vlc 3.0.13 - en to hu translation catalogue (5868 entries)

en: This program comes with NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
    You may redistribute it under the terms of the GNU General Public License;
    see the file named COPYING for details.
    Written by the VideoLAN team; see the AUTHORS file.
hu: A programra NINCS GARANCIA, a hatályos jogszabályok által engedélyezett mértékig.
    Tovább terjesztheti a GNU General Public License feltételei alapján;
    további információ a COPYING fájlban olvasható.
    Írta a VideoLAN csapat; lásd az AUTHORS fájlt.

en: VLC preferences
hu: A VLC beállításai

en: Select "Advanced Options" to see all options.
hu: Válassza a „Speciális beállítások” elemet az összes lehetőség megjelenítéséhez.

en: Interface
hu: Kezelőfelület

en: Settings for VLC's interfaces
hu: A VLC felületeinek beállításai

en: Main interfaces settings
hu: Elsődleges felületbeállítások

en: Main interfaces
hu: Elsődleges felületek

en: Settings for the main interface
hu: A VLC elsődleges felületének beállításai

en: Control interfaces
hu: Vezérlőfelületek

en: Settings for VLC's control interfaces
hu: A VLC kezelőfelületeinek beállításai

en: Hotkeys settings
hu: Gyorsbillentyűk beállításai

en: Audio
hu: Hang

en: Audio settings
hu: Hangbeállítások

en: General audio settings
hu: Általános hangbeállítások

en: Filters
hu: Szűrők

en: Audio filters are used to process the audio stream.
hu: A hangszűrők a hangfolyam utófeldolgozására használatosak.

en: Audio resampler
hu: Hang újramintavételező

en: Visualizations
hu: Vizualizációk

en: Audio visualizations
hu: Hangvizualizációk

en: Output modules
hu: Kimeneti modulok

en: General settings for audio output modules.
hu: A hangkimeneti modulok általános beállításai.

en: Miscellaneous
hu: Egyéb

en: Miscellaneous audio settings and modules.
hu: Egyéb hangbeállítások és modulok.

en: Video
hu: Videó

en: Video settings
hu: Videobeállítások

en: General video settings
hu: Általános videobeállítások

en: General settings for video output modules.
hu: A videokimeneti modulok általános beállításai.

en: Video filters are used to process the video stream.
hu: A videószűrők a videófolyam utófeldolgozására használatosak.

en: Subtitles / OSD
hu: Feliratok / OSD

en: Settings related to On-Screen-Display, subtitles and "overlay subpictures"
hu: A képernyőkijelzéssel (OSD), feliratokkal és „átfedő alképekkel” kapcsolatos beállítások

en: Splitters
hu: Elválasztók

en: Video splitters separate the stream into multiple videos.
hu: Az elválasztók több videóra választják a folyamokat.

en: Input / Codecs
hu: Bemenet / kodekek

en: Settings for input, demultiplexing, decoding and encoding
hu: A bemenet, szétválasztás, dekódolás és kódolás beállításai

en: Access modules
hu: Hozzáférési modulok

en: Settings related to the various access methods. Common settings you may want to alter are HTTP proxy or caching settings.
hu: A különböző hozzáférési módkkel kapcsolatos beállítások. A HTTP proxy vagy a gyorsítótárazási beállítások módosítása lehet hasznos.

en: Stream filters
hu: Folyamszűrők

en: Stream filters are special modules that allow advanced operations on the input side of VLC. Use with care...
hu: A folyamszűrők különleges modulok, amelyek speciális műveleteket tesznek lehetővé a VLC bemeneti oldalán. Óvatosan használja.

en: Demuxers
hu: Szétválasztók

en: Demuxers are used to separate audio and video streams.
hu: A szétválasztók a hang- és videofolyamok szétválasztására használatosak.

en: Video codecs
hu: Videokodekek

en: Settings for the video, images or video+audio decoders and encoders.
hu: A videó, a képek vagy a videó- és hangdekódolók és -kódolók beállításai.

en: Audio codecs
hu: Hangkodekek

en: Settings for the audio-only decoders and encoders.
hu: A csak hangkódolók és dekódolók beállításai.

en: Subtitle codecs
hu: Feliratkodekek

en: Settings for subtitle, teletext and CC decoders and encoders.
hu: A feliratok, teletext és CC-dekódolók és -kódolók beállításai.

en: General input settings. Use with care...
hu: Általános bemeneti beállítások. Óvatosan használja.

en: Stream output
hu: Folyamkimenet

en: Stream output settings are used when acting as a streaming server or when saving incoming streams.
    Streams are first muxed and then sent through an "access output" module that can either save the stream to a file, or stream it (UDP, HTTP, RTP/RTSP).
    Sout streams modules allow advanced stream processing (transcoding, duplicating...).
hu: A folyamkimenet beállításai folyamkiszolgálóként való működéskor vagy bejövő folyamok mentésekor használatosak.
    Először a folyamok egyesítésre kerülnek, majd egy „hozzáférési kimenet” modulon keresztül fájlba lesznek mentve, vagy továbbküldésre kerülnek (UDP, HTTP, RTP/RTSP).
    Az sout folyam modulok lehetővé teszik a speciális folyamfeldolgozást (átkódolás, többszörözés…).

en: General stream output settings
hu: Általános folyamkimenet beállításai

en: Muxers
hu: Egyesítők

en: Muxers create the encapsulation formats that are used to put all the elementary streams (video, audio, ...) together. This setting allows you to always force a specific muxer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each muxer.
hu: Az egyesítők hozzák létre az elemi adatfolyamok (hang, videó, …) összekapcsolására szolgáló beágyazó formátumokat. Ez a beállítás lehetővé teszi egy adott egyesítő kényszerítését. Valószínűleg nem kell ezt tennie.
    Ezen kívül beállíthatja az egyes egyesítők alapértelmezett paramétereit.

en: Access output
hu: Hozzáférési kimenet

en: Access output modules control the ways the muxed streams are sent. This setting allows you to always force a specific access output method. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each access output.
hu: A hozzáférési kimeneti modulok az egyesített adatfolyamok elküldésének módjait vezérlik. Ez a beállítás lehetővé teszi egy adott hozzáférési kimeneti mód kényszerítését. Valószínűleg nem kell ezt tennie.
    Ezen kívül beállíthatja minden egyes hozzáférési kimenet alapértelmezett paramétereit.

en: Packetizers
hu: Darabolók

en: Packetizers are used to "preprocess" the elementary streams before muxing. This setting allows you to always force a packetizer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each packetizer.
hu: A darabolók az elemi adatfolyamok egyesítés előtti „előfeldolgozására” használatosak. Ez a beállítás lehetővé teszi, egy daraboló kényszerítését. Valószínűleg nem kell ezt tennie.
    Ezen kívül beállíthatja minden egyes daraboló alapértelmezett paramétereit.

en: Sout stream
hu: Sout folyam

en: Sout stream modules allow to build a sout processing chain. Please refer to the Streaming Howto for more information. You can configure default options for each sout stream module here.
hu: A sout folyam modulok lehetővé teszik egy sout feldolgozólánc felépítését. További információkért tekintse meg a Streaming Howto dokumentumot. Itt megadhatja minden sout folyam modul alapértelmezett beállításait.

en: VLC's implementation of Video On Demand
hu: A Video On Demand VLC-féle megvalósítása

en: Playlist
hu: Lejátszólista

en: Settings related to playlist behaviour (e.g. playback mode) and to modules that automatically add items to the playlist ("service discovery" modules).
hu: A lejátszólista viselkedésével kapcsolatos beállítások (például a lejátszás módja) és azon modulokhoz, amelyek automatikusan elemeket adnak hozzá a lejátszólistához („szolgáltatásfelismerő modulok”).

en: General playlist behaviour
hu: Lejátszólista általános viselkedése

en: Services discovery
hu: Szolgáltatásfelismerés

en: Services discovery modules are facilities that automatically add items to playlist.
hu: A szolgáltatásfelismerési modulok automatikusan elemeket adnak hozzá a lejátszólistához.

en: Advanced
hu: Speciális

en: Advanced settings. Use with care...
hu: Speciális beállítások. Óvatosan használja.

en: Advanced settings
hu: Speciális beállítások

en: &Open File...
hu: &Fájl megnyitása…

en: &Advanced Open...
hu: &Speciális megnyitás…

en: Open D&irectory...
hu: Könyvtár megny&itása…

en: Open &Folder...
hu: Ma&ppa megnyitása…

en: Select one or more files to open
hu: Válassza ki a megnyitandó fájlokat

en: Select Directory
hu: Válasszon könyvtárat

en: Select Folder
hu: Válasszon mappát

en: Media &Information
hu: Média&információk

en: &Codec Information
hu: K&odekinformációk

en: &Messages
hu: Ü&zenetek

en: Jump to Specific &Time
hu: Adott i&dőre ugrás

en: Custom &Bookmarks
hu: Egyéni &könyvjelzők

en: &VLM Configuration
hu: &VLM beállítása

en: &About
hu: &Névjegy

en: Play
hu: Lejátszás

en: Remove Selected
hu: Kiválasztott eltávolítása

en: Information...
hu: Információk…

en: Create Directory...
hu: Könyvtár létrehozása…

en: Create Folder...
hu: Mappa létrehozása…

en: Rename Directory...
hu: Könyvtár átnevezése…

en: Rename Folder...
hu: Mappa átnevezése…

en: Show Containing Directory...
hu: Tartalmazó könyvtár megjelenítése…

en: Show Containing Folder...
hu: Tartalmazó mappa megjelenítése…

en: Stream...
hu: Közvetítés…

en: Save...
hu: Mentés…

en: Repeat All
hu: Összes ismétlése

en: Repeat One
hu: Egy szám ismétlése

en: Random
hu: Véletlenszerű

en: Random Off
hu: Véletlen lejátszás kikapcsolva

en: Add to Playlist
hu: Hozzáadás a lejátszólistához

en: Add File...
hu: Fájl hozzáadása…

en: Add Directory...
hu: Könyvtár hozzáadása…

en: Add Folder...
hu: Mappa hozzáadása…

en: Save Playlist to &File...
hu: Lejátszólista &mentése fájlba…

en: Search
hu: Keresés

en: Waves
hu: Hullámok

en: <html><head><meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" /></head><body><h2>Welcome to VLC media player Help</h2><h3>Documentation</h3><p>You can find VLC documentation on VideoLAN's <a href="http://wiki.videolan.org">wiki</a> website.</p><p>If you are a newcomer to VLC media player, please read the<br><a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:VLC_for_dummies"><em>Introduction to VLC media player</em></a>.</p><p>You will find some information on how to use the player in the <br>"<a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Play_HowTo"><em>How to play files with VLC media player</em></a>" document.</p><p>For all the saving, converting, transcoding, encoding, muxing and streaming tasks, you should find useful information in the <a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Streaming_HowTo">Streaming Documentation</a>.</p><p>If you are unsure about terminology, please consult the <a href="http://wiki.videolan.org/Knowledge_Base">knowledge base</a>.</p><p>To understand the main keyboard shortcuts, read the <a href="http://wiki.videolan.org/Hotkeys">shortcuts</a> page.</p><h3>Help</h3><p>Before asking any question, please refer yourself to the <a href="http://www.videolan.org/support/faq.html">FAQ</a>.</p><p>You might then get (and give) help on the <a href="http://forum.videolan.org">Forums</a>, the <a href="http://www.videolan.org/vlc/lists.html">mailing-lists</a> or our IRC channel (<em>#videolan</em> on irc.freenode.net).</p><h3>Contribute to the project</h3><p>You can help the VideoLAN project giving some of your time to help the community, to design skins, to translate the documentation, to test and to code. You can also give funds and material to help us. And of course, you can <b>promote</b> VLC media player.</p></body></html>
hu: <html><head><meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8” /></head><body><h2>Üdvözli a VLC médialejátszó súgója</h2><h3>Dokumentáció</h3><p>A VLC dokumentációját a VideoLAN <a href="http://wiki.videolan.org">wiki</a> webhelyén találhatja meg.</p><p>Ha még nem használta a VLC médialejátszót, akkor olvassa el a <br><a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:VLC_for_dummies"><em>VLC médialejátszó bemutatása</em></a> című oldalt.</p><p>A lejátszó használatáról a <br>„<a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Play_HowTo"><em>Hogyan lehet fájlokat lejátszani a VLC médialejátszóval</em></a>” dokumentumban olvashat. </p><p>A mentési, átalakítási, átkódolási, kódolási, egyesítési és közvetítési feladatokkal kapcsolatban hasznos információkat találhat a <a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Streaming_HowTo">közvetítési dokumentációban</a>.</p><p><a href="http://wiki.videolan.org/Knowledge_Base">Ha bizonytalan a terminológiával kapcsolatban, akkor tekintse meg a tudásbázist</a>.</p><p>Az elsődleges billentyűparancsok megismeréséhez olvassa el a <a href="http://wiki.videolan.org/Hotkeys">gyorsbillentyűk</a> oldalt. </p><h3>Segítség</h3><p>Kérdések feltétele előtt tekintse meg a <a href="http://wiki.videolan.org/Frequently_Asked_Questions">Gyakran ismételt kérdéseket</a>.</p><p>Ezután segítséget kérhet (és adhat) a <a href="http://forum.videolan.org">fórumokon</a>, a <a href="http://www.videolan.org/vlc/lists.html">levelezőlistákon</a> vagy az IRC csatornán (<a href="http://www.videolan.org/webirc/"><em>#videolan</em></a> az irc.freenode.net hálózaton).</p><h3>Közreműködés a projektben</h3><p>Szabadideje egy részének a közösségre áldozásával: sminkek tervezésével, a dokumentáció fordításával, teszteléssel és programozással segítheti a VideoLAN projektet. Ezen kívül anyagilag és felszerelésekkel is segíthet. Természetesen <b>népszerűsítheti</b> is a VLC médialejátszót.</p></body></html>

en: Audio filtering failed
hu: Hangszűrés sikertelen

en: The maximum number of filters (%u) was reached.
hu: A szűrők legnagyobb száma (%u) elérve.

en: Disable
hu: Letiltás

en: Spectrometer
hu: Spektrométer

en: Scope
hu: Hatókör

en: Spectrum
hu: Spektrum

en: VU meter
hu: VU-mérő

en: Audio filters
hu: Hangszűrők

en: Replay gain
hu: Hangerő-korrekció

en: Stereo audio mode
hu: Sztereó hangmód

en: Original
hu: Eredeti

en: Stereo
hu: Sztereó

en: Left
hu: Bal

en: Right
hu: Jobb

en: Reverse stereo
hu: Fordított sztereó

en: Headphones
hu: Fejhallgató

en: Automatic
hu: Automatikus

en: boolean
hu: logikai

en: integer
hu: egész

en: float
hu: lebegőpontos szám

en: string
hu: karakterlánc

en: To get exhaustive help, use '-H'.
hu: A részletes súgóhoz használja a „-H” kapcsolót.

en: Usage: %s [options] [stream] ...
    You can specify multiple streams on the commandline.
    They will be enqueued in the playlist.
    The first item specified will be played first.
    
    Options-styles:
      --option  A global option that is set for the duration of the program.
       -option  A single letter version of a global --option.
       :option  An option that only applies to the stream directly before it
                and that overrides previous settings.
    
    Stream MRL syntax:
      [[access][/demux]://]URL[#[title][:chapter][-[title][:chapter]]]
      [:option=value ...]
    
      Many of the global --options can also be used as MRL specific :options.
      Multiple :option=value pairs can be specified.
    
    URL syntax:
      file:///path/file              Plain media file
      http://host[:port]/file        HTTP URL
      ftp://host[:port]/file         FTP URL
      mms://host[:port]/file         MMS URL
      screen://                      Screen capture
      dvd://[device]                 DVD device
      vcd://[device]                 VCD device
      cdda://[device]                Audio CD device
      udp://[[<source address>]@[<bind address>][:<bind port>]]
                                     UDP stream sent by a streaming server
      vlc://pause:<seconds>          Pause the playlist for a certain time
      vlc://quit                     Special item to quit VLC
hu: Használat: %s [kapcsolók] [folyam] …
    Megadhat több folyamt is a parancssorban. Ezek felkerülnek a lejátszólistára.
    Az elsőként megadott elem kerül először lejátszásra.
    
    Kapcsolóstílusok:
      --kapcsoló  Globális beállítás, a program teljes futása alatt érvényes.
       -kapcsoló  A globális --kapcsoló egybetűs verziója.
       :kapcsoló  Olyan kapcsoló, amely csak a közvetlenül ezt megelőző
                    folyamokra lesz alkalmazva és felülírja az eddigi beállításokat.
    
    Folyamok MRL szintaxisa:
      [[hozzáférés][/demux]://URL[#[cím][:fejezet][-[cím][:fejezet]]]
      [:kapcsoló=érték …]
    
      Sok globális --kapcsoló használható MRL-re jellemző :kapcsoló alakban.
      Több :kapcsoló=érték pár is megadható.
    
    URL szintaxis:
      file:///útvonal/fájl           Egyszerű médiafájl
      http://gép[:port]/fájl         HTTP URL
      ftp://gép[:port]/fájl          FTP URL
      mms://gép[:port]/fájl          MMS URL
      screen://                      Képernyőfelvétel
      dvd://[eszköz][@raw_eszköz]    DVD-eszköz
      vcd://[eszköz]                 VCD eszköz
      cdda://[eszköz]                Hang CD eszköz
      udp://[[<forrás cím>]@[<kapcsolódási cím>][:<kapcsolási port>]]
                                     Egy folyamkiszolgáló által küldött UDP folyam.
      vlc://pause:<másodpercek>      Speciális elem, adott időre szünetelteti a lejátszást
      vlc://quit                     Speciális elem, kilépés a VLC-ből

en: (default enabled)
hu: (alapértelmezésben engedélyezve)

en: (default disabled)
hu: (alapértelmezésben tiltva)

en: Note:
hu: Megjegyzés:

en: add --advanced to your command line to see advanced options.
hu: a speciális beállítások megjelenítéséhez használja az --advanced kapcsolót.

en: %u module was not displayed because it only has advanced options.
     | %u modules were not displayed because they only have advanced options.
hu[0]: %u modul nem jelenik meg, mivel csak speciális beállításai vannak.
hu[1]: %u modul nem jelenik meg, mivel csak speciális beállításaik vannak.

en: No matching module found. Use --list or --list-verbose to list available modules.
hu: Nem található megfelelő modul. Használja a --list vagy --list-verbose kapcsolókat az elérhető modulok felsorolásához.

en: VLC version %s (%s)
hu: VLC %s (%s) verzió

en: Compiled by %s on %s (%s)
hu: Forrásból fordította %s ezen: %s (%s)

en: Compiler: %s
hu: Fordítóprogram: %s

en: 
    Dumped content to vlc-help.txt file.
hu: 
    A tartalom kiírva a vlc-help.txt fájlba.

en: 
    Press the RETURN key to continue...
hu: 
    Nyomja meg az ENTER-t a folytatáshoz…

en: Unknown error
hu: Ismeretlen hiba

en: Bookmark %i
hu: %i. könyvjelző

en: No description for this codec
hu: A kodeknek nincs leírása

en: Codec not supported
hu: A kodek nem támogatott

en: VLC could not decode the format "%4.4s" (%s)
hu: A VLC nem tudta dekódolni a(z) „%4.4s” formátumot (%s)

en: Unidentified codec
hu: Azonosítatlan kodek

en: VLC could not identify the audio or video codec
hu: A VLC nem tudta azonosítani a hang- vagy videokodeket

en: packetizer
hu: daraboló

en: decoder
hu: dekódoló

en: Streaming / Transcoding failed
hu: A közvetítés/átkódolás sikertelen

en: VLC could not open the %s module.
hu: A VLC nem tudta megnyitni a(z) %s modult.

en: VLC could not open the decoder module.
hu: A VLC nem tudta megnyitni a dekódoló modult.

en: Track
hu: Szám

en: Stream %d
hu: %d. adatfolyam

en: Scrambled
hu: Kevert

en: Yes
hu: Igen

en: DTVCC Closed captions %u
hu: %u. DTVCC felirat

en: Closed captions %u
hu: %u. felirat

en: Original ID
hu: Eredeti azonosító

en: Codec
hu: Kodek

en: Language
hu: Nyelv

en: Description
hu: Leírás

en: Type
hu: Típus

en: Channels
hu: Csatornák

en: Sample rate
hu: Mintavételezési gyakoriság

en: Bits per sample
hu: Bitek mintánként

en: Bitrate
hu: Bitsebesség

en: %u kb/s
hu: %u kb/mp

en: Track replay gain
hu: Szám hangerő-korrekciója

en: Album replay gain
hu: Album hangerő-korrekciója

en: Video resolution
hu: Videofelbontás

en: Buffer dimensions
hu: Puffer dimenziók

en: Frame rate
hu: Képkockasebesség

en: Decoded format
hu: Dekódolt formátum

en: Top left
hu: Fent – bal oldal

en: Left top
hu: Bal oldal – fent

en: Right bottom
hu: Jobb oldal – lent

en: Top right
hu: Fent – jobb oldal

en: Bottom left
hu: Alul – bal oldal

en: Bottom right
hu: Alul – jobb oldal

en: Left bottom
hu: Bal oldal – alul

en: Right top
hu: Jobb oldal – fent

en: Orientation
hu: Tájolás

en: Undefined
hu: Nincs megadva

en: ITU-R BT.601 (525 lines, 60 Hz)
hu: ITU-R BT.601 (525 sor, 60 Hz)

en: ITU-R BT.601 (625 lines, 50 Hz)
hu: ITU-R BT.601 (625 sor, 50 Hz)

en: Color primaries
hu: Főszínek

en: Linear
hu: Lineáris

en: Hybrid Log-Gamma
hu: Hibrid log-gamma

en: Color transfer function
hu: Színátadási függvény

en: Color space
hu: Színtér

en: %s Range
hu: %s tartomány

en: Full
hu: Teljes

en: Center
hu: Középre

en: Top Left
hu: Bal fentre

en: Top Center
hu: Felül középre

en: Bottom Left
hu: Bal alulra

en: Bottom Center
hu: Alul középre

en: Chroma location
hu: Színesség helye

en: Rectangular
hu: Négyszögletű

en: Equirectangular
hu: Egyező négyszögletű

en: Cubemap
hu: Kockavetület

en: Projection
hu: Vetítés

[ctx: ViewPoint]
en: Yaw
hu: Legyezés

[ctx: ViewPoint]
en: Pitch
hu: Bólintás

[ctx: ViewPoint]
en: Roll
hu: Dőlés

[ctx: ViewPoint]
en: Field of view
hu: Látómező

en: Max. luminance
hu: Max. fénysűrűség

en: Min. luminance
hu: Min. fénysűrűség

en: Primary R
hu: Elsődleges R

en: Primary G
hu: Elsődleges G

en: Primary B
hu: Elsődleges B

en: White point
hu: Fehérpont

en: Subtitle
hu: Felirat

en: Volume %ld%%
hu: Hangerő %ld%%

en: Your input can't be opened
hu: A bemenet nem nyitható meg

en: VLC is unable to open the MRL '%s'. Check the log for details.
hu: A VLC nem képes megnyitni a(z) „%s” MRL-t.

en: Title
hu: Cím

en: Artist
hu: Előadó

en: Genre
hu: Műfaj

en: Copyright
hu: Szerzői jog

en: Track number
hu: Sáv sorszáma

en: Rating
hu: Értékelés

en: Date
hu: Dátum

en: Setting
hu: Beállítás

en: Now Playing
hu: Most játszott

en: Publisher
hu: Kiadó

en: Encoded by
hu: Kódolta

en: Artwork URL
hu: Grafika URL

en: Track ID
hu: Számazonosító

en: Number of Tracks
hu: Számok mennyisége

en: Director
hu: Rendező

en: Season
hu: Évad

en: Episode
hu: Epizód

en: Show Name
hu: Műsornév

en: Actors
hu: Színészek

en: Album Artist
hu: Album-előadó

en: Disc number
hu: Lemez sorszáma

en: Bookmark
hu: Könyvjelző

en: Programs
hu: Programok

en: Chapter
hu: Fejezet

en: Video Track
hu: Videosáv

en: Audio Track
hu: Hangsáv

en: Subtitle Track
hu: Feliratsáv

en: Next title
hu: Következő cím

en: Previous title
hu: Előző cím

en: Menu title
hu: Menücím

en: Menu popup
hu: Menü felugró

en: Title %i%s
hu: %i%s cím

en: Chapter %i
hu: %i. fejezet

en: Next chapter
hu: Következő fejezet

en: Previous chapter
hu: Előző fejezet

en: Media: %s
hu: Média: %s

en: Add Interface
hu: Kezelőfelület hozzáadása

en: Console
hu: Konzol

en: Mouse Gestures
hu: Egérmozdulatok

en: Running vlc with the default interface. Use 'cvlc' to use vlc without interface.
hu: A VLC futtatása az alapértelmezett felülettel. A VLC felület nélküli használatához használja a „cvlc” parancsot.

note: xgettext: Translate "C" to the language code: "fr", "en_GB", "nl", "ru"...
en: C
hu: hu

en: Zoom
hu: Nagyítás

en: 1:4 Quarter
hu: 1:4 Negyed

en: 1:2 Half
hu: 1:2 Fél

en: 1:1 Original
hu: 1:1 Eredeti

en: 2:1 Double
hu: 2:1 Kétszeres

en: These options allow you to configure the interfaces used by VLC. You can select the main interface, additional interface modules, and define various related options.
hu: Ezekkel a beállításokkal állíthatja be a VLC felhasználói felületeit. Kiválaszthatja az elsődleges felületet, további felületi modulokat, és különböző kapcsolódó beállításokat adhat meg.

en: Interface module
hu: Felületmodul

en: This is the main interface used by VLC. The default behavior is to automatically select the best module available.
hu: Itt adható meg a VLC által használandó elsődleges felület. Alapértelmezésben a VLC kiválasztja az elérhető legjobb modult.

en: Extra interface modules
hu: További felületi modulok

en: You can select "additional interfaces" for VLC. They will be launched in the background in addition to the default interface. Use a colon separated list of interface modules. (common values are "rc" (remote control), "http", "gestures" ...)
hu: Kiválaszthat további, a VLC által használandó felületeket. Ezek az alapértelmezett felület mellett a háttérben lesznek elindítva. Használja a felületmodulok vesszővel elválasztott listáját. (gyakori értékek az „rc” (távirányítás), „http”, „gestures” …)

en: You can select control interfaces for VLC.
hu: Vezérlőfelületeket választhat ki a VLC-hez.

en: Verbosity (0,1,2)
hu: Részletesség (0,1,2)

en: This is the verbosity level (0=only errors and standard messages, 1=warnings, 2=debug).
hu: A részletesség szintje (0=csak hibák és szabványos üzenetek, 1=figyelmeztetések, 2=hibakeresés).

en: Default stream
hu: Alapértelmezett folyam

en: This stream will always be opened at VLC startup.
hu: Ez a folyam alapértelmezetten megnyitásra kerül a VLC indításakor.

en: Color messages
hu: Színes üzenetek

en: This enables colorization of the messages sent to the console. Your terminal needs Linux color support for this to work.
hu: Ez engedélyezi a konzolba küldött üzenetek színezését. Ahhoz hogy ez működjön, ahhoz Linux színtámogatás szükséges a terminálhoz.

en: Show advanced options
hu: Speciális beállítások megjelenítése

en: When this is enabled, the preferences and/or interfaces will show all available options, including those that most users should never touch.
hu: Ezen kapcsoló bekapcsolásakor a beállítások és a kezelőfelületek az összes elérhető lehetőséget megjelenítik, beleértve azokat is, amelyeket a legtöbb felhasználónak soha nem kell használnia.

en: Interface interaction
hu: Felületi interakció

en: When this is enabled, the interface will show a dialog box each time some user input is required.
hu: Ha ez be van kapcsolva, akkor a felület mindig párbeszédablakot jelenít meg, ha felhasználói adatbevitel szükséges.

en: These options allow you to modify the behavior of the audio subsystem, and to add audio filters which can be used for post processing or visual effects (spectrum analyzer, etc.). Enable these filters here, and configure them in the "audio filters" modules section.
hu: Ezek a beállítások lehetővé teszik a hang alrendszer viselkedésének módosítását, és a hangszűrők hozzáadását, amelyek utófeldolgozásra vagy vizuális hatásokhoz használhatók (spektrumelemző, stb.).
    Ezeket a szűrőket itt engedélyezheti, és a „hangszűrő” modulok között állíthatja be őket.

en: Audio output module
hu: Hangkimeneti modul

en: This is the audio output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
hu: Itt adható meg a VLC által használandó hangkimeneti mód. Alapértelmezésben a VLC kiválasztja az elérhető legjobb módot.

en: Media role
hu: Média szerepkör

en: Media (player) role for operating system policy.
hu: Média(lejátszó) szerepkör az operációs rendszer házirendjéhez.

en: Enable audio
hu: Hang engedélyezése

en: You can completely disable the audio output. The audio decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
hu: Teljesen ki is kapcsolhatja a hangkimenetet. Ebben az esetben a hang nem lesz dekódolva, amivel processzor-erőforrás takarítható meg.

en: Music
hu: Zene

en: Communication
hu: Kommunikáció

en: Game
hu: Játék

en: Notification
hu: Értesítés

en: Animation
hu: Animáció

en: Production
hu: Produkció

en: Accessibility
hu: Akadálymentesítés

en: Test
hu: Próba

en: Audio gain
hu: Hang erősítése

en: This linear gain will be applied to outputted audio.
hu: Ez a lineáris erősítés lesz alkalmazva a kiadott hangra.

en: Audio output volume step
hu: Kimeneti hangerő lépésköze

en: The step size of the volume is adjustable using this option.
hu: A hangerő lépésköze ezen opció használatával beállítható.

en: Remember the audio volume
hu: Hangerő megjegyzése

en: The volume can be recorded and automatically restored next time VLC is used.
hu: A hangerő elmenthető, és a VLC következő használatakor automatikusan visszaállítható.

en: Audio desynchronization compensation
hu: A hang elcsúszásának kiegyenlítése

en: This delays the audio output. The delay must be given in milliseconds. This can be handy if you notice a lag between the video and the audio.
hu: Ez az opció lehetővé teszi a hangkimenet késleltetését. A késleltetést ezredmásodpercben kell megadni. Ez akkor lehet hasznos, ha késleltetést észlel a kép és a hang között.

en: This selects which plugin to use for audio resampling.
hu: A hang újramintavételezéshez használandó bővítmény kiválasztása.

en: Sets the audio output channels mode that will be used by default if your hardware and the audio stream are compatible.
hu: Beállítja a hangkimeneti csatornák módját, amely alapértelmezetten használva lesz, ha a hardver és a hangfolyam kompatibilis egymással.

en: Force S/PDIF support
hu: S/PDIF támogatás kényszerítése

en: This option should be used when the audio output can't negotiate S/PDIF support.
hu: Ezt a beállítást akkor kell használni, ha a hangkimenet nem tud megállapodni az S/PDIF támogatásban.

en: Force detection of Dolby Surround
hu: A Dolby Surround felismerésének kényszerítése

en: Use this when you know your stream is (or is not) encoded with Dolby Surround but fails to be detected as such. Even if the stream is not actually encoded with Dolby Surround, turning on this option might enhance your experience, especially when combined with the Headphone Channel Mixer.
hu: Használja ezt, ha tudja, hogy a folyam Dolby Surrounddal van (vagy nincs) kódolva, de ennek felismerése meghiúsul. Még ha a folyam nincs is Dolby Surrounddal kódolva, ezen lehetőség bekapcsolása javíthatja az élményt, különösen a fejhallgató csatorna keverővel kombinálva.

en: Auto
hu: Automatikus

en: On
hu: Be

en: Off
hu: Ki

en: Stereo audio output mode
hu: Sztereó hangkimeneti mód

en: Unset
hu: Visszaállítás

en: This adds audio post processing filters, to modify the sound rendering.
hu: Ez hang-utófeldolgozó szűrőket ad hozzá a hangleképezés módosítása érdekében.

en: This adds visualization modules (spectrum analyzer, etc.).
hu: Ez vizualizációs modulokat ad hozzá (spektrumanalizátor, stb.).

en: Replay gain mode
hu: Hangerő-korrekció módja

en: Select the replay gain mode
hu: Válassza ki a hangerő-korrekció módját

en: Replay preamp
hu: Visszajátszás előerősítése

en: This allows you to change the default target level (89 dB) for stream with replay gain information
hu: Ez lehetővé teszi az alapértelmezett célszint (89 dB) módosítását a hangerő-korrekciós információkat tartalmazó hangfolyamoknál

en: Default replay gain
hu: Alapértelmezett hangerő-korrekció

en: This is the gain used for stream without replay gain information
hu: A hangerő-korrekciós információkat nem tartalmazó hangfolyamokhoz használt erősítés

en: Peak protection
hu: Zajvédelem

en: Protect against sound clipping
hu: Védelem a hangugrás ellen

en: Enable time stretching audio
hu: Időbeli hangnyújtás engedélyezése

en: This allows playing audio at lower or higher speed without affecting the audio pitch
hu: Ez lehetővé teszi a hang alacsonyabb vagy magasabb sebességen történő lejátszását a hangmagasság befolyásolása nélkül

en: None
hu: Semmi

en: These options allow you to modify the behavior of the video output subsystem. You can for example enable video filters (deinterlacing, image adjusting, etc.). Enable these filters here and configure them in the "video filters" modules section. You can also set many miscellaneous video options.
hu: Ezek az opciók lehetővé teszik a videokimeneti alrendszer viselkedésének módosítását. Például engedélyezhet videoszűrőket (váltottsorosság megszüntetése, képigazítás, stb.). Ezeket a szűrőket itt engedélyezheti és a „videoszűrő” modulok között állíthatja be.

en: Video output module
hu: Videokimeneti modul

en: This is the the video output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
hu: Itt adható meg a VLC által használt videokimeneti mód. Alapértelmezésben a VLC kiválasztja a legjobb módot.

en: Enable video
hu: Video engedélyezése

en: You can completely disable the video output. The video decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
hu: Teljesen letilthatja a videokimenetet. Ebben az esetben a videodekódolási szakasz nem megy végbe, így csökken a processzor terhelése.

en: Video width
hu: Videó szélessége

en: You can enforce the video width. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
hu: Itt kikényszerítheti a videó szélességét. Alapértelmezésben (-1) a VLC a videó jellemzőihez fog alkalmazkodni.

en: Video height
hu: Videó magassága

en: You can enforce the video height. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
hu: Itt kikényszerítheti a videó magasságát. Alapértelmezésben (-1) a VLC a videó jellemzőihez fog alkalmazkodni.

en: Video X coordinate
hu: Videó X koordinátája

en: You can enforce the position of the top left corner of the video window (X coordinate).
hu: Itt kikényszerítheti a videoablak bal felső sarkának (X koordinátájának) pozícióját.

en: Video Y coordinate
hu: Videó Y koordinátája

en: You can enforce the position of the top left corner of the video window (Y coordinate).
hu: Itt kikényszerítheti a videoablak bal felső sarkának (Y koordinátájának) pozícióját.

en: Video title
hu: Videó címe

en: Custom title for the video window (in case the video is not embedded in the interface).
hu: A videoablak egyéni címe (amennyiben a videó nincs beágyazva a felületbe).

en: Video alignment
hu: Kép igazítása

en: Enforce the alignment of the video in its window. By default (0) it will be centered (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, like 6=4+2 meaning top-right).
hu: Kényszerítheti a videó igazítását a saját ablakában. Alapértelmezésben (0) középre van igazítva (0=középre, 1=balra, 2=jobbra, 4=fent, 8=lent, ezen értékek kombinációi is használhatók, például a 6=4+2 a jobb felső igazítást jelent).

en: Top
hu: Fent

en: Bottom
hu: Lent

en: Top-Left
hu: Bal felső sarok

en: Top-Right
hu: Jobb felső sarok

en: Bottom-Left
hu: Bal alsó sarok

en: Bottom-Right
hu: Jobb alsó sarok

en: Zoom video
hu: Videó nagyítása

en: You can zoom the video by the specified factor.
hu: Felnagyíthatja a videót a megadott szorzóval.

en: Grayscale video output
hu: Szürkeárnyalatos videokimenet

en: Output video in grayscale. As the color information aren't decoded, this can save some processing power.
hu: Szürkeárnyalatos videokimenet. Mivel a videó színinformációi nem lesznek dekódolva, ez lehetővé teszi a processzor terhelésének csökkentését is.

en: Embedded video
hu: Beágyazott videó

en: Embed the video output in the main interface.
hu: Videokimenet beágyazása az elsődleges felületbe.

en: Fullscreen video output
hu: Teljes képernyős videó kimenete

en: Start video in fullscreen mode
hu: Videó indítása teljes képernyős módban

en: Always on top
hu: Mindig felül

en: Always place the video window on top of other windows.
hu: A videoablakot mindig a többi ablak felett helyezze el.

en: Enable wallpaper mode
hu: Háttérkép mód engedélyezése

en: The wallpaper mode allows you to display the video as the desktop background.
hu: A háttérkép mód lehetővé teszi a videó megjelenítését az asztal háttereként.

en: Show media title on video
hu: A média címének megjelenítése a videón

en: Display the title of the video on top of the movie.
hu: A videó címének megjelenítése a film tetején.

en: Show video title for x milliseconds
hu: A videó címének megjelenítése x ezredmásodpercre

en: Show the video title for n milliseconds, default is 5000 ms (5 sec.)
hu: A videó címének megjelenítése n ezredmásodpercre, az alapértelmezett 5000 ms (5 mp)

en: Position of video title
hu: A videó címének helye

en: Place on video where to display the title (default bottom center).
hu: A cím megjelenítése a videó ezen részén (alapértelmezésben lent középen).

en: Hide cursor and fullscreen controller after x milliseconds
hu: A kurzor és a teljesméret-vezérlő elrejtése x ezredmásodperc után

en: Hide mouse cursor and fullscreen controller after n milliseconds.
hu: A kurzor és a teljesméret-vezérlő elrejtése n ezredmásodperc után.

en: Deinterlace
hu: Váltottsorosság megszüntetése

en: Deinterlace mode
hu: Váltottsorosság-mentesítési mód

en: Deinterlace method to use for video processing.
hu: A videofeldolgozáshoz használandó váltottsorosság-mentesítési módszer.

en: Discard
hu: Eldobás

en: Blend
hu: Vegyítés

en: Mean
hu: Középérték

en: Phosphor
hu: Foszfor

en: Film NTSC (IVTC)
hu: Filmes NTSC (IVTC)

en: Disable screensaver
hu: Képernyővédő kikapcsolása

en: Disable the screensaver during video playback.
hu: A képernyővédő kikapcsolása lejátszáskor.

en: Window decorations
hu: Ablakdekorációk

en: VLC can avoid creating window caption, frames, etc... around the video, giving a "minimal" window.
hu: A VLC megelőzheti az ablakcímke, kereteket stb. rajzolását a videó köré, így egy minimális ablakot biztosít.

en: Video splitter module
hu: Videoszétválasztó modul

en: This adds video splitters like clone or wall
hu: Ez videoszétválasztókat vesz fel, mint a klónozás vagy a fal

en: Video filter module
hu: Videoszűrő modul

en: This adds post-processing filters to enhance the picture quality, for instance deinterlacing, or distort the video.
hu: Ez utófeldolgozó szűrőket biztosít a képminőség javítása (például váltottsorosság-mentesítéssel) vagy a videó torzítása érdekében.

en: Video snapshot directory (or filename)
hu: Video-pillanatképek könyvtára (vagy fájlnév)

en: Directory where the video snapshots will be stored.
hu: A videó pillanatképek tárolására használt könyvtár.

en: Video snapshot file prefix
hu: Video-pillanatképek fájlelőtagja

en: Video snapshot format
hu: Videó pillanatképek formátuma

en: Image format which will be used to store the video snapshots
hu: A video-pillanatképek tárolására használandó képformátum

en: Display video snapshot preview
hu: Videó pillanatkép előnézet készítése

en: Display the snapshot preview in the screen's top-left corner.
hu: A pillanatkép előnézetének megjelenítése a képernyő bal felső sarkában.

en: Use sequential numbers instead of timestamps
hu: Sorszámok használata időpecsét helyett

en: Use sequential numbers instead of timestamps for snapshot numbering
hu: A pillanatképek számozására sorszámok használata időpecsét helyett

en: Video snapshot width
hu: Videó pillanatkép szélessége

en: You can enforce the width of the video snapshot. By default it will keep the original width (-1). Using 0 will scale the width to keep the aspect ratio.
hu: Ezzel kikényszerítheti a videó pillanatkép szélességét. Alapértelmezésben megtartja az eredeti szélességet (-1). A 0 használata a méretarány megtartásához szükséges méretre nagyítja a szélességet.

en: Video snapshot height
hu: Videó pillanatkép magassága

en: You can enforce the height of the video snapshot. By default it will keep the original height (-1). Using 0 will scale the height to keep the aspect ratio.
hu: Ezzel kikényszerítheti a videó pillanatkép magasságát. Alapértelmezésben megtartja az eredeti magasságot (-1). A 0 használata a méretarány megtartásához szükséges méretre nagyítja a magasságot.

en: Video cropping
hu: Videó levágása

en: This forces the cropping of the source video. Accepted formats are x:y (4:3, 16:9, etc.) expressing the global image aspect.
hu: Ez kikényszeríti a forrásvideó levágását. Az elfogadott formátumok x:y alakúak (4:3, 16:9, stb.), amelyek kifejezik a globális képméretet.

en: Source aspect ratio
hu: Forrás méretaránya

en: This forces the source aspect ratio. For instance, some DVDs claim to be 16:9 while they are actually 4:3. This can also be used as a hint for VLC when a movie does not have aspect ratio information. Accepted formats are x:y (4:3, 16:9, etc.) expressing the global image aspect, or a float value (1.25, 1.3333, etc.) expressing pixel squareness.
hu: Ez kényszeríti a forrás méretarányát. Például egyes DVD-k azt állítják, hogy 16:9 arányúak, miközben az arány 4:3. Ez tanácsként is használható a VLC számára, ha nem állnak rendelkezésre méretarány-információk. Az elfogadott formátumok az x:y (4:3, 16:9, stb.) amely a globális méretarányt fejezi ki, vagy egy lebegőpontos érték (1.25, 1.3333, stb.) amely a képpont négyzetességét fejezi ki.

en: Video Auto Scaling
hu: Video automatikus átméretezése

en: Let the video scale to fit a given window or fullscreen.
hu: A videó méretezése, hogy elférjen adott ablakban vagy a teljes képernyőn.

en: Video scaling factor
hu: Videoméretezési tényező

en: Scaling factor used when Auto Scaling is disabled.
    Default value is 1.0 (original video size).
hu: Méretezési tényező, ha az automatikus méretezés ki van kapcsolva.
    Az alapértelmezett az 1.0 (eredeti videoméret).

en: Custom crop ratios list
hu: Levágási arányok egyéni listája

en: Comma separated list of crop ratios which will be added in the interface's crop ratios list.
hu: A felületen a levágási arányok listájára felkerülő levágási arányok vesszővel elválasztott listája.

en: Custom aspect ratios list
hu: Méretarányok egyéni listája

en: Comma separated list of aspect ratios which will be added in the interface's aspect ratio list.
hu: A felületen a méretarányok listájára felkerülő méretarányok vesszővel elválasztott listája.

en: Fix HDTV height
hu: HDTV magasság javítása

en: This allows proper handling of HDTV-1080 video format even if broken encoder incorrectly sets height to 1088 lines. You should only disable this option if your video has a non-standard format requiring all 1088 lines.
hu: Ez lehetővé teszi a HDTV-1080 videoformátum helyes kezelését, ha egy hibás kódoló a magasságot tévesen 1088 sorra állítja is. Ezt csak akkor kapcsolja ki, ha a videó formátuma nem szabványos és mind az 1088 sort igényli.

en: Monitor pixel aspect ratio
hu: Monitor képpontjainak méretaránya

en: This forces the monitor aspect ratio. Most monitors have square pixels (1:1). If you have a 16:9 screen, you might need to change this to 4:3 in order to keep proportions.
hu: Ez a monitor méretarányát kényszeríti. A legtöbb monitor négyzetes képpontokkal rendelkezik (1:1). Ha 16:9 arányú képernyővel rendelkezik, akkor ezt módosítsa 4:3-ra az arányok megtartása érdekében.

en: Skip frames
hu: Képkockák kihagyása

en: Enables framedropping on MPEG2 stream. Framedropping occurs when your computer is not powerful enough
hu: Ez lehetővé teszi a képkocka-eldobást MPEG2 folyamban. A képkocka-eldobás akkor történik meg, ha a számítógépe nem elég erős

en: Drop late frames
hu: Elkéső képkockák eldobása

en: This drops frames that are late (arrive to the video output after their intended display date).
hu: Ez eldobja az elkéső képkockákat (amelyek a videopufferbe a kívánt megjelenítési dátumuk után érkeznek).

en: Quiet synchro
hu: Csendes szinkronizálás

en: This avoids flooding the message log with debug output from the video output synchronization mechanism.
hu: Engedélyezze ezt az opciót az üzenetnapló elárasztásának elkerülése érdekében a videokimenet szinkronizálási mechanizmusából származó hibakeresési kimenettel.

en: Key press events
hu: Billentyűesemények

en: This enables VLC hotkeys from the (non-embedded) video window.
hu: A VLC gyorsbillentyűinek engedélyezése a be nem ágyazott videoablakban.

en: Mouse events
hu: Egéresemények

en: This enables handling of mouse clicks on the video.
hu: Egérkattintások kezelésének engedélyezése a videón.

en: These options allow you to modify the behavior of the input subsystem, such as the DVD or VCD device, the network interface settings or the subtitle channel.
hu: Ezek az opciók lehetővé teszik a bemeneti alrendszer, mint például a DVD vagy VCD eszköz, a hálózati csatoló beállításai vagy a feliratcsatorna viselkedésének módosítását.

en: File caching (ms)
hu: Fájl-gyorsítótárazás (ms)

en: Caching value for local files, in milliseconds.
hu: Helyi fájlok gyorsítótárazási értéke ezredmásodpercben.

en: Live capture caching (ms)
hu: Élő felvétel gyorsítótára (ms)

en: Caching value for cameras and microphones, in milliseconds.
hu: Kamerák és mikrofonok gyorsítótárazási értéke ezredmásodpercben.

en: Disc caching (ms)
hu: Lemez-gyorsítótárazás (ms)

en: Caching value for optical media, in milliseconds.
hu: Optikai adathordozók gyorsítótárazási értéke ezredmásodpercben.

en: Network caching (ms)
hu: Hálózati gyorsítótárazás (ms)

en: Caching value for network resources, in milliseconds.
hu: Hálózati erőforrások gyorsítótárazási értéke ezredmásodpercben.

en: Clock reference average counter
hu: Órahivatkozások átlagszámlálója

en: When using the PVR input (or a very irregular source), you should set this to 10000.
hu: Ha PVR bemenetet (vagy egy nagyon szabálytalan forrást) használ, akkor állítsa ezt 10000-re.

en: Clock synchronisation
hu: Óraszinkronizáció

en: It is possible to disable the input clock synchronisation for real-time sources. Use this if you experience jerky playback of network streams.
hu: Lehetséges a bemeneti óra valósidejű forrásokhoz szinkronizálásának letiltása. Ezt akkor használja, ha a hálózati folyamok lejátszása döcögős.

en: Clock jitter
hu: Óra jelhibája

en: This defines the maximum input delay jitter that the synchronization algorithms should try to compensate (in milliseconds).
hu: Megadja a szinkronizálási algoritmusoknak a már kompenzálandó maximális bemeneti jelhibát (ezredmásodpercben).

en: Network synchronisation
hu: Hálózati szinkronizáció

en: This allows you to remotely synchronise clocks for server and client. The detailed settings are available in Advanced / Network Sync.
hu: Ez lehetővé teszi a kiszolgáló és ügyfél óráinak távoli szinkronizálását. A részletes beállítások a Speciális → Hálózati szinkronizálás alatt érhetők el.

en: Default
hu: Alapértelmezett

en: Enable
hu: Engedélyezés

en: MTU of the network interface
hu: A hálózati csatoló MTU-ja

en: This is the maximum application-layer packet size that can be transmitted over the network (in bytes).
hu: A hálózaton átvihető alkalmazásrétegbeli csomagok maximális mérete (bájtokban).

en: Hop limit (TTL)
hu: Ugrási korlát (TTL)

en: This is the hop limit (also known as "Time-To-Live" or TTL) of the multicast packets sent by the stream output (-1 = use operating system built-in default).
hu: Ez a folyam kimenet által küldött multicast csomagok ugrási korlátja (ismert még élettartamként vagy TTL-ként). A -1 érték az operációs rendszer beépített alapértelmezésének használatát jelenti.

en: Multicast output interface
hu: Multicast kimenet felülete

en: Default multicast interface. This overrides the routing table.
hu: Alapértelmezett multicast csatoló. Ez felülbírálja az útválasztási táblát.

en: DiffServ Code Point
hu: DiffServ kódpont

en: Differentiated Services Code Point for outgoing UDP streams (or IPv4 Type Of Service, or IPv6 Traffic Class). This is used for network Quality of Service.
hu: Megkülönböztetett szolgáltatások kódpontja kimenő UDP folyamokhoz (vagy IPv4 szolgáltatási minőséghez vagy IPv6 forgalomosztályhoz). Ez a hálózat szolgáltatásminőségéhez használatos.

en: Choose the program to select by giving its Service ID. Only use this option if you want to read a multi-program stream (like DVB streams for example).
hu: Válassza ki a kiválasztandó programot a szolgáltatásazonosítójának megadásával. Csak akkor használja ezt a lehetőséget, ha többprogramos folyamokat (mint például a DVB folyamok) kíván olvasni.

en: Choose the programs to select by giving a comma-separated list of Service IDs (SIDs). Only use this option if you want to read a multi-program stream (like DVB streams for example).
hu: Válassza ki a kiválasztandó programokat a szolgáltatásazonosítóik (SID) vesszőkkel elválasztott listájának megadásával. Csak akkor használja ezt a lehetőséget, ha többprogramos folyamokat (mint például a DVB folyamok) kíván olvasni.

en: Audio track
hu: Hangsáv

en: Stream number of the audio track to use (from 0 to n).
hu: A használandó hangsáv sorszáma (0 és n között).

en: Subtitle track
hu: Feliratsáv

en: Stream number of the subtitle track to use (from 0 to n).
hu: A használandó feliratsáv sorszáma (0 és n között).

en: Audio language
hu: Hang nyelve

en: Language of the audio track you want to use (comma separated, two or three letter country code, you may use 'none' to avoid a fallback to another language).
hu: A használandó hangsáv nyelve (vesszővel elválasztva, két vagy hárombetűs országkód, a „none” használatával elkerülhető másik tartalék nyelv kiválasztása).

en: Subtitle language
hu: Felirat nyelve

en: Language of the subtitle track you want to use (comma separated, two or three letters country code, you may use 'any' as a fallback).
hu: A használandó feliratsáv nyelve (vesszővel elválasztva, két vagy hárombetűs országkód, tartalékként használható az „any”).

en: Menu language
hu: Menü nyelve

en: Language of the menus you want to use with DVD/BluRay (comma separated, two or three letters country code, you may use 'any' as a fallback).
hu: A DVD-n vagy Blu Ray-en használandó menük nyelve (vesszővel elválasztva, két vagy hárombetűs országkód, tartalékként használható az „any”).

en: Audio track ID
hu: Hangsáv azonosítója

en: Stream ID of the audio track to use.
hu: A használandó hangsáv közvetítésazonosítója.

en: Subtitle track ID
hu: Feliratsáv azonosítója

en: Stream ID of the subtitle track to use.
hu: A használandó feliratsáv közvetítésazonosítója.

en: Preferred Closed Captions decoder
hu: Előnyben részesített felirat-dekódoló

en: Preferred video resolution
hu: Előnyben részesített videofelbontás

en: When several video formats are available, select one whose resolution is closest to (but not higher than) this setting, in number of lines. Use this option if you don't have enough CPU power or network bandwidth to play higher resolutions.
hu: Ha több videoformátum is elérhető, akkor az ehhez sorok számában mérve legközelebbi (de nem nagyobb) beállítás kiválasztása. Ezt akkor használja, ha gépének nincs elegendő számítási teljesítménye vagy hálózati sávszélessége a nagyobb felbontások lejátszásához.

en: Best available
hu: Legjobb elérhető

en: Standard Definition (576 or 480 lines)
hu: Standard felbontás (576 vagy 480 sor)

en: Low Definition (360 lines)
hu: Alacsony felbontás (360 sor)

en: Very Low Definition (240 lines)
hu: Nagyon alacsony felbontás (240 sor)

en: Input repetitions
hu: Bemenet ismétlődései

en: Number of time the same input will be repeated
hu: Az azonos bemenet ismétlődéseinek száma

en: Start time
hu: Kezdési idő

en: The stream will start at this position (in seconds).
hu: A közvetítés ebből a pozícióból indul (másodpercben).

en: Stop time
hu: Leállítási idő

en: The stream will stop at this position (in seconds).
hu: A közvetítés ebben a pozícióban áll le (másodpercben).

en: Run time
hu: Futásidő

en: The stream will run this duration (in seconds).
hu: A közvetítés ennyi ideig fog futni (másodpercben).

en: Fast seek
hu: Gyors tekerés

en: Favor speed over precision while seeking
hu: A tekerés inkább gyors legyen, mint pontos

en: Playback speed
hu: Lejátszás sebessége

en: This defines the playback speed (nominal speed is 1.0).
hu: Megadja a lejátszás sebességét (a névleges sebesség 1.0).

en: Input list
hu: Bemeneti lista

en: You can give a comma-separated list of inputs that will be concatenated together after the normal one.
hu: Megadható a bemenetek vesszőkkel elválasztott listája, amelyek összefűzésre kerülnek a normális után.

en: Input slave (experimental)
hu: Bemeneti szolga (kísérleti)

en: This allows you to play from several inputs at the same time. This feature is experimental, not all formats are supported. Use a '#' separated list of inputs.
hu: Lehetővé teszi több bemenet egyidejű lejátszását. Ez a szolgáltatás kísérleti, nem minden formátum támogatott. Használja a bemenetek #-ekkel elválasztott listáját.

en: Bookmarks list for a stream
hu: Könyvjelzőlista egy közvetítéshez

en: You can manually give a list of bookmarks for a stream in the form "{name=bookmark-name,time=optional-time-offset,bytes=optional-byte-offset},{...}"
hu: Kézzel is megadhat egy könyvjelzőlistát egy közvetítéshez a következő formában: „{name=könyvjelzőnév,time=nem-kötelező-időeltolás,bytes=nem-kötelező-bájteltolás},{…}”

en: Record directory
hu: Rögzítési könyvtár

en: Directory where the records will be stored
hu: A könyvtár ahova a rögzítések mentve lesznek

en: Prefer native stream recording
hu: Natív közvetítésfelvétel előnyben részesítése

en: When possible, the input stream will be recorded instead of using the stream output module
hu: Ha lehetséges, a bemeneti folyam kerül rögzítésre a folyamkimeneti modul használata helyett

en: Timeshift directory
hu: Időeltolt könyvtár

en: Directory used to store the timeshift temporary files.
hu: Az időeltolt átmeneti fájlok tárolására szolgáló könyvtár.

en: Timeshift granularity
hu: Időeltolás finomsága

en: This is the maximum size in bytes of the temporary files that will be used to store the timeshifted streams.
hu: Az időeltolt folyamok tárolására használt átmeneti fájlok maximális mérete bájtokban.

en: Change title according to current media
hu: Cím módosítása az aktuális média függvényében

en: This option allows you to set the title according to what's being played<br>$a: Artist<br>$b: Album<br>$c: Copyright<br>$t: Title<br>$g: Genre<br>$n: Track num<br>$p: Now playing<br>$A: Date<br>$D: Duration<br>$Z: "Now playing" (Fall back on Title - Artist)
hu: Ez az opció lehetővé teszi a cím beállítását a lejátszott média alapján<br>$a: Előadó<br>$b: Album<br>$c: Copyright<br>$t: Cím<br>$g: Műfaj<br>$n: Sorszám<br>$p: Most játszott<br>$A: Dátum<br>$D: Hossz<br>$Z: "Most játszott" (Cím - Előadó)

en: Disable all lua plugins
hu: Összes lua bővítmény letiltása

en: These options allow you to modify the behavior of the subpictures subsystem. You can for example enable subpictures sources (logo, etc.). Enable these filters here and configure them in the "subsources filters" modules section. You can also set many miscellaneous subpictures options.
hu: Ezek az opciók lehetővé teszik az alkép alrendszer viselkedésének befolyásolását. Például engedélyezhet alképforrásokat (logó, stb.). Ezeket a szűrőket itt engedélyezheti, és az „alforrásszűrő” modulok között állíthatja be. Ezen kívül sok egyéb alképopciót is beállíthat.

en: Force subtitle position
hu: Felirat pozíciójának kényszerítése

en: You can use this option to place the subtitles under the movie, instead of over the movie. Try several positions.
hu: Ezt az opciót a feliratok film alá helyezésére használhatja a film felett helyett. Próbáljon ki több pozíciót is.

en: Subtitles text scaling factor
hu: Felirat szövegméretezési tényezője

en: Changes the subtitles size where possible
hu: Megváltoztatja a feliratok méretét, ha lehetséges

en: Enable sub-pictures
hu: Alképek engedélyezése

en: You can completely disable the sub-picture processing.
hu: Teljesen letilthatja az alkép-feldolgozást.

en: On Screen Display
hu: Képernyőkijelzés (OSD)

en: VLC can display messages on the video. This is called OSD (On Screen Display).
hu: A VLC képes üzeneteket megjeleníteni a videón. Ennek neve képernyőkijelzés (OSD).

en: Text rendering module
hu: Szövegmegjelenítési modul

en: VLC normally uses Freetype for rendering, but this allows you to use svg for instance.
hu: A VLC általában a Freetype-ot használja a megjelenítéshez, de ez lehetővé teszi például SVG használatát.

en: Subpictures source module
hu: Alképforrás modul

en: This adds so-called "subpicture sources". These filters overlay some images or text over the video (like a logo, arbitrary text, ...).
hu: Ez úgynevezett „alképforrásokat” biztosít. Ezek a szűrők képeket vagy szöveget jelenítenek meg a videó felett (például logót vagy tetszőleges szöveget).

en: Subpictures filter module
hu: Alképszűrő modul

en: This adds so-called "subpicture filters". These filter subpictures created by subtitle decoders or other subpictures sources.
hu: Ez úgynevezett „alképszűrőket” biztosít. Ezek a feliratdekódolók vagy más alképforrások által létrehozott alképeket szűrik.

en: Autodetect subtitle files
hu: Feliratfájlok automatikus felismerése

en: Automatically detect a subtitle file, if no subtitle filename is specified (based on the filename of the movie).
hu: Automatikusan felismeri a feliratfájlt, ha nincs feliratfájlnév megadva (a film fájlnevének alapján).

en: Subtitle autodetection fuzziness
hu: Felirat automatikus felismerésének zajossága

en: This determines how fuzzy subtitle and movie filename matching will be. Options are:
    0 = no subtitles autodetected
    1 = any subtitle file
    2 = any subtitle file containing the movie name
    3 = subtitle file matching the movie name with additional chars
    4 = subtitle file matching the movie name exactly
hu: Ez meghatározza, hogy a feliratok és filmek fájlnevének illesztése mennyire lesz zajos. A lehetőségek:
    0 = nincs automatikus feliratfelismerés
    1 = bármely feliratfájl
    2 = bármely, a film címét tartalmazó feliratfájl 
    3 = a film címét és további karaktereket tartalmazó feliratfájl
    4 = a film címével pontosan egyező feliratfájl

en: Subtitle autodetection paths
hu: Felirat automatikus felismerésének útvonalai

en: Look for a subtitle file in those paths too, if your subtitle file was not found in the current directory.
hu: Feliratfájlok keresése ezeken az útvonalakon is, ha a feliratfájl nem található az aktuális könyvtárban.

en: Use subtitle file
hu: Feliratfájl használata

en: Load this subtitle file. To be used when autodetect cannot detect your subtitle file.
hu: Ezen feliratfájl betöltése. Akkor használatos, ha az automatikus felismerés nem képes feliratfájlt felismerni.

en: DVD device
hu: DVD-meghajtó

en: VCD device
hu: VCD-meghajtó

en: Audio CD device
hu: Hang CD eszköz

en: This is the default DVD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
hu: Ez az alapértelmezésben használandó DVD-meghajtó (vagy fájl). Ne feledje a kettőspontot (például: D:) a meghajtó betűjele után.

en: This is the default VCD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
hu: Ez az alapértelmezésben használandó VCD-meghajtó (vagy fájl). Ne feledje a kettőspontot (például: D:) a meghajtó betűjele után.

en: This is the default Audio CD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
hu: Ez az alapértelmezésben használandó hang CD meghajtó (vagy fájl). Ne feledje a kettőspontot (például: D:) a meghajtó betűjele után.

en: This is the default DVD device to use.
hu: Ez az alapértelmezetten használandó DVD-eszköz.

en: This is the default VCD device to use.
hu: Ez az alapértelmezetten használandó VCD-eszköz.

en: This is the default Audio CD device to use.
hu: Ez az alapértelmezetten használandó hang CD eszköz.

en: TCP connection timeout
hu: TCP-kapcsolat időtúllépése

en: Default TCP connection timeout (in milliseconds).
hu: TCP-kapcsolat alapértelmezett időtúllépése (ezredmásodpercben).

en: HTTP server address
hu: HTTP-kiszolgálócím

en: By default, the server will listen on any local IP address. Specify an IP address (e.g. ::1 or 127.0.0.1) or a host name (e.g. localhost) to restrict them to a specific network interface.
hu: Alapesetben a kiszolgáló minden helyi IP-címen figyel. Adjon meg egy IP-címet (például: ::1 vagy  127.0.0.1) vagy gépnevet (például: localhost) az adott hálózati csatolóra való korlátozáshoz.

en: RTSP server address
hu: RTSP-kiszolgálócím

en: This defines the address the RTSP server will listen on, along with the base path of the RTSP VOD media. Syntax is address/path. By default, the server will listen on any local IP address. Specify an IP address (e.g. ::1 or 127.0.0.1) or a host name (e.g. localhost) to restrict them to a specific network interface.
hu: Ez megadja azt a címet, amelyet az RTSP-kiszolgáló figyelni fog, az RTSP VOD média alapútvonalával együtt. A szintaxis: cím/útvonal. Alapesetben a kiszolgáló minden helyi IP-címen figyel. Adjon meg egy IP-címet (például: ::1 vagy  127.0.0.1) vagy gépnevet (például: localhost) az adott hálózati csatolóra való korlátozáshoz.

en: HTTP server port
hu: HTTP-kiszolgálóport

en: The HTTP server will listen on this TCP port. The standard HTTP port number is 80. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
hu: A HTTP-kiszolgáló ezen a TCP-porton fog figyelni. A szabványos HTTP-portszám a 80. A 1025 alatti portszámok kiosztását azonban általában az operációs rendszer korlátozza.

en: HTTPS server port
hu: HTTPS-kiszolgálóport

en: The HTTPS server will listen on this TCP port. The standard HTTPS port number is 443. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
hu: A HTTPS-kiszolgáló ezen a TCP-porton fog figyelni. A szabványos HTTPS-portszám a 443. A 1025 alatti portszámok kiosztását azonban általában az operációs rendszer korlátozza.

en: RTSP server port
hu: RTSP-kiszolgálóport

en: The RTSP server will listen on this TCP port. The standard RTSP port number is 554. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
hu: Az RTSP-kiszolgáló ezen a TCP-porton fog figyelni. A szabványos RTSP-portszám az 554. A 1025 alatti portszámok kiosztását azonban általában az operációs rendszer korlátozza.

en: HTTP/TLS server certificate
hu: HTTP/TLS-kiszolgálótanúsítvány

en: This X.509 certicate file (PEM format) is used for server-side TLS. On OS X, the string is used as a label to search the certificate in the keychain.
hu: Ezen X.509 tanúsítványfájl (PEM-formátum) használata a kiszolgálóoldali TLS-hez. OS X-en ez a szöveg címkeként a tanúsítvány megkereséséhez lesz felhasználva a kulcstartón.

en: HTTP/TLS server private key
hu: HTTP/TLS-kiszolgáló személyes kulcsa

en: This private key file (PEM format) is used for server-side TLS.
hu: Ezen személyeskulcs-fájl (PEM-formátum) használata a kiszolgálóoldali TLS-hez.

en: HTTP proxy to be used It must be of the form http://[user@]myproxy.mydomain:myport/ ; if empty, the http_proxy environment variable will be tried.
hu: Használandó HTTP proxy, a következő formában: http://[felhasználó[:jelszó]@]proxy.tartomány:port/ ; ha üres, akkor a http_proxy környezeti változó kerül felhasználásra.

en: HTTP proxy password
hu: HTTP proxy jelszó

en: If your HTTP proxy requires a password, set it here.
hu: Ha a HTTP proxy jelszót igényel, állítsa be itt.

en: SOCKS server
hu: SOCKS kiszolgáló

en: SOCKS proxy server to use. This must be of the form address:port. It will be used for all TCP connections
hu: A használandó SOCKS proxykiszolgáló. Ezt cím:port formátumban kell megadni, és minden TCP kapcsolatnál használva lesz

en: SOCKS user name
hu: SOCKS felhasználónév

en: User name to be used for connection to the SOCKS proxy.
hu: A SOCKS proxykiszolgálóra kapcsolódáshoz használandó felhasználónév.

en: SOCKS password
hu: SOCKS jelszó

en: Password to be used for connection to the SOCKS proxy.
hu: A SOCKS proxyhoz való kapcsolódáshoz használandó jelszó.

en: Title metadata
hu: Cím metaadatok

en: Allows you to specify a "title" metadata for an input.
hu: Lehetővé teszi „cím” metaadatok megadását a bemenethez.

en: Author metadata
hu: Szerző metaadatok

en: Allows you to specify an "author" metadata for an input.
hu: Lehetővé teszi „szerző” metaadatok megadását a bemenethez.

en: Artist metadata
hu: Előadó metaadatok

en: Allows you to specify an "artist" metadata for an input.
hu: Lehetővé teszi „előadó” metaadatok megadását a bemenethez.

en: Genre metadata
hu: Műfaj metaadatok

en: Allows you to specify a "genre" metadata for an input.
hu: Lehetővé teszi „műfaj” metaadatok megadását a bemenethez.

en: Copyright metadata
hu: Szerzői jogi metaadatok

en: Allows you to specify a "copyright" metadata for an input.
hu: Lehetővé teszi „szerzői jogi” metaadatok megadását a bemenethez.

en: Description metadata
hu: Hossz metaadatok

en: Allows you to specify a "description" metadata for an input.
hu: Lehetővé teszi „hossz” metaadatok megadását a bemenethez.

en: Date metadata
hu: Dátum metaadatok

en: Allows you to specify a "date" metadata for an input.
hu: Lehetővé teszi „dátum” metaadatok megadását a bemenethez.

en: URL metadata
hu: URL metaadatok

en: Allows you to specify a "url" metadata for an input.
hu: Lehetővé teszi „url” metaadatok megadását a bemenethez.

en: This option can be used to alter the way VLC selects its codecs (decompression methods). Only advanced users should alter this option as it can break playback of all your streams.
hu: Ezzel a beállítással megváltoztathatja a VLC által a kodekek (kibontási módszerek) kiválasztásához használt módszerét. Csak a haladó felhasználók módosítsák ezt a beállítást, mert az összes folyam lejátszását elronthatja.

en: Preferred decoders list
hu: Előnyben részesített dekódolók listája

en: List of codecs that VLC will use in priority. For instance, 'dummy,a52' will try the dummy and a52 codecs before trying the other ones. Only advanced users should alter this option as it can break playback of all your streams.
hu: Azon kodekek listája, amelyeket a VLC sorrendben fog használni. Például „dummy,a52” ekkor előbb a dummy és a52 kodekeket fogja kipróbálni mielőtt másokkal próbálkozna. Csak a haladó felhasználók módosítsák ezt a beállítást, mert az összes folyam lejátszását elronthatja.

en: Preferred encoders list
hu: Előnyben részesített kódolók listája

en: This allows you to select a list of encoders that VLC will use in priority.
hu: Ez lehetővé teszi azon kódolók listájának kiválasztását, amelyeket a VLC sorrendben használni fog.

en: These options allow you to set default global options for the stream output subsystem.
hu: Ezek a beállítások lehetővé teszik a folyamkimeneti alrendszer globális beállításainak megadását.

en: Default stream output chain
hu: Alapértelmezett folyamkimeneti lánc

en: You can enter here a default stream output chain. Refer to the documentation to learn how to build such chains. Warning: this chain will be enabled for all streams.
hu: Itt megadhatja az alapértelmezett folyamkimeneti láncot. Forduljon a dokumentációhoz az ilyen láncok felépítésével kapcsolatos információkért. Figyelmeztetés: ez a lánc az összes folyamhoz engedélyezve lesz.

en: Enable streaming of all ES
hu: Az összes ES folyam engedélyezése

en: Stream all elementary streams (video, audio and subtitles)
hu: Az összes elemi folyam (videó, hang és felirat) közvetítése

en: Display while streaming
hu: Megjelenítés közvetítés közben

en: Play locally the stream while streaming it.
hu: Lehetővé teszi a folyam helyi lejátszását közvetítés közben.

en: Enable video stream output
hu: Videofolyam-kimenet engedélyezése

en: Choose whether the video stream should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
hu: Válassza ki, hogy a videofolyam átirányításra kerüljön-e a folyamkimenet szolgáltatáshoz, ha ez utóbbi engedélyezve van.

en: Enable audio stream output
hu: Hangfolyam-kimenet engedélyezése

en: Choose whether the audio stream should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
hu: Válassza ki, hogy a hangfolyam átirányításra kerüljön-e a folyamkimenet szolgáltatáshoz, ha ez utóbbi engedélyezve van.

en: Enable SPU stream output
hu: SPU folyamkimenet engedélyezése

en: Choose whether the SPU streams should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
hu: Válassza ki, hogy az SPU folyamok átirányításra kerüljenek-e a folyamkimenet szolgáltatáshoz, ha ez utóbbi engedélyezve van.

en: Keep stream output open
hu: Folyamkimenet nyitva tartása

en: This allows you to keep an unique stream output instance across multiple playlist item (automatically insert the gather stream output if not specified)
hu: Ez lehetővé teszi egy egyedi folyamkimenet-példány nyitva tartását, több lejátszólista-elem között (automatikusan beszúrja a gyűjtő folyamkimenetet, ha nincs megadva).

en: Stream output muxer caching (ms)
hu: Folyamkimenet-egyesítő gyorsítótára (ms)

en: This allow you to configure the initial caching amount for stream output muxer. This value should be set in milliseconds.
hu: Lehetővé teszi a folyamkimenet-egyesítő kiinduló gyorsítótára méretének beállítását. Ezt az értéket ezredmásodpercben kell megadni.

en: Preferred packetizer list
hu: Előnyben részesített darabolólista

en: This allows you to select the order in which VLC will choose its packetizers.
hu: Ez lehetővé teszi azon sorrend megadását, amelyben a VLC a darabolókat kiválasztja.

en: Mux module
hu: Egyesítő modul

en: This is a legacy entry to let you configure mux modules
hu: Ez egy elavult bejegyzés, amely lehetővé teszi az egyesítő modulok beállítását

en: Access output module
hu: Hozzáférési kimenet modul

en: This is a legacy entry to let you configure access output modules
hu: Ez egy elavult bejegyzés, amely lehetővé teszi a hozzáférési kimenet modulok beállítását

en: If this option is enabled, the flow on the SAP multicast address will be controlled. This is needed if you want to make announcements on the MBone.
hu: Ha ez az opció engedélyezve van, akkor az SAP multicast címfolyam ellenőrizve lesz. Ez akkor szükséges, ha az MBone használatával kíván bejelentéseket tenni.

en: SAP announcement interval
hu: SAP közzététel időköze

en: When the SAP flow control is disabled, this lets you set the fixed interval between SAP announcements.
hu: Ha az SAP folyamvezérlés ki van kapcsolva, ez lehetővé teszi az SAP bejelentések közötti rögzített időköz beállítását.

en: These options allow you to select default modules. Leave these alone unless you really know what you are doing.
hu: Ezek az opciók lehetővé teszik az alapértelmezett modulok kiválasztását. Ne nyúljon ezekhez, hacsak nem tudja pontosan, hogy mit csinál.

en: Access module
hu: Hozzáférési modul

en: This allows you to force an access module. You can use it if the correct access is not automatically detected. You should not set this as a global option unless you really know what you are doing.
hu: Használatával egy hozzáférési modult erőltethet. Akkor használhatja ezt, ha a megfelelő hozzáférés nem lett automatikusan felismerve. Ne használja ezt a globális beállítást, hacsak nem tudja pontosan mit tesz.

en: Stream filter module
hu: Folyamszűrő modul

en: Stream filters are used to modify the stream that is being read.
hu: A folyamszűrők az olvasott folyam módosítására használhatók.

en: Demux filter module
hu: Szétválasztó szűrőmodul

en: Demux filters are used to modify/control the stream that is being read.
hu: A szétválasztó szűrők az olvasott folyam módosítására/vezérlésére használhatók.

en: Demux module
hu: Szétválasztó modul

en: Demultiplexers are used to separate the "elementary" streams (like audio and video streams). You can use it if the correct demuxer is not automatically detected. You should not set this as a global option unless you really know what you are doing.
hu: A demultiplexerek az „elemi” folyamok szétválasztására használhatók (például a hang- és videofolyamok). Akkor használja ezt, ha a megfelelő szétválasztó nem lett automatikusan felismerve. Ne használja ezt a globális beállítást, hacsak nem tudja pontosan mit tesz.

en: VoD server module
hu: VoD-kiszolgálómodul

en: You can select which VoD server module you want to use. Set this to 'vod_rtsp' to switch back to the old, legacy module.
hu: Kiválaszthatja a használandó VoD modult. A „vod_rtsp” beállítással visszaválthat a régi örökölt modulra.

en: Allow real-time priority
hu: Valós idejű prioritás engedélyezése

en: Running VLC in real-time priority will allow for much more precise scheduling and yield better, especially when streaming content. It can however lock up your whole machine, or make it very very slow. You should only activate this if you know what you're doing.
hu: A VLC-t valós idejű prioritással futtatva sokkal pontosabb ütemezést és jobb szolgáltatásokat kaphat, különösen tartalom közvetítése esetén. Ez azonban lefagyaszthatja a számítógépet, vagy nagyon lassúvá teheti. Ezt csak akkor kapcsolja be, ha tudja mit csinál.

en: Adjust VLC priority
hu: A VLC prioritásának módosítása

en: This option adds an offset (positive or negative) to VLC default priorities. You can use it to tune VLC priority against other programs, or against other VLC instances.
hu: Ez az opció egy (pozitív vagy negatív) eltolást ad a VLC alapértelmezett prioritásaihoz. Ennek használatával beállíthatja a VLC prioritását más programokhoz vagy más VLC példányokhoz képest.

en: This option is useful if you want to lower the latency when reading a stream
hu: Ez a beállítás akkor hasznos, ha csökkenteni akarja a késleltetést folyamok olvasásakor

en: VLM configuration file
hu: VLM beállítófájl

en: Read a VLM configuration file as soon as VLM is started.
hu: VLM beállításfájl olvasása a VLM indításakor.

en: Use a plugins cache
hu: Bővítmény-gyorsítótár használata

en: Use a plugins cache which will greatly improve the startup time of VLC.
hu: Bővítmény-gyorsítótár használata, amely lényegesen javítja a VLC indulási idejét.

en: Scan for new plugins
hu: Új bővítmények keresése

en: Scan plugin directories for new plugins at startup. This increases the startup time of VLC.
hu: A bővítmény könyvtárak indításkori pásztázása. Ez növeli a VLC indítási idejét.

en: Preferred keystore list
hu: Előnyben részesített kulcstár lista

en: List of keystores that VLC will use in priority.
hu: A VLC által használt kulcstárak prioritásos listája.

en: Locally collect statistics
hu: Statisztika gyűjtése helyileg

en: Collect miscellaneous local statistics about the playing media.
hu: Különböző helyi statisztikai adatok gyűjtése a lejátszott adatokról.

en: Run as daemon process
hu: Futtatás démonfolyamatként

en: Runs VLC as a background daemon process.
hu: A VLC-t a háttérben, démonfolyamatként futtatja.

en: Write process id to file
hu: Folyamatazonosító fájlba írása

en: Writes process id into specified file.
hu: A folyamat azonosítójának megadott fájlba írása.

en: Allow only one running instance
hu: Csak egy futó példány engedélyezése

en: Allowing only one running instance of VLC can sometimes be useful, for example if you associated VLC with some media types and you don't want a new instance of VLC to be opened each time you open a file in your file manager. This option will allow you to play the file with the already running instance or enqueue it.
hu: A VLC egyetlen példányának engedélyezése néha hasznos lehet, például ha a VLC-t társította néhány médiatípushoz és nem akar egy új VLC példányt nyitni minden alkalommal, amikor megnyit egy fájlt a fájlkezelőben. Ez az opció lehetővé teszi a fájl lejátszását a már futó példányban, vagy a sorba állítását.

en: VLC is started from file association
hu: A VLC fájltársításból indult

en: Tell VLC that it is being launched due to a file association in the OS
hu: Közli a VLC-vel, hogy az operációs rendszer fájltársításán keresztül indult

en: Use only one instance when started from file manager
hu: Csak egy példány használata a fájlkezelőből való indításkor

en: Increase the priority of the process
hu: A folyamat prioritásának növelése

en: Increasing the priority of the process will very likely improve your playing experience as it allows VLC not to be disturbed by other applications that could otherwise take too much processor time. However be advised that in certain circumstances (bugs) VLC could take all the processor time and render the whole system unresponsive which might require a reboot of your machine.
hu: A folyamat prioritásának növelése nagy valószínűséggel növeli a lejátszás hatékonyságát, mivel megakadályozza, hogy más alkalmazások túl sok processzoridőt vegyenek el a VLC elől. Mindazonáltal vegye figyelembe, hogy bizonyos esetekben (egy hiba miatt) a VLC lefoglalhatja az összes processzoridőt, ezáltal az egész rendszer válaszadási képessége annyira leromolhat, hogy szükségessé teheti a gép újraindítását.

en: Enqueue items into playlist in one instance mode
hu: Elemek sorba állítása a lejátszólistán egy példányos módban

en: When using the one instance only option, enqueue items to playlist and keep playing current item.
hu: Ha a csak egy példány opciót használja, az elemek sorba lesznek állítva a lejátszólistán és folytatódik az aktuális elem lejátszása.

en: Expose media player via D-Bus
hu: Médialejátszó közzététele D-Buson keresztül

en: Allow other applications to control VLC using the D-Bus MPRIS protocol.
hu: Más alkalmazások vezérelhetik a VLC-t a D-Bus MPRIS protokollon keresztül.

en: These options define the behavior of the playlist. Some of them can be overridden in the playlist dialog box.
hu: Ezek a beállítások meghatározzák a lejátszólista viselkedését. Ezek közül néhány felülbírálható a lejátszólista párbeszédablakon.

en: Automatically preparse items
hu: Elemek automatikus előfeldolgozása

en: Automatically preparse items added to the playlist (to retrieve some metadata).
hu: A lejátszólistához adott elemek automatikus előfeldolgozása (bizonyos metaadatok lekéréséhez).

en: Preparsing timeout
hu: Előfeldolgozás időkorlátja

en: Maximum time allowed to preparse an item, in milliseconds
hu: Az előfeldolgozásra engedélyezett idő maximuma, ezredmásodpercben

en: Allow metadata network access
hu: Metaadatok beszerzéséhez hálózati hozzáférés engedélyezése

en: Collapse
hu: Összecsukás

en: Expand
hu: Kibővítés

en: Subdirectory behavior
hu: Alkönyvtárak viselkedése

en: Select whether subdirectories must be expanded.
    none: subdirectories do not appear in the playlist.
    collapse: subdirectories appear but are expanded on first play.
    expand: all subdirectories are expanded.
hu: Válassza ki, hogy az alkönyvtárakat ki kell-e bontani.
    nincs: az alkönyvtárak nem jelennek meg a lejátszólistában.
    összecsukás: az alkönyvtárak megjelennek, de az első lejátszáskor össze vannak csukva.
    kibontás: minden alkönyvtár ki van bontva.

en: Ignored extensions
hu: Mellőzött kiterjesztések

en: Files with these extensions will not be added to playlist when opening a directory.
    This is useful if you add directories that contain playlist files for instance. Use a comma-separated list of extensions.
hu: Az ilyen kiterjesztésű fájlok nem kerülnek be a lejátszólistába könyvtár megnyitásakor.
    Ez például lejátszólistafájlokat tartalmazó könyvtárak hozzáadásakor hasznos. A kiterjesztések listáját vesszőkkel válassza el.

en: Show hidden files
hu: Rejtett fájlok megjelenítése

en: Ignore files starting with '.'
hu: Figyelmen kívül hagyja a „.” karakterrel kezdődő fájlokat

en: Services discovery modules
hu: Szolgáltatásfelismerési modulok

en: Specifies the services discovery modules to preload, separated by colons. Typical value is "sap".
hu: Megadja az előzetesen betöltendő szolgáltatásfelismerési modulokat, pontosvesszőkkel elválasztva. A tipikus érték az „sap”.

en: Play files randomly forever
hu: Végtelenített lejátszás, véletlenszerű sorrendben

en: VLC will randomly play files in the playlist until interrupted.
hu: A VLC leállításig a lejátszólista fájljait véletlenszerű sorrendben játssza le.

en: Repeat all
hu: Összes ismétlése

en: VLC will keep playing the playlist indefinitely.
hu: A VLC végtelenítve játssza le a lejátszólistát.

en: Repeat current item
hu: Az aktuális elem ismétlése

en: VLC will keep playing the current playlist item.
hu: A VLC végtelenítve játssza le az aktuális lejátszólista-elemet.

en: Play and stop
hu: Lejátszás és megállítás

en: Stop the playlist after each played playlist item.
hu: A lejátszólista leállítása minden egyes lejátszott elem után.

en: Play and exit
hu: Lejátszás és kilépés

en: Exit if there are no more items in the playlist.
hu: Kilépés, ha nincs több elem a lejátszólistán.

en: Play and pause
hu: Lejátszás és megállítás

en: Pause each item in the playlist on the last frame.
hu: A lejátszólista minden elemének késleltetése az utolsó képkockánál.

en: Start paused
hu: Indítás szüneteltetve

en: Pause each item in the playlist on the first frame.
hu: Minden egyes lejátszólista elem szüneteltetése az első képkockánál.

en: Auto start
hu: Automatikus indítás

en: Automatically start playing the playlist content once it's loaded.
hu: A lejátszólista tartalmának automatikus lejátszása annak betöltésekor.

en: Pause on audio communication
hu: Szünet hangkommunikáció esetén

en: If pending audio communication is detected, playback will be paused automatically.
hu: Függőben lévő hangkommunikáció észlelésekor a lejátszás automatikusan szüneteltetésre kerül.

en: Use media library
hu: Médiatár használata

en: The media library is automatically saved and reloaded each time you start VLC.
hu: A médiatár automatikusan mentésre és újratöltésre kerül a VLC minden indításakor.

en: Display playlist tree
hu: Lejátszólistafa megjelenítése

en: The playlist can use a tree to categorize some items, like the contents of a directory.
hu: A lejátszólista használhat fát egyes elemek, például egy könyvtár tartalmának kategorizálására.

en: These settings are the global VLC key bindings, known as "hotkeys".
hu: Ezek a beállítások a globális VLC billentyű-hozzárendelések, gyorsbillentyű néven is ismertek.

en: Ignore
hu: Mellőzés

en: Volume control
hu: Hangerőszabályzás

en: Position control
hu: Pozícióvezérlés

en: Position control reversed
hu: Fordított pozícióvezérlés

en: Mouse wheel vertical axis control
hu: Vezérlés az egérgörgő függőleges tengelyével

en: The mouse wheel vertical (up/down) axis can control volume, position or be ignored.
hu: Az egérgörgő fel-le (függőleges) tengelye vezérelheti a hangerőt, a pozíciót vagy figyelmen kívül hagyható.

en: Mouse wheel horizontal axis control
hu: Vezérlés az egérgörgő vízszintes tengelyével

en: The mouse wheel horizontal (left/right) axis can control volume, position or be ignored.
hu: Az egérgörgő fel-le (függőleges) tengelye vezérelheti a hangerőt, a pozíciót vagy figyelmen kívül hagyható.

en: Fullscreen
hu: Teljes képernyő

en: Select the hotkey to use to swap fullscreen state.
hu: Válassza ki a teljes képernyős állapot átváltására használandó gyorsbillentyűt.

en: Exit fullscreen
hu: Kilépés a teljes képernyőből

en: Select the hotkey to use to exit fullscreen state.
hu: Válassza ki a teljes képernyő elhagyására használandó gyorsbillentyűt.

en: Play/Pause
hu: Lejátszás/szünet

en: Select the hotkey to use to swap paused state.
hu: Válassza ki a szüneteltetett állapot átváltására használandó gyorsbillentyűt.

en: Pause only
hu: Csak szünet

en: Select the hotkey to use to pause.
hu: Válassza ki a szüneteltetésre használandó gyorsbillentyűt.

en: Play only
hu: Csak lejátszás

en: Select the hotkey to use to play.
hu: Válassza ki a lejátszásra használandó gyorsbillentyűt.

en: Faster
hu: Gyorsabban

en: Select the hotkey to use for fast forward playback.
hu: Válassza ki a gyors előretekeréssel lejátszásra használandó gyorsbillentyűt.

en: Slower
hu: Lassabban

en: Select the hotkey to use for slow motion playback.
hu: Válassza ki a lassított lejátszásra használandó gyorsbillentyűt.

en: Normal rate
hu: Normál sebesség

en: Select the hotkey to set the playback rate back to normal.
hu: Válassza ki a lejátszás normál sebességűre állításhoz használandó billentyűt.

en: Faster (fine)
hu: Gyorsabban (kicsivel)

en: Slower (fine)
hu: Lassabban (kicsivel)

en: Next
hu: Következő

en: Select the hotkey to use to skip to the next item in the playlist.
hu: Válassza ki a lejátszólista következő elemére ugráshoz használandó gyorsbillentyűt.

en: Previous
hu: Előző

en: Select the hotkey to use to skip to the previous item in the playlist.
hu: Válassza ki a lejátszólista előző elemére ugráshoz használandó gyorsbillentyűt.

en: Stop
hu: Állj

en: Select the hotkey to stop playback.
hu: Válassza ki a lejátszás megállításához használandó gyorsbillentyűt.

en: Position
hu: Pozíció

en: Select the hotkey to display the position.
hu: Válassza ki a pozíció kijelzéséhez használandó gyorsbillentyűt.

en: Very short backwards jump
hu: Nagyon rövid vissza ugrás

en: Select the hotkey to make a very short backwards jump.
hu: Válassza ki a nagyon rövid vissza ugráshoz használandó gyorsbillentyűt.

en: Short backwards jump
hu: Rövid vissza ugrás

en: Select the hotkey to make a short backwards jump.
hu: Válassza ki a rövid vissza ugráshoz használandó gyorsbillentyűt.

en: Medium backwards jump
hu: Közepes vissza ugrás

en: Select the hotkey to make a medium backwards jump.
hu: Válassza ki a közepes vissza ugráshoz használandó gyorsbillentyűt.

en: Long backwards jump
hu: Nagy vissza ugrás

en: Select the hotkey to make a long backwards jump.
hu: Válassza ki a nagy vissza ugráshoz használandó gyorsbillentyűt.

en: Very short forward jump
hu: Nagyon rövid előre ugrás

en: Select the hotkey to make a very short forward jump.
hu: Válassza ki a nagyon rövid előre ugráshoz használandó gyorsbillentyűt.

en: Short forward jump
hu: Rövid előre ugrás

en: Select the hotkey to make a short forward jump.
hu: Válassza ki a rövid előre ugráshoz használandó gyorsbillentyűt.

en: Medium forward jump
hu: Közepes előre ugrás

en: Select the hotkey to make a medium forward jump.
hu: Válassza ki a közepes előre ugráshoz használandó gyorsbillentyűt.

en: Long forward jump
hu: Hosszú előre ugrás

en: Select the hotkey to make a long forward jump.
hu: Válassza ki a hosszú előre ugráshoz használandó gyorsbillentyűt.

en: Next frame
hu: Következő képkocka

en: Select the hotkey to got to the next video frame.
hu: Válassza ki a következő képkockára lépésre használandó billentyűt.

en: Very short jump length
hu: Nagyon rövid ugrás hossza

en: Very short jump length, in seconds.
hu: Nagyon rövid ugrás hossza, másodpercekben.

en: Short jump length
hu: Rövid ugrás hossza

en: Short jump length, in seconds.
hu: Rövid ugrás hossza, másodpercekben.

en: Medium jump length
hu: Közepes ugrás hossza

en: Medium jump length, in seconds.
hu: Közepes ugrás hossza, másodpercekben.

en: Long jump length
hu: Hosszú ugrás hossza

en: Long jump length, in seconds.
hu: Hosszú ugrás hossza, másodpercekben.

en: Quit
hu: Kilépés

en: Select the hotkey to quit the application.
hu: Válassza ki az alkalmazásból való kilépéshez használandó gyorsbillentyűt.

en: Navigate up
hu: Navigáció fel

en: Select the key to move the selector up in DVD menus / Move viewpoint to up (pitch).
hu: Válassza ki a DVD menüben a választó felfelé mozgatásához használandó billentyűt / Nézőpont mozgatása felfelé (függőlegesen).

en: Navigate down
hu: Navigáció le

en: Select the key to move the selector down in DVD menus / Move viewpoint to down (pitch).
hu: Válassza ki a DVD menüben a választó lefelé mozgatásához használandó billentyűt / Nézőpont mozgatása lefelé (függőlegesen).

en: Navigate left
hu: Navigáció balra

en: Select the key to move the selector left in DVD menus / Move viewpoint to left (yaw).
hu: Válassza ki a DVD menüben a választó balra mozgatásához használandó billentyűt / Nézőpont mozgatása balra (vízszintesen).

en: Navigate right
hu: Navigáció jobbra

en: Select the key to move the selector right in DVD menus / Move viewpoint to right (yaw).
hu: Válassza ki a DVD menüben a választó jobbra mozgatásához használandó billentyűt / Nézőpont mozgatása jobbra (vízszintesen).

en: Activate
hu: Aktiválás

en: Select the key to activate selected item in DVD menus.
hu: Válassza ki a DVD menüben a kiválasztott elem aktiválásához használandó billentyűt.

en: Go to the DVD menu
hu: Ugrás a DVD menüre

en: Select the key to take you to the DVD menu
hu: Válassza ki a DVD menübe lépés gyorsbillentyűjét

en: Select previous DVD title
hu: Előző DVD cím kiválasztása

en: Select the key to choose the previous title from the DVD
hu: Válassza ki a DVD-ről az előző cím kiválasztásához használandó billentyűt

en: Select next DVD title
hu: Következő DVD cím kiválasztása

en: Select the key to choose the next title from the DVD
hu: Válassza ki a DVD-ről a következő cím kiválasztásához használandó billentyűt

en: Select prev DVD chapter
hu: Előző fejezet kiválasztása

en: Select the key to choose the previous chapter from the DVD
hu: Válassza ki a DVD-n az előző fejezet kiválasztásához használandó billentyűt

en: Select next DVD chapter
hu: Következő DVD fejezet kiválasztása

en: Select the key to choose the next chapter from the DVD
hu: Válassza ki a DVD-n a következő fejezet kiválasztásához használandó billentyűt

en: Volume up
hu: Hangosítás

en: Select the key to increase audio volume.
hu: Válassza ki a hangerő növeléséhez használandó billentyűt.

en: Volume down
hu: Halkítás

en: Select the key to decrease audio volume.
hu: Válassza ki a hangerő csökkentéséhez használandó billentyűt.

en: Mute
hu: Némítás

en: Select the key to mute audio.
hu: Válassza ki a hang némítására használandó gyorsbillentyűt.

en: Subtitle delay up
hu: Felirat késleltetése fel

en: Select the key to increase the subtitle delay.
hu: Válassza ki a felirat késleltetésének növeléséhez használandó billentyűt.

en: Subtitle delay down
hu: Felirat késleltetése le

en: Select the key to decrease the subtitle delay.
hu: Válassza ki a felirat késleltetésének csökkentéséhez használandó billentyűt.

en: Reset subtitles text scale
hu: Felirat szövegméretezésének visszaállítása

en: Scale up subtitles text
hu: Feliratszöveg nagyítása

en: Scale down subtitles text
hu: Feliratszöveg kicsinyítése

en: Select the key to change subtitles text scaling
hu: Válassza ki a feliratok méretezéséhez használandó gyorsbillentyűt

en: Subtitle sync / bookmark audio timestamp
hu: Felirat-szinkronizálás / hang időbélyegének könyvjelzőzése

en: Select the key to bookmark audio timestamp when syncing subtitles.
hu: Válassza ki a feliratok szinkronizálásakor a hang időbélyegének könyvjelzőzésére használandó gyorsbillentyűt.

en: Subtitle sync / bookmark subtitle timestamp
hu: Felirat-szinkronizálás / felirat időbélyegének könyvjelzőzése

en: Select the key to bookmark subtitle timestamp when syncing subtitles.
hu: Válassza ki a feliratok szinkronizálásakor a felirat időbélyegének könyvjelzőzésére használandó gyorsbillentyűt.

en: Subtitle sync / synchronize audio & subtitle timestamps
hu: Felirat-szinkronizálás / hang és felirat időbélyegeinek szinkronizálása

en: Select the key to synchronize bookmarked audio & subtitle timestamps.
hu: Válassza ki a könyvjelzőzött hang- és felirat-időbélyegek szinkronizálásához használandó billentyűt.

en: Subtitle sync / reset audio & subtitle synchronization
hu: Felirat-szinkronizálás / hang- és felirat-szinkronizálás alapállapotba

en: Select the key to reset synchronization of audio & subtitle timestamps.
hu: Válassza ki a hang- és felirat-időbélyegek szinkronizálásának alapállapotba állításához használandó billentyűt.

en: Subtitle position up
hu: Felirat helye fel

en: Select the key to move subtitles higher.
hu: Válassza ki a feliratok feljebb mozgatásához használandó gyorsbillentyűt.

en: Subtitle position down
hu: Felirat helye le

en: Select the key to move subtitles lower.
hu: Válassza ki a feliratok lejjebb mozgatásához használandó gyorsbillentyűt.

en: Audio delay up
hu: Hang késleltetése fel

en: Select the key to increase the audio delay.
hu: Válassza ki a hang késleltetésének növeléséhez használandó billentyűt.

en: Audio delay down
hu: Hang késleltetése le

en: Select the key to decrease the audio delay.
hu: Válassza ki a hang késleltetésének csökkentéséhez használandó billentyűt.

en: Play playlist bookmark 1
hu: Lejátszólista 1. könyvjelzőjének lejátszása

en: Play playlist bookmark 2
hu: Lejátszólista 2. könyvjelzőjének lejátszása

en: Play playlist bookmark 3
hu: Lejátszólista 3. könyvjelzőjének lejátszása

en: Play playlist bookmark 4
hu: Lejátszólista 4. könyvjelzőjének lejátszása

en: Play playlist bookmark 5
hu: Lejátszólista 5. könyvjelzőjének lejátszása

en: Play playlist bookmark 6
hu: Lejátszólista 6. könyvjelzőjének lejátszása

en: Play playlist bookmark 7
hu: Lejátszólista 7. könyvjelzőjének lejátszása

en: Play playlist bookmark 8
hu: Lejátszólista 8. könyvjelzőjének lejátszása

en: Play playlist bookmark 9
hu: Lejátszólista 9. könyvjelzőjének lejátszása

en: Play playlist bookmark 10
hu: Lejátszólista 10. könyvjelzőjének lejátszása

en: Select the key to play this bookmark.
hu: Válassza ki a könyvjelző lejátszásához használandó billentyűt.

en: Set playlist bookmark 1
hu: Lejátszólista 1. könyvjelzőjének beállítása

en: Set playlist bookmark 2
hu: Lejátszólista 2. könyvjelzőjének beállítása

en: Set playlist bookmark 3
hu: Lejátszólista 3. könyvjelzőjének beállítása

en: Set playlist bookmark 4
hu: Lejátszólista 4. könyvjelzőjének beállítása

en: Set playlist bookmark 5
hu: Lejátszólista 5. könyvjelzőjének beállítása

en: Set playlist bookmark 6
hu: Lejátszólista 6. könyvjelzőjének beállítása

en: Set playlist bookmark 7
hu: Lejátszólista 7. könyvjelzőjének beállítása

en: Set playlist bookmark 8
hu: Lejátszólista 8. könyvjelzőjének beállítása

en: Set playlist bookmark 9
hu: Lejátszólista 9. könyvjelzőjének beállítása

en: Set playlist bookmark 10
hu: Lejátszólista 10. könyvjelzőjének beállítása

en: Select the key to set this playlist bookmark.
hu: Válassza ki ezen lejátszólista könyvjelző beállításához használandó billentyűt.

en: Clear the playlist
hu: Lejátszólista törlése

en: Select the key to clear the current playlist.
hu: Válassza ki az aktuális lejátszólista törléséhez használandó billentyűt.

en: Playlist bookmark 1
hu: 1. lejátszólista könyvjelző

en: Playlist bookmark 2
hu: 2. lejátszólista könyvjelző

en: Playlist bookmark 3
hu: 3. lejátszólista könyvjelző

en: Playlist bookmark 4
hu: 4. lejátszólista könyvjelző

en: Playlist bookmark 5
hu: 5. lejátszólista könyvjelző

en: Playlist bookmark 6
hu: 6. lejátszólista könyvjelző

en: Playlist bookmark 7
hu: 7. lejátszólista könyvjelző

en: Playlist bookmark 8
hu: 8. lejátszólista könyvjelző

en: Playlist bookmark 9
hu: 9. lejátszólista könyvjelző

en: Playlist bookmark 10
hu: 10. lejátszólista könyvjelző

en: This allows you to define playlist bookmarks.
hu: Ez lehetővé teszi lejátszólista-könyvjelzők megadását.

en: Cycle audio track
hu: Hangsávok közti léptetés

en: Cycle through the available audio tracks(languages).
hu: Körbelépkedés az elérhető hangsávokon (nyelveken).

en: Cycle subtitle track in reverse order
hu: Hangsávok közti fordított léptetés

en: Cycle through the available subtitle tracks in reverse order.
hu: Körbelépkedés az elérhető feliratsávokon fordított sorrendben.

en: Cycle subtitle track
hu: Feliratok közti léptetés

en: Cycle through the available subtitle tracks.
hu: Körbelépkedés az elérhető feliratsávokon.

en: Toggle subtitles
hu: Feliratok be/ki

en: Toggle subtitle track visibility.
hu: Feliratsáv láthatósága be/ki.

en: Cycle next program Service ID
hu: Továbblépés a következő folyam szolgáltatás-azonosítóra

en: Cycle through the available next program Service IDs (SIDs).
hu: Továbblépés a következő elérhető folyam szolgáltatás-azonosítóra (SID).

en: Cycle previous program Service ID
hu: Továbblépés az előző folyam szolgáltatás-azonosítóra

en: Cycle through the available previous program Service IDs (SIDs).
hu: Továbblépés az előző elérhető folyam szolgáltatás-azonosítóra (SID).

en: Cycle source aspect ratio
hu: Körbelépkedés a forrásméretarányokon

en: Cycle through a predefined list of source aspect ratios.
hu: Körbelépkedés forrásméretarányok előre meghatározott listáján.

en: Cycle video crop
hu: Körbelépkedés a videolevágásokon

en: Cycle through a predefined list of crop formats.
hu: Körbelépkedés levágási formátumok előre meghatározott listáján.

en: Toggle autoscaling
hu: Automatikus méretezés be/ki

en: Activate or deactivate autoscaling.
hu: Automatikus méretezés be- vagy kikapcsolása.

en: Increase scale factor
hu: Méretezési tényező növelése

en: Decrease scale factor
hu: Méretezési tényező csökkentése

en: Toggle deinterlacing
hu: Váltottsorosság-mentesítés be/ki

en: Activate or deactivate deinterlacing.
hu: Váltottsorosság-mentesítés be- vagy kikapcsolása.

en: Cycle deinterlace modes
hu: Körbelépkedés a váltottsorosság-megszüntetési módokon

en: Cycle through available deinterlace modes.
hu: Körbelépkedés az elérhető váltottsorosság-megszüntetési módokon.

en: Show controller in fullscreen
hu: Vezérlő megjelenítése teljes képernyőn

en: Boss key
hu: Főnök gomb

en: Hide the interface and pause playback.
hu: Felhasználói felület elrejtése és lejátszás szüneteltetése.

en: Context menu
hu: Helyi menü

en: Show the contextual popup menu.
hu: A helyi menü megjelenítése.

en: Take video snapshot
hu: Videó pillanatkép készítése

en: Takes a video snapshot and writes it to disk.
hu: Készít egy képet a videóról és azt a lemezre írja.

en: Record
hu: Felvétel

en: Record access filter start/stop.
hu: Felvételi hozzáférési szűrő indítása/leállítása.

en: Normal/Loop/Repeat
hu: Normál/Végtelen/Ismétlés

en: Toggle Normal/Loop/Repeat playlist modes
hu: Váltás a Normál/Végtelen/Ismétlés lejátszólista-módok között

en: Toggle random playlist playback
hu: Véletlenszerű lejátszás be/ki

en: Un-Zoom
hu: Kicsinyítés

en: Crop one pixel from the top of the video
hu: Egy képpont levágása a videó tetejéről

en: Uncrop one pixel from the top of the video
hu: Egy képpont visszaadása a videó tetejéhez

en: Crop one pixel from the left of the video
hu: Egy képpont levágása a videó bal oldaláról

en: Uncrop one pixel from the left of the video
hu: Egy képpont visszaadása a videó bal oldalához

en: Crop one pixel from the bottom of the video
hu: Egy képpont levágása a videó aljáról

en: Uncrop one pixel from the bottom of the video
hu: Egy képpont visszaadása a videó aljához

en: Crop one pixel from the right of the video
hu: Egy képpont levágása a videó jobb oldaláról

en: Uncrop one pixel from the right of the video
hu: Egy képpont visszaadása a videó jobb oldalához

en: Shrink the viewpoint field of view (360°)
hu: Látómező zsugorítása (360°)

en: Expand the viewpoint field of view (360°)
hu: Látómező szélesítése (360°)

en: Roll the viewpoint clockwise (360°)
hu: Nézőpont forgatása az óra járása szerint (360°)

en: Roll the viewpoint anti-clockwise (360°)
hu: Nézőpont forgatása az óra járásával ellentétesen (360°)

en: Toggle wallpaper mode in video output
hu: Háttérkép mód videokimenetben be/ki

en: Toggle wallpaper mode in video output.
hu: A háttérkép mód átváltása a videokimenetben.

en: Cycle through audio devices
hu: Körbelépkedés a hangeszközökön

en: Cycle through available audio devices
hu: Körbelépkedés az elérhető hangeszközökön

en: Snapshot
hu: Pillanatkép

en: Window properties
hu: Ablaktulajdonságok

en: Subpictures
hu: Alképek

en: Subtitles
hu: Feliratok

en: Overlays
hu: Átfedések

en: Track settings
hu: Sávbeállítások

en: Playback control
hu: Visszajátszás vezérlése

en: Default devices
hu: Alapértelmezett eszközök

en: Network settings
hu: Hálózati beállításai

en: Metadata
hu: Metaadatok

en: Decoders
hu: Dekódolók

en: Input
hu: Bemenet

en: Special modules
hu: Speciális modulok

en: Plugins
hu: Bővítmények

en: Performance options
hu: Teljesítménybeállítások

en: Clock source
hu: Óraforrás

en: Hot keys
hu: Gyorsbillentyűk

en: Jump sizes
hu: Ugrási méretek

en: print help for VLC (can be combined with --advanced and --help-verbose)
hu: a VLC súgójának kiírása (kombinálható az --advanced és a --help-verbose kapcsolókkal)

en: Exhaustive help for VLC and its modules
hu: Részletes súgó a VLC-hez és moduljaihoz

en: print help for VLC and all its modules (can be combined with --advanced and --help-verbose)
hu: a VLC súgójának és az összes moduljának kiírása (kombinálható az --advanced és a --help-verbose kapcsolókkal)

en: ask for extra verbosity when displaying help
hu: további részletek kérése a súgó megjelenítésekor

en: print a list of available modules
hu: elérhető modulok kilistázása

en: print a list of available modules with extra detail
hu: az elérhető modulok kilistázása extra részletességgel

en: print help on a specific module (can be combined with --advanced and --help-verbose). Prefix the module name with = for strict matches.
hu: az adott modul súgójának kiírása (kombinálható az --advanced és a --help-verbose kapcsolókkal). Az = jellel kezdődő modulnév pontos illesztést eredményez.

en: no configuration option will be loaded nor saved to config file
hu: a konfigurációs beállítások nem lesznek sem betöltve, sem fájlba mentve

en: reset the current config to the default values
hu: jelenlegi konfiguráció visszaállítása az alapértelmezett értékekre

en: use alternate config file
hu: alternatív beállítófájl használata

en: resets the current plugins cache
hu: aktuális bővítmények gyorsítótárának visszaállítása

en: print version information
hu: verzióinformációk kiírása

en: core program
hu: alapprogram

en: Brightness Down
hu: Fényerő csökkentése

en: Brightness Up
hu: Fényerő növelése

en: Browser Back
hu: Böngészőben vissza

en: Browser Favorites
hu: Böngésző kedvencek

en: Browser Forward
hu: Böngészőben előre

en: Browser Home
hu: Böngésző kezdőlapja

en: Browser Refresh
hu: Böngésző frissítése

en: Browser Search
hu: Böngészőbeli keresés

en: Browser Stop
hu: Böngésző leállítása

en: Delete
hu: Törlés

en: Down
hu: Le

en: End
hu: Befejezés

en: Media Angle
hu: Média szöge

en: Media Audio Track
hu: Média hangsávja

en: Media Forward
hu: Média előre

en: Media Menu
hu: Médiamenü

en: Media Next Frame
hu: Média következő képkockája

en: Media Next Track
hu: Média következő sávja

en: Media Play Pause
hu: Média lejátszása/szünet

en: Media Prev Frame
hu: Média előző képkockája

en: Media Prev Track
hu: Média előző sávja

en: Media Record
hu: Médiafelvétel

en: Media Repeat
hu: Média ismétlése

en: Media Rewind
hu: Média visszatekerése

en: Media Select
hu: Médiaválasztás

en: Media Shuffle
hu: Média véletlen sorrendbe

en: Media Stop
hu: Média leállítása

en: Media Subtitle
hu: Média feliratozása

en: Media Time
hu: Média ideje

en: Media View
hu: Médianézet

en: Menu
hu: Menü

en: Mouse Wheel Down
hu: Egérgörgő le

en: Mouse Wheel Left
hu: Egérgörgő balra

en: Mouse Wheel Right
hu: Egérgörgő jobbra

en: Mouse Wheel Up
hu: Egérgörgő fel

en: Pause
hu: Szünet

en: Print
hu: Nyomtatás

en: Space
hu: Szóköz

en: Up
hu: Fel

en: Volume Down
hu: Halkítás

en: Volume Mute
hu: Némítás

en: Volume Up
hu: Hangosítás

en: Zoom In
hu: Nagyítás

en: Zoom Out
hu: Kicsinyítés

en: Saving file failed
hu: A fájl mentése sikertelen

en: Failed to open "%s" for writing
hu: A(z) „%s” nem nyitható meg írásra

en: Cancel
hu: Mégse

en: %s
    Downloading... %s/%s %.1f%% done
hu: %s
    Letöltés… %s/%s %.1f%% kész

en: File could not be verified
hu: A fájl nem ellenőrizhető

en: It was not possible to download a cryptographic signature for the downloaded file "%s". Thus, it was deleted.
hu: Nem lehet titkosított aláírást letölteni a letöltött „%s” fájlhoz. Emiatt törlésre került.

en: Invalid signature
hu: Érvénytelen aláírás

en: The cryptographic signature for the downloaded file "%s" was invalid and could not be used to securely verify it. Thus, the file was deleted.
hu: A letöltött „%s” fájl titkosított aláírása érvénytelen volt és a biztonságos ellenőrzésre használhatatlan. Emiatt a fájl törlésre került.

en: File not verifiable
hu: A fájl nem ellenőrizhető

en: It was not possible to securely verify the downloaded file "%s". Thus, it was deleted.
hu: Nem volt lehetséges a letöltött „%s” fájl biztonságos ellenőrzése. Emiatt törlésre került.

en: File corrupted
hu: A fájl sérült

en: Downloaded file "%s" was corrupted. Thus, it was deleted.
hu: A letöltött „%s” fájl sérült volt. Emiatt törlésre került.

en: The new version was successfully downloaded. Do you want to close VLC and install it now?
hu: Az új verzió sikeresen letöltve. Be szeretné zárni a VLC-t, és most telepíteni?

en: Install
hu: Telepítés

en: Update VLC media player
hu: VLC médialejátszó frissítése

en: Media Library
hu: Médiatár

en: Abkhazian
hu: Abház

en: Albanian
hu: Albán

en: Amharic
hu: Amhara

en: Arabic
hu: Arab

en: Armenian
hu: Örmény

en: Assamese
hu: Asszámi

en: Avestan
hu: Avesztán

en: Aymara
hu: Ajmara

en: Azerbaijani
hu: Azeri

en: Bashkir
hu: Baskír

en: Basque
hu: Baszk

en: Belarusian
hu: Belorusz

en: Bengali
hu: Bengáli

en: Bislama
hu: Biszlama

en: Bosnian
hu: Bosnyák

en: Bulgarian
hu: Bolgár

en: Burmese
hu: Burmai

en: Catalan
hu: Katalán

en: Chamorro
hu: Csamorro

en: Chechen
hu: Csecsen

en: Chinese
hu: Kínai

en: Church Slavic
hu: Egyházi szláv

en: Chuvash
hu: Csuvas

en: Cornish
hu: Cornwalli

en: Corsican
hu: Korzikai

en: Czech
hu: Cseh

en: Danish
hu: Dán

en: Dutch
hu: Holland

en: English
hu: Angol

en: Esperanto
hu: Eszperantó

en: Estonian
hu: Észt

en: Faroese
hu: Feröeri

en: Fijian
hu: Fidzsi

en: Finnish
hu: Finn

en: French
hu: Francia

en: Frisian
hu: Fríz

en: Georgian
hu: Grúz

en: German
hu: Német

en: Gaelic (Scots)
hu: Skót gael

en: Irish
hu: Ír

en: Gallegan
hu: Galíciai

en: Greek, Modern
hu: Modern görög

en: Gujarati
hu: Gudzsaráti

en: Hebrew
hu: Héber

en: Hiri Motu
hu: Hiri-motu

en: Hungarian
hu: Magyar

en: Icelandic
hu: Izlandi

en: Interlingua
hu: Interlingva

en: Indonesian
hu: Indonéz

en: Inupiaq
hu: Inupiak

en: Italian
hu: Olasz

en: Javanese
hu: Jávai

en: Japanese
hu: Japán

en: Greenlandic, Kalaallisut
hu: Grönlandi (kalaallisut)

en: Kashmiri
hu: Kasmíri

en: Kazakh
hu: Kazak

en: Kikuyu
hu: Kikuju

en: Kinyarwanda
hu: Kinyarvanda

en: Kirghiz
hu: Kirgiz

en: Korean
hu: Koreai

en: Kurdish
hu: Kurd

en: Latvian
hu: Lett

en: Lithuanian
hu: Litván

en: Letzeburgesch
hu: Luxemburgi

en: Macedonian
hu: Macedón

en: Malayalam
hu: Malajálam

en: Malay
hu: Maláj

en: Malagasy
hu: Malagas

en: Maltese
hu: Máltai

en: Moldavian
hu: Moldáv

en: Mongolian
hu: Mongol

en: Ndebele, South
hu: Ndebele, déli

en: Ndebele, North
hu: Ndebele, északi

en: Nepali
hu: Nepáli

en: Norwegian
hu: Norvég

en: Norwegian Nynorsk
hu: Norvég nynorsk

en: Norwegian Bokmaal
hu: Norvég bokmål

en: Chichewa; Nyanja
hu: Chichewa; nyanja

en: Occitan; Provençal
hu: Okcitán, provenszál

en: Oriya
hu: Orija

en: Ossetian; Ossetic
hu: Oszét

en: Panjabi
hu: Pandzsábi

en: Persian
hu: Perzsa

en: Pali
hu: Páli

en: Polish
hu: Lengyel

en: Portuguese
hu: Portugál

en: Pushto
hu: Pastu

en: Quechua
hu: Kecsua

en: Original audio
hu: Eredeti hang

en: Raeto-Romance
hu: Rétoromán

en: Romanian
hu: Román

en: Russian
hu: Orosz

en: Sango
hu: Szango

en: Sanskrit
hu: Szankszrit

en: Serbian
hu: Szerb

en: Croatian
hu: Horvát

en: Sinhalese
hu: Szingaléz

en: Slovak
hu: Szlovák

en: Slovenian
hu: Szlovén

en: Northern Sami
hu: Északi számi

en: Samoan
hu: Szamoai

en: Shona
hu: Sona

en: Sindhi
hu: Szindhi

en: Somali
hu: Szomáli

en: Sotho, Southern
hu: Szoto, déli

en: Spanish
hu: Spanyol

en: Sardinian
hu: Szárd

en: Swati
hu: Szvázi

en: Sundanese
hu: Szundai

en: Swahili
hu: Szuahéli

en: Swedish
hu: Svéd

en: Tahitian
hu: Tahiti

en: Tatar
hu: Tatár

en: Tajik
hu: Tádzsik

en: Tibetan
hu: Tibeti

en: Tonga (Tonga Islands)
hu: Tonga (Tonga-szigetek)

en: Tswana
hu: Csvana

en: Tsonga
hu: Conga

en: Turkish
hu: Török

en: Turkmen
hu: Türkmén

en: Twi
hu: Tvi

en: Uighur
hu: Ujgur

en: Ukrainian
hu: Ukrán

en: Uzbek
hu: Üzbég

en: Vietnamese
hu: Vietnami

en: Welsh
hu: Walesi

en: Xhosa
hu: Xhosza

en: Yiddish
hu: Jiddis

en: Yoruba
hu: Joruba

en: Autoscale video
hu: Video automatikus méretezése

en: Crop
hu: Levágás

en: Aspect ratio
hu: Méretarány

en: Pass alsa:// to open the default ALSA capture device, or alsa://SOURCE to open a specific device named SOURCE.
hu: Az alsa:// megadásával az alapértelmezett ALSA felvételi eszköz nyílik meg, vagy az alsa://FORRÁS megadásával az adott FORRÁS nevű eszköz.

en: ALSA audio capture
hu: ALSA hangfelvétel

en: Attachment
hu: Melléklet

en: Attachment input
hu: Mellékletbemenet

en: No Audio Input device found
hu: Nem található bemeneti hangeszköz

en: Your Mac does not seem to be equipped with a suitable audio input device.Please check your connectors and drivers.
hu: Úgy tűnik, nincs megfelelő hangbemeneti eszköz a Machez csatlakoztatva. Ellenőrizze a csatlakozókat és az illesztőprogramokat.

en: Problem accessing a system resource
hu: Hiba a rendszererőforrás elérésekor

en: Please open "System Preferences" -> "Security & Privacy" and allow VLC to access your microphone.
hu: Nyissa meg a „Rendszerbeállítások” -> „Biztonság és adatvédelem” lapot, és engedélyezze, hogy a VLC hozzáférjen a mikrofonjához.

en: AVFoundation Audio Capture
hu: AVFoundation hangrögzítés

en: AVFoundation audio capture module.
hu: AVFoundation hangrögzítő modul.

en: AVFoundation Video Capture
hu: AVFoundation videofelvétel

en: AVFoundation video capture module.
hu: AVFoundation videofelvétel modul.

en: No video devices found
hu: Nem található videoeszköz

en: Your Mac does not seem to be equipped with a suitable video input device. Please check your connectors and drivers.
hu: Úgy tűnik, nincs megfelelő videobemeneti eszköz a Machez csatlakoztatva. Ellenőrizze a csatlakozókat és az illesztőprogramokat.

en: Your Mac does not seem to be equipped with a suitable input device. Please check your connectors and drivers.
hu: Úgy tűnik, nincs megfelelő bemeneti eszköz a Mac-hez csatlakoztatva. Ellenőrizze a csatlakozókat és az illesztőprogramokat.

en: Please open "System Preferences" -> "Security & Privacy" and allow VLC to access your camera.
hu: Nyissa meg a „Rendszerbeállítások” -> „Biztonság és adatvédelem” lapot, és engedélyezze, hogy a VLC hozzáférjen a kamerájához.

en: libavformat AVIO access
hu: libavformat AVIO hozzáférés

en: libavformat AVIO access output
hu: libavformat AVIO hozzáférési kimenet

en: Blu-ray menus
hu: Blu-Ray menük

en: Use Blu-ray menus. If disabled, the movie will start directly
hu: Blu-Ray menük használata. Ha letiltja, akkor a film azonnal elindul

en: Region code
hu: Régiókód

en: Blu-Ray player region code. Some discs can be played only with a correct region code.
hu: A Blu-Ray lejátszó régiókódja. Néhány lemez csak a megfelelő régiókóddal játszható le.

en: Blu-ray
hu: Blu-Ray

en: Blu-ray Disc support (libbluray)
hu: Blu-Ray lemezek támogatása (libbluray)

en: Path doesn't appear to be a Blu-ray
hu: Az útvonal nem tűnik Blu-Raynek

en: This Blu-ray Disc needs a library for AACS decoding, and your system does not have it.
hu: Ez a Blu-Ray lemez egy függvénytárat igényel az AACS-dekódoláshoz, de az nincs erre a rendszerre telepítve.

en: Blu-ray Disc is corrupted.
hu: A Blu-Ray lemez sérült.

en: Missing AACS configuration file!
hu: Hiányzik az AACS konfigurációs fájl!

en: No valid processing key found in AACS config file.
hu: Nincs érvényes feldolgozási kulcs az AACS konfigurációs fájlban.

en: No valid host certificate found in AACS config file.
hu: Nincs érvényes kiszolgálótanúsítvány az AACS konfigurációs fájlban.

en: AACS Host certificate revoked.
hu: Az AACS kiszolgálótanúsítvány visszavonva.

en: AACS MMC failed.
hu: Az AACS MMC sikertelen.

en: This Blu-ray Disc needs a library for BD+ decoding, and your system does not have it.
hu: Ez a Blu-Ray lemez egy függvénytárat igényel a BD+-dekódoláshoz, de az nincs erre a rendszerre telepítve.

en: Your system BD+ decoding library does not work. Missing configuration?
hu: A rendszer BD+-dekódoló függvénytára nem működik, talán hiányoznak a beállítások?

en: Java required
hu: Java szükséges

en: This Blu-ray disc requires Java for menus support.%s
    The disc will be played without menus.
hu: Ennél a Blu-ray lemeznél Java szükséges a menütámogatához.%s
    A lemez menük nélkül lesz lejátszva.

en: Java was not found on your system.
hu: Nem található Java ezen a rendszeren.

en: Failed to start bluray playback. Please try without menu support.
hu: Nem sikerült elindítani a Blu-Ray lejátszást. Próbálja menütámogatás nélkül.

en: Blu-ray error
hu: Blu-Ray hiba

en: Top Menu
hu: Felső menü

en: First Play
hu: Első lejátszás

en: Audio CD - Track %02i
hu: Hang CD – %02i. szám

en: Audio CD
hu: Hang CD

en: Audio CD input
hu: Hang CD bemenet

en: [cdda:][device][@[track]]
hu: [cdda:][eszköz][@[sáv]]

en: CDDB Server
hu: CDDB kiszolgáló

en: Address of the CDDB server to use.
hu: A használandó CDDB kiszolgáló címe.

en: CDDB port
hu: CDDP port

en: CDDB Server port to use.
hu: A használandó CDDB kiszolgáló portja.

en: Inputs list
hu: Bemenetek listája

en: Comma-separated list of input URLs to concatenate.
hu: Az összefűzendő bemeneti URL-ek vesszővel elválasztott listája.

en: Concatenation
hu: Összefűzés

en: Concatenated inputs
hu: Összefűzött bemenetek

en: IIDC Digital Camera (FireWire) input
hu: IIDC digitális kamera (Firewire) bemenet

en: KDM file
hu: KDM fájl

en: Path to Key Delivery Message XML file
hu: Útvonal a kulcseljuttatási üzenet XML fájlhoz

en: Digital Cinema Package module
hu: Digital Cinema Package modul

en: Input card to use
hu: Használandó bemeneti kártya

en: DeckLink capture card to use, if multiple exist. The cards are numbered from 0.
hu: Használandó DeckLink felvevőkártya, ha több van. A kártyák számozása 0-tól indul.

en: Desired input video mode. Leave empty for autodetection.
hu: Kívánt bemeneti videomód. Hagyja üresen az automatikus felismeréshez.

en: Desired input video mode for DeckLink captures. This value should be a FOURCC code in textual form, e.g. "ntsc".
hu: Kívánt bemeneti videomód DeckLink felvételekhez. Az értéknek szöveges formátumú FOURCC kódnak kell lennie, például: „ntsc”.

en: Audio connection
hu: Hangkapcsolat

en: Audio connection to use for DeckLink captures. Valid choices: embedded, aesebu, analog. Leave blank for card default.
hu: Hangkapcsolat a DeckLink felvételekhez. A lehetséges értékek: embedded, aesebu, analog. Hagyja üresen a kártya alapértelmezésének használatához.

en: Audio samplerate (Hz)
hu: Hangmintavételi frekvencia (Hz)

en: Audio sampling rate (in hertz) for DeckLink captures. 0 disables audio input.
hu: Hangmintavételi frekvencia (Hz) a DeckLink felvételekhez. A 0 letiltja a hangbemenetet.

en: Number of audio channels
hu: Hangcsatornák száma

en: Number of input audio channels for DeckLink captures. Must be 2, 8 or 16. 0 disables audio input.
hu: A hangbemeneti csatornák száma DeckLink felvételekhez. A 2, 8 vagy 16 egyike lehet. A 0 kikapcsolja a hangbemenetet.

en: Video connection
hu: Videokapcsolat

en: Video connection to use for DeckLink captures. Valid choices: sdi, hdmi, opticalsdi, component, composite, svideo. Leave blank for card default.
hu: Videokapcsolat a DeckLink felvételekhez A lehetséges értékek: sdi, hdmi, opticalsdi, component, composite, svideo. Hagyja üresen a kártya alapértelmezésének használatához.

en: Optical SDI
hu: Optikai SDI

en: Component
hu: Komponens

en: Composite
hu: Összetett

en: Embedded
hu: Beágyazott

en: Analog
hu: Analóg

en: Aspect ratio (4:3, 16:9). Default assumes square pixels.
hu: A méretarány (4:3, 16:9). Alapértelmezés szerint a képpontok négyzet alakúak.

en: Blackmagic DeckLink SDI input
hu: Blackmagic DeckLink SDI bemenet

en: 10 bits
hu: 10 bit

en: Closed captions 1
hu: 1. filmfelirat

en: Potentially, macOS blocks access to your disc. Please open "System Preferences" -> "Security & Privacy" and allow VLC to access your external media in "Files and Folders" section.
hu: Lehetséges, hogy a macOS blokkolja a lemeze elérését. Nyissa meg a „Rendszerbeállítások” -> „Biztonság és adatvédelem” lapját, és engedélyezze a külső médiák elérését a „Fájlok és mappák” szakaszban.

en: Cable
hu: Kábel

en: FM radio
hu: FM rádió

en: AM radio
hu: AM rádió

en: Video device name
hu: Videoeszköz neve

en: Name of the video device that will be used by the DirectShow plugin. If you don't specify anything, the default device will be used.
hu: A DirectShow bővítmény által használandó videoeszköz. Ha nem ad meg semmit, akkor az alapértelmezett eszköz kerül felhasználásra.

en: Audio device name
hu: Hangeszköz neve

en: Name of the audio device that will be used by the DirectShow plugin. If you don't specify anything, the default device will be used.
hu: A DirectShow bővítmény által használandó hangeszköz. Ha nem ad meg semmit, akkor az alapértelmezett eszköz lesz használva.

en: Video size
hu: Videoméret

en: Size of the video that will be displayed by the DirectShow plugin. If you don't specify anything the default size for your device will be used. You can specify a standard size (cif, d1, ...) or <width>x<height>.
hu: A DirectShow bővítmény által megjelenített videó mérete. Ha nem ad meg semmit, akkor az eszközhöz alapértelmezett méret kerül felhasználásra. Megadhat egy szabványos méretet (cif, d1, …) vagy használhatja a <szélesség>x<magasság> formátumot.

en: Picture aspect-ratio n:m
hu: Kép méretaránya n:m

en: Define input picture aspect-ratio to use. Default is 4:3
hu: A használandó bemeneti képarány megadása. Alapértelmezett: 4:3

en: Video input chroma format
hu: Videobemenet színességformátuma

en: Force the DirectShow video input to use a specific chroma format (eg. I420 (default), RV24, etc.)
hu: DirectShow videobemenet színességformátum használatának kényszerítése (például I420 (alapértelmezett), RV24, stb.)

en: Video input frame rate
hu: Videó képkockasebessége

en: Force the DirectShow video input to use a specific frame rate (eg. 0 means default, 25, 29.97, 50, 59.94, etc.)
hu: DirectShow videobemenet kényszerítése egy meghatározott képkockasebesség használatára (például 0 az alapértelmezett, 25, 29.97, 50, 59.94 stb.)

en: Device properties
hu: Eszköz tulajdonságai

en: Show the properties dialog of the selected device before starting the stream.
hu: A kiválasztott eszköz tulajdonságainak megjelenítése a folyam indítása előtt.

en: Tuner properties
hu: Tuner tulajdonságai

en: Show the tuner properties [channel selection] page.
hu: A tuner tulajdonságainak [csatorna választás] megjelenítése.

en: Tuner TV Channel
hu: Tuner TV csatorna

en: Set the TV channel the tuner will set to (0 means default).
hu: Azon TV csatorna megadása, amelyre a TV tuner hangolva lesz (0 az alapértelmezett).

en: Tuner Frequency
hu: Tunerfrekvencia

en: This overrides the channel. Measured in Hz.
hu: Ez felülbírálja a csatornát, és Hz-ben értendő.

en: Video standard
hu: Videoszabvány

en: Tuner country code
hu: Tuner országkód

en: Set the tuner country code that establishes the current channel-to-frequency mapping (0 means default).
hu: A tuner országkódjának beállítása, amely az aktuális csatorna → frekvencia leképezést álltja be (0 az alapértelmezett).

en: Tuner input type
hu: Tunerbemenet típusa

en: Select the tuner input type (Cable/Antenna).
hu: Válassza ki a tuner bemenetének típusát (Kábel/Antenna).

en: Video input pin
hu: Videobemeneti tű

en: Select the video input source, such as composite, s-video, or tuner. Since these settings are hardware-specific, you should find good settings in the "Device config" area, and use those numbers here. -1 means that settings will not be changed.
hu: Válassza ki a videobemeneti forrást, például kompozit, s-video vagy tuner. Mivel ezek a beállítások hardverspecifikusak, az „Eszközbeállítás” területen jó beállításokat találhat és felhasználhatja itt azokat a számokat. A -1 azt jelenti, hogy a beállítások nem fognak változni.

en: Audio input pin
hu: Hangbemeneti tű

en: Select the audio input source. See the "video input" option.
hu: Válassza ki a hangbemeneti forrást. Lásd a „videobemenet” lehetőséget.

en: Video output pin
hu: Videokimeneti tű

en: Select the video output type. See the "video input" option.
hu: A videokimenet típusának beállítása. Lásd a „videobemenet” lehetőséget.

en: Audio output pin
hu: Hang kimeneti tű

en: Select the audio output type. See the "video input" option.
hu: A hangkimenet típusának beállítása. Lásd a „videobemenet” lehetőséget.

en: AM Tuner mode
hu: AM tuner mód

en: AM Tuner mode. Can be one of Default (0), TV (1), AM Radio (2), FM Radio (3) or DSS (4).
hu: AM tuner mód. Az alapértelmezett (0), TV (1), AM rádió (2), FM rádió (3) vagy DSS (4) egyike lehet.

en: Select audio input format with the given number of audio channels (if non 0)
hu: Válasszon ki egy hangbemeneti formátumot az adott számú hangcsatornával (ha nem 0)

en: Audio sample rate
hu: Hangmintavételi frekvencia

en: Select audio input format with the given sample rate (if non 0)
hu: Válasszon ki egy hangbemeneti formátumot az adott mintavételi frekvenciával (ha nem 0)

en: Audio bits per sample
hu: Hangbitek mintánként

en: Select audio input format with the given bits/sample (if non 0)
hu: Válasszon ki egy hangbemeneti formátumot az adott mintánkénti bitszámmal (ha nem 0)

en: DirectShow input
hu: DirectShow bemenet

en: Capture failed
hu: A rögzítés sikertelen

en: No video or audio device selected.
hu: Nincs kiválasztva video- vagy hangeszköz.

en: VLC cannot open ANY capture device. Check the error log for details.
hu: A VLC nem képes megnyitni egyetlen rögzítőeszközt sem. Részletekért nézze meg a naplót.

en: The device you selected cannot be used, because its type is not supported.
hu: A kijelölt eszköz nem használható, mivel annak típusa nem támogatott.

en: The capture device "%s" does not support the required parameters.
hu: A(z) „%s” felvevőeszköz nem támogatja a szükséges paramétereket.

en: Windows networks
hu: Windows hálózatok

en: libdsm's SMB (Windows network shares) input and browser
hu: libdsm SMB (Windows hálózati megosztás) bemenet és böngésző

en: libdsm SMB input
hu: libdsm SMB bemenet

en: libdsm NETBIOS discovery module
hu: libdsm NETBIOS felismerési modul

en: DVB adapter
hu: DVB-csatoló

en: If there is more than one digital broadcasting adapter, the adapter number must be selected. Numbering starts from zero.
hu: Ha több digitális közvetítő csatolóval rendelkezik, akkor ki kell választani a csatoló számát. A számozás nullától indul.

en: DVB device
hu: DVB-eszköz

en: If the adapter provides multiple independent tuner devices, the device number must be selected. Numbering starts from zero.
hu: Ha a csatoló több független tunereszközzel rendelkezik, akkor ki kell választani az eszköz számát. A számozás nullától indul.

en: Do not demultiplex
hu: Ne válassza szét

en: Only useful programs are normally demultiplexed from the transponder. This option will disable demultiplexing and receive all programs.
hu: Általában csak a hasznos folyamok kerülnek leválasztásra az adóvevőről. Ez a beállítás letiltja a leválasztást, és lehetővé teszi minden folyam fogadását.

en: Network name
hu: Hálózat neve

en: Unique network name in the System Tuning Spaces
hu: Egyedi hálózatnév a rendszerhangolási térben

en: Network name to create
hu: Létrehozandó hálózatnév

en: Create unique name in the System Tuning Spaces
hu: Egyedi név létrehozása a rendszerhangolási térben

en: Frequency (Hz)
hu: Frekvencia (Hz)

en: TV channels are grouped by transponder (a.k.a. multiplex) on a given frequency. This is required to tune the receiver.
hu: A TV-csatornák adóvevő (avagy multiplex) szerint vannak csoportosítva egy adott frekvencián. Ez a vevő hangolásához szükséges.

en: Modulation / Constellation
hu: Moduláció / konstelláció

en: Layer A modulation
hu: A rétegű moduláció

en: Layer B modulation
hu: B rétegű moduláció

en: Layer C modulation
hu: C rétegű moduláció

en: The digital signal can be modulated according with different constellations (depending on the delivery system). If the demodulator cannot detect the constellation automatically, it needs to be configured manually.
hu: A digitális jel több konstellációnak megfelelően modulálható (a továbbítási rendszertől függően). Ha a demoduláló nem tudja automatikusan felismerni a konstellációt, akkor saját kezűleg kell beállítania.

en: Symbol rate (bauds)
hu: Szimbólumsebesség (baud)

en: The symbol rate must be specified manually for some systems, notably DVB-C, DVB-S and DVB-S2.
hu: Egyes rendszerekhez a szimbólumsebességet saját kezűleg kell megadni, például DVB-C, DVB-S és DVB-S2 esetén.

en: Spectrum inversion
hu: Spektruminverzió

en: If the demodulator cannot detect spectral inversion correctly, it needs to be configured manually.
hu: Ha a demodulátor nem képes automatikusan felismerni a spektruminverziót, akkor saját kezűleg kell azt megadnia.

en: FEC code rate
hu: FEC kódsebesség

en: High-priority code rate
hu: Magas prioritású kód sebessége

en: Low-priority code rate
hu: Alacsony prioritású kód sebessége

en: Layer A code rate
hu: Az A réteg kódsebessége

en: Layer B code rate
hu: A B réteg kódsebessége

en: Layer C code rate
hu: A C réteg kódsebessége

en: The code rate for Forward Error Correction can be specified.
hu: Megadható a továbbítási hibajavítás kódsebessége.

en: Transmission mode
hu: Továbbítási mód

en: Bandwidth (MHz)
hu: Sávszélesség (MHz)

en: 1.712 MHz
hu: 1,712 MHz

en: Guard interval
hu: Őrzési időköz

en: Hierarchy mode
hu: Hierarchia mód

en: DVB-T2 Physical Layer Pipe
hu: DVB-T2 fizikai réteg adatcsatorna

en: Layer A segments count
hu: Az A réteg szegmenseinek száma

en: Layer B segments count
hu: A B réteg szegmenseinek száma

en: Layer C segments count
hu: A C réteg szegmenseinek száma

en: Layer A time interleaving
hu: Az A réteg időkihagyása

en: Layer B time interleaving
hu: A B réteg időkihagyása

en: Layer C time interleaving
hu: A C réteg időkihagyása

en: Stream identifier
hu: Adatfolyam-azonosító

en: Roll-off factor
hu: Roll-off faktor

en: 0.35 (same as DVB-S)
hu: 0,35 (mint a DVB-S)

en: 0.20
hu: 0,20

en: 0.25
hu: 0,25

en: Transport stream ID
hu: Szállítófolyam azonosítója

en: Polarization (Voltage)
hu: Polarizáció (feszültség)

en: To select the polarization of the transponder, a different voltage is normally applied to the low noise block-downconverter (LNB).
hu: Az adóvevő polarizációjának kiválasztásához általában eltérő feszültség jut a kis zajú fejegységre (LNB).

en: Unspecified (0V)
hu: Nincs megadva (0V)

en: Vertical (13V)
hu: Függőleges (13V)

en: Horizontal (18V)
hu: Vízszintes (18V)

en: Circular Right Hand (13V)
hu: Körkörös jobbra (13V)

en: Circular Left Hand (18V)
hu: Körkörös balra (18V)

en: High LNB voltage
hu: Magas LNB feszültség

en: If the cables between the satellilte low noise block-downconverter and the receiver are long, higher voltage may be required.
    Not all receivers support this.
hu: Ha a kis zajú műholdas fejegység és a vevő közti kábelek hosszúak, akkor magasabb feszültség lehet szükséges.
    Ezt nem minden vevő támogatja.

en: Local oscillator low frequency (kHz)
hu: Helyi oszcillátor alacsony frekvenciája (kHz)

en: Local oscillator high frequency (kHz)
hu: Helyi oszcillátor magas frekvenciája (kHz)

en: The downconverter (LNB) will subtract the local oscillator frequency from the satellite transmission frequency. The intermediate frequency (IF) on the RF cable is the result.
hu: A fejegység (LNB) kivonja a helyi oszcillátor frekvenciáját a műhold átviteli frekvenciájából. Az eredmény az átmeneti frekvencia (IF) az RF-kábelen.

en: Universal LNB switch frequency (kHz)
hu: Univerzális LNB váltási frekvencia (kHz)

en: If the satellite transmission frequency exceeds the switch frequency, the oscillator high frequency will be used as reference. Furthermore the automatic continuous 22kHz tone will be sent.
hu: Ha a műhold átviteli frekvenciája meghaladja a váltási frekvenciát, akkor az oszcillátor magas frekvenciája kerül felhasználásra referenciaként. Ezen túl az automatikus folytonos 22 kHz-es hang kerül elküldésre.

en: Continuous 22kHz tone
hu: Folyamatos 22 kHz hang

en: A continuous tone at 22kHz can be sent on the cable. This normally selects the higher frequency band from a universal LNB.
hu: A kábelen elküldhető egy folytonos 22 kHz-es hang. Ez általában az univerzális LNB magasabb frekvenciasávját választja ki.

en: DiSEqC LNB number
hu: DiSEqC LNB száma

en: If the satellite receiver is connected to multiple low noise block-downconverters (LNB) through a DiSEqC 1.0 switch, the correct LNB can be selected (1 to 4). If there is no switch, this parameter should be 0.
hu: Ha a műholdvevő több kis zajú fejegységhez csatlakozik egy DiSEqC 1.0 kapcsolón keresztül, akkor a megfelelő LNB kiválasztható 1-4 között. Ha nincs kapcsoló, akkor a paraméter értéke 0 kell legyen.

en: Unspecified
hu: Nincs megadva

en: Uncommitted DiSEqC LNB number
hu: Nem dedikált DiSEqC LNB száma

en: If the satellite receiver is connected to multiple low noise block-downconverters (LNB) through a cascade formed from DiSEqC 1.1 uncommitted switch and DiSEqC 1.0 committed switch, the correct uncommitted LNB can be selected (1 to 4). If there is no uncommitted switch, this parameter should be 0.
hu: Ha a műholdvevő több kis zajú fejegységhez csatlakozik egy nem dedikált DiSEqC 1.1 és egy dedikált DiSEqC 1.0 kapcsoló kaszkádján keresztül, akkor a megfelelő nem dedikált LNB kiválasztható 1-4 között. Ha nincs nem dedikált kapcsoló, akkor a paraméter értéke 0 kell legyen.

en: Network identifier
hu: Hálózati azonosító

en: Satellite azimuth
hu: Műhold azimutja

en: Satellite azimuth in tenths of degree
hu: Műhold azimutja tizedfokban

en: Satellite elevation
hu: Műhold magassága

en: Satellite elevation in tenths of degree
hu: Műhold magassága tizedfokban

en: Satellite longitude
hu: Műhold szélessége

en: Satellite longitude in tenths of degree. West is negative.
hu: Műhold szélessége tizedfokban. A nyugat negatív.

en: Satellite range code
hu: Műhold tartománykódja

en: Satellite range code as defined by manufacturer e.g. DISEqC switch code
hu: A műhold gyártó által megadott tartománykódja, például DISEqC kapcsolókód

en: Major channel
hu: Felső csatorna

en: ATSC minor channel
hu: ATSC alsó csatorna

en: Physical channel
hu: Fizikai csatorna

en: Digital Television and Radio
hu: Digitális televízió és rádió

en: Terrestrial reception parameters
hu: Szárazföldi vételi paraméterek

en: DVB-T reception parameters
hu: DVB-T vételi paraméterek

en: ISDB-T reception parameters
hu: ISDB-T vételi paraméterek

en: Cable and satellite reception parameters
hu: Kábel- és műholdvételi paraméterek

en: DVB-S2 parameters
hu: DVB-S2 paraméterek

en: ISDB-S parameters
hu: ISDB-S paraméterek

en: Satellite equipment control
hu: Műholdberendezés vezérlése

en: ATSC reception parameters
hu: ATSC vételi paraméterek

en: Digital broadcasting
hu: Digitális közvetítés

en: The selected digital tuner does not support the specified parameters.
    Please check the preferences.
hu: A kiválasztott digitális tuner nem támogatja a megadott paramétereket.
    Ellenőrizze a beállításokat.

en: Digital Video (Firewire/ieee1394) input
hu: Digitális videó (Firewire/ieee1394) bemenet

en: Probe DVB card for capabilities
hu: DVB kártya képességeinek tesztelése

en: Some DVB cards do not like to be probed for their capabilities, you can disable this feature if you experience some trouble.
hu: Néhány DVB kártya nem szereti, ha tesztelik a képességeiket, ezt a lehetőséget letilthatja, ha problémákat tapasztal.

en: Satellite scanning config
hu: Műholdkeresési beállítások

en: Filename of config file in share/dvb/dvb-s.
hu: A beállítófájl neve a share/dvb/dvb-s alatt.

en: Scan tuning list
hu: Hangolási lista letapogatása

en: Filename containing initial scan tuning data.
hu: A kezdeti letapogatott hangolási adatok fájlneve.

en: Use NIT for scanning services
hu: NIT használata a szolgáltatások használatához

en: DVB input with v4l2 support
hu: DVB bemenet v4l2 támogatással

en: %.1f MHz (%d services)
    ~%s remaining
hu: %.1f MHz (%d szolgáltatás)
    ~%s van hátra

en: Scanning DVB
hu: DVB letapogatása

en: DVD angle
hu: DVD szög

en: Default DVD angle.
hu: Alapértelmezett DVD szemszög.

en: Start directly in menu
hu: Indítás közvetlenül a menüből

en: Start the DVD directly in the main menu. This will try to skip all the useless warning introductions.
hu: A DVD elindítása közvetlenül a főmenüből. Ez megpróbál minden fölösleges figyelmeztetést kihagyni.

en: DVD with menus
hu: DVD menük használata

en: DVDnav Input
hu: DVDnav bemenet

en: DVDnav demuxer
hu: DVDnav szétválasztó

en: Playback failure
hu: Lejátszási hiba

en: VLC cannot set the DVD's title. It possibly cannot decrypt the entire disc.
hu: A VLC nem tudja beállítani a DVD címét. Valószínűleg nem tudja visszafejteni a teljes lemezt.

en: DVD without menus
hu: DVD menük nélkül

en: DVDRead Input (no menu support)
hu: DVDRead bemenet (menütámogatás nélkül)

en: DVDRead could not open the disc "%s".
hu: A DVDRead nem tudta megnyitni a(z) „%s” lemezt.

en: Cannot play a non-UDF mastered DVD.
hu: A nem-UDF írt DVD-k nem játszhatóak el

en: DVDRead could not read block %d.
hu: A DVDRead nem tudta olvasni a(z) %d blokkot.

en: DVDRead could not read %d/%d blocks at 0x%02x.
hu: A DVDRead nem tudta olvasni a(z) %d/%d. blokkot a 0x%02x címen.

en: File input
hu: Fájlbemenet

en: File
hu: Fájl

en: Directory
hu: Könyvtár

en: List special files
hu: Speciális fájlok listázása

en: Include devices and pipes when listing directories
hu: Eszközök és csatornák bevétele a mappák felsorolásakor

en: Username
hu: Felhasználónév

en: Username that will be used for the connection, if no username is set in the URL.
hu: A kapcsolódáshoz használandó felhasználónév, ha nincs megadva az URL-ben.

en: Password
hu: Jelszó

en: Password that will be used for the connection, if no username or password are set in URL.
hu: A kapcsolódáshoz használandó jelszó, ha nincs megadva felhasználónév vagy jelszó az URL-ben.

en: FTP account
hu: FTP fiók

en: Account that will be used for the connection.
hu: A kapcsolódáshoz használandó fiók.

en: FTP authentication
hu: FTP hitelesítés

en: Please enter a valid login and password for the ftp connexion to %s
hu: Adjon meg egy érvényes bejelentkezési nevet és jelszót ehhez az FTP-kapcsolathoz: %s

en: FTP input
hu: FTP bemenet

en: FTP upload output
hu: Kimenet feltöltése FTP-n

en: Network interaction failed
hu: A hálózati interakció sikertelen

en: VLC could not connect with the given server.
hu: A VLC nem tudott csatlakozni a megadott kiszolgálóhoz.

en: VLC's connection to the given server was rejected.
hu: A VLC csatlakozása a megadott kiszolgálóhoz vissza lett utasítva.

en: Your account was rejected.
hu: A fiókja vissza lett utasítva.

en: Auto re-connect
hu: Automatikus újrakapcsolódás

en: Automatically try to reconnect to the stream in case of a sudden disconnect.
hu: Automatikusan megpróbál újrakapcsolódni a folyamhoz, amennyiben az váratlanul véget ér.

en: HTTP input
hu: HTTP bemenet

en: HTTP authentication
hu: HTTP hitelesítés

en: Please enter a valid login name and a password for realm %s.
hu: Adjon meg egy érvényes bejelentkezési nevet és jelszót ehhez a tartományhoz: %s.

en: HTTPS input
hu: HTTPS bemenet

en: Continuous stream
hu: Folyamatos folyam

en: Keep reading a resource that keeps being updated.
hu: Folyamatosan frissülő erőforrás folyamatos olvasása

en: Cookies forwarding
hu: Sütik továbbítása

en: Forward cookies across HTTP redirections.
hu: Sütik továbbítása a HTTP átirányításokon át.

en: Referrer
hu: Hivatkozó

en: Provide the referral URL, i.e. HTTP "Referer" (sic).
hu: Adja meg a hivatkozási URL-t, azaz a HTTP „Referer” fejlécet.

en: User agent
hu: Felhasználói ügynök

en: Override the name and version of the application as provided to the HTTP server, i.e. the HTTP "User-Agent". Name and version must be separated by a forward slash, e.g. "FooBar/1.2.3".
hu: A HTTP kiszolgáló felé küldött alkalmazásnév és verzió felülbírálása, azaz a HTTP „User-Agent” fejléc. A nevet és a verziót ferde vonallal kell elválasztani, például „Valami/1.2.3”.

en: Dummy
hu: Üres

en: Dummy input
hu: Üres bemenet

en: ID
hu: Azonosító

en: Set the ID of the elementary stream
hu: Az elemi adatfolyam azonosítójának beállítása

en: Group
hu: Csoport

en: Set the group of the elementary stream
hu: Az elemi adatfolyam csoportjának beállítása

en: Category
hu: Kategória

en: Set the category of the elementary stream
hu: Az elemi adatfolyam kategóriájának beállítása

en: Unknown
hu: Ismeretlen

en: Data
hu: Adat

en: Set the codec of the elementary stream
hu: Az elemi folyam kodekjének beállítása

en: Language of the elementary stream as described by ISO639
hu: Az elemi folyam nyelve az ISO639 által leírt formában

en: Sample rate of an audio elementary stream
hu: Az elemi folyam mintavételezési gyakorisága

en: Channels count
hu: Csatornák száma

en: Channels count of an audio elementary stream
hu: Az elemi hangfolyam csatornáinak száma

en: Width
hu: Szélesség

en: Width of video or subtitle elementary streams
hu: Az elemi video- vagy feliratfolyam szélessége

en: Height
hu: Magasság

en: Height of video or subtitle elementary streams
hu: Az elemi video- vagy feliratfolyam magassága

en: Display aspect ratio
hu: Megjelenítési méretarány

en: Display aspect ratio of a video elementary stream
hu: Az elemi videofolyam megjelenítési méretaránya

en: Frame rate of a video elementary stream
hu: Az elemi videofolyam képkockasebessége

en: Callback cookie string
hu: Visszahívás süti karakterlánca

en: Text identifier for the callback functions
hu: A visszahívási függvények szöveges azonosítója

en: Callback data
hu: Visszahívási adatok

en: Data for the get and release functions
hu: A lekérési és elengedési függvények adatai

en: Get function
hu: Lekérési függvény

en: Address of the get callback function
hu: A lekérési visszahívás-függvény címe

en: Release function
hu: Elengedési függvény

en: Address of the release callback function
hu: Az elengedési visszahívás-függvény címe

en: Size
hu: Méret

en: Size of stream in bytes
hu: Az adatfolyam mérete bájtokban

en: Memory input
hu: Memóriabemenet

en: Memory stream
hu: Memória adatfolyam

en: In-memory stream input
hu: Memóriában lévő folyambemenet

en: Pace
hu: Sebesség

en: Read the audio stream at VLC pace rather than Jack pace.
hu: A hangfolyam olvasása a VLC sebességével a Jack sebessége helyett.

en: Auto connection
hu: Automatikus csatlakozás

en: Automatically connect VLC input ports to available output ports.
hu: A VLC bemeneti portjainak automatikus csatlakoztatása az elérhető kimeneti portokra.

en: JACK audio input
hu: JACK hangbemenet

en: JACK Input
hu: JACK bemenet

en: Link #
hu: Kapcsolatszám

en: Allows you to set the desired link of the board for the capture (starting at 0).
hu: A felvételhez használni kívánt kapcsolat megadása az alaplapon (0-tól kezdve).

en: Video ID
hu: Videoazonosító

en: Allows you to set the ES ID of the video.
hu: A videó ES azonosítójának megadása.

en: Allows you to force the aspect ratio of the video.
hu: A videó méretarányának kényszerítése.

en: Audio configuration
hu: Hangbeállítások

en: Allows you to set audio configuration (id=group,pair:id=group,pair...).
hu: Hangbeállítások megadása (azonosító=csoport,pár:azonosító=csoport,pár…)

en: HD-SDI Input
hu: HD-SDI bemenet

en: Teletext configuration
hu: Teletext beállítása

en: Allows you to set Teletext configuration (id=line1-lineN with both fields).
hu: A Teletext beállításainak megadása (azonosító=sor1-sorN mindkét mezővel).

en: Teletext language
hu: Teletext nyelve

en: Allows you to set Teletext language (page=lang/type,...).
hu: A Teletext nyelvének megadása (oldal=nyelv/típus,…).

en: SDI Input
hu: SDI bemenet

en: SDI Demux
hu: SDI szétválasztása

en: Kasenna RTSP dialect
hu: Kasenna RTSP dialektus

en: Kasenna servers use an old and nonstandard dialect of RTSP. With this parameter VLC will try this dialect, but then it cannot connect to normal RTSP servers.
hu: A Kasenna kiszolgálók egy régi és nem szabványos RTSP dialektust használnak. Ezzel paraméterrel a VLC kipróbálja ezt a dialektust a kommunikációhoz. Ebben a módban nem csatlakozhat a normál módú RTSP-kiszolgálókhoz.

en: WMServer RTSP dialect
hu: WMServer RTSP dialektus

en: WMServer uses a nonstandard dialect of RTSP. Selecting this parameter will tell VLC to assume some options contrary to RFC 2326 guidelines.
hu: A WMServer kiszolgálók egy nem szabványos RTSP dialektust használnak. Ezzel paraméterrel a VLC kipróbál néhány, az RFC 2326 irányelveinek ellentmondó beállítást.

en: Sets the username for the connection, if no username or password are set in the url.
hu: A felhasználónév beállítása a kapcsolathoz, ha az URL-címben nincs megadva felhasználónév vagy jelszó.

en: Sets the password for the connection, if no username or password are set in the url.
hu: A jelszó beállítása a kapcsolathoz, ha az URL-címben nincs megadva felhasználónév vagy jelszó.

en: RTSP frame buffer size
hu: RTSP framebuffer mérete

en: RTSP start frame buffer size of the video track, can be increased in case of broken pictures due to too small buffer.
hu: A videosáv kezdő RTSP framebuffer mérete, növelhető a túl kicsi puffer miatt sérült képek esetén.

en: RTP/RTSP/SDP demuxer (using Live555)
hu: RTP/RTSP/SDP szétválasztó (a Live555 használatával)

en: RTSP/RTP access and demux
hu: RTSP/RTP hozzáférés és szétválasztás

en: Use RTP over RTSP (TCP)
hu: RTSP feletti RTP használata (TCP)

en: Client port
hu: Kliensport

en: Port to use for the RTP source of the session
hu: A munkamenet RTP forrásához használandó port

en: Force multicast RTP via RTSP
hu: RTSP feletti multicast RTP kényszerítése

en: Tunnel RTSP and RTP over HTTP
hu: RTSP és RTP alagutaztatása HTTP felett

en: HTTP tunnel port
hu: HTTP alagútport

en: Port to use for tunneling the RTSP/RTP over HTTP.
hu: Az RTSP és RTP HTTP feletti alagutaztatásához használandó port.

en: RTSP authentication
hu: RTSP hitelesítés

en: Please enter a valid login name and a password.
hu: Adjon meg egy érvényes bejelentkezési nevet és jelszót.

en: RTSP connection failed
hu: Az RTSP csatlakozás sikertelen

en: Access to the stream is denied by the server configuration.
hu: Az adatfolyam elérését a kiszolgáló beállításai megakadályozzák.

en: Force selection of all streams
hu: Minden folyam kiválasztásának kényszerítése

en: MMS streams can contain several elementary streams, with different bitrates. You can choose to select all of them.
hu: Az MMS folyamok különböző elemi folyamokat tartalmazhatnak, különböző bitsebességgel. Kiválaszthatja az összeset.

en: Maximum bitrate
hu: Legnagyobb bitsebesség

en: Select the stream with the maximum bitrate under that limit.
hu: A korlát alatti maximális bitsebességgel rendelkező folyam kiválasztása.

en: TCP/UDP timeout (ms)
hu: TCP/UDP időtúllépés (ms)

en: Amount of time (in ms) to wait before aborting network reception of data. Note that there will be 10 retries before completely giving up.
hu: Várakozás (ezredmásodpercben) az adatok hálózati fogadásának megszakítása előtt. Ne feledje, hogy a teljes feladás előtt 10 újrapróbálkozás történik.

en: Microsoft Media Server (MMS) input
hu: Microsoft Media Server (MMS) bemenet

en: MTP input
hu: MTP bemenet

en: File reading failed
hu: A fájl olvasása sikertelen

en: VLC could not read the file: %s
hu: A VLC nem tudta beolvasni a fájlt: %s

en: Set NFS uid/guid automatically
hu: Az NFS uid/guid automatikus beállítása

en: If uid/gid are not specified in the url, VLC will automatically set a uid/gid.
hu: Ha az uid/gid nincs megadva az URL-ben, a VLC automatikusan beállítja.

en: NFS input
hu: NFS bemenet

en: NFS operation failed
hu: Az NFS művelet sikertelen

en: Capture the audio stream in stereo.
hu: Hangfolyam felvétele sztereóban.

en: Samplerate
hu: Mintavételi frekvencia

en: Samplerate of the captured audio stream, in Hz (eg: 11025, 22050, 44100, 48000)
hu: A felvett hangfolyam mintavételi frekvenciája, Hz-ben (például: 11025, 22050, 44100, 48000)

en: OSS input
hu: OSS bemenet

en: Pass pulse:// to open the default PulseAudio source, or pulse://SOURCE to open a specific source named SOURCE.
hu: A pulse:// megadásával az alapértelmezett PulseAudio forrás nyílik meg, vagy a  pulse://FORRÁS megadásával az adott FORRÁS.

en: PulseAudio input
hu: PulseAudio bemenet

en: Encrypted connexion
hu: Titkosított kapcsolat

en: Acquisition rate (in fps)
hu: Lekérési gyakoriság (FPS)

en: RDP Remote Desktop
hu: RDP távoli asztal

en: Range
hu: Tartomány

en: Bitmask
hu: Bitmaszk

en: RIST input
hu: RIST bemenet

en: RIST maximum packet size (bytes)
hu: RIST maximális csomagméret

en: RIST demux/decode maximum jitter (default is 5ms)
hu: RIST demux/ ekódolás maximális jitter (alapértelmezés: 5ms)

en: This controls the maximum jitter that will be passed to the demux/decode chain. The lower the value, the more CPU cycles the algorithm will consume
hu: Ez vezérli a demux/dekódolási láncra továbbított maximális jittert. Minél alacsonyabb az érték, annál több CPU-ciklust igényel az algoritmus

en: RIST latency (ms)
hu: RIST késleltetés (ms)

en: RIST nack retry interval (ms)
hu: RIST újrapróbálkozási időköz (ms)

en: RIST reorder buffer (ms)
hu: RIST átrendező puffer (ms)

en: RIST maximum retry count
hu: RIST maximális újrapróbálkozás

en: RIST nack type, 0 = range, 1 = bitmask. Default is range
hu: RIST nack típus, 0 = tartomány, 1 = bitmaszk. Alapértelmezett a tartomány

en: Disable NACK output packets
hu: NACK kimeneti csomagok letiltása

en: Use this to disable packet recovery
hu: Ezzel letilthatja a csomagok helyreállítását

en: Do not check for a valid rtcp message from the encoder
hu: Ne ellenőrizze, hogy van-e érvényes rtcp üzenet a kódolótól

en: Send nack messages even when we have not confirmed that the encoder is on our local network.
hu: Küldjön nack üzeneteket akkor is, ha még nem erősítettük meg, hogy a kódoló a helyi hálózatunkon van.

en: RTCP (local) port
hu: RTCP (helyi) port

en: RTCP packets will be received on this transport protocol port. If zero, multiplexed RTP/RTCP is used.
hu: Az RTCP csomagok ezen az átviteliprotokoll-porton lesznek fogadva. Ha nulla, egyesített RTP/RTCP lesz használva.

en: SRTP key (hexadecimal)
hu: SRTP kulcs (hexadecimális)

en: RTP packets will be authenticated and deciphered with this Secure RTP master shared secret key. This must be a 32-character-long hexadecimal string.
hu: Az RTP csomagok ezen biztonságos RTP (SRTP) elsődleges osztott kulcs használatával lesznek hitelesítve és visszafejtve. Ennek egy 32 karakter hosszú hexadecimális karakterláncnak kell lennie.

en: SRTP salt (hexadecimal)
hu: SRTP salt (hexadecimális)

en: Secure RTP requires a (non-secret) master salt value. This must be a 28-character-long hexadecimal string.
hu: A biztonságos RTP igényel egy nem titkos elsődleges salt értéket. Ennek egy 28 karakter hosszú hexadecimális karakterláncnak kell lennie.

en: Maximum RTP sources
hu: RTP források maximális száma

en: How many distinct active RTP sources are allowed at a time.
hu: Az egyidejűleg engedélyezett önálló aktív RTP források száma.

en: RTP source timeout (sec)
hu: RTP forrás időkorlátja (másodperc)

en: How long to wait for any packet before a source is expired.
hu: Meddig kell várni a csomagokra a forrás lejárata előtt.

en: Maximum RTP sequence number dropout
hu: RTP sorszámkihagyások maximális száma

en: RTP packets will be discarded if they are too much ahead (i.e. in the future) by this many packets from the last received packet.
hu: Az RTP csomagok eldobásra kerülnek, ha legalább ennyi csomaggal az utoljára érkezett csomag előtt vannak (a jövőben).

en: Maximum RTP sequence number misordering
hu: RTP sorszámkésések maximális száma

en: RTP packets will be discarded if they are too far behind (i.e. in the past) by this many packets from the last received packet.
hu: Az RTP csomagok eldobásra kerülnek, ha legalább ennyi csomaggal az utoljára érkezett csomag előtt vannak (a múltban).

en: RTP payload format assumed for dynamic payloads
hu: A dinamikus tartalomadatokhoz feltételezett RTP tartalomadat-formátum

en: This payload format will be assumed for dynamic payload types (between 96 and 127) if it can't be determined otherwise with out-of-band mappings (SDP)
hu: Ez a tartalomadat-formátum lesz feltételezve a dinamikus tartalomadat-típusokhoz (96 és 127 között), ha nem határozható meg máshogy a sávon kívüli leképezésekkel (SDP).

en: Real-Time Protocol (RTP) input
hu: Valósidejű protokoll (RTP) bemenet

en: SDP required
hu: SDP szükséges

en: A description in SDP format is required to receive the RTP stream. Note that rtp:// URIs cannot work with dynamic RTP payload format (%<PRIu8>).
hu: Az RTP folyam fogadásához egy SDP-formátumú leírás szükséges. Ne feledje, hogy az rtp:// URI-címek nem működnek a dinamikus RTP tartalomadat-formátummal (%<PRIu8>).

en: Connection failed
hu: A csatlakozás sikertelen

en: VLC could not connect to "%s:%d".
hu: A VLC nem tudott csatlakozni a következőhöz: „%s:%d”.

en: Session failed
hu: A munkamenet sikertelen

en: The requested RTSP session could not be established.
hu: A kért RTSP munkamenet nem hozható létre.

en: Receive buffer
hu: Fogadó puffer

en: UDP receive buffer size (bytes)
hu: UDP fogadó puffer mérete (bájt)

en: Request multicast stream
hu: Csoportcímes folyam kérése

en: Request server to send stream as multicast
hu: Arra kéri a kiszolgálót, hogy csoportcímes folyamot küldjön

en: Host
hu: Gép

en: SAT>IP Receiver Plugin
hu: SAT>IP fogadó bővítmény

en: Desired frame rate for the capture.
hu: A felvétel kívánt képkockasebessége.

en: Capture fragment size
hu: Felvétel darabjainak mérete

en: Optimize the capture by fragmenting the screen in chunks of predefined height (16 might be a good value, and 0 means disabled).
hu: Lehetővé teszi a felvétel optimalizálását a képernyő előre meghatározott magasságú darabokra tördelésével (a 16 jó érték lehet és a 0 jelenti a letiltást).

en: Region top row
hu: Terület felső sora

en: Ordinate of the capture region in pixels.
hu: Felvételi terület X-koordinátája képpontokban.

en: Region left column
hu: Terület bal oszlopa

en: Abscissa of the capture region in pixels.
hu: Felvételi terület Y-koordinátája képpontokban.

en: Capture region width
hu: Felvételi terület szélessége

en: Capture region height
hu: Felvételi terület magassága

en: Follow the mouse
hu: Egér követése

en: Follow the mouse when capturing a subscreen.
hu: Egér követése részképernyő felvételekor.

en: Mouse pointer image
hu: Egérmutató képe

en: If specified, will use the image to draw the mouse pointer on the capture.
hu: Ha meg van adva, a kép használatával rajzolja ki az egérmutatót a felvételre.

en: Display ID
hu: Kijelzőazonosító

en: Display ID. If not specified, main display ID is used.
hu: Kijelzőazonosító, ha nincs megadva, akkor a fő képernyő lesz használva.

en: Screen index
hu: Képernyőindex

en: Index of screen (1, 2, 3, ...). Alternative to Display ID.
hu: A képernyő indexe (1, 2, 3, …). A kijelzőazonosító alternatívája.

en: Screen Input
hu: Képernyőbemenet

en: Screen
hu: Képernyő

en: How many times the screen content should be refreshed per second.
hu: A képernyő tartalma másodpercenként hányszor kerüljön frissítésre.

en: Pixel width of the capture region, or 0 for full width
hu: Felvételi terület szélessége képpontokban, vagy 0 a teljes szélességhez

en: Pixel height of the capture region, or 0 for full height
hu: Felvételi terület magassága képpontokban, vagy 0 a teljes magassághoz

en: Screen capture (with X11/XCB)
hu: Képernyőfelvétel (X11/XCB használatával)

en: Session Description Protocol
hu: Munkamenet-leíró protokoll

en: SFTP port number to use on the server
hu: A kiszolgálón használni kívánt SFTP port száma

en: SFTP input
hu: SFTP bemenet

en: SFTP authentication
hu: SFTP hitelesítés

en: Please enter a valid login and password for the sftp connexion to %s
hu: Adjon meg egy érvényes bejelentkezési nevet és jelszót ehhez az SFTP-kapcsolathoz: %s

en: Frame buffer depth
hu: Framebuffer mélysége

en: Pixel depth of the frame buffer, or zero for XWD file
hu: Framebuffer mélysége képpontokban, vagy XWD fájl esetén nulla

en: Frame buffer width
hu: Framebuffer szélessége

en: Pixel width of the frame buffer (ignored for XWD file)
hu: Framebuffer szélessége képpontokban (XWD fájl esetén mellőzve)

en: Frame buffer height
hu: Framebuffer magassága

en: Pixel height of the frame buffer (ignored for XWD file)
hu: Framebuffer magassága képpontokban (XWD fájl esetén mellőzve)

en: Frame buffer segment ID
hu: Framebuffer szegmensazonosítója

en: System V shared memory segment ID of the frame buffer (this is ignored if --shm-file is specified).
hu: A framebuffer System V osztott memória szegmensének azonosítója (a --shm-file megadása esetén mellőzve).

en: Frame buffer file
hu: Framebuffer fájl

en: Path of the memory mapped file of the frame buffer
hu: A framebuffer memórialeképezéses fájljának útvonala

en: XWD file (autodetect)
hu: XWD fájl (automatikus felismerés)

en: 8 bits
hu: 8 bit

en: 15 bits
hu: 15 bit

en: 16 bits
hu: 16 bit

en: 24 bits
hu: 24 bit

en: 32 bits
hu: 32 bit

en: Framebuffer input
hu: Framebuffer bemenet

en: Shared memory framebuffer
hu: Osztott memória framebuffer

en: Samba (Windows network shares) input
hu: Samba (Windows hálózati megosztás) bemenet

en: SMB input
hu: SMB bemenet

en: SMB domain
hu: SMB tartomány

en: Domain/Workgroup that will be used for the connection.
hu: A kapcsolathoz használandó tartomány/munkacsoport.

en: SMB authentication required
hu: SMB hitelesítés szükséges

en: The computer (%s) you are trying to connect to requires authentication.
    Please provide a username (ideally a domain name using the format DOMAIN;username) and a password.
hu: A számítógéphez (%s), amelyhez kapcsolódni próbál, hitelesítés szükséges.
    Adjon meg egy felhasználónevet (ideálisan tartománynévvel, TARTOMÁNY;felhasználónév formátumban) és egy jelszót.

en: SRT input
hu: SRT bemenet

en: Return poll wait after timeout milliseconds (-1 = infinite)
hu: Visszatérés a várakozásból a megadott ezredmásodperc leteltekor (-1 = végtelen)

en: SRT latency (ms)
hu: SRT késleltetés (ms)

en: Password for stream encryption
hu: Jelszó az adatfolyam titkosításához

en: 16 bytes
hu: 16 bájt

en: 24 bytes
hu: 24 bájt

en: 32 bytes
hu: 32 bájt

en: TCP input
hu: TCP bemenet

en: Time code
hu: Időkód

en: Time code subpicture elementary stream generator
hu: Időkód részkép elemi folyamelőállító

en: UDP Source timeout (sec)
hu: UDP forrás időtúllépése (mp)

en: UDP input
hu: UDP bemenet

en: Reset defaults
hu: Alapértékek visszaállítása

en: Video capture device
hu: Videofelvevő eszköz

en: Video capture device node.
hu: Videofelvevő eszköz csomópontja.

en: VBI capture device
hu: VBI felvevőeszköz

en: The device node where VBI data can be read (for closed captions).
hu: Az eszközcsomópont, ahol a VBI adatok kiolvashatóak (filmfeliratokhoz).

en: Standard
hu: Szabványos

en: Video standard (Default, SECAM, PAL, or NTSC).
hu: Videoszabvány (Alapértelmezett, SECAM, PAL vagy NTSC).

en: Force the Video4Linux2 video device to use a specific chroma format (eg. I420 or I422 for raw images, MJPG for M-JPEG compressed input). Complete list: GREY, I240, RV16, RV15, RV24, RV32, YUY2, YUYV, UYVY, I41N, I422, I420, I411, I410, MJPG
hu: A Video4Linux2 videoeszköz adott színességformátum használatának kényszerítése (például I420 vagy I422 nyers képekhez, MJPEG az M-JPEG tömörítésű bemenethez). A teljes lista: GREY, I240, RV16, RV15, RV24, RV32, YUY2, YUYV, UYVY, I41N, I422, I420, I411, I410, MJPG

en: Input of the card to use (see debug).
hu: A kártya használandó bemenete (lásd a hibakeresést).

en: Audio input
hu: Hangbemenet

en: Audio input of the card to use (see debug).
hu: A kártya használandó hangbemenete (lásd a hibakeresést).

en: The specified pixel resolution is forced (if both width and height are strictly positive).
hu: A megadott képpontfelbontás lesz kikényszerítve (ha a szélesség és a magasság is szigorúan pozitív).

en: Maximum frame rate to use (0 = no limits).
hu: Használandó maximális képkockasebesség (0 = nincs korlát)

en: Radio device
hu: Rádióeszköz

en: Radio tuner device node.
hu: Rádióvevő eszköz csomópontja.

en: Frequency
hu: Frekvencia

en: Tuner frequency in Hz or kHz (see debug output).
hu: A tuner frekvenciája Hz-ben vagy kHz-ben (lásd a hibakeresési kimenetet).

en: Audio mode
hu: Hangmód

en: Tuner audio mono/stereo and track selection.
hu: Tuner hangjának mono/sztereó módjának és sávjának kiválasztása.

en: Reset controls
hu: Vezérlők visszaállítása

en: Reset controls to defaults.
hu: Vezérlők visszaállítása az alapértelmezésre.

en: Brightness
hu: Fényerő

en: Picture brightness or black level.
hu: Kép fényereje vagy fekete szint.

en: Automatic brightness
hu: Automatikus fényerő

en: Automatically adjust the picture brightness.
hu: Kép fényerejének automatikus módosítása.

en: Contrast
hu: Kontraszt

en: Picture contrast or luma gain.
hu: Kép kontrasztja vagy fényességnövelése.

en: Saturation
hu: Telítettség

en: Picture saturation or chroma gain.
hu: Kép telítettsége vagy színességnövelése.

en: Hue
hu: Színárnyalat

en: Hue or color balance.
hu: Színárnyalat vagy színegyensúly.

en: Automatic hue
hu: Automatikus színárnyalat

en: Automatically adjust the picture hue.
hu: Kép színárnyalatának automatikus beállítása.

en: White balance temperature (K)
hu: Fehéregyensúly hőmérséklete (K)

en: White balance temperature as a color temperation in Kelvin (2800 is minimum incandescence, 6500 is maximum daylight).
hu: Fehéregyensúly hőmérséklete színhőmérsékletként Kelvinben (2800 a minimális izzás. a 6500 a maximális napsütés).

en: Automatic white balance
hu: Automatikus fehéregyensúly

en: Automatically adjust the picture white balance.
hu: Kép fehéregyensúlyának automatikus beállítása.

en: Red balance
hu: Vörös-egyensúly

en: Red chroma balance.
hu: Vörös színesség egyensúlya.

en: Blue balance
hu: Kékegyensúly

en: Blue chroma balance.
hu: Kék színesség egyensúlya.

en: Gamma adjust.
hu: Gamma módosítása.

en: Automatic gain
hu: Automatikus erősítés

en: Automatically set the video gain.
hu: A videó erősítésének automatikus beállítása.

en: Gain
hu: Erősítés

en: Picture gain.
hu: Kép erősítése.

en: Sharpness
hu: Élesség

en: Sharpness filter adjust.
hu: Élességszűrő módosítása.

en: Chroma gain
hu: Színességnövelés

en: Chroma gain control.
hu: Színességnövelés vezérlése.

en: Automatic chroma gain
hu: Automatikus színességnövelés

en: Automatically control the chroma gain.
hu: A színességnövelés automatikus vezérlése.

en: Power line frequency
hu: Tápfeszültség-frekvencia

en: Power line frequency anti-flicker filter.
hu: Tápfeszültség-frekvencia remegésellenes szűrő.

en: Backlight compensation
hu: Háttérfény-kompenzáció

en: Band-stop filter
hu: Csíkmegállító szűrő

en: Cut a light band induced by fluorescent lighting (unit undocumented).
hu: A fénycsővilágítás által okozott fénysáv megszüntetése (dokumentálatlan egység).

en: Horizontal flip
hu: Vízszintes tükrözés

en: Flip the picture horizontally.
hu: A kép tükrözése vízszintesen.

en: Vertical flip
hu: Függőleges tükrözés

en: Flip the picture vertically.
hu: A kép tükrözése függőlegesen.

en: Rotate (degrees)
hu: Forgatás (fok)

en: Picture rotation angle (in degrees).
hu: Kép elforgatásának szöge (fokban).

en: Color killer
hu: Színek eltávolítása

en: Enable the color killer, i.e. switch to black & white picture whenever the signal is weak.
hu: A színek eltávolítása, azaz fekete-fehér képre váltás, ha a jel gyenge.

en: Color effect
hu: Színhatás

en: Select a color effect.
hu: Válasszon egy színhatást.

en: Black & white
hu: Fekete-fehér

en: Sepia
hu: Szépia

en: Negative
hu: Negatív

en: Emboss
hu: Domborítás

en: Sketch
hu: Vázlat

en: Sky blue
hu: Égkék

en: Grass green
hu: Fűzöld

en: Skin whiten
hu: Bőr fehérítése

en: Vivid
hu: Élénk

en: Audio volume
hu: Hangerő

en: Volume of the audio input.
hu: A hangbemenet hangereje.

en: Audio balance
hu: Hangegyensúly

en: Balance of the audio input.
hu: A hangbemenet egyensúlya.

en: Bass level
hu: Basszusszint

en: Bass adjustment of the audio input.
hu: A hangbemenet basszus tartományának módosítása.

en: Treble level
hu: Magas szint

en: Treble adjustment of the audio input.
hu: A hangbemenet magas tartományának módosítása.

en: Mute the audio.
hu: Hang némítása.

en: Loudness mode
hu: Hangos mód

en: Loudness mode a.k.a. bass boost.
hu: Hangos mód, avagy basszuskiemelés.

en: v4l2 driver controls
hu: v4l2 meghajtó vezérlése

en: Set the v4l2 driver controls to the values specified using a comma separated list optionally encapsulated by curly braces (e.g.: {video_bitrate=6000000,audio_crc=0,stream_type=3} ). To list available controls, increase verbosity (-vv) or use the v4l2-ctl application.
hu: A v4l2 meghajtó vezérlésének beállítása a kapcsos zárójelek között megadott, vesszőkkel elválasztott értékekkel (például: {video_bitrate=6000000,audio_crc=0,stream_type=3}). Az elérhető vezérlési lehetőségekért növelje a részletességet (-vvv) vagy használja a v4l2-ctl alkalmazást.

en: All
hu: Mind

en: Multichannel television sound (MTS)
hu: Többcsatornás televíziós hang (MTS)

en: 525 lines / 60 Hz
hu: 525 sor / 60 Hz

en: 625 lines / 50 Hz
hu: 625 sor / 50 Hz

en: PAL N Argentina
hu: PAL N Argentína

en: NTSC M Japan
hu: NTSC M Japán

en: NTSC M South Korea
hu: NTSC M Dél-Korea

en: Primary language
hu: Elsődleges nyelv

en: Secondary language or program
hu: Másodlagos nyelv vagy folyam

en: Dual mono
hu: Kettős mono

en: Video4Linux input
hu: Video4Linux bemenet

en: Video input
hu: Videobemenet

en: Controls
hu: Vezérlők

en: Video capture controls (if supported by the device)
hu: Videofelvétel vezérlői (ha az eszköz támogatja)

en: Video4Linux compressed A/V input
hu: Video4Linux tömörített A/V bemenet

en: Video4Linux radio tuner
hu: Video4Linux rádióvevő

en: VCD input
hu: Hang menü

en: [vcd:][device][#[title][,[chapter]]]
hu: [vcd:][eszköz][#[cím][,[fejezet]]]

en: Support for VDR recordings (http://www.tvdr.de/).
hu: VDR-felvételek támogatása (http://www.tvdr.de/).

en: Chapter offset in ms
hu: Fejezeteltolás ms-ban

en: Move all chapters. This value should be set in milliseconds.
hu: Minden fejezet eltolása. Ezt az értéket ezredmásodpercben kell megadni.

en: Default frame rate for chapter import.
hu: A fejezetimportálás alapértelmezett képkockasebessége.

en: VDR recordings
hu: VDR-felvételek

en: VLC could not read the file (%s).
hu: A VLC nem tudta beolvasni a(z) „%s” fájlt.

en: VLC could not open the file "%s" (%s).
hu: A VLC nem tudta megnyitni a(z) „%s” fájlt (%s).

en: VDR Cut Marks
hu: VDR vágási jelek

en: Start
hu: Kezdés

en: X.509 Certificate Authority
hu: X.509 hitelesítésszolgáltató

en: Certificate of the Authority to verify server's against
hu: A szolgáltató tanúsítványa a kiszolgáló ellenőrzéséhez

en: X.509 Certificate Revocation List
hu: X.509 tanúsítvány-visszavonási lista

en: List of revoked servers certificates
hu: Visszavont kiszolgálótanúsítványok listája

en: X.509 Client certificate
hu: X.509 kliens tanúsítványa

en: Certificate for client authentication
hu: Tanúsítvány a kliens hitelesítéséhez

en: X.509 Client private key
hu: X.509 kliens privát kulcsa

en: Private key for authentication by certificate
hu: Privát kulcs a tanúsítvánnyal való hitelesítéshez

en: RGB chroma (RV32, RV24, RV16, RGB2)
hu: RGB színesség (RV32, RV24, RV16, RGB2)

en: Compression level
hu: Tömörítési szint

en: Transfer compression level from 0 (none) to 9 (max)
hu: Átviteli tömörítési szint 0 (nincs) és 9 (max) között

en: Image quality
hu: Képminőség

en: Image quality 1 to 9 (max)
hu: Képminőség 1 és 9 (max) között

en: VNC client access
hu: VNC kliens hozzáférése

en: Loopback mode
hu: Visszacsatolási mód

en: Record an audio rendering endpoint.
hu: Hangmegjelenítő végpont rögzítése.

en: Windows Audio Session API input
hu: Windows Audio Session API bemenet

en: Dummy stream output
hu: Üres folyam kimenet

en: Keep existing file
hu: Meglévő fájl megtartása

en: Overwrite
hu: Felülírás

en: The output file already exists. If recording continues, the file will be overridden and its content will be lost.
hu: A kimeneti fájl már létezik. Ha a felvétel folytatódik, akkor a fájl felül lesz írva, és tartalma elvész.

en: Overwrite existing file
hu: Meglévő fájl felülírása

en: If the file already exists, it will be overwritten.
hu: Ha a fájl már létezik, akkor felül lesz írva.

en: Append to file
hu: Hozzáfűzés fájlhoz

en: Append to file if it exists instead of replacing it.
hu: Ha létezik a fájl, akkor hozzáfűzi felülírás helyett.

en: Format time and date
hu: Idő- és dátumformátum

en: Perform ISO C time and date formatting on the file path
hu: ISO C idő- és dátumformázás végrehajtása a fájlútvonalon

en: Synchronous writing
hu: Szinkron írás

en: Open the file with synchronous writing.
hu: A fájl megnyitása szinkron írással.

en: File stream output
hu: Fájl folyam kimenet

en: Username that will be requested to access the stream.
hu: A folyam eléréséhez bekérendő felhasználónév.

en: Password that will be requested to access the stream.
hu: A folyam eléréséhez bekérendő jelszó.

en: Mime
hu: Fájltípus

en: MIME returned by the server (autodetected if not specified).
hu: A kiszolgáló által visszaadott MIME (automatikus felismerés, ha nincs megadva).

en: Use the Metacube protocol. Needed for streaming to the Cubemap reflector.
hu: A Metacube protokoll használata. A Cubemap reflektorra sugárzáshoz szükséges.

en: HTTP stream output
hu: HTTP közvetítési kimenet

en: Segment length
hu: Szakasz hossza

en: Length of TS stream segments
hu: A TS folyamszakaszok hossza

en: Split segments anywhere
hu: Szakaszok felosztása bárhol

en: Don't require a keyframe before splitting a segment. Needed for audio only.
hu: Ne igényeljen kulcsképkockát szakaszok felosztása előtt. Csak a hanghoz szükséges.

en: Number of segments
hu: Szakaszok száma

en: Number of segments to include in index
hu: Az indexbe felvenni kívánt szakaszok száma

en: Allow cache
hu: Gyorsítótár bekapcsolása

en: Add EXT-X-ALLOW-CACHE:NO directive in playlist-file if this is disabled
hu: Az EXT-X-ALLOW-CACHE:NO direktíva hozzá lesz adva a lejátszólistafájlhoz, ha ki van kapcsolva

en: Index file
hu: Indexfájl

en: Path to the index file to create
hu: A létrehozandó indexfájl útvonala

en: Full URL to put in index file
hu: Az indexfájl elhelyezésének teljes URL-címe

en: Full URL to put in index file. Use #'s to represent segment number
hu: Az indexfájl elhelyezésének teljes URL-címe. A szakaszszám jelzéséhez használjon # jeleket

en: Delete segments
hu: Szakaszok törlése

en: Delete segments when they are no longer needed
hu: Szakaszok törlése, ha már nincs rájuk szükség

en: Use muxers rate control mechanism
hu: Egyesítők sebességvezérlési módszereinek használata

en: AES key URI to place in playlist
hu: A lejátszólistára helyezendő AES kulcs URI

en: AES key file
hu: AES kulcsfájl

en: File containing the 16 bytes encryption key
hu: A 16 bájtos titkosítási kulcsot tartalmazó fájl

en: File where vlc reads key-uri and keyfile-location
hu: A VLC ebből a fájlból olvassa be a key-uri és keyfile-location értékeket

en: File is read when segment starts and is assumed to be in format: key-uri\nkey-file. File is read on the segment opening and values are used on that segment.
hu: A fájl a szegmens kezdetén kerül beolvasásra és kulcs-uri\nkulcsfájl formátumban kell lennie. A fájl beolvasása a szegmens megnyitásakor kezdődik, és az értékek az adott szegmensen kerülnek felhasználásra.

en: Use randomized IV for encryption
hu: Véletlenszerű IV használata a titkosításhoz

en: Generate IV instead using segment-number as IV
hu: IV előállítása a szegmens számának IV értékként használata helyett

en: Number of first segment
hu: Az első szegmens száma

en: The number of the first segment generated
hu: Az első generált szegmens száma

en: HTTP Live streaming output
hu: HTTP élő közvetítési kimenet

en: LiveHTTP
hu: Élő HTTP

en: RIST data output caching size (ms)
hu: RIST adatkimeneti gyorsítótárméret (ms)

en: Having this cache will guarantee that the packets going out are delivered at a spacing determined by the chain timestamps thus ensuring a near jitter free output. Be aware that this setting will also add to the overall latency of the stream.
hu: Ennek a gyorsítótárnak a birtokában garantálható, hogy a kimenő csomagok a lánc időbélyegzői által meghatározott távolságban kerülnek kiküldésre, ezáltal biztosítva a közel jitter nélküli kimenetet. Ne feledje, hogy ez a beállítás növeli az adatfolyam teljes késleltetését is.

en: RIST retry-buffer queue size (ms)
hu: RIST újrapróbálkozási puffer sorméret (ms)

en: This must match the buffer size (latency) configured on the server side. If you are not sure, leave the default of 0 which will set it the maximum value and will use about 100MB of RAM
hu: Ennek meg kell egyeznie a szerver oldalon konfigurált puffer méretével (késleltetésével). Ha nem biztos benne, hagyja az alapértelmezett 0 értéken, ami a maximális értékre állítja azt, és körülbelül 100 MB RAM-ot fog használni

en: SSRC used in RTP output (default is random, i.e. 0)
hu: Az RTP kimenetben használt SSRC (az alapértelmezett véletlenszerű, azaz 0)

en: Use this setting to specify a known SSRC for the RTP header. This is only useful if your receiver acts on it. When using VLC as receiver, it is not.
hu: Ezzel a beállítással megadhat egy ismert SSRC-t az RTP fejléchez. Ez csak akkor hasznos, ha a vevője műveletet hajt végre rajta. Ha a VLC-t vevőként használja, nem az.

en: Stream name
hu: Folyam neve

en: This Stream name will be sent to the receiver using the rist RTCP channel
hu: Ez az adatfolyamnév elküldésre kerül a vevőnek a rist RTCP csatornán keresztül

en: RIST stream output
hu: RIST adatfolyam kimenet

en: RIST target packet size (bytes)
hu: RIST cél csomagméret (byte)

en: Name to give to this stream/channel on the shoutcast/icecast server.
hu: A folyam/csatorna leendő neve a shoutcast/icecast kiszolgálón.

en: Stream description
hu: Folyam leírása

en: Description of the stream content or information about your channel.
hu: A folyam tartalmának leírása vagy bővebb információ a csatornáról.

en: Stream MP3
hu: MP3 közvetítése

en: You normally have to feed the shoutcast module with Ogg streams. It is also possible to stream MP3 instead, so you can forward MP3 streams to the shoutcast/icecast server.
hu: Alapértelmezés szerint a shoutcast modult Ogg folyamokkal kell ellátnia. Azonban lehetőség van MP3 formátumú közvetítésre, így MP3 folyamokat is küldhet a shoutcast/icecast kiszolgálóra.

en: Genre description
hu: Műfaj leírása

en: Genre of the content.
hu: A tartalom műfaja.

en: URL description
hu: URL leírás

en: URL with information about the stream or your channel.
hu: A folyamról vagy csatornáról szóló információkat tartalmazó URL.

en: Bitrate information of the transcoded stream.
hu: Az átkódolt folyam bitsebesség információi.

en: Samplerate information of the transcoded stream.
hu: Az átkódolt folyam mintavételezési információi.

en: Number of channels
hu: Csatornák száma

en: Number of channels information of the transcoded stream.
hu: Az átkódolt folyam csatornaszám-információi.

en: Ogg Vorbis Quality
hu: Ogg Vorbis minőség

en: Ogg Vorbis Quality information of the transcoded stream.
hu: Az átkódolt folyam Ogg Vorbis minőséginformációi.

en: Stream public
hu: A folyam nyilvános

en: Make the server publicly available on the 'Yellow Pages' (directory listing of streams) on the icecast/shoutcast website. Requires the bitrate information specified for shoutcast. Requires Ogg streaming for icecast.
hu: A kiszolgáló nyilvánosan elérhetővé tétele az outcast esetén megköveteli icecast/shoutcast webhely „arany oldalain” (a folyamok könyvtárában). Shoutcast esetén megköveteli a bitsebesség-információk megadását. Icecast esetén Ogg formátumú folyamot követel meg.

en: IceCAST output
hu: IceCAST kimenet

en: SRT stream output
hu: SRT folyamkimenet

en: Caching value (ms)
hu: Gyorsítótárazás időtartama (ms)

en: Default caching value for outbound UDP streams. This value should be set in milliseconds.
hu: A kimenő UDP folyamok alapértelmezett gyorsítótárazási értéke. Ezt az értéket ezredmásodpercben kell megadni.

en: Group packets
hu: Csomagok csoportosítása

en: Packets can be sent one by one at the right time or by groups. You can choose the number of packets that will be sent at a time. It helps reducing the scheduling load on heavily-loaded systems.
hu: A csomagok küldhetők egyesével a megfelelő időpontban, vagy csoportonként. Megadhatja az egy időpontban küldendő csomagok számát, ennek segítségével csökkenthető a terhelés a nagy mértékben terhelt rendszereken.

en: UDP stream output
hu: UDP folyamkimenet

en: ARM NEON video chroma conversions
hu: ARM NEON videoszínesség-átalakítások

en: ARM NEON audio volume
hu: ARM NEON hangerő

en: ARM NEON video chroma YUV->RGBA
hu: ARM NEON videoszínesség YUV->RGBA

en: Defines if BarGraph information should be sent
hu: Megadja, hogy az oszlopgrafikon információit el kell-e küldeni

en: Defines if BarGraph information should be sent. 1 if the information should be sent, 0 otherwise (default 1).
hu: Megadja, hogy az oszlopgrafikon információit el kell-e küldeni. 1 az információk elküldéséhez, 0 egyébként (alapértelmezett: 1).

en: Sends the barGraph information every n audio packets
hu: Az oszlopgrafikon információinak elküldése minden n. hangcsomaggal

en: Defines how often the barGraph information should be sent. Sends the barGraph information every n audio packets (default 4).
hu: Megadja az oszlopgrafikon-információk elküldésének gyakoriságát. Az oszlopgrafikon-információkat minden n. hangcsomaggal együtt küldi (alapértelmezett: 4).

en: Defines if silence alarm information should be sent
hu: Megadja, hogy el kell-e küldeni csendfigyelmeztetési információkat

en: Defines if silence alarm information should be sent. 1 if the information should be sent, 0 otherwise (default 1).
hu: Megadja, hogy el kell-e küldeni csendfigyelmeztetési információkat. 1 ha az információkat el kell küldeni, 0 egyébként (alapértelmezett: 1).

en: Time window to use in ms
hu: Használandó időablak ezredmásodpercben

en: Time Window during when the audio level is measured in ms for silence detection. If the audio level is under the threshold during this time, an alarm is sent (default 5000).
hu: A csendérzékelés érdekében a hangszint mérésére használandó időablak ezredmásodpercben. Ha a hangszint ezen idő alatt a küszöb alatt van, akkor figyelmeztetés kerül elküldésre (alapértelmezett: 5000).

en: Minimum Audio level to raise the alarm
hu: A figyelmeztetés kiadásához szükséges minimális hangszint

en: Threshold to be attained to raise an alarm. If the audio level is under the threshold during this time, an alarm is sent (default 0.1).
hu: A figyelmeztetés kiadásához elérendő küszöb. Ha a hangszint az adott ideig a küszöb alatt van, akkor kiadásra kerül a figyelmeztetés (alapértelmezett: 0,1).

en: Time between two alarm messages in ms
hu: Két figyelmeztető üzenet közötti idő ms-ban

en: Time between two alarm messages in ms. This value is used to avoid alarm saturation (default 2000).
hu: Két figyelmeztető üzenet közötti idő ms-ban. Ez az érték a figyelmeztetések felgyűlésének elkerülését szolgálja (alapértelmezett: 2000).

en: Audio part of the BarGraph function
hu: Az oszlopgrafikon funkció hangkezelő része

en: Audiobar Graph
hu: Hangsávgrafikon

en: Simple decoder for Dolby Surround encoded streams
hu: Egyszerű dekódoló a Dolby Surround kódolású folyamokhoz

en: Dolby Surround decoder
hu: Dolby Surround dekódoló

en: This effect gives you the feeling that you are standing in a room with a complete 7.1 speaker set when using only a headphone, providing a more realistic sound experience. It should also be more comfortable and less tiring when listening to music for long periods of time.
    It works with any source format from mono to 7.1.
hu: Ez a hatás azt az érzést adja, mintha egy szobában állna, amiben komplett 7.1-es hangszórókészlet van, amikor csak egy fejhallgatót használ, sokkal valószerűbb zenei élményt biztosítva. Ezen kívül kényelmesebb és kevésbé fárasztó, amikor hosszú ideig hallgat zenét.
    Minden forrás formátummal működik a mono-tól a 7.1-ig.

en: Characteristic dimension
hu: A karakterisztika dimenziója

en: Distance between front left speaker and listener in meters.
hu: Távolság a bal oldali első hangszóró és a hallgató között méterben.

en: Compensate delay
hu: Késés ellensúlyozása

en: The delay which is introduced by the physical algorithm may sometimes be disturbing for the synchronization between lips-movement and speech. In case, turn this on to compensate.
hu: A fizikai algoritmus által bevezetett késés néha zavaró lehet az ajakmozgás és a beszéd szinkronizációjához. Ennek ellensúlyozására kapcsolja ezt be.

en: No decoding of Dolby Surround
hu: A Dolby Surround ne legyen dekódolva

en: Dolby Surround encoded streams won't be decoded before being processed by this filter. Enabling this setting is not recommended.
hu: A Dolby Surround kódolású közvetítések nem lesznek dekódolva, amíg ez a szűrő nem dolgozza fel őket. Ezen beállítás engedélyezése nem javasolt.

en: Headphone virtual spatialization effect
hu: Fejhallgató virtuális térhatáseffektusa

en: Headphone effect
hu: Fejhallgató hanghatás

en: Use downmix algorithm
hu: Lekeverő algoritmus használata

en: This option selects a stereo to mono downmix algorithm that is used in the headphone channel mixer. It gives the effect of standing in a room full of speakers.
hu: Ez a beállítás egy sztereó → mono lekeverő algoritmust használ, amely a fejhallgató csatorna keverőben kerül felhasználásra. Ez egy hangszórókkal teli szoba hatását kelti.

en: Select channel to keep
hu: Válassza ki a megtartandó csatornát

en: This option silences all other channels except the selected channel.
hu: Ez a beállítás a kiválasztott kivételével az összes csatornát elnémítja.

en: Rear left
hu: Bal hátsó

en: Rear right
hu: Jobb hátsó

en: Low-frequency effects
hu: Alacsony frekvenciájú effektusok

en: Side left
hu: Bal szélső

en: Side right
hu: Jobb szélső

en: Rear center
hu: Hátsó középső

en: Stereo to mono downmixer
hu: Sztereó–mono lekeverő

en: Audio channel remapper
hu: Hangcsatorna-átrendező

en: Audio filter for simple channel mixing
hu: Hangszűrő az egyszerű csatornakeveréshez

en: HRTF file for the binauralization
hu: HRTF fájl binauralizációhoz

en: Custom HRTF (Head-related transfer function) file in the SOFA format.
hu: Egyéni HRTF (Fejjel kapcsolatos átviteli függvény) fájl SOFA formátumban.

en: Headphones mode (binaural)
hu: Fejhallgató mód (binaurális)

en: If the output is stereo, render ambisonics with the binaural decoder.
hu: Ha a kimenet sztereó, akkor ambisonics térhatású hangokat jelenít meg a binaurális dekódolóval.

en: Ambisonics renderer and binauralizer
hu: Ambisonics hangmegjelenítő és binauralizáló

en: Binauralizer
hu: Binauralizáló

en: Audio filter for trivial channel mixing
hu: Hangszűrő a triviális csatornakeveréshez

en: Sound Delay
hu: Hangkésleltetés

en: Delay
hu: Késleltetés

en: Add a delay effect to the sound
hu: Késleltetési effektus hozzáadása a hanghoz

en: Delay time
hu: Késleltetés ideje

en: Time in milliseconds of the average delay. Note average
hu: Az átlagos késleltetés ideje ezredmásodpercben. Figyelem: átlagos

en: Sweep Depth
hu: Sweep mélysége

en: Time in milliseconds of the maximum sweep depth. Thus, the sweep range will be delay-time +/- sweep-depth.
hu: A maximális sweep mélység ideje ezredmásodpercben. Emiatt a sweep tartománya a késleltetési idő +/- a sweep mélység lesz.

en: Sweep Rate
hu: Sweep sebessége

en: Rate of change of sweep depth in milliseconds shift per second of play
hu: A sweep mélység változásának sebessége eltolási ezredmásodpercben a lejátszás minden másodpercéhez

en: Feedback gain
hu: Visszajelzés erősítése

en: Gain on Feedback loop
hu: Erősítés a visszajelzési cikluson

en: Wet mix
hu: Nedves keverés

en: Level of delayed signal
hu: Késleltetett jel szintje

en: Dry Mix
hu: Száraz keverés

en: Level of input signal
hu: Bemeneti jel szintje

en: RMS/peak
hu: RMS/csúcs

en: Set the RMS/peak.
hu: RMS/csúcs beállítása.

en: Attack time
hu: Támadás ideje

en: Set the attack time in milliseconds.
hu: A támadás idejének beállítása ezredmásodpercben.

en: Release time
hu: Elengedési idő

en: Set the release time in milliseconds.
hu: Az elengedés idejének beállítása ezredmásodpercben.

en: Threshold level
hu: Küszöbszint

en: Set the threshold level in dB.
hu: Küszöbszint beállítása dB-ben.

en: Ratio
hu: Arány

en: Set the ratio (n:1).
hu: Adja meg az arányt (n:1).

en: Knee radius
hu: Térdsugár

en: Set the knee radius in dB.
hu: Térdsugár beállítása dB-ben.

en: Makeup gain
hu: Felépítő erősítés

en: Set the makeup gain in dB (0 ... 24).
hu: Felépítő erősítés beállítása dB-ben (0 … 24).

en: Compressor
hu: Tömörítő

en: Dynamic range compressor
hu: Dinamikus sávtömörítő

en: Audio filter for PCM format conversion
hu: Hangszűrő a PCM formátum átalakításhoz

en: Audio filter for A/52/DTS->S/PDIF encapsulation
hu: Hangszűrő az A/52/DTS → S/PDIF betokozáshoz

en: Equalizer preset
hu: Előre beállított hangszínek

en: Preset to use for the equalizer.
hu: A hangszínszabályzóhoz használandó beállítás.

en: Bands gain
hu: Sáverősítés

en: Don't use presets, but manually specified bands. You need to provide 10 values between -20dB and 20dB, separated by spaces, e.g. "0 2 4 2 0 -2 -4 -2 0 2".
hu: Saját kezűleg beállított sávok használata előre beállított értékek helyett. Tíz, -20dB és 20dB közötti, vesszőkkel elválasztott értéket kell megadnia, például: „0 2 4 2 0 -2 -4 -2 0 2”.

en: Use VLC frequency bands
hu: VLC frekvenciasávok használata

en: Use the VLC frequency bands. Otherwise, use the ISO Standard frequency bands.
hu: A VLC frekvenciasávok használata, vagy az ISO szabvány frekvenciasávoké.

en: Two pass
hu: Kétmenetes

en: Filter the audio twice. This provides a more intense effect.
hu: A hang kétszeres szűrése. Ez sokkal intenzívebb hatást biztosít.

en: Global gain
hu: Globális erősítés

en: Set the global gain in dB (-20 ... 20).
hu: Globális erősítés beállítása dB-ben (-20 … 20).

en: Equalizer with 10 bands
hu: 10 sávos hangszínszabályzó

en: Equalizer
hu: Hangszínszabályzó

en: Flat
hu: Egyszerű

en: Classical
hu: Klasszikus

en: Club
hu: Klub

en: Full bass
hu: Teljes basszus

en: Full bass and treble
hu: Teljes basszus és magas

en: Full treble
hu: Teljes magas

en: Large Hall
hu: Nagy terem

en: Live
hu: Élő

en: Party
hu: Buli

en: Soft
hu: Lágy

en: Soft rock
hu: Lágy rock

en: Gain multiplier
hu: Erősítésszorzó

en: Increase or decrease the gain (default 1.0)
hu: Az erősítés növelése vagy csökkentése (alapértelmezett: 1.0)

en: Gain control filter
hu: Erősítésvezérlő szűrő

en: Simple Karaoke filter
hu: Egyszerű karaoke szűrő

en: Number of audio buffers
hu: Hangpufferek száma

en: This is the number of audio buffers on which the power measurement is made. A higher number of buffers will increase the response time of the filter to a spike but will make it less sensitive to short variations.
hu: Megadja a hangpufferek számát, amely alapján a teljesítménymérés történik. Több puffer növeli a szűrő nagyobb teljesítményre adott válaszidejét, de cserébe kevésbé lesz érzékeny a rövid változásokra.

en: Maximal volume level
hu: Maximális hangerőszint

en: If the average power over the last N buffers is higher than this value, the volume will be normalized. This value is a positive floating point number. A value between 0.5 and 10 seems sensible.
hu: Ha az utolsó N puffer átlagos teljesítménye kisebb ennél az értéknél, akkor a hangerő normalizálva lesz. Ez az érték egy pozitív valós szám. A 0.5 és 10 közötti értékek általában megfelelőek.

en: Volume normalizer
hu: Hangerő normalizálása

en: Parametric Equalizer
hu: Paraméterezhető hangszínszabályzó

en: Low freq (Hz)
hu: Alacsony frekvencia (Hz)

en: Low freq gain (dB)
hu: Alacsony frekvencia erősítése (dB)

en: High freq (Hz)
hu: Magas frekvencia (Hz)

en: High freq gain (dB)
hu: Magas frekvencia erősítése (dB)

en: Freq 1 (Hz)
hu: 1. frekvencia (Hz)

en: Freq 1 gain (dB)
hu: 1. frekvencia erősítése (dB)

en: Freq 1 Q
hu: 1. frekvencia Q

en: Freq 2 (Hz)
hu: 2. frekvencia (Hz)

en: Freq 2 gain (dB)
hu: 2. frekvencia erősítése (dB)

en: Freq 2 Q
hu: 2. frekvencia Q

en: Freq 3 (Hz)
hu: 3. frekvencia (Hz)

en: Freq 3 gain (dB)
hu: 3. frekvencia erősítése (dB)

en: Freq 3 Q
hu: 3. frekvencia Q

en: Audio filter for band-limited interpolation resampling
hu: Hangszűrő a sávzárt interpolációs újra-mintavételezéshez

en: Resampling quality
hu: Újramintavételezés minősége

en: Resampling quality, from worst to best
hu: Újramintavételezési minőség, a legrosszabbtól a legjobbig

en: SoX Resampler
hu: SoX újramintavételező

en: Speex resampler
hu: Speex újramintavételező

en: Sample rate converter type
hu: Mintavételezési gyakoriság átalakítójának típusa

en: Different resampling algorithms are supported. The best one is slower, while the fast one exhibits low quality.
hu: Különböző újramintavételezési algoritmusok támogatottak. A legjobb lassabb, míg a gyors gyengébb minőséget eredményez.

en: Sinc function (best quality)
hu: Sinc függvény (legjobb minőség)

en: Sinc function (medium quality)
hu: Sinc függvény (közepes minőség)

en: Sinc function (fast)
hu: Sinc függvény (gyors)

en: Zero Order Hold (fastest)
hu: Nulladrendű tárolás (leggyorsabb)

en: Linear (fastest)
hu: Lineáris (leggyorsabb)

en: SRC resampler
hu: SRC újramintavételező

en: Secret Rabbit Code (libsamplerate) resampler
hu: Secret Rabbit Code (libsamplerate) újramintavételező

en: Nearest-neighbor audio resampler
hu: Legközelebbi szomszéd hang-újramintavételező

en: Pitch Shifter
hu: Hangmagasság eltoló

en: Audio pitch changer
hu: Hangmagasság módosító

en: Audio tempo scaler synched with rate
hu: Hangsebesség szinkronizálása a sebességhez

en: Scaletempo
hu: Sebességszinkron

en: Stride Length
hu: Lépéshossz

en: Length in milliseconds to output each stride
hu: Az egyes lépések lejátszásának hossza ezredmásodpercben

en: Overlap Length
hu: Átfedés hossza

en: Percentage of stride to overlap
hu: A lépések átfedő százaléka

en: Search Length
hu: Keresés hossza

en: Length in milliseconds to search for best overlap position
hu: A legjobb átfedési pozíció keresésének hossza ezredmásodpercben

en: Pitch Shift
hu: Hangmagasság eltolás

en: Pitch shift in semitones.
hu: Hangmagasság eltolás félhangokban.

en: Room size
hu: Szoba mérete

en: Defines the virtual surface of the room emulated by the filter.
hu: A szűrő által emulált szoba virtuális felszínét adja meg.

en: Room width
hu: Szoba szélessége

en: Width of the virtual room
hu: A virtuális szoba szélessége

en: Wet
hu: Nedves

en: Dry
hu: Száraz

en: Damp
hu: Nyirkos

en: Audio Spatializer
hu: Térhatású hang

en: Spatializer
hu: Térhangzás

en: This filter enhances the stereo effect by suppressing mono (signal common to both channels) and by delaying the signal of left into right and vice versa, thereby widening the stereo effect.
hu: Ez a szűrő javítja a sztereó hatást a mono elnémításával (a két csatornán közös jel) és a bal csatorna jelének késleltetésével a jobb csatornába és fordítva, ezzel szélesítve a sztereó hatást.

en: Time in ms of the delay of left signal into right and vice versa.
hu: A bal csatorna jelének késleltetése ennyivel a jobb csatornába és fordítva (ms).

en: Amount of gain in delayed left signal into right and vice versa. Gives a delay effect of left signal in right output and vice versa which gives widening effect.
hu: Erősítés mértéke a jobb csatornába (és fordítva) késleltetett bal jelben. Késleltetési hatást biztosít a jobb kimenetbe érkező bal jelen és fordítva, ami szélesedési hatást kelt.

en: Crossfeed
hu: Keresztbetáplálás

en: Cross feed of left into right with inverted phase. This helps in suppressing the mono. If the value is 1 it will cancel all the signal common to both channels.
hu: A bal csatorna jobb csatornába táplálása fordított fázisban. Ez segít elnémítani a monot. Ha az érték 1, akkor a két csatornán közös jeleket teljesen kioltja.

en: Dry mix
hu: Száraz keverés

en: Level of input signal of original channel.
hu: Az eredeti csatorna bemeneti jelének szintje.

en: Stereo Enhancer
hu: Sztereójavító

en: Simple stereo widening effect
hu: Egyszerű sztereószélesítési hatás

en: Single precision audio volume
hu: Egyszeres pontosságú hangerő

en: Integer audio volume
hu: Egész szám típusú hangerő

en: Dummy audio output
hu: Látszólagos videokimenet

en: Audio output device
hu: Hangkimeneti eszköz

en: Audio output device (using ALSA syntax).
hu: Hangkimeneti eszköz (ALSA szintaxissal).

en: Audio output channels
hu: Hangkimeneti csatornák

en: Channels available for audio output. If the input has more channels than the output, it will be down-mixed. This parameter is ignored when digital pass-through is active.
hu: A hangkimenethez elérhető csatornák. Ha a bemenet több csatornával rendelkezik, mint a kimenet, akkor le lesz keverve. Ez a paraméter figyelmen kívül marad, ha a digitális passthrough aktív.

en: Surround 4.0
hu: Térhatású 4.0

en: Surround 4.1
hu: Térhatású 4.1

en: Surround 5.0
hu: Térhatású 5.0

en: Surround 5.1
hu: Térhatású 5.1

en: Surround 7.1
hu: Térhatású 7.1

en: ALSA audio output
hu: ALSA hangkimenet

en: Audio output failed
hu: A hangkimenet sikertelen

en: The audio device "%s" could not be used:
    %s.
hu: A(z) „%s” hangeszköz nem használható:
    %s.

en: Audio memory
hu: Hangmemória

en: Audio memory output
hu: Hangmemória-kimenet

en: Sample format
hu: Mintavételezési formátum

en: Last audio device
hu: Utolsó hangeszköz

en: HAL AudioUnit output
hu: HAL AudioUnit kimenet

en: System Sound Output Device
hu: Rendszer-hangkimeneti eszköz

en: %s (Encoded Output)
hu: %s (kódolt kimenet)

en: Audio device is not configured
hu: A hangeszköz nincs beállítva

en: You should configure your speaker layout with "Audio Midi Setup" in /Applications/Utilities. VLC will output Stereo only.
hu: A hangszóró-elrendezést az /Alkalmazások/Kellékek menüpont alatt a „Midi hangbeállító” használatával állítsa be. A VLC most csak sztereó kimenetet ad.

en: The selected audio output device is exclusively in use by another program.
hu: A kijelölt hangkimeneti eszközt már kizárólagosan használja egy másik program.

en: Output device
hu: Kimeneti eszköz

en: Select your audio output device
hu: Válassza ki a hangkimeneti eszközt

en: Speaker configuration
hu: Hangszóró beállítása

en: Select speaker configuration you want to use. This option doesn't upmix! So NO e.g. Stereo -> 5.1 conversion.
hu: Válassza ki a hangszóró használandó beállítását. Ez a lehetőség nem végez felkeverést! Így például nincs sztereó → 5.1 átalakítás.

en: Audio volume in hundredths of decibels (dB).
hu: Hangerő a decibel századrészében (dB).

en: DirectX audio output
hu: DirectX hangkimenet

en: Output format
hu: Kimeneti formátum

en: Number of output channels
hu: Kimeneti csatornák száma

en: By default (0), all the channels of the incoming will be saved but you can restrict the number of channels here.
hu: Alapértelmezés szerint (0) az összes bejövő csatorna mentésre kerül, de itt korlátozhatja a mentendő csatornák számát.

en: Add WAVE header
hu: WAVE fejléc hozzáadása

en: Instead of writing a raw file, you can add a WAV header to the file.
hu: Nyers fájl írása helyett WAV fejlécet adhat a fájlhoz.

en: Output file
hu: Kimeneti fájl

en: File to which the audio samples will be written to ("-" for stdout).
hu: A fájl, amelybe a hangminták kerülnek („-” a szabványos kimenethez).

en: File audio output
hu: Hangkimenet fájlba

en: Automatically connect to writable clients
hu: Automatikus csatlakozás az írható kliensekhez

en: If enabled, this option will automatically connect sound output to the first writable JACK clients found.
hu: Ha engedélyezett, akkor ezzel a beállítással automatikusan csatlakozik az elsőként megtalált írható JACK kliens hangkimenetére.

en: Connect to clients matching
hu: Csatlakozás ezen kliensekhez

en: If automatic connection is enabled, only JACK clients whose names match this regular expression will be considered for connection.
hu: Ha az automatikus csatlakozás engedélyezett, akkor csak az ezen reguláris kifejezésnek megfelelő nevű JACK kliensek kerülnek figyelembe vételre a csatlakozásnál.

en: JACK client name
hu: JACK kliens neve

en: JACK audio output
hu: JACK hangkimenet

en: Device
hu: Eszköz

en: Select a proper audio device to be used by KAI.
hu: Válasszon egy, a KAI által használandó normál hangeszközt.

en: Open audio in exclusive mode.
hu: Hang megnyitása kizárólagos módban.

en: Enable this option if you want your audio not to be interrupted by the other audio.
hu: Engedélyezze ezt, ha nem szeretné, hogy a hanglejátszást más hang megszakítsa.

en: K Audio Interface audio output
hu: K Audio Interface hangkimenet

en: HDMI/SPDIF audio passthrough
hu: HDMI/SPDIF hangáteresztés

en: Change this value if you have issue with HD codecs when using a HDMI receiver.
hu: Módosítsa ezt az értéket, ha problémát tapasztal a HD kodekekkel HDMI vevő használata esetén.

en: Disabled
hu: Kikapcsolva

en: Enabled (AC3/DTS only)
hu: Engedélyezve (csak AC3/DTS)

en: Enabled
hu: Engedélyezve

en: Windows Multimedia Device output
hu: Windows multimédia eszköz kimenet

en: Output back-end
hu: Kimeneti háttérrendszer

en: Audio output back-end interface.
hu: Hangkimeneti háttérrendszer interfész.

en: OSS device node path.
hu: OSS eszközcsomópont útvonala.

en: Open Sound System audio output
hu: OSS (Nyílt hangrendszer) hangkimenet

en: Pulseaudio audio output
hu: PulseAudio hangkimenet

en: OpenBSD sndio audio output
hu: OpenBSD sndio hangkimenet

en: Software gain
hu: Szoftveres erősítés

en: This linear gain will be applied in software.
hu: Ez a lineáris erősítés a szoftverben lesz alkalmazva.

en: Windows Audio Session API output
hu: Windows Audio Session API kimenet

en: Select Audio Device
hu: Válasszon hangeszközt

en: Select special Audio device, or let windows decide (default), change needs VLC restart to apply.
hu: Válasszon speciális hangeszközt, vagy hagyja hogy a Windows válasszon, a módosítás a VLC újraindításakor lép életbe.

en: WaveOut audio output
hu: WaveOut hangkimenet

en: Use float32 output
hu: 32 bites lebegőpontos kimenet használata

en: The option allows you to enable or disable the high-quality float32 audio output mode (which is not well supported by some soundcards).
hu: Ez a beállítás lehetővé teszi a jó minőségű 32 bites hangkimenet engedélyezését vagy letiltását. Néhány hangkártya nem megfelelően támogatja ezt az üzemmódot.

en: A/52 dynamic range compression
hu: A/52 dinamikus sávtömörítés

en: Dynamic range compression makes the loud sounds softer, and the soft sounds louder, so you can more easily listen to the stream in a noisy environment without disturbing anyone. If you disable the dynamic range compression the playback will be more adapted to a movie theater or a listening room.
hu: A dinamikus sávtömörítés a hangos hangokat halkabbá, a halkabbakat hangosabbá teszi, így Ön zajos környezetben könnyebben hallgathatja a közvetítést anélkül, hogy bárkit zavarna vele. Ha kikapcsolja a dinamikus sávtömörítést, a hangzás inkább a mozikban vagy a süketszobában lévő körülményekhez alkalmazkodik.

en: ATSC A/52 (AC-3) audio decoder
hu: ATSC A/52 (AC-3) hangdekódoló

en: ADPCM audio decoder
hu: ADPCM hangdekódoló

en: AES3/SMPTE 302M audio decoder
hu: AES3/SMPTE 302M hangdekódoló

en: AES3/SMPTE 302M audio packetizer
hu: AES3/SMPTE 302M hangdaraboló

en: AOM video decoder
hu: AOM videodekódoló

en: Raw/Log Audio decoder
hu: Nyers/logaritmikus hangdekódoló

en: Raw audio encoder
hu: Nyers hangkódoló

en: SoundFont file
hu: SoundFont fájl

en: SoundFont file to use for software synthesis.
hu: A szoftveres szintetizáláshoz használandó SoundFont fájl.

en: AudioToolbox MIDI synthesizer
hu: AudioToolbox MIDI szintetizátor

en: Ignore ruby (furigana)
hu: Rubi (furigana) mellőzése

en: Ignore ruby (furigana) in the subtitle.
hu: Rubi (furigana) mellőzése a feliratban.

en: Use Core Text renderer
hu: Core Text szövegmegjelenítő

en: Use Core Text renderer in the subtitle.
hu: A Core Text szövegmegjelenítő használata a feliratban.

en: ARIB subtitles decoder
hu: ARIB feliratdekódoló

en: ARIB subtitles
hu: ARIB feliratok

en: Non-ref
hu: Hivatkozás nélkül

en: Bidir
hu: Kétirányú

en: Non-key
hu: Kulcs nélkül

en: bits
hu: bitek

en: simple
hu: egyszerű

en: Various audio and video decoders/encoders delivered by the FFmpeg library. This includes (MS)MPEG4, DivX, SV1,H261, H263, H264, WMV, WMA, AAC, AMR, DV, MJPEG and other codecs
hu: Az FFmpeg programkönyvtár által biztosított különböző hang- és videodekódolók/-kódolók. Ez tartalmazza az (MS)MPEG4, DivX, SV1, H261, H263, H264, WMV, WMA, AAC, AMR, DV, MJPEG és más kodekeket

en: FFmpeg audio/video decoder
hu: FFmpeg hang/videodekódoló

en: Decoding
hu: Dekódolás

en: Encoding
hu: Kódolás

en: FFmpeg audio/video encoder
hu: FFmpeg hang/videó kódoló

en: Direct rendering
hu: Közvetlen megjelenítés

en: Show corrupted frames
hu: Sérült képkockák megjelenítése

en: Prefer visual artifacts instead of missing frames
hu: Megjelenítési hibák előnyben részesítése a hiányzó képkockákkal szemben

en: Error resilience
hu: Hibatűrés

en: libavcodec can do error resilience.
    However, with a buggy encoder (such as the ISO MPEG-4 encoder from M$) this can produce a lot of errors.
    Valid values range from 0 to 4 (0 disables all errors resilience).
hu: A libavcodec képes a hibák eltűrésére.
    Hibás kódoló esetén (mint például az MS ISO MPEG-4 kódoló) azonban ez sok hibát okozhat.
    Érvényes értéktartomány: 0-4 (a 0 minden hibatűrést megszüntet).

en: Workaround bugs
hu: Hibák megkerülése

en: Try to fix some bugs:
    1  autodetect
    2  old msmpeg4
    4  xvid interlaced
    8  ump4 
    16 no padding
    32 ac vlc
    64 Qpel chroma.
    This must be the sum of the values. For example, to fix "ac vlc" and "ump4", enter 40.
hu: Próbáljon kijavítani néhány hibát
    1 automatikus felismerés
    2 régi msmpeg4
    4 váltottsoros xvid
    8 ump4
    16 nincs kitöltés
    32 ac vlc
    64 Qpel színesség
    Ennek az értékek összegének kell lennie. Például az „ac vlc” és „ump4” javításához a 40 értéket adja meg.

en: Hurry up
hu: Siessen

en: The decoder can partially decode or skip frame(s) when there is not enough time. It's useful with low CPU power but it can produce distorted pictures.
hu: A dekódoló képes részlegesen dekódolni vagy átugrani a képkockákat, ha nincs elegendő idő. Hasznos lehet, ha gyenge a CPU teljesítménye, de torz képet eredményezhet.

en: Allow speed tricks
hu: Sebességtrükkök engedélyezése

en: Allow non specification compliant speedup tricks. Faster but error-prone.
hu: A specifikációnak nem megfelelő gyorsító trükkök engedélyezése. Gyorsabb, de hibára hajlamos.

en: Skip frame (default=0)
hu: Képkockák kihagyása (alapértelmezett = 0)

en: Force skipping of frames to speed up decoding (-1=None, 0=Default, 1=B-frames, 2=P-frames, 3=B+P frames, 4=all frames).
hu: A képkockák kihagyásának kényszerítése a dekódolás felgyorsítása érdekében (-1 = nincs, 0 = alapértelmezett, 1 = B képkockák, 2 = P képkockák, 3 = B és P képkockák, 4 = minden képkocka).

en: Skip idct (default=0)
hu: Az idct kihagyása (alapértelmezett = 0)

en: Force skipping of idct to speed up decoding for frame types (-1=None, 0=Default, 1=B-frames, 2=P-frames, 3=B+P frames, 4=all frames).
hu: Az idct kihagyásának kényszerítése a dekódolás felgyorsítása érdekében (-1 = nincs, 0 = alapértelmezett, 1 = B képkockák, 2 = P képkockák, 3 = B és P képkockák, 4 = minden képkocka).

en: Debug mask
hu: Hibakeresési maszk

en: Set FFmpeg debug mask
hu: Az FFmpeg hibakeresési maszkjának beállítása

en: Codec name
hu: Kodeknév

en: Internal libavcodec codec name
hu: Belső libavcodec kodeknév

en: Skip the loop filter for H.264 decoding
hu: Hurokszűrő kihagyása H.264 dekódoláskor

en: Skipping the loop filter (aka deblocking) usually has a detrimental effect on quality. However it provides a big speedup for high definition streams.
hu: A hurokszűrő (más néven blokkbontás) kihagyása általában hátrányos következményekkel jár a minőségre nézve. Ugyanakkor jelentős gyorsulás érhető el vele nagy felbontású közvetítések esetén.

en: Hardware decoding
hu: Hardveres dekódolás

en: This allows hardware decoding when available.
hu: Hardveres dekódolás engedélyezése, ha elérhető.

en: Threads
hu: Szálak

en: Number of threads used for decoding, 0 meaning auto
hu: A dekódoláshoz használandó szálak száma, 0 = automatikus

en: Ratio of key frames
hu: Kulcsképkockák aránya

en: Number of frames that will be coded for one key frame.
hu: Egy kulcsképkockához kódolt képek száma.

en: Ratio of B frames
hu: B-képkockák aránya

en: Number of B frames that will be coded between two reference frames.
hu: A két referencia-képkocka közé kódolandó B-képkockák száma.

en: Video bitrate tolerance
hu: Video bitsebesség tűrés

en: Video bitrate tolerance in kbit/s.
hu: Videó bitsebesség tűrése kbit/mp-ben.

en: Interlaced encoding
hu: Váltottsoros kódolás

en: Enable dedicated algorithms for interlaced frames.
hu: A váltottsoros képkockákhoz rendelt algoritmusok engedélyezése.

en: Interlaced motion estimation
hu: Váltottsoros mozgásbecslés

en: Enable interlaced motion estimation algorithms. This requires more CPU.
hu: Engedélyezi a váltottsoros mozgásbecslési algoritmusokat. Ez nagyobb processzorteljesítményt igényel.

en: Pre-motion estimation
hu: Mozgás előtti becslés

en: Enable the pre-motion estimation algorithm.
hu: A mozgás előtti becslési algoritmus engedélyezése.

en: Rate control buffer size
hu: A sebességvezérlő puffer mérete

en: Rate control buffer size (in kbytes). A bigger buffer will allow for better rate control, but will cause a delay in the stream.
hu: Sebességvezérlő puffer mérete (kilobájtban). Nagyobb puffer jobb sebességvezérlést tesz lehetővé, de késést okoz a közvetítésben.

en: Rate control buffer aggressiveness
hu: Sebességvezérlő puffer erőszakossága

en: Rate control buffer aggressiveness.
hu: Sebességvezérlő puffer erőszakossága.

en: I quantization factor
hu: I kvantálási tényező

en: Quantization factor of I frames, compared with P frames (for instance 1.0 => same qscale for I and P frames).
hu: Az I képkockák kvantálási tényezője, a P képkockákhoz viszonyítva (például 1.0 => az I és P képkockák egyforma kvantálási arányúak).

en: Noise reduction
hu: Zajcsökkentés

en: Enable a simple noise reduction algorithm to lower the encoding length and bitrate, at the expense of lower quality frames.
hu: Egyszerű zajcsökkentési algoritmus engedélyezése a kódolás hosszának és a bitsebesség csökkentésének érdekében, gyengébb minőségű képkockákért cserébe.

en: MPEG4 quantization matrix
hu: MPEG4 kvantálási mátrix

en: Use the MPEG4 quantization matrix for MPEG2 encoding. This generally yields a better looking picture, while still retaining the compatibility with standard MPEG2 decoders.
hu: MPEG4 kvantálási mátrix használata MPEG2 kódoláskor. Ez általában jobb kinézetű képet eredményez, miközben fenntartja a kompatibilitást a szabványos MPEG2 dekódolókkal.

en: Quality level
hu: Minőségi szint

en: Quality level for the encoding of motions vectors (this can slow down the encoding very much).
hu: A mozgásvektorok kódolási szintjének meghatározása (ez nagyon lelassíthatja a kódolást).

en: The encoder can make on-the-fly quality tradeoffs if your CPU can't keep up with the encoding rate. It will disable trellis quantization, then the rate distortion of motion vectors (hq), and raise the noise reduction threshold to ease the encoder's task.
hu: A kódoló gyorsabban dolgozhat kevésbé jó minőségben, ha a CPU nem tud lépést tartani a kódolás sebességével. Ez kikapcsolja a trellis kvantálást, majd növeli a mozgásvektorok torzítását (hq), és növeli a zajcsökkentés küszöbértékét, így megkönnyítve a kódolást.

en: Minimum video quantizer scale
hu: Videó kvantálás minimális mértéke

en: Minimum video quantizer scale.
hu: Videó kvantálás minimális mértéke.

en: Maximum video quantizer scale
hu: Videó kvantálás maximális mértéke

en: Maximum video quantizer scale.
hu: Videó kvantálás maximális mértéke.

en: Trellis quantization
hu: Trellis kvantálás

en: Enable trellis quantization (rate distortion for block coefficients).
hu: A trellis kvantálás (sebességtorzulás a blokkegyütthatókhoz) engedélyezése.

en: Fixed quantizer scale
hu: Rögzített kvantálási mérték

en: A fixed video quantizer scale for VBR encoding (accepted values: 0.01 to 255.0).
hu: Rögzített videó kvantálási mérték a VBR kódoláshoz (elfogadott értékek: 0.01-től 255.0-ig).

en: Strict standard compliance
hu: Szigorú megfelelés a szabványnak

en: Force a strict standard compliance when encoding (accepted values: -2 to 2).
hu: A kódoláskor a szabványnak való szigorú megfelelés kikényszerítése (elfogadott értékek: -2 – 2).

en: Luminance masking
hu: Fényesség maszkolása

en: Raise the quantizer for very bright macroblocks (default: 0.0).
hu: A nagyon fényes makroblokkok kvantálásának növelése (alapértelmezett: 0.0).

en: Darkness masking
hu: Sötétség maszkolása

en: Raise the quantizer for very dark macroblocks (default: 0.0).
hu: A nagyon sötét makroblokkok kvantálásának növelése (alapértelmezett: 0.0).

en: Motion masking
hu: Mozgás maszkolása

en: Raise the quantizer for macroblocks with a high temporal complexity (default: 0.0).
hu: A nagyon magas átmeneti összetettségű makroblokkok kvantálásának növelése (alapértelmezett: 0.0).

en: Border masking
hu: Szegély maszkolása

en: Raise the quantizer for macroblocks at the border of the frame (default: 0.0).
hu: A képkocka határán lévő makroblokkok kvantálásának növelése (alapértelmezett: 0.0).

en: Luminance elimination
hu: Fényesség megszüntetése

en: Eliminates luminance blocks when the PSNR isn't much changed (default: 0.0). The H264 specification recommends -4.
hu: Megszünteti a fényességet a blokkokban, amikor a PSNR nem változik (alapértelmezett: 0.0). A H264 specifikáció a -4-et javasolja.

en: Chrominance elimination
hu: Színesség megszüntetése

en: Eliminates chrominance blocks when the PSNR isn't much changed (default: 0.0). The H264 specification recommends 7.
hu: Megszünteti a színességblokkokat, ha a PSNR nem változik sokat (alapértelmezett: 0.0). A H.264 szabvány 7-et javasol.

en: Specify AAC audio profile to use
hu: Adja meg a használandó AAC-hangprofilt

en: Specify the AAC audio profile to use for encoding the audio bitstream. It takes the following options: main, low, ssr (not supported),ltp, hev1, hev2 (default: low). hev1 and hev2 are currently supported only with libfdk-aac enabled libavcodec
hu: Adja meg a hangfolyam kódolásához használandó AAC-hangprofilt. Ez a következő beállításokat fogadja el: main, low, ssr (nem támogatott) és ltp, hev1, hev2 (alapértelmezett: alacsony). A hev1 és hev2 jelenleg csak a libfdk-aac támogatású libavcodec-kel támogatott.

en: Direct3D11 Video Acceleration
hu: Direct3D11 videogyorsítás

en: DirectX Video Acceleration (DXVA) 2.0
hu: DirectX videogyorsítás (DXVA) 2.0

en: It seems your Libav/FFmpeg (libavcodec) installation lacks the following encoder:
    %s.
    If you don't know how to fix this, ask for support from your distribution.
    
    This is not an error inside VLC media player.
    Do not contact the VideoLAN project about this issue.
hu: Úgy tűnik, a telepített Libav/FFmpeg (libavcodec) nem tartalmazza a következő kódolót:
    %s.
    Ha nem tudja, hogyan javíthatja ezt, kérjen segítséget a disztribúciójától.
    
    Ez nem a VLC médialejátszó hibája.
    A problémával kapcsolatban ne kérje a VLC fejlesztők segítségét.

en: unknown
hu: ismeretlen

en: video
hu: videó

en: audio
hu: hang

en: subpicture
hu: alkép

en: VLC could not open the %4.4s %s encoder.
hu: A VLC nem tudta megnyitni a(z) %4.4s %s kódolót.

en: VA-API video decoder via DRM
hu: VA-API videodekódoló DRM-en keresztül

en: VA-API video decoder
hu: VA-API videodekódoló

en: BPG image decoder
hu: BPG képdekódoló

en: Opacity
hu: Átlátszatlanság

en: Setting to true makes the text to be boxed and maybe easier to read.
hu: Igazra állításkor a szöveg dobozba kerül, és talán olvashatóbb lesz.

en: Closed Captions decoder
hu: Filmfelirat-dekódoló

en: CDG video decoder
hu: CDG videodekódoló

en: Crystal HD hardware video decoder
hu: Crystal HD hardveres videodekódoló

en: CVD subtitle decoder
hu: CVD feliratdekódoló

en: Chaoji VCD subtitle packetizer
hu: Chaoji VCD felirat daraboló

en: Encoding quality
hu: Kódolás minősége

en: Enforce a quality between 0 (lossless) and 511 (worst).
hu: A kódolás minőségének kényszerítése 0 (veszteségmentes) és 511 (legrosszabb) között.

en: Keyframe interval
hu: Kulcsképkocka időköz

en: Enforce a keyframe interval between 1 and 1000.
hu: 1 és 1000 közötti kulcsképkocka időköz kényszerítése.

en: Daala video decoder
hu: Daala videodekódoló

en: Daala video packetizer
hu: Daala videodaraboló

en: Daala video encoder
hu: Daala videokódoló

en: Chroma format
hu: Színességformátum

en: Picking chroma format will force a conversion of the video into that format
hu: A színességformátum kiválasztása kikényszeríti a videó adott formátumúra alakítását

en: Frames Threads
hu: Szálak a keretekhez

en: Max number of threads used for frame decoding, default 0=auto
hu: A keretek dekódolásához használt szálak maximális száma, alapértelmezett 0 = automatikus

en: Tiles Threads
hu: Szálak a csempékhez

en: Max number of threads used for tile decoding, default 0=auto
hu: A csempék dekódolásához használt szálak maximális száma, alapértelmezett 0 = automatikus

en: Dav1d video decoder
hu: Dav1d videó dekóder

en: DTS dynamic range compression
hu: DTS dinamikus sávtömörítés

en: DTS Coherent Acoustics audio decoder
hu: DTS Coherent Acoustics hangdekódoló

en: Save raw codec data
hu: Nyers kodekadatok mentése

en: Save the raw codec data if you have selected/forced the dummy decoder in the main options.
hu: A nyers kodekadatok mentése, ha a fő beállításoknál a látszólagos dekódolót választotta/kényszerítette.

en: Dummy decoder
hu: Látszólagos dekódoló

en: Dump decoder
hu: Kiírás dekódoló

en: DirectMedia Object decoder
hu: DirectMedia objektum dekódoló

en: DirectMedia Object encoder
hu: DirectMedia objektumkódoló

en: Decoding X coordinate
hu: Dekódolás X koordinátája

en: X coordinate of the rendered subtitle
hu: A megjelenített felirat X koordinátája

en: Decoding Y coordinate
hu: Dekódolás Y koordinátája

en: Y coordinate of the rendered subtitle
hu: A megjelenített felirat Y koordinátája

en: Subpicture position
hu: Alkép helyzete

en: You can enforce the subpicture position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, e.g. 6=top-right).
hu: Az alkép helyzetének kényszerítése a videóhoz képest (0=középre, 1=balra, 2=jobbra, 4=fent, 8=lent, illetve ezek kombinációja összegezve, például 6=jobbra fent).

en: Encoding X coordinate
hu: Kódolás X koordinátája

en: X coordinate of the encoded subtitle
hu: A kódolt felirat X koordinátája

en: Encoding Y coordinate
hu: Kódolás Y koordinátája

en: Y coordinate of the encoded subtitle
hu: A kódolt felirat Y koordinátája

en: DVB subtitles decoder
hu: DVB feliratdekódoló

en: DVB subtitles
hu: DVB feliratok

en: DVB subtitles encoder
hu: DVB feliratkódoló

en: Dummy encoder
hu: Látszólagos kódoló

en: AAC audio decoder (using libfaad2)
hu: AAC hangdekódoló (libfaad2 használatával)

en: AAC extension
hu: AAC kiterjesztés

en: Encoder Profile
hu: Kódolóprofil

en: Encoder Algorithm to use.
hu: Használandó kódolóalgoritmus.

en: Enable spectral band replication
hu: Spektrumsáv replikációjának engedélyezése

en: This is an optional feature only for the AAC-ELD profile.
hu: Ez kizárólag az AAC-ELD profil válaszható funkciója.

en: VBR Quality
hu: VBR minőség

en: Quality of the VBR Encoding (0=cbr, 1-5 constant vbr quality, 5 is the best).
hu: A VBR kódolás minősége (0=cbr, 1-5 konstans minőségű vbr, 5 a legjobb).

en: Enable afterburner library
hu: Az afterburner programkönyvtár engedélyezése

en: This library will produce higher quality audio at the expense of additional CPU usage (default is enabled).
hu: Ez a programkönyvtár jobb minőségű hangot eredményez megnövelt processzorhasználat árán (alapértelmezésben engedélyezve).

en: Signaling mode of the extension AOT
hu: Az AOT kiterjesztés jelzési módja

en: 1 is explicit for SBR and implicit for PS (default), 2 is explicit hierarchical.
hu: Az 1 jelentése: explicit az SBR-hez és implicit a PS-hez (alapértelmezés), a 2 jelentése: explicit hierarchikus.

en: FDK-AAC Audio encoder
hu: FDK-AAC hangkódoló

en: Flac audio decoder
hu: Flac hangdekódoló

en: Flac audio encoder
hu: Flac hangkódoló

en: Chorus
hu: Kórus

en: Synthesis gain
hu: Szintetizálás erősítése

en: This gain is applied to synthesis output. High values may cause saturation when many notes are played at a time.
hu: Ez az erősítés lesz a szintézis kimenetére alkalmazva. Nagyobb értékek telítettséget okozhatnak, amikor egyszerre több hang kerül lejátszásra.

en: Polyphony
hu: Polifónia

en: The polyphony defines how many voices can be played at a time. Larger values require more processing power.
hu: A polifónia megadja, hogy hány hang játszható le egyszerre. Nagyobb értékek több feldolgozási kapacitást igényelnek.

en: Reverb
hu: Visszhang

en: FluidSynth MIDI synthesizer
hu: FluidSynth MIDI szintetizátor

en: MIDI synthesis not set up
hu: A MIDI szintetizálás nincs beállítva

en: A sound font file (.SF2) is required for MIDI synthesis.
    Please install a sound font and configure it from the VLC preferences (Input / Codecs > Audio codecs > FluidSynth).
hu: A MIDI szintetizáláshoz egy hangkészletfájl (.SF2) szükséges.
    Telepítsen egy hangkészletet, és állítsa be a VLC beállításaiban (Hang / Kodekek → Hangkodekek → Fluidsynth).

en: G.711 decoder
hu: G.711 dekódoló

en: G.711 encoder
hu: G.711 kódoló

en: Uses GStreamer framework's plugins to decode the media codecs
hu: A GStreamer keretrendszer bővítményeit használja a médiakodekek dekódolására

en: Use DecodeBin
hu: DecodeBin használata

en: DecodeBin is a container element, that can add and manage multiple elements. Apart from adding the decoders, decodebin also adds elementary stream parsers which can provide more info such as codec profile, level and other attributes, in the form of GstCaps (Stream Capabilities) to decoder.
hu: A DecodeBin egy konténerelem, amely több elem hozzáadására és kezelésére képes. A dekódolók hozzáadásán kívül a DecodeBin elemi közvetítésfeldolgozókat is hozzáad, amelyek további információkat tudnak biztosítani GstCaps formátumban a dekódolónak, mint például a kodekprofil, szint és más jellemzők.

en: GStreamer Based Decoder
hu: GStreamer-alapú dekódoló

en: Quality level for encoding (this can enlarge or reduce output image size).
hu: Kódolás minőségi szintje (ez növelheti vagy csökkentheti a kimeneti képméretet).

en: JPEG image decoder
hu: JPEG képdekódoló

en: JPEG image encoder
hu: JPEG képkódoló

en: Formatted Subtitles
hu: Formázott feliratok

en: Kate streams allow for text formatting. VLC partly implements this, but you can choose to disable all formatting. Note that this has no effect is rendering via Tiger is enabled.
hu: A Kate folyamok lehetővé teszik a szövegformázást. A VLC ezt részben megvalósítja, de le is tilthatja az összes formázást. Ne feledje, hogy ennek nincs hatása, ha a Tigert használó megjelenítés engedélyezett.

en: Shadow
hu: Árnyék

en: Outline
hu: Körvonal

en: Black
hu: Fekete

en: Gray
hu: Szürke

en: Silver
hu: Ezüst

en: White
hu: Fehér

en: Maroon
hu: Gesztenyebarna

en: Red
hu: Vörös

en: Fuchsia
hu: Fukszia

en: Yellow
hu: Sárga

en: Olive
hu: Olívazöld

en: Green
hu: Zöld

en: Teal
hu: Kékeszöld

en: Lime
hu: Élénkzöld

en: Purple
hu: Lila

en: Navy
hu: Tengerészkék

en: Blue
hu: Kék

en: Aqua
hu: Világoskék

en: Use Tiger for rendering
hu: Tiger használata megjelenítéshez

en: Kate streams can be rendered using the Tiger library. Disabling this will only render static text and bitmap based streams.
hu: A Kate folyamok a Tiger programkönyvtár használatával is megjeleníthetők. Ennek letiltása csak statikus szöveget és bitkép alapú folyamot jelenít meg.

en: Rendering quality
hu: Megjelenítés minősége

en: Select rendering quality, at the expense of speed. 0 is fastest, 1 is highest quality.
hu: Válassza ki a megjelenítés minőségét a sebesség rovására. A 0 a leggyorsabb, az 1 a legjobb minőség.

en: Default font effect
hu: Alapértelmezett betűkészlethatás

en: Add a font effect to text to improve readability against different backgrounds.
hu: Betűkészlethatás hozzáadása a szöveghez az olvashatóság javítása érdekében különböző hátterek előtt.

en: Default font effect strength
hu: Alapértelmezett betűkészlethatás erőssége

en: How pronounced to make the chosen font effect (effect dependent).
hu: A kiválasztott betűkészlethatás mennyire legyen hangsúlyos (függ a hatástól).

en: Default font description
hu: Alapértelmezett betűkészlet leírása

en: Which font description to use if the Kate stream does not specify particular font parameters (name, size, etc) to use. A blank name will let Tiger choose font parameters where appropriate.
hu: A használandó betűkészlet-leírás, ha a Kate folyam nem adja meg a konkrétan használandó betűkészlet paramétereit (név, méret, stb.). A név elhagyása lehetővé teszi a Tiger számára a betűkészlet-paraméterek kiválasztását, ha lehet.

en: Default font color
hu: Alapértelmezett betűkészletszín

en: Default font color to use if the Kate stream does not specify a particular font color to use.
hu: Az alapértelmezetten használandó betűkészlet színe, ha a Kate folyam nem adja meg a konkrétan használandó színt.

en: Default font alpha
hu: Szöveg alapértelmezett alfája

en: Transparency of the default font color if the Kate stream does not specify a particular font color to use.
hu: Az alapértelmezetten használandó betűkészlet színének átlátszósága, ha a Kate folyam nem adja meg a konkrétan használandó színt.

en: Default background color
hu: Alapértelmezett háttérszín

en: Default background color if the Kate stream does not specify a background color to use.
hu: Alapértelmezett háttérszín, ha a Kate folyam nem adja meg a konkrétan használandó háttérszínt.

en: Default background alpha
hu: Alapértelmezett háttér alfája

en: Transparency of the default background color if the Kate stream does not specify a particular background color to use.
hu: Az alapértelmezett háttérszín átlátszósága, ha a Kate folyam nem adja meg a konkrétan használandó háttérszínt.

en: Kate is a codec for text and image based overlays.
    The Tiger rendering library is needed to render complex Kate streams, but VLC can still render static text and image based subtitles if it is not available.
    Note that changing settings below will not take effect until a new stream is played. This will hopefully be fixed soon.
hu: A Kate kodek szöveg- és kép alapú átfedésekhez készült.
    A Tiger megjelenítő-programkönyvtár szükséges az összetett Kate folyamok megjelenítéséhez, de a VLC ennek hiányában is képes a statikus szöveg- és képalapú feliratok megjelenítésére.
    Ne feledje, hogy az alábbi beállítások módosítása nem lép életbe új folyam lejátszásáig. Ez a hiányosság remélhetőleg hamarosan javításra kerül.

en: Kate overlay decoder
hu: Kate átfedésdekóder

en: Tiger rendering defaults
hu: Tiger megjelenítés alapértelmezései

en: Kate text subtitles packetizer
hu: Kate szövegfelirat-daraboló

en: Additional fonts directory
hu: További betűtípusok könyvtára

en: Subtitles (advanced)
hu: Feliratok (speciális)

en: Subtitle renderers using libass
hu: Libasst használó feliratmegjelenítők

en: Building font cache
hu: Betűkészlet-gyorsítótár építése

en: Please wait while your font cache is rebuilt.
    This should take less than a minute.
hu: Várjon a betűkészlet-gyorsítótár újjáépítéséig.
    Ez nem tarthat tovább egy percnél.

en: MPEG I/II video decoder (using libmpeg2)
hu: MPEG I/II videodekódoló (libmpeg2 használatával)

en: Linear PCM audio decoder
hu: Lineáris PCM hangdekódoló

en: Linear PCM audio packetizer
hu: Lineáris PCM hangdaraboló

en: Linear PCM audio encoder
hu: Lineáris PCM hangkódoló

en: MPEG audio layer I/II/III decoder
hu: MPEG hang I/II/III rétegdekódoló

en: Media Foundation Transform decoder
hu: Media Foundation Transform dekódoló

en: MPEG audio decoder using mpg123
hu: MPEG hangdekódoló mpg123 használatával

en: OggSpots video decoder
hu: OggSpots videodekódoló

en: OggSpots video packetizer
hu: OggSpots videodaraboló

en: OMX direct rendering
hu: OMX közvetlen megjelenítés

en: Enable OMX direct rendering.
hu: OMX közvetlen megjelenítés engedélyezése.

en: Audio/Video decoder (using OpenMAX IL)
hu: OpenMAX IL-t használó hang/videodekódoló

en: Video encoder (using OpenMAX IL)
hu: OpenMAX IL-t használó videodekódoló

en: OpenMAX IL video output
hu: OpenMAX IL videokimenet

en: Opus audio decoder
hu: Opus hangdekódoló

en: Opus audio encoder
hu: Opus hangkódoló

en: PNG video decoder
hu: PNG videodekódoló

en: PNG video encoder
hu: PNG videokódoló

en: Enable software mode
hu: Szoftveres mód bekapcsolása

en: Allow the use of the Intel Media SDK software implementation of the codecs if no QuickSync Video hardware acceleration is present on the system.
hu: A kodekek Intel Media SDK szoftveres megvalósításának használata, ha a QuickSync Video hardveres gyorsítás nincs jelen a rendszeren.

en: Codec Profile
hu: Kodekprofil

en: Specify the codec profile explicitly. If you don't, the codec will determine the correct profile from other sources, such as resolution and bitrate. E.g. 'high'
hu: A kodekprofil explicit megadása. Ha nem teszi, a kodek más forrásokból, például a felbontásból és a bitsebességből határozza meg a megfelelő profilt. Például: „high”

en: Codec Level
hu: Kodekszint

en: Specify the codec level explicitly. If you don't, the codec will determine the correct profile from other sources, such as resolution and bitrate. E.g. '4.2' for mpeg4-part10 or 'low' for mpeg2
hu: A kodekszint explicit megadása. Ha nem teszi, a kodek más forrásokból, például a felbontásból és a bitsebességből határozza meg a megfelelő profilt. Például: „4.2” = mpeg4-part10 vagy „low” = mpeg2

en: Group of Picture size
hu: Képcsoport mérete

en: Number of pictures within the current GOP (Group of Pictures); if GopPicSize=0, then the GOP size is unspecified. If GopPicSize=1, only I-frames are used.
hu: Képek száma az aktuális GOP-ban (képcsoport). Ha a GopPicSize=0, akkor a GOP mérete nincs megadva, ha GopPicSize=1, akkor csak az I-képkockák használata.

en: Group of Picture Reference Distance
hu: Képcsoport referenciatávolsága

en: Distance between I- or P- key frames; if it is zero, the GOP structure is unspecified. Note: If GopRefDist = 1, there are no B-frames used.
hu: Az I- vagy P- kulcsképkockák közti távolság. Ha nulla, akkor a GOP szerkezete nincs megadva. Megjegyzés: Ha a GopRefDist = 1, akkor a B- képkockák nem kerülnek felhasználásra.

en: Target Usage
hu: Célhasználat

en: The target usage allow to choose between different trade-offs between quality and speed. Allowed values are: 'speed', 'balanced' and 'quality'.
hu: A célhasználat lehetővé teszi különböző kompromisszumok használatát a minőség és a sebesség között. A lehetséges értékek: „speed”, „balanced” és „quality”.

en: IDR interval
hu: IDR időköz

en: For H.264, IdrInterval specifies IDR-frame interval in terms of I-frames; if IdrInterval=0, then every I-frame is an IDR-frame. If IdrInterval=1, then every other I-frame is an IDR-frame, etc. For MPEG2, IdrInterval defines sequence header interval in terms of I-frames. If IdrInterval=N, SDK inserts the sequence header before every Nth I-frame. If IdrInterval=0 (default), SDK inserts the sequence header once at the beginning of the stream.
hu: A H.264-hez az IdrInterval adja meg az IDR-képkockák időközét az I-képkockákra tekintettel; ha az IdrInterval=0, akkor minden I-képkocka IDR-képkocka. Ha az IdrInterval=1, akkor minden második I-képkocka IDR-képkocka stb. Az MPEG2-höz az IdrInterval adja meg a sorozatfejléc-időközt az I-képkockákra tekintettel. Ha az IdrInterval=N, az SDK minden N. I-képkocka elé beszúrja a sorozatfejlécet. Ha az IdrInterval=0 (alapértelmezett), az SDK a sorozatfejlécet egyszer szúrja be az adatfolyam elejére.

en: Rate Control Method
hu: Sebességvezérlési módszer

en: The rate control method to use when encoding. Can be one of 'cbr', 'vbr', 'qp', 'avbr'. 'qp' mode isn't supported for mpeg2.
hu: A kódoláskor használandó sebességvezérlési módszer. A „cbr”, „vbr”, „qp”, „avbr” egyike lehet. A „qp” mód nem támogatott az mpeg2 esetén.

en: Quantization parameter
hu: Kvantálási paraméter

en: Quantization parameter for all types of frames. This parameters sets qpi, qpp and qpb. It has less precedence than the forementionned parameters. Used only if rc_method is 'qp'.
hu: Kvantálási paraméter minden típusú képkockához. Ezek a paraméterek beállítják a qpi, qpp és qpb értékeket. Kisebb precedenciájú a korábban említett paramétereknél. Csak akkor használatos, ha az rc_method = „qp”.

en: Quantization parameter for I-frames
hu: Kvantálási paraméter I-képkockákhoz

en: Quantization parameter for I-frames. This parameter overrides any qp set globally. Used only if rc_method is 'qp'.
hu: Kvantálási paraméter I-képkockákhoz'. Ez a paraméter felülírja a globálisan beállított qp értékeket. Csak akkor használatos, ha az rc_method = „qp”.

en: Quantization parameter for P-frames
hu: Kvantálási paraméter P-képkockákhoz

en: Quantization parameter for P-frames. This parameter overrides any qp set globally. Used only if rc_method is 'qp'.
hu: Kvantálási paraméter P-képkockákhoz'. Ez a paraméter felülírja a globálisan beállított qp értékeket. Csak akkor használatos, ha az rc_method = „qp”.

en: Quantization parameter for B-frames
hu: Kvantálási paraméter B-képkockákhoz

en: Quantization parameter for B-frames. This parameter overrides any qp set globally. Used only if rc_method is 'qp'.
hu: Kvantálási paraméter B-képkockákhoz'. Ez a paraméter felülírja a globálisan beállított qp értékeket. Csak akkor használatos, ha az rc_method = „qp”.

en: Maximum Bitrate
hu: Legnagyobb bitsebesség

en: Defines the maximum bitrate in kbps (1000 bits/s) for VBR rate control method. If not set, this parameter is computed from other sources such as bitrate, profile, level, etc.
hu: Megadja a maximális bitsebességet kpbs-ben (1000 bit/mp) a VBR arányvezérlési módszerhez. Ha nincs beállítva, akkor ez az érték más forrásokból kerül kiszámításra, például a bitsebességből, profilból, szintből stb.

en: Accuracy of RateControl
hu: Arány vezérlés pontossága

en: Tolerance in percentage of the 'avbr'  (Average Variable BitRate) method. (e.g. 10 with a bitrate of 800  kbps means the encoder tries not to  go above 880 kbps and under  730 kbps. The targeted accuracy is only reached after a certained  convergence period. See the convergence parameter
hu: Az „avbr” (átlagos változó bitsebesség) módszer tűrési százaléka. Például a 10 a 800 kbps bitsebesség mellett azt jelenti, hogy a kódoló megpróbál a 720 kbps – 880 kbps tartományban maradni. A cél pontosság csak egy bizonyos konvergencia periódus után kerül elérésre, lásd a konvergencia paramétert

en: Convergence time of 'avbr' RateControl
hu: Az „avbr” arányvezérlés konvergenciaideje

en: Number of 100 frames before the 'avbr' rate control method reaches the requested bitrate with the requested accuracy. See the accuracy parameter.
hu: 100 képkockás csomagok száma, mielőtt az „avbr” arányvezérlési módszer eléri a kért bitsebességet a kért pontossággal. Lásd a pontosság paramétert.

en: Number of slices per frame
hu: Szeletek száma képkockánként

en: Number of slices in each video frame; each slice contains one or more macro-block rows. If numslice is not set, the encoder may choose any slice partitioning allowed by the codec standard.
hu: Szeletek száma az egyes videoképkockákban. Minden szelet legalább egy makroblokk-sort tartalmaz. Ha a szeletek száma nincs beállítva, akkor a kódoló a kodekszabvány által engedélyezett bármely szeletfelosztást kiválaszthatja.

en: Number of reference frames
hu: Referencia-képkockák száma

en: Number of parallel operations
hu: Párhuzamos műveletek száma

en: Defines the number of parallel encoding operations before we synchronise the result. Higher numbers may result on better throughput depending on hardware. MPEG2 needs at least 1 here.
hu: Megadja a párhuzamos kódolási műveletek számát az eredmények szinkronizálása előtt. A magasabb érték jobb teljesítményt eredményezhet a hardvertől függően. Az MPEG2 legalább 1-et igényel.

en: Intel QuickSync Video encoder for MPEG4-Part10/MPEG2 (aka H.264/H.262)
hu: Intel QuickSync Video kódoló MPEG4-Part10/MPEG2-höz (másként H.264/H.262)

en: Pseudo raw video decoder
hu: Hamis nyers videodekódoló

en: Pseudo raw video packetizer
hu: Hamis nyers videodaraboló

en: Raw video encoder for RTP
hu: PNG videokódoló RTP-hez

en: Rate control method
hu: Sebességvezérlési módszer

en: Method used to encode the video sequence
hu: A videosorozat kódolásához használt módszer

en: Constant noise threshold mode
hu: Konstans zajküszöb mód

en: Constant bitrate mode (CBR)
hu: Állandó bitsebességű mód (CBR)

en: Low Delay mode
hu: Alacsony késleltetés mód

en: Lossless mode
hu: Veszteségmentes mód

en: Constant lambda mode
hu: Konstans lambda mód

en: Constant error mode
hu: Konstans hiba mód

en: Constant quality mode
hu: Állandó minőség mód

en: GOP structure
hu: GOP struktúra

en: GOP structure used to encode the video sequence
hu: A videosorozat kódolásához használt GOP struktúra

en: No fixed gop structure. A picture can be intra or inter and refer to previous or future pictures.
hu: Nincs rögzített GOP struktúra. A kép lehet intra vagy inter, és hivatkozhat korábbi vagy későbbi képekre.

en: I-frame only sequence
hu: Csak I-képkockák sorozata

en: Inter pictures refere to previous pictures only
hu: A köztes képek csak korábbi képekre hivatkoznak

en: Inter pictures can refer to previous or future pictures
hu: A köztes képek hivatkozhatnak korábbi vagy későbbi képekre

en: Constant quality factor
hu: Állandó minőségtényező

en: Quality factor to use in constant quality mode
hu: Az állandó minőségű módban használandó minőségi tényező

en: Noise Threshold
hu: Zajküszöb

en: Noise threshold to use in constant noise threshold mode
hu: A konstans zajküszöb módban használandó zajküszöb

en: CBR bitrate (kbps)
hu: CBR bitsebesség (kb/mp)

en: Target bitrate in kbps when encoding in constant bitrate mode
hu: Cél bitsebesség kbps-ben az állandó bitsebességű módban kódoláskor

en: Maximum bitrate (kbps)
hu: Legnagyobb bitsebesség (kbps)

en: Maximum bitrate in kbps when encoding in constant bitrate mode
hu: Maximális bitsebesség kbps-ben az állandó bitsebességű módban kódoláskor

en: Minimum bitrate (kbps)
hu: Minimális bitsebesség (kbps)

en: Minimum bitrate in kbps when encoding in constant bitrate mode
hu: Minimális bitsebesség kbps-ben az állandó bitsebességű módban kódoláskor

en: GOP length
hu: GOP hossz

en: Number of pictures between successive sequence headers i.e. length of the group of pictures
hu: Képek száma egymást követő szakaszfejlécek közt, azaz a képcsoport (GOP) hossza

en: Prefilter
hu: Előszűrő

en: Enable adaptive prefiltering
hu: Adaptív előszűrés engedélyezése

en: No pre-filtering
hu: Nincs előszűrés

en: Centre Weighted Median
hu: Középre súlyozott átlag

en: Gaussian Low Pass Filter
hu: Aluláteresztő Gauss-szűrő

en: Add Noise
hu: Zaj hozzáadása

en: Gaussian Adaptive Low Pass Filter
hu: Adaptív aluláteresztő Gauss-szűrő

en: Low Pass Filter
hu: Aluláteresztő szűrő

en: Amount of prefiltering
hu: Előszűrés mennyisége

en: Higher value implies more prefiltering
hu: A magasabb érték több előszűrést jelent

en: Picture coding mode
hu: Képkódolási mód

en: Field coding is where interlaced fields are coded separately as opposed to a pseudo-progressive frame
hu: A mezőkódolás esetén a váltottsoros mezők külön vannak kódolva, szemben az álprogresszív képkockával

en: auto - let encoder decide based upon input (Best)
hu: auto - a kódoló döntse el a megadott érték alapján (legjobb)

en: force coding frame as single picture
hu: kódoló képkocka kényszerítése egyetlen képként

en: force coding frame as separate interlaced fields
hu: kódoló képkocka kényszerítése külön váltottsoros mezőkként

en: Size of motion compensation blocks
hu: Mozgáskompenzációs blokkok mérete

en: automatic - let encoder decide based upon input (Best)
hu: automatikus - a kódoló döntse el a megadott érték alapján (legjobb)

en: small - use small motion compensation blocks
hu: kicsi - kis mozgáskompenzációs blokkok használata

en: medium - use medium motion compensation blocks
hu: közepes - közepes mozgáskompenzációs blokkok használata

en: large - use large motion compensation blocks
hu: nagy - nagy mozgáskompenzációs blokkok használata

en: Overlap of motion compensation blocks
hu: Mozgáskompenzációs blokkok átfedése

en: none - Motion compensation blocks do not overlap
hu: nincs - a mozgáskompenzációs blokkok nem fednek át

en: partial - Motion compensation blocks only partially overlap
hu: részleges - a mozgáskompenzációs blokkok csak részlegesen fednek át

en: full - Motion compensation blocks fully overlap
hu: teljes - a mozgáskompenzációs blokkok teljesen átfednek

en: Motion Vector precision
hu: Mozgásvektor pontossága

en: Motion Vector precision in pels
hu: Mozgásvektor pontossága

en: Three component motion estimation
hu: Háromkomponensű mozgásbecslés

en: Use chroma as part of the motion estimation process
hu: Színesség használata a mozgásbecslési folyamat részeként

en: Intra picture DWT filter
hu: Képen belüli DWT szűrő

en: Inter picture DWT filter
hu: Képek közti DWT szűrő

en: Number of DWT iterations
hu: DWT ismétlések száma

en: Also known as DWT levels
hu: DWT szintekként is ismert

en: Enable multiple quantizers
hu: Több kvantáló engedélyezése

en: Enable multiple quantizers per subband (one per codeblock)
hu: Több kvantáló engedélyezése alsávonként (kódblokkonként egy)

en: Disable arithmetic coding
hu: Aritmetikus kódolás tiltása

en: Use variable length codes instead, useful for very high bitrates
hu: Változó hosszúságú kódok használata, magas bitsebesség esetén hasznos

en: perceptual weighting method
hu: látszólagos súlyozási módszer

en: perceptual distance
hu: látszólagos távolság

en: perceptual distance to calculate perceptual weight
hu: látszólagos távolság a látszólagos súly kiszámításához

en: Horizontal slices per frame
hu: Képkockánkénti vízszintes szeletek

en: Number of horizontal slices per frame in low delay mode
hu: Vízszintes szeletek száma képkockánként alacsony késleltetésű módban

en: Vertical slices per frame
hu: Képkockánkénti függőleges szeletek

en: Number of vertical slices per frame in low delay mode
hu: Függőleges szeletek száma képkockánként alacsony késleltetésű módban

en: Size of code blocks in each subband
hu: Kódblokkok mérete az egyes alsávokban

en: small - use small code blocks
hu: kicsi - kis kódblokkok használata

en: medium - use medium sized code blocks
hu: közepes - közepes méretű kódblokkok használata

en: large - use large code blocks
hu: nagy - nagy kódblokkok használata

en: full - One code block per subband
hu: teljes - egy kódblokk alsávonként

en: Enable hierarchical Motion Estimation
hu: Hierarchikus mozgásbecslés engedélyezése

en: Number of levels of downsampling
hu: Szintek száma az alulmintavételezéshez

en: Number of levels of downsampling in hierarchical motion estimation mode
hu: Szintek száma az alulmintavételezéshez a hierarchikus mozgásbecslési módban

en: Enable Global Motion Estimation
hu: Globális mozgásbecslés engedélyezése

en: Enable Phase Correlation Estimation
hu: Fáziskorreláció-becslés engedélyezése

en: Enable Scene Change Detection
hu: Jelenetváltás érzékelésének engedélyezése

en: Force Profile
hu: Profil kényszerítése

en: VC2 Low Delay Profile
hu: VC2 alacsony késleltetésű profil

en: VC2 Simple Profile
hu: VC2 egyszerű profil

en: VC2 Main Profile
hu: VC2 főprofil

en: Main Profile
hu: Főprofil

en: Dirac video decoder using libschroedinger
hu: Dirac videodekódoló a libschroedinger függvénytár használatával

en: Dirac video encoder using libschroedinger
hu: Dirac videokódoló a libschroedinger függvénytár használatával

en: SCTE-18 decoder
hu: SCTE-18 dekódoló

en: Emergency Alert Messaging for Cable
hu: Vészhelyzeti riasztásüzenetek kábelhez

en: SCTE-27 decoder
hu: SCTE-27 dekódoló

en: SDL Image decoder
hu: SDL képdekódoló

en: SDL_image video decoder
hu: SDL_image videodekódoló

en: MP3 fixed point audio encoder
hu: MP3 fixpontos hangkódoló

en: S/PDIF pass-through decoder
hu: S/PDIF áteresztő dekódoló

en: Mode
hu: Mód

en: Enforce the mode of the encoder.
hu: A kódoló módjának kényszerítése.

en: Enforce a quality between 0 (low) and 10 (high).
hu: A kódolás minőségének kényszerítése 0 (alacsony) és 10 (magas) között.

en: Encoding complexity
hu: Kódolás összetettsége

en: Enforce the complexity of the encoder.
hu: A kódolás összetettségének kényszerítése.

en: Maximal bitrate
hu: Legnagyobb bitsebesség

en: Enforce the maximal VBR bitrate
hu: A legnagyobb VBR bitsebesség kényszerítése

en: CBR encoding
hu: CBR kódolás

en: Enforce a constant bitrate encoding (CBR) instead of default variable bitrate encoding (VBR).
hu: Állandó bitsebességű kódolás (CBR) kényszerítése az alapértelmezett változó bitsebességű kódolás (VBR) helyett.

en: Voice activity detection
hu: Hangaktivitás felismerése

en: Enable voice activity detection (VAD). It is automatically activated in VBR mode.
hu: A hangaktivitás-felismerés (VAD) engedélyezése. VBR módban automatikusan engedélyezve van.

en: Discontinuous Transmission
hu: Nem folyamatos átvitel

en: Enable discontinuous transmission (DTX).
hu: A nem folyamatos átvitel (DTX) engedélyezése.

en: Narrow-band (8kHz)
hu: Keskeny sáv (8kHz)

en: Wide-band (16kHz)
hu: Széles sáv (16kHz)

en: Ultra-wideband (32kHz)
hu: Ultra széles sáv (32kHz)

en: Speex audio decoder
hu: Speex hangdekódoló

en: Speex audio packetizer
hu: Speex hangdaraboló

en: Speex audio encoder
hu: Speex hangkódoló

en: Disable DVD subtitle transparency
hu: DVD-feliratok átlátszóságának letiltása

en: Removes all transparency effects used in DVD subtitles.
hu: A DVD-feliratokban használt összes átlátszósági effektus eltávolítása.

en: DVD subtitles decoder
hu: DVD feliratdekódoló

en: DVD subtitles
hu: DVD-feliratok

en: DVD subtitles packetizer
hu: DVD feliratdaraboló

en: EBU STL subtitles decoder
hu: EBU STL feliratdekódoló

note: xgettext: The character encoding name in parenthesis corresponds to that used for the GetACP translation. "Windows-1252" applies to Western European languages using the Latin alphabet.
en: Default (Windows-1252)
hu: Balti (Windows-1250)

en: System codeset
hu: Rendszerkódlap

en: Universal (UTF-8)
hu: Univerzális (UTF-8)

en: Universal (UTF-16)
hu: Univerzális (UTF-16)

en: Universal (big endian UTF-16)
hu: Univerzális (nagy endian UTF-16)

en: Universal (little endian UTF-16)
hu: Univerzális (kis endian UTF-16)

en: Universal, Chinese (GB18030)
hu: Univerzális, kínai (GB18030)

en: Western European (Latin-9)
hu: Nyugat-európai (Latin-9)

en: Western European (Windows-1252)
hu: Nyugat-európai (Windows-1252)

en: Western European (IBM 00850)
hu: Nyugat-európai (IBM 00850)

en: Eastern European (Latin-2)
hu: Kelet-európai (Latin-2)

en: Eastern European (Windows-1250)
hu: Kelet-európai (Windows-1250)

en: Esperanto (Latin-3)
hu: Eszperantó (Latin-3)

en: Nordic (Latin-6)
hu: Északi (Latin-6)

en: Cyrillic (Windows-1251)
hu: Cirill (Windows-1251)

en: Russian (KOI8-R)
hu: Orosz (KOI8-R)

en: Ukrainian (KOI8-U)
hu: Ukrán (KOI8-U)

en: Arabic (ISO 8859-6)
hu: Arab (ISO 8859-6)

en: Arabic (Windows-1256)
hu: Arab (Windows-1256)

en: Greek (ISO 8859-7)
hu: Görög (ISO 8859-7)

en: Greek (Windows-1253)
hu: Görög (Windows-1253)

en: Hebrew (ISO 8859-8)
hu: Héber (ISO 8859-8)

en: Hebrew (Windows-1255)
hu: Héber (Windows-1255)

en: Turkish (ISO 8859-9)
hu: Török (ISO 8859-9)

en: Turkish (Windows-1254)
hu: Török (Windows-1254)

en: Baltic (Latin-7)
hu: Balti (Latin-7)

en: Baltic (Windows-1257)
hu: Balti (Windows-1257)

en: Celtic (Latin-8)
hu: Kelta (Latin-8)

en: South-Eastern European (Latin-10)
hu: Délkelet-európai (Latin-10)

en: Simplified Chinese (ISO-2022-CN-EXT)
hu: Egyszerűsített kínai (ISO-2022-CN-EXT)

en: Simplified Chinese Unix (EUC-CN)
hu: Egyszerűsített kínai Unix (EUC-CN)

en: Japanese (7-bits JIS/ISO-2022-JP-2)
hu: Japán (7 bites JIS/ISO-2022-JP-2)

en: Japanese Unix (EUC-JP)
hu: Japán Unix (EUC-JP)

en: Japanese (Shift JIS)
hu: Japán (Shift JIS)

en: Korean (EUC-KR/CP949)
hu: Koreai (EUC-KR/CP949)

en: Korean (ISO-2022-KR)
hu: Koreai (ISO-2022-KR)

en: Traditional Chinese (Big5)
hu: Hagyományos kínai (Big5)

en: Traditional Chinese Unix (EUC-TW)
hu: Hagyományos kínai Unix (EUC-TW)

en: Hong-Kong Supplementary (HKSCS)
hu: Hongkongi kiegészítő (HKSCS)

en: Vietnamese (VISCII)
hu: Vietnami (VISCII)

en: Vietnamese (Windows-1258)
hu: Vietnami (Windows-1258)

en: Subtitle text encoding
hu: Felirat szövegkódolása

en: Set the encoding used in text subtitles
hu: A feliratszövegeknél használt kódolás beállítása

en: Subtitle justification
hu: Felirat igazítása

en: Set the justification of subtitles
hu: A feliratok igazításának beállítása

en: UTF-8 subtitle autodetection
hu: UTF-8 felirat automatikus felismerése

en: This enables automatic detection of UTF-8 encoding within subtitle files.
hu: Engedélyezi az UTF-8 kódolás automatikus felismerését a feliratfájlokon belül.

en: Text subtitle decoder
hu: Szöveg feliratdekódoló

[ctx: GetACP]
note: xgettext: The Windows ANSI code page most commonly used for this language. VLC uses this as a guess of the subtitle files character set (if UTF-8 and UTF-16 autodetection fails). Western European languages normally use "CP1252", which is a Microsoft-variant of ISO 8859-1. That suits the Latin alphab
en: CP1252
hu: CP1250

en: Some subtitle formats allow for text formatting. VLC partly implements this, but you can choose to disable all formatting.
hu: Egyes feliratformátumok lehetővé teszik a szövegformázást. A VLC részben megvalósítja ezt, de le is tilthatja az összes formázást.

en: USF subtitles decoder
hu: USF feliratdekódoló

en: tx3g subtitles decoder
hu: tx3g feliratdekódoló

en: tx3g subtitles
hu: tx3g feliratok

en: Philips OGT (SVCD subtitle) decoder
hu: Philips OGT (SVCD felirat) dekódoló

en: SVCD subtitles
hu: SVCD feliratok

en: Philips OGT (SVCD subtitle) packetizer
hu: Philips OGT (SVCD felirat) daraboló

en: Image width
hu: Kép szélessége

en: Specify the width to decode the image too
hu: Adja meg a szélességet, amekkorára a kép dekódolva legyen

en: Image height
hu: Kép magassága

en: Specify the height to decode the image too
hu: Adja meg a magasságot, amekkorára a kép dekódolva legyen

en: Scale factor
hu: Méretezési tényező

en: Scale factor to apply to image
hu: A képre alkalmazandó átméretezési arány

en: SVG video decoder
hu: SVG videodekódoló

en: T.140 text encoder
hu: T.1140 szövegkódoló

en: Override page
hu: Oldal felülbírálása

en: Override the indicated page, try this if your subtitles don't appear (-1 = autodetect from TS, 0 = autodetect from teletext, >0 = actual page number, usually 888 or 889).
hu: A jelzett oldal felülbírálása, próbálkozzon ezzel, ha a feliratok nem jelennek meg (-1 = automatikus felismerés a TS-ből, 0 = automatikus felismerés a teletextből, >0 = a tényleges oldalszám, általában 888 vagy 889).

en: Ignore subtitle flag
hu: Feliratjelző figyelmen kívül hagyása

en: Ignore the subtitle flag, try this if your subtitles don't appear.
hu: Feliratjelző figyelmen kívül hagyása, próbálkozzon ezzel ha a feliratok nem jelennek meg.

en: Workaround for France
hu: Franciaországra jellemző hibák megkerülése

en: Some French channels do not flag their subtitling pages correctly due to a historical interpretation mistake. Try using this wrong interpretation if your subtitles don't appear.
hu: Egyes francia csatornák nem jelölik meg megfelelően a feliratozó oldalaikat egy történelmi értelmezési hiba miatt. Ha a feliratok nem jelennek meg, akkor próbálja meg használni ezt a hibás értelmezést.

en: Teletext subtitles decoder
hu: Teletext feliratdekódoló

en: HDMV TextST subtitles decoder
hu: HDMV TextST feliratdekódoló

en: Enforce a quality between 1 (low) and 10 (high), instead of specifying a particular bitrate. This will produce a VBR stream.
hu: Minőség meghatározása 1 (alacsony) és 10 (magas) között, egy adott bitsebesség meghatározása helyett. Ez egy VBR folyamot hoz létre.

en: Post processing quality
hu: Utófeldolgozás minősége

en: Theora video decoder
hu: Theora videodekódoló

en: Theora video packetizer
hu: Theora videodaraboló

en: Theora video encoder
hu: Theora videokódoló

en: TTML decoder
hu: TTML dekódoló

en: TTML subtitles decoder
hu: TTML feliratdekódoló

en: TTML demuxer
hu: TTML szétválasztó

en: Force a specific encoding quality between 0.0 (high) and 50.0 (low), instead of specifying a particular bitrate. This will produce a VBR stream.
hu: Adott kódolási minőség meghatározása, 0.0 (magas) és 50 (alacsony) között, egy adott bitsebesség meghatározása helyett. Ez egy VBR folyamot hoz létre.

en: Stereo mode
hu: Sztereó mód

en: Handling mode for stereo streams
hu: Sztereó folyamok kezelési módja

en: VBR mode
hu: VBR mód

en: Use Variable BitRate. Default is to use Constant BitRate (CBR).
hu: Változó bitsebesség használata. Az alapértelmezett az állandó bitsebesség (CBR) használata.

en: Psycho-acoustic model
hu: Pszichoakusztikai modell

en: Integer from -1 (no model) to 4.
hu: Egész szám -1 (nincs modell) és 4 között.

en: Joint stereo
hu: Joint sztereó

en: Libtwolame audio encoder
hu: Libtwolame hangkódoló

en: Ulead DV audio decoder
hu: Ulead DV audiodekódoló

en: Use Hardware decoders only
hu: Csak hardveres dekódolók használata

en: VideoToolbox video decoder
hu: VideoToolbox videodekódoló

en: Maximum encoding bitrate
hu: Maximális kódolási bitsebesség

en: Maximum bitrate in kbps. This is useful for streaming applications.
hu: Maximális bitsebesség kbps-ben. Ez közvetítési felhasználásnál hasznos.

en: Minimum encoding bitrate
hu: Minimális kódolási bitsebesség

en: Minimum bitrate in kbps. This is useful for encoding for a fixed-size channel.
hu: Minimális bitsebesség kbps-ben. Rögzített méretű csatornákhoz kódolásnál hasznos.

en: Force a constant bitrate encoding (CBR).
hu: Állandó bitsebességű kódolás kényszerítése (CBR).

en: Vorbis audio decoder
hu: Vorbis hangdekódoló

en: Vorbis audio packetizer
hu: Vorbis hangdaraboló

en: Vorbis audio encoder
hu: Vorbis hangkódoló

en: Quality mode
hu: Minőségi mód

en: Quality setting which will determine max encoding time
     - 0: Good quality
     - 1: Realtime
     - 2: Best quality
hu: A minőségi beállítás meghatározza a maximális kódolási időt
    - 0: Jó minőség
    - 1: Valós idejű
    - 2: Legjobb minőség

en: WebM video decoder
hu: WebM videodekódoló

en: WebM video encoder
hu: WebM videokódoló

en: WEBVTT decoder
hu: WEBVTT dekódoló

en: WEBVTT subtitles decoder
hu: WEBVTT feliratdekódoló

en: WEBVTT subtitles parser
hu: WEBVTT feliratfeldolgozó

en: WMA v1/v2 fixed point audio decoder
hu: WMA v1/v2 fixpontos hangdekódoló

en: Maximum GOP size
hu: Maximális GOP méret

en: Sets maximum interval between IDR-frames. Larger values save bits, thus improving quality for a given bitrate at the cost of seeking precision. Use -1 for infinite.
hu: Beállítja az IDR képkockák közötti legnagyobb időközt. A nagyobb értékek biteket takarítanak meg, így javítják a minőséget megadott bitsebesség mellett, cserébe a tekerési pontosság romlik. A -1 jelentése végtelen.

en: Minimum GOP size
hu: Minimális GOP méret

en: Sets minimum interval between IDR-frames. In H.264, I-frames do not necessarily bound a closed GOP because it is allowable for a P-frame to be predicted from more frames than just the one frame before it (also see reference frame option). Therefore, I-frames are not necessarily seekable. IDR-frames restrict subsequent P-frames from referring to any frame prior to the IDR-frame. 
    If scenecuts appear within this interval, they are still encoded as I-frames, but do not start a new GOP.
hu: A H.264-ben az I képkockák nem kötődnek szükségszerűen egy zárt GOP-hez, mert egy P-képkocka megjósolható az őt közvetlen megelőzőnél több képkockából is (lásd még a referencia-képkocka beállítást). Ezért az I-képkockák nem feltétlenül tekerhetők. Az IDR-képkockák megakadályozzák a követő P-képkockákat abban, hogy bármely, az IDR-képkockát megelőző képkockára hivatkozzanak. 
    Ha az ilyen szakaszokban jelenetváltások vannak, azok I-képkockákként kerülnek kódolásra, de nem kezdenek új GOP-ot.

en: Use recovery points to close GOPs
hu: Helyreállítási pontok használata a GOP-k lezárására

en: use open GOP, for bluray compatibility use also bluray-compat option
hu: nyitott GOP használata, a blu-ray kompatibilitáshoz használja a bluray-compat beállítást

en: Enable compatibility hacks for Blu-ray support
hu: Kompatibilitási trükkök engedélyezése a Blu-ray támogatáshoz

en: Enable hacks for Blu-ray support, this doesn't enforce every aspect of Blu-ray compatibility
    e.g. resolution, framerate, level
hu: Trükkök engedélyezése a Blu-ray támogatáshoz, ez nem kényszeríti ki a Blu-ray kompatibilitás
    minden szempontját, például a felbontást, képkockasebességet, szintet

en: Extra I-frames aggressivity
hu: Extra I-képkockák erőszakossága

en: Scene-cut detection. Controls how aggressively to insert extra I-frames. With small values of scenecut, the codec often has to force an I-frame when it would exceed keyint. Good values of scenecut may find a better location for the I-frame. Large values use more I-frames than necessary, thus wasting bits. -1 disables scene-cut detection, so I-frames are inserted only every other keyint frames, which probably leads to ugly encoding artifacts. Range 1 to 100.
hu: Jelenetváltás-felismerés. Meghatározza, milyen agresszíven kell beilleszteni extra I-képkockákat. A jelenetváltás kis értékei esetén a kódolónak gyakran kell I-képkockát beilleszteni, ha meghaladná a keyint értékét. A jelenetváltás jól megválasztott értékei az I-képkocka jobb elhelyezését eredményezhetik. Nagy értékek a szükségesnél több I-képkocka használatát eredményezhetik, így pazarolva a biteket. A -1 kikapcsolja a jelenetváltás érzékelését, így az I-képkockák csak minden második keyint képkockánál kerülnek beillesztésre, ami csúnya kódolási eredményt adhat.

en: B-frames between I and P
hu: B-képkockák az I és P között

en: Number of consecutive B-frames between I and P-frames. Range 1 to 16.
hu: Az I és P képkockák közti egymást követő B-képkockák száma. Az érvényes tartomány 1 és 16 között van.

en: Adaptive B-frame decision
hu: Adaptív B-képkocka döntés

en: Force the specified number of consecutive B-frames to be used, except possibly before an I-frame. Range 0 to 2.
hu: A megadott számú egymást követő B-képkocka használatának kényszerítése, kivéve egy lehetséges I-képkocka előtt. Az érvényes tartomány 0 és 2 között van.

en: Influence (bias) B-frames usage
hu: A B-képkockák használatának befolyásolása (eltérítése)

en: Bias the choice to use B-frames. Positive values cause more B-frames, negative values cause less B-frames.
hu: Eltéríti a B-képkockák használatára vonatkozó a választását. A pozitív értékek több B-képkockát, a negatív értékek kevesebb B-képkockát eredményeznek.

en: Keep some B-frames as references
hu: Néhány B-képkocka megtartása hivatkozásként

en: Allows B-frames to be used as references for predicting other frames. Keeps the middle of 2+ consecutive B-frames as a reference, and reorders frame appropriately.
     - none: Disabled
     - strict: Strictly hierarchical pyramid
     - normal: Non-strict (not Blu-ray compatible)
hu: Lehetővé teszi B-képkockák használatát hivatkozásként más képkockák előrejelzésére. Megtartja a 2+ egymást követő képkocka középértékét hivatkozásként és ennek megfelelően átrendezi a képkockát.
     – nincs: letiltva
     – szigorú: szigorúan hierarchikus piramis
     – normál: nem szigorú (nem Blu-ray kompatibilis)

en: Use fullrange instead of TV colorrange
hu: Teljes tartomány használata a TV színtartománya helyett

en: TV-range is usually used colorrange, defining this to true will enable libx264 to use full colorrange on encoding
hu: Általában a TV-tartomány használatos színtartományként, ennek beállításával a libx264 a teljes színtartományt fogja használni kódoláskor

en: CABAC (Context-Adaptive Binary Arithmetic Coding). Slightly slows down encoding and decoding, but should save 10 to 15% bitrate.
hu: A CABAC (Context-Adaptive Binary Arithmetic Coding) engedélyezése. Csekély mértékben lassítja a kódolást és a dekódolást, de megtakaríthatja a bitsebesség 10-15 %-át.

en: Number of previous frames used as predictors. This is effective in Anime, but seems to make little difference in live-action source material. Some decoders are unable to deal with large frameref values. Range 1 to 16.
hu: Az előrejelzéshez használt korábbi képkockák száma. Ez hatásos az animációknál, de látszólag kevés különbség észlelhető élő forrásnál. Néhány dekódoló nem tud nagy frameref értékeket kezelni. Az érvényes tartomány 1 és 16 között van.

en: Skip loop filter
hu: Hurokszűrő kihagyása

en: Deactivate the deblocking loop filter (decreases quality).
hu: A blokkbontási hurokszűrő kikapcsolása (csökkenti a minőséget).

en: Loop filter AlphaC0 and Beta parameters alpha:beta
hu: Hurokszűrő AlphaC0 és Beta paraméterei - alpha:beta

en: Loop filter AlphaC0 and Beta parameters. Range -6 to 6 for both alpha and beta parameters. -6 means light filter, 6 means strong.
hu: Hurokszűrő AlphaC0 és Beta paraméterei. A tartomány -6 és 6 közé esik mindkét esetben. A -6 enyhébb, a 6 erősebb szűrőt jelent.

en: H.264 level
hu: H.264 szint

en: Specify H.264 level (as defined by Annex A of the standard). Levels are not enforced; it's up to the user to select a level compatible with the rest of the encoding options. Range 1 to 5.1 (10 to 51 is also allowed). Set to 0 for letting x264 set level.
hu: A H.264 szint megadása (a szabvány A függelékében megadottaknak megfelelően). A szintek nem lesznek kikényszerítve, a felhasználó feladata a többi kódolási beállítással kompatibilis szint kiválasztása. A tartomány 1 és 5.1 között értelmezett (a 10 - 51 is engedélyezett). 0 = az x264 állíthatja be a szintet.

en: H.264 profile
hu: H.264 profil

en: Specify H.264 profile which limits are enforced over other settings
hu: Adja meg a H.264 profilt, amely korlátai más beállítások ellenére is ki lesznek kényszerítve

en: Interlaced mode
hu: Váltottsoros mód

en: Pure-interlaced mode.
hu: Tisztán váltottsoros mód.

en: Frame packing
hu: Képkocka-csomagolás

en: For stereoscopic videos define frame arrangement:
     0: checkerboard - pixels are alternatively from L and R
     1: column alternation - L and R are interlaced by column
     2: row alternation - L and R are interlaced by row
     3: side by side - L is on the left, R on the right
     4: top bottom - L is on top, R on bottom
     5: frame alternation - one view per frame
hu: A sztereoszkopikus videókhoz a képkockák elrendezésének megadása:
     0: sakktábla - a képpontok felváltva balról és jobbról származnak
     1: oszlopváltogatás - a bal és jobb oszloponként váltakozik
     2: sorváltogatás - a bal és jobb soronként váltakozik
     3: egymás mellett - a bal balra, a jobb jobbra található
     4: fentről le - az bal fent, a jobb lent található
     5: képkocka-váltogatás - képkockánként egy nézet

en: Use Periodic Intra Refresh
hu: Rendszeres belső frissítés használata

en: Use Periodic Intra Refresh instead of IDR frames
hu: Rendszeres belső frissítés használata IDR-képkockák helyett

en: Use mb-tree ratecontrol
hu: Az mb-tree sebességvezérlés használata

en: You can disable use of Macroblock-tree on ratecontrol
hu: A sebességvezérlésen letiltható a makroblokk-fa használata

en: Force number of slices per frame
hu: Képkockánkénti szeletek számának kikényszerítése

en: Force rectangular slices and is overridden by other slicing options
hu: Négyzet alakú szeletek kényszerítése, ezt más szeletelési beállítások felülbírálják

en: Limit the size of each slice in bytes
hu: Az egyes szeletek bájtokban megadott méretének korlátozása

en: Sets a maximum slice size in bytes, Includes NAL overhead in size
hu: Szeletek maximális számának beállítása bájtokban, a méret tartalmazza a NAL-ráhagyást

en: Limit the size of each slice in macroblocks
hu: Az egyes szeletek méretének korlátozása makroblokkokban

en: Sets a maximum number of macroblocks per slice
hu: A szeletenkénti makroblokkok maximális számának beállítása

en: Set QP
hu: QP beállítása

en: This selects the quantizer to use. Lower values result in better fidelity, but higher bitrates. 26 is a good default value. Range 0 (lossless) to 51.
hu: Ez beállítja a használandó kvantálást. Alacsonyabb értékek esetén az eredmény hangzása jobb lesz, de a bitsebesség is magasabb. A 26 egy jó alapértelmezett érték. Az érvényes tartomány 0 (veszteségmentes) és 51 között van.

en: Quality-based VBR
hu: Minőség alapú VBR

en: 1-pass Quality-based VBR. Range 0 to 51.
hu: 1 lépéses minőség alapú VBR. Tartomány: 0-51.

en: Min QP
hu: Minimális QP

en: Minimum quantizer parameter. 15 to 35 seems to be a useful range.
hu: Minimum kvantálás, a 15-35 használható tartománynak tűnik.

en: Max QP
hu: Maximális QP

en: Maximum quantizer parameter.
hu: Maximális kvantálási paraméter.

en: Max QP step
hu: Minimális QP lépés

en: Max QP step between frames.
hu: A képkockák közötti legnagyobb QP lépés.

en: Average bitrate tolerance
hu: Átlagos bitsebességtűrés

en: Allowed variance in average bitrate (in kbits/s).
hu: Elfogadott eltérés az átlagos bitsebességben (kbit/mp).

en: Max local bitrate
hu: Maximális helyi bitsebesség

en: Sets a maximum local bitrate (in kbits/s).
hu: Maximális helyi bitsebesség beállítása kbit/mp-ben.

en: VBV buffer
hu: VBV puffer

en: Averaging period for the maximum local bitrate (in kbits).
hu: A maximális helyi bitsebesség átlagos periódusa (kbit/mp-ben).

en: Initial VBV buffer occupancy
hu: VBV puffer kiinduló lefoglaltsága

en: Sets the initial buffer occupancy as a fraction of the buffer size. Range 0.0 to 1.0.
hu: Beállítja a kezdeti pufferfoglaltságot a pufferméret arányában. Az érvényes tartomány 0.0 és 1.0 között van.

en: How AQ distributes bits
hu: Az AQ hogyan osztja el a biteket

en: Defines bitdistribution mode for AQ, default 1
     - 0: Disabled
     - 1: Current x264 default mode
     - 2: uses log(var)^2 instead of log(var) and attempts to adapt strength per frame
hu: Megadja az AQ bitelosztási módját, alapértelmezett az 1
     – 0: Letiltva
     – 1: Jelenleg alapértelmezett x264 mód
     – 2: log(var)^2 használata log(var) helyett és kísérlet az erősség képkockánkénti igazítására

en: Strength of AQ
hu: Az AQ erősséges

en: Strength to reduce blocking and blurring in flat
    and textured areas, default 1.0 recommended to be between 0..2
     - 0.5: weak AQ
     - 1.5: strong AQ
hu: A blokkolás és elmosódás csökkentésének erőssége sima és textúrázott
    területeken, az alapértelmezés 1,0, javasolt a 0..2 közötti érték
     – 0,5: Gyenge AQ
     – 1,5: Erős AQ

en: QP factor between I and P
hu: Az I és P közötti QP faktor

en: QP factor between I and P. Range 1.0 to 2.0.
hu: Az I és P közötti QP faktor. Tartomány: 1.0 - 2.0.

en: QP factor between P and B
hu: A P és B közötti QP faktor

en: QP factor between P and B. Range 1.0 to 2.0.
hu: A P és B közötti QP faktor. Tartomány: 1.0 - 2.0.

en: QP difference between chroma and luma
hu: A QP különbség a színesség és fényesség között

en: QP difference between chroma and luma.
hu: A QP különbség a színesség és fényesség között.

en: Multipass ratecontrol
hu: Többlépcsős sebességvezérlés

en: Multipass ratecontrol:
     - 1: First pass, creates stats file
     - 2: Last pass, does not overwrite stats file
     - 3: Nth pass, overwrites stats file
hu: Többlépcsős sebességvezérlés
     – 1: Első lépés, létrehozza a statisztikafájlt
     – 2: Utolsó lépés, nem írja felül a statisztikafájlt
     – 3: N. lépés, felülírja a statisztikafájlt

en: QP curve compression
hu: QP görbetömörítés

en: QP curve compression. Range 0.0 (CBR) to 1.0 (QCP).
hu: QP görbetömörítés. Tartomány: 0.0 (CBR) - 1.0 (QCP).

en: Reduce fluctuations in QP
hu: A QP ingadozásainak csökkentése

en: This reduces the fluctuations in QP before curve compression. Temporally blurs complexity.
hu: Ez csökkenti a QP ingadozásait a görbetömörítés előtt. Ideiglenesen elhomályosítja az összetettséget.

en: This reduces the fluctuations in QP after curve compression. Temporally blurs quants.
hu: Ez csökkenti a QP ingadozásait a görbetömörítés után. Ideiglenesen elhomályosítja az adagokat.

en: Partitions to consider
hu: Figyelembe veendő felosztások

en: Partitions to consider in analyse mode:
     - none  : 
     - fast  : i4x4
     - normal: i4x4,p8x8,(i8x8)
     - slow  : i4x4,p8x8,(i8x8),b8x8
     - all   : i4x4,p8x8,(i8x8),b8x8,p4x4
    (p4x4 requires p8x8. i8x8 requires 8x8dct).
hu: Figyelembe veendő felosztások elemzés módban: 
     – nincs : 
     – gyors : i4x4
     – normál: i4x4,p8x8,(i8x8)
     – lassú : i4x4,p8x8,(i8x8),b8x8
     – mind  : i4x4,p8x8,(i8x8),b8x8,p4x4
    (a p4x4 megköveteli a p8x8-at. A i8x8 megköveteli a 8x8dct-t).

en: Direct MV prediction mode
hu: Közvetlen mozgásvektor-előrejelzési mód

en: Direct prediction size
hu: Közvetlen előrejelzés mérete

en: Direct prediction size:
     -  0: 4x4
     -  1: 8x8
     - -1: smallest possible according to level
hu: Közvetlen előrejelzés mérete:
     –  0: 4x4
     –  1: 8x8
     – -1: a szintnek megfelelő lehető legkisebb

en: Weighted prediction for B-frames
hu: B-képkockák súlyozott előrejelzése

en: Weighted prediction for B-frames.
hu: B-képkockák súlyozott előrejelzése.

en: Weighted prediction for P-frames
hu: A P-képkockák súlyozott előrejelzése

en: Weighted prediction for P-frames:
     - 0: Disabled
     - 1: Blind offset
     - 2: Smart analysis
hu: A P-képkockák súlyozott előrejelzése:
    - 0: letiltva
    - 1: vak eltolás
    - 2: intelligens elemzés

en: Integer pixel motion estimation method
hu: Az egész képpontmozgás-becslési módszer

en: Selects the motion estimation algorithm:
     - dia: diamond search, radius 1 (fast)
     - hex: hexagonal search, radius 2
     - umh: uneven multi-hexagon search (better but slower)
     - esa: exhaustive search (extremely slow, primarily for testing)
     - tesa: hadamard exhaustive search (extremely slow, primarily for testing)
hu: A mozgásbecslési algoritmus kiválasztása:
     – dia: gyémánt keresés, 1 sugár (gyors)
     – hex: hatszög keresés, 2 sugár
     – umh: páratlan több hatszöges keresés (jobb, de lassabb)
     – esa: kimerítő keresés (különösen lassú, elsődlegesen tesztelésre)
     – tesa: Hadamard kimerítő keresés (különösen lassú, elsődlegesen tesztelésre)

en: Maximum motion vector search range
hu: Mozgásvektor legnagyobb keresési tartománya

en: Maximum distance to search for motion estimation, measured from predicted position(s). Default of 16 is good for most footage, high motion sequences may benefit from settings between 24 and 32. Range 0 to 64.
hu: Mozgásbecslésnél a keresés legnagyobb távolsága, az előrejelzett pozíciókból mérve. Az alapértelmezett 16 megfelel a legtöbb felvételhez, a gyorsan mozgó részekhez előnyös lehet a 24 és 32 közötti érték. A tartomány 0 és 64 között van.

en: Maximum motion vector length
hu: Mozgásvektor legnagyobb hossza

en: Maximum motion vector length in pixels. -1 is automatic, based on level.
hu: Mozgásvektor legnagyobb hossza képpontokban. A -1 jelentése: automatikus, a szint alapján.

en: Minimum buffer space between threads
hu: A szálak közti minimális pufferterület

en: Minimum buffer space between threads. -1 is automatic, based on number of threads.
hu: A szálak közti minimális pufferterület. A -1 jelentése: automatikus, a szálak száma alapján.

en: Strength of psychovisual optimization, default is "1.0:0.0"
hu: Pszichovizuális optimalizálás erőssége, alapértelmezés: "1.0:0.0"

en: First parameter controls if RD is on (subme>=6) or off.
    Second parameter controls if Trellis is used on psychovisual optimization, default off
hu: Az első paraméter vezérli az RD bekapcsolását (subme>=6).
    A második paraméter megadja, hogy a Trellis használandó-e a pszichovizuális optimalizációhoz, ez alapértelmezésben ki van kapcsolva

en: Subpixel motion estimation and partition decision quality
hu: Képponton belüli mozgásbecslés és partíció döntési minőség

en: This parameter controls quality versus speed tradeoffs involved in the motion estimation decision process (lower = quicker and higher = better quality). Range 1 to 9.
hu: Ez a paraméter határozza meg a minőség - sebesség kompromisszumot a mozgásbecslés döntési eljárásnál (alacsonyabb = gyorsabb, magasabb = jobb minőség). Az érvényes tartomány 1 és 9 között van.

en: RD based mode decision for B-frames. This requires subme 6 (or higher).
hu: RD alapú móddöntés B-képkockákhoz. Ez a subme 6-os (vagy nagyobb) értékét követeli meg.

en: Decide references on a per partition basis
hu: Hivatkozások eldöntése partícióalapon

en: Allows each 8x8 or 16x8 partition to independently select a reference frame, as opposed to only one ref per macroblock.
hu: Lehetővé teszi minden 8x8 vagy 16x16 partíciónak hivatkozási képkocka független kiválasztását, szemben a makroblokkonkénti egyetlen hivatkozással.

en: Chroma in motion estimation
hu: Színesség a mozgásbecslésnél

en: Chroma ME for subpel and mode decision in P-frames.
hu: Színesség a képponton belüli mozgásbecsléshez és móddöntés a P-képkockákban.

en: Joint bidirectional motion refinement.
hu: Együttes kétirányú mozgásfinomítás.

en: Adaptive spatial transform size
hu: Adaptív térbeli átalakításméret

en: SATD-based decision for 8x8 transform in inter-MBs.
hu: SATD-alapú döntés a 8x8 átalakításhoz a belső makroblokkokban.

en: Trellis RD quantization
hu: Trellis RD kvantálás

en: Trellis RD quantization:
     - 0: disabled
     - 1: enabled only on the final encode of a MB
     - 2: enabled on all mode decisions
    This requires CABAC.
hu: Trellis RD kvantálás:
     – 0: letiltva
     – 1: csak egy makroblokk utolsó kódolásához engedélyezett
     – 2: minden móddöntéshez engedélyezett
    Ehhez a CABAC szükséges.

en: Early SKIP detection on P-frames
hu: Korai SKIP-észlelés a P-képkockákon

en: Early SKIP detection on P-frames.
hu: Korai SKIP-észlelés a P-képkockákon.

en: Coefficient thresholding on P-frames
hu: Együttható határérték a P-képkockáknál

en: Coefficient thresholding on P-frames. Eliminate dct blocks containing only a small single coefficient.
hu: Együttható határérték a P-képkockáknál. A kis önálló együtthatót tartalmazó dct blokkok megszüntetése.

en: Use Psy-optimizations
hu: Psy-optimalizációk használata

en: Use all visual optimizations that can worsen both PSNR and SSIM
hu: Minden vizuális optimalizáció használata, amelyek ronthatják a PSNR-t és az SSIM-et is

en: Dct-domain noise reduction. Adaptive pseudo-deadzone. 10 to 1000 seems to be a useful range.
hu: Zajcsökkentés a dct-tartományban. Adaptív pszeudo-holtsáv. A 10 és 1000 közti tartomány használható.

en: Inter luma quantization deadzone
hu: Fényességközi kvantálási holtsáv

en: Set the size of the inter luma quantization deadzone. Range 0 to 32.
hu: A fényességközi kvantálási holtsáv méretének beállítása. A tartomány 0 és 32 között van.

en: Intra luma quantization deadzone
hu: Fényességen belüli kvantálási holtsáv

en: Set the size of the intra luma quantization deadzone. Range 0 to 32.
hu: A fényességen belüli kvantálási holtsáv méretének beállítása. A tartomány 0 és 32 között van.

en: Non-deterministic optimizations when threaded
hu: Nem determinisztikus optimalizációk szálak használatakor

en: Slightly improve quality of SMP, at the cost of repeatability.
hu: A minőség enyhe javítása több processzor esetén, az ismételhetőség árán.

en: CPU optimizations
hu: CPU optimalizációk

en: Use assembler CPU optimizations.
hu: Assembler CPU optimalizációk használata.

en: Filename for 2 pass stats file
hu: A 2 lépéses statisztikafájl fájlneve

en: Filename for 2 pass stats file for multi-pass encoding.
hu: A 2 lépéses statisztikafájl fájlneve többlépcsős kódoláshoz.

en: PSNR computation
hu: PSNR számítása

en: Compute and print PSNR stats. This has no effect on the actual encoding quality.
hu: PSNR-statisztika számítása és megjelenítése. Ez nem befolyásolja a tényleges kódolási minőséget.

en: SSIM computation
hu: SSIM számítása

en: Compute and print SSIM stats. This has no effect on the actual encoding quality.
hu: SSIM-statisztika számítása és megjelenítése. Ez nem befolyásolja a tényleges kódolási minőséget.

en: Quiet mode
hu: Csendes üzemmód

en: Statistics
hu: Statisztika

en: Print stats for each frame.
hu: Statisztika nyomtatása minden képkockához.

en: SPS and PPS id numbers
hu: SPS és PPS azonosítószámok

en: Set SPS and PPS id numbers to allow concatenating streams with different settings.
hu: SPS és PPS számok beállítása különböző tulajdonságokkal rendelkező folyamok összefűzésének engedélyezése érdekében.

en: Access unit delimiters
hu: Hozzáférésiegység-elválasztók

en: Generate access unit delimiter NAL units.
hu: Hozzáférésiegység-elválasztó NAL egységek előállítása.

en: Framecount to use on frametype lookahead
hu: Képkockatípus kereséséhez használandó képkockaszám

en: Framecount to use on frametype lookahead. Currently default can cause sync-issues on unmuxable output, like rtsp-output without ts-mux
hu: Képkockatípus kereséséhez használandó képkockaszám. Az alapértelmezés szinkronizálási problémákat okozhat a nem egyesíthető kimeneteken, mint az rtsp-kimenet ts-mux nélkül

en: HRD-timing information
hu: HRD-időzítési információk

en: Default tune setting used
hu: Az alapértelmezetten használt dallam

en: Default preset setting used
hu: Az alapértelmezetten használt előbeállítás

en: x264 advanced options
hu: speciális x264 beállítások

en: x264 advanced options, in the form {opt=val,op2=val2}.
hu: Speciális x264 beállítások {beállítás=érték,beállítás2=érték2} formában.

en: Fast
hu: Gyors

en: Normal
hu: Hagyományos

en: Slow
hu: Lassú

en: Spatial
hu: Térbeli

en: Temporal
hu: Ideiglenes

en: checkerboard
hu: sakktábla

en: column alternation
hu: oszlopváltogatás

en: row alternation
hu: sorváltogatás

en: side by side
hu: egymás mellett

en: top bottom
hu: fentről le

en: frame alternation
hu: képkocka-váltogatás

en: H.264/MPEG-4 Part 10/AVC encoder (x264 10-bit)
hu: H.264/MPEG-4 Part 10/AVC kódoló (x264 10 bit)

en: H.262/MPEG-2 encoder (x262)
hu: H.262/MPEG-2 kódoló (x262)

en: H.264/MPEG-4 Part 10/AVC encoder (x264)
hu: H.264/MPEG-4 Part 10/AVC kódoló (x264)

en: H.265/HEVC encoder (x265)
hu: H.265/HEVC kódoló (x265)

en: XWD image decoder
hu: XWD képdekódoló

en: Teletext page
hu: Teletext oldal

en: Open the indicated Teletext page. Default page is index 100.
hu: A jelzett Teletext oldal megnyitása. Az alapértelmezett a 100. indexoldal.

en: Teletext alignment
hu: Teletext igazítása

en: You can enforce the teletext position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg. 6 = top-right).
hu: A teletext helyzetének kényszerítése a videóhoz képest (0 = középre, 1 = balra, 2 = jobbra, 4 = fent, 8 = lent, illetve ezek kombinációja, például a 6 = jobbra fent).

en: Teletext text subtitles
hu: Teletext szöveges feliratok

en: Output teletext subtitles as text instead of as RGBA.
hu: A teletext feliratok megjelenítése szövegként RGBA helyett.

en: Presentation Level
hu: Megjelenítési szint

en: 1.5
hu: 1,5

en: 2.5
hu: 2,5

en: 3.5
hu: 3,5

en: VBI and Teletext decoder
hu: VBI és Teletext dekódoló

en: VBI & Teletext
hu: VBI és Teletext

en: DBus
hu: D-Bus

en: D-Bus control interface
hu: D-Bus vezérlőfelület

en: VLC media player
hu: VLC médialejátszó

en: Do not open a DOS command box interface
hu: Ne nyisson DOS parancssori ablakot

en: By default the dummy interface plugin will start a DOS command box. Enabling the quiet mode will not bring this command box but can also be pretty annoying when you want to stop VLC and no video window is open.
hu: Alapértelmezésben a látszólagos felület bővítmény egy DOS parancssort indít el. A csendes mód engedélyezése nem jeleníti meg ezt a parancssort, de meglehetősen zavaró lehet, ha le akarja állítani a VLC-t és nincs nyitva videoablak.

en: Dummy interface
hu: Látszólagos kezelőfelület

en: Motion threshold (10-100)
hu: Mozgási küszöbérték (10-100)

en: Amount of movement required for a mouse gesture to be recorded.
hu: A egérmozdulatok érzékeléséhez szükséges elmozdítás mennyisége.

en: Trigger button
hu: Indítógomb

en: Trigger button for mouse gestures.
hu: Az egérmozdulatokhoz tartozó indítógomb.

en: Middle
hu: Középső

en: Gestures
hu: Mozdulatok

en: Mouse gestures control interface
hu: Egérmozdulatok vezérlőfelület

en: Global Hotkeys
hu: Globális gyorsbillentyűk

en: Global Hotkeys interface
hu: Globális gyorsbillentyűk kezelőfelülete

en: Hotkeys
hu: Gyorsbillentyűk

en: Hotkeys management interface
hu: Gyorsbillentyűk kezelőfelülete

en: One
hu: Egy

en: Loop: %s
hu: Végtelen: %s

en: Random: %s
hu: Véletlen: %s

en: Audio Device: %s
hu: Hangeszköz: %s

en: Recording
hu: Felvétel

en: Recording done
hu: A felvétel kész

en: Sub sync: bookmarked audio time
hu: Feliratszinkron: könyvjelzőzött hangidő

en: No active subtitle
hu: Nincs aktív felirat

en: Sub sync: bookmarked subtitle time
hu: Feliratszinkron: könyvjelzőzött feliratidő

en: Sub sync: set bookmarks first!
hu: Feliratszinkron: előbb állítson be könyvjelzőket!

en: Sub sync: corrected %i ms (total delay = %i ms)
hu: Feliratszinkron: javítva %i ms (teljes késleltetés = %i ms)

en: Sub sync: delay reset
hu: Feliratszinkron: késleltetés visszaállítva

en: Subtitle delay %i ms
hu: Felirat késleltetése %i ms

en: Audio delay %i ms
hu: Hang késleltetése %i ms

en: Audio track: %s
hu: Hangsáv: %s

en: Subtitle track: %s
hu: Feliratsáv: %s

en: Program Service ID: %s
hu: Műsorszolgáltatás-azonosító: %s

en: Aspect ratio: %s
hu: Méretarány: %s

en: Crop: %s
hu: Levágás: %s

en: Zooming reset
hu: Nagyítás visszaállítása

en: Scaled to screen
hu: Képernyőhöz igazítás

en: Original Size
hu: Eredeti méret

en: Zoom mode: %s
hu: Nagyítási mód: %s

en: Deinterlace off
hu: Váltottsorosság megszüntetése ki

en: Deinterlace on
hu: Váltottsorosság megszüntetése be

en: Subtitle position: no active subtitle
hu: Felirat helye: nincs aktív felirat

en: Subtitle position %d px
hu: Felirat helye: %d px

en: Subtitle text scale %d%%
hu: Felirat szövegméretezése: %d%%

en: Speed: %.2fx
hu: Sebesség: %.2fx

en: 
    Warning: if you cannot access the GUI anymore, open a command-line window, go to the directory where you installed VLC and run "vlc -I qt"
hu: 
    Figyelmeztetés: ha nem tudja többé elérni a grafikus felületet, akkor nyisson egy parancssori ablakot, lépjen be a VLC telepítési könyvtárába, és adja ki a „vlc -I qt” parancsot.

en: Change the lirc configuration file
hu: A lirc beállítófájl módosítása

en: Tell lirc to read this configuration file. By default it searches in the users home directory.
hu: A lirc utasítása ezen beállítófájl olvasására. Alapértelmezésben a felhasználók saját könyvtárában keres.

en: Infrared
hu: Infravörös

en: Infrared remote control interface
hu: Infravörös távirányító felület

en: motion
hu: mozgás

en: motion control interface
hu: mozgásérzékelési felület

en: Use HDAPS, AMS, APPLESMC or UNIMOTION motion sensors to rotate the video
hu: A videó mozgatásához HDAPS, AMS, APPLESMC vagy UNIMOTION mozgásérzékelők használata

en: Network master clock
hu: Elsődleges hálózati óra

en: When set, this VLC instance will act as the master clock for synchronization for clients listening
hu: Bejelölve a VLC-példány szinkronizálási céllal elsődleges óraként fog viselkedni a figyelő kliensek irányába

en: Master server IP address
hu: Elsődleges kiszolgáló IP-címe

en: The IP address of the network master clock to use for clock synchronization.
hu: A hálózati szinkronizációhoz használt hálózati elsődleges óra IP-címe.

en: UDP timeout (in ms)
hu: UDP időtúllépés (ms)

en: Length of time (in ms) until aborting data reception.
hu: Várakozás (ezredmásodpercben) az adatfogadás megszakítása előtt.

en: Network Sync
hu: Hálózati szinkronizáció

en: Network synchronization
hu: Hálózati szinkronizáció

en: Install Windows Service
hu: Windows szolgáltatás telepítése

en: Install the Service and exit.
hu: A szolgáltatás telepítése és kilépés.

en: Uninstall Windows Service
hu: Windows szolgáltatás eltávolítása

en: Uninstall the Service and exit.
hu: A szolgáltatás eltávolítása és kilépés.

en: Display name of the Service
hu: Szolgáltatás megjelenített neve

en: Change the display name of the Service.
hu: A szolgáltatás megjelenő nevének módosítása.

en: Configuration options
hu: Beállítások

en: Configuration options that will be used by the Service (eg. --foo=bar --no-foobar). It should be specified at install time so the Service is properly configured.
hu: A szolgáltatás által használt beállítások (például: --izé=bigyó --nincs-izé). Az opciót telepítéskor kell megadni a szolgáltatás megfelelő beállítása érdekében.

en: Additional interfaces spawned by the Service. It should be specified at install time so the Service is properly configured. Use a comma separated list of interface modules. (common values are: logger, sap, rc, http)
hu: A szolgáltatás által indított további felületek kiválasztása. Az opciót telepítéskor kell megadni, hogy a szolgáltatás helyesen legyen beállítva. Vesszővel elválasztva sorolja fel a felületmodulokat (gyakori értékek: logger, sap, rc, http)

en: NT Service
hu: NT szolgáltatás

en: Windows Service interface
hu: Windows szolgáltatásfelület

en: Initializing
hu: Előkészítés

en: Opening
hu: Megnyitás

en: Error
hu: Hiba

en: Show stream position
hu: Műsor pozíciójának megjelenítése

en: Show the current position in seconds within the stream from time to time.
hu: Időről időre jelenítse meg a folyam másodpercekben mért pozícióját.

en: Fake TTY
hu: Hamis terminál

en: Force the rc module to use stdin as if it was a TTY.
hu: Utasítja az rc modult, hogy a szabványos bemenetet úgy kezelje, mintha terminál lenne.

en: UNIX socket command input
hu: UNIX foglalat parancsbemenet

en: Accept commands over a Unix socket rather than stdin.
hu: A szabványos bemenet helyett egy UNIX foglalaton keresztül fogadja a parancsokat.

en: TCP command input
hu: TCP parancsbemenet

en: Accept commands over a socket rather than stdin. You can set the address and port the interface will bind to.
hu: A szabványos bemenet helyett egy TCP foglalaton keresztül fogadja a parancsokat. Beállíthatja a felület kapcsolódási helyének címét és a portot is.

en: By default the rc interface plugin will start a DOS command box. Enabling the quiet mode will not bring this command box but can also be pretty annoying when you want to stop VLC and no video window is open.
hu: Alapértelmezés szerint az rc felület bővítménye egy DOS parancssori ablakot nyit. A csendes mód beállítása nem nyitja meg ezt az ablakot, de bosszantó is lehet, ha le akarja állítani a VLC-t és nincs megnyitott videoablak.

en: Remote control interface
hu: Távirányító felület

en: Remote control interface initialized. Type `help' for help.
hu: Távirányító felület elindítva, segítségért adja ki a „help” parancsot.

en: Unknown command `%s'. Type `help' for help.
hu: „%s”: ismeretlen parancs, segítségért adja ki a „help” parancsot.

en: +----[ Remote control commands ]
hu: +----[ Távirányító parancsai ]

en: | add XYZ  . . . . . . . . . . . . add XYZ to playlist
hu: | add XYZ  . . . . . XYZ hozzáadása a lejátszólistához

en: | enqueue XYZ  . . . . . . . . . queue XYZ to playlist
hu: | enqueue XYZ  . . . XYZ hozzáadása a lejátszólistához

en: | playlist . . . . .  show items currently in playlist
hu: | playlist . . a lejátszólista elemeinek megjelenítése

en: | play . . . . . . . . . . . . . . . . . . play stream
hu: | play  . . . . . . . . . . . . . . . közvetítés lejátszása

en: | stop . . . . . . . . . . . . . . . . . . stop stream
hu: | stop  . . . . . . . . . . . . . . . közvetítés leállítása

en: | next . . . . . . . . . . . . . .  next playlist item
hu: | next . . . . . . . . a lejátszólista következő eleme

en: | prev . . . . . . . . . . . .  previous playlist item
hu: | prev . . . . . . . . . . a lejátszólista előző eleme

en: | goto . . . . . . . . . . . . . .  goto item at index
hu: | goto . . . . . . . . . . . adott indexű elemre ugrás

en: | repeat [on|off] . . . .  toggle playlist item repeat
hu: | repeat [on|off]  . lejátszólista-elem ismétlése be/ki

en: | loop [on|off] . . . . . . . . . toggle playlist loop
hu: | loop [on|off]  . . lejátszólista végtelenítése be/ki

en: | random [on|off] . . . . . . .  toggle random jumping
hu: | random [on|off]  . . . véletlenszerű ugrás be/ki

en: | clear . . . . . . . . . . . . . . clear the playlist
hu: | clear  . . . . . . . . . . . a lejátszólista törlése

en: | status . . . . . . . . . . . current playlist status
hu: | status  . . . . . a lejátszólista jelenlegi állapota

en: | title [X]  . . . . . . set/get title in current item
hu: | title [X]  kijelölt elem címének beállítása/lekérése

en: | title_n  . . . . . . . .  next title in current item
hu: | title_n . . . . . a következő cím a kijelölt elemben

en: | title_p  . . . . . .  previous title in current item
hu: | title_p  . . . . . . az előző cím a kijelölt elemben

en: | chapter [X]  . . . . set/get chapter in current item
hu: | chapter [X]  kijelölt elem fejezetének beállítása/lekérése

en: | chapter_n  . . . . . .  next chapter in current item
hu: | chapter_n  . . következő fejezet a jelenlegi elemben

en: | chapter_p  . . . .  previous chapter in current item
hu: | chapter_p  . . . . előző fejezet a jelenlegi elemben

en: | seek X . . . seek in seconds, for instance `seek 12'
hu: | seek X . . tekerés másodpercekben, például „seek 12”

en: | pause  . . . . . . . . . . . . . . . .  toggle pause
hu: | pause . . . . . . . . . . . . . . . szünet be/ki

en: | fastforward  . . . . . . . .  .  set to maximum rate
hu: | fastforward . . . . . beállítás maximális sebességre

en: | rewind  . . . . . . . . . . . .  set to minimum rate
hu: | rewind  . . . . . . . beállítás minimális sebességre

en: | faster . . . . . . . . . .  faster playing of stream
hu: | faster . . . . . . . . . a közvetítés gyorsabb lejátszása

en: | slower . . . . . . . . . .  slower playing of stream
hu: | slower  . . . . . . . . . a közvetítés lassabb lejátszása

en: | normal . . . . . . . . . .  normal playing of stream
hu: | normal . . . . . . . . . a közvetítés normális lejátszása

en: | frame. . . . . . . . . .  play frame by frame
hu: | frame. . . . . . . . . .  lejátszás képkockáról képkockára

en: | f [on|off] . . . . . . . . . . . . toggle fullscreen
hu: | f [on|off] . . . . . . . . . . teljes képernyő be/ki

en: | info . . . . .  information about the current stream
hu: | info  . . . . . . . információk az aktuális közvetítésről

en: | stats  . . . . . . . .  show statistical information
hu: | stats  . . .  statisztikai információk megjelenítése

en: | get_time . . seconds elapsed since stream's beginning
hu: | get_time  . . a közvetítés kezdete óta eltelt másodpercek

en: | is_playing . . . .  1 if a stream plays, 0 otherwise
hu: | is_playing  . . . közvetítés lejátszásakor 1, egyébként 0

en: | get_title . . . . .  the title of the current stream
hu: | get_title  . . . . . . . . . . a jelenlegi közvetítés címe

en: | get_length . . . .  the length of the current stream
hu: | get_length  . . . . . . . . az aktuális közvetítés hossza

en: | volume [X] . . . . . . . . . .  set/get audio volume
hu: | volume [X] . . . . . . . hangerő beállítása/lekérése

en: | volup [X]  . . . . . . .  raise audio volume X steps
hu: | volup [X] . . . . . . . hangerő növelése X egységgel

en: | voldown [X]  . . . . . .  lower audio volume X steps
hu: | voldown [X]  . . . . hangerő csökkentése X egységgel

en: | adev [device]  . . . . . . . .  set/get audio device
hu: | adev [eszköz]  . . . . . . . .  hangeszköz beállítása/lekérése

en: | achan [X]. . . . . . . . . .  set/get audio channels
hu: | achan [X] . . . . . hangcsatorna beállítása/lekérése

en: | atrack [X] . . . . . . . . . . . set/get audio track
hu: | atrack [X] . . . . . . . hangsáv beállítása/lekérése

en: | vtrack [X] . . . . . . . . . . . set/get video track
hu: | vtrack [X]  . . . . . . . videosáv beállítása/lekérése

en: | vratio [X]  . . . . . . . set/get video aspect ratio
hu: | vratio [X]  videó méretarányának beállítása/lekérése

en: | vcrop [X]  . . . . . . . . . . .  set/get video crop
hu: | vcrop [X] . . . . . videolevágás beállítása/lekérése

en: | vzoom [X]  . . . . . . . . . . .  set/get video zoom
hu: | vzoom [X]  . . . . videonagyítás beállítása/lekérése

en: | snapshot . . . . . . . . . . . . take video snapshot
hu: | goto . . . . . . . . . . video-pillanatkép készítése

en: | strack [X] . . . . . . . . .  set/get subtitle track
hu: | strack [X] . . . . . . . . .  feliratsáv beállítása/lekérése

en: | key [hotkey name] . . . . . .  simulate hotkey press
hu: | key [gyorsbillentyű] . billentyűlenyomás szimulálása

en: | help . . . . . . . . . . . . . . . this help message
hu: | help . . . . . . . . . . . . . . . . ez a súgóüzenet

en: | logout . . . . . . .  exit (if in socket connection)
hu: | logout  . . kilépés (foglalatkapcsolathoz hasonlóan)

en: | quit . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  quit vlc
hu: | quit . . . . . . . . . . . . . . . kilépés a vlc-ből

en: +----[ end of help ]
hu: +----[ súgó vége ]

en: Press pause to continue.
hu: A folytatáshoz nyomja meg a szünet gombot.

en: Type 'pause' to continue.
hu: A folytatáshoz írja be a „szünet” szót.

en: Error: `goto' needs an argument greater than zero.
hu: Hiba: a „goto” pozitív paramétert vár.

en: Playlist has only %u element | Playlist has only %u elements
hu[0]: A lejátszólista csak %u elemet tartalmaz
hu[1]: A lejátszólista csak %u elemet tartalmaz

en: +-[Incoming]
hu: +-[Bejövő]

en: | input bytes read : %8.0f KiB
hu: | olvasott bemeneti bájtok: %8.0f KiB

en: | input bitrate    :   %6.0f kb/s
hu: | bemeneti bitsebesség: %6.0f kb/s

en: | demux bytes read : %8.0f KiB
hu: | szétválasztott beolvasott bájtok: %8.0f KiB

en: | demux bitrate    :   %6.0f kb/s
hu: | szétválasztás bitsebessége: %6.0f kb/s

en: | demux corrupted  :    %5<PRIi64>
hu: | sérült egyesítés:     %5<PRIi64>

en: | discontinuities  :    %5<PRIi64>
hu: | folytonossági hibák:   %5<PRIi64>

en: +-[Video Decoding]
hu: +-[Videodekódolás]

en: | video decoded    :    %5<PRIi64>
hu: | dekódolt videó   :    %5<PRIi64>

en: | frames displayed :    %5<PRIi64>
hu: | megjelenített képkockák: %5<PRIi64>

en: | frames lost      :    %5<PRIi64>
hu: | elveszett képkockák:     %5<PRIi64>

en: +-[Audio Decoding]
hu: +-[Hangdekódolás]

en: | audio decoded    :    %5<PRIi64>
hu: | dekódolt hang:           %5<PRIi64>

en: | buffers played   :    %5<PRIi64>
hu: | lejátszott pufferek:     %5<PRIi64>

en: | buffers lost     :    %5<PRIi64>
hu: | elveszett pufferek:      %5<PRIi64>

en: Windows messages interface
hu: Windows üzenetek felület

en: Maximum device width
hu: Eszköz maximális szélessége

en: Maximum device height
hu: Eszköz maximális magassága

en: Fixed Bandwidth in KiB/s
hu: Fix sávszélesség KiB/mp-ben

en: Preferred bandwidth for non adaptive streams
hu: Előnyben részesített sávszélesség a nem adaptív közvetítésekhez

en: Live Playback delay (ms)
hu: Élő lejátszás késleltetése (ms)

en: Tradeoff between stability and real time
hu: Kompromisszum a stabilitás és a valós idő között

en: Max buffering (ms)
hu: Max. pufferelés (ms)

en: Adaptive Logic
hu: Adaptív logika

en: Use regular HTTP modules
hu: Szokásos HTTP modulok használata

en: Connect using HTTP access instead of custom HTTP code
hu: Kapcsolódás HTTP hozzáféréssel az egyéni HTTP kód helyett

en: Low latency
hu: Kis késleltetés

en: Overrides low latency parameters
hu: Felülírja az alacsony késleltetésű paramétereket

en: Predictive
hu: Prediktív

en: Near Optimal
hu: Közel optimális

en: Bandwidth Adaptive
hu: Adaptív sávszélesség

en: Fixed Bandwidth
hu: Fix sávszélesség

en: Lowest Bandwidth/Quality
hu: Legalacsonyabb sávszélesség/minőség

en: Highest Bandwidth/Quality
hu: Legmagasabb sávszélesség/minőség

en: Force
hu: Kikényszerítés

en: Adaptive
hu: Adaptív

en: Unified adaptive streaming for DASH/HLS
hu: Egyesített adaptív közvetítés DASH/HLS-hez

en: AIFF demuxer
hu: AIFF szétválasztó

en: ASF/WMV demuxer
hu: ASF/WMV szétválasztó

en: Could not demux ASF stream
hu: Az ASF folyam nem választható szét

en: VLC failed to load the ASF header.
hu: A VLC nem tudta betölteni az ASF fejlécet.

en: AU demuxer
hu: AU szétválasztó

en: Avformat demuxer
hu: Avformat szétválasztó

en: Avformat
hu: AV formátum

en: Demuxer
hu: Szétválasztó

en: Avformat muxer
hu: Avformat egyesítő

en: Muxer
hu: Egyesítő

en: Avformat mux
hu: Avformat egyesítés

en: Force use of a specific avformat muxer.
hu: Az adott avformat egyesítő használatának kényszerítése.

en: Format name
hu: Formátumnév

en: Internal libavcodec format name
hu: Belső libavcodec formátumnév

en: Force interleaved method
hu: Összefésülő eljárás kényszerítése

en: Force index creation
hu: Indexkészítés kényszerítése

en: Recreate a index for the AVI file. Use this if your AVI file is damaged or incomplete (not seekable).
hu: Az AVI fájl újraindexelése. Használja ezt, ha az AVI fájl sérült vagy nem teljes (nem tekerhető).

en: Ask for action
hu: Kérdezzen rá a teendőre

en: Always fix
hu: Mindig javítson

en: Never fix
hu: Soha ne javítson

en: Fix when necessary
hu: Javítás, ha szükséges

en: AVI demuxer
hu: AVI szétválasztó

en: Because this file index is broken or missing, seeking will not work correctly.
    VLC won't repair your file but can temporary fix this problem by building an index in memory.
    This step might take a long time on a large file.
    What do you want to do?
hu: Mivel a fájl indexe megsérült vagy hiányzik, a tekerés nem fog megfelelően működni.
    A VLC nem javítja meg a fájlt, de ideiglenesen kijavíthatja a problémát egy index felépítésével a memóriában.
    Ez a lépés nagy fájlokon sokáig tarthat.
    Mit szeretne tenni?

en: Do not play
hu: Ne játssza le

en: Build index then play
hu: Index építése és lejátszás

en: Play as is
hu: Lejátszás így

en: Broken or missing Index
hu: Sérült vagy hiányzó index

en: Broken or missing AVI Index
hu: Sérült vagy hiányzó AVI index

en: Fixing AVI Index...
hu: Az AVI index javítása…

en: CAF demuxer
hu: CAF szétválasztó

en: CDG demuxer
hu: CDG szétválasztó

en: Dump module
hu: Kiíratás modul

en: Dump filename
hu: Fájlnév kiíratása

en: Name of the file to which the raw stream will be dumped.
hu: A fájl neve, amelybe a nyers folyam ki lesz íratva.

en: Append to existing file
hu: Hozzáfűzés meglévő fájlhoz

en: If the file already exists, it will not be overwritten.
hu: Ha a fájl már létezik, akkor nem lesz felülírva.

en: File dumper
hu: Fájlkiírató

en: Value to adjust dts by
hu: A DTS módosítása ennyivel

en: Dirac video demuxer
hu: Dirac videoszétválasztó

en: Directory import
hu: Könyvtár importálása

en: Seek prevention demux filter
hu: Tekerésmegelőző szétválasztó szűrő

en: FLAC demuxer
hu: FLAC szétválasztó

en: ES ID
hu: ES azonosító

en: Decode
hu: Dekódolás

en: Decode at the demuxer stage
hu: Dekódolás a szétválasztás lépésben

en: Forced chroma
hu: Színesség kényszerítése

en: If non empty and image-decode is true, the image will be converted to the specified chroma.
hu: Ha nem üres, és a képdekódolás igaz, akkor a kép a megadott színességre lesz konvertálva.

en: Duration in seconds
hu: Hossz másodpercben

en: Duration in seconds before simulating an end of file. A negative value means an unlimited play time.
hu: Hossz másodpercben a fájl végének szimulálása előtt. A negatív érték végtelen lejátszási időt jelent.

en: Frame rate of the elementary stream produced.
hu: Az előállított elemi adatfolyam képkockasebessége.

en: Real-time
hu: Valós idő

en: Use real-time mode suitable for being used as a master input and real-time input slaves.
hu: Valós idejű mód használata, ez elsődleges bemenetként és valós idejű bemeneti forrásokként használható.

en: Image demuxer
hu: Képszétválasztó

en: Image
hu: Kép

en: Frames per Second
hu: Másodpercenkénti képkockaszám

en: This is the desired frame rate when playing MJPEG from a file. Use 0 (this is the default value) for a live stream (from a camera).
hu: A kívánt képkockasebesség MJPEG fájlok lejátszásakor. Használjon 0-t (alapértelmezett) az élő folyamhoz (kameráról).

en: M-JPEG camera demuxer
hu: M-JPEG kamera szétválasztó

en: Matroska stream demuxer
hu: Matroska folyamszétválasztó

en: Respect ordered chapters
hu: Rendezett fejezetek figyelembe vétele

en: Play chapters in the order specified in the segment.
hu: A rendezett fejezetek lejátszása a szakaszban megadott sorrendben.

en: Chapter codecs
hu: Fejezet kodekek

en: Use chapter codecs found in the segment.
hu: A részben talált kodekek használata a fejezeteknél.

en: Preload MKV files in the same directory
hu: MKV-fájlok előbetöltése ugyanabban a könyvtárban

en: Preload matroska files in the same directory to find linked segments (not good for broken files).
hu: Azonos könyvtárban található matroska fájlok előbetöltése összetartozó szakaszok kereséséhez (sérült fájlokhoz nem jó).

en: Seek based on percent not time
hu: A tekerés nem idő, hanem százalék alapú

en: Seek based on percent not time.
hu: A tekerés nem idő, hanem százalék alapú.

en: Dummy Elements
hu: Látszólagos elemek

en: Read and discard unknown EBML elements (not good for broken files).
hu: Olvassa és dobja el az ismeretlen EBML elemeket (nem jó sérült fájlokhoz).

en: Preload clusters
hu: Klaszterek előtöltése

en: Find all cluster positions by jumping cluster-to-cluster before playback
hu: Az összes klaszterpozíció megkeresése klaszterről klaszterre ugrálva lejátszás előtt

en: Enable noise reduction algorithm.
hu: Zajcsökkentő algoritmus engedélyezése.

en: Enable reverberation
hu: Visszhang engedélyezése

en: Reverberation level (from 0 to 100, default value is 0).
hu: Visszhang szint (0-100, alapértelmezetten 0).

en: Reverberation delay, in ms. Usual values are from 40 to 200ms.
hu: Visszhang késleltetése ezredmásodpercben. Az érték általában 40 és 200 között van.

en: Enable megabass mode
hu: Megabass mód engedélyezése

en: Megabass mode level (from 0 to 100, default value is 0).
hu: Megabass mód szintje (0-100, alapértelmezetten 0).

en: Megabass mode cutoff frequency, in Hz. This is the maximum frequency for which the megabass effect applies. Valid values are from 10 to 100 Hz.
hu: A megabass mód levágási frekvenciája, Hz-ben. Ez a legnagyobb frekvencia, amelyre a megabass hatás érvényes. Az érvényes értékek 10 és 100 Hz között vannak.

en: Surround effect level (from 0 to 100, default value is 0).
hu: Térhatás szintje (0-100, alapértelmezetten 0).

en: Surround delay, in ms. Usual values are from 5 to 40 ms.
hu: Térhatás késleltetése ezredmásodpercben. Az általános értékek 5 és 40 között vannak.

en: MOD demuxer (libmodplug)
hu: MOD szétválasztó (libmodplug)

en: Reverberation level
hu: Visszhang szintje

en: Reverberation delay
hu: Visszhang késleltetése

en: Mega bass level
hu: Mega bass szintje

en: Mega bass cutoff
hu: Mega bass levágás

en: Surround
hu: Térhatású

en: Surround level
hu: Térhatás szintje

en: Surround delay (ms)
hu: Térhatás késleltetése (ezredmásodperc)

en: Writer
hu: Író

en: Composer
hu: Zeneszerző

en: Information
hu: Információk

en: Disclaimer
hu: Jognyilatkozat

en: Requirements
hu: Követelmények

en: Original Format
hu: Eredeti formátum

en: Display Source As
hu: Forrás megjelenítése mint

en: Host Computer
hu: Kiszolgáló számítógép

en: Performers
hu: Előadók

en: Original Performer
hu: Eredeti előadó

en: Providers Source Content
hu: Forrástartalmat biztosít

en: Warning
hu: Figyelmeztetés

en: Software
hu: Szoftver

en: Lyrics
hu: Dalszöveg

en: Record Company
hu: Kiadóvállalat

en: Model
hu: Modell

en: Product
hu: Termék

en: Grouping
hu: Csoportosítás

en: Sub-Title
hu: Alcím

en: Arranger
hu: Zenei rendező

en: Art Director
hu: Művészeti rendező

en: Copyright Acknowledgement
hu: Szerzői jogi elismervény

en: Conductor
hu: Karmester

en: Song Description
hu: Szám leírása

en: Liner Notes
hu: Borítószöveg

en: Phonogram Rights
hu: Fonogram jogai

en: Sound Engineer
hu: Hangmérnök

en: Soloist
hu: Szólista

en: Thanks
hu: Köszönet

en: Encoding Params
hu: Kódolási paraméterek

en: Vendor
hu: Eladó

en: Catalog Number
hu: Katalógusszám

en: Keywords
hu: Kulcsszavak

en: Explicit
hu: Szókimondó

en: Clean
hu: Tiszta

en: M4A audio only
hu: Csak M4A hang

en: Ignore non audio tracks from iTunes audio files
hu: A nem hang sávok figyelmen kívül hagyása az iTunes hangfájlok közül

en: MP4 stream demuxer
hu: MP4 folyamszétválasztó

en: Do not seek
hu: Ne lehessen tekerni

en: Build index
hu: Index építése

en: MusePack demuxer
hu: MusePack szétválasztó

en: This is the frame rate used as a fallback when playing MPEG video elementary streams.
hu: A tartalék képkockasebesség elemi MPEG4 videofolyamok lejátszásakor.

en: MPEG-I/II/4 / A52 / DTS / MLP audio
hu: MPEG-I/II/4 / A52 / DTS / MLP hang

en: Audio ES
hu: Hang ES

en: MPEG-4 video
hu: MPEG-4 videó

en: Desired frame rate for the stream.
hu: A folyam kívánt képkockasebessége.

en: H264 video demuxer
hu: H264 videoszétválasztó

en: HEVC/H.265 video demuxer
hu: HEVC/H.265 videoszétválasztó

en: MPEG-I/II video demuxer
hu: MPEG-I/II videoszétválasztó

en: Trust MPEG timestamps
hu: Bízzon az MPEG időpecsétekben

en: Normally we use the timestamps of the MPEG files to calculate position and duration. However sometimes this might not be usable. Disable this option to calculate from the bitrate instead.
hu: Normális esetben a pozíció és időtartam kiszámításához az MPEG fájlok időpecsétjei kerülnek felhasználásra. Néha azonban ez nem használható. Tiltsa le ezt a beállítást a bitsebességből történő számításhoz.

en: MPEG-PS demuxer
hu: MPEG-PS szétválasztó

en: Extra PMT
hu: Extra paraméter

en: Allows a user to specify an extra pmt (pmt_pid=pid:stream_type[,...]).
hu: Lehetővé teszi a felhasználónak extra paraméter meghatározását (pmt_pid=pid:folyam_típus[,…])

en: Set id of ES to PID
hu: Az ES azonosító PID-re állítása

en: Set the internal ID of each elementary stream handled by VLC to the same value as the PID in the TS stream, instead of 1, 2, 3, etc. Useful to do '#duplicate{..., select="es=<pid>"}'.
hu: A VLC által kezelt elemi folyamok belső azonosítóját ugyanarra az értékre állítja, mint a TS folyam PID-je, az 1, 2, 3, stb helyett. Hasznos lehet a „#duplicate{…, select="es=<pid>"}” végrehajtásához.

en: CSA Key
hu: CSA kulcs

en: CSA encryption key. This must be a 16 char string (8 hexadecimal bytes).
hu: CSA titkosítási kulcs. Ennek 16 karakter (8 hexadecimális bájt) hosszúnak kell lennie.

en: Second CSA Key
hu: Második CSA kulcs

en: The even CSA encryption key. This must be a 16 char string (8 hexadecimal bytes).
hu: A páros CSA titkosítási kulcs. Ennek 16 karakter (8 hexadecimális bájt) hosszúnak kell lennie.

en: Packet size in bytes to decrypt
hu: A visszafejtendő csomag mérete bájtban

en: Specify the size of the TS packet to decrypt. The decryption routines subtract the TS-header from the value before decrypting.
hu: Meghatározza a visszafejtendő TS csomag méretét. A visszafejtő programrészek visszafejtés előtt kivonják a TS-fejlécet az értékből.

en: Separate sub-streams
hu: Alfolyamok szétválasztása

en: Separate teletex/dvbs pages into independent ES. It can be useful to turn off this option when using stream output.
hu: A teletext/dvbs oldalak szétválasztása önálló ES-be. Adatfolyam-kimenet használatakor hasznos lehet kikapcsolni.

en: Seek and position based on a percent byte position, not a PCR generated time position. If seeking doesn't work property, turn on this option.
hu: Tekerés és pozicionálás százalékban megadott bájtpozíció, és nem PCR-ből előállított időpont alapján. Ha a tekerés nem működik megfelelően, akkor kapcsolja ki ezt a beállítást.

en: Trust in-stream PCR
hu: Bizalom a folyamon belüli PCR-ben

en: Use the stream PCR as a reference.
hu: A folyam PCR-jének használata referenciaként.

en: Digital TV Standard
hu: Digitális TV szabvány

en: Selects mode for digital TV standard. This feature affects EPG information and subtitles.
hu: Kiválasztja a digitális TV szabvány módját. Ez a funkció az EPG információkat és a feliratokat érinti.

en: MPEG Transport Stream demuxer
hu: MPEG továbbító folyamszétválasztó

en: Main audio
hu: Fő hang

en: Audio description for the visually impaired
hu: Hangos leírás a látássérültek számára

en: Clean audio for the hearing impaired
hu: Tiszta hang a hallássérültek számára

en: Spoken subtitles for the visually impaired
hu: Felolvasott feliratok a látássérültek számára

en: Teletext subtitles
hu: Teletext feliratok

en: Teletext: additional information
hu: Teletext: további információk

en: Teletext: program schedule
hu: Teletext: folyamújság

en: Teletext subtitles: hearing impaired
hu: Teletext feliratok: hallássérülteknek

en: DVB subtitles: hearing impaired
hu: DVB feliratok: hallássérülteknek

en: clean effects
hu: tiszta hatások

en: hearing impaired
hu: hallássérült

en: visual impaired commentary
hu: megjegyzések látássérülteknek

en: Windows Media NSC metademux
hu: Windows Media NSC meta-szétválasztó

en: NullSoft demuxer
hu: NullSoft szétválasztó

en: Nuv demuxer
hu: Nuv szétválasztó

en: OGG demuxer
hu: OGG szétválasztó

en: Show shoutcast adult content
hu: Shoutcast felnőtt tartalom megjelenítése

en: Show NC17 rated video streams when using shoutcast video playlists.
hu: NC17 minősítésű videofolyamok megjelenítése shoutcast video-lejátszólisták használatakor.

en: Skip ads
hu: Reklámok kihagyása

en: Use playlist options usually used to prevent ads skipping to detect ads and prevent adding them to the playlist.
hu: Az általában a reklámok elkerülésére használt lejátszólista-beállítások használata a reklámok felismerésére és lejátszólistához adásuk megelőzésére.

en: M3U playlist import
hu: M3U lejátszólista importálása

en: RAM playlist import
hu: RAM lejátszólista importálása

en: PLS playlist import
hu: PLS lejátszólista importálása

en: B4S playlist import
hu: B4S lejátszólista importálása

en: DVB playlist import
hu: DVB lejátszólista importálása

en: Podcast parser
hu: Podcast feldolgozó

en: XSPF playlist import
hu: XSPF lejátszólista importálása

en: New winamp 5.2 shoutcast import
hu: Új Winamp 5.2 shoutcast importálás

en: ASX playlist import
hu: ASX lejátszólista importálása

en: Kasenna MediaBase parser
hu: Kasenna MediaBase feldolgozó

en: QuickTime Media Link importer
hu: QuickTime Media Link importáló

en: Dummy IFO demux
hu: Látszólagos IFO dekódoló

en: iTunes Music Library importer
hu: iTunes zenegyűjtemény-importáló

en: WPL playlist import
hu: WPL lejátszólista importálása

en: Podcast Info
hu: Podcast információi

en: Podcast Link
hu: Podcast hivatkozás

en: Podcast Copyright
hu: Podcast szerzői joga

en: Podcast Category
hu: Podcast kategóriája

en: Podcast Keywords
hu: Podcast kulcsszavai

en: Podcast Subtitle
hu: Podcast felirata

en: Podcast Summary
hu: Podcast összefoglalója

en: Podcast Publication Date
hu: Podcast közzétételi dátuma

en: Podcast Author
hu: Podcast szerzője

en: Podcast Subcategory
hu: Podcast alkategóriája

en: Podcast Duration
hu: Podcast hossza

en: Podcast Type
hu: Podcast típusa

en: Podcast Size
hu: Podcast mérete

en: %s bytes
hu: %s bájt

en: Listeners
hu: Figyelők

en: Load
hu: Betöltés

en: Total duration
hu: Teljes hossz

en: PVA demuxer
hu: PVA szétválasztó

en: Audio sample rate in Hertz. Default is 48000 Hz.
hu: Hangmintavételi frekvencia Hz-ben, alapértelmezésben 48000 Hz.

en: Audio channels
hu: Hangcsatornák

en: Audio channels in input stream. Numeric value >0. Default is 2.
hu: A bemeneti adatfolyam hangcsatornáinak száma. 0-tól nagyobb szám, alapértelmezésben 2.

en: FOURCC code of raw input format
hu: Nyers bemeneti formátum FOURCC kódja

en: FOURCC code of the raw input format. This is a four character string.
hu: Nyers bemeneti formátum FOURCC kódja. Ez egy négy karakterből álló karakterlánc.

en: Forces the audio language
hu: Hang nyelvének kényszerítése

en: Forces the audio language for the output mux. Three letter ISO639 code. Default is 'eng'.
hu: A hang nyelvének kényszerítése a kimenetegyesítőhöz. Három betűs ISO-639 kód, alapértelmezésben „eng”.

en: Raw audio demuxer
hu: Nyers hangszétválasztó

en: The demuxer will advance timestamps if the input can't keep up with the rate.
hu: A szétválasztó növeli az időpecséteket, ha a bemenet nem képes lépést tartani a sebességgel.

en: DV (Digital Video) demuxer
hu: DV (Digital Video) szétválasztó

en: This is the desired frame rate when playing raw video streams. In the form 30000/1001 or 29.97
hu: A kívánt képkockasebesség nyers videofolyamok lejátszásakor. 30000/1001 vagy 29.97 formátumban adható meg

en: This specifies the width in pixels of the raw video stream.
hu: Ez megadja a nyers videofolyam szélességét képpontokban.

en: This specifies the height in pixels of the raw video stream.
hu: Ez megadja a nyers videofolyam magasságát képpontokban.

en: Force chroma (Use carefully)
hu: Színesség kényszerítése (használja óvatosan)

en: Force chroma. This is a four character string.
hu: Színesség kényszerítése. Ez egy négy karakterből álló karakterlánc.

en: Raw video demuxer
hu: Nyers videó szétválasztó

en: Real demuxer
hu: Real szétválasztó

en: C64 sid demuxer
hu: C64 sid szétválasztó

en: SMF demuxer
hu: SMF szétválasztó

en: EBU STL subtitles parser
hu: EBU STL feliratelemző

en: Apply a delay to all subtitles (in 1/10s, eg 100 means 10s).
hu: Késés alkalmazása minden feliratra (tizedmásodpercben, például a 100 jelentése 10 mp).

en: Override the normal frames per second settings. This will only work with MicroDVD and SubRIP (SRT) subtitles.
hu: A képkockák másodpercenkénti normális számának felülbírálása. Ez csak MicroDVD és SubRIP (SRT) feliratok esetén működik.

en: Force the subtitles format. Selecting "auto" means autodetection and should always work.
hu: Felirat formátum kényszerítése. Az "auto" választása automatikus felismerést jelent és mindig működnie kell.

en: Override the default track description.
hu: Alapértelmezett sávleírás felülbírálása.

en: Text subtitle parser
hu: Szöveges feliratfeldolgozó

en: Subtitle delay
hu: Felirat késleltetése

en: Subtitle format
hu: Feliratformátum

en: Subtitle description
hu: Feliratleírás

en: TTA demuxer
hu: TTA szétválasztó

en: TY Stream audio/video demux
hu: TY folyam hang/videó szétválasztó

en: Closed captions 2
hu: 2. filmfelirat

en: Closed captions 3
hu: 3. filmfelirat

en: Closed captions 4
hu: 4. filmfelirat

en: Desired frame rate for the VC-1 stream.
hu: A VC-1 folyam kívánt képkockasebessége.

en: VC1 video demuxer
hu: VC-1 videoszétválasztó

en: Vobsub subtitles parser
hu: Vobsub feliratfeldolgozó

en: VOC demuxer
hu: VOC szétválasztó

en: WAV demuxer
hu: Hang (Wav) szétválasztó

en: XA demuxer
hu: XA szétválasztó

en: Unknown category
hu: Ismeretlen kategória

en: Closed captions
hu: Filmfeliratok

en: Textual audio descriptions
hu: Szöveges hangleírások

en: Ticker text
hu: Futó szöveg

en: Active regions
hu: Aktív régiók

en: Semantic annotations
hu: Szemantikus magyarázatok

en: Transcript
hu: Átirat

en: Linguistic markup
hu: Nyelvészeti jelölés

en: Cue points
hu: Segédpontok

en: Subtitles (images)
hu: Feliratok (képek)

en: Slides (text)
hu: Diák (szöveg)

en: Slides (images)
hu: Diák (képek)

en: About VLC media player
hu: VLC médialejátszó névjegye

en: Credits
hu: Köszönet

en: License
hu: Licenc

en: Authors
hu: Szerzők

en: VLC media player and VideoLAN are trademarks of the VideoLAN Association.
hu: A VLC media player és a VideoLAN a VideoLAN Association védjegyei.

en: <p>VLC media player is a free and open source media player, encoder, and streamer made by the volunteers of the <a href="https://www.videolan.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">VideoLAN</span></a> community.</p><p>VLC uses its internal codecs, works on essentially every popular platform, and can read almost all files, CDs, DVDs, network streams, capture cards and other media formats!</p><p><a href="https://www.videolan.org/contribute/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Help and join us!</span></a>
hu: <p>A VLC médialejátszó egy szabad és nyílt forrású médialejátszó, -kódoló és -közvetítő program, amelyet a <a href="https://www.videolan.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">VideoLAN</span></a> közösség önkéntesei készítettek.</p><p>A VLC belső kodekeket használ, gyakorlatilag minden rendszeren működik, és majdnem minden fájlt, CD-t, DVD-t, hálózati közvetítést, felvevőkártyát és más médiaformátumot olvasni tud!</p><p><a href="https://www.videolan.org/contribute/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Segítsen és csatlakozzon!</span></a>

en: Playlist parsers
hu: Lejátszólista-feldolgozók

en: Service Discovery
hu: Szolgáltatásfelismerés

en: Interfaces
hu: Felületek

en: Art and meta fetchers
hu: Illusztráció és metaadat-letöltő

en: Extensions
hu: Kiterjesztések

en: Show Installed Only
hu: Csak telepített megjelenítése

en: Find more addons online
hu: Kiegészítők keresése online

en: Addons Manager
hu: Kiegészítőkezelő

en: Installed
hu: Telepítve

en: Name
hu: Név

en: Author
hu: Szerző

en: Uninstall
hu: Eltávolítás

en: Skins
hu: Sminkek

en: Apply profile at next launch
hu: Profil alkalmazása következő indításkor

en: 2 Pass
hu: 2 menet

en: Preamp
hu: Előerősítés

en: Enable dynamic range compressor
hu: Dinamikus tartománytömörítés bekapcsolása

en: Reset
hu: Alaphelyzetbe

en: Attack
hu: Támadás

en: Release
hu: Kiadás

en: Threshold
hu: Küszöb

en: Enable Spatializer
hu: Térhangzás engedélyezése

en: Headphone virtualization
hu: Fejhallgató virtualizálása

en: Volume normalization
hu: Hangerő kiegyenlítése

en: Maximum level
hu: Maximális szint

en: Filter
hu: Szűrő

en: Audio Effects
hu: Hanghatások

en: Duplicate current profile...
hu: Jelenlegi profil kettőzése…

en: Organize Profiles...
hu: Profilok rendszerezése…

en: Duplicate current profile for a new profile
hu: Jelenlegi profil kettőzése új létrehozásához

en: Enter a name for the new profile:
hu: Írja be az új profil nevét:

en: Save
hu: Mentés

en: Please enter a unique name for the new profile.
hu: Egyedi nevet adjon az új profilnak.

en: Multiple profiles with the same name are not allowed.
hu: Nem lehet több profil ugyanazzal a névvel.

en: Remove a preset
hu: Alapbeállítás eltávolítása

en: Select the preset you would like to remove:
hu: Válassza ki az eltávolítani kívánt alapbeállítást:

en: Remove
hu: Eltávolítás

en: Add new Preset...
hu: Új alapbeállítás hozzáadása…

en: Organize Presets...
hu: Alapbeállítások rendszerezése…

en: Save current selection as new preset
hu: Jelenlegi kijelölés mentése új alapbeállításként

en: Enter a name for the new preset:
hu: Írja be az új alapbeállítás nevét:

en: Bookmarks
hu: Könyvjelzők

en: Add
hu: Hozzáadás

en: Clear
hu: Törlés

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Time
hu: Idő

en: Untitled
hu: Névtelen

en: No input
hu: Nincs bemenet

en: No input found. A stream must be playing or paused for bookmarks to work.
hu: Nincs bemenet. A könyvjelzők működéséhez a folyamnak lejátszás vagy szüneteltetett állapotban kell lennie.

en: Input has changed
hu: A bemenet megváltozott

en: Input has changed, unable to save bookmark. Suspending playback with "Pause" while editing bookmarks to ensure to keep the same input.
hu: A bemenet megváltozott, a könyvjelző nem menthető. A könyvjelzők szerkesztése közben szüneteltesse a lejátszást, hogy a bemenet ne változzon.

en: Backward
hu: Vissza

en: Seek backward
hu: Tekerés vissza

en: Forward
hu: Előre

en: Seek forward
hu: Tekerés előre

en: Playback position
hu: Lejátszás pozíciója

en: Playback time
hu: Lejátszási idő

en: Go to previous item
hu: Ugrás az előző elemre

en: Go to next item
hu: Ugrás a következő elemre

en: Convert & Stream
hu: Átalakítás és közvetítés

en: Go!
hu: Gyerünk!

en: Drop media here
hu: Ejtse ide a médiafájlokat

en: Open media...
hu: Média megnyitása…

en: Choose Profile
hu: Válasszon profilt

en: Customize...
hu: Személyre szabás…

en: Choose Destination
hu: Válasszon célt

en: Choose an output location
hu: Válasszon kimeneti helyet

en: Browse...
hu: Tallózás…

en: Setup Streaming...
hu: Közvetítés beállítása…

en: Select Streaming Method
hu: Válasszon közvetítési módszert

en: Save as File
hu: Mentés fájlként

en: Stream
hu: Műsor

en: Apply
hu: Alkalmazás

en: Save as new Profile...
hu: Mentés új profilként…

en: Encapsulation
hu: Betokozás

en: Video codec
hu: Videokodek

en: Audio codec
hu: Hangkodek

en: Keep original video track
hu: Eredeti videosáv megtartása

en: Resolution
hu: Felbontás

en: You just need to fill one of the three following parameters, VLC will autodetect the other using the original aspect ratio
hu: A következő három paraméter közül csak egyet kell kitöltenie, a VLC a többit automatikusan felismeri az eredeti képarány alapján

en: Scale
hu: Átméretezés

en: Keep original audio track
hu: Eredeti hangsáv megtartása

en: Overlay subtitles on the video
hu: Feliratok videóra vetítése

en: Stream Destination
hu: Közvetítés célja

en: Stream Announcement
hu: Közvetítés bejelentése

en: Address
hu: Cím

en: SAP Announcement
hu: SAP bejelentés

en: HTTP Announcement
hu: HTTP bejelentés

en: RTSP Announcement
hu: RTSP bejelentés

en: Export SDP as file
hu: SDP exportálása fájlként

en: Channel Name
hu: Csatornanév

en: Invalid container format for HTTP streaming
hu: Érvénytelen konténerformátum a HTTP közvetítéshez

en: Media encapsulated as %@ cannot be streamed through the HTTP protocol for technical reasons.
hu: A(z) %@ formátumba tokozott média technikai okokból nem közvetíthető HTTP protokollon keresztül.

en: Remove a profile
hu: Profil eltávolítása

en: Select the profile you would like to remove:
hu: Válassza ki az eltávolítani kívánt profilt:

en: Save as new profile
hu: Mentés új profilként

en: %@ stream to %@:%@
hu: %@ közvetítése ide: %@:%@

en: No Address given
hu: Nincs megadva cím

en: In order to stream, a valid destination address is required.
hu: A közvetítéshez egy érvényes célcím szükséges.

en: No Channel Name given
hu: Nincs megadva csatornanév

en: SAP stream announcement is enabled. However, no channel name is provided.
hu: A SAP közvetítésbejelentés be van kapcsolva, de nincs megadva csatornanév.

en: No SDP URL given
hu: Nincs megadva SDP URL

en: A SDP export is requested, but no URL is provided.
hu: A kért SDP exporthoz nincs megadva URL.

en: Custom
hu: Egyéni

en: Remember
hu: Megjegyzés

en: Random On
hu: Véletlen lejátszás bekapcsolva

en: Repeat Off
hu: Ismétlés kikapcsolva

en: Errors and Warnings
hu: Hibák és figyelmeztetések

en: Clean up
hu: Törlés

en: Play/Pause the current media
hu: Jelenlegi média lejátszása/szüneteltetése

en: Go to the previous item
hu: Ugrás az előző elemre

en: Leave fullscreen
hu: Teljes képernyő elhagyása

en: Volume
hu: Hangerő

en: Adjust the volume
hu: Hangerő beállítása

en: Adjust the current playback position
hu: A jelenlegi lejátszási pozíció módosítása

en: Volume: %i %%
hu: Hangerő: %i%%

en: VLC media player Help
hu: VLC médialejátszó Súgó

en: Index
hu: Tárgymutató

en: VLC media playback
hu: VLC médialejátszás

en: Messages
hu: Üzenetek

en: Save log
hu: Napló mentése

en: Save the debug log to a file
hu: Hibakeresési napló mentése fájlba

en: Refresh log
hu: Napló frissítése

en: Refresh the log output
hu: Napló kimenet frissítése

en: Clear log
hu: Napló törlése

en: Clear the log output
hu: Napló kimenet törlése

en: Toggle details
hu: Részletek kapcsolása

en: Show/hide details about a log message
hu: Egy naplóüzenet részleteinek megjelenítése/elrejtése

en: VLC Debug Log (%s).txt
hu: VLC Hibakeresési Napló (%s).txt

en: Remove old preferences?
hu: Eltávolítja a régi beállításokat?

en: We just found an older version of VLC's preferences files.
hu: A VLC beállításfájljának régebbi változata is megtalálható.

en: Move To Trash and Relaunch VLC
hu: Áthelyezés a Lomtárba és a VLC újraindítása

en: Level %i
hu: %i. szint

en: Smaller
hu: Kisebb

en: Small
hu: Kicsi

en: Large
hu: Nagy

en: Larger
hu: Nagyobb

en: Check for Update...
hu: Frissítés keresése…

en: Preferences...
hu: Beállítások…

en: Services
hu: Szolgáltatások

en: Hide VLC
hu: A VLC elrejtése

en: Hide Others
hu: Egyebek elrejtése

en: Show All
hu: Összes megjelenítése

en: Quit VLC
hu: Kilépés a VLC-ből

en: 1:File
hu: 1:Fájl

en: Advanced Open File...
hu: Speciális megnyitás…

en: Open File...
hu: Fájl megnyitása…

en: Open Disc...
hu: Lemez megnyitása…

en: Open Network...
hu: Hálózat megnyitása…

en: Open Capture Device...
hu: Felvevőeszköz megnyitása…

en: Open Recent
hu: Legutóbbi megnyitása

en: Close Window
hu: Ablak bezárása

en: Convert / Stream...
hu: Átalakítás és közvetítés…

en: Save Playlist...
hu: Lejátszólista mentése…

en: Reveal in Finder
hu: Megjelenítés a Finderben

en: Cut
hu: Kivágás

en: Copy
hu: Másolás

en: Paste
hu: Beillesztés

en: Select All
hu: Mindent kijelöl

en: Find
hu: Keresés

en: View
hu: Nézet

en: Show Previous & Next Buttons
hu: Előző és Következő gombok megjelenítése

en: Show Shuffle & Repeat Buttons
hu: A Véletlen és Ismétlés gombok megjelenítése

en: Show Audio Effects Button
hu: Hanghatások gomb megjelenítése

en: Show Sidebar
hu: Oldalsáv megjelenítése

en: Playlist Table Columns
hu: Lejátszólista táblázatoszlopai

en: Playback
hu: Lejátszás

en: Playback Speed
hu: Lejátszás sebessége

en: Track Synchronization
hu: Sávszinkronizálás

en: A→B Loop
hu: A → B ismétlés

en: Quit after Playback
hu: Kilépés a lejátszás után

en: Step Forward
hu: Előrelépés

en: Step Backward
hu: Visszalépés

en: Jump to Time
hu: Ugrás időpontra

en: Renderer
hu: Megjelenítő

en: No renderer
hu: Nincs megjelenítő

en: Increase Volume
hu: Hangerő növelése

en: Decrease Volume
hu: Hangerő csökkentése

en: Audio Device
hu: Hangeszköz

en: Half Size
hu: Fél méret

en: Normal Size
hu: Normál méret

en: Double Size
hu: Dupla méret

en: Fit to Screen
hu: Képernyőhöz igazítás

en: Float on Top
hu: Lebegés felül

en: Fullscreen Video Device
hu: Teljes képernyős videoeszköz

en: Post processing
hu: Utófeldolgozás

en: Add Subtitle File...
hu: Feliratfájl hozzáadása…

en: Subtitles Track
hu: Feliratsáv

en: Text Size
hu: Szövegméret

en: Text Color
hu: Szövegszín

en: Outline Thickness
hu: Körvonal vastagsága

en: Background Opacity
hu: Háttér átlátszatlansága

en: Background Color
hu: Háttérszín

en: Transparent
hu: Átlátszó

en: Window
hu: Ablak

en: Minimize
hu: Minimalizálás

en: Player...
hu: Lejátszó…

en: Main Window...
hu: Főablak…

en: Audio Effects...
hu: Hanghatások…

en: Video Effects...
hu: Videohatások…

en: Bookmarks...
hu: Könyvjelzők…

en: Playlist...
hu: Lejátszólista…

en: Media Information...
hu: Médiainformációk…

en: Messages...
hu: Üzenetek…

en: Errors and Warnings...
hu: Hibák és figyelmeztetések…

en: Bring All to Front
hu: Összes előtérbe hozása

en: Help
hu: Súgó

en: VLC media player Help...
hu: VLC médialejátszó súgója…

en: Online Documentation...
hu: Online dokumentáció…

en: VideoLAN Website...
hu: A VideoLAN webhelye…

en: Make a donation...
hu: Támogatás…

en: Online Forum...
hu: Online fórum…

en: File Format:
hu: Fájlformátum:

en: Extended M3U
hu: Bővített M3U

en: XML Shareable Playlist Format (XSPF)
hu: XML megosztható lejátszólista-formátum (XSPF)

en: HTML playlist
hu: HTML lejátszólista

en: Save Playlist
hu: Lejátszólista mentése

en: Lock Aspect Ratio
hu: Méretarány zárolása

en: Search in Playlist
hu: Keresés a lejátszólistán

en: Search the playlist. Results will be selected in the table.
hu: A lejátszólista keresése. A találatok a következő táblázatban lesznek kijelölve.

en: Open a dialog to select the media to play
hu: Párbeszédablak megnyitása a lejátszandó média kiválasztásához

en: Subscribe
hu: Feliratkozás

en: Unsubscribe
hu: Leiratkozás

en: Subscribe to a podcast
hu: Feliratkozás podcastra

en: Enter URL of the podcast to subscribe to:
hu: Adja meg a podcast URL-címét a feliratkozáshoz:

en: Unsubscribe from a podcast
hu: Leiratkozás podcastról

en: Select the podcast you would like to unsubscribe from:
hu: Válassza ki a podcastot, amelyről le szeretne iratkozni:

en: Check for album art and metadata?
hu: Szeretne borítógrafikát és metaadatokat keresni?

en: Enable Metadata Retrieval
hu: Metaadatok lekérésének engedélyezése

en: No, Thanks
hu: Köszönöm, nem

en: VLC can check online for album art and metadata to enrich your playback experience, e.g. by providing track information when playing Audio CDs. To provide this functionality, VLC will send information about your contents to trusted services in an anonymized form.
hu: A VLC képes borítógrafikát és metadatokat keresni online a lejátszási élmény javítása érdekében, például száminformációkat adni hang CD-k lejátszásakor. Ezen funkcionalitás biztosításához a VLC névtelen formában információkat küld a tartalmakról megbízható szolgáltatásoknak.

en: Show/Hide Playlist
hu: Lejátszólista megjelenítése/elrejtése

en: Repeat
hu: Ismétlés

en: Change repeat mode. Modes: repeat one, repeat all and no repeat.
hu: Ismétlési mód megváltoztatása. Módok: egy ismétlése, összes ismétlése és nincs ismétlés.

en: Shuffle
hu: Véletlen sorrend

en: Full Volume
hu: Teljes hangerő

en: Open Audio Effects window
hu: Hanghatások ablak megnyitása

en: Open Source
hu: Forrás megnyitása

en: Media Resource Locator (MRL)
hu: Media Resource Locator (MRL, médiaforrás leíró)

en: Open
hu: Megnyitás

en: Stream output:
hu: Folyamkimenet:

en: Settings...
hu: Beállítások…

en: Choose media input type
hu: Válassza ki a média bemeneti típusát

en: Disc
hu: Lemez

en: Network
hu: Hálózat

en: Capture
hu: Felvétel

en: Choose a file
hu: Válasszon fájlt

en: Select a file for playback
hu: Válasszon ki egy lejátszandó fájl

en: Treat as a pipe rather than as a file
hu: Kezelés adatcsatornaként és nem fájlként

en: Play another media synchronously
hu: Másik média lejátszása szinkronban

en: Choose...
hu: Kiválasztás…

en: Select another file to play in sync with the previously selected file
hu: Válasszon ki egy másik fájlt az előbb kiválasztott fájllal szinkronban történő lejátszáshoz

en: Custom playback
hu: Egyéni lejátszás

en: Open VIDEO_TS / BDMV folder
hu: VIDEO_TS / BDMV mappa megnyitása

en: Insert Disc
hu: Helyezzen be lemezt

en: Disable DVD menus
hu: DVD menük letiltása

en: Enable DVD menus
hu: DVD menük engedélyezése

en: IP Address
hu: IP-cím

en: To Open a usual network stream (HTTP, RTSP, RTMP, MMS, FTP, etc.), just enter the URL in the field above. If you want to open a RTP or UDP stream, press the button below.
hu: Hagyományos hálózati folyam (HTTP, RTSP, RTMP, MMS, FTP, stb.) megnyitásához adja meg az URL címet a fenti mezőben. RTP vagy UDP folyam megnyitásához nyomja meg a lenti gombot.

en: If you want to open a multicast stream, enter the respective IP address given by the stream provider. In unicast mode, VLC will use your machine's IP automatically.
    
    To open a stream using a different protocol, just press Cancel to close this sheet.
hu: Multicast folyam megnyitásához írja beg a folyamszolgáltató által megadott megfelelő IP-címet. Unicast módban a VLC automatikusan a gépének IP-címét fogja használni.
    
    A folyam más protokoll használatával való megnyitásához nyomja meg a Mégse gombot ezen ablak bezárásához.

en: Enter a stream URL here. To open RTP or UDP streams, use the respective button below.
hu: Adjon meg itt egy URL-t. Az RPT vagy UDP adatfolyamok megnyitásához használja a lenti gombokat.

en: Open RTP/UDP Stream
hu: RTP/UDP adatfolyam megnyitása

en: Protocol
hu: Protokoll

en: Input Devices
hu: Bemeneti eszközök

en: Subscreen left
hu: Részképernyő balra

en: Subscreen top
hu: Részképernyő fent

en: Subscreen Width
hu: Részképernyő szélessége

en: Subscreen Height
hu: Részképernyő magassága

en: Capture Audio
hu: Hangfelvétel

en: Add Subtitle File:
hu: Feliratfájl hozzáadása:

en: Setup subtitle playback details
hu: Feliratlejátszás részleteinek beállítása

en: Select a subtitle file
hu: Válasszon feliratfájlt

en: Override parameters
hu: Paraméterek felülbírálása

en: Subtitle encoding
hu: Feliratkódolás

en: Font size
hu: Betűméret

en: Subtitle alignment
hu: Felirat igazítása

en: Dismiss the subtitle setup dialog
hu: A felirat beállítási ablak bezárása

en: Font Properties
hu: Betűkészlet tulajdonságai

en: Subtitle File
hu: Feliratfájl

en: Open File
hu: Fájl megnyitása

en: %i tracks
hu: %i sáv

en: Streaming and Transcoding Options
hu: Közvetítés és átkódolás beállításai

en: Display the stream locally
hu: A közvetítés megjelenítése helyileg

en: Dump raw input
hu: Nyers bemenet kiírása

en: Encapsulation Method
hu: Betokozási eljárás

en: Transcoding options
hu: Átkódolás beállításai

en: Bitrate (kb/s)
hu: Bitsebesség (kb/mp)

en: Stream Announcing
hu: Közvetítés bejelentése

en: Save File
hu: Fájlmentés

en: Track Number
hu: Sorszám

en: Duration
hu: Hossz

en: File Size
hu: Fájlméret

en: Expand All
hu: Összes kibontása

en: Collapse All
hu: Összes összecsukása

en: Media Information
hu: Médiainformációk

en: Location
hu: Hely

en: Save Metadata
hu: Metaadatok mentése

en: General
hu: Általános

en: Codec Details
hu: Kodek részletei

en: Read at media
hu: Olvasás a médián

en: Input bitrate
hu: Bemeneti bitsebesség

en: Demuxed
hu: Szétválasztva

en: Stream bitrate
hu: Közvetítés bitsebessége

en: Decoded blocks
hu: Dekódolt blokkok

en: Displayed frames
hu: Megjelenített képkockák

en: Lost frames
hu: Elveszett képkockák

en: Played buffers
hu: Lejátszott pufferek

en: Lost buffers
hu: Elveszett pufferek

en: Error while saving meta
hu: Hiba a metaadatok mentésekor

en: VLC was unable to save the meta data.
hu: A VLC nem tudta elmenteni a metaadatokat.

en: Continue playback?
hu: Folytatja a lejátszást?

en: Continue
hu: Folytatás

en: Always continue media playback
hu: Mindig folytassa a médialejátszást

en: Restart playback
hu: Lejátszás újraindítása

en: Playback of "%@" will continue at %@
hu: „%@” lejátszása itt folytatódik: %@

en: LIBRARY
hu: MÉDIATÁR

en: MY COMPUTER
hu: SAJÁTGÉP

en: DEVICES
hu: ESZKÖZÖK

en: LOCAL NETWORK
hu: HELYI HÁLÓZAT

en: Interface Settings
hu: Felület beállításai

en: Audio Settings
hu: Hangbeállítások

en: Video Settings
hu: Videobeállítások

en: Subtitle & On Screen Display Settings
hu: Felirat és képernyőkijelzés (OSD) beállításai

en: Input & Codec Settings
hu: Bemenet és kodekek beállításai

en: General Audio
hu: Általános hang

en: Preferred Audio language
hu: Hang előnyben részesített nyelve

en: Enable Last.fm submissions
hu: A Last.fm beküldés engedélyezése

en: Visualization
hu: Vizualizáció

en: Keep audio level between sessions
hu: Hangszint megtartása a munkamenetek között

en: Always reset audio start level to:
hu: Hangszint visszaállítása mindig erre:

en: Change
hu: Módosítás

en: Change Hotkey
hu: Gyorsbillentyű módosítása

en: Select an action to change the associated hotkey:
hu: Válassza ki a műveletet a társított gyorsbillentyű módosításához:

en: Action
hu: Művelet

en: Shortcut
hu: Gyorsbillentyű

en: Record directory or filename
hu: Felvétel könyvtára vagy fájlneve

en: Directory or filename where the records will be stored
hu: A felvételek tárolására használandó könyvtár vagy fájlnév

en: Repair AVI Files
hu: AVI fájlok javítása

en: Default Caching Level
hu: Alapértelmezett gyorsítótárazási szint

en: Caching
hu: Gyorsítótárazás

en: Use the complete preferences to configure custom caching values for each access module.
hu: Használja a részletes beállításokat egyéni gyorsítótárazási értékek beállításához az egyes hozzáférési modulokhoz.

en: Codecs / Muxers
hu: Kodekek / egyesítők

en: Post-Processing Quality
hu: Utófeldolgozás minősége

en: Edit default application settings for network protocols
hu: Hálózati protokollok alapértelmezett alkalmazásbeállításainak szerkesztése

en: Open network streams using the following protocols
hu: Hálózati közvetítések megnyitása a következő protokollok használatával

en: Note that these are system-wide settings.
hu: Megjegyzés: Ezek rendszerszintű beállítások.

en: General settings
hu: Általános beállítások

en: Interface style
hu: Felület stílusa

en: Dark
hu: Sötét

en: Bright
hu: Világos

en: Continue playback
hu: Lejátszás folytatása

en: Control playback with the Apple Remote
hu: Lejátszás vezérlése az Apple távirányítóval

en: Control playback with media keys
hu: Lejátszás vezérlése a médiabillentyűkkel

en: Control system volume with the Apple Remote
hu: Rendszerhangerő vezérlése az Apple távirányítóval

en: Display VLC status menu icon
hu: A VLC állapotikon megjelenítése

en: Playback behaviour
hu: Lejátszás viselkedése

en: Enable notifications on playlist item change
hu: Értesítések engedélyezése lejátszólista elem váltásakor

en: Control external music players
hu: Külső zenelejátszók vezérlése

en: Privacy / Network Interaction
hu: Adatvédelem / hálózati kapcsolódás

en: Automatically check for updates
hu: Frissítések automatikus keresése

en: HTTP web interface
hu: HTTP webes felület

en: Enable HTTP web interface
hu: HTTP webes felület engedélyezése

en: Default Encoding
hu: Alapértelmezett kódolás

en: Display Settings
hu: Megjelenítési beállítások

en: Font color
hu: Betűkészlet színe

en: Font
hu: Betűkészlet

en: Subtitle languages
hu: Felirat nyelve

en: Preferred subtitle language
hu: Felirat előnyben részesített nyelve

en: Enable OSD
hu: OSD engedélyezése

en: Force bold
hu: Félkövér kényszerítése

en: Outline color
hu: Körvonal színe

en: Outline thickness
hu: Körvonal vastagsága

en: Display
hu: Megjelenítés

en: Show video within the main window
hu: Videó megjelenítése a főablakban

en: Pause the video playback when minimized
hu: Videolejátszás szüneteltetése minimalizálva

en: Fullscreen settings
hu: Teljes képernyős beállítások

en: Start in fullscreen
hu: Indítás teljes képernyőn

en: Black screens in Fullscreen mode
hu: Fekete képernyő teljes képernyőn

en: Use the native fullscreen mode
hu: A natív teljes képernyős mód használata

en: Video snapshots
hu: Videó pillanatképek

en: Folder
hu: Mappa

en: Format
hu: Formátum

en: Prefix
hu: Előtag

en: Sequential numbering
hu: Egymást követő számozás

en: Reset All
hu: Összes alaphelyzetbe

en: Preferences
hu: Beállítások

en: Media files cannot be resumed because keeping recent media items is disabled.
hu: A médiafájlok nem folytathatóak, mert az előző médiaelemek megtartása le lett tiltva.

en: Last check on: %@
hu: Utolsó ellenőrzés ideje: %@

en: No check was performed yet.
hu: Még nem történt ellenőrzés.

en: Lowest Latency
hu: Legkisebb késleltetés

en: Low Latency
hu: Kis késleltetés

en: Higher Latency
hu: Nagyobb késleltetés

en: Highest Latency
hu: Legnagyobb késleltetés

en: Reset Preferences
hu: Beállítások visszaállítása

en: This will reset VLC media player's preferences.
    
    Note that VLC will restart during the process, so your current playlist will be emptied and eventual playback, streaming or transcoding activities will stop immediately.
    
    The Media Library will not be affected.
    
    Are you sure you want to continue?
hu: Ez alapállapotba állítja a VLC médialejátszó beállításait.
    
    Ne feledje, hogy a VLC újra fog indulni a folyamat során, így a jelenlegi lejátszólista törlésre kerül, és az esetleg folyamatban lévő lejátszási, közvetítési vagy átkódolási tevékenységek azonnal leállnak.
    
    A médiagyűjteményt ez nem befolyásolja.
    
    Biztosan folytatja?

en: This setting cannot be changed because the native fullscreen mode is enabled.
hu: Ez a beállítás nem módosítható, mert a natív teljes képernyős mód be van kapcsolva.

en: Choose the folder to save your video snapshots to.
hu: Válassza ki a video-pillanatképek mentési mappáját.

en: Choose
hu: Válasszon

en: Choose the directory or filename where the records will be stored.
hu: Válassza ki a felvételek tárolására használandó könyvtárt vagy fájlt.

en: Press new keys for
    "%@"
hu: Nyomja meg a következő új billentyűit:
     „%@”

en: Invalid combination
hu: Érvénytelen kombináció

en: Regrettably, these keys cannot be assigned as hotkey shortcuts.
hu: Sajnos ezek a billentyűk nem oszthatók ki gyorsbillentyűkként.

en: This combination is already taken by "%@".
hu: Ezt a kombinációt már használja a következő: „%@”.

en: Toggle Play/Pause
hu: Lejátszás/szüneteltetés közti váltás

en: Toggle random order playback
hu: Véletlenszerű lejátszás be/ki

en: Show Main Window
hu: Főablak megjelenítése

en: Path/URL Action
hu: Útvonal/URL művelet

en: Nothing playing
hu: Nincs lejátszás

en: Select File In Finder
hu: Válasszon fájlt a Finderben

en: Copy URL to clipboard
hu: URL másolása a vágólapra

en: Not Set
hu: Nincs beállítva

en: sec.
hu: mp

en: Audio/Video
hu: Hang/videó

en: Audio track synchronization:
hu: Hangsáv-szinkronizálás:

en: A positive value means that the audio is ahead of the video
hu: Pozitív érték esetén a hang megelőzi a videót

en: Subtitles/Video
hu: Feliratok/videó

en: Subtitle track synchronization:
hu: Feliratsáv-szinkronizálás:

en: A positive value means that the subtitles are ahead of the video
hu: Pozitív érték esetén a feliratok megelőzik a videót

en: Subtitle speed:
hu: Felirat sebessége:

en: Subtitle duration factor:
hu: Felirat hossztényezője:

en: Extend subtitle duration by this value.
    Set 0 to disable.
hu: Felirat hosszának növelése ezzel az értékkel.
    0=kikapcsolás.

en: Multiply subtitle duration by this value.
    Set 0 to disable.
hu: Felirat hosszának szorzása ezzel az értékkel.
    0=kikapcsolás.

en: Recalculate subtitle duration according
    to their content and this value.
    Set 0 to disable.
hu: Felirat hosszának újraszámolása a
    tartalmuk és ezen érték alapján.
    0=kikapcsolás.

en: Video Effects
hu: Videohatások

en: Basic
hu: Alap

en: Geometry
hu: Geometria

en: Color
hu: Szín

en: Image Adjust
hu: Kép igazítása

en: Brightness Threshold
hu: Fényerőküszöb

en: Sharpen
hu: Élesítés

en: Sigma
hu: Szigma

en: Banding removal
hu: Sávok eltávolítása

en: Radius
hu: Sugár

en: Film Grain
hu: Szemcsés film

en: Variance
hu: Szórásnégyzet

en: Synchronize top and bottom
hu: Fent és lent szinkronizálása

en: Synchronize left and right
hu: Bal és jobb szinkronizálása

en: Transform
hu: Átalakítás

en: Rotate by 90 degrees
hu: Forgatás 90 fokkal

en: Rotate by 180 degrees
hu: Forgatás 180 fokkal

en: Rotate by 270 degrees
hu: Forgatás 270 fokkal

en: Flip horizontally
hu: Vízszintes megfordítás

en: Flip vertically
hu: Függőleges megfordítás

en: Magnification/Zoom
hu: Nagyítás

en: Puzzle game
hu: Kirakójáték

en: Rows
hu: Sorok

en: Columns
hu: Oszlopok

en: Clone
hu: Klónozás

en: Number of clones
hu: Klónok száma

en: Wall
hu: Fal

en: Color threshold
hu: Színküszöb

en: Similarity
hu: Hasonlóság

en: Intensity
hu: Intenzitás

en: Gradient
hu: Átmenet

en: Edge
hu: Körvonal

en: Cartoon
hu: Rajzfilm

en: Color extraction
hu: Színek kivonása

en: Invert colors
hu: Színek megfordítása

en: Posterize
hu: Poszter

en: Posterize level
hu: Poszter hatás szintje

en: Motion blur
hu: Mozgási elmosás

en: Factor
hu: Tényező

en: Motion Detect
hu: Mozgásérzékelés

en: Water effect
hu: Víz hatás

en: Psychedelic
hu: Pszichedelikus

en: Anaglyph
hu: Anaglif

en: Add text
hu: Szöveg hozzáadása

en: Text
hu: Szöveg

en: Add logo
hu: Logó hozzáadása

en: Logo
hu: Logó

en: Transparency
hu: Átlátszóság

en: Organize profiles...
hu: Profilok rendszerezése…

en: Video device
hu: Videoeszköz

en: Number of the screen to use by default to display videos in 'fullscreen'. The screen number correspondance can be found in the video device selection menu.
hu: A videók teljes képernyőn történő megjelenítéséhez alapértelmezésben használandó képernyő száma. A képernyőszámok kiosztásai a videoeszköz kiválasztása menüben találhatók.

en: Opaqueness
hu: Áttetszőség

en: Set the transparency of the video output. 1 is non-transparent (default) 0 is fully transparent.
hu: Adja meg a video kimenet átlátszóságát. 1 átlátszatlan (alapértelmezés) 0 teljesen átlátszó.

en: Black screens in fullscreen
hu: Fekete képernyő teljes képernyőn

en: In fullscreen mode, keep screen where there is no video displayed black
hu: Teljes képernyős módban a képernyő feketén tartása ott, ahol nem jelenik meg videó

en: Show Fullscreen controller
hu: Teljes képernyős vezérlő megjelenítése

en: Shows a lucent controller when moving the mouse in fullscreen mode.
hu: Vezérlőt jelenít meg az egér teljes képernyős módban mozgatásakor.

en: Auto-playback of new items
hu: Az új elemek automatikus lejátszása

en: Start playback of new items immediately once they were added.
hu: Az új elemek lejátszásának elindítása hozzáadásuk után azonnal.

en: Keep Recent Items
hu: A legutóbbi elemek megtartása

en: By default, VLC keeps a list of the last 10 items. This feature can be disabled here.
hu: Alapértelmezésben a VLC az utolsó 10 elem listáját tárolja. Ez a szolgáltatás itt kikapcsolható.

en: By default, VLC can be remotely controlled with the Apple Remote.
hu: Alapértelmezésben a VLC távirányítható az Apple távirányítóval.

en: By default, VLC will control its own volume with the Apple Remote. However, you can choose to control the global system volume instead.
hu: Alapesetben a VLC a saját hangerejét vezérli az Apple távirányítóval. Azonban dönthet úgy, hogy a inkább a globális rendszerhangerőt vezérli vele.

en: By default, VLC will show the statusbar icon menu. However, you can choose to disable it (restart required).
hu: Alapértelmezetten a VLC megjeleníti az állapotikont. Azonban dönthet úgy, hogy letiltja (újraindítás szükséges).

en: Control playlist items with the Apple Remote
hu: Lejátszólista-elemek vezérlése az Apple távirányítóval

en: By default, VLC will allow you to switch to the next or previous item with the Apple Remote. You can disable this behavior with this option.
hu: Alapesetben a VLC lehetővé teszi, hogy a következő vagy előző elemre váltson az Apple távirányítóval. Ezt a viselkedést itt letilthatja.

en: By default, VLC can be controlled using the media keys on modern Apple keyboards.
hu: Alapértelmezésben a VLC irányítható a modern Apple billentyűzetek médiabillentyűivel.

en: Run VLC with dark interface style
hu: A VLC futtatása sötét felületstílussal

en: If this option is enabled, VLC will use the dark interface style. Otherwise, the grey interface style is used.
hu: Ha engedélyezi, a VLC a sötét felületstílust fogja használni. Ellenkező esetben a szürke felületstílus lesz felhasználva.

en: By default, VLC uses the fullscreen mode known from previous Mac OS X releases. It can also use the native fullscreen mode on Mac OS X 10.7 and later.
hu: Alapesetben a VLC a korábbi Mac OS X kiadásokból ismert teljes képernyős módot használja. Képes a Mac OS X 10.7 és újabbak natív teljes képernyős módjának használatára is.

en: Resize interface to the native video size
hu: Felület átméretezése a natív videomérethez

en: You have two choices:
     - The interface will resize to the native video size
     - The video will fit to the interface size
     By default, interface resize to the native video size.
hu: Két lehetősége van:
     - A felület át lesz méretezve a natív videomérethez
     - A videó fog illeszkedni a felület méretéhez
    Alapértelmezésben a felület fog illeszkedni a natív videomérethez.

en: With this option enabled, the playback will be automatically paused when minimizing the window.
hu: A lejátszás automatikus szüneteltetése az ablak minimalizálásakor.

en: Allow automatic icon changes
hu: Automatikus ikonváltások engedélyezése

en: This option allows the interface to change its icon on various occasions.
hu: A felület megváltoztathatja az ikonját különböző alkalmakkor.

en: Dim keyboard backlight during fullscreen playback
hu: A billentyűzet háttérvilágításának kikapcsolása teljes képernyős lejátszásnál

en: Turn off the MacBook keyboard backlight while a video is playing in fullscreen. Automatic brightness adjustment should be disabled in System Preferences.
hu: Kikapcsolja a MacBook billentyűzet háttérvilágítását ha teljes képernyőn játszik le videót. Az automatikus fényerőállítást le kell tiltani a Rendszerbeállításokban.

en: Shows the previous and next buttons in the main window.
hu: Előző és Következő gombok megjelenítése a fő ablakban.

en: Shows the shuffle and repeat buttons in the main window.
hu: Véletlen és Ismétlés gombok megjelenítése a fő ablakban.

en: Shows the audio effects button in the main window.
hu: A Hanghatások gomb megjelenítése a fő ablakban.

en: VLC will pause and resume supported music players on playback.
hu: A VLC szünetelteti és folytatja a támogatott zenelejátszók működését lejátszáskor.

en: Use large text for list views
hu: Nagy szöveg használata listanézetekhez

en: Do nothing
hu: Ne tegyen semmit

en: Pause iTunes / Spotify
hu: iTunes / Spotify szüneteltetése

en: Pause and resume iTunes / Spotify
hu: Az iTunes / Spotify működésének szüneteltetése és folytatása

en: Continue playback where you left off
hu: Lejátszás folytatása ahol félbehagyta

en: VLC will store playback positions of the last 30 items you played. If you re-open one of those, playback will continue.
hu: A VLC eltárolja az utoljára lejátszott 30 elem lejátszási pozícióit. Ha az egyiket újranyitja, a lejátszás folytatódni fog.

en: Ask
hu: Kérdezzen

en: Always
hu: Mindig

en: Never
hu: Soha

en: Maximum Volume displayed
hu: Megjelenik a maximális hangerő

en: Mac OS X interface
hu: Mac OS X kezelőfelület

en: Appearance
hu: Megjelenés

en: Behavior
hu: Viselkedés

en: Apple Remote and media keys
hu: Apple távirányító és médiagombok

en: Video output
hu: Videokimenet

en: Show Basic
hu: Alap megjelenítése

en: Select a directory
hu: Válasszon egy könyvtárat

en: Select a file
hu: Válasszon egy fájlt

en: Select
hu: Válasszon

en: Minimal Mac OS X interface
hu: Minimális Mac OS X kezelőfelület

en: Filebrowser starting point
hu: Fájlböngésző kezdeti könyvtára

en: This option allows you to specify the directory the ncurses filebrowser will show you initially.
hu: Ez a beállítás lehetővé teszi, hogy megadja, mi legyen az ncurses felület fájlböngészőjének kezdeti könyvtára.

en: Ncurses interface
hu: Kezelőfelület

en: [Display]
hu: [Megjelenítés]

en:  h,H                    Show/Hide help box
hu:  h,H                    Súgó doboz mutatása/rejtése

en:  i                      Show/Hide info box
hu:  i                      Info doboz mutatása/rejtése

en:  M                      Show/Hide metadata box
hu:  M                      Metaadat doboz mutatása/rejtése

en:  L                      Show/Hide messages box
hu:  L                      Üzenetdoboz mutatása/rejtése

en:  P                      Show/Hide playlist box
hu:  P                      Lejátszólista doboz mutatása/rejtése

en:  B                      Show/Hide filebrowser
hu:  B                      Fájlböngésző mutatása/rejtése

en:  x                      Show/Hide objects box
hu:  x                      Objektumok doboz mutatása/rejtése

en:  S                      Show/Hide statistics box
hu:  S                      Statisztika doboz mutatása/rejtése

en:  Esc                    Close Add/Search entry
hu:  Esc                    Hozzáadás/keresés mező bezárása

en:  Ctrl-l                 Refresh the screen
hu:  Ctrl-l                 Képernyő frissítése

en: [Global]
hu: [Globális]

en:  q, Q, Esc              Quit
hu:  q, Q, Esc              Kilépés

en:  s                      Stop
hu:  s                      Leállítás

en:  <space>                Pause/Play
hu:  <szóköz>               Szünet/lejátszás

en:  f                      Toggle Fullscreen
hu:  f                      Teljes képernyő be/ki

en:  c                      Cycle through audio tracks
hu:  c                      Végiglépkedés hangsávokon

en:  v                      Cycle through subtitles tracks
hu:  v                      Végiglépkedés feliratsávokon

en:  b                      Cycle through video tracks
hu:  b                      Végiglépkedés videosávokon

en:  n, p                   Next/Previous playlist item
hu:  n, p                   Lejátszólista következő/előző eleme

en:  [, ]                   Next/Previous title
hu:  [, ]                   Következő/előző cím

en:  <, >                   Next/Previous chapter
hu:  <, >                   Következő/előző fejezet

note: xgettext: You can use ← and → characters
en:  <left>,<right>         Seek -/+ 1%%
hu:  <balra>,<jobbra>       Tekerés -/+ 1%%

en:  a, z                   Volume Up/Down
hu:  a, z                   Hangerő fel/le

en:  m                      Mute
hu:  m                      Némítás

note: xgettext: You can use ↑ and ↓ characters
en:  <up>,<down>            Navigate through the box line by line
hu:  <fel>,<le>             A doboz soronkénti bejárása

note: xgettext: You can use ⇞ and ⇟ characters
en:  <pageup>,<pagedown>    Navigate through the box page by page
hu:  <pgup>,<pgdown>        A doboz oldalankénti bejárása

note: xgettext: You can use ↖ and ↘ characters
en:  <start>,<end>          Navigate to start/end of box
hu:  <start>,<end>          A doboz elejére/végére lépés

en: [Playlist]
hu: [Lejátszólista]

en:  r                      Toggle Random playing
hu:  r                      Véletlenszerű lejátszás be/ki

en:  l                      Toggle Loop Playlist
hu:  l                      Lejátszólista végtelenítése be/ki

en:  R                      Toggle Repeat item
hu:  R                      Elem ismétlése be/ki

en:  o                      Order Playlist by title
hu:  o                      Lejátszólista rendezése cím szerint

en:  O                      Reverse order Playlist by title
hu:  O                      Lejátszólista rendezése cím szerint fordítva

en:  g                      Go to the current playing item
hu:  g                      Ugrás a jelenleg lejátszott elemre

en:  /                      Look for an item
hu:  /                      Elem keresése

en:  ;                      Look for the next item
hu:  ;                      Következő elem keresése

en:  A                      Add an entry
hu:  A                      Bejegyzés hozzáadása

note: xgettext: You can use ⌫ character to translate <backspace>
en:  D, <backspace>, <del>  Delete an entry
hu:  D, <backspace>, <del>  Bejegyzés törlése

en:  e                      Eject (if stopped)
hu:  e                      Kiadás (ha meg van állítva)

en: [Filebrowser]
hu: [Fájlböngésző]

en:  <enter>                Add the selected file to the playlist
hu:  <enter>                A kiválasztott fájl lejátszólistához adása

en:  <space>                Add the selected directory to the playlist
hu:  <szóköz>               A kiválasztott könyvtár lejátszólistához adása

en:  .                      Show/Hide hidden files
hu:  .                      Rejtett fájlok mutatása/rejtése

en: [Player]
hu: [Lejátszó]

note: xgettext: You can use ↑ and ↓ characters
en:  <up>,<down>            Seek +/-5%%
hu:  <balra>,<jobbra>       Tekerés -/+ /-5%%

en: [Repeat]
hu: [Ismétlés]

en: [Random]
hu: [Véletlenszerű]

en: [Loop]
hu: [Végtelen]

en:  Source   : %s
hu:  Forrás   : %s

en:  Position : %s/%s
hu:  Pozíció  : %s/%s

en:  Volume   : Mute
hu:  Hangerő  : Némítás

en:  Volume   : %3ld%%
hu:  Hangerő  : %3ld%%

en:  Volume   : ----
hu:  Hangerő  : ----

en:  Title    : %<PRId64>/%d
hu:  Cím      : %<PRId64>/%d

en:  Chapter  : %<PRId64>/%d
hu:  Fejezet  : %<PRId64>/%d

en:  Source: <no current item>
hu:  Forrás: <nincs jelenlegi elem>

en:  [ h for help ]
hu:  [ h a súgóhoz ]

en: Open: %s
hu: Megnyitás: %s

en: Find: %s
hu: Keresés: %s

en: Click to toggle between loop all, loop one and no loop
hu: Az összes, egy vagy 0 elem ismétlése közti váltás

en: Previous Chapter/Title
hu: Előző fejezet/cím

en: Next Chapter/Title
hu: Következő fejezet/cím

en: Teletext Activation
hu: Teletext aktiválása

en: Toggle Transparency
hu: Átlátszóság be/ki

en: Play
    If the playlist is empty, open a medium
hu: Lejátszás
    Ha a lejátszólista üres, média megnyitása

en: Previous / Backward
hu: Előző / vissza

en: Next / Forward
hu: Előre / következő

en: De-Fullscreen
hu: Teljes képernyő ki

en: Extended panel
hu: Bővített panel

en: Frame By Frame
hu: Képkockáról képkockára

en: Trickplay Reverse
hu: Trükklejátszás fordítva

en: Step backward
hu: Visszalépés

en: Step forward
hu: Előrelépés

en: Loop / Repeat
hu: Végtelen / ismétlés

en: Open subtitles
hu: Feliratok megnyitása

en: Dock fullscreen controller
hu: Teljes képernyős vezérlő dokkolása

en: Stop playback
hu: Lejátszás leállítása

en: Open a medium
hu: Média megnyitása

en: Previous media in the playlist, skip backward when held
hu: Előző média a lejátszólistán, visszalépés lenyomva tartáskor

en: Next media in the playlist, skip forward when held
hu: Következő média a lejátszólistán, előrelépés lenyomva tartáskor

en: Toggle the video in fullscreen
hu: Teljes képernyős mód be/ki

en: Toggle the video out fullscreen
hu: Teljes képernyős mód be/ki

en: Show extended settings
hu: Bővített beállítások megjelenítése

en: Toggle playlist
hu: Lejátszólista be/ki

en: Take a snapshot
hu: Pillanatkép készítése

en: Loop from point A to point B continuously.
hu: Folyamatos ismétlés A és B pontok között.

en: Frame by frame
hu: Képkockáról képkockára

en: Reverse
hu: Fordítva

en: Change the loop and repeat modes
hu: A végtelen és ismétlési módok módosítása

en: Previous media in the playlist
hu: Előző média a lejátszólistán

en: Next media in the playlist
hu: Következő média a lejátszólistán

en: Open subtitle file
hu: Feliratfájl megnyitása

en: Dock/undock fullscreen controller to/from bottom of screen
hu: Teljes képernyős vezérlő dokkolása a képernyő aljára / leválasztása onnan

[ctx: Tooltip|Unmute]
en: Unmute
hu: Visszahangosítás

[ctx: Tooltip|Mute]
en: Mute
hu: Némítás

en: Pause the playback
hu: Lejátszás szüneteltetése

en: Loop from point A to point B continuously
    Click to set point A
hu: Folyamatos ismétlés A és B pontok között
    Kattintson az A pont kijelöléséhez

en: Click to set point B
hu: A B pont kijelölése

en: Stop the A to B loop
hu: Az A-B ismétlés leállítása

en: Aspect Ratio
hu: Méretarány

en: No EPG Data Available
hu: Nem érhetőek el EPG adatok

en: Image Files
hu: Képfájl

en: Logo filenames
hu: Logó fájlneve

en: Image mask
hu: Képmaszk

en: No v4l2 instance found.
    Please check that the device has been opened with VLC and is playing.
    
    Controls will automatically appear here.
hu: Nem található v4l2 példány.
    Ellenőrizze, hogy az eszköz a VLC-vel megnyitásra került-e, és lejátszik-e.
    
    A vezérlőelemek itt jelennek meg automatikusan.

en: Knee
    radius
hu: Térd
    sugár

en: Makeup
    gain
hu: Smink
    erősítés

en: Adjust pitch
hu: Hangmagasság módosítása

en: (Hastened)
hu: (Gyorsított)

en: (Delayed)
hu: (Késleltetett)

en: Force update of this dialog's values
hu: A párbeszédablak értékei frissítésének kényszerítése

en: &Fingerprint
hu: &Ujjlenyomat

en: Find meta data using audio fingerprinting
hu: Metaadatok keresése a hang ujjlenyomata alapján

en: Comments
hu: Megjegyzések

en: Extra metadata and other information are shown in this panel.
hu: A kiegészítő metaadatok és egyéb információk ezen a panelen jelennek meg.

en: Information about what your media or stream is made of.
    Muxer, Audio and Video Codecs, Subtitles are shown.
hu: Információk a média vagy folyam alkotórészeiről.
    Az egyesítő, a hang- és videokodekek és a feliratok jelennek meg.

en: Current media / stream statistics
hu: Aktuális média/adatfolyam-statisztika

en: Input/Read
hu: Bemenet/olvasott

en: Media data size
hu: Média adatmérete

en: Demuxed data size
hu: Szétválasztott adatok mérete

en: Content bitrate
hu: Tartalom bitsebessége

en: Discarded (corrupted)
hu: Eldobott (sérült)

en: Dropped (discontinued)
hu: Eldobott (megszakadt)

en: Decoded
hu: Dekódolt

en: blocks
hu: blokk

en: Displayed
hu: Megjelenített

en: frames
hu: képkocka

en: Lost
hu: Elveszett

en: Played
hu: Lejátszva

en: buffers
hu: puffer

en: Last 60 seconds
hu: Utolsó 60 másodperc

en: Overall
hu: Összesen

en: Current playback speed: %1
    Click to adjust
hu: Aktuális lejátszási sebesség: %1
    Kattintson a módosításhoz

en: Revert to normal play speed
hu: Vissza normál lejátszási sebességre

en: Download cover art
hu: Borító letöltése

en: Add cover art from file
hu: Borítógrafika fájlból

en: Choose Cover Art
hu: Válasszon borítót

en: Image Files (*.gif *.jpg *.jpeg *.png)
hu: Képfájlok (*.gif *.jpg *.jpeg *.png)

en: Elapsed time
hu: Eltelt idő

en: Total/Remaining time
hu: Teljes / hátralévő idő

en: Click to toggle between total and remaining time
hu: Váltás a teljes és hátralévő idő között

en: Click to toggle between elapsed and remaining time
hu: Váltás az eltelt és hátralévő idő között

en: Double click to jump to a chosen time position
hu: Kattintson duplán kiválasztott időpontra ugráshoz

en: Select a device or a VIDEO_TS directory
hu: Válasszon eszközt vagy VIDEO_TS könyvtárat

en: Select a device or a VIDEO_TS folder
hu: Válasszon eszközt vagy VIDEO_TS mappát

en: Select one or multiple files
hu: Válasszon ki legalább egy fájlt

en: File names:
hu: Fájlnevek:

en: Filter:
hu: Szűrő:

en: Eject the disc
hu: Lemez kiadása

en: Entry
hu: Üres

en: Channels:
hu: Csatornák:

en: Selected ports:
hu: Kiválasztott portok:

en: Use VLC pace
hu: VLC sebesség használata

en: TV - digital
hu: TV – digitális

en: Tuner card
hu: Tunerkártya

en: Delivery system
hu: Továbbítási rendszer

en: Transponder/multiplex frequency
hu: Adóvevő/multiplex frekvencia

en: Transponder symbol rate
hu: Adóvevő jelsebessége

en: Bandwidth
hu: Sávszélesség

en: TV - analog
hu: TV – analóg

en: Device name
hu: Eszköz neve

en: Your display will be opened and played in order to stream or save it.
hu: A kijelző megnyílik, és lejátszásra kerül a közvetítéséhez vagy mentéséhez.

en: Advanced Options
hu: Speciális beállítások

en: Double click to get media information
hu: Médiainformációkért kattintson duplán

en: Change playlistview
hu: Lejátszólista-nézet módosítása

en: Search the playlist
hu: Keresés a lejátszólistán

en: My Computer
hu: Sajátgép

en: Devices
hu: Eszközök

en: Local Network
hu: Helyi hálózat

en: Remove this podcast subscription
hu: Ezen podcast-feliratkozás eltávolítása

en: Do you really want to unsubscribe from %1?
hu: Valóban leiratkozik erről: %1?

en: Cover
hu: Borító

en: Create Directory
hu: Könyvtár létrehozása

en: Create Folder
hu: Mappa létrehozása

en: Enter name for new directory:
hu: Adja meg az új könyvtár nevét:

en: Enter name for new folder:
hu: Adja meg az új mappa nevét:

en: Rename Directory
hu: Könyvtár átnevezése

en: Rename Folder
hu: Mappa átnevezése

en: Enter a new name for the directory:
hu: Adja meg a könyvtár új nevét:

en: Enter a new name for the folder:
hu: Adja meg a mappa új nevét:

en: Sort by
hu: Rendezés

en: Ascending
hu: Növekvő

en: Descending
hu: Csökkenő

en: Display size
hu: Kijelző mérete

en: Increase
hu: Növelés

en: Decrease
hu: Csökkentés

en: Playlist View Mode
hu: Lejátszólista nézetmódja

en: Playlist is currently empty.
    Drop a file here or select a media source from the left.
hu: A lejátszólista jelenleg üres.
    Ejtsen ide egy fájlt, vagy válasszon médiaforrást a bal oldalról.

en: Icons
hu: Ikonok

en: Detailed List
hu: Részletes lista

en: List
hu: Lista

en: PictureFlow
hu: Képfolyam

en: Select File
hu: Válasszon fájlt

en: Select or double click an action to change the associated hotkey. Use delete key to remove hotkeys.
hu: Válasszon egy műveletet, vagy kattintson rá duplán a társított gyorsbillentyű módosításához. A Delete billentyűvel eltávolíthatja a gyorsbillentyűket.

en: in
hu: itt:

en: Any field
hu: Bármely mező

en: Actions
hu: Műveletek

en: Hotkey
hu: Gyorsbillentyű

en: Application level hotkey
hu: Alkalmazásszintű gyorsbillentyű

en: Global
hu: Globális

en: Desktop level hotkey
hu: Környezeti szintű gyorsbillentyű

en: Double click to change.
    Delete key to remove.
hu: Dupla kattintással módosítható.
    A Delete billentyűvel eltávolítható.

en: Hotkey change
hu: Gyorsbillentyű módosítása

en: Press the new key or combination for
hu: Nyomja le az új billentyűkombinációt:

en: Assign
hu: Hozzárendelés

en: Warning: this key or combination is already assigned to
hu: Figyelmeztetés: ez a billentyű vagy kombináció már társítva van ehhez:

en: Warning: <b>%1</b> is already an application menu shortcut
hu: Figyelmeztetés: <b>%1</b> már egy alkalmazásmenü gyorsbillentyűje

en: Key or combination:
hu: Billentyű vagy kombináció:

en: Key:
hu: Kulcs:

en: Input & Codecs Settings
hu: Bemenet és kodekek beállításai

en: Configure Hotkeys
hu: Gyorsbillentyűk beállítása

en: Device:
hu: Eszköz:

en: If this property is blank, different values
    for DVD, VCD, and CDDA are set.
    You can define a unique one or configure them 
    individually in the advanced preferences.
hu: Ha ez a tulajdonság üres, akkor a DVD, VCD
    és CDDA külön értékeket kap. A speciális
    beállítások között megadhat egyedi értékeket
    vagy külön-külön beállíthatja őket.

en: Lowest latency
hu: Legkisebb késleltetés

en: High latency
hu: Nagy késleltetés

en: Higher latency
hu: Nagyobb késleltetés

en: This is VLC's skinnable interface. You can download other skins at
hu: Ez a VLC sminkelhető felülete. Sminkeket a következő címről tölthet le:

en: VLC skins website
hu: VLC sminkek weboldala

en: System's default
hu: Rendszer alapértelmezése

en: File associations
hu: Fájltársítások

en: Audio Files
hu: Hangfájlok

en: Video Files
hu: Videofájlok

en: Playlist Files
hu: Lejátszólista-fájlok

en: &Apply
hu: &Alkalmazás

en: &Cancel
hu: Mé&gse

en: Profile
hu: Profil

en: Edit selected profile
hu: Kijelölt profil szerkesztése

en: Delete selected profile
hu: Kijelölt profil eltávolítása

en: Create a new profile
hu: Új profil létrehozása

en: Create
hu: Létrehozás

en: This muxer is not provided directly by VLC: It could be missing.
hu: Ezt az egyesítőt nem közvetlenül a VLC biztosítja: Hiányozhat.

en: This muxer is missing. Using this profile will fail
hu: Az egyesítő hiányzik. A profil nem lesz használható

en:  Profile Name Missing
hu:  A profil neve hiányzik

en: You must set a name for the profile.
hu: Meg kell adni a profil nevét.

en: File/Directory
hu: Fájl/könyvtár

en: File/Folder
hu: Fájl/mappa

en: Source
hu: Forrás

en: Source:
hu: Forrás:

en: Type:
hu: Típus:

en: This module writes the transcoded stream to a file.
hu: Ez a modul az átkódolt folyamt fájlba menti.

en: Filename
hu: Fájlnév

en: Save file...
hu: Fájl mentése…

en: Containers (*.ps *.ts *.mpg *.ogg *.asf *.mp4 *.mov *.wav *.raw *.flv *.webm)
hu: Tárolók (*.ps *.ts *.mpg *.ogg *.asf *.mp4 *.mov *.wav *.raw *.flv *.webm)

en: This module outputs the transcoded stream to a network via HTTP.
hu: Ez a modul az átkódolt folyamt HTTP felett kiküldi a hálózatra.

en: Path
hu: Útvonal

en: This module outputs the transcoded stream to a network via the mms protocol.
hu: Ez a modul az átkódolt folyamt MMS protokollon kiküldi a hálózatra.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via RTSP.
hu: Ez a modul az átkódolt folyamt RTSP felett kiküldi a hálózatra.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via UDP.
hu: Ez a modul az átkódolt folyamt UDP felett kiküldi a hálózatra.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via RTP.
hu: Ez a modul az átkódolt folyamt RTP felett kiküldi a hálózatra.

en: Base port
hu: Alap port

en: This module outputs the transcoded stream to an Icecast server.
hu: Ez a modul az átkódolt folyamt Icecast kiszolgálóra küldi ki.

en: Mount Point
hu: Csatolási pont

en: Login:pass
hu: Felhasználónév:jelszó

en: Edit Bookmarks
hu: Könyvjelzők szerkesztése

en: Create a new bookmark
hu: Új könyvjelző beállítása

en: Delete the selected item
hu: A kijelölt elem eltávolítása

en: Delete all the bookmarks
hu: Összes könyvjelző törlése

en: Extract
hu: Kivonás

en: &Close
hu: Be&zárás

en: Bytes
hu: Bájt

en: Convert
hu: Átalakítás

en: Multiple files selected.
hu: Több fájl kiválasztva.

en: Destination
hu: Célállomás

en: Destination file:
hu: Célfájl:

en: Browse
hu: Tallózás

en: Multiple Files Selected.
hu: Több fájl kiválasztva.

en: Files will be placed in the same directory with the same name.
hu: A fájlok ugyanabba a mappába fognak kerülni, ugyanazzal a névvel.

en: Append '-converted' to filename
hu: A „-converted” szöveg hozzáfűzése a fájlnévhez

en: Settings
hu: Beállítások

en: Display the output
hu: Kimenet megjelenítése

en: This display the resulting media, but can slow things down.
hu: Ez megjeleníti az eredményül kapott folyamt, de lassíthat.

en: &Start
hu: In&dítás

en: Containers
hu: Tárolók

en: Program Guide
hu: Műsorújság

en: Update
hu: Frissítés

en:  (%1+ rated)
hu:  (%1+ értékelés)

en: Errors
hu: Hibák

en: Cl&ear
hu: &Törlés

en: Hide future errors
hu: Jövőbeli hibák elrejtése

en: Adjustments and Effects
hu: Hangolás és hatások

en: Stereo Widener
hu: Sztereó szélesítő

en: Synchronization
hu: Szinkronizálás

en: v4l2 controls
hu: v4l2 vezérlők

en: &Save
hu: &Mentés

en: Store the Password
hu: Jelszó tárolása

en: Privacy and Network Access Policy
hu: Adatvédelem és hálózati hozzáférés házirendje

en: <p>In order to protect your privacy, <i>VLC media player</i> does <b>not</b> collect personal data or transmit them, not even in anonymized form, to anyone.</p>
    <p>Nevertheless, <i>VLC</i> is able to automatically retrieve information about the media in your playlist from third party Internet-based services. This includes cover art, track names, artist names and other meta-data.</p>
    <p>Consequently, this may entail identifying some of your media files to third party entities. Therefore the <i>VLC</i> developers require your express consent for the media player to access the Internet automatically.</p>
hu: <p>Adatai védelme érdekében a <i>VLC médialejátszó</i> <b>nem</b> gyűjt vagy küld személyes adatokat, még névtelenül sem.</p>
    <p>Azonban a <i>VLC<i> képes automatikusan információkat lekérni a lejátszólistán lévő médiáról külső internetes szolgáltatásoktól. Ilyenek a borítógrafikák, számcímek, előadónevek és egyéb metaadatok.</p>
    <p>Ez maga után vonhatja, hogy egyes médiafájljai azonosíthatókká válnak külső felek számára. Emiatt a <i>VLC</i> fejlesztői kifejezett beleegyezését kérik, hogy a médialejátszó automatikusan az internetre kapcsolódhasson.</p>

en: Network Access Policy
hu: Hálózati hozzáférés házirendje

en: Regularly check for VLC updates
hu: VLC-frissítések rendszeres keresése

en: Go to Time
hu: Időpontra ugrás

en: &Go
hu: &Ugrás

en: Go to time
hu: Időpontra ugrás

en: About
hu: Névjegy

en: <p>VLC media player is a free and open source media player, encoder, and streamer made by the volunteers of the <a href="http://www.videolan.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">VideoLAN</span></a> community.</p><p>VLC uses its internal codecs, works on essentially every popular platform, and can read almost all files, CDs, DVDs, network streams, capture cards and other media formats!</p><p><a href="http://www.videolan.org/contribute/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Help and join us!</span></a>
hu: <p>A VLC médialejátszó egy szabad és nyílt forrású médialejátszó, -kódoló és -közvetítő program, amelyet a <a href="http://www.videolan.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">VideoLAN</span></a> közösség önkéntesei készítettek.</p><p>A VLC belső kodekeket használ, gyakorlatilag minden rendszeren működik, és majdnem minden fájlt, CD-t, DVD-t, hálózati közvetítést, felvevőkártyát és más médiaformátumot olvasni tud!</p><p><a href="http://www.videolan.org/contribute/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Segítsen és csatlakozzon!</span></a>

en: &Recheck version
hu: &Verzió újraellenőrzése

en: &Yes
hu: &Igen

en: &No
hu: &Nem

en: VLC media player updates
hu: VLC médialejátszó frissítése

en: A new version of VLC (%1.%2.%3%4) is available.
hu: A VLC új verziója (%1.%2.%3%4) elérhető.

en: You have the latest version of VLC media player.
hu: A VLC médialejátszó legfrissebb változatával rendelkezik.

en: An error occurred while checking for updates...
hu: Hiba történt a frissítések keresésekor…

en: Current Media Information
hu: Aktuális médiainformációk

en: &General
hu: Ált&alános

en: &Metadata
hu: &Metaadatok

en: Co&dec
hu: Ko&dek

en: S&tatistics
hu: &Statisztika

en: &Save Metadata
hu: &Metaadatok mentése

en: Location:
hu: Hely:

en: Saves all the displayed logs to a file
hu: Minden megjelenített napló fájlba mentése

en: Save log file as...
hu: Naplófájl mentése másként…

en: Texts/Logs (*.log *.txt);; All (*.*)
hu: Szövegek/naplók (*.log *.txt);; All (*.*)

en: Application
hu: Alkalmazás

en: Cannot write to file %1:
    %2.
hu: Nem írható a fájl (%1):
    %2.

en: Update the tree
hu: A fa frissítése

en: Clear the messages
hu: Üzenetek törlése

en: Open Media
hu: Média megnyitása

en: &File
hu: &Fájl

en: &Disc
hu: L&emez

en: &Network
hu: &Hálózat

en: Capture &Device
hu: F&elvevőeszköz

en: &Select
hu: &Kiválasztás

en: &Enqueue
hu: &Sorba állítás

en: &Play
hu: &Lejátszás

en: &Stream
hu: &Közvetítés

en: C&onvert
hu: Á&talakítás

en: C&onvert / Save
hu: Át&alakítás/mentés

en: Open URL
hu: URL megnyitása

en: Enter URL here...
hu: Adja meg az URL címet…

en: Please enter the URL or path to the media you want to play.
hu: Adja meg a lejátszani kívánt folyam vagy fájl URL címét vagy útvonalát.

en: If your clipboard contains a valid URL
    or the path to a file on your computer,
    it will be automatically selected.
hu: Ha a vágólap érvényes URL címet tartalmaz,
    vagy érvényes fájlútvonalat a számítógépen,
    az automatikusan kiválasztásra kerül.

en: Plugins and extensions
hu: Bővítmények és kiterjesztések

en: Active Extensions
hu: Aktív kiterjesztések

en: Capability
hu: Képesség

en: Score
hu: Pontszám

en: &Search:
hu: &Keresés:

en: More information...
hu: További információk…

en: Reload extensions
hu: Kiterjesztések újratöltése

en: Skins customize player's appearance. You can activate them through preferences.
hu: A sminkekkel személyre szabható a lejátszó megjelenése. Ezek a beállításokból aktiválhatók.

en: Playlist parsers add new capabilities to read internet streams or extract meta data.
hu: A lejátszólista-feldolgozók lehetővé teszik további internetes közvetítések lejátszását, vagy metaadatok kinyerését.

en: Service discoveries adds new sources to your playlist such as web radios, video websites, ...
hu: A szolgáltatásfelismeréssel új források vehetők fel a lejátszólistára, mint például netrádiók, videomegosztók stb.

en: Retrieves extra info and art for playlist items
hu: Extra adatok és illusztrációk lekérése a lejátszólista elemekhez

en: Extensions brings various enhancements. Check descriptions for more details
hu: A kiterjesztések különböző funkcióbővítéseket tartalmaznak. Részletekért nézze meg a leírásokat

en: Only installed
hu: Csak telepített

en: Retrieving addons...
hu: Kiegészítők letöltése…

en: No addons found
hu: Nem találhatók kiegészítők

en: This addon has been installed manually. VLC can't manage it by itself.
hu: Ezt a kiegészítőt saját kezűleg telepítette. A VLC nem tudja önállóan kezelni.

en: Version %1
hu: %1 verzió

en: %1 downloads
hu: %1 letöltés

en: &Uninstall
hu: &Eltávolítás

en: &Install
hu: &Telepítés

en: Version
hu: Verzió

en: Website
hu: Weboldal

en: Files
hu: Fájlok

en: Deletes the selected item
hu: A kijelölt elem eltávolítása

en: Show settings
hu: Beállítások megjelenítése

en: Simple
hu: Egyszerű

en: Switch to simple preferences view
hu: Váltás az egyszerű beállításnézetre

en: Switch to full preferences view
hu: Váltás a teljes beállításnézetre

en: Save and close the dialog
hu: Mentés és az ablak bezárása

en: &Reset Preferences
hu: Beállítások &visszaállítása

en: Only show current
hu: Csak az aktuális megjelenítése

en: Only show modules related to current playback
hu: Csak az aktuális lejátszáshoz kapcsolódó modulok megjelenítése

en: Advanced Preferences
hu: Speciális beállítások

en: Simple Preferences
hu: Egyszerű beállítások

en: Cannot save Configuration
hu: A beállítások nem menthetők

en: Preferences file could not be saved
hu: A beállításfájl nem menthető

en: Are you sure you want to reset your VLC media player preferences?
hu: Biztosan visszaállítja a VLC médialejátszó beállításait?

en: Stream Output
hu: Közvetítéskimenet

en: This wizard will allow you to stream or convert your media for use locally, on your private network, or on the Internet.
    You should start by checking that source matches what you want your input to be and then press the "Next" button to continue.
hu: Ez a varázsló lehetővé teszi a közvetítést vagy átalakítást helyi, magánhálózati vagy internetes használatra.
    Ellenőrizze, hogy forrásként valóban a feldolgozni kívánt fájl van megadva, és nyomja meg a „Következő” gombot a folytatáshoz.

en: Stream output string.
    This is automatically generated when you change the above settings,
    but you can change it manually.
hu: Műsorkimeneti karakterlánc.
    Ez automatikusan áll elő a fenti beállítások módosításakor,
    de saját kezűleg is módosíthatja.

en: Back
hu: Vissza

en: Toolbars Editor
hu: Eszköztárszerkesztő

en: Toolbar Elements
hu: Eszköztárelemek

en: Flat Button
hu: Lapos gomb

en: Next widget style
hu: Következő felületielem-stílus

en: Big Button
hu: Nagy gomb

en: Native Slider
hu: Natív csúszka

en: Main Toolbar
hu: Fő eszköztár

en: Above the Video
hu: A videó felett

en: Toolbar position:
hu: Eszköztár elhelyezkedése:

en: Line 1:
hu: 1. sor:

en: Line 2:
hu: 2. sor:

en: Time Toolbar
hu: Idő eszköztár

en: Advanced Widget
hu: Speciális felületi elem

en: Fullscreen Controller
hu: Teljes képernyős vezérlő

en: New profile
hu: Új profil

en: Delete the current profile
hu: Aktuális profil törlése

en: Select profile:
hu: Válasszon profilt:

en: Preview
hu: Előnézet

en: Cl&ose
hu: &Bezárás

en: Profile Name
hu: Profil neve

en: Please enter the new profile name.
hu: Adja meg az új profil nevét.

en: Spacer
hu: Helykitöltő

en: Expanding Spacer
hu: Rugalmas helykitöltő

en: Splitter
hu: Elválasztó

en: Time Slider
hu: Időcsúszka

en: Small Volume
hu: Kis hangerő

en: DVD menus
hu: DVD menük

en: Teletext transparency
hu: Teletext átlátszósága

en: Advanced Buttons
hu: Speciális gombok

en: Playback Buttons
hu: Lejátszás gombok

en: Aspect ratio selector
hu: Méretarány-választó

en: Speed selector
hu: Sebességválasztó

en: Broadcast
hu: Közvetítés

en: Schedule
hu: Ütemezés

en: Video On Demand ( VOD )
hu: Igény szerinti videó (VOD)

en: Hours / Minutes / Seconds:
hu: Óra/perc/másodperc:

en: Day / Month / Year:
hu: Év/hó/nap:

en: Repeat:
hu: Ismétlés:

en: Repeat delay:
hu: Ismétlés késleltetése:

en:  days
hu:  nap

en: I&mport
hu: I&mportálás

en: E&xport
hu: E&xportálás

en: Save VLM configuration as...
hu: VLM beállítások mentése másként…

en: VLM conf (*.vlm);;All (*)
hu: VLM beállítás (*.vlm);;Minden (*)

en: Open VLM configuration...
hu: VLM beállítások megnyitása…

en: Broadcast:
hu: Közvetítés:

en: Schedule:
hu: Ütemezés:

en: Open Directory
hu: Könyvtár megnyitása

en: Open Folder
hu: Mappa megnyitása

en: Open playlist...
hu: Lejátszólista megnyitása…

en: XSPF playlist
hu: XSPF-lejátszólista

en: M3U playlist
hu: M3U-lejátszólista

en: M3U8 playlist
hu: M3U8-lejátszólista

en: Save playlist as...
hu: Lejátszólista mentése másként…

en: Open subtitles...
hu: Feliratok megnyitása…

en: Media Files
hu: Médiafájlok

en: Subtitle Files
hu: Feliratfájlok

en: All Files
hu: Minden fájl

en: Empty
hu: Üres

en: Deactivate
hu: Deaktiválás

en: Do you want to restart the playback where left off?
hu: Szeretné ott újraindítani a lejátszást, ahol félbehagyta?

en: &Continue
hu: &Folytatás

en: Control menu for the player
hu: A lejátszó menüjének vezérlése

en: Paused
hu: Szüneteltetve

en: &Media
hu: &Média

en: P&layback
hu: &Lejátszás

en: &Audio
hu: &Hang

en: &Video
hu: &Videó

en: Subti&tle
hu: &Felirat

en: Tool&s
hu: &Eszközök

en: V&iew
hu: &Nézet

en: &Help
hu: &Súgó

en: Open &File...
hu: Fájl &megnyitása…

en: &Open Multiple Files...
hu: &Több fájl megnyitása…

en: Open &Disc...
hu: Leme&z megnyitása…

en: Open &Network Stream...
hu: &Hálózati közvetítés megnyitása…

en: Open &Capture Device...
hu: F&elvevőeszköz megnyitása…

en: Open &Location from clipboard
hu: Hely megnyitása &vágólapról

en: Open &Recent Media
hu: Leg&utóbbi média megnyitása

en: Conve&rt / Save...
hu: Át&alakítás/mentés…

en: &Stream...
hu: Köz&vetítés…

en: Quit at the end of playlist
hu: Kilépés a lejátszólista végén

en: Close to systray
hu: Bezárás a tálcára

en: &Quit
hu: &Kilépés

en: &Effects and Filters
hu: &Hatások és szűrők

en: &Track Synchronization
hu: &Sávszinkronizálás

en: Plu&gins and extensions
hu: Bő&vítmények és kiterjesztések

en: Customi&ze Interface...
hu: &Felület személyre szabása…

en: &Preferences
hu: &Beállítások

en: &View
hu: &Nézet

en: Play&list
hu: &Lejátszólista

en: Docked Playlist
hu: Dokkolt lejátszólista

en: Always on &top
hu: Mindig &felül

en: Mi&nimal Interface
hu: Mi&nimális felület

en: &Fullscreen Interface
hu: &Teljes képernyős felület

en: &Advanced Controls
hu: S&peciális vezérlőelemek

en: Status Bar
hu: Állapotsor

en: Visualizations selector
hu: Vizualizáció-választó

en: &Increase Volume
hu: Hangerő &növelése

en: D&ecrease Volume
hu: Hangerő csö&kkentése

en: &Mute
hu: Né&mítás

en: Audio &Device
hu: Ha&ngeszköz

en: Audio &Track
hu: &Hangsáv

en: &Stereo Mode
hu: &Sztereó mód

en: &Visualizations
hu: &Vizualizációk

en: Add &Subtitle File...
hu: &Feliratfájl hozzáadása…

en: Sub &Track
hu: &Feliratsáv

en: Video &Track
hu: Vi&deosáv

en: &Fullscreen
hu: &Teljes képernyő

en: Always Fit &Window
hu: Mindig az &ablakhoz

en: Set as Wall&paper
hu: Beállítás &háttérképként

en: &Zoom
hu: &Nagyítás

en: &Aspect Ratio
hu: Mér&etarány

en: &Crop
hu: &Levágás

en: &Deinterlace
hu: Vált&ottsorosság megszüntetése

en: &Deinterlace mode
hu: &Váltottsorosság-mentesítési mód

en: Take &Snapshot
hu: &Pillanatkép készítése

en: T&itle
hu: &Cím

en: &Chapter
hu: &Fejezet

en: &Manage
hu: &Felügyelet

en: Check for &Updates...
hu: &Frissítések keresése…

en: &Stop
hu: Á&llj

en: Pre&vious
hu: &Előző

en: Ne&xt
hu: &Következő

en: Sp&eed
hu: S&ebesség

en: &Faster
hu: &Gyorsabban

en: N&ormal Speed
hu: N&ormál sebesség

en: Slo&wer
hu: &Lassabban

en: &Jump Forward
hu: Elő&re ugrás

en: Jump Bac&kward
hu: &Vissza ugrás

en: Open &Network...
hu: &Hálózat megnyitása…

en: Leave Fullscreen
hu: Teljes képernyő elhagyása

en: &Playback
hu: &Lejátszás

en: &Hide VLC media player in taskbar
hu: &VLC médialejátszó elrejtése

en: Sho&w VLC media player
hu: VLC médialejátszó &megjelenítése

en: &Open Media
hu: &Média megnyitása

en: &Clear
hu: &Törlés

en: &Renderer
hu: &Megjelenítő

en: <Local>
hu: <Helyi>

en: Scanning...
hu: Letapogatás…

en: Show advanced preferences over simple ones
hu: Speciális beállítások megjelenítése az egyszerűek helyett

en: Show advanced preferences and not simple preferences when opening the preferences dialog.
hu: A beállítások párbeszédablak megnyitásakor a speciális beállítások megjelenítése az egyszerűek helyett.

en: Systray icon
hu: Rendszertálca-ikon

en: Show an icon in the systray allowing you to control VLC media player for basic actions.
hu: Ikon megjelenítése a rendszertálcán, amely lehetővé teszi a VLC vezérlését alapvető műveletekkel.

en: Start VLC with only a systray icon
hu: A VLC indítása csak tálcaikonként

en: VLC will start with just an icon in your taskbar.
hu: A VLC csak egy tálcaikonként fog indulni.

en: Show playing item name in window title
hu: Lejátszott elem nevének megjelenítése az ablak címében

en: Show the name of the song or video in the controller window title.
hu: A dal vagy videó címének megjelenítése a vezérlőablak címsorában.

en: Show notification popup on track change
hu: Értesítési buborék megjelenítése számváltáskor

en: Show a notification popup with the artist and track name when the current playlist item changes, when VLC is minimized or hidden.
hu: Előugró értesítés megjelenítése az előadó nevével és a szám címével a lejátszólista-elem változásakor, ha a VLC minimalizálva vagy rejtetten fut.

en: Windows opacity between 0.1 and 1
hu: Ablakok átlátszatlansága 0.1 és 1 között

en: Sets the windows opacity between 0.1 and 1 for main interface, playlist and extended panel. This option only works with Windows and X11 with composite extensions.
hu: Beállítja az ablakok átlátszatlanságát 0.1 és 1 között az elsődleges felülethez, a lejátszólistához és a bővített panelhez. Ez a beállítás csak Windowson és kompozit bővítményekkel rendelkező X11 alatt működik.

en: Fullscreen controller opacity between 0.1 and 1
hu: Teljes képernyős vezérlő átlátszatlansága 0.1 és 1 között

en: Sets the fullscreen controller opacity between 0.1 and 1 for main interface, playlist and extended panel. This option only works with Windows and X11 with composite extensions.
hu: Beállítja a teljes képernyős vezérlő átlátszatlanságát 0.1 és 1 között az elsődleges felülethez, a lejátszólistához és a bővített panelhez. Ez a beállítás csak Windowson és kompozit bővítményekkel rendelkező X11 alatt működik.

en: Show unimportant error and warnings dialogs
hu: A nem fontos hiba- és figyelmeztető párbeszédablakok megjelenítése

en: Activate the updates availability notification
hu: Az új frissítések értesítésének aktiválása

en: Activate the automatic notification of new versions of the software. It runs once every two weeks.
hu: A szoftver új verziójáról történő automatikus értesítés aktiválása. Ez kéthetente fut le.

en: Number of days between two update checks
hu: A napok száma két frissítéskeresés között

en: Ask for network policy at start
hu: Hálózati irányelv bekérése induláskor

en: Save the recently played items in the menu
hu: A legutóbb lejátszott elemek mentése a menüben

en: List of words separated by | to filter
hu: Szűrendő szavak | jellel elválasztott listája

en: Regular expression used to filter the recent items played in the player.
hu: A lejátszóban a legutóbbi elemek lejátszólistájának szűrésére használt reguláris kifejezés.

en: Define the colors of the volume slider
hu: A hangerőcsúszka színeinek megadása

en: Define the colors of the volume slider
    By specifying the 12 numbers separated by a ';'
    Default is '255;255;255;20;226;20;255;176;15;235;30;20'
    An alternative can be '30;30;50;40;40;100;50;50;160;150;150;255'
hu: A hangerőcsúszka színeinek megadása.
    Ez 12, pontosvesszővel elválasztott szám lehet
    Az alapértelmezés: „255;255;255;20;226;20;255;176;15;235;30;20”
    Egy másik lehetőség ez lehet: „30;30;50;40;40;100;50;50;160;150;150;255”

en: Selection of the starting mode and look
hu: A kiindulómód és kinézet kiválasztása

en: Start VLC with:
     - normal mode
     - a zone always present to show information as lyrics, album arts...
     - minimal mode with limited controls
hu: A VLC indítható:
     – normál módban
     – mindig jelenlévő zónával, amely a szöveget, borítógrafikát stb. jeleníti meg
     – minimális módban, korlátozott vezérléssel

en: Show a controller in fullscreen mode
hu: Vezérlő megjelenítése teljes képernyős módban

en: Embed the file browser in open dialog
hu: A fájlböngésző beágyazása a megnyitás párbeszédablakba

en: Define which screen fullscreen goes
hu: A teljes képernyő melyik képernyőre kerüljön

en: Screennumber of fullscreen, instead of same screen where interface is.
hu: A teljes képernyő képernyőszáma, ha nem a felülettel azonos képernyő.

en: Load extensions on startup
hu: Kiterjesztések betöltése indításkor

en: Automatically load the extensions module on startup.
hu: Kiterjesztések modul automatikus betöltése indításkor.

en: Start in minimal view (without menus)
hu: Indítás minimális felülettel (menük nélkül)

en: Display background cone or art
hu: Bója vagy borító megjelenítése a háttérben

en: Display background cone or current album art when not playing. Can be disabled to prevent burning screen.
hu: Bója vagy albumborító megjelenítése a háttérben, ha nincs lejátszás. Kikapcsolható a beégés elkerülése érdekében.

en: Expanding background cone or art
hu: Bója vagy borító átméretezése a háttérben

en: Background art fits window's size.
hu: A háttérgrafika kitölti az ablakot.

en: Ignore keyboard volume buttons.
hu: Billentyűzet hangerőbillentyűinek figyelmen kívül hagyása.

en: With this option checked, the volume up, volume down and mute buttons on your keyboard will always change your system volume. With this option unchecked, the volume buttons will change VLC's volume when VLC is selected and change the system volume when VLC is not selected.
hu: Ha be van jelölve, akkor a billentyűzet hangerő növelése/csökkentés és némítás billentyűi mindig megváltoztatják a rendszer hangerejét. Ha nincs bejelölve, akkor a hangerőbillentyűk nem fogják megváltoztatni a VLC hangerejét, de csak amikor a VLC van kiválasztva.

en: When to raise the interface
hu: Mikor jelenjen meg a felület

en: This option allows the interface to be raised automatically when a video/audio playback starts, or never.
hu: Ezzel a beállítással a felület automatikusan feldobható, ha a videó/hanglejátszás elindul, vagy sosem jelenik meg.

en: Fullscreen controller mouse sensitivity
hu: Teljes képernyős vezérlő egérérzékenysége

en: When minimized
hu: Ha minimalizált

en: Qt interface
hu: QT felület

en: errors
hu: hibák

en: warnings
hu: figyelmeztetések

en: debug
hu: hibakeresés

[ctx: Tooltip|Clear]
en: Clear
hu: Törlés

en: Open a skin file
hu: Sminkfájl megnyitása

en: Skin files |*.vlt;*.wsz;*.xml
hu: Sminkfájlok | *.vlt;*.wsz;*.xml

en: Playlist Files |
hu: Lejátszólista fájlok |

en: |All Files |*
hu: |Minden fájl |*

en: Open playlist
hu: Lejátszólista megnyitása

en: Save playlist
hu: Lejátszólista mentése

en: XSPF playlist |*.xspf|M3U file |*.m3u|HTML playlist |*.html
hu: XSPF lejátszólista |*.xspf|M3U fájl |*.m3u|HTML lejátszólista |*.html

en: Skin to use
hu: Használandó smink

en: Path to the skin to use.
hu: A használandó smink útvonala.

en: Config of last used skin
hu: Az utoljára használt smink beállításai

en: Windows configuration of the last skin used. This option is updated automatically, do not touch it.
hu: Az utoljára használt smink beállítása Windows alatt. Ez a beállítás automatikusan frissítésre kerül, ne módosítsa.

en: Show a systray icon for VLC
hu: A VLC rendszertálca-ikonjának megjelenítése

en: Show VLC on the taskbar
hu: A VLC megjelenítése a tálcán

en: Enable transparency effects
hu: Átlátszósági hatások engedélyezése

en: You can disable all transparency effects if you want. This is mainly useful when moving windows does not behave correctly.
hu: Letilthatja az összes átlátszósági hatást. Ez főleg akkor hasznos, ha az ablakok mozgatása nem viselkedik megfelelően.

en: Use a skinned playlist
hu: Sminkelt lejátszólista használata

en: Display video in a skinned window if any
hu: Videó megnyitása sminkelt ablakban, ha van ilyen

en: When set to 'no', this parameter is intended to give old skins a chance to play back video even though no video tag is implemented
hu: Ha ki van kapcsolva, akkor a régi sminkek is lejátszhatják a videót, még ha a video címke nincs is megvalósítva

en: Skinnable Interface
hu: Sminkelhető felület

en: Select skin
hu: Válasszon sminket

en: Open skin...
hu: Smink megnyitása…

en: Brightness threshold
hu: Fényerőküszöb

en: When this mode is enabled, pixels will be shown as black or white. The threshold value will be the brightness defined below.
hu: Ha ez a mód engedélyezett, akkor a képpontok fekete-fehérben jelennek meg. A küszöbérték az alább megadott fényerő lesz.

en: Image contrast (0-2)
hu: Kép kontrasztja (0-2)

en: Set the image contrast, between 0 and 2. Defaults to 1.
hu: A kép kontrasztjának beállítása 0 és 2 között. Az alapértelmezés az 1.

en: Image hue (0-360)
hu: Kép színárnyalata (0-360)

en: Set the image hue, between 0 and 360. Defaults to 0.
hu: A kép színárnyalatának beállítása 0 és 360 között. Az alapértelmezés a 0.

en: Image saturation (0-3)
hu: Kép telítettsége (0-3)

en: Set the image saturation, between 0 and 3. Defaults to 1.
hu: A kép telítettségének beállítása 0 és 3 között. Az alapértelmezés az 1.

en: Image brightness (0-2)
hu: Kép fényereje (0-2)

en: Set the image brightness, between 0 and 2. Defaults to 1.
hu: A kép fényerejének beállítása 0 és 2 között. Az alapértelmezés az 1.

en: Image gamma (0-10)
hu: Kép gamma értéke (0-10)

en: Set the image gamma, between 0.01 and 10. Defaults to 1.
hu: A kép gamma értékének beállítása 0.01 és 10 között. Az alapértelmezés az 1.

en: Direct3D9 adjust filter
hu: Direct3D9 igazítási szűrő

en: Decode frames directly into RPI VideoCore instead of host memory.
hu: Képkockák dekódolása közvetlenül az RPI VideoCore-ba a gazda memóriája helyett.

en: Decode frames directly into RPI VideoCore instead of host memory. This option must only be used with the MMAL video output plugin.
hu: Képkockák dekódolása közvetlenül az RPI VideoCore-ba a gazda memóriája helyett. Ezt csak az MMAL videokimeneti bővítménnyel szabad használni.

en: MMAL decoder
hu: MMAL dekódoló

en: MMAL-based decoder plugin for Raspberry Pi
hu: MMAL-alapú dekódoló bővítmény Raspberry Pi-hez

en: Use QPUs for advanced HD deinterlacing.
hu: QPU-k használata a fejlett HD váltottsorosság-mentesítéshez.

en: Make use of the QPUs to allow higher quality deinterlacing of HD content.
hu: QPU-k használata a HD tartalmak magasabb minőségű váltottsorosság-mentesítéséhez.

en: MMAL deinterlace
hu: MMAL váltottsorosság-mentesítés

en: MMAL-based deinterlace filter plugin
hu: MMAL-alapú váltottsorosság-mentesítési bővítmény

en: VideoCore layer where the video is displayed.
hu: Az a VideoCore réteg, amelyen a videó megjelenik.

en: VideoCore layer where the video is displayed. Subpictures are displayed directly above and a black background directly below.
hu: Az a VideoCore réteg, amelyen a videó megjelenik. Az alképek közvetlenül efelett kerülnek megjelenítésre, egy fekete háttér pedig közvetlenül alatta.

en: Blank screen below video.
hu: Üres képernyő a videó alatt.

en: Render blank screen below video. Increases VideoCore load.
hu: Üres képernyő renderelése a videó alatt. Növeli a VideoCore terhelését.

en: Adjust HDMI refresh rate to the video.
hu: HDMI frissítési gyakoriság videóhoz igazítása.

en: Force interlaced video mode.
hu: Váltottsoros videomód kényszerítése.

en: Force the HDMI output into an interlaced video mode for interlaced video content.
hu: A HDMI kiemenet váltottsoros videomódba kényszerítése váltottsoros videotartalom esetén.

en: MMAL vout
hu: MMAL videokimenet

en: MMAL-based vout plugin for Raspberry Pi
hu: MMAL-alapú videokimenet bővítmény Raspberry Pi-hez

en: VAAPI filters
hu: VAAPI szűrők

en: Video Accelerated API filters
hu: Videogyorsított API szűrők

en: VDPAU adjust video filter
hu: VDPAU igazítási videoszűrő

en: VDPAU video decoder
hu: VDPAU videodekódoló

en: Temporal-spatial
hu: Ideiglenes térbeli

en: VDPAU surface conversions
hu: VDPAU felületkonverziók

en: Deinterlacing algorithm
hu: Váltottsorosság-mentesítési algoritmus

en: Inverse telecine
hu: Inverz telecine

en: Deinterlace chroma skip
hu: Színességkihagyás váltottsorosságának megszüntetése

en: Whether temporal deinterlacing applies to luma only
hu: Az ideiglenes váltottsorosság-mentesítés csak a fényességre vonatkozik-e

en: Noise reduction level
hu: Zajcsökkentés szintje

en: Scaling quality
hu: Méretezés minősége

en: High quality scaling level
hu: Jó minőségű méretezés szintje

en: VDPAU deinterlacing filter
hu: VDPAU váltottsorosság-mentesítő szűrő

en: VDPAU output
hu: VDPAU kimenet

en: VDPAU sharpen video filter
hu: VDPAU élesítés videoszűrő

en: File keystore (plaintext)
hu: Fájl kulcstár (egyszerű szöveg)

en: Secrets are stored on a file without any encryption
hu: A titkos adatok egy titkosítatlan fájlban találhatóak

en: Crypt keystore
hu: Titkosított kulcstár

en: Secrets are stored encrypted on a file
hu: A titkos adatok fájlban titkosítottak

en: No
hu: Nem

en: Any
hu: Bármelyik

en: System default
hu: Rendszer alapértelmezése

en: After first unlock
hu: Első kinyitás után

en: After first unlock, on this device only
hu: Az első kinyitás után, csak ezen az eszközön

en: When passcode set, on this device only
hu: Ha a jelszó megadásra kerül, csak ezen az eszközön

en: Always, on this device only
hu: Mindig, csak ezen az eszközön

en: When unlocked
hu: Kinyitás után

en: When unlocked, on this device only
hu: Kinyitás után, csak ezen az eszközön

en: Synchronize stored items
hu: Tárolt elemek szinkronizálása

en: Synchronizes stored items via iCloud Keychain if enabled in the user domain.
hu: Szinkronizálja a tárolt elemeket az iCloud kulcstartón keresztül, ha az engedélyezve van a felhasználói beállításokban.

en: Accessibility type for all future passwords saved to the Keychain
hu: Az összes jövőbeli kulcs hozzáférési típusa a kulcstartóban

en: Keychain access group
hu: Kulcstartó hozzáférési csoportja

en: Keychain access group as defined by the app entitlements.
hu: Kulcstartó hozzáférési csoportja, ahogy az alkalmazás jogosultságai megadják.

en: Keychain keystore
hu: Kulcstartó kulcstára

en: Keystore for iOS, Mac OS X and tvOS
hu: Kulcstár iOS-hez, Mac OS X-hez és tvOS-hez

en: KWallet keystore
hu: KWallet kulcstár

en: Secrets are stored via KWallet
hu: A titkos adatokat a KWallet tárolja

en: Memory keystore
hu: Memória kulcstár

en: Secrets are stored in memory
hu: A titkos adatok memóriában tároltak

en: libsecret keystore
hu: libsecret kulcstár

en: Secrets are stored via libsecret
hu: A titkos adatokat a libsecret tárolja

en: Android log
hu: Android naplózás

en: Android log using logcat
hu: Android naplózás logcattel

en: Be quiet
hu: Csöndben legyen

en: Turn off all messages on the console.
hu: Az összes konzolüzenet kikapcsolása.

en: Console log
hu: Konzol napló

en: Console logger
hu: Konzol naplózó

en: Info
hu: Információ

en: Debug
hu: Hibakeresés

en: Log to file
hu: Naplózás fájlba

en: Log all VLC messages to a text file.
hu: Minden VLC üzenet naplózása szövegfájlba.

en: Log filename
hu: Naplófájl neve

en: Specify the log filename.
hu: Adja meg a naplófájl nevét.

en: Log format
hu: Naplóformátum

en: Specify the logging format.
hu: Adja meg a naplózási formátumot.

en: Verbosity
hu: Részletesség

en: Select the logging verbosity or default to use the same verbosity given by --verbose.
hu: Válassza ki a napló részletességét, vagy használja a --verbose által megadott részletességet.

en: Logger
hu: Naplózó

en: File logger
hu: Fájl naplózó

en: Journal
hu: Napló

en: SystemD journal logger
hu: SystemD naplózó

en: System log (syslog)
hu: Rendszernapló (syslog)

en: Emit log messages through the POSIX system log.
hu: Naplóüzenetek kiadása a POSIX rendszernaplón keresztül.

en: Debug messages
hu: Hibakeresési üzenetek

en: Include debug messages in system log.
hu: Hibakeresési üzenetek a rendszernaplóban.

en: Identity
hu: Személyazonosság

en: Process identity in system log.
hu: Személyazonosság feldolgozása a rendszernaplóban.

en: Facility
hu: Szolgáltatás

en: System logging facility.
hu: Rendszernapló-szolgáltatás

en: System logger (syslog)
hu: Rendszernapló (syslog)

en: Extension not responding!
hu: A bővítmény nem válaszol!

en: Extension '%s' does not respond.
    Do you want to kill it now?
hu: A(z) „%s” bővítmény nem válaszol.
    Kilövi most?

en: <p>Password for Web interface has not been set.</p><p>Please use --http-password, or set a password in </p><p>Preferences &gt; All &gt; Main interfaces &gt; Lua &gt; Lua HTTP &gt; Password.</p>
hu: <p>A webes felület jelszava nincs beállítva.</p><p>Használja a --http-password kapcsolót, vagy állítson be jelszót a </p><p>Beállítások &gt; Mind &gt; Elsődleges felületek &gt; Lua &gt; Lua HTTP &gt; Jelszó alatt.</p>

en: Lua interface
hu: Lua felület

en: Lua interface module to load
hu: Betöltendő Lua felületi modul

en: Lua interface configuration
hu: Lua felület beállítása

en: Lua interface configuration string. Format is: '["<interface module name>"] = { <option> = <value>, ...}, ...'.
hu: Lua felületbeállítási karakterlánc. A formátum: „["<felületi modul neve>"] = { <beállítás> = <érték>, …}, …”.

en: A single password restricts access to this interface.
hu: Egyetlen jelszó korlátozza ezen felület elérését.

en: Source directory
hu: Forráskönyvtár

en: Directory index
hu: Könyvtárindex

en: Allow to build directory index
hu: Könyvtárindex építésének engedélyezése

en: This is the host on which the interface will listen. It defaults to all network interfaces (0.0.0.0). If you want this interface to be available only on the local machine, enter "127.0.0.1".
hu: Ez az a gép, amelyre a felület figyelni fog. Alapértelmezésben az összes hálózati csatoló (0.0.0.0). Ha ezt a felületet csak a helyi gépen szeretné elérhetővé tenni, akkor a „127.0.0.1” értéket adja meg.

en: This is the TCP port on which this interface will listen. It defaults to 4212.
hu: Ez az a TCP port, amelyen a felület figyelni fog. Alapértelmezésben a 4212.

en: CLI input
hu: CLI-bemenet

en: Accept commands from this source. The CLI defaults to stdin ("*console"), but can also bind to a plain TCP socket ("localhost:4212") or use the telnet protocol ("telnet://0.0.0.0:4212")
hu: Parancsok elfogadása ebből a forrásból. A CLI alapértelmezettje a szabványos bemenet, de képes egyszerű TCP-foglalathoz is csatlakozni („localhost:4212”), vagy a telnet protokollt használni („telnet://0.0.0.0:4212”)

en: Lua interpreter
hu: Lua értelmező

en: Command-line interface
hu: Parancssori felület

en: Lua Meta Fetcher
hu: Lua metaadat-letöltő

en: Fetch meta data using lua scripts
hu: Metaadatok letöltése Lua parancsfájlok segítségével

en: Lua Meta Reader
hu: Lua metaadat-olvasó

en: Read meta data using lua scripts
hu: Metaadatok olvasása Lua parancsfájlok segítségével

en: Lua Playlist
hu: Lua lejátszólista

en: Lua Playlist Parser Interface
hu: Lua lejátszólista-elemző felület

en: Lua Art
hu: Lua borítógrafika

en: Fetch artwork using lua scripts
hu: Borítógrafika letöltése Lua parancsfájlok segítségével

en: Lua Extension
hu: Lua kiterjesztés

en: Lua SD Module
hu: Lua SD modul

en: Folder meta data
hu: Mappa metaadatai

en: Album art filename
hu: Albumgrafika fájlneve

en: Filename to look for album art in current directory
hu: Az aktuális könyvtárban albumgrafika kereséséhez használandó fájlnév

en: Classic Rock
hu: Klasszikus rock

en: Oldies
hu: Régi slágerek

en: Other
hu: Egyéb

en: Industrial
hu: Ipari

en: Alternative
hu: Alternatív

en: Death Metal
hu: Death metal

en: Soundtrack
hu: Filmzene

en: Vocal
hu: Vokális

en: Instrumental
hu: Hangszeres

en: Sound Clip
hu: Hang klip

en: Noise
hu: Zaj

en: Alternative Rock
hu: Alternatív rock

en: Bass
hu: Basszus

en: Meditative
hu: Meditatív

en: Instrumental Pop
hu: Hangszeres pop

en: Instrumental Rock
hu: Hangszeres rock

en: Ethnic
hu: Népzene

en: Gothic
hu: Gótikus

en: Techno-Industrial
hu: Techno-Ipari

en: Electronic
hu: Elektronikus

en: Southern Rock
hu: Déli rock

en: Comedy
hu: Kabaré

en: Christian Rap
hu: Keresztény rap

en: Jungle
hu: Dzsungel

en: Native American
hu: Indián

en: Cabaret
hu: Kabaré

en: New Wave
hu: Újhullámos

en: Showtunes
hu: Sorozatok zenéi

en: Trailer
hu: Filmelőzetes

en: Tribal
hu: Törzsi

en: Acid Punk
hu: Acid punk

en: Acid Jazz
hu: Acid jazz

en: Rock & Roll
hu: Rock & roll

en: Hard Rock
hu: Hard rock

en: Folk-Rock
hu: Folk-rock

en: National Folk
hu: Nemzeti folk

en: Fast Fusion
hu: Fast-Fusion

en: Celtic
hu: Kelta

en: Gothic Rock
hu: Gótikus rock

en: Progressive Rock
hu: Progresszív rock

en: Psychedelic Rock
hu: Pszichedelikus rock

en: Symphonic Rock
hu: Szimfonikus rock

en: Slow Rock
hu: Lassú rock

en: Easy Listening
hu: Könnyed dallam

en: Acoustic
hu: Akusztikus

en: Humour
hu: Humor

en: Speech
hu: Beszéd

en: Chanson
hu: Sanzon

en: Chamber Music
hu: Kamarazene

en: Sonata
hu: Szonáta

en: Symphony
hu: Szimfónia

en: Satire
hu: Szatíra

en: Tango
hu: Tangó

en: Samba
hu: Szamba

en: Folklore
hu: Folklór

en: Ballad
hu: Ballada

en: Rhythmic Soul
hu: Ritmikus soul

en: Duet
hu: Duett

en: Drum Solo
hu: Dobszóló

en: Club - House
hu: Club-House

en: Christian Gangsta Rap
hu: Keresztény gengszterrap

en: Heavy Metal
hu: Heavy metál

en: Black Metal
hu: Black metál

en: Contemporary Christian
hu: Kortárs keresztény

en: Christian Rock
hu: Keresztény rock

en: Thrash Metal
hu: Thrash metál

en: addons local storage
hu: kiegészítők helyi tárolója

en: Addons local storage installer
hu: Kiegészítők helyi telepítője

en: Addons local storage lister
hu: Kiegészítők helyi listázója

en: Videolan.org's addons finder
hu: A videolan.org kiegészítő keresője

en: addons.videolan.org addons finder
hu: az addons.videolan.org kiegészítő keresője

en: Videolan.org's single archive addons finder
hu: A videolan.org egy archívumos kiegészítő keresője

en: single .vlp archive addons finder
hu: egyetlen .vlp archívumból álló kiegészítők keresője

en: The username of your last.fm account
hu: A last.fm fiókjának felhasználói neve

en: The password of your last.fm account
hu: A last.fm fiókjának jelszava

en: The URL set for an alternative scrobbler engine
hu: Alternatív scrobbler motor URL címe

en: Submission of played songs to last.fm
hu: Lejátszott dalok beküldése a last.fm-nek

en: last.fm: Authentication failed
hu: last.fm: A hitelesítés sikertelen

en: last.fm username or password is incorrect. Please verify your settings and relaunch VLC.
hu: A last.fm felhasználónév vagy jelszó hibás, ellenőrizze a beállításait és indítsa újra a VLC-t.

en: Last.fm username not set
hu: A Last.fm felhasználói név nincs beállítva

en: Please set a username or disable the audioscrobbler plugin, and restart VLC.
    Visit http://www.last.fm/join/ to get an account.
hu: Állítsa be a felhasználónevet, vagy tiltsa le az audioscrobbler bővítményt és indítsa újra a VLC-t.
    A https://www.last.fm/join/ oldalt felkeresve létrehozhat egy fiókot.

en: Track fingerprinter (based on Acoustid)
hu: Hanglenyomat követése (az Acoustid alapján)

en: However, the security certificate presented by the server is unknown and could not be authenticated by any trusted Certificate Authority.
hu: Azonban a kiszolgáló által bemutatott biztonsági tanúsítvány ismeretlen, és egyetlen megbízható hitelesítésszolgáltató által sem hitelesíthető.

en: However, the security certificate presented by the server changed since the previous visit and was not authenticated by any trusted Certificate Authority.
hu: Azonban a kiszolgáló által bemutatott biztonsági tanúsítvány megváltozott a legutóbbi látogatás óta, és egyetlen megbízható hitelesítésszolgáltató sem hitelesítette.

en: Abort
hu: Megszakítás

en: View certificate
hu: Tanúsítvány megtekintése

en: Insecure site
hu: Nem biztonságos oldal

en: You attempted to reach %s. %s
    This problem may be stem from an attempt to breach your security, compromise your privacy, or a configuration error.
    
    If in doubt, abort now.
hu: Ezt próbálta elérni: %s. %s
    Ez a probléma egy behatolási kísérletből, a magánszférájának megsértéséből, vagy egy konfigurációs hibából eredhet.
    
    Ha nem biztos benne, szakítsa meg most.

en: Accept 24 hours
hu: Elfogadás 24 órára

en: Accept permanently
hu: Elfogadás véglegesen

en: This is the certificate presented by %s:
    %s
    
    If in doubt, abort now.
hu: A következő ezt a tanúsítványt mutatta be: %s:
    %s
    
    Ha bizonytalan, válassza a megszakítást.

en: Use system trust database
hu: A rendszer tanúsítvány-adatbázisának használata

en: Trust the root certificates of Certificate Authorities stored in the operating system trust database to authenticate TLS sessions.
hu: A rendszer tanúsítvány-adatbázisban lévő hitelesítésszolgáltatók gyökértanúsítványainak használata a TLS munkamenetek hitelesítéséhez.

en: Trust directory
hu: Tanúsítvány könyvtár

en: Trust the root certificates of Certificate Authorities stored in the specified directory to authenticate TLS sessions.
hu: A megadott könyvtárban lévő hitelesítésszolgáltatók gyökértanúsítványainak használata a TLS munkamenetek hitelesítéséhez.

en: TLS cipher priorities
hu: TLS rejtjelezés tulajdonságai

en: Ciphers, key exchange methods, hash functions and compression methods can be selected. Refer to GNU TLS documentation for detailed syntax.
hu: Kiválaszthatja a használandó rejtjelezőket, kulcscserélési módszereket, hash függvényeket és tömörítési módszereket. A részletes szintaxisért nézze meg a GNU TLS dokumentációját.

en: Performance (prioritize faster ciphers)
hu: Teljesítmény (gyorsabb rejtjelezők)

en: Secure 128-bits (exclude 256-bits ciphers)
hu: Biztonságos 128 bit (256 bites rejtjelezés kizárása)

en: Secure 256-bits (prioritize 256-bits ciphers)
hu: Biztonságos 256 bit (256 bites rejtjelezők)

en: GNU TLS transport layer security
hu: GNU TLS titkosítás

en: GNU TLS server
hu: GNU TLS kiszolgáló

en: Playing some media.
hu: Média lejátszása.

en: D-Bus screensaver
hu: D-Bus képernyővédő

en: D-Bus screen saver inhibition
hu: A D-Bus képernyővédő letiltása

en: XDG-screensaver
hu: XDG-képernyővédő

en: XDG screen saver inhibition
hu: XDG-képernyővédő letiltása

en: Logging
hu: Naplózás

en: File logging
hu: Naplózás fájlba

en: M3U playlist export
hu: M3U lejátszólista-támogatás

en: M3U8 playlist export
hu: M3U8 lejátszólista-exportálás

en: XSPF playlist export
hu: XSPF lejátszólista-exportálás

en: HTML playlist export
hu: HTML lejátszólista-exportálás

en: Maximum number of connections
hu: A kapcsolatok maximális száma

en: This limits the maximum number of clients that can connect to the RTSP VOD. 0 means no limit.
hu: Ezzel korlátozható az RTSP VOD-hoz kapcsolódó kliensek maximális száma. A 0 jelenti azt, hogy nincs korlát.

en: MUX for RAW RTSP transport
hu: Egyesítő a RAW RTSP szállításhoz

en: Sets the timeout option in the RTSP session string
hu: Beállítja az időkorlátot az RTSO munkamenet-karakterláncban

en: Defines what timeout option to add to the RTSP session ID string. Setting it to a negative number removes the timeout option entirely. This is needed by some IPTV STBs (such as those made by HansunTech) which get confused by it. The default is 5.
hu: Megadja az RTSP munkamenet karakterlánchoz adandó időkorlát-beállítást. Negatív értékre állítva megszünteti az időkorlátot. Ezt egyes IPTV set-top-boxok igénylik (például a HansunTech), amelyek összezavarodhatnak tőle. Az alapértelmezés az 5.

en: Legacy RTSP VoD server
hu: Örökölt RTSP VoD kiszolgáló

en: TLS support for OS X and iOS
hu: TLS támogatás OS X-hez és iOS-hez

en: TLS server support for OS X
hu: TLS kiszolgálók támogatása OS X-hez

en: You attempted to reach %s. However the security certificate presented by the server is unknown and could not be authenticated by any trusted Certification Authority. This problem may be caused by a configuration error or an attempt to breach your security or your privacy.
    
    If in doubt, abort now.
hu: Kísérletet tett %s elérésére. Azonban a kiszolgáló által bemutatott biztonsági tanúsítvány ismeretlen, és nem hitelesíthető egyetlen megbízható hitelesítésszolgáltató által sem. Ezt konfigurációs hiba, illetve a biztonsági rendszere vagy adatai feltörésére tett kísérlet okozhatja.
    
    Ha bizonytalan, válassza a megszakítást.

en: Accept certificate temporarily
hu: Tanúsítvány ideiglenes elfogadása

en: Stats
hu: Statisztika

en: Stats encoder function
hu: Kódolófüggvény statisztikái

en: Stats decoder
hu: Statisztikadekódoló

en: Stats decoder function
hu: Statisztikadekódoló függvény

en: Stats demux
hu: Statisztikaszétválasztó

en: Stats demux function
hu: Statisztikaszétválasztó függvény

en: XML Parser (using libxml2)
hu: XML elemző (a libxml2 használatával)

en: Title to put in ASF comments.
hu: Az ASF megjegyzésekbe helyezendő cím.

en: Author to put in ASF comments.
hu: Az ASF megjegyzésekbe helyezendő szerző.

en: Copyright string to put in ASF comments.
hu: Az ASF megjegyzésekbe helyezendő szerzői jogi szöveg.

en: Comment
hu: Megjegyzés

en: Comment to put in ASF comments.
hu: Az ASF megjegyzésekbe helyezendő megjegyzés.

en: "Rating" to put in ASF comments.
hu: Az ASF megjegyzésekbe helyezendő értékelés.

en: Packet Size
hu: Csomagméret

en: ASF packet size -- default is 4096 bytes
hu: ASF csomagméret – az alapértelmezett a 4096 bájt

en: Bitrate override
hu: Bitsebesség felülbírálása

en: Do not try to guess ASF bitrate. Setting this, allows you to control how Windows Media Player will cache streamed content. Set to audio+video bitrate in bytes
hu: Ne próbálja meghatározni az ASF bitsebességet. Ennek beállítása lehetővé teszi a Windows Media Playernek a közvetített tartalom gyorsítótárazásának vezérlését. Állítsa a hang+videó bitsebességre bájtban

en: ASF muxer
hu: ASF egyesítő

en: Unknown Video
hu: Ismeretlen videó

en: Subject
hu: Alany

en: Encoder
hu: Kódoló

en: AVI muxer
hu: AVI egyesítő

en: Dummy/Raw muxer
hu: Látszólagos/nyers egyesítő

en: Create "Fast Start" files
hu: „Gyorsan induló” fájlok létrehozása

en: Create "Fast Start" files. "Fast Start" files are optimized for downloads and allow the user to start previewing the file while it is downloading.
hu: „Gyorsan induló” fájlok létrehozása. A „Gyorsan induló” fájlok letöltésre vannak optimalizálva és lehetővé teszik a fájl megjelenítését annak letöltése közben.

en: MP4/MOV muxer
hu: MP4/MOV egyesítő

en: Fragmented and streamable MP4 muxer
hu: Töredezett és adatfolyamként továbbítható MP4 egyesítő

en: DTS delay (ms)
hu: DTS késleltetés (ms)

en: Delay the DTS (decoding time stamps) and PTS (presentation timestamps) of the data in the stream, compared to the SCRs. This allows for some buffering inside the client decoder.
hu: A folyam adatainak DTS (dekódolási időpecsétek) és PTS (bemutatási időpecsétek) értékeinek késleltetése az SCR-ekhez viszonyítva. Ez lehetővé tesz némi pufferelést a kliensdekódolóban.

en: PES maximum size
hu: PES maximális mérete

en: Set the maximum allowed PES size when producing the MPEG PS streams.
hu: A maximálisan engedélyezett PES méret beállítása MPEG PS folyamok előállításakor.

en: PS muxer
hu: PS egyesítő

en: Assign a fixed PID to the video stream. The PCR PID will automatically be the video.
hu: Rögzített PID hozzárendelése a videofolyamhoz. A PCR PID automatikusan a videó lesz.

en: Audio PID
hu: Hang PID

en: Assign a fixed PID to the audio stream.
hu: Rögzített PID hozzárendelése a hangfolyamhoz.

en: Assign a fixed PID to the SPU.
hu: Rögzített PID hozzárendelése az SPU-hoz.

en: Assign a fixed PID to the PMT
hu: Rögzített PID hozzárendelése a PMT-hez

en: TS ID
hu: TS azonosító

en: Assign a fixed Transport Stream ID.
hu: Rögzített szállítófolyam-azonosító hozzárendelése.

en: NET ID
hu: Hálózati azonosító

en: Assign a fixed Network ID (for SDT table)
hu: Rögzített hálózati azonosító hozzárendelése (az SDT táblához).

en: PMT Program numbers
hu: PMT programszámok

en: Assign a program number to each PMT. This requires "Set PID to ID of ES" to be enabled.
hu: Programszám társítása minden egyes PMT-hez. Ez megköveteli az „A PID beállítása az ES azonosítójára” lehetőség engedélyezését.

en: Mux PMT (requires --sout-ts-es-id-pid)
hu: PMT egyesítése (megköveteli a --sout-ts-es-id-pid kapcsolót)

en: Define the pids to add to each pmt. This requires "Set PID to ID of ES" to be enabled.
hu: Megadja az egyes PMT-khez adandó pid-eket. Ez megköveteli az „A PID beállítása az ES azonosítójára” lehetőség engedélyezését.

en: SDT Descriptors (requires --sout-ts-es-id-pid)
hu: SDT leírók (megköveteli a --sout-ts-es-id-pid kapcsolót)

en: Defines the descriptors of each SDT. This requires "Set PID to ID of ES" to be enabled.
hu: Megadja az egyes SDT-k leíróit. Ez megköveteli az „A PID beállítása az ES azonosítójára” lehetőség engedélyezését.

en: Set PID to ID of ES
hu: A PID beállítása az ES azonosítójára

en: Sets PID to the ID if the incoming ES. This is for use with --ts-es-id-pid, and allows having the same PIDs in the input and output streams.
hu: Beállítja a PID-et a bejövő ES azonosítójára. Ez a --ts-es-id-pid kapcsolóval együtt használható és lehetővé teszi ugyanazon PID-ek használatát a bejövő és kimenő folyamokban.

en: Data alignment
hu: Adatigazítás

en: Enforces alignment of all access units on PES boundaries. Disabling this might save some bandwidth but introduce incompatibilities.
hu: Az összes hozzáférési egység igazítását a PES határokra kényszeríti. Ennek letiltása megtakaríthat némi sávszélességet de bevezethet inkompatibilitásokat is.

en: Shaping delay (ms)
hu: Alakítási késleltetés (ms)

en: Cut the stream in slices of the given duration, and ensure a constant bitrate between the two boundaries. This avoids having huge bitrate peaks, especially for reference frames.
hu: A folyam adott időtartamú szeletekre vágása és a határok között állandó bitsebesség biztosítása. Ezzel elkerülhetők az óriási bitsebesség-csúcsok, különösen a referencia-képkockáknál.

en: Use keyframes
hu: Kulcsképkockák használata

en: If enabled, and shaping is specified, the TS muxer will place the boundaries at the end of I pictures. In that case, the shaping duration given by the user is a worse case used when no reference frame is available. This enhances the efficiency of the shaping algorithm, since I frames are usually the biggest frames in the stream.
hu: Ha engedélyezett és az alakítás meg van adva, akkor a TS egyesítő a határokat az I képkockák végére helyezi. Ebben az esetben az alakítás felhasználó által megadott időtartama egy legrosszabb eset, amikor nincs elérhető referencia-képkocka. Ez javítja az alakítási algoritmus hatékonyságát, mivel az I képkockák általában a folyam legnagyobb képkockái.

en: PCR interval (ms)
hu: PCR időköz (ms)

en: Set at which interval PCRs (Program Clock Reference) will be sent (in milliseconds). This value should be below 100ms. (default is 70ms).
hu: A PCR-ek (program órareferencia) elküldési időköze (ezredmásodpercben). Ennek az értéknek 100 ms alatt kell lennie (alapértelmezett: 70 ms).

en: Minimum B (deprecated)
hu: Minimum B (elavult)

en: This setting is deprecated and not used anymore
hu: Ez a beállítás elavult és már nincs használatban

en: Maximum B (deprecated)
hu: Maximum B (elavult)

en: Delay the DTS (decoding time stamps) and PTS (presentation timestamps) of the data in the stream, compared to the PCRs. This allows for some buffering inside the client decoder.
hu: A folyam adatainak DTS (dekódolási időpecsétek) és PTS (bemutatási időpecsétek) értékeinek késleltetése a PCR-ekhez viszonyítva. Ez lehetővé tesz némi pufferelést a kliensdekódolóban.

en: Crypt audio
hu: Hang titkosítása

en: Crypt audio using CSA
hu: Hang titkosítása CSA használatával

en: Crypt video
hu: Videó titkosítása

en: Crypt video using CSA
hu: Videó titkosítása CSA használatával

en: CSA Key in use
hu: Használt CSA kulcs

en: CSA encryption key used. It can be the odd/first/1 (default) or the even/second/2 one.
hu: A használt CSA kulcs. Ez lehet a páratlan/első/1. (alapértelmezett) vagy a páros/második/2.

en: Packet size in bytes to encrypt
hu: Titkosítandó csomagméret bájtokban

en: Size of the TS packet to encrypt. The encryption routines subtract the TS-header from the value before encrypting.
hu: A titkosítandó TS csomag mérete. A titkosító programrészek titkosítás előtt kivonják a TS-fejlécet az értékből.

en: TS muxer (libdvbpsi)
hu: TS egyesítő (libdvbpsi)

en: Multipart JPEG muxer
hu: Többrészes JPEG egyesítő

en: Index interval
hu: Indexidőköz

en: Minimal index interval, in microseconds. Set to 0 to disable index creation.
hu: Minimális indexidőköz ezredmásodpercben. Állítsa 0-ra az indexkészítés kikapcsolásához.

en: Index size ratio
hu: Index méretaránya

en: Set index size ratio. Alters default (60min content) or estimated size.
hu: Index méretarányának beállítása. Megváltoztatja az alapértelmezettet (60 perces tartalom) vagy a becsült méretet.

en: Ogg/OGM muxer
hu: Ogg/OGM egyesítő

en: WAV muxer
hu: WAV egyesítő

en: OS X Notification Plugin
hu: OS X értesítési bővítmény

en: New input playing
hu: Új bemenet lejátszása

en: Now playing
hu: Most játszott

en: Skip
hu: Kihagyás

en: Timeout (ms)
hu: Időtúllépés (ms)

en: How long the notification will be displayed.
hu: Meddig jelenjenek meg az értesítések.

en: Notify
hu: Értesítés

en: LibNotify Notification Plugin
hu: LibNotify értesítési bővítmény

en: A/52 audio packetizer
hu: A/52 hangdaraboló

en: avparser packetizer
hu: avparser daraboló

en: AV1 video packetizer
hu: AV1 videodaraboló

en: Copy packetizer
hu: Másolatdaraboló

en: Dirac packetizer
hu: Dirac daraboló

en: DTS audio packetizer
hu: DTS hang daraboló

en: Flac audio packetizer
hu: Flac hangdaraboló

en: H.264 video packetizer
hu: H.264 videodaraboló

en: HEVC/H.265 video packetizer
hu: HEVC/H.265 videodaraboló

en: MLP/TrueHD parser
hu: MLP/TrueHD feldolgozó

en: MPEG4 audio packetizer
hu: MPEG4 hangdaraboló

en: MPEG4 video packetizer
hu: MPEG4 videodaraboló

en: MPEG audio layer I/II/III packetizer
hu: MPEG hang I/II/III rétegdaraboló

en: Sync on Intra Frame
hu: Szinkronizálás belső képkockán

en: Normally the packetizer would sync on the next full frame. This flags instructs the packetizer to sync on the first Intra Frame found.
hu: Normális esetben a daraboló a következő teljes képkockán szinkronizálna. Ez a jelző az elsőként megtalált belső képkockán történő szinkronizálásra utasítja a darabolót.

en: MPEG-I/II video packetizer
hu: MPEG-I/II videodaraboló

en: MPEG Video
hu: MPEG videó

en: VC-1 packetizer
hu: VC-1 daraboló

en: Zeroconf network services
hu: Zeroconf hálózati szolgáltatások

en: Zeroconf services
hu: Zeroconf szolgáltatások

en: Avahi Renderer Discovery
hu: Avahi megjelenítőfelderítés

en: Bonjour Network Discovery
hu: Bonjour hálózatfelderítés

en: Bonjour Renderer Discovery
hu: Bonjour megjelenítőfelderítés

en: My Videos
hu: Videóim

en: My Music
hu: Zenéim

en: Picture
hu: Kép

en: My Pictures
hu: Képeim

en: mDNS Network Discovery
hu: mDNS hálózatfelderítés

en: mDNS Renderer Discovery
hu: mDNS megjelenítőfelderítés

en: MTP devices
hu: MTP eszközök

en: MTP Device
hu: MTP eszköz

en: Discs
hu: Lemezek

en: Podcasts
hu: Podcastok

en: Podcast URLs list
hu: Podcast URL címek listája

en: Enter the list of podcasts to retrieve, separated by '|' (pipe).
hu: Adja meg a lekérendő podcastok listáját, | (adatcsatorna) jellel elválasztva.

en: Audio capture
hu: Hangfelvétel

en: Audio capture (PulseAudio)
hu: Hangfelvétel (PulseAudio)

en: Generic
hu: Általános

en: SAP multicast address
hu: SAP multicast cím

en: The SAP module normally chooses itself the right addresses to listen to. However, you can specify a specific address.
hu: Az SAP modul általában a megfelelő figyelendő címet választja ki. Itt megadhat egy ettől eltérő címet.

en: SAP timeout (seconds)
hu: SAP időkorlát (másodperc)

en: Delay after which SAP items get deleted if no new announcement is received.
hu: Ezen időkorlát letelte után az SAP elemek törlésre kerülnek, ha nem érkezik új bejelentés.

en: Try to parse the announce
hu: Kísérlet a bejelentés elemzésére

en: This enables actual parsing of the announces by the SAP module. Otherwise, all announcements are parsed by the "live555" (RTP/RTSP) module.
hu: Ez engedélyezi a bejelentés tényleges elemzését az SAP modul által. Ellenkező esetben az összes bejelentést a „live555” (RTP/RTSP) modul elemzi.

en: SAP Strict mode
hu: Szigorú SAP mód

en: When this is set, the SAP parser will discard some non-compliant announcements.
hu: Ha ez be van állítva, akkor az SAP elemző eldob egyes nem megfelelő bejelentéseket.

en: Network streams (SAP)
hu: Hálózati adatfolyamok (SAP)

en: SDP Descriptions parser
hu: SDP leíráselemző

en: Session
hu: Munkamenet

en: Tool
hu: Eszköz

en: User
hu: Felhasználó

en: Video capture
hu: Videofelvétel

en: Video capture (Video4Linux)
hu: Videofelvétel (Video4Linux)

en: Audio capture (ALSA)
hu: Hangfelvétel (ALSA)

en: Unknown type
hu: Ismeretlen típus

en: SAT>IP channel list
hu: SAT>IP csatornalista

en: Custom SAT>IP channel list URL
hu: Egyéni SAT>IP csatornalista URL

en: Master List
hu: Fő lista

en: Server List
hu: Kiszolgálólista

en: Custom List
hu: Egyéni lista

en: Universal Plug'n'Play
hu: Univerzális Plug'n'Play

en: Screen capture
hu: Képernyőfelvétel

en: Your window manager does not provide a list of applications.
hu: Az ablakkezelője nem adja meg az alkalmazások listáját.

en: Applications
hu: Alkalmazások

en: Desktop
hu: Asztal

en: X coordinate
hu: X koordináta

en: X coordinate of the bargraph.
hu: Az oszlopgrafikon X koordinátája.

en: Y coordinate
hu: Y koordináta

en: Y coordinate of the bargraph.
hu: Az oszlopgrafikon Y koordinátája.

en: Transparency of the bargraph
hu: Az oszlopgrafikon átlátszósága

en: Bargraph transparency value (from 0 for full transparency to 255 for full opacity).
hu: Az oszlopgrafikon átlátszósági értéke (0 = teljes átlátszóság, 255 = teljes átlátszatlanság).

en: Bargraph position
hu: Oszlopgrafikon elhelyezkedése

en: Enforce the bargraph position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
hu: Az oszlopgrafikon helyzetének kényszerítése a videóhoz képest (0=középre, 1=balra, 2=jobbra, 4=fent, 8=lent, illetve ezek kombinációja összegezve, például 6 = jobbra fent).

en: Bar width in pixel
hu: Oszlopszélesség pixelekben

en: Width in pixel of each bar in the BarGraph to be displayed.
hu: A megjelenítendő oszlopdiagram oszlopszélessége pixelekben.

en: Bar Height in pixel
hu: Oszlopmagasság pixelekben

en: Height in pixel of BarGraph to be displayed.
hu: A megjelenítendő oszlopdiagram magassága pixelekben.

en: Audio Bar Graph Video sub source
hu: Hang oszlopgrafikon videoalforrás

en: Audio Bar Graph Video
hu: Hang oszlopgrafikon videó

en: Input FIFO
hu: Bemeneti FIFO

en: FIFO which will be read for commands
hu: Parancsok olvasása ebből a FIFO-ból

en: Output FIFO
hu: Kimeneti FIFO

en: FIFO which will be written to for responses
hu: A FIFO, amelybe a válaszok kerülnek

en: Dynamic video overlay
hu: Dinamikus videoátfedés

en: Overlay
hu: Átfedés

en: Full path of the image files to use. Format is <image>[,<delay in ms>[,<alpha>]][;<image>[,<delay>[,<alpha>]]][;...]. If you only have one file, simply enter its filename.
hu: A használandó képfájlok teljes útvonala. A formátum: <kép>[,<késleltetés ms-ben>[,<alfa>]][;<kép>[,<késleltetés>[,<alfa>]]][;…]. Ha csak egy fájlja van, akkor adja meg annak nevét.

en: Logo animation # of loops
hu: Logóanimáció ismétléseinek száma

en: Number of loops for the logo animation. -1 = continuous, 0 = disabled
hu: A logó animáció ciklusainak száma. -1 = folyamatos, 0 = letiltva

en: Logo individual image time in ms
hu: A logó egyes képeinek ideje ms-ban

en: Individual image display time of 0 - 60000 ms.
hu: Egyedi képek megjelenítési ideje, 0 - 60000 ms között.

en: X coordinate of the logo. You can move the logo by left-clicking it.
hu: A logó X koordinátája. A logóra kattintva mozgathatja azt.

en: Y coordinate of the logo. You can move the logo by left-clicking it.
hu: A logó Y koordinátája. A logóra kattintva mozgathatja azt.

en: Opacity of the logo
hu: A logó átlátszatlansága

en: Logo opacity value (from 0 for full transparency to 255 for full opacity).
hu: Logó átlátszatlansági értéke (0 = teljes átlátszóság, 255 = teljes átlátszatlanság).

en: Logo position
hu: Logó elhelyezkedése

en: Enforce the logo position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
hu: A logó helyzetének kényszerítése a videóhoz képest (0=középre, 1=balra, 2=jobbra, 4=fent, 8=lent, illetve ezek kombinációja összegezve, például 6 = jobbra fent).

en: Use a local picture as logo on the video
hu: Helyi kép használata a videón logóként

en: Logo sub source
hu: Logó alforrás

en: Logo overlay
hu: Logóátfedés

en: Logo video filter
hu: Logó videoszűrő

en: Marquee text to display. (Available format strings: %Y = year, %m = month, %d = day, %H = hour, %M = minute, %S = second, ...)
hu: Megjelenítendő futó szöveg. (használható formátumsztringek: %Y = év, %m = hónap, %d = nap, %H = óra, %M = perc, %S = másodperc stb.)

en: Text file
hu: Szövegfájl

en: File to read the marquee text from.
hu: Futó szöveg olvasása ebből a szövegfájlból.

en: X offset
hu: X eltolás

en: X offset, from the left screen edge.
hu: X eltolás a képernyő bal szélétől.

en: Y offset
hu: Y eltolás

en: Y offset, down from the top.
hu: Y eltolás a képernyő tetejétől.

en: Timeout
hu: Időtúllépés

en: Number of milliseconds the marquee must remain displayed. Default value is 0 (remains forever).
hu: A futó szöveg megjelenítése ennyi ezredmásodpercig. Az alapértelmezés a 0 (örökké megmarad).

en: Refresh period in ms
hu: Frissítés időköze ezredmásodpercben

en: Number of milliseconds between string updates. This is mainly useful when using meta data or time format string sequences.
hu: A karakterlánc frissítései közötti ezredmásodpercek. Ez főleg metaadatok vagy időformázó karakterláncok sorozatainak használatakor jön jól.

en: Opacity (inverse of transparency) of overlayed text. 0 = transparent, 255 = totally opaque.
hu: Az átfedő szöveg átlátszatlansága (az átlátszóság inverze). 0 = átlátszó, 255 = teljesen átlátszatlan.

en: Font size, pixels
hu: Betűméret képpontokban

en: Font size, in pixels. Default is 0 (use default font size).
hu: Betűméret képpontokban. Az alapértelmezett a 0 (alapértelmezett betűméret használata).

en: Color of the text that will be rendered on the video. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
hu: A videón megjelenítendő szöveg színe. Ennek egy hexadecimális értéknek kell lennie (a HTML színekhez hasonlóan). Az első két karakter a vöröset, a második kettő a zöldet, az utolsó kettő a kéket jelöli. #000000 = fekete, #FF0000 = vörös, #00FF00 = zöld, #FFFF00 = sárga (vörös + zöld), #FFFFFF = fehér

en: Marquee position
hu: Futó szöveg pozíciója

en: You can enforce the marquee position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
hu: A futó szöveg helyzetének kényszerítése a videóhoz képest (0=középre, 1=balra, 2=jobbra, 4=fent, 8=lent, illetve ezek kombinációja összegezve, például 6 = jobbra fent).

en: Display text above the video
hu: Szöveg megjelenítése a videó felett

en: Marquee
hu: Futó szöveg

en: Marquee display
hu: Futó szöveg megjelenítése

en: Misc
hu: Egyéb

en: Transparency of the mosaic foreground pictures. 0 means transparent, 255 opaque (default).
hu: A mozaik előtérképek átlátszósága. 0 = átlátszó, 255 = átlátszatlan.

en: Total height of the mosaic, in pixels.
hu: A mozaik teljes magassága képpontban.

en: Total width of the mosaic, in pixels.
hu: A mozaik teljes szélessége képpontban.

en: Top left corner X coordinate
hu: Bal felső sarok X koordinátája

en: X Coordinate of the top-left corner of the mosaic.
hu: A mozaik bal felső sarkának X koordinátája.

en: Top left corner Y coordinate
hu: Bal felső sarok Y koordinátája

en: Y Coordinate of the top-left corner of the mosaic.
hu: A mozaik bal felső sarkának Y koordinátája.

en: Border width
hu: Szegély szélessége

en: Width in pixels of the border between miniatures.
hu: A szegély szélessége képpontokban a miniatűrök között.

en: Border height
hu: Szegély magassága

en: Height in pixels of the border between miniatures.
hu: A szegély magassága képpontokban a miniatűrök között.

en: Mosaic alignment
hu: Mozaik igazítása

en: You can enforce the mosaic alignment on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
hu: A mozaik igazításának kényszerítése a videóhoz képest (0=középre, 1=balra, 2=jobbra, 4=fent, 8=lent, illetve ezek kombinációja összegezve, például 6 = jobbra fent).

en: Positioning method
hu: Elhelyezési módszer

en: Positioning method for the mosaic. auto: automatically choose the best number of rows and columns. fixed: use the user-defined number of rows and columns. offsets: use the user-defined offsets for each image.
hu: A mozaik elhelyezési módszere. Automatikus: a sorok és oszlopok legmegfelelőbb számának automatikus kiválasztása. Rögzített: a sorok és oszlopok felhasználó által megadott számának használata. Eltolások: a felhasználó által megadott eltolások használata minden képhez.

en: Number of rows
hu: Sorok száma

en: Number of image rows in the mosaic (only used if positioning method is set to "fixed").
hu: A mozaik képsorainak száma (csak ha az elhelyezési módszer „rögzített”).

en: Number of columns
hu: Oszlopok száma

en: Number of image columns in the mosaic (only used if positioning method is set to "fixed").
hu: A mozaik képoszlopainak száma (csak ha az elhelyezési módszer „rögzített”).

en: Keep aspect ratio
hu: Méretarány megtartása

en: Keep the original aspect ratio when resizing mosaic elements.
hu: Az eredeti méretarány megtartása a mozaikelemek átméretezésekor.

en: Keep original size
hu: Eredeti méret megtartása

en: Keep the original size of mosaic elements.
hu: A mozaikelemek eredeti méretének megtartása.

en: Elements order
hu: Elemek sorrendje

en: You can enforce the order of the elements on the mosaic. You must give a comma-separated list of picture ID(s). These IDs are assigned in the "mosaic-bridge" module.
hu: A mozaik elemsorrendjének kényszerítése. Adja meg a képazonosítók listájának vesszőkkel elválasztott listáját. Ezek az azonosítók a mozaikhíd modulban vannak kiosztva.

en: Offsets in order
hu: Eltolások sorrendje

en: You can enforce the (x,y) offsets of the elements on the mosaic (only used if positioning method is set to "offsets"). You must give a comma-separated list of coordinates (eg: 10,10,150,10).
hu: A mozaik (x,y) eltolásainak kényszerítése (csak ha az elhelyezési módszer „eltolások”). Adja meg a koordináták vesszőkkel elválasztott listáját (például 10,10,150,10).

en: Pictures coming from the mosaic elements will be delayed according to this value (in milliseconds). For high values you will need to raise caching at input.
hu: A mozaikelemekből érkező képek ennek az (ezredmásodpercben megadott) értéknek megfelelően lesznek késleltetve. Magas értékek esetén növelnie kell a bemenet gyorsítótárazását.

en: auto
hu: automatikus

en: fixed
hu: rögzített

en: offsets
hu: eltolások

en: Mosaic video sub source
hu: Mozaik videoalforrás

en: Mosaic
hu: Mozaik

en: VNC Host
hu: VNC kiszolgáló

en: VNC hostname or IP address.
hu: VNC gépnév vagy IP-cím.

en: VNC Port
hu: VNC port

en: VNC port number.
hu: VNC portszám.

en: VNC Password
hu: VNC jelszó

en: VNC password.
hu: VNC jelszó.

en: VNC poll interval
hu: VNC lekérési időköz

en: In this interval an update from VNC is requested, default every 300 ms.
hu: A VNC frissítése ekkora időközönként lesz kérve, alapértelmezésben 300 ezredmásodperc.

en: VNC polling
hu: VNC lekérés

en: Activate VNC polling. Do NOT activate for use as VDR ffnetdev client.
hu: VNC lekérés aktiválása. NE aktiválja VDR ffnetdev kliensként való használathoz.

en: Send mouse events to VNC host. Not needed for use as VDR ffnetdev client.
hu: Egéresemények küldése a VNC kiszolgálónak. Nem szükséges VDR ffnetdev kliensként való használatkor.

en: Key events
hu: Kulcsesemények

en: Send key events to VNC host.
hu: Kulcsesemények küldése a VNC kiszolgálónak.

en: Alpha transparency value (default 255)
hu: Alfa átlátszóság értéke (alapértelmezett: 255)

en: The transparency of the OSD VNC can be changed by giving a value between 0 and 255. A lower value specifies more transparency a higher means less transparency. The default is being not transparent (value 255) the minimum is fully transparent (value 0).
hu: Az OSD VNC átlátszósága egy 0 és 255 közötti érték megadásával módosítható. Az alacsonyabb értékek nagyobb, a magasabbak kisebb átlátszóságot jelentenek. Az alapértelmezés az átlátszóság hiánya (255), a minimális a teljes átlátszóság (0).

en: Remote-OSD over VNC
hu: Távoli OSD VNC felett

en: Remote-OSD
hu: Távoli OSD

en: Feed URLs
hu: Hírfolyam URL címek

en: RSS/Atom feed '|' (pipe) separated URLs.
hu: RSS/Atom hírfolyamok „|” (adatcsatorna) jellel elválasztott URL-címei.

en: Speed of feeds
hu: Hírfolyamok sebessége

en: Speed of the RSS/Atom feeds in microseconds (bigger is slower).
hu: Az RSS/Atom hírfolyamok sebessége ezredmásodpercben (a nagyobb lassabb).

en: Max length
hu: Maximális hossz

en: Maximum number of characters displayed on the screen.
hu: A képernyőn megjelenített karakterek maximális száma.

en: Refresh time
hu: Frissítési idő

en: Number of seconds between each forced refresh of the feeds. 0 means that the feeds are never updated.
hu: A hírfolyamok egyes kényszerített frissítései közötti másodpercek száma. A 0 azt jelenti, hogy a hírfolyamok nem kerülnek frissítésre.

en: Feed images
hu: Hírfolyamképek

en: Display feed images if available.
hu: A hírfolyam képeinek megjelenítése, ha van ilyen.

en: Opacity (inverse of transparency) of overlay text. 0 = transparent, 255 = totally opaque.
hu: Az átfedő szöveg átlátszatlansága. 0 = átlátszó, 255 = teljesen átlátszatlan.

en: Text position
hu: Szöveg elhelyezkedése

en: You can enforce the text position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom; you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
hu: A szöveg helyzetének kényszerítése a videóhoz képest (0=középre, 1=balra, 2=jobbra, 4=fent, 8=lent, illetve ezek kombinációja összegezve, például 6 = jobbra fent).

en: Title display mode
hu: Cím megjelenítési módja

en: Title display mode. Default is 0 (hidden) if the feed has an image and feed images are enabled, 1 otherwise.
hu: Cím megjelenítési módja. Az alapértelmezett a rejtett, ha a hírfolyamhoz tartozik kép és a képek engedélyezettek, egyébként 1.

en: Display a RSS or ATOM Feed on your video
hu: RSS vagy Atom hírfolyam megjelenítése a videón

en: Don't show
hu: Ne jelenjen meg

en: Always visible
hu: Mindig látható

en: Scroll with feed
hu: Görgetés a hírfolyammal

en: RSS and Atom feed display
hu: RSS és Atom hírfolyamok megjelenítése

en: Change subtitle delay
hu: Feliratkésleltetés módosítása

en: Delay calculation mode
hu: Késleltetés számítási módja

en: Absolute delay - add absolute delay to each subtitle. Relative to source delay - multiply subtitle delay. Relative to source content - determine subtitle delay from its content (text).
hu: Abszolút késleltetés - abszolút késleltetés hozzáadása minden felirathoz.
    Forráskésleltetéshez képest - feliratkésleltetés szorzása.
    Forrástartalomhoz képest - a felirat késleltetésének kiszámítása a tartalomból (szöveg).

en: Calculation factor
hu: Számítási tényező

en: Calculation factor. In Absolute delay mode the factor represents seconds.
hu: Számítási tényező. Abszolút késleltetési módban a tényező másodperceket jelent.

en: Maximum overlapping subtitles
hu: Átfedő feliratok maximum

en: Maximum number of subtitles allowed at the same time.
hu: Az egyszerre engedélyezett feliratok maximális száma.

en: Minimum alpha value
hu: Minimális alfa érték

en: Alpha value of the earliest subtitle, where 0 is fully transparent and 255 is fully opaque.
hu: A legkorábbi felirat alfa értéke, ahol a 0 = teljesen átlátszó, 255 = teljesen átlátszatlan.

en: Interval between two disappearances
hu: Időköz két eltűnés között

en: Minimum time (in milliseconds) that subtitle should stay after its predecessor has disappeared (subtitle delay will be extended to meet this requirement).
hu: Minimális idő (ezredmásodpercben), amíg a feliratnak maradnia kell az elődje eltűnése után (a felirat késleltetése ennek megfelelően ki lesz terjesztve).

en: Interval between disappearance and appearance
hu: Időköz az eltűnés és megjelenés között

en: Minimum time (in milliseconds) between subtitle disappearance and newer subtitle appearance (earlier subtitle delay will be extended to fill the gap).
hu: Minimális idő (ezredmásodpercben) a felirat eltűnése és az újabb felirat megjelenése között (a korábbi felirat késleltetése ki lesz terjesztve, hogy kitöltse a rést).

en: Interval between appearance and disappearance
hu: Időköz a megjelenés és az eltűnés között

en: Minimum time (in milliseconds) that subtitle should stay after newer subtitle has appeared (earlier subtitle delay will be shortened to avoid the overlap).
hu: Minimális idő (ezredmásodpercben), amíg a feliratnak maradnia kell az új felirat megjelenése után (a korábbi felirat késleltetése le lesz rövidítve az átfedés elkerüléséhez).

en: Absolute delay
hu: Abszolút késleltetés

en: Relative to source delay
hu: Forráskésleltetéshez képest

en: Relative to source content
hu: Forrástartalomhoz képest

en: Subsdelay
hu: Feliratok késleltetése

en: Overlap fix
hu: Fix átfedés

en: libarchive based stream directory
hu: libarchive-alapú folyam könyvtár

en: libarchive based stream extractor
hu: libarchive-alapú folyamkinyerő

en: ADF stream filter
hu: ADF folyamszűrő

en: ARIB STD-B25 Cam module
hu: ARIB STD-B25 Cam modul

en: Block stream cache
hu: Blokkfolyam gyorsítótára

en: Byte stream cache
hu: Bájtfolyam gyorsítótára

en: LZMA decompression
hu: LZMA-kibontás

en: Burrows-Wheeler decompression
hu: Burrows-Wheeler kibontás

en: gzip decompression
hu: gzip kibontás

en: HTTP Dynamic Streaming
hu: Dinamikus HTTP folyam

en: Zlib decompression filter
hu: Zlib kibontó szűrő

en: Stream prefetch filter
hu: Folyam előre felolvasási szűrő

en: Buffer size
hu: Pufferméret

en: Prefetch buffer size (KiB)
hu: Előre felolvasás puffermérete (KiB)

en: Read size
hu: Olvasási méret

en: Prefetch background read size (bytes)
hu: Az előre felolvasás háttérben használt olvasási mennyisége (bájtban)

en: Seek threshold
hu: Tekerési küszöb

en: Prefetch forward seek threshold (bytes)
hu: Az előre felolvasás háttérben használt olvasási mennyisége (bájtban)

en: Internal stream record
hu: Belső folyamfelvétel

en: APE/ID3 tags-skipping filter
hu: APE/ID3 címkekihagyó szűrő

en: Autodel
hu: Automatikus törlés

en: Automatically add/delete input streams
hu: Bejövő folyamok automatikus hozzáadása/törlése

en: Integer identifier for this elementary stream. This will be used to "find" this stream later.
hu: Ezen elemi folyam egész azonosítója. Később ennek segítségével „kereshető meg” a folyam.

en: Destination bridge-in name
hu: Cél bemeneti híd neve

en: Name of the destination bridge-in. If you do not need more than one bridge-in at a time, you can discard this option.
hu: A cél bemeneti híd neve. Ha egyszerre csak egy bemeneti hidat használ, ez a beállítás elhagyható.

en: Pictures coming from the picture video outputs will be delayed according to this value (in milliseconds, should be >= 100 ms). For high values, you will need to raise caching values.
hu: A kép videokimenetből jövő képek ennek az értéknek megfelelően lesznek késleltetve (ezredmásodpercben, legalább 100 ms kell legyen). Nagyobb értékek esetén a gyorsítótárazási értékeket is növelni kell.

en: ID Offset
hu: Azonosítóeltolás

en: Offset to add to the stream IDs specified in bridge_out to obtain the stream IDs bridge_in will register.
hu: A hídkimenet alatt megadott folyamazonosítókhoz a hídbemenet által regisztrálandó folyamazonosítók megkapása érdekében adandó eltolás.

en: Name of current instance
hu: Aktuális példány neve

en: Name of this bridge-in instance. If you do not need more than one bridge-in at a time, you can discard this option.
hu: Ezen bemenetihíd-példány neve. Ha egyszerre csak egy bemeneti hidat használ, ez a beállítás elhagyható.

en: Fallback to placeholder stream when out of data
hu: Visszaállás a helykitöltő folyamra, ha elfogynak az adatok

en: If set to true, the bridge will discard all input elementary streams except if it doesn't receive data from another bridge-in. This can be used to configure a place holder stream when the real source breaks. Source and placeholder streams should have the same format.
hu: Ha igazra van állítva, a híd eldob minden bemeneti elemi műsort, kivéve ha nem kap adatokat másik bemeneti hídtól. Ez helykitöltő műsor beállítására használható, ha a valódi forrás meghibásodik. A forrás és helykitöltő műsoroknak azonos formátumúnak kell lenniük.

en: Placeholder delay
hu: Helykitöltő késleltetése

en: Delay (in ms) before the placeholder kicks in.
hu: Késleltetés (ezredmásodpercben) a helykitöltő aktiválásáig.

en: Wait for I frame before toggling placeholder
hu: Várakozás I-képkockára a helykitöltő aktiválása előtt

en: If enabled, switching between the placeholder and the normal stream will only occur on I frames. This will remove artifacts on stream switching at the expense of a slightly longer delay, depending on the frequence of I frames in the streams.
hu: Ha engedélyezett, a helykitöltő és a normál folyam közti váltás csak I-képkockáknál történik. Ez eltávolítja a melléktermékeket a folyamról a váltáskor, de valamivel növeli a késleltetést, az I-képkockák gyakoriságának függvényében a folyamokban.

en: Bridge
hu: Híd

en: Bridge stream output
hu: Híd folyamkimenet

en: Bridge out
hu: Hídkimenet

en: Bridge in
hu: Hídbemenet

en: Duration of the fingerprinting
hu: A hanglenyomat készítés hossza

en: Default: 90sec
hu: Alapértelmezett: 90 mp

en: Chromaprint stream output
hu: Chromaprint folyamkimenet

en: This sets the HTTP port of the local server used to stream the media to the Chromecast.
hu: Ez megadja a helyi kiszolgáló HTTP portját, amely a médiafolyam Chromecastra továbbítására lesz használva.

en: Performance warning
hu: Teljesítmény figyelmeztetés

en: Display a performance warning when transcoding
hu: Teljesítmény figyelmeztetés megjelenítése átkódoláskor

en: Enable Audio passthrough
hu: Hangáteresztés engedélyezése

en: Disable if your receiver does not support Dolby®.
hu: Letiltás, ha a vevő nem támogatja a Dolby®-t.

en: High (high quality and high bandwidth)
hu: Magas (magas minőség és magas sávszélesség)

en: Medium (medium quality and medium bandwidth)
hu: Közepes (közepes minőség és közepes sávszélesség)

en: Low (low quality and low bandwidth)
hu: Alacsony (alacsony minőség és alacsony sávszélesség)

en: Low CPU (low quality but high bandwidth)
hu: Alacsony CPU (alacsony minőség, de magas sávszélesség)

en: Conversion quality
hu: Átalakítási minőség

en: Change this option to increase conversion speed or quality.
hu: Módosítsa ezt a beállítást az átalakítási sebesség vagy minőség növeléséhez.

en: IP Address of the Chromecast.
hu: A Chromecast IP-címe.

en: The port used to talk to the Chromecast.
hu: A Chromcasttal történő kommunikációhoz használt port.

en: Chromecast stream output
hu: Chromecast folyamkimenet

en: Ok, Don't warn me again
hu: Oké, ne figyelmeztessen újra

en: Casting this video requires conversion. This conversion can use all the available power and could quickly drain your battery.
hu: A videóvetítés átalakítást igényel. Ez az átalakítás az összes erőforrást elhasználhatja, és gyorsan lemerítheti az akkumulátort.

en: Chromecast demux wrapper
hu: Chromecast szétválasztó csomagoló

en: cycle
hu: kör

en: Cyclic stream output
hu: Körkörös folyamkimenet

en: Elementary Stream ID
hu: Elemi folyamkimenet azonosítója

en: Specify an identifier integer for this elementary stream
hu: Adja meg az elemi folyamkimenet egész azonosítóját

en: Delay of the ES (ms)
hu: Az ES késleltetése (ms)

en: Specify a delay (in ms) for this elementary stream. Positive means delay and negative means advance.
hu: Adja meg az elemi folyamfolyam késleltetését (ms-ban). A pozitív érték késleltetést, a negatív előrehozást jelent.

en: Delay a stream
hu: Műsor késleltetése

en: Description stream output
hu: Leírás folyamkimenet

en: Enable/disable audio rendering.
hu: Hangmegjelenítés engedélyezése/tiltása.

en: Enable/disable video rendering.
hu: Videomegjelenítés engedélyezése/tiltása.

en: Delay (ms)
hu: Késleltetés (ms)

en: Introduces a delay in the display of the stream.
hu: Késést vezet be a folyam megjelenítésében.

en: Display stream output
hu: Megjelenítés folyamkimenet

en: Duplicate stream output
hu: Kettőzés folyamkimenet

en: Output access method
hu: Kimeneti hozzáférési módszer

en: This is the default output access method that will be used.
hu: Ez az alapértelmezetten használandó kimeneti hozzáférési módszer.

en: Audio output access method
hu: Hangkimeneti hozzáférési módszer

en: This is the output access method that will be used for audio.
hu: Ez a hanghoz használandó kimeneti hozzáférési módszer.

en: Video output access method
hu: Videokimeneti hozzáférési módszer

en: This is the output access method that will be used for video.
hu: Ez a videóhoz használandó kimeneti hozzáférési módszer.

en: Output muxer
hu: Kimeneti egyesítő

en: This is the default muxer method that will be used.
hu: Ez az alapértelmezetten használandó egyesítési módszer.

en: Audio output muxer
hu: Hangkimeneti egyesítő

en: This is the muxer that will be used for audio.
hu: Ez a hanghoz használandó egyesítő.

en: Video output muxer
hu: Videokimeneti egyesítő

en: This is the muxer that will be used for video.
hu: Ez a videóhoz használandó egyesítő.

en: Output URL
hu: Kimeneti URL

en: This is the default output URI.
hu: Ez az alapértelmezett kimeneti URI.

en: Audio output URL
hu: Hangkimeneti URL

en: This is the output URI that will be used for audio.
hu: Ez a hanghoz használandó kimeneti URI.

en: Video output URL
hu: Videokimeneti URL

en: This is the output URI that will be used for video.
hu: Ez a videóhoz használandó kimeneti URI.

en: Elementary stream output
hu: Elemi folyamkimenet

en: There is no suitable stream-output access module for "%s/%s://%s".
hu: Nincs megfelelő folyamkimeneti hozzáférési modul a következőhöz: „%s/%s://%s”.

en: Gathering stream output
hu: Műsorkimenet összegyűjtése

en: Specify an identifier string for this subpicture
hu: Adja meg az alkép azonosítóját

en: Output video width.
hu: Kimeneti videó szélessége.

en: Output video height.
hu: Kimeneti videó magassága.

en: Sample aspect ratio
hu: Minta méretaránya

en: Sample aspect ratio of the destination (1:1, 3:4, 2:3).
hu: A cél minta méretaránya (1:1, 3:4, 2:3).

en: Video filter
hu: Videoszűrő

en: Video filters will be applied to the video stream.
hu: A videoszűrők a videofolyamra lesznek alkalmazva.

en: Image chroma
hu: Kép színessége

en: Force the use of a specific chroma. Use YUVA if you're planning to use the Alphamask or Bluescreen video filter.
hu: Adott színesség használatának kényszerítése. Használja a YUVA lehetőséget, ha az Alfa maszk vagy a Kék doboz videoszűrőt tervezi használni.

en: Transparency of the mosaic picture.
hu: A mozaikkép átlátszósága.

en: X coordinate of the upper left corner in the mosaic if non negative.
hu: A mozaik bal felső sarkának X koordinátája, ha nem negatív.

en: Y coordinate of the upper left corner in the mosaic if non negative.
hu: A mozaik bal felső sarkának Y koordinátája, ha nem negatív.

en: Mosaic bridge
hu: Mozaikhíd

en: Mosaic bridge stream output
hu: Mozaikhíd folyamkimenet

en: Destination prefix
hu: Célelőtag

en: Prefix of the destination file automatically generated
hu: A célfájl előtagja automatikusan kerül előállításra

en: Record stream output
hu: Műsorkimenet rögzítése

en: This is the output URL that will be used.
hu: Ez a használandó kimeneti URL.

en: This allows you to specify how the SDP (Session Descriptor) for this RTP session will be made available. You must use a url: http://location to access the SDP via HTTP, rtsp://location for RTSP access, and sap:// for the SDP to be announced via SAP.
hu: Ezzel megadhatja az RTP munkamenet SDP-jének (munkamenet-leírójának) elérhetővé tételi módját. Az SDP HTTP feletti eléréséhez a http://hely URL-t, RTSP eléréshez az rtsp://hely, illetve az SDP SAP használatával való bejelentéséhez az sap:// formát kell használnia.

en: SAP announcing
hu: SAP közzététel

en: Announce this session with SAP.
hu: A munkamenet bejelentése SAP segítségével.

en: This allows you to specify the muxer used for the streaming output. Default is to use no muxer (standard RTP stream).
hu: Ezzel megadhatja a folyamkimenethez használt egyesítőt. Alapértelmezésben nem kerül felhasználásra egyesítő (szabványos RTP folyam).

en: Session name
hu: Munkamenet neve

en: This is the name of the session that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
hu: Ez az SDP-ben (munkamenet-leíró) bejelentendő munkamenet neve.

en: Session category
hu: Munkamenet-kategória

en: This allows you to specify a category for the session, that will be announced if you choose to use SAP.
hu: Lehetővé teszi kategória megadását a munkamenethez, amely az SAP használatakor bejelentésre kerül.

en: Session description
hu: Munkamenet leírása

en: This allows you to give a short description with details about the stream, that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
hu: Lehetővé teszi a folyamral kapcsolatos részleteket tartalmazó rövid leírás megadását, amely bejelentésre kerül az SDP-ben (munkamenet-leíró).

en: Session URL
hu: Munkamenet URL

en: This allows you to give a URL with more details about the stream (often the website of the streaming organization), that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
hu: Lehetővé teszi a folyamral kapcsolatos részleteket tartalmazó URL megadását (gyakran a közvetítő szervezet honlapja), amely bejelentésre kerül az SDP-ben (munkamenet-leíró).

en: Session email
hu: Munkamenet e-mail

en: This allows you to give a contact mail address for the stream, that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
hu: Lehetővé teszi a folyamhoz tartozó kapcsolattartó e-mail cím megadását, amely bejelentésre kerül az SDP-ben (munkamenet-leíró).

en: This allows you to specify the base port for the RTP streaming.
hu: Lehetővé teszi az alapport megadását az RTP közvetítéshez.

en: Audio port
hu: Hangport

en: This allows you to specify the default audio port for the RTP streaming.
hu: Lehetővé teszi az alapértelmezett hangport megadását az RTP közvetítéshez.

en: Video port
hu: Videoport

en: This allows you to specify the default video port for the RTP streaming.
hu: Lehetővé teszi az alapértelmezett videoport megadását az RTP közvetítéshez.

en: RTP/RTCP multiplexing
hu: RTP/RTCP egyesítés

en: This sends and receives RTCP packet multiplexed over the same port as RTP packets.
hu: Ez az egyesített RTCP csomagokat az RTP csomagokkal egyező porton keresztül küldi és fogadja.

en: Default caching value for outbound RTP streams. This value should be set in milliseconds.
hu: A kimenő RTP folyamok alapértelmezett gyorsítótárazási értéke. Ezt az értéket ezredmásodpercben kell megadni.

en: Transport protocol
hu: Átviteli protokoll

en: This selects which transport protocol to use for RTP.
hu: Az RTP-hez használandó átviteli protokoll kiválasztása.

en: RTP packets will be integrity-protected and ciphered with this Secure RTP master shared secret key. This must be a 32-character-long hexadecimal string.
hu: Az RTP csomagok titkosítása és integritásvédelme ezzel az elsődleges biztonságos RTP osztott kulccsal kerül megvalósításra. Ennek egy 32 karakter hosszú hexadecimális karakterláncnak kell lennie.

en: This allows you to stream MPEG4 LATM audio streams (see RFC3016).
hu: Ez lehetővé teszi az MPEG4 LATM hangfolyamok közvetítését (lásd RFC3016).

en: RTSP session timeout (s)
hu: RTSP munkamenet időkorlátja (másodperc)

en: RTSP sessions will be closed after not receiving any RTSP request for this long. Setting it to a negative value or zero disables timeouts. The default is 60 (one minute).
hu: Az RTSP munkamenetek le lesznek zárva, ha nem kapnak RTSP-kérést ennyi ideig. Negatív vagy nulla érték kikapcsolja az időkorlátot. Az alapértelmezett a 60 (egy perc).

en: RTP stream output
hu: RTP folyamkimenet

en: RTSP VoD server
hu: RTSP VoD kiszolgáló

en: New ES ID
hu: Új ES azonosító

en: Specify an new identifier integer for this elementary stream
hu: Adja meg az elemi folyamkimenet új egész azonosítóját

en: Specify an ISO-639 code (three characters) for this elementary stream
hu: Adja meg az ISO-639 kódot (három karakter) az elemi adatfolyamhoz

en: Set ID
hu: Azonosító beállítása

en: Set ES id
hu: ES azonosító beállítása

en: Change the id of an elementary stream
hu: Az elemi adatfolyam azonosítójának módosítása

en: Set ES Lang
hu: ES nyelv beállítása

en: Set Lang
hu: Nyelv beállítása

en: Change the language of an elementary stream
hu: Az elemi adatfolyam nyelvének módosítása

en: Video prerender callback
hu: Videokidolgozás előtti visszahívás

en: Address of the video prerender callback function. This function will set the buffer where render will be done.
hu: A videokidolgozás előtti visszahívás-függvény címe. Ez a függvény a képkidolgozáshoz használandó puffert állítja be.

en: Audio prerender callback
hu: Hangkidolgozás előtti visszahívás

en: Address of the audio prerender callback function. This function will set the buffer where render will be done.
hu: A hangkidolgozás előtti visszahívás-függvény címe. Ez a függvény a hangkidolgozáshoz használandó puffert állítja be.

en: Video postrender callback
hu: Videokidolgozás utáni visszahívás

en: Address of the video postrender callback function. This function will be called when the render is into the buffer.
hu: A videokidolgozás utáni visszahívás-függvény címe. Ez a függvény a kidolgozott kép pufferbe kerülése után kerül meghívásra.

en: Audio postrender callback
hu: Hangkidolgozás utáni visszahívás

en: Address of the audio postrender callback function. This function will be called when the render is into the buffer.
hu: A hangkidolgozás utáni visszahívás-függvény címe. Ez a függvény a kidolgozott hang pufferbe kerülése után kerül meghívásra.

en: Video Callback data
hu: Video-visszahívás adatai

en: Data for the video callback function.
hu: A video-visszahívási függvény adatai.

en: Audio callback data
hu: Hangvisszahívás adatai

en: Data for the audio callback function.
hu: A hangvisszahívási függvény adatai.

en: Time Synchronized output
hu: Időben szinkronizált kimenet

en: Time Synchronisation option for output. If true, stream will render as usual, else it will be rendered as fast as possible.
hu: A kimenet időbeli szinkronizálásának beállítása. Ha igaz, az adatfolyam normál módon kerül megjelenítésre, ellenkező esetben a lehető leggyorsabban.

en: Stream output to memory buffer
hu: Műsorkimenet memóriapufferbe

en: Writes stats to file instead of stdout
hu: A statisztikát fájlba írja a szabványos kimenet helyett

en: Prefix to show on output line
hu: A kimeneti sorban megjelenítendő előtag

en: Writes statistic info about stream
hu: Statisztikai információk kiírása egy közvetítésről

en: Output method to use for the stream.
hu: A folyamhoz használandó kimeneti mód.

en: Muxer to use for the stream.
hu: A folyamhoz használandó egyesítő.

en: Output destination
hu: Kimeneti cél

en: Destination (URL) to use for the stream. Overrides path and bind parameters
hu: A folyamhoz használandó cél (URL). Felülírja az útvonal- és kapcsolatparamétereket

en: Address to bind to (helper setting for dst)
hu: Cím a kapcsolathoz (segédbeállítás a célhoz)

en: address:port to bind vlc to listening incoming streams. Helper setting for dst, dst=bind+'/'+path. dst-parameter overrides this.
hu: Cím:port, amelyhez a VLC a bejövő műsorok figyelése érdekében csatlakozik. Cél=kapcsolat+„/”+útvonal. Ez a cél segédbeállítása. A cél paramétere ezt felülírja.

en: Filename for stream (helper setting for dst)
hu: A közvetítés fájlneve (segédbeállítás a célhoz)

en: Filename for stream. Helper setting for dst, dst=bind+'/'+path. dst-parameter overrides this.
hu: A közvetítés fájlneve. Segédbeállítás a célhoz, cél=kapcsolat + '/' + útvonal, A cél paramétere ezt felülírja.

en: Standard stream output
hu: Szabványos folyamkimenet

en: Video encoder
hu: Videokódoló

en: This is the video encoder module that will be used (and its associated options).
hu: A használandó videokódoló modul (és annak beállításai).

en: Destination video codec
hu: Cél videokódoló

en: This is the video codec that will be used.
hu: A használandó videokódoló.

en: Video bitrate
hu: Videó bitsebessége

en: Target bitrate of the transcoded video stream.
hu: Az átkódolt videófolyam cél bitsebessége.

en: Video scaling
hu: Video átméretezése

en: Scale factor to apply to the video while transcoding (eg: 0.25)
hu: A videó átkódolása során alkalmazandó átméretezési arány (például 0.25)

en: Video frame-rate
hu: Videó képkockasebessége

en: Target output frame rate for the video stream.
hu: A videófolyam cél kimeneti képkockasebessége.

en: Deinterlace video
hu: Video váltottsorosságának megszüntetése

en: Deinterlace the video before encoding.
hu: A videó váltottsorosság-mentesítése átkódolás előtt.

en: Deinterlace module
hu: Váltottsorosság-mentesítő modul

en: Specify the deinterlace module to use.
hu: Adja meg a használandó váltottsorosság-mentesítő modult.

en: Maximum video width
hu: Videó maximális szélessége

en: Maximum output video width.
hu: A kimeneti videó maximális szélessége.

en: Maximum video height
hu: Videó maximális magassága

en: Maximum output video height.
hu: A kimeneti videó maximális magassága.

en: Video filters will be applied to the video streams (after overlays are applied). You can enter a colon-separated list of filters.
hu: A videofolyamokra videoszűrők lesznek alkalmazva (az átfedések alkalmazása után). Itt megadhatja a szűrők vesszőkkel elválasztott listáját.

en: Audio encoder
hu: Hangkódoló

en: This is the audio encoder module that will be used (and its associated options).
hu: A használandó hangkódoló modul (és annak beállításai).

en: Destination audio codec
hu: Cél hangkodek

en: This is the audio codec that will be used.
hu: Ez a használandó hangkodek.

en: Audio bitrate
hu: Hang bitsebessége

en: Target bitrate of the transcoded audio stream.
hu: Az átkódolt hangfolyam cél bitsebessége.

en: Sample rate of the transcoded audio stream (11250, 22500, 44100 or 48000).
hu: Az átkódolt hangfolyam mintavételi frekvenciája (11250, 22500, 44100 vagy 48000).

en: This is the language of the audio stream.
hu: Ez a hangfolyam nyelve.

en: Number of audio channels in the transcoded streams.
hu: Hangcsatornák száma az átkódolt folyamokban.

en: Audio filter
hu: Hangszűrő

en: Audio filters will be applied to the audio streams (after conversion filters are applied). You can enter a colon-separated list of filters.
hu: A hangfolyamokra hangszűrők lesznek alkalmazva (az átalakítási szűrők alkalmazása után). Itt megadhatja a szűrők vesszőkkel elválasztott listáját.

en: Subtitle encoder
hu: Feliratkódoló

en: This is the subtitle encoder module that will be used (and its associated options).
hu: A használandó feliratkódoló modul (és annak beállításai).

en: Destination subtitle codec
hu: Cél feliratkodek

en: This is the subtitle codec that will be used.
hu: A használandó feliratkódoló.

en: This allows you to add overlays (also known as "subpictures") on the transcoded video stream. The subpictures produced by the filters will be overlayed directly onto the video. You can specify a colon-separated list of subpicture modules.
hu: Ez lehetővé teszi (az „alképek” néven is ismert) átfedések hozzáadását az átkódolt videoműsorhoz. A szűrők által előállított alképek közvetlenül a videót fogják átfedni. Itt megadhatja az alképmodulok vesszőkkel elválasztott listáját.

en: Number of threads
hu: Szálak száma

en: Number of threads used for the transcoding.
hu: Az átkódoláshoz használandó szálak száma.

en: High priority
hu: Magas prioritás

en: Runs the optional encoder thread at the OUTPUT priority instead of VIDEO.
hu: Az elhagyható kódolószálat a KIMENET prioritásán futtatja a VIDEÓ prioritása helyett.

en: Picture pool size
hu: Képtároló mérete

en: Defines how many pictures we allow to be in pool between decoder/encoder threads when threads > 0
hu: Megadja, hogy kép lehet a dekódoló/kódoló szálak közti tárolóban, ha a szálak száma több mint 0.

en: Transcode
hu: Átkódolás

en: Transcode stream output
hu: Folyamkimenet átkódolása

en: Overlays/Subtitles
hu: Átfedések/feliratok

en: Please wait while your font cache is rebuilt.
    This should take less than a few minutes.
hu: Várjon a betűkészlet-gyorsítótár újjáépítésére.
    Ez nem tarthat tovább egy percnél.

en: Monospace Font
hu: Monospace betűkészlet

en: Font family for the font you want to use
hu: A használandó betűkészlet betűkészlet-családjának neve

en: Font file for the font you want to use
hu: A használandó betűkészlet betűkészletfájlja

en: Font size in pixels
hu: A betűkészlet mérete képpontban

en: This is the default size of the fonts that will be rendered on the video. If set to something different than 0 this option will override the relative font size.
hu: Ez a képen megjelenítendő betűkészletek alapértelmezett mérete. HA nullától eltérő értéket állít be, akkor ez a beállítás felülírja a viszonylagos betűméretet.

en: Text opacity
hu: Szöveg átlátszatlansága

en: The opacity (inverse of transparency) of the text that will be rendered on the video. 0 = transparent, 255 = totally opaque.
hu: A videón megjelenített szöveg átlátszatlansága. 0 = átlátszó, 255 = teljesen átlátszatlan.

en: Text default color
hu: Szöveg alapértelmezett színe

en: The color of the text that will be rendered on the video. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
hu: A képen megjelenítendő szöveg színe. Ennek hexadecimális értéknek kell lennie (a HTML színekhez hasonlóan). Az első két karakter a vörös, a következő kettő a zöld, az utolsó kettő a kék színt jelöli. #000000 = fekete, #FF0000 = vörös, #00FF00 = zöld, #FFFF00 = sárga (vörös + zöld), #FFFFFF = fehér

en: Relative font size
hu: A betűkészlet viszonylagos mérete

en: This is the relative default size of the fonts that will be rendered on the video. If absolute font size is set, relative size will be overridden.
hu: Ez a videón megjelenítendő betűk alapértelmezett viszonylagos mérete. Ha be van állítva abszolút betűkészletméret, akkor az felülbírálja a relatív méretet.

en: Background opacity
hu: Háttér átlátszatlansága

en: Background color
hu: Háttér színe

en: Outline opacity
hu: Körvonal átlátszatlansága

en: Shadow opacity
hu: Árnyék átlátszatlansága

en: Shadow color
hu: Árnyék színe

en: Shadow angle
hu: Árnyék szöge

en: Shadow distance
hu: Árnyék távolsága

en: Text direction
hu: Szövegirány

en: Paragraph base direction for the Unicode bi-directional algorithm.
hu: A bekezdés alapvető iránya a kétirányú Unicode algoritmusban.

en: Use YUVP renderer
hu: YUVP megjelenítő használata

en: This renders the font using "paletized YUV". This option is only needed if you want to encode into DVB subtitles
hu: Ez a betűket a „paletized YUV” használatával jeleníti meg. Ez csak akkor szükséges, ha DVB feliratformátumba kíván kódolni

en: Thin
hu: Vékony

en: Thick
hu: Vastag

en: Left to right
hu: Balról jobbra

en: Right to left
hu: Jobbról balra

en: Text renderer
hu: Szövegmegjelenítő

en: Freetype2 font renderer
hu: Freetype2 betűmegjelenítő

en: Speech synthesis for Mac OS X
hu: Beszédszintézis Mac OS X-re

en: Speech synthesis for Windows
hu: Beszédszintézis Windowsra

en: SVG template file
hu: SVG sablonfájl

en: Location of a file holding a SVG template for automatic string conversion
hu: Az automatikus karakterlánc-átalakításhoz használandó SVG sablont tároló fájl helye

en: Dummy font renderer
hu: Látszólagos betűmegjelenítő

en: Video filtering using a chain of video filter modules
hu: Videoszűrés videoszűrő modulok láncának segítségével

en: Conversions from
hu: Átalakítások erről:

en: YUV 10-bits planar to semiplanar 10-bits conversions
hu: YUV 10 bites planárisról 10 bites félplanárisra alakítások

en: YUV planar to semiplanar conversions
hu: YUV planárisról félplanárisra alakítások

en: SSE2 I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
hu: SSE2 I420,IYUV,YV12 → RV15,RV16,RV24,RV32 átalakítások

en: MMX I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
hu: MMX I420,IYUV,YV12 → RV15,RV16,RV24,RV32 átalakítások

en: I420,IYUV,YV12 to RGB2,RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
hu: I420,IYUV,YV12 → RGB2,RV15,RV16,RV24,RV32 átalakítások

en: MMX conversions from
hu: MMX átalakítások erről

en: SSE2 conversions from
hu: SSE2 átalakítások erről:

en: AltiVec conversions from
hu: AltiVec átalakítások erről:

en: OpenMAX DL image processing
hu: OpenMAX DL képfeldolgozás

en: RV32 conversion filter
hu: RV32 átalakítási szűrő

en: Scaling mode
hu: Méretezés módja

en: Scaling mode to use.
hu: A használandó méretezési mód.

en: Fast bilinear
hu: Gyors bilineáris

en: Bilinear
hu: Bilineáris

en: Bicubic (good quality)
hu: Bikubikus (jó minőség)

en: Experimental
hu: Kísérleti

en: Nearest neighbour (bad quality)
hu: Legközelebbi szomszéd (rossz minőség)

en: Area
hu: Terület

en: Luma bicubic / chroma bilinear
hu: Fényesség bikubikus/színesség bilineáris

en: Bicubic spline
hu: Bikubikus spline

en: Video scaling filter
hu: Videoméretező szűrő

en: Swscale
hu: Szoftveres méretezés

en: YUVP converter
hu: YUVP átalakító

en: Image hue (-180..180)
hu: Kép színárnyalata (-180..180)

en: Set the image hue, between -180 and 180. Defaults to 0.
hu: A kép színárnyalatának beállítása -180 és 180 között. Az alapértelmezés a 0.

en: Image properties filter
hu: Kép tulajdonságai szűrő

en: Image adjust
hu: Kép igazítása

en: Use an image's alpha channel as a transparency mask.
hu: Egy kép alfa csatornájának használata átlátszósági maszkként.

en: Transparency mask
hu: Átlátszósági maszk

en: Alpha blending transparency mask. Uses a png alpha channel.
hu: Alfa elmosási átlátszósági maszk. Ez PNG alfa csatornát használ.

en: Alpha mask video filter
hu: Alfa maszk videoszűrő

en: Alpha mask
hu: Alfa maszk

en: Color scheme
hu: Színséma

en: Define the glasses' color scheme
hu: A szemüvegek színsémájának megadása

en: Convert 3D picture to anaglyph image video filter
hu: 3D kép átalakítása anaglif kép videoszűrővé

en: Window size
hu: Ablakméret

en: Number of frames (0 to 100)
hu: Képkockák száma (0 – 100)

en: Softening value
hu: Lágyítási érték

en: Number of frames consider for smoothening (0 to 30)
hu: Lágyításhoz figyelembe vett képkockák száma (0 – 30)

en: antiflicker video filter
hu: vibráláscsökkentő videoszűrő

en: Ball color
hu: Labda színe

en: Edge visible
hu: Látható szélek

en: Set edge visibility.
hu: A szélek láthatóságának megadása.

en: Ball speed
hu: Labda sebessége

en: Set ball speed, the displacement value in number of pixels by frame.
hu: Labda sebességének megadása, a kiszorítási érték megadásával képkockánkénti képpontok számában.

en: Ball size
hu: Labdaméret

en: Set ball size giving its radius in number of pixels
hu: Labdaméret megadása a sugarának megadásával képpontokban.

en: Gradient threshold
hu: Átmenetküszöb

en: Set gradient threshold for edge computation.
hu: Az átmenetküszöb megadása a szélek számításához.

en: Augmented reality ball game
hu: Kiterjesztett valóság labdajáték

en: Ball video filter
hu: Labda videoszűrő

en: Ball
hu: Labda

en: Number of time to blend
hu: Átmenetek száma

en: The number of time the blend will be performed
hu: Az átmenetek végrehajtásának száma

en: Alpha of the blended image
hu: Az átmeneti kép alfája

en: Alpha with which the blend image is blended
hu: Az átmenethez használandó alfa

en: Image to be blended onto
hu: Átmenet erre a képre

en: The image which will be used to blend onto
hu: Az átmenet alapjaként használandó kép

en: Chroma for the base image
hu: Az alapkép színessége

en: Chroma which the base image will be loaded in
hu: Az alapkép betöltéséhez használandó színesség

en: Image which will be blended
hu: Az összemosandó kép

en: The image blended onto the base image
hu: Az alapképre átvinni kívánt kép

en: Chroma for the blend image
hu: Az átvinni kívánt kép színessége

en: Chroma which the blend image will be loaded in
hu: Az átvinni kívánt kép betöltéséhez használandó színesség

en: Blending benchmark filter
hu: Átmenet-teljesítményteszt szűrő

en: Blendbench
hu: Átmenet-teljesítményteszt

en: Benchmarking
hu: Teljesítményteszt

en: Base image
hu: Alapkép

en: Blend image
hu: Átvinni kívánt kép

en: Video pictures blending
hu: Videoképek elmosása

en: This effect, also known as "greenscreen" or "chroma key" blends the "blue parts" of the foreground image of the mosaic on the background (like weather forecasts). You can choose the "key" color for blending (blue by default).
hu: Ez a „zöld doboz” vagy „színkulcs” néven is ismert hatás az előtérkép „kék részeit” a háttérben lévő mozaikba mossa (az időjárás-jelentésekhez hasonlóan). Kiválaszthatja az elmosás „kulcsszínét” (alapértelmezésben kék).

en: Bluescreen U value
hu: Kék doboz U értéke

en: "U" value for the bluescreen key color (in YUV values). From 0 to 255. Defaults to 120 for blue.
hu: A kék doboz kulcsszínének „U” értéke (YUV értékekben). 0 és 255 közötti érték lehet, az alapértelmezés a 120 a kékhez.

en: Bluescreen V value
hu: Kék doboz V értéke

en: "V" value for the bluescreen key color (in YUV values). From 0 to 255. Defaults to 90 for blue.
hu: A kék doboz kulcsszínének „V” értéke (YUV értékekben). 0 és 255 közötti érték lehet, az alapértelmezés a 90 a kékhez.

en: Bluescreen U tolerance
hu: Kék doboz U tűrése

en: Tolerance of the bluescreen blender on color variations for the U plane. A value between 10 and 20 seems sensible.
hu: A kék doboz elmosás színváltozat-tűrése az U síkon. Egy 10 és 20 közötti érték értelmesnek tűnik.

en: Bluescreen V tolerance
hu: Kék doboz V tűrése

en: Tolerance of the bluescreen blender on color variations for the V plane. A value between 10 and 20 seems sensible.
hu: A kék doboz elmosás színváltozat-tűrése a V síkon. Egy 10 és 20 közötti érték értelmesnek tűnik.

en: Bluescreen video filter
hu: Kék doboz videoszűrő

en: Bluescreen
hu: Kék doboz

en: Output width
hu: Kimenet szélessége

en: Output (canvas) image width
hu: Kimeneti kép szélessége

en: Output height
hu: Kimenet magassága

en: Output (canvas) image height
hu: Kimeneti kép magassága

en: Output picture aspect ratio
hu: Kimeneti kép méretaránya

en: Set the canvas' picture aspect ratio. If omitted, the canvas is assumed to have the same SAR as the input.
hu: A vásznon lévő kép méretarányának beállítása. Ha nincs megadva, akkor azonos a bemenettel.

en: Pad video
hu: Videó kitöltése

en: If enabled, video will be padded to fit in canvas after scaling. Otherwise, video will be cropped to fix in canvas after scaling.
hu: Ha engedélyezi, a videó ki lesz töltve, hogy átméretezés után elférjen a vásznon, egyébként le lesz vágva.

en: Automatically resize and pad a video
hu: Videó automatikus átméretezése és kitöltése

en: Canvas
hu: Vászon

en: Canvas video filter
hu: Vászon videoszűrő

en: Use a specific Core Image Filter
hu: A megadott Core Image Filter használata

en: Example: 'CICrystallize', 'CIBumpDistortion', 'CIThermal', 'CIComicEffect'
hu: Példa: „CICrystallize”, „CIBumpDistortion”, „CIThermal”, „CIComicEffect”

en: Mac OS X hardware video filters
hu: Mac OS X hardveres videoszűrők

en: Colors similar to this will be kept, others will be grayscaled. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
hu: Az ehhez hasonló színek megmaradnak, a többi szürkeskálán jelenik meg. Ennek egy hexadecimális értéknek kell lennie (a HTML színekhez hasonlóan). Az első két karakter a vöröset, a második kettő a zöldet, az utolsó kettő a kéket jelöli. #000000 = fekete, #FF0000 = vörös, #00FF00 = zöld, #FFFF00 = sárga (vörös + zöld), #FFFFFF = fehér

en: Select one color in the video
hu: Válasszon ki egy színt a videóban

en: Color threshold filter
hu: Színküszöb-szűrő

en: Saturation threshold
hu: Telítettségi küszöb

en: Similarity threshold
hu: Hasonlósági küszöb

en: Pixels to crop from top
hu: Felülről levágandó képpontok

en: Number of pixels to crop from the top of the image.
hu: A kép tetejéről levágandó képpontok száma.

en: Pixels to crop from bottom
hu: Lentről levágandó képpontok

en: Number of pixels to crop from the bottom of the image.
hu: A kép aljáról levágandó képpontok száma.

en: Pixels to crop from left
hu: Balról levágandó képpontok

en: Number of pixels to crop from the left of the image.
hu: A kép bal oldaláról levágandó képpontok száma.

en: Pixels to crop from right
hu: Jobbról levágandó képpontok

en: Number of pixels to crop from the right of the image.
hu: A kép jobb oldaláról levágandó képpontok száma.

en: Pixels to padd to top
hu: Kitöltés felül ennyi képponttal

en: Number of pixels to padd to the top of the image after cropping.
hu: A videó tetejének levágás utáni kitöltéséhez használandó képpontok száma.

en: Pixels to padd to bottom
hu: Kitöltés lent ennyi képponttal

en: Number of pixels to padd to the bottom of the image after cropping.
hu: A videó aljának levágás utáni kitöltéséhez használandó képpontok száma.

en: Pixels to padd to left
hu: Kitöltés balra ennyi képponttal

en: Number of pixels to padd to the left of the image after cropping.
hu: A videó bal oldalának levágás utáni kitöltéséhez használandó képpontok száma.

en: Pixels to padd to right
hu: Kitöltés jobbra ennyi képponttal

en: Number of pixels to padd to the right of the image after cropping.
hu: A videó jobb oldalának levágás utáni kitöltéséhez használandó képpontok száma.

en: Video cropping filter
hu: Videolevágási szűrő

en: Latest
hu: Legutóbbi

en: Upconvert
hu: Felkonvertálás

en: Low
hu: Alacsony

en: Medium
hu: Közepes

en: High
hu: Magas

en: Streaming deinterlace mode
hu: Közvetítés váltottsorosság-mentesítési módja

en: Deinterlace method to use for streaming.
hu: A közvetítéshez használandó váltottsorosság-mentesítési módszer.

en: Phosphor chroma mode for 4:2:0 input
hu: Foszfor színességi módja 4:2:0 bemenethez

en: Choose handling for colours in those output frames that fall across input frame boundaries. 
    
    Latest: take chroma from new (bright) field only. Good for interlaced input, such as videos from a camcorder. 
    
    AltLine: take chroma line 1 from top field, line 2 from bottom field, etc. 
    Default, good for NTSC telecined input (anime DVDs, etc.). 
    
    Blend: average input field chromas. May distort the colours of the new (bright) field, too. 
    
    Upconvert: output in 4:2:2 format (independent chroma for each field). Best simulation, but requires more CPU and memory bandwidth.
hu: Válassza ki a színek kezelésének módját a bemeneti képkockák határain áteső kimeneti képkockákhoz. 
    
    Legutóbbi: a színességet csak az új (világos) mezőből veszi. Váltottsoros bemenet, például camcorder videói esetén jó. 
    
    AltLine: az 1. sor színességét a felső, a 2. sorét az alsó mezőből veszi, és így tovább. Alapértelmezett, az NTSC formátumra átvett bemenetekhez (anime DVD-k stb.) jó. 
    
    Elmosás: bemeneti mezők színességeinek átlagolása. Torzíthatja az új (világos) mező színeit. 
    
    Felkonvertálás: kimenet 4:2:2 formátumban (független színesség minden mezőhöz). A legjobb szimuláció, de nagyobb processzorteljesítményt és memóriasebességet igényel.

en: Phosphor old field dimmer strength
hu: Régi mező foszforhalványításának erőssége

en: This controls the strength of the darkening filter that simulates CRT TV phosphor light decay for the old field in the Phosphor framerate doubler. Default: Low.
hu: Ez a sötétítő szűrő erősségét vezérli, amely a CRT TV foszforfényének csökkenését szimulálja a Foszfor képkockasebesség-duplázóban. Alapértelmezett: alacsony.

en: Deinterlacing video filter
hu: Váltottsorosság-mentesítő videoszűrő

en: Edge detection video filter
hu: Élészlelési videoszűrő

en: Edge detection
hu: Élészlelés

en: Detects edges in the frame and highlights them in white.
hu: Észleli az éleket a képkockában, és fehérrel kiemeli őket.

en: Image mask. Pixels with an alpha value greater than 50% will be erased.
hu: Képmaszk. Az 50 százaléknál nagyobb alfa értékű képpontok törlésre kerülnek.

en: X coordinate of the mask.
hu: A maszk X koordinátája.

en: Y coordinate of the mask.
hu: A maszk Y koordinátája.

en: Remove zones of the video using a picture as mask
hu: A videó zónáinak eltávolítása kép használatával maszkként

en: Erase video filter
hu: Törlés videoszűrő

en: Erase
hu: Törlés

en: RGB component to extract
hu: Kivonandó RGB összetevő

en: RGB component to extract. 0 for Red, 1 for Green and 2 for Blue.
hu: Kivonandó RGB összetevő. 0 = vörös, 1 = zöld, 2 = kék.

en: Extract RGB component video filter
hu: RGB összetevő kivonása videoszűrő

en: FPS conversion video filter
hu: FPS átalakítási videoszűrő

en: FPS Converter
hu: FPS átalakít

en: Freezing interactive video filter
hu: Fagyasztás interaktív videoszűrő

en: Freeze
hu: Fagyasztás

en: Gaussian's std deviation
hu: Normál Gauss szórás

en: Gaussian's standard deviation. The blurring will take into account pixels up to 3*sigma away in any direction.
hu: Normál Gauss szórás. Az elmosás a legfeljebb 3*szigma távolságban lévő képpontokat veszi figyelembe minden irányban.

en: Add a blurring effect
hu: Elmosási effektus hozzáadása

en: Gaussian blur video filter
hu: Gauss-elmosás videoszűrő

en: Gaussian Blur
hu: Gauss-elmosás

en: Radius in pixels
hu: Sugár (képpontban)

en: Strength
hu: Erősség

en: Strength used to modify the value of a pixel
hu: Képpontérték módosítására használt erősség

en: Gradfun video filter
hu: Gradfun videoszűrő

en: Debanding algorithm
hu: Debanding algoritmus

en: Distort mode
hu: Torzítási mód

en: Distort mode, one of "gradient", "edge" and "hough".
hu: Torzítási mód, az „átmenet”, „szél” és „hough” egyike.

en: Gradient image type
hu: Átmenet képtípusa

en: Gradient image type (0 or 1). 0 will turn the image to white while 1 will keep colors.
hu: Átmenet képtípusa (0 vagy 1). A 0 fehérré változtatja a képet, míg az 1 megtartja a színeket.

en: Apply cartoon effect
hu: Rajzfilmhatás hozzáadása

en: Apply cartoon effect. It is only used by "gradient" and "edge".
hu: Rajzfilmhatás hozzáadása. Csak „átmenet” vagy „szél” esetén használható.

en: Apply color gradient or edge detection effects
hu: Színátmenet vagy körvonal-felismerési effektusok hozzáadása

en: Gradient video filter
hu: Átmenet videoszűrő

en: Variance of the gaussian noise
hu: A Gauss-zaj szórásnégyzete

en: Minimal period
hu: Minimális periódus

en: Minimal period of the noise grain in pixel
hu: A zajszemcsék minimális periódusa képpontban

en: Maximal period
hu: Maximális periódus

en: Maximal period of the noise grain in pixel
hu: A zajszemcsék maximális periódusa képpontban

en: Grain video filter
hu: Grain videoszűrő

en: Adds filtered gaussian noise
hu: Szűrt Gauss-zaj hozzáadása

en: Spatial luma strength (0-254)
hu: Térbeli fényesség erőssége (0 - 254)

en: Spatial chroma strength (0-254)
hu: Térbeli színesség erőssége (0 - 254)

en: Temporal luma strength (0-254)
hu: Ideiglenes fényesség erőssége (0 - 254)

en: Temporal chroma strength (0-254)
hu: Ideiglenes színesség erőssége (0 - 254)

en: HQ Denoiser 3D
hu: HQ zajcsökkentés 3D

en: High Quality 3D Denoiser filter
hu: Magas minőségű 3D zajcsökkentő szűrő

en: Invert video filter
hu: Invertálás videoszűrő

en: Color inversion
hu: Színek megfordítása

en: Magnify/Zoom interactive video filter
hu: Nagyítás interaktív videoszűrő

en: Magnify
hu: Nagyítás

en: Mirror orientation
hu: Tükrözés tájolása

en: Defines orientation of the mirror splitting. Can be vertical or horizontal.
hu: A tükrözési felosztás tájolásának megadása. Függőleges vagy vízszintes lehet.

en: Vertical
hu: Függőleges

en: Horizontal
hu: Vízszintes

en: Direction
hu: Irány

en: Direction of the mirroring.
hu: A tükrözés iránya.

en: Left to right/Top to bottom
hu: Balról jobbra / fentről le

en: Right to left/Bottom to top
hu: Jobbról balra / lentről fel

en: Mirror video filter
hu: Tükrözés videoszűrő

en: Mirror video
hu: Videó tükrözése

en: Splits video in two same parts, like in a mirror
hu: A videót tükörszerűen felosztja két azonos részre

en: Blur factor (1-127)
hu: Elmosási tényező (1-127)

en: The degree of blurring from 1 to 127.
hu: Az elmosás foka 1 és 127 között.

en: Motion blur filter
hu: Mozgási elmosás szűrő

en: Motion detect video filter
hu: Mozgásérzékelő videoszűrő

en: Old movie effect video filter
hu: Régi film hatású videoszűrő

en: Old movie
hu: Régi film

en: OpenCV face detection example filter
hu: OpenCV arcfelismerő példaszűrő

en: OpenCV example
hu: OpenCV példa

en: Haar cascade filename
hu: Haar egyesített fájlnév

en: Name of XML file containing Haar cascade description
hu: A Haar egyesített leírást tartalmazó XML fájl neve

en: Use input chroma unaltered
hu: Bemeneti színesség változatlan használata

en: I420 - first plane is grayscale
hu: I420 - az első sík szürkeárnyalatos

en: Don't display any video
hu: Ne jelenítsen meg videót

en: Display the input video
hu: A bemeneti videó megjelenítése

en: Display the processed video
hu: A feldolgozott videó megjelenítése

en: Show only errors
hu: Csak a hibák megjelenítése

en: Show errors and warnings
hu: Hibák és figyelmeztetések megjelenítése

en: Show everything including debug messages
hu: Minden megjelenítése, a hibakereső üzeneteket is beleértve

en: OpenCV video filter wrapper
hu: OpenCV videoszűrő-átalakító

en: Scale factor (0.1-2.0)
hu: Átméretezési tényező (0.1-2.0)

en: Amount by which to scale the picture before sending it to the internal OpenCV filter
hu: A kép átméretezése ennyivel a belső OpenCV szűrőnek való elküldés előtt

en: OpenCV filter chroma
hu: OpenCV szűrő színessége

en: Chroma to convert picture to before sending it to the internal OpenCV filter
hu: A kép átalakítása erre a színességre a belső OpenCV szűrőnek való elküldés előtt

en: Wrapper filter output
hu: Átalakító szűrőkimenet

en: Determines what (if any) video is displayed by the wrapper filter
hu: Megadja az átalakító szűrő által megjelenített videót (ha van)

en: OpenCV internal filter name
hu: OpenCV belső szűrőjének neve

en: Name of internal OpenCV plugin filter to use
hu: A használandó belső OpenCV bővítményszűrő neve

en: Posterize level (number of colors is cube of this value)
hu: Poszteresítés szintje (a színek száma ezen érték köbe)

en: Posterize video filter
hu: Poszter videoszűrő

en: Posterize video by lowering the number of colors
hu: Videó poszteresítése a színek számának csökkentésével

en: Quality of post processing. Valid range is 0 (disabled) to 6 (highest)
    Higher levels require more CPU power, but produce higher quality pictures.
    With default filter chain, the values map to the following filters:
    1: hb, 2-4: hb+vb, 5-6: hb+vb+dr
hu: Az utófeldolgozás minősége. Érvényes tartomány: 0 (letiltva) – 6 (legmagasabb).
    A nagyobb értékek több CPU teljesítményt igényelnek, de jobb képet eredményeznek.
    Az alapértelmezett szűrőlánccal az értékek a következő szűrőknek felelnek meg:
    1: hb, 2-4: hb+vb, 5-6: hb+vb+dr

en: FFmpeg post processing filter chains
hu: FFmpeg utófeldolgozó szűrőláncok

en: Video post processing filter
hu: Video-utófeldolgozó szűrő

en: Postproc
hu: Utófeldolgozás

en: Lowest
hu: Legalacsonyabb

en: Highest
hu: Legmagasabb

en: Psychedelic video filter
hu: Pszichedelikus videoszűrő

en: Number of puzzle rows
hu: Kirakósorok száma

en: Number of puzzle columns
hu: Kirakóoszlopok száma

en: Game mode
hu: Játék mód

en: Select game mode variation from jigsaw puzzle to sliding puzzle.
hu: A játék mód kiválasztása: kirakó vagy tologatós.

en: Border
hu: Szegély

en: Unshuffled Border width.
hu: Szegély szélessége keverés nélkül.

en: Small preview
hu: Kis előnézet

en: Show small preview.
hu: Kis előnézet megjelenítése.

en: Small preview size
hu: Kis előnézet mérete

en: Show small preview size (percent of source).
hu: Kis előnézet mérete (forrás százalékában).

en: Piece edge shape size
hu: Darabok szélalakzatának mérete

en: Size of the curve along the piece's edge
hu: A görbe mérete a darab szélei mentén

en: Auto shuffle
hu: Automatikus keverés

en: Auto shuffle delay during game
hu: Automatikus keverés késleltetése játék közben

en: Auto solve
hu: Automatikus megoldás

en: Auto solve delay during game
hu: Automatikus megoldás késleltetése játék közben

en: Rotation
hu: Forgatás

en: Rotation parameter: none;180;90-270;mirror
hu: Forgatás paraméter: none;180;90-270;mirror

en: jigsaw puzzle
hu: kirakó játék

en: sliding puzzle
hu: tologatós játék

en: swap puzzle
hu: felcserélős játék

en: exchange puzzle
hu: kicserélős játék

en: Puzzle interactive game video filter
hu: Interaktív kirakójáték videoszűrő

en: Puzzle
hu: Kirakó

en: Ripple video filter
hu: Fodrozódás videoszűrő

en: Ripple
hu: Fodrozódás

en: Angle in degrees
hu: Szög fokban

en: Angle in degrees (0 to 359)
hu: Szög fokban (0 - 359)

en: Use motion sensors
hu: Mozgásérzékelők használata

en: Rotate video filter
hu: Forgatás videoszűrő

en: Rotate
hu: Forgatás

en: Image format
hu: Képformátum

en: Format of the output images (png, jpeg, ...).
hu: A kimeneti képek formátuma (pgn, jpeg, …).

en: You can enforce the image width. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
hu: Ezzel kikényszerítheti a kép szélességét. Alapértelmezésben (-1) a VLC a videó jellemzőihez fog alkalmazkodni.

en: You can enforce the image height. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
hu: Ezzel kikényszerítheti a kép magasságát. Alapértelmezésben (-1) a VLC a videó jellemzőihez fog alkalmazkodni.

en: Recording ratio
hu: Rögzítési arány

en: Ratio of images to record. 3 means that one image out of three is recorded.
hu: A rögzítendő képek aránya. A 3 jelentése: minden harmadik kép rögzítésre kerül.

en: Filename prefix
hu: Fájlnévelőtag

en: Prefix of the output images filenames. Output filenames will have the "prefixNUMBER.format" form if replace is not true.
hu: A kimeneti képek fájlnevének előtagja. A kimeneti fájlok neve „előtagSORSZÁM.formátum” alakú lesz, ha a helyettesítés nincs bekapcsolva.

en: Directory path prefix
hu: Könyvtárútvonal-előtag

en: Directory path where images files should be saved. If not set, then images will be automatically saved in users homedir.
hu: A képfájlok mentéséhez használandó könyvtárútvonal. Ha nincs beállítva, a képek a felhasználó saját könyvtárába kerülnek.

en: Always write to the same file
hu: Írás mindig ugyanabba a fájlba

en: Always write to the same file instead of creating one file per image. In this case, the number is not appended to the filename.
hu: Írás mindig ugyanabba a fájlba képenként egy fájl létrehozása helyett. Ebben az esetben a szám nem kerül a fájlnév végére.

en: Send your video to picture files
hu: A videó képfájlokba küldése

en: Scene filter
hu: Jelenet szűrő

en: Scene video filter
hu: Jelenet videoszűrő

en: Sepia intensity
hu: Szépia intenzitása

en: Intensity of sepia effect
hu: A szépia effektus intenzitása

en: Sepia video filter
hu: Szépia videoszűrő

en: Gives video a warmer tone by applying sepia effect
hu: A videónak melegebb tónust ad a szépia effektus alkalmazásával

en: Sharpen strength (0-2)
hu: Élesítés erőssége (0-2)

en: Set the Sharpen strength, between 0 and 2. Defaults to 0.05.
hu: Az élesítés erősségének beállítása 0 és 2 között. Alapértelmezésben 0.05.

en: Augment contrast between contours.
hu: Kontraszt növelése a kontúrok között.

en: Sharpen video filter
hu: Élesítés videoszűrő

en: Transform type
hu: Átalakítás típusa

en: Transpose
hu: Transzponálás

en: Anti-transpose
hu: Ellen-transzponálás

en: Video transformation filter
hu: Videoátalakítási szűrő

en: Transformation
hu: Átalakítás

en: Rotate or flip the video
hu: A videó forgatása vagy megfordítása

en: VHS movie effect video filter
hu: VHS-film hatású videoszűrő

en: VHS movie
hu: VHS-film

en: Wave video filter
hu: Wave videoszűrő

en: Wave
hu: Hullám

en: ASCII-art video output
hu: ASCII-art videokimenet

en: Android Window
hu: Android ablak

en: Android native window
hu: Android natív ablak

en: Color ASCII art video output
hu: Színes ASCII art videokimenet

en: Core Animation OpenGL Layer (Mac OS X)
hu: Alapvető animációs OpenGL réteg (Mac OS X)

en: Timelength after which we assume there is no signal.
hu: Időkorlát, amely után feltételezhető, hogy nincs jel.

en: Timelength after which we assume there is no signal.
    After this delay we black out the video.
hu: Időkorlát, amely után feltételezhető, hogy nincs jel.
    Ennyi késleltetés után a videó elfeketetedik.

en: Active Format Descriptor value
hu: Active Format Descriptor érték

en: Aspect Ratio of the source picture.
hu: A forráskép képaránya.

en: Active Format Descriptor line
hu: Active Format Descriptor sor

en: VBI line on which to output Active Format Descriptor.
hu: A VBI sor, amelyre az Active Format Descriptor lesz kiírva.

en: Picture to display on input signal loss
hu: A bemeneti jel elvesztésekor megjelenítendő kép

en: Output card
hu: Kimeneti kártya

en: DeckLink output card, if multiple exist. The cards are numbered from 0.
hu: DeckLink kimeneti kártya, ha több van. A kártyák számozása 0-tól indul.

en: Desired output mode
hu: Kívánt kimeneti mód

en: Desired output mode for DeckLink output. This value should be a FOURCC code in textual form, e.g. "ntsc".
hu: Kívánt kimeneti mód DeckLink kimenethez. Az értéknek szöveges formátumú FOURCC kódnak kell lennie, például: „ntsc”.

en: Audio connection for DeckLink output.
hu: Hangkapcsolat a DeckLink kimenethez.

en: Audio sampling rate (in hertz) for DeckLink output. 0 disables audio output.
hu: Hangmintavételi frekvencia (Hz) a DeckLink kimenethez. A 0 letiltja a hangkimenetet.

en: Number of output channels for DeckLink output. Must be 2, 8 or 16. 0 disables audio output.
hu: A kimeneti csatornák száma DeckLink kimenethez. A 2, 8 vagy 16 egyike lehet. A 0 kikapcsolja a hangkimenetet.

en: Video connection for DeckLink output.
hu: Videokapcsolat a DeckLink kimenethez.

en: Use 10 bits per pixel for video frames.
hu: Képpontonként 10 bit használata videoképkockákhoz.

en: DecklinkOutput
hu: Decklink kimenet

en: Output module to write to Blackmagic SDI card
hu: Kimeneti modul Blackmagic SDI kártyára íráshoz

en: DeckLink General Options
hu: Általános DeckLink beállítások

en: DeckLink Video Output module
hu: DeckLink videokimenet modul

en: DeckLink Video Options
hu: DeckLink videobeállítások

en: DeckLink Audio Output module
hu: DeckLink hangkimeneti modul

en: DeckLink Audio Options
hu: DeckLink hangbeállítások

en: Window handle (HWND)
hu: Ablakkezelés (HWND)

en: Video will be embedded in this pre-existing window. If zero, a new window will be created.
hu: A videó egy meglévő ablakba kerül beágyazásra. Ha nulla, akkor új ablak jön létre.

en: Drawable
hu: Rajzolható

en: Embedded window video
hu: Beágyazott ablak videó

en: Framebuffer device
hu: Framebuffer eszköz

en: Framebuffer device to use for rendering (usually /dev/fb0).
hu: A megjelenítéshez használandó framebuffer eszköz (általában /dev/fb0).

en: Run fb on current tty
hu: FB futtatása az aktuális terminálon

en: Run framebuffer on current TTY device (default enabled). (disable tty handling with caution)
hu: A framebuffer futtatása a jelenlegi termináleszközön (alapértelmezésben engedélyezett). A terminálkezelést óvatosan tiltsa le.

en: Framebuffer resolution to use
hu: Használandó framebuffer felbontás

en: Select the resolution for the framebuffer. Currently it supports the values 0=QCIF 1=CIF 2=NTSC 3=PAL, 4=auto (default 4=auto)
hu: Válassza ki a framebuffer felbontását. Jelenleg a következő értékek támogatottak: 0=QCIF 1=CIF 2=NTSC 3=PAL, 4=auto (alapértelmezett: 4=auto)

en: Framebuffer uses hw acceleration
hu: A framebuffer hardvergyorsítást használ

en: Disable for double buffering in software.
hu: A kettős pufferelés szoftveres letiltása.

en: Image format (default RGB)
hu: Képformátum (alapértelmezett: RGB)

en: Chroma fourcc used by the framebuffer. Default is RGB since the fb device has no way to report its chroma.
hu: A framebuffer által használt színesség fourcc-je. Az alapértelmezett az RGB, mivel az fb eszköz nem tudja jelenteni a színességét.

en: GNU/Linux framebuffer video output
hu: GNU/Linux framebuffer videokimenet

en: GLX extension for OpenGL
hu: GLX kiterjesztés OpenGL-hez

en: Enable a workaround for T23
hu: Hibamegkerülés bekapcsolása a T23-hoz

en: Enable this option if the diagonal stripes are displayed when the window size is equal to or smaller than the movie size.
hu: Engedélyezze ezt, ha átlós csíkokat lát, amikor az ablak mérete kisebb vagy egyenlő a videó méretével.

en: Video mode
hu: Videomód

en: Select a proper video mode to be used by KVA.
hu: Válasszon egy, a KVA által használandó normál videomódot.

en: K Video Acceleration video output
hu: K videogyorsítás videokimenet

en: Mac OS X OpenGL video output
hu: Mac OS X OpenGL videokimenet

en: OpenGL extension
hu: OpenGL kiterjesztés

en: OpenGL ES 2 extension
hu: OpenGL ES 2 kiterjesztés

en: Extension through which to use the Open Graphics Library (OpenGL).
hu: Kiterjesztés az Open Graphics Library (OpenGL) használatához.

en: OpenGL for Embedded Systems 2 video output
hu: OpenGL for Embedded Systems 2 videokimenet

en: OpenGL video output
hu: OpenGL videokimenet

en: EGL extension for OpenGL
hu: EGL kiterjesztés OpenGL-hez

en: The desktop mode allows you to display the video on the desktop.
hu: Az asztali mód lehetővé teszi a videó megjelenítését az asztalon.

en: Use hardware blending support
hu: Hardveres elmosási támogatás használata

en: Try to use hardware acceleration for subtitle/OSD blending.
hu: Hardveres gyorsítás használata a felirat/OSD elmosására, ha lehet.

en: Pixel Shader
hu: Képpontárnyékoló

en: Choose a pixel shader to apply.
hu: Válassza ki az alkalmazandó képpontárnyékolót.

en: Path to HLSL file
hu: Útvonal a HLSL fájlhoz

en: Path to an HLSL file containing a single pixel shader.
hu: Egy egyetlen képpontárnyékolót tartalmazó HLSL fájl útvonala.

en: HLSL File
hu: HLSL fájl

en: Recommended video output for Windows Vista and later versions
hu: Ajánlott videokimenet a Windows Vista és újabb verziókhoz

en: Direct3D9 video output
hu: Direct3D9 videokimenet

en: Recommended video output for Windows 8 and later versions
hu: Ajánlott videokimenet a Windows 8 és újabb verziókhoz

en: Direct3D11 video output
hu: Direct3D11 videokimenet

en: Use hardware YUV->RGB conversions
hu: Hardveres YUV → RGB átalakítások használata

en: Try to use hardware acceleration for YUV->RGB conversions. This option doesn't have any effect when using overlays.
hu: Kísérlet hardveres gyorsítás használatára a YUV → RGB átalakításokhoz. Ez a beállítás nem hatásos, ha átfedéseket használ.

en: Overlay video output
hu: Videokimenet átfedése

en: Overlay is the hardware acceleration capability of your video card (ability to render video directly). VLC will try to use it by default.
hu: Az átfedés a videokártya hardveres gyorsítási képessége (a videó közvetlen megjelenítésének képessége). A VLC alapértelmezésben megpróbálja ezt használni.

en: Use video buffers in system memory
hu: Videopufferek használata a rendszermemóriában

en: Create video buffers in system memory instead of video memory. This isn't recommended as usually using video memory allows benefiting from more hardware acceleration (like rescaling or YUV->RGB conversions). This option doesn't have any effect when using overlays.
hu: Videopufferek létrehozása a rendszermemóriában a videomemória helyett. Ez nem javasolt, mivel a videomemória használata több hardveres gyorsítás kihasználását teszi lehetővé (például átméretezés vagy YUV → RGB átalakítások). Ez a beállítás nem hatásos, ha átfedéseket használ.

en: Use triple buffering for overlays
hu: Háromszoros pufferelés használata átfedésekhez

en: Try to use triple buffering when using YUV overlays. That results in much better video quality (no flickering).
hu: YUV átfedések használatakor kísérlet tripla pufferelés használatára. Ez sokkal jobb képminőséget eredményez (nincs villogás).

en: Name of desired display device
hu: A kívánt megjelenítőeszköz neve

en: In a multiple monitor configuration, you can specify the Windows device name of the display that you want the video window to open on. For example, "\\.\DISPLAY1" or "\\.\DISPLAY2".
hu: Ha több monitorral rendelkezik, akkor megadhatja azon megjelenítő Windows eszköznevét, amelyen a videoablakot meg kívánja nyitni. Például: „\\.\MEGJELENÍTŐ1” vagy „\\.\\MEGJELENÍTŐ2”.

en: Recommended video output for Windows XP. Incompatible with Vista's Aero interface
hu: Ajánlott videokimenet Windows XP-hez. Inkompatibilis a Vista Aero felületével

en: DirectX (DirectDraw) video output
hu: DirectX (DirectDraw) videokimenet

en: Wallpaper
hu: Háttérkép

en: OpenGL video output for Windows
hu: OpenGL videokimenet Windowshoz

en: Windows GDI video output
hu: Windows GDI videokimenet

en: GPU affinity
hu: GPU-affinitás

en: WGL extension for OpenGL
hu: WGL OpenGL kiterjesztés

en: Dummy image chroma format
hu: Látszólagos színességformátum

en: Force the dummy video output to create images using a specific chroma format instead of trying to improve performances by using the most efficient one.
hu: A látszólagos videokimenet kényszerítése a képek adott színességformátummal történő létrehozására a teljesítmény a leghatékonyabb használatával való javítása helyett.

en: Dummy video output
hu: Látszólagos videokimenet

en: Statistics video output
hu: Videokimenet statisztikái

en: Video memory buffer width.
hu: Videomemória-puffer szélessége.

en: Video memory buffer height.
hu: Videomemória-puffer magassága.

en: Pitch
hu: Bólintás

en: Video memory buffer pitch in bytes.
hu: Egy sort tároló videomemória-puffer sáv mérete bájtokban.

en: Chroma
hu: Színesség

en: Output chroma for the memory image as a 4-character string, eg. "RV32".
hu: A memóriakép kimeneti színessége 4 karakterből álló láncként, például „RV32”.

en: Video memory output
hu: Videomemória-kimenet

en: Video memory
hu: Videomemória

en: Wayland display
hu: Wayland megjelenítő

en: Video will be rendered with this Wayland display. If empty, the default display will be used.
hu: A videó ezzel az Wayland megjelenítővel lesz renderelve. Ha üres, akkor az alapértelmezett megjelenítő kerül használatra.

en: WL shell
hu: WL héj

en: Wayland shell surface
hu: Wayland héj felület

en: Wayland shared memory video output
hu: Wayland osztott memóriás videokimenet

en: XDG shell
hu: XDG héj

en: XDG shell surface
hu: XDG héj felület

[ctx: ASCII]
note: xgettext: This is a plain ASCII spelling of "VLC media player" for the ICCCM window name. This must be pure ASCII. The limitation is partially with ICCCM and partially with VLC. For Latin script languages, you may need to strip accents. For other scripts, you will need to transliterate into Latin.
en: VLC media player
hu: VLC médialejátszó

en: X11 display
hu: X11 megjelenítő

en: Video will be rendered with this X11 display. If empty, the default display will be used.
hu: A videó ezzel az X11 megjelenítővel lesz renderelve. Ha üres, akkor az alapértelmezett megjelenítő lesz felhasználva.

en: X11 window ID
hu: X ablak azonosítója

en: X window
hu: X ablak

en: X11 video window (XCB)
hu: X11 videoablak (XCB)

en: X11 video output (XCB)
hu: X11 videokimenet (XCB)

en: XVideo adaptor number
hu: XVideo csatoló száma

en: XVideo hardware adaptor to use. By default, VLC will use the first functional adaptor.
hu: A használandó XVideo adapter. Alapértelmezésben a VLC az első működőképes adaptert használja.

en: XVideo format id
hu: XVideo formátumazonosító

en: XVideo image format id to use. By default, VLC will try to use the best match for the video being played.
hu: A használandó XVideo képformátum. Alapértelmezésben a VLC a lejátszott videóhoz legjobban illeszkedőt próbálja meg használni.

en: XVideo output (XCB)
hu: XVideo kimenet (XCB)

en: device, fifo or filename
hu: eszköz, fifo vagy fájlnév

en: device, fifo or filename to write yuv frames too.
hu: A YUV képkockák írásához használandó eszköz, fifo vagy fájlnév.

en: Chroma used
hu: Használt színesség

en: Force use of a specific chroma for output.
hu: A megadott színesség kényszerítése a kimenethez.

en: Add a YUV4MPEG2 header
hu: YUV4MPEG2 fejléc hozzáadása

en: The YUV4MPEG2 header is compatible with mplayer yuv video output and requires YV12/I420 fourcc.
hu: A YUV4MPEG2 fejléc kompatibilis az mplayer yuv videokimenettel, és YV12/I420 fourcc szükséges hozzá.

en: YUV output
hu: YUV kimenet

en: YUV video output
hu: YUV videokimenet

en: Number of video windows in which to clone the video.
hu: A videó klónozásához használandó videoablakok száma.

en: Video output modules
hu: Videokimeneti modulok

en: You can use specific video output modules for the clones. Use a comma-separated list of modules.
hu: Adott videokimeneti modulokat használhat a klónokhoz. Itt a modulok vesszővel elválasztott listáját adhatja meg.

en: Duplicate your video to multiple windows and/or video output modules
hu: A videó kettőzése több ablakba és/vagy videokimeneti modulba

en: Clone video filter
hu: Klónozás videoszűrő

en: Select the number of horizontal video windows in which to split the video
hu: Válassza ki a vízszintes videoablakok számát, amelyekbe fel kell osztani a videót

en: Select the number of vertical video windows in which to split the video
hu: Válassza ki a függőleges videoablakok számát, amelyekbe fel kell osztani a videót

en: Active windows
hu: Aktív ablakok

en: Comma-separated list of active windows, defaults to all
hu: Az aktív ablakok vesszőkkel elválasztott listája, az alapértelmezés az összes

en: Split the video in multiple windows to display on a wall of screens
hu: A videót több ablakba osztja, egy képernyőfalon való megjelenítéshez

en: Panoramix: wall with overlap video filter
hu: Panoramix: átfedő videoszűrőket tartalmazó fal

en: length of the overlapping area (in %)
hu: átfedő terület hossza (százalékban)

en: Select in percent the length of the blended zone
hu: Válassza ki az elmosott zóna hosszát százalékban

en: height of the overlapping area (in %)
hu: átfedő terület magassága (százalékban)

en: Select in percent the height of the blended zone (case of 2x2 wall)
hu: Válassza ki az elmosott zóna magasságát százalékban (2x2-es fal esetén)

en: Attenuation
hu: Csillapítás

en: Check this option if you want attenuate blended zone by this plug-in (if option is unchecked, attenuate is made by opengl)
hu: Jelölje be, ha a bővítmény csillapítsa az elmosott zónát (ha nincs bejelölve, akkor a csillapítást az OpenGL végzi)

en: Attenuation, begin (in %)
hu: Kezdeti csillapítás (százalékban)

en: Select in percent the Lagrange coefficient of the beginning blended zone
hu: Válassza ki az elmosott zóna elejének Lagrange együtthatóját százalékban

en: Attenuation, middle (in %)
hu: Középső csillapítás (százalékban)

en: Select in percent the Lagrange coefficient of the middle of blended zone
hu: Válassza ki az elmosott zóna közepének Lagrange együtthatóját százalékban

en: Attenuation, end (in %)
hu: Befejező csillapítás (százalékban)

en: Select in percent the Lagrange coefficient of the end of blended zone
hu: Válassza ki az elmosott zóna végének Lagrange együtthatóját százalékban

en: middle position (in %)
hu: középső pozíció (százalékban)

en: Select in percent (50 is center) the position of the middle point (Lagrange) of blended zone
hu: Válassza ki az elmosott zóna középső (Lagrange) pontjának pozícióját százalékban (50 = középen)

en: Gamma (Red) correction
hu: Gamma korrekció (vörös)

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Red or Y component)
hu: Válassza ki az elmosott zóna gamma korrekcióját (vörös vagy Y összetevő)

en: Gamma (Green) correction
hu: Gamma korrekció (zöld)

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Green or U component)
hu: Válassza ki az elmosott zóna gamma korrekcióját (zöld vagy U összetevő)

en: Gamma (Blue) correction
hu: Gamma korrekció (kék)

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Blue or V component)
hu: Válassza ki az elmosott zóna gamma korrekcióját (kék vagy V összetevő)

en: Black Crush for Red
hu: Fekete összenyomása a vöröshöz

en: Select the Black Crush of blended zone (Red or Y component)
hu: Válassza ki a fekete szín összenyomását az elmosott zónához (vörös vagy Y összetevő)

en: Black Crush for Green
hu: Fekete összenyomása a zöldhöz

en: Select the Black Crush of blended zone (Green or U component)
hu: Válassza ki a fekete szín összenyomását az elmosott zónához (zöld vagy U összetevő)

en: Black Crush for Blue
hu: Fekete összenyomása a kékhez

en: Select the Black Crush of blended zone (Blue or V component)
hu: Válassza ki a fekete szín összenyomását az elmosott zónához (kék vagy V összetevő)

en: White Crush for Red
hu: Fehér összenyomása a vöröshöz

en: Select the White Crush of blended zone (Red or Y component)
hu: Válassza ki a fehér szín összenyomását az elmosott zónához (vörös vagy Y összetevő)

en: White Crush for Green
hu: Fehér összenyomása a zöldhöz

en: Select the White Crush of blended zone (Green or U component)
hu: Válassza ki a fehér szín összenyomását az elmosott zónához (zöld vagy U összetevő)

en: White Crush for Blue
hu: Fehér összenyomása a kékhez

en: Select the White Crush of blended zone (Blue or V component)
hu: Válassza ki a fehér szín összenyomását az elmosott zónához (kék vagy V összetevő)

en: Black Level for Red
hu: A vörös fekete szintje

en: Select the Black Level of blended zone (Red or Y component)
hu: Válassza ki az elmosott zóna fekete szintjét (vörös vagy Y összetevő)

en: Black Level for Green
hu: A zöld fekete szintje

en: Select the Black Level of blended zone (Green or U component)
hu: Válassza ki az elmosott zóna fekete szintjét (zöld vagy U összetevő)

en: Black Level for Blue
hu: A kék fekete szintje

en: Select the Black Level of blended zone (Blue or V component)
hu: Válassza ki az elmosott zóna fekete szintjét (kék vagy V összetevő)

en: White Level for Red
hu: A vörös fehér szintje

en: Select the White Level of blended zone (Red or Y component)
hu: Válassza ki az elmosott zóna fehér szintjét (vörös vagy Y összetevő)

en: White Level for Green
hu: A zöld fehér szintje

en: Select the White Level of blended zone (Green or U component)
hu: Válassza ki az elmosott zóna fehér szintjét (zöld vagy U összetevő)

en: White Level for Blue
hu: A kék fehér szintje

en: Select the White Level of blended zone (Blue or V component)
hu: Válassza ki az elmosott zóna fehér szintjét (kék vagy V összetevő)

en: Number of horizontal windows in which to split the video.
hu: A vízszintes videoablakok száma, amelyekbe fel kell osztani a videót.

en: Number of vertical windows in which to split the video.
hu: A függőleges videoablakok száma, amelyekbe fel kell osztani a videót.

en: Element aspect ratio
hu: Elem méretaránya

en: Aspect ratio of the individual displays building the wall.
hu: A falat felépítő egyedi képernyők méretaránya.

en: Wall video filter
hu: Fal videoszűrő

en: Image wall
hu: Képfal

en: The width of the visualization window, in pixels.
hu: A vizualizációs ablak szélessége képpontban.

en: The height of the visualization window, in pixels.
hu: A vizualizációs ablak magassága képpontban.

en: 3D OpenGL spectrum visualization
hu: 3D OpenGL spektrum vizualizáció

en: Goom display width
hu: Goom megjelenítés szélessége

en: Goom display height
hu: Goom megjelenítés magassága

en: This allows you to set the resolution of the Goom display (bigger resolution will be prettier but more CPU intensive).
hu: Ez lehetővé teszi a Goom megjelenítő felbontásának beállítását (a nagyobb felbontás szebb, de jobban terheli a processzort).

en: Goom animation speed
hu: Goom animáció sebessége

en: This allows you to set the animation speed (between 1 and 10, defaults to 6).
hu: Ez lehetővé teszi az animáció sebességének megadását (a és 10 között, az alapértelmezés 6).

en: Goom effect
hu: Goom hatás

en: projectM configuration file
hu: projectM beállítófájl

en: File that will be used to configure the projectM module.
hu: A projectM modul beállításához használandó fájl.

en: projectM preset path
hu: projectM előbeállítások útvonala

en: Path to the projectM preset directory
hu: A projectM előbeállítások könyvtárának útvonala

en: Title font
hu: Cím betűkészlete

en: Font used for the titles
hu: A címekhez használandó betűkészlet

en: Font menu
hu: Menü betűkészlete

en: Font used for the menus
hu: A menükhöz használandó betűkészlet

en: The width of the video window, in pixels.
hu: A videoablak szélessége képpontban.

en: The height of the video window, in pixels.
hu: A videoablak magassága képpontban.

en: Mesh width
hu: Rács szélessége

en: The width of the mesh, in pixels.
hu: A rács szélessége képpontban.

en: Mesh height
hu: Rács magassága

en: The height of the mesh, in pixels.
hu: A rács magassága képpontban.

en: Texture size
hu: Mintázat mérete

en: The size of the texture, in pixels.
hu: A mintázat mérete képpontban.

en: libprojectM effect
hu: libprojectM effektus

en: Effects list
hu: Hatáslista

en: A list of visual effect, separated by commas.
    Current effects include: dummy, scope, spectrum, spectrometer and vuMeter.
hu: Vizuális hatások vesszővel elválasztott listája.
    A jelenlegi hatások: dummy, scope, spectrum, spectrometer és vuMeter.

en: The width of the effects video window, in pixels.
hu: A hatásablak szélessége képpontban.

en: The height of the effects video window, in pixels.
hu: A hatásablak magassága képpontban.

en: FFT window
hu: FFT ablak

en: The type of FFT window to use for spectrum-based visualizations.
hu: A spektrumalapú vizualizációkhoz használandó FFT ablak típusa.

en: Kaiser window parameter
hu: Kaiser ablakparaméter

en: The parameter alpha for the Kaiser window. Increasing alpha increases the main-lobe width and decreases the side-lobe amplitude.
hu: A Kaiser ablak alfa paramétere. Az alfa növelése növeli a fő hullám szélességét, és csökkenti az oldalsó hullám amplitúdóját.

en: Show 80 bands instead of 20
hu: 80 sáv megjelenítése 20 helyett

en: More bands for the spectrometer: 80 if enabled, else 20.
hu: Több sáv a spektrométerhez: 80 ha engedélyezett, egyébként 20.

en: Number of blank pixels between bands.
hu: Üres képpontok száma a sávok között.

en: Amplification
hu: Erősítés

en: This is a coefficient that modifies the height of the bands.
hu: Ez a sávok magasságát módosító együttható.

en: Draw peaks in the analyzer
hu: Csúcsok rajzolása az analizátorban

en: Enable original graphic spectrum
hu: Eredeti grafikus spektrum engedélyezése

en: Enable the "flat" spectrum analyzer in the spectrometer.
hu: Az „egyszerű” spektrumanalizátor engedélyezése a spektrométerben.

en: Draw bands in the spectrometer
hu: Sávok rajzolása a spektrométerben

en: Draw the base of the bands
hu: A sávok alapjának megrajzolása

en: Base pixel radius
hu: Alap képpontsugara

en: Defines radius size in pixels, of base of bands(beginning).
hu: Megadja a sugár méretét képpontokban a sávok alján.

en: Spectral sections
hu: Spektrumszakaszok

en: Determines how many sections of spectrum will exist.
hu: Megadja, hogy a spektrum hány szakasza fog létezni.

en: Peak height
hu: Csúcs magassága

en: Total pixel height of the peak items.
hu: A csúcselemek teljes képpontmagassága.

en: Peak extra width
hu: Csúcs extra magassága

en: Additions or subtractions of pixels on the peak width.
hu: A csúcs magasságához adandó vagy abból kivonandó képpontok.

en: V-plane color
hu: V sík színe

en: YUV-Color cube shifting across the V-plane ( 0 - 127 ).
hu: YUV színkocka-eltolás a V síkon (0 - 127).

en: Visualizer
hu: Vizualizáló

en: Visualizer filter
hu: Vizualizáló szűrő

en: Spectrum analyser
hu: Spektrumanalizátor

en: Flat Top
hu: Lapos tető

en: #paste your VLM commands here
hu: # illessze be ide a VLM parancsokat

en: #separate commands with a new line or a semi-colon
hu: # a parancsokat új sorral vagy pontosvesszővel válassza el

en: Play List
hu: Lejátszólista

en: Output
hu: Kimenet

en: Subtitle codec
hu: Feliratkodek

en: Output	method
hu: Kimeneti	módszer

en: Multiplexer
hu: Egyesítő

en: Video FPS
hu: Videó FPS

en: MUX options
hu: MUX beállításai

en: Video scale
hu: Videó méretezése

en: Output port
hu: Kimeneti port

en: Output	file
hu: Kimeneti	fájl

en: Input media
hu: Bemeneti média

en: Error:
hu: Hiba:

en: Sample ui-state-error style.
hu: Minta felületállapot-hiba stílus.

en: File name
hu: Fájlnév

en: Preamp:
hu: Előerősítés:

en: Row border
hu: Sorszegély

en: Column border
hu: Oszlopszegély

en: Background
hu: Háttér

en: Mosaic Tiles
hu: Mozaikcsempék

en: Playback Rate
hu: Lejátszás sebessége

en: Audio Delay
hu: Hang késleltetése

en: Subtitle Delay
hu: Felirat késleltetése

en: Time:
hu: Idő:

en: VLC media player - Web Interface
hu: VLC médialejátszó – webes felület

en: Hide / Show Library
hu: Gyűjtemény elrejtése/megjelenítése

en: Hide / Show Viewer
hu: Megjelenítő elrejtése/megjelenítése

en: Manage Streams
hu: Közvetítések kezelése

en: Track Synchronisation
hu: Sávszinkronizáció

en: VLM Batch Commands
hu: VLM kötegelt parancsok

en: Loop
hu: Ismétlés

en: Empty Playlist
hu: Lejátszólista törlése

en: Queue Selected
hu: Kiválasztott sorba állítása

en: Play Selected
hu: Kiválasztott lejátszása

en: Refresh List
hu: Lista frissítése

en: Loading flowplayer...
hu: A flowplayer betöltése…

en: If nothing appears, check your internet connection.
hu: Ha semmi sem jelenik meg, akkor ellenőrizze internetkapcsolatát.

en: VLC can display a QR code linking to the mobile version of the web interface; the web address of the web interface of your VLC media player instance will be transmitted over the internet to the Google Image Charts web service to generate this QR code.
hu: A VLC képes megjeleníteni egy QR-kódot, amely a webes felület mobil változatához kapcsolódik; a VLC médialejátszó-példányának webes felületének webcímét az interneten keresztül továbbítjuk a Google Image Charts webszolgáltatáshoz ennek a QR-kódnak a létrehozásához.

en: Do you want to go ahead with this?
hu: Szeretné ezzel tovább folytatni?

en: By creating a stream, the <i>Main Controls</i> will operate the stream instead of the main interface.
hu: A folyamfolyam létrehozásával az <i>elsődleges vezérlés</i> a folyamfolyamon fog működni, az elsődleges felület helyett.

en: The stream will be created using default settings, for more advanced configuration, or to modify the default settings, select the button to the right: <i>Manage Streams</i>
hu: A folyam az alapértelmezett beállítások használatával jön létre, speciális beállítások eléréséhez vagy az alapértelmezések módosításához nyomja meg a jobb oldali gombot: <i>Folyamok kezelése</i>

en: Once the stream is created, the <i>Media Viewer</i> window will display the stream.
hu: A folyamfolyam létrehozása után a <i>Médiamegjelenítő</i> ablak megjeleníti azt.

en: Volume will be controlled by the player, and not the <i>Main Controls</i>.
hu: A hangerőt a lejátszó fogja vezérelni, és nem az <i>elsődleges vezérlés</i>.

en: The current playing item will be streamed. If there is no currently playing item, the first selected item from the <i>Library</i> will be the subject of the stream.
hu: Az aktuálisan lejátszott elem közvetítésre kerül. Ha nincs ilyen, akkor a <i>médiatár</i> elsőként kijelölt eleme kerül közvetítésre.

en: To stop the stream and resume normal controls, click the <i>Open Stream</i> button again.
hu: A közvetítés leállításához és a normál vezérlés folytatásához nyomja meg újra a <i>Közvetítés megnyitása</i> gombot.

en: Are you sure you wish to create the stream?
hu: Biztos, hogy létrehozza a közvetítést?

en: Dialog
hu: Párbeszédablak

en: Form
hu: Űrlap

en: Preset
hu: Beállítás

en: &Verbosity:
hu: &Részletesség:

en: &Filter:
hu: S&zűrő:

en: &Save as...
hu: Mentés má&sként…

en: Modules Tree
hu: Modulfa

en: Show extended options
hu: Speciális beállítások megjelenítése

en: Show &more options
hu: &További beállítások megjelenítése

en: Change the caching for the media
hu: A média gyorsítótárazásának módosítása

en: Start Time
hu: Kezdési idő

en: Stop Time
hu: Leállítási idő

en: Edit Options
hu: Beállítások szerkesztése

en: Extra media
hu: Extra média

en: Complete MRL for VLC internal
hu: Teljes MRL a VLC belső használatára

en: Select the file
hu: Válassza ki a fájlt

en: Change the start time for the media
hu: A média indítási idejének módosítása

en: Change the stop time for the media
hu: A média leállítási idejének módosítása

en: Play another media synchronously (extra audio file, ...)
hu: Másik média lejátszása szinkronban (másik hangfájl…)

en: Capture mode
hu: Felvételi mód

en: Select the capture device type
hu: Válassza ki a felvevőeszköz típusát

en: Device Selection
hu: Eszközválasztás

en: Options
hu: Beállítások

en: Access advanced options to tweak the device
hu: Speciális beállítások elérése az eszköz hangolásához

en: Advanced options...
hu: Speciális beállítások…

en: Disc Selection
hu: Lemezkiválasztás

en: Disable Disc Menus
hu: Lemezmenük letiltása

en: No disc menus
hu: Nincs lemezmenü

en: Disc device
hu: Lemezmeghajtó

en: Starting Position
hu: Kezdőpozíció

en: Audio and Subtitles
hu: Hang és feliratok

en: Use a sub&title file
hu: &Feliratfájl használata

en: Select the subtitle file
hu: Válassza ki a feliratfájlt

en: Choose one or more media file to open
hu: Válassza ki a megnyitandó médiafájlokat

en: File Selection
hu: Fájlválasztás

en: You can select local files with the following list and buttons.
hu: A lenti lista és gombok használatával válasszon helyi fájlokat.

en: Add...
hu: Hozzáadás…

en: Network Protocol
hu: Hálózati protokoll

en: Please enter a network URL:
hu: Adjon meg egy hálózati URL-t:

en: Profile edition
hu: Profil szerkesztése

en: Features
hu: Tulajdonságok

en: Streamable
hu: Közvetíthető

en: Chapters
hu: Fejezetek

en: Menus
hu: Menük

en: Fra&me Rate
hu: &Képkockasebesség

en: Same as source
hu: Ugyanaz, mint a forrás

en: Custom options
hu: Egyéni beállítások

en: &Quality
hu: M&inőség

en: Not Used
hu: Nincs használatban

en:  kb/s
hu:  kb/mp

en: Encoding parameters
hu: Kódolási paraméterek

en: Frame size
hu: Képkocka mérete

en: px
hu: pont

en: Sa&mple Rate
hu: Minta&vételi frekvencia

en: Profile &Name
hu: Profil &neve

en: Set up media sources to stream
hu: Közvetítendő médiaforrások beállítása

en: Destination Setup
hu: Cél beállítása

en: Select destinations to stream to
hu: Válassza ki a közvetítés céljait

en: Add destinations following the streaming methods you need. Be sure to check with transcoding that the format is compatible with the method used.
hu: Vegye fel a közvetítési módszerek után a szükséges célokat. Átkódolás használatával győződjön meg róla, hogy a formátum és a használt módszer kompatibilis.

en: New destination
hu: Új cél

en: Display locally
hu: Megjelenítés helyileg

en: Transcoding Options
hu: Átkódolás beállításai

en: Select and choose transcoding options
hu: Válassza ki az átkódolás beállításait

en: Activate Transcoding
hu: Átkódolás aktiválása

en: Option Setup
hu: Beállítások megadása

en: Set up any additional options for streaming
hu: Állítson be további lehetőségeket a közvetítéshez

en: Miscellaneous Options
hu: Egyéb beállítások

en: Stream all elementary streams
hu: Az összes elemi adatfolyam közvetítése

en: Generated stream output string
hu: Előállított folyamkimeneti karakterlánc

en: Output module:
hu: Kimeneti modul:

en: Use S/PDIF when available
hu: S/PDIF hangkimenet használata, ha elérhető

en: Effects
hu: Hatások

en: Visualization:
hu: Vizualizáció:

en: Enable Time-Stretching audio
hu: Időbeli hangnyújtás engedélyezése

en: Replay gain mode:
hu: Hangerő-korrekció módja:

en: Normalize volume to:
hu: Hangerő normalizálása erre:

en: Tracks
hu: Számok

en: Preferred audio language:
hu: Hang előnyben részesített nyelve:

en: Password:
hu: Jelszó:

en: Username:
hu: Felhasználónév:

en: Submit played tracks stats to Last.fm
hu: Lejátszott dalok statisztikáinak beküldése a last.fm-nek

en: Codecs
hu: Kodekek

en: x264 profile and level selection
hu: x264 profil és szint kiválasztása

en: Hardware-accelerated decoding
hu: Hardveresen gyorsított dekódolás

en: Video quality post-processing level
hu: Videominőség utófeldolgozási szintje

en: Skip H.264 in-loop deblocking filter
hu: H.264 cikluson belüli blokkbontási szűrő kihagyása

en: x264 preset and tuning selection
hu: x264 előbeállítás és hangolás kiválasztása

en: Optical drive
hu: Optikai meghajtó

en: Default optical device
hu: Alapértelmezett optikai meghajtó

en: Damaged or incomplete AVI file
hu: Sérült vagy nem teljes AVI-fájl

en: HTTP (default)
hu: HTTP (alapértelmezett)

en: RTP over RTSP (TCP)
hu: RTSP feletti RTP használata (TCP)

en: Live555 stream transport
hu: Live555 adatfolyam-átvitel

en: Default caching policy
hu: Alapértelmezett gyorsítótárazási irányelv

en: Menus language:
hu: Menük nyelve:

en: Look and feel
hu: Megjelenés

en: Use custom skin
hu: Egyéni smink használata

en: This is VLC's default interface, with a native look and feel.
hu: Ez a VLC alapértelmezett felülete natív megjelenéssel.

en: Use native style
hu: Natív stílus használata

en: Resize interface to video size
hu: Felület átméretezése a videomérethez

en: Show controls in full screen mode
hu: Vezérlők megjelenítése teljes képernyős módban

en: Pause playback when minimized
hu: Lejátszás szüneteltetése minimalizálva

en: Show media change popup:
hu: Adathordozó cseréje ablak megjelenítése:

en: Start in minimal view mode
hu: Indítás minimális felület módban

en: Force window style:
hu: Ablakstílus kényszerítése:

en: Integrate video in interface
hu: Videó beágyazása a felületbe

en: Show systray icon
hu: Rendszertálca-ikon megjelenítése

en: Auto raising the interface:
hu: A felület automatikus feldobása:

en: Skin resource file:
hu: Smink erőforrásfájlja:

en: Playlist and Instances
hu: Lejátszólista és példányok

en: Pause on the last frame of a video
hu: Szüneteltetés a videó utolsó képkockáján

en: Allow only one instance
hu: Csak egy példány engedélyezése

en: Activate updates notifier
hu: Frissítésfigyelő aktiválása

en: Every
hu: Minden

en: Save recently played items
hu: Nemrég játszott elemek mentése

en: Separate words by | (without space)
hu: A szavakat | jellel válassza el (szóköz nélkül)

en: Operating System Integration
hu: Integráció az operációs rendszerrel

en: File extensions association
hu: Fájlkiterjesztések társítása

en: Set up associations...
hu: Társítások beállítása…

en: Enable On Screen Display (OSD)
hu: Képernyőkijelzés (OSD) bekapcsolása

en: Show media title on video start
hu: A média címének megjelenítése a videó indításakor

en: Enable subtitles
hu: Feliratok bekapcsolása

en: Subtitle Language
hu: Felirat nyelve

en: Default encoding
hu: Alapértelmezett kódolás

en: Subtitle effects
hu: Felirateffektusok

en: Add a shadow
hu: Árnyék hozzáadása

en:  px
hu:  pont

en: Add a background
hu: Háttér hozzáadása

en: O&utput
hu: &Kimenet

en: Accelerated video output (Overlay)
hu: Gyorsított videokimenet (átfedés)

en: Deinterlacing
hu: Váltottsorosság-mentesítés

en: Force Aspect Ratio
hu: Méretarány kényszerítése

en: vlc-snap
hu: vlc-kép

en: Stuff
hu: Cucc

en: Edit settings
hu: Beállítások szerkesztése

en: Control
hu: Vezérlő

en: Run manually
hu: Futtatás saját kezűleg

en: Setup schedule
hu: Ütemezés beállítása

en: Run on schedule
hu: Futtatás ütemezve

en: Status
hu: Állapot

en: Prev
hu: Előző

en: Add Input
hu: Bemenet hozzáadása

en: Edit Input
hu: Bemenet szerkesztése

en: Clear List
hu: Lista törlése

en: Check for VLC updates
hu: VLC-frissítések keresése

en: Launching an update request...
hu: Frissítési kérés indítása…

en: Do you want to download it?
hu: Le kívánja tölteni?

en: Essential
hu: Alapvető

en: Negate colors
hu: Színek megfordítása

en: Colors
hu: Színek

en: Interactive Zoom
hu: Interaktív nagyítás

en: Angle
hu: Szög

en: full
hu: teljes

en: none
hu: nincs

en: Logo erase
hu: Logótörlés

en: Mask
hu: Maszk

en: Anaglyph 3D
hu: Anaglif 3D

en: Mirror
hu: Tükör

en: Motion detect
hu: Mozgásérzékelés

en: Spatial blur
hu: Térbeli elmosás

en: Anti-Flickering
hu: Villogás megszüntetése

en: Soften
hu: Lágyítás

en: Denoiser
hu: Zajcsökkentő

en: Spatial luma strength
hu: Térbeli fényesség erőssége

en: Temporal luma strength
hu: Ideiglenes fényesség erőssége

en: Spatial chroma strength
hu: Térbeli színesség erőssége

en: Temporal chroma strength
hu: Ideiglenes színesség erőssége

en: VLM configurator
hu: VLM beállító

en: Media Manager Edition
hu: Médiakezelő kiadás

en: Name:
hu: Név:

en: Input:
hu: Bemenet:

en: Select Input
hu: Válasszon bemenetet

en: Output:
hu: Kimenet:

en: Select Output
hu: Válasszon kimenetet

en: Time Control
hu: Idő felügyelete

en: Mux Control
hu: Egyesítés felügyelete

en: Muxer:
hu: Egyesítő:

en: Media Manager List
hu: Médiakezelési lista
