gnome-commander - en to ro translation catalogue (1866 entries)

en: GNOME Commander
ro: Commander GNOME

en: Two-pane file manager
ro: Manager de fișiere cu panou dublu

en: GNOME Commander is a “two-pane” graphical file manager for the GNOME desktop environment. It features separate tabs for each pane, setting up custom device buttons, bookmark manager, fully integrated commandline, file quick search, an internal image viewer, a powerful batch renaming tool, and FTP and Samba access.
ro: Commander GNOME este un administrator grafic de fișiere în „două-panouri” pentru mediul desktop GNOME. Vine cu taburi separate pentru fiecare panou, stabilirea de butoane de dispozitiv personalizate, administrator de marcaje, linie de comandă integrată complet, căutare rapidă de fișiere, un vizualizator de imagini intern, o unealtă puternică de redenumire în masă, ș acces FTP și Samba.

en: GNOME Commander aims to advanced users who like to focus on precise file management, working in parallel through special applications, and running smart commands.
ro: Commander GNOME este conceput pentru utilizatori avansați care doresc să se concentreze pe administrarea precisă a fișierelor, lucrul în paralel prin aplicații speciale, și rularea de comenzi inteligente.

en: The GNOME Project
ro: Proiectul GNOME

en: A two paned file manager
ro: Manager de fișiere dublu-panou

note: TRANSLATORS: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: file;manager;folder;explore;disk;filesystem;
ro: file;manager;folder;explore;disk;filesystem;fișier;fișiere;administrare;administrator;dosar;dosare;disc;sistem;

en: List of advanced rename tool profiles
ro: Listă profilelor uneltelor avansate de redenumire

en: The entries in this array represent the profiles in the advanced rename tool with specific settings for each profile.
ro: Intrările din această matrice reprezintă profiluri în unealta avansată de redenumire cu configurări specifice pentru fiecare profil.

en: Advanced rename tool window width
ro: Lățimea ferestrei uneltei de redenumire avansată

en: This option defines the width of the advanced rename tool window.
ro: Această opțiune definește lățimea ferestrei uneltei de redenumire avansată.

en: Advanced rename tool window height
ro: Înălțimea ferestrei uneltei de redenumire avansată

en: This option defines the height of the advanced rename tool window.
ro: Această opțiune definește înălțimea ferestrei uneltei de redenumire avansată.

en: Advanced rename tool template history
ro: Istoricul uneltei de redenumire avansată

en: This string array represents the history of templates in the advanced rename tool.
ro: Această matrice de șiruri de caractere reprezintă istoricul de șabloane în unealta de redenumire avansată.

en: History of visited directories
ro: Istoricul directoarelor vizitate

en: This string array represents the history of visited directories.
ro: Această matrice de șiruri de caractere reprezintă istoricul de directoare vizitate.

en: Use default font
ro: Utilizează fontul implicit

en: Whether to use the system’s default fixed width font for the file panels instead of a font specific to gnome-commander.
ro: Dacă să se folosească fontul cu lățime fixă implicit al sistemului pentru panourile cu fișiere în loc de un font specific lui gnome-commander.

en: Panel font
ro: Font panou

en: A custom font that will be used for the file panes if the “Use default font” option is turned off.
ro: Un font personalizat care va fi folosit pentru panourile cu fișiere dacă opțiunea „Utilizează fontul implicit” este oprită.

en: Filesize display mode
ro: Mod afișare dimensiune fișier

en: Defines how the filesize will be displayed in the associated pane column.
ro: Definește cum dimensiunea fișierului va fi afișată în coloana panoului asociat.

en: Permission display mode
ro: Mod afișare permisiuni

en: Defines how the file permission will be displayed in the associated pane column.
ro: Definește cum permisiunile fișierelor vor fi afișate în coloana panoului asociat.

en: Graphical layout mode
ro: Mod aranjament grafic

en: Defines the icon style of files and folders in the file panes.
ro: Definește stilul de iconițe pentru fișiere și dosare în panourile cu fișiere.

en: List row height
ro: Înălțimea rândului listei

en: Defines the height of a row in the file pane.
ro: Definește înălțimea rândului în panoul cu fișiere.

note: Translators: Feel free to replace the default date format to a common value used in your country. See "man strftime" for details. Attention: Do not change the single quotes which sourround the string.
en: '%F %R'
ro: „%F %R”

en: Date format
ro: Formatul datei

en: Format of the date in the file pane.
ro: Formatul datei în panoul fișierului.

en: List font
ro: Font pentru listă

en: The font in the file panes.
ro: Fontul panoului fișierului.

en: Extension display mode
ro: Mod afișare al extensiei

en: Defines where the file name extension is displayed.
ro: Definește unde este afișată extensia numelui fișierului.

en: Left mouse button mode
ro: Modul buton stânga maus

en: Number of left mouse button clicks for opening a file or folder.
ro: Numărul de apăsări pe butonul stâng al mausului pentru a deschide un fișier sau un dosar.

en: Left mouse button unselects
ro: Buton stânga al mausului deselectează

en: Defines if a click on an unselected item unselects already selected items.
ro: Definește dacă un clic pe un element neselectat va deselecta elemente selectate deja.

en: Right mouse button mode
ro: Modul buton drepta al mausului

en: Defines what happens when the right mouse button is clicked on an item.
ro: Definește ce se întâmplă când butonul drept al mausului este apăsat pe un element.

en: Use trash
ro: Utilizează coșul de gunoi

en: Defines if items should be moved to trash by default instead of really deleting them.
ro: Definește dacă elementele ar trebui mutate la gunoi în mod implicit în loc de a le șterge.

en: Icon size
ro: Dimensiune iconiță

en: Size of icons in the file pane.
ro: Dimensiunea iconițelor în panoul fișier.

en: Device icon size
ro: Dimensiune iconiței dispozitivului

en: Icon size in the device list.
ro: Dimensiunea iconițelor în lista cu dispozitive.

en: Icon scale quality
ro: Calitatea scalării iconiței

en: Describes the different interpolation modes that can be used with the scaling functions.
ro: Descrie modurile de interpolare diferite care pot fi folosite cu funcțiile de scalare.

en: MIME icon directory
ro: Dosar iconițe MIME

en: Directory in which MIME icons are located.
ro: Director în care sunt stocate iconițele MIME.

en: Command line history
ro: Istoricul liniei de comandă

en: This string array represents the history of commands executed in the command line.
ro: Această matrice de șiruri de caractere reprezintă istoricul de comenzi executate în linia de comandă.

en: Command line history length
ro: Lungimea istoricului liniei de comandă

en: Horizontal orientation
ro: Orientare orizontală

en: Defines if the orientation of the file panes should be horizontal or not.
ro: Definește dacă orientarea panourilor cu fișiere ar trebui să fie orizontală sau nu.

en: GUI update rate
ro: Rata actualizării interfeței

en: Update rate of the graphical user interphase in 1/1000ths of a second.
ro: Rata de actualizare a interfeței grafice în a mia parte de secundă.

en: Show device buttons
ro: Arată butoanele dispozitivelor

en: Defines if device buttons are shown.
ro: Definește dacă butoanele dispozitivului sunt afișate.

en: Show device list
ro: Arată lista dispozitivelor

en: Defines if the list of devices is shown.
ro: Definește dacă lista de dispozitive este afișată.

en: Show command line
ro: Arată linia de comandă

en: Defines if command line is shown.
ro: Definește dacă linia de comandă este afișată.

en: Show toolbar
ro: Arată bara de unelte

en: Defines if the toolbar is shown.
ro: Definește dacă bara de unelte este arătată.

en: Show buttonbar
ro: Arată bara de butoane

en: Defines if the buttonbar is shown.
ro: Definește dacă bara cu butoane este afișată.

en: Symlink string
ro: Șirul legăturii simbolice

en: This string defines the default name of a newly created symlink. Leave the string empty to use the default value which is hard coded into the program code. A “%s” will be expanded to the item name for which a link should be created.
ro: Acest șir de caractere definește numele implicit al legăturii simbolice nou create. Lăsați gol pentru a folosi valoarea implicită care este declarată în codul programului. O „%s” va fi expandat în numele elementului pentru care trebuie să se creeze o legătură.

en: Main window horizontal position
ro: Poziția orizontală a ferestrei principale

en: Position of the main window in horizontal direction.
ro: Poziția ferestrei principale în direcția orizontală.

en: Main window vertical position
ro: Poziția verticală a ferestrei principale

en: Position of the main window in vertical direction.
ro: Poziția ferestrei principale în direcția verticală.

en: Main window width
ro: Lățimea ferestrei principale

en: This option defines the width of the main window.
ro: Această opțiune definește lățimea ferestrei principale.

en: List of bookmarks
ro: Lista marcajelor

en: Each entry in this list represents a bookmark.
ro: Fiecare intrare din această listă reprezintă un marcaj.

en: Bookmarks window width
ro: Lățimea ferestrei marcajelor

en: This option defines the width of the bookmarks window.
ro: Această opțiune definește lățimea ferestrei marcajelor.

en: Bookmarks window height
ro: Înălțimea ferestrei marcajelor

en: This option defines the height of the bookmarks window.
ro: Această opțiune definește înălțimea ferestrei marcajelor.

en: List of connections
ro: Lista conexiunilor

en: Each entry in this list represents a connection.
ro: Fiecare intrare din această listă reprezintă o conexiune.

en: Main window height
ro: Înălțimea ferestrei principale

en: This option defines the height of the main window.
ro: Această opțiune definește înălțimea ferestrei principale.

en: Options dialog width
ro: Lățimea dialogului de opțiuni

en: This setting defines the width of the options dialog window.
ro: Această configurare definește lățimea ferestrei dialogului de opțiuni.

en: Options dialog height
ro: Înălțimea dialogului de opțiuni

en: This setting defines the height of the options dialog window.
ro: Această configurare definește înălțimea ferestrei dialogului de opțiuni.

en: Width of icon column
ro: Lățimea coloanei iconițelor

en: This option defines the width of the icon column.
ro: Această opțiune definește lățimea coloanei iconițelor.

en: Width of name column
ro: Lățimea coloanei nume

en: This option defines the width of the name column.
ro: Această opțiune definește lățimea coloanei numelui.

en: Width of extension column
ro: Lățimea coloanei extensiilor

en: This option defines the width of the extension column.
ro: Această opțiune definește lățimea coloanei extensiilor.

en: Width of directory column
ro: Lățimea coloanei dosarelor

en: This option defines the width of the directory column.
ro: Această opțiune definește lățimea coloanei dosarelor.

en: Width of size column
ro: Lățimea coloanei dimensiunilor

en: This option defines the width of the size column.
ro: Această opțiune definește lățimea coloanei dimensiunii.

en: Width of date column
ro: Lățimea coloanei dată

en: This option defines the width of the date column.
ro: Această opțiune definește lățimea coloanei datei.

en: Width of permissions column
ro: Lățimea coloanei permisiunilor

en: This option defines the width of the permissions column.
ro: Această opțiune definește lățimea coloanei permisiunilor.

en: Width of owner column
ro: Lățimea coloanei proprietarilor

en: This option defines the width of the owner column.
ro: Această opțiune definește lățimea coloanei proprietarului.

en: Width of group column
ro: Lățimea coloanei grupurilor

en: This option defines the width of the group column.
ro: Această opțiune definește lățimea coloanei grupului.

en: List of keybindings
ro: Listă de combinații de taste

en: Each entry in this list represents a keybinding.
ro: Fiecare intrare din această listă reprezintă o combinație de taste.

en: Main window state
ro: Starea ferestrei principale

en: The number represents the main window state, e.g. “maximized”, “fullscreen”, etc. and is calculated internally.
ro: Numărul reprezintă starea ferestrei principale, de exemplu „maximizată”, „pe tot ecranul”, etc. și este calculată intern.

en: Middle mouse button mode
ro: Modul Buton mijloc mous

en: Defines what happens when the middle mouse button is clicked.
ro: Definește ce se întâmplă când butonul de mijloc al mausului este apăsat.

en: Save directories on exit
ro: Salvează directoarele la ieșire

en: Defines if the current directories are opened again when GNOME Commander is restarted.
ro: Definește dacă directoarele curente sunt deschise din nou când Commander GNOME este repornit.

en: Save tabs on exit
ro: Salvează taburile la ieșire

en: Defines if the current open tabs are opened again when GNOME Commander is restarted.
ro: Definește dacă taburile deschise curent sunt deschise din nou când Commander GNOME este repornit.

en: Save directory history on exit
ro: Salvează istoricul directoarelor la ieșire

en: Defines if the history of visited directories is saved on exit.
ro: Definește dacă istoricul directoarelor vizitate este salvat la ieșire.

en: Save commandline history on exit
ro: Salvează istoricul liniei de comandă la ieșire

en: Defines if the history of commands in the commandline is saved on exit.
ro: Definește dacă istoricul comenzilor liniei de comandă este salvat la ieșire.

en: Always show tab bar
ro: Afișează întotdeauna bara taburilor

en: Defines if the tab bar is always shown.
ro: Definește dacă bara de sus este afișată întotdeauna.

en: Tab lock indicator
ro: Indicator de blocare a taburilor

en: Defines the style of the tab lock indicator.
ro: Definește stilul indicatorului de blocare al taburilor.

en: Case sensitive sorting
ro: Sortare cu majuscule semnificative

en: This option defines if sorting should be case sensitive.
ro: Această opțiune definește dacă sortarea ar trebui să fie senzitivă la majuscule.

en: Select directories when all is marked
ro: Selectați directoarele când totul este marcat

en: This option defines if directories will be marked when all items in a file pane should be marked.
ro: Această opțiune definește dacă directoarele vor fi marcate când toate elementele dintr-un panou cu fișiere trebuie marcate.

en: Allow multiple instances
ro: Permite mai multe instanțe

en: This option defines if multiple instances are allowed.
ro: Această opțiune definește dacă mai multe instanțe sunt permise.

en: Quick search exact match begin
ro: Începutul căutării rapide cu potrivire exactă

en: This option defines if quick search should match explicitly at the beginning of an item name.
ro: Această opțiune definește dacă căutarea rapidă ar trebui să se potrivească explicit la începutul numelui unui element.

en: Quick search exact match end
ro: Sfârșitul potriviri exacte a căutării rapide

en: This option defines if quick search should match explicitly at the end of an item name.
ro: Această opțiune definește dacă căutarea rapidă ar trebui să se potrivească explicit la sfârșitul numelui unui element.

en: Only device icons
ro: Doar iconițe de dispozitive

en: This option defines if only device icons should be shown instead of icons and text label.
ro: Această opțiune definește dacă numai iconițele dispozitivelor ar trebui arătate în loc de iconițe și etichetă.

en: Show the samba workgroups icon
ro: Arată iconița pentru grupurile de lucru samba

en: This option defines if the Samba workgroups icon should be shown in the devices list.
ro: Această opțiune definește dacă iconița pentru grupurile de lucru Samba ar trebui afișată în lista dispozitivelor.

en: Main menu visibility
ro: Vizibilitatea meniului principal

en: This option defines if the main menu is visible or not.
ro: Această opțiune definește dacă meniul principal este vizibil sau nu.

en: Quick search shortcut
ro: Scurtătură căutare rapidă

en: This option defines the shortcut for quick search.
ro: Această opțiune definește scurtătura pentru căutare rapidă.

en: List of file tabs
ro: Listă de taburi fișiere

en: The entries in this list are used for restoring the tabs from the last session.
ro: Intrările din această listă sunt folosite pentru a restaura taburi din ultima sesiune.

en: List of devices
ro: Lista dispozitivelor

en: The entries in this list represent the devices configured by the user.
ro: Intrările din această listă reprezintă dispozitivele configurate de utilizator.

en: List of favorite apps
ro: Lista aplicațiilor favorite

en: The entries in this list represent the favorite apps configured by the user.
ro: Intrările din această listă reprezintă aplicațiile favorite configurate de utilizator.

en: Search pattern history
ro: Istoricul mostrelor de căutare

en: This string array represents the history of regular expression searches in the search tool.
ro: Această matrice de șiruri de caractere reprezintă istoricul de căutări cu expresii regulate în unealta de căutare.

en: List of search tool profiles
ro: Listă de profiluri pentru unealta de căutare

en: The entries in this array represent the profiles in the search tool with specific settings for each profile.
ro: Intrările din această matrice reprezintă profiluri în unealta de căutare cu configurări specifice pentru fiecare profil.

en: Quick connect URI
ro: URI de conectare rapidă

en: Unified resource identifier for quick connections.
ro: Identificator de resurse unificat pentru conexiunile rapide.

en: Password for anonymous FTP connections
ro: Parola pentru conexiunile FTP anonime

en: This string defines the password for anonymous FTP connections.
ro: Acest șir de caractere definește parola pentru conexiunile FTP anonime.

en: Confirm delete
ro: Confirmă ștergerea

en: Defines if deletion of an item should be confirmed.
ro: Definește dacă ștergerea unui element ar trebui confirmată.

en: Delete default
ro: Șterge implicitul

en: This setting defines the default active option in the delete confirmation dialog.
ro: Această configurare definește opțiunea activă implicită în dialogul de confirmare la ștergere.

en: Confirm copy overwrite
ro: Confirmă suprascrierea la copiere

en: This option defines the default behavior when items will be overwritten by a copy command.
ro: Această opțiune definește comportamentul implicit când elementele vor fi suprascrise de o comandă de copiere.

en: Confirm move overwrite
ro: Confirmă suprascrierea la mutare

en: This option defines the default behavior when items will be overwritten by a move command.
ro: Această opțiune definește comportamentul implicit când elementele vor fi suprascrise de o comandă de mutare.

en: Confirm mouse drag and drop
ro: Confirmă tragerea și plasarea

en: This option defines the behavior of mouse drag and drop operations.
ro: Această opțiune definește comportamentul operațiilor de tragere și plasare ale mausului.

en: Hide unknown filetypes
ro: Ascunde tipurile de fișiere necunoscute

en: Hide files which type does not match to one of the other types.
ro: Ascunde fișierele al cărui tip nu se potrivesc cu unul din celelalte tipuri.

en: Hide regular files
ro: Ascunde fișierele normale

en: Hide directories
ro: Ascunde directoarele

en: Hide symbolic links
ro: Ascunde legăturile simbolice

en: Hide special files, such as a socket, fifo, block devices, or character devices.
ro: Ascunde fișiere speciale, cum ar fi soclu, fifo, dispozitive bloc, sau dispozitive caracter.

en: Hide shortcut files (Windows systems)
ro: Ascunde fișiere scurtătură (pe sisteme Windows)

en: Hide mountable locations
ro: Ascunde locațiile ce se pot monta

en: Hide virtual files
ro: Ascunde fișierele virtuale

en: Hide volatile files
ro: Ascunde fișierele volatile

en: Hide files and folders starting with a dot
ro: Ascunde fișierele și dosarele ce încep cu un punct

en: Hide backup files
ro: Ascunde copiile de siguranță

en: Hide all files with a suffix defined as the backup pattern.
ro: Ascunde toate fișierele ce au un sufix definit ca mostră pentru copii de siguranță.

en: Backup file pattern
ro: Mostra fișierului de copii de siguranță

en: The given string defines suffixes (separated by semicolon) for files which should be filtered out if backup files should be hidden.
ro: Șirul de caractere dat definește sufixele (separate prin punct și virgulă) fișierelor care ar trebui filtrate dacă fișierele de copii de siguranță ar trebui ascunse.

en: Do not download files
ro: Nu descărca fișiere

en: This option defines if remote files should be downloaded before opened by external programs.
ro: Această opțiune definește dacă fișierele aflate la distanță ar trebui descărcate înainte de a le deschide în programe externe.

en: Use internal viewer
ro: Utilizează vizualizorul intern

en: This option defines if the internal viewer should be used by default.
ro: Această opțiune definește dacă vizualizatorul intern ar trebui folosit în mod implicit.

en: Viewer command
ro: Comanda vizualizatorului

en: This string defines the command for starting the (external) viewer.
ro: Acest șir de caractere definește comanda pentru a porni vizualizatorul (extern).

en: Editor command
ro: Comanda editorului

en: This string defines the command for starting the editor.
ro: Acest șir de caractere definește comanda pentru a porni editorul.

en: Differ command
ro: Comandă diferită

en: This string defines the command for starting the diff tool.
ro: Acest șir de caractere definește comanda pentru a porni unealta de diff.

en: Search command
ro: Comandă de căutare

en: This string defines the command for starting an external file search tool.
ro: Acest șir de caractere definește comanda pentru a porni unealta externă pentru căutare de fișiere.

en: Leave terminal open
ro: Lasă terminalul deschis

en: This option defines if a terminal window should stay open after a command finishes inside of it.
ro: Această opțiune definește dacă o fereastră de terminal ar trebui să rămână deschisă după ce comanda din interiorul ei se finalizează.

en: Command for opening a terminal
ro: Comandă pentru deschiderea unui terminal

en: This string defines the command for opening a terminal.
ro: Acest șir de caractere definește comanda pentru deschiderea unui terminal.

en: Command for execution in terminal
ro: Comandă pentru execuția în terminal

en: This string defines the command for executing another command in a terminal.
ro: Acest șir de caractere definește comanda de executat o altă comandă într-un terminal.

en: Send to command
ro: Comandă trimite la

en: This string defines the command for sending files to a receiver.
ro: Acest șir de caractere definește comanda pentru trimiterea fișiere către un primitor.

en: Color theme
ro: Temă de culori

en: This option defines the current color theme.
ro: Această opțiune definește tema de culori curentă.

en: Normal foreground color
ro: Culoare de prim plan normală

en: Normal foreground color in custom mode.
ro: Culoare de prim plan normală în modul personalizat.

en: Normal background color
ro: Culoare de fundal normală

en: Normal background color in custom mode.
ro: Culoare de fundal normală în modul personalizat.

en: Alternate foreground color
ro: Culoare de prim plan alternativă

en: Alternate foreground color in custom mode.
ro: Culoare de prim plan alternativă în modul personalizat.

en: Alternate background color
ro: Culoare de fundal alternativă

en: Alternate background color in custom mode.
ro: Culoare de fundal alternativă în modul personalizat.

en: Selection foreground color
ro: Culoarea de prim plan a selecției

en: Foreground color for selections in custom mode.
ro: Culoarea de prim plan pentru selecțiile din modul personalizat.

en: Selection background color
ro: Culoarea de fundal a selecției

en: Background color for selections in custom mode.
ro: Culoarea de fundal pentru selecțiile modului personalizat.

en: Cursor foreground color
ro: Culoare de prim plan a cursorului

en: Cursor foreground color in custom mode.
ro: Culoare de prim plan a cursorului în modul personalizat.

en: Cursor background color
ro: Culoarea de fundal a cursorului

en: Cursor background color in custom mode.
ro: Culoarea de fundal a cursorului în modul personalizat.

en: Use LS colors
ro: Utilizează culorile LS

en: This option triggers if the value of the environment variable LS_COLORS should be used to dye files and folders.
ro: Această opțiune declanșează dacă valoarea variabilei de mediu LS_COLORS ar trebui să fie folosită la colorarea fișierelor și dosarelor.

en: LS_COLORS black foreground mapping
ro: LS_COLORS mapare de prim plan neagră

en: This option adjusts the foreground color mapping for LS_COLORS black value.
ro: Această opțiune ajustează maparea culorii de prim plan pentru valoarea neagră LS_COLORS.

en: LS_COLORS black background mapping
ro: LS_COLORS mapare de fundal neagră

en: This option adjusts the background color mapping for LS_COLORS black value.
ro: Această opțiune ajustează maparea culorii de fundal pentru valoarea neagră LS_COLORS.

en: LS_COLORS red foreground mapping
ro: LS_COLORS mapare de prim plan roșie

en: This option adjusts the foreground color mapping for LS_COLORS red value.
ro: Această opțiune ajustează maparea culorii de prim plan pentru valoarea roșie LS_COLORS.

en: LS_COLORS red background mapping
ro: LS_COLORS mapare de fundal roșie

en: This option adjusts the background color mapping for LS_COLORS red value.
ro: Această opțiune ajustează maparea culorii de fundal pentru valoarea roșie LS_COLORS.

en: LS_COLORS green foreground mapping
ro: LS_COLORS mapare de prim plan verde

en: This option adjusts the foreground color mapping for LS_COLORS green value.
ro: Această opțiune ajustează maparea culorii de prim plan pentru valoarea verde LS_COLORS.

en: LS_COLORS green background mapping
ro: LS_COLORS mapare de fundal verde

en: This option adjusts the background color mapping for LS_COLORS green value.
ro: Această opțiune ajustează maparea culorii de fundal pentru valoarea verde LS_COLORS.

en: LS_COLORS yellow foreground mapping
ro: LS_COLORS mapare de prim plan galbenă

en: This option adjusts the foreground color mapping for LS_COLORS yellow value.
ro: Această opțiune ajustează maparea culorii de prim plan pentru valoarea galbenă LS_COLORS.

en: LS_COLORS yellow background mapping
ro: LS_COLORS mapare de fundal galbenă

en: This option adjusts the background color mapping for LS_COLORS yellow value.
ro: Această opțiune ajustează maparea culorii de fundal pentru valoarea galbenă LS_COLORS.

en: LS_COLORS blue foreground mapping
ro: LS_COLORS mapare de prim plan albastră

en: This option adjusts the foreground color mapping for LS_COLORS blue value.
ro: Această opțiune ajustează maparea culorii de prim plan pentru valoarea albastră LS_COLORS.

en: LS_COLORS blue background mapping
ro: LS_COLORS mapare de fundal albastră

en: This option adjusts the background color mapping for LS_COLORS blue value.
ro: Această opțiune ajustează maparea culorii de fundal pentru valoarea albastră LS_COLORS.

en: LS_COLORS magenta foreground mapping
ro: LS_COLORS mapare de prim plan magenta

en: This option adjusts the foreground color mapping for LS_COLORS magenta value.
ro: Această opțiune ajustează maparea culorii de prim plan pentru valoarea magenta LS_COLORS.

en: LS_COLORS magenta background mapping
ro: LS_COLORS mapare de fundal magenta

en: This option adjusts the background color mapping for LS_COLORS magenta value.
ro: Această opțiune ajustează maparea culorii de fundal pentru valoarea magenta LS_COLORS.

en: LS_COLORS cyan foreground mapping
ro: LS_COLORS mapare de prim plan cyan

en: This option adjusts the foreground color mapping for LS_COLORS cyan value.
ro: Această opțiune ajustează maparea culorii de prim plan pentru valoarea cyan LS_COLORS.

en: LS_COLORS cyan background mapping
ro: LS_COLORS mapare de fundal cyan

en: This option adjusts the background color mapping for LS_COLORS cyan value.
ro: Această opțiune ajustează maparea culorii de fundal pentru valoarea cyan LS_COLORS.

en: LS_COLORS white foreground mapping
ro: LS_COLORS mapare de prim plan albă

en: This option adjusts the foreground color mapping for LS_COLORS white value.
ro: Această opțiune ajustează maparea culorii de prim plan pentru valoarea albă LS_COLORS.

en: LS_COLORS white background mapping
ro: LS_COLORS mapare de fundal albă

en: This option adjusts the background color mapping for LS_COLORS white value.
ro: Această opțiune ajustează maparea culorii de fundal pentru valoarea albă LS_COLORS.

en: Case sensitive search
ro: Căutare cu majuscule semnificative

en: This option defines if searching within the internal viewer is case sensitive.
ro: Această opțiune definește dacă căutarea din vizualizatorul intern este senzitivă la majuscule.

en: Search mode
ro: Modul de căutare

en: This option defines the search mode of the internal viewer.
ro: Această opțiune definește modul de căutare al vizualizatorului intern.

note: Translators: This is the default string of encoding used by the internal viewer for displaying the file in the given encoding. You may want to customize it by using an encoding that is common in your country. See https://gitlab.gnome.org/GNOME/gnome-commander/blob/master/src/intviewer/viewer-window.
en: 'UTF8'
ro: „UTF8”

en: Character set
ro: Set de caractere

en: This option defines the default character encoding.
ro: Această opțiune definește codarea de caractere implicită.

en: Fixed font name
ro: Nume font fix

en: Name of the default font with fixed character width.
ro: Numele fontului implicit cu lățime de caractere fixă.

en: Variable font name
ro: Nume de font variabil

en: Name of the default font with variable character width.
ro: Numele fontului implicit cu lățime de caractere variabilă.

en: Display hex offset
ro: Afișează decalajul hex

en: This option defines if the hexadecimal offset should be displayed in hex mode.
ro: Această opțiune definește dacă decalajul hexazecimal ar trebui afișat în modul hex.

en: Wrap mode
ro: Mod încadrare

en: This option defines if too long text lines should be wrapped.
ro: Această opțiune definește dacă liniile de text prea lungi ar trebui împărțite.

en: Font size
ro: Dimensiune font

en: This option defines the default font size.
ro: Această opțiune definește dimensiunea implicită a fontului.

en: Tab size
ro: Dimensiune tab

en: This option defines the indentation width in terms of characters for a tabulator character.
ro: Această opțiune definește lățimea indentării în numărul de caractere tabulator.

en: Bytes per line in binary mode
ro: Byțes pe linie în modul binar

en: This option defines how many bytes should be displayed in one line in binary mode.
ro: Această opțiune definește câți bytes ar trebui să fie afișați pe o linie în modul binar.

en: Metadata view
ro: Vizualizare metadate

en: This option defines if metadata should be visible.
ro: Această opțiune definește dacă metadatele ar trebui să fie vizibile.

en: Horizontal offset
ro: Decalaj orizontal

en: This option defines the visual offset of the internal file viewer in horizontal direction.
ro: Această opțiune definește decalajul vizual al vizualizatorului de fișiere intern în direcția orizontală.

en: Vertical offset
ro: Decalaj vertical

en: This option defines the visual offset of the internal file viewer in vertical direction.
ro: Această opțiune definește decalajul vizual al vizualizatorului de fișiere intern în direcția verticală.

en: Window width
ro: Lățimea ferestrei

en: The width of the internal file viewer window.
ro: Lățimea ferestrei vizualizorului fișierului interne.

en: Window height
ro: Înălțimea ferestrei

en: The height of the internal file viewer window.
ro: Înălțimea ferestrei vizualizatorului intern de fișiere.

en: Search pattern for text
ro: Mostre de căutare pentru text

en: This string array stores the history of text searches within the internal file viewer.
ro: Această matrice de șiruri de caractere stochează istoricul de căutări text în interiorul vizualizatorului de fișiere intern.

en: Search pattern for hex values
ro: Mostră de căutare pentru valorile hex

en: This string array stores the history of searches for hex values within the internal file viewer.
ro: Această matrice de șiruri de caractere stochează istoricul de căutări după valori hex în interiorul vizualizatorului de fișiere intern.

en: File suffix
ro: Sufix fișier

en: Default file suffix of archives created with the File Roller plugin.
ro: Sufixul de fișier implicit pentru arhivele creeate cu modulul File Roller.

en: Prefix pattern
ro: Prefixul mostrei

en: The prefix pattern is used to build up the name for an archive created with the File Roller plugin.
ro: Mostra de prefixe este utilizată în a construi numele arhivelor create cu modulul File Roller.

en: Automatically loaded plugins
ro: Module încărcate automat

en: This is the list of automatically loaded plugins, whereas each entry represents the file name of the plugin.
ro: Lista de module încărcate automat, unde fiecare intrare reprezintă numele de fișier al modulului.

en: No error description available
ro: Descrierea erorii nu este disponibilă

en: Select an Image File
ro: Selectați un fișier imagine

en: Choose Icon
ro: Alegeți iconița

en: Folder selection
ro: Selecție dosare

en: File selection
ro: Selecție fișiere

en: Could not load schemas from %s: %s
ro: Nu s-a putut încărca scheme din %s: %s

en: Error running "%s"
    
    %s
ro: Eroare în timpul rulării „%s”
    
    %s

en: What file name should the new archive have?
ro: Ce nume de fișier ar trebui să aibă noua arhivă?

en: Create Archive
ro: Creează arhivă

en: Create Archive…
ro: Creează arhivă…

en: Extract in Current Directory
ro: Extrage în directorul curent

en: Extract to “%s”
ro: Extrage în „%s”

en: File
ro: Fișier

note: destroy model automatically with view
en: Options
ro: Opțiuni

en: File-roller options
ro: Opțiuni File-roller

en: Default archive type
ro: Tip de arhivă implicit

note: The pattern defining the file name prefix of the archive to be created
en: File prefix pattern
ro: Mostră prefix de fișiere

en: Test result:
ro: Rezultat test:

en: Use $N as a pattern for the original file name. See the manual page for “strftime” for other patterns.
ro: Utilizați $N ca mostră pentru numele de fișier original. Consultați pagina manualului „strftime” pentru alte mostre.

en: A plugin that adds File Roller shortcuts for creating and extracting compressed archives.
ro: Un modul care adaugă combinații de taste File Roller pentru crearea și extragerea din arhive comprimate.

en: This is an example plugin that is mostly useful as a simple example for aspiring plugin hackers
ro: Acesta este un exemplu de modul folositor hackerilor care vor să construiască acest fel de module

en: /_Save Profile As…
ro: /_Salvează profilul ca…

en: /_Manage Profiles…
ro: /Ad_ministrează profilurile…

en: Profiles
ro: Profiluri

en: Remove from file list
ro: Șterge din lista de fișiere

note: {file_umount, "file.umount"},
en: View file
ro: Vizualizează fișierul

en: File properties
ro: Proprietăți fișier

en: Update file list
ro: Actualizează lista de fișiere

en: Advanced Rename Tool
ro: Unealtă de redenumire avansată

note: Results
en: Results
ro: Rezultate

en: Old name
ro: Nume vechi

en: Current file name
ro: Numele curent al fișierului

en: New name
ro: Numele nou

en: New file name
ro: Numele nou al fișierului

en: Size
ro: Dimensiune

en: File size
ro: Dimensiune fișier

en: Date
ro: Data

en: File modification date
ro: Data modificării fișierului

en: Profiles…
ro: Profiluri…

en: Reset
ro: Restabilește

en: _Search for:
ro: _Caută:

en: _Replace with:
ro: Î_nlocuiește cu:

note: Case-Sensitive Checkbox
en: _Match case
ro: _Majuscule semnificative

en: All files
ro: Toate fișierele

en: Directories only
ro: Doar dosarele

en: Could not chmod %s
ro: Nu s-a putut schimba modul (chmod) %s

en: Access Permissions
ro: Permisiuni de acces

en: Apply Recursively for
ro: Aplică recursiv pentru

en: Could not chown %s
ro: Nu s-a putut schimba proprietarul (chown) %s

en: Chown
ro: Schimbă proprietarul (Chown)

en: Apply Recursively
ro: Aplică recursiv

en: _Location (URI):
ro: _Loc (URI):

en: Optional information
ro: Informații opționale

en: _Folder:
ro: _Dosar:

en: _Domain name:
ro: Nume _domeniu:

en: You must enter a name for the server
ro: Trebuie să introduceți un nume pentru server

en: Please enter a name and try again.
ro: Vă rog introduceți un nume și încercați din nou.

en: “%s” is not a valid location
ro: „%s” nu este o locație validă

en: Please check spelling and try again.
ro: Verificați ortografia și încercați din nou.

en: Remote Server
ro: Server la distanță

en: Service _type:
ro: _Tip serviciu:

en: FTP (with login)
ro: FTP (cu autentificare)

en: Public FTP
ro: FTP public

en: Windows share
ro: Partajare de fișiere Windows

en: Secure WebDAV (HTTPS)
ro: WebDAV Securizat (HTTPS)

en: Custom location
ro: Loc personalizat

en: Deleted %lu of %lu file | Deleted %lu of %lu files
ro[0]: A fost șters %lu din %lu fișiere
ro[1]: Au fost șterse %lu din %lu fișiere
ro[2]: Au fost șterse %lu din %lu de fișiere

en: Deleting…
ro: Se șterge…

en: Error while deleting “%s”
    
    %s
ro: Eroare la ștergerea „%s”
    
    %s

en: Delete problem
ro: Problemă la ștergere

en: Abort
ro: Anulează

en: Retry
ro: Insistă

en: Skip
ro: Omite

en: Error while deleting: 
    
    %s
ro: Eroare la ștergere:
    
    %s

en: Do you really want to delete “%s”?
ro: Doriți să ștergeți „%s”?

en: The directory “%s” is not empty. Do you really want to delete it?
ro: Directorul „%s” nu este gol. Doriți să îl ștergeți?

en: Delete
ro: Șterge

en: Cancel
ro: Anulează

en: Delete All
ro: Șterge tot

en: Delete Remaining
ro: Șterge cele rămase

en: Do you want to permanently delete “%s”?
ro: Doriți să ștergeți permanent „%s”?

en: Do you want to move “%s” to the trash can?
ro: Doriți să mutați „%s” la coșul de gunoi?

en: Do you want to permanently delete the selected file? | Do you want to permanently delete the %d selected files?
ro[0]: Doriți să ștergeți permanent fișierul selectat?
ro[1]: Doriți să ștergeți permanent cele %d fișiere selectate?
ro[2]: Doriți să ștergeți permanent cele %d de fișiere selectate?

en: Do you want to move the selected file to the trash can? | Do you want to move the %d selected files to the trash can?
ro[0]: Doriți să mutați fișierul selectat la coșul de gunoi?
ro[1]: Doriți să mutați cele %d fișiere selectate la coșul de gunoi?
ro[2]: Doriți să mutați cele %d de fișiere selectate la coșul de gunoi?

en: Bookmark name is missing.
ro: Lipsește numele semnului de carte.

en: Bookmark target is missing.
ro: Lipsește ținta semnului de carte.

en: Bookmark _name:
ro: _Nume semn de carte:

en: Bookmark _target:
ro: Țintă semn de car_te:

en: Edit Profile
ro: Modifică profil

en: _Name
ro: _Nume

en: Image:
ro: Imagine:

en: Directory name:
ro: Nume dosar:

en: File name:
ro: Nume fișier:

en: Symlink target:
ro: Ținta legăturii simbolice:

en: Location:
ro: Loc:

en: Volume:
ro: Volum:

en: Free space:
ro: Spațiu liber:

en: Content Type:
ro: Tip de conținut:

en: Opens with:
ro: Deschide cu:

en: No default application registered
ro: Nicio aplicație implicită înregistrată

en: Modified:
ro: Modificat:

en: Accessed:
ro: Accesat:

en: Size:
ro: Dimensiune:

en: Owner and group
ro: Proprietar și grup

en: Access permissions
ro: Permisiuni acces

en: Type
ro: Tip

en: Metadata namespace
ro: Spațiu de nume metadate

note: col = gnome_cmd_treeview_create_new_text_column (GTK_TREE_VIEW (view), renderer, COL_METHOD); gtk_tree_view_column_set_sort_column_id (col, SORTID_METHOD); g_object_set (renderer, "foreground-set", TRUE, "foreground", "DarkGray", NULL);
en: Name
ro: Nume

en: Tag name
ro: Nume etichetă

en: Value
ro: Valoare

en: Tag value
ro: Valoare etichetă

en: Description
ro: Descriere

en: Metadata tag description
ro: Descriere etichetă metadate

note: data->thread = 0;
en: File Properties
ro: Proprietăți fișier

en: Properties
ro: Proprietăți

en: Permissions
ro: Permisiuni

en: Metadata
ro: Metadate

en: Keyboard Shortcuts
ro: Scurtături de tastatură

en: To edit a shortcut key, click on the corresponding row and type a new accelerator, or press escape to cancel.
ro: Pentru a edita o scurtătură, apăsați pe rândul corespunzător și tastați noul accelerator sau apăsați ESC pentru a anula.

en: Shortcut Key
ro: Scurtătură

en: Keyboard shortcut for selected action
ro: Scurtătură de tastatură pentru acțiunea selectată

en: Action
ro: Acțiune

en: User action
ro: Acțiunea utilizatorului

en: Optional data
ro: Date opționale

en: Shortcut “%s” is already taken by “%s”.
ro: Scurtătura „%s” este deja luată de „%s”.

en: _Reassign shortcut
ro: Re_atribuie scurtătura

en: Conflicting Shortcuts
ro: Scurtături în conflict

en: Reassigning the shortcut will cause it to be removed from “%s”.
ro: Reatribuirea scurtăturii va cauza ștergerea ei pentru „%s”.

en: Invalid shortcut.
ro: Scurtătură nevalidă.

en: Do nothing
ro: Nu fă nimic

en: No file name entered
ro: Nu a fost introdus niciun nume de fișier

en: Copy “%s” to
ro: Copiază „%s” la

en: Copy File
ro: Copiază fișier

en: Group
ro: Grup

en: Bookmark group
ro: Grup pentru semnul de carte

en: Bookmark name
ro: Nume semn de carte

en: Shortcut
ro: Scurtătură

en: Keyboard shortcut for selected bookmark
ro: Scurtătura de tastatură pentru semnul de carte selectat

en: Path
ro: Cale

en: Bookmarked path
ro: Calea semnului de carte

en: Edit Bookmark
ro: Modifică semnul de carte

en: To bookmark a directory the whole search path to the directory must be in valid UTF-8 encoding
ro: Pentru a adăuga un director la lista semnelor de carte trebuie ca întreaga cale spre acel director să fie în codare UTF-8 validă

en: New Bookmark
ro: Semn de carte nou

en: Profile
ro: Profil

en: Profile name
ro: Nume profil

en: Template
ro: Șablon

en: New profile
ro: Profil nou

en: To rename a profile, click on the corresponding row and type a new name, or press escape to cancel.
ro: Pentru a redenumi un profil, apăsați pe rândul corespunzător și tastați noul nume sau apăsați ESC pentru a anula.

en: _Duplicate
ro: _Duplică

en: A directory name must be entered
ro: Trebuie să introduceți un nume de dosar

en: Make directory failed: %s
ro: Crearea dosarului a eșuat: %s

en: Make Directory
ro: Creează dosar

en: Left mouse button
ro: Buton stânga maus

en: Single click to open items
ro: Deschide elementele cu un singur clic

en: Double click to open items
ro: Deschide elementele cu dublu clic

en: Single click unselects files
ro: Deselectează fișierele cu un singur clic

en: Middle mouse button
ro: Buton mijloc mous

en: Up one directory
ro: Un dosar mai sus

en: Opens new tab
ro: Deschide tab nou

en: Right mouse button
ro: Buton drepta maus

en: Shows popup menu
ro: Afișează meniu contextual

en: Selects files
ro: Selectează fișierele

en: Deletion
ro: Ștergere

en: Move to trash
ro: Mută la gunoi

en: Selection
ro: Selecție

en: Select directories
ro: Selectează dosarele

en: Sorting/Quick search
ro: Căutare/sortare rapidă

en: Case sensitive
ro: Majuscule semnificative

en: Quick search
ro: Căutare rapidă

en: CTRL+ALT+letters
ro: CTRL+ALT+litere

en: ALT+letters (menu access with F12)
ro: ALT+litere (acces la meniu cu F12)

en: Just letters (command line access with CTRL+ALT+C)
ro: Numai litere (accesați linia de comandă cu CTRL+ALT+C)

en: Match beginning of the file name
ro: Potrivește cu începutul numelui de fișier

en: Match end of the file name
ro: Potrivește cu sfârșitul numelui de fișier

en: Multiple instances
ro: Mai multe instanțe

en: Don’t start a new instance
ro: Nu începe o nouă instanță

en: Save on exit
ro: Salvați la ieșire

en: Directories
ro: Dosare

en: Tabs
ro: Taburi

en: Directory history
ro: Istoricul dosarelor

en: Commandline history
ro: Istoricul liniei de comandă

en: Size display mode
ro: Mod afișare dimensiune

note: Translators: 'Powered' refers to the mode of file size display (here - display using units of data: kB, MB, GB, ...)
en: Powered
ro: Multiplicat

note: Translators: '<locale>' refers to the mode of file size display (here - use current locale settings)
en: <locale>
ro: <local>

en: Grouped
ro: Grupat

en: Plain
ro: Simplu

en: Number (644)
ro: Numeric (644)

en: See the manual page for “strftime” for help on how to set the format string.
ro: Consultați pagina manualului „strftime” pentru ajutor la definirea șirului de format.

en: Edit Colors…
ro: Editare culori…

en: Colors
ro: Culori

en: Foreground
ro: Prim-plan

en: Background
ro: Fundal

en: Default:
ro: Implicit:

en: Alternate:
ro: Alternativ:

en: Selected file:
ro: Fișierul selectat:

en: Edit LS_COLORS Palette
ro: Editează paletă LS_COLORS

en: Palette
ro: Paletă

en: Foreground:
ro: Prim-plan:

en: Background:
ro: Fundal:

en: Black
ro: Negru

en: Red
ro: Roșu

en: Green
ro: Verde

en: Yellow
ro: Galben

en: Blue
ro: Albastru

en: Magenta
ro: Purpuriu

en: White
ro: Alb

en: _Reset
ro: _Resetează

en: With file name
ro: Cu numele de fișier

en: In separate column
ro: În coloană separată

en: In both columns
ro: În amândouă coloanele

en: No icons
ro: Fără iconițe

en: File type icons
ro: Tip fișier iconițe

en: MIME icons
ro: Iconițe MIME

en: Respect theme colors
ro: Respectă tema de culori

en: Fusion
ro: Fuziune

en: Classic
ro: Clasic

en: Deep blue
ro: Albastru închis

en: Cafezinho
ro: Cafezino

en: Green tiger
ro: Verde tigru

en: Winter
ro: Iarnă

en: Custom
ro: Personal

en: File panes
ro: Panouri fișiere

en: Row height:
ro: Înălțime rând:

note: File extensions
en: Display file extensions:
ro: Afișează extensiile fișierelor:

note: Graphical mode
en: Graphical mode:
ro: Mod grafic:

note: Color scheme
en: Color scheme:
ro: Schema de culori:

en: Edit…
ro: Editare…

note: LS_COLORS
en: Colorize files according to the LS_COLORS environment variable
ro: Colorează fișierele conform variabilei de mediu LS_COLORS

en: Edit colors…
ro: Editare culori…

en: MIME icon settings
ro: Configurări MIME pentru iconițe

en: Icon size:
ro: Dimensiune iconiță:

en: Scaling quality:
ro: Calitate scalare:

en: Theme icon directory:
ro: Dosar iconițe temă:

en: Tab bar
ro: Bara de taburi

en: Always show the tab bar
ro: Afișează întotdeauna bara taburilor

en: Lock icon
ro: Iconiță de blocare

en: * (asterisk)
ro: * (asterisc)

en: Styled text
ro: Text stilat

en: Confirm before delete
ro: Confirmă înainte de ștergere

en: Confirm defaults to OK
ro: Confirmă implicitele ca OK

en: Preselected overwrite action in copy dialog
ro: Acțiune de suprascriere preselectată în dialogul de copiere

en: Query first
ro: Întreabă mai întâi

en: Rename
ro: Redenumește

en: Overwrite silently
ro: Suprascrie silențios

en: Preselected overwrite action in move dialog
ro: Acțiune de suprascriere preselectată în dialogul de mutare

en: Default Drag and Drop Action
ro: Acțiunea implicită pentru tragere și plasare

en: Confirm mouse operation
ro: Confirmare operațiune de maus

en: Copy
ro: Copiază

en: Move
ro: Mută

en: Filetypes to hide
ro: Tipuri fișiere de ascuns

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Regular files
ro: Fișiere normale

en: Socket, fifo, block, or character devices
ro: Dispozitive soclu,fifo, bloc sau caracter

en: Shortcuts (Windows systems)
ro: Scurtături (sisteme Windows)

en: Mountable locations
ro: Locații ce se pot monta

en: Virtual files
ro: Fișierele virtuale

en: Volatile files
ro: Fișiere volatile

en: Also hide
ro: De asemenea ascunde

en: Hidden files
ro: Fișiere ascunse

en: Backup files
ro: Copii de siguranță

en: Symlinks
ro: Legături simbolice

en: An app with this label exists already.
    Please choose another label.
ro: O aplicație cu această etichetă există deja.
    Alegeți altă etichetă.

en: Label:
ro: Eticheta:

en: Command:
ro: Comanda:

en: Icon:
ro: Iconița:

en: Can handle multiple files
ro: Poate manipula mai multe fișiere

en: Can handle URIs
ro: Poate utiliza URIuri

en: Requires terminal
ro: Necesită terminal

en: Show for
ro: Arată pentru

en: All directories
ro: Toate dosarele

en: All directories and files
ro: Toate dosarele și fișierele

en: Some files
ro: Unele fișiere

en: File patterns
ro: Șabloane fișiere

en: New Application
ro: Aplicație nouă

en: Edit Application
ro: Modifică aplicația

en: Always download remote files before opening in external programs
ro: Descarcă întotdeauna fișierele aflate la distanță înainte de a le deschide în programe externe

en: MIME applications
ro: Aplicații MIME

en: Standard programs
ro: Programe standard

en: Viewer:
ro: Vizualizor:

en: Differ:
ro: Comparator:

en: Search:
ro: Caută:

en: Send files:
ro: Trimite fișiere:

en: Use Internal Viewer
ro: Folosește vizualizorul intern

en: Other favourite apps
ro: Alte aplicații favorite

en: Label
ro: Etichetă

en: Command
ro: Comandă

en: Global app options
ro: Opțiuni globale pentru aplicație

en: Terminal command for apps in the list above:
ro: Comandă de Terminal pentru aplicațiile din lista de deasupra:

en: Leave terminal window open
ro: Lasă fereastra terminalului deschisă

en: Device:
ro: Dispozitiv:

en: Mount point:
ro: Punct de montare:

en: New Device
ro: Dispozitiv nou

en: Edit Device
ro: Modifică dispozitivul

en: Devices
ro: Dispozitive

en: Show Samba workgroups button
    (Needs program restart if altered)
ro: Arată butonul pentru grupurile de lucru Samba
    (Necesită repornirea programului la modificare)

en: Show only the icons
ro: Arată doar iconițele

en: Layout
ro: Aranjament

en: Confirmation
ro: Confirmare

en: Filters
ro: Filtre

en: Programs
ro: Programe

en: _Pattern:
ro: _Model:

en: Case _sensitive
ro: Majuscule _semnificative

en: She_ll syntax
ro: Sintaxa She_ll

en: Rege_x syntax
ro: Sintaxa Rege_x

en: Select Using Pattern
ro: Selectează utilizând șabloane

en: Unselect Using Pattern
ro: Deselectează utilizând șabloane

note: Create prepare copy specific widgets Create prepare move specific widgets
en: Query First
ro: Prima data chestionează

en: Follow Links
ro: Urmează legăturile

note: Customize prepare xfer widgets
en: Overwrite Files
ro: Scrie peste

en: copy %d file to | copy %d files to
ro[0]: copie %d fișier în
ro[1]: copie %d fișiere în
ro[2]: copie %d de fișiere în

en: Move “%s” to
ro: Mută „%s” în

en: move %d file to | move %d files to
ro[0]: mută %d fișier în
ro[1]: mută %d fișiere în
ro[2]: mută %d de fișiere în

note: Nothing exists, ask the user if a new directory might be suitable in the path that he specified
en: The directory “%s” doesn’t exist, do you want to create it?
ro: Directorul „%s” nu există, doriți să îl creați?

en: No
ro: Nu

en: Yes
ro: Da

en: Unknown error
ro: Eroare necunoscută

en: No server selected
ro: Nu a fost selectat nici un server

en: Network protocol
ro: Protocol de rețea

en: Connection name
ro: Nume conexiune

en: Remote Connections
ro: Conexiuni la distanță

en: Connections
ro: Conexiuni

en: %d file listed | %d files listed
ro[0]: %d fișier listat
ro[1]: %d fișiere listate
ro[2]: %d de fișiere listate

en: Accelerator key
ro: Tastă-accelerator

en: Accelerator modifiers
ro: Modificatori de accelerare

en: Accelerator Mode
ro: Mod accelerator

en: The type of accelerator.
ro: Tipul acceleratorului.

en: Disabled
ro: Dezactivat

en: New accelerator…
ro: Accelerator nou…

en: Credits
ro: Autori

en: Written by
ro: Scris de

en: Documented by
ro: Documentat de

en: Translated by
ro: Tradus de

en: Plugin Webpage
ro: Pagina web a modulului

en: C_redits
ro: A_utori

en: About %s
ro: Despre %s

en: /Grandparent
ro: /Bunic

en: /Parent
ro: /Părinte

en: /File name
ro: /Nume fișier

en: /File name (range)
ro: /Nume fișier (interval)

en: /File name without extension
ro: /Nume de fișier fără extensie

en: /File name without extension (range)
ro: /Nume fișier fără extensie (interval)

en: /File extension
ro: /Extensie fișier

en: /Counter
ro: /Contor

en: /Counter (width)
ro: /Contor (lățime)

en: /Counter (auto)
ro: /Contor (automat)

en: /Hexadecimal random number (width)
ro: /Număr aleator hexazecimal (lățime)

en: /Date
ro: /Data

en: /Date/<locale>
ro: /Data/<locală>

en: /Date/yyyy-mm-dd
ro: /Data/aaaa-ll-zz

en: /Date/yy-mm-dd
ro: /Data/aa-ll-zz

en: /Date/yy.mm.dd
ro: /Data/aa.ll.zz

en: /Date/yymmdd
ro: /Data/aallzz

en: /Date/dd.mm.yy
ro: /Data/zz.ll.aa

en: /Date/mm-dd-yy
ro: /Data/ll-zz-aa

en: /Date/yyyy
ro: /Data/aaaa

en: /Date/yy
ro: /Data/aa

en: /Date/mm
ro: /Data/ll

en: /Date/mmm
ro: /Data/lll

en: /Date/dd
ro: /Data/zz

en: /Time
ro: /Ora

en: /Time/<locale>
ro: /Ora/<locală>

en: /Time/HH.MM.SS
ro: /Ora/HH.MM.SS

en: /Time/HH-MM-SS
ro: /Ora/HH-MM-SS

en: /Time/HHMMSS
ro: /Ora/HHMMSS

en: /Time/HH
ro: /Ora/HH

en: /Time/MM
ro: /Ora/MM

en: /Time/SS
ro: /Ora/SS

en: _Select range:
ro: _Selectează interval:

en: _Inverse selection
ro: Selecție _inversă

en: Range Selection
ro: Selecție interval

en: Add Rule
ro: Adaugă o regulă

en: Edit Rule
ro: Modifică regula

en: _Template
ro: Șab_lon

en: Directory
ro: Dosar

en: Counter
ro: Contor

en: Metatag
ro: Meta-etichetă

en: Ste_p:
ro: _Pas:

en: Di_gits:
ro: Ci_fre:

en: auto
ro: automat

en: Regex replacing
ro: Înlocuire regex

en: Remove A_ll
ro: Ște_rge tot

en: Case
ro: Tip literă

en: <unchanged>
ro: <neschimbat>

en: lowercase
ro: litere-mici

en: UPPERCASE
ro: MAJUSCULE

en: Sentence case
ro: Tip litere frază

note: FIXME
en: Initial Caps
ro: Majuscule Inițiale

note: FIXME
en: tOGGLE cASE
ro: tIP cOMUTAT

en: Trim blanks
ro: Șterge spațiile din capete

en: <none>
ro: <niciunul>

en: leading
ro: de la început

en: trailing
ro: de la sfârșit

en: leading and trailing
ro: de la ambele capete

en: Search for
ro: Caută

en: Regex pattern
ro: Șablon regex

en: Replace with
ro: Înlocuiește cu

en: Replacement
ro: Înlocuitor

en: Match case
ro: Majuscule semnificative

en: Case sensitive matching
ro: Potrivire cu majuscule semnificative

en: The program has now finished. Press Enter to close this window.
ro: Programul a fost finalizat. Apăsați Enter pentru a închide această fereastră.

en: Read
ro: Citește

en: Write
ro: Scrie

en: Execute
ro: Execută

en: Owner:
ro: Proprietar:

en: Group:
ro: Grup:

en: Others:
ro: Alții:

en: Text view:
ro: Afișare text:

en: Number view:
ro: Afișare număr:

en: Failed to execute the mount command
ro: Nu s-a putut executa comanda mount

en: Mount failed: permission denied
ro: Montare eșuată: acces refuzat

en: Mount failed: no medium found
ro: Montare eșuată: nu s-a găsit niciun mediu de stocare

en: Mount failed: mount exited with exitstatus %d
ro: Montare eșuată: programul „mount” a ieșit cu codul de eroare %d

en: Cannot unmount the volume:
    %s
    Error code: %d
ro: Nu s-a putut demonta volumul:
    %s
    Cod de eroare: %d

en: Volume successfully unmounted
ro: Volum demontat cu succes

en: Mounting %s
ro: Montez %s

en: Go to: %s (%s)
ro: Du-te la: %s (%s)

en: Go to: %s
ro: Du-te la: %s

en: Mount: %s
ro: Montează: %s

en: Unmount: %s
ro: Demontează: %s

en: <New connection>
ro: <Conexiune nouă>

en: Connect to: %s
ro: Conectare la: %s

en: Disconnect from: %s
ro: Deconectare de la: %s

en: Connecting to %s
ro: Se conectează la %s

en: Unknown disk usage
ro: Gradul de utilizare a discului este necunoscut

en: Home
ro: Acasă

en: Go to: Home
ro: Du-te la: Acasă

en: Disconnect error
ro: Eroare la deconectare

en: Opens remote connection to %s
ro: Deschide o conexiune către %s

en: Closes remote connection to %s
ro: Închide conexiunea cu %s

en: Failed to browse the network. Is Samba supported on the system?
ro: Eșec la navigarea rețelei. Suportă sistemul curent Samba?

en: Searching for workgroups and hosts
ro: Căutare grupuri de lucru și servere gazde

en: Go to: Samba Network
ro: Du-te la: Rețea Samba

en: link to %s
ro: legătură către %s

en: Waiting for file list
ro: Se așteaptă lista de fișiere

en: Add current dir
ro: Adaugă dosarul curent

en: Manage bookmarks…
ro: Administrează marcajele…

en: _Open
ro: _Deschide

en: _Open with “%s”
ro: _Deschide cu „%s”

en: name
ro: nume

en: dir
ro: dosar

en: size
ro: dimensiune

en: date
ro: data

en: /_Copy here
ro: /_Copiază aici

en: /_Move here
ro: /_Mută aici

en: /_Link here
ro: /_Leagă aici

en: /C_ancel
ro: /R_enunță

en: “%s” seems to be a binary executable file but it lacks the executable bit. Do you want to set it and then run the file?
ro: „%s” pare a fi un fișier executabil binar, dar nu are drepturile de execuție definite. Doriți să stabiliți drepturi de execuție și să executați fișierul?

en: Make Executable?
ro: Doriți să-l faceți executabil?

en: “%s” is an executable text file. Do you want to run it, or display its contents?
ro: „%s” este un fișier text executabil. Doriți să-l executați sau să-i afișați conținutul?

en: Run or Display
ro: Execută sau afișează

en: Display
ro: Afișează

en: Run
ro: Execută

en: No default application found for the file type %s.
ro: Nu s-a găsit nicio aplicație implicită pentru tipul de fișiere %s.

en: Open the "Applications" page in the Control Center to add one.
ro: Deschideți pagina „Aplicații” în Centrul de control pentru a adăuga unul.

en: %s does not know how to open remote file. Do you want to download the file to a temporary location and then open it? | %s does not know how to open remote files. Do you want to download the files to a temporary location and then open them?
ro[0]: %s nu știe cum să deschidă fișierul de la distanță. Doriți să descărcați fișierul într-o locație temporară și apoi să-l deschideți?
ro[1]: %s nu știe cum să deschidă fișierul de la distanță. Doriți să descărcați fișierul într-o locație temporară și apoi să-l deschideți?
ro[2]: %s nu știe cum să deschidă fișierul de la distanță. Doriți să descărcați fișierul într-o locație temporară și apoi să-l deschideți?

en: Directory listing failed.
ro: Listarea dosarului a eșuat.

en: Failed to open connection.
ro: Nu s-a putut deschide conexiunea.

en: Not an ordinary file.
ro: Nu este un fișier obișnuit.

en: Couldn’t retrieve MIME type of the file.
ro: Nu s-a putut obține tipul MIME al fișierului.

en: Invalid command
ro: Comandă nevalidă

en: Application:
ro: Aplicație:

en: Open with other…
ro: Deschide cu altceva…

en: Needs terminal
ro: Necesită terminal

en: Open Wit_h
ro: D_eschide cu

en: Other _Application…
ro: _Altă aplicație…

en: Open Wit_h…
ro: D_eschide cu…

en: Cut
ro: Taie

note: {file_run, "file.run"},
en: Send files
ro: Trimite fișiere

en: _Properties…
ro: _Proprietăți…

en: E_xecute
ro: E_xecută

en: Open _terminal here
ro: Deschide _terminal aici

en: Copy file names
ro: Copiază numele de fișierele

en: %s of %s kB in %d of %d file | %s of %s kB in %d of %d files
ro[0]: %s din %s kO în %d din %d fișiere
ro[1]: %s din %s kO în %d din %d fișiere
ro[2]: %s din %s kO în %d din %d de fișiere

en: %s, %d of %d dir selected | %s, %d of %d dirs selected
ro[0]: %s, %d din %d dosare selectate
ro[1]: %s, %d din %d dosare selectate
ro[2]: %s, %d din %d de dosare selectate

en: %s free
ro: %s liber

en: The tab is locked, close anyway?
ro: Tabul este blocat, închideți oricum?

en: Open in New _Tab
ro: Deschide într-un _tab nou

en: _Unlock Tab
ro: _Deblochează tabul

en: _Lock Tab
ro: _Blochează tabul

en: _Refresh Tab
ro: _Reîncarcă tabul

en: Copy Tab to Other _Pane
ro: Copiază tabul în celălalt _panou

en: _Close Tab
ro: În_chide tabul

en: Close _All Tabs
ro: Închide _toate taburile

en: Close _Duplicate Tabs
ro: Închide taburile _duplicat

en: No file name given
ro: Nu a fost dat niciun nume de fișier

en: New Text File
ro: Fișier text nou

en: Symbolic link name:
ro: Nume legătura simbolică:

en: Create Symbolic Link
ro: Creează legătură simbolică

en: Skip all
ro: Omite tot

en: Filter:
ro: Filtru:

en: _New
ro: _Nou

en: _Paste
ro: _Lipește

en: _Refresh
ro: _Reîncarcă

en: _Directory
ro: _Dosar

en: _Text File
ro: Fișier _text

en: _File
ro: _Fișier

en: Change _Owner/Group
ro: Schimbă _proprietar/grup

en: Change Per_missions
ro: Schimbă per_misiuni

en: Advanced _Rename Tool
ro: Unealtă de _redenumire avansată

en: Create _Symbolic Link
ro: Creează legătură _simbolică

en: _Search…
ro: _Caută…

en: _Quick Search…
ro: Căutare _rapidă…

en: _Enable Filter…
ro: _Activează filtrul…

en: _Diff
ro: _Compară fișiere sau dosare (diff)

en: S_ynchronize Directories
ro: Sincronizea_ză dosarele

en: Start _GNOME Commander as root
ro: Pornește Commander _GNOME ca root

en: _Quit
ro: _Ieșire

en: _Edit
ro: _Editare

en: Cu_t
ro: _Taie

en: _Copy
ro: _Copiază

en: _Delete
ro: Șter_ge

en: Copy _File Names
ro: Copiază numele _fișierelor

en: _Mark
ro: _Marcare

en: _Select All
ro: _Selectează tot

en: _Unselect All
ro: _Deselectează tot

en: Select all _Files
ro: Selectează _fișiere

en: Unselect all Fi_les
ro: Deselectează toate fișiere_le

en: Select with _Pattern
ro: Selectează cu șa_blon

en: Unselect with P_attern
ro: Deselecte_ază cu șablon

en: Select with same _Extension
ro: Selectează cu aceeași _extensie

en: Unselect with same E_xtension
ro: Deselectează cu aceeași e_xtensie

en: _Invert Selection
ro: _Inversează selecția

en: _Restore Selection
ro: _Restaurează selecția

en: _Compare Directories
ro: _Compară dosarele

en: _View
ro: _Vizualizare

en: _Back
ro: _Înapoi

en: _Forward
ro: Î_nainte

en: _Equal Panel Size
ro: Panouri de dimensiuni _egale

en: Maximize Panel Size
ro: Maximizează dimensiunea panoului

en: Show Toolbar
ro: Arată bara de unelte

en: Show Device Buttons
ro: Arată butoane dispozitive

en: Show Device List
ro: Arată lista dispozitivelor

en: Show Command Line
ro: Arată linia de comandă

en: Show Buttonbar
ro: Arată bara de butoane

en: Show Hidden Files
ro: Arată fișierele ascunse

en: Show Backup Files
ro: Arată fișierele copii de siguranța

en: Horizontal Orientation
ro: Orientare orizontală

en: _Settings
ro: _Preferințe

en: _Options…
ro: _Opțiuni…

en: _Keyboard Shortcuts…
ro: Scurtături de _tastatură…

en: _Connections
ro: _Conexiuni

en: _Remote Server…
ro: Se_rver la distanță…

en: New Connection…
ro: Conexiune nouă…

en: _Bookmarks
ro: Sem_ne de carte

en: _Bookmark this Directory…
ro: _Marchează acest dosar…

en: _Manage Bookmarks…
ro: Administrează _marcajele…

en: _Plugins
ro: M_odule

en: _Configure Plugins…
ro: _Configurare module…

en: _Help
ro: _Ajutor

en: _Documentation
ro: _Documentație

en: _Keyboard Shortcuts
ro: S_curtături de taste

en: GNOME Commander on the _Web
ro: Commander GNOME pe _Web

en: Report a _Problem
ro: _Raportați o problemă

en: _About
ro: _Despre

en: Refresh
ro: Reîncarcă

en: Go to the oldest
ro: Du-te la cel mai vechi

en: Go back
ro: Du-te înapoi

en: Go forward
ro: Du-te înainte

en: Go to the latest
ro: Du-te la cel mai nou

en: Copy file names (SHIFT for full paths, ALT for URIs)
ro: Copiază numele de fișiere (SHIFT pentru căi complete, ALT pentru URIuri)

en: Paste
ro: Lipește

en: Edit (SHIFT for new document)
ro: Editează (SHIFT pentru document nou)

en: Open terminal (SHIFT for root privileges)
ro: Deschide terminal (SHIFT pentru drepturi de root)

en: Drop connection
ro: Anulează conexiunea

en: F3 View
ro: F3 Vizualizează

en: F4 Edit
ro: F4 Modifică

en: F5 Copy
ro: F5 Copiază

en: F6 Move
ro: F6 Mută

en: F7 Mkdir
ro: F7 Creează dosar

en: F8 Delete
ro: F8 Șterge

en: F9 Search
ro: F9 Caută

en: GNOME Commander — ROOT PRIVILEGES
ro: Commander GNOME - DREPTURI DE ROOT

en: Search
ro: Caută

en: Path matches regex:
ro: Calea se potrivește cu regex:

en: Name contains:
ro: Numele conține:

en: Unlimited depth
ro: Adâncime nelimitată

en: Current directory only
ro: Doar în dosarul curent

en: %i level | %i levels
ro[0]: %i nivel
ro[1]: %i nivele
ro[2]: %i de nivele

en: Search _recursively:
ro: Caută _recursiv:

note: find text
en: Contains _text:
ro: Conține _textul:

note: case check
en: Case sensiti_ve
ro: Majuscule semnificati_ve

en: No file selected
ro: Niciun fișier selectat

en: Bookmark current directory
ro: Adaugă acest dosar la semnele de carte

en: Manage bookmarks
ro: Administrează semnele de carte

en: Go to bookmarked location
ro: Du-te la locul semnului de carte

en: Show bookmarks of current device
ro: Arată marcajele dispozitivului curent

en: Execute command
ro: Execută comanda

en: Open terminal
ro: Deschide terminal

en: Open terminal as root
ro: Deschide terminal ca root

en: Start GNOME Commander as root
ro: Pornește Commander GNOME ca root

en: Close connection
ro: Închide conexiunea

en: New connection
ro: Conexiune nouă

en: Open connection
ro: Deschide conexiunea

en: Change left connection
ro: Schimbă conexiunea stânga

en: Change right connection
ro: Schimbă conexiunea dreapta

en: Show user defined files
ro: Arată fișierele definite de utilizator

en: Advanced rename tool
ro: Unealtă de redenumire avansată

en: Change permissions
ro: Schimbă permisiunile

en: Change owner/group
ro: Schimbă proprietar/grup

en: Copy files
ro: Copiază fișiere

en: Copy files with rename
ro: Copiază fișiere și redenumește

en: Create symbolic link
ro: Creează legătură simbolică

en: Delete files
ro: Șterge fișiere

en: Compare files (diff)
ro: Compară fișiere (diff)

en: Edit file
ro: Editează fișier

en: Edit a new file
ro: Editează un fișier nou

en: Quit
ro: Ieșire

en: View with external viewer
ro: Vezi cu vizualizor extern

en: View with internal viewer
ro: Vezi cu vizualizorul intern

en: Create directory
ro: Creează un dosar

en: Move files
ro: Mută fișiere

en: Rename files
ro: Redenumește fișiere

en: Synchronize directories
ro: S_incronizează dosarele

en: About GNOME Commander
ro: Despre Commander GNOME

en: Help contents
ro: Conținut manual

en: Help on keyboard shortcuts
ro: Manual scurtături de taste

en: Report a problem
ro: Raportați o problemă

en: GNOME Commander on the web
ro: Commander GNOME pe web

en: Compare directories
ro: Compară dosare

en: Invert selection
ro: Inversează selecția

en: Select all
ro: Selectează tot

en: Select all files
ro: Selectează toate fișierele

en: Unselect all files
ro: Deselectează toate fișierele

en: Toggle selection
ro: Comută selecția

en: Toggle selection and move cursor downward
ro: Comută selecția și mută cursorul în jos

en: Unselect all
ro: Deselectează tot

en: Keyboard shortcuts
ro: Scurtături de tastatură

en: Configure plugins
ro: Configurare module

en: Back one directory
ro: Înapoi un dosar

en: Close the current tab
ro: Închide tabul curent

en: Close all tabs
ro: Închide toate taburile

en: Close duplicate tabs
ro: Închide taburile duplicat

en: Change directory
ro: Schimbă dosarul

en: Show directory history
ro: Arată istoricul dosarului

en: Equal panel size
ro: Panouri de dimensiuni egale

en: Maximize panel size
ro: Maximizează dimensiunea panoului

en: Back to the first directory
ro: Înapoi la primul dosar

en: Forward one directory
ro: Înainte cu un dosar

en: Home directory
ro: Dosar acasă

en: Open directory in the active window
ro: Deschide dosarul în fereastra activă

en: Open directory in the inactive window
ro: Deschide dosarul în fereastra inactivă

en: Open directory in the left window
ro: Deschide dosarul în fereastra stânga

en: Open directory in the right window
ro: Deschide dosarul în fereastra dreapta

en: Open directory in the new tab
ro: Deschide dosarul în tab nou

en: Open directory in the new tab (inactive window)
ro: Deschide dosarul într-un tab nou (fereastră inactivă)

en: Forward to the last directory
ro: Continuă spre ultimul dosar

en: Next tab
ro: Următorul tab

en: Open directory in a new tab
ro: Deschide dosarul într-un tab nou

en: Previous tab
ro: Tabul anterior

en: Root directory
ro: Dosar rădăcină

en: Lock/unlock tab
ro: Blochează/deblochează tabul

en: Show terminal
ro: Arată terminal

en: Display main menu
ro: Afișează meniul principal

en: Move cursor one step up
ro: Mută cursorul cu un pas mai sus

en: Move cursor one step down
ro: Mută cursorul cu un pas mai jos

en: No valid command given.
ro: Nicio comandă validă dată.

en: Unable to execute command.
ro: Comanda nu a putut fi executată.

en: No search command given.
ro: Nicio comandă de căutare dată.

en: You can set a command for a search tool in the program options.
ro: Puteți stabili o comandă pentru instrumentul de căutare din opțiunile programului.

en: Create symbolic links of %i file in %s? | Create symbolic links of %i files in %s?
ro[0]: Crează legătură simbolică pentru %i fișier din %s?
ro[1]: Doriți să se creeze legături simbolice pentru %i fișiere din %s?
ro[2]: Doriți să se creeze legături simbolice pentru %i de fișiere din %s?

en: Create
ro: Creează

en: Warning
ro: Avertisment

en: The default send-to command only supports one selected file at a time. You can change the command in the program options.
ro: Comanda implicită trimite-la suportă numai un fișier. Puteți modifica comanda în opțiunile programului.

en: Operation not supported on remote file systems
ro: Operația nu este implementată pe sisteme de fișiere la distanță

en: Too many selected files
ro: Prea multe fișiere selectate

en: Unable to open terminal in root mode.
ro: Nu s-a putut deschide terminalul ca root.

en: gksudo, xdg-su, gksu, gnomesu, kdesu or beesu is not found.
ro: gksudo, xdg-su, gksu, gnomesu, kdesu sau beesu nu sunt găsite.

en: Unable to start GNOME Commander in root mode.
ro: Commander GNOME nu poate fi pornit cu drepturi de root.

en: gksudo, xdg-su, gksu, gnomesu, kdesu or beesu is not found
ro: gksudo, xdg-su, gksu, gnomesu, kdesu sau beesu nu sunt găsite

en: Bookmarks
ro: Semne de carte

en: There was an error opening home page.
ro: A intervenit o eroare la deschiderea paginii acasă.

en: There was an error reporting problem.
ro: A intervenit o eroare la raportarea problemei.

en: A fast and powerful file manager for the GNOME desktop
ro: Un puternic și rapid manager de fișiere cu dublu panou pentru desktop-ul GNOME

en: GNOME Commander is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
ro: Commander GNOME este software liber; îl puteți redistribui și/sau modifica în conformitate cu termenii Licenței Publice Generale GNU, așa cum este publicată de Fundația pentru Software Liber; fie versiunea 2 a Licenței, fie (la latitudinea dumneavoastră) orice versiune ulterioară.

en: GNOME Commander is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
ro: Commander GNOME este distribuit cu speranța că va fi util, dar FĂRĂ NICI O GARANȚIE, fără garanție implicită de VANDABILITATE și CONFORMITATE UNUI ANUMIT SCOP. Citiți Licența Publică Generală GNU pentru detalii.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with GNOME Commander; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.
ro: Ar trebui să fi primit o copie a Licenței Publice Generale GNU împreună cu Commander GNOME; dacă nu, scrieți la Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.

en: Transfer problem
ro: Problemă de transfer

en: Copy problem
ro: Problemă la copiere

en: Copy into
ro: Copiază în

en: Rename all
ro: Redenumește toate

note: ToDo: Adjust wording dynamically, see also below at run_move_overwrite_dialog ToDo: Adjust wording dynamically, see also above at run_file_copy_overwrite_dialog
en: Overwrite file:
    
    <b>%s</b>
    <span color='dimgray' size='smaller'>%s</span>
    
    With:
    
    <b>%s</b>
    <span color='dimgray' size='smaller'>%s</span>
ro: Suprascrie fișierul:
    
    <b>%s</b>
    <span color='dimgray' size='smaller'>%s</span>
    
    Cu:
    
    <b>%s</b>
    <span color='dimgray' size='smaller'>%s</span>

en: Replace
ro: Înlocuiește

en: Replace all
ro: Înlocuiește toate

en: Error while transferring “%s”
    
    %s
ro: Eroare la transfer „%s”
    
    %s

en: Move problem
ro: Problemă la mutare

en: copying…
ro: se copiază…

en: [file %ld of %ld] “%s”
ro: [fișier %ld din %ld] „%s”

en: Copying a directory into itself is a bad idea.
ro: Copierea unui dosar în el însuși nu este o idee bună.

en: The whole operation was cancelled.
ro: Întreaga operațiune a fost anulată.

en: preparing…
ro: se pregătește…

en: Moving a directory into itself is a bad idea.
ro: Mutarea unui dosar în el însuși nu este o idee bună.

en: downloading to /tmp
ro: descărcare în /tmp

en: Error while creating symlink “%s”
    
    %s
ro: Eroare la crearea legăturii simbolice „%s”
    
    %s

en: Symlink creation problem
ro: Problemă la crearea legăturii simbolice

en: Ignore
ro: Ignoră

[ctx: Filename suffix]
note: Translators: Translate 'Copy' as a noun here
en: Copy
ro: Copie

en: Source “%s” could not be deleted. Aborting!
    
    %s
ro: Sursa „%s” nu a putut fi detectată. Se anulează!
    
    %s

en: Source “%s” could not be copied. Aborting!
ro: Sursa „%s” nu a putut fi copiată. Se anulează!

en: stopping…
ro: se oprește…

en: Progress
ro: Progres

en: %s of %s copied
ro: %s din %s copiați

en: %.0f%% copied
ro: %.0f%% copiat

en: Couldn’t load installed file type pixmap, trying to load %s instead
ro: Nu s-a putut încărca fișierul instalat de tip pixmap, se încearcă încărcarea lui %s în loc

en: Can’t find the pixmap anywhere. Make sure you have installed the program or is executing gnome-commander from the gnome-commander-%s/src directory
ro: Pixmapul nu a fost găsit nicăieri. Asigurați-vă că ați instalat programul sau gnome-commander este executat din dosarul gnome-commander-%s/src

en: Couldn’t load installed pixmap, trying to load %s instead
ro: Nu s-a putut încărca pixmapul instalat, se încearcă încărcarea lui %s în loc

en: Find
ro: Găsește

en: _Hexadecimal
ro: _Hexazecimal

note: sdlg->priv->progress = 0;
en: Searching…
ro: Se caută…

en: Searching for “%s”
ro: Se caută după „%s”

en: Position: %lu of %lu	Column: %d	%s
ro: Poziție: %lu din %lu	Coloana: %d	%s

en: Wrap
ro: Încadrare

en: pixel | pixels
ro[0]: pixel
ro[1]: pixeli
ro[2]: pixeli

en: bit/sample | bits/sample
ro[0]: bit/eșantion
ro[1]: biți/eșantion
ro[2]: biți/eșantion

en: (fit to window)
ro: (potrivește în fereastră)

en: _Copy selection
ro: _Copiază selecția

en: _Close
ro: În_chide

en: _Binary
ro: _Binar

en: _Image
ro: _Imagine

en: _Zoom In
ro: Mă_rește

en: _Zoom Out
ro: Micșorea_ză

en: _Normal Size
ro: Dimensiune _normală

en: _Best Fit
ro: Cea mai _bună potrivire

en: _Copy Text Selection
ro: _Copiază textul selectat

en: Find…
ro: Găsește…

en: Find Next
ro: Găsește următorul

en: Find Previous
ro: Găsește anteriorul

en: _Encoding
ro: Codar_e

en: _Wrap lines
ro: _Desparte pe linii

en: English (US-_ASCII)
ro: Engleză (US-_ASCII)

en: Arabic (ISO-8859-6)
ro: Arabă (ISO-8859-6)

en: Arabic (Windows, CP1256)
ro: Arabă (Windows, CP1256)

en: Arabic (Dos, CP864)
ro: Arabă (Dos, CP864)

en: Baltic (ISO-8859-4)
ro: Baltică (ISO-8859-4)

en: Central European (ISO-8859-2)
ro: Central-europeană (ISO-8859-2)

en: Central European (CP1250)
ro: Central-europeană (CP1250)

en: Cyrillic (ISO-8859-5)
ro: Chirilică (ISO-8859-5)

en: Cyrillic (CP1251)
ro: Chirilică (CP1251)

en: Greek (ISO-8859-7)
ro: Greacă (ISO-8859-7)

en: Greek (CP1253)
ro: Greacă (CP1253)

en: Hebrew (Windows, CP1255)
ro: Ebraică (Windows, CP1255)

en: Hebrew (Dos, CP862)
ro: Ebraică (Dos, CP862)

en: Hebrew (ISO-8859-8)
ro: Ebraică (ISO-8859-8)

en: Latin 9 (ISO-8859-15)
ro: Latină 9 (ISO-8859-15)

en: Maltese (ISO-8859-3)
ro: Malteză (ISO-8859-3)

en: Turkish (ISO-8859-9)
ro: Turcă (ISO-8859-9)

en: Turkish (CP1254)
ro: Turcă (CP1254)

en: Western (CP1252)
ro: Vestică (CP1252)

en: Western (ISO-8859-1)
ro: Vestică (ISO-8859-1)

en: Show Metadata _Tags
ro: Arată etichetele _Metadate

en: Rotate Clockwise
ro: Rotește în sens orar

en: Rotate Counter Clockwis_e
ro: Rot_ește în sens antiorar

en: Rotate 180°
ro: Rotește 180°

en: Flip _Vertical
ro: Întoarce pe _verticală

en: Flip _Horizontal
ro: Întoarce pe ori_zontal

en: _Binary Mode
ro: Mod _binar

en: _Save Current Settings
ro: _Salvează setările curente

en: _Hexadecimal Offset
ro: Decalaj _hexazecimal

en: _20 chars/line
ro: _20 de caractere/linie

en: _40 chars/line
ro: _40 de caractere/linie

en: _80 chars/line
ro: _80 de caractere/linie

en: Quick _Help
ro: _Ajutor Rapid

en: Pattern “%s” was not found
ro: Șablonul „%s” nu a fost găsit

en: Specify debug flags to use
ro: Specifică steagurile de debug

en: Specify the start directory for the left pane
ro: Specifică dosarul start pentru panoul stâng

en: Specify the start directory for the right pane
ro: Specifică dosarul start pentru panoul drept

en: Specify the directory for configuration files
ro: Specifică dosarul pentru fișierele de configurare

en: File Manager
ro: Manager de fișiere

en: Disable
ro: Dezactivează

en: Enable
ro: Activează

en: Available plugins
ro: Module disponibile

en: Version
ro: Versiune

en: _Enable
ro: _Activează

en: _Configure
ro: _Configurează

en: <Exif and IPTC tags not supported>
ro: <Etichetele Exif și IPTC nu sunt implementate>

en: <ID3, APE, FLAC and Vorbis tags not supported>
ro: <Etichetele ID3, APE, FLAC și Vorbis nu sunt implementate>

en: <OLE2 and ODF tags not supported>
ro: <Etichetele OLE2 și ODF nu sunt implementate>

en: <PDF tags not supported>
ro: <Eticheta PDF nu este implementată>

en: Name of the album.
ro: Numele albumului.

en: Album Artist
ro: Artistul albumu

en: Artist of the album.
ro: Artistul albumului.

en: Album Gain
ro: Amplificare Album

en: Gain adjustment of the album.
ro: Valoare de amplificare a albumului.

en: Album Peak Gain
ro: Vârf amplificare album

en: Peak gain adjustment of album.
ro: Valoare vârf amplificare album.

en: Album Track Count
ro: Număr de piese pe album

en: Total number of tracks on the album.
ro: Numărul total de piese de pe album.

en: Artist of the track.
ro: Artistul piesei.

en: Bitrate
ro: Rată de biți

en: Bitrate in kbps.
ro: Rată de biți în kbps.

en: Channels
ro: Canale

en: Number of channels in the audio (2 = stereo).
ro: Număr de canale în audio (2 = stereo).

en: Codec encoding description.
ro: Descrierea codecului.

en: Codec Version
ro: Versiune codec

en: Codec version.
ro: Versiune codec.

en: Comment
ro: Comentariu

en: Comments on the track.
ro: Comentarii asupra piesei.

en: Copyright
ro: Drepturi de autor

en: Copyright message.
ro: Mesaj privind drepturile de autor.

en: Cover Album Thumbnail Path
ro: Calea miniaturii copertei de album

en: File path to thumbnail image of the cover album.
ro: Calea către fișierul cu miniatura copertei de album.

en: Disc Number
ro: Numărul discului

en: Specifies which disc the track is on.
ro: Specifică pe care disc se află piesa.

en: Duration
ro: Durată

en: Duration of track in seconds.
ro: Durata piesei în secunde.

en: Duration [MM:SS]
ro: Durată [MM:SS]

en: Duration of track as MM:SS.
ro: Durata piesei în MM:SS.

en: Genre
ro: Gen

en: Type of music classification for the track as defined in ID3 spec.
ro: Genul muzical al piesei, așa cum este definit de specificațiile ID3.

en: Is New
ro: Este nou

en: Set to “1” if track is new to the user (default “0”).
ro: Definit ca „1” dacă piesa este nouă pentru utilizator (implicit „0”).

en: Last Play
ro: Ultima redare

en: When track was last played.
ro: Când a fost redată piesa ultima oară.

en: Lyrics
ro: Versuri

en: Lyrics of the track.
ro: Versurile piesei.

en: MB album artist ID
ro: Identificator MB artist album

en: MusicBrainz album artist ID in UUID format.
ro: Identificatorul MusicBrainz al artistului albumului în format UUID.

en: MB Album ID
ro: Identificator MB album

en: MusicBrainz album ID in UUID format.
ro: Identificatorul MusicBrainz al albumului în format UUID.

en: MB Artist ID
ro: Identificator MB artist

en: MusicBrainz artist ID in UUID format.
ro: Identificatorul MusicBrainz al artistului în format UUID.

en: MB Track ID
ro: Identificator MB piesă

en: MusicBrainz track ID in UUID format.
ro: Identificatorul MusicBrainz al piesei în format UUID.

en: Channel Mode
ro: Modul canalului

en: MPEG channel mode.
ro: Canal în mod MPEG.

en: Copyrighted
ro: Protejat de drepturi de autor

en: “1” if the copyrighted bit is set.
ro: „1” dacă bitul pentru drepturile de autor este definit.

en: Layer
ro: Strat

en: MPEG layer.
ro: Strat MPEG.

en: Original Audio
ro: Audio original

en: “1” if the “original” bit is set.
ro: „1” dacă bitul „original” este definit.

en: MPEG Version
ro: Versiune MPEG

en: MPEG version.
ro: Versiune MPEG.

en: Performer
ro: Interpret

en: Name of the performer/conductor of the music.
ro: Numele interpretului/dirijorului piesei muzicale.

en: Play Count
ro: Număr redări

en: Number of times the track has been played.
ro: De câte ori a fost redată piesa.

en: Release Date
ro: Data lansării

en: Date track was released.
ro: Data la care a fost lansată piesa.

en: Sample Rate
ro: Rata de eșantionare

en: Sample rate in Hz.
ro: Rata de eșantionare în Hz.

en: Title
ro: Titlu

en: Title of the track.
ro: Titlul piesei.

en: Track Gain
ro: Amplificare piesă

en: Gain adjustment of the track.
ro: Valoare de amplificare a piesei.

en: Track Number
ro: Numărul piesei

en: Position of track on the album.
ro: Poziția piesei pe album.

en: Track Peak Gain
ro: Vârf amplificare piesă

en: Peak gain adjustment of track.
ro: Valoare vârf amplificare piesă.

en: Year
ro: An

en: Year.
ro: An.

en: Author
ro: Autor

en: Name of the author.
ro: Numele autorului.

en: Byte Count
ro: Număr de octeți

en: Number of bytes in the document.
ro: Număr de octeți în document.

en: Case Sensitive
ro: Majuscule semnificative

en: Case sensitive.
ro: Majuscule semnificative.

en: Category
ro: Categorie

en: Category.
ro: Categorie.

en: Cell Count
ro: Număr de celule

en: Number of cells in the spreadsheet document.
ro: Numărul de celule din documentul cu foi de calcul.

en: Character Count
ro: Număr de caractere

en: Number of characters in the document.
ro: Număr de caractere în document.

en: Codepage
ro: Pagină de codare

en: The MS codepage to encode strings for metadata.
ro: Pagina de codare MS pentru textele din metadate.

en: Comments
ro: Comentarii

en: User definable free text.
ro: Text liber definibil de utilizator.

en: Company
ro: Companie

en: Organization that the <Doc.Creator> entity is associated with.
ro: Organizația cu care este asociată entitatea <Doc.Creator>.

en: An entity primarily responsible for making the content of the resource, typically a person, organization, or service.
ro: Entitatea principală care este responsabilă de crearea conținutului resursei, de obicei o persoană, o organizație sau un serviciu.

en: Created
ro: Creat la

en: Datetime document was originally created.
ro: Data și ora când a fost creat documentul.

en: Date Created
ro: Data Creării

en: Date associated with an event in the life cycle of the resource (creation/publication date).
ro: Dată asociată cu un eveniment din ciclul de viață al resursei (data publicării/creerii).

en: Date Modified
ro: Data Modificării

en: The last time the document was saved.
ro: Ultima oară când a fost salvat documentul.

en: An account of the content of the resource.
ro: O informație despre conținutul resursei.

en: Dictionary
ro: Dicționar

en: Dictionary.
ro: Dicționar.

en: Editing Duration
ro: Durata de modificare

en: The total time taken until the last modification.
ro: Timpul total luat până la ultima modificare.

en: The application that generated this document.
ro: Aplicația care a generat acest document.

en: Hidden Slide Count
ro: Numărul de diapozitive ascunse

en: Number of hidden slides in the presentation document.
ro: Numărul de diapozitive ascunse în documentul de prezentare.

en: Image Count
ro: Număr de imagini

en: Number of images in the document.
ro: Numărul de imagini din document.

en: Initial Creator
ro: Creator inițial

en: Specifies the name of the person who created the document initially.
ro: Specifică numele persoanei care a creat documentul inițial.

en: Keywords
ro: Cuvinte cheie

en: Searchable, indexable keywords.
ro: Cuvinte cheie pentru căutare și indexare.

en: Language
ro: Limba

en: The locale language of the intellectual content of the resource.
ro: Limba locală a conținutului intelectual al resursei.

en: Last Printed
ro: Tipărit ultima oară

en: The last time this document was printed.
ro: Ultima dată când a fost tipărit documentul.

en: Last Saved By
ro: Salvat ultima oară de

en: The entity that made the last change to the document, typically a person, organization, or service.
ro: Entitatea care a efectuat ultima schimbare asupra documentului, de obicei o persoană, o organizație sau un serviciu.

en: Line Count
ro: Număr de linii

en: Number of lines in the document.
ro: Număr de linii în document.

en: Links Dirty
ro: Legături modificate

en: Links dirty.
ro: Legături modificate.

en: Locale System Default
ro: Valori regionale de sistem implicite

en: Identifier representing the default system locale.
ro: Identificator reprezentând valorile regionale ale sistemului implicite.

en: Name of the manager of <Doc.Creator> entity.
ro: Numele managerului entității <Doc.Creator>.

en: Multimedia Clip Count
ro: Număr de clipuri multimedia

en: Number of multimedia clips in the document.
ro: Numărul de clipuri multimedia din document.

en: Note Count
ro: Număr de notițe

en: Number of “notes” in the document.
ro: Numărul de „notițe” din document.

en: Object Count
ro: Număr de obiecte

en: Number of objects (OLE and other graphics) in the document.
ro: Numărul de obiecte (OLE și alte grafice) din document.

en: Page Count
ro: Număr de pagini

en: Number of pages in the document.
ro: Numărul de pagini din document.

en: Paragraph Count
ro: Număr de paragrafe

en: Number of paragraphs in the document.
ro: Numărul de paragrafe din document.

en: Presentation Format
ro: Formatul prezentării

en: Type of presentation, like “On-screen Show”, “SlideView”, etc.
ro: Tipul prezentării, cum ar fi „Afișare pe ecran”, „Vizualizare Succesivă”, etc.

en: Print Date
ro: Data tipăririi

en: Specifies the date and time when the document was last printed.
ro: Specifică data și ora când a fost tipărit ultima dată documentul.

en: Printed By
ro: Tipărit de

en: Specifies the name of the last person who printed the document.
ro: Specifică numele ultimei persoane care a tipărit documentul.

en: Revision Count
ro: Numărul reviziei

en: Number of revision on the document.
ro: Numărul reviziei documentului.

en: Scale
ro: Scara

en: Scale.
ro: Scara.

en: Security
ro: Securitate

en: One of: “Password protected”, “Read-only recommended”, “Read-only enforced” or “Locked for annotations”.
ro: Unul dintre: „Protejat cu parola”, „Recomandat doar în citire”, „Forțat doar în citire” sau „Blocat pentru adnotări”.

en: Slide Count
ro: Număr diapozitive

en: Number of slides in the presentation document.
ro: Numărul de diapozitive din documentul prezentare.

en: Spreadsheet Count
ro: Număr foi de calcul

en: Subject
ro: Subiect

en: Document subject.
ro: Subiectul documentului.

en: Table Count
ro: Număr de tabele

en: Number of tables in the document.
ro: Numărul de tabele din document.

en: The template file that is been used to generate this document.
ro: Fișierul șablon folosit pentru generarea acestui document.

en: Title of the document.
ro: Titlul documentului.

en: Word Count
ro: Numărul de cuvinte

en: Number of words in the document.
ro: Numărul de cuvinte din document.

en: Aperture
ro: Apertură

en: The lens aperture. The unit is the APEX value.
ro: Apertura lentilelor. Unitatea este valoarea APEX.

en: Name of the camera owner, photographer or image creator. The detailed format is not specified, but it is recommended that the information be written for ease of Interoperability. When the field is left blank, it is treated as unknown.
ro: Numele posesorului camerei, al fotografului sau al creatorului imaginii. Formatul detaliat nu este specificat, dar este recomandat ca informația să fie scrisă pentru ușurința Interoperabilității. Când câmpul este lăsat gol, este tratat ca necunoscut.

en: Battery Level
ro: Nivelul bateriei

en: Battery level.
ro: Nivelul bateriei.

en: Bits per Sample
ro: Biți per eșantion

en: The number of bits per image component. Each component of the image is 8 bits, so the value for this tag is 8. In JPEG compressed data a JPEG marker is used instead of this tag.
ro: Numărul de biți per componentă de imagine. Fiecare componentă a imaginii este de 8 biți, astfel încât valoarea pentru această etichetă este 8. În JPEG comprimat este utilizat un marcator JPEG în loc de această etichetă.

en: Brightness
ro: Luminozitate

en: The value of brightness. The unit is the APEX value. Ordinarily it is given in the range of -99.99 to 99.99.
ro: Valoarea de luminozitate. Unitatea este valoarea APEX. De obicei este dat în intervalul dintre -99.99 și 99.99.

en: CFA Pattern
ro: Model CFA

en: The color filter array (CFA) geometric pattern of the image sensor when a one-chip color area sensor is used. It does not apply to all sensing methods.
ro: Modelul geometric al matricei filtrului de culoare (CFA) al senzorului de imagine atunci când este utilizat doar un senzor-cip de culoare. Ea nu se aplică la toate metodele de detectare.

en: CFA Repeat Pattern Dim
ro: Dim model repetitiv CFA

en: CFA Repeat Pattern Dim.
ro: Dim model repetitiv CFA.

en: Color Space
ro: Spațiul de culoare

en: The color space information tag is always recorded as the color space specifier. Normally sRGB is used to define the color space based on the PC monitor conditions and environment. If a color space other than sRGB is used, Uncalibrated is set. Image data recorded as Uncalibrated can be treated as sRGB when it is converted to FlashPix.
ro: Eticheta de informații a spațiului de culoare este întotdeauna înregistrată ca specificator de spațiu de culoare. În mod normal sRGB este utilizat pentru a defini spațiul de culoare pe baza specificațiilor monitorului PC și a mediului. Dacă este utilizat alt spațiu de culoare decât sRGB, atunci este stabilit ca necalibrat. Datele imaginii înregistrată ca necalibrată pot fi tratate ca sRGB atunci când când sunt convertite la FlashPix.

en: Components Configuration
ro: Componente de configurare

en: Information specific to compressed data. The channels of each component are arranged in order from the 1st component to the 4th. For uncompressed data the data arrangement is given in the <Exif.PhotometricInterpretation> tag. However, since <Exif.PhotometricInterpretation> can only express the order of Y, Cb and Cr, this tag is provided for cases when compressed data uses components other than Y, Cb, and Cr and to enable support of other sequences.
ro: Informație specifică datelor comprimate. Canalele fiecărei componente sunt aranjate în ordine de la prima componentă până la a 4-a. Pentru datele necomprimate aranjamentul este date în eticheta <Exif.PhotometricInterpretation>. Cu toate acestea, deoarece <Exif.PhotometricInterpretation> poate da doar ordinea canalelor Y, Cb și Cr, această etichetă este furnizată pentru cazurile când datele comprimate utilizează alte componente decât Y, Cb și Cr și să se poată implementa alte secvențe.

en: Compressed Bits per Pixel
ro: Biți comprimați per pixel

en: Information specific to compressed data. The compression mode used for a compressed image is indicated in unit bits per pixel.
ro: Informații specifice pentru date comprimate. Modul de compresie utilizat pentru o imagine comprimată este indicat în biți per pixel.

en: Compression
ro: Compresie

en: The compression scheme used for the image data. When a primary image is JPEG compressed, this designation is not necessary and is omitted. When thumbnails use JPEG compression, this tag value is set to 6.
ro: Sistemul de compresie utilizat pentru datele imaginii. Când o imagine primară este JPEG comprimat, această desemnare nu este necesară și este omisă. Când miniaturile utilizează compresia JPEG, valoarea acestei etichete este 6.

en: The direction of contrast processing applied by the camera when the image was shot.
ro: Direcția de procesare a contrastului aplicată de aparatul foto atunci când imaginea a fost luată.

en: Copyright information. The tag is used to indicate both the photographer and editor copyrights. It is the copyright notice of the person or organization claiming rights to the image. The Interoperability copyright statement including date and rights should be written in this field; e.g., “Copyright, John Smith, 19xx. All rights reserved.”. The field records both the photographer and editor copyrights, with each recorded in a separate part of the statement. When there is a clear distinction between the photographer and editor copyrights, these are to be written in the order of photographer followed by editor copyright, separated by NULL (in this case, since the statement also ends with a NULL, there are two NULL codes) (see example 1). When only the photographer is given, it is terminated by one NULL code. When only the editor copyright is given, the photographer copyright part consists of one space followed by a terminating NULL code, then the editor copyright is given. When the field is left blank, it is treated as unknown.
ro: Informații despre drepturi de autor. Eticheta este utilizată pentru a indica drepturile de autor atât pentru fotograf cât și pentru editor. Este notița pentru drepturile de autor ale persoanei sau organizației care deține aceasta imagine. Mențiunea de drepturi de autor de Interoperabilitate, inclusiv data și drepturile, ar trebui scrise în acest câmp; de exemplu, „Copyright, John Smith, 19xx. Toate drepturile rezervate.”. Câmpul înregistrează drepturile de autor atât pentru fotograf cât și pentru editor, fiecare înregistrate separat. Atunci când există o distincție clară între drepturile de autor ale fotografului și cele ale editorului, acestea vor fi scrise prima dată pentru fotograf apoi pentru editor, separate prin NULL (în acest caz, deoarece și câmpul se încheie cu un NULL, există două coduri NULL) (a se vedea exemplul 1). Când textul este numai pentru fotograf, acesta acesta se va încheia printr-un singur NULL. Atunci când este dat doar dreptul de autor pentru editor, textul pentru fotograf este format dintr-un spațiu, urmat de un cod de încheiere NULL, apoi este dat dreptul de autor pentru editor. Când câmpul este lăsat gol, este tratat ca necunoscut.

en: Custom Rendered
ro: Randat personalizat

en: The use of special processing on image data, such as rendering geared to output. When special processing is performed, the reader is expected to disable or minimize any further processing.
ro: Utilizarea prelucrării speciale a datelor de imagine, cum ar fi redare orientate spre ieșire. Atunci când se efectuează o prelucrare specială, cititorul ar trebui să dezactiveze sau să minimizeze orice prelucrare suplimentară.

en: Date and Time
ro: Data și ora

en: The date and time of image creation.
ro: Data și ora creării imaginii.

en: Date and Time (digitized)
ro: Data și ora (digitizării)

en: The date and time when the image was stored as digital data.
ro: Data și ora când imaginea a fost stocată în format digital.

en: Date and Time (original)
ro: Data și ora (primară)

en: The date and time when the original image data was generated. For a digital still camera the date and time the picture was taken are recorded.
ro: Data și ora când a fost generată imaginea originală. Pentru o cameră foto digitală sunt înregistrate data și ora când a fost făcută fotografia.

en: Device Setting Description
ro: Descrierea configurării dispozitivului

en: Information on the picture-taking conditions of a particular camera model. The tag is used only to indicate the picture-taking conditions in the reader.
ro: Informații privind condițiile de fotografiere a unui anumit model de aparat. Eticheta este folosită doar pentru a indica condițiile de fotografiere în cititor.

en: Digital Zoom Ratio
ro: Raport zoom digital

en: The digital zoom ratio when the image was shot. If the numerator of the recorded value is 0, this indicates that digital zoom was not used.
ro: Raport zoom digital atunci când imaginea a fost luată. Dacă valoarea înregistrată a numitorului este 0, înseamnă că zoom digital nu a fost folosit.

en: Document Name
ro: Nume Document

en: Document name.
ro: Nume document.

en: Exif IFD Pointer
ro: Indicator Exif IFD

en: A pointer to the Exif IFD. Interoperability, Exif IFD has the same structure as that of the IFD specified in TIFF.
ro: Un indicator la Exif IFD. Interoperabilitate, Exif IFD are aceeași structură ca și cea a IFD specificate în TIFF.

en: Exif Version
ro: Versiune Exif

en: The version of Exif standard supported. Nonexistence of this field is taken to mean nonconformance to the standard.
ro: Versiunea acceptată de standard Exif. Lipsa acestui câmp este considerată ca neconformă cu standardul.

en: Exposure Bias
ro: Înclinația expunerii (Bias)

en: The exposure bias. The units is the APEX value. Ordinarily it is given in the range of -99.99 to 99.99.
ro: Înclinația expunerii (Bias). Numărul este valoarea APEX. De obicei este dat în intervalul -99.99 la 99.99.

en: Exposure Index
ro: Indice de expunere

en: The exposure index selected on the camera or input device at the time the image is captured.
ro: Indicele de expunere selectat pe aparatul foto sau dispozitivul de intrare în momentul în care imaginea a fost luată.

en: Exposure Mode
ro: Mod de expunere

en: The exposure mode set when the image was shot. In auto-bracketing mode, the camera shoots a series of frames of the same scene at different exposure settings.
ro: Modul de expunere stabilit atunci când imaginea a fost luată. În modul auto-bracketing, aparatul foto ia o serie de cadre ale aceleași scene la diferite setări ale expunerii.

en: Exposure Program
ro: Program de expunere

en: The class of the program used by the camera to set exposure when the picture is taken.
ro: Tipul programului utilizat de aparatul foto pentru stabilirea expunerii atunci când este făcută fotografia.

en: Exposure Time
ro: Timp de expunere

en: Exposure time, given in seconds.
ro: Timpul de expunere, dat în secunde.

en: File Source
ro: Sursă fișier

en: Indicates the image source. If a DSC recorded the image, this tag value of this tag always be set to 3, indicating that the image was recorded on a DSC.
ro: Indică sursa imaginii. Dacă un DSC a înregistrat imaginea, valoarea acestei etichete va fi întotdeauna 3, indicând faptul că imaginea a fost înregistrată pe un DSC.

en: Fill Order
ro: Ordinea de copmletare

en: Fill order.
ro: Ordinea de copmletare.

en: Flash
ro: Bliț

en: This tag is recorded when an image is taken using a strobe light (flash).
ro: Această etichetă este înregistrată atunci când o imagine este luată folosind un bliț (flash).

en: Flash Energy
ro: Energia blițului

en: The strobe energy at the time the image is captured, as measured in Beam Candle Power Seconds (BCPS).
ro: Energia blițului când a fost capturată imaginea, măsurată în Beam Candle Power Seconds (BCPS).

en: FlashPix Version
ro: Versiune FlashPix

en: The FlashPix format version supported by a FPXR file.
ro: Versiunea formatului Flashpix implementată de un fișier FPXR.

en: F Number
ro: Număr F

en: Diameter of the aperture relative to the effective focal length of the lens.
ro: Diametrul aperturii în raport cu valoarea distanței focale a lentilelor.

en: Focal Length
ro: Distanța focală

en: The actual focal length of the lens, in mm. Conversion is not made to the focal length of a 35 mm film camera.
ro: Distanța focală reală a lentilelor, în mm. Conversia nu se face la distanța focală a unei camere cu film de 35 mm.

en: Focal Length In 35mm Film
ro: Distanța focală la film de 35mm

en: The equivalent focal length assuming a 35mm film camera, in mm. A value of 0 means the focal length is unknown. Note that this tag differs from the <Exif.FocalLength> tag.
ro: Distanța focală echivalentă în mm presupunând că e o cameră cu film de 35mm. Valoarea 0 înseamnă că distanța focală nu este cunoscută. Rețineți că această etichetă diferă de eticheta <Exif.FocalLength>.

en: Focal Plane Resolution Unit
ro: Rezoluția planului focal

en: The unit for measuring <Exif.FocalPlaneXResolution> and <Exif.FocalPlaneYResolution>. This value is the same as the <Exif.ResolutionUnit>.
ro: Valoare pentru măsurarea <Exif.FocalPlaneXResolution> și <Exif.FocalPlaneYResolution> . Această valoare este aceeași ca <Exif.ResolutionUnit> .

en: Focal Plane x-Resolution
ro: Rezoluția pe X a planului focal

en: The number of pixels in the image width (X) direction per <Exif.FocalPlaneResolutionUnit> on the camera focal plane.
ro: Numărul de pixeli în lățime (X) a imaginii per <Exif.FocalPlaneResolutionUnit> pe planul focal al aparatului.

en: Focal Plane y-Resolution
ro: Rezoluția pe Y a planului focal

en: The number of pixels in the image height (Y) direction per <Exif.FocalPlaneResolutionUnit> on the camera focal plane.
ro: Numărul de pixeli în înălțime (Y) a imaginii per <Exif.FocalPlaneResolutionUnit> pe planul focal al aparatului.

en: Gain Control
ro: Valoare amplificare

en: This tag indicates the degree of overall image gain adjustment.
ro: Această etichetă indică gradul de ajustare generală a amplificării imaginii.

en: Indicates the value of coefficient gamma.
ro: Indică valoarea coeficientului gamma.

en: Altitude
ro: Altitudine

en: Indicates the altitude based on the reference in <Exif.GPS.AltitudeRef>. The reference unit is meters.
ro: Indică altitudinea în funcție de valoarea de referință <Exif.GPS.AltitudeRef>. Unitatea de referința este metrul.

en: Altitude Reference
ro: Altitudine de referință

en: Indicates the altitude used as the reference altitude. If the reference is sea level and the altitude is above sea level, 0 is given. If the altitude is below sea level, a value of 1 is given and the altitude is indicated as an absolute value in the <Exif.GPS.Altitude> tag. The reference unit is meters.
ro: Indică altitudinea ce este utilizată ca altitudine de referință. Dacă referința este nivelul mării și altitudinea este deasupra nivelului mării, se dă 0. Dacă altitudinea este sub nivelul mării, este dată valoarea 1 și altitudinea este indicată ca o valoare absolută în eticheta <Exif.GPS.Altitude>. Unitatea de referința este metrul.

en: A pointer to the GPS Info IFD. The Interoperability structure of the GPS Info IFD, like that of Exif IFD, has no image data.
ro: Un indicator la GPS Info IFD. Structura de Interoperabilitate al Info GPS IFD, ca și cea a Exif IFD, nu are date de imagine.

en: Latitude
ro: Latitudine

en: Indicates the latitude. The latitude is expressed as three RATIONAL values giving the degrees, minutes, and seconds, respectively. When degrees, minutes and seconds are expressed, the format is dd/1,mm/1,ss/1. When degrees and minutes are used and, for example, fractions of minutes are given up to two decimal places, the format is dd/1,mmmm/100,0/1.
ro: Indică latitudinea. Latitudinea este exprimată ca trei valori RAȚIONALE ce dau respectiv gradele, minutele și secundele. Când sunt exprimate gradele, minutele și secundele, formatul este gg/1,mm/1,ss/1. Când sunt folosite gradele și minutele și, de exemplu, fracții de minute ce sunt date până la două zecimale, formatul este gg/1,mmmm/100,0/1.

en: North or South Latitude
ro: Latitudine nordică sau sudică

en: Indicates whether the latitude is north or south latitude. The ASCII value “N” indicates north latitude, and “S” is south latitude.
ro: Indică dacă latitudinea este nordică sau sudică. Valoarea ASCII „N” indică latitudine nordică, iar „S” este latitudine sudică.

en: Longitude
ro: Longitudine

en: Indicates the longitude. The longitude is expressed as three RATIONAL values giving the degrees, minutes, and seconds, respectively. When degrees, minutes and seconds are expressed, the format is ddd/1,mm/1,ss/1. When degrees and minutes are used and, for example, fractions of minutes are given up to two decimal places, the format is ddd/1,mmmm/100,0/1.
ro: Indică longitudinea. Longitudinea este exprimată ca trei valori RAȚIONALE ce dau respectiv gradele, minutele și secundele. Când sunt exprimate gradele, minutele și secundele, formatul este ggg/1,mm/1,ss/1. Când sunt folosite gradele și minutele și, de exemplu, fracții de minute ce sunt date până la două zecimale, formatul este ggg/1,mmmm/100,0/1.

en: East or West Longitude
ro: Longitudine estică sau vestică

en: Indicates whether the longitude is east or west longitude. ASCII “E” indicates east longitude, and “W” is west longitude.
ro: Indică dacă longitudinea este estică sau vestică. Caracterul ASCII „E” indică longitudine estică, iar „W” este longitudine vestică.

en: GPS Tag Version
ro: Etichetă versiune GPS

en: Indicates the version of <Exif.GPS.InfoIFD>. This tag is mandatory when <Exif.GPS.Info> tag is present.
ro: Indică versiunea <Exif.GPS.InfoIFD> . Această etichetă este obligatorie atunci când este prezentă eticheta <Exif.GPS.Info>.

en: Image Description
ro: Descrierea imaginii

en: A character string giving the title of the image. Two-bytes character codes cannot be used. When a 2-bytes code is necessary, the Exif Private tag <Exif.UserComment> is to be used.
ro: Un șir de caractere care dă titlul imaginii. Nu pot fi utilizate coduri de caractere pe 2 octeți. Când e necesar un cod de 2 octeți, trebuie utilizată eticheta Private Exif <Exif.UserComment>.

en: Image Length
ro: Lungime imagine

en: The number of rows of image data. In JPEG compressed data a JPEG marker is used instead of this tag.
ro: Numărul de rânduri din datele imaginii. În datele JPEG comprimate se utilizează un marcator JPEG în locul acestei etichete.

en: Image Resources Block
ro: Zonă resurse imagine

en: Image Resources Block.
ro: Zonă resurse imagine.

en: Image Unique ID
ro: Identificator unic al imaginii

en: This tag indicates an identifier assigned uniquely to each image. It is recorded as an ASCII string equivalent to hexadecimal notation and 128-bit fixed length.
ro: Această etichetă indică un identificator unic alocat pentru fiecare imagine. Este înregistrat ca șir ASCII în notație hexazecimală și o lungime fixă de 128 de biți.

en: Image Width
ro: Lățime imagine

en: The number of columns of image data, equal to the number of pixels per row. In JPEG compressed data a JPEG marker is used instead of this tag.
ro: Numărul de coloane din datele imaginii, egal cu numărul de pixeli per rând. În datele JPEG comprimate se utilizează un marcator JPEG în locul acestei etichete.

en: Inter Color Profile
ro: Profil culoare inter

en: Inter Color Profile.
ro: Profil culoare inter.

en: Interoperability IFD Pointer
ro: Indicator de interoperabilitate IFD

en: Interoperability IFD is composed of tags which stores the information to ensure the Interoperability and pointed by the following tag located in Exif IFD. The Interoperability structure of Interoperability IFD is the same as TIFF defined IFD structure but does not contain the image data characteristically compared with normal TIFF IFD.
ro: Interoperabilitatea IFD este compusă din etichete care stochează informația pentru a asigura interoperabilitatea și indicat de următoarea etichetă aflată în Exif IFD. Structura Interoperabilității pentru Interoperabilitatea IFD este aceeași cu structura IFD definită de TIFF, dar nu conține datele imaginii caracteristic, comparativ cu un IFD TIFF normal.

en: Interoperability Index
ro: Indice de interoperabilitate

en: Indicates the identification of the Interoperability rule. Use “R98” for stating ExifR98 Rules.
ro: Indică identificarea regulii de interoperabilitate. Utilizați „R98” pentru obținerea regulilor ExifR98.

en: Interoperability Version
ro: Versiune interoperabilitate

en: Interoperability version.
ro: Versiune interoperabilitate.

en: An IPTC/NAA record.
ro: O înregistrare IPTC|NAA.

en: ISO Speed Ratings
ro: Evaluări pentru viteza ISO

en: The ISO Speed and ISO Latitude of the camera or input device as specified in ISO 12232.
ro: Viteza ISO și latitudinea ISO a aparatului de fotografiat sau a dispozitivului de intrare așa cum se specifică în ISO 12232.

en: JPEG Interchange Format
ro: Format JPEG Interchange

en: The offset to the start byte (SOI) of JPEG compressed thumbnail data. This is not used for primary image JPEG data.
ro: Decalajul față de octetul de start (SOI) a datelor miniaturii unui JPEG comprimat. Acesta nu este utilizat pentru datele imaginii JPEG primare.

en: JPEG Interchange Format Length
ro: Lungime format JPEG Interchange

en: The number of bytes of JPEG compressed thumbnail data. This is not used for primary image JPEG data. JPEG thumbnails are not divided but are recorded as a continuous JPEG bitstream from SOI to EOI. Appn and COM markers should not be recorded. Compressed thumbnails must be recorded in no more than 64 Kbytes, including all other data to be recorded in APP1.
ro: Numărul de octeți a datelor miniaturii unui JPEG comprimat. Acesta nu este utilizat pentru datele imaginii JPEG primare. Miniaturile JPEG nu sunt împărțite, dar sunt înregistrate ca un flux JPEG continuu de la SOI până la EOI. Marcatorii APPN și COM nu trebuie înregistrați. Miniaturile comprimate trebuie să fie înregistrate în nu mai mult de 64 Kocteți, inclusiv toate celelalte date care vor fi înregistrate în APP1.

en: JPEG Procedure
ro: Procedură JPEG

en: JPEG procedure.
ro: Procedură JPEG.

en: Light Source
ro: Sursa de lumină

en: The kind of light source.
ro: Felul sursei de lumină.

en: Manufacturer
ro: Producător

en: The manufacturer of the recording equipment. This is the manufacturer of the DSC, scanner, video digitizer or other equipment that generated the image. When the field is left blank, it is treated as unknown.
ro: Producătorul echipamentului de înregistrare. Aceasta este producătorul DSCului, scanerului, digitizatorului video sau a altui echipament care a generat imaginea. Când câmpul este lăsat gol, este tratat ca necunoscut.

en: Maker Note
ro: Notă fabricant

en: A tag for manufacturers of Exif writers to record any desired information. The contents are up to the manufacturer.
ro: O etichetă pentru producătorii de dispozitive de scriere Exif pentru a înregistra orice informație dorită. Conținutul ține de producător.

en: Max Aperture Value
ro: Valoare maximă apertură

en: The smallest F number of the lens. The unit is the APEX value. Ordinarily it is given in the range of 00.00 to 99.99, but it is not limited to this range.
ro: Cel mai mic număr F al obiectivului. Unitatea este valoarea APEX. În mod uzual este dat între 00.00 și 99.99, dar nu este limitat la acest interval.

en: Metering Mode
ro: Mod de măsură

en: The metering mode.
ro: Modul de măsură.

en: The model name or model number of the equipment. This is the model name or number of the DSC, scanner, video digitizer or other equipment that generated the image. When the field is left blank, it is treated as unknown.
ro: Numele sau numărul model al echipamentului. Acesta este numele modelului sau numărul DSCului, scanerului, digitizatorului video sau a altui echipament care a generat imaginea. Când câmpul este lăsat gol, este tratat ca necunoscut.

en: New Subfile Type
ro: Tip nou de subfișier

en: A general indication of the kind of data contained in this subfile.
ro: O indicație generală al tipului de date conținute în acest subfișier.

en: The Opto-Electronic Conversion Function (OECF) specified in ISO 14524. <Exif.OECF> is the relationship between the camera optical input and the image values.
ro: Indică Funcția de Conversie Opto-Electronică (OECF) specificată în ISO 14524. <Exif.OECF> este legătura dintre intrarea optică a aparatului de fotografiat și valorile imaginii.

en: Orientation
ro: Orientare

en: The image orientation viewed in terms of rows and columns.
ro: Orientarea imaginii dată în termeni de rânduri și coloane.

en: Photometric Interpretation
ro: Interpretare fotometrică

en: The pixel composition. In JPEG compressed data a JPEG marker is used instead of this tag.
ro: Compoziția de pixeli. În datele JPEG comprimate se utilizează un marcator JPEG în locul acestei etichete.

en: Pixel X Dimension
ro: Dimensiune pixel pe X

en: Information specific to compressed data. When a compressed file is recorded, the valid width of the meaningful image must be recorded in this tag, whether or not there is padding data or a restart marker. This tag should not exist in an uncompressed file.
ro: Informații specifice pentru date comprimate. Atunci când se înregistrează un fișier comprimat, lățimea validă a imaginii clare trebuie înregistrate în această etichetă, indiferent dacă există sau nu date de completare sau un marcator de repornire. Această etichetă nu trebuie să existe într-un fișier necomprimat.

en: Pixel Y Dimension
ro: Dimensiune Pixel pe Y

en: Information specific to compressed data. When a compressed file is recorded, the valid height of the meaningful image must be recorded in this tag, whether or not there is padding data or a restart marker. This tag should not exist in an uncompressed file. Since data padding is unnecessary in the vertical direction, the number of lines recorded in this valid image height tag will in fact be the same as that recorded in the SOF.
ro: Informații specifice pentru date comprimate. Atunci când se înregistrează un fișier comprimat, înălțimea validă a imaginii clare trebuie înregistrate în această etichetă, indiferent dacă există sau nu date de completare sau un marcator de repornire. Această etichetă nu trebuie să existe într-un fișier necomprimat. Deoarece nu este nevoie de date de completare pe verticală, numărul de linii înregistrate în această etichetă a înălțimii valide a imaginii va fi de fapt la fel cu acela înregistrat în SOF.

en: Planar Configuration
ro: Configurație planară

en: Indicates whether pixel components are recorded in a chunky or planar format. In JPEG compressed files a JPEG marker is used instead of this tag. If this field does not exist, the TIFF default of 1 (chunky) is assumed.
ro: Indică dacă componentele unui pixel sunt înregistrate într-un format condensat sau planar În fișierele JPEG comprimate se utilizează un marcator JPEG în locul acestei etichete. Dacă acest câmp nu există, se consideră valoarea TIFF implicită de 1 (condensat).

en: Primary Chromaticities
ro: Crominanță primară

en: The chromaticity of the three primary colors of the image. Normally this tag is not necessary, since colorspace is specified in <Exif.ColorSpace> tag.
ro: Crominanța celor 3 culori principale ale imaginii. În mod normal această etichetă nu este necesară, deoarece spațiul de culoare este specificat eticheta <Exif.ColorSpace>.

en: Reference Black/White
ro: Negru|Alb de referință

en: The reference black point value and reference white point value. No defaults are given in TIFF, but the values below are given as defaults here. The color space is declared in a color space information tag, with the default being the value that gives the optimal image characteristics under these conditions.
ro: Valoarea de referință a punctului negru și a celui alb. TIFF nu are valori implicite, dar valorile mai jos sunt date ca implicite aici. Spațiul de culoare este declarată într-o etichetă de informații spațiu de culoare, implicit având valoarea care dă caracteristici de interoperabile optime pentru imagine în aceste condiții.

en: Related Image File Format
ro: Format fișier pentru imagine conexă

en: Related image file format.
ro: Format fișier pentru imagine conexă.

en: Related Image Length
ro: Lungime pentru imagine conexă

en: Related image length.
ro: Lungime pentru imagine conexă.

en: Related Image Width
ro: Lățime pentru imagine conexă

en: Related image width.
ro: Lățime pentru imagine conexă.

en: Related Sound File
ro: Fișier de sunet conex

en: This tag is used to record the name of an audio file related to the image data. The only relational information recorded here is the Exif audio file name and extension (an ASCII string consisting of 8 characters + “.” + 3 characters). The path is not recorded. When using this tag, audio files must be recorded in conformance to the Exif audio format. Writers are also allowed to store the data such as Audio within APP2 as FlashPix extension stream data. Audio files must be recorded in conformance to the Exif audio format. If multiple files are mapped to one file, the above format is used to record just one audio file name. If there are multiple audio files, the first recorded file is given. When there are three Exif audio files “SND00001.WAV”, “SND00002.WAV” and “SND00003.WAV”, the Exif image file name for each of them, “DSC00001.JPG”, is indicated. By combining multiple relational information, a variety of playback possibilities can be supported. The method of using relational information is left to the implementation on the playback side. Since this information is an ASCII character string, it is terminated by NULL. When this tag is used to map audio files, the relation of the audio file to image data must also be indicated on the audio file end.
ro: Această etichetă este utilizată pentru a înregistra numele un fișier audio în legătură cu datele imaginii. Singura informație de legătură înregistrată aici este numele și extensia fișierului audio Exif (un șir ASCII constând din 8 caractere + „.” + 3 caractere). Calea nu este trecută. Atunci când se utilizează această etichetă, fișiere audio trebuie înregistrate în conformitate cu formatul audio Exif. Și înregistratoarele pot stoca datele audio în APP2 cu extensia flux de date FlashPix. Fișierele audio trebuie înregistrate în conformitate cu formatul audio Exif. Dacă mai multe fișiere sunt mapate într-un singur fișier, formatul de mai sus se utilizează pentru a înregistra doar un nume de fișier audio. Dacă există mai multe fișiere audio, este dat primul fișier înregistrat. Atunci când sunt trei fișiere audio Exif „SND00001.WAV”, „SND00002.WAV” și „SND00003.WAV”, numele de fișier imagine Exif „DSC00001.JPG” este indicată pentru fiecare dintre ele. Prin combinarea mai multor informații de legătură pot implementate o varietate întreagă de posibilitățile de redare. Implementarea utilizării de informații relaționale este lăsată pe partea de redare. Fiind un șir de caractere ASCII, această informație se încheie cu NULL. Atunci când această etichetă este utilizată pentru a mapa fișiere audio, legătura dintre fișierul audio la datele imaginii trebuie de asemenea indicată pe partea fișierului audio.

en: Resolution Unit
ro: Unitate pentru rezoluție

en: The unit for measuring <Exif.XResolution> and <Exif.YResolution>. The same unit is used for both <Exif.XResolution> and <Exif.YResolution>. If the image resolution is unknown, 2 (inches) is designated.
ro: Unitatea de măsură <Exif.XResolution> și <Exif.YResolutionyresolution>. Aceeași unitate este utilizată pentru ambele <Exif.XResolution> și <Exif.YResolution>. Dacă rezoluția imaginii nu este cunoscută, atunci este desemnată valoarea de 2 (inch).

en: Rows per Strip
ro: Rânduri per bandă

en: The number of rows per strip. This is the number of rows in the image of one strip when an image is divided into strips. With JPEG compressed data this designation is not needed and is omitted.
ro: Numărul de rânduri per bandă. Acesta este numărul de rânduri din imaginea unei benzi când o imagine este împărțită în benzi. Cu date JPEG comprimate această desemnare nu este necesar și este omisă.

en: Samples per Pixel
ro: Eșantioane per pixel

en: The number of components per pixel. Since this standard applies to RGB and YCbCr images, the value set for this tag is 3. In JPEG compressed data a JPEG marker is used instead of this tag.
ro: Numărul de componente per pixel. Deoarece acest standard se aplică pentru imaginile RGB și YCbCr, valoarea setată pentru această etichetă este 3. În datele JPEG comprimate se utilizează un marcator JPEG în locul acestei etichete.

en: Saturation
ro: Saturație

en: The direction of saturation processing applied by the camera when the image was shot.
ro: Direcția de procesare a saturației aplicate de aparatul foto atunci când imaginea a fost luată.

en: Scene Capture Type
ro: Tip de captură a scenei

en: The type of scene that was shot. It can also be used to record the mode in which the image was shot. Note that this differs from <Exif.SceneType> tag.
ro: Tipul scenei care a fost fotografiată. De asemenea pot fi utilizat pentru a înregistra modul în care imaginea a fost luată. Acesta diferă de eticheta <Exif.SceneType>.

en: Scene Type
ro: Tip de scenă

en: The type of scene. If a DSC recorded the image, this tag value must always be set to 1, indicating that the image was directly photographed.
ro: Tipul de scenă. Dacă un DSC a înregistrat imaginea, valoare acestei etichete trebuie să fie întotdeauna 1 indicând faptul că imaginea a fost fotografiată direct.

en: Sensing Method
ro: Metoda de achiziție

en: The image sensor type on the camera or input device.
ro: Tipul senzorului de imagine de pe aparatul foto sau de pe dispozitivul de intrare.

en: Sharpness
ro: Claritate

en: The direction of sharpness processing applied by the camera when the image was shot.
ro: Direcția de procesare a clarității aplicată de aparatul foto atunci când imaginea a fost luată.

en: Shutter Speed
ro: Viteză de închidere

en: Shutter speed. The unit is the APEX (Additive System of Photographic Exposure) setting.
ro: Viteza de închidere. Unitatea este valoarea APEX (Sistem Adaptiv de Expunere Foto).

en: This tag records the name and version of the software or firmware of the camera or image input device used to generate the image. When the field is left blank, it is treated as unknown.
ro: Această etichetă înregistrează numele și versiunea programului sau firmware-ul de aparat de fotografiat sau de dispozitiv de intrare  utilizat pentru a genera imaginea. Când câmpul este lăsat gol, este tratat ca necunoscut.

en: Spatial Frequency Response
ro: Răspuns în frecvență spațial

en: This tag records the camera or input device spatial frequency table and SFR values in the direction of image width, image height, and diagonal direction, as specified in ISO 12233.
ro: Această etichetă înregistrează tabloul cu frecvența spațială și valorile SFR de pe aparatul de fotografiat sau din dispozitivul de intrare, în direcția lățimii, înălțimii și diagonalei imaginii așa cum se specifică în ISO 12233.

en: Spectral Sensitivity
ro: Sensibilitate spectrală

en: The spectral sensitivity of each channel of the camera used.
ro: Sensibilitatea spectrală a fiecărui canal de pe aparatul de fotografiat utilizat.

en: Strip Byte Count
ro: Numărul de octeți al benzii

en: The total number of bytes in each strip. With JPEG compressed data this designation is not needed and is omitted.
ro: Numărul total de octeți de pe fiecare bandă. Cu date JPEG comprimate această desemnare nu este necesar și este omisă.

en: Strip Offsets
ro: Decalaje bandă

en: For each strip, the byte offset of that strip. It is recommended that this be selected so the number of strip bytes does not exceed 64 Kbytes. With JPEG compressed data this designation is not needed and is omitted.
ro: Decalajul de octeți pentru fiecare bandă. Se recomandă ca această valoare sa fie selectată astfel încât numărul de octeți al benzii să nu depășească 64 Kocteți. Cu date JPEG comprimate această desemnare nu este necesar și este omisă.

en: Sub IFD Offsets
ro: Decalaje Sub IFD

en: Defined by Adobe Corporation to enable TIFF Trees within a TIFF file.
ro: Este definit de corporația Adobe ca să activeze arborii TIFF într-un fișier TIFF.

en: Subject Area
ro: Zonă subiect

en: The location and area of the main subject in the overall scene.
ro: Locul și zona subiectului principal în scena globală.

en: Subject Distance
ro: Distanță subiect

en: The distance to the subject, given in meters.
ro: Distanța până la subiect, dată în metri.

en: Subject Distance Range
ro: Interval distanță subiect

en: The distance to the subject.
ro: Distanța până la subiect.

en: Subject Location
ro: Locul subiectului

en: The location of the main subject in the scene. The value of this tag represents the pixel at the center of the main subject relative to the left edge, prior to rotation processing as per the <Exif.Rotation> tag. The first value indicates the X column number and second indicates the Y row number.
ro: Locul subiectului principal în scenă. Valoarea acestei etichete reprezintă pixelul aflat în centrul subiectului principal relativ la marginea din stânga, înainte de rotire așa cum este dată de eticheta  <Exif.Rotation>. Prima valoare indică numărul coloanei pe X și a doua indică numărul rândului pe Y.

en: Subsec Time
ro: Timp subsec

en: Fractions of seconds for the <Exif.DateTime> tag.
ro: Fracțiuni de secunde pentru eticheta <Exif.DateTime>.

en: Subsec Time Digitized
ro: Timp subsec digitizat

en: Fractions of seconds for the <Exif.DateTimeDigitized> tag.
ro: Fracțiuni de secunde pentru eticheta <Exif.DateTimeDigitized>.

en: Subsec Time Original
ro: Timpul original subsec

en: Fractions of seconds for the <Exif.DateTimeOriginal> tag.
ro: Fracțiuni de secunde pentru eticheta <Exif.DateTimeOriginal>.

en: TIFF/EP Standard ID
ro: ID standard TIFF|EP

en: TIFF/EP Standard ID.
ro: ID standard TIFF/EP.

en: Transfer Function
ro: Funcție transfer

en: A transfer function for the image, described in tabular style. Normally this tag is not necessary, since color space is specified in <Exif.ColorSpace> tag.
ro: O funcție de transfer pentru imagine, descrisă în stil de tabel. În mod normal, această etichetă nu este necesară, deoarece spațiul de culoare este specificat în eticheta <Exif.ColorSpace>.

en: Transfer Range
ro: Interval transfer

en: Transfer range.
ro: Interval de transfer.

en: User Comment
ro: Comentariu utilizator

en: A tag for Exif users to write keywords or comments on the image besides those in <Exif.ImageDescription>, and without the character code limitations of the <Exif.ImageDescription> tag. The character code used in the <Exif.UserComment> tag is identified based on an ID code in a fixed 8-byte area at the start of the tag data area. The unused portion of the area is padded with NULL (“00.h”). ID codes are assigned by means of registration. The value of CountN is determinated based on the 8 bytes in the character code area and the number of bytes in the user comment part. Since the TYPE is not ASCII, NULL termination is not necessary. The ID code for the <Exif.UserComment> area may be a Defined code such as JIS or ASCII, or may be Undefined. The Undefined name is UndefinedText, and the ID code is filled with 8 bytes of all “NULL” (“00.H”). An Exif reader that reads the <Exif.UserComment> tag must have a function for determining the ID code. This function is not required in Exif readers that do not use the <Exif.UserComment> tag. When a <Exif.UserComment> area is set aside, it is recommended that the ID code be ASCII and that the following user comment part be filled with blank characters [20.H].
ro: O etichetă pentru utilizatorii Exif pentru a scrie cuvinte cheie sau comentarii la imagine în afară de cele din <Exif.ImageDescription> și fără limitările etichetei <Exif.ImageDescription> la codul caracterelor. Codul caracter utilizat în eticheta <Exif.UserComment> este identificat pe baza unui cod ID dintr-o zonă fixă de 8 octeți de la începutul zonei etichetei de date. Porțiunea neutilizată a zonei este completată cu NULL („00.h”). Codurile ID sunt atribuite prin mijloace de înregistrare. Valoarea de CountN este determinată pe baza a 8 octeți în zona codului de caracter și numărul de octeți în partea de comentariu al utilizatorului. Deoarece TYPE nu este ASCII, terminarea cu NULL nu este necesară. Codul ID pentru zona <Exif.UserComment> poate fi un cod definit, cum ar fi JIS sau ASCII, sau poate fi Nedefinit. Numele Nedefinit este UndefinedText, iar codul ID-ului este umplut cu 8 octeți de „NULL” („00.H”). Un cititor Exif care citește eticheta <Exif.UserComment> trebuie să aibă o funcție pentru determinarea codului ID. Funcția nu este necesară cititorilor Exif care nu utilizează eticheta <Exif.UserComment>. Când o zonă <Exif.UserComment> este înlăturată, se recomandă ca ID-ul să fie ASCII și partea următoare care conține comentariul utilizatorului să fie umplută cu caractere goale [20.H].

en: White Balance
ro: Balanță alb

en: The white balance mode set when the image was shot.
ro: Modul de balanță alb stabilit atunci când a fost luată imaginea.

en: White Point
ro: Punctul de alb

en: The chromaticity of the white point of the image. Normally this tag is not necessary, since color space is specified in <Exif.ColorSpace> tag.
ro: Crominanța punctului alb al imaginii. În mod normal această etichetă nu este necesară, deoarece spațiul de culoare este specificat eticheta <Exif.ColorSpace>.

en: XML Packet
ro: Pachet XML

en: XMP metadata.
ro: Metadate XMP.

en: x Resolution
ro: Rezoluție x

en: The number of pixels per <Exif.ResolutionUnit> in the <Exif.ImageWidth> direction. When the image resolution is unknown, 72 [dpi] is designated.
ro: Numărul de pixeli per <Exif.ResolutionUnit> în direcția <Exif.ImageWidth>. Când rezoluția imaginii nu este cunoscută, se ia valoarea 72 [dpi].

en: YCbCr Coefficients
ro: Coeficienți YCbCr

en: The matrix coefficients for transformation from RGB to YCbCr image data. No default is given in TIFF; but here “Color Space Guidelines” is used as the default. The color space is declared in a color space information tag, with the default being the value that gives the optimal image characteristics under this condition.
ro: Coeficienții matricii de transformare a imaginii din RGB în YCbCr. TIFF nu are valoare implicită; dar aici „ghidajul spațiului de culoare” este utilizat ca implicit. Spațiul de culoare este declarată într-o etichetă de informații spațiu de culoare, implicit având valoarea care dă caracteristici de interoperabile optime pentru imagine în aceste condiții.

en: YCbCr Positioning
ro: Poziționare YCbCr

en: The position of chrominance components in relation to the luminance component. This field is designated only for JPEG compressed data or uncompressed YCbCr data. The TIFF default is 1 (centered); but when Y:Cb:Cr = 4:2:2 it is recommended that 2 (co-sited) be used to record data, in order to improve the image quality when viewed on TV systems. When this field does not exist, the reader shall assume the TIFF default. In the case of Y:Cb:Cr = 4:2:0, the TIFF default (centered) is recommended. If the reader does not have the capability of supporting both kinds of <Exif.YCbCrPositioning>, it shall follow the TIFF default regardless of the value in this field. It is preferable that readers be able to support both centered and co-sited positioning.
ro: Poziția elementelor de crominanță în raport cu componenta de luminanță. Acest câmp este desemnat numai pentru date JPEG comprimate sau date YCbCr necomprimate. Pentru TIFF implicit este 1 (centrat); dar când Y:Cb:Cr = 4:2:2 se recomandă să fie 2 (alăturate) pentru înregistrarea datelor, ca să îmbunătățească calitatea imaginii când este vizualizată pe sisteme TV. Atunci când acest câmp nu există, cititorul va folosi valoarea implicită TIFF. Atunci când Y:Cb:Cr = 4:2:0, se recomandă valoarea TIFF implicită (centrat). Dacă cititorul nu poate implementa ambele tipuri de <Exif.YCbCrPositioning>, va folosi valoarea TIFF implicită indiferent care ar fi ea. Este de preferat ca cititorii să implementeze ambele poziționări, atât centrat cât și alăturat.

en: YCbCr Sub-Sampling
ro: Sub-eșantionare YCbCr

en: The sampling ratio of chrominance components in relation to the luminance component. In JPEG compressed data a JPEG marker is used instead of this tag.
ro: Rata de eșantionare a componentelor crominanță în legătură cu componenta luminanță. În datele JPEG comprimate se utilizează un marcator JPEG în locul acestei etichete.

en: y Resolution
ro: Rezoluție y

en: The number of pixels per <Exif.ResolutionUnit> in the <Exif.ImageLength> direction. The same value as <Exif.XResolution> is designated.
ro: Numărul de pixeli per <Exif.ResolutionUnit> în direcția <Exif.ImageLength>. Este folosită aceeași valoare ca <Exif.XResolution>.

en: Accessed
ro: Accesat

en: Last access datetime.
ro: Data și ora ultimei accesări.

en: Content
ro: Conținut

en: File’s contents filtered as plain text.
ro: Conținutul fișierului filtrate ca text simplu.

en: Editable free text/notes.
ro: Câmp liber și modificabil pentru text|notițe.

en: MIME type of the file or if a directory it should contain value “Folder”.
ro: Tipul MIME al fișierului sau, dacă este dosar, atunci trebuie să conțină valoarea „Folder”.

en: Editable array of keywords.
ro: Câmp modificabil cu listă de cuvinte cheie.

en: Link
ro: Legătură

en: URI of link target.
ro: Adresa URI a legăturii.

en: Modified
ro: Modificat la

en: Last modified datetime.
ro: Data și ora ultimei modificări.

en: File name excluding path but including the file extension.
ro: Nume de fișier excluzând calea, dar incluzând extensia fișierului.

en: Full file path of file excluding the file name.
ro: Calea completă a fișierului, excluzând numele de fișier.

en: Permission string in unix format eg “-rw-r--r--”.
ro: Șir de permisiuni în format unix. De exemplu „-rw-r--r--”.

en: Publisher
ro: Emitent

en: Editable DC type for the name of the publisher of the file (EG dc:publisher field in RSS feed).
ro: Tip DC modificabil pentru numele emitentului acestui fișier (de exemplu: câmpul „dc:emitent” într-un flux RSS)

en: Rank
ro: Rang

en: Editable file rank for grading favourites. Value should be in the range 1..10.
ro: Rang de fișier modificabil pentru gradarea favoritelor. Valoarea trebuie să fie în intervalul 1..10.

en: Size of the file in bytes or if a directory number of items it contains.
ro: Dimensiunea fișierului în octeți sau, dacă este dosar, numărul de elemente pe care le conține.

en: Album Sort Order
ro: Mod sortare album

en: String which should be used instead of the album name for sorting purposes.
ro: Șir de caractere care ar trebui folosit în loc de numele albumului în scopul sortării.

en: Audio Encryption
ro: Criptare audio

en: Frame indicates if the audio stream is encrypted, and by whom.
ro: Cadrul indică dacă fluxul audio este criptat și de către cine.

en: Audio Seek Point
ro: Punct de căutare în fluxul audio

en: Fractional offset within the audio data, providing a starting point from which to find an appropriate point to start decoding.
ro: Decalaj fracțional în fluxul audio de date care dă un punct de pornire de la care se poate găsi un loc pentru începerea decodării.

en: Band
ro: Formația

en: Additional information about the performers in the recording.
ro: Informații suplimentare despre interpreții din înregistrare.

en: BPM (beats per minute).
ro: BPM (bătăi pe minut).

en: Buffer Size
ro: Dimensiune tampon

en: Recommended buffer size.
ro: Dimensiune recomandată tampon.

en: CD ID
ro: Identificator CD

en: Music CD identifier.
ro: Identificator CD muzică.

en: Commercial
ro: Comercial

en: Commercial frame.
ro: Cadru comercial.

en: Composer
ro: Compozitor

en: Composer.
ro: Compozitor.

en: Conductor
ro: Dirijor

en: Conductor.
ro: Dirijor.

en: Content Group
ro: Categorie/Grup conținut

en: Content group description.
ro: Descrierea categoriei/grupului conținutului.

en: Content Type
ro: Tip conținut

en: Encryption Registration
ro: Criptarea înregistrării

en: Encryption method registration.
ro: Metoda criptării înregistrării.

en: Date.
ro: Data.

en: Emphasis
ro: Evidențiere

en: Emphasis.
ro: Evidențiere.

en: Encoded By
ro: Codat de

en: Person or organisation that encoded the audio file. This field may contain a copyright message, if the audio file also is copyrighted by the encoder.
ro: Persoana sau organizația care a codat fișierul audio. Acest câmp poate să conțină un mesaj despre drepturile de autor, dacă fișierul audio este patentat de aplicația de codare.

en: Encoder Settings
ro: Configurări pentru codare

en: Encoding Time
ro: Timp de codare

en: Encoding time.
ro: Timp de codare.

en: Equalization
ro: Egalizare

en: Equalization.
ro: Egalizare.

en: Equalization 2
ro: Egalizare 2

en: Equalisation curve predefine within the audio file.
ro: Curbă de egalizare predefinită în fișierul audio.

en: Event Timing
ro: Timpi eveniment

en: Event timing codes.
ro: Coduri timpi eveniment.

en: File Owner
ro: Posesor fișier

en: File owner.
ro: Posesor fișier.

en: File Type
ro: Tip fișier

en: File type.
ro: Tip fișier.

en: Frames
ro: Cadre

en: Number of frames.
ro: Număr de cadre.

en: General Object
ro: Obiect general

en: General encapsulated object.
ro: Obiect oarecare încapsulat.

en: Grouping Registration
ro: Gruparea|Categoria de înregistrare

en: Group identification registration.
ro: Identificarea grupului/categoriei de înregistrare.

en: Initial Key
ro: Cheie inițiala

en: Initial key.
ro: Cheie inițiala.

en: Involved People
ro: Persoane implicate

en: Involved people list.
ro: Lista persoanelor implicate.

en: InvolvedPeople2
ro: PersoaneImplicate2

en: Language.
ro: Limbă.

en: Linked Info
ro: Informații în legătură cu

en: Linked information.
ro: Informații în legătură cu.

en: Lyricist
ro: Autor versuri

en: Lyricist.
ro: Autor versuri.

en: Media Type
ro: Tipul de media

en: Media type.
ro: Tipul de media.

en: Interpreted, remixed, or otherwise modified by.
ro: Interpretat, remixat sau altfel modificat de.

en: Mood
ro: Dispoziție

en: Mood.
ro: Dispoziție.

en: MPEG Lookup
ro: Căutare MPEG

en: MPEG location lookup table.
ro: Locul tabelei de căutare MPEG.

en: Musician Credit List
ro: Listă interpreți

en: Musician credits list.
ro: Listă interpreți.

en: Net Radio Owner
ro: Proprietar radiou de rețea

en: Internet radio station owner.
ro: Proprietar stație radio pe Internet.

en: Net Radiostation
ro: Stație radio în rețea

en: Internet radio station name.
ro: Nume stație radio pe Internet.

en: Original Album
ro: Albumul original

en: Original album.
ro: Albumul original.

en: Original Artist
ro: Artistul original

en: Original artist.
ro: Artistul original.

en: Original File Name
ro: Nume fișier original

en: Original file name.
ro: Numele fișierului original.

en: Original Lyricist
ro: Autor de versuri original

en: Original lyricist.
ro: Autorul de versuri original.

en: Original Release Time
ro: Data lansării originale

en: Original release time.
ro: Data lansării originale.

en: Original Year
ro: Anul original

en: Original release year.
ro: Anul lansării originale.

en: Ownership
ro: Proprietar

en: Ownership frame.
ro: Cadru de proprietate.

en: Part of a Set
ro: Componentă a unui set

en: Part of a set the audio came from.
ro: Componentă a setului de unde provine fluxul audio.

en: Performer Sort Order
ro: Sortare după interpret

en: Performer sort order.
ro: Sortare după interpret.

en: Picture
ro: Poză

en: Attached picture.
ro: Poză atașata.

en: Play Counter
ro: Contor redare

en: Number of times a file has been played.
ro: De câte ori a fost redat un fișier.

en: Playlist Delay
ro: Întârziere a listei de redare

en: Playlist delay.
ro: Întârziere a listei de redare.

en: Popularimeter
ro: Popularimetru

en: Rating of the audio file.
ro: Eroare la citirea fișierului audio.

en: Position Sync
ro: Sincronizarea poziției

en: Position synchronisation frame.
ro: Cadru de sincronizare a poziției.

en: Private
ro: Privat

en: Private frame.
ro: Cadru privat.

en: Produced Notice
ro: Notiță producere

en: Produced notice.
ro: Notiță producere.

en: Publisher.
ro: Emitent.

en: Recording Dates
ro: Data înregistrării

en: Recording dates.
ro: Data înregistrării.

en: Recording Time
ro: Ora înregistrării

en: Recording time.
ro: Ora înregistrării.

en: Release Time
ro: Data lansării

en: Release time.
ro: Data lansării.

en: Set Subtitle
ro: Subtitrare a setului

en: Subtitle of the part of a set this track belongs to.
ro: Subtitrare a părții din setul de care aparține piesa aceasta.

en: Signature
ro: Semnătură

en: Signature frame.
ro: Cadru semnătură.

en: Size of the audio file in bytes, excluding the ID3 tag.
ro: Dimensiunea fișierului audio în octeți, excluzând eticheta ID3.

en: Song length
ro: Lungimea melodiei

en: Length of the song in milliseconds.
ro: Lungimea melodiei în milisecunde.

en: Subtitle
ro: Subtitrare

en: Subtitle.
ro: Subtitrare.

en: Synchronized Lyrics
ro: Versuri sincronizate

en: Synchronized lyric.
ro: Versuri sincronizate.

en: Synchronized Tempo
ro: Tempo sincronizat

en: Synchronized tempo codes.
ro: Coduri tempo sincronizat.

en: Tagging Time
ro: Timp de marcare

en: Tagging time.
ro: Timp de marcare.

en: Terms of Use
ro: Condiții de utilizare

en: Terms of use.
ro: Condiții de utilizare.

en: Time
ro: Ora

en: Time.
ro: Ora.

en: Title Sort Order
ro: Ordine sortare titlu

en: Title sort order.
ro: Ordine sortare titlu.

en: Unique File ID
ro: Identificator unic de fișier

en: Unique file identifier.
ro: Identificator unic al fișierului.

en: Unsynchronized Lyrics
ro: Versuri nesincronizate

en: Unsynchronized lyric.
ro: Versuri nesincronizate.

en: User Text
ro: Text utilizator

en: User defined text information.
ro: Informație text definită de utilizator.

en: Volume Adjustment
ro: Reglaj volum

en: Relative volume adjustment.
ro: Reglaj de volum relativ.

en: Volume Adjustment 2
ro: Reglaj volum 2

en: Official artist.
ro: Artist oficial.

en: WWW Audio File
ro: WWW Fișier audio

en: Official audio file webpage.
ro: Pagina oficială web a fișierului audio.

en: WWW Audio Source
ro: WWW Sursă audio

en: Official audio source webpage.
ro: Pagina oficială web a sursei audio.

en: WWW Commercial Info
ro: WWW Informații comerciale

en: URL pointing at a webpage containing commercial information.
ro: URL spre o pagină web cu informații comerciale.

en: WWW Copyright
ro: WWW Drepturi de autor

en: URL pointing at a webpage that holds copyright.
ro: URL spre o pagină web care deține drepturile de autor.

en: WWW Payment
ro: WWW Plăți

en: URL pointing at a webpage that will handle the process of paying for this file.
ro: URL spre o pagină web care se va ocupa de procesul de plată pentru acest fișier.

en: WWW Publisher
ro: WWW Emitent

en: URL pointing at the official webpage for the publisher.
ro: URL spre pagina web oficială a emitentului.

en: WWW Radio Page
ro: WWW Pagină radio

en: Official internet radio station homepage.
ro: Pagină principală oficială de internet a stației radio.

en: WWW User
ro: WWW Utilizator

en: User defined URL link.
ro: Legătură URL definită de utilizator.

en: Name of an album the image belongs to.
ro: Numele unui album căruia îi aparține imaginea.

en: Embedded copyright message.
ro: Mesaj cu drepturile de autor încorporat.

en: Datetime image was originally created.
ro: Data și ora când a fost creată imaginea.

en: Description of the image.
ro: Descrierea imaginii.

en: The program used by the camera to set exposure when the picture is taken. EG Manual, Normal, Aperture priority etc.
ro: Programul folosit de aparatul foto pentru a stabili expunerea când este făcută fotografia. De exemplu: Manual, Normal, Prioritate diafragmă, etc.

en: Exposure time used to capture the photo in seconds.
ro: Timpul de expunere folosit pentru a face fotografia, în secunde.

en: Set to “1” if flash was fired.
ro: Definit ca „1” dacă blițul a fost acționat.

en: Focal length of lens in mm.
ro: Distanța focală a lentilelor în mm.

en: Height
ro: Înălțime

en: Height in pixels.
ro: Înălțime în pixeli.

en: ISO Speed
ro: Viteză ISO

en: ISO speed used to acquire the document contents. For example, 100, 200, 400, etc.
ro: Viteza ISO utilizată pentru a achiziționa conținutul documentelor. De exemplu: 100, 200, 400, etc.

en: String of keywords.
ro: Șir de cuvinte cheie.

en: Make
ro: Fabricant

en: Make of camera used to take the image.
ro: Fabricantul aparatului foto folosit pentru a face poza.

en: Metering mode used to acquire the image (IE Unknown, Average, CenterWeightedAverage, Spot, MultiSpot, Pattern, Partial).
ro: Modul de măsurare utilizat la achiziția imaginii (IE Necunoscut, Mediu, MediuCentrat, Punctual, MultiPunct, Șablon, Parțial).

en: Model of camera used to take the image.
ro: Modelul aparatului foto folosit pentru a face poza.

en: Represents the orientation of the image wrt camera (IE “top,left” or “bottom,right”).
ro: Reprezintă orientarea aparatului foto WRT (de exemplu: „stânga, sus” sau „dreapta, jos”).

en: Software used to produce/enhance the image.
ro: Programul folosit pentru producerea/îmbunătățirea imaginii.

en: Title of image.
ro: Titlul imaginii.

en: White balance setting of the camera when the picture was taken (auto or manual).
ro: Valoarea balansului de alb al camerei atunci când fotografia a fost luată (auto sau manual).

en: Width
ro: Lățime

en: Width in pixels.
ro: Lățime în pixeli.

en: Action Advised
ro: Acțiune recomandată

en: The type of action that this object provides to a previous object. “01” Object Kill, “02” Object Replace, “03” Object Append, “04” Object Reference.
ro: Tipul acțiunii pe care acest obiect îl oferă unui obiect anterior. „01” Omoară obiect, „02” Înlocuiește obiect, „03” Adaugă obiect, „04” Referință la obiect.

en: ARM Identifier
ro: Identificator ARM

en: Identifies the Abstract Relationship Method (ARM).
ro: Identifică Metoda Relațională Abstractă (ARM).

en: ARM Version
ro: Versiune ARM

en: Identifies the version of the Abstract Relationship Method (ARM).
ro: Identifică versiunea Metodei Relaționale Abstracte (ARM).

en: Audio Duration
ro: Durată audio

en: The running time of the audio data in the form HHMMSS.
ro: Durata de rulare a datelor audio în formatul HHMMSS.

en: Audio Outcue
ro: Audio outcue

en: The content at the end of the audio data.
ro: Conținutul de la sfârșitul datelor audio.

en: Audio Sampling Rate
ro: Rata de eșantionare audio

en: The sampling rate in Hz of the audio data.
ro: Rata de eșantionare în Hz a datelor audio.

en: Audio Sampling Resolution
ro: Rezoluția de eșantionare audio

en: The number of bits in each audio sample.
ro: Numărul de biți în fiecare eșantion audio.

en: Audio Type
ro: Tip audio

en: The number of channels and type of audio (music, text, etc.) in the object.
ro: Numărul de canale și tipul audio din obiect (muzică, text etc.).

en: By-line
ro: Făcut de

en: Name of the creator of the object, e.g. writer, photographer or graphic artist (multiple values allowed).
ro: Numele celui care a creat obiectul, de exemplu: scriitor, fotograf sau artist (sunt permise valori multiple)

en: By-line Title
ro: Făcut de (titlu)

en: Title of the creator or creators of the object.
ro: Titlul celui sau celor care au creat obiectul.

en: Caption, Abstract
ro: Legendă, rezumat

en: A textual description of the data.
ro: O descriere textuală a datelor.

en: Identifies the subject of the object in the opinion of the provider (Deprecated).
ro: Identifică subiectul acestui obiect în opinia furnizorului (învechit).

en: Coded Character Set
ro: Set de caractere codificate

en: Control functions used for the announcement, invocation or designation of coded character sets.
ro: Funcții de control utilizate la anunțarea, invocarea sau desemnarea de seturilor de caractere codificate.

en: City
ro: Oraș

en: City of object origin.
ro: Orașul de origine al obiectului.

en: Confirmed Data Size
ro: Dimensiunea confirmată a datelor

en: Total size of the object data.
ro: Dimensiunea totală a datelor obiectului.

en: The person or organization which can provide further background information on the object (multiple values allowed).
ro: Persoana sau organizația care poate furniza mai multe informații despre obiect (sunt permise valori multiple).

en: Content Location Code
ro: Cod zonă pentru conținut

en: The code of a country/geographical location referenced by the content of the object (multiple values allowed).
ro: Codul unei țări/loc geografic la care se referă conținutul obiectului (sunt permise valori multiple).

en: Content Location Name
ro: Denumire loc pentru conținut

en: A full, publishable name of a country/geographical location referenced by the content of the object (multiple values allowed).
ro: Un nume complet, publicabil al unei țări/loc geografic la care se referă conținutul obiectului (sunt permise valori multiple).

en: Copyright Notice
ro: Notiță drepturi de autor

en: Any necessary copyright notice.
ro: Orice notiță necesară privind drepturile de autor.

en: Country Code
ro: Cod țară

en: The code of the country/primary location where the object was created.
ro: Codul țării/locului principal unde a fost creat obiectul.

en: Country Name
ro: Nume țară

en: The name of the country/primary location where the object was created.
ro: Numele țării/locului principal unde a fost creat obiectul.

en: Identifies the provider of the object, not necessarily the owner/creator.
ro: Indică furnizorul obiectului, nu neapărat posesorul/creatorul.

en: The date the intellectual content of the object was created rather than the date of the creation of the physical representation.
ro: Mai degrabă data când a fost creat conținutul intelectual al obiectului, decât data creării fizice.

en: Date Sent
ro: Data Trimiterii

en: The day the service sent the material.
ro: Ziua în care serviciul a trimis materialul.

en: Destination
ro: Destinație

en: Routing information.
ro: Informații de distribuire.

en: Digital Creation Date
ro: Data creării în format digital

en: The date the digital representation of the object was created.
ro: Data la care a fost creată reprezentarea digitală a obiectului.

en: Digital Creation Time
ro: Ora creării în format digital

en: The time the digital representation of the object was created.
ro: Ora la care a fost creată reprezentarea digitală a obiectului.

en: Editorial Update
ro: Editorial actualizare

en: The type of update this object provides to a previous object. The link to the previous object is made using the ARM. “01” indicates an additional language.
ro: Tipul de actualizare pe care acest obiect îl oferă unui obiect anterior. Legătura la obiectul anterior e făcută utilizând ARMul. „01” indică o limbă adițională.

en: Edit Status
ro: Starea editării

en: Status of the object, according to the practice of the provider.
ro: Starea obiectului, în acord cu modul de lucru al furnizorului.

en: Envelope Number
ro: Număr plic|înveliș

en: A number unique for the date and the service ID.
ro: Un număr unic pentru data și IDul serviciului.

en: Envelope Priority
ro: Prioritate plic|înveliș

en: Specifies the envelope handling priority and not the editorial urgency. “1” for most urgent, “5” for normal, and “8” for least urgent. “9” is user-defined.
ro: Specifică prioritatea plicului/învelișului și nu urgența editorială. „1” pentru cel mai urgent, „5” pentru normal și „8” pentru cel mai puțin urgent. „9” este definit de utilizator.

en: Expiration Date
ro: Dată expirare

en: Designates the latest date the provider intends the object to be used.
ro: Indică data cea mai târzie până la care furnizorul intenționează ca obiectul să fie utilizat.

en: Expiration Time
ro: Oră expirare

en: Designates the latest time the provider intends the object to be used.
ro: Indică ora cea mai târzie până la care furnizorul intenționează ca obiectul să fie utilizat.

en: File Format
ro: Format Fișier

en: File format of the data described by this metadata.
ro: Formatul de fișier al datelor descrise de aceste metadate.

en: File Version
ro: Versiune fișier

en: Version of the file format.
ro: Versiunea formatului de fișier.

en: Fixture Identifier
ro: Identificator model fix

en: Identifies objects that recur often and predictably, enabling users to immediately find or recall such an object.
ro: Identifică obiectele care reapar des și previzibil, astfel încât utilizatorii le recunosc imediat.

en: Headline
ro: Titlu

en: A publishable entry providing a synopsis of the contents of the object.
ro: O intrare publicabilă care dă o sinteză a conținutului obiectului.

en: Image Orientation
ro: Orientarea imaginii

en: The layout of the image area: “P” for portrait, “L” for landscape, and “S” for square.
ro: Orientarea imaginii: „P” pentru portret, „L” pentru peisaj și „S” pentru pătrat.

en: Image Type
ro: Tipul imaginii

en: The data format of the image object.
ro: Formatul datelor din obiectul imagine.

en: Used to indicate specific information retrieval words (multiple values allowed).
ro: Utilizat pentru a indica anumite cuvinte de obținere a informației (sunt permise valori multiple).

en: Language Identifier
ro: Identificator limbă

en: The major national language of the object, according to the 2-letter codes of ISO 639:1988.
ro: Limba principală a obiectului, sub formă de coduri de 2 litere așa cum este dat în ISO 639:1988.

en: Maximum Object Size
ro: Dimensiunea maximă a obiectului

en: The largest possible size of the object if the size is not known.
ro: Cea mai mare dimensiune posibilă a obiectului dacă dimensiunea nu este cunoscută.

en: Max Subfile Size
ro: Dimensiune maximă sub-fișier

en: The maximum size for a subfile dataset containing a portion of the object data.
ro: Dimensiunea maximă a setului de date dintr-un sub-fișier care conține o porțiune din datele obiectului.

en: Model Version
ro: Versiune model

en: Version of IIM part 1.
ro: Versiunea de IIM partea întâia.

en: Object Attribute Reference
ro: Referință la atribut obiect

en: Defines the nature of the object independent of the subject (multiple values allowed).
ro: Definește natura obiectului independent de subiect (sunt permise valori multiple).

en: Object Cycle
ro: Ciclul obiectului

en: Where “a” is morning, “p” is evening, “b” is both.
ro: Unde „a” este dimineața, „p” este seara, „b” este ambele.

en: Object Name
ro: Nume obiect

en: A shorthand reference for the object.
ro: O referință la o prescurtare pentru obiect.

en: Object Size Announced
ro: Dimensiune obiect declarată

en: The total size of the object data if it is known.
ro: Dimensiunea totală a datelor obiectului, dacă este cunoscută.

en: Object Type Reference
ro: Referință la tip obiect

en: Distinguishes between different types of objects within the IIM.
ro: Face deosebirea între diferitele tipuri de obiecte din cadrul IIM.

en: Originating Program
ro: Program de proveniență

en: The type of program used to originate the object.
ro: Tipul de program utilizat de la care obiectul provine.

en: Original Transmission Reference
ro: Referință la transmisiunea originală

en: A code representing the location of original transmission.
ro: Un cod reprezentând locul transmisiunii originale.

en: Preview Data
ro: Date previzualizare

en: The object preview data.
ro: Date de previzualizare pentru obiect.

en: Preview File Format
ro: Format fișier previzualizare

en: Binary value indicating the file format of the object preview data.
ro: Valoare binară care indică formatul de fișier al datelor de previzualizare pentru obiect.

en: Preview File Format Version
ro: Versiune format pentru fișier previzualizare

en: The version of the preview file format.
ro: Versiunea formatului pentru fișierul de previzualizare.

en: Product ID
ro: Identificator produs

en: Allows a provider to identify subsets of its overall service.
ro: Permite unui furnizor sa identifice subseturi din tot serviciul său.

en: Program Version
ro: Versiune program

en: The version of the originating program.
ro: Versiunea programului de proveniență.

en: Province, State
ro: Provincie, stat

en: The Province/State where the object originates.
ro: Provincia/statul de proveniență al obiectului.

en: Rasterized Caption
ro: Descriere format raster

en: Contains rasterized object description and is used where characters that have not been coded are required for the caption.
ro: Conține descrierea obiectului în format raster și este utilizat când descrierea conține caractere care nu au fost codate.

en: Record Version
ro: Versiune înregistrare

en: Identifies the version of the IIM, Part 2.
ro: Identifică versiunea de IIM, partea a 2-a.

en: Reference Date
ro: Dată de referință

en: The date of a prior envelope to which the current object refers.
ro: Data unui plic/înveliș anterior la care obiectul curent face referire.

en: Reference Number
ro: Număr de referință

en: The Envelope Number of a prior envelope to which the current object refers.
ro: Număr de plic/înveliș anterior la care obiectul curent face referire.

en: Reference Service
ro: Serviciu de referință

en: The Service Identifier of a prior envelope to which the current object refers.
ro: Identificator de serviciu a unui plic/înveliș anterior la care obiectul curent face referire.

en: Designates the earliest date the provider intends the object to be used.
ro: Indică data cea mai timpurie de la care furnizorul intenționează ca obiectul să fie folosit.

en: Designates the earliest time the provider intends the object to be used.
ro: Indică ora cea mai timpurie de la care furnizorul intenționează ca obiectul să fie folosit.

en: Service Identifier
ro: Identificator serviciu

en: Identifies the provider and product.
ro: Identifică furnizorul și produsul.

en: Size Mode
ro: Mod dimensiune

en: Set to 0 if the size of the object is known and 1 if not known.
ro: Definit ca 0 dacă dimensiunea obiectului este cunoscută și 1 dacă este necunoscută.

en: Source
ro: Sursă

en: The original owner of the intellectual content of the object.
ro: Deținătorul original al conținutului intelectual al obiectului.

en: Special Instructions
ro: Instrucțiuni speciale

en: Other editorial instructions concerning the use of the object.
ro: Alte instrucțiuni editoriale privind utilizarea obiectului.

en: Subfile
ro: Sub-fișier

en: The object data itself. Subfiles must be sequential so that the subfiles may be reassembled.
ro: Datele obiectului. Fișierele-fragment trebuie să fie secvențiale astfel încât să poată fi reasamblate.

en: Subject Reference
ro: Referință la subiect

en: A structured definition of the subject matter. It must contain an IPR, an 8 digit Subject Reference Number and an optional Subject Name, Subject Matter Name, and Subject Detail Name each separated by a colon (:).
ro: O definiție structurată a temei subiectului. Trebuie să conțină un IPR, un Număr Referință la Subiect pe 8 biți și opțional Nume Subiect, Nume Temă Subiect și Nume Detaliu Subiect, fiecare despărțite de doua puncte (:).

en: Sub-location
ro: Sub-zonă

en: The location within a city from which the object originates.
ro: Locul dintr-un oraș de unde provine obiectul.

en: Supplemental Category
ro: Categorie suplimentară

en: Further refines the subject of the object (Deprecated).
ro: Detaliază subiectul obiectului (învechit).

en: Time Created
ro: Oră creare

en: The time the intellectual content of the object was created rather than the date of the creation of the physical representation (multiple values allowed).
ro: Mai degrabă ora la care a fost creat conținutul intelectual al obiectului, decât data creării fizice (sunt permise valori multiple).

en: Time Sent
ro: Oră trimitere

en: The time the service sent the material.
ro: Ora la care serviciul a trimis materialul.

en: Unique Name of Object
ro: Nume unic al obiectului

en: An eternal, globally unique identification for the object, independent of provider and for any media form.
ro: Un identificator global unic și permanent pentru obiect, independent de furnizor și pentru orice fel de mediul de stocare.

en: Urgency
ro: Urgență

en: Specifies the editorial urgency of content and not necessarily the envelope handling priority. “1” is most urgent, “5” normal, and “8” least urgent.
ro: Specifică urgența editorială a conținutului și nu neapărat prioritatea manipulării plicului/învelișului. „1” este cel mai urgent, „5” normal și „8” cel mai puțin urgent.

en: Writer/Editor
ro: Scriitor|Editor

en: The name of the person involved in the writing, editing or correcting the object or caption/abstract (multiple values allowed).
ro: Numele persoanei care a scris, a modificat și a corectat obiectul sau legenda/rezumatul (sunt permise valori multiple)

en: Page Size
ro: Dimensiune pagină

en: Page size format.
ro: Format dimensiune pagină.

en: Page Width
ro: Lățime pagină

en: Page width in mm.
ro: Lățime pagină în mm.

en: Page Height
ro: Înălțime pagină

en: Page height in mm.
ro: Înălțime pagină în mm.

en: PDF Version
ro: Versiune PDF

en: The PDF version of the document.
ro: Versiunea PDF a documentului.

en: Producer
ro: Producător

en: The application that converted the document to PDF.
ro: Aplicația care a convertit documentul în format PDF.

en: Embedded Files
ro: Fișiere încorporate

en: Number of embedded files in the document.
ro: Numărul de fișiere încorporate în document.

en: Fast Web View
ro: Vizualizare web rapidă

en: Set to “1” if optimized for network access.
ro: Definit ca „1” dacă este optimizat pentru acces la rețea.

en: Printing
ro: Tipărire

en: Set to “1” if printing is allowed.
ro: Definit ca „1” dacă este permisă tipărirea.

en: Printing in High Resolution
ro: Tipărire de înaltă rezoluție

en: Set to “1” if high resolution printing is allowed.
ro: Definit ca „1” dacă este permisă tipărirea de înaltă rezoluție.

en: Copying
ro: Copiere

en: Set to “1” if copying the contents is allowed.
ro: Definit ca „1” dacă este permisă copierea conținutului.

en: Modifying
ro: Modificare

en: Set to “1” if modifying the contents is allowed.
ro: Definit ca „1” dacă este permisă modificarea conținutului.

en: Document Assembly
ro: Asamblare document

en: Set to “1” if inserting, rotating, or deleting pages and creating navigation elements is allowed.
ro: Definit ca „1” dacă este permisă inserarea, învârtirea sau ștergerea paginilor și crearea elementelor de navigare.

en: Commenting
ro: Comentarii

en: Set to “1” if adding or modifying text annotations is allowed.
ro: Definit ca „1” dacă este permisă adăugarea sau modificarea adnotărilor.

en: Form Filling
ro: Completare formular

en: Set to “1” if filling of form fields is allowed.
ro: Definit ca „1” dacă este permisă completarea câmpurilor din formulare.

en: Accessibility Support
ro: Implementare accesibilitate

en: Set to “1” if accessibility support (e.g. screen readers) is enabled.
ro: Definit ca „1” dacă este implementată și activată accesibilitatea (ex. cititoare de ecran).

en: Contact information for the creators or distributors of the track.
ro: Informații de contact pentru creatorii sau distribuitorii piesei.

en: License
ro: Licență

en: License information.
ro: Informații licență.

en: Location
ro: Loc

en: Location where track was recorded.
ro: Locul unde a fost înregistrată piesa.

en: Maximum bitrate
ro: Rată de biți maximă

en: Maximum bitrate in kbps.
ro: Rata de biți maximă în kbps.

en: Minimum bitrate
ro: Rata de biți minimă

en: Minimum bitrate in kbps.
ro: Rata de biți minimă în kbps.

en: Nominal bitrate
ro: Rata de biți nominală

en: Nominal bitrate in kbps.
ro: Rata de biți nominală în kbps.

en: Organization
ro: Organizație

en: Organization producing the track.
ro: Organizația producătoare a piesei.

en: Vendor
ro: Vânzător

en: Vorbis vendor ID.
ro: Identificatorul comerciantului Vorbis.

en: Vorbis Version
ro: Versiune Vorbis

en: Vorbis version.
ro: Versiune Vorbis.

en: Image
ro: Imagine

en: unsupported tag (suppressed %ld B of binary data)
ro: etichetă nesuportată (suprimă %ld O de date binare)

note: Note to translators: first placeholder is the paper name (eg. * A4)
en: %s, Portrait
ro: %s, Portret

note: Note to translators: first placeholder is the paper name (eg. * A4)
en: %s, Landscape
ro: %s, Peisaj

en: Joint stereo
ro: Stereo îmbinat

en: Dual channel
ro: Dublu canal

en: Single channel
ro: Canal unic

en: Undefined
ro: Nedefinit

en: Layer I
ro: Strat I

en: Layer II
ro: Strat II

en: Layer III
ro: Strat III

en: Reserved
ro: Rezervat

en: None
ro: Niciunul

en: (%sbyte) | (%sbytes)
ro[0]: %s octet
ro[1]: %s octeți
ro[2]: %s de octeți

en: %sbyte | %sbytes
ro[0]: %s octet
ro[1]: %s octeți
ro[2]: %s de octeți

en: Failed to change working directory to a temporary directory.
ro: Nu s-a putut schimba directorul de lucru într-un director temporar.

en: Failed to create a directory in which to store temporary files.
ro: Nu s-a putut crea dosarul pentru stocarea fișierelor temporare.

en: Creating directory %s…
ro: Se creează directorul %s...

en: Failed to create the directory %s: %s
ro: Eșec la crearea directorului %s: %s

en: There was an error displaying help.
ro: A apărut o eroare la afișarea ajutorului.
