first segment generated
bs: Broj prvog generiranog segmenta

en: HTTP Live streaming output
bs: HTTP izlaz za prijenos uživo

en: LiveHTTP
bs: UživoHTTP

en: Stream name
bs: Naziv strujanja

en: Name to give to this stream/channel on the shoutcast/icecast server.
bs: Ime koje treba dati ovom streamu/kanalu na Shoutcast/Icecast serveru.

en: Stream description
bs: Opis strujanja

en: Description of the stream content or information about your channel.
bs: Opis sadržaja strujanja ili informacija o vašem kanalu.

en: Stream MP3
bs: Strujaj MP3

en: You normally have to feed the shoutcast module with Ogg streams. It is also possible to stream MP3 instead, so you can forward MP3 streams to the shoutcast/icecast server.
bs: Obično morate shoutcast modulu isporučivati Ogg streamove. Također je moguće streamati MP3, tako da možete proslijediti MP3 streamove na shoutcast/icecast server.

en: Genre description
bs: Opis žanra

en: Genre of the content.
bs: Žanr sadržaja.

en: URL description
bs: Opis URL-a

en: URL with information about the stream or your channel.
bs: URL adresa s informacijama o streamu ili vašem kanalu.

en: Bitrate information of the transcoded stream.
bs: Informacije o brzini prijenosa podataka transkodiranog streama.

en: Samplerate information of the transcoded stream.
bs: Informacije o brzini uzorkovanja transkodiranog streama.

en: Number of channels
bs: Broj kanala

en: Number of channels information of the transcoded stream.
bs: Informacije o broju kanala transkodiranog streama.

en: Ogg Vorbis Quality
bs: Ogg Vorbis Kvalitet

en: Ogg Vorbis Quality information of the transcoded stream.
bs: Ogg Vorbis Informacije o kvaliteti transkodiranog streama.

en: Stream public
bs: Strujanje javno

en: Make the server publicly available on the 'Yellow Pages' (directory listing of streams) on the icecast/shoutcast website. Requires the bitrate information specified for shoutcast. Requires Ogg streaming for icecast.
bs: Učinite server javno dostupnim na 'Žutim stranicama' (direktorij sa popisom streamova) na web stranici icecast/shoutcast. Zahtijeva informacije o brzini prijenosa podataka navedene za shoutcast. Zahtijeva Ogg streaming za icecast.

en: IceCAST output
bs: IceCAST izlaz

en: SRT stream output
bs: Izlaz SRT toka

en: Caching value (ms)
bs: Veličina keširanja (ms)

en: Default caching value for outbound UDP streams. This value should be set in milliseconds.
bs: Zadana vrijednost keširanja za odlazne UDP tokove. Ova vrijednost treba biti postavljena u milisekundama.

en: Group packets
bs: Grupni paketi

en: Packets can be sent one by one at the right time or by groups. You can choose the number of packets that will be sent at a time. It helps reducing the scheduling load on heavily-loaded systems.
bs: Paketi se mogu slati jedan po jedan u pravo vrijeme ili u grupama. Možete odabrati broj paketa koji će se slati odjednom. To pomaže u smanjenju opterećenja rasporeda na jako opterećenim sistemima.

en: UDP stream output
bs: UDP izlaz strujanja

en: ARM NEON video chroma conversions
bs: ARM NEON video chroma konverzije

en: ARM NEON audio volume
bs: ARM NEON glasnoća

en: Defines if BarGraph information should be sent
bs: Definira da li se trebaju slati informacije o stupčastom grafikonu

en: Defines if BarGraph information should be sent. 1 if the information should be sent, 0 otherwise (default 1).
bs: Definira da li se informacije o stupčastom grafikonu trebaju slati. 1 ako se informacije trebaju slati, 0 u suprotnom (zadano 1).

en: Sends the barGraph information every n audio packets
bs: Šalje informacije barGraph-a svakih n audio paketa

en: Defines how often the barGraph information should be sent. Sends the barGraph information every n audio packets (default 4).
bs: Definira koliko često treba slati informacije barGraph-a. Šalje informacije barGraph-a svakih n audio paketa (zadano 4).

en: Defines if silence alarm information should be sent
bs: Definira da li treba slati informacije o alarmu utišavanja

en: Defines if silence alarm information should be sent. 1 if the information should be sent, 0 otherwise (default 1).
bs: Definira da li treba slati informacije o alarmu utišavanja. 1 ako informacije treba slati, 0 u suprotnom (zadano 1).

en: Time window to use in ms
bs: Vremenski prozor za korištenje u ms

en: Time Window during when the audio level is measured in ms for silence detection. If the audio level is under the threshold during this time, an alarm is sent (default 5000).
bs: Vremenski prozor tokom kojeg se mjeri nivo zvuka u ms za detekciju tišine. Ako je nivo zvuka ispod praga tokom ovog vremena, šalje se alarm (zadano 5000).

en: Minimum Audio level to raise the alarm
bs: Minimalni nivo zvuka za aktiviranje alarma

en: Threshold to be attained to raise an alarm. If the audio level is under the threshold during this time, an alarm is sent (default 0.1).
bs: Prag koji se mora dostići da bi se oglasio alarm. Ako je nivo zvuka ispod praga tokom ovog vremena, šalje se alarm (zadano 0,1).

en: Time between two alarm messages in ms
bs: Vrijeme između dvije alarmne poruke u ms

en: Time between two alarm messages in ms. This value is used to avoid alarm saturation (default 2000).
bs: Vrijeme između dvije alarmne poruke u MS. Ova vrijednost se koristi da se izbjegne zasićenje alarma (zadano 2000).

en: Audio part of the BarGraph function
bs: Zvučni dio funkcije BarGraph

en: Audiobar Graph
bs: Audiobar grafikon

en: Simple decoder for Dolby Surround encoded streams
bs: Jednostavan dekoder za Dolby Surround kodirane streamove

en: Dolby Surround decoder
bs: Dolby Okruženje dekoder

en: This effect gives you the feeling that you are standing in a room with a complete 7.1 speaker set when using only a headphone, providing a more realistic sound experience. It should also be more comfortable and less tiring when listening to music for long periods of time.
    It works with any source format from mono to 7.1.
bs: Ovaj efekat vam daje osjećaj kao da stojite u prostoriji sa kompletnim 7.1 setom zvučnika kada koristite samo slušalice, pružajući realističnije zvučno iskustvo. Također bi trebalo biti udobnije i manje zamorno prilikom dužeg slušanja muzike.
    Radi sa bilo kojim izvornim formatom, od mono do 7.1.

en: Characteristic dimension
bs: Karakteristična dimenzija

en: Distance between front left speaker and listener in meters.
bs: Udaljenost između prednjeg lijevog zvučnika i slušatelja u metrima.

en: Compensate delay
bs: Kompenzacija kašnjenja

en: The delay which is introduced by the physical algorithm may sometimes be disturbing for the synchronization between lips-movement and speech. In case, turn this on to compensate.
bs: Kašnjenje koje unosi fizički algoritam ponekad može ometati sinhronizaciju između pokreta usana i govora. U tom slučaju, uključite ovo da biste to kompenzirali.

en: No decoding of Dolby Surround
bs: Nema dekodiranja Dolby Ozvučenja

en: Dolby Surround encoded streams won't be decoded before being processed by this filter. Enabling this setting is not recommended.
bs: Dolby Surround kodirani tokovi neće biti dekodirani prije nego što ih obradi ovaj filter. Omogućavanje ove postavke se ne preporučuje.

en: Headphone virtual spatialization effect
bs: Efekat virtuelne prostornosti slušalica

en: Headphone effect
bs: Efekat slušalica

en: Use downmix algorithm
bs: Koristi algoritam za smanjenje broja pjesama

en: This option selects a stereo to mono downmix algorithm that is used in the headphone channel mixer. It gives the effect of standing in a room full of speakers.
bs: Ova opcija odabire algoritam za pretvaranje stereo u mono zvuk koji se koristi u mikseru kanala za slušalice. To daje efekat kao da stojite u prostoriji punoj zvučnika.

en: Select channel to keep
bs: Odaberite kanal koji želite zadržati

en: This option silences all other channels except the selected channel.
bs: Ova opcija utišava sve ostale kanale osim odabranog kanala.

en: Rear left
bs: Zadnji lijevi

en: Rear right
bs: Zadnji desni

en: Low-frequency effects
bs: Efekti niske frekvencije

en: Side left
bs: Lijeva strana

en: Side right
bs: Desna strana

en: Rear center
bs: Zadnji centar

en: Stereo to mono downmixer
bs: Stereo u mono downmixer

en: Audio channel remapper
bs: Remaper audio kanala

en: Audio filter for simple channel mixing
bs: Audio filter za jednostavno miksanje kanala

en: HRTF file for the binauralization
bs: HRTF datoteka za binauralizaciju

en: Custom HRTF (Head-related transfer function) file in the SOFA format.
bs: Prilagođena HRTF (funkcija prenosa povezana s glavom) datoteka u SOFA formatu.

en: Headphones mode (binaural)
bs: Režim slušalica (binauralni)

en: If the output is stereo, render ambisonics with the binaural decoder.
bs: Ako je izlaz stereo, renderirajte ambisonične zvukove pomoću binauralnog dekodera.

en: Ambisonics renderer and binauralizer
bs: Ambisonics renderer i binauralizator

en: Binauralizer
bs: Binauralizator

en: Audio filter for trivial channel mixing
bs: Audio filter za jednostavno miksanje kanala

en: Sound Delay
bs: Kašnjenje zvuka

en: Delay
bs: Odgažanje

en: Add a delay effect to the sound
bs: Dodajte efekt odgode zvuku

en: Delay time
bs: Vrijeme odgode

en: Time in milliseconds of the average delay. Note average
bs: Vrijeme prosječnog kašnjenja u milisekundama. Napomena o prosjeku

en: Sweep Depth
bs: Dubina zamaha

en: Time in milliseconds of the maximum sweep depth. Thus, the sweep range will be delay-time +/- sweep-depth.
bs: Vrijeme u milisekundama maksimalne dubine zamaha. Stoga će raspon zamaha biti vrijeme kašnjenja +/- dubina zamaha.

en: Sweep Rate
bs: Brzina pomicanja

en: Rate of change of sweep depth in milliseconds shift per second of play
bs: Brzina promjene dubine zamaha u milisekundama pomicanja po sekundi reprodukcije

en: Feedback gain
bs: Dobitak povratne informacije

en: Gain on Feedback loop
bs: Dobitak na povratnoj petlji

en: Wet mix
bs: Mokra mješavina

en: Level of delayed signal
bs: Nivo kašnjenja signala

en: Dry Mix
bs: Suha mješavina

en: Level of input signal
bs: Nivo ulaznog signala

en: RMS/peak
bs: RMS/vrh

en: Set the RMS/peak.
bs: Podesite RMS/vrh.

en: Attack time
bs: Vrijeme napada

en: Set the attack time in milliseconds.
bs: Postavite vrijeme napada u milisekundama.

en: Release time
bs: Vrijeme izdanja

en: Set the release time in milliseconds.
bs: Podesite vrijeme otpuštanja u milisekundama.

en: Threshold level
bs: Prag

en: Set the threshold level in dB.
bs: Podesite prag u dB.

en: Ratio
bs: Proporcija

en: Set the ratio (n:1).
bs: Postavite omjer (n:1).

en: Knee radius
bs: Radijus koljena

en: Set the knee radius in dB.
bs: Postavite radijus kolena u dB.

en: Makeup gain
bs: Dobitak šminke

en: Set the makeup gain in dB (0 ... 24).
bs: Podesite pojačanje kompenzacije u dB (0 ... 24).

en: Compressor
bs: Kompresor

en: Dynamic range compressor
bs: Kompresor dinamičkog raspona

en: Audio filter for PCM format conversion
bs: Audio filter za konverziju PCM formata

en: Audio filter for A/52/DTS->S/PDIF encapsulation
bs: Audio filter za A/52/DTS->S/PDIF enkapsulaciju

en: Equalizer preset
bs: Unaprijed postavljeni ekvilajzer

en: Preset to use for the equalizer.
bs: Unaprijed postavljeno za korištenje ekvilajzera.

en: Bands gain
bs: Pojačanje bendova

en: Don't use presets, but manually specified bands. You need to provide 10 values between -20dB and 20dB, separated by spaces, e.g. "0 2 4 2 0 -2 -4 -2 0 2".
bs: Ne koristite unaprijed postavljene vrijednosti, već ručno određene opsege. Potrebno je unijeti 10 vrijednosti između -20dB i 20dB, odvojenih razmacima, npr. "0 2 4 2 0 -2 -4 -2 0 2".

en: Use VLC frequency bands
bs: Koristite VLC frekvencijske opsege

en: Use the VLC frequency bands. Otherwise, use the ISO Standard frequency bands.
bs: Koristite VLC frekvencijske opsege. U suprotnom, koristite ISO standardne frekvencijske opsege.

en: Two pass
bs: Dva prolaza

en: Filter the audio twice. This provides a more intense effect.
bs: Filtrirajte zvuk dva puta. Ovo pruža intenzivniji efekat.

en: Global gain
bs: Globalni dobitak

en: Set the global gain in dB (-20 ... 20).
bs: Podesite globalno pojačanje u dB (-20 ... 20).

en: Equalizer with 10 bands
bs: Ekvilajzer sa 10 opsega

en: Equalizer
bs: Ekvalajzer

en: Flat
bs: Ravno

en: Classical
bs: Klasično

en: Club
bs: Klub

en: Full bass
bs: Puni bas

en: Full bass and treble
bs: Puni bas i visoki tonovi

en: Full treble
bs: Puni visoki tonovi

en: Large Hall
bs: Velika dvorana

en: Live
bs: Uživo

en: Party
bs: Zabava

en: Reggae
bs: Rege

en: Rock
bs: Rok

en: Soft
bs: Mehko

en: Soft rock
bs: Mehki rok

en: Techno
bs: Tehno

en: Gain multiplier
bs: Množitelj pojačanja

en: Increase or decrease the gain (default 1.0)
bs: Povećajte ili smanjite pojačanje (zadano 1.0)

en: Gain control filter
bs: Filter za kontrolu pojačanja

en: Simple Karaoke filter
bs: Jednostavni Karaoke filter

en: Number of audio buffers
bs: Broj audio bafera

en: This is the number of audio buffers on which the power measurement is made. A higher number of buffers will increase the response time of the filter to a spike but will make it less sensitive to short variations.
bs: Ovo je broj audio bafera na kojima se vrši mjerenje snage. Veći broj bafera će povećati vrijeme odziva filtera na skok, ali će ga učiniti manje osjetljivim na kratke varijacije.

en: Maximal volume level
bs: Masimalna razina glasnoće

en: If the average power over the last N buffers is higher than this value, the volume will be normalized. This value is a positive floating point number. A value between 0.5 and 10 seems sensible.
bs: Ako je prosječna snaga tokom posljednjih N bafera veća od ove vrijednosti, jačina zvuka će biti normalizovana. Ova vrijednost je pozitivan broj sa pomičnim zarezom. Vrijednost između 0,5 i 10 se čini razumnom.

en: Volume normalizer
bs: Normalizator jačine zvuka

en: Parametric Equalizer
bs: Parametarski ekvilajzer

en: Low freq (Hz)
bs: Niska frek (Hz)

en: Low freq gain (dB)
bs: Pojačanje niske frekvencije (dB)

en: High freq (Hz)
bs: Visoka frek (Hz)

en: High freq gain (dB)
bs: Pojačanje visoke frekvencije (dB)

en: Freq 1 (Hz)
bs: Frek 1 (Hz)

en: Freq 1 gain (dB)
bs: Pojačanje frekvencije 1 (dB)

en: Freq 1 Q
bs: Frek 1 K

en: Freq 2 (Hz)
bs: Frek 2 (Hz)

en: Freq 2 gain (dB)
bs: Frek 2 zauzeće (dB)

en: Freq 2 Q
bs: Frek 2 K

en: Freq 3 (Hz)
bs: Frek 3 (Hz)

en: Freq 3 gain (dB)
bs: Frek 3 zauteće (dB)

en: Freq 3 Q
bs: Frek 3 K

en: Audio filter for band-limited interpolation resampling
bs: Audio filter za resampliranje interpolacije ograničene propusnim opsegom

en: Resampling quality
bs: Kvaliteta ponovnog uzorkovanja

en: Resampling quality, from worst to best
bs: Kvalitet ponovnog uzorkovanja, od najgoreg do najboljeg

en: SoX Resampler
bs: SoX Novouzornik

en: Speex resampler
bs: Resampler govora

en: Sample rate converter type
bs: Tip pretvarača brzine uzorkovanja

en: Different resampling algorithms are supported. The best one is slower, while the fast one exhibits low quality.
bs: Podržani su različiti algoritmi za resampling. Najbolji je sporiji, dok brzi pokazuje lošiji kvalitet.

en: Sinc function (best quality)
bs: Sinc funkcija (najbolji kvalitet)

en: Sinc function (medium quality)
bs: Funkcija Sinc (srednji kvalitet)

en: Sinc function (fast)
bs: Sinc funkcija (brza)

en: Zero Order Hold (fastest)
bs: Zadržavanje nulte narudžbe (najbrže)

en: Linear (fastest)
bs: Linearno (najbrže)

en: Secret Rabbit Code (libsamplerate) resampler
bs: Resampler za tajni zečji kod (libsamplerate)

en: Nearest-neighbor audio resampler
bs: Resampler zvuka najbližeg susjeda

en: Pitch Shifter
bs: Promjena visine tona

en: Audio pitch changer
bs: Promjena visine tona zvuka

en: Audio tempo scaler synched with rate
bs: Skaliranje tempa zvuka sinhronizovano sa brzinom

en: Stride Length
bs: Dužina koraka

en: Length in milliseconds to output each stride
bs: Dužina u milisekundama za ispis svakog koraka

en: Overlap Length
bs: Dužina preklapanja

en: Percentage of stride to overlap
bs: Procenat koraka za preklapanje

en: Search Length
bs: Dužina Pretrage

en: Length in milliseconds to search for best overlap position
bs: Trajanje u milisekundama za traženje najbolje pozicije preklapanja

en: Pitch Shift
bs: Pomak visine tona

en: Pitch shift in semitones.
bs: Pomjeranje visine tona u polutonovima.

en: Room size
bs: Veličina sobe

en: Defines the virtual surface of the room emulated by the filter.
bs: Definira virtualnu površinu prostorije koju emulira filter.

en: Room width
bs: Širina sobe

en: Width of the virtual room
bs: Širina virtuelne sobe

en: Wet
bs: Mokro

en: Dry
bs: Suho

en: Damp
bs: Vlažno

en: Audio Spatializer
bs: Audio Spatializator

en: Spatializer
bs: Prostorni uređaj

en: This filter enhances the stereo effect by suppressing mono (signal common to both channels) and by delaying the signal of left into right and vice versa, thereby widening the stereo effect.
bs: Ovaj filter poboljšava stereo efekat potiskivanjem mono signala (signal zajednički za oba kanala) i odlaganjem signala s lijeve strane na desnu i obrnuto, čime se proširuje stereo efekat.

en: Time in ms of the delay of left signal into right and vice versa.
bs: Vrijeme kašnjenja lijevog signala u desni i obrnuto u ms.

en: Amount of gain in delayed left signal into right and vice versa. Gives a delay effect of left signal in right output and vice versa which gives widening effect.
bs: Količina pojačanja kod odgođenog lijevog signala u desni i obrnuto. Daje efekat kašnjenja lijevog signala u desnom izlazu i obrnuto, što daje efekat proširenja.

en: Crossfeed
bs: Unakrsno hranjenje

en: Cross feed of left into right with inverted phase. This helps in suppressing the mono. If the value is 1 it will cancel all the signal common to both channels.
bs: Unakrsno prebacivanje lijevog na desni kanal s invertovanom fazom. Ovo pomaže u suzbijanju mono signala. Ako je vrijednost 1, poništit će se sav signal zajednički za oba kanala.

en: Dry mix
bs: Suha mješavina

en: Level of input signal of original channel.
bs: Nivo ulaznog signala originalnog kanala.

en: Stereo Enhancer
bs: Stereo pojačivač

en: Simple stereo widening effect
bs: Jednostavan efekat stereo proširenja

en: Single precision audio volume
bs: Jačina zvuka jedne preciznosti

en: Integer audio volume
bs: Jačina zvuka cijelog broja

en: Dummy audio output
bs: Lažni audio izlaz

en: Audio output device
bs: Izlazni audio uređaj

en: Audio output device (using ALSA syntax).
bs: Izlazni audio uređaj (koristeći ALSA sintaksu).

en: Audio output channels
bs: Izlazni audio kanali

en: Channels available for audio output. If the input has more channels than the output, it will be down-mixed. This parameter is ignored when digital pass-through is active.
bs: Kanali dostupni za audio izlaz. Ako ulaz ima više kanala nego izlaz, bit će smanjeni. Ovaj parametar se zanemaruje kada je aktivan digitalni prolaz.

en: Surround 4.0
bs: Okruženje 4.0

en: Surround 4.1
bs: Okruženje 4.1

en: Surround 5.0
bs: Okruženje 5.0

en: Surround 5.1
bs: Okruženje 5.1

en: Surround 7.1
bs: Okruženje 7.1

en: ALSA audio output
bs: ALSA audio izlaz

en: Audio output failed
bs: Audio izlaz nije uspio

en: The audio device "%s" could not be used:
    %s.
bs: Audio uređaj "%s" nije mogao biti korišten:
    %s.

en: Audio memory
bs: Zvučna memorija

en: Audio memory output
bs: Izlaz zvučne memorije

en: Sample format
bs: Primjer formata

en: Last audio device
bs: Posljednji audio uređaj

en: HAL AudioUnit output
bs: Izlaz HAL audio jedinice

en: System Sound Output Device
bs: Uređaj za izlaz zvuka sistema

en: %s (Encoded Output)
bs: %s (Kodirani Izlaz)

en: Audio device is not configured
bs: Audio uređaj nije konfiguriran

en: You should configure your speaker layout with "Audio Midi Setup" in /Applications/Utilities. VLC will output Stereo only.
bs: Raspored zvučnika trebate konfigurirati pomoću "Audio Midi Setup" u /Applications/Utilities. VLC će reproducirati samo stereo zvuk.

en: The selected audio output device is exclusively in use by another program.
bs: Odabrani audio izlazni uređaj isključivo koristi drugi program.

en: Output device
bs: Izlazni uređaj

en: Select your audio output device
bs: Odabrite svoj uređaj izlaznog zvuka

en: Speaker configuration
bs: Konfiguracija zvučnika

en: Select speaker configuration you want to use. This option doesn't upmix! So NO e.g. Stereo -> 5.1 conversion.
bs: Odaberite konfiguraciju zvučnika koju želite koristiti. Ova opcija ne vrši upmix! Dakle, NEMA npr. Stereo -> 5.1 konverzije.

en: Audio volume in hundredths of decibels (dB).
bs: Jačina zvuka u stotim dijelovima decibela (dB).

en: DirectX audio output
bs: DirectX audio izlaz

en: Output format
bs: Izlazni format

en: Number of output channels
bs: Broj izlaznih kanala

en: By default (0), all the channels of the incoming will be saved but you can restrict the number of channels here.
bs: Zadano (0), svi dolazni kanali će biti sačuvani, ali ovde možete ograničiti broj kanala.

en: Add WAVE header
bs: Dodaj WAVE zaglavlje

en: Instead of writing a raw file, you can add a WAV header to the file.
bs: Umjesto pisanja RAW datoteke, možete dodati WAV zaglavlje datoteci.

en: Output file
bs: Izlazna datoteka

en: File audio output
bs: Izlaz audio datoteke

en: Automatically connect to writable clients
bs: Automatsko povezivanje s klijentima koji mogu pisati

en: If enabled, this option will automatically connect sound output to the first writable JACK clients found.
bs: Ako je omogućena, ova opcija će automatski povezati zvučni izlaz s prvim pronađenim JACK klijentima na koje se može pisati.

en: Connect to clients matching
bs: Povežite se s klijentima koji odgovaraju

en: If automatic connection is enabled, only JACK clients whose names match this regular expression will be considered for connection.
bs: Ako je automatsko povezivanje omogućeno, samo JACK klijenti čija se imena podudaraju s ovim regularnim izrazom bit će uzeti u obzir za povezivanje.

en: JACK client name
bs: JACK ime klijenta

en: JACK audio output
bs: JACK izlaz zuka

en: Device
bs: Uređaj

en: Select a proper audio device to be used by KAI.
bs: Odaberite odgovarajući audio uređaj koji će KAI koristiti.

en: Open audio in exclusive mode.
bs: Uključi zvuk u ekskluzivnom modu.

en: Enable this option if you want your audio not to be interrupted by the other audio.
bs: Omogućite ovu opciju ako želite da vaš zvuk ne bude prekidan drugim zvukom.

en: K Audio Interface audio output
bs: Audio izlaz K audio interfejsa

en: Windows Multimedia Device output
bs: Izlaz za Windows multimedijalni uređaj

en: Output back-end
bs: Izlazna stražarnica

en: Audio output back-end interface.
bs: Interfejs za audio izlaz na pozadini.

en: OSS device node path.
bs: Putanja čvora OSS uređaja.

en: Open Sound System audio output
bs: Audio izlaz Open Sound Systema

en: Pulseaudio audio output
bs: Pulseaudio audio izlaz

en: OpenBSD sndio audio output
bs: OpenBSD SNDIO audio izlaz

en: Software gain
bs: Softversko zauzeće

en: This linear gain will be applied in software.
bs: Ovo linearno pojačanje će biti primijenjeno u softveru.

en: Windows Audio Session API output
bs: Izlaz API-ja za Windows audio sesiju

en: Select Audio Device
bs: Odaberite Zvučni Uređaj

en: Select special Audio device, or let windows decide (default), change needs VLC restart to apply.
bs: Odaberite poseban audio uređaj ili pustite Windows da odluči (podrazumevano), promjena zahtijeva ponovno pokretanje VLC-a da bi se primijenila.

en: WaveOut audio output
bs: WaveOut audio izlaz

en: Use float32 output
bs: Koristi float32 izlaz

en: The option allows you to enable or disable the high-quality float32 audio output mode (which is not well supported by some soundcards).
bs: Ova opcija vam omogućava da omogućite ili onemogućite visokokvalitetni float32 audio izlaz (koji neke zvučne kartice ne podržavaju dobro).

en: A/52 dynamic range compression
bs: Kompresija dinamičkog raspona A/52

en: Dynamic range compression makes the loud sounds softer, and the soft sounds louder, so you can more easily listen to the stream in a noisy environment without disturbing anyone. If you disable the dynamic range compression the playback will be more adapted to a movie theater or a listening room.
bs: Kompresija dinamičkog raspona čini glasne zvukove tišima, a tihe zvukove glasnijima, tako da možete lakše slušati stream u bučnom okruženju bez ometanja bilo koga. Ako onemogućite kompresiju dinamičkog raspona, reprodukcija će biti prilagođenija kinu ili prostoriji za slušanje.

en: ATSC A/52 (AC-3) audio decoder
bs: ATSC A/52 (AC-3) audio dekoder

en: ADPCM audio decoder
bs: ADPCM audio dekoder

en: AES3/SMPTE 302M audio decoder
bs: AES3/SMPTE 302M audio dekoder

en: AES3/SMPTE 302M audio packetizer
bs: AES3/SMPTE 302M audio paketizator

en: AOM video decoder
bs: AOM video dekoder

en: Raw/Log Audio decoder
bs: Dekoder sirovog/log zvuka

en: Raw audio encoder
bs: Koder sirovog zvuka

en: SoundFont file
bs: Datoteka SoundFonta

en: AudioToolbox MIDI synthesizer
bs: AudioToolbox MIDI sintisajzer

en: Ignore ruby (furigana)
bs: Ignoriraj ruby (furigana)

en: Ignore ruby (furigana) in the subtitle.
bs: Zanemarite ruby (furigana) u podnaslovu.

en: Use Core Text renderer
bs: Koristi renderer osnovnog teksta

en: Use Core Text renderer in the subtitle.
bs: Koristite renderer Core Texta u podnaslovu.

en: ARIB subtitles decoder
bs: ARIB dekoder podtitlova

en: ARIB subtitles
bs: ARIB podtitlovi

en: Non-ref
bs: Nesudijski

en: Non-key
bs: Neključno

en: bits
bs: bita

en: simple
bs: jednostavno

en: Various audio and video decoders/encoders delivered by the FFmpeg library. This includes (MS)MPEG4, DivX, SV1,H261, H263, H264, WMV, WMA, AAC, AMR, DV, MJPEG and other codecs
bs: Različiti audio i video dekoderi/enkoderi koje isporučuje FFmpeg biblioteka. To uključuje (MS)MPEG4, DivX, SV1,H261, H263, H264, WMV, WMA, AAC, AMR, DV, MJPEG i druge kodeke

en: FFmpeg audio/video decoder
bs: FFmpeg audio/video dekoder

en: Decoding
bs: Dekodiranje

en: Encoding
bs: Kodiranje

en: FFmpeg audio/video encoder
bs: FFmpeg audio/video koder

en: Direct rendering
bs: Direktno renderiranje

en: Show corrupted frames
bs: Prikaži oštećene okvire

en: Prefer visual artifacts instead of missing frames
bs: Preferirajte vizualne artefakte umjesto nedostajućih kadrova

en: Error resilience
bs: Otpornost na greške

en: libavcodec can do error resilience.
    However, with a buggy encoder (such as the ISO MPEG-4 encoder from M$) this can produce a lot of errors.
    Valid values range from 0 to 4 (0 disables all errors resilience).
bs: libavcodec može popraviti otpornost na greške.
    Međutim, kod enkodera s greškama (kao što je ISO MPEG-4 enkoder od M$) ovo može uzrokovati mnogo grešaka.
    Važeće vrijednosti se kreću od 0 do 4 (0 onemogućava otpornost na sve greške).

en: Workaround bugs
bs: Zaobilazno rješenje grešaka

en: Try to fix some bugs:
    1  autodetect
    2  old msmpeg4
    4  xvid interlaced
    8  ump4 
    16 no padding
    32 ac vlc
    64 Qpel chroma.
    This must be the sum of the values. For example, to fix "ac vlc" and "ump4", enter 40.
bs: Pokušajte ispraviti neke greške:
    1 automatsko otkrivanje
    2 stari msmpeg4
    4 xvid interlaced
    8 ump4
    16 bez paddinga
    32 ac vlc
    64 Qpel chroma.
    Ovo mora biti zbir vrijednosti. Na primjer, da biste ispravili "ac vlc" i "ump4", unesite 40.

en: Hurry up
bs: Požuri

en: The decoder can partially decode or skip frame(s) when there is not enough time. It's useful with low CPU power but it can produce distorted pictures.
bs: Dekoder može djelomično dekodirati ili preskočiti okvir(e) kada nema dovoljno vremena. Korisno je kod niske snage CPU-a, ali može proizvesti iskrivljenu sliku.

en: Allow speed tricks
bs: Dozvoli trikove za brzinu

en: Allow non specification compliant speedup tricks. Faster but error-prone.
bs: Dozvoli trikove ubrzanja koji nisu u skladu sa specifikacijama. Brže, ali sklono greškama.

en: Skip frame (default=0)
bs: Preskoči okvir (zadano=0)

en: Force skipping of frames to speed up decoding (-1=None, 0=Default, 1=B-frames, 2=P-frames, 3=B+P frames, 4=all frames).
bs: Prisilno preskakanje kadrova radi ubrzanja dekodiranja (-1=Ništa, 0=Zadano, 1=B-kadrili, 2=P-kadrili, 3=B+P kadrovi, 4=svi kadrovi).

en: Skip idct (default=0)
bs: Preskoči ID (zadano=0)

en: Force skipping of idct to speed up decoding for frame types (-1=None, 0=Default, 1=B-frames, 2=P-frames, 3=B+P frames, 4=all frames).
bs: Prisilno preskakanje idct-a radi ubrzanja dekodiranja za tipove okvira (-1=Nijedan, 0=Zadano, 1=B-okviri, 2=P-okviri, 3=B+P okviri, 4=svi okviri).

en: Debug mask
bs: Maska za otklanjanje grešaka

en: Set FFmpeg debug mask
bs: Postavi masku za otklanjanje grešaka u FFmpeg-u

en: Codec name
bs: Naziv kodeka

en: Internal libavcodec codec name
bs: Naziv internog kodeka libavcodec

en: Skip the loop filter for H.264 decoding
bs: Preskoči filter petlje za H.264 dekodiranje

en: Skipping the loop filter (aka deblocking) usually has a detrimental effect on quality. However it provides a big speedup for high definition streams.
bs: Preskakanje filtera petlje (tj. deblokiranje) obično ima štetan učinak na kvalitetu. Međutim, pruža veliko ubrzanje za HD streamove.

en: Hardware decoding
bs: Hardversko kodiranje

en: This allows hardware decoding when available.
bs: Ovo omogućava hardversko dekodiranje kada je dostupno.

en: Threads
bs: Teme

en: Number of threads used for decoding, 0 meaning auto
bs: Broj niti korištenih za dekodiranje, 0 znači automatsko

en: Ratio of key frames
bs: Omjer ključnih kadrova

en: Number of frames that will be coded for one key frame.
bs: Broj kadrova koji će biti kodirani za jedan ključni kadar.

en: Ratio of B frames
bs: Omjer B-okvira

en: Number of B frames that will be coded between two reference frames.
bs: Broj B okvira koji će biti kodirani između dva referentna okvira.

en: Video bitrate tolerance
bs: Tolerancija brzine prijenosa videa

en: Video bitrate tolerance in kbit/s.
bs: Tolerancija brzine prijenosa videa u kbit/s.

en: Interlaced encoding
bs: Isprepleteno kodiranje

en: Enable dedicated algorithms for interlaced frames.
bs: Omogućite namjenske algoritme za isprepletene okvire.

en: Interlaced motion estimation
bs: Procjena isprepletenog kretanja

en: Enable interlaced motion estimation algorithms. This requires more CPU.
bs: Omogući algoritme za procjenu isprepletenog kretanja. Ovo zahtijeva više CPU-a.

en: Pre-motion estimation
bs: Procjena prije pokreta

en: Enable the pre-motion estimation algorithm.
bs: Omogući algoritam za procjenu prije kretanja.

en: Rate control buffer size
bs: Veličina bafera za kontrolu brzine

en: Rate control buffer size (in kbytes). A bigger buffer will allow for better rate control, but will cause a delay in the stream.
bs: Veličina bafera za kontrolu brzine (u kbajtima). Veći bafer će omogućiti bolju kontrolu brzine, ali će uzrokovati kašnjenje u streamu.

en: Rate control buffer aggressiveness
bs: Agresivnost bafera za kontrolu brzine

en: Rate control buffer aggressiveness.
bs: Agresivnost bafera za kontrolu brzine.

en: I quantization factor
bs: Faktor kvantizacije I

en: Quantization factor of I frames, compared with P frames (for instance 1.0 => same qscale for I and P frames).
bs: Faktor kvantizacije I frejmova, u poređenju sa P frejmovima (na primjer 1.0 => ista q-skala za I i P frejmove).

en: Noise reduction
bs: Smanjenje buke

en: Enable a simple noise reduction algorithm to lower the encoding length and bitrate, at the expense of lower quality frames.
bs: Omogućite jednostavan algoritam za smanjenje šuma kako biste smanjili dužinu kodiranja i brzinu prijenosa, na štetu kadrova niže kvalitete.

en: MPEG4 quantization matrix
bs: MPEG4 matrica kvantizacije

en: Use the MPEG4 quantization matrix for MPEG2 encoding. This generally yields a better looking picture, while still retaining the compatibility with standard MPEG2 decoders.
bs: Koristite MPEG4 matricu kvantizacije za MPEG2 kodiranje. Ovo uglavnom daje sliku boljeg izgleda, a istovremeno zadržava kompatibilnost sa standardnim MPEG2 dekoderima.

en: Quality level
bs: Nivo kvalitete

en: Quality level for the encoding of motions vectors (this can slow down the encoding very much).
bs: Nivo kvaliteta za kodiranje vektora kretanja (ovo može znatno usporiti kodiranje).

en: The encoder can make on-the-fly quality tradeoffs if your CPU can't keep up with the encoding rate. It will disable trellis quantization, then the rate distortion of motion vectors (hq), and raise the noise reduction threshold to ease the encoder's task.
bs: Enkoder može praviti kompromise u kvaliteti u hodu ako vaš CPU ne može pratiti brzinu kodiranja. Onemogućit će kvantizaciju rešetke, zatim brzinu izobličenja vektora kretanja (hq) i povećati prag smanjenja šuma kako bi olakšao zadatak enkodera.

en: Minimum video quantizer scale
bs: Minimalna skala video kvantizatora

en: Minimum video quantizer scale.
bs: Minimalna skala video kvantizatora.

en: Maximum video quantizer scale
bs: Maksimalna skala video kvantizatora

en: Maximum video quantizer scale.
bs: Maksimalna skala video kvantizatora.

en: Trellis quantization
bs: Kvantizacija rešetke

en: Enable trellis quantization (rate distortion for block coefficients).
bs: Omogući kvantizaciju rešetke (brzinsko izobličenje za koeficijente bloka).

en: Fixed quantizer scale
bs: Fiksna skala kvantizatora

en: A fixed video quantizer scale for VBR encoding (accepted values: 0.01 to 255.0).
bs: Fiksna skala video kvantizatora za VBR kodiranje (prihvaćene vrijednosti: 0,01 do 255,0).

en: Strict standard compliance
bs: Strogo pridržavanje standarda

en: Force a strict standard compliance when encoding (accepted values: -2 to 2).
bs: Nametnite strogo poštivanje standarda prilikom kodiranja (prihvaćene vrijednosti: -2 do 2).

en: Luminance masking
bs: Maskiranje luminancije

en: Raise the quantizer for very bright macroblocks (default: 0.0).
bs: Povećajte kvantizator za vrlo svijetle makroblokove (zadano: 0.0).

en: Darkness masking
bs: Maskiranje tame

en: Raise the quantizer for very dark macroblocks (default: 0.0).
bs: Povećajte kvantizator za vrlo tamne makroblokove (zadano: 0.0).

en: Motion masking
bs: Maskiranje pokreta

en: Raise the quantizer for macroblocks with a high temporal complexity (default: 0.0).
bs: Povećajte kvantizator za makroblokove sa visokom vremenskom složenošću (zadano: 0.0).

en: Border masking
bs: Maskiranje rubova

en: Raise the quantizer for macroblocks at the border of the frame (default: 0.0).
bs: Povećajte kvantizator za makroblokove na granici okvira (zadano: 0.0).

en: Luminance elimination
bs: Eliminacija luminancije

en: Eliminates luminance blocks when the PSNR isn't much changed (default: 0.0). The H264 specification recommends -4.
bs: Eliminiše blokove luminancije kada se PSNR ne mijenja mnogo (zadano: 0,0). Specifikacija H264 preporučuje -4.

en: Chrominance elimination
bs: Eliminacija hrominacije

en: Eliminates chrominance blocks when the PSNR isn't much changed (default: 0.0). The H264 specification recommends 7.
bs: Eliminiše blokove hrominancije kada se PSNR ne mijenja mnogo (zadano: 0,0). Specifikacija H264 preporučuje 7.

en: Specify AAC audio profile to use
bs: Odredite AAC audio profil koji će se koristiti

en: Specify the AAC audio profile to use for encoding the audio bitstream. It takes the following options: main, low, ssr (not supported),ltp, hev1, hev2 (default: low). hev1 and hev2 are currently supported only with libfdk-aac enabled libavcodec
bs: Odredite AAC audio profil koji će se koristiti za kodiranje audio bitstreama. Prihvata sljedeće opcije: main, low, ssr (nije podržano), ltp, hev1, hev2 (zadano: low). hev1 i hev2 su trenutno podržani samo sa libfdk-aac omogućenim libavcodecom

en: Direct3D11 Video Acceleration
bs: Direct3D11 ubrzanje videa

en: DirectX Video Acceleration (DXVA) 2.0
bs: DirectX video ubrzanje (DXVA) 2.0

en: It seems your Libav/FFmpeg (libavcodec) installation lacks the following encoder:
    %s.
    If you don't know how to fix this, ask for support from your distribution.
    
    This is not an error inside VLC media player.
    Do not contact the VideoLAN project about this issue.
bs: Izgleda da vašoj instalaciji Libav/FFmpeg (libavcodec) nedostaje sljedeći enkoder:
    %s.
    Ako ne znate kako da ovo popravite, zatražite podršku od vaše distribucije.
    
    Ovo nije greška unutar VLC media playera.
    Ne kontaktirajte VideoLAN projekat u vezi ovog problema.

en: unknown
bs: nepoznato

en: subpicture
bs: podslika

en: VLC could not open the %4.4s %s encoder.
bs: VLC nije mogao otvoriti %4.4s %s enkoder.

en: VA-API video decoder via DRM
bs: VA-API video dekoder kroz DRM

en: VA-API video decoder
bs: VA-API video dekoder

en: BPG image decoder
bs: BPG dekoder slika

en: Opacity
bs: Neprozirnost

en: Setting to true makes the text to be boxed and maybe easier to read.
bs: Postavljanje na "true" čini tekst uokvirenim i možda lakšim za čitanje.

en: Closed Captions decoder
bs: Dekoder Zaključanih natpisa

en: CDG video decoder
bs: CDG video dekoder

en: Crystal HD hardware video decoder
bs: Kristalni HD hardverski video dekoder

en: CVD subtitle decoder
bs: CVD dekoder podtitla

en: Chaoji VCD subtitle packetizer
bs: Chaoji VCD paketizator podtitla

en: Encoding quality
bs: Kvalitet kodiranja

en: Enforce a quality between 0 (lossless) and 511 (worst).
bs: Nametnite kvalitet između 0 (bez gubitaka) i 511 (najgori).

en: Keyframe interval
bs: Interval ključnog kadra

en: Enforce a keyframe interval between 1 and 1000.
bs: Nametnite interval ključnih kadrova između 1 i 1000.

en: Daala video decoder
bs: Daala video dekoder

en: Daala video packetizer
bs: Daala video paketizator

en: Daala video encoder
bs: Daala video koder

en: Picking chroma format will force a conversion of the video into that format
bs: Odabir chroma formata će prisilno izvršiti konverziju videa u taj format

en: DTS dynamic range compression
bs: DTS kompresija dinamičkog raspona

en: DTS Coherent Acoustics audio decoder
bs: DTS Coherent Acoustics audio dekoder

en: Save raw codec data
bs: Sačuvaj sirove podatke kodeka

en: Save the raw codec data if you have selected/forced the dummy decoder in the main options.
bs: Sačuvajte sirove podatke kodeka ako ste odabrali/forsirali lažni dekoder u glavnim opcijama.

en: Dummy decoder
bs: Lutka dekoder

en: Dump decoder
bs: Odbačeni dekoder

en: DirectMedia Object decoder
bs: Dekoder DirectMedia objekata

en: DirectMedia Object encoder
bs: DirectMedia objektni koder

en: Decoding X coordinate
bs: Dekodiranje X koordinate

en: X coordinate of the rendered subtitle
bs: X koordinata renderiranog titla

en: Decoding Y coordinate
bs: Dekodiranje Y koordinate

en: Y coordinate of the rendered subtitle
bs: Y koordinata renderiranog titla

en: Subpicture position
bs: Pozicija podslike

en: You can enforce the subpicture position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, e.g. 6=top-right).
bs: Možete nametnuti poziciju podslike na videu (0=centar, 1=lijevo, 2=desno, 4=gore, 8=dolje, a možete koristiti i kombinacije ovih vrijednosti, npr. 6=gore desno).

en: Encoding X coordinate
bs: Kodiranje X koordinate

en: X coordinate of the encoded subtitle
bs: X koordinati kodiranih titlova

en: Encoding Y coordinate
bs: Kodiranje Y koordinate

en: Y coordinate of the encoded subtitle
bs: Y koordinati kodiranih titlova

en: DVB subtitles decoder
bs: DVB dekoder podtitlova

en: DVB subtitles
bs: DVB podtitlovi

en: DVB subtitles encoder
bs: DVB koder podtitlova

en: Dummy encoder
bs: Testni koder

en: AAC audio decoder (using libfaad2)
bs: AAC dekoder zvuka (koristeći libfaad2)

en: AAC extension
bs: AAC ekstenzija

en: Encoder Profile
bs: Profil Kodera

en: Enable spectral band replication
bs: Omogući replikaciju spektralnog opsega

en: VBR Quality
bs: VBR Kvalitet

en: Enable afterburner library
bs: Omogući biblioteku za naknadno sagorijevanje

en: Signaling mode of the extension AOT
bs: Način signalizacije ekstenzije AOT

en: FDK-AAC Audio encoder
bs: FDK-AAC Zvučni koder

en: Flac audio decoder
bs: Flac zvučni dekoder

en: Flac audio encoder
bs: Flac zvučni koder

en: Chorus
bs: Hor

en: Synthesis gain
bs: Dobitak sinteze

en: This gain is applied to synthesis output. High values may cause saturation when many notes are played at a time.
bs: Ovo pojačanje se primjenjuje na izlaz sinteze. Visoke vrijednosti mogu uzrokovati zasićenje kada se istovremeno svira mnogo nota.

en: Polyphony
bs: Polifonija

en: The polyphony defines how many voices can be played at a time. Larger values require more processing power.
bs: Polifonija definira koliko glasova se može reproducirati istovremeno. Veće vrijednosti zahtijevaju veću procesorsku snagu.

en: FluidSynth MIDI synthesizer
bs: FluidSynth MIDI sintisajzer

en: MIDI synthesis not set up
bs: MIDI sinteza nije postavljena

en: A sound font file (.SF2) is required for MIDI synthesis.
    Please install a sound font and configure it from the VLC preferences (Input / Codecs > Audio codecs > FluidSynth).
bs: Za MIDI sintezu je potrebna datoteka zvučnog fonta (.SF2). Molimo instalirajte zvučni font i konfigurirajte ga iz VLC postavki (Ulaz / Kodeci > Audio kodeci > FluidSynth).

en: G.711 decoder
bs: G.711 dekoder

en: G.711 encoder
bs: G.711 koder

en: Uses GStreamer framework's plugins to decode the media codecs
bs: Koristi dodatke (pluginove) GStreamer frameworka za dekodiranje medijskih kodeka

en: Use DecodeBin
bs: Koristite DecodeBin

en: DecodeBin is a container element, that can add and manage multiple elements. Apart from adding the decoders, decodebin also adds elementary stream parsers which can provide more info such as codec profile, level and other attributes, in the form of GstCaps (Stream Capabilities) to decoder.
bs: DecodeBin je kontejnerski element koji može dodavati i upravljati više elemenata. Osim dodavanja dekodera, decodebin također dodaje elementarne parsere streama koji mogu pružiti više informacija kao što su profil kodeka, nivo i drugi atributi, u obliku GstCaps (Stream Capabilities) za dekoder.

en: GStreamer Based Decoder
bs: Dekoder zasnovan na GStreameru

en: Quality level for encoding (this can enlarge or reduce output image size).
bs: Nivo kvaliteta za kodiranje (ovo može povećati ili smanjiti veličinu izlazne slike).

en: JPEG image decoder
bs: JPEG dekoder slika

en: JPEG image encoder
bs: JPEG enkoder slika

en: Formatted Subtitles
bs: Formatirani titlovi

en: Kate streams allow for text formatting. VLC partly implements this, but you can choose to disable all formatting. Note that this has no effect is rendering via Tiger is enabled.
bs: Kate streamovi omogućavaju formatiranje teksta. VLC djelomično implementira ovo, ali možete odabrati da onemogućite svo formatiranje. Imajte na umu da ovo nema efekta ako je omogućeno renderiranje putem Tigera.

en: Shadow
bs: Sjena

en: Outline
bs: Kontura

en: Black
bs: Crna

en: Gray
bs: Siva

en: Silver
bs: Srebrena

en: White
bs: Bijela

en: Maroon
bs: Kestenjasta

en: Red
bs: Crvena

en: Fuchsia
bs: Fuksija

en: Yellow
bs: Žuta

en: Olive
bs: Maslinasta

en: Green
bs: Zelena

en: Teal
bs: Grogotovac

en: Lime
bs: Zelenog limuna

en: Purple
bs: Ljubičasta

en: Navy
bs: Mornarska

en: Blue
bs: Plava

en: Aqua
bs: Vodena

en: Use Tiger for rendering
bs: Koristite Tiger za renderiranje

en: Kate streams can be rendered using the Tiger library. Disabling this will only render static text and bitmap based streams.
bs: Kate streamovi se mogu renderirati pomoću Tiger biblioteke. Onemogućavanje ove opcije će renderirati samo streamove zasnovane na statičkom tekstu i bitmapama.

en: Rendering quality
bs: Kvalitet renderovanja

en: Select rendering quality, at the expense of speed. 0 is fastest, 1 is highest quality.
bs: Odaberite kvalitet renderiranja, na štetu brzine. 0 je najbrže, 1 je najviši kvalitet.

en: Default font effect
bs: Zadani efekat fonta

en: Add a font effect to text to improve readability against different backgrounds.
bs: Dodajte efekat fonta tekstu kako biste poboljšali čitljivost na različitim pozadinama.

en: Default font effect strength
bs: Zadana jačina efekta fonta

en: How pronounced to make the chosen font effect (effect dependent).
bs: Koliko izraženo da bi se dobio efekat odabranog fonta (zavisi od efekta).

en: Default font description
bs: Opis zadanog fonta

en: Which font description to use if the Kate stream does not specify particular font parameters (name, size, etc) to use. A blank name will let Tiger choose font parameters where appropriate.
bs: Koji opis fonta koristiti ako Kate stream ne navodi određene parametre fonta (naziv, veličinu itd.) koje treba koristiti. Prazan naziv će omogućiti Tigeru da odabere parametre fonta gdje je to prikladno.

en: Default font color
bs: Zadana boja fonta

en: Default font color to use if the Kate stream does not specify a particular font color to use.
bs: Zadana boja fonta za korištenje ako Kate strujanje ne specificikuje posebnu boju fonta za korištenje.

en: Default font alpha
bs: Zadani font alfa

en: Transparency of the default font color if the Kate stream does not specify a particular font color to use.
bs: Prozirnost zadane boje fonta ako Kate stream ne određuje određenu boju fonta za korištenje.

en: Default background color
bs: Zadana boja pozadine

en: Default background color if the Kate stream does not specify a background color to use.
bs: Zadana pozadinska boja ako Kate strujanje ne specifikuje pozadinsku boju za korištenje.

en: Default background alpha
bs: Zadana pozadina alfa

en: Transparency of the default background color if the Kate stream does not specify a particular background color to use.
bs: Prozirnost zadane boje pozadine ako Kate stream ne određuje određenu boju pozadine za korištenje.

en: Kate is a codec for text and image based overlays.
    The Tiger rendering library is needed to render complex Kate streams, but VLC can still render static text and image based subtitles if it is not available.
    Note that changing settings below will not take effect until a new stream is played. This will hopefully be fixed soon.
bs: Kate je kodek za preklapanja teksta i slika.
    Tiger biblioteka za renderiranje je potrebna za renderiranje složenih Kate streamova, ali VLC i dalje može renderirati statične tekstualne i slikovne titlove ako nije dostupna.
    Imajte na umu da promjena postavki u nastavku neće stupiti na snagu dok se ne reproducira novi stream. Nadamo se da će ovo uskoro biti ispravljeno.

en: Kate overlay decoder
bs: Kate dekoder prekrivanja

en: Tiger rendering defaults
bs: Zadane postavke renderiranja Tigera

en: Kate text subtitles packetizer
bs: Paketar za titlove teksta Kate

en: Subtitles (advanced)
bs: Podtitlovi (napredno)

en: Subtitle renderers using libass
bs: Rendereri titlova koji koriste libass

en: Building font cache
bs: Gradim font keširanje

en: Please wait while your font cache is rebuilt.
    This should take less than a minute.
bs: Molimo pričekajte dok se vaša keš memorija fontova ponovo izgradi. Ovo bi trebalo trajati manje od minute.

en: MPEG I/II video decoder (using libmpeg2)
bs: MPEG I/II video dekoder (koristeći libmpeg2)

en: Linear PCM audio decoder
bs: Linearni PCM dekoder zvuka

en: Linear PCM audio packetizer
bs: Linearni PCM paketizator zvuka

en: Linear PCM audio encoder
bs: Linearni PCM koder zvuka

en: MPEG audio layer I/II/III decoder
bs: MPEG audio dekoder sloja I/II/III

en: Media Foundation Transform decoder
bs: Dekoder transformacije Media Foundation

en: MPEG audio decoder using mpg123
bs: MPEG audio dekoder koji koristi mpg123

en: OggSpots video decoder
bs: OggSpots video dekoder

en: OggSpots video packetizer
bs: OggSpots video paketizator

en: OMX direct rendering
bs: OMX direktno renderiranje

en: Enable OMX direct rendering.
bs: Omogući direktno renderiranje OMX-a.

en: Audio/Video decoder (using OpenMAX IL)
bs: Audio/Video dekoder (koristeći OpenMAX IL)

en: Video encoder (using OpenMAX IL)
bs: Video koder (koristeći OpenMAX IL)

en: OpenMAX IL video output
bs: Video izlaz za OpenMAX IL

en: Opus audio decoder
bs: Opus audio dekoder

en: Opus audio encoder
bs: Opus audio koder

en: PNG video decoder
bs: PNG video dekoder

en: PNG video encoder
bs: PNG video koder

en: Enable software mode
bs: Omogući softverski mod

en: Allow the use of the Intel Media SDK software implementation of the codecs if no QuickSync Video hardware acceleration is present on the system.
bs: Omogućite korištenje softverske implementacije kodeka Intel Media SDK ako na sistemu nije prisutno hardversko ubrzanje QuickSync Video.

en: Codec Profile
bs: Profil Kodeka

en: Specify the codec profile explicitly. If you don't, the codec will determine the correct profile from other sources, such as resolution and bitrate. E.g. 'high'
bs: Eksplicitno navedite profil kodeka. Ako to ne učinite, kodek će odrediti ispravan profil iz drugih izvora, kao što su rezolucija i brzina prijenosa podataka. Npr. 'visoko'

en: Codec Level
bs: Nivo kodeka

en: Specify the codec level explicitly. If you don't, the codec will determine the correct profile from other sources, such as resolution and bitrate. E.g. '4.2' for mpeg4-part10 or 'low' for mpeg2
bs: Eksplicitno navedite nivo kodeka. Ako to ne učinite, kodek će odrediti ispravan profil iz drugih izvora, kao što su rezolucija i brzina prijenosa podataka. Npr. '4.2' za mpeg4-part10 ili 'low' za mpeg2

en: Group of Picture size
bs: Veličina grupe slika

en: Number of pictures within the current GOP (Group of Pictures); if GopPicSize=0, then the GOP size is unspecified. If GopPicSize=1, only I-frames are used.
bs: Broj slika unutar trenutne GOP-a (Grupe slika); ako je GopPicSize=0, onda veličina GOP-a nije određena. Ako je GopPicSize=1, koriste se samo I-okviri.

en: Group of Picture Reference Distance
bs: Grupa slika Referentna udaljenost

en: Target Usage
bs: Ciljana upotreba

en: Rate Control Method
bs: Metoda kontrole brzine

en: Quantization parameter
bs: Parametar kvantizacije

en: Quantization parameter for I-frames
bs: Parametar kvantizacije za I-okvire

en: Quantization parameter for I-frames. This parameter overrides any qp set globally. Used only if rc_method is 'qp'.
bs: Parametar kvantizacije za I-okvire. Ovaj parametar poništava bilo koji globalno postavljeni qp. Koristi se samo ako je rc_method 'qp'.

en: Quantization parameter for P-frames
bs: Parametar kvantizacije za P-okvire

en: Quantization parameter for P-frames. This parameter overrides any qp set globally. Used only if rc_method is 'qp'.
bs: Parametar kvantizacije za P-okvire. Ovaj parametar poništava bilo koji globalno postavljeni qp. Koristi se samo ako je rc_method 'qp'.

en: Quantization parameter for B-frames
bs: Parametar kvantizacije za B-okvire

en: Quantization parameter for B-frames. This parameter overrides any qp set globally. Used only if rc_method is 'qp'.
bs: Parametar kvantizacije za B-okvire. Ovaj parametar poništava bilo koji globalno postavljeni qp. Koristi se samo ako je rc_method 'qp'.

en: Maximum Bitrate
bs: Maksimalna brzina prijenosa podataka

en: Accuracy of RateControl
bs: Tačnost kontrole brzine

en: Convergence time of 'avbr' RateControl
bs: Vrijeme konvergencije 'avbr' RateControl-a

en: Number of 100 frames before the 'avbr' rate control method reaches the requested bitrate with the requested accuracy. See the accuracy parameter.
bs: Broj od 100 frejmova prije nego što metoda kontrole brzine 'avbr' dostigne traženu brzinu prijenosa podataka sa traženom tačnošću. Pogledajte parametar tačnosti.

en: Number of slices per frame
bs: Broj kriški po kadru

en: Number of slices in each video frame; each slice contains one or more macro-block rows. If numslice is not set, the encoder may choose any slice partitioning allowed by the codec standard.
bs: Broj kriški u svakom video kadru; svaka kriška sadrži jedan ili više redova makroblokova. Ako numslice nije postavljen, koder može odabrati bilo koju particiju kriški koju dozvoljava standard kodeka.

en: Number of reference frames
bs: Broj referentnih okvira

en: Number of parallel operations
bs: Broj paralelnih operacija

en: Intel QuickSync Video encoder for MPEG4-Part10/MPEG2 (aka H.264/H.262)
bs: Intel QuickSync video enkoder za MPEG4-Part10/MPEG2 (također poznat kao H.264/H.262)

en: Pseudo raw video decoder
bs: Pseudo sirovi video dekoder

en: Pseudo raw video packetizer
bs: Pseudo-sirovi video paketizator

en: Raw video encoder for RTP
bs: Koder sirovog videa za RTP

en: Rate control method
bs: Metoda kontrole brzine

en: Method used to encode the video sequence
bs: Metoda koja se koristi za kodiranje video sekvence

en: Constant noise threshold mode
bs: Režim konstantnog praga šuma

en: Constant bitrate mode (CBR)
bs: Režim konstantne brzine prijenosa (CBR)

en: Low Delay mode
bs: Režim niskog kašnjenja

en: Lossless mode
bs: Način rada bez gubitaka

en: Constant lambda mode
bs: Konstantni lambda mod

en: Constant error mode
bs: Režim stalne greške

en: Constant quality mode
bs: Režim konstantne kvalitete

en: GOP structure
bs: GOP struktura

en: GOP structure used to encode the video sequence
bs: GOP struktura koja se koristi za kodiranje video sekvence

en: No fixed gop structure. A picture can be intra or inter and refer to previous or future pictures.
bs: Nema fiksne gop strukture. Slika može biti intra ili inter i odnositi se na prethodne ili buduće slike.

en: I-frame only sequence
bs: Sekvenca samo u I-okviru

en: Inter pictures refere to previous pictures only
bs: Međuslike se odnose samo na prethodne slike

en: Inter pictures can refer to previous or future pictures
bs: Međuslike se mogu odnositi na prethodne ili buduće slike

en: Constant quality factor
bs: Konstantni faktor kvalitete

en: Quality factor to use in constant quality mode
bs: Faktor kvalitete koji se koristi u režimu konstantne kvalitete

en: Noise Threshold
bs: Prag šuma

en: Noise threshold to use in constant noise threshold mode
bs: Prag šuma koji se koristi u režimu konstantnog praga šuma

en: CBR bitrate (kbps)
bs: CBR brzina prijenosa (kbps)

en: Target bitrate in kbps when encoding in constant bitrate mode
bs: Ciljana brzina prijenosa u kbps pri kodiranju u načinu rada s konstantnom brzinom prijenosa

en: Maximum bitrate (kbps)
bs: Maksimalna brzina prijenosa podataka (kbps)

en: Maximum bitrate in kbps when encoding in constant bitrate mode
bs: Maksimalna brzina prijenosa u kbps pri kodiranju u načinu rada s konstantnom brzinom prijenosa

en: Minimum bitrate (kbps)
bs: Minimalna brzina prijenosa podataka (kbps)

en: Minimum bitrate in kbps when encoding in constant bitrate mode
bs: Minimalna brzina prijenosa u kbps pri kodiranju u načinu rada s konstantnom brzinom prijenosa

en: GOP length
bs: GOP dužina

en: Number of pictures between successive sequence headers i.e. length of the group of pictures
bs: Broj slika između uzastopnih zaglavlja sekvence, tj. dužina grupe slika

en: Prefilter
bs: Predfilter

en: Enable adaptive prefiltering
bs: Omogući adaptivno predfiltriranje

en: No pre-filtering
bs: Bez prethodnog filtriranja

en: Centre Weighted Median
bs: Srednja vrijednost ponderirana u centru

en: Gaussian Low Pass Filter
bs: Gaussov niskopropusni filter

en: Add Noise
bs: Dodaj Šum

en: Gaussian Adaptive Low Pass Filter
bs: Gaussov adaptivni niskopropusni filter

en: Low Pass Filter
bs: Niskopropusni filter

en: Amount of prefiltering
bs: Količina predfiltracije

en: Higher value implies more prefiltering
bs: Viša vrijednost podrazumijeva više predfiltriranja

en: Picture coding mode
bs: Način kodiranja slike

en: Field coding is where interlaced fields are coded separately as opposed to a pseudo-progressive frame
bs: Kodiranje polja je kodiranje isprepletenih polja odvojeno, za razliku od pseudoprogresivnog kodiranja kadrova

en: auto - let encoder decide based upon input (Best)
bs: automatski - neka enkoder odluči na osnovu ulaza (najbolje)

en: force coding frame as single picture
bs: prisilno kodiranje okvira kao jedne slike

en: force coding frame as separate interlaced fields
bs: prisilno kodiranje okvira kao odvojenih isprepletenih polja

en: Size of motion compensation blocks
bs: Veličina blokova za kompenzaciju kretanja

en: automatic - let encoder decide based upon input (Best)
bs: automatski - neka enkoder odluči na osnovu ulaza (najbolje)

en: small - use small motion compensation blocks
bs: mali - koristite male blokove za kompenzaciju kretanja

en: medium - use medium motion compensation blocks
bs: srednje - koristite blokove za kompenzaciju kretanja srednje veličine

en: large - use large motion compensation blocks
bs: veliko - koristite velike blokove za kompenzaciju kretanja

en: Overlap of motion compensation blocks
bs: Preklapanje blokova kompenzacije kretanja

en: none - Motion compensation blocks do not overlap
bs: nema - Blokovi kompenzacije pokreta se ne preklapaju

en: partial - Motion compensation blocks only partially overlap
bs: djelomično - Blokovi kompenzacije kretanja se samo djelomično preklapaju

en: full - Motion compensation blocks fully overlap
bs: puno - Blokovi kompenzacije pokreta se potpuno preklapaju

en: Motion Vector precision
bs: Preciznost vektora kretanja

en: Motion Vector precision in pels
bs: Preciznost vektora kretanja u pelovima

en: Three component motion estimation
bs: Procjena kretanja s tri komponente

en: Use chroma as part of the motion estimation process
bs: Koristite hromu kao dio procesa procjene pokreta

en: Intra picture DWT filter
bs: Intra-slikovni DWT filter

en: Number of DWT iterations
bs: Broj DWT iteracija

en: Also known as DWT levels
bs: Također poznati kao DWT nivoi

en: Enable multiple quantizers
bs: Omogući više kvantizatora

en: Enable multiple quantizers per subband (one per codeblock)
bs: Omogući više kvantizatora po podopsega (jedan po kodnom bloku)

en: Disable arithmetic coding
bs: Onemogući aritmetičko kodiranje

en: Use variable length codes instead, useful for very high bitrates
bs: Umjesto toga koristite kodove promjenjive dužine, što je korisno za vrlo visoke brzine prijenosa podataka

en: perceptual weighting method
bs: metoda perceptivnog ponderiranja

en: perceptual distance
bs: perceptivna distanca

en: perceptual distance to calculate perceptual weight
bs: perceptivna udaljenost za izračunavanje perceptivne težine

en: Horizontal slices per frame
bs: Horizontalni slojevi po kadru

en: Number of horizontal slices per frame in low delay mode
bs: Broj horizontalnih slojeva po kadru u režimu malog kašnjenja

en: Vertical slices per frame
bs: Vertikalni slojevi po kadru

en: Number of vertical slices per frame in low delay mode
bs: Broj vertikalnih slojeva po kadru u režimu malog kašnjenja

en: Size of code blocks in each subband
bs: Veličina kodnih blokova u svakom podopsega

en: small - use small code blocks
bs: mali - koristite male blokove koda

en: medium - use medium sized code blocks
bs: srednje - koristite blokove koda srednje veličine

en: large - use large code blocks
bs: veliko - koristite velike blokove koda

en: full - One code block per subband
bs: puni - Jedan kodni blok po podopsegu

en: Enable hierarchical Motion Estimation
bs: Omogući hijerarhijsku procjenu kretanja

en: Number of levels of downsampling
bs: Broj nivoa smanjenja uzorkovanja

en: Number of levels of downsampling in hierarchical motion estimation mode
bs: Broj nivoa smanjenja uzorkovanja u hijerarhijskom režimu procjene pokreta

en: Enable Global Motion Estimation
bs: Omogući procjenu globalnog kretanja

en: Enable Phase Correlation Estimation
bs: Omogući procjenu fazne korelacije

en: Enable Scene Change Detection
bs: Omogući detekciju promjene scene

en: Force Profile
bs: Prisiljeni Profil

en: VC2 Low Delay Profile
bs: VC2 profil niskog kašnjenja

en: VC2 Simple Profile
bs: VC2 Jednostavni Profil

en: VC2 Main Profile
bs: VC2 Glavni Profil

en: Main Profile
bs: Glavni Profil

en: Dirac video decoder using libschroedinger
bs: Diracov video dekoder koji koristi libschroedinger

en: Dirac video encoder using libschroedinger
bs: Dirac video enkoder koji koristi libschroedinger

en: SCTE-18 decoder
bs: SCTE-18 dekoder

en: Emergency Alert Messaging for Cable
bs: Poruke hitnih upozorenja za kablovsku televiziju

en: SCTE-27 decoder
bs: SCTE-27 dekoder

en: SDL Image decoder
bs: SDL dekoder slike

en: SDL_image video decoder
bs: SDL_image video dekoder

en: MP3 fixed point audio encoder
bs: MP3 audio enkoder s fiksnom tačkom

en: S/PDIF pass-through decoder
bs: S/PDIF prolazni dekoder

en: Mode
bs: Mod

en: Enforce the mode of the encoder.
bs: Nametnite način rada enkodera.

en: Enforce a quality between 0 (low) and 10 (high).
bs: Nametnite kvalitet između 0 (nizak) i 10 (visok).

en: Encoding complexity
bs: Složenost kodiranja

en: Enforce the complexity of the encoder.
bs: Nametnite složenost enkodera.

en: Maximal bitrate
bs: Maksimalna brzina prijenosa podataka

en: Enforce the maximal VBR bitrate
bs: Nametni maksimalnu VBR brzinu prijenosa

en: CBR encoding
bs: CBR kodiranje

en: Enforce a constant bitrate encoding (CBR) instead of default variable bitrate encoding (VBR).
bs: Nametnite kodiranje s konstantnom brzinom prijenosa (CBR) umjesto zadanog kodiranja s promjenjivom brzinom prijenosa (VBR).

en: Voice activity detection
bs: Detekcija glasovne aktivnosti

en: Enable voice activity detection (VAD). It is automatically activated in VBR mode.
bs: Omogući detekciju glasovne aktivnosti (VAD). Automatski se aktivira u VBR režimu.

en: Discontinuous Transmission
bs: Diskontinuirani prijenos

en: Enable discontinuous transmission (DTX).
bs: Omogući diskontinuirani prijenos (DTX).

en: Narrow-band (8kHz)
bs: Uskopojasni (8 kHz)

en: Wide-band (16kHz)
bs: Širokopojasni (16 kHz)

en: Ultra-wideband (32kHz)
bs: Ultraširokopojasni (32 kHz)

en: Speex audio decoder
bs: Speex audio dekoder

en: Speex audio packetizer
bs: Speex paketizator zvuka

en: Speex audio encoder
bs: Speex koder zvuka

en: Disable DVD subtitle transparency
bs: Onemogući DVD providnost podtitlova

en: Removes all transparency effects used in DVD subtitles.
bs: Uklanja sve efekte providnosti korištene u DVD podtitlovima.

en: DVD subtitles decoder
bs: DVD dekoder podtitlova

en: DVD subtitles
bs: DVD podtitlovi

en: DVD subtitles packetizer
bs: DVD paketizator podtitlova

en: EBU STL subtitles decoder
bs: Dekoder EBU STL titlova

note: xgettext: The character encoding name in parenthesis corresponds to that used for the GetACP translation. "Windows-1252" applies to Western European languages using the Latin alphabet.
en: Default (Windows-1252)
bs: Zadano (Windows-1252)

en: System codeset
bs: Sistemski kodni skup

en: Universal (UTF-8)
bs: Univerzalni (UTF-8)

en: Universal (UTF-16)
bs: Univerzalni (UTF-16)

en: Universal (big endian UTF-16)
bs: Univerzalni (big endian UTF-16)

en: Universal (little endian UTF-16)
bs: Univerzalni (little endian UTF-16)

en: Universal, Chinese (GB18030)
bs: Univerzalni, Kineski (GB18030)

en: Western European (Latin-9)
bs: Zapadni Europski (Latin-9)

en: Western European (Windows-1252)
bs: Zapadni Europski (Windows-1252)

en: Western European (IBM 00850)
bs: Zapadnoevropska (IBM 00850)

en: Eastern European (Latin-2)
bs: Istočni Europski (Latin-2)

en: Eastern European (Windows-1250)
bs: Istočni Europski (Windows-1250)

en: Nordic (Latin-6)
bs: Nordijski (Latin-6)

en: Cyrillic (Windows-1251)
bs: Ćirilica (Windows-1251)

en: Russian (KOI8-R)
bs: Ruski (KOI8-R)

en: Ukrainian (KOI8-U)
bs: Ukrajinski (KOI8-U)

en: Arabic (ISO 8859-6)
bs: Arapski (ISO 8859-6)

en: Arabic (Windows-1256)
bs: Arapski (Windows-1256)

en: Greek (ISO 8859-7)
bs: Grčki (ISO 8859-7)

en: Greek (Windows-1253)
bs: Grčki (Windows-1253)

en: Hebrew (ISO 8859-8)
bs: Hebrejski (ISO 8859-8)

en: Hebrew (Windows-1255)
bs: Hebrejski (Windows-1255)

en: Turkish (ISO 8859-9)
bs: Turski (ISO 8859-9)

en: Turkish (Windows-1254)
bs: Turski (Windows-1254)

en: Thai (TIS 620-2533/ISO 8859-11)
bs: Tajlandski (TIS 620-2533/ISO 8859-11)

en: Thai (Windows-874)
bs: Tajlandski (Windows-874)

en: Baltic (Latin-7)
bs: Baltički (Latin-7)

en: Baltic (Windows-1257)
bs: Baltički (Windows-1257)

en: Celtic (Latin-8)
bs: Keltski (Latin-8)

en: South-Eastern European (Latin-10)
bs: Jugoistočno Europski (Latin-10)

en: Simplified Chinese (ISO-2022-CN-EXT)
bs: Pojednostavljani Kineski (ISO-2022-CN-EXT)

en: Simplified Chinese Unix (EUC-CN)
bs: Pojednostavljeni Kineski Unix (EUC-CN)

en: Japanese (7-bits JIS/ISO-2022-JP-2)
bs: Japanski (7-bitni JIS/ISO-2022-JP-2)

en: Japanese Unix (EUC-JP)
bs: Japanski Uniks (EUC-JP)

en: Japanese (Shift JIS)
bs: Japanski (Shift JIS)

en: Korean (EUC-KR/CP949)
bs: Korejski (EUC-KR/CP949)

en: Korean (ISO-2022-KR)
bs: Korejski (ISO-2022-KR)

en: Traditional Chinese (Big5)
bs: Tradicionalni Kineski (Big5)

en: Traditional Chinese Unix (EUC-TW)
bs: Tradicionalni Kineski Uniks (EUC-TW)

en: Hong-Kong Supplementary (HKSCS)
bs: Hongkonški dopunski list (HKSCS)

en: Vietnamese (VISCII)
bs: Vijetnamski (VISCII)

en: Vietnamese (Windows-1258)
bs: Vijetnamski (Windows-1258)

en: Subtitle text encoding
bs: Kodiranje teksta titlova

en: Set the encoding used in text subtitles
bs: Postavite kodiranje koje se koristi u tekstualnim titlovima

en: Subtitle justification
bs: Poravnanje podnaslova

en: Set the justification of subtitles
bs: Postavite poravnanje titlova

en: UTF-8 subtitle autodetection
bs: Automatsko otkrivanje UTF-8 titlova

en: This enables automatic detection of UTF-8 encoding within subtitle files.
bs: Ovo omogućava automatsko otkrivanje UTF-8 kodiranja unutar datoteka titlova.

en: Text subtitle decoder
bs: Dekoder titlova

en: Some subtitle formats allow for text formatting. VLC partly implements this, but you can choose to disable all formatting.
bs: Neki formati titlova omogućavaju formatiranje teksta. VLC ovo djelomično implementira, ali možete odabrati da onemogućite svo formatiranje.

en: USF subtitles decoder
bs: USF dekoder podtitlova

en: tx3g subtitles decoder
bs: tx3g dekoder podtitlova

en: tx3g subtitles
bs: tx3g podtitlovi

en: Philips OGT (SVCD subtitle) decoder
bs: Philips OGT (SVCD titlovi) dekoder

en: SVCD subtitles
bs: SVCD podtitlovi

en: Philips OGT (SVCD subtitle) packetizer
bs: Philips OGT (SVCD titl) paketizator

en: Image width
bs: Širina slike

en: Specify the width to decode the image too
bs: Odredite i širinu za dekodiranje slike

en: Image height
bs: Visina slike

en: Specify the height to decode the image too
bs: Odredite i visinu za dekodiranje slike

en: Scale factor
bs: Faktor razmjere

en: Scale factor to apply to image
bs: Faktor skaliranja koji će se primijeniti na sliku

en: SVG video decoder
bs: SVG video dekoder

en: T.140 text encoder
bs: T.140 koder teksta

en: Override page
bs: Poništi stranicu

en: Override the indicated page, try this if your subtitles don't appear (-1 = autodetect from TS, 0 = autodetect from teletext, >0 = actual page number, usually 888 or 889).
bs: Prebriši naznačenu stranicu, pokušaj ovo ako se titlovi ne pojavljuju (-1 = automatsko otkrivanje iz TS-a, 0 = automatsko otkrivanje iz teleteksta, >0 = stvarni broj stranice, obično 888 ili 889).

en: Ignore subtitle flag
bs: Ignoriraj zastavicu titla

en: Ignore the subtitle flag, try this if your subtitles don't appear.
bs: Zanemarite zastavicu titla, pokušajte ovo ako se vaši titlovi ne prikazuju.

en: Workaround for France
bs: Zaobilazno rješenje za Francusku

en: Some French channels do not flag their subtitling pages correctly due to a historical interpretation mistake. Try using this wrong interpretation if your subtitles don't appear.
bs: Neki francuski kanali ne označavaju ispravno svoje stranice za titlove zbog greške u historijskoj interpretaciji. Pokušajte koristiti ovu pogrešnu interpretaciju ako se vaši titlovi ne prikazuju.

en: Teletext subtitles decoder
bs: Dekoder titlova za teletekst

en: HDMV TextST subtitles decoder
bs: Dekoder titlova za HDMV TextST

en: Enforce a quality between 1 (low) and 10 (high), instead of specifying a particular bitrate. This will produce a VBR stream.
bs: Umjesto specificiranja određene brzine prijenosa, nametnite kvalitetu između 1 (niska) i 10 (visoka). Ovo će rezultirati VBR streamom.

en: Post processing quality
bs: Kvalitet naknadne obrade

en: Theora video decoder
bs: Theora video dekoder

en: Theora video packetizer
bs: Theora video paketizator

en: Theora video encoder
bs: Theora video koder

en: TTML decoder
bs: TTML dekoder

en: TTML subtitles decoder
bs: TTML dekoder podtitlova

en: TTML demuxer
bs: TTML demukser

en: Force a specific encoding quality between 0.0 (high) and 50.0 (low), instead of specifying a particular bitrate. This will produce a VBR stream.
bs: Umjesto specificiranja određene brzine prijenosa, nametnite određeni kvalitet kodiranja između 0.0 (visoko) i 50.0 (nisko). Ovo će proizvesti VBR stream.

en: Stereo mode
bs: Stereo mod

en: Handling mode for stereo streams
bs: Način rukovanja stereo streamovima

en: VBR mode
bs: VBR mod

en: Use Variable BitRate. Default is to use Constant BitRate (CBR).
bs: Koristite varijabilnu brzinu prijenosa podataka. Zadana vrijednost je konstantna brzina prijenosa podataka (CBR).

en: Psycho-acoustic model
bs: Psihoakustični model

en: Integer from -1 (no model) to 4.
bs: Cijeli broj od -1 (nema modela) do 4.

en: Joint stereo
bs: Zajednički stereo

en: Libtwolame audio encoder
bs: Libwolame audio koder

en: Ulead DV audio decoder
bs: Ulead DV audio dekoder

en: Use Hardware decoders only
bs: Koristite samo hardverske dekodere

en: VideoToolbox video decoder
bs: VideoToolbox video dekoder

en: Maximum encoding bitrate
bs: Maksimalna brzina kodiranja

en: Maximum bitrate in kbps. This is useful for streaming applications.
bs: Maksimalna brzina prijenosa podataka u kbps. Ovo je korisno za aplikacije za streaming.

en: Minimum encoding bitrate
bs: Minimalna brzina kodiranja

en: Minimum bitrate in kbps. This is useful for encoding for a fixed-size channel.
bs: Minimalna brzina prijenosa podataka u kbps. Ovo je korisno za kodiranje kanala fiksne veličine.

en: Force a constant bitrate encoding (CBR).
bs: Nametnite kodiranje s konstantnom brzinom prijenosa (CBR).

en: Vorbis audio decoder
bs: Vorbis audio dekoder

en: Vorbis audio packetizer
bs: Vorbis audio paketizator

en: Vorbis audio encoder
bs: Vorbis audio koder

en: Quality mode
bs: Način rada kvalitete

en: Quality setting which will determine max encoding time
     - 0: Good quality
     - 1: Realtime
     - 2: Best quality
bs: Postavka kvalitete koja će odrediti maksimalno vrijeme kodiranja
    - 0: Dobar kvalitet
    - 1: U realnom vremenu
    - 2: Najbolji kvalitet

en: WebM video decoder
bs: WebM video dekoder

en: WebM video encoder
bs: WebM video koder

en: WEBVTT decoder
bs: WEBVTT dekoder

en: WEBVTT subtitles decoder
bs: WEBTT dekoder podtitlova

en: WEBVTT subtitles parser
bs: WEBVTT parser titlova

en: WMA v1/v2 fixed point audio decoder
bs: WMA v1/v2 audio dekoder s fiksnom tačkom

en: Maximum GOP size
bs: Maksimalna GOP veličina

en: Sets maximum interval between IDR-frames. Larger values save bits, thus improving quality for a given bitrate at the cost of seeking precision. Use -1 for infinite.
bs: Postavlja maksimalni interval između IDR-okvira. Veće vrijednosti štede bitove, čime se poboljšava kvalitet za datu brzinu prijenosa podataka, ali na štetu preciznosti. Koristite -1 za beskonačno.

en: Minimum GOP size
bs: Minimalna GOP veličina

en: Sets minimum interval between IDR-frames. In H.264, I-frames do not necessarily bound a closed GOP because it is allowable for a P-frame to be predicted from more frames than just the one frame before it (also see reference frame option). Therefore, I-frames are not necessarily seekable. IDR-frames restrict subsequent P-frames from referring to any frame prior to the IDR-frame. 
    If scenecuts appear within this interval, they are still encoded as I-frames, but do not start a new GOP.
bs: Postavlja minimalni interval između IDR-okvira. U H.264, I-okviri ne ograničavaju nužno zatvoreni GOP jer je dozvoljeno da se P-okvir predvidi iz više okvira od samo jednog okvira prije njega (pogledajte i opciju referentnog okvira). Stoga, I-okviri nisu nužno pretraživi. IDR-okviri ograničavaju naredne P-okvire da se pozivaju na bilo koji okvir prije IDR-okvira.
    
    Ako se isječci scene pojave unutar ovog intervala, oni se i dalje kodiraju kao I-okviri, ali ne započinju novi GOP.

en: Use recovery points to close GOPs
bs: Koristite tačke oporavka za zatvaranje GOP-ova

en: use open GOP, for bluray compatibility use also bluray-compat option
bs: koristite otvorenu GOP grupu, za kompatibilnost s Blu-rayom koristite i opciju Blu-ray-compat

en: Enable compatibility hacks for Blu-ray support
bs: Omogućite hakove kompatibilnosti za podršku za Blu-ray

en: Enable hacks for Blu-ray support, this doesn't enforce every aspect of Blu-ray compatibility
    e.g. resolution, framerate, level
bs: Omogućite hakove za Blu-ray podršku, ovo ne nameće svaki aspekt Blu-ray kompatibilnosti
    npr. rezolucija, broj sličica u sekundi, nivo

en: Extra I-frames aggressivity
bs: Dodatna agresivnost I-okvira

en: Scene-cut detection. Controls how aggressively to insert extra I-frames. With small values of scenecut, the codec often has to force an I-frame when it would exceed keyint. Good values of scenecut may find a better location for the I-frame. Large values use more I-frames than necessary, thus wasting bits. -1 disables scene-cut detection, so I-frames are inserted only every other keyint frames, which probably leads to ugly encoding artifacts. Range 1 to 100.
bs: Detekcija rezanja scene. Kontroliše koliko agresivno ubaciti dodatne I-okvire. Sa malim vrijednostima scenecut, kodek često mora forsirati I-okvir kada bi premašio keyint. Dobre vrijednosti scenecut mogu pronaći bolju lokaciju za I-okvir. Velike vrijednosti koriste više I-okvira nego što je potrebno, čime se troše bitovi. -1 onemogućava detekciju rezanja scene, tako da se I-okviri ubacuju samo svaki drugi keyint okvir, što vjerovatno dovodi do ružnih artefakata kodiranja. Raspon od 1 do 100.

en: B-frames between I and P
bs: B-okviri između I i P

en: Number of consecutive B-frames between I and P-frames. Range 1 to 16.
bs: Broj uzastopnih B-okvira između I i P-okvira. Raspon od 1 do 16.

en: Adaptive B-frame decision
bs: Adaptivna odluka B-okvira

en: Force the specified number of consecutive B-frames to be used, except possibly before an I-frame. Range 0 to 2.
bs: Prisilno korištenje određenog broja uzastopnih B-okvira, osim eventualno prije I-okvira. Raspon od 0 do 2.

en: Influence (bias) B-frames usage
bs: Utjecaj (pristranost) korištenje B-okvira

en: Bias the choice to use B-frames. Positive values cause more B-frames, negative values cause less B-frames.
bs: Pristrasno bira korištenje B-okvira. Pozitivne vrijednosti uzrokuju više B-okvira, negativne vrijednosti uzrokuju manje B-okvira.

en: Keep some B-frames as references
bs: Zadržite neke B-okvire kao reference

en: Allows B-frames to be used as references for predicting other frames. Keeps the middle of 2+ consecutive B-frames as a reference, and reorders frame appropriately.
     - none: Disabled
     - strict: Strictly hierarchical pyramid
     - normal: Non-strict (not Blu-ray compatible)
bs: Omogućava korištenje B-okvira kao referenci za predviđanje drugih okvira. Zadržava sredinu od 2+ uzastopna B-okvira kao referencu i odgovarajuće preuređuje okvir.
    - nijedan: Onemogućeno
    - strogo: Strogo hijerarhijska piramida
    - normalno: Nestrogo (nije kompatibilno s Blu-rayom)

en: Use fullrange instead of TV colorrange
bs: Koristite puni raspon boja umjesto TV raspona boja

en: TV-range is usually used colorrange, defining this to true will enable libx264 to use full colorrange on encoding
bs: TV-range se obično koristi kao raspon boja, definiranje ovoga na "tačno" će omogućiti libx264 da koristi puni raspon boja prilikom kodiranja

en: CABAC (Context-Adaptive Binary Arithmetic Coding). Slightly slows down encoding and decoding, but should save 10 to 15% bitrate.
bs: CABAC (Kontekstualno adaptivno binarno aritmetičko kodiranje). Neznatno usporava kodiranje i dekodiranje, ali bi trebalo uštedjeti 10 do 15% brzine prijenosa podataka.

en: Number of previous frames used as predictors. This is effective in Anime, but seems to make little difference in live-action source material. Some decoders are unable to deal with large frameref values. Range 1 to 16.
bs: Broj prethodnih frejmova korištenih kao prediktori. Ovo je efikasno u animeu, ali izgleda da ne pravi veliku razliku u izvornom materijalu igranih filmova. Neki dekoderi ne mogu da se nose sa velikim vrijednostima referenci frejmova. Raspon od 1 do 16.

en: Skip loop filter
bs: Preskoči filter petlje

en: Deactivate the deblocking loop filter (decreases quality).
bs: Deaktivirajte filter petlje za deblokiranje (smanjuje kvalitetu).

en: Loop filter AlphaC0 and Beta parameters alpha:beta
bs: Parametri AlphaC0 i Beta filtera petlje alfa:beta

en: Loop filter AlphaC0 and Beta parameters. Range -6 to 6 for both alpha and beta parameters. -6 means light filter, 6 means strong.
bs: Parametri AlphaC0 i Beta filtera petlje. Raspon od -6 do 6 za alfa i beta parametre. -6 znači lagani filter, 6 znači jak.

en: H.264 level
bs: H.264 nivo

en: Specify H.264 level (as defined by Annex A of the standard). Levels are not enforced; it's up to the user to select a level compatible with the rest of the encoding options. Range 1 to 5.1 (10 to 51 is also allowed). Set to 0 for letting x264 set level.
bs: Navedite H.264 nivo (kako je definirano u Aneksu A standarda). Nivoi se ne nameću; na korisniku je da odabere nivo kompatibilan s ostalim opcijama kodiranja. Raspon od 1 do 5,1 (dozvoljen je i od 10 do 51). Postavite na 0 da biste omogućili x264 da postavi nivo.

en: H.264 profile
bs: H.264 profil

en: Specify H.264 profile which limits are enforced over other settings
bs: Navedite H.264 profil čija se ograničenja primjenjuju preko ostalih postavki

en: Interlaced mode
bs: Isprepleteni način rada

en: Pure-interlaced mode.
bs: Čisto isprepleteni način rada.

en: Frame packing
bs: Pakovanje okvira

en: For stereoscopic videos define frame arrangement:
     0: checkerboard - pixels are alternatively from L and R
     1: column alternation - L and R are interlaced by column
     2: row alternation - L and R are interlaced by row
     3: side by side - L is on the left, R on the right
     4: top bottom - L is on top, R on bottom
     5: frame alternation - one view per frame
bs: Za stereoskopske videozapise definirajte raspored kadrova:
    0: šahovska tabla - pikseli se naizmjenično nalaze iz lijeve i desne strane
    1: izmjena kolona - lijeva i desna strana se isprepliću po koloni
    2: izmjena redova - lijeva i desna strana se isprepliću po redu
    3: jedan pored drugog - lijeva strana je lijevo, desna desno
    4: gore dolje - lijeva strana je gore, desna dolje
    5: izmjena kadrova - jedan prikaz po kadru

en: Use Periodic Intra Refresh
bs: Koristite periodično Intra osvježavanje

en: Use Periodic Intra Refresh instead of IDR frames
bs: Koristite periodično intra osvježavanje umjesto IDR okvira

en: Use mb-tree ratecontrol
bs: Koristi mb-tree ratecontrol

en: You can disable use of Macroblock-tree on ratecontrol
bs: Možete onemogućiti korištenje Macroblock-tree-a na ratecontrol-u

en: Force number of slices per frame
bs: Nametnuti broj kriški po kadru

en: Force rectangular slices and is overridden by other slicing options
bs: Nameće pravougaone kriške i nadjačava ih druga opcija kriškenja

en: Limit the size of each slice in bytes
bs: Ograniči veličinu svakog dijela u bajtovima

en: Sets a maximum slice size in bytes, Includes NAL overhead in size
bs: Postavlja maksimalnu veličinu kriške u bajtovima, uključuje NAL troškove u veličinu

en: Limit the size of each slice in macroblocks
bs: Ograničite veličinu svakog kriške u makroblokovima

en: Sets a maximum number of macroblocks per slice
bs: Postavlja maksimalan broj makroblokova po sliku

en: Set QP
bs: Postavi QP

en: This selects the quantizer to use. Lower values result in better fidelity, but higher bitrates. 26 is a good default value. Range 0 (lossless) to 51.
bs: Ovim se odabire kvantizator koji će se koristiti. Niže vrijednosti rezultiraju boljom vjernošću, ali većim brzinama prijenosa. 26 je dobra zadana vrijednost. Raspon od 0 (bez gubitaka) do 51.

en: Quality-based VBR
bs: VBR zasnovan na kvalitetu

en: 1-pass Quality-based VBR. Range 0 to 51.
bs: Jednoprolazni VBR zasnovan na kvaliteti. Raspon od 0 do 51.

en: Min QP
bs: Min. QP

en: Minimum quantizer parameter. 15 to 35 seems to be a useful range.
bs: Minimalni parametar kvantizatora. Raspon od 15 do 35 čini se korisnim.

en: Max QP
bs: Maks. QP

en: Maximum quantizer parameter.
bs: Maksimalni parametar kvantizatora.

en: Max QP step
bs: Maks. QP korak

en: Max QP step between frames.
bs: Maksimalni QP korak između frejmova.

en: Average bitrate tolerance
bs: Tolerancija prosječne brzine prijenosa

en: Allowed variance in average bitrate (in kbits/s).
bs: Dozvoljena varijacija u prosječnoj brzini prijenosa podataka (u kbit/s).

en: Max local bitrate
bs: Maksimalna lokalna brzina prijenosa podataka

en: Sets a maximum local bitrate (in kbits/s).
bs: Postavlja maksimalnu lokalnu brzinu prijenosa podataka (u kbit/s).

en: VBV buffer
bs: VBV pufer

en: Averaging period for the maximum local bitrate (in kbits).
bs: Period usrednjavanja za maksimalnu lokalnu brzinu prijenosa podataka (u kbitima).

en: Initial VBV buffer occupancy
bs: Početna popunjenost VBV pufera

en: Sets the initial buffer occupancy as a fraction of the buffer size. Range 0.0 to 1.0.
bs: Postavlja početnu popunjenost bafera kao dio veličine bafera. Raspon od 0,0 do 1,0.

en: How AQ distributes bits
bs: Kako AQ distribuira bitove

en: Defines bitdistribution mode for AQ, default 1
     - 0: Disabled
     - 1: Current x264 default mode
     - 2: uses log(var)^2 instead of log(var) and attempts to adapt strength per frame
bs: Definira način distribucije bitova za AQ, zadano 1
    - 0: Onemogućeno
    - 1: Trenutni zadani način x264
    - 2: koristi log(var)^2 umjesto log(var) i pokušava prilagoditi snagu po kadru

en: Strength of AQ
bs: Snaga AQ-a

en: Strength to reduce blocking and blurring in flat
    and textured areas, default 1.0 recommended to be between 0..2
     - 0.5: weak AQ
     - 1.5: strong AQ
bs: Intenzitet za smanjenje blokiranja i zamućenja u ravnim i teksturiranim područjima, zadana vrijednost 1.0, preporučuje se između 0..2
    - 0.5: slab AQ
    - 1.5: jak AQ

en: QP factor between I and P
bs: QP faktor između I i P

en: QP factor between I and P. Range 1.0 to 2.0.
bs: QP faktor između I i P. Raspon od 1,0 do 2,0.

en: QP factor between P and B
bs: QP faktor između P i B

en: QP factor between P and B. Range 1.0 to 2.0.
bs: QP faktor između P i B. Raspon od 1,0 do 2,0.

en: QP difference between chroma and luma
bs: QP razlika između hrome i lume

en: QP difference between chroma and luma.
bs: QP razlika između hrome i lume.

en: Multipass ratecontrol
bs: Višeprolazna kontrola brzine

en: Multipass ratecontrol:
     - 1: First pass, creates stats file
     - 2: Last pass, does not overwrite stats file
     - 3: Nth pass, overwrites stats file
bs: Kontrola brzine višestrukog prolaza:
    - 1: Prvi prolaz, kreira datoteku sa statistikom
    - 2: Posljednji prolaz, ne prepisuje datoteku sa statistikom
    - 3: N-ti prolaz, prepisuje datoteku sa statistikom

en: QP curve compression
bs: Kompresija QP krivulje

en: QP curve compression. Range 0.0 (CBR) to 1.0 (QCP).
bs: Kompresija QP krive. Raspon od 0,0 (CBR) do 1,0 (QCP).

en: Reduce fluctuations in QP
bs: Smanjite fluktuacije u QP-u

en: This reduces the fluctuations in QP before curve compression. Temporally blurs complexity.
bs: Ovo smanjuje fluktuacije u QP prije kompresije krivulje. Privremeno zamagljuje složenost.

en: This reduces the fluctuations in QP after curve compression. Temporally blurs quants.
bs: Ovo smanjuje fluktuacije u QP nakon kompresije krivulje. Privremeno zamućuje kvante.

en: Partitions to consider
bs: Pregrade koje treba uzeti u obzir

en: Partitions to consider in analyse mode:
     - none  : 
     - fast  : i4x4
     - normal: i4x4,p8x8,(i8x8)
     - slow  : i4x4,p8x8,(i8x8),b8x8
     - all   : i4x4,p8x8,(i8x8),b8x8,p4x4
    (p4x4 requires p8x8. i8x8 requires 8x8dct).
bs: Particije koje treba uzeti u obzir u načinu analize:
    - nijedna : 
    - brza : i4x4
    - normalna : i4x4,p8x8,(i8x8)
    - spora : i4x4,p8x8,(i8x8),b8x8
    - sve : i4x4,p8x8,(i8x8),b8x8,p4x4
    (p4x4 zahtijeva p8x8. i8x8 zahtijeva 8x8dct).

en: Direct MV prediction mode
bs: Direktni MV način predviđanja

en: Direct prediction size
bs: Veličina direktnog predviđanja

en: Direct prediction size:
     -  0: 4x4
     -  1: 8x8
     - -1: smallest possible according to level
bs: Veličina direktnog predviđanja:
    - 0: 4x4
    - 1: 8x8
    - -1: najmanja moguća u zavisnosti od nivoa

en: Weighted prediction for B-frames
bs: Ponderisano predviđanje za B-okvire

en: Weighted prediction for B-frames.
bs: Ponderisano predviđanje za B-okvire.

en: Weighted prediction for P-frames
bs: Ponderisano predviđanje za P-okvire

en: Weighted prediction for P-frames:
     - 0: Disabled
     - 1: Blind offset
     - 2: Smart analysis
bs: Ponderisano predviđanje za P-okvire:
    - 0: Onemogućeno
    - 1: Slijepi pomak
    - 2: Pametna analiza

en: Integer pixel motion estimation method
bs: Metoda procjene kretanja cijelog broja piksela

en: Selects the motion estimation algorithm:
     - dia: diamond search, radius 1 (fast)
     - hex: hexagonal search, radius 2
     - umh: uneven multi-hexagon search (better but slower)
     - esa: exhaustive search (extremely slow, primarily for testing)
     - tesa: hadamard exhaustive search (extremely slow, primarily for testing)
bs: Odabire algoritam za procjenu kretanja:
    - dia: pretraga dijamanta, radijus 1 (brzo)
    - hex: pretraga heksagona, radijus 2
    - umh: pretraga neravnomjernog višestrukog heksagona (bolje, ali sporije)
    - esa: iscrpna pretraga (izuzetno spora, prvenstveno za testiranje)
    - tesa: iscrpna pretraga hadamard (izuzetno spora, prvenstveno za testiranje)

en: Maximum motion vector search range
bs: Maksimalni raspon pretraživanja vektora kretanja

en: Maximum distance to search for motion estimation, measured from predicted position(s). Default of 16 is good for most footage, high motion sequences may benefit from settings between 24 and 32. Range 0 to 64.
bs: Maksimalna udaljenost za pretragu radi procjene pokreta, mjereno na osnovu predviđene pozicije(a). Zadana vrijednost 16 je dobra za većinu snimaka, sekvence s puno pokreta mogu imati koristi od postavki između 24 i 32. Raspon od 0 do 64.

en: Maximum motion vector length
bs: Maksimalna dužina vektora kretanja

en: Maximum motion vector length in pixels. -1 is automatic, based on level.
bs: Maksimalna dužina vektora kretanja u pikselima. -1 je automatski, na osnovu nivoa.

en: Minimum buffer space between threads
bs: Minimalni baferski prostor između niti

en: Minimum buffer space between threads. -1 is automatic, based on number of threads.
bs: Minimalni prostor međuspremnika između niti. -1 je automatski, na osnovu broja niti.

en: Strength of psychovisual optimization, default is "1.0:0.0"
bs: Jačina psihovizualne optimizacije, zadana vrijednost je "1.0:0.0"

en: First parameter controls if RD is on (subme>=6) or off.
    Second parameter controls if Trellis is used on psychovisual optimization, default off
bs: Prvi parametar kontrolira da li je RD uključen (subme>=6) ili isključen.
    Drugi parametar kontrolira da li se Trellis koristi za psihovizualnu optimizaciju, podrazumijevano isključen

en: Subpixel motion estimation and partition decision quality
bs: Procjena kretanja subpiksela i kvalitet odlučivanja o particiji

en: This parameter controls quality versus speed tradeoffs involved in the motion estimation decision process (lower = quicker and higher = better quality). Range 1 to 9.
bs: Ovaj parametar kontrolira kompromise između kvalitete i brzine uključene u proces odlučivanja o procjeni kretanja (niže = brže i veće = bolji kvalitet). Raspon od 1 do 9.

en: RD based mode decision for B-frames. This requires subme 6 (or higher).
bs: Odluka o načinu rada za B-okvire zasnovana na RD-u. Ovo zahtijeva subme 6 (ili više).

en: Decide references on a per partition basis
bs: Odlučite se o referencama za svaku particiju pojedinačno

en: Allows each 8x8 or 16x8 partition to independently select a reference frame, as opposed to only one ref per macroblock.
bs: Omogućava svakoj 8x8 ili 16x8 particiji da nezavisno odabere referentni okvir, za razliku od samo jedne reference po makrobloku.

en: Chroma in motion estimation
bs: Procjena hrome u pokretu

en: Chroma ME for subpel and mode decision in P-frames.
bs: Chroma ME za odlučivanje o podpelu i modu u P-okvirima.

en: Joint bidirectional motion refinement.
bs: Usavršavanje dvosmjernog kretanja zgloba.

en: Adaptive spatial transform size
bs: Veličina adaptivne prostorne transformacije

en: SATD-based decision for 8x8 transform in inter-MBs.
bs: Odluka zasnovana na SATD-u za 8x8 transformaciju u inter-MB-ovima.

en: Trellis RD quantization
bs: Trellis RD kvantizacija

en: Trellis RD quantization:
     - 0: disabled
     - 1: enabled only on the final encode of a MB
     - 2: enabled on all mode decisions
    This requires CABAC.
bs: Trellis RD kvantizacija:
    - 0: onemogućeno
    - 1: omogućeno samo pri konačnom kodiranju MB-a
    - 2: omogućeno pri svim odlukama o načinu rada
    Ovo zahtijeva CABAC.

en: Early SKIP detection on P-frames
bs: Rano otkrivanje SKIP-a na P-okvirima

en: Early SKIP detection on P-frames.
bs: Rano otkrivanje SKIP-a na P-okvirima.

en: Coefficient thresholding on P-frames
bs: Koeficijent praga na P-okvirima

en: Coefficient thresholding on P-frames. Eliminate dct blocks containing only a small single coefficient.
bs: Prag koeficijenta na P-okvirima. Eliminišite dct blokove koji sadrže samo mali pojedinačni koeficijent.

en: Use Psy-optimizations
bs: Koristite Psy-optimizacije

en: Use all visual optimizations that can worsen both PSNR and SSIM
bs: Koristite sve vizualne optimizacije koje mogu pogoršati i PSNR i SSIM

en: Dct-domain noise reduction. Adaptive pseudo-deadzone. 10 to 1000 seems to be a useful range.
bs: Redukcija šuma u Dct domenu. Adaptivna pseudo-mrtva zona. Raspon od 10 do 1000 čini se korisnim.

en: Inter luma quantization deadzone
bs: Mrtva zona kvantizacije inter lume

en: Set the size of the inter luma quantization deadzone. Range 0 to 32.
bs: Postavite veličinu mrtve zone inter luma kvantizacije. Raspon od 0 do 32.

en: Intra luma quantization deadzone
bs: Mrtva zona kvantizacije intra lume

en: Set the size of the intra luma quantization deadzone. Range 0 to 32.
bs: Postavite veličinu mrtve zone intra luminacijske kvantizacije. Raspon od 0 do 32.

en: Non-deterministic optimizations when threaded
bs: Nedeterminističke optimizacije prilikom rada u nitima

en: Slightly improve quality of SMP, at the cost of repeatability.
bs: Neznatno poboljšati kvalitet SMP-a, na štetu ponovljivosti.

en: CPU optimizations
bs: CPU optimizacije

en: Use assembler CPU optimizations.
bs: Koristite asemblerske optimizacije CPU-a.

en: Filename for 2 pass stats file
bs: Naziv datoteke za dvoprolaznu statistiku

en: Filename for 2 pass stats file for multi-pass encoding.
bs: Naziv datoteke za dvoprolaznu statističku datoteku za višeprolazno kodiranje.

en: PSNR computation
bs: Izračunavanje PSNR-a

en: Compute and print PSNR stats. This has no effect on the actual encoding quality.
bs: Izračunaj i ispiši PSNR statistiku. Ovo nema utjecaja na stvarni kvalitet kodiranja.

en: SSIM computation
bs: SSIM izračunavanje

en: Compute and print SSIM stats. This has no effect on the actual encoding quality.
bs: Izračunaj i ispiši SSIM statistiku. Ovo nema utjecaja na stvarni kvalitet kodiranja.

en: Quiet mode
bs: Tihi način rada

en: Statistics
bs: Statistike

en: Print stats for each frame.
bs: Ispis statistike za svaki okvir.

en: SPS and PPS id numbers
bs: SPS i PPS identifikacijski brojevi

en: Set SPS and PPS id numbers to allow concatenating streams with different settings.
bs: Postavite SPS i PPS identifikacijske brojeve kako biste omogućili spajanje streamova s različitim postavkama.

en: Access unit delimiters
bs: Razdjelnici pristupnih jedinica

en: Generate access unit delimiter NAL units.
bs: Generiraj NAL jedinice za razdjelnik pristupnih jedinica.

en: Framecount to use on frametype lookahead
bs: Broj frejmova koji se koristi pri unaprijednom pregledu tipa frejmova

en: Framecount to use on frametype lookahead. Currently default can cause sync-issues on unmuxable output, like rtsp-output without ts-mux
bs: Broj frejmova koji će se koristiti prilikom unaprijednog pregleda tipa frejmova. Trenutno zadana vrijednost može uzrokovati probleme s sinhronizacijom na izlazu koji se ne može multipleksirati, kao što je rtsp-output bez ts-mux-a

en: HRD-timing information
bs: Informacije o vremenu za HRD

en: Default tune setting used
bs: Korištena je zadana postavka melodije

en: Default preset setting used
bs: Korištena je zadana unaprijed postavljena postavka

en: x264 advanced options
bs: x264 napredne opcije

en: x264 advanced options, in the form {opt=val,op2=val2}.
bs: Napredne opcije x264, u obliku {opt=val,op2=val2}.

en: dia
bs: dija

en: hex
bs: heksadecimalni

en: umh
bs: hmh

en: Fast
bs: Brzo

en: Normal
bs: Normalno

en: Slow
bs: Sporo

en: Spatial
bs: Prostorni

en: Temporal
bs: Vremenski

en: checkerboard
bs: šahovska ploča

en: column alternation
bs: izmjena kolona

en: row alternation
bs: izmjena redova

en: side by side
bs: jedan pored drugog

en: top bottom
bs: vrh donji

en: frame alternation
bs: izmjena kadrova

en: H.264/MPEG-4 Part 10/AVC encoder (x264 10-bit)
bs: H.264/MPEG-4 dio 10/AVC koder (x264 10-bitni)

en: H.262/MPEG-2 encoder (x262)
bs: H.262/MPEG-2 koder (x262)

en: H.264/MPEG-4 Part 10/AVC encoder (x264)
bs: H.264/MPEG-4 dio 10/AVC koder (x264)

en: H.265/HEVC encoder (x265)
bs: H.265/HEVC koder (x265)

en: XWD image decoder
bs: XWD dekoder slika

en: Teletext page
bs: Stranica teleteksta

en: Open the indicated Teletext page. Default page is index 100.
bs: Otvorite naznačenu stranicu teleteksta. Zadana stranica je indeks 100.

en: Teletext alignment
bs: Poravnanje teleteksta

en: You can enforce the teletext position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg. 6 = top-right).
bs: Možete nametnuti poziciju teleteksta na videu (0=centar, 1=lijevo, 2=desno, 4=gore, 8=dolje, a možete koristiti i kombinacije ovih vrijednosti, npr. 6 = gore desno).

en: Teletext text subtitles
bs: Titlovi teleteksta

en: Output teletext subtitles as text instead of as RGBA.
bs: Prikaži teletekst titlove kao tekst umjesto kao RGBA.

en: Presentation Level
bs: Nivo prezentacije

en: 1.5
bs: 1,5

en: 2.5
bs: 2,5

en: 3.5
bs: 3,5

en: VBI and Teletext decoder
bs: VBI i dekoder teleteksta

en: VBI & Teletext
bs: VBI i teletekst

en: D-Bus control interface
bs: D-Bus kontrolno okruženje

en: VLC media player
bs: VLC medijski izvođač

en: Do not open a DOS command box interface
bs: Ne otvarajte interfejs DOS komandne kutije

en: By default the dummy interface plugin will start a DOS command box. Enabling the quiet mode will not bring this command box but can also be pretty annoying when you want to stop VLC and no video window is open.
bs: Zadano, dodatak za lažni interfejs će pokrenuti DOS komandni okvir. Omogućavanje tihog režima neće prikazati ovaj komandni okvir, ali može biti prilično dosadno kada želite da zaustavite VLC, a nije otvoren nijedan video prozor.

en: Dummy interface
bs: Testno okruženje

en: Motion threshold (10-100)
bs: Prag kretanja (10-100)

en: Amount of movement required for a mouse gesture to be recorded.
bs: Količina pokreta potrebna za snimanje geste miša.

en: Trigger button
bs: Okidač

en: Trigger button for mouse gestures.
bs: Okidač za geste miša.

en: Middle
bs: Srednji

en: Gestures
bs: Geste

en: Mouse gestures control interface
bs: Interfejs za upravljanje gestama miša

en: Global Hotkeys
bs: Globalne prečice

en: Global Hotkeys interface
bs: Globalni interfejs prečica

en: Hotkeys
bs: Brzi tipkui

en: Hotkeys management interface
bs: Interfejs za upravljanje prečicama

en: One
bs: Jedan

en: Loop: %s
bs: Petlja: %s

en: Random: %s
bs: Nasumično: %s

en: Audio Device: %s
bs: Audio uređaj: %s

en: Recording
bs: Snimanje

en: Recording done
bs: Snimanje završeno

en: Sub sync: bookmarked audio time
bs: Podsinhronizacija: vrijeme audio zapisa označeno kao obeleženo

en: No active subtitle
bs: Nema aktivnog titla

en: Sub sync: bookmarked subtitle time
bs: Sinhronizacija titlova: vrijeme titla označeno kao označeno

en: Sub sync: set bookmarks first!
bs: Podsinhronizacija: prvo postavite oznake!

en: Sub sync: corrected %i ms (total delay = %i ms)
bs: Podsinhronizacija: ispravljena %i ms (ukupno kašnjenje = %i ms)

en: Sub sync: delay reset
bs: Podsinhronizacija: resetovanje kašnjenja

en: Subtitle delay %i ms
bs: Kašnjenje titla %i ms

en: Audio delay %i ms
bs: Kašnjenje zvuka %i ms

en: Audio track: %s
bs: Zvučni zapis: %s

en: Subtitle track: %s
bs: Titl: %s

en: N/A
bs: Nema informacija

en: Program Service ID: %s
bs: ID usluge programa: %s

en: Aspect ratio: %s
bs: Omjer slike: %s

en: Crop: %s
bs: Obrezivanje: %s

en: Zooming reset
bs: Resetovanje zumiranja

en: Scaled to screen
bs: Prilagođeno ekranu

en: Original Size
bs: Originalna veličina

en: Zoom mode: %s
bs: Način zumiranja: %s

en: Deinterlace off
bs: Deinterlaciranje isključeno

en: Deinterlace on
bs: Deinterlaciranje uključeno

en: Subtitle position: no active subtitle
bs: Pozicija titla: nema aktivnog titla

en: Subtitle position %d px
bs: Pozicija titla %d px

en: Subtitle text scale %d%%
bs: Skala teksta titla %d%%

en: Speed: %.2fx
bs: Brzina: %.2fx

en: 
    Warning: if you cannot access the GUI anymore, open a command-line window, go to the directory where you installed VLC and run "vlc -I qt"
bs: 
    Upozorenje: ukoliko ne možete pristupiti više GKI-u, otvorite prozor komandne linije, idite u direktorij gdje ste instalirali VLC i pokrenite "vlc -I qt"

en: Change the lirc configuration file
bs: Promijenite konfiguracijsku datoteku lirc-a

en: Tell lirc to read this configuration file. By default it searches in the users home directory.
bs: Recite lirc-u da pročita ovu konfiguracijsku datoteku. Zadano, pretražuje se u korisničkom početnom direktoriju.

en: Infrared
bs: Infracrveno

en: Infrared remote control interface
bs: Infracrveni interfejs za daljinsko upravljanje

en: motion
bs: pokret

en: motion control interface
bs: interfejs za kontrolu pokreta

en: Use HDAPS, AMS, APPLESMC or UNIMOTION motion sensors to rotate the video
bs: Koristite senzore pokreta HDAPS, AMS, APPLESMC ili UNIMOTION za rotiranje videa

en: Network master clock
bs: Glavni mrežni sat

en: When set, this VLC instance will act as the master clock for synchronization for clients listening
bs: Kada je postavljena, ova VLC instanca će djelovati kao glavni sat za sinhronizaciju za klijente koji slušaju

en: Master server IP address
bs: IP adresa glavnog servera

en: The IP address of the network master clock to use for clock synchronization.
bs: IP adresa glavnog mrežnog sata koja će se koristiti za sinhronizaciju sata.

en: UDP timeout (in ms)
bs: Vremensko ograničenje UDP-a (u ms)

en: Length of time (in ms) until aborting data reception.
bs: Vremenski period (u ms) do prekida prijema podataka.

en: Network Sync
bs: Mrežna sinhronizacija

en: Network synchronization
bs: Sinhronizacija mreže

en: Install Windows Service
bs: Instalirajte Windows servis

en: Install the Service and exit.
bs: Instaliraj Servis i izađi.

en: Uninstall Windows Service
bs: Deinstalirajte Windows servis

en: Uninstall the Service and exit.
bs: Deinstaliraj Servis i izađi.

en: Display name of the Service
bs: Prikazni naziv usluge

en: Change the display name of the Service.
bs: Promijenite prikazani naziv usluge.

en: Configuration options
bs: Opcije konfiguracije

en: Configuration options that will be used by the Service (eg. --foo=bar --no-foobar). It should be specified at install time so the Service is properly configured.
bs: Opcije konfiguracije koje će Servis koristiti (npr. --foo=bar --no-foobar). Treba ih navesti prilikom instalacije kako bi Servis bio ispravno konfigurisan.

en: Additional interfaces spawned by the Service. It should be specified at install time so the Service is properly configured. Use a comma separated list of interface modules. (common values are: logger, sap, rc, http)
bs: Dodatni interfejsi koje generira Usluga. Treba ih navesti prilikom instalacije kako bi Usluga bila ispravno konfigurirana. Koristite listu interfejs modula odvojenu zarezima. (uobičajene vrijednosti su: logger, sap, rc, http)

en: NT Service
bs: NT usluga

en: Windows Service interface
bs: Interfejs Windows servisa

en: Initializing
bs: Inicijalizacija

en: Opening
bs: Otvaranje

en: Error
bs: Greška

en: Show stream position
bs: Prikaži poziciju streama

en: Show the current position in seconds within the stream from time to time.
bs: S vremena na vrijeme prikažite trenutnu poziciju u sekundama unutar streama.

en: Fake TTY
bs: Lažni TTY

en: Force the rc module to use stdin as if it was a TTY.
bs: Prisilite rc modul da koristi stdin kao da je TTY.

en: UNIX socket command input
bs: UNIX soket komandni ulaz

en: Accept commands over a Unix socket rather than stdin.
bs: Prihvati komande umjesto Unix soketa prije nego stdin.

en: TCP command input
bs: Unos TCP komande

en: Accept commands over a socket rather than stdin. You can set the address and port the interface will bind to.
bs: Prihvati komande umjesto soketa prije nego stdin. Možete postaviti adresu i port na koje će se okruženje povezati.

en: By default the rc interface plugin will start a DOS command box. Enabling the quiet mode will not bring this command box but can also be pretty annoying when you want to stop VLC and no video window is open.
bs: Zadano, dodatak rc interfejsa će pokrenuti DOS komandni okvir. Omogućavanje tihog režima neće prikazati ovaj komandni okvir, ali može biti prilično dosadno kada želite da zaustavite VLC, a nije otvoren nijedan video prozor.

en: Remote control interface
bs: Interfejs za daljinsko upravljanje

en: Remote control interface initialized. Type `help' for help.
bs: Interfejs za daljinsko upravljanje je inicijaliziran. Upišite `help' za pomoć.

en: Unknown command `%s'. Type `help' for help.
bs: Nepoznata komanda `%s'. Upišite `help' za pomoć.

en: +----[ Remote control commands ]
bs: +----[ Komande daljinskog upravljača]

en: | add XYZ  . . . . . . . . . . . . add XYZ to playlist
bs: | dodaj XYZ . . . . . . . . . . . . dodaj XYZ na listu za reprodukciju

en: | enqueue XYZ  . . . . . . . . . queue XYZ to playlist
bs: | stavi XYZ u red . . . . . . . . . . stavi XYZ u red za reprodukciju

en: | playlist . . . . .  show items currently in playlist
bs: | lista za reprodukciju . . . . . prikaži stavke koje se trenutno nalaze na listi za reprodukciju

en: | play . . . . . . . . . . . . . . . . . . play stream
bs: | reprodukuj . . . . . . . . . . . . . . . . . . reprodukuj stream

en: | stop . . . . . . . . . . . . . . . . . . stop stream
bs: | zaustavi . . . . . . . . . . . . . . . . . . zaustavi stream

en: | next . . . . . . . . . . . . . .  next playlist item
bs: | sljedeća . . . . . . . . . . . . . . . sljedeća stavka na listi za reprodukciju

en: | prev . . . . . . . . . . . .  previous playlist item
bs: | prev. . . . . . . . . . . . . . prethodna stavka liste za reprodukciju

en: | goto . . . . . . . . . . . . . .  goto item at index
bs: | idi na . . . . . . . . . . . . . . idi na stavku u indeksu

en: | repeat [on|off] . . . .  toggle playlist item repeat
bs: | ponavljanje [uključeno|isključeno] . . . . uključavanje/isključivanje ponavljanja stavke liste pjesama

en: | loop [on|off] . . . . . . . . . toggle playlist loop
bs: | petlja [uključeno|isključeno] . . . . . . . . . . uključi/isključi petlju liste za reprodukciju

en: | random [on|off] . . . . . . .  toggle random jumping
bs: | nasumično [uključeno|isključeno] . . . . . . . . uključi/isključi nasumično skakanje

en: | clear . . . . . . . . . . . . . . clear the playlist
bs: | obriši . . . . . . . . . . . . . . obriši listu za reprodukciju

en: | status . . . . . . . . . . . current playlist status
bs: | status . . . . . . . . . . . trenutni status liste za reprodukciju

en: | title [X]  . . . . . . set/get title in current item
bs: | naslov [X] . . . . . . postavite/preuzmite naslov u trenutnoj stavci

en: | title_n  . . . . . . . .  next title in current item
bs: | naslov_n . . . . . . . . . sljedeći naslov u trenutnoj stavci

en: | title_p  . . . . . .  previous title in current item
bs: | title_p . . . . . . prethodni naslov u trenutnoj stavci

en: | chapter [X]  . . . . set/get chapter in current item
bs: | poglavlje [X] . . . . postavite/preuzmite poglavlje u trenutnoj stavci

en: | chapter_n  . . . . . .  next chapter in current item
bs: | poglavlje_n . . . . . . sljedeće poglavlje u trenutnoj stavci

en: | chapter_p  . . . .  previous chapter in current item
bs: | chapter_p . . . . prethodno poglavlje u trenutnoj stavci

en: | seek X . . . seek in seconds, for instance `seek 12'
bs: | traži X . . . traži u sekundama, na primjer `traži 12'

en: | pause  . . . . . . . . . . . . . . . .  toggle pause
bs: | pauza . . . . . . . . . . . . . . . . . uključi/isključi pauzu

en: | fastforward  . . . . . . . .  .  set to maximum rate
bs: | premotavanje unaprijed . . . . . . . . . postavljeno na maksimalnu brzinu

en: | rewind  . . . . . . . . . . . .  set to minimum rate
bs: | premotavanje . . . . . . . . . . . . postavljeno na minimalnu brzinu

en: | faster . . . . . . . . . .  faster playing of stream
bs: | brže . . . . . . . . . . brže reprodukovanje streama

en: | slower . . . . . . . . . .  slower playing of stream
bs: | sporije . . . . . . . . . . sporije reprodukovanje streama

en: | normal . . . . . . . . . .  normal playing of stream
bs: | normalno . . . . . . . . . . . normalno reprodukovanje streama

en: | frame. . . . . . . . . .  play frame by frame
bs: | kadar. . . . . . . . . . reproduciraj kadar po kadar

en: | f [on|off] . . . . . . . . . . . . toggle fullscreen
bs: | f [uključeno|isključeno] . . . . . . . . . . . . . prikaz preko cijelog ekrana

en: | info . . . . .  information about the current stream
bs: | informacije . . . . . informacije o trenutnom streamu

en: | stats  . . . . . . . .  show statistical information
bs: | statistika . . . . . . . . prikaži statističke informacije

en: | get_time . . seconds elapsed since stream's beginning
bs: | get_time . . sekundi proteklo od početka streama

en: | is_playing . . . .  1 if a stream plays, 0 otherwise
bs: | is_playing . . . . 1 ako se stream reproducira, 0 u suprotnom

en: | get_title . . . . .  the title of the current stream
bs: | get_title . . . . . naslov trenutnog streama

en: | get_length . . . .  the length of the current stream
bs: | get_length . . . . dužina trenutnog streama

en: | volume [X] . . . . . . . . . .  set/get audio volume
bs: | jačina zvuka [X] . . . . . . . . . . postavljanje/preuzimanje jačine zvuka

en: | volup [X]  . . . . . . .  raise audio volume X steps
bs: | volup [X] . . . . . . .  povećajte jačinu zvuka X koraka

en: | voldown [X]  . . . . . .  lower audio volume X steps
bs: | smanjivanje jačine zvuka [X] . . . . . . smanji jačinu zvuka u X koraka

en: | adev [device]  . . . . . . . .  set/get audio device
bs: | adev [uređaj] . . . . . . . . postavljanje/preuzimanje audio uređaja

en: | achan [X]. . . . . . . . . .  set/get audio channels
bs: | achan [X]. . . . . . . . . . . postavljanje/preuzimanje audio kanala

en: | atrack [X] . . . . . . . . . . . set/get audio track
bs: | atrack [X] . . . . . . . . . . . . postavite/preuzmite audio zapis

en: | vtrack [X] . . . . . . . . . . . set/get video track
bs: | vtrack [X] . . . . . . . . . . . . postavite/preuzmite video traku

en: | vratio [X]  . . . . . . . set/get video aspect ratio
bs: | vratio [X] . . . . . . . . postavite/preuzmite omjer širine i visine videa

en: | vcrop [X]  . . . . . . . . . . .  set/get video crop
bs: | vcrop [X] . . . . . . . . . . . postavite/preuzmite izrezivanje videa

en: | vzoom [X]  . . . . . . . . . . .  set/get video zoom
bs: | vzoom [X] . . . . . . . . . . . postavite/preuzmite zumiranje videa

en: | snapshot . . . . . . . . . . . . take video snapshot
bs: | snimka . . . . . . . . . . . . napravi video snimku

en: | strack [X] . . . . . . . . .  set/get subtitle track
bs: | titl [X] . . . . . . . . . postavite/preuzmite titl

en: | key [hotkey name] . . . . . .  simulate hotkey press
bs: | tipka [naziv prečice] . . . . . . simuliraj pritisak prečice

en: | help . . . . . . . . . . . . . . . this help message
bs: | pomoć . . . . . . . . . . . . . . . ova poruka za pomoć

en: | logout . . . . . . .  exit (if in socket connection)
bs: | odjava. . . . . . . izlaz (ako je u soket vezi)

en: | quit . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  quit vlc
bs: | izađi . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . izađi iz vlc-a

en: +----[ end of help ]
bs: +----- kraj pomoći ]

en: Press pause to continue.
bs: Pritisnite pauzu za nastavak.

en: Type 'pause' to continue.
bs: Ukucajte 'pauza' da biste nastavili.

en: Error: `goto' needs an argument greater than zero.
bs: Greška: `goto' treba argument veći od nule.

en: Playlist has only %u element | Playlist has only %u elements
bs[0]: Popis ima samo %u element
bs[1]: Popis ima samo %u elementa
bs[2]: Popis ima samo %u elemenata

en: +-[Incoming]
bs: +-[Dolazni]

en: | input bytes read : %8.0f KiB
bs: | pročitani ulazni bajtovi: %8.0f KiB

en: | input bitrate    :   %6.0f kb/s
bs: | ulazna brzina prijenosa: %6.0f kb/s

en: | demux bytes read : %8.0f KiB
bs: | pročitanih bajtova demuksiranja: %8.0f KiB

en: | demux bitrate    :   %6.0f kb/s
bs: | demux bitrate: %6.0f kb/s

en: | demux corrupted  :    %5<PRIi64>
bs: | demux oštećen: %5<PRIi64>

en: | discontinuities  :    %5<PRIi64>
bs: | diskontinuiteti:  :    %5<PRIi64>

en: +-[Video Decoding]
bs: +-[Dekodiranje videa]

en: | video decoded    :    %5<PRIi64>
bs: | dekodirani video: %5<PRIi64>

en: | frames displayed :    %5<PRIi64>
bs: | prikazanih okvira: %5<PRIi64>

en: | frames lost      :    %5<PRIi64>
bs: | izgubljenih frejmova: %5<PRIi64>

en: +-[Audio Decoding]
bs: +-[Dekodiranje zvuka]

en: | audio decoded    :    %5<PRIi64>
bs: | dekodirani audio: %5<PRIi64>

en: | buffers played   :    %5<PRIi64>
bs: | reproducirano međuspremnika: %5<PRIi64>

en: | buffers lost     :    %5<PRIi64>
bs: | izgubljeni baferi: %5<PRIi64>

en: Windows messages interface
bs: Windows interfejs za poruke

en: Maximum device width
bs: Maksimalna širina uređaja

en: Maximum device height
bs: Maksimalna visina uređaja

en: Fixed Bandwidth in KiB/s
bs: Fiksni propusni opseg u KiB/s

en: Preferred bandwidth for non adaptive streams
bs: Preferirani propusni opseg za neadaptivne tokove

en: Adaptive Logic
bs: Adaptivna logika

en: Use regular HTTP modules
bs: Koristite regularne HTTP module

en: Connect using HTTP access instead of custom HTTP code
bs: Povežite se koristeći HTTP pristup umjesto prilagođenog HTTP koda

en: Low latency
bs: Niska latencija

en: Predictive
bs: Prediktivni

en: Near Optimal
bs: Gotovo optimalno

en: Bandwidth Adaptive
bs: Prilagodljivo propusnom opsegu

en: Fixed Bandwidth
bs: Fiksni propusni opseg

en: Lowest Bandwidth/Quality
bs: Najniža propusnost/kvalitet

en: Highest Bandwidth/Quality
bs: Najviša propusnost/kvalitet

en: Adaptive
bs: Adaptivna

en: Unified adaptive streaming for DASH/HLS
bs: Ujedinjeni adaptivni streaming za DASH/HLS

en: AIFF demuxer
bs: AIFF demultiplers

en: ASF/WMV demuxer
bs: ASF/WMV demultiplers

en: Could not demux ASF stream
bs: Nije moguće demultipleksirati ASF stream

en: VLC failed to load the ASF header.
bs: VLC nije uspio učitati ASF zaglavlje.

en: AU demuxer
bs: AU demultiplekser

en: Avformat demuxer
bs: Avformat demultiplers

en: Demuxer
bs: Demultiplekser

en: Avformat muxer
bs: Avformat multiplikator

en: Muxer
bs: Mukser

en: Avformat mux
bs: Avformat multipleks

en: Force use of a specific avformat muxer.
bs: Prisilno korištenje određenog avformat multipleksera.

en: Format name
bs: Naziv formata

en: Internal libavcodec format name
bs: Naziv internog formata libavcodeca

en: Force interleaved method
bs: Metoda prisilnog ispreplitanja

en: Force index creation
bs: Prisilno kreiranje indeksa

en: Recreate a index for the AVI file. Use this if your AVI file is damaged or incomplete (not seekable).
bs: Ponovo kreirajte indeks za AVI datoteku. Koristite ovo ako je vaša AVI datoteka oštećena ili nepotpuna (nije moguće pretraživanje).

en: Ask for action
bs: Zatražite akciju

en: Always fix
bs: Uvijek popravi

en: Never fix
bs: Nikad ne popravljaj

en: Fix when necessary
bs: Popravi kada je potrebno

en: Because this file index is broken or missing, seeking will not work correctly.
    VLC won't repair your file but can temporary fix this problem by building an index in memory.
    This step might take a long time on a large file.
    What do you want to do?
bs: Budući da je ovaj indeks datoteke oštećen ili nedostaje, pretraživanje neće ispravno funkcionirati.
    VLC neće popraviti vašu datoteku, ali može privremeno riješiti ovaj problem izgradnjom indeksa u memoriji.
    Ovaj korak može potrajati dugo na velikoj datoteci.
    Šta želite učiniti?

en: Do not play
bs: Ne igraj

en: Build index then play
bs: Napravi indeks, a zatim reproduciraj

en: Play as is
bs: Igraj kako je

en: Broken or missing Index
bs: Oštećen ili nedostajući indeks

en: Broken or missing AVI Index
bs: Oštećen ili nedostajući AVI indeks

en: Fixing AVI Index...
bs: Popravljanje AVI indeksa...

en: CAF demuxer
bs: CAF demultiplikator

en: CDG demuxer
bs: CDG demultiplekser

en: Dump module
bs: Modul za ispis

en: Dump filename
bs: Naziv datoteke za ispis

en: Name of the file to which the raw stream will be dumped.
bs: Naziv datoteke u koju će se prenijeti sirovi stream.

en: Append to existing file
bs: Dodaj u postojeću datoteku

en: If the file already exists, it will not be overwritten.
bs: Ako datoteka već postoji, neće biti prepisana.

en: File dumper
bs: Damper datoteka

en: Value to adjust dts by
bs: Vrijednost za koju treba prilagoditi dts

en: Dirac video demuxer
bs: Dirac video demukser

en: Directory import
bs: Uvoz direktorija

en: Seek prevention demux filter
bs: Demultipleks filter za prevenciju traženja

en: FLAC demuxer
bs: FLAC demukser

en: Decode
bs: Dešifriranje

en: Decode at the demuxer stage
bs: Dekodiranje u fazi demultipleksa

en: Forced chroma
bs: Prisilna hroma

en: If non empty and image-decode is true, the image will be converted to the specified chroma.
bs: Ako nije prazno i image-decode je tačno, slika će biti konvertovana u navedenu hroma boju.

en: Duration in seconds
bs: Trajanje u sekundama

en: Duration in seconds before simulating an end of file. A negative value means an unlimited play time.
bs: Trajanje u sekundama prije simuliranja kraja datoteke. Negativna vrijednost znači neograničeno vrijeme reprodukcije.

en: Frame rate of the elementary stream produced.
bs: Broj sličica u sekundi proizvedenog elementarnog toka.

en: Real-time
bs: U stvarnom vremenu

en: Use real-time mode suitable for being used as a master input and real-time input slaves.
bs: Koristite režim realnog vremena pogodan za upotrebu kao glavni ulaz i kao podređeni ulaz realnog vremena.

en: Image demuxer
bs: Demultiplekser slike

en: Image
bs: Slika

en: Frames per Second
bs: Broj sličica u sekundi

en: This is the desired frame rate when playing MJPEG from a file. Use 0 (this is the default value) for a live stream (from a camera).
bs: Ovo je željena brzina kadrova prilikom reprodukcije MJPEG-a iz datoteke. Koristite 0 (ovo je zadana vrijednost) za prijenos uživo (s kamere).

en: M-JPEG camera demuxer
bs: M-JPEG kamera demukser

en: Matroska stream demuxer
bs: Matroska demultiplers streama

en: Respect ordered chapters
bs: Poštujte uređena poglavlja

en: Play chapters in the order specified in the segment.
bs: Reprodukujte poglavlja redoslijedom navedenim u segmentu.

en: Chapter codecs
bs: Kodeci poglavlja

en: Use chapter codecs found in the segment.
bs: Koristite kodeke poglavlja koji se nalaze u segmentu.

en: Preload MKV files in the same directory
bs: Prethodno učitajte MKV datoteke u isti direktorij

en: Preload matroska files in the same directory to find linked segments (not good for broken files).
bs: Prethodno učitajte Matroska datoteke u isti direktorij kako biste pronašli povezane segmente (nije dobro za oštećene datoteke).

en: Seek based on percent not time
bs: Traži na osnovu procenta, a ne vremena

en: Seek based on percent not time.
bs: Traži na osnovu procenta, a ne vremena.

en: Dummy Elements
bs: Elementi lutke

en: Read and discard unknown EBML elements (not good for broken files).
bs: Čita i odbacuje nepoznate EBML elemente (nije dobro za oštećene datoteke).

en: Preload clusters
bs: Prethodno učitavanje klastera

en: Find all cluster positions by jumping cluster-to-cluster before playback
bs: Pronađite sve pozicije klastera prelaskom iz klastera u klaster prije reprodukcije

en: Enable noise reduction algorithm.
bs: Omogući algoritam za smanjenje šuma.

en: Enable reverberation
bs: Omogući reverberaciju

en: Reverberation level (from 0 to 100, default value is 0).
bs: Nivo reverberacije (od 0 do 100, zadana vrijednost je 0).

en: Reverberation delay, in ms. Usual values are from 40 to 200ms.
bs: Kašnjenje reverberacije, u ms. Uobičajene vrijednosti su od 40 do 200 ms.

en: Enable megabass mode
bs: Omogući megabas način rada

en: Megabass mode level (from 0 to 100, default value is 0).
bs: Nivo Megabass moda (od 0 do 100, podrazumijevana vrijednost je 0).

en: Megabass mode cutoff frequency, in Hz. This is the maximum frequency for which the megabass effect applies. Valid values are from 10 to 100 Hz.
bs: Granična frekvencija Megabass moda, u Hz. Ovo je maksimalna frekvencija za koju se primjenjuje efekat megabassa. Važeće vrijednosti su od 10 do 100 Hz.

en: Surround effect level (from 0 to 100, default value is 0).
bs: Nivo surround efekta (od 0 do 100, zadana vrijednost je 0).

en: Surround delay, in ms. Usual values are from 5 to 40 ms.
bs: Kašnjenje surround zvuka, u ms. Uobičajene vrijednosti su od 5 do 40 ms.

en: MOD demuxer (libmodplug)
bs: Demultiplikator MOD-ova (libmodplug)

en: Reverberation level
bs: Nivo reverberacije

en: Reverberation delay
bs: Kašnjenje reverberacije

en: Mega bass level
bs: Mega bass nivo

en: Mega bass cutoff
bs: Mega prekid basa

en: Surround
bs: Okružujući

en: Surround level
bs: Nivo surround zvuka

en: Surround delay (ms)
bs: Kašnjenje surround zvuka (ms)

en: Writer
bs: Pisac

en: Composer
bs: Kompozitor

en: Producer
bs: Producent

en: Information
bs: Informacija

en: Disclaimer
bs: Odricanje odgovornosti

en: Requirements
bs: Uslovi

en: Original Format
bs: Originalni Format

en: Display Source As
bs: Prikaži Izvor Kao

en: Host Computer
bs: Host računar

en: Performers
bs: Izvođači

en: Original Performer
bs: Originalni Izvođač

en: Providers Source Content
bs: Izvorni sadržaj pružatelja usluga

en: Warning
bs: Upozorenje

en: Software
bs: Softver

en: Lyrics
bs: Tekstovi

en: Record Company
bs: Izdavačka kuća

en: Product
bs: Proizvod

en: Grouping
bs: Grupiranje

en: Sub-Title
bs: Podnaslov

en: Arranger
bs: Aranžer

en: Art Director
bs: Umjetnički Direktor

en: Copyright Acknowledgement
bs: Potvrda o autorskim pravima

en: Conductor
bs: Dirigent

en: Song Description
bs: Opis pjesme

en: Liner Notes
bs: Bilješke uz omot knjige

en: Phonogram Rights
bs: Fonogramska prava

en: Sound Engineer
bs: Inžinjer Zvuka

en: Soloist
bs: Solista

en: Thanks
bs: Zahvale

en: Executive Producer
bs: Izvršni Producent

en: Encoding Params
bs: Parametri kodiranja

en: Vendor
bs: Prodavač

en: Catalog Number
bs: Broj kataloga

en: Keywords
bs: Ključne riječi

en: Explicit
bs: Eksplicitno

en: Clean
bs: Očisti

en: M4A audio only
bs: Samo M4A audio

en: Ignore non audio tracks from iTunes audio files
bs: Zanemari neaudio zapise iz iTunes audio datoteka

en: MP4 stream demuxer
bs: Demultiplekser MP4 streama

en: Do not seek
bs: Ne traži

en: Build index
bs: Izgradi indeks

en: MusePack demuxer
bs: MusePack demultiplers

en: This is the frame rate used as a fallback when playing MPEG video elementary streams.
bs: Ovo je broj sličica u sekundi koji se koristi kao rezerva prilikom reprodukcije elementarnih MPEG video tokova.

en: Desired frame rate for the stream.
bs: Željena brzina kadrova za stream.

en: H264 video demuxer
bs: H264 video demukser

en: HEVC/H.265 video demuxer
bs: HEVC/H.265 video demultiplikator

en: MPEG-I/II video demuxer
bs: MPEG-I/II video demultiplers

en: Trust MPEG timestamps
bs: Vjerujte MPEG vremenskim oznakama

en: Normally we use the timestamps of the MPEG files to calculate position and duration. However sometimes this might not be usable. Disable this option to calculate from the bitrate instead.
bs: Obično koristimo vremenske oznake MPEG datoteka za izračunavanje pozicije i trajanja. Međutim, ponekad ovo možda neće biti upotrebljivo. Onemogućite ovu opciju da biste umjesto toga izračunali na osnovu brzine prijenosa podataka.

en: MPEG-PS demuxer
bs: MPEG-PS demukser

en: Extra PMT
bs: Dodatni PMT

en: Allows a user to specify an extra pmt (pmt_pid=pid:stream_type[,...]).
bs: Omogućava korisniku da navede dodatni pmt (pmt_pid=pid:stream_type[,...]).

en: Set id of ES to PID
bs: Postavi ID ES-a na PID

en: Set the internal ID of each elementary stream handled by VLC to the same value as the PID in the TS stream, instead of 1, 2, 3, etc. Useful to do '#duplicate{..., select="es=<pid>"}'.
bs: Postavite interni ID svakog elementarnog toka kojim VLC upravlja na istu vrijednost kao i PID u TS toku, umjesto 1, 2, 3, itd. Korisno je uraditi '#duplicate{..., select="es=<pid> "}".

en: CSA Key
bs: CSA Ključ

en: CSA encryption key. This must be a 16 char string (8 hexadecimal bytes).
bs: CSA ključ za šifriranje. Ovo mora biti niz od 16 znakova (8 heksadecimalnih bajtova).

en: Second CSA Key
bs: Drugi CSA Ključ

en: The even CSA encryption key. This must be a 16 char string (8 hexadecimal bytes).
bs: Ključ za šifriranje parnih CSA. Mora biti niz od 16 znakova (8 heksadecimalnih bajtova).

en: Packet size in bytes to decrypt
bs: Veličina paketa za dešifriranje u bajtovima

en: Specify the size of the TS packet to decrypt. The decryption routines subtract the TS-header from the value before decrypting.
bs: Odredite veličinu TS paketa za dešifriranje. Rutine za dešifriranje oduzimaju TS zaglavlje od vrijednosti prije dešifriranja.

en: Separate sub-streams
bs: Razdvoji pod-strujanja

en: Separate teletex/dvbs pages into independent ES. It can be useful to turn off this option when using stream output.
bs: Odvojite teletex/dvbs stranice u nezavisne ES. Može biti korisno isključiti ovu opciju kada koristite stream izlaz.

en: Seek and position based on a percent byte position, not a PCR generated time position. If seeking doesn't work property, turn on this option.
bs: Traženje i pozicioniranje na osnovu procentualne bajtne pozicije, a ne vremenske pozicije generirane PCR-om. Ako traženje ne radi ispravno, uključite ovu opciju.

en: Trust in-stream PCR
bs: Pouzdani PCR u toku

en: Use the stream PCR as a reference.
bs: Koristite PCR stream kao referencu.

en: Digital TV Standard
bs: Digitalni TV standard

en: Selects mode for digital TV standard. This feature affects EPG information and subtitles.
bs: Odabire način rada za digitalni TV standard. Ova funkcija utiče na EPG informacije i titlove.

en: MPEG Transport Stream demuxer
bs: Demultiplikator MPEG transportnog toka

en: Main audio
bs: Glavni audio

en: Audio description for the visually impaired
bs: Zvučni opis za slabovidne osobe

en: Clean audio for the hearing impaired
bs: Čist zvuk za osobe sa oštećenim sluhom

en: Spoken subtitles for the visually impaired
bs: Govorni titlovi za slabovidne osobe

en: Teletext
bs: Teletekst

en: Teletext subtitles
bs: Podtitlovi teleteksta

en: Teletext: additional information
bs: Teletekst: dodatne informacije

en: Teletext: program schedule
bs: Teletekst: raspored programa

en: Teletext subtitles: hearing impaired
bs: Teletekst titlovi: za osobe sa oštećenim sluhom

en: DVB subtitles: hearing impaired
bs: DVB titlovi: za osobe sa oštećenim sluhom

en: clean effects
bs: čisti efekti

en: hearing impaired
bs: oštećen sluh

en: visual impaired commentary
bs: komentar za osobe sa oštećenim vidom

en: NullSoft demuxer
bs: NullSoft demultiplers

en: Nuv demuxer
bs: Nuv demultiplekser

en: OGG demuxer
bs: OGG demultiplers

en: Show shoutcast adult content
bs: Prikaži sadržaj za odrasle na Shoutcastu

en: Show NC17 rated video streams when using shoutcast video playlists.
bs: Prikaži video streamove s oznakom NC17 prilikom korištenja Shoutcast video playlista.

en: Skip ads
bs: Preskoči reklame

en: Use playlist options usually used to prevent ads skipping to detect ads and prevent adding them to the playlist.
bs: Koristite opcije liste za reprodukciju koje se obično koriste za sprječavanje preskakanja reklama kako biste otkrili reklame i spriječili njihovo dodavanje na listu za reprodukciju.

en: M3U playlist import
bs: Uvoz M3U plejlista

en: RAM playlist import
bs: Uvoz RAM liste pjesama

en: PLS playlist import
bs: Uvoz PLS liste za reprodukciju

en: B4S playlist import
bs: Uvoz B4S plejlista

en: DVB playlist import
bs: Uvoz DVB liste pjesama

en: Podcast parser
bs: Analizator podcasta

en: XSPF playlist import
bs: Uvoz XSPF liste pjesama

en: New winamp 5.2 shoutcast import
bs: Novi uvoz iz Winampa 5.2 Shoutcasta

en: ASX playlist import
bs: Uvoz ASX liste pjesama

en: QuickTime Media Link importer
bs: Uvoznik QuickTime Media Linkova

en: Dummy IFO demux
bs: Dummy IFO demultipleks

en: iTunes Music Library importer
bs: Uvoznik iTunes muzičke biblioteke

en: WPL playlist import
bs: Uvoz WPL liste pjesama

en: Podcast Info
bs: Informacije o podcastu

en: Podcast Link
bs: Link za podcast

en: Podcast Copyright
bs: Autorska prava za podcast

en: Podcast Category
bs: Kategorija podcasta

en: Podcast Keywords
bs: Ključne riječi podcasta

en: Podcast Subtitle
bs: Podnaslov podkasta

en: Podcast Summary
bs: Sažetak podcasta

en: Podcast Publication Date
bs: Datum objavljivanja podcasta

en: Podcast Author
bs: Autor podkasta

en: Podcast Subcategory
bs: Podkategorija podcasta

en: Podcast Duration
bs: Trajanje podcasta

en: Podcast Type
bs: Vrsta podcasta

en: Podcast Size
bs: Veličina podcasta

en: %s bytes
bs: %s bajtova

en: Shoutcast
bs: Izjava o nesreći

en: Listeners
bs: Slušaoci

en: Load
bs: Učitaj

en: Total duration
bs: Ukupno trajanje

en: PVA demuxer
bs: PVA demultiplikator

en: Audio sample rate in Hertz. Default is 48000 Hz.
bs: Frekvencija uzorkovanja zvuka u hercima. Zadana vrijednost je 48000 Hz.

en: Audio channels
bs: Kanali zvuka

en: Audio channels in input stream. Numeric value >0. Default is 2.
bs: Audio kanali u ulaznom toku. Numerička vrijednost >0. Zadana vrijednost je 2.

en: FOURCC code of raw input format
bs: FOURCC kod sirovog ulaznog formata

en: FOURCC code of the raw input format. This is a four character string.
bs: FOURCC kod formata sirovog ulaza. Ovo je niz od četiri znaka.

en: Forces the audio language
bs: Nameće audio jezik

en: Forces the audio language for the output mux. Three letter ISO639 code. Default is 'eng'.
bs: Nameće audio jezik za izlazni multipleks. ISO639 kod od tri slova. Zadano je 'eng'.

en: Raw audio demuxer
bs: Demukser sirovog zvuka

en: The demuxer will advance timestamps if the input can't keep up with the rate.
bs: Demultiplekser će unaprijed postaviti vremenske oznake ako ulaz ne može pratiti brzinu.

en: DV (Digital Video) demuxer
bs: DV (digitalni video) demuxer

en: This is the desired frame rate when playing raw video streams. In the form 30000/1001 or 29.97
bs: Ovo je željena brzina kadrova pri reprodukciji sirovih video streamova. U obliku 30000/1001 ili 29,97

en: This specifies the width in pixels of the raw video stream.
bs: Ovo određuje širinu sirovog video toka u pikselima.

en: This specifies the height in pixels of the raw video stream.
bs: Ovo određuje visinu sirovog video toka u pikselima.

en: Force chroma (Use carefully)
bs: Forsiraj krom (Koristite oprezno)

en: Force chroma. This is a four character string.
bs: Prisilna hroma. Ovo je niz od četiri znaka.

en: Raw video demuxer
bs: Demultiplikator sirovog videa

en: Real demuxer
bs: Pravi demultiplikator

en: C64 sid demuxer
bs: C64 sid demultiplers

en: SMF demuxer
bs: SMF demultiplers

en: EBU STL subtitles parser
bs: EBU STL parser titlova

en: Apply a delay to all subtitles (in 1/10s, eg 100 means 10s).
bs: Primijeni kašnjenje na sve titlove (u 1/10 sekundi, npr. 100 znači 10 sekundi).

en: Override the normal frames per second settings. This will only work with MicroDVD and SubRIP (SRT) subtitles.
bs: Poništi normalne postavke broja sličica u sekundi. Ovo će raditi samo sa MicroDVD i SubRIP (SRT) titlovima.

en: Override the default track description.
bs: Poništi zadani opis pjesme.

en: Text subtitle parser
bs: Analizator titlova

en: Subtitle delay
bs: Kašnjenje titlova

en: Subtitle format
bs: Format titlova

en: Subtitle description
bs: Opis titla

en: TTA demuxer
bs: TTA demultiplekser

en: TY Stream audio/video demux
bs: TY Stream audio/video demuksiranje

en: Closed captions 2
bs: Titlovi 2

en: Closed captions 3
bs: Titlovi 3

en: Closed captions 4
bs: Titlovi 4

en: Desired frame rate for the VC-1 stream.
bs: Željena brzina kadrova za VC-1 stream.

en: Vobsub subtitles parser
bs: Vobsub parser titlova

en: VOC demuxer
bs: VOC demukser

en: WAV demuxer
bs: WAV demukser

en: XA demuxer
bs: XA demukser

en: Unknown category
bs: Nepoznata kategorija

en: Closed captions
bs: Titlovi

en: Textual audio descriptions
bs: Tekstualni audio opisi

en: Ticker text
bs: Tekst tickera

en: Active regions
bs: Aktivne regije

en: Semantic annotations
bs: Semantičke anotacije

en: Transcript
bs: Transkript

en: Linguistic markup
bs: Lingvističko označavanje

en: Cue points
bs: Ključne tačke

en: Subtitles (images)
bs: Titlovi (slike)

en: Slides (text)
bs: Slajdovi (tekst)

en: Slides (images)
bs: Slajdovi (slike)

en: About VLC media player
bs: O VLC medijskom izvođaču

en: Credits
bs: Zasluge

en: License
bs: Licenca

en: Authors
bs: Autori

en: VLC media player and VideoLAN are trademarks of the VideoLAN Association.
bs: VLC media player i VideoLAN su zaštitni znakovi udruženja VideoLAN.

en: Playlist parsers
bs: Parseri liste izvođenja

en: Service Discovery
bs: Otkrivanje Servisa

en: Interfaces
bs: Interfejsi

en: Art and meta fetchers
bs: Umjetnost i meta dohvaćači

en: Extensions
bs: Proširenja

en: Show Installed Only
bs: Prikaži samo instalirane

en: Find more addons online
bs: Pronađi više dodataka online

en: Addons Manager
bs: Upravitelj Dodacima

en: Installed
bs: Instalirano

en: Name
bs: Ime

en: Author
bs: Autor

en: Uninstall
bs: Deinstaliraj

en: Skins
bs: Skinovi

en: 2 Pass
bs: 2 Prolaza

en: Preamp
bs: Pretpojačalo

en: Enable dynamic range compressor
bs: Omogući kompresor dinamičkog raspona

en: Reset
bs: Resetuj

en: Attack
bs: Napad

en: Release
bs: Izdanje

en: Threshold
bs: Prag

en: Enable Spatializer
bs: Omogući Spatializer

en: Headphone virtualization
bs: Virtualizacija slušalica

en: Volume normalization
bs: Normalizacija volumena

en: Maximum level
bs: Maksimalni nivo

en: Audio Effects
bs: Audio efekti

en: Duplicate current profile...
bs: Dupliciraj trenutni profil...

en: Organize Profiles...
bs: Organiziraj profile...

en: Duplicate current profile for a new profile
bs: Dupliciraj trenutni profil za novi profil

en: Enter a name for the new profile:
bs: Unesite naziv za novi profil:

en: Save
bs: Snimi

en: Please enter a unique name for the new profile.
bs: Molimo unesite jedinstveno ime za novi profil.

en: Multiple profiles with the same name are not allowed.
bs: Više profila s istim imenom nije dozvoljeno.

en: Remove a preset
bs: Ukloni unaprijed postavljenu postavku

en: Select the preset you would like to remove:
bs: Odaberite unaprijed postavljenu postavku koju želite ukloniti:

en: Remove
bs: Ukloni

en: Add new Preset...
bs: Dodaj novi unaprijed postavljeni fajl...

en: Organize Presets...
bs: Organiziraj unaprijed postavljene postavke...

en: Save current selection as new preset
bs: Sačuvaj trenutni odabir kao novi unaprijed postavljeni meni

en: Enter a name for the new preset:
bs: Unesite naziv za novi predefinisani podesavanje:

en: Bookmarks
bs: Oznake

en: Add
bs: Dodaj

en: Clear
bs: Rasčisti

en: Edit
bs: Uredi

en: Time
bs: Vrijeme

en: OK
bs: Uredu

en: Untitled
bs: Bez naslova

en: No input
bs: Nema unosa

en: No input found. A stream must be playing or paused for bookmarks to work.
bs: Nije pronađen unos. Da bi oznake radile, stream mora biti u tijeku ili pauziran.

en: Input has changed
bs: Unos se promijenio

en: Input has changed, unable to save bookmark. Suspending playback with "Pause" while editing bookmarks to ensure to keep the same input.
bs: Unos je promijenjen, nije moguće sačuvati oznaku. Reprodukcija se obustavlja opcijom "Pauziraj" tokom uređivanja oznaka kako bi se osiguralo da se zadrži isti unos.

en: Backward
bs: Nazad

en: Seek backward
bs: Pomicanje unatrag

en: Forward
bs: Naprijed

en: Seek forward
bs: Pomicanje naprijed

en: Playback position
bs: Pozicija reprodukcije

en: Playback time
bs: Vrijeme reprodukcije

en: Go to previous item
bs: Idi na prethodnu stavku

en: Go to next item
bs: Idi na sljedeću stavku

en: Convert & Stream
bs: Konvertuj i strimuj

en: Go!
bs: Idi!

en: Drop media here
bs: Ovdje ispustite medije

en: Open media...
bs: Otvori medije...

en: Choose Profile
bs: Odaberi Profil

en: Customize...
bs: Prilagodi...

en: Choose Destination
bs: Odaberite odredište

en: Choose an output location
bs: Odaberite izlaznu lokaciju

en: Browse...
bs: Pregledaj...

en: Setup Streaming...
bs: Postavljanje streaminga...

en: Select Streaming Method
bs: Odaberite metodu streaminga

en: Save as File
bs: Snimi kao Datoteku

en: Stream
bs: Strujanje

en: Apply
bs: Primijeni

en: Save as new Profile...
bs: Sačuvaj kao novi profil...

en: Encapsulation
bs: Enkapsulacija

en: Video codec
bs: Video kodek

en: Audio codec
bs: Zvučni kodek

en: Keep original video track
bs: Zadrži originalnu video traku

en: Resolution
bs: Rezolucija

en: You just need to fill one of the three following parameters, VLC will autodetect the other using the original aspect ratio
bs: Samo trebate popuniti jedan od sljedeća tri parametra, VLC će automatski detektirati ostali koristeći originalni omjer širine i visine

en: Scale
bs: Razmjera

en: Keep original audio track
bs: Zadrži originalni audio zapis

en: Overlay subtitles on the video
bs: Prekrivanje titlova preko videa

en: Stream Destination
bs: Destinacija Strujanja

en: Stream Announcement
bs: Obavještenje o streamu

en: Address
bs: Adresa

en: SAP Announcement
bs: SAP-ovo saopštenje

en: HTTP Announcement
bs: HTTP obavještenje

en: RTSP Announcement
bs: RTSP obavještenje

en: Export SDP as file
bs: Izvezi SDP kao datoteku

en: Channel Name
bs: Ime kanala

en: SDP URL
bs: URL SDP-a

en: Invalid container format for HTTP streaming
bs: Nevažeći format kontejnera za HTTP streaming

en: Media encapsulated as %@ cannot be streamed through the HTTP protocol for technical reasons.
bs: Mediji enkapsulirani kao %@ ne mogu se strimovati putem HTTP protokola iz tehničkih razloga.

en: Remove a profile
bs: Ukloni profil

en: Select the profile you would like to remove:
bs: Odaberite profil kojeg želite ukloniti:

en: Save as new profile
bs: Spasi kao novi profil

en: %@ stream to %@:%@
bs: %@ stream na %@:%@

en: No Address given
bs: Nije navedena adresa

en: In order to stream, a valid destination address is required.
bs: Za streaming je potrebna važeća odredišna adresa.

en: No Channel Name given
bs: Nije navedeno ime kanala

en: SAP stream announcement is enabled. However, no channel name is provided.
bs: Omogućena je najava SAP streama. Međutim, nije naveden naziv kanala.

en: No SDP URL given
bs: Nije dat SDP URL

en: A SDP export is requested, but no URL is provided.
bs: Zatražen je SDP izvoz, ali nije naveden URL.

en: Custom
bs: Prilagođeni

en: Remember
bs: Zapamti

en: Random On
bs: Nasumično uključeno

en: Repeat Off
bs: Ponavljanje isključeno

en: Errors and Warnings
bs: Greške i upozorenja

en: Clean up
bs: Rasčisti

en: Play/Pause the current media
bs: Reprodukuj/Pauziraj trenutni medij

en: Go to the previous item
bs: Idi na prethodnu stavku

en: Volume
bs: Glasnoća

en: Adjust the volume
bs: Podesite jačinu zvuka

en: Adjust the current playback position
bs: Podesite trenutnu poziciju reprodukcije

en: Volume: %i %%
bs: Glasnoća : %i %%

en: Index
bs: Indeks

en: Messages
bs: Poruke

en: Remove old preferences?
bs: Ukloniti stare postavke?

en: We just found an older version of VLC's preferences files.
bs: Upravo smo pronašli stariju verziju VLC-ovih datoteka s postavkama.

en: Move To Trash and Relaunch VLC
bs: Premjesti u smeće i ponovo pokreni VLC

en: Level %i
bs: Nivo %i

en: Smaller
bs: Manje

en: Small
bs: Malo

en: Large
bs: Veliko

en: Larger
bs: Veće

en: Check for Update...
bs: Provjeri za Nadogradnje...

en: Preferences...
bs: Podešavanja...

en: Services
bs: Servisi

en: Hide VLC
bs: Sakrij VLC

en: Hide Others
bs: Sakrij Ostale

en: Show All
bs: Prikaži Sve

en: Quit VLC
bs: Zatvori VLC

en: 1:File
bs: 1:Datoteka

en: Advanced Open File...
bs: Napredno Otvaranje Datoteke...

en: Open File...
bs: Otvori Datoteku...

en: Open Disc...
bs: Otvori Disk...

en: Open Network...
bs: Otvori Mrežu...

en: Open Capture Device...
bs: Otvori Uređaj Za Hvatanje...

en: Open Recent
bs: Otvori Skorašnje

en: Close Window
bs: Zatvori Prozor

en: Convert / Stream...
bs: Konvertuje / Strimuje...

en: Save Playlist...
bs: Snimi Listu Izvođenja...

en: Reveal in Finder
bs: Otkrij u Finderu

en: Cut
bs: Izreži

en: Copy
bs: Kopiraj

en: Paste
bs: Zalijepi

en: Select All
bs: Odaberi Sve

en: Find
bs: Pretraži

en: View
bs: Prikaz

en: Show Previous & Next Buttons
bs: Prikaži dugmad Prethodno i Sljedeće

en: Show Shuffle & Repeat Buttons
bs: Prikaži dugmad za nasumično reproduciranje i ponavljanje

en: Show Audio Effects Button
bs: Dugme za prikaz audio efekata

en: Show Sidebar
bs: Prikaži Bočnu Traku

en: Playlist Table Columns
bs: Kolone tabele plejliste

en: Playback
bs: Reprodukcija

en: Playback Speed
bs: Brzina Reprodukcije

en: Track Synchronization
bs: Sinhronizacija Traga

en: A→B Loop
bs: A→B petlja

en: Quit after Playback
bs: Zatvori nakon Reprodukcije

en: Step Forward
bs: Korak naprijed

en: Step Backward
bs: Korak unazad

en: Jump to Time
bs: Skoči na vrijeme

en: No renderer
bs: Nema renderera

en: Increase Volume
bs: Pojačaj Glasnoću

en: Decrease Volume
bs: Smanji Glasnoću

en: Audio Device
bs: Uređaj Zvuka

en: Half Size
bs: Polovična Veličina

en: Normal Size
bs: Normalna Veličina

en: Double Size
bs: Dupla Veličina

en: Fit to Screen
bs: Uklopi u Ekran

en: Float on Top
bs: Plutanje na vrhu

en: Fullscreen Video Device
bs: Uređaj za video preko cijelog ekrana

en: Post processing
bs: Naknadna obrada

en: Add Subtitle File...
bs: Dodaj Datoteku Podtitla...

en: Subtitles Track
bs: Trag Podtitlova

en: Text Size
bs: Veličina teksta

en: Text Color
bs: Boja teksta

en: Outline Thickness
bs: Debljina obrisa

en: Background Opacity
bs: Neprozirnost pozadine

en: Background Color
bs: Boja Pozadine

en: Transparent
bs: Transpoarentno

en: Window
bs: Prozor

en: Minimize
bs: Minimalizovati

en: Player...
bs: Izvođač...

en: Main Window...
bs: Glavni Prozor...

en: Audio Effects...
bs: Audio Efekti...

en: Video Effects...
bs: Video Efekti...

en: Bookmarks...
bs: Oznake...

en: Playlist...
bs: Lista Izvođenja...

en: Media Information...
bs: Medijske Informacije...

en: Messages...
bs: Poruke...

en: Errors and Warnings...
bs: Greške i Upozorenja...

en: Bring All to Front
bs: Dovedi Sve Naprijed

en: Help
bs: Pomoć

en: VLC media player Help...
bs: Pomoć za VLC media player...

en: Online Documentation...
bs: Online Dokumentacija...

en: VideoLAN Website...
bs: VideoLAN web stranica...

en: Make a donation...
bs: Napravi donaciju...

en: File Format:
bs: Format datoteke:

en: Extended M3U
bs: Prošireni M3U

en: XML Shareable Playlist Format (XSPF)
bs: XML format liste za dijeljenje (XSPF)

en: HTML playlist
bs: HTML lista izvođenja

en: Save Playlist
bs: Snimi Listu Izvođenja

en: Lock Aspect Ratio
bs: Zaključaj Omjer

en: Search in Playlist
bs: Pretraživanje u listi za reprodukciju

en: Search the playlist. Results will be selected in the table.
bs: Pretražite listu za reprodukciju. Rezultati će biti odabrani u tabeli.

en: Open a dialog to select the media to play
bs: Otvorite dijalog za odabir medija za reprodukciju

en: Subscribe
bs: Pretplati se

en: Unsubscribe
bs: Pretplati se

en: Subscribe to a podcast
bs: Pretplatite se na podcast

en: Enter URL of the podcast to subscribe to:
bs: Unesite URL podcasta na koji se želite pretplatiti:

en: Unsubscribe from a podcast
bs: Odjava s podcasta

en: Select the podcast you would like to unsubscribe from:
bs: Odaberite podcast s kojeg se želite odjaviti:

en: Check for album art and metadata?
bs: Provjeriti omote albuma i metapodatke?

en: Enable Metadata Retrieval
bs: Omogući preuzimanje metapodataka

en: No, Thanks
bs: Ne, hvala

en: VLC can check online for album art and metadata to enrich your playback experience, e.g. by providing track information when playing Audio CDs. To provide this functionality, VLC will send information about your contents to trusted services in an anonymized form.
bs: VLC može provjeriti omote albuma i metapodatke na internetu kako bi obogatio vaše iskustvo reprodukcije, npr. pružanjem informacija o pjesmi prilikom reprodukcije audio CD-ova. Da bi osigurao ovu funkcionalnost, VLC će slati informacije o vašem sadržaju pouzdanim servisima u anonimnom obliku.

en: Show/Hide Playlist
bs: Pokaži/Sakrij Listu Izvođenja

en: Repeat
bs: Ponovi

en: Change repeat mode. Modes: repeat one, repeat all and no repeat.
bs: Promjena načina ponavljanja. Načini: ponavljanje jedne, ponavljanje svih i bez ponavljanja.

en: Shuffle
bs: Razmjena

en: Full Volume
bs: Puni volumen

en: Open Audio Effects window
bs: Otvori prozor za audio efekte

en: Open Source
bs: Otvori Izvor

en: Media Resource Locator (MRL)
bs: Lokator medijskih resursa (MRL)

en: Open
bs: Otvori

en: Stream output:
bs: Izlaz strujanja:

en: Settings...
bs: Postavke...

en: Choose media input type
bs: Odaberite vrstu medijskog ulaza

en: Disc
bs: Disk

en: Network
bs: Mreža

en: Capture
bs: Snimite

en: Choose a file
bs: Odaberi datoteku

en: Select a file for playback
bs: Odaberite datoteku za reprodukciju

en: Treat as a pipe rather than as a file
bs: Tretiraj kao cijev, a ne kao datoteku

en: Play another media synchronously
bs: Sinhrono reprodukujte drugi medij

en: Choose...
bs: Odaberi...

en: Select another file to play in sync with the previously selected file
bs: Odaberite drugu datoteku za reprodukciju sinhronizirano s prethodno odabranom datotekom

en: Custom playback
bs: Prilagođena reprodukcija

en: Open VIDEO_TS / BDMV folder
bs: Otvori VIDEO_TS / BMDV mapu

en: Insert Disc
bs: Ubaci Disk

en: Disable DVD menus
bs: Onemogući DVD izbornike

en: Enable DVD menus
bs: Omogući DVD izbornike

en: IP Address
bs: IP adresa

en: To Open a usual network stream (HTTP, RTSP, RTMP, MMS, FTP, etc.), just enter the URL in the field above. If you want to open a RTP or UDP stream, press the button below.
bs: Za Otvaranje običnog mrežnog strujanja (HTTP, RSTP, RMTP, MMS, FTP, itd.), samo unesite URL u gornje polje. Ako želite otvoriti RTP ili UDP strujanje, pritisnite tipku ispod.

en: If you want to open a multicast stream, enter the respective IP address given by the stream provider. In unicast mode, VLC will use your machine's IP automatically.
    
    To open a stream using a different protocol, just press Cancel to close this sheet.
bs: Ako želite otvoriti multicast stream, unesite odgovarajuću IP adresu koju vam je dao provajder streama. U unicast modu, VLC će automatski koristiti IP adresu vašeg uređaja.
    
    Da biste otvorili stream koristeći drugi protokol, samo pritisnite Otkaži da biste zatvorili ovaj list.

en: Enter a stream URL here. To open RTP or UDP streams, use the respective button below.
bs: Ovdje unesite URL streama. Da biste otvorili RTP ili UDP streamove, koristite odgovarajuće dugme ispod.

en: Open RTP/UDP Stream
bs: Otvori RTP/UDP Strujanje

en: Protocol
bs: Protokol

en: Multicast
bs: Višestruko slanje

en: Input Devices
bs: Ulazni uređaji

en: Subscreen left
bs: Podekranska lijeva strana

en: Subscreen top
bs: Vrh podekrana

en: Subscreen Width
bs: Širina podekrana

en: Subscreen Height
bs: Visina podekrana

en: Capture Audio
bs: Snimanje zvuka

en: Add Subtitle File:
bs: Dodaj datoteku s titlovima:

en: Setup subtitle playback details
bs: Postavljanje detalja reprodukcije titlova

en: Select a subtitle file
bs: Odaberite datoteku titlova

en: Override parameters
bs: Nadjačavanje parametara

en: Subtitle encoding
bs: Kodiranje titlova

en: Font size
bs: Veličina fonta

en: Subtitle alignment
bs: Poravnanje titlova

en: Dismiss the subtitle setup dialog
bs: Zatvori dijalog za podešavanje titlova

en: Font Properties
bs: Svojstva Fonta

en: Subtitle File
bs: Datoteka titlova

en: Open File
bs: Otvori Datoteku

en: %i tracks
bs: %i pjesama

en: Streaming and Transcoding Options
bs: Opcije streaminga i transkodiranja

en: Display the stream locally
bs: Prikaži stream lokalno

en: Dump raw input
bs: Izbaci sirovi ulaz

en: Encapsulation Method
bs: Metoda enkapsulacije

en: Transcoding options
bs: Opcije transkodiranja

en: Bitrate (kb/s)
bs: Brzina prijenosa (kb/s)

en: Stream Announcing
bs: Najava streama

en: Save File
bs: Snimi Datoteku

en: Track Number
bs: Broj zapisa

en: Duration
bs: Trajanje

en: File Size
bs: Veličina Datoteke

en: Expand All
bs: Proširi sve

en: Collapse All
bs: Srušiti sve

en: Media Information
bs: Informacije za medije

en: Location
bs: Lokacija

en: Save Metadata
bs: Sačuvaj metapodatke

en: General
bs: Uopšteno

en: Codec Details
bs: Detalji Kodeka

en: Read at media
bs: Pročitajte u medijima

en: Input bitrate
bs: Ulazna brzina prijenosa

en: Demuxed
bs: Demultipleksirano

en: Stream bitrate
bs: Brzina prijenosa podataka

en: Decoded blocks
bs: Dekodirani blokovi

en: Displayed frames
bs: Prikazani okviri

en: Lost frames
bs: Izgubljeni okviri

en: Played buffers
bs: Reproducirani međuspremnici

en: Lost buffers
bs: Izgubljeni baferi

en: Error while saving meta
bs: Greška prilikom spremanja meta podataka

en: VLC was unable to save the meta data.
bs: VLC nije mogao sačuvati metapodatke.

en: Continue playback?
bs: Nastavi reprodukciju?

en: Continue
bs: Nastavi

en: Always continue media playback
bs: Uvijek nastavi reprodukciju medija

en: Restart playback
bs: Ponovo pokreni reprodukciju

en: Playback of "%@" will continue at %@
bs: Reprodukcija "%@" će se nastaviti na %@

en: LIBRARY
bs: BIBLIOTEKA

en: MY COMPUTER
bs: MOJ RAČUNAR

en: DEVICES
bs: UREĐAJI

en: LOCAL NETWORK
bs: LOKALNA MREŽA

en: Interface Settings
bs: Postavke Okruženja

en: Audio Settings
bs: Postavke Zvuka

en: Video Settings
bs: Video Postavke

en: Subtitle & On Screen Display Settings
bs: Postavke titlova i prikaza na ekranu

en: Input & Codec Settings
bs: Postavke ulaza i kodeka

en: General Audio
bs: Opšti Zvuk

en: Preferred Audio language
bs: Preferirani jezik Zvuka

en: Enable Last.fm submissions
bs: Omogući slanje na Last.fm

en: Visualization
bs: Vizualizacija

en: Keep audio level between sessions
bs: Održavajte nivo zvuka između sesija

en: Always reset audio start level to:
bs: Uvijek resetujte početni nivo zvuka na:

en: Change
bs: Izmijeni

en: Change Hotkey
bs: Promijeni prečicu

en: Select an action to change the associated hotkey:
bs: Odaberite akciju da bi izmijenili vezani brzu tipku:

en: Action
bs: Akcija

en: Shortcut
bs: Prečac

en: Record directory or filename
bs: Direktorij snimanja ili naziv datoteke

en: Directory or filename where the records will be stored
bs: Direktorij ili naziv datoteke gdje će albumi biti sačuvani

en: Repair AVI Files
bs: Popravak AVI datoteka

en: Default Caching Level
bs: Zadani nivo keširanja

en: Caching
bs: Keširanje

en: Use the complete preferences to configure custom caching values for each access module.
bs: Koristite potpune postavke za konfiguriranje prilagođenih vrijednosti keširanja za svaki pristupni modul.

en: Codecs / Muxers
bs: Kodeci / Mukseri

en: Post-Processing Quality
bs: Kvalitet naknadne obrade

en: Edit default application settings for network protocols
bs: Uredite zadane postavke aplikacije za mrežne protokole

en: Open network streams using the following protocols
bs: Otvoreni mrežni tokovi koristeći sljedeće protokole

en: Note that these are system-wide settings.
bs: Imajte na umu da su ovo postavke za cijeli sistem.

en: General settings
bs: Opće postavke

en: Interface style
bs: Stil interfejsa

en: Dark
bs: Tamno

en: Bright
bs: Svijetlo

en: Continue playback
bs: Nastavi reprodukciju

en: Control playback with the Apple Remote
bs: Upravljajte reprodukcijom pomoću Apple Remote-a

en: Control playback with media keys
bs: Upravljajte reprodukcijom pomoću medijskih tipki

en: Control system volume with the Apple Remote
bs: Kontrolirajte jačinu zvuka sistema pomoću Apple Remote-a

en: Display VLC status menu icon
bs: Prikaz ikone VLC statusnog menija

en: Playback behaviour
bs: Ponašanje pri reprodukciji

en: Enable notifications on playlist item change
bs: Omogući obavještenja o promjeni stavke na listi za reprodukciju

en: Control external music players
bs: Kontrolirajte eksterne muzičke plejere

en: Privacy / Network Interaction
bs: Privatnost / Mrežna interakcija

en: Automatically check for updates
bs: Automatski provjeri ažuriranja

en: HTTP web interface
bs: HTTP web interfejs

en: Enable HTTP web interface
bs: Omogući HTTP web interfejs

en: Default Encoding
bs: Zadano Kodiranje

en: Display Settings
bs: Postavke prikaza

en: Font color
bs: Boja fonta

en: Subtitle languages
bs: Jezici titlova

en: Preferred subtitle language
bs: Željeni jezik titlova

en: Enable OSD
bs: Omogući OSD

en: Force bold
bs: Prisilno podebljavanje

en: Outline color
bs: Boja obrisa

en: Outline thickness
bs: Debljina obrisa

en: Display
bs: Prikaz

en: Show video within the main window
bs: Prikaži video u glavnom prozoru

en: Pause the video playback when minimized
bs: Pauziraj reprodukciju videa kada je minimiziran

en: Fullscreen settings
bs: Postavke cijelog ekrana

en: Start in fullscreen
bs: Pokreni u punom ekranu

en: Black screens in Fullscreen mode
bs: Crni ekrani u režimu cijelog ekrana

en: Use the native fullscreen mode
bs: Koristi prirodni prikaz preko cijelog ekrana

en: Video snapshots
bs: Video snimke

en: Folder
bs: Mapa

en: Prefix
bs: Prefiks

en: Sequential numbering
bs: Redno numeriranje

en: Reset All
bs: Resetuj Sve

en: Preferences
bs: Podešavanja

en: Media files cannot be resumed because keeping recent media items is disabled.
bs: Nije moguće nastaviti s medijskim datotekama jer je onemogućeno čuvanje nedavnih medijskih stavki.

en: Last check on: %@
bs: Posljednja provjera: %@

en: No check was performed yet.
bs: Još nije izvršena nikakva provjera.

en: Lowest Latency
bs: Najniža latencija

en: Low Latency
bs: Niska latencija

en: Higher Latency
bs: Veća latencija

en: Highest Latency
bs: Najveća latencija

en: Reset Preferences
bs: Resetuj Podešavanja

en: This will reset VLC media player's preferences.
    
    Note that VLC will restart during the process, so your current playlist will be emptied and eventual playback, streaming or transcoding activities will stop immediately.
    
    The Media Library will not be affected.
    
    Are you sure you want to continue?
bs: Ovo će resetovati postavke VLC media playera.
    
    Imajte na umu da će se VLC ponovo pokrenuti tokom procesa, tako da će vaša trenutna lista za reprodukciju biti ispraznjena, a eventualne aktivnosti reprodukcije, streaminga ili transkodiranja će se odmah zaustaviti.
    
    Biblioteka medija neće biti pogođena.
    
    Jeste li sigurni da želite nastaviti?

en: This setting cannot be changed because the native fullscreen mode is enabled.
bs: Ova postavka se ne može promijeniti jer je omogućen izvorni način rada preko cijelog ekrana.

en: Choose the folder to save your video snapshots to.
bs: Odaberite mapu za snimanje video snimki.

en: Choose
bs: Odabrati

en: Choose the directory or filename where the records will be stored.
bs: Odaberite direktorij ili naziv datoteke u koju će se pohraniti zapisi.

en: Press new keys for
    "%@"
bs: Pritisnite nove tipke za
    "%@"

en: Invalid combination
bs: Nevažeća kombinacija

en: Regrettably, these keys cannot be assigned as hotkey shortcuts.
bs: Nažalost, ove tipke se ne mogu dodijeliti kao prečice s tipkom "hot".

en: This combination is already taken by "%@".
bs: Ovu kombinaciju već koristi "%@".

en: Toggle Play/Pause
bs: Uključi/isključi reprodukciju/pauzu

en: Toggle random order playback
bs: Uključi/isključi reprodukciju nasumičnim redoslijedom

en: Show Main Window
bs: Prikaži glavni prozor

en: Path/URL Action
bs: Radnja puta/URL-a

en: Nothing playing
bs: Ništa se ne reproducira

en: Select File In Finder
bs: Odaberite datoteku u Pronalazniku

en: Copy URL to clipboard
bs: Kopiraj URL u međuspremnik

en: Not Set
bs: Nije postavljeno

en: sec.
bs: sek.

en: Audio/Video
bs: Zvuk/Video

en: Audio track synchronization:
bs: Sinhronizacija traga zvuka:

en: A positive value means that the audio is ahead of the video
bs: Pozitivna vrijednost znači da je zvuk ispred videa

en: Subtitles/Video
bs: Podtitlovi/Video

en: Subtitle track synchronization:
bs: Sinhronizacija titlova:

en: A positive value means that the subtitles are ahead of the video
bs: Pozitivna vrijednost znači da su titlovi ispred videa

en: Subtitle speed:
bs: Brzina titlova:

en: Subtitle duration factor:
bs: Faktor trajanja titla:

en: Extend subtitle duration by this value.
    Set 0 to disable.
bs: Produžite trajanje titla za ovu vrijednost.
    Postavite 0 da biste onemogućili.

en: Multiply subtitle duration by this value.
    Set 0 to disable.
bs: Pomnožite trajanje titla s ovom vrijednošću.
    Postavite 0 da biste onemogućili.

en: Recalculate subtitle duration according
    to their content and this value.
    Set 0 to disable.
bs: Preračunaj trajanje titlova prema njihovom sadržaju i ovoj vrijednosti. Postavi 0 da onemogućiš.

en: Video Effects
bs: Video efekti

en: Basic
bs: Osnovno

en: Geometry
bs: Geometrija

en: Color
bs: Boja

en: Image Adjust
bs: Prilagođavanje Slike

en: Brightness Threshold
bs: Prag svjetline

en: Sharpen
bs: Izoštri

en: Banding removal
bs: Uklanjanje traka

en: Radius
bs: Opseg

en: Film Grain
bs: Zrnatost filma

en: Variance
bs: Varijanca

en: Synchronize top and bottom
bs: Sinhroniziraj gornji i donji dio

en: Synchronize left and right
bs: Sinhronizacija lijeve i desne strane

en: Transform
bs: Transformacija

en: Rotate by 90 degrees
bs: Rotiranje za 90 stepeni

en: Rotate by 180 degrees
bs: Rotiranje za 180 stepeni

en: Rotate by 270 degrees
bs: Rotiranje za 270 stepeni

en: Flip horizontally
bs: Preokreni horizontalno

en: Flip vertically
bs: Preokreni vertikalno

en: Magnification/Zoom
bs: Uvećanje/Zumiranje

en: Puzzle game
bs: Slagalice

en: Rows
bs: Redovi

en: Columns
bs: Kolone

en: Clone
bs: Klon

en: Number of clones
bs: Broj klonova

en: Wall
bs: Zid

en: Color threshold
bs: Prag boje

en: Similarity
bs: Sličnost

en: Intensity
bs: Intenzitet

en: Gradient
bs: Gradijent

en: Edge
bs: Rub

en: Cartoon
bs: Crtani

en: Color extraction
bs: Ekstrakcija boje

en: Invert colors
bs: Invertiranje boja

en: Posterize
bs: Posterizacija

en: Posterize level
bs: Nivo posterizacije

en: Motion blur
bs: Zamućenje pokreta

en: Factor
bs: Faktor

en: Motion Detect
bs: Otkrivanje Pokreta

en: Water effect
bs: Efekat vode

en: Psychedelic
bs: Psihodjeličan

en: Anaglyph
bs: Anaglif

en: Add text
bs: Dodaj tekst

en: Text
bs: Tekst

en: Add logo
bs: Dodaj logo

en: Transparency
bs: Providnost

en: Organize profiles...
bs: Organiziraj profile...

en: Video device
bs: Video uređaj

en: Number of the screen to use by default to display videos in 'fullscreen'. The screen number correspondance can be found in the video device selection menu.
bs: Broj ekrana koji će se koristiti prema zadanim postavkama za prikaz videa u 'punom ekranu'. Odgovarajući broj ekrana može se pronaći u meniju za odabir video uređaja.

en: Opaqueness
bs: Neprozirnost

en: Set the transparency of the video output. 1 is non-transparent (default) 0 is fully transparent.
bs: Postavite transparentnost video izlaza. 1 je neprozirno (zadano), 0 je potpuno prozirno.

en: Black screens in fullscreen
bs: Crni ekrani u cijelom ekranu

en: In fullscreen mode, keep screen where there is no video displayed black
bs: U režimu cijelog ekrana, ekran tamo gdje nema videa ostavite crnim

en: Show Fullscreen controller
bs: Pokaži upravljač Cijelog Ekrana

en: Shows a lucent controller when moving the mouse in fullscreen mode.
bs: Prikazuje lucent kontroler prilikom pomicanja miša u načinu rada preko cijelog ekrana.

en: Auto-playback of new items
bs: Automatska reprodukcija novih stavki

en: Start playback of new items immediately once they were added.
bs: Odmah pokrenite reprodukciju novih stavki nakon što su dodane.

en: Keep Recent Items
bs: Zadrži Skorašnje Stavke

en: By default, VLC keeps a list of the last 10 items. This feature can be disabled here.
bs: Zadano, VLC čuva listu posljednjih 10 stavki. Ova funkcija se ovdje može onemogućiti.

en: By default, VLC can be remotely controlled with the Apple Remote.
bs: Zadano, VLC-om se može daljinski upravljati pomoću Apple Remote-a.

en: By default, VLC will control its own volume with the Apple Remote. However, you can choose to control the global system volume instead.
bs: Zadano, VLC će kontrolisati vlastitu jačinu zvuka pomoću Apple Remote-a. Međutim, možete odabrati da kontrolišete globalnu jačinu zvuka sistema.

en: By default, VLC will show the statusbar icon menu. However, you can choose to disable it (restart required).
bs: Zadano, VLC će prikazati meni ikona statusne trake. Međutim, možete ga onemogućiti (potrebno je ponovno pokretanje).

en: Control playlist items with the Apple Remote
bs: Upravljajte stavkama liste za reprodukciju pomoću Apple Remote-a

en: By default, VLC will allow you to switch to the next or previous item with the Apple Remote. You can disable this behavior with this option.
bs: Zadano, VLC će vam omogućiti prelazak na sljedeću ili prethodnu stavku pomoću Apple Remote-a. Ovo ponašanje možete onemogućiti ovom opcijom.

en: By default, VLC can be controlled using the media keys on modern Apple keyboards.
bs: Zadano, VLC se može kontrolisati pomoću medijskih tipkua na modernim Apple tastaturama.

en: Run VLC with dark interface style
bs: Pokrenite VLC sa tamnim stilom interfejsa

en: If this option is enabled, VLC will use the dark interface style. Otherwise, the grey interface style is used.
bs: Ako je ova opcija omogućena, VLC će koristiti tamni stil interfejsa. U suprotnom, koristi se sivi stil interfejsa.

en: By default, VLC uses the fullscreen mode known from previous Mac OS X releases. It can also use the native fullscreen mode on Mac OS X 10.7 and later.
bs: Zadano, VLC koristi režim cijelog ekrana poznat iz prethodnih izdanja Mac OS X-a. Takođe može koristiti nativni režim cijelog ekrana na Mac OS X-u 10.7 i novijim verzijama.

en: Resize interface to the native video size
bs: Promijenite veličinu interfejsa na izvornu veličinu videa

en: You have two choices:
     - The interface will resize to the native video size
     - The video will fit to the interface size
     By default, interface resize to the native video size.
bs: Imate dva izbora:
    - Interfejs će se promijeniti u veličinu izvornog videa
    - Video će se prilagoditi veličini interfejsa
    Zadano, interfejs se mijenja u veličinu izvornog videa.

en: With this option enabled, the playback will be automatically paused when minimizing the window.
bs: Kada je ova opcija omogućena, reprodukcija će se automatski pauzirati prilikom minimiziranja prozora.

en: Allow automatic icon changes
bs: Dozvoli automatske promjene ikona

en: This option allows the interface to change its icon on various occasions.
bs: Ova opcija omogućava interfejsu da mijenja svoju ikonu u raznim prilikama.

en: Dim keyboard backlight during fullscreen playback
bs: Prigušeno pozadinsko svjetlo tastature tokom reprodukcije preko cijelog ekrana

en: Turn off the MacBook keyboard backlight while a video is playing in fullscreen. Automatic brightness adjustment should be disabled in System Preferences.
bs: Isključite pozadinsko osvjetljenje tastature MacBooka dok se video reprodukuje preko cijelog ekrana. Automatsko podešavanje svjetline treba biti onemogućeno u Sistemskim postavkama.

en: Shows the previous and next buttons in the main window.
bs: Prikazuje prethodnu i sljedeću dugmad u glavnom prozoru.

en: Shows the shuffle and repeat buttons in the main window.
bs: Prikazuje dugmad za nasumično reproduciranje i ponavljanje u glavnom prozoru.

en: Shows the audio effects button in the main window.
bs: Prikazuje dugme za audio efekte u glavnom prozoru.

en: VLC will pause and resume supported music players on playback.
bs: VLC će pauzirati i nastaviti reprodukciju podržanih muzičkih plejera.

en: Use large text for list views
bs: Koristite veliki tekst za prikaze liste

en: Do nothing
bs: Ne radi ništa

en: Pause iTunes / Spotify
bs: Pauziraj iTunes / Spotify

en: Pause and resume iTunes / Spotify
bs: Pauziranje i nastavak reprodukcije iTunes / Spotify

en: Continue playback where you left off
bs: Nastavite reprodukciju tamo gdje ste stali

en: VLC will store playback positions of the last 30 items you played. If you re-open one of those, playback will continue.
bs: VLC će pohraniti pozicije reprodukcije posljednjih 30 stavki koje ste reproducirali. Ako ponovo otvorite jednu od njih, reprodukcija će se nastaviti.

en: Ask
bs: Pitaj

en: Always
bs: Uvijek

en: Never
bs: Nikada

en: Maximum Volume displayed
bs: Prikazana maksimalna jačina zvuka

en: Mac OS X interface
bs: Mac OS X okruženje

en: Appearance
bs: Izgled

en: Behavior
bs: Ponašanje

en: Apple Remote and media keys
bs: Apple Remote i medijske tipke

en: Video output
bs: Video izlaz

en: Show Basic
bs: Pokaži Osnovno

en: Select a directory
bs: Odaberite direktorij

en: Select a file
bs: Odaberi datoteku

en: Select
bs: Odaberi

en: Minimal Mac OS X interface
bs: Minimalni Mac OS X interfejs

en: Filebrowser starting point
bs: Početna tačka preglednika datoteka

en: This option allows you to specify the directory the ncurses filebrowser will show you initially.
bs: Ova opcija vam omogućava da odredite direktorij koji će vam ncurses preglednik datoteka inicijalno prikazati.

en: Ncurses interface
bs: Ncurses interfejs

en: [Display]
bs: [Prikaz]

en:  h,H                    Show/Hide help box
bs:  h,H                    Prikaži/Sakrij okvir za pomoć

en:  i                      Show/Hide info box
bs:  i                      Prikaži/Sakrij info okvir

en:  M                      Show/Hide metadata box
bs:  M                      Prikaži/Sakrij okvir za metapodatke

en:  L                      Show/Hide messages box
bs:  L                      Okvir za prikaz/sakrij poruke

en:  P                      Show/Hide playlist box
bs:  P                      Prikaži/Sakrij okvir za plejlistu

en:  B                      Show/Hide filebrowser
bs:  B                      Prikaži/Sakrij preglednik datoteka

en:  x                      Show/Hide objects box
bs:  x                      Okvir za prikaz/sakrij objekte

en:  S                      Show/Hide statistics box
bs:  S                      Prikaži/Sakrij okvir za statistiku

en:  Esc                    Close Add/Search entry
bs:  Esc                    Zatvori Dodaj/Pretraži unos

en:  Ctrl-l                 Refresh the screen
bs:  Ctrl-l                 Osvježi ekran

en: [Global]
bs: [Globalno]

en:  q, Q, Esc              Quit
bs:  q, Q, Esc              Zatvori

en:  s                      Stop
bs:  s                      Zaustavi

en:  <space>                Pause/Play
bs:  <space>                Pauziraj/Pokreni

en:  f                      Toggle Fullscreen
bs:  f                      Uključi/isključi cijeli ekran

en:  c                      Cycle through audio tracks
bs:  c                      Prelistajte audio zapise

en:  v                      Cycle through subtitles tracks
bs:  v                      Prebacivanje između titlova

en:  b                      Cycle through video tracks
bs:  b                      Prelistajte video zapise

en:  n, p                   Next/Previous playlist item
bs:  n, p                   Sljedeća/prethodna stavka na listi za reprodukciju

en:  [, ]                   Next/Previous title
bs:  [, ] Sljedeći/Prethodni naslov

en:  <, >                   Next/Previous chapter
bs:  <, >                   Sljedeće/Prethodno poglavlje

note: xgettext: You can use ← and → characters
en:  <left>,<right>         Seek -/+ 1%%
bs:  <left>,<right> Traži -/+ 1%%

en:  a, z                   Volume Up/Down
bs:  a, z                   VPojačavanje/Smanjivanje jačine zvuka

en:  m                      Mute
bs:  m                      Isključi zvuk

note: xgettext: You can use ↑ and ↓ characters
en:  <up>,<down>            Navigate through the box line by line
bs:  <up>,<down> Krećite se kroz okvir red po red

note: xgettext: You can use ⇞ and ⇟ characters
en:  <pageup>,<pagedown>    Navigate through the box page by page
bs:  <pageup>,<pagedown> Krećite se kroz okvir stranicu po stranicu

note: xgettext: You can use ↖ and ↘ characters
en:  <start>,<end>          Navigate to start/end of box
bs:  <start>,<end> Idi na početak/kraj okvira

en: [Playlist]
bs: [Plejlista]

en:  r                      Toggle Random playing
bs:  r                      Uključi/isključi nasumično reproduciranje

en:  l                      Toggle Loop Playlist
bs:  l                      Uključi/isključi cikličnu listu za reprodukciju

en:  R                      Toggle Repeat item
bs:  R                      Uključi/isključi ponavljanje stavke

en:  o                      Order Playlist by title
bs:  o                      Poredaj plejlistu po naslovu

en:  O                      Reverse order Playlist by title
bs:  O                      Obrnite redoslijed liste za reprodukciju po naslovu

en:  g                      Go to the current playing item
bs:  g                      Idi na trenutno reprodukovanu stavku

en:  /                      Look for an item
bs:  /                      Potražite predmet

en:  ;                      Look for the next item
bs:  ;                      Potražite sljedeću stavku

en:  A                      Add an entry
bs:  A                      Dodaj unos

note: xgettext: You can use ⌫ character to translate <backspace>
en:  D, <backspace>, <del>  Delete an entry
bs:  D,<backspace> ,<del> Brisanje unosa

en:  e                      Eject (if stopped)
bs:  e                      Izbaci (ako se zaustavi)

en: [Filebrowser]
bs: [Preglednik datoteka]

en:  <enter>                Add the selected file to the playlist
bs:  <enter>Dodaj odabranu datoteku na listu za reprodukciju

en:  <space>                Add the selected directory to the playlist
bs:  <space>Dodaj odabrani direktorij na listu za reprodukciju

en:  .                      Show/Hide hidden files
bs:  .                      Prikaži/Sakrij skrivene datoteke

en: [Player]
bs: [Igrač]

note: xgettext: You can use ↑ and ↓ characters
en:  <up>,<down>            Seek +/-5%%
bs:  <up>,<down> Potraži +/-5%%

en: [Repeat]
bs: [Ponovi]

en: [Random]
bs: [Nasumično]

en: [Loop]
bs: [Petlja]

en:  Source   : %s
bs:  Izvor   : %s

en:  Position : %s/%s
bs:  Pozicija : %s/%s

en:  Volume   : Mute
bs:  Glasnoća   : Smanjeno

en:  Volume   : %3ld%%
bs:  Jačina zvuka   : %3ld%%

en:  Volume   : ----
bs:  Glasnoća   : ----

en:  Title    : %<PRId64>/%d
bs:  Naslov: %<PRId64> /%d

en:  Chapter  : %<PRId64>/%d
bs:  Poglavlje: %<PRId64> /%d

en:  Source: <no current item>
bs:  Izvor:<no current item>

en:  [ h for help ]
bs:  [ h za pomoć ]

en: Open: %s
bs: Otvoreno: %s

en: Find: %s
bs: Pronađi: %s

en: Click to toggle between loop all, loop one and no loop
bs: Kliknite da bi izabrali između petlje svega, petlje jednog ili bez petlje

en: Previous Chapter/Title
bs: Prethodno poglavlje/naslov

en: Next Chapter/Title
bs: Sljedeće poglavlje/naslov

en: Teletext Activation
bs: Aktivacija teleteksta

en: Toggle Transparency
bs: Uključi/isključi transparentnost

en: Play
    If the playlist is empty, open a medium
bs: Reproduciraj
    Ako je lista za reprodukciju prazna, otvori medij

en: Previous / Backward
bs: Prethodno / Nazad

en: Next / Forward
bs: Sljedeće / Naprijed

en: De-Fullscreen
bs: De-ceo ekran

en: Extended panel
bs: Proširena ploča

en: Frame By Frame
bs: Okvir Po Okvir

en: Trickplay Reverse
bs: Trickplay obrnuto

en: Step backward
bs: Korak unazad

en: Step forward
bs: Korak naprijed

en: Loop / Repeat
bs: Petlja / Ponavljanje

en: Open subtitles
bs: Otvori podtitlove

en: Dock fullscreen controller
bs: Priključite kontroler za cijeli ekran

en: Stop playback
bs: Zaustavi repodukciju

en: Open a medium
bs: Otvorite medij

en: Previous media in the playlist, skip backward when held
bs: Prethodni medij na listi za reprodukciju, preskakanje unazad kada se drži

en: Next media in the playlist, skip forward when held
bs: Sljedeći medij na listi za reprodukciju, preskoči naprijed kada se drži

en: Toggle the video in fullscreen
bs: Uključi/isključi video u režimu cijelog ekrana

en: Toggle the video out fullscreen
bs: Prikaži/smanji video preko cijelog ekrana

en: Show extended settings
bs: Pokaži proširene postavke

en: Toggle playlist
bs: Uključi/isključi listu za reprodukciju

en: Take a snapshot
bs: Napravi snimku

en: Loop from point A to point B continuously.
bs: Neprekidno se kružite od tačke A do tačke B.

en: Frame by frame
bs: Okvir po okvir

en: Reverse
bs: Obrnuto

en: Change the loop and repeat modes
bs: Promijenite načine petlje i ponavljanja

en: Previous media in the playlist
bs: Prethodni medijski sadržaj na listi za reprodukciju

en: Next media in the playlist
bs: Sljedeći medij na listi za reprodukciju

en: Open subtitle file
bs: Otvori datoteku titlova

en: Dock/undock fullscreen controller to/from bottom of screen
bs: Prikači/odkači kontroler za cijeli ekran na/od dna ekrana

[ctx: Tooltip|Unmute]
en: Unmute
bs: Pojačaj

[ctx: Tooltip|Mute]
en: Mute
bs: Stišaj

en: Pause the playback
bs: Pauziraj reprodukciju

en: Loop from point A to point B continuously
    Click to set point A
bs: Neprekidno petljanje od tačke A do tačke B
    Kliknite da postavite tačku A

en: Click to set point B
bs: Kliknite da postavite tačku B

en: Stop the A to B loop
bs: Zaustavite petlju od A do B

en: Aspect Ratio
bs: Omjer širine i visine

en: No EPG Data Available
bs: Nema dostupnih EPG podataka

en: Image Files
bs: Datoteke slika

en: Logo filenames
bs: Nazivi datoteka logotipa

en: Image mask
bs: Maska slike

en: No v4l2 instance found.
    Please check that the device has been opened with VLC and is playing.
    
    Controls will automatically appear here.
bs: Nije pronađena instanca v4l2.
    Molimo provjerite da li je uređaj otvoren pomoću VLC-a i da li se reproducira.
    
    Kontrole će se ovdje automatski pojaviti.

en: 1 KHz
bs: 1 kHz

en: 3 KHz
bs: 3 kHz

en: 6 KHz
bs: 6 kHz

en: 12 KHz
bs: 12 kHz

en: 14 KHz
bs: 14 kHz

en: 16 KHz
bs: 16 kHz

en: 2 KHz
bs: 2 kHz

en: 4 KHz
bs: 4 kHz

en: 8 KHz
bs: 8 kHz

en: Knee
    radius
bs: Radijus koljena

en: Makeup
    gain
bs: Šminka
    dobitak

en: Adjust pitch
bs: Podesite visinu tona

en: (Hastened)
bs: (Ubrzano)

en: (Delayed)
bs: (Odloženo)

en: Force update of this dialog's values
bs: Prisilno ažuriranje vrijednosti ovog dijaloga

en: &Fingerprint
bs: Otisak prsta

en: Find meta data using audio fingerprinting
bs: Pronađite metapodatke pomoću audio otiska prsta

en: Comments
bs: Komentari

en: Extra metadata and other information are shown in this panel.
bs: Dodatni metapodaci i druge informacije prikazani su u ovom panelu.

en: Information about what your media or stream is made of.
    Muxer, Audio and Video Codecs, Subtitles are shown.
bs: Informacije o tome od čega je napravljen vaš medij ili stream.
    Prikazuju se Muxer, audio i video kodeci, titlovi.

en: Current media / stream statistics
bs: Trenutna statistika medija/streamova

en: Input/Read
bs: Unos/Čitanje

en: Media data size
bs: Veličina medijskih podataka

en: Demuxed data size
bs: Veličina demultipleksiranih podataka

en: Content bitrate
bs: Brzina prijenosa sadržaja

en: Discarded (corrupted)
bs: Odbačeno (oštećeno)

en: Dropped (discontinued)
bs: Prekinuto (ukinuto)

en: Decoded
bs: Dekodirano

en: blocks
bs: blokovi

en: Displayed
bs: Prikazano

en: frames
bs: okviri

en: Lost
bs: Izgubljeno

en: Played
bs: Producirano

en: buffers
bs: baferi

en: Last 60 seconds
bs: Posljednjih 60 sekundi

en: Overall
bs: Ukupno

en: Current playback speed: %1
    Click to adjust
bs: Trenutna brzina reprodukcije: %1
    Kliknite za podešavanje

en: Revert to normal play speed
bs: Vrati se na normalnu brzinu reprodukcije

en: Download cover art
bs: Preuzmite naslovnicu

en: Add cover art from file
bs: Dodajte naslovnicu iz datoteke

en: Choose Cover Art
bs: Odaberite naslovnicu

en: Image Files (*.gif *.jpg *.jpeg *.png)
bs: Slikovne datoteke (*.gif *.jpg *.jpeg *.png)

en: Elapsed time
bs: Proteklo vrijeme

en: Total/Remaining time
bs: Ukupno/Preostalo vrijeme

en: Click to toggle between total and remaining time
bs: Kliknite za podešavanje između ukupnog i preostalog vremena

en: Click to toggle between elapsed and remaining time
bs: Kliknite za prebacivanje između proteklog i preostalog vremena

en: Double click to jump to a chosen time position
bs: Kliknite dva puta za preskakanje na odabranu vremensku poziciju

en: Select a device or a VIDEO_TS directory
bs: Odaberite uređaj ili direktorij VIDEO_TS

en: Select a device or a VIDEO_TS folder
bs: Odaberite uređaj ili mapu VIDEO_TS

en: Select one or multiple files
bs: Odaberite jednu ili više datoteka

en: File names:
bs: Imena datoteka:

en: Eject the disc
bs: Izbacite disk

en: Entry
bs: Unos

en: Channels:
bs: Kanali:

en: Selected ports:
bs: Odabrani portovi:

en: Use VLC pace
bs: Koristi VLC tempo

en: TV - digital
bs: TV - digitalni

en: Tuner card
bs: Tuner kartica

en: Delivery system
bs: Sistem isporuke

en: Transponder/multiplex frequency
bs: Frekvencija transpondera/multipleksa

en: Transponder symbol rate
bs: Brzina simbola transpondera

en: Bandwidth
bs: Propusnost

en: TV - analog
bs: TV - analogni

en: Device name
bs: Naziv uređaja

en: Your display will be opened and played in order to stream or save it.
bs: Vaš prikaz će biti otvoren i reproduciran kako biste ga mogli strimovati ili sačuvati.

en: Advanced Options
bs: Napredne Opcije

en: Double click to get media information
bs: Kliknite dva puta za dobivanje informacije o mediju

en: Change playlistview
bs: Izmijeni pregled liste izvođenja

en: Search the playlist
bs: Pretraži listu izvođenja

en: My Computer
bs: Moj računar

en: Devices
bs: Uređaji

en: Local Network
bs: Lokalna Mreža

en: Remove this podcast subscription
bs: Ukloni ovu pretplatu na podcast

en: Do you really want to unsubscribe from %1?
bs: Da li zaista želite da se odjavite sa %1?

en: Cover
bs: Okvir

en: Create Directory
bs: Kreiraj Direktorij

en: Create Folder
bs: Kreiraj Mapu

en: Enter name for new directory:
bs: Unesi naziv za novi direktorij:

en: Enter name for new folder:
bs: Unesi naziv za novu mapu:

en: Rename Directory
bs: Preimenuj direktorij

en: Rename Folder
bs: Preimenuj mapu

en: Enter a new name for the directory:
bs: Unesite novo ime za direktorij:

en: Enter a new name for the folder:
bs: Unesite novo ime za mapu:

en: Sort by
bs: Sortiraj po

en: Ascending
bs: Uzlazno

en: Descending
bs: Silazno

en: Display size
bs: Veličina prikaza

en: Increase
bs: Povećaj

en: Decrease
bs: Smanji

en: Playlist View Mode
bs: Način prikaza liste za reprodukciju

en: Playlist is currently empty.
    Drop a file here or select a media source from the left.
bs: Popis za reprodukciju je trenutno prazan.
    Ovdje prebacite datoteku ili odaberite izvor medija s lijeve strane.

en: Icons
bs: Ikone

en: Detailed List
bs: Detaljna lista

en: List
bs: Spisak

en: Select File
bs: Odaberi Datoteku

en: Select or double click an action to change the associated hotkey. Use delete key to remove hotkeys.
bs: Odaberite ili dvaput kliknite na radnju da biste promijenili povezanu prečicu. Koristite tipku za brisanje da biste uklonili prečice.

en: in
bs: u

en: Any field
bs: Bilo koje polje

en: Actions
bs: Akcije

en: Hotkey
bs: Brzi tipku

en: Application level hotkey
bs: Prečica na nivou aplikacije

en: Global
bs: Globalno

en: Desktop level hotkey
bs: Prečica na nivou radne površine

en: Double click to change.
    Delete key to remove.
bs: Dvaput kliknite za promjenu.
    Izbriši ključ za uklanjanje.

en: Hotkey change
bs: Promjena prečice

en: Press the new key or combination for
bs: Pritisnite novu tipku ili kombinaciju za

en: Assign
bs: Dodijeli

en: Warning: this key or combination is already assigned to
bs: Upozorenje: ova tipka ili kombinacija je već dodijeljena

en: Warning: <b>%1</b> is already an application menu shortcut
bs: Upozorenje: <b>%1</b> je već prečica menija aplikacije

en: Key or combination:
bs: Ključ ili kombinacija:

en: Key:
bs: Ključ:

en: Input & Codecs Settings
bs: Postavke ulaza i kodeka

en: Configure Hotkeys
bs: Konfiguriši Brze Tastere

en: Device:
bs: Uređaj:

en: If this property is blank, different values
    for DVD, VCD, and CDDA are set.
    You can define a unique one or configure them 
    individually in the advanced preferences.
bs: Ako je ovo svojstvo prazno, postavljaju se različite vrijednosti za DVD, VCD i CDDA. Možete definirati jedinstvenu vrijednost ili ih konfigurirati pojedinačno u naprednim postavkama.

en: Lowest latency
bs: Najniža latencija

en: High latency
bs: Visoka latencija

en: Higher latency
bs: Veća latencija

en: This is VLC's skinnable interface. You can download other skins at
bs: Ovo je VLC-ov interfejs sa mogućnošću prilagođavanja skinova. Druge skinove možete preuzeti na

en: VLC skins website
bs: VLC web stranica za skinove

en: System's default
bs: Zadane vrijednosti sistema

en: File associations
bs: Asocijacije datoteka

en: Audio Files
bs: Datoteke Zvuka

en: Video Files
bs: Datoteke Videa

en: Playlist Files
bs: Datoteke Listi Izvođenja

en: &Apply
bs: &Primijeni

en: &Cancel
bs: &Odustani

en: Profile
bs: Profil

en: Edit selected profile
bs: Uredi odabrani profil

en: Delete selected profile
bs: Izbriši odabrani profil

en: Create a new profile
bs: Kreiraj novi profil

en: Create
bs: Kreiraj

en: This muxer is not provided directly by VLC: It could be missing.
bs: Ovaj multiplekser nije direktno dostupan od strane VLC-a: Moguće je da nedostaje.

en: This muxer is missing. Using this profile will fail
bs: Ovaj multiplekser nedostaje. Korištenje ovog profila neće uspjeti

en:  Profile Name Missing
bs:  Nedostaje naziv profila

en: You must set a name for the profile.
bs: Morate postaviti naziv za profil.

en: File/Directory
bs: Datoteka/Direktorij

en: File/Folder
bs: Datoteka/Mapa

en: Source
bs: Izvor

en: Source:
bs: Izvor:

en: Type:
bs: Tip:

en: This module writes the transcoded stream to a file.
bs: Ovaj modul zapisuje transkodirani stream u datoteku.

en: Filename
bs: Naziv datoteke

en: Save file...
bs: Snimi datoteku...

en: Containers (*.ps *.ts *.mpg *.ogg *.asf *.mp4 *.mov *.wav *.raw *.flv *.webm)
bs: Kontejneri (*.ps *.ts *.mpg *.ogg *.asf *.mp4 *.mov *.wav *.raw *.flv *.webm)

en: This module outputs the transcoded stream to a network via HTTP.
bs: Ovaj modul šalje transkodirani stream na mrežu putem HTTP-a.

en: Path
bs: Putanja

en: This module outputs the transcoded stream to a network via the mms protocol.
bs: Ovaj modul šalje transkodirani stream na mrežu putem MMS protokola.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via RTSP.
bs: Ovaj modul šalje transkodirani stream na mrežu putem RTSP-a.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via UDP.
bs: Ovaj modul šalje transkodirani stream na mrežu putem UDP-a.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via RTP.
bs: Ovaj modul šalje transkodirani stream na mrežu putem RTP-a.

en: Base port
bs: Bazni port

en: This module outputs the transcoded stream to an Icecast server.
bs: Ovaj modul šalje transkodirani stream na Icecast server.

en: Login:pass
bs: Prijava:lozinka

en: Edit Bookmarks
bs: Uredi oznake

en: Create a new bookmark
bs: Kreiraj novu oznaku

en: Delete the selected item
bs: Izbriši odabranu stavku

en: Delete all the bookmarks
bs: Izbriši sve oznake

en: Extract
bs: Otpakuj

en: &Close
bs: &Zatvori

en: Bytes
bs: Bajtovi

en: Convert
bs: Konvertuj

en: Multiple files selected.
bs: Odabrano je više datoteka.

en: Destination
bs: Odredište

en: Destination file:
bs: Odredišna datoteka:

en: Browse
bs: Pogledaj

en: Multiple Files Selected.
bs: Odabrano je više datoteka.

en: Files will be placed in the same directory with the same name.
bs: Datoteke će biti smještene u isti direktorij s istim imenom.

en: Append '-converted' to filename
bs: Dodaj '-konvertiran' nazivu datoteke

en: Settings
bs: Postavke

en: Display the output
bs: Prikaži izlaz

en: This display the resulting media, but can slow things down.
bs: Ovo prikazuje rezultirajuće medije, ali može usporiti stvari.

en: &Start
bs: &Pokreni

en: Containers
bs: Kontejneri

en: Program Guide
bs: Programski Vodič

en: Update
bs: Ažuriraj

en:  (%1+ rated)
bs:  (Ocjena: %1+)

en: Errors
bs: Greške

en: Cl&ear
bs: Rasč&isti

en: Hide future errors
bs: Sakrij buduće greške

en: Adjustments and Effects
bs: Prilagodbe i Efekti

en: Stereo Widener
bs: Stereo proširivač

en: Synchronization
bs: Sinhronizacija

en: v4l2 controls
bs: v4l2 kontrole

en: &Save
bs: &Snimi

en: Store the Password
bs: Sačuvaj lozinku

en: Privacy and Network Access Policy
bs: Politika privatnosti i mrežnog pristupa

en: <p>In order to protect your privacy, <i>VLC media player</i> does <b>not</b> collect personal data or transmit them, not even in anonymized form, to anyone.</p>
    <p>Nevertheless, <i>VLC</i> is able to automatically retrieve information about the media in your playlist from third party Internet-based services. This includes cover art, track names, artist names and other meta-data.</p>
    <p>Consequently, this may entail identifying some of your media files to third party entities. Therefore the <i>VLC</i> developers require your express consent for the media player to access the Internet automatically.</p>
bs: <p>Kako bi zaštitio vašu privatnost, <i>VLC media player</i> <b>ne</b> prikuplja lične podatke niti ih prenosi, čak ni u anonimnom obliku, bilo kome.</p><p> Ipak, <i>VLC</i> može automatski preuzeti informacije o medijima na vašoj listi za reprodukciju od trećih strana, internet servisa. To uključuje naslovnice albuma, nazive pjesama, imena izvođača i druge metapodatke.</p><p> Posljedično, ovo može značiti identifikaciju nekih vaših medijskih datoteka trećim stranama. Stoga, <i>VLC</i> programeri zahtijevaju vašu izričitu saglasnost da bi medijski plejer automatski pristupao internetu.</p>

en: Network Access Policy
bs: Politika Mrežnog Pristupa

en: Regularly check for VLC updates
bs: Redovno provjeravaj za VLC nadogradnje

en: Go to Time
bs: Idi na Vrijeme

en: &Go
bs: &Idi

en: Go to time
bs: Idi na vrijeme

en: About
bs: O nama

en: <p>VLC media player is a free and open source media player, encoder, and streamer made by the volunteers of the <a href="http://www.videolan.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">VideoLAN</span></a> community.</p><p>VLC uses its internal codecs, works on essentially every popular platform, and can read almost all files, CDs, DVDs, network streams, capture cards and other media formats!</p><p><a href="http://www.videolan.org/contribute/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Help and join us!</span></a>
bs: <p>VLC media player je besplatni media player, enkoder i streamer otvorenog koda koji su napravili volonteri <a href="http://www.videolan.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">VideoLAN</span></a> zajednice.</p><p> VLC koristi svoje interne kodeke, radi na gotovo svakoj popularnoj platformi i može čitati gotovo sve datoteke, CD-ove, DVD-ove, mrežne streamove, kartice za snimanje i druge medijske formate!</p><p> <a href="http://www.videolan.org/contribute/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Pomozite i pridružite nam se!</span></a>

en: &Recheck version
bs: &Provjeri verziju

en: &Yes
bs: &Da

en: &No
bs: %Ne

en: VLC media player updates
bs: Nadogradnje za VLC medijski izvođač

en: A new version of VLC (%1.%2.%3%4) is available.
bs: Nova verzija VLC-a (%1.%2.%3%4) je dostupna.

en: You have the latest version of VLC media player.
bs: Posjedujete posljednju verziju VLC medijskog izvođača.

en: An error occurred while checking for updates...
bs: Dogodila se greška tokom provjeravanja za nadogradnje...

en: Current Media Information
bs: Trenutne informacije o medijima

en: &General
bs: &Općenito

en: &Metadata
bs: &Metapodaci

en: S&tatistics
bs: S&tatistika

en: &Save Metadata
bs: &Sačuvaj metapodatke

en: Location:
bs: Lokacija:

en: Saves all the displayed logs to a file
bs: Sprema sve prikazane zapise u datoteku

en: Save log file as...
bs: Sačuvaj datoteku dnevnika kao...

en: Texts/Logs (*.log *.txt);; All (*.*)
bs: Tekstovi/Zapisnici (*.log *.txt);; Sve (*.*)

en: Application
bs: Aplikacija

en: Cannot write to file %1:
    %2.
bs: Ne mogu pisati u datoteku %1:
    %2.

en: Update the tree
bs: Ažurirajte stablo

en: Clear the messages
bs: Obriši poruke

en: Open Media
bs: Otvori Medije

en: &File
bs: &Datoteka

en: &Disc
bs: &Disk

en: &Network
bs: &Mreža

en: Capture &Device
bs: Uređaj za &Hvatanje

en: &Select
bs: &Odaberi

en: &Enqueue
bs: &Dodaj u red

en: &Play
bs: &Produciraj

en: &Stream
bs: &Strujaj

en: C&onvert
bs: K&konvertuj

en: C&onvert / Save
bs: &Konvertuj / Sačuvaj

en: Open URL
bs: Otvori URL

en: Enter URL here...
bs: Unesite URL ovdje...

en: Please enter the URL or path to the media you want to play.
bs: Molimo unesite URL ili putanju do medijskog fajla koji želite reproducirati.

en: If your clipboard contains a valid URL
    or the path to a file on your computer,
    it will be automatically selected.
bs: Ako vaš međuspremnik sadrži važeći URL ili putanju do datoteke na vašem računaru,
    ona će biti automatski odabrana.

en: Plugins and extensions
bs: Dodaci i proširenja

en: Active Extensions
bs: Aktivne Ekstenzije

en: Capability
bs: Sposobnost

en: Score
bs: Rezultat

en: &Search:
bs: &Pretraga:

en: More information...
bs: Više informacija...

en: Reload extensions
bs: Ponovno učitavanje ekstenzija

en: Skins customize player's appearance. You can activate them through preferences.
bs: Skinovi prilagođavaju izgled igrača. Možete ih aktivirati putem postavki.

en: Playlist parsers add new capabilities to read internet streams or extract meta data.
bs: Parseri lista za reprodukciju dodaju nove mogućnosti za čitanje internet strimova ili izdvajanje metapodataka.

en: Service discoveries adds new sources to your playlist such as web radios, video websites, ...
bs: Otkrića usluga dodaju nove izvore na vašu listu za reprodukciju, kao što su web radio, video web stranice, ...

en: Retrieves extra info and art for playlist items
bs: Dohvaća dodatne informacije i umjetničke elemente za stavke popisa pjesama

en: Extensions brings various enhancements. Check descriptions for more details
bs: Proširenja donose razna poboljšanja. Za više detalja pogledajte opise

en: Only installed
bs: Samo instalirano

en: Retrieving addons...
bs: Preuzimanje dodataka...

en: No addons found
bs: Nisu pronađeni dodaci

en: This addon has been installed manually. VLC can't manage it by itself.
bs: Ovaj dodatak je instaliran ručno. VLC ga ne može sam upravljati.

en: Version %1
bs: Verzija %1

en: %1 downloads
bs: %1 dvlastita preuzimanja

en: &Uninstall
bs: &Deinstaliraj

en: &Install
bs: &Instaliraj

en: Version
bs: Verzija

en: Website
bs: Web stranica

en: Files
bs: Datoteke

en: Deletes the selected item
bs: Briše odabranu stavku

en: Show settings
bs: Prikaži postavke

en: Simple
bs: Jednostavno

en: Switch to simple preferences view
bs: Prebaci na jednostavni prikaz postavki

en: Switch to full preferences view
bs: Prebaci na prikaz potpunih postavki

en: Save and close the dialog
bs: Sačuvaj i zatvori dijalog

en: &Reset Preferences
bs: &Resetuj Podešavanja

en: Only show current
bs: Prikaži samo trenutno

en: Only show modules related to current playback
bs: Prikaži samo module povezane s trenutnom reprodukcijom

en: Advanced Preferences
bs: Napredne postavke

en: Simple Preferences
bs: Jednostavne postavke

en: Cannot save Configuration
bs: Nije moguće sačuvati konfiguraciju

en: Preferences file could not be saved
bs: Datoteka s postavkama nije mogla biti sačuvana

en: Are you sure you want to reset your VLC media player preferences?
bs: Jeste li sigurni da želite resetirati postavke VLC media playera?

en: Stream Output
bs: Izlaz toka

en: This wizard will allow you to stream or convert your media for use locally, on your private network, or on the Internet.
    You should start by checking that source matches what you want your input to be and then press the "Next" button to continue.
bs: Ovaj čarobnjak će vam omogućiti streamanje ili konvertiranje vaših medija za lokalnu upotrebu, na vašoj privatnoj mreži ili na internetu.
    Trebali biste početi provjerom da li se izvor podudara s onim što želite da vaš unos bude, a zatim pritisnuti dugme "Dalje" da biste nastavili.

en: Stream output string.
    This is automatically generated when you change the above settings,
    but you can change it manually.
bs: Izlazni niz toka.
    Ovo se automatski generira kada promijenite gore navedene postavke,
    ali možete ga promijeniti i ručno.

en: Back
bs: Nazad

en: Toolbars Editor
bs: Uređivač Alatnih Traka

en: Toolbar Elements
bs: Elementi Alatne Trake

en: Flat Button
bs: Ravno dugme

en: Next widget style
bs: Sljedeći stil widgeta

en: Big Button
bs: Veliko dugme

en: Native Slider
bs: Izvorni klizač

en: Main Toolbar
bs: Glavna Alatna Traka

en: Above the Video
bs: Iznad Videa

en: Toolbar position:
bs: Pozicija alatke trake:

en: Line 1:
bs: Linija 1:

en: Line 2:
bs: Linija 2:

en: Time Toolbar
bs: Vremenska Alatna Traka

en: Advanced Widget
bs: Napredni vidžet

en: Fullscreen Controller
bs: Kontroler Prikaza Preko Cijelog Ekrana

en: New profile
bs: Novi profil

en: Delete the current profile
bs: Izbriši trenutni profil

en: Select profile:
bs: Odaberi profil:

en: Preview
bs: Pregled

en: Cl&ose
bs: Zat&vori

en: Profile Name
bs: Naziv Profila

en: Please enter the new profile name.
bs: Molimo unesite novo ime profila.

en: Spacer
bs: Odstojnik

en: Expanding Spacer
bs: Proširujući odstojnik

en: Splitter
bs: Razdjelnik

en: Time Slider
bs: Klizač vremena

en: Small Volume
bs: Mali volumen

en: DVD menus
bs: DVD meniji

en: Teletext transparency
bs: Prozirnost teleteksta

en: Advanced Buttons
bs: Napredni gumbi

en: Playback Buttons
bs: Dugmad za reprodukciju

en: Aspect ratio selector
bs: Birač omjera širine i visine

en: Speed selector
bs: Birač brzine

en: Broadcast
bs: Emitovanje

en: Schedule
bs: Raspored

en: Video On Demand ( VOD )
bs: Video Na Zahtjev (VOD)

en: Hours / Minutes / Seconds:
bs: Sati / Minute / Sekunde:

en: Day / Month / Year:
bs: Dan / Mjesec / Godina:

en: Repeat:
bs: Ponovi:

en: Repeat delay:
bs: Kašnjenje ponavljanja:

en:  days
bs:  dana

en: I&mport
bs: U&voz

en: E&xport
bs: Izvoz

en: Save VLM configuration as...
bs: Sačuvaj VLM konfiguraciju kao...

en: VLM conf (*.vlm);;All (*)
bs: VLM conf (*.vlm);;Sve (*)

en: Open VLM configuration...
bs: Otvori VLM konfiguraciju...

en: Broadcast:
bs: Emitovanje:

en: Schedule:
bs: Raspored:

en: Open Directory
bs: Otvori Direktorij

en: Open Folder
bs: Otvori Mapu

en: Open playlist...
bs: Otvori listu izvođenja...

en: XSPF playlist
bs: XSPF lista izvođenja

en: M3U playlist
bs: M3U lista izvođenja

en: M3U8 playlist
bs: M3U8 lista izvođenja

en: Save playlist as...
bs: Snimi listu izvođenja kao...

en: Open subtitles...
bs: Otvori podtitlove...

en: Media Files
bs: Medijske Datoteke

en: Subtitle Files
bs: Datoteke titlova

en: All Files
bs: Sve Datoteke

en: Empty
bs: Prazno

en: Deactivate
bs: Deaktiviraj

en: Do you want to restart the playback where left off?
bs: Želite li ponovo pokrenuti reprodukciju tamo gdje ste je prekinuli?

en: &Continue
bs: &Nastavi

en: Control menu for the player
bs: Kontrolni meni za plejer

en: Paused
bs: Pauzirano

en: &Media
bs: &Medij

en: P&layback
bs: R&eprodukcija

en: &Audio
bs: &Zvuk

en: Subti&tle
bs: Ti&tl

en: Tool&s
bs: Alati

en: V&iew
bs: P&rikaz

en: &Help
bs: &Pomoć

en: Open &File...
bs: Otvori &Datoteku...

en: &Open Multiple Files...
bs: &Otvori više datoteka...

en: Open &Disc...
bs: Otvori &Disk...

en: Open &Network Stream...
bs: Otvori &Mrežno Strujanje...

en: Open &Capture Device...
bs: Otvori &Uređaj Za Hvatanje...

en: Open &Location from clipboard
bs: Otvori &Lokaciju iz međuspremnika

en: Open &Recent Media
bs: Otvori &Skorašnje Medije

en: Conve&rt / Save...
bs: Konve&rtuj / Snimi...

en: &Stream...
bs: &Strujaj...

en: Quit at the end of playlist
bs: Zatvori pri kraju liste izvođenja

en: Close to systray
bs: Blizu sistemske trake

en: &Quit
bs: &Zatvori

en: &Effects and Filters
bs: &Efekti i Filteri

en: &Track Synchronization
bs: &Sinhronizacija Traga

en: Plu&gins and extensions
bs: Dod&aci i proširenja

en: Customi&ze Interface...
bs: Prilago&di Okruženje...

en: &Preferences
bs: &Podešavanja

en: &View
bs: &Prikaz

en: Play&list
bs: Lista& Izvođenja

en: Docked Playlist
bs: Prikvačena Lista Izvođena

en: Always on &top
bs: Uvijek na vrhu

en: Mi&nimal Interface
bs: Mi&nimalističko Okruženje

en: &Fullscreen Interface
bs: &Okruženje Preko Cijelog Ekrana

en: &Advanced Controls
bs: &Napredne Kontrole

en: Status Bar
bs: Statusna Traka

en: Visualizations selector
bs: Selektor vizualizacija

en: &Increase Volume
bs: &Pojačaj Glasnoću

en: D&ecrease Volume
bs: Smanji Glasnoću

en: &Mute
bs: &Utišaj

en: Audio &Device
bs: Uređaj &Zvuka

en: Audio &Track
bs: Trag &Zvuka

en: &Stereo Mode
bs: &Stereo Mod

en: &Visualizations
bs: &Vizualizacije

en: Add &Subtitle File...
bs: Dodaj &Datoteku Podtitla...

en: Sub &Track
bs: Pod&track

en: Video &Track
bs: Trag &Videa

en: &Fullscreen
bs: &Cijeli Ekran

en: Always Fit &Window
bs: Uvijek Uklopi &Prozor

en: Set as Wall&paper
bs: Postavi kao Poz&adinu

en: &Zoom
bs: &Zumiranje

en: &Aspect Ratio
bs: &Omjer

en: &Crop
bs: &Izreži

en: &Deinterlace
bs: &Raspreplitanje

en: &Deinterlace mode
bs: &Način rada za deinterlaciranje

en: Take &Snapshot
bs: Napravi &Snimku

en: T&itle
bs: Nas&lov

en: &Chapter
bs: &Poglavlje

en: &Manage
bs: &Upravljaj

en: Check for &Updates...
bs: Provjeri za &Nadogradnje...

en: &Stop
bs: &Zaustavi

en: Pre&vious
bs: Pret&hodno

en: Ne&xt
bs: Slje&deće

en: Sp&eed
bs: Brz&ina

en: &Faster
bs: &Brže

en: N&ormal Speed
bs: N&ormalna Brzina

en: Slo&wer
bs: Spo&rije

en: &Jump Forward
bs: &Skoči Naprijed

en: Jump Bac&kward
bs: Skoči Naz&ad

en: Open &Network...
bs: Otvori &Mrežu...

en: Leave Fullscreen
bs: Izađi iz Cijelog Ekrana

en: &Playback
bs: &Reprodukcija

en: &Hide VLC media player in taskbar
bs: &Sakrij VLC media player u traci zadataka

en: Sho&w VLC media player
bs: Prikaži VLC media player

en: &Open Media
bs: &Otvoreni mediji

en: &Clear
bs: &Rasčisti

en: Show advanced preferences over simple ones
bs: Prikaži napredne postavke u odnosu na jednostavne

en: Show advanced preferences and not simple preferences when opening the preferences dialog.
bs: Prikaži napredne postavke, a ne jednostavne postavke prilikom otvaranja dijaloga za postavke.

en: Systray icon
bs: Ikona sistemske trake

en: Show an icon in the systray allowing you to control VLC media player for basic actions.
bs: Prikaži ikonu u sistemskoj traci koja vam omogućava kontrolu VLC media playera za osnovne radnje.

en: Start VLC with only a systray icon
bs: Pokrenite VLC samo sa ikonom u sistemskoj traci

en: VLC will start with just an icon in your taskbar.
bs: VLC će se pokrenuti samo ikonom u vašoj programskoj traci.

en: Show playing item name in window title
bs: Prikaži naziv stavke koja se reproducira u naslovu prozora

en: Show the name of the song or video in the controller window title.
bs: Prikaži naziv pjesme ili videa u naslovu prozora kontrolera.

en: Show notification popup on track change
bs: Prikaži iskačući prozor s obavještenjima prilikom promjene traga

en: Show a notification popup with the artist and track name when the current playlist item changes, when VLC is minimized or hidden.
bs: Prikaži iskačući prozor s obavještenjem o izvođaču i nazivu pjesme kada se promijeni trenutna stavka na listi pjesama, kada je VLC minimiziran ili skriven.

en: Windows opacity between 0.1 and 1
bs: Neprozirnost Windowsa između 0,1 i 1

en: Sets the windows opacity between 0.1 and 1 for main interface, playlist and extended panel. This option only works with Windows and X11 with composite extensions.
bs: Postavlja neprozirnost prozora između 0,1 i 1 za glavni interfejs, listu za reprodukciju i prošireni panel. Ova opcija radi samo sa Windowsom i X11 sa kompozitnim ekstenzijama.

en: Fullscreen controller opacity between 0.1 and 1
bs: Neprozirnost kontrolera preko cijelog ekrana između 0,1 i 1

en: Sets the fullscreen controller opacity between 0.1 and 1 for main interface, playlist and extended panel. This option only works with Windows and X11 with composite extensions.
bs: Postavlja neprozirnost kontrolera preko cijelog ekrana između 0,1 i 1 za glavni interfejs, listu za reprodukciju i prošireni panel. Ova opcija radi samo sa Windowsom i X11 sa kompozitnim ekstenzijama.

en: Show unimportant error and warnings dialogs
bs: Prikaži dijaloge za nevažne greške i upozorenja

en: Activate the updates availability notification
bs: Aktivirajte obavještenje o dostupnosti ažuriranja

en: Activate the automatic notification of new versions of the software. It runs once every two weeks.
bs: Aktivirajte automatsko obavještavanje o novim verzijama softvera. Pokreće se jednom svake dvije sedmice.

en: Number of days between two update checks
bs: Broj dana između dvije provjere ažuriranja

en: Ask for network policy at start
bs: Zatraži mrežnu politiku na početku

en: Save the recently played items in the menu
bs: Sačuvaj nedavno reprodukovane stavke u meniju

en: List of words separated by | to filter
bs: Lista riječi odvojena znakom | za filtriranje

en: Regular expression used to filter the recent items played in the player.
bs: Regularni izraz koji se koristi za filtriranje nedavno reprodukovanih stavki u plejeru.

en: Define the colors of the volume slider
bs: Definišite boje klizača za jačinu zvuka

en: Define the colors of the volume slider
    By specifying the 12 numbers separated by a ';'
    Default is '255;255;255;20;226;20;255;176;15;235;30;20'
    An alternative can be '30;30;50;40;40;100;50;50;160;150;150;255'
bs: Definišite boje klizača za jačinu zvuka
    Određivanjem 12 brojeva odvojenih znakom ';'
    Zadano je '255;255;255;20;226;20;255;176;15;235;30;20'
    Alternativa može biti '30;30;50;40;40;100;50;50;160;150;150;255'

en: Selection of the starting mode and look
bs: Odabir početnog načina i izgleda

en: Start VLC with:
     - normal mode
     - a zone always present to show information as lyrics, album arts...
     - minimal mode with limited controls
bs: Pokrenite VLC sa:
    - normalnim načinom rada
    - zonom koja je uvijek prisutna za prikaz informacija kao što su tekstovi pjesama, omoti albuma...
    - minimalnim načinom rada sa ograničenim kontrolama

en: Show a controller in fullscreen mode
bs: Prikaži kontroler u režimu preko cijelog ekrana

en: Embed the file browser in open dialog
bs: Ugradi preglednik datoteka u otvoreni dijalog

en: Define which screen fullscreen goes
bs: Definišite koji ekran ide preko cijelog ekrana

en: Screennumber of fullscreen, instead of same screen where interface is.
bs: Broj ekrana preko cijelog ekrana, umjesto istog ekrana na kojem se nalazi interfejs.

en: Load extensions on startup
bs: Učitaj ekstenzije pri pokretanju

en: Automatically load the extensions module on startup.
bs: Automatski učitava modul za proširenja pri pokretanju.

en: Start in minimal view (without menus)
bs: Počni u minimalnom prikazu (bez menija)

en: Display background cone or art
bs: Prikaz pozadinskog konusa ili umjetničkog djela

en: Display background cone or current album art when not playing. Can be disabled to prevent burning screen.
bs: Prikaži pozadinski konus ili trenutni omotu albuma kada se ne reprodukuje. Može se onemogućiti kako bi se spriječilo snimanje ekrana.

en: Expanding background cone or art
bs: Proširujući pozadinski konus ili umjetničko djelo

en: Background art fits window's size.
bs: Pozadina se prilagođava veličini prozora.

en: Ignore keyboard volume buttons.
bs: Ignorišite dugmad za jačinu zvuka na tastaturi.

en: With this option checked, the volume up, volume down and mute buttons on your keyboard will always change your system volume. With this option unchecked, the volume buttons will change VLC's volume when VLC is selected and change the system volume when VLC is not selected.
bs: Kada je ova opcija označena, dugmad za pojačavanje, stišavanje i isključivanje zvuka na tastaturi će uvijek mijenjati jačinu zvuka sistema. Kada ova opcija nije označena, dugmad za jačinu zvuka će mijenjati jačinu zvuka VLC-a kada je VLC odabran, a jačinu zvuka sistema kada VLC nije odabran.

en: When to raise the interface
bs: Kada podići interfejs

en: This option allows the interface to be raised automatically when a video/audio playback starts, or never.
bs: Ova opcija omogućava da se interfejs automatski podigne kada počne reprodukcija videa/audio zapisa ili nikada.

en: Fullscreen controller mouse sensitivity
bs: Osjetljivost miša za kontrolu preko cijelog ekrana

en: When minimized
bs: Kada se minimizira

en: Qt interface
bs: Qt okruženje

en: errors
bs: greške

en: warnings
bs: upozorenja

[ctx: Tooltip|Clear]
en: Clear
bs: Rasčisti

en: Open a skin file
bs: Otvori datoteku skina

en: Skin files |*.vlt;*.wsz;*.xml
bs: Datoteke skina |*.vlt;*.wsz;*.xml

en: Playlist Files |
bs: Datoteke Listi Izvođenja |

en: |All Files |*
bs: |Sve Datoteke |*

en: Open playlist
bs: Otvori listu izvođenja

en: Save playlist
bs: Snimi listu izvođenja

en: XSPF playlist |*.xspf|M3U file |*.m3u|HTML playlist |*.html
bs: XSPF lista pjesama |*.xspf|M3U datoteka |*.m3u|HTML lista pjesama |*.html

en: Skin to use
bs: Skin za upotrebu

en: Path to the skin to use.
bs: Put do kože za upotrebu.

en: Config of last used skin
bs: Konfiguracija posljednje korištene kože

en: Windows configuration of the last skin used. This option is updated automatically, do not touch it.
bs: Konfiguracija Windowsa posljednje korištene kože. Ova opcija se automatski ažurira, ne dirajte je.

en: Show a systray icon for VLC
bs: Prikaži ikonu u sistemskoj traci za VLC

en: Show VLC on the taskbar
bs: Prikaži VLC na traci zadataka

en: Enable transparency effects
bs: Omogući efekte prozirnosti

en: You can disable all transparency effects if you want. This is mainly useful when moving windows does not behave correctly.
bs: Možete onemogućiti sve efekte transparentnosti ako želite. Ovo je uglavnom korisno kada se pomicanje prozora ne ponaša ispravno.

en: Use a skinned playlist
bs: Koristite skinnu playlistu

en: Display video in a skinned window if any
bs: Prikaži video u prozoru sa skinovima, ako postoji

en: When set to 'no', this parameter is intended to give old skins a chance to play back video even though no video tag is implemented
bs: Kada je postavljeno na 'ne', ovaj parametar je namijenjen da starim skinovima omogući reprodukciju videa čak i ako nije implementirana oznaka videa

en: Skinnable Interface
bs: Interfejs koji se može prilagoditi skinu

en: Select skin
bs: Odaberi skin

en: Open skin...
bs: Otvori kožu...

en: Brightness threshold
bs: Prag svjetline

en: When this mode is enabled, pixels will be shown as black or white. The threshold value will be the brightness defined below.
bs: Kada je ovaj način rada omogućen, pikseli će biti prikazani kao crni ili bijeli. Granična vrijednost će biti svjetlina definirana u nastavku.

en: Image contrast (0-2)
bs: Kontrast slike (0-2)

en: Set the image contrast, between 0 and 2. Defaults to 1.
bs: Postavi kontrast slike, između 0 i 2. Zadano je 1.

en: Image hue (0-360)
bs: Nijansa slike (0-360)

en: Set the image hue, between 0 and 360. Defaults to 0.
bs: Postavi nijansu slike, između 0 i 360. Zadano je 0.

en: Image saturation (0-3)
bs: Zasićenje slike (0-3)

en: Set the image saturation, between 0 and 3. Defaults to 1.
bs: Postavi zasićenje slike, između 0 i 3. Zadano je 1.

en: Image brightness (0-2)
bs: Osvjetljenost slike (0-2)

en: Set the image brightness, between 0 and 2. Defaults to 1.
bs: Postavi osvjetljenost slike, između 0 i 2. Zadano je 1.

en: Image gamma (0-10)
bs: Gama slike (0-10)

en: Set the image gamma, between 0.01 and 10. Defaults to 1.
bs: Postavite gamu slike između 0,01 i 10. Zadana vrijednost je 1.

en: Direct3D9 adjust filter
bs: Direct3D9 podešavanje filtera

en: Decode frames directly into RPI VideoCore instead of host memory.
bs: Dekodirajte okvire direktno u RPI VideoCore umjesto u memoriju hosta.

en: Decode frames directly into RPI VideoCore instead of host memory. This option must only be used with the MMAL video output plugin.
bs: Dekodirajte okvire direktno u RPI VideoCore umjesto u memoriju hosta. Ova opcija se smije koristiti samo s MMAL video izlaznim dodatkom.

en: MMAL decoder
bs: MMAL dekoder

en: MMAL-based decoder plugin for Raspberry Pi
bs: MMAL-bazirani dodatak za dekoder za Raspberry Pi

en: Use QPUs for advanced HD deinterlacing.
bs: Koristite QPU-ove za napredno HD deinterlacing.

en: Make use of the QPUs to allow higher quality deinterlacing of HD content.
bs: Iskoristite QPU-ove kako biste omogućili deinterlacing HD sadržaja višeg kvaliteta.

en: MMAL deinterlace
bs: MMAL odrasplet

en: MMAL-based deinterlace filter plugin
bs: MMAL-bazirani dodatak za filter za deinterlace

en: VideoCore layer where the video is displayed.
bs: VideoCore sloj gdje se prikazuje video.

en: VideoCore layer where the video is displayed. Subpictures are displayed directly above and a black background directly below.
bs: VideoCore sloj gdje se prikazuje video. Podslike se prikazuju direktno iznad, a crna pozadina direktno ispod.

en: Blank screen below video.
bs: Prazan ekran ispod videa.

en: Render blank screen below video. Increases VideoCore load.
bs: Prikazuje prazan ekran ispod videa. Povećava opterećenje VideoCore-a.

en: Adjust HDMI refresh rate to the video.
bs: Podesite brzinu osvježavanja HDMI-a za video.

en: Force interlaced video mode.
bs: Prisilno korištenje isprepletenog video načina rada.

en: Force the HDMI output into an interlaced video mode for interlaced video content.
bs: Prisilno prebacite HDMI izlaz u isprepleteni video način rada za isprepleteni video sadržaj.

en: MMAL-based vout plugin for Raspberry Pi
bs: MMAL-bazirani vout dodatak za Raspberry Pi

en: VAAPI filters
bs: VAAPI filteri

en: Video Accelerated API filters
bs: API filteri za ubrzani video

en: VDPAU adjust video filter
bs: VDPAU podešavanje video filtera

en: VDPAU video decoder
bs: VDPAU video dekoder

en: Temporal-spatial
bs: Vremensko-prostorni

en: VDPAU surface conversions
bs: VDPAU površinske konverzije

en: Deinterlacing algorithm
bs: Algoritam za deinterlacing

en: Inverse telecine
bs: Inverzni telekino

en: Deinterlace chroma skip
bs: Preskakanje hroma deinterlaciranja

en: Whether temporal deinterlacing applies to luma only
bs: Da li se vremensko deinterlaciranje primjenjuje samo na luminacijsku svjetlost

en: Noise reduction level
bs: Nivo smanjenja buke

en: Scaling quality
bs: Kvalitet skaliranja

en: High quality scaling level
bs: Visok nivo skaliranja

en: VDPAU deinterlacing filter
bs: VDPAU filter za deinterlacing

en: VDPAU output
bs: VDPAU izlaz

en: VDPAU sharpen video filter
bs: VDPAU filter za izoštravanje videa

en: File keystore (plaintext)
bs: Spremište ključeva datoteke (običan tekst)

en: Secrets are stored on a file without any encryption
bs: Tajne se pohranjuju u datoteku bez ikakvog šifriranja

en: Crypt keystore
bs: Spremište ključeva kripte

en: Secrets are stored encrypted on a file
bs: Tajne se pohranjuju šifrirano u datoteci

en: No
bs: Ne

en: Any
bs: Bilo koji

en: System default
bs: Zadano sistemsko

en: After first unlock
bs: Nakon prvog otključavanja

en: After first unlock, on this device only
bs: Nakon prvog otključavanja, samo na ovom uređaju

en: When passcode set, on this device only
bs: Kada je šifra postavljena, samo na ovom uređaju

en: Always, on this device only
bs: Uvijek, samo na ovom uređaju

en: When unlocked
bs: Kada je otključano

en: When unlocked, on this device only
bs: Kada je otključano, samo na ovom uređaju

en: Synchronize stored items
bs: Sinhroniziraj pohranjene stavke

en: Synchronizes stored items via iCloud Keychain if enabled in the user domain.
bs: Sinhronizira pohranjene stavke putem iCloud Keychaina ako je omogućeno u korisničkoj domeni.

en: Accessibility type for all future passwords saved to the Keychain
bs: Vrsta pristupačnosti za sve buduće lozinke sačuvane u Keychain-u

en: Keychain access group
bs: Grupa za pristup privjesku za ključeve

en: Keychain access group as defined by the app entitlements.
bs: Grupa za pristup ključevima kako je definirano pravima aplikacije.

en: Keychain keystore
bs: Spremište za ključni privjesak

en: Keystore for iOS, Mac OS X and tvOS
bs: Spremište ključeva za iOS, Mac OS X i tvOS

en: KWallet keystore
bs: KWallet spremište ključeva

en: Secrets are stored via KWallet
bs: Tajne se pohranjuju putem KWallet-a

en: Memory keystore
bs: Spremište ključeva memorije

en: Secrets are stored in memory
bs: Tajne se pohranjuju u memoriji

en: libsecret keystore
bs: skladište ključeva libsecret

en: Secrets are stored via libsecret
bs: Tajne se pohranjuju putem libsecret-a

en: Android log
bs: Android zapisnik

en: Android log using logcat
bs: Android logovanje pomoću Logcata

en: Be quiet
bs: Utišaj

en: Turn off all messages on the console.
bs: Isključite sve poruke na konzoli.

en: Console log
bs: Zapis konzole

en: Console logger
bs: Konzolni zapisnik

en: Debug
bs: WP Debug Mod

en: Log to file
bs: Unesi u datoteku

en: Log all VLC messages to a text file.
bs: Unesi sve VLC poruke u tekstualnu datoteku.

en: Log filename
bs: Naziv datoteke dnevnika

en: Specify the log filename.
bs: Navedite naziv datoteke dnevnika.

en: Log format
bs: Format unosa

en: Specify the logging format.
bs: Navedite format evidentiranja.

en: Verbosity
bs: Preopširnost

en: Select the logging verbosity or default to use the same verbosity given by --verbose.
bs: Odaberite detaljnost zapisivanja ili postavite podrazumijevanu vrijednost da biste koristili istu detaljnost koju daje --verbose.

en: Logger
bs: Sjekač

en: File logger
bs: Zapisivač datoteka

en: Journal
bs: Dnevnik

en: SystemD journal logger
bs: SystemD dnevnik

en: System log (syslog)
bs: Sistemski dnevnik (syslog)

en: Emit log messages through the POSIX system log.
bs: Šalji poruke dnevnika putem POSIX sistemskog dnevnika.

en: Debug messages
bs: Poruke o greškama

en: Include debug messages in system log.
bs: Uključi poruke o otklanjanju grešaka u sistemski dnevnik.

en: Identity
bs: Identitet

en: Process identity in system log.
bs: Identitet procesa u sistemskom dnevniku.

en: Facility
bs: Objekt

en: System logging facility.
bs: Mogućnost evidentiranja sistema.

en: syslog
bs: sistemski dnevnik

en: System logger (syslog)
bs: Sistemski zapisivač (syslog)

en: Extension not responding!
bs: Ekstenzija ne odgovara!

en: Extension '%s' does not respond.
    Do you want to kill it now?
bs: Ekstenzija '%s' ne odgovara.
    Želite li je sada ukinuti?

en: <p>Password for Web interface has not been set.</p><p>Please use --http-password, or set a password in </p><p>Preferences &gt; All &gt; Main interfaces &gt; Lua &gt; Lua HTTP &gt; Password.</p>
bs: <p>Lozinka za web interfejs nije postavljena.</p><p> Molimo koristite --http-password ili postavite lozinku u</p><p> Postavke &gt; Sve &gt; Glavni interfejsi &gt; Lua &gt; Lua HTTP &gt; Lozinka.</p>

en: Lua interface
bs: Lua okruženje

en: Lua interface module to load
bs: Lua interfejs modul za učitavanje

en: Lua interface configuration
bs: Konfiguracija Lua interfejsa

en: Lua interface configuration string. Format is: '["<interface module name>"] = { <option> = <value>, ...}, ...'.
bs: Konfiguracijski niz Lua interfejsa. Format je: '["<interface module name> "] = {<option> =<value> , ...}, ...'.

en: A single password restricts access to this interface.
bs: Jedna lozinka ograničava pristup ovom interfejsu.

en: Source directory
bs: Izvorni direktorij

en: Directory index
bs: Indeks direktorija

en: Allow to build directory index
bs: Dozvoli izgradnju indeksa direktorija

en: This is the host on which the interface will listen. It defaults to all network interfaces (0.0.0.0). If you want this interface to be available only on the local machine, enter "127.0.0.1".
bs: Ovo je host na kojem će interfejs slušati. Podrazumevana postavka su svi mrežni interfejsi (0.0.0.0). Ako želite da ovaj interfejs bude dostupan samo na lokalnom računaru, unesite "127.0.0.1".

en: This is the TCP port on which this interface will listen. It defaults to 4212.
bs: Ovo je TCP port na kojem će ovaj interfejs slušati. Zadana vrijednost je 4212.

en: CLI input
bs: CLI unos

en: Accept commands from this source. The CLI defaults to stdin ("*console"), but can also bind to a plain TCP socket ("localhost:4212") or use the telnet protocol ("telnet://0.0.0.0:4212")
bs: Prihvati komande iz ovog izvora. CLI je podrazumevano postavljen na stdin ("*console"), ali se može povezati i sa običnim TCP socketom ("localhost:4212") ili koristiti telnet protokol ("telnet://0.0.0.0:4212")

en: Command-line interface
bs: Interfejs komandne linije

en: Lua Meta Fetcher
bs: Lua Meta Skupljivač

en: Fetch meta data using lua scripts
bs: Dohvati metapodatke pomoću lua skripti

en: Read meta data using lua scripts
bs: Čitanje metapodataka pomoću lua skripti

en: Lua Playlist
bs: Lua Lista Izvođenja

en: Lua Playlist Parser Interface
bs: Interfejs za parsiranje Lua liste za reprodukciju

en: Lua Art
bs: Lua umjetnost

en: Fetch artwork using lua scripts
bs: Preuzimanje umjetničkih djela pomoću lua skripti

en: Lua Extension
bs: Lua ekstenzija

en: Lua SD Module
bs: Lua SD modul

en: Folder meta data
bs: Metapodaci foldera

en: Album art filename
bs: Naziv datoteke omota albuma

en: Filename to look for album art in current directory
bs: Naziv datoteke za traženje omota albuma u trenutnom direktoriju

en: Blues
bs: Bluz

en: Classic Rock
bs: Klasični rok

en: Country
bs: Kauntri

en: Disco
bs: Disko

en: Jazz
bs: Džez

en: New Age
bs: Novo doba

en: Oldies
bs: Stare pjesme

en: Other
bs: Drugi

en: Rap
bs: Rep

en: Alternative
bs: Alternativna

en: Death Metal
bs: Death metal

en: Pranks
bs: Podvale

en: Soundtrack
bs: Muzika iz filma

en: Euro-Techno
bs: Euro-Tehno

en: Ambient
bs: Ambijent

en: Trip-Hop
bs: Trip-hop

en: Vocal
bs: Vokal

en: Jazz+Funk
bs: Džez+Funk

en: Trance
bs: Trens

en: Sound Clip
bs: Zvučni isječak

en: Noise
bs: Šum

en: Alternative Rock
bs: Alternativni rok

en: Soul
bs: Duša

en: Meditative
bs: Meditativno

en: Instrumental Pop
bs: Instrumentalni Pop

en: Instrumental Rock
bs: Instrumentalni Rock

en: Ethnic
bs: Etnička

en: Gothic
bs: Gotička

en: Techno-Industrial
bs: Tehno-industrijski

en: Electronic
bs: Elektronska

en: Dream
bs: San

en: Southern Rock
bs: Južni rock

en: Comedy
bs: Komedija

en: Cult
bs: Kult

en: Gangsta
bs: Gangster

en: Christian Rap
bs: Kršćanski rep

en: Native American
bs: Indijanac

en: Cabaret
bs: Kabaret

en: New Wave
bs: Novi val

en: Rave
bs: Rejv

en: Trailer
bs: Isječak

en: Acid Punk
bs: Acid pank

en: Acid Jazz
bs: Acid džez

en: Musical
bs: Mjuzikl

en: National Folk
bs: Nacionalni Folk

en: Fast Fusion
bs: Brza fuzija

en: Revival
bs: Preporod

en: Celtic
bs: Keltski

en: Avantgarde
bs: Avangarda

en: Gothic Rock
bs: Gotski rok

en: Progressive Rock
bs: Progresivni rok

en: Psychedelic Rock
bs: Psihodelični rok

en: Symphonic Rock
bs: Simfonijski rok

en: Slow Rock
bs: Spori rok

en: Big Band
bs: Veliki bend

en: Easy Listening
bs: Lako slušanje

en: Acoustic
bs: Akustično

en: Humour
bs: Humor

en: Speech
bs: Govor

en: Chanson
bs: Šansona

en: Chamber Music
bs: Kamerna muzika

en: Symphony
bs: Simfonija

en: Booty Bass
bs: Guzasti bas

en: Porn Groove
bs: Pornografija Groove

en: Satire
bs: Satira

en: Slow Jam
bs: Sporo jam

en: Folklore
bs: Folklor

en: Ballad
bs: Balada

en: Power Ballad
bs: Moćna balada

en: Rhythmic Soul
bs: Ritmična duša

en: Freestyle
bs: Slobodni stil

en: Punk Rock
bs: Pank rok

en: Drum Solo
bs: Bubnjevi solo

en: Acapella
bs: A capella

en: Dance Hall
bs: Plesna dvorana

en: Club - House
bs: Klub - Kuća

en: Terror
bs: Teror

en: Polsk Punk
bs: Poljski pank

en: Beat
bs: Ritam

en: Christian Gangsta Rap
bs: Kršćanski gangsterski rep

en: Black Metal
bs: Crni metal

en: Crossover
bs: Krosover

en: Contemporary Christian
bs: Savremeni kršćanin

en: Christian Rock
bs: Kršćanski rok

en: Thrash Metal
bs: Treš metal

en: addons local storage
bs: lokalna pohrana dodataka

en: Addons local storage installer
bs: Instalacijski program za lokalnu pohranu dodataka

en: Addons local storage lister
bs: Popisivač lokalnih pohrana dodataka

en: Videolan.org's addons finder
bs: Tražilica dodataka na Videolan.org

en: addons.videolan.org addons finder
bs: addons.videolan.org pronalazač dodataka

en: Videolan.org's single archive addons finder
bs: Tražilica dodataka za jednu arhivu na Videolan.org

en: single .vlp archive addons finder
bs: pronalazač dodataka za pojedinačne .vlp arhive

en: The username of your last.fm account
bs: Korisničko ime vašeg last.fm računa

en: The password of your last.fm account
bs: Lozinka vašeg last.fm računa

en: Scrobbler URL
bs: URL Scrobblera

en: The URL set for an alternative scrobbler engine
bs: URL postavljen za alternativni scrobbler mehanizam

en: Submission of played songs to last.fm
bs: Slanje reproduciranih pjesama na last.fm

en: last.fm: Authentication failed
bs: last.fm: Ovjera neuspješna

en: last.fm username or password is incorrect. Please verify your settings and relaunch VLC.
bs: Korisničko ime ili lozinka za last.fm su netačni. Molimo provjerite postavke i ponovo pokrenite VLC.

en: Last.fm username not set
bs: Korisničko ime za Last.fm nije postavljeno

en: Please set a username or disable the audioscrobbler plugin, and restart VLC.
    Visit http://www.last.fm/join/ to get an account.
bs: Molimo vas da postavite korisničko ime ili onemogućite dodatak audioscrobbler i ponovo pokrenite VLC.
    Posjetite http://www.last.fm/join/ da biste kreirali račun.

en: acoustid
bs: akustid

en: Track fingerprinter (based on Acoustid)
bs: Praćenje otiska prsta (bazirano na Acoustidu)

en: However, the security certificate presented by the server is unknown and could not be authenticated by any trusted Certificate Authority.
bs: Međutim, sigurnosni certifikat koji je predstavio server je nepoznat i nijedan pouzdani izdavatelj certifikata ga nije mogao autentificirati.

en: However, the security certificate presented by the server changed since the previous visit and was not authenticated by any trusted Certificate Authority.
bs: Međutim, sigurnosni certifikat koji je server predstavio promijenio se od prethodne posjete i nije ga autentificirao nijedan pouzdani izdavatelj certifikata.

en: Abort
bs: Prekini

en: View certificate
bs: Pogledajte certifikat

en: Insecure site
bs: Nesigurna stranica

en: You attempted to reach %s. %s
    This problem may be stem from an attempt to breach your security, compromise your privacy, or a configuration error.
    
    If in doubt, abort now.
bs: Pokušali ste pristupiti domeni %s. %s
    Ovaj problem može proizaći iz pokušaja narušavanja vaše sigurnosti, ugrožavanja vaše privatnosti ili greške u konfiguraciji.
    
    U slučaju sumnje, prekinite odmah.

en: Accept 24 hours
bs: Prihvati 24 sata

en: Accept permanently
bs: Prihvati trajno

en: This is the certificate presented by %s:
    %s
    
    If in doubt, abort now.
bs: Ovo je certifikat koji je predstavio/la %s:
    %s
    
    U slučaju sumnje, prekinite odmah.

en: Use system trust database
bs: Koristi bazu podataka o povjerenju sistema

en: Trust the root certificates of Certificate Authorities stored in the operating system trust database to authenticate TLS sessions.
bs: Vjerujte korijenskim certifikatima ovlaštenih tijela za certifikate pohranjenim u bazi podataka pouzdanosti operativnog sistema za autentifikaciju TLS sesija.

en: Trust directory
bs: Direktorij povjerenja

en: Trust the root certificates of Certificate Authorities stored in the specified directory to authenticate TLS sessions.
bs: Vjerujte korijenskim certifikatima tijela za izdavanje certifikata pohranjenih u navedenom direktoriju za autentifikaciju TLS sesija.

en: TLS cipher priorities
bs: Prioriteti TLS šifriranja

en: Ciphers, key exchange methods, hash functions and compression methods can be selected. Refer to GNU TLS documentation for detailed syntax.
bs: Mogu se odabrati šifre, metode razmjene ključeva, hash funkcije i metode kompresije. Za detaljnu sintaksu pogledajte GNU TLS dokumentaciju.

en: Performance (prioritize faster ciphers)
bs: Performanse (dati prioritet bržim šiframa)

en: Secure 128-bits (exclude 256-bits ciphers)
bs: Sigurne 128-bitne šifre (isključujući 256-bitne šifre)

en: Secure 256-bits (prioritize 256-bits ciphers)
bs: Sigurne 256-bitne šifre (prioritet 256-bitnih šifri)

en: GNU TLS transport layer security
bs: Sigurnost transportnog sloja GNU TLS-a

en: Playing some media.
bs: Reprodukcija nekih medija.

en: D-Bus screensaver
bs: D-Bus čuvar ekrana

en: D-Bus screen saver inhibition
bs: Inhibicija D-Bus čuvara ekrana

en: XDG-screensaver
bs: XDG-čuvar ekrana

en: XDG screen saver inhibition
bs: Inhibicija XDG čuvara ekrana

en: Logging
bs: Sječa drva

en: File logging
bs: Zapisivanje datoteka

en: M3U playlist export
bs: Izvoz M3U plejlista

en: M3U8 playlist export
bs: Izvoz M3U8 plejliste

en: XSPF playlist export
bs: Izvoz XSPF liste pjesama

en: HTML playlist export
bs: Izvoz HTML liste pjesama

en: Maximum number of connections
bs: Maksimalan broj konekcija

en: This limits the maximum number of clients that can connect to the RTSP VOD. 0 means no limit.
bs: Ovo ograničava maksimalan broj klijenata koji se mogu povezati na RTSP VOD. 0 znači da nema ograničenja.

en: MUX for RAW RTSP transport
bs: MUX za RAW RTSP transport

en: Sets the timeout option in the RTSP session string
bs: Postavlja opciju vremenskog ograničenja u nizu RTSP sesije

en: Defines what timeout option to add to the RTSP session ID string. Setting it to a negative number removes the timeout option entirely. This is needed by some IPTV STBs (such as those made by HansunTech) which get confused by it. The default is 5.
bs: Definira koju opciju timeout-a treba dodati u niz ID-a RTSP sesije. Postavljanjem na negativni broj u potpunosti se uklanja opcija timeout-a. Ovo je potrebno nekim IPTV STB-ovima (kao što su oni koje proizvodi HansunTech) koji se zbog toga zbunjuju. Zadana vrijednost je 5.

en: Legacy RTSP VoD server
bs: Stariji RTSP VoD server

en: TLS support for OS X and iOS
bs: TLS podrška za OS X i iOS

en: TLS server support for OS X
bs: Podrška za TLS server za OS X

en: You attempted to reach %s. However the security certificate presented by the server is unknown and could not be authenticated by any trusted Certification Authority. This problem may be caused by a configuration error or an attempt to breach your security or your privacy.
    
    If in doubt, abort now.
bs: Pokušali ste pristupiti domeni %s. Međutim, sigurnosni certifikat koji je predstavio server je nepoznat i nije ga mogao autentificirati nijedan pouzdani certifikacijski autoritet. Ovaj problem može biti uzrokovan greškom u konfiguraciji ili pokušajem kršenja vaše sigurnosti ili privatnosti.
    
    U slučaju sumnje, prekinite odmah.

en: Accept certificate temporarily
bs: Privremeno prihvati certifikat

en: Stats
bs: Statistika

en: Stats encoder function
bs: Funkcija kodera statistike

en: Stats decoder
bs: Dekoder statistike

en: Stats decoder function
bs: Funkcija dekodera statistike

en: Stats demux
bs: Demultiplikator statistike

en: Stats demux function
bs: Funkcija demultiplikacije statistike

en: XML Parser (using libxml2)
bs: XML parser (koristeći libxml2)

en: Title to put in ASF comments.
bs: Naslov koji treba staviti u ASF komentare.

en: Author to put in ASF comments.
bs: Autor treba da ubaci ASF komentare.

en: Copyright string to put in ASF comments.
bs: String autorskih prava koji se stavlja u ASF komentare.

en: Comment
bs: Komentar

en: Comment to put in ASF comments.
bs: Komentar koji treba staviti u ASF komentare.

en: "Rating" to put in ASF comments.
bs: "Ocjena" za stavljanje u ASF komentare.

en: Packet Size
bs: Veličina paketa

en: ASF packet size -- default is 4096 bytes
bs: Veličina ASF paketa -- podrazumijevana vrijednost je 4096 bajtova

en: Bitrate override
bs: Nadjačavanje brzine prijenosa

en: Do not try to guess ASF bitrate. Setting this, allows you to control how Windows Media Player will cache streamed content. Set to audio+video bitrate in bytes
bs: Ne pokušavajte pogoditi ASF brzinu prijenosa podataka. Postavljanjem ovoga možete kontrolirati kako će Windows Media Player keširati sadržaj koji se strimuje. Postavite brzinu prijenosa podataka za audio i video u bajtovima

en: ASF muxer
bs: ASF multiplikator

en: Unknown Video
bs: Nepoznati video

en: Subject
bs: Predmet

en: Encoder
bs: Enkoder

en: AVI muxer
bs: AVI multiplekser

en: Dummy/Raw muxer
bs: Dummy/Raw multiplikator

en: Create "Fast Start" files
bs: Kreirajte datoteke za "Brzi početak"

en: Create "Fast Start" files. "Fast Start" files are optimized for downloads and allow the user to start previewing the file while it is downloading.
bs: Kreirajte datoteke "Brzog pokretanja". Datoteke "Brzog pokretanja" su optimizirane za preuzimanja i omogućavaju korisniku da započne pregled datoteke dok se ona preuzima.

en: MP4/MOV muxer
bs: MP4/MOV multiplekser

en: Fragmented and streamable MP4 muxer
bs: Fragmentirani i streamabilni MP4 muxer

en: DTS delay (ms)
bs: DTS kašnjenje (ms)

en: Delay the DTS (decoding time stamps) and PTS (presentation timestamps) of the data in the stream, compared to the SCRs. This allows for some buffering inside the client decoder.
bs: Odložite DTS (vremenske oznake dekodiranja) i PTS (vremenske oznake prezentacije) podataka u toku u poređenju sa SCR-ovima. Ovo omogućava određeno baferovanje unutar klijentskog dekodera.

en: PES maximum size
bs: Maksimalna veličina PES-a

en: Set the maximum allowed PES size when producing the MPEG PS streams.
bs: Postavite maksimalnu dozvoljenu veličinu PES-a prilikom kreiranja MPEG PS tokova.

en: PS muxer
bs: PS multiplikator

en: Assign a fixed PID to the video stream. The PCR PID will automatically be the video.
bs: Dodijelite fiksni PID video streamu. PCR PID će automatski biti video.

en: Assign a fixed PID to the audio stream.
bs: Dodijelite fiksni PID audio streamu.

en: Assign a fixed PID to the SPU.
bs: Dodijelite fiksni PID SPU-u.

en: Assign a fixed PID to the PMT
bs: Dodijelite fiksni PID PMT-u

en: TS ID
bs: ID TS-a

en: Assign a fixed Transport Stream ID.
bs: Dodijelite fiksni ID transportnog toka.

en: NET ID
bs: MREŽNI ID

en: Assign a fixed Network ID (for SDT table)
bs: Dodijelite fiksni ID mreže (za SDT tabelu)

en: PMT Program numbers
bs: Brojevi PMT programa

en: Assign a program number to each PMT. This requires "Set PID to ID of ES" to be enabled.
bs: Dodijelite broj programa svakom PMT-u. Za ovo je potrebno omogućiti opciju "Postavi PID na ID ES-a".

en: Mux PMT (requires --sout-ts-es-id-pid)
bs: Mux PMT (zahtijeva --sout-ts-es-id-pid)

en: Define the pids to add to each pmt. This requires "Set PID to ID of ES" to be enabled.
bs: Definišite pid-ove koje ćete dodati svakom pmt-u. Za ovo je potrebno da bude omogućeno "Postavi PID na ID ES-a".

en: SDT Descriptors (requires --sout-ts-es-id-pid)
bs: SDT deskriptori (zahtijeva --sout-ts-es-id-pid)

en: Defines the descriptors of each SDT. This requires "Set PID to ID of ES" to be enabled.
bs: Definira deskriptore svakog SDT-a. Za ovo je potrebno omogućiti "Postavi PID na ID ES-a".

en: Set PID to ID of ES
bs: Postavi PID na ID ES-a

en: Sets PID to the ID if the incoming ES. This is for use with --ts-es-id-pid, and allows having the same PIDs in the input and output streams.
bs: Postavlja PID na ID dolaznog ES-a. Ovo se koristi sa --ts-es-id-pid i omogućava korištenje istih PID-ova u ulaznim i izlaznim tokovima.

en: Data alignment
bs: Poravnanje podataka

en: Enforces alignment of all access units on PES boundaries. Disabling this might save some bandwidth but introduce incompatibilities.
bs: Nameće poravnanje svih pristupnih jedinica na PES granicama. Onemogućavanje ovoga može uštedjeti dio propusnog opsega, ali može dovesti do nekompatibilnosti.

en: Shaping delay (ms)
bs: Kašnjenje oblikovanja (ms)

en: Cut the stream in slices of the given duration, and ensure a constant bitrate between the two boundaries. This avoids having huge bitrate peaks, especially for reference frames.
bs: Izrežite stream na dijelove datog trajanja i osigurajte konstantnu brzinu prijenosa između dvije granice. Ovo izbjegava velike vršne vrijednosti brzine prijenosa, posebno za referentne okvire.

en: Use keyframes
bs: Koristite ključne kadrove

en: If enabled, and shaping is specified, the TS muxer will place the boundaries at the end of I pictures. In that case, the shaping duration given by the user is a worse case used when no reference frame is available. This enhances the efficiency of the shaping algorithm, since I frames are usually the biggest frames in the stream.
bs: Ako je omogućeno i oblikovanje je specificirano, TS muxer će postaviti granice na kraj I slika. U tom slučaju, trajanje oblikovanja koje je zadao korisnik je najgori slučaj koji se koristi kada nije dostupan referentni okvir. Ovo poboljšava efikasnost algoritma oblikovanja, budući da su I okviri obično najveći okviri u toku.

en: Set at which interval PCRs (Program Clock Reference) will be sent (in milliseconds). This value should be below 100ms. (default is 70ms).
bs: Postavite u kojem intervalu će se slati PCR-ovi (referenca programskog takta) (u milisekundama). Ova vrijednost treba biti ispod 100 ms (zadana vrijednost je 70 ms).

en: Minimum B (deprecated)
bs: Minimalno B (zastarjelo)

en: This setting is deprecated and not used anymore
bs: Ova postavka je zastarjela i više se ne koristi

en: Maximum B (deprecated)
bs: Maksimalno B (zastarjelo)

en: Delay the DTS (decoding time stamps) and PTS (presentation timestamps) of the data in the stream, compared to the PCRs. This allows for some buffering inside the client decoder.
bs: Odložite DTS (vremenske oznake dekodiranja) i PTS (vremenske oznake prezentacije) podataka u toku u poređenju sa PCR-ima. Ovo omogućava određeno baferovanje unutar klijentskog dekodera.

en: Crypt audio
bs: Zvuk iz kripte

en: Crypt audio using CSA
bs: Kriptirani zvuk pomoću CSA

en: Crypt video
bs: Kripta video

en: Crypt video using CSA
bs: Kriptni video korištenjem CSA

en: CSA Key in use
bs: CSA ključ je u upotrebi

en: CSA encryption key used. It can be the odd/first/1 (default) or the even/second/2 one.
bs: Korišten je CSA ključ za šifriranje. Može biti neparni/prvi/1 (zadano) ili paran/drugi/2.

en: Packet size in bytes to encrypt
bs: Veličina paketa za šifriranje u bajtovima

en: Size of the TS packet to encrypt. The encryption routines subtract the TS-header from the value before encrypting.
bs: Veličina TS paketa za šifriranje. Rutine za šifriranje oduzimaju TS zaglavlje od vrijednosti prije šifriranja.

en: TS muxer (libdvbpsi)
bs: TS multiplekser (libdvbpsi)

en: Multipart JPEG muxer
bs: Višedijelni JPEG multiplekser

en: Index interval
bs: Indeksni interval

en: Minimal index interval, in microseconds. Set to 0 to disable index creation.
bs: Minimalni interval indeksa, u mikrosekundama. Postavite na 0 da biste onemogućili kreiranje indeksa.

en: Index size ratio
bs: Omjer veličine indeksa

en: Set index size ratio. Alters default (60min content) or estimated size.
bs: Postavi omjer veličine indeksa. Mijenja zadanu (sadržaj od 60 min) ili procijenjenu veličinu.

en: Ogg/OGM muxer
bs: Ogg/OGM multiplekser

en: WAV muxer
bs: WAV multiplekser

en: OS X Notification Plugin
bs: Dodatak za obavještenja za OS X

en: New input playing
bs: Reprodukcija novog unosa

en: Now playing
bs: Trenutno produciram

en: Skip
bs: Preskoči

en: Timeout (ms)
bs: Vremensko ograničenje (ms)

en: How long the notification will be displayed.
bs: Koliko dugo će obavještenje biti prikazano.

en: Notify
bs: Obavijesti

en: LibNotify Notification Plugin
bs: LibNotify dodatak za obavještenja

en: A/52 audio packetizer
bs: A/52 audio paketizator

en: avparser packetizer
bs: avparser paketizator

en: Copy packetizer
bs: Paketar za kopiranje

en: Dirac packetizer
bs: Dirac paketizator

en: DTS audio packetizer
bs: DTS audio paketizator

en: Flac audio packetizer
bs: FLAC audio paketizator

en: H.264 video packetizer
bs: H.264 video paketizator

en: HEVC/H.265 video packetizer
bs: HEVC/H.265 video paketizator

en: MPEG4 audio packetizer
bs: MPEG4 audio paketizator

en: MPEG4 video packetizer
bs: MPEG4 video paketizator

en: MPEG audio layer I/II/III packetizer
bs: MPEG audio sloj I/II/III paketizator

en: Sync on Intra Frame
bs: Sinhronizacija unutar okvira

en: Normally the packetizer would sync on the next full frame. This flags instructs the packetizer to sync on the first Intra Frame found.
bs: Normalno bi se paketizator sinhronizovao sa sljedećim punim okvirom. Ova zastavica nalaže paketizatoru da sinhronizuje prvi pronađeni Intra okvir.

en: MPEG-I/II video packetizer
bs: MPEG-I/II video paketizator

en: VC-1 packetizer
bs: VC-1 paketizator

en: Zeroconf network services
bs: Zeroconf mrežne usluge

en: Zeroconf services
bs: Zeroconf usluge

en: Bonjour Network Discovery
bs: Otkrivanje Bonjour mreže

en: Bonjour Renderer Discovery
bs: Otkrivanje Bonjour Renderera

en: My Videos
bs: Moji Videi

en: My Music
bs: Moja Muzika

en: Picture
bs: Slika

en: My Pictures
bs: Moje Slike

en: mDNS Network Discovery
bs: Otkrivanje mDNS mreže

en: mDNS Renderer Discovery
bs: Otkrivanje mDNS renderera

en: MTP devices
bs: MTP uređaji

en: MTP Device
bs: MTP Uređaj

en: Discs
bs: Diskovi

en: Podcasts
bs: Podcasti

en: Podcast URLs list
bs: Lista URL-ova podcasta

en: Enter the list of podcasts to retrieve, separated by '|' (pipe).
bs: Unesite listu podcasta za preuzimanje, odvojene znakom '|' (uspravnom crtom).

en: Audio capture
bs: Snimanje zvuka

en: Audio capture (PulseAudio)
bs: Snimanje zvuka (PulseAudio)

en: Generic
bs: Generičko

en: SAP multicast address
bs: SAP multicast adresa

en: The SAP module normally chooses itself the right addresses to listen to. However, you can specify a specific address.
bs: SAP modul obično sam bira prave adrese za slušanje. Međutim, možete odrediti određenu adresu.

en: SAP timeout (seconds)
bs: SAP vrijeme čekanja (sekunde)

en: Delay after which SAP items get deleted if no new announcement is received.
bs: Kašnjenje nakon kojeg se SAP stavke brišu ako se ne primi nova najava.

en: Try to parse the announce
bs: Pokušajte analizirati objavu

en: This enables actual parsing of the announces by the SAP module. Otherwise, all announcements are parsed by the "live555" (RTP/RTSP) module.
bs: Ovo omogućava SAP modulu stvarno parsiranje obavještenja. U suprotnom, sva obavještenja parsira modul "live555" (RTP/RTSP).

en: SAP Strict mode
bs: SAP strogi način rada

en: When this is set, the SAP parser will discard some non-compliant announcements.
bs: Kada je ovo postavljeno, SAP parser će odbaciti neke neusklađene objave.

en: Network streams (SAP)
bs: Mrežni tokovi (SAP)

en: SDP Descriptions parser
bs: SDP opisni parser

en: Session
bs: Sesija

en: Tool
bs: Alat

en: User
bs: Korisnik

en: Video capture
bs: Snimanje videa

en: Video capture (Video4Linux)
bs: Snimanje videa (Video4Linux)

en: Audio capture (ALSA)
bs: Snimanje zvuka (ALSA)

en: Unknown type
bs: Nepoznat tip

en: Custom SAT>IP channel list URL
bs: URL prilagođene liste SAT>IP kanala

en: Universal Plug'n'Play
bs: Univerzalni Plug'n'Play

en: Screen capture
bs: Snimanje ekrana

en: Your window manager does not provide a list of applications.
bs: Vaš upravitelj prozora ne pruža popis aplikacija.

en: Applications
bs: Aplikacije

en: Desktop
bs: Radna površina

en: X coordinate
bs: X koordinata

en: X coordinate of the bargraph.
bs: X koordinata stupčastog dijagrama.

en: Y coordinate
bs: Y koordinata

en: Y coordinate of the bargraph.
bs: Y koordinata stupčastog dijagrama.

en: Transparency of the bargraph
bs: Transparentnost bargrafa

en: Bargraph transparency value (from 0 for full transparency to 255 for full opacity).
bs: Vrijednost prozirnosti stupčastog dijagrama (od 0 za potpunu prozirnost do 255 za potpunu neprozirnost).

en: Bargraph position
bs: Položaj stupčastog grafikona

en: Enforce the bargraph position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
bs: Nametnite poziciju stupčastog grafikona na videu (0=centar, 1=lijevo, 2=desno, 4=gore, 8=dolje, možete koristiti i kombinacije ovih vrijednosti, npr. 6 = gore desno).

en: Bar width in pixel
bs: Širina trake u pikselima

en: Width in pixel of each bar in the BarGraph to be displayed.
bs: Širina svake trake u BarGraphu koja će se prikazati u pikselima.

en: Bar Height in pixel
bs: Visina trake u pikselima

en: Height in pixel of BarGraph to be displayed.
bs: Visina BarGrapha koji će se prikazati u pikselima.

en: Audio Bar Graph Video sub source
bs: Audio trakasti grafikon Video podizvor

en: Audio Bar Graph Video
bs: Video s trakastim grafikonom zvuka

en: Input FIFO
bs: Ulazni FIFO

en: FIFO which will be read for commands
bs: FIFO koji će se čitati za komande

en: Output FIFO
bs: Izlazni FIFO

en: FIFO which will be written to for responses
bs: FIFO u koji će se pisati za odgovore

en: Dynamic video overlay
bs: Dinamički video prekrivač

en: Overlay
bs: Prekrivanje

en: Full path of the image files to use. Format is <image>[,<delay in ms>[,<alpha>]][;<image>[,<delay>[,<alpha>]]][;...]. If you only have one file, simply enter its filename.
bs: Puna putanja do slikovnih datoteka koje treba koristiti. Format je<image> [,<delay in ms> [,<alpha> ]][;<image> [,<delay> [,<alpha> ]]][;...]. Ako imate samo jednu datoteku, jednostavno unesite njeno ime.

en: Logo animation # of loops
bs: Animacija logotipa # petlji

en: Number of loops for the logo animation. -1 = continuous, 0 = disabled
bs: Broj petlji za animaciju logotipa. -1 = kontinuirano, 0 = onemogućeno

en: Logo individual image time in ms
bs: Vrijeme prikaza pojedinačne slike logotipa u ms

en: Individual image display time of 0 - 60000 ms.
bs: Vrijeme prikaza pojedinačne slike od 0 - 60000 ms.

en: X coordinate of the logo. You can move the logo by left-clicking it.
bs: X koordinata logotipa. Logo možete pomjeriti klikom lijeve tipke miša na njega.

en: Y coordinate of the logo. You can move the logo by left-clicking it.
bs: Y koordinata logotipa. Logo možete pomjeriti klikom lijeve tipke miša na njega.

en: Opacity of the logo
bs: Neprozirnost logotipa

en: Logo opacity value (from 0 for full transparency to 255 for full opacity).
bs: Vrijednost neprozirnosti logotipa (od 0 za potpunu prozirnost do 255 za potpunu neprozirnost).

en: Logo position
bs: Pozicija logoa

en: Enforce the logo position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
bs: Nametnite poziciju logotipa na videu (0=centar, 1=lijevo, 2=desno, 4=gore, 8=dolje, možete koristiti i kombinacije ovih vrijednosti, npr. 6 = gore desno).

en: Use a local picture as logo on the video
bs: Koristite lokalnu sliku kao logo na videu

en: Logo sub source
bs: Podizvor logotipa

en: Logo overlay
bs: Prekrivanje logotipa

en: Logo video filter
bs: Video filter za logotip

en: Marquee text to display. (Available format strings: %Y = year, %m = month, %d = day, %H = hour, %M = minute, %S = second, ...)
bs: Označi tekst za prikaz. (Dostupni formati stringova: %Y = godina, %m = mjesec, %d = dan, %H = sat, %M = minuta, %S = sekunda, ...)

en: Text file
bs: Tekstualna datoteka

en: File to read the marquee text from.
bs: Datoteka iz koje se čita tekst okvira.

en: X offset
bs: X pomak

en: X offset, from the left screen edge.
bs: X pomak, od lijeve ivice ekrana.

en: Y offset
bs: Y pomak

en: Y offset, down from the top.
bs: Y pomak, od vrha prema dolje.

en: Timeout
bs: Vremensko ograničenje

en: Number of milliseconds the marquee must remain displayed. Default value is 0 (remains forever).
bs: Broj milisekundi koliko okvir mora ostati prikazan. Zadana vrijednost je 0 (ostaje zauvijek).

en: Refresh period in ms
bs: Period osvježavanja u ms

en: Number of milliseconds between string updates. This is mainly useful when using meta data or time format string sequences.
bs: Broj milisekundi između ažuriranja stringova. Ovo je uglavnom korisno pri korištenju metapodataka ili nizova stringova u formatu vremena.

en: Opacity (inverse of transparency) of overlayed text. 0 = transparent, 255 = totally opaque.
bs: Neprozirnost (inverzna vrijednost prozirnosti) preklopljenog teksta. 0 = prozirno, 255 = potpuno neprozirno.

en: Font size, pixels
bs: Veličina fonta, pikseli

en: Font size, in pixels. Default is 0 (use default font size).
bs: Veličina fonta, u pikselima. Zadana vrijednost je 0 (koristi zadanu veličinu fonta).

en: Color of the text that will be rendered on the video. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
bs: Boja teksta koji će se prikazivati na videu. Ovo mora biti heksadecimalni broj (kao HTML boje). Prva dva znaka su za crvenu, zatim zelenu, pa plavu. #000000 = crna, #FF0000 = crvena, #00FF00 = zelena, #FFFF00 = žuta (crvena + zelena), #FFFFFF = bijela

en: Marquee position
bs: Pozicija markera

en: You can enforce the marquee position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
bs: Možete nametnuti poziciju okvira za odabir na videu (0=centar, 1=lijevo, 2=desno, 4=gore, 8=dolje, a možete koristiti i kombinacije ovih vrijednosti, npr. 6 = gore desno).

en: Display text above the video
bs: Prikaži tekst iznad videa

en: Marquee
bs: Šator

en: Marquee display
bs: Izložbeni okvir

en: Misc
bs: Razno

en: Transparency of the mosaic foreground pictures. 0 means transparent, 255 opaque (default).
bs: Prozirnost slika u prednjem planu mozaika. 0 znači prozirno, 255 neprozirno (zadano).

en: Total height of the mosaic, in pixels.
bs: Ukupna visina mozaika, u pikselima.

en: Total width of the mosaic, in pixels.
bs: Ukupna širina mozaika, u pikselima.

en: Top left corner X coordinate
bs: Gornji lijevi ugao X koordinate

en: X Coordinate of the top-left corner of the mosaic.
bs: X koordinata gornjeg lijevog ugla mozaika.

en: Top left corner Y coordinate
bs: Y koordinata gornjeg lijevog ugla

en: Y Coordinate of the top-left corner of the mosaic.
bs: Y koordinata gornjeg lijevog ugla mozaika.

en: Border width
bs: Širina obruba

en: Width in pixels of the border between miniatures.
bs: Širina granice između minijatura u pikselima.

en: Border height
bs: Visina obruba

en: Height in pixels of the border between miniatures.
bs: Visina granice između minijatura u pikselima.

en: Mosaic alignment
bs: Poravnanje mozaika

en: You can enforce the mosaic alignment on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
bs: Možete nametnuti mozaično poravnanje na videu (0=centar, 1=lijevo, 2=desno, 4=gore, 8=dolje, a možete koristiti i kombinacije ovih vrijednosti, npr. 6 = gore desno).

en: Positioning method
bs: Metoda pozicioniranja

en: Positioning method for the mosaic. auto: automatically choose the best number of rows and columns. fixed: use the user-defined number of rows and columns. offsets: use the user-defined offsets for each image.
bs: Metoda pozicioniranja za mozaik. auto: automatski odabire optimalni broj redova i kolona. fixed: koristi korisnički definirani broj redova i kolona. offsets: koristi korisnički definirane ofsete za svaku sliku.

en: Number of rows
bs: Broj redova

en: Number of image rows in the mosaic (only used if positioning method is set to "fixed").
bs: Broj redova slika u mozaiku (koristi se samo ako je metoda pozicioniranja postavljena na "fiksno").

en: Number of columns
bs: Broj kolona

en: Number of image columns in the mosaic (only used if positioning method is set to "fixed").
bs: Broj kolona slike u mozaiku (koristi se samo ako je metoda pozicioniranja postavljena na "fiksno").

en: Keep aspect ratio
bs: Zadrži omjer širine i visine

en: Keep the original aspect ratio when resizing mosaic elements.
bs: Zadržite originalni omjer širine i visine prilikom promjene veličine elemenata mozaika.

en: Keep original size
bs: Zadrži originalnu veličinu

en: Keep the original size of mosaic elements.
bs: Zadržite originalnu veličinu elemenata mozaika.

en: Elements order
bs: Redoslijed elemenata

en: You can enforce the order of the elements on the mosaic. You must give a comma-separated list of picture ID(s). These IDs are assigned in the "mosaic-bridge" module.
bs: Možete nametnuti redoslijed elemenata na mozaiku. Morate navesti listu ID-ova slika odvojenih zarezima. Ovi ID-ovi se dodjeljuju u modulu "mosaic-bridge".

en: Offsets in order
bs: Pomaci po redu

en: You can enforce the (x,y) offsets of the elements on the mosaic (only used if positioning method is set to "offsets"). You must give a comma-separated list of coordinates (eg: 10,10,150,10).
bs: Možete nametnuti (x,y) pomake elemenata na mozaiku (koristi se samo ako je metoda pozicioniranja postavljena na "pomaci"). Morate navesti listu koordinata odvojenu zarezima (npr.: 10,10,150,10).

en: Pictures coming from the mosaic elements will be delayed according to this value (in milliseconds). For high values you will need to raise caching at input.
bs: Slike koje dolaze iz elemenata mozaika bit će odgođene u skladu s ovom vrijednošću (u milisekundama). Za visoke vrijednosti morat ćete povećati keširanje na ulazu.

en: fixed
bs: fiksirano

en: offsets
bs: pomaci

en: Mosaic video sub source
bs: Podizvor videa Mosaic

en: Mosaic
bs: Mozaik

en: VNC Host
bs: VNC host

en: VNC hostname or IP address.
bs: VNC naziv hosta ili IP adresa.

en: VNC Port
bs: VNC port

en: VNC port number.
bs: Broj VNC porta.

en: VNC Password
bs: VNC Šifra

en: VNC password.
bs: VNC šifra.

en: VNC poll interval
bs: Interval anketiranja VNC-a

en: In this interval an update from VNC is requested, default every 300 ms.
bs: U ovom intervalu se traži ažuriranje od VNC-a, podrazumijevano svakih 300 ms.

en: VNC polling
bs: VNC anketiranje

en: Activate VNC polling. Do NOT activate for use as VDR ffnetdev client.
bs: Aktivirajte VNC anketiranje. NE aktivirajte za korištenje kao VDR ffnetdev klijent.

en: Send mouse events to VNC host. Not needed for use as VDR ffnetdev client.
bs: Šalji događaje miša VNC hostu. Nije potrebno za korištenje kao VDR ffnetdev klijent.

en: Key events
bs: Ključni događaji

en: Send key events to VNC host.
bs: Pošalji ključne događaje VNC hostu.

en: Alpha transparency value (default 255)
bs: Vrijednost alfa transparentnosti (zadano 255)

en: The transparency of the OSD VNC can be changed by giving a value between 0 and 255. A lower value specifies more transparency a higher means less transparency. The default is being not transparent (value 255) the minimum is fully transparent (value 0).
bs: Prozirnost OSD VNC-a može se promijeniti zadavanjem vrijednosti između 0 i 255. Niža vrijednost označava veću transparentnost, a viša manju. Zadana vrijednost je netransparentno (vrijednost 255), a minimalna vrijednost je potpuno transparentno (vrijednost 0).

en: Remote-OSD over VNC
bs: Udaljeni OSD preko VNC-a

en: Remote-OSD
bs: Daljinski OSD

en: Feed URLs
bs: URL-ovi feedova

en: RSS/Atom feed '|' (pipe) separated URLs.
bs: URL-ovi odvojeni RSS/Atom feedom sa '|' (uspravnom crtom).

en: Speed of feeds
bs: Brzina hranjenja

en: Speed of the RSS/Atom feeds in microseconds (bigger is slower).
bs: Brzina RSS/Atom feedova u mikrosekundama (veće je sporije).

en: Max length
bs: Maksimalna dužina

en: Maximum number of characters displayed on the screen.
bs: Maksimalan broj znakova prikazanih na ekranu.

en: Refresh time
bs: Vrijeme osvježavanja

en: Number of seconds between each forced refresh of the feeds. 0 means that the feeds are never updated.
bs: Broj sekundi između svakog prisilnog osvježavanja feedova. 0 znači da se feedovi nikada ne ažuriraju.

en: Feed images
bs: Slike feeda

en: Display feed images if available.
bs: Prikaži slike feeda ako su dostupne.

en: Opacity (inverse of transparency) of overlay text. 0 = transparent, 255 = totally opaque.
bs: Neprozirnost (inverzna vrijednost prozirnosti) prekrivajućeg teksta. 0 = prozirno, 255 = potpuno neprozirno.

en: Text position
bs: Položaj teksta

en: You can enforce the text position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom; you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
bs: Možete nametnuti poziciju teksta na videu (0=centar, 1=lijevo, 2=desno, 4=gore, 8=dolje; možete koristiti i kombinacije ovih vrijednosti, npr. 6 = gore desno).

en: Title display mode
bs: Način prikaza naslova

en: Title display mode. Default is 0 (hidden) if the feed has an image and feed images are enabled, 1 otherwise.
bs: Način prikaza naslova. Zadana vrijednost je 0 (skriveno) ako feed ima sliku i slike feeda su omogućene, u suprotnom 1.

en: Display a RSS or ATOM Feed on your video
bs: Prikažite RSS ili ATOM feed na svom videu

en: Don't show
bs: Ne prikazuj

en: Always visible
bs: Uvijek vidljivo

en: Scroll with feed
bs: Skrolajte s feedom

en: RSS and Atom feed display
bs: Prikaz RSS i Atom feeda

en: Change subtitle delay
bs: Promijeni kašnjenje titlova

en: Delay calculation mode
bs: Način izračuna kašnjenja

en: Absolute delay - add absolute delay to each subtitle. Relative to source delay - multiply subtitle delay. Relative to source content - determine subtitle delay from its content (text).
bs: Apsolutno kašnjenje - dodajte apsolutno kašnjenje svakom titlu. Relativno u odnosu na izvorno kašnjenje - pomnožite kašnjenje titla. Relativno u odnosu na izvorni sadržaj - odredite kašnjenje titla na osnovu njegovog sadržaja (teksta).

en: Calculation factor
bs: Faktor izračuna

en: Calculation factor. In Absolute delay mode the factor represents seconds.
bs: Faktor izračuna. U režimu apsolutnog kašnjenja, faktor predstavlja sekunde.

en: Maximum overlapping subtitles
bs: Maksimalno preklapanje titlova

en: Maximum number of subtitles allowed at the same time.
bs: Maksimalan broj titlova dozvoljen istovremeno.

en: Minimum alpha value
bs: Minimalna alfa vrijednost

en: Alpha value of the earliest subtitle, where 0 is fully transparent and 255 is fully opaque.
bs: Alfa vrijednost najranijeg titla, gdje je 0 potpuno prozirno, a 255 potpuno neprozirno.

en: Interval between two disappearances
bs: Interval između dva nestanka

en: Minimum time (in milliseconds) that subtitle should stay after its predecessor has disappeared (subtitle delay will be extended to meet this requirement).
bs: Minimalno vrijeme (u milisekundama) koje titl treba ostati nakon što je prethodni nestao (kašnjenje titla će biti produženo kako bi se ispunio ovaj zahtjev).

en: Interval between disappearance and appearance
bs: Interval između nestanka i pojavljivanja

en: Minimum time (in milliseconds) between subtitle disappearance and newer subtitle appearance (earlier subtitle delay will be extended to fill the gap).
bs: Minimalno vrijeme (u milisekundama) između nestanka titla i pojavljivanja novog titla (kašnjenje ranijeg titla bit će produženo kako bi se popunila praznina).

en: Interval between appearance and disappearance
bs: Interval između pojave i nestanka

en: Minimum time (in milliseconds) that subtitle should stay after newer subtitle has appeared (earlier subtitle delay will be shortened to avoid the overlap).
bs: Minimalno vrijeme (u milisekundama) koje titl treba da ostane nakon što se pojavi noviji titl (kašnjenje ranijeg titla će biti skraćeno kako bi se izbjeglo preklapanje).

en: Absolute delay
bs: Apsolutno kašnjenje

en: Relative to source delay
bs: U odnosu na kašnjenje izvora

en: Relative to source content
bs: U odnosu na izvorni sadržaj

en: Subsdelay
bs: Podkašnjenje

en: Overlap fix
bs: Ispravka preklapanja

en: libarchive based stream directory
bs: direktorij streamova zasnovan na libarchive-u

en: libarchive based stream extractor
bs: ekstraktor streama zasnovan na libarhivi

en: ADF stream filter
bs: ADF filter toka

en: ARIB STD-B25 Cam module
bs: ARIB STD-B25 modul kamere

en: Block stream cache
bs: Blokiraj keš stream

en: Byte stream cache
bs: Keš memorija toka bajtova

en: LZMA decompression
bs: LZMA dekompresija

en: Burrows-Wheeler decompression
bs: Burrows-Wheeler dekompresija

en: gzip decompression
bs: gzip dekompresija

en: HTTP Dynamic Streaming
bs: HTTP dinamičko strujanje

en: Zlib decompression filter
bs: Zlib dekompresijski filter

en: Stream prefetch filter
bs: Filter za prethodno preuzimanje toka

en: Buffer size
bs: Veličina bafera

en: Prefetch buffer size (KiB)
bs: Veličina bafera za prethodno preuzimanje (KiB)

en: Read size
bs: Veličina čitanja

en: Prefetch background read size (bytes)
bs: Veličina pozadinskog čitanja prethodnog dohvata (bajtovi)

en: Seek threshold
bs: Prag traženja

en: Prefetch forward seek threshold (bytes)
bs: Prag pretrage unaprijed za prethodno preuzimanje (bajtovi)

en: Internal stream record
bs: Interni zapis toka

en: APE/ID3 tags-skipping filter
bs: Filter za preskakanje APE/ID3 tagova

en: Automatically add/delete input streams
bs: Automatsko dodavanje/brisanje ulaznih tokova

en: Integer identifier for this elementary stream. This will be used to "find" this stream later.
bs: Cjelobrojni identifikator za ovaj elementarni tok. Ovo će se kasnije koristiti za "pronalaženje" ovog toka.

en: Destination bridge-in name
bs: Naziv odredišnog mosta

en: Name of the destination bridge-in. If you do not need more than one bridge-in at a time, you can discard this option.
bs: Naziv odredišnog premosnog povezivanja. Ako vam ne treba više od jednog premosnog povezivanja istovremeno, možete odbaciti ovu opciju.

en: Pictures coming from the picture video outputs will be delayed according to this value (in milliseconds, should be >= 100 ms). For high values, you will need to raise caching values.
bs: Slike koje dolaze sa video izlaza za slike će biti odgođene u skladu sa ovom vrijednošću (u milisekundama, treba biti >= 100 ms). Za visoke vrijednosti, morat ćete povećati vrijednosti keširanja.

en: ID Offset
bs: Pomak ID-a

en: Offset to add to the stream IDs specified in bridge_out to obtain the stream IDs bridge_in will register.
bs: Pomak koji treba dodati ID-ovima toka navedenim u bridge_out kako bi se dobili ID-ovi toka koje će bridge_in registrovati.

en: Name of current instance
bs: Naziv trenutnog pokretanja

en: Name of this bridge-in instance. If you do not need more than one bridge-in at a time, you can discard this option.
bs: Naziv ove instance premošćivanja. Ako vam ne treba više od jednog premošćivanja istovremeno, možete odbaciti ovu opciju.

en: Fallback to placeholder stream when out of data
bs: Povratak na rezervirani tok podataka kada nema podataka

en: If set to true, the bridge will discard all input elementary streams except if it doesn't receive data from another bridge-in. This can be used to configure a place holder stream when the real source breaks. Source and placeholder streams should have the same format.
bs: Ako je postavljeno na "true", most će odbaciti sve ulazne elementarne tokove osim ako ne primi podatke od drugog mosta. Ovo se može koristiti za konfigurisanje toka rezerviranog mjesta kada se stvarni izvor prekine. Izvorni i tokovi rezerviranog mjesta trebaju imati isti format.

en: Placeholder delay
bs: Kašnjenje rezerviranog mjesta

en: Delay (in ms) before the placeholder kicks in.
bs: Kašnjenje (u ms) prije aktiviranja rezerviranog mjesta.

en: Wait for I frame before toggling placeholder
bs: Sačekajte da se otvori I okvir prije uključivanja/isključivanja rezerviranog mjesta

en: If enabled, switching between the placeholder and the normal stream will only occur on I frames. This will remove artifacts on stream switching at the expense of a slightly longer delay, depending on the frequence of I frames in the streams.
bs: Ako je omogućeno, prebacivanje između rezerviranog mjesta i normalnog toka će se događati samo na I-frejmovima. Ovo će ukloniti artefakte pri prebacivanju toka na štetu nešto dužeg kašnjenja, ovisno o učestalosti I-frejmova u tokovima.

en: Bridge
bs: Most

en: Bridge stream output
bs: Izlaz mostnog toka

en: Bridge out
bs: Premostiti

en: Bridge in
bs: Most unutra

en: Duration of the fingerprinting
bs: Trajanje uzimanja otisaka prstiju

en: Default: 90sec
bs: Zadano: 90 sekundi

en: Chromaprint stream output
bs: Izlaz hromaprint toka

en: HTTP port
bs: HTTP vodič

en: This sets the HTTP port of the local server used to stream the media to the Chromecast.
bs: Ovim se postavlja HTTP port lokalnog servera koji se koristi za streaming medija na Chromecast.

en: IP Address of the Chromecast.
bs: IP adresa Chromecasta.

en: Chromecast port
bs: Chromecast priključak

en: The port used to talk to the Chromecast.
bs: Port koji se koristi za komunikaciju s Chromecastom.

en: Chromecast stream output
bs: Izlaz toka Chromecasta

en: Chromecast demux wrapper
bs: Omotač za demuksiranje Chromecasta

en: cycle
bs: ciklus

en: Cyclic stream output
bs: Izlaz cikličkog toka

en: Elementary Stream ID
bs: ID elementarnog toka

en: Specify an identifier integer for this elementary stream
bs: Navedite cijeli broj identifikatora za ovaj elementarni tok

en: Delay of the ES (ms)
bs: Kašnjenje ES-a (ms)

en: Specify a delay (in ms) for this elementary stream. Positive means delay and negative means advance.
bs: Odredite kašnjenje (u ms) za ovaj elementarni tok. Pozitivno znači kašnjenje, a negativno znači napredovanje.

en: Delay a stream
bs: Odgodi stream

en: Description stream output
bs: Izlaz toka opisa

en: Enable/disable audio rendering.
bs: Omogući/onemogući renderiranje zvuka.

en: Enable/disable video rendering.
bs: Omogući/onemogući renderiranje videa.

en: Delay (ms)
bs: Kašnjenje (ms)

en: Introduces a delay in the display of the stream.
bs: Uvodi kašnjenje u prikazu streama.

en: Display stream output
bs: Prikaz izlaznog toka

en: Duplicate stream output
bs: Duplikat izlaza streama

en: Output access method
bs: Metoda pristupa izlazu

en: This is the default output access method that will be used.
bs: Ovo je zadana metoda pristupa izlazu koja će se koristiti.

en: Audio output access method
bs: Metoda pristupa audio izlazu

en: This is the output access method that will be used for audio.
bs: Ovo je metoda pristupa izlazu koja će se koristiti za audio.

en: Video output access method
bs: Metoda pristupa video izlazu

en: This is the output access method that will be used for video.
bs: Ovo je metoda pristupa izlazu koja će se koristiti za video.

en: Output muxer
bs: Izlazni multiplekser

en: This is the default muxer method that will be used.
bs: Ovo je zadana metoda multipleksa koja će se koristiti.

en: Audio output muxer
bs: Mukserski audio izlaz

en: This is the muxer that will be used for audio.
bs: Ovo je multiplekser koji će se koristiti za zvuk.

en: Video output muxer
bs: Video izlazni multiplekser

en: This is the muxer that will be used for video.
bs: Ovo je multiplekser koji će se koristiti za video.

en: Output URL
bs: Izlazni URL

en: This is the default output URI.
bs: Ovo je zadani izlazni URI.

en: Audio output URL
bs: URL audio izlaza

en: This is the output URI that will be used for audio.
bs: Ovo je izlazni URI koji će se koristiti za audio.

en: Video output URL
bs: URL video izlaza

en: This is the output URI that will be used for video.
bs: Ovo je izlazni URI koji će se koristiti za video.

en: Elementary stream output
bs: Izlaz elementarnog toka

en: There is no suitable stream-output access module for "%s/%s://%s".
bs: Ne postoji odgovarajući modul za pristup izlaznom toku za "%s/%s://%s".

en: Gathering stream output
bs: Prikupljanje izlaza toka

en: Specify an identifier string for this subpicture
bs: Navedite identifikatorski niz za ovu podsliku

en: Output video width.
bs: Širina izlaznog videa.

en: Output video height.
bs: Visina izlaznog videa.

en: Sample aspect ratio
bs: Primjer omjera širine i visine

en: Sample aspect ratio of the destination (1:1, 3:4, 2:3).
bs: Primjer omjera stranica odredišta (1:1, 3:4, 2:3).

en: Video filter
bs: Filter videa

en: Video filters will be applied to the video stream.
bs: Video filteri će biti primijenjeni na video stream.

en: Image chroma
bs: Hroma slike

en: Force the use of a specific chroma. Use YUVA if you're planning to use the Alphamask or Bluescreen video filter.
bs: Nametnite upotrebu određene chroma opcije. Koristite YUVA ako planirate koristiti Alphamask ili Bluescreen video filter.

en: Transparency of the mosaic picture.
bs: Prozirnost mozaične slike.

en: X coordinate of the upper left corner in the mosaic if non negative.
bs: X koordinata gornjeg lijevog ugla u mozaiku ako je nenegativna.

en: Y coordinate of the upper left corner in the mosaic if non negative.
bs: Y koordinata gornjeg lijevog ugla u mozaiku ako je nenegativna.

en: Mosaic bridge
bs: Mozaični most

en: Mosaic bridge stream output
bs: Izlazni tok mozaičnog mosta

en: Destination prefix
bs: Prefiks odredišta

en: Prefix of the destination file automatically generated
bs: Prefiks odredišne datoteke se automatski generira

en: Record stream output
bs: Snimanje izlaza toka

en: This is the output URL that will be used.
bs: Ovo je izlazni URL koji će se koristiti.

en: This allows you to specify how the SDP (Session Descriptor) for this RTP session will be made available. You must use a url: http://location to access the SDP via HTTP, rtsp://location for RTSP access, and sap:// for the SDP to be announced via SAP.
bs: Ovo vam omogućava da odredite kako će SDP (deskriptor sesije) za ovu RTP sesiju biti dostupan. Morate koristiti URL: http://location za pristup SDP-u putem HTTP-a, rtsp://location za RTSP pristup i sap:// za objavu SDP-a putem SAP-a.

en: SAP announcing
bs: SAP najavljuje

en: Announce this session with SAP.
bs: Najavite ovu sesiju sa SAP-om.

en: This allows you to specify the muxer used for the streaming output. Default is to use no muxer (standard RTP stream).
bs: Ovo vam omogućava da odredite multiplekser koji se koristi za izlazni streaming. Zadano je da se ne koristi multiplekser (standardni RTP stream).

en: Session name
bs: Naziv sesije

en: This is the name of the session that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
bs: Ovo je naziv sesije koji će biti objavljen u SDP-u (deskriptoru sesije).

en: Session category
bs: Kategorija sesije

en: This allows you to specify a category for the session, that will be announced if you choose to use SAP.
bs: Ovo vam omogućava da odredite kategoriju za sesiju, koja će biti objavljena ako odaberete korištenje SAP-a.

en: Session description
bs: Opis sesije

en: This allows you to give a short description with details about the stream, that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
bs: Ovo vam omogućava da date kratak opis sa detaljima o streamu, koji će biti objavljen u SDP-u (deskriptoru sesije).

en: Session URL
bs: URL sesije

en: This allows you to give a URL with more details about the stream (often the website of the streaming organization), that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
bs: Ovo vam omogućava da navedete URL sa više detalja o streamu (često web stranica organizacije za streaming), koji će biti objavljen u SDP-u (deskriptoru sesije).

en: Session email
bs: E-pošta sesije

en: This allows you to give a contact mail address for the stream, that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
bs: Ovo vam omogućava da navedete kontaktnu email adresu za stream, koja će biti objavljena u SDP-u (deskriptoru sesije).

en: This allows you to specify the base port for the RTP streaming.
bs: Ovo vam omogućava da odredite bazni port za RTP streaming.

en: Audio port
bs: Audio priključak

en: This allows you to specify the default audio port for the RTP streaming.
bs: Ovo vam omogućava da odredite zadani audio port za RTP streaming.

en: Video port
bs: Video priključak

en: This allows you to specify the default video port for the RTP streaming.
bs: Ovo vam omogućava da odredite zadani video port za RTP streaming.

en: RTP/RTCP multiplexing
bs: RTP/RTCP multipleksiranje

en: This sends and receives RTCP packet multiplexed over the same port as RTP packets.
bs: Ovo šalje i prima RTCP pakete multipleksirane preko istog porta kao i RTP pakete.

en: Default caching value for outbound RTP streams. This value should be set in milliseconds.
bs: Zadana vrijednost keširanja za odlazne RTP tokove. Ova vrijednost treba biti postavljena u milisekundama.

en: Transport protocol
bs: Transportni protokol

en: This selects which transport protocol to use for RTP.
bs: Ovim se odabire koji transportni protokol će se koristiti za RTP.

en: RTP packets will be integrity-protected and ciphered with this Secure RTP master shared secret key. This must be a 32-character-long hexadecimal string.
bs: RTP paketi će biti zaštićeni integritetom i šifrirani ovim glavnim dijeljenim tajnim ključem sigurnog RTP-a. Ovo mora biti heksadecimalni niz dužine 32 znaka.

en: This allows you to stream MPEG4 LATM audio streams (see RFC3016).
bs: Ovo vam omogućava streaming MPEG4 LATM audio tokova (pogledajte RFC3016).

en: RTSP session timeout (s)
bs: Vremensko ograničenje RTSP sesije (s)

en: RTSP sessions will be closed after not receiving any RTSP request for this long. Setting it to a negative value or zero disables timeouts. The default is 60 (one minute).
bs: RTSP sesije će biti zatvorene nakon što ne prime nijedan RTSP zahtjev u tom periodu. Postavljanje na negativnu vrijednost ili nulu onemogućava vremenska ograničenja. Zadana vrijednost je 60 (jedna minuta).

en: RTP stream output
bs: Izlaz RTP toka

en: New ES ID
bs: Novi ES ID

en: Specify an new identifier integer for this elementary stream
bs: Navedite novi cijeli broj identifikatora za ovaj elementarni tok

en: Specify an ISO-639 code (three characters) for this elementary stream
bs: Navedite ISO-639 kod (tri znaka) za ovaj elementarni tok

en: Set ID
bs: ID seta

en: Set ES id
bs: Postavi ES ID

en: Change the id of an elementary stream
bs: Promijenite ID elementarnog toka

en: Set ES Lang
bs: Postavi ES jezik

en: Set Lang
bs: Postavi jezik

en: Change the language of an elementary stream
bs: Promijenite jezik elementarnog toka

en: Video prerender callback
bs: Povratni poziv za prethodno renderiranje videa

en: Address of the video prerender callback function. This function will set the buffer where render will be done.
bs: Adresa funkcije povratnog poziva za predrenderovanje videa. Ova funkcija će postaviti bafer u kojem će se vršiti renderovanje.

en: Audio prerender callback
bs: Povratni poziv za prethodno renderiranje zvuka

en: Address of the audio prerender callback function. This function will set the buffer where render will be done.
bs: Adresa funkcije povratnog poziva za predrenderovanje zvuka. Ova funkcija će postaviti bafer u kojem će se vršiti renderovanje.

en: Video postrender callback
bs: Povratni poziv nakon renderiranja videa

en: Address of the video postrender callback function. This function will be called when the render is into the buffer.
bs: Adresa funkcije povratnog poziva za video nakon renderiranja. Ova funkcija će biti pozvana kada se renderiranje nalazi u baferu.

en: Audio postrender callback
bs: Povratni poziv nakon renderiranja zvuka

en: Address of the audio postrender callback function. This function will be called when the render is into the buffer.
bs: Adresa funkcije povratnog poziva za audio nakon renderiranja. Ova funkcija će biti pozvana kada se renderiranje nalazi u međuspremniku.

en: Video Callback data
bs: Podaci o povratnom video pozivu

en: Data for the video callback function.
bs: Podaci za funkciju video povratnog poziva.

en: Audio callback data
bs: Podaci o povratnom audio pozivu

en: Data for the audio callback function.
bs: Podaci za funkciju povratnog poziva zvuka.

en: Time Synchronized output
bs: Vremenski sinhronizovani izlaz

en: Time Synchronisation option for output. If true, stream will render as usual, else it will be rendered as fast as possible.
bs: Opcija vremenske sinhronizacije za izlaz. Ako je postavljeno na "true", stream će se renderirati kao i obično, u suprotnom će se renderirati što je brže moguće.

en: Stream output to memory buffer
bs: Strimovanje izlaza u memorijski bafer

en: Writes stats to file instead of stdout
bs: Zapisuje statistiku u datoteku umjesto u stdout

en: Prefix to show on output line
bs: Prefiks koji će se prikazati u izlaznoj liniji

en: Writes statistic info about stream
bs: Zapisuje statističke informacije o streamu

en: Output method to use for the stream.
bs: Izlazna metoda koja će se koristiti za stream.

en: Muxer to use for the stream.
bs: Muxer koji će se koristiti za stream.

en: Output destination
bs: Izlazno odredište

en: Destination (URL) to use for the stream. Overrides path and bind parameters
bs: Odredište (URL) koje će se koristiti za stream. Nadjačava parametre putanje i povezivanja

en: Address to bind to (helper setting for dst)
bs: Adresa za povezivanje (pomoćna postavka za dst)

en: address:port to bind vlc to listening incoming streams. Helper setting for dst, dst=bind+'/'+path. dst-parameter overrides this.
bs: adresa:port za povezivanje vlc-a sa dolaznim streamovima koji slušaju. Pomoćna postavka za dst, dst=bind+'/'+path. dst-parametar ovo poništava.

en: Filename for stream (helper setting for dst)
bs: Naziv datoteke za stream (pomoćna postavka za dst)

en: Filename for stream. Helper setting for dst, dst=bind+'/'+path. dst-parameter overrides this.
bs: Naziv datoteke za stream. Pomoćna postavka za dst, dst=bind+'/'+path. dst-parametar ovo poništava.

en: Standard stream output
bs: Standardni izlaz toka

en: Video encoder
bs: Video koder

en: This is the video encoder module that will be used (and its associated options).
bs: Ovo je modul video kodera koji će se koristiti (i njegove povezane opcije).

en: Destination video codec
bs: Odredišni video kodek

en: This is the video codec that will be used.
bs: Ovo je video kodek koji će se koristiti.

en: Video bitrate
bs: Brzina prijenosa videa

en: Target bitrate of the transcoded video stream.
bs: Ciljana brzina prijenosa podataka transkodiranog video streama.

en: Video scaling
bs: Skaliranje videa

en: Scale factor to apply to the video while transcoding (eg: 0.25)
bs: Faktor skaliranja koji će se primijeniti na video prilikom transkodiranja (npr. 0,25)

en: Video frame-rate
bs: Broj sličica u sekundi videa

en: Target output frame rate for the video stream.
bs: Ciljana izlazna brzina kadrova za video stream.

en: Deinterlace video
bs: Deinterlace videa

en: Deinterlace the video before encoding.
bs: Deinterlace videa prije kodiranja.

en: Deinterlace module
bs: Modul za deinterlaciranje

en: Specify the deinterlace module to use.
bs: Odredite modul za deinterlace koji će se koristiti.

en: Maximum video width
bs: Maksimalna širina videa

en: Maximum output video width.
bs: Maksimalna širina izlaznog videa.

en: Maximum video height
bs: Maksimalna visina videa

en: Maximum output video height.
bs: Maksimalna visina izlaznog videa.

en: Video filters will be applied to the video streams (after overlays are applied). You can enter a colon-separated list of filters.
bs: Video filteri će biti primijenjeni na video streamove (nakon što se primijene prekrivači). Možete unijeti listu filtera odvojenu dvotačkama.

en: Audio encoder
bs: Audio koder

en: This is the audio encoder module that will be used (and its associated options).
bs: Ovo je modul audio kodera koji će se koristiti (i njegove povezane opcije).

en: Destination audio codec
bs: Odredišni audio kodek

en: This is the audio codec that will be used.
bs: Ovo je audio kodek koji će se koristiti.

en: Audio bitrate
bs: Brzina prijenosa zvuka

en: Target bitrate of the transcoded audio stream.
bs: Ciljana brzina prijenosa podataka transkodiranog audio toka.

en: Sample rate of the transcoded audio stream (11250, 22500, 44100 or 48000).
bs: Brzina uzorkovanja transkodiranog audio toka (11250, 22500, 44100 ili 48000).

en: This is the language of the audio stream.
bs: Ovo je jezik audio streama.

en: Number of audio channels in the transcoded streams.
bs: Broj audio kanala u transkodiranim streamovima.

en: Audio filter
bs: Filter zvuka

en: Audio filters will be applied to the audio streams (after conversion filters are applied). You can enter a colon-separated list of filters.
bs: Audio filteri će biti primijenjeni na audio streamove (nakon što se primijene filteri za konverziju). Možete unijeti listu filtera odvojenu dvotačkama.

en: Subtitle encoder
bs: Koder titlova

en: This is the subtitle encoder module that will be used (and its associated options).
bs: Ovo je modul za kodiranje titlova koji će se koristiti (i njegove povezane opcije).

en: Destination subtitle codec
bs: Odredišni kodek titlova

en: This is the subtitle codec that will be used.
bs: Ovo je kodek za titlove koji će se koristiti.

en: This allows you to add overlays (also known as "subpictures") on the transcoded video stream. The subpictures produced by the filters will be overlayed directly onto the video. You can specify a colon-separated list of subpicture modules.
bs: Ovo vam omogućava dodavanje slojeva (također poznatih kao "podslike") na transkodirani video stream. Podslike koje generiraju filteri bit će direktno preklopljene na video. Možete odrediti listu modula podslike odvojenu dvotačkama.

en: Number of threads
bs: Broj niti

en: Number of threads used for the transcoding.
bs: Broj niti korištenih za transkodiranje.

en: High priority
bs: Visoki prioritet

en: Runs the optional encoder thread at the OUTPUT priority instead of VIDEO.
bs: Pokreće opcionalni nit kodera sa prioritetom OUTPUT umjesto VIDEO.

en: Picture pool size
bs: Veličina bazena slika

en: Defines how many pictures we allow to be in pool between decoder/encoder threads when threads > 0
bs: Definira koliko slika dozvoljavamo da bude u skupu između niti dekodera/enkodera kada su niti > 0

en: Transcode
bs: Transkodiranje

en: Transcode stream output
bs: Izlaz transkodiranog toka

en: Overlays/Subtitles
bs: Slojevi/Titlovi

en: Please wait while your font cache is rebuilt.
    This should take less than a few minutes.
bs: Molimo pričekajte dok se vaša keš memorija fontova ponovo izgradi.
    Ovo bi trebalo trajati manje od nekoliko minuta.

en: Monospace Font
bs: Monospace font

en: Font family for the font you want to use
bs: Porodica fontova za font koji želite koristiti

en: Font file for the font you want to use
bs: Datoteka fonta za font koji želite koristiti

en: Font size in pixels
bs: Veličina fonta u pikselima

en: This is the default size of the fonts that will be rendered on the video. If set to something different than 0 this option will override the relative font size.
bs: Ovo je zadana veličina fontova koji će se prikazivati na videu. Ako je postavljena na nešto drugačije od 0, ova opcija će nadjačati relativnu veličinu fonta.

en: Text opacity
bs: Neprozirnost teksta

en: The opacity (inverse of transparency) of the text that will be rendered on the video. 0 = transparent, 255 = totally opaque.
bs: Neprozirnost (inverzna vrijednost prozirnosti) teksta koji će se prikazati na videu. 0 = prozirno, 255 = potpuno neprozirno.

en: Text default color
bs: Zadana boja teksta

en: The color of the text that will be rendered on the video. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
bs: Boja teksta koji će se prikazivati na videu. Ovo mora biti heksadecimalni broj (kao HTML boje). Prva dva znaka su za crvenu, zatim zelenu, pa plavu. #000000 = crna, #FF0000 = crvena, #00FF00 = zelena, #FFFF00 = žuta (crvena + zelena), #FFFFFF = bijela

en: Relative font size
bs: Relativna veličina fonta

en: This is the relative default size of the fonts that will be rendered on the video. If absolute font size is set, relative size will be overridden.
bs: Ovo je relativna zadana veličina fontova koji će se prikazivati na videu. Ako je postavljena apsolutna veličina fonta, relativna veličina će biti poništena.

en: Background opacity
bs: Neprozirnost pozadine

en: Background color
bs: Boja pozadine

en: Outline opacity
bs: Neprozirnost obrisa

en: Shadow opacity
bs: Neprozirnost sjene

en: Shadow color
bs: Boja sjene

en: Shadow angle
bs: Ugao sjene

en: Shadow distance
bs: Udaljenost sjene

en: Text direction
bs: Smjer teksta

en: Paragraph base direction for the Unicode bi-directional algorithm.
bs: Osnovni smjer paragrafa za dvosmjerni Unicode algoritam.

en: Use YUVP renderer
bs: Koristi YUVP renderer

en: This renders the font using "paletized YUV". This option is only needed if you want to encode into DVB subtitles
bs: Ovo renderira font koristeći "paletizirani YUV". Ova opcija je potrebna samo ako želite kodirati u DVB titlove

en: Thin
bs: Tanko

en: Thick
bs: Debelo

en: Left to right
bs: S lijeva na desno

en: Right to left
bs: S desna na lijevo

en: Text renderer
bs: Renderer teksta

en: Freetype2 font renderer
bs: Freetype2 renderer fontova

en: Speech synthesis for Mac OS X
bs: Sinteza govora za Mac OS X

en: Speech synthesis for Windows
bs: Sinteza govora za Windows

en: SVG template file
bs: SVG datoteka predloška

en: Location of a file holding a SVG template for automatic string conversion
bs: Lokacija datoteke koja sadrži SVG predložak za automatsku konverziju stringova

en: Dummy font renderer
bs: Renderer lažnih fontova

en: Video filtering using a chain of video filter modules
bs: Filtriranje videa pomoću lanca modula za video filtere

en: Conversions from
bs: Konverzije iz

en: YUV 10-bits planar to semiplanar 10-bits conversions
bs: YUV konverzije od 10 bita planarnog do semiplanarnog 10 bita

en: YUV planar to semiplanar conversions
bs: YUV planarne u semiplanarne konverzije

en: SSE2 I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
bs: Konverzije SSE2 I420, IYUV, YV12 u RV15, RV16, RV24, RV32

en: MMX I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
bs: Konverzije MMX I420, IYUV, YV12 u RV15, RV16, RV24, RV32

en: I420,IYUV,YV12 to RGB2,RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
bs: Konverzije I420, IYUV, YV12 u RGB2, RV15, RV16, RV24, RV32

en: MMX conversions from
bs: MMX konverzije iz

en: SSE2 conversions from
bs: SSE2 konverzije iz

en: AltiVec conversions from
bs: AltiVec konverzije iz

en: OpenMAX DL image processing
bs: Obrada slika OpenMAX DL

en: RV32 conversion filter
bs: RV32 konverzijski filter

en: Scaling mode
bs: Način skaliranja

en: Scaling mode to use.
bs: Način skaliranja koji će se koristiti.

en: Fast bilinear
bs: Brzi bilinearni

en: Bilinear
bs: Bilinearno

en: Bicubic (good quality)
bs: Bikubični (dobar kvalitet)

en: Experimental
bs: Eksperimentalno

en: Nearest neighbour (bad quality)
bs: Najbliži susjed (loš kvalitet)

en: Area
bs: Oblast

en: Luma bicubic / chroma bilinear
bs: Luma bikubična / hroma bilinearna

en: Lanczos
bs: Lanczós

en: Bicubic spline
bs: Bikubni spline

en: Video scaling filter
bs: Filter za skaliranje videa

en: YUVP converter
bs: YUVP konverter

en: Image properties filter
bs: Svojstva filtera slika

en: Image adjust
bs: Prilagođavanje slike

en: Use an image's alpha channel as a transparency mask.
bs: Koristite alfa kanal slike kao masku prozirnosti.

en: Transparency mask
bs: Maska prozirnosti

en: Alpha blending transparency mask. Uses a png alpha channel.
bs: Maska transparentnosti za alfa miješanje. Koristi png alfa kanal.

en: Alpha mask video filter
bs: Video filter alfa maske

en: Alpha mask
bs: Alfa maska

en: Color scheme
bs: Šema boja

en: Define the glasses' color scheme
bs: Definišite shemu boja naočala

en: Convert 3D picture to anaglyph image video filter
bs: Konvertujte 3D sliku u anaglifnu sliku video filtera

en: Window size
bs: Veličina prozora

en: Number of frames (0 to 100)
bs: Broj kadrova (0 do 100)

en: Softening value
bs: Vrijednost omekšavanja

en: Number of frames consider for smoothening (0 to 30)
bs: Broj kadrova koji se uzimaju u obzir za zaglađivanje (0 do 30)

en: antiflicker video filter
bs: video filter protiv treperenja

en: antiflicker
bs: protiv treperenja

en: Ball color
bs: Boja lopte

en: Edge visible
bs: Vidljiva ivica

en: Set edge visibility.
bs: Postavite vidljivost ivica.

en: Ball speed
bs: Brzina lopte

en: Ball size
bs: Veličina lopte

en: Gradient threshold
bs: Prag gradijenta

en: Set gradient threshold for edge computation.
bs: Postavite prag gradijenta za izračunavanje ivica.

en: Augmented reality ball game
bs: Igra s loptom proširene stvarnosti

en: Ball video filter
bs: Video filter za loptu

en: Ball
bs: Lopta

en: Number of time to blend
bs: Broj vremena za miksanje

en: The number of time the blend will be performed
bs: Broj puta koliko će se miješanje izvoditi

en: Alpha of the blended image
bs: Alfa pomiješane slike

en: Alpha with which the blend image is blended
bs: Alfa s kojom se miješa slika

en: Image to be blended onto
bs: Slika koja će se uklopiti

en: The image which will be used to blend onto
bs: Slika koja će se koristiti za stapanje na

en: Chroma for the base image
bs: Hroma za osnovnu sliku

en: Chroma which the base image will be loaded in
bs: Chroma u kojoj će se učitati osnovna slika

en: Image which will be blended
bs: Slika koja će biti pomiješana

en: The image blended onto the base image
bs: Slika se stopila s osnovnom slikom

en: Chroma for the blend image
bs: Hroma za sliku miješanja

en: Chroma which the blend image will be loaded in
bs: Chroma u koju će se učitati blend slika

en: Blending benchmark filter
bs: Filter za mjerenje performansi miješanja

en: Base image
bs: Osnovna slika

en: Blend image
bs: Spoji sliku

en: Video pictures blending
bs: Stapanje video slika

en: This effect, also known as "greenscreen" or "chroma key" blends the "blue parts" of the foreground image of the mosaic on the background (like weather forecasts). You can choose the "key" color for blending (blue by default).
bs: Ovaj efekat, poznat i kao "zeleni ekran" ili "hroma ključ", miješa "plave dijelove" slike u prvom planu mozaika s pozadinom (poput vremenske prognoze). Možete odabrati "ključnu" boju za miješanje (plava je podrazumijevana).

en: Bluescreen U value
bs: U vrijednost plavog ekrana

en: "U" value for the bluescreen key color (in YUV values). From 0 to 255. Defaults to 120 for blue.
bs: "U" vrijednost za boju tipke plavog ekrana (u YUV vrijednostima). Od 0 do 255. Zadana vrijednost je 120 za plavu.

en: Bluescreen V value
bs: Vrijednost plavog ekrana

en: "V" value for the bluescreen key color (in YUV values). From 0 to 255. Defaults to 90 for blue.
bs: "V" vrijednost za boju tipke plavog ekrana (u YUV vrijednostima). Od 0 do 255. Zadana vrijednost je 90 za plavu.

en: Bluescreen U tolerance
bs: Tolerancija plavog ekrana U

en: Tolerance of the bluescreen blender on color variations for the U plane. A value between 10 and 20 seems sensible.
bs: Tolerancija blendera plavog ekrana na varijacije boja za U ravan. Vrijednost između 10 i 20 čini se razumnom.

en: Bluescreen V tolerance
bs: Tolerancija plavog ekrana V

en: Tolerance of the bluescreen blender on color variations for the V plane. A value between 10 and 20 seems sensible.
bs: Tolerancija blendera plavog ekrana na varijacije boja za V ravan. Vrijednost između 10 i 20 čini se razumnom.

en: Bluescreen video filter
bs: Video filter za plavi ekran

en: Bluescreen
bs: Plavi ekran

en: Output width
bs: Širina izlaza

en: Output (canvas) image width
bs: Širina izlazne (platne) slike

en: Output height
bs: Izlazna visina

en: Output (canvas) image height
bs: Visina izlazne (platne) slike

en: Output picture aspect ratio
bs: Omjer širine i visine izlazne slike

en: Set the canvas' picture aspect ratio. If omitted, the canvas is assumed to have the same SAR as the input.
bs: Postavite omjer širine i visine slike platna. Ako se izostavi, pretpostavlja se da platno ima isti SAR kao i ulaz.

en: Pad video
bs: Video s pločice

en: If enabled, video will be padded to fit in canvas after scaling. Otherwise, video will be cropped to fix in canvas after scaling.
bs: Ako je omogućeno, video će biti proširen kako bi stao na platno nakon skaliranja. U suprotnom, video će biti obrezan kako bi se popravio na platnu nakon skaliranja.

en: Automatically resize and pad a video
bs: Automatska promjena veličine i popunjavanje videa

en: Canvas
bs: Platno

en: Canvas video filter
bs: Video filter za platno

en: Use a specific Core Image Filter
bs: Koristite određeni osnovni filter slike

en: Example: 'CICrystallize', 'CIBumpDistortion', 'CIThermal', 'CIComicEffect'
bs: Primjer: 'CICrystallize', 'CIBumpDistortion', 'CIThermal', 'CIComicEffect'

en: Mac OS X hardware video filters
bs: Hardverski video filteri za Mac OS X

en: Colors similar to this will be kept, others will be grayscaled. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
bs: Boje slične ovoj će biti sačuvane, ostale će biti prikazane u sivim tonovima. Ovo mora biti heksadecimalni broj (kao HTML boje). Prva dva znaka su za crvenu, zatim zelenu, pa plavu. #000000 = crna, #FF0000 = crvena, #00FF00 = zelena, #FFFF00 = žuta (crvena + zelena), #FFFFFF = bijela

en: Select one color in the video
bs: Odaberite jednu boju u videu

en: Color threshold filter
bs: Filter praga boje

en: Saturation threshold
bs: Prag zasićenja

en: Similarity threshold
bs: Prag sličnosti

en: Pixels to crop from top
bs: Pikseli za izrezivanje od vrha

en: Number of pixels to crop from the top of the image.
bs: Broj piksela za izrezivanje s vrha slike.

en: Pixels to crop from bottom
bs: Pikseli za izrezivanje od dna

en: Number of pixels to crop from the bottom of the image.
bs: Broj piksela za izrezivanje od dna slike.

en: Pixels to crop from left
bs: Pikseli za izrezivanje s lijeva

en: Number of pixels to crop from the left of the image.
bs: Broj piksela za izrezivanje s lijeve strane slike.

en: Pixels to crop from right
bs: Pikseli za izrezivanje s desne strane

en: Number of pixels to crop from the right of the image.
bs: Broj piksela za izrezivanje s desne strane slike.

en: Pixels to padd to top
bs: Pikseli za popunjavanje do vrha

en: Number of pixels to padd to the top of the image after cropping.
bs: Broj piksela koji će se dodati na vrh slike nakon izrezivanja.

en: Pixels to padd to bottom
bs: Pikseli za popunjavanje do dna

en: Number of pixels to padd to the bottom of the image after cropping.
bs: Broj piksela koji će se dodati na dno slike nakon izrezivanja.

en: Pixels to padd to left
bs: Pikseli za popunu ulijevo

en: Number of pixels to padd to the left of the image after cropping.
bs: Broj piksela koji će se dodati lijevo od slike nakon izrezivanja.

en: Pixels to padd to right
bs: Pikseli za pomicanje udesno

en: Number of pixels to padd to the right of the image after cropping.
bs: Broj piksela koji će se dodati desno od slike nakon izrezivanja.

en: Video cropping filter
bs: Filter za izrezivanje videa

en: Latest
bs: Posljednje dodano

en: AltLine
bs: Alternativna linija

en: Upconvert
bs: Konverzija naviše

en: Low
bs: Nisko

en: Medium
bs: Srednje

en: High
bs: Visoko

en: Streaming deinterlace mode
bs: Režim deinterlaciranja streaminga

en: Deinterlace method to use for streaming.
bs: Metoda deinterlaciranja koja se koristi za streaming.

en: Phosphor chroma mode for 4:2:0 input
bs: Fosforni hroma mod za 4:2:0 ulaz

en: Choose handling for colours in those output frames that fall across input frame boundaries. 
    
    Latest: take chroma from new (bright) field only. Good for interlaced input, such as videos from a camcorder. 
    
    AltLine: take chroma line 1 from top field, line 2 from bottom field, etc. 
    Default, good for NTSC telecined input (anime DVDs, etc.). 
    
    Blend: average input field chromas. May distort the colours of the new (bright) field, too. 
    
    Upconvert: output in 4:2:2 format (independent chroma for each field). Best simulation, but requires more CPU and memory bandwidth.
bs: Odaberite rukovanje bojama u onim izlaznim okvirima koji prelaze granice ulaznih okvira.
    
    Najnovije: uzima hroma samo iz novog (svijetlog) polja. Dobro za isprepleteni ulaz, kao što su videozapisi s kamkordera.
    
    AltLine: uzima hroma liniju 1 iz gornjeg polja, liniju 2 iz donjeg polja, itd.
    Zadano, dobro za NTSC telecinirani ulaz (anime DVD-ovi, itd.).
    
    Blend: prosječne hroma vrijednosti ulaznih polja. Može iskriviti boje i novog (svijetlog) polja.
    
    Upconvert: izlaz u formatu 4:2:2 (nezavisna hroma za svako polje). Najbolja simulacija, ali zahtijeva veći propusni opseg CPU-a i memorije.

en: Phosphor old field dimmer strength
bs: Jačina starog fosfornog regulatora svjetla

en: This controls the strength of the darkening filter that simulates CRT TV phosphor light decay for the old field in the Phosphor framerate doubler. Default: Low.
bs: Ovo kontroliše jačinu filtera za zatamnjenje koji simulira opadanje svjetlosti fosfora CRT televizora za staro polje u udvostručivaču brzine kadrova fosfora. Zadano: Nisko.

en: Deinterlacing video filter
bs: Video filter za deinterlacing

en: Edge detection video filter
bs: Video filter za detekciju rubova

en: Edge detection
bs: Detekcija ivica

en: Detects edges in the frame and highlights them in white.
bs: Detektira rubove u kadru i ističe ih bijelom bojom.

en: Image mask. Pixels with an alpha value greater than 50% will be erased.
bs: Maska slike. Pikseli s alfa vrijednošću većom od 50% bit će izbrisani.

en: X coordinate of the mask.
bs: X koordinata maske.

en: Y coordinate of the mask.
bs: Y koordinata maske.

en: Remove zones of the video using a picture as mask
bs: Uklonite zone videa koristeći sliku kao masku

en: Erase video filter
bs: Briši video filter

en: Erase
bs: Briši

en: RGB component to extract
bs: RGB komponenta za izdvajanje

en: RGB component to extract. 0 for Red, 1 for Green and 2 for Blue.
bs: RGB komponenta za izdvajanje. 0 za crvenu, 1 za zelenu i 2 za plavu.

en: Extract RGB component video filter
bs: Ekstrakt RGB komponentnog video filtera

en: FPS conversion video filter
bs: Video filter za konverziju FPS-a

en: FPS Converter
bs: Konverter FPS-a

en: Freezing interactive video filter
bs: Zamrzavanje interaktivnog video filtera

en: Freeze
bs: Zamrzni

en: Gaussian's std deviation
bs: Gaussova standardna devijacija

en: Gaussian's standard deviation. The blurring will take into account pixels up to 3*sigma away in any direction.
bs: Gaussova standardna devijacija. Zamućenje će uzeti u obzir piksele udaljene do 3*sigma u bilo kojem smjeru.

en: Add a blurring effect
bs: Dodajte efekat zamućenja

en: Gaussian blur video filter
bs: Gaussov filter za zamućenje videa

en: Gaussian Blur
bs: Gaussovo zamućenje

en: Radius in pixels
bs: Opseg u pikselima

en: Strength
bs: Snaga

en: Strength used to modify the value of a pixel
bs: Snaga koja se koristi za promjenu vrijednosti piksela

en: Debanding algorithm
bs: Algoritam za odvajanje pojaseva

en: Distort mode
bs: Režim izobličenja

en: Distort mode, one of "gradient", "edge" and "hough".
bs: Režim izobličenja, jedan od "gradijent", "ivica" i "oštrina".

en: Gradient image type
bs: Vrsta slike s gradijentima

en: Gradient image type (0 or 1). 0 will turn the image to white while 1 will keep colors.
bs: Tip slike Gradijent (0 ili 1). 0 će sliku pretvoriti u bijelu, dok će 1 zadržati boje.

en: Apply cartoon effect
bs: Primijeni efekat crtanog filma

en: Apply cartoon effect. It is only used by "gradient" and "edge".
bs: Primijeni crtani efekat. Koristi se samo za "gradijent" i "ivicu".

en: Apply color gradient or edge detection effects
bs: Primjena efekata gradijenta boja ili detekcije ivica

en: Gradient video filter
bs: Gradijentni video filter

en: Variance of the gaussian noise
bs: Varijanca Gaussovog šuma

en: Minimal period
bs: Minimalni period

en: Minimal period of the noise grain in pixel
bs: Minimalni period šumnog zrna u pikselu

en: Maximal period
bs: Maksimalni period

en: Maximal period of the noise grain in pixel
bs: Maksimalni period šumnog zrna u pikselu

en: Grain video filter
bs: Video filter zrna

en: Grain
bs: Zrno

en: Adds filtered gaussian noise
bs: Dodaje filtrirani Gaussov šum

en: Spatial luma strength (0-254)
bs: Prostorna jačina luminacije (0-254)

en: Spatial chroma strength (0-254)
bs: Jačina prostorne hrome (0-254)

en: Temporal luma strength (0-254)
bs: Temporalna jačina luminacije (0-254)

en: Temporal chroma strength (0-254)
bs: Temporalna hroma jačina (0-254)

en: HQ Denoiser 3D
bs: HQ uklanjanje šuma 3D

en: High Quality 3D Denoiser filter
bs: Visokokvalitetni 3D filter za uklanjanje šuma

en: Invert video filter
bs: Invertujte video filter

en: Color inversion
bs: Inverzija boja

en: Magnify/Zoom interactive video filter
bs: Interaktivni video filter za uvećavanje/zumiranje

en: Magnify
bs: Uvećaj

en: Mirror orientation
bs: Orijentacija odražaja

en: Vertical
bs: Vertikalni

en: Horizontal
bs: Horizontalno

en: Direction
bs: Smjer

en: Left to right/Top to bottom
bs: S lijeva na desno/od vrha prema dnu

en: Right to left/Bottom to top
bs: S desna na lijevo/S dna na vrh

en: Mirror video filter
bs: Filter za odražavanje videa

en: Mirror video
bs: Odrazi video

en: Splits video in two same parts, like in a mirror
bs: Dijeli video na dva ista dijela, kao u ogledalu

en: Blur factor (1-127)
bs: Faktor zamućenja (1-127)

en: The degree of blurring from 1 to 127.
bs: Stepen zamućenja od 1 do 127.

en: Motion blur filter
bs: Filter za zamućenje pokreta

en: Motion detect video filter
bs: Video filter za detekciju pokreta

en: Old movie effect video filter
bs: Video filter sa efektom starog filma

en: Old movie
bs: Stari film

en: OpenCV face detection example filter
bs: Primjer filtera za detekciju lica u OpenCV-u

en: OpenCV example
bs: OpenCV primjer

en: Haar cascade filename
bs: Naziv datoteke Haarove kaskade

en: Name of XML file containing Haar cascade description
bs: Naziv XML datoteke koja sadrži opis Haarove kaskade

en: Use input chroma unaltered
bs: Koristi nepromijenjenu ulaznu hroma boju

en: I420 - first plane is grayscale
bs: I420 - prva ravan je u sivim tonovima

en: Don't display any video
bs: Ne prikazuj nikakav video

en: Display the input video
bs: Prikaži ulazni video

en: Display the processed video
bs: Prikaži procesirani video

en: Show only errors
bs: Pokaži samo greške

en: Show errors and warnings
bs: Pokaži greške i upozorenja

en: Show everything including debug messages
bs: Prikaži sve, uključujući poruke o otklanjanju grešaka

en: OpenCV video filter wrapper
bs: Omotač video filtera u OpenCV-u

en: Scale factor (0.1-2.0)
bs: Faktor skaliranja (0,1-2,0)

en: Amount by which to scale the picture before sending it to the internal OpenCV filter
bs: Iznos za koji treba skalirati sliku prije slanja internom OpenCV filteru

en: Chroma to convert picture to before sending it to the internal OpenCV filter
bs: Chroma u koju treba pretvoriti sliku prije slanja internom OpenCV filteru

en: Wrapper filter output
bs: Izlaz omotačkog filtera

en: Determines what (if any) video is displayed by the wrapper filter
bs: Određuje koji (ako uopće) video prikazuje omotački filter

en: OpenCV internal filter name
bs: Naziv internog filtera OpenCV-a

en: Name of internal OpenCV plugin filter to use
bs: Naziv internog filtera OpenCV dodatka koji će se koristiti

en: Posterize level (number of colors is cube of this value)
bs: Nivo posterizacije (broj boja je kub ove vrijednosti)

en: Posterize video by lowering the number of colors
bs: Posterizacija videa smanjenjem broja boja

en: Quality of post processing. Valid range is 0 (disabled) to 6 (highest)
    Higher levels require more CPU power, but produce higher quality pictures.
    With default filter chain, the values map to the following filters:
    1: hb, 2-4: hb+vb, 5-6: hb+vb+dr
bs: Kvalitet naknadne obrade. Važeći raspon je od 0 (onemogućeno) do 6 (najviši).
    Viši nivoi zahtijevaju više snage CPU-a, ali proizvode slike višeg kvaliteta.
    Sa zadanim lancem filtera, vrijednosti se mapiraju na sljedeće filtere:
    1: hb, 2-4: hb+vb, 5-6: hb+vb+dr

en: FFmpeg post processing filter chains
bs: FFmpeg lanci filtera za naknadnu obradu

en: Video post processing filter
bs: Filter za naknadnu obradu videa

en: Postproc
bs: Postprocesiranje

en: Lowest
bs: Najniža

en: Highest
bs: Najviši

en: Psychedelic video filter
bs: Psihodjelični video filter

en: Number of puzzle rows
bs: Broj redova slagalice

en: Number of puzzle columns
bs: Broj kolona slagalice

en: Game mode
bs: Način igre

en: Select game mode variation from jigsaw puzzle to sliding puzzle.
bs: Odaberite varijaciju načina igre od slagalice do klizne slagalice.

en: Border
bs: Ivica

en: Unshuffled Border width.
bs: Neizmiješana širina obruba.

en: Small preview
bs: Mali pregled

en: Show small preview.
bs: Prikaži mali pregled.

en: Small preview size
bs: Mala veličina pregleda

en: Show small preview size (percent of source).
bs: Prikaži malu veličinu pregleda (procenat izvora).

en: Piece edge shape size
bs: Veličina oblika ruba komada

en: Size of the curve along the piece's edge
bs: Veličina krivine duž ruba komada

en: Auto shuffle
bs: Automatsko nasumično

en: Auto shuffle delay during game
bs: Kašnjenje automatskog miješanja tokom igre

en: Auto solve
bs: Automatsko rješavanje

en: Auto solve delay during game
bs: Kašnjenje automatskog rješavanja tokom igre

en: Rotation
bs: Rotacija

en: Rotation parameter: none;180;90-270;mirror
bs: Parametar rotacije: nema; 180; 90-270; ogledalo

en: jigsaw puzzle
bs: slagalica

en: sliding puzzle
bs: klizna slagalica

en: swap puzzle
bs: zamjenska slagalica

en: exchange puzzle
bs: slagalica za razmjenu

en: 0/90/180/270/mirror
bs: 0/90/180/270/ogledalo

en: Puzzle interactive game video filter
bs: Video filter za interaktivnu igru slagalica

en: Puzzle
bs: Slagalice

en: Ripple
bs: Valovanje

en: Angle in degrees
bs: Ugao u stepenima

en: Angle in degrees (0 to 359)
bs: Ugao u stepenima (0 do 359)

en: Use motion sensors
bs: Koristite senzore pokreta

en: Rotate video filter
bs: Rotiraj video filter

en: Rotate
bs: Rotiraj

en: Image format
bs: Format slike

en: Format of the output images (png, jpeg, ...).
bs: Format izlaznih slika (png, jpeg, ...).

en: You can enforce the image width. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
bs: Možete nametnuti širinu slike. Zadano (-1) VLC će se prilagoditi karakteristikama videa.

en: You can enforce the image height. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
bs: Možete nametnuti visinu slike. Zadano (-1) VLC će se prilagoditi karakteristikama videa.

en: Recording ratio
bs: Omjer snimanja

en: Ratio of images to record. 3 means that one image out of three is recorded.
bs: Odnos slika i snimanja. 3 znači da se snima jedna slika od tri.

en: Filename prefix
bs: Prefiks naziva datoteke

en: Prefix of the output images filenames. Output filenames will have the "prefixNUMBER.format" form if replace is not true.
bs: Prefiks naziva izlaznih datoteka slika. Nazivi izlaznih datoteka će imati oblik "prefixNUMBER.format" ako zamjena nije postavljena na "true".

en: Directory path prefix
bs: Prefiks putanje direktorija

en: Directory path where images files should be saved. If not set, then images will be automatically saved in users homedir.
bs: Putanja direktorija gdje treba sačuvati slikovne datoteke. Ako nije postavljena, slike će se automatski sačuvati u korisnikovom početnom direktoriju.

en: Always write to the same file
bs: Uvijek piši u istu datoteku

en: Always write to the same file instead of creating one file per image. In this case, the number is not appended to the filename.
bs: Uvijek pišite u istu datoteku umjesto da kreirate jednu datoteku po slici. U ovom slučaju, broj se ne dodaje nazivu datoteke.

en: Send your video to picture files
bs: Pošaljite svoj video u slikovne datoteke

en: Scene filter
bs: Filter scene

en: Scene video filter
bs: Video filter scene

en: Sepia intensity
bs: Intenzitet sepije

en: Intensity of sepia effect
bs: Intenzitet sepia efekta

en: Gives video a warmer tone by applying sepia effect
bs: Daje videozapisu topliji ton primjenom efekta sepije

en: Sharpen strength (0-2)
bs: Izoštri snagu (0-2)

en: Set the Sharpen strength, between 0 and 2. Defaults to 0.05.
bs: Postavite jačinu izoštravanja, između 0 i 2. Zadana vrijednost je 0,05.

en: Augment contrast between contours.
bs: Povećajte kontrast između kontura.

en: Sharpen video filter
bs: Izoštri video filter

en: Transform type
bs: Vrsta transformacije

en: Transpose
bs: Transponiraj

en: Anti-transpose
bs: Anti-transponiranje

en: Video transformation filter
bs: Filter za transformaciju videa

en: Transformation
bs: Transformacija

en: Rotate or flip the video
bs: Rotiranje ili okretanje videa

en: VHS movie effect video filter
bs: Video filter sa efektom VHS filma

en: VHS movie
bs: VHS film

en: Wave
bs: Val

en: ASCII-art video output
bs: ASCII-art video izlaz

en: Android Window
bs: Android prozor

en: Android native window
bs: Nativni prozor za Android

en: Color ASCII art video output
bs: Izlaz za video u boji ASCII art formata

en: Core Animation OpenGL Layer (Mac OS X)
bs: Osnovni animacijski OpenGL sloj (Mac OS X)

en: Timelength after which we assume there is no signal.
bs: Vremenski period nakon kojeg pretpostavljamo da nema signala.

en: Timelength after which we assume there is no signal.
    After this delay we black out the video.
bs: Vremenski period nakon kojeg pretpostavljamo da nema signala.
    Nakon ovog kašnjenja zatamnjujemo video.

en: Active Format Descriptor value
bs: Vrijednost aktivnog deskriptora formata

en: VBI line on which to output Active Format Descriptor.
bs: VBI linija na kojoj će se ispisati deskriptor aktivnog formata.

en: Output card
bs: Izlazna kartica

en: DeckLink output card, if multiple exist. The cards are numbered from 0.
bs: DeckLink izlazna kartica, ako ih ima više. Kartice su numerisane od 0.

en: Desired output mode
bs: Željeni izlazni način rada

en: Desired output mode for DeckLink output. This value should be a FOURCC code in textual form, e.g. "ntsc".
bs: Željeni izlazni način za DeckLink izlaz. Ova vrijednost treba biti FOURCC kod u tekstualnom obliku, npr. "ntsc".

en: Audio connection for DeckLink output.
bs: Audio priključak za DeckLink izlaz.

en: Audio sampling rate (in hertz) for DeckLink output. 0 disables audio output.
bs: Frekvencija uzorkovanja zvuka (u hercima) za DeckLink izlaz. 0 onemogućava audio izlaz.

en: Number of output channels for DeckLink output. Must be 2, 8 or 16. 0 disables audio output.
bs: Broj izlaznih kanala za DeckLink izlaz. Mora biti 2, 8 ili 16. 0 onemogućava audio izlaz.

en: Video connection for DeckLink output.
bs: Video priključak za DeckLink izlaz.

en: Use 10 bits per pixel for video frames.
bs: Koristite 10 bita po pikselu za video kadrove.

en: DeckLink General Options
bs: Opće opcije DeckLinka

en: DeckLink Video Output module
bs: DeckLink video izlazni modul

en: DeckLink Video Options
bs: Opcije za DeckLink video

en: DeckLink Audio Output module
bs: DeckLink audio izlazni modul

en: DeckLink Audio Options
bs: DeckLink audio opcije

en: Window handle (HWND)
bs: Ručka prozora (HWND)

en: Video will be embedded in this pre-existing window. If zero, a new window will be created.
bs: Video će biti ugrađen u ovaj postojeći prozor. Ako je nula, kreirat će se novi prozor.

en: Drawable
bs: Može se crtati

en: Embedded window video
bs: Ugrađeni video prozora

en: Framebuffer device
bs: Uređaj za međuspremnik okvira

en: Framebuffer device to use for rendering (usually /dev/fb0).
bs: Uređaj framebuffera koji će se koristiti za renderiranje (obično /dev/fb0).

en: Run fb on current tty
bs: Pokreni fb na trenutnom tty-ju

en: Run framebuffer on current TTY device (default enabled). (disable tty handling with caution)
bs: Pokreni framebuffer na trenutnom TTY uređaju (standardno omogućeno). (onemogućite rukovanje tty-jem s oprezom)

en: Framebuffer resolution to use
bs: Rezolucija framebuffera koja će se koristiti

en: Select the resolution for the framebuffer. Currently it supports the values 0=QCIF 1=CIF 2=NTSC 3=PAL, 4=auto (default 4=auto)
bs: Odaberite rezoluciju za framebuffer. Trenutno podržava vrijednosti 0=QCIF 1=CIF 2=NTSC 3=PAL, 4=automatski (zadano 4=automatski)

en: Framebuffer uses hw acceleration
bs: Framebuffer koristi hardversko ubrzanje

en: Disable for double buffering in software.
bs: Onemogućite dvostruko baferovanje u softveru.

en: Image format (default RGB)
bs: Format slike (zadani RGB)

en: Chroma fourcc used by the framebuffer. Default is RGB since the fb device has no way to report its chroma.
bs: Chroma fourcc koju koristi framebuffer. Zadano je RGB jer fb uređaj nema način da prijavi svoju chroma.

en: GNU/Linux framebuffer video output
bs: GNU/Linux framebuffer video izlaz

en: GLX extension for OpenGL
bs: GLX ekstenzija za OpenGL

en: Enable a workaround for T23
bs: Omogućite zaobilazno rješenje za T23

en: Enable this option if the diagonal stripes are displayed when the window size is equal to or smaller than the movie size.
bs: Omogućite ovu opciju ako se dijagonalne pruge prikazuju kada je veličina prozora jednaka ili manja od veličine filma.

en: Video mode
bs: Video način rada

en: Select a proper video mode to be used by KVA.
bs: Odaberite odgovarajući video način rada koji će KVA koristiti.

en: K Video Acceleration video output
bs: Video izlaz za ubrzanje videa K

en: Mac OS X OpenGL video output
bs: Mac OS X OpenGL video izlaz

en: OpenGL extension
bs: OpenGL ekstenzija

en: OpenGL ES 2 extension
bs: OpenGL ES 2 ekstenzija

en: Extension through which to use the Open Graphics Library (OpenGL).
bs: Proširenje putem kojeg se koristi Open Graphics Library (OpenGL).

en: OpenGL for Embedded Systems 2 video output
bs: OpenGL za ugrađene sisteme 2 video izlaza

en: OpenGL video output
bs: OpenGL video izlaz

en: EGL extension for OpenGL
bs: EGL ekstenzija za OpenGL

en: The desktop mode allows you to display the video on the desktop.
bs: Režim radne površine vam omogućava prikazivanje videa na radnoj površini.

en: Use hardware blending support
bs: Koristite podršku za miješanje hardvera

en: Try to use hardware acceleration for subtitle/OSD blending.
bs: Pokušajte koristiti hardversko ubrzanje za miješanje titlova/OSD-a.

en: Pixel Shader
bs: Šejder piksela

en: Choose a pixel shader to apply.
bs: Odaberite pixel shader koji želite primijeniti.

en: Path to HLSL file
bs: Putanja do HLSL datoteke

en: Path to an HLSL file containing a single pixel shader.
bs: Putanja do HLSL datoteke koja sadrži shader za jedan piksel.

en: HLSL File
bs: HLSL datoteka

en: Recommended video output for Windows Vista and later versions
bs: Preporučeni video izlaz za Windows Vista i novije verzije

en: Direct3D9 video output
bs: Direct3D9 video izlaz

en: Recommended video output for Windows 8 and later versions
bs: Preporučeni video izlaz za Windows 8 i novije verzije

en: Direct3D11 video output
bs: Direct3D11 video izlaz

en: Use hardware YUV->RGB conversions
bs: Koristi hardverske YUV->RGB konverzije

en: Try to use hardware acceleration for YUV->RGB conversions. This option doesn't have any effect when using overlays.
bs: Pokušajte koristiti hardversko ubrzanje za YUV->RGB konverzije. Ova opcija nema nikakvog efekta kada se koriste slojevi (overlay).

en: Overlay video output
bs: Prekriveni video izlaz

en: Overlay is the hardware acceleration capability of your video card (ability to render video directly). VLC will try to use it by default.
bs: Prekrivanje je sposobnost hardverskog ubrzavanja vaše video karte (sposobnost da renderuje video direktno). VLC će pokušati da koristi ovo zadano.

en: Use video buffers in system memory
bs: Koristi video bafere u sistemskoj memoriji

en: Create video buffers in system memory instead of video memory. This isn't recommended as usually using video memory allows benefiting from more hardware acceleration (like rescaling or YUV->RGB conversions). This option doesn't have any effect when using overlays.
bs: Kreirajte video bafere u sistemskoj memoriji umjesto u video memoriji. Ovo se ne preporučuje jer obično korištenje video memorije omogućava veće hardversko ubrzanje (kao što je promjena skale ili YUV->RGB konverzije). Ova opcija nema nikakvog efekta pri korištenju slojeva.

en: Use triple buffering for overlays
bs: Koristite trostruko baferovanje za preklapanja

en: Try to use triple buffering when using YUV overlays. That results in much better video quality (no flickering).
bs: Pokušajte koristiti trostruko baferovanje kada koristite YUV overlay-e. To rezultira mnogo boljim kvalitetom videa (bez treperenja).

en: Name of desired display device
bs: Naziv željenog uređaja za prikaz

en: In a multiple monitor configuration, you can specify the Windows device name of the display that you want the video window to open on. For example, "\\.\DISPLAY1" or "\\.\DISPLAY2".
bs: U konfiguraciji s više monitora, možete odrediti naziv Windows uređaja za ekran na kojem želite da se otvori prozor videa. Na primjer, "\\.\DISPLAY1" ili "\\.\DISPLAY2".

en: Recommended video output for Windows XP. Incompatible with Vista's Aero interface
bs: Preporučeni video izlaz za Windows XP. Nije kompatibilno sa Vista Aero interfejsom

en: DirectX (DirectDraw) video output
bs: DirectX (DirectDraw) video izlaz

en: Wallpaper
bs: Tapete

en: OpenGL video output for Windows
bs: OpenGL video izlaz za Windows

en: Windows GDI video output
bs: Windows GDI video izlaz

en: GPU affinity
bs: Afinitet GPU-a

en: WGL extension for OpenGL
bs: WGL ekstenzija za OpenGL

en: Dummy image chroma format
bs: Format hroma slike lažne slike

en: Force the dummy video output to create images using a specific chroma format instead of trying to improve performances by using the most efficient one.
bs: Prisilite lažni video izlaz da kreira slike koristeći određeni chroma format umjesto pokušaja poboljšanja performansi korištenjem najefikasnijeg.

en: Dummy video output
bs: Lažni video izlaz

en: Statistics video output
bs: Video izlaz za statistiku

en: Video memory buffer width.
bs: Širina bafera video memorije.

en: Video memory buffer height.
bs: Visina bafera video memorije.

en: Pitch
bs: Vizina tona

en: Video memory buffer pitch in bytes.
bs: Razmak između bafera video memorije u bajtovima.

en: Chroma
bs: Kroma

en: Output chroma for the memory image as a 4-character string, eg. "RV32".
bs: Izlazna hroma za memorijsku sliku kao niz od 4 znaka, npr. "RV32".

en: Video memory output
bs: Izlaz video memorije

en: Video memory
bs: Video memorija

en: Wayland display
bs: Waylandov prikaz

en: Video will be rendered with this Wayland display. If empty, the default display will be used.
bs: Video će se renderirati s ovim Wayland prikazom. Ako je prazno, koristit će se zadani prikaz.

en: WL shell
bs: WL ljuska

en: Wayland shell surface
bs: Waylandova ljuskasta površina

en: Wayland shared memory video output
bs: Video izlaz dijeljen s memorijom Wayland-a

en: XDG shell
bs: XDG školjka

en: XDG shell surface
bs: XDG površina ljuske

[ctx: ASCII]
note: xgettext: This is a plain ASCII spelling of "VLC media player" for the ICCCM window name. This must be pure ASCII. The limitation is partially with ICCCM and partially with VLC. For Latin script languages, you may need to strip accents. For other scripts, you will need to transliterate into Latin.
en: VLC media player
bs: VLC medijski izvođač

en: X11 display
bs: X11 ekran

en: Video will be rendered with this X11 display. If empty, the default display will be used.
bs: Video će se renderirati s ovim X11 ekranom. Ako je prazno, koristit će se zadani ekran.

en: X11 window ID
bs: ID prozora X11

en: X window
bs: X prozor

en: X11 video window (XCB)
bs: X11 video prozor (XCB)

en: X11 video output (XCB)
bs: X11 video izlaz (XCB)

en: XVideo adaptor number
bs: Broj XVideo adaptera

en: XVideo hardware adaptor to use. By default, VLC will use the first functional adaptor.
bs: XVideo hardverski adapter koji će se koristiti. Zadano, VLC će koristiti prvi funkcionalni adapter.

en: XVideo format id
bs: ID XVideo formata

en: XVideo image format id to use. By default, VLC will try to use the best match for the video being played.
bs: XVideo ID formata slike koji će se koristiti. Zadano, VLC će pokušati da koristi najbolje podudaranje za video koji se reprodukuje.

en: XVideo output (XCB)
bs: XVideo izlaz (XCB)

en: device, fifo or filename
bs: uređaj, FIFO ili naziv datoteke

en: device, fifo or filename to write yuv frames too.
bs: uređaj, FIFO ili naziv datoteke za pisanje yuv okvira.

en: Chroma used
bs: Korištena hroma

en: Force use of a specific chroma for output.
bs: Prisilno korištenje određene hrome za izlaz.

en: Add a YUV4MPEG2 header
bs: Dodajte YUV4MPEG2 zaglavlje

en: The YUV4MPEG2 header is compatible with mplayer yuv video output and requires YV12/I420 fourcc.
bs: YUV4MPEG2 zaglavlje je kompatibilno sa mplayer yuv video izlazom i zahtijeva YV12/I420 fourcc.

en: YUV output
bs: YUV izlaz

en: YUV video output
bs: YUV video izlaz

en: Number of video windows in which to clone the video.
bs: Broj video prozora u kojima će se klonirati video.

en: Video output modules
bs: Moduli za video izlaz

en: You can use specific video output modules for the clones. Use a comma-separated list of modules.
bs: Možete koristiti specifične module za video izlaz za klonove. Koristite listu modula odvojenu zarezima.

en: Duplicate your video to multiple windows and/or video output modules
bs: Duplirajte video u više prozora i/ili modula za video izlaz

en: Clone video filter
bs: Kloniraj video filter

en: Select the number of horizontal video windows in which to split the video
bs: Odaberite broj horizontalnih video prozora na koje želite podijeliti video

en: Select the number of vertical video windows in which to split the video
bs: Odaberite broj vertikalnih video prozora na koje želite podijeliti video

en: Active windows
bs: Aktivni prozori

en: Comma-separated list of active windows, defaults to all
bs: Lista aktivnih prozora odvojena zarezima, podrazumijevano je da su svi

en: Split the video in multiple windows to display on a wall of screens
bs: Podijelite video u više prozora za prikaz na zidu ekrana

en: Panoramix: wall with overlap video filter
bs: Panoramix: zid s preklapajućim video filterom

en: length of the overlapping area (in %)
bs: dužina preklapajućeg područja (u %)

en: Select in percent the length of the blended zone
bs: Odaberite dužinu zone miješanja u procentima

en: height of the overlapping area (in %)
bs: visina preklapajućeg područja (u %)

en: Select in percent the height of the blended zone (case of 2x2 wall)
bs: Odaberite u procentima visinu zone miješanja (u slučaju zida 2x2)

en: Attenuation
bs: Slabljenje

en: Check this option if you want attenuate blended zone by this plug-in (if option is unchecked, attenuate is made by opengl)
bs: Označite ovu opciju ako želite da ovaj dodatak (ako opcija nije označena, opengl vrši smanjenje efekta)

en: Attenuation, begin (in %)
bs: Slabljenje, početak (u %)

en: Select in percent the Lagrange coefficient of the beginning blended zone
bs: Odaberite Lagrangeov koeficijent početne zone miješanja u postocima

en: Attenuation, middle (in %)
bs: Slabljenje, srednje (u %)

en: Select in percent the Lagrange coefficient of the middle of blended zone
bs: Odaberite u procentima Lagrangeov koeficijent sredine zone miješanja

en: Attenuation, end (in %)
bs: Slabljenje, kraj (u %)

en: Select in percent the Lagrange coefficient of the end of blended zone
bs: Odaberite u procentima Lagrangeov koeficijent kraja zone miješanja

en: middle position (in %)
bs: srednji položaj (u %)

en: Select in percent (50 is center) the position of the middle point (Lagrange) of blended zone
bs: Odaberite u procentima (50 je centar) položaj srednje tačke (Lagrange) zone miješanja

en: Gamma (Red) correction
bs: Gama (crvena) korekcija

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Red or Y component)
bs: Odaberite gamu za korekciju zone miješanja (crvena ili Y komponenta)

en: Gamma (Green) correction
bs: Gama (zelena) korekcija

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Green or U component)
bs: Odaberite gamu za korekciju zone miješanja (zelena ili U komponenta)

en: Gamma (Blue) correction
bs: Gama (plava) korekcija

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Blue or V component)
bs: Odaberite gamu za korekciju zone miješanja (plava ili V komponenta)

en: Black Crush for Red
bs: Crna simpatija za crveno

en: Select the Black Crush of blended zone (Red or Y component)
bs: Odaberite zonu miješanja Black Crush (crvena ili Y komponenta)

en: Black Crush for Green
bs: Crna simpatija za zeleno

en: Select the Black Crush of blended zone (Green or U component)
bs: Odaberite zonu miješanja Black Crush (zelena ili U komponenta)

en: Black Crush for Blue
bs: Crna simpatija za plavo

en: Select the Black Crush of blended zone (Blue or V component)
bs: Odaberite zonu miješanja Black Crush (plava ili V komponenta)

en: White Crush for Red
bs: Bijela simpatija za crveno

en: Select the White Crush of blended zone (Red or Y component)
bs: Odaberite zonu miješanja White Crush (crvena ili Y komponenta)

en: White Crush for Green
bs: Bijela simpatija za zeleno

en: Select the White Crush of blended zone (Green or U component)
bs: Odaberite zonu miješanja White Crush (zelena ili U komponenta)

en: White Crush for Blue
bs: Bijela simpatija za plavom

en: Select the White Crush of blended zone (Blue or V component)
bs: Odaberite zonu miješanja White Crush (plava ili V komponenta)

en: Black Level for Red
bs: Nivo crne za crvenu

en: Select the Black Level of blended zone (Red or Y component)
bs: Odaberite nivo crne u zoni miješanja (crvena ili Y komponenta)

en: Black Level for Green
bs: Nivo crne za zelenu

en: Select the Black Level of blended zone (Green or U component)
bs: Odaberite nivo crne za zonu miješanja (zelena ili U komponenta)

en: Black Level for Blue
bs: Nivo crne za plavu

en: Select the Black Level of blended zone (Blue or V component)
bs: Odaberite nivo crne boje miješane zone (plava ili V komponenta)

en: White Level for Red
bs: Nivo bijele za crvenu

en: Select the White Level of blended zone (Red or Y component)
bs: Odaberite nivo bijele boje miješane zone (crvena ili Y komponenta)

en: White Level for Green
bs: Nivo bijele za zelenu

en: Select the White Level of blended zone (Green or U component)
bs: Odaberite nivo bijele zone miješanja (zelena ili U komponenta)

en: White Level for Blue
bs: Nivo bijele za plavu

en: Select the White Level of blended zone (Blue or V component)
bs: Odaberite nivo bijele zone miješanja (plava ili V komponenta)

en: Number of horizontal windows in which to split the video.
bs: Broj horizontalnih prozora na koje će se video podijeliti.

en: Number of vertical windows in which to split the video.
bs: Broj vertikalnih prozora na koje će se video podijeliti.

en: Element aspect ratio
bs: Omjer stranica elementa

en: Aspect ratio of the individual displays building the wall.
bs: Omjer širine i visine pojedinačnih ekrana koji grade zid.

en: Wall video filter
bs: Zidni video filter

en: Image wall
bs: Zid sa slikama

en: The width of the visualization window, in pixels.
bs: Širina prozora za vizualizaciju, u pikselima.

en: The height of the visualization window, in pixels.
bs: Visina prozora za vizualizaciju, u pikselima.

en: 3D OpenGL spectrum visualization
bs: 3D vizualizacija OpenGL spektra

en: Goom display width
bs: Širina Goom ekrana

en: Goom display height
bs: Visina Goom ekrana

en: This allows you to set the resolution of the Goom display (bigger resolution will be prettier but more CPU intensive).
bs: Ovo vam omogućava da podesite rezoluciju Goom ekrana (veća rezolucija će biti ljepša, ali će više opteretiti CPU).

en: Goom animation speed
bs: Brzina Goom animacije

en: This allows you to set the animation speed (between 1 and 10, defaults to 6).
bs: Ovo vam omogućava da podesite brzinu animacije (između 1 i 10, podrazumijevano je 6).

en: Goom effect
bs: Goomov efekat

en: projectM configuration file
bs: konfiguracijska datoteka projectM

en: File that will be used to configure the projectM module.
bs: Datoteka koja će se koristiti za konfiguraciju projectM modula.

en: projectM preset path
bs: unaprijed postavljena putanja projektaM

en: Path to the projectM preset directory
bs: Putanja do direktorija preseta projectM

en: Title font
bs: Font naslova

en: Font used for the titles
bs: Font korišten za naslove

en: Font menu
bs: Meni fontova

en: Font used for the menus
bs: Font koji se koristi za menije

en: The width of the video window, in pixels.
bs: Širina video prozora, u pikselima.

en: The height of the video window, in pixels.
bs: Visina video prozora, u pikselima.

en: Mesh width
bs: Širina mreže

en: The width of the mesh, in pixels.
bs: Širina mreže, u pikselima.

en: Mesh height
bs: Visina mreže

en: The height of the mesh, in pixels.
bs: Visina mreže, u pikselima.

en: Texture size
bs: Veličina teksture

en: The size of the texture, in pixels.
bs: Veličina teksture, u pikselima.

en: projectM
bs: projektM

en: libprojectM effect
bs: efekat libprojectM

en: Effects list
bs: Lista efekata

en: A list of visual effect, separated by commas.
    Current effects include: dummy, scope, spectrum, spectrometer and vuMeter.
bs: Spisak vizuelnih efekata, odvojenih zarezima.
    Trenutni efekti uključuju: lutku, osciloskop, spektar, spektrometar i vuMeter.

en: The width of the effects video window, in pixels.
bs: Širina prozora videa s efektima, u pikselima.

en: The height of the effects video window, in pixels.
bs: Visina prozora videa s efektima, u pikselima.

en: FFT window
bs: FFT prozor

en: The type of FFT window to use for spectrum-based visualizations.
bs: Vrsta FFT prozora koji se koristi za vizualizacije zasnovane na spektru.

en: Kaiser window parameter
bs: Kaiserov parametar prozora

en: The parameter alpha for the Kaiser window. Increasing alpha increases the main-lobe width and decreases the side-lobe amplitude.
bs: Parametar alfa za Kaiserov prozor. Povećanje alfa povećava širinu glavnog režnja i smanjuje amplitudu bočnih režnja.

en: Show 80 bands instead of 20
bs: Prikaži 80 bendova umjesto 20

en: Number of blank pixels between bands.
bs: Broj praznih piksela između traka.

en: Amplification
bs: Pojačavanje

en: This is a coefficient that modifies the height of the bands.
bs: Ovo je koeficijent koji mijenja visinu traka.

en: Draw peaks in the analyzer
bs: Nacrtajte vrhove u analizatoru

en: Enable original graphic spectrum
bs: Omogući originalni grafički spektar

en: Enable the "flat" spectrum analyzer in the spectrometer.
bs: Omogućite "ravni" analizator spektra u spektrometru.

en: Draw bands in the spectrometer
bs: Nacrtajte trake u spektrometru

en: Draw the base of the bands
bs: Nacrtajte osnovu traka

en: Base pixel radius
bs: Bazni opseg piksela

en: Defines radius size in pixels, of base of bands(beginning).
bs: Definira veličinu opsega u pikselima, od baznog od trake(početak).

en: Spectral sections
bs: Spektralni presjeci

en: Determines how many sections of spectrum will exist.
bs: Određuje koliko će dijelova spektra postojati.

en: Peak height
bs: Visina vrha

en: Total pixel height of the peak items.
bs: Ukupna visina piksela vršnih elemenata.

en: Peak extra width
bs: Dodatna širina vrha

en: Additions or subtractions of pixels on the peak width.
bs: Dodavanje ili oduzimanje piksela na širini vrha.

en: V-plane color
bs: Boja V-ravni

en: YUV-Color cube shifting across the V-plane ( 0 - 127 ).
bs: YUV-Kocka boja koja se pomiče preko V-ravni (0 - 127).

en: Visualizer
bs: Vizualizator

en: Visualizer filter
bs: Filter vizualizatora

en: Spectrum analyser
bs: Analizator spektra

en: Hann
bs: Han

en: Flat Top
bs: Ravni vrh

en: Kaiser
bs: Kajzer

en: #paste your VLM commands here
bs: #ovdje zalijepite svoje VLM naredbe

en: #separate commands with a new line or a semi-colon
bs: #odvojite naredbe novim redom ili tačkom-zarezom

en: Play List
bs: Lista za reprodukciju

en: Output
bs: Izlaz

en: Subtitle codec
bs: Kodek podtitla

en: Output	method
bs: Izlazna metoda

en: Multiplexer
bs: Multiplekser

en: Video FPS
bs: FPS videa

en: MUX options
bs: MUX opcije

en: Video scale
bs: Skala videa

en: Output port
bs: Izlazni port

en: Output	file
bs: Izlazna datoteka

en: Input media
bs: Ulazni mediji

en: Error:
bs: Greška:

en: Sample ui-state-error style.
bs: Primjer stila ui-state-error.

en: File name
bs: Naziv datoteke

en: Preamp:
bs: Pretpojačalo:

en: Row border
bs: Okvir reda

en: Column border
bs: Okvir kolone

en: Background
bs: Pozadina

en: Mosaic Tiles
bs: Mozaične pločice

en: Playback Rate
bs: Brzina reprodukcije

en: Audio Delay
bs: Kašnjenje zvuka

en: Subtitle Delay
bs: Kašnjenje titlova

en: Time:
bs: Vrijeme:

en: VLC media player - Web Interface
bs: VLC media player - web interfejs

en: Hide / Show Library
bs: Sakrij / Prikaži biblioteku

en: Hide / Show Viewer
bs: Sakrij / Prikaži preglednik

en: Manage Streams
bs: Upravljanje streamovima

en: Track Synchronisation
bs: Sinhronizacija tragova

en: VLM Batch Commands
bs: VLM paketne komande

en: Loop
bs: Petlja

en: Empty Playlist
bs: Prazna lista za reprodukciju

en: Queue Selected
bs: Red je odabran

en: Play Selected
bs: Reproduciraj odabrano

en: Refresh List
bs: Osvježi listu

en: Loading flowplayer...
bs: Učitavanje flowplayera...

en: If nothing appears, check your internet connection.
bs: Ako se ništa ne pojavi, provjerite internetsku vezu.

en: By creating a stream, the <i>Main Controls</i> will operate the stream instead of the main interface.
bs: Kreiranjem streama, <i>glavne kontrole</i> će upravljati streamom umjesto glavnog interfejsa.

en: The stream will be created using default settings, for more advanced configuration, or to modify the default settings, select the button to the right: <i>Manage Streams</i>
bs: Tok će biti kreiran korištenjem zadanih postavki, za napredniju konfiguraciju ili izmjenu zadanih postavki odaberite dugme s desne strane: <i>Upravljanje tokovima</i>

en: Once the stream is created, the <i>Media Viewer</i> window will display the stream.
bs: Nakon što je stream kreiran, prozor <i>Media Viewer-</i> a će ga prikazati.

en: Volume will be controlled by the player, and not the <i>Main Controls</i>.
bs: Jačinu zvuka će kontrolisati plejer, a ne <i>glavne kontrole</i> .

en: The current playing item will be streamed. If there is no currently playing item, the first selected item from the <i>Library</i> will be the subject of the stream.
bs: Trenutna stavka koja se reproducira bit će strimovana. Ako nema trenutno reproducirane stavke, prva odabrana stavka iz <i>Biblioteke</i> bit će predmet strimovanja.

en: To stop the stream and resume normal controls, click the <i>Open Stream</i> button again.
bs: Da biste zaustavili stream i nastavili s normalnim kontrolama, ponovo kliknite gumb <i>Otvori stream</i> .

en: Are you sure you wish to create the stream?
bs: Jeste li sigurni da želite kreirati stream?

en: Dialog
bs: Dijalog

en: Form
bs: Obrazac

en: Preset
bs: Podesi

en: 0.00 dB
bs: 0,00 dB

en: &Verbosity:
bs: &Opširnost:

en: &Save as...
bs: &Snimi kao...

en: Modules Tree
bs: Stablo modula

en: Show extended options
bs: Prikaži proširene opcije

en: Show &more options
bs: Pokaži &više opcija

en: Change the caching for the media
bs: Promijenite keširanje za medije

en: Start Time
bs: Početno Vrijeme

en: Stop Time
bs: Vrijeme zaustavljanja

en: Edit Options
bs: Uredi opcije

en: Extra media
bs: Dodatni mediji

en: Complete MRL for VLC internal
bs: Potpuni MRL za VLC interno

en: Select the file
bs: Odaberite datoteku

en: Change the start time for the media
bs: Promijenite vrijeme početka za medijski sadržaj

en: HH'H':mm'm':ss's'.zzz
bs: HH'H':mm'm':ss'.zzz

en: Change the stop time for the media
bs: Promijenite vrijeme zaustavljanja medija

en: Play another media synchronously (extra audio file, ...)
bs: Sinhrono reprodukujte drugi medij (dodatnu audio datoteku, ...)

en: Capture mode
bs: Mod hvatanja

en: Select the capture device type
bs: Odaberite vrstu uređaja za snimanje

en: Device Selection
bs: Odabir Uređaja

en: Options
bs: Opcije

en: Access advanced options to tweak the device
bs: Pristupite naprednim opcijama za podešavanje uređaja

en: Advanced options...
bs: Napredne opcije...

en: Disc Selection
bs: Odabir Diska

en: Disable Disc Menus
bs: Onemogući menije diska

en: No disc menus
bs: Nema menija diska

en: Disc device
bs: Disk uređaj

en: Starting Position
bs: Početna pozicija

en: Audio and Subtitles
bs: Zvuk i Podtitlovi

en: Use a sub&title file
bs: Koristite datoteku s titlovima

en: Select the subtitle file
bs: Odaberite datoteku titlova

en: Choose one or more media file to open
bs: Odaberite jednu ili više datoteka za otvaranje

en: File Selection
bs: Odabir Datoteka

en: You can select local files with the following list and buttons.
bs: Možete izabrati lokalne datoteke sa sljedećim listama i dugmadima.

en: Add...
bs: Dodaj...

en: Network Protocol
bs: Mrežni Protokol

en: Please enter a network URL:
bs: Molimo unesite mrežni URL:

en: Profile edition
bs: Izdanje profila

en: F&LV
bs: Voće i povrće

en: Features
bs: Funkcionalnosti

en: Streamable
bs: Moguće strujati

en: Chapters
bs: Poglavlja

en: Menus
bs: Izbornici

en: Fra&me Rate
bs: Broj sličica u sekundi

en: Same as source
bs: Kao izvorno

en: Custom options
bs: Kotisnički prilagođene opcije

en: &Quality
bs: &Kvalitet

en: Not Used
bs: Nekorišteno

en: Encoding parameters
bs: Enkodira parametre

en: Frame size
bs: Veličina okvira

en: Sa&mple Rate
bs: Brzina uzorkovanja

en: Profile &Name
bs: Naziv &Profila

en: Set up media sources to stream
bs: Postavite medijske izvore za streaming

en: Destination Setup
bs: Postavljanje odredišta

en: Select destinations to stream to
bs: Odaberite odredišta za streaming

en: Add destinations following the streaming methods you need. Be sure to check with transcoding that the format is compatible with the method used.
bs: Dodajte odredišta slijedeći metode streaminga koje su vam potrebne. Obavezno provjerite kod transkodiranja da li je format kompatibilan s korištenom metodom.

en: New destination
bs: Novo odredište

en: Display locally
bs: Prikaži lokalno

en: Transcoding Options
bs: Opcije transkodiranja

en: Select and choose transcoding options
bs: Odaberite i odaberite opcije transkodiranja

en: Activate Transcoding
bs: Aktiviraj transkodiranje

en: Option Setup
bs: Podešavanje Opcija

en: Set up any additional options for streaming
bs: Podesi bilo koje dodatne opcije za strujanje

en: Miscellaneous Options
bs: Raznorazne Opcije

en: Stream all elementary streams
bs: Strimujte sve osnovne streamove

en: Generated stream output string
bs: Generirani izlazni niz toka

en: Output module:
bs: Izlazni modul:

en: Use S/PDIF when available
bs: Koristi S/PDIF kada je dostupan

en: Effects
bs: Efekti

en: Visualization:
bs: Vizualizacija:

en: Enable Time-Stretching audio
bs: Omogući zvuk sa vremenskim rastezanjem

en: Replay gain mode:
bs: Mod zauzeća reprodukcije:

en: Normalize volume to:
bs: Normalizujte jačinu zvuka na:

en: Tracks
bs: Tragovi

en: Preferred audio language:
bs: Preferirani jezik zvuka:

en: Password:
bs: Šifra:

en: Username:
bs: Korisničko ime:

en: Submit played tracks stats to Last.fm
bs: Pošalji statistiku reproduciranih pjesama na Last.fm

en: Codecs
bs: Kodeci

en: x264 profile and level selection
bs: x264 profil i odabir nivoa

en: Hardware-accelerated decoding
bs: Hardverski ubrzano dekodiranje

en: Video quality post-processing level
bs: Nivo naknadne obrade kvaliteta videa

en: Skip H.264 in-loop deblocking filter
bs: Preskoči H.264 filter za deblokiranje u petlji

en: x264 preset and tuning selection
bs: x264 predefinisani i odabir podešavanja

en: Optical drive
bs: Optički pogon

en: Default optical device
bs: Zadani optički uređaj

en: Damaged or incomplete AVI file
bs: Oštećena ili nepotpuna AVI datoteka

en: HTTP proxy URL
bs: URL HTTP proxyja

en: HTTP (default)
bs: HTTP (zadano)

en: RTP over RTSP (TCP)
bs: RTP preko RTSP (TCP)

en: Live555 stream transport
bs: Prijenos uživo putem streama Live555

en: Default caching policy
bs: Zadana politika keširanja

en: Menus language:
bs: Jezik izbornika:

en: Look and feel
bs: Gledajte i osjećajte

en: Use custom skin
bs: Koristi prilagođeni skin

en: This is VLC's default interface, with a native look and feel.
bs: Ovo je VLC-ov standardni interfejs, sa izvornim izgledom i osjećajem.

en: Use native style
bs: Koristi prirodni stil

en: Resize interface to video size
bs: Promijenite veličinu interfejsa na veličinu videa

en: Show controls in full screen mode
bs: Prikaži kontrole u prikazu preko cijelog ekrana

en: Pause playback when minimized
bs: Pauziraj reprodukciju kada je minimizirano

en: Show media change popup:
bs: Prikaži skočni prozor za promjenu medija:

en: Start in minimal view mode
bs: Počni u minimalnom načinu prikaza

en: Force window style:
bs: Prisilni stil prozora:

en: Integrate video in interface
bs: Ugradi video u okruženje

en: Show systray icon
bs: Prikaži ikonu u sistemskoj traci

en: Auto raising the interface:
bs: Automatsko podizanje interfejsa:

en: Skin resource file:
bs: Datoteka resursa za skin:

en: Playlist and Instances
bs: Lista izvođenja i pokretanja

en: Pause on the last frame of a video
bs: Pauziraj na posljednjem kadru videa

en: Allow only one instance
bs: Dopusti samo jedno pokretanje

en: Activate updates notifier
bs: Aktiviraj obavještenje o ažuriranjima

en: Every
bs: Svako

en: Save recently played items
bs: Sačuvaj nedavno reproducirane stavke

en: Separate words by | (without space)
bs: Odvojite riječi znakom | (bez razmaka)

en: Operating System Integration
bs: Integracija operativnog sistema

en: File extensions association
bs: Asocijacije ekstenzija datoteka

en: Set up associations...
bs: Uspostavite udruženja...

en: Enable On Screen Display (OSD)
bs: Omogući prikaz na ekranu (OSD)

en: Show media title on video start
bs: Prikaži naslov medija na početku videa

en: Enable subtitles
bs: Omogućite titlove

en: Subtitle Language
bs: Jezik titlova

en: Default encoding
bs: Zadano kodiranje

en: Subtitle effects
bs: Efekti titlova

en: Add a shadow
bs: Dodaj sjenu

en: Add a background
bs: Dodaj pozadinu

en: O&utput
bs: Izlaz

en: Accelerated video output (Overlay)
bs: Ubrzani video izlaz (Overlay)

en: Force Aspect Ratio
bs: Forsiraj Omjer

en: Stuff
bs: Stvari

en: Edit settings
bs: Uredite podešavanja

en: Control
bs: Kontrola

en: Run manually
bs: Pokreni ručno

en: Setup schedule
bs: Raspored postavljanja

en: Run on schedule
bs: Trči po rasporedu

en: Prev
bs: Preg

en: Add Input
bs: Dodaj Ulaz

en: Edit Input
bs: Uredite ulaz

en: Clear List
bs: Rasčisti Listu

en: Check for VLC updates
bs: Provjeri za VLC nadogradnje

en: Launching an update request...
bs: Pokrećem zahtjev za nadogradnju...

en: Do you want to download it?
bs: Da li ga želite preuzeti?

en: Essential
bs: Osnovno

en: Negate colors
bs: Negiraj boje

en: Colors
bs: Boje

en: Interactive Zoom
bs: Interaktivno Zumiranje

en: Angle
bs: Ugao

en: full
bs: kompletno

en: none
bs: nijedno

en: Logo erase
bs: Izbriši logo

en: Mask
bs: Maska

en: Anaglyph 3D
bs: Anaglif 3D

en: Mirror
bs: Odražaj

en: Motion detect
bs: Otkrivanje pokreta

en: Spatial blur
bs: Prostorno zamućenje

en: Anti-Flickering
bs: Protiv treperenja

en: Soften
bs: Mekšanje

en: Denoiser
bs: Odšumljivač

en: Spatial luma strength
bs: Prostorna jačina luminacije

en: Temporal luma strength
bs: Jačina temporalne lume

en: Spatial chroma strength
bs: Jačina prostorne hrome

en: Temporal chroma strength
bs: Temporalna hroma jačina

en: VLM configurator
bs: VLM konfigurator

en: Media Manager Edition
bs: Izdanje za upravljanje medijima

en: Name:
bs: Naziv:

en: Input:
bs: Ulaz:

en: Select Input
bs: Odaberi Ulaz

en: Output:
bs: Izlaz:

en: Select Output
bs: Odaberi Izlaz

en: Time Control
bs: Vremenska Kontrola

en: Mux Control
bs: Muks Kontrola

en: Muxer:
bs: Mukser:

en: Media Manager List
bs: Upravljanje Listom Medija
