gnome-commander 1.7.0 - en to mr translation catalogue (39 entries)

en: GNOME Commander
mr: जीनोम कमांडर

en: Two-pane file manager
mr: दोन-पटल फाइल व्यवस्थापक

en: GNOME Commander is a "two-pane" graphical file manager for the GNOME desktop environment. It features separate tabs for each pane, setting up custom device buttons, bookmark manager, fully integrated commandline, file quick search, an internal image viewer, a powerful batch renaming tool, and FTP and Samba access.
mr: जीनोम कमांडर जीनोम डेस्कटॉप एन्वार्यनमेंटसाठी „दोन-पंक्ती“ ग्राफिकल फाइल व्यवस्थापक आहेयात प्रत्येक उपखंडासाठी वेगवेगळी टॅब, कस्टम डिव्हाइस बटणे, बुकमार्क व्यवस्थापक,पूर्णतः एकात्मिक आदेशलाइन, त्वरित शोध फाईल, अंतर्गत प्रतिमा दर्शक,एक शक्तिशाली बॅच पुनर्नामित साधन आणि FTP आणि साम्बा प्रवेश सेट करते.

en: GNOME Commander aims to advanced users who like to focus on precise file management, working in parallel through special applications, and running smart commands.
mr: जीनोम कमांडरचा वापर प्रगत वापरकर्त्यांकडे करणे आहे जे विशिष्ट फाइल व्यवस्थापनावर लक्ष केंद्रित करणे,विशेष अनुप्रयोगांद्वारे समांतरमध्ये कार्य करणे आणि स्मार्ट आदेश चालवणे आवडते.

en: A two paned file manager
mr: दोन-पंक्ती फाइल व्यवस्थापक

note: TRANSLATORS: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: file;manager;folder;explore;disk;filesystem;
mr: फाइल; मॅनेजर; फोल्डर; एक्सप्लोर; डिस्क; फाइलसिस्टम;

en: Use default font
mr: डीफॉल्ट फॉन्ट वापरा

en: Whether to use the system's default fixed width font for the file panels instead of a font specific to gnome-commander.
mr: जीनोम-कमांडर करीता निर्देशीत फॉन्टऐवजी फाइल पंक्ती करीता प्रणालीचे मुलभूत मुदत चौकट फॉन्ट वापरायचे का.

en: Panel font
mr: पॅनेल फॉन्ट

en: A custom font that will be used for the file panes if the "Use default font" option is turned off.
mr: „डीफॉल्ट पर्यायचा वापर बंद आहे“ हा पर्याय बंद असल्यास फाईलच्या पंक्तीसाठी वापरला जाणारा एक सानुकूल फॉन्ट.

en: Filesize display mode
mr: फाईल स्टोरेज प्रदर्शन मोड

en: Defines how the filesize will be displayed in the associated pane column.
mr: संबंधित पटल स्तंभात फाईलिस कसे प्रदर्शित केले जाईल हे स्पष्ट करते.

en: Permission display mode
mr: परवानगी प्रदर्शन मोड

en: Defines how the file permission will be displayed in the associated pane column.
mr: संबंधित पॅन कॉलममध्ये फाइल परवानगी कशी प्रदर्शित केली जाईल हे स्पष्ट करते.

en: Graphical layout mode
mr: ग्राफिकल लेआउट मोड

en: Defines the icon style of files and folders in the file panes.
mr: फाइल पट्ट्यांमध्ये फायली आणि फोल्डरच्या चिन्ह शैलीची व्याख्या करते.

en: List row height
mr: पंक्तीची उंची सूचीबद्ध करा

en: Defines the height of a row in the file pane.
mr: फाइल उपखंडात एका ओळीची उंची निश्चित करते.

en: Date format
mr: दिनांक प्रारुप

en: Format of the date in the file pane.
mr: फाईल उपखंडात तारीख स्वरूपन.

en: List font
mr: फॉन्ट सांगा

en: The font in the file panes.
mr: फाइल उपखंडातील फॉन्ट.

en: Extension display mode
mr: विस्तार प्रदर्शन मोड

en: Defines where the file name extension is displayed.
mr: फाइल नाव विस्तार कोठे दर्शविला जातो हे स्पष्ट करते.

en: Left mouse button mode
mr: डावे माउस बटण मोड

en: Number of left mouse button clicks for opening a file or folder.
mr: फाइल किंवा फोल्डर उघडण्यासाठी डाव्या माऊस बटणांची संख्या.

en: Left mouse button unselects
mr: डावे माउस बटण निवड रद्द होईल

en: Defines if a click on an unselected item unselects already selected items.
mr: निवडलेल्या आयटमवरील क्लिकने आधीच निवडलेले आयटम न निवडल्यास परिभाषित करते

en: Right mouse button mode
mr: उजवा माउस बटण मोड

en: Defines what happens when the right mouse button is clicked on an item.
mr: आयटमवर जेव्हा योग्य माऊस बटण क्लिक केले जाते तेव्हा काय होते ते स्पष्ट करते.

en: Symbolic link
mr: सिंबॉलिक लिंक

en: name
mr: नाव

en: ext
mr: एक्स्ट

en: dir
mr: डिरेक्टरी

en: size
mr: साइज़

en: date
mr: तारीख

en: perm
mr: परवानग्या

en: uid
mr: यू आयडी

en: gid
mr: जी आयडी
