gnome-commander - en to sr translation catalogue (1893 entries)

en: GNOME Commander
sr: Gnomov narednik

en: Two-pane file manager
sr: Upravnik datotekama sa dve površi

en: GNOME Commander is a “two-pane” graphical file manager for the GNOME desktop environment. It features separate tabs for each pane, setting up custom device buttons, bookmark manager, fully integrated commandline, file quick search, an internal image viewer, a powerful batch renaming tool, and FTP and Samba access.
sr: Gnomov narednik je „dvo-površinski“ grafički upravnik datoteka za Gnomovo radno okruženje. Odlikuju ga odvojeni jezičci za svaku površ, podešavanje proizvoljnih dugmadi uređaja, upravnik obeleživačima, potpuno objedinjena konzola naredbi, brza pretraga datoteka, unutrašnji pregledač slika, moćan alat za grupno preimenovanje, kao i pristup FTP-u i Sambi.

en: GNOME Commander aims to advanced users who like to focus on precise file management, working in parallel through special applications, and running smart commands.
sr: Gnomov narednik je namenjen naprednim korisnicima koji vole da se usredsrede na preciznom upravljanju datotekama, radeći uporedno kroz posebne programe, i pokrećući pametne naredbe.

en: A two paned file manager
sr: Upravnik datotekama sa dve površi

note: TRANSLATORS: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: file;manager;folder;explore;disk;filesystem;
sr: datoteka;upravnik;fascikla;istraži;disk;sistem datoteka;

en: Use default font
sr: Koristi podrazumevana slova

en: Whether to use the system’s default fixed width font for the file panels instead of a font specific to gnome-commander.
sr: Da li će koristiti podrazumevana slova stalne širine sa sistema za panele datoteka umesto slova osobenih Gnomovom naredniku.

en: Panel font
sr: Slova za panel

en: A custom font that will be used for the file panes if the “Use default font” option is turned off.
sr: Proizvoljna slova koja će se koristiti za okna datoteka ako je opcija „Koristi podrazumevana slova“ isključena.

en: Filesize display mode
sr: Režim prikaza veličine datoteke

en: Defines how the filesize will be displayed in the associated pane column.
sr: Određuje kako će veličina datoteke biti prikazana u pridruženoj koloni okna.

en: Permission display mode
sr: Režim prikaza ovlašćenja

en: Defines how the file permission will be displayed in the associated pane column.
sr: Određuje kako će ovlašćenje datoteke biti prikazano u pridruženoj koloni okna.

en: Graphical layout mode
sr: Režim grafičkog rasporeda

en: Defines the icon style of files and folders in the file panes.
sr: Određuje stil ikonice datoteka i fascikli u oknima datoteka.

en: List row height
sr: Visina reda u spisku

en: Defines the height of a row in the file pane.
sr: Određuje visinu reda u oknu datoteke.

note: Translators: Feel free to replace the default date format to a common value used in your country. See "man strftime" for details. Attention: Do not change the single quotes which sourround the string.
en: '%F %R'
sr: '%A, %d. %B Y., %H:%M:%S'

en: Date format
sr: Oblik datuma

en: Format of the date in the file pane.
sr: Zapis datuma u oknu datoteke.

en: List font
sr: Slova spiska

en: The font in the file panes.
sr: Slova u oknima datoteke.

en: Extension display mode
sr: Režim prikaza proširenja

en: Defines where the file name extension is displayed.
sr: Određuje gde se prikazuje proširenje naziva datoteke.

en: Left mouse button mode
sr: Režim levog dugmeta miša

en: Number of left mouse button clicks for opening a file or folder.
sr: Broj klikova levog dugmeta miša za otvaranje datoteke ili fascikle.

en: Left mouse button unselects
sr: Poništavanja levim dugmetom miša

en: Defines if a click on an unselected item unselects already selected items.
sr: Određuje da li klik na neizabranoj stavci poništava već izabrane stavke.

en: Right mouse button mode
sr: Režim desnog dugmeta miša

en: Defines what happens when the right mouse button is clicked on an item.
sr: Određuje dešavanje prilikom klika desnim dugmetom miša na stavku.

en: Icon size
sr: Veličina ikonice

en: Size of icons in the file pane.
sr: Veličina ikonica u oknu datoteke.

en: Device icon size
sr: Veličina ikonice uređaja

en: Icon size in the device list.
sr: Veličina ikonice na spisku uređaja.

en: Icon scale quality
sr: Kvalitet srazmere ikonice

en: Describes the different interpolation modes that can be used with the scaling functions.
sr: Opisuje različite režime utapanja koji se mogu koristiti sa funkcijama srazmeravanja.

en: MIME icon directory
sr: Direktorijum MIME ikonice

en: Directory in which MIME icons are located.
sr: Direktorijum u kome se nalaze MIME ikonice.

en: Command line history
sr: Istorijat linije naredbi

en: This string array represents the history of commands executed in the command line.
sr: Ovaj niz niski predstavlja istorijat naredbi izvršenih na liniji naredbi.

en: Command line history length
sr: Dužina istorijata linije naredbi

en: Horizontal orientation
sr: Vodoravno usmerenje

en: Defines if the orientation of the file panes should be horizontal or not.
sr: Određuje da li usmerenje okana datoteke treba biti vodoravno ili ne.

en: GUI update rate
sr: Protok osveženja grafičkog sučelja

en: Update rate of the graphical user interphase in 1/1000ths of a second.
sr: Protok osvežavanja grafičkog korisničkog sučelja u hiljaditim delovima sekunde.

en: Show device buttons
sr: Prikazuje dugmad uređaja

en: Defines if device buttons are shown.
sr: Određuje da li se prikazuju dugmići uređaja.

en: Show device list
sr: Prikazuje spisak uređaja

en: Defines if the list of devices is shown.
sr: Određuje da li se prikazuje spisak uređaja.

en: Show command line
sr: Prikazuje liniju naredbi

en: Defines if command line is shown.
sr: Određuje da li se prikazuje linija naredbi.

en: Show toolbar
sr: Prikazuje traku alata

en: Defines if the toolbar is shown.
sr: Određuje da li se prikazuje traka alata.

en: Show buttonbar
sr: Prikazuje traku dugmadi

en: Defines if the buttonbar is shown.
sr: Određuje da li se prikazuje traka dugmadi.

en: Symlink string
sr: Niska simboličke veze

en: This string defines the default name of a newly created symlink. Leave the string empty to use the default value which is hard coded into the program code. A “%s” will be expanded to the item name for which a link should be created.
sr: Ova niska određuje osnovni naziv nove napravljene simboličke veze. Ostavite nisku praznom da koristite osnovnu vrednost koja je već ukodirana u program. „%s“ će biti rašireno do naziva stavke za koju veza treba da se napravi.

en: Main window horizontal position
sr: Vodoravni položaj glavnog prozora

en: Position of the main window in horizontal direction.
sr: Položaj glavnog prozora u vodoravnom pravcu.

en: Main window vertical position
sr: Uspravni položaj glavnog prozora

en: Position of the main window in vertical direction.
sr: Položaj glavnog prozora u uspravnom pravcu.

en: Main window width
sr: Širina glavnog prozora

en: This option defines the width of the main window.
sr: Ova opcija određuje širinu glavnog prozora.

en: Main window height
sr: Visina glavnog prozora

en: This option defines the height of the main window.
sr: Ova opcija određuje visinu glavnog prozora.

en: Options dialog width
sr: Širina prozorčeta opcija

en: This setting defines the width of the options dialog window.
sr: Ova opcija određuje širinu prozorčeta opcija.

en: Options dialog height
sr: Visina prozorčeta opcija

en: This setting defines the height of the options dialog window.
sr: Ova opcija određuje visinu prozorčeta opcija.

en: Width of icon column
sr: Širina kolone ikonice

en: This option defines the width of the icon column.
sr: Ova opcija određuje širinu kolone ikonice.

en: Width of name column
sr: Širina kolone naziva

en: This option defines the width of the name column.
sr: Ova opcija određuje širinu kolone naziva.

en: Width of extension column
sr: Širina kolone proširenja

en: This option defines the width of the extension column.
sr: Ova opcija određuje širinu kolone proširenja.

en: Width of directory column
sr: Širina kolone direktorijuma

en: This option defines the width of the directory column.
sr: Ova opcija određuje širinu kolone direktorijuma.

en: Width of size column
sr: Širina kolone veličine

en: This option defines the width of the size column.
sr: Ova opcija određuje širinu kolone veličine.

en: Width of date column
sr: Širina kolone datuma

en: This option defines the width of the date column.
sr: Ova opcija određuje širinu kolone datuma.

en: Width of permissions column
sr: Širina kolone ovlašćenja

en: This option defines the width of the permissions column.
sr: Ova opcija određuje širinu kolone ovlašćenja.

en: Width of owner column
sr: Širina kolone vlasnika

en: This option defines the width of the owner column.
sr: Ova opcija određuje širinu kolone vlasnika.

en: Width of group column
sr: Širina kolone grupe

en: This option defines the width of the group column.
sr: Ova opcija određuje širinu kolone grupe.

en: Main window state
sr: Stanje glavnog prozora

en: The number represents the main window state, e.g. “maximized”, “fullscreen”, etc. and is calculated internally.
sr: Broj koji predstavlja stanje glavnog prozora, tj. „maximized“ (uvećan), „fullscreen“ (preko celog ekrana), itd. i izračunava se iznutra.

en: Middle mouse button mode
sr: Režim srednjeg dugmeta miša

en: Defines what happens when the middle mouse button is clicked.
sr: Određuje dešavanje prilikom klika srednjim dugmetom miša.

en: Save directories on exit
sr: Čuva direktorijume pri izlazu

en: Defines if the current directories are opened again when GNOME Commander is restarted.
sr: Određuje da li se tekući direktorijumi otvaraju i pri ponovnom pokretanju Gnomovog narednika.

en: Save tabs on exit
sr: Čuva jezičke pri izlasku

en: Defines if the current open tabs are opened again when GNOME Commander is restarted.
sr: Određuje da li se trenutno otvoreni jezičci otvaraju i pri ponovnom pokretanju Gnomovog narednika.

en: Save directory history on exit
sr: Čuva istorijat direktorijuma pri izlasku

en: Defines if the history of visited directories is saved on exit.
sr: Određuje da li se istorijat posećenih direktorijuma čuva pri izlasku.

en: Save commandline history on exit
sr: Čuva istorijat linije naredbi pri izlasku

en: Defines if the history of commands in the commandline is saved on exit.
sr: Određuje da li se istorijat naredbi na liniji naredbi čuva pri izlasku.

en: Save search history on exit
sr: Čuva istorijat pretrage pri izlasku

en: Defines if the history of search patterns is saved on exit.
sr: Određuje da li se istorijat šablona pretrage čuva pri izlasku.

en: Always show tab bar
sr: Uvek prikazuje traku jezičaka

en: Defines if the tab bar is always shown.
sr: Određuje da li se uvek prikazuje traka jezičaka.

en: Tab lock indicator
sr: Ukazivač zaključavanja jezička

en: Defines the style of the tab lock indicator.
sr: Određuje stil pokazivača zaključavanja jezička.

en: Case sensitive sorting
sr: Ređanje osetljivo na veličinu slova

en: This option defines if sorting should be case sensitive.
sr: Ova opcija određuje da li ređanje treba da bude osetljivo na veličinu slova.

en: Select directories when all is marked
sr: Bira direktorijume kada je sve označeno

en: This option defines if directories will be marked when all items in a file pane should be marked.
sr: Ova opcija određuje d li će direktorijumi biti označeni kada sve stavke u oknu datoteke treba da budu označene.

en: Allow multiple instances
sr: Dozvoljava više primeraka

en: This option defines if multiple instances are allowed.
sr: Ova opcija određuje da li je dopušteno više primeraka.

en: Quick search exact match begin
sr: Brza pretraga tačno poklapa početak

en: This option defines if quick search should match explicitly at the beginning of an item name.
sr: Ova opcija određuje da či brza pretraga treba izričito da odgovara na početku naziva stavke.

en: Quick search exact match end
sr: Brza pretraga tačno poklapa kraj

en: This option defines if quick search should match explicitly at the end of an item name.
sr: Ova opcija određuje da či brza pretraga treba izričito da odgovara na kraju naziva stavke.

en: Only device icons
sr: Samo ikonice uređaja

en: This option defines if only device icons should be shown instead of icons and text label.
sr: Ova opcija određuje da li samo ikonice uređaja treba da budu prikazane umesto ikonica i natpisa teksta.

en: Skip device mounting
sr: Preskače kačenje uređaja

en: This option defines if mounting of devices should be skipped when they are opened.
sr: Ova opcija određuje da li kačenje uređaja treba da se preskače kada su otvoreni.

en: Main menu visibility
sr: Vidljivost glavnog izbornika

en: This option defines if the main menu is visible or not.
sr: Ova opcija određuje da li je glavni izbornik vidljiv ili nije.

en: Quick search shortcut
sr: Prečica brze pretrage

en: This option defines the shortcut for quick search.
sr: Ova opcija određuje prečicu za brzu pretragu.

en: Quick connect URI
sr: Putanja brzog povezivanja

en: Unified resource identifier for quick connections.
sr: Objedinjeni odrednik izvorišta za brza povezivanja.

en: Password for anonymous FTP connections
sr: Lozinka za anonimne FTP veze

en: This string defines the password for anonymous FTP connections.
sr: Ova niska određuje lozinku za anonimna FTP povezivanja.

en: Confirm delete
sr: Potvrđuje brisanje

en: Defines if deletion of an item should be confirmed.
sr: Određuje da li brisanje stavke treba da se potvrđuje.

en: Delete default
sr: Osnovnost brisanja

en: This setting defines the default active option in the delete confirmation dialog.
sr: Ovo podešavanje određuje osnovnu aktivnu opciju u prozorčetu potvrđivanja brisanja.

en: Confirm copy overwrite
sr: Potvrđuje prepisivanje umnožavanjem

en: This option defines the default behavior when items will be overwritten by a copy command.
sr: Ova opcija određuje osnovno ponašanje kada će stavke biti prepisane naredbom umnožavanja.

en: Confirm move overwrite
sr: Potvrđuje prepisivanje premeštanjem

en: This option defines the default behavior when items will be overwritten by a move command.
sr: Ova opcija određuje osnovno ponašanje kada će stavke biti prepisane naredbom premeštanja.

en: Confirm mouse drag and drop
sr: Potvrđuje prevlačenje i ubacivanje mišem

en: This option defines the behavior of mouse drag and drop operations.
sr: Ova opcija određuje ponašanje radnji prevlačenja i ubacivanja mišem.

en: Hide unknown filetypes
sr: Skriva nepoznate vrste datoteka

en: Hide files which type does not match to one of the other types.
sr: Skriva datoteke čije vrste ne odgovaraju onoj drugih vrsta.

en: Hide regular files
sr: Skriva obične datoteke

en: Hide directories
sr: Skriva direktorijume

en: Hide FIFO pipes
sr: Skriva PUPI spojke

en: Hide sockets
sr: Skriva priključnice

en: Hide character devices
sr: Skriva znakovne uređaje

en: Hide block devices
sr: Skriva blokovske uređaje

en: Hide symbolic links
sr: Skriva simboličke veze

en: Hide files and folders starting with a dot
sr: Skriva datoteke i fascikle koje počinju tačkom

en: Hide backup files
sr: Skriva datoteke rezerve

en: Hide all files with a suffix defined as the backup pattern.
sr: Skriva sve datoteke sa sufiksom određenim kao šablon rezerve.

en: Backup file pattern
sr: Šablon datoteke rezerve

en: The given string defines suffixes (separated by semicolon) for files which should be filtered out if backup files should be hidden.
sr: Data niska određuje sufikse (razdvojene zapetačkom) za datoteke koje treba da se izdvoje ako datoteke rezerve treba da se sakriju.

en: Do not download files
sr: Ne preuzima datoteke

en: This option defines if remote files should be downloaded before opened by external programs.
sr: Ova opcija određuje da li udaljene datoteke treba da se preuzmu pre otvaranja u spoljnim programima.

en: Use internal viewer
sr: Koristi unutrašnji pregledač

en: This option defines if the internal viewer should be used by default.
sr: Ova opcija određuje da li unutrašnji pregledač treba po osnovi da se koristi.

en: Viewer command
sr: Naredba pregledača

en: This string defines the command for starting the (external) viewer.
sr: Ova niska određuje naredbu za pokretanje (spoljnog) pregledača.

en: Editor command
sr: Naredba uređivača

en: This string defines the command for starting the editor.
sr: Ova niska određuje naredbu za pokretanje uređivača.

en: Differ command
sr: Naredba razlika

en: This string defines the command for starting the diff tool.
sr: Ova niska određuje naredbu za pokretanje alata za razlike.

en: Leave terminal open
sr: Ostavlja otvoren terminal

en: This option defines if a terminal window should stay open after a command finishes inside of it.
sr: Ova opcija određuje da li prozor terminala treba da ostane otvoren nakon što naredba završi unutar njega.

en: Command for opening a terminal
sr: Naredba za otvaranje terminala

en: This string defines the command for opening a terminal.
sr: Ova niska određuje naredbu za otvaranje terminala.

en: Command for execution in terminal
sr: Naredba za izvršavanje u terminalu

en: This string defines the command for executing another command in a terminal.
sr: Ova opcija određuje naredbu za izvršavanje još jedne naredbe u terminalu.

en: Send to command
sr: Naredba za slanje

en: This string defines the command for sending files to a receiver.
sr: Ova niska određuje naredbu za slanje datoteka primaocu.

en: Color theme
sr: Tema boja

en: This option defines the current color theme.
sr: Ova opcija određuje trenutnu boju teme.

en: Normal foreground color
sr: Obična boja ispisivanja

en: Normal foreground color in custom mode.
sr: Obična boja ispisivanja u proizvoljnom režimu.

en: Normal background color
sr: Obična boja pozadine

en: Normal background color in custom mode.
sr: Obična boja pozadine u proizvoljnom režimu.

en: Alternate foreground color
sr: Zamenska boja ispisivanja

en: Alternate foreground color in custom mode.
sr: Zamenska boja ispisivanja u proizvoljnom režimu.

en: Alternate background color
sr: Zamenska boja pozadine

en: Alternate background color in custom mode.
sr: Zamenska boja pozadine u proizvoljnom režimu.

en: Selection foreground color
sr: Boja ispisivanja izbora

en: Foreground color for selections in custom mode.
sr: Boja ispisivanja za izbor u proizvoljnom režimu.

en: Selection background color
sr: Boja pozadine izbora

en: Background color for selections in custom mode.
sr: Boja pozadine za izbor u proizvoljnom režimu.

en: Cursor foreground color
sr: Boja iscrtavanja kurzora

en: Cursor foreground color in custom mode.
sr: Boja iscrtavanja kurzora u proizvoljnom režimu.

en: Cursor background color
sr: Boja pozadine kurzora

en: Cursor background color in custom mode.
sr: Boja pozadine kurzora u proizvoljnom režimu.

en: Use LS colors
sr: Koristi LS boje

en: This option triggers if the value of the environment variable LS_COLORS should be used to dye files and folders.
sr: Ova opcija odlučuje da li vrednost „LS_COLORS“ promenljive okruženja treba da se koristi za ubijanje datoteka i fascikli.

en: LS_COLORS black foreground mapping
sr: Mapiranje ispisivanja „LS_COLORS“ crne

en: This option adjusts the foreground color mapping for LS_COLORS black value.
sr: Ova opcija doteruje mapiranje boje ispisivanja za „LS_COLORS“ vrednost crne.

en: LS_COLORS black background mapping
sr: Mapiranje pozadine „LS_COLORS“ crne

en: This option adjusts the background color mapping for LS_COLORS black value.
sr: Ova opcija doteruje mapiranje boje pozadine za „LS_COLORS“ vrednost crne.

en: LS_COLORS red foreground mapping
sr: Mapiranje ispisivanja „LS_COLORS“ crvene

en: This option adjusts the foreground color mapping for LS_COLORS red value.
sr: Ova opcija doteruje mapiranje boje ispisivanja za „LS_COLORS“ vrednost crvene.

en: LS_COLORS red background mapping
sr: Mapiranje pozadine „LS_COLORS“ crvene

en: This option adjusts the background color mapping for LS_COLORS red value.
sr: Ova opcija doteruje mapiranje boje pozadine za „LS_COLORS“ vrednost crvene.

en: LS_COLORS green foreground mapping
sr: Mapiranje ispisivanja „LS_COLORS“ zelene

en: This option adjusts the foreground color mapping for LS_COLORS green value.
sr: Ova opcija doteruje mapiranje boje ispisivanja za „LS_COLORS“ vrednost zelene.

en: LS_COLORS green background mapping
sr: Mapiranje pozadine „LS_COLORS“ zelene

en: This option adjusts the background color mapping for LS_COLORS green value.
sr: Ova opcija doteruje mapiranje boje pozadine za „LS_COLORS“ vrednost zelene.

en: LS_COLORS yellow foreground mapping
sr: Mapiranje ispisivanja „LS_COLORS“ žute

en: This option adjusts the foreground color mapping for LS_COLORS yellow value.
sr: Ova opcija doteruje mapiranje boje ispisivanja za „LS_COLORS“ vrednost žute.

en: LS_COLORS yellow background mapping
sr: Mapiranje pozadine „LS_COLORS“ žute

en: This option adjusts the background color mapping for LS_COLORS yellow value.
sr: Ova opcija doteruje mapiranje boje pozadine za „LS_COLORS“ vrednost žute.

en: LS_COLORS blue foreground mapping
sr: Mapiranje ispisivanja „LS_COLORS“ plave

en: This option adjusts the foreground color mapping for LS_COLORS blue value.
sr: Ova opcija doteruje mapiranje boje ispisivanja za „LS_COLORS“ vrednost plave.

en: LS_COLORS blue background mapping
sr: Mapiranje pozadine „LS_COLORS“ plave

en: This option adjusts the background color mapping for LS_COLORS blue value.
sr: Ova opcija doteruje mapiranje boje pozadine za „LS_COLORS“ vrednost plave.

en: LS_COLORS magenta foreground mapping
sr: Mapiranje ispisivanja „LS_COLORS“ magente

en: This option adjusts the foreground color mapping for LS_COLORS magenta value.
sr: Ova opcija doteruje mapiranje boje ispisivanja za „LS_COLORS“ vrednost magente.

en: LS_COLORS magenta background mapping
sr: Mapiranje pozadine „LS_COLORS“ magente

en: This option adjusts the background color mapping for LS_COLORS magenta value.
sr: Ova opcija doteruje mapiranje boje pozadine za „LS_COLORS“ vrednost magente.

en: LS_COLORS cyan foreground mapping
sr: Mapiranje ispisivanja „LS_COLORS“ cijan

en: This option adjusts the foreground color mapping for LS_COLORS cyan value.
sr: Ova opcija doteruje mapiranje boje ispisivanja za „LS_COLORS“ vrednost cijan.

en: LS_COLORS cyan background mapping
sr: Mapiranje pozadine „LS_COLORS“ cijan

en: This option adjusts the background color mapping for LS_COLORS cyan value.
sr: Ova opcija doteruje mapiranje boje pozadine za „LS_COLORS“ vrednost cijan.

en: LS_COLORS white foreground mapping
sr: Mapiranje ispisivanja „LS_COLORS“ bele

en: This option adjusts the foreground color mapping for LS_COLORS white value.
sr: Ova opcija doteruje mapiranje boje ispisivanja za „LS_COLORS“ vrednost bele.

en: LS_COLORS white background mapping
sr: Mapiranje pozadine „LS_COLORS“ bele

en: This option adjusts the background color mapping for LS_COLORS white value.
sr: Ova opcija doteruje mapiranje boje pozadine za „LS_COLORS“ vrednost bele.

en: Case sensitive search
sr: Pretraga osetljiva na veličinu slova

en: This option defines if searching within the internal viewer is case sensitive.
sr: Ova opcija određuje da li je pretraga u unutrašnjem pregledaču osetljiva na veličinu slova.

en: Search mode
sr: Režim pretrage

en: This option defines the search mode of the internal viewer.
sr: Ova opcija određuje režim pretrage unutrašnjeg pregledača.

en: Character set
sr: Skup znakova

en: This option defines the default character encoding.
sr: Ova opcija određuje osnovno kodiranje znakova.

en: Fixed font name
sr: Naziv nepromenljivih slova

en: Name of the default font with fixed character width.
sr: Naziv osnovnih slova sa stalnom širinom znakova.

en: Variable font name
sr: Naziv promenljivih slova

en: Name of the default font with variable character width.
sr: Naziv osnovnih slova sa promenljivom širinom znakova.

en: Display hex offset
sr: Prikazuje heksadecimalni pomeraj

en: This option defines if the hexadecimal offset should be displayed in hex mode.
sr: Ova opcija određuje da li heksadecimalni pomeraj treba da se prikaže u heksadecimalnom režimu.

en: Wrap mode
sr: Režim prelamanja

en: This option defines if too long text lines should be wrapped.
sr: Ova opcija određuje da li predugi redovi teksta treba da se prelamaju.

en: Font size
sr: Veličina slova

en: This option defines the default font size.
sr: Ova opcija određuje osnovnu veličinu slova.

en: Tab size
sr: Veličina jezička

en: This option defines the indentation width in terms of characters for a tabulator character.
sr: Ova opcija određuje širinu uvlačenja u terminima znakova za znak tabulatora.

en: Bytes per line in binary mode
sr: Bajtova u redu u binarnom režimu

en: This option defines how many bytes should be displayed in one line in binary mode.
sr: Ova opcija određuje koliko bajtova treba da se prikaže u jednom redu u binarnom režimu.

en: Horizontal offset
sr: Vodoravni pomeraj

en: This option defines the visual offset of the internal file viewer in horizontal direction.
sr: Ova opcija određuje vidni pomeraj unutrašnjeg pregledača datoteka u vodoravnom pravcu.

en: Vertical offset
sr: Uspravni pomeraj

en: This option defines the visual offset of the internal file viewer in vertical direction.
sr: Ova opcija određuje vidni pomeraj unutrašnjeg pregledača datoteka u uspravnom pravcu.

en: Window width
sr: Širina prozora

en: The width of the internal file viewer window.
sr: Širina prozora unutrašnjeg pregledača datoteka.

en: Window height
sr: Visina prozora

en: The height of the internal file viewer window.
sr: Visina prozora unutrašnjeg pregledača datoteka.

en: Search pattern for text
sr: Šablon traženja teksta

en: This string array stores the history of text searches within the internal file viewer.
sr: Ovaj niz niski smešta istorijat traženja teksta u unutrašnjem pregledaču datoteka.

en: Search pattern for hex values
sr: Šablon traženja heksadecimalnih vrednosti

en: This string array stores the history of searches for hex values within the internal file viewer.
sr: Ovaj niz niski smešta istorijat traženja heksadecimalnih vrednosti u unutrašnjem pregledaču datoteka.

en: File suffix
sr: Sufiks datoteke

en: Default file suffix of archives created with the File Roller plugin.
sr: Osnovni sufiks datoteke arhiva napravljenih priključkom upravnika arhivama.

en: Prefix pattern
sr: Obrazac prefiksa

en: The prefix pattern is used to build up the name for an archive created with the File Roller plugin.
sr: Obrazac prefiksa se koristi za izgradnju naziva arhive napravljene priključkom Upravnika arhivama.

en: Automatically loaded plugins
sr: Samostalno učitani priključci

en: This is the list of automatically loaded plugins, whereas each entry represents the file name of the plugin.
sr: Ovo je spisak automatski učitanih priključaka, gde svaki unos predstavlja naziv datoteke priključka.

en: No error description available
sr: Nema opisa greške

en: Could not load schemas from %s: %s
sr: Ne mogu da učitam šeme iz „%s“: %s

en: What file name should the new archive have?
sr: Koji naziv treba da nosi nova arhiva?

en: Create Archive
sr: Napravi arhivu

en: Create Archive…
sr: Napravi arhivu…

en: Extract in Current Directory
sr: Raspakuj u tekućem direktorijumu

en: Extract to “%s”
sr: Raspakuj u „%s“

en: File
sr: Datoteka

note: destroy model automatically with view
en: Options
sr: Opcije

en: File-roller options
sr: Opcije upravnika arhivom

en: Default archive type
sr: Podrazumevana vrsta arhive

note: The pattern defining the file name prefix of the archive to be created
en: File prefix pattern
sr: Obrazac prefiksa datoteke

en: Test result:
sr: Rezultat probe:

en: Use $N as a pattern for the original file name. See the manual page for “strftime” for other patterns.
sr: Koristite „$N“ kao prefiks za izvorni naziv datoteke. Pogledajte na stranici uputstva „strftime“-a za drugim obrascima.

en: A plugin that adds File Roller shortcuts for creating and extracting compressed archives.
sr: Priključak koji dodaje prečice upravnika arhivom za pravljenje i raspakivanje upakovanih arhiva.

en: This is an example plugin that is mostly useful as a simple example for aspiring plugin hackers
sr: Ovo je primer priključka koji je uglavnom koristan kao jednostavan primer za nadahnute hakere priključaka

en: /_Save Profile As…
sr: /_Sačuvaj profil kao…

en: /_Manage Profiles…
sr: /_Upravljaj profilima…

en: Profiles
sr: Profili

en: Remove from file list
sr: Ukloni sa spiska datoteka

note: {file_umount, "file.umount"},
en: View file
sr: Prikaži datoteku

en: File properties
sr: Svojstva datoteke

en: Update file list
sr: Osveži spisak datoteka

en: Advanced Rename Tool
sr: Napredna alatka za preimenovanje

note: Results
en: Results
sr: Rezultati

en: Old name
sr: Stari naziv

en: Current file name
sr: Trenutni naziv datoteke

en: New name
sr: Novi naziv

en: New file name
sr: Novi naziv datoteke

en: Size
sr: Veličina

en: File size
sr: Veličina datoteke

en: Date
sr: Datum

en: File modification date
sr: Datum izmene datoteke

en: Profiles…
sr: Profili…

en: Reset
sr: Vrati

en: _Search for:
sr: _Potraži:

en: _Replace with:
sr: _Zameni sa:

note: Case-Sensitive Checkbox
en: _Match case
sr: _Uporedi veličinu slova

en: All files
sr: Sve datoteke

en: Directories only
sr: Samo direktorijumi

en: Access Permissions
sr: Ovlašćenja pristupa

en: Apply Recursively for
sr: Primeni dubinski za

en: Could not chown %s
sr: Nisam mogao da izmenim vlasnika „%s“

en: Chown
sr: Prom.vl.

en: Apply Recursively
sr: Primeni dubinski

en: _Alias:
sr: _Nadimak:

en: _Location (URI):
sr: _Mesto (adresa):

en: Optional information
sr: Dodatni podaci

en: S_hare:
sr: _Deli:

en: _Port:
sr: _Priključnik:

en: _Folder:
sr: _Fascikla:

en: _User name:
sr: _Korisnik:

en: _Domain name:
sr: _Naziv domena:

en: You must enter a name for the server
sr: Morate da unesete naziv za server

en: Please enter a name and try again.
sr: Unesite naziv i probajte opet.

en: “%s” is not a valid location
sr: „%s“ nije ispravna putanja

en: Please check spelling and try again.
sr: Proverite da li ste dobro ukucali i pokušajte ponovo.

en: Remote Server
sr: Udaljeni server

en: Service _type:
sr: _Vrsta usluge:

note: Keep this in sync with enum ConnectionMethodID in gnome-cmd-con.h
en: SSH
sr: Bezbedna školjka

en: FTP (with login)
sr: FTP (sa prijavom)

en: Public FTP
sr: Javni FTP

en: Windows share
sr: Vindouz deljenje

en: WebDAV (HTTP)
sr: VebDAV (HTTP)

en: Secure WebDAV (HTTPS)
sr: Bezbedni VebDAV (HTTPS)

en: Custom location
sr: Proizvoljna putanja

en: Deleted %ld of %ld file | Deleted %ld of %ld files
sr[0]: Obrisah %ld od %ld datoteke
sr[1]: Obrisah %ld od %ld datoteke
sr[2]: Obrisah %ld od %ld datoteka
sr[3]: Obrisah %ld od %ld datoteke

en: Deleting…
sr: Brišem…

en: Error while deleting “%s”
    
    %s
sr: Greška pri brisanju „%s“
    
    %s

en: Delete problem
sr: Neprilika pri brisanju

en: Abort
sr: Prekini

en: Retry
sr: Ponovi

en: Skip
sr: Preskoči

en: Do you want to delete “%s”?
sr: Da li želite da uklonite „%s“?

en: Do you want to delete the selected file? | Do you want to delete the %d selected files?
sr[0]: Da li želite da obrišete %d izabranu datoteku?
sr[1]: Da li želite da obrišete %d izabrane datoteke?
sr[2]: Da li želite da obrišete %d izabranih datoteka?
sr[3]: Da li želite da obrišete jednu izabranu datoteku?

en: Delete
sr: Obriši

en: Cancel
sr: Otkaži

en: Bookmark name is missing.
sr: Nedostaje naziv obeleživača.

en: Bookmark target is missing.
sr: Nedostaje odredište obeleživača.

en: Bookmark _name:
sr: _Naziv obeleživača:

en: Bookmark _target:
sr: _Odredište obeleživača:

en: Edit Profile
sr: Uredi profil

en: _Name
sr: _Naziv

en: Image:
sr: Slika:

en: Directory name:
sr: Naziv direktorijuma:

en: File name:
sr: Naziv datoteke:

en: Symlink target:
sr: Simbolička veza na:

en: Location:
sr: Putanja:

en: Volume:
sr: Disk:

en: Free space:
sr: Slobodan prostor:

en: Type:
sr: Vrsta:

en: MIME Type:
sr: MIME vrsta:

en: Opens with:
sr: Otvaram pomoću:

en: No default application registered
sr: Nije zabeležen nijedan osnovni program

en: Modified:
sr: Izmenjeno:

en: Accessed:
sr: Pristupljeno:

en: Size:
sr: Veličina:

en: Owner and group
sr: Vlasnik i grupa

en: Access permissions
sr: Ovlašćenja pristupa

en: Type
sr: Vrsta

en: Metadata namespace
sr: Prostor naziva metapodataka

note: col = gnome_cmd_treeview_create_new_text_column (GTK_TREE_VIEW (view), renderer, COL_METHOD); gtk_tree_view_column_set_sort_column_id (col, SORTID_METHOD); g_object_set (renderer, "foreground-set", TRUE, "foreground", "DarkGray", NULL);
en: Name
sr: Naziv

en: Tag name
sr: Naziv oznake

en: Value
sr: Vrednost

en: Tag value
sr: Vrednost oznake

en: Description
sr: Opis

en: Metadata tag description
sr: Opis oznake meta podataka

note: data->thread = 0;
en: File Properties
sr: Svojstva datoteke

en: Properties
sr: Svojstva

en: Permissions
sr: Ovlašćenja

en: Metadata
sr: Metapodaci

en: Keyboard Shortcuts
sr: Prečice tastature

en: To edit a shortcut key, click on the corresponding row and type a new accelerator, or press escape to cancel.
sr: Da uredite prečicu, kliknite na željeni red i ukucajte novu prečicu, ili pritisnite „Izađi“ da otkažete.

en: Shortcut Key
sr: Taster prečice

en: Keyboard shortcut for selected action
sr: Prečica tastature za izabranu radnju

en: Action
sr: Radnja

en: User action
sr: Radnja korisnika

en: Optional data
sr: Izborni podaci

en: Shortcut “%s” is already taken by “%s”.
sr: Prečica „%s“ je već dodeljena „%s“.

en: _Reassign shortcut
sr: _Promeni prečicu

en: Conflicting Shortcuts
sr: Sukobljene prečice

en: Reassigning the shortcut will cause it to be removed from “%s”.
sr: Promena prečice znači i njeno uklanjanje iz „%s“.

en: Invalid shortcut.
sr: Neispravna prečica.

en: Do nothing
sr: Ne radi ništa

en: No file name entered
sr: Nije unet naziv datoteke

en: Copy “%s” to
sr: Umnoži „%s“ na

en: Copy File
sr: Umnoži datoteku

en: Group
sr: Grupa

en: Bookmark group
sr: Grupa obeleživača

en: Bookmark name
sr: Naziv obeleživača

en: Shortcut
sr: Prečica

en: Keyboard shortcut for selected bookmark
sr: Prečica tastature za izabrani obeleživač

en: Path
sr: Putanja

en: Bookmarked path
sr: Obeležena putanja

en: Edit Bookmark
sr: Uredi obeleživač

en: To bookmark a directory the whole search path to the directory must be in valid UTF-8 encoding
sr: Da obeležite direktorijum, čitava putanja do njega mora biti u ispravnom UTF-8 kodiranju

en: New Bookmark
sr: Novi obeleživač

en: Profile
sr: Profil

en: Profile name
sr: Naziv profila

en: Template
sr: Šablon

en: New profile
sr: Novi profil

en: To rename a profile, click on the corresponding row and type a new name, or press escape to cancel.
sr: Da preimenujete profil, kliknite na željeni red i ukucajte novi naziv, ili pritisnite „Izađi“ da otkažete.

en: _Duplicate
sr: _Udvostruči

en: A directory name must be entered
sr: Naziv direktorijuma mora biti unet

en: Make Directory
sr: Napravi direktorijum

en: Left mouse button
sr: Levo dugme miša

en: Single click to open items
sr: Jedan klik za otvaranje stavki

en: Double click to open items
sr: Dvoklik za otvaranje stavki

en: Single click unselects files
sr: Jedan klik poništava izbor datoteka

en: Middle mouse button
sr: Srednje dugme miša

en: Up one directory
sr: Idite jedan direktorijum gore

en: Opens new tab
sr: Otvara novi jezičak

en: Right mouse button
sr: Desno dugme miša

en: Shows popup menu
sr: Prikazuje iskačući izbornik

en: Selects files
sr: Bira datoteke

en: Selection
sr: Izbor

en: Select directories
sr: Bira direktorijume

en: Sorting/Quick search
sr: Ređanje/Brza pretraga

en: Case sensitive
sr: Razlikuje veličinu slova

en: Quick search
sr: Brza pretraga

en: CTRL+ALT+letters
sr: KTRL+ALT+slova

en: ALT+letters (menu access with F12)
sr: ALT+slova (pristup izborniku pomoću F12)

en: Just letters (command line access with CTRL+ALT+C)
sr: Samo slova (pristup liniji naredbi sa KTRL+ALT+C)

en: Match beginning of the file name
sr: Poklapa početak naziva datoteke

en: Match end of the file name
sr: Poklapa kraj naziva datoteke

en: Multiple instances
sr: Više primeraka

en: Don’t start a new instance
sr: Ne pokreće novi primerak

en: Save on exit
sr: Čuva pri izlasku

en: Directories
sr: Direktorijumi

en: Tabs
sr: Jezičci

en: Directory history
sr: Istorijat direktorijuma

en: Commandline history
sr: Istorijat linije naredbi

en: Search history
sr: Istorijat pretrage

en: Size display mode
sr: Režim prikaza veličine

note: Translators: 'Powered' refers to the mode of file size display (here - display using units of data: kB, MB, GB, ...)
en: Powered
sr: Na stepen

note: Translators: '<locale>' refers to the mode of file size display (here - use current locale settings)
en: <locale>
sr: <mesno>

en: Grouped
sr: Grupisano

en: Plain
sr: Obično

en: Text (rw-r--r--)
sr: Tekstualno (rw-r--r--)

en: Number (644)
sr: Brojevno (311)

en: Format:
sr: Oblik:

en: See the manual page for “strftime” for help on how to set the format string.
sr: Pogledajte uputstvo za „strftime“ radi pomoći u postavljanju niske oblika datuma.

en: Edit Colors…
sr: Izmeni boje…

en: Colors
sr: Boje

en: Foreground
sr: Pročelje

en: Background
sr: Pozadina

en: Default:
sr: Osnovno:

en: Alternate:
sr: Rezervno:

en: Selected file:
sr: Izabrana datoteka:

en: Cursor:
sr: Kurzor:

en: Edit LS_COLORS Palette
sr: Uredi paletu LS_BOJA

en: Palette
sr: Paleta

en: Foreground:
sr: Pročelje:

en: Background:
sr: Pozadina:

en: Black
sr: Crna

en: Red
sr: Crvena

en: Green
sr: Zelena

en: Yellow
sr: Žuta

en: Blue
sr: Plava

en: Magenta
sr: Ljubičasta

en: Cyan
sr: Plavičasta

en: White
sr: Bela

en: _Reset
sr: _Vrati

en: With file name
sr: Sa nazivom datoteke

en: In separate column
sr: U odvojenoj koloni

en: In both columns
sr: U obe kolone

en: No icons
sr: Bez ikonica

en: File type icons
sr: Ikonice vrste datoteke

en: MIME icons
sr: MIME ikonice

en: Respect theme colors
sr: Poštuj boje teme

en: Modern
sr: Savremeno

en: Fusion
sr: Fuzija

en: Classic
sr: Klasično

en: Deep blue
sr: Tamno plava

en: Cafezinho
sr: Boje kafe

en: Green tiger
sr: Zeleni tigar

en: Winter
sr: Zima

en: Custom
sr: Proizvoljno

en: File panes
sr: Površi za datoteke

en: Font:
sr: Slovni lik:

en: Row height:
sr: Visina reda:

note: File extensions
en: Display file extensions:
sr: Prikaži nastavke datoteka:

note: Graphical mode
en: Graphical mode:
sr: Grafički režim:

note: Color scheme
en: Color scheme:
sr: Šema boja:

en: Edit…
sr: Uredi…

note: LS_COLORS
en: Colorize files according to the LS_COLORS environment variable
sr: Oboj datoteke prema promenljivoj okruženja „LS_COLORS“

en: Edit colors…
sr: Izmeni boje…

en: MIME icon settings
sr: Podešavanja MIME ikonica

en: Icon size:
sr: Veličina ikonica:

en: Scaling quality:
sr: Kvalitet srazmere:

en: Theme icon directory:
sr: Direktorijum ikonica teme:

en: Tab bar
sr: Traka jezička

en: Always show the tab bar
sr: Uvek prikazuje traku jezičaka

en: Lock icon
sr: Ikonica katanca

en: * (asterisk)
sr: * (zvezdica)

en: Styled text
sr: Stilizovani tekst

en: Confirm before delete
sr: Potvrdi pre brisanja

en: Confirm defaults to OK
sr: Potvrdi podrazumevano na U redu

en: Copy overwrite
sr: Umnoži prepis

note: Create prepare copy specific widgets
en: Silently
sr: Tiho

en: Query first
sr: Prvo upitaj

en: Skip all
sr: Preskoči sve

en: Move overwrite
sr: Premesti prepis

en: Drag and Drop
sr: Prevuci i ubaci

en: Confirm mouse operation
sr: Potvrdi radnje miša

en: Filetypes to hide
sr: Vrste datoteka za skrivanje

en: Unknown
sr: Nepoznate

en: Regular files
sr: Obične datoteke

en: Fifo files
sr: FIFO datoteke

en: Socket files
sr: Datoteke priključnice

en: Character devices
sr: Znakovni uređaji

en: Block devices
sr: Blokovski uređaj

en: Also hide
sr: Takođe sakrij

en: Hidden files
sr: Skrivene datoteke

en: Backup files
sr: Rezervne datoteke

en: Symlinks
sr: Simboličke veze

en: An app with this label exists already.
    Please choose another label.
sr: Program sa ovim natpisom već postoji.
    Izaberite drugi natpis.

en: Label:
sr: Natpis:

en: Command:
sr: Naredba:

en: Icon:
sr: Ikonica:

en: Can handle multiple files
sr: Može da radi sa više datoteka

en: Can handle URIs
sr: Može da radi sa putanjama

en: Requires terminal
sr: Zahteva terminal

en: Show for
sr: Prikaži za

en: All directories
sr: Sve direktorijume

en: All directories and files
sr: Sve direktorijume i datoteke

en: Some files
sr: Neke datoteke

en: File patterns
sr: Obrasci datoteka

en: New Application
sr: Novi program

en: Edit Application
sr: Izmeni program

en: Always download remote files before opening in external programs
sr: Uvek preuzmi udaljene datoteke pre otvaranja u spoljnim programima

en: MIME applications
sr: MIME programi

en: Standard programs
sr: Standardni programi

en: Viewer:
sr: Pregledač:

en: Editor:
sr: Uređivač:

en: Differ:
sr: Razlike:

en: Send files:
sr: Pošalji datoteke:

en: Use Internal Viewer
sr: Koristi unutrašnji pregledač

en: Other favourite apps
sr: Ostali omiljeni programi

en: Label
sr: Natpis

en: Command
sr: Naredba

en: Global app options
sr: Opšte opcije programa

en: Terminal command for apps in the list above:
sr: Naredbe terminala za programe na spisku iznad:

en: Leave terminal window open
sr: Ostavlja otvoren prozor terminala

en: Alias:
sr: Nadimak:

en: Device:
sr: Uređaj:

en: Mount point:
sr: Tačka priključenja:

en: New Device
sr: Novi uređaj

en: Edit Device
sr: Uredi uređaj

en: Devices
sr: Uređaji

en: Alias
sr: Nadimak

en: Show only the icons
sr: Prikaži samo ikonice

en: Skip mounting (useful when using super-mount)
sr: Preskoči priključenje (korisno kada se koristi „super-mount“)

en: General
sr: Opšte

en: Format
sr: Zapis

en: Layout
sr: Raspored

en: Confirmation
sr: Potvrđivanje

en: Filters
sr: Propusnici

en: Programs
sr: Programi

en: _Pattern:
sr: _Šablon:

en: Case _sensitive
sr: Razlikuj _veličinu slova

en: She_ll syntax
sr: Sintaksa _ljuske

en: Rege_x syntax
sr: Sintaksa _reg. izraza

en: Select Using Pattern
sr: Izaberite koristeći šablon

en: Unselect Using Pattern
sr: Poništite izbor koristeći šablon

en: Copy
sr: Umnožite

en: Query First
sr: Prvo upitaj

en: Skip All
sr: Preskoči sve

en: Follow Links
sr: Prati veze

note: Customize prepare xfer widgets
en: Overwrite Files
sr: Presnimi datoteke

en: copy %d file to | copy %d files to
sr[0]: umnoži %d datoteku u
sr[1]: umnoži %d datoteke u
sr[2]: umnoži %d datoteka u
sr[3]: umnoži %d datoteku u

en: Move
sr: Premesti

en: Move “%s” to
sr: Premesti „%s“ u

en: move %d file to | move %d files to
sr[0]: premesti %d datoteku u
sr[1]: premesti %d datoteke u
sr[2]: premesti %d datoteka u
sr[3]: premesti %d datoteku u

note: Nothing exists, ask the user if a new directory might be suitable in the path that he specified
en: The directory “%s” doesn’t exist, do you want to create it?
sr: Direktorijum „%s“ ne postoji, da li želite da ga napravite?

en: No
sr: Ne

en: Yes
sr: Da

en: No server selected
sr: Server nije izabran

en: Network protocol
sr: Mrežni protokol

en: Connection name
sr: Naziv veze

en: Remote Connections
sr: Udaljene veze

en: Connections
sr: Veze

en: Anonymous FTP password:
sr: Bezimena FTP lozinka:

en: Search local directories only
sr: Pretraži samo mesne direktorijume

en: Files _not containing text
sr: Datoteke _ne sadrže tekst

en: Failed to read file %s: %s
sr: Nisam uspeo da pročitam datoteku „%s“: %s

en: Searching in: %s
sr: Tražim u: %s

en: Found %d match — search aborted | Found %d matches — search aborted
sr[0]: Našao sam %d poklapanje — pretraga je prekinuta
sr[1]: Našao sam %d poklapanja — pretraga je prekinuta
sr[2]: Našao sam %d poklapanja — pretraga je prekinuta
sr[3]: Našao sam jedno poklapanje — pretraga je prekinuta

en: Found %d match | Found %d matches
sr[0]: Našao sam %d poklapanje
sr[1]: Našao sam %d poklapanja
sr[2]: Našao sam %d poklapanja
sr[3]: Našao sam jedno poklapanje

en: Failed to set process group id of child %d: %s.
sr: Nisam uspeo da podesim ib grupe procesa sadržanog %d: %s.

en: Error parsing the search command.
sr: Greška prilikom obrade naredbe za pretragu.

en: Error running the search command.
sr: Greška prilikom pokretanja naredbe za pretragu.

en: Failed to change directory outside of %s
sr: Nisam uspeo da izmenim direktorijum izvan „%s“

en: Search…
sr: Traži…

note: search in
en: Select Directory
sr: Izaberite direktorijum

en: _Look in folder:
sr: _Traži u fascikli:

en: %d file listed | %d files listed
sr[0]: %d datoteka je navedena
sr[1]: %d datoteke su navedene
sr[2]: %d datoteka je navedeno
sr[3]: %d datoteka je navedena

en: Accelerator key
sr: Taster prečice

en: Accelerator modifiers
sr: Izmenjivači prečica

en: Accelerator Mode
sr: Režim prečice

en: The type of accelerator.
sr: Vrsta prečice.

en: Disabled
sr: Isključeno

en: New accelerator…
sr: Nova prečica…

en: Credits
sr: Zasluge

en: Written by
sr: Napisao

en: Documented by
sr: Dokumentovao

en: Translated by
sr: Danilo Šegan <dsegan@gmx.net>
    Miroslav Nikolić <miroslavnikolic@rocketmail.com>
    
    http://prevod.org — prevod na srpski jezik

en: Plugin Webpage
sr: Veb stranica priključka

en: C_redits
sr: _Zasluge

en: About %s
sr: O programu „%s“

en: /Grandparent
sr: /Veliki_roditelj

en: /Parent
sr: /Roditelj

en: /File name
sr: /Naziv datoteke

en: /File name (range)
sr: /Naziv datoteke (opseg)

en: /File name without extension
sr: /Naziv datoteke bez nastavka

en: /File name without extension (range)
sr: /Naziv datoteke bez nastavka (opseg)

en: /File extension
sr: /Proširenje datoteke

en: /Counter
sr: /Brojač

en: /Counter (width)
sr: /Brojač (širina)

en: /Counter (auto)
sr: /Brojač (samostalno)

en: /Hexadecimal random number (width)
sr: /Heksadecimalni nasumični broj (širina)

en: /Date
sr: /Datum

en: /Date/<locale>
sr: /Datum/<jezik>

en: /Date/yyyy-mm-dd
sr: /Datum/gggg-mm-dd

en: /Date/yy-mm-dd
sr: /Datum/gg-mm-dd

en: /Date/yy.mm.dd
sr: /Datum/gg.mm.dd

en: /Date/yymmdd
sr: /Datum/ggmmdd

en: /Date/dd.mm.yy
sr: /Datum/dd.mm.gg

en: /Date/mm-dd-yy
sr: /Datum/mm-dd-gg

en: /Date/yyyy
sr: /Datum/gggg

en: /Date/yy
sr: /Datum/gg

en: /Date/mm
sr: /Datum/mm

en: /Date/mmm
sr: /Datum/mmm

en: /Date/dd
sr: /Datum/dd

en: /Time
sr: /Vreme

en: /Time/<locale>
sr: /Vreme/<jezik>

en: /Time/HH.MM.SS
sr: /Vreme/ČČ.MM.SS

en: /Time/HH-MM-SS
sr: /Vreme/ČČ-MM-SS

en: /Time/HHMMSS
sr: /Vreme/ČČMMSS

en: /Time/HH
sr: /Vreme/ČČ

en: /Time/MM
sr: /Vreme/MM

en: /Time/SS
sr: /Vreme/SS

en: _Select range:
sr: Izaberi _opseg:

en: _Inverse selection
sr: _Preokreni izbor

en: Range Selection
sr: Izbor opsega

en: Add Rule
sr: Dodaj pravilo

en: Edit Rule
sr: Izmeni pravilo

en: _Template
sr: _Šablon

en: Directory
sr: Direktorijum

en: Counter
sr: Brojač

en: Metatag
sr: Meta oznaka

en: _Start:
sr: _Početak:

en: Ste_p:
sr: _Korak:

en: Di_gits:
sr: _Cifre:

en: auto
sr: samostalno

en: Regex replacing
sr: Zamena regularnim izrazima

en: Remove A_ll
sr: Ukloni _sve

en: Case
sr: Veličina slova

en: <unchanged>
sr: <neizmenjeno>

en: lowercase
sr: mala slova

en: UPPERCASE
sr: VELIKA SLOVA

en: Sentence case
sr: Slova rečenice

note: FIXME
en: Initial Caps
sr: Početno veliko slovo

note: FIXME
en: tOGGLE cASE
sr: iZMENI vELIČINU sLOVA

en: Trim blanks
sr: Skrati praznine

en: <none>
sr: <ništa>

en: leading
sr: vodeći

en: trailing
sr: prateći

en: leading and trailing
sr: vodeći i prateći

en: Search for
sr: Potraži

en: Regex pattern
sr: Obrazac regularnog izraza

en: Replace with
sr: Zameni sa

en: Replacement
sr: Zamena

en: Match case
sr: Uporedi veličinu slova

en: Case sensitive matching
sr: Poklapanje osetljivo na veličinu slova

en: The program has now finished. Press Enter to close this window.
sr: Program je sada završio. Pritisnite „Unesi“ da zatvorite ovaj prozor.

en: Read
sr: Čita

en: Write
sr: Piše

en: Execute
sr: Izvršava

en: Owner:
sr: Vlasnik:

en: Group:
sr: Grupa:

en: Others:
sr: Ostali:

en: Text view:
sr: Tekstualni pregled:

en: Number view:
sr: Brojevni pregled:

en: Failed to execute the mount command
sr: Nisam uspeo da izvršim naredbu za priključenje

en: Mount failed: permission denied
sr: Neuspešno priključenje: zabranjen pristup

en: Mount failed: no medium found
sr: Neuspešno priključenje: medij nije nađen

en: Mount failed: mount exited with exitstatus %d
sr: Neuspešno priključenje: „mount“ je završio sa povratnim kodom „%d“

en: Device is now safe to remove
sr: Uređaj je sada bezbedan za uklanjanje

en: Cannot unmount the volume:
    %s %s
sr: Ne mogu da otkačim uređaj:
    %s %s

en: Unknown error
sr: Nepoznata greška

en: Mounting %s
sr: Priključujem „%s“

en: Go to: %s (%s)
sr: Idi na: %s (%s)

en: Mount: %s
sr: Priključi: %s

en: Unmount: %s
sr: Isključi: %s

en: <New connection>
sr: <Nova veza>

en: Go to: %s
sr: Idi na: %s

en: Connect to: %s
sr: Poveži se na: %s

en: Disconnect from: %s
sr: Prekini vezu sa: %s

en: Connecting to %s
sr: Povezujem se na „%s“

en: Unknown disk usage
sr: Nepoznata upotreba diska

en: Home
sr: Lični

en: Go to: Home
sr: Idi na: Lični

en: Opens remote connection to %s
sr: Otvorite udaljene veze sa „%s“

en: Closes remote connection to %s
sr: Zatvorite udaljene veze sa „%s“

en: Failed to browse the network. Is the SMB module installed?
sr: Nisam uspeo da razgledam mrežu. Da li je SMB modul instaliran?

en: Searching for workgroups and hosts
sr: Tražim radne grupe i domaćine

en: Go to: Samba Network
sr: Idi na: Samba mrežu

en: link to %s
sr: veza do „%s“

en: Audio Files
sr: Zvučne datoteke

en: CamelCase
sr: SpojenaSlova

en: Waiting for file list
sr: Čekam spisak datoteka

en: Add current dir
sr: Dodajte tekući direktorijum

en: Manage bookmarks…
sr: Upravljaj obeleživačima…

en: Unknown file type
sr: Nepoznata vrsta datoteke

en: Regular file
sr: Obična datoteka

en: UNIX Socket
sr: Priključnica Juniksa

en: Character device
sr: Znakovni uređaj

en: Block device
sr: Blokovski uređaj

en: Symbolic link
sr: Simbolička veza

en: name
sr: naziv

en: ext
sr: proš

en: size
sr: velič.

en: date
sr: datum

en: perm
sr: ovlašć.

en: uid
sr: kib

en: gid
sr: gib

en: /_Copy here
sr: /_Umnoži ovde

en: /_Move here
sr: /_Premesti ovde

en: /_Link here
sr: /_Poveži ovde

en: /C_ancel
sr: /_Otkaži

en: “%s” seems to be a binary executable file but it lacks the executable bit. Do you want to set it and then run the file?
sr: Izgleda da je „%s“ binarna izvršna datoteka, ali joj nedostaje izvršni bit. Da li želite da ga postavite i zatim pokrenete datoteku?

en: Make Executable?
sr: Da učinim izvršnom?

en: OK
sr: U redu

en: “%s” is an executable text file. Do you want to run it, or display its contents?
sr: „%s“ je izvršna tekstualna datoteka. Da li želite da je pokrenete, ili da prikažete njen sadržaj?

en: Run or Display
sr: Pokreni ili prikaži

en: Display
sr: Prikaži

en: Run
sr: Pokreni

en: No default application found for the MIME type %s.
sr: Nisam pronašao osnovni program za MIME vrstu „%s“.

en: %s does not know how to open remote file. Do you want to download the file to a temporary location and then open it? | %s does not know how to open remote files. Do you want to download the files to a temporary location and then open them?
sr[0]: „%s“ ne zna kako da otvori udaljenu datoteku. Da li želite da preuzmete datoteku u privremenu fasciklu i da je tada otvorite?
sr[1]: „%s“ ne zna kako da otvori udaljene datoteke. Da li želite da preuzmete datoteke u privremenu fasciklu i da ih tada otvorite?
sr[2]: „%s“ ne zna kako da otvori udaljene datoteke. Da li želite da preuzmete datoteke u privremenu fasciklu i da ih tada otvorite?
sr[3]: „%s“ ne zna kako da otvori udaljenu datoteku. Da li želite da preuzmete datoteku u privremenu fasciklu i da je tada otvorite?

en: Directory listing failed.
sr: Navođenje direktorijuma nije uspelo.

en: Failed to open connection.
sr: Ne mogu da uspostavim vezu.

en: Not an ordinary file.
sr: Nije uobičajena datoteka.

en: Couldn’t retrieve MIME type of the file.
sr: Ne mogu da nabavim MIME vrstu datoteke.

en: Invalid command
sr: Neispravna naredba

en: Application:
sr: Program:

en: Open with other…
sr: Otvori drugim…

en: Needs terminal
sr: Zahteva terminal

en: _Open
sr: _Otvori

en: _Open with “%s”
sr: _Otvori programom „%s“

en: Open Wit_h
sr: Otvori _programom

en: E_xecute
sr: _Izvrši

en: Cu_t
sr: _Iseci

en: _Copy
sr: _Umnoži

en: Copy file names
sr: Umnoži nazive datoteka

en: _Delete
sr: _Obriši

en: Rename
sr: Preimenuj

note: {file_run, "file.run"},
en: Send files
sr: Pošalji datoteke

en: Open _terminal here
sr: Ovde otvori _terminal

en: _Properties…
sr: _Svojstva…

en: Other _Application…
sr: Drugi _program…

en: %s of %s kB in %d of %d file | %s of %s kB in %d of %d files
sr[0]: %s od %s kB u %d od %d datoteke
sr[1]: %s od %s kB u %d od %d datoteke
sr[2]: %s od %s kB u %d od %d datoteka
sr[3]: %s od %s kB u %d od %d datoteke

en: %s, %d of %d dir selected | %s, %d of %d dirs selected
sr[0]: %s, izabran je %d od %d direktorijuma
sr[1]: %s, izabrana su %d od %d direktorijuma
sr[2]: %s, izabrano je %d od %d direktorijuma
sr[3]: %s, izabran je %d od %d direktorijuma

en: %s free
sr: %s slobodno

en: The tab is locked, close anyway?
sr: Jezičak je zaključan, da ipak zatvorim?

en: Open in New _Tab
sr: Otvori u novom _jezičku

en: _Unlock Tab
sr: _Otključaj jezičak

en: _Lock Tab
sr: _Zaključaj jezičak

en: _Refresh Tab
sr: _Osveži jezičak

en: Copy Tab to Other _Pane
sr: Umnoži jezičak u drugo _okno

en: _Close Tab
sr: _Zatvori jezičak

en: Close _All Tabs
sr: Zatvori _sve jezičke

en: Close _Duplicate Tabs
sr: Zatvori _udvostručene jezičke

en: No file name given
sr: Nije dat naziv datoteke

en: New Text File
sr: Nova tekstualna datoteka

en: Symbolic link name:
sr: Naziv simboličke veze:

en: Create Symbolic Link
sr: Napravi simboličku vezu

en: Filter:
sr: Propusnik:

en: _Directory
sr: _Direktorijum

en: _Text File
sr: _Tekstualna datoteka

en: _New
sr: _Novo

en: _Paste
sr: _Ubaci

en: _Refresh
sr: _Osveži

en: Change _Owner/Group
sr: Promeni _vlasnika/grupu

en: Change Per_missions
sr: Promeni _ovlašćenja

en: Advanced _Rename Tool
sr: Napredni alat za _preimenovanje

en: Create _Symbolic Link
sr: Napravi _simboličku vezu

en: _Search…
sr: _Traži…

en: _Quick Search…
sr: _Brza pretraga…

en: _Enable Filter…
sr: _Uključi filter…

en: _Diff
sr: _Razlike

en: S_ynchronize Directories
sr: Usaglasi _direktorijume

en: Start _GNOME Commander as root
sr: Pokreni _Gnomovog narednika kao administrator

en: _Quit
sr: _Izađi

en: _Select All
sr: Izaberi _sve

en: _Unselect All
sr: _Poništi sve

en: Select with _Pattern
sr: Izaberi prema o_brascu

en: Unselect with P_attern
sr: Poništi izbor prema ob_rascu

en: _Invert Selection
sr: _Obrni izbor

en: _Restore Selection
sr: _Vrati izbor

en: _Compare Directories
sr: Poredi _direktorijume

en: Copy _File Names
sr: Umnoži _nazive datoteka

en: _Back
sr: Na_zad

en: _Forward
sr: Na_pred

en: Show Toolbar
sr: Prikaži traku alata

en: Show Device Buttons
sr: Prikaži dugmad uređaja

en: Show Device List
sr: Prikaži spisak uređaja

en: Show Command Line
sr: Prikaži liniju naredbi

en: Show Buttonbar
sr: Prikaži traku dugmadi

en: Show Hidden Files
sr: Prikaži skrivene datoteke

en: Show Backup Files
sr: Prikaži rezervne datoteke

en: _Equal Panel Size
sr: _Ista veličina površi

en: Maximize Panel Size
sr: Uvećaj veličinu površi

en: Horizontal Orientation
sr: Vodoravno usmerenje

en: _Bookmark this Directory…
sr: _Obeleži ovaj direktorijum…

en: _Manage Bookmarks…
sr: _Upravljaj obeleživačima…

en: _Configure Plugins…
sr: _Podesi priključke…

en: _Options…
sr: _Opcije…

en: _Keyboard Shortcuts…
sr: _Prečice tastature…

en: _Remote Server…
sr: _Udaljeni server…

en: New Connection…
sr: Nova veza…

en: _Documentation
sr: _Dokumentacija

en: _Keyboard Shortcuts
sr: _Prečice tastature

en: GNOME Commander on the _Web
sr: Gnomov narednik na _vebu

en: Report a _Problem
sr: Izvesti o _problemu

en: _About
sr: _O programu

note: gtk_menu_bar_set_shadow_type (GTK_MENU_BAR (main_menu), GTK_SHADOW_NONE); File Menu
en: _File
sr: _Datoteka

en: _Edit
sr: _Uređivanje

en: _Mark
sr: O_znači

en: _View
sr: Pre_gled

en: _Settings
sr: _Podešavanja

en: _Connections
sr: _Veze

en: _Bookmarks
sr: O_beleživači

en: _Plugins
sr: Pr_iključci

en: _Help
sr: Po_moć

en: F3 View
sr: F3 pogledaj

en: F4 Edit
sr: F4 uredi

en: F5 Copy
sr: F5 umnoži

en: F6 Move
sr: F6 premesti

en: F7 Mkdir
sr: F7 napravi_dir

en: F8 Delete
sr: F8 obriši

en: F9 Search
sr: F9 protraži

en: GNOME Commander — ROOT PRIVILEGES
sr: Gnomov narednik — OVLAŠĆENJA ADMINISTRATORA

en: Refresh
sr: Osvežite

en: Go to the oldest
sr: Idite na najstarije

en: Go back
sr: Idite nazad

en: Go forward
sr: Idite napred

en: Go to the latest
sr: Idite na najnovije

en: Copy file names (SHIFT for full paths, ALT for URIs)
sr: Umnožite nazive datoteka (POMAK za pune putanje, ALT za jedinstvene odrednike izvorišta)

en: Cut
sr: Isecite

en: Paste
sr: Ubacite

en: Edit (SHIFT for new document)
sr: Uredite (POMAK za novi dokument)

en: Open terminal (SHIFT for root privileges)
sr: Otvorite terminal (POMAK za ovlašćenja administratora)

en: Drop connection
sr: Prekinite vezu

en: Search
sr: Traži

en: Path matches regex:
sr: Putanja odgovara regularnom izrazu:

en: Name contains:
sr: Naziv sadrži:

en: Unlimited depth
sr: Neograničena dubina

en: Current directory only
sr: Samo tekući direktorijum

en: %i level | %i levels
sr[0]: %i nivo
sr[1]: %i nivoa
sr[2]: %i nivoa
sr[3]: %i nivo

en: Search _recursively:
sr: Potraži _dubinski:

note: find text
en: Contains _text:
sr: Sadrži _tekst:

note: case check
en: Case sensiti_ve
sr: Razlikuj _veličinu slova

en: No file selected
sr: Nije izabrana nijedna datoteka

en: Bookmark current directory
sr: Zabeleži tekući direktorijum

en: Manage bookmarks
sr: Upravljaj obeleživačima

en: Go to bookmarked location
sr: Idi na zabeleženo mesto

en: Show bookmarks of current device
sr: Prikaži obeleživače tekućeg uređaja

en: Execute command
sr: Izvršite naredbu

en: Open terminal
sr: Otvorite terminal

en: Open terminal as root
sr: Otvorite terminal kao administrator

en: Start GNOME Commander as root
sr: Pokrenite Gnomovog narednika kao administrator

en: Close connection
sr: Zatvorite vezu

en: New connection
sr: Nova veza

en: Open connection
sr: Otvorite vezu

en: Change left connection
sr: Izmenite levu vezu

en: Change right connection
sr: Izmenite desnu vezu

en: Show user defined files
sr: Prikažite korisnikove određene datoteke

en: Advanced rename tool
sr: Napredni alat za preimenovanje

en: Change permissions
sr: Promenite ovlašćenja

en: Change owner/group
sr: Promenite vlasnika/grupu

en: Copy files
sr: Umnožite datoteku

en: Copy files with rename
sr: Umnožite datoteke sa preimenovanjem

en: Create symbolic link
sr: Napravite simboličku vezu

en: Delete files
sr: Obrišite datoteke

en: Compare files (diff)
sr: Uporedite datoteke (diff)

en: Edit file
sr: Uredite datoteku

en: Edit a new file
sr: Uredite novu datoteku

en: Quit
sr: Završite

en: View with external viewer
sr: Prikažite spoljnim pregledačem

en: View with internal viewer
sr: Prikažite unutrašnjim pregledačem

en: Create directory
sr: Napravite direktorijum

en: Move files
sr: Premestite datoteke

en: Rename files
sr: Preimenujte datoteku

en: Synchronize directories
sr: Usaglasite direktorijume

en: About GNOME Commander
sr: O Gnomovom naredniku

en: Help contents
sr: Sadržaj pomoći

en: Help on keyboard shortcuts
sr: Pomoć na prečicama tastature

en: Report a problem
sr: Izvestite o problemu

en: GNOME Commander on the web
sr: Gnomov narednik na vebu

en: Compare directories
sr: Uporedite direktorijume

en: Invert selection
sr: Preokrenite izbor

en: Select all
sr: Izaberite sve

en: Toggle selection
sr: Prebacite izbor

en: Toggle selection and move cursor downward
sr: Prebacite izbor i premestite kursor na dole

en: Unselect all
sr: Odznačite sve

en: Keyboard shortcuts
sr: Prečice tastature

en: Configure plugins
sr: Podesite priključke

en: Back one directory
sr: Nazad za jedan direktorijum

en: Close the current tab
sr: Zatvorite trenutni jezičak

en: Close all tabs
sr: Zatvorite sve jezičke

en: Close duplicate tabs
sr: Zatvori udvostručene jezičke

en: Change directory
sr: Izmenite direktorijum

en: Show directory history
sr: Prikažite istorijat direktorijuma

en: Equal panel size
sr: Izjednačite veličine površi

en: Maximize panel size
sr: Uvećajte veličinu površi

en: Back to the first directory
sr: Nazad na prvi direktorijum

en: Forward one directory
sr: Napred za jedan direktorijum

en: Home directory
sr: Lični direktorijum

en: Open directory in the active window
sr: Otvorite direktorijum u radnom prozoru

en: Open directory in the inactive window
sr: Otvorite direktorijum u neradnom prozoru

en: Open directory in the left window
sr: Otvorite direktorijum u levom prozoru

en: Open directory in the right window
sr: Otvorite direktorijum u desnom prozoru

en: Open directory in the new tab
sr: Otvorite direktorijum u novom jezičku

en: Open directory in the new tab (inactive window)
sr: Otvorite direktorijum u novom jezičku (neradnom prozoru)

en: Forward to the last directory
sr: Napred do poslednjeg direktorijuma

en: Next tab
sr: Sledeći jezičak

en: Open directory in a new tab
sr: Otvorite direktorijum u novom jezičku

en: Previous tab
sr: Prethodni jezičak

en: Root directory
sr: Koreni direktorijum

en: Lock/unlock tab
sr: Zaključajte/otključajte jezičak

en: Show terminal
sr: Prikažite terminal

en: Display main menu
sr: Prikaži glavni izbornik

en: Move cursor one step up
sr: Pomerite kursor jedan korak gore

en: Move cursor one step down
sr: Pomerite kursor jedan korak dole

en: No valid command given.
sr: Nije data ispravna naredba.

en: Unable to execute command.
sr: Ne mogu da izvršim naredbu.

en: Create symbolic links of %i file in %s? | Create symbolic links of %i files in %s?
sr[0]: Da napravim simboličke veze za %i datoteku u „%s“?
sr[1]: Da napravim simboličke veze za %i datoteke u „%s“?
sr[2]: Da napravim simboličke veze za %i datoteka u „%s“?
sr[3]: Da napravi  simboličke veze za %i datoteku u „%s“?

en: Create
sr: Napravi

en: Operation not supported on remote file systems
sr: Radnja nije podržana na udaljenim sistemima datoteka

en: Too many selected files
sr: Previše izabranih datoteka

en: Unable to open terminal in root mode.
sr: Ne mogu da otvorim terminal u režimu administratora.

en: gksudo, xdg-su, gksu, gnomesu, kdesu or beesu is not found.
sr: Nisam pronašao „gksudo“, „xdg-su“, „gksu“, „gnomesu“, „kdesu“ ili „beesu“.

en: Unable to start GNOME Commander in root mode.
sr: Ne mogu da pokrenem Gnomovog narednika u režimu administratora.

en: gksudo, xdg-su, gksu, gnomesu, kdesu or beesu is not found
sr: Nisam pronašao „gksudo“, „xdg-su“, „gksu“, „gnomesu“, „kdesu“ ili „beesu“

en: Bookmarks
sr: Obeleživači

en: There was an error opening home page.
sr: Došlo je do greške otvaranja lične stranice.

en: There was an error reporting problem.
sr: Došlo je do greške izveštavanja o problemu.

en: A fast and powerful file manager for the GNOME desktop
sr: Brz i moćan upravnik datotekama za Gnomovo radno okruženje

en: GNOME Commander is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
sr: Gnomov narednik je slobodan program; možete ga prosleđivati i/ili menjati pod uslovima Gnuove opšte javne licence koju je objavila Zadužbina slobodnog softvera; bilo izdanja 2 licence ili (po vašem izboru) bilo kojeg novijeg.

en: GNOME Commander is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
sr: Gnomov narednik se raspodeljuje u nadi da će biti koristan, ali BEZ IKAKVE GARANCIJE; čak i bez primenjene garancije TRŽIŠNE VREDNOSTI ili PRILAGOĐENOSTI ODREĐENOJ NAMENI.  Pogledajte Gnuovu opštu javnu licencu za više detalja.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with GNOME Commander; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.
sr: Trebali ste da primite primerak Gnuove opšte javne licence uz ovaj program; ako niste, pišite Zadužbini slobodnog softvera na adresu: „Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA“.

en: Overwrite file:
    
    <b>%s</b>
    <span color='dimgray' size='smaller'>%s</span>
    
    With:
    
    <b>%s</b>
    <span color='dimgray' size='smaller'>%s</span>
sr: Prepiši datoteku:
    
    <b>%s</b>
    <span color='dimgray' size='smaller'>%s</span>
    
    Sa:
    
    <b>%s</b>
    <span color='dimgray' size='smaller'>%s</span>

en: Replace
sr: Zameni

en: Replace All
sr: Zameni sve

en: Error while copying to %s
    
    %s
sr: Greška pri umnožavanju u %s
    
    %s

en: Transfer problem
sr: Problem prenosa

en: copying…
sr: umnožavam…

en: [file %ld of %ld] “%s”
sr: [%ld. od %ld datoteka] „%s“

en: Copying a directory into itself is a bad idea.
sr: Umnožavanje direktorijuma u sebe je loša ideja.

en: The whole operation was cancelled.
sr: Čitava radnja je otkazana.

en: preparing…
sr: pripremam…

en: downloading to /tmp
sr: preuzimam u „/tmp“

en: stopping…
sr: zaustavljam…

en: Progress
sr: Napredovanje

en: %s of %s copied
sr: Umnožio sam %s od %s

en: %.0f%% copied
sr: %.0f%% je umnoženo

en: Couldn’t load installed file type pixmap, trying to load %s instead
sr: Ne mogu da učitam instaliranu sličicu za vrstu datoteke, pokušavam da učitam „%s“

en: Can’t find the pixmap anywhere. Make sure you have installed the program or is executing gnome-commander from the gnome-commander-%s/src directory
sr: Ne mogu nigde da nađem sličicu. Proverite da li ste instalirali program ili da izvršavate Gnomovog narednika iz direktorijuma „gnome-commander-%s/src“

en: Couldn’t load installed pixmap, trying to load %s instead
sr: Ne mogu da učitam instaliranu sličicu, pokušavam da učitam „%s“

en: Find
sr: Nađi

note: Search mode radio buttons
en: _Text
sr: _Tekst

en: _Hexadecimal
sr: _Heksadecimalno

note: sdlg->priv->progress = 0;
en: Searching…
sr: Pretražujem…

en: Searching for “%s”
sr: Tražim „%s“

en: Position: %lu of %lu	Column: %d	%s
sr: Položaj: %lu od %lu	Kolona: %d	%s

en: Wrap
sr: Prelomi

en: pixel | pixels
sr[0]: tačkica
sr[1]: tačkice
sr[2]: tačkice
sr[3]: tačkica

en: bit/sample | bits/sample
sr[0]: bit/uzorak
sr[1]: bita/uzorak
sr[2]: bita/uzorak
sr[3]: bit/uzorak

en: (fit to window)
sr: (uklopi u prozor)

en: _Copy selection
sr: _Umnoži izbor

en: _Close
sr: _Zatvori

en: _Binary
sr: _Binarno

en: _Image
sr: _Slika

en: _Zoom In
sr: U_većaj

en: Zoom _Out
sr: U_manji

en: _Normal Size
sr: _Uobičajena veličina

en: Best _Fit
sr: _Najbolje uklapanje

en: _Copy Text Selection
sr: _Umnoži izbor teksta

en: Find…
sr: Nađi…

en: Find Next
sr: Nađi sledeće

en: Find Previous
sr: Nađi prethodno

en: _Wrap lines
sr: _Prelomi redove

en: _Encoding
sr: _Kodiranje

en: Show Metadata _Tags
sr: Prikaži _oznake metapodataka

en: _Rotate Clockwise
sr: Okreni _u smeru kazaljke na satu

en: Rotate Counter Clockwis_e
sr: Okreni _suprotno smeru kazaljke na satu

en: _Rotate 180°
sr: _Zaokreni za 180°

en: Flip _Vertical
sr: Izvrni _uspravno

en: Flip _Horizontal
sr: Izvrni _vodoravno

en: _Binary Mode
sr: _Binarni režim

en: _Hexadecimal Offset
sr: _Heksadecimalni pomeraj

en: _Save Current Settings
sr: _Sačuvaj trenutna podešavanja

en: _20 chars/line
sr: _20 znakova/red

en: _40 chars/line
sr: _40 znakova/red

en: _80 chars/line
sr: _80 znakova/red

en: Quick _Help
sr: Brza _pomoć

en: Pattern “%s” was not found
sr: Nisam pronašao šablon „%s“

en: Specify debug flags to use
sr: Navedite opcije za uklanjanje grešaka

en: Specify the start directory for the left pane
sr: Navedite početni direktorijum za levu površ

en: Specify the start directory for the right pane
sr: Navedite početni direktorijum za desnu površ

en: Specify the directory for configuration files
sr: Navedite direktorijum za datoteke podešavanja

en: File Manager
sr: Upravnik datoteka

en: Disable
sr: Isključi

en: Enable
sr: Uključi

en: Available plugins
sr: Dostupni priključci

en: Version
sr: Izdanje

en: _Enable
sr: _Uključi

en: _Configure
sr: _Podesi

en: <Exif and IPTC tags not supported>
sr: <Oznake „Exif“ i „IPTC“ nisu podržane>

en: <ID3, APE, FLAC and Vorbis tags not supported>
sr: <Oznake „ID3“, „APE“, „FLAC“ i „Vorbis“ nisu podržane>

en: <OLE2 and ODF tags not supported>
sr: <Oznake „OLE2“ i „ODF“ nisu podržane>

en: <PDF tags not supported>
sr: <Oznake „PDF“ nisu podržane>

en: Name of the album.
sr: Naziv albuma.

en: Album Artist
sr: Izvođač albuma

en: Artist of the album.
sr: Izvođač albuma.

en: Album Gain
sr: Pojačanje albuma

en: Gain adjustment of the album.
sr: Doterivanje pojačanja albuma.

en: Album Peak Gain
sr: Pojačanje vrhunca albuma

en: Peak gain adjustment of album.
sr: Doterivanje pojačanja vrhunca albuma.

en: Album Track Count
sr: Broj numere albuma

en: Total number of tracks on the album.
sr: Ukupan broj numera na albumu.

en: Artist
sr: Izvođač

en: Artist of the track.
sr: Izvođač numere.

en: Bitrate
sr: Bitski protok

en: Bitrate in kbps.
sr: Bitski protok u kb/s.

en: Channels
sr: Broj kanala

en: Number of channels in the audio (2 = stereo).
sr: Broj kanala u zvuku (2 = stereo).

en: Codec
sr: Kodek

en: Codec encoding description.
sr: Opis kodeka kodiranja.

en: Codec Version
sr: Izdanje kodeka

en: Codec version.
sr: Izdanje kodeka.

en: Comment
sr: Napomena

en: Comments on the track.
sr: Napomene na numeri.

en: Copyright
sr: Autorska prava

en: Copyright message.
sr: Poruka autorskih prava.

en: Cover Album Thumbnail Path
sr: Putanja minijature omota albuma

en: File path to thumbnail image of the cover album.
sr: Putanja datoteke do sličice minijature omota albuma.

en: Disc Number
sr: Broj diska

en: Specifies which disc the track is on.
sr: Navodi na kom disku je numera.

en: Duration
sr: Trajanje

en: Duration of track in seconds.
sr: Trajanje numere u sekundama.

en: Duration [MM:SS]
sr: Trajanje [MM:SS]

en: Duration of track as MM:SS.
sr: Trajanje numere u MM:SS.

en: Genre
sr: Žanr

en: Type of music classification for the track as defined in ID3 spec.
sr: Vrsta muzičkog razvrstavanja numere kao što je određeno u odrednici ID3.

en: Is New
sr: Novina

en: Set to “1” if track is new to the user (default “0”).
sr: Podesite na „1“ ako je numera nova korisniku (osnovno je „0“).

en: ISRC
sr: MSKS

en: ISRC (international standard recording code).
sr: MSKS (međunarodni standardni kod snimanja).

en: Last Play
sr: Poslednje puštanje

en: When track was last played.
sr: Kada je numera poslednji put puštena.

en: Lyrics
sr: Tekstovi

en: Lyrics of the track.
sr: Stihovi numere.

en: MB album artist ID
sr: IB izvođača albuma MM

en: MusicBrainz album artist ID in UUID format.
sr: IB izvođača albuma Mozgića muzike u JUIB zapisu.

en: MB Album ID
sr: IB albuma MM

en: MusicBrainz album ID in UUID format.
sr: IB albuma Mozgića muzike u JUIB zapisu.

en: MB Artist ID
sr: IB izvođača MM

en: MusicBrainz artist ID in UUID format.
sr: IB izvođača Mozgića muzike u JUIB zapisu.

en: MB Track ID
sr: IB numere MM

en: MusicBrainz track ID in UUID format.
sr: IB numere Mozgića muzike u JUIB zapisu.

en: Channel Mode
sr: Režim kanala

en: MPEG channel mode.
sr: MPEG režim kanala.

en: Copyrighted
sr: Autorska prava

en: “1” if the copyrighted bit is set.
sr: „1“ ako je podešen bit autorskih prava.

en: Layer
sr: Sloj

en: MPEG layer.
sr: Sloj MPEG-a.

en: Original Audio
sr: Izvorni zvuk

en: “1” if the “original” bit is set.
sr: „1“ ako je podešen bit „izvorno“.

en: MPEG Version
sr: Izdanje MPEG-a

en: MPEG version.
sr: Izdanje MPEG-a.

en: Performer
sr: Izvođač

en: Name of the performer/conductor of the music.
sr: Ime izvođača/vođe muzike.

en: Play Count
sr: Broj izvođenja

en: Number of times the track has been played.
sr: Koliko je puta preslušana numera.

en: Release Date
sr: Datum izdanja

en: Date track was released.
sr: Datum kada je izdata numera.

en: Sample Rate
sr: Protok uzorka

en: Sample rate in Hz.
sr: Protok uzorka u Hercima (Hz).

en: Title
sr: Naslov

en: Title of the track.
sr: Naslov numere.

en: Track Gain
sr: Pojačanje numere

en: Gain adjustment of the track.
sr: Doterivanje pojačanja numere.

en: Track Number
sr: Broj numere

en: Position of track on the album.
sr: Položaj numere na albumu.

en: Track Peak Gain
sr: Pojačanje vrhunca numere

en: Peak gain adjustment of track.
sr: Doterivanje pojačanja vrhunca numere.

en: Year
sr: Godina

en: Year.
sr: Godina.

en: Author
sr: Stvaralac

en: Name of the author.
sr: Ime stvaraoca.

en: Byte Count
sr: Broj bajta

en: Number of bytes in the document.
sr: Broj bajtova u dokumentu.

en: Case Sensitive
sr: Razlikuje veličinu slova

en: Case sensitive.
sr: Razlikuje veličinu slova.

en: Category
sr: Kategorija

en: Category.
sr: Kategorija.

en: Cell Count
sr: Broj polja

en: Number of cells in the spreadsheet document.
sr: Broj polja u tabelarnom dokumentu.

en: Character Count
sr: Broj znakova

en: Number of characters in the document.
sr: Broj znakova u dokumentu.

en: Codepage
sr: Kodna stranica

en: The MS codepage to encode strings for metadata.
sr: MS kodna stranica za kodiranje niski za metapodatke.

en: Comments
sr: Komentari

en: User definable free text.
sr: Slobodan tekst korisnika.

en: Company
sr: Preduzeće

en: Organization that the <Doc.Creator> entity is associated with.
sr: Organizacija sa kojom je pridružen entitet <Dok.Stvaralac>.

en: Creator
sr: Stvaralac

en: An entity primarily responsible for making the content of the resource, typically a person, organization, or service.
sr: Entitet prvenstveno odgovoran za pravljenje sadržaja izvorišta, obično osoba, organizacija, ili usluga.

en: Created
sr: Napravljen

en: Datetime document was originally created.
sr: Vreme kada je dokument prvobitno napravljen.

en: Date Created
sr: Datum stvaranja

en: Date associated with an event in the life cycle of the resource (creation/publication date).
sr: Datum pridružen događaju u toku života izvorišta (datum stvaranja/objavljivanja).

en: Date Modified
sr: Datum izmene

en: The last time the document was saved.
sr: Kada je poslednji put dokument sačuvan.

en: An account of the content of the resource.
sr: Nalog sadržaja izvorišta.

en: Dictionary
sr: Rečnik

en: Dictionary.
sr: Rečnik.

en: Editing Duration
sr: Trajanje uređivanja

en: The total time taken until the last modification.
sr: Ukupno vreme koje je bilo potrebno za poslednju izmenu.

en: Generator
sr: Tvorac

en: The application that generated this document.
sr: Program koji je stvorio ovaj dokument.

en: Hidden Slide Count
sr: Broj skrivenih pokretnih prikaza

en: Number of hidden slides in the presentation document.
sr: Broj skrivenih pokretnih prikaza u dokumentu predstavljanja.

en: Image Count
sr: Broj slika

en: Number of images in the document.
sr: Broj slika u dokumentu.

en: Initial Creator
sr: Početni stvaralac

en: Specifies the name of the person who created the document initially.
sr: Navodi ime osobe koja je prvobitno napravila dokument.

en: Keywords
sr: Ključne reči

en: Searchable, indexable keywords.
sr: Pretražive, popisive ključne reči.

en: Language
sr: Jezik

en: The locale language of the intellectual content of the resource.
sr: Mesni jezik intelektualnog sadržaja izvorišta.

en: Last Printed
sr: Poslednje štampanje

en: The last time this document was printed.
sr: Kada je poslednji put dokument štampan.

en: Last Saved By
sr: Ko je poslednji sačuvao

en: The entity that made the last change to the document, typically a person, organization, or service.
sr: Entitet koji je napravio poslednju izmenu u dokumentu, obično je to osoba, organizacija, ili usluga.

en: Line Count
sr: Broj redova

en: Number of lines in the document.
sr: Broj redova u dokumentu.

en: Links Dirty
sr: Izmenjene veze

en: Links dirty.
sr: Izmenjene veze.

en: Locale System Default
sr: Osnovni jezik sistema

en: Identifier representing the default system locale.
sr: Odrednik koji predstavlja osnovni jezik sistema.

en: Manager
sr: Upravnik

en: Name of the manager of <Doc.Creator> entity.
sr: Ime upravnika entiteta <Dok.Stvaraoca>.

en: Multimedia Clip Count
sr: Broj multimedijalnih snimaka

en: Number of multimedia clips in the document.
sr: Broj multimedijalnih snimaka u dokumentu.

en: Note Count
sr: Broj napomena

en: Number of “notes” in the document.
sr: Broj „napomena“ u dokumentu.

en: Object Count
sr: Broj predmeta

en: Number of objects (OLE and other graphics) in the document.
sr: Broj predmeta (OLE i ostalih grafičkih) u dokumentu.

en: Page Count
sr: Broj stranica

en: Number of pages in the document.
sr: Broj stranica u dokumentu.

en: Paragraph Count
sr: Broj pasusa

en: Number of paragraphs in the document.
sr: Broj pasusa u dokumentu.

en: Presentation Format
sr: Zapis predstavljanja

en: Type of presentation, like “On-screen Show”, “SlideView”, etc.
sr: Vrsta predstavljanja, kao što je „Prikaz na ekranu“, „Pregled pokretnih sličica“, itd.

en: Print Date
sr: Datum štampanja

en: Specifies the date and time when the document was last printed.
sr: Navodi datum i vreme poslednjeg štampanja dokumenta.

en: Printed By
sr: Štampao ga je

en: Specifies the name of the last person who printed the document.
sr: Navodi ime osobe koja je poslednja štampala dokument.

en: Revision Count
sr: Broj pregleda

en: Number of revision on the document.
sr: Broj pregleda dokumenta.

en: Scale
sr: Razmera

en: Scale.
sr: Razmera.

en: Security
sr: Bezbednost

en: One of: “Password protected”, “Read-only recommended”, “Read-only enforced” or “Locked for annotations”.
sr: Jedno od: „Password protected“ (zaštićeno lozinkom), „Read-only recommended“ (samo-čitanje preporučeno), „Read-only enforced“ (samo-čitanje prisiljeno) ili „Locked for annotations“ (zaključano za zabeleške).

en: Slide Count
sr: Broj pokretnih prikaza

en: Number of slides in the presentation document.
sr: Broj pokretnih prikaza u dokumentu predstavljanja.

en: Spreadsheet Count
sr: Broj tabela

en: Subject
sr: Tema

en: Document subject.
sr: Tema dokumenta.

en: Table Count
sr: Broj tabela

en: Number of tables in the document.
sr: Broj tabela u dokumentu.

en: The template file that is been used to generate this document.
sr: Datoteka šablona koja je korišćena za stvaranje ovog dokumenta.

en: Title of the document.
sr: Naslov dokumenta.

en: Word Count
sr: Broj reči

en: Number of words in the document.
sr: Broj reči u dokumentu.

en: Aperture
sr: Otvor blende

en: The lens aperture. The unit is the APEX value.
sr: Otvor sočiva blende. Jedinica je vrednost „APEX“.

en: Name of the camera owner, photographer or image creator. The detailed format is not specified, but it is recommended that the information be written for ease of Interoperability. When the field is left blank, it is treated as unknown.
sr: Ime vlasnika foto-aparata, fotografa ili tvorca slike. Detaljan zapis nije naveden, ali je preporučljivo da podaci budu napisani zarad olakšanja međudejstva. Kada se polje ostavi praznim, smatra se nepoznatim.

en: Battery Level
sr: Napunjenost baterije

en: Battery level.
sr: Napunjenost baterije.

en: Bits per Sample
sr: Bitova po uzorku

en: The number of bits per image component. Each component of the image is 8 bits, so the value for this tag is 8. In JPEG compressed data a JPEG marker is used instead of this tag.
sr: Broj bitova po sastojku slike. Svaki sastojak slike je 8 bita, tako da je vrednost za ovu oznaku 8. U JPEG sažetim podacima JPEG označavač se koristi umesto ove oznake.

en: Brightness
sr: Osvetljenost

en: The value of brightness. The unit is the APEX value. Ordinarily it is given in the range of -99.99 to 99.99.
sr: Vrednost osvetljenosti. Jedinica je vrednost „APEX“. Obično je dat u opsegu od -99.99 do 99.99.

en: CFA Pattern
sr: CFA šablon

en: The color filter array (CFA) geometric pattern of the image sensor when a one-chip color area sensor is used. It does not apply to all sensing methods.
sr: Geometrijski šablon niza propusnika boje (CFA) senzora slike kada se koristi senzor oblasti jednočipne boje. Ne primenjuje se na sve načine očitavanja.

en: CFA Repeat Pattern Dim
sr: CFA prigušeno ponavljanje šablona

en: CFA Repeat Pattern Dim.
sr: CFA prigušeno ponavljanje šablona.

en: Color Space
sr: Prostor boja

en: The color space information tag is always recorded as the color space specifier. Normally sRGB is used to define the color space based on the PC monitor conditions and environment. If a color space other than sRGB is used, Uncalibrated is set. Image data recorded as Uncalibrated can be treated as sRGB when it is converted to FlashPix.
sr: Oznaka podatka prostora boje je uvek zapisana kao odrednik prostora boje. Obično se sRGB koristi za određivanje prostora boje na osnovu okruženja i uslova monitora računara. Ako se koristi neki drugi prostor boje pored sRGB, podešeno je nekalibrisano. Podaci slike zabeleženi kao „nekalibrisani“ mogu se smatrati za sRGB kada se pretvore u FlešPiks.

en: Components Configuration
sr: Podešavanje sastojaka

en: Information specific to compressed data. The channels of each component are arranged in order from the 1st component to the 4th. For uncompressed data the data arrangement is given in the <Exif.PhotometricInterpretation> tag. However, since <Exif.PhotometricInterpretation> can only express the order of Y, Cb and Cr, this tag is provided for cases when compressed data uses components other than Y, Cb, and Cr and to enable support of other sequences.
sr: Podatak svojstven sažetim podacima. Kanali svakog sastojka su poređani po redu od 1° sastojka do 4°. Za nesažete podatke poredak podataka je dat u oznaci <Exif.PhotometricInterpretation>. Međutim, kako <Exif.PhotometricInterpretation> može jedino da izrazi poredak za Y, Cb i Cr, ova oznaka se dostavlja za slučajeve kada sažeti podaci koriste druge sastojke pored Y, Cb, i Cr i za uključivanje podrške ostalih nizova.

en: Compressed Bits per Pixel
sr: Sažeti bitovi po tačkici

en: Information specific to compressed data. The compression mode used for a compressed image is indicated in unit bits per pixel.
sr: Podatak svojstven sažetim podacima. Režim sažimanja korišćen za sažetu sliku je naveden u jedinici bitova po tačkici.

en: Compression
sr: Sažimanje

en: The compression scheme used for the image data. When a primary image is JPEG compressed, this designation is not necessary and is omitted. When thumbnails use JPEG compression, this tag value is set to 6.
sr: Šema sažimanja korišćena za podatke slike. Kada je glavna slika JPEG sažeta, ovo predstavljanje nije neophodno i izostavlja se. Kada minijature koriste JPEG sažimanje, vrednost ove oznake se postavlja na 6.

en: Contrast
sr: Kontrast

en: The direction of contrast processing applied by the camera when the image was shot.
sr: Pravac obrađivanja kontrasta primenjenog foto-aparatom prilikom snimanja slike.

en: Copyright information. The tag is used to indicate both the photographer and editor copyrights. It is the copyright notice of the person or organization claiming rights to the image. The Interoperability copyright statement including date and rights should be written in this field; e.g., “Copyright, John Smith, 19xx. All rights reserved.”. The field records both the photographer and editor copyrights, with each recorded in a separate part of the statement. When there is a clear distinction between the photographer and editor copyrights, these are to be written in the order of photographer followed by editor copyright, separated by NULL (in this case, since the statement also ends with a NULL, there are two NULL codes) (see example 1). When only the photographer is given, it is terminated by one NULL code. When only the editor copyright is given, the photographer copyright part consists of one space followed by a terminating NULL code, then the editor copyright is given. When the field is left blank, it is treated as unknown.
sr: Podaci o autorskom pravu. Oznaka se koristi da naznači autorska prava i fotografa i urednika. To je obaveštenje o autorskim pravima osobe ili udruženja koja zadržava prava na sliku. Tvrdnja sadejstva autorskog prava uključujući datum i prava treba biti zapisana u ovom polju; npr. „Autorska prava, Jovan Simić, 19xx. Sva prava su zadržana.“. Polje zapisuje autorska prava i fotografa i urednika, sa svakim zapisanim u odvojenom delu tvrdnje. Kada postoji jasna razlika između autorskih prava fotografa i urednika, trebaju biti zapisana prvo autorska prava fotografa a zatim urednika, razdvojenih sa NIŠTA (u tom slučaju, kako se i tvrdnja takođe završava na NIŠTA, postojaće dva koda NIŠTA) (pogledajte primer 1). Kada je dat samo fotograf, završava se kodom NIŠTA. Kada je dato samo autorsko pravo urednika, deo o autorskom pravu fotografa se sastoji od razmaka za kojim sledi krajnji kod NIŠTA, zatim je dato autorsko pravo urednika. Kada je polje ostavljeno praznim, smatra se za nepoznato.

en: Custom Rendered
sr: Proizvoljno iscrtavanje

en: The use of special processing on image data, such as rendering geared to output. When special processing is performed, the reader is expected to disable or minimize any further processing.
sr: Upotreba posebnog obrađivanja podataka slike, kao što je iscrtavanje usmereno na izlaz. Kada je obavljeno posebno obrađivanje, očekuje se da čitač isključi ili da umanji svako dalje obrađivanje.

en: Date and Time
sr: Vreme i datum

en: The date and time of image creation.
sr: Datum i vreme stvaranja slike.

en: Date and Time (digitized)
sr: Datum i vreme (digitalizovano)

en: The date and time when the image was stored as digital data.
sr: Datum i vreme skladištenja slike kao digitalnih podataka.

en: Date and Time (original)
sr: Datum i vreme (original)

en: The date and time when the original image data was generated. For a digital still camera the date and time the picture was taken are recorded.
sr: Datum i vreme stvaranja podataka izvorne slike. Za digitalne foto-aparate datum i vreme snimanja slike su zabeleženi.

en: Device Setting Description
sr: Opis podešavanja uređaja

en: Information on the picture-taking conditions of a particular camera model. The tag is used only to indicate the picture-taking conditions in the reader.
sr: Podatak o uslovima snimanja slike naročitog modela foto-aparata. Oznaka se koristi samo da naznači uslove snimanja slike u čitaču.

en: Digital Zoom Ratio
sr: Odnos digitalnog uvećavanja

en: The digital zoom ratio when the image was shot. If the numerator of the recorded value is 0, this indicates that digital zoom was not used.
sr: Odnos digitalnog uvećavanja prilikom snimanja slike. Ako je brojilac zapisane vrednosti 0, to znači da digitalno uvećavanje nije korišćeno.

en: Document Name
sr: Naziv dokumenta

en: Document name.
sr: Naziv dokumenta.

en: Exif IFD Pointer
sr: Eksif IFD pokazivač

en: A pointer to the Exif IFD. Interoperability, Exif IFD has the same structure as that of the IFD specified in TIFF.
sr: Pokazivač na Eksif IFD. Međudejstvo, Eksif IDF ima istu strukturu kao i IFD naveden u TIFF-u.

en: Exif Version
sr: Izdanje Eksifa

en: The version of Exif standard supported. Nonexistence of this field is taken to mean nonconformance to the standard.
sr: Izdanje podržanog standarda Eksifa. Nepostojanje ovog polja se podrazumeva da znači nesaglasnost sa standardom.

en: Exposure Bias
sr: Nagib izloženosti

en: The exposure bias. The units is the APEX value. Ordinarily it is given in the range of -99.99 to 99.99.
sr: Nagib izloženosti. Jedinice su vrednost „APEX“-a. Obično je dat u opsegu od -99.99 do 99.99.

en: Exposure Index
sr: Indeks izloženosti

en: The exposure index selected on the camera or input device at the time the image is captured.
sr: Indeks izloženosti izabran na foto-aparatu ili ulaznom uređaju u vreme snimanja slike.

en: Exposure Mode
sr: Režim izloženosti

en: The exposure mode set when the image was shot. In auto-bracketing mode, the camera shoots a series of frames of the same scene at different exposure settings.
sr: Režim izloženosti podešen prilikom snimanja slike. U režimu samo-pojačanja, foto-aparat snima niz kadrova iste scene pri različitim podešavanjima izloženosti.

en: Exposure Program
sr: Program izloženosti

en: The class of the program used by the camera to set exposure when the picture is taken.
sr: Razred programa korišćenog foto-aparatom za podešavanje izloženosti prilikom snimanja slike.

en: Exposure Time
sr: Vreme izloženosti

en: Exposure time, given in seconds.
sr: Vreme izloženosti, dato u sekundama.

en: File Source
sr: Izvor datoteke

en: Indicates the image source. If a DSC recorded the image, this tag value of this tag always be set to 3, indicating that the image was recorded on a DSC.
sr: Označava izvor slike. Ako je DSC zapisao sliku, ta vrednost oznake ove oznake je uvek podešena na 3, označavajući da je slika zapisana na DSC-u.

en: Fill Order
sr: Redosled popunjavanja

en: Fill order.
sr: Redosled popunjavanja.

en: Flash
sr: Blic

en: This tag is recorded when an image is taken using a strobe light (flash).
sr: Ova oznaka je zabeležena prilikom snimanja slike upotrebom bljeskajuće lampe (blica).

en: Flash Energy
sr: Energija blica

en: The strobe energy at the time the image is captured, as measured in Beam Candle Power Seconds (BCPS).
sr: Energija bljeska u vreme snimanja slike, mereno jedinicom snage svetlosnog snopa sveće u sekundama (BCPS).

en: FlashPix Version
sr: Izdanje blic-piksa

en: The FlashPix format version supported by a FPXR file.
sr: Izdanje zapisa blic-piksa koga podržava datoteka FPIksR.

en: F Number
sr: F broj

en: Diameter of the aperture relative to the effective focal length of the lens.
sr: Prečnik blende odnosan na stvarnu žižnu daljinu sočiva.

en: Focal Length
sr: Žižna daljina

en: The actual focal length of the lens, in mm. Conversion is not made to the focal length of a 35 mm film camera.
sr: Stvarna žižna daljina sočiva, u milimetrima. Ne radi se pretvaranje na žižnu daljinu filmskih kamera 35 mm.

en: Focal Length In 35mm Film
sr: Žižna daljina u 35mm filmu

en: The equivalent focal length assuming a 35mm film camera, in mm. A value of 0 means the focal length is unknown. Note that this tag differs from the <Exif.FocalLength> tag.
sr: Istovetna žižna daljina podrazumevajući filmsku kameru od 35mm, u milimetrima. Vrednost 0 znači da žižna daljina nije poznata. Znajte da se ova oznaka razlikuje od oznake <Exif.FocalLength>.

en: Focal Plane Resolution Unit
sr: Jedinica rezolucije žižne ravni

en: The unit for measuring <Exif.FocalPlaneXResolution> and <Exif.FocalPlaneYResolution>. This value is the same as the <Exif.ResolutionUnit>.
sr: Jedinica za merenje <Exif.FocalPlaneXResolution> i <Exif.FocalPlaneYResolution>. Ova vrednost je ista kao <Exif.ResolutionUnit>.

en: Focal Plane x-Resolution
sr: Vodoravna rezolucija žižne ravni

en: The number of pixels in the image width (X) direction per <Exif.FocalPlaneResolutionUnit> on the camera focal plane.
sr: Broj tačkica u pravacu širine slike (X) po <Exif.FocalPlaneResolutionUnit> na žižnoj ravni foto-aparata.

en: Focal Plane y-Resolution
sr: Uspravna rezolucija žižne ravni

en: The number of pixels in the image height (Y) direction per <Exif.FocalPlaneResolutionUnit> on the camera focal plane.
sr: Broj tačkica u pravacu visine slike (Y) po <Exif.FocalPlaneResolutionUnit> na žižnoj ravni foto-aparata.

en: Gain Control
sr: Upravljanje pojačanjem

en: This tag indicates the degree of overall image gain adjustment.
sr: Ova oznaka označava stepen ukupnog doterivanja pojačanja slike.

en: Gamma
sr: Gama

en: Indicates the value of coefficient gamma.
sr: Označava vrednost gama koeficijenta.

en: Altitude
sr: Visina

en: Indicates the altitude based on the reference in <Exif.GPS.AltitudeRef>. The reference unit is meters.
sr: Označava visinu zasnovanu na polazištu u <Exif.GPS.AltitudeRef>. Jedinice polazišta su metri.

en: Altitude Reference
sr: Polazište visine

en: Indicates the altitude used as the reference altitude. If the reference is sea level and the altitude is above sea level, 0 is given. If the altitude is below sea level, a value of 1 is given and the altitude is indicated as an absolute value in the <Exif.GPS.Altitude> tag. The reference unit is meters.
sr: Označava visinu korišćenu kao visinu polazišta. Ako je polazište nivo mora a visina je iznad nivoa mora, daje se 0. Ako je visina ispod nivoa mora, daje se vrednost 1 a visina se označava kao apsolutna vrednost u oznaci <Exif.GPS.Altitude>. Jedinice polazišta su metri.

en: GPS Info IFDPointer
sr: IFD pokazivač GPS podataka

en: A pointer to the GPS Info IFD. The Interoperability structure of the GPS Info IFD, like that of Exif IFD, has no image data.
sr: Pokazivač na IFD GPS podataka. Međudejstvena struktura IFD-a GPS podataka, kao Eksif IFD, ne sadrži podatke slike.

en: Latitude
sr: Geografska širina

en: Indicates the latitude. The latitude is expressed as three RATIONAL values giving the degrees, minutes, and seconds, respectively. When degrees, minutes and seconds are expressed, the format is dd/1,mm/1,ss/1. When degrees and minutes are used and, for example, fractions of minutes are given up to two decimal places, the format is dd/1,mmmm/100,0/1.
sr: Označava geografsku širinu. Geografska širina se izražava kao tro RACIONALNA vrednost dajući stepene, minute, i sekunde, redom. Kada su izraženi stepeni, minuti i sekunde, zapis je dd/1,mm/1,ss/1. Kada se koriste stepeni i minuti i, na primer, razlomci minuta su dati na dva decimalna mesta, zapis je dd/1,mmmm/100,0/1.

en: North or South Latitude
sr: Severna ili južna geografska širina

en: Indicates whether the latitude is north or south latitude. The ASCII value “N” indicates north latitude, and “S” is south latitude.
sr: Označava da li je geografska širina severna ili južna. ASKRI vrednost „N“ označava severnu, a „S“ južnu geografsku širinu.

en: Longitude
sr: Geografska dužina

en: Indicates the longitude. The longitude is expressed as three RATIONAL values giving the degrees, minutes, and seconds, respectively. When degrees, minutes and seconds are expressed, the format is ddd/1,mm/1,ss/1. When degrees and minutes are used and, for example, fractions of minutes are given up to two decimal places, the format is ddd/1,mmmm/100,0/1.
sr: Označava geografsku dužinu. Geografska dužina se izražava kao tro RACIONALNA vrednost dajući stepene, minute, i sekunde, redom. Kada su izraženi stepeni, minuti i sekunde, zapis je dd/1,mm/1,ss/1. Kada se koriste stepeni i minuti i, na primer, razlomci minuta su dati na dva decimalna mesta, zapis je dd/1,mmmm/100,0/1.

en: East or West Longitude
sr: Istočna ili zapadna geografska dužina

en: Indicates whether the longitude is east or west longitude. ASCII “E” indicates east longitude, and “W” is west longitude.
sr: Označava da li je geografska dužina istočna ili zapadna. ASKRI vrednost „E“ označava istočnu, a „W“ zapadnu geografsku dužinu.

en: GPS Tag Version
sr: Izdanje GPS oznake

en: Indicates the version of <Exif.GPS.InfoIFD>. This tag is mandatory when <Exif.GPS.Info> tag is present.
sr: Označava izdanje <Exif.GPS.InfoIFD>. Ova oznaka je obavezna kada je prisutna oznaka <Exif.GPS.Info>.

en: Image Description
sr: Opis slike

en: A character string giving the title of the image. Two-bytes character codes cannot be used. When a 2-bytes code is necessary, the Exif Private tag <Exif.UserComment> is to be used.
sr: Niska znakova koja daje naslov slike. Dvo-bitni znakovni kodovi ne mogu biti korišćeni. Kada je neophodan 2-bitni kod, koristiće se lična oznaka Eksifa <Exif.UserComment>.

en: Image Length
sr: Dužina slike

en: The number of rows of image data. In JPEG compressed data a JPEG marker is used instead of this tag.
sr: Broj redova podataka slike. U JPEG sažetim podacima koristi se JPEG obeleživač umesto ove oznake.

en: Image Resources Block
sr: Blok izvorišta slike

en: Image Resources Block.
sr: Blok izvorišta slike.

en: Image Unique ID
sr: Jedinstveni IB slike

en: This tag indicates an identifier assigned uniquely to each image. It is recorded as an ASCII string equivalent to hexadecimal notation and 128-bit fixed length.
sr: Ova oznaka označava odrednika dodeljenog svakoj slici ponaosob. Zapisana je kao ASKRI niska istovetna sa heksadecimalnim predstavljanjem i stalnom 128-bitnom širinom.

en: Image Width
sr: Širina slike

en: The number of columns of image data, equal to the number of pixels per row. In JPEG compressed data a JPEG marker is used instead of this tag.
sr: Broj stubaca u podacima slike, jednak broju tačkica po redu. U JPEG sažetim podacima JPEG obeleživač se koristi umesto ove oznake.

en: Inter Color Profile
sr: Profil unutrašnje boje

en: Inter Color Profile.
sr: Profil unutrašnje boje.

en: Interoperability IFD Pointer
sr: IFD pokazivač međudejstva

en: Interoperability IFD is composed of tags which stores the information to ensure the Interoperability and pointed by the following tag located in Exif IFD. The Interoperability structure of Interoperability IFD is the same as TIFF defined IFD structure but does not contain the image data characteristically compared with normal TIFF IFD.
sr: IFD međudejstva se sastoji od oznaka koje čuvaju podatke da bi osigurale međudejstvo i na koje ukazujusledeće oznake koje se nalaze u Eksif IFD-u. Struktura međudejstva međudejstva IFD-a je ista kao TIFF-om određena IFD struktura ali ne sadrži podatke slike karakteristično poređene sa običnim TIFF IFD-om.

en: Interoperability Index
sr: Indeks međudejstva

en: Indicates the identification of the Interoperability rule. Use “R98” for stating ExifR98 Rules.
sr: Označava određenost pravila međudejstva. Koristite „R98“ da potcvrdite „ExifR98“ pravila.

en: Interoperability Version
sr: Izdanje međudejstva

en: Interoperability version.
sr: Izdanje međudejstva.

en: An IPTC/NAA record.
sr: IPTC/NAA zapis.

en: ISO Speed Ratings
sr: Ocene ISO brzine

en: The ISO Speed and ISO Latitude of the camera or input device as specified in ISO 12232.
sr: ISO brzina i ISO geografska širina foto-aparata ili ulaznog uređaja kao što je navedeno u ISO 12232.

en: JPEG Interchange Format
sr: Zapis JPEG razmene

en: The offset to the start byte (SOI) of JPEG compressed thumbnail data. This is not used for primary image JPEG data.
sr: Pomeraj na početni bit (SOI) JPEG sažetih podataka minijature. Ovo se ne koristi za JPEG podatke glavne slike.

en: JPEG Interchange Format Length
sr: Dužina zapisa JPEG razmene

en: The number of bytes of JPEG compressed thumbnail data. This is not used for primary image JPEG data. JPEG thumbnails are not divided but are recorded as a continuous JPEG bitstream from SOI to EOI. Appn and COM markers should not be recorded. Compressed thumbnails must be recorded in no more than 64 Kbytes, including all other data to be recorded in APP1.
sr: Broj bajtova JPEG-om sažetih podataka minijature. Ovo se ne koristi za JPEG podatke glavne slike. JPEG minijature se ne dele ali se zapisuju kao neprekidni JPEG bitski tok iz SOI-a u EOI. Appn i CPM označivači ne trebaju biti zapisani. Sažete minijature moraju biti zapisane u ne više od 64 kilobajta, uključujući sve druge podatke koji će biti zapisani u APP1.

en: JPEG Procedure
sr: JPEG postupak

en: JPEG procedure.
sr: JPEG postupak.

en: Light Source
sr: Izvor svetlosti

en: The kind of light source.
sr: Vrsta izvora svetlosti.

en: Manufacturer
sr: Proizvođač

en: The manufacturer of the recording equipment. This is the manufacturer of the DSC, scanner, video digitizer or other equipment that generated the image. When the field is left blank, it is treated as unknown.
sr: Proizvođač opreme za snimanje. To je proizvođač DSC-a, skenera, video digitalizatora ili druge opreme koja je stvorila sliku. Kada je polje ostavljeno praznim, smatra se nepoznatim.

en: Maker Note
sr: Beleška stvaraoca

en: A tag for manufacturers of Exif writers to record any desired information. The contents are up to the manufacturer.
sr: Oznaka za proizvođače Eksif pisača za zapisivanje svakog željenog podatka. Sadržaj je na volji proizvođača.

en: Max Aperture Value
sr: Najveći otvor blende

en: The smallest F number of the lens. The unit is the APEX value. Ordinarily it is given in the range of 00.00 to 99.99, but it is not limited to this range.
sr: Najmanji F broj sočiva. Jedinica je APEKS vrednost. Obično je data u opsegu od 00.00 do 99.99, ali nije ograničena na ovaj opseg.

en: Metering Mode
sr: Način merenja

en: The metering mode.
sr: Način merenja.

en: The model name or model number of the equipment. This is the model name or number of the DSC, scanner, video digitizer or other equipment that generated the image. When the field is left blank, it is treated as unknown.
sr: Naziv ili broj modela opreme. To je naziv modela ili broj DSC-a, skenera, video digitalizatora ili druge opreme koja je stvorila sliku. Kada je polje ostavljeno praznim, smatra se nepoznatim.

en: New Subfile Type
sr: Nova vrsta poddatoteke

en: A general indication of the kind of data contained in this subfile.
sr: Opšti nagoveštaj vrste podataka koje sadrži ova poddatoteka.

en: The Opto-Electronic Conversion Function (OECF) specified in ISO 14524. <Exif.OECF> is the relationship between the camera optical input and the image values.
sr: Funkcija opto-elektronskog pretvaranja (Opto-Electronic Conversion Function — OECF) navedena u ISO 14524. <Exif.OECF> je odnos između optičkog ulaza foto-aparata i vrednosti slike.

en: Orientation
sr: Usmerenje

en: The image orientation viewed in terms of rows and columns.
sr: Usmerenje slike viđeno u vidu redova i kolona.

en: Photometric Interpretation
sr: Fotometrijsko tumačenje

en: The pixel composition. In JPEG compressed data a JPEG marker is used instead of this tag.
sr: Sastav tačkica. U JPEG sažetim podacima koristi se JPEG obeleživač umesto ove oznake.

en: Pixel X Dimension
sr: X veličina tačkice

en: Information specific to compressed data. When a compressed file is recorded, the valid width of the meaningful image must be recorded in this tag, whether or not there is padding data or a restart marker. This tag should not exist in an uncompressed file.
sr: Podatak svojstven sažetim podacima. Kada je zapisana sažeta datoteka, ispravna širina smisaone slike mora biti zapisana u ovoj oznaci, bez obzira da li postoje podaci popunjavanja ili označavači ponovnog pokretanja. Ova oznaka ne traba da postoji u nesažetoj datoteci.

en: Pixel Y Dimension
sr: Y veličina tačkice

en: Information specific to compressed data. When a compressed file is recorded, the valid height of the meaningful image must be recorded in this tag, whether or not there is padding data or a restart marker. This tag should not exist in an uncompressed file. Since data padding is unnecessary in the vertical direction, the number of lines recorded in this valid image height tag will in fact be the same as that recorded in the SOF.
sr: Podatak svojstven sažetim podacima. Kada je zapisana sažeta datoteka, ispravna širina smisaone slike mora biti zapisana u ovoj oznaci, bez obzira da li postoje podaci popunjavanja ili označavači ponovnog pokretanja. Ova oznaka ne traba da postoji u nesažetoj datoteci. Kako popunjavanje podataka nije neophodno u uspravnom smeru, broj zapisanih redova u ovoj oznaci visine ispravne slike će biti isti kao onaj zapisan u SOF-u.

en: Planar Configuration
sr: Podešavanje ravni

en: Indicates whether pixel components are recorded in a chunky or planar format. In JPEG compressed files a JPEG marker is used instead of this tag. If this field does not exist, the TIFF default of 1 (chunky) is assumed.
sr: Označava da li su sastojci tačkice zapisani u zapisu kriške ili ravni. U JPEG sažetim datotekama JPEG označavač se koristi umesto ove oznake. Ako ovo polje ne postoji, podrazumeva se TIFF osnovno 1 (kriška).

en: Primary Chromaticities
sr: Glavna hromatičnost

en: The chromaticity of the three primary colors of the image. Normally this tag is not necessary, since colorspace is specified in <Exif.ColorSpace> tag.
sr: Hromatičnost tri osnovne boje slike. Obično ova oznaka nije neophodna, jer je prostor boje naveden u oznaci <Exif.ColorSpace>.

en: Reference Black/White
sr: Crno/bela uputa

en: The reference black point value and reference white point value. No defaults are given in TIFF, but the values below are given as defaults here. The color space is declared in a color space information tag, with the default being the value that gives the optimal image characteristics under these conditions.
sr: Vrednost tačke crne upute i vrednost tačke bele upute. Nema osnovnosti datih u TIFF-u, ali vrednosti ispod su ovde date kao podrazumevane. Prostor boje je objavljen u oznaci obaveštenja prostora boje, sa osnovnim koji je vrednost koja daje najbolje odlike slike pod ovim uslovima.

en: Related Image File Format
sr: Zapis datoteke uputne slike

en: Related image file format.
sr: Zapis datoteke uputne slike.

en: Related Image Length
sr: Dužina uputne slike

en: Related image length.
sr: Dužina uputne slike.

en: Related Image Width
sr: Širina uputne slike

en: Related image width.
sr: Širina uputne slike.

en: Related Sound File
sr: Datoteka uputnog zvuka

en: This tag is used to record the name of an audio file related to the image data. The only relational information recorded here is the Exif audio file name and extension (an ASCII string consisting of 8 characters + “.” + 3 characters). The path is not recorded. When using this tag, audio files must be recorded in conformance to the Exif audio format. Writers are also allowed to store the data such as Audio within APP2 as FlashPix extension stream data. Audio files must be recorded in conformance to the Exif audio format. If multiple files are mapped to one file, the above format is used to record just one audio file name. If there are multiple audio files, the first recorded file is given. When there are three Exif audio files “SND00001.WAV”, “SND00002.WAV” and “SND00003.WAV”, the Exif image file name for each of them, “DSC00001.JPG”, is indicated. By combining multiple relational information, a variety of playback possibilities can be supported. The method of using relational information is left to the implementation on the playback side. Since this information is an ASCII character string, it is terminated by NULL. When this tag is used to map audio files, the relation of the audio file to image data must also be indicated on the audio file end.
sr: Ova oznaka se koristi za zapisivanje naziva zvučne datoteke koja se odnosi na podatke slike. Jedini odnosni podatak ivde zabeležen jeste naziv Eksif zvučne datoteke i proširenje (ASKRI niska koja se sastoji od 8 znakova + „.“ + 3 znaka). Putanja se ne zapisuje. Kada se koristi ova oznaka, zvučne datoteke moraju biti zapisane u skladu sa Eksif zapisom zvuka. Pisačima je takođe dozvoljeno da čuvaju podatke kao što je zvuk unutar APP2 kao podatak toka proširenja Blic-piksa. Zvučne datoteke moraju biti zabeležene u skladu sa Eksif zapisom zvuka. Ako je više datoteka mapirano u jednoj datoteci, gornji format se koristi da zabeleži samo jedan naziv zvučne datoteke. Ako postoji više zvučnih datoteka, daje se prva zabeležena datoteka. Kada imamo tri Eksif zvučne datoteke „SND00001.WAV“, „SND00002.WAV“ i „SND00003.WAV“, naziv datoteke Eksif slike za svaku od njih, „DSC00001.JPG“,je naznačen. Objedinjavanjem višestrukih odnosnih podataka, može biti podržano mnoštvo mogućnosti puštanja. Način korišćenja odnosnih podataka se ostavlja za primenu na strani puštanja. Kako je ovaj podatak niska ASKRI znakova, okončan je sa NIŠTA. Kada se ova oznaka koristi za mapiranje datoteka zvuka, odnos datoteke zvuka prema podacima slike mora takođe biti naznačen na kraju zvučne datoteke.

en: Resolution Unit
sr: Jedinica rezolucije

en: The unit for measuring <Exif.XResolution> and <Exif.YResolution>. The same unit is used for both <Exif.XResolution> and <Exif.YResolution>. If the image resolution is unknown, 2 (inches) is designated.
sr: Jedinica za merenje <Exif.XResolution> i <Exif.YResolution>. Ista jedinica se koristi i za <Exif.XResolution> i za <Exif.YResolution>. Ako rezolucija slike nije poznata, 2 (inča) su određena.

en: Rows per Strip
sr: Redova po traci

en: The number of rows per strip. This is the number of rows in the image of one strip when an image is divided into strips. With JPEG compressed data this designation is not needed and is omitted.
sr: Broj redova po traci. Ovo je broj redova u slici jedne trake kada se slika podeli na trake. Sa JPEG sažetim podacima ovo nije potrebno i zato se preskače.

en: Samples per Pixel
sr: Uzoraka po tačkici

en: The number of components per pixel. Since this standard applies to RGB and YCbCr images, the value set for this tag is 3. In JPEG compressed data a JPEG marker is used instead of this tag.
sr: Broj sastojaka po tačkici. Kako se ovaj standard primenjuje na RGB i „YCbCr“ slike, vrednost postavljena za ovu oznaku je 3. U JPEG sažetim podacima JPEG označavač se koristi umesto ove oznake.

en: Saturation
sr: Zasićenost

en: The direction of saturation processing applied by the camera when the image was shot.
sr: Pravac obrađivanja zasićenosti primenjenog foto-aparatom prilikom snimanja slike.

en: Scene Capture Type
sr: Vrsta snimanja scene

en: The type of scene that was shot. It can also be used to record the mode in which the image was shot. Note that this differs from <Exif.SceneType> tag.
sr: Vrsta scene koja je snimljena. Može takođe biti korišćena za zapisivanje režima u kome je snimljena slika. Znajte da se ovo razlikuje od oznake <Exif.SceneType>.

en: Scene Type
sr: Vrsta scene

en: The type of scene. If a DSC recorded the image, this tag value must always be set to 1, indicating that the image was directly photographed.
sr: Vrsta scene. Ako je DSC zapisao sliku, vrednost ove oznake mora uvek biti postavljena na 1, označavajući da je slika neposredno fotografisana.

en: Sensing Method
sr: Način očitavanja

en: The image sensor type on the camera or input device.
sr: Vrsta senzora slike na foto-aparatu ili ulaznom uređaju.

en: Sharpness
sr: Oštrina

en: The direction of sharpness processing applied by the camera when the image was shot.
sr: Pravac obrađivanja oštrine primenjenog foto-aparatom prilikom snimanja slike.

en: Shutter Speed
sr: Brzina zatvarača

en: Shutter speed. The unit is the APEX (Additive System of Photographic Exposure) setting.
sr: Brzina zatvarača. Jedinica je APEKS podešavanje (Additive System of Photographic Exposure — Dodatni sistem fotografske izloženosti).

en: Software
sr: Programi

en: This tag records the name and version of the software or firmware of the camera or image input device used to generate the image. When the field is left blank, it is treated as unknown.
sr: Ova ozanaka zapisuje naziv i izdanje softvera ili ugrađenog programa foto-aparata ili ulaznog uređaja slike korišćenog za stvaranje slike. Kada je polje ostavljeno praznim, smatra se nepoznatim.

en: Spatial Frequency Response
sr: Odgovor prostorne učestalosti

en: This tag records the camera or input device spatial frequency table and SFR values in the direction of image width, image height, and diagonal direction, as specified in ISO 12233.
sr: Ova oznaka beleži tabelu prostorne učestalosti foto-aparata ili ulaznog uređaja i SFR vrednosti u pravcu širine slike, visine slike, i dijagonalnog pravca, kao što je navedeno u ISP 12233.

en: Spectral Sensitivity
sr: Osetljivost spektra

en: The spectral sensitivity of each channel of the camera used.
sr: Osetljivost spektra svakog kanala korišćenog foto-aparata.

en: Strip Byte Count
sr: Broj bajta trake

en: The total number of bytes in each strip. With JPEG compressed data this designation is not needed and is omitted.
sr: Ukupan broj bajtova u svakoj traci. Sa JPEG sažetim podacima ova odrednica nije potrebna i izostavljena je.

en: Strip Offsets
sr: Pomeraj trake

en: For each strip, the byte offset of that strip. It is recommended that this be selected so the number of strip bytes does not exceed 64 Kbytes. With JPEG compressed data this designation is not needed and is omitted.
sr: Za svaku traku, pomeraj bajta te trake. Preporučuje se izbor ovoga tako da broj bajtova trake ne prelazi 64 Kbajta. Sa JPEG sažetim podacima ova odrednica nije potrebna i izostavlja se.

en: Sub IFD Offsets
sr: Pod IFD pomeraj

en: Defined by Adobe Corporation to enable TIFF Trees within a TIFF file.
sr: Određeno Adobe korporacijom za iključivanje TIFF stabla unutar TIFF datoteke.

en: Subject Area
sr: Oblast subjekta

en: The location and area of the main subject in the overall scene.
sr: Mesto i oblast glavnog subjekta u ukupnoj sceni.

en: Subject Distance
sr: Odstojanje subjekta

en: The distance to the subject, given in meters.
sr: Odstojanje do subjekta, dato u metrima.

en: Subject Distance Range
sr: Opseg odstojanja subjekta

en: The distance to the subject.
sr: Odstojanje do subjekta.

en: Subject Location
sr: Mesto subjekta

en: The location of the main subject in the scene. The value of this tag represents the pixel at the center of the main subject relative to the left edge, prior to rotation processing as per the <Exif.Rotation> tag. The first value indicates the X column number and second indicates the Y row number.
sr: Mesto glavnog subjekta u sceni. Vrednost ove oznake predstavlja tačkicu u središtu glavnog subjekta u odnosu na levu ivicu, pre obrade okretanja kao oznaka <Exif.Rotation>. Prva vrednost označava broj vodoravnog stupca a druga označava broj uspravnog reda.

en: Subsec Time
sr: Vreme podsekundi

en: Fractions of seconds for the <Exif.DateTime> tag.
sr: Odlomci sekundi za oznaku <Exif.DateTime>.

en: Subsec Time Digitized
sr: Digitalizovano vreme podsekundi

en: Fractions of seconds for the <Exif.DateTimeDigitized> tag.
sr: Odlomci sekundi za oznaku <Exif.DateTimeDigitized>.

en: Subsec Time Original
sr: Izvorno vreme podsekundi

en: Fractions of seconds for the <Exif.DateTimeOriginal> tag.
sr: Odlomci sekundi za oznaku <Exif.DateTimeOriginal>.

en: TIFF/EP Standard ID
sr: IB TIFF/EP standarda

en: TIFF/EP Standard ID.
sr: IB TIFF/EP standarda.

en: Transfer Function
sr: Funkcija prenosa

en: A transfer function for the image, described in tabular style. Normally this tag is not necessary, since color space is specified in <Exif.ColorSpace> tag.
sr: Funkcija prenosa za sliku, opisana u stilu tabele. Obično ova oznaka nije neophodna, jer je prostor boje naveden u oznaci <Exif.ColorSpace>.

en: Transfer Range
sr: Stopa prenosa

en: Transfer range.
sr: Stopa prenosa.

en: User Comment
sr: Napomena korisnika

en: A tag for Exif users to write keywords or comments on the image besides those in <Exif.ImageDescription>, and without the character code limitations of the <Exif.ImageDescription> tag. The character code used in the <Exif.UserComment> tag is identified based on an ID code in a fixed 8-byte area at the start of the tag data area. The unused portion of the area is padded with NULL (“00.h”). ID codes are assigned by means of registration. The value of CountN is determinated based on the 8 bytes in the character code area and the number of bytes in the user comment part. Since the TYPE is not ASCII, NULL termination is not necessary. The ID code for the <Exif.UserComment> area may be a Defined code such as JIS or ASCII, or may be Undefined. The Undefined name is UndefinedText, and the ID code is filled with 8 bytes of all “NULL” (“00.H”). An Exif reader that reads the <Exif.UserComment> tag must have a function for determining the ID code. This function is not required in Exif readers that do not use the <Exif.UserComment> tag. When a <Exif.UserComment> area is set aside, it is recommended that the ID code be ASCII and that the following user comment part be filled with blank characters [20.H].
sr: Oznaka za Eksif korisnike za zapisivanje ključnih reči ili napomena na slici pored onih u <Exif.ImageDescription>, i bez ograničenja na broj znakova oznake <Exif.ImageDescription>. Znakovni kod korišćen u oznaci <Exif.UserComment> se prepoznaje na osnovu IB koda u oblasti stalnih 8-bajta na početku oblasti oznake datuma. Neiskorišćeni deo oblasti se popunjava sa NIŠTA („00.h“). IB kodovi se dodeljuju prema zapisivanju. Vrednost „CountN“ se određuje na osnovu 8 bajta u oblasti znakovnog koda i na osnovu broja bajtova u delu korisničke napomene. Kako VRSTA nije ASKRI, završavanje na NIŠTA nije neophodno. IB kod za oblast <Exif.UserComment> može biti Određeni kod kao što je JIS ili ASKRI, ili može biti Neodređen. Neodređeni naziv je „Neodređeni tekst“, a IB kod se ispunjava sa 8 bajta svih „NIŠTA“ („00.H“). Eksif čitač koji čita oznaku <Exif.UserComment> mora imati funkciju za određivanje IB koda. Ta funkcija nije potrebna u Eksif čitačima koji ne koriste oznaku <Exif.UserComment>. Kada je oblast <Exif.UserComment> postavljena sa strane, preporučuje se da IB kod bude ASKRI i da prateći deo korisničke napomene bude ispunjen praznim znakovima [20.H].

en: White Balance
sr: Ravnoteža belog

en: The white balance mode set when the image was shot.
sr: Postavljeni režim ravnoteže belog prilikom snimanja slike.

en: White Point
sr: Tačka belog

en: The chromaticity of the white point of the image. Normally this tag is not necessary, since color space is specified in <Exif.ColorSpace> tag.
sr: Hromatičnost tačke belog slike. Obično ova oznaka nije neophodna, jer je prostor boje naveden u oznaci <Exif.ColorSpace>.

en: XML Packet
sr: IksML paket

en: XMP metadata.
sr: IksMP metapodataka.

en: x Resolution
sr: x rezolucija

en: The number of pixels per <Exif.ResolutionUnit> in the <Exif.ImageWidth> direction. When the image resolution is unknown, 72 [dpi] is designated.
sr: Broj tačkica po <Exif.ResolutionUnit> u pravcu <Exif.ImageWidth>. Kada rezolucija slike nije poznata, dodeljuje se 72 [tpi].

en: YCbCr Coefficients
sr: Koeficijenti „YCbCr“

en: The matrix coefficients for transformation from RGB to YCbCr image data. No default is given in TIFF; but here “Color Space Guidelines” is used as the default. The color space is declared in a color space information tag, with the default being the value that gives the optimal image characteristics under this condition.
sr: Koeficijenti matrice za preobražaj iz RGB u „YCbCr“ podatke slike. Nema osnovnosti datih u TIFF-u; ali se ovde „Vođice prostora boje“ koristi kao osnovno. Prostor boje je naveden u oznaci podatka prostora boje, sa osnovnim koji je vrednost koja daje najbolje odlike slike pod ovim uslovima.

en: YCbCr Positioning
sr: „YCbCr“ postavljanje

en: The position of chrominance components in relation to the luminance component. This field is designated only for JPEG compressed data or uncompressed YCbCr data. The TIFF default is 1 (centered); but when Y:Cb:Cr = 4:2:2 it is recommended that 2 (co-sited) be used to record data, in order to improve the image quality when viewed on TV systems. When this field does not exist, the reader shall assume the TIFF default. In the case of Y:Cb:Cr = 4:2:0, the TIFF default (centered) is recommended. If the reader does not have the capability of supporting both kinds of <Exif.YCbCrPositioning>, it shall follow the TIFF default regardless of the value in this field. It is preferable that readers be able to support both centered and co-sited positioning.
sr: Položaj sastojka krominanse u odnosu prema sastojku osvetljaja. Ovo polje je namenjeno samo za JPEG sažete podatke ili za nesažete „YCbCr“ podatke. Osnovno TIFF-a je 1 (usredišteno); ali kada je „Y:Cb:Cr = 4:2:2“ preporučuje se da se koristi 2 (uporedno) za zapisivanje podataka, kako bi se poboljšao kvalitet slike prilikom pregledanja na TV sistemima. Kada ovo polje ne postoji, čitač treba da preuzme TIFF-ovo osnovno. U slučaju „Y:Cb:Cr = 4:2:0“, TIFF-ovo osnovno (usredišteno) se preporučuje. Ako čitač nema mogućnost da podrži obe vrste <Exif.YCbCrPositioning>, treba da prati TIFF-ovo osnovno bez obzira na vrednost u ovom polju. Poželjno je da čitači mogu da podrže i usredišteno i uporedno postavljanje.

en: YCbCr Sub-Sampling
sr: „YCbCr“ pod-uzorkovanje

en: The sampling ratio of chrominance components in relation to the luminance component. In JPEG compressed data a JPEG marker is used instead of this tag.
sr: Odnos uzorkovanja sastojaka krominanse u odnosu na sastojak osvetljaja. U JPEG sažetim podacima JPEG označavač se koristi umesto ove oznake.

en: y Resolution
sr: y rezolucija

en: The number of pixels per <Exif.ResolutionUnit> in the <Exif.ImageLength> direction. The same value as <Exif.XResolution> is designated.
sr: Broj tačkica po <Exif.ResolutionUnit> u pravcu <Exif.ImageLength>. Dodeljuje ista vrednost kao <Exif.XResolution>.

en: Accessed
sr: Pristupljeno

en: Last access datetime.
sr: Vreme datuma poslednjeg pristupa.

en: Content
sr: Sadržaj

en: File’s contents filtered as plain text.
sr: Sadržaj datoteke izdvojen kao običan tekst.

en: Editable free text/notes.
sr: Uredljiv slobodan tekst/beleške.

en: MIME type of the file or if a directory it should contain value “Folder”.
sr: MIME vrsta datoteke ili ako direktorijum treba da sadrži vrednost „Fascikla“.

en: Editable array of keywords.
sr: Uredljiv niz ključnih reči.

en: Link
sr: Veza

en: URI of link target.
sr: Putanja mete veze.

en: Modified
sr: Izmenjeno

en: Last modified datetime.
sr: Vreme datuma poslednje izmene.

en: File name excluding path but including the file extension.
sr: Naziv datoteke isključujući putanju ali uključujući nastavak datoteke.

en: Full file path of file excluding the file name.
sr: Puna putanja datoteke isključujući naziv datoteke.

en: Permission string in unix format eg “-rw-r--r--”.
sr: Niska ovlašćenja u juniksovom zapisu tj. „-rw-r--r--“.

en: Publisher
sr: Izdavač

en: Editable DC type for the name of the publisher of the file (EG dc:publisher field in RSS feed).
sr: Uredljiva DC vrsta za naziv izdavača datoteke (npr. polje „dc:publisher“ u RSS dovodu).

en: Rank
sr: Plasman

en: Editable file rank for grading favourites. Value should be in the range 1..10.
sr: Uredljiv plasman datoteke za izdvajanje omiljenih. Vrednost treba da bude u opsegu od 1 do 10.

en: Size of the file in bytes or if a directory number of items it contains.
sr: Veličina datoteke u bajtovima ili broj stavki koje sadrži ako je direktorijum.

en: Album Sort Order
sr: Poredak ređanja albuma

en: String which should be used instead of the album name for sorting purposes.
sr: Niska koja treba da bude korišćena umesto naziva albuma za svrhe ređanja.

en: Audio Encryption
sr: Šifrovanje zvuka

en: Frame indicates if the audio stream is encrypted, and by whom.
sr: Kadar koji ukazuje da li je tok šifrovan, i ko je to uradio.

en: Audio Seek Point
sr: Tačka premotavanja zvuka

en: Fractional offset within the audio data, providing a starting point from which to find an appropriate point to start decoding.
sr: Pomeraj razlomka u zvučnim podacima, dostavljajući početnu tačku od koje naći odgovarajuću tačku za početak dešifrovanja.

en: Band
sr: Grupa

en: Additional information about the performers in the recording.
sr: Dodatni podaci o izvođačima snimljenog.

en: BPM
sr: TUM

en: BPM (beats per minute).
sr: TUM (taktova u minutu).

en: Buffer Size
sr: Veličina međumemorije

en: Recommended buffer size.
sr: Preporučena veličina međumemorije.

en: CD ID
sr: IB CD-a

en: Music CD identifier.
sr: Odrednik muzičkog CD-a.

en: Commercial
sr: Komercijalno

en: Commercial frame.
sr: Kadar komercijalnog.

en: Composer
sr: Kompozitor

en: Composer.
sr: Kompozitor.

en: Conductor
sr: Dirigent

en: Conductor.
sr: Dirigent.

en: Content Group
sr: Grupa sadržaja

en: Content group description.
sr: Opis grupe sadržaja.

en: Content Type
sr: Vrsta sadržaja

en: Encryption Registration
sr: Beleženje šifrovanja

en: Encryption method registration.
sr: Način beleženja šifrovanja.

en: Date.
sr: Datum.

en: Emphasis
sr: Naglašavanje

en: Emphasis.
sr: Naglašavanje.

en: Encoded By
sr: Kodirali su

en: Person or organisation that encoded the audio file. This field may contain a copyright message, if the audio file also is copyrighted by the encoder.
sr: Osoba ili udruženje koje je kodiralo zvučnu datoteku. Ovo polje može da sadrži poruku o autorskim pravima, ako je onaj ko je kodirao zvučnu datoteku istu zaštitio autorskim pravima.

en: Encoder Settings
sr: Podešavanja kodiranja

en: Software.
sr: Programi.

en: Encoding Time
sr: Vreme kodiranja

en: Encoding time.
sr: Vreme kodiranja.

en: Equalization
sr: Ujednačavanje

en: Equalization.
sr: Ujednačavanje.

en: Equalization 2
sr: Ujednačavanje 2

en: Equalisation curve predefine within the audio file.
sr: Unapred određena kriva ujednačavanja u zvučnoj datoteci.

en: Event Timing
sr: Vreme događaja

en: Event timing codes.
sr: Kodovi vremena događaja.

en: File Owner
sr: Vlasnik datoteke

en: File owner.
sr: Vlasnik datoteke.

en: File Type
sr: Vrsta datoteke

en: File type.
sr: Vrsta datoteke.

en: Frames
sr: Kadrovi

en: Number of frames.
sr: Broj kadrova.

en: General Object
sr: Opšti predmet

en: General encapsulated object.
sr: Opšti ugneždeni predmet.

en: Grouping Registration
sr: Zapisivanje grupisanja

en: Group identification registration.
sr: Zapisivanje prepoznavanja grupe.

en: Initial Key
sr: Početni ključ

en: Initial key.
sr: Početni ključ.

en: Involved People
sr: Učesnici

en: Involved people list.
sr: Spisak osoba učesnika.

en: InvolvedPeople2
sr: Učesnici 2

en: Language.
sr: Jezik.

en: Linked Info
sr: Povezani podaci

en: Linked information.
sr: Povezani podaci.

en: Lyricist
sr: Tekstopisac

en: Lyricist.
sr: Tekstopisac.

en: Media Type
sr: Vrsta medijuma

en: Media type.
sr: Vrsta medijuma.

en: Mix Artist
sr: Umetnik mešač

en: Interpreted, remixed, or otherwise modified by.
sr: Onaj ko je izvodio, preobrazio, ili bilo kako drugačije izmenio.

en: Mood
sr: Raspoloženje

en: Mood.
sr: Raspoloženje.

en: MPEG Lookup
sr: MPEG traženje

en: MPEG location lookup table.
sr: Tabela traženja MPEG mesta.

en: Musician Credit List
sr: Spisak zaslužnih muzičara

en: Musician credits list.
sr: Spisak zaslužnih muzičara.

en: Net Radio Owner
sr: Vlasnik mrežnog radija

en: Internet radio station owner.
sr: Vlasnik Internet radio stanice.

en: Net Radiostation
sr: Mrežna radio stanica

en: Internet radio station name.
sr: Naziv Internet radio stanice.

en: Original Album
sr: Izvorni album

en: Original album.
sr: Izvorni album.

en: Original Artist
sr: Izvorni izvođač

en: Original artist.
sr: Izvorni izvođač.

en: Original File Name
sr: Izvorni naziv datoteke

en: Original file name.
sr: Izvorni naziv datoteke.

en: Original Lyricist
sr: Izvorni pisac teksta

en: Original lyricist.
sr: Izvorni pisac teksta.

en: Original Release Time
sr: Izvorno vreme izdavanja

en: Original release time.
sr: Izvorno vreme izdavanja.

en: Original Year
sr: Izvorna godina

en: Original release year.
sr: Izvorno godina izdavanja.

en: Ownership
sr: Vlasništvo

en: Ownership frame.
sr: Kadar vlsništva.

en: Part of a Set
sr: Deo skupa

en: Part of a set the audio came from.
sr: Deo skupa iz koga dolazi zvuk.

en: Performer Sort Order
sr: Poredak ređanja izvođača

en: Performer sort order.
sr: Poredak ređanja izvođača.

en: Picture
sr: Slika

en: Attached picture.
sr: Priložena slika.

en: Play Counter
sr: Broj izvođenja

en: Number of times a file has been played.
sr: Koliko je puta preslušana datoteka.

en: Playlist Delay
sr: Zastoj spiska numera

en: Playlist delay.
sr: Zastoj prilikom puštanja spiska numera.

en: Popularimeter
sr: Merač popularnosti

en: Rating of the audio file.
sr: Ocena zvučne datoteke.

en: Position Sync
sr: Usaglašavanje položaja

en: Position synchronisation frame.
sr: Kadar usaglašavanja položaja.

en: Private
sr: Lično

en: Private frame.
sr: Kadar za lično.

en: Produced Notice
sr: Obaveštenje proizvodnje

en: Produced notice.
sr: Obaveštenje o proizvodnji.

en: Publisher.
sr: Izdavač.

en: Recording Dates
sr: Datumi snimanja

en: Recording dates.
sr: Datumi snimanja.

en: Recording Time
sr: Vreme snimanja

en: Recording time.
sr: Vreme snimanja.

en: Release Time
sr: Vreme izdavanja

en: Release time.
sr: Vreme izdavanja.

en: Reverb
sr: Odjek

en: Reverb.
sr: Odjek.

en: Set Subtitle
sr: Podnaslov skupa

en: Subtitle of the part of a set this track belongs to.
sr: Podnaslov dela skupa kome pripada ova numera.

en: Signature
sr: Potpis

en: Signature frame.
sr: Kadar potpisa.

en: Size of the audio file in bytes, excluding the ID3 tag.
sr: Veličina zvučne datoteke u bajtovima, isključujući oznaku ID3.

en: Song length
sr: Trajanje pesme

en: Length of the song in milliseconds.
sr: Trajanje pesme u milisekundama.

en: Subtitle
sr: Prevod

en: Subtitle.
sr: Prevod.

en: Synchronized Lyrics
sr: Usaglašeni tekstovi pesama

en: Synchronized lyric.
sr: Usaglašeni tekstovi pesama.

en: Synchronized Tempo
sr: Usaglašeni takt

en: Synchronized tempo codes.
sr: Kodovi usaglašenog takta.

en: Tagging Time
sr: Vreme označavanja

en: Tagging time.
sr: Vreme označavanja.

en: Terms of Use
sr: Uslovi korišćenja

en: Terms of use.
sr: Uslovi korišćenja.

en: Time
sr: Vreme

en: Time.
sr: Vreme.

en: Title Sort Order
sr: Poredak ređanja naslova

en: Title sort order.
sr: Poredak ređanja naslova.

en: Unique File ID
sr: Jedinstveni IB datoteke

en: Unique file identifier.
sr: Jedinstveni odrednik datoteke.

en: Unsynchronized Lyrics
sr: Neusaglašeni tekstovi pesama

en: Unsynchronized lyric.
sr: Neusaglašeni tekstovi pesama.

en: User Text
sr: Korisnički tekst

en: User defined text information.
sr: Tekstualni podatak koji zadaje korisnik.

en: Volume Adjustment
sr: Doterivanje jačine zvuka

en: Relative volume adjustment.
sr: Prividno doterivanje jačine zvuka.

en: Volume Adjustment 2
sr: Doterivanje jačine zvuka 2

en: WWW Artist
sr: VVV izvođač

en: Official artist.
sr: Zvanični izvođač.

en: WWW Audio File
sr: VVV zvučna datoteka

en: Official audio file webpage.
sr: Zvanična veb stranica zvučne datoteke.

en: WWW Audio Source
sr: VVV izvor zvuka

en: Official audio source webpage.
sr: Zvanična veb stranica izvora zvuka.

en: WWW Commercial Info
sr: VVV komercijalni podaci

en: URL pointing at a webpage containing commercial information.
sr: Adresa koja ukazuje na veb stranicu koja sadrži komercijalne podatke.

en: WWW Copyright
sr: VVV autorska prava

en: URL pointing at a webpage that holds copyright.
sr: Adresa koja ukazuje na veb stranicu koja zadržava autorska prava.

en: WWW Payment
sr: VVV plaćanje

en: URL pointing at a webpage that will handle the process of paying for this file.
sr: Adresa koja ukazuje na veb stranicu koja omogućava postupak plaćanja za ovu datoteku.

en: WWW Publisher
sr: VVV izdavač

en: URL pointing at the official webpage for the publisher.
sr: Adresa koja ukazuje na zvaničnu veb stranicu izdavača.

en: WWW Radio Page
sr: VVV stranica radija

en: Official internet radio station homepage.
sr: Zvanična veb stranica Internet radio stranice.

en: WWW User
sr: VVV korisnik

en: User defined URL link.
sr: Veza adrese koju zadaje korisnik.

en: Name of an album the image belongs to.
sr: Naziv albuma kome pripada slika.

en: Embedded copyright message.
sr: Ugnežđena poruka o autorskom pravu.

en: Datetime image was originally created.
sr: Vreme kada je slika prvobitno napravljena.

en: Description of the image.
sr: Opis slike.

en: The program used by the camera to set exposure when the picture is taken. EG Manual, Normal, Aperture priority etc.
sr: Program korišćen foto-aparatom za podešavanje izloženosti prilikom snimanja slike. Npr. Ručno, Obično, Prioritet blende itd.

en: Exposure time used to capture the photo in seconds.
sr: Vreme izloženosti, u sekundama, korišćeno za snimanje slike.

en: Set to “1” if flash was fired.
sr: Podesite na „1“ ako je okinut blic.

en: Focal length of lens in mm.
sr: Žižna daljina objektiva u milimetrima.

en: Height
sr: Visina

en: Height in pixels.
sr: Visina u tačkicama.

en: ISO Speed
sr: ISO brzina

en: ISO speed used to acquire the document contents. For example, 100, 200, 400, etc.
sr: ISO brzina korišćena za preuzimanja sadržaja dokumenta. Na primer, 100, 200, 400, itd.

en: String of keywords.
sr: Niska ključnih reči.

en: Make
sr: Marka

en: Make of camera used to take the image.
sr: Marka foto-aparata korišćenog za snimanje.

en: Metering mode used to acquire the image (IE Unknown, Average, CenterWeightedAverage, Spot, MultiSpot, Pattern, Partial).
sr: Režim merenja korišćen za snimanje slike (IE Unknown, Average, CenterWeightedAverage, Spot, MultiSpot, Pattern, Partial).

en: Model of camera used to take the image.
sr: Model foto-aparata korišćenog za snimanje.

en: Represents the orientation of the image wrt camera (IE “top,left” or “bottom,right”).
sr: Predstavlja usmerenje slike kao i na foto-aparatu (npr. „top,left“ — gore,levo; „bottom,right“ — dole,desno).

en: Software used to produce/enhance the image.
sr: Program korišćen za proizvodnju/poboljšanje slike.

en: Title of image.
sr: Naslov slike.

en: White balance setting of the camera when the picture was taken (auto or manual).
sr: Podešavanje ravnoteže belog foto-aparata prilikom snimanja slike (samostalno ili ručno).

en: Width
sr: Širina

en: Width in pixels.
sr: Širina u tačkicama.

en: Action Advised
sr: Najavljena radnja

en: The type of action that this object provides to a previous object. “01” Object Kill, “02” Object Replace, “03” Object Append, “04” Object Reference.
sr: Vrsta radnje koju ovaj predmet obezbeđuje prethodnom predmetu. „01“ ubija predmet, „02“ zamenjuje predmet, „03“ prilaže predmet, „04“ upućuje na predmet.

en: ARM Identifier
sr: Odrednik ARM

en: Identifies the Abstract Relationship Method (ARM).
sr: Određuje način zamišljenog međuodnosa (ARM).

en: ARM Version
sr: ARM izdanje

en: Identifies the version of the Abstract Relationship Method (ARM).
sr: Određuje izdanje načina zamišljenog međuodnosa (ARM).

en: Audio Duration
sr: Trajanje zvuka

en: The running time of the audio data in the form HHMMSS.
sr: Vreme trajanja zvučnih podataka u obliku ČČMMSS.

en: Audio Outcue
sr: Znak za početak zvuka

en: The content at the end of the audio data.
sr: Sadržaj na kraju zvučnih podataka.

en: Audio Sampling Rate
sr: Protok uzorkovanja zvuka

en: The sampling rate in Hz of the audio data.
sr: Protok uzorkovanja zvučnih podataka u Hercima.

en: Audio Sampling Resolution
sr: Rezolucija uzorkovanja zvuka

en: The number of bits in each audio sample.
sr: Broj bitova u svakom uzorku zvuka.

en: Audio Type
sr: Vrsta zvuka

en: The number of channels and type of audio (music, text, etc.) in the object.
sr: Broj kanala i vrsta zvuka (muzika, tekst, itd.) u predmetu.

en: By-line
sr: Autor

en: Name of the creator of the object, e.g. writer, photographer or graphic artist (multiple values allowed).
sr: Ime stvaraoca predmeta, npr. pisca, fotografa ili grafičkog umetnika (dozvoljeno je nekoliko vrednosti).

en: By-line Title
sr: Titula autora

en: Title of the creator or creators of the object.
sr: Titula stvaraoca ili stvaralaca predmeta.

en: Caption, Abstract
sr: Snimanje, zamišljeno

en: A textual description of the data.
sr: Tekstualni opis podataka.

en: Identifies the subject of the object in the opinion of the provider (Deprecated).
sr: Određuje subjekat predmeta prema mišljenju dostavljača (zastarelo).

en: Coded Character Set
sr: Skup kodnih znakova

en: Control functions used for the announcement, invocation or designation of coded character sets.
sr: Upravlja funkcijama korišćenim za najavljivanje, prizivanje ili raspoređivanje skupova kodnih znakova.

en: City
sr: Grad

en: City of object origin.
sr: Grad porekla predmeta.

en: Confirmed Data Size
sr: Veličina potvrđenih podataka

en: Total size of the object data.
sr: Ukupna veličina podataka predmeta.

en: Contact
sr: Kontakt

en: The person or organization which can provide further background information on the object (multiple values allowed).
sr: Osoba ili udruženje koje može da dostavi dodatna pozadinska obaveštenja o predmetu (dozvoljeno je nekoliko vrednosti).

en: Content Location Code
sr: Kod nalazišta sadržaja

en: The code of a country/geographical location referenced by the content of the object (multiple values allowed).
sr: Kod države/geografskog nalazišta na koje upućuje sadržaj predmeta (dozvoljeno je nekoliko vrednosti).

en: Content Location Name
sr: Naziv nalazišta sadržaja

en: A full, publishable name of a country/geographical location referenced by the content of the object (multiple values allowed).
sr: Pun, objavljiv naziv države/geografskog nalazišta na koje upućuje sadržaj predmeta (dozvoljeno je nekoliko vrednosti).

en: Copyright Notice
sr: Napomena o autorskim pravima

en: Any necessary copyright notice.
sr: Bilo kakva neophodna napomena o autorskim pravima.

en: Country Code
sr: Kod države

en: The code of the country/primary location where the object was created.
sr: Kod države/prvobitnog nalazišta gde je stvoren predmet.

en: Country Name
sr: Naziv države

en: The name of the country/primary location where the object was created.
sr: Naziv države/prvobitnog nalazišta gde je stvoren predmet.

en: Credit
sr: Zasluge

en: Identifies the provider of the object, not necessarily the owner/creator.
sr: Određuje dostavljača predmeta, nije neophodno vlasnik/stvaralac.

en: The date the intellectual content of the object was created rather than the date of the creation of the physical representation.
sr: Datum stvaranja intelektualnog sadržaja predmeta radije nego datum stvaranja fizičkog predstavljanja.

en: Date Sent
sr: Datum slanja

en: The day the service sent the material.
sr: Dan kada je usluga poslala materijal.

en: Destination
sr: Odredište

en: Routing information.
sr: Podaci o odredištu.

en: Digital Creation Date
sr: Datum digitalnog stvaranja

en: The date the digital representation of the object was created.
sr: Datum stvaranja digitalnog predstavljanja predmeta.

en: Digital Creation Time
sr: Vreme digitalnog stvaranja

en: The time the digital representation of the object was created.
sr: Vreme stvaranja digitalnog predstavljanja predmeta.

en: Editorial Update
sr: Osveženje uredništva

en: The type of update this object provides to a previous object. The link to the previous object is made using the ARM. “01” indicates an additional language.
sr: Vrsta osveženja koje ovaj predmet obezbeđuje prethodnom predmetu. Veza ka prethodnom predmetu je napravljena korišćenjem ARM-a. „01“ označava dodatni jezik.

en: Edit Status
sr: Stanje uređivanja

en: Status of the object, according to the practice of the provider.
sr: Stanje predmeta, u skladu sa praksom dostavljača.

en: Envelope Number
sr: Broj koverte

en: A number unique for the date and the service ID.
sr: Broj jedinstven za datum i IB usluge.

en: Envelope Priority
sr: Prioritet koverte

en: Specifies the envelope handling priority and not the editorial urgency. “1” for most urgent, “5” for normal, and “8” for least urgent. “9” is user-defined.
sr: Navodi prioritet rukovanja kovertom a ne uređivačku hitnost. 1 — za vrlo hitno, 5 — za uobičajeno, i 8 — za manje hitno. 9 — određuje korisnik.

en: Expiration Date
sr: Datum isteka

en: Designates the latest date the provider intends the object to be used.
sr: Označava poslednji datum za koji dostavljač namerava da predmet bude korišćen.

en: Expiration Time
sr: Vreme isteka

en: Designates the latest time the provider intends the object to be used.
sr: Označava poslednje vreme za koje dostavljač namerava da predmet bude korišćen.

en: File Format
sr: Zapis datoteke

en: File format of the data described by this metadata.
sr: Zapis datoteke podataka koji opisuju ovi metapodaci.

en: File Version
sr: Izdanje datoteke

en: Version of the file format.
sr: Izdanje zapisa datoteke.

en: Fixture Identifier
sr: Odrednik stalnosti

en: Identifies objects that recur often and predictably, enabling users to immediately find or recall such an object.
sr: Prepoznaje predmete koji se ponavljaju često i predvidivo, omogućavajući korisnicima da odmah pronađu ili opozovu takav predmet.

en: Headline
sr: Naslov

en: A publishable entry providing a synopsis of the contents of the object.
sr: Objavljiva stavka koja obezbeđuje siže sadržaja predmeta.

en: Image Orientation
sr: Usmerenje slike

en: The layout of the image area: “P” for portrait, “L” for landscape, and “S” for square.
sr: Raspored oblasti slike: „P“ za uspravno, „L“ za položeno, a „S“ za kvadratno.

en: Image Type
sr: Vrsta slike

en: The data format of the image object.
sr: Zapis podataka predmeta slike.

en: Used to indicate specific information retrieval words (multiple values allowed).
sr: Koristi se da ukaže na reži dovlačenja naročitih podataka (dozvoljeno je nekoliko vrednosti).

en: Language Identifier
sr: Odrednik jezika

en: The major national language of the object, according to the 2-letter codes of ISO 639:1988.
sr: Glavni nacionalni jezik predmeta, u skladu sa 2-slovnim kodu standarda ISO 639:1988.

en: Maximum Object Size
sr: Najveća veličina predmeta

en: The largest possible size of the object if the size is not known.
sr: Najveća moguća veličina predmeta ako veličina nije poznata.

en: Max Subfile Size
sr: Najveća veličina poddatoteke

en: The maximum size for a subfile dataset containing a portion of the object data.
sr: Najveća veličina skupa podataka poddatoteke koja sadrži deo podataka predmeta.

en: Model Version
sr: Izdanje modela

en: Version of IIM part 1.
sr: Izdanje IIM dela 1.

en: Object Attribute Reference
sr: Uputa osobine predmeta

en: Defines the nature of the object independent of the subject (multiple values allowed).
sr: Određuje prirodu predmeta nezavisno od subjekta (dozvoljeno je nekoliko vrednosti).

en: Object Cycle
sr: Ciklus predmeta

en: Where “a” is morning, “p” is evening, “b” is both.
sr: Gde je „a“ jutro, „p“ je veče, „b“ je oba.

en: Object Name
sr: Naziv predmeta

en: A shorthand reference for the object.
sr: Uputa skraćenice za predmet.

en: Object Size Announced
sr: Najavljena veličina predmeta

en: The total size of the object data if it is known.
sr: Ukupna veličina podataka predmeta ako je poznat.

en: Object Type Reference
sr: Uputa vrste predmeta

en: Distinguishes between different types of objects within the IIM.
sr: Razlikovanja između različitim vrstama predmeta u IIM-u.

en: Originating Program
sr: Program stvaranja

en: The type of program used to originate the object.
sr: Vrsta programa korišćenog za stvaranje predmeta.

en: Original Transmission Reference
sr: Uputa izvornog prenosa

en: A code representing the location of original transmission.
sr: Kod koji predstavlja mesto izvornog prenosa.

en: Preview Data
sr: Podaci pregleda

en: The object preview data.
sr: Podaci pregleda predmeta.

en: Preview File Format
sr: Zapis datoteke pregleda

en: Binary value indicating the file format of the object preview data.
sr: Binarna vrednost koja pokazuje zapis datoteke podataka pregleda predmeta.

en: Preview File Format Version
sr: Izdanje zapisa datoteke pregleda

en: The version of the preview file format.
sr: Izdanje zapisa datoteke pregleda.

en: Product ID
sr: IB proizvoda

en: Allows a provider to identify subsets of its overall service.
sr: Dopušta dostavljaču da odredi podskup svojih ukupnih usluga.

en: Program Version
sr: Izdanje programa

en: The version of the originating program.
sr: Izdanje programa stvaranja.

en: Province, State
sr: Pokrajina, država

en: The Province/State where the object originates.
sr: Pokrajina/država u kojoj je stvoren predmet.

en: Rasterized Caption
sr: Istačkano snimanje

en: Contains rasterized object description and is used where characters that have not been coded are required for the caption.
sr: Sadrži opis istačkanog predmeta i koristi se tamo gde se traže znaci koji nisu kodirani za sniamnje.

en: Record Version
sr: Izdanje snimka

en: Identifies the version of the IIM, Part 2.
sr: Otkriva izdanje IIM-a, deo 2.

en: Reference Date
sr: Datum upute

en: The date of a prior envelope to which the current object refers.
sr: Datum prethodne koverte na koju upućuje tekući predmet.

en: Reference Number
sr: Broj upute

en: The Envelope Number of a prior envelope to which the current object refers.
sr: Broj koverte na koju upućuje tekući predmet.

en: Reference Service
sr: Usluga upute

en: The Service Identifier of a prior envelope to which the current object refers.
sr: Odrednik usluge prethodne koverte na koju upućuje tekući predmet.

en: Designates the earliest date the provider intends the object to be used.
sr: Označava najraniji datum za koji dostavljač namerava da predmet bude korišćen.

en: Designates the earliest time the provider intends the object to be used.
sr: Označava najranije vreme za koje dostavljač namerava da predmet bude korišćen.

en: Service Identifier
sr: Odrednik usluge

en: Identifies the provider and product.
sr: Prepoznaje dostavljača i proizvod.

en: Size Mode
sr: Režim veličine

en: Set to 0 if the size of the object is known and 1 if not known.
sr: Podesite na 0 ako je veličina predmeta poznata a na 1 ako nije.

en: Source
sr: Izvor

en: The original owner of the intellectual content of the object.
sr: Prvobitni vlasnik intelektualnog sadržaja predmeta.

en: Special Instructions
sr: Posebna uputstva

en: Other editorial instructions concerning the use of the object.
sr: Ostala uređivačka uputstva u vezi korišćenja predmeta.

en: Subfile
sr: Poddatoteka

en: The object data itself. Subfiles must be sequential so that the subfiles may be reassembled.
sr: Sami podaci predmeta. Poddatoteke moraju biti u nizu tako da poddatoteke mogu biti ponovo sastavljene.

en: Subject Reference
sr: Uputa subjekta

en: A structured definition of the subject matter. It must contain an IPR, an 8 digit Subject Reference Number and an optional Subject Name, Subject Matter Name, and Subject Detail Name each separated by a colon (:).
sr: Organizovana odrednica pitanja subjekta. Mora da sadrži IPR, broj upute subjekta od 8 cifara i izborni naziv subjekta, naziv pitanja subjekta, i naziv pojedinosti subjekta razdvojenih dvotačkom (:).

en: Sub-location
sr: Pod-mesto

en: The location within a city from which the object originates.
sr: Mesto unutar grada iz koga proizilazi predmet.

en: Supplemental Category
sr: Dodatna kategorija

en: Further refines the subject of the object (Deprecated).
sr: Daljna poboljšanja subjekta predmeta (Zastarelo).

en: Time Created
sr: Vreme stvaranja

en: The time the intellectual content of the object was created rather than the date of the creation of the physical representation (multiple values allowed).
sr: Vreme stvaranja intelektualnog sadržaja predmeta radije nego datum stvaranja fizičkog predstavljanja (dozvoljeno je nekoliko vrednosti).

en: Time Sent
sr: Vreme slanja

en: The time the service sent the material.
sr: Vreme kada je usluga poslala materijal.

en: Unique Name of Object
sr: Jedinstveni naziv predmeta

en: An eternal, globally unique identification for the object, independent of provider and for any media form.
sr: Unutrašnje, opšte jedinstveno prepoznavanje za predmet, nezavisno od dostavljača i za svaki oblik medija.

en: Urgency
sr: Hitnost

en: Specifies the editorial urgency of content and not necessarily the envelope handling priority. “1” is most urgent, “5” normal, and “8” least urgent.
sr: Navodi uređivačku hitnost sadržaja i ne neophodno važnost rukovanja omotom. 1 — vrlo hitno, 5 — uobičajeno, i 8 — manje hitno.

en: Writer/Editor
sr: Pisac/urednik

en: The name of the person involved in the writing, editing or correcting the object or caption/abstract (multiple values allowed).
sr: Ime osobe koja je učestvovala u pisanju, uređivanju ili ispravljanju predmeta ili snimanju/zamišljanju (dozvoljeno je više vrednosti).

en: Page Size
sr: Veličina stranice

en: Page size format.
sr: Zapis veličine stranice.

en: Page Width
sr: Širina stranice

en: Page width in mm.
sr: Širina stranice u milimetrima.

en: Page Height
sr: Visina stranice

en: Page height in mm.
sr: Visina stranice u milimetrima.

en: PDF Version
sr: PDF izdanje

en: The PDF version of the document.
sr: PDF izdanje dokumenta.

en: Producer
sr: Proizvođač

en: The application that converted the document to PDF.
sr: Program koji je pretvorio dokument u PDF.

en: Embedded Files
sr: Ugrađene datoteke

en: Number of embedded files in the document.
sr: Broj ugrađenih datoteka u dokumentu.

en: Fast Web View
sr: Brzi pregled veba

en: Set to “1” if optimized for network access.
sr: Postavite na „1“ ako je pripremljeno za mrežni pristup.

en: Printing
sr: Štampanje

en: Set to “1” if printing is allowed.
sr: Postavite na „1“ ako je dopušteno štampanje.

en: Printing in High Resolution
sr: Štampanje u visokoj rezoluciji

en: Set to “1” if high resolution printing is allowed.
sr: Postavite na „1“ ako je dopušteno štampanje u visokoj rezoluciji.

en: Copying
sr: Umnožavanje

en: Set to “1” if copying the contents is allowed.
sr: Postavite na „1“ ako je dopušteno umnožavanje sadržaja.

en: Modifying
sr: Menjanje

en: Set to “1” if modifying the contents is allowed.
sr: Postavite na „1“ ako je dopušteno menjanje sadržaja.

en: Document Assembly
sr: Sastavljanje dokumenta

en: Set to “1” if inserting, rotating, or deleting pages and creating navigation elements is allowed.
sr: Postavite na „1“ ako je dopušteno umetanje, zaokretanje, ili brisanje stranica i stvaranje elemenata kretanja.

en: Commenting
sr: Komentarisanje

en: Set to “1” if adding or modifying text annotations is allowed.
sr: Postavite na „1“ ako je dopušteno dodavanje ili menjanje tekstualnih napomena.

en: Form Filling
sr: Popunjavanje obrasca

en: Set to “1” if filling of form fields is allowed.
sr: Postavite na „1“ ako je dopušteno popunjavanje polja obrasca.

en: Accessibility Support
sr: Podrška pristupačnosti

en: Set to “1” if accessibility support (e.g. screen readers) is enabled.
sr: Postavite na „1“ ako je uključena podrška pristupačnosti (tj. čitači ekrana).

en: Contact information for the creators or distributors of the track.
sr: Podaci za stupanje u vezu sa stvaraocima ili raspodeljivačima numere.

en: License
sr: Dozvola

en: License information.
sr: Podaci o dozvoli.

en: Location
sr: Mesto

en: Location where track was recorded.
sr: Mesto na kome je snimljena numera.

en: Maximum bitrate
sr: najveća brzina bitova

en: Maximum bitrate in kbps.
sr: Najveći protok bita u kb/s.

en: Minimum bitrate
sr: Najmanji protok bita

en: Minimum bitrate in kbps.
sr: Najmanji protok bita u kb/s.

en: Nominal bitrate
sr: Navedeni protok bita

en: Nominal bitrate in kbps.
sr: Navedeni protok bita u kb/s.

en: Organization
sr: Udruženje

en: Organization producing the track.
sr: Udruženje koje proizvodi numeru.

en: Vendor
sr: Prodavac

en: Vorbis vendor ID.
sr: Vorbis IB prodavca.

en: Vorbis Version
sr: Izdanje vorbisa

en: Vorbis version.
sr: Izdanje vorbisa.

en: Audio
sr: Zvuk

en: Doc
sr: Dokumentacija

en: Image
sr: Slika

en: No Proofing
sr: Bez ispravki

en: Arabic
sr: Arapski

en: Bulgarian
sr: Bugarski

en: Catalan
sr: Katalonski

en: Traditional Chinese
sr: Tradicionalni kineski

en: Simplified Chinese
sr: Pojednostaljeni kineski

en: Chechen
sr: Čečenski

en: Danish
sr: Danski

en: German
sr: Nemački

en: Swiss German
sr: Švajcarski nemački

en: Greek
sr: Grčki

en: U.S. English
sr: Američki engleski

en: U.K. English
sr: Britanski engleski

en: Australian English
sr: Australijski engleski

en: Castilian Spanish
sr: Kastiljski španski

en: Mexican Spanish
sr: Meksički španski

en: Finnish
sr: Finski

en: French
sr: Francuski

en: Belgian French
sr: Belgijski francuski

en: Canadian French
sr: Kanadski francuski

en: Swiss French
sr: Švajcarski francuski

en: Hebrew
sr: Hebrejski

en: Hungarian
sr: Mađarski

en: Icelandic
sr: Islandski

en: Italian
sr: Italijanski

en: Swiss Italian
sr: Švajcarski italijanski

en: Japanese
sr: Japanski

en: Korean
sr: Korejski

en: Dutch
sr: Holandski

en: Belgian Dutch
sr: Belgijski holandski

en: Norwegian Bokmal
sr: Norveški bokmal

en: Norwegian Nynorsk
sr: Norveški ninorsk

en: Polish
sr: Poljski

en: Brazilian Portuguese
sr: Brazilski portugalski

en: Portuguese
sr: Portugalski

en: Rhaeto-Romanic
sr: Raeto-romanski

en: Romanian
sr: Rumunski

en: Russian
sr: Ruski

en: Croato-Serbian (Latin)
sr: Srpskohrvatski (latinica)

en: Serbo-Croatian (Cyrillic)
sr: Srpskohrvatski (ćirilica)

en: Slovak
sr: Slovački

en: Albanian
sr: Albanski

en: Swedish
sr: Švedski

en: Thai
sr: Tajlandski

en: Turkish
sr: Turski

en: Indonesian
sr: Indonežanski

en: Ukrainian
sr: Ukrajinski

en: Byelorussian
sr: Beloruski

en: Slovenian
sr: Slovenački

en: Estonian
sr: Estonski

en: Latvian
sr: Letonski

en: Lithuanian
sr: Litvanski

en: Basque
sr: Baskijski

en: Macedonian
sr: Makedonski

en: Afrikaans
sr: Afrikanski

en: Malayalam
sr: Malajamski

en: unsupported tag (suppressed %ld B of binary data)
sr: nepodržana oznaka (potisnut je %ld B binarnih podataka)

note: Note to translators: first placeholder is the paper name (eg. * A4)
en: %s, Portrait
sr: %s, uspravno

note: Note to translators: first placeholder is the paper name (eg. * A4)
en: %s, Landscape
sr: %s, položeno

en: Joint stereo
sr: Pridruženi stereo

en: Dual channel
sr: Dva kanala

en: Single channel
sr: Jedan kanal

en: Undefined
sr: Neodređeno

en: Layer I
sr: Sloj I

en: Layer II
sr: Sloj II

en: Layer III
sr: Sloj III

en: Reserved
sr: Rezervisano

en: None
sr: Ništa

en: (%sbyte) | (%sbytes)
sr[0]: (%sbajt)
sr[1]: (%sbajta)
sr[2]: (%sbajtova)
sr[3]: (%sbajt)

en: %sbyte | %sbytes
sr[0]: %sbajt
sr[1]: %sbajta
sr[2]: %sbajtova
sr[3]: %sbajt

en: Failed to change working directory to a temporary directory.
sr: Nisam uspeo da promenim radni direktorijum u privremeni direktorijum.

en: Failed to create a directory in which to store temporary files.
sr: Nisam uspeo da napravim direktorijum za smeštaj privremenih datoteka.

en: Creating directory %s…
sr: Pravim direktorijum „%s“…

en: Failed to create the directory %s
sr: Nisam uspeo da napravim direktorijum „%s“

en: Couldn’t read from the directory %s: %s
sr: Ne mogu da čitam iz direktorijuma „%s“: %s

en: There was an error displaying help.
sr: Došlo je do greške pri prikazivanju pomoći.
