vlc 3.0.22-rc1 - en to kab translation catalogue (1226 entries)

en: VLC preferences
kab: Ismenyifen n VLC

en: Select "Advanced Options" to see all options.
kab: Fren "Tinefrunin tinaẓiyin" iwakken ad twaliḍ akk tinefrunin.

en: Interface
kab: Agrudem

en: Settings for VLC's interfaces
kab: Iɣewwaren n yigrudmawen n VLC

en: Main interfaces settings
kab: Iɣewwaren igejdanen n igrudmawen

en: Main interfaces
kab: Igrudmawen igejdanen

en: Settings for the main interface
kab: Iɣewwaren n ugrudem agejdan

en: Control interfaces
kab: Igrudmawen n usenqed

en: Settings for VLC's control interfaces
kab: Iɣewwaren n igrudmawen n usenqed n VLC

en: Hotkeys settings
kab: Iɣewwaren n inegzumen

en: Audio
kab: Ameslaw

en: Audio settings
kab: Iɣewwaren n umeslaw

en: General audio settings
kab: Iɣewwaren imuta n umeslaw

en: Filters
kab: Tistayin

en: Output modules
kab: Izegrar n tuffɣa

en: General settings for audio output modules.
kab: Iɣewwaren imuta n izegrar n tuffɣa n umeslaw.

en: Video
kab: Tavidyut

en: Video settings
kab: Iɣewwaren n uvidyu

en: General video settings
kab: Iɣewwaren imuta n uvidyu

en: General settings for video output modules.
kab: Iɣewwaren imuta n izegrar n tuffɣa n uvidyu.

en: Video filters are used to process the video stream.
kab: Tistayin n uvidyu ttwaseqdacent i usekker n usuddem avidyu.

en: Subtitles / OSD
kab: Iduzewlen / OSD

en: Splitters
kab: Inabrazen

en: Input / Codecs
kab: Anekcum / Ikudaken

en: Access modules
kab: Izegrar n wadduf

en: Stream filters
kab: Tistayin n usuddem

en: Video codecs
kab: Ikudaken n uvidyu

en: Audio codecs
kab: Ikudaken n umeslaw

en: Subtitle codecs
kab: Ikudaken n iduzewlen

en: Stream output
kab: Asuddem n tuffɣa

en: Playlist
kab: Tabdart n tɣuri

en: General playlist behaviour
kab: Tikli tamatut n tebdart n tɣuri

en: Services discovery
kab: Tagrut n imeẓluyen

en: Advanced
kab: Anaẓi

en: Advanced settings
kab: Iɣewwaṛen inaẓiyen

en: &Open File...
kab: &Ldi afaylu...

en: &Advanced Open...
kab: &Ldi s uskar anaẓi...

en: Open D&irectory...
kab: &Ldi akaram...

en: Open &Folder...
kab: &Ldi Akaram...

en: Select one or more files to open
kab: Fren yiwen neɣ ugar n yifuyla ara teldiḍ

en: Select Directory
kab: Fren akaram

en: Select Folder
kab: Fren akaram

en: Media &Information
kab: Ta&lɣut ɣef umidya

en: &Codec Information
kab: &Talɣut ɣef ukudak

en: &Messages
kab: &Iznan

en: Jump to Specific &Time
kab: Ddu ɣer &wakud i d-ittunefken

en: Custom &Bookmarks
kab: &Isɣalen yugnen

en: &VLM Configuration
kab: Tawila VLM

en: &About
kab: &Ɣef

en: Play
kab: Urar

en: Remove Selected
kab: Kkes ayen yettwafernen

en: Information...
kab: Talɣut...

en: Create Directory...
kab: Snulfu-d akaram...

en: Create Folder...
kab: Snulfu-d akaram...

en: Rename Directory...
kab: Snifel isem n ukaram...

en: Rename Folder...
kab: Snifel isem n ukaram...

en: Show Containing Directory...
kab: Sken akaram anagbar...

en: Show Containing Folder...
kab: Sken akaram anagbar...

en: Stream...
kab: Asuddem...

en: Save...
kab: Sekles...

en: Repeat All
kab: Ɛiwed-d i kullec

en: Repeat One
kab: Ales i yiwen

en: Random
kab: Agacuṛan

en: Random Off
kab: Agacuran yensa

en: Add to Playlist
kab: Rnu ɣer tebdart n tɣuri

en: Add File...
kab: Rnu afaylu...

en: Add Directory...
kab: Rnu akaram...

en: Add Folder...
kab: Rnu akaram...

en: Save Playlist to &File...
kab: Sekles tabdart n tɣuri deg ufaylu...

en: Search
kab: Nadi

en: Waves
kab: Tayyugin

en: Audio filtering failed
kab: Astay ameslaw ur yeddi ara

en: Disable
kab: Sens

en: Audio filters
kab: Tistayin timeslawin

en: Replay gain
kab: Urar tikkelt-nniḍen

en: Original
kab: Aneṣli

en: Stereo
kab: Stiryu

en: Left
kab: Azelmaḍ

en: Right
kab: Ayfus

en: Automatic
kab: Awurman

en: integer
kab: ummid

en: float
kab: yettifliw

en: string
kab: azrar

en: Note:
kab: Tazmilt:

en: VLC version %s (%s)
kab: Lqem n VLC %s (%s)

en: Unknown error
kab: Tuccḍa tarussint

en: Bookmark %i
kab: Asɣal %i

en: No description for this codec
kab: Ulac aglam i ukudak-agi

en: Codec not supported
kab: Akudak ur itteddu ara

en: VLC could not decode the format "%4.4s" (%s)
kab: VLC ur yezmir ara ad yekkes tangalt i umasal "%4.4s" (%s)

en: Unidentified codec
kab: Akudak arussin

en: VLC could not identify the audio or video codec
kab: VLC ur yezmir ara ad d-yaf akudak n uvidyu neɣ n umeslaw

en: decoder
kab: amakkas n tengalt

en: VLC could not open the %s module.
kab: VLC ur yezmir ara ad yeldi azegrir %s.

en: Track
kab: Tazribt

en: Program
kab: Ahil

en: Stream %d
kab: Asuddem %d

en: Yes
kab: Ih

en: Original ID
kab: ID n tazwara

en: Codec
kab: Akudak

en: Language
kab: Tutlayt

en: Description
kab: Aglam

en: Bitrate
kab: Aktum

en: Type
kab: Anaw

en: Channels
kab: Ibuda

en: Sample rate
kab: Atug n ulemmec

en: Bits per sample
kab: Ibiten i tlemmict

en: Video resolution
kab: Tabadut n tvidyut

en: Frame rate
kab: Aktum n ikataren

en: Top left
kab: Uksawen s azelmaḍ

en: Left top
kab: Aelmaḍ uksawen

en: Right bottom
kab: Ayfus ukessar

en: Top right
kab: Uksawen s ayfus

en: Bottom left
kab: Ukessar s azelmaḍ

en: Bottom right
kab: Akessar s ayfus

en: Left bottom
kab: Azelmaḍ ukessar

en: Right top
kab: Ayfus uksawen

en: Orientation
kab: Taɣda

en: Undefined
kab: D arbadu

en: Linear
kab: Imzireg

en: Color space
kab: Tallunt n yini

en: Full
kab: Aččuran

en: Center
kab: Talemmast

en: Top Left
kab: Uksawen s azelmaḍ

en: Top Center
kab: Uksawen di tlemmast

en: Bottom Left
kab: Akessar s azelmaḍ

en: Bottom Center
kab: Ukessar di tlemmast

en: White point
kab: Tanqiḍt tamellalt

en: Subtitle
kab: Aduzwel

en: Volume %ld%%
kab: Ableɣ %ld%%

en: Your input can't be opened
kab: Anekcum-inek ulamek ara yettwaɣer

en: Title
kab: Azwel

en: Artist
kab: Anaẓur

en: Genre
kab: Tawsit

en: Copyright
kab: Izerfan ttwaḥerzen

en: Track number
kab: Uḍḍun n tezribt

en: Rating
kab: Tazmilt

en: Date
kab: Azemz

en: Setting
kab: Aseɣwwer

en: Now Playing
kab: Ileḥḥu akka tura

en: Publisher
kab: Amaẓrag

en: Encoded by
kab: Ittusttengel sɣur

en: Track ID
kab: ID n tezribt

en: Number of Tracks
kab: Amḍan n tezribin

en: Director
kab: Anemhal

en: Episode
kab: Aḥric

en: Show Name
kab: Sken isem

en: Actors
kab: Imyuraren

en: Album Artist
kab: Anaẓur n walbum

en: Disc number
kab: Uḍḍun n uḍebsi

en: Bookmark
kab: Asɣal

en: Programs
kab: Ihallen

en: Chapter
kab: Ixef

en: Video Track
kab: Tazribt tavidyut

en: Audio Track
kab: Tazribt tameslawt

en: Subtitle Track
kab: Tazribt n iduzewlen

en: Next title
kab: Azwel uḍfir

en: Previous title
kab: Azwel uzwir

en: Menu title
kab: Azwel n wumuɣ

en: Title %i%s
kab: Azwel %i%s

en: Chapter %i
kab: Ixef %i

en: Next chapter
kab: Ixef uḍfir

en: Previous chapter
kab: Ixef uzwir

en: Media: %s
kab: Amidya: %s

en: Add Interface
kab: Rnu agrudem

en: Console
kab: Tadiwent

en: Mouse Gestures
kab: Imussuyen n tɣerdayt

en: Zoom
kab: Asemɣer

en: 1:4 Quarter
kab: 1:4 Ṛbeɛ

en: 1:2 Half
kab: 1:2 Azgen

en: 1:1 Original
kab: 1:1 Aneṣli

en: 2:1 Double
kab: 2:1 Uslig

en: Interface module
kab: Azegrir n ugrudem

en: Extra interface modules
kab: Izegrar n igrudmawen imernanen

en: You can select control interfaces for VLC.
kab: Tzemreḍ ad tferneḍ igrudmawen n usenqed i VLC.

en: Default stream
kab: Asuddem n lexṣas

en: Color messages
kab: Tilɣa s yiniten

en: Show advanced options
kab: Sken tinefrunin tinaẓiyin

en: Audio output module
kab: Azegrir n tuffɣa n uvidyu

en: Enable audio
kab: Sermed ameslaw

en: Music
kab: Aẓawan

en: Communication
kab: Taɣwalt

en: Game
kab: Uraren

en: Notification
kab: Ilɣa

en: Animation
kab: Asmussu

en: Accessibility
kab: Tattwadeft

en: Test
kab: Akayad

en: Audio output volume step
kab: Asurif n usgaddi n webleɣ n tuffɣa n umeslaw

en: Remember the audio volume
kab: Cfu ɣef webleɣ n umeslaw

en: Auto
kab: Awurman

en: On
kab: Yermed

en: Off
kab: Yensa

en: Stereo audio output mode
kab: Askar n tuffɣa n umeslaw stiryu

en: Unset
kab: Ur yettusbadu ara

en: None
kab: Ulac

en: Video output module
kab: Azegrir n tuffɣa n uvidyu

en: Enable video
kab: Sermed abidyu

en: Video width
kab: Tehri n tvidyut

en: Video height
kab: Tattayt n tvidyut

en: Video X coordinate
kab: Ideg X n tvidyut

en: Video Y coordinate
kab: Ideg Y n tvidyut

en: Video title
kab: Azwel n tviyut

en: Video alignment
kab: Aderrec n tvidyut

en: Top
kab: Afella

en: Bottom
kab: Adda

en: Top-Left
kab: Uksawen s azelmaḍ

en: Top-Right
kab: Uksawen s ayfus

en: Bottom-Left
kab: Ukessar s azelmaḍ

en: Bottom-Right
kab: Ukessar s ayfus

en: Zoom video
kab: Zoom

en: Grayscale video output
kab: Tuffɣa n uvidyu s iswiren n imelliɣdi

en: Embedded video
kab: Tavidyut tusliɣt

en: Fullscreen video output
kab: Tuffɣa n uvidyu s ugdil aččuran

en: Always on top
kab: Yalas nnig

en: Show media title on video
kab: Sken azwel n umidya di tvidyut

en: Show video title for x milliseconds
kab: Sken azwel n tvidyut di x n militasinin

en: Position of video title
kab: Ideg n uzwel n tvidyut

en: Deinterlace
kab: Kkes tiserfi

en: Discard
kab: Eǧǧ

en: Mean
kab: Talemmast

en: Disable screensaver
kab: Sexsi asedmas n wegdil

en: Window decorations
kab: Adlag n yisfayluyen

en: Video splitter module
kab: Azegrir n webraz avidyu

en: Video filter module
kab: Askar n westay avidyu

en: Video snapshot file prefix
kab: Azwir n ufaylu n tuṭṭfiwin n ugdil

en: Video snapshot format
kab: Amasal n tuṭṭfiwin n ugdil

en: Display video snapshot preview
kab: Beqqeḍ tadlayt n tuṭṭfiwin n ugdil

en: Video snapshot width
kab: Tehri n tuṭṭfiwin n ugdil

en: Video snapshot height
kab: Tattayt n tuṭṭfiwin n ugdil

en: Video cropping
kab: Aɣẓaẓ n tvidyut

en: Source aspect ratio
kab: Assaɣ n tmeẓri n uɣbalu

en: Custom crop ratios list
kab: Tabdart n wassaɣen n weɣẓaẓ yugnen

en: Custom aspect ratios list
kab: Tabdart n wassaɣen n tmeẓri yugnen

en: Skip frames
kab: Zgel ikataren

en: Mouse events
kab: Tidyanin n tɣerdayt

en: File caching (ms)
kab: Tuffirt n ufaylu (ms)

en: Default
kab: Lexṣas

en: Enable
kab: Rmed

en: Audio track
kab: Tazribt tameslawt

en: Subtitle track
kab: Tazribt n iduzewlen

en: Audio language
kab: Tutlayt n umeslaw

en: Subtitle language
kab: Tutlayt n iduzewlen

en: Menu language
kab: Tutlayt n wumuɣen

en: Audio track ID
kab: ID n tezribt tameslawt

en: Subtitle track ID
kab: ID n tezribt iduzewlen

en: Start time
kab: Akud n tazwara

en: Stop time
kab: Akud n weḥbas

en: Run time
kab: Akud ilaw

en: Playback speed
kab: Arured n tɣuri

en: Input list
kab: Tabdart n usekcem

en: Record directory
kab: Sekles srid

en: Use subtitle file
kab: Seqdec afaylu n iduzewlen

en: Collapse
kab: Snefḍas

en: Expand
kab: Snefli

en: Show hidden files
kab: Sken Ifuyla uffiren

en: Repeat all
kab: Ales i merra

en: Play and stop
kab: Ɣer yerna ḥbes

en: Play and exit
kab: Ɣer yerna ffeɣ

en: Use media library
kab: Seqdec tamkarḍit n umidya

en: Display playlist tree
kab: Beqqeḍ aseklu n tebdart n tɣuri

en: Ignore
kab: Ttu

en: Volume control
kab: Asenqed n ubleɣ

en: Fullscreen
kab: Agdil aččuran

en: Exit fullscreen
kab: Ffeɣ seg ugdil aččuran

en: Play/Pause
kab: Urar/Bedd

en: Pause only
kab: Ḥbes kan

en: Play only
kab: Ɣer kan

en: Faster
kab: D arurad ugar

en: Slower
kab: Ẓẓay ugar deg tikli

en: Normal rate
kab: Aktum amagnu

en: Next
kab: Uḍfir

en: Previous
kab: Uzwir

en: Stop
kab: Seḥbes

en: Position
kab: Ideg

en: Quit
kab: Ffeγ

en: Navigate up
kab: Inig d asawen

en: Navigate down
kab: Inig d akessar

en: Navigate left
kab: Inig s azelmaḍ

en: Navigate right
kab: Inig s ayfus

en: Activate
kab: Sermed

en: Go to the DVD menu
kab: Ddu ɣer wumuɣ DVD

en: Volume up
kab: Rnu-yas i ubleɣ

en: Volume down
kab: Ssider-as i ubleɣ

en: Mute
kab: Gzem imesli

en: Play playlist bookmark 1
kab: Asɣal n tebdart n tɣuri 1

en: Play playlist bookmark 2
kab: Asɣal n tebdart n tɣuri 2

en: Play playlist bookmark 3
kab: Asɣal n tebdart n tɣuri 3

en: Play playlist bookmark 4
kab: Asɣal n tebdart n tɣuri 4

en: Play playlist bookmark 5
kab: Asɣal n tebdart n tɣuri 5

en: Play playlist bookmark 6
kab: Asɣal n tebdart n tɣuri 6

en: Play playlist bookmark 7
kab: Asɣal n tebdart n tɣuri 7

en: Play playlist bookmark 8
kab: Asɣal n tebdart n tɣuri 8

en: Play playlist bookmark 9
kab: Asɣal n tebdart n tɣuri 9

en: Play playlist bookmark 10
kab: Asɣal n tebdart n tɣuri 10

en: Select the key to play this bookmark.
kab: Fren taqeffalt akken ad yettwaɣer usɣal-agi.

en: Set playlist bookmark 1
kab: Sbadu n tebdart n tɣuri 1

en: Set playlist bookmark 2
kab: Sbadu n tebdart n tɣuri 2

en: Set playlist bookmark 3
kab: Sbadu n tebdart n tɣuri 3

en: Set playlist bookmark 4
kab: Sbadu n tebdart n tɣuri 4

en: Set playlist bookmark 5
kab: Sbadu n tebdart n tɣuri 5

en: Set playlist bookmark 6
kab: Sbadu n tebdart n tɣuri 6

en: Set playlist bookmark 7
kab: Sbadu n tebdart n tɣuri 7

en: Set playlist bookmark 8
kab: Sbadu n tebdart n tɣuri 8

en: Set playlist bookmark 9
kab: Sbadu n tebdart n tɣuri 9

en: Set playlist bookmark 10
kab: Sbadu n tebdart n tɣuri 10

en: Clear the playlist
kab: Sfeḍ tabdart n tɣuri

en: Playlist bookmark 1
kab: Asɣal n tebdart n tɣuri 1

en: Playlist bookmark 2
kab: Asɣal n tebdart n tɣuri 2

en: Playlist bookmark 3
kab: Asɣal n tebdart n tɣuri 3

en: Playlist bookmark 4
kab: Asɣal n tebdart n tɣuri 4

en: Playlist bookmark 5
kab: Asɣal n tebdart n tɣuri 5

en: Playlist bookmark 6
kab: Asɣal n tebdart n tɣuri 6

en: Playlist bookmark 7
kab: Asɣal n tebdart n tɣuri 7

en: Playlist bookmark 8
kab: Asɣal n tebdart n tɣuri 8

en: Playlist bookmark 9
kab: Asɣal n tebdart n tɣuri 9

en: Playlist bookmark 10
kab: Asɣal n tebdart n tɣuri 10

en: Toggle subtitles
kab: Senfel iduzewlen

en: Record
kab: Akalas

en: Snapshot
kab: Tuṭṭfa n ugdil

en: Subtitles
kab: Iduzewlen

en: Overlays
kab: Tigelmusin

en: Playback control
kab: Asenqed n tɣuri

en: Network settings
kab: Iɣewwaren n uzeḍḍa

en: Metadata
kab: Idferisefka

en: Input
kab: Anekcum

en: Plugins
kab: Iseɣzaf

en: Backspace
kab: Tallunt ɣer deffir

en: Delete
kab: Kkes

en: Down
kab: Ukessar

en: End
kab: Tagarra

en: Enter
kab: Kcem

en: Home
kab: Asebtar agejdan

en: Insert
kab: Ger

en: Media Audio Track
kab: Tazribt n umidya ameslaw

en: Menu
kab: Umuγ

en: Page Down
kab: Asebtar d akessar

en: Page Up
kab: Asebtar d asawen

en: Pause
kab: Seḥbes

en: Print
kab: Siggez

en: Space
kab: Tallunt

en: Tab
kab: Tarigla

en: Up
kab: Uksawen

en: Volume Down
kab: Sider ableɣ

en: Volume Mute
kab: Gzem imesli

en: Volume Up
kab: Sali ableɣ

en: Zoom In
kab: Ssemɣer

en: Zoom Out
kab: Simecṭuḥ

en: Failed to open "%s" for writing
kab: D awezɣi alday n "%s" i tira

en: Cancel
kab: Semmet

en: Invalid signature
kab: Azmul d armeɣtu

en: File corrupted
kab: Afaylu yexseṛ

en: Install
kab: Sebded

en: Media Library
kab: Tamkarḍit n imidyaten

en: Afrikaans
kab: Tafrikant

en: Albanian
kab: Talbanit

en: Arabic
kab: Taɛrabt

en: Armenian
kab: Aṛmini

en: Assamese
kab: Tasamizt

en: Aymara
kab: Taymarit

en: Azerbaijani
kab: Tazeṛbayǧant

en: Bashkir
kab: Tabackirit

en: Basque
kab: Tabaskit

en: Bengali
kab: Tabengalit

en: Bislama
kab: Tabislamat

en: Bosnian
kab: Tabusnit

en: Breton
kab: Tabruṭunt

en: Burmese
kab: Tabirmant

en: Catalan
kab: Takaṭalant

en: Chamorro
kab: Tacamurit

en: Chechen
kab: Tačičinit

en: Chinese
kab: Tacinwat

en: Church Slavic
kab: Taslavit n tmezgida

en: Chuvash
kab: Tačuvacit

en: Cornish
kab: Takuṛnikt

en: Corsican
kab: Takuṛsit

en: Czech
kab: Tačikit

en: Dutch
kab: Tahulandit

en: Dzongkha
kab: Tadzungxit

en: English
kab: Taglizit

en: Esperanto
kab: Taspirantit

en: Fijian
kab: Tafiǧit

en: Finnish
kab: Tafinit

en: French
kab: Tafransist

en: Frisian
kab: Tafrizunt

en: Georgian
kab: Tajyuṛjit

en: German
kab: Talmanit

en: Manx
kab: Tamanksit

en: Guarani
kab: Tagwaranit

en: Gujarati
kab: Tagujaratit

en: Hebrew
kab: Taɛebrit

en: Hindi
kab: Tahendit

en: Hungarian
kab: Tahungarit

en: Icelandic
kab: Taṣlandit

en: Inuktitut
kab: Tinuktitut

en: Indonesian
kab: Tandunizit

en: Italian
kab: Taṭelyanit

en: Japanese
kab: Tajapunit

en: Kashmiri
kab: Takacmirit

en: Kazakh
kab: Takazaxt

en: Khmer
kab: Taxmirit

en: Kinyarwanda
kab: Takinṛwandit

en: Korean
kab: Takurit

en: Kurdish
kab: Takurdit

en: Latin
kab: Talatinit

en: Lingala
kab: Talingalat

en: Maori
kab: Tamawrit

en: Malay
kab: Tamalizit

en: Malagasy
kab: Tamalgact

en: Maltese
kab: Tamalṭit

en: Nauru
kab: Nuṛu

en: Nepali
kab: Tanipalit

en: Norwegian
kab: Tanurvijit

en: Norwegian Nynorsk
kab: Tanurvijt Nynorsk

en: Persian
kab: Tafarsit

en: Pali
kab: Tapalit

en: Polish
kab: Tapulunit

en: Portuguese
kab: Tapurtugit

en: Quechua
kab: Takicwit

en: Romanian
kab: Tarumanit

en: Russian
kab: Tarusit

en: Sango
kab: Tasangit

en: Sanskrit
kab: Tasanskrit

en: Serbian
kab: Tasirbit

en: Croatian
kab: Takrwasit

en: Slovak
kab: Tasluvakit

en: Slovenian
kab: Tasluvinit

en: Samoan
kab: Taṣamwant

en: Shona
kab: Tacunit

en: Spanish
kab: Taspenyulit

en: Sardinian
kab: Taṣardinit

en: Sundanese
kab: Tasudanit

en: Swahili
kab: Taswayilit

en: Swedish
kab: Taswidit

en: Tamil
kab: Taṭamilit

en: Tagalog
kab: Taṭagalugt

en: Thai
kab: Tataylandit

en: Tibetan
kab: Tatibitant

en: Tigrinya
kab: Tigrinit

en: Turkish
kab: Taṭurkit

en: Turkmen
kab: Taturkmant

en: Ukrainian
kab: Takrinit

en: Urdu
kab: Turdut

en: Uzbek
kab: Tazbikit

en: Vietnamese
kab: Tavyiṭnamit

en: Wolof
kab: Tawuluft

en: Yiddish
kab: Tayiddict

en: Yoruba
kab: Tayurubit

en: Zulu
kab: Tazulut

en: Crop
kab: Ɣeẓ

en: Aspect ratio
kab: Atug n tmeẓri

en: Attachment
kab: Afaylu yeddan

en: Top Menu
kab: Umuɣ n ufella

en: Audio CD
kab: CD ameslaw

en: Component
kab: Isger

en: Composite
kab: Uddis

en: Embedded
kab: Usliɣ

en: TV
kab: Tiliẓri

en: Video device name
kab: Isem n yibenk avidyu

en: Audio device name
kab: Isem n yibenk ameslaw

en: Video size
kab: Tiddi n tvidyut

en: Network name
kab: Isem n uzeḍḍa

en: Unspecified
kab: Ur d-yettunefk ara

en: File input
kab: Afaylu n unekcum

en: File
kab: Afaylu

en: Directory
kab: Akaram

en: Username
kab: Isem n useqdac

en: Password
kab: Awal n uɛeddi

en: FTP account
kab: Amiḍan FTP

en: FTP authentication
kab: Asesteb FTP

en: FTP input
kab: Anekcum FTP

en: HTTP input
kab: Anekcum HTTP

en: HTTP authentication
kab: Asesteb HTTP

en: HTTPS input
kab: Anekcum HTTP

en: User agent
kab: Imeggi aseqdac

en: Dummy
kab: Asugnan

en: Group
kab: Agraw

en: Category
kab: Taggayt

en: Unknown
kab: D arussin

en: Data
kab: Isefka

en: Width
kab: Tehri

en: Height
kab: Tattayt

en: Size
kab: Tiddi

en: Connection failed
kab: Tuqqna ur teddi ara

en: Host
kab: Asneftaɣ

en: Screen
kab: Agdil

en: SFTP port
kab: Tawwurt SFTP

en: SFTP input
kab: Anekcum input

en: SFTP authentication
kab: Asesteb SFTP

en: 24 bits
kab: 24 n ibiten

en: 32 bits
kab: 32 n ibiten

en: UDP input
kab: Anekcum UDP

en: Video capture device
kab: Ibenk n tuṭṭfa n uvidyu

en: VBI capture device
kab: Ibenk n tuṭṭfa VBI

en: Standard
kab: Amslugen

en: Audio input
kab: Anekcum ameslaw

en: Frequency
kab: Asnagar

en: Audio mode
kab: Askar ameslaw

en: Brightness
kab: Tafat

en: Contrast
kab: Amyeẓli

en: Saturation
kab: Tawant

en: Hue
kab: Tiɣmi

en: Automatic hue
kab: Tiɣmi tawurmant

en: Automatic white balance
kab: Awliwal n tiɣmi awurman

en: Red balance
kab: Awliwal n uzeggaɣ

en: Blue balance
kab: Awliwal n unili

en: Sharpness
kab: Asemsed

en: Horizontal flip
kab: Tuzzya taglawant

en: Vertical flip
kab: Tuttya tubdidt

en: Color effect
kab: Asemdu n yini

en: Select a color effect.
kab: Fren asemdu n yini.

en: Black & white
kab: Aberkad d umellal

en: Sepia
kab: Aqahwi aɣmayan

en: Negative
kab: Uzdir

en: Emboss
kab: Eg tiɛnurin

en: Sky blue
kab: Anili n igni

en: Vivid
kab: Iǧhedd

en: Audio volume
kab: Ableɣ n umeslaw

en: Volume of the audio input.
kab: Ableɣ n unekcum n umeslaw.

en: Audio balance
kab: Awliwal n umeslaw

en: Balance of the audio input.
kab: Awliwal n unekcum n umeslaw.

en: Mute the audio.
kab: Gzem ameslaw.

en: All
kab: AKK

en: 525 lines / 60 Hz
kab: 525 n yizirigen / 60 Hz

en: 625 lines / 50 Hz
kab: 625 n yizirigen / 50 Hz

en: Controls
kab: Isenqaden

en: VCD input
kab: Anekcum VCD

en: VDR recordings
kab: Ikalasen VDR

en: VLC could not read the file (%s).
kab: VLC ur yezmir ara ad d-iɣer afaylu (%s).

en: VLC could not open the file "%s" (%s).
kab: VLC ur yezmir ara ad yeldi afaylu "%s" (%s).

en: Start
kab: Bdu

en: Compression level
kab: Aswir n tussda

en: Image quality
kab: Taɣara n tugna

en: Overwrite
kab: Sefsex

en: Stream name
kab: Isem n usuddem

en: Stream description
kab: Aglam n usuddem

en: Stream MP3
kab: Asuddem MP3

en: URL description
kab: Aglam n URL

en: Stream public
kab: Asuddem azayez

en: Delay
kab: Amenḍar

en: Ratio
kab: Assaɣ

en: Equalizer
kab: Amagday

en: Flat
kab: Imlebeḍ

en: Classical
kab: Aklasiki

en: Dance
kab: N ccḍaḥ

en: Live
kab: Usrid

en: Party
kab: Tameɣra

en: Rock
kab: Rok

en: Soft
kab: Lewwaɣ

en: Output device
kab: Ibenk n tuffɣa

en: Device
kab: Ibenk

en: Disabled
kab: Yexsi

en: Enabled
kab: Yermed

en: Select Audio Device
kab: Fren ibenk n umeslaw

en: Encoding
kab: Asettengel

en: Codec name
kab: Isem n ukudak

en: Noise reduction
kab: Asenqes n usxerxec

en: unknown
kab: d arussin

en: video
kab: tavidyut

en: audio
kab: ameslaw

en: Opacity
kab: Tiḍullest

en: VBR Quality
kab: Taɣara VBR

en: FDK-AAC Audio encoder
kab: Asettengal n umeslaw FDK-AAC

en: G.711 encoder
kab: Asettengal G.711

en: Shadow
kab: Tili

en: Outline
kab: Tilisa n beṛṛa

en: Black
kab: Aberkan

en: Gray
kab: Amelliɣdi

en: Silver
kab: Aẓref

en: White
kab: Amellal

en: Maroon
kab: Aqahwi

en: Red
kab: Azeggaɣ

en: Yellow
kab: Awraγ

en: Olive
kab: Azemmur

en: Green
kab: Azegzaw

en: Lime
kab: Aqares

en: Blue
kab: Anili

en: Codec Profile
kab: Alegdis n ukudak

en: Codec Level
kab: Aswir n ukudak

en: Rate control method
kab: Tarrayt n usenqed n uktum

en: Add Noise
kab: Rnu asxerxec

en: Mode
kab: Askar

en: Cyrillic (Windows-1251)
kab: Asirilik (Windows-1251)

en: Arabic (Windows-1256)
kab: Aɛrab (Windows-1256)

en: Greek (Windows-1253)
kab: Agriki (Windows-1253)

en: Hebrew (Windows-1255)
kab: Taɛebrit (Windows-1255)

en: Turkish (Windows-1254)
kab: Taturkit (Windows-1254)

en: Thai (Windows-874)
kab: Ataylandi (Windows-874)

en: Baltic (Windows-1257)
kab: Abalti (Windows-1257)

en: Korean (ISO-2022-KR)
kab: Akuri (ISO-2022-KR)

en: Vietnamese (Windows-1258)
kab: Avyitnami (Windows-1258)

en: Stereo mode
kab: Askar n ustiryu

en: VBR mode
kab: Askar VBR

en: Statistics
kab: Tidaddanin

en: Fast
kab: Yettɣawal

en: Normal
kab: Amagnu

en: Slow
kab: Ẓẓay

en: VLC media player
kab: Imeɣri n yimidyaten VLC

en: Middle
kab: Talemmast

en: Gestures
kab: Imussuten

en: Hotkeys
kab: Inegzumen

en: One
kab: Yiwen

en: Audio Device: %s
kab: Ibenk ameslaw: %s

en: Recording
kab: Asekles

en: Audio track: %s
kab: Tazribt tameslawt: %s

en: Original Size
kab: Tiddi n tazwara

en: Initializing
kab: Awennez

en: Opening
kab: Alday

en: Error
kab: Tuccḍa

en: Ask for action
kab: Steqsi ɣef tigawt

en: Image
kab: Tugna

en: Composer
kab: Amaẓrag

en: Producer
kab: Anfaras

en: Information
kab: Talɣut

en: Requirements
kab: Israyen

en: Warning
kab: Asmigel

en: Software
kab: Aseɣẓan

en: Model
kab: Tamudemt

en: Product
kab: Afaris

en: Grouping
kab: Asegrew

en: Vendor
kab: Asenzay

en: Keywords
kab: Awalen yufraren

en: %s bytes
kab: %s n yiṭamḍanen

en: Load
kab: Sali-d

en: Credits
kab: Asenmer

en: License
kab: Turagt

en: Authors
kab: Imeskaren

en: Extensions
kab: Isiɣzaf

en: Installed
kab: Yettwasbedd

en: Name
kab: Isem

en: Author
kab: Ameskar

en: Uninstall
kab: Kkes

en: Reset
kab: Ales awennez

en: Threshold
kab: Amnar

en: Filter
kab: Tastayt

en: Audio Effects
kab: Isemda n umeslaw

en: Save
kab: Sekles

en: Remove
kab: Kkes

en: Bookmarks
kab: Isɣalen

en: Add
kab: Rnu

en: Clear
kab: Sfeḍ

en: Edit
kab: Ẓreg

en: Time
kab: Akud

en: OK
kab: Ih

en: Untitled
kab: War azwel

en: Backward
kab: Ɣer deffir

en: Forward
kab: Ɣer sdat

en: Go to previous item
kab: Ddu s aferdis uzwir

en: Go to next item
kab: Ddu s aferdis uḍfir

en: Convert & Stream
kab: Selket & snezwi

en: Go!
kab: Ddu!

en: Drop media here
kab: Sers amidya dagi

en: Open media...
kab: Ldi amidya...

en: Choose Profile
kab: Fren alegdis

en: Customize...
kab: Sagen...

en: Browse...
kab: Snirem...

en: Select Streaming Method
kab: Fren tarrayt n usuddem

en: Save as File
kab: Sekles am ufaylu

en: Stream
kab: Asuddem

en: Apply
kab: Snes

en: Save as new Profile...
kab: Sekles am umaɣnu amaynut...

en: Video codec
kab: Akudak n uvidyu

en: Audio codec
kab: Akudak n umesliw

en: Resolution
kab: Tabadut

en: Scale
kab: Taskala

en: Address
kab: Tansa

en: Port
kab: Tawwurt

en: Custom
kab: Yugen

en: Remember
kab: Cfu

en: Clean up
kab: Sizdeg

en: Leave fullscreen
kab: Ffeɣ seg ugdil aččuran

en: Volume
kab: Ableɣ

en: Index
kab: Amatar

en: Messages
kab: Iznan

en: Smaller
kab: D ameẓyan ɣef

en: Small
kab: Amecṭuḥ

en: Large
kab: Hraw

en: Larger
kab: Hraw ugar

en: Preferences...
kab: Ismenyafen...

en: Services
kab: Imeẓla

en: Hide Others
kab: Ffer wiyaḍ

en: Show All
kab: Beqqeḍ kulec

en: Open Network...
kab: Ldi azeḍḍa...

en: Open Capture Device...
kab: Ldi ibenk n tuṭṭfa...

en: Open Recent
kab: Yeldi melmi kan

en: Close Window
kab: Mdel asfaylu

en: Convert / Stream...
kab: Selket / Snezwi...

en: Save Playlist...
kab: Sekles tabdart n tɣuri...

en: Cut
kab: Gzem

en: Copy
kab: Nɣel

en: Paste
kab: Senṭeḍ

en: Select All
kab: Fren kulec

en: Find
kab: Nadi

en: View
kab: Tamuɣli

en: Show Audio Effects Button
kab: Sken taqeffalt n isemda n umeslaw

en: Show Sidebar
kab: Sken afeggag n yidis

en: Playback
kab: Taɣuri

en: Jump to Time
kab: Ngez s akud

en: Increase Volume
kab: Sali ableɣ

en: Decrease Volume
kab: Sider ableɣ

en: Audio Device
kab: Ibenk ameslaw

en: Normal Size
kab: Tiddi tamagnut

en: Fit to Screen
kab: Sezg ɣer ugdil

en: Add Subtitle File...
kab: Rnu afaylu n iduzewlen...

en: Text Size
kab: Tiddi n uḍris

en: Text Color
kab: Ini n uḍris

en: Background Opacity
kab: Tiḍullest n ugilal

en: Background Color
kab: Ini n ugilal

en: Transparent
kab: Afrawan

en: Window
kab: Asfaylu

en: Minimize
kab: Ssemẓi

en: Audio Effects...
kab: Isemda n umeslaw...

en: Video Effects...
kab: Isemda n uvidyu...

en: Playlist...
kab: Tabdart n tɣuri...

en: Media Information...
kab: Talɣut ɣef umidya...

en: Bring All to Front
kab: Sɛeddi kulec ɣer uɣawas amezwaru

en: Help
kab: Tallelt

en: VLC media player Help...
kab: Tallelt n VLC media player Help...

en: Save Playlist
kab: Sekles tabdart n tɣuri

en: Search in Playlist
kab: Nadi di tebdart n tɣuri

en: Search the playlist. Results will be selected in the table.
kab: Nadi di tebdart n tɣuri. Igmaḍ ad ttwafernen si tdabut.

en: Subscribe
kab: Jerred

en: Unsubscribe
kab: Ffeɣ seg ujerred

en: Show/Hide Playlist
kab: Sken/ffer tabdart n tɣuri

en: Repeat
kab: Ales

en: Shuffle
kab: Agacuran

en: Open Audio Effects window
kab: Ldi asfaylu n isemda n umeslaw

en: Open Source
kab: Ldi aɣbalu

en: Stream output:
kab: Tuffɣa n usuddem:

en: Settings...
kab: Iɣewwaṛen...

en: Disc
kab: Aḍebsi

en: Network
kab: Azeḍḍa

en: Capture
kab: Tuṭṭfa

en: Choose a file
kab: Fren afaylu

en: Play another media synchronously
kab: Urar amidya-nniḍen s wemtawi

en: Choose...
kab: Fren...

en: IP Address
kab: Tansa IP

en: Protocol
kab: Aneggaf

en: Input Devices
kab: Ibenkan n unekcum

en: Add Subtitle File:
kab: Rnu afaylu n iduzewlen:

en: Select a subtitle file
kab: Fren afaylu n iduzewlen

en: Subtitle encoding
kab: Awgelhen n iduzewlen

en: Font size
kab: Tiddi n tsefsit

en: Open File
kab: Ldi afaylu

en: Save File
kab: Sekles afaylu

en: Track Number
kab: Uḍḍun n tezribt

en: Duration
kab: Tanzagt

en: File Size
kab: Tiddi n ufaylu

en: Media Information
kab: Talɣut ɣef umidya

en: Location
kab: Ideg

en: General
kab: Amatu

en: Codec Details
kab: Talqayt n ukudak

en: Input bitrate
kab: Aktum n unekcum

en: Stream bitrate
kab: Aktum n usuddem

en: Continue
kab: Kemmel

en: LOCAL NETWORK
kab: AZEḌḌA ADIGAN

en: Interface Settings
kab: Iɣewwaṛen n ugrudem

en: Audio Settings
kab: Iɣewwaren n umeslaw

en: Video Settings
kab: Iɣewwaren n tvidyut

en: Input & Codec Settings
kab: Iɣewwaren n unekcum akked ukudak

en: General Audio
kab: Ameslaw amatu

en: Change
kab: Snifel

en: Action
kab: Tigawt

en: Shortcut
kab: Anegzum

en: Caching
kab: Tuffirt

en: General settings
kab: Iɣewwaṛen Imuta

en: Interface style
kab: Aɣanib n ugrudem

en: Dark
kab: Aberkan

en: Bright
kab: Afaw

en: Continue playback
kab: Kemmel taɣuri

en: Automatically check for updates
kab: Anadi awurman n ileqman

en: Default Encoding
kab: Sermed asettengel

en: Display Settings
kab: Iɣewwaren n ubeqqeḍ

en: Font color
kab: Initen n tsefsit

en: Font
kab: Tasefsit

en: Enable OSD
kab: Sermed OSD

en: Outline color
kab: Ini n uzizdew

en: Outline thickness
kab: Tuzert n uzizdew

en: Display
kab: Beqqeḍ

en: Fullscreen settings
kab: Iɣewwaren n ugdil aččuran

en: Folder
kab: Akaram

en: Format
kab: Amasal

en: Prefix
kab: Asezwer

en: Preferences
kab: Ismenyafen

en: Choose
kab: Fren

en: Toggle Play/Pause
kab: Senfel Taɣuri/Asgunfu

en: Show Main Window
kab: Sken asfaylu agejdan

en: Copy URL to clipboard
kab: Nɣel URL ɣer tecfawit

en: Audio/Video
kab: Ameslaw/Avidyu

en: Audio track synchronization:
kab: Amtawi n tezribt n umeslaw:

en: Subtitle track synchronization:
kab: Amtawi n tezribt n uduzwel:

en: Subtitle speed:
kab: Arured n uduzwel:

en: Subtitle duration factor:
kab: Amgi n tenzagt n uduzwel:

en: Video Effects
kab: Isemda n uvidyu

en: Basic
kab: Azaduran

en: Geometry
kab: Tanzeggit

en: Color
kab: Ini

en: Sharpen
kab: Semsed

en: Radius
kab: Aqqar

en: Variance
kab: Awliwel

en: Synchronize top and bottom
kab: Semtawi afella akked wadda

en: Synchronize left and right
kab: Setawi azelmaḍ akked uyfus

en: Transform
kab: Beddel

en: Rotate by 90 degrees
kab: Zzi s 90 n tfesniwin

en: Rotate by 180 degrees
kab: Zzi s 180 n tfesniwin

en: Rotate by 270 degrees
kab: Zzi s 270 n tfesniwin

en: Flip horizontally
kab: Tuzttya taglawant

en: Flip vertically
kab: Tuzzya s tibeddi

en: Puzzle game
kab: Urar n tugna timseɣreqt

en: Rows
kab: Aduren

en: Columns
kab: Ijga

en: Clone
kab: Sisleg

en: Wall
kab: Aɣrab

en: Intensity
kab: Tadwast

en: Gradient
kab: Afesniw

en: Edge
kab: Amder

en: Cartoon
kab: Asaru n wunuɣ

en: Invert colors
kab: Tti initen

en: Posterize
kab: Abeqqiḍ

en: Motion blur
kab: Aluɣu yettemwwiwilen

en: Factor
kab: Ameskar

en: Water effect
kab: Asemdu n waman

en: Add text
kab: Rnu aḍris

en: Text
kab: Aḍris

en: Add logo
kab: Rnu alugut

en: Logo
kab: Alugut

en: Transparency
kab: Tafrawant

en: Organize profiles...
kab: Suddes imaɣnuyen...

en: Video device
kab: Ibenk n uvidyu

en: Do nothing
kab: Ur tteg acmek

en: Ask
kab: Suter

en: Always
kab: Yal tikkelt

en: Never
kab: Weṛǧin

en: Appearance
kab: Timeẓri

en: Behavior
kab: Tiddin

en: MB
kab: KAṬ

en: GB
kab: GAṬ

en: TB
kab: TAṬ

en: Select a directory
kab: Fren akaram

en: Select a file
kab: Fren afaylu

en: Select
kab: Fren

en: [Playlist]
kab: [Tabdart n tɣuri]

en: [Repeat]
kab: [Ales]

en: [Random]
kab: [Agacuran]

en: [Loop]
kab: [Taneddict]

en:  Position : %s/%s
kab:  Aɣbalu : %s/%s

en:  Volume   : %3ld%%
kab:  Ableɣ   : %3ld%%

en:  Volume   : ----
kab:  Ableɣ   : ----

en:  Title    : %<PRId64>/%d
kab:  Azwel    : %<PRId64>/%d

en: Open: %s
kab: Ldi: %s

en: Find: %s
kab: Af-d: %s

en: Click to toggle between loop all, loop one and no loop
kab: Sit iwakken ad tsenfleḍ gar ales akk, ales i yiwen neɣ ulac allus

en: Open subtitles
kab: Ldi iduzwilen

en: Stop playback
kab: Ḥbes taɣuri

en: Open a medium
kab: Ldi amidya

en: Previous media in the playlist, skip backward when held
kab: Amidya uzwir di tebdart n tɣuri, angaz ɣer deffir ma teṭṭefeḍ-tt

en: Next media in the playlist, skip forward when held
kab: Amidya uḍfir di tebdart n tɣuri, angaz ɣer sdat ma teṭṭefeḍ-tt

en: Toggle the video in fullscreen
kab: Agdil aččuran

en: Toggle the video out fullscreen
kab: Ffeɣ seg wegdil aččuran

en: Show extended settings
kab: Sken iɣewwaren imernanen

en: Toggle playlist
kab: Senfel tabdart n tɣuri

en: Reverse
kab: Tti

[ctx: Tooltip|Unmute]
en: Unmute
kab: Sermed imesli

[ctx: Tooltip|Mute]
en: Mute
kab: Gzem imesli

en: Pause the playback
kab: Sgunfu taɣuri

en: Aspect Ratio
kab: Assaɣ n tmeẓri

en: Image Files
kab: Ifuyla n tugna

en: ms
kab: mtasint

en: Comments
kab: Iwenniten

en: Information about what your media or stream is made of.
    Muxer, Audio and Video Codecs, Subtitles are shown.
kab: Talɣut ɣef usuddes n umidya-inek neɣ n usuddem-inek.
    Aseftay, ikudaken n umeslaw akked ikudaken n uvidyu, akked iduzewlen ttwabeqqeḍen.

en: Select one or multiple files
kab: Fren yiwen neɣ ugar n yifuyla

en: Filter:
kab: Tastayt:

en: Entry
kab: Anekcum

en: Channels:
kab: Ibuda:

en: Device name
kab: Isem n yibenk

en: Advanced Options
kab: Tinefrunin tinaẓiyin

en: Search the playlist
kab: Nadi di tebdart n tɣuri

en: My Computer
kab: Aselkim-iw

en: Devices
kab: Ibenkan

en: Local Network
kab: Azeḍḍa adigan

en: Cover
kab: Tanettalt

en: Create Directory
kab: Snulfu-d akaram

en: Create Folder
kab: Rnu akaram amaynut

en: Sort by
kab: Smizzwer s

en: Ascending
kab: yettali

en: Descending
kab: yettader

en: Display size
kab: Tiddi n ubeqqeḍ

en: Increase
kab: Simɣur

en: Decrease
kab: Simẓi

en: Playlist View Mode
kab: Askar n tmuɣli n tebdart n tɣuri

en: Playlist is currently empty.
    Drop a file here or select a media source from the left.
kab: Tabdart n tɣuri d tilemt akka tura.
    Sers dagi afaylu neɣ fren aɣbalu n umidya di tama tazelmaḍt.

en: Icons
kab: Tignitin

en: Detailed List
kab: Tabdart s telqayt

en: List
kab: Tabdart

en: Select File
kab: Fren afaylu

en: Actions
kab: Tigawin

en: Global
kab: Amatu

en: Assign
kab: Sdukel

en: Device:
kab: Ibenk:

en: Audio Files
kab: Ifuyla n umeslaw

en: Video Files
kab: Ifuyla n uvidyu

en: Playlist Files
kab: Ifuyla n tebdart n tɣuri

en: &Apply
kab: &Snes

en: &Cancel
kab: &Semmet

en: Profile
kab: Alegdis

en: Create
kab: Snulfu-d

en: Source
kab: Aɣbalu

en: Source:
kab: Aɣbalu:

en: Type:
kab: Anaw:

en: Filename
kab: Isem n ufaylu

en: Path
kab: Abrid

en: Edit Bookmarks
kab: Ẓreg isɣalen

en: Extract
kab: Ssef

en: &Close
kab: &Mdel

en: Bytes
kab: Itamḍanen

en: Convert
kab: Selket

en: Destination
kab: Taniɣert

en: Browse
kab: Snirem

en: Settings
kab: Iɣewwaren

en: &Start
kab: &Bdu

en: Program Guide
kab: Amnir n ihallen

en: Update
kab: Leqqem

en: Errors
kab: Tuccḍiwin

en: Adjustments and Effects
kab: Isgaddiyen akked isemda

en: Synchronization
kab: Amtawi

en: &Go
kab: &Bdu

en: About
kab: Ɣef

en: &Recheck version
kab: Selken lqem ti&kkelt-nniḍen

en: &Yes
kab: &Ih

en: VLC media player updates
kab: Ileqman n VLC media player

en: You have the latest version of VLC media player.
kab: Tesɛiḍ lqem aneggaru n VLC media player.

en: Current Media Information
kab: Talɣut ɣef umidya amiran

en: &General
kab: A&matu

en: Co&dec
kab: A&kudak

en: Location:
kab: Ideg:

en: Application
kab: Asnas

en: Open Media
kab: Ldi amidya

en: &File
kab: A&faylu

en: &Disc
kab: A&ḍebi

en: &Network
kab: Aze&ḍḍa

en: Capture &Device
kab: I&benk n tuṭṭfa

en: &Enqueue
kab: Err s a&dras n ugani

en: &Play
kab: &Urar

en: &Stream
kab: A&suddem

en: C&onvert
kab: Sel&ket

en: C&onvert / Save
kab: Sel&ket / Sekles

en: Open URL
kab: Ldi URL

en: &Install
kab: Sbedd

en: Version
kab: Lqem

en: Website
kab: Asmel n web

en: Files
kab: Ifuyla

en: Simple
kab: Aḥerfi

en: Stream Output
kab: Tuffɣa n usuddem

en: Back
kab: Ɣer deffir

en: Main Toolbar
kab: Afeggag n ifecka agejdan

en: Line 1:
kab: Izirig 1:

en: Line 2:
kab: Izirig 2:

en: Preview
kab: Tadlayt

en: Cl&ose
kab: &Mdel

en: Profile Name
kab: Isem n umaɣnu

en: Spacer
kab: Tallunt

en: Time Slider
kab: Tamaccagt n wakud

en: Schedule
kab: Sɣiwes

en: Repeat:
kab: Ales:

en: Repeat delay:
kab: Tulsin n umenḍar:

en: I&mport
kab: &Kter

en: E&xport
kab: Si&feḍ

en: Open Directory
kab: Ldi akaram

en: Open Folder
kab: Ldi Akaram

en: Open playlist...
kab: Ldi tabdart n tɣuri...

en: XSPF playlist
kab: Tabdart n tɣuri XSPF

en: M3U playlist
kab: Tabdart n tɣuri M3U

en: M3U8 playlist
kab: Tabdart n tɣuri M3U

en: Save playlist as...
kab: Sekles tabdart n tɣuri am...

en: Open subtitles...
kab: Ldi iduzewlen...

en: Media Files
kab: Ifuyla imidyaten

en: Subtitle Files
kab: Ifuyla n iduzewlen

en: All Files
kab: Ifuyla merra

en: Empty
kab: Ilem

en: Deactivate
kab: Ssexsi

en: &Continue
kab: &Kemmel

en: Paused
kab: Yeḥbes

en: &Media
kab: A&midya

en: P&layback
kab: Ta&ɣuri

en: &Audio
kab: A&meslaw

en: &Video
kab: A&vidyu

en: Subti&tle
kab: I&duzewlen

en: Tool&s
kab: I&fecka

en: V&iew
kab: Ta&muɣli

en: &Help
kab: &Tallelt

en: Open &File...
kab: Ldi a&faylu...

en: &Open Multiple Files...
kab: &Ldi aṭas n yifuyla...

en: Open &Disc...
kab: Ldi a&ḍebsi...

en: Open &Network Stream...
kab: Ldi asuddem n u&zeḍḍa...

en: Open &Capture Device...
kab: Ldi ibenk n tu&ṭṭfa...

en: Open &Location from clipboard
kab: Ldi i&deg si tecfawit

en: Open &Recent Media
kab: Ldi imidyaten n &melmi kan

en: Conve&rt / Save...
kab: Sel&ket / Sekles...

en: &Stream...
kab: A&suddem...

en: Quit at the end of playlist
kab: Ffeɣ ticki tfuk tebdart n tɣuri

en: &Quit
kab: Ffeɣ

en: &Effects and Filters
kab: I&semda akked testayin

en: Plu&gins and extensions
kab: Ize&griren akked iseɣzaf

en: Customi&ze Interface...
kab: Sa&gen agrudem...

en: &Preferences
kab: &Ismenyafen

en: &View
kab: Ta&muɣli

en: Play&list
kab: Ta&bdart n tɣuri

en: Docked Playlist
kab: Tabdart n tɣuri tusliɣt

en: Always on &top
kab: Yalas nnig

en: Mi&nimal Interface
kab: Agrudem adday

en: &Fullscreen Interface
kab: Agrudem n wegdil a&ččuran

en: &Advanced Controls
kab: Isenqaden i&naẓiyen

en: Status Bar
kab: Afeggag n waddad

en: &Increase Volume
kab: &Sali ableɣ

en: D&ecrease Volume
kab: Si&der ableɣ

en: &Mute
kab: &Gzem imesli

en: Audio &Device
kab: I&benk ameslaw

en: Audio &Track
kab: Tazri&bt tameslawt

en: &Stereo Mode
kab: Askar n u&stiryu

en: &Fullscreen
kab: A&gdil ačuran

en: T&itle
kab: Az&wel

en: &Chapter
kab: Ixe&f

en: &Program
kab: A&hil

en: &Manage
kab: Se&frek

en: Check for &Updates...
kab: Nadi i&leqman...

en: &Stop
kab: &Seḥbes

en: Pre&vious
kab: &Tzwirt

en: Ne&xt
kab: Tu&ḍfirt

en: Sp&eed
kab: A&rured

en: N&ormal Speed
kab: Arured a&magnu

en: &Jump Forward
kab: &Ngez ɣer sdat

en: Jump Bac&kward
kab: Ngez ɣer &deffir

en: Open &Network...
kab: Ldi a&zeḍḍa...

en: Leave Fullscreen
kab: Ffeɣ seg ugdil aččuran

en: &Playback
kab: Ta&ɣuri

en: &Open Media
kab: &Ldi amidya

en: &Clear
kab: &Sfeḍ

en: &Renderer
kab: Amsedday n t&ririt

en: <Local>
kab: <Adigan>

[ctx: Tooltip|Clear]
en: Clear
kab: Sfeḍ

en: Playlist Files |
kab: Ifuyla n tebdart n tɣuri |

en: Any
kab: Menwala

en: System default
kab: Lexṣas n unagraw

en: Info
kab: Talɣut

en: Debug
kab: Seɣti

en: Journal
kab: Aɣmis

en: Identity
kab: Tamagit

en: Blues
kab: Bluz

en: Classic Rock
kab: Rok aklasiki

en: Country
kab: Tamurt

en: Disco
kab: Disku

en: Metal
kab: Amɣuz

en: Other
kab: Nniḍen

en: Alternative
kab: Afrayan

en: Fusion
kab: Asmezdi

en: House
kab: Axxam

en: Noise
kab: Asxerxec

en: Bass
kab: Tabbast

en: Gothic
kab: Tagutit

en: Electronic
kab: Iliktrunik

en: Top 40
kab: 40 imenza

en: Folk
kab: Fuklur

en: Celtic
kab: Taseltit

en: Speech
kab: Ameslay

en: Abort
kab: Eǧǧ

en: Logging
kab: Tuqqna

en: Stats
kab: Tiddadanin

en: Comment
kab: Awennit

en: Subject
kab: Asentel

en: Encoder
kab: Asettengal

en: Skip
kab: Zgel

en: My Videos
kab: Tibidyutin-iw

en: My Music
kab: Aẓawan-inu

en: Picture
kab: Tugna

en: My Pictures
kab: Tugniwin-inu

en: Discs
kab: Iḍebsiyen

en: Generic
kab: Awesyan

en: Session
kab: Tiɣimit

en: Tool
kab: Afecku

en: User
kab: Aseqdac

en: Applications
kab: Isnasen

en: Desktop
kab: Tanarit

en: Text file
kab: Afaylu aḍris

en: Timeout
kab: Akud yezri

en: Marquee
kab: Aḍris ittedrurumen

en: Border width
kab: Tehri n yiri

en: Number of rows
kab: Amḍan n waduren

en: Number of columns
kab: Amḍan n ijga

en: Keep aspect ratio
kab: Ḥrez assaɣ n tmeẓri

en: auto
kab: awurman

en: Mosaic
kab: Iɛbanen

en: Buffer size
kab: Tiddi n talunt n weḥraz

en: Audio port
kab: Tawwurt n umeslaw

en: Relative font size
kab: Tiddi tamasaɣt n tsefsit

en: Background color
kab: Ini n ugilal

en: Outline opacity
kab: Tiḍullest n uzizdew

en: Shadow opacity
kab: Tiḍullest n tili

en: Shadow color
kab: Ini n tili

en: Shadow angle
kab: Tiɣmert n tili

en: Shadow distance
kab: Ameccaq n tili

en: Text direction
kab: Tanila n uḍris

en: Thin
kab: Rqiq

en: Thick
kab: Azuran

en: Left to right
kab: Aelmaḍ s ayfus

en: Right to left
kab: Seg yefus s aelmaḍ

en: Experimental
kab: D armayan

en: Area
kab: Tamennaḍt

en: Image adjust
kab: Asgaddi n tugna

en: Color scheme
kab: Azenziɣ n yiniten

en: Window size
kab: Tiddi n usfaylu

en: Canvas
kab: Taɣzut n usuneɣ

en: Latest
kab: Aneggaru

en: Low
kab: Yuder

en: Medium
kab: D alemmas

en: High
kab: Afellay

en: Erase
kab: Sfeḍ

en: Freeze
kab: Segres

en: Gaussian Blur
kab: Aluɣu n Gauss

en: Strength
kab: Lǧehd

en: Grain
kab: Aɛeqqa

en: Vertical
kab: Ubdid

en: Horizontal
kab: Aglawan

en: Direction
kab: Tanila

en: Lowest
kab: Adday maḍi

en: Highest
kab: Afellay maḍi

en: Border
kab: Iri

en: Rotation
kab: Tuzzya

en: Puzzle
kab: Adrug

en: Rotate
kab: Zzi

en: Image format
kab: Amasal n tugna

en: Transformation
kab: Abeddel

en: Wave
kab: Tayyugt

en: Drawable
kab: Taɣawsa tudlift

en: Video mode
kab: Askar n uvidyu

[ctx: ASCII]
note: xgettext: This is a plain ASCII spelling of "VLC media player" for the ICCCM window name. This must be pure ASCII. The limitation is partially with ICCCM and partially with VLC. For Latin script languages, you may need to strip accents. For other scripts, you will need to transliterate into Latin.
en: VLC media player
kab: Imeɣri n yimidyaten VLC

en: YUV output
kab: Tuffɣa YUV

en: Title font
kab: Tasefsit n uzwel

en: Amplification
kab: Asedfu

en: Output
kab: Tuffɣa

en: Output port
kab: Tawwurt n tuffɣa

en: Error:
kab: Tuccḍa:

en: File name
kab: Isem n ufaylu

en: Background
kab: Agilal

en: Time:
kab: Akud:

en: Hide / Show Library
kab: Ffer/Sken tamkarḍit

en: Hide / Show Viewer
kab: Ffer/Sken tameẓrayt

en: Manage Streams
kab: Sefrek isuddman

en: Loop
kab: Taneddict

en: Empty Playlist
kab: Tabdart n tɣuri tilemt

en: Dialog
kab: Tankult n udiwenni

en: Form
kab: Tiferkit

en: Preset
kab: Ittuseɣwer si tazwara

en: &Save as...
kab: Sekles am...

en: Show extended options
kab: Sken tinefrunin timernanin

en: Show &more options
kab: Sken u&gar n tnefrunin

en: Start Time
kab: Akud n tazwara

en: Stop Time
kab: Akud n weḥbas

en: Edit Options
kab: Ẓreg Iɣewwaren

en: Extra media
kab: Amidya amernan

en: Select the file
kab: Fren afaylu

en: Play another media synchronously (extra audio file, ...)
kab: Urar amidya-nniḍen s wemtawi (ifuyla imeslawen imernanen, ...)

en: Capture mode
kab: Askar n tuṭṭfa

en: Select the capture device type
kab: Fren anaw n yibenk n tuṭṭfa

en: Device Selection
kab: Afran n yibenk

en: Options
kab: Tinefrunin

en: Advanced options...
kab: Tinefrunin tinaẓiyin...

en: Disc Selection
kab: Afran n uḍebsi

en: No disc menus
kab: Ulac umuɣen n uḍebsi

en: Disc device
kab: Ibenk aḍebsi

en: Starting Position
kab: Ideg n tazwara

en: Audio and Subtitles
kab: Ameslaw akked iduzewlen

en: Use a sub&title file
kab: Seqdec afaylu n i&duzewlen

en: File Selection
kab: Afran n ufaylu

en: You can select local files with the following list and buttons.
kab: Tzemreḍ ad tferneḍ ifuyla idiganen s tebdart akked tqeffalin agi.

en: Add...
kab: Rnu...

en: Network Protocol
kab: Aneggaf n uzeḍḍa

en: Please enter a network URL:
kab: Ttxil-k sekcem URL n uzeḍḍa:

en: Features
kab: Tiwuriwin

en: Chapters
kab: Ixfawen

en: Menus
kab: Umuɣen

en: Same as source
kab: Kifkif akked uɣbalu

en: Custom options
kab: Tinefrunin yugnen

en: &Quality
kab: Taɣara

en: Not Used
kab: Ur yettwaseqdec ara

en: Encoding parameters
kab: Iɣewwaren n usettengel

en: Frame size
kab: Tiddi n ukatar

en: Sa&mple Rate
kab: Aktum n ulemmec

en: Profile &Name
kab: Isem n umaɣnu

en: Set up media sources to stream
kab: Sbadu aɣbalu n umidya ara tsuddemeḍ

en: Miscellaneous Options
kab: Iɣewwaren-nniḍen

en: Effects
kab: Isemda

en: Tracks
kab: Tizribin

en: Password:
kab: Awal n uɛeddi:

en: Username:
kab: Isem n useqdac:

en: Codecs
kab: Ikudaken

en: HTTP proxy URL
kab: URL n upṛuksi HTTP

en: HTTP (default)
kab: HTTP (lexṣas)

en: Force window style:
kab: Ḥettem aɣanib n Windows:

en: Enable subtitles
kab: Sermed iduzwilen

en: Subtitle Language
kab: Tutlayt n iduzwilen

en: Default encoding
kab: Asettengel n lexṣas

en: Subtitle effects
kab: Isemda n yiduzwilen

en: Add a shadow
kab: Rnu tili

en: Add a background
kab: Rnu agilal

en: O&utput
kab: Tuffɣa

en: Edit settings
kab: Ẓreg iɣewwaren

en: Control
kab: Senqed

en: Setup schedule
kab: Selkem s ufus

en: Status
kab: Addad

en: Prev
kab: Uzwir

en: Add Input
kab: Rnu anekcum

en: Edit Input
kab: Rnu tuffɣa

en: Clear List
kab: Sfeḍ tabdart

en: Check for VLC updates
kab: Nadi ileqman n VLC

en: Launching an update request...
kab: Asekker n usuter n uleqqem...

en: Do you want to download it?
kab: Tebɣiḍ ad t-id-tsadreḍ?

en: Colors
kab: Initen

en: Angle
kab: Tiɣmert

en: none
kab: ulac

en: Mask
kab: Tagelmust

en: Mirror
kab: Tamrayt

en: Soften
kab: Silweɣ

en: Name:
kab: Isem:

en: Input:
kab: Anekcum:

en: Select Input
kab: Fren anekcum

en: Output:
kab: Tuffɣa:

en: Select Output
kab: Fren tuffɣa
