gnome-commander - en to pt_BR translation catalogue (1906 entries)

en: Two-pane file manager
pt_BR: Gerenciador de arquivos com dois painéis

en: GNOME Commander is a “two-pane” graphical file manager for the GNOME desktop environment. It features separate tabs for each pane, setting up custom device buttons, bookmark manager, fully integrated commandline, file quick search, an internal image viewer, a powerful batch renaming tool, and FTP and Samba access.
pt_BR: GNOME Commander é um gerenciador de arquivos gráfico de dois painéis para o ambiente do GNOME. Ele apresenta abas separadas para cada painel, configuração personalizada de botões de dispositivo, gerenciador de marcadores, linha de comando completamente integrada, pesquisa de rápida de arquivos, um visualizador de imagens interno, uma poderosa ferramenta de renomeação em lote e acesso FTP e Samba.

en: GNOME Commander aims to advanced users who like to focus on precise file management, working in parallel through special applications, and running smart commands.
pt_BR: GNOME Commander tem como publico alvo os usuários avançados que gostam de se concentrar no gerenciamento de arquivos preciso, trabalhando em paralelo entre aplicativos especiais e executando comandos inteligentes.

en: The GNOME Project
pt_BR: O projeto GNOME

en: A two paned file manager
pt_BR: Um gerenciador de arquivos com dois painéis

note: TRANSLATORS: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: file;manager;folder;explore;disk;filesystem;
pt_BR: arquivo;gerenciador;pasta;explorar;disco;sistema de arquivos;

en: List of advanced rename tool profiles
pt_BR: Lista de perfis de Ferramenta avançada de renomeação

en: The entries in this array represent the profiles in the advanced rename tool with specific settings for each profile.
pt_BR: As entradas neste vetor representam os perfis na ferramenta avançada de renomeação com configurações específicas para cada perfil.

en: Advanced rename tool window width
pt_BR: Largura da janela da ferramenta avançada de renomeação

en: This option defines the width of the advanced rename tool window.
pt_BR: Esta opção define a largura da janela da ferramenta avançada de renomeação.

en: Advanced rename tool window height
pt_BR: Altura da janela da ferramenta avançada de renomeação

en: This option defines the height of the advanced rename tool window.
pt_BR: Esta opção define a altura da janela da ferramenta avançada de renomeação.

en: Advanced rename tool template history
pt_BR: Histórico de modelo de ferramenta avançada de renomeação

en: This string array represents the history of templates in the advanced rename tool.
pt_BR: Este vetor de strings representa o histórico de modelos na ferramenta avançada de renomeação.

en: History of visited directories
pt_BR: Histórico de diretórios visitados

en: This string array represents the history of visited directories.
pt_BR: Este vetor de strings representa o histórico de diretórios visitados.

en: Use default font
pt_BR: Usar fonte padrão

en: Whether to use the system’s default fixed width font for the file panels instead of a font specific to gnome-commander.
pt_BR: Se deve usar a fonte de largura fixa padrão do sistema para os painéis em vez de uma fonte específica para o gnome-commander.

en: Panel font
pt_BR: Fonte do painel

en: A custom font that will be used for the file panes if the “Use default font” option is turned off.
pt_BR: Uma fonte personalizada que será usada para os painéis de arquivos se a opção “Usar fonte padrão” estiver desabilitada.

en: Filesize display mode
pt_BR: Modo de exibição de tamanho de arquivo

en: Defines how the filesize will be displayed in the associated pane column.
pt_BR: Define como o tamanho de arquivo será exibido na coluna do painel associado.

en: Permission display mode
pt_BR: Modo de exibição de permissão

en: Defines how the file permission will be displayed in the associated pane column.
pt_BR: Define como a permissão de arquivo será exibido na coluna do painel associado.

en: Graphical layout mode
pt_BR: Modo de layout gráfico

en: Defines the icon style of files and folders in the file panes.
pt_BR: Define o estilo de ícone dos arquivos e pastas nos painéis de arquivos.

en: List row height
pt_BR: Altura da linha da lista

en: Defines the height of a row in the file pane.
pt_BR: Define a altura de uma linha no painel de arquivos.

en: Date format
pt_BR: Formato da data

en: Format of the date in the file pane.
pt_BR: Formato da data no painel de arquivos.

en: List font
pt_BR: Fonte da lista

en: The font in the file panes.
pt_BR: A fonte nos painéis de arquivos.

en: Extension display mode
pt_BR: Modo de exibição de extensão

en: Defines where the file name extension is displayed.
pt_BR: Define onde a extensão do nome de arquivo é exibida.

en: Left mouse button mode
pt_BR: Modo do botão esquerdo do mouse

en: Number of left mouse button clicks for opening a file or folder.
pt_BR: Número de cliques do botão esquerdo do mouse para abrir um arquivo ou uma pasta.

en: Left mouse button unselects
pt_BR: O botão esquerdo do mouse desmarca

en: Defines if a click on an unselected item unselects already selected items.
pt_BR: Define se um clique no item desmarcado também desmarca itens já selecionados.

en: Right mouse button mode
pt_BR: Modo do botão direito do mouse

en: Defines what happens when the right mouse button is clicked on an item.
pt_BR: Define o que acontece quando o botão direito do mouse é clicado sobre um item.

en: Use trash
pt_BR: Usar a lixeira

en: Defines if items should be moved to trash by default instead of really deleting them.
pt_BR: Define se itens devem ser enviados para a lixeira por padrão ao invés de realmente deletados.

en: Icon size
pt_BR: Tamanho do ícone

en: Size of icons in the file pane.
pt_BR: Tamanho de ícones no painel de arquivos.

en: Device icon size
pt_BR: Tamanho do ícone de dispositivo

en: Icon size in the device list.
pt_BR: Tamanho do ícone da lista de dispositivos.

en: Icon scale quality
pt_BR: Qualidade da escala de ícone

en: Describes the different interpolation modes that can be used with the scaling functions.
pt_BR: Descreve os diferentes modos de interpolação que podem ser usados com as funções de escalonamento.

en: MIME icon directory
pt_BR: Diretório de ícones MIME

en: Directory in which MIME icons are located.
pt_BR: Diretório no qual ícones MIM estão localizados.

en: Command line history
pt_BR: Histórico da linha de comando

en: This string array represents the history of commands executed in the command line.
pt_BR: Este vetor de strings representa o histórico de comandos executados na linha de comando.

en: Command line history length
pt_BR: Tamanho do histórico da linha de comando

en: Horizontal orientation
pt_BR: Orientação horizontal

en: Defines if the orientation of the file panes should be horizontal or not.
pt_BR: Define se a orientação dos painéis de arquivos devem ser horizontais ou não.

en: GUI update rate
pt_BR: Taxa de atualização da interface

en: Update rate of the graphical user interphase in 1/1000ths of a second.
pt_BR: Taxa de atualização da interface gráfica em 1/1000º de segundo.

en: Show device buttons
pt_BR: Mostrar botões dos dispositivos

en: Defines if device buttons are shown.
pt_BR: Define se botões de dispositivos são mostrados.

en: Show device list
pt_BR: Mostrar lista de dispositivos

en: Defines if the list of devices is shown.
pt_BR: Define se a lista de dispositivos é mostrada.

en: Show command line
pt_BR: Mostrar linha de comando

en: Defines if command line is shown.
pt_BR: Define se a linha de comando é mostrada.

en: Show toolbar
pt_BR: Mostrar barra de ferramentas

en: Defines if the toolbar is shown.
pt_BR: Especifica se a barra de ferramentas é mostrada.

en: Show buttonbar
pt_BR: Mostrar barra de botões

en: Defines if the buttonbar is shown.
pt_BR: Define se a barra de botões é mostrada.

en: Symlink string
pt_BR: String de link simbólico

en: This string defines the default name of a newly created symlink. Leave the string empty to use the default value which is hard coded into the program code. A “%s” will be expanded to the item name for which a link should be created.
pt_BR: Esta string define o nome padrão de um link simbólico recém-criado. Deixe a string em branco para usar o valor padrão que está inserido no código do programa. Um “%s” será expandido para o nome do item para o qual um link deve ser criado.

en: Main window horizontal position
pt_BR: Posição horizontal da janela principal

en: Position of the main window in horizontal direction.
pt_BR: A posição da janela principal na direção horizontal.

en: Main window vertical position
pt_BR: Posição vertical da janela principal

en: Position of the main window in vertical direction.
pt_BR: A posição da janela principal na direção vertical.

en: Main window width
pt_BR: Largura da janela principal

en: This option defines the width of the main window.
pt_BR: Esta opção define a largura da janela principal.

en: List of bookmarks
pt_BR: Lista de marcadores

en: Each entry in this list represents a bookmark.
pt_BR: Cada entrada nesta lista representa um marcador.

en: Bookmarks window width
pt_BR: Largura da janela de marcadores

en: This option defines the width of the bookmarks window.
pt_BR: Esta opção define a largura da janela de marcadores.

en: Bookmarks window height
pt_BR: Altura da janela de marcadores

en: This option defines the height of the bookmarks window.
pt_BR: Esta opção define a altura da janela de marcadores.

en: List of connections
pt_BR: Lista de conexões

en: Each entry in this list represents a connection.
pt_BR: Cada entrada nesta lista representa uma conexão.

en: Main window height
pt_BR: Altura da janela principal

en: This option defines the height of the main window.
pt_BR: Esta opção define a altura da janela principal.

en: Options dialog width
pt_BR: Opções e largura do diálogo

en: This setting defines the width of the options dialog window.
pt_BR: Esta configuração define a largura da janela de diálogo de opções.

en: Options dialog height
pt_BR: Opções de altura do diálogo

en: This setting defines the height of the options dialog window.
pt_BR: Esta configuração define a altura da janela de diálogo de opções.

en: Width of icon column
pt_BR: Largura da coluna de ícone

en: This option defines the width of the icon column.
pt_BR: Esta opção define a largura da coluna de ícone.

en: Width of name column
pt_BR: Largura da coluna de nome

en: This option defines the width of the name column.
pt_BR: Esta opção define a largura da coluna de nome.

en: Width of extension column
pt_BR: Largura da coluna de extensão

en: This option defines the width of the extension column.
pt_BR: Esta opção define a largura da coluna de extensão.

en: Width of directory column
pt_BR: Largura da coluna de diretório

en: This option defines the width of the directory column.
pt_BR: Esta opção define a largura da coluna de diretório.

en: Width of size column
pt_BR: Largura da coluna de tamanho

en: This option defines the width of the size column.
pt_BR: Esta opção define a largura da coluna de tamanho.

en: Width of date column
pt_BR: Largura da coluna de data

en: This option defines the width of the date column.
pt_BR: Esta opção define a largura da coluna de data.

en: Width of permissions column
pt_BR: Largura da coluna de permissões

en: This option defines the width of the permissions column.
pt_BR: Esta opção define a largura da coluna de permissões.

en: Width of owner column
pt_BR: Largura da coluna de dono

en: This option defines the width of the owner column.
pt_BR: Esta opção define a largura da coluna de dono.

en: Width of group column
pt_BR: Largura da coluna de grupo

en: This option defines the width of the group column.
pt_BR: Esta opção define a largura da coluna de grupo.

en: List of keybindings
pt_BR: Lista de associações de teclas

en: Each entry in this list represents a keybinding.
pt_BR: Cada entrada na lista representa uma associação de teclas.

en: Main window state
pt_BR: Estado da janela principal

en: The number represents the main window state, e.g. “maximized”, “fullscreen”, etc. and is calculated internally.
pt_BR: O número representa o estado da janela principal (ex.: “maximizado”, “tela cheia”, etc.) e é calculado internamente.

en: Middle mouse button mode
pt_BR: Modo do botão do meio do mouse

en: Defines what happens when the middle mouse button is clicked.
pt_BR: Define o que acontece quando o botão do meio do mouse é clicado.

en: Save directories on exit
pt_BR: Salvar diretórios ao sair

en: Defines if the current directories are opened again when GNOME Commander is restarted.
pt_BR: Define se os diretórios atuais são abertos novamente quando GNOME Commander é reiniciado.

en: Save tabs on exit
pt_BR: Salvar abas ao sair

en: Defines if the current open tabs are opened again when GNOME Commander is restarted.
pt_BR: Define se as abas atuais são abertas novamente quando GNOME Commander é reiniciado.

en: Save directory history on exit
pt_BR: Salvar histórico de diretórios ao sair

en: Defines if the history of visited directories is saved on exit.
pt_BR: Define se o histórico de diretórios visitados é salvo ao sair.

en: Save commandline history on exit
pt_BR: Salvar histórico da linha de comando ao sair

en: Defines if the history of commands in the commandline is saved on exit.
pt_BR: Define se o histórico de comandos na linha de comando é salvo ao sair.

en: Save search history on exit
pt_BR: Salvar histórico de pesquisa ao sair

en: Defines if the history of search patterns is saved on exit.
pt_BR: Define se o histórico de padrões de pesquisa é salvo ao sair.

en: Always show tab bar
pt_BR: Sempre mostrar a barra de abas

en: Defines if the tab bar is always shown.
pt_BR: Especifica se a barra de abas é sempre mostrada.

en: Tab lock indicator
pt_BR: Indicador de trava de aba

en: Defines the style of the tab lock indicator.
pt_BR: Define o estilo do indicador de trava de aba.

en: Case sensitive sorting
pt_BR: Ordenação com distinção de maiúsculas e minúsculas

en: This option defines if sorting should be case sensitive.
pt_BR: Esta opção define se ordenação deve distinguir maiúsculas de minúsculas.

en: Select directories when all is marked
pt_BR: Selecionar diretórios quando tudo estiver selecionado

en: This option defines if directories will be marked when all items in a file pane should be marked.
pt_BR: Esta opção define se diretórios serão marcados quando todos os itens em um painel de arquivos forem selecionados.

en: Allow multiple instances
pt_BR: Permitir múltiplas instâncias

en: This option defines if multiple instances are allowed.
pt_BR: Esta opção define se múltiplas instâncias são permitidas.

en: Quick search exact match begin
pt_BR: Pesquisa rápida com correspondência exata no início

en: This option defines if quick search should match explicitly at the beginning of an item name.
pt_BR: Esta opção define se a pesquisa rápida deve corresponder explicitamente no início de um nome de item.

en: Quick search exact match end
pt_BR: Pesquisa rápida com correspondência exata no final

en: This option defines if quick search should match explicitly at the end of an item name.
pt_BR: Esta opção define se a pesquisa rápida deve corresponder explicitamente no final de um nome de item.

en: Only device icons
pt_BR: Apenas ícones de dispositivos

en: This option defines if only device icons should be shown instead of icons and text label.
pt_BR: Esta opção define se apenas ícones de dispositivos devem ser mostrados em vez de ícones e rótulos de texto.

en: Show the samba workgroups icon
pt_BR: Mostra o ícone de grupos de trabalhos Samba

en: This option defines if the Samba workgroups icon should be shown in the devices list.
pt_BR: Esta opção define se o ícone de grupos de trabalhos Samba deve ser mostrado na lista de dispositivos.

en: Main menu visibility
pt_BR: Visibilidade do menu principal

en: This option defines if the main menu is visible or not.
pt_BR: Esta opção define se o menu principal está visível ou não.

en: Quick search shortcut
pt_BR: Atalho de pesquisa rápida

en: This option defines the shortcut for quick search.
pt_BR: Esta opção define o atalho para pesquisa rápida.

en: List of file tabs
pt_BR: Lista de abas de arquivos

en: The entries in this list are used for restoring the tabs from the last session.
pt_BR: As entradas nesta lista são usadas para restaurar as abas da última sessão.

en: List of devices
pt_BR: Lista de dispositivos

en: The entries in this list represent the devices configured by the user.
pt_BR: As entradas nesta lista representam os dispositivos configurados pelo usuário.

en: List of favorite apps
pt_BR: Lista de aplicativos favoritos

en: The entries in this list represent the favorite apps configured by the user.
pt_BR: As entradas na lista representam os aplicativos favoritos configurados pelo usuário.

en: Search window width
pt_BR: Largura da janela de pesquisa

en: This option defines the width of the search window.
pt_BR: Esta opção define a largura da janela de pesquisa.

en: Search window height
pt_BR: Altura da janela de pesquisa

en: This option defines the height of the search window.
pt_BR: Esta opção define a altura da janela de pesquisa.

en: Search window is transient
pt_BR: A janela de pesquisa é temporária

en: Defines if the search window is transient or if it can be minimized and moved behind the main window.
pt_BR: Define se a janela de pesquisa é temporária ou se pode ser minimizada e movida para trás da janela principal.

en: Search text history
pt_BR: Histórico do texto de pesquisa

en: This string array represents the history of text searches in the search tool.
pt_BR: Este vetor de strings armazena o histórico de pesquisas por texto na ferramenta de pesquisa.

en: Search pattern history
pt_BR: Histórico de padrão de pesquisa

en: This string array represents the history of regular expression searches in the search tool.
pt_BR: Este vetor de strings representa o histórico de pesquisas de expressão regular na ferramenta de pesquisa.

en: List of search tool profiles
pt_BR: Lista de perfis de ferramentas de pesquisa

en: The entries in this array represent the profiles in the search tool with specific settings for each profile.
pt_BR: As entradas neste vetor representam os perfis na ferramenta de pesquisa com configurações específicas para cada perfil.

en: Quick connect URI
pt_BR: URI de conexão rápida

en: Unified resource identifier for quick connections.
pt_BR: Identificador de recurso unificado para conexões rápida.

en: Password for anonymous FTP connections
pt_BR: Senha para conexões FTP anônimas

en: This string defines the password for anonymous FTP connections.
pt_BR: Esta string define a senha para conexões FTP anônimas.

en: Confirm delete
pt_BR: Confirmar exclusão

en: Defines if deletion of an item should be confirmed.
pt_BR: Define se a exclusão de um item deve ser confirmada.

en: Delete default
pt_BR: Padrão de exclusão

en: This setting defines the default active option in the delete confirmation dialog.
pt_BR: Esta configuração define a opção ativa padrão no diálogo de configuração de exclusão.

en: Confirm copy overwrite
pt_BR: Confirmar sobrescrita ao copiar

en: This option defines the default behavior when items will be overwritten by a copy command.
pt_BR: Esta opção define o comportamento padrão quando itens forem sobrescritos por um comando de cópia.

en: Confirm move overwrite
pt_BR: Confirmar sobrescrita ao mover

en: This option defines the default behavior when items will be overwritten by a move command.
pt_BR: Esta opção define o comportamento padrão quando itens forem sobrescritos por um comando de mover.

en: Confirm mouse drag and drop
pt_BR: Confirmar arrastar e soltar com mouse

en: This option defines the behavior of mouse drag and drop operations.
pt_BR: Esta opção define o comportamento de operações de arrastar e soltar.

en: Hide unknown filetypes
pt_BR: Ocultar tipos de arquivo desconhecido

en: Hide files which type does not match to one of the other types.
pt_BR: Ocultar arquivos cujo tipo não corresponde a um dos outros tipos.

en: Hide regular files
pt_BR: Ocultar arquivos regulares

en: Hide directories
pt_BR: Ocultar diretórios

en: Hide symbolic links
pt_BR: Ocultar link simbólico

en: Hide special files, such as a socket, fifo, block devices, or character devices.
pt_BR: Ocultar arquivos especiais, como um soquete, fifo, dispositivos de bloco ou dispositivos de caracteres.

en: Hide shortcut files (Windows systems)
pt_BR: Ocultar arquivos de atalho (sistemas Windows)

en: Hide mountable locations
pt_BR: Ocultar locais montáveis

en: Hide virtual files
pt_BR: Ocultar arquivos virtuais

en: Hide volatile files
pt_BR: Ocultar arquivos voláteis

en: Hide files and folders starting with a dot
pt_BR: Ocultar arquivos e pastas iniciando com um ponto

en: Hide backup files
pt_BR: Ocultar arquivos de backup

en: Hide all files with a suffix defined as the backup pattern.
pt_BR: Ocultar todos arquivos com um sufixo definido como padrão de backup.

en: Backup file pattern
pt_BR: Padrão de arquivos de backup

en: The given string defines suffixes (separated by semicolon) for files which should be filtered out if backup files should be hidden.
pt_BR: A string dada define sufixos (separados por ponto e vírgula) para arquivos que devem ser separados da filtragem caso os arquivos de backup devam ser ocultados.

en: Do not download files
pt_BR: Não baixar arquivos

en: This option defines if remote files should be downloaded before opened by external programs.
pt_BR: Esta opção define se arquivos remotos devem ser baixados antes de abertos por programas externos.

en: Use internal viewer
pt_BR: Usar visualizador interno

en: This option defines if the internal viewer should be used by default.
pt_BR: Esta opção define se o visualizador interno deve ser usado por padrão.

en: Viewer command
pt_BR: Comando do visualizado

en: This string defines the command for starting the (external) viewer.
pt_BR: Esta string define o comando para iniciar o visualizador (externo).

en: Editor command
pt_BR: Comando do editor

en: This string defines the command for starting the editor.
pt_BR: Esta string define o comando para iniciar o editor.

en: Differ command
pt_BR: Comando do diferenciador

en: This string defines the command for starting the diff tool.
pt_BR: Esta string define o comando para iniciar a ferramenta diff.

en: Use internal search
pt_BR: Usar pesquisa interna

en: This option defines if the internal search should be used by default.
pt_BR: Esta opção define se a pesquisa interna deve ser usada por padrão.

en: Search command
pt_BR: Comando de pesquisa

en: This string defines the command for starting an external file search tool.
pt_BR: Esta string define o comando para iniciar uma ferramenta externa de pesquisa no arquivo.

en: Leave terminal open
pt_BR: Deixar o terminal aberto

en: This option defines if a terminal window should stay open after a command finishes inside of it.
pt_BR: Esta opção define se uma janela de terminal deve ficar aberta após um comando ser concluído dentro dele.

en: Command for opening a terminal
pt_BR: Comando para abrir um terminal

en: This string defines the command for opening a terminal.
pt_BR: Esta string define o comando para abrir um terminal.

en: Command for execution in terminal
pt_BR: Comando para execução em um terminal

en: This string defines the command for executing another command in a terminal.
pt_BR: Esta string define o comando para executar um outro comando em um terminal.

en: Send to command
pt_BR: Comando para enviar para

en: This string defines the command for sending files to a receiver.
pt_BR: Esta string define o comando para enviar arquivos para um receptor.

en: Color theme
pt_BR: Tema de cor

en: This option defines the current color theme.
pt_BR: Esta opção define o tema de cor escolhido.

en: Normal foreground color
pt_BR: Cor de primeiro plano normal

en: Normal foreground color in custom mode.
pt_BR: Cor de primeiro plano normal no modo personalizado.

en: Normal background color
pt_BR: Cor de fundo normal

en: Normal background color in custom mode.
pt_BR: Cor de fundo normal no modo personalizado.

en: Alternate foreground color
pt_BR: Cor de primeiro plano alternativa

en: Alternate foreground color in custom mode.
pt_BR: Cor de primeiro plano alternativa no modo personalizado.

en: Alternate background color
pt_BR: Cor de fundo alternativa

en: Alternate background color in custom mode.
pt_BR: Cor de fundo alternativa no modo personalizado.

en: Selection foreground color
pt_BR: Cor de primeiro plano da seleção

en: Foreground color for selections in custom mode.
pt_BR: Cor de primeiro plano para seleções no modo personalizado.

en: Selection background color
pt_BR: Cor de fundo da seleção

en: Background color for selections in custom mode.
pt_BR: Cor de fundo para seleções no modo personalizado.

en: Cursor foreground color
pt_BR: Cor de primeiro plano do cursor

en: Cursor foreground color in custom mode.
pt_BR: Cor de primeiro plano do cursor no modo personalizado.

en: Cursor background color
pt_BR: Cor de fundo do cursor

en: Cursor background color in custom mode.
pt_BR: Cor de fundo do cursor no modo personalizado.

en: Use LS colors
pt_BR: Usar cores de LS

en: This option triggers if the value of the environment variable LS_COLORS should be used to dye files and folders.
pt_BR: Esta opção ativa se o valor da variável de ambiente LS_COLORS deve ser usada para colorizar arquivos e pastas.

en: LS_COLORS black foreground mapping
pt_BR: Mapeamento de primeiro plano de preto de LS_COLORS

en: This option adjusts the foreground color mapping for LS_COLORS black value.
pt_BR: Esta opção ajusta o mapeamento de cor de primeiro plano para o valor de preto de LS_COLORS.

en: LS_COLORS black background mapping
pt_BR: Mapeamento de fundo de preto de LS_COLORS

en: This option adjusts the background color mapping for LS_COLORS black value.
pt_BR: Esta opção ajusta o mapeamento de cor de fundo para o valor de preto de LS_COLORS.

en: LS_COLORS red foreground mapping
pt_BR: Mapeamento de primeiro plano de vermelho de LS_COLORS

en: This option adjusts the foreground color mapping for LS_COLORS red value.
pt_BR: Esta opção ajusta o mapeamento de cor de primeiro plano para o valor de vermelho de LS_COLORS.

en: LS_COLORS red background mapping
pt_BR: Mapeamento de fundo de vermelho de LS_COLORS

en: This option adjusts the background color mapping for LS_COLORS red value.
pt_BR: Esta opção ajusta o mapeamento de cor de fundo para o valor de vermelho de LS_COLORS.

en: LS_COLORS green foreground mapping
pt_BR: Mapeamento de primeiro plano de verde de LS_COLORS

en: This option adjusts the foreground color mapping for LS_COLORS green value.
pt_BR: Esta opção ajusta o mapeamento de cor de primeiro plano para o valor de verde de LS_COLORS.

en: LS_COLORS green background mapping
pt_BR: Mapeamento de fundo de verde de LS_COLORS

en: This option adjusts the background color mapping for LS_COLORS green value.
pt_BR: Esta opção ajusta o mapeamento de cor de fundo para o valor de verde de LS_COLORS.

en: LS_COLORS yellow foreground mapping
pt_BR: Mapeamento de primeiro plano de amarelo de LS_COLORS

en: This option adjusts the foreground color mapping for LS_COLORS yellow value.
pt_BR: Esta opção ajusta o mapeamento de cor de primeiro plano para o valor de amarelo de LS_COLORS.

en: LS_COLORS yellow background mapping
pt_BR: Mapeamento de fundo de amarelo de LS_COLORS

en: This option adjusts the background color mapping for LS_COLORS yellow value.
pt_BR: Esta opção ajusta o mapeamento de cor de fundo para o valor de amarelo de LS_COLORS.

en: LS_COLORS blue foreground mapping
pt_BR: Mapeamento de primeiro plano de azul de LS_COLORS

en: This option adjusts the foreground color mapping for LS_COLORS blue value.
pt_BR: Esta opção ajusta o mapeamento de cor de primeiro plano para o valor de azul de LS_COLORS.

en: LS_COLORS blue background mapping
pt_BR: Mapeamento de fundo de azul de LS_COLORS

en: This option adjusts the background color mapping for LS_COLORS blue value.
pt_BR: Esta opção ajusta o mapeamento de cor de fundo para o valor de azul de LS_COLORS.

en: LS_COLORS magenta foreground mapping
pt_BR: Mapeamento de primeiro plano de magenta de LS_COLORS

en: This option adjusts the foreground color mapping for LS_COLORS magenta value.
pt_BR: Esta opção ajusta o mapeamento de cor de primeiro plano para o valor de magenta de LS_COLORS.

en: LS_COLORS magenta background mapping
pt_BR: Mapeamento de fundo de magenta de LS_COLORS

en: This option adjusts the background color mapping for LS_COLORS magenta value.
pt_BR: Esta opção ajusta o mapeamento de cor de fundo para o valor de magenta de LS_COLORS.

en: LS_COLORS cyan foreground mapping
pt_BR: Mapeamento de primeiro plano de ciano de LS_COLORS

en: This option adjusts the foreground color mapping for LS_COLORS cyan value.
pt_BR: Esta opção ajusta o mapeamento de cor de primeiro plano para o valor de ciano de LS_COLORS.

en: LS_COLORS cyan background mapping
pt_BR: Mapeamento de fundo de ciano de LS_COLORS

en: This option adjusts the background color mapping for LS_COLORS cyan value.
pt_BR: Esta opção ajusta o mapeamento de cor de fundo para o valor de ciano de LS_COLORS.

en: LS_COLORS white foreground mapping
pt_BR: Mapeamento de primeiro plano de branco de LS_COLORS

en: This option adjusts the foreground color mapping for LS_COLORS white value.
pt_BR: Esta opção ajusta o mapeamento de cor de primeiro plano para o valor de branco de LS_COLORS.

en: LS_COLORS white background mapping
pt_BR: Mapeamento de fundo de branco de LS_COLORS

en: This option adjusts the background color mapping for LS_COLORS white value.
pt_BR: Esta opção ajusta o mapeamento de cor de fundo para o valor de branco de LS_COLORS.

en: Case sensitive search
pt_BR: Diferenciar maiúsculas de minúsculas na pesquisa

en: This option defines if searching within the internal viewer is case sensitive.
pt_BR: Esta opção define se a pesquisa dentro de um visualizador interno diferencia maiúsculas de minúsculas.

en: Search mode
pt_BR: Modo de pesquisa

en: This option defines the search mode of the internal viewer.
pt_BR: Esta opção define o modo de pesquisa do visualizador interno.

en: Character set
pt_BR: Conjunto de caracteres

en: This option defines the default character encoding.
pt_BR: Esta opção define a codificação de caracteres padrão.

en: Fixed font name
pt_BR: Nome de fonte fixa

en: Name of the default font with fixed character width.
pt_BR: Nome da fonte padrão com a largura de caracteres fixa.

en: Variable font name
pt_BR: Nome de fonte variável

en: Name of the default font with variable character width.
pt_BR: Nome da fonte padrão com a largura de caracteres variável.

en: Display hex offset
pt_BR: Exibir posição hexa

en: This option defines if the hexadecimal offset should be displayed in hex mode.
pt_BR: Esta opção define se a posição hexadecimal deve ser exibida no modo hexa.

en: Wrap mode
pt_BR: Modo de quebra de linha

en: This option defines if too long text lines should be wrapped.
pt_BR: Esta opção define se linhas de texto longas demais devem ser quebradas.

en: Font size
pt_BR: Tamanho da fonte

en: This option defines the default font size.
pt_BR: Esta opção define a tamanho de fonte padrão.

en: Tab size
pt_BR: Tamanho do tab

en: This option defines the indentation width in terms of characters for a tabulator character.
pt_BR: Esta opção define a largura do recuo em termos de caracteres para um caractere tabulador.

en: Bytes per line in binary mode
pt_BR: Bytes por linha no modo binário

en: This option defines how many bytes should be displayed in one line in binary mode.
pt_BR: Esta opção define quantos bytes devem ser exibidos em uma linha no modo binário.

en: Metadata view
pt_BR: Visão de metadados

en: This option defines if metadata should be visible.
pt_BR: Esta opção define se metadados devem estar visíveis.

en: Horizontal offset
pt_BR: Deslocamento horizontal

en: This option defines the visual offset of the internal file viewer in horizontal direction.
pt_BR: Esta opção define o deslocamento visual do visualizador de arquivos interno na direção horizontal.

en: Vertical offset
pt_BR: Deslocamento vertical

en: This option defines the visual offset of the internal file viewer in vertical direction.
pt_BR: Esta opção define o deslocamento visual do visualizador de arquivos interno na direção vertical.

en: Window width
pt_BR: Largura da janela

en: The width of the internal file viewer window.
pt_BR: A largura da janela do visualizador de arquivos interno.

en: Window height
pt_BR: Altura da janela

en: The height of the internal file viewer window.
pt_BR: A altura da janela do visualizador de arquivos interno.

en: Search pattern for text
pt_BR: Pesquisar padrão por texto

en: This string array stores the history of text searches within the internal file viewer.
pt_BR: Este vetor de strings armazena o histórico de pesquisas por texto dentro do visualizador de arquivo interno.

en: Search pattern for hex values
pt_BR: Pesquisar padrão por valores hexa

en: This string array stores the history of searches for hex values within the internal file viewer.
pt_BR: Este vetor de strings armazena o histórico de pesquisas por valores hexa dentro do visualizador de arquivo interno.

en: File suffix
pt_BR: Sufixo de arquivo

en: Default file suffix of archives created with the File Roller plugin.
pt_BR: Sufixo de arquivo padrão para pacotes criados com o plug-in do File Roller.

en: Prefix pattern
pt_BR: Padrão de prefixo

en: The prefix pattern is used to build up the name for an archive created with the File Roller plugin.
pt_BR: O padrão de prefixo usado para construir o nome para um pacote criado com o plug-in do File Roller.

en: Automatically loaded plugins
pt_BR: Plug-ins carregados automaticamente

en: This is the list of automatically loaded plugins, whereas each entry represents the file name of the plugin.
pt_BR: Esta é a lista de plug-ins carregados automaticamente, na qual cada entrada representa o nome de arquivo do plug-in.

en: No error description available
pt_BR: Erro sem descrição disponível

en: Select an Image File
pt_BR: Selecionar um arquivo de imagem

en: Choose Icon
pt_BR: Escolher ícone

en: Folder selection
pt_BR: Seleção de pasta

en: File selection
pt_BR: Seleção de arquivo

en: Could not load schemas from %s: %s
pt_BR: Não foi possível carregar esquemas de %s: %s

en: Error running "%s"
    
    %s
pt_BR: Erro ao executar “%s”
    
    %s

en: What file name should the new archive have?
pt_BR: Qual o nome do novo pacote?

en: Create Archive
pt_BR: Criar pacote

en: Create Archive…
pt_BR: Criar pacote…

en: Extract in Current Directory
pt_BR: Extrair no diretório atual

en: Extract to “%s”
pt_BR: Extrair para “%s”

en: File
pt_BR: Arquivo

note: destroy model automatically with view
en: Options
pt_BR: Opções

en: File-roller options
pt_BR: Opções do desempacotador de arquivos

en: Default archive type
pt_BR: Tipo padrão de pacote

note: The pattern defining the file name prefix of the archive to be created
en: File prefix pattern
pt_BR: Padrão de prefixo do arquivo

en: Test result:
pt_BR: Resultado do teste:

en: Use $N as a pattern for the original file name. See the manual page for “strftime” for other patterns.
pt_BR: Use $N como um padrão para o nome de arquivo original. Veja a página de manual para “strftime” para outros padrões.

en: A plugin that adds File Roller shortcuts for creating and extracting compressed archives.
pt_BR: Um plug-in que adiciona um atalho para o Desempacotador de Arquivos criar e extrair arquivos compactados.

en: This is an example plugin that is mostly useful as a simple example for aspiring plugin hackers
pt_BR: Isto é um plugin exemplo que é mais útil que um simples exemplo para um aspirante a especialista em plugin

en: /_Save Profile As…
pt_BR: /_Salvar perfil como…

en: /_Manage Profiles…
pt_BR: /_Gerenciar perfis…

en: Profiles
pt_BR: Perfis

en: Remove from file list
pt_BR: Remover da lista de arquivo

note: {file_umount, "file.umount"},
en: View file
pt_BR: Visualizar arquivo

en: File properties
pt_BR: Propriedades do arquivo

en: Update file list
pt_BR: Atualizar lista de arquivos

en: Advanced Rename Tool
pt_BR: Ferramenta avançada de renomeação

note: Results
en: Results
pt_BR: Resultados

en: Old name
pt_BR: Nome antigo

en: Current file name
pt_BR: Nome atual do arquivo

en: New name
pt_BR: Novo nome

en: New file name
pt_BR: Novo nome do arquivo

en: Size
pt_BR: Tamanho

en: File size
pt_BR: Tamanho do arquivo

en: Date
pt_BR: Data

en: File modification date
pt_BR: Data de modificação do arquivo

en: Profiles…
pt_BR: Perfis…

en: Reset
pt_BR: Restaurar

en: _Search for:
pt_BR: Pesquisar _por:

en: _Replace with:
pt_BR: _Substituir por:

note: Case-Sensitive Checkbox
en: _Match case
pt_BR: Diferenciar _maiúsculas e minúsculas

en: All files
pt_BR: Todos os arquivos

en: Directories only
pt_BR: Diretórios somente

en: Could not chmod %s
pt_BR: Não é possível mudar permissões %s

en: Access Permissions
pt_BR: Permissões de acesso

en: Apply Recursively for
pt_BR: Aplicar recursivamente para

en: Could not chown %s
pt_BR: Não é possível mudar dono/grupo %s

en: Chown
pt_BR: Mudar dono/grupo

en: Apply Recursively
pt_BR: Aplicar recursivamente

en: _Alias:
pt_BR: _Apelido:

en: _Location (URI):
pt_BR: _Locais (URI):

en: _Server:
pt_BR: _Servidor:

en: Optional information
pt_BR: Informações opcionais

en: _Port:
pt_BR: _Porta:

en: _Folder:
pt_BR: P_asta:

en: _Domain name:
pt_BR: _Domínio:

en: You must enter a name for the server
pt_BR: Você precisa digitar um nome para o servidor

en: Please enter a name and try again.
pt_BR: Por favor, digite um nome e tente novamente.

en: “%s” is not a valid location
pt_BR: “%s” não é um local válido

en: Please check spelling and try again.
pt_BR: Por favor, verifique a digitação e tente novamente.

en: Remote Server
pt_BR: Servidor remoto

en: Service _type:
pt_BR: _Tipo de serviço:

en: FTP (with login)
pt_BR: FTP (com login)

en: Public FTP
pt_BR: FTP público

en: Windows share
pt_BR: Compartilhamento do windows

en: Secure WebDAV (HTTPS)
pt_BR: WebDAV seguro (HTTPS)

en: Custom location
pt_BR: Local personalizado

en: Deleted %lu of %lu file | Deleted %lu of %lu files
pt_BR[0]: Excluídos %lu de %lu arquivo
pt_BR[1]: Excluídos %lu de %lu arquivos

en: Deleting…
pt_BR: Excluindo…

en: Error while deleting “%s”
    
    %s
pt_BR: Erro ao excluir “%s”
    
    %s

en: Delete problem
pt_BR: Problema ao excluir

en: Abort
pt_BR: Cancelar

en: Retry
pt_BR: Repetir

en: Skip
pt_BR: Pular

en: Error while deleting: 
    
    %s
pt_BR: Erro ao excluir: 
    
    %s

en: Do you really want to delete “%s”?
pt_BR: Você realmente deseja excluir “%s”?

en: The directory “%s” is not empty. Do you really want to delete it?
pt_BR: O diretório “%s” não está vazio. Deseja realmente excluí-lo?

en: Delete
pt_BR: Excluir

en: Cancel
pt_BR: Cancelar

en: Delete All
pt_BR: Excluir tudo

en: Delete Remaining
pt_BR: Excluir restantes

en: Do you want to permanently delete “%s”?
pt_BR: Você deseja permanentemente excluir “%s”?

en: Do you want to move “%s” to the trash can?
pt_BR: Você deseja mover “%s” para a lixeira?

en: Do you want to permanently delete the selected file? | Do you want to permanently delete the %d selected files?
pt_BR[0]: Você deseja excluir o arquivo selecionado permanentemente?
pt_BR[1]: Você deseja excluir os %d arquivos selecionados permanentemente?

en: Do you want to move the selected file to the trash can? | Do you want to move the %d selected files to the trash can?
pt_BR[0]: Você deseja mover o arquivo selecionado para a lixeira?
pt_BR[1]: Você deseja mover os %d arquivos selecionados para a lixeira?

en: Bookmark name is missing.
pt_BR: Nome do marcador está faltando.

en: Bookmark target is missing.
pt_BR: Destino do marcador está faltando.

en: Bookmark _name:
pt_BR: _Nome do marcador:

en: Bookmark _target:
pt_BR: _Destino do marcador:

en: Edit Profile
pt_BR: Editar perfil

en: _Name
pt_BR: _Nome

en: Image:
pt_BR: Imagem:

en: Directory name:
pt_BR: Nome do diretório:

en: File name:
pt_BR: Nome do arquivo:

en: Symlink target:
pt_BR: Alvo é uma ligação simbólica:

en: Location:
pt_BR: Local:

en: Volume:
pt_BR: Unidade:

en: Free space:
pt_BR: Espaço livre:

en: Content Type:
pt_BR: Tipo de conteúdo:

en: Opens with:
pt_BR: Abrir com:

en: No default application registered
pt_BR: Nenhum aplicativo padrão registrado

en: Modified:
pt_BR: Modificado:

en: Accessed:
pt_BR: Acessado:

en: Size:
pt_BR: Tamanho:

en: Owner and group
pt_BR: Dono e grupo

en: Access permissions
pt_BR: Permissões de acesso

en: Type
pt_BR: Tipo

en: Metadata namespace
pt_BR: Espaço de nomes de metadados

note: col = gnome_cmd_treeview_create_new_text_column (GTK_TREE_VIEW (view), renderer, COL_METHOD); gtk_tree_view_column_set_sort_column_id (col, SORTID_METHOD); g_object_set (renderer, "foreground-set", TRUE, "foreground", "DarkGray", NULL);
en: Name
pt_BR: Nome

en: Tag name
pt_BR: Nome da etiqueta

en: Value
pt_BR: Valor

en: Tag value
pt_BR: Valor da etiqueta

en: Description
pt_BR: Descrição

en: Metadata tag description
pt_BR: Descrição dos metadados da etiqueta

en: File Properties
pt_BR: Propriedades do arquivo

en: Properties
pt_BR: Propriedades

en: Permissions
pt_BR: Permissões

en: Metadata
pt_BR: Metadados

en: Keyboard Shortcuts
pt_BR: Atalhos do teclado

en: To edit a shortcut key, click on the corresponding row and type a new accelerator, or press escape to cancel.
pt_BR: Para editar um atalho de teclado, clique na linha correspondente e digite um novo acelerador ou pressione ESC para cancelar.

en: Shortcut Key
pt_BR: Tecla de atalho

en: Keyboard shortcut for selected action
pt_BR: Atalho de teclado para a ação selecionada

en: Action
pt_BR: Ação

en: User action
pt_BR: Ação do usuário

en: Optional data
pt_BR: Dados opcionais

en: Shortcut “%s” is already taken by “%s”.
pt_BR: O atalho “%s” já é utilizado por “%s”.

en: _Reassign shortcut
pt_BR: _Reatribuir atalho

en: Conflicting Shortcuts
pt_BR: Atalhos em conflito

en: Reassigning the shortcut will cause it to be removed from “%s”.
pt_BR: A reatribuição do atalho causará a sua remoção de “%s”.

en: Invalid shortcut.
pt_BR: Atalho inválido.

en: Do nothing
pt_BR: Não fazer nada

en: No file name entered
pt_BR: Nenhum nome de arquivo digitado

en: Copy “%s” to
pt_BR: Copiar “%s” para

en: Copy File
pt_BR: Copiar arquivo

en: Group
pt_BR: Grupo

en: Bookmark group
pt_BR: Grupo de marcadores

en: Bookmark name
pt_BR: Nome do marcador

en: Shortcut
pt_BR: Atalho

en: Keyboard shortcut for selected bookmark
pt_BR: Atalho de teclado para o marcador selecionado

en: Path
pt_BR: Caminho

en: Bookmarked path
pt_BR: Caminho do marcador

en: Edit Bookmark
pt_BR: Editar marcadores

en: To bookmark a directory the whole search path to the directory must be in valid UTF-8 encoding
pt_BR: Para marcar um diretório o caminho completo para ele deverá estar na codificação UTF-8

en: New Bookmark
pt_BR: Novo marcador

en: Profile
pt_BR: Perfil

en: Profile name
pt_BR: Nome do perfil

en: Template
pt_BR: Modelo

en: New profile
pt_BR: Novo perfil

en: To rename a profile, click on the corresponding row and type a new name, or press escape to cancel.
pt_BR: Para renomear um perfil, clique na linha correspondente e digite um novo nome ou pressione ESC para cancelar.

en: _Duplicate
pt_BR: _Duplicar

en: A directory name must be entered
pt_BR: O diretório precisa de um nome

en: Make directory failed: %s
pt_BR: Falha ao criar o diretório: %s

en: Make Directory
pt_BR: Criar diretório

en: Left mouse button
pt_BR: Botão esquerdo do mouse

en: Single click to open items
pt_BR: Clique único para abrir itens

en: Double click to open items
pt_BR: Clique duplo para abrir itens

en: Single click unselects files
pt_BR: Clique único desmarca arquivos

en: Middle mouse button
pt_BR: Botão do meio do mouse

en: Up one directory
pt_BR: Um diretório acima

en: Opens new tab
pt_BR: Abrir nova aba

en: Right mouse button
pt_BR: Botão direito do mouse

en: Shows popup menu
pt_BR: Mostrar menu de contexto

en: Selects files
pt_BR: Selecionar arquivos

en: Deletion
pt_BR: Exclusão

en: Move to trash
pt_BR: Mover para a lixeira

en: Selection
pt_BR: Selecionar

en: Select directories
pt_BR: Selecionar os diretórios

en: Sorting/Quick search
pt_BR: Pesquisa rápida/ordenação

en: Case sensitive
pt_BR: Diferenciar maiúsculas/minúsculas

en: Quick search
pt_BR: Pesquisa rápida

en: CTRL+ALT+letters
pt_BR: CTRL+ALT+letras

en: ALT+letters (menu access with F12)
pt_BR: ALT+letras (acesso ao menu com F12)

en: Just letters (command line access with CTRL+ALT+C)
pt_BR: Apenas letras (acesso de linha de comando com CTRL+ALT+C)

en: Match beginning of the file name
pt_BR: Coincidir o início do nome do arquivo

en: Match end of the file name
pt_BR: Coincidir o final do nome do arquivo

en: Search Window
pt_BR: Janela de pesquisa

en: Search window is minimizable
    (Needs program restart if altered)
pt_BR: A janela de pesquisa é minimizável
    (Precisa reiniciar o programa se alterado)

en: Multiple instances
pt_BR: Múltiplas instâncias

en: Don’t start a new instance
pt_BR: Não iniciar uma nova instância

en: Save on exit
pt_BR: Salvar ao sair

en: Directories
pt_BR: Diretórios

en: Tabs
pt_BR: Abas

en: Directory history
pt_BR: Histórico do diretório

en: Commandline history
pt_BR: Histórico da linha de comando

en: Search history
pt_BR: Histórico de pesquisa

en: Size display mode
pt_BR: Dimensão do modo de visualização

note: Translators: 'Powered' refers to the mode of file size display (here - display using units of data: kB, MB, GB, ...)
en: Powered
pt_BR: Fortalecido

en: Grouped
pt_BR: Agrupado

en: Plain
pt_BR: Plano

en: Text (rw-r--r--)
pt_BR: Texto(rw-r--r--)

en: Number (644)
pt_BR: Número (644)

en: Format:
pt_BR: Formatar:

en: See the manual page for “strftime” for help on how to set the format string.
pt_BR: Veja a página do manual para “strftime” para ajuda ou como definir um formato para a cadeia de caracteres.

en: Edit Colors…
pt_BR: Editar cores…

en: Colors
pt_BR: Cores

en: Foreground
pt_BR: Primeiro plano

en: Background
pt_BR: Segundo plano

en: Default:
pt_BR: Padrão:

en: Alternate:
pt_BR: Alternativo:

en: Selected file:
pt_BR: Arquivo selecionado:

en: Edit LS_COLORS Palette
pt_BR: Editar paleta LS_COLORS

en: Palette
pt_BR: Paleta

en: Foreground:
pt_BR: Primeiro plano:

en: Background:
pt_BR: Segundo plano:

en: Black
pt_BR: Preto

en: Red
pt_BR: Vermelho

en: Green
pt_BR: Verde

en: Yellow
pt_BR: Amarelo

en: Blue
pt_BR: Azul

en: Cyan
pt_BR: Ciano

en: White
pt_BR: Branco

en: _Reset
pt_BR: _Restaurar

en: With file name
pt_BR: Com o nome do arquivo

en: In separate column
pt_BR: Em coluna separada

en: In both columns
pt_BR: Em ambas as colunas

en: No icons
pt_BR: Sem ícones

en: File type icons
pt_BR: Ícone de tipos de arquivos

en: MIME icons
pt_BR: Ícones MIME

en: Respect theme colors
pt_BR: Respeitar cores do tema

en: Modern
pt_BR: Moderno

en: Classic
pt_BR: Clássico

en: Green tiger
pt_BR: Verde

en: Winter
pt_BR: Inverno

en: Custom
pt_BR: Personalizado

en: File panes
pt_BR: Painéis de arquivos

en: Font:
pt_BR: Caracteres:

en: Row height:
pt_BR: Altura da linha:

note: File extensions
en: Display file extensions:
pt_BR: Mostrar extensão do arquivo:

note: Graphical mode
en: Graphical mode:
pt_BR: Modo gráfico:

note: Color scheme
en: Color scheme:
pt_BR: Esquema de cor:

en: Edit…
pt_BR: Editar…

note: LS_COLORS
en: Colorize files according to the LS_COLORS environment variable
pt_BR: Colorir arquivos de acordo com a variável de ambiente LS_COLORS

en: Edit colors…
pt_BR: Editar cores…

en: MIME icon settings
pt_BR: Opções de ícones MIME

en: Icon size:
pt_BR: Tamanho do ícone:

en: Scaling quality:
pt_BR: Qualidade do redimensionamento:

en: Theme icon directory:
pt_BR: Diretório de tema de ícones:

en: Tab bar
pt_BR: Barra de abas

en: Always show the tab bar
pt_BR: Sempre mostrar a barra de abas

en: Lock icon
pt_BR: Ícone de trava

en: * (asterisk)
pt_BR: * (asterisco)

en: Styled text
pt_BR: Estilo de texto

en: Confirm before delete
pt_BR: Confirmar antes de excluir

en: Confirm defaults to OK
pt_BR: Confirmar padrão para OK

en: Preselected overwrite action in copy dialog
pt_BR: Ação de sobrescrita pré-selecionada na janela de copiar

en: Query first
pt_BR: Perguntar primeiro

en: Rename
pt_BR: Renomear

en: Overwrite silently
pt_BR: Sobrescrever silenciosamente

en: Preselected overwrite action in move dialog
pt_BR: Ação de sobrescrita pré-selecionada na janela de mover

en: Default Drag and Drop Action
pt_BR: Ação padrão de Arrastar e Soltar

en: Confirm mouse operation
pt_BR: Confirmar operação com mouse

en: Copy
pt_BR: Copiar

en: Move
pt_BR: Mover

en: Filetypes to hide
pt_BR: Tipos de arquivos a ocultar

en: Unknown
pt_BR: Desconhecido

en: Regular files
pt_BR: Arquivos regulares

en: Socket, fifo, block, or character devices
pt_BR: Soquete, fifo, dispositivos de bloco ou de caracteres

en: Shortcuts (Windows systems)
pt_BR: Atalhos (sistemas Windows)

en: Mountable locations
pt_BR: Locais montáveis

en: Virtual files
pt_BR: Arquivos virtuais

en: Volatile files
pt_BR: Arquivos voláteis

en: Also hide
pt_BR: Escondidos também

en: Hidden files
pt_BR: Arquivos ocultos

en: Backup files
pt_BR: Arquivos de backup

en: Symlinks
pt_BR: Links simbólicos

en: An app with this label exists already.
    Please choose another label.
pt_BR: Um aplicativo com este rótulo já existe.
    Por favor, escolha um outro rótulo.

en: Label:
pt_BR: Rótulo:

en: Command:
pt_BR: Comando:

en: Icon:
pt_BR: Ícone:

en: Can handle multiple files
pt_BR: Poder controlar vários arquivos

en: Can handle URIs
pt_BR: Pode manipular URLs

en: Requires terminal
pt_BR: Requer terminal

en: Show for
pt_BR: Mostrar para

en: All directories
pt_BR: Todos os diretórios

en: All directories and files
pt_BR: Todos os diretórios e arquivos

en: Some files
pt_BR: Mesmos arquivos

en: File patterns
pt_BR: Padrões de arquivos

en: New Application
pt_BR: Novo Aplicativo

en: Edit Application
pt_BR: Editar Aplicativo

en: Always download remote files before opening in external programs
pt_BR: Sempre baixar arquivos remotos antes de abri-los em programas externos

en: MIME applications
pt_BR: Aplicativos MIME

en: Standard programs
pt_BR: Programas padrão

en: Viewer:
pt_BR: Visualizador:

en: Differ:
pt_BR: Diferenciador:

en: Search:
pt_BR: Pesquisar:

en: Send files:
pt_BR: Enviar arquivos:

en: Use Internal Viewer
pt_BR: Usar visualizador interno

en: Use Internal Search
pt_BR: Usar pesquisa interno

en: Other favourite apps
pt_BR: Outros aplicativos favoritos

en: Label
pt_BR: Rótulo

en: Command
pt_BR: Comando

en: Global app options
pt_BR: Opções globais do aplicativo

en: Terminal command for apps in the list above:
pt_BR: Comando de termina para aplicativos na lista acima:

en: Leave terminal window open
pt_BR: Deixar a janela do terminal aberto

en: Alias:
pt_BR: Apelido:

en: Device/Label:
pt_BR: Dispositivo/rótulo:

en: Mount point:
pt_BR: Ponto de montagem:

en: New Device
pt_BR: Novo dispositivo

en: Edit Device
pt_BR: Editar dispositivo

en: Devices
pt_BR: Dispositivos

en: Alias
pt_BR: Apelido

en: Show Samba workgroups button
    (Needs program restart if altered)
pt_BR: Mostra o botão grupos de trabalhos Samba
    (Precisa reiniciar o programa se alterado)

en: Show only the icons
pt_BR: Mostrar somente ícones

en: General
pt_BR: Geral

en: Format
pt_BR: Formatar

en: Layout
pt_BR: Disposição

en: Confirmation
pt_BR: Confirmação

en: Filters
pt_BR: Filtros

en: Programs
pt_BR: Programas

en: _Pattern:
pt_BR: _Padrão:

en: Case _sensitive
pt_BR: _Diferenciar maiúsculas/minúsculas

en: She_ll syntax
pt_BR: Sintaxe de she_ll

en: Rege_x syntax
pt_BR: Sintaxe de e_xpressão regular

en: Select Using Pattern
pt_BR: Selecionar usando padrões

en: Unselect Using Pattern
pt_BR: Desmarcar usando padrões

note: Create prepare copy specific widgets Create prepare move specific widgets
en: Query First
pt_BR: Questionar primeiro

en: Follow Links
pt_BR: Seguir ligações

note: Customize prepare xfer widgets
en: Overwrite Files
pt_BR: Sobrescrever arquivos

en: copy %d file to | copy %d files to
pt_BR[0]: copiar %d arquivo para
pt_BR[1]: copiar %d arquivos para

en: Move “%s” to
pt_BR: Mover “%s” para

en: move %d file to | move %d files to
pt_BR[0]: mover %d arquivo para
pt_BR[1]: mover %d arquivos para

note: Nothing exists, ask the user if a new directory might be suitable in the path that he specified
en: The directory “%s” doesn’t exist, do you want to create it?
pt_BR: O diretório “%s” não existe, você quer criá-lo?

en: No
pt_BR: Não

en: Yes
pt_BR: Sim

en: Unknown error
pt_BR: Erro desconhecido

en: No server selected
pt_BR: Nenhum servidor selecionado

en: Network protocol
pt_BR: Protocolo de rede

en: Connection name
pt_BR: Nome da conexão

en: Remote Connections
pt_BR: Conexões remotas

en: Connections
pt_BR: Conexões

en: Search local directories only
pt_BR: Pesquisar diretórios locais somente

en: Files _not containing text
pt_BR: Arquivos que _não contenham texto

en: Failed to read file %s: File is not searchable
pt_BR: Falha ao ler o arquivo %s: O arquivo não é pesquisável

en: Failed to read file %s: %s
pt_BR: Falha ao ler o arquivo %s: %s

en: Searching in: %s
pt_BR: Pesquisando em: %s

en: Found %d match — search aborted | Found %d matches — search aborted
pt_BR[0]: Localizada %d correspondência — busca interrompida
pt_BR[1]: Localizadas %d correspondências — busca interrompida

en: Found %d match | Found %d matches
pt_BR[0]: Localizada %d ocorrência
pt_BR[1]: Localizadas %d ocorrências

en: Failed to set process group id of child %d: %s.
pt_BR: Falha ao definir o id de grupo de processo do filho %d: %s.

en: Error parsing the search command.
pt_BR: Erro ao analisar o comando de pesquisa.

en: Error running the search command.
pt_BR: Erro ao executar o comando de pesquisa.

en: Failed to change directory outside of %s
pt_BR: Falha ao alterar o diretório fora de %s

en: Search…
pt_BR: Pesquisar…

note: search in
en: Select Directory
pt_BR: Selecionar diretório

en: _Look in folder:
pt_BR: _Pesquisar na pasta:

en: %d file listed | %d files listed
pt_BR[0]: %d arquivo listado
pt_BR[1]: %d arquivos listados

en: Accelerator key
pt_BR: Tecla aceleradora

en: Accelerator modifiers
pt_BR: Teclas modificadoras do acelerador

en: Accelerator Mode
pt_BR: Modo do acelerador

en: The type of accelerator.
pt_BR: O tipo de acelerador.

en: Disabled
pt_BR: Desabilitado

en: New accelerator…
pt_BR: Novo acelerador…

en: Credits
pt_BR: Créditos

en: Written by
pt_BR: Escrito por

en: Documented by
pt_BR: Documentado por

en: Translated by
pt_BR: Traduzido por

en: Plugin Webpage
pt_BR: Página sobre plugins

en: C_redits
pt_BR: C_réditos

en: About %s
pt_BR: Sobre %s

en: /Grandparent
pt_BR: /Avô

en: /Parent
pt_BR: /Pai

en: /File name
pt_BR: /Nome do arquivo

en: /File name (range)
pt_BR: /Nome do arquivo (intervalo)

en: /File name without extension
pt_BR: /Nome do arquivo sem extensão

en: /File name without extension (range)
pt_BR: /Nome do arquivo sem extensão (intervalo)

en: /File extension
pt_BR: /Extensão do arquivo

en: /Counter
pt_BR: /Contador

en: /Counter (width)
pt_BR: /Contador (largura)

en: /Counter (auto)
pt_BR: /Contador (auto)

en: /Hexadecimal random number (width)
pt_BR: /Número hexadecimal aleatório (largura)

en: /Date
pt_BR: /Data

en: /Date/<locale>
pt_BR: /Data/<locale>

en: /Date/yyyy-mm-dd
pt_BR: /Data/yyyy-mm-dd

en: /Date/yy-mm-dd
pt_BR: /Data/yy-mm-dd

en: /Date/yy.mm.dd
pt_BR: /Data/yy.mm.dd

en: /Date/yymmdd
pt_BR: /Data/yymmdd

en: /Date/dd.mm.yy
pt_BR: /Data/dd.mm.yy

en: /Date/mm-dd-yy
pt_BR: /Data/mm-dd-yy

en: /Date/yyyy
pt_BR: /Data/yyyy

en: /Date/yy
pt_BR: /Data/yy

en: /Date/mm
pt_BR: /Data/mm

en: /Date/mmm
pt_BR: /Data/mmm

en: /Date/dd
pt_BR: /Data/dd

en: /Time
pt_BR: /Hora

en: /Time/<locale>
pt_BR: /Hora/<locale>

en: /Time/HH.MM.SS
pt_BR: /Hora/HH.MM.SS

en: /Time/HH-MM-SS
pt_BR: /Hora/HH-MM-SS

en: /Time/HHMMSS
pt_BR: /Hora/HHMMSS

en: /Time/HH
pt_BR: /Hora/HH

en: /Time/MM
pt_BR: /Hora/MM

en: /Time/SS
pt_BR: /Hora/SS

en: _Select range:
pt_BR: _Selecionar intervalo:

en: _Inverse selection
pt_BR: _Inverter seleção

en: Range Selection
pt_BR: Intervalo de seleção

en: Add Rule
pt_BR: Adicionar regra

en: Edit Rule
pt_BR: Editar regra

en: _Template
pt_BR: _Modelo

en: Directory
pt_BR: Diretório

en: Counter
pt_BR: Contador

en: Metatag
pt_BR: Metaetiqueta

en: _Start:
pt_BR: _Iniciar:

en: Ste_p:
pt_BR: _Passo:

en: Di_gits:
pt_BR: Dí_gitos:

en: Regex replacing
pt_BR: Substituição por expressão regular

en: Remove A_ll
pt_BR: Re_mover tudo

en: Case
pt_BR: Maiusculização

en: <unchanged>
pt_BR: <não alterado>

en: lowercase
pt_BR: minúsculas

en: UPPERCASE
pt_BR: MAIÚSCULAS

en: Sentence case
pt_BR: Maiusculização

note: FIXME
en: Initial Caps
pt_BR: Iniciais Maiúsculas

note: FIXME
en: tOGGLE cASE
pt_BR: aLTERNAR mAIUSCULIZAÇÃO

en: Trim blanks
pt_BR: Remover espaços em branco

en: <none>
pt_BR: <nenhum>

en: leading
pt_BR: iniciando

en: trailing
pt_BR: terminando

en: leading and trailing
pt_BR: iniciando e terminando

en: Search for
pt_BR: Pesquisar por

en: Regex pattern
pt_BR: Padrão da expressão regular

en: Replace with
pt_BR: Substituir por

en: Replacement
pt_BR: Substituir

en: Match case
pt_BR: Diferenciar maiúsculas e minúsculas

en: Case sensitive matching
pt_BR: Seleciona correspondências considerando maiúsculas e minúsculas

en: The program has now finished. Press Enter to close this window.
pt_BR: O programa agora finalizou. Pressione Enter para fechar esta janela.

en: Read
pt_BR: Ler

en: Write
pt_BR: Escrever

en: Execute
pt_BR: Executar

en: Owner:
pt_BR: Dono:

en: Group:
pt_BR: Grupo:

en: Others:
pt_BR: Outros:

en: Text view:
pt_BR: Visualizar texto:

en: Number view:
pt_BR: Visualizar números:

en: Failed to execute the mount command
pt_BR: Falha ao executar o comando mount

en: Mount failed: permission denied
pt_BR: Falha na montagem: permissão negada

en: Mount failed: no medium found
pt_BR: Falha na montagem: nenhuma mídia localizada

en: Mount failed: mount exited with exitstatus %d
pt_BR: Falha na Montagem: estado do erro %d

en: Volume successfully unmounted
pt_BR: Volume desmontado com sucesso

en: Cannot unmount the volume:
    %s
    Error code: %d
pt_BR: Não foi possível desmontar o volume:
    %s
    Código de saída: %d

en: Mounting %s
pt_BR: Montando %s

en: Go to: %s (%s)
pt_BR: Ir para: %s (%s)

en: Go to: %s
pt_BR: Ir para: %s

en: Mount: %s
pt_BR: Montar %s

en: Unmount: %s
pt_BR: Desmontar: %s

en: <New connection>
pt_BR: <Nova conexão>

en: Connect to: %s
pt_BR: Conectar em: %s

en: Disconnect from: %s
pt_BR: Desconectando de %s

en: Connecting to %s
pt_BR: Conectando em %s

en: Unknown disk usage
pt_BR: Utilização de disco desconhecida

en: Home
pt_BR: Início

en: Go to: Home
pt_BR: Ir para: Início

en: Disconnect error
pt_BR: Erro ao desconectar

en: Opens remote connection to %s
pt_BR: Abre uma conexão remota com %s

en: Closes remote connection to %s
pt_BR: Fecha uma conexão remota com %s

en: Failed to browse the network. Is Samba supported on the system?
pt_BR: Falha ao navegar na rede. O sistema tem suporte ao Samba?

en: Searching for workgroups and hosts
pt_BR: Pesquisando por máquinas e grupos de trabalhos

en: Go to: Samba Network
pt_BR: Ir para: Rede Samba

en: link to %s
pt_BR: link para %s

en: Waiting for file list
pt_BR: Esperando por lista de arquivos

en: Add current dir
pt_BR: Adicionar o diretório atual

en: Manage bookmarks…
pt_BR: Gerencia marcadores…

en: _Open
pt_BR: _Abrir

en: _Open with “%s”
pt_BR: Abrir c_om “%s”

en: name
pt_BR: nome

en: size
pt_BR: tamanho

en: date
pt_BR: data

en: /_Copy here
pt_BR: /_Copiar here

en: /_Move here
pt_BR: /_Mover arqui

en: /_Link here
pt_BR: /_Link aqui

en: /C_ancel
pt_BR: /C_ancelar

en: “%s” seems to be a binary executable file but it lacks the executable bit. Do you want to set it and then run the file?
pt_BR: “%s” parece ser um arquivo binário executável mas falta um bit executável. Você quer adicioná-lo executá-lo?

en: Make Executable?
pt_BR: Tornar executável?

en: “%s” is an executable text file. Do you want to run it, or display its contents?
pt_BR: “%s” é um arquivo de texto executável. Você gostaria de executá-lo, ou visualizá-lo?

en: Run or Display
pt_BR: Executar ou visualizar

en: Display
pt_BR: Visualizar

en: Run
pt_BR: Executar

en: No default application found for the file type %s.
pt_BR: Sem aplicativo padrão para o tipo de arquivo %s.

en: Open the "Applications" page in the Control Center to add one.
pt_BR: Abra a página “Aplicativos” no Centro de Controle para adicionar um.

en: %s does not know how to open remote file. Do you want to download the file to a temporary location and then open it? | %s does not know how to open remote files. Do you want to download the files to a temporary location and then open them?
pt_BR[0]: %s não sabe como abrir o arquivo remoto. Você gostaria de baixar o arquivo para um local temporário e depois abri-lo?
pt_BR[1]: %s não sabe como abrir os arquivos remotos. Você gostaria de baixar os arquivos para um local temporário e depois abri-los?

en: Directory listing failed.
pt_BR: Falha ao listar diretório.

en: Failed to open connection.
pt_BR: Falha ao abrir conexão.

en: Not an ordinary file.
pt_BR: Não é um arquivo comum.

en: Couldn’t retrieve MIME type of the file.
pt_BR: Não foi possível recuperar o tipo MIME do arquivo.

en: Invalid command
pt_BR: Comando inválido

en: Application:
pt_BR: Aplicativo:

en: Open with other…
pt_BR: Abrir com outro…

en: Needs terminal
pt_BR: Terminal necessário

en: Open Wit_h
pt_BR: Abrir _com

en: Other _Application…
pt_BR: Outro _aplicativo…

en: Open Wit_h…
pt_BR: Abrir _com…

en: Cut
pt_BR: Recortar

note: {file_run, "file.run"},
en: Send files
pt_BR: Enviar arquivos

en: _Properties…
pt_BR: _Propriedades…

en: E_xecute
pt_BR: E_xecutar

en: Open _terminal here
pt_BR: Abrir o _terminal aqui

en: Copy file names
pt_BR: Copiar nomes de arquivos

en: %s of %s kB in %d of %d file | %s of %s kB in %d of %d files
pt_BR[0]: %s de %s kB em %d de %d arquivo
pt_BR[1]: %s de %s kB em %d de %d arquivos

en: %s, %d of %d dir selected | %s, %d of %d dirs selected
pt_BR[0]: %s, %d de %d diretório selecionado
pt_BR[1]: %s, %d de %d diretórios selecionados

en: %s free
pt_BR: %s livre

en: The tab is locked, close anyway?
pt_BR: A aba está travada, fechar mesmo assim?

en: Open in New _Tab
pt_BR: Abrir em uma _nova aba

en: _Unlock Tab
pt_BR: _Desbloquear aba

en: _Lock Tab
pt_BR: _Bloquear aba

en: _Refresh Tab
pt_BR: Atualiza_r aba

en: Copy Tab to Other _Pane
pt_BR: Copiar aba para outro _painel

en: _Close Tab
pt_BR: _Fechar aba

en: Close _All Tabs
pt_BR: Fechar _todas as abas

en: Close _Duplicate Tabs
pt_BR: Fechar abas _duplicadas

en: No file name given
pt_BR: Nenhum nome de arquivo fornecido

en: New Text File
pt_BR: Novo arquivo de texto

en: Symbolic link name:
pt_BR: Nome da ligação simbólica:

en: Create Symbolic Link
pt_BR: Criar ligação simbólica

en: Skip all
pt_BR: Pular tudo

en: Filter:
pt_BR: Filtro:

en: _New
pt_BR: _Novo

en: _Paste
pt_BR: Co_lar

en: _Refresh
pt_BR: Atualiza_r

en: _Directory
pt_BR: _Diretório

en: _Text File
pt_BR: Arquivo de _texto

en: _File
pt_BR: _Arquivo

en: Change _Owner/Group
pt_BR: Alterar d_ono/grupo

en: Change Per_missions
pt_BR: Alterar per_missões

en: Advanced _Rename Tool
pt_BR: Ferramenta avançada de _renomeação

en: Create _Symbolic Link
pt_BR: Criar ligação _simbólica

en: _Search…
pt_BR: _Pesquisar…

en: _Quick Search…
pt_BR: Pes_quisa rápida…

en: _Enable Filter…
pt_BR: _Habilitar filtro…

en: _Diff
pt_BR: _Diferenciar

en: S_ynchronize Directories
pt_BR: S_incronizar diretórios

en: Start _GNOME Commander as root
pt_BR: Iniciar o _GNOME Commander como root

en: _Quit
pt_BR: Sai_r

en: _Edit
pt_BR: _Editar

en: Cu_t
pt_BR: Recor_tar

en: _Copy
pt_BR: _Copiar

en: _Delete
pt_BR: _Excluir

en: Copy _File Names
pt_BR: Copiar _nomes de arquivo

en: _Mark
pt_BR: _Marca

en: _Select All
pt_BR: _Selecionar tudo

en: _Unselect All
pt_BR: _Desmarcar seleção

en: Select all _Files
pt_BR: Seleciona todos _arquivos

en: Unselect all Fi_les
pt_BR: Desmarca todos ar_quivos

en: Select with _Pattern
pt_BR: Selecionar com _padrão

en: Unselect with P_attern
pt_BR: Desmarcar com p_adrão

en: Select with same _Extension
pt_BR: Selecionar com a mesma _extensão

en: Unselect with same E_xtension
pt_BR: Desmarcar com a mesma e_xtensão

en: _Invert Selection
pt_BR: _Inverter seleção

en: _Restore Selection
pt_BR: _Restaurar seleção

en: _Compare Directories
pt_BR: _Comparar diretórios

en: _View
pt_BR: _Visualizar

en: _Back
pt_BR: _Voltar

en: _Forward
pt_BR: _Avançar

en: _Equal Panel Size
pt_BR: _Painéis do mesmo tamanho

en: Maximize Panel Size
pt_BR: Maximizar tamanho do painel

en: Show Toolbar
pt_BR: Mostrar barra de ferramentas

en: Show Device Buttons
pt_BR: Mostrar botões dos dispositivos

en: Show Device List
pt_BR: Mostrar a lista de dispositivos

en: Show Command Line
pt_BR: Mostrar linha de comando

en: Show Buttonbar
pt_BR: Mostrar barra de botões

en: Show Hidden Files
pt_BR: Mostrar arquivos ocultos

en: Show Backup Files
pt_BR: Mostrar arquivos de backup

en: Horizontal Orientation
pt_BR: Orientação horizontal

en: _Settings
pt_BR: Confi_gurações

en: _Options…
pt_BR: _Opções…

en: _Keyboard Shortcuts…
pt_BR: _Atalhos de teclado…

en: _Connections
pt_BR: _Conexões

en: _Remote Server…
pt_BR: Servidor _remoto…

en: New Connection…
pt_BR: Nova conexão…

en: _Bookmarks
pt_BR: _Marcadores

en: _Bookmark this Directory…
pt_BR: _Marcar este diretório…

en: _Manage Bookmarks…
pt_BR: _Gerenciar marcadores…

en: _Configure Plugins…
pt_BR: _Configurar plugins…

en: _Help
pt_BR: A_juda

en: _Documentation
pt_BR: _Documentação

en: _Keyboard Shortcuts
pt_BR: _Atalhos de teclado

en: GNOME Commander on the _Web
pt_BR: GNOME Commander na _web

en: Report a _Problem
pt_BR: Relatar um _problema

en: _About
pt_BR: _Sobre

en: Refresh
pt_BR: Atualizar

en: Go to the oldest
pt_BR: Ir para o mais antigo

en: Go back
pt_BR: Voltar

en: Go forward
pt_BR: Avançar

en: Go to the latest
pt_BR: Ir para o último

en: Copy file names (SHIFT for full paths, ALT for URIs)
pt_BR: Copia nomes de arquivos (SHIFT para caminhos completos, ALT para URIs)

en: Paste
pt_BR: Colar

en: Edit (SHIFT for new document)
pt_BR: Editar (SHIFT para novo documento)

en: Open terminal (SHIFT for root privileges)
pt_BR: Abrir terminal (SHIFT para privilégios root)

en: Drop connection
pt_BR: Abandonar conexão

en: F3 View
pt_BR: F3 Visualizar

en: F4 Edit
pt_BR: F4 Editar

en: F5 Copy
pt_BR: F5 Copiar

en: F6 Move
pt_BR: F6 Mover

en: F7 Mkdir
pt_BR: F7 Criar diretório

en: F8 Delete
pt_BR: F8 Excluir

en: F9 Search
pt_BR: F9 Pesquisar

en: GNOME Commander — ROOT PRIVILEGES
pt_BR: GNOME Commander — PRIVILÉGIOS DE SUPERUSUÁRIO

en: Search
pt_BR: Pesquisar

en: Path matches regex:
pt_BR: Caminho corresponde à regex:

en: Name contains:
pt_BR: Nome contém:

en: Unlimited depth
pt_BR: Profundidade ilimitada

en: Current directory only
pt_BR: Apenas o diretório atual

en: %i level | %i levels
pt_BR[0]: %i nível
pt_BR[1]: %i níveis

en: Search _recursively:
pt_BR: Pesquisar _recursivamente:

note: find text
en: Contains _text:
pt_BR: Contém _texto:

note: case check
en: Case sensiti_ve
pt_BR: Diferenciar maiúsculas/minúscu_las

en: No file selected
pt_BR: Nenhum arquivo selecionado

en: Bookmark current directory
pt_BR: Marcar este diretório

en: Manage bookmarks
pt_BR: Gerencia marcadores

en: Go to bookmarked location
pt_BR: Ir para o local marcado

en: Show bookmarks of current device
pt_BR: Mostrar marcadores do dispositivo atual

en: Execute command
pt_BR: Executar comando

en: Open terminal
pt_BR: Abrir terminal

en: Open terminal as root
pt_BR: Abrir terminal como root

en: Start GNOME Commander as root
pt_BR: Inicia o GNOME Commander como root

en: Close connection
pt_BR: Fecha a conexão

en: New connection
pt_BR: Nova conexão

en: Open connection
pt_BR: Abre uma conexão

en: Change left connection
pt_BR: Fecha a conexão esquerda

en: Change right connection
pt_BR: Fecha a conexão direita

en: Show user defined files
pt_BR: Mostra arquivos definidos pelo usuário

en: Advanced rename tool
pt_BR: Ferramenta avançada de renomeação

en: Change permissions
pt_BR: Alterar permissões

en: Change owner/group
pt_BR: Alterar dono/grupo

en: Copy files
pt_BR: Copia os arquivos

en: Copy files with rename
pt_BR: Copia os arquivos e renomeá-los

en: Create symbolic link
pt_BR: Criar ligação simbólica

en: Delete files
pt_BR: Apagar arquivos

en: Compare files (diff)
pt_BR: Comparar arquivos (diff)

en: Edit file
pt_BR: Edita o arquivo

en: Edit a new file
pt_BR: Edita um novo arquivo

en: Quit
pt_BR: Sai

en: View with external viewer
pt_BR: Exibe com o visualizador externo

en: View with internal viewer
pt_BR: Exibe com o visualizador interno

en: Create directory
pt_BR: Criar diretório

en: Move files
pt_BR: Mover arquivos

en: Rename files
pt_BR: Renomeia arquivos

en: Synchronize directories
pt_BR: Sincronizar diretórios

en: About GNOME Commander
pt_BR: Sobre o GNOME Commander

en: Help contents
pt_BR: Conteúdo da ajuda

en: Help on keyboard shortcuts
pt_BR: Ajuda nos atalhos de teclado

en: Report a problem
pt_BR: Relata um problema

en: GNOME Commander on the web
pt_BR: GNOME Commander na internet

en: Compare directories
pt_BR: Comparar diretórios

en: Invert selection
pt_BR: Inverter seleção

en: Select all
pt_BR: Seleciona tudo

en: Select all files
pt_BR: Seleciona todos os arquivos

en: Unselect all files
pt_BR: Desmarca todos os arquivos

en: Toggle selection
pt_BR: Inverter seleção

en: Toggle selection and move cursor downward
pt_BR: Alternar a seleção e mover o cursor para baixo

en: Unselect all
pt_BR: Desmarca tudo

en: Keyboard shortcuts
pt_BR: Atalhos de teclado

en: Configure plugins
pt_BR: Configurar plugins

en: Back one directory
pt_BR: Voltar um diretório

en: Close the current tab
pt_BR: Fecha a aba atual

en: Close all tabs
pt_BR: Fecha todas as abas

en: Close duplicate tabs
pt_BR: Fechar abas duplicadas

en: Change directory
pt_BR: Altera para diretório

en: Show directory history
pt_BR: Mostra o histórico do diretório

en: Equal panel size
pt_BR: Painéis com o mesmo tamanho

en: Maximize panel size
pt_BR: Maximizar tamanho dos painéis

en: Back to the first directory
pt_BR: Voltar ao primeiro diretório

en: Forward one directory
pt_BR: Avançar um diretório

en: Home directory
pt_BR: Diretório pessoal

en: Open directory in the active window
pt_BR: Abre o diretório na janela ativa

en: Open directory in the inactive window
pt_BR: Abre o diretório na janela inativa

en: Open directory in the left window
pt_BR: Abre o diretório na janela à esquerda

en: Open directory in the right window
pt_BR: Abre o diretório na janela à direita

en: Open directory in the new tab
pt_BR: Abre o diretório na nova aba

en: Open directory in the new tab (inactive window)
pt_BR: Abre o diretório na nova aba (janela inativa)

en: Forward to the last directory
pt_BR: Avançar para o último diretório

en: Next tab
pt_BR: Próxima aba

en: Open directory in a new tab
pt_BR: Abrir o diretório em uma nova aba

en: Previous tab
pt_BR: Aba anterior

en: Root directory
pt_BR: Diretório raiz

en: Lock/unlock tab
pt_BR: Bloquear/desbloquear aba

en: Show terminal
pt_BR: Mostrar terminal

en: Display main menu
pt_BR: Exibe o menu principal

en: Move cursor one step up
pt_BR: Mover cursor uma casa acima

en: Move cursor one step down
pt_BR: Mover cursor uma casa abaixo

en: No valid command given.
pt_BR: Nenhum comando válido dado.

en: Unable to execute command.
pt_BR: Não foi possível executar o comando.

en: No search command given.
pt_BR: Nenhum comando de busca dado.

en: You can set a command for a search tool in the program options.
pt_BR: Você pode definir um comando para uma ferramenta de pesquisa nas configurações do programa.

en: Create symbolic links of %i file in %s? | Create symbolic links of %i files in %s?
pt_BR[0]: Criar ligação simbólica do arquivo %i em %s?
pt_BR[1]: Criar ligações simbólicas dos arquivos %i em %s?

en: Create
pt_BR: Criar

en: Warning
pt_BR: Atenção

en: The default send-to command only supports one selected file at a time. You can change the command in the program options.
pt_BR: O comando padrão de “enviar para” possui suporte apenas a um arquivo selecionado por vez. Você pode alterar o comando nas opções do programa.

en: Operation not supported on remote file systems
pt_BR: Não há suporte a esta operação em sistemas de arquivos remotos

en: Too many selected files
pt_BR: Muitos arquivos selecionados

en: Unable to open terminal in root mode.
pt_BR: Não foi possível abrir o terminal no modo root.

en: gksudo, xdg-su, gksu, gnomesu, kdesu or beesu is not found.
pt_BR: gksudo, xdg-su, gksu, gnomesu, kdesu ou beesu não foram localizados.

en: Unable to start GNOME Commander in root mode.
pt_BR: Não foi possível iniciar o GNOME Commander no modo root.

en: gksudo, xdg-su, gksu, gnomesu, kdesu or beesu is not found
pt_BR: gksudo, xdg-su, gksu, gnomesu, kdesu ou beesu não foram localizados

en: Bookmarks
pt_BR: Marcadores

en: There was an error opening home page.
pt_BR: Houve um erro ao abrir a página inicial.

en: There was an error reporting problem.
pt_BR: Houve um erro ao relatar problema.

en: A fast and powerful file manager for the GNOME desktop
pt_BR: Um rápido e poderoso gerenciador de arquivos para o desktop GNOME

en: GNOME Commander is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
pt_BR: GNOME Commander é um software livre; você pode redistribuí-lo e/ou modificá-lo sob os termos da Licença Pública Geral GNU publicada pela Free Software Foundation; qualquer versão 2 da Licença, ou (a seu critério) outra versão posterior.

en: GNOME Commander is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
pt_BR: GNOME Commander é distribuído na expectativa de que seja útil, mas SEM NENHUMA GARANTIA; sem mesmo implicar garantias de COMERCIALIZAÇÃO ou ADEQUAÇÃO A UM FIM ESPECÍFICO. Veja a Licença Pública Geral GNU (GPL) para mais detalhes.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with GNOME Commander; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.
pt_BR: Você deve ter recebido uma cópia da Licença Pública Geral GNU junto com este programa; caso contrário, escreva para Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.

en: Transfer problem
pt_BR: Problema na transferência

en: Copy problem
pt_BR: Problema ao copiar

en: Copy into
pt_BR: Copiar para

en: Rename all
pt_BR: Renomear tudo

note: ToDo: Adjust wording dynamically, see also below at run_move_overwrite_dialog ToDo: Adjust wording dynamically, see also above at run_file_copy_overwrite_dialog
en: Overwrite file:
    
    <b>%s</b>
    <span color='dimgray' size='smaller'>%s</span>
    
    With:
    
    <b>%s</b>
    <span color='dimgray' size='smaller'>%s</span>
pt_BR: Sobrescrever arquivo:
    
    <b>%s</b>
    <span color='dimgray' size='smaller'>%s</span>
    
    Com:
    
    <b>%s</b>
    <span color='dimgray' size='smaller'>%s</span>

en: Replace
pt_BR: Substituir

en: Replace all
pt_BR: Substituir tudo

en: Error while transferring “%s”
    
    %s
pt_BR: Erro ao transferir “%s”
    
    %s

en: Move problem
pt_BR: Problema ao mover

en: copying…
pt_BR: copiando…

en: [file %ld of %ld] “%s”
pt_BR: [arquivo %ld de %ld] “%s”

en: Copying a directory into itself is a bad idea.
pt_BR: Copiar um diretório para dentro dele mesmo é uma má ideia.

en: The whole operation was cancelled.
pt_BR: A operação inteira foi cancelada.

en: preparing…
pt_BR: preparando…

en: Moving a directory into itself is a bad idea.
pt_BR: Mover um diretório para dentro dele mesmo é uma má ideia.

en: downloading to /tmp
pt_BR: baixando para /tmp

en: Error while creating symlink “%s”
    
    %s
pt_BR: Erro ao criar link simbólico “%s”
    
    %s

en: Symlink creation problem
pt_BR: Problema ao criar link simbólico

en: Ignore
pt_BR: Ignorar

[ctx: Filename suffix]
note: Translators: Translate 'Copy' as a noun here
en: Copy
pt_BR: Cópia

en: Source “%s” could not be deleted. Aborting!
    
    %s
pt_BR: Não foi possível excluir a fonte “%s”. Terminando!
    
    %s

en: Source “%s” could not be copied. Aborting!
pt_BR: Não foi possível copiar a fonte “%s”. Terminando!

en: stopping…
pt_BR: parando…

en: Progress
pt_BR: Progresso

en: %s of %s copied
pt_BR: %s de %s copiados

en: %.0f%% copied
pt_BR: %.0f%% copiado(s)

en: Couldn’t load installed file type pixmap, trying to load %s instead
pt_BR: Não foi possível carregar o pixmap de tipo de arquivo instalado, tentando então carregar %s

en: Can’t find the pixmap anywhere. Make sure you have installed the program or is executing gnome-commander from the gnome-commander-%s/src directory
pt_BR: Não foi possível localizar o pixmap. Veja se você instalou o programa ou está executando o gnome-commander a partir do diretório gnome-commander%s/src

en: Couldn’t load installed pixmap, trying to load %s instead
pt_BR: Não foi possível localizar nenhum pixmap instalado, tente carregar %s no lugar daquele

en: Find
pt_BR: Localizar

note: Search mode radio buttons
en: _Text
pt_BR: _Texto

note: sdlg->priv->progress = 0;
en: Searching…
pt_BR: Pesquisando…

en: Searching for “%s”
pt_BR: Pesquisando por “%s”

en: Position: %lu of %lu	Column: %d	%s
pt_BR: Posição: %lu de %lu	Coluna: %d	%s

en: Wrap
pt_BR: Ajustar

en: bit/sample | bits/sample
pt_BR[0]: bit/amostra
pt_BR[1]: bits/amostra

en: (fit to window)
pt_BR: (ajustar à janela)

en: _Copy selection
pt_BR: _Copiar seleção

en: _Close
pt_BR: _Fechar

en: _Binary
pt_BR: _Binário

en: _Image
pt_BR: _Imagem

en: _Zoom In
pt_BR: _Ampliar

en: _Zoom Out
pt_BR: _Reduzir

en: _Normal Size
pt_BR: Tamanho _normal

en: _Best Fit
pt_BR: Melhor a_juste

en: _Copy Text Selection
pt_BR: _Copiar o texto selecionado

en: Find…
pt_BR: Localizar…

en: Find Next
pt_BR: Localizar próximo

en: Find Previous
pt_BR: Localizar anterior

en: _Encoding
pt_BR: _Codificação

en: _Wrap lines
pt_BR: _Quebrar linhas

en: English (US-_ASCII)
pt_BR: Inglês (US-_ASCII)

en: Arabic (ISO-8859-6)
pt_BR: Árabe (ISO-8859-6)

en: Arabic (Windows, CP1256)
pt_BR: Árabe (Windows, CP1256)

en: Arabic (Dos, CP864)
pt_BR: Árabe (Dos, CP864)

en: Baltic (ISO-8859-4)
pt_BR: Báltico (ISO-8859-4)

en: Central European (ISO-8859-2)
pt_BR: Europeu Central (ISO-8859-2)

en: Central European (CP1250)
pt_BR: Europeu Central (CP1250)

en: Cyrillic (ISO-8859-5)
pt_BR: Cirílico (ISO-8859-5)

en: Cyrillic (CP1251)
pt_BR: Cirílico (CP1251)

en: Greek (ISO-8859-7)
pt_BR: Grego (ISO-8859-7)

en: Greek (CP1253)
pt_BR: Grego (CP1253)

en: Hebrew (Windows, CP1255)
pt_BR: Hebreu (Windows, CP1255)

en: Hebrew (Dos, CP862)
pt_BR: Hebreu (Dos, CP862)

en: Hebrew (ISO-8859-8)
pt_BR: Hebreu (ISO-8859-8)

en: Latin 9 (ISO-8859-15)
pt_BR: Latim 9 (ISO-8859-15)

en: Maltese (ISO-8859-3)
pt_BR: Maltês (ISO-8859-3)

en: Turkish (ISO-8859-9)
pt_BR: Turco (ISO-8859-9)

en: Turkish (CP1254)
pt_BR: Turco (CP1254)

en: Western (CP1252)
pt_BR: Ocidental (CP1252)

en: Western (ISO-8859-1)
pt_BR: Ocidental (ISO-8859-1)

en: Show Metadata _Tags
pt_BR: Mostrar e_tiquetas de metadados

en: Rotate Clockwise
pt_BR: Girar no sentido horário

en: Rotate Counter Clockwis_e
pt_BR: Girar no sentido _anti-horário

en: Rotate 180°
pt_BR: Girar 180°

en: Flip _Vertical
pt_BR: Virar _verticalmente

en: Flip _Horizontal
pt_BR: Virar _horizontalmente

en: _Binary Mode
pt_BR: Modo _binário

en: _Save Current Settings
pt_BR: _Salvar as configurações atuais

en: _Hexadecimal Offset
pt_BR: Deslocamento _hexadecimal

en: _20 chars/line
pt_BR: _20 caracteres/linha

en: _40 chars/line
pt_BR: _40 caracteres/linha

en: _80 chars/line
pt_BR: _80 caracteres/linha

en: Quick _Help
pt_BR: Aj_uda rápida

en: Pattern “%s” was not found
pt_BR: O padrão “%s” não foi localizado

en: Specify debug flags to use
pt_BR: Especifica os sinalizadores de depurações a usar

en: Specify the start directory for the left pane
pt_BR: Especifica o diretório inicial para o painel da esquerda

en: Specify the start directory for the right pane
pt_BR: Especifica o diretório inicial para o painel da direita

en: Specify the directory for configuration files
pt_BR: Especifica o diretório para os arquivos de configuração

en: File Manager
pt_BR: Gerenciador de arquivo

en: Disable
pt_BR: Desabilitar

en: Enable
pt_BR: Habilitar

en: Available plugins
pt_BR: Plugins disponíveis

en: Version
pt_BR: Versão

en: _Enable
pt_BR: _Habilitar

en: _Configure
pt_BR: _Configurar

en: <Exif and IPTC tags not supported>
pt_BR: <sem suporte a etiqueta EXIF e IPTC>

en: <ID3, APE, FLAC and Vorbis tags not supported>
pt_BR: <sem suporte a etiqueta ID3, APE, FLAC e Vorbis>

en: <OLE2 and ODF tags not supported>
pt_BR: <sem suporte a etiqueta OLE2 e ODF>

en: <PDF tags not supported>
pt_BR: <sem suporte a etiqueta PDF>

en: Album
pt_BR: Álbum

en: Name of the album.
pt_BR: Nome do álbum.

en: Album Artist
pt_BR: Artista do álbum

en: Artist of the album.
pt_BR: Artista do álbum.

en: Album Gain
pt_BR: Ganho do álbum

en: Gain adjustment of the album.
pt_BR: Ajuste de ganho do álbum.

en: Album Peak Gain
pt_BR: Pico de ganho do álbum

en: Peak gain adjustment of album.
pt_BR: Ajuste do pico de ganho do álbum.

en: Album Track Count
pt_BR: Contagem de trilhas do álbum

en: Total number of tracks on the album.
pt_BR: Número total das trilhas no álbum.

en: Artist
pt_BR: Artista

en: Artist of the track.
pt_BR: Artista da faixa.

en: Bitrate
pt_BR: Taxa de bits

en: Bitrate in kbps.
pt_BR: Taxa de bits em kbps.

en: Channels
pt_BR: Canais

en: Number of channels in the audio (2 = stereo).
pt_BR: Número de canais no áudio (2 = estéreo).

en: Codec encoding description.
pt_BR: Descrição da codificação do codec.

en: Codec Version
pt_BR: Versão do codec

en: Codec version.
pt_BR: Versão do codec.

en: Comment
pt_BR: Comentário

en: Comments on the track.
pt_BR: Comentários na faixa.

en: Copyright message.
pt_BR: Mensagem de copyright.

en: Cover Album Thumbnail Path
pt_BR: Caminho da miniatura de capa de álbum

en: File path to thumbnail image of the cover album.
pt_BR: Caminho do arquivo para a imagem de miniatura da capa de álbum.

en: Disc Number
pt_BR: Número do disco

en: Specifies which disc the track is on.
pt_BR: Especifica em qual disco a faixa está.

en: Duration
pt_BR: Duração

en: Duration of track in seconds.
pt_BR: Duração da faixa em segundos.

en: Duration [MM:SS]
pt_BR: Duração [MM:SS]

en: Duration of track as MM:SS.
pt_BR: Duração da faixa como MM:SS.

en: Genre
pt_BR: Gênero

en: Type of music classification for the track as defined in ID3 spec.
pt_BR: Tipo de classificação musical para as faixas como definidas na especificação ID3.

en: Is New
pt_BR: É novo

en: Set to “1” if track is new to the user (default “0”).
pt_BR: Ajustar para “1” se a faixa é nova para o usuário (o padrão é “0”).

en: ISRC (international standard recording code).
pt_BR: ISRC (código internacional de padrão de gravação).

en: Last Play
pt_BR: Última execução

en: When track was last played.
pt_BR: A última vez em que a faixa foi executada.

en: Lyrics
pt_BR: Letras

en: Lyrics of the track.
pt_BR: Letras da faixa.

en: MB album artist ID
pt_BR: Identificação MB artista álbum

en: MusicBrainz album artist ID in UUID format.
pt_BR: Identificação MusicBrainz artista álbum no formato UUID.

en: MB Album ID
pt_BR: Identificação de álbum MB

en: MusicBrainz album ID in UUID format.
pt_BR: Identificação de álbum MusicBrainz no formato UUID.

en: MB Artist ID
pt_BR: Identificação de artista MB

en: MusicBrainz artist ID in UUID format.
pt_BR: Identificação de artista MusicBrainz no formato UUID.

en: MB Track ID
pt_BR: Identificação de faixa MB

en: MusicBrainz track ID in UUID format.
pt_BR: Identificação de faixa MusicBrainz no formato UUID.

en: Channel Mode
pt_BR: Modo dos canais

en: MPEG channel mode.
pt_BR: Modo dos canais MPEG.

en: Copyrighted
pt_BR: Protegido

en: “1” if the copyrighted bit is set.
pt_BR: “1” se o bit de proteção estiver definido.

en: Layer
pt_BR: Camada

en: MPEG layer.
pt_BR: Camada MPEG.

en: Original Audio
pt_BR: Áudio original

en: “1” if the “original” bit is set.
pt_BR: “1” se o bit “original” estiver definido.

en: MPEG Version
pt_BR: Versão do MPEG

en: MPEG version.
pt_BR: Versão do MPEG.

en: Performer
pt_BR: Intérprete

en: Name of the performer/conductor of the music.
pt_BR: Nome do intérprete/regente da música.

en: Play Count
pt_BR: Contagem de execuções

en: Number of times the track has been played.
pt_BR: Número de vezes que a faixa foi tocada.

en: Release Date
pt_BR: Data de lançamento

en: Date track was released.
pt_BR: Data de lançamento da faixa.

en: Sample Rate
pt_BR: Taxa da amostra

en: Sample rate in Hz.
pt_BR: Taxa da amostra em Hz.

en: Title
pt_BR: Título

en: Title of the track.
pt_BR: Título da faixa.

en: Track Gain
pt_BR: Ganho da faixa

en: Gain adjustment of the track.
pt_BR: Ajuste de ganho da faixa.

en: Track Number
pt_BR: Número da faixa

en: Position of track on the album.
pt_BR: Posição da faixa no álbum.

en: Track Peak Gain
pt_BR: Pico de ganho da faixa

en: Peak gain adjustment of track.
pt_BR: Ajuste do pico de ganho da faixa.

en: Year
pt_BR: Ano

en: Year.
pt_BR: Ano.

en: Author
pt_BR: Autor

en: Name of the author.
pt_BR: Nome do autor.

en: Byte Count
pt_BR: Contagem de bytes

en: Number of bytes in the document.
pt_BR: Número de bytes no documento.

en: Case Sensitive
pt_BR: Diferenciar maiúsculas e minúsculas

en: Case sensitive.
pt_BR: Diferenciar maiúsculas/minúsculas.

en: Category
pt_BR: Categoria

en: Category.
pt_BR: Categoria.

en: Cell Count
pt_BR: Contagem de células

en: Number of cells in the spreadsheet document.
pt_BR: Número de células no documento de planilha.

en: Character Count
pt_BR: Contagem de caracteres

en: Number of characters in the document.
pt_BR: Número de caracteres no documento.

en: Codepage
pt_BR: Codificação

en: The MS codepage to encode strings for metadata.
pt_BR: A página de códigos MS para codificar strings com metadados.

en: Comments
pt_BR: Comentários

en: User definable free text.
pt_BR: Texto livre definido pelo usuário.

en: Company
pt_BR: Companhia

en: Organization that the <Doc.Creator> entity is associated with.
pt_BR: A organização com a qual a entidade <Doc.Creator> está associada.

en: Creator
pt_BR: Criador

en: An entity primarily responsible for making the content of the resource, typically a person, organization, or service.
pt_BR: Uma entidade primariamente responsável pelo conteúdo do recurso, tipicamente uma pessoa, uma organização ou um serviço.

en: Created
pt_BR: Criado

en: Datetime document was originally created.
pt_BR: Data e hora na qual o documento foi originalmente criado.

en: Date Created
pt_BR: Data de criação

en: Date associated with an event in the life cycle of the resource (creation/publication date).
pt_BR: Data associada com um evento no ciclo de vida do recurso (criação/data de publicação).

en: Date Modified
pt_BR: Data de modificação

en: The last time the document was saved.
pt_BR: A última vez em que o documento foi salvo.

en: An account of the content of the resource.
pt_BR: Uma conta do conteúdo do recurso.

en: Dictionary
pt_BR: Dicionário

en: Dictionary.
pt_BR: Dicionário.

en: Editing Duration
pt_BR: Duração da edição

en: The total time taken until the last modification.
pt_BR: O tempo total utilizado até a última modificação.

en: Generator
pt_BR: Gerador

en: The application that generated this document.
pt_BR: O aplicativo que gerou este documento.

en: Hidden Slide Count
pt_BR: Contagem de slides ocultos

en: Number of hidden slides in the presentation document.
pt_BR: Número de slides ocultos no documento de apresentação.

en: Image Count
pt_BR: Contagem de imagens

en: Number of images in the document.
pt_BR: Número de imagens no documento.

en: Initial Creator
pt_BR: Criador inicial

en: Specifies the name of the person who created the document initially.
pt_BR: Especifica o nome da pessoa que inicialmente criou o documento.

en: Keywords
pt_BR: Palavras-chave

en: Searchable, indexable keywords.
pt_BR: Palavras-chave que podem ser localizadas e indexadas.

en: Language
pt_BR: Idioma

en: The locale language of the intellectual content of the resource.
pt_BR: A localização do idioma do conteúdo intelectual do recurso.

en: Last Printed
pt_BR: Última impressão

en: The last time this document was printed.
pt_BR: A última vez em que o documento foi impresso.

en: Last Saved By
pt_BR: Última gravação por

en: The entity that made the last change to the document, typically a person, organization, or service.
pt_BR: A entidade que fez a última alteração no documento, tipicamente uma pessoa, uma organização ou um serviço.

en: Line Count
pt_BR: Número de linhas

en: Number of lines in the document.
pt_BR: Número de linhas no documento.

en: Links Dirty
pt_BR: Links sujos

en: Links dirty.
pt_BR: Links sujos.

en: Locale System Default
pt_BR: Localização padrão do sistema

en: Identifier representing the default system locale.
pt_BR: Identificador representando a localização padrão do sistema.

en: Manager
pt_BR: Gerenciador

en: Name of the manager of <Doc.Creator> entity.
pt_BR: Nome do gerenciador da entidade <Doc.Creator>.

en: Multimedia Clip Count
pt_BR: Contagem de clipes multimídia

en: Number of multimedia clips in the document.
pt_BR: Número de clipes multimídia no documento.

en: Note Count
pt_BR: Contagem de notas

en: Number of “notes” in the document.
pt_BR: Número de “notes” no documento.

en: Object Count
pt_BR: Contagem de objetos

en: Number of objects (OLE and other graphics) in the document.
pt_BR: Número de objetos (OLE e gráficos diversos) no documento.

en: Page Count
pt_BR: Contagem de páginas

en: Number of pages in the document.
pt_BR: Número de páginas no documento.

en: Paragraph Count
pt_BR: Contagem de parágrafos

en: Number of paragraphs in the document.
pt_BR: Número de parágrafos no documento.

en: Presentation Format
pt_BR: Formato da apresentação

en: Type of presentation, like “On-screen Show”, “SlideView”, etc.
pt_BR: Tipo de apresentação, como “Mostrar na tela”, “Mostrar slides”, etc.

en: Print Date
pt_BR: Data de impressão

en: Specifies the date and time when the document was last printed.
pt_BR: Especifica a date e a hora de quando o documento foi impresso pela última vez.

en: Printed By
pt_BR: Impresso por

en: Specifies the name of the last person who printed the document.
pt_BR: Especifica o nome da última pessoa a imprimir o documento.

en: Revision Count
pt_BR: Contagem de revisões

en: Number of revision on the document.
pt_BR: Número de revisões no documento.

en: Scale
pt_BR: Escala

en: Scale.
pt_BR: Escala.

en: Security
pt_BR: Segurança

en: One of: “Password protected”, “Read-only recommended”, “Read-only enforced” or “Locked for annotations”.
pt_BR: Um entre: “Protegido por senha”, “Recomendado somente leitura”, “Somente leitura obrigatório” ou “Bloqueado para anotações”.

en: Slide Count
pt_BR: Contagem de slides

en: Number of slides in the presentation document.
pt_BR: Número de slides no documento de apresentação.

en: Spreadsheet Count
pt_BR: Contagem de planilhas

en: Subject
pt_BR: Assunto

en: Document subject.
pt_BR: Assunto do documento.

en: Table Count
pt_BR: Contagem e tabelas

en: Number of tables in the document.
pt_BR: Número de tabelas no documento.

en: The template file that is been used to generate this document.
pt_BR: O arquivo modelo usado para gerar este documento.

en: Title of the document.
pt_BR: Título do documento.

en: Word Count
pt_BR: Contagem de palavras

en: Number of words in the document.
pt_BR: Número de palavras no documento.

en: Aperture
pt_BR: Abertura

en: The lens aperture. The unit is the APEX value.
pt_BR: A abertura das lentes. A unidade é o valor APEX.

en: Name of the camera owner, photographer or image creator. The detailed format is not specified, but it is recommended that the information be written for ease of Interoperability. When the field is left blank, it is treated as unknown.
pt_BR: Nome do dono da câmera, do fotógrafo ou do criador da imagem. O formato detalhado não é especificado, mas é recomendado que a informação seja escrita para facilitar a interoperabilidade. Quando o campo é deixado em branco, ele é tratado como desconhecido.

en: Battery Level
pt_BR: Nível de bateria

en: Battery level.
pt_BR: Nível de bateria.

en: Bits per Sample
pt_BR: Bits por amostra

en: The number of bits per image component. Each component of the image is 8 bits, so the value for this tag is 8. In JPEG compressed data a JPEG marker is used instead of this tag.
pt_BR: O número de bits por componente da imagem. Cada componente da imagem tem 8 bits, portanto o valor para esta etiqueta é 8. Em dados de um JPEG comprimido, um marcador JPEG é usado no lugar desta etiqueta.

en: Brightness
pt_BR: Brilho

en: The value of brightness. The unit is the APEX value. Ordinarily it is given in the range of -99.99 to 99.99.
pt_BR: O valor do brilho. A unidade é o valor APEX. Normalmente é usado na faixa de -99.99 a 99.99.

en: CFA Pattern
pt_BR: Padrão CFA

en: The color filter array (CFA) geometric pattern of the image sensor when a one-chip color area sensor is used. It does not apply to all sensing methods.
pt_BR: O padrão geométrico do vetor de filtro de cor (color filter array-CFA) do sensor de imagem quando um sensor de áreas de cores de um chip é usado. Isso não é aplicado para todos os métodos de detecção.

en: CFA Repeat Pattern Dim
pt_BR: Dimensão do padrão CFA

en: CFA Repeat Pattern Dim.
pt_BR: Dimensão do padrão CFA.

en: Color Space
pt_BR: Espaço de cor

en: The color space information tag is always recorded as the color space specifier. Normally sRGB is used to define the color space based on the PC monitor conditions and environment. If a color space other than sRGB is used, Uncalibrated is set. Image data recorded as Uncalibrated can be treated as sRGB when it is converted to FlashPix.
pt_BR: A etiqueta de informação de espaço de cores é sempre gravada como o especificador de espaço de core. Normalmente sRGB é usado para definir o espaço de core baseado nas condições e no ambiente do monitor do PC. Se um espaço de cor além do sRGB for usado, “Descalibrado” é definido. Dados de imagem gravados como Descalibrado podem ser tratados como sRGB quando forem convertidos para FlashPix.

en: Components Configuration
pt_BR: Configuração de componentes

en: Information specific to compressed data. The channels of each component are arranged in order from the 1st component to the 4th. For uncompressed data the data arrangement is given in the <Exif.PhotometricInterpretation> tag. However, since <Exif.PhotometricInterpretation> can only express the order of Y, Cb and Cr, this tag is provided for cases when compressed data uses components other than Y, Cb, and Cr and to enable support of other sequences.
pt_BR: Informação específica para dados comprimidos. Os canais de cada componente são organizados em ordem do 1º componente até o 4º. Para dados descomprimidos, a organização de dados é dada na etiqueta <Exif.PhotometricInterpretation>. Porém, já que <Exif.PhotometricInterpretation> pode expressar apenas a ordem de Y, Cb e Cr, esta etiqueta é fornecida para casos em que dados comprimidos usam outros componentes fora Y, Cb e Cr e para habilitar suporte a outras sequências.

en: Compressed Bits per Pixel
pt_BR: Bits comprimidos por pixel

en: Information specific to compressed data. The compression mode used for a compressed image is indicated in unit bits per pixel.
pt_BR: Informação específica para dados comprimidos. O modo de compressão usado para uma imagem comprimida é indicado na unidade de bits por pixel.

en: Compression
pt_BR: Compressão

en: The compression scheme used for the image data. When a primary image is JPEG compressed, this designation is not necessary and is omitted. When thumbnails use JPEG compression, this tag value is set to 6.
pt_BR: O esquema de compressão usado pelos dados da imagem. Quando uma imagem primária é comprimida em JPEG, tal designação não é necessária e é omitida. Quando as miniaturas usam compressão JPEG, o valor desta etiqueta é definido para 6.

en: Contrast
pt_BR: Contraste

en: The direction of contrast processing applied by the camera when the image was shot.
pt_BR: A direção do processamento de contraste aplicado pela câmera quando a imagem foi tirada.

en: Copyright information. The tag is used to indicate both the photographer and editor copyrights. It is the copyright notice of the person or organization claiming rights to the image. The Interoperability copyright statement including date and rights should be written in this field; e.g., “Copyright, John Smith, 19xx. All rights reserved.”. The field records both the photographer and editor copyrights, with each recorded in a separate part of the statement. When there is a clear distinction between the photographer and editor copyrights, these are to be written in the order of photographer followed by editor copyright, separated by NULL (in this case, since the statement also ends with a NULL, there are two NULL codes) (see example 1). When only the photographer is given, it is terminated by one NULL code. When only the editor copyright is given, the photographer copyright part consists of one space followed by a terminating NULL code, then the editor copyright is given. When the field is left blank, it is treated as unknown.
pt_BR: Informação de copyright. A etiqueta é usada para indicar o copyright de tanto fotógrafo quanto do editor. É o aviso de copyright da pessoa ou organização reivindicando seus direitos de imagem. A declaração de copyright de interoperabilidade incluindo data de direitos deve ser escrito neste campo; ex., “Copyright, João Carlos, 20xx. Todos direitos reservados.”. O campo armazena tanto o copyright do fotógrafo quanto do editor, com cada um armazenado em uma parte separada da declaração. Quando há uma distinção clara entre o copyright do fotógrafo e do editor, estas devem ser escritas na ordem de copyright do fotógrafo seguido pelo do editor, separado por NULO (neste caso, já que a declaração também termina com um NULO, há dois códigos NULO) (veja exemplo 1). Quando apenas um fotógrafo é fornecido, ele é terminado com um único código NULO. Quando apenas o copyright do editor é fornecido, a parte do copyright do fotógrafo consiste em um espaço seguido por um código NULO terminador e, então, o copyright do editor é fornecido. Quando o campo é deixado em branco, ele é tratado como desconhecido.

en: Custom Rendered
pt_BR: Processamento personalizado

en: The use of special processing on image data, such as rendering geared to output. When special processing is performed, the reader is expected to disable or minimize any further processing.
pt_BR: O uso de processamento especial em dados de imagem, tais como renderização processada para saída. Quando um processamento especial é realizado, é esperado que o leitor desabilite ou minimize qualquer processamento posterior.

en: Date and Time
pt_BR: Data e hora

en: The date and time of image creation.
pt_BR: A data e hora de criação da imagem.

en: Date and Time (digitized)
pt_BR: Data e hora (digitalizada)

en: The date and time when the image was stored as digital data.
pt_BR: A data e a hora na qual a imagem foi armazenada como dados digitais.

en: Date and Time (original)
pt_BR: Data e hora (original)

en: The date and time when the original image data was generated. For a digital still camera the date and time the picture was taken are recorded.
pt_BR: A data e a hora na qual a imagem original foi gerada. Para uma câmera digital é a data e a hora na qual a foto foi tirada e gravada.

en: Device Setting Description
pt_BR: Descrição das configurações do dispositivo

en: Information on the picture-taking conditions of a particular camera model. The tag is used only to indicate the picture-taking conditions in the reader.
pt_BR: Informação sobre as condições de captura de imagem de um modelo de câmera em particular. A etiqueta é usada apenas para indicar as condições de captura de imagem no leitor.

en: Digital Zoom Ratio
pt_BR: Razão do zoom digital

en: The digital zoom ratio when the image was shot. If the numerator of the recorded value is 0, this indicates that digital zoom was not used.
pt_BR: A razão do zoom digital quando a imagem foi tirada. Se o numerador do valor gravado for 0, o zoom digital não foi usado.

en: Document Name
pt_BR: Nome do documento

en: Document name.
pt_BR: Nome do documento.

en: Exif IFD Pointer
pt_BR: Ponteiro IFD Exif

en: A pointer to the Exif IFD. Interoperability, Exif IFD has the same structure as that of the IFD specified in TIFF.
pt_BR: Um ponteiro para IFD Exif. Interoperabilidade, IFD Exif tem a mesma estrutura que do IFD especificado no TIFF.

en: Exif Version
pt_BR: Versão do Exif

en: The version of Exif standard supported. Nonexistence of this field is taken to mean nonconformance to the standard.
pt_BR: A versão do padrão Exif à qual há suporte. A inexistência deste campo é considerada como não conformidade com o padrão.

en: Exposure Bias
pt_BR: Compensação de exposição

en: The exposure bias. The units is the APEX value. Ordinarily it is given in the range of -99.99 to 99.99.
pt_BR: A compensação de exposição. A unidade é em valor APEX. Normalmente isto é dado no intervalo de -99,99 a 99,99.

en: Exposure Index
pt_BR: Índice de exposição

en: The exposure index selected on the camera or input device at the time the image is captured.
pt_BR: O índice de exposição selecionado na câmera ou dispositivo de entrada no momento em que a imagem é capturada.

en: Exposure Mode
pt_BR: Modo de exposição

en: The exposure mode set when the image was shot. In auto-bracketing mode, the camera shoots a series of frames of the same scene at different exposure settings.
pt_BR: O conjunto de modos de exposição quando a imagem foi tirada. No modo de auto-bracketing, a câmera tira uma série de quadros da mesma cena em diferentes configurações de exposição.

en: Exposure Program
pt_BR: Programa de exposição

en: The class of the program used by the camera to set exposure when the picture is taken.
pt_BR: A classe do programa usado pela câmera para definir exposição quando a foto é tirada.

en: Exposure Time
pt_BR: Tempo de exposição

en: Exposure time, given in seconds.
pt_BR: Tempo de exposição, informe em segundos.

en: File Source
pt_BR: Fonte do arquivo

en: Indicates the image source. If a DSC recorded the image, this tag value of this tag always be set to 3, indicating that the image was recorded on a DSC.
pt_BR: Indica a fonte da imagem. Se uma DSC gravou a imagem, este valor de etiqueta desta etiqueta sempre definido como 3, indica que a imagem foi gravada em uma DSC.

en: Fill Order
pt_BR: Ordem de preenchimento

en: Fill order.
pt_BR: Ordem de preenchimento.

en: This tag is recorded when an image is taken using a strobe light (flash).
pt_BR: Esta etiqueta é gravada quando uma foto é tirada usando luz estroboscópica (flash).

en: Flash Energy
pt_BR: Energia do flash

en: The strobe energy at the time the image is captured, as measured in Beam Candle Power Seconds (BCPS).
pt_BR: A energia estroboscópica no período de tempo que a imagem é capturada, medida em watts de candela por segundo, do inglês: Beam Candle Power Seconds (BCPS).

en: FlashPix Version
pt_BR: Versão do FlashPix

en: The FlashPix format version supported by a FPXR file.
pt_BR: A versão do formato FlashPix a qual há suporte por um arquivo FPXR.

en: F Number
pt_BR: Número F

en: Diameter of the aperture relative to the effective focal length of the lens.
pt_BR: Diâmetro da abertura relativo à distância focal efetiva das lentes.

en: Focal Length
pt_BR: Distância focal

en: The actual focal length of the lens, in mm. Conversion is not made to the focal length of a 35 mm film camera.
pt_BR: A real distância focal das lentes, em mm. Não é feita conversão para a distância focal de uma câmera de 35mm com filme.

en: Focal Length In 35mm Film
pt_BR: Distância focal no filme 35mm

en: The equivalent focal length assuming a 35mm film camera, in mm. A value of 0 means the focal length is unknown. Note that this tag differs from the <Exif.FocalLength> tag.
pt_BR: A distância focal equivalente presumindo uma câmera de filme 35mm, em mm. Um valor de 0 significa que a distância focal é desconhecida. Note que esta etiqueta difere da etiqueta <Exif.FocalLength>.

en: Focal Plane Resolution Unit
pt_BR: Unidade de resolução de plano focal

en: The unit for measuring <Exif.FocalPlaneXResolution> and <Exif.FocalPlaneYResolution>. This value is the same as the <Exif.ResolutionUnit>.
pt_BR: A unidade para medição de <Exif.FocalPlaneXResolution> e <Exif.FocalPlaneYResolution>. Este valor é o mesmo de <Exif.ResolutionUnit>.

en: Focal Plane x-Resolution
pt_BR: x-Resolution do plano focal

en: The number of pixels in the image width (X) direction per <Exif.FocalPlaneResolutionUnit> on the camera focal plane.
pt_BR: O número de pixels na direção da largura da imagem (X) per <Exif.FocalPlaneResolutionUnit> no plano focal da câmera.

en: Focal Plane y-Resolution
pt_BR: y-Resolution do plano focal

en: The number of pixels in the image height (Y) direction per <Exif.FocalPlaneResolutionUnit> on the camera focal plane.
pt_BR: O número de pixels da direção de altura de imagem (Y) per <Exif.FocalPlaneResolutionUnit> no plano focal da câmera.

en: Gain Control
pt_BR: Controle de ganho

en: This tag indicates the degree of overall image gain adjustment.
pt_BR: Esta etiqueta indica o grau de ajuste global de ganho de imagem.

en: Gamma
pt_BR: Gama

en: Indicates the value of coefficient gamma.
pt_BR: Indica o valor do coeficiente de gama.

en: Indicates the altitude based on the reference in <Exif.GPS.AltitudeRef>. The reference unit is meters.
pt_BR: Indica a altitude baseada na referência em <Exif.GPS.AltitudeRef>. A unidade de referência é em metros.

en: Altitude Reference
pt_BR: Referência da altitude

en: Indicates the altitude used as the reference altitude. If the reference is sea level and the altitude is above sea level, 0 is given. If the altitude is below sea level, a value of 1 is given and the altitude is indicated as an absolute value in the <Exif.GPS.Altitude> tag. The reference unit is meters.
pt_BR: Indica a altitude usada como altitude referência. Se a referência é o nível do mar e altitude está acima do nível do mar, 0 é fornecido. Se a altitude está abaixo do nível do mar, um valor de 1 é fornecido e a altitude é indicada como um valor absoluto na etiqueta <Exif.GPS.Altitude>. A unidade referência é metros.

en: A pointer to the GPS Info IFD. The Interoperability structure of the GPS Info IFD, like that of Exif IFD, has no image data.
pt_BR: Um ponteiro para IFD de Info do GPS. A estrutura de interoperabilidade do IFD de Info do GPS, como aquele do Exif IFD, não possui imagem.

en: Indicates the latitude. The latitude is expressed as three RATIONAL values giving the degrees, minutes, and seconds, respectively. When degrees, minutes and seconds are expressed, the format is dd/1,mm/1,ss/1. When degrees and minutes are used and, for example, fractions of minutes are given up to two decimal places, the format is dd/1,mmmm/100,0/1.
pt_BR: Indica a latitude. A latitude é expressa como três valores RACIONAIS correspondendo a graus, minutos e segundos, respectivamente. Quando graus, minutos e segundos são expressos, o formato é dd/1,mm/1,ss/1. Quando graus e minutos são usado e, por exemplo, frações de minutos são dados até duas casa decimais, o formato é dd/1,mmmm/100,0/1.

en: North or South Latitude
pt_BR: Latitude norte ou sul

en: Indicates whether the latitude is north or south latitude. The ASCII value “N” indicates north latitude, and “S” is south latitude.
pt_BR: Indica se a latitude é norte ou sul. O valor ASCII “N” indica latitude norte e “S” é latitude.

en: Indicates the longitude. The longitude is expressed as three RATIONAL values giving the degrees, minutes, and seconds, respectively. When degrees, minutes and seconds are expressed, the format is ddd/1,mm/1,ss/1. When degrees and minutes are used and, for example, fractions of minutes are given up to two decimal places, the format is ddd/1,mmmm/100,0/1.
pt_BR: Indica a longitude. A longitude é expressa como três valores RACIONAIS dando os graus, minutos e segundos, respectivamente. Quando graus, minutos e segundo são expressos, o formato é dd/1,mm/1,ss/1. Quando graus e minutos são usado e, por exemplo, frações de minutos são dados até duas casa decimais, o formato é dd/1,mmmm/100,0/1.

en: East or West Longitude
pt_BR: Longitude leste ou oeste

en: Indicates whether the longitude is east or west longitude. ASCII “E” indicates east longitude, and “W” is west longitude.
pt_BR: Indica se a longitude é leste ou oeste. ASCII “E” indica longitude leste e “W” é longitude oeste.

en: GPS Tag Version
pt_BR: Versão da etiqueta GPS

en: Indicates the version of <Exif.GPS.InfoIFD>. This tag is mandatory when <Exif.GPS.Info> tag is present.
pt_BR: Indica a versão de <Exif.GPS.InfoIFD>. Esta etiqueta é obrigatória quando a etiqueta <Exif.GPS.Info> está presente.

en: Image Description
pt_BR: Descrição da imagem

en: A character string giving the title of the image. Two-bytes character codes cannot be used. When a 2-bytes code is necessary, the Exif Private tag <Exif.UserComment> is to be used.
pt_BR: Uma string de caractere fornecendo o título da imagem. Códigos de caracteres de dois bytes não podem ser usados. Quando um código de 2 bytes é necessário, a etiqueta privada Exif <Exif.UserComment> está para ser usada.

en: Image Length
pt_BR: Tamanho da imagem

en: The number of rows of image data. In JPEG compressed data a JPEG marker is used instead of this tag.
pt_BR: O número de linhas de dados de imagem. Em dados JPEG comprimidos, um marcador JPEG é usado no lugar desta etiqueta.

en: Image Resources Block
pt_BR: Bloqueio de recursos da imagem

en: Image Resources Block.
pt_BR: Bloqueio de recursos da imagem.

en: Image Unique ID
pt_BR: Identificação única da imagem

en: This tag indicates an identifier assigned uniquely to each image. It is recorded as an ASCII string equivalent to hexadecimal notation and 128-bit fixed length.
pt_BR: Esta etiqueta indica um identificador atribuído unicamente para cada imagem. Ela é gravada como uma string ASCII equivalente a notação hexadecimal com tamanho fixo de 128 bits.

en: Image Width
pt_BR: Largura da imagem

en: The number of columns of image data, equal to the number of pixels per row. In JPEG compressed data a JPEG marker is used instead of this tag.
pt_BR: O número de colunas de dados da imagem, igual ao número de pixels por linha. Em dados de JPEG comprimido, um marcador JPEG é usado no lugar desta etiqueta.

en: Inter Color Profile
pt_BR: Perfil inter cor

en: Inter Color Profile.
pt_BR: Perfil inter cor (Inter Color Profile).

en: Interoperability IFD Pointer
pt_BR: Ponteiro IFD de interoperabilidade

en: Interoperability IFD is composed of tags which stores the information to ensure the Interoperability and pointed by the following tag located in Exif IFD. The Interoperability structure of Interoperability IFD is the same as TIFF defined IFD structure but does not contain the image data characteristically compared with normal TIFF IFD.
pt_BR: IFD de interoperabilidade é composto de etiquetas que armazenam as informações para garantir a interoperabilidade e apontado pela etiqueta seguinte localizada no IFD do Exif. A estrutura de interoperabilidade do IFD de interoperabilidade é a mesma que a estrutura de IFD definida pelo TIFF, mas não contém os dados de imagem caracteristicamente comparado com um IFD TIFF normal.

en: Interoperability Index
pt_BR: Índice de interoperabilidade

en: Indicates the identification of the Interoperability rule. Use “R98” for stating ExifR98 Rules.
pt_BR: Indica a identificação da regra de interoperabilidade. Use “R98” para declarar as regras ExifR98.

en: Interoperability Version
pt_BR: Versão da interoperabilidade

en: Interoperability version.
pt_BR: Versão da interoperabilidade.

en: An IPTC/NAA record.
pt_BR: Um registro em IPTC/NAA.

en: ISO Speed Ratings
pt_BR: Avaliações da velocidade da ISO

en: The ISO Speed and ISO Latitude of the camera or input device as specified in ISO 12232.
pt_BR: A velocidade e a latitude da ISO na câmera ou no dispositivo de entrada, conforme especificado pela ISO 12232.

en: JPEG Interchange Format
pt_BR: Formato intercambiável JPEG

en: The offset to the start byte (SOI) of JPEG compressed thumbnail data. This is not used for primary image JPEG data.
pt_BR: O deslocamento para o byte inicial (SOI) dos dados comprimidos de miniatura JPEG. Não é usado para dados de imagem primária JPEG.

en: JPEG Interchange Format Length
pt_BR: Comprimento do formato intercambiável JPEG

en: The number of bytes of JPEG compressed thumbnail data. This is not used for primary image JPEG data. JPEG thumbnails are not divided but are recorded as a continuous JPEG bitstream from SOI to EOI. Appn and COM markers should not be recorded. Compressed thumbnails must be recorded in no more than 64 Kbytes, including all other data to be recorded in APP1.
pt_BR: O número de bytes de dados comprimidos de miniatura JPEG. Não é usado para dados de imagem primária JPEG. Miniaturas JPEG não são divididas, mas são registradas como um fluxo de bits contínuo JPEG de SOI para EOI. Marcadores appn e COM não deve ser registrado. Miniaturas comprimidas devem ser registradas em não mais de 64 Kbytes, incluindo todos outros dados para ser registrados em APP1.

en: JPEG Procedure
pt_BR: Procedimento JPEG

en: JPEG procedure.
pt_BR: Procedimento JPEG.

en: Light Source
pt_BR: Fonte de luz

en: The kind of light source.
pt_BR: O tipo de fonte de luz.

en: Manufacturer
pt_BR: Fabricante

en: The manufacturer of the recording equipment. This is the manufacturer of the DSC, scanner, video digitizer or other equipment that generated the image. When the field is left blank, it is treated as unknown.
pt_BR: O fabricante do equipamento de gravação. Este é o fabricante de DSC, scanner, digitalizador de vídeo ou outro equipamento que gerou a imagem. Quando o campo é deixado em branco, ele é tratado como desconhecido.

en: Maker Note
pt_BR: Nota do fabricante

en: A tag for manufacturers of Exif writers to record any desired information. The contents are up to the manufacturer.
pt_BR: Uma etiqueta para fabricantes de gravadores Exif para registrar qualquer informação desejada. O seu conteúdo depende de cada fabricante.

en: Max Aperture Value
pt_BR: Máximo valor de abertura

en: The smallest F number of the lens. The unit is the APEX value. Ordinarily it is given in the range of 00.00 to 99.99, but it is not limited to this range.
pt_BR: O menor número F das lentes. A unidade do valor APEX. Ordinariamente, ele é dado no intervalo de 00.00 para 99.99, mas ele não é limitado para este intervalo.

en: Metering Mode
pt_BR: Modo de medição

en: The metering mode.
pt_BR: O modo de medição.

en: Model
pt_BR: Modelo

en: The model name or model number of the equipment. This is the model name or number of the DSC, scanner, video digitizer or other equipment that generated the image. When the field is left blank, it is treated as unknown.
pt_BR: O nome do modelo ou número do modelo do equipamento. Este é o nome do modelo ou número de DSC, scanner, digitalizador de vídeo ou outro equipamento que gerou a imagem. Quando o campo é deixado em branco, ele é tratado como desconhecido.

en: New Subfile Type
pt_BR: Novo subtipo de arquivo

en: A general indication of the kind of data contained in this subfile.
pt_BR: Uma indicação geral do tipo de dados contidos neste subarquivo.

en: The Opto-Electronic Conversion Function (OECF) specified in ISO 14524. <Exif.OECF> is the relationship between the camera optical input and the image values.
pt_BR: A função de conversão opto-eletrônica – Opto-Electronic Conversion Function (OECF) – especificada na ISO 14524. <Exif.OECF> é a relação entre a entrada ótica da câmera e os valores da imagem.

en: Orientation
pt_BR: Orientação

en: The image orientation viewed in terms of rows and columns.
pt_BR: A orientação da imagem vista em termos de linhas e colunas.

en: Photometric Interpretation
pt_BR: Interpretação fotométrica

en: The pixel composition. In JPEG compressed data a JPEG marker is used instead of this tag.
pt_BR: A composição de pixels. Em dados JPEG comprimidos, um marcador JPEG é usado no lugar desta etiqueta.

en: Pixel X Dimension
pt_BR: Dimensão X do pixel

en: Information specific to compressed data. When a compressed file is recorded, the valid width of the meaningful image must be recorded in this tag, whether or not there is padding data or a restart marker. This tag should not exist in an uncompressed file.
pt_BR: Informação específica para dados comprimidos. Quando um arquivo comprimido é gravado, uma largura válida da imagem significativa deve ser gravada nesta etiqueta, havendo ou não dados de preenchimento ou marcador de reinício. Esta etiqueta não deve existir em um arquivo descomprimido.

en: Pixel Y Dimension
pt_BR: Dimensão Y do pixel

en: Information specific to compressed data. When a compressed file is recorded, the valid height of the meaningful image must be recorded in this tag, whether or not there is padding data or a restart marker. This tag should not exist in an uncompressed file. Since data padding is unnecessary in the vertical direction, the number of lines recorded in this valid image height tag will in fact be the same as that recorded in the SOF.
pt_BR: Informação específica para dados comprimidos. Quando um arquivo comprimido é gravado, uma altura válida da imagem significativa deve ser gravada nesta etiqueta, havendo ou não dados de preenchimento ou marcador de reinício. Esta etiqueta não deve existir em um arquivo descomprimido. Já que preenchimento de dados é desnecessário na direção vertical, o número de linhas gravadas nesta etiqueta de altura de imagem válida irá, na verdade, ser o mesmo que aquele gravado no SOF.

en: Planar Configuration
pt_BR: Configuração planar

en: Indicates whether pixel components are recorded in a chunky or planar format. In JPEG compressed files a JPEG marker is used instead of this tag. If this field does not exist, the TIFF default of 1 (chunky) is assumed.
pt_BR: Indica se componentes de pixel são gravados em um formato planar ou “chucky”. Em arquivos JPEG comprimidos, um marcador JPEG é usado em vez desta etiqueta. Se este campo não existe, o padrão TIFF de 1 (“chunky”) é presumido.

en: Primary Chromaticities
pt_BR: Cromaticidades primárias

en: The chromaticity of the three primary colors of the image. Normally this tag is not necessary, since colorspace is specified in <Exif.ColorSpace> tag.
pt_BR: A cromaticidades das três cores primárias da imagem. Normalmente esta etiqueta não é necessária, já que o espaço de cor é especificado em <Exif.ColorSpace>.

en: Reference Black/White
pt_BR: Referência de preto/branco

en: The reference black point value and reference white point value. No defaults are given in TIFF, but the values below are given as defaults here. The color space is declared in a color space information tag, with the default being the value that gives the optimal image characteristics under these conditions.
pt_BR: O valores referência de ponto preto e ponto branco. Nenhum padrão é fornecido no TIFF, mas os valores abaixo são fornecidos como padrões aqui. O espaço de cor é declarado em uma etiqueta de informações de espaço de cor, com o padrão sendo o valor que fornece características ótimas de imagem sob essas condições.

en: Related Image File Format
pt_BR: Formato do arquivo de imagem relacionado

en: Related image file format.
pt_BR: Formato do arquivo de imagem relacionado.

en: Related Image Length
pt_BR: Comprimento da imagem relacionada

en: Related image length.
pt_BR: Comprimento da imagem relacionada.

en: Related Image Width
pt_BR: Largura da imagem relacionada

en: Related image width.
pt_BR: Largura da imagem relacionada.

en: Related Sound File
pt_BR: Arquivo de som relacionado

en: This tag is used to record the name of an audio file related to the image data. The only relational information recorded here is the Exif audio file name and extension (an ASCII string consisting of 8 characters + “.” + 3 characters). The path is not recorded. When using this tag, audio files must be recorded in conformance to the Exif audio format. Writers are also allowed to store the data such as Audio within APP2 as FlashPix extension stream data. Audio files must be recorded in conformance to the Exif audio format. If multiple files are mapped to one file, the above format is used to record just one audio file name. If there are multiple audio files, the first recorded file is given. When there are three Exif audio files “SND00001.WAV”, “SND00002.WAV” and “SND00003.WAV”, the Exif image file name for each of them, “DSC00001.JPG”, is indicated. By combining multiple relational information, a variety of playback possibilities can be supported. The method of using relational information is left to the implementation on the playback side. Since this information is an ASCII character string, it is terminated by NULL. When this tag is used to map audio files, the relation of the audio file to image data must also be indicated on the audio file end.
pt_BR: Esta etiqueta é usada para registrar o nome de um arquivo de áudio relacionado aos dados da imagem. As únicas informações relacional registradas aqui são do nome de arquivo de áudio Exif e sua extensão (uma string ASCII consistindo de 8 caracteres + “.” + 3 caracteres). O caminho não é registrado. Ao usar esta etiqueta, arquivos de áudio deve ser registrados em conformidade com o formato de áudio Exif. Escritores também podem armazenar dados tais como Áudio dentro de APP2 como dados de fluxo de extensão FlashPix. Arquivos de áudio devem ser gravados em conformidade com o formato de áudio Exif. Se múltiplos arquivos são mapeados para um arquivo, o formato acima é usado para registrar apenas um nome de arquivo de áudio. Se houver múltiplos arquivos de áudio, o primeiro arquivo gravado é dado. Quando há arquivos de áudio “SND00001.WAV”, “SND00002.WAV” e “SND00003.WAV”, o nome do arquivo de áudio Exif para cada um deles, um “DSC00001.JPG”, é o indicado. Ao combinar múltiplas informações relacionais, uma variedade de possibilidades de reprodução pode ser aceita. O método de usar informações relacionais é deixado para a implementação no lado da reprodução. Já que esta informação é uma string de caracteres ASCII, ela é terminada com NULO. Quando esta etiqueta é usada para mapear arquivos de áudio, a relação do arquivo de áudio para dados de imagem deve ser indicada último arquivo de áudio.

en: Resolution Unit
pt_BR: Unidade de resolução

en: The unit for measuring <Exif.XResolution> and <Exif.YResolution>. The same unit is used for both <Exif.XResolution> and <Exif.YResolution>. If the image resolution is unknown, 2 (inches) is designated.
pt_BR: A unidade para medir <Exif.XResolution> e <Exif.YResolution>. A mesma unidade é usada para <Exif.XResolution> e <Exif.YResolution>. Se a resolução de imagem for desconhecida, 2 (polegadas) é atribuído.

en: Rows per Strip
pt_BR: Linhas por faixa

en: The number of rows per strip. This is the number of rows in the image of one strip when an image is divided into strips. With JPEG compressed data this designation is not needed and is omitted.
pt_BR: O número de linhas por faixa. Este é o número de linhas na imagem de uma faixa quando uma imagem é dividida em faixas. Com dados comprimidos de JPEG, esta atribuição não é necessária e é omitida.

en: Samples per Pixel
pt_BR: Amostras por pixel

en: The number of components per pixel. Since this standard applies to RGB and YCbCr images, the value set for this tag is 3. In JPEG compressed data a JPEG marker is used instead of this tag.
pt_BR: O número de componentes por pixel. Já que este padrão se aplica a imagens RGB e YCbCr, o valor definido para esta etiqueta é 3. Em dados comprimidos de JPEG, um marcador JPEG é usado em vez desta etiqueta.

en: Saturation
pt_BR: Saturação

en: The direction of saturation processing applied by the camera when the image was shot.
pt_BR: A direção de processamento de saturação aplicada pela câmera quando a imagem foi tirada.

en: Scene Capture Type
pt_BR: Tipo de captura de cena

en: The type of scene that was shot. It can also be used to record the mode in which the image was shot. Note that this differs from <Exif.SceneType> tag.
pt_BR: O tipo de cena que foi gravado. Ele também pode ser usado para registrar o modo no qual a imagem foi gravada. Note que isso é diferente da etiqueta <Exif.SceneType>.

en: Scene Type
pt_BR: Tipo de cena

en: The type of scene. If a DSC recorded the image, this tag value must always be set to 1, indicating that the image was directly photographed.
pt_BR: O tipo da cena. Se uma DSC gravou a imagem, o valor desta etiqueta deve sempre ser definido como 1, indicando que a imagem foi fotografada diretamente.

en: Sensing Method
pt_BR: Método de sensoriamento

en: The image sensor type on the camera or input device.
pt_BR: O tipo de sensor de imagem da câmera ou dispositivo de entrada.

en: Sharpness
pt_BR: Nitidez

en: The direction of sharpness processing applied by the camera when the image was shot.
pt_BR: A direção de processamento de nitidez aplicada pela câmera quando a imagem foi tirada.

en: Shutter Speed
pt_BR: Velocidade do obturador

en: Shutter speed. The unit is the APEX (Additive System of Photographic Exposure) setting.
pt_BR: Velocidade do obturador. A unidade é a configuração de APEX (Sistema aditivo de exposição fotográfica).

en: This tag records the name and version of the software or firmware of the camera or image input device used to generate the image. When the field is left blank, it is treated as unknown.
pt_BR: Esta etiqueta registra o nome e versão do software ou firmware da câmera ou dispositivo de entrada usado para gerar a imagem. Quando este campo é deixado em branco, ele é tratado como desconhecido.

en: Spatial Frequency Response
pt_BR: Resposta da frequência espacial

en: This tag records the camera or input device spatial frequency table and SFR values in the direction of image width, image height, and diagonal direction, as specified in ISO 12233.
pt_BR: Esta etiqueta registra os valores SFR e a tabela de frequência espacial da câmera ou dispositivo de entrada na direção da largura da imagem, altura da imagem e direção diagonal, como especificado na ISO 12233.

en: Spectral Sensitivity
pt_BR: Sensibilidade espectral

en: The spectral sensitivity of each channel of the camera used.
pt_BR: A sensibilidade espectral de cada canal da câmera utilizada.

en: Strip Byte Count
pt_BR: Número de bytes por faixa

en: The total number of bytes in each strip. With JPEG compressed data this designation is not needed and is omitted.
pt_BR: O número total de bytes em cada faixa. Com a compressão de dados JPEG esta atribuição não é necessária e é omitida.

en: Strip Offsets
pt_BR: Posições por faixa

en: For each strip, the byte offset of that strip. It is recommended that this be selected so the number of strip bytes does not exceed 64 Kbytes. With JPEG compressed data this designation is not needed and is omitted.
pt_BR: Para cada faixa, a posição de bytes daquela faixa. Recomenda-se que isto esteja selecionado de forma que o número de bytes da faixa não exceda 64 Kbytes. Com a compressão de dados JPEG, esta designação não é necessária e é omitida.

en: Sub IFD Offsets
pt_BR: Posições Sub IFD

en: Defined by Adobe Corporation to enable TIFF Trees within a TIFF file.
pt_BR: Definido pela Adobe Corporation para habilitar Árvores TIFF em um arquivo TIFF.

en: Subject Area
pt_BR: Área do assunto

en: The location and area of the main subject in the overall scene.
pt_BR: O local e área do assunto principal da cena geral.

en: Subject Distance
pt_BR: Distância do assunto

en: The distance to the subject, given in meters.
pt_BR: A distância do assunto, dada em metros.

en: Subject Distance Range
pt_BR: Alcance da distância do assunto

en: The distance to the subject.
pt_BR: A distância até o assunto.

en: Subject Location
pt_BR: Local do assunto

en: The location of the main subject in the scene. The value of this tag represents the pixel at the center of the main subject relative to the left edge, prior to rotation processing as per the <Exif.Rotation> tag. The first value indicates the X column number and second indicates the Y row number.
pt_BR: O local do assunto principal na cena. O valor desta etiqueta representa o pixel no centro do assunto principal relativo à borda esquerda, anterior ao processamento da rotação por etiqueta <Exif.Rotation>. O primeiro valor indica o número da coluna X e o segundo indica o número da linha Y.

en: Subsec Time
pt_BR: Hora da subseg

en: Fractions of seconds for the <Exif.DateTime> tag.
pt_BR: Frações de segundos para a etiqueta <Exif.DateTime>.

en: Subsec Time Digitized
pt_BR: Tempo em subseg digitalizada

en: Fractions of seconds for the <Exif.DateTimeDigitized> tag.
pt_BR: Frações de segundos para a etiqueta <Exif.DateTimeDigitized>.

en: Subsec Time Original
pt_BR: Tempo em subseg original

en: Fractions of seconds for the <Exif.DateTimeOriginal> tag.
pt_BR: Frações de segundos para a etiqueta <Exif.DateTimeOriginal>.

en: TIFF/EP Standard ID
pt_BR: ID de Padrão TIFF/EP

en: TIFF/EP Standard ID.
pt_BR: ID Padrão TIFF/EP.

en: Transfer Function
pt_BR: Função de transferência

en: A transfer function for the image, described in tabular style. Normally this tag is not necessary, since color space is specified in <Exif.ColorSpace> tag.
pt_BR: Uma função de transferência para a imagem, descrita no estilo tabular. Normalmente esta etiqueta não é necessária, pois o espaço de cor é especificado na etiqueta <Exif.ColorSpace>.

en: Transfer Range
pt_BR: Taxa de transferência

en: Transfer range.
pt_BR: Intervalo de transferência.

en: User Comment
pt_BR: Comentário do usuário

en: A tag for Exif users to write keywords or comments on the image besides those in <Exif.ImageDescription>, and without the character code limitations of the <Exif.ImageDescription> tag. The character code used in the <Exif.UserComment> tag is identified based on an ID code in a fixed 8-byte area at the start of the tag data area. The unused portion of the area is padded with NULL (“00.h”). ID codes are assigned by means of registration. The value of CountN is determinated based on the 8 bytes in the character code area and the number of bytes in the user comment part. Since the TYPE is not ASCII, NULL termination is not necessary. The ID code for the <Exif.UserComment> area may be a Defined code such as JIS or ASCII, or may be Undefined. The Undefined name is UndefinedText, and the ID code is filled with 8 bytes of all “NULL” (“00.H”). An Exif reader that reads the <Exif.UserComment> tag must have a function for determining the ID code. This function is not required in Exif readers that do not use the <Exif.UserComment> tag. When a <Exif.UserComment> area is set aside, it is recommended that the ID code be ASCII and that the following user comment part be filled with blank characters [20.H].
pt_BR: Uma etiqueta na qual usuários Exif possam escrever palavras-chaves ou comentários na imagem além daqueles na <Exif.ImageDescription> e sem as limitações de código de caracteres na etiqueta <Exif.ImageDescription>. O código de caractere usado na etiqueta <Exif.UserComment> é identificado com base em um código de ID em uma área fixa de 8 bytes no início da área de dados da etiqueta. A porção não usada da área é preenchida com NULO (“00.h”). Códigos de ID são atribuídos por meio de registro. O valor de CountN é determinado com base nos 8 bytes na área de código de caracteres e o número de bytes na parte do comentário do usuário. Já que o TYPE não é ASCII, terminação NULA não é necessária. O código de ID para a área <Exif.UserComment> pode ser um código Definido, tal como JIS ou ASCII, ou pode ser Indefinido. O nome Indefinido é UndefinedText, o código de ID é preenchido com 8 bytes de todos “NULO”s (“00.H”). Um leitor de Exif que lê etiqueta <Exif.UserComment> deve ter uma função para determinar o código de ID. Esta função não é obrigatória em leitores de Exif que não usem a etiqueta <Exif.UserComment>. Quando uma área <Exif.UserComment> é deixada de lado, é recomendável que o código de ID seja ASCII e que a parte de comentário do usuário a seguir seja preenchida com caracteres em branco [20.H].

en: White Balance
pt_BR: Balanço de branco

en: The white balance mode set when the image was shot.
pt_BR: O modo do balanço de branco quando a foto foi tirada.

en: White Point
pt_BR: Ponto branco

en: The chromaticity of the white point of the image. Normally this tag is not necessary, since color space is specified in <Exif.ColorSpace> tag.
pt_BR: A cromaticidade do ponto branco na imagem. Normalmente esta etiqueta não é necessária, pois o espaço de cor é especificado na etiqueta <Exif.ColorSpace>.

en: XML Packet
pt_BR: Pacote XML

en: XMP metadata.
pt_BR: Metadados XMP.

en: x Resolution
pt_BR: Resolução x

en: The number of pixels per <Exif.ResolutionUnit> in the <Exif.ImageWidth> direction. When the image resolution is unknown, 72 [dpi] is designated.
pt_BR: O número de pixels por <Exif.ResolutionUnit> na direção <Exif.ImageWidth>. Quando a resolução da imagem é desconhecida, 72 [dpi] é atribuída.

en: YCbCr Coefficients
pt_BR: Coeficientes YCbCr

en: The matrix coefficients for transformation from RGB to YCbCr image data. No default is given in TIFF; but here “Color Space Guidelines” is used as the default. The color space is declared in a color space information tag, with the default being the value that gives the optimal image characteristics under this condition.
pt_BR: Os coeficientes de matriz para transformação de dados de imagem RGB para YCbCr. Nenhum padrão é dado no TIFF; mas aqui “diretrizes de espaço de cor” é usada por padrão. O espaço de cor é declarado em uma etiqueta de informação de espaço de cor, com o padrão sendo o valor que fornece as características otimizadas de imagem sob esta condição.

en: YCbCr Positioning
pt_BR: Posicionamento YCbCr

en: The position of chrominance components in relation to the luminance component. This field is designated only for JPEG compressed data or uncompressed YCbCr data. The TIFF default is 1 (centered); but when Y:Cb:Cr = 4:2:2 it is recommended that 2 (co-sited) be used to record data, in order to improve the image quality when viewed on TV systems. When this field does not exist, the reader shall assume the TIFF default. In the case of Y:Cb:Cr = 4:2:0, the TIFF default (centered) is recommended. If the reader does not have the capability of supporting both kinds of <Exif.YCbCrPositioning>, it shall follow the TIFF default regardless of the value in this field. It is preferable that readers be able to support both centered and co-sited positioning.
pt_BR: A posição dos componentes de crominância em relação ao componente de luminância. Este campo é atribuído apenas para os dados comprimidos JPEG ou dados YCbCr não comprimidos. O padrão TIFF é 1 (centralizado); mas quando Y:cb:Cr = 4:2:2 é recomendado que 2 (“co-sited”) seja usado para registrar dados, para melhorar a qualidade da imagem quando visualizado em sistemas de TV. Quando este campo não existir, o leitor deve presumir o padrão do TIFF. No caso de Y:Cb:Cr = 4:2:0, o padrão (centralizado) do TIFF é recomendado. Se o leitor não possuir a capacidade de suportar ambos tipos de <Exif.YCbCrPositioning>, ele deve seguir o padrão do TIFF independente do valor deste campo. É preferível que leitores sejam capazes de suportar ambos posicionamentos centralizado e “co-sited”.

en: YCbCr Sub-Sampling
pt_BR: Subamostragem YCbCr

en: The sampling ratio of chrominance components in relation to the luminance component. In JPEG compressed data a JPEG marker is used instead of this tag.
pt_BR: A taxa de amostragem de componentes de crominância em relação ao componente luminância. Nos dados JPEG comprimidos em um marcador JPEG é usado em vez desta etiqueta.

en: y Resolution
pt_BR: Resolução y

en: The number of pixels per <Exif.ResolutionUnit> in the <Exif.ImageLength> direction. The same value as <Exif.XResolution> is designated.
pt_BR: O número de pixels por <Exif.ResolutionUnit> na direção <Exif.ImageLength>. O mesmo valor conforme <Exif.XResolution> é atribuído.

en: Accessed
pt_BR: Acessado

en: Last access datetime.
pt_BR: Data e hora do último acesso.

en: Content
pt_BR: Conteúdo

en: File’s contents filtered as plain text.
pt_BR: Conteúdos do arquivo filtrado como texto plano.

en: Editable free text/notes.
pt_BR: Texto/Notas livremente editáveis.

en: MIME type of the file or if a directory it should contain value “Folder”.
pt_BR: Tipo MIME do arquivo ou se um diretório deveria conter o valor “Pasta”.

en: Editable array of keywords.
pt_BR: Vetor editável de palavras-chave.

en: URI of link target.
pt_BR: URI do alvo da ligação simbólica.

en: Modified
pt_BR: Modificado

en: Last modified datetime.
pt_BR: Data e hora da última modificação.

en: File name excluding path but including the file extension.
pt_BR: Nome de arquivo excluindo caminho, mas incluindo a extensão do arquivo.

en: Full file path of file excluding the file name.
pt_BR: Caminho completo do arquivo excluindo o nome do arquivo.

en: Permission string in unix format eg “-rw-r--r--”.
pt_BR: String de permissão no formato unix (ex.: “-rw-r--r--”).

en: Publisher
pt_BR: Publicador

en: Editable DC type for the name of the publisher of the file (EG dc:publisher field in RSS feed).
pt_BR: Tipo de DC editável para o nome do publicador do arquivo (ex.: campo dc:publisher no feed RSS).

en: Rank
pt_BR: Classificação

en: Editable file rank for grading favourites. Value should be in the range 1..10.
pt_BR: Arquivo de classificação editável para classificação de favoritos. O valor deveria estar no intervalo 1..10.

en: Size of the file in bytes or if a directory number of items it contains.
pt_BR: Tamanho do arquivo em bytes ou se um número de diretório de itens que ele contém.

en: Album Sort Order
pt_BR: Ordem de classificação por álbum

en: String which should be used instead of the album name for sorting purposes.
pt_BR: String que deveria ser usada em vez do nome do álbum visando ordenação.

en: Audio Encryption
pt_BR: Criptografia de áudio

en: Frame indicates if the audio stream is encrypted, and by whom.
pt_BR: Quadro indica se a transmissão de áudio está criptografado, e por quem.

en: Audio Seek Point
pt_BR: Ponto de procura do áudio

en: Fractional offset within the audio data, providing a starting point from which to find an appropriate point to start decoding.
pt_BR: Deslocamento fracional com os dados de áudio, fornecendo um ponto início a partir do qual localiza um ponto apropriado para iniciar decodificação.

en: Band
pt_BR: Banda

en: Additional information about the performers in the recording.
pt_BR: Informações adicionais sobre os artistas na gravação.

en: BPM (beats per minute).
pt_BR: BPM (batidas por minuto).

en: Buffer Size
pt_BR: Tamanho do buffer

en: Recommended buffer size.
pt_BR: Tamanho recomendado do buffer.

en: CD ID
pt_BR: ID do CD

en: Music CD identifier.
pt_BR: Identificador do CD musical.

en: Commercial
pt_BR: Comercial

en: Commercial frame.
pt_BR: Quadro comercial.

en: Composer
pt_BR: Compositor

en: Composer.
pt_BR: Compositor.

en: Conductor
pt_BR: Regente

en: Conductor.
pt_BR: Regente.

en: Content Group
pt_BR: Grupo de conteúdo

en: Content group description.
pt_BR: Descrição do grupo de conteúdo.

en: Content Type
pt_BR: Tipo de conteúdo

en: Encryption Registration
pt_BR: Registro de criptografia

en: Encryption method registration.
pt_BR: Registro do método criptográfico.

en: Date.
pt_BR: Data.

en: Emphasis
pt_BR: Ênfase

en: Emphasis.
pt_BR: Ênfase.

en: Encoded By
pt_BR: Codificado por

en: Person or organisation that encoded the audio file. This field may contain a copyright message, if the audio file also is copyrighted by the encoder.
pt_BR: Pessoa ou organização que codificou o arquivo de áudio. Este campo pode conter uma mensagem de copyright, se o arquivo de áudio estiver sob um copyright do codificador.

en: Encoder Settings
pt_BR: Configurações do codificador

en: Encoding Time
pt_BR: Tempo de codificação

en: Encoding time.
pt_BR: Tempo de codificação.

en: Equalization
pt_BR: Equalização

en: Equalization.
pt_BR: Equalização.

en: Equalization 2
pt_BR: Equalização 2

en: Equalisation curve predefine within the audio file.
pt_BR: Curva de equalização predefinida dentro do arquivo de áudio.

en: Event Timing
pt_BR: Temporização do evento

en: Event timing codes.
pt_BR: Códigos de temporização do evento.

en: File Owner
pt_BR: Dono do arquivo

en: File owner.
pt_BR: Dono do arquivo.

en: File Type
pt_BR: Tipo de arquivo

en: File type.
pt_BR: Tipo de arquivo.

en: Frames
pt_BR: Quadros

en: Number of frames.
pt_BR: Número de quadros.

en: General Object
pt_BR: Objeto geral

en: General encapsulated object.
pt_BR: Objeto geral encapsulado.

en: Grouping Registration
pt_BR: Registro de agrupamento

en: Group identification registration.
pt_BR: Registro de identificação de agrupamento.

en: Initial Key
pt_BR: Chave inicial

en: Initial key.
pt_BR: Chave inicial.

en: Involved People
pt_BR: Pessoas envolvidas

en: Involved people list.
pt_BR: Lista de pessoas envolvidas.

en: InvolvedPeople2
pt_BR: PessoasEnvolvidas2

en: Language.
pt_BR: Idioma.

en: Linked Info
pt_BR: Informações ligadas

en: Linked information.
pt_BR: Informações ligadas.

en: Lyricist
pt_BR: Letrista

en: Lyricist.
pt_BR: Letrista.

en: Media Type
pt_BR: Tipo de mídia

en: Media type.
pt_BR: Tipo de mídia.

en: Mix Artist
pt_BR: Mix do Artista

en: Interpreted, remixed, or otherwise modified by.
pt_BR: Interpretado, remixado ou, senão, modificado por.

en: Mood
pt_BR: Humor

en: Mood.
pt_BR: Humor.

en: MPEG Lookup
pt_BR: Procurar MPEG

en: MPEG location lookup table.
pt_BR: Tabela de procura de local de MPEG.

en: Musician Credit List
pt_BR: Lista de créditos do músico

en: Musician credits list.
pt_BR: Lista de créditos do músico.

en: Net Radio Owner
pt_BR: Dono de rádio na net

en: Internet radio station owner.
pt_BR: Dono de estação de rádio na Internet.

en: Net Radiostation
pt_BR: Estação de rádio na net

en: Internet radio station name.
pt_BR: Nome de estação de rádio na Internet.

en: Original Album
pt_BR: Álbum original

en: Original album.
pt_BR: Álbum original.

en: Original Artist
pt_BR: Artista original

en: Original artist.
pt_BR: Artista original.

en: Original File Name
pt_BR: Nome do arquivo original

en: Original file name.
pt_BR: Nome do arquivo original.

en: Original Lyricist
pt_BR: Letrista original

en: Original lyricist.
pt_BR: Letrista original.

en: Original Release Time
pt_BR: Época original do lançamento

en: Original release time.
pt_BR: Época original do lançamento.

en: Original Year
pt_BR: Ano original

en: Original release year.
pt_BR: Ano de lançamento.

en: Ownership
pt_BR: Dono

en: Ownership frame.
pt_BR: Quadro do dono.

en: Part of a Set
pt_BR: Parte de uma conjunto

en: Part of a set the audio came from.
pt_BR: Parte de um conjunto de onde o áudio veio.

en: Performer Sort Order
pt_BR: Ordem de classificação por intérprete

en: Performer sort order.
pt_BR: Ordem de classificação por intérprete.

en: Picture
pt_BR: Figura

en: Attached picture.
pt_BR: Figura anexada.

en: Play Counter
pt_BR: Contador de reproduções

en: Number of times a file has been played.
pt_BR: Número de vezes que o arquivo foi reproduzido.

en: Playlist Delay
pt_BR: Atraso de lista de reprodução

en: Playlist delay.
pt_BR: Atraso da lista de reprodução.

en: Popularimeter
pt_BR: Popularômetro

en: Rating of the audio file.
pt_BR: Classificação do arquivo de áudio.

en: Position Sync
pt_BR: Sincronização de posição

en: Position synchronisation frame.
pt_BR: Quadro de sincronização de posição.

en: Private
pt_BR: Privado

en: Private frame.
pt_BR: Quadro privado.

en: Produced Notice
pt_BR: Aviso produzido

en: Produced notice.
pt_BR: Aviso produzido.

en: Publisher.
pt_BR: Editora.

en: Recording Dates
pt_BR: Datas de gravação

en: Recording dates.
pt_BR: Datas de gravação.

en: Recording Time
pt_BR: Tempo de gravação

en: Recording time.
pt_BR: Tempo de gravação.

en: Release Time
pt_BR: Época de lançamento

en: Release time.
pt_BR: Época de lançamento.

en: Reverb
pt_BR: Reverberação

en: Reverb.
pt_BR: Reverberação.

en: Set Subtitle
pt_BR: Definir legenda

en: Subtitle of the part of a set this track belongs to.
pt_BR: Legenda da parte de um conjunto a qual esta trilha pertence.

en: Signature
pt_BR: Assinatura

en: Signature frame.
pt_BR: Quadro de assinatura.

en: Size of the audio file in bytes, excluding the ID3 tag.
pt_BR: Tamanho do arquivo de áudio em bytes, excluindo a etiqueta ID3.

en: Song length
pt_BR: Comprimento da canção

en: Length of the song in milliseconds.
pt_BR: Comprimento da canção em milissegundos.

en: Subtitle
pt_BR: Legenda

en: Subtitle.
pt_BR: Legenda.

en: Synchronized Lyrics
pt_BR: Letras sincronizadas

en: Synchronized lyric.
pt_BR: Letras sincronizadas.

en: Synchronized Tempo
pt_BR: Tempo sincronizado

en: Synchronized tempo codes.
pt_BR: Códigos de tempo sincronizado.

en: Tagging Time
pt_BR: Hora da etiqueta

en: Tagging time.
pt_BR: Hora da etiqueta.

en: Terms of Use
pt_BR: Termos de uso

en: Terms of use.
pt_BR: Termos de uso.

en: Time
pt_BR: Tempo

en: Time.
pt_BR: Tempo.

en: Title Sort Order
pt_BR: Ordem de classificação por título

en: Title sort order.
pt_BR: Ordem de classificação por título.

en: Unique File ID
pt_BR: ID único de arquivo

en: Unique file identifier.
pt_BR: Identificador único de arquivo.

en: Unsynchronized Lyrics
pt_BR: Letras dessincronizadas

en: Unsynchronized lyric.
pt_BR: Letras dessincronizadas.

en: User Text
pt_BR: Texto do usuário

en: User defined text information.
pt_BR: Informações em texto definidos pelo usuário.

en: Volume Adjustment
pt_BR: Ajuste de volume

en: Relative volume adjustment.
pt_BR: Ajuste de volume relativo.

en: Volume Adjustment 2
pt_BR: Ajuste de volume 2

en: WWW Artist
pt_BR: Artista WWW

en: Official artist.
pt_BR: Artista oficial.

en: WWW Audio File
pt_BR: Arquivo de áudio WWW

en: Official audio file webpage.
pt_BR: Página web oficial do arquivo de áudio.

en: WWW Audio Source
pt_BR: Fonte de áudio WWW

en: Official audio source webpage.
pt_BR: Página web oficial da fonte de áudio.

en: WWW Commercial Info
pt_BR: Informações comerciais WWW

en: URL pointing at a webpage containing commercial information.
pt_BR: URL que aponta para uma página web contendo informações comerciais.

en: WWW Copyright
pt_BR: Copyright WWW

en: URL pointing at a webpage that holds copyright.
pt_BR: URL que aponta para uma página web que contém as informações de copyright.

en: WWW Payment
pt_BR: Pagamento WWW

en: URL pointing at a webpage that will handle the process of paying for this file.
pt_BR: URL que aponta para uma página web que contém o processo de pagamento para este arquivo.

en: WWW Publisher
pt_BR: Editora WWW

en: URL pointing at the official webpage for the publisher.
pt_BR: URL que aponta para uma página web da editora.

en: WWW Radio Page
pt_BR: Página de rádio WWW

en: Official internet radio station homepage.
pt_BR: Página inicial oficial da estação de rádio na Internet.

en: WWW User
pt_BR: Usuário WWW

en: User defined URL link.
pt_BR: URL link definido pelo usuário.

en: Name of an album the image belongs to.
pt_BR: Nome de um álbum ao qual a imagem pertence.

en: Embedded copyright message.
pt_BR: Mensagem de copyright embutida.

en: Datetime image was originally created.
pt_BR: Data e hora que a imagem foi originalmente criada.

en: Description of the image.
pt_BR: Descrição da imagem.

en: The program used by the camera to set exposure when the picture is taken. EG Manual, Normal, Aperture priority etc.
pt_BR: O programa usado pela câmera para definir a exposição quando a foto é tirada. Ex.: manual, normal, prioridade de abertura, etc.

en: Exposure time used to capture the photo in seconds.
pt_BR: Tempo de exposição usado para capturar a foto em segundos.

en: Set to “1” if flash was fired.
pt_BR: Definido como “1” se o flash foi disparado.

en: Focal length of lens in mm.
pt_BR: Distância focal das lentes em mm.

en: Height
pt_BR: Altura

en: Height in pixels.
pt_BR: Altura em pixels.

en: ISO Speed
pt_BR: Velocidade ISO

en: ISO speed used to acquire the document contents. For example, 100, 200, 400, etc.
pt_BR: Velocidade ISO usada para adquirir o conteúdo do documento. Por exemplo, 100, 200, 400, etc.

en: String of keywords.
pt_BR: Sequência de palavras-chave.

en: Make
pt_BR: Fabricante

en: Make of camera used to take the image.
pt_BR: Fabricante da câmera usada para produzir a imagem.

en: Metering mode used to acquire the image (IE Unknown, Average, CenterWeightedAverage, Spot, MultiSpot, Pattern, Partial).
pt_BR: O modo de medição usado para obter imagens (IE Unknown, Average, CenterWeightedAverage, Spot, MultiSpot, Pattern, Partial).

en: Model of camera used to take the image.
pt_BR: Modelo da câmera usada para produzir a imagem.

en: Represents the orientation of the image wrt camera (IE “top,left” or “bottom,right”).
pt_BR: Representa a orientação da câmera wrt imagem (i.e. “topo, esquerdo” ou “embaixo,direito”).

en: Software used to produce/enhance the image.
pt_BR: Programa utilizado para produzir/melhorar a imagem.

en: Title of image.
pt_BR: Título da imagem.

en: White balance setting of the camera when the picture was taken (auto or manual).
pt_BR: Configuração do balanço de branco da câmera quando a foto foi tirada (auto ou manual).

en: Width
pt_BR: Largura

en: Width in pixels.
pt_BR: Largura em pixels.

en: Action Advised
pt_BR: Ação aconselhada

en: The type of action that this object provides to a previous object. “01” Object Kill, “02” Object Replace, “03” Object Append, “04” Object Reference.
pt_BR: O tipo de ação que este objeto fornece a um objeto anterior. “01” matar objeto, “02” substituir de objeto, “03” anexar objeto, “04” referenciar objeto.

en: ARM Identifier
pt_BR: Identificador ARM

en: Identifies the Abstract Relationship Method (ARM).
pt_BR: Identifica o 'Abstract Relationship Method' (ARM).

en: ARM Version
pt_BR: Versão ARM

en: Identifies the version of the Abstract Relationship Method (ARM).
pt_BR: Identifica a versão do 'Abstract Relationship Method' (ARM).

en: Audio Duration
pt_BR: Duração do áudio

en: The running time of the audio data in the form HHMMSS.
pt_BR: O tempo dos dados de áudio no formato HHMMSS.

en: Audio Outcue
pt_BR: Saída de áudio

en: The content at the end of the audio data.
pt_BR: O conteúdo ao final dos dados de áudio.

en: Audio Sampling Rate
pt_BR: Taxa de amostragem de áudio

en: The sampling rate in Hz of the audio data.
pt_BR: A taxa de amostragem em HZ dos dados de áudio.

en: Audio Sampling Resolution
pt_BR: Resolução de amostragem de áudio

en: The number of bits in each audio sample.
pt_BR: O número de bits em cada amostra de áudio.

en: Audio Type
pt_BR: Tipo de áudio

en: The number of channels and type of audio (music, text, etc.) in the object.
pt_BR: Número de canais e tipo de áudio (música, texto, etc.) no objeto.

en: By-line
pt_BR: Por linha

en: Name of the creator of the object, e.g. writer, photographer or graphic artist (multiple values allowed).
pt_BR: Nome do criador do objeto, ex. escritor, fotógrafo ou artista gráfico (múltiplos valores são permitidos).

en: By-line Title
pt_BR: Título, por linha

en: Title of the creator or creators of the object.
pt_BR: Título do criador ou criadores do objeto.

en: Caption, Abstract
pt_BR: Legenda, resumo

en: A textual description of the data.
pt_BR: Uma descrição textual do dado.

en: Identifies the subject of the object in the opinion of the provider (Deprecated).
pt_BR: Identifica o sujeito do objeto, na opinião do provedor (Obsoleto).

en: Coded Character Set
pt_BR: Conjunto de caracteres codificados

en: Control functions used for the announcement, invocation or designation of coded character sets.
pt_BR: Funções de controle usadas para o anúncio, a invocação ou designação de conjuntos de caracteres codificados.

en: City
pt_BR: Cidade

en: City of object origin.
pt_BR: Cidade de origem do objeto.

en: Confirmed Data Size
pt_BR: Tamanho confirmado dos dados

en: Total size of the object data.
pt_BR: Tamanho total dos dados do objeto.

en: Contact
pt_BR: Contato

en: The person or organization which can provide further background information on the object (multiple values allowed).
pt_BR: A pessoa ou organização que pode fornecer mais informações básicas sobre o objeto (vários valores permitidos).

en: Content Location Code
pt_BR: Código do local do conteúdo

en: The code of a country/geographical location referenced by the content of the object (multiple values allowed).
pt_BR: O código do país/local primário referenciado pelo conteúdo do objeto (múltiplos valores permitidos).

en: Content Location Name
pt_BR: Nome do local do conteúdo

en: A full, publishable name of a country/geographical location referenced by the content of the object (multiple values allowed).
pt_BR: Um nome, completo e publicável de um país/local referenciado pelo conteúdo do objeto (múltiplos valores permitidos).

en: Copyright Notice
pt_BR: Aviso de copyright

en: Any necessary copyright notice.
pt_BR: Qualquer aviso de copyright necessário.

en: Country Code
pt_BR: Código do país

en: The code of the country/primary location where the object was created.
pt_BR: O código do país/local primário onde o objeto foi criado.

en: Country Name
pt_BR: Nome do país

en: The name of the country/primary location where the object was created.
pt_BR: O nome do país/local primário onde o objeto foi criado.

en: Credit
pt_BR: Crédito

en: Identifies the provider of the object, not necessarily the owner/creator.
pt_BR: Identifica o fornecedor do objeto, não necessariamente o dono/criador.

en: The date the intellectual content of the object was created rather than the date of the creation of the physical representation.
pt_BR: A data de quando o conteúdo intelectual do objeto foi criado ao invés da data de criação da representação física.

en: Date Sent
pt_BR: Data de envio

en: The day the service sent the material.
pt_BR: O dia que o serviço envia o material.

en: Destination
pt_BR: Destino

en: Routing information.
pt_BR: Informações de roteamento.

en: Digital Creation Date
pt_BR: Data da criação digital

en: The date the digital representation of the object was created.
pt_BR: A data da representação digital de quando o objeto foi criado.

en: Digital Creation Time
pt_BR: Hora da criação digital

en: The time the digital representation of the object was created.
pt_BR: A hora da representação digital de quando o objeto foi criado.

en: Editorial Update
pt_BR: Atualização editorial

en: The type of update this object provides to a previous object. The link to the previous object is made using the ARM. “01” indicates an additional language.
pt_BR: O tipo de atualização que este objeto fornece a um objeto anterior. O vínculo com o objeto anterior é feito usando o ARM. “01” indica um idioma adicional.

en: Edit Status
pt_BR: Editar status

en: Status of the object, according to the practice of the provider.
pt_BR: Status do objeto, de acordo com a prática do fornecedor.

en: Envelope Number
pt_BR: Número do envelope

en: A number unique for the date and the service ID.
pt_BR: Um número único para a data e para a identificação do serviço.

en: Envelope Priority
pt_BR: Prioridade do envelope

en: Specifies the envelope handling priority and not the editorial urgency. “1” for most urgent, “5” for normal, and “8” for least urgent. “9” is user-defined.
pt_BR: Especifica a prioridade de manipulação do envelope e não a urgência editorial. “1” para mais urgente, “5” para normal e “8” para menos urgente. “9” é definido pelo usuário.

en: Expiration Date
pt_BR: Data de expiração

en: Designates the latest date the provider intends the object to be used.
pt_BR: Atribui a última data que o fornecedor pretende que o objeto seja usado.

en: Expiration Time
pt_BR: Tempo de expiração

en: Designates the latest time the provider intends the object to be used.
pt_BR: Atribui o último horário que o fornecedor pretende que o objeto seja usado.

en: File Format
pt_BR: Formato do arquivo

en: File format of the data described by this metadata.
pt_BR: Formato de arquivo dos dados descritos por estes metadados.

en: File Version
pt_BR: Versão do arquivo

en: Version of the file format.
pt_BR: Versão do formato do arquivo.

en: Fixture Identifier
pt_BR: Identificador de montagem

en: Identifies objects that recur often and predictably, enabling users to immediately find or recall such an object.
pt_BR: Identifica objetos que geralmente ocorrem e previsivelmente, permitindo aos usuários imediatamente localizar e chamar tal objeto.

en: Headline
pt_BR: Cabeçalho

en: A publishable entry providing a synopsis of the contents of the object.
pt_BR: Uma entrada publicável fornecendo uma sinopse do conteúdo do objeto.

en: Image Orientation
pt_BR: Orientação da imagem

en: The layout of the image area: “P” for portrait, “L” for landscape, and “S” for square.
pt_BR: A disposição da área de imagem: “P” para retrato, “L” para a paisagem, e “S” para a quadrado.

en: Image Type
pt_BR: Tipo de imagem

en: The data format of the image object.
pt_BR: O formato de dados do objeto de imagem.

en: Used to indicate specific information retrieval words (multiple values allowed).
pt_BR: Usado para indicar palavras específicas de recuperação de informação (múltiplos valores permitidos).

en: Language Identifier
pt_BR: Identificador do idioma

en: The major national language of the object, according to the 2-letter codes of ISO 639:1988.
pt_BR: A principal língua nacional do objeto, de acordo com os códigos de 2 letras da ISO 639:1988.

en: Maximum Object Size
pt_BR: Tamanho máximo do objeto

en: The largest possible size of the object if the size is not known.
pt_BR: O maior tamanho possível do objeto se o tamanho é desconhecido.

en: Max Subfile Size
pt_BR: Tamanho máximo do subarquivo

en: The maximum size for a subfile dataset containing a portion of the object data.
pt_BR: O tamanho máximo para uma coleção de dados de subarquivo contendo uma porção dos dados do objeto.

en: Model Version
pt_BR: Versão do modelo

en: Version of IIM part 1.
pt_BR: Versão do IIM parte 1.

en: Object Attribute Reference
pt_BR: Referência do atributo de objeto

en: Defines the nature of the object independent of the subject (multiple values allowed).
pt_BR: Define a natureza do objeto independente do assunto (múltiplos valores permitidos).

en: Object Cycle
pt_BR: Ciclo de objeto

en: Where “a” is morning, “p” is evening, “b” is both.
pt_BR: Onde “a” é manhã, “p” é tarde, “b” é ambos.

en: Object Name
pt_BR: Nome do objeto

en: A shorthand reference for the object.
pt_BR: Uma referência abreviada para o objeto.

en: Object Size Announced
pt_BR: Tamanho declarado do objeto

en: The total size of the object data if it is known.
pt_BR: Tamanho total dos dados do objeto, se forem conhecidos.

en: Object Type Reference
pt_BR: Referência do tipo de objeto

en: Distinguishes between different types of objects within the IIM.
pt_BR: Distingue dentre tipos diferentes de objetos dentro do IIM.

en: Originating Program
pt_BR: Programa de origem

en: The type of program used to originate the object.
pt_BR: O tipo de programa usado para originar o objeto.

en: Original Transmission Reference
pt_BR: Referência da transmissão original

en: A code representing the location of original transmission.
pt_BR: Um código representando o local da transmissão original.

en: Preview Data
pt_BR: Dados de visualização

en: The object preview data.
pt_BR: Os dados de visualização de objeto.

en: Preview File Format
pt_BR: Formato de arquivo de visualização

en: Binary value indicating the file format of the object preview data.
pt_BR: Valor binário indicando o formato do arquivo dos dados de visualização do objeto.

en: Preview File Format Version
pt_BR: Versão do formato do arquivo de visualização

en: The version of the preview file format.
pt_BR: Versão do formato do arquivo de visualização.

en: Product ID
pt_BR: Identificação do produto

en: Allows a provider to identify subsets of its overall service.
pt_BR: Permite que um provedor identifique subconjuntos de seu serviço geral.

en: Program Version
pt_BR: Versão do programa

en: The version of the originating program.
pt_BR: A versão de origem do programa.

en: Province, State
pt_BR: Estado, região

en: The Province/State where the object originates.
pt_BR: O Estado/Região de onde o objeto originou.

en: Rasterized Caption
pt_BR: Legenda com rasterização

en: Contains rasterized object description and is used where characters that have not been coded are required for the caption.
pt_BR: Contém descrição de objeto com rasterização e é usado quando caracteres que não foram codificados são necessários para a legenda.

en: Record Version
pt_BR: Versão da gravação

en: Identifies the version of the IIM, Part 2.
pt_BR: Identifica a versão do IIM, Parte 2.

en: Reference Date
pt_BR: Data de referência

en: The date of a prior envelope to which the current object refers.
pt_BR: A data de um envelope anterior ao qual o objeto atual se refere.

en: Reference Number
pt_BR: Número de referência

en: The Envelope Number of a prior envelope to which the current object refers.
pt_BR: O número de envelope de um envelope anterior ao qual o objeto atual se refere.

en: Reference Service
pt_BR: Serviço de referência

en: The Service Identifier of a prior envelope to which the current object refers.
pt_BR: O identificador do serviço de um envelope anterior ao qual o objeto atual se refere.

en: Designates the earliest date the provider intends the object to be used.
pt_BR: Atribui a data mais antiga que o fornecedor pretende que o objeto seja usado.

en: Designates the earliest time the provider intends the object to be used.
pt_BR: Atribui o horário mais antigo que o fornecedor pretende que o objeto seja usado.

en: Service Identifier
pt_BR: Identificador de serviço

en: Identifies the provider and product.
pt_BR: Identifica o fornecedor e o produto.

en: Size Mode
pt_BR: Modo de tamanho

en: Set to 0 if the size of the object is known and 1 if not known.
pt_BR: Defina para 0 se o tamanho do objeto for conhecido e para 1 se desconhecido.

en: Source
pt_BR: Fonte

en: The original owner of the intellectual content of the object.
pt_BR: O proprietário original do conteúdo intelectual do objeto.

en: Special Instructions
pt_BR: Instruções especiais

en: Other editorial instructions concerning the use of the object.
pt_BR: Outras instruções editoriais a respeito do uso do objeto.

en: Subfile
pt_BR: Subarquivo

en: The object data itself. Subfiles must be sequential so that the subfiles may be reassembled.
pt_BR: Os dados do objeto em si. Subarquivos devem ser sequenciais, de forma que os subarquivos possam ser remontados.

en: Subject Reference
pt_BR: Referência dos Objetos

en: A structured definition of the subject matter. It must contain an IPR, an 8 digit Subject Reference Number and an optional Subject Name, Subject Matter Name, and Subject Detail Name each separated by a colon (:).
pt_BR: Uma definição estruturada do assunto. Deve conter um IPR, um número de referência de assunto (Subject Reference Number) de 8 dígitos e um nome de assunto (Subject Name) opcional, nome de assunto (Subject Matter Name) e nome de detalhe de assunto (Subject Detail Name) cada um separador por dois pontos (:).

en: Sub-location
pt_BR: Sublocal

en: The location within a city from which the object originates.
pt_BR: O local dentro de uma cidade da qual o objeto foi originado.

en: Supplemental Category
pt_BR: Categoria suplementar

en: Further refines the subject of the object (Deprecated).
pt_BR: Refina ainda mais o assunto do objeto (Obsoleto).

en: Time Created
pt_BR: Hora de criação

en: The time the intellectual content of the object was created rather than the date of the creation of the physical representation (multiple values allowed).
pt_BR: A hora em que o conteúdo intelectual do objeto foi criado e não a data de criação da representação física (vários valores permitidos).

en: Time Sent
pt_BR: Tempo de envio

en: The time the service sent the material.
pt_BR: A hora na qual o serviço enviou o material.

en: Unique Name of Object
pt_BR: Nome único do objeto

en: An eternal, globally unique identification for the object, independent of provider and for any media form.
pt_BR: Uma eterna identificação, globalmente exclusiva para o objeto, independente do provedor e para qualquer forma de mídia.

en: Urgency
pt_BR: Urgente

en: Specifies the editorial urgency of content and not necessarily the envelope handling priority. “1” is most urgent, “5” normal, and “8” least urgent.
pt_BR: Especifica a urgência editorial de conteúdo e não necessariamente prioridade de manipulação do envelope. “1” para mais urgente, “5” para normal e “8” para menos urgente.

en: Writer/Editor
pt_BR: Escritor/Editor

en: The name of the person involved in the writing, editing or correcting the object or caption/abstract (multiple values allowed).
pt_BR: Nome do criador do objeto, ex. escritor, fotógrafo ou artista gráfico (múltiplos valores são permitidos).

en: Page Size
pt_BR: Tamanho da página

en: Page size format.
pt_BR: Formato do tamanho da página.

en: Page Width
pt_BR: Largura da página

en: Page width in mm.
pt_BR: Largura da página em mm.

en: Page Height
pt_BR: Altura da página

en: Page height in mm.
pt_BR: Altura da página em mm.

en: PDF Version
pt_BR: Versão do PDF

en: The PDF version of the document.
pt_BR: Versão do PDF do documento.

en: Producer
pt_BR: Produtor

en: The application that converted the document to PDF.
pt_BR: O aplicativo que converteu o documento para PDF.

en: Embedded Files
pt_BR: Arquivos incorporados

en: Number of embedded files in the document.
pt_BR: Número de arquivos incorporados no documento.

en: Fast Web View
pt_BR: Visualização web rápida

en: Set to “1” if optimized for network access.
pt_BR: Defina para “1” se é otimizada para acesso via rede.

en: Printing
pt_BR: Impressão

en: Set to “1” if printing is allowed.
pt_BR: Defina para “1” se a impressão é permitida.

en: Printing in High Resolution
pt_BR: Impressão em alta resolução

en: Set to “1” if high resolution printing is allowed.
pt_BR: Defina para “1” se a impressão em alta resolução é permitida.

en: Copying
pt_BR: Cópia

en: Set to “1” if copying the contents is allowed.
pt_BR: Defina para “1” se a cópia do conteúdo é permitida.

en: Modifying
pt_BR: Modificação

en: Set to “1” if modifying the contents is allowed.
pt_BR: Defina para “1” se a alteração do conteúdo é permitida.

en: Document Assembly
pt_BR: Montagem do documento

en: Set to “1” if inserting, rotating, or deleting pages and creating navigation elements is allowed.
pt_BR: Defina para “1” se a inserção, rotação ou exclusão de páginas e a criação de elementos de navegação são permitidos.

en: Commenting
pt_BR: Comentários

en: Set to “1” if adding or modifying text annotations is allowed.
pt_BR: Defina para “1” se a adição ou a modificação de textos de anotações são permitidas.

en: Form Filling
pt_BR: Preenchimento de formulário

en: Set to “1” if filling of form fields is allowed.
pt_BR: Defina para “1” se o preenchimento de campos de formulário é permitido.

en: Accessibility Support
pt_BR: Suporte à acessibilidade

en: Set to “1” if accessibility support (e.g. screen readers) is enabled.
pt_BR: Defina para “1” se o suporte à acessibilidade (ex. leitores de tela) está habilitado.

en: Contact information for the creators or distributors of the track.
pt_BR: Informações de contato para os criadores ou distribuidores da faixa.

en: License
pt_BR: Licença

en: License information.
pt_BR: Informações da licença.

en: Location
pt_BR: Local

en: Location where track was recorded.
pt_BR: Local onde a faixa foi gravada.

en: Maximum bitrate
pt_BR: Taxa de bits máxima

en: Maximum bitrate in kbps.
pt_BR: Taxa de bits máxima em kbps.

en: Minimum bitrate
pt_BR: Taxa de bits mínima

en: Minimum bitrate in kbps.
pt_BR: Taxa de bits mínima em kbps.

en: Nominal bitrate
pt_BR: Taxa de bits nominal

en: Nominal bitrate in kbps.
pt_BR: Taxa de bits nominal em kbps.

en: Organization
pt_BR: Organização

en: Organization producing the track.
pt_BR: A organização que produziu a trilha.

en: Vendor
pt_BR: Fornecedor

en: Vorbis vendor ID.
pt_BR: Identificador do fornecedor vorbis.

en: Vorbis Version
pt_BR: Versão do vorbis

en: Vorbis version.
pt_BR: Versão do vorbis.

en: Audio
pt_BR: Áudio

en: Image
pt_BR: Imagem

en: unsupported tag (suppressed %ld B of binary data)
pt_BR: etiqueta sem suporte (%ld B de dados binários suprimidos)

note: Note to translators: first placeholder is the paper name (eg. * A4)
en: %s, Portrait
pt_BR: %s, retrato

note: Note to translators: first placeholder is the paper name (eg. * A4)
en: %s, Landscape
pt_BR: %s, paisagem

en: Stereo
pt_BR: Estéreo

en: Joint stereo
pt_BR: Estéreo combinado

en: Dual channel
pt_BR: Canal duplo

en: Single channel
pt_BR: Canal único

en: Undefined
pt_BR: Indefinido

en: Layer I
pt_BR: Camada I

en: Layer II
pt_BR: Camada II

en: Layer III
pt_BR: Camada III

en: Reserved
pt_BR: Reservado

en: None
pt_BR: Nenhum

en: Failed to change working directory to a temporary directory.
pt_BR: Falha ao alterar o diretório de trabalho para um diretório temporário.

en: Failed to create a directory in which to store temporary files.
pt_BR: Falha ao criar um diretório para armazenar arquivos temporários.

en: Creating directory %s…
pt_BR: Criando diretório %s…

en: Failed to create the directory %s: %s
pt_BR: Falha ao criar o diretório %s: %s

en: There was an error displaying help.
pt_BR: Houve um erro ao exibir a ajuda.
