vlc 3.0.13 - en to gd translation catalogue (2240 entries)

en: This program comes with NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
    You may redistribute it under the terms of the GNU General Public License;
    see the file named COPYING for details.
    Written by the VideoLAN team; see the AUTHORS file.
gd: Chan eil BARANTAS SAM BITH an lùib a’ phrògraim seo, cho fad ’s a tha sin ceadaichte fon lagh.
    ’S urrainn dhut ath-sgaoileadh fo theirmichean GNU General Public License;
    thoir sùil air an fhaidhle air a bheil COPYING airson barrachd fiosrachaidh.
    Air a sgrìobhadh le sgioba VideoLAN; faic am faidhle AUTHORS.

en: VLC preferences
gd: Roghainnean VLC

en: Select "Advanced Options" to see all options.
gd: Tagh “Roghainnean adhartach” gus a h-uile roghainn fhaicinn.

en: Interface
gd: Eadar-aghaidh

en: Settings for VLC's interfaces
gd: Roghainnean nan eadar-aghaidhean aig VLC

en: Main interfaces settings
gd: Roghainnean nam prìomh eadar-aghaidh

en: Main interfaces
gd: Prìomh eadar-aghaidhean

en: Settings for the main interface
gd: Roghainnean na prìomh eadar-aghaidh

en: Control interfaces
gd: Eadar-aghaidhean smachdaidh

en: Settings for VLC's control interfaces
gd: Roghainnean nan eadar-aghaidhean smachdaidh aig VLC

en: Hotkeys settings
gd: Roghainnean nan grad-iuchraichean

en: Audio
gd: Fuaim

en: Audio settings
gd: Roghainnean na fuaime

en: General audio settings
gd: Roghainnean coitcheann na fuaime

en: Filters
gd: Criathragan

en: Audio filters are used to process the audio stream.
gd: Thathar a’ cleachdadh criathragan fuaime gus sruth na fuaime a làimhseachadh.

en: Visualizations
gd: Na fir chlis

en: Audio visualizations
gd: Fir chlis fuaime

en: Output modules
gd: Mòideal an às-chuir

en: General settings for audio output modules.
gd: Na roghainnean coitcheann airson mòidealan às-chur fuaime.

en: Miscellaneous
gd: Measgachadh

en: Miscellaneous audio settings and modules.
gd: Measgachadh de roghainnean is mòidealan fuaime.

en: Video settings
gd: Roghainnean video

en: General video settings
gd: Roghainnean coitcheann a’ video

en: Video filters are used to process the video stream.
gd: Thathar a’ cleachdadh criathragan video gus sruth a’ video a làimhseachadh.

en: Subtitles / OSD
gd: Fo-thiotalan / OSD

en: Settings related to On-Screen-Display, subtitles and "overlay subpictures"
gd: Roghainnean co-cheangailte ri On-Screen-Display, fo-thiotalan agus Overlay Subpictures

en: Input / Codecs
gd: Ion-chur/Codecs

en: Settings for input, demultiplexing, decoding and encoding
gd: Roghainnean airson ion-chur, demultiplexing, dì-chòdachadh is còdachadh

en: Access modules
gd: Mòidealan inntrigidh

en: Settings related to the various access methods. Common settings you may want to alter are HTTP proxy or caching settings.
gd: Roghainnean co-cheangailte ris na diofar dòighean gus inntrigeadh a dhèanamh. ’S e roghainnean a’ phrogsaidh HTTP is an tasgadain an fheadhainn a dh’atharraichear gu tric.

en: Stream filters
gd: Criathragan srutha

en: Stream filters are special modules that allow advanced operations on the input side of VLC. Use with care...
gd: Tha criathragan srutha ’nam mòidealan sònraichte a bheir comas dhut gnìomhan adhartach a dhèanamh a thaobh ion-chur VLC. Cleachd seo le faiceall…

en: Demuxers are used to separate audio and video streams.
gd: Thathar a’ cleachdadh Demuxers airson sruthan fuaime is video a sgaradh o chèile.

en: Video codecs
gd: Codecs video

en: Settings for the video, images or video+audio decoders and encoders.
gd: Roghainnean airson dì-chòdaichearan is còdaichearan video, deilbh no video ⁊ deilbh.

en: Audio codecs
gd: Codecs fuaime

en: Settings for the audio-only decoders and encoders.
gd: Na roghainnean airson dì-chòdaichearan is còdaichearan fuaim-a-mhàin.

en: Subtitle codecs
gd: Codecs nam fo-thiotalan

en: Settings for subtitle, teletext and CC decoders and encoders.
gd: Roghainnean airson dì-chòdaichearan is còdaichearan fho-thiotalan, teletext is CC.

en: General input settings. Use with care...
gd: Roghainnean coitcheann an ion-chuir. Cleachd le faiceall…

en: Stream output
gd: Às-chur an t-srutha

en: Stream output settings are used when acting as a streaming server or when saving incoming streams.
    Streams are first muxed and then sent through an "access output" module that can either save the stream to a file, or stream it (UDP, HTTP, RTP/RTSP).
    Sout streams modules allow advanced stream processing (transcoding, duplicating...).
gd: Tha feum air roghainnean às-chur an t-srutha ma thathar mar fhrithealaiche sruthaidh no nuair a shàbhailear sruthan.
    Thèid na sruthadh am muxaigeadh an toiseach agus an cur tro mhòideal “às-chur inntrigidh” an uairsin a tha comasach air an sruth a shàbhaladh mar fhaidhle no a shruthadh (UDP, HTTP, RTP/RTSP).
    ’S urrainn dhut pròiseasadh adhartach a dhèanamh air sruth le mòidealan sruthadh Sout (tar-chòdachadh, dùblachadh…).

en: General stream output settings
gd: Roghainnean coitcheann às-chur an t-srutha

en: Muxers create the encapsulation formats that are used to put all the elementary streams (video, audio, ...) together. This setting allows you to always force a specific muxer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each muxer.
gd: Cruthaichidh muxers na fòrmatan capsaileachaidh air a bheil feum gus na sruthan bunasach uile a chur còmhla (video, fuaim…). Leigidh an roghainn seo leat muxer sònraichte èigneachadh uair sam bith. Ach ’s mathaid nach bu chòir dhut sin a dhèanamh.
    ’S urrainn dhut paramadairean bunaiteach a shuidheachadh airson gach muxer cuideachd.

en: Access output
gd: Às-chur inntrigidh

en: Access output modules control the ways the muxed streams are sent. This setting allows you to always force a specific access output method. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each access output.
gd: Tha mòidealan às-chur inntrigidh a’ cumail smachd air na dòighean air a chuirear na sruthan muxte. Leigidh an roghainn seo leat às-chur inntrigidh sònraichte èigneachadh uair sam bith. Ach ’s mathaid nach bu chòir dhut sin a dhèanamh.
    ’S urrainn dhut paramadairean bunaiteach a shuidheachadh airson gach às-chur inntrigidh cuideachd.

en: Packetizers
gd: Pacaidichean

en: Packetizers are used to "preprocess" the elementary streams before muxing. This setting allows you to always force a packetizer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each packetizer.
gd: Thèid na pacaidichean a chleachdadh gus na sruthan bunasach a ro-ullachadh mus dèid am muxaigeadh. Leigidh an roghainn seo leat pacaidiche sònraichte èigneachadh uair sam bith. Ach ’s mathaid nach bu chòir dhut sin a dhèanamh
    ’S urrainn dhut paramadairean bunaiteach a shuidheachadh airson gach pacaidiche cuideachd.

en: Sout stream
gd: Sruth Sout

en: Sout stream modules allow to build a sout processing chain. Please refer to the Streaming Howto for more information. You can configure default options for each sout stream module here.
gd: Leigidh mòidealan sruth Sout leat slabhraidh pròiseasadh Sout a thogail. Thoir sùil air an stiùireadh a thaobh sruthaidh airson barrachd fiosrachaidh. ’S urrainn dhut bun-roghainnean a rèiteachadh airson gach mòideal sruth Sout cuideachd.

en: VLC's implementation of Video On Demand
gd: Mar a chuir VLC an sàs Video On Demand

en: Playlist
gd: An liosta-chluich

en: Settings related to playlist behaviour (e.g. playback mode) and to modules that automatically add items to the playlist ("service discovery" modules).
gd: Roghainnean a thaobh giùlan na liosta-chluich (m.e. am modh cluich) agus nam mòidealan a chuireas rudan ris an liosta-chluich gu fèin-obrachail (mòidealan a “mhothaicheas do sheirbheisean”).

en: General playlist behaviour
gd: Giùlan na liosta-chluich san fharsaingeachd

en: Services discovery
gd: Mothachadh do sheirbheisean

en: Services discovery modules are facilities that automatically add items to playlist.
gd: Tha mòidealan a mhothaicheas do sheirbheisean nan goireasan a chuireas rudan ri liosta-chluich gu fèin-obrachail.

en: Advanced
gd: Adhartach

en: Advanced settings. Use with care...
gd: Roghainnean adhartach. Cleachd le faiceall…

en: Advanced settings
gd: Roghainnean adhartach

en: &Open File...
gd: Fosg&ail faidhle…

en: &Advanced Open...
gd: &Fosgladh faidhle adhartach…

en: Open D&irectory...
gd: Fosgail &eòlaire…

en: Open &Folder...
gd: Fosg&ail pasgan…

en: Select one or more files to open
gd: Tagh faidhle, no barrachd dhiubh, gus am fosgladh

en: Select Directory
gd: Tagh eòlaire

en: Select Folder
gd: Tagh pasgan

en: Media &Information
gd: Fiosrachadh a’ &mheadhain

en: &Codec Information
gd: Fiosrachadh mun &chodec

en: &Messages
gd: &Teachdaireachdan

en: Jump to Specific &Time
gd: Geàrr leum gu àm &sònraichte

en: Custom &Bookmarks
gd: C&omharran-leabhair gnàthaichte

en: &VLM Configuration
gd: Rèiteachadh &VLM

en: &About
gd: &Mu dheidhinn

en: Play
gd: Cluich

en: Remove Selected
gd: Thoir air falbh na thagh mi

en: Information...
gd: Fiosrachadh…

en: Create Directory...
gd: Cruthaich eòlaire…

en: Create Folder...
gd: Cruthaich pasgan…

en: Rename Directory...
gd: Thoir ainm ùr air a’ phasgan…

en: Rename Folder...
gd: Thoir ainm ùr air a’ phasgan…

en: Show Containing Directory...
gd: Seall an t-eòlaire sa bheil e…

en: Show Containing Folder...
gd: Seall am pasgan sa bheil e…

en: Stream...
gd: Sruth…

en: Save...
gd: Sàbhail…

en: Repeat All
gd: Ath-chluich na h-uile

en: Repeat One
gd: Ath-chluich aonan

en: Random
gd: Air thuaiream

en: Random Off
gd: Chan ann air thuaiream

en: Add to Playlist
gd: Cuir ris an liosta-chluich

en: Add File...
gd: Cuir faidhle ris…

en: Add Directory...
gd: Cuir eòlaire ris…

en: Add Folder...
gd: Cuir pasgan ris…

en: Save Playlist to &File...
gd: Sàbhail an liosta-chluich ann am &faidhle…

en: Search
gd: Lorg

en: Waves
gd: Tuinn

en: <html><head><meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" /></head><body><h2>Welcome to VLC media player Help</h2><h3>Documentation</h3><p>You can find VLC documentation on VideoLAN's <a href="http://wiki.videolan.org">wiki</a> website.</p><p>If you are a newcomer to VLC media player, please read the<br><a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:VLC_for_dummies"><em>Introduction to VLC media player</em></a>.</p><p>You will find some information on how to use the player in the <br>"<a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Play_HowTo"><em>How to play files with VLC media player</em></a>" document.</p><p>For all the saving, converting, transcoding, encoding, muxing and streaming tasks, you should find useful information in the <a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Streaming_HowTo">Streaming Documentation</a>.</p><p>If you are unsure about terminology, please consult the <a href="http://wiki.videolan.org/Knowledge_Base">knowledge base</a>.</p><p>To understand the main keyboard shortcuts, read the <a href="http://wiki.videolan.org/Hotkeys">shortcuts</a> page.</p><h3>Help</h3><p>Before asking any question, please refer yourself to the <a href="http://www.videolan.org/support/faq.html">FAQ</a>.</p><p>You might then get (and give) help on the <a href="http://forum.videolan.org">Forums</a>, the <a href="http://www.videolan.org/vlc/lists.html">mailing-lists</a> or our IRC channel (<em>#videolan</em> on irc.freenode.net).</p><h3>Contribute to the project</h3><p>You can help the VideoLAN project giving some of your time to help the community, to design skins, to translate the documentation, to test and to code. You can also give funds and material to help us. And of course, you can <b>promote</b> VLC media player.</p></body></html>
gd: <html><head><meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" /></head><body><h2>Fàilte gu taic cluicheadair mheadhanan VLC</h2><h3>Docamaideadh</h3><p>Gheibh thu docamaideadh VLC air làrach-lìn <a href="http://wiki.videolan.org">uicipeid</a> VideoLAN.</p><p>Ma tha cluicheadair mheadhanan VLC ùr dhut, nach leugh thu <br><a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:VLC_for_dummies"><em>an gearr-chunntas air cluicheadair mheadhanan VLC</em></a>.</p><p>Gheibh thu fiosrachadh mu chleachdadh a’ chluicheadair san sgrìobhainn <br>"<a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Play_HowTo"><em>Mar a chluicheas mi faidhlichean le cluicheadair mheadhanan VLC</em></a>" cuideachd.</p><p>A thaobh rudan mar shàbhaladh, iompachadh, tar-chòdadh. còdachadh, muxing is sruthadh, gheibh thu fiosrachadh feumail anns an <a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Streaming_HowTo">Streaming Documentation</a>.</p><p>Mur eil thu cinnteach mun bhriathrachas, thoir sùil air an <a href="http://wiki.videolan.org/Knowledge_Base">stòras eòlais</a> againn.</p><p>Airson fiosrachadh mu ath-ghoiridean a’ mheur-chlàir, leugh duilleag nan <a href="http://wiki.videolan.org/Hotkeys">ath-ghoiridean</a>.</p><h3>Cobhair</h3><p>Mus faighnich thu ceist dhinn, saoil an cuir thu sùil air na <a href="http://www.videolan.org/support/faq.html">CÀBHA (Ceistean Àbhaisteach)</a>?</p><p>Cuideachd, ’s mathaid gum faigh thu taic air na <a href="http://forum.videolan.org">fòraman</a>, na <a href="http://www.videolan.org/vlc/lists.html">liostaichean puist</a> no an seanail IRC againn (<em>#videolan</em> air irc.freenode.net) - agus bidh cothrom agad càch a chuideachadh ann cuideachd.</p><h3>Cum taic ris a’ phròiseact</h3><p>’S urrainn dhut taic a chumail ri pròiseact VideoLAN ’s tu a’ cur taic ris a’ choimhearsnachd, a’ dealbhadh chraicnean, ag eadar-theangachadh rudan, a’ sgrìobhadh còd ùr ’s a chur fo dheuchainn. No ’s urrainn dhut taic-airgid a thoirt dhuinn, no goireasan. Agus gun teagamh, ’s urrainn cluicheadair mheadhanan VLC dhut <b>a bhrosnachadh do dhaoine eile</b>.</p></body></html>

en: Audio filtering failed
gd: Dh’fhàillig criathradh na fuaime

en: The maximum number of filters (%u) was reached.
gd: Tha na tha ceadaichte de chriathragan (%u) agad.

en: Disable
gd: Cuir à comas

en: Spectrometer
gd: Meidheadair-speactraim

en: Scope
gd: Sgòp

en: Spectrum
gd: Speactram

en: Audio filters
gd: Criathragan fuaime

en: Replay gain
gd: Tarbhachd na cluich

en: Stereo audio mode
gd: Modh fuaime stereo

en: Original
gd: Tùsail

en: Left
gd: Clì

en: Right
gd: Deas

en: Reverse stereo
gd: Stereo contrarra

en: Automatic
gd: Fèin-obrachail

en: boolean
gd: Booleanach

en: integer
gd: àireamh shlàn

en: float
gd: fleodrainn

en: string
gd: sreath

en: To get exhaustive help, use '-H'.
gd: Airson cobhair mhionaideach, cleachd “-H”.

en: (default enabled)
gd:  (a’ bhun-roghainn an comas)

en: (default disabled)
gd:  (a’ bhun-roghainn à comas)

en: Note:
gd: An aire:

en: add --advanced to your command line to see advanced options.
gd: cuir --advanced ris an loidhne-àithne agad ma tha thu airson na roghainnean adhartach fhaicinn.

en: %u module was not displayed because it only has advanced options.
     | %u modules were not displayed because they only have advanced options.
gd[0]: Cha deach %u mhòideal a shealltainn a chionn ’s nach eil aca ach roghainnean adhartach.
gd[1]: Cha deach %u mhòideal a shealltainn a chionn ’s nach eil aca ach roghainnean adhartach.
gd[2]: Cha deach %u mòidealan a shealltainn a chionn ’s nach eil aca ach roghainnean adhartach.
gd[3]: Cha deach %u mòideal a shealltainn a chionn ’s nach eil aca ach roghainnean adhartach.

en: No matching module found. Use --list or --list-verbose to list available modules.
gd: Cha deach mòideal iomchaidh a lorg. Cleachd --list no --list-verbose gus mòidealan a tha ri làimh fhaicinn.

en: VLC version %s (%s)
gd: Tionndadh VLC %s (%s)

en: Compiled by %s on %s (%s)
gd: Air a thrusadh le %s %s (%s)

en: Compiler: %s
gd: Trusaiche: %s

en: 
    Dumped content to vlc-help.txt file.
gd: 
    Chaidh an t-susbaint a chur san fhaidhle vlc-help.txt.

en: 
    Press the RETURN key to continue...
gd: 
    Brùth an iuchair RETURN airson leantainn air adhart…

en: Unknown error
gd: Mearachd neo-aithnichte

en: Bookmark %i
gd: Comharran-lìn %i

en: No description for this codec
gd: Chan eil tuairisgeul air a’ chodec seo

en: Codec not supported
gd: Chan eil taic ris a’ chodec seo

en: VLC could not decode the format "%4.4s" (%s)
gd: Cha b’ urrainn dha VLC am fòrmat “%4.4s” (%s) a dhì-chòdachadh

en: Unidentified codec
gd: Codec nach deach aithneachadh

en: VLC could not identify the audio or video codec
gd: Cha b’ urrainn dha VLC codec na fuaime no a’ video aithneachadh

en: packetizer
gd: pacaidiche

en: decoder
gd: dì-chòdaichear

en: Streaming / Transcoding failed
gd: Dh’fhàillig an sruthadh/tar-chòdachadh

en: VLC could not open the %s module.
gd: Cha b’ urrainn dha VLC am mòideal %s fhosgladh.

en: VLC could not open the decoder module.
gd: Cha b’ urrainn dha VLC am mòideal dì-chòdachaidh fhosgladh.

en: Track
gd: Traca

en: Program
gd: Prògram

en: Stream %d
gd: Sruth %d

en: Scrambled
gd: Air scrambligeadh

en: Yes
gd: Tha

en: DTVCC Closed captions %u
gd: Fo-tiotalan DTVCC %u

en: Closed captions %u
gd: Fo-thiotalan dùinte %u

en: Original ID
gd: An ID tùsail

en: Language
gd: Cànan

en: Description
gd: Tuairisgeul

en: Type
gd: Seòrsa

en: Channels
gd: Seanailean

en: Sample rate
gd: Reat shampallan

en: Bits per sample
gd: Biodan gach sampall

en: Bitrate
gd: Reat bhiodan

en: Track replay gain
gd: Tarbhachd cluich an traca

en: Album replay gain
gd: Tarbhachd cluich an albaim

en: Video resolution
gd: Dùmhlachd-bhreacaidh a’ video

en: Buffer dimensions
gd: Meud a’ bhufair

en: Frame rate
gd: Reat fhrèaman

en: Decoded format
gd: Am fòrmat dì-chòdaichte

en: Undefined
gd: Gun sònrachadh

en: Linear
gd: Loidhneach

en: Center
gd: Meadhan

[ctx: ViewPoint]
en: Yaw
gd: Geò

[ctx: ViewPoint]
en: Pitch
gd: Pids

[ctx: ViewPoint]
en: Roll
gd: Roladh

[ctx: ViewPoint]
en: Field of view
gd: Raon-seallaidh

en: Subtitle
gd: Fo-thiotal

en: Volume %ld%%
gd: Àirde na fuaime %ld%%

en: Your input can't be opened
gd: Cha ghabh d’ ion-chur fhosgladh

en: VLC is unable to open the MRL '%s'. Check the log for details.
gd: Chan urrainn dha VLC an MRL “%s” fhosgladh. Thoir sùil air an loga airson mion-fhiosrachadh.

en: Title
gd: Tiotal

en: Artist
gd: Neach-ealain

en: Genre
gd: Gnè

en: Copyright
gd: Còir-lethbhreac

en: Album
gd: Albam

en: Track number
gd: Àireamh an traca

en: Rating
gd: Rangachadh

en: Date
gd: Ceann-là

en: Setting
gd: Roghainn

en: Now Playing
gd: ’Ga chluich an-dràsta

en: Publisher
gd: Foillsichear

en: Encoded by
gd: Air a chòdachadh le

en: Artwork URL
gd: URL na h-obrach-ealain

en: Track ID
gd: ID an traca

en: Number of Tracks
gd: Co mheud traca

en: Director
gd: Stiùiriche

en: Season
gd: Seusan

en: Episode
gd: Eapasod

en: Show Name
gd: Seall an t-ainm

en: Actors
gd: Actairean

en: Album Artist
gd: Neach-ealain an albaim

en: Disc number
gd: Àireamh an diosga

en: Bookmark
gd: Comharra-leabhair

en: Programs
gd: Prògraman

en: Chapter
gd: Caibideal

en: Video Track
gd: Traca video

en: Audio Track
gd: Traca fuaime

en: Subtitle Track
gd: Traca nam fo-thiotalan

en: Next title
gd: An ath-thiotal

en: Previous title
gd: An tiotal roimhe

en: Menu title
gd: Tiotal a’ chlàir-thaice

en: Menu popup
gd: Priob-uinneag clàir-thaice

en: Title %i%s
gd: Tiotal %i%s

en: Chapter %i
gd: Caibideal %i

en: Next chapter
gd: An ath-chaibideal

en: Previous chapter
gd: An caibideal roimhe

en: Media: %s
gd: Meadhan: %s

en: Add Interface
gd: Cuir eadar-aghaidh ris

en: Console
gd: Consoil

en: Web
gd: Lìon

en: Mouse Gestures
gd: Gluasadan na luchaige

en: Running vlc with the default interface. Use 'cvlc' to use vlc without interface.
gd: A’ ruith vlc leis an eadar-aghaidh bhunaiteach. Cleachd cvlc gus vlc a chleachdadh as a h-aonais.

note: xgettext: Translate "C" to the language code: "fr", "en_GB", "nl", "ru"...
en: C
gd: gd

en: Zoom
gd: Sùm

en: 1:4 Quarter
gd: 1:4 Cairteal

en: 1:2 Half
gd: 1:2 Leth

en: 1:1 Original
gd: 1:1 Tùsail

en: 2:1 Double
gd: 2:1 Dùbailte

en: These options allow you to configure the interfaces used by VLC. You can select the main interface, additional interface modules, and define various related options.
gd: ’S urrainn dhut eadar-aghaidhean VLC a rèiteachadh sna roghainnean seo. Tha a’ phrìomh eadar-aghaidh ri do làimh, mòidealan eadar-aghaidh eile agus is urrainn dhut na roghainnean co-cheangailte riutha a shònrachadh.

en: Interface module
gd: Mòideal na h-eadar-aghaidh

en: This is the main interface used by VLC. The default behavior is to automatically select the best module available.
gd: Seo a’ phrìomh eadar-aghaidh a chleachdas VLC. Thèid am mòideal as fheàrr a thaghadh a ghnàth.

en: Extra interface modules
gd: Mòidealan a bharrachd na h-eadar-aghaidh

en: You can select control interfaces for VLC.
gd: ’S urrainn dhut eadar-aghaidhean smachdaidh a thaghadh airson VLC.

en: Verbosity (0,1,2)
gd: Briathrachas (0,1,2)

en: This is the verbosity level (0=only errors and standard messages, 1=warnings, 2=debug).
gd: Seo ìre a’ bhriathrachais (0=na seall ach mearachdan is teachdaireachdan bunaiteach, 1=rabhaidhean, 2=dì-bhugachadh).

en: Default stream
gd: An sruth bunaiteach

en: This stream will always be opened at VLC startup.
gd: Thèid an sruth seo fhosgladh an-còmhnaidh nuair a thòisicheas VLC.

en: Color messages
gd: Dath nan teachdaireachdan

en: Show advanced options
gd: Seall na roghainnean adhartach

en: Audio output module
gd: Mòideal às-chur na fuaime

en: This is the audio output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
gd: Seo an dòigh a chleachdas VLC a chùm às-chur fuaime. Thèid an dòigh as fheàrr a thaghadh a ghnàth.

en: Enable audio
gd: Cuir an fhuaim an comas

en: You can completely disable the audio output. The audio decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
gd: ’S urrainn dhut às-chur fuaime a chur à comas gu tur. Cha dèid an fhuaim a dhì-chòdachadh idir is caomhnaidh seo comas pròiseasaidh dhut.

en: Game
gd: Geama

en: Audio gain
gd: Tarbhachd fuaime

en: Audio output volume step
gd: Ceum àirde fuaim an às-chuir

en: Remember the audio volume
gd: Cuimhnich àirde na fuaime

en: Force detection of Dolby Surround
gd: Èignich mothachadh dha Dolby Surround

en: Auto
gd: Fèin-obrachail

en: On
gd: Air

en: Off
gd: Dheth

en: Stereo audio output mode
gd: Modh às-chur fuaime stereo

en: Unset
gd: Dì-shuidhich

en: Replay gain mode
gd: Modh tarbhachd na h-ath-chluich

en: Select the replay gain mode
gd: Tagh modh tarbhachd na cluich

en: Enable time stretching audio
gd: Cuir an comas sìneadh-ama dhen fhuaim

en: None
gd: Chan eil gin

en: Video output module
gd: Mòideal às-chur a’ video

en: This is the the video output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
gd: Seo an dòigh a chleachdas VLC a chùm às-chur video. Thèid an dòigh as fheàrr a thaghadh a ghnàth.

en: Enable video
gd: Cuir video an comas

en: You can completely disable the video output. The video decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
gd: ’S urrainn dhut às-chur video a chur à comas gu tur. Cha dèid a’ video a dhì-chòdachadh idir is caomhnaidh seo comas pròiseasaidh dhut.

en: Video width
gd: Leud a’ video

en: Video height
gd: Àirde a’ video

en: Video X coordinate
gd: Co-chomharra X a’ video

en: Video Y coordinate
gd: Co-chomharra Y a’ video

en: Video title
gd: Tiotal a’ video

en: Video alignment
gd: Co-thaobhadh a’ video

en: Top
gd: Bàrr

en: Bottom
gd: Bun

en: Top-Left
gd: Bàrr clì

en: Top-Right
gd: Bàrr deas

en: Bottom-Left
gd: Bun clì

en: Bottom-Right
gd: Bun deas

en: Zoom video
gd: Sùm a’ video

en: You can zoom the video by the specified factor.
gd: ’S urrainn dhut a’ video a shùmadh le factar sònraichte.

en: Grayscale video output
gd: Às-chur a’ video air sgèile liath

en: Output video in grayscale. As the color information aren't decoded, this can save some processing power.
gd: Às-chur a’ video air sgèile liath. A chionn ’s nach dèid fiosrachadh nan dathan a chòdachadh, caomhnaidh seo comas pròiseasaidh dhut.

en: Embedded video
gd: Video leabaichte

en: Embed the video output in the main interface.
gd: Leabaich às-chur a’ video sa phrìomh eadar-aghaidh.

en: Fullscreen video output
gd: Às-chur làn-sgrìn a’ video

en: Start video in fullscreen mode
gd: Tòisich a’ video sa mhodh làn-sgrìn

en: Always on top
gd: Air uachdar an-còmhnaidh

en: Always place the video window on top of other windows.
gd: Cuir uinneag a’ video air uachdar nan uinneagan eile an-còmhnaidh.

en: The wallpaper mode allows you to display the video as the desktop background.
gd: Leigidh comas modh a’ phàipeir-bhalla leat a’ video a shealltainn mar chùlaibh an deasga.

en: Show media title on video
gd: Seall tiotal a’ mheadhain air a’ video

en: Display the title of the video on top of the movie.
gd: Seall tiotal a’ video os cionn an fhilm.

en: Show video title for x milliseconds
gd: Seall tiotal a’ video fad x mille-dhiog

en: Show the video title for n milliseconds, default is 5000 ms (5 sec.)
gd: Seall tiotal a’ video fad n mille-dhiog; ’s e 5000 ms (5 diogan) a’ bhun-roghainn.

en: Position of video title
gd: Ionad tiotal a’ video

en: Place on video where to display the title (default bottom center).
gd: An t-àite far am faicear an tiotal (sa mheadhan aig a’ bhun a ghnàth).

en: Hide cursor and fullscreen controller after x milliseconds
gd: Falaich a’ chuileag is uidheam-smachd na làn-sgrìn an dèidh x mille-dhiog

en: Hide mouse cursor and fullscreen controller after n milliseconds.
gd: Falaich cuileag na luchaige is uidheam-smachd na làn-sgrìn an dèidh n mille-dhiog.

en: Deinterlace mode
gd: Modh deinterlace

en: Deinterlace method to use for video processing.
gd: Am modh deinterlace a thèid a chleachdadh airson pròiseasadh video.

en: Discard
gd: Tilg air falbh

en: Blend
gd: Co-measgaich

en: Mean
gd: Meadhan

en: Phosphor
gd: Fosfor

en: Disable screensaver
gd: Cuir à comas an sàbhalaiche-sgrìn

en: Disable the screensaver during video playback.
gd: Cuir à comas an sàbhalaiche-sgrìn fhad ’s a tha video ’ga chluich.

en: Window decorations
gd: Sgeadachaidhean na h-uinneige

en: Video filter module
gd: Mòideal criathradh a’ video

en: Video snapshot directory (or filename)
gd: Pasgan (no ainm faidhle) nan glacaidhean video

en: Video snapshot file prefix
gd: Ro-leasachan faidhle aig glacadh a’ video

en: Video snapshot format
gd: Fòrmat glacadh a’ video

en: Display video snapshot preview
gd: Seall ro-shealladh glacadh a’ video

en: Display the snapshot preview in the screen's top-left corner.
gd: Seall ro-shealladh a’ ghlacaidh ann an oisean clì aig bàrr na sgrìn.

en: Use sequential numbers instead of timestamps
gd: Cleachd àireamhan sreath-leanmhainneach seach stampaichean-tìde

en: Use sequential numbers instead of timestamps for snapshot numbering
gd: Cleachd àireamhan sreath-leanmhainneach seach stampaichean-tìde airson nan glacaidhean a chunntadh

en: Video snapshot width
gd: Leud glacadh a’ video

en: Video snapshot height
gd: Àirde glacadh a’ video

en: Video cropping
gd: Bearradh video

en: This forces the cropping of the source video. Accepted formats are x:y (4:3, 16:9, etc.) expressing the global image aspect.
gd: Èignichidh seo bearradh a’ video tùsail. ’S e x:y am fòrmat ceadaichte (m.e. 4:3, 16:9 is mar sin air adhart) ’s e a’ cur an cèill co-mheas an deilbh.

en: Source aspect ratio
gd: Co-mheas an deilbh thùsail

en: Video Auto Scaling
gd: Fèin-sgèileadh a’ video

en: Let the video scale to fit a given window or fullscreen.
gd: Leig leis a’ video sgèileadh ri meud uinneige no làn-sgrìn.

en: Video scaling factor
gd: Factar sgèileadh a’ video

en: Skip frames
gd: Leum thairis air frèaman

en: This enables VLC hotkeys from the (non-embedded) video window.
gd: Cuiridh seo grad-iuchraichean VLC an comas o uinneag (neo-leabaichte) a’ video.

en: Default
gd: Bun-roghainn

en: Enable
gd: Cuir an comas

en: Hop limit (TTL)
gd: Hop Limit (TTL)

en: DiffServ Code Point
gd: Puing còd DiffServ

en: Audio track
gd: Traca fuaime

en: Subtitle track
gd: Traca nam fo-thiotalan

en: Audio language
gd: Cànan na fuaime

en: Language of the audio track you want to use (comma separated, two or three letter country code, you may use 'none' to avoid a fallback to another language).
gd: Cànan traca na fuaime a bu toigh leat (le cromagan eatarra, còdan dhùthchannan a tha a dhà no trì litrichean a dh’fhaid; ’s urrainn dhut “none” a chleachdadh ma tha thu airson seachnadh gun cleachdar cànan eile mar fallback).

en: Subtitle language
gd: Cànan nam fo-thiotalan

en: Language of the subtitle track you want to use (comma separated, two or three letters country code, you may use 'any' as a fallback).
gd: Cànan traca nam fo-thiotalan bu toigh leat (le cromagan eatarra, còdan dhùthchannan a tha a dhà no trì litrichean a dh’fhaid; ’s urrainn dhut “any” a chleachdadh mar fallback).

en: Audio track ID
gd: ID traca na fuaime

en: Stream ID of the audio track to use.
gd: ID an t-srutha aig traca na fuaime a chleachdar.

en: Subtitle track ID
gd: ID traca nam fo-thiotalan

en: Stream ID of the subtitle track to use.
gd: ID an t-srutha aig traca nam fo-thiotalan a chleachdar.

en: Preferred video resolution
gd: Dùmhlachd-bhreacaidh a’ video a bu toigh leat

en: Best available
gd: An tè as fheàrr a tha ri làimh

en: Full HD (1080p)
gd: HD slàn (1080p)

en: Standard Definition (576 or 480 lines)
gd: Deifinisean stannardach (576 or 480 lines)

en: Low Definition (360 lines)
gd: Deifinisean ìseal (360 loidhne)

en: Very Low Definition (240 lines)
gd: Deifinisean glè ìseal (240 loidhne)

en: Start time
gd: Àm tòiseachaidh

en: The stream will start at this position (in seconds).
gd: Tòisichidh an sruth aig an ionad seo (ann an diogan).

en: Stop time
gd: Àm crìochnachaidh

en: The stream will stop at this position (in seconds).
gd: Crìochnaichidh an sruth aig an ionad seo (ann an diogan).

en: Run time
gd: Àm ruith

en: The stream will run this duration (in seconds).
gd: Faid an t-srutha (ann an diogan).

en: Fast seek
gd: Sireadh luath

en: Favor speed over precision while seeking
gd: B’ fheàrr leam luaths seach pongalachd nuair a nì mi sireadh

en: Playback speed
gd: Astar na cluiche

en: Change title according to current media
gd: Atharraich an tiotal a-rèir a’ mheadhain làithrich

en: Force subtitle position
gd: Èignich ionad nam fo-thiotalan

en: On Screen Display
gd: Taisbeanadh air an sgrìn

en: Use subtitle file
gd: Cleachd faidhle fho-thiotalan

en: DVD device
gd: Uidheam DVD

en: VCD device
gd: Uidheam VCD

en: Audio CD device
gd: Uidheam CD fuaime

en: This is the default DVD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
gd: Seo an draibh DVD bunaiteach (no am faidhle bunaiteach) a chleachdar. Na dìochuimhnich an còilean an dèidh litir an draibh (m.e. D:)

en: This is the default VCD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
gd: Seo an draibh VCD bunaiteach (no am faidhle bunaiteach) a chleachdar. Na dìochuimhnich an còilean an dèidh litir an draibh (m.e. D:)

en: This is the default Audio CD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
gd: Seo an draibh bunaiteach nan CD fuaime (no am faidhle bunaiteach) a chleachdar. Na dìochuimhnich an còilean an dèidh litir an draibh (m.e. D:)

en: This is the default DVD device to use.
gd: Seo an t-uidheam DVD bunaiteach a thèid a chleachdadh.

en: This is the default VCD device to use.
gd: Seo an t-uidheam VCD bunaiteach a thèid a chleachdadh.

en: This is the default Audio CD device to use.
gd: Seo an t-uidheam CD fuaime bunaiteach a thèid a chleachdadh.

en: TCP connection timeout
gd: Crìoch-ùine a’ cheangail TCP

en: HTTP server address
gd: Seòladh an fhrithealaiche HTTP

en: RTSP server address
gd: Seòladh an fhrithealaiche RTSP

en: HTTP server port
gd: Port frithealaiche HTTP

en: HTTPS server port
gd: Port frithealaiche HTTPS

en: RTSP server port
gd: Port frithealaiche RTSP

en: HTTP/TLS server certificate
gd: Teisteanas frithealaiche HTTP/TLS

en: HTTP proxy
gd: Progsaidh HTTP

en: HTTP proxy password
gd: Facal-faire progsaidh HTTP

en: If your HTTP proxy requires a password, set it here.
gd: Ma dh’fheumas am progsaidh HTTP agad facal-faire, suidhich an-seo e.

en: SOCKS server
gd: Frithealaiche SOCKS

en: SOCKS user name
gd: Ainm-cleachdaiche SOCKS

en: SOCKS password
gd: Facal-faire SOCKS

en: Title metadata
gd: Meata-dàta an tiotail

en: Author metadata
gd: Meata-dàta an ùghdair

en: Artist metadata
gd: Meata-dàta an neach-ealain

en: Genre metadata
gd: Meata-dàta a’ ghnè

en: Copyright metadata
gd: Meata-dàta na còrach-lethbhreac

en: Description metadata
gd: Meata-dàta an tuairisgeil

en: Date metadata
gd: Meata-dàta a’ chinn-là

en: URL metadata
gd: Meata-dàta an URL

en: Locally collect statistics
gd: Cruinnich stats gu h-ionadail

en: Run as daemon process
gd: Ruith mar phròiseas daemon

en: Runs VLC as a background daemon process.
gd: Ruith VLC mar phròiseas daemon sa chùlaibh.

en: Write process id to file
gd: Sgrìobh ID a’ phròiseis san fhaidhle

en: Writes process id into specified file.
gd: Sgrìobhaidh seo ID a’ phròiseis san fhaidhle a shònraich thu.

en: Allow only one running instance
gd: Na ceadaich aon ionstans a-mhàin

en: Use only one instance when started from file manager
gd: Na cleachd ach aon ionstans nuair a chaidh a thòiseachadh o mhanaidsear nam faidhlichean

en: Enqueue items into playlist in one instance mode
gd: Cuir nithean air an liosta-chluich ma bhios e sa mhodh aon-ionstans

en: Allow metadata network access
gd: Ceadaich inntrigeadh lìonraidh dha mheata-dàta

en: Play files randomly forever
gd: Cluich faidhlichean air thuaiream gu sìorraidh bràth

en: VLC will randomly play files in the playlist until interrupted.
gd: Cluichidh VLC na faidhlichean air an liosta-chluich gus an dèid stad a chur air.

en: Repeat all
gd: Ath-chluich na h-uile

en: VLC will keep playing the playlist indefinitely.
gd: Sìor-chluichidh VLC an liosta-chluich gu sìorraidh bràth.

en: Repeat current item
gd: Ath-chluich an nì làithreach

en: VLC will keep playing the current playlist item.
gd: Sìor-chluichidh VLC an nì làithreach dhen liosta-chluich.

en: Play and stop
gd: Cluich is stad

en: Stop the playlist after each played playlist item.
gd: Stad an liosta-chluich às dèidh do nì air an liosta-chluich crìochnachadh.

en: Play and exit
gd: Cluich is fàg

en: Exit if there are no more items in the playlist.
gd: Dèan fàgail mur eil dad air fhàgail air an liosta-chluich.

en: Play and pause
gd: Cluich is cuir ’na stad

en: Pause each item in the playlist on the last frame.
gd: Cuir gach nì air an liosta-chluich ’na stad san fhrèam mu dheireadh.

en: Auto start
gd: Fèin-tòiseachadh

en: Automatically start playing the playlist content once it's loaded.
gd: Cluich susbaint na liosta-chluich turas a chaidh a luchdadh.

en: Pause on audio communication
gd: Cuir ’na stad nuair a thig conaltradh fuaime a-steach

en: If pending audio communication is detected, playback will be paused automatically.
gd: Ma mhothaichear do chonaltradh fuaime, thèid na tha ’ga chluich a chur ’na stad gu fèin-obrachail.

en: Use media library
gd: Cleachd leabhar-lann nam meadhanan

en: The media library is automatically saved and reloaded each time you start VLC.
gd: Thèid leabhar-lann nam meadhanan a shàbhaladh ’s a luchdadh gu fèin-obrachail gach turas a thòisicheas tu VLC.

en: Display playlist tree
gd: Seall craobh na liosta-chluich

en: These settings are the global VLC key bindings, known as "hotkeys".
gd: ’S e nasgadh iuchraichean VLC uile-choitcheann a tha sna roghainnean seo is cante “grad-iuchraichean” no “hotkeys” riutha.

en: Ignore
gd: Leig seachad

en: Fullscreen
gd: Làn-sgrìn

en: Select the hotkey to use to swap fullscreen state.
gd: Tagh an grad-iuchair airson a dhol dhan làn-sgrìn no a fàgail.

en: Exit fullscreen
gd: Fàg an làn-sgrìn

en: Select the hotkey to use to exit fullscreen state.
gd: Tagh an grad-iuchair airson an làn-sgrìn fhàgail.

en: Play/Pause
gd: Cluich/Cuir ’na stad

en: Select the hotkey to use to swap paused state.
gd: Tagh an grad-iuchair airson rud a chur ’na stad no leantainn air adhart.

en: Pause only
gd: Na dèan ach cur ’na stad

en: Select the hotkey to use to pause.
gd: Tagh an grad-iuchair airson rud a chur ’na stad.

en: Play only
gd: Na dèan ach cluich

en: Select the hotkey to use to play.
gd: Tagh an grad-iuchair airson rud a chluich.

en: Faster
gd: Nas luaithe

en: Select the hotkey to use for fast forward playback.
gd: Tagh an grad-iuchair airson toinneadh air adhart gu luath.

en: Slower
gd: Nas slaodaiche

en: Select the hotkey to use for slow motion playback.
gd: Tagh an grad-iuchair airson cluich shlaodach.

en: Normal rate
gd: Reat àbhaisteach

en: Select the hotkey to set the playback rate back to normal.
gd: Tagh an grad-iuchair airson astar na cluich a thilleadh dhan roghainn àbhaisteach.

en: Faster (fine)
gd: Nas luaithe (mean air mhean)

en: Slower (fine)
gd: Nas slaodaiche (mean air mhean)

en: Next
gd: Air adhart

en: Select the hotkey to use to skip to the next item in the playlist.
gd: Tagh an grad-iuchair airson leum a ghearradh dhan ath-rud air an liosta-chluich.

en: Previous
gd: Air ais

en: Select the hotkey to use to skip to the previous item in the playlist.
gd: Tagh an grad-iuchair airson leum a ghearradh dhan rud roimhe air an liosta-chluich.

en: Stop
gd: Sguir dheth

en: Select the hotkey to stop playback.
gd: Tagh an grad-iuchair airson sgur de chluich.

en: Position
gd: Ionad

en: Select the hotkey to display the position.
gd: Tagh an grad-iuchair gus an t-ionad a shealltainn.

en: Very short backwards jump
gd: Leum glè ghoirid air ais

en: Select the hotkey to make a very short backwards jump.
gd: Tagh an grad-iuchair airson leum glè ghoirid a ghearradh air ais.

en: Short backwards jump
gd: Leum goirid air ais

en: Select the hotkey to make a short backwards jump.
gd: Tagh an grad-iuchair airson leum goirid a ghearradh air ais.

en: Medium backwards jump
gd: Leum meadhanach air ais

en: Select the hotkey to make a medium backwards jump.
gd: Tagh an grad-iuchair airson leum meadhanach a ghearradh air ais.

en: Long backwards jump
gd: Leum mòr air ais

en: Select the hotkey to make a long backwards jump.
gd: Tagh an grad-iuchair airson leum fada a ghearradh air ais.

en: Very short forward jump
gd: Leum glè ghoirid air adhart

en: Select the hotkey to make a very short forward jump.
gd: Tagh an grad-iuchair airson leum glè ghoirid a ghearradh air adhart.

en: Short forward jump
gd: Leum goirid air adhart

en: Select the hotkey to make a short forward jump.
gd: Tagh an grad-iuchair airson leum goirid a ghearradh air adhart.

en: Medium forward jump
gd: Leum meadhanach air adhart

en: Select the hotkey to make a medium forward jump.
gd: Tagh an grad-iuchair airson leum meadhanach a ghearradh air adhart.

en: Long forward jump
gd: Leum fada air adhart

en: Select the hotkey to make a long forward jump.
gd: Tagh an grad-iuchair airson leum fada a ghearradh air adhart.

en: Next frame
gd: An ath-fhrèam

en: Select the hotkey to got to the next video frame.
gd: Tagh an grad-iuchair gus a dhol dhan ath-fhrèam video.

en: Very short jump length
gd: Leum glè ghoirid

en: Very short jump length, in seconds.
gd: Leum glè ghoirid, ann an diogan.

en: Short jump length
gd: Leum goirid

en: Short jump length, in seconds.
gd: Leum goirid, ann an diogan.

en: Medium jump length
gd: Leum meadhanach

en: Medium jump length, in seconds.
gd: Leum meadhanach, ann an diogan.

en: Long jump length
gd: Leum fada

en: Long jump length, in seconds.
gd: Leum fada, ann an diogan.

en: Quit
gd: Fàg an-seo

en: Select the hotkey to quit the application.
gd: Tagh an grad-iuchair gus an aplacaid fhàgail.

en: Navigate up
gd: Seòl suas

en: Navigate down
gd: Seòl sìos

en: Navigate left
gd: Seòl dhan taobh chlì

en: Navigate right
gd: Seòl dhan taobh deas

en: Activate
gd: Cuir an gnìomh

en: Select the key to activate selected item in DVD menus.
gd: Tagh an iuchair gus an rud a thagh thu a chur an gnìomh ann an clàr-taice an DVD.

en: Go to the DVD menu
gd: Rach a chlàr-taice an DVD

en: Select the key to take you to the DVD menu
gd: Tagh an iuchair a bheir thu a chlàr-taice an DVD

en: Select previous DVD title
gd: Tagh an tiotal DVD roimhe

en: Select the key to choose the previous title from the DVD
gd: Tagh an iuchair gus an tiotal roimhe dhen DVD a thaghadh

en: Select next DVD title
gd: Tagh an ath-thiotal dhen DVD

en: Select the key to choose the next title from the DVD
gd: Tagh an iuchair gus an ath-thiotal dhen DVD a thaghadh

en: Select prev DVD chapter
gd: Tagh an caibideal roimhe dhen DVD

en: Select the key to choose the previous chapter from the DVD
gd: Tagh an iuchair gus an caibideal roimhe dhen DVD a thaghadh

en: Select next DVD chapter
gd: Tagh an ath-chaibideal dhen DVD

en: Select the key to choose the next chapter from the DVD
gd: Tagh an iuchair gus an ath-chaibideal dhen DVD a thaghadh

en: Volume up
gd: Àirde na fuaime suas

en: Select the key to increase audio volume.
gd: Tagh an iuchair gus àirde na fuaime a chur suas.

en: Volume down
gd: Àirde na fuaime sìos

en: Select the key to decrease audio volume.
gd: Tagh an iuchair gus àirde na fuaime a chur sìos.

en: Mute
gd: Mùch

en: Select the key to mute audio.
gd: Tagh an iuchair gus an fhuaim a mhùchadh.

en: Subtitle delay up
gd: Cuir dàil nam fo-thiotal an àirde

en: Select the key to increase the subtitle delay.
gd: Tagh an iuchair gus dàil nam fo-thiotal a chur an àirde.

en: Subtitle delay down
gd: Lùghdaich dàil nam fo-thiotal

en: Select the key to decrease the subtitle delay.
gd: Tagh an iuchair gus dàil nam fo-thiotal a lùghdachadh.

en: Subtitle position up
gd: Ionad nam fo-thiotal an àirde

en: Select the key to move subtitles higher.
gd: Tagh an iuchair gus na fo-thiotalan a ghluasad an àirde.

en: Subtitle position down
gd: Ionad nam fo-thiotal a-bhàn

en: Select the key to move subtitles lower.
gd: Tagh an iuchair gus na fo-thiotalan a ghluasad a-bhàn.

en: Audio delay up
gd: Dàil na fuaime an àirde

en: Select the key to increase the audio delay.
gd: Tagh an iuchair gus dàil na fuaime a chur an àirde.

en: Audio delay down
gd: Dàil na fuaime a-bhàn

en: Select the key to decrease the audio delay.
gd: Tagh an iuchair gus dàil na fuaime a chur a-bhàn.

en: Play playlist bookmark 1
gd: Cluich comharra-leabhair 1 na liosta-chluich

en: Play playlist bookmark 2
gd: Cluich comharra-leabhair 2 na liosta-chluich

en: Play playlist bookmark 3
gd: Cluich comharra-leabhair 3 na liosta-chluich

en: Play playlist bookmark 4
gd: Cluich comharra-leabhair 4 na liosta-chluich

en: Play playlist bookmark 5
gd: Cluich comharra-leabhair 5 na liosta-chluich

en: Play playlist bookmark 6
gd: Cluich comharra-leabhair 6 na liosta-chluich

en: Play playlist bookmark 7
gd: Cluich comharra-leabhair 7 na liosta-chluich

en: Play playlist bookmark 8
gd: Cluich comharra-leabhair 8 na liosta-chluich

en: Play playlist bookmark 9
gd: Cluich comharra-leabhair 9 na liosta-chluich

en: Play playlist bookmark 10
gd: Cluich comharra-leabhair 10 na liosta-chluich

en: Select the key to play this bookmark.
gd: Tagh an iuchair a chluicheas an comharra-leabhair seo.

en: Set playlist bookmark 1
gd: Suidhich comharra-leabhair 1 na liosta-chluich

en: Set playlist bookmark 2
gd: Suidhich comharra-leabhair 2 na liosta-chluich

en: Set playlist bookmark 3
gd: Suidhich comharra-leabhair 3 na liosta-chluich

en: Set playlist bookmark 4
gd: Suidhich comharra-leabhair 4 na liosta-chluich

en: Set playlist bookmark 5
gd: Suidhich comharra-leabhair 5 na liosta-chluich

en: Set playlist bookmark 6
gd: Suidhich comharra-leabhair 6 na liosta-chluich

en: Set playlist bookmark 7
gd: Suidhich comharra-leabhair 7 na liosta-chluich

en: Set playlist bookmark 8
gd: Suidhich comharra-leabhair 8 na liosta-chluich

en: Set playlist bookmark 9
gd: Suidhich comharra-leabhair 9 na liosta-chluich

en: Set playlist bookmark 10
gd: Suidhich comharra-leabhair 10 na liosta-chluich

en: Select the key to set this playlist bookmark.
gd: Tagh an iuchair a shuidhicheas an comharra-leabhair seo dhen liosta-chluich.

en: Clear the playlist
gd: Falamhaich an liosta-chluich

en: Select the key to clear the current playlist.
gd: Tagh an iuchair a dh’fhalamhaicheas an liosta-chluich làithreach.

en: Playlist bookmark 1
gd: Comharra-leabhair 1 na liosta-chluich

en: Playlist bookmark 2
gd: Comharra-leabhair 2 na liosta-chluich

en: Playlist bookmark 3
gd: Comharra-leabhair 3 na liosta-chluich

en: Playlist bookmark 4
gd: Comharra-leabhair 4 na liosta-chluich

en: Playlist bookmark 5
gd: Comharra-leabhair 5 na liosta-chluich

en: Playlist bookmark 6
gd: Comharra-leabhair 6 na liosta-chluich

en: Playlist bookmark 7
gd: Comharra-leabhair 7 na liosta-chluich

en: Playlist bookmark 8
gd: Comharra-leabhair 8 na liosta-chluich

en: Playlist bookmark 9
gd: Comharra-leabhair 9 na liosta-chluich

en: Playlist bookmark 10
gd: Comharra-leabhair 10 na liosta-chluich

en: This allows you to define playlist bookmarks.
gd: ’S urrainn dhut comharran-leabhair na liosta-chluich a shònrachadh an-seo.

en: Cycle audio track
gd: Cuairtich na tracaichean fuaime

en: Cycle through the available audio tracks(languages).
gd: Cuairtich tron a h-uile trac fuaime (cànain) a tha ri fhaighinn.

en: Cycle subtitle track
gd: Cuairtich tracaichean nam fo-thiotal

en: Cycle through the available subtitle tracks.
gd: Cuairtich tron a h-uile traca fo-thiotail a tha ri fhaighinn.

en: Cycle source aspect ratio
gd: Cuairtich co-mheas an deilbh tùsail

en: Cycle through a predefined list of source aspect ratios.
gd: Cuairtich tro liosta ro-shuidhichte de co-mheasan deilbh tùsail.

en: Cycle video crop
gd: Cuairtich bearradh video

en: Cycle through a predefined list of crop formats.
gd: Cuairtich tro liosta ro-shuidhichte de dh’fhòrmatan bearraidh.

en: Toggle autoscaling
gd: Togalaich am fèin-sgèileadh

en: Activate or deactivate autoscaling.
gd: Cuir an gnìomh, no à gnìomh, am fèin-sgèileadh.

en: Increase scale factor
gd: Cuir factar an sgèilidh an àirde

en: Decrease scale factor
gd: Cuir factar an sgèilidh an lughad

en: Cycle deinterlace modes
gd: Cuairtich tro na modhan deinterlace

en: Show controller in fullscreen
gd: Seall uidheam-smachd san làn-sgrìn

en: Boss key
gd: Iuchair a’ cheannaird

en: Hide the interface and pause playback.
gd: Falaich an eadar-aghaidh is cuir a’ chluich ’na stad.

en: Context menu
gd: Clàr-taice co-theacsail

en: Show the contextual popup menu.
gd: Seall priob-uinneag a’ chlàir-thaice cho-theacsail.

en: Take video snapshot
gd: Tog glacadh dhen video

en: Takes a video snapshot and writes it to disk.
gd: Togaidh seo glacadh dhen video is sàbhailidh e air an diosga e.

en: Record
gd: Clàraich

en: Normal/Loop/Repeat
gd: Àbhaisteach/Lùbadh/Ath-chluich

en: Un-Zoom
gd: Dì-shùm

en: Crop one pixel from the top of the video
gd: Beàrr aon phiogsail o bhàrr a’ video

en: Uncrop one pixel from the top of the video
gd: Dì-bheàrr aon phiogsail o bhàrr a’ video

en: Crop one pixel from the left of the video
gd: Beàrr aon phiogsail o thaobh clì a’ video

en: Uncrop one pixel from the left of the video
gd: Dì-bhearr aon phiogsail o thaobh clì a’ video

en: Crop one pixel from the bottom of the video
gd: Beàrr aon phiogsail o bhonn a’ video

en: Uncrop one pixel from the bottom of the video
gd: Dì-bheàrr aon phiogsail o bhonn a’ video

en: Crop one pixel from the right of the video
gd: Beàrr aon phiogsail o thaobh deas a’ video

en: Uncrop one pixel from the right of the video
gd: Dì-bheàrr aon phiogsail o thaobh deas a’ video

en: Toggle wallpaper mode in video output
gd: Toglaich modh a’ phàipeir-bhalla san às-chur video

en: Toggle wallpaper mode in video output.
gd: Toglaich modh a’ phàipeir-bhalla san às-chur video.

en: Cycle through audio devices
gd: Cuairtich tro na h-uidheaman fuaime

en: Cycle through available audio devices
gd: Cuairtich tro na h-uidheaman fuaime a tha ri làimh

en: Snapshot
gd: Glacadh

en: Window properties
gd: Roghainnean na h-uinneige

en: Subpictures
gd: Fo-dhealbhan

en: Subtitles
gd: Fo-thiotalan

en: Overlays
gd: Tar-chòmhdachadh

en: Track settings
gd: Roghainnean an traca

en: Playback control
gd: Uidheam-smachd na cluich

en: Default devices
gd: Uidheaman bunaiteach

en: Network settings
gd: Roghainnean an lìonraidh

en: Socks proxy
gd: Progsaidh socks

en: Metadata
gd: Meata-dàta

en: Decoders
gd: Dì-chòdaichearan

en: Input
gd: Ion-chur

en: Special modules
gd: Mòidealan sònraichte

en: Plugins
gd: Plugain

en: Performance options
gd: Roghainnean an dèanadais

en: Clock source
gd: Tùs an uaireadair

en: Hot keys
gd: Grad-iuchraichean

en: Brightness Down
gd: Soilleireachd ─ sìos

en: Brightness Up
gd: Soilleireachd ─ suas

en: Browser Back
gd: Brabhsair ─ air ais

en: Browser Favorites
gd: Brabhsair ─ Annsachdan

en: Browser Forward
gd: Brabhsair ─ Air adhart

en: Browser Home
gd: Brabhsair ─ Dhachaigh

en: Browser Refresh
gd: Brabhsair ─ Ath-nuadhaich

en: Browser Search
gd: Brabhsair ─ Lorg

en: Browser Stop
gd: Brabhsair ─ Stad

en: Delete
gd: Sguab às

en: Down
gd: Sìos

en: End
gd: Crìochnaich

en: Home
gd: Dhachaigh

en: Insert
gd: Cuir a-steach

en: Media Angle
gd: Meadhan ─ Ceàrn

en: Media Audio Track
gd: Meadhan ─ Traca fuaime

en: Media Forward
gd: Meadhan ─ Air adhart

en: Media Menu
gd: Meadhan ─ Clàr-taice

en: Media Next Frame
gd: Meadhan ─ An ath-fhrèam

en: Media Next Track
gd: Meadhan ─ An ath-thraca

en: Media Play Pause
gd: Meadhan ─ Cuir ’na stad

en: Media Prev Frame
gd: Meadhan ─ Am frèam roimhe

en: Media Prev Track
gd: Meadhan ─ An traca roimhe

en: Media Record
gd: Meadhan ─ Clàraich

en: Media Repeat
gd: Meadhan ─ Ath-dhèan

en: Media Rewind
gd: Meadhan ─ Toinn air ais

en: Media Select
gd: Meadhan ─ Tagh

en: Media Shuffle
gd: Meadhan ─ Air thuaiream

en: Media Stop
gd: Meadhan ─ Stad

en: Media Subtitle
gd: Meadhan ─ Fo-thiotal

en: Media Time
gd: Meadhan ─ Àm

en: Media View
gd: Meadhan ─ Seall

en: Menu
gd: Clàr-taice

en: Mouse Wheel Down
gd: Cuibhle na luchaige ─ Sìos

en: Mouse Wheel Left
gd: Cuibhle na luchaige ─ Clì

en: Mouse Wheel Right
gd: Cuibhle na luchaige ─ Deas

en: Mouse Wheel Up
gd: Cuibhle na luchaige ─ Suas

en: Page Down
gd: Duilleag sìos

en: Page Up
gd: Duilleag suas

en: Pause
gd: Cuir ’na stad

en: Print
gd: Clò-bhuail

en: Tab
gd: Taba

en: Up
gd: Suas

en: Volume Down
gd: Àirde na fuaime sìos

en: Volume Mute
gd: Mùch an fhuaim

en: Volume Up
gd: Àirde na fuaime suas

en: Zoom In
gd: Sùm a-steach

en: Zoom Out
gd: Sùm a-mach

en: Saving file failed
gd: Dh’fhàillig sàbhaladh an fhaidhle

en: Failed to open "%s" for writing
gd: Cha b’ urrainn dhuinn “%s” fhosgladh airson sgrìobhadh ann

en: Cancel
gd: Sguir dheth

en: %s
    Downloading... %s/%s %.1f%% done
gd: %s
    ’Ga luchdadh a-nuas… %s/%s %.1f%% deiseil

en: File could not be verified
gd: Cha b’ urrainn dhuinn am faidhle a dhearbhadh

en: Invalid signature
gd: Soidhneadh mì-dhligheach

en: File not verifiable
gd: Cha ghabh am faidhle a dhearbhadh

en: File corrupted
gd: Faidhle coirbte

en: Downloaded file "%s" was corrupted. Thus, it was deleted.
gd: Bha am faidhle “%s” a luchdaich thu a-nuas coirbte agus chaidh a sguabadh às ri linn sin.

en: Install
gd: Stàlaich

en: Update VLC media player
gd: Ùraich cluicheadair mheadhanan VLC

en: Media Library
gd: Leabhar-lann nam meadhanan

en: Abkhazian
gd: Abchasais

en: Afrikaans
gd: Afraganais

en: Albanian
gd: Albàinis

en: Amharic
gd: Amtharais

en: Arabic
gd: Arabais

en: Armenian
gd: Airmeinis

en: Assamese
gd: Asamais

en: Avestan
gd: Avestanais

en: Azerbaijani
gd: Asarbaideànais

en: Basque
gd: Basgais

en: Belarusian
gd: Bealaruisis

en: Bengali
gd: Beangailis

en: Bosnian
gd: Bosnais

en: Breton
gd: Breatnais

en: Bulgarian
gd: Bulgairis

en: Burmese
gd: Burmais

en: Catalan
gd: Catalanais

en: Chechen
gd: Deideanais

en: Chinese
gd: Sìnis

en: Church Slavic
gd: Slàbhais na h-Eaglaise

en: Cornish
gd: Còrnais

en: Corsican
gd: Corsais

en: Czech
gd: Seicis

en: Danish
gd: Danmhairgis

en: Dutch
gd: Duitsis

en: English
gd: Beurla

en: Estonian
gd: Eastonais

en: Faroese
gd: Fàrothais

en: Fijian
gd: Fìdis

en: Finnish
gd: Fionnlainnis

en: French
gd: Fraingis

en: Frisian
gd: Frìoslannais

en: Georgian
gd: Cairtbheilis

en: German
gd: Gearmailtis

en: Gaelic (Scots)
gd: Gàidhlig

en: Irish
gd: Gaeilge

en: Gallegan
gd: Gailìsis

en: Manx
gd: Gaelg

en: Greek, Modern
gd: Greugais

en: Guarani
gd: Guaraní

en: Hebrew
gd: Eabhra

en: Hindi
gd: Hindis

en: Hungarian
gd: Ungairis

en: Icelandic
gd: Innis Tìlis

en: Indonesian
gd: Innd-Innsis

en: Italian
gd: Eadailtis

en: Javanese
gd: Deàbhanais

en: Japanese
gd: Seapanais

en: Greenlandic, Kalaallisut
gd: Graonlannais, Kalaallisut

en: Kashmiri
gd: Caismiris

en: Kazakh
gd: Casachais

en: Khmer
gd: Cmèar

en: Kirghiz
gd: Cìorgasais

en: Korean
gd: Coirèanais

en: Kurdish
gd: Cùrdais

en: Lao
gd: Làtho

en: Latin
gd: Laideann

en: Latvian
gd: Laitbheis

en: Lithuanian
gd: Liotuainis

en: Macedonian
gd: Masadonais

en: Marshall
gd: Cànan Mharshall

en: Maori
gd: Māori

en: Malay
gd: Malaidhis

en: Maltese
gd: Maltais

en: Moldavian
gd: Moldobhais

en: Mongolian
gd: Mongolais

en: Nauru
gd: Nabhru

en: Ndebele, South
gd: Ndebele Dheasach

en: Ndebele, North
gd: Ndebele Thuathach

en: Nepali
gd: Neapàlais

en: Norwegian
gd: Nirribhis

en: Norwegian Nynorsk
gd: Nirribhis, Nynorsk

en: Norwegian Bokmaal
gd: Nirribhis, Bokmål

en: Occitan; Provençal
gd: Ogsatanais; Provençal

en: Persian
gd: Peirsis

en: Polish
gd: Pòlainnis

en: Portuguese
gd: Portagailis

en: Pushto
gd: Pashto

en: Original audio
gd: Fuaim thùsail

en: Raeto-Romance
gd: Rumains

en: Romanian
gd: Romàinis

en: Russian
gd: Ruisis

en: Serbian
gd: Sèirbis

en: Croatian
gd: Cròthaisis

en: Sinhalese
gd: Sinhala

en: Slovak
gd: Slòbhacais

en: Slovenian
gd: Slòbhainis

en: Northern Sami
gd: Sàmais Thuathach

en: Samoan
gd: Cànan Samotha

en: Somali
gd: Somàilis

en: Sotho, Southern
gd: Sotho Dheasach

en: Spanish
gd: Spàinntis

en: Sardinian
gd: Sàrdais

en: Sundanese
gd: Cànan Sunda

en: Swedish
gd: Suainis

en: Tahitian
gd: Cànan Tahiti

en: Tamil
gd: Taimilis

en: Tatar
gd: Tatarais

en: Tajik
gd: Taidigis

en: Thai
gd: Cànan nan Tàidh

en: Tibetan
gd: Tibeitis

en: Tonga (Tonga Islands)
gd: Tonga (Eileanan Tonga)

en: Turkish
gd: Turcais

en: Turkmen
gd: Turcmanais

en: Uighur
gd: Ùigiurais

en: Ukrainian
gd: Ucràinis

en: Urdu
gd: Ùrdu

en: Uzbek
gd: Usbagais

en: Vietnamese
gd: Bhiet-Namais

en: Volapuk
gd: Volapük

en: Welsh
gd: Cuimris

en: Yiddish
gd: Iùdhais

en: Autoscale video
gd: Fèin-sgèilich a’ video

en: Crop
gd: Beàrr

en: Aspect ratio
gd: Co-mheas an deilbh

en: ALSA audio capture
gd: Glacadh fuaime ALSA

en: Attachment
gd: Ceanglachan

en: Attachment input
gd: Ion-chur ceanglachain

en: Blu-ray menus
gd: Clàran-taice Blu-ray

en: Use Blu-ray menus. If disabled, the movie will start directly
gd: Cleachd clàran-taice Blu-ray. Ma tha seo à comas, tòisichidh am film sa bhad

en: Blu-ray Disc support (libbluray)
gd: Taic le diosga Blu-ray (libbluray)

en: This Blu-ray Disc needs a library for AACS decoding, and your system does not have it.
gd: Feumaidh an diosga Blu-ray seo leabharlann airson dì-chòdachadh AACS ach chan eil sin aig an t-siostam agad.

en: Blu-ray Disc is corrupted.
gd: Tha an diosga Blu-ray coirbte.

en: Missing AACS configuration file!
gd: Tha faidhle rèiteachadh AACS a dhìth!

en: No valid processing key found in AACS config file.
gd: Cha deach iuchair pròiseasaidh dhligheach a lorg san fhaidhle rèiteachadh AACS.

en: No valid host certificate found in AACS config file.
gd: Cha deach teisteanas òstair dligheach a lorg san fhaidhle rèiteachadh AACS.

en: AACS Host certificate revoked.
gd: Chaidh teisteanas an òstair AACS ais-ghairm.

en: AACS MMC failed.
gd: Dh’fhàillig MMC AACS.

en: This Blu-ray Disc needs a library for BD+ decoding, and your system does not have it.
gd: Feumaidh an diosga Blu-ray seo leabharlann airson dì-chòdachadh BD+ ach chan eil sin aig an t-siostam agad.

en: Your system BD+ decoding library does not work. Missing configuration?
gd: Chan eil leabharlann dì-chòdachadh BD+ an t-siostaim agad ag obair. Saoil a bheil rèiteachadh a dhìth?

en: Blu-ray error
gd: Mearachd Blu-ray

en: Audio CD - Track %02i
gd: CD fuaime - Traca %02i

en: Audio CD
gd: CD fuaime

en: Audio CD input
gd: Ion-chur CD fuaime

en: [cdda:][device][@[track]]
gd: [cdda:][uidheam][@[traca]]

en: CDDB Server
gd: Frithealaiche CDDB

en: Address of the CDDB server to use.
gd: Seòladh an fhrithealaiche CDDB a thèid a chleachdadh.

en: CDDB port
gd: Port CDDB

en: CDDB Server port to use.
gd: Port an fhrithealaiche CDDB a thèid a chleachdadh.

en: IIDC Digital Camera (FireWire) input
gd: Ion-chur camara digitich (FireWire)

en: Input card to use
gd: A’ chairt ion-chuir a thèid a chleachdadh

en: Number of audio channels
gd: Uiread a sheanailean fuaime

en: Video connection
gd: Ceangal video

en: Optical SDI
gd: SDI lèirsinneach

en: Component
gd: Co-phàirt

en: Embedded
gd: Leabaichte

en: Aspect ratio (4:3, 16:9). Default assumes square pixels.
gd: Co-mheas an deilbh (4:3, 16:9). Ma dh’fhàgas tu ann a’ bhun-roghainn, gheibhear piogsailean ceàrnagach.

en: Blackmagic DeckLink SDI input
gd: Ion-chur Blackmagic DeckLink SDI

en: Closed captions 1
gd: Fo-thiotalan dùinte 1

en: Cable
gd: Càball

en: Antenna
gd: Iadhaire

en: TV
gd: TBh

en: FM radio
gd: Rèidio FM

en: AM radio
gd: Rèidio AM

en: Video device name
gd: Ainm an inneil video

en: Audio device name
gd: Ainm an inneil fhuaime

en: Video size
gd: Meud a’ video

en: Picture aspect-ratio n:m
gd: Co-mheas an deilbh n:m

en: Device properties
gd: Roghainnean an uidheim

en: Tuner properties
gd: Roghainnean an tiùnair

en: Tuner TV Channel
gd: Seanail TBh an tiùnair

en: Tuner Frequency
gd: Tricead an tiùnair

en: Video standard
gd: Bun-tomhas a’ video

en: Tuner country code
gd: Còd-dùthcha an tiùnair

en: Capture failed
gd: Dh’fhàillig an glacadh

en: Guard interval
gd: Eadaramh geàird

en: Hierarchy mode
gd: Modh rangachd

en: Pilot
gd: Pìleat

en: Roll-off factor
gd: Factar roll-off

en: 0.35 (same as DVB-S)
gd: 0.35 (mar DVB-S)

en: Unspecified (0V)
gd: Gun sònrachadh (0V)

en: Vertical (13V)
gd: Inghearach (13V)

en: Horizontal (18V)
gd: Còmhnard (18V)

en: DiSEqC LNB number
gd: Àireamh LNB DiSEqC

en: Unspecified
gd: Gun sònrachadh

en: Network identifier
gd: Aithnichear lìonraidh

en: Satellite azimuth
gd: Azimuth saideil

en: Satellite elevation
gd: Àirde an t-saideil

en: Digital Television and Radio
gd: Telebhisean is rèidio digiteach

en: DVB-T reception parameters
gd: Paramadairean glacadh DVB-T

en: ISDB-T reception parameters
gd: Paramadairean glacadh ISDB-T

en: Cable and satellite reception parameters
gd: Paramadairean glacadh càbaill agus saideil

en: DVB-S2 parameters
gd: Paramadairean DVB-S2

en: ISDB-S parameters
gd: Paramadairean ISDB-S

en: Digital broadcasting
gd: Craoladh digiteach

en: DVD angle
gd: Ceàrn DVD

en: Default DVD angle.
gd: Ceàrn DVD bunaiteach.

en: Start directly in menu
gd: Tòisich sa chlàr-taice fhèin

en: DVD with menus
gd: DVD le clàir-thaice

en: DVDnav Input
gd: Ion-chur DVDnav

en: Playback failure
gd: Dh’fhàillig a chluich

en: VLC cannot set the DVD's title. It possibly cannot decrypt the entire disc.
gd: Chan fhaic VLC tiotal an DVD. Dh’fhaoidte nach urrainn dha an diosg air fad a dhì-chrioptachadh.

en: DVD without menus
gd: DVD as aonais chlàr-taice

en: File input
gd: Ion-chur faidhle

en: File
gd: Faidhle

en: Directory
gd: Eòlaire

en: Username
gd: Ainm-cleachdaiche

en: Password
gd: Facal-faire

en: FTP account
gd: Cunntas FTP

en: Account that will be used for the connection.
gd: An cunntas a thèid a chleachdadh airson a’ cheangail.

en: FTP input
gd: Ion-chur FTP

en: VLC could not connect with the given server.
gd: Cha b’ urrainn dha VLC ceangal ris an fhrithealaiche ud.

en: VLC's connection to the given server was rejected.
gd: Cha ceangal VLC ris an fhrithealaiche ud a dhiùltadh.

en: Your account was rejected.
gd: Chaidh an cunntas agad a dhiùltadh.

en: Auto re-connect
gd: Ath-cheangail gu fèin-obrachail

en: Automatically try to reconnect to the stream in case of a sudden disconnect.
gd: Ath-cheangail ris an t-sruth gu fèin-obrachail ma bhriseas an ceangal gu h-obann.

en: HTTP input
gd: Ion-chur HTTP

en: HTTP authentication
gd: Dearbhadh HTTP

en: Please enter a valid login name and a password for realm %s.
gd: Cuir a-steach ainm-cleachdaiche is facal-faire dligheach airson na h-àrainn %s.

en: Continuous stream
gd: Sruth leantainneach

en: Dummy
gd: Caochag

en: Dummy input
gd: Caochag a dh’ion-chur

en: Group
gd: Buidheann

en: Category
gd: Roinn-seòrsa

en: Unknown
gd: Neo-aithnichte

en: Data
gd: Dàta

en: Channels count
gd: Co mheud seanail

en: Width
gd: Leud

en: Height
gd: Àirde

en: Display aspect ratio
gd: Seall co-mheas an deilbh

en: Release function
gd: Sgaoil am foincsean

en: Size
gd: Meud

en: Auto connection
gd: Fèin-cheangal

en: JACK audio input
gd: Ion-chur fuaime JACK

en: JACK Input
gd: Ion-chur JACK

en: Link #
gd: Ceangal #

en: Video ID
gd: ID video

en: Audio configuration
gd: Rèiteachadh na fuaime

en: HD-SDI Input
gd: Ion-chur HD-SDI

en: SDI Input
gd: Ion-chur SDI

en: Kasenna RTSP dialect
gd: Dual-chainnt Kasenna RTSP

en: Kasenna servers use an old and nonstandard dialect of RTSP. With this parameter VLC will try this dialect, but then it cannot connect to normal RTSP servers.
gd: Tha frithealaichean Kasenna a’ cleachdadh seann dual-chainnt neo-stannardach de RTSP. Leis a’ pharamadair seo, feuchaidh VLC ris an dual-chainnt seo ach chan urrainn dha ceangal ri frithealaichean àbhaisteach RTSP an uairsin.

en: WMServer RTSP dialect
gd: Dual-chainnt RTSP WMServer

en: Sets the username for the connection, if no username or password are set in the url.
gd: Suidhichidh seo ainm-cleachdaiche a’ cheangail mur eil ainm-cleachdaiche no facal-faire air a shuidheachadh san url.

en: Sets the password for the connection, if no username or password are set in the url.
gd: Suidhichidh seo facal-faire a’ cheangail mur eil ainm-cleachdaiche no facal-faire air a shuidheachadh san url.

en: RTP/RTSP/SDP demuxer (using Live555)
gd: Demuxer RTP/RTSP/SDP (a’ cleachdadh Live555)

en: RTSP/RTP access and demux
gd: Inntrigeadh is demux RTSP/RTP

en: Use RTP over RTSP (TCP)
gd: Cleachd RTP seach RTSP (TCP)

en: Client port
gd: Port a’ chliant

en: Port to use for the RTP source of the session
gd: Am port a thèid a chleachdadh airson tùs RTSP an t-seisein

en: Force multicast RTP via RTSP
gd: Èignich ioma-chraoladh RTP slighe RTSP

en: RTSP authentication
gd: Dearbhadh RTSP

en: Please enter a valid login name and a password.
gd: Cuir a-steach ainm-cleachdaiche is facal-faire dligheach.

en: MTP input
gd: Ion-chur MTP

en: Capture the audio stream in stereo.
gd: Glac sruth na fuaime ann an stereo.

en: Samplerate
gd: Reat shampallan

en: Samplerate of the captured audio stream, in Hz (eg: 11025, 22050, 44100, 48000)
gd: Reat shampallan de shruth na fuaime a tha ri ghlacadh ann an Hz (m.e. 11025, 22050, 44100, 48000))

en: OSS input
gd: Ion-chur OSS

en: Desired frame rate for the capture.
gd: Reat fhrèaman airson a’ ghlacaidh.

en: Follow the mouse
gd: Lean ris an luchag

en: Screen
gd: Sgrìn

en: Standard
gd: Bun-tomhasach

en: Frequency
gd: Tricead

en: Brightness
gd: Soilleireachd

en: Contrast
gd: Iomsgaradh

en: Saturation
gd: Sàthachd

en: Hue
gd: Tuar

en: Mute the audio.
gd: Mùch an fhuaim.

en: All
gd: A h-uile

en: Keep existing file
gd: Glèidh am faidhle làithreach

en: Overwrite
gd: Sgrìobh thairis air

en: Overwrite existing file
gd: Sgrìobh thairis air an fhaidhle làithreach

en: Append to file
gd: Cuir ris an fhaidhle

en: Append to file if it exists instead of replacing it.
gd: Cuir ris an fhaidhle, ma tha gin ann, seach a chur ’na àite.

en: Format time and date
gd: Fòrmataich an t-àm is an ceann-là

en: Delay
gd: Dàil

en: Compressor
gd: Dùmhlaichear

en: Dynamic range compressor
gd: Dùmhlaichear na rainse innsginich

en: Two pass
gd: Dà phas

en: Global gain
gd: Tarbhachd uile-choitcheann

en: Set the global gain in dB (-20 ... 20).
gd: Suidhich an tarbhachd uile-choitcheann ann an dB (-20 … 20).

en: Equalizer with 10 bands
gd: Cothromaiche le 10 bannan

en: Equalizer
gd: Cothromaiche

en: Flat
gd: Rèidh

en: Classical
gd: Clasaigeach

en: Club
gd: Cluba

en: Dance
gd: Danns

en: Full bass
gd: Beus slàn

en: Full bass and treble
gd: Beus is trìobailt shlàn

en: Full treble
gd: Trìobailt shlàn

en: Large Hall
gd: Talla mòr

en: Live
gd: Beò

en: Party
gd: Pàrtaidh

en: Rock
gd: Roc

en: Soft
gd: Sèimh

en: Soft rock
gd: Roc sèimh

en: Simple Karaoke filter
gd: Criathrag Karaoke simplidh

en: Volume normalizer
gd: Nòrmalaiche àirde na fuaime

en: Low freq (Hz)
gd: Tricead ìseal (Hz)

en: Low freq gain (dB)
gd: Tarbhachd triceid ìseil (dB)

en: High freq (Hz)
gd: Tricead àrd (Hz)

en: High freq gain (dB)
gd: Tarbhachd triceid àird (dB)

en: Freq 1 (Hz)
gd: Tricead 1 (Hz)

en: Freq 1 gain (dB)
gd: Tarbhachd triceid 1 (dB)

en: Freq 1 Q
gd: Tricead 1 Q

en: Freq 2 (Hz)
gd: Tricead 2 (Hz)

en: Freq 2 gain (dB)
gd: Tarbhachd triceid 2 (dB)

en: Freq 2 Q
gd: Tricead 2 Q

en: Freq 3 (Hz)
gd: Tricead 3 (Hz)

en: Freq 3 gain (dB)
gd: Tarbhachd triceid 3 (dB)

en: Freq 3 Q
gd: Tricead 3 Q

en: Wet
gd: Fliuch

en: Dry
gd: Tioram

en: Damp
gd: Tais

en: Audio Spatializer
gd: Spatializer fuaime

en: A/52 dynamic range compression
gd: Dùmhlachadh A/52 na rainse innsginich

en: Skip the loop filter for H.264 decoding
gd: Geàrr leum thairis air criathrag lùban airson dì-chòdachadh H.264

en: Opacity
gd: Dubharachd

en: Outline
gd: Oir-loidhne

en: Black
gd: Dubh

en: Gray
gd: Liath

en: Silver
gd: Airgead

en: White
gd: Geal

en: Maroon
gd: Ciar-dhonn

en: Red
gd: Dearg

en: Fuchsia
gd: Fiùise

en: Yellow
gd: Buidhe

en: Olive
gd: Donn-uaine

en: Green
gd: Uaine

en: Teal
gd: Dath na crann-lach

en: Lime
gd: Liomaideag

en: Purple
gd: Purpaidh

en: Navy
gd: Gorm a’ chabhlaich

en: Blue
gd: Gorm

en: Subtitles (advanced)
gd: Fo-thiotalan (adhartach)

en: Prefilter
gd: Ro-chriathraich

en: Mode
gd: Modh

en: DVD subtitles
gd: Fo-thiotalan DVD

note: xgettext: The character encoding name in parenthesis corresponds to that used for the GetACP translation. "Windows-1252" applies to Western European languages using the Latin alphabet.
en: Default (Windows-1252)
gd: Bun-roghainn (Windows-1252)

en: System codeset
gd: Còdachadh an t-siostaim

en: Universal (UTF-8)
gd: Uile-choitcheann (UTF-8)

en: Universal (UTF-16)
gd: Uile-choitcheann (UTF-16)

en: Universal (big endian UTF-16)
gd: Uile-choitcheann (Big Endian UTF-16)

en: Universal (little endian UTF-16)
gd: Uile-choitcheann (Little Endian UTF-16)

en: Universal, Chinese (GB18030)
gd: Uile-choitcheann, Sìnis (GB18030)

en: Western European (Latin-9)
gd: Taobh Siar na Roinn-Eòrpa (Laideann-9)

en: Western European (Windows-1252)
gd: Taobh Siar na Roinn-Eòrpa (Windows-1252)

en: Eastern European (Latin-2)
gd: Taobh Sear na Roinn-Eòrpa (Laideann-2)

en: Eastern European (Windows-1250)
gd: Taobh Sear na Roinn-Eòrpa (Windows-1250)

en: Esperanto (Latin-3)
gd: Esperanto (Laideann-3)

en: Nordic (Latin-6)
gd: Lochlannach (Laideann-6)

en: Cyrillic (Windows-1251)
gd: Cirilis (Windows-1251)

en: Russian (KOI8-R)
gd: Ruisis (KOI8-R)

en: Ukrainian (KOI8-U)
gd: Ucràinis (KOI8-U)

en: Arabic (ISO 8859-6)
gd: Arabais (ISO 8859-6)

en: Arabic (Windows-1256)
gd: Arabais (Windows-1256)

en: Greek (ISO 8859-7)
gd: Greugais (ISO 8859-7)

en: Greek (Windows-1253)
gd: Greugais (Windows-1253)

en: Hebrew (ISO 8859-8)
gd: Eabhra (ISO 8859-8)

en: Hebrew (Windows-1255)
gd: Eabhra (Windows-1255)

en: Turkish (ISO 8859-9)
gd: Turcais (ISO 8859-9)

en: Turkish (Windows-1254)
gd: Turcais (Windows-1254)

en: Thai (TIS 620-2533/ISO 8859-11)
gd: Tàidh (TIS 620-2533/ISO 8859-11)

en: Thai (Windows-874)
gd: Tàidh (Windows-874)

en: Baltic (Latin-7)
gd: Baltach (Laideann-7)

en: Baltic (Windows-1257)
gd: Baltach (Windows-1257)

en: Celtic (Latin-8)
gd: Ceilteach (Laideann-8)

en: South-Eastern European (Latin-10)
gd: Ear-dheas na Roinn-Eòrpa (Laideann-10)

en: Simplified Chinese (ISO-2022-CN-EXT)
gd: Sìnis Shimplichte (ISO-2022-CN-EXT)

en: Simplified Chinese Unix (EUC-CN)
gd: Sìnis Shimplichte Unix (EUC-CN)

en: Japanese (7-bits JIS/ISO-2022-JP-2)
gd: Seapanais (7-bits JIS/ISO-2022-JP-2)

en: Japanese Unix (EUC-JP)
gd: Seapanais Unix (EUC-JP)

en: Japanese (Shift JIS)
gd: Seapanais (Shift JIS)

en: Korean (EUC-KR/CP949)
gd: Coirèanais (EUC-KR/CP949)

en: Korean (ISO-2022-KR)
gd: Coirèanais (ISO-2022-KR)

en: Traditional Chinese (Big5)
gd: Sìnis Thradaiseanta (Big5)

en: Traditional Chinese Unix (EUC-TW)
gd: Sìnis Thradaiseanta Unix (EUC-TW)

en: Hong-Kong Supplementary (HKSCS)
gd: Earrann a bharrachd airson Hong Kong (HKSCS)

en: Vietnamese (VISCII)
gd: Bhiet-Namais (VISCII)

en: Vietnamese (Windows-1258)
gd: Bhiet-Namais (Windows-1258)

en: Scale factor
gd: Am factar sgèilidh

en: Stereo mode
gd: Modh stereo

en: Statistics
gd: Stadastaireachd

en: Fast
gd: Luath

en: Normal
gd: Àbhaisteach

en: Slow
gd: Slaodach

en: VLC media player
gd: Cluicheadair mheadhanan VLC

en: Global Hotkeys
gd: Grad-iuchraichean uile-choitcheann

en: Global Hotkeys interface
gd: Eadar-aghaidh nan grad-iuchraichean uile-choitcheann

en: Hotkeys
gd: Grad-iuchraichean

en: Hotkeys management interface
gd: Eadar-aghaidh rianachd nan grad-iuchraichean

en: One
gd: Aon

en: Loop: %s
gd: Lùb: %s

en: Random: %s
gd: Air thuaiream: %s

en: Audio Device: %s
gd: Uidheam fuaime: %s

en: No active subtitle
gd: Chan eil fo-thiotal sam bith gnìomhach

en: Subtitle delay %i ms
gd: Dàil nam fo-thiotalan de %i ms

en: Audio track: %s
gd: Traca fuaime: %s

en: Subtitle track: %s
gd: Traca nam fo-thiotalan: %s

en: Aspect ratio: %s
gd: Co-mheas an deilbh: %s

en: Crop: %s
gd: Beàrr: %s

en: Zooming reset
gd: Ath-shuidheachadh an t-sùim

en: Scaled to screen
gd: Air a sgèileadh ris an sgrìn

en: Original Size
gd: Am meud tùsail

en: Zoom mode: %s
gd: Modh an t-sùim: %s

en: Deinterlace off
gd: Deinterlace dheth

en: Deinterlace on
gd: Deinterlace air

en: 
    Warning: if you cannot access the GUI anymore, open a command-line window, go to the directory where you installed VLC and run "vlc -I qt"
gd: 
    Rabhadh: mur urrainn dhut inntrigeadh a dhèanamh dhan GUI tuilleadh, fosgail uinneag airson loidhne àithne, rach dhan eòlaire far an do stàlaich thu VLC agus ruith “vlc -I qt”

en: Infrared
gd: Fo-dhearg

en: Windows Service interface
gd: Eadar-aghaidh na seirbheise Windows

en: Initializing
gd: A’ tòiseachadh

en: Opening
gd: ’Ga fhosgladh

en: Error
gd: Mearachd

en: | key [hotkey name] . . . . . .  simulate hotkey press
gd: | key [ainm grad-iuchrach] . . . . . .  brùth air grad-iuchair mas-fhìor

en: Low latency
gd: Foillidheachd ìseal

en: Ask for action
gd: Faighnich dhìom

en: Always fix
gd: Càraich an-còmhnaidh

en: Never fix
gd: Na càraich idir

en: Do not play
gd: Na cluich e

en: Build index then play
gd: Tog inneacs is cluich e an uairsin

en: Play as is
gd: Cluich e mar a tha e

en: Broken or missing AVI Index
gd: Inneacs AVI briste no a dhìth

en: Fixing AVI Index...
gd: A’ càradh an inneics AVI…

en: Decode
gd: Dì-chòdaich

en: Decode at the demuxer stage
gd: Dì-chòdaich aig ìre an demuxer

en: Forced chroma
gd: Chroma èignichte

en: Duration in seconds
gd: Faid ann an diogan

en: Image demuxer
gd: Demuxer nan dealbh

en: Image
gd: Dealbh

en: Frames per Second
gd: Frèaman gach diog

en: M-JPEG camera demuxer
gd: Demuxer camara M-JPEG

en: Matroska stream demuxer
gd: Demuxer sruth Matroska

en: Preload MKV files in the same directory
gd: Ro-luchdaich faidhlichean MKV san dearbh-eòlaire

en: Mega bass level
gd: Ìre a’ mega bass

en: Mega bass cutoff
gd: Cutoff a’ mega bass

en: Surround level
gd: Ìre a’ surround

en: Surround delay (ms)
gd: Dàil air an surround (ms)

en: Writer
gd: Sgrìobhadair

en: Composer
gd: Sgrìobhaiche-ciùil

en: Producer
gd: Riochdaire

en: Information
gd: Fiosrachadh

en: Disclaimer
gd: Aithris-àichidh

en: Requirements
gd: Riatanasan

en: Original Format
gd: Am fòrmat tùsail

en: Display Source As
gd: Seall an tùs mar

en: Host Computer
gd: Òstair

en: Performers
gd: Luchd-cluich

en: Original Performer
gd: Neach-cluich tùsail

en: Providers Source Content
gd: Susbaint thùsail an t-solaraiche

en: Warning
gd: Rabhadh

en: Software
gd: Bathar-bog

en: Lyrics
gd: Na facail

en: Model
gd: Modail

en: Grouping
gd: Buidhneachadh

en: Thanks
gd: Gun robh math agaibh

en: MP4 stream demuxer
gd: Demuxer sruth MP4

en: MPEG-I/II/4 / A52 / DTS / MLP audio
gd: Fuaim MPEG-I/II/4 / A52 / DTS / MLP

en: MPEG-4 video
gd: Video MPEG-4

en: H264 video demuxer
gd: Demuxer video H264

en: MPEG-I/II video demuxer
gd: Demuxer video MPEG-I/II

en: Windows Media NSC metademux
gd: Windows Media NSC Metademux

en: Skip ads
gd: Geàrr leum thairis air an t-sanasachd

en: M3U playlist import
gd: Ion-phortadh de liosta-chluich M3U

en: RAM playlist import
gd: Ion-phortadh de liosta-chluich RAM

en: PLS playlist import
gd: Ion-phortadh de liosta-chluich PLS

en: B4S playlist import
gd: Ion-phortadh de liosta-chluich B4S

en: DVB playlist import
gd: Ion-phortadh de liosta-chluich DVB

en: Podcast parser
gd: Parsair pod-chraolaidh

en: XSPF playlist import
gd: Ion-phortadh de liosta-chluich XSPF

en: New winamp 5.2 shoutcast import
gd: Ion-phortadh de Winamp 5.2 Shoutcast ùr

en: ASX playlist import
gd: Ion-phortadh de liosta-chluich ASX

en: Kasenna MediaBase parser
gd: Parsair Kasenna MediaBase

en: QuickTime Media Link importer
gd: Ion-phortaichear QuickTime Media Link

en: iTunes Music Library importer
gd: Ion-phortaichear iTunes Music Library

en: WPL playlist import
gd: Ion-phortadh de liosta-chluich WPL

en: Podcast Info
gd: Fiosrachadh air a’ phod-chraoladh

en: Podcast Link
gd: Ceangal a’ phod-chraolaidh

en: Podcast Copyright
gd: Còir-lethbhreac a’ phod-chraolaidh

en: Podcast Category
gd: Roinn-seòrsa a’ phod-chraolaidh

en: Podcast Keywords
gd: Faclan-luirg a’ phod-chraolaidh

en: Podcast Subtitle
gd: Fo-thiotal a’ phod-chraolaidh

en: Podcast Summary
gd: Gearr-chunntas a’ phod-chraolaidh

en: Podcast Publication Date
gd: Latha foillseachadh a’ phod-chraolaidh

en: Podcast Author
gd: Ùghdar a’ phod-chraolaidh

en: Podcast Subcategory
gd: Fo-roinn-seòrsa a’ phod-chraolaidh

en: Podcast Duration
gd: Faid a’ phod-chraolaidh

en: Podcast Type
gd: Seòrsa a’ phod-chraolaidh

en: Podcast Size
gd: Meud a’ phod-chraolaidh

en: %s bytes
gd: %s baidht

en: Listeners
gd: Luchd-èisteachd

en: Load
gd: Luchdaich

en: Closed captions 2
gd: Fo-thiotalan dùinte 2

en: Closed captions 3
gd: Fo-thiotalan dùinte 3

en: Closed captions 4
gd: Fo-thiotalan dùinte 4

en: Unknown category
gd: Roinn-seòrsa neo-aithnichte

en: Closed captions
gd: Fo-thiotalan dùinte

en: Textual audio descriptions
gd: Tuairisgeul teacsa air an fhuaim

en: Ticker text
gd: Teacsa an ticeir

en: Active regions
gd: Earrannan gnìomhach

en: Transcript
gd: Tar-sgrìobhadh

en: Subtitles (images)
gd: Fo-thiotalan (dealbhan)

en: Slides (text)
gd: Sleamhnagan (teacsa)

en: Slides (images)
gd: Sleamhnagan (dealbhan)

en: About VLC media player
gd: Mu chluicheadair mheadhanan VLC

en: Credits
gd: Creideasan

en: License
gd: Ceadachas

en: Authors
gd: Ùghdaran

en: Extensions
gd: Leudachain

en: Name
gd: Ainm

en: Author
gd: Ùghdar

en: Skins
gd: Craicnean

en: 2 Pass
gd: 2 phas

en: Enable dynamic range compressor
gd: Cuir an comas dùmhlaichear na rainse innsginich

en: Reset
gd: Ath-shuidhich

en: Attack
gd: Thoir ionnsaigh

en: Release
gd: Leig às

en: Threshold
gd: Stairsneach

en: Enable Spatializer
gd: Cuir an comas an spatializer

en: Headphone virtualization
gd: Headphone mas-fhìor

en: Volume normalization
gd: Nòrmalachadh àirde na fuaime

en: Maximum level
gd: An ìre as motha

en: Filter
gd: Criathrag

en: Audio Effects
gd: Èifeachdan fuaime

en: Save
gd: Sàbhail

en: Remove
gd: Thoir air falbh

en: Bookmarks
gd: Comharran-leabhair

en: Add
gd: Cuir ris

en: Clear
gd: Falamhaich

en: Edit
gd: Deasaich

en: Time
gd: Àm

en: OK
gd: Ceart ma-thà

en: Untitled
gd: Gun tiotal

en: No input
gd: Gun ion-chur

en: Input has changed
gd: Dh’atharraich an t-ion-chur

en: Backward
gd: Air ais

en: Forward
gd: Air adhart

en: Convert & Stream
gd: Iompaich ⁊ sruthaich

en: Drop media here
gd: Leig às meadhan an-seo

en: Open media...
gd: Fosgail meadhan…

en: Browse...
gd: Brabhsaich…

en: Save as File
gd: Sàbhail mar fhaidhle

en: Stream
gd: Sruthaich

en: Save as new Profile...
gd: Sàbhail mar phròifil ùr…

en: Encapsulation
gd: Capsaileadh

en: Audio codec
gd: Codec fuaime

en: Keep original video track
gd: Glèidh an traca video tùsail

en: Resolution
gd: Dùmhlachd-bhreacaidh

en: Scale
gd: Sgèile

en: Keep original audio track
gd: Glèidh traca tùsail na fuaime

en: Overlay subtitles on the video
gd: Cuir na fo-thiotalan air uachdar a’ video

en: Address
gd: Seòladh

en: Export SDP as file
gd: Às-phortaich SDP mar fhaidhle

en: Channel Name
gd: Ainm na seanail

en: Save as new profile
gd: Sàbhail mar phròifil ùr

en: Custom
gd: Gnàthaichte

en: Random On
gd: ’S ann air thuaiream

en: Repeat Off
gd: Cuir dheth an ath-chluich

en: Errors and Warnings
gd: Mearachdan is rabhaidhean

en: Clean up
gd: Sgioblaich

en: Volume
gd: Àirde na fuaime

en: Index
gd: Clàr-amais

en: Messages
gd: Teachdaireachdan

en: Remove old preferences?
gd: A bheil thu airson na seann roghainnean a thoirt air falbh?

en: We just found an older version of VLC's preferences files.
gd: Lorg sinn seann fhaidhlichean sa bheil roghainnean VLC.

en: Move To Trash and Relaunch VLC
gd: Gluais dhan sgudal iad is cuir gu dol VLC a-rithist

en: Smaller
gd: Nas lugha

en: Small
gd: Beag

en: Large
gd: Mòr

en: Larger
gd: Nas motha

en: Check for Update...
gd: Thoir sùil airson ùrachadh…

en: Preferences...
gd: Roghainnean…

en: Services
gd: Seirbheisean

en: Hide VLC
gd: Falaich VLC

en: Hide Others
gd: Cuir càch am falach

en: Show All
gd: Seall a h-uile

en: Quit VLC
gd: Fàg VLC

en: 1:File
gd: 1:Faidhle

en: Advanced Open File...
gd: Fosgail faidhle air dòigh adhartach…

en: Open File...
gd: Fosgail faidhle…

en: Open Disc...
gd: Fosgail diosga…

en: Open Network...
gd: Fosgail lìonra…

en: Open Capture Device...
gd: Fosgail uidheam glacaidh…

en: Open Recent
gd: Fosgailte o chionn ghoirid

en: Close Window
gd: Dùin an uinneag

en: Convert / Stream...
gd: Iompaich / Sruthaich…

en: Save Playlist...
gd: Sàbhail an liosta-chluich…

en: Reveal in Finder
gd: Nochd san lorgair

en: Cut
gd: Geàrr às

en: Copy
gd: Dèan lethbhreac

en: Paste
gd: Cuir ann

en: Select All
gd: Tagh a h-uile

en: View
gd: Sealladh

en: Show Previous & Next Buttons
gd: Seall na putanan “Air ais” ⁊ “Air adhart”

en: Show Shuffle & Repeat Buttons
gd: Seall na putanan “Air thuaiream” ⁊ “Ath-chluich”

en: Show Audio Effects Button
gd: Seall putan nam èifeachdan fuaime

en: Show Sidebar
gd: Seall am bàr-taoibh

en: Playlist Table Columns
gd: Colbhan clàr na liosta-cluich

en: Playback
gd: Cluich

en: Playback Speed
gd: Astar na cluiche

en: Track Synchronization
gd: Sioncronachadh an traca

en: A→B Loop
gd: Lùb A→B

en: Quit after Playback
gd: Fàg an-seo as dèidh cluich

en: Step Forward
gd: Ceum air adhart

en: Step Backward
gd: Ceum air ais

en: Increase Volume
gd: Cuir an àirde an fhuaim

en: Decrease Volume
gd: Ìslich àirde na fuaime

en: Audio Device
gd: Uidheam fuaime

en: Half Size
gd: Leth-leud

en: Normal Size
gd: Meud àbhaisteach

en: Double Size
gd: Meud dùbailte

en: Fit to Screen
gd: Gu meud na sgrìn

en: Float on Top
gd: Air fleòd air uachdar

en: Fullscreen Video Device
gd: Uidheam video làn-sgrìn

en: Post processing
gd: Giullachd an dèidh làimh

en: Add Subtitle File...
gd: Cuir faidhle le fo-thiotalan ris…

en: Subtitles Track
gd: Traca nam fo-thiotalan

en: Text Size
gd: Meud an teacsa

en: Text Color
gd: Dath an teacsa

en: Outline Thickness
gd: Tighead na h-oir-loidhne

en: Background Opacity
gd: Trìd-dhoilleireachd a’ chùlaibh

en: Background Color
gd: Dath a’ chùlaibh

en: Transparent
gd: Trìd-shoilleir

en: Window
gd: Uinneag

en: Player...
gd: Cluicheadair…

en: Main Window...
gd: A’ phrìomh-uinneag…

en: Audio Effects...
gd: Èifeachdan fuaime…

en: Video Effects...
gd: Èifeachdan video…

en: Bookmarks...
gd: Comharran-leabhair…

en: Playlist...
gd: Liosta-chluich…

en: Media Information...
gd: Fiosrachadh nam meadhanan…

en: Messages...
gd: Teachdaireachdan…

en: Errors and Warnings...
gd: Mearachdan is rabhaidhean…

en: Bring All to Front
gd: Gluais na h-uile gun bheulaibh

en: Help
gd: Cobhair

en: VLC media player Help...
gd: Taic le cluicheadair mheadhanan VLC…

en: Online Documentation...
gd: Treòrachadh air loidhne…

en: VideoLAN Website...
gd: Làrach-lìn VideoLAN…

en: Make a donation...
gd: Thoir tabhartas…

en: Online Forum...
gd: Fòram air loidhne…

en: File Format:
gd: Fòrmat faidhle:

en: Extended M3U
gd: M3U leudaichte

en: HTML playlist
gd: Liosta-chluich HTML

en: Save Playlist
gd: Sàbhail an liosta-chluich

en: Lock Aspect Ratio
gd: Glais co-mheas an deilbh

en: Search in Playlist
gd: Lorg air an liosta-chluich

en: Subscribe
gd: Fo-sgrìobh

en: Unsubscribe
gd: Sguir dhen fho-sgrìobhadh

en: Subscribe to a podcast
gd: Fo-sgrìobh gu pod-chraoladh

en: Enter URL of the podcast to subscribe to:
gd: Cuir a-steach URL a’ phod-chraolaidh airson fo-sgrìobhadh thuige:

en: Show/Hide Playlist
gd: Seall/Falaich an liosta-chluich

en: Repeat
gd: Ath-chluich

en: Shuffle
gd: Air thuaiream

en: Full Volume
gd: An fhuaim cho àrd ’s a ghabhas

en: Open Source
gd: Fosgail tùs

en: Open
gd: Fosgail

en: Settings...
gd: Roghainnean…

en: Disc
gd: Diosg

en: Network
gd: Lìonra

en: Capture
gd: Glac

en: Choose a file
gd: Tagh faidhle

en: Treat as a pipe rather than as a file
gd: Làimhsich mar phìob seach faidhle

en: Play another media synchronously
gd: Cluich meadhan eile aig an aon àm

en: Choose...
gd: Tagh…

en: Insert Disc
gd: Cuir a-steach diosg

en: Disable DVD menus
gd: Cuir clàir-thaice nan DVD à comas

en: Enable DVD menus
gd: Cuir clàir-thaice nan DVD an comas

en: IP Address
gd: Seòladh IP

en: To Open a usual network stream (HTTP, RTSP, RTMP, MMS, FTP, etc.), just enter the URL in the field above. If you want to open a RTP or UDP stream, press the button below.
gd: Gus sruth lìonraidh àbhaisteach fhosgladh (HTTP, RTSP, RTMP, MMS, FTP is msaa), cha leig thu leas ach an URL a chur a-steach gu h-àrd. Ma tha thu airson sruth RTP no UDP fhosgladh, briog air a’ phutan gu h-ìosal.

en: If you want to open a multicast stream, enter the respective IP address given by the stream provider. In unicast mode, VLC will use your machine's IP automatically.
    
    To open a stream using a different protocol, just press Cancel to close this sheet.
gd: Ma tha thu airson sruth ioma-chraolaidh fhosgladh, cuir a-steach an seòladh IP a gheibh thu o sholaraiche an t-srutha. Sa mhodh aon-chraolaidh, cleachdaidh VLC IP an inneil agad gu fèin-obrachail.
    
    Gus sruth fhosgladh le pròtacal eile, briog air “Sguir dheth” gus an siota seo a dhùnadh.

en: Open RTP/UDP Stream
gd: Fosgail sruth RTP/UDP

en: Protocol
gd: Pròtacal

en: Unicast
gd: Aon-chraoladh

en: Multicast
gd: Ioma-chraoladh

en: Add Subtitle File:
gd: Cuir faidhle le fo-thiotalan ris:

en: Override parameters
gd: Leig seachad na paramadairean

en: Font size
gd: Meud a’ chruth-chlò

en: Font Properties
gd: Roghainnean a’ chruth-chlò

en: Subtitle File
gd: Faidhle nam fo-thiotalan

en: Open File
gd: Fosgail am faidhle

en: %i tracks
gd: %i tracaichean

en: Streaming and Transcoding Options
gd: Roghainnean sruthaidh is tar-chòdachaidh

en: Display the stream locally
gd: Seall an sruth gu h-ionadail

en: Dump raw input
gd: Dumpaich an t-ion-chur amh

en: Encapsulation Method
gd: Dòigh capsaileachaidh

en: Transcoding options
gd: Roghainnean tar-chòdachaidh

en: Bitrate (kb/s)
gd: Reat bhiodan (kb/s)

en: Stream Announcing
gd: Èigheach srutha

en: Save File
gd: Sàbhail sam faidhle

en: Track Number
gd: Àireamh an traca

en: Duration
gd: Faid

en: Media Information
gd: Fiosrachadh nam meadhanan

en: Location
gd: Ionad

en: Save Metadata
gd: Sàbhail am meata-dàta

en: General
gd: Coitcheann

en: Codec Details
gd: Mion-fhiosrachadh mun chodec

en: Read at media
gd: Leugh aig a’ mheadhan

en: Input bitrate
gd: Reat bhiodan an ion-chuir

en: Stream bitrate
gd: Reat bhiodan an t-srutha

en: Decoded blocks
gd: Blocaichean air an dì-chòdachadh

en: Displayed frames
gd: Frèaman ’gan sealltainn

en: Lost frames
gd: Frèaman air an call

en: Played buffers
gd: Bufairean air an cluich

en: Lost buffers
gd: Bufairean air chall

en: Error while saving meta
gd: Thachair mearachd rè sàbhaladh a’ meta

en: VLC was unable to save the meta data.
gd: Cha b’ urrainn dha VLC am meata-dàta a shàbhaladh.

en: Continue
gd: Lean air adhart

en: Restart playback
gd: Ath-thòisich air a’ chluich

en: LIBRARY
gd: LEABHARLANN

en: MY COMPUTER
gd: AN COIMPIUTAIR AGAM

en: DEVICES
gd: UIDHEAMAN

en: LOCAL NETWORK
gd: LÌONRA IONADAIL

en: INTERNET
gd: EADAR-LÌON

en: Interface Settings
gd: Roghainnean na h-eadar-aghaidh

en: Audio Settings
gd: Roghainnean fuaime

en: Video Settings
gd: Roghainnean video

en: General Audio
gd: Roghainnean coitcheann na fuaime

en: Preferred Audio language
gd: An cànan as fheàrr leat airson fuaim

en: Enable Last.fm submissions
gd: Cuir an comas tagraidhean Last.fm

en: Visualization
gd: Fir chlis

en: Keep audio level between sessions
gd: Glèidh àirde na fuaime eadar seiseanan

en: Always reset audio start level to:
gd: Till àirde na fuaime dhan ìre seo an-còmhnaidh:

en: Change
gd: Atharraich

en: Change Hotkey
gd: Atharraich an grad-iuchair

en: Select an action to change the associated hotkey:
gd: Tagh gnìomh gus an grad-iuchair ud atharrachadh:

en: Action
gd: Gnìomh

en: Shortcut
gd: Ath-ghoirid

en: Record directory or filename
gd: Clàraich eòlaire no ainm faidhle

en: Directory or filename where the records will be stored
gd: Am pasgan no ainm an fhaidhle far an dèid na clàir a stòradh

en: Repair AVI Files
gd: Càirich faidhlichean AVI

en: Default Caching Level
gd: Ìre bhunaiteach de thasglannadh

en: Caching
gd: Tasglannadh

en: Use the complete preferences to configure custom caching values for each access module.
gd: Cleachd na roghainnean iomlan gus luachan gnàthaichte an tasgadain a thaghadh airson gach mòideal inntrigidh.

en: Post-Processing Quality
gd: Càileachd na giullachd an dèidh làimh

en: Interface style
gd: Stoidhle na h-eadar-aghaidh

en: Dark
gd: Dorcha

en: Bright
gd: Soilleir

en: Control playback with the Apple Remote
gd: Stiùir a’ chluich leis an Apple Remote

en: Control playback with media keys
gd: Stiùir a’ chluich le iuchraichean mheadhanan

en: Privacy / Network Interaction
gd: Prìobhaideachd / Eadar-ghnìomhachd lìonraidh

en: Automatically check for updates
gd: Lorg ùrachaidhean gu fèin-obrachail

en: Default Encoding
gd: An dì-chòdachadh bunaiteach

en: Display Settings
gd: Na roghainnean seallaidh

en: Font color
gd: Dath a’ chruth-chlò

en: Font
gd: Cruth-clò

en: Subtitle languages
gd: Cànain nam fo-thiotalan

en: Preferred subtitle language
gd: An cànan as fheàrr leat airson fo-thiotalan

en: Enable OSD
gd: Cuir an comas OSD

en: Force bold
gd: Èignich clò trom

en: Outline color
gd: Dath na h-oir-loidhne

en: Outline thickness
gd: Tighead na h-oir-loidhne

en: Display
gd: Taisbeanadh

en: Show video within the main window
gd: Seall a’ video am broinn na prìomh-uinneige

en: Black screens in Fullscreen mode
gd: Sgrìnichean dubha sa mhodh làn-sgrìn

en: Video snapshots
gd: Glacaidhean video

en: Folder
gd: Pasgan

en: Format
gd: Fòrmat

en: Prefix
gd: Ro-leasachan

en: Sequential numbering
gd: Àireamhachadh sreath-leanmhainneach

en: Reset All
gd: Ath-shuidhich na h-uile

en: Preferences
gd: Roghainnean

en: Last check on: %@
gd: Sgrùdadh mu dheireadh: %@

en: No check was performed yet.
gd: Cha deach sgrùdadh a dhèanamh fhathast.

en: Reset Preferences
gd: Ath-shuidhich na roghainnean

en: Choose the folder to save your video snapshots to.
gd: Tagh am pasgan a bu mhath leat glacan nam videothan agad a shàbhaladh.

en: Choose
gd: Tagh

en: Choose the directory or filename where the records will be stored.
gd: Tagh an t-eòlaire no ainm an fhaidhle far an dèid na clàir a stòradh.

en: Press new keys for
    "%@"
gd: Brùth iuchraichean ùra airson
    “%@”

en: Invalid combination
gd: Measgachadh mì-dhligheach

en: Regrettably, these keys cannot be assigned as hotkey shortcuts.
gd: Gu mì-fhortanach, chan urrainn dhut na h-iuchraichean seo a chleachdadh mar ath-ghoiridean ghrad-iuchraichean.

en: This combination is already taken by "%@".
gd: Thathar a’ cleachdadh a’ mheasgachaidh seo mu thràth airson “%@”.

en: Copy URL to clipboard
gd: Cuir lethbhreac dhen URL air an stòr-bhòrd

en: Not Set
gd: Gun a shuidheachadh

en: sec.
gd: diog

en: Audio/Video
gd: Fuaim/Video

en: Audio track synchronization:
gd: Sioncronachadh traca na fuaime:

en: A positive value means that the audio is ahead of the video
gd: ’S ciall dha luach dearbh gu bheil an fhuaim air thoiseach air a’ video

en: Subtitles/Video
gd: Fo-thiotalan/Video

en: A positive value means that the subtitles are ahead of the video
gd: ’S ciall dha luach dearbh gu bheil na fo-thiotalan air thoiseach air a’ video

en: Video Effects
gd: Èifeachdan video

en: Basic
gd: Bunasach

en: Geometry
gd: Geomatras

en: Color
gd: Dath

en: Image Adjust
gd: Gleusadh an deilbh

en: Brightness Threshold
gd: Stairsneach na soilleireachd

en: Sharpen
gd: Geuraich

en: Banding removal
gd: Toirt air falbh bannachadh

en: Radius
gd: Rèideas

en: Film Grain
gd: Gràinneachadh film

en: Variance
gd: Seachranachd

en: Synchronize top and bottom
gd: Sioncronaich bun is bàrr

en: Synchronize left and right
gd: Sioncronaich ab taobh clì is deas

en: Transform
gd: Cruth-atharraich

en: Rotate by 90 degrees
gd: Cuairtich le 90 ceum

en: Rotate by 180 degrees
gd: Cuairtich le 180 ceum

en: Rotate by 270 degrees
gd: Cuairtich le 270 ceum

en: Flip horizontally
gd: Dèan flip còmhnard

en: Flip vertically
gd: Dèan flip inghearach

en: Magnification/Zoom
gd: Meudachadh/Sùm

en: Puzzle game
gd: Geama tòimhseachain

en: Rows
gd: Ràghan

en: Columns
gd: Colbhan

en: Clone
gd: Clòn

en: Number of clones
gd: Àireamh de chlònaichean

en: Wall
gd: Balla

en: Color threshold
gd: Stairsneach an datha

en: Similarity
gd: Ionnannachd

en: Intensity
gd: Dèine

en: Gradient
gd: Caisead

en: Edge
gd: Oir

en: Cartoon
gd: Cartùn

en: Color extraction
gd: Às-tharraing datha

en: Invert colors
gd: Ais-thionndaidh nan dathan

en: Posterize
gd: Postairich

en: Posterize level
gd: Ìre a’ phostaireachaidh

en: Motion blur
gd: Sgleò gluasaid

en: Factor
gd: Factar

en: Motion Detect
gd: Mothachadh do ghluasad

en: Water effect
gd: Buaidh uisge

en: Add text
gd: Cuir teacsa ris

en: Text
gd: Teacsa

en: Add logo
gd: Cuir suaicheantas ris

en: Logo
gd: Suaicheantas

en: Transparency
gd: Trìd-shoilleireachd

en: Video device
gd: Uidheam video

en: Opaqueness
gd: Trìd-dhoilleireachd

en: Black screens in fullscreen
gd: Sgrìnichean dubha sa mhodh làn-sgrìn

en: Show Fullscreen controller
gd: Seall uidheam-smachd làn-sgrìn

en: Shows a lucent controller when moving the mouse in fullscreen mode.
gd: Seallaidh seo uidheam-smachd sgleòthach nuair a ghluaisear an luchag sa mhodh làn-sgrìn.

en: Auto-playback of new items
gd: Fèin-chluich de nithean ùra

en: Start playback of new items immediately once they were added.
gd: Cluich nithean ùra cho luath ’s a thèid an cur ris.

en: Keep Recent Items
gd: Glèidh nithean a chaidh an cluich o chionn ghoirid

en: By default, VLC can be remotely controlled with the Apple Remote.
gd: ’S urrainn dhut VLC a stiùireadh leis an Apple Remote a ghnàth.

en: Resize interface to the native video size
gd: Meud na h-eadar-aghaidh a-rèir meud tùsail a’ video

en: Do nothing
gd: Na dèan dad

en: Always
gd: An-còmhnaidh

en: Never
gd: Chan ann idir

en: Mac OS X interface
gd: Eadar-aghaidh Mac OS X

en: Appearance
gd: Dreach

en: Behavior
gd: Giùlan

en: Video output
gd: Às-chur a’ video

en: Show Basic
gd: Seall an tionndadh bunaiteach

en: Select a directory
gd: Tagh eòlaire

en: Select a file
gd: Tagh faidhle

en: Select
gd: Tagh

en: Minimal Mac OS X interface
gd: Eadar-aghaidh Mac OS X as lugha

en: Ncurses interface
gd: Eadar-aghaidh Ncurses

en: [Display]
gd: [Taisbeanadh]

en:  h,H                    Show/Hide help box
gd:  h,H                    Seall/Falaich bogsa na cobharach

en:  i                      Show/Hide info box
gd:  i                      Seall/Falaich bogsa an fhiosrachaidh

en:  L                      Show/Hide messages box
gd:  L                      Seall/Falaich bogsa nan teachdaireachd

en:  P                      Show/Hide playlist box
gd:  P                      Seall/Falaich bogsa na liosta-chluich

en:  B                      Show/Hide filebrowser
gd:  B                      Seall/Falaich brabhsair nam faidhle

en:  x                      Show/Hide objects box
gd:  x                      Seall/Falaich bogsa nan oibseact

en:  S                      Show/Hide statistics box
gd:  S                      Seall/Falaich bogsa nan stats

en:  Esc                    Close Add/Search entry
gd:  Esc                    Dùin cur ris no lorg de dh’innteart

en:  Ctrl-l                 Refresh the screen
gd:  Ctrl-l                 Ath-nuadhaich an sgrìn

en: [Global]
gd: [Uile-choitcheann]

en:  q, Q, Esc              Quit
gd:  q, Q, Esc              Fàg an-seo

en:  s                      Stop
gd:  s                      Sguir dheth

en:  <space>                Pause/Play
gd:  <space>                Cuir ’na stad/Cluich

en:  f                      Toggle Fullscreen
gd:  f                      Toglaich an làn-sgrìn

en:  n, p                   Next/Previous playlist item
gd:  n, p                   An ath-rud/rud roimhe air an liosta-chluich

en:  [, ]                   Next/Previous title
gd:  [, ]                   An ath-thiotal/tiotal roimhe

en:  <, >                   Next/Previous chapter
gd:  <, >                   An ath-chaibideal/caibideal roimhe

note: xgettext: You can use ← and → characters
en:  <left>,<right>         Seek -/+ 1%%
gd:  <left>,<right>         Sir -/+ 1%%

en:  a, z                   Volume Up/Down
gd:  a, z                   Àirde na fuaime suas/sìos

en:  m                      Mute
gd:  m                      Mùch

note: xgettext: You can use ↑ and ↓ characters
en:  <up>,<down>            Navigate through the box line by line
gd:  <up>,<down>            Seòl tron bhogsa loidhne air an loidhne

note: xgettext: You can use ⇞ and ⇟ characters
en:  <pageup>,<pagedown>    Navigate through the box page by page
gd:  <pageup>,<pagedown>    Seòl tron bhogsa duilleag air an duilleag

note: xgettext: You can use ↖ and ↘ characters
en:  <start>,<end>          Navigate to start/end of box
gd:  <start>,<end>          Seòl gu toiseach/deireadh a’ bhogsa

en: [Playlist]
gd: [Liosta-chluich]

en:  r                      Toggle Random playing
gd:  r                      Toglaich cluich air thuaiream

en:  l                      Toggle Loop Playlist
gd:  l                      Toglaich lùbadh na liosta-chluich

en:  R                      Toggle Repeat item
gd:  R                      Toglaich ath-chluich de rud

en:  o                      Order Playlist by title
gd:  o                      Cuir an liosta-chluich an òrdugh a-rèir tiotail

en:  O                      Reverse order Playlist by title
gd:  O                      Cuir an liosta-chluich an òrdugh contrarra a-rèir tiotail

en:  g                      Go to the current playing item
gd:  g                      Rach dhan nì a tha ’ga chluich an-dràsta

en:  /                      Look for an item
gd:  /                      Lorg rud

en:  A                      Add an entry
gd:  A                      Cuir innteart ris

note: xgettext: You can use ⌫ character to translate <backspace>
en:  D, <backspace>, <del>  Delete an entry
gd:  D, <backspace>, <del>  Sguab às innteart

en:  e                      Eject (if stopped)
gd:  e                      Gluais a-mach (ma chaidh a sgur dheth)

en: [Filebrowser]
gd: [Brabhsair nam faidhle]

en:  <enter>                Add the selected file to the playlist
gd:  <enter>                Cuir an rud a thagh thu ris an liosta-chluich

en:  <space>                Add the selected directory to the playlist
gd:  <space>                Cuir an t-eòlaire a thagh thu ris an liosta-chluich

en:  .                      Show/Hide hidden files
gd:  .                      Seall/Falaich faidhlichean falaichte

en: [Player]
gd: [Cluicheadair]

note: xgettext: You can use ↑ and ↓ characters
en:  <up>,<down>            Seek +/-5%%
gd:  <up>,<down>            Sir +/-5%%

en: [Loop]
gd: [Lùb]

en:  Source   : %s
gd:  Tùs   : %s

en:  Position : %s/%s
gd:  Ionad : %s/%s

en:  Volume   : Mute
gd:  Àirde na fuaime: Mùch

en:  Title    : %<PRId64>/%d
gd:  Tiotal    : %<PRId64>/%d

en:  Chapter  : %<PRId64>/%d
gd:  Caibideal  : %<PRId64>/%d

en:  [ h for help ]
gd:  [ h airson cobhair ]

en: Click to toggle between loop all, loop one and no loop
gd: Briog air gus toglachadh eadar “lùb a h-uile”, “lùb aonan” agus “gun lùb”

en: Previous Chapter/Title
gd: An caibideal/tiotal roimhe

en: Next Chapter/Title
gd: An ath-chaibideal/tiotal

en: Teletext Activation
gd: Cur an gnìomh an teletext

en: Play
    If the playlist is empty, open a medium
gd: Cluich
    Ma tha an liosta-chluich falamh, fosgail meadhan

en: Previous / Backward
gd: Air ais

en: Next / Forward
gd: Air adhart

en: De-Fullscreen
gd: Sguir dhen làn-sgrìn

en: Extended panel
gd: Panail leudaichte

en: Frame By Frame
gd: Frèam air fhrèam

en: Step backward
gd: Ceum air ais

en: Step forward
gd: Ceum air adhart

en: Loop / Repeat
gd: Lùb / Ath-chluich

en: Open subtitles
gd: Fosgail na fo-thiotalan

en: Dock fullscreen controller
gd: Docaich uidheam-smachd na làn-sgrìn

en: Stop playback
gd: Sguir dhen chluich

en: Open a medium
gd: Fosgail meadhan

en: Previous media in the playlist, skip backward when held
gd: Am meadhan roimhe air an liosta-chluich, geàrr leum air ais ma chumar e

en: Next media in the playlist, skip forward when held
gd: An ath-mheadhan air an liosta-chluich, geàrr leum air adhart ma chumar e

en: Toggle the video in fullscreen
gd: Cuir a’ video san làn-sgrìn

en: Toggle the video out fullscreen
gd: Cuir a’ video san sgrìn àbhaisteach

en: Show extended settings
gd: Seall na roghainnean leudaichte

en: Toggle playlist
gd: Togalaich an liosta-chluich

en: Take a snapshot
gd: Tog glacadh

en: Loop from point A to point B continuously.
gd: Lùb o phuing A gu puing B gun sgur.

en: Frame by frame
gd: Frèam air fhrèam

en: Reverse
gd: Druim air ais

en: Change the loop and repeat modes
gd: Atharraich na modhan lùbaidh is ath-dhèanaimh

en: Previous media in the playlist
gd: Am meadhan roimhe air an liosta-chluich

en: Next media in the playlist
gd: An ath-mheadhan air an liosta-chluich

en: Dock/undock fullscreen controller to/from bottom of screen
gd: Docaich/neo-dhocaich uidheam-smachd na làn-sgrìn ri/o bhonn na sgrìn

[ctx: Tooltip|Unmute]
en: Unmute
gd: Dì-mhùch

[ctx: Tooltip|Mute]
en: Mute
gd: Mùch

en: Pause the playback
gd: Cuir ’na stad

en: Loop from point A to point B continuously
    Click to set point A
gd: Sìor-lùb o phuing A gu puing B
    Dèan briogadh gus a’ phuing A a shuidheachadh

en: Click to set point B
gd: Briog air gus puing B a shuidheachadh

en: Stop the A to B loop
gd: Cuir crìoch air an lùb A gu B

en: Aspect Ratio
gd: Co-mheas an deilbh

en: Logo filenames
gd: Ainmean faidhle nan suaicheantas

en: Image mask
gd: Masg an deilbh

en: No v4l2 instance found.
    Please check that the device has been opened with VLC and is playing.
    
    Controls will automatically appear here.
gd: Cha deach ionstans de v4l2 a lorg.
    Dèan cinnteach gun deach an t-uidheam fhosgladh le VLC ’s gu bheil e ’ga chluich.
    
    Nochdaidh na h-uidheaman-smachd an-seo leotha fhèin.

en: Knee
    radius
gd: Rèideas
    na glùine

en: Makeup
    gain
gd: Meudachadh
    ath-bhuannachaidh

en: (Hastened)
gd: (air deifreachadh)

en: (Delayed)
gd: (dàil air)

en: Force update of this dialog's values
gd: Èignich ùrachadh de luachan a’ chòmhraidh seo

en: Comments
gd: Beachdan

en: Extra metadata and other information are shown in this panel.
gd: Chì thu meata-dàta a bharrachd is fiosrachadh eile air a’ phanail seo.

en: Information about what your media or stream is made of.
    Muxer, Audio and Video Codecs, Subtitles are shown.
gd: Fiosrachadh mu na tha sa mheadhan no san t-sruth agad.
    Tha muxer, fuaim, video codecs is fo-thiotalan ’gan sealltainn.

en: Current media / stream statistics
gd: Stats a’ mheadhain / an t-srutha làithrich

en: Input/Read
gd: Ion-chur/Air a leughadh

en: Media data size
gd: Meud dàta a’ mheadhain

en: Demuxed data size
gd: Meud dàta demuxed

en: Content bitrate
gd: Reat bhiodan na susbainte

en: Discarded (corrupted)
gd: Air an t-sitig (coirbte)

en: Dropped (discontinued)
gd: Air tuiteam (gun leantainn air adhart)

en: Decoded
gd: Air dì-chòdachadh

en: blocks
gd: blocaichean

en: Displayed
gd: Air a shealltainn

en: frames
gd: frèaman

en: Lost
gd: Air chall

en: Played
gd: Air a chluich

en: buffers
gd: bufairean

en: Current playback speed: %1
    Click to adjust
gd: Astar làithreach na cluich: %1
    Briog air gus atharrachadh

en: Revert to normal play speed
gd: Till dhan astar chluich àbhaisteach

en: Download cover art
gd: Luchdaich a-nuas ealain còmhdachaidh

en: Elapsed time
gd: An ùine a dh’fhalbh

en: Total/Remaining time
gd: Gu h-iomlan/An ùine a tha air fhàgail

en: Click to toggle between total and remaining time
gd: Briog air gus toglachadh eadar an ùine iomlan ’s an ùine a tha air fhàgail

en: Click to toggle between elapsed and remaining time
gd: Briog air gus toglachadh eadar an ùine a dh’fhalbh ’s an ùine a tha air fhàgail

en: Double click to jump to a chosen time position
gd: Dèan briogadh dùbailte gus leum a ghearradh gu puing ama shònraichte

en: Select a device or a VIDEO_TS directory
gd: Tagh uidheam no eòlaire VIDEO_TS

en: Select a device or a VIDEO_TS folder
gd: Tagh uidheam no pasgan VIDEO_TS

en: Select one or multiple files
gd: Tagh aon fhaidhle air a’ char as lugha

en: File names:
gd: Ainmean faidhle:

en: Filter:
gd: Criathrag:

en: Eject the disc
gd: A-mach leis an diosg

en: Entry
gd: Innteart

en: Channels:
gd: Seanailean:

en: Selected ports:
gd: Puirt a thagh thu:

en: Use VLC pace
gd: Cleachd VLC Pace

en: Tuner card
gd: Cairt an tiùnair

en: Delivery system
gd: Siostam libhrigidh

en: Transponder/multiplex frequency
gd: Tricead a’ transponder/multiplex

en: Transponder symbol rate
gd: Transponder Symbol Rate

en: Bandwidth
gd: Leud-banna

en: Device name
gd: Ainm an uidheim

en: Your display will be opened and played in order to stream or save it.
gd: Thèid an taisbeanadh agad fhosgladh agus a chluich gus a shruthadh no a shàbhaladh.

en: Advanced Options
gd: Roghainnean adhartach

en: Double click to get media information
gd: Dèan briogadh dùbailte airson fiosrachadh mun mheadhan

en: Change playlistview
gd: Atharraich sealladh na liosta-chluich

en: Search the playlist
gd: Lorg air an liosta-chluich

en: My Computer
gd: An coimpiutair agam

en: Devices
gd: Uidheaman

en: Local Network
gd: Lìonra ionadail

en: Internet
gd: Eadar-lìon

en: Remove this podcast subscription
gd: Thoir air falbh am fo-sgrìobhadh pod-chraolaidh seo

en: Do you really want to unsubscribe from %1?
gd: A bheil thu cinnteach gu bheil thu airson sgur dhen fho-sgrìobhadh aig %1?

en: Create Directory
gd: Cruthaich eòlaire

en: Create Folder
gd: Cruthaich pasgan

en: Enter name for new directory:
gd: Cuir a-steach ainm airson an eòlaire ùir:

en: Enter name for new folder:
gd: Cuir a-steach ainm airson a’ phasgain ùir:

en: Sort by
gd: Seòrsaich a-rèir

en: Ascending
gd: A’ dìreadh

en: Descending
gd: A’ teàrnadh

en: Display size
gd: Meud taisbeanaidh

en: Increase
gd: Meudaich

en: Decrease
gd: Lùghdaich

en: Select File
gd: Tagh faidhle

en: Select or double click an action to change the associated hotkey. Use delete key to remove hotkeys.
gd: Tagh no dèan briogadh dùbailte air gnìomh gus an grad-iuchair a tha naisgte ris atharrachadh. Cleachd an iuchair delete airson grad-iuchraichean a thoirt air falbh.

en: Any field
gd: Raon sam bith

en: Actions
gd: Gnìomhan

en: Hotkey
gd: Grad-iuchair

en: Application level hotkey
gd: Grad-iuchair air ìre na h-aplacaid

en: Global
gd: Uile-choitcheann

en: Desktop level hotkey
gd: Grad-iuchair air ìre an easga

en: Hotkey change
gd: Atharrachadh grad-iuchrach

en: Key:
gd: Iuchair:

en: Input & Codecs Settings
gd: Roghainnean ion-chuir ⁊ nan codecs

en: Configure Hotkeys
gd: Rèitich na grad-iuchraichean

en: Device:
gd: Uidheam:

en: Lowest latency
gd: Foillidheachd as ìsle

en: High latency
gd: Foillidheachd àrd

en: Higher latency
gd: Foillidheachd nas àirde

en: This is VLC's skinnable interface. You can download other skins at
gd: ’S urrainn dhut craicnean eile a chur air an tionndadh seo de VLC. Gheibh thu feadhainn eile o

en: VLC skins website
gd: Làrach-lìn craicnean VLC

en: System's default
gd: Roghainn bhunaiteach an t-siostaim

en: File associations
gd: Dàimhean nam faidhle

en: Audio Files
gd: Faidhlichean fuaime

en: Video Files
gd: Faidhlichean video

en: Playlist Files
gd: Faidhlichean na liosta-chluich

en: &Apply
gd: &Cuir an sàs

en: &Cancel
gd: &Sguir dheth

en: Profile
gd: Pròifil

en: Edit selected profile
gd: Deasaich a’ phròifil a thagh thu

en: Delete selected profile
gd: Sguab às a’ phròifil a thagh thu

en: Create a new profile
gd: Cruthaich pròifil ùr

en: Create
gd: Cruthaich

en:  Profile Name Missing
gd:  Tha ainm na pròifil a dhìth

en: You must set a name for the profile.
gd: Feumaidh tu ainm a chur air a’ phròifil.

en: File/Directory
gd: Faidhle/Eòlaire

en: File/Folder
gd: Faidhle/Pasgan

en: Source
gd: Tùs

en: Source:
gd: Tùs:

en: Type:
gd: Seòrsa:

en: This module writes the transcoded stream to a file.
gd: Sgrìobhaidh am mòideal seo an sruth tar-chòdaichte ann am faidhle.

en: Filename
gd: Ainm an fhaidhle

en: Save file...
gd: Sàbhail am faidhle…

en: Containers (*.ps *.ts *.mpg *.ogg *.asf *.mp4 *.mov *.wav *.raw *.flv *.webm)
gd: Soithichean (*.ps *.ts *.mpg *.ogg *.asf *.mp4 *.mov *.wav *.raw *.flv *.webm)

en: This module outputs the transcoded stream to a network via HTTP.
gd: Cuiridh am mòideal seo an sruth tar-chòdaichte gu lìonradh slighe HTTP.

en: Path
gd: Slighe

en: This module outputs the transcoded stream to a network via the mms protocol.
gd: Cuiridh am mòideal seo an sruth tar-chòdaichte gu lìonradh slighe mms.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via RTSP.
gd: Cuiridh am mòideal seo an sruth tar-chòdaichte gu lìonradh slighe RTSP.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via UDP.
gd: Cuiridh am mòideal seo an sruth tar-chòdaichte gu lìonradh slighe UDP.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via RTP.
gd: Cuiridh am mòideal seo an sruth tar-chòdaichte gu lìonradh slighe RTP.

en: Base port
gd: Bun-phort

en: This module outputs the transcoded stream to an Icecast server.
gd: Cuiridh am mòideal seo an sruth tar-chòdaichte gu frithealaiche Icecast.

en: Mount Point
gd: Puing dìridh

en: Edit Bookmarks
gd: Deasaich na comharran-leabhair

en: Create a new bookmark
gd: Cruthaich comharra-leabhair ùr

en: Delete the selected item
gd: Sguab às an nì a thagh thu

en: Delete all the bookmarks
gd: Sguab às a h-uile comharra-leabhair

en: Extract
gd: Às-tharraing

en: &Close
gd: &Dùin

en: Bytes
gd: Baidht

en: Convert
gd: Iompaich

en: Destination
gd: Ceann-uidhe

en: Destination file:
gd: Faidhle cinn-uidhe:

en: Browse
gd: Brabhsaich

en: Settings
gd: Roghainnean

en: Display the output
gd: Seall an t-às-chur

en: This display the resulting media, but can slow things down.
gd: Seallaidh seo am meadhan riut a thig a-mach ach faodaidh gun cuir e dàil air cùisean.

en: &Start
gd: &Tòisich

en: Program Guide
gd: Treòir prògraim

en: Update
gd: Ùraich

en: Errors
gd: Mearachdan

en: Cl&ear
gd: &Falamhaich

en: Hide future errors
gd: Falaich mearachdan a-mach o seo

en: Adjustments and Effects
gd: Cur air gleus is èifeachdan

en: Synchronization
gd: Sioncronachadh

en: v4l2 controls
gd: Uidheaman-smachd v4l2

en: &Save
gd: &Sàbhail

en: Privacy and Network Access Policy
gd: Poileasaidh na prìobhaideachd ’s an inntrigidh dhan lìonra

en: Network Access Policy
gd: Poileasaidh an inntrigidh dhan lìonra

en: Go to Time
gd: Rach gu àm

en: &Go
gd: &Siuthad

en: Go to time
gd: Rach gu àm

en: About
gd: Mu dheidhinn

en: &Recheck version
gd: &Sùil eile air an tionndadh

en: &Yes
gd: &Tha

en: &No
gd: Cha&n eil

en: VLC media player updates
gd: Ùrachaidhean a’ chluicheadair VLC

en: A new version of VLC (%1.%2.%3%4) is available.
gd: Tha tionndadh ùr de VLC (%1.%2.%3%4) ri fhaighinn.

en: You have the latest version of VLC media player.
gd: Tha an tionndadh as ùire de chluicheadair mheadhanan VLC agad.

en: An error occurred while checking for updates...
gd: Thachair mearachd nuair a bha sinn a’ lorg ùrachaidhean…

en: &General
gd: C&oitcheann

en: &Metadata
gd: &Meata-dàta

en: S&tatistics
gd: S&tadastaireachd

en: &Save Metadata
gd: &Sàbhail am meata-dàta

en: Location:
gd: Àite:

en: Saves all the displayed logs to a file
gd: Sàbhail gach loga a tha ri fhaicinn ann am faidhle

en: Save log file as...
gd: Sàbhail faidhle an loga mar…

en: Application
gd: Aplacaid

en: Cannot write to file %1:
    %2.
gd: Cha ghabh a sgrìobhadh san fhaidhle %1:
    %2.

en: Update the tree
gd: Ath-nuadhaich a’ chraobh

en: Open Media
gd: Fosgail meadhan

en: &File
gd: &Faidhle

en: &Disc
gd: &Diosg

en: &Network
gd: &Lìonra

en: Capture &Device
gd: &An t-uidheam glacaidh

en: &Select
gd: &Tagh

en: &Enqueue
gd: &Cuir sa chiutha

en: &Play
gd: Cl&uich

en: &Stream
gd: &Sruthaich

en: C&onvert / Save
gd: I&ompaich / Sàbhail

en: Open URL
gd: Fosgail URL

en: Enter URL here...
gd: Cuir URL an-seo…

en: If your clipboard contains a valid URL
    or the path to a file on your computer,
    it will be automatically selected.
gd: Ma tha URL dligheach air an stòr-bhòrd agad
    no slighe gu faidhle air a’ choimpiutair agad,
    thèid a thaghadh gu fèin-obrachail.

en: Plugins and extensions
gd: Plugain is leudachain

en: Capability
gd: Comasan

en: Score
gd: Sgòr

en: &Search:
gd: &Lorg:

en: More information...
gd: Barrachd fiosrachaidh…

en: Reload extensions
gd: Ath-luchdaich na leudachain

en: Version
gd: Tionndadh

en: Website
gd: Làrach-lìn

en: Files
gd: Faidhlichean

en: Deletes the selected item
gd: Sguabaidh seo às an nì a thagh thu

en: Show settings
gd: Seall na roghainnean

en: Simple
gd: Simplidh

en: Switch to simple preferences view
gd: Nochd sealladh simplidh nan roghainnean

en: Switch to full preferences view
gd: Nochd sealladh iomlan nan roghainnean

en: Save and close the dialog
gd: Sàbhail is dùin an còmhradh

en: &Reset Preferences
gd: &Ath-shuidhich na roghainnean

en: Simple Preferences
gd: Roghainnean simplidh

en: Cannot save Configuration
gd: Cha ghabh an rèiteachadh a shàbhaladh

en: Preferences file could not be saved
gd: Cha b’ urrainn dhuinn faidhle nan roghainnean a shàbhaladh

en: Are you sure you want to reset your VLC media player preferences?
gd: A bheil thu cinnteach gu bheil thu airson gach roghainn aig cluicheadair mheadhanan VLC ath-shuidheachadh?

en: Stream Output
gd: Às-chur an t-srutha

en: This wizard will allow you to stream or convert your media for use locally, on your private network, or on the Internet.
    You should start by checking that source matches what you want your input to be and then press the "Next" button to continue.
gd: Leigidh an draoidh seo leat meadhanan a shruthadh no iompachadh airson ’s gun gabh an cleachdadh gu h-ionadail, air lìonra prìobhaideach no air an eadar-lìon.
    Briog air an tùs a tha a’ freagairt ris na tha fa-near dhut mar ion-chur an toiseach agus briog air a’ phutan “Air adhart” an uairsin.

en: Back
gd: Air ais

en: Toolbars Editor
gd: Deasaiche nam bàr-inneal

en: Toolbar Elements
gd: Eileamaidean bàir-inneal

en: Flat Button
gd: Putan rèidh

en: Big Button
gd: Putan mòr

en: Native Slider
gd: Sleamhnaiche tùsanach

en: Main Toolbar
gd: Prìomh-bhàr-inneal

en: Above the Video
gd: Os cionn a’ video

en: Toolbar position:
gd: Ionad a’ bhàir-inneal:

en: Line 1:
gd: Loidhne 1:

en: Line 2:
gd: Loidhne 2:

en: Time Toolbar
gd: Bàr-inneal an ama

en: Advanced Widget
gd: Widget adhartach

en: Fullscreen Controller
gd: Uidheam-smachd làn-sgrìn

en: New profile
gd: Pròifil ùr

en: Delete the current profile
gd: Sguab às a’ phròifil làithreach

en: Select profile:
gd: Tagh pròifil:

en: Preview
gd: Ro-sheall

en: Cl&ose
gd: Dùi&n

en: Profile Name
gd: Ainm na pròifile

en: Please enter the new profile name.
gd: Cuir a-steach ainm ùr na pròifile.

en: Spacer
gd: Sgaradair

en: Expanding Spacer
gd: Sgaradair leudach

en: Splitter
gd: Sgoltair

en: Time Slider
gd: Sleamhnaiche an ama

en: Small Volume
gd: Àirde fuaime ìseal

en: DVD menus
gd: Clàir-thaice DVD

en: Teletext transparency
gd: Trìd-shoilleireachd a’ teletext

en: Advanced Buttons
gd: Putain adhartach

en: Playback Buttons
gd: Putain cluich

en: Aspect ratio selector
gd: Roghnaichear co-mheas an deilbh

en: Speed selector
gd: Roghnaichear astair

en: Broadcast
gd: Craoladh

en: Schedule
gd: Sgeideal

en: Hours / Minutes / Seconds:
gd: Uairean / Mionaidean / Diogan:

en: Day / Month / Year:
gd: Latha / Mìos / Bliadhna:

en: Repeat:
gd: Ath-dhèan:

en: Repeat delay:
gd: Dàil air an ath-dhèanamh:

en:  days
gd:  làithean

en: I&mport
gd: Ion-p&hortaich

en: E&xport
gd: À&s-phortaich

en: Save VLM configuration as...
gd: Sàbhail an rèiteachadh VLM mar…

en: Open VLM configuration...
gd: Fosgail rèiteachadh VLM…

en: Broadcast:
gd: Craoladh:

en: Schedule:
gd: Sgeideal:

en: Open Directory
gd: Fosgail eòlaire

en: Open Folder
gd: Fosgail pasgan

en: Open playlist...
gd: Fosgail liosta-chluich…

en: XSPF playlist
gd: Liosta-chluich XSPF

en: M3U playlist
gd: Liosta-chluich M3U

en: M3U8 playlist
gd: Liosta-chluich M3U8

en: Save playlist as...
gd: Sàbhail an liosta-chluich…

en: Open subtitles...
gd: Fosgail na fo-thiotalan…

en: Media Files
gd: Faidhlichean meadhain

en: Subtitle Files
gd: Faidhlichean fho-tiotalan

en: All Files
gd: A h-uile faidhle

en: Empty
gd: Falamh

en: Deactivate
gd: Cuir à gnìomh

en: Do you want to restart the playback where left off?
gd: A bheil thu airson leantainn air far an do stad thu roimhe?

en: &Continue
gd: &Lean air adhart

en: Control menu for the player
gd: Clàr-taice smachd airson a’ chluicheadair

en: Paused
gd: ’Na stad

en: &Media
gd: &Meadhan

en: P&layback
gd: &Cluich

en: &Audio
gd: &Fuaim

en: Subti&tle
gd: &Fo-thiotal

en: Tool&s
gd: I&nnealan

en: V&iew
gd: &Sealladh

en: &Help
gd: C&obhair

en: Open &File...
gd: Fosg&ail faidhle…

en: &Open Multiple Files...
gd: F&osgail iomadh faidhle còmhla…

en: Open &Disc...
gd: Fosgail &diosga…

en: Open &Network Stream...
gd: Fosgail sr&uth lìonraidh…

en: Open &Capture Device...
gd: Fosgail i&nneal glacaidh…

en: Open &Location from clipboard
gd: Fosgail ionad on &stòr-bhòrd

en: Open &Recent Media
gd: Meadhanan a bha &fosgailte o chionn goirid

en: Conve&rt / Save...
gd: &Iompaich / Sàbhail…

en: &Stream...
gd: &Sruth…

en: Quit at the end of playlist
gd: Fàg an-seo nuair a ruigear deireadh na liosta-chluich

en: Close to systray
gd: Dùin gu treidhe an t-siostaim

en: &Quit
gd: Fàg an-s&eo

en: &Effects and Filters
gd: È&ifeachdan is criathragan

en: &Track Synchronization
gd: Sioncronachadh an &traca

en: Plu&gins and extensions
gd: Plu&gain is leudachain

en: Customi&ze Interface...
gd: &Gnàthaich an eadar-aghaidh…

en: &Preferences
gd: &Roghainnean

en: &View
gd: &Sealladh

en: Play&list
gd: &Liosta-chluich

en: Docked Playlist
gd: Liosta-chluich dhocaichte

en: Always on &top
gd: &Air uachdar an-còmhnaidh

en: Mi&nimal Interface
gd: Mea&nbh-eadar-aghaidh

en: &Fullscreen Interface
gd: &Eadar-aghaidh làn-sgrìn

en: &Advanced Controls
gd: &Uidheaman-smachd adhartach

en: Status Bar
gd: Bàr na staid

en: Visualizations selector
gd: Taghadair nam fear-clis

en: &Increase Volume
gd: Meuda&ich àirde na fuaime

en: D&ecrease Volume
gd: Lùghdaich àird&e na fuaime

en: &Mute
gd: &Mùch

en: Audio &Device
gd: &Uidheam fuaime

en: Audio &Track
gd: &Traca fuaime

en: &Stereo Mode
gd: Modh &stereo

en: &Visualizations
gd: &Fir chlis

en: Add &Subtitle File...
gd: Cuir faidhle le fo-thiotalan ri&s…

en: Sub &Track
gd: &Traca nam fo-thiotalan

en: Video &Track
gd: Traca &video

en: &Fullscreen
gd: &Làn-sgrìn

en: Always Fit &Window
gd: Co-fhreagair ris an &uinneag an-còmhnaidh

en: Set as Wall&paper
gd: Cleachd &mar phàipear-balla

en: &Zoom
gd: &Sùm

en: &Aspect Ratio
gd: Co-mheas an &deilbh

en: &Crop
gd: &Beàrr

en: &Deinterlace mode
gd: Modh &deinterlace

en: Take &Snapshot
gd: Tog &glacadh

en: T&itle
gd: T&iotal

en: &Chapter
gd: &Caibideal

en: &Program
gd: &Prògram

en: &Manage
gd: Stiùiric&h

en: Check for &Updates...
gd: Thoir sùil &airson ùrachadh…

en: &Stop
gd: &Sguir dheth

en: Pre&vious
gd: Ai&r ais

en: Ne&xt
gd: Air adhar&t

en: Sp&eed
gd: As&tar

en: &Faster
gd: &Nas luaithe

en: N&ormal Speed
gd: &Astar àbhaisteach

en: Slo&wer
gd: Nas sla&odaiche

en: &Jump Forward
gd: Geàrr le&um air adhart

en: Jump Bac&kward
gd: Geàrr leu&m air ais

en: Open &Network...
gd: &Fosgail lìonra…

en: Leave Fullscreen
gd: Fàg an làn-sgrìn

en: &Playback
gd: &Cluich

en: &Hide VLC media player in taskbar
gd: Falaic&h cluicheadair mheadhanan VLC o bhàr nan saothair

en: Sho&w VLC media player
gd: &Seall cluicheadair mheadhanan VLC

en: &Open Media
gd: F&osgail meadhanan

en: &Clear
gd: &Falamhaich

en: &Renderer
gd: &Reandaraiche

en: <Local>
gd: <Ionadail>

en: Scanning...
gd: ’Ga sganadh…

en: Show advanced preferences over simple ones
gd: Seall roghainnean adhartach os cionn na feadhainn bhunaiteach

en: Show advanced preferences and not simple preferences when opening the preferences dialog.
gd: Seall na roghainnean adhartach seach an fheadhainn shìmplidh nuair a dh’fhosglas tu còmhradh nan roghainnean.

en: Systray icon
gd: Ìomhaigheag ann an treidhe an t-siostaim

en: Show an icon in the systray allowing you to control VLC media player for basic actions.
gd: Seall ìomhaigheag air treidhe an t-siostaim a leigeas leat gnìomhan bunasach VLC a stiùireadh.

en: Start VLC with only a systray icon
gd: Cuir gu dol VLC le ìomhaigheag ann an treidhe an t-siostaim a-mhàin

en: VLC will start with just an icon in your taskbar.
gd: Tòisichidh VLC ’na ìomhaigheag air bàr nan saothair agad.

en: Show playing item name in window title
gd: Seall ainm an rud a tha ’ga chluich ann an tiotal na h-uinneige

en: Show the name of the song or video in the controller window title.
gd: Seall ainm an òrain no video air tiotal uinneag an uidheim-smachd.

en: Show notification popup on track change
gd: Seall priob-uinneag rabhaidh ma dh’atharraicheas an traca

en: Windows opacity between 0.1 and 1
gd: Trìd-dhoilleireachd na h-uinneige eadar 0.1 agus 1

en: Fullscreen controller opacity between 0.1 and 1
gd: Trìd-dhoilleireachd uidheam-smachd na làn-sgrìn eadar 0.1 agus 1

en: Show unimportant error and warnings dialogs
gd: Seall còmhraidhean nam mearachdan is rabhaidhean nach eil cudromach

en: Activate the updates availability notification
gd: Cuir an comas caismeachdan mu ùrachaidhean

en: Number of days between two update checks
gd: Thoir sùil airson ùrachadh an dèidh uireid seo de làithean

en: Ask for network policy at start
gd: Iarr poileasaidh an lìonraidh aig an toiseach

en: Save the recently played items in the menu
gd: Sàbhail na rudan a chluich thu o chionn ghoirid sa chlàr-taice

en: List of words separated by | to filter
gd: Liosta de dh’fhaclan le | eatarra airson an criathradh

en: Show a controller in fullscreen mode
gd: Seall uidheam-smachd sa mhodh làn-sgrìn

en: Embed the file browser in open dialog
gd: Leabaich brabhsair nam faidhle ann an còmhradh fosgailte

en: Define which screen fullscreen goes
gd: Socraich dè an sgrìn a thèid na làn-sgrìn

en: Load extensions on startup
gd: Luchdaich na leudachain aig an toiseach

en: Start in minimal view (without menus)
gd: Tòisich san t-sealladh lùghdaichte (as aonais nan clàr-taice)

en: Ignore keyboard volume buttons.
gd: Leig seachad putain a’ mheur-chlàir airson àirde na fuaime.

en: When minimized
gd: Nuair a bhios e fìor-lùghdaichte

en: Qt interface
gd: Eadar-aghaidh Qt

en: errors
gd: mearachdan

en: warnings
gd: rabhaidhean

en: debug
gd: dì-bhugachadh

[ctx: Tooltip|Clear]
en: Clear
gd: Falamhaich

en: Open a skin file
gd: Fosgail faidhle craicinn

en: Skin files |*.vlt;*.wsz;*.xml
gd: Faidhlichean craicinn |*.vlt;*.wsz;*.xml

en: Playlist Files |
gd: Faidhlichean liosta-chluich |

en: |All Files |*
gd: |Na h-uile faidhle |*

en: Open playlist
gd: Fosgail liosta-chluich

en: Save playlist
gd: Sàbhail an liosta-chluich

en: XSPF playlist |*.xspf|M3U file |*.m3u|HTML playlist |*.html
gd: Liosta-chluich XSPF |*.xspf|Faidhle M3U |*.m3u|Liosta-chluich HTML |*.html

en: Skin to use
gd: An craiceann a chleachdar

en: Path to the skin to use.
gd: An t-slighe dhan chraiceann a thèid a chleachdadh.

en: Config of last used skin
gd: Rèiteachadh a’ chraicinn mu dheireadh a chaidh a chleachdadh

en: Show a systray icon for VLC
gd: Seall ìomhaigheag ann an treidhe an t-siostaim airson VLC

en: Show VLC on the taskbar
gd: Seall VLC air bàr nan saothair

en: Enable transparency effects
gd: Cuir an comas èifeachdan na trìd-shoilleireachd

en: Use a skinned playlist
gd: Cleachd liosta-chluich le craiceann air

en: Display video in a skinned window if any
gd: Seall a’ video ann an uinneag le craiceann air ma tha gin ann

en: Skinnable Interface
gd: Eadar-aghaidh a ghabhas ri craiceann

en: Select skin
gd: Tagh craiceann

en: Brightness threshold
gd: Stairsneach na soilleireachd

en: Be quiet
gd: Bi sàmhach

en: Lua interpreter
gd: Eadar-theangadair Lua

en: Read meta data using lua scripts
gd: Leugh am meata-dàta le sgriobtaichean Lua

en: Lua Playlist
gd: Liosta-chluich Lua

en: Lua Art
gd: Obair-ealain Lua

en: Lua Extension
gd: Leudachan Lua

en: Lua SD Module
gd: Mòideal SD Lua

en: Folder meta data
gd: Meata-dàta a’ phasgain

en: Classic Rock
gd: Ròc clasaigeach

en: Other
gd: Eile

en: Instrumental
gd: Ionnsramaideach

en: Sound Clip
gd: Cliop fuaime

en: Noise
gd: Faram

en: Meditative
gd: Meòmhrachail

en: Instrumental Pop
gd: Pop ionnsramaideach

en: Instrumental Rock
gd: Roc ionnsramaideach

en: Southern Rock
gd: Roc deasach

en: Top 40
gd: Na 40 as fheàrr

en: Christian Rap
gd: Rap Chrìostaidh

en: Trailer
gd: Trèilear

en: National Folk
gd: Folk nàiseanta

en: Celtic
gd: Ceilteach

en: Slow Rock
gd: Roc slaodach

en: Easy Listening
gd: Ceòl aotrom

en: Humour
gd: Àbhachdas

en: Opera
gd: Opara

en: My Videos
gd: Videothan

en: My Music
gd: Ceòl

en: Picture
gd: Dealbh

en: My Pictures
gd: Dealbhan

en: MTP devices
gd: Uidheaman MTP

en: MTP Device
gd: Uidheam MTP

en: Discs
gd: Diosgan

en: Podcasts
gd: Pod-chraolaidhean

en: Podcast URLs list
gd: Liosta URLaichean nam pod-chraoladh

en: Network streams (SAP)
gd: Sruthan lìonraidh (SAP)

en: Session
gd: Seisean

en: Tool
gd: Inneal

en: User
gd: Cleachdaiche

en: Video capture
gd: Glacadh video

en: Video capture (Video4Linux)
gd: Glacadh video (Video4Linux)

en: Audio capture (ALSA)
gd: Glacadh fuaime (ALSA)

en: Unknown type
gd: Seòrsa neo-aithnichte

en: Universal Plug'n'Play
gd: Plug’n’Play uile-choitcheann

en: Screen capture
gd: Glacadh-sgrìn

en: Your window manager does not provide a list of applications.
gd: Chan eil manaidsear nan uinneag agad a’ solar liosta de dh’aplacaidean.

en: Applications
gd: Aplacaidean

en: X coordinate
gd: Co-chomharra X

en: Y coordinate
gd: Co-chomharra Y

en: Font size, pixels
gd: Meud a’ chruth-chlò, piogsailean

en: Number of rows
gd: Àireamh de ràghan

en: Number of columns
gd: Àireamh de cholbhan

en: Keep aspect ratio
gd: Glèidh co-mheas an deilbh

en: Keep original size
gd: Glèidh am meud tùsail

en: Elements order
gd: Òrdugh nan eileamaidean

en: Offsets in order
gd: Frith-àireamhan ann an òrdugh

en: auto
gd: fèin-obrachail

en: fixed
gd: socraichte

en: offsets
gd: frith-àireamhan

en: Always visible
gd: Ri fhaicinn an-còmhnaidh

en: LZMA decompression
gd: Dì-dhùmhlachadh LZMA

en: Burrows-Wheeler decompression
gd: Dì-dhùmhlachadh Burrows-Wheeler

en: gzip decompression
gd: Dì-dhùmhlachadh gzip

en: ID Offset
gd: Frith-àireamh ID

en: There is no suitable stream-output access module for "%s/%s://%s".
gd: Chan eil mòideal inntrigidh freagarrach airson às-chur srutha ann airson “%s/%s://%s”.

en: High priority
gd: Prìomhachas àrd

en: Transcode
gd: Tar-chòdaich

en: Font size in pixels
gd: Meud a’ chruth-chlò ann am piogsailean

en: Text opacity
gd: Dubharachd an teacsa

en: Text default color
gd: Dath bunaiteach an teacsa

en: Relative font size
gd: Meud dàimheach a’ chruth-chlò

en: Background opacity
gd: Dubharachd a’ chùlaibh

en: Background color
gd: Dath a’ chùlaibh

en: Outline opacity
gd: Dubharachd na h-oir-loidhne

en: Shadow opacity
gd: Dubharachd na sgàile

en: Shadow color
gd: Dath na sgàile

en: Shadow angle
gd: Ceàrn na sgàile

en: Shadow distance
gd: Astar na sgàile

en: Thin
gd: Tana

en: Thick
gd: Tiugh

en: YUVP converter
gd: Iompachair YUVP

en: Image adjust
gd: Gleusadh an deilbh

en: Color scheme
gd: Sgeama nan dathan

en: Window size
gd: Meud na h-uinneige

en: Number of frames (0 to 100)
gd: Co mheud frèam (eadar 0 is 100)

en: Bluescreen
gd: Sgrìn ghorm

en: Output width
gd: Leud an às-chuir

en: Output (canvas) image width
gd: Leud an deilbh às-chuir (canabhas)

en: Output height
gd: Àirde an às-chuir

en: Output (canvas) image height
gd: Àirde an deilbh às-chuir (canabhas)

en: Canvas
gd: Canabhas

en: Low
gd: Ìosal

en: Medium
gd: Meadhanach

en: High
gd: Àrd

en: Show only errors
gd: Na seall ach mearachdan

en: Show errors and warnings
gd: Seall mearachdan is rabhaidhean

en: Auto shuffle
gd: Air thuaiream gu fèin-obrachail

en: Auto solve
gd: Fèin-fhuasgladh

en: Ripple
gd: Cuairteagan

en: Rotate
gd: Cuairtich

en: Always write to the same file
gd: Sgrìobh san aon fhaidhle an-còmhnaidh

en: Sepia intensity
gd: Dèine na sepia

en: Intensity of sepia effect
gd: Dèine na buaidh sepia

en: Sepia video filter
gd: Criathrag video sepia

en: Transformation
gd: Cruth-atharrachadh

en: Wave
gd: Tonn

en: ASCII Art
gd: Ealain ASCII

en: ASCII-art video output
gd: Às-chur video ealain ASCII

en: Framebuffer device
gd: Uidheam bufair fhrèaman

en: Framebuffer device to use for rendering (usually /dev/fb0).
gd: An t-uidheam bufair fhrèaman a chleachdar airson reandaradh (/dev/fb0 a ghnàth).

en: Use hardware YUV->RGB conversions
gd: Cleachd iompachaidhean bathar-cruaidh YUV->RGB

en: Overlay video output
gd: Tar-chòmhdaich às-chur a’ video

en: Overlay is the hardware acceleration capability of your video card (ability to render video directly). VLC will try to use it by default.
gd: ’S e comas luathachadh bathar-cruaidh na cairte video agad a tha san tar-chòmhdachadh (an comas video a reandaradh gu dìreach). Feuchaidh VLC ri a chleachdadh a ghnàth.

en: Video memory
gd: Cuimhne a’ video

[ctx: ASCII]
note: xgettext: This is a plain ASCII spelling of "VLC media player" for the ICCCM window name. This must be pure ASCII. The limitation is partially with ICCCM and partially with VLC. For Latin script languages, you may need to strip accents. For other scripts, you will need to transliterate into Latin.
en: VLC media player
gd: Cluicheadair mheadhanan VLC

en: X11 display
gd: Taisbeanadh X11

en: X11 window ID
gd: ID uinneige X11

en: X window
gd: Uinneag X

en: YUV output
gd: Às-chur YUV

en: YUV video output
gd: Às-chur video YUV

en: Video output modules
gd: Mòidealan às-chur a’ video

en: Clone video filter
gd: Clònaich criathrag a’ video

en: Goom display width
gd: Leud an taisbeanaidh Goom

en: Goom display height
gd: Àirde an taisbeanaidh Goom

en: Goom effect
gd: Èifeachd Goom

en: projectM configuration file
gd: Faidhle rèiteachadh projectM

en: File that will be used to configure the projectM module.
gd: An t-slighe a thèid a chleachdadh gus a’ mhòideal projectM a rèiteachadh.

en: projectM preset path
gd: Slighe ro-shocrachadh projectM

en: Path to the projectM preset directory
gd: An t-slighe gu pasgan ro-shocrachadh projectM

en: Title font
gd: Cruth-clò an tiotail

en: Font used for the titles
gd: An cruth-clò a thèid a chleachdadh airson tiotalan

en: Font menu
gd: Clàr-taice nan cruthan-clò

en: Font used for the menus
gd: An cruth-clò a thèid a chleachdadh sna clàran-taice

en: The width of the video window, in pixels.
gd: Leud uinneag a’ video, ann am piogsailean.

en: The height of the video window, in pixels.
gd: Àirde uinneag a’ video, ann am piogsailean.

en: Mesh width
gd: Leud a’ mhogail

en: The width of the mesh, in pixels.
gd: Leud a’ mhogail, ann am piogsailean.

en: Mesh height
gd: Àirde a’ mhogail

en: The height of the mesh, in pixels.
gd: Àirde a’ mhogail, ann am piogsailean.

en: Texture size
gd: Meud an innich

en: The size of the texture, in pixels.
gd: Meud an innich, ann am piogsailean.

en: libprojectM effect
gd: Èifeachd libprojectM

en: Effects list
gd: Liosta nan èifeachdan

en: Output
gd: Às-chur

en: Error:
gd: Mearachd:

en: Background
gd: Cùlaibh

en: Playback Rate
gd: Reat na cluiche

en: Audio Delay
gd: Dàil na fuaime

en: Subtitle Delay
gd: Dàil nam fo-thiotalan

en: Time:
gd: Àm:

en: VLC media player - Web Interface
gd: Cluicheadair meadhanan VLC - Eadar-aghaidh an eadar-lìn

en: Loop
gd: Lùb

en: Loading flowplayer...
gd: A’ luchdadh a’ flowplayer…

en: If nothing appears, check your internet connection.
gd: Mura nochd dad, thoir sùil air a’ cheangal agad ris an eadar-lìon.

en: Dialog
gd: Còmhradh

en: Form
gd: Foirm

en: Preset
gd: Ro-sheata

en: &Save as...
gd: &Sàbhail mar…

en: Modules Tree
gd: Craobh nam mòidealan

en: Show extended options
gd: Seall na roghainnean leudaichte

en: Show &more options
gd: Seall &barrachd roghainnean

en: Change the caching for the media
gd: Atharraich an dòigh air a thèid meadhanan an cur san tasgadan

en: Start Time
gd: Àm tòiseachaidh

en: Edit Options
gd: Roghainnean deasachaidh

en: Extra media
gd: Meadhan a bharrachd

en: Complete MRL for VLC internal
gd: Coilean MRL airson VLC inntearnail

en: Select the file
gd: Tagh am faidhle

en: Change the start time for the media
gd: Atharraich àm tòiseachadh a’ mheadhain

en: Play another media synchronously (extra audio file, ...)
gd: Cluich meadhan eile aig an aon àm (faidhle fuaim eile, …)

en: Capture mode
gd: Modh glacaidh

en: Select the capture device type
gd: Tagh seòrsa an uidheim ghlacaidh

en: Device Selection
gd: Taghadh an uidheim

en: Options
gd: Roghainnean

en: Access advanced options to tweak the device
gd: Seall na roghainnean adhartach gus an t-uidheam a chur air gleus

en: Advanced options...
gd: Roghainnean adhartach…

en: Disc Selection
gd: Taghadh diosg

en: Disable Disc Menus
gd: Cuir clàir-thaice nan diosg à comas

en: No disc menus
gd: Gun chlàir-thaice dhiosgan

en: Disc device
gd: Uidheam diosga

en: Starting Position
gd: Ionad tòiseachaidh

en: Audio and Subtitles
gd: Fuaim is fo-thiotalan

en: Choose one or more media file to open
gd: Tagh faidhle meadhain no barrachd dhiubh gus am fosgladh

en: File Selection
gd: Taghadh faidhle

en: You can select local files with the following list and buttons.
gd: ’S urrainn dhut faidhlichean ionadail a thaghadh leis na liostaichean is putain a leanas.

en: Add...
gd: Cuir ris…

en: Network Protocol
gd: Pròtacal an lìonraidh

en: Please enter a network URL:
gd: Cuir a-steach URL lìonraidh:

en: Set up media sources to stream
gd: Suidhich tùsan nam meadhanan a thèid a shruthadh

en: Destination Setup
gd: Suidheachadh a’ chinn-uidhe

en: Select destinations to stream to
gd: Tagh ceann-uidhe an t-srutha

en: Add destinations following the streaming methods you need. Be sure to check with transcoding that the format is compatible with the method used.
gd: Cuir cinn-uidhe ris a-rèir nan dòighean sruthaidh a tha agad. Dèan cinnteach gu bheil am fòrmat co-chòrdail leis an dòigh a tha thu a’ cleachdadh.

en: New destination
gd: Ceann-uidhe ùr

en: Display locally
gd: Seall gu h-ionadail

en: Activate Transcoding
gd: Cuir gu dol an tar-chòdachadh

en: Option Setup
gd: Suidheachadh nan roghainnean

en: Miscellaneous Options
gd: Roghainnean eile

en: Stream all elementary streams
gd: Sruthaich a h-uile sruth bunasach

en: Generated stream output string
gd: Sreath às-chur an t-srutha air a ghintinn

en: Output module:
gd: Mòideal an às-chuir:

en: Use S/PDIF when available
gd: Cleachd S/PDIF ma bhios e ri làimh

en: Effects
gd: Èifeachdan

en: Visualization:
gd: Fir chlis:

en: Enable Time-Stretching audio
gd: Cuir an comas sìneadh-ama dhen fhuaim

en: Replay gain mode:
gd: Modh tarbhachd na h-ath-chluich:

en: Normalize volume to:
gd: Àbhaistich àirde na fuaime gu:

en: Tracks
gd: Tracaichean

en: Preferred audio language:
gd: An cànan as fheàrr leat airson fuaim:

en: Password:
gd: Facal-faire:

en: Username:
gd: Ainm-cleachdaiche:

en: Submit played tracks stats to Last.fm
gd: Cuir a-null stats na chluich mi gu Last.fm

en: x264 profile and level selection
gd: Taghadh pròifil is leibheil x264

en: Hardware-accelerated decoding
gd: Dì-chòdachadh le luathachadh bathair-chruaidh

en: Video quality post-processing level
gd: Ìre càileachd de video airson pròiseasadh an dèidh làimh

en: Skip H.264 in-loop deblocking filter
gd: Geàrr leum thairis air criathrag dì-bhlocaidh H.264 in-loop

en: Optical drive
gd: Draibh lèirsinneach

en: Default optical device
gd: An t-uidheam lèirsinneach bunasach

en: Damaged or incomplete AVI file
gd: Faidhle AVI air a mhilleadh no neo-iomlan

en: HTTP proxy URL
gd: URL a’ phrogsaidh HTTP

en: HTTP (default)
gd: HTTP (bun-roghainn)

en: RTP over RTSP (TCP)
gd: RTP seach RTSP (TCP)

en: Live555 stream transport
gd: Còmhdhail sruth Live555

en: Default caching policy
gd: Poileasaidh bunaiteach an tasgadain

en: Menus language:
gd: Cànan nan clàr-taice:

en: Look and feel
gd: Coltas

en: Use custom skin
gd: Cleachd craiceann gnàthaichte

en: This is VLC's default interface, with a native look and feel.
gd: Seo an eadar-aghaidh bhunaiteach aig VLC, leis a choltas tùsail air.

en: Use native style
gd: Cleachd an stoidhle thùsail

en: Resize interface to video size
gd: Meud na h-eadar-aghaidh a-rèir meud a’ video

en: Show controls in full screen mode
gd: Seall na h-uidheaman-smachd sa mhodh làn-sgrìn

en: Pause playback when minimized
gd: Cuir a’ chluich ’na stad nuair a bhios e lùghdaichte

en: Show media change popup:
gd: Seall priob-uinneag atharrachadh a’ mheadhain:

en: Start in minimal view mode
gd: Tòisich sa mhodh lùghdaichte

en: Force window style:
gd: Èignich stoidhle na h-uinneige:

en: Integrate video in interface
gd: Amalaich a’ video san eadar-aghaidh

en: Show systray icon
gd: Seall ìomhaigheag ann an treidhe an t-siostaim

en: Skin resource file:
gd: Faidhle goireas a’ chraicinn:

en: Playlist and Instances
gd: An liosta-chluich agus ionstansan

en: Pause on the last frame of a video
gd: Cuir ’na stad san fhrèam mu dheireadh de video

en: Allow only one instance
gd: Ceadaich aon ionstans a-mhàin

en: Activate updates notifier
gd: Cuir an gnìomh caismeachdan mu ùrachaidhean

en: Every
gd: Gach

en: Save recently played items
gd: Sàbhail na chluicheadh o chionn goirid

en: Separate words by | (without space)
gd: Sgar faclan le | (as aonais beàrn)

en: Operating System Integration
gd: Filleadh a-steach san t-siostam-obrachaidh

en: File extensions association
gd: Na dàimhean aig leudachain nam faidhle

en: Set up associations...
gd: Suidhich dàimhean…

en: Enable On Screen Display (OSD)
gd: Cuir an comas On Screen Display (OSD)

en: Show media title on video start
gd: Seall tiotal a’ mheadhain nuair a thòisicheas video

en: Enable subtitles
gd: Cuir na fo-thiotalan an comas

en: Subtitle Language
gd: Cànan nam fo-thiotalan

en: Default encoding
gd: An còdachadh bunaiteach

en: Subtitle effects
gd: Èifeachdan nam fo-thiotalan

en: Add a shadow
gd: Cuir sgàil ris

en: Add a background
gd: Cuir cùlaibh ris

en: Accelerated video output (Overlay)
gd: Às-chur video luathaichte (tar-chòmhdachadh)

en: Force Aspect Ratio
gd: Èignich co-mheas an deilbh

en: Stuff
gd: Stuth

en: Edit settings
gd: Roghainnean deasachaidh

en: Control
gd: Uidheam-smachd

en: Run manually
gd: Ruith a làimh

en: Setup schedule
gd: Suidhich sgeideal

en: Run on schedule
gd: Ruith a-rèir an sgeideil

en: Status
gd: Staid

en: Prev
gd: Air ais

en: Add Input
gd: Cuir ion-chur ris

en: Edit Input
gd: Deasaich an t-ion-chur

en: Clear List
gd: Falamhaich an liosta

en: Check for VLC updates
gd: Thoir sùil airson ùrachaidhean VLC

en: Launching an update request...
gd: A’ cur air bhog iarrtas airson ùrachadh…

en: Essential
gd: Riatanach

en: Negate colors
gd: Rach as àicheadh nan dath

en: Colors
gd: Dathan

en: Interactive Zoom
gd: Sùm eadar-ghnìomhach

en: Angle
gd: Ceàrn

en: ...
gd: …

en: full
gd: slàn

en: none
gd: chan eil gin

en: Logo erase
gd: Dubh às an suaicheantas

en: Mask
gd: Masg

en: Mirror
gd: Sgàthanaich

en: Motion detect
gd: Mothachadh do ghluasad

en: Spatial blur
gd: Sgleò spatial

en: Soften
gd: Sèimhich

en: VLM configurator
gd: Rèitichear VLM

en: Media Manager Edition
gd: Tionndadh Media Manager

en: Name:
gd: Ainm:

en: Input:
gd: Ion-chur:

en: Select Input
gd: Tagh ion-chur

en: Output:
gd: Às-chur:

en: Select Output
gd: Tagh às-chur

en: Time Control
gd: Uidheam-smachd an ama

en: Mux Control
gd: Uidheam-smachd Mux

en: Media Manager List
gd: Liosta Media Manager
