vlc 3.0.22-rc1 - en to co translation catalogue (3376 entries)

en: This program comes with NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
    You may redistribute it under the terms of the GNU General Public License;
    see the file named COPYING for details.
    Written by the VideoLAN team; see the AUTHORS file.
co: Stu prugramma ghjunghje senza NISUNA GUARANTIA, tal chì permessu da a legge.
    Si pò distribuiscelu dapervoi sottu à i termini di a Licenza Publica Generale GNU ;
    lighjite u schedariu COPYING per sapene di più.
    Scrittu da a squadra VideoLAN ; lighjite u schedariu AUTHORS.

en: VLC preferences
co: Preferenze di VLC

en: Select "Advanced Options" to see all options.
co: Selezziunà « Ozzioni esperte » per vede tutte l’ozzioni.

en: Interface
co: Interfaccia

en: Settings for VLC's interfaces
co: Parametri per l’interfaccie di VLC

en: Main interfaces settings
co: Parametri di l’interfaccie principale

en: Main interfaces
co: Interfaccie principale

en: Settings for the main interface
co: Parametri per l’interfaccia principale

en: Control interfaces
co: Interfaccie di cuntrollu

en: Settings for VLC's control interfaces
co: Parametri per l’interfaccie di cuntrollu di VLC

en: Hotkeys settings
co: Parametri di l’accurtatoghji

en: Audio settings
co: Parametri audio

en: General audio settings
co: Parametri generale audio

en: Filters
co: Filtri

en: Audio filters are used to process the audio stream.
co: I filtri audio sò impiegati per trattà u flussu audio.

en: Audio resampler
co: Ricampiunariu audio

en: Visualizations
co: Visualisazioni

en: Audio visualizations
co: Visualisazioni audio

en: Output modules
co: Moduli d’esciuta

en: General settings for audio output modules.
co: Parametri generale per i moduli d’esciuta audio.

en: Miscellaneous
co: Diversi

en: Miscellaneous audio settings and modules.
co: Parametri audio è moduli diversi.

en: Video settings
co: Parametri video

en: General video settings
co: Parametri generale video

en: General settings for video output modules.
co: Parametri generale per i moduli d’esciuta video.

en: Video filters are used to process the video stream.
co: I filtri video sò impiegati per trattà u flussu video.

en: Subtitles / OSD
co: Sottutituli / OSD

en: Settings related to On-Screen-Display, subtitles and "overlay subpictures"
co: Parametri per l’On-Screen-Display, i sottutituli è e sottufiure d’accavalcatura

en: Splitters
co: Frazziunatori

en: Video splitters separate the stream into multiple videos.
co: I frazziunatori video staccanu u flussu in parechje video.

en: Input / Codecs
co: Entrata / Cudechi

en: Settings for input, demultiplexing, decoding and encoding
co: Parametri per l’entrata, a demultiplezzione, a discudificazione è a cudificazione

en: Access modules
co: Moduli d’accessu

en: Settings related to the various access methods. Common settings you may want to alter are HTTP proxy or caching settings.
co: Parametri relative à e diverse metode d’accessu. I pacchetti chì sò aspessu mudificati sò quelli di u proxy HTTP o di l’impiatta.

en: Stream filters
co: Filtri di flussu

en: Stream filters are special modules that allow advanced operations on the input side of VLC. Use with care...
co: I filtri di flussu sò moduli speziali chì permettenu l’operazioni esperte à u livellu di l’entre di VLC. Fate casu à l’impiegu…

en: Demuxers
co: Demultiplezzione

en: Demuxers are used to separate audio and video streams.
co: I demuxers sò impiegati per sparte i flussi audio è video.

en: Video codecs
co: Cudechi video

en: Settings for the video, images or video+audio decoders and encoders.
co: Parametri per i cudificatori è discudificatori di video, fiure o video+audio.

en: Audio codecs
co: Cudechi audio

en: Settings for the audio-only decoders and encoders.
co: Parametri per i cudificatori è discudificatori di l’audio solu.

en: Subtitle codecs
co: Cudechi di sottutitulu

en: Settings for subtitle, teletext and CC decoders and encoders.
co: Parametri per i cudificatori è discudificatori di sottutitulu, teletestu è CC.

en: General input settings. Use with care...
co: Parametri generale d’entrata. Fate casu à l’impiegu…

en: Stream output
co: Esciuta di flussu

en: Stream output settings are used when acting as a streaming server or when saving incoming streams.
    Streams are first muxed and then sent through an "access output" module that can either save the stream to a file, or stream it (UDP, HTTP, RTP/RTSP).
    Sout streams modules allow advanced stream processing (transcoding, duplicating...).
co: I parametri d’esciuta di flussu sò impiegati quandu VLC agisce cum’è un servitore di diffusione o quand’ellu arregistra i flussi intrendu.
    I flussi sò mischiati è dopu sò mandati ver di un « modulu d’esciuta » chì pò, sia arregistrà u flussu in un schedariu, sia diffondelu (UDP, HTTP, RTP/RTSP).
    I moduli di flussi d’esciuta permettenu i trattamenti avanzati nant’à i flussi (trascudificazione, duplicazione…).

en: General stream output settings
co: Parametri generale d’esciuta di flussu

en: Muxers
co: Multiplessori

en: Muxers create the encapsulation formats that are used to put all the elementary streams (video, audio, ...) together. This setting allows you to always force a specific muxer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each muxer.
co: I multiplessori creanu i furmati d’incapisullazione chì sò impiegati per mischià i flussi elementarii (video, audio,…) tutti inseme. Stu parametru vi permette d’impiegà sempre un multiplessore particulare. Ùn duveria micca esse bisognu di fà què.
    Si pò dinù definisce parametri generichi per ogni multiplessore.

en: Access output
co: Moduli d’esciuta

en: Access output modules control the ways the muxed streams are sent. This setting allows you to always force a specific access output method. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each access output.
co: I moduli d’accessu d’esciuta cuntrollanu e manere cù quelle i flussi mischiati sò mandati. Stu parametru vi permette d’impiegà sempre una metoda d’accessu d’esciuta particulare. Ùn duveria micca esse bisognu di fà què.
    Si pò dinù definisce parametri generichi per ogni modulu d’accessu d’esciuta.

en: Packetizers
co: Impacchittatori

en: Packetizers are used to "preprocess" the elementary streams before muxing. This setting allows you to always force a packetizer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each packetizer.
co: L'impacchittatori sò impiegati per « pretrattà » i flussi elementarii prima di mischialli. Stu parametru vi permette d’impiegà sempre un'impacchittatore particulare. Ùn duveria micca esse bisognu di fà què.
    Si pò dinù definisce parametri generichi per ogni impacchittatore.

en: Sout stream
co: Flussu d’esciuta

en: Sout stream modules allow to build a sout processing chain. Please refer to the Streaming Howto for more information. You can configure default options for each sout stream module here.
co: I moduli di flussu d’esciuta permettenu di custruisce una catena di trattamentu d’esciuta. Per piacè fighjate Streaming Howto per sapene di più. Quì pudete cunfigurà l’ozzioni predefinite per ogni modulu di flussu d’esciuta.

en: VLC's implementation of Video On Demand
co: Messa in ballu in VLC di a video à a richiesta (VoD)

en: Playlist
co: Lista di lettura

en: Settings related to playlist behaviour (e.g. playback mode) and to modules that automatically add items to the playlist ("service discovery" modules).
co: Parametri di cumpurtamentu di a lista di lettura (i.e. modu di ripruduzzione) è di i moduli chì aghjunghjenu autumaticamente l’elementi à a lista di lettura (moduli di « scuperta di serviziu »).

en: General playlist behaviour
co: Cumpurtamentu generale di lista di lettura

en: Services discovery
co: Scuperta di servizii

en: Services discovery modules are facilities that automatically add items to playlist.
co: I moduli di scuperta di i servizi permettenu d’aghjungje autumaticamente elementi à a lista di lettura.

en: Advanced
co: Espertu

en: Advanced settings. Use with care...
co: Parametri d’espertu. Fate casu à l’impiegu…

en: Advanced settings
co: Parametri d’espertu

en: &Open File...
co: &Apre un schedariu…

en: &Advanced Open...
co: &Apertura esperta…

en: Open D&irectory...
co: Apre un &cartulare…

en: Open &Folder...
co: Apre un sfugliaghju…

en: Select one or more files to open
co: Selezziunà un o parechji schedarii à apre

en: Select Directory
co: Selezziunà un cartulare

en: Select Folder
co: Selezziunà un sfugliaghju

en: Media &Information
co: &Infurmazione nant’à u medià

en: &Codec Information
co: Infurmazione nant’à u &cudecu

en: &Messages
co: &Messaghji

en: Jump to Specific &Time
co: Andà à un &mumentu precisu

en: Custom &Bookmarks
co: &Indette persunalizate

en: &VLM Configuration
co: Cunfigurazione &VLM

en: &About
co: &Apprupositu

en: Play
co: Lettura

en: Remove Selected
co: Caccià a selezzione

en: Information...
co: Infurmazione...

en: Create Directory...
co: Creà un cartulare…

en: Create Folder...
co: Creà un sfugliaghju…

en: Rename Directory...
co: Rinuminà un cartulare…

en: Rename Folder...
co: Rinuminà un sfugliaghju…

en: Show Containing Directory...
co: Affissà u cartulare di destinazione…

en: Show Containing Folder...
co: Affissà u sfugliaghju di destinazione…

en: Stream...
co: Flussu...

en: Save...
co: Arregistrà...

en: Repeat All
co: Tuttu ripete

en: Repeat One
co: Ripete u medià

en: Random
co: Aleatoriu

en: Random Off
co: Aleatoriu disattivatu

en: Add to Playlist
co: Aghjunghje à a lista di lettura

en: Add File...
co: Aghjunghje un schedariu…

en: Add Directory...
co: Aghjunghje un cartulare…

en: Add Folder...
co: Aghjunghje un sfugliaghju…

en: Save Playlist to &File...
co: Arregistrà a lista di lettura in un schedariu…

en: Search
co: Ricerca

en: Waves
co: Marosi

en: <html><head><meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" /></head><body><h2>Welcome to VLC media player Help</h2><h3>Documentation</h3><p>You can find VLC documentation on VideoLAN's <a href="http://wiki.videolan.org">wiki</a> website.</p><p>If you are a newcomer to VLC media player, please read the<br><a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:VLC_for_dummies"><em>Introduction to VLC media player</em></a>.</p><p>You will find some information on how to use the player in the <br>"<a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Play_HowTo"><em>How to play files with VLC media player</em></a>" document.</p><p>For all the saving, converting, transcoding, encoding, muxing and streaming tasks, you should find useful information in the <a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Streaming_HowTo">Streaming Documentation</a>.</p><p>If you are unsure about terminology, please consult the <a href="http://wiki.videolan.org/Knowledge_Base">knowledge base</a>.</p><p>To understand the main keyboard shortcuts, read the <a href="http://wiki.videolan.org/Hotkeys">shortcuts</a> page.</p><h3>Help</h3><p>Before asking any question, please refer yourself to the <a href="http://www.videolan.org/support/faq.html">FAQ</a>.</p><p>You might then get (and give) help on the <a href="http://forum.videolan.org">Forums</a>, the <a href="http://www.videolan.org/vlc/lists.html">mailing-lists</a> or our IRC channel (<em>#videolan</em> on irc.freenode.net).</p><h3>Contribute to the project</h3><p>You can help the VideoLAN project giving some of your time to help the community, to design skins, to translate the documentation, to test and to code. You can also give funds and material to help us. And of course, you can <b>promote</b> VLC media player.</p></body></html>
co: <head><meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" /></head><body><h2>Benvenuta in l'aiutu <i>(in inglese)</i> di VLC media player</h2><h3>Documentazione</h3><p>Si pò truvà a documentazione apprupositu di VLC nant’à u situ Web <a href="http://wiki.videolan.org">wiki</a> di VideoLAN.</p><p>S’è vo site principianti cù VLC media player, ci vole à leghje què in primu locu<br><a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:VLC_for_dummies"><em>Introitu à VLC media player</em></a>.</p><p>Truverete qualchì infurmazione per sapè cumu impiegà u lettore in u ducumentu <br>"<a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Play_HowTo"><em>Cumu leghje i schedarii cù VLC media player</em></a>".</p><p>Per l’altre tacche d’arregistramentu, di cunverzione, trascudificazione, cudificazione, mischiu è a lettura di cuntinuu, duveriate truvà un'infurmazione ghjuvevule in a <a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Streaming_HowTo">Documentazione di a lettura di cuntinuu</a>.</p><p>S’è vo ùn site micca sicuru di a terminulugia, ci vole à cunsultà a <a href="http://wiki.videolan.org/Knowledge_Base">basa di cunnuscenza</a>.</p><p>Per capisce l’accurtatoghji principali di a tastera, leghjite a pagina di <a href="http://wiki.videolan.org/Hotkeys">l’accurtatoghji</a>.</p><h3>Aiutu</h3><p>Prima di pone una dumanda, ci vole à leghje in primu locu a <a href="http://www.videolan.org/support/faq.html">Fiera À e Quistioni (FAQ)</a>.</p><p>Si pò dinù ottene (è dà) un aiutu nant’à u <a href="http://forum.videolan.org">Foru</a>, e <a href="http://www.videolan.org/vlc/lists.html">liste di distribuzione</a> o u nostru canale IRC (<em>#videolan</em> on irc.freenode.net).</p><h3>Cuntribuisce à u prughjettu</h3><p>Si pò aiutà u prughjettu VideoLAN dendu un pocu di u vostru tempu per aiutà a cumunità, per disegnà e vestitoghje (skins), per traduce a documentazione, per pruvà è per sviluppà e nove versioni. Si pò dinù dà soldi è materiale per aiutacci. È di sicuru, pudete <b>prumove</b> VLC media player.</p></body></html>

en: Audio filtering failed
co: A filtratura audio hè fiascata

en: The maximum number of filters (%u) was reached.
co: U numeru massimu di filtri (%u) hè statu toccu.

en: Disable
co: Disattivà

en: Spectrometer
co: Spettrometru

en: Scope
co: Oscilloscopiu

en: Spectrum
co: Analisa di spettru

en: VU meter
co: Vu metru

en: Audio filters
co: Filtri audio

en: Replay gain
co: Guadagnu di ripruduzzione

en: Stereo audio mode
co: Modu audio stereo

en: Original
co: Uriginale

en: Left
co: Manca

en: Right
co: Diritta

en: Reverse stereo
co: Stereo invertita

en: Headphones
co: Cascu

en: Automatic
co: Autumaticu

en: boolean
co: booleanu

en: integer
co: interu

en: float
co: undighjante

en: string
co: catena

en: To get exhaustive help, use '-H'.
co: Per ottene l’aiutu sanu, impiegate « -H ».

en: Usage: %s [options] [stream] ...
    You can specify multiple streams on the commandline.
    They will be enqueued in the playlist.
    The first item specified will be played first.
    
    Options-styles:
      --option  A global option that is set for the duration of the program.
       -option  A single letter version of a global --option.
       :option  An option that only applies to the stream directly before it
                and that overrides previous settings.
    
    Stream MRL syntax:
      [[access][/demux]://]URL[#[title][:chapter][-[title][:chapter]]]
      [:option=value ...]
    
      Many of the global --options can also be used as MRL specific :options.
      Multiple :option=value pairs can be specified.
    
    URL syntax:
      file:///path/file              Plain media file
      http://host[:port]/file        HTTP URL
      ftp://host[:port]/file         FTP URL
      mms://host[:port]/file         MMS URL
      screen://                      Screen capture
      dvd://[device]                 DVD device
      vcd://[device]                 VCD device
      cdda://[device]                Audio CD device
      udp://[[<source address>]@[<bind address>][:<bind port>]]
                                     UDP stream sent by a streaming server
      vlc://pause:<seconds>          Pause the playlist for a certain time
      vlc://quit                     Special item to quit VLC
co: Sintassa : %s [ozzioni] [flussu] ...
    Si pò indicà parechji flussi nant’à a linea di cumanda.
    Seranu messi in attesa in a lista di lettura.
    U primu elementu indicatu serà lettu in primu.
    
    Stili di l’ozzioni :
      --option  Un'ozzione generale chì hè definita per a durata sana di u prugramma.
       -option  Una versione d’una lettera unica d’un « --option » generale.
       :option  Un'ozzione chì s'appiecheghja sola à u flussu piazzatu ghjustu nanzu ellu
                è chì rimpiazzeghja i parametri precedente.
    
    Sintassa di u flussu MRL :
      [[accessu][/demux]://]URL[#[titulu][:capitulu][-[titulu][:capitulu]]]
      [:option=valore ...]
    
      A maiò parte di l'« --options» generale ponu esse impiegate dinù cum’è « :options » particulare.
      Parechji paghji « :option=valore » ponu esse specificati.
    
    Sintassa URL :
      file:///chjassu/schedariu              Schedariu medià
      http://ospite[:portu]/schedariu        Indirizzu HTTP
      ftp://ospite[:portu]/schedariu        Indirizzu FTP
      mms://ospite[:portu]/schedariu        Indirizzu MMS
      screen://                      Cattura di screnu
      dvd://[apparechju]                 Apparechju DVD
      vcd://[apparechju]                 Apparechju VCD
      cdda://[apparechju]                 Apparechju CD audio
      udp://[[<indirizzu di a fonte>]@[<indirizzu di u bind>][:<portu di bind>]]
                                     Flussu UDP mandatu da un servitore di lettura di cuntinuu
      vlc://pause:<seconde>          Mette in pausa a lista di lettura per un pezzu di tempu
      vlc://quit                     Ordine particulare per piantà VLC

en: (default enabled)
co: (predefinitu cum’è attivatu)

en: (default disabled)
co: (predefinitu cum’è disattivatu)

en: Note:
co: Nota :

en: add --advanced to your command line to see advanced options.
co: aghjunghje « --advanced » à a vostra linea di cumanda per vede l’ozzioni d’espertu.

en: %u module was not displayed because it only has advanced options.
     | %u modules were not displayed because they only have advanced options.
co[0]: %u modulu micca affissatu perchè hà solu ozzioni d’espertu.
co[1]: %u moduli micca affissati perchè anu solu ozzioni d’espertu.

en: No matching module found. Use --list or --list-verbose to list available modules.
co: Ùn si trova alcunu modulu chì currisponde. Impiegate « --list » o « --list-verbose » per affissà i moduli dispunibule.

en: VLC version %s (%s)
co: Versione %s (%s) di VLC

en: Compiled by %s on %s (%s)
co: Trasfurmatu da una cumpilazione da %s u %s (%s)

en: Compiler: %s
co: Cumpilazione : %s

en: 
    Dumped content to vlc-help.txt file.
co: 
    Cuntenutu arregistratu in u schedariu vlc-help.txt.

en: 
    Press the RETURN key to continue...
co: 
    Appughjà nant’à [Entrée] per cuntinuà...

en: Unknown error
co: Sbagliu scunnisciutu

en: Bookmark %i
co: Indetta %i

en: No description for this codec
co: Alcuna discrizzione per stu cudecu

en: Codec not supported
co: Cudecu micca accettatu

en: VLC could not decode the format "%4.4s" (%s)
co: CLC ùn pò micca discudificà u furmatu "%4.4s" (%s)

en: Unidentified codec
co: Cudecu scunnisciutu

en: VLC could not identify the audio or video codec
co: VLC ùn ricunnosce micca u cudecu audio o video

en: packetizer
co: impacchittatore

en: decoder
co: discudificatore

en: Streaming / Transcoding failed
co: Fiascu di a lettura di cuntinuu o di a trascudificazione

en: VLC could not open the %s module.
co: VLC ùn pò micca apre u modulu %s.

en: VLC could not open the decoder module.
co: VLC ùn pò micca apre u modulu di discudificazione.

en: Track
co: Traccia

en: Program
co: Prugramma

en: Stream %d
co: Flussu %d

en: Scrambled
co: Inturbisce

en: Yes
co: Sì

en: DTVCC Closed captions %u
co: Sottutituli ditagliati DTVCC %u

en: Closed captions %u
co: Sottutituli ditagliati %u

en: Original ID
co: ID uriginale

en: Codec
co: Cudecu

en: Language
co: Lingua

en: Description
co: Discrizzione

en: Bitrate
co: Flussu binariu

en: Type
co: Tipu

en: Channels
co: Canali

en: Sample rate
co: Frequenza di campiunariu

en: Bits per sample
co: Bits à u campione

en: Decoded format
co: Furmatu discudificatu

en: Track replay gain
co: Guadagnu di ripruduzzione di traccia

en: Album replay gain
co: Guadagnu di ripruduzzione d’albumu

en: Video resolution
co: Risuluzione video

en: Buffer dimensions
co: Dimensione di u stampone

en: Frame rate
co: Sequenza di fiura

en: Top left
co: Insù à manca

en: Left top
co: À manca insù

en: Right bottom
co: À diritta inghjò

en: Top right
co: Insù à diritta

en: Bottom left
co: Inghjò à manca

en: Bottom right
co: Inghjò à diritta

en: Left bottom
co: À manca inghjò

en: Right top
co: À diritta insù

en: Orientation
co: Orientazione

en: Undefined
co: Micca definitu

en: ITU-R BT.601 (525 lines, 60 Hz)
co: ITU-R BT.601 (525 linee, 60 Hz)

en: ITU-R BT.601 (625 lines, 50 Hz)
co: ITU-R BT.601 (625 linee, 50 Hz)

en: Color primaries
co: Culori primarii

en: Linear
co: Lineare

en: Hybrid Log-Gamma
co: Log-Gamma ibridu

en: Color transfer function
co: Funzione di trasferimentu di culore

en: Color space
co: Spaziu culorimetricu

en: %s Range
co: Gamma %s

en: Full
co: Cumpletu

en: Center
co: Centru

en: Top Left
co: Insù à manca

en: Top Center
co: Insù à u centru

en: Bottom Left
co: Inghjò à manca

en: Bottom Center
co: Inghjò à u centru

en: Chroma location
co: Pusizione di crominanza

en: Rectangular
co: Rettangulare

en: Equirectangular
co: Equirettangulare

en: Projection
co: Pruiezzione

[ctx: ViewPoint]
en: Yaw
co: Scartu

[ctx: ViewPoint]
en: Pitch
co: Tunalità

[ctx: ViewPoint]
en: Roll
co: Rulliu

[ctx: ViewPoint]
en: Field of view
co: Campu di visione

en: Max. luminance
co: Massimu luminanza

en: Min. luminance
co: Min luminanza

en: Primary R
co: R primariu

en: Primary G
co: V primariu

en: Primary B
co: T primariu

en: White point
co: Puntu biancu

en: Subtitle
co: Sottutitulu

en: Volume %ld%%
co: Vulume %ld%%

en: Your input can't be opened
co: A vostra entrata ùn pò micca esse aperta

en: VLC is unable to open the MRL '%s'. Check the log for details.
co: VLC ùn pò micca apre MRL « %s ». Verificate u ghjurnale di i messaghji per sapene di più.

en: Title
co: Titulu

en: Artist
co: Artista

en: Genre
co: Generu

en: Copyright
co: Diritti d’autore

en: Album
co: Albumu

en: Track number
co: Numeru di traccia

en: Rating
co: Valutazione

en: Date
co: Data

en: Setting
co: Parametru

en: URL
co: Indirizzu

en: Now Playing
co: Lettura in corsu

en: Publisher
co: Editore

en: Encoded by
co: Cudificatu da

en: Artwork URL
co: Indirizzu web di l’illustrazione

en: Track ID
co: ID di a traccia

en: Number of Tracks
co: Numeru di traccie

en: Director
co: Realizadore

en: Season
co: Stagione

en: Episode
co: Episodiu

en: Show Name
co: Nome

en: Actors
co: Attori

en: Album Artist
co: Artista di l'albumu

en: Disc number
co: Numeru di u discu

en: Bookmark
co: Indetta

en: Programs
co: Prugrammi

en: Chapter
co: Capitulu

en: Video Track
co: Traccia video

en: Audio Track
co: Traccia audio

en: Subtitle Track
co: Traccia di sottutitulu

en: Next title
co: Titulu seguente

en: Previous title
co: Titulu precedente

en: Menu title
co: Titulu di u listinu

en: Menu popup
co: Finestrinu di listinu

en: Title %i%s
co: Titulu %i%s

en: Chapter %i
co: Capitulu %i

en: Next chapter
co: Capitulu seguente

en: Previous chapter
co: Capitulu precedente

en: Media: %s
co: Medià : %s

en: Add Interface
co: Aghjunghje un Interfaccia

en: Console
co: Cunsola

en: Mouse Gestures
co: Gesti di u topu

en: Running vlc with the default interface. Use 'cvlc' to use vlc without interface.
co: Fà funziunà vlc cù l’interfaccia predefinita. Impiegà « cvlc » per lancià vlc senza interfaccia.

note: xgettext: Translate "C" to the language code: "fr", "en_GB", "nl", "ru"...
en: C
co: co

en: Zoom
co: Ingrandamentu

en: 1:4 Quarter
co: 1:4 Quartu

en: 1:2 Half
co: 1:2 Mezu

en: 1:1 Original
co: 1:1 Nurmale

en: 2:1 Double
co: 2:1 Doppiu

en: These options allow you to configure the interfaces used by VLC. You can select the main interface, additional interface modules, and define various related options.
co: St'ozzioni vi permettenu di cunfigurà l’interfaccie impiegate da VLC. Si pò selezziunà l’interfaccia principale, i moduli addiziunale, è definisce d’altre ozzioni.

en: Interface module
co: Modulu d’interfaccia

en: This is the main interface used by VLC. The default behavior is to automatically select the best module available.
co: Ghjè l’interfaccia principale impiegata da VLC. U cumpurtamentu predefinitu hè di selezziunà autumaticamente u più bellu modulu dispunibule.

en: Extra interface modules
co: Moduli d’interfaccie addiziunale

en: You can select "additional interfaces" for VLC. They will be launched in the background in addition to the default interface. Use a colon separated list of interface modules. (common values are "rc" (remote control), "http", "gestures" ...)
co: Si pò selezziunà l’interfaccie addiziunale per VLC. Seranu lanciate in tacca di sfondulu in più di l’interfaccia predefinita. Impiegà una lista di moduli d’interfaccia staccati da dui punti. (i valori classichi sò « rc » (cuntrollu alluntanatu), « http », « gestures », ecc.)

en: You can select control interfaces for VLC.
co: Si pò selezziunà l’interfaccie di cuntrollu di VLC.

en: Verbosity (0,1,2)
co: Livellu di verbusità (0,1,2)

en: This is the verbosity level (0=only errors and standard messages, 1=warnings, 2=debug).
co: Què hè u livellu di verbusità (0=solu i sbaglii è messaghji classichi, 1=avertimenti, 2=spannà).

en: Default stream
co: Flussu predefinitu

en: This stream will always be opened at VLC startup.
co: Stu flussu serà sempre apertu à l’iniziu di VLC.

en: Color messages
co: Messaghji in culori

en: This enables colorization of the messages sent to the console. Your terminal needs Linux color support for this to work.
co: St’ozzione attiveghja a culurazione di i messaghji mandati à a cunsola. Per funziunà, u vostru terminale deve accettà i culori Linux.

en: Show advanced options
co: Affissà l’ozzioni esperti

en: When this is enabled, the preferences and/or interfaces will show all available options, including those that most users should never touch.
co: Quandu st’ozzione hè attivata, e preferenze è l’interfaccie affisseranu tutte l’ozzioni dispunibule, ancu quelle chì a maiò parte di l’utilizatori ùn duveria mai tuccà.

en: Interface interaction
co: Interazzione cù l’interfaccia

en: When this is enabled, the interface will show a dialog box each time some user input is required.
co: Quandu st’ozzione hè attiva, l’interfaccia affisserà una scatula di dialogu ogni volta chì l’utilizatore deve stampittà qualcosa.

en: These options allow you to modify the behavior of the audio subsystem, and to add audio filters which can be used for post processing or visual effects (spectrum analyzer, etc.). Enable these filters here, and configure them in the "audio filters" modules section.
co: St'ozzioni vi permettenu di mudificà u cumpurtamentu di u sottusistema audio, è d’aghjunghje i filtri audio chì ponu esse impiegati per un post trattamentu o l’effetti visuali (analisa di spettru, ecc.). Attivate quì sti filtri, è cunfigurateli in a sezzione di moduli « filtri audio ».

en: Audio output module
co: Modulu d’esciuta audio

en: This is the audio output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
co: Ghjè a metoda d’esciuta audio impiegata da VLC. U cumpurtamentu predefinitu hè di selezziunà autumaticamente a più bella metoda dispunibule.

en: Media role
co: Rollu di u medià

en: Media (player) role for operating system policy.
co: Rollu di u lettore di medià per a strategia di u sistema operatoriu.

en: Enable audio
co: Attivà l’audio

en: You can completely disable the audio output. The audio decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
co: Si pò disattivà cumpletamente l’esciuta audio. A discudificazione audio ùn serà micca fata è cusì a putenza di u prucessore serà risparmiata.

en: Music
co: Musica

en: Communication
co: Cumunicazione

en: Game
co: Ghjocu

en: Notification
co: Nutificazione

en: Animation
co: Animazione

en: Production
co: Pruduzzione

en: Accessibility
co: Accessibilità

en: Test
co: Prova

en: Audio gain
co: Guadagnu audio

en: This linear gain will be applied to outputted audio.
co: Stu guadagnu lineare serà appiecatu à l’audio d’esciuta.

en: Audio output volume step
co: Passu di u vulume di l’esciuta audio

en: The step size of the volume is adjustable using this option.
co: Cù st’ozzione, si pò aghjustà a dimensione di u passu di u vulume.

en: Remember the audio volume
co: Arricurdassi di u vulume audio

en: The volume can be recorded and automatically restored next time VLC is used.
co: U vulumu pò esse arregistratu è impiegatu autumaticamente à u prossimu lanciu di VLC.

en: Audio desynchronization compensation
co: Cumpensazione di a disincrunizazione audio

en: This delays the audio output. The delay must be given in milliseconds. This can be handy if you notice a lag between the video and the audio.
co: Què ritarda l’esciuta audio. U cumportu deve esse definitu in milliseconde. Què pò esse ghjuvevule s’ellu ci hè un ritardu trà a video è l’audio.

en: This selects which plugin to use for audio resampling.
co: Selezziuneghja chì modulu d’estensione deve esse impiegatu per u ricampiunariu audio.

en: Sets the audio output channels mode that will be used by default if your hardware and the audio stream are compatible.
co: Definisce u modu predefinitu d’esciuta di i canali audio chì serà impiegatu s’è u vostru materiale è u flussu audio sò cumpatibile.

en: Force S/PDIF support
co: Sfurzà a pigliata in carica di S/PDIF

en: This option should be used when the audio output can't negotiate S/PDIF support.
co: St’ozzione duveria esse impiegata quandu l’esciuta audio ùn accetta micca S/PDIF.

en: Force detection of Dolby Surround
co: Sfurzà a scuperta di Dolby Surround

en: Use this when you know your stream is (or is not) encoded with Dolby Surround but fails to be detected as such. Even if the stream is not actually encoded with Dolby Surround, turning on this option might enhance your experience, especially when combined with the Headphone Channel Mixer.
co: Impiegà st’ozzione quandu vo sapete chì u vostru flussu hè (o ùn hè micca) cudificatu cù Dolby Surround ma ch’ellu ùn hè micca scupertu cum’è tale. Ancu s’è u flussu ùn hè micca cudificatu cù Dolby Surround, l’impiegu di st’ozzione pò amendà e perfurmenze, soprattuttu s’ella hè cumbinata cù u mischiadore di canali di u cascu.

en: Auto
co: Autumaticu

en: On
co: Sì

en: Off
co: Nò

en: Stereo audio output mode
co: Modu d’esciuta audio stereo

en: Unset
co: Micca definitu

en: This adds audio post processing filters, to modify the sound rendering.
co: Què aghjunghje i filtri audio di post trattamentu per mudificà u resu sonoru.

en: This adds visualization modules (spectrum analyzer, etc.).
co: Què aghjunghje i moduli di visualisazione (analisa di spettru, ecc.).

en: Replay gain mode
co: Modu di guadagnu di ripruduzzione

en: Select the replay gain mode
co: Selezziunà u modu di guadagnu di ripruduzzione

en: Replay preamp
co: Preamplificazione di ripruduzzione

en: This allows you to change the default target level (89 dB) for stream with replay gain information
co: Què vi permette di cambià u livellu predefinitu di destinazione (89 dB) per i flussi cù l’infurmazione nant’à u guadagnu di ripruduzzione

en: Default replay gain
co: Guadagnu di ripruduzzione predefinitu

en: This is the gain used for stream without replay gain information
co: Ghjè u guadagnu impiegatu per i flussi senza infurmazione nant’à u guadagnu di ripruduzzione

en: Peak protection
co: Prutezzione contr’à i picchi

en: Protect against sound clipping
co: Prutezzione contr’à a saturazione di u sonu

en: Enable time stretching audio
co: Attivà a stinzata tempurale audio

en: This allows playing audio at lower or higher speed without affecting the audio pitch
co: Què permette di leghje l’audio à una vitezza superiore o inferiore senza affettà a tunalità audio

en: None
co: Nisuna

en: These options allow you to modify the behavior of the video output subsystem. You can for example enable video filters (deinterlacing, image adjusting, etc.). Enable these filters here and configure them in the "video filters" modules section. You can also set many miscellaneous video options.
co: St’ozzioni vi permettenu di mudificà u cumpurtamentu di u sottusistema d’esciuta video. Per indettu, si pò attivà i filtri video (disintricciamentu, accumudata di fiura; ecc). Attivate quì sti filtri, è cunfigurateli in a sezzione di moduli « filtri video ». Si pò dinù definisce ozzioni video diverse.

en: Video output module
co: Modulu d’esciuta video

en: This is the the video output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
co: Ghjè a metoda d’esciuta video impiegata da VLC. U cumpurtamentu predefinitu hè di selezziunà autumaticamente a più bella metoda dispunibule.

en: Enable video
co: Attivà a video

en: You can completely disable the video output. The video decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
co: Si pò disattivà cumpletamente l’esciuta video. A discudificazione video ùn serà micca fata è cusì a putenza di u prucessore serà risparmiata.

en: Video width
co: Larghezza di a video

en: You can enforce the video width. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
co: Si pò sfurzà a larghezza di a video. Cù u valore predefinitu (-1), VLC s’adatterà à e caratteristiche di a video.

en: Video height
co: Altezza di a video

en: You can enforce the video height. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
co: Si pò sfurzà l’altezza di a video. Cù u valore predefinitu (-1), VLC s’adatterà à e caratteristiche di a video.

en: Video X coordinate
co: Cuurdinate X di a video

en: You can enforce the position of the top left corner of the video window (X coordinate).
co: Si pò sfurzà a pusizione di u scornu superiore manca di a finestra video (cuurdinate X).

en: Video Y coordinate
co: Cuurdinate Y di a video

en: You can enforce the position of the top left corner of the video window (Y coordinate).
co: Si pò sfurzà a pusizione di u scornu superiore manca di a finestra video (cuurdinate Y).

en: Video title
co: Titulu di a video

en: Custom title for the video window (in case the video is not embedded in the interface).
co: Titulu persunalizatu di a finestra video (s’è a video ùn hè micca incurpurata in l’interfaccia).

en: Video alignment
co: Aliniamentu di a video

en: Enforce the alignment of the video in its window. By default (0) it will be centered (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, like 6=4+2 meaning top-right).
co: Sfurzà l’aliniamentu di a video in a so finestra. Cù u valore predefinitu (0), serà centratu (0=centru, 1=manca, 2=diritta, 4=insù, 8=inghjò ; si pò dinù impiegà cumbinazioni di sti valori, cum’è 6=4+2 vole si dì insù-diritta).

en: Top
co: Insù

en: Bottom
co: Inghjò

en: Top-Left
co: Insù à manca

en: Top-Right
co: Insù à diritta

en: Bottom-Left
co: Inghjò à manca

en: Bottom-Right
co: Inghjò à diritta

en: Zoom video
co: Ingrandà a video

en: You can zoom the video by the specified factor.
co: Si pò ingrandà o riduce a video cù u fattore indicatu.

en: Grayscale video output
co: Esciuta video cù scala di grisgiu

en: Output video in grayscale. As the color information aren't decoded, this can save some processing power.
co: Esciuta video cù scala di grisgiu. Perchè l’infurmazioni nant’à i culori ùn sò micca discudificate, què pò risparmià a putenza di u prucessore.

en: Embedded video
co: Video incurpurata

en: Embed the video output in the main interface.
co: Incurpurà l’esciuta di a video in l’interfaccia principale.

en: Fullscreen video output
co: Esciuta di a video in screnu sanu

en: Start video in fullscreen mode
co: Principià a video in u modu di screnu sanu

en: Always on top
co: Sempre sopra

en: Always place the video window on top of other windows.
co: Piazzà sempre a finestra di a video sopra à tutte l’altre finestre.

en: Enable wallpaper mode
co: Permette u modu sfondulu di screnu

en: The wallpaper mode allows you to display the video as the desktop background.
co: U modu sfondulu di screnu permette d’affissà a video cum’è tappizzeria di scagnu.

en: Show media title on video
co: Affissà u titulu di u medià nant’à a video

en: Display the title of the video on top of the movie.
co: Affissà u titulu di a video sopra à a video.

en: Show video title for x milliseconds
co: Affissà u titulu durante x milliseconde

en: Show the video title for n milliseconds, default is 5000 ms (5 sec.)
co: Affissà u titulu di a video durante n milliseconde, u valore predefinitu hè 5000 ms (5 sec.)

en: Position of video title
co: Pusizione di u titulu di a video

en: Place on video where to display the title (default bottom center).
co: Piazza nant’à a video induve affissà u titulu (predefinitu hè inghjò à u centru).

en: Hide cursor and fullscreen controller after x milliseconds
co: Piattà u cursore è u cuntrullore di screnu sanu dopu à x milliseconde

en: Hide mouse cursor and fullscreen controller after n milliseconds.
co: Piattà u cursore di u topu è u cuntrullore di screnu sanu dopu à n milliseconde.

en: Deinterlace
co: Disintricciamentu

en: Deinterlace mode
co: Modu di disintricciamentu

en: Deinterlace method to use for video processing.
co: Metoda di disintricciamentu à impiegà per u trattamentu di a video.

en: Discard
co: Scartà

en: Blend
co: Mischiu

en: Mean
co: Mediana

en: Phosphor
co: Fosfuru

en: Film NTSC (IVTC)
co: Filmu NTSC (IVTC)

en: Disable screensaver
co: Disattivà u risparmiatore di screnu

en: Disable the screensaver during video playback.
co: Disattivà u risparmiatore di screnu durante a ripruduzzione video.

en: Window decorations
co: Ornamenti di a finestra

en: VLC can avoid creating window caption, frames, etc... around the video, giving a "minimal" window.
co: VLC pò impedisce di creà l’ornamenti (legenda, quadri, ecc.) ingiru di a video, per fane una finestra « minimale ».

en: Video splitter module
co: Modulu di frazziunamentu video

en: This adds video splitters like clone or wall
co: Què aghjunghje i frazziunatori video cum’è Duppione o Muru

en: Video filter module
co: Modulu di filtru video

en: This adds post-processing filters to enhance the picture quality, for instance deinterlacing, or distort the video.
co: Què aghjunghje i filtri di post trattamentu per amendà a qualità di a fiura, per indettu, u disintricciamentu, o per defurmà a video.

en: Video snapshot directory (or filename)
co: Cartulare (o nome di schedariu) di fotò istantanee di video

en: Directory where the video snapshots will be stored.
co: Cartulare induve e fotò istantanee di video seranu piazzate.

en: Video snapshot file prefix
co: Prefissu di schedariu di fotò istantanea di video

en: Video snapshot format
co: Furmatu di fotò istantanea di video

en: Image format which will be used to store the video snapshots
co: Furmatu di fiura chì serà impiegatu per arregistrà e fotò istantanee di video

en: Display video snapshot preview
co: Affissà a fighjulata di fotò istantanea di e video

en: Display the snapshot preview in the screen's top-left corner.
co: Affissà a fighjulata di fotò istantanea di e video in u scornu superiore manca di u screnu.

en: Use sequential numbers instead of timestamps
co: Impiegà i numeri sequenziali invece di e stampiglie

en: Use sequential numbers instead of timestamps for snapshot numbering
co: Impiegà i numeri sequenziali invece di e stampiglie per a numerazione di fotò istantanea

en: Video snapshot width
co: Larghezza di a fotò istantanea di video

en: You can enforce the width of the video snapshot. By default it will keep the original width (-1). Using 0 will scale the width to keep the aspect ratio.
co: Si pò sfurzà a larghezza di a fotò istantanea di video. U valore predefinitu hè ch'ella cunserverà a larghezza d’origine (-1). Impiegà 0 metterà à a scala a larghezza per cunservà a prupurzione.

en: Video snapshot height
co: Altezza di a fotò istantanea di video

en: You can enforce the height of the video snapshot. By default it will keep the original height (-1). Using 0 will scale the height to keep the aspect ratio.
co: Si pò sfurzà l’altezza di a fotò istantanea di video. U valore predefinitu hè ch'ella cunserverà l’altezza d’origine (-1). Impiegà 0 metterà à a scala l’altezza per cunservà a prupurzione.

en: Video cropping
co: Runzicatura di a video

en: This forces the cropping of the source video. Accepted formats are x:y (4:3, 16:9, etc.) expressing the global image aspect.
co: Què sfurza a runzicatura di a video di fonte. I furmati accettati sò x:y (4:3, 16:9, ecc.) indichendu e prupurzioni glubale di a fiura.

en: Source aspect ratio
co: Prupurzione di a fonte

en: This forces the source aspect ratio. For instance, some DVDs claim to be 16:9 while they are actually 4:3. This can also be used as a hint for VLC when a movie does not have aspect ratio information. Accepted formats are x:y (4:3, 16:9, etc.) expressing the global image aspect, or a float value (1.25, 1.3333, etc.) expressing pixel squareness.
co: Què sfurza a prupurzione di fonte. Per indettu, certi DVD dicenu ch’elli sò 16:9 quand’elli sò in vera 4:3. Què pò esse impiegatu dinù cum’è un indiziu per VLC quandu u filmu ùn hà micca infurmazione di prupurzione. I furmati accettati sò x:y (4:3, 16:9, ecc.) indichendu e prupurzioni glubale di a fiura, o un valore decimale (1.25, 1.3333, ecc.) indichendu a squadritera di pizzeli.

en: Video Auto Scaling
co: Messa à a scala autumatica di a video

en: Let the video scale to fit a given window or fullscreen.
co: Lascià a video mettesi à a scala per adattassi à una finestra o à u screnu sanu.

en: Video scaling factor
co: Fattore di messa à a scala di a video

en: Scaling factor used when Auto Scaling is disabled.
    Default value is 1.0 (original video size).
co: Fattore di messa à a scala impiegatu quandu a messa à a scala autumatica hè disattivata.
    U valore predefinitu hè 1.0 (dimensione d’origine di a video).

en: Custom crop ratios list
co: Persunalizà a lista di e prupurzioni di runzicatura

en: Comma separated list of crop ratios which will be added in the interface's crop ratios list.
co: Lista di e prupurzioni di runzicatura, staccate da virgule, chì seranu aghjunte à a lista di e prupurzioni di runzicatura di l’interfaccia.

en: Custom aspect ratios list
co: Persunalizà a lista di i furmati di screnu

en: Comma separated list of aspect ratios which will be added in the interface's aspect ratio list.
co: Lista di i furmati di screnu, staccati da virgule, chì seranu aghjunti à a lista di i furmati di screnu di l’interfaccia.

en: Fix HDTV height
co: Currege l’altezza HDTV

en: This allows proper handling of HDTV-1080 video format even if broken encoder incorrectly sets height to 1088 lines. You should only disable this option if your video has a non-standard format requiring all 1088 lines.
co: St’ozzione permette u trattamentu currettu di u furmatu video HDTV-1080 ancu s’è u cudificatore dannighjatu hà definitu l’altezza à 1088 linee. Ci vuleria à disattivà st’ozzione solu s’è a vostra video hà un furmatu micca classicu chì richiede e 1088 linee.

en: Monitor pixel aspect ratio
co: Prupurzioni di i pizzeli di u screnu

en: This forces the monitor aspect ratio. Most monitors have square pixels (1:1). If you have a 16:9 screen, you might need to change this to 4:3 in order to keep proportions.
co: St’ozzione sfurza e prupurzioni di u screnu. A maiò parte di i screni anu pizzeli quadrati (1:1). S’è vo avete un screnu 16:9, ci vulerà à cambià què versu 4:3 per cunservà e prupurzioni.

en: Skip frames
co: Tralascià certe sequenze

en: Enables framedropping on MPEG2 stream. Framedropping occurs when your computer is not powerful enough
co: Attivà l’abbandonu di sequenze nant’à un flussu MPEG2. St’abbandonu di sequenze accade quandu u vostru urdinatore ùn hè micca abbastanza putente

en: Drop late frames
co: Abbandunà e sequenze in ritardu

en: This drops frames that are late (arrive to the video output after their intended display date).
co: St’ozzione abbanduneghja e sequenze chì sò in ritardu (quelle chì ghjunghjenu à l’esciuta di video dopu à a so data prevista d’affissera.

en: Quiet synchro
co: Sincrunizazione zitta

en: This avoids flooding the message log with debug output from the video output synchronization mechanism.
co: St’ozzione impedisce u ghjurnale di i messaghji d’esse nutatu cù risultati di spannatura da u meccanisimu di sincrunizazione d’esciuta di a video.

en: Key press events
co: Evenimenti di i tasti d’accurtatoghju

en: This enables VLC hotkeys from the (non-embedded) video window.
co: St’ozzione attiveghja l’accurtatoghji VLC da a finestra video (micca incurpurata).

en: Mouse events
co: Evenimenti di u topu

en: This enables handling of mouse clicks on the video.
co: St’ozzione attiveghja u trattamentu di i clicchi di u topu nant’à a video.

en: These options allow you to modify the behavior of the input subsystem, such as the DVD or VCD device, the network interface settings or the subtitle channel.
co: St’ozzioni vi permettenu di mudificà u cumpurtamentu di u sottusistema d’entrata, cum’è l’apparechju DVD o VCD, i parametri di l’interfaccia di a reta o u canale di i sottutituli.

en: File caching (ms)
co: Impiatta di u schedariu (ms)

en: Caching value for local files, in milliseconds.
co: Valore di l’impiatta per i schedarii lucali, in milliseconde.

en: Live capture caching (ms)
co: Impiatta di e catture in vivu (ms)

en: Caching value for cameras and microphones, in milliseconds.
co: Valore di l’impiatta per l’apparechji-fotò è i microfoni, in milliseconde.

en: Disc caching (ms)
co: Impiatta di u discu (ms)

en: Caching value for optical media, in milliseconds.
co: Valore di l’impiatta per i medià ottichi, in milliseconde.

en: Network caching (ms)
co: Impiatta di a reta (ms)

en: Caching value for network resources, in milliseconds.
co: Valore di l’impiatta per e risorse di a reta, in milliseconde.

en: Clock reference average counter
co: Cuntadore medianu di referenza d’arilogiu

en: When using the PVR input (or a very irregular source), you should set this to 10000.
co: Quandu s’impiegheghja l’entrata PVR (o una fonte assai irregulare), ci vuleria à definisce stu valore à 10000.

en: Clock synchronisation
co: Sincrunizazione di l’arilogiu

en: It is possible to disable the input clock synchronisation for real-time sources. Use this if you experience jerky playback of network streams.
co: Ghjè pussibule di disattivà a sincrunizazione d’entrata d’arilogiu per e fonti in tempu reale. Impiegate st’ozzione s’è a ripruduzzione di i flussi di a reta hè à scosse.

en: Clock jitter
co: Saltichjime d’arilogiu

en: This defines the maximum input delay jitter that the synchronization algorithms should try to compensate (in milliseconds).
co: St’ozzione definisce u cumportu d’entrata massimu di saltichjime chè i calculi di sincrunizazione duverianu pruvà di cumpensà.

en: Network synchronisation
co: Sincrunizazione di a reta

en: This allows you to remotely synchronise clocks for server and client. The detailed settings are available in Advanced / Network Sync.
co: St’ozzione vi permette di sincrunizà di manera alluntanata l’arilogii per u servitore è u cliente. I parametri detagliati sò dispunibule in « Espertu > Sincrunizazione di a reta »

en: Default
co: Predefinitu

en: Enable
co: Attivà

en: MTU of the network interface
co: MTU di l’interfaccia di a reta

en: This is the maximum application-layer packet size that can be transmitted over the network (in bytes).
co: Què hè a dimensione massima di u pacchettu à u livellu di l’appiecazione chì ponu esse trasmessi nant’à a reta (in ottetti).

en: Hop limit (TTL)
co: Limitu Hop (TTL)

en: This is the hop limit (also known as "Time-To-Live" or TTL) of the multicast packets sent by the stream output (-1 = use operating system built-in default).
co: Què hè u limitu hop (o Durata di vita, o TTL) di i pacchetti multicast mandati da l’esciuta di flussu (-1 = impiegà u valore predefinitu di u sistema operatoriu).

en: Multicast output interface
co: Interfaccia d’esciuta multicast

en: Default multicast interface. This overrides the routing table.
co: Interfaccia multicast predefinita. Què supraneghja a tavula di e strade.

en: DiffServ Code Point
co: Puntu di codice DiffServ

en: Differentiated Services Code Point for outgoing UDP streams (or IPv4 Type Of Service, or IPv6 Traffic Class). This is used for network Quality of Service.
co: Puntu di codice di i servizii sfarenziati per i flussi UDP in esciuta (o tipu di serviziu IPv4, o classa di trafficu IPv6). Stu valore hè impiegatu per a qualità di serviziu di a reta.

en: Choose the program to select by giving its Service ID. Only use this option if you want to read a multi-program stream (like DVB streams for example).
co: Sceglie u prugramma à selezziunà dendu u so ID di serviziu. Impiegà st’ozzione solu per leghje un flussu multiprugramma (cum’è i flussi DVB per indettu).

en: Choose the programs to select by giving a comma-separated list of Service IDs (SIDs). Only use this option if you want to read a multi-program stream (like DVB streams for example).
co: Sceglie i prugrammi à selezziunà dendu una lista, staccata da virgule, di i so ID di serviziu (SIDs). Impiegà st’ozzione solu per leghje un flussu multiprugramma (cum’è i flussi DVB per indettu).

en: Audio track
co: Traccia audio

en: Stream number of the audio track to use (from 0 to n).
co: Numeru di flussu di a traccia audio à impiegà (da 0 à n).

en: Subtitle track
co: Traccia di sottutituli

en: Stream number of the subtitle track to use (from 0 to n).
co: Numeru di flussu di a traccia di sottutituli à impiegà (da 0 à n).

en: Audio language
co: Lingua audio

en: Language of the audio track you want to use (comma separated, two or three letter country code, you may use 'none' to avoid a fallback to another language).
co: Lingue à impiegà per a traccia audio (lista staccata da virgule, codici di paese à duie o trè lettere ; si pò impiegà « none » per impedisce un ritornu à un’altra lingua).

en: Subtitle language
co: Lingua di i sottutituli

en: Language of the subtitle track you want to use (comma separated, two or three letters country code, you may use 'any' as a fallback).
co: Lingue à impiegà per a traccia di i sottutituli (lista staccata da virgule, codici di paese à duie o trè lettere ; si pò impiegà « any » cum’è lingua alternativa).

en: Menu language
co: Lingua di i listini

en: Language of the menus you want to use with DVD/BluRay (comma separated, two or three letters country code, you may use 'any' as a fallback).
co: Lingue à impiegà cù i DVD o BluRay per i listini (lista staccata da virgule, codici di paese à duie o trè lettere ; si pò impiegà « any » cum’è lingua alternativa).

en: Audio track ID
co: ID di a traccia audio

en: Stream ID of the audio track to use.
co: ID di u flussu à impiegà per a traccia audio.

en: Subtitle track ID
co: ID di a traccia di i sottutituli

en: Stream ID of the subtitle track to use.
co: ID di u flussu à impiegà per a traccia di i sottutituli.

en: Preferred Closed Captions decoder
co: Discudificatore preferitu per i sottutituli incavalcati

en: Preferred video resolution
co: Risuluzione video preferita

en: When several video formats are available, select one whose resolution is closest to (but not higher than) this setting, in number of lines. Use this option if you don't have enough CPU power or network bandwidth to play higher resolutions.
co: Quandu parechji furmati video sò dispunibule, selezziunà quellu chì hà una risuluzione vicina (ma micca superiore) à stu parametru, in numeru di linee. Impiegà st’ozzione s’è vo ùn avete abbastanza putenza CPU o larghezza di striscia di reta per leghje e risuluzioni più alte.

en: Best available
co: U megliu pussibule

en: Full HD (1080p)
co: HD sanu(1080p)

en: Standard Definition (576 or 480 lines)
co: Definizione classica (576 o 480 linee)

en: Low Definition (360 lines)
co: Definizione bassa (360 linee)

en: Very Low Definition (240 lines)
co: Definizione bassa bassa (240 linee)

en: Input repetitions
co: Ripetizioni di l’entrata

en: Number of time the same input will be repeated
co: Numeru di volte induve a listessa entrata serà ripituta

en: Start time
co: Ora di principiu

en: The stream will start at this position (in seconds).
co: U flussu principierà à sta pusizione (in seconde).

en: Stop time
co: Ora di fine

en: The stream will stop at this position (in seconds).
co: U flussu finiscerà à sta pusizione (in seconde).

en: Run time
co: Durata di lettura

en: The stream will run this duration (in seconds).
co: U flussu durerà stu tempu (in seconde).

en: Fast seek
co: Spustamentu rapidu

en: Favor speed over precision while seeking
co: Durante u spustamentu, preferisce a vitezza piuttostu chè a precizione

en: Playback speed
co: Vitezza di ripruduzzione

en: This defines the playback speed (nominal speed is 1.0).
co: Què definisce a vitezza di ripruduzzione (a vitezza nominale hè 1.0).

en: Input list
co: Lista d’entrata

en: You can give a comma-separated list of inputs that will be concatenated together after the normal one.
co: Si pò pruvede una lista d’entrate, staccate da virgule, chì seranu lette, l’una dopu à l’altra, dopu à quella nurmale.

en: Input slave (experimental)
co: Entrata secundaria (esperimentale)

en: This allows you to play from several inputs at the same time. This feature is experimental, not all formats are supported. Use a '#' separated list of inputs.
co: St’ozzione vi permette di leghje parechje entrate à u listessu tempu. Sta funzione hè esperimentale è tutti i furmati ùn sò micca accettati. Impiegate una lista d’entrate staccate da « # ».

en: Bookmarks list for a stream
co: Lista d’indette per un flussu

en: You can manually give a list of bookmarks for a stream in the form "{name=bookmark-name,time=optional-time-offset,bytes=optional-byte-offset},{...}"
co: Si pò pruvede manualmente una lista d’indette per un flussu in a forma « {name=nome-di-lindetta,time=ora-ozzionale,bytes=spiazzamentu-ozzionale-in-ottetti},{...} »

en: Record directory
co: Cartulare d’arregistramentu

en: Directory where the records will be stored
co: Cartulare induve l’arregistramenti seranu piazzati

en: Prefer native stream recording
co: Preferisce l’arregistramentu nativu di i flussi

en: When possible, the input stream will be recorded instead of using the stream output module
co: Quand’ella hè pussibule, u flussu d’entrata hè arregistratu piuttostu chè impiegà u modulu d’esciuta di flussu

en: Timeshift directory
co: Cartulare per l’attempatu

en: Directory used to store the timeshift temporary files.
co: Cartulare impiegatu per piazzà i schedarii attempati timpurarii.

en: Timeshift granularity
co: Granularità di l’attempatu

en: This is the maximum size in bytes of the temporary files that will be used to store the timeshifted streams.
co: Ghjè a dimensione massima in ottetti di i schedarii timpurarii chì seranu impiegati per piazzà i flussi attempati.

en: Change title according to current media
co: Cambià u titulu secondu à u medià attuale

en: This option allows you to set the title according to what's being played<br>$a: Artist<br>$b: Album<br>$c: Copyright<br>$t: Title<br>$g: Genre<br>$n: Track num<br>$p: Now playing<br>$A: Date<br>$D: Duration<br>$Z: "Now playing" (Fall back on Title - Artist)
co: St’ozzione vi permette di definisce u titulu secondu à ciò chì hè lettu<br>$a : Artista<br>$b : Albumu<br>$c : Diritti d’autore<br>$t : Titulu<br>$g : Generu<br>$n : N° di traccia<br>$p : In corsu di lettura<br>$A : Data<br>$D : Durata<br>$Z : « In corsu di lettura » (Osinnò ritornu à : Titulu - Artista)

en: Disable all lua plugins
co: Disattivà tutti i moduli d’estensione Lua

en: These options allow you to modify the behavior of the subpictures subsystem. You can for example enable subpictures sources (logo, etc.). Enable these filters here and configure them in the "subsources filters" modules section. You can also set many miscellaneous subpictures options.
co: St’ozzioni vi permettenu di mudificà u cumpurtamentu di u sottusistema di sottufiure. Per indettu, si pò attivà e fonti di sottufiura (logo, ecc). Attivate quì sti filtri, è cunfigurateli in a sezzione di i moduli « filtri sottufonte ». Si pò dinù definisce ozzioni diverse per i sottufiura.

en: Force subtitle position
co: Sfurzà a pusizione di i sottutituli

en: You can use this option to place the subtitles under the movie, instead of over the movie. Try several positions.
co: Si pò impiegà st’ozzione per affissà i sottutituli sottu u filmu piuttostu chì nant’à u filmu. Pruvà parechje pusizioni.

en: Subtitles text scaling factor
co: Fattore di messa à a scala di u testu di i sottutituli

en: Changes the subtitles size where possible
co: Cambia a dimensione di i sottutituli s’ella hè pussibule

en: Enable sub-pictures
co: Attivà e sottufiure

en: You can completely disable the sub-picture processing.
co: Si pò disattivà cumpletamente u trattamentu di e sottufiure.

en: On Screen Display
co: Affissera incavalcata (OSD)

en: VLC can display messages on the video. This is called OSD (On Screen Display).
co: VLC pò affissà i messaghji nant’à a video. Sta funzione hè chjamata OSD (Affissera incavalcata).

en: Text rendering module
co: Modulu di restituzione di testu

en: VLC normally uses Freetype for rendering, but this allows you to use svg for instance.
co: Di regula, VLC impieghenghja Freetype, ma st’ozzione vi permette d’impiegà SVG per indettu.

en: Subpictures source module
co: Modulu di e fonti di e sottufiure

en: This adds so-called "subpicture sources". These filters overlay some images or text over the video (like a logo, arbitrary text, ...).
co: Què aghjunghje ciò chì si chjama i « fonti di sottufiura ». Sti filtri permettenu d’affissà sopra a video certe fiure (cum’è un logo) o un testu particulare.

en: Subpictures filter module
co: Modulu di filtru di e sottufiure

en: This adds so-called "subpicture filters". These filter subpictures created by subtitle decoders or other subpictures sources.
co: Què aghjunghje ciò chì si chjama i « filtri di sottufiura ». Filtranu e sottufiure create da discudificatori di sottutituli o da altre fonti di sottufiure.

en: Autodetect subtitle files
co: Scuperta autumatica di i schedarii di sottutituli

en: Automatically detect a subtitle file, if no subtitle filename is specified (based on the filename of the movie).
co: Scuperta autumatica d’un schedariu di sottutituli, s’è alcunu nome di schedariu ùn hè specificatu (secondu à u nome di schedariu di u filmu).

en: Subtitle autodetection fuzziness
co: Sensibilità di a scuperta autumatica di i sottutituli

en: This determines how fuzzy subtitle and movie filename matching will be. Options are:
    0 = no subtitles autodetected
    1 = any subtitle file
    2 = any subtitle file containing the movie name
    3 = subtitle file matching the movie name with additional chars
    4 = subtitle file matching the movie name exactly
co: Què determineghja quantu u nome di schedariu di i sottutituli è quellu di u filmu devenu esse simile. L’ozzioni sò :
    0 = nisuna scuperta autumatica
    1 = qualsiasi schedariu di sottutituli
    2 = qualsiasi schedariu di sottutituli chì cuntene u nome di u filmu
    3 = u nome di u schedariu di sottutituli currisponde à quellu di u filmu cù caratteri addiziunali
    4 = u nome di u schedariu di sottutituli currisponde esattamente à quellu di u filmu

en: Subtitle autodetection paths
co: Chjassi di scuperta autumatica di i sottutituli

en: Look for a subtitle file in those paths too, if your subtitle file was not found in the current directory.
co: Cercà un schedariu di sottutituli in quelli chjassi dinù, s’ellu ùn si trova micca in u cartulare attuale.

en: Use subtitle file
co: Impiegà un schedariu di sottutituli

en: Load this subtitle file. To be used when autodetect cannot detect your subtitle file.
co: Caricà stu schedariu di sottutituli. À impiegà quandu a scuperta autumatica ùn pò micca truvà u vostru schedariu di sottutituli.

en: DVD device
co: Apparechju DVD

en: VCD device
co: Apparechju VCD

en: Audio CD device
co: Apparechju CD audio

en: This is the default DVD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
co: Què hè u lettore (o schedariu) DVD predefinitu à impiegà. Ùn scurdate micca i dui punti dopu a lettera di u lettore (i.e. D:)

en: This is the default VCD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
co: Què hè u lettore (o schedariu) VCD predefinitu à impiegà. Ùn scurdate micca i dui punti dopu a lettera di u lettore (i.e. D:)

en: This is the default Audio CD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
co: Què hè u lettore (o schedariu) CD audio predefinitu à impiegà. Ùn scurdate micca i dui punti dopu a lettera di u lettore (i.e. D:)

en: This is the default DVD device to use.
co: Què hè l’apparechju DVD predefinitu à impiegà.

en: This is the default VCD device to use.
co: Què hè l’apparechju VCD predefinitu à impiegà.

en: This is the default Audio CD device to use.
co: Què hè l’apparechju CD audio predefinitu à impiegà.

en: TCP connection timeout
co: Cumportu d’attesa di cunnessione TCP

en: Default TCP connection timeout (in milliseconds).
co: Cumportu d’attesa predefinitu di cunnessione TCP (in milliseconde).

en: HTTP server address
co: Indirizzu di servitore HTTP

en: By default, the server will listen on any local IP address. Specify an IP address (e.g. ::1 or 127.0.0.1) or a host name (e.g. localhost) to restrict them to a specific network interface.
co: In modu predefinitu, u servitore serà à l’ascolta di tutti l’indirizzi IP lucali. Specificà un indirizzu IP (p.i. ::1 o 127.0.0.1) o un nome d’ospite (p.i. localhost) per ristringhje à un’interfaccia di reta specifica.

en: RTSP server address
co: Indirizzu di servitore RTSP

en: This defines the address the RTSP server will listen on, along with the base path of the RTSP VOD media. Syntax is address/path. By default, the server will listen on any local IP address. Specify an IP address (e.g. ::1 or 127.0.0.1) or a host name (e.g. localhost) to restrict them to a specific network interface.
co: St’ozzione definisce l’indirizzu chè u servitore RTSP asculterà, incu u chjassu di basa di u medià VOD RTSP. A sintassa hè indirizzu/chjassu. In modu predefinitu, u servitore serà à l’ascolta di tutti l’indirizzi IP lucali. Specificà un indirizzu IP (p.i. ::1 o 127.0.0.1) o un nome d’ospite (p.i. localhost) per ristringhje à un’interfaccia di reta specifica.

en: HTTP server port
co: Portu di servitore HTTP

en: The HTTP server will listen on this TCP port. The standard HTTP port number is 80. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
co: U servitore HTTP asculterà nant’à stu portu TCP. U numeru classicu di portu HTTP hè 80. Fate casu chì l’impiegu d’un numeru di portu inferiore à 1025 hè aspessu ristrintu da u sistema operatoriu.

en: HTTPS server port
co: Portu di servitore HTTPS

en: The HTTPS server will listen on this TCP port. The standard HTTPS port number is 443. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
co: U servitore HTTPS asculterà nant’à stu portu TCP. U numeru classicu di portu HTTPS hè 443. Fate casu chì l’impiegu d’un numeru di portu inferiore à 1025 hè aspessu ristrintu da u sistema operatoriu.

en: RTSP server port
co: Portu di servitore RTSP

en: The RTSP server will listen on this TCP port. The standard RTSP port number is 554. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
co: U servitore RTSP asculterà nant’à stu portu TCP. U numeru classicu di portu RTSP hè 554. Fate casu chì l’impiegu d’un numeru di portu inferiore à 1025 hè aspessu ristrintu da u sistema operatoriu.

en: HTTP/TLS server certificate
co: Certificatu di servitore HTTP/TLS

en: This X.509 certicate file (PEM format) is used for server-side TLS. On OS X, the string is used as a label to search the certificate in the keychain.
co: Stu schedariu di certificate (furmatu PEM) hè impiegatu per u TLS di u latu di u servitore. Nant’à OS X, a catena hè impiegata cum’è un etichetta per ricercà u certificatu in u portachjavi.

en: HTTP/TLS server private key
co: Chjave privata di servitore HTTP/TLS

en: This private key file (PEM format) is used for server-side TLS.
co: Stu schedariu privatu di chjave (furmatu PEM) hè impiegatu per u TLS di u latu di u servitore.

en: HTTP proxy
co: Proxy HTTP

en: HTTP proxy to be used It must be of the form http://[user@]myproxy.mydomain:myport/ ; if empty, the http_proxy environment variable will be tried.
co: U proxy HTTP à impiegà deve esse in a forma http://[utilizatore@]umoproxy.umoduminiu:umoportu/ ; s’ellu hè viotu, a variabile d’ambiente http_proxy serà provata.

en: HTTP proxy password
co: Parolla d’intesa di proxy HTTP

en: If your HTTP proxy requires a password, set it here.
co: S’è u vostru proxy HTTP richiede una parolla d’intesa, definitela quì.

en: SOCKS server
co: Servitore SOCKS

en: SOCKS proxy server to use. This must be of the form address:port. It will be used for all TCP connections
co: Servitore proxy SOCKS à impiegà. Deve esse in a forma indirizzu:portu. Serà impiegatu per tutte e cunnessioni TCP

en: SOCKS user name
co: Nome d’utilizatore SOCKS

en: User name to be used for connection to the SOCKS proxy.
co: Nome d’utilizatore à impiegà per a cunnessione à u proxy SOCKS.

en: SOCKS password
co: Parolla d’intesa SOCKS

en: Password to be used for connection to the SOCKS proxy.
co: Parolla d’intesa à impiegà per a cunnessione à u proxy SOCKS.

en: Title metadata
co: Metadati di titulu

en: Allows you to specify a "title" metadata for an input.
co: Vi permette di specificà i metadati di titulu per un’entrata.

en: Author metadata
co: Metadati d’autore

en: Allows you to specify an "author" metadata for an input.
co: Vi permette di specificà i metadati d’autore per un’entrata.

en: Artist metadata
co: Metadati d’artista

en: Allows you to specify an "artist" metadata for an input.
co: Vi permette di specificà i metadati d’artista per un’entrata.

en: Genre metadata
co: Metadati di generu

en: Allows you to specify a "genre" metadata for an input.
co: Vi permette di specificà i metadati di generu per un’entrata.

en: Copyright metadata
co: Metadati di diritti d’autore

en: Allows you to specify a "copyright" metadata for an input.
co: Vi permette di specificà i metadati di diritti d’autore per un’entrata.

en: Description metadata
co: Metadati di discrizzione

en: Allows you to specify a "description" metadata for an input.
co: Vi permette di specificà i metadati di discrizzione per un’entrata.

en: Date metadata
co: Metadati di data

en: Allows you to specify a "date" metadata for an input.
co: Vi permette di specificà i metadati di data per un’entrata.

en: URL metadata
co: Metadati d’indirizzu web

en: Allows you to specify a "url" metadata for an input.
co: Vi permette di specificà i metadati d’indirizzu web per un’entrata.

en: This option can be used to alter the way VLC selects its codecs (decompression methods). Only advanced users should alter this option as it can break playback of all your streams.
co: St’ozzione permette di cambià a manera cù quella VLC scegli i so cudechi (metode di scumpressione). Solu l’utilizatori esperti duverianu cambià st’ozzione chì pò impedisce a lettura di tutti i flussi.

en: Preferred decoders list
co: Lista di i discudificatori preferiti

en: List of codecs that VLC will use in priority. For instance, 'dummy,a52' will try the dummy and a52 codecs before trying the other ones. Only advanced users should alter this option as it can break playback of all your streams.
co: Lista di cudechi chì VLC impiegherà in primu locu. Per indettu, « dummy,a52 » pruverà i cudechi dummy è a52 prima di pruvà l’altri. Solu l’utilizatori esperti duverianu cambià st’ozzione chì pò impedisce a lettura di tutti i flussi.

en: Preferred encoders list
co: Lista di i cudificatori preferiti

en: This allows you to select a list of encoders that VLC will use in priority.
co: St’ozzione vi permette di selezziunà una lista di cudificatori chì VLC impiegherà in primu locu.

en: These options allow you to set default global options for the stream output subsystem.
co: St’ozzioni vi permettenu di definisce l’ozzioni glubale predefinite per u sottusistema d’esciuta di flussu.

en: Default stream output chain
co: Catena predefinita d’esciuta di flussu

en: You can enter here a default stream output chain. Refer to the documentation to learn how to build such chains. Warning: this chain will be enabled for all streams.
co: Quì si pò stampittà una catena predefinita d’esciuta di flussu. Fighjate a documentazione per sapè cumu custruisce quelle catene. Avertimentu : sta catena serà attivata per tutti i flussi.

en: Enable streaming of all ES
co: Permette a lettura di cuntinuu di tutti i flussi elementarii

en: Stream all elementary streams (video, audio and subtitles)
co: Diffonde tutti i flussi elementarii (video, audio è sottutituli)

en: Display while streaming
co: Affissà durante a lettura di cuntinuu

en: Play locally the stream while streaming it.
co: Leghje lucalmente u flussu durante a so trasmissione di cuntinuu.

en: Enable video stream output
co: Attivà l’esciuta di flussu video

en: Choose whether the video stream should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
co: Sceglie s’è u flussu video deve esse addirizzatu ver di a funzione d’esciuta di flussu quandu quella funzione hè attiva.

en: Enable audio stream output
co: Attivà l’esciuta di flussu audio

en: Choose whether the audio stream should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
co: Sceglie s’è u flussu audio deve esse addirizzatu ver di a funzione d’esciuta di flussu quandu quella funzione hè attiva.

en: Enable SPU stream output
co: Attivà l’esciuta di flussu SPU

en: Choose whether the SPU streams should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
co: Sceglie s’è i flussi SPU devenu esse addirizzati ver di a funzione d’esciuta di flussu quandu quella funzione hè attiva.

en: Keep stream output open
co: Cunservà aperta l’esciuta di flussu

en: This allows you to keep an unique stream output instance across multiple playlist item (automatically insert the gather stream output if not specified)
co: St’ozzione vi permette di cunservà un’istanza unica d’esciuta di flussu per parechji elementi di lista di lettura (inserzione autumatica di l’esciuta di flussu di racolta s’ella ùn hè micca specificata).

en: Stream output muxer caching (ms)
co: Impiatta di u multiplessore d’esciuta di flussu (ms)

en: This allow you to configure the initial caching amount for stream output muxer. This value should be set in milliseconds.
co: St’ozzione vi permette di cunfigurà a quantità iniziale di l’impiatta per u multiplessore d’esciuta di flussu. Stu valore deve esse definitu in milliseconde.

en: Preferred packetizer list
co: Lista d’impacchittatori preferiti

en: This allows you to select the order in which VLC will choose its packetizers.
co: St’ozzione vi permette di selezziunà l’ordine cù quellu VLC sceglierà i so impacchittatori.

en: Mux module
co: Modulu di multiplessore

en: This is a legacy entry to let you configure mux modules
co: Què hè una manera anziana per cunfigurà i moduli multiplessore

en: Access output module
co: Modulu d’esciuta

en: This is a legacy entry to let you configure access output modules
co: Què hè una manera anziana per cunfigurà i moduli d’esciuta

en: If this option is enabled, the flow on the SAP multicast address will be controlled. This is needed if you want to make announcements on the MBone.
co: S’è st’ozzione hè attivata, u flussu nant’à l’indirizzu multicast SAP serà cuntrollatu. Què hè richiestu per fà l’annunziamenti nant’à MBone.

en: SAP announcement interval
co: Intervallu per l’annunziamenti SAP

en: When the SAP flow control is disabled, this lets you set the fixed interval between SAP announcements.
co: Quand u cuntrollu di flussu SAP hè disattivatu, st’ozzione vi permette di definisce l’intervallu trà l’annunziamenti SAP.

en: These options allow you to select default modules. Leave these alone unless you really know what you are doing.
co: St'ozzioni vi permettenu di selezziunà i moduli predefiniti. Ùn e mudificate micca fora s’è vo sapete veramente ciò chì vo fate.

en: Access module
co: Modulu d’accessu

en: This allows you to force an access module. You can use it if the correct access is not automatically detected. You should not set this as a global option unless you really know what you are doing.
co: St'ozzione vi permette di sfurzà un modulu d’accessu. Si pò impiegà què s’è l’accessu currettu ùn hè micca scupertu autumaticamente. Ùn duveriate micca definisce st’ozzione fora s’è vo sapete veramente ciò chì vo fate.

en: Stream filter module
co: Modulu di filtru di flussu

en: Stream filters are used to modify the stream that is being read.
co: I filtri di flussu permettenu di mudificà u flussu chì hè lettu attualmente.

en: Demux filter module
co: Modulu di filtru di dimultiplessore

en: Demux filters are used to modify/control the stream that is being read.
co: I filtri di dimultiplessore permettenu di mudificà o di cuntrollà u flussu chì hè lettu attualmente.

en: Demux module
co: Modulu dimultiplessore

en: Demultiplexers are used to separate the "elementary" streams (like audio and video streams). You can use it if the correct demuxer is not automatically detected. You should not set this as a global option unless you really know what you are doing.
co: I dimultiplessori sò impiegati per staccà i flussi « elementarii » (cum’è i flussi audio è video). Si pò impiegà què s’è u dimultiplessore currettu ùn hè micca scupertu autumaticamente. Ùn duveriate micca definisce st’ozzione fora s’è vo sapete veramente ciò chì vo fate.

en: VoD server module
co: Modulu di servitore VoD

en: You can select which VoD server module you want to use. Set this to 'vod_rtsp' to switch back to the old, legacy module.
co: Si pò selezziunà chì modulu di servitore di video à a richiesta (VoD) vulete impiegà. Definisce què à « vod_rtsp » per rivultà à u modulu anzianu.

en: Allow real-time priority
co: Permette a priurità in tempu-reale

en: Running VLC in real-time priority will allow for much more precise scheduling and yield better, especially when streaming content. It can however lock up your whole machine, or make it very very slow. You should only activate this if you know what you're doing.
co: Fà funziunà VLC in a priurità tempu reale permette una pianificazione più precize soprattuttu quandu si diffonde un flussu. Sarrimanenti, fate casu chì què pò bluccà u sistema sanu, o fallu funziunà pianu pianu pianu. Duveriate attivà st’ozzione solu s’è vo sapete veramente ciò chì vo fate.

en: Adjust VLC priority
co: Adattà a priurità VLC

en: This option adds an offset (positive or negative) to VLC default priorities. You can use it to tune VLC priority against other programs, or against other VLC instances.
co: St’ozzione aghjunghje un valore (pusitivu o nigativu) à a priurità predefinita di VLC. Si pò impiegà què per adattà a priurità di VLC in pettu à l’altri prugrammi o in pettu à l’altre istanze di VLC.

en: This option is useful if you want to lower the latency when reading a stream
co: St’ozzione hè ghjuvevule s’ella hè bisognu di riduce u cumportu d’attesa durante a lettura d’un flussu

en: VLM configuration file
co: Schedariu di cunfigurazione VLM

en: Read a VLM configuration file as soon as VLM is started.
co: Leghje un schedariu di cunfigurazione VLM tuttu à l’iniziu di VLM.

en: Use a plugins cache
co: Impiegà un impiatta d’estensioni

en: Use a plugins cache which will greatly improve the startup time of VLC.
co: Impiega un'impiatta per i moduli d’estensione chì megliurerà assai a tempu d’avvia di VLC.

en: Scan for new plugins
co: Scuperta di i moduli d’estensione novi

en: Scan plugin directories for new plugins at startup. This increases the startup time of VLC.
co: Analisa di i cartulari di i moduli d’estensione à u lanciu per scopre i moduli novi. Què aumenteghja u tempu d’avviu di VLC.

en: Preferred keystore list
co: Lista di i magazini di chjave preferiti

en: List of keystores that VLC will use in priority.
co: Lista di magazini di chjave chì VLC impiegherà in primu locu.

en: Locally collect statistics
co: Cullettà lucalmente e statistiche

en: Collect miscellaneous local statistics about the playing media.
co: Cullettà diverse statistiche lucale nant’à u medià in corsu di lettura.

en: Run as daemon process
co: Fà funziunà cum’è un trattamentu daemon

en: Runs VLC as a background daemon process.
co: Fà funziunà VLC cum’è un trattamentu daemon in tacca di sfondulu.

en: Write process id to file
co: Scrive u numeru di trattamentu in un schedariu

en: Writes process id into specified file.
co: Scrive u numeru di trattamentu in u schedariu specificatu.

en: Allow only one running instance
co: Permette solu un'istanza unica in funzione

en: Allowing only one running instance of VLC can sometimes be useful, for example if you associated VLC with some media types and you don't want a new instance of VLC to be opened each time you open a file in your file manager. This option will allow you to play the file with the already running instance or enqueue it.
co: Permette solu u lanciu d’una istanza unica di VLC pò esse ghjuvevule ognitantu, per indettu, s’è VLC hè assuciatu à certi tipi di medià è chì ùn vulete micca chì una istanza nova di VLC sia aperta ogni volta chì un schedariu hè apertu via u vostru ghjestiunariu di schedarii. St’ozzione vi permetterà di leghje u schedariu cù l’istanza dighjà in corsu o di mettelu in a fila d’attesa.

en: VLC is started from file association
co: VLC hè avviatu da un associu di schedariu

en: Tell VLC that it is being launched due to a file association in the OS
co: Infurmà VLC ch’ellu hè statu lanciatu per via d’un associu di schedariu da u sistema operatoriu

en: Use only one instance when started from file manager
co: Impiegà solu un'istanza unica quand’ella hè lanciata da u ghjestiunariu di schedariu

en: Increase the priority of the process
co: Aumentà a priurità di u trattamentu

en: Increasing the priority of the process will very likely improve your playing experience as it allows VLC not to be disturbed by other applications that could otherwise take too much processor time. However be advised that in certain circumstances (bugs) VLC could take all the processor time and render the whole system unresponsive which might require a reboot of your machine.
co: L’aumentazione di a priurità di u trattamentu megliurerà sicuramente a lettura perchè st’ozzione permette à VLC d’ùn esse frasturnatu da d’altre appiecazioni chì puderianu piglià troppu tempu di u prucessore. Sarrimanenti, sapete chì, in certe cundizioni (prublemi), VLC puderia piglià tuttu u tempu di u prucessore è bluccà u sistema sanu ciò chì puderia richiede u rilanciu di l’urdinatore.

en: Enqueue items into playlist in one instance mode
co: Mette l’elementi in attesa in a lista di lettura in u modu d’istanza unica

en: When using the one instance only option, enqueue items to playlist and keep playing current item.
co: Quandu l’ozzione d’istanza unica hè attiva, l’elementi sò messi in attesa in a lista di lettura è a lettura di l’elementu attuale cuntinueghja.

en: Expose media player via D-Bus
co: Espone u lettore di medià via D-Bus

en: Allow other applications to control VLC using the D-Bus MPRIS protocol.
co: Permette à d’altre appiecazioni di cuntrollà VLC impieghendu u protocollu MPRIS di D-Bus.

en: These options define the behavior of the playlist. Some of them can be overridden in the playlist dialog box.
co: St’ozzioni definiscenu u cumpurtamentu di a lista di lettura. Certe trà elle ponu esse supranate via a scatula di dialogu di a lista di lettura.

en: Automatically preparse items
co: Preanalizà autumaticamente l’elementi

en: Automatically preparse items added to the playlist (to retrieve some metadata).
co: Preanalisa autumatica di l’elementi aghjunti à a lista di lettura (per ricuperà certi metadati).

en: Preparsing timeout
co: Cumportu d’attesa di a preanalisa

en: Maximum time allowed to preparse an item, in milliseconds
co: Durata massima permessa per preanalizà un elementu, in milliseconde

en: Allow metadata network access
co: Permette l’accessu à a reta per i metadati

en: Collapse
co: Ripiegà

en: Expand
co: Sviluppà

en: Subdirectory behavior
co: Cumpurtamentu di sottucartulare

en: Select whether subdirectories must be expanded.
    none: subdirectories do not appear in the playlist.
    collapse: subdirectories appear but are expanded on first play.
    expand: all subdirectories are expanded.
co: Selezziunà cumu si face u sviluppu di i sottucartulari.
    nisunu : i sottucartulari ùn sò micca affissati in a lista di lettura.
    ripiegà : i sottucartulari sò affissati ma sò sviluppati à a prima lettura.
    sviluppà : tutti i sottucartulari sò sviluppatti.

en: Ignored extensions
co: Estensioni ignurate

en: Files with these extensions will not be added to playlist when opening a directory.
    This is useful if you add directories that contain playlist files for instance. Use a comma-separated list of extensions.
co: I schedarii cù st’estensioni ùn seranu micca aghjunti à a lista di lettura durante l’apertura d’un cartulare.
    Què hè ghjuvevule, per indettu, s’è vo aghjunghjite cartulari chì cuntenenu schedarii di lista di lettura. Impiegate una lista d’estensioni staccate da virgule.

en: Show hidden files
co: Affissà i schedarii piattati

en: Ignore files starting with '.'
co: Ignurà i schedarii chì principanu da « . »

en: Services discovery modules
co: Moduli di scuperta di servizii

en: Specifies the services discovery modules to preload, separated by colons. Typical value is "sap".
co: Specificà i moduli di scuperta di servizii à precaricà, staccati da dui punti « : ». U valore classicu hè « sap ».

en: Play files randomly forever
co: Leghje i schedariu à l’azardu è senza fine

en: VLC will randomly play files in the playlist until interrupted.
co: VLC hà da leghje à l’azardu i schedarii di a lista di lettura fine à un’interruzzione manuale.

en: Repeat all
co: Tuttu ripete

en: VLC will keep playing the playlist indefinitely.
co: VLC hà da leghje ab'eternu a lista di lettura.

en: Repeat current item
co: Ripete l’elementu attuale

en: VLC will keep playing the current playlist item.
co: VLC hà da leghje ab'eternu l’elementu attuale di a lista di lettura.

en: Play and stop
co: Leghje eppò fermà

en: Stop the playlist after each played playlist item.
co: Fermà a lista di lettura dopu à ogni elementu lettu di sta lista.

en: Play and exit
co: Leghje eppò esce

en: Exit if there are no more items in the playlist.
co: Esce s’è ùn ci hè più d’elementu in a lista di lettura.

en: Play and pause
co: Leghje eppò mette in pausa

en: Pause each item in the playlist on the last frame.
co: Mette in pausa ogni elementu di a lista di lettura à l’ultima sequenza.

en: Start paused
co: Principià in pausa

en: Pause each item in the playlist on the first frame.
co: Mette in pausa ogni elementu di a lista di lettura à a prima sequenza.

en: Auto start
co: Lanciu autumaticu

en: Automatically start playing the playlist content once it's loaded.
co: Principià autumaticamente à leghje u cuntenutu di a lista di lettura quand’ella hè caricata.

en: Pause on audio communication
co: Mette in pausa durante una cumunicazione audio

en: If pending audio communication is detected, playback will be paused automatically.
co: S’ella accade una cumunicazione audio, a lettura serà messa in pausa autumaticamente.

en: Use media library
co: Impiegà a mediateca

en: The media library is automatically saved and reloaded each time you start VLC.
co: A mediateca hè arregistrata autumaticamente è ricaricata ogni volta chì VLC hè lanciatu.

en: Display playlist tree
co: Affissà l’arburu di lista di lettura

en: The playlist can use a tree to categorize some items, like the contents of a directory.
co: A lista di lettura pò impiegà un arburu per urganizà certi elementi, cum’è u cuntenutu d’un cartulare.

en: These settings are the global VLC key bindings, known as "hotkeys".
co: Sti parametri sò l’accurtatoghji glubale di tasti VLC, cunnisciuti cum’è tasti di scelta rapida.

en: Ignore
co: Ignurà

en: Volume control
co: Cuntrollu di u vulume

en: Position control
co: Cuntrollu di a pusizione

en: Position control reversed
co: Cuntrollu di a pusizione invertitu

en: Mouse wheel vertical axis control
co: Cuntrollu di l’asse verticale di a rotulella di u topu

en: The mouse wheel vertical (up/down) axis can control volume, position or be ignored.
co: L’asse verticale (insù è inghjò) di a rotulella di u topu pò cuntrollà u vulume, a pusizione o pò esse ignuratu.

en: Mouse wheel horizontal axis control
co: Cuntrollu di l’asse orizuntale di a rotulella di u topu

en: The mouse wheel horizontal (left/right) axis can control volume, position or be ignored.
co: L’asse orizuntale (manca è diritta) di a rotulella di u topu pò cuntrollà u vulume, a pusizione o pò esse ignuratu.

en: Fullscreen
co: Screnu sanu

en: Select the hotkey to use to swap fullscreen state.
co: Selezziunà u tastu di scelta rapida à impiegà per passà in screnu sanu.

en: Exit fullscreen
co: Esce di u screnu sanu

en: Select the hotkey to use to exit fullscreen state.
co: Selezziunà u tastu di scelta rapida à impiegà per esce di u screnu sanu.

en: Play/Pause
co: Leghje / Pausa

en: Select the hotkey to use to swap paused state.
co: Selezziunà u tastu di scelta rapida à impiegà per attivà o disattivà a pausa.

en: Pause only
co: Pausa solu

en: Select the hotkey to use to pause.
co: Selezziunà u tastu di scelta rapida à impiegà per mette in pausa.

en: Play only
co: Leghje solu

en: Select the hotkey to use to play.
co: Selezziunà u tastu di scelta rapida à impiegà per leghje.

en: Faster
co: Più prestu

en: Select the hotkey to use for fast forward playback.
co: Selezziunà u tastu di scelta rapida à impiegà per a ripruduzzione accelerata.

en: Slower
co: Più pianu

en: Select the hotkey to use for slow motion playback.
co: Selezziunà u tastu di scelta rapida à impiegà per a ripruduzzione rallentata.

en: Normal rate
co: Cadenza nurmale

en: Select the hotkey to set the playback rate back to normal.
co: Selezziunà u tastu di scelta rapida per rimette nurmale a cadenza di ripruduzzione.

en: Faster (fine)
co: Più prestu (suttile)

en: Slower (fine)
co: Più pianu (suttile)

en: Next
co: Seguente

en: Select the hotkey to use to skip to the next item in the playlist.
co: Selezziunà u tastu di scelta rapida à impiegà per passà à l’elementu seguente di a lista di lettura.

en: Previous
co: Precedente

en: Select the hotkey to use to skip to the previous item in the playlist.
co: Selezziunà u tastu di scelta rapida à impiegà per passà à l’elementu precedente di a lista di lettura.

en: Stop
co: Piantà

en: Select the hotkey to stop playback.
co: Selezziunà u tastu di scelta rapida per piantà a ripruduzzione.

en: Position
co: Pusizione

en: Select the hotkey to display the position.
co: Selezziunà u tastu di scelta rapida per affissà a pusizione.

en: Very short backwards jump
co: Saltu in daretu cortu cortu

en: Select the hotkey to make a very short backwards jump.
co: Selezziunà u tastu di scelta rapida per fà un saltu in daretu cortu cortu.

en: Short backwards jump
co: Saltu in daretu cortu

en: Select the hotkey to make a short backwards jump.
co: Selezziunà u tastu di scelta rapida per fà un saltu in daretu cortu.

en: Medium backwards jump
co: Saltu in daretu medianu

en: Select the hotkey to make a medium backwards jump.
co: Selezziunà u tastu di scelta rapida per fà un saltu in daretu medianu.

en: Long backwards jump
co: Saltu in daretu longu

en: Select the hotkey to make a long backwards jump.
co: Selezziunà u tastu di scelta rapida per fà un saltu in daretu longu.

en: Very short forward jump
co: Saltu in avanti cortu cortu

en: Select the hotkey to make a very short forward jump.
co: Selezziunà u tastu di scelta rapida per fà un saltu in aventi cortu cortu.

en: Short forward jump
co: Saltu in avanti cortu

en: Select the hotkey to make a short forward jump.
co: Selezziunà u tastu di scelta rapida per fà un saltu in aventi cortu.

en: Medium forward jump
co: Saltu in avanti medianu

en: Select the hotkey to make a medium forward jump.
co: Selezziunà u tastu di scelta rapida per fà un saltu in aventi medianu.

en: Long forward jump
co: Saltu in avanti longu

en: Select the hotkey to make a long forward jump.
co: Selezziunà u tastu di scelta rapida per fà un saltu in avanti longu.

en: Next frame
co: Sequenza seguente

en: Select the hotkey to got to the next video frame.
co: Selezziunà u tastu di scelta rapida per passà à a sequenza seguente di a video.

en: Very short jump length
co: Longhezza di u saltu cortu cortu

en: Very short jump length, in seconds.
co: Longhezza di u saltu cortu cortu, in seconde.

en: Short jump length
co: Longhezza di u saltu cortu

en: Short jump length, in seconds.
co: Longhezza di u saltu cortu, in seconde.

en: Medium jump length
co: Longhezza di u saltu medianu

en: Medium jump length, in seconds.
co: Longhezza di u saltu medianu, in seconde.

en: Long jump length
co: Longhezza di u saltu longu

en: Long jump length, in seconds.
co: Longhezza di u saltu longu, in seconde.

en: Quit
co: Esce

en: Select the hotkey to quit the application.
co: Selezziunà u tastu di scelta rapida per esce di l’appiecazione.

en: Navigate up
co: Navigà insù

en: Select the key to move the selector up in DVD menus / Move viewpoint to up (pitch).
co: Selezziunà u tastu per dispiazzà più altu u selettore in i listini DVD o per dispiazzà u puntu di vista versu l’altu (tunalità).

en: Navigate down
co: Navigà inghjò

en: Select the key to move the selector down in DVD menus / Move viewpoint to down (pitch).
co: Selezziunà u tastu per dispiazzà più bassu u selettore in i listini DVD o per dispiazzà u puntu di vista versu u bassu (tunalità).

en: Navigate left
co: Navigà à manca

en: Select the key to move the selector left in DVD menus / Move viewpoint to left (yaw).
co: Selezziunà u tastu per dispiazzà à manca u selettore in i listini DVD o per dispiazzà u puntu di vista à manca (scartu).

en: Navigate right
co: Navigà à diritta

en: Select the key to move the selector right in DVD menus / Move viewpoint to right (yaw).
co: Selezziunà u tastu per dispiazzà à diritta u selettore in i listini DVD o per dispiazzà u puntu di vista à diritta (scartu).

en: Activate
co: Attivà

en: Select the key to activate selected item in DVD menus.
co: Selezziunà u tastu per attivà l’elementu selezziunatu in i listini DVD.

en: Go to the DVD menu
co: Andà à u listinu DVD

en: Select the key to take you to the DVD menu
co: Selezziunà u tastu per andà à u listinu DVD

en: Select previous DVD title
co: Selezziunà u titulu precedente di u DVD

en: Select the key to choose the previous title from the DVD
co: Selezziunà u tastu per sceglie u titulu precedente di u DVD

en: Select next DVD title
co: Selezziunà u titulu seguente di u DVD

en: Select the key to choose the next title from the DVD
co: Selezziunà u tastu per sceglie u titulu seguente di u DVD

en: Select prev DVD chapter
co: Selezziunà u capitulu precedente di u DVD

en: Select the key to choose the previous chapter from the DVD
co: Selezziunà u tastu per sceglie u capitulu precedente di u DVD

en: Select next DVD chapter
co: Selezziunà u capitulu seguente di u DVD

en: Select the key to choose the next chapter from the DVD
co: Selezziunà u tastu per sceglie u capitulu seguente di u DVD

en: Volume up
co: Aumentà u vulume

en: Select the key to increase audio volume.
co: Selezziunà u tastu per aumentà u vulume audio.

en: Volume down
co: Calà u vulume

en: Select the key to decrease audio volume.
co: Selezziunà u tastu per diminuisce u vulume audio.

en: Mute
co: Mutu

en: Select the key to mute audio.
co: Selezziunà u tastu per ammutulisce l’audio.

en: Subtitle delay up
co: Aumentà u cumportu di i sottutituli

en: Select the key to increase the subtitle delay.
co: Selezziunà u tastu per aumentà u cumportu di i sottutituli.

en: Subtitle delay down
co: Riduce u cumportu di i sottutituli

en: Select the key to decrease the subtitle delay.
co: Selezziunà u tastu per diminuisce u cumportu di i sottutituli.

en: Reset subtitles text scale
co: Reinizià a scala di u testu di i sottutituli

en: Scale up subtitles text
co: Aumentà a dimensione di u testu di i sottutituli

en: Scale down subtitles text
co: Diminuisce a dimensione di u testu di i sottutituli

en: Select the key to change subtitles text scaling
co: Selezziunà u tastu per cambià a scala di u testu di i sottutituli

en: Subtitle sync / bookmark audio timestamp
co: Sincrunizazione di sottutituli è indetta cù data è ora di l’audio

en: Select the key to bookmark audio timestamp when syncing subtitles.
co: Selezziunà u tastu per creà un indetta cù a data è l’ora di l’audio durante a sincrunizazione di i sottutituli.

en: Subtitle sync / bookmark subtitle timestamp
co: Sincrunizazione di sottutituli è indetta cù data è ora di i sottutituli

en: Select the key to bookmark subtitle timestamp when syncing subtitles.
co: Selezziunà u tastu per creà un indetta cù a data è l’ora di i sottutituli durante a sincrunizazione di i sottutituli.

en: Subtitle sync / synchronize audio & subtitle timestamps
co: Sincrunizazione di sottutituli è indette sincrunizate cù data è ora di l’audio è di i sottutituli

en: Select the key to synchronize bookmarked audio & subtitle timestamps.
co: Selezziunà u tastu per sincrunizà l’indette cù a data è l’ora di l’audio è di i sottutituli.

en: Subtitle sync / reset audio & subtitle synchronization
co: Sincrunizazione di sottutituli è reiniziu sincrunizazione audio è sottutituli

en: Select the key to reset synchronization of audio & subtitle timestamps.
co: Selezziunà u tastu per reinizià a sincrunizazione di a data è l’ora di l’audio è di i sottutituli.

en: Subtitle position up
co: Dispiazzà più altu i sottutituli

en: Select the key to move subtitles higher.
co: Selezziunà u tastu per spustà più altu i sottutituli.

en: Subtitle position down
co: Dispiazzà più bassu i sottutituli

en: Select the key to move subtitles lower.
co: Selezziunà u tastu per spustà più bassu i sottutituli.

en: Audio delay up
co: Aumentà u cumportu di l’audio

en: Select the key to increase the audio delay.
co: Selezziunà u tastu per aumentà u cumportu di l’audio.

en: Audio delay down
co: Riduce u cumportu di l’audio

en: Select the key to decrease the audio delay.
co: Selezziunà u tastu per diminuisce u cumportu di l’audio.

en: Play playlist bookmark 1
co: Leghje l’elementu favuritu n°1 di a lista di lettura

en: Play playlist bookmark 2
co: Leghje l’elementu favuritu n°2 di a lista di lettura

en: Play playlist bookmark 3
co: Leghje l’elementu favuritu n°3 di a lista di lettura

en: Play playlist bookmark 4
co: Leghje l’elementu favuritu n°4 di a lista di lettura

en: Play playlist bookmark 5
co: Leghje l’elementu favuritu n°5 di a lista di lettura

en: Play playlist bookmark 6
co: Leghje l’elementu favuritu n°6 di a lista di lettura

en: Play playlist bookmark 7
co: Leghje l’elementu favuritu n°7 di a lista di lettura

en: Play playlist bookmark 8
co: Leghje l’elementu favuritu n°8 di a lista di lettura

en: Play playlist bookmark 9
co: Leghje l’elementu favuritu n°9 di a lista di lettura

en: Play playlist bookmark 10
co: Leghje l’elementu favuritu n°10 di a lista di lettura

en: Select the key to play this bookmark.
co: Selezziunà u tastu per leghje st’elementu favuritu.

en: Set playlist bookmark 1
co: Definisce l’elementu favuritu n°1 di a lista di lettura

en: Set playlist bookmark 2
co: Definisce l’elementu favuritu n°2 di a lista di lettura

en: Set playlist bookmark 3
co: Definisce l’elementu favuritu n°3 di a lista di lettura

en: Set playlist bookmark 4
co: Definisce l’elementu favuritu n°4 di a lista di lettura

en: Set playlist bookmark 5
co: Definisce l’elementu favuritu n°5 di a lista di lettura

en: Set playlist bookmark 6
co: Definisce l’elementu favuritu n°6 di a lista di lettura

en: Set playlist bookmark 7
co: Definisce l’elementu favuritu n°7 di a lista di lettura

en: Set playlist bookmark 8
co: Definisce l’elementu favuritu n°8 di a lista di lettura

en: Set playlist bookmark 9
co: Definisce l’elementu favuritu n°9 di a lista di lettura

en: Set playlist bookmark 10
co: Definisce l’elementu favuritu n°10 di a lista di lettura

en: Select the key to set this playlist bookmark.
co: Selezziunà u tastu per definisce st’elementu favuritu.

en: Clear the playlist
co: Viutà a lista di lettura

en: Select the key to clear the current playlist.
co: Selezziunà u tastu per viutà a lista di lettura attuale.

en: Playlist bookmark 1
co: Indetta n°1 di lista di lettura

en: Playlist bookmark 2
co: Indetta n°2 di lista di lettura

en: Playlist bookmark 3
co: Indetta n°3 di lista di lettura

en: Playlist bookmark 4
co: Indetta n°4 di lista di lettura

en: Playlist bookmark 5
co: Indetta n°5 di lista di lettura

en: Playlist bookmark 6
co: Indetta n°6 di lista di lettura

en: Playlist bookmark 7
co: Indetta n°7 di lista di lettura

en: Playlist bookmark 8
co: Indetta n°8 di lista di lettura

en: Playlist bookmark 9
co: Indetta n°9 di lista di lettura

en: Playlist bookmark 10
co: Indetta n°10 di lista di lettura

en: This allows you to define playlist bookmarks.
co: Què vi permette di definisce l’indette di lista di lettura.

en: Cycle audio track
co: Rutazione di a traccia audio

en: Cycle through the available audio tracks(languages).
co: Rutazione di a traccia audio trà quelle dispunibule (lingue).

en: Cycle subtitle track in reverse order
co: Rutazione di a traccia di sottutitulu in l’ordine invertitu

en: Cycle through the available subtitle tracks in reverse order.
co: Rutazione di a traccia di sottutitulu trà quelle dispunibule in l’ordine invertitu.

en: Cycle subtitle track
co: Rutazione di a traccia di sottutitulu

en: Cycle through the available subtitle tracks.
co: Rutazione di a traccia di sottutitulu trà quelle dispunibule.

en: Toggle subtitles
co: Attivà o disattivà i sottutituli

en: Toggle subtitle track visibility.
co: Attivà o disattivà a visibilità di a traccia di i sottutituli.

en: Cycle next program Service ID
co: Rutazione di l’identificazione SID seguente di prugramma

en: Cycle through the available next program Service IDs (SIDs).
co: Rutazione di l’identificazione SID seguente di prugramma trà quelle dispunibule.

en: Cycle previous program Service ID
co: Rutazione di l’identificazione SID precedente di prugramma

en: Cycle through the available previous program Service IDs (SIDs).
co: Rutazione di l’identificazione SID precedente di prugramma trà quelle dispunibule.

en: Cycle source aspect ratio
co: Rutazione di a prupurzione di fonte

en: Cycle through a predefined list of source aspect ratios.
co: Rutazione di a prupurzione di fonte trà quelle definite nant’à una lista.

en: Cycle video crop
co: Rutazione di a runzicatura di video

en: Cycle through a predefined list of crop formats.
co: Rutazione d’un furmatu di runzicatura trà quelli definiti nant’à una lista.

en: Toggle autoscaling
co: Invertisce a messa à a scala autumatica

en: Activate or deactivate autoscaling.
co: Attivà o disattivà a messa à a scala autumatica.

en: Increase scale factor
co: Aumentà u fattore di scala

en: Decrease scale factor
co: Diminuisce u fattore di scala

en: Toggle deinterlacing
co: Invertisce u disintricciamentu

en: Activate or deactivate deinterlacing.
co: Attivà o disattivà u disintricciamentu.

en: Cycle deinterlace modes
co: Rutazione di i modi di disintricciamentu

en: Cycle through available deinterlace modes.
co: Rutazione trà i modi di disintricciamentu dispunibule.

en: Show controller in fullscreen
co: Affissà u cuntrullore in screnu sanu

en: Boss key
co: Tastu Boss

en: Hide the interface and pause playback.
co: Piattà l’interfaccia è interrompe a lettura.

en: Context menu
co: Listinu cuntestuale

en: Show the contextual popup menu.
co: Affissà u listinu cuntestuale di finestrinu.

en: Take video snapshot
co: Piglià una fotò istantanea di video

en: Takes a video snapshot and writes it to disk.
co: Piglià una fotò istantanea di a video è scrivella nant’à u discu.

en: Record
co: Arregistrà

en: Record access filter start/stop.
co: Principià o piantà u filtru d’arregistramentu.

en: Normal/Loop/Repeat
co: Nurmale/Iterazione/Ripete

en: Toggle Normal/Loop/Repeat playlist modes
co: Attivà o disattivà i modi Nurmale/Iterazione/Ripete di lista di lettura

en: Toggle random playlist playback
co: Attivà o disattivà a lettura aleatoria di lista di lettura

en: Un-Zoom
co: Riduce l’ingrandamentu

en: Crop one pixel from the top of the video
co: Runzicà un pizzelu à u capu di a video

en: Uncrop one pixel from the top of the video
co: Disfà a runzicatura d’un pizzelu à u capu di a video

en: Crop one pixel from the left of the video
co: Runzicà un pizzelu à manca di a video

en: Uncrop one pixel from the left of the video
co: Disfà a runzicatura d’un pizzelu à manca di a video

en: Crop one pixel from the bottom of the video
co: Runzicà un pizzelu à u bassu di a video

en: Uncrop one pixel from the bottom of the video
co: Disfà a runzicatura d’un pizzelu à u bassu di a video

en: Crop one pixel from the right of the video
co: Runzicà un pizzelu à diritta di a video

en: Uncrop one pixel from the right of the video
co: Disfà a runzicatura d’un pizzelu à diritta di a video

en: Shrink the viewpoint field of view (360°)
co: Riduce u campu di visione (360°)

en: Expand the viewpoint field of view (360°)
co: Allargà u campu di visione (360°)

en: Roll the viewpoint clockwise (360°)
co: Girà u campu di visione in u sensu orariu (360°)

en: Roll the viewpoint anti-clockwise (360°)
co: Girà u campu di visione in u sensu antiorariu (360°)

en: Toggle wallpaper mode in video output
co: Attivà o disattivà u modu tappizzeria in l’esciuta video

en: Toggle wallpaper mode in video output.
co: Attivà o disattivà u modu tappizzeria in l’esciuta video.

en: Cycle through audio devices
co: Rutazione trà l’apparechji audio

en: Cycle through available audio devices
co: Rutazione trà l’apparechji audio dispunibule

en: Snapshot
co: Fotò istantanea

en: Window properties
co: Pruprietà di finestra

en: Subpictures
co: Sottufiure

en: Subtitles
co: Sottutituli

en: Overlays
co: Accavalcature

en: Track settings
co: Parametri di traccia

en: Playback control
co: Cuntrollu di ripruduzzione

en: Default devices
co: Apparechji predefiniti

en: Network settings
co: Parametri di reta

en: Socks proxy
co: Proxy Socks

en: Decoders
co: Discudificatori

en: Input
co: Entrata

en: Special modules
co: Moduli speziali

en: Plugins
co: Estensioni

en: Performance options
co: Ozzioni di perfurmenza

en: Clock source
co: Fonte di l’arilogiu

en: Hot keys
co: Tasti di scelta rapida

en: Jump sizes
co: Dimensioni di u saltu

en: print help for VLC (can be combined with --advanced and --help-verbose)
co: stampà l’aiutu di VLC (pò esse cumbinatu cù --advanced è --help-verbose)

en: Exhaustive help for VLC and its modules
co: Aiutu cumpletu per VLC è i so moduli

en: print help for VLC and all its modules (can be combined with --advanced and --help-verbose)
co: stampà l’aiutu di VLC è tutti i so moduli (pò esse cumbinatu cù --advanced è --help-verbose)

en: ask for extra verbosity when displaying help
co: dumandà una verbusità addiziunale à l’affissera di l’aiutu

en: print a list of available modules
co: stampà una lista di i moduli dispunibule

en: print a list of available modules with extra detail
co: stampà una lista di i moduli dispunibule cù detaglii addiziunali

en: print help on a specific module (can be combined with --advanced and --help-verbose). Prefix the module name with = for strict matches.
co: stampà l’aiutu d’un modulu specificu (pò esse cumbinatu cù --advanced è --help-verbose) Principià u nome di u modulu da = per una currispundenza esatta.

en: no configuration option will be loaded nor saved to config file
co: nisuna ozzione di cunfigurazione ùn serà nè caricata nè arregistrata in u schedariu di cunfigurazione

en: reset the current config to the default values
co: reinizià a cunfigurazione attuale à i valori predefiniti

en: use alternate config file
co: impiega un schedariu alternativu di cunfigurazione

en: resets the current plugins cache
co: reinizià l’impiatta attuale di i moduli d’estensione

en: print version information
co: stampà l’infurmazione di versione

en: core program
co: prugramma principale

en: Backspace
co: Ritornu in daretu

en: Brightness Down
co: Diminuì a lucidezza

en: Brightness Up
co: Aumentà a lucidezza

en: Browser Back
co: Navigatore nanzu

en: Browser Favorites
co: Navigatore Favuriti

en: Browser Forward
co: Navigatore Dopu

en: Browser Home
co: Navigatore Accolta

en: Browser Refresh
co: Navigatore Attualizà

en: Browser Search
co: Navigatore Circà

en: Browser Stop
co: Navigatore Fermà

en: Delete
co: Squassà

en: Down
co: Ghjò

en: End
co: Fine

en: Enter
co: Entrée

en: Esc
co: Scap

en: Home
co: Accolta

en: Insert
co: Framette

en: Media Angle
co: Angulu di u medià

en: Media Audio Track
co: Traccia audio di u medià

en: Media Forward
co: Medià seguente

en: Media Menu
co: Listinu di medià

en: Media Next Frame
co: Sequenza seguente di u medià

en: Media Next Track
co: Traccia seguente di u medià

en: Media Play Pause
co: Leghje è pausa di u medià

en: Media Prev Frame
co: Sequenza precedente di u medià

en: Media Prev Track
co: Traccia precedente di u medià

en: Media Record
co: Arregistrà u medià

en: Media Repeat
co: Ripete u medià

en: Media Rewind
co: Ritrusà u medià

en: Media Select
co: Selezziunà u medià

en: Media Shuffle
co: Lettura aleatoria di u medià

en: Media Stop
co: Fermà u medià

en: Media Subtitle
co: Sottutitulu di u medià

en: Media Time
co: Tempu di u medià

en: Media View
co: Fighjà u medià

en: Menu
co: Listinu

en: Mouse Wheel Down
co: Rotulella di u topu inghjò

en: Mouse Wheel Left
co: Rotulella di u topu à manca

en: Mouse Wheel Right
co: Rotulella di u topu à diritta

en: Mouse Wheel Up
co: Rotulella di u topu insù

en: Page Down
co: Pagina inghjò

en: Page Up
co: Pagina insù

en: Pause
co: Pausa

en: Print
co: Stampà

en: Space
co: Spaziu

en: Tab
co: Unghjetta

en: Up
co: Sù

en: Volume Down
co: Calà u vulume

en: Volume Mute
co: Ammutulì u vulume

en: Volume Up
co: Aumentà u vulume

en: Zoom In
co: Ingrandamentu più forte

en: Zoom Out
co: Ingrandamentu menu forte

en: Shift+
co: Maiusc+

en: Command+
co: Cumanda+

en: %.1f GiB
co: %.1f Go

en: %.1f MiB
co: %.1f Mo

en: %.1f KiB
co: %.1f Ko

en: %<PRIu64> B
co: %<PRIu64> o

en: Saving file failed
co: Fiascu d’arregistramentu di u schedariu

en: Failed to open "%s" for writing
co: Fiascu per apre « %s » per scrivelu

en: Cancel
co: Abbandunà

en: %s
    Downloading... %s/%s %.1f%% done
co: %s
    Scaricamentu… %s/%s %.1f%% fattu

en: File could not be verified
co: U schedariu ùn pò micca esse verificatu

en: It was not possible to download a cryptographic signature for the downloaded file "%s". Thus, it was deleted.
co: Ùn era micca pussibule di scaricà una segnatura crittografica per u schedariu scaricatu « %s ». Dunque, hè statu squassatu.

en: Invalid signature
co: Segnatura inaccettevule

en: The cryptographic signature for the downloaded file "%s" was invalid and could not be used to securely verify it. Thus, the file was deleted.
co: A segnatura crittografica per u schedariu scaricatu « %s » era inaccettevule è ùn pudia micca esse impiegata per verificallu sicuramente. Dunque, u schedariu hè statu squassatu.

en: File not verifiable
co: Ùn si pò micca verificà u schedariu

en: It was not possible to securely verify the downloaded file "%s". Thus, it was deleted.
co: Ùn era micca pussibule di verificà sicuramente u schedariu scaricatu « %s ». Dunque, hè statu squassatu.

en: File corrupted
co: Schedariu alteratu

en: Downloaded file "%s" was corrupted. Thus, it was deleted.
co: U schedariu scaricatu « %s » hè alteratu. Dunque, hè statu squassatu.

en: The new version was successfully downloaded. Do you want to close VLC and install it now?
co: A nova versione s'hè scaricata bè. Vulete chjode VLC è installallu avà ?

en: Install
co: Installà

en: Update VLC media player
co: Cambià a versione di VLC media player

en: Media Library
co: Mediateca

en: Afrikaans
co: Africaanu

en: Albanian
co: Albanese

en: Amharic
co: Amaricu

en: Arabic
co: Arabu

en: Armenian
co: Armenianu

en: Avestan
co: Avestanu

en: Azerbaijani
co: Azerbaigianu

en: Bashkir
co: Baschiru

en: Basque
co: Bascu

en: Belarusian
co: Belarussiu

en: Bengali
co: Bengalese

en: Bosnian
co: Busnianu

en: Breton
co: Brittonu

en: Bulgarian
co: Bulgaru

en: Burmese
co: Birmanu

en: Catalan
co: Catalanu

en: Chechen
co: Cecenu

en: Chuvash
co: Ciuvasciu

en: Cornish
co: Cornicu

en: Corsican
co: Corsu

en: Czech
co: Ceccu

en: Danish
co: Danese

en: Dutch
co: Neerlandese

en: English
co: Inglese

en: Estonian
co: Estone

en: Faroese
co: Faruese

en: Fijian
co: Figianu

en: Finnish
co: Finlandese

en: French
co: Francese

en: Frisian
co: Frisone

en: Georgian
co: Geurgianu

en: German
co: Tedescu

en: Gaelic (Scots)
co: Gaelicu (Scottu)

en: Irish
co: Irlandese

en: Greek, Modern
co: Grecu mudernu

en: Guarani
co: Guaranì

en: Hebrew
co: Ebreu

en: Hungarian
co: Ungarese

en: Icelandic
co: Islandese

en: Indonesian
co: Indunesianu

en: Italian
co: Talianu

en: Javanese
co: Giavanese

en: Japanese
co: Giappunese

en: Greenlandic, Kalaallisut
co: Greenlandicu, Kalaallisut

en: Kannada
co: Canarese

en: Kazakh
co: Kazacu

en: Korean
co: Cureanu

en: Latin
co: Latinu

en: Latvian
co: Lettone

en: Lithuanian
co: Lituanu

en: Macedonian
co: Macedone

en: Malay
co: Malese

en: Malagasy
co: Malgasciu

en: Mongolian
co: Mongolu

en: Ndebele, South
co: Ndebele, Meziornu

en: Ndebele, North
co: Ndebele, Nordu

en: Norwegian
co: Nurvegese

en: Norwegian Nynorsk
co: Nurvegese Nynorsk

en: Norwegian Bokmaal
co: Nurvegese Bokmaal

en: Chichewa; Nyanja
co: Chichewa ; Nyanja

en: Occitan; Provençal
co: Occitanu ; Pruvinzale

en: Ossetian; Ossetic
co: Ossetianu ; Osseticu

en: Persian
co: Persianu

en: Polish
co: Pulunese

en: Portuguese
co: Purtughese

en: Original audio
co: Audio uriginale

en: Romanian
co: Rumenu

en: Russian
co: Russiu

en: Serbian
co: Serbu

en: Croatian
co: Cruatu

en: Slovak
co: Sluvaccu

en: Slovenian
co: Sluvenu

en: Northern Sami
co: Sami di u nordu

en: Sotho, Southern
co: Sotho, Meziornu

en: Spanish
co: Spagnolu

en: Sardinian
co: Sardu

en: Swedish
co: Svedese

en: Tahitian
co: Taizianu

en: Tatar
co: Tataru

en: Tajik
co: Tagicu

en: Thai
co: Tailandese

en: Tibetan
co: Tibetanu

en: Tonga (Tonga Islands)
co: Tonga (Isule di Tonga)

en: Turkish
co: Turcu

en: Uighur
co: Uigur

en: Ukrainian
co: Ucrainianu

en: Urdu
co: Urdù

en: Uzbek
co: Uzbecu

en: Vietnamese
co: Vietnamianu

en: Welsh
co: Gallese

en: Zulu
co: Zulù

en: Autoscale video
co: Mette autumaticamente a video à a scala

en: Crop
co: Runzicà

en: Aspect ratio
co: Prupurzioni

en: Pass alsa:// to open the default ALSA capture device, or alsa://SOURCE to open a specific device named SOURCE.
co: Passà « alsa:// » per apre l’apparechju predefinitu di cattura ALSA, o « alsa://FONTE » per apre l’apparechju specificu chjamatu FONTE.

en: ALSA audio capture
co: Cattura autumatica ALSA

en: Attachment
co: Pezza aghjunta

en: Attachment input
co: Entrata di pezza aghjunta

en: No Audio Input device found
co: Nisunu apparechju d’entrata audio trovu

en: Your Mac does not seem to be equipped with a suitable audio input device.Please check your connectors and drivers.
co: U vostru Mac ùn pare micca avè un apparechju appostu d’entrata audio. Ci vole à cuntrollà i vostri cunnettori è piloti.

en: Problem accessing a system resource
co: Un penseru hè accadutu durante l’accessu à una risorsa di u sistema

en: Please open "System Preferences" -> "Security & Privacy" and allow VLC to access your microphone.
co: Ci vole à apre « Preferenze di u sistema » -> « Sicurità è vita privata » è permette VLC d’accede à u vostru microfonu.

en: AVFoundation Audio Capture
co: Cattura audio AVFoundation

en: AVFoundation audio capture module.
co: Modulu di cattura audio AVFoundation.

en: AVFoundation Video Capture
co: Cattura video AVFoundation

en: AVFoundation video capture module.
co: Modulu di cattura video AVFoundation.

en: No video devices found
co: Nisunu apparechju video trovu

en: Your Mac does not seem to be equipped with a suitable video input device. Please check your connectors and drivers.
co: U vostru Mac ùn pare micca avè un apparechju appostu d’entrata video. Ci vole à cuntrollà i vostri cunnettori è piloti.

en: Your Mac does not seem to be equipped with a suitable input device. Please check your connectors and drivers.
co: U vostru Mac ùn pare micca avè un apparechju appostu d’entrata. Ci vole à cuntrollà i vostri cunnettori è piloti.

en: Please open "System Preferences" -> "Security & Privacy" and allow VLC to access your camera.
co: Ci vole à apre « Preferenze di u sistema » -> « Sicurità è vita privata » è permette VLC d’accede à u vostru apparechju-fotò.

en: libavformat AVIO access
co: Accessu AVIO libavformat

en: libavformat AVIO access output
co: Accessu d’esciuta AVIO libavformat

en: Blu-ray menus
co: Listini Blu-ray

en: Use Blu-ray menus. If disabled, the movie will start directly
co: Impiegà i listini Blu-ray. S’è st’ozzione hè disattivata, u filmu principierà direttamente

en: Region code
co: Codice regiunale

en: Blu-Ray player region code. Some discs can be played only with a correct region code.
co: Codice regiunale di u lettore Blu-Ray. Ci sò dischi chì ponu esse letti solu cù un codice regiunale currettu.

en: Blu-ray Disc support (libbluray)
co: Pigliata in carica di u discu Blu-ray (libbluray)

en: Path doesn't appear to be a Blu-ray
co: U chjassu ùn pare micca esse un Blu-ray

en: This Blu-ray Disc needs a library for AACS decoding, and your system does not have it.
co: Stu discu Blu-ray richiede una biblioteca per a discudificazione AACS è u vostru sistema ùn ne pussede.

en: Blu-ray Disc is corrupted.
co: U discu blu-ray hè alteratu.

en: Missing AACS configuration file!
co: U schedariu di cunfigurazione AACS hè assente !

en: No valid processing key found in AACS config file.
co: Ùn si pò truvà alcuna chjave di trattamentu accettevule in u schedariu di cunfigurazione AACS.

en: No valid host certificate found in AACS config file.
co: Ùn si pò truvà alcunu certificatu accettevule in u schedariu di cunfigurazione AACS.

en: AACS Host certificate revoked.
co: U certificatu d’ospite AACS hè revocatu.

en: AACS MMC failed.
co: Fiascu di u MMC AACS.

en: This Blu-ray Disc needs a library for BD+ decoding, and your system does not have it.
co: Stu discu Blu-ray richiede una biblioteca per a discudificazione BD+ è u vostru sistema ùn ne pussede.

en: Your system BD+ decoding library does not work. Missing configuration?
co: A vostra bibliuteca di discudificazione BD+ di u sistema ùn funziuneghja micca. Cunfigurazione assente ?

en: Java required
co: Java richiestu

en: This Blu-ray disc requires Java for menus support.%s
    The disc will be played without menus.
co: Stu discu Blu-ray richiede Java per accettà i listini.%s
    U discu serà lettu senza i listini.

en: Java was not found on your system.
co: Java hè intruvevule nant’à u vostru sistema.

en: Failed to start bluray playback. Please try without menu support.
co: Fiascu per principià a ripruduzzione bluray. Pruvate senza l’usu di i listini.

en: Blu-ray error
co: Sbagliu blu-ray

en: Top Menu
co: Listinu principale

en: First Play
co: Prima lettura

en: Audio CD - Track %02i
co: CD audio - Traccia %02i

en: Audio CD
co: CD audio

en: Audio CD input
co: Entrata di CD audio

en: [cdda:][device][@[track]]
co: [cdda:][apparechju][@[traccia]]

en: CDDB Server
co: Servitore CDDB

en: Address of the CDDB server to use.
co: Indirizzu di u servitore CDDB à impiegà.

en: CDDB port
co: Portu CDDB

en: CDDB Server port to use.
co: Portu di u servitore CDDB à impiegà.

en: Inputs list
co: Lista d’entrate

en: Comma-separated list of input URLs to concatenate.
co: Lista di l’indirizzi web, staccati da virgule, à piglià in contu.

en: Concatenation
co: Cuncatinamentu

en: Concatenated inputs
co: Entrate cuncatinate

en: IIDC Digital Camera (FireWire) input
co: Entrata d’apparechju-fotò numericu IIDC (FireWire)

en: KDM file
co: Schedariu KDM

en: Path to Key Delivery Message XML file
co: Chjassu versu u schedariu XML di messaghju d’arricata di chjave

en: Digital Cinema Package module
co: Modulu per u Digital Cinema Package

en: Input card to use
co: Carta d’entrata à impiegà

en: DeckLink capture card to use, if multiple exist. The cards are numbered from 0.
co: Carta di cattura DeckLink à impiegà, s’ella ci n’hè parechje. E carte sò numerate da 0.

en: Desired input video mode. Leave empty for autodetection.
co: Modu d’entrata vulsutu di a video. Lascià viotu per impiegà a scuperta autumatica.

en: Desired input video mode for DeckLink captures. This value should be a FOURCC code in textual form, e.g. "ntsc".
co: Modu d’entrata vulsutu di a video per e catture DeckLink. Stu valore deve esse un codice FOURCC in forma testuale, per indettu « ntsc ».

en: Audio connection
co: Cunnessione audio

en: Audio connection to use for DeckLink captures. Valid choices: embedded, aesebu, analog. Leave blank for card default.
co: Cunnessione audio à impiegà per e catture DeckLink. I valori sò : embedded, aesebu, analog. Lascià viotu per impiegà a carta predefinita.

en: Audio samplerate (Hz)
co: Frequenza di campiunariu audio (Hz)

en: Audio sampling rate (in hertz) for DeckLink captures. 0 disables audio input.
co: Frequenza di campiunariu audio (in Hertz) per e catture DeckLink. 0 disattiveghja l’entrata audio.

en: Number of audio channels
co: Numeru di canali audio

en: Number of input audio channels for DeckLink captures. Must be 2, 8 or 16. 0 disables audio input.
co: Numeru di canali audio in entrata per e catture DeckLink. Deve esse 2, 8 o 16. 0 disattiveghja l’entrata audio.

en: Video connection
co: Cunnessione video

en: Video connection to use for DeckLink captures. Valid choices: sdi, hdmi, opticalsdi, component, composite, svideo. Leave blank for card default.
co: Cunnessione video à impiegà per e catture DeckLink. I valori sò : sdi, hdmi, opticalsdi, component, composite, svideo. Lascià viotu per impiegà a carta predefinita.

en: Optical SDI
co: SDI otticu

en: Component
co: Cumpunentu

en: Embedded
co: Incurpurata

en: Analog
co: Analogica

en: Aspect ratio (4:3, 16:9). Default assumes square pixels.
co: Furmatu di screnu (4:3, 16:9). U valore predefinitu suppone pizzeli quadrati.

en: Blackmagic DeckLink SDI input
co: Entrata SDI Blackmagic DeckLink

en: Closed captions 1
co: Sottutituli ditagliati 1

en: Potentially, macOS blocks access to your disc. Please open "System Preferences" -> "Security & Privacy" and allow VLC to access your external media in "Files and Folders" section.
co: Ghjè pussibule chì macOS blocchi l’accessu à u vostru discu. Ci vole à apre « Preferenze di u sistema » -> « Sicurità è vita privata » è permette VLC d’accede à u vostru medià esternu in a sezzione « Schedarii è cartulari ».

en: Cable
co: Cavu

en: FM radio
co: Radio FM

en: AM radio
co: Radio AM

en: Video device name
co: Nome d’apparechju video

en: Name of the video device that will be used by the DirectShow plugin. If you don't specify anything, the default device will be used.
co: U nome di l’apparechju video chì serà impiegatu da u modulu d’estensione DirectShow. S’ella ùn ci hè nunda di specificatu, l’apparechju predefinitu serà impiegatu.

en: Audio device name
co: Nome d’apparechju audio

en: Name of the audio device that will be used by the DirectShow plugin. If you don't specify anything, the default device will be used.
co: U nome di l’apparechju audio chì serà impiegatu da u modulu d’estensione DirectShow. S’ella ùn ci hè nunda di specificatu, l’apparechju predefinitu serà impiegatu.

en: Video size
co: Dimensione di video

en: Size of the video that will be displayed by the DirectShow plugin. If you don't specify anything the default size for your device will be used. You can specify a standard size (cif, d1, ...) or <width>x<height>.
co: A dimensione di a video chì serà affissata da u modulu d’estensione DirectShow. S’ella ùn ci hè nunda di specificatu, a dimensione predefinita per u vostru apparechju serà impiegata. Si pò indicà una dimensione classica (cif, d1, ...) o <larghezza>x<altezza>.

en: Picture aspect-ratio n:m
co: Prupurzioni di a fiura n:m

en: Define input picture aspect-ratio to use. Default is 4:3
co: Definisce e prupurzioni di a fiura d’entrata à impiegà. U valore predefinitu hè 4:3

en: Video input chroma format
co: Furmatu di crominanza di l’entrata video

en: Force the DirectShow video input to use a specific chroma format (eg. I420 (default), RV24, etc.)
co: Sfurzà l’entrata video DirectShow à impiegà un furmatu specificu di crominanza (per indettu, I420 (predefinitu), RV24, ecc.)

en: Video input frame rate
co: Cadenza di fiura di l’entrata video

en: Force the DirectShow video input to use a specific frame rate (eg. 0 means default, 25, 29.97, 50, 59.94, etc.)
co: Sfurzà l’entrata video DirectShow à impiegà una cadenza di fiura specifica (per indettu 0 (predefinitu), 25, 29.97, 50, 59.94, ecc.)

en: Device properties
co: Pruprietà di l’apparechju

en: Show the properties dialog of the selected device before starting the stream.
co: Affissà a finestra di pruprietà di l’apparechju selezziunatu prima di principià u flussu.

en: Tuner properties
co: Pruprietà di u tuner

en: Show the tuner properties [channel selection] page.
co: Affissà a pagina di e pruprietà u tuner [selezzione di i canali].

en: Tuner TV Channel
co: Canale TV di u tuner

en: Set the TV channel the tuner will set to (0 means default).
co: Definisce u canale TV ch’impiegherà u tuner (0 vole si dì predefinitu).

en: Tuner Frequency
co: Frequenza di u tuner

en: This overrides the channel. Measured in Hz.
co: Què ignora u canale. Misuratu in Hz.

en: Video standard
co: Video classica

en: Tuner country code
co: Codice di paese di u tuner

en: Set the tuner country code that establishes the current channel-to-frequency mapping (0 means default).
co: Definisce u codice di u paese di u tuner chì stabilisce l’associu trà i canali è e frequenze (0 vole si dì predefinitu).

en: Tuner input type
co: Tipu d’entrata di u tuner

en: Select the tuner input type (Cable/Antenna).
co: Selezziunà u tipu d’entrata di u tuner (Cavu/Antenna).

en: Video input pin
co: Pin di l’entrata video

en: Select the video input source, such as composite, s-video, or tuner. Since these settings are hardware-specific, you should find good settings in the "Device config" area, and use those numbers here. -1 means that settings will not be changed.
co: Selezziunà a fonte di l’entrata video, tale chì composite, s-video, o tuner. Cum’è sti parametri sò specifichi à u materiale, si deve esse pussibule di truvà i parametri apposti in l¹area « Cunfigurazione di l’apparechju » è d’impiegà quì sti valori. -1 vole si dì chì i parametri ùn seranu micca cambiati.

en: Audio input pin
co: Pin di l’entrata audio

en: Select the audio input source. See the "video input" option.
co: Selezziunà a fonte di l’entrata audio. Fighjà l’ozzione « entrata video ».

en: Video output pin
co: Pin di l’esciuta video

en: Select the video output type. See the "video input" option.
co: Selezziunà u tipu di l’esciuta video. Fighjà l’ozzione « entrata video ».

en: Audio output pin
co: Pin di l’esciuta audio

en: Select the audio output type. See the "video input" option.
co: Selezziunà u tipu di l’esciuta audio. Fighjà l’ozzione « entrata video ».

en: AM Tuner mode
co: Modu di tuner AM

en: AM Tuner mode. Can be one of Default (0), TV (1), AM Radio (2), FM Radio (3) or DSS (4).
co: Modu di u tuner AM. Pò esse unu di sti valori : Predefinitu (0), TV (1), Radiò AM (2), Radiò FM (3) o DSS (4).

en: Select audio input format with the given number of audio channels (if non 0)
co: Selezziunà u furmatu d’entrata audio cù u numeru assuciatu di canali audio (0 per nisunu)

en: Audio sample rate
co: Frequenza di campiunariu audio

en: Select audio input format with the given sample rate (if non 0)
co: Selezziunà u furmatu d’entrata audio cù a frequenza di campiunariu assuciata (0 per nisunu)

en: Audio bits per sample
co: Bits audio à u campione

en: Select audio input format with the given bits/sample (if non 0)
co: Selezziunà u furmatu d’entrata audio cù u numeru di bits à u campione assuciatu (0 per nisunu)

en: DirectShow input
co: Entrata DirectShow

en: Capture failed
co: Fiascu di a cattura

en: No video or audio device selected.
co: Alcunu apparechju video o audio ùn hè selezziunatu.

en: VLC cannot open ANY capture device. Check the error log for details.
co: VLC ùn pò micca apre alcunu apparechju di cattura. Fighjate u ghjurnale di sbagliu per sapene di più.

en: The device you selected cannot be used, because its type is not supported.
co: L'apparechju selezziunatu ùn pò micca esse impiegatu, perchè u so tipu ùn hè micca accettatu.

en: The capture device "%s" does not support the required parameters.
co: L’apparechju di cattura « %s » ùn accetteghja micca i parametri richiesti.

en: Windows networks
co: Rete Windows

en: libdsm's SMB (Windows network shares) input and browser
co: Entrata è navigatore SMB (spartera di reta Windows) di libdsm

en: libdsm SMB input
co: Entrata SMB di libdsm

en: libdsm NETBIOS discovery module
co: Modulu di scuperta NETBIOS di libdsm

en: DVB adapter
co: Adattattore DVB

en: If there is more than one digital broadcasting adapter, the adapter number must be selected. Numbering starts from zero.
co: S’ellu ci hè più d’un adattattore di diffusione digitale (TNT), u numeru d’adattattore deve esse selezziunatu. A numerazione parte da zeru.

en: DVB device
co: Apparechju DVB

en: If the adapter provides multiple independent tuner devices, the device number must be selected. Numbering starts from zero.
co: S’è l’adattattore prupone parechji apparechji tuner indipendenti, u numeru d’apparechju deve esse selezziunatu. A numerazione parte da zeru.

en: Do not demultiplex
co: Nisuna demultiplezzione

en: Only useful programs are normally demultiplexed from the transponder. This option will disable demultiplexing and receive all programs.
co: Solu i prugrammi ghjuvevule sò di regula demultiplessati da u traspondatore. St’ozzione hà da disattivà a demultiplezzione è riceve tutti i prugrammi.

en: Network name
co: Nome di a reta

en: Unique network name in the System Tuning Spaces
co: Nome unicu di a reta in i spazii di rigatura di u sistema

en: Network name to create
co: Nome di a reta à creà

en: Create unique name in the System Tuning Spaces
co: Crea un nome unicu in i spazii di rigatura di u sistema

en: Frequency (Hz)
co: Frequenza (Hz)

en: TV channels are grouped by transponder (a.k.a. multiplex) on a given frequency. This is required to tune the receiver.
co: I canali TV sò gruppati da traspondatore (vole si dì multiplessore) nant’à una frequenza data. Què hè richiestu per rigà u ricettore.

en: Modulation / Constellation
co: Mudulazione / Custellazione

en: Layer A modulation
co: Mudulazione stratu A

en: Layer B modulation
co: Mudulazione stratu B

en: Layer C modulation
co: Mudulazione stratu C

en: The digital signal can be modulated according with different constellations (depending on the delivery system). If the demodulator cannot detect the constellation automatically, it needs to be configured manually.
co: U signale numericu pò esse modulatu secondu à e costellazioni sfarente (dipendendu di u sistema d’arricata). S’è u demudulatore ùn riesce à scopre autumaticamente a custellazione, serà bisognu di cunfigurallu manualmente.

en: Symbol rate (bauds)
co: Frequenza di i simbuli (bauds)

en: The symbol rate must be specified manually for some systems, notably DVB-C, DVB-S and DVB-S2.
co: A frequenza di i simbuli deve esse specificata manualmente per certi sistemi, soprattuttu DVB-C, DVB-S è DVB-S2.

en: Spectrum inversion
co: Inversione di spettru

en: If the demodulator cannot detect spectral inversion correctly, it needs to be configured manually.
co: S’è u demudulatore ùn riesce à scopre currettamente l’inversione spettrale, serà bisognu di cunfigurallu manualmente.

en: FEC code rate
co: Frequenza di codice FEC

en: High-priority code rate
co: Frequenza di codice di priurità alta

en: Low-priority code rate
co: Frequenza di codice di priurità bassa

en: Layer A code rate
co: Frequenza di codice di stratu A

en: Layer B code rate
co: Frequenza di codice di stratu B

en: Layer C code rate
co: Frequenza di codice di stratu C

en: The code rate for Forward Error Correction can be specified.
co: A frequenza di codice per a currezzione di sbagliu in avanti (FEC) pò esse specificata.

en: Transmission mode
co: Modu di trasmissione

en: Bandwidth (MHz)
co: Larghezza di striscia (MHz)

en: Guard interval
co: Intervallu di guarda

en: Hierarchy mode
co: Modu ierarchicu

en: DVB-T2 Physical Layer Pipe
co: Cundottu di stratu fisicu DVB-T2

en: Layer A segments count
co: Numeru di segmenti di stratu A

en: Layer B segments count
co: Numeru di segmenti di stratu B

en: Layer C segments count
co: Numeru di segmenti di stratu C

en: Layer A time interleaving
co: Avvinculata tempurale di stratu A

en: Layer B time interleaving
co: Avvinculata tempurale di stratu B

en: Layer C time interleaving
co: Avvinculata tempurale di stratu C

en: Stream identifier
co: Identificazione di flussu

en: Pilot
co: Pilota

en: Roll-off factor
co: Fattore di slatamentu

en: 0.35 (same as DVB-S)
co: 0.35 (cum’è DVB-S)

en: Transport stream ID
co: Identificazione di flussu di trasportu

en: Polarization (Voltage)
co: Pularizazione (Vultasgiu)

en: To select the polarization of the transponder, a different voltage is normally applied to the low noise block-downconverter (LNB).
co: Per selezziunà a pularizazione di u riemettidore, un vultasgiu sfarente hè appiecatu di regula nant’à u block-downconverter à trostu bassu (LNB).

en: Unspecified (0V)
co: Non specificatu (0V)

en: Vertical (13V)
co: Verticale (13V)

en: Horizontal (18V)
co: Orizuntale (18V)

en: Circular Right Hand (13V)
co: Circulare à manu diritta (13V)

en: Circular Left Hand (18V)
co: Circulare à manu manca (18V)

en: High LNB voltage
co: Altu vultasgiu LNB

en: If the cables between the satellilte low noise block-downconverter and the receiver are long, higher voltage may be required.
    Not all receivers support this.
co: S’è i cavi trà u block-downconverter à trostu bassu di u satellitu è u ricevitore sò longhi, un voltagiu più altu hè richiestu.
    Ma tutti i ricevitori ùn l’accettanu micca.

en: Local oscillator low frequency (kHz)
co: Frequenza bassa di l’oscillatore lucale (kHz)

en: Local oscillator high frequency (kHz)
co: Frequenza alta di l’oscillatore lucale (kHz)

en: The downconverter (LNB) will subtract the local oscillator frequency from the satellite transmission frequency. The intermediate frequency (IF) on the RF cable is the result.
co: A testa universale (LNB) hà da suttrae a frequenza di l’oscillatore lucale da quella di a trasmissione di u satellitu. A frequenza intermediaria (IF) nant’à u cavu RF hè u risultatu.

en: Universal LNB switch frequency (kHz)
co: Frequenza di u cumutatore LNB universale (kHz)

en: If the satellite transmission frequency exceeds the switch frequency, the oscillator high frequency will be used as reference. Furthermore the automatic continuous 22kHz tone will be sent.
co: S’è a frequenza di trasmissione di u satellitu eccede quella di u cumutatore, a frequenza alta di l’oscillatore serà impiegata cum’è referenza. In più di què, a tunalità autumatica cuntinua di 22kHz serà mandata.

en: Continuous 22kHz tone
co: Tunalità 22kHz cuntinua

en: A continuous tone at 22kHz can be sent on the cable. This normally selects the higher frequency band from a universal LNB.
co: Una tunalità cuntinua di 22kHz pò esse mandata attraversu u cavu. Di regula, què selezziuneghja a striscia di frequenza a più alta d’una testa universale (LNB).

en: DiSEqC LNB number
co: Numeru DiSEqC di LNB

en: If the satellite receiver is connected to multiple low noise block-downconverters (LNB) through a DiSEqC 1.0 switch, the correct LNB can be selected (1 to 4). If there is no switch, this parameter should be 0.
co: S’è u ricevitore di u satellitu hè cunnessu à parechje teste universale (LNB) via un cumutatore DiSEqC 1.0, u LNB currettu pò esse selezziunatu (da 1 à 4). S’ellu ùn ci hè nisunu cumutatore, stu parametru deve esse à 0.

en: Unspecified
co: Non specificatu

en: Uncommitted DiSEqC LNB number
co: Numeru DiSEqC di LNB non ingagiatu

en: If the satellite receiver is connected to multiple low noise block-downconverters (LNB) through a cascade formed from DiSEqC 1.1 uncommitted switch and DiSEqC 1.0 committed switch, the correct uncommitted LNB can be selected (1 to 4). If there is no uncommitted switch, this parameter should be 0.
co: S’è u ricevitore di u satellitu hè cunnessu à parechje teste universale (LNB) via una cascata fatta di cumutatore DiSEqC 1.1 non ingagiatu è di cumutatore DiSEqC 1.0 ingagiatu, u LNB non ingagiatu currettu pò esse selezziunatu (da 1 à 4). S’ellu ùn ci hè nisunu cumutatore non ingagiatu, stu parametru deve esse à 0.

en: Network identifier
co: Identificazione di a reta

en: Satellite azimuth
co: Angulu di u satellitu

en: Satellite azimuth in tenths of degree
co: Angulu di u satellitu in decesimi di gradu

en: Satellite elevation
co: Elevazione di u satellitu

en: Satellite elevation in tenths of degree
co: Elevazione di u satellitu in decesimi di gradu

en: Satellite longitude
co: Lungitudine di u satellitu

en: Satellite longitude in tenths of degree. West is negative.
co: Lungitudine di u satellitu in decesimi di gradu U punente hè nigativu.

en: Satellite range code
co: Codice di gamma di u satellitu

en: Satellite range code as defined by manufacturer e.g. DISEqC switch code
co: U codice di gamma di u satellitu, tale chì definitu da u custruttore, per indettu u codice di u cumutatore DISEqC

en: Major channel
co: Canale principale

en: ATSC minor channel
co: Canale secundariu ATSC

en: Physical channel
co: Canale fisicu

en: Digital Television and Radio
co: Televisiò è radiò numeriche

en: Terrestrial reception parameters
co: Parametri di ricezzione terrestra

en: DVB-T reception parameters
co: Parametri di ricezzione DVB-T

en: ISDB-T reception parameters
co: Parametri di ricezzione ISDB-T

en: Cable and satellite reception parameters
co: Parametri di ricezzione cavu è satellitu

en: DVB-S2 parameters
co: Parametri DVB-S2

en: ISDB-S parameters
co: Parametri ISDB-S

en: Satellite equipment control
co: Cuntrollu d’equipagiamentu satellitu

en: ATSC reception parameters
co: Parametri di ricezzione ATSC

en: Digital broadcasting
co: Diffusione digitale

en: The selected digital tuner does not support the specified parameters.
    Please check the preferences.
co: U tuner numericu selezziunatu ùn accetteghja micca i parametri specificati.
    Ci vole à cuntrollà e preferenze.

en: Digital Video (Firewire/ieee1394) input
co: Entrata video numerica (Firewire/ieee1394)

en: Probe DVB card for capabilities
co: Pruvà e capacità di a carta DVB

en: Some DVB cards do not like to be probed for their capabilities, you can disable this feature if you experience some trouble.
co: Certe carte DVB ùn accettanu micca a prova di e so capacità è si pò disattivà sta funzione in casu di penseri.

en: Satellite scanning config
co: Cunfigurazione di l’esplurazione di u satellitu

en: Filename of config file in share/dvb/dvb-s.
co: Nome di u schedariu di cunfigurazione in share/dvb/dvb-s.

en: Scan tuning list
co: Lista d’analisa DVB

en: Filename containing initial scan tuning data.
co: Nome di schedariu cuntenendu i dati iniziali di l’analisa.

en: Use NIT for scanning services
co: Impiegà NIT per i servizii d’esplurazione

en: DVB input with v4l2 support
co: Entrata DVB cumpatibile v4l2

en: %.1f MHz (%d services)
    ~%s remaining
co: %.1f MHz (servizii %d)
    ~%s rimanente

en: Scanning DVB
co: Esplurazione DVB

en: DVD angle
co: Angulu DVD

en: Default DVD angle.
co: Angulu DVD predefinitu.

en: Start directly in menu
co: Principià direttamente da u listinu

en: Start the DVD directly in the main menu. This will try to skip all the useless warning introductions.
co: Principià u DVD direttamente à u listinu principale. St’ozzione pruverà di tralascià tutte l’intruduzzioni inutile d’avertimentu.

en: DVD with menus
co: DVD cù listini

en: DVDnav Input
co: Entrata DVDnav

en: DVDnav demuxer
co: Dimultiplessore DVDnav

en: Playback failure
co: Fiascu di a ripruduzzione

en: VLC cannot set the DVD's title. It possibly cannot decrypt the entire disc.
co: VLC ùn pò micca definisce u titulu di u DVD. Forse ùn puderà micca dicifrà u discu sanu.

en: DVD without menus
co: DVD senza listini

en: DVDRead Input (no menu support)
co: Entrata DVDRead (senza accettà i listini)

en: DVDRead could not open the disc "%s".
co: DVDRead ùn pò micca apre u discu « %s ».

en: Cannot play a non-UDF mastered DVD.
co: Ùn si pò micca leghje un DVD non UDF.

en: DVDRead could not read block %d.
co: DVDRead ùn pò micca leghje u bloccu %d.

en: DVDRead could not read %d/%d blocks at 0x%02x.
co: DVDRead ùn pò micca leghje %d/%d blocchi à 0x%02x.

en: File input
co: Entrata di schedarii

en: File
co: Schedariu

en: Directory
co: Cartulare

en: List special files
co: Lista di i schedarii speciali

en: Include devices and pipes when listing directories
co: Include l’apparechji è i cundotti in e liste di cartulari

en: Username
co: Nome d’utilizatore

en: Username that will be used for the connection, if no username is set in the URL.
co: U nome d’utilizatore chì serà impiegatu per a cunnessione, s’ellu ùn ci hè nisunu nome in l’indirizzu web.

en: Password
co: Parolla d’intesa

en: Password that will be used for the connection, if no username or password are set in URL.
co: A parolla d’intesa chì serà impiegata per a cunnessione, s’ellu ùn ci hè nisunu nome d’utilizatore o parolla d’intesa in l’indirizzu web.

en: FTP account
co: Contu FTP

en: Account that will be used for the connection.
co: Contu chì serà impiegatu per a cunnessione.

en: FTP authentication
co: Autenticazione FTP

en: Please enter a valid login and password for the ftp connexion to %s
co: Ci vole à stampittà un nome d’identificazione è una parolla d’intesa accettevule.per a cunnessione ftp à %s

en: FTP input
co: Entrata FTP

en: FTP upload output
co: Incaricamenti FTP

en: Network interaction failed
co: Fiascu di l’interazzione di a reta

en: VLC could not connect with the given server.
co: VLC ùn pò micca cunnettesi à u servitore indicatu.

en: VLC's connection to the given server was rejected.
co: A cunnessione di VLC à u servitore indicatu hè stata righjittata.

en: Your account was rejected.
co: U vostru contu hè statu righjittatu.

en: Auto re-connect
co: Ri-cunnessione autumatica

en: Automatically try to reconnect to the stream in case of a sudden disconnect.
co: Prova di ricunnessione autumatica à u flussu in casu di discunnessione imprevista.

en: HTTP input
co: Entrata HTTP

en: HTTP authentication
co: Autenticazione HTTP

en: Please enter a valid login name and a password for realm %s.
co: Ci vole à stampittà un nome d’identificazione è una parolla d’intesa accettevule per u realm %s.

en: HTTPS input
co: Entrata HTTPS

en: Continuous stream
co: Flussu di cuntinuu

en: Keep reading a resource that keeps being updated.
co: Cuntinuà à leghje una risorsa ancu s’ella cuntinueghja à esse mudificata.

en: Cookies forwarding
co: Trasferimentu di i canistrelli

en: Forward cookies across HTTP redirections.
co: Trasferisce i canistrelli trà e ridirezzioni HTTP.

en: Referrer
co: URL di referenza

en: Provide the referral URL, i.e. HTTP "Referer" (sic).
co: Pruvede l’indirizzu web di referenza, i.e. u HTTP di referenza.

en: User agent
co: Agente utilizatore

en: Override the name and version of the application as provided to the HTTP server, i.e. the HTTP "User-Agent". Name and version must be separated by a forward slash, e.g. "FooBar/1.2.3".
co: Supranà u nome è a versione di l’appiecazione tale chì furniti à u servitore HTTP, i.e. l’agente utilizatore HTTP. U nome è a versione devenu esse staccate da un « / », per indettu, « FooBar/1.2.3 ».

en: Dummy
co: Fittiziu

en: Dummy input
co: Entrata fittizia

en: Set the ID of the elementary stream
co: Definisce l’identificazione di u flussu elementariu

en: Group
co: Gruppu

en: Set the group of the elementary stream
co: Definisce u gruppu di u flussu elementariu

en: Category
co: Categuria

en: Set the category of the elementary stream
co: Definisce a categuria di u flussu elementariu

en: Unknown
co: Scunnisciutu

en: Data
co: Dati

en: Set the codec of the elementary stream
co: Definisce u cudecu di u flussu elementariu

en: Language of the elementary stream as described by ISO639
co: Lingua di u flussu elementariu tale chì discrittu da ISO639

en: Sample rate of an audio elementary stream
co: Frequenza di campiunariu d’un flussu elementariu audio

en: Channels count
co: Contu di canali

en: Channels count of an audio elementary stream
co: Contu di canali d’un flussu elementariu audio

en: Width
co: Larghezza

en: Width of video or subtitle elementary streams
co: Larghezza di i flussi elementarii di video o di sottutitulu

en: Height
co: Altezza

en: Height of video or subtitle elementary streams
co: Altezza di i flussi elementarii di video o di sottutitulu

en: Display aspect ratio
co: Prupurzione di l’affissera

en: Display aspect ratio of a video elementary stream
co: Prupurzione di l’affissera d’un flussu elementariu di video

en: Frame rate of a video elementary stream
co: Cadenza di fiura d’un flussu elementariu di video

en: Callback cookie string
co: Catena di canistrelli per a funzione di ritornu

en: Text identifier for the callback functions
co: Identificazione di testu per e funzioni di ritornu

en: Callback data
co: Dati per a funzione di ritornu

en: Data for the get and release functions
co: Dati per e funzioni d’ottenzione è di dillinata

en: Get function
co: Funzione d’ottenzione

en: Address of the get callback function
co: Indirizzu di a funzione di ritornu per l’ottenzione

en: Release function
co: Funzione di dillinata

en: Address of the release callback function
co: Indirizzu di a funzione di ritornu per a dillinata

en: Size
co: Dimensione

en: Size of stream in bytes
co: Dimensione di u flussu in ottetti

en: Memory input
co: Entrata di memoria

en: Memory stream
co: Flussu di memoria

en: In-memory stream input
co: Entrata di flussu in memoria

en: Pace
co: Andatura

en: Read the audio stream at VLC pace rather than Jack pace.
co: Leghje u flussu audio à l’andatura di VLC piuttostu chì à quella di Jack.

en: Auto connection
co: Cunnessione autumatica

en: Automatically connect VLC input ports to available output ports.
co: Cunnessione autumatica di i porti d’entrata VLC à i porti d’esciuta dispunibule.

en: JACK audio input
co: Entrata audio JACK

en: JACK Input
co: Entrata JACK

en: Link #
co: Liame n°

en: Allows you to set the desired link of the board for the capture (starting at 0).
co: Permette di sceglie u liame di a carta di cattura (principiu à 0).

en: Video ID
co: ID Video

en: Allows you to set the ES ID of the video.
co: Vi permette di definisce l’identificazione ES di a video.

en: Allows you to force the aspect ratio of the video.
co: Permette di sfurzà a prupurzione di a video.

en: Audio configuration
co: Cunfigurazione audio

en: Allows you to set audio configuration (id=group,pair:id=group,pair...).
co: Vi permette di definisce a cunfigurazione audio (id=gruppu,coppiu:id=gruppu,coppiu...).

en: HD-SDI Input
co: Entrata HD-SDI

en: Teletext configuration
co: Cunfigurazione Teletestu

en: Allows you to set Teletext configuration (id=line1-lineN with both fields).
co: Vi permette di definisce a cunfigurazione Teletestu (id=linea1-lineaN cù dui campi).

en: Teletext language
co: Lingua Teletestu

en: Allows you to set Teletext language (page=lang/type,...).
co: Vi permette di definisce a lingua Teletestu (page=lingua/tipu,...).

en: SDI Input
co: Entrata SDI

en: SDI Demux
co: Dimultiplessore SDI

en: Kasenna RTSP dialect
co: Dialettu RTSP Kasenna

en: Kasenna servers use an old and nonstandard dialect of RTSP. With this parameter VLC will try this dialect, but then it cannot connect to normal RTSP servers.
co: I servitori Kasenna impieganu un dialettu vechju è non classicu di RTSP. Quandu stu parametru hè attivatu, VLC prova stu dialettu, ma tandu, VLC ùn si pò micca cunnettesi à i servitori RTSP nurmali.

en: WMServer RTSP dialect
co: Dialettu RTSP WMServer

en: WMServer uses a nonstandard dialect of RTSP. Selecting this parameter will tell VLC to assume some options contrary to RFC 2326 guidelines.
co: WMServer impiegheghja un dialettu non classicu di RTSP. A selezzione di stu parametru vole dì à VLC d’impiegà certe ozzioni chì sò cuntrarie à e ricumandazioni RFC 2326.

en: Sets the username for the connection, if no username or password are set in the url.
co: Definisce u nome d’utilizatore per a cunnessione, s’è alcunu nome d’utilizatore o parolla d’intesa ùn sò definiti in l’indirizzu web.

en: Sets the password for the connection, if no username or password are set in the url.
co: Definisce a parolla d’intesa per a cunnessione, s’è alcunu nome d’utilizatore o parolla d’intesa ùn sò definiti in l’indirizzu web.

en: RTSP frame buffer size
co: Dimensione di stampone di sequenza RTSP

en: RTSP start frame buffer size of the video track, can be increased in case of broken pictures due to too small buffer.
co: Dimensione di stampone di fiura di principiu RTSP di a traccia video, chì pò esse aumentata in casu di fiure dannighjate per via d’un stampone troppu chjucu.

en: RTP/RTSP/SDP demuxer (using Live555)
co: Dimultiplessore RTP/RTSP/SDP (impieghendu Live555)

en: RTSP/RTP access and demux
co: Accessu  è dimultiplessore RTSP/RTP

en: Use RTP over RTSP (TCP)
co: Impiegà RTP sopra RTSP (TCP)

en: Client port
co: Portu di u cliente

en: Port to use for the RTP source of the session
co: Portu à impiegà per a fonte RTP di a sessione

en: Force multicast RTP via RTSP
co: Sfurzà multicast RTP via RTSP

en: Tunnel RTSP and RTP over HTTP
co: Tunellu RTSP è RTP sopra HTTP

en: HTTP tunnel port
co: Portu di tunellu HTTP

en: Port to use for tunneling the RTSP/RTP over HTTP.
co: Portu à impiegà per i tunelli RTSP o RTP sopra HTTP.

en: RTSP authentication
co: Autenticazione RTSP

en: Please enter a valid login name and a password.
co: Ci vole à stampittà un nome d’identificazione è una parolla d’intesa accettevule.

en: RTSP connection failed
co: A cunnessione RTSP hè fiascata

en: Access to the stream is denied by the server configuration.
co: L'accessu à u flussu hè ricusatu da a cunfigurazione di servitore.

en: Force selection of all streams
co: Sfurzà a selezzione di tutti i flussi

en: MMS streams can contain several elementary streams, with different bitrates. You can choose to select all of them.
co: I flussi MMS ponu cuntene parechji flussi elementarii, cù flussi binarii sfarente. Si pò sceglie di selezziunalli tutti.

en: Maximum bitrate
co: Flussu binariu massimu

en: Select the stream with the maximum bitrate under that limit.
co: Selezziunà u flussu cù u flussu binariu massimu sottu stu limitu.

en: TCP/UDP timeout (ms)
co: Cumportu d’attesa TCP/UDP (ms)

en: Amount of time (in ms) to wait before aborting network reception of data. Note that there will be 10 retries before completely giving up.
co: Quantità di tempu (in ms) à aspettà nanzu d’interrompe a ricezzione di dati da a reta. Sappiate chì ci serà 10 altre prove nanzu d’abbandunà cumpletamente.

en: Microsoft Media Server (MMS) input
co: Entrata Microsoft Media Server (MMS)

en: MTP input
co: Entrata MTP

en: File reading failed
co: Fiascu di lettura di u schedariu

en: VLC could not read the file: %s
co: VLC ùn pò micca leghje u schedariu : %s

en: Set NFS uid/guid automatically
co: Definisce autumaticamente l’uid/guid di NFS

en: If uid/gid are not specified in the url, VLC will automatically set a uid/gid.
co: S’è uid/gid ùn hè micca specificatu in l’indirizzu web, VLC definiscerà autumaticamente un uid/gid.

en: NFS input
co: Entrata NFS

en: NFS operation failed
co: Fiascu di l’operazione NFS

en: Capture the audio stream in stereo.
co: Catturà u flussu audio in stereo.

en: Samplerate
co: Frequenza di campiunariu

en: Samplerate of the captured audio stream, in Hz (eg: 11025, 22050, 44100, 48000)
co: Frequenza di campiunariu di u flussu audio catturatu, in Hz (i.e.: 11025, 22050, 44100, 48000)

en: OSS input
co: Entrata OSS

en: Pass pulse:// to open the default PulseAudio source, or pulse://SOURCE to open a specific source named SOURCE.
co: Passà « pulse:// » per apre a fonte PulseAudio predefinita, o « pulse://FONTE » per apre una fonte specifica chjamata FONTE.

en: PulseAudio input
co: Entrata PulseAudio

en: Encrypted connexion
co: Cunnessione cifrata

en: Acquisition rate (in fps)
co: Frequenza d’acquistu (in fps)

en: RDP Remote Desktop
co: Scagnu à distanza RDP

en: Range
co: Intervallu

en: Bitmask
co: Maschera di bit

en: RIST input
co: Entrata RIST

en: RIST maximum packet size (bytes)
co: Dimensione massima di pacchettu RIST (ottetti)

en: RIST demux/decode maximum jitter (default is 5ms)
co: Saltichjime massimu di u dimultiplessore o discudificatore RIST (5 ms predefinitu)

en: This controls the maximum jitter that will be passed to the demux/decode chain. The lower the value, the more CPU cycles the algorithm will consume
co: Què cuntrolleghja u saltichjime massimu chì serà passatu à a catena di u dimultiplessore o di u discudificatore. Più u valore hè bassu, più a cudificazione impiegherà di cicli CPU

en: RIST latency (ms)
co: Cumportu d’attesa RIST (ms)

en: RIST maximum retry count
co: Numeru massimu di tentativi RIST

en: RIST nack type, 0 = range, 1 = bitmask. Default is range
co: RIST nack type, 0 = range, 1 = bitmask. U valore predefinitu hè l’intervallu

en: Use this to disable packet recovery
co: Impiegà què per disattivà a ricuperazione di pacchetti

en: Do not check for a valid rtcp message from the encoder
co: Ùn micca cuntrollà a presenza d’un messaghju rtcp accettevule da u cudificatore

en: RTCP (local) port
co: Portu (lucale) RTCP

en: RTCP packets will be received on this transport protocol port. If zero, multiplexed RTP/RTCP is used.
co: I pacchetti RTCP seranu ricevuti nant’à stu portu di protocollu di trasportu. S’ellu hè à zeru, s’impiegheghja u RTP/RTCP multiplessatu.

en: SRTP key (hexadecimal)
co: Chjave SRTP (esadecimale)

en: RTP packets will be authenticated and deciphered with this Secure RTP master shared secret key. This must be a 32-character-long hexadecimal string.
co: I pacchetti RTP seranu autenticati è dicifrati cù sta chjave principale sicreta scumparta via u protocollu assicurizatu RTP. Deve esse una catena esadecimale di 32 caratteri di longu.

en: SRTP salt (hexadecimal)
co: Sale SRTP (esadecimale)

en: Secure RTP requires a (non-secret) master salt value. This must be a 28-character-long hexadecimal string.
co: U protocollu assicurizatu RTP richiede un valore principale di sale (non sicretu). Deve esse una catena esadecimale di 28 caratteri di longu.

en: Maximum RTP sources
co: Numeru massimu di fonti RTP

en: How many distinct active RTP sources are allowed at a time.
co: Quantu fonti RTP attivi sfarente sò permessi à u listessu tempu.

en: RTP source timeout (sec)
co: Cumportu d’attesa RTP di a fonte (sec)

en: How long to wait for any packet before a source is expired.
co: Tempu d’attesa d’un pacchettu prima chì una fonte sia scaduta.

en: Maximum RTP sequence number dropout
co: Numeru massimu di sequenza RTP per perdita di signale

en: RTP packets will be discarded if they are too much ahead (i.e. in the future) by this many packets from the last received packet.
co: I pacchetti RTP seranu tralasciati s’elli sò troppu in avanza (i.e. in u futuru) da sti pacchetti numerosi, secondu à l’ultimu pacchettu ricevutu.

en: Maximum RTP sequence number misordering
co: Numeru massimu di sequenza RTP per disordine

en: RTP packets will be discarded if they are too far behind (i.e. in the past) by this many packets from the last received packet.
co: I pacchetti RTP seranu tralasciati s’elli sò troppu in ritardu (i.e. in u passatu) da sti pacchetti numerosi, secondu à l’ultimu pacchettu ricevutu.

en: RTP payload format assumed for dynamic payloads
co: Furmatu di carica RTP assuntu per e cariche dinamiche

en: Real-Time Protocol (RTP) input
co: Entrata di u protocollu in tempu reale (RTP)

en: SDP required
co: SDP richiestu

en: A description in SDP format is required to receive the RTP stream. Note that rtp:// URIs cannot work with dynamic RTP payload format (%<PRIu8>).
co: A discrizzione in u furmatu SDP hè richiesta per riceve u flussu RTP. Note that rtp:// URIs cannot work with dynamic RTP payload format (%<PRIu8>).

en: Real RTSP
co: RTSP reale

en: Connection failed
co: Fiascu di a cunnessione

en: VLC could not connect to "%s:%d".
co: VLC ùn pò micca cunnettesi à "%s:%d".

en: Session failed
co: A sessione hè fiascata

en: The requested RTSP session could not be established.
co: A sessione RTSP richiesta ùn pò micca esse stabilita.

en: Receive buffer
co: Stampone di ricezzione

en: UDP receive buffer size (bytes)
co: Dimensione di u stampone di ricezzione (ottetti)

en: Request multicast stream
co: Richiede un flussu multicast

en: Request server to send stream as multicast
co: Dumandà à u servitore di mandà u flussu in multi diffusione

en: Host
co: Ospite

en: SAT>IP Receiver Plugin
co: Modulu d’estensione di u ricevitore SAT>IP

en: Desired frame rate for the capture.
co: Sequenza di fiura di a vostra scelta per a cattura.

en: Capture fragment size
co: Dimensione di frammentu per a cattura

en: Optimize the capture by fragmenting the screen in chunks of predefined height (16 might be a good value, and 0 means disabled).
co: Amendà a cattura tagliendu u screnu cù frammenti d’una altezza predefinita (16 pare un valore currettu, è 0 disattiveghja st’ozzione).

en: Region top row
co: Linea superiore di a regione

en: Ordinate of the capture region in pixels.
co: Ordinata di a regione di cattura in pizzeli.

en: Region left column
co: Culonna manca di a regione

en: Abscissa of the capture region in pixels.
co: Ascissa di a regione di cattura in pizzeli.

en: Capture region width
co: Larghezza di a regione di cattura

en: Capture region height
co: Altezza di a regione di cattura

en: Follow the mouse
co: Seguità u topu

en: Follow the mouse when capturing a subscreen.
co: Seguità u topu quandu si cattureghja un screnu.

en: Mouse pointer image
co: Fiura di u puntatore di u topu

en: If specified, will use the image to draw the mouse pointer on the capture.
co: S’ella hè specificata, a fiura serà impiegata per disegnà u puntatore di u topu durante a cattura.

en: Display ID
co: Identificazione d’affissera

en: Display ID. If not specified, main display ID is used.
co: Identificazione d’affissera. S’ella ùn hè micca specificata, l’identificazione d’affissera principale serà impiegata.

en: Screen index
co: Indice di screnu

en: Index of screen (1, 2, 3, ...). Alternative to Display ID.
co: Indice di u screnu (1, 2, 3, ...). Alternativa à l’identificazione d’affissera.

en: Screen Input
co: Entrata di screnu

en: Screen
co: Screnu

en: How many times the screen content should be refreshed per second.
co: Quantu volte à a seconda u cuntenutu di u screnu deve esse attualizatu.

en: Pixel width of the capture region, or 0 for full width
co: Larghezza in pizzeli di a regione di cattura, o 0 per a larghezza sana

en: Pixel height of the capture region, or 0 for full height
co: Altezza in pizzeli di a regione di cattura, o 0 per l’altezza sana

en: Screen capture (with X11/XCB)
co: Cattura di screnu (cù X11/XCB)

en: Session Description Protocol
co: Protocollu di discrizzione di sessione

en: SFTP port
co: Portu SFTP

en: SFTP port number to use on the server
co: Numeru di portu SFTP à impiegà nant’à u servitore

en: SFTP input
co: Entrata SFTP

en: SFTP authentication
co: Autenticazione SFTP

en: Please enter a valid login and password for the sftp connexion to %s
co: Ci vole à stampittà un’identificazione di cunnessione è una parolla d’intesa accettevule.per a cunnessione sftp à %s

en: Frame buffer depth
co: Prufundezza di u stampone di fiura

en: Pixel depth of the frame buffer, or zero for XWD file
co: Prufundezza in pizzeli di u stampone di fiura, o zeru per un schedariu XWD

en: Frame buffer width
co: Larghezza di u stampone di fiura

en: Pixel width of the frame buffer (ignored for XWD file)
co: Larghezza in pizzeli di u stampone di fiura (ignurata per un schedariu XWD)

en: Frame buffer height
co: Altezza di u stampone di fiura

en: Pixel height of the frame buffer (ignored for XWD file)
co: Altezza in pizzeli di u stampone di fiura (ignurata per un schedariu XWD)

en: Frame buffer segment ID
co: Identificazione di u segmentu di u stampone di fiura

en: System V shared memory segment ID of the frame buffer (this is ignored if --shm-file is specified).
co: Identificazione di u segmentu di memoria scumparta System V di u stampone di fiura (què hè ignuratu s’è l’ozzione « --shm-file » hè specificata).

en: Frame buffer file
co: Schedariu di u stampone di fiura

en: Path of the memory mapped file of the frame buffer
co: Chjassu di u schedariu messu in memoria di u stampone di fiura

en: XWD file (autodetect)
co: Schedariu XWD (scuperta autumatica)

en: Framebuffer input
co: Entrata di u stampone di fiura

en: Shared memory framebuffer
co: Stampone di fiura in memoria scumparta

en: Samba (Windows network shares) input
co: Entrata Samba (scumparte di a reta Windows)

en: SMB input
co: Entrata SMB

en: SMB domain
co: Duminiu SMB

en: Domain/Workgroup that will be used for the connection.
co: Duminiu/Gruppu di travagliu chì serà impiegatu per a cunnessione.

en: SMB authentication required
co: Autenticazione SMB richiesta

en: The computer (%s) you are trying to connect to requires authentication.
    Please provide a username (ideally a domain name using the format DOMAIN;username) and a password.
co: L’urdinatore (%s) à quellu vo pruvate di cunnettevi richiede un’autenticazione.
    Ci vole à pruvede un nome d’utilizatore (di regula, un nome di duminiu impieghendu u furmatu DUMINIU;nome d’utilizatore) è una parolla d’intesa.

en: SRT input
co: Entrata SRT

en: Return poll wait after timeout milliseconds (-1 = infinite)
co: Tempu d’attesa per u ritornu dopu à u cumportu d’attesa in milliseconde (-1 = infinitu)

en: SRT latency (ms)
co: Cumportu d’attesa (ms)

en: Password for stream encryption
co: Parolla d’intesa per a cifratura di u flussu

en: 16 bytes
co: 16 ottetti

en: 24 bytes
co: 24 ottetti

en: 32 bytes
co: 32 ottetti

en: TCP input
co: Entrata TCP

en: Time code
co: Stampiglia

en: Time code subpicture elementary stream generator
co: Generatore di flussu elementariu per a sottufiura di stampiglia

en: UDP Source timeout (sec)
co: Cumportu d’attesa di a fonte UDP (sec)

en: UDP input
co: Entrata UDP

en: Reset defaults
co: Reinizià à i valori predefiniti

en: Video capture device
co: Apparechju di cattura video

en: Video capture device node.
co: Nodu d’apparechju di cattura video.

en: VBI capture device
co: Apparechju di cattura VBI

en: The device node where VBI data can be read (for closed captions).
co: U nodu d’apparechju induve i dati VBI ponu esse letti (per i sottutituli ditagliati).

en: Standard
co: Classicu

en: Video standard (Default, SECAM, PAL, or NTSC).
co: Video classica (Predefinitu, SECAM, PAL, o NTSC).

en: Force the Video4Linux2 video device to use a specific chroma format (eg. I420 or I422 for raw images, MJPG for M-JPEG compressed input). Complete list: GREY, I240, RV16, RV15, RV24, RV32, YUY2, YUYV, UYVY, I41N, I422, I420, I411, I410, MJPG
co: Sfurzà l’apparechju video Video4Linux2 à impiegà un furmatu specificu di crominanza (per indettu, I420 o I422 per e fiure grosse, MJPG per un’entrata cumpressa M-JPEG). Lista cumpleta : GREY, I240, RV16, RV15, RV24, RV32, YUY2, YUYV, UYVY, I41N, I422, I420, I411, I410, MJPG

en: Input of the card to use (see debug).
co: Entrata di a carta à impiegà (fighjate a spannatura).

en: Audio input
co: Entrata audio

en: Audio input of the card to use (see debug).
co: Entrata audio di a carta à impiegà (fighjate a spannatura).

en: The specified pixel resolution is forced (if both width and height are strictly positive).
co: A risuluzione in pizzeli specificata hè sfurzata (s’è larghezza è altezza sò treminduie propie pusitive).

en: Maximum frame rate to use (0 = no limits).
co: Cadenza di fiura massima à impiegà (0 = senza limitu).

en: Radio device
co: Apparechju radio

en: Radio tuner device node.
co: Nodu d’apparechju di sintonizzazione radio.

en: Frequency
co: Frequenza

en: Tuner frequency in Hz or kHz (see debug output).
co: Frequenza di u sintonizzatore in Hz o kHz (fighjate u raportu di spannatura).

en: Audio mode
co: Modu audio

en: Tuner audio mono/stereo and track selection.
co: Sintonizzatore audio mono/stereo è selezzione di a traccia.

en: Reset controls
co: Reinizià i cuntrolli

en: Reset controls to defaults.
co: Reinizià i cuntrolli à i valori predefiniti.

en: Brightness
co: Lucidezza

en: Picture brightness or black level.
co: Lucidezza o livellu di neru di a fiura.

en: Automatic brightness
co: Lucidezza autumatica

en: Automatically adjust the picture brightness.
co: Adattà autumaticamente a lucidezza di a fiura.

en: Contrast
co: Cunstrastu

en: Picture contrast or luma gain.
co: Cunstrastu di a fiura o guadagnu di lume.

en: Saturation
co: Saturazione

en: Picture saturation or chroma gain.
co: Saturazione di a fiura o guadagnu di culore.

en: Hue
co: Tinta

en: Hue or color balance.
co: Tinta o bilancia di culore.

en: Automatic hue
co: Tinta automatica

en: Automatically adjust the picture hue.
co: Adattà autumaticamente a tinta di a fiura.

en: White balance temperature (K)
co: Timperatura di a bilancia di i bianchi (K)

en: White balance temperature as a color temperation in Kelvin (2800 is minimum incandescence, 6500 is maximum daylight).
co: Timperatura di a bilancia di i bianchi cum’è una timperatura di culore in gradi Kelvin (2800 per u lume minimu, 6500 per u lume massimu di u ghjornu).

en: Automatic white balance
co: Bilancia autumatica di i bianchi

en: Automatically adjust the picture white balance.
co: Adattà autumaticamente a bilancia di i bianchi di a fiura.

en: Red balance
co: Bilancia di i rossi

en: Red chroma balance.
co: Bilancia culore di i rossi.

en: Blue balance
co: Bilancia di i turchini

en: Blue chroma balance.
co: Bilancia culore di i turchini.

en: Gamma adjust.
co: Adattazione gamma.

en: Automatic gain
co: Guadagnu autumaticu

en: Automatically set the video gain.
co: Definisce autumaticamente u guadagnu video.

en: Gain
co: Guadagnu

en: Picture gain.
co: Guadagnu di fiura.

en: Sharpness
co: Finezza

en: Chroma gain
co: Guadagnu di crominanza

en: Chroma gain control.
co: Cuntrollu di guadagnu di crominanza.

en: Automatic chroma gain
co: Guadagnu autumaticu di crominanza

en: Automatically control the chroma gain.
co: Cuntrollà autumaticamente u guadagnu di crominanza.

en: Power line frequency
co: Frequenza di a lista di tensione

en: Power line frequency anti-flicker filter.
co: Filtru antiscintillime di a frequenza di a lista di tensione.

en: Backlight compensation
co: Cumpensazione di a retroilluminazione

en: Band-stop filter
co: Filtru per a piantata di striscia

en: Cut a light band induced by fluorescent lighting (unit undocumented).
co: Taglià una striscia di lume indotta da un lume fluorescente (unità micca documentata).

en: Horizontal flip
co: Rivoltamentu orizuntale

en: Flip the picture horizontally.
co: Rivultà a fiura orizuntalmente.

en: Vertical flip
co: Rivoltamentu verticale

en: Flip the picture vertically.
co: Rivultà a fiura verticalmente.

en: Rotate (degrees)
co: Girà (gradi)

en: Picture rotation angle (in degrees).
co: Angulu di rutazione di a fiura (in gradi).

en: Color killer
co: Tumbadore di culore

en: Enable the color killer, i.e. switch to black & white picture whenever the signal is weak.
co: Attivà u tumbadore di culore, vole si dì passà a fiura in neru è biancu ogni volta chè u signale hè debule.

en: Color effect
co: Effettu di culore

en: Select a color effect.
co: Selezziunà un effettu di culore.

en: Black & white
co: Biancu & neru

en: Negative
co: Negativu

en: Emboss
co: Inchjucà

en: Sketch
co: Sgrussulata

en: Sky blue
co: Celu turchinu

en: Grass green
co: Erba verde

en: Skin whiten
co: Pela imbiancata

en: Vivid
co: Vivu

en: Audio volume
co: Vulume audio

en: Volume of the audio input.
co: Vulume di l’entrata audio.

en: Audio balance
co: Bilancia audio

en: Balance of the audio input.
co: Bilancia di l’entrata audio.

en: Bass level
co: Livellu di i bassi

en: Bass adjustment of the audio input.
co: Adattazione di i bassi di l’entrata audio.

en: Treble level
co: Livellu di i pinzii

en: Treble adjustment of the audio input.
co: Adattazione di i pinzii di l’entrata audio.

en: Mute the audio.
co: Ammutulisce l’audio.

en: Loudness mode
co: Modu Loudness

en: Loudness mode a.k.a. bass boost.
co: Modu Loudness, vole si dì l’aumentazione di i bassi.

en: v4l2 driver controls
co: Cuntrolli di u pilotu v4l2

en: Set the v4l2 driver controls to the values specified using a comma separated list optionally encapsulated by curly braces (e.g.: {video_bitrate=6000000,audio_crc=0,stream_type=3} ). To list available controls, increase verbosity (-vv) or use the v4l2-ctl application.
co: Definisce i cuntrolli di u pilotu v4l2 à i valori specificati, impieghendu una lista d’elementi staccati da virgula, incapisullata di manera ozzionale da parentesi curve, per indettu : {video_bitrate=6000000,audio_crc=0,stream_type=3}. Per ottene a lista di i cuntrolli dispunibule, aumentà a verbusità (-vv) o impiegà l’appiecazione « v4l2-ctl ».

en: All
co: Tutti

en: Multichannel television sound (MTS)
co: Sonu di televisiò multicanale (MTS)

en: 525 lines / 60 Hz
co: 525 linee / 60 Hz

en: 625 lines / 50 Hz
co: 625 linee / 50 Hz

en: NTSC M Japan
co: NTSC M Giappone

en: NTSC M South Korea
co: NTSC M Curea di u Sudu

en: Primary language
co: Lingua principale

en: Secondary language or program
co: Lingua o prugramma secundarii

en: Dual mono
co: Mono doppiu

en: Video4Linux input
co: Entrata Video4Linux

en: Video input
co: Entrata video

en: Tuner
co: Sintonizzatore

en: Controls
co: Cuntrolli

en: Video capture controls (if supported by the device)
co: Cuntrolli di a cattura video (s’ellu hè accettatu da l’apparechju)

en: Video4Linux compressed A/V input
co: Entrata audio/video cumpressa da Video4Linux

en: Video4Linux radio tuner
co: Sintonizzatore radio Video4Linux

en: VCD input
co: Entrata VCD

en: [vcd:][device][#[title][,[chapter]]]
co: [vcd:][apparechju][#[titulu][,[capitulu]]]

en: Support for VDR recordings (http://www.tvdr.de/).
co: Pigliata in carica di l’arregistramenti VDR (http://www.tvdr.de/).

en: Chapter offset in ms
co: Spiazzamentu di i capituli in ms

en: Move all chapters. This value should be set in milliseconds.
co: Dispiazzà tutti i capituli. Stu valore deve esse definitu in milliseconde.

en: Default frame rate for chapter import.
co: Cadenza di fiura predefinita per impurtà i capituli.

en: VDR recordings
co: Arregistramenti VDR

en: VLC could not read the file (%s).
co: VLC ùn pò micca leghje u schedariu (%s).

en: VLC could not open the file "%s" (%s).
co: VLC ùn pò micca apre u schedariu « %s » (%s).

en: VDR Cut Marks
co: Marche di tagliata VDR

en: Start
co: Principià

en: X.509 Certificate Authority
co: Auturità di certificazione X.509

en: Certificate of the Authority to verify server's against
co: Certificatu di l’Autorità contr’à quellu sottumette quellu di u servitore.

en: X.509 Certificate Revocation List
co: Lista di revocazione di certificatu X.509

en: List of revoked servers certificates
co: Lista di i certificati di servitori revocati

en: X.509 Client certificate
co: Certificatu di cliente X.509

en: Certificate for client authentication
co: Certificatu per l’autenticazione di u cliente

en: X.509 Client private key
co: Chjave privata di cliente X.509

en: Private key for authentication by certificate
co: Chjave privata per l’autenticazione da certificatu

en: RGB chroma (RV32, RV24, RV16, RGB2)
co: Crominanza RGB (RV32, RV24, RV16, RGB2)

en: Compression level
co: Livellu di cumpressione

en: Transfer compression level from 0 (none) to 9 (max)
co: Livellu di cumpressione di trasferimentu, da 0 (nisunu) à 9 (massimu)

en: Image quality
co: Qualità di fiura

en: Image quality 1 to 9 (max)
co: Qualità di fiura da 1 à 9 (massima)

en: VNC client access
co: Accessu cliente VNC

en: Loopback mode
co: Modu d’iterazione

en: Record an audio rendering endpoint.
co: Arregistrà un puntu di restituzione audio.

en: Windows Audio Session API input
co: Entrata di l'API Windows Audio Session

en: Dummy stream output
co: Flussu fittiziu d’esciuta

en: Keep existing file
co: Cunservà u schedariu esistente

en: Overwrite
co: Rimpiazzà

en: The output file already exists. If recording continues, the file will be overridden and its content will be lost.
co: U schedariu d’esciuta esiste dighjà. S’è l’arregistramentu cuntinueghja, u schedariu serà rimpiazzatu è u so cuntenutu serà persu.

en: Overwrite existing file
co: Rimpiazzà u schedariu esistente

en: If the file already exists, it will be overwritten.
co: S’ellu esiste dighjà, u schedariu serà rimpiazzatu.

en: Append to file
co: Aghjunghje à a fine di u schedariu

en: Append to file if it exists instead of replacing it.
co: Aghjunghje à a fine di u schedariu s’ellu esiste piuttostu chè di rimpiazzallu.

en: Format time and date
co: Furmatu di data è d’ora

en: Perform ISO C time and date formatting on the file path
co: Effettuà u furmatu ISO C di a data è di l’ore nant’à u chjassu di u schedariu

en: Synchronous writing
co: Scrittura sincrunizata

en: Open the file with synchronous writing.
co: Apre u schedariu cù a scrittura sincrunizata.

en: File stream output
co: Esciuta di flussu versu un schedariu

en: Username that will be requested to access the stream.
co: U nome d’utilizatore chì serà richiestu per accede à u flussu.

en: Password that will be requested to access the stream.
co: A parolla d’intesa chì serà richiesta per accede à u flussu.

en: Mime
co: MIME

en: MIME returned by the server (autodetected if not specified).
co: Tipu MIME restituitu d u servitore (scupertu autumaticamente s’ellu ùn hè micca specificatu).

en: Use the Metacube protocol. Needed for streaming to the Cubemap reflector.
co: Impiegà u protocollu Metacube. Richiestu per diffonde versu u riflettore Cubemap.

en: HTTP stream output
co: Esciuta di flussu HTTP

en: Segment length
co: Longhezza di segmentu

en: Length of TS stream segments
co: Longhezza di i segmenti di flussu TS

en: Split segments anywhere
co: Frazziunà i segmenti in ogni locu

en: Don't require a keyframe before splitting a segment. Needed for audio only.
co: Ùn richiede micca una fiura di referenza prima di frazziunà un segmentu. Impiegatu solu per l’audio.

en: Number of segments
co: Numeru di segmenti

en: Number of segments to include in index
co: Numeru di segmenti à include in l’indice

en: Allow cache
co: Permette l’impiatta

en: Add EXT-X-ALLOW-CACHE:NO directive in playlist-file if this is disabled
co: Aghjunghje « EXT-X-ALLOW-CACHE:NO » in u schedariu di a lista di lettura s’è sta direttiva hè disattivata

en: Index file
co: Schedariu d’indice

en: Path to the index file to create
co: Chjassu versu u schedariu d’indice à creà

en: Full URL to put in index file
co: Indirizzu web sanu à mette in u schedariu d’indice

en: Full URL to put in index file. Use #'s to represent segment number
co: Indirizzu web sanu à mette in u schedariu d’indice. Impiegà « # » per riprisentà u numeru di segmentu

en: Delete segments
co: Squassà i segmenti

en: Delete segments when they are no longer needed
co: Squassà i segmenti quand’elli ùn sò più impiegati

en: Use muxers rate control mechanism
co: Impiegà u cuntrollu di frequenza di i multiplessori

en: AES key URI to place in playlist
co: URI di a chjave AES à piazzà in a lista di lettura

en: AES key file
co: Schedariu di chjave AES

en: File containing the 16 bytes encryption key
co: Schedariu chì cuntene a chjave di cifratura di 16 ottetti

en: File where vlc reads key-uri and keyfile-location
co: Schedariu impiegatu da VLC per leghje l’URI di chjave è i schedarii chjave-pusizione

en: File is read when segment starts and is assumed to be in format: key-uri\nkey-file. File is read on the segment opening and values are used on that segment.
co: U schedariu hè lettu à l’avviu di u segmentu è u furmatu deveria esse : key-uri\nkey-file. U schedariu hè lettu à l’apertura di u segmentu è i valori sò impiegati per stu segmentu.

en: Use randomized IV for encryption
co: Impiegà un vettore d’inizializazione (IV) aleatoriu per a cifratura

en: Generate IV instead using segment-number as IV
co: Ingenerà un IV piuttostu ch’impiegà u numeru di segmentu cum’è IV

en: Number of first segment
co: Numeru di u primu segmentu

en: The number of the first segment generated
co: U numeru di u primu segmentu ingeneratu

en: HTTP Live streaming output
co: Esciuta di flussu versu HTTP Live

en: RIST data output caching size (ms)
co: Dimensione di l’impiatta di l’esciuta di i dati RIST (ms)

en: Having this cache will guarantee that the packets going out are delivered at a spacing determined by the chain timestamps thus ensuring a near jitter free output. Be aware that this setting will also add to the overall latency of the stream.
co: L’adopru di st’impiatta hè l’assicuranza chì i pacchetti chì sortenu sò distribuiti à un spiazzamentu determinatu da e stampiglie di a catena, ciò chì permette un’esciuta guasi senza saltichjime. Ma sapete chì stu parametru aumenterà dinù u cumportu d’attesa glubale di u flussu.

en: RIST retry-buffer queue size (ms)
co: Dimensione di a fila d’attesa di u stampone di ripetizione RIST (ms)

en: This must match the buffer size (latency) configured on the server side. If you are not sure, leave the default of 0 which will set it the maximum value and will use about 100MB of RAM
co: Stu valore deve currisponde à a dimensione di u stampone (cumportu d’attesa) cunfiguratu di u latu di u servitore. S’è ùn site micca sicuri, lasciate u valore predefinitu di 0, ciò chì definiscerà u valore massimu è impiegherà circa 100 Mo di RAM

en: SSRC used in RTP output (default is random, i.e. 0)
co: SSRC impiegatu in l’esciuta RTP (u valore predefinitu hè aleatoriu, i.e. 0)

en: Use this setting to specify a known SSRC for the RTP header. This is only useful if your receiver acts on it. When using VLC as receiver, it is not.
co: Impiegà stu parametru per specificà un SSRC cunnisciutu per l’intestatura RTP. Què hè ghjuvevule solu s’è u vostru ricevitore agisce nant’à ellu. Quandu VLC hè impiegatu cum’è ricevitore, ùn hè micca u casu.

en: Stream name
co: Nome di u flussu

en: This Stream name will be sent to the receiver using the rist RTCP channel
co: Stu nome di flussu serà mandatu à u ricevitore impieghendu u canale rist RTCP

en: RIST stream output
co: Esciuta di flussu RIST

en: RIST target packet size (bytes)
co: Dimensione di destinazione di u pacchettu RIST (ottetti)

en: Name to give to this stream/channel on the shoutcast/icecast server.
co: Nome à attribuisce à stu flussu/canale nant’à u servitore shoutcast/icecast.

en: Stream description
co: Discrizzione di u flussu

en: Description of the stream content or information about your channel.
co: Discrizzione di u cuntenutu di u flussu o infurmazione nant’à u vostru canale.

en: Stream MP3
co: Flussu MP3

en: You normally have to feed the shoutcast module with Ogg streams. It is also possible to stream MP3 instead, so you can forward MP3 streams to the shoutcast/icecast server.
co: Di regula, u modulu shoutcast deve esse nutritu cù flussi Ogg. Hè pussibule dinù di diffonde piuttostu MP3, è cusì pudete trasferisce flussi MP3 à u servitore shoutcast/icecast.

en: Genre description
co: Discrizzione di u generu

en: Genre of the content.
co: Generu di u cuntenutu.

en: URL description
co: Discrizzione di indirizzu web

en: URL with information about the stream or your channel.
co: Indirizzu web cù l’infurmazione apprupositu di u flussu o di u vostru canale.

en: Bitrate information of the transcoded stream.
co: Infurmazione nant’à u flussu binariu di u flussu trascudificatu.

en: Samplerate information of the transcoded stream.
co: Infurmazione nant’à a frequenza di campiunariu di u flussu trascudificatu.

en: Number of channels
co: Numeru di canali

en: Number of channels information of the transcoded stream.
co: Infurmazione nant’à i canali di u flussu trascudificatu.

en: Ogg Vorbis Quality
co: Qualità Ogg Vorbis

en: Ogg Vorbis Quality information of the transcoded stream.
co: Infurmazione nant’à a qualità Ogg Vorbis di u flussu trascudificatu.

en: Stream public
co: Diffusione publica

en: Make the server publicly available on the 'Yellow Pages' (directory listing of streams) on the icecast/shoutcast website. Requires the bitrate information specified for shoutcast. Requires Ogg streaming for icecast.
co: Rende u servitore dispunibule publicamente nant’à e pagine gialle (lista di i cartulari di flussu) di u situ web icecast/shoutcast. Richiede di specificà l’infurmazione nant’à u flussu binariu per shoutcast. Richiede i flussi Ogg per icecast.

en: IceCAST output
co: Esciuta IceCAST

en: SRT stream output
co: Esciuta di flussu SRT

en: Caching value (ms)
co: Valore d’impiatta (ms)

en: Default caching value for outbound UDP streams. This value should be set in milliseconds.
co: Valore predefinitu di l’impiatta per i flussi UDP d’esciuta. Stu valore deve esse definitu in milliseconde.

en: Group packets
co: Raggruppà i pacchetti

en: Packets can be sent one by one at the right time or by groups. You can choose the number of packets that will be sent at a time. It helps reducing the scheduling load on heavily-loaded systems.
co: I pacchetti ponu esse mandati unu à unu à u mumentu appostu osinnò da gruppi. St’ozzione permette di sceglie u numeru di pacchetti chì seranu mandati à u listessu tempu. Què aiuta à riduce a carica di pianificazione nant’à i sistemi assai caricati.

en: UDP stream output
co: Esciuta di flussu UDP

en: ARM NEON video chroma conversions
co: Cunversioni di crominanza video ARM NEON

en: ARM NEON audio volume
co: Vulume audio ARM NEON

en: ARM NEON video chroma YUV->RGBA
co: Crominanza video ARM NEON YUV->RGBA

en: Defines if BarGraph information should be sent
co: Definisce s’è l’infurmazione BarGraph deve esse mandata

en: Defines if BarGraph information should be sent. 1 if the information should be sent, 0 otherwise (default 1).
co: Definisce s’è l’infurmazione BarGraph deve esse mandata. 1 per mandà l’infurmazione osinnò 0 (1 hè u valore predefinitu).

en: Sends the barGraph information every n audio packets
co: Mandà l’infurmazione BarGraph ogni n pacchetti audio

en: Defines how often the barGraph information should be sent. Sends the barGraph information every n audio packets (default 4).
co: Definisce a frequenza d’inviu di l’infurmazione BarGraph. Mandà l’infurmazione BarGraph ogni n pacchetti audio (4 hè u valore predefinitu).

en: Defines if silence alarm information should be sent
co: Definisce s’è l’infurmazione nant’à l’alarme di silenziu deve esse mandata

en: Defines if silence alarm information should be sent. 1 if the information should be sent, 0 otherwise (default 1).
co: Definisce s’è l’infurmazione nant’à l’alarme di silenziu deve esse mandata. 1 per mandà l’infurmazione osinnò 0 (1 hè u valore predefinitu).

en: Time window to use in ms
co: Finestra di tempu in ms à impiegà

en: Time Window during when the audio level is measured in ms for silence detection. If the audio level is under the threshold during this time, an alarm is sent (default 5000).
co: Finestra di tempu durante quella u livellu audio hè misuratu in ms per a scuperta di u silenziu. S’è u livellu audio hè sottu u sogliu mentre sta durata, un’alarme hè mandata (5000 hè u valore predefinitu).

en: Minimum Audio level to raise the alarm
co: Livellu audio minimu per mandà l’alarme

en: Threshold to be attained to raise an alarm. If the audio level is under the threshold during this time, an alarm is sent (default 0.1).
co: Sogliu à tuccà per mandà un’alarme. S’è u livellu audio hè sottu u sogliu mentre sta durata, un’alarme hè mandata (0,1 hè u valore predefinitu).

en: Time between two alarm messages in ms
co: Tempu trà dui messaghji d’alarme in ms

en: Time between two alarm messages in ms. This value is used to avoid alarm saturation (default 2000).
co: Tempu trà dui messaghji d’alarme in ms. Stu valore hè impiegatu per evità a saturazione di l’alarme (u valore predefinitu hè 2000).

en: Audio part of the BarGraph function
co: Parte audio di a funzione BarGraph

en: Audiobar Graph
co: Graficu Audiobar

en: Simple decoder for Dolby Surround encoded streams
co: Discudificatore simplice per i flussi cudificati cù Dolby Surround

en: Dolby Surround decoder
co: Discudificatore Dolby Surround

en: This effect gives you the feeling that you are standing in a room with a complete 7.1 speaker set when using only a headphone, providing a more realistic sound experience. It should also be more comfortable and less tiring when listening to music for long periods of time.
    It works with any source format from mono to 7.1.
co: St’effettu vi dà u sintimu d’esse in una stanza cù un inseme di spachjasoni in modu 7.1 quandu s’impiegheghja solu un cascu ciò chì pruvede un’esperienza sonora più realista. Serà dinù più piacevule è menu stancante quandu si sente a musica durante periodi di tempu longhi.
    L’effettu funziuneghja cù qualsiasi furmatu di fonte audio da mono à 7.1.

en: Characteristic dimension
co: Dimensione caratteristica

en: Distance between front left speaker and listener in meters.
co: Distanza, in metri, trà u spachjasonu davanti à manca è l’auditore.

en: Compensate delay
co: Cumpensà u ritardu

en: The delay which is introduced by the physical algorithm may sometimes be disturbing for the synchronization between lips-movement and speech. In case, turn this on to compensate.
co: U ritardu, chì hè creatu da a cudificazione fisica, pò ognitantu disturbà a sincrunizazione trà a mossa di e labre è u discorsu. In quellu casu, attivà st’ozzione per cumpensallu.

en: No decoding of Dolby Surround
co: Nisuna discudificazione Dolby Surround

en: Dolby Surround encoded streams won't be decoded before being processed by this filter. Enabling this setting is not recommended.
co: I flussi cudificati cù Dolby Surround ùn seranu micca discudificati prima d’esse trattati da stu flitru. Attivà stu parametru ùn hè micca ricumandatu.

en: Headphone virtual spatialization effect
co: Effettu virtuale di spacialisazione per u cascu

en: Headphone effect
co: Effettu per u cascu

en: Use downmix algorithm
co: Impiegà a cudificazione downmix

en: This option selects a stereo to mono downmix algorithm that is used in the headphone channel mixer. It gives the effect of standing in a room full of speakers.
co: St’ozzione selezziuneghja una cudificazione di riduzzione da stereo à mono chì hè impiegata in u mischiadore di canali di u cascu. Vi dà l’effettu d’esse in una stanza piena di spachjasoni.

en: Select channel to keep
co: Selezziunà u canale à cunservà

en: This option silences all other channels except the selected channel.
co: St'ozzione ammutuliscerà tutti l’altri canali for di quellu selezziunatu.

en: Rear left
co: Daretu manca

en: Rear right
co: Daretu diritta

en: Low-frequency effects
co: Effetti di bassa frequenza

en: Side left
co: Laterale manca

en: Side right
co: Laterale diritta

en: Rear center
co: Daretu centru

en: Stereo to mono downmixer
co: Mischiadore di riduzzione da stereo à mono

en: Audio channel remapper
co: Riurganizazione di i canali audio

en: Audio filter for simple channel mixing
co: Filtru audio per u mischju simplice di canali

en: HRTF file for the binauralization
co: Schedariu HRTF per a biauricularisazione

en: Custom HRTF (Head-related transfer function) file in the SOFA format.
co: Schedariu persunalizatu HRTF (Head-related transfer function) in u furmatu SOFA.

en: Headphones mode (binaural)
co: Modu cascu (biauriculare)

en: If the output is stereo, render ambisonics with the binaural decoder.
co: S’è l’esciuta hè stereo, restituisce a spacialisazione cù u discudificatore biauriculare.

en: Ambisonics renderer and binauralizer
co: Restituzione di spacialisazione è biauricularisatore

en: Binauralizer
co: Biauricularisatore

en: Audio filter for trivial channel mixing
co: Filtru audio per u mischju basicu di canali

en: Sound Delay
co: Ritardu di sonu

en: Delay
co: Ritardu

en: Add a delay effect to the sound
co: Aghjunghje à u sonu un effettu di ritardu

en: Delay time
co: Tempu di ritardu

en: Time in milliseconds of the average delay. Note average
co: Tempu in milliseconde di u ritardu medianu. Solu medianu !

en: Feedback gain
co: Guadagnu di ritornu

en: Wet mix
co: Mischju umidu

en: Level of delayed signal
co: Livellu di u signale ritardatu

en: Dry Mix
co: Mischju seccu

en: Level of input signal
co: Livellu di u signale d’entrata

en: RMS/peak
co: Piccu RMS

en: Set the RMS/peak.
co: Definisce u piccu RMS.

en: Attack time
co: Tempu d’attaccu

en: Set the attack time in milliseconds.
co: Definisce u tempu d’attaccu in milliseconde.

en: Release time
co: Tempu di dillinata

en: Set the release time in milliseconds.
co: Definisce u tempu di dillinata in milliseconde.

en: Threshold level
co: Livellu di sogliu

en: Set the threshold level in dB.
co: Definisce u livellu di sogliu, in dB.

en: Ratio
co: Prupurzione

en: Set the ratio (n:1).
co: Definisce e prupurzioni (n:1).

en: Knee radius
co: Raghju di u ghjinochju

en: Set the knee radius in dB.
co: Definisce u raghju d’angulu di u ghjinochju, in dB.

en: Makeup gain
co: Guadagnu makeup

en: Set the makeup gain in dB (0 ... 24).
co: Definisce u guadagnu makeup in dB (da 0 à 24).

en: Compressor
co: Cumpressore

en: Dynamic range compressor
co: Cumpressore à intervallu dinamicu

en: Audio filter for PCM format conversion
co: Filtru audio per a cunversione di furmatu PCM

en: Audio filter for A/52/DTS->S/PDIF encapsulation
co: Filtru audio per l’incapisullazione A/52/DTS->S/PDIF

en: Equalizer preset
co: Prerigatura di l’ugualizatore

en: Preset to use for the equalizer.
co: Prerigatura à impiegà per l’ugualizatore.

en: Bands gain
co: Guadagnu di e striscie

en: Don't use presets, but manually specified bands. You need to provide 10 values between -20dB and 20dB, separated by spaces, e.g. "0 2 4 2 0 -2 -4 -2 0 2".
co: Ùn impiegà micca prerigature, ma striscie specificate manualmente. Ci vole à furnisce 10 valori trà -20dB è 20dB, staccati da spazii, per indettu « 0 2 4 2 0 -2 -4 -2 0 2 ».

en: Use VLC frequency bands
co: Impiegà e striscie di frequenza di VLC

en: Use the VLC frequency bands. Otherwise, use the ISO Standard frequency bands.
co: Impiegà e striscie di frequenza di VLC. Osinnò, impiegà e striscie di frequenza ISO classica.

en: Two pass
co: Dui passaghji

en: Filter the audio twice. This provides a more intense effect.
co: Fà a filtrazione audio duie volte. L’effettu serà più intensu.

en: Global gain
co: Guadagnu glubale

en: Set the global gain in dB (-20 ... 20).
co: Definisce u guadagnu glubale in dB (da -20 à 20).

en: Equalizer with 10 bands
co: Ugualizatore à 10 striscie

en: Equalizer
co: Ugualizatore

en: Flat
co: Piattu

en: Classical
co: Classicu

en: Dance
co: Ballu

en: Full bass
co: Bassi

en: Full bass and treble
co: Bassi è pinzii

en: Full treble
co: Pinzii

en: Large Hall
co: Sala maiò

en: Live
co: In vivu

en: Party
co: Festa

en: Soft
co: Melodicu

en: Soft rock
co: Rock melodicu

en: Gain multiplier
co: Multiplicatore di guadagnu

en: Increase or decrease the gain (default 1.0)
co: Aumentà o diminuisce u guadagnu (predefinitu 1.0)

en: Gain control filter
co: Filtru di cuntrollu di guadagnu

en: Simple Karaoke filter
co: Filtru simplice Karaoke

en: Number of audio buffers
co: Numeru di stamponi audio

en: This is the number of audio buffers on which the power measurement is made. A higher number of buffers will increase the response time of the filter to a spike but will make it less sensitive to short variations.
co: Ghjè u numeru di stamponi audio nant’à quelli hè fatta a misura di putenza. Un numeru maiò di stamponi aumenterà u tempu di risposta di u filtru à un piccu di putenza ma u renderà menu sensibile à variazioni corte.

en: Maximal volume level
co: Livellu massimu di vulume

en: If the average power over the last N buffers is higher than this value, the volume will be normalized. This value is a positive floating point number. A value between 0.5 and 10 seems sensible.
co: S’è a putenza mediana nant’à i N ultimi stamponi hè superiore à stu valore, u vulume serà nurmalizatu. Stu valore hè un numeru pusitivu à virgula undighjante. Un valore trà 0,5 è 10 pare curretta.

en: Volume normalizer
co: Nurmalizatore di vulume

en: Parametric Equalizer
co: Ugualizatore parametricu

en: Low freq (Hz)
co: Frequenza bassa (Hz)

en: Low freq gain (dB)
co: Guadagnu di frequenza bassa (dB)

en: High freq (Hz)
co: Frequenza alta (Hz)

en: High freq gain (dB)
co: Guadagnu di frequenza alta (dB)

en: Freq 1 (Hz)
co: Frequenza 1 (Hz)

en: Freq 1 gain (dB)
co: Guadagnu di a frequenza 1 (dB)

en: Freq 1 Q
co: Q di a frequenza 1

en: Freq 2 (Hz)
co: Frequenza 2 (Hz)

en: Freq 2 gain (dB)
co: Guadagnu di a frequenza 2 (dB)

en: Freq 2 Q
co: Q di a frequenza 2

en: Freq 3 (Hz)
co: Frequenza 3 (Hz)

en: Freq 3 gain (dB)
co: Guadagnu di a frequenza 3 (dB)

en: Freq 3 Q
co: Q di a frequenza 3

en: Audio filter for band-limited interpolation resampling
co: Filtru audio per u ricampiunariu da interpolazione à striscia ridotta

en: Resampling quality
co: Qualità di u ricampiunariu

en: Resampling quality, from worst to best
co: Qualità di u ricampiunariu, da u peghju à u megliu

en: SoX Resampler
co: Ricampiunariu SoX

en: Speex resampler
co: Ricampiunariu Speex

en: Sample rate converter type
co: Tipu di cunvertidore di frequenza di campiunariu

en: Different resampling algorithms are supported. The best one is slower, while the fast one exhibits low quality.
co: Parechje cudificazioni di ricampiunariu sò accettate. U più bellu hè più lentu invece chì u rapidu hè di qualità bassa.

en: Sinc function (best quality)
co: Funzione Sinc (qualità ottimala)

en: Sinc function (medium quality)
co: Funzione Sinc (qualità mediana)

en: Sinc function (fast)
co: Funzione Sinc (rapida)

en: Zero Order Hold (fastest)
co: Ordine zeru (a più rapida)

en: Linear (fastest)
co: Lineare (a più rapida)

en: SRC resampler
co: Ricampiunariu SRC

en: Secret Rabbit Code (libsamplerate) resampler
co: Ricampiunariu Secret Rabbit Code (libsamplerate)

en: Nearest-neighbor audio resampler
co: Ricampiunariu audio à u più vicinu

en: Pitch Shifter
co: Variatore d’altezza

en: Audio pitch changer
co: Cambiatore d’altezza audio

en: Audio tempo scaler synched with rate
co: Adattatore di u ritimu audio sincrunizatu cù a frequenza

en: Scaletempo
co: Scaletempu

en: Stride Length
co: Longhezza di u passu di tempu

en: Length in milliseconds to output each stride
co: Longhezza in milliseconde per fà esce ogni passu di tempu

en: Overlap Length
co: Longhezza d’accavalcatura

en: Percentage of stride to overlap
co: Percentuale di passu di tempu à l’accavalcatura

en: Search Length
co: Longhezza di ricerca

en: Length in milliseconds to search for best overlap position
co: Longhezza in milliseconde per circà a pusizione d’accavalcatura a più bella

en: Pitch Shift
co: Variazione d’altezza

en: Pitch shift in semitones.
co: Variazione d’altezza, in semitoni.

en: Room size
co: Dimensione di a stanza

en: Defines the virtual surface of the room emulated by the filter.
co: Definisce a superficia di a stanza creata virtualemente da u filtru.

en: Room width
co: Larghezza di a stanza

en: Width of the virtual room
co: Larghezza di a stanza virtuale

en: Wet
co: Crosciu

en: Dry
co: Seccu

en: Damp
co: Umidu

en: Audio Spatializer
co: Spacializatore audio

en: Spatializer
co: Spacializatore

en: This filter enhances the stereo effect by suppressing mono (signal common to both channels) and by delaying the signal of left into right and vice versa, thereby widening the stereo effect.
co: Stu filtru amendeghja l’effettu video, squassendu u signale mono (quellu cumunu à i dui canali) è indusgiulendu u signale mancu versu à diritta è vice versa, allarghendu cusì l’effettu video.

en: Time in ms of the delay of left signal into right and vice versa.
co: Tempu, in milliseconde, di u ritardu di u signale mancu versu quellu di a diritta, è vice versa.

en: Amount of gain in delayed left signal into right and vice versa. Gives a delay effect of left signal in right output and vice versa which gives widening effect.
co: Quantità di guadagnu di u signale mancu ritardatu versu quellu di a diritta, è vice versa. Dà un effettu di ritardu di u signale mancu versu l’esciuta diritta, è vice versa, ciò chì face un effettu d’amplificazione.

en: Crossfeed
co: Cruciata

en: Cross feed of left into right with inverted phase. This helps in suppressing the mono. If the value is 1 it will cancel all the signal common to both channels.
co: Scambiu di a manca versu a diritta cù fasa invertita. Què aiuta à squassà u mono. S’è u valore hè 1, tutti i signali cumuni à i dui canali sò abbandunati.

en: Dry mix
co: Mischju seccu

en: Level of input signal of original channel.
co: Livellu di u signale d’entrata di u canale d’origine.

en: Stereo Enhancer
co: Amendamentu stereo

en: Simple stereo widening effect
co: Effettu simplice d’amplificazione stereo

en: Single precision audio volume
co: Vulume audio di precizione unica

en: Integer audio volume
co: Vulume audio interu

en: Dummy audio output
co: Esciuta audio fittizia

en: Audio output device
co: Apparechju d’esciuta audio

en: Audio output device (using ALSA syntax).
co: Apparechju d’esciuta audio (impieghendu a sintassa ALSA).

en: Audio output channels
co: Canali d’esciuta audio

en: Channels available for audio output. If the input has more channels than the output, it will be down-mixed. This parameter is ignored when digital pass-through is active.
co: Canali dispunibule per l’esciuta audio. S’è l’entrata hà più canali chè l’esciuta, quelli canali seranu mischiati cù una riduzzione. Stu parametru hè ignuratu quandu a traversata (pass-through) numerica hè attivata.

en: ALSA audio output
co: Esciuta audio ALSA

en: Audio output failed
co: Fiascu di l’esciuta audio

en: The audio device "%s" could not be used:
    %s.
co: L'apparechju audio « %s » ùn pò micca esse impiegatu :
    %s.

en: Audio memory
co: Memoria audio

en: Audio memory output
co: Esciuta di a memoria audio

en: Sample format
co: Furmatu di campione

en: Last audio device
co: Ultimu apparechju audio

en: HAL AudioUnit output
co: Esciuta HAL AudioUnit

en: System Sound Output Device
co: Apparechju sonoru d’esciuta di u sistema

en: %s (Encoded Output)
co: %s (esciuta cudificata)

en: Audio device is not configured
co: L'apparechju audio ùn hè micca cunfiguratu

en: You should configure your speaker layout with "Audio Midi Setup" in /Applications/Utilities. VLC will output Stereo only.
co: Ci vuleria à cunfigurà a dispusizione di u vostru spachjasonu via l’ozzione « Cunfigurà l’audio Midi » in /Appiecazioni/Utilitarii. VLC ripruducerà solu in stereo.

en: The selected audio output device is exclusively in use by another program.
co: L’apparechju audio d’esciuta selezziunatu hè impiegatu da un altru prugramma in modu esclusivu.

en: Output device
co: Apparechju d’esciuta

en: Select your audio output device
co: Selezziunà u vostru apparechju audio d’esciuta

en: Speaker configuration
co: Cunfigurazione di i spachjasoni

en: Select speaker configuration you want to use. This option doesn't upmix! So NO e.g. Stereo -> 5.1 conversion.
co: Selezziunà a cunfigurazione di i spachjasoni ch’ella ci vole à impiegà. St’ozzione ùn permette micca u mischiu versu più di cumplessità. Dunque micca cunversione di tipu Stereo -> 5.1 !

en: Audio volume in hundredths of decibels (dB).
co: Vulume audio in centesimi di decibellu (dB).

en: DirectX audio output
co: Esciuta audio DirectX

en: Output format
co: Furmatu d’esciuta

en: Number of output channels
co: Numeru di canali d’esciuta

en: By default (0), all the channels of the incoming will be saved but you can restrict the number of channels here.
co: U valore predefinitu (0) vole dì chì tutti i canali d’entrata seranu arregistrati, ma si pò ristringhje quì u numeru di canali.

en: Add WAVE header
co: Aghjunghje un'intestatura WAVE

en: Instead of writing a raw file, you can add a WAV header to the file.
co: Invece di scrive un schedariu di dati grossi, si pò aghjunghje un’intestatura WAV à u schedariu.

en: Output file
co: Schedariu d’esciuta

en: File to which the audio samples will be written to ("-" for stdout).
co: Schedariu versu quellu seranu scritti i campioni audio (« - » per l’esciuta stdout).

en: File audio output
co: Esciuta audio versu un schedariu

en: Automatically connect to writable clients
co: Cunnettesi autumaticamente à i clienti scrivibile

en: If enabled, this option will automatically connect sound output to the first writable JACK clients found.
co: S’ella hè attivata, st’ozzione cunnetterà autumaticamente l’esciuta sonora à u primu cliente JACK scrivibile trovu.

en: Connect to clients matching
co: Cunnettesi à i clienti currispondenti

en: If automatic connection is enabled, only JACK clients whose names match this regular expression will be considered for connection.
co: S’è a cunnessione autumatica hè attivata, solu i clienti JACK cù u nome currispondendu à st’espressione regulare seranu impiegati per a cunnessione.

en: JACK client name
co: Nome di u cliente JACK

en: JACK audio output
co: Esciuta audio JACK

en: Device
co: Apparechju

en: Select a proper audio device to be used by KAI.
co: Selezziunà un apparechju audio adattatu à esse impiegatu da KAI.

en: Open audio in exclusive mode.
co: Apre l’audio in modu esclusivu.

en: Enable this option if you want your audio not to be interrupted by the other audio.
co: Attivà st’ozzione s’è voi vulete chì u vostru audio ùn sia micca interrottu da l’altri audio.

en: K Audio Interface audio output
co: Esciuta audio « K audio Interface »

en: HDMI/SPDIF audio passthrough
co: Traversata audio HDMI/SPDIF

en: Change this value if you have issue with HD codecs when using a HDMI receiver.
co: Cambià stu valore s’ella ci hè penseri cù i cudechi HD quand’ellu s’impiega un ricevitore HDMI.

en: Disabled
co: Disattivata

en: Enabled (AC3/DTS only)
co: Attivatu (AC3/DTS solu)

en: Enabled
co: Attivata

en: Windows Multimedia Device output
co: Esciuta Windows Multimedia Device

en: Audio output back-end interface.
co: Interfaccia di u motore d’esciuta audio.

en: OSS device node path.
co: Chjassu di u nodu d’apparechju OSS.

en: Open Sound System audio output
co: Esciuta audio Open Sound System (OSS)

en: Pulseaudio audio output
co: Esciuta audio Pulseaudio

en: OpenBSD sndio audio output
co: Esciuta audio OpenBSD sndio

en: Software gain
co: Guadagnu di prugramma

en: This linear gain will be applied in software.
co: Stu guadagnu lineare serà appiecatu da u prugramma.

en: Windows Audio Session API output
co: Esciuta di l’API Windows Audio Session

en: Select Audio Device
co: Selezziunà l'apparechju audio

en: Select special Audio device, or let windows decide (default), change needs VLC restart to apply.
co: Selezziunà l’apparechju audio speziale, o lascià decide Windows (predefinitu) ; tuttu cambiamentu richiede di rilancià VLC.

en: WaveOut audio output
co: Esciuta audio WaveOut

en: Use float32 output
co: Impiegà l’esciuta float32

en: The option allows you to enable or disable the high-quality float32 audio output mode (which is not well supported by some soundcards).
co: St’ozzione vi permette d’attivà o disattivà u modu d’esciuta audio di qualità alta float32 (chì ùn hè micca accettatu propiu bè da certe carte di sonu).

en: A/52 dynamic range compression
co: Cumpressione à intervallu dinamicu A/52

en: Dynamic range compression makes the loud sounds softer, and the soft sounds louder, so you can more easily listen to the stream in a noisy environment without disturbing anyone. If you disable the dynamic range compression the playback will be more adapted to a movie theater or a listening room.
co: A cumpressione à intervallu dinamicu face i soni forti più dolci è i soni dolci più forti, ciò chì vi permette di stà à sente più facilmente l’audio in un ambiente rimurosu senza scumudà nimu. S’è a cumpressione à intervallu dinamicu hè disattivata, a ripruduzzione serà più adattata à una sala di sinema o una camera d’ascolta.

en: ATSC A/52 (AC-3) audio decoder
co: Discudificatore audio ATSC A/52 (AC-3)

en: ADPCM audio decoder
co: Discudificatore audio ADPCM

en: AES3/SMPTE 302M audio decoder
co: Discudificatore audio AES3/SMPTE 302M

en: AES3/SMPTE 302M audio packetizer
co: Impacchittatore audio AES3/SMPTE 302M

en: AOM video decoder
co: Discudificatore video AOM

en: Raw/Log Audio decoder
co: Discudificatore audio grossu Raw/Log

en: Raw audio encoder
co: Cudificatore audio grossu Raw

en: SoundFont file
co: Schedariu di banca di soni

en: SoundFont file to use for software synthesis.
co: Schedariu di banca di soni à impiegà per una sintesi da prugramma.

en: AudioToolbox MIDI synthesizer
co: Sintetizatore MIDI AudioToolbox

en: Ignore ruby (furigana)
co: Ignurà l’annutazioni ruby (furigana)

en: Ignore ruby (furigana) in the subtitle.
co: Ignurà l’annutazioni ruby (furigana) in i sottutituli.

en: Use Core Text renderer
co: Impiegà a restituzione generica di testu

en: Use Core Text renderer in the subtitle.
co: Impiegà a restituzione generica di testu in i sottutituli.

en: ARIB subtitles decoder
co: Discudificatore di sottutituli ARIB

en: ARIB subtitles
co: Sottutituli ARIB

en: Non-ref
co: Senza ref.

en: Bidir
co: Bidirezziunalità

en: Non-key
co: Senza chjave

en: simple
co: simplice

en: Various audio and video decoders/encoders delivered by the FFmpeg library. This includes (MS)MPEG4, DivX, SV1,H261, H263, H264, WMV, WMA, AAC, AMR, DV, MJPEG and other codecs
co: Diversi cudificatori o discudificatori audio è video distribuiti da a biblioteca FFmpeg. Què include (MS)MPEG4, DivX, SV1,H261, H263, H264, WMV, WMA, AAC, AMR, DV, MJPEG è d’altri cudechi

en: FFmpeg audio/video decoder
co: Discudificatore audio è video FFmpeg

en: Decoding
co: Discudificazione

en: Encoding
co: Cudificazione

en: FFmpeg audio/video encoder
co: Cudificatore audio è video FFmpeg

en: Direct rendering
co: Restituzione diretta

en: Show corrupted frames
co: Affissà e sequenze dannighjate

en: Prefer visual artifacts instead of missing frames
co: Preferisce l’effetti parassiti visuali piuttostu chè e sequenze assente

en: Error resilience
co: Currezzione di sbagliu

en: libavcodec can do error resilience.
    However, with a buggy encoder (such as the ISO MPEG-4 encoder from M$) this can produce a lot of errors.
    Valid values range from 0 to 4 (0 disables all errors resilience).
co: libavcodec pò fà a currezzione di sbagliu.
    Sarrimanenti, cù un cudificatore difettuosu (cum’è u cudificatore ISO MPEG-4 encoder di M$) st’ozzione pò pruduce sbaglii numerosi.
    I valori accettevule sò à sceglie da 0 à 4 (0 disattiveghja a currezzione di sbagliu).

en: Try to fix some bugs:
    1  autodetect
    2  old msmpeg4
    4  xvid interlaced
    8  ump4 
    16 no padding
    32 ac vlc
    64 Qpel chroma.
    This must be the sum of the values. For example, to fix "ac vlc" and "ump4", enter 40.
co: Pruvate di currege certi prublemi :
    1  scuperta autumatica
    2  vechju msmpeg4
    4  xvid intricciatu
    8  ump4 
    16 senza riempiimentu
    32 ac vlc
    64 crominanza Qpel.
    Ci vole à stampittà a somma di i valori scelti. Per indettu, per currege, « ac vlc» è «ump4 », stampittà 40.

en: Hurry up
co: Spicciatevi

en: The decoder can partially decode or skip frame(s) when there is not enough time. It's useful with low CPU power but it can produce distorted pictures.
co: U discudificatore pò discudificà in parte o tralascià qualchì sequenza quandu ùn ci hè abbastanza tempu CPU. Ghjè ghjuvevule cù prucessori pocu putenti ma st’ozzione pò pruduce fiure malfurmate.

en: Allow speed tricks
co: Permette i trucchi di vitezza

en: Allow non specification compliant speedup tricks. Faster but error-prone.
co: Permette i trucchi d’accelerazione di vitezza non cunformi à a specificazione. Più rapidu ma sughjettu à sbaglii.

en: Skip frame (default=0)
co: Tralascià a sequenza (predefinitu = 0)

en: Force skipping of frames to speed up decoding (-1=None, 0=Default, 1=B-frames, 2=P-frames, 3=B+P frames, 4=all frames).
co: Sfurzà à tralascià certe sequenze per accelerà a discudificazione (-1=Nisuna, 0=Predefinita, 1=Sequenze B, 2=Sequenze P, 3=Sequenze B è P, 4=tutte e sequenze).

en: Skip idct (default=0)
co: Tralascià idct (predefinitu = 0)

en: Force skipping of idct to speed up decoding for frame types (-1=None, 0=Default, 1=B-frames, 2=P-frames, 3=B+P frames, 4=all frames).
co: Sfurzà à tralascià l’idct per accelerà a discudificazione per tipi di sequenza (-1=Nisuna, 0=Predefinita, 1=Sequenze B, 2=Sequenze P, 3=Sequenze B è P, 4=tutte e sequenze).

en: Debug mask
co: Mascara di spannatura

en: Set FFmpeg debug mask
co: Definisce u mascara di spannatura di FFmpeg

en: Codec name
co: Nome di cudecu

en: Internal libavcodec codec name
co: Nome di cudecu internu libavcodec

en: Skip the loop filter for H.264 decoding
co: Ignurà u filtru di ripetizione per a discudificazione H.264

en: Skipping the loop filter (aka deblocking) usually has a detrimental effect on quality. However it provides a big speedup for high definition streams.
co: Ignurà u filtru di ripetizione (o filtru di sblucchime) hà un effettu dannosu nant’à a qualità. Tuttavia, què accelereghja bè i flussi di definizione alta.

en: Hardware decoding
co: Discudificazione materiale

en: This allows hardware decoding when available.
co: Què permette a discudificazione materiale s’ella hè dispunibule.

en: Threads
co: Fili

en: Number of threads used for decoding, 0 meaning auto
co: Numeru di fili impiegati per a discudificazione, 0 vole si dì autumaticu

en: Video bitrate tolerance in kbit/s.
co: Tulleranza di flussu binariu video in kbit/s.

en: Interlaced encoding
co: Cudificazione bucinata

en: Enable dedicated algorithms for interlaced frames.
co: Permette cudificazioni particulare per e sequenze bucinate.

en: Enable interlaced motion estimation algorithms. This requires more CPU.
co: Enable interlaced motion estimation algorithms. Què richiede più di CPU.

en: Rate control buffer size
co: Dimensione di stampone di cuntrollu di cadenza

en: Rate control buffer size (in kbytes). A bigger buffer will allow for better rate control, but will cause a delay in the stream.
co: Dimensione di stampone di cuntrollu di cadenza (in k-ottetti). A bigger buffer will allow for better rate control, but will cause a delay in the stream.

en: I quantization factor
co: Fattore di quantificazione I

en: Noise reduction
co: Riduzzione di trostu

en: Quality level
co: Livellu di qualità

en: Trellis quantization
co: Quantificazione trellis

en: Specify AAC audio profile to use
co: Specificà u prufilu audio AAC à impiegà

en: Specify the AAC audio profile to use for encoding the audio bitstream. It takes the following options: main, low, ssr (not supported),ltp, hev1, hev2 (default: low). hev1 and hev2 are currently supported only with libfdk-aac enabled libavcodec
co: Specificà u prufilu audio AAC à impiegà per a cudificazione di flussu di bits audio. It takes the following options: main, low, ssr (not supported),ltp, hev1, hev2 (default: low). hev1 and hev2 are currently supported only with libfdk-aac enabled libavcodec

en: DirectX Video Acceleration (DXVA) 2.0
co: Accelerazione Video DirectX (DXVA) 2.0

en: It seems your Libav/FFmpeg (libavcodec) installation lacks the following encoder:
    %s.
    If you don't know how to fix this, ask for support from your distribution.
    
    This is not an error inside VLC media player.
    Do not contact the VideoLAN project about this issue.
co: It seems your Libav/FFmpeg (libavcodec) installation lacks the following encoder:
    %s.
    If you don't know how to fix this, ask for support from your distribution.
    
    Ùn hè micca un sbagliu dentru VLC media player.
    Ùn cuntattate micca u prughjettu VideoLAN per stu penseru.

en: unknown
co: scunnisciutu

en: subpicture
co: sottufiura

en: VLC could not open the %4.4s %s encoder.
co: VLC ùn pò micca apre u cudificatore %4.4s %s.

en: VA-API video decoder via DRM
co: Discudificatore video VA-API via DRM

en: Opacity
co: Opacità

en: Closed Captions decoder
co: Discudificatore di Sottutituli Ditagliati

en: CDG video decoder
co: Discudificatore video CDG

en: Crystal HD hardware video decoder
co: Discudificatore video materiale Crystal HD

en: CVD subtitle decoder
co: Discudificatore di sottutitulu CVD

en: Chaoji VCD subtitle packetizer
co: Impacchittatore di sottutitulu di VCD Chaoji

en: Encoding quality
co: Qualità di a cudificazione

en: DirectMedia Object decoder
co: Discudificatore d'Oggettu DirectMedia

en: DirectMedia Object encoder
co: Cudificatore d'Oggettu DirectMedia

en: Subpicture position
co: Pusizione di sottufiura

en: You can enforce the subpicture position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, e.g. 6=top-right).
co: Si pò sfurzà a pusizione di a sottufiura nant’à a video (0=centru, 1=manca, 2=diritta, 4=insù, 8=inghjò, pudete impiegà dinù cumbinazioni di sti valori, i.e. 6=insù-diritta).

en: DVB subtitles decoder
co: Discudificatore di sottutituli DVB

en: DVB subtitles
co: Sottutituli DVB

en: DVB subtitles encoder
co: Cudificatore di sottutituli DVB

en: AAC audio decoder (using libfaad2)
co: Cudificatore audio AAC (impieghendu libfaad2)

en: AAC extension
co: Estensione AAC

en: Encoder Profile
co: Prufilu di Cudificatore

en: VBR Quality
co: Qualità VBR

en: Enable afterburner library
co: Attivà a bibliuteca afterburner

en: Signaling mode of the extension AOT
co: Modu di signale di l’estensione AOT

en: FDK-AAC Audio encoder
co: Cudificatore audio  FDK-AAC

en: Flac audio decoder
co: Discudificatore audio Flac

en: Flac audio encoder
co: Cudificatore audio Flac

en: Chorus
co: Coru

en: Polyphony
co: Pulifunia

en: Reverb
co: Riverberazione

en: A sound font file (.SF2) is required for MIDI synthesis.
    Please install a sound font and configure it from the VLC preferences (Input / Codecs > Audio codecs > FluidSynth).
co: A sound font file (.SF2) is required for MIDI synthesis.
    Please install a sound font and configure it from the VLC preferences (Input / Codecs > audio codecs > FluidSynth).

en: G.711 decoder
co: Discudificatore G.711

en: G.711 encoder
co: Cudificatore G.711

en: Use DecodeBin
co: Impiegà DecodeBin

en: JPEG image decoder
co: Discudificatore di fiura JPEG

en: JPEG image encoder
co: Cudificatore di fiura JPEG

en: Shadow
co: Umbria

en: Outline
co: Cuntornu

en: Black
co: Neru

en: Gray
co: Grisgiu

en: Silver
co: Argentu

en: White
co: Biancu

en: Maroon
co: Cerriu

en: Red
co: Rossu

en: Fuchsia
co: Rusulatu

en: Yellow
co: Ghjallu

en: Olive
co: Aliva

en: Green
co: Verde

en: Teal
co: Smeraldu

en: Lime
co: Limone verde

en: Purple
co: Purpura

en: Navy
co: Marina

en: Blue
co: Turchinu

en: Aqua
co: Acqua

en: Default font effect
co: Effettu predefinitu di a grafia

en: Default font effect strength
co: Forza di l’effettu predefinitu di a grafia

en: Default font description
co: Discrizzione predefinita di a grafia

en: Default font color
co: Culore predefinitu di a grafia

en: Kate text subtitles packetizer
co: Impacchittatore di sottutituli di testu Kate

en: Linear PCM audio packetizer
co: Impacchittatore lineare audio PCM

en: Linear PCM audio encoder
co: Cudificatore lineare audio PCM

en: Enable software mode
co: Permette u modu software

en: Codec Profile
co: Prufilu Cudecu

en: Codec Level
co: Livellu Cudecu

en: Maximum Bitrate
co: Flussu binariu massimu

en: Pseudo raw video packetizer
co: Impacchittatore video Pseudo raw

en: Constant lambda mode
co: Modu custente lambda

en: Constant error mode
co: Modu custente di sbagliu

en: Constant quality mode
co: Modu custente di qualità

en: GOP structure
co: Struttura GOP

en: GOP length
co: Longhezza GOP

en: Prefilter
co: Prefiltru

en: No pre-filtering
co: Senza pre-filtratura

en: Add Noise
co: Aghjunghje un trostu

en: Amount of prefiltering
co: Quantità di prefiltratura

en: Force Profile
co: Sfurzà un Prufilu

en: VC2 Simple Profile
co: Prufilu Simplice VC2

en: VC2 Main Profile
co: Prufilu Principale VC2

en: Mode
co: Modu

en: Encoding complexity
co: Cumplessità di a cudificazione

en: CBR encoding
co: Cudificazione CBR

en: Discontinuous Transmission
co: Trasmissione discuntinua

en: Speex audio packetizer
co: Impacchittatore audio Speex

en: Speex audio encoder
co: Cudificatore audio Speex

en: DVD subtitles decoder
co: Discudificatore di sottutituli DVD

en: DVD subtitles
co: Sottutituli DVD

en: DVD subtitles packetizer
co: Impacchittatore di sottutituli DVD

en: EBU STL subtitles decoder
co: Discudificatore di sottutituli EBU STL

note: xgettext: The character encoding name in parenthesis corresponds to that used for the GetACP translation. "Windows-1252" applies to Western European languages using the Latin alphabet.
en: Default (Windows-1252)
co: Predefinitu (Windows-1252)

en: System codeset
co: Inseme di codice Sistema

en: Universal (UTF-8)
co: Universale (UTF-8)

en: Universal (UTF-16)
co: Universale (UTF-16)

en: Universal (big endian UTF-16)
co: Universale (big endian UTF-16)

en: Universal (little endian UTF-16)
co: Universale (little endian UTF-16)

en: Western European (Latin-9)
co: Europeanu di u Punente (Latin-9)

en: Western European (Windows-1252)
co: Europeanu di u Punente (Windows-1252)

en: Western European (IBM 00850)
co: Europeanu di u Punente (IBM 00850)

en: Eastern European (Latin-2)
co: Europeanu di u Levante (Latin-2)

en: Eastern European (Windows-1250)
co: Europeanu di u Levante (Windows-1250)

en: Nordic (Latin-6)
co: Nordicu (Latin-6)

en: Cyrillic (Windows-1251)
co: Cirillicu (Windows-1251)

en: Russian (KOI8-R)
co: Russiu (KOI8-R)

en: Ukrainian (KOI8-U)
co: Ucrainianu (KOI8-U)

en: Arabic (ISO 8859-6)
co: Arabu (ISO 8859-6)

en: Arabic (Windows-1256)
co: Arabu (Windows-1256)

en: Greek (ISO 8859-7)
co: Grecu (ISO 8859-7)

en: Greek (Windows-1253)
co: Grecu (Windows-1253)

en: Hebrew (ISO 8859-8)
co: Ebreu (ISO 8859-8)

en: Hebrew (Windows-1255)
co: Ebreu (Windows-1255)

en: Turkish (ISO 8859-9)
co: Turcu (ISO 8859-9)

en: Turkish (Windows-1254)
co: Turcu (Windows-1254)

en: Baltic (Latin-7)
co: Balticu (Latin-7)

en: Baltic (Windows-1257)
co: Balticu (Windows-1257)

en: Celtic (Latin-8)
co: Celtu (Latin-8)

en: South-Eastern European (Latin-10)
co: Europeanu di Sudeste (Latin-10)

en: Simplified Chinese (ISO-2022-CN-EXT)
co: Chinese simplificatu (ISO-2022-CN-EXT)

en: Simplified Chinese Unix (EUC-CN)
co: Chinese simplificatu Unix (EUC-CN)

en: Japanese (7-bits JIS/ISO-2022-JP-2)
co: Giappunese (7-bits JIS/ISO-2022-JP-2)

en: Japanese Unix (EUC-JP)
co: Giappunese Unix (EUC-JP)

en: Japanese (Shift JIS)
co: Giappunese (Shift JIS)

en: Korean (EUC-KR/CP949)
co: Cureanu (EUC-KR/CP949)

en: Korean (ISO-2022-KR)
co: Cureanu (ISO-2022-KR)

en: Traditional Chinese (Big5)
co: Chinese tradiziunale (Big5)

en: Traditional Chinese Unix (EUC-TW)
co: Chinese tradiziunale Unix (EUC-TW)

en: Hong-Kong Supplementary (HKSCS)
co: Hong-Kong addizziunale (HKSCS)

en: Subtitle text encoding
co: Cudificazione di u testu di i sottutituli

en: tx3g subtitles
co: Sottutituli tx3g

en: SVCD subtitles
co: Sottutituli SVCD

en: Philips OGT (SVCD subtitle) packetizer
co: Impacchittatore Philips OGT (sottutitulu SVCD)

en: Image width
co: Larghezza di fiura

en: Image height
co: Altezza di fiura

en: T.140 text encoder
co: Cudificatore di testu T.140

en: Post processing quality
co: Qualità di u post trattamentu

en: Theora video decoder
co: Discudificatore video Theora

en: Theora video packetizer
co: Impacchittatore video Theora

en: Theora video encoder
co: Cudificatore video Theora

en: Stereo mode
co: Modu stereo

en: VBR mode
co: Modu VBR

en: Vorbis audio packetizer
co: Impacchittatore audio Vorbis

en: Vorbis audio encoder
co: Cudificatore audio Vorbis

en: H.264 level
co: Livellu H.264

en: H.264 profile
co: Prufilu H.264

en: Statistics
co: Statistiche

en: Fast
co: Veloce

en: Normal
co: Nurmale

en: Slow
co: Pianu

en: Spatial
co: Spaciale

en: Temporal
co: Tempurale

en: side by side
co: affiancata

en: top bottom
co: insù inghjò

en: H.264/MPEG-4 Part 10/AVC encoder (x264 10-bit)
co: Cudificatore H.264/MPEG-4 Part 10/AVC (x264 10-bit)

en: H.262/MPEG-2 encoder (x262)
co: Cudificatore H.262/MPEG-2 (x262)

en: H.264/MPEG-4 Part 10/AVC encoder (x264)
co: Cudificatore H.264/MPEG-4 Part 10/AVC (x264)

en: H.265/HEVC encoder (x265)
co: Cudificatore H.265/HEVC (x265)

en: XWD image decoder
co: Discudificatore di fiura XWD

en: Teletext page
co: Pagina di Teletestu

en: Open the indicated Teletext page. Default page is index 100.
co: Apre a pagina di Teletestu indicata. A pagina predefinita hè indice 100.

en: Teletext alignment
co: Aliniamentu di teletestu

en: You can enforce the teletext position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg. 6 = top-right).
co: Si pò sfurzà a pusizione di u teletestu nant’à a video (0=centru, 1=manca, 2=diritta, 4=insù, 8=inghjò, pudete impiegà dinù cumbinazioni di sti valori, i.e. 6=insù è diritta).

en: Teletext text subtitles
co: Sottutituli di testu di Teletestu

en: Presentation Level
co: Livellu di prisentazione

en: VBI and Teletext decoder
co: Discudificatore VBI è Teletestu

en: VBI & Teletext
co: VBI & Teletestu

en: D-Bus control interface
co: Interfaccia di cuntrollu D-Bus

en: Do not open a DOS command box interface
co: Ùn micca apre una scatula di cumanda DOS

en: Middle
co: Mezu

en: Gestures
co: Gesti

en: Mouse gestures control interface
co: Interfaccia di cuntrollu di mosse di topu

en: Hotkeys
co: Tasti di scelta rapida

en: One
co: Unu

en: Recording
co: Arregistramentu

en: Audio track: %s
co: Traccia audio : %s

en: N/A
co: M/D

en: 
    Warning: if you cannot access the GUI anymore, open a command-line window, go to the directory where you installed VLC and run "vlc -I qt"
co: 
    Avertimentu : s’ellu ùn hè più pussibule d’accede à u GUI, aprite una finestra di linea di cumanda, andate à u cartulare induve VLC hè installatu, è scrivite "vlc -I qt"

en: Network Sync
co: Sincrunizazione di a reta

en: Network synchronization
co: Sincrunizazione di a reta

en: Initializing
co: Iniziu in corsu

en: Error
co: Sbagliu

en: | clear . . . . . . . . . . . . . . clear the playlist
co: | squassà . . . . . . . . . . . . . . viutà a lista di lettura

en: | status . . . . . . . . . . . current playlist status
co: | statu . . . . . . . . . . . current playlist status

en: | fastforward  . . . . . . . .  .  set to maximum rate
co: | avanzàinfuria  . . . . . . . .  .  set to maximum rate

en: | rewind  . . . . . . . . . . . .  set to minimum rate
co: | ritrusà  . . . . . . . . . . . .  set to minimum rate

en: | frame. . . . . . . . . .  play frame by frame
co: | frame. . . . . . . . . .  sunà sequenza da sequenza

en: | snapshot . . . . . . . . . . . . take video snapshot
co: | fotò istantanea. . . . . . . . . . . . piglià una fotò istantanea di video

en: | help . . . . . . . . . . . . . . . this help message
co: | help . . . . . . . . . . . . . . . stu messaghju d’aiutu

en: Playlist has only %u element | Playlist has only %u elements
co[0]: A lista di lettura hà solu %u elementu
co[1]: A lista di lettura hà solu %u elementi

en: Low latency
co: Cumportu d’attesa bassu

en: Force
co: Sfurzà

en: Ask for action
co: Dumandà l’azzione

en: Always fix
co: Currege sempre

en: Never fix
co: Ùn currege mai

en: Fix when necessary
co: Currege quandu necessariu

en: Because this file index is broken or missing, seeking will not work correctly.
    VLC won't repair your file but can temporary fix this problem by building an index in memory.
    This step might take a long time on a large file.
    What do you want to do?
co: Because this file index is broken or missing, seeking will not work correctly.
    VLC won't repair your file but can temporary fix this problem by building an index in memory.
    This step might take a long time on a large file.
    Cosa vulete fa ?

en: Do not play
co: Ùn sunà micca

en: Image
co: Fiura

en: Composer
co: Cumpositore

en: Producer
co: Pruduttore

en: Information
co: Infurmazione

en: Requirements
co: Cundizioni richieste

en: Warning
co: Avertimentu

en: Software
co: Prugramma

en: Lyrics
co: Parolle

en: Record Company
co: Casa di discu

en: Model
co: Mudellu

en: Product
co: Pruduttu

en: Grouping
co: Aggruppamentu

en: Sub-Title
co: Sottutituli

en: Arranger
co: Accunciatore

en: Art Director
co: Direttore Artisticu

en: Copyright Acknowledgement
co: Ricunniscenza di diritti d’autore

en: Conductor
co: Sceffu d'Orchestru

en: Song Description
co: Discrizzione di a Canzona

en: Sound Engineer
co: Ingenieru di Sonu

en: Soloist
co: Sulistu

en: Thanks
co: Ringraziamenti

en: Executive Producer
co: Pruduttore Esecutivu

en: Encoding Params
co: Parametri di Cudificazione

en: Vendor
co: Venditore

en: Catalog Number
co: Numeru di Catalogu

en: Keywords
co: Parolle chjave

en: Explicit
co: Esplicitu

en: Clean
co: Nettà

en: M4A audio only
co: Solu audio M4A

en: Do not seek
co: Ùn pusiziunà micca

en: Build index
co: Custruzzione di l’indice

en: Teletext
co: Teletestu

en: Teletext subtitles
co: Sottutituli di teletestu

en: Teletext: additional information
co: Teletestu : infurmazione addizziunale

en: M3U playlist import
co: Impurtà una lista di lettura M3U

en: RAM playlist import
co: Impurtà una lista di lettura RAM

en: PLS playlist import
co: Impurtà una lista di lettura PLS

en: B4S playlist import
co: Impurtà una lista di lettura B4S

en: DVB playlist import
co: Impurtà una lista di lettura DVB

en: %s bytes
co: %s ottetti

en: Load
co: Caricà

en: Total duration
co: Durata tutale

en: Audio sample rate in Hertz. Default is 48000 Hz.
co: Audio sample rate in Hertz. Predefinitu hè 48000 Hz.

en: Audio channels
co: Canali audio

en: Audio channels in input stream. Numeric value >0. Default is 2.
co: Canali audio in u flussu d'Intrata. Valore numericu >0. Predefinitu hè 2.

en: Forces the audio language for the output mux. Three letter ISO639 code. Default is 'eng'.
co: Forces the audio language for the output mux. Three letter ISO639 code. Predefinitu hè 'eng'.

en: Subtitle delay
co: Cumportu sottutitulu

en: Closed captions 2
co: Sottutituli ditagliati 2

en: Closed captions 3
co: Sottutituli ditagliati 3

en: Closed captions 4
co: Sottutituli ditagliati 4

en: VOC demuxer
co: Demuxer VOC

en: WAV demuxer
co: Demuxer WAV

en: XA demuxer
co: Demuxer XA

en: Unknown category
co: Categuria scunnisciuta

en: Closed captions
co: Sottutituli ditagliati

en: About VLC media player
co: Apprupositu di VLC media player

en: Credits
co: Meritu

en: License
co: Licenza

en: Authors
co: Autori

en: VLC media player and VideoLAN are trademarks of the VideoLAN Association.
co: VLC media player è VideoLAN sò duie marche deposte da l’associu VideoLAN Association.

en: <p>VLC media player is a free and open source media player, encoder, and streamer made by the volunteers of the <a href="https://www.videolan.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">VideoLAN</span></a> community.</p><p>VLC uses its internal codecs, works on essentially every popular platform, and can read almost all files, CDs, DVDs, network streams, capture cards and other media formats!</p><p><a href="https://www.videolan.org/contribute/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Help and join us!</span></a>
co: [dubbitosu]<p>VLC media player hè un lettore, cudificatore è 'streamer', gratisi è scrittu in codice apertu da i vulinteri di a cumunità <a href="http://www.videolan.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">VideoLAN</span></a>.</p><p>Grazia à i so cudechi interni, VLC s'impiega nant’à ogni systema populare, è pò sunà guasi tutti i schedarii, CD, DVD, flussi nant’à a reta, 'capture cards' è altri furmati di media !</p><p><a href="http://www.videolan.org/contribute/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Aiutateci è raghjunghjiteci !</span></a>

en: Service Discovery
co: Scuperta di Serviziu

en: Interfaces
co: Interfaccie

en: Extensions
co: Stinzioni

en: Show Installed Only
co: Affissà Installatu Solu

en: Find more addons online
co: Truvà d’altri moduli aghjunti nant’à Internet

en: Addons Manager
co: Ghjestiunariu di Moduli Aghjunti

en: Installed
co: Installatu

en: Name
co: Nome

en: Author
co: Autore

en: Uninstall
co: Disinstallà

en: Skins
co: Vestiture

en: Preamp
co: Preamplificazione

en: Reset
co: Reinizià

en: Threshold
co: Sogliu

en: Enable Spatializer
co: Attivà u spacializatore

en: Headphone virtualization
co: Virtualisazione di u cascu

en: Volume normalization
co: Nurmalisazione di u vulume

en: Maximum level
co: Livellu massimu

en: Filter
co: Filtru

en: Audio Effects
co: Effetti audio

en: Duplicate current profile...
co: Duppià u prufilu currente...

en: Organize Profiles...
co: Urganizà i prufili…

en: Duplicate current profile for a new profile
co: Duppià u prufilu attuale per creane un novu

en: Enter a name for the new profile:
co: Scrivite un nome per u novu prufilu :

en: Save
co: Arregistrà

en: Please enter a unique name for the new profile.
co: Ci vole à stampittà un nome unicu per u novu prufilu.

en: Remove a preset
co: Caccià un preset

en: Select the preset you would like to remove:
co: Selezziunà u preset ch'ellu ci vole à caccià :

en: Remove
co: Caccià

en: Add new Preset...
co: Aghjunghje un novu Preset...

en: Organize Presets...
co: Urganizà Presets...

en: Enter a name for the new preset:
co: Scrivite un nome per u novu preset :

en: Bookmarks
co: Indette

en: Add
co: Aghjunghje

en: Clear
co: Squassà

en: Edit
co: Mudificà

en: Time
co: Ora

en: OK
co: Vai

en: Untitled
co: Senza titulu

en: No input
co: Alcuna entrata

en: No input found. A stream must be playing or paused for bookmarks to work.
co: Alcuna entrata trova. Un flussu deve sunà o esse interrottu per chì l’indette funzioneghjinu.

en: Input has changed
co: L'entrata hà cambiatu

en: Input has changed, unable to save bookmark. Suspending playback with "Pause" while editing bookmarks to ensure to keep the same input.
co: L'entrata hà cambiatu, impussibule d’arregistrà l’indetta. Suspending playback with "Pause" while editing bookmarks to ensure to keep the same input.

en: Backward
co: In daretu

en: Forward
co: In avanti

en: Playback position
co: Pusizione di ripruduzzione

en: Go to previous item
co: Andà à l’elementu scorsu

en: Go to next item
co: Andà à l’elementu seguente

en: Convert & Stream
co: Cunvertisce & Flussu

en: Go!
co: Vai !

en: Drop media here
co: Depone u media quì

en: Open media...
co: Apre u media...

en: Choose Profile
co: Sceglie Prufilu

en: Customize...
co: Persunalizà...

en: Choose Destination
co: Sceglie Destinazione

en: Choose an output location
co: Sceglie a lucalizazione d’esciuta

en: Browse...
co: Sfuglià...

en: Setup Streaming...
co: Definizione di a Diffusione...

en: Select Streaming Method
co: Selezziunà a Metoda di Diffusione

en: Save as File
co: Arregistrà cum’è un Schedariu

en: Stream
co: Flussu

en: Apply
co: Affettà

en: Save as new Profile...
co: Arregistrà cum’è un novu Prufilu...

en: Encapsulation
co: Incapisullazione

en: Video codec
co: Cudecu video

en: Audio codec
co: Cudecu audio

en: Keep original video track
co: Cunserve a traccia video uriginale

en: Resolution
co: Risuluzione

en: Scale
co: Scala

en: Keep original audio track
co: Cunserve a traccia audio uriginale

en: Stream Destination
co: Destinazione di u Flussu

en: Address
co: Indirizzu

en: Port
co: Portu

en: Export SDP as file
co: Espurtà SDP cum’è un Schedariu

en: Channel Name
co: Nome di canale

en: SDP URL
co: URL SDP

en: Remove a profile
co: Caccià u prufilu

en: Select the profile you would like to remove:
co: Selezziunà u prufilu ch'ellu ci vole à caccià :

en: Save as new profile
co: Arregistrà cum’è un novu prufilu

en: %@ stream to %@:%@
co: %@ flussu versu %@:%@

en: No Address given
co: Alcunu Indirizzu indicatu

en: In order to stream, a valid destination address is required.
co: Per pudè diffonde, un indirizzu accettevule di destinazione hè richiestu.

en: No Channel Name given
co: Alcunu Nome di Canale indicatu

en: No SDP URL given
co: Alcunu URL indicatu per SDP

en: A SDP export is requested, but no URL is provided.
co: Un esportu SDP hè richiestu, ma alcunu URL hè indicatu.

en: Custom
co: Persunalizatu

en: Remember
co: Arricurdassi

en: Errors and Warnings
co: Sbaglii è Avertimenti

en: Clean up
co: Nettata

en: Volume
co: Vulume

en: Adjust the volume
co: Aghjustà u vulume

en: Index
co: Indice

en: Messages
co: Messaghji

en: Save log
co: Arregistrà u ghjurnale

en: Clear log
co: Viutà u ghjurnale di i messaghji

en: Remove old preferences?
co: Caccià e vechje preferenze ?

en: Level %i
co: Livellu %i

en: Smaller
co: Più chjuca

en: Small
co: Chjuca

en: Large
co: Maiò

en: Larger
co: Più maiò

en: Check for Update...
co: Ricercà e Nove Versioni...

en: Preferences...
co: Parametri...

en: Services
co: Servizii

en: Hide VLC
co: Piattà VLC

en: Hide Others
co: Piattà l'Altri

en: Show All
co: Affissà Tuttu

en: Quit VLC
co: Esce di VLC

en: 1:File
co: 1:Schedariu

en: Advanced Open File...
co: Apertura Esperta di Schedariu...

en: Open File...
co: Apre un Schedariu...

en: Open Disc...
co: Apre un Discu...

en: Open Network...
co: Apre a Reta...

en: Open Capture Device...
co: Apre un Apparechju di Cattura...

en: Open Recent
co: Apre Recente

en: Close Window
co: Chjode una Finestra

en: Convert / Stream...
co: Cunvertisce / Flussu...

en: Save Playlist...
co: Arregistrà a Lista di Lettura...

en: Reveal in Finder
co: Palisà cù Finder

en: Cut
co: Taglià

en: Copy
co: Cupià

en: Paste
co: Incullà

en: Select All
co: Selezziunà Tuttu

en: Find
co: Circà

en: View
co: Affissà

en: Show Audio Effects Button
co: Affissà u buttone d'effetti audio

en: Show Sidebar
co: Affissà a barra laterale

en: Playback
co: Ripruduzzione

en: Playback Speed
co: Vitezza di ripruduzzione

en: Track Synchronization
co: Sincrunizazione di traccia

en: A→B Loop
co: Ripetizione A→B

en: Quit after Playback
co: Esce dopu a Ripruduzzione

en: Jump to Time
co: Saltà à una stonda

en: Renderer
co: Restituisce

en: Increase Volume
co: Accresce u Vulumu

en: Decrease Volume
co: Diminuisce u Vulumu

en: Audio Device
co: Apparechju audio

en: Half Size
co: Mezu Dimensione

en: Normal Size
co: Dimensione Nurmale

en: Double Size
co: Dimensione Dopia

en: Fullscreen Video Device
co: Apparechju Video in Screnu Sanu

en: Post processing
co: Post trattamentu

en: Add Subtitle File...
co: Aghjunghje un schedariu di sottutitulu…

en: Subtitles Track
co: Traccia di Sottutituli

en: Text Size
co: Dimensione di Testu

en: Text Color
co: Culore di Testu

en: Outline Thickness
co: Larghezza di cuntornu

en: Background Color
co: Culore di Fondu

en: Transparent
co: Trasparenza

en: Window
co: Finestra

en: Minimize
co: Minimizà

en: Player...
co: Lettore...

en: Main Window...
co: Finestra Principale...

en: Audio Effects...
co: Effetti audio...

en: Video Effects...
co: Effetti Video...

en: Bookmarks...
co: Indette...

en: Playlist...
co: Lista di lettura...

en: Media Information...
co: Infurmazione Media...

en: Messages...
co: Messaghji...

en: Bring All to Front
co: Mette Tuttu di Fronte

en: Help
co: Aiutu

en: VLC media player Help...
co: Aiutu di VLC media player...

en: Online Documentation...
co: Documentazione nant’à Internet...

en: VideoLAN Website...
co: Situ web di VideoLAN...

en: Make a donation...
co: Dà qualchì soldu...

en: Online Forum...
co: Foru nant’à Internet...

en: File Format:
co: Furmatu di Schedariu :

en: HTML playlist
co: Lista di Lettura HTML

en: Save Playlist
co: Arregistrà a Lista di Lettura

en: Search in Playlist
co: Circà in Lista di Lettura

en: Search the playlist. Results will be selected in the table.
co: Search the playlist. I risultati seranu selezziunati in una tavula.

en: Subscribe
co: Abbunassi

en: Unsubscribe
co: Disabbunassi

en: Subscribe to a podcast
co: Abbunassi à un podcast

en: Enter URL of the podcast to subscribe to:
co: Scrive l'URL induve si pò abbunassi :

en: Unsubscribe from a podcast
co: Disabbunassi da un podcast

en: Select the podcast you would like to unsubscribe from:
co: Selezziunà u podcast ch'ellu ci vole à disabbunassi :

en: No, Thanks
co: Innò, vi ringraziemu

en: VLC can check online for album art and metadata to enrich your playback experience, e.g. by providing track information when playing Audio CDs. To provide this functionality, VLC will send information about your contents to trusted services in an anonymized form.
co: VLC can check online for album art and metadata to enrich your playback experience, e.g. by providing track information when playing audio CDs. To provide this functionality, VLC will send information about your contents to trusted services in an anonymized form.

en: Repeat
co: Ripete

en: Shuffle
co: Aleatoriu

en: Full Volume
co: Vulume Sanu

en: Open Audio Effects window
co: Open audio Effects window

en: Open Source
co: Apre a fonte

en: Media Resource Locator (MRL)
co: Lucalizatore di Risorsa di Media (MRL)

en: Open
co: Apre

en: Stream output:
co: Esciuta di flussu :

en: Settings...
co: Parametri…

en: Disc
co: Discu

en: Network
co: Reta

en: Capture
co: Catturà

en: Choose a file
co: Sceglie un schedariu

en: Treat as a pipe rather than as a file
co: Cunsiderà cum’è una pipa piuttostu chì cum’è un schedariu

en: Play another media synchronously
co: Sunà un altru media à u listessu tempu

en: Choose...
co: Sceglie...

en: Custom playback
co: Ripruduzzione persunalizata

en: Open VIDEO_TS / BDMV folder
co: Apre u cartulare VIDEO_TS / BDMV

en: Insert Disc
co: Framette u Discu

en: Disable DVD menus
co: Disattivà i listini DVD

en: Enable DVD menus
co: Attivà i listini DVD

en: IP Address
co: Indirizzu IP

en: To Open a usual network stream (HTTP, RTSP, RTMP, MMS, FTP, etc.), just enter the URL in the field above. If you want to open a RTP or UDP stream, press the button below.
co: Per Apre un flussu cumunu di reta (HTTP, RTSP, RTMP, MMS, FTP, ecc.), scrivite puru l'URL in u campu insù. S’è voi vulete apre un flussu RTP o UDP, preme u buttone inghjò.

en: If you want to open a multicast stream, enter the respective IP address given by the stream provider. In unicast mode, VLC will use your machine's IP automatically.
    
    To open a stream using a different protocol, just press Cancel to close this sheet.
co: S’è voi vulete apre un flussu multicast, scrivite l’indirizzu IP chì currisponde datu da u furnidore di flussu. In modu unicast, VLC impiegherà autumaticamente l'IP di a vostra machina.
    
    Per apre un flussu impieghendu un protocollu sfarente, preme Abbandunà per chjode sta scheda.

en: Enter a stream URL here. To open RTP or UDP streams, use the respective button below.
co: Enter a stream URL here. Per apre i flussui RTP o UDP, ci vole à impiegà i buttoni inghjò.

en: Open RTP/UDP Stream
co: Apre un flussu RTP/UDP

en: Protocol
co: Protocollu

en: Input Devices
co: Apparechji d'Entrata

en: Subscreen left
co: Sottuscrenu manca

en: Subscreen top
co: Sottuscrenu insù

en: Capture Audio
co: Cattura audio

en: Add Subtitle File:
co: Aghjunghje u Schedariu di Sottutitulu :

en: Font size
co: Dimensione di grafia

en: Subtitle alignment
co: Aliniamentu di sottutitulu

en: Font Properties
co: Pruprietà di Grafia

en: Subtitle File
co: Schedariu di Sottutitulu

en: Open File
co: Apre u Schedariu

en: %i tracks
co: %i traccie

en: Encapsulation Method
co: Metoda d'incapisullazione

en: Transcoding options
co: Ozzioni di trascudificazione

en: Save File
co: Arregistrà u Schedariu

en: Track Number
co: Numeru di Traccia

en: Duration
co: Durata

en: File Size
co: Dimensione di Schedariu

en: Expand All
co: Spiegà tuttu

en: Collapse All
co: Ripiegà Tuttu

en: Media Information
co: Infurmazione medià

en: Location
co: Lucalizazione

en: General
co: Generale

en: Input bitrate
co: Ghjettu d’entrata

en: Continue playback?
co: Cuntinuà a ripruduzzione ?

en: Continue
co: Cuntinuà

en: LIBRARY
co: BIBLIUTECA

en: MY COMPUTER
co: U MO URDINATORE

en: DEVICES
co: APPARECHJI

en: LOCAL NETWORK
co: RETA LUCALE

en: Interface Settings
co: Parametri di l’interfaccia

en: Audio Settings
co: Parametri audio

en: Video Settings
co: Parametri Video

en: Subtitle & On Screen Display Settings
co: Parametri di Sottutitulu & Affissà À u Screnu

en: General Audio
co: General audio

en: Preferred Audio language
co: Preferred audio language

en: Visualization
co: Visualisazione

en: Change
co: Cambià

en: Action
co: Azzione

en: Shortcut
co: Accurtatoghju

en: General settings
co: Parametri generale

en: Dark
co: Scuru

en: Automatically check for updates
co: Cuntrollà autumaticamente i rinnovi

en: Display Settings
co: Parametri d’affissera

en: Font color
co: Culore di grafia

en: Font
co: Grafia

en: Subtitle languages
co: Lingue di sottutitulu

en: Preferred subtitle language
co: Lingua preferita di sottutitulu

en: Enable OSD
co: Attivà OSD

en: Outline color
co: Culore d’accinta

en: Outline thickness
co: Larghezza di cuntornu

en: Display
co: Affissà

en: Pause the video playback when minimized
co: Mette in pausa a ripruduzzione di a video quand’ella hè inchjuculita

en: Use the native fullscreen mode
co: Impiegà u modu d’urigine di screnu sanu

en: Video snapshots
co: Fotò istantanee di video

en: Folder
co: Cartulare

en: Format
co: Furmatu

en: Prefix
co: Prefissu

en: Sequential numbering
co: Numerazione sequenziale

en: Reset All
co: Tuttu reinizià

en: Preferences
co: Preferenze

en: Last check on: %@
co: Ultimu cuntrollu u : %@

en: No check was performed yet.
co: Alcunu cuntrollu ùn hè ancu statu fattu.

en: Lowest Latency
co: Cumportu d’attesa u più bassu

en: Low Latency
co: Cumportu d’attesa bassu

en: Higher Latency
co: Cumportu d’attesa più altu

en: Highest Latency
co: Cumportu d’attesa u più altu

en: Reset Preferences
co: Reinizià e preferenze

en: This will reset VLC media player's preferences.
    
    Note that VLC will restart during the process, so your current playlist will be emptied and eventual playback, streaming or transcoding activities will stop immediately.
    
    The Media Library will not be affected.
    
    Are you sure you want to continue?
co: St’azzione hà da reinizià e preferenze di VLC media player.
    
    Ci vole à sapè chì VLC hà da esse rilanciatu durante stu prucessu, dunque e vostre liste di lettura seranu viutate è l’attività di ripruduzzione, diffusione o trascudificazione sera piantate subitu subitu.
    
    A mediateca ùn serà micca affettata.
    
    Site sicuru di vulè cuntinuà ?

en: Choose the folder to save your video snapshots to.
co: Sceglie u cartulare per arregistrà e vostre fotò istantanee di video.

en: Choose
co: Sceglie

en: Choose the directory or filename where the records will be stored.
co: Sceglie u cartulare o u nome di schedariu induve l’arregistramenti seranu messi.

en: Toggle Play/Pause
co: Cummutazione Lettura/Pausa

en: Not Set
co: Micca definita

en: Audio/Video
co: Audio è video

en: Basic
co: Basicu

en: Color
co: Culore

en: Sharpen
co: Arrutà

en: Radius
co: Ragiu

en: Synchronize top and bottom
co: Sincrunizà insù è inghjò

en: Synchronize left and right
co: Sincrunizà à manca è à diritta

en: Transform
co: Trasfurmà

en: Rotate by 90 degrees
co: Girà da 90 gradi

en: Rotate by 180 degrees
co: Girà da 180 gradi

en: Rotate by 270 degrees
co: Girà da 270 gradi

en: Flip horizontally
co: Rivultà orizuntalmente

en: Flip vertically
co: Rivultà verticalmente

en: Rows
co: Linee

en: Columns
co: Culonne

en: Clone
co: Duppione

en: Number of clones
co: Numeru di duppioni

en: Wall
co: Muru

en: Intensity
co: Intensità

en: Gradient
co: Sgradatu

en: Edge
co: Bordu

en: Posterize
co: Posterizzà

en: Factor
co: Fattore

en: Text
co: Testu

en: Transparency
co: Trasparenza

en: Keep Recent Items
co: Cunservà l'Elementi Recente

en: By default, VLC keeps a list of the last 10 items. This feature can be disabled here.
co: Da bona regula, VLC cunserva una lista di i 10 elementi i più recente. Sta funzione pò esse desattivata quì.

en: By default, VLC will allow you to switch to the next or previous item with the Apple Remote. You can disable this behavior with this option.
co: Da bona regula, VLC permette di passà d’un elementu à l’altru cù Apple Remote. Sta funzione pò esse desattivata quì.

en: Run VLC with dark interface style
co: Impiegà VLC cù u stilu scuru d’interfaccia

en: If this option is enabled, VLC will use the dark interface style. Otherwise, the grey interface style is used.
co: S’è st’ozzione hè attivata, VLC impiega u stilu scuru d’interfaccia. Altrimente, ghjè u stilu grisgiu chì hè empiegatu.

en: By default, VLC uses the fullscreen mode known from previous Mac OS X releases. It can also use the native fullscreen mode on Mac OS X 10.7 and later.
co: U valore predefinitu hè chì VLC impieghi u modu di screnu sanu cunnisciutu da e versioni precedente di Mac OS X. Pò impiegà dinù u modu d’urigine di screnu sanu à partesi di Mac OS X 10.7.

en: Resize interface to the native video size
co: Adattà l’interfaccia à a dimensione d’urigine di a video

en: You have two choices:
     - The interface will resize to the native video size
     - The video will fit to the interface size
     By default, interface resize to the native video size.
co: Avete duie scelte :
     - L'interfaccia s'adatterà à a dimensione d’urigine di a video
     - A video s'adatterà à a dimensione di l’interfaccia
     U valore predefinitu hè chì l’interfaccia s'adatti à a dimensione d’urigine di a video.

en: With this option enabled, the playback will be automatically paused when minimizing the window.
co: Cù st’ozzione attivata, a ripruduzzione serà autumaticamente attimpata quandu a finestra hè inchjuculita.

en: Shows the audio effects button in the main window.
co: Affissa u buttone di l’effetti audio in a finestra principale.

en: Use large text for list views
co: Impiegà un testu maiò per e liste

en: Do nothing
co: Ùn fà nunda

en: Pause iTunes / Spotify
co: Interrompe iTunes / Spotify

en: Pause and resume iTunes / Spotify
co: Interrompe è cuntinuà iTunes / Spotify

en: Ask
co: Dumandà

en: Always
co: Sempre

en: Never
co: Mai

en: Mac OS X interface
co: Interfaccia Mac OS X

en: Appearance
co: Aspettu

en: Behavior
co: Cumportamentu

en: Video output
co: Esciuta video

en: B
co: o

en: KB
co: Ko

en: MB
co: Mo

en: GB
co: Go

en: TB
co: To

en: Select a directory
co: Selezziunà un cartulare

en: Select a file
co: Selezziunà un schedariu

en: Select
co: Selezziunà

en:       %s: %s
co:       %s : %s

en: [Playlist]
co: [Lista di lettura]

en:  .                      Show/Hide hidden files
co:  .                      Affissà/Piattà i schedarii piattati

en: [Player]
co: [Lettore]

en: [Repeat]
co: [Ripete]

en: [Random]
co: [Aleatoriu]

en:  Source   : %s
co:  Urigine  : %s

en:  Position : %s/%s
co:  Pusizione: %s/%s

en:  Volume   : Mute
co:  Vulume   : Mutu

en:  Volume   : %3ld%%
co:  Vulume   : %3ld%%

en:  Volume   : ----
co:  Vulume   : ----

en:  Title    : %<PRId64>/%d
co:  Titulu   : %<PRId64>/%d

en:  Chapter  : %<PRId64>/%d
co:  Capitulu : %<PRId64>/%d

en:  Source: <no current item>
co:  Fonte : <nisunu elementu attuale>

en:  [ h for help ]
co:  [ h per aiutu ]

en: Open: %s
co: Apre : %s

en: Find: %s
co: Circà : %s

en: Shift+L
co: Maiusc+L

en: Play
    If the playlist is empty, open a medium
co: Sunà
    S’è a lista di lettura hè viota, apre un medium

en: Frame By Frame
co: Sequenza Da Sequenza

en: Open subtitles
co: Apre sottutituli

en: Stop playback
co: Piantà a lettura

en: Open a medium
co: Apre un medium

en: Take a snapshot
co: Piglià una fotò

en: Frame by frame
co: Sequenza da sequenza

en: Reverse
co: Arritrusà

en: Open subtitle file
co: Apre un schedariu di sottutitulu

[ctx: Tooltip|Unmute]
en: Unmute
co: Ùn ammutulì

[ctx: Tooltip|Mute]
en: Mute
co: Mutu

en: Aspect Ratio
co: Prupurzioni

en: Comments
co: Cummenti

en: Information about what your media or stream is made of.
    Muxer, Audio and Video Codecs, Subtitles are shown.
co: Information about what your media or stream is made of.
    Muxer, audio and Video Codecs, Subtitles are shown.

en: Played
co: Sunatu

en: Filter:
co: Filtru :

en: Eject the disc
co: Espulsione di u discu

en: Entry
co: Entrate

en: Channels:
co: Canali :

en: Bandwidth
co: Larghezza di striscia

en: Device name
co: Nome di l’apparechju

en: Advanced Options
co: Ozzioni Esperte

en: Search the playlist
co: Circà in a lista di lettura

en: My Computer
co: U mo Urdinatore

en: Devices
co: Apparechji

en: Local Network
co: Reta lucale

en: Cover
co: Cuprendula

en: Create Directory
co: Creà un Cartulare

en: Create Folder
co: Creà un Cartulare

en: Rename Directory
co: Rinuminà un cartulare

en: Rename Folder
co: Rinuminatuà un sfugliaghju

en: Sort by
co: Classificà da

en: Ascending
co: Crescente

en: Descending
co: Discendente

en: Increase
co: Accresce

en: Decrease
co: Diminuisce

en: Playlist View Mode
co: Modu di Vista di a Lista di Lettura

en: Playlist is currently empty.
    Drop a file here or select a media source from the left.
co: A lista di lettura attuale hè viota.
    Depone un schedariu quì o selezziunà una fonte media da a manca.

en: Icons
co: Icone

en: Detailed List
co: Lista cù Detaglii

en: List
co: Lista

en: Select File
co: Selezziunà un schedariu

en: Actions
co: Azzioni

en: Global
co: Glubale

en: Assign
co: Attribuisce

en: Key:
co: Chjave :

en: Device:
co: Apparechju :

en: Lowest latency
co: Cumportu d’attesa u più bassu

en: High latency
co: Cumportu d’attesa altu

en: This is VLC's skinnable interface. You can download other skins at
co: Quessa hè l’interfaccia vestitevule. Si pò scaricà d’altre vestitoghje quì

en: VLC skins website
co: Situ web di vestitoghje per VLC

en: System's default
co: Predefinizione di u sistema

en: File associations
co: Associi di schedariu

en: Audio Files
co: Schedarii audio

en: Video Files
co: Schedarii Video

en: Playlist Files
co: Schedarii di Lista di Lettura

en: &Apply
co: &Affettà

en: &Cancel
co: &Abbandunà

en: Profile
co: Prufilu

en: Edit selected profile
co: Mudificà u prufilu selezziunatu

en: Delete selected profile
co: Squassà u prufilu selezziunatu

en: Create a new profile
co: Creà un novu prufilu

en: Create
co: Creà

en: Source
co: Fonte

en: Source:
co: Fonte :

en: Type:
co: Tipu :

en: This module writes the transcoded stream to a file.
co: Stu modulu scrive u flussu trascudificatu ver di un schedariu.

en: Filename
co: Nome di schedariu

en: Save file...
co: Arregistrà u schedariu...

en: Containers (*.ps *.ts *.mpg *.ogg *.asf *.mp4 *.mov *.wav *.raw *.flv *.webm)
co: Cuntenenti (*.ps *.ts *.mpg *.ogg *.asf *.mp4 *.mov *.wav *.raw *.flv *.webm)

en: This module outputs the transcoded stream to a network via HTTP.
co: Stu modulu manda u flussu trascudificatu ver di a reta via HTTP.

en: Path
co: Chjassu

en: This module outputs the transcoded stream to a network via the mms protocol.
co: Stu modulu manda u flussu trascudificatu ver di a reta via u protocollu mms.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via RTSP.
co: Stu modulu manda u flussu trascudificatu ver di a reta via RTSP.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via UDP.
co: Stu modulu manda u flussu trascudificatu ver di a reta via UDP.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via RTP.
co: Stu modulu manda u flussu trascudificatu ver di a reta via RTP.

en: Base port
co: Portu di basa

en: This module outputs the transcoded stream to an Icecast server.
co: Stu modulu manda u flussu trascudificatu ver di un servitore Icecast.

en: Mount Point
co: Puntu di Muntatura

en: Edit Bookmarks
co: Mudificà l'Indette

en: Create a new bookmark
co: Creà una nova indetta

en: Delete the selected item
co: Squassà l’elementu selezziunatu

en: Delete all the bookmarks
co: Squassà tutte l’indette

en: Extract
co: Estrae

en: &Close
co: &Chjode

en: Bytes
co: Ottetti

en: Convert
co: Cunvertisce

en: Destination
co: Sceglie a destinazione

en: Destination file:
co: Schedariu di destinazione :

en: Browse
co: Sfuglià

en: Settings
co: Parametri

en: Display the output
co: Affissà l’esciuta

en: This display the resulting media, but can slow things down.
co: Què affissa u media risultante, ma pò rallentà l’operazioni.

en: &Start
co: &Principià

en: Containers
co: Cuntenenti

en: Program Guide
co: Guida di u Prugramma

en: Update
co: Mudificà

en: Errors
co: Sbaglii

en: Cl&ear
co: &Viutà

en: Hide future errors
co: Piattà i sbaglii futuri

en: Synchronization
co: Sincrunizazione

en: v4l2 controls
co: Cuntrolli v4l2

en: &Save
co: A&rregistrà

en: Network Access Policy
co: Pulitica d'Accessu di Reta

en: Regularly check for VLC updates
co: Cuntrollà aspessu i rinnovi di VLC

en: Go to Time
co: Andà à un Mumentu Precisu

en: &Go
co: &Và

en: Go to time
co: Andà à

en: About
co: Apprupositu

en: <p>VLC media player is a free and open source media player, encoder, and streamer made by the volunteers of the <a href="http://www.videolan.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">VideoLAN</span></a> community.</p><p>VLC uses its internal codecs, works on essentially every popular platform, and can read almost all files, CDs, DVDs, network streams, capture cards and other media formats!</p><p><a href="http://www.videolan.org/contribute/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Help and join us!</span></a>
co: <p>VLC media player hè un lettore, cudificatore è 'streamer', gratisi è scrittu in codice apertu da i vulinteri di a cumunità <a href="http://www.videolan.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">VideoLAN</span></a>.</p><p>Grazia à i so cudechi interni, VLC s'impiega nant’à ogni systema populare, è pò sunà guasi tutti i schedarii, CD, DVD, flussi nant’à a reta, 'capture cards' è altri furmati di media !</p><p><a href="http://www.videolan.org/contribute/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Aiutateci è raghjunghjiteci !</span></a>

en: &Recheck version
co: Cuntrollà torna

en: &Yes
co: &Sì

en: &No
co: I&nnò

en: VLC media player updates
co: Mudificazioni di VLC media player

en: A new version of VLC (%1.%2.%3%4) is available.
co: Una  nova versione di VLC (%1.%2.%3%4) hè dispunibule.

en: You have the latest version of VLC media player.
co: Avete l’ultima versione di VLC media player.

en: An error occurred while checking for updates...
co: Un sbagliu s'hè accadatu durante u cuntrollu di e nove versioni...

en: Current Media Information
co: Infurmazione Media Currente

en: &General
co: &Generale

en: Co&dec
co: &Cudecu

en: S&tatistics
co: &Statistics

en: &Save Metadata
co: Arregistrà Metadati

en: Location:
co: Locu :

en: Application
co: Appiecazione

en: &File
co: &Schedariu

en: &Disc
co: &Discu

en: &Network
co: &Reta

en: &Select
co: &Selezziunà

en: &Play
co: &Sunà

en: &Stream
co: &Flussu

en: C&onvert
co: Cunvertisce

en: C&onvert / Save
co: C&unvertisce / Arregistrà

en: Open URL
co: Apre URL

en: Enter URL here...
co: Indicà l'URL quì...

en: &Search:
co: &Circà :

en: More information...
co: Più d’infurmazione...

en: Only installed
co: Solu installatu

en: Version %1
co: Versione %1

en: %1 downloads
co: %1 scaricamenti

en: &Uninstall
co: &Disinstallà

en: &Install
co: &Installà

en: Version
co: Versione

en: Website
co: Situ web

en: Files
co: Schedarii

en: Deletes the selected item
co: Squassa l’elementu selezziunatu

en: Show settings
co: Affissà i parametri

en: Simple
co: Simplice

en: Switch to simple preferences view
co: Passà à a vista simplice di e preferenze

en: Switch to full preferences view
co: Passà à a vista sana di e preferenze

en: Save and close the dialog
co: Arregistrà è chjode u dialogu

en: &Reset Preferences
co: &Reinizià e preferenze

en: Advanced Preferences
co: Preferenze esperte

en: Simple Preferences
co: Preferenze simplice

en: Cannot save Configuration
co: Ùn si pò micca arregistrà a cunfigurazione

en: Preferences file could not be saved
co: U schedariu di e preferenze ùn pò micca esse arregistratu

en: Are you sure you want to reset your VLC media player preferences?
co: Da veru, vulete reinizià e vostre preferenze di VLC media player ?

en: Stream Output
co: Esciuta di flussu

en: Back
co: Precedente

en: Toolbars Editor
co: Mudificazione di a Barra d'Attrezzi

en: Toolbar Elements
co: Elementi di a Barra d'Attrezzi

en: Flat Button
co: Buttone Pianu

en: Next widget style
co: Stilu widget seguente

en: Big Button
co: Buttone Maiò

en: Native Slider
co: Barra d'Urigine

en: Main Toolbar
co: Barra d'Attrezzi Principale

en: Above the Video
co: Sottu a Video

en: Toolbar position:
co: Pusizione di a barra d’attrezzi :

en: Line 1:
co: Linea 1 :

en: Line 2:
co: Linea 2 :

en: Time Toolbar
co: Barra d'Attrezzi di Tempu

en: Advanced Widget
co: Widget Espertu

en: Fullscreen Controller
co: Cuntrullore di Screnu Sanu

en: New profile
co: Novu prufilu

en: Delete the current profile
co: Squassà u prufilu currente

en: Select profile:
co: Selezziunà u prufilu :

en: Preview
co: Fighjulata

en: Cl&ose
co: &Chjode

en: Profile Name
co: Nome di Prufilu

en: Please enter the new profile name.
co: Ci vole à stampittà u novu nome di prufilu.

en: Splitter
co: Frazziunatore

en: DVD menus
co: Listini DVD

en: Advanced Buttons
co: Buttoni d'Espertu

en: Playback Buttons
co: Buttoni di Ripruduzzione

en: Broadcast
co: Diffusione

en: Schedule
co: Pianificà

en: Video On Demand ( VOD )
co: Video À a Richiesta (VoD)

en: Hours / Minutes / Seconds:
co: Ore / Minuti / Seconde :

en: Day / Month / Year:
co: Ghjornu / Mese / Annu :

en: Repeat:
co: Ripete :

en: Repeat delay:
co: Cumportu di ripetizione :

en:  days
co:  ghjorni

en: I&mport
co: &Impurtà

en: E&xport
co: &Espurtà

en: Save VLM configuration as...
co: Arregistrà a cunfigurazione VLM cù u nome...

en: VLM conf (*.vlm);;All (*)
co: VLM cunf (*.vlm);;Tutti (*)

en: Open VLM configuration...
co: Apre a cunfigurazione VLM…

en: Broadcast:
co: Diffusione :

en: VOD:
co: VOD :

en: Open Directory
co: Apre un Cartulare

en: Open Folder
co: Apre un Sfugliaghju

en: Open playlist...
co: Apre una lista di lettura...

en: XSPF playlist
co: Lista di lettura XSPF

en: M3U playlist
co: Lista di lettura M3U

en: M3U8 playlist
co: Lista di lettura M3U8

en: Save playlist as...
co: Arregistrà a Lista di Lettura cù u nome...

en: Open subtitles...
co: Apre sottutituli...

en: Media Files
co: Schedarii Media

en: Subtitle Files
co: Schedarii di Sottutitulu

en: All Files
co: Tutti i Schedarii

en: Empty
co: Viotu

en: Deactivate
co: Disattivà

en: &Continue
co: &Cuntinuà

en: Paused
co: In pausa

en: P&layback
co: &Ripruduzzione

en: Subti&tle
co: &Sottutitulu

en: V&iew
co: A&ffissà

en: &Help
co: Ai&utu

en: Open &File...
co: Apre un &Schedariu...

en: &Open Multiple Files...
co: Apre Schedarii &Multiple...

en: Open &Disc...
co: Apre &Discu...

en: Open &Network Stream...
co: Apre un &Flussu di Reta...

en: Open &Capture Device...
co: Apre un Apparechju di &Cattura...

en: Open &Location from clipboard
co: Apre una &Lucalizazione da u preme'papei

en: Open &Recent Media
co: Apre Media &Recente

en: Conve&rt / Save...
co: &Cunvertisce / Arregistrà...

en: &Stream...
co: &Flussu...

en: Quit at the end of playlist
co: Esce à a fine di a lista di lettura

en: Close to systray
co: Chjode ver di u spaziu di nutificazione di u sistema

en: &Quit
co: &Esce

en: &Effects and Filters
co: &Effetti è Filtri

en: &Track Synchronization
co: &Sincrunizazione di Traccia

en: Plu&gins and extensions
co: &Moduli è estensioni

en: Customi&ze Interface...
co: Persunali&zà l'Interfaccia...

en: &Preferences
co: &Preferenze

en: &View
co: &Affissà

en: Play&list
co: &Lista di Lettura

en: Docked Playlist
co: Lista di Lettura &Ancurata

en: Mi&nimal Interface
co: Interfaccia à &Minima

en: &Fullscreen Interface
co: Interfaccia &Screnu Sanu

en: &Advanced Controls
co: Cuntrolli d'&Espertu

en: Status Bar
co: &Barra di Statu

en: &Increase Volume
co: &Accresce u Vulumu

en: D&ecrease Volume
co: &Diminuisce u Vulumu

en: &Mute
co: &Mutu

en: Audio &Device
co: &Apparechju audio

en: Audio &Track
co: &Traccia audio

en: &Stereo Mode
co: M&odu Stereo

en: &Visualizations
co: &Visualisazioni

en: Add &Subtitle File...
co: Aghjunghje un &Schedariu di Sottutitulu...

en: Sub &Track
co: &Traccia di Sottutitulu

en: Video &Track
co: Traccia &Video

en: &Fullscreen
co: &Screnu Sanu

en: Always Fit &Window
co: Sempre &Adattatu à a Finestra

en: Set as Wall&paper
co: Definisce cum’è &Tappizzeria

en: &Zoom
co: &Ingrandamentu

en: &Aspect Ratio
co: &Furmatu di Screnu

en: &Crop
co: &Rifilà

en: &Deinterlace
co: &Disintricciamentu

en: &Deinterlace mode
co: Modu di &disintricciamentu

en: Take &Snapshot
co: &Piglià una fotò

en: T&itle
co: T&itulu

en: &Chapter
co: &Capitulu

en: &Program
co: &Prugramma

en: &Manage
co: &Urganizà

en: Check for &Updates...
co: &Cuntrollà e Nove Versioni...

en: &Stop
co: &Piantà

en: Pre&vious
co: Pre&cedente

en: Ne&xt
co: Se&guente

en: Sp&eed
co: &Vitezza

en: &Faster
co: Più &prestu

en: N&ormal Speed
co: Vitezza &nurmale

en: Slo&wer
co: Più p&ianu

en: &Jump Forward
co: Saltà &dopu

en: Jump Bac&kward
co: Saltà &nanzu

en: Open &Network...
co: Apre a &Reta...

en: Leave Fullscreen
co: Abbandunà Screnu Sanu

en: &Playback
co: &Ripruduzzione

en: &Hide VLC media player in taskbar
co: &Piattà VLC media player in a barra di e tacche

en: Sho&w VLC media player
co: A&ffissà VLC media player

en: &Open Media
co: &Apre Media

en: &Clear
co: &Squassà

en: <Local>
co: <Lucale>

en: Scanning...
co: Esplurazione…

en: Systray icon
co: Icona di nutificazione di sistema

en: Show an icon in the systray allowing you to control VLC media player for basic actions.
co: Affissà l’icona in u spaziu di nutificazione di u sistema è cusì permettevvi di cuntrollà l’azzioni basiche di VLC media player.

en: Start VLC with only a systray icon
co: Principià VLC cù solu l’icona di nutificazione di sistema

en: Show a controller in fullscreen mode
co: Affissà u cuntrullore in modu di screnu sanu

en: Start in minimal view (without menus)
co: Principià cù una vista minimale (senza listini)

en: Ignore keyboard volume buttons.
co: Ignurà i buttoni di vulume di a tastera.

en: With this option checked, the volume up, volume down and mute buttons on your keyboard will always change your system volume. With this option unchecked, the volume buttons will change VLC's volume when VLC is selected and change the system volume when VLC is not selected.
co: Cù st’ozzione attivata, i buttoni di vulume insù, inghjò è mutu di a vostra tastera cambieranu sempre u vulume di u vostru sistema. Cù st’ozzione micca attivata, i buttoni di vulume di a vostra tastera cambieranu u vulume di VLC s’ellu hè selezziunatu è quellu di u vostru sistema s’è VLC ùn hè micca selezziunatu.

en: Fullscreen controller mouse sensitivity
co: Sensibilità di u topu di u cuntrullore di screnu sanu

en: When minimized
co: Quand’ella hè inchjuculita

en: Qt interface
co: Interfaccia Qt

en: errors
co: sbaglii

en: warnings
co: avertimenti

en: debug
co: spannà

[ctx: Tooltip|Clear]
en: Clear
co: Squassà

en: Open a skin file
co: Apre un schedariu di vestitoghja

en: Skin files |*.vlt;*.wsz;*.xml
co: Schedarii di vestitoghje |*.vlt;*.wsz;*.xml

en: Open playlist
co: Apre una lista di lettura

en: Save playlist
co: Arregistrà a lista di lettura

en: Skin to use
co: Vestitoghje à impiegà

en: Path to the skin to use.
co: Chjassu ver di a vestitoghja à impiegà.

en: Config of last used skin
co: Config di l’ultima vestitoghja aduprata

en: Windows configuration of the last skin used. This option is updated automatically, do not touch it.
co: Configurazione Windows di l’ultima vestitoghja aduprata. St'ozzionè hè mudificata autumaticamente, ùn a tocate micca.

en: Show VLC on the taskbar
co: Affissà VLC in a barra di e tacche

en: Use a skinned playlist
co: Impiegà una lista di lettura vestita

en: Display video in a skinned window if any
co: Affissà a video in una finestra vestita s’ella esiste

en: Skinnable Interface
co: Interfaccia Vestitevule

en: Select skin
co: Selezziunà a vestitoghja

en: VAAPI filters
co: Filtri VAAPI

en: VDPAU output
co: Esciuta VDPAU

en: No
co: Nò

en: Any
co: Qualsiasi

en: System default
co: Valore predefinitu di u sistema

en: Be quiet
co: Stà zittu

en: Info
co: Infurmazione

en: Debug
co: Spannà

en: Log to file
co: Arregistrà ver di un ghjurnale

en: Log all VLC messages to a text file.
co: Arregistrà tutti i messaghji VLC in un schedariu testu.

en: Verbosity
co: Verbusità

en: Journal
co: Ghjurnale

en: Lua interface
co: Interfaccia Lua

en: Lua Playlist
co: Lista di lettura Lua

en: Other
co: Altru

en: Soundtrack
co: Musica di filmu

en: Ambient
co: Ambienza

en: Vocal
co: Voce

en: Instrumental
co: Strumentale

en: Noise
co: Trostu

en: Bass
co: Bassa

en: Comedy
co: Cumedia

en: Celtic
co: Celtu

en: Speech
co: Discussione

en: Abort
co: &Interrompe

en: Logging
co: Arregistramentu di i messaghji

en: HTML playlist export
co: Esportu HTML di lista di lettura

en: Comment
co: Cummentu

en: Subject
co: Sughjettu

en: Encoder
co: Cudificatore

en: Skip
co: Ignurà

en: A/52 audio packetizer
co: Impacchittatore audio A/52

en: Copy packetizer
co: Impacchittatore Copy

en: Dirac packetizer
co: Impacchittatore Dirac

en: DTS audio packetizer
co: Impacchittatore audio DTS

en: Flac audio packetizer
co: Impacchittatore audio Flac

en: H.264 video packetizer
co: Impacchittatore video H.264

en: HEVC/H.265 video packetizer
co: Impacchittatore video HEVC/H.265

en: MPEG4 audio packetizer
co: Impacchittatore audio MPEG4

en: MPEG4 video packetizer
co: Impacchittatore video MPEG4

en: MPEG audio layer I/II/III packetizer
co: Impacchittatore MPEG audio layer I/II/III

en: Normally the packetizer would sync on the next full frame. This flags instructs the packetizer to sync on the first Intra Frame found.
co: Da bona regula, l’impacchittatore duveria sincrunizassi nant’à a sequenza sana chì vene. This flags instructs the packetizer to sync on the first Intra Frame found.

en: MPEG-I/II video packetizer
co: Impacchittatore video MPEG-I/II

en: MPEG Video
co: Video MPEG

en: VC-1 packetizer
co: Impacchittatore VC-1

en: My Videos
co: E mo video

en: My Music
co: A mo musica

en: Picture
co: Fiura

en: My Pictures
co: E mo fiure

en: MTP devices
co: Apparechji MTP

en: MTP Device
co: Apparechju MTP

en: Discs
co: Dischi

en: Podcast URLs list
co: Lista URL di Podcast

en: Audio capture
co: Cattura audio

en: Audio capture (PulseAudio)
co: Cattura audio (PulseAudio)

en: Generic
co: Genericu

en: Network streams (SAP)
co: Flussi di reta (SAP)

en: Session
co: Sessione

en: Tool
co: Attrezzu

en: User
co: Utilizatore

en: Video capture
co: Cattura Video

en: Video capture (Video4Linux)
co: Cattura Video (Video4Linux)

en: Audio capture (ALSA)
co: Cattura audio (ALSA)

en: HD DVD
co: DVD HD

en: Unknown type
co: Tipu scunnisciutu

en: Custom SAT>IP channel list URL
co: Indirizzu persunalizatu di a lista di canali SAT>IP

en: Universal Plug'n'Play
co: Plug'n'Play Universale

en: Screen capture
co: Cattura di screnu

en: Your window manager does not provide a list of applications.
co: U vostru ghjestiunariu di finestra ùn pruvede micca a lista di l’appiecazioni.

en: Applications
co: Appiecazioni

en: Desktop
co: Scagnu

en: Overlay
co: Accavalcatura

en: Text file
co: Schedariu di testu

en: Timeout
co: Cumportu d’attesa

en: Marquee position
co: Pusizione Marquee

en: Marquee
co: Testu inquadratu

en: Misc
co: Diversu

en: Border width
co: Larghezza di u bordu

en: Border height
co: Altezza di u bordu

en: Elements order
co: Urdine di l’elementi

en: Offsets in order
co: Staccamenti in ordine

en: auto
co: autumaticu

en: fixed
co: fissu

en: offsets
co: staccamenti

en: Mosaic
co: Musaica

en: VNC Host
co: Ospite VNC

en: VNC hostname or IP address.
co: Nome d’ospite o indirizzu IP di VNC.

en: VNC Port
co: Portu VNC

en: VNC Password
co: Parolla d’intesa VNC

en: VNC password.
co: Parolla d’intesa VNC.

en: Max length
co: Longhezza massima

en: Text position
co: Pusizione di u testu

en: Title display mode
co: Modu di l’affissu di titulu

en: Don't show
co: Ùn affissà micca

en: Always visible
co: Sempre videvule

en: Read size
co: Dimensione di lettura

en: Bridge stream output
co: Esciuta di flussu Bridge

en: Chromaprint stream output
co: Esciuta di flussu Chromaprint

en: HTTP port
co: Portu HTTP

en: Enable Audio passthrough
co: Enable audio passthrough

en: Conversion quality
co: Qualità di a cunversione

en: Chromecast stream output
co: Esciuta di flussu Chromecast

en: Casting this video requires conversion. This conversion can use all the available power and could quickly drain your battery.
co: A diffusione di sta video rechiede una cunversione. Sta cunversione pò impiegà tutta a putenza dispunibule è pò viutà a vostra batteria prestu prestu.

en: Cyclic stream output
co: Esciuta di flussu ciclicu

en: Output access method
co: Metoda d’accessu d’esciuta

en: This is the default output access method that will be used.
co: Què hè a metoda d’accessu predefinita d’esciuta chì serà impiegata.

en: Audio output access method
co: Metoda d’accessu d’esciuta audio

en: This is the output access method that will be used for audio.
co: Què hè a metoda d’accessu d’esciuta chì serà impiegata per l’audio.

en: Video output access method
co: Metoda d’accessu d’esciuta video

en: This is the output access method that will be used for video.
co: Què hè a metoda d’accessu d’esciuta chì serà impiegata per a video.

en: Output URL
co: URL d’esciuta

en: Audio output URL
co: URL d’esciuta audio

en: Video output URL
co: URL d’esciuta video

en: Destination prefix
co: Prefissu di destinazione

en: Session name
co: Nome di sessione

en: Audio port
co: Portu audio

en: Video port
co: Portu video

en: Default caching value for outbound RTP streams. This value should be set in milliseconds.
co: Default caching value for outbound RTP streams. Stu valore deve esse definitu in milliseconde.

en: Transport protocol
co: Protocollu di trasportu

en: RTP packets will be integrity-protected and ciphered with this Secure RTP master shared secret key. This must be a 32-character-long hexadecimal string.
co: RTP packets will be integrity-protected and ciphered with this Secure RTP master shared secret key. Deve esse una catena esadecimale di 32 caratteri di longu.

en: RTP stream output
co: Esciuta di flussu RTP

en: Set Lang
co: Sceglie a Lingua

en: Writes stats to file instead of stdout
co: Scrive e statistiche versu u schedariu piuttostu chè stdout

en: Standard stream output
co: Esciuta classica di flussu

en: Video encoder
co: Cudificatore video

en: Video bitrate
co: Flussu binariu video

en: Audio bitrate
co: Flussu binariu audio

en: This is the language of the audio stream.
co: Ghjè a lingua di u flussu audio.

en: Audio filter
co: Filtru audio

en: Text default color
co: Culore predefinitu di testu

en: Relative font size
co: Dimensione di grafia relativa

en: Background color
co: Culore di fondu

en: Shadow opacity
co: Opacità di l’umbria

en: Shadow color
co: Culore di l’umbria

en: Shadow angle
co: Angulu di l’umbria

en: Shadow distance
co: Distenza di l’umbria

en: Thin
co: Sdriglia

en: Thick
co: Grossa

en: Conversions from
co: Cunversioni da

en: SSE2 I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
co: Cunversioni da SSE2 I420,IYUV,YV12 versu RV15,RV16,RV24,RV32

en: MMX I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
co: Cunversioni da MMX I420,IYUV,YV12 versu RV15,RV16,RV24,RV32

en: I420,IYUV,YV12 to RGB2,RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
co: Cunversioni da I420,IYUV,YV12 versu RGB2,RV15,RV16,RV24,RV32

en: MMX conversions from
co: Cunversioni MMX da

en: SSE2 conversions from
co: Cunversioni SSE2 da

en: AltiVec conversions from
co: Cunversioni AltiVec da

en: RV32 conversion filter
co: Filtru di cunversioni RV32

en: Bilinear
co: Bilineare

en: Area
co: Aghja

en: Window size
co: Dimensione di a finestra

en: antiflicker video filter
co: Filtru video antiflicker

en: Ball color
co: Culore di a palla

en: Ball speed
co: Vitezza di a palla

en: Ball size
co: Dimensione di a palla

en: Ball video filter
co: Filtru video di a palla

en: Ball
co: Palla

en: Base image
co: Fiura di basa

en: Canvas video filter
co: Filtru video Canvas

en: Latest
co: Ultimu

en: Low
co: Bassu

en: Medium
co: Medianu

en: High
co: Altu

en: Erase video filter
co: Squassà u filtru video

en: Erase
co: Squassà

en: Gaussian Blur
co: Flosciu gaussianu

en: Strength
co: Forza

en: Grain
co: Grombulu

en: Mirror orientation
co: Orientazione di spechju

en: Vertical
co: Verticale

en: Horizontal
co: Orizuntale

en: Direction
co: Direzzione

en: Old movie
co: Vechju filmu

en: OpenCV example
co: Esempiu OpenCV

en: Show only errors
co: Affissà solu i sbaglii

en: Show errors and warnings
co: Affissà i sbaglii è l’avertimenti

en: Quality of post processing. Valid range is 0 (disabled) to 6 (highest)
    Higher levels require more CPU power, but produce higher quality pictures.
    With default filter chain, the values map to the following filters:
    1: hb, 2-4: hb+vb, 5-6: hb+vb+dr
co: Qualità di u post trattamentu Valid range is 0 (disabled) to 6 (highest)
    Higher levels require more CPU power, but produce higher quality pictures.
    With default filter chain, the values map to the following filters:
    1: hb, 2-4: hb+vb, 5-6: hb+vb+dr

en: FFmpeg post processing filter chains
co: Catene FFmpeg di filtri di post trattamentu

en: Video post processing filter
co: Filtru video di post trattamentu

en: Lowest
co: U più bassu

en: Highest
co: U più altu

en: Number of puzzle rows
co: Numeru di linea di u puzzle

en: Number of puzzle columns
co: Numeru di culonne di u puzzle

en: Game mode
co: Modu di ghjocu

en: Border
co: Bordu

en: Small preview
co: Chjuca fighjulata

en: Show small preview.
co: Affissà una chjuca fighjulata.

en: Small preview size
co: Dimensione di a chjuca fighjulata

en: Show small preview size (percent of source).
co: Affissà a dimensione di a chjuca fighjulata (percentuale di a fonte)

en: Rotation
co: Rutazione

en: Angle in degrees
co: Angulu in gradi

en: Rotate
co: Girà

en: Image format
co: Furmatu di fiura

en: You can enforce the image width. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
co: You can enforce the image width. Cù u valore predefinitu (-1), VLC s’adatterà à e caratteristiche di a video.

en: You can enforce the image height. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
co: You can enforce the image height. Cù u valore predefinitu (-1), VLC s’adatterà à e caratteristiche di a video.

en: Transformation
co: Trasfurmazione

en: VHS movie
co: Filmu VHS

en: Wave
co: Marosu

en: DeckLink output card, if multiple exist. The cards are numbered from 0.
co: DeckLink output card, if multiple exist. E carte sò numerate da 0.

en: Desired output mode for DeckLink output. This value should be a FOURCC code in textual form, e.g. "ntsc".
co: Desired output mode for DeckLink output. Stu valore deve esse un codice FOURCC in forma testuale, per indettu « ntsc ».

en: Audio connection for DeckLink output.
co: Cunnessione audio per l’esciuta DeckLink.

en: Number of output channels for DeckLink output. Must be 2, 8 or 16. 0 disables audio output.
co: Number of output channels for DeckLink output. Deve esse 2, 8 o 16. 0 disables audio output.

en: Video connection for DeckLink output.
co: Cunnessione video per l’esciuta DeckLink.

en: DeckLink Audio Output module
co: DeckLink audio Output module

en: DeckLink Audio Options
co: DeckLink audio Options

en: Video mode
co: Modu Video

en: Path to HLSL file
co: Chjassu di schedariu HLSL

en: HLSL File
co: Schedariu HLSL

en: Wallpaper
co: Sfondulu di screnu

en: Pitch
co: Tunalità

en: Video memory
co: Memoria Video

en: YUV output
co: Esciuta YUV

en: Active windows
co: Finestre attive

en: Attenuation
co: Attenuazione

en: middle position (in %)
co: pusizione mezana (in %)

en: Gamma (Red) correction
co: Currezzione Gamma (Rossu)

en: Gamma (Green) correction
co: Currezzione Gamma (Verde)

en: Gamma (Blue) correction
co: Currezzione Gamma (Turchinu)

en: Black Crush for Red
co: Livellu di Neru per u cumpunente Rossu

en: Select the Black Crush of blended zone (Red or Y component)
co: Selezziunà l'Inciaccatura di Neru di a parte mischia (Rossu o cumpunente Y)

en: Black Crush for Green
co: Livellu di Neru per u cumpunente Verde

en: Select the Black Crush of blended zone (Green or U component)
co: Selezziunà l'Inciaccatura di Neru di a parte mischia (Verde o cumpunente U)

en: Black Crush for Blue
co: Livellu di Neru per u cumpunente Turchinu

en: Select the Black Crush of blended zone (Blue or V component)
co: Selezziunà l'Inciaccatura di Neru di a parte mischia (Turchinu o cumpunente V)

en: White Crush for Red
co: Livellu di Biancu per u cumpunente Rossu

en: Select the White Crush of blended zone (Red or Y component)
co: Selezziunà l'Inciaccatura di Biancu di a parte mischia (Rossu o cumpunente Y)

en: White Crush for Green
co: Livellu di Biancu per u cumpunente Verde

en: Select the White Crush of blended zone (Green or U component)
co: Selezziunà l'Inciaccatura di Biancu di a parte mischia (Verde o cumpunente U)

en: White Crush for Blue
co: Livellu di Biancu per u cumpunente Turchinu

en: Select the White Crush of blended zone (Blue or V component)
co: Selezziunà l'Inciaccatura di Biancu di a parte mischia (Turchinu o cumpunente V)

en: Black Level for Red
co: Livellu Neru per Rossu

en: Select the Black Level of blended zone (Red or Y component)
co: Selezziunà u Livellu di Neru di a parte mischia (Rossu o cumpunente Y)

en: Black Level for Green
co: Livellu Neru per Verde

en: Select the Black Level of blended zone (Green or U component)
co: Selezziunà u Livellu di Neru di a parte mischia (Verde o cumpunente U)

en: Black Level for Blue
co: Livellu Neru per Turchinu

en: Select the Black Level of blended zone (Blue or V component)
co: Selezziunà u Livellu di Neru di a parte mischia (Turchinu o cumpunente V)

en: White Level for Red
co: Livellu Biancu per Rossu

en: Select the White Level of blended zone (Red or Y component)
co: Selezziunà u Livellu di Biancu di a parte mischia (Rossu o cumpunente Y)

en: White Level for Green
co: Livellu Biancu per Verde

en: Select the White Level of blended zone (Green or U component)
co: Selezziunà u Livellu di Biancu di a parte mischia (Verde o cumpunente U)

en: White Level for Blue
co: Livellu Biancu per Turchinu

en: Select the White Level of blended zone (Blue or V component)
co: Selezziunà u Livellu di Biancu di a parte mischia (Turchinu o cumpunente V)

en: Wall video filter
co: Filtru video di u muru

en: Image wall
co: Muru di fiura

en: Goom effect
co: Effettu Goom

en: Title font
co: Grafia di titulu

en: Font used for the titles
co: Grafia impiegata per i tituli

en: libprojectM effect
co: Effettu libprojectM

en: Effects list
co: Lista di l’effetti

en: FFT window
co: Finestra FFT

en: Kaiser window parameter
co: Parametru di a finestra Kaiser

en: Play List
co: Lista di Lettura

en: Output
co: Esciuta

en: MUX options
co: Ozzioni MUX

en: Output port
co: Portu d’esciuta

en: Input media
co: Media d’entrata

en: Error:
co: Sbagliu :

en: File name
co: Nome di schedariu

en: Row border
co: Bordu di linea

en: Column border
co: Bordu di culonne

en: Background
co: Sfondulu

en: Audio Delay
co: Cumportu audio

en: Subtitle Delay
co: Cumportu di Sottutitulu

en: Time:
co: Tempu :

en: VLC media player - Web Interface
co: VLC media player - Interfaccia Web

en: Hide / Show Library
co: Piattà / Affissà a Bibliuteca

en: Hide / Show Viewer
co: Piattà / Affissà u Lettore

en: Manage Streams
co: Urganizà i Flussi

en: VLM Batch Commands
co: Cummande Batch VLM

en: Empty Playlist
co: Viutà a Lista di Lettura

en: Refresh List
co: Attualizà a Lista

en: If nothing appears, check your internet connection.
co: S’è nunda si passa, verificate a vostra cunnessione internet.

en: Are you sure you wish to create the stream?
co: Site sicuru di vulè creà u flussu ?

en: Dialog
co: Dialogu

en: Form
co: Formulariu

en: &Verbosity:
co: &Verbusità :

en: &Filter:
co: &Filtru :

en: &Save as...
co: &Arregistrà cù u nome...

en: Modules Tree
co: Arburu di Moduli

en: Show &more options
co: Affissà più d’ozzioni

en: Start Time
co: Ora di principiu

en: Stop Time
co: Ora di fine

en: Edit Options
co: Ozzioni di mudificazione

en: Select the file
co: Selezziunà u schedariu

en: Change the start time for the media
co: Cambià u tempu di principiu per u media

en: Capture mode
co: Modu di cattura

en: Select the capture device type
co: Selezziunà u tipu d’apparechju di cattura

en: Device Selection
co: Selezzione di l'Apparechju

en: Options
co: Ozzioni

en: Access advanced options to tweak the device
co: Accessu l’ozzioni d’espertu per assuttilì l’apparechju

en: Advanced options...
co: Ozzioni di l’espertu...

en: Disc Selection
co: Selezzione di u Discu

en: Disable Disc Menus
co: Disattivà l'Interfaccia di Discu

en: No disc menus
co: Senza listini di discu

en: Disc device
co: Lettore di discu

en: Starting Position
co: Pusizione di Principiu

en: Audio and Subtitles
co: Audio è Sottutituli

en: Use a sub&title file
co: Impiegà un schedariu di sottu&titulu

en: Select the subtitle file
co: Selezziunà u schedariu di sottutitulu

en: Choose one or more media file to open
co: Sceglie unu o più di schedariu media à apre

en: File Selection
co: Selezzione di Schedariu

en: You can select local files with the following list and buttons.
co: Si pò selezziunà schedarii lucali cù sta lista è sti buttoni.

en: Add...
co: Aghjunghje...

en: Network Protocol
co: Protoccollu di Reta

en: Please enter a network URL:
co: Scrivite quì una URL di reta :

en: Profile edition
co: Mudificazione di prufilu

en: Features
co: Funzioni

en: Streamable
co: In lettura di cuntinuu

en: Chapters
co: Capituli

en: Menus
co: Listini

en: Same as source
co: Listessa à a fonte

en: Custom options
co: Ozzioni persunalizate

en: Not Used
co: Micca Adupratu

en: Encoding parameters
co: Parametri di cudificazione

en: Frame size
co: Dimensione di u quadru

en: New destination
co: Nova destinazione

en: Display locally
co: Affissà lucalmente

en: Transcoding Options
co: Ozzioni di Trascudificazione

en: Activate Transcoding
co: Attivà Trascudificazione

en: Set up any additional options for streaming
co: Attivà l’ozzioni addiziunale di a lettura di cuntinuu

en: Miscellaneous Options
co: Ozzioni diverse

en: Output module:
co: Modulu d’esciuta :

en: Use S/PDIF when available
co: Impiegà S/PDIF s’ellu hè dispunibule

en: Effects
co: Effetti

en: Visualization:
co: Visualisazione :

en: Enable Time-Stretching audio
co: Attivà a stinzata tempurale audio

en: Replay gain mode:
co: Modu di guadagnu di ripruduzzione :

en: Normalize volume to:
co: Nurmalizà u vulume à :

en: Tracks
co: Traccie

en: Preferred audio language:
co: Lingua audio preferita :

en: Password:
co: Parolla d’intesa :

en: Username:
co: Nome d’utilizatore  :

en: Codecs
co: Cudechi

en: Optical drive
co: Discu otticu

en: Default optical device
co: Apparechju otticu genericu

en: Damaged or incomplete AVI file
co: Schedariu AVI micca sanu o alteratu

en: HTTP proxy URL
co: URL di u proxy HTTP

en: HTTP (default)
co: HTTP (predefinitu)

en: RTP over RTSP (TCP)
co: RTP cù RTSP (TCP)

en: Live555 stream transport
co: Trasportu di flussu Live555

en: Menus language:
co: Lingua di i listini :

en: Look and feel
co: Aspettu

en: Use custom skin
co: Impiegà una vestitoghja persunalizata

en: This is VLC's default interface, with a native look and feel.
co: Què hè l’interfaccia predefinita di VLC, cù l’aspettu d’urigine.

en: Use native style
co: Impiegà u stilu d’urigine

en: Resize interface to video size
co: Dimensiunà l’interfaccia à a dimensione di a video

en: Show controls in full screen mode
co: Affissà i cuntrolli in modu di screnu sanu

en: Pause playback when minimized
co: Mette in pausa a ripruduzzione quand’ella hè inchjuculita

en: Show media change popup:
co: Affissà una finestra à u cambià di media :

en: Start in minimal view mode
co: Principià cù u modu minimale di vista

en: Force window style:
co: Sfurzà un stilu di finestra :

en: Integrate video in interface
co: Integrà a video in l’interfaccia

en: Show systray icon
co: Affissà l’icona in u spaziu di nutificazione di u sistema

en: Skin resource file:
co: Schedariu di risorsa di vestitoghja :

en: Playlist and Instances
co: Lista di Lettura è Istanze

en: Pause on the last frame of a video
co: Mette in pausa à l’ultima sequenza di a video

en: Allow only one instance
co: Permette solu un'istanza unica

en: Activate updates notifier
co: Attivà a nutificazione di i rinnovi

en: Every
co: Ogni

en: Save recently played items
co: Arregistrà l’elementi sunati pocu fà

en: Separate words by | (without space)
co: Separà e parolle cù | (senza spaziu)

en: Operating System Integration
co: Integrazione cù u Sistema d'Operazione

en: File extensions association
co: Associu d’estensioni di schedariu

en: Set up associations...
co: Definisce l’associi...

en: Enable On Screen Display (OSD)
co: Permette d'Affissà À u Screnu (OSD)

en: Show media title on video start
co: Affissà u titulu di u media à u principiu di a video

en: Enable subtitles
co: Attivà i sottutituli

en: Subtitle Language
co: Lingua di Sottutitulu

en: Default encoding
co: Cudificazione predefinita

en: Subtitle effects
co: Effetti di sottutitulu

en: Add a shadow
co: Aghjunghje un umbria

en: Add a background
co: Aghjunghje un fondu

en: O&utput
co: Esci&uta

en: Edit settings
co: Mudificà i parametri

en: Control
co: Cuntrollu

en: Status
co: Statu

en: Prev
co: Precedente

en: Add Input
co: Aghjunghje l'Entrata

en: Edit Input
co: Mudificà l'Entrata

en: Clear List
co: Squassà a Lista

en: Check for VLC updates
co: Cuntrollà i rinnovi di VLC

en: Do you want to download it?
co: Vulete scaricallu ?

en: Essential
co: Essenziale

en: Colors
co: Culori

en: Angle
co: Angulu

en: full
co: pienu

en: none
co: nisunu

en: Mask
co: Maschera

en: Mirror
co: Spechju

en: Name:
co: Nome :

en: Input:
co: Entrata :

en: Select Input
co: Selezziunà l'Entrata

en: Output:
co: Esciuta :

en: Select Output
co: Selezziunà l'Esciuta

en: Time Control
co: Cuntrollu di Tempu

en: Mux Control
co: Cuntrollu di Mux

en: Muxer:
co: Muxer :

en: AAAA;
co: AAAA ;

en: Media Manager List
co: Lista di u Ghjestiunariu di Media
