vlc 3.0.13 - en to el translation catalogue (5713 entries)

en: This program comes with NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
    You may redistribute it under the terms of the GNU General Public License;
    see the file named COPYING for details.
    Written by the VideoLAN team; see the AUTHORS file.
el: Η εφαρμογή αυτή σας παρέχεται χωρίς ΚΑΜΙΑ ΕΓΓΥΗΣΗ και στον βαθμό που επιτρέπεται από το νόμο.
    Μπορείτε να την αναδιανείμετε υπό τους όρους της γενικής δημόσιας άδειας GNU.
    Δείτε το αρχείο "ΑΝΤΙΓΡΑΦΗ" για λεπτομέρειες.
    Συντάχθηκε από την ομάδα του VideoLAN. Για λεπτομέρειες δείτε το αρχείο "ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΙ".

en: VLC preferences
el: Προτιμήσεις VLC

en: Select "Advanced Options" to see all options.
el: Επιλέξτε "Επιλογές για προχωρημένους" για να δείτε όλες τις επιλογές.

en: Interface
el: Διεπαφή

en: Settings for VLC's interfaces
el: Ρυθμίσεις διεπαφών του VLC

en: Main interfaces settings
el: Ρυθμίσεις κύριων διεπαφών

en: Main interfaces
el: Κύριες διεπαφές

en: Settings for the main interface
el: Ρυθμίσεις κύριας διεπαφής

en: Control interfaces
el: Διεπαφές ελέγχου

en: Settings for VLC's control interfaces
el: Ρυθμίσεις διεπαφών ελέγχου του VLC

en: Hotkeys settings
el: Ρυθμίσεις πλήκτρων συντόμευσης

en: Audio
el: Ήχος

en: Audio settings
el: Ρυθμίσεις ήχου

en: General audio settings
el: Γενικές ρυθμίσεις ήχου

en: Filters
el: Φίλτρα

en: Audio filters are used to process the audio stream.
el: Τα φίλτρα ήχου χρησιμοποιούνται για την επεξεργασία της μετάδοσης ήχου.

en: Audio resampler
el: Αναδειγματολήπτης ήχου

en: Visualizations
el: Απεικονίσεις

en: Audio visualizations
el: Απεικονίσεις ήχου

en: Output modules
el: Μονάδες εξόδου

en: General settings for audio output modules.
el: Γενικές ρυθμίσεις για τις μονάδες εξόδου ήχου.

en: Miscellaneous
el: Διάφορα

en: Miscellaneous audio settings and modules.
el: Διάφορες ρυθμίσεις και μονάδες ήχου.

en: Video
el: Βίντεο

en: Video settings
el: Ρυθμίσεις βίντεο

en: General video settings
el: Γενικές ρυθμίσεις βίντεο

en: General settings for video output modules.
el: Γενικές ρυθμίσεις για τις μονάδες εξόδου βίντεο.

en: Video filters are used to process the video stream.
el: Τα φίλτρα βίντεο χρησιμοποιούνται για την επεξεργασία της μετάδοσης βίντεο.

en: Subtitles / OSD
el: Υπότιτλοι / OSD

en: Settings related to On-Screen-Display, subtitles and "overlay subpictures"
el: Ρυθμίσεις που σχετίζονται με την εμφάνιση στην οθόνη, τους υπότιτλους και την "επικάλυψη υποεικόνων"

en: Splitters
el: Διαχωριστές

en: Video splitters separate the stream into multiple videos.
el: Οι διαχωριστές βίντεο διαχωρίζουν τη μετάδοση σε πολλαπλά βίντεο.

en: Input / Codecs
el: Είσοδος / Κωδικοποιητές

en: Settings for input, demultiplexing, decoding and encoding
el: Ρυθμίσεις εισόδου, αποπολυπλεξίας, αποκωδικοποίησης και κωδικοποίησης

en: Access modules
el: Μονάδες πρόσβασης

en: Settings related to the various access methods. Common settings you may want to alter are HTTP proxy or caching settings.
el: Ρυθμίσεις που σχετίζονται με τις διάφορες μεθόδους πρόσβασης. Συνήθεις ρυθμίσεις που ίσως θέλετε να αλλάξετε είναι οι ρυθμίσεις διαμεσολαβητή HTTP ή οι ρυθμίσεις αποθήκευσης σε ενδιάμεση μνήμη.

en: Stream filters
el: Φίλτρα μετάδοσης

en: Stream filters are special modules that allow advanced operations on the input side of VLC. Use with care...
el: Τα φίλτρα μετάδοσης είναι ειδικές μονάδες που επιτρέπουν προηγμένες λειτουργίες στην πλευρά εισόδου του VLC. Χρησιμοποιήστε τα με προσοχή...

en: Demuxers
el: Αποπολυπλέκτες

en: Demuxers are used to separate audio and video streams.
el: Οι αποπολυπλέκτες χρησιμοποιούνται για τον διαχωρισμό των μεταδόσεων ήχου και εικόνας.

en: Video codecs
el: Κωδικοποιητές βίντεο

en: Settings for the video, images or video+audio decoders and encoders.
el: Ρυθμίσεις για τους αποκωδικοποιητές και κωδικοποιητές βίντεο, εικόνων ή βίντεο & ήχου.

en: Audio codecs
el: Κωδικοποιητές ήχου

en: Settings for the audio-only decoders and encoders.
el: Ρυθμίσεις για τους αποκωδικοποιητές και κωδικοποιητές οι οποίοι είναι αποκλειστικά για ήχο.

en: Subtitle codecs
el: Κωδικοποιητές υποτίτλων

en: Settings for subtitle, teletext and CC decoders and encoders.
el: Ρυθμίσεις για τους αποκωδικοποιητές και κωδικοποιητές υποτίτλων, teletext και έγκλειστων λεζάντων.

en: General input settings. Use with care...
el: Ρυθμίσεις γενικής εισόδου. Χρησιμοποιήστε τις με προσοχή…

en: Stream output
el: Έξοδος μετάδοσης

en: Stream output settings are used when acting as a streaming server or when saving incoming streams.
    Streams are first muxed and then sent through an "access output" module that can either save the stream to a file, or stream it (UDP, HTTP, RTP/RTSP).
    Sout streams modules allow advanced stream processing (transcoding, duplicating...).
el: Οι ρυθμίσεις εξόδου μετάδοσης χρησιμοποιούνται όταν δρουν ως διακομιστής μετάδοσης ή όταν αποθηκεύονται εισερχόμενες μεταδόσειςν.
    Οι μεταδόσεις αρχικά πολυπλέκονται και στη συνέχεια αποστέλλονται μέσω μίας μονάδας "πρόσβασης εξόδου", η οποία μπορεί είτε να αποθηκεύσει τη μετάδοση σε ένα αρχείο είτε να τη μεταδώσει (μέσω UDP, HTTP, RTP/RTSP).
    Οι μονάδες μετάδοσης τύπου Sout επιτρέπουν την προηγμένη επεξεργασία των μεταδόσεων (μετακωδικοποίηση, διπλασιασμό…).

en: General stream output settings
el: Γενικές ρυθμίσεις εξόδου μετάδοσης

en: Muxers
el: Πολυπλέκτες

en: Muxers create the encapsulation formats that are used to put all the elementary streams (video, audio, ...) together. This setting allows you to always force a specific muxer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each muxer.
el: Οι πολυπλέκτες δημιουργούν μορφές ενθυλάκωσης που χρησιμοποιούνται για την ενσωμάτωση όλων των μεταδόσεων (βίντεο, ήχου…). Αυτή η ρύθμιση σας επιτρέπει να επιβάλλετε πάντα ένα συγκεκριμένο πολυπλέκτη. Πιθανότατα δεν πρέπει να το κάνετε.
    Μπορείτε επίσης να ρυθμίσετε τις προεπιλεγμένες παραμέτρους για κάθε πολυπλέκτη.

en: Access output
el: Πρόσβαση εξόδου

en: Access output modules control the ways the muxed streams are sent. This setting allows you to always force a specific access output method. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each access output.
el: Οι μονάδες πρόσβασης εξόδου ελέγχουν τους τρόπους με τους οποίους αποστέλλονται οι πολυπλεγμένες μεταδόσεις. Αυτή η ρύθμιση σας επιτρέπει να επιβάλλετε πάντα μία συγκεκριμένη μονάδα πρόσβασης εξόδου. Πιθανότατα δεν πρέπει να το κάνετε.
    Μπορείτε επίσης να ρυθμίσετε προεπιλεγμένες παραμέτρους για κάθε έξοδο πρόσβασης.

en: Packetizers
el: Πακετοποιητές

en: Packetizers are used to "preprocess" the elementary streams before muxing. This setting allows you to always force a packetizer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each packetizer.
el: Οι πακετοποιητές χρησιμοποιούνται για την "προεπεξεργασία" των απλών μεταδόσεων πριν από την πολυπλεξία. Η ρύθμιση αυτή σας επιτρέπει να επιβάλλετε πάντα ένα πακετοποιητή. Πιθανότατα δεν πρέπει να το κάνετε.
    Μπορείτε επίσης να ρυθμίσετε προεπιλεγμένες παραμέτρους για κάθε δημιουργό πακέτων.

en: Sout stream
el: Μετάδοση Sout

en: Sout stream modules allow to build a sout processing chain. Please refer to the Streaming Howto for more information. You can configure default options for each sout stream module here.
el: Οι μονάδες μετάδοσης Sout σας επιτρέπουν να δημιουργήσετε μία αλυσίδα επεξεργασίας Sout. Παρακαλούμε ανατρέξτε στο αρχείο "Τεκμηρίωση για τη μετάδοση" για περισσότερες πληροφορίες. Μπορείτε να ρυθμίσετε τις προκαθορισμένες επιλογές για κάθε μονάδα μετάδοσης Sout εδώ.

en: VOD
el: Βίντεο κατ' απαίτηση (VOD)

en: VLC's implementation of Video On Demand
el: Η εκδοχή του VLC για βίντεο κατ' απαίτηση (VOD)

en: Playlist
el: Λίστα αναπαραγωγής

en: Settings related to playlist behaviour (e.g. playback mode) and to modules that automatically add items to the playlist ("service discovery" modules).
el: Ρυθμίσεις που σχετίζονται με τη συμπεριφορά της λίστας αναπαραγωγής (π.χ. τον τρόπο αναπαραγωγής) και με τις μονάδες που προσθέτουν αυτόματα αντικείμενα στη λίστα αναπαραγωγής (μονάδες "ανακάλυψης υπηρεσιών").

en: General playlist behaviour
el: Γενική συμπεριφορά της λίστας αναπαραγωγής

en: Services discovery
el: Ανακάλυψη υπηρεσιών

en: Services discovery modules are facilities that automatically add items to playlist.
el: Οι μονάδες ανακάλυψης υπηρεσιών είναι διευκολύνσεις που προσθέτουν αυτόματα αντικείμενα στη λίστα αναπαραγωγής.

en: Advanced
el: Για προχωρημένους

en: Advanced settings. Use with care...
el: Ρυθμίσεις για προχωρημένους. Χρησιμοποιήστε τις με προσοχή…

en: Advanced settings
el: Ρυθμίσεις για προχωρημένους

en: &Open File...
el: Άνοιγμα &αρχείου...

en: &Advanced Open...
el: Άνοιγμα για &προχωρημένους…

en: Open D&irectory...
el: Άνοιγμα &καταλόγου…

en: Open &Folder...
el: Άνοιγμα &φακέλου...

en: Select one or more files to open
el: Επιλογή ενός ή περισσότερων αρχείων για άνοιγμα

en: Select Directory
el: Επιλογή καταλόγου

en: Select Folder
el: Επιλογή φακέλου

en: Media &Information
el: Πληρο&φορίες πολυμέσων

en: &Codec Information
el: Πληροφορίες &κωδικοποιητή

en: &Messages
el: Μη&νύματα

en: Jump to Specific &Time
el: Άλμα σε συγκεκριμένο &χρονικό σημείο

en: Custom &Bookmarks
el: Εξατομικευμένοι &σελιδοδείκτες

en: &VLM Configuration
el: &Ρύθμιση VLM

en: &About
el: &Σχετικά

en: Play
el: Αναπαραγωγή

en: Remove Selected
el: Απομάκρυνση επιλεγμένων

en: Information...
el: Πληροφορίες...

en: Create Directory...
el: Δημιουργία καταλόγου...

en: Create Folder...
el: Δημιουργία φακέλου...

en: Rename Directory...
el: Μετονομασία καταλόγου...

en: Rename Folder...
el: Μετονομασία φακέλου...

en: Show Containing Directory...
el: Προβολή περιέχοντος καταλόγου...

en: Show Containing Folder...
el: Προβολή περιέχοντος φακέλου...

en: Stream...
el: Μετάδοση...

en: Save...
el: Αποθήκευση...

en: Repeat All
el: Επανάληψη όλων

en: Repeat One
el: Επανάληψη ενός

en: Random
el: Τυχαίο

en: Random Off
el: Απενεργοποίηση τυχαίου

en: Add to Playlist
el: Προσθήκη στη λίστα αναπαραγωγής

en: Add File...
el: Προσθήκη αρχείου...

en: Add Directory...
el: Προσθήκη καταλόγου...

en: Add Folder...
el: Προσθήκη φακέλου...

en: Save Playlist to &File...
el: Απο&θήκευση λίστας αναπαραγωγής σε αρχείο...

en: Search
el: Αναζήτηση

en: Waves
el: Κύματα

en: <html><head><meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" /></head><body><h2>Welcome to VLC media player Help</h2><h3>Documentation</h3><p>You can find VLC documentation on VideoLAN's <a href="http://wiki.videolan.org">wiki</a> website.</p><p>If you are a newcomer to VLC media player, please read the<br><a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:VLC_for_dummies"><em>Introduction to VLC media player</em></a>.</p><p>You will find some information on how to use the player in the <br>"<a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Play_HowTo"><em>How to play files with VLC media player</em></a>" document.</p><p>For all the saving, converting, transcoding, encoding, muxing and streaming tasks, you should find useful information in the <a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Streaming_HowTo">Streaming Documentation</a>.</p><p>If you are unsure about terminology, please consult the <a href="http://wiki.videolan.org/Knowledge_Base">knowledge base</a>.</p><p>To understand the main keyboard shortcuts, read the <a href="http://wiki.videolan.org/Hotkeys">shortcuts</a> page.</p><h3>Help</h3><p>Before asking any question, please refer yourself to the <a href="http://www.videolan.org/support/faq.html">FAQ</a>.</p><p>You might then get (and give) help on the <a href="http://forum.videolan.org">Forums</a>, the <a href="http://www.videolan.org/vlc/lists.html">mailing-lists</a> or our IRC channel (<em>#videolan</em> on irc.freenode.net).</p><h3>Contribute to the project</h3><p>You can help the VideoLAN project giving some of your time to help the community, to design skins, to translate the documentation, to test and to code. You can also give funds and material to help us. And of course, you can <b>promote</b> VLC media player.</p></body></html>
el: <html><head><meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" /></head><body><h2>Καλώς ήλθατε στη Βοήθεια του αναπαραγωγού πολυμέσων VLC</h2><h3>Τεκμηρίωση</h3><p>Μπορείτε να βρείτε την τεκμηρίωση για τον VLC στην ιστοσελίδα <a href="http://wiki.videolan.org">wiki</a> της VideoLAN.</p><p>Εάν είστε νέος στον αναπαραγωγό πολυμέσων VLC, παρακαλώ διαβάστε την<br><a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:VLC_for_dummies"><em>Εισαγωγή στον αναπαραγωγό πολυμέσων VLC</em></a>.</p><p>Θα βρείτε ορισμένες πληροφορίες για το πώς να χρησιμοποιήσετε τον αναπαραγωγό στο έγγραφο <br>"<a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Play_HowTo"><em>Πώς να αναπαραγάγετε αρχεία με τον αναπαραγωγό πολυμέσων VLC</em></a>".</p><p>Για όλες τις ενέργειες αποθήκευσης, μετατροπής, ανακωδικοποίησης, κωδικοποίησης, πολυπλεξίας και μετάδοσης, μπορείτε να βρείτε χρήσιμες πληροφορίες στο <a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Streaming_HowTo">Τεκμηρίωση για τη συνεχή ροή δεδομένων</a>.</p><p>Εάν δεν είστε σίγουροι για την ορολογία, παρακαλώ συμβουλευτείτε τη <a href="http://wiki.videolan.org/Knowledge_Base">βάση γνώσεων</a>.</p><p>Για να κατανοήσετε τις κύριες συντομεύσεις πληκτρολογίου, διαβάστε τη σελίδα <a href="http://wiki.videolan.org/Hotkeys"> των συντομεύσεων</a>.</p><h3>Βοήθεια</h3><p>Προτού θέσετε οποιαδήποτε ερώτηση, παρακαλώ ανατρέξτε στις <a href="http://www.videolan.org/support/faq.html">Συχνές ερωτήσεις</a>.</p><p>Έπειτα θα μπορείτε να λάβετε (και να δώσετε) βοήθεια στα <a href="http://forum.videolan.org">Φόρουμ</a>, τις <a href="http://www.videolan.org/vlc/lists.html">λίστες e-mail</a> ή το κανάλι σας στο IRC (<em>#videolan</em> στο irc.freenode.net).</p><h3>Συνεισφέρετε στο πρόγραμμα</h3><p>Μπορείτε να βοηθήσετε το πρόγραμμα αφιερώνοντας λίγο από το χρόνο σας για να βοηθήσετε την κοινότητα, να σχεδιάσετε προσόψεις, να μεταφράσετε τη βοήθεια, να δοκιμάσετε και να γράψετε κώδικα. Μπορείτε επίσης να μας κάνετε δωρεά και να μας παρέχετε υλικό για να μας βοηθήσετε. Και φυσικά, μπορείτε να <b>προωθήσετε</b> τον αναπαραγωγό πολυμέσων VLC.</p></body></html>

en: Audio filtering failed
el: Αποτυχία φιλτραρίσματος ήχου

en: The maximum number of filters (%u) was reached.
el: Επιτεύχθηκε ο μέγιστος αριθμός φίλτρων (%u).

en: Disable
el: Απενεργοποίηση

en: Spectrometer
el: Φασματόμετρο

en: Scope
el: Πεδίο

en: Spectrum
el: Φάσμα

en: VU meter
el: Μετρητής VU

en: Audio filters
el: Φίλτρα ήχου

en: Replay gain
el: Εξισορρόπηση έντασης

en: Stereo audio mode
el: Στερεοφωνική λειτουργία ήχου

en: Original
el: Αρχικό

en: Stereo
el: Στερεοφωνικά

en: Left
el: Αριστερά

en: Right
el: Δεξιά

en: Reverse stereo
el: Αντίστροφα στερεοφωνικά

en: Headphones
el: Ακουστικά

en: Automatic
el: Αυτόματα

en: integer
el: ακέραιος

en: float
el: κινητής υποδιαστολής

en: string
el: συμβολοσειρά

en: To get exhaustive help, use '-H'.
el: Για να λάβετε εκτενή βοήθεια, χρησιμοποιήστε την παράμετρο '-H'.

en: Usage: %s [options] [stream] ...
    You can specify multiple streams on the commandline.
    They will be enqueued in the playlist.
    The first item specified will be played first.
    
    Options-styles:
      --option  A global option that is set for the duration of the program.
       -option  A single letter version of a global --option.
       :option  An option that only applies to the stream directly before it
                and that overrides previous settings.
    
    Stream MRL syntax:
      [[access][/demux]://]URL[#[title][:chapter][-[title][:chapter]]]
      [:option=value ...]
    
      Many of the global --options can also be used as MRL specific :options.
      Multiple :option=value pairs can be specified.
    
    URL syntax:
      file:///path/file              Plain media file
      http://host[:port]/file        HTTP URL
      ftp://host[:port]/file         FTP URL
      mms://host[:port]/file         MMS URL
      screen://                      Screen capture
      dvd://[device]                 DVD device
      vcd://[device]                 VCD device
      cdda://[device]                Audio CD device
      udp://[[<source address>]@[<bind address>][:<bind port>]]
                                     UDP stream sent by a streaming server
      vlc://pause:<seconds>          Pause the playlist for a certain time
      vlc://quit                     Special item to quit VLC
el: Χρήση: %s [επιλογές] [μετάδοση] ...
    Μπορείτε να καθορίσετε πολλαπλές μεταδόσεις από τη γραμμή εντολών.
    Θα προστεθούν στην ουρά της λίστας αναπαραγωγής.
    Το πρώτο αντικείμενο που θα καθοριστεί, θα αναπαραχθεί πρώτο.
    
    Είδη επιλογών:
      --επιλογή  Μία καθολική επιλογή που ορίζεται για τη διάρκεια του προγράμματος.
       -επιλογή  Μία εκδοχή μονού γράμματος της καθολικής επιλογής --επιλογή.
       :επιλογή  Μία επιλογή που εφαρμόζεται μόνο στη ροή δεδομένων που βρίσκεται ακριβώς από πίσω
                και η οποία παρακάμπτει τις προηγούμενες επιλογές.
    
    Σύνταξη του MRL της μετάδοσης:
      [[πρόσβαση][/αποπολυπλεξία]://]URL[#[τίτλος][:κεφάλαιο][-[τίτλος][:κεφάλαιο]]]
      [:επιλογή=τιμή ...]
    
      Πολλές από τις καθολικές --επιλογές μπορούν επίσης να χρησιμοποιηθούν και ως καθορισμένες από το MRL :επιλογές.
      Πολλαπλή ζεύγη :επιλογή=τιμή μπορούν να καθοριστούν.
    
    Σύνταξη URL:
      αρχείο:///διαδρομή/αρχείο              Απλό αρχείο πολυμέσων
      http://κεντρικός υπολογιστής[:θύρα]/αρχείο        HTTP URL
      ftp://κεντρικός υπολογιστής[:θύρα]/αρχείο         FTP URL
      mms://κεντρικός υπολογιστής[:θύρα]/αρχείο         MMS URL
      οθόνη://                      Σύλληψη οθόνης
      dvd://[συσκευή]                 Συσκευή DVD
      vcd://[συσκευή]                 Συσκευή VCD
      cdda://[συσκευή]                Συσκευή CD ήχου
      udp://[[<source address>]@[<bind address>][:<bind port>]]
                                     Μετάδοση UDP που απεστάλη από έναν διακομιστή μετάδοσης
      vlc://παύση:<seconds>          Παύση της λίστας αναπαραγωγής για ένα συγκεκριμένο χρονικό διάστημα
      vlc://έξοδος                     Ειδικό αντικείμενο για την έξοδο του VLC

en: (default enabled)
el: (ενεργοποιημένο εξ ορισμού)

en: (default disabled)
el: (απενεργοποιημένο εξ ορισμού)

en: Note:
el: Σημείωση:

en: add --advanced to your command line to see advanced options.
el: Εισάγετε την παράμετρο --advanced στη γραμμή εντολών, για να δείτε επιλογές για προχωρημένους.

en: %u module was not displayed because it only has advanced options.
     | %u modules were not displayed because they only have advanced options.
el[0]: %u μονάαδα δεν εμφανίστηκε γιατί έχει μόνο προηγμένες επιλογές.
el[1]: %u μονάδες δεν εμφανίστηκαν γιατί έχουν μόνο προηγμένες επιλογές.

en: No matching module found. Use --list or --list-verbose to list available modules.
el: Δε βρέθηκε μονάδα. Χρησιμοποιήστε --list ή --list-verbose για παράθεση των διαθέσιμων μονάδων.

en: VLC version %s (%s)
el: Έκδοση VLC %s (%s)

en: Compiled by %s on %s (%s)
el: Μεταγλώττιση από %s στις %s (%s)

en: Compiler: %s
el: Μεταγλωττιστής: %s

en: 
    Dumped content to vlc-help.txt file.
el: 
    Αντιγραμμένο περιεχόμενο στο αρχείο vlc-help.txt.

en: 
    Press the RETURN key to continue...
el: 
    Πιέστε το πλήκτρο Enter για να συνεχίσετε...

en: Unknown error
el: Άγνωστο σφάλμα

en: Bookmark %i
el: Σελιδοδείκτης %i

en: No description for this codec
el: Δεν υπάρχει περιγραφή για αυτόν τον κωδικοποιητή

en: Codec not supported
el: Ο κωδικοποιητής δεν υποστηρίζεται

en: VLC could not decode the format "%4.4s" (%s)
el: Το VLC δεν μπόρεσε να αποκωδικοποιήσει τη μορφή "%4.4s" (%s)

en: Unidentified codec
el: Άγνωστος κωδικοποιητής

en: VLC could not identify the audio or video codec
el: Το VLC δεν μπόρεσε να αναγνωρίσει τον κωδικοποιητή ήχου ή βίντεο

en: packetizer
el: πακετοποιητής

en: decoder
el: αποκωδικοποιητής

en: Streaming / Transcoding failed
el: Αποτυχία μετάδοσης / μετακωδικοποίησης

en: VLC could not open the %s module.
el: Το VLC δεν μπορεί να ανοίξει τη μονάδα %s.

en: VLC could not open the decoder module.
el: Το VLC δε μπορεί να ανοίξει τη μονάδα αποκωδικοποιητή.

en: Track
el: Κομμάτι

en: Program
el: Πρόγραμμα

en: Stream %d
el: Μετάδοση %d

en: Scrambled
el: Κλειδωμένη

en: Yes
el: Ναι

en: DTVCC Closed captions %u
el: Ενσωματωμένες λεζάντες DTVCC %u

en: Closed captions %u
el: Ενσωματωμένες λεζάντες %u

en: Original ID
el: Αρχικό ID

en: Codec
el: Κωδικοποιητής

en: Language
el: Γλώσσα

en: Description
el: Περιγραφή

en: Type
el: Τύπος

en: Channels
el: Κανάλια

en: Sample rate
el: Ρυθμός δειγματοληψίας

en: Bits per sample
el: Bits ανά δείγμα

en: Bitrate
el: Ρυθμός μετάδοσης δεδομένων

en: Track replay gain
el: Εξισορρόπηση έντασης κομματιού

en: Album replay gain
el: Εξισορρόπηση έντασης άλμπουμ

en: Video resolution
el: Ανάλυση βίντεο

en: Buffer dimensions
el: Διαστάσεις ενδιάμεσης μνήμης

en: Frame rate
el: Ρυθμός καρέ

en: Decoded format
el: Αποκωδικοποιημένη μορφή

en: Top left
el: Επάνω αριστερά

en: Left top
el: Αριστερά επάνω

en: Right bottom
el: Δεξιά κάτω

en: Top right
el: Επάνω δεξιά

en: Bottom left
el: Κάτω αριστερά

en: Bottom right
el: Κάτω δεξιά

en: Left bottom
el: Αριστερά κάτω

en: Right top
el: Δεξιά επάνω

en: Orientation
el: Προσανατολισμός

en: Undefined
el: Ακαθόριστο

en: ITU-R BT.601 (525 lines, 60 Hz)
el: ITU-R BT.601 (525 γραμμές, 60 Hz)

en: ITU-R BT.601 (625 lines, 50 Hz)
el: ITU-R BT.601 (625 γραμμές, 50 Hz)

en: Color primaries
el: Αρχικά χρώματα

en: Linear
el: Γραμμική

en: Hybrid Log-Gamma
el: Υβριδικό λογαριθμικό-γάμμα

en: Color transfer function
el: Λειτουργία μεταφοράς χρώματος

en: Color space
el: Απόσταση χρώματος

en: %s Range
el: %s Εύρος

en: Full
el: Πλήρες

en: Center
el: Κέντρο

en: Top Left
el: Επάνω αριστερά

en: Top Center
el: Επάνω κέντρο

en: Bottom Left
el: Κάτω αριστερά

en: Bottom Center
el: Κάτω κέντρο

en: Chroma location
el: Περιοχή chroma

en: Rectangular
el: Ορθογώνιος

en: Equirectangular
el: Ισογραμμικός

en: Projection
el: Προβολή

[ctx: ViewPoint]
en: Yaw
el: Εκτροπή

[ctx: ViewPoint]
en: Pitch
el: Χροιά

[ctx: ViewPoint]
en: Roll
el: Κύλιση

[ctx: ViewPoint]
en: Field of view
el: Πεδίο προβολής

en: Max. luminance
el: Μέγ. φωτεινότητα

en: Min. luminance
el: Ελάχ. φωτεινότητα

en: Primary R
el: Αρχικό R

en: Primary G
el: Αρχικό G

en: Primary B
el: Αρχικό B

en: White point
el: Σημείο λευκού

en: Subtitle
el: Υπότιτλος

en: Volume %ld%%
el:  Ένταση ήχου %ld%%

en: Your input can't be opened
el: Η είσοδός σας δεν μπορεί να ανοιχτεί

en: VLC is unable to open the MRL '%s'. Check the log for details.
el: O VLC δεν είναι δυνατόν να ανοίξει το MRL '%s'. Ελέγξτε το αρχείο καταγραφής για λεπτομέρειες.

en: Title
el: Τίτλος

en: Artist
el: Καλλιτέχνης

en: Genre
el: Είδος

en: Copyright
el: Πνευματικά δικαιώματα

en: Album
el: Άλμπουμ

en: Track number
el: Αριθμός κομματιού

en: Rating
el: Βαθμολόγηση

en: Date
el: Ημερομηνία

en: Setting
el: Ρύθμιση

en: Now Playing
el: Αναπαράγεται τώρα

en: Publisher
el: Εκδότης

en: Encoded by
el: Κωδικοποίηση με

en: Artwork URL
el: URL εικονογράφησης

en: Track ID
el: ID κομματιού

en: Number of Tracks
el: Αριθμός κομματιών

en: Director
el: Σκηνοθέτης

en: Season
el: Κύκλος

en: Episode
el: Επεισόδιο

en: Show Name
el: Όνομα εκπομπής

en: Actors
el: Ηθοποιοί

en: Album Artist
el: Καλλιτέχνης άλμπουμ

en: Disc number
el: Αριθμός δίσκου

en: Bookmark
el: Σελιδοδείκτης

en: Programs
el: Προγράμματα

en: Chapter
el: Κεφάλαιο

en: Video Track
el: Κομμάτι βίντεο

en: Audio Track
el: Κομμάτι ήχου

en: Subtitle Track
el: Κομμάτι υπότιτλου

en: Next title
el: Επόμενος τίτλος

en: Previous title
el: Προηγούμενος τίτλος

en: Menu title
el: Τίτλος μενού

en: Menu popup
el: Αναδυόμενο μενού

en: Title %i%s
el: Τίτλος %i%s

en: Chapter %i
el: Κεφάλαιο %i

en: Next chapter
el: Επόμενο κεφάλαιο

en: Previous chapter
el: Προηγούμενο κεφάλαιο

en: Media: %s
el: Πολυμέσα: %s

en: Add Interface
el: Προσθήκη διεπαφής

en: Console
el: Κονσόλα

en: Web
el: Ιστός

en: Mouse Gestures
el: Χειρονομίες ποντικιού

en: Running vlc with the default interface. Use 'cvlc' to use vlc without interface.
el: Εκτέλεση του VLC με την προεπιλεγμένη διεπαφή. Χρησιμοποιήστε το 'cvlc' για να εκτελέσετε το VLC χωρίς διεπαφή.

note: xgettext: Translate "C" to the language code: "fr", "en_GB", "nl", "ru"...
en: C
el: el_GR, el_CY, gre, ell

en: Zoom
el: Μεγέθυνση

en: 1:4 Quarter
el: 1:4 Τέταρτο

en: 1:2 Half
el: 1:2 Ήμισυ

en: 1:1 Original
el: 1:1 Αρχικό

en: 2:1 Double
el: 2:1 Διπλάσιο

en: These options allow you to configure the interfaces used by VLC. You can select the main interface, additional interface modules, and define various related options.
el: Αυτές οι επιλογές σας επιτρέπουν να ρυθμίσετε τις διεπαφές που χρησιμοποιούνται από το VLC. Μπορείτε να επιλέξετε την κύρια διεπαφή, πρόσθετες μονάδες διεπαφών και να ορίσετε διάφορες σχετικές επιλογές.

en: Interface module
el: Μονάδα διεπαφής

en: This is the main interface used by VLC. The default behavior is to automatically select the best module available.
el: Αυτή είναι η κύρια διεπαφή που χρησιμοποιείται από το VLC. H προεπιλεγμένη συμπεριφορά είναι η αυτόματη επιλογή της καλύτερης διαθέσιμης μονάδας.

en: Extra interface modules
el: Επιπρόσθετες μονάδες διεπαφών

en: You can select "additional interfaces" for VLC. They will be launched in the background in addition to the default interface. Use a colon separated list of interface modules. (common values are "rc" (remote control), "http", "gestures" ...)
el: Μπορείτε να επιλέξετε "πρόσθετες διεπαφές" για τον VLC. Αυτές θα εκκινηθούν στο παρασκήνιο επιπροσθέτως της προεπιλεγμένης διεπαφής. Χρησιμοποιήστε μία λίστα μονάδων διεπαφής χωρισμένη με άνω-κάτω τελείες (συνήθεις τιμές είναι "rc" (απομακρυσμένος έλεγχος), "http", "χειρονομίες" ...)

en: You can select control interfaces for VLC.
el: Μπορείτε να επιλέξετε διεπαφές ελέγχου για τον VLC.

en: Verbosity (0,1,2)
el: Αναλυτικότητα (0,1,2)

en: This is the verbosity level (0=only errors and standard messages, 1=warnings, 2=debug).
el: Αυτό είναι το επίπεδο αναλυτικότητας (0=μόνο σφάλματα και πρότυπα μηνύματα, 1=προειδοποιήσεις, 2=αποσφαλμάτωση).

en: Default stream
el: Προεπιλεγμένη μετάδοση

en: This stream will always be opened at VLC startup.
el: Αυτή η μετάδοση θα ανοίγεται πάντοτε κατά την έναρξη του VLC.

en: Color messages
el: Χρωματισμός μηνυμάτων

en: This enables colorization of the messages sent to the console. Your terminal needs Linux color support for this to work.
el: Αυτό ενεργοποιεί τον χρωματισμό των μηνυμάτων που αποστέλλονται στην κονσόλα. Χρειάζεται η υποστήριξη χρωμάτων τερματικού από το Linux για να λειτουργήσει.

en: Show advanced options
el: Προβολή επιλογών για προχωρημένους

en: When this is enabled, the preferences and/or interfaces will show all available options, including those that most users should never touch.
el: Όταν ενεργοποιηθεί αυτό, οι προτιμήσεις και/ή οι διεπαφές θα προβάλλουν όλες τις διαθέσιμες επιλογές, συμπεριλαμβανομένων αυτών που οι περισσότεροι χρήστες δε θα χρειαστεί ποτέ να αγγίξουν.

en: Interface interaction
el: Αλληλεπίδραση διεπαφής

en: When this is enabled, the interface will show a dialog box each time some user input is required.
el: Όταν αυτό ενεργοποιηθεί, η διεπαφή θα προβάλλει ένα πλαίσιο διαλόγου κάθε φορά που θα απαιτείται κάποια ενέργεια από το χρήστη.

en: These options allow you to modify the behavior of the audio subsystem, and to add audio filters which can be used for post processing or visual effects (spectrum analyzer, etc.). Enable these filters here, and configure them in the "audio filters" modules section.
el: Αυτές οι επιλογές σάς επιτρέπουν να τροποποιήσετε τη συμπεριφορά του υποσυστήματος ήχου, και να προσθέσετε φίλτρα που μπορούν να χρησιμοποιηθούν για μετεπεξεργασία ή οπτικά εφέ (αναλυτής φάσματος, κλπ.). Ενεργοποιήστε αυτά τα φίλτρα εδώ και ρυθμίστε τα στον τομέα μονάδων "φίλτρα ήχου".

en: Audio output module
el: Μονάδα εξόδου ήχου

en: This is the audio output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
el: Αυτή είναι η μέθοδος εξόδου ήχου που χρησιμοποιείται από τον VLC. Η προκαθορισμένη συμπεριφορά είναι η αυτόματη επιλογή της καλύτερης διαθέσιμης μεθόδου.

en: Media role
el: Ρόλος μέσου

en: Media (player) role for operating system policy.
el: Ρόλος (αναπαραγωγού) πολυμέσων σύμφωνα με την πολιτική του λειτουργικού συστήματος

en: Enable audio
el: Ενεργοποίηση ήχου

en: You can completely disable the audio output. The audio decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
el: Μπορείτε να απενεργοποιήσετε εντελώς την έξοδο ήχου. Το στάδιο αποκωδικοποίησης ήχου δε θα πραγματοποιηθεί, εξοικονομώντας έτσι λίγη επεξεργαστική ισχύ.

en: Music
el: Μουσική

en: Communication
el: Επικοινωνία

en: Game
el: Παιχνίδι

en: Notification
el: Ειδοποίηση

en: Animation
el: Κίνηση

en: Production
el: Παραγωγή

en: Accessibility
el: Προσβασιμότητα

en: Test
el: Δοκιμή

en: Audio gain
el: Απολαβή ήχου

en: This linear gain will be applied to outputted audio.
el: Η γραμμική απολαβή θα εφαρμοστεί στον εξαγόμενο ήχο.

en: Audio output volume step
el: Βήμα έντασης εξόδου ήχου

en: The step size of the volume is adjustable using this option.
el: Το βήμα ρύθμισης του ήχου μπορεί να κανονιστεί με αυτή την επιλογή.

en: Remember the audio volume
el: Απομνημόνευση έντασης ήχου

en: The volume can be recorded and automatically restored next time VLC is used.
el: Η ένταση μπορεί να αποθηκευτεί και να αποκατασταθεί αυτόματα την επόμενη φορά που θα χρησιμοποιηθεί το VLC.

en: Audio desynchronization compensation
el: Επανόρθωση αποσυγχρονισμού ήχου

en: This delays the audio output. The delay must be given in milliseconds. This can be handy if you notice a lag between the video and the audio.
el: Αυτό καθυστερεί την έξοδο του ήχου. Η καθυστέρηση πρέπει να δίνεται σε msec. Μπορεί να φανεί χρήσιμο εάν παρατηρήσετε χρονική καθυστέρηση μεταξύ βίντεο και ήχου.

en: This selects which plugin to use for audio resampling.
el: Αυτό επιλέγει ποια προσθήκη θα χρησιμοποιηθεί για την αναδειγματοληψία ήχου.

en: Sets the audio output channels mode that will be used by default if your hardware and the audio stream are compatible.
el: Καθορίζει τη λειτουργία καναλιών εξόδου ήχου που θα χρησιμοποιείται εξ'ορισμού εάν το υλικό και η μετάδοση ήχου είναι συμβατά.

en: Force S/PDIF support
el: Επιβολή υποστήριξης S/PDIF

en: This option should be used when the audio output can't negotiate S/PDIF support.
el: Αυτή η επιλογή θα πρέπει να χρησιμοποιείται όταν η έξοδος ήχου δεν μπορεί να διαπραγματευτεί την υποστήριξη S/PDIF.

en: Force detection of Dolby Surround
el: Επιβολή ανίχνευσης Dolby Surround

en: Use this when you know your stream is (or is not) encoded with Dolby Surround but fails to be detected as such. Even if the stream is not actually encoded with Dolby Surround, turning on this option might enhance your experience, especially when combined with the Headphone Channel Mixer.
el: Χρησιμοποιήστε το όταν γνωρίζετε ότι η μετάδοσή σας είναι (ή δεν είναι) κωδικοποιημένη με Dolby Surround, αλλά δεν μπορεί να ανιχνευτεί ως τέτοια. Ακόμα και εάν η μετάδοση δεν είναι πραγματικά κωδικοποιημένη με Dolby Surround, ενεργοποιώντας αυτή την επιλογή, πιθανόν θα βελτιώσετε την εμπειρία σας, ειδικά αν τη συνδυάσετε με το μίκτη καναλιού ακουστικών.

en: Auto
el: Αυτόματα

en: On
el: Ενεργοποίηση

en: Off
el: Απενεργοποίηση

en: Stereo audio output mode
el: Λειτουργία εξόδου στερεοφωνικού ήχου

en: Unset
el: Ακαθόριστο

en: This adds audio post processing filters, to modify the sound rendering.
el: Αυτό προσθέτει φίλτρα μετεπεξεργασίας ήχου για να τροποποιηθεί η απόδοση του ήχου.

en: This adds visualization modules (spectrum analyzer, etc.).
el: Το παρόν προσθέτει μονάδες απεικόνισης (αναλυτή φάσματος, κλπ.).

en: Replay gain mode
el: Λειτουργία εξισορρόπησης έντασης

en: Select the replay gain mode
el: Επιλογή της λειτουργίας εξισορρόπησης έντασης

en: Replay preamp
el: Εξισορρόπηση έντασης

en: This allows you to change the default target level (89 dB) for stream with replay gain information
el: Αυτό σας επιτρέπει να αλλάξετε το προεπιλεγμένο επίπεδο στόχου (89 dB) για μετάδοση με πληροφορίες εξισορρόπηση έντασης

en: Default replay gain
el: Προεπιλεγμένη εξισορρόπηση έντασης

en: This is the gain used for stream without replay gain information
el: Αυτή είναι η ένταση που χρησιμοποιείται για τη μετάδοση χωρίς πληροφορίες εξισορρόπησης έντασης

en: Peak protection
el: Προστασία κορυφώσεων

en: Protect against sound clipping
el: Προστασία κατά της αποκοπής του ήχου

en: Enable time stretching audio
el: Ενεργοποίηση ήχου με επέκταση χρόνου

en: This allows playing audio at lower or higher speed without affecting the audio pitch
el: Αυτό επιτρέπει την αναπαραγωγή του ήχου σε χαμηλότερη ή υψηλότερη ταχύτητα χωρίς να επηρεάζεται η χροιά (pitch) του ήχου

en: None
el: Καθόλου

en: These options allow you to modify the behavior of the video output subsystem. You can for example enable video filters (deinterlacing, image adjusting, etc.). Enable these filters here and configure them in the "video filters" modules section. You can also set many miscellaneous video options.
el: Αυτές οι επιλογές σας επιτρέπουν να τροποποιήσετε τη συμπεριφορά του υποσυστήματος εξόδου βίντεο. Για παράδειγμα, μπορείτε να ενεργοποιήσετε φίλτρα βίντεο (αποδιαπλοκή, προσαρμογή εικόνας, κλπ.). Ενεργοποιήστε αυτά τα φίλτρα εδώ και ρυθμίστε τα στην ενότητα μονάδων "φίλτρα βίντεο". Μπορείτε επίσης να ρυθμίσετε άλλες πολλές επιλογές βίντεο.

en: Video output module
el: Μονάδα εξόδου βίντεο

en: This is the the video output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
el: Αυτή είναι η μέθοδος εξόδου βίντεο που χρησιμοποιεί ο VLC. Η προκαθορισμένη συμπεριφορά είναι η αυτόματη επιλογή της καλύτερης διαθέσιμης μεθόδου..

en: Enable video
el: Ενεργοποίηση βίντεο

en: You can completely disable the video output. The video decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
el: Μπορείτε να απενεργοποιήσετε εντελώς την έξοδο βίντεο. Το στάδιο αποκωδικοποίησης του βίντεο δε θα πραγματοποιηθεί, εξοικονομώντας έτσι επεξεργαστική ισχύ.

en: Video width
el: Πλάτος βίντεο

en: You can enforce the video width. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
el: Μπορείτε να επιβάλλετε το πλάτος του βίντεο. Από προεπιλογή (-1) ο VLC θα προσαρμοστεί στα χαρακτηριστικά του βίντεο.

en: Video height
el: Ύψος βίντεο

en: You can enforce the video height. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
el: Μπορείτε να επιβάλλετε το ύψος του βίντεο. Από προεπιλογή (-1) ο VLC θα προσαρμοστεί στα χαρακτηριστικά του βίντεο.

en: Video X coordinate
el: Συντεταγμένη Χ του βίντεο

en: You can enforce the position of the top left corner of the video window (X coordinate).
el: Μπορείτε να επιβάλλετε τη θέση της επάνω αριστερής γωνίας του παράθυρου του βίντεο (Συντεταγμένη Χ).

en: Video Y coordinate
el: Συντεταγμένη Υ του βίντεο

en: You can enforce the position of the top left corner of the video window (Y coordinate).
el: Μπορείτε να επιβάλλετε τη θέση της επάνω αριστερής γωνίας του παράθυρου του βίντεο (Συντεταγμένη Υ).

en: Video title
el: Τίτλος βίντεο

en: Custom title for the video window (in case the video is not embedded in the interface).
el: Εξατομικευμένος τίτλος για το παράθυρο του βίντεο (σε περίπτωση που το βίντεο δεν είναι ενσωματωμένο στη διεπαφή).

en: Video alignment
el: Ευθυγράμμιση βίντεο

en: Enforce the alignment of the video in its window. By default (0) it will be centered (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, like 6=4+2 meaning top-right).
el: Επιβολή ευθυγράμμισης του βίντεο εντός του παραθύρου του. Από προεπιλογή (0) θα κεντραριστεί (0=κέντρο, 1=αριστερά, 2=δεξιά, 4=επάνω, 8=κάτω, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε και συνδυασμούς των τιμών αυτών, όπως 6=4+2 που σημαίνει επάνω δεξιά).

en: Top
el: Επάνω

en: Bottom
el: Κάτω

en: Top-Left
el: Επάνω-Αριστερά

en: Top-Right
el: Επάνω-Δεξιά

en: Bottom-Left
el: Κάτω-Αριστερά

en: Bottom-Right
el: Κάτω-Δεξιά

en: Zoom video
el: Μεγέθυνση βίντεο

en: You can zoom the video by the specified factor.
el: Μπορείτε να μεγεθύνετε το βίντεο με τον καθορισμένο συντελεστή.

en: Grayscale video output
el: Έξοδος βίντεο σε κλίμακα του γκρι

en: Output video in grayscale. As the color information aren't decoded, this can save some processing power.
el: Έξοδος βίντεο σε κλίμακα του γκρι. Επειδή οι πληροφορίες του χρώματος δεν αποκωδικοποιούνται, αυτό μπορεί να εξοικονομήσει μερική από την ισχύ του επεξεργαστή.

en: Embedded video
el: Ενσωματωμένο βίντεο

en: Embed the video output in the main interface.
el: Ενσωμάτωση της εξόδου βίντεο στην κύρια διεπαφή.

en: Fullscreen video output
el: Έξοδος βίντεο πλήρους οθόνης

en: Start video in fullscreen mode
el: Έναρξη βίντεο σε πλήρη οθόνη

en: Always on top
el: Πάντα στην κορυφή

en: Always place the video window on top of other windows.
el: Πάντα τοποθέτηση του παράθυρου βίντεο πάνω από τα υπόλοιπα παράθυρα.

en: Enable wallpaper mode
el: Ενεργοποίηση της λειτουργίας ταπετσαρίας

en: The wallpaper mode allows you to display the video as the desktop background.
el: Η λειτουργία ταπετσαρίας σας επιτρέπει να εμφανίζετε το βίντεο ως παρασκήνιο της επιφάνειας εργασίας.

en: Show media title on video
el: Προβολή τίτλου πολυμέσων στο βίντεο

en: Display the title of the video on top of the movie.
el: Προβολή του τίτλου του βίντεο επάνω στην ταινία.

en: Show video title for x milliseconds
el: Προβολή τίτλου βίντεο για x msec

en: Show the video title for n milliseconds, default is 5000 ms (5 sec.)
el: Προβολή του τίτλου βίντεο για n msec, η προεπιλογή είναι 5000 msec (5 sec)

en: Position of video title
el: Θέση του τίτλου του βίντεο

en: Place on video where to display the title (default bottom center).
el: Θέση στο βίντεο όπου θα εμφανίζεται ο τίτλος (προεπιλογή κάτω στο κέντρο).

en: Hide cursor and fullscreen controller after x milliseconds
el: Απόκρυψη του κέρσορα και του ελεγκτή πλήρους οθόνης μετά από x msec

en: Hide mouse cursor and fullscreen controller after n milliseconds.
el: Απόκρυψη του κέρσορα και του ελεγκτή πλήρους οθόνης μετά από n msec.

en: Deinterlace
el: Αποδιαπλοκή

en: Deinterlace mode
el: Λειτουργία αποδιαπλοκής

en: Deinterlace method to use for video processing.
el: Μέθοδος αποδιαπλοκής που θα χρησιμοποιηθεί για την επεξεργασία βίντεο.

en: Discard
el: Απόρριψη

en: Blend
el: Ανάμιξη

en: Mean
el: Μέση τιμή

en: Bob
el: Διακύμανση

en: Phosphor
el: Φώσφορος

en: Film NTSC (IVTC)
el: Ταινία NTSC (IVTC)

en: Disable screensaver
el: Απενεργοποίηση προφύλαξης οθόνης

en: Disable the screensaver during video playback.
el: Απενεργοποίηση της προφύλαξης οθόνης κατά τη διάρκεια της αναπαραγωγής.

en: Window decorations
el: Διακοσμήσεις παραθύρου

en: VLC can avoid creating window caption, frames, etc... around the video, giving a "minimal" window.
el: Ο VLC μπορεί να αποφύγει τη δημιουργία τίτλου παραθύρου, πλαισίου κλπ. γύρω από το βίντεο, παρέχοντας ένα "λιτό" παράθυρο.

en: Video splitter module
el: Μονάδα διαχωριστή βίντεο

en: This adds video splitters like clone or wall
el: Αυτό προσθέτει διαχωριστές βίντεο, όπως κλώνος ή τοίχος

en: Video filter module
el: Μονάδα φίλτρου βίντεο

en: This adds post-processing filters to enhance the picture quality, for instance deinterlacing, or distort the video.
el: Αυτό προσθέτει φίλτρα μετεπεξεργασίας για να βελτιώσει την ποιότητα της εικόνας, για παράδειγμα αποδιαπλοκή ή παραμόρφωση βίντεο.

en: Video snapshot directory (or filename)
el: Κατάλογος (ή όνομα αρχείου) στιγμιότυπου βίντεο

en: Directory where the video snapshots will be stored.
el: Ο κατάλογος όπου θα αποθηκεύονται τα στιγμιότυπα των βίντεο.

en: Video snapshot file prefix
el: Πρόθεμα αρχείου στιγμιότυπου βίντεο

en: Video snapshot format
el: Μορφή στιγμιότυπου βίντεο

en: Image format which will be used to store the video snapshots
el: Μορφή εικόνας που θα χρησιμοποιηθεί για την αποθήκευση των στιγμιότυπων βίντεο

en: Display video snapshot preview
el: Εμφάνιση προεπισκόπησης των στιγμιότυπων βίντεο

en: Display the snapshot preview in the screen's top-left corner.
el: Εμφάνιση της προεπισκόπησης των στιγμιότυπων βίντεο στην επάνω αριστερά γωνία της οθόνης.

en: Use sequential numbers instead of timestamps
el: Χρήση διαδοχικών αριθμών αντί για χρονικά σημεία

en: Use sequential numbers instead of timestamps for snapshot numbering
el: Χρήση διαδοχικών αριθμών αντί χρονικών σημείων για την αρίθμηση των στιγμιότυπων βίντεο

en: Video snapshot width
el: Πλάτος στιγμιότυπου βίντεο

en: You can enforce the width of the video snapshot. By default it will keep the original width (-1). Using 0 will scale the width to keep the aspect ratio.
el: Μπορείτε να επιβάλλετε το πλάτος του στιγμιότυπου του βίντεο. Από προεπιλογή ο VLC θα διατηρήσει το αρχικό πλάτος (-1). Η χρήση του 0 θα κλιμακώσει το πλάτος, ώστε να διατηρηθεί η αναλογία διαστάσεων.

en: Video snapshot height
el: Ύψος στιγμιότυπου βίντεο

en: You can enforce the height of the video snapshot. By default it will keep the original height (-1). Using 0 will scale the height to keep the aspect ratio.
el: Μπορείτε να επιβάλλετε το ύψος του στιγμιότυπου του βίντεο. Από προεπιλογή ο VLC θα διατηρήσει το αρχικό ύψος (-1). Η χρήση του 0 θα κλιμακώσει το ύψος, ώστε να διατηρηθεί η αναλογία διαστάσεων.

en: Video cropping
el: Περικοπή βίντεο

en: This forces the cropping of the source video. Accepted formats are x:y (4:3, 16:9, etc.) expressing the global image aspect.
el: Αυτό επιβάλλει την περικοπή του βίντεο της πηγής. Αποδεκτές μορφές είναι x:y (4:3, 16:9, κλπ.) που εκφράζουν τη συνολική διάσταση της εικόνας.

en: Source aspect ratio
el: Αναλογία διαστάσεων της πηγής

en: This forces the source aspect ratio. For instance, some DVDs claim to be 16:9 while they are actually 4:3. This can also be used as a hint for VLC when a movie does not have aspect ratio information. Accepted formats are x:y (4:3, 16:9, etc.) expressing the global image aspect, or a float value (1.25, 1.3333, etc.) expressing pixel squareness.
el: Αυτό επιβάλλει την αναλογία διαστάσεων της πηγής. Για παράδειγμα, ορισμένα DVD ισχυρίζονται ότι είναι 16:9 ενώ στην πραγματικότητα είναι 4:3. Αυτό μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως στοιχείο βοήθειας για το VLC όταν μία ταινία δεν έχει πληροφορίες αναλογίας διαστάσεων. Οι αποδεκτές μορφές είναι x:y (4:3, 16:9, κλπ.) που εκφράζουν τη συνολική διάσταση της εικόνας, ή μία τιμή κινητής υποδιαστολής (1,25, 1,3333 κλπ.) που εκφράζει την τετραγωνικότητα του εικονοστοιχείου.

en: Video Auto Scaling
el: Αυτόματη κλιμάκωση βίντεο

en: Let the video scale to fit a given window or fullscreen.
el: Επιτρέπει την κλιμάκωση του βίντεο για ταίριασμα σε ένα συγκεκριμένο παράθυρο ή σε πλήρη οθόνη.

en: Video scaling factor
el: Συντελεστής κλιμάκωσης βίντεο

en: Scaling factor used when Auto Scaling is disabled.
    Default value is 1.0 (original video size).
el: Ο συντελεστής κλιμάκωσης που χρησιμοποιείται όταν απενεργοποιείται η αυτόματη κλιμάκωση.
    Η προεπιλεγμένη τιμή είναι 1.0 (αρχικό μέγεθος βίντεο).

en: Custom crop ratios list
el: Εξατομικευμένη λίστα αναλογιών περικοπής

en: Comma separated list of crop ratios which will be added in the interface's crop ratios list.
el: Χωρισμένη με κόμματα λίστα αναλογιών περικοπής που θα προστεθούν στη λίστα αναλογιών περικοπής της διεπαφής.

en: Custom aspect ratios list
el: Εξατομικευμένη λίστα αναλογιών διάστασης

en: Comma separated list of aspect ratios which will be added in the interface's aspect ratio list.
el: Χωρισμένη με κόμματα λίστα αναλογιών διάστασης, που θα προστεθούν στη λίστα αναλογιών διάστασης της διεπαφής.

en: Fix HDTV height
el: Διόρθωση ύψους HDTV

en: This allows proper handling of HDTV-1080 video format even if broken encoder incorrectly sets height to 1088 lines. You should only disable this option if your video has a non-standard format requiring all 1088 lines.
el: Αυτό επιτρέπει τη σωστή διαχείριση της μορφής βίντεο HDTV-1080 ακόμη και εάν ένας προβληματικός κωδικοποιητής λανθασμένα ορίζει το ύψος σε 1088 γραμμές. Πρέπει να απενεργοποιήσετε αυτή την επιλογή μόνο εάν το βίντεο σας έχει μία μη-πρότυπη μορφή που απαιτεί και τις 1088 γραμμές.

en: Monitor pixel aspect ratio
el: Παρακολούθηση της αναλογίας διαστάσεων του εικονοστοιχείου

en: This forces the monitor aspect ratio. Most monitors have square pixels (1:1). If you have a 16:9 screen, you might need to change this to 4:3 in order to keep proportions.
el: Αυτό επιβάλλει την αναλογία διαστάσεων της οθόνης. Οι περισσότερες οθόνες έχουν τετράγωνα εικονοστοιχεία (1:1). Εάν έχετε οθόνη 16:9, ίσως χρειαστεί να το αλλάξετε σε 4:3 ώστε να τηρηθούν οι αναλογίες.

en: Skip frames
el: Παράλειψη καρέ

en: Enables framedropping on MPEG2 stream. Framedropping occurs when your computer is not powerful enough
el: Ενεργοποιεί την απόρριψη καρέ σε μετάδοση MPEG-2. Η απόρριψη καρέ συμβαίνει όταν ο υπολογιστής σας δεν είναι αρκετά ισχυρός

en: Drop late frames
el: Απόρριψη καθυστερημένων καρέ

en: This drops frames that are late (arrive to the video output after their intended display date).
el: Αυτή η επιλογή απορρίπτει καρέ τα οποία έχουν καθυστερήσει (έφτασαν στην έξοδο βίντεο αργότερα από τον επιθυμητό χρόνο εμφάνισης).

en: Quiet synchro
el: Σιωπηλός συγχρονισμός

en: This avoids flooding the message log with debug output from the video output synchronization mechanism.
el: Αυτή η επιλογή αποτρέπει το γέμισμα του αρχείου καταγραφής μηνυμάτων με έξοδο αποσφαλμάτωσης από τον μηχανισμό συγχρονισμού της εξόδου βίντεο.

en: Key press events
el: Συμβάντα πατήματος πλήκτρων

en: This enables VLC hotkeys from the (non-embedded) video window.
el: Αυτό ενεργοποιεί πλήκτρα συντομεύσεων του VLC από το (μη ενσωματωμένο) παράθυρο βίντεο.

en: Mouse events
el: Συμβάντα ποντικιού

en: This enables handling of mouse clicks on the video.
el: Αυτό επιτρέπει τη διαχείριση των κλικ ποντικιού στο βίντεο.

en: These options allow you to modify the behavior of the input subsystem, such as the DVD or VCD device, the network interface settings or the subtitle channel.
el: Αυτές οι επιλογές σας επιτρέπουν να τροποποιήσετε τη συμπεριφορά του υποσυστήματος εισόδου, όπως είναι οι συσκευές DVD και VCD, των ρυθμίσεων της διεπαφής δικτύου ή του καναλιού υπότιτλων.

en: File caching (ms)
el: Αποθήκευση αρχείου σε ενδιάμεση μνήμη (msec)

en: Caching value for local files, in milliseconds.
el: Τιμή αποθήκευσης σε ενδιάμεση μνήμη για τοπικά αρχεία, σε msec.

en: Live capture caching (ms)
el: Αποθήκευση σε ενδιάμεση μνήμη της ζωντανής σύλληψης (msec)

en: Caching value for cameras and microphones, in milliseconds.
el: Τιμή αποθήκευσης σε ενδιάμεση μνήμη για κάμερες και μικρόφωνα, σε msec.

en: Disc caching (ms)
el: Αποθήκευση δίσκου σε ενδιάμεση μνήμη (msec)

en: Caching value for optical media, in milliseconds.
el: Τιμή αποθήκευσης σε ενδιάμεση μνήμη για οπτικά μέσα, σε msec.

en: Network caching (ms)
el: Αποθήκευση δικτύου σε ενδιάμεση μνήμη (msec)

en: Caching value for network resources, in milliseconds.
el: Τιμή αποθήκευσης σε ενδιάμεση μνήμη για πηγές δικτύου, σε msec.

en: Clock reference average counter
el: Μετρητής μέσου όρου αναφοράς ρολογιού

en: When using the PVR input (or a very irregular source), you should set this to 10000.
el: Όταν χρησιμοποιείται είσοδος PVR (ή μία πολύ ακανόνιστη πηγή), θα πρέπει να το ορίσετε στο 10000.

en: Clock synchronisation
el: Συγχρονισμός ρολογιού

en: It is possible to disable the input clock synchronisation for real-time sources. Use this if you experience jerky playback of network streams.
el: Μπορείτε να απενεργοποιήσετε το συγχρονισμό ρολογιού εισόδου για πηγές πραγματικού χρόνου. Χρησιμοποιήστε το εάν παρατηρείτε αλλοιωμένη αναπαραγωγή μεταδόσεων δικτύου.

en: Clock jitter
el: Τρεμούλιασμα ρολογιού

en: This defines the maximum input delay jitter that the synchronization algorithms should try to compensate (in milliseconds).
el: Αυτό καθορίζει τη μέγιστη καθυστέρηση φάσης τρεμοπαίγματος εισόδου που οι αλγόριθμοι συγχρονισμού θα προσπαθήσουν να αναπληρώσουν (σε msec).

en: Network synchronisation
el: Συγχρονισμός δικτύου

en: This allows you to remotely synchronise clocks for server and client. The detailed settings are available in Advanced / Network Sync.
el: Το παρόν σας επιτρέπει να συγχρονίσετε απομακρυσμένα τα ρολόγια του διακομιστή και του πελάτη. Οι λεπτομερείς ρυθμίσεις είναι διαθέσιμες στο Προχωρημένα / Συγχρονισμός δικτύου.

en: Default
el: Προεπιλογή

en: Enable
el: Ενεργοποίηση

en: MTU of the network interface
el: MTU της διεπαφής δικτύου

en: This is the maximum application-layer packet size that can be transmitted over the network (in bytes).
el: Αυτό είναι το μέγιστο μέγεθος πακέτων επιπέδου εφαρμογής που μπορεί να μεταδοθεί μέσω δικτύου (σε bytes).

en: Hop limit (TTL)
el: Όριο αναπήδησης (TTL)

en: This is the hop limit (also known as "Time-To-Live" or TTL) of the multicast packets sent by the stream output (-1 = use operating system built-in default).
el: Αυτό είναι το όριο αναπήδησης (γνωστό και ως "Time-To-Live" ή TTL) των πακέτων multicast που απεστάλησαν από την έξοδο μετάδοσης (-1 = χρήση της ενσωματωμένης προεπιλογής του λειτουργικού συστήματος).

en: Multicast output interface
el: Διεπαφή εξόδου multicast

en: Default multicast interface. This overrides the routing table.
el: Προεπιλεγμένη διεπαφή multicast. Αυτό παρακάμπτει τον πίνακα δρομολόγησης.

en: DiffServ Code Point
el: Κωδικοσημείο DiffServ

en: Differentiated Services Code Point for outgoing UDP streams (or IPv4 Type Of Service, or IPv6 Traffic Class). This is used for network Quality of Service.
el: Κωδικοσημείο διαφοροποιημένων υπηρεσιών για εξερχόμενες μεταδόσεις UDP (ή τύπο υπηρεσίας IPv4 ή κατηγορία κίνησης IPv6). Αυτό χρησιμοποιείται για την ποιότητα υπηρεσιών (QoS) του δικτύου.

en: Choose the program to select by giving its Service ID. Only use this option if you want to read a multi-program stream (like DVB streams for example).
el: Επιλέξτε το επιθυμητό πρόγραμμα δίνοντας το ID της υπηρεσίας του. Χρησιμοποιήστε αυτή την επιλογή μόνο εάν θέλετε να διαβάσετε μία μετάδοση πολλαπλών προγραμμάτων (όπως οι μεταδόσεις DVB για παράδειγμα).

en: Choose the programs to select by giving a comma-separated list of Service IDs (SIDs). Only use this option if you want to read a multi-program stream (like DVB streams for example).
el: Επιλέξτε το επιθυμητό πρόγραμμα δίνοντας μία χωρισμένη με κόμματα λίστα ID  υπηρεσιών (SIDs). Χρησιμοποιήστε αυτή την επιλογή μόνο εάν θέλετε να αναγνώσετε μία μετάδοση πολλαπλών προγραμμάτων (όπως οι μεταδόσεις DVB για παράδειγμα).

en: Audio track
el: Κομμάτι ήχου

en: Stream number of the audio track to use (from 0 to n).
el: Ο αριθμός μετάδοσης του κομματιού ήχου που θα χρησιμοποιηθεί (από 0 έως n).

en: Subtitle track
el: Κομμάτι υπότιτλου

en: Stream number of the subtitle track to use (from 0 to n).
el: Αριθμός μετάδοσης του κομματιού υπότιτλων που θα χρησιμοποιηθεί (από 0 έως n).

en: Audio language
el: Γλώσσα ήχου

en: Language of the audio track you want to use (comma separated, two or three letter country code, you may use 'none' to avoid a fallback to another language).
el: Γλώσσα του κομματιού ήχου που επιθυμείτε να χρησιμοποιήσετε (διαχωρισμός με κόμματα, κωδικός χώρας δύο ή τριών γραμμάτων, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το 'none' ('κανένας') για αποφύγετε τη χρήση κάποιας εφεδρικής).

en: Subtitle language
el: Γλώσσα υπότιτλων

en: Language of the subtitle track you want to use (comma separated, two or three letters country code, you may use 'any' as a fallback).
el: Γλώσσα του κομματιού υπότιτλων που επιθυμείτε να χρησιμοποιήσετε (διαχωρισμός με κόμματα, κωδικός χώρας δύο ή τριών γραμμάτων, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το 'any' ('οποιαδήποτε') ως εφεδρική).

en: Menu language
el: Γλώσσα μενού

en: Language of the menus you want to use with DVD/BluRay (comma separated, two or three letters country code, you may use 'any' as a fallback).
el: Γλώσσα των μενού που επιθυμείτε να χρησιμοποιήσετε με το DVD/BluRay (διαχωρισμός με κόμματα, κωδικός χώρας δύο ή τριών γραμμάτων, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το 'any' ('οποιαδήποτε') ως εφεδρική).

en: Audio track ID
el: ID κομματιού ήχου

en: Stream ID of the audio track to use.
el: ID μετάδοσης του κομματιού ήχου που θα χρησιμοποιηθεί.

en: Subtitle track ID
el: ID κομματιού υποτίτλων

en: Stream ID of the subtitle track to use.
el: ID μετάδοσης του κομματιού υπότιτλων που θα χρησιμοποιηθεί.

en: Preferred Closed Captions decoder
el: Προτιμώμενος αποκωδικοποιητής ενσωματωμένων λεζάντων

en: Preferred video resolution
el: Προτιμώμενη ανάλυση βίντεο

en: When several video formats are available, select one whose resolution is closest to (but not higher than) this setting, in number of lines. Use this option if you don't have enough CPU power or network bandwidth to play higher resolutions.
el: Όταν είναι διαθέσιμες διάφορες μορφές βίντεο, επιλέξετε μία της οποίας η ανάλυση να είναι κοντινότερα σε αυτή (αλλά όχι μεγαλύτερη από αυτή) τη ρύθμιση, σε αριθμό γραμμών. Χρησιμοποιήστε αυτή την επιλογή εάν δεν έχετε ισχυρό επεξεργαστή ή υψηλή ταχύτητα δικτύου για να αναπαράξετε υψηλότερες αναλύσεις.

en: Best available
el: Βέλτιστη διαθέσιμη

en: Full HD (1080p)
el: Πλήρες HD (1080p)

en: Standard Definition (576 or 480 lines)
el: Συμβατικής ανάλυσης (576 ή 480 γραμμών)

en: Low Definition (360 lines)
el: Χαμηλής ανάλυσης (360 γραμμών)

en: Very Low Definition (240 lines)
el: Πολύ χαμηλής ανάλυσης (240 γραμμών)

en: Input repetitions
el: Επαναλήψεις εισόδου

en: Number of time the same input will be repeated
el: Χρόνος κατά τον οποίο θα επαναληφθεί η ίδια είσοδος

en: Start time
el: Χρόνος έναρξης

en: The stream will start at this position (in seconds).
el: Η μετάδοση θα ξεκινήσει από αυτή τη θέση (σε δευτερόλεπτα).

en: Stop time
el: Χρόνος διακοπής

en: The stream will stop at this position (in seconds).
el: Η μετάδοση θα σταματήσει σε αυτή τη θέση (σε δευτερόλεπτα).

en: Run time
el: Διάρκεια

en: The stream will run this duration (in seconds).
el: Η μετάδοση θα έχει αυτή τη διάρκεια (σε δευτερόλεπτα).

en: Fast seek
el: Γρήγορη ανίχνευση

en: Favor speed over precision while seeking
el: Να ευνοείται η ταχύτητα έναντι της ακρίβειας κατά την ανίχνευση

en: Playback speed
el: Ταχύτητα αναπαραγωγής

en: This defines the playback speed (nominal speed is 1.0).
el: Αυτό ορίζει την ταχύτητα αναπαραγωγής (η προεπιλεγμένη ταχύτητα είναι 1.0).

en: Input list
el: Λίστα εισόδου

en: You can give a comma-separated list of inputs that will be concatenated together after the normal one.
el: Μπορείτε να δώσετε μία χωρισμένη με κόμματα λίστα εισόδων που θα ενωθούν μετά την κανονική.

en: Input slave (experimental)
el: Δευτερεύουσα είσοδος (πειραματικό)

en: This allows you to play from several inputs at the same time. This feature is experimental, not all formats are supported. Use a '#' separated list of inputs.
el: Αυτό σας επιτρέπει την αναπαραγωγή από διάφορες εισόδους ταυτόχρονα. Αυτή η λειτουργία είναι πειραματική και δεν υποστηρίζει όλες τις μορφές. Χρησιμοποιήστε μία λίστα εισόδου διαχωρισμένη από '#'.

en: Bookmarks list for a stream
el: Λίστα σελιδοδεικτών για μία μετάδοση

en: You can manually give a list of bookmarks for a stream in the form "{name=bookmark-name,time=optional-time-offset,bytes=optional-byte-offset},{...}"
el: Μπορείτε να δώσετε χειροκίνητα μία λίστα σελιδοδεικτών για μία μετάδοση, της μορφής "{name=όνομα-σελιδοδείκτη,time=προαιρετική-απόκλιση-χρόνου,bytes=προαιρετική-απόκλιση-byte},{...}"

en: Record directory
el: Κατάλογος εγγραφής

en: Directory where the records will be stored
el: Ο κατάλογος στον οποίο θα αποθηκευθούν οι εγγραφές

en: Prefer native stream recording
el: Προτίμηση εγγενούς εγγραφής μετάδοσης

en: When possible, the input stream will be recorded instead of using the stream output module
el: Όταν είναι δυνατόν, η μετάδοση εισόδου θα καταγραφεί αντί να χρησιμοποιηθεί η μονάδα μετάδοσης εξόδου

en: Timeshift directory
el: Κατάλογος χρονικής μετατόπισης

en: Directory used to store the timeshift temporary files.
el: Κατάλογος που χρησιμοποιείται για την αποθήκευση των προσωρινών αρχείων χρονικής μετατόπισης.

en: Timeshift granularity
el: Βαθμός ευαισθησίας χρονικής μετατόπισης

en: This is the maximum size in bytes of the temporary files that will be used to store the timeshifted streams.
el: Αυτό είναι το μέγιστο μέγεθος σε bytes των προσωρινών αρχείων που θα χρησιμοποιηθούν για την αποθήκευση της χρονικής μετατόπισης μεταδόσεων.

en: Change title according to current media
el: Αλλαγή τίτλου σύμφωνα με το τρέχον αρχείο πολυμέσων

en: This option allows you to set the title according to what's being played<br>$a: Artist<br>$b: Album<br>$c: Copyright<br>$t: Title<br>$g: Genre<br>$n: Track num<br>$p: Now playing<br>$A: Date<br>$D: Duration<br>$Z: "Now playing" (Fall back on Title - Artist)
el: Αυτή η επιλογή σας επιτρέπει να ρυθμίσετε τον τίτλο σύμφωνα με το τι αναπαράγεται<br>$a: Καλλιτέχνης<br>$b: Άλμπουμ<br>$c: Πνευματικά δικαιώματα<br>$t: Τίτλος<br>$g: Είδος<br>$n: Αριθμός κομματιού<br>$p: Αναπαράγεται τώρα<br>$A: Ημερομηνία<br>$D: Διάρκεια<br>$Z: "Αναπαράγεται τώρα" (Επαναφορά σε Τίτλο - Καλλιτέχνη)

en: Disable all lua plugins
el: Απενεργοποίηση όλων των προσθηκών lua

en: These options allow you to modify the behavior of the subpictures subsystem. You can for example enable subpictures sources (logo, etc.). Enable these filters here and configure them in the "subsources filters" modules section. You can also set many miscellaneous subpictures options.
el: Αυτές οι επιλογές σας επιτρέπουν να τροποποιήσετε τη συμπεριφορά του υποσυστήματος υποεικόνων. Για παράδειγμα, μπορείτε να ενεργοποιήσετε πηγές υποεικόνων (λογότυπα κλπ). Ενεργοποιήστε αυτά τα φίλτρα εδώ και ρυθμίστε τα στην ενότητα μονάδων "φίλτρα βίντεο". Μπορείτε επίσης να ορίσετε και πολλές άλλες επιλογές βίντεο.

en: Force subtitle position
el: Επιβολή θέσης υπότιτλων

en: You can use this option to place the subtitles under the movie, instead of over the movie. Try several positions.
el: Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε αυτή την επιλογή για να τοποθετήσετε τους υπότιτλους κάτω από την ταινία, αντί για πάνω. Δοκιμάστε διαφορετικές θέσεις.

en: Subtitles text scaling factor
el: Συντελεστής κλιμάκωσης κειμένου υπότιτλων

en: Changes the subtitles size where possible
el: Αλλάζει το μέγεθος των υπότιτλων όπου είναι δυνατόν

en: Enable sub-pictures
el: Ενεργοποίηση υποεικόνων

en: You can completely disable the sub-picture processing.
el: Μπορείτε να απενεργοποιήσετε πλήρως την επεξεργασία της υποεικόνας.

en: On Screen Display
el: Εμφάνιση στην οθόνη (OSD)

en: VLC can display messages on the video. This is called OSD (On Screen Display).
el: Ο VLC μπορεί να εμφανίζει μηνύματα στο βίντεο. Αυτό λέγεται OSD (εμφάνιση στην οθόνη).

en: Text rendering module
el: Μονάδα αποτύπωσης κειμένου

en: VLC normally uses Freetype for rendering, but this allows you to use svg for instance.
el: O VLC κανονικά χρησιμοποιεί τη βιβλιοθήκη Freetype για την αποτύπωση κειμένου, αλλά αυτό σας επιτρέπει να χρησιμοποιήσετε svg για παράδειγμα.

en: Subpictures source module
el: Μονάδα πηγής υποεικόνων

en: This adds so-called "subpicture sources". These filters overlay some images or text over the video (like a logo, arbitrary text, ...).
el: Αυτό προσθέτει τις επονομαζόμενες "πηγές υποεικόνων". Αυτά τα φίλτρα επικαλύπτουν κάποιες εικόνες ή κείμενο πάνω στο βίντεο (όπως ένα λογότυπο, αυθαίρετο κείμενο...).

en: Subpictures filter module
el: Μονάδα φίλτρου υποεικόνων

en: This adds so-called "subpicture filters". These filter subpictures created by subtitle decoders or other subpictures sources.
el: Αυτό προσθέτει τα επονομαζόμενα "φίλτρα υποεικόνων". Αυτά τα φίλτρα υποεικόνων δημιουργήθηκαν από αποκωδικοποιητές υποτίτλων ή άλλες πηγές υποεικόνων.

en: Autodetect subtitle files
el: Αυτόματη ανίχνευση αρχείων υπότιτλων

en: Automatically detect a subtitle file, if no subtitle filename is specified (based on the filename of the movie).
el: Αυτόματη ανίχνευση αρχείου υπότιτλων, εάν δεν έχει ορισθεί όνομα αρχείου υπότιτλων (βασισμένο στο όνομα αρχείου της ταινίας).

en: Subtitle autodetection fuzziness
el: Ασάφεια αυτόματης ανίχνευσης υπότιτλων

en: This determines how fuzzy subtitle and movie filename matching will be. Options are:
    0 = no subtitles autodetected
    1 = any subtitle file
    2 = any subtitle file containing the movie name
    3 = subtitle file matching the movie name with additional chars
    4 = subtitle file matching the movie name exactly
el: Αυτό καθορίζει πώς θα γίνεται το ταίριασμα ασαφούς υπότιτλου με τίτλο αρχείου ταινίας. Οι επιλογές είναι:
    0 = δεν ανιχνεύονται αυτόματα υπότιτλοι
    1 = οποιοδήποτε αρχείο υπότιτλων
    2 = οποιοδήποτε αρχείο υπότιτλων περιέχει το όνομα της ταινίας
    3 = το αρχείο υπότιτλων ταιριάζει με το όνομα της ταινίας χρησιμοποιώντας πρόσθετους χαρακτήρες
    4 = το αρχείο υπότιτλων ταιριάζει ακριβώς με το όνομα της ταινίας

en: Subtitle autodetection paths
el: Διαδρομές αυτόματης ανίχνευσης υπότιτλων

en: Look for a subtitle file in those paths too, if your subtitle file was not found in the current directory.
el: Αναζήτηση αρχείου υπότιτλων και σε αυτές τις διαδρομές, εάν το αρχείο υπότιτλων σας δεν βρέθηκε στον τρέχοντα κατάλογο.

en: Use subtitle file
el: Χρήση αρχείου υπότιτλων

en: Load this subtitle file. To be used when autodetect cannot detect your subtitle file.
el: Φόρτωση αυτού του αρχείου υπότιτλων. Να χρησιμοποιείται όταν η αυτόματη ανίχνευση δεν μπορεί να ανιχνεύσει το αρχείο υπότιτλών σας.

en: DVD device
el: Συσκευή DVD

en: VCD device
el: Συσκευή VCD

en: Audio CD device
el: Συσκευή CD ήχου

en: This is the default DVD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
el: Αυτός είναι ο προεπιλεγμένος οδηγός DVD (ή αρχείο) που θα χρησιμοποιηθεί. Μην ξεχάσετε την άνω-κάτω τελεία μετά το γράμμα του οδηγού (π.χ. D:)

en: This is the default VCD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
el: Αυτός είναι ο προεπιλεγμένος οδηγός VCD (ή αρχείο) που θα χρησιμοποιηθεί. Μην ξεχάσετε την άνω-κάτω τελεία μετά το γράμμα του οδηγού (π.χ. D:)

en: This is the default Audio CD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
el: Αυτός είναι ο προεπιλεγμένος οδηγός CD ήχου (ή αρχείο) που θα χρησιμοποιηθεί. Μην ξεχάσετε την άνω-κάτω τελεία μετά το γράμμα του οδηγού (π.χ. D:)

en: This is the default DVD device to use.
el: Αυτή είναι η προεπιλεγμένη συσκευή DVD που θα χρησιμοποιηθεί.

en: This is the default VCD device to use.
el: Αυτή είναι η προεπιλεγμένη συσκευή VCD που θα χρησιμοποιηθεί.

en: This is the default Audio CD device to use.
el: Αυτή είναι η προεπιλεγμένη συσκευή CD ήχου που θα χρησιμοποιηθεί.

en: TCP connection timeout
el: Υπέρβαση χρονικού ορίου σύνδεσης TCP

en: Default TCP connection timeout (in milliseconds).
el: Προεπιλεγμένη υπέρβαση χρονικού ορίου σύνδεσης TCP (σε msec).

en: HTTP server address
el: Διεύθυνση διακομιστή HTTP

en: By default, the server will listen on any local IP address. Specify an IP address (e.g. ::1 or 127.0.0.1) or a host name (e.g. localhost) to restrict them to a specific network interface.
el: Από προεπιλογή, ο διακομιστής θα ακούσει σε οποιαδήποτε τοπική διεύθυνση IP. Ορίστε μία διεύθυνση IP (π.χ. ::1 ή 127.0.0.1) ή ένα όνομα υπολογιστή (π.χ. localhost) για να τους περιορίσετε σε μία συγκεκριμένη διεπαφή δικτύου.

en: RTSP server address
el: Διεύθυνση διακομιστή RTSP

en: This defines the address the RTSP server will listen on, along with the base path of the RTSP VOD media. Syntax is address/path. By default, the server will listen on any local IP address. Specify an IP address (e.g. ::1 or 127.0.0.1) or a host name (e.g. localhost) to restrict them to a specific network interface.
el: Αυτό ορίζει τη διεύθυνση που θα ακούσει ο διακομιστής RTSP, μαζί με τη βασική διαδρομή RTSP VOD. Η σύνταξη είναι διεύθυνση/διαδρομή. Από προεπιλογή, ο διακομιστής θα ακούσει σε οποιαδήποτε τοπική διεύθυνση IP. Ορίστε μία διεύθυνση IP (π.χ. ::1 ή 127.0.0.1) ή ένα όνομα υπολογιστή (π.χ. localhost) για να τους περιορίσετε σε μία συγκεκριμένη διεπαφή δικτύου.

en: HTTP server port
el: Θύρα διακομιστή HTTP

en: The HTTP server will listen on this TCP port. The standard HTTP port number is 80. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
el: Ο διακομιστής HTTP θα ακούσει σε αυτή τη θύρα TCP. Ο πρότυπος αριθμός θύρας HTTP είναι 80. Ωστόσο, η καταχώρηση αριθμών θύρας κάτω από 1025 περιορίζεται αυστηρά από το λειτουργικό σύστημα.

en: HTTPS server port
el: Θύρα διακομιστή HTTPS

en: The HTTPS server will listen on this TCP port. The standard HTTPS port number is 443. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
el: Ο διακομιστής HTTPs θα ακούσει σε αυτή τη θύρα TCP. Ο πρότυπος αριθμός θύρας HTTPs είναι 443. Ωστόσο, η καταχώρηση αριθμών θύρας κάτω από 1025 περιορίζεται αυστηρά από το λειτουργικό σύστημα.

en: RTSP server port
el: Θύρα διακομιστή RTSP

en: The RTSP server will listen on this TCP port. The standard RTSP port number is 554. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
el: Ο διακομιστής RTSP θα ακούσει σε αυτή τη θύρα TCP. Ο πρότυπος αριθμός της θύρας RTSP είναι 554. Ωστόσο, η καταχώρηση αριθμών θύρας κάτω από 1025 περιορίζεται αυστηρά από το λειτουργικό σύστημα.

en: HTTP/TLS server certificate
el: Πιστοποιητικό διακομιστή HTTP/TLS

en: This X.509 certicate file (PEM format) is used for server-side TLS. On OS X, the string is used as a label to search the certificate in the keychain.
el: Αυτό το αρχείο πιστοποιητικού X.509 (μορφής PEM) χρησιμοποιείται για TLS διακομιστή. Στο OS X, η συμβολοσειρά χρησιμοποιείται ως ετικέτα για αναζήτηση του πιστοποιητικού στην κλειδοθήκη.

en: HTTP/TLS server private key
el: Ιδιωτικό κλειδί διακομιστή HTTP/TLS

en: This private key file (PEM format) is used for server-side TLS.
el: Αυτό το αρχείο ιδιωτικού κλειδιού (μορφής PEM) χρησιμοποιείται για TLS διακομιστή.

en: HTTP proxy
el: Διαμεσολαβητής HTTP

en: HTTP proxy to be used It must be of the form http://[user@]myproxy.mydomain:myport/ ; if empty, the http_proxy environment variable will be tried.
el: Ο διαμεσολαβητής HTTP που θα χρησιμοποιηθεί. Πρέπει να είναι της μορφής http://[όνομα χρήστη@]myproxy.mydomain:myport/ Εάν παραμείνει άδειο, θα γίνει μία προσπάθεια χρήσης της μεταβλητής περιβάλλοντος http_proxy.

en: HTTP proxy password
el: Συνθηματικό διαμεσολαβητή HTTP

en: If your HTTP proxy requires a password, set it here.
el: Εάν ο διαμεσολαβητής HTTP σας απαιτεί συνθηματικό, ρυθμίστε τον εδώ.

en: SOCKS server
el: Διακομιστής SOCKS

en: SOCKS proxy server to use. This must be of the form address:port. It will be used for all TCP connections
el: Διακομιστής διαμεσολαβητής SOCKS που θα χρησιμοποιηθεί. Θα πρέπει να είναι της μορφής: διεύθυνση:θύρα. Θα χρησιμοποιηθεί για όλες τις συνδέσεις TCP

en: SOCKS user name
el: Όνομα χρήστη SOCKS

en: User name to be used for connection to the SOCKS proxy.
el: Όνομα χρήστη που θα χρησιμοποιηθεί για σύνδεση με το διαμεσολαβητή SOCKS.

en: SOCKS password
el: Συνθηματικό SOCKS

en: Password to be used for connection to the SOCKS proxy.
el: Συνθηματικό που θα χρησιμοποιηθεί για σύνδεση με το διαμεσολαβητή SOCKS.

en: Title metadata
el: Μεταδεδομένα τίτλου

en: Allows you to specify a "title" metadata for an input.
el: Σας επιτρέπει να ορίσετε το μεταδεδομένο "Τίτλος" για μια είσοδο.

en: Author metadata
el: Μεταδεδομένα δημιουργού

en: Allows you to specify an "author" metadata for an input.
el: Σας επιτρέπει να ορίσετε το μεταδεδομένο "Δημιουργός" για μια είσοδο.

en: Artist metadata
el: Μεταδεδομένα καλλιτέχνη

en: Allows you to specify an "artist" metadata for an input.
el: Σας επιτρέπει να ορίσετε το μεταδεδομένο "Καλλιτέχνης" για μία είσοδο.

en: Genre metadata
el: Μεταδεδομένα είδους

en: Allows you to specify a "genre" metadata for an input.
el: Σας επιτρέπει να ορίσετε το μεταδεδομένο "Είδος" για μία είσοδο.

en: Copyright metadata
el: Μεταδεδομένα πνευματικών δικαιωμάτων

en: Allows you to specify a "copyright" metadata for an input.
el: Σας επιτρέπει να ορίσετε το μεταδεδομένο "Πνευματικά δικαιώματα" για μία είσοδο.

en: Description metadata
el: Μεταδεδομένα περιγραφής

en: Allows you to specify a "description" metadata for an input.
el: Σας επιτρέπει να ορίσετε το μεταδεδομένο "Περιγραφή" για μία είσοδο.

en: Date metadata
el: Μεταδεδομένα ημερομηνίας

en: Allows you to specify a "date" metadata for an input.
el: Σας επιτρέπει να ορίσετε το μεταδεδομένο "Ημερομηνία" για μία είσοδο.

en: URL metadata
el: Μεταδεδομένα διεύθυνσης URL

en: Allows you to specify a "url" metadata for an input.
el: Σας επιτρέπει να ορίσετε το μεταδεδομένο "Διεύθυνση URL" για μία είσοδο.

en: This option can be used to alter the way VLC selects its codecs (decompression methods). Only advanced users should alter this option as it can break playback of all your streams.
el: Αυτή η επιλογή μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να αλλάξετε τον τρόπο που ο VLC επιλέγει τους κωδικοποιητές του (μέθοδοι αποσυμπίεσης). Μόνο οι προχωρημένοι χρήστες θα πρέπει να αλλάζουν αυτή την επιλογή, καθώς μπορεί να καταστρέψει την αναπαραγωγή όλων των μεταδόσεών σας.

en: Preferred decoders list
el: Λίστα προτιμώμενων αποκωδικοποιητών

en: List of codecs that VLC will use in priority. For instance, 'dummy,a52' will try the dummy and a52 codecs before trying the other ones. Only advanced users should alter this option as it can break playback of all your streams.
el: Λίστα αποκωδικοποιητών που ο VLC θα χρησιμοποιήσει κατά προτεραιότητα. Για παράδειγμα, με 'dummy,a52' θα δοκιμάσει τον dummy και τον a52 πριν δοκιμάσει τους άλλους κωδικοποιητές. Μόνο προχωρημένοι χρήστες θα πρέπει να αλλάζουν αυτή την επιλογή καθώς μπορεί να καταστρέψει την αναπαραγωγή όλων των μεταδόσεών σας.

en: Preferred encoders list
el: Λίστα προτιμώμενων κωδικοποιητών

en: This allows you to select a list of encoders that VLC will use in priority.
el: Αυτό σας επιτρέπει να επιλέξετε μία λίστα κωδικοποιητών, που θα χρησιμοποιεί ο VLC κατά προτεραιότητα.

en: These options allow you to set default global options for the stream output subsystem.
el: Αυτές οι επιλογές σας επιτρέπουν να ρυθμίσετε τις γενικές προεπιλογές για το υποσύστημα εξόδου μετάδοσης.

en: Default stream output chain
el: Προεπιλεγμένη αλυσίδα εξόδου μετάδοσης

en: You can enter here a default stream output chain. Refer to the documentation to learn how to build such chains. Warning: this chain will be enabled for all streams.
el: Μπορείτε να εισάγετε εδώ μία προεπιλεγμένη αλυσίδα εξόδου μετάδοσης. Ανατρέξτε στην τεκμηρίωση για να μάθετε πώς δομούνται τέτοιες αλυσίδες. Προειδοποίηση: αυτή η αλυσίδα θα ενεργοποιηθεί για όλες τις μεταδόσεις.

en: Enable streaming of all ES
el: Ενεργοποίηση της μετάδοσης όλων των ES

en: Stream all elementary streams (video, audio and subtitles)
el: Ενεργοποίηση όλων των απλών μεταδόσεων (βίντεο, ήχου και υπότιτλων)

en: Display while streaming
el: Εμφάνιση κατά τη διάρκεια της μετάδοσης

en: Play locally the stream while streaming it.
el: Τοπική αναπαραγωγή μετάδοσης κατά τη διάρκεια μετάδοσής της.

en: Enable video stream output
el: Ενεργοποίηση της εξόδου μετάδοσης βίντεο

en: Choose whether the video stream should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
el: Επιλέξτε εάν η μετάδοση βίντεο πρέπει να ανακατευθυνθεί στο σύστημα εξόδου μετάδοσης όταν αυτό είναι ενεργοποιημένο.

en: Enable audio stream output
el: Ενεργοποίηση της εξόδου μετάδοσης ήχου

en: Choose whether the audio stream should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
el: Επιλέξτε εάν η μετάδοση ήχου πρέπει να ανακατευθυνθεί στο σύστημα εξόδου μετάδοσης όταν αυτό είναι ενεργοποιημένο.

en: Enable SPU stream output
el: Ενεργοποίηση εξόδου μετάδοσης SPU

en: Choose whether the SPU streams should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
el: Επιλέξτε εάν οι μεταδόσεις SPU πρέπει να ανακατευθυνθούν στο σύστημα εξόδου μετάδοσης όταν αυτό είναι ενεργοποιημένο.

en: Keep stream output open
el: Διατήρηση της μετάδοσης δεδομένων ανοιχτής

en: This allows you to keep an unique stream output instance across multiple playlist item (automatically insert the gather stream output if not specified)
el: Αυτό σας επιτρέπει να διατηρήσετε μία μοναδική υπόσταση εξόδου μετάδοσης μέσω πολλαπλών αντικειμένων λίστας αναπαραγωγής (εισάγετε αυτόματα την έξοδο συλλογής μετάδοσης εάν δεν έχει καθοριστεί)

en: Stream output muxer caching (ms)
el: Αποθήκευση σε ενδιάμεση μνήμη του πολυπλέκτη εξόδου μετάδοσης (msec)

en: This allow you to configure the initial caching amount for stream output muxer. This value should be set in milliseconds.
el: Αυτό σας επιτρέπει να ρυθμίσετε το αρχικό ποσό ενδιάμεσης αποθήκευσης της εξόδου ροής μίξης. Αυτή η τιμή πρέπει να ρυθμιστεί σε χιλιοστά δευτερολέπτου.

en: Preferred packetizer list
el: Λίστα προτιμώμενων πακετοποιητών

en: This allows you to select the order in which VLC will choose its packetizers.
el: Αυτό σας επιτρέπει να επιλέξετε τη σειρά με την οποία ο VLC θα επιλέγει τους πακετοποιητές του.

en: Mux module
el: Μονάδα πολυπλεξίας

en: This is a legacy entry to let you configure mux modules
el: Αυτή είναι μια ξεπερασμένη επιλογή που σας επιτρέπει να ρυθμίσετε τις μονάδες πολυπλεξίας

en: Access output module
el: Μονάδα εξόδου πρόσβασης

en: This is a legacy entry to let you configure access output modules
el: Αυτή είναι μια ξεπερασμένη επιλογή που σας επιτρέπει να ρυθμίσετε τις μονάδες εξόδου πρόσβασης

en: If this option is enabled, the flow on the SAP multicast address will be controlled. This is needed if you want to make announcements on the MBone.
el: Εάν αυτή η επιλογή είναι ενεργοποιημένη, θα ελέγχεται η ροή στη διεύθυνση multicast SAP. Αυτό είναι απαραίτητο εάν θέλετε να κάνετε ανακοινώσεις στο MBone.

en: SAP announcement interval
el: Διάστημα ανακοίνωσης SAP

en: When the SAP flow control is disabled, this lets you set the fixed interval between SAP announcements.
el: Όταν ο έλεγχος ροής SAP είναι απενεργοποιημένος, σας επιτρέπει να ρυθμίσετε το προκαθορισμένο διάστημα μεταξύ ανακοινώσεων SAP.

en: These options allow you to select default modules. Leave these alone unless you really know what you are doing.
el: Αυτές οι επιλογές σας επιτρέπουν να διαλέξετε προεπιλεγμένες μονάδες. Μην τις πειράζετε εάν δεν ξέρετε τι κάνετε.

en: Access module
el: Μονάδα πρόσβασης

en: This allows you to force an access module. You can use it if the correct access is not automatically detected. You should not set this as a global option unless you really know what you are doing.
el: Αυτό σας επιτρέπει να επιβάλλετε μία μονάδα πρόσβασης. Μπορείτε να το χρησιμοποιήσετε εάν η σωστή πρόσβαση δεν ανιχνεύεται αυτόματα. Δε θα πρέπει να το ρυθμίσετε ως καθολική επιλογή εκτός εάν πραγματικά ξέρετε τι κάνετε.

en: Stream filter module
el: Μονάδα φίλτρου μετάδοσης

en: Stream filters are used to modify the stream that is being read.
el: Τα φίλτρα μετάδοσης χρησιμοποιούνται για να τροποποιήσουν τη μετάδοση που λαμβάνεται.

en: Demux filter module
el: Μονάδα φίλτρου αποπολυπλέκτη

en: Demux filters are used to modify/control the stream that is being read.
el: Τα φίλτρα αποπολυπλοκής χρησιμοποιούνται για την τροποποίηση/έλεγχο της ροής δεδομένων που λαμβάνεται.

en: Demux module
el: Μονάδα αποπολυπλεξίας

en: Demultiplexers are used to separate the "elementary" streams (like audio and video streams). You can use it if the correct demuxer is not automatically detected. You should not set this as a global option unless you really know what you are doing.
el: Οι αποπολυπλέκτες χρησιμοποιούνται για να διαχωρίσουν τις "απλές" μεταδόσεις (όπως οι μεταδόσεις ήχου και βίντεο). Μπορείτε να το χρησιμοποιήσετε εάν ο σωστός αποπολυπλέκτης δεν ανιχνεύεται αυτόματα. Δε θα πρέπει να το ρυθμίσετε ως καθολική επιλογή εκτός εάν πραγματικά ξέρετε τι κάνετε.

en: VoD server module
el: Μονάδα διακομιστή VoD

en: You can select which VoD server module you want to use. Set this to 'vod_rtsp' to switch back to the old, legacy module.
el: Μπορείτε να επιλέξετε ποια μονάδα διακομιστή VoD θέλετε να χρησιμοποιείτε. Ορίστε το σε 'vod_rtsp' για αλλαγή στην παλιά, ξεπερασμένη μονάδα.

en: Allow real-time priority
el: Να επιτρέπεται η προτεραιότητα πραγματικού χρόνου

en: Running VLC in real-time priority will allow for much more precise scheduling and yield better, especially when streaming content. It can however lock up your whole machine, or make it very very slow. You should only activate this if you know what you're doing.
el: Η εκτέλεση του VLC σε προτεραιότητα πραγματικού χρόνου επιτρέπει τον πολύ ακριβέστερο προγραμματισμό και αποδίδει καλύτερα, ιδίως κατά τη μετάδοση. Ωστόσο, μπορεί να μπλοκάρει ολόκληρο το σύστημά σας, ή να το καταστήσει πάρα πολύ αργό. Θα πρέπει να το ενεργοποιήσετε μόνον εάν γνωρίζετε τι κάνετε.

en: Adjust VLC priority
el: Προσαρμογή προτεραιότητας του VLC

en: This option adds an offset (positive or negative) to VLC default priorities. You can use it to tune VLC priority against other programs, or against other VLC instances.
el: Αυτή η επιλογή προσθέτει μία απόκλιση (θετική ή αρνητική) στις προεπιλεγμένες προτεραιότητες του VLC. Μπορείτε να το χρησιμοποιήσετε για να συντονίσετε τις προτεραιότητες του VLC έναντι άλλων προγραμμάτων ή έναντι άλλων διεργασιών του VLC.

en: This option is useful if you want to lower the latency when reading a stream
el: Αυτή η επιλογή είναι χρήσιμη εάν θέλετε να μειώσετε τη χρονική καθυστέρηση κατά τη λήψη μίας μετάδοσης

en: VLM configuration file
el: Αρχείο ρυθμίσεων VLM

en: Read a VLM configuration file as soon as VLM is started.
el: Ανάγνωση ενός αρχείου ρυθμίσεων VLM αμέσως μόλις γίνεται η εκκίνηση του VLM.

en: Use a plugins cache
el: Χρήση ενδιάμεσης μνήμης προσθηκών

en: Use a plugins cache which will greatly improve the startup time of VLC.
el: Χρησιμοποιήστε ενδιάμεση μνήμη προσθηκών η οποία θα βελτιώσει σημαντικά το χρόνο εκκίνησης του VLC.

en: Scan for new plugins
el: Σάρωση για νέες προσθήκες

en: Scan plugin directories for new plugins at startup. This increases the startup time of VLC.
el: Σάρωση των φακέλων προσθηκών για νέες προσθήκες κατά την εκκίνηση. Αυτό αυξάνει το χρόνο εκκίνησης του VLC.

en: Preferred keystore list
el: Προτιμώμενη λίστα αποθήκης κλειδιών

en: List of keystores that VLC will use in priority.
el: Λίστα αποθήκης κλειδιών που θα χρησιμοποιείται από τον VLC κατά προτεραιότητα.

en: Locally collect statistics
el: Συλλογή στατιστικών τοπικά

en: Collect miscellaneous local statistics about the playing media.
el: Συλλογή διαφόρων τοπικών στατιστικών σχετικά με το αναπαραγόμενο αρχείο πολυμέσων.

en: Run as daemon process
el: Εκτέλεση ως διεργασία υπηρεσίας

en: Runs VLC as a background daemon process.
el: Εκτελεί τον VLC ως μία διεργασία υπηρεσίας παρασκηνίου.

en: Write process id to file
el: Καταγραφή του id της διεργασίας σε αρχείο

en: Writes process id into specified file.
el: Καταχωρεί το id της διεργασίας στο καθορισμένο αρχείο.

en: Allow only one running instance
el: Να επιτρέπεται μόνο μία εκδοχή του προγράμματος

en: Allowing only one running instance of VLC can sometimes be useful, for example if you associated VLC with some media types and you don't want a new instance of VLC to be opened each time you open a file in your file manager. This option will allow you to play the file with the already running instance or enqueue it.
el: Το να επιτρέπεται μόνο μία εκτελούμενη εκδοχή του VLC μπορεί να είναι κάποιες φορές χρήσιμο, για παράδειγμα εάν έχετε συσχετίσει το VLC με διάφορους τύπους μέσων και δε θέλετε να ανοίγετε μια διεργασία του VLC κάθε φορά που ανοίγετε ένα αρχείο πολυμέσων. Αυτή η επιλογή θα σας επιτρέψει να αναπαράξετε το αρχείο με τη διεργασία που ήδη τρέχει ή να το προσθέσετε στην ουρά της λίστας αναπαραγωγής.

en: VLC is started from file association
el: Ο VLC εκκινήθηκε από συσχέτιση αρχείου

en: Tell VLC that it is being launched due to a file association in the OS
el: Πείτε στον VLC ότι εκκινείται λόγω μίας συσχέτισης αρχείου στο λειτουργικό σύστημα

en: Use only one instance when started from file manager
el: Χρησιμοποιήστε μόνο μία εκδοχή του προγράμματος όταν γίνεται εκκίνηση από διαχειριστή αρχείων

en: Increase the priority of the process
el: Αύξηση της προτεραιότητας της διεργασίας

en: Increasing the priority of the process will very likely improve your playing experience as it allows VLC not to be disturbed by other applications that could otherwise take too much processor time. However be advised that in certain circumstances (bugs) VLC could take all the processor time and render the whole system unresponsive which might require a reboot of your machine.
el: Η αύξηση της προτεραιότητα της διεργασίας είναι πολύ πιθανό να βελτιώσει την εμπειρία αναπαραγωγής, καθώς επιτρέπει στο VLC να μην επηρεάζεται από άλλες εφαρμογές που διαφορετικά απαιτούν υπερβολικό χρόνο επεξεργαστή. Όμως θα πρέπει να γνωρίζετε ότι κάτω από συγκεκριμένες συνθήκες (σφάλματα προγράμματος), ο VLC μπορεί να καταλάβει όλο το χρόνο του επεξεργαστή και να καταστήσει το όλο σύστημα μη ανταποκρινόμενο, κάτι το οποίο ίσως απαιτήσει την επανεκκίνηση του συστήματός σας.

en: Enqueue items into playlist in one instance mode
el: Τοποθετήστε αντικείμενα στην ουρά της λίστας αναπαραγωγής στη λειτουργία μίας εκδοχής

en: When using the one instance only option, enqueue items to playlist and keep playing current item.
el: Όταν χρησιμοποιείται η επιλογή της μίας και μοναδικής εκδοχής του προγράμματος, να προστίθενται τα αντικείμενα στην ουρά της λίστας αναπαραγωγής και να συνεχίζεται η αναπαραγωγή του τρέχοντος αντικειμένου.

en: Expose media player via D-Bus
el: Έκθεση του αναναπαραγωγού πολυμέσων μέσω D-Bus

en: Allow other applications to control VLC using the D-Bus MPRIS protocol.
el: Να επιτρέπεται σε άλλες εφαρμογές να ελέγχουν τον VLC μέσω χρήσης πρωτοκόλλου D-Bus MPRIS.

en: These options define the behavior of the playlist. Some of them can be overridden in the playlist dialog box.
el: Αυτές οι επιλογές προσδιορίζουν τη συμπεριφορά της λίστας αναπαραγωγής. Κάποιες από αυτές μπορούν να παρακαμφθούν από το πλαίσιο διαλόγου της λίστας αναπαραγωγής.

en: Automatically preparse items
el: Αυτόματη προ-ανάλυση στοιχείων

en: Automatically preparse items added to the playlist (to retrieve some metadata).
el: Αυτόματη προανάλυση των αντικειμένων που προστίθενται στη λίστα αναναπαραγωγής (για ανάκτηση μεταδεδομένων).

en: Preparsing timeout
el: Λήξη χρονικού ορίου προανάλυσης

en: Maximum time allowed to preparse an item, in milliseconds
el: Μέγιστος επιτρεπόμενος χρόνος προανάλυσης για ένα αντικείμενο, σε msec.

en: Allow metadata network access
el: Επιτρέψτε πρόσβαση στο διαδίκτυο εύρεση μεταδεδομένων

en: Collapse
el: Σύμπτυξη

en: Expand
el: Επέκταση

en: Subdirectory behavior
el: Συμπεριφορά υποκαταλόγου

en: Select whether subdirectories must be expanded.
    none: subdirectories do not appear in the playlist.
    collapse: subdirectories appear but are expanded on first play.
    expand: all subdirectories are expanded.
el: Επιλέξτε εάν οι υποκατάλογοι πρέπει να επεκτείνονται.
    καθόλου: οι υποκατάλογοι δεν εμφανίζονται στη λίστα αναπαραγωγής.
    σε σύμπτυξη: οι υποκατάλογοι εμφανίζονται αλλά επεκτείνονται στην πρώτη αναπαραγωγή.
    σε επέκταση: όλοι οι υποκατάλογοι επεκτείνονται.

en: Ignored extensions
el: Αγνοημένες επεκτάσεις

en: Files with these extensions will not be added to playlist when opening a directory.
    This is useful if you add directories that contain playlist files for instance. Use a comma-separated list of extensions.
el: Αρχεία με αυτές τις επεκτάσεις δε θα προστεθούν στη λίστα αναπαραγωγής όταν ανοίγει ένας κατάλογος.
    Αυτό είναι χρήσιμο εάν προσθέτετε καταλόγους που περιέχουν αρχεία λίστας αναπαραγωγής για παράδειγμα. Χρησιμοποιήστε μία λίστα επεκτάσεων χωρισμένη με κόμματα.

en: Show hidden files
el: Εμφάνιση κρυφών αρχείων

en: Ignore files starting with '.'
el: Αγνόηση αρχείων που ξεκινούν με '.'

en: Services discovery modules
el: Μονάδες ανακάλυψης υπηρεσιών

en: Specifies the services discovery modules to preload, separated by colons. Typical value is "sap".
el: Καθορίζει τις μονάδες ανακάλυψης υπηρεσιών που θα προφορτωθούν και είναι χωρισμένες με άνω-κάτω τελείες. Η τυπική τιμή είναι "sap".

en: Play files randomly forever
el: Τυχαία αναπαραγωγή αρχείων επ' άπειρον

en: VLC will randomly play files in the playlist until interrupted.
el: Ο VLC θα αναπαράγει τυχαία τα αρχεία της λίστας αναπαραγωγής έως ότου να διακοπεί.

en: Repeat all
el: Επανάληψη όλων

en: VLC will keep playing the playlist indefinitely.
el: Ο VLC θα εξακολουθήσει να αναπαράγει τη λίστα αναπαραγωγής επ' αόριστον.

en: Repeat current item
el: Επανάληψη του τρέχοντος αντικειμένου

en: VLC will keep playing the current playlist item.
el: Ο VLC θα συνεχίσει να αναπαράγει το τρέχον στοιχείο της λίστας αναπαραγωγής.

en: Play and stop
el: Αναπαραγωγή και διακοπή

en: Stop the playlist after each played playlist item.
el: Διακοπή της λίστας αναπαραγωγής μετά από κάθε αναπαραχθέν αντικείμενό της.

en: Play and exit
el: Αναπαραγωγή και έξοδος

en: Exit if there are no more items in the playlist.
el: Έξοδος εάν δεν υπάρχουν άλλα αντικείμενα στη λίστα αναπαραγωγής.

en: Play and pause
el: Αναπαραγωγή και παύση

en: Pause each item in the playlist on the last frame.
el: Παύση κάθε αντικειμένου της λίστας αναπαραγωγής στο τελευταίο καρέ.

en: Start paused
el: Εκκίνηση σε παύση

en: Pause each item in the playlist on the first frame.
el: Παύση κάθε αντικειμένου της λίστας αναπαραγωγής στο πρώτο καρέ.

en: Auto start
el: Αυτόματη έναρξη

en: Automatically start playing the playlist content once it's loaded.
el: Αυτόματη έναρξη αναπαραγωγής του περιεχομένου της λίστας αναπαραγωγής όταν φορτωθεί.

en: Pause on audio communication
el: Παύση κατά την ηχητική επικοινωνία

en: If pending audio communication is detected, playback will be paused automatically.
el: Εάν μια επικείμενη ηχητική επικοινωνία ανιχνευθεί, θα γίνει αυτόματη παύση.

en: Use media library
el: Χρήση βιβλιοθήκης πολυμέσων

en: The media library is automatically saved and reloaded each time you start VLC.
el: Η βιβλιοθήκη πολυμέσων αποθηκεύεται αυτόματα και ξαναφορτώνεται κάθε φορά που ανοίγετε τον VLC.

en: Display playlist tree
el: Εμφάνιση του δέντρου λίστας αναπαραγωγής

en: The playlist can use a tree to categorize some items, like the contents of a directory.
el: Η λίστα αναπαραγωγής μπορεί να χρησιμοποιήσει ένα δέντρο για να κατηγοριοποιήσει κάποια αντικείμενα, όπως το περιεχόμενο ενός καταλόγου.

en: These settings are the global VLC key bindings, known as "hotkeys".
el: Αυτές οι ρυθμίσεις είναι οι καθολικές αντιστοιχίσεις πλήκτρων του VLC, γνωστές και ως "πλήκτρα συντόμευσης".

en: Ignore
el: Αγνόηση

en: Volume control
el: Ρύθμιση έντασης

en: Position control
el: Ρύθμιση θέσης

en: Position control reversed
el: Αναστροφή ελέγχου θέσης

en: Mouse wheel vertical axis control
el: Έλεγχος κάθετου άξονα τροχού ποντικιού

en: The mouse wheel vertical (up/down) axis can control volume, position or be ignored.
el: Ο κάθετος άξονας του τροχού του ποντικιού (πάνω/κάτω) μπορεί να ελέγξει την ένταση ήχου, τη θέση ή να αγνοηθεί.

en: Mouse wheel horizontal axis control
el: Έλεγχος οριζόντιου άξονα τροχού ποντικιού

en: The mouse wheel horizontal (left/right) axis can control volume, position or be ignored.
el: Ο οριζόντιος άξονας του τροχού του ποντικιού (δεξιά/αριστερά) μπορεί να ελέγξει την ένταση ήχου, τη θέση ή να αγνοηθεί.

en: Fullscreen
el: Πλήρης οθόνη

en: Select the hotkey to use to swap fullscreen state.
el: Επιλογή του πλήκτρου συντόμευσης για την εναλλαγή της κατάστασης πλήρους οθόνης.

en: Exit fullscreen
el: Έξοδος πλήρους οθόνης

en: Select the hotkey to use to exit fullscreen state.
el: Επιλογή του πλήκτρου συντόμευσης για την έξοδο από την κατάσταση πλήρους οθόνης.

en: Play/Pause
el: Αναπαραγωγή/Παύση

en: Select the hotkey to use to swap paused state.
el: Επιλογή του πλήκτρου συντόμευσης που θα χρησιμοποιείται για την εναλλαγή της κατάστασης παύσης.

en: Pause only
el: Παύση μόνο

en: Select the hotkey to use to pause.
el: Επιλογή του πλήκτρου συντόμευσης που θα χρησιμοποιείται για την παύση.

en: Play only
el: Αναπαραγωγή μόνο

en: Select the hotkey to use to play.
el: Επιλογή του πλήκτρου συντόμευσης που θα χρησιμοποιείται για την αναπαραγωγή.

en: Faster
el: Ταχύτερα

en: Select the hotkey to use for fast forward playback.
el: Επιλογή του πλήκτρου συντόμευσης που θα χρησιμοποιείται για την ταχεία αναπαραγωγή μπροστά.

en: Slower
el: Αργότερα

en: Select the hotkey to use for slow motion playback.
el: Επιλογή του πλήκτρου συντόμευσης που θα χρησιμοποιείται για την αργή αναπαραγωγή μπροστά.

en: Normal rate
el: Κανονική ταχύτητα

en: Select the hotkey to set the playback rate back to normal.
el: Επιλογή του πλήκτρου συντόμευσης για τη ρύθμιση της ταχύτητας αναπαραγωγής ως κανονικής.

en: Faster (fine)
el: Ταχύτερα (ακριβής ρύθμιση)

en: Slower (fine)
el: Αργότερα (ακριβής ρύθμιση)

en: Next
el: Επόμενο

en: Select the hotkey to use to skip to the next item in the playlist.
el: Επιλογή του πλήκτρου συντόμευσης που θα χρησιμοποιείται για μετάβαση στο επόμενο στοιχείο της λίστας αναπαραγωγής.

en: Previous
el: Προηγούμενο

en: Select the hotkey to use to skip to the previous item in the playlist.
el: Επιλογή του πλήκτρου συντόμευσης που θα χρησιμοποιείται για μετάβαση στο προηγούμενο στοιχείο της λίστας αναπαραγωγής.

en: Stop
el: Διακοπή

en: Select the hotkey to stop playback.
el: Επιλογή του πλήκτρου συντόμευσης για τη διακοπή της αναπαραγωγής.

en: Position
el: Θέση

en: Select the hotkey to display the position.
el: Επιλογή του πλήκτρου συντόμευσης για την εμφάνιση της θέσης.

en: Very short backwards jump
el: Πολύ σύντομο άλμα προς τα πίσω

en: Select the hotkey to make a very short backwards jump.
el: Επιλογή του πλήκτρου συντόμευσης για ένα πολύ σύντομο άλμα προς τα πίσω.

en: Short backwards jump
el: Σύντομο άλμα προς τα πίσω

en: Select the hotkey to make a short backwards jump.
el: Επιλογή του πλήκτρου συντόμευσης για ένα σύντομο άλμα προς τα πίσω.

en: Medium backwards jump
el: Μέτριο άλμα προς τα πίσω

en: Select the hotkey to make a medium backwards jump.
el: Επιλογή του πλήκτρου συντόμευσης για ένα μέτριο άλμα προς τα πίσω.

en: Long backwards jump
el: Μεγάλο άλμα προς τα πίσω

en: Select the hotkey to make a long backwards jump.
el: Επιλογή του πλήκτρου συντόμευσης για ένα μεγάλο άλμα προς τα πίσω.

en: Very short forward jump
el: Πολύ σύντομο άλμα μπροστά

en: Select the hotkey to make a very short forward jump.
el: Επιλογή του πλήκτρου συντόμευσης για ένα σύντομο άλμα μπροστά.

en: Short forward jump
el: Σύντομο άλμα μπροστά

en: Select the hotkey to make a short forward jump.
el: Επιλογή του πλήκτρου συντόμευσης για ένα σύντομο άλμα μπροστά.

en: Medium forward jump
el: Μέτριο άλμα μπροστά

en: Select the hotkey to make a medium forward jump.
el: Επιλογή του πλήκτρου συντόμευσης για ένα μέτριο άλμα μπροστά

en: Long forward jump
el: Μεγάλο άλμα μπροστά

en: Select the hotkey to make a long forward jump.
el: Επιλογή του πλήκτρου συντόμευσης για ένα μεγάλο άλμα μπροστά

en: Next frame
el: Επόμενο καρέ

en: Select the hotkey to got to the next video frame.
el: Επιλογή του πλήκτρου συντόμευσης για τη μετάβαση στο επόμενο καρέ βίντεο.

en: Very short jump length
el: Διάρκεια πολύ σύντομου άλματος

en: Very short jump length, in seconds.
el: Διάρκεια πολύ σύντομου άλματος, σε δευτερόλεπτα.

en: Short jump length
el: Διάρκεια σύντομου άλματος

en: Short jump length, in seconds.
el: Διάρκεια σύντομου άλματος, σε δευτερόλεπτα.

en: Medium jump length
el: Διάρκεια μέτριου άλματος

en: Medium jump length, in seconds.
el: Διάρκεια μέτριου άλματος, σε δευτερόλεπτα.

en: Long jump length
el: Διάρκεια μεγάλου άλματος

en: Long jump length, in seconds.
el: Διάρκεια μεγάλου άλματος, σε δευτερόλεπτα.

en: Quit
el: Έξοδος

en: Select the hotkey to quit the application.
el: Επιλογή του πλήκτρου συντόμευσης για έξοδο από την εφαρμογή.

en: Navigate up
el: Πλοήγηση πάνω

en: Select the key to move the selector up in DVD menus / Move viewpoint to up (pitch).
el: Επιλέξτε το πλήκτρο για να μετακινείτε τον επιλογέα του μενού DVD προς τα πάνω / Μετακίνηση θέσης προβολής προς τα πάνω (pitch).

en: Navigate down
el: Πλοήγηση κάτω

en: Select the key to move the selector down in DVD menus / Move viewpoint to down (pitch).
el: Επιλέξτε το πλήκτρο για να μετακινείτε τον επιλογέα του μενού DVD προς τα κάτω / Μετακίνηση θέσης προβολής προς τα κάτω (pitch).

en: Navigate left
el: Πλοήγηση αριστερά

en: Select the key to move the selector left in DVD menus / Move viewpoint to left (yaw).
el: Επιλέξτε το πλήκτρο για να μετακινείτε τον επιλογέα του μενού DVD προς τα αριστερά / Μετακίνηση θέσης προβολής προς τα αριστερά (yaw).

en: Navigate right
el: Πλοήγηση δεξιά

en: Select the key to move the selector right in DVD menus / Move viewpoint to right (yaw).
el: Επιλέξτε το πλήκτρο για να μετακινείτε τον επιλογέα του μενού DVD προς τα δεξιά / Μετακίνηση θέσης προβολής προς τα δεξιά (yaw).

en: Activate
el: Ενεργοποίηση

en: Select the key to activate selected item in DVD menus.
el: Επιλογή του πλήκτρου για την ενεργοποίηση του επιλεγμένου στοιχείου στα μενού των DVD.

en: Go to the DVD menu
el: Μετάβαση στο μενού DVD

en: Select the key to take you to the DVD menu
el: Επιλογή του πλήκτρου που θα σας μεταφέρει στο μενού DVD

en: Select previous DVD title
el: Επιλογή προηγούμενου τίτλου DVD

en: Select the key to choose the previous title from the DVD
el: Επιλογή του πλήκτρου για την επιλογή του προηγούμενου τίτλου του DVD

en: Select next DVD title
el: Επιλογή επόμενου τίτλου DVD

en: Select the key to choose the next title from the DVD
el: Επιλογή του πλήκτρου για την επιλογή του επόμενου τίτλου του DVD

en: Select prev DVD chapter
el: Επιλογή προηγούμενου κεφαλαίου DVD

en: Select the key to choose the previous chapter from the DVD
el: Επιλογή του πλήκτρου για την επιλογή του προηγούμενου κεφαλαίου του DVD

en: Select next DVD chapter
el: Επιλογή επόμενου κεφαλαίου DVD

en: Select the key to choose the next chapter from the DVD
el: Επιλογή του πλήκτρου για την επιλογή του επόμενου κεφαλαίου του DVD

en: Volume up
el: Αύξηση έντασης ήχου

en: Select the key to increase audio volume.
el: Επιλογή του πλήκτρου για την αύξηση της έντασης ήχου.

en: Volume down
el: Μείωση έντασης ήχου

en: Select the key to decrease audio volume.
el: Επιλογή του πλήκτρου για τη μείωση της έντασης ήχου.

en: Mute
el: Σίγαση

en: Select the key to mute audio.
el: Επιλέξτε το πλήκτρο για τη σίγαση του ήχου.

en: Subtitle delay up
el: Αύξηση της καθυστέρησης υπότιτλων

en: Select the key to increase the subtitle delay.
el: Επιλογή πλήκτρου για την αύξηση της καθυστέρησης υπότιτλων.

en: Subtitle delay down
el: Μείωση της καθυστέρησης υπότιτλων

en: Select the key to decrease the subtitle delay.
el: Επιλογή πλήκτρου για τη μείωση της καθυστέρησης υπότιτλων.

en: Reset subtitles text scale
el: Επαναφορά κλίμακας κειμένου υπότιτλων

en: Scale up subtitles text
el: Κλιμάκωση κειμένου υπότιτλων

en: Scale down subtitles text
el: Αποκλιμάκωση κειμένου υπότιτλων

en: Select the key to change subtitles text scaling
el: Επιλογή πλήκτρου για αλλαγή της κλίμακας υπότιτλων

en: Subtitle sync / bookmark audio timestamp
el: Συγχρονισμός υποτίτλων / σελιδοδείκτης χρονοσήμανσης ήχου

en: Select the key to bookmark audio timestamp when syncing subtitles.
el: Επιλέξτε το πλήκτρο για να προσθέσετε έναν σελιδοδείκτη χρονόσημου ήχου κατά το συγχρονισμό υπότιτλων.

en: Subtitle sync / bookmark subtitle timestamp
el: Συγχρονισμός υποτίτλων / σελιδοδείκτης χρονοσήμανσης υποτίτλων

en: Select the key to bookmark subtitle timestamp when syncing subtitles.
el: Επιλέξτε το πλήκτρο για να προσθέσετε έναν σελιδοδείκτη χρονοσήμανσης υποτίτλων κατά το συγχρονισμό υπότιτλων.

en: Subtitle sync / synchronize audio & subtitle timestamps
el: Συγχρονισμός υποτίτλων / συγχρονίστε χρονοσημάνσεις ήχου & υποτίτλων

en: Select the key to synchronize bookmarked audio & subtitle timestamps.
el: Επιλέξτε το πλήκτρο για να συγχρονίσετε σελιδοδείκτες χρονοσήμανσης ήχου & υποτίτλων.

en: Subtitle sync / reset audio & subtitle synchronization
el: Συγχρονισμός υποτίτλων / επαναφορά συγχρονισμού ήχου & υποτίτλων

en: Select the key to reset synchronization of audio & subtitle timestamps.
el: Επιλέξτε το πλήκτρο για να επαναφέρετε το συγχρονισμό της χρονοσήμανσης ήχου & υποτίτλων.

en: Subtitle position up
el: Θέση υπότιτλου επάνω

en: Select the key to move subtitles higher.
el: Επιλέξτε το πλήκτρο για τη μετακίνηση των υπότιτλων ψηλότερα.

en: Subtitle position down
el: Θέση υπότιτλου κάτω

en: Select the key to move subtitles lower.
el: Επιλέξτε το πλήκτρο για τη μετακίνηση των υπότιτλων χαμηλότερα.

en: Audio delay up
el: Αύξηση της καθυστέρησης ήχου

en: Select the key to increase the audio delay.
el: Επιλογή πλήκτρου για την αύξηση της καθυστέρησης ήχου.

en: Audio delay down
el: Μείωση της καθυστέρησης ήχου

en: Select the key to decrease the audio delay.
el: Επιλογή πλήκτρου για τη μείωση της καθυστέρησης ήχου.

en: Play playlist bookmark 1
el: Αναπαραγωγή σελιδοδείκτη 1 της λίστας αναπαραγωγής

en: Play playlist bookmark 2
el: Αναπαραγωγή σελιδοδείκτη 2 της λίστας αναπαραγωγής

en: Play playlist bookmark 3
el: Αναπαραγωγή σελιδοδείκτη 3 της λίστας αναπαραγωγής

en: Play playlist bookmark 4
el: Αναπαραγωγή σελιδοδείκτη 4 της λίστας αναπαραγωγής

en: Play playlist bookmark 5
el: Αναπαραγωγή σελιδοδείκτη 5 της λίστας αναπαραγωγής

en: Play playlist bookmark 6
el: Αναπαραγωγή σελιδοδείκτη 6 της λίστας αναπαραγωγής

en: Play playlist bookmark 7
el: Αναπαραγωγή σελιδοδείκτη 7 της λίστας αναπαραγωγής

en: Play playlist bookmark 8
el: Αναπαραγωγή σελιδοδείκτη 8 της λίστας αναπαραγωγής

en: Play playlist bookmark 9
el: Αναπαραγωγή σελιδοδείκτη 9 της λίστας αναπαραγωγής

en: Play playlist bookmark 10
el: Αναπαραγωγή σελιδοδείκτη 10 της λίστας αναπαραγωγής

en: Select the key to play this bookmark.
el: Επιλογή πλήκτρου για την αναπαραγωγή αυτού του σελιδοδείκτη.

en: Set playlist bookmark 1
el: Ορισμός σελιδοδείκτη 1 της λίστας αναπαραγωγής

en: Set playlist bookmark 2
el: Ορισμός σελιδοδείκτη 2 της λίστας αναπαραγωγής

en: Set playlist bookmark 3
el: Ορισμός σελιδοδείκτη 3 της λίστας αναπαραγωγής

en: Set playlist bookmark 4
el: Ορισμός σελιδοδείκτη 4 της λίστας αναπαραγωγής

en: Set playlist bookmark 5
el: Ορισμός σελιδοδείκτη 5 της λίστας αναπαραγωγής

en: Set playlist bookmark 6
el: Ορισμός σελιδοδείκτη 6 της λίστας αναπαραγωγής

en: Set playlist bookmark 7
el: Ορισμός σελιδοδείκτη 7 της λίστας αναπαραγωγής

en: Set playlist bookmark 8
el: Ορισμός σελιδοδείκτη 8 της λίστας αναπαραγωγής

en: Set playlist bookmark 9
el: Ορισμός σελιδοδείκτη 9 της λίστας αναπαραγωγής

en: Set playlist bookmark 10
el: Ορισμός σελιδοδείκτη 10 της λίστας αναπαραγωγής

en: Select the key to set this playlist bookmark.
el: Επιλογή πλήκτρου για τον ορισμό σελιδοδείκτη αυτής της λίστας.

en: Clear the playlist
el: Εκκαθάριση της λίστας αναπαραγωγής

en: Select the key to clear the current playlist.
el: Επιλέξτε το πλήκτρο για την εκκαθάριση της τρέχουσας λίστας αναπαραγωγής.

en: Playlist bookmark 1
el: Σελιδοδείκτης 1 της λίστας αναπαραγωγής

en: Playlist bookmark 2
el: Σελιδοδείκτης 2 της λίστας αναπαραγωγής

en: Playlist bookmark 3
el: Σελιδοδείκτης 3 της λίστας αναπαραγωγής

en: Playlist bookmark 4
el: Σελιδοδείκτης 4 της λίστας αναπαραγωγής

en: Playlist bookmark 5
el: Σελιδοδείκτης 5 της λίστας αναπαραγωγής

en: Playlist bookmark 6
el: Σελιδοδείκτης 6 της λίστας αναπαραγωγής

en: Playlist bookmark 7
el: Σελιδοδείκτης 7 της λίστας αναπαραγωγής

en: Playlist bookmark 8
el: Σελιδοδείκτης 8 της λίστας αναπαραγωγής

en: Playlist bookmark 9
el: Σελιδοδείκτης 9 της λίστας αναπαραγωγής

en: Playlist bookmark 10
el: Σελιδοδείκτης 10 της λίστας αναπαραγωγής

en: This allows you to define playlist bookmarks.
el: Αυτό σας επιτρέπει να ορίσετε τους σελιδοδείκτες της λίστας αναπαραγωγής.

en: Cycle audio track
el: Ανακύκλωση κομματιού ήχου

en: Cycle through the available audio tracks(languages).
el: Ανακύκλωση στα διαθέσιμα κομμάτια ήχου (γλώσσες).

en: Cycle subtitle track in reverse order
el: Ανακύκλωση στα κομμάτια των υπότιτλων με αντίστροφη σειρά

en: Cycle through the available subtitle tracks in reverse order.
el: Ανακύκλωση στα διαθέσιμα κομμάτια υπότιτλων με αντίστροφη σειρά.

en: Cycle subtitle track
el: Ανακύκλωση κομματιού υπότιτλου

en: Cycle through the available subtitle tracks.
el: Ανακύκλωση στα διαθέσιμα κομμάτια υπότιτλων.

en: Toggle subtitles
el: Εναλλαγή υπότιτλων

en: Toggle subtitle track visibility.
el: Εναλλαγή ορατότητας κομματιού υπότιτλου

en: Cycle next program Service ID
el: Ανακύκλωση επόμενου προγράμματος Service ID

en: Cycle through the available next program Service IDs (SIDs).
el: Ανακύκλωση στα διαθέσιμα επόμενα προγράμματα Service IDs (SIDs).

en: Cycle previous program Service ID
el: Ανακύκλωση του προηγούμενου προγράμματος Service ID

en: Cycle through the available previous program Service IDs (SIDs).
el: Ανακύκλωση στα διαθέσιμα προηγούμενα προγράμματα Service IDs (SIDs).

en: Cycle source aspect ratio
el: Ανακύκλωση αναλογίας διαστάσεων της πηγής

en: Cycle through a predefined list of source aspect ratios.
el: Ανακύκλωση στην προκαθορισμένη λίστα αναλογιών διαστάσεων της πηγής.

en: Cycle video crop
el: Ανακύκλωση περικοπής βίντεο

en: Cycle through a predefined list of crop formats.
el: Ανακύκλωση από μία προκαθορισμένη λίστα μορφών περικοπής.

en: Toggle autoscaling
el: Εναλλαγή αυτόματης κλίμακας

en: Activate or deactivate autoscaling.
el: Ενεργοποίηση ή απενεργοποίηση αυτόματης κλίμακας.

en: Increase scale factor
el: Αύξηση συντελεστή κλίμακας

en: Decrease scale factor
el: Μείωση συντελεστή κλίμακας

en: Toggle deinterlacing
el: Εναλλαγή αποδιαπλοκής

en: Activate or deactivate deinterlacing.
el: Ενεργοποίηση ή απενεργοποίηση διαπλοκής.

en: Cycle deinterlace modes
el: Ανακύκλωση λειτουργιών αποδιαπλοκής

en: Cycle through available deinterlace modes.
el: Ανακύκλωση διαθέσιμων λειτουργιών αποδιαπλοκής.

en: Show controller in fullscreen
el: Προβολή ελεγκτή στην πλήρη οθόνη

en: Hide the interface and pause playback.
el: Απόκρυψη της διεπαφής και παύση αναπαραγωγής.

en: Context menu
el: Μενού περιεχομένου

en: Show the contextual popup menu.
el: Εμφάνιση συναφούς αναδυόμενου μενού.

en: Take video snapshot
el: Λήψη στιγμιότυπου βίντεο

en: Takes a video snapshot and writes it to disk.
el: Λαμβάνει στιγμιότυπο βίντεο και το αποθηκεύει στο δίσκο.

en: Record
el: Εγγραφή

en: Record access filter start/stop.
el: Έναρξη/διακοπή φίλτρου πρόσβασης εγγραφής.

en: Normal/Loop/Repeat
el: Κανονικό/Βρόχος/Επανάληψη

en: Toggle Normal/Loop/Repeat playlist modes
el: Εναλλαγή λειτουργιών λίστας αναπαραγωγής "Κανονικό/Βρόχος/Επανάληψη"

en: Toggle random playlist playback
el: Εναλλαγή τυχαίας αναπαραγωγής της λίστας αναπαραγωγής

en: Un-Zoom
el: Σμίκρυνση

en: Crop one pixel from the top of the video
el: Περικοπή ενός εικονοστοιχείου από την κορυφή του βίντεο

en: Uncrop one pixel from the top of the video
el: Αναίρεση περικοπής ενός εικονοστοιχείου από την κορυφή του βίντεο

en: Crop one pixel from the left of the video
el: Περικοπή ενός εικονοστοιχείου από την αριστερή πλευρά του βίντεο

en: Uncrop one pixel from the left of the video
el: Αναίρεση περικοπής ενός εικονοστοιχείου από την αριστερή πλευρά του βίντεο

en: Crop one pixel from the bottom of the video
el: Περικοπή ενός εικονοστοιχείου από το κάτω μέρος του βίντεο

en: Uncrop one pixel from the bottom of the video
el: Αναίρεση περικοπής ενός εικονοστοιχείου από το κάτω μέρος του βίντεο

en: Crop one pixel from the right of the video
el: Περικοπή ενός εικονοστοιχείου από τη δεξιά πλευρά του βίντεο

en: Uncrop one pixel from the right of the video
el: Αναίρεση περικοπής ενός εικονοστοιχείου από τη δεξιά πλευρά του βίντεο

en: Shrink the viewpoint field of view (360°)
el: Συρρίκνωση θέσης πεδίου προβολής (360°)

en: Expand the viewpoint field of view (360°)
el: Επέκταση θέσης πεδίου προβολής (360°)

en: Roll the viewpoint clockwise (360°)
el: Κύλιση θέσης προβολής δεξιόστροφα (360°)

en: Roll the viewpoint anti-clockwise (360°)
el: Κύλιση θέσης προβολής αριστερόστροφα (360°)

en: Toggle wallpaper mode in video output
el: Εναλλαγή λειτουργίας ταπετσαρίας στην έξοδο βίντεο

en: Toggle wallpaper mode in video output.
el: Εναλλαγή λειτουργίας ταπετσαρίας στην έξοδο βίντεο.

en: Cycle through audio devices
el: Ανακύκλωση στις συσκευές ήχου

en: Cycle through available audio devices
el: Ανακύκλωση στις διαθέσιμες συσκευές ήχου

en: Snapshot
el: Στιγμιότυπο οθόνης

en: Window properties
el: Ιδιότητες παραθύρου

en: Subpictures
el: Υποεικόνες

en: Subtitles
el: Υπότιτλοι

en: Overlays
el: Επικαλύψεις

en: Track settings
el: Ρυθμίσεις κομματιού

en: Playback control
el: Έλεγχος αναπαραγωγής

en: Default devices
el: Προεπιλεγμένες συσκευές

en: Network settings
el: Ρυθμίσεις δικτύου

en: Socks proxy
el: Διαμεσολαβητής socks

en: Metadata
el: Μεταδεδομένα

en: Decoders
el: Αποκωδικοποιητές

en: Input
el: Είσοδος

en: Special modules
el: Ειδικές μονάδες

en: Plugins
el: Προσθήκες

en: Performance options
el: Επιλογές απόδοσης

en: Clock source
el: Πηγή ρολογιού

en: Hot keys
el: Πλήκτρα συντόμευσης

en: Jump sizes
el: Μεγέθη άλματος

en: print help for VLC (can be combined with --advanced and --help-verbose)
el: εκτύπωση βοήθειας για τον VLC (μπορεί να συνδυαστεί με τις παραμέτρους --advanced και --help-verbose)

en: Exhaustive help for VLC and its modules
el: Αναλυτική βοήθεια για το VLC και τις μονάδες του

en: print help for VLC and all its modules (can be combined with --advanced and --help-verbose)
el: εκτύπωση βοήθειας για τον VLC και όλες του τις μονάδες (μπορεί να συνδυαστεί με τις παραμέτρους --advanced και --help-verbose)

en: ask for extra verbosity when displaying help
el: ερώτηση για επιπρόσθετη αναλυτικότητα κατά την εμφάνιση βοήθειας

en: print a list of available modules
el: εκτύπωση λίστας διαθέσιμων μονάδων

en: print a list of available modules with extra detail
el: εκτύπωση λίστας διαθέσιμων μονάδων με επιπρόσθετες λεπτομέρειες

en: print help on a specific module (can be combined with --advanced and --help-verbose). Prefix the module name with = for strict matches.
el: εκτύπωση βοήθειας για μία συγκεκριμένη μονάδα (μπορεί να συνδυαστεί με τις παραμέτρους --advanced και --help-verbose). Προτάξτε το όνομα της μονάδας με "=" για αποκλειστική αντιστοίχιση.

en: no configuration option will be loaded nor saved to config file
el: Ούτε θα φορτώνεται ούτε θα αποθηκεύεται κάποια επιλογή ρύθμισης στο αρχείο ρυθμίσεων

en: reset the current config to the default values
el: επαναφορά της τρέχουσας ρύθμισης στις προεπιλεγμένες τιμές

en: use alternate config file
el: χρήση εναλλακτικού αρχείου ρυθμίσεων

en: resets the current plugins cache
el: επαναφέρει την ενδιάμεση μνήμη προσθηκών

en: print version information
el: εκτύπωση πληροφοριών έκδοσης

en: core program
el: κύριο πρόγραμμα

en: Brightness Down
el: Μείωση φωτεινότητας

en: Brightness Up
el: Αύξηση φωτεινότητας

en: Browser Back
el: Πίσω (περιήγ.)

en: Browser Favorites
el: Αγαπημένα (περιήγ.)

en: Browser Forward
el: Μπροστά (περιήγ.)

en: Browser Home
el: Αρχική (περιήγ.)

en: Browser Refresh
el: Ανανέωση (περιήγ.)

en: Browser Search
el: Αναζήτηση (περιήγ.)

en: Browser Stop
el: Διακοπή (περιήγ.)

en: Delete
el: Διαγραφή

en: Down
el: Κάτω

en: End
el: Τέλος

en: Home
el: Αρχική

en: Insert
el: Εισαγωγή

en: Media Angle
el: Γωνία μέσου

en: Media Audio Track
el: Κομμάτι ήχου μέσου

en: Media Forward
el: Μπροστά (μέσο)

en: Media Menu
el: Μενού (μέσο)

en: Media Next Frame
el: Επόμενο καρέ (μέσο)

en: Media Next Track
el: Επόμενο κομμάτι (μέσο)

en: Media Play Pause
el: Παύση αναπαραγωγής (μέσο)

en: Media Prev Frame
el: Προηγούμενο καρέ (μέσο)

en: Media Prev Track
el: Προηγούμενο κομμάτι (μέσο)

en: Media Record
el: Εγγραφή (μέσο)

en: Media Repeat
el: Επανάληψη (μέσο)

en: Media Rewind
el: Επαναφορά (μέσο)

en: Media Select
el: Επιλογή (μέσο)

en: Media Shuffle
el: Ανακάτεμα (μέσο)

en: Media Stop
el: Διακοπή (μέσο)

en: Media Subtitle
el: Υπότιτλοι (μέσο)

en: Media Time
el: Χρόνος (μέσο)

en: Media View
el: Προβολή (μέσο)

en: Menu
el: Μενού

en: Mouse Wheel Down
el: Τροχός Ποντικιού Κάτω

en: Mouse Wheel Left
el: Τροχός Ποντικιού Αριστερά

en: Mouse Wheel Right
el: Τροχός Ποντικιού Δεξιά

en: Mouse Wheel Up
el: Τροχός Ποντικιού Πάνω

en: Page Down
el: Σελίδα Κάτω

en: Page Up
el: Σελίδα Πάνω

en: Pause
el: Παύση

en: Print
el: Εκτύπωση

en: Space
el: Διάστημα

en: Up
el: Πάνω

en: Volume Down
el: Μείωση έντασης ήχου

en: Volume Mute
el: Σίγαση ήχου

en: Volume Up
el: Αύξηση έντασης ήχου

en: Zoom In
el: Μεγέθυνση

en: Zoom Out
el: Σμίκρυνση

en: Saving file failed
el: Η αποθήκευση του αρχείου απέτυχε

en: Failed to open "%s" for writing
el: Αποτυχία ανοίγματος του "%s" για εγγραφή

en: Cancel
el: Άκυρο

en: %s
    Downloading... %s/%s %.1f%% done
el: %s
    Λήψη… %s/%s %.1f%% πραγματοποιήθηκε

en: File could not be verified
el: Αδυναμία επαλήθευσης του αρχείου

en: It was not possible to download a cryptographic signature for the downloaded file "%s". Thus, it was deleted.
el: Δεν ήταν δυνατή η λήψη υπογραφής κρυπτογράφησης για το ληφθέν αρχείο "%s". Γι' αυτό το λόγο, το αρχείο διαγράφηκε.

en: Invalid signature
el: Άκυρη υπογραφή

en: The cryptographic signature for the downloaded file "%s" was invalid and could not be used to securely verify it. Thus, the file was deleted.
el: Η υπογραφή κρυπτογράφησης για το ληφθέν αρχείο "%s" ήταν άκυρη και δεν μπορούσε να χρησιμοποιηθεί για την ασφαλή επιβεβαίωση του αρχείου. Γι' αυτό το λόγο, το αρχείο διαγράφηκε.

en: File not verifiable
el: Μη επαληθέψιμο αρχείο

en: It was not possible to securely verify the downloaded file "%s". Thus, it was deleted.
el: Δεν ήταν δυνατόν να επιβεβαιωθεί με ασφάλεια το ληφθέν αρχείο "%s". Γι' αυτό το λόγο διαγράφηκε.

en: File corrupted
el: Κατεστραμμένο αρχείο

en: Downloaded file "%s" was corrupted. Thus, it was deleted.
el: Το ληφθέν αρχείο "%s" ήταν κατεστραμμένο. Γι' αυτό το λόγο διαγράφηκε.

en: The new version was successfully downloaded. Do you want to close VLC and install it now?
el: Η νέα έκδοση κατέβηκε επιτυχώς. Θέλετε να κλείσετε τον VLC και να την εγκαταστήσετε τώρα;

en: Install
el: Εγκατάσταση

en: Update VLC media player
el: Ενημέρωση αναπαραγωγού πολυμέσων VLC

en: Media Library
el: Βιβλιοθήκη πολυμέσων

en: Greek, Modern
el: Ελληνικά

en: Chichewa; Nyanja
el: Chichewa, Nyanja

en: Original audio
el: Αρχικός ήχος

en: Autoscale video
el: Αυτόματη προσαρμογή κλίμακας βίντεο

en: Crop
el: Περικοπή

en: Aspect ratio
el: Λόγος διαστάσεων

en: Pass alsa:// to open the default ALSA capture device, or alsa://SOURCE to open a specific device named SOURCE.
el: Εισάγετε alsa:// για να ανοίξει η προεπιλεγμένη συσκευή σύλληψης ALSA, ή alsa://SOURCE για να ανοίξει μια συγκεκριμένη συσκευή που ονομάζεται SOURCE.

en: ALSA audio capture
el: Σύλληψη ήχου ALSA

en: Attachment
el: Επισύναψη

en: Attachment input
el: Είσοδος επισύναψης

en: No Audio Input device found
el: Δε βρέθηκε συσκευή εισόδου ήχου

en: Your Mac does not seem to be equipped with a suitable audio input device.Please check your connectors and drivers.
el: Ο Mac υπολογιστής σας δε φαίνεται να είναι εξοπλισμένος με κατάλληλη συσκευή εισόδου ήχου. Παρακαλούμε ελέγξτε τους συνδέσμους και τους οδηγούς της συσκευής σας.

en: Problem accessing a system resource
el: Πρόβλημα πρόσβασης πόρου συστήματος

en: Please open "System Preferences" -> "Security & Privacy" and allow VLC to access your microphone.
el: Παρακαλούμε μεταβείτε στο "Ρυθμίσεις συστήματος" -> "Ασφάλεια & Απόρρητο" και επιτρέψτε την πρόσβαση στο μικρόφωνο.

en: AVFoundation Audio Capture
el: Σύλληψη ήχου AVFoundation

en: AVFoundation audio capture module.
el: Μονάδα σύλληψης ήχου AVFoundation

en: AVFoundation Video Capture
el: Σύλληψη βίντεο AVFoundation

en: AVFoundation video capture module.
el: Μονάδα σύλληψης βίντεο AVFoundation

en: No video devices found
el: Δε βρέθηκαν συσκευές βίντεο

en: Your Mac does not seem to be equipped with a suitable video input device. Please check your connectors and drivers.
el: Ο Mac υπολογιστής σας δε φαίνεται να είναι εξοπλισμένος με κατάλληλη συσκευή εισόδου βίντεο. Παρακαλούμε ελέγξτε τους συνδέσμους και τους οδηγούς της συσκευής σας.

en: Your Mac does not seem to be equipped with a suitable input device. Please check your connectors and drivers.
el: Ο Mac υπολογιστής σας δε φαίνεται να είναι εξοπλισμένος με κατάλληλη συσκευή εισόδου. Παρακαλούμε ελέγξτε τους συνδέσμους και τους οδηγούς της συσκευής σας.

en: Please open "System Preferences" -> "Security & Privacy" and allow VLC to access your camera.
el: Παρακαλούμε πηγαίνετε στις "Προτιμήσεις συστήματος" -> "Ασφάλεια & Απόρρητο" και επιτρέψτε στον VLC να έχει πρόσβαση στην κάμερα.

en: libavformat AVIO access
el: Πρόσβαση AVIO  libavformat

en: libavformat AVIO access output
el: Έξοδος πρόσβασης AVIO libavformat

en: Blu-ray menus
el: Μενού Blu-ray

en: Use Blu-ray menus. If disabled, the movie will start directly
el: Χρήση μενού Blu-ray. Αν απενεργοποιηθεί, η ταινία θα ξεκινήσει αμέσως

en: Region code
el: Κωδικός περιοχής

en: Blu-Ray player region code. Some discs can be played only with a correct region code.
el: Κωδικός περιοχής αναπαραγωγής Blu-Ray. Μερικοί δίσκοι μπορούν να αναπαραχθούν μόνο με ένα σωστό κωδικό περιοχής.

en: Blu-ray Disc support (libbluray)
el: Υποστήριξη δίσκου Blu-ray (libbluray)

en: Path doesn't appear to be a Blu-ray
el: Η διαδρομή δεν αντιστοιχεί σε Blu-ray

en: This Blu-ray Disc needs a library for AACS decoding, and your system does not have it.
el: Αυτός ο δίσκος Blu-ray χρειάζεται μία βιβλιοθήκη για αποκωδικοποίηση AACS και το σύστημά σας δεν τη διαθέτει.

en: Blu-ray Disc is corrupted.
el: Ο δίσκος Blu-ray είναι κατεστραμμένος.

en: Missing AACS configuration file!
el: Λείπει το αρχείο ρυθμίσεων AACS!

en: No valid processing key found in AACS config file.
el: Δε βρέθηκε κανένα έγκυρο κλειδί επεξεργασίας στο αρχείο ρυθμίσεων AACS.

en: No valid host certificate found in AACS config file.
el: Δε βρέθηκε κανένα έγκυρο πιστοποιητικό υπολογιστή στο αρχείο ρυθμίσεων AACS.

en: AACS Host certificate revoked.
el: Το πιστοποιητικό υπολογιστή AACS ανακλήθηκε.

en: AACS MMC failed.
el: Αποτυχία AACS MMC.

en: This Blu-ray Disc needs a library for BD+ decoding, and your system does not have it.
el: Αυτός ο δίσκος Blu-ray χρειάζεται μία βιβλιοθήκη για αποκωδικοποίηση BD+ και το σύστημά σας δεν τη διαθέτει.

en: Your system BD+ decoding library does not work. Missing configuration?
el: Η βιβλιοθήκη αποκωδικοποίησης BD+ του συστήματός σας δε λειτουργεί. Λείπουν οι ρυθμίσεις;

en: Java required
el: Απαιτείται η Java

en: This Blu-ray disc requires Java for menus support.%s
    The disc will be played without menus.
el: Αυτός ο δίσκος Blu-ray απαιτεί την εγκατάσταση της Java για υποστήριξη μενού. %s
    Ο δίσκος θα αναπαραχθεί χωρίς μενού.

en: Java was not found on your system.
el: Δεν εντοπίστηκε η Java στο σύστημά σας.

en: Failed to start bluray playback. Please try without menu support.
el: Αποτυχία εκκίνησης της αναπαραγωγής bluray. Παρακαλούμε δοκιμάστε χωρίς την υποστήριξη μενού.

en: Blu-ray error
el: Σφάλμα Blu-ray

en: Top Menu
el: Κεντρικό μενού

en: First Play
el: Πρώτη αναπαραγωγή

en: Audio CD - Track %02i
el: CD ήχου - Κομμάτι %02i

en: Audio CD
el: CD ήχου

en: Audio CD input
el: Είσοδος CD ήχου

en: [cdda:][device][@[track]]
el: [cdda:][συσκευή][@[κομμάτι]]

en: CDDB Server
el: Διακομιστής CDDB

en: Address of the CDDB server to use.
el: Διεύθυνση του διακομιστή CDDB που θα χρησιμοποιηθεί.

en: CDDB port
el: Θύρα CDDB

en: CDDB Server port to use.
el: Θύρα διακομιστή CDDB που θα χρησιμοποιηθεί.

en: Inputs list
el: Λίστα εισόδων

en: Comma-separated list of input URLs to concatenate.
el: Λίστα URL εισόδου χωρισμένα με κόμματα προς συνένωση.

en: Concatenation
el: Συνένωση

en: Concatenated inputs
el: Συνενωμένες είσοδοι

en: IIDC Digital Camera (FireWire) input
el: Είσοδος ψηφιακής κάμερας IIDC (FireWire)

en: KDM file
el: Αρχείο KDM

en: Path to Key Delivery Message XML file
el: Διαδρομή αρχείου Key Delivery Message XML

en: Digital Cinema Package module
el: Μονάδα Digital Cinema Package

en: Input card to use
el: Κάρτα εισόδου που θα χρησιμοποιηθεί

en: DeckLink capture card to use, if multiple exist. The cards are numbered from 0.
el: Η κάρτα σύλληψης DeckLink που θα χρησιμοποιηθεί, εάν υπάρχουν πολλαπλές. Η αρίθμηση των καρτών ξεκινάει από το 0.

en: Desired input video mode. Leave empty for autodetection.
el: Επιθυμητή λειτουργία βίντεο εισόδου. Αφήστε το κενό για αυτόματη αναγνώριση.

en: Desired input video mode for DeckLink captures. This value should be a FOURCC code in textual form, e.g. "ntsc".
el: Επιθυμητή λειτουργία βίντεο εισόδου για συλλήψεις DeckLink. Αυτή η τιμή θα πρέπει να είναι ένας κώδικας FOURCC, σε μορφή κειμένου, π.χ. "ntsc".

en: Audio connection
el: Σύνδεση ήχου

en: Audio connection to use for DeckLink captures. Valid choices: embedded, aesebu, analog. Leave blank for card default.
el: Σύνδεση ήχου που θα χρησιμοποιηθεί για συλλήψεις DeckLink. Έγκυρες επιλογές: ενσωματωμένη, AES/EBU, αναλογική. Αφήστε κενό για την προεπιλογή της κάρτας.

en: Audio samplerate (Hz)
el: Ρυθμός δειγματοληψίας ήχου (Hz)

en: Audio sampling rate (in hertz) for DeckLink captures. 0 disables audio input.
el: Ρυθμός δειγματοληψίας ήχου (σε Hz) για συλλήψεις DeckLink. Το 0 απενεργοποιεί την είσοδο ήχου.

en: Number of audio channels
el: Αριθμός καναλιών ήχου

en: Number of input audio channels for DeckLink captures. Must be 2, 8 or 16. 0 disables audio input.
el: Αριθμός καναλιών ήχου εισόδου για συλλήψεις DeckLink. Πρέπει να είναι 2, 8 ή 16. Το 0 απενεργοποιεί την είσοδο ήχου.

en: Video connection
el: Σύνδεση βίντεο

en: Video connection to use for DeckLink captures. Valid choices: sdi, hdmi, opticalsdi, component, composite, svideo. Leave blank for card default.
el: Σύνδεση βίντεο που θα χρησιμοποιηθεί για συλλήψεις DeckLink. Έγκυρες επιλογές: sdi, hdmi, οπτική sdi, σύνθετη, svideo. Αφήστε κενό για την προεπιλογή της κάρτας.

en: Optical SDI
el: Οπτική SDI

en: Embedded
el: Ενσωματωμένο

en: Analog
el: Αναλογικό

en: Aspect ratio (4:3, 16:9). Default assumes square pixels.
el: Λόγος διαστάσεων (4:3, 16:9). Η προεπιλογή υποθέτει τετράγωνα εικονοστοιχεία.

en: Blackmagic DeckLink SDI input
el: Είσοδος Blackmagic DeckLink SDI

en: Closed captions 1
el: Ενσωματωμένες λεζάντες 1

en: Potentially, macOS blocks access to your disc. Please open "System Preferences" -> "Security & Privacy" and allow VLC to access your external media in "Files and Folders" section.
el: Ενδεχομένως, το macOS να εμποδίζει την πρόσβαση στον δίσκο σας. Παρακαλούμε ανοίξτε τις "Προτιμήσεις συστήματος" -> "Ασφάλεια & Απόρρητο" και επιτρέψτε στο VLC να έχει πρόσβαση σε εξωτερικά μέσα, στην ενότητα "Αρχεία και Φάκελοι".

en: Cable
el: Καλώδιο

en: Antenna
el: Κεραία

en: TV
el: Τηλεόραση

en: FM radio
el: Ραδιόφωνο FM

en: AM radio
el: Ραδιόφωνο AM

en: Video device name
el: Όνομα συσκευής βίντεο

en: Name of the video device that will be used by the DirectShow plugin. If you don't specify anything, the default device will be used.
el: Όνομα της συσκευής βίντεο που θα χρησιμοποιηθεί από την προσθήκη DirectShow. Εάν δεν οριστεί κάτι, θα γίνει χρήση της προεπιλεγμένης συσκευής.

en: Audio device name
el: Όνομα συσκευής ήχου

en: Name of the audio device that will be used by the DirectShow plugin. If you don't specify anything, the default device will be used.
el: Όνομα της συσκευής ήχου που θα χρησιμοποιηθεί από την προσθήκη DirectShow. Αν δεν οριστεί κάτι, θα γίνει χρήση της προεπιλεγμένης συσκευής.

en: Video size
el: Μέγεθος βίντεο

en: Size of the video that will be displayed by the DirectShow plugin. If you don't specify anything the default size for your device will be used. You can specify a standard size (cif, d1, ...) or <width>x<height>.
el: Μέγεθος του βίντεο που θα εμφανίζεται από την προσθήκη DirectShow. Εάν δεν οριστεί κάτι, θα γίνει χρήση του προεπιλεγμένου μεγέθους για τη συσκευή σας. Μπορείτε να ορίσετε ένα πρότυπο μέγεθος (cif, d1, ...) ή <πλάτος>x<.ύψος>.

en: Picture aspect-ratio n:m
el: Αναλογία διαστάσεων εικόνας n:m

en: Define input picture aspect-ratio to use. Default is 4:3
el: Ορίστε την αναλογία διαστάσεων της εικόνας εισόδου που θα χρησιμοποιηθεί. Η προεπιλογή είναι 4:3

en: Video input chroma format
el: Μορφή chroma της εισόδου βίντεο

en: Force the DirectShow video input to use a specific chroma format (eg. I420 (default), RV24, etc.)
el: Να επιβληθεί στην έξοδο βίντεο DirectShow η χρήση μιας συγκεκριμένης μορφής chroma (π.χ. I420 (προεπιλογή), RV24, κλπ)

en: Video input frame rate
el: Ρυθμός καρέ εισόδου βίντεο

en: Force the DirectShow video input to use a specific frame rate (eg. 0 means default, 25, 29.97, 50, 59.94, etc.)
el: Να επιβληθεί στην είσοδο βίντεο DirectShow η χρήση ενός συγκεκριμένου ρυθμού καρέ (π.χ. το 0 είναι η προεπιλογή, 25, 29.97, 50, 59.94, κλπ.)

en: Device properties
el: Ιδιότητες συσκευής

en: Show the properties dialog of the selected device before starting the stream.
el: Προβολή του διαλόγου ιδιοτήτων της επιλεγμένης συσκευής πριν ξεκινήσει η μετάδοση.

en: Tuner properties
el: Ιδιότητες δέκτη

en: Show the tuner properties [channel selection] page.
el: Προβολή της σελίδας ιδιοτήτων του δέκτη [επιλογή καναλιού].

en: Tuner TV Channel
el: Κανάλι τηλεοπτικού δέκτη

en: Set the TV channel the tuner will set to (0 means default).
el: Ρυθμίστε το τηλεοπτικό κανάλι στο οποίο θα συντονιστεί ο δέκτης (0 σημαίνει προεπιλεγμένο).

en: Tuner Frequency
el: Συχνότητα δέκτη

en: This overrides the channel. Measured in Hz.
el: Αυτό παρακάμπτει το κανάλι. Μετριέται σε Hz.

en: Video standard
el: Πρότυπο βίντεο

en: Tuner country code
el: Κωδικός χώρας δέκτη

en: Set the tuner country code that establishes the current channel-to-frequency mapping (0 means default).
el: Ορισμός του κωδικού χώρας του δέκτη που πραγματοποιεί την τρέχουσα αντιστοίχιση καναλιού-σε-συχνότητα (0 σημαίνει προεπιλογή).

en: Tuner input type
el: Τύπος εισόδου δέκτη

en: Select the tuner input type (Cable/Antenna).
el: Επιλέξτε τον τύπο εισόδου του δέκτη (Καλώδιο/Κεραία).

en: Video input pin
el: Pin εισόδου βίντεο

en: Select the video input source, such as composite, s-video, or tuner. Since these settings are hardware-specific, you should find good settings in the "Device config" area, and use those numbers here. -1 means that settings will not be changed.
el: Επιλογή της πηγής εισόδου βίντεο, όπως composite, s-video ή δέκτης. Επειδή αυτές οι ρυθμίσεις σχετίζονται με το υλικό, μπορείτε να βρείτε τις κατάλληλες στην περιοχή "Ρύθμιση συσκευής" και να χρησιμοποιήσετε εκείνους τους αριθμούς εδώ. -1 σημαίνει ότι οι ρυθμίσεις δε θα αλλάξουν.

en: Audio input pin
el: Pin εισόδου ήχου

en: Select the audio input source. See the "video input" option.
el: Επιλέξτε την πηγή εισόδου ήχου. Δείτε την επιλογή "είσοδος βίντεο".

en: Video output pin
el: Pin εξόδου βίντεο

en: Select the video output type. See the "video input" option.
el: Επιλέξτε την πηγή εξόδου βίντεο. Δείτε την επιλογή "είσοδος βίντεο".

en: Audio output pin
el: Pin εξόδου ήχου

en: Select the audio output type. See the "video input" option.
el: Επιλέξτε την πηγή εξόδου ήχου. Δείτε την επιλογή "είσοδος βίντεο".

en: AM Tuner mode
el: Λειτουργία δέκτη AM

en: AM Tuner mode. Can be one of Default (0), TV (1), AM Radio (2), FM Radio (3) or DSS (4).
el: Λειτουργία δέκτη ΑΜ. Μπορεί να είναι μια από τις προεπιλεγμένες (0), τηλεόραση (1), AM ραδιόφωνο (2), FM ραδιόφωνο (3) ή DSS (4).

en: Select audio input format with the given number of audio channels (if non 0)
el: Επιλέξτε τη μορφή εισόδου ήχου με τον προκαθορισμένο αριθμό καναλιών ήχου (αν δεν είναι 0)

en: Audio sample rate
el: Ρυθμός δειγματοληψίας ήχου

en: Select audio input format with the given sample rate (if non 0)
el: Επιλέξτε τη μορφή εισόδου ήχου με τον προκαθορισμένο ρυθμό δειγματοληψίας (εάν δεν είναι 0)

en: Audio bits per sample
el: Bits ήχου ανά δείγμα

en: Select audio input format with the given bits/sample (if non 0)
el: Επιλέξτε τη μορφή εισόδου ήχου με τον προκαθορισμένο αριθμό bits/δείγμα (εάν δεν είναι 0)

en: DirectShow input
el: Είσοδος DirectShow

en: Capture failed
el: Η σύλληψη απέτυχε

en: No video or audio device selected.
el: Δεν επιλέχτηκε συσκευή βίντεο ή ήχου.

en: VLC cannot open ANY capture device. Check the error log for details.
el: O VLC δεν είναι δυνατόν να ανοίξει ΚΑΜΙΑ συσκευή καταγραφής. Ελέγξτε το αρχείο καταγραφής για λεπτομέρειες.

en: The device you selected cannot be used, because its type is not supported.
el: Η συσκευή που επιλέξατε δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί γιατί ο τύπος της δεν υποστηρίζεται.

en: The capture device "%s" does not support the required parameters.
el: Η συσκευή σύλληψης "%s" δεν υποστηρίζει τις απαιτούμενες παραμέτρους.

en: Windows networks
el: Δίκτυα Windows

en: libdsm's SMB (Windows network shares) input and browser
el: Είσοδος και περιηγητής libdsm SMB (πόροι δικτύου Windows)

en: libdsm SMB input
el: Είσοδος libdsm SMB

en: libdsm NETBIOS discovery module
el: Μονάδα ανακάλυψης libdsm NETBIOS

en: DVB adapter
el: Προσαρμογέας DVB

en: If there is more than one digital broadcasting adapter, the adapter number must be selected. Numbering starts from zero.
el: Εάν υπάρχουν περισσότεροι του ενός προσαρμογείς ψηφιακής εκπομπής, θα πρέπει να επιλεγεί ο αριθμός του προσαρμογέα. Η αρίθμηση ξεκινάει από το μηδέν.

en: DVB device
el: Συσκευή DVB

en: If the adapter provides multiple independent tuner devices, the device number must be selected. Numbering starts from zero.
el: Εάν ο προσαρμογέας παρέχει πολλαπλούς ανεξάρτητους δέκτες, θα πρέπει να επιλεγεί ο αριθμός του ξεχωριστού δέκτη. Η αρίθμηση ξεκινάει από το μηδέν.

en: Do not demultiplex
el: Να μη γίνει αποπολυπλεξία

en: Only useful programs are normally demultiplexed from the transponder. This option will disable demultiplexing and receive all programs.
el: Μόνο κατάλληλα προγράμματα αποπολυπλέκονται συνήθως από τον αναμεταδότη. Αυτή η επιλογή θα απενεργοποιήσει την αποπολυπλεξία και θα κάνει λήψη όλων των προγραμμάτων ανεξαρτήτως.

en: Network name
el: Όνομα δικτύου

en: Unique network name in the System Tuning Spaces
el: Μοναδικό όνομα δικτύου στους χώρους συντονισμού συστήματος

en: Network name to create
el: Όνομα δικτύου προς δημιουργία

en: Create unique name in the System Tuning Spaces
el: Δημιουργία μοναδικού ονόματος δικτύου στους χώρους συντονισμού συστήματος

en: Frequency (Hz)
el: Συχνότητα (Hz)

en: TV channels are grouped by transponder (a.k.a. multiplex) on a given frequency. This is required to tune the receiver.
el: Τα τηλεοπτικά κανάλια ταξινομούνται ανά αναμεταδότη (π.χ. πολυπλέκτη) σε μία ορισμένη συχνότητα. Αυτό απαιτείται για να συντονιστεί ο δέκτης.

en: Modulation / Constellation
el: Διαμόρφωση / Διάρθρωση

en: Layer A modulation
el: Διαμόρφωση στρώματος A

en: Layer B modulation
el: Διαμόρφωση στρώματος B

en: Layer C modulation
el: Διαμόρφωση στρώματος C

en: The digital signal can be modulated according with different constellations (depending on the delivery system). If the demodulator cannot detect the constellation automatically, it needs to be configured manually.
el: Το ψηφιακό σήμα μπορεί να διαμορφωθεί σύμφωνα με διαφορετικές διαρθρώσεις (ανάλογα και με το σύστημα διανομής). Εάν ο αποδιαμορφωτής δεν μπορεί να ανιχνεύσει τη διάρθρωση αυτόματα, θα πρέπει να ρυθμιστεί χειροκίνητα.

en: Symbol rate (bauds)
el: Ρυθμός συμβόλων (bauds)

en: The symbol rate must be specified manually for some systems, notably DVB-C, DVB-S and DVB-S2.
el: Ο ρυθμός συμβόλων θα πρέπει να καθοριστεί χειροκίνητα για κάποια συστήματα, ιδιαίτερα για τα DVB-C, DVB-S και DVB-S2.

en: Spectrum inversion
el: Αντιστροφή φάσματος

en: If the demodulator cannot detect spectral inversion correctly, it needs to be configured manually.
el: Εάν ο αποδιαμορφωτής δεν μπορεί να ανιχνεύσει σωστά την αντιστροφή φάσματος, θα πρέπει να ρυθμιστεί χειροκίνητα.

en: FEC code rate
el: Ρυθμός κώδικα FEC

en: High-priority code rate
el: Ρυθμός κώδικα υψηλής προτεραιότητας

en: Low-priority code rate
el: Ρυθμός κώδικα χαμηλής προτεραιότητας

en: Layer A code rate
el: Ρυθμός κώδικα στρώματος A

en: Layer B code rate
el: Ρυθμός κώδικα στρώματος B

en: Layer C code rate
el: Ρυθμός κώδικα στρώματος C

en: The code rate for Forward Error Correction can be specified.
el: Ο ρυθμός κώδικα για την πρώιμη διόρθωση σφάλματος μπορεί να προσδιοριστεί.

en: Transmission mode
el: Λειτουργία μετάδοσης

en: Bandwidth (MHz)
el: Εύρος ζώνης (MHz)

en: Guard interval
el: Διάστημα προστασίας

en: Hierarchy mode
el: Λειτουργία ιεραρχίας

en: DVB-T2 Physical Layer Pipe
el: Διασωλήνωση φυσικού επιπέδου DVB-T2

en: Layer A segments count
el: Αρίθμηση τμημάτων στρώματος A

en: Layer B segments count
el: Αρίθμηση τμημάτων στρώματος B

en: Layer C segments count
el: Αρίθμηση τμημάτων στρώματος C

en: Layer A time interleaving
el: Εναλλαγή χρόνου στρώματος A

en: Layer B time interleaving
el: Εναλλαγή χρόνου στρώματος B

en: Layer C time interleaving
el: Εναλλαγή χρόνου στρώματος C

en: Stream identifier
el: Αναγνωριστικό μετάδοσης

en: Pilot
el: Πιλοτικό

en: Roll-off factor
el: Συντελεστής αναδίπλωσης

en: 0.35 (same as DVB-S)
el: 0,35 (ίδιο με DVB-S)

en: 0.20
el: 0,20

en: 0.25
el: 0,25

en: Transport stream ID
el: ID μεταφοράς μετάδοσης

en: Polarization (Voltage)
el: Πολικότητα (Voltage)

en: To select the polarization of the transponder, a different voltage is normally applied to the low noise block-downconverter (LNB).
el: Για να επιλεγεί η πολικότητα του αναμεταδότη, εφαρμόζεται μία διαφορετική τάση στο LNB.

en: Unspecified (0V)
el: Ακαθόριστη (0V)

en: Vertical (13V)
el: Κατακόρυφη (13V)

en: Horizontal (18V)
el: Οριζόντια (18V)

en: Circular Right Hand (13V)
el: Δεξιόστροφη κυκλική (13 V)

en: Circular Left Hand (18V)
el: Αριστερόστροφη κυκλική (18 V)

en: High LNB voltage
el: Υψηλή τάση LNB

en: If the cables between the satellilte low noise block-downconverter and the receiver are long, higher voltage may be required.
    Not all receivers support this.
el: Εάν τα καλώδια μεταξύ του LNB και του δέκτη είναι μακριά, ίσως απαιτηθεί υψηλότερη τάση.
    Αυτό δεν υποστηρίζεται από όλους τους δέκτες.

en: Local oscillator low frequency (kHz)
el: Χαμηλή συχνότητα τοπικού ταλαντωτή (kHz)

en: Local oscillator high frequency (kHz)
el: Υψηλή συχνότητα τοπικού ταλαντωτή (kHz)

en: The downconverter (LNB) will subtract the local oscillator frequency from the satellite transmission frequency. The intermediate frequency (IF) on the RF cable is the result.
el: Το LNB θα αφαιρέσει τη συχνότητα τοπικού ταλαντωτή από τη συχνότητα μετάδοσης του δορυφόρου, Το αποτέλεσμα είναι η ενδιάμεση συχνότητα (IF) στο καλώδιο RF.

en: Universal LNB switch frequency (kHz)
el: Καθολική συχνότητα εναλλαγής LNB (kHz)

en: If the satellite transmission frequency exceeds the switch frequency, the oscillator high frequency will be used as reference. Furthermore the automatic continuous 22kHz tone will be sent.
el: Εάν η συχνότητα εκπομπής δορυφόρου συχνά υπερβαίνει τη συχνότητα εναλλαγής, η υψηλή συχνότητα του ταλαντωτή θα χρησιμοποιηθεί ως αναφορά. Επιπρόσθετα θα αποσταλεί ο αυτόματος συνεχής τόνος των 22 kHz.

en: Continuous 22kHz tone
el: Συνεχής τόνος 22kHz

en: A continuous tone at 22kHz can be sent on the cable. This normally selects the higher frequency band from a universal LNB.
el: Ένας συνεχής τόνος στα 22 kHz μπορεί να αποσταλεί στο καλώδιο. Αυτό συνήθως επιλέγει τη ζώνη υψηλότερης συχνότητας από ένα καθολικό LNB.

en: DiSEqC LNB number
el: Αριθμός DiSEqC LNB

en: If the satellite receiver is connected to multiple low noise block-downconverters (LNB) through a DiSEqC 1.0 switch, the correct LNB can be selected (1 to 4). If there is no switch, this parameter should be 0.
el: Εάν ο δέκτης του δορυφόρου είναι συνδεδεμένος με πολλαπλά LNB μέσω διακόπτη DiSEqC 1.0, τότε μπορεί να επιλεγεί το κατάλληλο LNB (1 ως 4). Εάν δεν υπάρχει διακόπτης, αυτή η παράμετρος θα πρέπει να είναι 0.

en: Unspecified
el: Απροσδιόριστο

en: Uncommitted DiSEqC LNB number
el: Αδήλωτος αριθμός DiSEqC LNB

en: If the satellite receiver is connected to multiple low noise block-downconverters (LNB) through a cascade formed from DiSEqC 1.1 uncommitted switch and DiSEqC 1.0 committed switch, the correct uncommitted LNB can be selected (1 to 4). If there is no uncommitted switch, this parameter should be 0.
el: Εάν ο δέκτης του δορυφόρου είναι συνδεδεμένος με πολλαπλά LNB μέσω DiSEqC 1.1 και DiSEqC 1.0, τότε μπορεί να επιλεγεί το σωστό LNB (1 ως 4). Εάν δεν υπάρχει DiSEqC, αυτή η παράμετρος θα πρέπει να είναι 0.

en: Network identifier
el: Αναγνωριστικό δικτύου

en: Satellite azimuth
el: Αζιμούθιο δορυφόρου

en: Satellite azimuth in tenths of degree
el: Αζιμούθιο δορυφόρου σε δέκατα της μοίρας

en: Satellite elevation
el: Ανύψωση δορυφόρου

en: Satellite elevation in tenths of degree
el: Ανύψωση δορυφόρου σε δέκατα της μοίρας

en: Satellite longitude
el: Γεωγραφικό μήκος δορυφόρου

en: Satellite longitude in tenths of degree. West is negative.
el: Γεωγραφικό μήκος δορυφόρου σε δέκατα της μοίρας, Για τη δύση είναι αρνητικό.

en: Satellite range code
el: Κωδικός εμβέλειας δορυφόρου

en: Satellite range code as defined by manufacturer e.g. DISEqC switch code
el: Κωδικός εμβέλειας δορυφόρου όπως ορίζεται από τον κατασκευαστή, π.χ. κωδικός διακόπτη DISEqC

en: Major channel
el: Μείζον κανάλι

en: ATSC minor channel
el: Έλασσον κανάλι ATSC

en: Physical channel
el: Φυσικό κανάλι

en: DTV
el: Ψηφιακό κανάλι

en: Digital Television and Radio
el: Ψηφιακή τηλεόραση και ραδιόφωνο

en: Terrestrial reception parameters
el: Παράμετροι επίγειας λήψης

en: DVB-T reception parameters
el: Παράμετροι λήψης DVB-T

en: ISDB-T reception parameters
el: Παράμετροι λήψης ISDB-T

en: Cable and satellite reception parameters
el: Παράμετροι λήψης καλωδιακής και δορυφορικής

en: DVB-S2 parameters
el: Παράμετροι DVB-S2

en: ISDB-S parameters
el: Παράμετροι ISDB-S

en: Satellite equipment control
el: Έλεγχος εξοπλισμού δορυφόρου

en: ATSC reception parameters
el: Παράμετροι λήψης ATSC

en: Digital broadcasting
el: Ψηφιακή εκπομπή

en: The selected digital tuner does not support the specified parameters.
    Please check the preferences.
el: Ο επιλεγμένος ψηφιακός δέκτης δεν υποστηρίζει τις καθορισμένες παραμέτρους.
    Παρακαλούμε ελέγξτε τις προτιμήσεις.

en: Digital Video (Firewire/ieee1394) input
el: Είσοδος ψηφιακού βίντεο (Firewire/ieee1394)

en: Probe DVB card for capabilities
el: Ανίχνευση δυνατοτήτων κάρτας DVB

en: Some DVB cards do not like to be probed for their capabilities, you can disable this feature if you experience some trouble.
el: Μερικές κάρτες DVB δεν αρέσκονται στην ανίχνευση των δυνατοτήτων τους, μπορείτε να απενεργοποιήσετε αυτό το χαρακτηριστικό αν αντιμετωπίσετε προβλήματα.

en: Satellite scanning config
el: Ρυθμίσεις σάρωσης δορυφόρων

en: Filename of config file in share/dvb/dvb-s.
el: Όνομα αρχείου ρύθμισης στο share/dvb/dvb-s

en: Scan tuning list
el: Σάρωση λίστας συντονισμού

en: Filename containing initial scan tuning data.
el: Όνομα αρχείου που περιέχει τα δεδομένα συντονισμού αρχικής σάρωσης.

en: Use NIT for scanning services
el: Χρήση ΝΙΤ για τη σάρωση υπηρεσιών

en: DVB input with v4l2 support
el: Είσοδος DVB με υποστήριξη v4l2

en: %.1f MHz (%d services)
    ~%s remaining
el: %.1f MHz (%d υπηρεσίες)
    ~%s απομένουν

en: Scanning DVB
el: Σάρωση DVB

en: DVD angle
el: Γωνία DVD

en: Default DVD angle.
el: Προεπιλεγμένη γωνία DVD.

en: Start directly in menu
el: Απευθείας έναρξη στο μενού

en: Start the DVD directly in the main menu. This will try to skip all the useless warning introductions.
el: Έναρξη του DVD απευθείας στο κύριο μενού. Με αυτή την επιλογή η εφαρμογή θα προσπαθήσει να παραλείψει όλες τις άχρηστες εισαγωγικές προειδοποιήσεις.

en: DVD with menus
el: DVD με μενού

en: DVDnav Input
el: Είσοδος DVDnav

en: DVDnav demuxer
el: Αποπολυπλέκτης DVDnav

en: Playback failure
el: Αποτυχία αναπαραγωγής

en: VLC cannot set the DVD's title. It possibly cannot decrypt the entire disc.
el: Ο VLC δεν μπορεί να ορίσει τον τίτλο του DVD. Πιθανόν, δεν μπορεί να αποκρυπτογραφήσει ολόκληρο το δίσκο.

en: DVD without menus
el: DVD χωρίς μενού

en: DVDRead Input (no menu support)
el: Είσοδος DVDRead (χωρίς υποστήριξη μενού)

en: DVDRead could not open the disc "%s".
el: Το DVDRead δεν μπόρεσε να ανοίξει το δίσκο "%s".

en: Cannot play a non-UDF mastered DVD.
el: Αδύνατη η αναπαραγωγή DVD μορφής non-UDF.

en: DVDRead could not read block %d.
el: Το DVDRead δεν μπορεί να αναγνώσει την ομάδα δεδομένων %d.

en: DVDRead could not read %d/%d blocks at 0x%02x.
el: Το DVDRead δεν μπόρεσε να αναγνώσει %d/%d ομάδες δεδομένων από τη θέση 0x%02x.

en: File input
el: Είσοδος αρχείου

en: File
el: Αρχείο

en: Directory
el: Κατάλογος

en: List special files
el: Λίστα ειδικών αρχείων

en: Include devices and pipes when listing directories
el: Να συμπεριληφθούν συσκευές και pipes όταν εμφανίζονται τα περιεχόμενα φακέλων

en: Username
el: Όνομα χρήστη

en: Username that will be used for the connection, if no username is set in the URL.
el: Το όνομα χρήστη που θα χρησιμοποιηθεί για τη σύνδεση, εάν δεν οριστεί στο URL.

en: Password
el: Συνθηματικό

en: Password that will be used for the connection, if no username or password are set in URL.
el: Το συνθηματικό που θα χρησιμοποιηθεί για τη σύνδεση, εάν δεν οριστεί όνομα χρήστη ή συνθηματικό στο URL.

en: FTP account
el: Λογαριασμός FTP

en: Account that will be used for the connection.
el: Λογαριασμός που θα χρησιμοποιηθεί για τη σύνδεση.

en: FTP authentication
el: Ταυτοποίηση FTP

en: Please enter a valid login and password for the ftp connexion to %s
el: Παρακαλούμε εισάγετε ένα έγκυρο όνομα χρήστη και συνθηματικό για τη σύνδεση ftp με το %s

en: FTP input
el: Είσοδος FTP

en: FTP upload output
el: Έξοδος μεταφόρτωσης FTP

en: Network interaction failed
el: Η αλληλεπίδραση με το δίκτυο απέτυχε

en: VLC could not connect with the given server.
el: Ο VLC δεν μπόρεσε να συνδεθεί στον διακομιστή.

en: VLC's connection to the given server was rejected.
el: Η σύνδεση του VLC στο διακομιστή απορρίφθηκε.

en: Your account was rejected.
el: Ο λογαριασμός σας απορρίφθηκε.

en: Auto re-connect
el: Αυτόματη επανασύνδεση

en: Automatically try to reconnect to the stream in case of a sudden disconnect.
el: Αυτόματη προσπάθεια επανασύνδεσης στη μετάδοση σε περίπτωση ξαφνικής αποσύνδεσης.

en: HTTP input
el: Είσοδος HTTP

en: HTTP authentication
el: Ταυτοποίηση HTTP

en: Please enter a valid login name and a password for realm %s.
el: Παρακαλώ εισάγετε ένα έγκυρο όνομα και συνθηματικό χρήστη για το realm %s.

en: HTTPS input
el: Είσοδος HTTPS

en: Continuous stream
el: Συνεχής μετάδοση

en: Keep reading a resource that keeps being updated.
el: Συνέχιση ανάγνωσης μιας πηγής που ενημερώνεται.

en: Cookies forwarding
el: Προώθηση cookies

en: Forward cookies across HTTP redirections.
el: Προώθηση cookies διαμέσου ανακατευθύνσεων HTTP

en: Referrer
el: Μεσάζων

en: Provide the referral URL, i.e. HTTP "Referer" (sic).
el: Να παρέχεται το URL αναφοράς, π.χ. HTTP "αναφέρων" (αυτολεξεί).

en: User agent
el: Πράκτορας χρήστη

en: Override the name and version of the application as provided to the HTTP server, i.e. the HTTP "User-Agent". Name and version must be separated by a forward slash, e.g. "FooBar/1.2.3".
el: Παράβλεψη ονόματος και έκδοσης της εφαρμογής όπως παρέχεται από τον διακομιστή HTTP, π.χ. HTTP "User-Agent". Το όνομα και η έκδοση θα πρέπει να χωρίζονται από μία δεξιά πλάγιο, π.χ. "FooBar/1.2.3".

en: Dummy
el: Εικονική

en: Dummy input
el: Εικονική είσοδος

en: Set the ID of the elementary stream
el: Ορίστε το ID της απλής μετάδοσης

en: Group
el: Ομάδα

en: Set the group of the elementary stream
el: Ορίστε την ομάδα της απλής μετάδοσης

en: Category
el: Κατηγορία

en: Set the category of the elementary stream
el: Ορίστε την κατηγορία της απλής μετάδοσης

en: Unknown
el: Άγνωστο

en: Data
el: Δεδομένα

en: Set the codec of the elementary stream
el: Ορίστε τον κωδικοποιητή της απλής μετάδοσης

en: Language of the elementary stream as described by ISO639
el: Γλώσσα της απλής μετάδοσης όπως περιγράφεται από το πρότυπο ISO639

en: Sample rate of an audio elementary stream
el: Ρυθμός δειγματοληψίας μίας απλής μετάδοσης ήχου

en: Channels count
el: Αρίθμηση καναλιών

en: Channels count of an audio elementary stream
el: Αρίθμηση καναλιών μίας απλής μετάδοσης ήχου

en: Width
el: Πλάτος

en: Width of video or subtitle elementary streams
el: Πλάτος βίντεο ή υπότιτλων απλών μεταδόσεων

en: Height
el: Ύψος

en: Height of video or subtitle elementary streams
el: Ύψος βίντεο ή υπότιτλων απλών μεταδόσεων

en: Display aspect ratio
el: Αναλογία διαστάσεων οθόνης

en: Display aspect ratio of a video elementary stream
el: Εμφάνιση της αναλογίας διαστάσεων μίας απλής μετάδοσης βίντεο

en: Frame rate of a video elementary stream
el: Ρυθμός καρέ μίας απλής μετάδοσης βίντεο

en: Callback cookie string
el: Συμβολοσειρά cookie υπαναχώρησης

en: Text identifier for the callback functions
el: Αναγνωριστικό κειμένου για τις λειτουργίες ανάκλησης

en: Callback data
el: Δεδομένα υπαναχώρησης

en: Data for the get and release functions
el: Δεδομένα για τις λειτουργίες λήψης και αποδέσμευσης

en: Get function
el: Λειτουργία λήψης

en: Address of the get callback function
el: Διεύθυνση της λειτουργίας λήψης υπαναχώρησης

en: Release function
el: Λειτουργία αποδέσμευσης

en: Address of the release callback function
el: Διεύθυνση της λειτουργίας αποδέσμευσης υπαναχώρησης

en: Size
el: Μέγεθος

en: Size of stream in bytes
el: Μέγεθος της μετάδοσης σε bytes

en: Memory input
el: Είσοδος μνήμης

en: Memory stream
el: Μετάδοση μνήμης

en: In-memory stream input
el: Είσοδος μετάδοσης μνήμης

en: Pace
el: Βήμα

en: Read the audio stream at VLC pace rather than Jack pace.
el: Ανάγνωση της μετάδοσης ήχου με τον ρυθμό του VLC και όχι με τον ρυθμό JACK.

en: Auto connection
el: Αυτόματη σύνδεση

en: Automatically connect VLC input ports to available output ports.
el: Αυτόματη σύνδεση των θυρών εισόδου του VLC με διαθέσιμες θύρες εξόδου.

en: JACK audio input
el: Είσοδος ήχου JACK

en: JACK Input
el: Είσοδος JACK

en: Link #
el: Σύνδεσμος #

en: Allows you to set the desired link of the board for the capture (starting at 0).
el: Σας επιτρέπει να ρυθμίσετε τον επιθυμητό σύνδεσμο του πίνακα για τη σύλληψη (ξεκινώντας από 0).

en: Video ID
el: ID βίντεο

en: Allows you to set the ES ID of the video.
el: Σας επιτρέπει να ορίσετε το ES ID του βίντεο.

en: Allows you to force the aspect ratio of the video.
el: Σας επιτρέπει να ορίσετε το συντελεστή αναλογίας του βίντεο.

en: Audio configuration
el: Ρυθμίσεις ήχου

en: Allows you to set audio configuration (id=group,pair:id=group,pair...).
el: Σας επιτρέπει να ορίσετε τις ρυθμίσεις ήχου (id=group,pair:id=group,pair...).

en: HD-SDI Input
el: Είσοδος HD-SDI

en: Teletext configuration
el: Ρύθμιση Teletext

en: Allows you to set Teletext configuration (id=line1-lineN with both fields).
el: Σας επιτρέπει να ορίσετε τις ρυθμίσεις του Teletext (id=line1-lineN και στα δύο πεδία).

en: Teletext language
el: Γλώσσα teletext

en: Allows you to set Teletext language (page=lang/type,...).
el: Σας επιτρέπει να ρυθμίσετε τη γλώσσα του Teletext (σελίδα=γλώσσα/τύπος,...).

en: SDI Input
el: Είσοδος SDI

en: SDI Demux
el: Αποπολυπλεξία SDI

en: Kasenna RTSP dialect
el: Διάλεκτος Kasenna RTSP

en: Kasenna servers use an old and nonstandard dialect of RTSP. With this parameter VLC will try this dialect, but then it cannot connect to normal RTSP servers.
el: Οι διακομιστές Kasenna χρησιμοποιούν μία μη πρότυπη διάλεκτο RTSP. Με αυτή την παράμετρο, ο VLC θα δοκιμάσει αυτή τη διάλεκτο, αλλά μετά δε θα μπορεί να συνδεθεί σε κανονικούς διακομιστές RTSP.

en: WMServer RTSP dialect
el: Διάλεκτος WMServer RTSP

en: WMServer uses a nonstandard dialect of RTSP. Selecting this parameter will tell VLC to assume some options contrary to RFC 2326 guidelines.
el: Ο WMServer χρησιμοποιεί μία μη πρότυπη διάλεκτο RTSP. Η επιλογή αυτής της παραμέτρου λέει στον VLC να υποθέσει κάποιες επιλογές αντίθετες με τις κατευθυντήριες γραμμές του RFC 2323.

en: Sets the username for the connection, if no username or password are set in the url.
el: Ορίζει το όνομα χρήστη για τη σύνδεση, εάν δεν έχουν ρυθμιστεί όνομα και συνθηματικό χρήστη στο URL.

en: Sets the password for the connection, if no username or password are set in the url.
el: Ορίζει τον κωδικό για τη σύνδεση, εάν δεν έχουν ρυθμιστεί όνομα και συνθηματικό χρήστη στο URL.

en: RTSP frame buffer size
el: Μέγεθος ενδιάμεσης μνήμης πλαισίου RTSP

en: RTSP start frame buffer size of the video track, can be increased in case of broken pictures due to too small buffer.
el: Το μέγεθος ενδιάμεσης μνήμης πλαισίου της έναρξης RTSP για το κομμάτι βίντεο, μπορεί να αυξηθεί στην περίπτωση σπασμένων εικόνων λόγω της πολύ μικρής ενδιάμεσης μνήμης.

en: RTP/RTSP/SDP demuxer (using Live555)
el: Αποπολυπλέκτης RTP/RTSP/SDP (χρησιμοποιεί Live555)

en: RTSP/RTP access and demux
el: Πρόσβαση και αποπολυπλεξία RTSP/RTP

en: Use RTP over RTSP (TCP)
el: Χρήση RTP αντί για RTSP (TCP)

en: Client port
el: Θύρα πελάτη

en: Port to use for the RTP source of the session
el: Θύρα που θα χρησιμοποιηθεί για την πηγή RTP της συνεδρίας

en: Force multicast RTP via RTSP
el: Επιβολή πολυεκπομπής RTP μέσω RTSP

en: Tunnel RTSP and RTP over HTTP
el: Άνοιγμα σήραγγας RTSP και RTP αντί για HTTP

en: HTTP tunnel port
el: Θύρα σήραγγας HTTP

en: Port to use for tunneling the RTSP/RTP over HTTP.
el: Θύρα που θα χρησιμοποιηθεί για τη διοχέτευση του RTSP/RTP αντί για HTTP.

en: RTSP authentication
el: Ταυτοποίηση RTSP

en: Please enter a valid login name and a password.
el: Παρακαλούμε εισάγετε ένα έγκυρο όνομα και συνθηματικό χρήστη.

en: RTSP connection failed
el: Η  σύνδεση RTSP απέτυχε

en: Access to the stream is denied by the server configuration.
el: Η πρόσβαση στη μετάδοση απορρίφθηκε από τις ρυθμίσεις του διακομιστή.

en: Force selection of all streams
el: Επιβολή επιλογής όλων των μεταδόσεων

en: MMS streams can contain several elementary streams, with different bitrates. You can choose to select all of them.
el: Οι μεταδόσεις MMS μπορεί να περιέχουν διάφορες απλές μεταδόσεις, με διαφορετικούς ρυθμούς μετάδοσης δεδομένων. Μπορείτε να τις επιλέξετε όλες.

en: Maximum bitrate
el: Μέγιστος ρυθμός μετάδοσης δεδομένων

en: Select the stream with the maximum bitrate under that limit.
el: Επιλέξτε τη μετάδοση με το μέγιστο ρυθμό μετάδοσης δεδομένων μέσα σε αυτό το όριο.

en: TCP/UDP timeout (ms)
el: Υπέρβαση χρονικού ορίου TCP/UDP (msec)

en: Amount of time (in ms) to wait before aborting network reception of data. Note that there will be 10 retries before completely giving up.
el: Χρόνος (σε msec) για αναμονή πριν εγκαταλειφθεί η δικτυακή λήψη των δεδομένων. Σημειώστε ότι θα υπάρξουν 10 επαναπροσπάθειες πριν την οριστική εγκατάλειψη.

en: Microsoft Media Server (MMS) input
el: Είσοδος διακομιστή πολυμέσων Microsoft (MMS)

en: MTP input
el: Είσοδος MTP

en: File reading failed
el: Η ανάγνωση του αρχείου απέτυχε

en: VLC could not read the file: %s
el: Το VLC δεν μπόρεσε να διαβάσει το αρχείο: %s

en: Set NFS uid/guid automatically
el: Ορισμός NFS uid/guid αυτόματα

en: If uid/gid are not specified in the url, VLC will automatically set a uid/gid.
el: Εάν δεν οριστούν uid/gid στο url, ο VLC θα τα ορίσει αυτόματα.

en: NFS input
el: Εϊσοδος NFS

en: NFS operation failed
el: Αποτυχία λειτουργίας NFS

en: Capture the audio stream in stereo.
el: Στερεοφωνική σύλληψη της μετάδοσης ήχου.

en: Samplerate
el: Ρυθμός δειγματοληψίας

en: Samplerate of the captured audio stream, in Hz (eg: 11025, 22050, 44100, 48000)
el: Ρυθμός δειγματοληψίας της συλληφθείσας μετάδοσης ήχου σε Hz (π.χ. 11025, 22050, 44100, 48000)

en: OSS input
el: Είσοδος OSS

en: Pass pulse:// to open the default PulseAudio source, or pulse://SOURCE to open a specific source named SOURCE.
el: Εισάγετε pulse:// για άνοιγμα της προεπιλεγμένης πηγής PulseAudio, ή pulse://SOURCE για άνοιγμα μίας συγκεκριμένης πηγής με όνομα SOURCE.

en: PulseAudio input
el: Είσοδος PulseAudio

en: Encrypted connexion
el: Κωδικοποιημένη σύνδεση

en: Acquisition rate (in fps)
el: Ρυθμός απόκτησης (σε fps)

en: RDP Remote Desktop
el: Απομακρυσμένη επιφάνεια εργασίας RDP

en: Range
el: Εύρος

en: RIST input
el: Είσοδος RIST

en: RIST maximum packet size (bytes)
el: Μέγιστο μέγεθος πακέτου RIST (bytes)

en: RIST demux/decode maximum jitter (default is 5ms)
el: Μέγιστη διακύμανση αποπολυπλεξίας/αποκωδικοποίησης RIST (προεπιλογή 5 ms)

en: This controls the maximum jitter that will be passed to the demux/decode chain. The lower the value, the more CPU cycles the algorithm will consume
el: Αυτή η επιλογή ελέγχει τη μέγιστη διακύμανση που θα επιτραπεί στην αλληλουχία αποπολυπλεξίας/αποκωδικοποίησης. Όσο μικρότερη η τιμή, τόση περισσότερη επεξεργαστική ισχύ θα απαιτείται από τον αλγόριθμο.

en: RIST latency (ms)
el: Καθυστέρηση RIST (ms)

en: RIST nack retry interval (ms)
el: Διάστημα επαναδοκιμής μετά από αρνητικό σήμα απόκρισης RIST (ms)

en: RIST reorder buffer (ms)
el: Ενδιάμεση μνήμη αναδιάταξης RIST (ms)

en: RIST maximum retry count
el: Μέγιστος αριθμός προσπαθειών RIST

en: RIST nack type, 0 = range, 1 = bitmask. Default is range
el: Τύπος αρνητικού σήματος ανταπόκρισης RIST, 0=εύρος, 1=bitmask. Η προεπιλογή είναι 0.

en: Disable NACK output packets
el: Απενεργοποίηση πακέτων εξόδου NACK

en: Use this to disable packet recovery
el: Χρησιμοποιήστε αυτή την επιλογή για απενεργοποίηση της ανάκτησης πακέτων

en: Do not check for a valid rtcp message from the encoder
el: Να μη γίνεται έλεγχος για έγκυρο μήνυμα rtcp από τον κωδικοποιητή

en: Send nack messages even when we have not confirmed that the encoder is on our local network.
el: Αποστολή αρνητικού σήματος απόκρισης ακόμη κι αν δεν υπάρχει επιβεβαίωση ότι ο κωδικοποιητής βρίσκεται εντός του τοπικού δικτύου.

en: RTCP (local) port
el: Θύρα RTCP (τοπική)

en: RTCP packets will be received on this transport protocol port. If zero, multiplexed RTP/RTCP is used.
el: Τα πακέτα RTCP θα λαμβάνονται σε αυτή τη θύρα πρωτοκόλλου μεταφοράς. Εάν είναι 0, θα χρησιμοποιηθεί το πολυπλεγμένο RTP/RTCP.

en: SRTP key (hexadecimal)
el: Κλειδί SRTP (δεκαεξαδικό)

en: RTP packets will be authenticated and deciphered with this Secure RTP master shared secret key. This must be a 32-character-long hexadecimal string.
el: Τα πακέτα RTP θα ταυτοποιούνται και θα αποκρυπτογραφούνται με αυτό το διαμοιραζόμενο κύριο μυστικό κλειδί ασφαλούς RTP. Αυτό πρέπει να είναι μία δεκαεξαδική συμβολοσειρά μήκους 32 χαρακτήρων.

en: SRTP salt (hexadecimal)
el: Κλειδί SRTP salt (δεκαεξαδικό)

en: Secure RTP requires a (non-secret) master salt value. This must be a 28-character-long hexadecimal string.
el: Το ασφαλές RTP απαιτεί μία (μη μυστική) κύρια τιμή salt. Αυτή πρέπει να είναι μία δεκαεξαδική συμβολοσειρά μήκους 28 χαρακτήρων.

en: Maximum RTP sources
el: Μέγιστος αριθμός πηγών RTP

en: How many distinct active RTP sources are allowed at a time.
el: Πόσες ξεχωριστές ενεργές πηγές RTP επιτρέπονται ταυτόχρονα.

en: RTP source timeout (sec)
el: Υπέρβαση χρονικού ορίου πηγής SAP (sec)

en: How long to wait for any packet before a source is expired.
el: Πόσο να περιμένει για κάποιο πακέτο πριν λήξει η πηγή.

en: Maximum RTP sequence number dropout
el: Μέγιστος αριθμός απόρριψης ακολουθίας RTP

en: RTP packets will be discarded if they are too much ahead (i.e. in the future) by this many packets from the last received packet.
el: Τα πακέτα RTP θα απορρίπτονται εάν βρίσκονται πολύ μπροστά σε αριθμό (π.χ. στο μέλλον) από το τελευταίο ληφθέν πακέτο.

en: Maximum RTP sequence number misordering
el: Μέγιστη αποδιοργάνωση αριθμού ακολουθίας RTP

en: RTP packets will be discarded if they are too far behind (i.e. in the past) by this many packets from the last received packet.
el: Τα πακέτα RTP θα απορρίπτονται εάν έχουν μείνει πολύ πίσω σε αριθμό (π.χ. στο παρελθόν) από το τελευταίο ληφθέν πακέτο.

en: RTP payload format assumed for dynamic payloads
el: Η μορφή ωφέλιμου φορτίου RTP που υπολαμβάνεται για δυναμικά ωφέλιμα φορτία

en: This payload format will be assumed for dynamic payload types (between 96 and 127) if it can't be determined otherwise with out-of-band mappings (SDP)
el: Αυτή η μορφή ωφέλιμου φορτίου θα υποληφθεί για μορφές δυναμικών ωφέλιμων φορτίων (μεταξύ 96 και 127) εάν δεν μπορεί να καθοριστεί αλλιώς με απεικονίσεις εκτός ζώνης (SDP)

en: Real-Time Protocol (RTP) input
el: Είσοδος πρωτοκόλλου πραγματικού χρόνου (RTP)

en: SDP required
el: Απαιτείται SDP

en: A description in SDP format is required to receive the RTP stream. Note that rtp:// URIs cannot work with dynamic RTP payload format (%<PRIu8>).
el: Απαιτείται μία περιγραφή μορφής SDP για λήψη μετάδοσης RTP. Να σημειωθεί ότι τα URL μορφής rtp:// δεν μπορούν να λειτουργήσουν με μορφές δυναμικού φορτίου RTP (%<PRIu8>).

en: Real RTSP
el: Πραγματικό RTSP

en: Connection failed
el: Η σύνδεση απέτυχε

en: VLC could not connect to "%s:%d".
el: Ο VLC δεν μπόρεσε να συνδεθεί με το "%s:%d".

en: Session failed
el: Η συνεδρία απέτυχε

en: The requested RTSP session could not be established.
el: Η συνεδρία RTSP που ζητήθηκε δεν μπορεί να πραγματοποιηθεί.

en: Receive buffer
el: Ενδιάμεση μνήμη λήψης

en: UDP receive buffer size (bytes)
el: Μέγεθος ενδιάμεσης μνήμης λήψης UDP (bytes)

en: Request multicast stream
el: Ζητήστε multicast μετάδοση

en: Request server to send stream as multicast
el: Ζητήστε από το διακομιστή να κάνει multicast μετάδοση.

en: Host
el: Υπολογιστής

en: SAT>IP Receiver Plugin
el: Δορυφόρος>Προσθήκη δέκτη IP

en: Desired frame rate for the capture.
el: Επιθυμητός ρυθμός καρέ για τη σύλληψη.

en: Capture fragment size
el: Μέγεθος κομματιού σύλληψης

en: Optimize the capture by fragmenting the screen in chunks of predefined height (16 might be a good value, and 0 means disabled).
el: Βελτιστοποιήστε τη σύλληψη τεμαχίζοντας την οθόνη σε κομμάτια με προκαθορισμένο ύψος (16 είναι μία καλή τιμή, 0 σημαίνει ότι η λειτουργία αυτή είναι απενεργοποιημένη).

en: Region top row
el: Επάνω γραμμή περιοχής

en: Ordinate of the capture region in pixels.
el: Τεταγμένη της περιοχής σύλληψης σε εικονοστοιχεία.

en: Region left column
el: Αριστερή στήλη περιοχής

en: Abscissa of the capture region in pixels.
el: Τετμημένη της περιοχής σύλληψης σε εικονοστοιχεία.

en: Capture region width
el: Πλάτος περιοχής σύλληψης

en: Capture region height
el: Ύψος περιοχής σύλληψης

en: Follow the mouse
el: Ακολούθηση του ποντικιού

en: Follow the mouse when capturing a subscreen.
el: Ακολούθηση του ποντικιού κατά τη σύλληψη μίας υποοθόνης.

en: Mouse pointer image
el: Εικόνα δείκτη ποντικιού

en: If specified, will use the image to draw the mouse pointer on the capture.
el: Εάν καθοριστεί, θα χρησιμοποιήσει την εικόνα για να σχεδιάσει το δείκτη του ποντικιού πάνω στη σύλληψη.

en: Display ID
el: ID Οθόνης

en: Display ID. If not specified, main display ID is used.
el: ID Οθόνης. Εάν δεν καθοριστεί, χρησιμοποιείται το ID της κύριας οθόνης.

en: Screen index
el: Ευρετήριο οθονών

en: Index of screen (1, 2, 3, ...). Alternative to Display ID.
el: Ευρετήριο οθονών (1, 2, 3, ...). Εναλλακτικό του ID Οθόνης.

en: Screen Input
el: Είσοδος οθόνης

en: Screen
el: Οθόνη

en: How many times the screen content should be refreshed per second.
el: Πόσες φορές ανά δευτερόλεπτο θα πρέπει να ανανεώνεται το περιεχόμενο της οθόνης.

en: Pixel width of the capture region, or 0 for full width
el: Πλάτος εικονοστοιχείου της περιοχής σύλληψης, ή 0 για πλήρες πλάτος

en: Pixel height of the capture region, or 0 for full height
el: Ύψος εικονοστοιχείου της περιοχής σύλληψης, ή 0 για πλήρες ύψος

en: Screen capture (with X11/XCB)
el: Σύλληψη οθόνης (με X11/XCB)

en: Session Description Protocol
el: Πρωτόκολλο περιγραφής συνεδρίας

en: SFTP port
el: Θύρα SFTP

en: SFTP port number to use on the server
el: Αριθμός θύρας SFTP που θα χρησιμοποιηθεί από τον διακομιστή

en: SFTP input
el: Είσοδος SFTP

en: SFTP authentication
el: Ταυτοποίηση SFTP

en: Please enter a valid login and password for the sftp connexion to %s
el: Παρακαλούμε εισάγετε ένα έγκυρο όνομα και συνθηματικό χρήστη για τη σύνδεση sftp με %s

en: Frame buffer depth
el: Βάθος καρέ βίντεο ενδιάμεσης μνήμης

en: Pixel depth of the frame buffer, or zero for XWD file
el: Βάθος καρέ βίντεο σε εικονοστοιχεία της ενδιάμεσης μνήμης, ή μηδέν για αρχείο XWD

en: Frame buffer width
el: Πλάτος καρέ βίντεο ενδιάμεσης μνήμης

en: Pixel width of the frame buffer (ignored for XWD file)
el: Πλάτος καρέ βίντεο σε εικονοστοιχεία της ενδιάμεσης μνήμης (προς αγνόηση για αρχείο XWD)

en: Frame buffer height
el: Ύψος καρέ βίντεο ενδιάμεσης μνήμης

en: Pixel height of the frame buffer (ignored for XWD file)
el: Ύψος καρέ βίντεο σε εικονοστοιχεία της ενδιάμεσης μνήμης (προς αγνόηση για αρχείο XWD)

en: Frame buffer segment ID
el: ID τμήματος του καρέ βίντεο ενδιάμεσης μνήμης

en: System V shared memory segment ID of the frame buffer (this is ignored if --shm-file is specified).
el: ID του τμήματος μοιραζόμενης μνήμης του συστήματος V για καρέ βίντεο ενδιάμεσης μνήμης (προς αγνόηση εάν έχει καθοριστεί ένα αρχείο --shm).

en: Frame buffer file
el: Αρχείο καρέ βίντεο ενδιάμεσης μνήμης

en: Path of the memory mapped file of the frame buffer
el: Διαδρομή του αρχείου αντιστοιχισμένου στην ενδιάμεση μνήμη καρέ βίντεο

en: XWD file (autodetect)
el: Αρχείο XWD (αυτόματη αναγνώριση)

en: 8 bits
el: 8 bit

en: 15 bits
el: 15 bit

en: 16 bits
el: 16 bit

en: 24 bits
el: 24 bit

en: 32 bits
el: 32 bit

en: Framebuffer input
el: Είσοδος ενδιάμεσης μνήμης απεικόνισης

en: Shared memory framebuffer
el: Μεριζόμενη ενδιάμεση μνήμη απεικόνισης

en: Samba (Windows network shares) input
el: Είσοδος Samba (διαμοιραζόμενα στοιχεία δικτύου Windows)

en: SMB input
el: Είσοδος SMB

en: SMB domain
el: Τομέας SMB

en: Domain/Workgroup that will be used for the connection.
el: Τομέας/Ομάδα εργασίας που θα χρησιμοποιηθεί για τη σύνδεση.

en: SMB authentication required
el: Απαιτείται ταυτοποίηση SMB

en: The computer (%s) you are trying to connect to requires authentication.
    Please provide a username (ideally a domain name using the format DOMAIN;username) and a password.
el: Ο υπολογιστής (%s) με τον οποίο προσπαθείτε να συνδεθείτε απαιτεί ταυτοποίηση.
    Παρακαλούμε εισάγετε όνομα χρήστη (ιδανικά το όνομα του τομέα υπό τη μορφή ΤΟΜΕΑΣ:όνομα_χρήστη) και συνθηματικό.

en: SRT input
el: είσοδος SRT

en: Return poll wait after timeout milliseconds (-1 = infinite)
el: Επαναφορά αναμονής καταγραφής μετά τη λήξη ορίου σε milliseconds (-1 = άπειρο)

en: SRT latency (ms)
el: Καθυστέρηση SRT (ms)

en: Password for stream encryption
el: Συνθηματικό για την κρυπτογράφηση μετάδοσης

en: TCP input
el: Eίσοδος TCP

en: Time code
el: Κωδικός χρόνου

en: Time code subpicture elementary stream generator
el: Δημιουργός απλής μετάδοσης υποεικόνας με κώδικα χρόνου

en: UDP Source timeout (sec)
el: Λήξη χρονικού ορίου UDP πηγής (sec)

en: UDP input
el: Είσοδος UDP

en: Reset defaults
el: Επαναφορά προεπιλογών

en: Video capture device
el: Συσκευή σύλληψης βίντεο

en: Video capture device node.
el: Κόμβος συσκευής σύλληψης βίντεο.

en: VBI capture device
el: Συσκευή σύλληψης VBI

en: The device node where VBI data can be read (for closed captions).
el: Ο κόμβος της συσκευής από όπου μπορούν να αναγνωστούν τα δεδομένα VBI (για ενσωματωμένες λεζάντες).

en: Standard
el: Πρότυπο

en: Video standard (Default, SECAM, PAL, or NTSC).
el: Πρότυπο βίντεο (Προεπιλεγμένο, SECAM, PAL, ή NTSC).

en: Force the Video4Linux2 video device to use a specific chroma format (eg. I420 or I422 for raw images, MJPG for M-JPEG compressed input). Complete list: GREY, I240, RV16, RV15, RV24, RV32, YUY2, YUYV, UYVY, I41N, I422, I420, I411, I410, MJPG
el: Επιβολή της συσκευής βίντεο Video4Linux2 να χρησιμοποιεί chroma συγκεκριμένης μορφής (π.χ. I420 ή I422 για εικόνες raw, MJPG για είσοδο σε συμπίεση M-JPEG). Πλήρης λίστα: GREY, I240, RV16, RV15, RV24, RV32, YUY2, YUYV, UYVY, I41N, I422, I420, I411, I410, MJPG

en: Input of the card to use (see debug).
el: Είσοδος της κάρτας που θα χρησιμοποιηθεί (δείτε στην αποσφαλμάτωση).

en: Audio input
el: Είσοδος ήχου

en: Audio input of the card to use (see debug).
el: Είσοδος ήχου της κάρτας που θα χρησιμοποιηθεί (δείτε στην αποσφαλμάτωση).

en: The specified pixel resolution is forced (if both width and height are strictly positive).
el: Επιβάλλεται η καθορισμένη ανάλυση εικονοστοιχείων (αν και το πλάτος και το ύψος είναι αυστηρά θετικά).

en: Maximum frame rate to use (0 = no limits).
el: Ύψιστος ρυθμός καρέ για χρήση (0 = κανένα όριο)

en: Radio device
el: Συσκευή ραδιοφώνου

en: Radio tuner device node.
el: Κόμβος συσκευής δέκτη ραδιοφώνου

en: Frequency
el: Συχνότητα

en: Tuner frequency in Hz or kHz (see debug output).
el: Συχνότητα δέκτη σε Hz ή kHz (δείτε στην έξοδο αποσφαλμάτωσης).

en: Audio mode
el: Λειτουργία ήχου

en: Tuner audio mono/stereo and track selection.
el: Μονοφωνικός/στερεοφωνικός ήχος του δέκτη και επιλογή κομματιού.

en: Reset controls
el: Επαναφορά στοιχείων ελέγχου

en: Reset controls to defaults.
el: Επαναφορά προεπιλογών στοιχείων ελέγχου.

en: Brightness
el: Φωτεινότητα

en: Picture brightness or black level.
el: Φωτεινότητα εικόνας ή επίπεδο μαύρου.

en: Automatic brightness
el: Αυτόματη φωτεινότητα

en: Automatically adjust the picture brightness.
el: Αυτόματη προσαρμογή της φωτεινότητας της εικόνας.

en: Contrast
el: Αντίθεση

en: Picture contrast or luma gain.
el: Αντίθεση εικόνας ή απολαβή luma.

en: Saturation
el: Κορεσμός

en: Picture saturation or chroma gain.
el: Κορεσμός εικόνας ή απολαβή chroma.

en: Hue
el: Απόχρωση

en: Hue or color balance.
el: Εξισορρόπηση απόχρωσης ή χρώματος.

en: Automatic hue
el: Αυτόματη απόχρωση

en: Automatically adjust the picture hue.
el: Αυτόματη προσαρμογή της απόχρωσης της εικόνας.

en: White balance temperature (K)
el: Θερμοκρασία εξισορρόπησης λευκού (K)

en: White balance temperature as a color temperation in Kelvin (2800 is minimum incandescence, 6500 is maximum daylight).
el: Θερμοκρασία εξισορρόπησης λευκού ως μετριασμού χρώματος σε Kelvin (2800 για ελάχιστη φωτεινότητα, 6500 για το λαμπρότερο φως ημέρας).

en: Automatic white balance
el: Αυτόματη εξισορρόπηση λευκού

en: Automatically adjust the picture white balance.
el: Αυτόματη προσαρμογή της εξισορρόπησης λευκού της εικόνας.

en: Red balance
el: Εξισορρόπηση κόκκινου

en: Red chroma balance.
el: Εξισορρόπηση chroma κόκκινου.

en: Blue balance
el: Εξισορρόπηση μπλε

en: Blue chroma balance.
el: Εξισορρόπηση chroma μπλε.

en: Gamma
el: Γάμμα

en: Gamma adjust.
el: Προσαρμογή γάμμα.

en: Automatic gain
el: Αυτόματη απολαβή

en: Automatically set the video gain.
el: Αυτόματος ορισμός της απολαβής βίντεο.

en: Picture gain.
el: Απολαβή εικόνας.

en: Sharpness
el: Ευκρίνεια

en: Sharpness filter adjust.
el: Προσαρμογή φίλτρου ευκρίνειας.

en: Chroma gain
el: Απολαβή chroma

en: Chroma gain control.
el: Έλεγχος απολαβής chroma.

en: Automatic chroma gain
el: Αυτόματη απολαβή chroma

en: Automatically control the chroma gain.
el: Αυτόματος έλεγχος της απολαβής chroma.

en: Power line frequency
el: Συχνότητα γραμμής ρεύματος

en: Power line frequency anti-flicker filter.
el: Φίλτρο διόρθωσης τρεμοπαίγματος λόγω συχνότητας γραμμής ρεύματος.

en: Backlight compensation
el: Αντιστάθμιση οπίσθιου φωτισμού

en: Band-stop filter
el: Ζωνοφρακτικό φίλτρο

en: Cut a light band induced by fluorescent lighting (unit undocumented).
el: Αποκοπή μίας ζώνης φωτός που προκαλείται από λαμπτήρες φθορισμού (μη τεκμηριωμένη ενότητα).

en: Horizontal flip
el: Οριζόντια αναστροφή

en: Flip the picture horizontally.
el: Οριζόντια αναστροφή της εικόνας.

en: Vertical flip
el: Κατακόρυφη αναστροφή

en: Flip the picture vertically.
el: Κατακόρυφη αναστροφή της εικόνας.

en: Rotate (degrees)
el: Περιστροφή (μοίρες)

en: Picture rotation angle (in degrees).
el: Γωνία περιστροφής εικόνας (σε μοίρες).

en: Color killer
el: Κύκλωμα αποκοπής χρώματος

en: Enable the color killer, i.e. switch to black & white picture whenever the signal is weak.
el: Ενεργοποίηση του εξολοθρευτή χρώματος, π.χ. μετάβαση σε ασπρόμαυρη εικόνα οποτεδήποτε το σήμα είναι ασθενές.

en: Color effect
el: Εφέ χρώματος

en: Select a color effect.
el: Επιλογή ενός εφέ χρώματος.

en: Black & white
el: Ασπρόμαυρο

en: Sepia
el: Σέπια

en: Negative
el: Αρνητικό

en: Emboss
el: Ανάγλυφο

en: Sketch
el: Σκιαγράφηση

en: Sky blue
el: Γαλάζιο ουρανού

en: Grass green
el: Πράσινο γρασιδιού

en: Skin whiten
el: Λεύκανση δέρματος

en: Vivid
el: Ζωηρό

en: Audio volume
el: Ένταση ήχου

en: Volume of the audio input.
el: Ένταση της εισόδου ήχου.

en: Audio balance
el: Εξισορρόπηση ήχου

en: Balance of the audio input.
el: Εξισορρόπηση της εισόδου ήχου.

en: Bass level
el: Επίπεδο μπάσου

en: Bass adjustment of the audio input.
el: Προσαρμογή μπάσου της εισόδου ήχου.

en: Treble level
el: Επίπεδο πρίμα

en: Treble adjustment of the audio input.
el: Προσαρμογή πρίμα της εισόδου ήχου.

en: Mute the audio.
el: Σίγαση ήχου.

en: Loudness mode
el: Λειτουργία ηχηρότητας

en: Loudness mode a.k.a. bass boost.
el: Λειτουργία ηχηρότητας, γνωστή και ως ενισχυτής μπάσων.

en: v4l2 driver controls
el: Στοιχεία ελέγχου οδηγού υλικού v4l2

en: Set the v4l2 driver controls to the values specified using a comma separated list optionally encapsulated by curly braces (e.g.: {video_bitrate=6000000,audio_crc=0,stream_type=3} ). To list available controls, increase verbosity (-vv) or use the v4l2-ctl application.
el: Ορισμός των στοιχείων ελέγχου οδηγού v4l2 στις καθορισμένες τιμές χρησιμοποιώντας μία λίστα χωρισμένη με κόμματα, προαιρετικά ενθυλακωμένη με άγκιστρα (π.χ.: {video_bitrate=6000000,audio_crc=0,stream_type=3} ). Για μία λίστα με τα διαθέσιμα στοιχεία ελέγχου, αυξήστε την αναλυτικότητα (-vvv) ή χρησιμοποιήστε την εφαρμογή v4l2-ctl.

en: All
el: Όλα

en: Multichannel television sound (MTS)
el: Πολυκαναλικός ήχος τηλεόρασης (MTS)

en: 525 lines / 60 Hz
el: 525 γραμμές / 60 Hz

en: 625 lines / 50 Hz
el: 625 γραμμές / 50 Hz

en: PAL N Argentina
el: PAL N Αργεντινής

en: NTSC M Japan
el: NTSC M Ιαπωνίας

en: NTSC M South Korea
el: NTSC M Νότιας Κορέας

en: Primary language
el: Κύρια γλώσσα

en: Secondary language or program
el: Δευτερεύουσα γλώσσα ή πρόγραμμα

en: Dual mono
el: Διπλό μονοφωνικό

en: Video4Linux input
el: Είσοδος Video4Linux

en: Video input
el: Είσοδος βίντεο

en: Tuner
el: Δέκτης

en: Controls
el: Στοιχεία ελέγχου

en: Video capture controls (if supported by the device)
el: Στοιχεία ελέγχου σύλληψης βίντεο (εάν υποστηρίζονται από τη συσκευή)

en: Video4Linux compressed A/V input
el: Είσοδος συμπιεσμένου A/V Video4Linux

en: Video4Linux radio tuner
el: Δέκτης ραδιοφώνου Video4Linux

en: VCD input
el: Είσοδος VCD

en: [vcd:][device][#[title][,[chapter]]]
el: [vcd:][συσκευή][#[τίτλος][,[κεφάλαιο]]]

en: Support for VDR recordings (http://www.tvdr.de/).
el: Υποστήριξη για εγγραφές VDR (http://www.tvdr.de/).

en: Chapter offset in ms
el: Απόκλιση κεφαλαίου σε msec

en: Move all chapters. This value should be set in milliseconds.
el: Μετακίνηση όλων των κεφαλαίων. Αυτή η τιμή πρέπει να ρυθμιστεί σε msec.

en: Default frame rate for chapter import.
el: Προεπιλεγμένος ρυθμός καρέ για εισαγωγή κεφαλαίου.

en: VDR recordings
el: Εγγραφές VDR

en: VLC could not read the file (%s).
el: Το VLC δεν μπόρεσε να διαβάσει το αρχείο (%s).

en: VLC could not open the file "%s" (%s).
el: Το VLC δεν μπόρεσε να ανοίξει το αρχείο "%s" (%s).

en: VDR Cut Marks
el: Σημεία αποκοπής VDR

en: Start
el: Έναρξη

en: X.509 Certificate Authority
el: Αρχή πιστοποιητικού X.509

en: Certificate of the Authority to verify server's against
el: Πιστοποιητικό της Αρχής για πιστοποίηση του διακομιστή

en: X.509 Certificate Revocation List
el: Λίστα ανάκλησης πιστοποιητικού X.509

en: List of revoked servers certificates
el: Λίστα ανακληθέντων πιστοποιητικών διακομιστών

en: X.509 Client certificate
el: Πιστοποιητικό πελάτη X.509

en: Certificate for client authentication
el: Πιστοποιητικό για την ταυτοποίηση του πελάτη

en: X.509 Client private key
el: Ιδιωτικό κλειδί πελάτη X.509

en: Private key for authentication by certificate
el: Ιδιωτικό κλειδί για την ταυτοποίηση με πιστοποιητικό

en: Compression level
el: Επίπεδο συμπίεσης

en: Transfer compression level from 0 (none) to 9 (max)
el: Επίπεδο συμπίεσης μεταφοράς από 0 (καμία) έως 9 (μέγιστη)

en: Image quality
el: Ποιότητα εικόνας

en: Image quality 1 to 9 (max)
el: Ποιότητα εικόνας 1 έως 9 (μέγιστη)

en: VNC client access
el: Πρόσβαση πελάτη VNC

en: Loopback mode
el: Λειτουργία ανάδρασης

en: Record an audio rendering endpoint.
el: Καταγραφή ενός τερματικού σημείου αποτύπωσης ήχου.

en: Windows Audio Session API input
el: Είσοδος Windows Audio Session API

en: Dummy stream output
el: Έξοδος εικονικής μετάδοσης

en: Keep existing file
el: Διατήρηση υπάρχοντος αρχείου

en: Overwrite
el: Αντικατάσταση

en: The output file already exists. If recording continues, the file will be overridden and its content will be lost.
el: Το αρχείο εξόδου υπάρχει ήδη. Αν συνεχιστεί η εγγραφή, το αρχείο θα αντικατασταθεί και το περιεχόμενό του θα χαθεί.

en: Overwrite existing file
el: Αντικατάσταση υπάρχοντος αρχείου

en: If the file already exists, it will be overwritten.
el: Αν το αρχείο υπάρχει ήδη, θα αντικατασταθεί.

en: Append to file
el: Προσθήκη στο αρχείο

en: Append to file if it exists instead of replacing it.
el: Προσθήκη στο αρχείο εφόσον αυτό υπάρχει, αντί της αντικατάστασης αυτού.

en: Format time and date
el: Διαμόρφωση ώρας και ημερομηνίας

en: Perform ISO C time and date formatting on the file path
el: Εφαρμογή μορφοποίησης ημερομηνίας ώρας σύμφωνα με ISO C στη διαδρομή του αρχείου

en: Synchronous writing
el: Συγχρονισμένη εγγραφή

en: Open the file with synchronous writing.
el: Άνοιγμα του αρχείου με συγχρονισμένη εγγραφή.

en: File stream output
el: Έξοδος αρχείου μετάδοσης

en: Username that will be requested to access the stream.
el: Το όνομα χρήστη που θα χρησιμοποιηθεί για πρόσβαση στη μετάδοση.

en: Password that will be requested to access the stream.
el: Συνθηματικό χρήστη που θα ζητηθεί για πρόσβαση στη μετάδοση.

en: Mime
el: Πρότυπο δικτύου MIME

en: MIME returned by the server (autodetected if not specified).
el: Το MIME που επιστράφηκε από τον διακομιστή (ανιχνεύεται αυτόματα εάν δεν είναι καθορισμένο).

en: Use the Metacube protocol. Needed for streaming to the Cubemap reflector.
el: Χρήση του πρωτοκόλλου Metacube. Χρειάζεται για τη μετάδοση του Cubemap reflector.

en: HTTP stream output
el: Έξοδος μετάδοσης HTTP

en: Segment length
el: Μήκος τμήματος

en: Length of TS stream segments
el: Μήκος των τμημάτων μετάδοσης TS

en: Split segments anywhere
el: Διαχωρισμός τμημάτων οπουδήποτε

en: Don't require a keyframe before splitting a segment. Needed for audio only.
el: Δεν απαιτείται ένα καρέ-κλειδί πριν από τον διαχωρισμό ενός τμήματος. Χρειάζεται μόνο για τον ήχο.

en: Number of segments
el: Αριθμός τμημάτων

en: Number of segments to include in index
el: Αριθμός των τμημάτων που θα συμπεριληφθούν στο ευρετήριο

en: Allow cache
el: Επιτρέψτε την ενδιάμεση αποθήκευση

en: Add EXT-X-ALLOW-CACHE:NO directive in playlist-file if this is disabled
el: Προσθήκη οδηγίας EXT-X-ALLOW-CACHE:NO στο αρχείο της λίστας αναπαραγωγής αν αυτή είναι απενεργοποιημένη

en: Index file
el: Αρχείο ευρετηρίου

en: Path to the index file to create
el: Διαδρομή προς το αρχείο καταλόγου που θα δημιουργηθεί

en: Full URL to put in index file
el: Πλήρες URL που θα τοποθετηθεί στο αρχείο ευρετηρίου

en: Full URL to put in index file. Use #'s to represent segment number
el: Πλήρες URL που θα τοποθετηθεί στο αρχείο ευρετηρίου. Χρησιμοποιήστε τα # για να αντιπροσωπεύσετε τον αριθμό τμήματος

en: Delete segments
el: Διαγραφή τμημάτων

en: Delete segments when they are no longer needed
el: Διαγραφή τμημάτων όταν δεν χρειάζονται πλέον

en: Use muxers rate control mechanism
el: Χρησιμοποιήστε τον έλεγχο ρυθμού των πολυπλεκτών

en: AES key URI to place in playlist
el: URI του κλειδιού AES που θα τοποθετηθεί στη λίστα αναπαραγωγής

en: AES key file
el: Αρχείο κλειδιού AES

en: File containing the 16 bytes encryption key
el: Αρχείο που περιέχει το 16 bytes κλειδί κρυπτογράφησης

en: File where vlc reads key-uri and keyfile-location
el: Αρχείο από όπου το vlc θα διαβάσει το key-uri και το keyfile-location

en: File is read when segment starts and is assumed to be in format: key-uri\nkey-file. File is read on the segment opening and values are used on that segment.
el: Το αρχείο διαβάζεται όταν το τμήμα ξεκινά και υποτίθεται ότι είναι της μορφής: url-key\nkey-file. Η ανάγνωση του αρχείου ξεκινά από το άνοιγμα του τμήματος και οι τιμές χρησιμοποιούνται σε εκείνο το τμήμα.

en: Use randomized IV for encryption
el: Χρησιμοποιήστε τυχαιοποιημένη IV για την κρυπτογράφηση

en: Generate IV instead using segment-number as IV
el: Δημιουργία IV αντί να χρησιμοποιηθεί ως IV ο αριθμός τμήματος

en: Number of first segment
el: Αριθμός του πρώτου τμήματος

en: The number of the first segment generated
el: Ο αριθμός του πρώτου παραγμένου τμήματος

en: HTTP Live streaming output
el: Έξοδος ζωντανής μετάδοσης HTTP

en: RIST data output caching size (ms)
el: Μέγεθος προσωρινής μνήμης αποθήκευσης δεδομένων εξόδου RIST (ms)

en: Having this cache will guarantee that the packets going out are delivered at a spacing determined by the chain timestamps thus ensuring a near jitter free output. Be aware that this setting will also add to the overall latency of the stream.
el: Η ύπαρξη αυτής της προσωρινής μνήμης εξασφαλίζει ότι τα πακέτα μεταδίδονται σε ένα διάστημα που καθορίζεται από τη χρονική αλληλουχία, εξασφαλίζοντας έτσι μια έξοδο απαλλαγμένη από διακυμάνσεις. Λάβετε υπόψιν ότι αυτή η επιλογή μπορεί να επηρεάσει  αρνητικά τη συνολική καθυστέρηση της μετάδοσης.

en: RIST retry-buffer queue size (ms)
el: Μέγεθος προσωρινής μνήμης σειράς επαναδοκιμής RIST (ms)

en: This must match the buffer size (latency) configured on the server side. If you are not sure, leave the default of 0 which will set it the maximum value and will use about 100MB of RAM
el: Αυτή η επιλογή θα πρέπει να ταιριάζει με το μέγεθος προσωρινής μνήμης (καθυστέρησης) στην πλευρά του διακομιστή. Εάν δεν είστε βέβαιοι, μπορείτε να αφήσετε την προεπιλογή 0 που θα ορίσει τη μέγιστη τιμή και θα χρησιμοποιήσει περίπου 100MB της μνήμης RAM.

en: SSRC used in RTP output (default is random, i.e. 0)
el: SSRC που χρησιμοποιείται στην έξοδο RTP (η προεπιλογή είναι π.χ. 0)

en: Use this setting to specify a known SSRC for the RTP header. This is only useful if your receiver acts on it. When using VLC as receiver, it is not.
el: Χρήση αυτής της ρύθμισης για τον καθορισμό μιας γνωστής τιμής SSRC για την κεφαλίδα RTP. Αυτή η επιλογή είναι χρήσιμη μόνο εάν ο δέκτης σας την υποστηρίζει. Όταν χρησιμοποιείτε τον VLC ως δέκτη, δεν είναι.

en: Stream name
el: Όνομα μετάδοσης

en: This Stream name will be sent to the receiver using the rist RTCP channel
el: Αυτή η μετάδοση θα αποσταλεί στον δέκτη χρησιμοποιώντας το κανάλι rist RTCP

en: RIST stream output
el: Έξοδος μετάδοσης RIST

en: RIST target packet size (bytes)
el: Ζητούμενο μέγεθος πακέτου RIST (bytes)

en: Name to give to this stream/channel on the shoutcast/icecast server.
el: Όνομα που θα δοθεί σε αυτή μετάδοση δεδομένων/κανάλι στον διακομιστή shoutcast/icecast.

en: Stream description
el: Περιγραφή μετάδοσης

en: Description of the stream content or information about your channel.
el: Περιγραφή περιεχομένου μετάδοσης ή πληροφορίες σχετικά με το κανάλι.

en: Stream MP3
el: Μετάδοση MP3

en: You normally have to feed the shoutcast module with Ogg streams. It is also possible to stream MP3 instead, so you can forward MP3 streams to the shoutcast/icecast server.
el: Κανονικά πρέπει να τροφοδοτήσετε τη μονάδα shoutcast με μεταδόσεις Ogg. Είναι επίσης δυνατόν, αντί για αυτό, να δημιουργήσετε μία μετάδοση MP3, ώστε να μπορέσετε να προωθήσετε μεταδόσεις MP3 στον διακομιστή shoutcast/icecast.

en: Genre description
el: Περιγραφή είδους

en: Genre of the content.
el: Είδος του περιεχομένου.

en: URL description
el: Περιγραφή URL

en: URL with information about the stream or your channel.
el: URL που περιέχει πληροφορίες σχετικά με τη μετάδοση ή το κανάλι σας.

en: Bitrate information of the transcoded stream.
el: Πληροφορίες για τον ρυθμό μετάδοσης δεδομένων της μετακωδικοποιημένης μετάδοσης.

en: Samplerate information of the transcoded stream.
el: Πληροφορίες ρυθμού δειγματοληψίας της μετακωδικοποιημένης μετάδοσης.

en: Number of channels
el: Αριθμός καναλιών

en: Number of channels information of the transcoded stream.
el: Πληροφορίες αριθμού καναλιών της μετακωδικοποιημένης μετάδοσης.

en: Ogg Vorbis Quality
el: Ποιότητα Ogg Vorbis

en: Ogg Vorbis Quality information of the transcoded stream.
el: Πληροφορίες ποιότητας Ogg Vorbis της μετακωδικοποιημένης μετάδοσης.

en: Stream public
el: Δημόσια μετάδοση

en: Make the server publicly available on the 'Yellow Pages' (directory listing of streams) on the icecast/shoutcast website. Requires the bitrate information specified for shoutcast. Requires Ogg streaming for icecast.
el: Κάντε το διακομιστή δημόσια διαθέσιμο στο "Χρυσό οδηγό" (κατάλογο με λίστες όλων των μεταδόσεων) στην ιστοσελίδα icecast/shoutcast. Απαιτεί τις πληροφορίες ρυθμού μετάδοσης δεδομένων που ορίζεται για τον shoutcast. Απαιτείται μετάδοση μορφής Ogg για το icecast.

en: IceCAST output
el: Έξοδος IceCAST

en: SRT stream output
el: Έξοδος μετάδοσης SRT

en: Caching value (ms)
el: Τιμή ενδιάμεσης μνήμη (msec)

en: Default caching value for outbound UDP streams. This value should be set in milliseconds.
el: Προεπιλεγμένη τιμή αποθήκευσης σε ενδιάμεση μνήμη για εξερχόμενες μεταδόσεις UDP. Αυτή η τιμή θα πρέπει να οριστεί σε msec.

en: Group packets
el: Ομαδοποίηση πακέτων

en: Packets can be sent one by one at the right time or by groups. You can choose the number of packets that will be sent at a time. It helps reducing the scheduling load on heavily-loaded systems.
el: Τα πακέτα μπορούν να αποσταλούν ένα - ένα στον κατάλληλο χρόνο ή κατά ομάδες. Μπορείτε να επιλέξετε τον αριθμό πακέτων που θα αποστέλλονται ταυτόχρονα. Αυτό βοηθάει στη μείωση του φόρτου χρονοπρογραμματισμού σε υπερφορτωμένα συστήματα.

en: UDP stream output
el: Έξοδος μετάδοσης UDP

en: ARM NEON video chroma conversions
el: Μετατροπές chroma βίντεο ARM NEON

en: ARM NEON audio volume
el: Ένταση ήχου ARM NEON

en: ARM NEON video chroma YUV->RGBA
el: ARM NEON chroma βίντεο YUV->RGBA

en: Defines if BarGraph information should be sent
el: Καθορίζει εάν θα πρέπει να αποσταλούν πληροφορίες του γραφήματος ράβδων

en: Defines if BarGraph information should be sent. 1 if the information should be sent, 0 otherwise (default 1).
el: Καθορίζει εάν θα πρέπει να αποσταλούν πληροφορίες του γραφήματος ράβδων. 1 εάν οι πληροφορίες πρέπει να αποσταλούν, αλλιώς 0 (η προεπιλογή είναι 1).

en: Sends the barGraph information every n audio packets
el: Αποστέλλει τις πληροφορίες του γραφήματος ράβδων κάθε n πακέτα ήχου

en: Defines how often the barGraph information should be sent. Sends the barGraph information every n audio packets (default 4).
el: Καθορίζει πόσο συχνά θα αποστέλλονται οι πληροφορίες γραφήματος ράβδων. Αποστέλλει πληροφορίες γραφήματος ράβδων κάθε n πακέτα ήχου (προεπιλογή: 4).

en: Defines if silence alarm information should be sent
el: Καθορίζει εάν θα πρέπει να αποσταλούν πληροφορίες για το συναγερμό σιωπής.

en: Defines if silence alarm information should be sent. 1 if the information should be sent, 0 otherwise (default 1).
el: Καθορίζει εάν θα πρέπει να αποσταλούν πληροφορίες για το συναγερμό σιωπής. 1 εάν οι πληροφορίες πρέπει να αποσταλούν, αλλιώς 0 (η προεπιλογή είναι 1).

en: Time window to use in ms
el: Παράθυρο χρόνου που θα χρησιμοποιηθεί σε msec

en: Time Window during when the audio level is measured in ms for silence detection. If the audio level is under the threshold during this time, an alarm is sent (default 5000).
el: Παράθυρο χρόνου μέτρησης επιπέδου ήχου σε msec για την ανίχνευση σιωπής. Εάν το επίπεδο ήχου είναι κάτω από το όριο κατά τη διάρκεια αυτού του χρόνου, αποστέλλεται ένας συναγερμός (προεπιλογή: 5000).

en: Minimum Audio level to raise the alarm
el: Ελάχιστο επίπεδο ήχου για σήμανση συναγερμού

en: Threshold to be attained to raise an alarm. If the audio level is under the threshold during this time, an alarm is sent (default 0.1).
el: Όριο που πρέπει να επιτευχθεί για να εγερθεί ένας συναγερμός. Εάν το επίπεδο ήχου είναι κάτω από το όριο κατά τη διάρκεια αυτού του χρόνου, αποστέλλεται ένας συναγερμός (προεπιλογή: 0,1).

en: Time between two alarm messages in ms
el: Χρόνος μεταξύ δύο συναγερμών σε msec

en: Time between two alarm messages in ms. This value is used to avoid alarm saturation (default 2000).
el: Χρόνος μεταξύ δύο συναγερμών σε msec. Αυτή η τιμή χρησιμοποιείται για να αποφευχθεί ο κορεσμός του συναγερμού (η προεπιλογή είναι 2000).

en: Audio part of the BarGraph function
el: Τμήμα ήχου της λειτουργίας γραφήματος ράβδων

en: Simple decoder for Dolby Surround encoded streams
el: Απλός αποκωδικοποιητής για κωδικοποιημένες μεταδόσεις Dolby Surround

en: Dolby Surround decoder
el: Αποκωδικοποιητής Dolby Surround

en: This effect gives you the feeling that you are standing in a room with a complete 7.1 speaker set when using only a headphone, providing a more realistic sound experience. It should also be more comfortable and less tiring when listening to music for long periods of time.
    It works with any source format from mono to 7.1.
el: Αυτό το εφέ σας δίνει την αίσθηση ότι στέκεστε σε ένα δωμάτιο με ένα ολοκληρωμένο ηχοσύστημα 7.1 καναλιών όταν απλά χρησιμοποιείτε ένα ζεύγος κοινών ακουστικών, παρέχοντάς σας μία ακόμα πιο ρεαλιστική ηχητική εμπειρία. Θα πρέπει να είναι ακόμα πιο άνετο και λιγότερο κουραστικό εάν ακούτε μουσική για μεγάλες χρονικές περιόδους.
    Λειτουργεί με οποιαδήποτε μορφή πηγής, από μονοφωνική μέχρι 7.1.

en: Characteristic dimension
el: Χαρακτηριστική διάσταση

en: Distance between front left speaker and listener in meters.
el: Απόσταση μεταξύ μπροστινού αριστερού ηχείου και ακροατή σε μέτρα.

en: Compensate delay
el: Αποκατάσταση καθυστέρησης

en: The delay which is introduced by the physical algorithm may sometimes be disturbing for the synchronization between lips-movement and speech. In case, turn this on to compensate.
el: Η καθυστέρηση που εισάγεται με το φυσικό αλγόριθμο μπορεί κάποιες φορές να διαταράξει το συγχρονισμό μεταξύ κίνησης χειλιών και φωνής. Σε αυτή την περίπτωση ενεργοποιήστε αυτό για αποκατάσταση.

en: No decoding of Dolby Surround
el: Χωρίς αποκωδικοποίηση του Dolby Surround

en: Dolby Surround encoded streams won't be decoded before being processed by this filter. Enabling this setting is not recommended.
el: Οι κωδικοποιημένες μεταδόσεις του Dolby Surround δε θα αποκωδικοποιηθούν από αυτό το φίλτρο. Η ενεργοποίηση αυτή δε συνιστάται.

en: Headphone virtual spatialization effect
el: Εφέ εικονικής χωροθέτησης για ακουστικά

en: Use downmix algorithm
el: Χρήση αλγόριθμου υποβάθμισης μίξης

en: This option selects a stereo to mono downmix algorithm that is used in the headphone channel mixer. It gives the effect of standing in a room full of speakers.
el: Αυτή η επιλογή ενεργοποιεί έναν αλγόριθμο υποβάθμισης μίξης από στερεοφωνικό σε μονοφωνικό, ο οποίος χρησιμοποιείται από το μίκτη καναλιού ακουστικών. Δίνει το εφέ της παρουσίας σε μία αίθουσα γεμάτη από ηχεία.

en: Select channel to keep
el: Επιλέξτε κανάλι για διατήρηση

en: This option silences all other channels except the selected channel.
el: Αυτή η επιλογή σιωπά όλα τα άλλα κανάλια εκτός από το επιλεγμένο.

en: Rear left
el: Πίσω αριστερά

en: Rear right
el: Πίσω δεξιά

en: Low-frequency effects
el: Εφέ χαμηλής συχνότητας

en: Side left
el: Πλάγια αριστερά

en: Side right
el: Πλάγια δεξιά

en: Rear center
el: Πίσω στο κέντρο

en: Stereo to mono downmixer
el: Υποβάθμιση στέρεο σε μονό

en: Audio channel remapper
el: Επαναντιστοίχιση καναλιού ήχου

en: Audio filter for simple channel mixing
el: Φίλτρο ήχου για απλή μίξη καναλιού

en: HRTF file for the binauralization
el: Αρχείο HRTF για αμφωτικοποίηση (binaural)

en: Custom HRTF (Head-related transfer function) file in the SOFA format.
el: Εξατομικευμένο αρχείο HRTF (Head-related transfer function) σε μορφή SOFA.

en: Headphones mode (binaural)
el: Λειτουργία ακουστικών (binaural)

en: If the output is stereo, render ambisonics with the binaural decoder.
el: Εάν η έξοδος είναι στερεοφωνική, να γίνεται αποτύπωση ambisonics με τον αποκωδικοποιητή binaural.

en: Ambisonics renderer and binauralizer
el: Αποτυπωτής και binauralizer ambisonics

en: Audio filter for trivial channel mixing
el: Φίλτρο ήχου για τετριμμένη μίξη καναλιών

en: Delay
el: Καθυστέρηση

en: Add a delay effect to the sound
el: Προσθήκη εφέ καθυστέρησης στον ήχο

en: Delay time
el: Χρόνος καθυστέρησης

en: Time in milliseconds of the average delay. Note average
el: Χρόνος σε msec της μέσης καθυστέρησης. Επισήμανση, μέσου όρου

en: Sweep Depth
el: Βάθος σάρωσης

en: Time in milliseconds of the maximum sweep depth. Thus, the sweep range will be delay-time +/- sweep-depth.
el: Χρόνος σε msec του μέγιστου βάθους σάρωσης. Επομένως, το εύρος σάρωσης θα είναι χρόνος καθυστέρησης +/- βάθος σάρωσης.

en: Sweep Rate
el: Ρυθμός σάρωσης

en: Rate of change of sweep depth in milliseconds shift per second of play
el: Ρυθμός μεταβολής του βάθους σάρωσης σε msec μετατόπιση ανά δευτερόλεπτο αναπαραγωγής

en: Feedback gain
el: Απολαβή ανάδρασης

en: Gain on Feedback loop
el: Απολαβή στο βρόχο ανάδρασης

en: Wet mix
el: Υγρή μίξη

en: Level of delayed signal
el: Επίπεδο καθυστερημένου σήματος

en: Dry Mix
el: Ξηρή μίξη

en: Level of input signal
el: Επίπεδο σήματος εισόδου

en: RMS/peak
el: RMS/κορύφωση

en: Set the RMS/peak.
el: Ορισμός RMS/κορύφωσης.

en: Attack time
el: Χρόνος κρούσης

en: Set the attack time in milliseconds.
el: Ορισμός χρόνου κρούσης σε χιλιοστά του δευτερολέπτου.

en: Release time
el: Χρόνος αποδέσμευσης

en: Set the release time in milliseconds.
el: Ορισμός χρόνου αποδέσμευσης σε χιλιοστά του δευτερολέπτου.

en: Threshold level
el: Επίπεδο ορίου

en: Set the threshold level in dB.
el: Ορισμός οριακού επιπέδου σε dB.

en: Ratio
el: Αναλογία

en: Set the ratio (n:1).
el: Ορισμός αναλογίας (n:1).

en: Knee radius
el: Ακτίνα καμπής

en: Set the knee radius in dB.
el: Ορισμός ακτίνας καμπύλης σε dB.

en: Makeup gain
el: Απολαβή συγκρότησης

en: Set the makeup gain in dB (0 ... 24).
el: Ρύθμιση της απολαβής συγκρότησης σε dB (0 ... 24).

en: Dynamic range compressor
el: Συμπιεστής δυναμικού εύρους

en: Audio filter for PCM format conversion
el: Φίλτρο ήχου για τη μετατροπή μορφής PCM

en: Audio filter for A/52/DTS->S/PDIF encapsulation
el: Φίλτρο ήχου για ενθυλάκωση A/52/DTS->S/PDIF

en: Equalizer preset
el: Προρύθμιση ισοστάθμισης

en: Preset to use for the equalizer.
el: Προρύθμιση που θα χρησιμοποιηθεί από τον ισοσταθμιστή.

en: Bands gain
el: Ολική απολαβή ζωνών

en: Don't use presets, but manually specified bands. You need to provide 10 values between -20dB and 20dB, separated by spaces, e.g. "0 2 4 2 0 -2 -4 -2 0 2".
el: Μη χρησιμοποιείτε τις προρυθμισμένες ισοσταθμίσεις, αλλά τις χειροκίνητα καθορισμένες ζώνες. Πρέπει να δώσετε 10 τιμές μεταξύ -20 και 20 dB, χωρισμένες με κόμμα, π.χ. "0 2 4 2 0 -2 -4 -2 0 2".

en: Use VLC frequency bands
el: Χρήση των περιοχών συχνοτήτων VLC

en: Use the VLC frequency bands. Otherwise, use the ISO Standard frequency bands.
el: Χρήση των περιοχών συχνοτήτων του VLC. Αλλιώς, χρήση των περιοχών συχνοτήτων πρότυπου ISO.

en: Two pass
el: Διπλού περάσματος

en: Filter the audio twice. This provides a more intense effect.
el: Φιλτράρισμα του ήχου δύο φορές. Αυτό προσφέρει πιο έντονο αποτέλεσμα.

en: Global gain
el: Ολική απολαβή

en: Set the global gain in dB (-20 ... 20).
el: Ορισμός της ολικής απολαβής σε db (-20 ... 20).

en: Equalizer with 10 bands
el: Ισοσταθμιστής με 10 μπάντες

en: Equalizer
el: Ισοσταθμιστής

en: Flat
el: Επίπεδο

en: Classical
el: Κλασική

en: Dance
el: Χορευτική

en: Full bass
el: Με πλήρη μπάσα

en: Full bass and treble
el: Με πλήρη μπάσα και πρίμα

en: Full treble
el: Με πλήρη πρίμα

en: Large Hall
el: Μεγάλη αίθουσα

en: Live
el: Ζωντανή

en: Party
el: Πάρτι

en: Pop
el: Ποπ

en: Reggae
el: Ρέγκε

en: Rock
el: Ροκ

en: Ska
el: Σκα

en: Soft
el: Ελαφρά

en: Soft rock
el: Ελαφρό ροκ

en: Techno
el: Τέκνο

en: Gain multiplier
el: Πολλαπλασιαστής απολαβής

en: Increase or decrease the gain (default 1.0)
el: Αυξήστε ή μειώστε την απολαβή (προεπιλογή 1.0)

en: Gain control filter
el: Φίλτρο ελέγχου απολαβής

en: Karaoke
el: Καραόκε

en: Simple Karaoke filter
el: Απλό φίλτρο Karaoke

en: Number of audio buffers
el: Αριθμός ενδιάμεσων μνημών ήχου

en: This is the number of audio buffers on which the power measurement is made. A higher number of buffers will increase the response time of the filter to a spike but will make it less sensitive to short variations.
el: Αυτός είναι ο αριθμός ενδιάμεσων μνημών ήχου πάνω στον οποίο γίνεται η μέτρηση ισχύος. Ένας υψηλότερος αριθμός ενδιάμεσων μνημών θα αυξήσει το χρόνο απόκρισης του φίλτρου σε μία αιχμή αλλά θα το κάνει λιγότερο ευαίσθητο σε σύντομες μεταβολές.

en: Maximal volume level
el: Μέγιστο επίπεδο έντασης ήχου

en: If the average power over the last N buffers is higher than this value, the volume will be normalized. This value is a positive floating point number. A value between 0.5 and 10 seems sensible.
el: Εάν η μέση ισχύς για τις τελευταίες Ν ενδιάμεσες μνήμες είναι υψηλότερη από αυτή την τιμή, τότε η ένταση ήχου θα εξομαλυνθεί. Αυτή η τιμή είναι ένας αριθμός κινητής υποδιαστολής. Μία τιμή μεταξύ 0,5 και 10 φαίνεται λογική.

en: Low freq (Hz)
el: Χαμηλές συχνότητες (Hz)

en: Low freq gain (dB)
el: Απολαβή χαμηλών συχνοτήτων (dB)

en: High freq (Hz)
el: Υψηλές συχνότητες (Hz)

en: High freq gain (dB)
el: Απολαβή υψηλών συχνοτήτων (dB)

en: Freq 1 (Hz)
el: Συχνότητα 1 (Hz)

en: Freq 1 gain (dB)
el: Απολαβή συχνότητας 1 (dB)

en: Freq 1 Q
el: Συχνότητα 1 Q

en: Freq 2 (Hz)
el: Συχνότητα 2 (Hz)

en: Freq 2 gain (dB)
el: Απολαβή συχνότητας 2 (dB)

en: Freq 2 Q
el: Συχνότητα 2 Q

en: Freq 3 (Hz)
el: Συχνότητα 3 (Hz)

en: Freq 3 gain (dB)
el: Απολαβή συχνότητας 3 (dB)

en: Freq 3 Q
el: Συχνότητα 3 Q

en: Audio filter for band-limited interpolation resampling
el: Φίλτρο ήχου για περιορισμένης ζώνης αναδειγματοληψία παρεμβολής

en: Resampling quality
el: Ποιότητα αναδειγματοληψίας

en: Resampling quality, from worst to best
el: Ποιότητα αναδειγματοληψίας, από τη χειρότερη στην βέλτιστη

en: SoX Resampler
el: Αναδειγματοληψία SoX

en: Speex resampler
el: Αναδειγματολήπτης Speex

en: Sample rate converter type
el: Τύπος μετατροπέα ρυθμού δειγματοληψίας

en: Different resampling algorithms are supported. The best one is slower, while the fast one exhibits low quality.
el: Υποστηρίζονται διαφορετικοί αλγόριθμοι αναδειγματοληψίας. Ο καλύτερος είναι και αργότερος, ενώ ο γρήγορος παρουσιάζει χαμηλή ποιότητα.

en: Sinc function (best quality)
el: Συνάρτηση Sinc (βέλτιστη ποιότητα)

en: Sinc function (medium quality)
el: Συνάρτηση Sinc (μέτρια ποιότητα)

en: Sinc function (fast)
el: Συνάρτηση Sinc (γρήγορο)

en: Zero Order Hold (fastest)
el: Διατήρηση μηδενικής τάξης (γρηγορότερο)

en: Linear (fastest)
el: Γραμμικό (γρηγορότερο)

en: SRC resampler
el: Αναδειγματολήπτης SRC

en: Secret Rabbit Code (libsamplerate) resampler
el: Αναδειγματολήπτης Secret Rabbit Code (libsamplerate)

en: Nearest-neighbor audio resampler
el: Αναδειγματολήπτης ήχου nearest-neighbor

en: Pitch Shifter
el: Αλλαγή τόνου φωνής

en: Audio pitch changer
el: Αλλαγή τόνου φωνής

en: Audio tempo scaler synched with rate
el: Ρυθμιστής κλίμακας τέμπο ήχου συγχρονισμένος με τον ρυθμό

en: Stride Length
el: Μήκος βήματος

en: Length in milliseconds to output each stride
el: Μήκος σε msec για την εξαγωγή κάθε βήματος

en: Overlap Length
el: Μήκος επικάλυψης

en: Percentage of stride to overlap
el: Ποσοστό βήματος για επικάλυψη

en: Search Length
el: Μήκος αναζήτησης

en: Length in milliseconds to search for best overlap position
el: Χρονικό διάστημα σε msec για την αναζήτηση της καλύτερης θέσης επικάλυψης

en: Pitch shift in semitones.
el: Αλλαγή τόνου φωνής σε ημιτόνια.

en: Room size
el: Μέγεθος δωματίου

en: Defines the virtual surface of the room emulated by the filter.
el: Ορίζει την εικονική επιφάνεια της αίθουσας που εξομοιώνεται από το φίλτρο.

en: Room width
el: Πλάτος δωματίου

en: Width of the virtual room
el: Πλάτος του εικονικού δωματίου

en: Wet
el: Υγρός

en: Dry
el: Ξηρός

en: Damp
el: Νοτισμένος

en: Audio Spatializer
el: Χωροθέτηση ήχου

en: This filter enhances the stereo effect by suppressing mono (signal common to both channels) and by delaying the signal of left into right and vice versa, thereby widening the stereo effect.
el: Αυτό το φίλτρο ενισχύει το στερεοφωνικό εφέ καταστέλλοντας το μονοφωνικό σήμα (κοινό σήμα και για τα δύο κανάλια) και καθυστερώντας το σήμα από αριστερά προς τα δεξιά και το αντίθετο, διευρύνοντας έτσι το στερεοφωνικό εφέ.

en: Time in ms of the delay of left signal into right and vice versa.
el: Χρόνος σε ms της καθυστέρησης του αριστερού σήματος σε σχέση με το δεξί και το αντίστροφο.

en: Amount of gain in delayed left signal into right and vice versa. Gives a delay effect of left signal in right output and vice versa which gives widening effect.
el: Ποσότητα απολαβής σε καθυστερημένο σήμα από αριστερά προς τα δεξιά και αντίθετα. Δίνει ένα εφέ καθυστέρησης της εξόδου του σήματος που έρχεται από τα αριστερά στα δεξιά και το οποίο δίνει ένα εφέ διεύρυνσης.

en: Crossfeed
el: Διασταυρούμενη τροφοδοσία

en: Cross feed of left into right with inverted phase. This helps in suppressing the mono. If the value is 1 it will cancel all the signal common to both channels.
el: Διασταυρούμενη τροφοδοσία του αριστερού προς το δεξιό με αντίστροφη φάση. Αυτό βοηθάει στην καταστολή του μονοφωνικού. Αν η τιμή είναι 1, αυτό θα ακυρώσει ολόκληρο το σήμα που είναι κοινό και για τα δύο κανάλια.

en: Dry mix
el: Ξηρή μίξη

en: Level of input signal of original channel.
el: Επίπεδο σήματος εισόδου του αρχικού καναλιού.

en: Simple stereo widening effect
el: Εφέ απλής στερεοφωνικής διεύρυνσης

en: Single precision audio volume
el: Ένταση ήχου μονής ακρίβειας

en: Integer audio volume
el: Ακέραιη ένταση ήχου

en: Dummy audio output
el: Εικονική έξοδος ήχου

en: Audio output device
el: Συσκευή εξόδου ήχου

en: Audio output device (using ALSA syntax).
el: Συσκευή εξόδου ήχου (με τη χρήση σύνταξης ALSA).

en: Audio output channels
el: Κανάλια εξόδου ήχου

en: Channels available for audio output. If the input has more channels than the output, it will be down-mixed. This parameter is ignored when digital pass-through is active.
el: Διαθέσιμα κανάλια για έξοδο ήχου. Αν η είσοδος έχει περισσότερα κανάλια από την έξοδο τότε θα γίνει μίξη συγχώνευσης. Αυτή  η παράμετρος αγνοείται όταν είναι ενεργό το ψηφιακό pass-through.

en: ALSA audio output
el: Έξοδος ήχου ALSA

en: Audio output failed
el: Αποτυχία εξόδου ήχου

en: The audio device "%s" could not be used:
    %s.
el: Η συσκευή ήχου "%s" δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί:
    %s.

en: Audio memory
el: Μνήμη ήχου

en: Audio memory output
el: Έξοδος μνήμης ήχου

en: Sample format
el: Μορφή δείγματος

en: Last audio device
el: Τελευταία συσκευή ήχου

en: HAL AudioUnit output
el: Έξοδος HAL AudioUnit

en: System Sound Output Device
el: Συσκευή εξόδου ήχου συστήματος

en: %s (Encoded Output)
el: %s (Κωδικοποιημένη έξοδος)

en: Audio device is not configured
el: Η συσκευή ήχου δε ρυθμίστηκε

en: You should configure your speaker layout with "Audio Midi Setup" in /Applications/Utilities. VLC will output Stereo only.
el: Θα πρέπει να ρυθμίστε τη διάταξη των ηχείων σας με το "Audio Midi Setup" στο /Εφαρμογές/Βοηθήματα. Ο VLC θα εξάγει μόνο στερεοφωνικό ήχο.

en: The selected audio output device is exclusively in use by another program.
el: Η επιλεγμένη έξοδος ήχου βρίσκεται σε αποκλειστική χρήση από άλλο πρόγραμμα.

en: Output device
el: Συσκευή εξόδου

en: Select your audio output device
el: Επιλογή συσκευής εξόδου ήχου

en: Speaker configuration
el: Ρυθμίσεις ηχείων

en: Select speaker configuration you want to use. This option doesn't upmix! So NO e.g. Stereo -> 5.1 conversion.
el: Επιλέξτε τη ρύθμιση ηχείων που θέλετε να χρησιμοποιήσετε. Αυτή η επιλογή δεν προκαλεί αναβάθμιση μίξης! Έτσι π.χ. δεν υπάρχει η μετατροπή Stereo -> 5.1.

en: Audio volume in hundredths of decibels (dB).
el: Ένταση ήχου σε εκατοστά decibels (dB).

en: DirectX audio output
el: Έξοδος ήχου DirectX

en: Output format
el: Μορφή εξόδου

en: Number of output channels
el: Αριθμός καναλιών εξόδου

en: By default (0), all the channels of the incoming will be saved but you can restrict the number of channels here.
el: Από προεπιλογή (0), όλα τα εισερχόμενα κανάλια θα αποθηκευτούν, ωστόσο εδώ μπορείτε να περιορίσετε τον αριθμό των καναλιών.

en: Add WAVE header
el: Προσθήκη κεφαλίδας WAVE

en: Instead of writing a raw file, you can add a WAV header to the file.
el: Αντί να εγγραφεί ένα αρχείο raw, μπορείτε να προσθέσετε μία κεφαλίδα WAV στο αρχείο.

en: Output file
el: Αρχείο εξόδου

en: File to which the audio samples will be written to ("-" for stdout).
el: Αρχείο στο οποίο θα γράφονται τα δείγματα ήχου ("-" για stdout).

en: File audio output
el: Έξοδος ήχου αρχείου

en: Automatically connect to writable clients
el: Αυτόματη σύνδεση με εγγράψιμους πελάτες

en: If enabled, this option will automatically connect sound output to the first writable JACK clients found.
el: Εάν ενεργοποιηθεί, αυτή η επιλογή θα συνδέσει αυτόματα την έξοδο ήχου στους πρώτους εγγράψιμους πελάτες JACK που θα βρεθούν.

en: Connect to clients matching
el: Σύνδεση με τους αντίστοιχους πελάτες

en: If automatic connection is enabled, only JACK clients whose names match this regular expression will be considered for connection.
el: Εάν ενεργοποιηθούν οι αυτόματες συνδέσεις, μόνο οι πελάτες JACK των οποίων τα ονόματα αντιστοιχούν σε αυτή την κανονική έκφραση θα ληφθούν υπόψη για σύνδεση.

en: JACK client name
el: Όνομα πελάτη JACK

en: JACK audio output
el: Έξοδος ήχου JACK

en: Device
el: Συσκευή

en: Select a proper audio device to be used by KAI.
el: Επιλέξτε μία κατάλληλη συσκευή ήχου για να χρησιμοποιηθεί από το KAI.

en: Open audio in exclusive mode.
el: Άνοιγμα ήχου σε αποκλειστική λειτουργία.

en: Enable this option if you want your audio not to be interrupted by the other audio.
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή εάν δε θέλετε ο ήχος σας να διακόπτεται από τον άλλο ήχο.

en: K Audio Interface audio output
el: Έξοδος ήχου διεπαφής K Audio

en: HDMI/SPDIF audio passthrough
el:  Ήχος HDMI/SPDIF Passthrough

en: Change this value if you have issue with HD codecs when using a HDMI receiver.
el: Αλλαγή αυτής της τιμής εάν αντιμετωπίζετε θέμα με τους κωδικοποιητές HD όταν χρησιμοποιείτε έναν δέκτη HDMI

en: Disabled
el: Απενεργοποιημένο

en: Enabled (AC3/DTS only)
el: Ενεργοποιημένο (μόνο AC3/DTS)

en: Enabled
el: Ενεργοποιημένο

en: Windows Multimedia Device output
el: Έξοδος συσκευής πολυμέσων των Windows

en: Output back-end
el: Back-end εξόδου

en: Audio output back-end interface.
el: Back-end διεπαφή εξόδου ήχου.

en: OSS device node path.
el: Διαδρομή κόμβου συσκευής OSS.

en: Open Sound System audio output
el: Άνοιγμα εξόδου ήχου του ηχητικού συστήματος

en: Pulseaudio audio output
el: Έξοδος ήχου Pulseaudio

en: OpenBSD sndio audio output
el: Έξοδος ήχου OpenBSD sndio

en: Software gain
el: Απολαβή λογισμικού

en: This linear gain will be applied in software.
el: Η γραμμική απολαβή θα εφαρμοστεί μέσω λογισμικού.

en: Windows Audio Session API output
el: Έξοδος συνεδρίας Windows Audio API

en: Select Audio Device
el: Επιλογή συσκευής ήχου

en: Select special Audio device, or let windows decide (default), change needs VLC restart to apply.
el: Επιλέξτε ειδική συσκευή ήχου, ή αφήστε τα Windows να αποφασίσουν (προεπιλογή), η αλλαγή απαιτεί επανεκκίνηση του VLC ​για εφαρμογή.

en: WaveOut audio output
el: Έξοδος ήχου WaveOut

en: Use float32 output
el: Χρήση εξόδου float32

en: The option allows you to enable or disable the high-quality float32 audio output mode (which is not well supported by some soundcards).
el: Η επιλογή αυτή σας επιτρέπει να ενεργοποιήσετε ή να απενεργοποιήσετε την υψηλής ποιότητας έξοδο ήχου float32 (η οποία δεν είναι πλήρως υποστηριζόμενη από μερικές κάρτες ήχου).

en: A/52 dynamic range compression
el: Συμπίεση δυναμικού εύρους A/52

en: Dynamic range compression makes the loud sounds softer, and the soft sounds louder, so you can more easily listen to the stream in a noisy environment without disturbing anyone. If you disable the dynamic range compression the playback will be more adapted to a movie theater or a listening room.
el: Η συμπίεση δυναμικού εύρους μετατρέπει τους ήχους μεγάλης έντασης σε πιο απαλούς, και τους απαλούς ήχους σε ήχους μεγαλύτερης έντασης, ώστε να μπορείτε πιο εύκολα να ακούσετε τη μετάδοση σε ένα θορυβώδες περιβάλλον, χωρίς να ενοχλείτε. Εάν απενεργοποιήσετε τη συμπίεση δυναμικού εύρους η αναπαραγωγή ήχου θα προσιδιάζει περισσότερο σε μία αίθουσα κινηματογράφου ή ακροάσεων.

en: ATSC A/52 (AC-3) audio decoder
el: Αποκωδικοποιητής ήχου ATSC A/52 (AC-3)

en: ADPCM audio decoder
el: Αποκωδικοποιητής ήχου ADPCM

en: AES3/SMPTE 302M audio decoder
el: Αποκωδικοποιητής ήχου AES3/SMPTE 302M

en: AES3/SMPTE 302M audio packetizer
el: Πακετοποιητής ήχου AES3/SMPTE 302M

en: AOM video decoder
el: Αποκωδικοποιητής βίντεο AOM

en: Raw/Log Audio decoder
el: Αποκωδικοποιητής ήχου Raw/Log

en: Raw audio encoder
el: Kωδικοποιητής ήχου raw

en: SoundFont file
el: Αρχείο SoundFont

en: SoundFont file to use for software synthesis.
el: Αρχείο SoundFont που θα χρησιμοποιηθεί για σύνθεση λογισμικού.

en: AudioToolbox MIDI synthesizer
el: Συνθέτης MIDI AudioToolbox

en: Ignore ruby (furigana)
el: Αγνόηση ruby (furigana)

en: Ignore ruby (furigana) in the subtitle.
el: Αγνόηση ruby (furigana) στους υπότιτλους.

en: Use Core Text renderer
el: Χρήση αποτυπωτή Core Text

en: Use Core Text renderer in the subtitle.
el: Χρήση αποτυπωτή Core Text στους υπότιτλους.

en: ARIB subtitles decoder
el: Αποκωδικοποιητής υπότιτλων ARIB

en: ARIB subtitles
el: Υπότιτλοι ARIB

en: bits
el: bit

en: simple
el: απλό

en: Various audio and video decoders/encoders delivered by the FFmpeg library. This includes (MS)MPEG4, DivX, SV1,H261, H263, H264, WMV, WMA, AAC, AMR, DV, MJPEG and other codecs
el: Διάφοροι αποκωδικοποιητές/κωδικοποιητές ήχου και βίντεο που διανέμονται από τη βιβλιοθήκη FFmpeg. Αυτή περιλαμβάνει τους (MS)MPEG4, DivX, SV1,H261, H263, H264, WMV, WMA, AAC, AMR, DV, MJPEG και άλλους κωδικοποιητές

en: FFmpeg audio/video decoder
el: Κωδικοποιητής ήχου/βίντεο FFmpeg

en: Decoding
el: Αποκωδικοποίηση

en: Encoding
el: Κωδικοποίηση

en: FFmpeg audio/video encoder
el: Κωδικοποιητής ήχου/βίντεο FFmpeg

en: Direct rendering
el: Άμεση αποτύπωση

en: Show corrupted frames
el: Εμφάνιση κατεστραμμένων καρέ

en: Prefer visual artifacts instead of missing frames
el: Προτίμηση οπτικών αλλοιώσεων αντί απώλειας καρέ.

en: Error resilience
el: Ανοχή σφάλματος

en: libavcodec can do error resilience.
    However, with a buggy encoder (such as the ISO MPEG-4 encoder from M$) this can produce a lot of errors.
    Valid values range from 0 to 4 (0 disables all errors resilience).
el: Το libavcodec υποστηρίζει ανοχή σφάλματος.
    Ωστόσο, με έναν προβληματικό κωδικοποιητή (όπως ο κωδικοποιητής ISO MPEG-4 από την M$) μπορεί να παράξει πολλά σφάλματα.
    Οι έγκυρες τιμές κυμαίνονται από 0 έως 4 (Το 0 απενεργοποιεί κάθε ανοχή σφάλματος).

en: Workaround bugs
el: Παράκαμψη σφαλμάτων

en: Try to fix some bugs:
    1  autodetect
    2  old msmpeg4
    4  xvid interlaced
    8  ump4 
    16 no padding
    32 ac vlc
    64 Qpel chroma.
    This must be the sum of the values. For example, to fix "ac vlc" and "ump4", enter 40.
el: Προσπαθήστε να επιδιορθώσετε κάποια σφάλματα!
    1 αυτόματη ανίχνευση
    2 παλιό msmpeg4
    4 διαπλεγμένο xvid 
    8 ump4
    16 χωρίς αναπλήρωση
    32 ac vlc
    64 chroma Qpel
    Αυτό πρέπει να είναι το άθροισμα των τιμών. Για παράδειγμα, για να επιδιορθώσετε τα  "ac vlc" και "ump4", εισάγετε 40.

en: Hurry up
el: Βιασύνη

en: The decoder can partially decode or skip frame(s) when there is not enough time. It's useful with low CPU power but it can produce distorted pictures.
el: Ο αποκωδικοποιητής μπορεί να αποκωδικοποιήσει εν μέρει ή να παραλείψει καρέ όταν δεν υπάρχει αρκετός χρόνος. Είναι χρήσιμο όταν υπάρχει αργός επεξεργαστής, αλλά μπορεί να παράξει παραμορφωμένες εικόνες.

en: Allow speed tricks
el: Να επιτρέπονται τεχνάσματα ταχύτητας

en: Allow non specification compliant speedup tricks. Faster but error-prone.
el: Να επιτρέπονται τεχνάσματα επιτάχυνσης μη συμμορφούμενων προδιαγραφών. Γρηγορότερα, αλλά επιρρεπές σε λάθη.

en: Skip frame (default=0)
el: Παράλειψη καρέ (προεπιλογή=0)

en: Force skipping of frames to speed up decoding (-1=None, 0=Default, 1=B-frames, 2=P-frames, 3=B+P frames, 4=all frames).
el: Επιβολή παράλειψης καρέ για να επιταχυνθεί η κωδικοποίηση (-1=Καθόλου, 0=Προεπιλογή, 1=Καρέ-B, 2=Καρέ-P, 3=Καρέ B+P, 4=όλα τα καρέ).

en: Skip idct (default=0)
el: Παράλειψη idct (προεπιλογή=0)

en: Force skipping of idct to speed up decoding for frame types (-1=None, 0=Default, 1=B-frames, 2=P-frames, 3=B+P frames, 4=all frames).
el: Επιβολή παράλειψης του idct για να επιταχυνθεί η αποκωδικοποίηση τύπων καρέ (-1=Καθόλου, 0=Προεπιλογή, 1=Καρέ-B, 2=Καρέ-P, 3=Καρέ B+P, 4=όλα τα καρέ).

en: Debug mask
el: Μάσκα αποσφαλμάτωσης

en: Set FFmpeg debug mask
el: Ορισμός μάσκας αποσφαλμάτωσης FFmpeg

en: Codec name
el: Όνομα κωδικοποιητή

en: Internal libavcodec codec name
el: Όνομα του εσωτερικού codec libavcodec

en: Skip the loop filter for H.264 decoding
el: Παράλειψη του φίλτρου βρόχου για αποκωδικοποίηση H.264

en: Skipping the loop filter (aka deblocking) usually has a detrimental effect on quality. However it provides a big speedup for high definition streams.
el: Η παράλειψη του φίλτρου βρόχου (γνωστό και ως deblocking) έχει συνήθως επιζήμια επίδραση στην ποιότητα. Ωστόσο, παρέχει μια μεγάλη επιτάχυνση σε μεταδόσεις υψηλής ανάλυσης.

en: Hardware decoding
el: Αποκωδικοποίηση υλικού

en: This allows hardware decoding when available.
el: Αυτό επιτρέπει την αποκωδικοποίηση υλικού όταν είναι διαθέσιμη.

en: Threads
el: Νήματα

en: Number of threads used for decoding, 0 meaning auto
el: Αριθμός νημάτων που χρησιμοποιούνται για την αποκωδικοποίηση, 0 σημαίνει αυτόματο

en: Ratio of key frames
el: Αναλογία καρέ-κλειδιών

en: Number of frames that will be coded for one key frame.
el: Αριθμός καρέ που θα κωδικοποιηθούν για ένα καρέ-κλειδί.

en: Ratio of B frames
el: Αναλογία καρέ-B

en: Number of B frames that will be coded between two reference frames.
el: Αριθμός καρέ-B που θα κωδικοποιηθούν μεταξύ δύο καρέ αναφοράς.

en: Video bitrate tolerance
el: Ανοχή ρυθμού μετάδοσης δεδομένων

en: Video bitrate tolerance in kbit/s.
el: Ανοχή ρυθμού μετάδοσης δεδομένων βίντεο σε kbit/s.

en: Interlaced encoding
el: Διαπλεγμένη κωδικοποίηση

en: Enable dedicated algorithms for interlaced frames.
el: Ενεργοποίηση αποκλειστικών αλγόριθμων για διαπλεγμένα καρέ.

en: Interlaced motion estimation
el: Εκτίμηση διαπλεγμένης κίνησης

en: Enable interlaced motion estimation algorithms. This requires more CPU.
el: Ενεργοποίηση αλγόριθμων εκτίμησης διαπλεγμένης κίνησης. Αυτό απαιτεί περισσότερη επεξεργαστική ισχύ.

en: Pre-motion estimation
el: Εκτίμηση πριν από την κίνηση

en: Enable the pre-motion estimation algorithm.
el: Ενεργοποίηση του αλγόριθμου εκτίμησης πριν από την κίνηση.

en: Rate control buffer size
el: Μέγεθος ενδιάμεσης μνήμης ελέγχου ρυθμού

en: Rate control buffer size (in kbytes). A bigger buffer will allow for better rate control, but will cause a delay in the stream.
el: Μέγεθος ενδιάμεσης μνήμης ελέγχου ρυθμού (σε kB). Μία μεγαλύτερη ενδιάμεση μνήμη θα επιτρέψει ένα καλύτερο έλεγχο ρυθμού, αλλά θα προκαλέσει μία καθυστέρηση στη μετάδοση.

en: Rate control buffer aggressiveness
el: Επιθετικότητα ενδιάμεσης μνήμης ελέγχου ρυθμού

en: Rate control buffer aggressiveness.
el: Επιθετικότητα ενδιάμεσης μνήμης ελέγχου ρυθμού.

en: I quantization factor
el: Συντελεστής κβαντισμού I

en: Quantization factor of I frames, compared with P frames (for instance 1.0 => same qscale for I and P frames).
el: Συντελεστής κβαντισμού για καρέ I, συγκρινόμενος με αυτόν για καρέ P (για παράδειγμα, 1,0 => ίδια κλίμακα κβαντιστή για τα καρέ I και P).

en: Noise reduction
el: Μείωση θορύβου

en: Enable a simple noise reduction algorithm to lower the encoding length and bitrate, at the expense of lower quality frames.
el: Ενεργοποίηση ενός απλού αλγόριθμου μείωσης θορύβου για να ελαττωθεί ο χρόνος κωδικοποίησης και ο ρυθμός μετάδοσης δεδομένων, με αποτέλεσμα καρέ χαμηλότερης ποιότητας.

en: MPEG4 quantization matrix
el: Μήτρα κβαντισμού MPEG4

en: Use the MPEG4 quantization matrix for MPEG2 encoding. This generally yields a better looking picture, while still retaining the compatibility with standard MPEG2 decoders.
el: Χρήση της μήτρας κβαντισμού MPEG4 για κωδικοποίηση MPEG2. Αυτό γενικά αποδίδει μία εικόνα καλύτερης εμφάνισης, ενώ εξακολουθεί να διατηρεί τη συμβατότητα με τους πρότυπους αποκωδικοποιητές MPEG2.

en: Quality level
el: Επίπεδο ποιότητας

en: Quality level for the encoding of motions vectors (this can slow down the encoding very much).
el: Επίπεδο ποιότητας για την κωδικοποίηση των διανυσμάτων κίνησης (αυτό μπορεί να επιβραδύνει την κωδικοποίηση πάρα πολύ).

en: The encoder can make on-the-fly quality tradeoffs if your CPU can't keep up with the encoding rate. It will disable trellis quantization, then the rate distortion of motion vectors (hq), and raise the noise reduction threshold to ease the encoder's task.
el: Ο κωδικοποιητής μπορεί να προσαρμόσει στα γρήγορα την ποιότητα εάν ο επεξεργαστής σας δεν μπορεί να ανταπεξέλθει στον ρυθμό κωδικοποίησης. Θα απενεργοποιήσει τον κβαντισμό Trellis, στη συνέχεια τη, παραμόρφωση ρυθμού των διανυσμάτων κίνησης (hq) και θα αυξήσει το όριο μείωσης θορύβου για να διευκολύνει το έργο του κωδικοποιητή.

en: Minimum video quantizer scale
el: Ελάχιστη κλίμακα κβαντισμού βίντεο

en: Minimum video quantizer scale.
el: Ελάχιστη κλίμακα κβαντισμού βίντεο.

en: Maximum video quantizer scale
el: Μέγιστη κλίμακα κβαντισμού βίντεο

en: Maximum video quantizer scale.
el: Μέγιστη κλίμακα κβαντισμού βίντεο.

en: Trellis quantization
el: Κβαντισμός Trellis

en: Enable trellis quantization (rate distortion for block coefficients).
el: Ενεργοποίηση κβαντισμού trellis (παραμόρφωση ρυθμού συντελεστών συστάδας-block-).

en: Fixed quantizer scale
el: Αμετάβλητη κλίμακα κβαντισμού

en: A fixed video quantizer scale for VBR encoding (accepted values: 0.01 to 255.0).
el: Μία αμετάβλητη κλίμακα κβαντισμού για κωδικοποίηση βίντεο με VBR (αποδεκτές τιμές: 0,01 έως 255,0).

en: Strict standard compliance
el: Αυστηρή ακολούθηση του προτύπου

en: Force a strict standard compliance when encoding (accepted values: -2 to 2).
el: Επιβολή αυστηρής ακολούθησης του προτύπου κατά την κωδικοποίηση (αποδεκτές τιμές: -2 έως 2).

en: Luminance masking
el: Εφαρμογή μάσκας φωτεινότητας

en: Raise the quantizer for very bright macroblocks (default: 0.0).
el: Αύξηση του κβαντισμού για πολύ φωτεινές μακροσυστάδες-macroblocks- δεδομένων (προεπιλογή: 0,0).

en: Darkness masking
el: Εφαρμογή μάσκας σκοτεινότητας

en: Raise the quantizer for very dark macroblocks (default: 0.0).
el: Αύξηση του κβαντισμού για πολύ σκοτεινές μακροσυστάδες-macroblocks- δεδομένων (προεπιλογή: 0,0).

en: Motion masking
el: Εφαρμογή μάσκας κίνησης

en: Raise the quantizer for macroblocks with a high temporal complexity (default: 0.0).
el: Αύξηση του κβαντισμού για μακροσυστάδες-macroblocks- δεδομένων με υψηλή χρονική πολυπλοκότητα (προεπιλογή: 0,0).

en: Border masking
el: Εφαρμογή μάσκας ορίου

en: Raise the quantizer for macroblocks at the border of the frame (default: 0.0).
el: Αύξηση του κβαντισμού για μακροσυστάδες-macroblocks- δεδομένων στο όριο του καρέ (προεπιλογή: 0,0).

en: Luminance elimination
el: Εξάλειψη φωτεινότητας

en: Eliminates luminance blocks when the PSNR isn't much changed (default: 0.0). The H264 specification recommends -4.
el: Εξάλειψη ορθογώνιων συστάδων φωτεινότητας όταν το PSNR δεν έχει αλλάξει αρκετά (προεπιλογή: 0,0). Η προδιαγραφή H264 συνιστά -4.

en: Chrominance elimination
el: Εξάλειψη χρωματικότητας

en: Eliminates chrominance blocks when the PSNR isn't much changed (default: 0.0). The H264 specification recommends 7.
el: Εξάλειψη ορθογώνιων συστάδων χρωματικότητας όταν το PSNR δεν έχει αλλάξει αρκετά (προεπιλογή: 0,0). Η προδιαγραφή H264 συνιστά 7.

en: Specify AAC audio profile to use
el: Προσδιορίστε το προφίλ ήχου AAC που θα χρησιμοποιηθεί

en: Specify the AAC audio profile to use for encoding the audio bitstream. It takes the following options: main, low, ssr (not supported),ltp, hev1, hev2 (default: low). hev1 and hev2 are currently supported only with libfdk-aac enabled libavcodec
el: Ορίστε το προφίλ ήχου AAC που θα χρησιμοποιηθεί για την κωδικοποίηση της μετάδοσης bit του ήχου. Λαμβάνει τις ακόλουθες επιλογές: κύριο, χαμηλό, ssr (δεν υποστηρίζεται), ltp, hev1, hev2 (προεπιλογή: χαμηλό).Τα hev1 και hev2 αυτή τη στιγμή υποστηρίζονται μόνο από τον libavcodec έχοντας ενεργοποιημένο τον libfdk-aac

en: Direct3D11 Video Acceleration
el: Επιτάχυνση βίντεο μέσω Direct3D11

en: DirectX Video Acceleration (DXVA) 2.0
el: Επιτάχυνση Βίντεο DirectX (DXVA) 2.0

en: It seems your Libav/FFmpeg (libavcodec) installation lacks the following encoder:
    %s.
    If you don't know how to fix this, ask for support from your distribution.
    
    This is not an error inside VLC media player.
    Do not contact the VideoLAN project about this issue.
el: Φαίνεται ότι η εγκατάσταση των Libav/FFmpeg (libavcodec) στο σύστημά σας δε διαθέτει τον ακόλουθο κωδικοποιητή:
    %s.
    Αν δε γνωρίζετε πώς να το επιδιορθώσετε, ζητήστε υποστήριξη από τον διαχειριστή σας.
    
    Αυτό δεν είναι ένα πρόβλημα του αναπαραγωγού πολυμέσων VLC.
    Μην επικοινωνήσετε με τους προγραμματιστές του VideoLAN για αυτό το ζήτημα.

en: unknown
el: άγνωστο

en: video
el: βίντεο

en: audio
el: ήχος

en: subpicture
el: υποεικόνα

en: VLC could not open the %4.4s %s encoder.
el: Το VLC δεν μπόρεσε να ανοίξει τον κωδικοποιητή %4.4s %s .

en: VA-API video decoder via DRM
el: Αποκωδικοποιητής βίντεο VA-API με DRM

en: VA-API video decoder
el: Αποκωδικοποιητής βίντεο VA-API

en: BPG image decoder
el: Αποκωδικοποιητής εικόνας BPG

en: Opacity
el: Αδιαφάνεια

en: Setting to true makes the text to be boxed and maybe easier to read.
el: Ορισμός του σε αληθές προκαλεί εγκιβωτισμό του κειμένου και πιθανότατα διευκολύνει την ανάγνωσή του.

en: Closed Captions decoder
el: Αποκωδικοποιητής ενσωματωμένων λεζάντων

en: CDG video decoder
el: Αποκωδικοποιητής βίντεο CDG

en: Crystal HD hardware video decoder
el: Αποκωδικοποιητής βίντεο Crystal HD μέσω υλικού

en: CVD subtitle decoder
el: Αποκωδικοποιητής υπότιτλων CVD

en: Chaoji VCD subtitle packetizer
el: Πακετοποιητής υπότιτλων Chaoji VCD

en: Encoding quality
el: Ποιότητα κωδικοποίησης

en: Enforce a quality between 0 (lossless) and 511 (worst).
el: Επιβολή ποιότητας μεταξύ 0 (μη απωλεστική) και 511 (κάκιστη).

en: Keyframe interval
el: Διάστημα κλειδιού καρέ

en: Enforce a keyframe interval between 1 and 1000.
el: Επιβολή ενός διαστήματος καρέ κλειδιού μεταξύ 1 και 1000.

en: Daala video decoder
el: Αποκωδικοποιητής βίντεο Daala

en: Daala video packetizer
el: Πακετοποιητής βίντεο Daala

en: Daala video encoder
el: Κωδικοποιητής βίντεο Daala

en: Chroma format
el: Μορφή chroma

en: Picking chroma format will force a conversion of the video into that format
el: Η επιλογή μορφής chroma θα επιβάλλει μετατροπή του βίντεο σε αυτή τη μορφή

en: Frames Threads
el: Καρέ νήματα

en: Max number of threads used for frame decoding, default 0=auto
el: Μέγιστος αριθμός νημάτων που θα χρησιμοποιούνται κατά την αποκωδικοποίηση καρέ, προεπιλογή 0=αυτόματα

en: Tiles Threads
el: Πλακίδια νήματα

en: Max number of threads used for tile decoding, default 0=auto
el: Μέγιστος αριθμός νημάτων που θα χρησιμοποιούνται κατά την αποκωδικοποίηση, προεπιλογή 0=αυτόματα

en: Dav1d video decoder
el: Αποκωδικοποιητής βίντεο Dav1d

en: DTS dynamic range compression
el: Συμπίεση δυναμικού εύρους DTS

en: DTS Coherent Acoustics audio decoder
el: Αποκωδικοποιητής ήχου DTS Coherent Acoustics

en: Save raw codec data
el: Αποθήκευση δεδομένων κωδικοποίησης raw

en: Save the raw codec data if you have selected/forced the dummy decoder in the main options.
el: Αποθήκευση δεδομένων κωδικοποίησης raw εάν έχετε επιλέξει ή επιβάλλει τον εικονικό αποκωδικοποιητή από τις βασικές επιλογές.

en: Dummy decoder
el: Εικονικός αποκωδικοποιητής

en: Dump decoder
el: Αποκωδικοποιητής αντιγραφής

en: DirectMedia Object decoder
el: Αποκωδικοποιητής αντικειμένου DirectMedia

en: DirectMedia Object encoder
el: Κωδικοποιητής αντικειμένου DirectMedia

en: Decoding X coordinate
el: Αποκωδικοποίηση συντεταγμένης X

en: X coordinate of the rendered subtitle
el: Συντεταγμένη Υ του αποτυπωμένου υπότιτλου

en: Decoding Y coordinate
el: Αποκωδικοποίηση συντεταγμένης Υ

en: Y coordinate of the rendered subtitle
el: Συντεταγμένη Υ του αποτυπωμένου υπότιτλου

en: Subpicture position
el: Θέση υποεικόνας

en: You can enforce the subpicture position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, e.g. 6=top-right).
el: Μπορείτε να επιβάλλετε τη θέση της υποεικόνας στο βίντεο (0=κέντρο, 1=αριστερά, 2=δεξιά, 4=επάνω, 8=κάτω, καθώς επίσης να χρησιμοποιήσετε και συνδυασμούς αυτών των τιμών, π.χ. 6=επάνω-δεξιά).

en: Encoding X coordinate
el: Κωδικοποίηση συντεταγμένης X

en: X coordinate of the encoded subtitle
el: Συντεταγμένη X του κωδικοποιημένου υπότιτλου

en: Encoding Y coordinate
el: Κωδικοποίηση συντεταγμένης Υ

en: Y coordinate of the encoded subtitle
el: Συντεταγμένη Υ του κωδικοποιημένου υπότιτλου

en: DVB subtitles decoder
el: Aποκωδικοποιητής υπότιτλων DVB

en: DVB subtitles
el: Υπότιτλοι DVB

en: DVB subtitles encoder
el: Kωδικοποιητής υπότιτλων DVB

en: Dummy encoder
el: Εικονικός κωδικοποιητής

en: AAC audio decoder (using libfaad2)
el: Αποκωδικοποιητής ήχου AAC (χρήση libfaad2)

en: AAC extension
el: Επέκταση AAC

en: Encoder Profile
el: Προφίλ κωδικοποιητή

en: Encoder Algorithm to use.
el: Αλγόριθμος κωδικοποιητή προς χρήση.

en: Enable spectral band replication
el: Ενεργοποίηση αντιγραφής φασματικής ζώνης

en: This is an optional feature only for the AAC-ELD profile.
el: Αυτό είναι ένα προαιρετικό χαρακτηριστικό μόνο για το προφίλ AAC-ELD.

en: VBR Quality
el: Ποιότητα VBR

en: Quality of the VBR Encoding (0=cbr, 1-5 constant vbr quality, 5 is the best).
el: Ποιότητα της κωδικοποίησης VBR (0=cbr, 1-5 σταθερή vbr ποιότητα, 5 βέλτιστη).

en: Enable afterburner library
el: Ενεργοποίηση βιβλιοθήκης afterburner

en: This library will produce higher quality audio at the expense of additional CPU usage (default is enabled).
el: Αυτή η βιβλιοθήκη θα παράξει ήχο καλύτερης ποιότητας σε βάρος μεγαλύτερης χρήσης επεξεργαστικής ισχύος (ενεργοποιημένο από προεπιλογή).

en: Signaling mode of the extension AOT
el: Λειτουργία σηματοδότησης της επέκτασης AOT

en: 1 is explicit for SBR and implicit for PS (default), 2 is explicit hierarchical.
el: Το 1 είναι αποκλειστικό για SBR και αποκλειστικό για PS (προεπιλογή), 2 είναι αποκλειστικά ιεραρχικά.

en: FDK-AAC Audio encoder
el: Κωδικοποιητής ήχου FDK-AAC

en: Flac audio decoder
el: Αποκωδικοποιητής ήχου Flac

en: Flac audio encoder
el: Κωδικοποιητής ήχου Flac

en: Chorus
el: Χορωδία

en: Synthesis gain
el: Απολαβή σύνθεσης

en: This gain is applied to synthesis output. High values may cause saturation when many notes are played at a time.
el: Αυτή η απολαβή εφαρμόζεται στην έξοδο σύνθεσης. Υψηλές τιμές μπορεί να προκαλέσουν κορεσμό όταν πολλές νότες αναπαράγονται ταυτόχρονα.

en: Polyphony
el: Πολυφωνία

en: The polyphony defines how many voices can be played at a time. Larger values require more processing power.
el: Η πολυφωνία ορίζει πόσες φωνές μπορούν να αναπαράγονται την ίδια χρονική στιγμή. Μεγαλύτερες τιμές απαιτούν υψηλότερη υπολογιστική ισχύ.

en: Reverb
el: Αντήχηση

en: FluidSynth MIDI synthesizer
el: Συνθέτης MIDI FluidSynth

en: MIDI synthesis not set up
el: Η σύνθεση MIDI δεν ρυθμίστηκε

en: A sound font file (.SF2) is required for MIDI synthesis.
    Please install a sound font and configure it from the VLC preferences (Input / Codecs > Audio codecs > FluidSynth).
el: Ένα αρχείο SoundFont (.SF2) απαιτείται για τη σύνθεση MIDI.
    Παρακαλούμε εγκαταστήστε ένα SoundFont και ρυθμίστε το από τις προτιμήσεις του VLC (Είσοδος / Κωδικοποιητές > Κωδικοποιητές ήχου > FluidSynth).

en: G.711 decoder
el: Αποκωδικοποιητής G.711

en: G.711 encoder
el: Κωδικοποιητής G.711

en: Uses GStreamer framework's plugins to decode the media codecs
el: Χρησιμοποιεί τις προσθήκες του GStreamer για την αποκωδικοποίηση των πολυμέσων

en: Use DecodeBin
el: Χρήση DecodeBin

en: DecodeBin is a container element, that can add and manage multiple elements. Apart from adding the decoders, decodebin also adds elementary stream parsers which can provide more info such as codec profile, level and other attributes, in the form of GstCaps (Stream Capabilities) to decoder.
el: Το DecodeBin είναι ένας περιέκτης στοιχείων, με το οποίο μπορείτε να προσθέσετε και να διαχειριστείτε πολλαπλά στοιχεία. Εκτός από την προσθήκη των αποκωδικοποιητών, το DecodeBin προσθέτει επίσης στοιχειώδεις αναλυτές μετάδοσης που μπορεί να δώσουν περισσότερες πληροφορίες, όπως προφίλ κωδικοποιητών, επιπέδων και άλλων παραμέτρων, υπό τη μορφή GstCaps (Δυνατότητες μετάδοσης) στον αποκωδικοποιητή.

en: GStreamer Based Decoder
el: Αποκωδικοποιητής βασισμένος στο GStreamer

en: Quality level for encoding (this can enlarge or reduce output image size).
el: Επίπεδο ποιότητας κωδικοποίησης (αυτό μπορεί να αυξήσει ή να μειώσει το μέγεθος της εικόνας εξόδου).

en: JPEG image decoder
el: Αποκωδικοποιητής εικόνας JPEG

en: JPEG image encoder
el: Κωδικοποιητής εικόνας JPEG

en: Formatted Subtitles
el: Μορφοποιημένοι υπότιτλοι

en: Kate streams allow for text formatting. VLC partly implements this, but you can choose to disable all formatting. Note that this has no effect is rendering via Tiger is enabled.
el: Οι μεταδόσεις Kate επιτρέπουν τη μορφοποίηση κειμένου. Ο VLC την υποστηρίζει εν μέρει, αλλά μπορείτε να επιλέξετε την απενεργοποίηση κάθε μορφοποίησης. Να σημειωθεί ότι αυτό δε θα ισχύσει εάν είναι ενεργοποιημένη η αποτύπωση μέσω Tiger.

en: Shadow
el: Σκιά

en: Outline
el: Περίγραμμα

en: Black
el: Μαύρο

en: Gray
el: Γκρι

en: Silver
el: Ασημί

en: White
el: Λευκό

en: Maroon
el: Καστανό

en: Red
el: Κόκκινο

en: Fuchsia
el: Φούξια

en: Yellow
el: Κίτρινο

en: Olive
el: Λαδί

en: Green
el: Πράσινο

en: Teal
el: Σκούρο πράσινο

en: Lime
el: Ανοιχτό πράσινο

en: Purple
el: Μωβ

en: Navy
el: Ναυτικό μπλε

en: Blue
el: Μπλέ

en: Aqua
el: Θαλασσί

en: Use Tiger for rendering
el: Χρήση Tiger για την αποτύπωση

en: Kate streams can be rendered using the Tiger library. Disabling this will only render static text and bitmap based streams.
el: Οι μεταδόσεις Kate μπορούν να αποτυπωθούν με τη χρήση της βιβλιοθήκης Tiger. Η απενεργοποίηση αυτού θα αποτυπώσει μόνο στατικό κείμενο και μεταδόσεις βασισμένων σε δυαδική απεικόνιση.

en: Rendering quality
el: Ποιότητα αποτύπωσης

en: Select rendering quality, at the expense of speed. 0 is fastest, 1 is highest quality.
el: Επιλέξτε την ποιότητα αποτύπωσης, εις βάρος της ταχύτητας. 0 είναι η γρηγορότερη, 1 είναι η υψηλότερης ποιότητας.

en: Default font effect
el: Προεπιλεγμένο εφέ γραμματοσειράς

en: Add a font effect to text to improve readability against different backgrounds.
el: Προσθήκη εφέ γραμματοσειράς στο κείμενο για βελτίωση της αναγνωσιμότητας σε διαφορετικό φόντο.

en: Default font effect strength
el: Προεπιλεγμένη ένταση εφέ γραμματοσειράς

en: How pronounced to make the chosen font effect (effect dependent).
el: Πόσο έντονο να γίνει το επιλεγμένο εφέ γραμματοσειράς (εξαρτάται από το εφέ).

en: Default font description
el: Προεπιλεγμένη περιγραφή γραμματοσειράς

en: Which font description to use if the Kate stream does not specify particular font parameters (name, size, etc) to use. A blank name will let Tiger choose font parameters where appropriate.
el: Ποια περιγραφή γραμματοσειράς να χρησιμοποιηθεί εάν η μετάδοση Kate δεν καθορίζει συγκεκριμένες παραμέτρους γραμματοσειράς (όνομα, μέγεθος, κλπ). Ένα κενό όνομα θα αφήσει την Tiger να επιλέξει τις παραμέτρους γραμματοσειράς όπου είναι κατάλληλο.

en: Default font color
el: Προεπιλεγμένο χρώμα γραμματοσειράς

en: Default font color to use if the Kate stream does not specify a particular font color to use.
el: Προεπιλεγμένο χρώμα γραμματοσειράς που θα χρησιμοποιηθεί εάν η μετάδοση Kate δεν ορίζει ένα συγκεκριμένο χρώμα γραμματοσειράς.

en: Default font alpha
el: Προεπιλεγμένο alpha γραμματοσειράς

en: Transparency of the default font color if the Kate stream does not specify a particular font color to use.
el: Διαφάνεια του προεπιλεγμένου χρώματος γραμματοσειράς εάν η μετάδοση Kate δεν ορίζει ένα συγκεκριμένο χρώμα γραμματοσειράς.

en: Default background color
el: Προεπιλεγμένο χρώμα φόντου

en: Default background color if the Kate stream does not specify a background color to use.
el: Προεπιλεγμένο χρώμα φόντου εάν η μετάδοση Kate δεν ορίζει ένα συγκεκριμένο χρώμα φόντου.

en: Default background alpha
el: Προεπιλεγμένο alpha φόντου

en: Transparency of the default background color if the Kate stream does not specify a particular background color to use.
el: Διαφάνεια του προεπιλεγμένου χρώματος φόντου εάν η μετάδοση Kate δεν ορίζει ένα συγκεκριμένο χρώμα φόντου.

en: Kate is a codec for text and image based overlays.
    The Tiger rendering library is needed to render complex Kate streams, but VLC can still render static text and image based subtitles if it is not available.
    Note that changing settings below will not take effect until a new stream is played. This will hopefully be fixed soon.
el: O Kate είναι ένας κωδικοποιητής για επικαλύψεις που βασίζονται σε κείμενο και εικόνα.
    Η βιβλιοθήκη αποτύπωσης Tiger απαιτείται για να αποτυπωθούν μεταδόσεις Kate. Ωστόσο, ο VLC εξακολουθεί να μπορεί να αποτυπώσει υπότιτλους που βασίζονται σε στατικό κείμενο και εικόνα όταν αυτή η βιβλιοθήκη δεν είναι διαθέσιμη. Να σημειωθεί ότι οι αλλαγές των ρυθμίσεων παρακάτω δε θα πραγματοποιηθούν έως ότου αναπαραχθεί μία νέα μετάδοση. Αυτό ευελπιστούμε ότι θα διορθωθεί σύντομα.

en: Kate overlay decoder
el: Αποκωδικοποιητής επικάλυψης Kate

en: Tiger rendering defaults
el: Προεπιλογές αποτύπωσης Tiger

en: Kate text subtitles packetizer
el: Πακετοποιητής υπότιτλων κειμένου Kate

en: Additional fonts directory
el: Επιπλέον κατάλογος γραμματοσειρών

en: Subtitles (advanced)
el: Υπότιτλοι (για προχωρημένους)

en: Subtitle renderers using libass
el: Αποτυπωτές υπότιτλων που χρησιμοποιούν libass

en: Building font cache
el: Δημιουργία ενδιάμεσης μνήμης γραμματοσειράς

en: Please wait while your font cache is rebuilt.
    This should take less than a minute.
el: Παρακαλούμε περιμένετε όσο αναδημιουργείται η προσωρινή αποθήκευση της γραμματοσειράς σας.
    Αυτό πρέπει να διαρκέσει λιγότερο από ένα λεπτό.

en: MPEG I/II video decoder (using libmpeg2)
el: Αποκωδικοποιητής βίντεο MPEG I/II (χρησιμοποιεί libmpeg2)

en: Linear PCM audio decoder
el: Αποκωδικοποιητής ήχου γραμμικού PCM

en: Linear PCM audio packetizer
el: Πακετοποιητής ήχου γραμμικού PCM

en: Linear PCM audio encoder
el: Κωδικοποιητής ήχου γραμμικού PCM

en: MPEG audio layer I/II/III decoder
el: Αποκωδικοποιητής ήχου MPEG στρώματος I/II/III

en: Media Foundation Transform decoder
el: Αποκωδικοποιητής Media Foundation Transform

en: MPEG audio decoder using mpg123
el: Aποκωδικοποιητής ήχου MPEG με χρήση mpg123

en: OggSpots video decoder
el: Αποκωδικοποιητής βίντεο OggSpots

en: OggSpots video packetizer
el: Πακετοποιητής βίντεο OggSpots

en: OMX direct rendering
el: Απευθείας αποτύπωση OMX

en: Enable OMX direct rendering.
el: Ενεργοποίηση απευθείας αποτύπωσης OMX

en: Audio/Video decoder (using OpenMAX IL)
el: Αποκωδικοποιητής ήχου/βίντεο (που χρησιμοποιεί OpenMAX IL)

en: Video encoder (using OpenMAX IL)
el: Κωδικοποιητής βίντεο (που χρησιμοποιεί OpenMAX IL)

en: OpenMAX IL video output
el: Έξοδος βίντεο OpenMAX IL

en: Opus audio decoder
el: Αποκωδικοποιητής ήχου Opus

en: Opus audio encoder
el: Κωδικοποιητής ήχου Opus

en: PNG video decoder
el: Αποκωδικοποιητής βίντεο PNG

en: PNG video encoder
el: Κωδικοποιητής βίντεο PNG

en: Enable software mode
el: Ενεργοποίηση λειτουργίας λογισμικού

en: Allow the use of the Intel Media SDK software implementation of the codecs if no QuickSync Video hardware acceleration is present on the system.
el: Να επιτρέπεται η χρήση της υλοποίησης λογισμικού Intel Media SDK των κωδικοποιητών αν δεν υπάρχει επιτάχυνση υλικού βίντεο QuickSync στο σύστημα.

en: Codec Profile
el: Προφίλ κωδικοποιητή

en: Specify the codec profile explicitly. If you don't, the codec will determine the correct profile from other sources, such as resolution and bitrate. E.g. 'high'
el: Ορίστε ρητά το προφίλ του κωδικοποιητή. Αν δεν το κάνετε, ο κωδικοποιητής θα διαπιστώσει το σωστό προφίλ από άλλες πηγές, όπως η ανάλυση και ο ρυθμός μετάδοσης δεδομένων. Π.χ. 'υψηλός'

en: Codec Level
el: Επίπεδο κωδικοποιητή

en: Specify the codec level explicitly. If you don't, the codec will determine the correct profile from other sources, such as resolution and bitrate. E.g. '4.2' for mpeg4-part10 or 'low' for mpeg2
el: Ορίστε ρητά το επίπεδο του κωδικοποιητή. Αν δεν το κάνετε, ο κωδικοποιητής θα διαπιστώσει το σωστό προφίλ από άλλες πηγές, όπως η ανάλυση και ο ρυθμός μετάδοσης δεδομένων. Π.χ. '4.2' για το mpeg4-part10 ή 'χαμηλός' για το mpeg2

en: Group of Picture size
el: Μέγεθος ομάδας εικόνων

en: Number of pictures within the current GOP (Group of Pictures); if GopPicSize=0, then the GOP size is unspecified. If GopPicSize=1, only I-frames are used.
el: Αριθμός εικόνων μέσα στην τρέχουσα GOP (ομάδα εικόνων)· Αν το GopPicSize=0, τότε το μέγεθος αυτό είναι ακαθόριστο. Αν το GopPicSize=1, τότε χρησιμοποιούνται μόνο καρέ-I.

en: Group of Picture Reference Distance
el: Απόσταση αναφοράς της ομάδας εικόνων

en: Distance between I- or P- key frames; if it is zero, the GOP structure is unspecified. Note: If GopRefDist = 1, there are no B-frames used.
el: Απόσταση μεταξύ I ή P καρέ κλειδιών. Αν είναι 0, η δομή GOP θα είναι ακαθόριστη. Σημείωση: Εάν GopRefDist = 1, δε θα χρησιμοποιηθούν B-κλειδιά.

en: Target Usage
el: Χρήση στόχου

en: The target usage allow to choose between different trade-offs between quality and speed. Allowed values are: 'speed', 'balanced' and 'quality'.
el: Η χρήση στόχου επιτρέπει την επιλογή μεταξύ διαφορετικών συμβιβασμών μεταξύ ποιότητας και ταχύτητας. Επιτρέπονται τιμές: 'ταχύτητα', 'ισορροπία' και 'ποιότητα'.

en: IDR interval
el: Διάστημα IDR

en: For H.264, IdrInterval specifies IDR-frame interval in terms of I-frames; if IdrInterval=0, then every I-frame is an IDR-frame. If IdrInterval=1, then every other I-frame is an IDR-frame, etc. For MPEG2, IdrInterval defines sequence header interval in terms of I-frames. If IdrInterval=N, SDK inserts the sequence header before every Nth I-frame. If IdrInterval=0 (default), SDK inserts the sequence header once at the beginning of the stream.
el: Για το H.264, το IdrInterval ορίζει το διάστημα καρέ IDR από άποψη καρέ I· αν το IdrInterval=0, τότε κάθε καρέ I είναι ένα καρέ IDR. Αν το IdrInterval=1, τότε οποιοδήποτε άλλο κλειδί I-frame είναι καρέ IDR κλπ. Για το MPEG2, το IdrInterval ορίζει το διάστημα κεφαλίδας ακολουθίας από άποψη καρέ I. Αν το IdrInterval=N, το SDK εισάγει την κεφαλίδα ακολουθίας πριν από κάθε νιοστό καρέ I. Αν το IdrInterval=0 (προεπιλογή), τότε το SDK εισάγει την κεφαλίδα ακολουθίας μία φορά, στην αρχή της μετάδοσης.

en: Rate Control Method
el: Μέθοδος ελέγχου ρυθμού

en: The rate control method to use when encoding. Can be one of 'cbr', 'vbr', 'qp', 'avbr'. 'qp' mode isn't supported for mpeg2.
el: Η μέθοδος ελέγχου ρυθμού που θα χρησιμοποιηθεί κατά την κωδικοποίηση. Μπορεί να είναι μία εκ των 'crb', 'vbr', 'qp', 'avbr'. Η λειτουργία 'qp' δεν υποστηρίζεται για mpeg2

en: Quantization parameter
el: Παράμετρος κβαντισμού

en: Quantization parameter for all types of frames. This parameters sets qpi, qpp and qpb. It has less precedence than the forementionned parameters. Used only if rc_method is 'qp'.
el: Παράμετρος κβαντισμού για όλους τους τύπους καρέ. Αυτή η παράμετρος ορίζει τα qpi, qpp και qpb. Έχει μικρότερη προτεραιότητα από τις προαναφερθείσες παραμέτρους. Χρησιμοποιείται μόνο όταν rc_method είναι 'qp'.

en: Quantization parameter for I-frames
el: Παράμετρος κβαντισμού για καρέ-I

en: Quantization parameter for I-frames. This parameter overrides any qp set globally. Used only if rc_method is 'qp'.
el: Παράμετρος κβαντισμού qp για τα καρέ I. Αυτή η παράμετρος υπερισχύει οποιασδήποτε qp έχει οριστεί καθολικά. Χρησιμοποιείται μόνο όταν η rc_method είναι 'qp'.

en: Quantization parameter for P-frames
el: Παράμετρος κβαντισμού για καρέ P

en: Quantization parameter for P-frames. This parameter overrides any qp set globally. Used only if rc_method is 'qp'.
el: Παράμετρος κβαντισμού qp για τα καρέ P. Αυτή η παράμετρος υπερισχύει οποιασδήποτε qp έχει οριστεί καθολικά. Χρησιμοποιείται μόνο όταν η rc_method είναι 'qp'.

en: Quantization parameter for B-frames
el: Παράμετρος κβαντισμού για καρέ B

en: Quantization parameter for B-frames. This parameter overrides any qp set globally. Used only if rc_method is 'qp'.
el: Παράμετρος κβαντισμού qp για τα καρέ B. Αυτή η παράμετρος υπερισχύει οποιασδήποτε qp έχει οριστεί καθολικά. Χρησιμοποιείται μόνο όταν η rc_method είναι 'qp'.

en: Maximum Bitrate
el: Μέγιστος ρυθμός μετάδοσης δεδομένων

en: Defines the maximum bitrate in kbps (1000 bits/s) for VBR rate control method. If not set, this parameter is computed from other sources such as bitrate, profile, level, etc.
el: Καθορίζει τον μέγιστο ρυθμό μετάδοσης δεδομένων σε Kbps (1000 bits/s) για τη μέθοδο ελέγχου ρυθμού VBR. Εάν δεν οριστεί υπολογίζεται από άλλες πηγές, όπως ο ρυθμός μετάδοσης δεδομένων, το προφίλ, το επίπεδο κλπ.

en: Accuracy of RateControl
el: Ακρίβεια ελέγχου ρυθμού

en: Tolerance in percentage of the 'avbr'  (Average Variable BitRate) method. (e.g. 10 with a bitrate of 800  kbps means the encoder tries not to  go above 880 kbps and under  730 kbps. The targeted accuracy is only reached after a certained  convergence period. See the convergence parameter
el: Ανοχή ως ποσοστό της μεθόδου 'avbr' (μέσος μεταβλητός ρυθμός δεδομένων). (π.χ. 10 σε ρυθμό μετάδοσης δεδομένων 800 kbps θα σήμαινε ότι ο κωδικοποιητής προσπαθεί να μη φτάσει πάνω από τα 880 kbps και κάτω από τα 730 kbps. Η επιθυμητή ακρίβεια επιτυγχάνεται μόνο μετά από μια περίοδο σύγκλισης. Δείτε την παράμετρο σύγκλισης

en: Convergence time of 'avbr' RateControl
el: Χρόνος σύγκλισης μεθόδου ελέγχου ρυθμού 'avbr'

en: Number of 100 frames before the 'avbr' rate control method reaches the requested bitrate with the requested accuracy. See the accuracy parameter.
el: Αριθμός 100 καρέ προτού η μέθοδος ελέγχου ρυθμού 'avbr' φτάσει στο ζητούμενο ρυθμό μετάδοσης δεδομένων με τη ζητούμενη ακρίβεια. Δείτε την παράμετρο ακρίβειας.

en: Number of slices per frame
el: Αριθμός κομματιών ανά καρέ

en: Number of slices in each video frame; each slice contains one or more macro-block rows. If numslice is not set, the encoder may choose any slice partitioning allowed by the codec standard.
el: Αριθμός κομματιών σε κάθε καρέ βίντεο· κάθε κομμάτι περιέχει μία ή περισσότερες σειρές μακροσυστάδων-macro-block- δεδομένων. Αν ο αριθμός των κομματιών δεν οριστεί, τότε ο κωδικοποιητής μπορεί να επιλέξει οποιονδήποτε διαχωρισμό επιτρέπεται από το πρότυπο του κωδικοποιητή.

en: Number of reference frames
el: Αριθμός των καρέ αναφοράς

en: Number of parallel operations
el: Αριθμός παράλληλων πράξεων

en: Defines the number of parallel encoding operations before we synchronise the result. Higher numbers may result on better throughput depending on hardware. MPEG2 needs at least 1 here.
el: Ορίζει τον αριθμό των παράλληλων λειτουργιών κωδικοποίησης πριν συγχρονίσουμε το αποτέλεσμα. Μεγαλύτεροι αριθμοί μπορεί να έχουν σαν αποτέλεσμα μία καλύτερη διαμεταγωγή, ανάλογα και με το υλικό. Το MPEG2 χρειάζεται τουλάχιστον 1 εδώ.

en: Intel QuickSync Video encoder for MPEG4-Part10/MPEG2 (aka H.264/H.262)
el: Κωδικοποιητής βίντεο Intel QuickSync για το MPEG4-Part10/MPEG2 (γνωστό και ως H.264/H.262)

en: Pseudo raw video decoder
el: Ψευδο-αποκωδικοποιητής raw βίντεο

en: Pseudo raw video packetizer
el: Ψευδο-πακετοποιητής raw βίντεο

en: Raw video encoder for RTP
el: Κωδικοποιητής βίντεο raw για RTP

en: Rate control method
el: Μέθοδος ελέγχου ρυθμού

en: Method used to encode the video sequence
el: Η μέθοδος που χρησιμοποιείται για την κωδικοποίηση της ακολουθίας βίντεο

en: Constant noise threshold mode
el: Λειτουργία σταθερού ορίου θορύβου

en: Constant bitrate mode (CBR)
el: Λειτουργία σταθερού ρυθμού μετάδοσης δεδομένων (CBR)

en: Low Delay mode
el: Λειτουργία χαμηλής καθυστέρησης

en: Lossless mode
el: Λειτουργία χωρίς απώλειες

en: Constant lambda mode
el: Λειτουργία σταθερού lambda

en: Constant error mode
el: Λειτουργία σταθερού σφάλματος

en: Constant quality mode
el: Λειτουργία σταθερής ποιότητας

en: GOP structure
el: Δομή GOP

en: GOP structure used to encode the video sequence
el: Η δομή GOP που χρησιμοποιήθηκε για την κωδικοποίηση της ακολουθίας βίντεο

en: No fixed gop structure. A picture can be intra or inter and refer to previous or future pictures.
el: Μη προκαθορισμένη δομή ομάδας εικόνων. Μία εικόνα μπορεί να είναι ενδο ή δια και να αναφέρεται σε προηγούμενες ή μελλοντικές εικόνες.

en: I-frame only sequence
el: Ακολουθία μόνο των καρέ I

en: Inter pictures refere to previous pictures only
el: Οι ενδο-εικόνες αναφέρονται μόνο στις προηγούμενες εικόνες

en: Inter pictures can refer to previous or future pictures
el: Οι δια-κόνες μπορεί να αναφέρονται σε προηγούμενες ή μελλοντικές εικόνες

en: Constant quality factor
el: Συντελεστής σταθερής ποιότητας

en: Quality factor to use in constant quality mode
el: Συντελεστής ποιότητας που θα χρησιμοποιηθεί στη λειτουργία σταθερής ποιότητας

en: Noise Threshold
el: Όριο θορύβου

en: Noise threshold to use in constant noise threshold mode
el: Όριο θορύβου που θα χρησιμοποιηθεί στη λειτουργία σταθερού ορίου θορύβου

en: CBR bitrate (kbps)
el: Ρυθμός μετάδοσης δεδομένων CBR (kbps)

en: Target bitrate in kbps when encoding in constant bitrate mode
el: Επιθυμητός ρυθμός μετάδοσης δεδομένων σε kbps όταν η κωδικοποίηση γίνεται στη λειτουργία σταθερού ρυθμού μετάδοσης δεδομένων

en: Maximum bitrate (kbps)
el: Μέγιστος ρυθμός μετάδοσης δεδομένων (kbps)

en: Maximum bitrate in kbps when encoding in constant bitrate mode
el: Μέγιστος ρυθμός μετάδοσης δεδομένων σε kbps κατά την κωδικοποίηση με λειτουργία σταθερού ρυθμού μετάδοσης δεδομένων

en: Minimum bitrate (kbps)
el: Ελάχιστος ρυθμός μετάδοσης δεδομένων (kbps)

en: Minimum bitrate in kbps when encoding in constant bitrate mode
el: Ελάχιστος ρυθμός μετάδοσης δεδομένων σε kbps κατά την κωδικοποίηση με λειτουργία σταθερού ρυθμού μετάδοσης δεδομένων

en: GOP length
el: Μήκος GOP

en: Number of pictures between successive sequence headers i.e. length of the group of pictures
el: Αριθμός εικόνων μεταξύ διαδοχικών κεφαλίδων ακολουθίας, π.χ. μήκος της ομάδας εικόνων

en: Prefilter
el: Προφιλτράρισμα

en: Enable adaptive prefiltering
el: Ενεργοποίηση προσαρμοζόμενου προφιλτραρίσματος

en: No pre-filtering
el: Χωρίς προφιλτράρισμα

en: Centre Weighted Median
el: Σταθμισμένη διάμεσος κέντρου

en: Gaussian Low Pass Filter
el: Φίλτρο χαμηλών συχνοτήτων Gauss

en: Add Noise
el: Προσθήκη θορύβου

en: Gaussian Adaptive Low Pass Filter
el: Προσαρμοζόμενο φίλτρο χαμηλών συχνοτήτων Gauss

en: Low Pass Filter
el: Φίλτρο χαμηλών συχνοτήτων

en: Amount of prefiltering
el: Βαθμός προφιλτραρίσματος

en: Higher value implies more prefiltering
el: Υψηλότερη τιμή συνεπάγεται περισσότερο προφιλτράρισμα

en: Picture coding mode
el: Λειτουργία κωδικοποίησης εικόνας

en: Field coding is where interlaced fields are coded separately as opposed to a pseudo-progressive frame
el: Η κωδικοποίηση πεδίου είναι εκεί όπου τα διαπλεγμένα πεδία κωδικοποιούνται ξεχωριστά, σε αντίθεση με ένα ψευδο-προοδευτικό πλαίσιο

en: auto - let encoder decide based upon input (Best)
el: αυτόματο - ο κωδικοποιητής να αποφασίζει βασισμένος στην είσοδο (Βέλτιστο)

en: force coding frame as single picture
el: επιβολή κωδικοποίησης καρέ ως απλής εικόνας

en: force coding frame as separate interlaced fields
el: επιβολή πλαισίου κωδικοποίησης ως ξεχωριστά διαπλεγμένα πεδία

en: Size of motion compensation blocks
el: Μέγεθος των συστάδων δεδομένων για την επανόρθωση της κίνησης

en: automatic - let encoder decide based upon input (Best)
el: αυτόματο - ο κωδικοποιητής να αποφασίζει βασισμένος στην είσοδο (Βέλτιστο)

en: small - use small motion compensation blocks
el: μικρές - χρήση μικρών συστάδων δεδομένων για την επανόρθωση της κίνησης

en: medium - use medium motion compensation blocks
el: μεσαίες - χρήση μεσαίων συστάδων δεδομένων για την επανόρθωση της κίνησης

en: large - use large motion compensation blocks
el: μεγάλες - χρήση μεγάλων συστάδων δεδομένων για την επανόρθωση της κίνησης

en: Overlap of motion compensation blocks
el: Επικάλυψη των συστάδων δεδομένων για την επανόρθωση της κίνησης

en: none - Motion compensation blocks do not overlap
el: καμία - Οι συστάδες δεδομένων για την επανόρθωση της κίνησης δεν επικαλύπτουν

en: partial - Motion compensation blocks only partially overlap
el: μερική - Οι συστάδες δεδομένων για την επανόρθωση της κίνησης επικαλύπτουν μόνο εν μέρει

en: full - Motion compensation blocks fully overlap
el: πλήρης - Οι συστάδες δεδομένων για την επανόρθωση της κίνησης επικαλύπτουν πλήρως

en: Motion Vector precision
el: Ακρίβεια διανύσματος κίνησης

en: Motion Vector precision in pels
el: Ακρίβεια διανύσματος κίνησης σε pels

en: Three component motion estimation
el: Εκτίμηση κίνησης τριών συστατικών

en: Use chroma as part of the motion estimation process
el: Χρήση chroma ως ένα μέρος της διαδικασίας εκτίμησης κίνησης

en: Intra picture DWT filter
el: Φίλτρο DWT ενδο-εικόνας

en: Inter picture DWT filter
el: Φίλτρο DWT δια-εικόνας

en: Number of DWT iterations
el: Αριθμός επαναλήψεων DWT

en: Also known as DWT levels
el: Επίσης γνωστά ως επίπεδα DWT

en: Enable multiple quantizers
el: Ενεργοποίηση πολλαπλών κβαντιστών

en: Enable multiple quantizers per subband (one per codeblock)
el: Ενεργοποίηση πολλαπλών κβαντιστών ανά υποζώνη (ένας ανά συστάδα κώδικα)

en: Disable arithmetic coding
el: Απενεργοποίηση αριθμητικής κωδικοποίησης

en: Use variable length codes instead, useful for very high bitrates
el: Αντί αυτού, χρησιμοποιήστε κώδικες μεταβλητού μήκους, κάτι χρήσιμο για πολύ υψηλούς ρυθμούς μετάδοσης δεδομένων

en: perceptual weighting method
el: Μέθοδος αντιληπτικής στάθμισης

en: perceptual distance
el: Αντιληπτική απόσταση

en: perceptual distance to calculate perceptual weight
el: αντιληπτική απόσταση για τον υπολογισμό της αντιληπτικής στάθμης

en: Horizontal slices per frame
el: Οριζόντια κομμάτια ανά καρέ

en: Number of horizontal slices per frame in low delay mode
el: Αριθμός οριζόντιων κομματιών ανά καρέ κατά τη λειτουργία χαμηλής καθυστέρησης

en: Vertical slices per frame
el: Κατακόρυφα κομμάτια ανά καρέ

en: Number of vertical slices per frame in low delay mode
el: Αριθμός κατακόρυφων κομματιών ανά καρέ κατά τη λειτουργία χαμηλής καθυστέρησης

en: Size of code blocks in each subband
el: Μέγεθος συστάδων κώδικα σε κάθε υποζώνη

en: small - use small code blocks
el: μικρό - χρήση μικρών συστάδων κώδικα

en: medium - use medium sized code blocks
el: μεσαίο - χρήση μεσαίων συστάδων κώδικα

en: large - use large code blocks
el: μεγάλο - χρήση μεγάλων συστάδων κώδικα

en: full - One code block per subband
el: πλήρες - χρήση μίας συστάδας κώδικα ανά υποζώνη

en: Enable hierarchical Motion Estimation
el: Ενεργοποίηση ιεραρχικής εκτίμησης κίνησης

en: Number of levels of downsampling
el: Αριθμός επιπέδων της μείωσης μεγέθους

en: Number of levels of downsampling in hierarchical motion estimation mode
el: Αριθμός επιπέδων της μείωσης μεγέθους στη λειτουργία ιεραρχικής εκτίμησης κίνησης

en: Enable Global Motion Estimation
el: Ενεργοποίηση καθολικής εκτίμησης κίνησης

en: Enable Phase Correlation Estimation
el: Ενεργοποίηση εκτίμησης συσχετισμού φάσης

en: Enable Scene Change Detection
el: Ενεργοποίηση ανίχνευσης αλλαγής σκηνής

en: Force Profile
el: Επιβολή προφίλ

en: VC2 Low Delay Profile
el: Προφίλ χαμηλής καθυστέρησης VC2

en: VC2 Simple Profile
el: Απλό προφίλ VC2

en: VC2 Main Profile
el: Κύριο προφίλ VC2

en: Main Profile
el: Κύριο προφίλ

en: Dirac video decoder using libschroedinger
el: Αποκωδικοποιητής βίντεο Dirac που χρησιμοποιεί libschroedinger

en: Dirac video encoder using libschroedinger
el: Κωδικοποιητής βίντεο Dirac που χρησιμοποιεί llibschroedinger

en: SCTE-18 decoder
el: Αποκωδικοποιητής SCTE-18

en: Emergency Alert Messaging for Cable
el: Emergency Alert Messaging για την Καλωδιακή

en: SCTE-27 decoder
el: Αποκωδικοποιητής SCTE-27

en: SDL Image decoder
el: Αποκωδικοποιητής εικόνας SDL_image

en: SDL_image video decoder
el: Αποκωδικοποιητής βίντεο SDL_image

en: MP3 fixed point audio encoder
el: Κωδικοποιητής ήχου MP3 σταθερού σημείου

en: S/PDIF pass-through decoder
el: Αποκωδικοποιητής S/PDIF pass-through

en: Mode
el: Λειτουργία

en: Enforce the mode of the encoder.
el: Επιβολή λειτουργίας του κωδικοποιητή.

en: Enforce a quality between 0 (low) and 10 (high).
el: Επιβολή μιας ποιότητας μεταξύ 1.0 (χαμηλή) και 10.0 (υψηλή).

en: Encoding complexity
el: Πολυπλοκότητα κωδικοποίησης

en: Enforce the complexity of the encoder.
el: Επιβολή πολυπλοκότητας του κωδικοποιητή.

en: Maximal bitrate
el: Μέγιστος ρυθμός μετάδοσης δεδομένων

en: Enforce the maximal VBR bitrate
el: Επιβολή μέγιστου ρυθμού μετάδοσης δεδομένων VBR

en: CBR encoding
el: Κωδικοποίηση CBR

en: Enforce a constant bitrate encoding (CBR) instead of default variable bitrate encoding (VBR).
el: Επιβολή μιας κωδικοποίησης σταθερού ρυθμού μετάδοσης δεδομένων (CBR) αντί της προεπιλεγμένης κωδικοποίησης μεταβλητού ρυθμού μετάδοσης δεδομένων (VBR).

en: Voice activity detection
el: Ανίχνευση φωνής

en: Enable voice activity detection (VAD). It is automatically activated in VBR mode.
el: Ενεργοποίηση ανίχνευσης φωνής (VAD). Ενεργοποιείται αυτόματα στη λειτουργία VBR.

en: Discontinuous Transmission
el: Ασυνεχής μετάδοση

en: Enable discontinuous transmission (DTX).
el: Ενεργοποίηση ασυνεχούς μετάδοσης (DTX).

en: Narrow-band (8kHz)
el: Στενής ζώνης (8kHz)

en: Wide-band (16kHz)
el: Ευρείας ζώνης (16kHz)

en: Ultra-wideband (32kHz)
el: Υπερ-ευρυζωνικό (32kHz)

en: Speex audio decoder
el: Αποκωδικοποιητής ήχου Speex

en: Speex audio packetizer
el: Πακετοποιητής ήχου Speex

en: Speex audio encoder
el: Κωδικοποιητής ήχου Speex

en: Disable DVD subtitle transparency
el: Απενεργοποίηση διαφάνειας υπότιτλων DVD

en: Removes all transparency effects used in DVD subtitles.
el: Αφαιρεί όλα τα εφέ διαφάνειας που χρησιμοποιούνται στους υπότιτλους DVD.

en: DVD subtitles decoder
el: Αποκωδικοποιητής υπότιτλων DVD

en: DVD subtitles
el: Υπότιτλοι DVD

en: DVD subtitles packetizer
el: Πακετοποιητής υπότιτλων DVD

en: EBU STL subtitles decoder
el: Αποκωδικοποιητής υπότιτλων EBU STL

note: xgettext: The character encoding name in parenthesis corresponds to that used for the GetACP translation. "Windows-1252" applies to Western European languages using the Latin alphabet.
en: Default (Windows-1252)
el: Προεπιλεγμένη (Windows-1253)

en: System codeset
el: Κωδικοποίηση χαρακτήρων συστήματος

en: Greek (ISO 8859-7)
el: Ελληνική (ISO 8859-7)

en: Greek (Windows-1253)
el: Ελληνική (Windows-1253)

en: Subtitle text encoding
el: Κωδικοποίηση κειμένου υποτίτλων

en: Set the encoding used in text subtitles
el: Ορίστε την κωδικοποίηση που θα χρησιμοποιηθεί για τους υπότιτλους

en: Subtitle justification
el: Στοίχιση υπότιτλων

en: Set the justification of subtitles
el: Καθορίστε τη στοίχιση των υπότιτλων

en: UTF-8 subtitle autodetection
el: Αυτόματη ανίχνευση υπότιτλων UTF-8

en: This enables automatic detection of UTF-8 encoding within subtitle files.
el: Αυτό ενεργοποιεί την αυτόματη ανίχνευση της κωδικοποίησης UTF-8 μέσα στα αρχεία υποτίτλων.

en: Text subtitle decoder
el: Αποκωδικοποιητής υπότιτλων κειμένου

[ctx: GetACP]
note: xgettext: The Windows ANSI code page most commonly used for this language. VLC uses this as a guess of the subtitle files character set (if UTF-8 and UTF-16 autodetection fails). Western European languages normally use "CP1252", which is a Microsoft-variant of ISO 8859-1. That suits the Latin alphab
en: CP1252
el: CP1253

en: Some subtitle formats allow for text formatting. VLC partly implements this, but you can choose to disable all formatting.
el: Κάποιες μορφές υπότιτλων επιτρέπουν τη μορφοποίηση κειμένου. Ο VLC το υποστηρίζει εν μέρει, ωστόσο μπορείτε να επιλέξετε να απενεργοποιήσετε καθολικά τη μορφοποίηση.

en: USFSubs
el: Υπότιτλοι USF

en: USF subtitles decoder
el: Αποκωδικοποιητής υπότιτλων USF

en: tx3g subtitles decoder
el: Αποκωδικοποιητής υπότιτλων tx3g

en: tx3g subtitles
el: Υπότιτλοι tx3g

en: Philips OGT (SVCD subtitle) decoder
el: Αποκωδικοποιητής Philips OGT (υπότιτλοι SVCD)

en: SVCD subtitles
el: Υπότιτλοι SVCD

en: Philips OGT (SVCD subtitle) packetizer
el: Πακετοποιητής Philips OGT (υπότιτλοι SVCD)

en: Image width
el: Πλάτος εικόνας

en: Specify the width to decode the image too
el: Προσδιορίστε το πλάτος εικόνας αποκωδικοποίησης

en: Image height
el: Ύψος εικόνας

en: Specify the height to decode the image too
el: Προσδιορίστε το ύψος εικόνας αποκωδικοποίησης

en: Scale factor
el: Συντελεστής κλιμάκωσης

en: Scale factor to apply to image
el: Συντελεστής κλιμάκωσης που θα εφαρμοστεί στην εικόνα

en: SVG video decoder
el: Αποκωδικοποιητής βίντεο SVG

en: T.140 text encoder
el: Κωδικοποιητής κειμένου Τ.140

en: Override page
el: Παράκαμψη σελίδας

en: Override the indicated page, try this if your subtitles don't appear (-1 = autodetect from TS, 0 = autodetect from teletext, >0 = actual page number, usually 888 or 889).
el: Παράκαμψη της υποδεικνυόμενης σελίδας, δοκιμάστε το εάν οι υπότιτλοί σας δεν εμφανίζονται (-1 = αυτόματη ανίχνευση από το TS, 0 = αυτόματη ανίχνευση από το teletext, >0 = αριθμός σελίδας, συνήθως 888 ή 889).

en: Ignore subtitle flag
el: Αγνόηση σημαίας υπότιτλου

en: Ignore the subtitle flag, try this if your subtitles don't appear.
el: Αγνόηση σημαίας υπότιτλου, δοκιμάστε το εάν δεν εμφανίζονται οι υπότιτλοι σας.

en: Workaround for France
el: Παράκαμψη για τη Γαλλία

en: Some French channels do not flag their subtitling pages correctly due to a historical interpretation mistake. Try using this wrong interpretation if your subtitles don't appear.
el: Κάποια γαλλικά κανάλια δε σηματοδοτούν τις σελίδες υποτιτλισμού τους σωστά, λόγω ενός σφάλματος ιστορικής ερμηνείας. Προσπαθήστε να χρησιμοποιήσετε αυτή τη λανθασμένη ερμηνεία εάν οι υπότιτλοί σας δεν εμφανίζονται.

en: Teletext subtitles decoder
el: Αποκωδικοποιητής υπότιτλων Teletext

en: HDMV TextST subtitles decoder
el: Αποκωδικοποιητής υπότιτλων HDMV TextST

en: Enforce a quality between 1 (low) and 10 (high), instead of specifying a particular bitrate. This will produce a VBR stream.
el: Επιβολή ποιότητας μεταξύ 1 (χαμηλή) και 10 (υψηλή) αντί να καθορίσετε ένα συγκεκριμένο ρυθμό μετάδοσης δεδομένων. Αυτό θα παράξει μία μετάδοση VBR.

en: Post processing quality
el: Ποιότητα μετεπεξεργασίας

en: Theora video decoder
el: Αποκωδικοποιητής βίντεο Theora

en: Theora video packetizer
el: Πακετοποιητής βίντεο Theora

en: Theora video encoder
el: Κωδικοποιητής βίντεο Theora

en: TTML decoder
el: αποκωδικοποιητής TTML

en: TTML subtitles decoder
el: Αποκωδικοποιητής υπότιτλων TTML

en: TTML demuxer
el: Αποπολυπλέκτης TTML

en: Force a specific encoding quality between 0.0 (high) and 50.0 (low), instead of specifying a particular bitrate. This will produce a VBR stream.
el: Επιβολή συγκεκριμένης ποιότητας κωδικοποίησης μεταξύ 0,0 (υψηλή) και 50,0 (χαμηλή), αντί του καθορισμού ενός συγκεκριμένου ρυθμού μετάδοσης δεδομένων. Αυτό θα παράξει μια μετάδοση VBR.

en: Stereo mode
el: Στερεοφωνική λειτουργία

en: Handling mode for stereo streams
el: Λειτουργία χειρισμού για στερεοφωνικές μεταδόσεις δεδομένων

en: VBR mode
el: Λειτουργία VBR

en: Use Variable BitRate. Default is to use Constant BitRate (CBR).
el: Χρήση μεταβλητού ρυθμού μετάδοσης δεδομένων. Από προεπιλογή γίνεται χρήση σταθερού ρυθμού μετάδοσης δεδομένων (CBR).

en: Psycho-acoustic model
el: Ψυχο-ακουστικό μοντέλο

en: Integer from -1 (no model) to 4.
el: Ακέραιος από -1 (κανένα μοντέλο) έως 4.

en: Joint stereo
el: Συνδυασμένο στερεοφωνικό

en: Libtwolame audio encoder
el: Κωδικοποιητής ήχου Libtwolame

en: Ulead DV audio decoder
el: Αποκωδικοποιητής ήχου Ulead DV

en: Use Hardware decoders only
el: Αποκλειστική χρήση αποκωδικοποίησης υλικού

en: VideoToolbox video decoder
el: αποκωδικοποιητής βίντεο VideoToolbox

en: Maximum encoding bitrate
el: Μέγιστος ρυθμός μετάδοσης δεδομένων κωδικοποίησης

en: Maximum bitrate in kbps. This is useful for streaming applications.
el: Μέγιστος ρυθμός μετάδοσης δεδομένων σε kbps. Αυτό είναι χρήσιμο σε εφαρμογές μετάδοσης.

en: Minimum encoding bitrate
el: Ελάχιστος ρυθμός μετάδοσης δεδομένων κωδικοποίησης

en: Minimum bitrate in kbps. This is useful for encoding for a fixed-size channel.
el: Ελάχιστος ρυθμός μετάδοσης δεδομένων σε kbps. Είναι χρήσιμο για την κωδικοποίηση σε κανάλια προκαθορισμένου μεγέθους.

en: Force a constant bitrate encoding (CBR).
el: Επιβολή κωδικοποίησης σταθερού ρυθμού μετάδοσης δεδομένων (CBR).

en: Vorbis audio decoder
el: Αποκωδικοποιητής ήχου Vorbis

en: Vorbis audio packetizer
el: Πακετοποιητής ήχου Vorbis

en: Vorbis audio encoder
el: Kωδικοποιητής ήχου Vorbis

en: Quality mode
el: Λειτουργία ποιότητας

en: Quality setting which will determine max encoding time
     - 0: Good quality
     - 1: Realtime
     - 2: Best quality
el: Ρύθμιση ποιότητας που θα καθορίσει το μέγιστο χρόνο κωδικοποίησης
    - 0: Καλή ποιότητα
    - 1: Σε πραγματικό χρόνο
    - 2: Βέλτιστη ποιότητα

en: WebM video decoder
el: Αποκωδικοποιητής βίντεο WebM

en: WebM video encoder
el: Κωδικοποιητής βίντεο WebM

en: WEBVTT decoder
el: Αποκωδικοποιητής WEBVTT

en: WEBVTT subtitles decoder
el: Αποκωδικοποιητής υπότιτλων WEBVTT

en: WEBVTT subtitles parser
el: Αναλυτής υπότιτλων WEBVTT

en: WMA v1/v2 fixed point audio decoder
el: Αποκωδικοποιητής ήχου προκαθορισμένου σημείου WMA v1/v2

en: Maximum GOP size
el: Μέγιστο μέγεθος GOP

en: Sets maximum interval between IDR-frames. Larger values save bits, thus improving quality for a given bitrate at the cost of seeking precision. Use -1 for infinite.
el: Ορίζει το μέγιστο διάστημα μεταξύ των καρέ IDR. Μεγαλύτερες τιμές εξοικονομούν bits, βελτιώνοντας την ποιότητα με έναν καθορισμένο ρυθμό μετάδοσης δεδομένων, με αντίτιμο την ακρίβεια ανίχνευσης. Χρησιμοποιήστε -1 για άπειρο.

en: Minimum GOP size
el: Ελάχιστο μέγεθος GOP

en: Sets minimum interval between IDR-frames. In H.264, I-frames do not necessarily bound a closed GOP because it is allowable for a P-frame to be predicted from more frames than just the one frame before it (also see reference frame option). Therefore, I-frames are not necessarily seekable. IDR-frames restrict subsequent P-frames from referring to any frame prior to the IDR-frame. 
    If scenecuts appear within this interval, they are still encoded as I-frames, but do not start a new GOP.
el: Ρυθμίζει το ελάχιστο διάστημα μεταξύ των καρέ IDR. Στο H.264 τα καρέ I δε συνδέουν απαραίτητα μία κλειστή συστοιχία εικόνων (GOP), επειδή σε ένα καρέ P επιτρέπεται να προβλέπεται από περισσότερα καρέ απ ότι από μόνο ένα καρέ πριν από αυτό (δείτε επίσης την επιλογή καρέ αναφοράς). Επομένως, τα καρέ I δεν είναι απαραίτητα ανιχνεύσιμα. Τα καρέ IDR περιορίζουν τα διαδοχικά καρέ P από το να αναφέρονται σε οποιοδήποτε καρέ πριν από το καρέ IDR. 
    Εάν σε αυτό το διάστημα εμφανίζονται αποκόμματα σκηνών, εξακολουθούν να κωδικοποιούνται ως καρέ I, αλλά δεν ξεκινούν μία νέα GOP.

en: Use recovery points to close GOPs
el: Χρήση σημείων ανάκτησης για να κλείσουν τα GOPs

en: use open GOP, for bluray compatibility use also bluray-compat option
el: χρήση ανοικτών ομάδων εικόνων, για συμβατότητα με bluray χρησιμοποιήστε επίσης την επιλογή bluray-συμβατό

en: Enable compatibility hacks for Blu-ray support
el: Ενεργοποίηση hacks συμβατότητας για υποστήριξη Blu-Ray

en: Enable hacks for Blu-ray support, this doesn't enforce every aspect of Blu-ray compatibility
    e.g. resolution, framerate, level
el: Ενεργοποίηση hacks για υποστήριξη Blu-Ray, αυτό δεν επιβάλλει κάθε πλευρά της συμβατότητας Blu-ray
    π.χ. ανάλυση, ρυθμό καρέ, επίπεδο

en: Extra I-frames aggressivity
el: Επιθετικότητα επιπρόσθετων I-καρέ

en: Scene-cut detection. Controls how aggressively to insert extra I-frames. With small values of scenecut, the codec often has to force an I-frame when it would exceed keyint. Good values of scenecut may find a better location for the I-frame. Large values use more I-frames than necessary, thus wasting bits. -1 disables scene-cut detection, so I-frames are inserted only every other keyint frames, which probably leads to ugly encoding artifacts. Range 1 to 100.
el: Ανίχνευση αποκομμένων σκηνών. Ελέγχει το πόσο επιθετικά θα εισαχθούν τα επιπρόσθετα καρέ I. Με μικρές τιμές αποκοπής σκηνών, ο κωδικοποιητής συχνά πρέπει να επιβάλλει ένα καρέ I όταν θα υπερβεί το keyint. Κατάλληλες τιμές αποκοπής σκηνών μπορούν να βρουν μία καλύτερη θέση για το καρέ I. Οι μεγάλες τιμές χρησιμοποιούν περισσότερα καρέ I από ότι είναι απαραίτητο, ξοδεύοντας έτσι bits. Το -1 απενεργοποιεί την ανίχνευση αποκομμένων σκηνών έτσι τα καρέ I εισάγονται μόνο κάθε άλλο καρέ keyint, το οποίο πιθανόν οδηγεί σε αλλοίωση του αποτελέσματος. Το εύρος είναι από 1 έως 100.

en: B-frames between I and P
el: B-καρέ μεταξύ I και P

en: Number of consecutive B-frames between I and P-frames. Range 1 to 16.
el: Αριθμός διαδοχικών καρέ B μεταξύ καρέ I και P. Το εύρος είναι από 1 έως 100.

en: Adaptive B-frame decision
el: Προσαρμοζόμενη απόφαση B-καρέ

en: Force the specified number of consecutive B-frames to be used, except possibly before an I-frame. Range 0 to 2.
el: Επιβολή καθορισμένου αριθμού διαδοχικών καρέ B που θα χρησιμοποιηθούν, εκτός πιθανόν πριν από κλειδί I. Το εύρος είναι από 0 έως 2.

en: Influence (bias) B-frames usage
el: Επιρροή (προτίμηση) χρήσης των καρέ B

en: Bias the choice to use B-frames. Positive values cause more B-frames, negative values cause less B-frames.
el: Προτίμηση της επιλογής να χρησιμοποιούνται τα καρέ B. Θετικές τιμές σημαίνει περισσότερα καρέ B, αρνητικές τιμές λιγότερα.

en: Keep some B-frames as references
el: Διατήρηση κάποιων B-καρέ ως αναφορές

en: Allows B-frames to be used as references for predicting other frames. Keeps the middle of 2+ consecutive B-frames as a reference, and reorders frame appropriately.
     - none: Disabled
     - strict: Strictly hierarchical pyramid
     - normal: Non-strict (not Blu-ray compatible)
el: Επιτρέπει στα καρέ B να χρησιμοποιηθούν ως αναφορές για την πρόβλεψη άλλων καρέ. Διατηρεί το μέσο 2+ διαδοχικών καρέ B ως αναφορά, και αναδιατάσσει κατάλληλα τα άλλα καρέ.
     - καθόλου: Απενεργοποίηση
     - αυστηρά: Αυστηρά ιεραρχική πυραμίδα
     - κανονικά: Μη αυστηρά (μη συμβατά με Blu-ray)

en: Use fullrange instead of TV colorrange
el: Χρήση πλήρους αντί τηλεοπτικού χρωματικού εύρους

en: TV-range is usually used colorrange, defining this to true will enable libx264 to use full colorrange on encoding
el: Το τηλεοπτικό χρωματικό εύρος χρησιμοποιείται συχνά. Ορίζοντάς το σε αληθές θα επιτρέψει στον libx264 να χρησιμοποιήσει το πλήρες χρωματικό εύρος κατά την κωδικοποίηση

en: CABAC (Context-Adaptive Binary Arithmetic Coding). Slightly slows down encoding and decoding, but should save 10 to 15% bitrate.
el: CABAC (δυαδικός αριθμητικός κώδικας προσαρμογής βάσει περιεχόμενου). Επιβραδύνει κάπως την κωδικοποίηση και αποκωδικοποίηση, αλλά βελτιώνει συνήθως τον ρυθμό μετάδοσης δεδομένων κατά 10 έως 15 %.

en: Number of previous frames used as predictors. This is effective in Anime, but seems to make little difference in live-action source material. Some decoders are unable to deal with large frameref values. Range 1 to 16.
el: Αριθμός προηγούμενων καρέ που χρησιμοποιούνται ως προγνώστες. Αυτό είναι αποτελεσματικό στα Anime, αλλά φαίνεται ότι δεν κάνει μεγάλη διαφορά σε πηγή υλικού ζωντανής δράσης. Κάποιοι αποκωδικοποιητές αδυνατούν να αντιμετωπίσουν μεγάλες τιμές frameref. Το εύρος είναι από 1 έως 16.

en: Skip loop filter
el: Παράλειψη φίλτρου βρόχου

en: Deactivate the deblocking loop filter (decreases quality).
el: Απενεργοποίηση του φίλτρου βρόχου απεμπλοκής (μειώνει την ποιότητα).

en: Loop filter AlphaC0 and Beta parameters alpha:beta
el: Φίλτρο βρόχου AlphaC0 και Beta παραμέτρων alpha:beta

en: Loop filter AlphaC0 and Beta parameters. Range -6 to 6 for both alpha and beta parameters. -6 means light filter, 6 means strong.
el: Παράμετροι AlphaC0 και Beta του φίλτρου βρόχου. Το εύρος είναι από - 6 έως 6 και για τις δύο παραμέτρους. Το -6 σημαίνει ελαφρύ φίλτρο, το 6 σημαίνει δυνατό.

en: H.264 level
el: Επίπεδο H.264

en: Specify H.264 level (as defined by Annex A of the standard). Levels are not enforced; it's up to the user to select a level compatible with the rest of the encoding options. Range 1 to 5.1 (10 to 51 is also allowed). Set to 0 for letting x264 set level.
el: Καθορίστε το επίπεδο H.264 (όπως ορίζεται από το Παράρτημα Α του προτύπου). Τα επίπεδα δεν επιβάλλονται. Εξαρτάται από το χρήστη να επιλέξει ένα επίπεδο συμβατό με τις υπόλοιπες επιλογές κωδικοποίησης. Το εύρος είναι από 1 έως 5.1 (επίσης επιτρέπεται από 10 έως 51). Ορίστε το στο 0 για να επιτρέψετε στο x264 να επιλέξει.

en: H.264 profile
el: Προφίλ H.264

en: Specify H.264 profile which limits are enforced over other settings
el: Ορίστε προφίλ H.264 του οποίου τα όρια επιβάλλονται έναντι άλλων ρυθμίσεων

en: Interlaced mode
el: Λειτουργία διαπλοκής

en: Pure-interlaced mode.
el: Λειτουργία ατόφιας διαπλοκής.

en: Frame packing
el: Πακετάρισμα καρέ

en: For stereoscopic videos define frame arrangement:
     0: checkerboard - pixels are alternatively from L and R
     1: column alternation - L and R are interlaced by column
     2: row alternation - L and R are interlaced by row
     3: side by side - L is on the left, R on the right
     4: top bottom - L is on top, R on bottom
     5: frame alternation - one view per frame
el: Για στερεοσκοπικά βίντεο ορίστε τη διάταξη των καρέ:
     0: σκακιέρα - τα εικονοστοιχεία εναλλάσσονται μεταξύ Α και Δ
     1: εναλλαγή στηλών - Α και Δ διαπλέκονται σε στήλη
     2: εναλλαγή γραμμών - Α και Δ διαπλέκονται σε γραμμή
     3: πλευρά με πλευρά - Α είναι στα αριστερά, Δ στα δεξιά
     4: πάνω κάτω - Α πάνω, Δ κάτω
     5: εναλλαγή καρέ - μία προβολή ανά καρέ

en: Use Periodic Intra Refresh
el: Χρήση περιοδικής ενδοανανέωσης

en: Use Periodic Intra Refresh instead of IDR frames
el: Χρησιμοποιήστε περιοδική ενδοανανέωση αντί για καρέ IDR

en: Use mb-tree ratecontrol
el: Χρήση ελέγχου ρυθμού mb-tree

en: You can disable use of Macroblock-tree on ratecontrol
el: Μπορείτε να απενεργοποιήσετε τη χρήση Macroblock-tree στον έλεγχο ρυθμού

en: Force number of slices per frame
el: Επιβολή αριθμού κομματιών ανά καρέ

en: Force rectangular slices and is overridden by other slicing options
el: Επιβολή ορθογώνιων κομματιών και αυτό παρακάμπτεται από άλλες επιλογές

en: Limit the size of each slice in bytes
el: Περιορισμός του μεγέθους κάθε κομματιού σε bytes

en: Sets a maximum slice size in bytes, Includes NAL overhead in size
el: Ορίζει ένα μέγιστο μέγεθος κομματιού σε bytes, συμπεριλαμβάνει μια επιβάρυνση NAL

en: Limit the size of each slice in macroblocks
el: Περιορισμός του μεγέθους κάθε κομματιού σε macroblock

en: Sets a maximum number of macroblocks per slice
el: Ορίζει έναν μέγιστο αριθμό macroblock ανά κομμάτι

en: Set QP
el: Ορισμός QP

en: This selects the quantizer to use. Lower values result in better fidelity, but higher bitrates. 26 is a good default value. Range 0 (lossless) to 51.
el: Αυτό επιλέγει τον κβαντιστή που θα χρησιμοποιηθεί. Χαμηλότερες τιμές έχουν ως αποτέλεσμα καλύτερη πιστότητα, αλλά υψηλότερους ρυθμούς μετάδοσης δεδομένων. Το 26 είναι μία καλή προεπιλεγμένη τιμή. Το εύρος είναι από 0 (χωρίς απώλειες) έως 51.

en: Quality-based VBR
el: Ποιοτικό VBR

en: 1-pass Quality-based VBR. Range 0 to 51.
el: VBR μονού περάσματος βασισμένο στην ποιότητα. Το εύρος είναι από 0 έως 51.

en: Min QP
el: Ελάχιστο QP

en: Minimum quantizer parameter. 15 to 35 seems to be a useful range.
el: Ελάχιστη παράμετρος κβαντιστή. Από 15 έως 35 φαίνεται πως είναι ένα αξιοπρεπές εύρος.

en: Max QP
el: Μέγιστο QP

en: Maximum quantizer parameter.
el: Μέγιστη παράμετρος κβαντιστή.

en: Max QP step
el: Μέγιστο βήμα QP

en: Max QP step between frames.
el: Μέγιστο βήμα QP μεταξύ καρέ.

en: Average bitrate tolerance
el: Μέση ανοχή ρυθμού μετάδοσης δεδομένων

en: Allowed variance in average bitrate (in kbits/s).
el: Επιτρεπόμενη διακύμανση σε μέσο ρυθμό δειγματοληψίας (σε kbits/s).

en: Max local bitrate
el: Μέγιστος τοπικός ρυθμός μετάδοσης δεδομένων

en: Sets a maximum local bitrate (in kbits/s).
el: Ορίζει έναν μέγιστο τοπικό ρυθμό μετάδοσης δεδομένων (σε kbits/s).

en: VBV buffer
el: Ενδιάμεση μνήμη VBV

en: Averaging period for the maximum local bitrate (in kbits).
el: Περίοδος κατά μέσο όρο για το μέγιστο τοπικό ρυθμό μετάδοσης δεδομένων (σε kbits).

en: Initial VBV buffer occupancy
el: Αρχική κατάληψη ενδιάμεσης μνήμης VBV

en: Sets the initial buffer occupancy as a fraction of the buffer size. Range 0.0 to 1.0.
el: Ορίζει την αρχική κατάληψη ενδιάμεσης μνήμης ως κλάσμα του μεγέθους της ενδιάμεσης μνήμης. Το εύρος είναι από 0,0 έως 1,0.

en: How AQ distributes bits
el: Πώς το AQ κατανέμει τα bits

en: Defines bitdistribution mode for AQ, default 1
     - 0: Disabled
     - 1: Current x264 default mode
     - 2: uses log(var)^2 instead of log(var) and attempts to adapt strength per frame
el: Καθορίζει τη λειτουργία κατανομής bit για το AQ, η προεπιλογή είναι 1
     - 0: Απενεργοποιημένη
     - 1: Τρέχουσα προεπιλεγμένη λειτουργία x264
     - 2: χρησιμοποιεί log(var)^2 αντί για log(var) και προσπαθεί να προσαρμόσει την ισχύ ανά καρέ

en: Strength of AQ
el: Ισχύς AQ

en: Strength to reduce blocking and blurring in flat
    and textured areas, default 1.0 recommended to be between 0..2
     - 0.5: weak AQ
     - 1.5: strong AQ
el: Ισχύς για τη μείωση blocking και θολώματος σε επίπεδες
    και ανάγλυφες περιοχές, η προεπιλογή είναι 1,0 και συνιστάται να είναι μεταξύ 0 και 2.
     - 0.5: ασθενές AQ
     - 1.5: ισχυρό AQ

en: QP factor between I and P
el: Συντελεστής QP μεταξύ I και P

en: QP factor between I and P. Range 1.0 to 2.0.
el: Συντελεστής QP μεταξύ I και P. Εύρος από 1.0 έως 2.0.

en: QP factor between P and B
el: Συντελεστής QP μεταξύ P και B

en: QP factor between P and B. Range 1.0 to 2.0.
el: Συντελεστής QP μεταξύ P και B. Εύρος από 1,0 έως 2,0.

en: QP difference between chroma and luma
el: Διαφορά QP μεταξύ chroma και luma

en: QP difference between chroma and luma.
el: Διαφορά QP μεταξύ chroma και luma.

en: Multipass ratecontrol
el: Έλεγχος ρυθμού πολλαπλών περασμάτων

en: Multipass ratecontrol:
     - 1: First pass, creates stats file
     - 2: Last pass, does not overwrite stats file
     - 3: Nth pass, overwrites stats file
el: Έλεγχος ρυθμού πολλαπλών περασμάτων:
     - 1: Πρώτο πέρασμα, δημιουργεί αρχείο στατιστικών
     - 2: Τελευταίο πέρασμα, δεν αντικαθιστά το αρχείο στατιστικών
     - 3: Ν-στό πέρασμα, αντικαθιστά το αρχείο στατιστικών

en: QP curve compression
el: Συμπίεση καμπύλης QP

en: QP curve compression. Range 0.0 (CBR) to 1.0 (QCP).
el: Συμπίεση καμπύλης QP. Το εύρος της κυμαίνεται από 0.0 (CBR) έως 1.0 (QCP).

en: Reduce fluctuations in QP
el: Μείωση διακυμάνσεων στο QP

en: This reduces the fluctuations in QP before curve compression. Temporally blurs complexity.
el: Αυτό μειώνει τις διακυμάνσεις στο QP πριν τη συμπίεση καμπύλης. Χρονικά θολώνει την πολυπλοκότητα.

en: This reduces the fluctuations in QP after curve compression. Temporally blurs quants.
el: Αυτό μειώνει τις διακυμάνσεις στο QP μετά τη συμπίεση καμπύλης. Χρονικά θολώνει τους κβαντιστές.

en: Partitions to consider
el: Κατατμήσεις προς εξέταση

en: Partitions to consider in analyse mode:
     - none  : 
     - fast  : i4x4
     - normal: i4x4,p8x8,(i8x8)
     - slow  : i4x4,p8x8,(i8x8),b8x8
     - all   : i4x4,p8x8,(i8x8),b8x8,p4x4
    (p4x4 requires p8x8. i8x8 requires 8x8dct).
el: Κατατμήσεις που θα ληφθούν υπόψη στη λειτουργία ανάλυσης: 
     - καμία  : 
     - γρήγορη  : i4x4
     - κανονική: i4x4,p8x8,(i8x8)
     - αργή  : i4x4,p8x8,(i8x8),b8x8
     - όλες   : i4x4,p8x8,(i8x8),b8x8,p4x4
    (p4x4 απαιτεί p8x8. i8x8 απαιτεί 8x8dct).

en: Direct MV prediction mode
el: Άμεση λειτουργία πρόβλεψης MV

en: Direct prediction size
el: Μέγεθος άμεσης πρόβλεψης

en: Direct prediction size:
     -  0: 4x4
     -  1: 8x8
     - -1: smallest possible according to level
el: Μέγεθος άμεσης πρόβλεψης:
     -  0: 4x4
     -  1: 8x8
     - -1: μικρότερο δυνατό σύμφωνα με το επίπεδο

en: Weighted prediction for B-frames
el: Σταθμισμένη πρόβλεψη για B-καρέ

en: Weighted prediction for B-frames.
el: Σταθμισμένη πρόβλεψη για B-καρέ.

en: Weighted prediction for P-frames
el: Σταθμισμένη πρόβλεψη για P-καρέ

en: Weighted prediction for P-frames:
     - 0: Disabled
     - 1: Blind offset
     - 2: Smart analysis
el: Σταθμισμένη πρόβλεψη για P-καρέ:
     - 0: Απενεργοποιημένη
     - 1: Τυφλή απόκλιση
     - 2: Έξυπνη ανάλυση

en: Integer pixel motion estimation method
el: Μέθοδος εκτίμησης κίνησης ακέραιου εικονοστοιχείου

en: Selects the motion estimation algorithm:
     - dia: diamond search, radius 1 (fast)
     - hex: hexagonal search, radius 2
     - umh: uneven multi-hexagon search (better but slower)
     - esa: exhaustive search (extremely slow, primarily for testing)
     - tesa: hadamard exhaustive search (extremely slow, primarily for testing)
el: Επιλέγει τον αλγόριθμο εκτίμησης κίνησης:
     - dia: αναζήτηση ρόμβου, ακτίνα 1 (γρήγορος)
     - hex: εξαγωνική αναζήτηση, ακτίνα 2
     - umh: ανομοιόμορφη πολυ-εξαγωνική αναζήτηση (καλύτερος, αλλά πιο αργός)
     - esa: εξαντλητική αναζήτηση (εξαιρετικά αργός, κυρίως για δοκιμή)
     - tesa: εξαντλητική αναζήτηση Hadamard (εξαιρετικά αργός, κυρίως για δοκιμή)

en: Maximum motion vector search range
el: Μέγιστο εύρος αναζήτησης διανύσματος κίνησης

en: Maximum distance to search for motion estimation, measured from predicted position(s). Default of 16 is good for most footage, high motion sequences may benefit from settings between 24 and 32. Range 0 to 64.
el: Μέγιστη απόσταση προς αναζήτηση για εκτίμηση κίνησης, μετρημένη από τη(τις) προβλεπόμενη(ες) θέση(εις). Η προεπιλογή του 16 είναι καλή για τα περισσότερα μήκη φιλμ, οι ακολουθίες υψηλής κίνησης ίσως επωφεληθούν από ρυθμίσεις μεταξύ 24 και 32. Το εύρος είναι από 0 έως 64.

en: Maximum motion vector length
el: Μέγιστο μήκος διανύσματος κίνησης

en: Maximum motion vector length in pixels. -1 is automatic, based on level.
el: Μέγιστο μήκος διανύσματος κίνησης σε εικονοστοιχεία. -1 είναι το αυτόματο, βασισμένο στο επίπεδο.

en: Minimum buffer space between threads
el: Ελάχιστο κενό προσωρινής μνήμης μεταξύ νημάτων

en: Minimum buffer space between threads. -1 is automatic, based on number of threads.
el: Ελάχιστο κενό προσωρινής μνήμης μεταξύ νημάτων. -1 είναι η αυτόματη, βασισμένο στον αριθμό των νημάτων.

en: Strength of psychovisual optimization, default is "1.0:0.0"
el: Ισχύς της βελτιστοποίησης psychovisual, η προεπιλεγμένη τιμή είναι "1.0:0.0"

en: First parameter controls if RD is on (subme>=6) or off.
    Second parameter controls if Trellis is used on psychovisual optimization, default off
el: Η πρώτη παράμετρος ελέγχει εάν το RD είναι ανοικτό (subme>=6) ή κλειστό.
    Η δεύτερη παράμετρος ελέγχει εάν, το Trellis χρησιμοποιείται στη βελτιστοποίηση psychovisual, από προεπιλογή είναι απενεργοποιημένο.

en: Subpixel motion estimation and partition decision quality
el: Εκτίμηση κίνησης subpixel και ποιότητα απόφασης κατάτμησης.

en: This parameter controls quality versus speed tradeoffs involved in the motion estimation decision process (lower = quicker and higher = better quality). Range 1 to 9.
el: Αυτή η παράμετρος ελέγχει την ποιότητα σε βάρος της ταχύτητας που σχετίζεται με τη διαδικασία απόφασης εκτίμησης κίνησης (χαμηλότερη = ταχύτερη και υψηλότερη = καλύτερης ποιότητας). Εύρος από 1 έως 9.

en: RD based mode decision for B-frames. This requires subme 6 (or higher).
el: Απόφαση λειτουργίας που βασίζεται στο RD για τα καρέ B. Αυτό απαιτεί subme 6 (ή μεγαλύτερο).

en: Decide references on a per partition basis
el: Απόφαση αναφορών με βάση την κατάτμηση

en: Allows each 8x8 or 16x8 partition to independently select a reference frame, as opposed to only one ref per macroblock.
el: Επιτρέπει σε κάθε κατάτμηση 8x8 ή 16x8 να επιλέγει ανεξάρτητα ένα καρέ αναφοράς και όχι μόνο μία αναφορά ανά macroblock.

en: Chroma in motion estimation
el: Chroma στην εκτίμηση κίνησης

en: Chroma ME for subpel and mode decision in P-frames.
el: ME chroma για το subpel και απόφαση λειτουργίας για τα καρέ P.

en: Joint bidirectional motion refinement.
el: Βελτίωση συνδυασμένης αμφίδρομης κίνησης.

en: Adaptive spatial transform size
el: Προσαρμοζόμενο μέγεθος χωροθετικού μετασχηματισμού

en: SATD-based decision for 8x8 transform in inter-MBs.
el: Απόφαση λειτουργίας που βασίζεται στο SATD για μετασχηματισμό 8x8 σε inter-MBs.

en: Trellis RD quantization
el: Κβαντισμός Trellis RD

en: Trellis RD quantization:
     - 0: disabled
     - 1: enabled only on the final encode of a MB
     - 2: enabled on all mode decisions
    This requires CABAC.
el: Κβαντισμός RD Trellis:
     - 0: απενεργοποιημένος
     - 1: ενεργοποιημένος μόνο στην τελική κωδικοποίηση μιας ομάδας δεδομένων
     - 2: ενεργοποιημένος σε όλες τις αποφάσεις λειτουργίας
    Αυτό απαιτεί CABAC.

en: Early SKIP detection on P-frames
el: Έγκαιρη ανίχνευση παράλειψης στα καρέ P

en: Early SKIP detection on P-frames.
el: Έγκαιρη ανίχνευση παράλειψης στα καρέ P.

en: Coefficient thresholding on P-frames
el: Συντελεστής ορισμού ορίου στα καρέ P

en: Coefficient thresholding on P-frames. Eliminate dct blocks containing only a small single coefficient.
el: Καθορισμός ορίου συντελεστή για τα καρέ P. Εξάλειψη ομάδων δεδομένων dct που περιέχουν μόνο ένα μικρό απλό συντελεστή.

en: Use Psy-optimizations
el: Χρήση Psy-βελτιστοποιήσεων

en: Use all visual optimizations that can worsen both PSNR and SSIM
el: Χρήση όλων των οπτικών βελτιστοποιήσεων που μπορούν να χειροτερέψουν και το PSNR και το SSIM

en: Dct-domain noise reduction. Adaptive pseudo-deadzone. 10 to 1000 seems to be a useful range.
el: Μείωση θορύβου τομέα dct. Προσαρμοστική ψευδο-νεκρή ζώνη. Από 10 έως 1000 φαίνεται πως είναι ένα χρήσιμο εύρος.

en: Inter luma quantization deadzone
el: Νεκρή ζώνη κβαντισμού inter luma

en: Set the size of the inter luma quantization deadzone. Range 0 to 32.
el: Ορίστε το μέγεθος της νεκρής ζώνης κβαντισμού inter luma. Το εύρος είναι από 0 έως 32.

en: Intra luma quantization deadzone
el: Νεκρή ζώνη κβαντισμού intra luma

en: Set the size of the intra luma quantization deadzone. Range 0 to 32.
el: Ορίστε το μέγεθος της νεκρής ζώνη κβαντισμού intra luma. Το εύρος είναι από 0 έως 32.

en: Non-deterministic optimizations when threaded
el: Μη καθοριστικές βελτιστοποιήσεις όταν περαστούν

en: Slightly improve quality of SMP, at the cost of repeatability.
el: Ελαφρά βελτίωση της ποιότητας του SMP, εις βάρος της επαναληπτικότητας.

en: CPU optimizations
el: Βελτιστοποιήσεις επεξεργαστή

en: Use assembler CPU optimizations.
el: Χρήση βελτιστοποιήσεων συναρμολόγησης του επεξεργαστή.

en: Filename for 2 pass stats file
el: Όνομα αρχείου στατιστικών 2 περασμάτων

en: Filename for 2 pass stats file for multi-pass encoding.
el: Όνομα του αρχείο στατιστικών 2 περασμάτων για κωδικοποίηση πολλαπλών περασμάτων.

en: PSNR computation
el: Υπολογισμός PSNR

en: Compute and print PSNR stats. This has no effect on the actual encoding quality.
el: Υπολογισμός και εκτύπωση στατιστικών PSNR. Αυτό δεν έχει επίπτωση στην πραγματική ποιότητα κωδικοποίησης.

en: SSIM computation
el: Υπολογισμός SSIM

en: Compute and print SSIM stats. This has no effect on the actual encoding quality.
el: Υπολογισμός και εκτύπωση στατιστικών SSIM. Αυτό δεν έχει επίπτωση στην πραγματική ποιότητα κωδικοποίησης.

en: Quiet mode
el: Σιωπηρή λειτουργία

en: Statistics
el: Στατιστικά

en: Print stats for each frame.
el: Εκτύπωση στατιστικών για κάθε καρέ.

en: SPS and PPS id numbers
el: Αριθμοί id SPS και PPS

en: Set SPS and PPS id numbers to allow concatenating streams with different settings.
el: Ορίζει αριθμούς id SPS και PPS για να επιτρέψει τη συνένωση μεταδόσεων διαφορετικών ρυθμίσεων.

en: Access unit delimiters
el: Περιοριστές μονάδας πρόσβασης

en: Generate access unit delimiter NAL units.
el: Δημιουργία μονάδων NAL για τον περιοριστή μονάδας πρόσβασης.

en: Framecount to use on frametype lookahead
el: Αρίθμηση καρέ που θα χρησιμοποιηθεί για την προνοητικότητα τύπου καρέ

en: Framecount to use on frametype lookahead. Currently default can cause sync-issues on unmuxable output, like rtsp-output without ts-mux
el: Αρίθμηση πλαισίου που θα χρησιμοποιηθεί στη μέριμνα του τύπου πλαισίου. H τρέχουσα προεπιλογή μπορεί να προκαλέσει θέματα συγχρονισμού στη μη αποπολυπλέξιμη έξοδο, όπως η έξοδος rtsp χωρίς ts-mux

en: HRD-timing information
el: Πληροφορίες συγχρονισμού HRD

en: Default tune setting used
el: Προεπιλεγμένη ρύθμιση συντονισμού σε χρήση

en: Default preset setting used
el: Προκαθορισμένη προρύθμιση ισοστάθμισης σε χρήση

en: x264 advanced options
el: Προχωρημένες επιλογές x264

en: x264 advanced options, in the form {opt=val,op2=val2}.
el: Προχωρημένες επιλογές x264, υπό τη μορφή {opt=val,op2=val2}.

en: Fast
el: Γρήγορο

en: Normal
el: Κανονικό

en: Slow
el: Αργό

en: Spatial
el: Χωρικός

en: Temporal
el: Χρονικός

en: checkerboard
el: σκακιέρα

en: column alternation
el: εναλλαγή στηλών

en: row alternation
el: εναλλαγή γραμμών

en: side by side
el: δίπλα-δίπλα

en: top bottom
el: πάνω κάτω

en: frame alternation
el: εναλλαγή καρέ

en: 2D
el: 2Δ

en: H.264/MPEG-4 Part 10/AVC encoder (x264 10-bit)
el: Κωδικοποιητής H.264/MPEG-4 Part 10/AVC (x264 10-bit)

en: H.262/MPEG-2 encoder (x262)
el: Κωδικοποιητής H.262/MPEG-2 (x262)

en: H.264/MPEG-4 Part 10/AVC encoder (x264)
el: Κωδικοποιητής H.264/MPEG-4 Part 10/AVC (x264)

en: H.265/HEVC encoder (x265)
el: Κωδικοποιητής H.265/HEVC (x265)

en: XWD image decoder
el: Αποκωδικοποιητής εικόνας XWD

en: Teletext page
el: Σελίδα Teletext

en: Open the indicated Teletext page. Default page is index 100.
el: Άνοιγμα της υποδεικνυόμενης σελίδας Teletext. Η προεπιλεγμένη σελίδα 100 είναι το ευρετήριο.

en: Teletext alignment
el: Στοίχιση Teletext

en: You can enforce the teletext position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg. 6 = top-right).
el: Μπορείτε να επιβάλλετε τη θέση του teletext στο βίντεο (0=κέντρο, 1=αριστερά, 2=δεξιά, 4=επάνω, 8=κάτω. Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε και συνδυασμούς αυτών των τιμών, π.χ. 6 = επάνω-δεξιά).

en: Teletext text subtitles
el: Υπότιτλοι Teletext

en: Output teletext subtitles as text instead of as RGBA.
el: Έξοδος υπότιτλων του teletext ως κείμενο και όχι ως RGBA.

en: Presentation Level
el: Επίπεδο παρουσίασης

en: VBI and Teletext decoder
el: Αποκωδικοποιητής VBI και Teletext

en: D-Bus control interface
el: Διεπαφή ελέγχου D-Bus

en: VLC media player
el: Αναπαραγωγός πολυμέσων VLC

en: Do not open a DOS command box interface
el: Να μην ανοίξει μία διεπαφή πλαισίου εντολών DOS

en: By default the dummy interface plugin will start a DOS command box. Enabling the quiet mode will not bring this command box but can also be pretty annoying when you want to stop VLC and no video window is open.
el: Από προεπιλογή, η προσθήκη εικονικής διεπαφής θα εκκινήσει ένα πλαίσιο εντολών DOS. Η ενεργοποίηση της σιωπηρής λειτουργίας δε θα εμφανίσει αυτό το πλαίσιο εντολών αλλά επίσης μπορεί να είναι αρκετά ενοχλητικό όταν θέλετε να διακόψετε τον VLC και δεν είναι ανοικτό κανένα παράθυρο βίντεο.

en: Dummy interface
el: Εικονική διεπαφή

en: Motion threshold (10-100)
el: Όριο κίνησης (10-100)

en: Amount of movement required for a mouse gesture to be recorded.
el: Ποσότητα κίνησης που απαιτείται για να καταγραφεί μία χειρονομία ποντικιού.

en: Trigger button
el: Κουμπί ενεργοποίησης

en: Trigger button for mouse gestures.
el: Κουμπί ενεργοποίησης χειρονομιών ποντικιού.

en: Middle
el: Μεσαίο

en: Gestures
el: Χειρονομίες

en: Mouse gestures control interface
el: Διεπαφή ελέγχου χειρονομιών ποντικιού

en: Global Hotkeys
el: Γενικά πλήκτρα συντόμευσης

en: Global Hotkeys interface
el: Διεπαφή γενικών πλήκτρων συντόμευσης

en: Hotkeys
el: Πλήκτρα συντόμευσης

en: Hotkeys management interface
el: Διεπαφή διαχείρισης πλήκτρων συντόμευσης

en: One
el: Ένα

en: Loop: %s
el: Βρόχος: %s

en: Random: %s
el: Τυχαίο: %s

en: Audio Device: %s
el: Συσκευή ήχου: %s

en: Recording
el: Εγγραφή

en: Recording done
el: Η εγγραφή ολοκληρώθηκε

en: Sub sync: bookmarked audio time
el: Συγχρονισμός υποτίτλων / χρόνος ήχου σε σελιδοδείκτη

en: No active subtitle
el: Μη ενεργοί υπότιτλοι

en: Sub sync: bookmarked subtitle time
el: Συγχρονισμός υποτίτλων / χρόνος υποτίτλου σε σελιδοδείκτη

en: Sub sync: set bookmarks first!
el: Συγχρονισμός υποτίτλων: ορίστε σελιδοδείκτες πρώτα!

en: Sub sync: corrected %i ms (total delay = %i ms)
el: Συγχρονισμός υποτίτλων: διορθώθηκαν %i msec (συνολική καθυστέρηση = %i msec)

en: Sub sync: delay reset
el: Συγχρονισμός υποτίτλων: επαναφορά καθυστέρησης

en: Subtitle delay %i ms
el: Καθυστέρηση υπότιτλων %i msec

en: Audio delay %i ms
el: Καθυστέρηση ήχου %i msec

en: Audio track: %s
el: Κομμάτι ήχου: %s

en: Subtitle track: %s
el: Κομμάτι υπότιτλων: %s

en: N/A
el: Δ/Υ

en: Program Service ID: %s
el: ID υπηρεσίας προγράμματος: %s

en: Aspect ratio: %s
el: Λόγος διαστάσεων: %s

en: Crop: %s
el: Περικοπή: %s

en: Zooming reset
el: Επαναφορά εστίασης

en: Scaled to screen
el: Κλιμάκωση στην οθόνη

en: Original Size
el: Αρχικό μέγεθος

en: Zoom mode: %s
el: Λειτουργία μεγέθυνσης: %s

en: Deinterlace off
el: Απενεργοποίηση αποδιαπλοκής

en: Deinterlace on
el: Ενεργοποίηση αποδιαπλοκής

en: Subtitle position: no active subtitle
el: Θέση υπότιτλων: μη ενεργοί υπότιτλοι

en: Subtitle position %d px
el: Θέση υπότιτλου %d px

en: Subtitle text scale %d%%
el: Κλίμακα κειμένου υποτίτλων %d%%

en: Speed: %.2fx
el: Ταχύτητα: %.2fx

en: 
    Warning: if you cannot access the GUI anymore, open a command-line window, go to the directory where you installed VLC and run "vlc -I qt"
el: 
    Προειδοποίηση: εάν δεν έχετε πλέον πρόσβαση στην γραφική διεπαφή χρήστη, ανοίξτε ένα παράθυρο τερματικού, μεταβείτε στον φάκελο όπου εγκαταστήσατε τον VLC και εκτελέστε την εντολή "vlc -I qt"

en: Change the lirc configuration file
el: Αλλάξτε το αρχείο ρυθμίσεων lirc

en: Tell lirc to read this configuration file. By default it searches in the users home directory.
el: Πείτε στο lirc να αναγνώσει αυτό το αρχείο ρυθμίσεων. Από προεπιλογή αναζητά στον προσωπικό κατάλογο του χρήστη.

en: Infrared
el: Υπέρυθρες

en: Infrared remote control interface
el: Διεπαφή τηλεχειριστηρίου υπερύθρων

en: motion
el: κίνηση

en: motion control interface
el: διεπαφή ελέγχου κίνησης

en: Use HDAPS, AMS, APPLESMC or UNIMOTION motion sensors to rotate the video
el: Χρήση αισθητήρων κίνησης HDAPS, AMS, APPLESMC ή UNIMOTION για περιστροφή του βίντεο

en: Network master clock
el: Κύριος χρονιστής δικτύου

en: When set, this VLC instance will act as the master clock for synchronization for clients listening
el: Όταν οριστεί, αυτή η υπόσταση του VLC θα ενεργεί ως κύριος χρονιστής συγχρονισμού για ακρόαση πελατών

en: Master server IP address
el: Διεύθυνση IP κύριου διακομιστή

en: The IP address of the network master clock to use for clock synchronization.
el: Η διεύθυνση IP του κύριου χρονιστή δικτύου που θα χρησιμοποιηθεί για το συγχρονισμό του ρολογιού.

en: UDP timeout (in ms)
el: Υπέρβαση χρονικού ορίου UDP (σε msec)

en: Length of time (in ms) until aborting data reception.
el: Χρονικό διάστημα (σε msec) μέχρι να εγκαταλειφθεί η λήψη των δεδομένων.

en: Network Sync
el: Συγχρονισμός δικτύου

en: Network synchronization
el: Συγχρονισμός δικτύου

en: Install Windows Service
el: Εγκατάσταση υπηρεσίας Windows

en: Install the Service and exit.
el: Εγκατάσταση υπηρεσίας και έξοδος.

en: Uninstall Windows Service
el: Απεγκατάσταση υπηρεσίας Windows

en: Uninstall the Service and exit.
el: Απεγκατάσταση της υπηρεσίας και έξοδος.

en: Display name of the Service
el: Εμφάνιση ονόματος της υπηρεσίας

en: Change the display name of the Service.
el: Αλλαγή του εμφανιζόμενου ονόματος της υπηρεσίας.

en: Configuration options
el: Επιλογές ρυθμίσεων

en: Configuration options that will be used by the Service (eg. --foo=bar --no-foobar). It should be specified at install time so the Service is properly configured.
el: Επιλογές ρύθμισης που θα χρησιμοποιηθούν από την υπηρεσία (π.χ. --foo=bar --no-foobar). Θα πρέπει να καθοριστεί κατά την εγκατάσταση ώστε η υπηρεσία να ρυθμιστεί κατάλληλα.

en: Additional interfaces spawned by the Service. It should be specified at install time so the Service is properly configured. Use a comma separated list of interface modules. (common values are: logger, sap, rc, http)
el: Πρόσθετες διεπαφές που αναδημιουργούνται από την υπηρεσία. Θα πρέπει να καθοριστούν κατά την εγκατάσταση ώστε η υπηρεσία να ρυθμιστεί κατάλληλα. Χρησιμοποιήστε μία λίστα μονάδων διεπαφών χωρισμένη με κόμματα (συνήθεις τιμές είναι: logger, sap, rc, http)

en: NT Service
el: Υπηρεσία NT

en: Windows Service interface
el: Διεπαφή υπηρεσίας Windows

en: Initializing
el: Αρχικοποίηση

en: Opening
el: Άνοιγμα

en: Error
el: Σφάλμα

en: Show stream position
el: Προβολή θέσης μετάδοσης

en: Show the current position in seconds within the stream from time to time.
el: Προβολή της τρέχουσας θέσης σε δευτερόλεπτα μέσα στη μετάδοση κατά διαστήματα.

en: Fake TTY
el: Ψευδές ΤΤΥ

en: Force the rc module to use stdin as if it was a TTY.
el: Επιβολή της διεπαφής rc να χρησιμοποιήσει το stdin σαν να ήταν ένα TTY.

en: UNIX socket command input
el: Είσοδος εντολής UNIX socket

en: Accept commands over a Unix socket rather than stdin.
el: Αποδοχή εντολών από ένα socket Unix αντί για stdin.

en: TCP command input
el: Eίσοδος εντολής TCP

en: Accept commands over a socket rather than stdin. You can set the address and port the interface will bind to.
el: Να γίνεται αποδοχή εντολών μέσω ενός socket αντί μέσω stdin. Μπορείτε να ρυθμίσετε τη διεύθυνση και τη θύρα στην οποία θα συνδέεται η διεπαφή.

en: By default the rc interface plugin will start a DOS command box. Enabling the quiet mode will not bring this command box but can also be pretty annoying when you want to stop VLC and no video window is open.
el: Από προεπιλογή, η διεπαφή προσθήκης rc θα εκκινήσει ένα πλαίσιο εντολών DOS. Η ενεργοποίηση της σιωπηρής λειτουργίας δε θα εμφανίσει αυτό το πλαίσιο εντολών αλλά επίσης μπορεί να γίνει αρκετά ενοχλητικό όταν θέλετε να διακόψετε τον VLC και δεν είναι ανοικτό κανένα παράθυρο βίντεο.

en: Remote control interface
el: Διεπαφή απομακρυσμένου ελέγχου

en: Remote control interface initialized. Type `help' for help.
el: Η διεπαφή τηλεχειριστηρίου αρχικοποιήθηκε. Πληκτρολογήστε `help' για βοήθεια.

en: Unknown command `%s'. Type `help' for help.
el: Άγνωστη εντολή `%s'. Πληκτρολογήστε `help' για βοήθεια.

en: +----[ Remote control commands ]
el: +----[ Εντολές απομακρυσμένου ελέγχου ]

en: | add XYZ  . . . . . . . . . . . . add XYZ to playlist
el: | add XYZ  . . . . . . . . . . . . προσθήκη ΧΥΖ στη λίστα αναπαραγωγής

en: | enqueue XYZ  . . . . . . . . . queue XYZ to playlist
el: | enqueue XYZ  . . . . . . . . . προσθήκη του ΧΥΖ στην ουρά της λίστας αναπαραγωγής

en: | playlist . . . . .  show items currently in playlist
el: | playlist . . . . .  προβολή αντικειμένων που βρίσκονται αυτή τη στιγμή στη λίστα αναπαραγωγής

en: | play . . . . . . . . . . . . . . . . . . play stream
el: | play . . . . . . . . . . . . . . . . . . αναπαραγωγή μετάδοσης

en: | stop . . . . . . . . . . . . . . . . . . stop stream
el: | stop . . . . . . . . . . . . . . . . . . διακοπή μετάδοσης

en: | next . . . . . . . . . . . . . .  next playlist item
el: | next . . . . . . . . . . . . . .  επόμενο αντικείμενο της λίστας αναπαραγωγής

en: | prev . . . . . . . . . . . .  previous playlist item
el: | prev . . . . . . . . . . . .  προηγούμενο αντικείμενο της λίστας αναπαραγωγής

en: | goto . . . . . . . . . . . . . .  goto item at index
el: | goto . . . . . . . . . . . . . .  μετάβαση σε αντικείμενο του ευρετηρίου

en: | repeat [on|off] . . . .  toggle playlist item repeat
el: | repeat [on|off] . . . .  εναλλαγή επανάληψης αντικειμένου της λίστας αναπαραγωγής

en: | loop [on|off] . . . . . . . . . toggle playlist loop
el: | loop [on|off] . . . . . . . . . εναλλαγή βρόχου λίστας αναπαραγωγής

en: | random [on|off] . . . . . . .  toggle random jumping
el: | τυχαίο [on|off] . . . . . . .  εναλλαγή τυχαίου άλματος

en: | clear . . . . . . . . . . . . . . clear the playlist
el: | εκκαθάριση . . . . . . . . . . . . . . εκκαθάριση της λίστας αναπαραγωγής

en: | status . . . . . . . . . . . current playlist status
el: | status . . . . . . . . . . . τρέχουσα κατάσταση της λίστας αναπαραγωγής

en: | title [X]  . . . . . . set/get title in current item
el: | title [X]  . . . . . .  ορισμός/λήψη τίτλου στο τρέχον αντικείμενο

en: | title_n  . . . . . . . .  next title in current item
el: | title_n . . . . . . επόμενος τίτλος στο τρέχον αντικείμενο

en: | title_p  . . . . . .  previous title in current item
el: | title_p . . . . . . προηγούμενος τίτλος στο τρέχον αντικείμενο

en: | chapter [X]  . . . . set/get chapter in current item
el: | chapter [X]  . . . . ορισμός/λήψη κεφαλαίου στο τρέχον αντικείμενο

en: | chapter_n  . . . . . .  next chapter in current item
el: | chapter_n . . . . επόμενο κεφάλαιο στο τρέχον αντικείμενο

en: | chapter_p  . . . .  previous chapter in current item
el: | chapter_p . . . . προηγούμενο κεφάλαιο στο τρέχον αντικείμενο

en: | seek X . . . seek in seconds, for instance `seek 12'
el: | seek X . . . ανίχνευση σε δευτερόλεπτα, για παράδειγμα `seek 12'

en: | pause  . . . . . . . . . . . . . . . .  toggle pause
el: | pause . . . . . . . . . . . . . . . .  εναλλαγή παύσης

en: | fastforward  . . . . . . . .  .  set to maximum rate
el: | fastforward . . . . . . . .  .  ρύθμιση στη μέγιστη ταχύτητα

en: | rewind  . . . . . . . . . . . .  set to minimum rate
el: | rewind . . . . . . . . . . . .  ρύθμιση στην ελάχιστη ταχύτητα

en: | faster . . . . . . . . . .  faster playing of stream
el: | faster . . . . . . . . . .  ταχύτερη αναπαραγωγή της μετάδοσης

en: | slower . . . . . . . . . .  slower playing of stream
el: | slower . . . . . . . . . .  πιο αργή αναπαραγωγή της μετάδοσης

en: | normal . . . . . . . . . .  normal playing of stream
el: | κανονική . . . . . . . . . .  κανονική αναπαραγωγή της μετάδοσης

en: | frame. . . . . . . . . .  play frame by frame
el: | frame. . . . . . . . . .  αναπαραγωγή καρέ-καρέ

en: | f [on|off] . . . . . . . . . . . . toggle fullscreen
el: | f [on|off] . . . . . . . . . . . . εναλλαγή πλήρους οθόνης

en: | info . . . . .  information about the current stream
el: | info . . . . .  πληροφορίες σχετικές με την τρέχουσα μετάδοση

en: | stats  . . . . . . . .  show statistical information
el: | stats . . . . . . . .  προβολή στατιστικών πληροφοριών

en: | get_time . . seconds elapsed since stream's beginning
el: | get_time . . δευτερόλεπτα που πέρασαν από την έναρξη της μετάδοσης

en: | is_playing . . . .  1 if a stream plays, 0 otherwise
el: | is_playing . . . .  1 εάν μία μετάδοση αναπαράγεται, αλλιώς 0

en: | get_title . . . . .  the title of the current stream
el: | get_title . . . . .  ο τίτλος της τρέχουσας μετάδοσης

en: | get_length . . . .  the length of the current stream
el: | get_length . . . .  το μήκος της τρέχουσας μετάδοσης

en: | volume [X] . . . . . . . . . .  set/get audio volume
el: | volume  [X] . . . . . . . . . .  ορισμός/λήψη έντασης ήχου

en: | volup [X]  . . . . . . .  raise audio volume X steps
el: | volup [X]  . . . . . . .   αύξηση της έντασης ήχου κατά X βήματα

en: | voldown [X]  . . . . . .  lower audio volume X steps
el: | voldown [X]  . . . . . .  μείωση της έντασης ήχου κατά X βήματα

en: | adev [device]  . . . . . . . .  set/get audio device
el: | adev [device] . . . . . . . . . . . ορισμός/λήψη συσκευής ήχου

en: | achan [X]. . . . . . . . . .  set/get audio channels
el: | achan [X]. . . . . . . . . .  ορισμός/λήψη καναλιών ήχου

en: | atrack [X] . . . . . . . . . . . set/get audio track
el: | atrack [X] . . . . . . . . . . . ορισμός/λήψη κομματιού ήχου

en: | vtrack [X] . . . . . . . . . . . set/get video track
el: | vtrack [X] . . . . . . . . . . . ορισμός/λήψη κομματιού βίντεο

en: | vratio [X]  . . . . . . . set/get video aspect ratio
el: | vratio [X]  . . . . . . . ορισμός/λήψη αναλογίας διαστάσεων βίντεο

en: | vcrop [X]  . . . . . . . . . . .  set/get video crop
el: | vcrop [X]  . . . . . . . . . . .  ορισμός/λήψη περικοπής βίντεο

en: | vzoom [X]  . . . . . . . . . . .  set/get video zoom
el: | vzoom [X]  . . . . . . . . . . .  ορισμός/λήψη εστίασης βίντεο

en: | snapshot . . . . . . . . . . . . take video snapshot
el: | snapshot . . . . . . . . . . . . λήψη στιγμιότυπου βίντεο

en: | strack [X] . . . . . . . . .  set/get subtitle track
el: | strack [X] . . . . . . . . . . . ορισμός/λήψη κομματιού υποτίτλων

en: | key [hotkey name] . . . . . .  simulate hotkey press
el: | key [όνομα πλήκτρου συντόμευσης] . . . . . .  προσομοίωση πατήματος πλήκτρων συντομεύσεων

en: | help . . . . . . . . . . . . . . . this help message
el: | help . . . . . . . . . . . . . . . αυτό το μήνυμα βοήθειας

en: | logout . . . . . . .  exit (if in socket connection)
el: | logout . . . . . . .  έξοδος (όταν υπάρχει σύνδεση socket)

en: | quit . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  quit vlc
el: | quit . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  έξοδος από το VLC

en: +----[ end of help ]
el: +----[ τέλος της βοήθειας ]

en: Press pause to continue.
el: Πατήστε παύση για να συνεχίσετε.

en: Type 'pause' to continue.
el: Πληκτρολογήστε 'pause' για να συνεχίσετε.

en: Error: `goto' needs an argument greater than zero.
el: Σφάλμα: το `goto' απαιτεί ένα όρισμα μεγαλύτερο του μηδενός.

en: Playlist has only %u element | Playlist has only %u elements
el[0]: Η λίστα αναπαραγωγής έχει μόνο %u στοιχείο
el[1]: Η λίστα αναπαραγωγής έχει μόνο %u στοιχεία

en: +-[Incoming]
el: +-[εισερχόμενο]

en: | input bytes read : %8.0f KiB
el: | αναγνωσμένα bytes εισόδου : %8.0f KiB

en: | input bitrate    :   %6.0f kb/s
el: | ρυθμός μετάδοσης δεδομένων εισόδου    :   %6.0f kb/s

en: | demux bytes read : %8.0f KiB
el: | αναγνωσμένα bytes αποπολυπλεξίας : %8.0f KiB

en: | demux bitrate    :   %6.0f kb/s
el: | ρυθμός μετάδοσης δεδομένων αποπολυπλεξίας    :   %6.0f kb/s

en: | demux corrupted  :    %5<PRIi64>
el: | κατεστραμμένη αποπολυπλεξία  :    %5<PRIi64>

en: | discontinuities  :    %5<PRIi64>
el: | ασυνέχειες  :    %5<PRIi64>

en: +-[Video Decoding]
el: +-[Αποκωδικοποίηση βίντεο]

en: | video decoded    :    %5<PRIi64>
el: | αποκωδικοποιημένα βίντεο     :    %5<PRIi64>

en: | frames displayed :    %5<PRIi64>
el: | προβεβλημένα καρέ :     %5<PRIi64>

en: | frames lost      :    %5<PRIi64>
el: | χαμένα καρέ    :    %5<PRIi64>

en: +-[Audio Decoding]
el: +-[Αποκωδικοποίηση ήχου]

en: | audio decoded    :    %5<PRIi64>
el: | αποκωδικοποιημένος ήχος    :    %5<PRIi64>

en: | buffers played   :    %5<PRIi64>
el: | αναπαραγμένη προσωρινή μνήμη   :    %5<PRIi64>

en: | buffers lost     :    %5<PRIi64>
el: | απολεσθείσα προσωρινή μνήμη     :    %5<PRIi64>

en: Windows messages interface
el: Διεπαφή μηνυμάτων Windows

en: Maximum device width
el: Μέγιστο πλάτος συσκευής

en: Maximum device height
el: Μέγιστο ύψος συσκευής

en: Fixed Bandwidth in KiB/s
el: Σταθερό εύρος ζώνης σε KiB/s

en: Preferred bandwidth for non adaptive streams
el: Προτιμώμενο εύρος ζώνης για μη προσαρμοζόμενες μεταδόσεις

en: Live Playback delay (ms)
el: Καθυστέρηση ζωντανής αναπαραγωγής (ms)

en: Tradeoff between stability and real time
el: Συμβιβασμός μεταξύ σταθερότητας και πραγματικού χρόνου

en: Max buffering (ms)
el: Μέγιστη ενδιάμεση μνήμη (ms)

en: Adaptive Logic
el: Προσαρμοζόμενη λογική

en: Use regular HTTP modules
el: Χρήση τυπικών μονάδων HTTP

en: Connect using HTTP access instead of custom HTTP code
el: Σύνδεση με πρόσβαση HTTP αντί εξατομικευμένου κώδικα HTTP

en: Low latency
el: Μικρή καθυστέρηση

en: Overrides low latency parameters
el: Παρακάμπτει τις παραμέτρους χαμηλής καθυστέρησης

en: Predictive
el: Προγνωστικός

en: Near Optimal
el: Σχεδόν ιδανικός

en: Bandwidth Adaptive
el: Προσαρμοζόμενο εύρος ζώνης

en: Fixed Bandwidth
el: Σταθερό εύρος ζώνης

en: Lowest Bandwidth/Quality
el: Ελάχιστο εύρος ζώνης/ποιότητα

en: Highest Bandwidth/Quality
el: Μέγιστο εύρος ζώνης/ποιότητα

en: Force
el: Επιβολή

en: Adaptive
el: Προσαρμοζόμενο

en: Unified adaptive streaming for DASH/HLS
el: Ενιαία προσαρμοζόμενη μετάδοση DASH/HLS

en: AIFF demuxer
el: Αποπολυπλέκτης AIFF

en: ASF/WMV demuxer
el: Αποπολυπλέκτης ASF/WMV

en: Could not demux ASF stream
el: Αδυναμία αποπολυπλεξίας της μετάδοσης ASF

en: VLC failed to load the ASF header.
el: Ο VLC απέτυχε να φορτώσει την κεφαλίδα ASF.

en: AU demuxer
el: Αποπολυπλέκτης AU

en: Avformat demuxer
el: Αποπολυπλέκτης Avformat

en: Demuxer
el: Αποπολυπλέκτης

en: Avformat muxer
el: Πολυπλέκτης Avformat

en: Muxer
el: Πολυπλέκτης

en: Avformat mux
el: Πολυπλεξία Avformat

en: Force use of a specific avformat muxer.
el: Επιβολή χρήσης ενός συγκεκριμένου πολυπλέκτη avformat.

en: Format name
el: Όνομα μορφής

en: Internal libavcodec format name
el: Όνομα μορφής του εσωτερικού libavcodec

en: Force interleaved method
el: Επιβολή μεθόδου διεμπλοκής

en: Force index creation
el: Επιβολή δημιουργίας ευρετηρίου

en: Recreate a index for the AVI file. Use this if your AVI file is damaged or incomplete (not seekable).
el: Αναδημιουργία ενός ευρετηρίου για το αρχείο AVI. Χρησιμοποιήστε το εάν το αρχείο AVI σας είναι κατεστραμμένο ή ατελές (χωρίς δυνατότητα ανίχνευσης).

en: Ask for action
el: Ερώτηση για ενέργεια

en: Always fix
el: Να γίνεται πάντοτε επιδιόρθωση

en: Never fix
el: Να μη γίνεται ποτέ επιδιόρθωση

en: Fix when necessary
el: Επιδιόρθωση όταν χρειαστεί

en: AVI demuxer
el: Αποπολυπλέκτης AVI

en: Because this file index is broken or missing, seeking will not work correctly.
    VLC won't repair your file but can temporary fix this problem by building an index in memory.
    This step might take a long time on a large file.
    What do you want to do?
el: Επειδή το ευρετήριο αυτού του αρχείου είναι κατεστραμμένο ή λείπει, η ανίχνευση δε θα λειτουργήσει σωστά.
    Ο VLC δε θα επιδιορθώσει το αρχείο σας αλλά μπορεί προσωρινά να διορθώσει αυτό το πρόβλημα δημιουργώντας ένα ευρετήριο στη μνήμη.
    Αυτό το βήμα ίσως διαρκέσει αρκετά για ένα μεγάλο αρχείο.
    Τι θέλετε να γίνει;

en: Do not play
el: Να μην γίνει αναπαραγωγή

en: Build index then play
el: Δημιουργία ευρετηρίου και μετά αναπαραγωγή

en: Play as is
el: Αναπαραγωγή ως έχει

en: Broken or missing Index
el: Το ευρετήριο λείπει ή είναι κατεστραμμένο

en: Broken or missing AVI Index
el: Το ευρετήριο AVI λείπει ή είναι κατεστραμμένο

en: Fixing AVI Index...
el: Επιδιόρθωση ευρετηρίου AVI...

en: CAF demuxer
el: Αποπολυπλέκτης CAF

en: CDG demuxer
el: Αποπολυπλέκτης OGG

en: Dump module
el: Μονάδα αντιγραφής

en: Dump filename
el: Όνομα αρχείου αντιγραφής

en: Name of the file to which the raw stream will be dumped.
el: Όνομα του αρχείου στο οποίο θα αντιγραφεί η raw μετάδοση.

en: Append to existing file
el: Προσάρτηση στο υπάρχον αρχείο

en: If the file already exists, it will not be overwritten.
el: Εφόσον το αρχείο υπάρχει ήδη, δε θα αντικατασταθεί με το νέο.

en: File dumper
el: Αντιγραφέας αρχείου

en: Value to adjust dts by
el: Τιμή για την προσαρμογή του dts

en: Dirac video demuxer
el: Αποπολυπλέκτης βίντεο Dirac

en: Directory import
el: Εισαγωγή καταλόγου

en: Seek prevention demux filter
el: Φίλτρο αποπολυπλεξίας αποτροπής ανίχνευσης

en: FLAC demuxer
el: Αποπολυπλέκτης FLAC

en: Decode
el: Αποκωδικοποίηση

en: Decode at the demuxer stage
el: Αποκωδικοποίηση στο στάδιο του αποπολυπλέκτη

en: Forced chroma
el: Επιβολή chroma

en: If non empty and image-decode is true, the image will be converted to the specified chroma.
el: Εάν δεν είναι κενό και το image-decode είναι αληθές, τότε η εικόνα θα μετατραπεί στο καθορισμένο chroma.

en: Duration in seconds
el: Διάρκεια σε δευτερόλεπτα

en: Duration in seconds before simulating an end of file. A negative value means an unlimited play time.
el: Διάρκεια σε δευτερόλεπτα πριν προσομοιωθεί το τέλος ενός αρχείου. Μία αρνητική τιμή σημαίνει απεριόριστο χρόνο αναπαραγωγής.

en: Frame rate of the elementary stream produced.
el: Ρυθμός καρέ της παραγόμενης απλής μετάδοσης.

en: Real-time
el: Πραγματικού χρόνου

en: Use real-time mode suitable for being used as a master input and real-time input slaves.
el: Χρήση λειτουργίας πραγματικού χρόνου κατάλληλης να χρησιμοποιηθεί ως κύρια είσοδος και ως δευτερευουσών εισόδων πραγματικού χρόνου.

en: Image demuxer
el: Αποπολυπλέκτης εικόνας

en: Image
el: Εικόνα

en: Frames per Second
el: Καρέ ανά δευτερόλεπτο

en: This is the desired frame rate when playing MJPEG from a file. Use 0 (this is the default value) for a live stream (from a camera).
el: Αυτός είναι ο επιθυμητός ρυθμός καρέ όταν γίνεται αναπαραγωγή MJPEG από αρχείο. Χρησιμοποιήστε το 0 (αυτή είναι η προεπιλεγμένη τιμή) για μία ζωντανή μετάδοση (από κάμερα).

en: M-JPEG camera demuxer
el: Αποπολυπλέκτης κάμερας M-JPEG

en: Matroska stream demuxer
el: Αποπολυπλέκτης μετάδοσης Matroska

en: Respect ordered chapters
el: Τήρηση σειράς κεφαλαίων

en: Play chapters in the order specified in the segment.
el: Αναπαραγωγή κεφαλαίων με τη σειρά που ορίζεται στο τμήμα.

en: Chapter codecs
el: Κωδικοποιητές κεφαλαίου

en: Use chapter codecs found in the segment.
el: Χρήση των κωδικοποιητών κεφαλαίου που βρέθηκαν στο τμήμα.

en: Preload MKV files in the same directory
el: Προφόρτωση αρχείων MKV από τον ίδιο κατάλογο

en: Preload matroska files in the same directory to find linked segments (not good for broken files).
el: Προφόρτωση αρχείων matroska του ίδιου κατάλογου, ώστε να βρεθούν συνδεδεμένα τμήματα (δεν είναι καλό για κατεστραμμένα αρχεία).

en: Seek based on percent not time
el: Ανίχνευση βάσει ποσοστού, όχι χρόνου

en: Seek based on percent not time.
el: Ανίχνευση βάσει ποσοστού και όχι βάσει χρόνου.

en: Dummy Elements
el: Εικονικά στοιχεία

en: Read and discard unknown EBML elements (not good for broken files).
el: Ανάγνωση και απόρριψη άγνωστων στοιχείων EBML (όχι καλό για κατεστραμμένα αρχεία).

en: Preload clusters
el: Προφόρτωση συμπλεγμάτων

en: Find all cluster positions by jumping cluster-to-cluster before playback
el: Εύρεση όλων των θέσεων μεταβαίνοντας από σύμπλεγμα σε σύμπλεγμα πριν την αναπαραγωγή.

en: Enable noise reduction algorithm.
el: Ενεργοποίηση του αλγόριθμου μείωσης θορύβου.

en: Enable reverberation
el: Ενεργοποίηση αντήχησης

en: Reverberation level (from 0 to 100, default value is 0).
el: Επίπεδο αντήχησης (από 0 έως 100, η προεπιλεγμένη τιμή είναι 0).

en: Reverberation delay, in ms. Usual values are from 40 to 200ms.
el: Καθυστέρηση αντήχησης, σε msec. Οι συνήθεις τιμές είναι από 40 έως 200 msec.

en: Enable megabass mode
el: Ενεργοποίηση λειτουργίας μέγα μπάσου

en: Megabass mode level (from 0 to 100, default value is 0).
el: Επίπεδο λειτουργίας μέγα μπάσου (από 0 έως 100, η προεπιλεγμένη τιμή είνα 0).

en: Megabass mode cutoff frequency, in Hz. This is the maximum frequency for which the megabass effect applies. Valid values are from 10 to 100 Hz.
el: Συχνότητα αποκοπής της λειτουργίας μέγα μπάσου, σε Hz. Αυτή είναι η μέγιστη συχνότητα για την οποία εφαρμόζεται το εφέ μέγα μπάσου. Οι έγκυρες τιμές είναι από 10 έως 100 Hz.

en: Surround effect level (from 0 to 100, default value is 0).
el: Επίπεδο του εφέ surround (από 0 έως 100, η προεπιλεγμένη τιμή είναι 0).

en: Surround delay, in ms. Usual values are from 5 to 40 ms.
el: Καθυστέρηση surround σε msec. Οι συνήθεις τιμές είναι από 5 έως 40 msec.

en: MOD demuxer (libmodplug)
el: Αποπολυπλέκτης MOD (libmodplug)

en: Reverberation level
el: Επίπεδο αντήχησης

en: Reverberation delay
el: Καθυστέρηση αντήχησης

en: Mega bass
el: Μέγα μπάσο

en: Mega bass level
el: Επίπεδο μέγα μπάσου

en: Mega bass cutoff
el: Όριο μέγα μπάσου

en: Surround level
el: Επίπεδο surround

en: Surround delay (ms)
el: Καθυστέρηση surround (msec)

en: Writer
el: Συγγραφέας

en: Composer
el: Συνθέτης

en: Producer
el: Παραγωγός

en: Information
el: Πληροφορίες

en: Disclaimer
el: Αποποίηση ευθύνης

en: Requirements
el: Απαιτήσεις

en: Original Format
el: Αρχική μορφή

en: Display Source As
el: Προβολή πηγής ως

en: Host Computer
el: Yπολογιστής

en: Performers
el: Ερμηνευτής

en: Original Performer
el: Αρχικός ερμηνευτής

en: Providers Source Content
el: Περιεχόμενο της πηγής των παρόχων

en: Warning
el: Προειδοποίηση

en: Software
el: Λογισμικό

en: Lyrics
el: Στίχοι

en: Record Company
el: Δισκογραφική eταιρεία

en: Model
el: Μοντέλο

en: Product
el: Προϊόν

en: Grouping
el: Ομαδοποίηση

en: Sub-Title
el: Υπό-Τίτλος

en: Arranger
el: Ενορχηστρωτής

en: Art Director
el: Καλλιτεχνικός διευθυντής

en: Copyright Acknowledgement
el: Αναγνώριση πνευματικών δικαιωμάτων

en: Conductor
el: Μαέστρος

en: Song Description
el: Περιγραφή τραγουδιού

en: Liner Notes
el: Σημειώσεις Liner

en: Phonogram Rights
el: Δικαιώματα φωνογραφήματος

en: Sound Engineer
el: Μηχανικός ήχου

en: Soloist
el: Σολίστας

en: Thanks
el: Ευχαριστίες

en: Executive Producer
el: Εκτελεστικός παραγωγός

en: Encoding Params
el: Παράμετροι κωδικοποίησης

en: Vendor
el: Προμηθευτής

en: Catalog Number
el: Αριθμός καταλόγου

en: Keywords
el: Λέξεις κλειδιά

en: Explicit
el: Αποκλειστικό

en: Clean
el: Καθαρό

en: M4A audio only
el: M4A μόνο ήχος

en: Ignore non audio tracks from iTunes audio files
el: Αγνόηση μη ηχητικών κομματιών από τα αρχεία ήχου του iTunes

en: MP4 stream demuxer
el: Αποπολυπλέκτης μετάδοσης MP4

en: Do not seek
el: Χωρίς ανίχνευση

en: Build index
el: Δημιουργία ευρετηρίου

en: MusePack demuxer
el: Αποπολυπλέκτης MusePack

en: This is the frame rate used as a fallback when playing MPEG video elementary streams.
el: Αυτός είναι ο ρυθμός καρέ που χρησιμοποιείται ως εφεδρικός κατά την αναπαραγωγή απλών μεταδόσεων βίντεο MPEG.

en: MPEG-I/II/4 / A52 / DTS / MLP audio
el: Ήχος MPEG-I/II/4 / A52 / DTS / MLP

en: Audio ES
el: Ήχος ES

en: MPEG-4 video
el: Βίντεο MPEG-4

en: Desired frame rate for the stream.
el: Επιθυμητός ρυθμός καρέ για τη μετάδοση.

en: H264 video demuxer
el: Αποπολυπλέκτης βίντεο H264

en: HEVC/H.265 video demuxer
el: Αποπολυπλέκτης βίντεο HEVC/H.265

en: MPEG-I/II video demuxer
el: Αποπολυπλέκτης βίντεο MPEG-I/II

en: Trust MPEG timestamps
el: Εμπιστοσύνη χρονόσημων MPEG

en: Normally we use the timestamps of the MPEG files to calculate position and duration. However sometimes this might not be usable. Disable this option to calculate from the bitrate instead.
el: Κανονικά χρησιμοποιούμε τα χρονόσημα των αρχείων MPEG για να υπολογίσουμε τη θέση και τη διάρκεια. Ωστόσο, κάποιες φορές αυτό δεν μπορεί να είναι χρηστικό. Απενεργοποιήστε αυτή την επιλογή για να υπολογίσετε από τον ρυθμό μετάδοσης δεδομένων αντί αυτού.

en: MPEG-PS demuxer
el: Αποπολυπλέκτης MPEG-PS

en: Extra PMT
el: Επιπρόσθετο PMT

en: Allows a user to specify an extra pmt (pmt_pid=pid:stream_type[,...]).
el: Επιτρέπει σε ένα χρήστη να ορίσει ένα επιπρόσθετο pmt (pmt_pid=pid:stream_type[,...]).

en: Set id of ES to PID
el: Ορισμός του ES id ως PID

en: Set the internal ID of each elementary stream handled by VLC to the same value as the PID in the TS stream, instead of 1, 2, 3, etc. Useful to do '#duplicate{..., select="es=<pid>"}'.
el: Ορισμός του εσωτερικού ID κάθε απλής μετάδοσης που χειρίζεται ο VLC στην ίδια τιμή με την PID με τη μετάδοση TS, αντί για 1,2,3 κλπ. Χρήσιμο να γίνει '#duplicate{..., select="es=1"}'.

en: CSA Key
el: Κλειδί CSA

en: CSA encryption key. This must be a 16 char string (8 hexadecimal bytes).
el: Κλειδί κρυπτογράφησης CSA. Αυτό πρέπει να είναι μία συμβολοσειρά 16 χαρακτήρων (8 δεκαεξαδικά bytes).

en: Second CSA Key
el: Δεύτερο κλειδί CSA

en: The even CSA encryption key. This must be a 16 char string (8 hexadecimal bytes).
el: Το άρτιο κλειδί κρυπτογράφησης CSA. Αυτό πρέπει να είναι μία συμβολοσειρά 16 χαρακτήρων (8 δεκαεξαδικά bytes).

en: Packet size in bytes to decrypt
el: Μέγεθος πακέτου σε bytes για αποκρυπτογράφηση

en: Specify the size of the TS packet to decrypt. The decryption routines subtract the TS-header from the value before decrypting.
el: Καθορίστε το μέγεθος του πακέτου TS προς αποκρυπτογράφηση. Οι ρουτίνες αποκρυπτογράφησης αφαιρούν την κεφαλίδα TS από την τιμή πριν την αποκρυπτογράφηση.

en: Separate sub-streams
el: Διαχωρισμός υπο-μεταδόσεων

en: Separate teletex/dvbs pages into independent ES. It can be useful to turn off this option when using stream output.
el: Διαχωρίστε τις σελίδες teletext/dvbs σε ανεξάρτητα ES. Μπορεί να είναι χρήσιμο να απενεργοποιήσετε αυτή την επιλογή όταν χρησιμοποιείτε την έξοδο μετάδοσης.

en: Seek and position based on a percent byte position, not a PCR generated time position. If seeking doesn't work property, turn on this option.
el: Ανίχνευση και θέση βασισμένη σε επί τοις εκατό θέση byte, όχι μία χρονική θέση δημιουργημένη από PCR. Εάν η ανίχνευση δεν λειτουργεί σωστά, ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή.

en: Trust in-stream PCR
el: Εμπιστοσύνη εισερχόμενης μετάδοσης PCR

en: Use the stream PCR as a reference.
el: Χρήση της μετάδοσης PCR ως αναφοράς.

en: Digital TV Standard
el: Πρότυπο ψηφιακής τηλεόρασης

en: Selects mode for digital TV standard. This feature affects EPG information and subtitles.
el: Επιλέγει τη λειτουργία προτύπου ψηφιακής τηλεόρασης. Αυτή η δυνατότητα επηρεάζει τις πληροφορίες προγράμματος EPG και τους υπότιτλους.

en: MPEG Transport Stream demuxer
el: Αποπολυπλέκτης μετάδοσης δεδομένων μεταφοράς MPEG

en: Main audio
el: Κύριος ήχος

en: Audio description for the visually impaired
el: Περιγραφή ήχου για άτομα με προβλήματα όρασης

en: Clean audio for the hearing impaired
el: Καθαρός ήχος για άτομα με προβλήματα ακοής

en: Spoken subtitles for the visually impaired
el: Ανάγνωση υπότιτλων για άτομα με προβλήματα όρασης

en: Teletext subtitles
el: Υπότιτλοι teletext

en: Teletext: additional information
el: Teletext: πρόσθετες πληροφορίες

en: Teletext: program schedule
el: Teletext: χρονοδιάγραμμα προγράμματος

en: Teletext subtitles: hearing impaired
el: Υπότιτλοι teletext: άτομα με προβλήματα ακοής

en: DVB subtitles: hearing impaired
el: Υπότιτλοι DVB: άτομα με προβλήματα ακοής

en: clean effects
el: απαλοιφή εφέ

en: hearing impaired
el: άτομα με προβλήματα ακοής

en: visual impaired commentary
el: σχολιασμός για τα άτομα με προβλήματα όρασης

en: Windows Media NSC metademux
el: Μετα-αποπολυπλεξία NSC πολυμέσων Windows

en: NullSoft demuxer
el: Αποπολυπλέκτης NullSoft

en: Nuv demuxer
el: Αποπολυπλέκτης Nuv

en: OGG demuxer
el: Αποπολυπλέκτης OGG

en: Show shoutcast adult content
el: Προβολή περιεχομένου για ενήλικες στο shoutcast

en: Show NC17 rated video streams when using shoutcast video playlists.
el: Προβολή μεταδόσεων βίντεο ακατάλληλων για κάτω από 17 οταν γίνεται χρήση λιστών αναπαραγωγής βίντεο shoutcast.

en: Skip ads
el: Παράλειψη διαφημίσεων

en: Use playlist options usually used to prevent ads skipping to detect ads and prevent adding them to the playlist.
el: Χρήση επιλογών λίστας αναπαραγωγής που χρησιμοποιούνται συνήθως για να επιτρέψουν την ανίχνευση διαφημίσεων και για να αποτρέπουν την προσθήκη τους στη λίστα αναπαραγωγής.

en: M3U playlist import
el: Εισαγωγή λίστας αναπαραγωγής M3U

en: RAM playlist import
el: Εισαγωγή λίστας αναπαραγωγής RAM

en: PLS playlist import
el: Εισαγωγή λίστας αναπαραγωγής PLS

en: B4S playlist import
el: Εισαγωγή λίστας αναπαραγωγής B4S

en: DVB playlist import
el: Εισαγωγή λίστας αναπαραγωγής DVB

en: Podcast parser
el: Αναλυτής Podcast

en: XSPF playlist import
el: Εισαγωγή λίστας αναπαραγωγής XSPF

en: New winamp 5.2 shoutcast import
el: Εισαγωγή νέου shoutcast Winamp 5.2

en: ASX playlist import
el: Εισαγωγή λίστας αναπαραγωγής ASX

en: Kasenna MediaBase parser
el: Αναλυτής Kasenna MediaBase

en: QuickTime Media Link importer
el: Εισαγωγέας δεσμών πολυμέσων QuickTime

en: Dummy IFO demux
el: Εικονική αποπολυπλεξία IFO

en: iTunes Music Library importer
el: Εισαγωγέας μουσικής βιβλιοθήκης iTunes

en: WPL playlist import
el: Εισαγωγή λίστας αναπαραγωγής WPL

en: Podcast Info
el: Πληροφορίες Podcast

en: Podcast Link
el: Σύνδεσμος Podcast

en: Podcast Copyright
el: Πνευματικά δικαιώματα Podcast

en: Podcast Category
el: Κατηγορία Podcast

en: Podcast Keywords
el: Λέξεις-κλειδιά Podcast

en: Podcast Subtitle
el: Υπότιτλος Podcast

en: Podcast Summary
el: Σύνοψη Podcast

en: Podcast Publication Date
el: Ημερομηνία έκδοσης Podcast

en: Podcast Author
el: Δημιουργός Podcast

en: Podcast Subcategory
el: Υποκατηγορία Podcast

en: Podcast Duration
el: Διάρκεια Podcast

en: Podcast Type
el: Τύπος Podcast

en: Podcast Size
el: Μέγεθος Podcast

en: Listeners
el: Ακροατές

en: Load
el: Φόρτωση

en: Total duration
el: Συνολική διάρκεια

en: PVA demuxer
el: Αποπολυπλέκτης PVA

en: Audio sample rate in Hertz. Default is 48000 Hz.
el: Ρυθμός δειγματοληψίας ήχου σε Hz. Η προεπιλογή είναι 48000 Hz.

en: Audio channels
el: Κανάλια ήχου

en: Audio channels in input stream. Numeric value >0. Default is 2.
el: Κανάλια ήχου στη μετάδοση εισόδου. Αριθμητική τιμή >0. Η προεπιλογή είναι 2.

en: FOURCC code of raw input format
el: Κώδικας FOURCC της μορφής εισόδου raw

en: FOURCC code of the raw input format. This is a four character string.
el: Κώδικας FOURCC της μορφής εισόδου raw. Είναι μία συμβολοσειρά τεσσάρων χαρακτήρων.

en: Forces the audio language
el: Επιβολή της γλώσσας ήχου

en: Forces the audio language for the output mux. Three letter ISO639 code. Default is 'eng'.
el: Επιβάλλει τη γλώσσα ήχου για την πολυπλεξία εξόδου. Κωδικός τριών γραμμάτων ISO639. Η προεπιλογή είναι 'eng'.

en: Raw audio demuxer
el: Αποπολυπλέκτης ήχου μορφής raw

en: The demuxer will advance timestamps if the input can't keep up with the rate.
el: Ο αποπολυπλέκτης θα προσπεράσει χρονόσημα εάν η είσοδος δεν μπορεί να συμβαδίσει με τον ρυθμό.

en: DV (Digital Video) demuxer
el: Αποπολυπλέκτης DV (ψηφιακό βίντεο)

en: This is the desired frame rate when playing raw video streams. In the form 30000/1001 or 29.97
el: Αυτός είναι ο επιθυμητός ρυθμός καρέ κατά την αναπαραγωγή μεταδόσεων βίντεο μορφής raw. Στη μορφή 30000/1001 ή 29.97

en: This specifies the width in pixels of the raw video stream.
el: Αυτό ορίζει το πλάτος σε εικονοστοιχεία της μετάδοσης βίντεο μορφής raw.

en: This specifies the height in pixels of the raw video stream.
el: Αυτό ορίζει το ύψος σε εικονοστοιχεία της μετάδοσης βίντεο μορφής raw.

en: Force chroma (Use carefully)
el: Επιβολή chroma (Χρησιμοποιήστε με προσοχή)

en: Force chroma. This is a four character string.
el: Επιβολή chroma. Είναι μία συμβολοσειρά τεσσάρων χαρακτήρων.

en: Raw video demuxer
el: Αποπολυπλέκτης raw βίντεο

en: Real demuxer
el: Αποπολυπλέκτης Real

en: C64 sid demuxer
el: Αποπολυπλέκτης C64 sid

en: SMF demuxer
el: Αποπολυπλέκτης SMF

en: EBU STL subtitles parser
el: Αναλυτής υπότιτλων EBU STL

en: Apply a delay to all subtitles (in 1/10s, eg 100 means 10s).
el: Εφαρμογή καθυστέρησης σε όλους τους υπότιτλους (σε 1/10 sec, π.χ. 100 σημαίνει 10 sec).

en: Override the normal frames per second settings. This will only work with MicroDVD and SubRIP (SRT) subtitles.
el: Παράκαμψη των κανονικών ρυθμίσεων για τα καρέ ανά δευτερόλεπτο. Αυτό θα δουλέψει μόνο για υπότιτλους MicroDVD και SubRIP (SRT).

en: Force the subtitles format. Selecting "auto" means autodetection and should always work.
el: Εξαναγκασμός μορφοποίησης υπότιτλων. Η επιλογή "αυτόματα" σημαίνει αυτόματη ανίχνευση και θα πρέπει να λειτουργεί κάθε φορά.

en: Override the default track description.
el: Παράκαμψη της προεπιλεγμένης περιγραφής κομματιού.

en: Text subtitle parser
el: Αναλυτής υποτίτλων κειμένου

en: Subtitle delay
el: Καθυστέρηση υπότιτλου

en: Subtitle format
el: Μορφή υπότιτλου

en: Subtitle description
el: Περιγραφή υπότιτλου

en: TTA demuxer
el: Αποπολυπλέκτης TTA

en: TY Stream audio/video demux
el: Αποπολυπλεξία ήχου/βίντεο μετάδοσης TY

en: Closed captions 2
el: Ενσωματωμένες λεζάντες 2

en: Closed captions 3
el: Ενσωματωμένες λεζάντες 3

en: Closed captions 4
el: Ενσωματωμένες λεζάντες 4

en: Desired frame rate for the VC-1 stream.
el: Επιθυμητός ρυθμός καρέ για τη μετάδοση VC-1.

en: VC1 video demuxer
el: Αποπολυπλέκτης βίντεο VC1

en: Vobsub subtitles parser
el: Αναλυτής υπότιτλων Vobsub

en: VOC demuxer
el: Αποπολυπλέκτης VOC

en: WAV demuxer
el: Αποπολυπλέκτης WAV

en: XA demuxer
el: Αποπολυπλέκτης XA

en: Unknown category
el: Άγνωστη κατηγορία

en: Closed captions
el: Ενσωματωμένες λεζάντες

en: Textual audio descriptions
el: Περιγραφές ήχου με κείμενο

en: Ticker text
el: Κείμενο τηλέτυπου

en: Active regions
el: Ενεργές περιοχές

en: Semantic annotations
el: Σημασιολογικά σχόλια

en: Transcript
el: Μεταγραφή

en: Linguistic markup
el: Γλωσσολογική σήμανση

en: Cue points
el: Σημεία υπόδειξης

en: Subtitles (images)
el: Υπότιτλοι (εικόνες)

en: Slides (text)
el: Διαφάνειες (κείμενο)

en: Slides (images)
el: Διαφάνειες (εικόνες)

en: About VLC media player
el: Σχετικά με τον VLC

en: Credits
el: Συντελεστές

en: License
el: Άδεια χρήσης

en: Authors
el: Δημιουργοί

en: VLC media player and VideoLAN are trademarks of the VideoLAN Association.
el: Ο αναπαραγωγός πολυμέσων VLC και το VideoLAN είναι εμπορικά σήματα του συλλόγου VideoLAN

en: <p>VLC media player is a free and open source media player, encoder, and streamer made by the volunteers of the <a href="https://www.videolan.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">VideoLAN</span></a> community.</p><p>VLC uses its internal codecs, works on essentially every popular platform, and can read almost all files, CDs, DVDs, network streams, capture cards and other media formats!</p><p><a href="https://www.videolan.org/contribute/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Help and join us!</span></a>
el: <p>Ο VLC είναι ένας δωρεάν και ανοιχτού κώδικα αναπαραγωγός πολυμέσων, κωδικοποιητής, και πάροχος μεταδόσεων που δημιουργήθηκε από εθελοντές της κοινότητας <a href="https://www.videolan.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">VideoLAN</span></a>.</p><p>Ο VLC χρησιμοποιεί τους δικούς του ενδογενείς κωδικοποιητές, υποστηρίζει ουσιαστικά κάθε δημοφιλή πλατφόρμα και μπορεί να διαβάσει σχεδόν όλα τα αρχεία, CD, DVD, μεταδόσεις δικτύου, κάρτες σύλληψης και άλλες μορφές πολυμέσων!</p><p><a href="https://www.videolan.org/contribute/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Βοηθήστε και συμμετέχετε!</span></a>

en: Playlist parsers
el: Αναλυτής λίστας αναπαραγωγής

en: Service Discovery
el: Ανακάλυψη υπηρεσιών

en: Interfaces
el: Διεπαφές

en: Art and meta fetchers
el: Λήπτες εικονογράφησης και μεταδοδεμένων

en: Extensions
el: Επεκτάσεις

en: Show Installed Only
el: Εμφάνιση μόνο εγκατεστημένων

en: Find more addons online
el: Βρείτε περισσότερα πρόσθετα στο διαδίκτυο

en: Addons Manager
el: Διαχειριστής προσθέτων

en: Installed
el: Εγκατεστημένο

en: Name
el: Όνομα

en: Author
el: Δημιουργός

en: Uninstall
el: Απεγκατάσταση

en: Skins
el: Προσόψεις

en: Apply profile at next launch
el: Εφαρμογή προφίλ κατά την επόμενη εκκίνηση

en: 2 Pass
el: 2 περασμάτων

en: Preamp
el: Προενίσχυση

en: Enable dynamic range compressor
el: Ενεργοποίηση συμπιεστή δυναμικού εύρους

en: Reset
el: Επαναφορά

en: Attack
el: Κρούση

en: Release
el: Αποδέσμευση

en: Threshold
el: Όριο

en: Enable Spatializer
el: Ενεργοποίηση χωροθέτη

en: Headphone virtualization
el: Εικονικοποίηση ακουστικών

en: Volume normalization
el: Εξομάλυνση ήχου

en: Maximum level
el: Μέγιστο επίπεδο

en: Filter
el: Φίλτρο

en: Audio Effects
el: Εφέ ήχου

en: Duplicate current profile...
el: Αντιγραφή τρέχοντος προφίλ...

en: Organize Profiles...
el: Οργάνωση προφίλ...

en: Duplicate current profile for a new profile
el: Δημιουργία νέου προφίλ με βάση το τρέχον

en: Enter a name for the new profile:
el: Εισάγετε ένα όνομα για το νέο προφίλ:

en: Save
el: Αποθήκευση

en: Please enter a unique name for the new profile.
el: Παρακαλούμε εισάγετε ένα μοναδικό όνομα για το νέο προφίλ.

en: Multiple profiles with the same name are not allowed.
el: Δεν επιτρέπονται πολλαπλά προφίλ με το ίδιο όνομα.

en: Remove a preset
el: Αφαίρεση μιας προρύθμισης

en: Select the preset you would like to remove:
el: Επιλέξτε την προρύθμιση που θέλετε να αφαιρέσετε:

en: Remove
el: Αφαίρεση

en: Add new Preset...
el: Προσθήκη νέας προρύθμισης…

en: Organize Presets...
el: Οργάνωση προρυθμίσεων…

en: Save current selection as new preset
el: Αποθήκευση της υπάρχουσας επιλογής ως νέα προρύθμιση…

en: Enter a name for the new preset:
el: Εισάγετε όνομα νέας προρύθμισης:

en: Bookmarks
el: Σελιδοδείκτες

en: Add
el: Προσθήκη

en: Clear
el: Εκκαθάριση

en: Edit
el: Επεξεργασία

en: Time
el: Χρόνος

en: OK
el: Εντάξει

en: Untitled
el: Ανώνυμο

en: No input
el: Καμία εισαγωγή

en: No input found. A stream must be playing or paused for bookmarks to work.
el: Δε βρέθηκε είσοδος. Μία μετάδοση πρέπει να αναπαράγεται ή να είναι σε παύση για να λειτουργήσουν οι σελιδοδείκτες.

en: Input has changed
el: Η είσοδος έχει αλλάξει

en: Input has changed, unable to save bookmark. Suspending playback with "Pause" while editing bookmarks to ensure to keep the same input.
el: Η είσοδος έχει μεταβληθεί, αδυναμία αποθήκευσης σελιδοδείκτη. Αναστολή αναπαραγωγής με "Παύση" κατά τη διάρκεια της επεξεργασίας σελιδοδεικτών για να εξασφαλιστεί η διατήρηση της ίδιας εισόδου.

en: Backward
el: Πίσω

en: Seek backward
el: Ανίχνευση πίσω

en: Forward
el: Μπροστά

en: Seek forward
el: Ανίχνευση μπροστά

en: Playback position
el: Θέση αναπαραγωγής

en: Playback time
el: Χρόνος αναπαραγωγής

en: Go to previous item
el: Μετάβαση στο προηγούμενο στοιχείο

en: Go to next item
el: Μετάβαση στο επόμενο στοιχείο

en: Convert & Stream
el: Μετατροπή & μετάδοση δεδομένων

en: Go!
el: Φύγαμε!

en: Drop media here
el: Εναποθέστε αρχεία πολυμέσων εδώ

en: Open media...
el: Άνοιγμα αρχείου πολυμέσων…

en: Choose Profile
el: Επιλογή προφίλ

en: Customize...
el: Εξατομίκευση...

en: Choose Destination
el: Επιλογή προορισμού

en: Choose an output location
el: Επιλέξτε τοποθεσία εξόδου

en: Browse...
el: Περιήγηση...

en: Setup Streaming...
el: Ρύθμιση μετάδοσης...

en: Select Streaming Method
el: Επιλέξτε μέθοδο μετάδοσης

en: Save as File
el: Αποθήκευση ως αρχείο

en: Stream
el: Μετάδοση

en: Apply
el: Εφαρμογή

en: Save as new Profile...
el: Αποθήκευση ως νέο προφίλ…

en: Encapsulation
el: Ενθυλάκωση

en: Video codec
el: Κωδικοποιητής βίντεο

en: Audio codec
el: Κωδικοποιητής ήχου

en: Keep original video track
el: Διατήρηση αρχικού κομματιού βίντεο

en: Resolution
el: Ανάλυση

en: You just need to fill one of the three following parameters, VLC will autodetect the other using the original aspect ratio
el: Χρειάζεται να συμπληρώσετε μόνο μία από τις ακόλουθες τρεις παραμέτρους, το VLC θα ανιχνεύσει αυτόματα τις άλλες χρησιμοποιώντας την αρχική αναλογία διαστάσεων

en: Scale
el: Κλίμακα

en: Keep original audio track
el: Διατήρηση αρχικού κομματιού ήχου

en: Overlay subtitles on the video
el: Επικάλυψη υπότιτλων στο βίντεο

en: Stream Destination
el: Προορισμός μετάδοσης

en: Stream Announcement
el: Ανακοίνωση μετάδοσης

en: Address
el: Διεύθυνση

en: Port
el: Θύρα

en: SAP Announcement
el: Ανακοίνωση SAP

en: HTTP Announcement
el: Ανακοίνωση HTTP

en: RTSP Announcement
el: Ανακοίνωση RTSP

en: Export SDP as file
el: Εξαγωγή SDP ως αρχείο

en: Channel Name
el: Όνομα καναλιού

en: Invalid container format for HTTP streaming
el: Μη έγκυρη μορφή περιέκτη για μετάδοση HTTP

en: Media encapsulated as %@ cannot be streamed through the HTTP protocol for technical reasons.
el: Πολυμέσα ενθυλακωμένα ως %@ δεν μπορούν να μεταδοθούν μέσω του πρωτοκόλλου HTTP για τεχνικούς λόγους.

en: Remove a profile
el: Αφαίρεση ενός προφίλ

en: Select the profile you would like to remove:
el: Επιλέξτε το προφίλ που θέλετε να αφαιρέσετε:

en: Save as new profile
el: Αποθήκευση ως νέο προφίλ

en: %@ stream to %@:%@
el: %@ μετάδοση προς %@:%@

en: No Address given
el: Δεν δόθηκε διεύθυνση

en: In order to stream, a valid destination address is required.
el: Για να πραγματοποιήσετε μετάδοση, απαιτείται μια έγκυρη διεύθυνση προορισμού.

en: No Channel Name given
el: Δεν δόθηκε όνομα καναλιού

en: SAP stream announcement is enabled. However, no channel name is provided.
el: Ενεργοποιήθηκε η ανακοίνωση μετάδοσης SAP. Ωστόσο, δε δόθηκε όνομα καναλιού.

en: No SDP URL given
el: Δεν δόθηκε SDP URL

en: A SDP export is requested, but no URL is provided.
el: Απαιτείται μία εξαγωγή SDP αλλά δεν έχει δοθεί URL.

en: Custom
el: Εξατομικευμένο

en: Remember
el: Απομνημόνευση

en: Random On
el: Ενεργοποίηση τυχαίου

en: Repeat Off
el: Απενεργοποίηση επανάληψης

en: Errors and Warnings
el: Σφάλματα και προειδοποιήσεις

en: Clean up
el: Εκκαθάριση

en: Play/Pause the current media
el: Αναπαραγωγή/Παύση του τρέχοντος μέσου

en: Go to the previous item
el: Μετάβαση στο προηγούμενο στοιχείο

en: Leave fullscreen
el: Έξοδος από πλήρη οθόνη

en: Volume
el: Ένταση ήχου

en: Adjust the volume
el: Προσαρμογή έντασης

en: Adjust the current playback position
el: Προσαρμογής της τρέχουσας θέσης αναπαραγωγής

en: Volume: %i %%
el: Ένταση: %i%%

en: VLC media player Help
el: Βοήθεια για τον VLC

en: Index
el: Ευρετήριο

en: VLC media playback
el: Αναπαραγωγός πολυμέσων VLC

en: Messages
el: Μηνύματα

en: Save log
el: Αποθήκευση αρχείου καταγραφής

en: Save the debug log to a file
el: Αποθήκευση της καταγραφής αποσφαλμάτωσης σε αρχείο

en: Refresh log
el: Ανανέωση αρχείου καταγραφής

en: Refresh the log output
el: Ανανέωση της εξόδου του αρχείου καταγραφής

en: Clear log
el: Εκκαθάριση αρχείου καταγραφής

en: Clear the log output
el: Εκκαθάριση της εξόδου του αρχείου καταγραφής

en: Toggle details
el: Εναλλαγή λεπτομερειών

en: Show/hide details about a log message
el: Εμφάνιση/απόκρυψη λεπτομερειών σχετικά με ένα μήνυμα αποσφαλμάτωσης

en: VLC Debug Log (%s).txt
el: Αρχείο καταγραφής ελέγχου σφαλμάτων VLC (%s).txt

en: Remove old preferences?
el: Να απομακρυνθούν οι παλιές προτιμήσεις;

en: We just found an older version of VLC's preferences files.
el: Μόλις βρήκαμε μία παλαιότερη έκδοση αρχείων προτιμήσεων του VLC.

en: Move To Trash and Relaunch VLC
el: Μεταφορά στα απορρίμματα και επανεκκίνηση του VLC

en: Level %i
el: Επίπεδο %i

en: Smaller
el: Μικρότερο

en: Small
el: Μικρό

en: Large
el: Μεγάλο

en: Larger
el: Μεγαλύτερο

en: Check for Update...
el: Έλεγχος για ενημέρωση...

en: Preferences...
el: Προτιμήσεις...

en: Services
el: Υπηρεσίες

en: Hide VLC
el: Απόκρυψη του VLC

en: Hide Others
el: Απόκρυψη των άλλων

en: Show All
el: Προβολή όλων

en: Quit VLC
el: Έξοδος από το VLC

en: 1:File
el: 1:Αρχείο

en: Advanced Open File...
el: Άνοιγμα αρχείου για προχωρημένους...

en: Open File...
el: Άνοιγμα αρχείου...

en: Open Disc...
el: Άνοιγμα δίσκου...

en: Open Network...
el: Άνοιγμα δικτύου...

en: Open Capture Device...
el: Άνοιγμα συσκευής σύλληψης...

en: Open Recent
el: Άνοιγμα πρόσφατου

en: Close Window
el: Κλείσιμο παραθύρου

en: Convert / Stream...
el: Μετατροπή / Μετάδοση…

en: Save Playlist...
el: Αποθήκευση λίστας αναπαραγωγής...

en: Reveal in Finder
el: Αποκάλυψη στον Finder

en: Cut
el: Αποκοπή

en: Copy
el: Αντιγραφή

en: Paste
el: Επικόλληση

en: Select All
el: Επιλογή όλων

en: Find
el: Εύρεση

en: View
el: Προβολή

en: Show Previous & Next Buttons
el: Προβολή κουμπιών Προηγούμενο & Επόμενο

en: Show Shuffle & Repeat Buttons
el: Προβολή κουμπιών Ανακάτεμα & Επανάληψη

en: Show Audio Effects Button
el: Προβολή κουμπιού εφέ ήχου

en: Show Sidebar
el: Προβολή πλευρικής στήλης

en: Playlist Table Columns
el: Στήλες του πίνακα λίστας αναπαραγωγής

en: Playback
el: Αναπαραγωγή

en: Playback Speed
el: Ταχύτητα αναπαραγωγής

en: Track Synchronization
el: Συγχρονισμός κομματιών

en: A→B Loop
el: Βρόχος A→B

en: Quit after Playback
el: Έξοδος μετά την αναπαραγωγή

en: Step Forward
el: Βήμα μπροστά

en: Step Backward
el: Βήμα πίσω

en: Jump to Time
el: Άλμα στη χρονική στιγμή

en: Renderer
el: Αποτυπωτής

en: No renderer
el: Κανένας αποτυπωτής

en: Increase Volume
el: Αύξηση έντασης ήχου

en: Decrease Volume
el: Μείωση έντασης ήχου

en: Audio Device
el: Συσκευή ήχου

en: Half Size
el: Μισό μέγεθος

en: Normal Size
el: Κανονικό μέγεθος

en: Double Size
el: Διπλάσιο μέγεθος

en: Fit to Screen
el: Προσαρμογή στην οθόνη

en: Float on Top
el: Επίπλευση στην κορυφή

en: Fullscreen Video Device
el: Συσκευή βίντεο πλήρους οθόνης

en: Post processing
el: Μετεπεξεργασία

en: Add Subtitle File...
el: Προσθήκη αρχείου υποτίτλων...

en: Subtitles Track
el: Κομμάτι υπότιτλων

en: Text Size
el: Μέγεθος κειμένου

en: Text Color
el: Χρώμα κειμένου

en: Outline Thickness
el: Πάχος περιγράμματος

en: Background Opacity
el: Αδιαφάνεια παρασκηνίου

en: Background Color
el: Χρώμα παρασκηνίου

en: Transparent
el: Διαφανές

en: Window
el: Παράθυρο

en: Minimize
el: Ελαχιστοποίηση

en: Player...
el: Αναπαραγωγός...

en: Main Window...
el: Κύριο παράθυρο...

en: Audio Effects...
el: Εφέ ήχου...

en: Video Effects...
el: Εφέ βίντεο...

en: Bookmarks...
el: Σελιδοδείκτες...

en: Playlist...
el: Λίστα αναπαραγωγής...

en: Media Information...
el: Πληροφορίες πολυμέσων…

en: Messages...
el: Μηνύματα...

en: Errors and Warnings...
el: Σφάλματα και προειδοποιήσεις...

en: Bring All to Front
el: Μεταφορά όλων μπροστά

en: Help
el: Βοήθεια

en: VLC media player Help...
el: Βοήθεια αναπαραγωγού πολυμέσων VLC...

en: Online Documentation...
el: Τεκμηρίωση στο διαδίκτυο...

en: VideoLAN Website...
el: Ιστότοπος του VideoLAN...

en: Make a donation...
el: Προσφορά δωρεάς...

en: Online Forum...
el: Διαδικτυακό φόρουμ...

en: File Format:
el: Μορφή αρχείου:

en: Extended M3U
el: Εκτεταμένο M3U

en: XML Shareable Playlist Format (XSPF)
el: Μορφή διαμοιραζόμενης λίστας αναπαραγωγής XML (XSPF)

en: HTML playlist
el: Λίστα αναπαραγωγής HTML

en: Save Playlist
el: Αποθήκευση λίστας αναπαραγωγής

en: Lock Aspect Ratio
el: Κλείδωμα αναλογίας διαστάσεων

en: Search in Playlist
el: Αναζήτηση στη λίστα αναπαραγωγής

en: Search the playlist. Results will be selected in the table.
el: Αναζήτηση στη λίστα αναπαραγωγής. Τα αποτελέσματα θα επιλεγούν στον πίνακα.

en: Open a dialog to select the media to play
el: Άνοιγμα διαλόγου για επιλογή αρχείων πολυμέσων προς αναπαραγωγή

en: Subscribe
el: Συνδρομή

en: Unsubscribe
el: Κατάργηση συνδρομής

en: Subscribe to a podcast
el: Συνδρομή σε ένα podcast

en: Enter URL of the podcast to subscribe to:
el: Εισάγετε το URL του podcast στο οποίο θέλετε να γίνετε συνδρομητής:

en: Unsubscribe from a podcast
el: Κατάργηση συνδρομής από ένα podcast

en: Select the podcast you would like to unsubscribe from:
el: Επιλέξτε το podcast για το οποίο θέλετε να καταργηθεί η συνδρομή:

en: Check for album art and metadata?
el: Έλεγχος για εικονογράφηση άλμπουμ και μεταδεδομένα;

en: Enable Metadata Retrieval
el: Ενεργοποίηση ανάκτησης μεταδεδομένων

en: No, Thanks
el: Όχι, ευχαριστώ

en: VLC can check online for album art and metadata to enrich your playback experience, e.g. by providing track information when playing Audio CDs. To provide this functionality, VLC will send information about your contents to trusted services in an anonymized form.
el: Το VLC μπορεί να ελέγξει στο διαδίκτυο για το εξώφυλλο του άλμπουμ και μεταδεδομένα για να εμπλουτίσει την εμπειρία αναπαραγωγής σας, π.χ. με την παροχή πληροφοριών κομματιού κατά την αναπαραγωγή CD ήχου. Για να σας παρέχει αυτή τη δυνατότητα, το VLC θα αποστείλει πληροφορίες για το περιεχόμενό σας σε αξιόπιστες υπηρεσίες σε ανώνυμη μορφή.

en: Show/Hide Playlist
el: Προβολή/Απόκρυψη λίστας αναπαραγωγής

en: Repeat
el: Επανάληψη

en: Change repeat mode. Modes: repeat one, repeat all and no repeat.
el: Αλλαγή λειτουργίας επανάληψης. Επιλογές: επανάληψη ενός, επανάληψη όλων και χωρίς επανάληψη.

en: Shuffle
el: Ανακάτεμα

en: Full Volume
el: Μέγιστη ένταση ήχου

en: Open Audio Effects window
el: Άνοιγμα παραθύρου εφέ ήχου

en: Open Source
el: Άνοιγμα πηγής αναπαραγωγής

en: Media Resource Locator (MRL)
el: Εντοπιστής πόρων πολυμέσων (MRL)

en: Open
el: Άνοιγμα

en: Stream output:
el: Έξοδος μετάδοσης:

en: Settings...
el: Ρυθμίσεις...

en: Choose media input type
el: Επιλογή τύπου εισόδου πολυμέσων

en: Disc
el: Δίσκος

en: Network
el: Δίκτυο

en: Capture
el: Σύλληψη

en: Choose a file
el: Επιλογή αρχείου

en: Select a file for playback
el: Επιλογή ενός αρχείου για αναπαραγωγή

en: Treat as a pipe rather than as a file
el: Χρήση ως αγωγού και όχι ως αρχείο

en: Play another media synchronously
el: Ταυτόχρονη αναπαραγωγή άλλων πολυμέσων

en: Choose...
el: Επιλογή...

en: Select another file to play in sync with the previously selected file
el: Επιλογή ενός άλλου αρχείου για αναπαραγωγή σε συγχρονισμό με το προηγούμενο επιλεγμένο αρχείο

en: Custom playback
el: Εξατομικευμένη αναπαραγωγή

en: Open VIDEO_TS / BDMV folder
el: Άνοιγμα φακέλου VIDEO_TS / BDMV

en: Insert Disc
el: Εισάγετε δίσκο

en: Disable DVD menus
el: Απενεργοποίηση μενού DVD

en: Enable DVD menus
el: Ενεργοποίηση μενού DVD

en: IP Address
el: Διεύθυνση IP

en: To Open a usual network stream (HTTP, RTSP, RTMP, MMS, FTP, etc.), just enter the URL in the field above. If you want to open a RTP or UDP stream, press the button below.
el: Για να ανοίξετε μία συνήθη μετάδοση δικτύου (HTTP, RTSP, RTMP, MMS, FTP, κλπ), απλά εισάγετε το URL στο επάνω πεδίο. Εάν θέλετε να ανοίξετε μία μετάδοση RTP ή UDP, πατήστε το κουμπί από κάτω.

en: If you want to open a multicast stream, enter the respective IP address given by the stream provider. In unicast mode, VLC will use your machine's IP automatically.
    
    To open a stream using a different protocol, just press Cancel to close this sheet.
el: Εάν θέλετε να ανοίξετε μία μετάδοση multicast, εισάγετε την αντίστοιχη διεύθυνση IP που δίνεται από τον πάροχο της μετάδοσης. Σε λειτουργία unicast, ο VLC θα χρησιμοποιήσει αυτόματα την IP του μηχανήματός σας.
    
    Για να ανοίξετε μία μετάδοση χρησιμοποιώντας ένα διαφορετικό πρωτόκολλο, απλά πατήστε Άκυρο για να κλείσετε το φύλλο.

en: Enter a stream URL here. To open RTP or UDP streams, use the respective button below.
el: Εισάγετε εδώ το URL της μετάδοσης. Για να ανοίξετε μεταδόσεις RTP ή UDP, χρησιμοποιήστε το αντίστοιχο κουμπί παρακάτω.

en: Open RTP/UDP Stream
el: Άνοιγμα μετάδοσης RTP/UDP

en: Protocol
el: Πρωτόκολλο

en: Input Devices
el: Συσκευές εισόδου

en: Subscreen left
el: Υποοθόνη αριστερά

en: Subscreen top
el: Υποοθόνη πάνω

en: Subscreen Width
el: Πλάτος υποοθόνης

en: Subscreen Height
el: Ύψος υποοθόνης

en: Capture Audio
el: Σύλληψη ήχου

en: Add Subtitle File:
el: Προσθήκη αρχείου υποτίτλων:

en: Setup subtitle playback details
el: Εγκατάσταση λεπτομερειών αναπαραγωγής υπότιτλου

en: Select a subtitle file
el: Επιλογή ενός αρχείου υποτίτλων

en: Override parameters
el: Παράκαμψη παραμέτρων

en: FPS
el: FPS (Καρέ ανά δευτερόλεπτο)

en: Subtitle encoding
el: Κωδικοποίηση υποτίτλων

en: Font size
el: Μέγεθος γραμματοσειράς

en: Subtitle alignment
el: Στοίχιση υποτίτλων

en: Dismiss the subtitle setup dialog
el: Παράβλεψη διαλόγου ρύθμισης υπότιτλου

en: Font Properties
el: Ιδιότητες γραμματοσειράς

en: Subtitle File
el: Αρχείο υπότιτλου

en: s
el: sec

en: fps
el: fps (καρέ ανά δευτερόλεπτο)

en: Open File
el: Άνοιγμα αρχείου

en: %i tracks
el: %i κομμάτια

en: Streaming and Transcoding Options
el: Επιλογές μετάδοσης και μετακωδικοποίησης

en: Display the stream locally
el: Εμφάνιση της μετάδοσης τοπικά

en: Dump raw input
el: Είσοδος dump raw

en: Encapsulation Method
el: Μέθοδος ενθυλάκωσης

en: Transcoding options
el: Επιλογές μετακωδικοποίησης

en: Bitrate (kb/s)
el: Ρυθμός μετάδοσης δεδομένων (kb/s)

en: Stream Announcing
el: Ανακοίνωση μετάδοσης

en: Save File
el: Αποθήκευση αρχείου

en: Track Number
el: Αριθμός κομματιού

en: Duration
el: Διάρκεια

en: File Size
el: Μέγεθος αρχείου

en: Expand All
el: Ανάπτυξη όλων

en: Collapse All
el: Σύμπτυξη όλων

en: Media Information
el: Πληροφορίες πολυμέσων

en: Location
el: Τοποθεσία

en: Save Metadata
el: Αποθήκευση μεταδεδομένων

en: General
el: Γενικά

en: Codec Details
el: Λεπτομέρειες κωδικοποίησης

en: Read at media
el: Ανάγνωση σε πολυμέσο

en: Input bitrate
el: Ρυθμός μετάδοσης δεδομένων εισόδου

en: Demuxed
el: Αποπολυπλεγμένα

en: Stream bitrate
el: Ρυθμός μετάδοσης ροής δεδομένων

en: Decoded blocks
el: Αποκωδικοποιημένα block

en: Displayed frames
el: Εμφανισμένα καρέ

en: Lost frames
el: Απολεσθέντα καρέ

en: Played buffers
el: Αναπαραγμένη προσωρινή μνήμη

en: Lost buffers
el: Απολεσθείσα προσωρινή μνήμη

en: Error while saving meta
el: Σφάλμα κατά την αποθήκευση των μεταδεδομένων

en: VLC was unable to save the meta data.
el: Αδυναμία του VLC να αποθηκεύσει τα μεταδεδομένα.

en: Continue playback?
el: Συνέχιση της αναπαραγωγής;

en: Continue
el: Συνέχεια

en: Always continue media playback
el: Πάντα συνέχιση της αναπαραγωγής μέσων

en: Restart playback
el: Επανεκκίνηση αναπαραγωγής

en: Playback of "%@" will continue at %@
el: Η αναπαραγωγή του "%@" θα συνεχιστεί στα %@

en: LIBRARY
el: ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ

en: MY COMPUTER
el: Ο ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗΣ ΜΟΥ

en: DEVICES
el: ΣΥΣΚΕΥΕΣ

en: LOCAL NETWORK
el: ΤΟΠΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟ

en: INTERNET
el: ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ

en: Interface Settings
el: Ρυθμίσεις διεπαφής

en: Audio Settings
el: Ρυθμίσεις ήχου

en: Video Settings
el: Ρυθμίσεις βίντεο

en: Subtitle & On Screen Display Settings
el: Ρυθμίσεις υποτίτλων & εμφάνισης στην οθόνη

en: Input & Codec Settings
el: Ρυθμίσεις εισόδου & κωδικοποιητών

en: General Audio
el: Γενικά ήχου

en: Preferred Audio language
el: Προτιμώμενη γλώσσα ήχου

en: Enable Last.fm submissions
el: Ενεργοποίηση υποβολών στο Last.fm

en: Visualization
el: Απεικόνιση

en: Keep audio level between sessions
el: Διατήρηση επιπέδου ήχου μεταξύ δύο συνεδριών

en: Always reset audio start level to:
el: Πάντα επαναφορά του αρχικού επιπέδου ήχου στο:

en: Change
el: Αλλαγή

en: Change Hotkey
el: Αλλαγή πλήκτρου συντόμευσης

en: Select an action to change the associated hotkey:
el: Επιλέξτε μία ενέργεια για να αλλάξετε το συσχετισμένο πλήκτρο συντόμευσης:

en: Action
el: Ενέργεια

en: Shortcut
el: Συντόμευση

en: Record directory or filename
el: Κατάλογος ή όνομα αρχείου εγγραφής

en: Directory or filename where the records will be stored
el: Κατάλογος ή όνομα αρχείου όπου θα αποθηκευτούν οι εγγραφές

en: Repair AVI Files
el: Επιδιόρθωση αρχείων AVI

en: Default Caching Level
el: Προεπιλεγμένο επίπεδο αποθήκευσης σε ενδιάμεση μνήμη

en: Caching
el: Αποθήκευση σε ενδιάμεση μνήμη

en: Use the complete preferences to configure custom caching values for each access module.
el: Χρησιμοποιήστε τις πλήρεις προτιμήσεις για να ρυθμίσετε τις εξατομικευμένες τιμές αποθήκευσης σε ενδιάμεση μνήμη για κάθε μονάδα πρόσβασης.

en: Codecs / Muxers
el: Κωδικοποιητές / Πολυπλέκτες

en: Post-Processing Quality
el: Ποιότητα μετεπεξεργασίας

en: Edit default application settings for network protocols
el: Επεξεργασία προεπιλεγμένων ρυθμίσεων εφαρμογής για πρωτόκολλα δικτύου

en: Open network streams using the following protocols
el: Άνοιγμα μεταδόσεων δικτύου χρησιμοποιώντας τα ακόλουθα πρωτόκολλα

en: Note that these are system-wide settings.
el: Υπόψιν ότι αυτές είναι ρυθμίσεις ολόκληρου του συστήματος.

en: General settings
el: Γενικές ρυθμίσεις

en: Interface style
el: Στιλ διεπαφής

en: Dark
el: Σκουρόχρωμο

en: Bright
el: Ανοιχτόχρωμο

en: Continue playback
el: Συνέχιση αναπαραγωγής

en: Control playback with the Apple Remote
el: Έλεγχος αναπαραγωγής με το Apple Remote

en: Control playback with media keys
el: Έλεγχος αναπαραγωγής με τα πλήκτρα πολυμέσων

en: Control system volume with the Apple Remote
el: Έλεγχος έντασης ήχου συστήματος με το Apple Remote

en: Display VLC status menu icon
el: Προβολή εικονιδίου VLC στην γραμμή κατάστασης

en: Playback behaviour
el: Συμπεριφορά αναπαραγωγής

en: Enable notifications on playlist item change
el: Ενεργοποίηση ειδοποιήσεων κατά την αλλαγή αντικειμένου της λίστας αναπαραγωγής

en: Control external music players
el: Έλεγχος εξωτερικών αναπαραγωγών μουσικής

en: Privacy / Network Interaction
el: Απόρρητο / Αλληλεπίδραση διαδικτύου

en: Automatically check for updates
el: Αυτόματος έλεγχος για ενημερώσεις

en: HTTP web interface
el: Διεπαφή διαδικτύου HTTP

en: Enable HTTP web interface
el: Ενεργοποίηση διεπαφής διαδικτύου HTTP

en: Default Encoding
el: Προεπιλεγμένη κωδικοποίηση

en: Display Settings
el: Ρυθμίσεις οθόνης

en: Font color
el: Χρώμα γραμματοσειράς

en: Font
el: Γραμματοσειρά

en: Subtitle languages
el: Γλώσσες υπότιτλων

en: Preferred subtitle language
el: Προτιμώμενη γλώσσα υποτίτλων

en: Enable OSD
el: Ενεργοποίηση εμφάνισης στην οθόνη (OSD)

en: Force bold
el: Επιβολή έντονων

en: Outline color
el: Χρώμα περιγράμματος

en: Outline thickness
el: Πάχος περιγράμματος

en: Display
el: Οθόνη

en: Show video within the main window
el: Προβολή βίντεο στο κύριο παράθυρο

en: Pause the video playback when minimized
el: Παύση της αναπαραγωγής βίντεο κατά την ελαχιστοποίηση

en: Fullscreen settings
el: Ρυθμίσεις πλήρους οθόνης

en: Start in fullscreen
el: Εκκίνηση σε πλήρη οθόνη

en: Black screens in Fullscreen mode
el: Μαύρες οθόνες στη λειτουργία πλήρους οθόνης

en: Use the native fullscreen mode
el: Χρήση της εγγενούς λειτουργίας πλήρους οθόνης

en: Video snapshots
el: Στιγμιότυπα οθόνης

en: Folder
el: Φάκελος

en: Format
el: Μορφή

en: Prefix
el: Πρόθεμα

en: Sequential numbering
el: Διαδοχική αρίθμηση

en: Reset All
el: Επαναφορά όλων

en: Preferences
el: Προτιμήσεις

en: Media files cannot be resumed because keeping recent media items is disabled.
el: Τα αρχεία πολυμέσων δεν μπορούν να συνεχίσουν να αναπαράγονται, επειδή έχει απενεργοποιηθεί η διατήρηση πρόσφατων αντικειμένων.

en: Last check on: %@
el: Τελευταίος έλεγχος: %@

en: No check was performed yet.
el: Δεν έχει πραγματοποιηθεί έλεγχος.

en: Lowest Latency
el: Ελάχιστη καθυστέρηση

en: Low Latency
el: Χαμηλή καθυστέρηση

en: Higher Latency
el: Μεγάλη καθυστέρηση

en: Highest Latency
el: Μέγιστη καθυστέρηση

en: Reset Preferences
el: Επαναφορά προτιμήσεων

en: This will reset VLC media player's preferences.
    
    Note that VLC will restart during the process, so your current playlist will be emptied and eventual playback, streaming or transcoding activities will stop immediately.
    
    The Media Library will not be affected.
    
    Are you sure you want to continue?
el: Αυτό θα επαναφέρει τις προτιμήσεις του αναπαραγωγού πολυμέσων VLC.
    
    Σημειώστε ότι ο VLC θα επανεκκινηθεί κατά τη διάρκεια της διαδικασίας, γι' αυτό η τρέχουσα λίστα αναπαραγωγής σας θα αδειάσει και οι ενδεχόμενες ενέργειες αναπαραγωγής, μετάδοσης ή μετακωδικοποίησης θα σταματήσουν αμέσως.
    
    Η βιβλιοθήκη πολυμέσων δε θα επηρεαστεί.
    
    Είστε σίγουροι ότι θέλετε να συνεχίσετε;

en: This setting cannot be changed because the native fullscreen mode is enabled.
el: Αυτή η ρύθμιση δεν μπορεί να αλλάξει, επειδή η εγγενής λειτουργία πλήρους οθόνης είναι ενεργοποιημένη.

en: Choose the folder to save your video snapshots to.
el: Επιλέξτε το φάκελο στον οποίο θα αποθηκευτούν τα στιγμιότυπα του βίντεο σας.

en: Choose
el: Επιλογή

en: Choose the directory or filename where the records will be stored.
el: Επιλέξετε τον κατάλογο ή το όνομα του αρχείου όπου θα αποθηκευτούν οι εγγραφές.

en: Press new keys for
    "%@"
el: Πιέστε νέα πλήκτρα για
    "%@"

en: Invalid combination
el: Μη αποδεκτός συνδυασμός

en: Regrettably, these keys cannot be assigned as hotkey shortcuts.
el: Δυστυχώς, αυτά τα πλήκτρα δεν μπορούν να εκχωρηθούν ως πλήκτρα συντομεύσεων.

en: This combination is already taken by "%@".
el: Αυτός ο συνδυασμός είναι ήδη κατειλημμένος από το "%@".

en: Toggle Play/Pause
el: Εναλλαγή αναπαραγωγής/παύσης

en: Toggle random order playback
el: Εναλλαγή αναπαραγωγής σε τυχαία σειρά

en: Show Main Window
el: Εμφάνιση κεντρικού παράθυρου

en: Path/URL Action
el: Ενέργεια Διαδρομής/URL

en: Nothing playing
el: Καμία αναπαραγωγή

en: Select File In Finder
el: Επιλογή αρχείου στο Finder

en: Copy URL to clipboard
el: Αντιγραφή URL στο πρόχειρο

en: Not Set
el: Δεν ορίστηκε

en: sec.
el: δευτ.

en: Audio/Video
el: Ήχος/Βίντεο

en: Audio track synchronization:
el: Συγχρονισμός κομματιού ήχου:

en: A positive value means that the audio is ahead of the video
el: Μία θετική τιμή σημαίνει ότι ο ήχος προπορεύεται του βίντεο

en: Subtitles/Video
el: Υπότιτλοι/Βίντεο

en: Subtitle track synchronization:
el: Συγχρονισμός κομματιού υποτίτλων:

en: A positive value means that the subtitles are ahead of the video
el: Μία θετική τιμή σημαίνει ότι οι υπότιτλοι προπορεύονται του βίντεο

en: Subtitle speed:
el: Ταχύτητα υπότιτλου:

en: Subtitle duration factor:
el: Συντελεστής διάρκειας υποτίτλων:

en: Extend subtitle duration by this value.
    Set 0 to disable.
el: Επεκτείνετε τη διάρκεια των υποτίτλων με αυτή την τιμή.
    Ορίστε τη στο 0 για απενεργοποίηση.

en: Multiply subtitle duration by this value.
    Set 0 to disable.
el: Πολλαπλασιάστε τη διάρκεια των υποτίτλων με αυτή την τιμή.
    Ορίστε τη στο 0 για απενεργοποίηση.

en: Recalculate subtitle duration according
    to their content and this value.
    Set 0 to disable.
el: Ξαναϋπολογίστε τη διάρκεια των υποτίτλων σύμφωνα
    με το περιεχόμενό τους και αυτή την τιμή.
    Ρυθμίστε τη στο 0 για απενεργοποίηση.

en: Video Effects
el: Εφέ βίντεο

en: Basic
el: Βασικό

en: Geometry
el: Γεωμετρία

en: Color
el: Χρώμα

en: Image Adjust
el: Προσαρμογή εικόνας

en: Brightness Threshold
el: Όριο φωτεινότητας

en: Sharpen
el: Ευκρίνεια

en: Banding removal
el: Αφαίρεση ρίγας

en: Radius
el: Ακτίνα

en: Film Grain
el: Κόκκος φιλμ

en: Variance
el: Διακύμανση

en: Synchronize top and bottom
el: Συγχρονισμός επάνω - κάτω

en: Synchronize left and right
el: Συγχρονισμός αριστερά - δεξιά

en: Transform
el: Μετασχηματισμός

en: Rotate by 90 degrees
el: Περιστροφή κατά 90 μοίρες

en: Rotate by 180 degrees
el: Περιστροφή κατά 180 μοίρες

en: Rotate by 270 degrees
el: Περιστροφή κατά 270 μοίρες

en: Flip horizontally
el: Αναστροφή οριζόντια

en: Flip vertically
el: Αναστροφή κατακόρυφα

en: Magnification/Zoom
el: Μεγέθυνση/Εστίαση

en: Puzzle game
el: Παιχνίδι παζλ

en: Rows
el: Γραμμές

en: Columns
el: Στήλες

en: Clone
el: Κλώνος

en: Number of clones
el: Αριθμός κλώνων

en: Wall
el: Τοίχος

en: Color threshold
el: Όριο χρώματος

en: Similarity
el: Ομοιότητα

en: Intensity
el: Ένταση

en: Gradient
el: Διαβάθμιση

en: Edge
el: Άκρο

en: Hough
el: Μετασχηματισμός Hough

en: Cartoon
el: Καρτούν

en: Color extraction
el: Εξαγωγή χρώματος

en: Invert colors
el: Αντιστροφή χρωμάτων

en: Posterize
el: Ποστεροποίηση

en: Posterize level
el: Επίπεδο ποστεροποίησης

en: Motion blur
el: Θόλωση κίνησης

en: Factor
el: Συντελεστής

en: Motion Detect
el: Ανίχνευση κίνησης

en: Water effect
el: Εφέ νερού

en: Psychedelic
el: Ψυχεδέλεια

en: Anaglyph
el: Ανάγλυφο

en: Add text
el: Προσθήκη κειμένου

en: Text
el: Κείμενο

en: Add logo
el: Προσθήκη λογότυπου

en: Logo
el: Λογότυπος

en: Transparency
el: Διαφάνεια

en: Organize profiles...
el: Οργάνωση προφίλ...

en: Video device
el: Συσκευή βίντεο

en: Number of the screen to use by default to display videos in 'fullscreen'. The screen number correspondance can be found in the video device selection menu.
el: Αριθμός οθόνης που θα χρησιμοποιηθεί από προεπιλογή για την εμφάνιση βίντεο σε πλήρη οθόνη. Η αντιστοιχία αριθμού οθονών μπορεί να βρεθεί στο μενού επιλογής συσκευής βίντεο.

en: Opaqueness
el: Αδιαφάνεια

en: Set the transparency of the video output. 1 is non-transparent (default) 0 is fully transparent.
el: Ρύθμιση της διαφάνειας της εξόδου βίντεο. 1 σημαίνει αδιαφανές (προεπιλογή), 0 σημαίνει εντελώς διαφανές.

en: Black screens in fullscreen
el: Μαύρες περιοχές στην πλήρη οθόνη

en: In fullscreen mode, keep screen where there is no video displayed black
el: Στην λειτουργία πλήρους οθόνης, η οθόνη να εξακολουθεί να εμφανίζεται μαύρη όπου δεν υπάρχει βίντεο

en: Show Fullscreen controller
el: Προβολή του ελεγκτή στην πλήρη οθόνη

en: Shows a lucent controller when moving the mouse in fullscreen mode.
el: Προβάλλει έναν φωτεινό ελεγκτή όταν μετακινείται το ποντίκι σε λειτουργία πλήρους οθόνης.

en: Auto-playback of new items
el: Αυτόματη αναπαραγωγή των νέων αντικειμένων

en: Start playback of new items immediately once they were added.
el: Έναρξη αναπαραγωγής νέων αντικειμένων αμέσως μόλις προστίθενται.

en: Keep Recent Items
el: Διατήρηση πρόσφατων αντικειμένων

en: By default, VLC keeps a list of the last 10 items. This feature can be disabled here.
el: Από προεπιλογή, ο VLC κρατάει μία λίστα των τελευταίων 10 αντικειμένων. Αυτό το χαρακτηριστικό μπορεί να απενεργοποιηθεί από εδώ.

en: By default, VLC can be remotely controlled with the Apple Remote.
el: Από προεπιλογή, ο VLC μπορεί να ελεγχθεί απομακρυσμένα με το Apple Remote.

en: By default, VLC will control its own volume with the Apple Remote. However, you can choose to control the global system volume instead.
el: Από προεπιλογή ο VLC θα ελέγξει την ένταση του ήχου με το Apple Remote. Ωστόσο, αντί αυτού μπορείτε να επιλέξετε να ελέγχετε την γενική ένταση ήχου συστήματος.

en: By default, VLC will show the statusbar icon menu. However, you can choose to disable it (restart required).
el: Από προεπιλογή, το VLC θα εμφανίζει εικονίδιο στην γραμμή κατάστασης. Ωστόσο, μπορείτε να το απενεργοποιήσετε (απαιτείται επανεκκίνηση).

en: Control playlist items with the Apple Remote
el: Έλεγχος αντικειμένων λίστας αναπαραγωγής με το Apple Remote

en: By default, VLC will allow you to switch to the next or previous item with the Apple Remote. You can disable this behavior with this option.
el: Από προεπιλογή ο VLC θα σας επιτρέπει να μεταβείτε στο επόμενο ή προηγούμενο αντικείμενο με το Apple Remote. Μπορείτε να απενεργοποιήσετε αυτή τη συμπεριφορά με αυτή την επιλογή.

en: By default, VLC can be controlled using the media keys on modern Apple keyboards.
el: Από προεπιλογή, ο VLC μπορεί να ελεγχθεί χρησιμοποιώντας τα πλήκτρα πολυμέσων των σύγχρονων πληκτρολογίων της Apple.

en: Run VLC with dark interface style
el: Εκτέλεση του VLC σε στιλ σκουρόχρωμης διεπαφής

en: If this option is enabled, VLC will use the dark interface style. Otherwise, the grey interface style is used.
el: Αν ενεργοποιηθεί αυτή η επιλογή, ο VLC θα χρησιμοποιήσει το στιλ σκοτεινής διεπαφής. Διαφορετικά, θα χρησιμοποιηθεί το στιλ γκρίζας διεπαφής.

en: By default, VLC uses the fullscreen mode known from previous Mac OS X releases. It can also use the native fullscreen mode on Mac OS X 10.7 and later.
el: Από προεπιλογή, ο VLC χρησιμοποιεί τη λειτουργία πλήρους οθόνης που είναι γνωστή από προηγούμενες εκδόσεις macOS. Μπορεί επίσης να χρησιμοποιήσει την εγγενή λειτουργία πλήρους οθόνης σε macOS 10.7 και μεταγενέστερο.

en: Resize interface to the native video size
el: Προσαρμογή μεγέθους διεπαφής στο εγγενές μέγεθος βίντεο

en: You have two choices:
     - The interface will resize to the native video size
     - The video will fit to the interface size
     By default, interface resize to the native video size.
el: Έχετε δύο επιλογές:
     - Η διεπαφή να προσαρμοστεί στο εγγενές μέγεθος βίντεο
     - Το βίντεο να προσαρμοστεί στο μέγεθος της διεπαφής
    Από προεπιλογή, η διεπαφή προσαρμόζεται στο εγγενές μέγεθος βίντεο.

en: With this option enabled, the playback will be automatically paused when minimizing the window.
el: Με αυτή την επιλογή ενεργοποιημένη, η αναπαραγωγή θα παύει αυτόματα όταν ελαχιστοποιείται το παράθυρο.

en: Allow automatic icon changes
el: Να επιτρέπονται οι αυτόματες αλλαγές εικονιδίου

en: This option allows the interface to change its icon on various occasions.
el: Αυτή η επιλογή επιτρέπει στη διεπαφή να αλλάζει το εικονίδιό της σε διάφορες περιστάσεις.

en: Dim keyboard backlight during fullscreen playback
el: Ελάττωση οπίσθιου φωτισμού πληκτρολογίου κατά την προβολή σε πλήρη οθόνη

en: Turn off the MacBook keyboard backlight while a video is playing in fullscreen. Automatic brightness adjustment should be disabled in System Preferences.
el: Σβήσιμο οπίσθιου φωτισμού πληκτρολογίου MacBook κατά τη διάρκεια αναπαραγωγής βίντεο σε πλήρη οθόνη. Η αυτόματη προσαρμογή φωτεινότητας θα πρέπει να είναι απενεργοποιημένη από τις ρυθμίσεις συστήματος.

en: Shows the previous and next buttons in the main window.
el: Προβάλλει τα κουμπιά προηγούμενο και επόμενο στο κύριο παράθυρο

en: Shows the shuffle and repeat buttons in the main window.
el: Προβάλλει τα κουμπιά ανακάτεμα και επανάληψη στο κύριο παράθυρο.

en: Shows the audio effects button in the main window.
el: Προβάλλει το κουμπί των εφέ ήχου στο κύριο παράθυρο.

en: VLC will pause and resume supported music players on playback.
el: Το VLC θα παύσει και θα συνεχιστεί η αναπαραγωγή από τους υποστηριζόμενους αναπαραγωγούς μέσων.

en: Use large text for list views
el: Χρήση μεγάλου κειμένου για την προβολή λίστας

en: Do nothing
el: Καμία ενέργεια

en: Pause iTunes / Spotify
el: Παύση iTunes / Spotify

en: Pause and resume iTunes / Spotify
el: Παύση και συνέχιση iTunes / Spotify

en: Continue playback where you left off
el: Συνέχιση της αναπαραγωγής από το τελευταίο σημείο

en: VLC will store playback positions of the last 30 items you played. If you re-open one of those, playback will continue.
el: Ο VLC θα αποθηκεύσει τις θέσεις αναπαραγωγής των τελευταίων 30 αντικειμένων που αναπαράχθηκαν. Αν ξανανοίξετε κάποιο από αυτά, η αναπαραγωγή θα συνεχιστεί.

en: Ask
el: Ερώτηση

en: Always
el: Πάντα

en: Never
el: Ποτέ

en: Maximum Volume displayed
el: Η μέγιστη ένταση ήχου που προβάλλεται

en: Mac OS X interface
el: Διεπαφή macOS

en: Appearance
el: Εμφάνιση

en: Behavior
el: Συμπεριφορά

en: Apple Remote and media keys
el: Apple Remote και πλήκτρα πολυμέσων

en: Video output
el: Έξοδος βίντεο

en: Show Basic
el: Προβολή βασικών

en: Select a directory
el: Επιλογή ενός καταλόγου

en: Select a file
el: Επιλογή ενός αρχείου

en: Select
el: Επιλογή

en: Minimal Mac OS X interface
el: Λιτή διεπαφή macOS

en: Filebrowser starting point
el: Αφετηρία περιηγητή αρχείων

en: This option allows you to specify the directory the ncurses filebrowser will show you initially.
el: Αυτή η επιλογή σας επιτρέπει να ορίσετε τον κατάλογο που θα εμφανίσει αρχικά ο περιηγητής αρχείων ncurses.

en: Ncurses interface
el: Διεπαφή Νcurses

en: [Display]
el: [Οθόνη]

en:  h,H                    Show/Hide help box
el:  h,H                     Προβολή/Απόκρυψη πλαισίου βοήθειας

en:  i                      Show/Hide info box
el:  i                      Προβολή/Απόκρυψη πλαισίου πληροφοριών

en:  M                      Show/Hide metadata box
el:  M                      Προβολή/Απόκρυψη πλαισίου μεταδεδομένων

en:  L                      Show/Hide messages box
el:  L                      Προβολή/Απόκρυψη πλαισίου μηνυμάτων

en:  P                      Show/Hide playlist box
el:  P                      Προβολή/Απόκρυψη πλαισίου λίστας αναπαραγωγής

en:  B                      Show/Hide filebrowser
el:  B                      Προβολή/Απόκρυψη περιηγητή αρχείων

en:  x                      Show/Hide objects box
el:  x                      Προβολή/Απόκρυψη πλαισίου αντικειμένων

en:  S                      Show/Hide statistics box
el:  S                      Προβολή/Απόκρυψη πλαισίου στατιστικών

en:  Esc                    Close Add/Search entry
el:  Esc                    Κλείσιμο καταχώρησης "Προσθήκη/αναζήτηση¨

en:  Ctrl-l                 Refresh the screen
el:  Ctrl-l                Ανανέωση της οθόνης

en: [Global]
el: [Καθολικά]

en:  q, Q, Esc              Quit
el:  q, Q, Esc              Έξοδος

en:  s                      Stop
el:  s                      Διακοπή

en:  <space>                Pause/Play
el:  <space>                Παύση/Αναπαραγωγή

en:  f                      Toggle Fullscreen
el:  f                      Εναλλαγή πλήρους οθόνης

en:  c                      Cycle through audio tracks
el:  c                      Ανακύκλωση μεταξύ κομματιών ήχου

en:  v                      Cycle through subtitles tracks
el:  v                      Ανακύκλωση μεταξύ κομματιών υπότιτλων

en:  b                      Cycle through video tracks
el:  b                      Ανακύκλωση μεταξύ κομματιών βίντεο

en:  n, p                   Next/Previous playlist item
el:  n, p                   Επόμενο/Προηγούμενο αντικείμενο λίστας αναπαραγωγής

en:  [, ]                   Next/Previous title
el:  [, ]                   Επόμενος/Προηγούμενος τίτλος

en:  <, >                   Next/Previous chapter
el:  <, >                   Επόμενο/Προηγούμενο κεφάλαιο

note: xgettext: You can use ← and → characters
en:  <left>,<right>         Seek -/+ 1%%
el:  <left>,<right>         Ανίχνευση -/+ 1%%

en:  a, z                   Volume Up/Down
el:  a, z                   Αύξηση/Μείωση έντασης ήχου

en:  m                      Mute
el:  m                      Σίγαση

note: xgettext: You can use ↑ and ↓ characters
en:  <up>,<down>            Navigate through the box line by line
el:  <up>,<down>            Πλοήγηση μέσα στο πλαίσιο, γραμμή-γραμμή

note: xgettext: You can use ⇞ and ⇟ characters
en:  <pageup>,<pagedown>    Navigate through the box page by page
el:  <pageup>,<pagedown>    Πλοήγηση μέσα στο πλαίσιο, σελίδα-σελίδα

note: xgettext: You can use ↖ and ↘ characters
en:  <start>,<end>          Navigate to start/end of box
el:  <start>,<end>          Πλοήγηση στην αρχή/τέλος του πλαισίου

en: [Playlist]
el: [Λίστα αναπαραγωγής]

en:  r                      Toggle Random playing
el:  r                      Εναλλαγή τυχαίας αναπαραγωγής

en:  l                      Toggle Loop Playlist
el:  l                      Εναλλαγή βρόχου λίστας αναπαραγωγής

en:  R                      Toggle Repeat item
el:  R                      Εναλλαγή επανάληψης αντικειμένου

en:  o                      Order Playlist by title
el:  o                      Κατάταξη λίστας αναπαραγωγής βάσει τίτλου

en:  O                      Reverse order Playlist by title
el:  O                      Αντίστροφη κατάταξη λίστας αναπαραγωγής βάσει τίτλου

en:  g                      Go to the current playing item
el:  g                      Μετάβαση στο τρέχον αναπαραγόμενο αντικείμενο

en:  /                      Look for an item
el:  /                      Αναζήτηση ενός αντικειμένου

en:  ;                      Look for the next item
el:  ;                      Αναζήτηση του επόμενου αντικειμένου

en:  A                      Add an entry
el:  A                      Προσθήκη μιας καταχώρησης

note: xgettext: You can use ⌫ character to translate <backspace>
en:  D, <backspace>, <del>  Delete an entry
el:  D, <backspace>, <del>  Διαγραφή μιας καταχώρησης

en:  e                      Eject (if stopped)
el:  e                      Εξαγωγή (εάν είναι σταματημένο)

en: [Filebrowser]
el: [Περιηγητής αρχείων]

en:  <enter>                Add the selected file to the playlist
el:  <enter>                Προσθήκη του επιλεγμένου αρχείου στη λίστα αναπαραγωγής

en:  <space>                Add the selected directory to the playlist
el:  <space>                Προσθήκη του επιλεγμένου καταλόγου στη λίστα αναπαραγωγής

en:  .                      Show/Hide hidden files
el:  .                      Προβολή/Απόκρυψη κρυφών αρχείων

en: [Player]
el: [Αναπαραγωγού]

note: xgettext: You can use ↑ and ↓ characters
en:  <up>,<down>            Seek +/-5%%
el:  <up>,<down>            Ανίχνευση +/-5%%

en: [Repeat]
el: [Επανάληψη]

en: [Random]
el: [Τυχαίο]

en: [Loop]
el: [Βρόχος]

en:  Source   : %s
el:  Πηγή   : %s

en:  Position : %s/%s
el:  Θέση : %s/%s

en:  Volume   : Mute
el:  Ένταση ήχου   : Σίγαση

en:  Volume   : %3ld%%
el:  Ένταση ήχου   : %3ld%%

en:  Volume   : ----
el:  Ένταση ήχου   : ----

en:  Title    : %<PRId64>/%d
el:  Τίτλος    : %<PRId64>/%d

en:  Chapter  : %<PRId64>/%d
el:  Κεφάλαιο  : %<PRId64>/%d

en:  Source: <no current item>
el:  Πηγή: <no current item>

en:  [ h for help ]
el:  [ h για βοήθεια ]

en: Open: %s
el: Άνοιγμα: %s

en: Find: %s
el: Εύρεση: %s

en: Click to toggle between loop all, loop one and no loop
el: Κάντε κλικ για εναλλαγή ανάμεσα σε βρόχο όλων, βρόχο ενός και καθόλου βρόχο

en: Previous Chapter/Title
el: Προηγούμενο κεφάλαιο/τίτλος

en: Next Chapter/Title
el: Επόμενο κεφάλαιο/τίτλος

en: Teletext Activation
el: Ενεργοποίηση Teletext

en: Toggle Transparency
el: Εναλλαγή διαφάνειας

en: Play
    If the playlist is empty, open a medium
el: Αναπαραγωγή
    Αν η λίστα αναπαραγωγής είναι άδεια, άνοιγμα ενός αρχείου πολυμέσων

en: Previous / Backward
el: Προηγούμενο / Πίσω

en: Next / Forward
el: Επόμενο / Μπροστά

en: De-Fullscreen
el: Εγκατάλειψη πλήρους οθόνης

en: Extended panel
el: Εκτεταμένο πλαίσιο

en: Frame By Frame
el: Καρέ - καρέ

en: Trickplay Reverse
el: Αντίστροφη ροή

en: Step backward
el: Βήμα πίσω

en: Step forward
el: Βήμα μπροστά

en: Loop / Repeat
el: Βρόχος / Επανάληψη

en: Open subtitles
el: Άνοιγμα υπότιτλων

en: Dock fullscreen controller
el: Ελεγκτής πλήρους οθόνης στο Dock

en: Stop playback
el: Διακοπή αναπαραγωγής

en: Open a medium
el: Άνοιγμα ενός μέσου

en: Previous media in the playlist, skip backward when held
el: Προηγούμενο αρχείο πολυμέσων στη λίστα αναπαραγωγής, παράλειψη πίσω όταν είναι πατημένο

en: Next media in the playlist, skip forward when held
el: Επόμενο αρχείο πολυμέσων στη λίστα αναπαραγωγής, παράλειψη μπροστά όταν είναι πατημένο

en: Toggle the video in fullscreen
el: Εναλλαγή του βίντεο σε πλήρη οθόνη

en: Toggle the video out fullscreen
el: Εναλλαγή του βίντεο εκτός πλήρους οθόνης

en: Show extended settings
el: Προβολή περισσότερων επιλογών

en: Toggle playlist
el: Εναλλαγή λίστας αναπαραγωγής

en: Take a snapshot
el: Λήψη στιγμιότυπου βίντεο

en: Loop from point A to point B continuously.
el: Βρόχος από το σημείο A στο σημείο B.

en: Frame by frame
el: Καρέ - καρέ

en: Reverse
el: Αντιστροφή

en: Change the loop and repeat modes
el: Αλλαγή των λειτουργιών βρόχου και επανάληψης

en: Previous media in the playlist
el: Προηγούμενο πολυμέσο στη λίστα αναπαραγωγής

en: Next media in the playlist
el: Επόμενο πολυμέσο στη λίστα αναπαραγωγής

en: Open subtitle file
el: Άνοιγμα αρχείου υπότιτλου

en: Dock/undock fullscreen controller to/from bottom of screen
el: Τοποθέτηση στο Dock/απομάκρυνση από το Dock του ελεγκτή πλήρους οθόνης προς/από το κάτω μέρος της οθόνης

[ctx: Tooltip|Unmute]
en: Unmute
el: Αναίρεση σίγασης

[ctx: Tooltip|Mute]
en: Mute
el: Σίγαση

en: Pause the playback
el: Παύση αναπαραγωγής

en: Loop from point A to point B continuously
    Click to set point A
el: Συνεχής βρόχος από το σημείο A στο σημείο B
    Κάντε κλικ για ορισμό σημείου ρύθμισης A

en: Click to set point B
el: Κάντε κλικ για ορισμό σημείου B

en: Stop the A to B loop
el: Διακοπή του βρόχου από το A στο B

en: Aspect Ratio
el: Λόγος διαστάσεων

en: No EPG Data Available
el: Δεν υπάρχουν διαθέσιμα δεδομένα EPG

en: Image Files
el: Αρχεία εικόνων

en: Logo filenames
el: Ονόματα αρχείων λογότυπων

en: Image mask
el: Μάσκα εικόνας

en: No v4l2 instance found.
    Please check that the device has been opened with VLC and is playing.
    
    Controls will automatically appear here.
el: Δε βρέθηκε υπόσταση του v4l2.
    Παρακαλούμε ελέγξτε ότι η συσκευή είναι ενεργή στον VLC και ότι αναπαράγεται.
    
    Τα στοιχεία ελέγχου θα εμφανιστούν αυτόματα εδώ.

en: ms
el: msec

en: Knee
    radius
el: Ακτίνα
    καμπής

en: Makeup
    gain
el: Απολαβή
    συγκρότησης

en: Adjust pitch
el: Προσαρμογή τόνου φωνής

en: (Hastened)
el: (Εσπευσμένο)

en: (Delayed)
el: (Καθυστερημένο)

en: Force update of this dialog's values
el: Επιβολή ενημέρωσης των τιμών αυτού του διαλόγου

en: &Fingerprint
el: &Αποτύπωμα

en: Find meta data using audio fingerprinting
el: Εύρεση μεταδεδομένων χρησιμοποιώντας ίχνη ήχου

en: Comments
el: Σχόλια

en: Extra metadata and other information are shown in this panel.
el: Σε αυτό το πλαίσιο προβάλλονται επιπρόσθετα μεταδεδομένα και άλλες πληροφορίες.

en: Information about what your media or stream is made of.
    Muxer, Audio and Video Codecs, Subtitles are shown.
el: Πληροφορίες σχετικά με τη δομή των πολυμέσων ή της μετάδοσής σας. Προβάλλονται ο πολυπλέκτης, οι κωδικοποιητές ήχου & βίντεο και οι υπότιτλοι.

en: Current media / stream statistics
el: Στατιστικά τρέχοντος πολυμέσου / μετάδοσης

en: Input/Read
el: Είσοδος/Ανάγνωση

en: Media data size
el: Μέγεθος δεδομένων πολυμέσων

en: Demuxed data size
el: Μέγεθος αποπολυπλεγμένων δεδομένων

en: Content bitrate
el: Ρυθμός μετάδοσης δεδομένων περιεχομένου

en: Discarded (corrupted)
el: Απορρίφθηκαν (κατεστραμμένα)

en: Dropped (discontinued)
el: Απορρίφθηκαν (καταργημένα)

en: Decoded
el: Αποκωδικοποιήθηκαν

en: blocks
el: block

en: Displayed
el: Προβλήθηκαν

en: frames
el: καρέ

en: Lost
el: Χάθηκαν

en: Played
el: Αναπαράχθηκαν

en: buffers
el: προσωρινές μνήμες

en: Last 60 seconds
el: Τελευταία 60 δευτερόλεπτα

en: Overall
el: Συνολικά

en: Current playback speed: %1
    Click to adjust
el: Τρέχουσα ταχύτητα αναπαραγωγής: %1
    Κάντε κλικ για προσαρμογή

en: Revert to normal play speed
el: Επιστροφή στην κανονική ταχύτητα αναπαραγωγής

en: Download cover art
el: Λήψη εξώφυλλου

en: Add cover art from file
el: Προσθήκη εξώφυλλου από αρχείο

en: Choose Cover Art
el: Επιλογή εξώφυλλου

en: Image Files (*.gif *.jpg *.jpeg *.png)
el: Αρχεία εικόνων (*.gif *.jpg *.jpeg *.png)

en: Elapsed time
el: Χρόνος που πέρασε

en: Total/Remaining time
el: Συνολικός/Υπολειπόμενος χρόνος

en: Click to toggle between total and remaining time
el: Κάντε κλικ για εναλλαγή ανάμεσα στο συνολικό χρόνο και στο χρόνο που υπολείπεται

en: Click to toggle between elapsed and remaining time
el: Κάντε κλικ για εναλλαγή ανάμεσα στο χρόνο που πέρασε και στο χρόνο που υπολείπεται

en: Double click to jump to a chosen time position
el: Κάντε διπλό κλικ για άλμα σε μία επιλεγμένη χρονική θέση

en: Select a device or a VIDEO_TS directory
el: Επιλογή συσκευής ή καταλόγου VIDEO_TS

en: Select a device or a VIDEO_TS folder
el: Επιλογή συσκευής ή φακέλου VIDEO_TS

en: Select one or multiple files
el: Επιλέξτε ένα ή πολλαπλά αρχεία

en: File names:
el: Ονόματα αρχείων:

en: Filter:
el: Φίλτρο:

en: Eject the disc
el: Εξαγωγή δίσκου

en: Entry
el: Καταχώρηση

en: Channels:
el: Κανάλια:

en: Selected ports:
el: Επιλεγμένες θύρες:

en: Use VLC pace
el: Χρήση βήματος του VLC

en: TV - digital
el: Τηλεόραση - ψηφιακή

en: Tuner card
el: Κάρτα δέκτης

en: Delivery system
el: Σύστημα διανομής

en: Transponder/multiplex frequency
el: Συχνότητα αναμεταδότη/πολυπλεξίας

en: Transponder symbol rate
el: Ρυθμός συμβόλων αναμεταδότη

en: Bandwidth
el: Εύρος ζώνης

en: TV - analog
el: Τηλεόραση - αναλογική

en: Device name
el: Όνομα συσκευής

en: Your display will be opened and played in order to stream or save it.
el: Η οθόνη σας θα ενεργοποιηθεί και θα αρχίσει να προβάλει, ώστε να μεταδώσετε ή να αποθηκεύσετε το περιεχόμενό της.

note: xgettext: frames per second
en:  f/s
el:  καρέ ανά δευτερόλεπτο

en: Advanced Options
el: Επιλογές για προχωρημένους

en: Double click to get media information
el: Κάντε διπλό κλικ για τη λήψη πληροφοριών πολυμέσου

en: Change playlistview
el: Αλλαγή προβολής λίστας αναπαραγωγής

en: Search the playlist
el: Αναζήτηση στη λίστα αναπαραγωγής

en: My Computer
el: Ο υπολογιστής μου

en: Devices
el: Συσκευές

en: Local Network
el: Τοπικό δίκτυο

en: Internet
el: Διαδίκτυο

en: Remove this podcast subscription
el: Κατάργηση αυτής της συνδρομής podcast

en: Do you really want to unsubscribe from %1?
el: Θέλετε πραγματικά να καταργήσετε τη συνδρομή σας στο %1;

en: Cover
el: Εξώφυλλο

en: Create Directory
el: Δημιουργία καταλόγου

en: Create Folder
el: Δημιουργία φακέλου

en: Enter name for new directory:
el: Εισάγετε όνομα για το νέο κατάλογο:

en: Enter name for new folder:
el: Εισάγετε όνομα για το νέο φάκελο:

en: Rename Directory
el: Μετονομασία καταλόγου

en: Rename Folder
el: Μετονομασία φακέλου

en: Enter a new name for the directory:
el: Εισάγετε νέο όνομα για τον κατάλογο:

en: Enter a new name for the folder:
el: Εισάγετε νέο όνομα για το φάκελο:

en: Sort by
el: Ταξινόμηση κατά

en: Ascending
el: Αύξουσα

en: Descending
el: Φθίνουσα

en: Display size
el: Μέγεθος οθόνης

en: Increase
el: Αύξηση

en: Decrease
el: Μείωση

en: Playlist View Mode
el: Λειτουργία προβολής της λίστας αναπαραγωγής

en: Playlist is currently empty.
    Drop a file here or select a media source from the left.
el: Η λίστα αναπαραγωγής είναι αυτή τη στιγμή άδεια.
    Εναποθέστε ένα αρχείο εδώ ή επιλέξτε μια πηγή πολυμέσων από τα αριστερά.

en: Icons
el: Εικονίδια

en: Detailed List
el: Λεπτομερής λίστα

en: List
el: Λίστα

en: PictureFlow
el: Ροή εικόνων

en: Select File
el: Επιλογή αρχείου

en: Select or double click an action to change the associated hotkey. Use delete key to remove hotkeys.
el: Επιλέξτε ή κάνετε διπλό κλικ σε μία ενέργεια για αλλαγή της καθορισμένης συντόμευσης. Χρησιμοποιήστε το πλήκτρο delete για τη διαγραφή συντομεύσεων.

en: in
el: σε

en: Any field
el: Οποιοδήποτε πεδίο

en: Actions
el: Ενέργειες

en: Hotkey
el: Πλήκτρο συντόμευσης

en: Application level hotkey
el: Πλήκτρο συντόμευσης επιπέδου εφαρμογής

en: Global
el: Γενικά

en: Desktop level hotkey
el: Πλήκτρο συντόμευσης επιπέδου επιφάνειας εργασίας

en: Double click to change.
    Delete key to remove.
el: Κάντε διπλό κλικ για αλλαγή.
    Πατήστε το πλήκτρο Delete για αφαίρεση.

en: Hotkey change
el: Αλλαγή πλήκτρου συντόμευσης

en: Press the new key or combination for
el: Πιέστε το νέο πλήκτρο ή συνδυασμό για

en: Assign
el: Ανάθεση

en: Warning: this key or combination is already assigned to
el: Προσοχή: αυτό το πλήκτρο ή ο συνδυασμός έχει ήδη ανατεθεί στο

en: Warning: <b>%1</b> is already an application menu shortcut
el: Προσοχή: <b>%1</b> είναι ήδη μία συντόμευση μενού της εφαρμογής

en: Key or combination:
el: Πλήκτρο ή συνδυασμός:

en: Key:
el: Πλήκτρο:

en: Input & Codecs Settings
el: Ρυθμίσεις εισόδου & κωδικοποιητών

en: Configure Hotkeys
el: Ρύθμιση πλήκτρων συντόμευσης

en: Device:
el: Συσκευή:

en: If this property is blank, different values
    for DVD, VCD, and CDDA are set.
    You can define a unique one or configure them 
    individually in the advanced preferences.
el: Εάν αυτή η ιδιότητα είναι κενή, τότε ορίζονται διαφορετικές τιμές
    για DVD, VCD και CDDA.
    Μπορείτε να καθορίσετε μία μοναδική ή να τις ρυθμίσετε
    ξεχωριστά από τις προτιμήσεις για προχωρημένους.

en: Lowest latency
el: Ελάχιστη καθυστέρηση

en: High latency
el: Μεγάλη καθυστέρηση

en: Higher latency
el: Μεγαλύτερη καθυστέρηση

en: This is VLC's skinnable interface. You can download other skins at
el: Αυτή είναι η διεπαφή του VLC με δυνατότητα αλλαγής πρόσοψης. Μπορείτε να λάβετε άλλες προσόψεις από τη σελίδα

en: VLC skins website
el: Ιστοσελίδα προσόψεων του VLC

en: System's default
el: Προεπιλογή συστήματος

en: File associations
el: Συσχετίσεις αρχείων

en: Audio Files
el: Αρχεία ήχου

en: Video Files
el: Αρχεία βίντεο

en: Playlist Files
el: Αρχεία λίστας αναπαραγωγής

en: &Apply
el: &Εφαρμογή

en: &Cancel
el: &Άκυρο

en: Profile
el: Προφίλ

en: Edit selected profile
el: Επεξεργασία επιλεγμένου προφίλ

en: Delete selected profile
el: Διαγραφή επιλεγμένου προφίλ

en: Create a new profile
el: Δημιουργία νέου προφίλ

en: Create
el: Δημιουργία

en: This muxer is not provided directly by VLC: It could be missing.
el: Αυτός ο πολυπλέκτης δεν παρέχεται άμεσα από τον VLC: Μπορεί να λείπει.

en: This muxer is missing. Using this profile will fail
el: Ο πολυπλέκτης λείπει. Η χρήση αυτού του προφίλ θα αποτύχει

en:  Profile Name Missing
el: Λείπει το όνομα προφίλ

en: You must set a name for the profile.
el: Πρέπει να ορίσετε ένα όνομα για το προφίλ.

en: File/Directory
el: Αρχείο/Κατάλογος

en: File/Folder
el: Αρχείο/Φάκελος

en: Source
el: Πηγή

en: Source:
el: Πηγή:

en: Type:
el: Τύπος:

en: This module writes the transcoded stream to a file.
el: Αυτή η μονάδα γράφει τη μετακωδικοποιημένη μετάδοση σε αρχείο.

en: Filename
el: Όνομα αρχείου

en: Save file...
el: Αποθήκευση αρχείου...

en: Containers (*.ps *.ts *.mpg *.ogg *.asf *.mp4 *.mov *.wav *.raw *.flv *.webm)
el: Περιέκτες (*.ps *.ts *.mpg *.ogg *.asf *.mp4 *.mov *.wav *.raw *.flv *.webm)

en: This module outputs the transcoded stream to a network via HTTP.
el: Αυτή η μονάδα εξάγει τη μετακωδικοποιημένη μετάδοση σε δίκτυο μέσω HTTP.

en: Path
el: Διαδρομή

en: This module outputs the transcoded stream to a network via the mms protocol.
el: Αυτή η μονάδα εξάγει τη μετακωδικοποιημένη μετάδοση σε δίκτυο μέσω του πρωτοκόλλου mms.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via RTSP.
el: Αυτή η μονάδα εξάγει τη μετακωδικοποιημένη μετάδοση σε δίκτυο μέσω RTSP.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via UDP.
el: Αυτή η μονάδα εξάγει τη μετακωδικοποιημένη μετάδοση σε ένα δίκτυο μέσω UDP.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via RTP.
el: Αυτή η μονάδα εξάγει τη μετακωδικοποιημένη μετάδοση σε δίκτυο μέσω RTP.

en: Base port
el: Θύρα βάσης

en: This module outputs the transcoded stream to an Icecast server.
el: Αυτή η μονάδα εξάγει τη μετακωδικοποιημένη μετάδοση σε διακομιστή Icecast.

en: Mount Point
el: Σημείο προσάρτησης

en: Login:pass
el: Σύνδεση:συνθηματικό

en: Edit Bookmarks
el: Επεξεργασία σελιδοδεικτών

en: Create a new bookmark
el: Δημιουργία νέου σελιδοδείκτη

en: Delete the selected item
el: Διαγραφή του επιλεγμένου αντικειμένου

en: Delete all the bookmarks
el: Διαγραφή όλων των σελιδοδεικτών

en: Extract
el: Αποσυμπίεση

en: &Close
el: &Κλείσιμο

en: Convert
el: Μετατροπή

en: Multiple files selected.
el: Επιλέχθηκαν πολλαπλά αρχεία.

en: Destination
el: Προορισμός

en: Destination file:
el: Αρχείο προορισμού:

en: Browse
el: Περιήγηση

en: Multiple Files Selected.
el: Επιλέχθηκαν πολλαπλά αρχεία.

en: Files will be placed in the same directory with the same name.
el: Τα αρχεία θα τοποθετηθούν στον ίδιο κατάλογο με το ίδιο όνομα.

en: Append '-converted' to filename
el: Προσθήκη '-converted' στο όνομα αρχείου

en: Settings
el: Ρυθμίσεις

en: Display the output
el: Εμφάνιση της εξόδου

en: This display the resulting media, but can slow things down.
el: Αυτό εμφανίζει το παραγόμενο αρχείο, αλλά μπορεί να επιβραδύνει τη διαδικασία.

en: &Start
el: Έν&αρξη

en: Containers
el: Περιέκτες

en: Program Guide
el: Οδηγός προγράμματος

en: Update
el: Ενημέρωση

en:  (%1+ rated)
el: (Αξιολόγηση %1+)

en: Errors
el: Σφάλματα

en: Cl&ear
el: Εκ&καθάριση

en: Hide future errors
el: Απόκρυψη λαθών στο μέλλον

en: Adjustments and Effects
el: Προσαρμογές και εφέ

en: Stereo Widener
el: Διεύρυνση στερεοφωνικότητας

en: Synchronization
el: Συγχρονισμός

en: v4l2 controls
el: Στοιχεία ελέγχου v4l2

en: &Save
el: Απο&θήκευση

en: Store the Password
el: Αποθήκευση συνθηματικού

en: Privacy and Network Access Policy
el: Πολιτική απορρήτου και πρόσβασης δικτύου

en: <p>In order to protect your privacy, <i>VLC media player</i> does <b>not</b> collect personal data or transmit them, not even in anonymized form, to anyone.</p>
    <p>Nevertheless, <i>VLC</i> is able to automatically retrieve information about the media in your playlist from third party Internet-based services. This includes cover art, track names, artist names and other meta-data.</p>
    <p>Consequently, this may entail identifying some of your media files to third party entities. Therefore the <i>VLC</i> developers require your express consent for the media player to access the Internet automatically.</p>
el: <p>Για την προστασία του απορρήτου σας,<i>ο VLC </i><b>ούτε</b> συλλέγει, ούτε αναμεταδίδει προσωπικά δεδομένα σε κανέναν, ούτε καν ανώνυμα.</p>
    <p>Ωστόσο, <i>ο VLC</i> μπορεί να ανακτήσει αυτόματα πληροφορίες σχετικά με το αρχείο πολυμέσων στη λίστα αναπαραγωγής σας από διαδικτυακές υπηρεσίες τρίτων. Αυτές περιλαμβάνουν εξώφυλλα, ονόματα κομματιών, ονόματα καλλιτεχνών και άλλα μεταδεδομένα.</p>
    Επομένως, αυτό μπορεί να συνεπάγεται αναγνώριση κάποιων αρχείων πολυμέσων σας από τρίτους. Γι' αυτό οι προγραμματιστές του <i>VLC</i> απαιτούν από εσάς να δηλώσετε τη συγκατάθεσή σας, ώστε ο αναπαραγωγός πολυμέσων να συνδέεται αυτόματα στο διαδίκτυο.</p>

en: Network Access Policy
el: Πολιτική πρόσβασης δικτύου

en: Regularly check for VLC updates
el: Τακτικός έλεγχος για ενημερώσεις του VLC

en: Go to Time
el: Μετάβαση στο χρόνο

en: &Go
el: &Μετάβαση

en: Go to time
el: Μετάβαση στο χρόνο

en: About
el: Σχετικά

en: <p>VLC media player is a free and open source media player, encoder, and streamer made by the volunteers of the <a href="http://www.videolan.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">VideoLAN</span></a> community.</p><p>VLC uses its internal codecs, works on essentially every popular platform, and can read almost all files, CDs, DVDs, network streams, capture cards and other media formats!</p><p><a href="http://www.videolan.org/contribute/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Help and join us!</span></a>
el: <p>Ο VLC είναι ένας δωρεάν αναπαραγωγός πολυμέσων ανοιχτού κώδικα, κωδικοποιητής και πάροχος ροών δεδομένων που δημιουργήθηκε από εθελοντές της κοινότητας <a href="http://www.videolan.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">VideoLAN</span></a>.</p><p>Ο VLC χρησιμοποιεί τους δικούς του εσωτερικούς κωδικοποιητές, υποστηρίζει κάθε δημοφιλή πλατφόρμα και μπορεί να διαβάσει σχεδόν όλα τα αρχεία, CD, DVD, μεταδόσεις δικτύου, κάρτες σύλληψης και άλλες μορφές πολυμέσων!</p><p><a href="http://www.videolan.org/contribute/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Βοηθήστε και συμμετέχετε!</span></a>

en: &Recheck version
el: &Επανέλεγχος έκδοσης

en: &Yes
el: &Ναι

en: &No
el: Ό&χι

en: VLC media player updates
el: Ενημερώσεις του VLC

en: A new version of VLC (%1.%2.%3%4) is available.
el: Μία νέα έκδοση του VLC (%1.%2.%3%4) είναι διαθέσιμη.

en: You have the latest version of VLC media player.
el: Διαθέτετε την τελευταία έκδοση του VLC.

en: An error occurred while checking for updates...
el: Ένα σφάλμα συνέβη κατά τη διάρκεια του ελέγχου για ενημερώσεις…

en: Current Media Information
el: Πληροφορίες τρέχοντος αρχείου πολυμέσων

en: &General
el: &Γενικά

en: &Metadata
el: &Μεταδεδομένα

en: Co&dec
el: &Κωδικοποιητής

en: S&tatistics
el: Σ&τατιστικά

en: &Save Metadata
el: &Αποθήκευση μεταδεδομένων

en: Location:
el: Τοποθεσία:

en: Saves all the displayed logs to a file
el: Αποθήκευση όλων των προβαλλόμενων συμβάντων σε αρχείο

en: Save log file as...
el: Αποθήκευση αρχείου καταγραφής ως...

en: Texts/Logs (*.log *.txt);; All (*.*)
el: Κείμενα/Αρχεία καταγραφής (*.log *.txt);; All (*.*)

en: Application
el: Εφαρμογή

en: Cannot write to file %1:
    %2.
el: Αδυναμία εγγραφής στο αρχείο %1:
    %2.

en: Update the tree
el: Ενημέρωση του δέντρου

en: Clear the messages
el: Εκκαθάριση μηνυμάτων

en: Open Media
el: Άνοιγμα πολυμέσου

en: &File
el: Α&ρχείο

en: &Disc
el: Δί&σκος

en: &Network
el: Δί&κτυο

en: Capture &Device
el: Συσκευή σύ&λληψης

en: &Select
el: Ε&πιλογή

en: &Enqueue
el: Προσ&θήκη στην ουρά

en: &Play
el: Αν&απαραγωγή

en: &Stream
el: Μετά&δοση

en: C&onvert
el: Μ&ετατροπή

en: C&onvert / Save
el: Μ&ετατροπή / Αποθήκευση

en: Open URL
el: Άνοιγμα URL

en: Enter URL here...
el: Εισάγετε το URL εδώ…

en: Please enter the URL or path to the media you want to play.
el: Παρακαλούμε εισάγετε το URL ή τη διαδρομή του αρχείου πολυμέσων που θέλετε να αναπαράξετε.

en: If your clipboard contains a valid URL
    or the path to a file on your computer,
    it will be automatically selected.
el: Εάν το πρόχειρό σας περιέχει ένα έγκυρο URL
    ή τη διαδρομή ενός αρχείου στον υπολογιστή σας,
    αυτό θα επιλεγεί αυτόματα.

en: Plugins and extensions
el: Προσθήκες και επεκτάσεις

en: Active Extensions
el: Ενεργές επεκτάσεις

en: Capability
el: Δυνατότητα

en: Score
el: Βαθμολογία

en: &Search:
el: Ανα&ζήτηση:

en: More information...
el: Περισότερες πληροφορίες...

en: Reload extensions
el: Επαναφόρτωση επεκτάσεων

en: Skins customize player's appearance. You can activate them through preferences.
el: Οι προσόψεις εξατομικεύουν την εμφάνιση του προγράμματος. Μπορείτε να τις ενεργοποιήσετε μέσω των προτιμήσεων.

en: Playlist parsers add new capabilities to read internet streams or extract meta data.
el: Οι αναλυτές λιστών αναπαραγωγής προσθέτουν νέες δυνατότητες, για άνοιγμα μεταδόσεων από το διαδίκτυο ή για εξαγωγή μεταδεδομένων.

en: Service discoveries adds new sources to your playlist such as web radios, video websites, ...
el: Η ανακάλυψη υπηρεσιών προσθέτει νέες πηγές στη λίστα αναπαραγωγής σας, όπως διαδικτυακά ραδιόφωνα, ιστοσελίδες με βίντεο, ...

en: Retrieves extra info and art for playlist items
el: Ανακτά επιπρόσθετες πληροφορίες και εικονογράφηση για αντικείμενα λιστών αναπαραγωγής

en: Extensions brings various enhancements. Check descriptions for more details
el: Οι επεκτάσεις φέρνουν διάφορες βελτιώσεις. Ελέγξτε τις περιγραφές για περισσότερες λεπτομέρειες

en: Only installed
el: Μόνο εγκατεστημένα

en: Retrieving addons...
el: Ανάκτηση πρόσθετων

en: No addons found
el: Δε βρέθηκαν πρόσθετα

en: This addon has been installed manually. VLC can't manage it by itself.
el: Αυτό το πρόσθετο εγκαταστάθηκε χειροκίνητα. Ο VLC δεν μπορεί να το διαχειριστεί από μόνος του.

en: Version %1
el: Έκδοση %1

en: %1 downloads
el: %1 λήψεις

en: &Uninstall
el: Α&πεγκατάσταση

en: &Install
el: Εγ&κατάσταση

en: Version
el: Έκδοση

en: Website
el: Ιστοσελίδα

en: Files
el: Αρχεία

en: Deletes the selected item
el: Διαγράφει το επιλεγμένο αντικείμενο

en: Show settings
el: Προβολή ρυθμίσεων

en: Simple
el: Βασικές

en: Switch to simple preferences view
el: Αλλαγή σε προβολή βασικών προτιμήσεων

en: Switch to full preferences view
el: Αλλαγή σε προβολή όλων των προτιμήσεων

en: Save and close the dialog
el: Αποθήκευση και κλείσιμο του διαλόγου

en: &Reset Preferences
el: Επανα&φορά προτιμήσεων

en: Only show current
el: Προβολή μόνο της τρέχουσας

en: Only show modules related to current playback
el: Προβολή μόνο των μονάδων που σχετίζονται με την τρέχουσα αναπαραγωγή

en: Advanced Preferences
el: Προτιμήσεις για προχωρημένους

en: Simple Preferences
el: Βασικές προτιμήσεις

en: Cannot save Configuration
el: Αδυναμία αποθήκευσης ρυθμίσεων

en: Preferences file could not be saved
el: Δεν ήταν δυνατή η αποθήκευση του αρχείου προτιμήσεων

en: Are you sure you want to reset your VLC media player preferences?
el: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να επαναφέρετε τις προτιμήσεις σας;

en: Stream Output
el: Έξοδος μετάδοσης

en: This wizard will allow you to stream or convert your media for use locally, on your private network, or on the Internet.
    You should start by checking that source matches what you want your input to be and then press the "Next" button to continue.
el: Αυτός ο οδηγός θα σας επιτρέψει να μεταδώσετε ή να μετατρέψετε τα πολυμέσα σας για χρήση τοπικά, στο ιδιωτικό σας δίκτυο ή στο διαδίκτυο.
    Θα πρέπει να ξεκινήσετε ελέγχοντας ότι η πηγή ταιριάζει με την είσοδό σας και μετά να πατήσετε το κουμπί "Επόμενο" για να συνεχίσετε.

en: Stream output string.
    This is automatically generated when you change the above settings,
    but you can change it manually.
el: Συμβολοσειρά εξόδου μετάδοσης.
    Αυτή δημιουργείται αυτόματα όταν μεταβάλλετε τις παραπάνω ρυθμίσεις,
    ωστόσο, μπορείτε να το αλλάξετε και χειροκίνητα.

en: Back
el: Πίσω

en: Toolbars Editor
el: Επεξεργαστής γραμμών εργαλείων

en: Toolbar Elements
el: Στοιχεία γραμμής εργαλείων

en: Flat Button
el: Επίπεδο κουμπί

en: Next widget style
el: Στιλ επόμενης μικροεφαρμογής

en: Big Button
el: Μεγάλο κουμπί

en: Native Slider
el: Εγγενής ολισθητής

en: Main Toolbar
el: Κύρια γραμμή εργαλείων

en: Above the Video
el: Πάνω από το βίντεο

en: Toolbar position:
el: Θέση γραμμής εργαλείων:

en: Line 1:
el: Γραμμή 1:

en: Line 2:
el: Γραμμή 2:

en: Time Toolbar
el: Γραμμή εργαλείων χρόνου

en: Advanced Widget
el: Μικροεφαρμογές για προχωρημένους

en: Fullscreen Controller
el: Ελεγκτής πλήρους οθόνης

en: New profile
el: Νέο προφίλ

en: Delete the current profile
el: Διαγραφή του τρέχοντος προφίλ

en: Select profile:
el: Επιλογή προφίλ:

en: Preview
el: Προεπισκόπηση

en: Cl&ose
el: Κλ&είσιμο

en: Profile Name
el: Όνομα προφίλ

en: Please enter the new profile name.
el: Παρακαλούμε εισάγετε το νέο όνομα προφίλ.

en: Spacer
el: Αποστάτης

en: Expanding Spacer
el: Επεκτεινόμενος αποστάτης

en: Splitter
el: Διαχωριστής

en: Time Slider
el: Ολισθητής χρόνου

en: Small Volume
el: Χαμηλή ένταση ήχου

en: DVD menus
el: Μενού DVD

en: Teletext transparency
el: Διαφάνεια Teletext

en: Advanced Buttons
el: Κουμπιά για προχωρημένους

en: Playback Buttons
el: Κουμπιά αναπαραγωγής

en: Aspect ratio selector
el: Επιλογέας αναλογίας διαστάσεων

en: Speed selector
el: Επιλογέας ταχύτητας

en: Broadcast
el: Εκπομπή

en: Schedule
el: Χρονοδιάγραμμα

en: Video On Demand ( VOD )
el: Βίντεο κατά παραγγελία (VOD)

en: Hours / Minutes / Seconds:
el: Ώρες / Λεπτά / Δευτερόλεπτα:

en: Day / Month / Year:
el: Ημέρα / Μήνας / Έτος:

en: Repeat:
el: Επανάληψη:

en: Repeat delay:
el: Καθυστέρηση επανάληψης:

en:  days
el:  ημέρες

en: I&mport
el: Ε&ισαγωγή

en: E&xport
el: Ε&ξαγωγή

en: Save VLM configuration as...
el: Αποθήκευση ρυθμίσεων VLM ως...

en: VLM conf (*.vlm);;All (*)
el: Ρυθμίσεις VLM (*.vlm);;Όλα (*)

en: Open VLM configuration...
el: Άνοιγμα ρυθμίσεων VLM...

en: Broadcast:
el: Εκπομπή:

en: Schedule:
el: Χρονοδιάγραμμα:

en: Open Directory
el: Άνοιγμα καταλόγου

en: Open Folder
el: Άνοιγμα φακέλου

en: Open playlist...
el: Άνοιγμα λίστας αναπαραγωγής...

en: XSPF playlist
el: Λίστα αναπαραγωγής XSPF

en: M3U playlist
el: Λίστα αναπαραγωγής M3U

en: M3U8 playlist
el: Λίστα αναπαραγωγής M3U8

en: Save playlist as...
el: Αποθήκευση λίστας αναπαραγωγής ως...

en: Open subtitles...
el: Άνοιγμα υπότιτλων...

en: Media Files
el: Αρχεία πολυμέσων

en: Subtitle Files
el: Αρχεία Υποτίτλων

en: All Files
el: Όλα τα αρχεία

en: Empty
el: Άδειο

en: Deactivate
el: Απενεργοποίηση

en: Do you want to restart the playback where left off?
el: Θέλετε να συνεχίσετε την αναπαραγωγή από το τελευταίο σημείο;

en: &Continue
el: &Συνέχεια

en: Control menu for the player
el: Μενού ελέγχου για τον αναπαραγωγό

en: Paused
el: Σε παύση

en: &Media
el: &Πολυμέσα

en: P&layback
el: Α&ναπαραγωγή

en: &Audio
el: Ή&χος

en: &Video
el: &Βίντεο

en: Subti&tle
el: Υπότι&τλος

en: Tool&s
el: Εργα&λεία

en: V&iew
el: Π&ροβολή

en: &Help
el: Βοή&θεια

en: Open &File...
el: Άνοιγ&μα αρχείου…

en: &Open Multiple Files...
el: Άνοιγμα &πολλαπλών αρχείων

en: Open &Disc...
el: Άνοιγμα &δίσκου...

en: Open &Network Stream...
el: Άνοιγμα &μετάδοσης δικτύου…

en: Open &Capture Device...
el: Άνοιγμα &συσκευής σύλληψης...

en: Open &Location from clipboard
el: Άνοιγμα &τοποθεσίας από το πρόχειρο

en: Open &Recent Media
el: Άνοιγμα &πρόσφατων πολυμέσων

en: Conve&rt / Save...
el: Μετατροπή / Απο&θήκευση…

en: &Stream...
el: Μετά&δοση...

en: Quit at the end of playlist
el: Έξοδος στο τέλος της λίστας αναπαραγωγής

en: Close to systray
el: Κλείσιμο στην περιοχή ειδοποιήσεων

en: &Quit
el: Έξ&οδος

en: &Effects and Filters
el: Εφέ και &φίλτρα

en: &Track Synchronization
el: Συγχρο&νισμός κομματιών

en: Plu&gins and extensions
el: Προσ&θήκες και επεκτάσεις

en: Customi&ze Interface...
el: Εξατομί&κευση διεπαφής…

en: &Preferences
el: &Προτιμήσεις

en: &View
el: Προ&βολή

en: Play&list
el: &Λίστα αναπαραγωγής

en: Docked Playlist
el: Μόνιμη λίστα αναπαραγωγής

en: Always on &top
el: Πάντα στην &κορυφή

en: Mi&nimal Interface
el: Ελ&αχιστοποιημένη διεπαφή

en: &Fullscreen Interface
el: Διεπαφή &πλήρους οθόνης

en: &Advanced Controls
el: &Προηγμένα στοιχεία ελέγχου

en: Status Bar
el: Γραμμή κατάστασης

en: Visualizations selector
el: Επιλογέας απεικονίσεων

en: &Increase Volume
el: &Αύξηση έντασης ήχου

en: D&ecrease Volume
el: &Μείωση έντασης ήχου

en: &Mute
el: &Σίγαση

en: Audio &Device
el: Συσ&κευή ήχου

en: Audio &Track
el: Κομμάτι &ήχου

en: &Stereo Mode
el: &Στερεοφωνική λειτουργία

en: &Visualizations
el: &Απεικονίσεις

en: Add &Subtitle File...
el: Προσθήκη αρχείου &υποτίτλων...

en: Sub &Track
el: &Κομμάτι υποτίτλων

en: Video &Track
el: Κομμάτι &βίντεο

en: &Fullscreen
el: &Πλήρης οθόνη

en: Always Fit &Window
el: Πάντα προσαρμογή στο &παράθυρο

en: Set as Wall&paper
el: Ορισμός ως ταπε&τσαρία

en: &Zoom
el: &Μεγέθυνση

en: &Aspect Ratio
el: &Λόγος διαστάσεων

en: &Crop
el: &Περικοπή

en: &Deinterlace
el: &Αποδιαπλοκή

en: &Deinterlace mode
el: Λειτουργία &αποδιαπλοκής

en: Take &Snapshot
el: Λήψη &στιγμιότυπου

en: T&itle
el: &Τίτλος

en: &Chapter
el: &Κεφάλαιο

en: &Program
el: &Πρόγραμμα

en: &Manage
el: &Διαχείριση

en: Check for &Updates...
el: Έλεγχος για &ενημερώσεις...

en: &Stop
el: &Διακοπή

en: Pre&vious
el: &Προηγούμενο

en: Ne&xt
el: &Επόμενο

en: Sp&eed
el: Τα&χύτητα

en: &Faster
el: &Ταχύτερα

en: N&ormal Speed
el: Κ&ανονική ταχύτητα

en: Slo&wer
el: &Σιγότερα

en: &Jump Forward
el: Ά&λμα μπροστά

en: Jump Bac&kward
el: Άλμα &πίσω

en: Open &Network...
el: Άνοιγμα &δικτύου...

en: Leave Fullscreen
el: Εγκατάλειψη πλήρους οθόνης

en: &Playback
el: &Αναπαραγωγή

en: &Hide VLC media player in taskbar
el: Α&πόκρυψη αναπαραγωγού πολυμέσων VLC στη γραμμή εργασιών

en: Sho&w VLC media player
el: Προ&βολή αναπαραγωγού πολυμέσων VLC

en: &Open Media
el: Ά&νοιγμα πολυμέσων

en: &Clear
el: &Εκκαθάριση

en: &Renderer
el: Απο&τυπωτής

en: Scanning...
el: Σάρωση...

en: Show advanced preferences over simple ones
el: Προβολή προτιμήσεων για προχωρημένους και όχι απλών

en: Show advanced preferences and not simple preferences when opening the preferences dialog.
el: Προβολή προτιμήσεων για προχωρημένους και όχι απλών προτιμήσεων όταν ανοίγει ο διάλογος προτιμήσεων.

en: Systray icon
el: Εικονίδιο περιοχής ειδοποιήσεων

en: Show an icon in the systray allowing you to control VLC media player for basic actions.
el: Προβολή ενός εικονιδίου στην περιοχή ειδοποιήσεων το οποίο να σας επιτρέπει να ελέγξετε τις βασικές ενέργειες του αναπαραγωγού πολυμέσων VLC.

en: Start VLC with only a systray icon
el: Έναρξη VLC με ένα μόνο εικονίδιο στην περιοχή ειδοποιήσεων

en: VLC will start with just an icon in your taskbar.
el: Το VLC θα ξεκινήσει μόνο ως εικονίδιο στη γραμμή εργασιών.

en: Show playing item name in window title
el: Προβολή ονόματος αναπαραγόμενου αντικειμένου στον τίτλο του παραθύρου

en: Show the name of the song or video in the controller window title.
el: Προβολή του ονόματος του τραγουδιού ή του βίντεο στον τίτλο του παραθύρου του ελεγκτή.

en: Show notification popup on track change
el: Προβολή αναδυόμενου πλαισίου ειδοποίησης κατά την αλλαγή κομματιού

en: Show a notification popup with the artist and track name when the current playlist item changes, when VLC is minimized or hidden.
el: Προβολή αναδυόμενου πλαισίου ειδοποίησης με το όνομα του καλλιτέχνη και του κομματιού όταν αλλάζει το τρέχον αντικείμενο της λίστας αναπαραγωγής, στην περίπτωση που ο VLC είναι ελαχιστοποιημένος ή κρυφός.

en: Windows opacity between 0.1 and 1
el: Αδιαφάνεια παράθυρων μεταξύ 0.1 και 1

en: Sets the windows opacity between 0.1 and 1 for main interface, playlist and extended panel. This option only works with Windows and X11 with composite extensions.
el: Ορίζει την αδιαφάνεια του ελεγκτή πλήρους οθόνης μεταξύ 0,1 και 1 για την κύρια διεπαφή, την λίστα αναπαραγωγής και το εκτεταμένο πλαίσιο. Αυτή η επιλογή δουλεύει μόνο με Windows και X11 με επεκτάσεις composite.

en: Fullscreen controller opacity between 0.1 and 1
el: Αδιαφάνεια ελεγκτή πλήρους οθόνης μεταξύ 0.1 και 1

en: Sets the fullscreen controller opacity between 0.1 and 1 for main interface, playlist and extended panel. This option only works with Windows and X11 with composite extensions.
el: Ορίζει την αδιαφάνεια του ελεγκτή πλήρους οθόνης μεταξύ 0,1 και 1 για την κύρια διεπαφή, τη λίστα αναπαραγωγής και το εκτεταμένο πλαίσιο. Αυτή η επιλογή δουλεύει μόνο με Windows και X11 με επεκτάσεις composite.

en: Show unimportant error and warnings dialogs
el: Προβολή μη σημαντικών διαλόγων σφαλμάτων και προειδοποιήσεων

en: Activate the updates availability notification
el: Ενεργοποίηση της ειδοποίησης για διαθεσιμότητα ενημερώσεων

en: Activate the automatic notification of new versions of the software. It runs once every two weeks.
el: Ενεργοποίηση της αυτόματης ειδοποίησης για νέες εκδόσεις του λογισμικού. Εκτελείται κάθε δύο εβδομάδες.

en: Number of days between two update checks
el: Αριθμός ημερών μεταξύ δύο ελέγχων για ενημερώσεις

en: Ask for network policy at start
el: Ερώτηση για πολιτική δικτύου κατά την έναρξη

en: Save the recently played items in the menu
el: Αποθήκευση των πρόσφατα αναπαραγμένων αντικειμένων στο μενού

en: List of words separated by | to filter
el: Λίστα λέξεων χωρισμένων με | για φιλτράρισμα

en: Regular expression used to filter the recent items played in the player.
el: Κανονική έκφραση που χρησιμοποιείται για να φιλτράρει τα πρόσφατα αναπαραγμένα αντικείμενα

en: Define the colors of the volume slider
el: Ορισμός χρωμάτων του ολισθητή έντασης ήχου

en: Define the colors of the volume slider
    By specifying the 12 numbers separated by a ';'
    Default is '255;255;255;20;226;20;255;176;15;235;30;20'
    An alternative can be '30;30;50;40;40;100;50;50;160;150;150;255'
el: Ορίστε τα χρώματα του ολισθητή έντασης ήχου
    Ορίζοντας τους 12 αριθμούς χωρισμένους με ένα ';'
    Η προεπιλογή είναι '255;255;255;20;226;20;255;176;15;235;30;20'
    Μια εναλλακτική επιλογή μπορεί να είναι '30;30;50;40;40;100;50;50;160;150;150;255'

en: Selection of the starting mode and look
el: Επιλογή λειτουργίας εκκίνησης και εμφάνισης

en: Start VLC with:
     - normal mode
     - a zone always present to show information as lyrics, album arts...
     - minimal mode with limited controls
el: Έναρξη του VLC σε:
     - κανονική λειτουργία
     - μία ζώνη πάντα παρούσα για να προβάλλει πληροφορίες όπως στίχοι, τέχνες άλμπουμ...
     - λιτή λειτουργία με περιορισμένα στοιχεία ελέγχου

en: Show a controller in fullscreen mode
el: Προβολή ενός ελεγκτή στην λειτουργία πλήρους οθόνης

en: Embed the file browser in open dialog
el: Ενσωμάτωση του περιηγητή αρχείων στον διάλογο ανοίγματος

en: Define which screen fullscreen goes
el: Ορίστε σε ποια οθόνη θα γίνεται η λειτουργία πλήρους οθόνης

en: Screennumber of fullscreen, instead of same screen where interface is.
el: Αριθμός οθόνης της πλήρους οθόνης, αντί για την ίδια οθόνη στην οποία βρίσκεται η διεπαφή

en: Load extensions on startup
el: Φόρτωση επεκτάσεων κατά την εκκίνηση

en: Automatically load the extensions module on startup.
el: Αυτόματη φόρτωση μονάδας επεκτάσεων κατά την εκκίνηση.

en: Start in minimal view (without menus)
el: Έναρξη σε λιτή εμφάνιση (χωρίς μενού)

en: Display background cone or art
el: Εμφάνιση κώνου ή εικονογράφησης παρασκηνίου

en: Display background cone or current album art when not playing. Can be disabled to prevent burning screen.
el: Εμφάνιση κώνου ή της τρέχουσας εικονογράφησης άλμπουμ ως παρασκήνιο, όταν δε γίνεται αναπαραγωγή. Μπορεί να απενεργοποιηθεί για να αποφευχθεί η φθορά της οθόνης.

en: Expanding background cone or art
el: Επέκταση κώνου ή εικονογράφησης παρασκηνίου.

en: Background art fits window's size.
el: Η εικονογράφηση παρασκηνίου προσαρμόζεται στο μέγεθος του παραθύρου

en: Ignore keyboard volume buttons.
el: Αγνόηση πλήκτρων ελέγχου ήχου του πληκτρολογίου.

en: With this option checked, the volume up, volume down and mute buttons on your keyboard will always change your system volume. With this option unchecked, the volume buttons will change VLC's volume when VLC is selected and change the system volume when VLC is not selected.
el: Με αυτή την επιλογή τσεκαρισμένη, τα πλήκτρα αύξησης, μείωσης έντασης ήχου και σίγασης στο πληκτρολόγιό σας, πάντοτε θα μεταβάλουν την ένταση ήχου του συστήματός σας. Με αυτή την επιλογή μη τσεκαρισμένη, τα πλήκτρα έντασης ήχου θα μεταβάλουν την ένταση ήχου του VLC, όταν ο VLC είναι επιλεγμένος και την ένταση ήχου του συστήματος, όταν ο VLC δεν είναι επιλεγμένος.

en: When to raise the interface
el: Πότε να εμφανίζεται η διεπαφή

en: This option allows the interface to be raised automatically when a video/audio playback starts, or never.
el: Αυτή η επιλογή επιτρέπει στη διεπαφή να εμφανίζεται αυτόματα, όταν ξεκινά η αναπαραγωγή βίντεο/ήχου ή ποτέ.

en: Fullscreen controller mouse sensitivity
el: Ευαισθησία ποντικιού για τον ελεγκτή πλήρους οθόνης

en: When minimized
el: Όταν είναι ελαχιστοποιημένο

en: Qt interface
el: Διεπαφή Qt

en: errors
el: σφάλματα

en: warnings
el: προειδοποιήσεις

en: debug
el: αποσφαλμάτωση

[ctx: Tooltip|Clear]
en: Clear
el: Εκκαθάριση

en: Open a skin file
el: Άνοιγμα ενός αρχείου πρόσοψης

en: Skin files |*.vlt;*.wsz;*.xml
el: Αρχεία προσόψεων |*.vlt;*.wsz;*.xml

en: Playlist Files |
el: Αρχεία λίστας αναπαραγωγής |

en: |All Files |*
el: |Όλα τα αρχεία |*

en: Open playlist
el: Άνοιγμα λίστας αναπαραγωγής

en: Save playlist
el: Αποθήκευση λίστας αναπαραγωγής

en: XSPF playlist |*.xspf|M3U file |*.m3u|HTML playlist |*.html
el: XSPF λίστα αναπαραγωγής |*.xspf|M3U αρχείο |*.m3u|HTML λίστα αναπαραγωγής |*.html

en: Skin to use
el: Πρόσοψη που θα χρησιμοποιηθεί

en: Path to the skin to use.
el: Διαδρομή της πρόσοψης που θα χρησιμοποιηθεί.

en: Config of last used skin
el: Ρύθμιση της πρόσοψης που χρησιμοποιήθηκε τελευταία

en: Windows configuration of the last skin used. This option is updated automatically, do not touch it.
el: Ρυθμίσεις Windows της τελευταίας πρόσοψης που χρησιμοποιήθηκε. Αυτή η επιλογή ενημερώνεται αυτόματα, μην την πειράζετε.

en: Show a systray icon for VLC
el: Προβολή εικονιδίου VLC στην περιοχή ειδοποιήσεων

en: Show VLC on the taskbar
el: Προβολή του VLC στη γραμμή εργασιών

en: Enable transparency effects
el: Ενεργοποίηση εφέ διαφάνειας

en: You can disable all transparency effects if you want. This is mainly useful when moving windows does not behave correctly.
el: Μπορείτε εάν θέλετε να απενεργοποιήσετε όλα τα εφέ διαφάνειας. Αυτό είναι χρήσιμο κυρίως όταν η μετακίνηση παραθύρων δε συμπεριφέρεται σωστά.

en: Use a skinned playlist
el: Χρήση λίστας αναπαραγωγής με πρόσοψη

en: Display video in a skinned window if any
el: Εμφάνιση βίντεο σε ένα παράθυρο με πρόσοψη εάν υπάρχει

en: When set to 'no', this parameter is intended to give old skins a chance to play back video even though no video tag is implemented
el: Όταν είναι ρυθμισμένη στο 'όχι', αυτή η παράμετρος προτίθεται να δώσει σε παλιές προσόψεις την ευκαιρία να αναπαράξουν βίντεο ακόμα και όταν δεν εφαρμόζεται κάποια ετικέτα βίντεο

en: Skinnable Interface
el: Διεπαφή με δυνατότητα πρόσοψης

en: Select skin
el: Επιλογή πρόσοψης

en: Open skin...
el: Άνοιγμα πρόσοψης...

en: Brightness threshold
el: Όριο φωτεινότητας

en: When this mode is enabled, pixels will be shown as black or white. The threshold value will be the brightness defined below.
el: Όταν αυτή η λειτουργία είναι ενεργοποιημένη, τα εικονοστοιχεία θα προβάλλονται ως μαύρα ή λευκά. Η τιμή ορίου θα είναι η φωτεινότητα που ορίζεται παρακάτω.

en: Image contrast (0-2)
el: Αντίθεση εικόνας (0-2)

en: Set the image contrast, between 0 and 2. Defaults to 1.
el: Ορισμός της αντίθεσης της εικόνας, μεταξύ 0 και 2. Η προεπιλογή είναι στο 1.

en: Image hue (0-360)
el: Απόχρωση εικόνας (0-360)

en: Set the image hue, between 0 and 360. Defaults to 0.
el: Ορισμός της απόχρωσης της εικόνας, μεταξύ 0 και 360. Η προεπιλογή είναι στο 0.

en: Image saturation (0-3)
el: Κορεσμός εικόνας (0-3)

en: Set the image saturation, between 0 and 3. Defaults to 1.
el: Ορισμός του κορεσμού της εικόνας, μεταξύ 0 και 3. Η προεπιλογή είναι στο 1.

en: Image brightness (0-2)
el: Φωτεινότητα εικόνας (0-2)

en: Set the image brightness, between 0 and 2. Defaults to 1.
el: Ορισμός φωτεινότητας της εικόνας, μεταξύ 0 και 2. Η προεπιλογή είναι στο 1.

en: Image gamma (0-10)
el: Γάμμα εικόνας (0-10)

en: Set the image gamma, between 0.01 and 10. Defaults to 1.
el: Ορίστε το γάμμα της εικόνας, μεταξύ 0,01 και 10. Η προεπιλογή είναι 1.

en: Direct3D9 adjust filter
el: Φίλτρο προσαρμογής Direct3D9

en: Decode frames directly into RPI VideoCore instead of host memory.
el: Αποκωδικοποίηση καρέ απευθείας στο RPI VideoCore αντί για τη μνήμη υποδοχής.

en: Decode frames directly into RPI VideoCore instead of host memory. This option must only be used with the MMAL video output plugin.
el: Αποκωδικοποίηση καρέ απευθείας στο RPI VideoCore αντί για τη μνήμη υποδοχής. Αυτή η επιλογή πρέπει να χρησιμοποιείται μόνο με την προσθήκη εξόδου βίντεο MMAL.

en: MMAL decoder
el: Αποκωδικοποιητής MMAL

en: MMAL-based decoder plugin for Raspberry Pi
el: Προσθήκη βασισμένη στον MMAL για το Raspberry Pi

en: Use QPUs for advanced HD deinterlacing.
el: Χρήση QPU για προηγμένη HD αποδιαπλοκή.

en: Make use of the QPUs to allow higher quality deinterlacing of HD content.
el: Να γίνει χρήση των QPU ώστε να επιτραπεί καλύτερη ποιότητα αποδιαπλοκής περιεχόμενου HD.

en: MMAL deinterlace
el: MMAL αποδιαπλοκή

en: MMAL-based deinterlace filter plugin
el: Προσθήκη φίλτρου MMAL-βασιμένης αποδιαπλοκής

en: VideoCore layer where the video is displayed.
el: Στρώμα VideoCore όπου εμφανίζεται το βίντεο.

en: VideoCore layer where the video is displayed. Subpictures are displayed directly above and a black background directly below.
el: Στρώμα VideoCore όπου εμφανίζεται το βίντεο. Οι υποεικόνες εμφανίζονται κατευθείαν επάνω και ένα μαύρο φόντο άμεσα από κάτω.

en: Blank screen below video.
el: Μαύρη οθόνη κάτω από το βίντεο.

en: Render blank screen below video. Increases VideoCore load.
el: Αποτύπωση μαύρης οθόνης κάτω από το βίντεο. Αυξάνει τον φόρτο του VideoCore.

en: Adjust HDMI refresh rate to the video.
el: Ρύθμιση ρυθμού ανανέωσης HDMI στο βίντεο.

en: Force interlaced video mode.
el: Επιβολή λειτουργίας διαπλεγμένου βίντεο

en: Force the HDMI output into an interlaced video mode for interlaced video content.
el: Επιβολή της εξόδου HDMI σε λειτουργία διαπλεγμένου βίντεο για περιεχόμενο διαπλεγμένων βίντεο.

en: MMAL-based vout plugin for Raspberry Pi
el: Προσθήκη βασισμένη σε MMAL vout για το Raspberry Pi

en: VAAPI filters
el: Φίλτρα VAAPI

en: Video Accelerated API filters
el: Φίλτρα API επιταχυμένου βίντεο

en: VDPAU adjust video filter
el: Φίλτρο βίντεο ρύθμισης VDPAU

en: VDPAU video decoder
el: Αποκωδικοποιητής βίντεο VDPAU

en: Temporal-spatial
el: Χωρο-χρονικός

en: VDPAU surface conversions
el: Μετατροπές επιφάνειας VDPAU

en: Deinterlacing algorithm
el: Αλγόριθμος αποδιαπλοκής

en: Inverse telecine
el: Αντίστροφο telecine

en: Deinterlace chroma skip
el: Αποδιαπλοκή παραλειπόμενου chroma

en: Whether temporal deinterlacing applies to luma only
el: Εάν η χρονική σάρωση αποδιαπλοκής ισχύει μόνο για το luma

en: Noise reduction level
el: Επίπεδο μείωσης θορύβου

en: Scaling quality
el: Ποιότητα κλιμάκωσης

en: High quality scaling level
el: Επίπεδο κλιμάκωσης υψηλής ποιότητας

en: VDPAU deinterlacing filter
el: Φίλτρο αποδιαπλοκής VDPAU

en: VDPAU output
el: Εξόδος VDPAU

en: VDPAU sharpen video filter
el: Φίλτρο ευκρίνειας βίντεο VDPAU

en: File keystore (plaintext)
el: Αρχείο αποθήκης κλειδιών (απλό κείμενο)

en: Secrets are stored on a file without any encryption
el: Τα μυστικά αποθηκεύονται σε ένα αρχείο χωρίς κρυπτογράφηση

en: Crypt keystore
el: Κρυπτογράφηση αποθήκης κλειδιών

en: Secrets are stored encrypted on a file
el: Τα συνθηματικά αποθηκεύονται κρυπτογραφημένα σε ένα αρχείο

en: No
el: Όχι

en: Any
el: Οποιοδήποτε

en: System default
el: Προεπιλογή συστήματος

en: After first unlock
el: Μετά το πρώτο ξεκλείδωμα

en: After first unlock, on this device only
el: Μετά το πρώτο ξεκλείδωμα, σε αυτή τη συσκευή μόνο

en: When passcode set, on this device only
el: Αφού οριστεί συνθηματικό, για αυτή τη συσκευή μόνο

en: Always, on this device only
el: Πάντα, για αυτή τη συσκευή μόνο

en: When unlocked
el: Αφού ξεκλειδωθεί

en: When unlocked, on this device only
el: Αφού ξεκλειδωθεί, για αυτή τη συσκευή μόνο

en: Synchronize stored items
el: Συγχρονισμός αποθηκευμένων αντικειμένων

en: Synchronizes stored items via iCloud Keychain if enabled in the user domain.
el: Συγχρονισμός αποθηκευμένων αντικειμένων μέσω iCloud Keychain εάν είναι ενεργοποιημένο για τον τομέα χρήστη.

en: Accessibility type for all future passwords saved to the Keychain
el: Τύπος προσβασιμότητας για όλα τα μελλοντικά αποθηκευμένα συνθηματικά στο Keychain

en: Keychain access group
el: Ομάδα πρόσβασης Keychain

en: Keychain access group as defined by the app entitlements.
el: Ομάδα πρόσβασης Keychain όπως καθορίστηκε από τα δικαιώματα της εφαρμογής.

en: Keychain keystore
el: Keychain καταχώρηση κλειδιών

en: Keystore for iOS, Mac OS X and tvOS
el: Καταχώρηση κλειδιών για iOS, macOS και tvOS

en: KWallet keystore
el: KWallet καταχώρηση κλειδιών

en: Secrets are stored via KWallet
el: Τα συνθηματικά αποθηκεύονται μέσω KWallet

en: Memory keystore
el: Καταχώρηση κλειδιών στη μνήμη

en: Secrets are stored in memory
el: Τα συνθηματικά αποθηκεύονται στη μνήμη

en: libsecret keystore
el: Καταχώρηση κλειδιών μέσω libsecret

en: Secrets are stored via libsecret
el: Τα συνθηματικά αποθηκεύονται μέσω libsecret

en: Android log
el: Καταγραφή συμβάντων Android

en: Android log using logcat
el: Καταγραφή συμβάντων Android με χρήση logcat

en: Be quiet
el: Σιωπηλό

en: Turn off all messages on the console.
el: Απενεργοποίηση όλων των μηνυμάτων της κονσόλας.

en: Console log
el: Καταγραφή συμβάντων κονσόλας

en: Console logger
el: Καταγραφέας συμβάντων κονσόλας

en: Info
el: Πληροφορίες

en: Debug
el: Αποσφαλμάτωση

en: Log to file
el: Καταγραφή συμβάντων σε αρχείο

en: Log all VLC messages to a text file.
el: Καταγραφή όλων των μηνυμάτων του VLC σε αρχείο.

en: Log filename
el: Όνομα αρχείου καταγραφής συμβάντων

en: Specify the log filename.
el: Προσδιορίστε το όνομα του αρχείου καταγραφής.

en: Log format
el: Τύπος αρχείου καταγραφής συμβάντων

en: Specify the logging format.
el: Προσδιορίστε τη μορφή καταγραφής συμβάντων.

en: Verbosity
el: Αναλυτικότητα

en: Select the logging verbosity or default to use the same verbosity given by --verbose.
el: Επιλέξτε την αναλυτικότητα της καταγραφής συμβάντων ή την προεπιλογή για να χρησιμοποιήσετε την ίδια αναλυτικότητα που δίνεται με την παράμετρο --verbose.

en: Logger
el: Καταγραφέας συμβάντων

en: File logger
el: Καταγραφέας αρχείου

en: Journal
el: Χρονικό

en: SystemD journal logger
el: Καταγραφέας χρονικού SystemD

en: System log (syslog)
el: Καταγραφή συμβάντων συστήματος (syslog)

en: Emit log messages through the POSIX system log.
el: Εκπομπή μηνυμάτων αρχείου καταγραφής δια μέσου του αρχείου καταγραφής συστήματος POSIX.

en: Debug messages
el: Μηνύματα αποσφαλμάτωσης

en: Include debug messages in system log.
el: Συμπερίληψη μηνυμάτων αποσφαλμάτωσης στο αρχείο καταγραφής συστήματος.

en: Identity
el: Ταυτότητα

en: Process identity in system log.
el: ID διεργασίας στο αρχείο καταγραφής συστήματος.

en: Facility
el: Διευκόλυνση

en: System logging facility.
el: Διευκόλυνση καταγραφής στο αρχείο συμβάντων συστήματος

en: syslog
el: αρχείο καταγραφής συστήματος

en: System logger (syslog)
el: Καταγραφή συμβάντων συστήματος (syslog)

en: Extension not responding!
el: Η επέκταση δεν αποκρίνεται!

en: Extension '%s' does not respond.
    Do you want to kill it now?
el: Η επέκταση '%s' δεν αποκρίνεται.
    Θέλετε να την τερματίσετε τώρα;

en: <p>Password for Web interface has not been set.</p><p>Please use --http-password, or set a password in </p><p>Preferences &gt; All &gt; Main interfaces &gt; Lua &gt; Lua HTTP &gt; Password.</p>
el: <p>Το συνθηματικό για τη διεπαφή διαδικτύου δεν έχει οριστεί.</p><p>Παρακαλούμε χρησιμοποιήστε --http-password, ή ορίστε ένα συνθηματικό από τις </p><p>Προτιμήσεις &gt; Όλες &gt; Κύριες διεπαφές &gt; Lua &gt; HTTP του Lua &gt; Συνθηματικό.</p>

en: Lua interface
el: Διεπαφή lua

en: Lua interface module to load
el: Μονάδα διεπαφής lua που θα φορτωθεί

en: Lua interface configuration
el: Ρυθμίσεις διεπαφής lua

en: Lua interface configuration string. Format is: '["<interface module name>"] = { <option> = <value>, ...}, ...'.
el: Συμβολοσειρά ρυθμίσεων της διεπαφής lua. Η μορφή είναι: '["<interface module name>"] = { <option> = <value>, ...}, ...'.

en: A single password restricts access to this interface.
el: Ένα μοναδικό συνθηματικό περιορίζει την πρόσβαση σε αυτή τη διεπαφή.

en: Source directory
el: Κατάλογος προέλευσης

en: Directory index
el: Ευρετήριο καταλόγου

en: Allow to build directory index
el: Να επιτρέπεται η δημιουργία ευρετηρίου καταλόγου

en: This is the host on which the interface will listen. It defaults to all network interfaces (0.0.0.0). If you want this interface to be available only on the local machine, enter "127.0.0.1".
el: Αυτός είναι ο διακομιστής στον οποίο θα ακούει η διεπαφή. Προεπιλέγονται όλες οι διεπαφές (0.0.0.0). Εάν θέλετε αυτή η διεπαφή να είναι διαθέσιμη μόνο για το τοπικό μηχάνημα, εισάγετε "127.0.0.1".

en: This is the TCP port on which this interface will listen. It defaults to 4212.
el: Αυτή είναι η θύρα TCP στην οποία θα ακούει αυτή η διεπαφή. Η προεπιλογή είναι 4212.

en: CLI input
el: Eίσοδος CLI

en: Accept commands from this source. The CLI defaults to stdin ("*console"), but can also bind to a plain TCP socket ("localhost:4212") or use the telnet protocol ("telnet://0.0.0.0:4212")
el: Αποδοχή εντολών από αυτή την πηγή. Το CLI προεπιλέγει το stdin ("*κονσόλα"), αλλά μπορεί να συνδεθεί και σε ένα απλό socket TCP ("localhost:4212") ή να κάνει χρήση του πρωτοκόλλου telnet ("telnet://0.0.0.0:4212")

en: Lua interpreter
el: Διερμηνευτής lua

en: Command-line interface
el: Διεπαφή γραμμής εντολών

en: Lua Meta Fetcher
el: Λήπτης μεταδεδομένων lua

en: Fetch meta data using lua scripts
el: Λήψη μεταδεδομένων με τη χρήση σεναρίων lua

en: Lua Meta Reader
el: Αναγνώστης μεταδεδομένων lua

en: Read meta data using lua scripts
el: Ανάγνωση μεταδεδομένων με τη χρήση σεναρίων lua

en: Lua Playlist
el: Λίστα αναπαραγωγής lua

en: Lua Playlist Parser Interface
el: Διεπαφή αναλυτή λίστας αναπαραγωγής lua

en: Lua Art
el: Εικονογράφηση lua

en: Fetch artwork using lua scripts
el: Λήψη εικονογράφησης με τη χρήση σεναρίων lua

en: Lua Extension
el: Επέκταση lua

en: Lua SD Module
el: Μονάδα lua SD

en: Folder meta data
el: Μεταδεδομένα φακέλου

en: Album art filename
el: Όνομα αρχείου εικονογράφησης άλμπουμ

en: Filename to look for album art in current directory
el: Όνομα αρχείου για αναζήτηση εικονογράφησης άλμπουμ στον τρέχοντα κατάλογο

en: Blues
el: Μπλουζ

en: Classic Rock
el: Κλασική ροκ

en: Country
el: Κάντρι

en: Disco
el: Ντίσκο

en: Funk
el: Φανκ

en: Hip-Hop
el: Χιπ χοπ

en: Jazz
el: Τζαζ

en: Metal
el: Μέταλ

en: New Age
el: Νέας εποχής

en: Oldies
el: Παλιά

en: Other
el: Άλλο

en: Rap
el: Ραπ

en: Industrial
el: Βιομηχανική

en: Alternative
el: Εναλλακτική

en: Pranks
el: Φάρσες

en: Soundtrack
el: Κινηματογραφική μουσική

en: Ambient
el: Ατμοσφαιρική

en: Vocal
el: Φωνητική

en: Jazz+Funk
el: Τζαζ+φανκ

en: Instrumental
el: Ορχηστρική

en: Sound Clip
el: Ηχητικό απόσπασμα

en: Noise
el: Θόρυβος

en: Alternative Rock
el: Εναλλακτικό ροκ

en: Bass
el: Μπάσα

en: Meditative
el: Διαλογισμός

en: Ethnic
el: Έθνικ

en: Gothic
el: Γκόθικ

en: Electronic
el: Ηλεκτρονική

en: Pop-Folk
el: Pop-folk

en: Comedy
el: Κωμωδία

en: Top 40
el: Τοπ 40

en: Christian Rap
el: Χριστιανική ραπ

en: Pop/Funk
el: Ποπ/Φανκ

en: Cabaret
el: Καμπαρέ

en: Acid Punk
el: Acid πανκ

en: Acid Jazz
el: Acid τζαζ

en: Polka
el: Πόλκα

en: Retro
el: Ρετρό

en: Musical
el: Μιούζικαλ

en: Rock & Roll
el: Ροκ & Ρολ

en: Folk
el: Παραδοσιακή

en: Folk-Rock
el: Παραδοσιακή-ροκ

en: Swing
el: Σουίνγκ

en: Celtic
el: Κέλτικη

en: Avantgarde
el: Αβάν γκαρντ

en: Progressive Rock
el: Προοδευτική ροκ

en: Psychedelic Rock
el: Ψυχεδελική ροκ

en: Symphonic Rock
el: Συμφωνική ροκ

en: Slow Rock
el: Αργή ροκ

en: Big Band
el: Μεγάλη μπάντα

en: Easy Listening
el: Χαλαρή ακρόαση

en: Acoustic
el: Ακουστική

en: Humour
el: Χιούμορ

en: Speech
el: Ομιλία

en: Opera
el: Όπερα

en: Chamber Music
el: Μουσική δωματίου

en: Sonata
el: Σονάτα

en: Symphony
el: Συμφωνία

en: Satire
el: Σάτιρα

en: Tango
el: Τανγκό

en: Samba
el: Σάμπα

en: Folklore
el: Φολκλόρ

en: Ballad
el: Μπαλάντα

en: Rhythmic Soul
el: Ρυθμική σόουλ

en: Duet
el: Ντουέτο

en: Punk Rock
el: Πανκ ροκ

en: Drum Solo
el: Ντραμς σόλο

en: Terror
el: Τρόμου

en: Indie
el: Ανεξάρτητο

en: BritPop
el: Βρετανική ποπ

en: Christian Gangsta Rap
el: Χριστιανική Gangsta Ραπ

en: Contemporary Christian
el: Χριστιανική σύγχρονη

en: Christian Rock
el: Χριστιανική ροκ

en: Salsa
el: Σάλσα

en: addons local storage
el: πρόσθετα τοπικών μέσων αποθήκευσης

en: Addons local storage installer
el: Εγκαταστάτης πρόσθετων τοπικής αποθήκευσης

en: Addons local storage lister
el: Αρχειοθέτης πρόσθετων τοπικής αποθήκευσης

en: Videolan.org's addons finder
el: Ανιχνευτής πρόσθετων του Videolan.org

en: addons.videolan.org addons finder
el: Ανιχνευτής πρόσθετων στο addons.videolan.org

en: Videolan.org's single archive addons finder
el: Ανιχνευτής μονού αρχείου πρόσθετων του Videolan.org

en: single .vlp archive addons finder
el: Ανιχνευτής μονού .vlp αρχείου πρόσθετων

en: The username of your last.fm account
el: Το όνομα χρήστη του last.fm λογαριασμού σας

en: The password of your last.fm account
el: Το συνθηματικό του last.fm λογαριασμού σας

en: The URL set for an alternative scrobbler engine
el: Το URL που ορίστηκε για μία εναλλακτική μηχανή scrobbler

en: Submission of played songs to last.fm
el: Υποβολή των αναπαραγμένων τραγουδιών στο last.fm

en: last.fm: Authentication failed
el: last.fm: Η ταυτοποίηση απέτυχε

en: last.fm username or password is incorrect. Please verify your settings and relaunch VLC.
el: Το όνομα ή το συνθηματικό χρήστη last.fm είναι λανθασμένα. Παρακαλούμε επιβεβαιώστε τις ρυθμίσεις σας και επανεκκινήστε το VLC.

en: Last.fm username not set
el: Δεν ορίστηκε όνομα χρήστη Last.fm

en: Please set a username or disable the audioscrobbler plugin, and restart VLC.
    Visit http://www.last.fm/join/ to get an account.
el: Παρακαλούμε ορίστε ένα όνομα χρήστη ή απενεργοποιήστε την προσθήκη audioscrobbler και επανεκκινήστε τον VLC
    Επισκεφθείτε το http://www.last.fm/join/ για να δημιουργήσετε έναν λογαριασμό.

en: Track fingerprinter (based on Acoustid)
el: Ιχνηλάτηση κομματιού (βασισμένο στο Acoustid)

en: However, the security certificate presented by the server is unknown and could not be authenticated by any trusted Certificate Authority.
el: Ωστόσο, το πιστοποιητικό ασφαλείας που παρουσιάζεται από τον διακομιστή είναι άγνωστο και δεν μπόρεσε να πιστοποιηθεί από καμία έμπιστη αρχή πιστοποίησης.

en: However, the security certificate presented by the server changed since the previous visit and was not authenticated by any trusted Certificate Authority.
el: Ωστόσο, το πιστοποιητικό ασφαλείας που παρουσιάζεται από τον διακομιστή άλλαξε σε σχέση με την προηγούμενη επίσκεψη και δεν πιστοποιήθηκε από καμία έμπιστη αρχή πιστοποίησης.

en: Abort
el: Εγκατάλειψη

en: View certificate
el: Προβολή πιστοποιητικού

en: Insecure site
el: Μη ασφαλής σελίδα

en: You attempted to reach %s. %s
    This problem may be stem from an attempt to breach your security, compromise your privacy, or a configuration error.
    
    If in doubt, abort now.
el: Προσπαθήσατε να μεταβείτε στο %s. %s
    Αυτό το πρόβλημα μπορεί να οφείλεται σε απόπειρα παραβίασης της ασφάλειάς σας, διακύβευσης του απορρήτου σας ή σε σφάλμα διαμόρφωσης.
    
    Σε περίπτωση αμφιβολίας, εγκαταλείψτε αμέσως.

en: Accept 24 hours
el: Αποδοχή για 24 ώρες

en: Accept permanently
el: Αποδοχή μόνιμα

en: This is the certificate presented by %s:
    %s
    
    If in doubt, abort now.
el: Αυτό είναι το πιστοποιητικό που παρουσιάζεται από %s:
    %s
    
    Σε περίπτωση αμφιβολίας, εγκαταλείψτε αμέσως.

en: Use system trust database
el: Χρήση αξιόπιστης βάσης δεδομένων συστήματος

en: Trust the root certificates of Certificate Authorities stored in the operating system trust database to authenticate TLS sessions.
el: Να εμπιστεύονται τα πιστοποιητικά ρίζας των αρχών πιστοποίησης που είναι καταχωρισμένα στη βάση δεδομένων ως έμπιστα από το λειτουργικό σύστημα, για την ταυτοποίηση συνεδριών TLS.

en: Trust directory
el: Έμπιστος κατάλογος

en: Trust the root certificates of Certificate Authorities stored in the specified directory to authenticate TLS sessions.
el: Να εμπιστεύονται τα πιστοποιητικά ρίζας των αρχών πιστοποίησης που είναι καταχωρισμένα στο συγκεκριμένο κατάλογο, για την ταυτοποίηση συνεδριών TLS.

en: TLS cipher priorities
el: Προτεραιότητες κρυπτογράφησης TLS

en: Ciphers, key exchange methods, hash functions and compression methods can be selected. Refer to GNU TLS documentation for detailed syntax.
el: Μπορούν να επιλεγούν κρυπτογραφήματα, μέθοδοι ανταλλαγής κλειδιών, λειτουργίες hash και μέθοδοι συμπίεσης. Ανατρέξτε στην τεκμηρίωση GNU TLS για λεπτομερή σύνταξη.

en: Performance (prioritize faster ciphers)
el: Επιδόσεις (προτεραιότητα ταχύτερων κρυπτογραφημάτων)

en: Secure 128-bits (exclude 256-bits ciphers)
el: Ασφαλές 128-bit (αποκλεισμός κρυπτογραφημάτων 256-bit)

en: Secure 256-bits (prioritize 256-bits ciphers)
el: Ασφαλές 256-bit (προτεραιότητα κρυπτογραφημάτων 256-bit)

en: GNU TLS transport layer security
el: Ασφάλεια επιπέδου μεταφοράς GNU TLS

en: GNU TLS server
el: Διακομιστής GNU TLS

en: Playing some media.
el: Αναπαραγωγή πολυμέσων.

en: D-Bus screensaver
el: Προφύλαξη οθόνης D-Bus

en: D-Bus screen saver inhibition
el: Αναστολή προφύλαξης οθόνης D-Bus

en: XDG-screensaver
el: Προφύλαξη οθόνης XDG

en: XDG screen saver inhibition
el: Αναστολή προφύλαξης οθόνης XDG

en: Logging
el: Καταγραφή συμβάντων

en: File logging
el: Καταγραφή συμβάντων σε αρχείο

en: M3U playlist export
el: Εξαγωγή λίστας αναπαραγωγής M3U

en: M3U8 playlist export
el: Εξαγωγή λίστας αναπαραγωγής M3U8

en: XSPF playlist export
el: Εξαγωγή λίστας αναπαραγωγής XSPF

en: HTML playlist export
el: Εξαγωγή λίστας αναπαραγωγής HTML

en: Maximum number of connections
el: Μέγιστος αριθμός συνδέσεων

en: This limits the maximum number of clients that can connect to the RTSP VOD. 0 means no limit.
el: Αυτό περιορίζει τον μέγιστο αριθμό πελατών που μπορούν να συνδεθούν με το RTSP VOD. 0 σημαίνει ότι δεν υπάρχει περιορισμός.

en: MUX for RAW RTSP transport
el: Πολυπλεξία για μεταφορά RAW RTSP

en: Sets the timeout option in the RTSP session string
el: Ορισμός της επιλογής υπέρβασης χρονικού ορίου στην συμβολοσειρά συνεδρίας RTSP

en: Defines what timeout option to add to the RTSP session ID string. Setting it to a negative number removes the timeout option entirely. This is needed by some IPTV STBs (such as those made by HansunTech) which get confused by it. The default is 5.
el: Καθορίζει ποια επιλογή υπέρβασης χρονικού ορίου θα προστεθεί στη συμβολοσειρά του ID συνεδρίας RTSP. Ο ορισμός της σε έναν αρνητικό αριθμό αφαιρεί εντελώς την επιλογή υπέρβασης χρονικού ορίου. Αυτό χρειάζεται για κάποιους IPTV STB (όπως αυτούς που κατασκευάζονται από τη HansunTech), οι οποίοι μπερδεύονται από αυτό. Η προεπιλογή είναι 5.

en: Legacy RTSP VoD server
el: Διακομιστής ξεπερασμένου RTSP VoD

en: TLS support for OS X and iOS
el: Υποστήριξη TLS για OS X και iOS

en: TLS server support for OS X
el: Υποστήριξη διακομιστή TLS για OS X

en: You attempted to reach %s. However the security certificate presented by the server is unknown and could not be authenticated by any trusted Certification Authority. This problem may be caused by a configuration error or an attempt to breach your security or your privacy.
    
    If in doubt, abort now.
el: Προσπαθήσατε να μεταβείτε στο %s. Ωστόσο, το πιστοποιητικό ασφαλείας που παρουσιάζεται από τον διακομιστή είναι άγνωστο και δεν μπόρεσε να ταυτοποιηθεί από καμία έμπιστη αρχή πιστοποίησης. Το πρόβλημα μπορεί να προκλήθηκε από σφάλμα στις ρυθμίσεις ή μία προσπάθεια να παραβιαστεί η ασφάλεια ή το απόρρητό σας.
    
    Σε περίπτωση αμφιβολίας, εγκαταλείψτε αμέσως.

en: Accept certificate temporarily
el: Προσωρινή αποδοχή πιστοποιητικού

en: Stats
el: Στατιστικά

en: Stats encoder function
el: Στατιστικά λειτουργίας κωδικοποίησης

en: Stats decoder
el: Στατιστικά αποκωδικοποίησης

en: Stats decoder function
el: Στατιστικά λειτουργίας αποκωδικοποίησης

en: Stats demux
el: Στατιστικά αποπολυπλεξίας

en: Stats demux function
el: Στατιστικά λειτουργίας αποπολυπλεξίας

en: XML Parser (using libxml2)
el: Αναλυτής XML (χρησιμοποιεί libxml2)

en: Title to put in ASF comments.
el: Τίτλος που θα τοποθετηθεί στα σχόλια ASF.

en: Author to put in ASF comments.
el: Δημιουργός που θα τοποθετηθεί στα σχόλια ASF.

en: Copyright string to put in ASF comments.
el: Συμβολοσειρά πνευματικών δικαιωμάτων που θα τοποθετηθεί στα σχόλια ASF.

en: Comment
el: Σχόλιο

en: Comment to put in ASF comments.
el: Σχόλιο που θα προστεθεί στα σχόλια ASF.

en: "Rating" to put in ASF comments.
el: "Βαθμολογία" που θα προστεθεί στα σχόλια ASF.

en: Packet Size
el: Μέγεθος πακέτου

en: ASF packet size -- default is 4096 bytes
el: Μέγεθος πακέτου ASF - η προεπιλογή είναι 4096 bytes

en: Bitrate override
el: Παράκαμψη ρυθμού μετάδοσης δεδομένων

en: Do not try to guess ASF bitrate. Setting this, allows you to control how Windows Media Player will cache streamed content. Set to audio+video bitrate in bytes
el: Μην προσπαθείτε να μαντέψετε τον ρυθμό μεταφοράς δεδομένων ASF. Η ρύθμισή του σας επιτρέπει να ελέγξετε πώς το Windows Media Player θα αποθηκεύει το περιεχόμενο μετάδοσης σε ενδιάμεση μνήμη. Ορίστε τον ρυθμό μετάδοσης δεδομένων ήχου και βίντεο σε bytes.

en: ASF muxer
el: Πολυπλέκτης ASF

en: Unknown Video
el: Άγνωστο βίντεο

en: Subject
el: Θέμα

en: Encoder
el: Κωδικοποιητής

en: AVI muxer
el: Πολυπλέκτης AVI

en: Dummy/Raw muxer
el: Πολυπλέκτης Εικονικός/Raw

en: Create "Fast Start" files
el: Δημιουργία αρχείων "Ταχείας έναρξης"

en: Create "Fast Start" files. "Fast Start" files are optimized for downloads and allow the user to start previewing the file while it is downloading.
el: Δημιουργήστε αρχεία "Ταχείας έναρξης". Τα αρχεία "Ταχείας έναρξης"  είναι βελτιστοποιημένα για λήψεις και επιτρέπουν στο χρήστη να ξεκινήσει την προεπισκόπηση του αρχείου κατά τη διάρκεια της λήψης.

en: MP4/MOV muxer
el: Πολυπλέκτης MP4/MOV

en: Fragmented and streamable MP4 muxer
el: Πολυπλέκτης κατακερματισμένου και μεταδιδόμενου MP4

en: DTS delay (ms)
el: Καθυστέρηση DTS (msec)

en: Delay the DTS (decoding time stamps) and PTS (presentation timestamps) of the data in the stream, compared to the SCRs. This allows for some buffering inside the client decoder.
el: Καθυστέρηση των DTS (χρονόσημων αποκωδικοποίησης) και PTS (χρονόσημων παρουσίασης) των δεδομένων της μετάδοσης, σε σχέση με τα SCR. Αυτό επιτρέπει την ενδιάμεση αποθήκευση εντός του αποκωδικοποιητή πελάτη.

en: PES maximum size
el: Μέγιστο μέγεθος PES

en: Set the maximum allowed PES size when producing the MPEG PS streams.
el: Ορίστε το μέγιστο επιτρεπόμενο μέγεθος PES κατά την παραγωγή των μεταδόσεων MPEG PS.

en: PS muxer
el: Πολυπλέκτης PS

en: Video PID
el: PID του βίντεο

en: Assign a fixed PID to the video stream. The PCR PID will automatically be the video.
el: Ανάθεση σταθερού PID στην μετάδοση βίντεο. Το PCR PID θα είναι αυτόματα το ίδιο το βίντεο.

en: Audio PID
el: PID ήχου

en: Assign a fixed PID to the audio stream.
el: Ανάθεση σταθερού PID στη μετάδοση ήχου.

en: Assign a fixed PID to the SPU.
el: Ανάθεση σταθερού PID στο SPU.

en: Assign a fixed PID to the PMT
el: Ανάθεση σταθερού PID στο PMT

en: Assign a fixed Transport Stream ID.
el: Ανάθεση σταθερού ID για τη μεταφορά μετάδοσης (TS).

en: Assign a fixed Network ID (for SDT table)
el: Ανάθεση προκαθορισμένου ID δικτύου (για πίνακα SDT)

en: PMT Program numbers
el: Αριθμοί προγράμματος PMT

en: Assign a program number to each PMT. This requires "Set PID to ID of ES" to be enabled.
el: Ανάθεση ενός αριθμού προγράμματος για κάθε PMT. Αυτό απαιτεί να ενεργοποιηθεί το "Ορισμός PID στην ID του ES".

en: Mux PMT (requires --sout-ts-es-id-pid)
el: PMT πολυπλεξίας (απαιτεί --sout-ts-es-id-pid)

en: Define the pids to add to each pmt. This requires "Set PID to ID of ES" to be enabled.
el: Καθορισμός των PIDs που θα προστεθούν σε κάθε PMT. Αυτό απαιτεί να ενεργοποιηθεί το "Ορισμός PID στην ID του ES".

en: SDT Descriptors (requires --sout-ts-es-id-pid)
el: Περιγραφείς SDT (απαιτούν --sout-ts-es-id-pid)

en: Defines the descriptors of each SDT. This requires "Set PID to ID of ES" to be enabled.
el: Ορίζει τους περιγραφείς του κάθε SDT. Αυτό απαιτεί να ενεργοποιηθεί το "Ορισμός PID στο ID του ES".

en: Set PID to ID of ES
el: Ορισμός PID στην ID του ES

en: Sets PID to the ID if the incoming ES. This is for use with --ts-es-id-pid, and allows having the same PIDs in the input and output streams.
el: Ορίζει το PID σύμφωνα με το ID του εισερχόμενου ES. Αυτό χρησιμοποιείται μαζί με --ts-es-id-pid και επιτρέπει να υπάρχουν ίδια PID στις μεταδόσεις εισόδου και εξόδου.

en: Data alignment
el: Ευθυγράμμιση δεδομένων

en: Enforces alignment of all access units on PES boundaries. Disabling this might save some bandwidth but introduce incompatibilities.
el: Επιβάλλει την ευθυγράμμιση όλων των μονάδων πρόσβασης στα όρια PES. Η απενεργοποίησή του ίσως εξοικονομήσει κάποιο εύρος ζώνης αλλά θα προκαλέσει ασυμβατότητες.

en: Shaping delay (ms)
el: Καθυστέρηση μορφοποίησης (msec)

en: Cut the stream in slices of the given duration, and ensure a constant bitrate between the two boundaries. This avoids having huge bitrate peaks, especially for reference frames.
el: Τμηματοποίηση της μετάδοσης σε κομμάτια δεδομένης διάρκειας, και εξασφάλιση ενός σταθερού ρυθμού μετάδοσης δεδομένων μεταξύ των δύο άκρων. Έτσι αποφεύγονται οι τεράστιες κορυφώσεις ρυθμού μεταφοράς δεδομένων, ειδικά για τα καρέ αναφοράς.

en: Use keyframes
el: Χρήση καρέ-κλειδιών

en: If enabled, and shaping is specified, the TS muxer will place the boundaries at the end of I pictures. In that case, the shaping duration given by the user is a worse case used when no reference frame is available. This enhances the efficiency of the shaping algorithm, since I frames are usually the biggest frames in the stream.
el: Εάν είναι ενεργοποιημένο και η μορφοποίηση μεγέθους έχει προσδιοριστεί, ο πολυπλέκτης TS θα τοποθετήσει τα όρια στο τέλος των εικόνων I. Σε αυτήν την περίπτωση, η διάρκεια της μορφοποίησης του μεγέθους που ορίστηκε από τον χρήστη είναι η χειρότερη επιλογή που μπορεί να χρησιμοποιηθεί όταν δεν υπάρχει καρέ αναφοράς. Αυτό ενισχύει την απόδοση του αλγορίθμου αναπροσαρμογής μεγέθους, από την στιγμή που τα καρέ I είναι συνήθως τα μεγαλύτερα καρέ στην μετάδοση.

en: PCR interval (ms)
el: Διάστημα PCR (msec)

en: Set at which interval PCRs (Program Clock Reference) will be sent (in milliseconds). This value should be below 100ms. (default is 70ms).
el: Ορίστε σε ποιο διάστημα (σε msec) θα αποστέλλονται οι PCR (αναφορές χρονιστή προγράμματος). Αυτή η τιμή θα πρέπει να είναι κάτω από 100 msec (η προεπιλογή είναι 70 msec).

en: Minimum B (deprecated)
el: Ελάχιστο B (αποσύρθηκε)

en: This setting is deprecated and not used anymore
el: Αυτή η ρύθμιση έχει αποσυρθεί και πλέον δε χρησιμοποιείται

en: Maximum B (deprecated)
el: Μέγιστο B (αποσύρθηκε)

en: Delay the DTS (decoding time stamps) and PTS (presentation timestamps) of the data in the stream, compared to the PCRs. This allows for some buffering inside the client decoder.
el: Καθυστέρηση των DTS (χρονόσημων αποκωδικοποίησης) και PTS (χρονόσημων παρουσίασης) των δεδομένων της μετάδοσης, σε σχέση με τα PCR. Αυτό επιτρέπει την ενδιάμεση αποθήκευση εντός του αποκωδικοποιητή πελάτη.

en: Crypt audio
el: Κρυπτογράφηση ήχου

en: Crypt audio using CSA
el: Κρυπτογράφηση ήχου με CSA

en: Crypt video
el: Κρυπτογράφηση βίντεο

en: Crypt video using CSA
el: Κρυπτογράφηση βίντεο με CSA

en: CSA Key in use
el: Κλειδί CSA σε χρήση

en: CSA encryption key used. It can be the odd/first/1 (default) or the even/second/2 one.
el: Το κλειδί κρυπτογράφησης CSA που χρησιμοποιήθηκε. Μπορεί να είναι είτε μονό/πρώτο/1 (προεπιλογή), είτε ζυγό/δεύτερο/2.

en: Packet size in bytes to encrypt
el: Μέγεθος πακέτου για κρυπτογράφηση σε bytes

en: Size of the TS packet to encrypt. The encryption routines subtract the TS-header from the value before encrypting.
el: Μέγεθος του πακέτου TS προς κρυπτογράφηση. Οι διαδικασίες κρυπτογράφησης παίρνουν την κεφαλίδα TS από την τιμή πριν την κρυπτογράφηση.

en: TS muxer (libdvbpsi)
el: Πολυπλέκτης TS (libdvbpsi)

en: Multipart JPEG muxer
el: Πολυπλέκτης πολυτμηματικού JPEG

en: Index interval
el: Διάστημα ευρετηρίου

en: Minimal index interval, in microseconds. Set to 0 to disable index creation.
el: Ελάχιστο χρονικό διάστημα ευρετηρίου, σε μsec. Ορίστε 0 για να απενεργοποιήσετε τη δημιουργία ευρετηρίου.

en: Index size ratio
el: Αναλογία μεγέθους ευρετηρίου

en: Set index size ratio. Alters default (60min content) or estimated size.
el: Ορισμός αναλογίας του μεγέθους ευρετηρίου. Αλλάζει το προεπιλεγμένο (περιεχόμενο 60 λεπτών) ή εκτιμώμενο μέγεθος.

en: Ogg/OGM muxer
el: Πολυπλέκτης Ogg/OGM

en: WAV muxer
el: Πολυπλέκτης WAV

en: OS X Notification Plugin
el: Προσθήκη ειδοποίησης macOS

en: New input playing
el: Αναπαραγωγή νέας εισόδου

en: Now playing
el: Αναπαράγεται τώρα

en: Skip
el: Παράλειψη

en: Timeout (ms)
el: Υπέρβαση χρονικού ορίου (msec)

en: How long the notification will be displayed.
el: Διάρκεια προβολής της ειδοποίησης.

en: Notify
el: Ειδοποίηση

en: LibNotify Notification Plugin
el: Προσθήκη ειδοποίησης LibNotify

en: A/52 audio packetizer
el: Πακετοποιητής ήχου A/52

en: avparser packetizer
el: πακετοποιητής avparser

en: AV1 video packetizer
el: Πακετοποιητής βίντεο AV1

en: Copy packetizer
el: Αντιγραφή πακετοποιητή

en: Dirac packetizer
el: Πακετοποιητής Dirac

en: DTS audio packetizer
el: Πακετοποιητής ήχου DTS

en: Flac audio packetizer
el: Πακετοποιητής ήχου Flac

en: H.264 video packetizer
el: Πακετοποιητής βίντεο H.264

en: HEVC/H.265 video packetizer
el: Πακετοποιητής βίντεο HEVC/H.265

en: MLP/TrueHD parser
el: Αναλυτής MLP/TrueHD

en: MPEG4 audio packetizer
el: Πακετοποιητής ήχου MPEG4

en: MPEG4 video packetizer
el: Πακετοποιητής βίντεο MPEG4

en: MPEG audio layer I/II/III packetizer
el: Πακετοποιητής ήχου MPEG στρώματος I/II/III

en: Sync on Intra Frame
el: Συγχρονισμός στο Intra Frame

en: Normally the packetizer would sync on the next full frame. This flags instructs the packetizer to sync on the first Intra Frame found.
el: Κανονικά ο πακετοποιητής θα συγχρονίζεται στο επόμενο πλήρες καρέ, Αυτή η σημαία δίνει εντολή στον πακετοποιητή να συγχρονιστεί στο πρώτο Intra Frame που θα βρει.

en: MPEG-I/II video packetizer
el: Πακετοποιητής βίντεο MPEG-I/II

en: MPEG Video
el: Βίντεο MPEG

en: VC-1 packetizer
el: Πακετοποιητής VC-1

en: Zeroconf network services
el: Υπηρεσίες δικτύου Zeroconf

en: Zeroconf services
el: Υπηρεσίες Zeroconf

en: Avahi Renderer Discovery
el: Ανακάλυψη αποτυπωτή Avahi

en: Bonjour Network Discovery
el: Ανακάλυψη δικτύου Bonjour

en: Bonjour Renderer Discovery
el: Ανακάλυψη αποτυπωτή Bonjour

en: My Videos
el: Τα βίντεό μου

en: My Music
el: Η μουσική μου

en: Picture
el: Εικόνα

en: My Pictures
el: Οι εικόνες μου

en: mDNS Network Discovery
el: Ανακάλυψη δικτύου mDNS

en: mDNS Renderer Discovery
el: Ανακάλυψη αποτυπωτή mDNS

en: MTP devices
el: Συσκευές MTP

en: MTP Device
el: Συσκευή MTP

en: Discs
el: Δίσκοι

en: Podcast URLs list
el: Λίστα των URL του Podcast

en: Enter the list of podcasts to retrieve, separated by '|' (pipe).
el: Εισάγετε τη λίστα των podcasts προς ανάκτηση, χωρισμένη με "|" (pipe).

en: Audio capture
el: Σύλληψη ήχου

en: Audio capture (PulseAudio)
el: Σύλληψη ήχου (PulseAudio)

en: Generic
el: Γενικά

en: SAP multicast address
el: Διεύθυνση SAP multicast

en: The SAP module normally chooses itself the right addresses to listen to. However, you can specify a specific address.
el: Η μονάδα SAP κανονικά επιλέγει από μόνη της τις σωστές διευθύνσεις από τις οποίες θα γίνεται η ακρόαση. Ωστόσο, μπορείτε να ορίσετε μία συγκεκριμένη διεύθυνση.

en: SAP timeout (seconds)
el: Υπέρβαση χρονικού ορίου SAP (δευτερόλεπτα)

en: Delay after which SAP items get deleted if no new announcement is received.
el: Καθυστέρηση μετά από την οποία τα αντικείμενα SAP διαγράφονται εάν δεν ληφθεί νέα ανακοίνωση.

en: Try to parse the announce
el: Προσπάθεια ανάλυσης της ανακοίνωσης

en: This enables actual parsing of the announces by the SAP module. Otherwise, all announcements are parsed by the "live555" (RTP/RTSP) module.
el: Αυτό ενεργοποιεί πραγματική ανάλυση των ανακοινώσεων από την ενότητα SAP. Αλλιώς, όλες οι ανακοινώσεις αναλύονται από τη μονάδα (RTP/RTSP) "live555".

en: SAP Strict mode
el: Αυστηρή λειτουργία SAP

en: When this is set, the SAP parser will discard some non-compliant announcements.
el: Όταν ορίζεται αυτό, ο αναλυτής SAP θα απορρίψει κάποιες μη συμμορφούμενες ανακοινώσεις.

en: Network streams (SAP)
el: Μεταδόσεις δικτύου (SAP)

en: SDP Descriptions parser
el: Αναλυτής περιγραφών SDP

en: Session
el: Συνεδρία

en: Tool
el: Εργαλείο

en: User
el: Χρήστης

en: Video capture
el: Σύλληψη βίντεο

en: Video capture (Video4Linux)
el: Σύλληψη βίντεο (Video4Linux)

en: Audio capture (ALSA)
el: Σύλληψη ήχου (ALSA)

en: Unknown type
el: Άγνωστος τύπος

en: SAT>IP channel list
el: Λίστα καναλιών SAT>IP

en: Custom SAT>IP channel list URL
el: URL εξατομικευμένης λίστας καναλιών SAT>IP

en: Master List
el: Κύρια λίστα

en: Server List
el: Λίστα διακομιστή

en: Custom List
el: Εξατομικευμένη λίστα

en: Universal Plug'n'Play
el: Γενικό Plug'n'Play

en: Screen capture
el: Σύλληψη οθόνης

en: Your window manager does not provide a list of applications.
el: Ο διαχειριστής παραθύρων σας δεν παρέχει μία λίστα εφαρμογών.

en: Applications
el: Εφαρμογές

en: Desktop
el: Επιφάνεια εργασίας

en: X coordinate
el: Συντεταγμένη Χ

en: X coordinate of the bargraph.
el: Η συντεταγμένη Χ του γραφήματος ράβδων.

en: Y coordinate
el: Συντεταγμένη Υ

en: Y coordinate of the bargraph.
el: Η συντεταγμένη Υ του γραφήματος ράβδων.

en: Transparency of the bargraph
el: Διαφάνεια του γραφήματος ράβδων

en: Bargraph transparency value (from 0 for full transparency to 255 for full opacity).
el: Τιμή αδιαφάνειας γραφήματος ράβδων (από 0 για πλήρη διαφάνεια έως 255 για πλήρη αδιαφάνεια).

en: Bargraph position
el: Θέση του γραφήματος ράβδων

en: Enforce the bargraph position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
el: Μπορείτε να επιβάλλετε τη θέση του γραφήματος ράβδων (0=κέντρο, 1=αριστερά, 2=δεξιά, 4=επάνω, 8=κάτω. Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε και συνδυασμούς αυτών των τιμών, π.χ. 6 = επάνω δεξιά).

en: Bar width in pixel
el: Πάχος ράβδου σε px

en: Width in pixel of each bar in the BarGraph to be displayed.
el: Πάχος σε εικονοστοιχεία της κάθε ράβδου BarGraph που θα εμφανιστεί

en: Bar Height in pixel
el: Ύψος ράβδου σε px

en: Height in pixel of BarGraph to be displayed.
el: Ύψος σε εικονοστοιχεία της κάθε ράβδου BarGraph που θα εμφανιστεί.

en: Audio Bar Graph Video sub source
el: Υποπηγή βίντεο του γραφήματος ράβδων ήχου

en: Audio Bar Graph Video
el: Βίντεο γραφήματος ράβδων ήχου

en: Input FIFO
el: Είσοδος FIFO

en: FIFO which will be read for commands
el: FIFO το οποίο θα αναγνωστεί για εντολές

en: Output FIFO
el: Έξοδος FIFO

en: FIFO which will be written to for responses
el: FIFO το οποίο θα εγγραφεί για αποκρίσεις

en: Dynamic video overlay
el: Δυναμική επικάλυψη βίντεο

en: Overlay
el: Επικάλυψη

en: Full path of the image files to use. Format is <image>[,<delay in ms>[,<alpha>]][;<image>[,<delay>[,<alpha>]]][;...]. If you only have one file, simply enter its filename.
el: Πλήρης διαδρομή των αρχείων εικόνας που θα χρησιμοποιηθούν. Η μορφή είναι <image>[,<delay in ms>[,<alpha>]][;<image>[,<delay>[,<alpha>]]][;...]. Εάν έχετε μόνο ένα αρχείο, απλά εισάγετε το όνομά του.

en: Logo animation # of loops
el: Εφέ κίνησης λογότυπου # βρόχων

en: Number of loops for the logo animation. -1 = continuous, 0 = disabled
el: Αριθμός βρόχων για την κίνηση λογότυπου. -1 = συνεχής, 0 = απενεργοποιημένο

en: Logo individual image time in ms
el: Χρόνος λογότυπου μεμονωμένης εικόνας σε msec

en: Individual image display time of 0 - 60000 ms.
el: Χρόνος εμφάνισης μεμονωμένης εικόνας, 0 - 60000 ms.

en: X coordinate of the logo. You can move the logo by left-clicking it.
el: Συντεταγμένη Χ του λογότυπου. Μπορείτε να μετακινήσετε τον λογότυπο κάνοντας αριστερό κλικ σε αυτόν.

en: Y coordinate of the logo. You can move the logo by left-clicking it.
el: Συντεταγμένη Υ του λογότυπου. Μπορείτε να μετακινήσετε τον λογότυπο κάνοντας αριστερό κλικ σε αυτόν.

en: Opacity of the logo
el: Αδιαφάνεια λογότυπου

en: Logo opacity value (from 0 for full transparency to 255 for full opacity).
el: Τιμή αδιαφάνειας λογότυπου (από 0 για πλήρη διαφάνεια έως 255 για πλήρη αδιαφάνεια).

en: Logo position
el: Θέση λογότυπου

en: Enforce the logo position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
el: Επιβάλλετε τη θέση του λογότυπου στο βίντεο (0=κέντρο, 1=αριστερά, 2=δεξιά, 4=επάνω, 8=κάτω, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε και συνδυασμούς αυτών των τιμών, π.χ. 6=επάνω δεξιά).

en: Use a local picture as logo on the video
el: Χρήση μιας τοπικής εικόνας ως λογότυπου στο βίντεο

en: Logo sub source
el: Υποπηγή λογότυπου

en: Logo overlay
el: Επικάλυψη λογότυπου

en: Logo video filter
el: Φίλτρο βίντεο λογότυπου

en: Marquee text to display. (Available format strings: %Y = year, %m = month, %d = day, %H = hour, %M = minute, %S = second, ...)
el: Κυλιόμενο κείμενο για προβολή. (Διαθέσιμες συμβολοσειρές μορφής: %Y = έτος, %m = μήνας, %d = ημέρα, %H = ώρα, %M = λεπτό, %S = δευτερόλεπτο, ...)

en: Text file
el: Αρχείο κειμένου

en: File to read the marquee text from.
el: Αρχείο από το οποίο θα γίνεται η ανάγνωση του κειμένου μαρκίζας.

en: X offset
el: Απόκλιση X

en: X offset, from the left screen edge.
el: Απόκλιση X, από την αριστερή πλευρά της οθόνης.

en: Y offset
el: Απόκλιση Y

en: Y offset, down from the top.
el: Απόκλιση Y, κάτω από την κορυφή.

en: Timeout
el: Υπέρβαση χρονικού ορίου

en: Number of milliseconds the marquee must remain displayed. Default value is 0 (remains forever).
el: Αριθμός msec κατά τον οποίο η μαρκίζα θα πρέπει να εμφανίζεται. Η προεπιλεγμένη τιμή είναι 0 (για πάντα).

en: Refresh period in ms
el: Περίοδος ανανέωσης σε msec

en: Number of milliseconds between string updates. This is mainly useful when using meta data or time format string sequences.
el: Αριθμός msec μεταξύ ενημερώσεων συμβολοσειρών. Αυτό είναι χρήσιμο κυρίως όταν χρησιμοποιούνται μεταδεδομένα ή ακολουθίες συμβολοσειρών μορφής ώρας.

en: Opacity (inverse of transparency) of overlayed text. 0 = transparent, 255 = totally opaque.
el: Αδιαφάνεια (το αντίθετο της διαφάνειας) του επικαλυμμένου κειμένου. 0 = διαφανές, 255 = τελείως αδιαφανές.

en: Font size, pixels
el: Μέγεθος γραμματοσειράς σε εικονοστοιχεία

en: Font size, in pixels. Default is 0 (use default font size).
el: Μέγεθος γραμματοσειράς, σε εικονοστοιχεία. Η τιμή εξ ορισμού είναι 0 (χρησιμοποιεί την εξ ορισμού τιμή του μεγέθους της γραμματοσειράς).

en: Color of the text that will be rendered on the video. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
el: Χρώμα του κειμένου που θα αποτυπωθεί στο βίντεο. Αυτό πρέπει να είναι δεκαεξαδικό (όπως τα χρώματα HTML). Οι δύο πρώτοι χαρακτήρες είναι για το κόκκινο, μετά για το πράσινο, μετά για το μπλε. #000000 = μαύρο, #FF0000 = κόκκινο, #00FF00 = πράσινο, #FFFF00 = κίτρινο (κόκκινο + πράσινο), #FFFFFF = λευκό

en: Marquee position
el: Θέση μαρκίζας

en: You can enforce the marquee position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
el: Μπορείτε να επιβάλλετε τη θέση της μαρκίζας στο βίντεο (0=κέντρο, 1=αριστερά, 2=δεξιά, 4=επάνω, 8=κάτω, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε και συνδυασμούς αυτών των τιμών, π.χ. 6=επάνω δεξιά).

en: Display text above the video
el: Εμφάνιση κειμένου πάνω από το βίντεο

en: Marquee
el: Μαρκίζα

en: Marquee display
el: Εμφάνιση μαρκίζας

en: Misc
el: Διάφορα

en: Transparency of the mosaic foreground pictures. 0 means transparent, 255 opaque (default).
el: Διαφάνεια των εικόνων προσκηνίου στο μωσαϊκό. 0 σημαίνει διαφανές, 255 αδιαφανές (προεπιλογή).

en: Total height of the mosaic, in pixels.
el: Το συνολικό ύψος του μωσαϊκού, σε εικονοστοιχεία.

en: Total width of the mosaic, in pixels.
el: Το συνολικό πλάτος του μωσαϊκού, σε εικονοστοιχεία.

en: Top left corner X coordinate
el: Συντεταγμένη X της επάνω αριστερά γωνίας

en: X Coordinate of the top-left corner of the mosaic.
el: Συντεταγμένη X της επάνω αριστερά γωνίας του μωσαϊκού.

en: Top left corner Y coordinate
el: Συντεταγμένη Y της επάνω αριστερά γωνίας

en: Y Coordinate of the top-left corner of the mosaic.
el: Συντεταγμένη Y της επάνω αριστερά γωνίας του μωσαϊκού.

en: Border width
el: Πλάτος ορίου

en: Width in pixels of the border between miniatures.
el: Πλάτος σε εικονοστοιχεία του ορίου μεταξύ μικρογραφιών.

en: Border height
el: Ύψος ορίου

en: Height in pixels of the border between miniatures.
el: Ύψος σε εικονοστοιχεία του ορίου μεταξύ μικρογραφιών.

en: Mosaic alignment
el: Στοίχιση μωσαϊκού

en: You can enforce the mosaic alignment on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
el: Μπορείτε να επιβάλλετε τη στοίχιση του μωσαϊκού στο βίντεο (0=κέντρο, 1=αριστερά, 2=δεξιά, 4=επάνω, 8=κάτω, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε και συνδυασμούς των τιμών αυτών, π.χ. 6 = επάνω δεξιά).

en: Positioning method
el: Μέθοδος τοποθέτησης

en: Positioning method for the mosaic. auto: automatically choose the best number of rows and columns. fixed: use the user-defined number of rows and columns. offsets: use the user-defined offsets for each image.
el: Μέθοδος τοποθέτησης για το μωσαϊκό. αυτόματη: αυτόματη επιλογή του καλύτερου αριθμού γραμμών και στηλών. προκαθορισμένη: χρήση του προκαθορισμένου από το χρήστη αριθμού γραμμών και στηλών. αποκλίσεις: χρήση των προκαθορισμένων από το χρήστη αποκλίσεων για κάθε εικόνα.

en: Number of rows
el: Αριθμός γραμμών

en: Number of image rows in the mosaic (only used if positioning method is set to "fixed").
el: Αριθμός γραμμών της εικόνας στο μωσαϊκό (χρησιμοποιείται μόνο όταν η μέθοδος τοποθέτησης ρυθμίζεται στο "προκαθορισμένη").

en: Number of columns
el: Αριθμός στηλών

en: Number of image columns in the mosaic (only used if positioning method is set to "fixed").
el: Αριθμός των στηλών της εικόνας στο μωσαϊκό (χρησιμοποιείται μόνο όταν η μέθοδος τοποθέτησης ρυθμίζεται στο "σταθερή").

en: Keep aspect ratio
el: Διατήρηση λόγου διαστάσεων

en: Keep the original aspect ratio when resizing mosaic elements.
el: Διατήρηση του αρχικού λόγου διαστάσεων όταν γίνεται αλλαγή μεγέθους των στοιχείων του μωσαϊκού.

en: Keep original size
el: Διατήρηση αρχικού μεγέθους

en: Keep the original size of mosaic elements.
el: Διατήρηση αρχικού μεγέθους των στοιχείων μωσαϊκού.

en: Elements order
el: Σειρά στοιχείων

en: You can enforce the order of the elements on the mosaic. You must give a comma-separated list of picture ID(s). These IDs are assigned in the "mosaic-bridge" module.
el: Μπορείτε να επιβάλετε τη σειρά των στοιχείων στο μωσαϊκό. Θα πρέπει να δώσετε μια λίστα χωρισμένη με κόμματα των ID των εικόνων. Αυτά τα ID θα ανατεθούν στη μονάδα "mosaic-bridge".

en: Offsets in order
el: Αποκλίσεις σε τάξη

en: You can enforce the (x,y) offsets of the elements on the mosaic (only used if positioning method is set to "offsets"). You must give a comma-separated list of coordinates (eg: 10,10,150,10).
el: Μπορείτε να επιβάλλετε τις αποκλίσεις (x,y) των στοιχείων του μωσαϊκού (να χρησιμοποιούνται μόνο όταν η μέθοδος τοποθέτησης είναι ρυθμισμένη στο "αποκλίσεις"). Πρέπει να δώσετε μία λίστα συντεταγμένων χωρισμένη με κόμματα (π.χ.: 10,10,150,10).

en: Pictures coming from the mosaic elements will be delayed according to this value (in milliseconds). For high values you will need to raise caching at input.
el: Οι εικόνες που προέρχονται από στοιχεία του μωσαϊκού θα καθυστερήσουν σύμφωνα με αυτή την τιμή (σε msec). Για υψηλές τιμές θα χρειαστεί να αυξήσετε την ενδιάμεση μνήμη κατά την είσοδο.

en: auto
el: αυτόματη

en: fixed
el: σταθερή

en: offsets
el: αποκλίσεις

en: Mosaic video sub source
el: Υποπηγή βίντεο μωσαϊκού

en: Mosaic
el: Μωσαϊκό

en: VNC Host
el: Υπολογιστής VNC

en: VNC hostname or IP address.
el: Όνομα υπολογιστή VNC ή διεύθυνση IP.

en: VNC Port
el: Θύρα VNC

en: VNC port number.
el: Αριθμός θύρας VNC.

en: VNC Password
el: Συνθηματικό χρήστη VNC

en: VNC password.
el: Συνθηματικό χρήστη VNC.

en: VNC poll interval
el: Διάστημα σταθμοσκόπησης VNC

en: In this interval an update from VNC is requested, default every 300 ms.
el: Αυτό είναι το διάστημα επανάληψης αιτήματος ενημέρωσης του VNC, προεπιλογή κάθε 300 ms.

en: VNC polling
el: Σταθμοσκόπηση VNC

en: Activate VNC polling. Do NOT activate for use as VDR ffnetdev client.
el: Ενεργοποίηση της σταθμοσκόπησης VNC. Να μην ενεργοποιηθεί για χρήση ως πελάτης VDR ffnetdev.

en: Send mouse events to VNC host. Not needed for use as VDR ffnetdev client.
el: Αποστολή γεγονότων ποντικιού στον υπολογιστή VNC. Δε χρειάζεται να χρησιμοποιηθεί ως πελάτης VDR ffnetdev.

en: Key events
el: Συμβάντα πλήκτρων

en: Send key events to VNC host.
el: Αποστολή γεγονότων-κλειδιών στον υπολογιστή VNC.

en: Alpha transparency value (default 255)
el: Τιμή διαφάνειας alpha (προεπιλογή 255)

en: The transparency of the OSD VNC can be changed by giving a value between 0 and 255. A lower value specifies more transparency a higher means less transparency. The default is being not transparent (value 255) the minimum is fully transparent (value 0).
el: Η διαφάνεια του VNC του OSD μπορεί να τροποποιηθεί δίνοντας μία τιμή μεταξύ 0 και 255. Μία χαμηλότερη τιμή ορίζει περισσότερη διαφάνεια και μία υψηλότερη σημαίνει λιγότερη διαφάνεια. Η επιλογή είναι να μην είναι διαφανές (τιμή 255) ενώ με τη χαμηλότερη τιμή είναι πλήρως διαφανές (τιμή 0).

en: Remote-OSD over VNC
el: Απομακρυσμένη εμφάνιση στην οθόνη (Remote-OSD) αντί για VNC

en: Remote-OSD
el: Απομακρυσμένη εμφάνιση στην οθόνη (OSD)

en: Feed URLs
el: URL τροφοδοσίας

en: RSS/Atom feed '|' (pipe) separated URLs.
el: Τροφοδότηση RSS/Atom URL διαχωρισμένα με '|' (pipe).

en: Speed of feeds
el: Ταχύτητα των τροφοδοσιών

en: Speed of the RSS/Atom feeds in microseconds (bigger is slower).
el: Ταχύτητα των RSS/Atom τροφοδοσιών σε msec (μεγαλύτερη τιμή msec δηλώνει χαμηλότερη ταχύτητα).

en: Max length
el: Μέγιστο μήκος

en: Maximum number of characters displayed on the screen.
el: Μέγιστος αριθμός χαρακτήρων που θα προβάλλονται στην οθόνη.

en: Refresh time
el: Ανανέωση χρόνου

en: Number of seconds between each forced refresh of the feeds. 0 means that the feeds are never updated.
el: Αριθμός δευτερολέπτων μεταξύ δύο επιβαλλόμενων ανανεώσεων των τροφοδοσιών. 0 σημαίνει ότι οι τροφοδοσίες δεν ενημερώνονται ποτέ.

en: Feed images
el: Τροφοδοσία εικόνων

en: Display feed images if available.
el: Εμφάνιση εικόνων τροφοδοσίας εάν είναι διαθέσιμες.

en: Opacity (inverse of transparency) of overlay text. 0 = transparent, 255 = totally opaque.
el: Αδιαφάνεια (το αντίθετο της διαφάνειας) του κειμένου επικάλυψης. 0 = διαφανές, 255 = τελείως αδιαφανές.

en: Text position
el: Θέση κειμένου

en: You can enforce the text position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom; you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
el: Μπορείτε να επιβάλλετε τη θέση του κειμένου στο βίντεο (0=κέντρο, 1=αριστερά, 2=δεξιά, 4=επάνω, 8=κάτω. Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε και συνδυασμούς αυτών των τιμών, π.χ. 6 = επάνω δεξιά).

en: Title display mode
el: Λειτουργία προβολής τίτλου

en: Title display mode. Default is 0 (hidden) if the feed has an image and feed images are enabled, 1 otherwise.
el: Λειτουργία εμφάνισης τίτλου. Η προεπιλογή είναι 0 (κρυμμένος) εάν η τροφοδοσία έχει μία εικόνα και οι εικόνες τροφοδοσίας είναι ενεργοποιημένες, αλλιώς 1.

en: Display a RSS or ATOM Feed on your video
el: Εμφάνιση μιας τροφοδοσίας RSS ή Atom στο βίντεο σας

en: Don't show
el: Να μη γίνεται προβολή

en: Always visible
el: Πάντα ορατή

en: Scroll with feed
el: Κύλιση με τροφοδοσία

en: RSS and Atom feed display
el: Εμφάνιση τροφοδοσιών RSS και Atom

en: Change subtitle delay
el: Αλλαγή καθυστέρησης υποτίτλων

en: Delay calculation mode
el: Λειτουργία υπολογισμού καθυστέρησης

en: Absolute delay - add absolute delay to each subtitle. Relative to source delay - multiply subtitle delay. Relative to source content - determine subtitle delay from its content (text).
el: Απόλυτη καθυστέρηση - προσθήκη απόλυτης καθυστέρησης σε κάθε υπότιτλο. Ανάλογη με την καθυστέρηση της πηγής - πολλαπλασιάστε την καθυστέρηση των υπότιτλων. Ανάλογη με το περιεχόμενο της πηγής - προσδιορίστε την καθυστέρηση του υπότιτλου από το περιεχόμενό του (κείμενο).

en: Calculation factor
el: Συντελεστής υπολογισμού

en: Calculation factor. In Absolute delay mode the factor represents seconds.
el: Συντελεστής υπολογισμού. Στη λειτουργία απόλυτης καθυστέρησης ο συντελεστής αντιπροσωπεύει δευτερόλεπτα.

en: Maximum overlapping subtitles
el: Μέγιστοι επικαλυπτόμενοι υπότιτλοι

en: Maximum number of subtitles allowed at the same time.
el: Μέγιστος αριθμός υπότιτλων που επιτρέπονται ταυτόχρονα.

en: Minimum alpha value
el: Ελάχιστη τιμή alpha

en: Alpha value of the earliest subtitle, where 0 is fully transparent and 255 is fully opaque.
el: Τιμή alpha του προηγούμενου υπότιτλου, όπου 0 είναι ο πλήρως διαφανής και 255 ο πλήρως αδιαφανής.

en: Interval between two disappearances
el: Διάστημα μεταξύ δύο εξαφανίσεων

en: Minimum time (in milliseconds) that subtitle should stay after its predecessor has disappeared (subtitle delay will be extended to meet this requirement).
el: Ελάχιστος χρόνος (σε msec) στον οποίο θα πρέπει να παραμείνει ο υπότιτλος αφότου εξαφανιστεί ο προκάτοχός του (η καθυστέρηση του υπότιτλου θα επεκταθεί για να εκπληρωθεί αυτή η απαίτηση).

en: Interval between disappearance and appearance
el: Διάστημα μεταξύ εξαφάνισης και εμφάνισης

en: Minimum time (in milliseconds) between subtitle disappearance and newer subtitle appearance (earlier subtitle delay will be extended to fill the gap).
el: Ελάχιστος χρόνος (σε msec) μεταξύ της εξαφάνισης του υπότιτλου και της εμφάνισης του νεότερου υπότιτλου (η καθυστέρηση του προηγούμενου υπότιτλου θα επεκταθεί για να συμπληρώσει το κενό).

en: Interval between appearance and disappearance
el: Διάστημα μεταξύ εμφάνισης και εξαφάνισης

en: Minimum time (in milliseconds) that subtitle should stay after newer subtitle has appeared (earlier subtitle delay will be shortened to avoid the overlap).
el: Ελάχιστος χρόνος (σε msec) στον οποίο θα πρέπει να παραμείνει ο υπότιτλος αφότου εμφανιστεί ο νεότερος υπότιτλος (η καθυστέρηση του προηγούμενου υπότιτλου θα συντομευθεί για να αποφευχθεί η επικάλυψη).

en: Absolute delay
el: Απόλυτη καθυστέρηση

en: Relative to source delay
el: Σε σχέση με την καθυστέρηση της πηγής

en: Relative to source content
el: Σε σχέση με το περιεχόμενο της πηγής

en: Subsdelay
el: Καθυστέρηση υπότιτλων

en: Overlap fix
el: Επιδιόρθωση επικάλυψης

en: libarchive based stream directory
el: Κατάλογος μετάδοσης με βάση το libarchive

en: libarchive based stream extractor
el: Εξαγωγέας μετάδοσης με βάση το libarchive

en: ADF stream filter
el: Φίλτρο μετάδοσης ADF

en: ARIB STD-B25 Cam module
el: Μονάδα cam ARIB STD-B25

en: Block stream cache
el: Ενδιάμεση μνήμη μετάδοσης δεδομένων block

en: Byte stream cache
el: Ενδιάμεση μνήμη μετάδοσης δεδομένων byte

en: LZMA decompression
el: Αποσυμπίεση LZMA

en: Burrows-Wheeler decompression
el: Αποσυμπίεση Burrows-Wheeler

en: gzip decompression
el: Αποσυμπίεση gzip

en: HTTP Dynamic Streaming
el: Δυναμική μετάδοση HTTP

en: Zlib decompression filter
el: Φίλτρο αποσυμπίεσης Zlib

en: Stream prefetch filter
el: Φίλτρο προφόρτωσης μετάδοσης

en: Buffer size
el: Μέγεθος ενδιάμεσης μνήμης

en: Prefetch buffer size (KiB)
el: Μέγεθος προσωρινής μνήμης προφόρτωσης (KiB)

en: Read size
el: Μέγεθος ανάγνωσης

en: Prefetch background read size (bytes)
el: Μέγεθος ανάγνωσης προφόρτωσης παρασκηνίου (bytes)

en: Seek threshold
el: Όριο ανίχνευσης

en: Prefetch forward seek threshold (bytes)
el: Όριο προφόρτωσης ανίχνευσης προς τα μπροστά (bytes)

en: Internal stream record
el: Εγγραφή εσωτερικής μετάδοσης

en: APE/ID3 tags-skipping filter
el: Φίλτρο παράβλεψης ετικετών APE/ID3

en: Autodel
el: Αυτόματη διαγραφή

en: Automatically add/delete input streams
el: Αυτόματη προσθήκη/διαγραφή μεταδόσεων εισόδου

en: Integer identifier for this elementary stream. This will be used to "find" this stream later.
el: Ακέραιος αναγνωριστικού για αυτή την απλή μετάδοση. Θα χρησιμοποιηθεί για την "εύρεση" αυτής της μετάδοσης αργότερα.

en: Destination bridge-in name
el: Όνομα γέφυρας-εισόδου προορισμού

en: Name of the destination bridge-in. If you do not need more than one bridge-in at a time, you can discard this option.
el: Όνομα προορισμού γέφυρας-εισόδου. Εάν δε χρειάζεστε περισσότερες από μία γέφυρες εισόδου ταυτόχρονα, μπορείτε να απορρίψετε αυτή την επιλογή.

en: Pictures coming from the picture video outputs will be delayed according to this value (in milliseconds, should be >= 100 ms). For high values, you will need to raise caching values.
el: Οι εικόνες που θα προέρχονται από τις εξόδους εικόνων βίντεο θα καθυστερούν ανάλογα με αυτή την τιμή (σε msec, θα πρέπει να είναι >= 100 msec). Για υψηλές τιμές, θα χρειαστεί να αυξήσετε τις τιμές αποθήκευσης σε ενδιάμεση μνήμη.

en: ID Offset
el: Απόκλιση ID

en: Offset to add to the stream IDs specified in bridge_out to obtain the stream IDs bridge_in will register.
el: Η απόκλιση που θα προστεθεί στα ID των μεταδόσεων που καθορίζονται στην έξοδο γέφυρας για να αποκομιστούν τα ID των μεταδόσεων στην είσοδο γέφυρας που θα καταχωρηθούν.

en: Name of current instance
el: Ονομασία της τρέχουσας υπόστασης

en: Name of this bridge-in instance. If you do not need more than one bridge-in at a time, you can discard this option.
el: Όνομα αυτής της υπόστασης εισόδου γέφυρας. Εάν δεν χρειάζεστε περισσότερες από μία γέφυρες εισόδου ταυτόχρονα, μπορείτε να απορρίψετε αυτή την επιλογή.

en: Fallback to placeholder stream when out of data
el: Εφεδρεία στη μετάδοση του συμβόλου κράτησης θέσης όταν δεν υπάρχουν δεδομένα

en: If set to true, the bridge will discard all input elementary streams except if it doesn't receive data from another bridge-in. This can be used to configure a place holder stream when the real source breaks. Source and placeholder streams should have the same format.
el: Εάν οριστεί ως αληθές, η γέφυρα θα απορρίψει όλες τις απλές μεταδόσεις εισόδου μόνο σε περίπτωση που δε λάβει δεδομένα από άλλη γέφυρα εισαγωγής. Αυτό μπορεί να χρησιμοποιηθεί ώστε να ρυθμιστεί ένας χώρος διατήρησης ροής δεδομένων σε ενδεχόμενο που η πηγή εμφανίσει διακοπές μετάδοσης. Η πηγή και ο χώρος διατήρησης θα πρέπει να έχουν την ίδια μορφή.

en: Placeholder delay
el: Καθυστέρηση συμβόλου κράτησης θέσης

en: Delay (in ms) before the placeholder kicks in.
el: Καθυστέρηση (σε msec) πριν την έναρξη του συμβόλου κράτησης θέσης.

en: Wait for I frame before toggling placeholder
el: Αναμονή για το καρέ I πριν γίνει εναλλαγή του συμβόλου κράτησης θέσης

en: If enabled, switching between the placeholder and the normal stream will only occur on I frames. This will remove artifacts on stream switching at the expense of a slightly longer delay, depending on the frequence of I frames in the streams.
el: Εάν ενεργοποιηθεί, η μετάβαση ανάμεσα στην μετάδοση συμβόλου κράτησης θέσης και την κανονική μετάδοση θα συμβαίνει μόνο στα καρέ I. Αυτό θα απομακρύνει αλλοιώσεις που δημιουργούνται κατά την διάρκεια της μετάβασης της μετάδοσης, με αντίτιμο μία ελαφρά μεγαλύτερη καθυστέρηση, ανάλογα με την συχνότητα των καρέ I στις μεταδόσεις.

en: Bridge
el: Γέφυρα

en: Bridge stream output
el: Έξοδος μετάδοσης γέφυρας

en: Bridge out
el: Έξοδος γέφυρας

en: Bridge in
el: Είσοδος γέφυρας

en: Duration of the fingerprinting
el: Διάρκεια της ιχνηλάτησης

en: Default: 90sec
el: Προεπιλογή: 90 δευτ.

en: Chromaprint stream output
el: Έξοδος μετάδοσης Chromaprint

en: HTTP port
el: Θύρα HTTP

en: This sets the HTTP port of the local server used to stream the media to the Chromecast.
el: Αυτό ορίζει τη θύρα HTTP του τοπικού διακομιστή που χρησιμοποιείται για τη μετάδοση των πολυμέσων μέσω Chromecast.

en: Performance warning
el: Προειδοποίηση απόδοσης

en: Display a performance warning when transcoding
el: Προβάλλει μια προειδοποίηση απόδοσης ενώ μετακωδικοποιεί

en: Enable Audio passthrough
el: Ενεργοποίηση ήχου passthrough

en: Disable if your receiver does not support Dolby®.
el: Απενεργοποίηση εάν ο δέκτης δεν υποστηρίζει Dolby®.

en: High (high quality and high bandwidth)
el: Υψηλή (υψηλή ποιότητα και υψηλό εύρος ζώνης)

en: Medium (medium quality and medium bandwidth)
el: Μέτρια (μέτρια ποιότητα και μέτριο εύρος ζώνης)

en: Low (low quality and low bandwidth)
el: Χαμηλή (χαμηλή ποιότητα και χαμηλό εύρος ζώνης)

en: Low CPU (low quality but high bandwidth)
el: Αργός επεξεργαστής (χαμηλή ποιότητα αλλά υψηλό εύρος ζώνης)

en: Conversion quality
el: Ποιότητα μετατροπής

en: Change this option to increase conversion speed or quality.
el: Αλλαγή αυτής της επιλογής για αύξηση της ταχύτητας μετατροπής ή της ποιότητας.

en: IP Address of the Chromecast.
el: Διεύθυνση IP του Chromecast.

en: Chromecast port
el: Θύρα Chromecast

en: The port used to talk to the Chromecast.
el: Η θύρα που χρησιμοποιείται για επικοινωνία με το Chromecast.

en: Chromecast stream output
el: Έξοδος μετάδοσης Chromecast

en: Ok, Don't warn me again
el: Εντάξει. Να μη με προειδοποιήσεις ξανά!

en: Casting this video requires conversion. This conversion can use all the available power and could quickly drain your battery.
el: Η μετάδοση αυτού του βίντεο απαιτεί μετατροπή. Αυτή μπορεί να χρησιμοποιήσει όλη τη διαθέσιμη επεξεργαστική ισχύ και να αδειάσει πολύ γρήγορα την μπαταρία.

en: cycle
el: κύκλος

en: Cyclic stream output
el: Έξοδος κυκλικής μετάδοσης

en: Elementary Stream ID
el: ID απλής μετάδοσης

en: Specify an identifier integer for this elementary stream
el: Καθορίστε έναν ακέραιο αναγνωριστικού για αυτή την απλή μετάδοση

en: Delay of the ES (ms)
el: Καθυστέρηση της ES (msec)

en: Specify a delay (in ms) for this elementary stream. Positive means delay and negative means advance.
el: Καθορίστε τη χρονική καθυστέρηση (σε msec) για αυτή την απλή μετάδοση. Θετική τιμή σημαίνει καθυστέρηση και αρνητική σημαίνει προπόρευση.

en: Delay a stream
el: Καθυστέρηση μιας μετάδοσης

en: Description stream output
el: Έξοδος μετάδοσης περιγραφής

en: Enable/disable audio rendering.
el: Ενεργοποίηση/απενεργοποίηση αποτύπωσης ήχου.

en: Enable/disable video rendering.
el: Ενεργοποίηση/απενεργοποίηση αποτύπωσης βίντεο.

en: Delay (ms)
el: Καθυστέρηση (msec)

en: Introduces a delay in the display of the stream.
el: Εισάγει μία καθυστέρηση στην εμφάνιση της μετάδοσης.

en: Display stream output
el: Εμφάνιση εξόδου μετάδοσης

en: Duplicate stream output
el: Δημιουργία αντιγράφου της εξόδου μετάδοσης

en: Output access method
el: Μέθοδος πρόσβασης εξόδου

en: This is the default output access method that will be used.
el: Αυτή είναι η προεπιλεγμένη μέθοδος πρόσβασης εξόδου που θα χρησιμοποιείται.

en: Audio output access method
el: Μέθοδος πρόσβασης εξόδου ήχου

en: This is the output access method that will be used for audio.
el: Αυτή είναι η προεπιλεγμένη μέθοδος πρόσβασης εξόδου που θα χρησιμοποιείται για τον ήχο.

en: Video output access method
el: Μέθοδος πρόσβασης εξόδου βίντεο

en: This is the output access method that will be used for video.
el: Αυτή είναι η προεπιλεγμένη μέθοδος πρόσβασης εξόδου που θα χρησιμοποιείται για το βίντεο.

en: Output muxer
el: Πολυπλέκτης εξόδου

en: This is the default muxer method that will be used.
el: Αυτή είναι η προεπιλεγμένη μέθοδος πολυπλέκτη που θα χρησιμοποιείται.

en: Audio output muxer
el: Πολυπλέκτης εξόδου ήχου

en: This is the muxer that will be used for audio.
el: Αυτός είναι ο πολυπλέκτης που θα χρησιμοποιείται για τον ήχο.

en: Video output muxer
el: Πολυπλέκτης εξόδου βίντεο

en: This is the muxer that will be used for video.
el: Αυτός είναι ο πολυπλέκτης που θα χρησιμοποιείται για το βίντεο.

en: Output URL
el: URL εξόδου

en: This is the default output URI.
el: Αυτό είναι το προεπιλεγμένο URL της εξόδου.

en: Audio output URL
el: Διεύθυνση URL εξόδου ήχου

en: This is the output URI that will be used for audio.
el: Αυτό είναι το URL της εξόδου που θα χρησιμοποιηθεί για το ήχο.

en: Video output URL
el: Ρυθμίσεις βίντεο

en: This is the output URI that will be used for video.
el: Αυτό είναι το URL της εξόδου που θα χρησιμοποιηθεί για το βίντεο.

en: Elementary stream output
el: Έξοδος απλής μετάδοσης

en: There is no suitable stream-output access module for "%s/%s://%s".
el: Δεν υπάρχει κατάλληλη μονάδα πρόσβασης στην έξοδο μετάδοσης για "%s/%s://%s".

en: Gathering stream output
el: Συλλογή εξόδου μετάδοσης

en: Specify an identifier string for this subpicture
el: Ορίστε μία συμβολοσειρά αναγνωριστικού για αυτή την υποεικόνα

en: Output video width.
el: Πλάτος βίντεο εξόδου.

en: Output video height.
el: Ύψος βίντεο εξόδου.

en: Sample aspect ratio
el: Συντελεστής αναλογίας δείγματος

en: Sample aspect ratio of the destination (1:1, 3:4, 2:3).
el: Δείγμα αναλογίας διαστάσεων του προορισμού (1:1, 3:4, 2:3).

en: Video filter
el: Φίλτρο βίντεο

en: Video filters will be applied to the video stream.
el: Θα εφαρμοστούν φίλτρα βίντεο στη μετάδοση βίντεο.

en: Image chroma
el: Chroma εικόνας

en: Force the use of a specific chroma. Use YUVA if you're planning to use the Alphamask or Bluescreen video filter.
el: Επιβολή χρήσης ενός συγκεκριμένου chroma. Χρησιμοποιήστε YUVA εάν σχεδιάζετε να χρησιμοποιήσετε την Alphamask ή το φίλτρο βίντεο Bluescreen.

en: Transparency of the mosaic picture.
el: Διαφάνεια της εικόνας μωσαϊκού.

en: X coordinate of the upper left corner in the mosaic if non negative.
el: Συντεταγμένη Χ της επάνω αριστερά γωνίας του μωσαϊκού εάν δεν είναι αρνητική.

en: Y coordinate of the upper left corner in the mosaic if non negative.
el: Συντεταγμένη Υ της επάνω αριστερά γωνίας του μωσαϊκού εάν δεν είναι αρνητική.

en: Mosaic bridge
el: Γέφυρα μωσαϊκού

en: Mosaic bridge stream output
el: Έξοδος μετάδοσης γέφυρας μωσαϊκού

en: Destination prefix
el: Πρόθεμα προορισμού

en: Prefix of the destination file automatically generated
el: Το πρόθεμα του αρχείου προορισμού δημιουργήθηκε αυτόματα

en: Record stream output
el: Εγγραφή εξόδου μετάδοσης

en: This is the output URL that will be used.
el: Αυτό είναι το URL της εξόδου που θα χρησιμοποιηθεί.

en: This allows you to specify how the SDP (Session Descriptor) for this RTP session will be made available. You must use a url: http://location to access the SDP via HTTP, rtsp://location for RTSP access, and sap:// for the SDP to be announced via SAP.
el: Αυτό σας επιτρέπει να ορίσετε πώς θα γίνει διαθέσιμος ο SDP (περιγραφέας συνεδρίας) για αυτή τη συνεδρία RTP. Πρέπει να χρησιμοποιήσετε ένα url: http://"τοποθεσία" για πρόσβαση στον SDP μέσω HTTP, rtsp://"τοποθεσία" για πρόσβαση στο RTSP, και sap:// για το SDP που θα ανακοινωθεί μέσω SAP.

en: SAP announcing
el: Ανακοίνωση SAP

en: Announce this session with SAP.
el: Ανακοίνωση αυτής της συνεδρίας με SAP.

en: This allows you to specify the muxer used for the streaming output. Default is to use no muxer (standard RTP stream).
el: Αυτό σας επιτρέπει να ορίσετε τον πολυπλέκτη που θα χρησιμοποιηθεί για την έξοδο της μετάδοσης. Η προεπιλογή είναι να μη χρησιμοποιηθεί πολυπλέκτης (πρότυπη μετάδοση RTP).

en: Session name
el: Όνομα συνεδρίας

en: This is the name of the session that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
el: Αυτό είναι το όνομα της συνεδρίας που θα ανακοινωθεί στον SDP (περιγραφέας συνεδρίας).

en: Session category
el: Κατηγορία συνεδρίας

en: This allows you to specify a category for the session, that will be announced if you choose to use SAP.
el: Αυτό σας επιτρέπει να ορίσετε μία κατηγορία για τη συνεδρία, η οποία θα ανακοινωθεί εάν επιλέξετε να χρησιμοποιήσετε το SAP.

en: Session description
el: Περιγραφή συνεδρίας

en: This allows you to give a short description with details about the stream, that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
el: Αυτό σας επιτρέπει να δώσετε μία σύντομη περιγραφή με λεπτομέρειες για τη μετάδοση, η οποία θα ανακοινωθεί στον SDP (περιγραφέας συνεδρίας).

en: Session URL
el: URL συνεδρίας

en: This allows you to give a URL with more details about the stream (often the website of the streaming organization), that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
el: Αυτό σας επιτρέπει να δώσετε ένα URL με περισσότερες λεπτομέρειες για τη μετάδοση (συχνά η ιστοσελίδα του οργανισμού της μετάδοσης), η οποία θα ανακοινωθεί στον SDP (περιγραφέας συνεδρίας).

en: Session email
el: E-mail συνεδρίας

en: This allows you to give a contact mail address for the stream, that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
el: Αυτό σας επιτρέπει να δώσετε μία διέυθυνση e-mail επικοινωνίας για τη μετάδοση, η οποία θα ανακοινωθεί στον SDP (περιγραφέας συνεδρίας).

en: This allows you to specify the base port for the RTP streaming.
el: Αυτό σας επιτρέπει να ορίσετε τη θύρα βάσης για τη μετάδοση RTP.

en: Audio port
el: Θύρα ήχου

en: This allows you to specify the default audio port for the RTP streaming.
el: Αυτό σας επιτρέπει να ορίσετε την προεπιλεγμένη θύρα ήχου για τη μετάδοση RTP.

en: Video port
el: Θύρα βίντεο

en: This allows you to specify the default video port for the RTP streaming.
el: Αυτό σας επιτρέπει να ορίσετε την προεπιλεγμένη θύρα βίντεο για τη μετάδοση RTP.

en: RTP/RTCP multiplexing
el: Πολυπλεξία RTP/RTCP

en: This sends and receives RTCP packet multiplexed over the same port as RTP packets.
el: Αυτό αποστέλλει και λαμβάνει πακέτα RTCP, πολυπλεγμένα μέσω της ίδιας θύρας με αυτή των πακέτων RTP.

en: Default caching value for outbound RTP streams. This value should be set in milliseconds.
el: Προεπιλεγμένη τιμή αποθήκευσης σε ενδιάμεση μνήμη για μεταδόσεις RTP. Αυτή η τιμή θα πρέπει να ορίζεται σε msec.

en: Transport protocol
el: Πρωτόκολλο μεταφοράς

en: This selects which transport protocol to use for RTP.
el: Αυτό επιλέγει ποιο πρωτόκολλο μεταφοράς θα χρησιμοποιηθεί για το RTP.

en: RTP packets will be integrity-protected and ciphered with this Secure RTP master shared secret key. This must be a 32-character-long hexadecimal string.
el: Τα πακέτα RTP θα είναι προστατευμένα ως προς την ακεραιότητα και θα κρυπτογραφούνται με αυτό το κύριο μεριζόμενο μυστικό κλειδί ασφαλούς RTP. Αυτό πρέπει να είναι μία δεκαεξαδική στοιχειοσειρά μήκους 32 χαρακτήρων.

en: This allows you to stream MPEG4 LATM audio streams (see RFC3016).
el: Αυτό σας επιτρέπει να δημιουργήστε μεταδόσεις ήχου MPEG4 LATM (δείτε το RFC3016).

en: RTSP session timeout (s)
el: Υπέρβαση χρονικού ορίου συνεδρίας RTSP (sec)

en: RTSP sessions will be closed after not receiving any RTSP request for this long. Setting it to a negative value or zero disables timeouts. The default is 60 (one minute).
el: Οι συνεδρίες RTSP θα κλείνουν όταν δεν λαμβάνουν κανένα αίτημα RTSP για τόσο μακρύ χρονικό διάστημα. Η ρύθμισή του σε αρνητική τιμή ή μηδέν απενεργοποιεί τις υπερβάσεις χρονικού ορίου. Η προεπιλογή είναι 60 (ένα λεπτό).

en: RTP stream output
el: Έξοδος μετάδοσης RTP

en: RTSP VoD server
el: Διακομιστής RTSP VoD

en: New ES ID
el: Νέο ES ID

en: Specify an new identifier integer for this elementary stream
el: Ορίστε έναν νέο ακέραιο αναγνωριστικού για αυτή την απλή μετάδοση

en: Specify an ISO-639 code (three characters) for this elementary stream
el: Ορίστε έναν κωδικό ISO-639 (τρεις χαρακτήρες) για αυτή την απλή μετάδοση

en: Set ID
el: Ορισμός ID

en: Set ES id
el: Ορισμός ES id

en: Change the id of an elementary stream
el: Αλλάξτε το id της απλής μετάδοσης

en: Set ES Lang
el: Ορισμός γλώσσας ES

en: Set Lang
el: Ορισμός γλώσσας

en: Change the language of an elementary stream
el: Αλλάξτε τη γλώσσα της απλής μετάδοσης

en: Video prerender callback
el: Υπαναχώρηση προαπόδοσης βίντεο

en: Address of the video prerender callback function. This function will set the buffer where render will be done.
el: Διεύθυνση της λειτουργίας ανάκλησης προαποτύπωσης βίντεο. Αυτή η λειτουργία θα ορίσει την ενδιάμεση μνήμη όπου θα γίνει η αποτύπωση.

en: Audio prerender callback
el: Ανάκληση προαπόδοσης ήχου

en: Address of the audio prerender callback function. This function will set the buffer where render will be done.
el: Διεύθυνση της λειτουργίας υπαναχώρησης προαποτύπωσης ήχου. Αυτή η λειτουργία θα ορίσει την ενδιάμεση μνήμη όπου θα γίνει η αποτύπωση.

en: Video postrender callback
el: Υπαναχώρηση μετα-αποτύπωσης βίντεο

en: Address of the video postrender callback function. This function will be called when the render is into the buffer.
el: Διεύθυνση της λειτουργίας υπαναχώρησης μετα-αποτύπωσης βίντεο. Αυτή η λειτουργία θα ορίσει την ενδιάμεση μνήμη όπου θα γίνει η αποτύπωση.

en: Audio postrender callback
el: Υπαναχώρηση μετα-αποτύπωσης ήχου

en: Address of the audio postrender callback function. This function will be called when the render is into the buffer.
el: Διεύθυνση της λειτουργίας υπαναχώρησης μετα-αποτύπωσης ήχου. Αυτή η λειτουργία θα ορίσει την ενδιάμεση μνήμη όπου θα γίνει η αποτύπωση.

en: Video Callback data
el: Δεδομένα υπαναχώρησης βίντεο

en: Data for the video callback function.
el: Δεδομένα για τη λειτουργία υπαναχώρησης βίντεο.

en: Audio callback data
el: Δεδομένα υπαναχώρησης ήχου

en: Data for the audio callback function.
el: Δεδομένα για τη λειτουργία υπαναχώρησης ήχου.

en: Time Synchronized output
el: Έξοδος συγχρονισμένης ώρας

en: Time Synchronisation option for output. If true, stream will render as usual, else it will be rendered as fast as possible.
el: Επιλογή συγχρονισμού ώρας για την έξοδο. Εάν οριστεί ως αληθής, η μετάδοση θα αποτυπωθεί ως συνήθως, αλλιώς θα αποτυπωθεί όσο το δυνατόν γρηγορότερα.

en: Stream output to memory buffer
el: Έξοδος μετάδοσης στην ενδιάμεση μνήμη

en: Writes stats to file instead of stdout
el: Γράφει τα στατιστικά σε αρχείο αντί για το stdout

en: Prefix to show on output line
el: Πρόθεμα που θα προβληθεί στη γραμμή εξόδου

en: Writes statistic info about stream
el: Γράφει στατιστικές πληροφορίες σχετικά με τη μετάδοση

en: Output method to use for the stream.
el: Μέθοδος εξόδου που θα χρησιμοποιηθεί για τη μετάδοση.

en: Muxer to use for the stream.
el: Πολυπλέκτης που θα χρησιμοποιηθεί για τη μετάδοση.

en: Output destination
el: Προορισμός εξόδου

en: Destination (URL) to use for the stream. Overrides path and bind parameters
el: Προορισμός (URL) που θα χρησιμοποιηθεί για τη μετάδοση. Παρακάμπτει τις παραμέτρους διαδρομής και σύνδεσης

en: Address to bind to (helper setting for dst)
el: Διεύθυνση για σύνδεση (ρύθμιση βοηθού για dst)

en: address:port to bind vlc to listening incoming streams. Helper setting for dst, dst=bind+'/'+path. dst-parameter overrides this.
el: διεύθυνση:θύρα που θα συνδεθεί ο VLC για την ακρόαση εισερχόμενων μεταδόσεων. Ρύθμιση βοηθού για το dst, dst=bind+'/'+path. Το dst-parameter το παρακάμπτει.

en: Filename for stream (helper setting for dst)
el: Όνομα αρχείου για μετάδοση (ρύθμιση βοηθού για dst)

en: Filename for stream. Helper setting for dst, dst=bind+'/'+path. dst-parameter overrides this.
el: Όνομα αρχείου για μετάδοση. Ρύθμιση βοηθού για το dst, dst=bind+'/'+path. Το dst-parameter το παρακάμπτει.

en: Standard stream output
el: Προκαθορισμένη έξοδος μετάδοσης

en: Video encoder
el: Κωδικοποιητής βίντεο

en: This is the video encoder module that will be used (and its associated options).
el: Αυτή είναι η μονάδα κωδικοποιητή βίντεο που θα χρησιμοποιηθεί (και οι σχετικές επιλογές της).

en: Destination video codec
el: Κωδικοποιητής του βίντεο προορισμού

en: This is the video codec that will be used.
el: Αυτός είναι ο κωδικοποιητής βίντεο που θα χρησιμοποιηθεί.

en: Video bitrate
el: Ρυθμός μετάδοσης δεδομένων βίντεο

en: Target bitrate of the transcoded video stream.
el: Επιθυμητός ρυθμός μετάδοσης δεδομένων της μετακωδικοποιημένης μετάδοσης βίντεο.

en: Video scaling
el: Κλίμακα βίντεο

en: Scale factor to apply to the video while transcoding (eg: 0.25)
el: Συντελεστής κλιμάκωσης που θα εφαρμοστεί στο βίντεο κατά τη διάρκεια της μετακωδικοποίησης (π.χ.: 0,25)

en: Video frame-rate
el: Ρυθμός καρέ βίντεο

en: Target output frame rate for the video stream.
el: Επιθυμητός ρυθμός καρέ εξόδου για τη μετάδοση βίντεο.

en: Deinterlace video
el: Αποδιαπλοκή βίντεο

en: Deinterlace the video before encoding.
el: Να γίνει αποδιαπλοκή του βίντεο πριν την κωδικοποίηση.

en: Deinterlace module
el: Μονάδα αποδιαπλοκής

en: Specify the deinterlace module to use.
el: Ορίστε τη μονάδα αποδιαπλοκής που θα χρησιμοποιηθεί.

en: Maximum video width
el: Μέγιστο πλάτος του βίντεο

en: Maximum output video width.
el: Μέγιστο πλάτος του εξαγόμενου βίντεο.

en: Maximum video height
el: Μέγιστο ύψος του βίντεο

en: Maximum output video height.
el: Μέγιστο ύψος του εξαγόμενου βίντεο.

en: Video filters will be applied to the video streams (after overlays are applied). You can enter a colon-separated list of filters.
el: Θα εφαρμοστούν φίλτρα βίντεο στις μεταδόσεις βίντεο (αφότου εφαρμοστούν οι επικαλύψεις). Μπορείτε να εισάγετε μία λίστα φίλτρων χωρισμένη με άνω-κάτω τελείες.

en: Audio encoder
el: Κωδικοποιητής ήχου

en: This is the audio encoder module that will be used (and its associated options).
el: Αυτή είναι η μονάδα κωδικοποιητή ήχου που θα χρησιμοποιηθεί (και οι σχετικές επιλογές της).

en: Destination audio codec
el: Κωδικοποιητής ήχου προορισμού

en: This is the audio codec that will be used.
el: Αυτός είναι ο κωδικοποιητής ήχου που θα χρησιμοποιηθεί.

en: Audio bitrate
el: Ρυθμός μετάδοσης δεδομένων ήχου

en: Target bitrate of the transcoded audio stream.
el: Επιθυμητός ρυθμός μετάδοσης δεδομένων της μετακωδικοποιημένης μετάδοσης ήχου.

en: Sample rate of the transcoded audio stream (11250, 22500, 44100 or 48000).
el: Ρυθμός δειγματοληψίας της μετακωδικοποιημένης μετάδοσης ήχου (11250, 22500, 44100 ή 48000).

en: This is the language of the audio stream.
el: Αυτή είναι η γλώσσα της μετάδοσης ήχου.

en: Number of audio channels in the transcoded streams.
el: Αριθμός καναλιών ήχου στις μετακωδικοποιημένες μεταδόσεις.

en: Audio filter
el: Φίλτρο ήχου

en: Audio filters will be applied to the audio streams (after conversion filters are applied). You can enter a colon-separated list of filters.
el: Θα εφαρμοστούν φίλτρα ήχου στις μεταδόσεις ήχου (αφότου εφαρμοστούν τα φίλτρα μετατροπής). Μπορείτε να εισάγετε μία λίστα φίλτρων χωρισμένη με άνω-κάτω τελείες.

en: Subtitle encoder
el: Kωδικοποιητής υπότιτλων

en: This is the subtitle encoder module that will be used (and its associated options).
el: Αυτή είναι η ενότητα κωδικοποιητή υποτίτλων που θα χρησιμοποιηθεί (μαζί με τις σχετικές επιλογές).

en: Destination subtitle codec
el: Κωδικοποιητής υποτίτλων προορισμού

en: This is the subtitle codec that will be used.
el: Αυτός είναι ο κωδικοποιητής υποτίτλων που θα χρησιμοποιηθεί.

en: This allows you to add overlays (also known as "subpictures") on the transcoded video stream. The subpictures produced by the filters will be overlayed directly onto the video. You can specify a colon-separated list of subpicture modules.
el: Αυτό σας επιτρέπει να προσθέσετε επικαλύψεις (γνωστές και ως "υποεικόνες") στη μετακωδικοποιημένη μετάδοση βίντεο. Οι υποεικόνες που παράγονται από τα φίλτρα θα επικαλύπτονται απευθείας στο βίντεο. Μπορείτε να ορίσετε μία λίστα μονάδων υποεικόνων χωρισμένων με άνω-κάτω τελείες.

en: Number of threads
el: Αριθμός νημάτων

en: Number of threads used for the transcoding.
el: Αριθμός νημάτων που χρησιμοποιούνται για τη μετακωδικοποίηση.

en: High priority
el: Υψηλή προτεραιότητα

en: Runs the optional encoder thread at the OUTPUT priority instead of VIDEO.
el: Εκτελεί το νήμα προαιρετικού κωδικοποιητή σε προτεραιότητα εξόδου αντί για προτεραιότητα βίντεο.

en: Picture pool size
el: Μέγεθος αποθήκης εικόνας

en: Defines how many pictures we allow to be in pool between decoder/encoder threads when threads > 0
el: Οριοθετεί πόσες εικόνες επιτρέπουμε να είναι στην ομάδα μεταξύ νημάτων αποκωδικοποιητή/κωδικοποιητή όταν τα νήματα > 0

en: Transcode
el: Μετακωδικοποίηση

en: Transcode stream output
el: Μετακωδικοποίηση εξόδου μετάδοσης

en: Overlays/Subtitles
el: Επικαλύψεις/Υπότιτλοι

en: Please wait while your font cache is rebuilt.
    This should take less than a few minutes.
el: Παρακαλούμε περιμένετε ενόσω γίνεται αναδόμηση της ενδιάμεσης μνήμης γραμματοσειράς. 
    Αυτό θα διαρκέσει λιγότερο από μερικά λεπτά.

en: Monospace Font
el: Γραμματοσειρά Monospace

en: Font family for the font you want to use
el: Οικογένεια γραμματοσειράς για τη γραμματοσειρά που θέλετε να χρησιμοποιήσετε

en: Font file for the font you want to use
el: Αρχείο γραμματοσειράς για τη γραμματοσειρά που θέλετε να χρησιμοποιήσετε

en: Font size in pixels
el: Μέγεθος γραμματοσειράς σε εικονοστοιχεία

en: This is the default size of the fonts that will be rendered on the video. If set to something different than 0 this option will override the relative font size.
el: Αυτό είναι το προεπιλεγμένο μέγεθος των γραμματοσειρών που θα αποτυπωθούν στο βίντεο. Εάν ρυθμιστούν σε κάτι διαφορετικό από 0 αυτή η επιλογή θα παρακάμψει το σχετικό μέγεθος γραμματοσειράς.

en: Text opacity
el: Αδιαφάνεια κειμένου

en: The opacity (inverse of transparency) of the text that will be rendered on the video. 0 = transparent, 255 = totally opaque.
el: Η αδιαφάνεια (το αντίθετο της διαφάνειας) του κειμένου που θα αποτυπωθεί στο βίντεο. 0 = διαφανές, 255 = τελείως αδιαφανές.

en: Text default color
el: Προεπιλεγμένο χρώμα κειμένου

en: The color of the text that will be rendered on the video. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
el: To χρώμα του κειμένου που θα αποτυπωθεί στο βίντεο. Αυτό πρέπει να είναι δεκαεξαδικό (όπως τα χρώματα HTML). Οι δύο πρώτοι χαρακτήρες είναι για το κόκκινο, μετά για το πράσινο, μετά για το μπλε. #000000 = μαύρο, #FF0000 = κόκκινο, #00FF00 = πράσινο, #FFFF00 = κίτρινο (κόκκινο + πράσινο), #FFFFFF = λευκό

en: Relative font size
el: Σχετικό μέγεθος γραμματοσειράς

en: This is the relative default size of the fonts that will be rendered on the video. If absolute font size is set, relative size will be overridden.
el: Αυτό είναι το σχετικό προεπιλεγμένο μέγεθος των γραμματοσειρών που θα αποτυπωθούν στο βίντεο. Εάν οριστεί το απόλυτο μέγεθος γραμματοσειράς, το σχετικό μέγεθος θα παρακαμφθεί.

en: Background opacity
el: Αδιαφάνεια παρασκηνίου

en: Background color
el: Χρώμα παρασκηνίου

en: Outline opacity
el: Αδιαφάνεια περιγράμματος

en: Shadow opacity
el: Αδιαφάνεια σκιάς

en: Shadow color
el: Χρώμα σκιάς

en: Shadow angle
el: Γωνία σκιάς

en: Shadow distance
el: Απόσταση σκιάς

en: Text direction
el: Κατεύθυνση κειμένου

en: Paragraph base direction for the Unicode bi-directional algorithm.
el: Κατεύθυνση της βάσης της παραγράφου για τον Unicode αμφίδρομο αλγόριθμο.

en: Use YUVP renderer
el: Χρήση αποτυπωτή YUVP

en: This renders the font using "paletized YUV". This option is only needed if you want to encode into DVB subtitles
el: Αυτό αποτυπώνει την γραμματοσειρά χρησιμοποιώντας το "παλετοποιημένο YUV". Αυτή η επιλογή χρειάζεται μόνο όταν θέλετε να κωδικοποιήσετε σε υπότιτλους DVB

en: Thin
el: Λεπτό

en: Thick
el: Παχύ

en: Left to right
el: Αριστερά προς δεξιά

en: Right to left
el: Δεξιά προς αριστερά

en: Text renderer
el: Αποτυπωτής κειμένου

en: Freetype2 font renderer
el: Αποτυπωτής γραμματοσειράς Freetype2

en: Speech synthesis for Mac OS X
el: Σύνθεση ομιλίας για macOS

en: Speech synthesis for Windows
el: Σύνθεση ομιλίας για Windows

en: SVG template file
el: Πρότυπο αρχείο SVG

en: Location of a file holding a SVG template for automatic string conversion
el: Τοποθεσία ενός αρχείου που περιέχει ένα πρότυπο SVG για αυτόματη μετατροπή συμβολοσειράς

en: Dummy font renderer
el: Εικονικός αποτυπωτής γραμματοσειράς

en: Video filtering using a chain of video filter modules
el: Φιλτράρισμα βίντεο χρησιμοποιώντας μία αλυσίδα μονάδων φίλτρων βίντεο

en: Conversions from
el: Μετατροπές από

en: YUV 10-bits planar to semiplanar 10-bits conversions
el: Μετατροπές επίπεδου YUV 10-bits σε ημιεπίπεδο 10-bits

en: YUV planar to semiplanar conversions
el: Μετατροπές επίπεδου YUV σε ημιεπίπεδο

en: SSE2 I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
el: Μετατροπές από SSE2 I420,IYUV,YV12 σε RV15,RV16,RV24,RV32

en: MMX I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
el: Μετατροπές από MMX I420,IYUV,YV12 σε RV15,RV16,RV24,RV32

en: I420,IYUV,YV12 to RGB2,RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
el: Μετατροπές από I420,IYUV,YV12 σε RGB2,RV15,RV16,RV24,RV32

en: MMX conversions from
el: Μετατροπές MMX από

en: SSE2 conversions from
el: Μετατροπές SSE2 από

en: AltiVec conversions from
el: Μετατροπές AltiVec από

en: OpenMAX DL image processing
el: Επεξεργασία εικόνας OpenMAX DL

en: RV32 conversion filter
el: Φίλτρο μετατροπής RV32

en: Scaling mode
el: Λειτουργία κλιμάκωσης

en: Scaling mode to use.
el: Λειτουργία κλίμακας που θα χρησιμοποιηθεί.

en: Fast bilinear
el: Γρήγορη διγραμμική

en: Bilinear
el: Διγραμμική

en: Bicubic (good quality)
el: Δικυβική (καλή ποιότητα)

en: Experimental
el: Πειραματική

en: Nearest neighbour (bad quality)
el: Κοντινότερου γείτονα (κακή ποιότητα)

en: Area
el: Επιφάνειας

en: Luma bicubic / chroma bilinear
el: Δικυβική luma / Διγραμμική chroma

en: Bicubic spline
el: Δικυβική πολυωνυμικής συνάρτησης (spline)

en: Video scaling filter
el: Φίλτρο κλιμάκωσης βίντεο

en: YUVP converter
el: Μετατροπέας YUVP

en: Image hue (-180..180)
el: Απόχρωση εικόνας (-180..180)

en: Set the image hue, between -180 and 180. Defaults to 0.
el: Ορισμός της απόχρωσης εικόνας, μεταξύ -180 και 180. Η προεπιλογή είναι 0

en: Image properties filter
el: Φίλτρο ιδιοτήτων εικόνας

en: Image adjust
el: Προσαρμογή εικόνας

en: Use an image's alpha channel as a transparency mask.
el: Χρήση καναλιού alpha μιας εικόνας ως μάσκας διαφάνειας.

en: Transparency mask
el: Μάσκα διαφάνειας

en: Alpha blending transparency mask. Uses a png alpha channel.
el: Μάσκα διαφάνειας ανάμιξης alpha. Χρησιμοποιεί ένα κανάλι png alpha.

en: Alpha mask video filter
el: Φίλτρο βίντεο μάσκας alpha

en: Alpha mask
el: Μάσκα alpha

en: Color scheme
el: Χρωματικός συνδυασμός

en: Define the glasses' color scheme
el: Ορίστε το χρωματικό συνδυασμό των γυαλιών

en: Convert 3D picture to anaglyph image video filter
el: Φίλτρο βίντεο για τη μετατροπή εικόνας 3D σε ανάγλυφη εικόνα

en: Window size
el: Μέγεθος παραθύρου

en: Number of frames (0 to 100)
el: Αριθμός καρέ (0 έως 100)

en: Softening value
el: Τιμή εξομάλυνσης

en: Number of frames consider for smoothening (0 to 30)
el: Αριθμός καρέ που θα ληφθούν υπόψη για την εξομάλυνση (0 έως 30)

en: antiflicker video filter
el: Φίλτρο διόρθωσης τρεμοπαίγματος βίντεο

en: antiflicker
el: Διόρθωση τρεμοπαίγματος

en: Ball color
el: Χρώμα μπάλας

en: Edge visible
el: Ορατό άκρο

en: Set edge visibility.
el: Καθορισμός ορατότητας άκρου.

en: Ball speed
el: Ταχύτητα μπάλας

en: Set ball speed, the displacement value in number of pixels by frame.
el: Ορίστε την ταχύτητα μπάλας, την τιμή μετατόπισης σε αριθμό εικονοστοιχείων ανά καρέ.

en: Ball size
el: Μέγεθος μπάλας

en: Set ball size giving its radius in number of pixels
el: Ορίστε το μέγεθος της μπάλας δίνοντας την ακτίνα της σε αριθμό εικονοστοιχείων.

en: Gradient threshold
el: Όριο διαβάθμισης

en: Set gradient threshold for edge computation.
el: Ορισμός ορίου διαβάθμισης για υπολογισμό άκρων.

en: Augmented reality ball game
el: Παιχνίδι μπάλας αυξημένου ρεαλισμού

en: Ball video filter
el: Φίλτρο βίντεο μπάλας

en: Ball
el: Μπάλα

en: Number of time to blend
el: Αριθμός του χρόνου ανάμιξης

en: The number of time the blend will be performed
el: Ο αριθμός του χρόνου στον οποίο θα πραγματοποιηθεί η ανάμιξη

en: Alpha of the blended image
el: Alpha της ανάμεικτης εικόνας

en: Alpha with which the blend image is blended
el: Alpha με το οποίο αναμιγνύεται η ανάμικτη εικόνα

en: Image to be blended onto
el: Εικόνα πάνω στην οποία θα γίνει η ανάμιξη

en: The image which will be used to blend onto
el: Η εικόνα που θα χρησιμοποιηθεί για ανάμιξη

en: Chroma for the base image
el: Chroma για την βασική εικόνα

en: Chroma which the base image will be loaded in
el: Chroma στο οποίο θα φορτωθεί η βασική εικόνα

en: Image which will be blended
el: Εικόνα η οποία θα αναμιχθεί

en: The image blended onto the base image
el: Η εικόνα που αναμιγνύεται πάνω στη βασική εικόνα

en: Chroma for the blend image
el: Chroma για την εικόνα ανάμιξης

en: Chroma which the blend image will be loaded in
el: Chroma στο οποίο θα φορτωθεί η εικόνα ανάμιξης

en: Blending benchmark filter
el: Φίλτρο μετρησης των επιδόσεων ανάμιξης

en: Benchmarking
el: Σύστημα μέτρησης των επιδόσεων

en: Base image
el: Εικόνα βάσης

en: Blend image
el: Ανάμιξη εικόνας

en: Video pictures blending
el: Ανάμιξη εικόνων βίντεο

en: This effect, also known as "greenscreen" or "chroma key" blends the "blue parts" of the foreground image of the mosaic on the background (like weather forecasts). You can choose the "key" color for blending (blue by default).
el: Αυτό το εφέ, επίσης γνωστό ως "πράσινη οθόνη" ή "κλειδί chroma" αναμιγνύει τα "μπλε τμήματα" της εικόνας πρώτου πλάνου του μωσαϊκού πάνω στο παρασκήνιο (όπως γίνεται στα δελτία καιρού). Μπορείτε να επιλέξετε το χρώμα "κλειδί"  για την ανάμιξη (μπλε από προεπιλογή).

en: Bluescreen U value
el: Τιμή U μπλε οθόνης

en: "U" value for the bluescreen key color (in YUV values). From 0 to 255. Defaults to 120 for blue.
el: Τιμή "U" για το χρώμα-κλειδί της μπλε οθόνης (σε τιμές YUV). Από 0 έως 255. Η προεπιλογή είναι 120 για το μπλε.

en: Bluescreen V value
el: Τιμή V μπλε οθόνης

en: "V" value for the bluescreen key color (in YUV values). From 0 to 255. Defaults to 90 for blue.
el: Τιμή "V" για το χρώμα-κλειδί της μπλε οθόνης (σε τιμές YUV). Από 0 έως 255. Η προεπιλογή είναι 90 για το μπλε.

en: Bluescreen U tolerance
el: Ανοχή U μπλε οθόνης

en: Tolerance of the bluescreen blender on color variations for the U plane. A value between 10 and 20 seems sensible.
el: Ανοχή του αναμίκτη μπλε οθόνης στις διακυμάνσεις χρώματος για το επίπεδο U. Μία τιμή από 10 έως 20 φαίνεται λογική.

en: Bluescreen V tolerance
el: Ανοχή V μπλε οθόνης

en: Tolerance of the bluescreen blender on color variations for the V plane. A value between 10 and 20 seems sensible.
el: Ανοχή του αναμίκτη μπλε οθόνης στις διακυμάνσεις χρώματος για το επίπεδο V. Μία τιμή από 10 έως 20 φαίνεται λογική.

en: Bluescreen video filter
el: Φίλτρο βίντεο μπλε οθόνης

en: Bluescreen
el: Μπλε οθόνη

en: Output width
el: Πλάτος εξόδου

en: Output (canvas) image width
el: Πλάτος εικόνας εξόδου (καμβά)

en: Output height
el: Ύψος εξόδου

en: Output (canvas) image height
el: Ύψος της εικόνας εξόδου (καμβά)

en: Output picture aspect ratio
el: Αναλογία διαστάσεων εικόνας εξόδου

en: Set the canvas' picture aspect ratio. If omitted, the canvas is assumed to have the same SAR as the input.
el: Ορίζει την αναλογία διαστάσεων της εικόνας καμβά. Εάν παραλειφθεί, ο καμβάς θα υποτεθεί ότι έχει το ίδιο SAR με την είσοδο.

en: Pad video
el: Συμπλήρωση βίντεο

en: If enabled, video will be padded to fit in canvas after scaling. Otherwise, video will be cropped to fix in canvas after scaling.
el: Εάν ενεργοποιηθεί, το βίντεο θα συμπληρωθεί για να προσαρμοστεί στον καμβά μετά την κλιμάκωση. Σε αντίθετη περίπτωση, το βίντεο θα περικοπεί για να διορθωθεί καμβάς μετά την κλιμάκωση.

en: Automatically resize and pad a video
el: Αυτόματη προσαρμογή μεγέθους και συμπλήρωση ενός βίντεο

en: Canvas
el: Καμβάς

en: Canvas video filter
el: Φίλτρο βίντεο καμβά

en: Use a specific Core Image Filter
el: Χρησιμοποιήστε ένα συγκεκριμένο φίλτρο εικόνας πυρήνα

en: Example: 'CICrystallize', 'CIBumpDistortion', 'CIThermal', 'CIComicEffect'
el: Παράδειγμα: 'CICrystallize', 'CIBumpDistortion', 'CIThermal', 'CIComicEffect'

en: Mac OS X hardware video filters
el: Φίλτρο βίντεο υλικού macOS

en: Colors similar to this will be kept, others will be grayscaled. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
el: Χρώματα παρόμοια με αυτό θα διατηρηθούν, αλλιώς θα μετατραπούν σε κλίμακα του γκρι. Αυτό πρέπει να είναι δεκαεξαδικό (όπως τα χρώματα HTML). Οι δύο πρώτοι χαρακτήρες είναι για το κόκκινο, μετά για το πράσινο, μετά για το μπλε. #000000 = μαύρο, #FF0000 = κόκκινο, #00FF00 = πράσινο, #FFFF00 = κίτρινο (κόκκινο + πράσινο), #FFFFFF = λευκό

en: Select one color in the video
el: Επιλέξτε ένα χρώμα στο βίντεο

en: Color threshold filter
el: Φίλτρο ορίου χρώματος

en: Saturation threshold
el: Όριο κορεσμού

en: Similarity threshold
el: Όριο ομοιότητας

en: Pixels to crop from top
el: Εικονοστοιχεία προς περικοπή από την κορυφή

en: Number of pixels to crop from the top of the image.
el: Αριθμός εικονοστοιχείων για περικοπή από την κορυφή της εικόνας.

en: Pixels to crop from bottom
el: Εικονοστοιχεία προς περικοπή από το κάτω μέρος

en: Number of pixels to crop from the bottom of the image.
el: Αριθμός εικονοστοιχείων για περικοπή από το κάτω μέρος της εικόνας.

en: Pixels to crop from left
el: Εικονοστοιχεία προς περικοπή από την αριστερή πλευρά

en: Number of pixels to crop from the left of the image.
el: Αριθμός εικονοστοιχείων για περικοπή από την αριστερή πλευρά της εικόνας.

en: Pixels to crop from right
el: Εικονοστοιχεία προς περικοπή από τη δεξιά πλευρά

en: Number of pixels to crop from the right of the image.
el: Αριθμός εικονοστοιχείων για περικοπή από τη δεξιά πλευρά της εικόνας.

en: Pixels to padd to top
el: Εικονοστοιχεία προς συμπλήρωση στην κορυφή

en: Number of pixels to padd to the top of the image after cropping.
el: Αριθμός εικονοστοιχείων που θα συμπληρωθούν στην κορυφή της εικόνας μετά την περικοπή.

en: Pixels to padd to bottom
el: Εικονοστοιχεία προς συμπλήρωση στο κάτω μέρος

en: Number of pixels to padd to the bottom of the image after cropping.
el: Αριθμός εικονοστοιχείων που θα συμπληρωθούν στο κάτω μέρος της εικόνας μετά την περικοπή.

en: Pixels to padd to left
el: Εικονοστοιχεία προς συμπλήρωση στην αριστερή πλευρά

en: Number of pixels to padd to the left of the image after cropping.
el: Αριθμός εικονοστοιχείων που θα συμπληρωθούν στο αριστερό μέρος της εικόνας μετά την περικοπή.

en: Pixels to padd to right
el: Εικονοστοιχεία προς συμπλήρωση στη δεξιά πλευρά

en: Number of pixels to padd to the right of the image after cropping.
el: Αριθμός εικονοστοιχείων που θα συμπληρωθούν στο δεξιό μέρος της εικόνας μετά την περικοπή.

en: Croppadd
el: Περικοπή

en: Video cropping filter
el: Φίλτρο βίντεο περικοπής

en: Padd
el: Συμπλήρωση

en: Latest
el: Πιο πρόσφατο

en: Upconvert
el: Αναβίβαση

en: Low
el: Χαμηλό

en: Medium
el: Μεσαίο

en: High
el: Υψηλό

en: Streaming deinterlace mode
el: Λειτουργία αποδιαπλοκής της μετάδοσης

en: Deinterlace method to use for streaming.
el: Μέθοδος αποδιαπλοκής που θα χρησιμοποιηθεί για τη μετάδοση

en: Phosphor chroma mode for 4:2:0 input
el: Λειτουργία chroma φωσφόρου για είσοδο 4:2:0

en: Choose handling for colours in those output frames that fall across input frame boundaries. 
    
    Latest: take chroma from new (bright) field only. Good for interlaced input, such as videos from a camcorder. 
    
    AltLine: take chroma line 1 from top field, line 2 from bottom field, etc. 
    Default, good for NTSC telecined input (anime DVDs, etc.). 
    
    Blend: average input field chromas. May distort the colours of the new (bright) field, too. 
    
    Upconvert: output in 4:2:2 format (independent chroma for each field). Best simulation, but requires more CPU and memory bandwidth.
el: Επιλογή διαχείρισης για χρώματα σε αυτά τα καρέ εξόδου τα οποία εμπίπτουν μέσα στα όρια του καρέ εισόδου. 
    
    Πιο πρόσφατα: Λήψη chroma από το νέο (φωτεινό) πεδίο μόνο. Είναι καλό για διαπλεγμένη είσοδο, όπως βίντεο από κάμερα εγγραφής. 
    
    AltLine: Λήψη της γραμμής chroma 1 από το πεδίο της κορυφής, της γραμμής 2 από το πεδίο του κάτω μέρους, κλπ. 
    Είναι η προεπιλογή και είναι καλή για είσοδο telecine NTSC (DVD με anime, κλπ.). 
    
    Ανάμιξη: μέσος όρος των chroma του πεδίου εισόδου. Ίσως διαστρεβλώσει τα χρώματα του νέου (φωτεινού) πεδίου, επίσης. 
    
    Αναβίβαση: έξοδος σε μορφή 4:2:2 (ανεξάρτητο chroma για κάθε πεδίο). Καλύτερη προσομοίωση, αλλά απαιτεί περισσότερη επεξεργαστική ισχύ και ταχύτητα μνήμης.

en: Phosphor old field dimmer strength
el: Ένταση συσκοτιστή παλιού πεδίου φωσφόρου

en: This controls the strength of the darkening filter that simulates CRT TV phosphor light decay for the old field in the Phosphor framerate doubler. Default: Low.
el: Αυτό ελέγχει την ένταση του φίλτρου συσκότισης το οποίο προσομοιώνει την μείωση του φωτός φωσφόρου στις τηλεοράσεις CRT για το παλιό πεδίο στον διπλασιαστή ρυθμού καρέ φωσφόρου. Προεπιλογή: Χαμηλή.

en: Deinterlacing video filter
el: Φίλτρο βίντεο αποδιαπλοκής

en: Edge detection video filter
el: Φίλτρο βίντεο ανίχνευσης άκρων

en: Edge detection
el: Ανίχνευση άκρων

en: Detects edges in the frame and highlights them in white.
el: Ανιχνεύει τα άκρα στο πλαίσιο και τα επισημαίνει με λευκό.

en: Image mask. Pixels with an alpha value greater than 50% will be erased.
el: Μάσκα εικόνας. Εικονοστοιχεία με τιμή alpha μεγαλύτερη από 50 % θα διαγραφούν.

en: X coordinate of the mask.
el: Η συντεταγμένη Χ της μάσκας.

en: Y coordinate of the mask.
el: Η συντεταγμένη Υ της μάσκας.

en: Remove zones of the video using a picture as mask
el: Απομάκρυνση ζωνών από το βίντεο χρησιμοποιώντας μία εικόνα ως μάσκα

en: Erase video filter
el: Φίλτρο βίντεο διαγραφής

en: Erase
el: Διαγραφή

en: RGB component to extract
el: Συστατικό RGB για εξαγωγή

en: RGB component to extract. 0 for Red, 1 for Green and 2 for Blue.
el: Συστατικό RGB για εξαγωγή. 0 για το κόκκινο, 1 για το πράσινο και 2 για το μπλε.

en: Extract RGB component video filter
el: Εξαγωγή φίλτρου βίντεο συστατικού RGB

en: FPS conversion video filter
el: Φίλτρο βίντεο μετατροπή FPS

en: FPS Converter
el: Μετατροπέας FPS

en: Freezing interactive video filter
el: Διαδραστικό φίλτρο βίντεο παγώματος

en: Freeze
el: Πάγωμα

en: Gaussian's std deviation
el: Τυπική απόκλιση Gauss

en: Gaussian's standard deviation. The blurring will take into account pixels up to 3*sigma away in any direction.
el: Τυπική απόκλιση Gauss. Η θόλωση θα λάβει υπόψη της εικονοστοιχεία έως 3σ μακριά σε οποιαδήποτε κατεύθυνση.

en: Add a blurring effect
el: Προσθήκη εφέ θόλωσης

en: Gaussian blur video filter
el: Φίλτρο βίντεο θόλωσης Gauss

en: Gaussian Blur
el: Θόλωση Gauss

en: Radius in pixels
el: Ακτίνα σε εικονοστοιχεία

en: Strength
el: Ένταση

en: Strength used to modify the value of a pixel
el: Η ένταση που χρησιμοποιείται για να τροποποιήσει την τιμή ενός εικονοστοιχείου

en: Gradfun video filter
el: Φίλτρο βίντεο gradfun

en: Debanding algorithm
el: Αλγόριθμος διαχωρισμού ζωνών

en: Distort mode
el: Λειτουργία παραμόρφωσης

en: Distort mode, one of "gradient", "edge" and "hough".
el: Λειτουργία παραμόρφωσης, μία εκ των "βαθμίδα", "άκρο" και "Hough".

en: Gradient image type
el: Τύπος διαβαθμισμένης εικόνας

en: Gradient image type (0 or 1). 0 will turn the image to white while 1 will keep colors.
el: Τύπος διαβαθμισμένης εικόνας (0 ή 1). Το 0 θα μετατρέψει την εικόνα σε λευκή ενώ το 1 θα διατηρήσει τα χρώματα.

en: Apply cartoon effect
el: Εφαρμογή εφέ καρτούν

en: Apply cartoon effect. It is only used by "gradient" and "edge".
el: Εφαρμογή εφέ καρτούν. Χρησιμοποιείται μόνο από τα "διαβάθμιση" και "άκρο".

en: Apply color gradient or edge detection effects
el: Εφαρμογή διαβάθμισης χρώματος ή εφέ ανίχνευσης άκρων

en: Gradient video filter
el: Φίλτρο βίντεο διαβάθμισης

en: Variance of the gaussian noise
el: Διακύμανση του θορύβου Gauss

en: Minimal period
el: Ελάχιστη περίοδος

en: Minimal period of the noise grain in pixel
el: Ελάχιστη περίοδος του κόκκου θορύβου στο εικονοστοιχείο

en: Maximal period
el: Μέγιστη περίοδος

en: Maximal period of the noise grain in pixel
el: Μέγιστη περίοδος του κόκκου θορύβου στο εικονοστοιχείο

en: Grain video filter
el: Φίλτρο βίντεο κόκκου

en: Grain
el: Κόκκος

en: Adds filtered gaussian noise
el: Προσθέτει φιλτραρισμένο θόρυβο Gauss

en: Spatial luma strength (0-254)
el: Ένταση φωτεινότητας εικόνας ως προς το χρωματικό σήμα. (0-254)

en: Spatial chroma strength (0-254)
el: Ένταση χρωματικών πληροφοριών εικόνας ως προς την φωτεινότητα (0-254)

en: Temporal luma strength (0-254)
el: Ένταση φωτεινότητας ακολουθίας εικόνων ως προς τον χρόνο (0-254)

en: Temporal chroma strength (0-254)
el: Ένταση χρωματικού σήματος ακολουθίας εικόνων ως προς τον χρόνο (0-254)

en: HQ Denoiser 3D
el: Αποθορυβοποιητής 3D υψηλής ποιότητας

en: High Quality 3D Denoiser filter
el: Φίλτρο αποθορυβοποιητή 3D υψηλής ποιότητας

en: Invert video filter
el: Φίλτρο βίντεο αντιστροφής

en: Color inversion
el: Αντιστροφή χρωμάτων

en: Magnify/Zoom interactive video filter
el: Διαδραστικό φίλτρο βίντεο Μεγέθυνσης/Εστίασης

en: Magnify
el: Μεγέθυνση

en: Mirror orientation
el: Προσανατολισμός αντικατοπτρισμού

en: Defines orientation of the mirror splitting. Can be vertical or horizontal.
el: Ορίζει τον προσανατολισμό του κατοπτρικού διαχωρισμού. Μπορεί να είναι κατακόρυφος ή οριζόντιος

en: Vertical
el: Κατακόρυφα

en: Horizontal
el: Οριζόντια

en: Direction
el: Κατεύθυνση

en: Direction of the mirroring.
el: Κατεύθυνση του αντικατοπτρισμού.

en: Left to right/Top to bottom
el: Από αριστερά προς τα δεξιά/Από επάνω προς τα κάτω

en: Right to left/Bottom to top
el: Από δεξιά προς τα αριστερά/Από κάτω προς τα επάνω

en: Mirror video filter
el: Φίλτρο αντικατοπτρισμού

en: Mirror video
el: Αντικατοπτρισμός βίντεο

en: Splits video in two same parts, like in a mirror
el: Διαχωρίζει το βίντεο σε δύο τμήματα, όπως σε έναν καθρέπτη

en: Blur factor (1-127)
el: Βαθμός θόλωσης (1-127)

en: The degree of blurring from 1 to 127.
el: Ο βαθμός θόλωσης από 1 έως 127.

en: Motion blur filter
el: Φίλτρο θόλωσης κίνησης

en: Motion detect video filter
el: Φίλτρο ανίχνευσης κίνησης

en: Old movie effect video filter
el: Φίλτρο εφέ παλιάς ταινίας

en: Old movie
el: Παλιά ταινία

en: OpenCV face detection example filter
el: Φίλτρο παραδείγματος ανίχνευσης προσώπου OpenCV

en: OpenCV example
el: Παράδειγμα OpenCV

en: Haar cascade filename
el: Όνομα αρχείου αλληλουχίας Haar

en: Name of XML file containing Haar cascade description
el: Όνομα του αρχείου XML που περιέχει την περιγραφή της αλληλουχίας Haar

en: Use input chroma unaltered
el: Να χρησιμοποιηθεί το chroma εισόδου αναλλοίωτο

en: I420 - first plane is grayscale
el: I420 - το πρώτο επίπεδο είναι κλίμακα του γκρι

en: Don't display any video
el: Να μην εμφανίζεται κανένα βίντεο

en: Display the input video
el: Εμφάνιση του βίντεο εισόδου

en: Display the processed video
el: Εμφάνιση του επεξεργασμένου βίντεο

en: Show only errors
el: Προβολή μόνο των λαθών

en: Show errors and warnings
el: Προβολή λαθών και προειδοποιήσεων

en: Show everything including debug messages
el: Προβολή όλων, συμπεριλαμβανομένων των μηνυμάτων αποσφαλμάτωσης

en: OpenCV video filter wrapper
el: Περιτύλιγμα φίλτρου βίντεο OpenCV

en: Scale factor (0.1-2.0)
el: Συντελεστής κλίμακας (0.1-2.0)

en: Amount by which to scale the picture before sending it to the internal OpenCV filter
el: Ποσότητα κλιμάκωσης εικόνας προτού αποσταλεί στο εσωτερικό φίλτρο OpenCV

en: OpenCV filter chroma
el: Chroma φίλτρου OpenCV

en: Chroma to convert picture to before sending it to the internal OpenCV filter
el: Chroma μετατροπής εικόνας προτού αποσταλεί στο εσωτερικό φίλτρο OpenCV

en: Wrapper filter output
el: Έξοδος φίλτρου περιτυλίγματος

en: Determines what (if any) video is displayed by the wrapper filter
el: Καθορίζει ποιο (αν υπάρχει) βίντεο εμφανίζεται από το φίλτρο πειρτυλίγματος

en: OpenCV internal filter name
el: Όνομα εσωτερικού φίλτρου OpenCV

en: Name of internal OpenCV plugin filter to use
el: Όνομα εσωτερικού φίλτρου προσθήκης OpenCV προς χρήση

en: Posterize level (number of colors is cube of this value)
el: Επίπεδο φίλτρου βίντεο posterize (ο αριθμός των χρωμάτων είναι ο κύβος αυτής της τιμής)

en: Posterize video filter
el: Φίλτρο βίντεο ποστεροποίησης

en: Posterize video by lowering the number of colors
el: Χρήση φίλτρου βίντεο posterize για μείωση του αριθμού των χρωμάτων

en: Quality of post processing. Valid range is 0 (disabled) to 6 (highest)
    Higher levels require more CPU power, but produce higher quality pictures.
    With default filter chain, the values map to the following filters:
    1: hb, 2-4: hb+vb, 5-6: hb+vb+dr
el: Ποιότητα της μετεπεξεργασίας. Το έγκυρο εύρος είναι από 0 (απενεργοποιημένη) έως 6 (η υψηλότερη).
    Τα υψηλότερα επίπεδα απαιτούν περισσότερη ισχύ CPU, αλλά παράγουν εικόνες υψηλότερης ποιότητας.
    Με την προεπιλεγμένη αλυσίδα φίλτρων, οι τιμές απεικονίζουν τα ακόλουθα φίλτρα:
    1: hb, 2-4: hb+vb, 5-6: hb+vb+dr

en: FFmpeg post processing filter chains
el: Αλυσίδες φίλτρων μετεπεξεργασίας FFmpeg

en: Video post processing filter
el: Φίλτρο μετεπεξεργασίας βίντεο

en: Postproc
el: Μετεπεξεργασία

en: Lowest
el: Ελάχιστο

en: Highest
el: Ύψιστο

en: Psychedelic video filter
el: Φίλτρο βίντεο ψυχεδέλειας

en: Number of puzzle rows
el: Αριθμός γραμμών παζλ

en: Number of puzzle columns
el: Αριθμός στηλών παζλ

en: Game mode
el: Λειτουργία παιχνιδιού

en: Select game mode variation from jigsaw puzzle to sliding puzzle.
el: Επιλέξτε παραλλαγή λειτουργίας παιχνιδιού από παζλ συναρμολόγησης έως συρόμενο παζλ.

en: Border
el: Περίγραμμα

en: Unshuffled Border width.
el: Μη ανακατωμένο πλάτος περιγράμματος.

en: Small preview
el: Μικρή προεπισκόπηση

en: Show small preview.
el: Προβολή μικρής προεπισκόπησης.

en: Small preview size
el: Μικρό μέγεθος προεπισκόπησης

en: Show small preview size (percent of source).
el: Προβολή μικρού μεγέθους προεπισκόπησης (ποσοστό της πηγής).

en: Piece edge shape size
el: Μέγεθος σχήματος της άκρης του κομματιού

en: Size of the curve along the piece's edge
el: Μέγεθος της καμπύλης κατά μήκος της άκρης του κομματιού

en: Auto shuffle
el: Αυτόματο ανακάτεμα

en: Auto shuffle delay during game
el: Αυτόματη καθυστέρηση ανακατώματος κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού

en: Auto solve
el: Αυτόματη λύση

en: Auto solve delay during game
el: Αυτόματη καθυστέρηση επίλυσης κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού

en: Rotation
el: Περιστροφή

en: Rotation parameter: none;180;90-270;mirror
el: Παράμετρος περιστροφής: καμία;180;90-270;κατοπτρική

en: jigsaw puzzle
el: παζλ συναρμολόγησης

en: sliding puzzle
el: συρόμενο παζλ

en: swap puzzle
el: παζλ εναλλαγής

en: exchange puzzle
el: παζλ συναλλαγής

en: 0/90/180/270/mirror
el: 0/90/180/270/αντικατοπτρισμός

en: Puzzle interactive game video filter
el: Φίλτρο βίντεο του διαδραστικού παιχνιδιού παζλ

en: Puzzle
el: Παζλ

en: Ripple video filter
el: Κυματισμός φίλτρου βίντεο

en: Ripple
el: Κυματισμός

en: Angle in degrees
el: Γωνία σε μοίρες

en: Angle in degrees (0 to 359)
el: Γωνία σε μοίρες (από 0 έως 359)

en: Use motion sensors
el: Χρήση αισθητήρων κίνησης

en: Rotate video filter
el: Περιστροφή φίλτρου βίντεο

en: Rotate
el: Περιστροφή

en: Image format
el: Μορφή εικόνας

en: Format of the output images (png, jpeg, ...).
el: Μορφή των εικόνων εξόδου (png, jpg, ...).

en: You can enforce the image width. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
el: Μπορείτε να επιβάλλετε το πλάτος του βίντεο. Από προεπιλογή (-1) ο VLC θα προσαρμοστεί στα χαρακτηριστικά του βίντεο.

en: You can enforce the image height. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
el: Μπορείτε να επιβάλλετε το ύψος του βίντεο. Από προεπιλογή (-1) ο VLC θα προσαρμοστεί στα χαρακτηριστικά του βίντεο.

en: Recording ratio
el: Αναλογία εγγραφής

en: Ratio of images to record. 3 means that one image out of three is recorded.
el: Αναλογία των εικόνων που θα εγγραφούν. 3 σημαίνει ότι μία στις τρεις εικόνες θα εγγράφεται.

en: Filename prefix
el: Πρόθεμα ονόματος αρχείου

en: Prefix of the output images filenames. Output filenames will have the "prefixNUMBER.format" form if replace is not true.
el: Πρόθεμα των ονομάτων αρχείων των εικόνων εξόδου. Τα ονόματα αρχείων εξόδου θα έχουν τη μορφή "πρόθεμαΑΡΙΘΜΟΣ.τύπος" εάν η αντικατάσταση δεν είναι αληθής.

en: Directory path prefix
el: Πρόθεμα διαδρομής καταλόγου

en: Directory path where images files should be saved. If not set, then images will be automatically saved in users homedir.
el: Διαδρομή καταλόγου στον οποίο πρέπει να αποθηκευτούν τα αρχεία εικόνων. Αν δεν οριστεί, τότε οι εικόνες θα αποθηκεύονται αυτόματα στον προσωπικό κατάλογο κάθε χρήστη.

en: Always write to the same file
el: Εγγραφή πάντα στο ίδιο αρχείο

en: Always write to the same file instead of creating one file per image. In this case, the number is not appended to the filename.
el: Πάντα εγγραφή στο ίδιο αρχείο, αντί για τη δημιουργία ενός αρχείου για κάθε εικόνα. Σε αυτή την περίπτωση ο αριθμός δεν προστίθεται στο όνομα του αρχείου.

en: Send your video to picture files
el: Αποστολή του βίντεο σας σε αρχεία εικόνας

en: Scene filter
el: Φίλτρο σκηνής

en: Scene video filter
el: Φίλτρο βίντεο σκηνής

en: Sepia intensity
el: Ένταση σέπια

en: Intensity of sepia effect
el: Ένταση του εφέ σέπια

en: Sepia video filter
el: Φίλτρο βίντεο σέπια

en: Gives video a warmer tone by applying sepia effect
el: Δίνει στο βίντεο ένα θερμότερο τόνο, εφαρμόζοντας το εφέ σέπια

en: Sharpen strength (0-2)
el: Ένταση ευκρίνειας (0-2)

en: Set the Sharpen strength, between 0 and 2. Defaults to 0.05.
el: Ορίστε την ένταση ευκρίνειας, μεταξύ 0 και 2. Η προεπιλογή είναι 0,05.

en: Augment contrast between contours.
el: Διεύρυνση αντίθεσης μεταξύ περιγραμμάτων.

en: Sharpen video filter
el: Φίλτρο βίντεο ευκρίνειας

en: Transform type
el: Τύπος μετασχηματισμού

en: Transpose
el: Μετάθεση

en: Anti-transpose
el: Αντιμετάθεση

en: Video transformation filter
el: Φίλτρο μετασχηματισμού βίντεο

en: Transformation
el: Μετασχηματισμός

en: Rotate or flip the video
el: Περιστροφή ή αναστροφή της εικόνας

en: VHS movie effect video filter
el: VHS ταινία εφέ φίλτρο βίντεο

en: VHS movie
el: Ταινία VHS

en: Wave video filter
el: Φίλτρο βίντεο κύματος

en: Wave
el: Κύμα

en: ASCII Art
el: Τέχνη ASCII

en: ASCII-art video output
el: Έξοδος βίντεο τέχνης ASCII

en: Android Window
el: Παράθυρο Android

en: Android native window
el: Εγγενές παράθυρο Android

en: Color ASCII art video output
el: Έξοδος βίντεο έγχρωμης τέχνης ASCII

en: Core Animation OpenGL Layer (Mac OS X)
el: Κεντρικό στρώμα εφέ κίνησης OpenGL (macOS)

en: Timelength after which we assume there is no signal.
el: Χρονική διάρκεια μετά την οποία υποθέτουμε ότι δεν υπάρχει σήμα.

en: Timelength after which we assume there is no signal.
    After this delay we black out the video.
el: Χρονική διάρκεια μετά την οποία υποθέτουμε ότι δεν υπάρχει σήμα.
    Μετά από αυτή την καθυστέρηση μαυρίζουμε το βίντεο.

en: Active Format Descriptor value
el: Τιμή περιγραφής ενεργής μορφής

en: Aspect Ratio of the source picture.
el: Λόγος Διαστάσεων της εικόνας προέλευσης.

en: Active Format Descriptor line
el: Γραμμή περιγραφής ενεργής μορφής

en: VBI line on which to output Active Format Descriptor.
el: Γραμμή VBI στην οποία αποτυπώνεται η περιγραφή ενεργής μορφής

en: Picture to display on input signal loss
el: Εικόνα που θα εμφανιστεί σε απώλεια σήματος εισόδου

en: Output card
el: Κάρτα εξόδου

en: DeckLink output card, if multiple exist. The cards are numbered from 0.
el: Κάρτα εξόδου DeckLink, αν υπάρχει πολλαπλή. Η αρίθμηση των καρτών αρχίζει από το 0.

en: Desired output mode
el: Επιθυμητή λειτουργία εξόδου

en: Desired output mode for DeckLink output. This value should be a FOURCC code in textual form, e.g. "ntsc".
el: Επιθυμητή λειτουργία εξόδου για την έξοδο DeckLink. Αυτή η τιμή θα πρέπει να είναι ένας κώδικας FOURCC, σε μορφή κειμένου, π.χ. "ntsc".

en: Audio connection for DeckLink output.
el: Σύνδεση ήχου για την έξοδο DeckLink.

en: Audio sampling rate (in hertz) for DeckLink output. 0 disables audio output.
el: Ρυθμός δειγματοληψίας ήχου (σε Hz) για την έξοδο DeckLink. Το 0 απενεργοποιεί την έξοδο ήχου.

en: Number of output channels for DeckLink output. Must be 2, 8 or 16. 0 disables audio output.
el: Αριθμός καναλιών ήχου εξόδου για έξοδο DeckLink. Πρέπει να είναι 2, 8 ή 16. Το 0 απενεργοποιεί την έξοδο ήχου.

en: Video connection for DeckLink output.
el: Σύνδεση βίντεο για την έξοδο DeckLink.

en: Use 10 bits per pixel for video frames.
el: Χρήση 10 bits ανά εικονοστοιχείο για καρέ βίντεο.

en: DecklinkOutput
el: Έξοδος DeckLink

en: Output module to write to Blackmagic SDI card
el: Μονάδα εξόδου για εγγραφή σε κάρτα Blackmagic SDI

en: DeckLink General Options
el: Γενικές επιλογές Decklink

en: DeckLink Video Output module
el: Μονάδα εξόδου βίντεο DeckLink

en: DeckLink Video Options
el: Επιλογές βίντεο Decklink

en: DeckLink Audio Output module
el: Μονάδα εξόδου ήχου DeckLink

en: DeckLink Audio Options
el: Επιλογές ήχου Decklink

en: Window handle (HWND)
el: Διαχείριση παραθύρων (HWND)

en: Video will be embedded in this pre-existing window. If zero, a new window will be created.
el: Το βίντεο θα ενσωματωθεί σε αυτό το προϋπάρχον παράθυρο. Εάν είναι μηδέν, θα δημιουργηθεί ένα νέο παράθυρο.

en: Drawable
el: Σχεδιάσιμο

en: Embedded window video
el: Βίντεο ενσωματωμένου παραθύρου

en: Framebuffer device
el: Συσκευή ενδιάμεσης μνήμης απεικόνισης

en: Framebuffer device to use for rendering (usually /dev/fb0).
el: Συσκευή ενδιάμεσης μνήμης πλαισίου προς χρήση για την αποτύπωση (συνήθως /dev/fb0).

en: Run fb on current tty
el: Εκτέλεση ενδιάμεσης μνήμης πλαισίου στην τρέχουσα συσκευή TTY

en: Run framebuffer on current TTY device (default enabled). (disable tty handling with caution)
el: Εκτέλεση της ενδιάμεσης μνήμης απεικόνισης στην τρέχουσα συσκευή TTY (από προεπιλογή είναι ενεργοποιημένη). (απενεργοποιήστε τη διαχείριση tty με προσοχή)

en: Framebuffer resolution to use
el: Ανάλυση της ενδιάμεσης μνήμης απεικόνισης προς χρήση

en: Select the resolution for the framebuffer. Currently it supports the values 0=QCIF 1=CIF 2=NTSC 3=PAL, 4=auto (default 4=auto)
el: Επιλέξτε την ανάλυση της ενδιάμεσης μνήμης απεικόνισης. Προς το παρόν υποστηρίζει τις τιμές 0=QCIF 1=CIF 2=NTSC 3=PAL, 4=αυτόματη (προεπιλογή 4=αυτόματη)

en: Framebuffer uses hw acceleration
el: Η ενδιάμεση μνήμη απεικόνισης χρησιμοποιεί επιτάχυνση υλικού

en: Disable for double buffering in software.
el: Απενεργοποίηση για διπλή ενδιάμεση αποθήκευση στο λογισμικό.

en: Image format (default RGB)
el: Μορφή εικόνας (προεπιλογή RGB)

en: Chroma fourcc used by the framebuffer. Default is RGB since the fb device has no way to report its chroma.
el: Το chroma fourcc που χρησιμοποιείται από την ενδιάμεση μνήμη απεικόνισης. Η προεπιλογή είναι το RGB εφόσον η συσκευή ενδιάμεσης μνήμης απεικόνισης δεν έχει τρόπο να αναφέρει το chroma της.

en: GNU/Linux framebuffer video output
el: Έξοδος βίντεο ενδιάμεσης μνήμης απεικόνισης GNU/Linux

en: GLX extension for OpenGL
el: Επέκταση GLX για το OpenGL

en: Enable a workaround for T23
el: Ενεργοποίηση μιας παράκαμψης για το Τ23

en: Enable this option if the diagonal stripes are displayed when the window size is equal to or smaller than the movie size.
el: Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή εάν εμφανίζονται οι διαγώνιες ρίγες όταν το μέγεθος του παραθύρου είναι ίσο ή μικρότερο από το μέγεθος της ταινίας.

en: Video mode
el: Λειτουργία βίντεο

en: Select a proper video mode to be used by KVA.
el: Επιλέξτε μία κατάλληλη λειτουργία βίντεο που θα χρησιμοποιηθεί από το KVA.

en: WarpOverlay!
el: Επικάλυψη στρέβλωσης!

en: K Video Acceleration video output
el: Έξοδος βίντεο επιτάχυνσης K Video

en: Mac OS X OpenGL video output
el: Έξοδος βίντεο macOS OpenGL

en: OpenGL extension
el: Επέκταση OpenGL

en: OpenGL ES 2 extension
el: Επέκταση OpenGL ES2

en: Extension through which to use the Open Graphics Library (OpenGL).
el: Επέκταση μέσω της οποίας θα χρησιμοποιηθεί η ανοιχτή βιβλιοθήκη γραφικών (OpenGL).

en: OpenGL for Embedded Systems 2 video output
el: OpenGL για έξοδο βίντεο (ενσωματωμένων συστημάτων) ES2

en: OpenGL video output
el: Έξοδος βίντεο OpenGL

en: EGL extension for OpenGL
el: Επέκταση EGL για το OpenGL

en: The desktop mode allows you to display the video on the desktop.
el: Η λειτουργία επιφάνειας εργασίας σας επιτρέπει να εμφανίσετε το βίντεο στην επιφάνεια εργασίας.

en: Use hardware blending support
el: Χρήση υποστήριξης ανάμιξης μέσω υλικού

en: Try to use hardware acceleration for subtitle/OSD blending.
el: Δοκιμάστε να χρησιμοποιήσετε επιτάχυνση υλικού για ανάμιξη υπτίτλων/OSD.

en: Pixel Shader
el: Επισκιαστής εικονοστοιχείων

en: Choose a pixel shader to apply.
el: Επιλέξτε έναν επισκιαστή εικονοστοιχείων για εφαρμογή.

en: Path to HLSL file
el: Διαδρομή για το HLSL αρχείο

en: Path to an HLSL file containing a single pixel shader.
el: Διαδρομή σε ένα HLSL αρχείο που περιέχει μονό επισκιαστή εικονοστοιχείων.

en: HLSL File
el: Αρχείο HLSL

en: Recommended video output for Windows Vista and later versions
el: Συνιστώμενη έξοδος βίντεο για Windows Vista και μεταγενέστερες εκδόσεις

en: Direct3D9 video output
el: Έξοδος βίντεο Direct3D9

en: Recommended video output for Windows 8 and later versions
el: Συνιστώμενη έξοδος βίντεο για Windows 8 και νεότερες εκδόσεις

en: Direct3D11 video output
el: Έξοδος βίντεο Direct3D11

en: Use hardware YUV->RGB conversions
el: Χρησιμοποιήστε μετατροπές υλικού YUV->RGB

en: Try to use hardware acceleration for YUV->RGB conversions. This option doesn't have any effect when using overlays.
el: Προσπαθήστε να χρησιμοποιήσετε επιτάχυνση υλικού για τις μετατροπές YUV->RGB. Αυτή η επιλογή δεν έχει καμία επίδραση όταν χρησιμοποιούνται επικαλύψεις.

en: Overlay video output
el: Επικάλυψη εξόδου βίντεο

en: Overlay is the hardware acceleration capability of your video card (ability to render video directly). VLC will try to use it by default.
el: Η επικάλυψη είναι η δυνατότητα επιτάχυνσης υλικού της κάρτας γραφικών σας (ικανότητα απευθείας απόδοσης βίντεο). Ο VLC θα προσπαθήσει να το χρησιμοποιήσει από προεπιλογή.

en: Use video buffers in system memory
el: Χρήση ενδιάμεσων μνημών βίντεο στη μνήμη συστήματος

en: Create video buffers in system memory instead of video memory. This isn't recommended as usually using video memory allows benefiting from more hardware acceleration (like rescaling or YUV->RGB conversions). This option doesn't have any effect when using overlays.
el: Δημιουργία ενδιάμεσων μνημών στη μνήμη συστήματος αντί για τη μνήμη βίντεο. Αυτό δε συνιστάται καθώς συνήθως η χρήση της μνήμης βίντεο προσφέρει μεγαλύτερα οφέλη από την επιτάχυνση υλικού (όπως η επανάληψη κλίμακας ή οι μετατροπές YUV->RGB). Αυτή η επιλογή δεν έχει καμία επίδραση όταν χρησιμοποιούνται επικαλύψεις.

en: Use triple buffering for overlays
el: Χρησιμοποιήστε τριπλή ενδιάμεση αποθήκευση για επικαλύψεις

en: Try to use triple buffering when using YUV overlays. That results in much better video quality (no flickering).
el: Προσπαθήστε να χρησιμοποιήσετε τριπλή ενδιάμεση αποθήκευση κατά τη χρήση επικαλύψεων YUV. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα μία πολύ καλύτερη ποιότητα βίντεο (χωρίς τρεμοπαίγματα).

en: Name of desired display device
el: Όνομα της επιθυμητής συσκευής προβολής

en: In a multiple monitor configuration, you can specify the Windows device name of the display that you want the video window to open on. For example, "\\.\DISPLAY1" or "\\.\DISPLAY2".
el: Σε μία ρύθμιση πολλαπλών οθονών, μπορείτε να προσδιορίσετε το όνομα συσκευής Windows στην οποία θέλετε να ανοίγει το παράθυρο του βίντεο. Για παράδειγμα, "\\.\DISPLAY1" ή "\\.\DISPLAY2".

en: Recommended video output for Windows XP. Incompatible with Vista's Aero interface
el: Συνιστώμενη έξοδος βίντεο για τα Windows XP. Μη συμβατή με τη διεπαφή Vista Aero.

en: DirectX (DirectDraw) video output
el: Έξοδος βίντεο DirectX 3D (DirectDraw)

en: Wallpaper
el: Ταπετσαρία

en: OpenGL video output for Windows
el: Έξοδος βίντεο OpenGL για Windows

en: Windows GDI video output
el: Έξοδος βίντεο Windows GDI

en: GPU affinity
el: GPU συνάφεια

en: WGL extension for OpenGL
el: Επέκταση WGL για το OpenGL

en: Dummy image chroma format
el: Μορφή του chroma της ψευδο εικόνας

en: Force the dummy video output to create images using a specific chroma format instead of trying to improve performances by using the most efficient one.
el: Επιβολή της εικονικής εξόδου βίντεο να δημιουργήσει εικόνες χρησιμοποιώντας ένα συγκεκριμένο chroma, αντί να προσπαθήσει να βελτιώσει τις επιδόσεις χρησιμοποιώντας το πιο αποτελεσματικό.

en: Dummy video output
el: Έξοδος εικονικού βίντεο

en: Statistics video output
el: Έξοδος βίντεο στατιστικών

en: Video memory buffer width.
el: Πλάτος ενδιάμεσης μνήμης βίντεο.

en: Video memory buffer height.
el: Ύψος ενδιάμεσης μνήμης βίντεο.

en: Pitch
el: Βήμα

en: Video memory buffer pitch in bytes.
el: Βήμα ενδιάμεσης μνήμης βίντεο σε bytes.

en: Output chroma for the memory image as a 4-character string, eg. "RV32".
el: Chroma εξόδου για την εικόνα μνήμης ως συμβολοσειρά 4 χαρακτήρων, π.χ. "RV32".

en: Video memory output
el: Έξοδος μνήμης βίντεο

en: Video memory
el: Μνήμη βίντεο

en: Wayland display
el: Προβολή Wayland

en: Video will be rendered with this Wayland display. If empty, the default display will be used.
el: Το βίντεο θα αποτυπωθεί με αυτή την οθόνη Wayland. Εάν μείνει κενό, θα χρησιμοποιηθεί η προεπιλεγμένη οθόνη.

en: WL shell
el: Κέλυφος WL

en: Wayland shell surface
el: Επιφάνεια κελύφους Wayland

en: Wayland shared memory video output
el: Έξοδος βίντεο μοιραζόμενης μνήμης Wayland

en: XDG shell
el: Κέλυφος XDG

en: XDG shell surface
el: Επιφάνεια κελύφους XDG

[ctx: ASCII]
note: xgettext: This is a plain ASCII spelling of "VLC media player" for the ICCCM window name. This must be pure ASCII. The limitation is partially with ICCCM and partially with VLC. For Latin script languages, you may need to strip accents. For other scripts, you will need to transliterate into Latin.
en: VLC media player
el: Αναπαραγωγός πολυμέσων VLC

en: X11 display
el: Οθόνη Χ11

en: Video will be rendered with this X11 display. If empty, the default display will be used.
el: Το βίντεο θα αποτυπωθεί με αυτήν την οθόνη X11. Εάν είναι κενό, θα χρησιμοποιηθεί η προεπιλεγμένη οθόνη.

en: X11 window ID
el: ID παραθύρου X11

en: X window
el: Παράθυρο X

en: X11 video window (XCB)
el: Παράθυρο βίντεο X11 (XCB)

en: X11 video output (XCB)
el: Έξοδος βίντεο X11 (XCB)

en: XVideo adaptor number
el: Αριθμός προσαρμογέα XVideo

en: XVideo hardware adaptor to use. By default, VLC will use the first functional adaptor.
el: Προσαρμογέας υλικού XVideo που θα χρησιμοποιηθεί. Από προεπιλογή, o VLC θα χρησιμοποιήσει τον πρώτο λειτουργικό προσαρμογέα.

en: XVideo format id
el: ID μορφής XVideo

en: XVideo image format id to use. By default, VLC will try to use the best match for the video being played.
el: To ID της εικόνας υπό μορφή XVideo που θα χρησιμοποιηθεί. Ο VLC θα προσπαθήσει να χρησιμοποιήσει το καλύτερο ταίριασμα για το βίντεο που αναπαράγεται.

en: XVideo output (XCB)
el: Έξοδος XVideo (XCB)

en: device, fifo or filename
el: Συσκευή, FIFO ή όνομα αρχείου

en: device, fifo or filename to write yuv frames too.
el: Συσκευή, FIFO ή όνομα αρχείου για να εγγραφούν και τα καρέ YUV.

en: Chroma used
el: To chroma που χρησιμοποιήθηκε

en: Force use of a specific chroma for output.
el: Επιβολή χρήσης ενός συγκεκριμένου chroma για την έξοδο.

en: Add a YUV4MPEG2 header
el: Προσθήκη κεφαλίδας YUV4MPEG2

en: The YUV4MPEG2 header is compatible with mplayer yuv video output and requires YV12/I420 fourcc.
el: Η κεφαλίδα YUV4MPEG2 είναι συμβατή με την έξοδο βίντεο mplayer yuv και απαιτεί YV12/I420 fourcc.

en: YUV output
el: Έξοδος YUV

en: YUV video output
el: Έξοδος βίντεο YUV

en: Number of video windows in which to clone the video.
el: Αριθμός παραθύρων βίντεο όπου θα κλωνοποιηθεί το βίντεο.

en: Video output modules
el: Μονάδες εξόδου βίντεο

en: You can use specific video output modules for the clones. Use a comma-separated list of modules.
el: Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε συγκεκριμένες μονάδες εξόδου βίντεο για τους κλώνους. Χρησιμοποιήστε μία λίστα μονάδων χωρισμένων με κόμματα.

en: Duplicate your video to multiple windows and/or video output modules
el: Δημιουργήστε αντίγραφα του βίντεο σας σε πολλαπλά παράθυρα ή/και ενότητες εξόδου βίντεο

en: Clone video filter
el: Φίλτρο κλωνοποίησης βίντεο

en: Select the number of horizontal video windows in which to split the video
el: Επιλέξτε τον αριθμό των οριζόντιων παραθύρων βίντεο στα οποία θα διαχωριστεί το βίντεο

en: Select the number of vertical video windows in which to split the video
el: Επιλέξτε τον αριθμό των οριζόντιων παραθύρων βίντεο στα οποία θα διαχωριστεί το βίντεο

en: Active windows
el: Ενεργά παράθυρα

en: Comma-separated list of active windows, defaults to all
el: Λίστα ενεργών παραθύρων χωρισμένη με κόμματα, προεπιλέγονται όλα

en: Split the video in multiple windows to display on a wall of screens
el: Διαχωρισμός του βίντεο σε πολλαπλά παράθυρα για εμφάνισή του σε τοίχο από οθόνες

en: Panoramix: wall with overlap video filter
el: Panoramix: τοίχος με φίλτρο βίντεο επικάλυψης

en: length of the overlapping area (in %)
el: Μήκος της επιφάνειας επικάλυψης (σε ποσοστό επί τοις %)

en: Select in percent the length of the blended zone
el: Επιλέξτε σε ποσοστό το μήκος της ανάμεικτης ζώνης

en: height of the overlapping area (in %)
el: Ύψος της επιφάνειας επικάλυψης (σε ποσοστό επί τοις %)

en: Select in percent the height of the blended zone (case of 2x2 wall)
el: Επιλέξτε σε ποσοστό το ύψος της ανάμεικτης ζώνης (περίπτωση τοίχου 2x2)

en: Attenuation
el: Εξασθένηση

en: Check this option if you want attenuate blended zone by this plug-in (if option is unchecked, attenuate is made by opengl)
el: Τσεκάρετε αυτή την επιλογή εάν θέλετε να εξασθενήσετε την ανάμεικτη ζώνη μέσω αυτής της προσθήκης (εάν δεν επιλεγεί, η εξασθένηση θα πραγματοποιηθεί από το opengl)

en: Attenuation, begin (in %)
el: Εξασθένηση, αρχή (%)

en: Select in percent the Lagrange coefficient of the beginning blended zone
el: Επιλέξτε σε ποσοστό το συντελεστή Lagrange της αρχής της ανάμεικτης ζώνης

en: Attenuation, middle (in %)
el: Εξασθένηση, μέσο (%)

en: Select in percent the Lagrange coefficient of the middle of blended zone
el: Επιλέξτε σε ποσοστό το συντελεστή Lagrange της μέσης της ανάμεικτης ζώνης

en: Attenuation, end (in %)
el: Εξασθένηση, τέλος (%)

en: Select in percent the Lagrange coefficient of the end of blended zone
el: Επιλέξτε σε ποσοστό το συντελεστή Lagrange του τέλους της ανάμεικτης ζώνης

en: middle position (in %)
el: Μεσαία θέση (%)

en: Select in percent (50 is center) the position of the middle point (Lagrange) of blended zone
el: Επιλέξτε σε ποσοστό (50 είναι το κέντρο) τη θέση του μεσαίου σημείου (Lagrange) της ανάμεικτης ζώνης

en: Gamma (Red) correction
el: Διόρθωση γάμμα (κόκκινο)

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Red or Y component)
el: Επιλέξτε το γάμμα για τη διόρθωση της ανάμεικτης ζώνης (κόκκινο ή Y συστατικό)

en: Gamma (Green) correction
el: Διόρθωση γάμμα (πράσινο)

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Green or U component)
el: Επιλέξτε το γάμμα για τη διόρθωση της ανάμεικτης ζώνης (πράσινο ή U συστατικό)

en: Gamma (Blue) correction
el: Διόρθωση γάμμα (μπλε)

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Blue or V component)
el: Επιλέξτε το γάμμα για τη διόρθωση της ανάμεικτης ζώνης (μπλε ή V συστατικό)

en: Black Crush for Red
el: Σύνθλιψη μαύρου για το κόκκινο

en: Select the Black Crush of blended zone (Red or Y component)
el: Επιλέξτε τη σύνθλιψη μαύρου της ανάμεικτης ζώνης (κόκκινο ή Y συστατικό)

en: Black Crush for Green
el: Σύνθλιψη μαύρου για το πράσινο

en: Select the Black Crush of blended zone (Green or U component)
el: Επιλέξτε τη σύνθλιψη μαύρου της ανάμεικτης ζώνης (πράσινο ή V συστατικό)

en: Black Crush for Blue
el: Σύνθλιψη μαύρου για το μπλε

en: Select the Black Crush of blended zone (Blue or V component)
el: Επιλέξτε τη σύνθλιψη μαύρου της ανάμεικτης ζώνης (μπλε ή V συστατικό)

en: White Crush for Red
el: Σύνθλιψη λευκού για το κόκκινο

en: Select the White Crush of blended zone (Red or Y component)
el: Επιλέξτε τη σύνθλιψη λευκού της ανάμεικτης ζώνης (κόκκινο ή Y συστατικό)

en: White Crush for Green
el: Σύνθλιψη λευκού για το πράσινο

en: Select the White Crush of blended zone (Green or U component)
el: Επιλέξτε τη σύνθλιψη λευκού της ανάμεικτης ζώνης (πράσινο ή U συστατικό)

en: White Crush for Blue
el: Σύνθλιψη λευκού για το μπλε

en: Select the White Crush of blended zone (Blue or V component)
el: Επιλέξτε τη σύνθλιψη λευκού της ανάμεικτης ζώνης (μπλε ή V συστατικό)

en: Black Level for Red
el: Επίπεδο μαύρου για το κόκκινο

en: Select the Black Level of blended zone (Red or Y component)
el: Επιλέξτε το επίπεδο μαύρου της ανάμεικτης ζώνης (κόκκινο ή Y συστατικό)

en: Black Level for Green
el: Επίπεδο μαύρου για το πράσινο

en: Select the Black Level of blended zone (Green or U component)
el: Επιλέξτε το επίπεδο μαύρου της ανάμεικτης ζώνης (πράσινο ή U συστατικό)

en: Black Level for Blue
el: Επίπεδο μαύρου για το μπλε

en: Select the Black Level of blended zone (Blue or V component)
el: Επιλέξτε το επίπεδο μαύρου της ανάμεικτης ζώνης (μπλε ή V συστατικό)

en: White Level for Red
el: Επίπεδο λευκού για το κόκκινο

en: Select the White Level of blended zone (Red or Y component)
el: Επιλέξτε το επίπεδο λευκού της ανάμεικτης ζώνης (κόκκινο ή Y συστατικό)

en: White Level for Green
el: Επίπεδο λευκού για το πράσινο

en: Select the White Level of blended zone (Green or U component)
el: Επιλέξτε το επίπεδο λευκού της ανάμεικτης ζώνης (πράσινο ή U συστατικό)

en: White Level for Blue
el: Επίπεδο λευκού για το μπλε

en: Select the White Level of blended zone (Blue or V component)
el: Επιλέξτε το επίπεδο λευκού της ανάμεικτης ζώνης (μπλε ή V συστατικό)

en: Number of horizontal windows in which to split the video.
el: Αριθμός οριζόντιων παραθύρων στα οποία θα χωριστεί το βίντεο.

en: Number of vertical windows in which to split the video.
el: Αριθμός κατακόρυφων παραθύρων στα οποία θα χωριστεί το βίντεο.

en: Element aspect ratio
el: Αναλογία διαστάσεων στοιχείου

en: Aspect ratio of the individual displays building the wall.
el: Αναλογία διαστάσεων των μεμονωμένων οθονών που δημιουργούν τον τοίχο.

en: Wall video filter
el: Φίλτρο βίντεο τοίχου

en: Image wall
el: Τοίχος εικόνας

en: The width of the visualization window, in pixels.
el: Το πλάτος του παράθυρου απεικόνισης, σε px.

en: The height of the visualization window, in pixels.
el: Το ύψος του παράθυρου απεικόνισης, σε px.

en: 3D OpenGL spectrum visualization
el: Απεικόνιση φάσματος 3D OpenGL

en: Goom display width
el: Πλάτος εμφάνισης του Goom

en: Goom display height
el: Ύψος εμφάνισης του Goom

en: This allows you to set the resolution of the Goom display (bigger resolution will be prettier but more CPU intensive).
el: Αυτό σας επιτρέπει να ρυθμίσετε την οπτική ανάλυση του Goom (μεγαλύτερη ανάλυση θα είναι πιο όμορφη, αλλά θα απαιτεί περισσότερη υπολογιστική ισχύ).

en: Goom animation speed
el: Ταχύτητα εφέ κίνησης Goom

en: This allows you to set the animation speed (between 1 and 10, defaults to 6).
el: Αυτό σας επιτρέπει να ρυθμίσετε την ταχύτητα των κινούμενων εικόνων (μεταξύ 1 και 10, η προεπιλογή είναι στο 6).

en: Goom effect
el: Εφέ Goom

en: projectM configuration file
el: Αρχείο ρυθμίσεων projectM

en: File that will be used to configure the projectM module.
el: Το αρχείο που θα χρησιμοποιηθεί για να ρυθμίσει την ενότητα projectM.

en: projectM preset path
el: Διαδρομή προρύθμισης projectM

en: Path to the projectM preset directory
el: Διαδρομή προς τον κατάλογο προρύθμισης projectM

en: Title font
el: Γραμματοσειρά τίτλου

en: Font used for the titles
el: Η γραμματοσειρά των τίτλων

en: Font menu
el: Γραμματοσειρά μενού

en: Font used for the menus
el: Η γραμματοσειρά των μενού

en: The width of the video window, in pixels.
el: Το πλάτος του παραθύρου βίντεο, σε εικονοστοιχεία.

en: The height of the video window, in pixels.
el: Το πλάτος του παραθύρου βίντεο, σε εικονοστοιχεία.

en: Mesh width
el: Πλάτος πλέγματος

en: The width of the mesh, in pixels.
el: Το πλάτος του μωσαϊκού, σε εικονοστοιχεία.

en: Mesh height
el: Ύψος πλέγματος

en: The height of the mesh, in pixels.
el: Το ύψος του πλέγματος, σε εικονοστοιχεία.

en: Texture size
el: Μέγεθος υφής

en: The size of the texture, in pixels.
el: Το μέγεθος της υφής, σε εικονοστοιχεία.

en: libprojectM effect
el: Εφέ libprojectM

en: Effects list
el: Λίστα εφέ

en: A list of visual effect, separated by commas.
    Current effects include: dummy, scope, spectrum, spectrometer and vuMeter.
el: Μία λίστα από οπτικά εφέ, χωρισμένα μεταξύ τους με κόμματα.
    Τα τρέχοντα εφέ περιλαμβάνουν: εικονικό, πεδίο, φάσμα, φασματόμετρο και μετρητής μονάδας έντασης VU.

en: The width of the effects video window, in pixels.
el: Το πλάτος του παραθύρου των εφέ βίντεο, σε εικονοστοιχεία.

en: The height of the effects video window, in pixels.
el: Το ύψος του παραθύρου των εφέ βίντεο, σε εικονοστοιχεία.

en: FFT window
el: Παράθυρο FFT

en: The type of FFT window to use for spectrum-based visualizations.
el: Ο τύπος του FFT παραθύρου που θα χρησιμοποιηθεί για απεικονίσεις βασισμένες σε φάσμα.

en: Kaiser window parameter
el: Παράμετρος παράθυρου Kaizer

en: The parameter alpha for the Kaiser window. Increasing alpha increases the main-lobe width and decreases the side-lobe amplitude.
el: Η παράμετρος άλφα για το παράθυρο Kaiser. Αυξάνοντας την άλφα αυξάνει το πλάτος κυρίου λοβού και μειώνει το εύρος πλευρικού λοβού.

en: Show 80 bands instead of 20
el: Προβολή 80 ζωνών αντί για 20

en: More bands for the spectrometer: 80 if enabled, else 20.
el: Περισσότερες ζώνες για το φασματόμετρο: 80 εάν ενεργοποιηθεί, αλλιώς 20.

en: Number of blank pixels between bands.
el: Αριθμός κενών εικονοστοιχεία μεταξύ των ζωνών.

en: Amplification
el: Ενίσχυση

en: This is a coefficient that modifies the height of the bands.
el: Αυτός είναι ένας συντελεστής που τροποποιεί το ύψος των ζωνών.

en: Draw peaks in the analyzer
el: Σχεδίαση κορυφώσεων στον αναλυτή

en: Enable original graphic spectrum
el: Ενεργοποίηση αρχικού γραφικού φάσματος

en: Enable the "flat" spectrum analyzer in the spectrometer.
el: Ενεργοποίηση του "επίπεδου" αναλυτή φάσματος στο φασματόμετρο.

en: Draw bands in the spectrometer
el: Σχεδίαση των ζωνών στο φασματόμετρο

en: Draw the base of the bands
el: Σχεδίαση της βάσης των ζωνών

en: Base pixel radius
el: Ακτίνα εικονοστοιχείων βάσης

en: Defines radius size in pixels, of base of bands(beginning).
el: Ορίζει το μέγεθος της ακτίνας στη βάση των ζωνών, σε εικονοστοιχεία (έναρξη).

en: Spectral sections
el: Φασματικές ενότητες

en: Determines how many sections of spectrum will exist.
el: Καθορίζει πόσα τμήματα του φάσματος θα υπάρχουν.

en: Peak height
el: Ύψος κορύφωσης

en: Total pixel height of the peak items.
el: Συνολικό ύψος εικονοστοιχείου των αντικειμένων της κορύφωσης.

en: Peak extra width
el: Επιπρόσθετο πλάτος κορύφωσης

en: Additions or subtractions of pixels on the peak width.
el: Προσθέσεις ή αφαιρέσεις εικονοστοιχείων στο πλάτος της κορύφωσης.

en: V-plane color
el: Χρώμα V-plane

en: YUV-Color cube shifting across the V-plane ( 0 - 127 ).
el: Μετατόπιση κύβου YUV-Color μέσω του V-plane (0 - 127).

en: Visualizer
el: Οπτικοποιητής

en: Visualizer filter
el: Φίλτρο οπτικοποιητή

en: Spectrum analyser
el: Αναλυτής φάσματος

en: Flat Top
el: Επίπεδη κορυφή

en: #paste your VLM commands here
el: #επικολλήστε τις VLM εντολές σας εδώ

en: #separate commands with a new line or a semi-colon
el: #διαχωρίστε τις εντολές με νέα γραμμή ή ";"

en: Play List
el: Λίστα αναπαραγωγής

en: Output
el: Έξοδος

en: Subtitle codec
el: Κωδικοποιητής υπότιτλων

en: Output	method
el: Μέθοδος	εξόδου

en: Multiplexer
el: Πολυπλέκτης

en: Video FPS
el: FPS βίντεο

en: MUX options
el: Επιλογές MUX

en: Video scale
el: Κλίμακα βίντεο

en: Output port
el: Θύρα εξόδου

en: Output	file
el: Αρχείο	εξόδου

en: Input media
el: Πολυμέσα εισόδου

en: Error:
el: Σφάλμα:

en: Sample ui-state-error style.
el: Δείγμα στιλ ui-state-error.

en: File name
el: Όνομα αρχείου

en: Preamp:
el: Προενίσχυση:

en: Row border
el: Περίγραμμα γραμμής

en: Column border
el: Περίγραμμα στήλης

en: Background
el: Παρασκήνιο

en: Mosaic Tiles
el: Πλακίδια μωσαϊκού

en: Playback Rate
el: Ρυθμός αναπαραγωγής

en: Audio Delay
el: Καθυστέρηση ήχου

en: Subtitle Delay
el: Καθυστέρηση υπότιτλων

en: Time:
el: Χρόνος:

en: VLC media player - Web Interface
el: Αναπαραγωγός πολυμέσων VLC - Διεπαφή ιστού

en: Hide / Show Library
el: Απόκρυψη / Προβολή βιβλιοθήκης

en: Hide / Show Viewer
el: Απόκρυψη / Προβολή προβολέα

en: Manage Streams
el: Διαχείριση μετάδοσης

en: Track Synchronisation
el: Συγχρονισμός κομματιών

en: VLM Batch Commands
el: Δέσμη εντολών VLM

en: Loop
el: Βρόχος

en: Empty Playlist
el: Άδειασμα λίστας αναπαραγωγής

en: Queue Selected
el: Επιλέχτηκε ουρά

en: Play Selected
el: Αναπαραγωγή επιλεγμένων

en: Refresh List
el: Ανανέωση λίστας

en: Loading flowplayer...
el: Φόρτωση flowplayer...

en: If nothing appears, check your internet connection.
el: Εάν δεν εμφανίζεται τίποτα, ελέγξτε τη σύνδεσή σας με το διαδίκτυο.

en: VLC can display a QR code linking to the mobile version of the web interface; the web address of the web interface of your VLC media player instance will be transmitted over the internet to the Google Image Charts web service to generate this QR code.
el: Ο VLC μπορεί προβάλει έναν QR κώδικα που αντιστοιχεί στην έκδοση για κινητά της διαδικτυακής επαφής. Η διεύθυνση της διαδικτυακής επαφής της υπόστασης του VLC θα μεταδοθεί μέσω διαδικτύου στην υπηρεσία Google Image Charts για τη δημιουργία αυτού του κώδικα.

en: Do you want to go ahead with this?
el: Είστε βέβαιοι πως θέλετε να προχωρήσετε;

en: By creating a stream, the <i>Main Controls</i> will operate the stream instead of the main interface.
el: Με τη δημιουργία μιας μετάδοσης, τα <i>Κύρια στοιχεία ελέγχου</i> θα διαχειριστούν τη μετάδοση αντί για την κύρια διεπαφή.

en: The stream will be created using default settings, for more advanced configuration, or to modify the default settings, select the button to the right: <i>Manage Streams</i>
el: Η μετάδοση θα δημιουργηθεί χρησιμοποιώντας τις προεπιλεγμένες ρυθμίσεις. Για προχωρημένες ρυθμίσεις ή για την τροποποίηση των προεπιλεγμένων ρυθμίσεων, επιλέξτε το κουμπί στα δεξιά: <i>Διαχείριση μεταδόσεων</i>

en: Once the stream is created, the <i>Media Viewer</i> window will display the stream.
el: Αφότου δημιουργηθεί η μετάδοση, το παράθυρο του <i>Προβολέα πολυμέσων</i> θα εμφανίσει τη μετάδοση.

en: Volume will be controlled by the player, and not the <i>Main Controls</i>.
el: Η ένταση ήχου θα ελέγχεται από τον αναπαραγωγό και όχι από τα <i>Κύρια στοιχεία ελέγχου</i>.

en: The current playing item will be streamed. If there is no currently playing item, the first selected item from the <i>Library</i> will be the subject of the stream.
el: Το τρέχον αναπαραγόμενο αντικείμενο θα διοχετευτεί σε μετάδοση. Εάν δεν υπάρχει τρέχον αναπαραγόμενο αντικείμενο, το πρώτο επιλεγμένο αντικείμενο από τη <i>Βιβλιοθήκη</i> θα αποτελέσει το αντικείμενο της μετάδοσης.

en: To stop the stream and resume normal controls, click the <i>Open Stream</i> button again.
el: Για να σταματήσετε τη μετάδοση και να επαναφέρετε τα κανονικά στοιχεία ελέγχου, κάντε κλικ στο κουμπί <i>Άνοιγμα μετάδοσης</i> ξανά.

en: Are you sure you wish to create the stream?
el: Είστε σίγουρος ότι θέλετε να δημιουργήσετε τη μετάδοση;

en: Dialog
el: Διάλογος

en: Form
el: Μορφή

en: Preset
el: Προρύθμιση

en: &Verbosity:
el: &Αναλυτικότητα:

en: &Filter:
el: &Φίλτρο:

en: &Save as...
el: Απο&θήκευση ως...

en: Modules Tree
el: Δέντρο μονάδων

en: Show extended options
el: Προβολή εκτεταμένων επιλογών

en: Show &more options
el: Προβολή &περισσότερων επιλογών

en: Change the caching for the media
el: Αλλαγή της αποθήκευσης σε ενδιάμεση μνήμη για αρχεία πολυμέσων

en:  ms
el:  msec

en: MRL
el: Εντοπιστής πόρων πολυμέσων (MRL)

en: Start Time
el: Χρόνος έναρξης

en: Stop Time
el: Χρόνος διακοπής

en: Edit Options
el: Επεξεργασία επιλογών

en: Extra media
el: Επιπρόσθετα πολυμέσα

en: Complete MRL for VLC internal
el: Πλήρες MRL για το εσωτερικό του VLC

en: Select the file
el: Επιλογή του αρχείου

en: Change the start time for the media
el: Αλλαγή του χρόνου έναρξης του πολυμέσου

en: Change the stop time for the media
el: Αλλαγή του χρόνου διακοπής των πολυμέσων

en: Play another media synchronously (extra audio file, ...)
el: Ταυτόχρονη αναπαραγωγή άλλων πολυμέσων (επιπρόσθετο αρχείου ήχου κλπ.)

en: Capture mode
el: Λειτουργία σύλληψης

en: Select the capture device type
el: Επέλεξε τον τύπο συσκευής σύλληψης

en: Device Selection
el: Επιλογή συσκευής

en: Options
el: Επιλογές

en: Access advanced options to tweak the device
el: Μεταβείτε στις επιλογές για προχωρημένους για να ρυθμίσετε βέλτιστα τη συσκευή

en: Advanced options...
el: Επιλογές για προχωρημένους...

en: Disc Selection
el: Επιλογή δίσκου

en: Disable Disc Menus
el: Απενεργοποίηση μενού δίσκου

en: No disc menus
el: Δεν υπάρχουν μενού δίσκου

en: Disc device
el: Συσκευή δίσκου

en: Starting Position
el: Θέση έναρξης

en: Audio and Subtitles
el: Ήχος και υπότιτλοι

en: Use a sub&title file
el: Χρήση αρχείου υπο&τίτλων

en: Select the subtitle file
el: Επιλέξτε το αρχείο υποτίτλων

en: Choose one or more media file to open
el: Επιλέξτε ένα ή περισσότερα πολυμέσα για άνοιγμα

en: File Selection
el: Επιλογή αρχείου

en: You can select local files with the following list and buttons.
el: Μπορείτε να επιλέξετε τοπικά αρχεία με την ακόλουθη λίστα και τα κουμπιά.

en: Add...
el: Προσθήκη...

en: Network Protocol
el: Πρωτόκολλο δικτύου

en: Please enter a network URL:
el: Παρακαλώ εισάγετε ένα δικτυακό URL:

en: Profile edition
el: Έκδοση προφίλ

en: MPEG-PS
el: MPEG PS

en: Features
el: Χαρακτηριστικά

en: Streamable
el: Με δυνατότητα μετάδοσης

en: Chapters
el: Κεφάλαια

en: Menus
el: Μενού

en: Fra&me Rate
el: Ρυθμός &καρέ

en: Same as source
el: Ίδιο με την πηγή

en:  fps
el: fps (καρέ ανά δευτερόλεπτο)

en: Custom options
el: Εξατομικευμένες επιλογές

en: &Quality
el: &Ποιότητα

en: Not Used
el: Δε χρησιμοποιείται

en: Encoding parameters
el: Παράμετροι κωδικοποίησης

en: Frame size
el: Μέγεθος καρέ

en: Sa&mple Rate
el: Ρυθμός &δειγματοληψίας

en: Profile &Name
el: Όνομα &προφίλ

en: Set up media sources to stream
el: Εγκατάσταση πηγών πολυμέσων για μετάδοση

en: Destination Setup
el: Ρύθμιση προορισμού

en: Select destinations to stream to
el: Επιλέξτε προορισμούς της μετάδοσης

en: Add destinations following the streaming methods you need. Be sure to check with transcoding that the format is compatible with the method used.
el: Προσθέστε προορισμούς ακολουθώντας τις μεθόδους μετάδοσης που χρειάζεστε. Βεβαιωθείτε ότι κατά τη μετακωδικοποίηση η μορφή είναι συμβατή με τη χρησιμοποιούμενη μέθοδο.

en: New destination
el: Νέος προορισμός

en: Display locally
el: Τοπική προβολή

en: Transcoding Options
el: Επιλογές μετακωδικοποίησης

en: Select and choose transcoding options
el: Διαλέξτε επιλογές μετακωδικοποίησης

en: Activate Transcoding
el: Ενεργοποίηση μετακωδικοποίησης

en: Option Setup
el: Ρύθμιση επιλογής

en: Set up any additional options for streaming
el: Ρύθμιση οποιωνδήποτε πρόσθετων επιλογών για τη μετάδοση

en: Miscellaneous Options
el: Διάφορες επιλογές

en: Stream all elementary streams
el: Μετάδοση όλων των απλών μεταδόσεων

en: Generated stream output string
el: Νήμα εξόδου της δημιουργημένης μετάδοσης

en: Output module:
el: Μονάδα εξόδου:

en: Use S/PDIF when available
el: Χρήση S/PDIF όταν είναι διαθέσιμο

en: Effects
el: Εφέ

en: Visualization:
el: Απεικόνιση:

en: Enable Time-Stretching audio
el: Ενεργοποίηση αλλαγής κλίμακας χρόνου στον ήχο

en: Replay gain mode:
el: Λειτουργία εξισορρόπησης έντασης:

en: Normalize volume to:
el: Εξομάλυνση έντασης ήχου στο:

en: Tracks
el: Κομμάτια

en: Preferred audio language:
el: Προτιμώμενη γλώσσα ήχου:

en: Password:
el: Συνθηματικό:

en: Username:
el: Όνομα χρήστη:

en: Submit played tracks stats to Last.fm
el: Υποβολή των αναπαραγμένων τραγουδιών στο Last.fm

en: Codecs
el: Κωδικοποιητές

en: x264 profile and level selection
el: Προφίλ x264 και επιλογή επιπέδου

en: Hardware-accelerated decoding
el: Αποκωδικοποίηση με επιτάχυνση υλικού

en: Video quality post-processing level
el: Επίπεδο μετεπεξεργασίας ποιότητας βίντεο

en: Skip H.264 in-loop deblocking filter
el: Παράλειψη φίλτρου απεμπλοκής H.264 σε βρόχο

en: x264 preset and tuning selection
el: Προρύθμιση x264 και επιλογή συντονισμού

en: Optical drive
el: Οπτικός δίσκος

en: Default optical device
el: Προεπιλεγμένη συσκευή οπτικού δίσκου

en: Damaged or incomplete AVI file
el: Κατεστραμμένο ή μη ολοκληρωμένο αρχείο AVI

en: HTTP proxy URL
el: URL του διαμεσολαβητή HTTP

en: HTTP (default)
el: HTTP (προεπιλογή)

en: RTP over RTSP (TCP)
el: RTP αντί για RTSP (TCP)

en: Live555 stream transport
el: Μεταφορά μετάδοσης Live555

en: Default caching policy
el: Προεπιλεγμένη πολιτική αποθήκευσης σε ενδιάμεση μνήμη

en: Menus language:
el: Γλώσσα μενού:

en: Look and feel
el: Εμφάνιση και αίσθηση

en: Use custom skin
el: Χρήση εξατομικευμένης πρόσοψης

en: This is VLC's default interface, with a native look and feel.
el: Αυτή είναι η προεπιλεγμένη διεπαφή του VLC, με μία εγγενή εμφάνιση και αίσθηση.

en: Use native style
el: Χρήση εγγενούς στιλ

en: Resize interface to video size
el: Προσαρμογή μεγέθους διεπαφής στο μέγεθος του βίντεο

en: Show controls in full screen mode
el: Προβολή στοιχείων ελέγχου στην πλήρη οθόνη

en: Pause playback when minimized
el: Παύση αναπαραγωγής κατά την ελαχιστοποίηση

en: Show media change popup:
el: Προβολή αναδυόμενου πλαισίου για την αλλαγή πολυμέσου:

en: Start in minimal view mode
el: Έναρξη σε λειτουργία λιτής εμφάνισης

en: Force window style:
el: Επιβολή στιλ παραθύρου:

en: Integrate video in interface
el: Ενσωμάτωση βίντεο στην διεπαφή

en: Show systray icon
el: Προβολή εικονιδίου περιοχής ειδοποιήσεων

en: Auto raising the interface:
el: Αυτόματη εμφάνιση της διεπαφής:

en: Skin resource file:
el: Αρχείο πηγής πρόσοψης:

en: Playlist and Instances
el: Λίστα αναπαραγωγής και υποστάσεις

en: Pause on the last frame of a video
el: Παύση στο τελευταίο καρέ ενός βίντεο

en: Allow only one instance
el: Να επιτρέπεται μόνο μία υπόσταση

en: Activate updates notifier
el: Ενεργοποίηση ειδοποίησης ενημερώσεων

en: Every
el: Κάθε

en: Save recently played items
el: Αποθήκευση πρόσφατα αναπαραγμένων αντικειμένων

en: Separate words by | (without space)
el: Διαχωρισμός λέξεων με | (χωρίς διάστημα)

en: Operating System Integration
el: Ενσωμάτωση στο λειτουργικό σύστημα

en: File extensions association
el: Συσχέτιση επεκτάσεων αρχείων

en: Set up associations...
el: Ρύθμιση συσχετίσεων...

en: Enable On Screen Display (OSD)
el: Ενεργοποίηση εμφάνισης στην οθόνη (OSD)

en: Show media title on video start
el: Προβολή τίτλου πολυμέσων κατά την έναρξη του βίντεο

en: Enable subtitles
el: Ενεργοποίηση υπότιτλων

en: Subtitle Language
el: Γλώσσα υπότιτλων

en: Default encoding
el: Προεπιλεγμένη κωδικοποίηση

en: Subtitle effects
el: Εφέ υπότιτλων

en: Add a shadow
el: Προσθήκη μίας σκιάς

en: Add a background
el: Προσθήκη παρασκηνίου

en: O&utput
el: Έ&ξοδος

en: Accelerated video output (Overlay)
el: Επιταχυνόμενη έξοδος βίντεο (επικάλυψη)

en: Deinterlacing
el: Αποδιαπλοκή

en: Force Aspect Ratio
el: Επιβολή αναλογίας διαστάσεων

en: vlc-snap
el: vlc-στιγμιότυπο

en: Stuff
el: Υλικό

en: Edit settings
el: Επεξεργασία ρυθμίσεων

en: Control
el: Έλεγχος

en: Run manually
el: Χειροκίνητη εκτέλεση

en: Setup schedule
el: Ρύθμιση χρονοδιαγράμματος

en: Run on schedule
el: Εκτέλεση βάσει χρονοδιαγράμματος

en: Status
el: Κατάσταση

en: Prev
el: Προηγούμενο

en: Add Input
el: Προσθήκη εισόδου

en: Edit Input
el: Επεξεργασία εισόδου

en: Clear List
el: Εκκαθάριση λίστας

en: Check for VLC updates
el: Έλεγχος ενημερώσεων του VLC

en: Launching an update request...
el: Έναρξη αιτήματος αναβάθμισης…

en: Do you want to download it?
el: Θέλετε να γίνει λήψη;

en: Essential
el: Απαραίτητο

en: Negate colors
el: Αντιστροφή χρωμάτων

en: Colors
el: Χρώματα

en: Interactive Zoom
el: Διαδραστική εστίαση

en: Angle
el: Γωνία

en: full
el: πλήρης

en: none
el: καθόλου

en: Logo erase
el: Διαγραφή λογότυπου

en: Mask
el: Μάσκα

en: Anaglyph 3D
el: Ανάγλυφο 3D

en: Mirror
el: Αντικατοπτρισμός

en: Motion detect
el: Ανίχνευση κίνησης

en: Spatial blur
el: Θόλωμα εικόνας

en: Anti-Flickering
el: Διόρθωση τρεμοπαίγματος

en: Soften
el: Εξομάλυνση

en: Denoiser
el: Αποθορυβοποιητής

en: Spatial luma strength
el: Ένταση φωτεινότητας εικόνας σε σχέση με το χρωματικό σήμα.

en: Temporal luma strength
el: Ένταση φωτεινότητας ακολουθίας εικόνων σε σχέση με τον χρόνο

en: Spatial chroma strength
el: Ένταση χρωματικών πληροφοριών εικόνας σε σχέση με την φωτεινότητα

en: Temporal chroma strength
el: Ένταση χρωματικού σήματος ακολουθίας εικόνων σε σχέση με τον χρόνο

en: VLM configurator
el: Ρυθμιστής VLM

en: Media Manager Edition
el: Έκδοση διαχειριστή πολυμέσων

en: Name:
el: Όνομα:

en: Input:
el: Είσοδος:

en: Select Input
el: Επιλογή εισόδου

en: Output:
el: Έξοδος:

en: Select Output
el: Επιλογή εξόδου

en: Time Control
el: Έλεγχος χρόνου

en: Mux Control
el: Έλεγχος πολυπλεξίας

en: Muxer:
el: Πολυπλέκτης:

en: Media Manager List
el: Λίστα διαχειριστή πολυμέσων
