vlc 3.0.13 - en to id translation catalogue (4257 entries)

en: This program comes with NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
    You may redistribute it under the terms of the GNU General Public License;
    see the file named COPYING for details.
    Written by the VideoLAN team; see the AUTHORS file.
id: Program ini datang TANPA JAMINAN, sesuai batasan yang diperbolehkan oleh undang-undang.
    Anda dapat mendistribusikannya di bawah Lisensi Publik Umum GNU;
    lihat berkas bernama COPYING untuk keterangan lebih lanjut.
    Ditulis oleh tim VideoLAN; lihat berkas AUTHORS.

en: VLC preferences
id: Preferensi VLC

en: Select "Advanced Options" to see all options.
id: Pilih "Pengaturan Lanjutan" untuk melihat semua opsi.

en: Interface
id: Antarmuka

en: Settings for VLC's interfaces
id: Pengaturan untuk antarmuka VLC

en: Main interfaces settings
id: Pengaturan antarmuka utama

en: Main interfaces
id: Antarmuka utama

en: Settings for the main interface
id: Pengaturan untuk antarmuka utama

en: Control interfaces
id: Antarmuka pengendali

en: Settings for VLC's control interfaces
id: Pengaturan untuk antarmuka pengendali VLC

en: Hotkeys settings
id: Pengaturan Tombol Pintas Cepat

en: Audio settings
id: Pengaturan audio

en: General audio settings
id: Pengaturan audio umum

en: Filters
id: Filter

en: Audio filters are used to process the audio stream.
id: Filter audio yang digunakan untuk memproses strim audio.

en: Audio resampler
id: Resampler audio

en: Visualizations
id: Visualisasi

en: Audio visualizations
id: Visualisasi audio

en: Output modules
id: Modul keluaran

en: General settings for audio output modules.
id: Pengaturan umum untuk modul keluaran audio.

en: Miscellaneous
id: Bermacam-lainnya

en: Miscellaneous audio settings and modules.
id: Pengaturan audio dan modul bermacam-lainnya.

en: Video settings
id: Pengaturan video

en: General video settings
id: Pengaturan video umum

en: General settings for video output modules.
id: Pengaturan umum untuk modul keluaran video.

en: Video filters are used to process the video stream.
id: Filter video yang digunakan untuk memproses strim video.

en: Subtitles / OSD
id: Terjemahan / OSD

en: Settings related to On-Screen-Display, subtitles and "overlay subpictures"
id: Pengaturan yang berkaitan dengan OSD, terjemahan dan "lapisan subgambar".

en: Splitters
id: Pemisah

en: Video splitters separate the stream into multiple videos.
id: Pemisah video memisahkan stream menjadi beberapa video.

en: Input / Codecs
id: Masukan / Kodek

en: Settings for input, demultiplexing, decoding and encoding
id: Pengaturan untuk masukan, awamultipleksi, dekode, dan enkode

en: Access modules
id: Modul Akses

en: Settings related to the various access methods. Common settings you may want to alter are HTTP proxy or caching settings.
id: Pengaturan yang berkaitan dengan berbagai metode akses. Pengaturan umum yang biasanya ingin Anda ubah adalah pengaturan proksi HTTP dan tembolok.

en: Stream filters
id: Filter strim

en: Stream filters are special modules that allow advanced operations on the input side of VLC. Use with care...
id: Filter strim adalah modul khusus yang mengizinkan operasi tingkat lanjut pada bagian masukan VLC. Gunakan secara hati-hati...

en: Demuxers
id: Demultiplekser

en: Demuxers are used to separate audio and video streams.
id: Demultiplekser digunakan untuk memisahkan strim audio dan video.

en: Video codecs
id: Kodek video

en: Settings for the video, images or video+audio decoders and encoders.
id: Pengaturan untuk dekoder dan enkoder video, gambar, atau video+audio.

en: Audio codecs
id: Kodek audio

en: Settings for the audio-only decoders and encoders.
id: Pengaturan untuk dekoder dan encoder audio saja.

en: Subtitle codecs
id: Kodek terjemahan

en: Settings for subtitle, teletext and CC decoders and encoders.
id: Pengaturan untuk dekoder dan enkoder terjemahan, teleteks, dan CC.

en: General input settings. Use with care...
id: Pengaturan masukan umum. Gunakan secara hati-hati...

en: Stream output
id: Keluaran strim

en: Stream output settings are used when acting as a streaming server or when saving incoming streams.
    Streams are first muxed and then sent through an "access output" module that can either save the stream to a file, or stream it (UDP, HTTP, RTP/RTSP).
    Sout streams modules allow advanced stream processing (transcoding, duplicating...).
id: Pengaturan keluaran strim digunakan ketika berperan sebagai server aliran atau ketika menyimpan strim masuk.
    Strim pertama kali dimultiplekser dan kemudian dikirim melalui modul "keluaran akses" yang dapat menyimpan strim ke berkas, atau lanjut mengalirkannya (UDP, HTTP, RTP/RTSP).
    Modul strim sout mengizinkan pemrosesan strim tingkat lanjut (transkoding, duplikasi...).

en: General stream output settings
id: Pengaturan keluaran strim umum

en: Muxers
id: Multiplekser

en: Muxers create the encapsulation formats that are used to put all the elementary streams (video, audio, ...) together. This setting allows you to always force a specific muxer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each muxer.
id: Multiplekser menciptakan format enkapsulasi yang digunakan untuk meletakkan semua strim (video, audio, ...) secara bersamaan. Pengaturan ini mengizinkan Anda untuk selalu memaksa penggunaan multiplekser tertentu. Anda mungkin tidak perlu melakukannya.
    Anda juga dapat menyetel parameter baku untuk setiap multiplekser.

en: Access output
id: Keluaran Akses

en: Access output modules control the ways the muxed streams are sent. This setting allows you to always force a specific access output method. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each access output.
id: Modul keluaran akses mengendalikan cara multiplekser strim dikirimkan. Pengaturan ini mengizinkan Anda untuk selalu memaksa penggunaan metode keluaran akses tertentu. Anda mungkin tidak perlu melakukannya.
    Anda juga dapat menyetel parameter baku untuk setiap keluaran akses.

en: Packetizers are used to "preprocess" the elementary streams before muxing. This setting allows you to always force a packetizer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each packetizer.
id: Packetizer digunakan untuk "praproses" strim sebelum multiplekser. Pengaturan ini mengizinkan Anda untuk selalu memaksa penggunaan packetizer. Anda mungkin tidak perlu melakukannya.
    Anda juga dapat menyetel parameter baku untuk setiap packetizer.

en: Sout stream
id: Strim sout

en: Sout stream modules allow to build a sout processing chain. Please refer to the Streaming Howto for more information. You can configure default options for each sout stream module here.
id: Modul strim sout memungkinkan untuk membangun pemrosesan berantai sout. Silakan baca "Streaming Howto" untuk informasi lanjut. Anda dapat mengkonfigurasi opsi baku untuk setiap modul aliran strim sout di sini.

en: VLC's implementation of Video On Demand
id: Implementasi Video atas Permintaan (VoD) pada VLC

en: Playlist
id: Daftar Putar

en: Settings related to playlist behaviour (e.g. playback mode) and to modules that automatically add items to the playlist ("service discovery" modules).
id: Pengaturan yang berkaitan dengan perilaku daftar putar (mis. mode pemutaran) dan untuk modul yang secara otomatis menambah item kepada daftar putar (modul "penemuan layanan").

en: General playlist behaviour
id: Perilaku daftar putar umum

en: Services discovery
id: Penemuan Layanan

en: Services discovery modules are facilities that automatically add items to playlist.
id: Modul penemuan layanan adalah fasilitas yang secara otomatis menambahkan item ke daftar putar.

en: Advanced
id: Tingkat Lanjut

en: Advanced settings. Use with care...
id: Pengaturan tingkat lanjut. Gunakan secara hati-hati...

en: Advanced settings
id: Pengaturan tingkat lanjut

en: &Open File...
id: &Buka Berkas...

en: &Advanced Open...
id: Buk&a Tingkat Lanjut...

en: Open D&irectory...
id: Buka D&irektori...

en: Open &Folder...
id: Buka &Folder...

en: Select one or more files to open
id: Plih satu atau lebih berkas untuk dibuka

en: Select Directory
id: Pilih Direktori

en: Select Folder
id: Pilih Folder

en: Media &Information
id: &Informasi Media

en: &Codec Information
id: Informasi &Kodek

en: &Messages
id: &Pesan

en: Jump to Specific &Time
id: Loncat ke Waktu &Tertentu

en: Custom &Bookmarks
id: Tanda&buku Ubahsuai

en: &VLM Configuration
id: Konfigurasi &VLM

en: &About
id: Tent&ang

en: Play
id: Putar

en: Remove Selected
id: Buang Pemilihan

en: Information...
id: Informasi...

en: Create Directory...
id: Buat Direktori...

en: Create Folder...
id: Buat Folder...

en: Rename Directory...
id: Ubah Nama Direktori...

en: Rename Folder...
id: Ubah Nama Folder...

en: Show Containing Directory...
id: Tampilkan Direktori Muatan...

en: Show Containing Folder...
id: Tampilkan Folder Muatan...

en: Stream...
id: Strim...

en: Save...
id: Simpan...

en: Repeat All
id: Ulang Semua

en: Repeat One
id: Ulang Sekali

en: Random
id: Acak

en: Random Off
id: Acak Dimatikan

en: Add to Playlist
id: Tambah ke Daftar Putar

en: Add File...
id: Tambah Berkas...

en: Add Directory...
id: Tambah Direktori...

en: Add Folder...
id: Tambah Folder...

en: Save Playlist to &File...
id: Simpan Daftar Putar ke &Berkas...

en: Search
id: Cari

en: Waves
id: Gelombang

en: <html><head><meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" /></head><body><h2>Welcome to VLC media player Help</h2><h3>Documentation</h3><p>You can find VLC documentation on VideoLAN's <a href="http://wiki.videolan.org">wiki</a> website.</p><p>If you are a newcomer to VLC media player, please read the<br><a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:VLC_for_dummies"><em>Introduction to VLC media player</em></a>.</p><p>You will find some information on how to use the player in the <br>"<a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Play_HowTo"><em>How to play files with VLC media player</em></a>" document.</p><p>For all the saving, converting, transcoding, encoding, muxing and streaming tasks, you should find useful information in the <a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Streaming_HowTo">Streaming Documentation</a>.</p><p>If you are unsure about terminology, please consult the <a href="http://wiki.videolan.org/Knowledge_Base">knowledge base</a>.</p><p>To understand the main keyboard shortcuts, read the <a href="http://wiki.videolan.org/Hotkeys">shortcuts</a> page.</p><h3>Help</h3><p>Before asking any question, please refer yourself to the <a href="http://www.videolan.org/support/faq.html">FAQ</a>.</p><p>You might then get (and give) help on the <a href="http://forum.videolan.org">Forums</a>, the <a href="http://www.videolan.org/vlc/lists.html">mailing-lists</a> or our IRC channel (<em>#videolan</em> on irc.freenode.net).</p><h3>Contribute to the project</h3><p>You can help the VideoLAN project giving some of your time to help the community, to design skins, to translate the documentation, to test and to code. You can also give funds and material to help us. And of course, you can <b>promote</b> VLC media player.</p></body></html>
id: <html><head><meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" /></head><body><h2>Selamat datang di Bantuan VLC media player</h2><h3>Dokumentasi</h3><p>Anda dapat menemukan dokumentasi VLC pada situs web <a href="http://wiki.videolan.org">wiki</a> VideoLAN.</p><p>Jika Anda pengguna baru VLC media player, harap baca<br><a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:VLC_for_dummies"><em>Perkenalan pada VLC media player</em></a>.</p><p>Anda akan menemukan sejumlah informasi bagaimana menggunakan pemutar ini pada dokumen <br>"<a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Play_HowTo"><em>Bagaimana memutar berkas di VLC media player</em></a>" .</p><p>Untuk semua tentang menyimpan, konversi, transkode, enkode, muxing dan tugas striming, Anda dapat menemukan informasi tersebut di <a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Streaming_HowTo">Dokumentasi Strim</a>.</p><p>Jika Anda tidak mengerti dengan istilah-istilah yang ada, konsultasikan di <a href="http://wiki.videolan.org/Knowledge_Base">dasar pengetahuan</a>.</p><p>Untuk memahami tombol pintasan utama papan ketik, baca <a href="http://wiki.videolan.org/Hotkeys">pintasan</a>.</p><h3>Bantuan</h3><p>Sebelum menanyakan berbagai macam pertanyaan, tolong untuk melihat terlebih dahulu <a href="http://www.videolan.org/support/faq.html">FAQ (Pertanyaan yang Sering Diajukan)</a>.</p><p>Anda mungkin akan mendapatkan (dan memberikan) bantuan di <a href="http://forum.videolan.org">Forums</a>, <a href="http://www.videolan.org/vlc/lists.html">milis</a> atau kanal IRC kami (<em>#videolan</em>pada irc.freenode.net).</p><h3>Kontribusi pada proyek</h3><p>Anda dapat membantu proyek VideoLAN dengan memberikan sejumlah waktu Anda untuk membantu komunitas kami, membuat skin, menerjemahkan dokumentasi, mencoba dan menulis kode. Anda juga dapat memberi kami bantuan dana dan materil. Dan tentu saja, Anda dapat <b>mempromosikan</b> VLC media player.</p></body></html>

en: Audio filtering failed
id: Gagal menyaring audio

en: The maximum number of filters (%u) was reached.
id: Jumlah maksimum filter (%u) telah tercapai.

en: Disable
id: Nonaktif

en: Spectrometer
id: Spektrometer

en: Scope
id: Skop

en: Spectrum
id: Spektrum

en: Audio filters
id: Filter audio

en: Replay gain
id: Kekerasan suara

en: Stereo audio mode
id: Mode audio stereo

en: Left
id: Kiri

en: Right
id: Kanan

en: Reverse stereo
id: Stereo jungkir

en: Automatic
id: Otomatis

en: To get exhaustive help, use '-H'.
id: Untuk mendapatkan bantuan menyeluruh, gunakan '-H'.

en: Usage: %s [options] [stream] ...
    You can specify multiple streams on the commandline.
    They will be enqueued in the playlist.
    The first item specified will be played first.
    
    Options-styles:
      --option  A global option that is set for the duration of the program.
       -option  A single letter version of a global --option.
       :option  An option that only applies to the stream directly before it
                and that overrides previous settings.
    
    Stream MRL syntax:
      [[access][/demux]://]URL[#[title][:chapter][-[title][:chapter]]]
      [:option=value ...]
    
      Many of the global --options can also be used as MRL specific :options.
      Multiple :option=value pairs can be specified.
    
    URL syntax:
      file:///path/file              Plain media file
      http://host[:port]/file        HTTP URL
      ftp://host[:port]/file         FTP URL
      mms://host[:port]/file         MMS URL
      screen://                      Screen capture
      dvd://[device]                 DVD device
      vcd://[device]                 VCD device
      cdda://[device]                Audio CD device
      udp://[[<source address>]@[<bind address>][:<bind port>]]
                                     UDP stream sent by a streaming server
      vlc://pause:<seconds>          Pause the playlist for a certain time
      vlc://quit                     Special item to quit VLC
id: Penggunaan: %s [options] [stream] ...
    Anda dapat jalankan beberapa strim melalui printah baris.
    Mereka akan diantrikan di dalam daftar putar.
    Item yang pertama akan diputar terlebih dahulu.
    
    Cara penulisan opsi:
      --option  Opsi global yang disetel untuk durasi dari program.
       -option  Versi huruf tunggal global --option.
       :option  Opsi yang hanya akan diterapkan pada strim secara langsung sebelumnya
                dan menimpa pengaturan sebelumnya.
    
    Sintaksis strim MRL:
      [[access][/demux]://]URL[#[title][:chapter][-[title][:chapter]]]
      [:option=value ...]
    
      Banyak --options global yang dapat digunakan sebagai :options khusus MRL.
      Lebih dari satu pasangan :option=value dapat diterapkan.
    
    Sintaksis URL:
      file:///path/file              Berkas media umum
      http://host[:port]/file        URL HTTP
      ftp://host[:port]/file         URL FTP
      mms://host[:port]/file         URL MMS
      screen://                      Tangkapan layar
      dvd://[device]                 Perangkat DVD
      vcd://[device]                 Perangkat VCD
      cdda://[device]                Perangkat CD Audio
      udp://[[<source address>]@[<bind address>][:<bind port>]]
                                     Strim UDP dikirimkan oleh server strim
      vlc://pause:<seconds>          Jeda daftar putar untuk selang waktu tertentu
      vlc://quit                     Item khusus untuk keluar dari VLC

en: (default enabled)
id: (default dihidupkan)

en: (default disabled)
id: (default dimatikan)

en: Note:
id: Catatan:

en: add --advanced to your command line to see advanced options.
id: tambahkan --advanced ke perintah baris Anda untuk melihat pengaturan lanjutan.

en: %u module was not displayed because it only has advanced options.
     | %u modules were not displayed because they only have advanced options.
id[0]: modul %u tidak ditampilkan karena hanya memiliki opsi tingkat lanjut.

en: No matching module found. Use --list or --list-verbose to list available modules.
id: Tidak menemukan modul yang sesuai. Gunakan --list atau --list-verbose untuk melihat daftar modul yang tersedia.

en: VLC version %s (%s)
id: VLC versi %s (%s)

en: Compiled by %s on %s (%s)
id: Dikompilasi oleh %s pada %s (%s)

en: Compiler: %s
id: Pengompilasi: %s

en: 
    Dumped content to vlc-help.txt file.
id: 
    Memindahkan isi ke berkas vlc-help.txt.

en: 
    Press the RETURN key to continue...
id: 
    Tekan tombol RETURN untuk melanjutkan...

en: Unknown error
id: Kesalahan tidak diketahui

en: Bookmark %i
id: Tandabuku %i

en: No description for this codec
id: Tidak ada deskripsi untuk kodek ini

en: Codec not supported
id: Kodek tidak didukung

en: VLC could not decode the format "%4.4s" (%s)
id: VLC tidak dapat awakode format "%4.4s" (%s)

en: Unidentified codec
id: Kodek tidak teridentifikasi

en: VLC could not identify the audio or video codec
id: VLC tidak dapat mengidentifikasi kodek audio atau video

en: decoder
id: dekoder

en: Streaming / Transcoding failed
id: Strim / Transkod gagal

en: VLC could not open the %s module.
id: VLC tidak dapat membuka modul %s.

en: VLC could not open the decoder module.
id: VLC tidak dapat membuka modul dekoder.

en: Track
id: Trek

en: Stream %d
id: Strim %d

en: Scrambled
id: Berantakan

en: Yes
id: Ya

en: DTVCC Closed captions %u
id: DTVCC caption tertutup %u

en: Closed captions %u
id: Teks tindih %u

en: Original ID
id: ID Asli

en: Codec
id: Kodek

en: Language
id: Bahasa

en: Description
id: Deskripsi

en: Type
id: Jenis

en: Channels
id: Kanal

en: Sample rate
id: Laju sampel

en: Bits per sample
id: Bit per sampel

en: Bitrate
id: Laju bit

en: Track replay gain
id: Kekerasan suara trek

en: Album replay gain
id: Kekerasan suara album

en: Video resolution
id: Resolusi video

en: Buffer dimensions
id: Dimensi penyangga (buffer)

en: Frame rate
id: Laju gambar

en: Decoded format
id: Format terdekode

en: Top left
id: Kiri atas

en: Left top
id: Kiri atas

en: Right bottom
id: Kanan bawah

en: Top right
id: Kanan atas

en: Bottom left
id: Kiri bawah

en: Bottom right
id: Kanan bawah

en: Left bottom
id: Kiri bawah

en: Right top
id: Kanan atas

en: Orientation
id: Orientasi

en: Undefined
id: Tidak ditentukan

en: ITU-R BT.601 (525 lines, 60 Hz)
id: ITU-R BT.601 (525 baris, 60 Hz)

en: ITU-R BT.601 (625 lines, 50 Hz)
id: ITU-R BT.601 (625 baris, 50 Hz)

en: Color primaries
id: Warna utama

en: Hybrid Log-Gamma
id: Log-Gamma Hibrida

en: Color transfer function
id: fungsi transfer warna

en: Color space
id: Warna ruang

en: %s Range
id: %s Rentang

en: Full
id: Penuh

en: Center
id: Tengah

en: Top Left
id: Kiri Atas

en: Top Center
id: Tengah Atas

en: Bottom Left
id: Kiri Bawah

en: Bottom Center
id: Tengah Bawah

en: Chroma location
id: Lokasi kroma

en: Rectangular
id: Persegi panjang

en: Equirectangular
id: Persegi panjang

en: Cubemap
id: Peta kubus

en: Projection
id: Proyeksi

[ctx: ViewPoint]
en: Field of view
id: Bidang pandang

en: Max. luminance
id: Luminansi Maks.

en: Min. luminance
id: Luminansi Min.

en: Primary R
id: R Utama

en: Primary G
id: G Utama

en: Primary B
id: B Utama

en: White point
id: Point putih

en: Subtitle
id: Terjemahan

en: Your input can't be opened
id: Masukan Anda tidak dapat dibuka

en: VLC is unable to open the MRL '%s'. Check the log for details.
id: VLC tidak dapat membuka MRL '%s'. Periksa catatan log untuk perincian.

en: Title
id: Judul

en: Artist
id: Artis

en: Copyright
id: Hakcipta

en: Track number
id: Nomor trek

en: Rating
id: Nilai

en: Date
id: Tanggal

en: Setting
id: Pengaturan

en: Now Playing
id: Sekarang Diputar

en: Publisher
id: Penerbit

en: Encoded by
id: Dienkode oleh

en: Artwork URL
id: URL Karya Seni

en: Track ID
id: ID Trek

en: Number of Tracks
id: Jumlah Trek

en: Director
id: Sutradara

en: Season
id: Musim

en: Show Name
id: Nama Acara

en: Actors
id: Aktor

en: Album Artist
id: Artis Album

en: Disc number
id: Nomor disk

en: Bookmark
id: Tandabuku

en: Programs
id: Program

en: Chapter
id: Babak

en: Video Track
id: Trek Video

en: Audio Track
id: Trek Audio

en: Subtitle Track
id: Trek Terjemahan

en: Next title
id: Judul berikutnya

en: Previous title
id: Judul sebelumnya

en: Menu title
id: Judul menu

en: Menu popup
id: Popup menu

en: Title %i%s
id: Judul %i%s

en: Chapter %i
id: Babak %i

en: Next chapter
id: Babak berikutnya

en: Previous chapter
id: Babak sebelumnya

en: Add Interface
id: Tambah Antarmuka

en: Console
id: Konsol

en: Mouse Gestures
id: Gestur Tetikus

en: Running vlc with the default interface. Use 'cvlc' to use vlc without interface.
id: Menjalankan vlc dengan antarmuka bawaan. Gunakan 'cvlc' untuk menggunakan vlc tanpa antarmuka.

en: Zoom
id: Perbesaran

en: 1:4 Quarter
id: 1:4 Seperempat

en: 1:2 Half
id: 1:2 Setengah

en: 1:1 Original
id: 1:1 Asli

en: 2:1 Double
id: 2:1 Ganda

en: These options allow you to configure the interfaces used by VLC. You can select the main interface, additional interface modules, and define various related options.
id: Opsi ini memungkinkan Anda mengkonfigurasi antarmuka yang digunakan oleh VLC. Anda dapat memilih antarmuka utama, modul antarmuka tambahan, dan menentukan berbagai opsi terkait.

en: Interface module
id: Modul antarmuka

en: This is the main interface used by VLC. The default behavior is to automatically select the best module available.
id: Ini adalah antarmuka utama yang digunakan oleh VLC. Perilaku bawaan adalah secara otomatis memilih modul terbaik yang tersedia.

en: Extra interface modules
id: Modul antarmuka tambahan

en: You can select "additional interfaces" for VLC. They will be launched in the background in addition to the default interface. Use a colon separated list of interface modules. (common values are "rc" (remote control), "http", "gestures" ...)
id: Anda dapat memilih "antarmuka tambahan" untuk VLC. Akan dijalankan di latar belakang sebagai tambahan dari antarmuka baku. Gunakan koma untuk setiap modul antarmuka. (nilai umum adalah "rc" (pengendali jauh), "http", "gestur" ...)

en: You can select control interfaces for VLC.
id: Anda dapat memilih antarmuka pengendali untuk VLC.

en: Verbosity (0,1,2)
id: Verbositas (0,1,2)

en: This is the verbosity level (0=only errors and standard messages, 1=warnings, 2=debug).
id: Ini adalah level verbositas (0=hanya pesan dan galat standar, 1=peringatan, 2=awakutu).

en: Default stream
id: Strim baku

en: This stream will always be opened at VLC startup.
id: Strim ini akan selalu dibuka ketika menjalankan VLC.

en: Color messages
id: Pesan berwarna

en: This enables colorization of the messages sent to the console. Your terminal needs Linux color support for this to work.
id: Ini memungkinkan pewarnaan pesan yang dikirim ke konsol. Terminal Anda membutuhkan dukungan warna Linux untuk dapat bekerja.

en: Show advanced options
id: Tampilkan opsi tingkat lanjut

en: When this is enabled, the preferences and/or interfaces will show all available options, including those that most users should never touch.
id: Apabila diaktifkan, preferensi dan/atau antarmuka akan menampilkan semua opsi yang ada, termasuk yang kebanyakan pengguna seharusnya tidak perlu sentuh.

en: Interface interaction
id: Interaksi antarmuka

en: When this is enabled, the interface will show a dialog box each time some user input is required.
id: Ketika diaktifkan, antarmuka akan menunjukkan kotak dialog setiap kali masukan pengguna dibutuhkan.

en: These options allow you to modify the behavior of the audio subsystem, and to add audio filters which can be used for post processing or visual effects (spectrum analyzer, etc.). Enable these filters here, and configure them in the "audio filters" modules section.
id: Opsi ini ini mengizinkan Anda mengubah perilaku subsistem audio, dan menambah filter audio yang dapat digunakan untuk pasca pemrosesan atau efek visual (penganalisa spektrum, dll.). Aktifkan filter di sini, dan konfigurasikan di bagian modul "filter audio".

en: Audio output module
id: Modul keluaran audio

en: This is the audio output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
id: Ini adalah metode keluaran audio yang digunakan oleh VLC. Perilaku bawaan adalah dengan secara otomatis memilih metode terbaik yang ada.

en: Media role
id: Peran media

en: Media (player) role for operating system policy.
id: Peran (pemutar) media untuk kebijakan sistem operasi.

en: Enable audio
id: Aktifkan audio

en: You can completely disable the audio output. The audio decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
id: Anda dapat menonaktifkan keluaran audio secara keseluruhan. Tahap dekode audio tidak akan berjalan, sehingga akan menghemat sedikit tenaga pemrosesan.

en: Music
id: Musik

en: Communication
id: Komunikasi

en: Notification
id: Notifikasi

en: Animation
id: Animasi

en: Production
id: Produksi

en: Accessibility
id: Aksesibilitas

en: Test
id: Pengujian

en: Audio gain
id: Kekerasan suara

en: This linear gain will be applied to outputted audio.
id: Linear grain ini akan diterapkan ke audio keluaran.

en: Audio output volume step
id: Langkah volume output audio

en: The step size of the volume is adjustable using this option.
id: Ukuran langkah volume dapat disesuaikan menggunakan opsi ini.

en: Remember the audio volume
id: Ingat volume audio

en: The volume can be recorded and automatically restored next time VLC is used.
id: Volume dapat disimpan dan dikembalikan otomatis ketika VLC digunakan di waktu mendatang.

en: Audio desynchronization compensation
id: Kompensasi desinkronisasi audio

en: This delays the audio output. The delay must be given in milliseconds. This can be handy if you notice a lag between the video and the audio.
id: Ini akan menunda output audio. Penundaan harus diberikan dalam milidetik. Ini berguna jika Anda melihat lag antara video dan audio.

en: This selects which plugin to use for audio resampling.
id: Ini memilih plugin mana yang akan digunakan untuk resampling audio.

en: Sets the audio output channels mode that will be used by default if your hardware and the audio stream are compatible.
id: Pasang mode saluran keluaran audio yang akan digunakan secara default jika perangkat keras dan stream audionya sesuai

en: Force S/PDIF support
id: Paksa dukungan S/PDIF

en: This option should be used when the audio output can't negotiate S/PDIF support.
id: Pilihan ini sebaiknya digunakan ketika keluaran audio tidak dapat bernegosiasi dengan dukungan S/PDIF.

en: Force detection of Dolby Surround
id: Paksa pendeteksian Dolby Surround

en: Use this when you know your stream is (or is not) encoded with Dolby Surround but fails to be detected as such. Even if the stream is not actually encoded with Dolby Surround, turning on this option might enhance your experience, especially when combined with the Headphone Channel Mixer.
id: Gunakan ini bila Anda tahu bahwa strim Anda dienkode (atau tidak dienkode) dengan Dolby Surround tetapi gagal terdeteksi seperti yang seharusnya. Meskipun jika strim sebenarnya tidak dikodekan dengan Dolby Surround, menghidupkan pilihan ini mungkin akan meningkatkan pengalaman Anda, terutama bila digabungkan dengan Headphone Channel Mixer.

en: Stereo audio output mode
id: Mode output audio stereo

en: This adds audio post processing filters, to modify the sound rendering.
id: Ini akan menambah filter pasca memproses audio, untuk mengubah perenderan bunyi.

en: This adds visualization modules (spectrum analyzer, etc.).
id: Ini akan menambah modul visualisasi (penganalisa spektrum, dll.).

en: Replay gain mode
id: Mode replay gain

en: Select the replay gain mode
id: Pilih mode replay gain

en: Replay preamp
id: Pemutaran ulang preamp

en: This allows you to change the default target level (89 dB) for stream with replay gain information
id: Ini mengizinkan Anda mengubah level tujuan baku (89 dB) untuk strim dengan informasi replay gain

en: Default replay gain
id: Replay gain default

en: This is the gain used for stream without replay gain information
id: Ini adalah gain yang digunakan untuk stream tanpa informasi replay gain

en: Peak protection
id: Proteksi puncak

en: Protect against sound clipping
id: Proteksi dari tumpang tindih suara

en: Enable time stretching audio
id: Hidupkan regangan waktu audio

en: This allows playing audio at lower or higher speed without affecting the audio pitch
id: Ini memungkinkan memutar audio pada kecepatan lebih rendah atau lebih tinggi tanpa mempengaruhi nada audio

en: None
id: Tidak Ada

en: These options allow you to modify the behavior of the video output subsystem. You can for example enable video filters (deinterlacing, image adjusting, etc.). Enable these filters here and configure them in the "video filters" modules section. You can also set many miscellaneous video options.
id: Pilihan ini mengizinkan Anda mengubah perilaku subsistem keluaran video. Anda dapat sebagai contoh menghidupkan filter video (awainterlasi, penyesuaian gambar, dll.). Aktifkan filter di sini dan konfigurasi mereka dalam bagian modul "filter video". Anda juga dapat menyetel berbagai opsi video.

en: Video output module
id: Modul output video

en: This is the the video output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
id: Ini adalah metode output video yang digunakan oleh VLC. Perilaku default adalah memilih metode terbaik yang tersedia secara otomatis.

en: Enable video
id: Hidupkan video

en: You can completely disable the video output. The video decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
id: Anda dapat mematikan output video secara keseluruhan. Tahap decoding video tidak akan mengambil tempat, sehingga menghemat sedikit daya proses.

en: Video width
id: Lebar video

en: You can enforce the video width. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
id: Anda dapat menentukan lebar video. Secara default (-1) VLC akan menyesuaikan dengan karakteristik video.

en: Video height
id: Tinggi video

en: You can enforce the video height. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
id: Anda dapat menentukan tinggi video. Secara default (-1) VLC akan menyesuaikan dengan karakteristik video.

en: Video X coordinate
id: Koordinat X video

en: You can enforce the position of the top left corner of the video window (X coordinate).
id: Anda dapat menentukan posisi pojok kiri atas window video (koordinat X).

en: Video Y coordinate
id: Koordinat Y video

en: You can enforce the position of the top left corner of the video window (Y coordinate).
id: Anda dapat menentukan posisi pojok kiri atas window video (koordinat Y).

en: Video title
id: Judul video

en: Custom title for the video window (in case the video is not embedded in the interface).
id: Judul lain untuk window video (jika video tidak tertanam dalam antarmuka).

en: Video alignment
id: Perataan video

en: Enforce the alignment of the video in its window. By default (0) it will be centered (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, like 6=4+2 meaning top-right).
id: Tentukan rataan video dalam windownya. Secara default (0) ia akan berada di tengah (0=tengah, 1-kiri, 2=kanan, 4=atas, 8=bawah, Anda juga dapat menggunakan kombinasi nilai-nilai ini, seperti 6=4+2 bermakna atas-kanan).

en: Top
id: Atas

en: Bottom
id: Bawah

en: Top-Left
id: Kiri-Atas

en: Top-Right
id: Kanan-Atas

en: Bottom-Left
id: Kiri-Bawah

en: Bottom-Right
id: Kanan-Bawah

en: Zoom video
id: Perbesaran video

en: You can zoom the video by the specified factor.
id: Anda dapat memperbesar/memperkecil video dengan menetapkan faktor.

en: Grayscale video output
id: Output video skala kelabu

en: Output video in grayscale. As the color information aren't decoded, this can save some processing power.
id: Video output dalam skala kelabu. Dengan informasi warna tidak didekodekan, ini akan menghemat daya proses.

en: Embedded video
id: Video tertanam

en: Embed the video output in the main interface.
id: Benamkan input video di dalam antarmuka utama.

en: Fullscreen video output
id: Output video layar penuh

en: Start video in fullscreen mode
id: Jalankan video dalam mode layar penuh

en: Always on top
id: Selalu di atas

en: Always place the video window on top of other windows.
id: Selalu tempatkan window video di atas window lain.

en: Enable wallpaper mode
id: Hidupkan mode wallpaper

en: The wallpaper mode allows you to display the video as the desktop background.
id: Mode wallpaper mengizinkan Anda menampilkan video sebagai latar belakang desktop.

en: Show media title on video
id: Tampilkan judul media pada video

en: Display the title of the video on top of the movie.
id: Tampilkan judul video di atas film.

en: Show video title for x milliseconds
id: Tampilkan judul video untuk x milidetik

en: Show the video title for n milliseconds, default is 5000 ms (5 sec.)
id: Tampilkan judul video untuk n milidetik, default 5000 milidetik (5 detik)

en: Position of video title
id: Posisi judul video

en: Place on video where to display the title (default bottom center).
id: Tempat meletakkan judul di atas video (default tengah bawah).

en: Hide cursor and fullscreen controller after x milliseconds
id: Sembunyikan kursor dan pengendali layar penuh setelah x milidetik

en: Hide mouse cursor and fullscreen controller after n milliseconds.
id: Sembunyikan kursor tetikus dan pengendali layar penuh setelah n milidetik.

en: Deinterlace mode
id: Mode deinterlace

en: Deinterlace method to use for video processing.
id: Metode deinterlace yang digunakan untuk memproses video.

en: Discard
id: Singkirkan

en: Phosphor
id: Fosfor

en: Disable screensaver
id: Matikan screensaver

en: Disable the screensaver during video playback.
id: Matikan screensaver selama pemutaran video.

en: Window decorations
id: Dekorasi window

en: VLC can avoid creating window caption, frames, etc... around the video, giving a "minimal" window.
id: VLC dapat menghindari penciptaan judul window, bingkai, dll... di sekeliling video, menjadikan window yang "minimal".

en: Video splitter module
id: Modul pemisah video

en: This adds video splitters like clone or wall
id: Ini menambahkan pemisah video seperti clone atau wall

en: Video filter module
id: Modul filter video

en: This adds post-processing filters to enhance the picture quality, for instance deinterlacing, or distort the video.
id: Ini akan menambah filter pasca-memproses untuk meningkatkan kualitas gambar, sebagai contoh mendeinterlace, atau mendistorsikan video.

en: Video snapshot directory (or filename)
id: Direktori snapshot video (atau nama file)

en: Directory where the video snapshots will be stored.
id: Direktori di mana snapshot video akan disimpan.

en: Video snapshot file prefix
id: Prefiks file snapshot video

en: Video snapshot format
id: Format snapshot video

en: Image format which will be used to store the video snapshots
id: Format gambar yang akan digunakan untuk menyimpan snapshot video

en: Display video snapshot preview
id: Tampilkan preview snapshot video

en: Display the snapshot preview in the screen's top-left corner.
id: Tampilkan preview snapshot dalam sudut kiri-atas layar.

en: Use sequential numbers instead of timestamps
id: Gunakan nomor sekuensial, bukan timestamp

en: Use sequential numbers instead of timestamps for snapshot numbering
id: Gunakan nomor sekuensial, bukan timestamp, untuk penomoran snapshot

en: Video snapshot width
id: Lebar snapshot video

en: You can enforce the width of the video snapshot. By default it will keep the original width (-1). Using 0 will scale the width to keep the aspect ratio.
id: Anda dapat memaksakan panjang dari snapshot video. Secara default akan mempertahankan panjang asli (-1). Menggunakan 0 akan menskala panjang untuk mempertahankan rasio aspek.

en: Video snapshot height
id: Tinggi video snapshot

en: You can enforce the height of the video snapshot. By default it will keep the original height (-1). Using 0 will scale the height to keep the aspect ratio.
id: Anda dapat menentukan tinggi video snapshot. Secara default ia akan mempertahankan tinggi asli (-1). Menggunakan 0 akan menskala ketinggian untuk menjaga rasio aspek.

en: Video cropping
id: Pemotongan video

en: This forces the cropping of the source video. Accepted formats are x:y (4:3, 16:9, etc.) expressing the global image aspect.
id: Ini akan memaksa pemotongan video sumber. Format diterima adalah x:y (4:3, 16:9, dll.) menyatakan aspek gambar global.

en: Source aspect ratio
id: Rasio aspek sumber

en: This forces the source aspect ratio. For instance, some DVDs claim to be 16:9 while they are actually 4:3. This can also be used as a hint for VLC when a movie does not have aspect ratio information. Accepted formats are x:y (4:3, 16:9, etc.) expressing the global image aspect, or a float value (1.25, 1.3333, etc.) expressing pixel squareness.
id: Ini akan memaksa rasio aspek sumber. Sebagai contoh, terdapat DVD yang mengklaim sebagai 16:9 tetapi yang sebenarnya adalah 4:3. Ini dapat juga dijadikan petunjuk untuk VLC apabila film tidak punya informasi rasio aspek. Format yang diterima adalah x:y (4:3, 16:9, dll.) yang menyatakan aspek gambar global, atau nilai apung/float (1.25, 1.3333, dll.) menyatakan kejituan piksel.

en: Video Auto Scaling
id: Penskalaan Video Secara Otomatis

en: Let the video scale to fit a given window or fullscreen.
id: Biarkan video untuk mencocokan skala terhadap sebuah jendela atau layar-penuh

en: Video scaling factor
id: Faktor penskalaan video

en: Scaling factor used when Auto Scaling is disabled.
    Default value is 1.0 (original video size).
id: Scaling factor digunakan saat Scaling Otomatis dimatikan.
    Nilai defaultnya adalah 1.0 (besar video asli).

en: Custom crop ratios list
id: Daftar rasio pemotongan biasa

en: Comma separated list of crop ratios which will be added in the interface's crop ratios list.
id: Daftar rasio crop yang dipisahkan dengan koma yang akan ditambahkan ke dalam antar muka daftar rasio crop.

en: Custom aspect ratios list
id: Daftar aspek rasio kebiasaan

en: Comma separated list of aspect ratios which will be added in the interface's aspect ratio list.
id: Daftar rasio aspek yang akan ditambahkan ke dalam antarmuka daftar rasio aspek.

en: Fix HDTV height
id: Perbaiki tinggi HDTV

en: This allows proper handling of HDTV-1080 video format even if broken encoder incorrectly sets height to 1088 lines. You should only disable this option if your video has a non-standard format requiring all 1088 lines.
id: Ini mengizinkan pengendalian yang tepat atas format video HDTV-1080 walaupun jika enkoder salah menetapkan tinggi ke 1088 garis. Anda seharusnya mematikan pilihan ini hanya jika video Anda memiliki format tidak standar yang memerlukan 1088 garis secara keseluruhan.

en: Monitor pixel aspect ratio
id: Rasio aspek piksel monitor

en: This forces the monitor aspect ratio. Most monitors have square pixels (1:1). If you have a 16:9 screen, you might need to change this to 4:3 in order to keep proportions.
id: Ini akan memaksa rasio aspek monitor. Kebanyakan monitor mempunyai piksel kotak (1:1). Jika Anda mempunyai screen 16:9, Anda mungkin perlu mengubah ini menjadi 4:3 untuk menjaga proporsi.

en: Skip frames
id: Lewati frame

en: Enables framedropping on MPEG2 stream. Framedropping occurs when your computer is not powerful enough
id: Hidupkan pembuangan bingkai (framedropping) pada strim MPEG2. Pembuangan bingkai terjadi bila komputer Anda tidak memilki daya yang mencukupi

en: Drop late frames
id: Jatuhkan bingkai lewat

en: This drops frames that are late (arrive to the video output after their intended display date).
id: Ini akan menjatuhkan bingkai yang terlewat (sampai kepada output video lewat dari waktu yang ditentukan).

en: Quiet synchro
id: Sinkronisasi diam

en: This avoids flooding the message log with debug output from the video output synchronization mechanism.
id: Ini menghindarkan penuhnya pesan pencatatan dengan output debug dari mekanisme sinkronisasi output video.

en: Key press events
id: Kejadian penekanan tombol

en: This enables VLC hotkeys from the (non-embedded) video window.
id: Ini menghidupkan hotkey VLC dari jendela video (yang tidak disematkan).

en: Mouse events
id: Kejadian mouse

en: This enables handling of mouse clicks on the video.
id: Ini menghidupkan penanganan klik pada tetikus di atas video.

en: These options allow you to modify the behavior of the input subsystem, such as the DVD or VCD device, the network interface settings or the subtitle channel.
id: Pilihan ini mengizinkan Anda mengubah tingkah laku subsistem input, seperti perangkat DVD atau VCD, pengaturan antarmuka jaringan atau kanal terjemahan.

en: File caching (ms)
id: Caching file (ms)

en: Caching value for local files, in milliseconds.
id: Nilai caching untuk file lokal, dalam milidetik.

en: Caching value for cameras and microphones, in milliseconds.
id: Nilai caching untuk kamera dan mikropon, dalam milidetik.

en: Disc caching (ms)
id: Caching disk (ms)

en: Caching value for optical media, in milliseconds.
id: Nilai caching untuk media optik, dalam milidetik.

en: Network caching (ms)
id: Caching jaringan (ms)

en: Caching value for network resources, in milliseconds.
id: Nilai caching untuk sumber daya jaringan, dalam milidetik.

en: Clock reference average counter
id: Penghitung penunjuk waktu rata-rata

en: When using the PVR input (or a very irregular source), you should set this to 10000.
id: Apabila menggunakan input PVR (atau sumber yang sangat tidak biasa), Anda perlu menentukan ini ke 10000.

en: Clock synchronisation
id: Sinkronisasi waktu

en: It is possible to disable the input clock synchronisation for real-time sources. Use this if you experience jerky playback of network streams.
id: Dimungkinkan untuk mematikan sinkronisasi waktu input untuk sumber real time. Gunakan jika Anda merasakan playback tersendat pada strim jaringan.

en: This defines the maximum input delay jitter that the synchronization algorithms should try to compensate (in milliseconds).
id: Ini akan memberitahu algoritma waktu apakah input jitter maksimal dianggap valid dan dapat dikompensasikan (dalam milidetik)

en: Network synchronisation
id: Sinkronisasi jaringan

en: This allows you to remotely synchronise clocks for server and client. The detailed settings are available in Advanced / Network Sync.
id: Ini akan mengizinkan Anda untuk mensinkronisasi waktu jarak jauh untuk server dan klien. Rincian pengaturan tersedia pada Lanjutan / Sinkronisasi Jaringan.

en: Enable
id: Hidupkan

en: MTU of the network interface
id: MTU dari antarmuka jaringan

en: This is the maximum application-layer packet size that can be transmitted over the network (in bytes).
id: Ini adalah ukuran maksimum paket lapisan-aplikasi yang dapat dikirimkan melalui jaringan (dalam byte).

en: Hop limit (TTL)
id: Batasan hop (TTL)

en: This is the hop limit (also known as "Time-To-Live" or TTL) of the multicast packets sent by the stream output (-1 = use operating system built-in default).
id: Ini adalah batasan hop (juga dikenal sebagai "Time-To-Live" atau TTL) pada paket multicast yang dkirim oleh output stream (-1 = gunakan default sistem operasi).

en: Multicast output interface
id: Antarmuka output multicast

en: Default multicast interface. This overrides the routing table.
id: Default antarmuka multicast. Ini akan menindih tabel route.

en: Choose the program to select by giving its Service ID. Only use this option if you want to read a multi-program stream (like DVB streams for example).
id: Pilih program dengan memberikan ID Servis. Hanya gunakan pilihan ini jika Anda ingin membaca stream multi-program (contohnya stream DVB).

en: Choose the programs to select by giving a comma-separated list of Service IDs (SIDs). Only use this option if you want to read a multi-program stream (like DVB streams for example).
id: Pilih program pilihan dengan memberi daftar ID Servis (SID) terpisah-koma. Hanya gunakan pilihan ini jika Anda ingin membaca stream multi-program (contoh stream DVB).

en: Audio track
id: Trek audio

en: Stream number of the audio track to use (from 0 to n).
id: Nomor stream dari trek audio yang digunakan (dari 0 hingga n).

en: Subtitle track
id: Trek terjemahan

en: Stream number of the subtitle track to use (from 0 to n).
id: Nomor stream dari trek terjemahan yang digunakan (dari 0 hingga n).

en: Audio language
id: Bahasa audio

en: Language of the audio track you want to use (comma separated, two or three letter country code, you may use 'none' to avoid a fallback to another language).
id: Bahasa trek audio yang ingin Anda gunakan (terpisah koma, dua atau tiga huruf kode negara, Anda dapat menggunakan 'none' untuk menghindari berpindah ke bahasa yang lain).

en: Subtitle language
id: Bahasa terjemahan

en: Language of the subtitle track you want to use (comma separated, two or three letters country code, you may use 'any' as a fallback).
id: Bahasa trek terjemahan yang ingin Anda gunakan (dipisah koma, dua atau tiga huruf kode negara, Anda dapat menggunakan 'any' sesuai dengan yang tersedia).

en: Menu language
id: Bahasa menu

en: Language of the menus you want to use with DVD/BluRay (comma separated, two or three letters country code, you may use 'any' as a fallback).
id: Bahasa menu yang ingin digunakan pada DVD/BluRay (dipisah koma, dua atau tiga huruf kode negara, Anda dapat menggunakan 'any' sesuai dengan yang tersedia).

en: Audio track ID
id: ID trek audio

en: Stream ID of the audio track to use.
id: ID Stream dari trek audio yang digunakan.

en: Subtitle track ID
id: ID Trek terjemahan

en: Stream ID of the subtitle track to use.
id: ID Stream dari trek terjemahan yang digunakan.

en: Preferred video resolution
id: Resolusi video yang dikehendaki

en: When several video formats are available, select one whose resolution is closest to (but not higher than) this setting, in number of lines. Use this option if you don't have enough CPU power or network bandwidth to play higher resolutions.
id: Ketika tersedia beberapa format video, pilih salah satu yang memiliki resolusi terdekat (namun tidak lebih tinggi dari) pengaturan ini, dalam jumlah baris. Gunakan pilihan ini jika Anda tidak memiliki daya CPU atau bandwidth jaringan yang cukup untuk memainkan resolusi yang lebih tinggi.

en: Best available
id: Yang terbaik yang tersedia

en: Standard Definition (576 or 480 lines)
id: Definisi Standar (576 atau 480 baris)

en: Low Definition (360 lines)
id: Definisi Rendah (360 baris)

en: Very Low Definition (240 lines)
id: Definisi Sangat Rendah (240 baris)

en: Input repetitions
id: Pengulangan input

en: Number of time the same input will be repeated
id: Jumlah waktu input yang sama akan diulang

en: Start time
id: Waktu mulai

en: The stream will start at this position (in seconds).
id: Stream akan dimulai pada posisi ini (dalam detik).

en: Stop time
id: Waktu henti

en: The stream will stop at this position (in seconds).
id: Stream akan dihentikan pada posisi ini (dalam detik).

en: The stream will run this duration (in seconds).
id: Stream ini akan dijalankan pada durasi ini (dalam detik).

en: Fast seek
id: Pencarian cepat

en: Favor speed over precision while seeking
id: Utamakan kecepatan dibanding ketepatan ketika mencari

en: Playback speed
id: Kecepatan playback

en: This defines the playback speed (nominal speed is 1.0).
id: Ini menentukan kecepatan playback (kecepatan nominal adalah 1.0).

en: Input list
id: Daftar input

en: You can give a comma-separated list of inputs that will be concatenated together after the normal one.
id: Anda dapat memberikan daftar input terpisah koma yang akan dicantumkan bersama setelah yang normal.

en: Input slave (experimental)
id: Input slave (eksperimen)

en: This allows you to play from several inputs at the same time. This feature is experimental, not all formats are supported. Use a '#' separated list of inputs.
id: Ini akan mengizinkan Anda menayangkan beberapa input pada waktu bersamaan. Fitur ini adalah eksperimen, tidak semua format didukung. Gunakan daftar input dipisah '#'.

en: Bookmarks list for a stream
id: Senarai tandabuku untuk strim

en: You can manually give a list of bookmarks for a stream in the form "{name=bookmark-name,time=optional-time-offset,bytes=optional-byte-offset},{...}"
id: Anda dapat secara manual menambahkan daftar tandabuku untuk strim dalam bentuk "{name=bookmark-name,time=optional-time-offset,bytes=optional-byte-offset},{...}"

en: Record directory
id: Direktori rekaman

en: Directory where the records will be stored
id: Direktori di mana rekaman akan disimpan

en: Prefer native stream recording
id: Cenderung merekam stream asli

en: When possible, the input stream will be recorded instead of using the stream output module
id: Bila dimungkinkan, stream masukan akan direkam, bukan menggunakan modul stream output

en: Timeshift directory
id: Direktori peralihan waktu

en: Directory used to store the timeshift temporary files.
id: Direktori yang digunakan untuk menyimpan file peralihan waktu sementara.

en: Timeshift granularity
id: Granularitas peralihan waktu

en: This is the maximum size in bytes of the temporary files that will be used to store the timeshifted streams.
id: Ini adalah ukuran maksimum dalam byte dari file sementara yang akan digunakan untuk menyimpan stream peralihan waktu.

en: Change title according to current media
id: Ganti judul sesuai media saat ini

en: Disable all lua plugins
id: Matikan semua plugin lua

en: These options allow you to modify the behavior of the subpictures subsystem. You can for example enable subpictures sources (logo, etc.). Enable these filters here and configure them in the "subsources filters" modules section. You can also set many miscellaneous subpictures options.
id: Opsi ini mengizinkan Anda mengubah perilaku subsistem subgambar. Anda dapat sebagai contoh menghidupkan filter subgambar (logo, dll.). Aktifkan filter ini di sini dan konfigurasi mereka dalam bagian modul "filter subgambar". Anda dapat juga menyetel berbagai opsi subgambar.

en: Force subtitle position
id: Paksa posisi terjemahan

en: You can use this option to place the subtitles under the movie, instead of over the movie. Try several positions.
id: Anda dapat menggunakan pilihan ini untuk menempatkan terjemahan di bawah film, alih-alih di atas film. Coba beberapa posisi.

en: Subtitles text scaling factor
id: Faktor penskalaan teks terjemahan

en: Changes the subtitles size where possible
id: Ubah ukuran terjemahan jika memungkinkan

en: Enable sub-pictures
id: Hidupkan sub-gambar

en: You can completely disable the sub-picture processing.
id: Anda dapat mematikan pemrosesan sub-gambar secara keseluruhan.

en: On Screen Display
id: Tampilan Atas Layar (OSD)

en: VLC can display messages on the video. This is called OSD (On Screen Display).
id: VLC dapat menampilkan pesan di atas video. Ini disebut OSD (Tampilan Atas Layar).

en: Text rendering module
id: Modul perenderan teks

en: VLC normally uses Freetype for rendering, but this allows you to use svg for instance.
id: VLC biasanya menggunakan Freetype untuk merender, tetapi ini mengizinkan Anda untuk menggunakan svg sebagai instans.

en: Subpictures source module
id: Modul sumber subgambar

en: Subpictures filter module
id: Modul filter subgambar

en: Autodetect subtitle files
id: Deteksi otomatis file terjemahan

en: Automatically detect a subtitle file, if no subtitle filename is specified (based on the filename of the movie).
id: Deteksi otomatis file terjemahan, jika tidak terdapat file terjemahan yang ditentukan (berdasarkan pada nama file film).

en: Subtitle autodetection fuzziness
id: Kekaburan deteksi otomatis terjemahan

en: This determines how fuzzy subtitle and movie filename matching will be. Options are:
    0 = no subtitles autodetected
    1 = any subtitle file
    2 = any subtitle file containing the movie name
    3 = subtitle file matching the movie name with additional chars
    4 = subtitle file matching the movie name exactly
id: Ini menentukan bagaimana terjemahan kabur dan nama file film akan dipadankan. Pilihan adalah:
    0 = tidak ada terjemahan dideteksi secara otomatis
    1 = sembarang file terjemahan
    2 = sembarang file terjemahan yang mengandung nama film
    3 = file terjemahan yang sama dengan nama film dengan karakter tambahan
    4 = file terjemahan yang sama persis dengan nama film

en: Subtitle autodetection paths
id: Path untuk deteksi otomatis terjemahan

en: Look for a subtitle file in those paths too, if your subtitle file was not found in the current directory.
id: Cari file terjemahan dalam path ini juga, jika file terjemahan Anda tidak ditemukan dalam direktori saat ini.

en: Use subtitle file
id: Gunakan file terjemahan

en: Load this subtitle file. To be used when autodetect cannot detect your subtitle file.
id: Muat file terjemahan. Untuk digunakan apabila deteksi otomatis tidak dapat menemukan file terjemahan Anda.

en: DVD device
id: Perangkat DVD

en: VCD device
id: Perangkat VCD

en: Audio CD device
id: Perangkat CD Audio

en: This is the default DVD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
id: Ini merupakan default drive pemutar DVD (atau file) yang digunakan. Jangan lupa titik dua setelah huruf drive (contoh. D:)

en: This is the default VCD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
id: Ini merupakan default drive pemutar VCD (atau file) yang digunakan. Jangan lupa titik dua setelah huruf drive (contoh. D:)

en: This is the default Audio CD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
id: Ini merupakan default drive pemutar CD Audio (atau file) yang digunakan. Jangan lupa titik dua setelah huruf drive (contoh. D:)

en: This is the default DVD device to use.
id: Ini adalah default pemutar DVD yang digunakan.

en: This is the default VCD device to use.
id: Ini adalah default pemutar VCD yang digunakan.

en: This is the default Audio CD device to use.
id: Ini adalah default pemutar Audio CD yang digunakan.

en: TCP connection timeout
id: Timeout koneksi TCP

en: Default TCP connection timeout (in milliseconds).
id: Default timeout koneksi TCP (dalam milidetik).

en: HTTP server address
id: Alamat server HTTP

en: By default, the server will listen on any local IP address. Specify an IP address (e.g. ::1 or 127.0.0.1) or a host name (e.g. localhost) to restrict them to a specific network interface.
id: Secara bawaan, peladen akan mendengarkan semua alamat IP lokal. Spesifikasikan satu alamat IP (misalnya ::1 atau 127.0.0.1) atau nama host (misalnya: localhost) untuk membatasi hanya pada satu antarmuka jaringan.

en: RTSP server address
id: Alamat server RTSP

en: HTTP server port
id: Port server HTTP

en: The HTTP server will listen on this TCP port. The standard HTTP port number is 80. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
id: Peladen HTTP akan mencari pada saluran TCP ini. Standar saluran HTTP adalah 80. Bagaimanapun alokasi saluran di bawah 1025 biasanya akan dibatasi oleh sistem operasi.

en: HTTPS server port
id: Port server HTTPS

en: RTSP server port
id: Port server RTSP

en: HTTP/TLS server certificate
id: Sertifikat server HTTP/TLS

en: HTTP/TLS server private key
id: Kunci privat server HTTP/TLS

en: HTTP proxy
id: Proksi HTTP

en: HTTP proxy to be used It must be of the form http://[user@]myproxy.mydomain:myport/ ; if empty, the http_proxy environment variable will be tried.
id: Proksi HTTP yang akan digunakan. Ini harus dalam bentuk http://[pengguna@]proxyanda.domain:port/ ; jika kosong, variabel lingkungan http_proxy akan dicoba.

en: HTTP proxy password
id: Password HTTP proxy

en: If your HTTP proxy requires a password, set it here.
id: Jika HTTP proxy Anda membutuhkan password, tentukan di sini.

en: SOCKS server
id: Server SOCKS

en: SOCKS proxy server to use. This must be of the form address:port. It will be used for all TCP connections
id: Server proksi SOCKS yang digunakan. Ini harus dalam bentuk alamat:port. Ini akan digunakan untuk semua koneksi TCP

en: SOCKS user name
id: Nama pengguna SOCKS

en: User name to be used for connection to the SOCKS proxy.
id: Nama pengguna yang digunakan untuk koneksi pada proksi SOCKS.

en: SOCKS password
id: Password SOCKS

en: Password to be used for connection to the SOCKS proxy.
id: Password yang digunakan untuk koneksi pada proksi SOCKS.

en: Title metadata
id: Judul metadata

en: Allows you to specify a "title" metadata for an input.
id: Mengizinkan Anda menentukan "judul" metadata untuk input.

en: Author metadata
id: Pengarang metadata

en: Allows you to specify an "author" metadata for an input.
id: Mengizinkan Anda menentukan metadata "pengarang" untuk input.

en: Artist metadata
id: Metadata artis

en: Allows you to specify an "artist" metadata for an input.
id: Mengizinkan Anda menentukan metadata "artis" untuk input.

en: Genre metadata
id: Metadata genre

en: Allows you to specify a "genre" metadata for an input.
id: Mengizinkan Anda menentukan metadata "genre" untuk input.

en: Copyright metadata
id: Metadata hak cipta

en: Allows you to specify a "copyright" metadata for an input.
id: Mengizinkan Anda menentukan metadata "hakcipta" untuk input.

en: Description metadata
id: Metadata deskripsi

en: Allows you to specify a "description" metadata for an input.
id: Mengizinkan Anda menentukan metadata "keterangan" untuk input.

en: Date metadata
id: Metadata penanggalan

en: Allows you to specify a "date" metadata for an input.
id: Mengizinkan Anda menentukan metadata "tanggal" untuk input.

en: URL metadata
id: Metadata URL

en: Allows you to specify a "url" metadata for an input.
id: Mengizinkan Anda menentukan metadata "url" untuk input.

en: This option can be used to alter the way VLC selects its codecs (decompression methods). Only advanced users should alter this option as it can break playback of all your streams.
id: Pilihan ini dapat digunakan untuk mengganti cara VLC memilih kodeknya (metode dekompresi). Hanya pengguna lanjutan yang sebaiknya mengubah pilihan ini karena ini dapat mengganggu playback dari semua stream Anda.

en: Preferred decoders list
id: Daftar dekoder yang dikehendaki

en: List of codecs that VLC will use in priority. For instance, 'dummy,a52' will try the dummy and a52 codecs before trying the other ones. Only advanced users should alter this option as it can break playback of all your streams.
id: Daftar kodek yang akan digunakan VLC dalam urutan prioritas. Sebagai contoh, 'dummy,a52' akan mencoba kodek dummy dan a52 sebelum yang lainnya. Hanya pengguna lanjutan yang sebaiknya mengubah pilihan ini karena dapat mengganggu playback dari semua stream Anda.

en: Preferred encoders list
id: Daftar encoder yang dikehendaki

en: This allows you to select a list of encoders that VLC will use in priority.
id: Ini akan mengizinkan Anda memilih daftar enkoder yang akan digunakan VLC dalam urutan prioritas.

en: These options allow you to set default global options for the stream output subsystem.
id: Pilihan ini mengizinkan Anda menetapkan pilihan default global untuk subsistem output stream.

en: Default stream output chain
id: Default rantai stream output

en: You can enter here a default stream output chain. Refer to the documentation to learn how to build such chains. Warning: this chain will be enabled for all streams.
id: Anda dapat mengisikan rantai default stream output di sini. Mengaculah pada dokumentasi untuk mempelajari bagaimana untuk membangun rantai demikian. Perhatian: rantai ini akan dihidupkan untuk semua stream.

en: Enable streaming of all ES
id: Hidupkan streaming untuk semua ES

en: Stream all elementary streams (video, audio and subtitles)
id: Stream semua stream antara (video, audio dan terjemahan)

en: Display while streaming
id: Tampilkan ketika streaming

en: Play locally the stream while streaming it.
id: Putar stream secara lokal ketika menstreamnya.

en: Enable video stream output
id: Hidupkan output stream video

en: Choose whether the video stream should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
id: Pilih apakah stream video perlu diarahkan kepada fasilitas output stream apabila yang akhir ini dihidupkan.

en: Enable audio stream output
id: Hidupkan output stream audio

en: Choose whether the audio stream should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
id: Pilih apakah stream audio perlu diarahkan kepada fasilitas output stream apabila yang akhir ini dihidupkan.

en: Enable SPU stream output
id: Hidupkan output stream SPU

en: Choose whether the SPU streams should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
id: Pilih apakah stream SPU perlu diarahkan kepada fasilitas output stream apabila yang akhir ini dihidupkan.

en: Keep stream output open
id: Selalu buka output stream

en: This allows you to keep an unique stream output instance across multiple playlist item (automatically insert the gather stream output if not specified)
id: Ini akan mengizinkan Anda membiarkan instans output stream unik melintasi beberapa item playlist (secara otomatis menyisipkan output stream yang terkumpul jika tidak ditentukan)

en: This allow you to configure the initial caching amount for stream output muxer. This value should be set in milliseconds.
id: Mengizinkan Anda mengubah nilai caching awal untuk muxer output stream. Nilai ini seharusnya ditentukan dalam milidetik.

en: Preferred packetizer list
id: Daftar packetizer yang dikehendaki

en: This allows you to select the order in which VLC will choose its packetizers.
id: Ini mengizinkan Anda memilih urutan di mana VLC akan memilih packetizernya.

en: Mux module
id: Modul mux

en: This is a legacy entry to let you configure mux modules
id: Ini adalah masukan legasi untuk membolehkan Anda menkonfigurasikan modul mux

en: Access output module
id: Modul akses output

en: This is a legacy entry to let you configure access output modules
id: Ini adalah masukan legasi untuk mengizinkan Anda mengkonfigurasi modul akses output

en: If this option is enabled, the flow on the SAP multicast address will be controlled. This is needed if you want to make announcements on the MBone.
id: Jika pilihan ini dihidupkan, aliran pada alamat multicast SAP akan dikontrol. Ini dibutuhkan jika Anda ingin membuat pengumuman pada MBone.

en: SAP announcement interval
id: Jeda pengumumam SAP

en: When the SAP flow control is disabled, this lets you set the fixed interval between SAP announcements.
id: Apabila kontrol aliran SAP dimatikan, ini akan mengizinkan Anda menentukan interval tetap antara pengumuman SAP.

en: These options allow you to select default modules. Leave these alone unless you really know what you are doing.
id: Pilihan ini mengizinkan Anda memilih modul default. Biarkan hal ini kecuali bila Anda benar-benar tahu apa yang Anda lakukan.

en: Access module
id: Modul akses

en: This allows you to force an access module. You can use it if the correct access is not automatically detected. You should not set this as a global option unless you really know what you are doing.
id: Ini akan mengizinkan Anda memaksa modul akses. Anda dapat menggunakannya jika akses yang benar tidak secara otomatis terdeteksi. Anda seharusnya tidak menetapkan ini sebagai pilihan global kecuali bila Anda benar-benar tahu apa yang Anda lakukan.

en: Stream filter module
id: Modul filter stream

en: Stream filters are used to modify the stream that is being read.
id: Filter stream digunakan untuk mengubah stream yang sedang dibaca.

en: Demux filter module
id: Modul filter demux

en: Demux filters are used to modify/control the stream that is being read.
id: Filter demux digunakan untuk mengubah/mengatur stream yang sedang dibaca.

en: Demux module
id: Modul demux

en: Demultiplexers are used to separate the "elementary" streams (like audio and video streams). You can use it if the correct demuxer is not automatically detected. You should not set this as a global option unless you really know what you are doing.
id: Demuxer digunakan untuk memisahkan stream "antara" (seperti stream audio dan video). Anda dapat menggunakannya jika demuxer yang tepat tidak secara otomatis dideteksi. Anda seharusnya tidak perlu menetapkan sebagai pilihan global kecuali bila Anda benar-benar tahu apa yang Anda lakukan.

en: VoD server module
id: Modul server VoD

en: You can select which VoD server module you want to use. Set this to 'vod_rtsp' to switch back to the old, legacy module.
id: Anda dapat memilih modul server VoD yang ingin digunakan. Tentukan ini pada 'vod_rtsp' untuk beralih kembali ke modul lama.

en: Allow real-time priority
id: Izinkan prioritas real-time

en: Running VLC in real-time priority will allow for much more precise scheduling and yield better, especially when streaming content. It can however lock up your whole machine, or make it very very slow. You should only activate this if you know what you're doing.
id: Menjalankan VLC dalam prioritas real-time akan mengizinkan penjadwalan lebih tepat dan keputusan lebih baik, terutama apabila menstream kandungan. Tetapi ia dapat mengunci keseluruhan mesin Anda, atau menjadikannya terlalu perlahan. Anda sebaiknya mengaktifkan ini jika benar-benar tahu apa yang Anda lakukan.

en: Adjust VLC priority
id: Menyesuaikan prioritas VLC

en: This option adds an offset (positive or negative) to VLC default priorities. You can use it to tune VLC priority against other programs, or against other VLC instances.
id: Pilihan ini menambahkan offset (positif atau negatif) ke prioritas default VLC. Anda dapat menggunakannya untuk menyesuaikan prioritas VLC terhadap program lain, atau terhadap instans VLC lain.

en: This option is useful if you want to lower the latency when reading a stream
id: Pilihan ini berguna bila Anda ingin menurunkan latensi ketika membaca stream

en: VLM configuration file
id: File konfigurasi VLM

en: Read a VLM configuration file as soon as VLM is started.
id: Baca file konfigurasi VLM segera setelah VLM dimulai.

en: Use a plugins cache
id: Gunakan cache plugin

en: Use a plugins cache which will greatly improve the startup time of VLC.
id: Gunakan cache plugin yang akan sangat memperbaiki waktu startup VLC.

en: Scan for new plugins
id: Pindai untuk plugin baru

en: Scan plugin directories for new plugins at startup. This increases the startup time of VLC.
id: Pindai direktori plugin untuk menemukan plugin baru pada saar memulai. Ini meningkatkan waktu mulai menjalankan VLC.

en: Locally collect statistics
id: Kumpulkan statistik secara lokal

en: Collect miscellaneous local statistics about the playing media.
id: Kumpulkan statistik lokal bermacam-lainnya tentang media yang diputar.

en: Run as daemon process
id: Jalankan sebagai proses daemon

en: Runs VLC as a background daemon process.
id: Jalankan VLC sebagai proses daemon latar belakang.

en: Write process id to file
id: Tulis proses id ke file

en: Writes process id into specified file.
id: Tulis proses id ke dalam file yang ditentukan.

en: Allow only one running instance
id: Hanya izinkan satu instans VLC berjalan

en: Allowing only one running instance of VLC can sometimes be useful, for example if you associated VLC with some media types and you don't want a new instance of VLC to be opened each time you open a file in your file manager. This option will allow you to play the file with the already running instance or enqueue it.
id: Mengizinkan hanya ada satu instans VLC yang dijalankan kadangkala sangat berguna, sebagai contoh jika Anda mengaitkan VLC dengan beberapa jenis media dan Anda tidak menginginkan sebuah instans baru VLC dibuka setiap kali Anda membuka sebuah file dalam file manajer Anda. Pilihan ini mengizinkan Anda memutar file dengan instans yang sudah berjalan atau memasukkannya dalam antrian.

en: VLC is started from file association
id: VLC dijalankan dari asosiasi file

en: Tell VLC that it is being launched due to a file association in the OS
id: Memberitahu VLC apabila dijalankan berdasarkan asosiasi file pada sistem operasi

en: Use only one instance when started from file manager
id: Gunakan satu instans saja jika dijalankan dari file manager

en: Increase the priority of the process
id: Naikkan tingkat prioritas proses

en: Increasing the priority of the process will very likely improve your playing experience as it allows VLC not to be disturbed by other applications that could otherwise take too much processor time. However be advised that in certain circumstances (bugs) VLC could take all the processor time and render the whole system unresponsive which might require a reboot of your machine.
id: Menaikkan prioritas proses akan meningkatkan sedikit pengalaman memainkannya karena ini mengizinkan VLC tidak diganggu oleh aplikasi lain yang mungkin mengambil terlalu banyak waktu prosesor. Namun diberitahukan bahwa dalam keadaan tertentu (bug) VLC dapat mengambil semua waktu prosesor dan mengakibatkan keseluruhan sistem tidak merespon yang mungkin membutuhkan reboot atas mesin Anda.

en: Enqueue items into playlist in one instance mode
id: Bariskan item kepada playlist apabila berada pada mode satu instans

en: When using the one instance only option, enqueue items to playlist and keep playing current item.
id: Ketika menggunakan pilihan hanya satu instans, bariskan item pada playlist dan tetap putar item saat ini.

en: These options define the behavior of the playlist. Some of them can be overridden in the playlist dialog box.
id: Pilihan ini menentukan kelakuan playlist. Beberapa di antaranya dapat ditindih pada kotak dialog playlist.

en: Allow metadata network access
id: Izinkan akses metadata jaringan

en: Collapse
id: Lipat

en: Expand
id: Kembangkan

en: Subdirectory behavior
id: Tingkah laku subdirektori

en: Select whether subdirectories must be expanded.
    none: subdirectories do not appear in the playlist.
    collapse: subdirectories appear but are expanded on first play.
    expand: all subdirectories are expanded.
id: Pilih apakah subdirektori harus dipanjangkan.
    tidak ada: subdirektori tidak kelihatan dalam playlist.
    lipat: subdirektori kelihatan tetapi tidak dikembangkan pada tayangan pertama.
    kembang: semua subdirektori dikembangkan.

en: Ignored extensions
id: Ekstensi yang diabaikan

en: Files with these extensions will not be added to playlist when opening a directory.
    This is useful if you add directories that contain playlist files for instance. Use a comma-separated list of extensions.
id: File dengan ekstensi ini tidak akan ditambahkan pada playlist ketika membuka direktori.
    Ini berguna jika Anda menambah direktori yang mengandung file playlist untuk instans. Gunakan daftar ekstensi dipisah-koma.

en: Show hidden files
id: Tampilkan file tersembunyi

en: Ignore files starting with '.'
id: Abaikan file yang diawali dengan '.'

en: Services discovery modules
id: Modul penemuan layanan

en: Play files randomly forever
id: Putar file secara random selamanya

en: VLC will randomly play files in the playlist until interrupted.
id: VLC akan memutar file dalam playlist secara random hingga diinterupsi.

en: Repeat all
id: Ulang semua

en: VLC will keep playing the playlist indefinitely.
id: VLC akan selalu memutar playlist tanpa batasan.

en: Repeat current item
id: Ulang item saat ini

en: VLC will keep playing the current playlist item.
id: VLC akan selalu memutar item playlist saat ini.

en: Play and stop
id: Tayang dan henti

en: Stop the playlist after each played playlist item.
id: Hentikan playlist setelah setiap item playlist diputar.

en: Play and exit
id: Tayang dan keluar

en: Exit if there are no more items in the playlist.
id: Keluar bila tidak ada lagi item dalam playlist.

en: Play and pause
id: Putar dan jeda

en: Pause each item in the playlist on the last frame.
id: Jeda setiap item di playlist pada frame terakhir

en: Auto start
id: Start otomatis

en: Automatically start playing the playlist content once it's loaded.
id: Jalankan playlist secara otomatis ketika isi playlist telah termuat.

en: Use media library
id: Gunakan pustaka media

en: The media library is automatically saved and reloaded each time you start VLC.
id: Pustaka media secara otomatis tersimpan dan dimuat kembali setiap kali Anda menjalankan VLC.

en: Display playlist tree
id: Tampilkan percabangan playlist

en: The playlist can use a tree to categorize some items, like the contents of a directory.
id: Playlist dapat menggunakan tree untuk mengkategorikan beberapa item, seperti isi direktori.

en: These settings are the global VLC key bindings, known as "hotkeys".
id: Pengaturan ini adalah pengikat kunci VLC global, dikenal sebagai "hotkey".

en: Ignore
id: Abaikan

en: Volume control
id: Kendali volume

en: Position control
id: Kendali posisi

en: Fullscreen
id: Layar Penuh

en: Select the hotkey to use to swap fullscreen state.
id: Pilih hotkey yang digunakan untuk swap keadaan layar penuh.

en: Exit fullscreen
id: Tinggalkan layar penuh

en: Select the hotkey to use to exit fullscreen state.
id: Pilih hotkey yang digunakan untuk keluar dari situasi layar penuh.

en: Play/Pause
id: Tayang/Jeda

en: Select the hotkey to use to swap paused state.
id: Pilih hotkey yang digunakan pada keadaan jeda swap.

en: Pause only
id: Jeda saja

en: Select the hotkey to use to pause.
id: Pilih hotkey untuk jeda.

en: Play only
id: Tayang Saja

en: Select the hotkey to use to play.
id: Pilih hotkey untuk tayang.

en: Faster
id: Percepat

en: Select the hotkey to use for fast forward playback.
id: Pilih hotkey yang digunakan untuk playback maju secara cepat.

en: Slower
id: Perlahan

en: Select the hotkey to use for slow motion playback.
id: Pilih hotkey yang digunakan untuk playback gerakan lambat.

en: Normal rate
id: Kadar normal

en: Select the hotkey to set the playback rate back to normal.
id: Pilih hotkey untuk menetapkan kadar playback ke normal.

en: Faster (fine)
id: Lebih cepat (bagus)

en: Slower (fine)
id: Lebih lambat (bagus)

en: Next
id: Maju

en: Select the hotkey to use to skip to the next item in the playlist.
id: Pilih hotkey yang digunakan untuk melompat ke item selanjutnya dalam playlist.

en: Previous
id: Sebelumnya

en: Select the hotkey to use to skip to the previous item in the playlist.
id: Pilih hotkey yang digunakan untuk melompat ke item sebelumnya dalam playlist.

en: Stop
id: Henti

en: Select the hotkey to stop playback.
id: Pilih hotkey untuk hentikan playback.

en: Position
id: Posisi

en: Select the hotkey to display the position.
id: Pilih hotkey untuk papar pisisi.

en: Very short backwards jump
id: Lompat mundur sangat pendek

en: Select the hotkey to make a very short backwards jump.
id: Pilih hotkey yang digunakan untuk membuat lompatan mundur sangat pendek.

en: Short backwards jump
id: Lompat mundur pendek

en: Select the hotkey to make a short backwards jump.
id: Pilih hotkey yang digunakan untuk membuat lompatan mundur pendek.

en: Medium backwards jump
id: Lompat mundur sedang

en: Select the hotkey to make a medium backwards jump.
id: Pilih hotkey yang digunakan untuk membuat lompatan mundur sedang.

en: Long backwards jump
id: Lompat mundur panjang

en: Select the hotkey to make a long backwards jump.
id: Pilih hotkey yang digunakan untuk membuat lompatan mundur panjang.

en: Very short forward jump
id: Lompat maju sangat pendek

en: Select the hotkey to make a very short forward jump.
id: Pilih hotkey yang digunakan untuk membuat lompatan maju sangat pendek.

en: Short forward jump
id: Lompat maju pendek

en: Select the hotkey to make a short forward jump.
id: Pilih hotkey yang digunakan untuk membuat lompatan maju pendek.

en: Medium forward jump
id: Lompat maju sedang

en: Select the hotkey to make a medium forward jump.
id: Pilih hotkey yang digunakan untuk membuat lompatan maju sedang.

en: Long forward jump
id: Lompat maju panjang

en: Select the hotkey to make a long forward jump.
id: Pilih hotkey yang digunakan untuk membuat lompatan maju panjang.

en: Next frame
id: Bingkai berikut

en: Select the hotkey to got to the next video frame.
id: Pilih hotkey yang digunakan menuju ke bingkai video berikutnya.

en: Very short jump length
id: Panjang lompatan sangat pendek

en: Very short jump length, in seconds.
id: Panjang lompatan sangat pendek, dalam detik.

en: Short jump length
id: Panjang lompatan pendek

en: Short jump length, in seconds.
id: Panjang lompatan pendek, dalam detik.

en: Medium jump length
id: Panjang lompatan sedang

en: Medium jump length, in seconds.
id: Panjang lompatan sedang, dalam detik.

en: Long jump length
id: Panjang lompatan jauh

en: Long jump length, in seconds.
id: Panjang lompatan panjang, dalam detik.

en: Quit
id: Keluar

en: Select the hotkey to quit the application.
id: Pilih hotkey untuk keluar dari aplikasi.

en: Navigate up
id: Arahkan ke atas

en: Navigate down
id: Arahkan ke bawah

en: Navigate left
id: Arahkan ke kiri

en: Navigate right
id: Arahkan ke kanan

en: Activate
id: Aktifkan

en: Select the key to activate selected item in DVD menus.
id: Pilih kunci untuk mengaktifkan item dipilih dalam menu DVD.

en: Go to the DVD menu
id: Pergi ke menu DVD

en: Select the key to take you to the DVD menu
id: Pilih kunci untuk membawa Anda kepada menu DVD

en: Select previous DVD title
id: Pilih judul DVD sebelumnya

en: Select the key to choose the previous title from the DVD
id: Pilih kunci untuk memilih judul sebelumnya dari menu DVD

en: Select next DVD title
id: Pilih judul DVD berikut

en: Select the key to choose the next title from the DVD
id: Pilih kunci untuk memilih judul berikut daripada menu DVD

en: Select prev DVD chapter
id: Pilih bab DVD sebelumnya

en: Select the key to choose the previous chapter from the DVD
id: Pilih kunci untuk memilih bab daripada DVD

en: Select next DVD chapter
id: Pilih bab DVD berikut

en: Select the key to choose the next chapter from the DVD
id: Pilih kunci untuk memilih bab berikut daripada DVD

en: Volume up
id: Volume naik

en: Select the key to increase audio volume.
id: Pilih kunci untuk menambah volume audio.

en: Volume down
id: Volume turun

en: Select the key to decrease audio volume.
id: Pilih kunci untuk mengurangi volume audio.

en: Mute
id: Bisu

en: Select the key to mute audio.
id: Pilih kunci untuk senyapkan audio.

en: Subtitle delay up
id: Penundaan terjemahan dinaikkan

en: Select the key to increase the subtitle delay.
id: Pilih kunci untuk menaikkan penundaan terjemahan.

en: Subtitle delay down
id: Penundaan terjemahan diturunkan

en: Select the key to decrease the subtitle delay.
id: Pilih kunci untuk menaikkan penundaan terjemahan.

en: Scale up subtitles text
id: Besarkan ukuran teks subtitle

en: Scale down subtitles text
id: Kecilkan ukuran teks subtitle

en: Select the key to change subtitles text scaling
id: Pilih kunci untuk mengubah penskalaan teks terjemahan

en: Subtitle sync / bookmark audio timestamp
id: Laras terjemahan / tandabuku terawaktu audio

en: Select the key to bookmark audio timestamp when syncing subtitles.
id: Pilih kunci untuk tandabuku terawaktu audio ketika menyelaraskan terjemahan.

en: Subtitle sync / bookmark subtitle timestamp
id: Laras terjemahan / tandabuku terawaktu terjemahan

en: Select the key to bookmark subtitle timestamp when syncing subtitles.
id: Pilih kunci untuk tandabuku terawaktu terjemahan ketika menyelaraskan terjemahan.

en: Subtitle sync / synchronize audio & subtitle timestamps
id: Laras terjemahan atas audio & terawaktu terjemahan

en: Select the key to synchronize bookmarked audio & subtitle timestamps.
id: Pilih kunci untuk penyelarasan terawaktu audio & terjemahan bertandabuku.

en: Select the key to reset synchronization of audio & subtitle timestamps.
id: Pilih kunci untuk mereset penyelarasan audio & terawaktu terjemahan.

en: Subtitle position up
id: Posisi terjemahan naik

en: Select the key to move subtitles higher.
id: Pilih kunci untuk memindahkan terjemahan lebih tinggi.

en: Subtitle position down
id: Posisi terjemahan turun

en: Select the key to move subtitles lower.
id: Pilih kunci untuk memindahkan terjemahan lebih rendah.

en: Audio delay up
id: Penundaan audio naik

en: Select the key to increase the audio delay.
id: Pilih kunci untuk menaikkan penundaan audio.

en: Audio delay down
id: Penundaan audio turun

en: Select the key to decrease the audio delay.
id: Pilih kunci untuk menurunkan penundaan audio.

en: Play playlist bookmark 1
id: Putar daftar putar tandabuku 1

en: Play playlist bookmark 2
id: Putar daftar putar tandabuku 2

en: Play playlist bookmark 3
id: Putar daftar putar tandabuku 3

en: Play playlist bookmark 4
id: Putar daftar putar tandabuku 4

en: Play playlist bookmark 5
id: Putar daftar putar tandabuku 5

en: Play playlist bookmark 6
id: Putar daftar putar tandabuku 6

en: Play playlist bookmark 7
id: Putar daftar putar tandabuku 7

en: Play playlist bookmark 8
id: Putar daftar putar tandabuku 8

en: Play playlist bookmark 9
id: Putar daftar putar tandabuku 9

en: Play playlist bookmark 10
id: Putar daftar putar tandabuku 10

en: Select the key to play this bookmark.
id: Pilih kunci untuk memutar tandabuku ini.

en: Set playlist bookmark 1
id: Tetapkan daftar putar tandabuku 1

en: Set playlist bookmark 2
id: Tetapkan daftar putar tandabuku 2

en: Set playlist bookmark 3
id: Tetapkan daftar putar tandabuku 3

en: Set playlist bookmark 4
id: Tetapkan daftar putar tandabuku 4

en: Set playlist bookmark 5
id: Tetapkan daftar putar tandabuku 5

en: Set playlist bookmark 6
id: Tetapkan daftar putar tandabuku 6

en: Set playlist bookmark 7
id: Tetapkan daftar putar tandabuku 7

en: Set playlist bookmark 8
id: Tetapkan daftar putar tandabuku 8

en: Set playlist bookmark 9
id: Tetapkan daftar putar tandabuku 9

en: Set playlist bookmark 10
id: Tetapkan daftar putar tandabuku 10

en: Select the key to set this playlist bookmark.
id: Pilih kunci untuk menetapkan tandabuku daftar putar ini.

en: Clear the playlist
id: Kosongkan playlist

en: Select the key to clear the current playlist.
id: Pilih kunci untuk mengosongkan playlist.

en: Playlist bookmark 1
id: Daftar putar tandabuku 1

en: Playlist bookmark 2
id: Daftar putar tandabuku 2

en: Playlist bookmark 3
id: Daftar putar tandabuku 3

en: Playlist bookmark 4
id: Daftar putar tandabuku 4

en: Playlist bookmark 5
id: Daftar putar tandabuku 5

en: Playlist bookmark 6
id: Daftar putar tandabuku 6

en: Playlist bookmark 7
id: Daftar putar tandabuku 7

en: Playlist bookmark 8
id: Daftar putar tandabuku 8

en: Playlist bookmark 9
id: Daftar putar tandabuku 9

en: Playlist bookmark 10
id: Daftar putar tandabuku 10

en: This allows you to define playlist bookmarks.
id: Ini mengizinkan Anda menentukan tandabuku daftar putar.

en: Cycle audio track
id: Putar trek audio

en: Cycle through the available audio tracks(languages).
id: Putar sesuai trek (bahasa) audio yang ada.

en: Cycle subtitle track in reverse order
id: Putar trek terjemahan dalam urutan terbalik

en: Cycle through the available subtitle tracks in reverse order.
id: Putar trek terjemahan yang tersedia dalam urutan terbalik.

en: Cycle subtitle track
id: Putar trek terjemahan

en: Cycle through the available subtitle tracks.
id: Putar sesuai trek terjemahan yang tersedia.

en: Toggle subtitles
id: Tampil/sembunykan terjemahan

en: Toggle subtitle track visibility.
id: Tampil/sembunyikan penampakan trek terjemahan.

en: Cycle source aspect ratio
id: Putar rasio aspek sumber

en: Cycle through a predefined list of source aspect ratios.
id: Putar sesuai daftar rasio aspek sumber yang ditentukan sebelumnya.

en: Cycle video crop
id: Putar pemotong video

en: Cycle through a predefined list of crop formats.
id: Putar sesuai daftar format pemotongan yang telah ditentukan sebelumnya.

en: Activate or deactivate autoscaling.
id: Aktifkan atau non aktifkan penskalaan otomatis.

en: Increase scale factor
id: Naikkan faktor skala

en: Decrease scale factor
id: Turunkan faktor skala

en: Activate or deactivate deinterlacing.
id: Aktikan atau non aktifkan deinterlacing.

en: Cycle deinterlace modes
id: Putar mode deinterlace

en: Cycle through available deinterlace modes.
id: Putar sesuai mode deinterlace yang tersedia.

en: Show controller in fullscreen
id: Tampilkan kontroler pada mode layar penuh

en: Boss key
id: Tombol bos

en: Hide the interface and pause playback.
id: Sembunyikan antarmuka dan hentikan playback.

en: Context menu
id: Menu konteks

en: Show the contextual popup menu.
id: Tampilkan menu popup kontekstual.

en: Take video snapshot
id: Ambil snapshot video

en: Takes a video snapshot and writes it to disk.
id: Ambil snapshot video dan tulis pada disk.

en: Record
id: Rekam

en: Record access filter start/stop.
id: Filter akses rekam mulai/henti.

en: Un-Zoom
id: Urungkan Zum

en: Crop one pixel from the top of the video
id: Potong satu piksel dari puncak video

en: Uncrop one pixel from the top of the video
id: Potong satu piksel dari puncak video

en: Crop one pixel from the left of the video
id: Potong satu piksel dari kiri video

en: Uncrop one pixel from the left of the video
id: Potong satu piksel dari kiri video

en: Crop one pixel from the bottom of the video
id: Potong satu piksel dari dasar video

en: Uncrop one pixel from the bottom of the video
id: Potong satu piksel dari dasar video

en: Crop one pixel from the right of the video
id: Potong satu piksel dari kanan video

en: Uncrop one pixel from the right of the video
id: Potong satu piksel dari kanan video

en: Cycle through audio devices
id: Putar sesuai perangkat audio

en: Cycle through available audio devices
id: Putar sesuai perangkat audio yang tersedia

en: Window properties
id: Ciri-ciri window

en: Subpictures
id: Subgambar

en: Subtitles
id: Terjemahan

en: Overlays
id: Lapisan

en: Track settings
id: Pengaturan trek

en: Playback control
id: Kontrol playback

en: Default devices
id: Perangkat default

en: Network settings
id: Pengaturan jaringan

en: Socks proxy
id: Proksi Socks

en: Decoders
id: Dekoder

en: Special modules
id: Modul khusus

en: Plugins
id: Plugin

en: Performance options
id: Pilihan kinerja

en: Hot keys
id: Hotkey

en: Jump sizes
id: Ukuran lompatan

en: print help for VLC (can be combined with --advanced and --help-verbose)
id: cetak bantuan untuk VLC (dapat digabungkan dengan --advanced dan --help-verbose)

en: Exhaustive help for VLC and its modules
id: Bantuan menyeluruh atas VLC dan modul-modulnya

en: print help for VLC and all its modules (can be combined with --advanced and --help-verbose)
id: cetak bantuan untuk VLC dan semua modulnya (dapat digabungkan dengan --advanced dan --help-verbose)

en: ask for extra verbosity when displaying help
id: meminta verbositas lebih ketika menampilkan bantuan

en: print a list of available modules
id: cetak daftar modul yang tersedia

en: print a list of available modules with extra detail
id: cetak daftar modul yang tersedia dengan detail tambahan

en: print help on a specific module (can be combined with --advanced and --help-verbose). Prefix the module name with = for strict matches.
id: cetak bantuan pada modul tertentu (dapat digabungkan dengan --advanced dan --help-verbose). Awali nama modul dengan = untuk menemukan nama yang tepat sama.

en: no configuration option will be loaded nor saved to config file
id: tidak ada opsi konfigurasi yang dimuat atau tersimpan pada file konfigurasi

en: reset the current config to the default values
id: reset konfigurasi saat ini kembali ke nilai default

en: use alternate config file
id: gunakan file konfig alternatif

en: resets the current plugins cache
id: reset plugin cache saat ini

en: print version information
id: tampilkan informasi versi

en: Brightness Down
id: Kecerahan Turun

en: Brightness Up
id: Kecerahan Naik

en: Browser Back
id: Kembali pada Peramban

en: Browser Favorites
id: Favorit pada Peramban

en: Browser Forward
id: Maju pada Peramban

en: Browser Home
id: Beranda pada Peramban

en: Browser Refresh
id: Segarkan pada Peramban

en: Browser Search
id: Pencarian pada Peramban

en: Browser Stop
id: Berhenti pada Peramban

en: Media Angle
id: Sudut pada Media

en: Media Audio Track
id: Trek Audio pada Media

en: Media Forward
id: Maju pada Media

en: Media Menu
id: Menu pada Media

en: Media Next Frame
id: Gambar Berikutnya pada Media

en: Media Next Track
id: Trek Berikutnya pada Media

en: Media Play Pause
id: Jeda Putar pada Media

en: Media Prev Frame
id: Gambar Sebelumnya pada Media

en: Media Prev Track
id: Trek Sebelumnya pada Media

en: Media Record
id: Rekam pada Media

en: Media Repeat
id: Ulang pada Media

en: Media Rewind
id: Mundur pada Media

en: Media Select
id: Pemilihan pada Media

en: Media Shuffle
id: Acak pada Media

en: Media Stop
id: Berhenti pada Media

en: Media Subtitle
id: Terjemahan pada Media

en: Media Time
id: Waktu pada Media

en: Media View
id: Tilikan pada Media

en: Mouse Wheel Down
id: Roda Tetikus Naik

en: Mouse Wheel Left
id: Roda Tetikus Kiri

en: Mouse Wheel Right
id: Roda Tetikus Kanan

en: Mouse Wheel Up
id: Roda Tetikus Naik

en: Up
id: Naik

en: Volume Down
id: Volume Turun

en: Volume Mute
id: Volume Senyap

en: Volume Up
id: Volume Naik

en: Zoom In
id: Perbesar

en: Zoom Out
id: Perkecil

en: Saving file failed
id: Gagal menyimpan file

en: Failed to open "%s" for writing
id: Gagal membuka "%s" untuk penulisan

en: Cancel
id: Batal

en: %s
    Downloading... %s/%s %.1f%% done
id: %s
    Mengunduh... %s/%s %.1f%% selesai

en: File could not be verified
id: File tidak dapat terverifikasi

en: It was not possible to download a cryptographic signature for the downloaded file "%s". Thus, it was deleted.
id: Tidak dapat mengunduh tanda tangan kriptografis untuk file "%s" yang telah diunduh. Karenanya, file tersebut dihapus.

en: Invalid signature
id: Tanda tangan tidak valid

en: The cryptographic signature for the downloaded file "%s" was invalid and could not be used to securely verify it. Thus, the file was deleted.
id: Tanda tangan kriptografis dari file "%s" yang diunduh tidak valid dan tidak dapat digunakan untuk memverifikasi file tersebut dengan aman. Karena itu, file telah dihapus.

en: File not verifiable
id: File tidak dapat diverifikasi

en: File corrupted
id: File terkorupsi

en: Downloaded file "%s" was corrupted. Thus, it was deleted.
id: File "%s" yang diunduh terkorupsi. Sehingga, file tersebut dihapus.

en: The new version was successfully downloaded. Do you want to close VLC and install it now?
id: Versi baru berhasil diunduh. Anda ingin menutup VLC dan memasang versi baru itu sekarang?

en: Install
id: Pasang

en: Media Library
id: Pustaka Media

en: Abkhazian
id: Abkhazia

en: Afrikaans
id: Afrika

en: Albanian
id: Albania

en: Arabic
id: Arab

en: Armenian
id: Armenia

en: Assamese
id: Assam

en: Azerbaijani
id: Azerbaijan

en: Belarusian
id: Belarus

en: Bosnian
id: Bosnia

en: Bulgarian
id: Bulgaria

en: Burmese
id: Burma

en: Catalan
id: Katalan

en: Chechen
id: Chechnya

en: Chinese
id: China

en: Corsican
id: Korsika

en: Czech
id: Ceko

en: Danish
id: Denmark

en: Dutch
id: Belanda

en: English
id: Inggris

en: Estonian
id: Estonia

en: Faroese
id: Faroe

en: Fijian
id: Fiji

en: Finnish
id: Finlandia

en: French
id: Perancis

en: Georgian
id: Georgia

en: German
id: Jerman

en: Gaelic (Scots)
id: Gaelik (Skotlandia)

en: Irish
id: Irlandia

en: Gallegan
id: Galisia

en: Greek, Modern
id: Yunani, Modern

en: Gujarati
id: Gujarat

en: Hebrew
id: Ibrani

en: Hungarian
id: Hungaria

en: Icelandic
id: Islandia

en: Indonesian
id: Indonesia

en: Italian
id: Italia

en: Javanese
id: Jawa

en: Japanese
id: Jepang

en: Greenlandic, Kalaallisut
id: Greenland, Kalaallisut

en: Kashmiri
id: Kashmir

en: Korean
id: Korea

en: Kurdish
id: Kurdi

en: Lao
id: Laos

en: Latvian
id: Latvia

en: Lithuanian
id: Lithuania

en: Macedonian
id: Makedonia

en: Malay
id: Malaysia

en: Maltese
id: Malta

en: Moldavian
id: Moldova

en: Mongolian
id: Mongol

en: Nepali
id: Nepal

en: Norwegian
id: Norwegia

en: Norwegian Nynorsk
id: Norwegia Nynorsk

en: Norwegian Bokmaal
id: Norwegia Bokmaal

en: Ossetian; Ossetic
id: Ossetia

en: Panjabi
id: Punjab

en: Persian
id: Persia

en: Polish
id: Polandia

en: Portuguese
id: Portugis

en: Pushto
id: Pushtun

en: Original audio
id: Audio asli

en: Romanian
id: Rumania

en: Russian
id: Rusia

en: Sanskrit
id: Sansekerta

en: Serbian
id: Serbia

en: Croatian
id: Kroasia

en: Sinhalese
id: Sinhala

en: Slovenian
id: Slovenia

en: Northern Sami
id: Sami Utara

en: Samoan
id: Samoa

en: Somali
id: Somalia

en: Sotho, Southern
id: Sotho, Selatan

en: Spanish
id: Spanyol

en: Sardinian
id: Sardinia

en: Sundanese
id: Sunda

en: Swedish
id: Swedia

en: Tahitian
id: Tahiti

en: Thai
id: Thailand

en: Tibetan
id: Tibet

en: Tonga (Tonga Islands)
id: Tonga (Kepulauan Tonga)

en: Turkish
id: Turki

en: Ukrainian
id: Ukraina

en: Vietnamese
id: Vietnam

en: Crop
id: Potong

en: Aspect ratio
id: Rasio aspek

en: Pass alsa:// to open the default ALSA capture device, or alsa://SOURCE to open a specific device named SOURCE.
id: Isikan alsa:// untuk membuka perangkat penangkap default ALSA, atau alsa://SUMBER untuk membuka perangkat spesifik bernama SUMBER.

en: ALSA audio capture
id: Penangkap audio ALSA

en: Attachment
id: Lampiran

en: Attachment input
id: Masukan lampiran

en: No Audio Input device found
id: Tidak Ada Perangkat Input Audio yang ditemukan

en: AVFoundation Video Capture
id: Penangkap Video AVFoundation

en: AVFoundation video capture module.
id: Modul penangkap video AVFoundation.

en: No video devices found
id: Tidak ada perangkat video yang ditemukan

en: Your Mac does not seem to be equipped with a suitable video input device. Please check your connectors and drivers.
id: Mac Anda kelihatannya tidak dilengkapi dengan perangkat masukan video yang cocok. Harap cek konektor dan driver Anda.

en: Your Mac does not seem to be equipped with a suitable input device. Please check your connectors and drivers.
id: Mac Anda kelihatannya tidak dilengkapi dengan perangkat input yang cocok. Harap cek konektor dan driver Anda.

en: libavformat AVIO access
id: Akses AVIO libavformat

en: libavformat AVIO access output
id: keluaran akses AVIO libavformat

en: Blu-ray menus
id: Menu Blu-Ray

en: Use Blu-ray menus. If disabled, the movie will start directly
id: Gunakan menu Blu-Ray. Jika dimatikan, film akan diputar secara langsung

en: Region code
id: Kode wilayah

en: Blu-Ray player region code. Some discs can be played only with a correct region code.
id: Kode wilayah pemutar Blu-Ray. Sebagian disk hanya dapat diputar dengan kode wilayah yang tepat.

en: Blu-ray Disc support (libbluray)
id: Dukungan Disk Blu-Ray (libbluray)

en: Path doesn't appear to be a Blu-ray
id: Path tidak terlihat seperti disk Blu-ray

en: This Blu-ray Disc needs a library for AACS decoding, and your system does not have it.
id: Disk Blu-Ray ini membutuhkan pustaka untuk mendekode AACS, dan sistem Anda tidak memilikinya.

en: Blu-ray Disc is corrupted.
id: Disk Blu-Ray terkorupsi.

en: Missing AACS configuration file!
id: File konfigurasi AACS tidak ada!

en: No valid processing key found in AACS config file.
id: Tidak ditemukan kunci pemroses yang sah dalam file konfigurasi AACS.

en: No valid host certificate found in AACS config file.
id: Tidak ditemukan sertifikat host yang sah dalam file konfigurasi AACS.

en: AACS Host certificate revoked.
id: Sertifikat host AACS ditarik.

en: AACS MMC failed.
id: AACS MMC gagal.

en: This Blu-ray Disc needs a library for BD+ decoding, and your system does not have it.
id: Disk Blu-Ray ini membutuhkan pustaka untuk mendekode BD+, dan sistem Anda tidak memilikinya.

en: Your system BD+ decoding library does not work. Missing configuration?
id: Pustaka dekoding BD+ Anda tidak berfungsi. Konfigurasi hilang?

en: Java required
id: Java diperlukan

en: Java was not found on your system.
id: Java tidak ditemukan dalam sistem Anda.

en: Blu-ray error
id: Kesalahan Blu-ray

en: Top Menu
id: Menu Atas

en: First Play
id: Pertama dimainkan

en: Audio CD - Track %02i
id: CD Audio - Trek %02i

en: Audio CD
id: CD Audio

en: Audio CD input
id: Input CD Audio

en: [cdda:][device][@[track]]
id: [cdda:][perangkat][@[trek]]

en: CDDB Server
id: Server CDDB

en: Address of the CDDB server to use.
id: Alamat server CDDB yang digunakan.

en: CDDB port
id: Port CDDB

en: CDDB Server port to use.
id: Port server CDDB yang digunakan.

en: Inputs list
id: Daftar masukan

en: Comma-separated list of input URLs to concatenate.
id: Daftar terpisah koma dari URL masukan untuk digabungkan.

en: Concatenation
id: Penggabungan

en: Concatenated inputs
id: Penggabungan masukan

en: IIDC Digital Camera (FireWire) input
id: Input Kamera Digital IIDC (FireWire)

en: KDM file
id: File KDM

en: Digital Cinema Package module
id: Modul Paket Cinema Digital

en: Input card to use
id: Kartu input yang digunakan

en: Audio connection
id: Koneksi audio

en: Number of audio channels
id: Jumlah kanal audio

en: Video connection
id: Koneksi video

en: Optical SDI
id: SDI Optik

en: Component
id: Komponen

en: Composite
id: Komposit

en: Embedded
id: Tertanam

en: Aspect ratio (4:3, 16:9). Default assumes square pixels.
id: Rasio aspek (4:3, 16:9). Default piksel segiempat.

en: Blackmagic DeckLink SDI input
id: Masukan Blackmagic DeckLink SDI

en: 10 bits
id: 10 bit

en: Cable
id: Kabel

en: Antenna
id: Antena

en: FM radio
id: Radio FM

en: AM radio
id: Radio AM

en: Video device name
id: Nama perangkat video

en: Name of the video device that will be used by the DirectShow plugin. If you don't specify anything, the default device will be used.
id: Nama perangkat video yang akan digunakan oleh plugin DirectShow. Jika Anda tidak menentukan apapun, perangkat default akan digunakan.

en: Audio device name
id: Nama perangkat audio

en: Name of the audio device that will be used by the DirectShow plugin. If you don't specify anything, the default device will be used.
id: Nama perangkat audio yang akan digunakan oleh plugin DirectShow. Jika Anda tidak menentukan apapun, perangkat default yang akan digunakan.

en: Video size
id: Ukuran video

en: Size of the video that will be displayed by the DirectShow plugin. If you don't specify anything the default size for your device will be used. You can specify a standard size (cif, d1, ...) or <width>x<height>.
id: Ukuran video yang akan ditampilkan oleh plugin DirectShow. Jika Anda tidak menentukan apapun, ukuran default dari perangkat Anda yang akan digunakan. Anda dapat menentukan ukuran standard (cif, d1, ...) atau <panjang>x<lebar>.

en: Picture aspect-ratio n:m
id: Rasio aspek gambar n:m

en: Define input picture aspect-ratio to use. Default is 4:3
id: Tentukan rasio aspek dari gambar masukan yang digunakan. Default adalah 4:3

en: Video input chroma format
id: Format kroma input video

en: Force the DirectShow video input to use a specific chroma format (eg. I420 (default), RV24, etc.)
id: Paksa input video DirectShow untuk menggunakan format kroma tertentu (cth I420 (default), RV24, dll.)

en: Video input frame rate
id: Kadar bingkai input video

en: Force the DirectShow video input to use a specific frame rate (eg. 0 means default, 25, 29.97, 50, 59.94, etc.)
id: Paksa input video DirectShow untuk menggunakan kadar bingkai tertentu (cth. 0 bermakna default, 25, 29.97, 50, 59,94, dll.)

en: Device properties
id: Ciri-ciri perangkat

en: Show the properties dialog of the selected device before starting the stream.
id: Tampilkan properti dialog dari perangkat yang dipilih sebelum memulai streaming.

en: Tuner properties
id: Ciri-ciri penala

en: Show the tuner properties [channel selection] page.
id: Tunjuk laman ciri penala [pilihan kanal].

en: Tuner TV Channel
id: Kanal TV penala

en: Set the TV channel the tuner will set to (0 means default).
id: Tentukan kanal TV di mana penala akan ditetapkan (0 berarti default).

en: Tuner Frequency
id: Frekuensi Penala

en: Video standard
id: Standar video

en: Tuner country code
id: Kode negara penala

en: Set the tuner country code that establishes the current channel-to-frequency mapping (0 means default).
id: Tetapkan kode negara penala yang membangun pemetaan kanal-ke-frekuensi saat ini (0 berarti default).

en: Tuner input type
id: Edit input penala

en: Select the tuner input type (Cable/Antenna).
id: Pilih jenis input penala (Kabel/Antena).

en: Video input pin
id: Pin input video

en: Select the video input source, such as composite, s-video, or tuner. Since these settings are hardware-specific, you should find good settings in the "Device config" area, and use those numbers here. -1 means that settings will not be changed.
id: Pilih sumber input video, seperti komposit, s-video, atau penala. Oleh karena pengaturan ini tergantung dengan perangkat keras, Anda perlu mencari pengaturan yang bagus dalam kawasan "Device config", dan gunakan nomor tersebut di sini. -1 berarti pengaturan tidak akan diubah.

en: Audio input pin
id: Pin input audio

en: Select the audio input source. See the "video input" option.
id: Pilih sumber input audio. Lihat pilihan "input video".

en: Video output pin
id: Pin output video

en: Select the video output type. See the "video input" option.
id: Pilih jenis output video. Lihat pilihan "input video".

en: Audio output pin
id: Pin output audio

en: Select the audio output type. See the "video input" option.
id: Pilih jenis output audio. Lihat pilihan "input video".

en: AM Tuner mode
id: Mode penala AM

en: AM Tuner mode. Can be one of Default (0), TV (1), AM Radio (2), FM Radio (3) or DSS (4).
id: Mode penala AM. Dapat salah satu dari Default (0), TV (1), AM Radio (2), FM Radio (3), atau DSS (4).

en: Select audio input format with the given number of audio channels (if non 0)
id: Pilih format input audio dengan nomor kanal audio yang diberikan (jika bukan 0)

en: Audio sample rate
id: Kadar persampelan audio

en: Select audio input format with the given sample rate (if non 0)
id: Pilih format input audio dengan kadar sampel yang diberikan (jika bukan 0)

en: Audio bits per sample
id: Bit audio per sampel

en: Select audio input format with the given bits/sample (if non 0)
id: Pilih format input audio dengan bits/sample yang diberikan (jika bukan 0)

en: DirectShow input
id: Input DirectShow

en: Capture failed
id: Penangkapan gagal

en: No video or audio device selected.
id: Tidak ada perangkat video atau audio yang dipilih.

en: VLC cannot open ANY capture device. Check the error log for details.
id: VLC tidak dapat membuka perangkat penangkap APAPUN. Cek log kesalahan untuk detail.

en: The device you selected cannot be used, because its type is not supported.
id: Perangkat yang Anda pilih tidak dapat digunakan, karena tipe perangkat tidak didukung.

en: The capture device "%s" does not support the required parameters.
id: Perangkat penangkap "%s" tidak mendukung parameter dibutuhkan.

en: Windows networks
id: Jaringan Windows

en: libdsm SMB input
id: input SMB libdsm

en: libdsm NETBIOS discovery module
id: Modul penemuan NETBIOS libdsm

en: DVB adapter
id: Adaptor DVB

en: If there is more than one digital broadcasting adapter, the adapter number must be selected. Numbering starts from zero.
id: Jika terdapat lebih dari satu adapter siaran digital, nomor adapter harus dipilih. Penomoran dimulai dari nol.

en: DVB device
id: Perangkat DVB

en: If the adapter provides multiple independent tuner devices, the device number must be selected. Numbering starts from zero.
id: Jika adapter menyediakan beberapa perangkat tuner independen, nomor perangkat harus dipilih. Penomoran dimulai dari nol.

en: Do not demultiplex
id: Jangan lakukan demultiplex

en: Only useful programs are normally demultiplexed from the transponder. This option will disable demultiplexing and receive all programs.
id: Hanya beberapa program yang didemultiplex dari transponder secara normal. Pilihan ini akan mematikan proses demultiplex dan menerima semua program.

en: Network name
id: Nama Jaringan

en: Network name to create
id: Nama Jaringan untuk Diciptakan

en: Frequency (Hz)
id: Frekuensi (Hz)

en: TV channels are grouped by transponder (a.k.a. multiplex) on a given frequency. This is required to tune the receiver.
id: Kanal TV dikelompokkan oleh transponder (alias multiplex) pada frekuensi tertentu. Ini dibutuhkan untuk menyetel penerima.

en: Modulation / Constellation
id: Modulasi / Konstelasi

en: Layer A modulation
id: Modulasi lapisan A

en: Layer B modulation
id: Modulasi lapisan B

en: Layer C modulation
id: Modulasi lapisan C

en: Spectrum inversion
id: Inversi spektrum

en: Transmission mode
id: Mode transmisi

en: Hierarchy mode
id: Mode hirarki

en: 0.35 (same as DVB-S)
id: 0.35 (sama dengan DVB-S)

en: Transport stream ID
id: ID Stream Transpor

en: Polarization (Voltage)
id: Polarisasi (Voltase)

en: Unspecified (0V)
id: Tidak ditentukan (0V)

en: Vertical (13V)
id: Vertikal (13V)

en: Horizontal (18V)
id: Horisontal (18V)

en: Circular Right Hand (13V)
id: Sirkular Kanan (13V)

en: Circular Left Hand (18V)
id: Sirkular Kiri (18V)

en: High LNB voltage
id: Voltase LNB tinggi

en: Continuous 22kHz tone
id: Nada 22kHz kontinu

en: DiSEqC LNB number
id: Nomor LNB DiSEqC

en: Unspecified
id: Tidak ditentukan

en: Network identifier
id: Penanda Jaringan

en: Satellite azimuth
id: Letak Satelit

en: Satellite azimuth in tenths of degree
id: Letak satelit dalam sepersepuluh derajat

en: Satellite elevation
id: Ketinggian Satelit

en: Satellite elevation in tenths of degree
id: Ketinggian satelit dalam sepersepuluh derajat

en: Satellite longitude
id: Garis bujur Satelit

en: Satellite longitude in tenths of degree. West is negative.
id: Garis bujur satelit dalam sepersepuluh derajat. Barat bernilai negatif.

en: Satellite range code
id: Kode jangkauan satelit

en: Satellite range code as defined by manufacturer e.g. DISEqC switch code
id: Kode jangkauan satelit sesuai yang didefinisikan pabrikan contoh kode swicth DISEqC

en: Major channel
id: Kanal Utama

en: ATSC minor channel
id: Kanal Pendukung (Minor) ATSC

en: Physical channel
id: Kanal Fisik

en: Digital Television and Radio
id: Televisi dan Radio Digital

en: Terrestrial reception parameters
id: Parameter penerimaan terrestrial

en: DVB-T reception parameters
id: Parameter penerimaan DVB-T

en: ISDB-T reception parameters
id: Parameter penerimaan ISDB-T

en: Cable and satellite reception parameters
id: Parameter penerimaan kabel dan satelit

en: DVB-S2 parameters
id: Parameter DVB-S2

en: ISDB-S parameters
id: Parameter ISDB-S

en: Satellite equipment control
id: Kontrol perlengkapan satelit

en: ATSC reception parameters
id: Parameter penerimaan ATSC

en: Digital broadcasting
id: Siaran digital

en: Digital Video (Firewire/ieee1394) input
id: Input Video Digital (Firewire/ieee1394)

en: Probe DVB card for capabilities
id: Periksa kartu DVB untuk mengetahui kapabilitas

en: Some DVB cards do not like to be probed for their capabilities, you can disable this feature if you experience some trouble.
id: Terdapat kartu DVB tidak dapat diuji kapabilitasnya, Anda dapat mematikan fitur ini jika menghadapi kesulitan.

en: Satellite scanning config
id: Konfigurasi pemindaian satelit

en: DVB input with v4l2 support
id: Input DVB dengan dukungan v4l2

en: Scanning DVB
id: Memindai DVB

en: DVD angle
id: Sudut pandang DVD

en: Default DVD angle.
id: Default sudut pandang DVD.

en: Start directly in menu
id: Jalankan DVD langsung ke menu

en: Start the DVD directly in the main menu. This will try to skip all the useless warning introductions.
id: Jalankan DVD langsung ke dalam menu utama. Ini akan mencoba untuk melewati semua peringatan perkenalan yang tidak berguna.

en: DVD with menus
id: DVD dengan menu

en: DVDnav Input
id: Input DVDnav

en: DVDnav demuxer
id: Demuxer DVDnav

en: Playback failure
id: Kegagalan playback

en: VLC cannot set the DVD's title. It possibly cannot decrypt the entire disc.
id: VLC tidak dapat menentukan judul DVD. Ada kemungkinan tidak dapat mendekripsi keseluruhan disk.

en: DVD without menus
id: DVD tanpa menu

en: DVDRead Input (no menu support)
id: Input DVDRead (tanpa dukungan menu)

en: DVDRead could not open the disc "%s".
id: DVDRead tidak dapat membuka disk "%s".

en: DVDRead could not read block %d.
id: DVDRead tidak dapat membaca blok %d.

en: DVDRead could not read %d/%d blocks at 0x%02x.
id: DVDRead tidak dapat membaca blok %d/%d pada 0x%02x.

en: File input
id: File masukan

en: Directory
id: Direktori

en: Username that will be used for the connection, if no username is set in the URL.
id: Username yang akan digunakan untuk koneksi, jika tidak ada username yang diatur dalam URL.

en: Password that will be used for the connection, if no username or password are set in URL.
id: Password yang akan digunakan untuk koneksi, jika tidak ada username atau pasword yang diatur dalam URL.

en: FTP account
id: Akun FTP

en: Account that will be used for the connection.
id: Akun yang akan digunakan untuk koneksi.

en: FTP authentication
id: Otentifikasi FTP

en: FTP input
id: Input FTP

en: FTP upload output
id: Output muat naik FTP

en: Network interaction failed
id: Interaksi jaringan gagal

en: VLC could not connect with the given server.
id: VLC tidak dapat terkoneksi dengan server yang ditentukan.

en: VLC's connection to the given server was rejected.
id: Koneksi VLC ke server yang ditentukan ditolak.

en: Your account was rejected.
id: Akun Anda ditolak.

en: Auto re-connect
id: Rekoneksi otomatis

en: Automatically try to reconnect to the stream in case of a sudden disconnect.
id: Mencoba merekoneksi secara otomatis ke stream dalam hal koneksi putus dengan tiba-tiba.

en: HTTP input
id: Input HTTP

en: HTTP authentication
id: Pengesahan HTTP

en: Please enter a valid login name and a password for realm %s.
id: Masukkan nama login dan password yang sah untuk %s.

en: HTTPS input
id: Input HTTPS

en: Continuous stream
id: Stream kontinu

en: Dummy input
id: Input dummy

en: Set the ID of the elementary stream
id: Tentukan ID dari stream antara

en: Group
id: Grup

en: Set the group of the elementary stream
id: Tentukan grup dari stream antara

en: Category
id: Kategori

en: Set the category of the elementary stream
id: Tentukan kategori dari stream antara

en: Unknown
id: Tidak Diketahui

en: Set the codec of the elementary stream
id: Tentukan kodek dari stream antara

en: Language of the elementary stream as described by ISO639
id: Bahasa dari stream antara sebagaimana dideskripsikan oleh ISO639

en: Channels count
id: Jumlah kanal

en: Channels count of an audio elementary stream
id: Jumlah kanal dari stream antara audio

en: Width
id: Lebar

en: Width of video or subtitle elementary streams
id: Lebar video atau terjemahan stream antara

en: Height
id: Tinggi

en: Height of video or subtitle elementary streams
id: Tinggi video atau terjemahan stream antara

en: Display aspect ratio
id: Rasio aspek tampilan

en: Callback data
id: Data callback

en: Get function
id: Fungsi penerima

en: Address of the get callback function
id: Alamat dari fungsi penerima callback

en: Release function
id: Fungsi rilis

en: Address of the release callback function
id: Alamat dari fungsi rilis callback

en: Size
id: Ukuran

en: Size of stream in bytes
id: Ukuran dari stream dalam byte

en: Memory input
id: Input memori

en: Memory stream
id: Stream memori

en: Auto connection
id: Koneksi Otomatis

en: Automatically connect VLC input ports to available output ports.
id: Menghubungkan port input VLC dengan output port secara otomatis.

en: JACK audio input
id: Input audio JACK

en: JACK Input
id: Input JACK

en: Link #
id: Tautan #

en: Video ID
id: ID video

en: Allows you to set the ES ID of the video.
id: Mengizinkan Anda menentukan ID ES video.

en: Allows you to force the aspect ratio of the video.
id: Mengizinkan Anda memaksakan rasio aspek video.

en: Audio configuration
id: Konfigurasi audio

en: HD-SDI Input
id: Input HD-SDI

en: Teletext configuration
id: Konfigurasi teleteks

en: Teletext language
id: Bahasa teleteks

en: Allows you to set Teletext language (page=lang/type,...).
id: Mengizinkan Anda untuk mengatur bahasa Teleteks (page=lang/type,...).

en: SDI Input
id: Input SDI

en: SDI Demux
id: Demux SDI

en: Kasenna RTSP dialect
id: Dialek RTSP Kasenna

en: Kasenna servers use an old and nonstandard dialect of RTSP. With this parameter VLC will try this dialect, but then it cannot connect to normal RTSP servers.
id: Kasenna server menggunakan dialek RTSP lama dan tidak terstandar. Dengan parameter ini VLC akan mencoba dialek ini untuk komunikasi, tetapi tidak dapat terhubung dengan server normal RTSP.

en: WMServer RTSP dialect
id: Dialek RTSP WMServer

en: WMServer uses a nonstandard dialect of RTSP. Selecting this parameter will tell VLC to assume some options contrary to RFC 2326 guidelines.
id: WMServer menggunakan dialek RTSP tidak standar. Menentukan parameter ini akan memberitahu VLC untuk mengasumsikan beberapa pilihan yang bertentangan dengan petunjuk RFC 2326.

en: Sets the username for the connection, if no username or password are set in the url.
id: Tentukan nama pengguna untuk koneksi tersebut, jika tidak ada nama pengguna atau password yang ditentukan dalam url.

en: Sets the password for the connection, if no username or password are set in the url.
id: Tentukan password untuk koneksi tersebut, jika tidak ada nama pengguna atau password yang ditentukan dalam url.

en: RTSP frame buffer size
id: Ukuran buffer bingkai RTSP

en: RTP/RTSP/SDP demuxer (using Live555)
id: Demuxer RTP/RTSP/SDP (menggunakan Live555)

en: RTSP/RTP access and demux
id: Akses dan demux RTSP/RTP

en: Use RTP over RTSP (TCP)
id: Gunakan RTP di atas RTSP (TCP)

en: Client port
id: Port klien

en: Port to use for the RTP source of the session
id: Port yang digunakan untuk sumber RTP dari sesi

en: Force multicast RTP via RTSP
id: Paksa multicast RTP melalui RTSP

en: Tunnel RTSP and RTP over HTTP
id: Terowongkan RTSP dan RTP di atas HTTP

en: HTTP tunnel port
id: Terowongan port HTTP

en: Port to use for tunneling the RTSP/RTP over HTTP.
id: Port yang digunakan untuk menerowongkan RTSP/RTP di atas HTTP.

en: RTSP authentication
id: Pengesahan RTSP

en: Please enter a valid login name and a password.
id: Masukkan nama login dan password yang sah.

en: RTSP connection failed
id: Koneksi RTSP gagal

en: Access to the stream is denied by the server configuration.
id: Akses ke stream dilarang oleh konfigurasi server.

en: Force selection of all streams
id: Paksa pemilihan untuk setiap stream

en: MMS streams can contain several elementary streams, with different bitrates. You can choose to select all of them.
id: Stream MMS dapat berisi beberapa stream antara, dengan kadar bit berbeda-beda. Anda dapat menentukan untuk memilih semuanya.

en: Maximum bitrate
id: Kadar bit maksimum

en: Select the stream with the maximum bitrate under that limit.
id: Pilih stream dengan kadar bit maksimal di bawah batasan itu.

en: TCP/UDP timeout (ms)
id: TCP/UDP timeout (milidetik)

en: Amount of time (in ms) to wait before aborting network reception of data. Note that there will be 10 retries before completely giving up.
id: Lama waktu (dalam milidetik) untuk menunggu sebelum membatalkan penerimaan data jaringan. Perlu dicatat bahwa akan diulang 10 kali sebelum benar-benar dibatalkan.

en: Microsoft Media Server (MMS) input
id: Input Microsoft Media Server (MMS)

en: MTP input
id: Input MTP

en: File reading failed
id: Gagal membaca file

en: VLC could not read the file: %s
id: VLC tidak dapat membaca file: %s

en: Set NFS uid/guid automatically
id: Tentukan uid/guid NFS secara otomatis

en: NFS input
id: Input NFS

en: NFS operation failed
id: Operasi NFS gagal

en: Capture the audio stream in stereo.
id: Tangkap stream audio dalam stereo.

en: Samplerate
id: Kadar persampelan

en: OSS input
id: Input OSS

en: PulseAudio input
id: Input PulseAudio

en: Encrypted connexion
id: Koneksi terenkripsi

en: Acquisition rate (in fps)
id: Tingkat akuisisi (dalam fps)

en: RTCP (local) port
id: Port RTCP (lokal)

en: RTCP packets will be received on this transport protocol port. If zero, multiplexed RTP/RTCP is used.
id: Paket RTCP akan diterima pada port protokol transport ini. Jika nol, RTP/RTCP multipleks yang digunakan.

en: SRTP key (hexadecimal)
id: Kunci SRTP (heksadesimal)

en: RTP packets will be authenticated and deciphered with this Secure RTP master shared secret key. This must be a 32-character-long hexadecimal string.
id: Paket RTP akan diotentifikasi dan didekripsikan dengan master kunci rahasia Secure RTP ini.

en: SRTP salt (hexadecimal)
id: Salt SRTP (heksadesimal)

en: Secure RTP requires a (non-secret) master salt value. This must be a 28-character-long hexadecimal string.
id: Secure RTP membutuhkan nilai master salt (tak-rahasia). Ini harus dalam bentuk string heksadesimal sepanjang 28 karakter.

en: Maximum RTP sources
id: Sumber RTP maksimum

en: How many distinct active RTP sources are allowed at a time.
id: Berapa banyak sumber RTP aktif yang berbeda yang diizinkan pada satu waktu.

en: RTP source timeout (sec)
id: Timeout sumber RTP (detik)

en: How long to wait for any packet before a source is expired.
id: Berapa lama menunggu paket sebelum sumber kadaluarsa.

en: Real-Time Protocol (RTP) input
id: Masukan Protokol Real-Time (RTP)

en: SDP required
id: Dibutuhkan SDP

en: Connection failed
id: Koneksi gagal

en: VLC could not connect to "%s:%d".
id: VLC tidak dapat menyambung ke "%s:%d".

en: Session failed
id: Sesi gagal

en: The requested RTSP session could not be established.
id: Sesi RTSP yang diminta tidak dapat dibentuk.

en: Receive buffer
id: Buffer penerima

en: UDP receive buffer size (bytes)
id: Ukuran buffer penerima UDP (byte)

en: Desired frame rate for the capture.
id: Kadar bingkai ditangkap yang diinginkan.

en: Capture fragment size
id: Ukuran fragmen tangkapan

en: Optimize the capture by fragmenting the screen in chunks of predefined height (16 might be a good value, and 0 means disabled).
id: Optimasikan tangkapan dengan membagi layar dalam ketulan tinggi pra-takrif (16 mungkin nilai yang baik, dan 0 berarti dimatikan).

en: Follow the mouse
id: Ikuti tetikus

en: Follow the mouse when capturing a subscreen.
id: Ikuti gerakan tetikus ketika menangkap sublayar.

en: Mouse pointer image
id: Gambar pointer tetikus

en: If specified, will use the image to draw the mouse pointer on the capture.
id: Jika ditentukan, akan menggunakan gambar tersebut untuk menggambar pointer tetikus pada penangkapan.

en: Display ID
id: ID Tampilan

en: Display ID. If not specified, main display ID is used.
id: ID tampilan, jika tidak ditentukan, ID tampilan utama yang akan digunakan.

en: Screen index
id: Indeks layar

en: Index of screen (1, 2, 3, ...). Alternative to Display ID.
id: Indeks layar (1, 2, 3, ...). Alternatif dari ID Tampilan.

en: Screen Input
id: Input Layar

en: Screen
id: Layar

en: How many times the screen content should be refreshed per second.
id: Berapa kali isi layar harus direfresh per detik.

en: SFTP port
id: Port SFTP

en: SFTP port number to use on the server
id: Nomor port SFTP yang digunakan pada server

en: SFTP input
id: Input SFTP

en: SFTP authentication
id: Otentifikasi SFTP

en: Please enter a valid login and password for the sftp connexion to %s
id: Masukkan nama login dan password yang sah untuk koneksi sftp ke %s

en: Frame buffer depth
id: Kedalaman buffer bingkai

en: Pixel depth of the frame buffer, or zero for XWD file
id: Kedalaman piksel buffer bingkai, atau nol untuk file XWD

en: Frame buffer width
id: Lebar buffer bingkai

en: Pixel width of the frame buffer (ignored for XWD file)
id: Lebar piksel buffer bingkai (diabaikan untuk file XWD)

en: Frame buffer height
id: Tinggi buffer bingkai

en: Pixel height of the frame buffer (ignored for XWD file)
id: Tinggi piksel buffer bingkai (diabaikan untuk file XWD)

en: Frame buffer segment ID
id: ID segmen buffer bingkai

en: Frame buffer file
id: File buffer bingkai

en: XWD file (autodetect)
id: File XWD (deteksi otomatis)

en: 8 bits
id: 8 bit

en: 15 bits
id: 15 bit

en: 16 bits
id: 16 bit

en: 24 bits
id: 24 bit

en: 32 bits
id: 32 bit

en: Framebuffer input
id: Input buffer bingkai

en: SMB input
id: Input SMB

en: SMB domain
id: Domain SMB

en: Domain/Workgroup that will be used for the connection.
id: Domain/Workgroup yang akan digunakan untuk koneksi.

en: SMB authentication required
id: Otentifikasi SMB diperlukan

en: SRT input
id: Input SRT

en: Password for stream encryption
id: Password untuk enkripsi stream

en: 16 bytes
id: 16 byte

en: 24 bytes
id: 24 byte

en: 32 bytes
id: 32 byte

en: TCP input
id: Input TCP

en: Time code
id: Kode waktu

en: UDP input
id: Input UDP

en: Reset defaults
id: Kembali ke Nilai Default

en: Video capture device
id: Perangkat penangkap video

en: VBI capture device
id: Perangkat penangkap VBI

en: Standard
id: Standar

en: Video standard (Default, SECAM, PAL, or NTSC).
id: Standar video (Default, SECAM, PAL, atau NTSC).

en: Input of the card to use (see debug).
id: Masukan dari input yang digunakan (lihat debug).

en: Audio input
id: Input audio

en: Audio input of the card to use (see debug).
id: Input audio dari kartu audio yang digunakan (lihat debug).

en: Radio device
id: Perangkat radio

en: Frequency
id: Frekuensi

en: Audio mode
id: Mode audio

en: Reset controls
id: Reset kontrol

en: Reset controls to defaults.
id: Reset kontrol ke default.

en: Brightness
id: Kecerahan

en: Automatic brightness
id: Kecerahan otomatis

en: Automatically adjust the picture brightness.
id: Menyesuaikan kecerahan gambar secara otomatis.

en: Contrast
id: Kontras

en: Saturation
id: Kepekatan

en: Automatic hue
id: Hue otomatis

en: Automatically adjust the picture hue.
id: Sesuaikan hue gambar secara otomatis.

en: Gamma adjust.
id: Penyesuaian gamma.

en: Horizontal flip
id: Pembalikan Horisontal

en: Flip the picture horizontally.
id: Balikkan gambar secara horisontal.

en: Vertical flip
id: Pembalikan vertikal

en: Flip the picture vertically.
id: Balikkan gambar secara vertikal.

en: Rotate (degrees)
id: Putar (derajat)

en: Picture rotation angle (in degrees).
id: Sudut perputaran gambar (dalam derajat).

en: Color killer
id: Pembalikan warna

en: Color effect
id: Efek warna

en: Select a color effect.
id: Pilih efek warna.

en: Black & white
id: Putih & hitam

en: Negative
id: Warna Negatif

en: Emboss
id: Timbul

en: Sketch
id: Sketsa

en: Sky blue
id: Biru langit

en: Grass green
id: Hijau rumput

en: Audio volume
id: Volume audio

en: Volume of the audio input.
id: Volume dari input audio.

en: Audio balance
id: Keseimbangan audio

en: Balance of the audio input.
id: Keseimbangan input audio.

en: Bass level
id: Tingkat bass

en: Mute the audio.
id: Bisukan audio.

en: Loudness mode
id: Mode kebisingan

en: v4l2 driver controls
id: kontrol driver v4l2

en: All
id: Semua

en: 525 lines / 60 Hz
id: 525 baris / 60 Hz

en: 625 lines / 50 Hz
id: 625 baris / 50 Hz

en: NTSC M Japan
id: NTSC M Jepang

en: NTSC M South Korea
id: NTSC M Korea Selatan

en: Primary language
id: Bahasa utama

en: Secondary language or program
id: Bahasa kedua atau program

en: Video4Linux input
id: Input Video4Linux

en: Video input
id: Input video

en: Tuner
id: Penala

en: Controls
id: Kontrol

en: Video capture controls (if supported by the device)
id: Kontrol penangkap video (jika didukung oleh perangkat)

en: Video4Linux compressed A/V input
id: Input A/V Video4Linux terkompresi

en: Video4Linux radio tuner
id: Penala radio Video4Linux

en: VCD input
id: Input VCD

en: [vcd:][device][#[title][,[chapter]]]
id: [vcd:][perangkat][#[judul][,[bab]]]

en: Support for VDR recordings (http://www.tvdr.de/).
id: Dukungan untuk Perekaman VDR (http://www.tvdr.de/).

en: Chapter offset in ms
id: Offset bab dalam milidetik

en: Move all chapters. This value should be set in milliseconds.
id: Pindahkan semua bab. Nilai ini harus ditetapkan dalam milidetik.

en: VDR recordings
id: Perekaman VDR

en: VLC could not read the file (%s).
id: VLC tidak dapat membaca file (%s).

en: VLC could not open the file "%s" (%s).
id: VLC tidak dapat membuka file "%s" (%s).

en: Start
id: Mulai

en: X.509 Certificate Revocation List
id: Daftar Penarikan Sertifikat X.509

en: List of revoked servers certificates
id: Daftar sertifikat server yang ditarik

en: X.509 Client certificate
id: Sertifikat klien X.509

en: Certificate for client authentication
id: Sertifikat untuk otentifikasi klien

en: X.509 Client private key
id: Kunci privat klien X.509

en: Private key for authentication by certificate
id: Kunci privat untuk otentikasi dengan sertifikat

en: RGB chroma (RV32, RV24, RV16, RGB2)
id: Kroma RGB (RV32, RV24, RV16, RGB2)

en: Compression level
id: Tingkat kompresi

en: Transfer compression level from 0 (none) to 9 (max)
id: Level kompresi transfer dari 0 (tidak ada) hingga 9 (maksimum)

en: Image quality
id: Kualitas gambar

en: Image quality 1 to 9 (max)
id: Kualitas gambar 1 hingga 9 (maks)

en: VNC client access
id: Akses klien VNC

en: Dummy stream output
id: Output stream dummy

en: Keep existing file
id: Pertahankan file yang sudah ada

en: Overwrite
id: Timpa

en: The output file already exists. If recording continues, the file will be overridden and its content will be lost.
id: File output sudah ada. Jika perekaman diteruskan, file akan ditindih dan isinya terhapus.

en: Overwrite existing file
id: Tindih file yang sudah ada

en: If the file already exists, it will be overwritten.
id: Jika file telah ada, ia akan ditindih.

en: Append to file
id: Tambahkan pada file

en: Append to file if it exists instead of replacing it.
id: Tambahkan kepada file jika ada, alih-alih menggantikannya.

en: Format time and date
id: Format waktu dan tanggal

en: Perform ISO C time and date formatting on the file path
id: Lakukan permformatan waktu dan tanggal ISO C pada path file

en: File stream output
id: Output stream file

en: Username that will be requested to access the stream.
id: Username yang diminta untuk mengakses stream.

en: Password that will be requested to access the stream.
id: Password yang diminta untuk mengakses stream.

en: MIME returned by the server (autodetected if not specified).
id: MIME yang dikembalikan oleh server (deteksi otomatis jika tidak ditentukan).

en: HTTP stream output
id: Output stream HTTP

en: Segment length
id: Panjang segmen

en: Length of TS stream segments
id: Panjang segmen stream TS

en: Split segments anywhere
id: Pisahkan segmen di manapun

en: Don't require a keyframe before splitting a segment. Needed for audio only.
id: Tidak membutuhkan sebuah frame kunci sebelum memisahkan segmen. Dibutuhkan untuk audio saja.

en: Number of segments
id: Jumlah segmen

en: Number of segments to include in index
id: Jumlah segmen yg dimasukkan dalam indeks

en: Add EXT-X-ALLOW-CACHE:NO directive in playlist-file if this is disabled
id: Direktif EXT-X-ALLOW-CACHE:NO ditambahkan dalam file playlist jika ini dimatikan

en: Index file
id: File indeks

en: Path to the index file to create
id: Path file indek yang diciptakan

en: Full URL to put in index file
id: URL lengkap untuk diletakkan pada file indeks

en: Full URL to put in index file. Use #'s to represent segment number
id: URL lengkap untuk diletakkan pada file indeks. Gunakan #'s untuk merepresentasikan nomor segmen

en: Delete segments
id: Hapus segmen

en: Delete segments when they are no longer needed
id: Hapus segmen ketika sudah tidak dibutuhkan

en: AES key URI to place in playlist
id: URI dari kunci AES untuk dimasukkan dalam playlist

en: AES key file
id: File kunci AES

en: File containing the 16 bytes encryption key
id: File yang berisi kunci enkripsi 16 byte

en: Use randomized IV for encryption
id: Gunakan IV random untuk enkripsi

en: Generate IV instead using segment-number as IV
id: Bangkitkan IV dibandingkan menggunakan nomor segmen sebagai IV

en: Number of first segment
id: Jumlah segmen pertama

en: The number of the first segment generated
id: Jumlah segmen pertama yang dihasilkan

en: HTTP Live streaming output
id: Output stream HTTP Live

en: Stream name
id: Nama Stream

en: Name to give to this stream/channel on the shoutcast/icecast server.
id: Nama yang diberikan kepada stream/kanal ini pada shoutcast/icecast server.

en: Stream description
id: Deskripsi Stream

en: Description of the stream content or information about your channel.
id: Deskripsi isi stream atau informasi tentang kanal Anda.

en: Stream MP3
id: MP3 Stream

en: You normally have to feed the shoutcast module with Ogg streams. It is also possible to stream MP3 instead, so you can forward MP3 streams to the shoutcast/icecast server.
id: Biasanya Anda harus memfeed modul shoutcast dengan stream Ogg. Adalah mungkin untuk stream MP3, sehingga Anda dapat memforward strem MP3 kepada server shoutcast/icecast.

en: Genre description
id: Deskripsi Genre

en: Genre of the content.
id: Genre dari konten.

en: URL description
id: Deskripsi URL

en: URL with information about the stream or your channel.
id: URL dengan informasi tentang stream atau kanal Anda.

en: Number of channels
id: Jumlah kanal

en: Ogg Vorbis Quality
id: Kualitas Ogg Vorbis

en: Stream public
id: Stream umum

en: Make the server publicly available on the 'Yellow Pages' (directory listing of streams) on the icecast/shoutcast website. Requires the bitrate information specified for shoutcast. Requires Ogg streaming for icecast.
id: Buat server tersedia untuk umum pada 'Laman Kuning' (direktori daftar stream) pada laman web icecast/shoutcast. Membutuhkan informasi kadar bit yang ditentukan untuk shoutcast. Membutuhkan streaming Ogg untuk icecast.

en: IceCAST output
id: Output IceCAST

en: Caching value (ms)
id: Nilai cache (milidetik)

en: Default caching value for outbound UDP streams. This value should be set in milliseconds.
id: Nilai caching default untuk stream UDP menuju keluar. Nilai ini seharusnya ditentukan dalam milidetik.

en: Group packets
id: Grup paket

en: Packets can be sent one by one at the right time or by groups. You can choose the number of packets that will be sent at a time. It helps reducing the scheduling load on heavily-loaded systems.
id: Paket dapat dikirim satu per satu pada waktu yang tepat atau berdasar grup. Anda dapat memilih jumlah paket yang akan dikirim pada satu waktu. Ia akan membantu mengurangi beban penjadwalan pada sistem yang berbeban-berat.

en: UDP stream output
id: Output stream UDP

en: ARM NEON video chroma conversions
id: Konversi kroma video ARM NEON

en: ARM NEON audio volume
id: Volume audio ARM NEON

en: ARM NEON video chroma YUV->RGBA
id: YUV->RGBA kroma video ARM NEON

en: Defines if BarGraph information should be sent
id: Menentukan apakah informasi BarGraph harus dikirimkan

en: Defines if BarGraph information should be sent. 1 if the information should be sent, 0 otherwise (default 1).
id: Menentukan apakah informasi BarGraph harus dikirimkan. 1 jika informasi harus dikirimkan, selain itu 0 (default 1).

en: Sends the barGraph information every n audio packets
id: Mengirimkan informasi barGraph setiap n paket audio

en: Defines how often the barGraph information should be sent. Sends the barGraph information every n audio packets (default 4).
id: Menentukan seberapa sering informasi barGraph harus dikirimkan. Mengirimkan informasi barGraph setiap n paket audio (default 4).

en: Minimum Audio level to raise the alarm
id: Tingkat audio minimum untuk membangkitkan alarm

en: Threshold to be attained to raise an alarm. If the audio level is under the threshold during this time, an alarm is sent (default 0.1).
id: Ambang batas yang harus dicapai untuk membangkitkan alarm. Jika level audio di bawah nilai ambang, alarm akan dikirimkan (default 0.1).

en: Time between two alarm messages in ms
id: Waktu antara dua pesan alarm dalam milidetik

en: Audio part of the BarGraph function
id: Bagian audio dari fungsi BarGraph

en: Simple decoder for Dolby Surround encoded streams
id: Dekoder sederhana untuk stream yang dienkodekan dengan Dolby Surround

en: Dolby Surround decoder
id: Dekoder Dolby Surround

en: This effect gives you the feeling that you are standing in a room with a complete 7.1 speaker set when using only a headphone, providing a more realistic sound experience. It should also be more comfortable and less tiring when listening to music for long periods of time.
    It works with any source format from mono to 7.1.
id: Efek ini memberikan Anda rasa seperti berdiri di dalam ruang dengan speaker set 7.1 lengkap apabila hanya menggunakan headphone, menyediakan pengalaman bunyi yang lebih realistik. Ia juga lebih nyaman dan tidak meletihkan ketika mendengarkan musik untuk jangka waktu lama.
    Ia berfungsi dengan sembarang format sumber dari mono hingga 7.1.

en: Characteristic dimension
id: Dimensi karakteristik

en: Distance between front left speaker and listener in meters.
id: Jarak antara speaker depan kiri dan pendengar dalam meter.

en: Compensate delay
id: Penundaan kompensasi

en: The delay which is introduced by the physical algorithm may sometimes be disturbing for the synchronization between lips-movement and speech. In case, turn this on to compensate.
id: Penundaan yang diperkenalkan oleh algoritma fisik mungkin kadangkala mengganggu sinkronisasi antara pergerakan-bibir dan penuturan. Jika terjadi, hidupkan ini sebagai kompensasi.

en: No decoding of Dolby Surround
id: Tidak mendekode Dolby Surround

en: Dolby Surround encoded streams won't be decoded before being processed by this filter. Enabling this setting is not recommended.
id: Stream terkodekan dengan Dolby Surround tidak akan didekodekan sebelum diproses oleh filter. Menghidupkan pengaturan ini tidak dianjurkan.

en: Headphone virtual spatialization effect
id: Efek virtual spasial headphone

en: Headphone effect
id: Efek headphone

en: Use downmix algorithm
id: Gunakan algoritma downmix

en: This option selects a stereo to mono downmix algorithm that is used in the headphone channel mixer. It gives the effect of standing in a room full of speakers.
id: Pilihan ini menentukan algoritma downmix stereo ke mono yang digunakan dalam kanal pencampur headphone. Ini memberikan efek seakan berdiri dalam ruangan penuh dengan speaker.

en: Select channel to keep
id: Pilih kanal untuk dipertahankan

en: This option silences all other channels except the selected channel.
id: Pilihan ini membungkam semua kanal kecuali kanal yang telah dipilih.

en: Rear left
id: Kiri belakang

en: Rear right
id: Kanan belakang

en: Low-frequency effects
id: Efek frekuensi rendah

en: Rear center
id: Tengah belakang

en: Audio filter for simple channel mixing
id: Filter audio untuk mencampur kanal sederhana

en: Headphones mode (binaural)
id: Mode headphone (binaural)

en: Audio filter for trivial channel mixing
id: Filter audio untuk mencampur kanal trivial

en: Sound Delay
id: Penundaan Suara

en: Delay
id: Penundaan

en: Add a delay effect to the sound
id: Tambahkan efek penundaan pada suara

en: Delay time
id: Waktu tunda

en: Level of delayed signal
id: Level sinyal tertunda

en: Level of input signal
id: Level dari sinyal input

en: Release time
id: Waktu rilis

en: Set the release time in milliseconds.
id: Tentukan waktu rilis dalam milidetik.

en: Threshold level
id: Level batasan

en: Set the threshold level in dB.
id: Tentukan level batasan dalam dB.

en: Ratio
id: Rasio

en: Set the ratio (n:1).
id: Tentukan rasio (n:1).

en: Compressor
id: Pengkompresi

en: Dynamic range compressor
id: Pengkompresi range dinamik

en: Audio filter for PCM format conversion
id: Filter audio untuk konversi format PCM

en: Equalizer preset
id: Praset equalizer

en: Preset to use for the equalizer.
id: Praset yang digunakan oleh equalizer.

en: Bands gain
id: Tambah jalur

en: Don't use presets, but manually specified bands. You need to provide 10 values between -20dB and 20dB, separated by spaces, e.g. "0 2 4 2 0 -2 -4 -2 0 2".
id: Tidak menggunakan praset, namun menentukan jalur secara manual. Anda harus mengisikan 10 nilai antara -20dB dan 20dB, dipisah koma, misal "0 2 4 2 0 -2 -4 -2 0 2".

en: Filter the audio twice. This provides a more intense effect.
id: Lakukan pemfilteran audio dua kali. Ini memberikan efek yang lebih intens.

en: Global gain
id: Tambah global

en: Set the global gain in dB (-20 ... 20).
id: Tetapkan gandaan global dalam dB (-20 ... 20).

en: Equalizer with 10 bands
id: Equalizer dengan 10 jalur

en: Flat
id: Rata

en: Classical
id: Klasikal

en: Full bass
id: Bass penuh

en: Full bass and treble
id: Bass penuh dan treble

en: Full treble
id: Treble Penuh

en: Large Hall
id: Ruang Besar

en: Simple Karaoke filter
id: Filter Karaoke sederhana

en: Number of audio buffers
id: Jumlah buffer audio

en: This is the number of audio buffers on which the power measurement is made. A higher number of buffers will increase the response time of the filter to a spike but will make it less sensitive to short variations.
id: Ini adalah jumlah buffer audio di mana pengukuran kekuatan dibuat. Jumlah buffer lebih tinggi akan meningkatkan waktu respon filter untuk terpacak tetapi akan menjadikannya kurang sensitif pada variasi pendek.

en: Maximal volume level
id: Level volume maksimum

en: If the average power over the last N buffers is higher than this value, the volume will be normalized. This value is a positive floating point number. A value between 0.5 and 10 seems sensible.
id: Jika daya rata-rata pada buffer N akhir adalah lebih tinggi dari nilai ini, volume akan dinormalkan. Nilai ini adalah angka titik apung positif. Nilai antara 0.5 dan 10 sepertinya wajar.

en: Volume normalizer
id: Penormalan volume

en: Parametric Equalizer
id: Equalizer Parametrik

en: Low freq (Hz)
id: Frekuensi rendah (Hz)

en: High freq (Hz)
id: Frek tinggi (Hz)

en: Audio filter for band-limited interpolation resampling
id: Filter audio untuk pensampelan ulang penyisipan jalur-terbatas

en: Sinc function (best quality)
id: Fungsi sinc (kualitas terbaik)

en: Sinc function (medium quality)
id: Fungsi sinc (kualitas sedang)

en: Sinc function (fast)
id: Fungsi sinc (cepat)

en: Linear (fastest)
id: Linear (paling cepat)

en: Stride Length
id: Panjang Stride

en: Room size
id: Ukuran ruangan

en: Defines the virtual surface of the room emulated by the filter.
id: Menentukan permukaan virtual ruangan yang diemulasikan oleh filter.

en: Room width
id: Lebar ruangan

en: Width of the virtual room
id: Lebar dari ruangan virtual

en: Wet
id: Basah

en: Dry
id: Kering

en: Damp
id: Lembab

en: Audio Spatializer
id: Spatializer Audio

en: Level of input signal of original channel.
id: Level dari sinyal input kanal asli.

en: Dummy audio output
id: Output audio dummy

en: Audio output device
id: Perangkat output audio

en: Audio output device (using ALSA syntax).
id: Perangkat output audio (menggunakan sintaks ALSA).

en: Audio output channels
id: Kanal output audio

en: Channels available for audio output. If the input has more channels than the output, it will be down-mixed. This parameter is ignored when digital pass-through is active.
id: Kanal tersedia untuk output audio. Jika input memiliki lebih banyak kanal dibandingkan output, maka akan diperkecil dan digabungkan. Parameter ini diabaikan jika pass-through digital dihidupkan.

en: ALSA audio output
id: Output audio ALSA

en: Audio output failed
id: Output audio gagal

en: The audio device "%s" could not be used:
    %s.
id: Perangkat audio "%s" tidak dapat digunakan:
    %s.

en: Audio memory
id: Memori audio

en: Audio memory output
id: Output memori audio

en: HAL AudioUnit output
id: Output AudioUnit HAL

en: System Sound Output Device
id: Perangkat Output Suara Sistem

en: %s (Encoded Output)
id: %s (Output Terenkodekan)

en: Audio device is not configured
id: Perangkat audio tidak dikonfigurasikan

en: You should configure your speaker layout with "Audio Midi Setup" in /Applications/Utilities. VLC will output Stereo only.
id: Anda perlu mengkonfigurasikan susunan speaker Anda dengan "Utilitas Pemasang Audio Midi" di dalam /Aplikasi/Utilitas. Mode stereo sekarang sedang digunakan.

en: The selected audio output device is exclusively in use by another program.
id: Perangkat output audio dipilih sedang digunakan secara eksklusif oleh program lain.

en: Output device
id: Perangkat Output

en: Select your audio output device
id: Pilih perangkat output audio Anda

en: Speaker configuration
id: Konfigurasi speaker

en: Audio volume in hundredths of decibels (dB).
id: Volume audio dalam seperseratus desibel (dB).

en: DirectX audio output
id: Output audio DirectX

en: Output format
id: Format Output

en: Number of output channels
id: Jumlah kanal output

en: By default (0), all the channels of the incoming will be saved but you can restrict the number of channels here.
id: Secara default (0), semua kanal masuk akan disimpan tetapi Anda dapat membatasi jumlah kanal di sini.

en: Add WAVE header
id: Tambah WAVE header

en: Instead of writing a raw file, you can add a WAV header to the file.
id: Daripada menuliskan file secara mentah, Anda dapat menambahkan header WAV ke file.

en: Output file
id: File Output

en: File audio output
id: Output audio file

en: Automatically connect to writable clients
id: Secara otomatis terhubung dengan klien yang dapat ditulisi (writeable)

en: If enabled, this option will automatically connect sound output to the first writable JACK clients found.
id: Jika dihidupkan, pilihan ini akan menghubungkan langsung output suara ke client JACK pertama yang ditemukan dan dapat ditulisi.

en: If automatic connection is enabled, only JACK clients whose names match this regular expression will be considered for connection.
id: Jika koneksi otomatis dihidupkan, hanya client JACK yang namanya sesuai dengan ekspresi reguler yang diperhatikan untuk koneksi.

en: JACK audio output
id: Output audio JACK

en: Device
id: Perangkat

en: Open audio in exclusive mode.
id: Buka audio dalam mode eksklusif.

en: Change this value if you have issue with HD codecs when using a HDMI receiver.
id: Ubah nilai ini jika Anda memiliki masalah dengan kodek HD ketika menggunakan receiver HDMI.

en: Disabled
id: Dimatikan

en: Enabled (AC3/DTS only)
id: Dihidupkan (AC3/DTS saja)

en: Enabled
id: Dihidupkan

en: Open Sound System audio output
id: Output audio Open Sound System

en: Pulseaudio audio output
id: Output audio Pulseaudio

en: OpenBSD sndio audio output
id: Output audio OpenBSD sndio

en: Select Audio Device
id: Pilih Perangkat Audio

en: WaveOut audio output
id: Output audio WaveOut

en: Use float32 output
id: Gunakan output float32

en: The option allows you to enable or disable the high-quality float32 audio output mode (which is not well supported by some soundcards).
id: Pilihan ini mengizinkan Anda untuk menghidupkan atau mematikan mode output audio float32 kualitas-tinggi (yang tidak begitu didukung oleh sebagian kartu suara).

en: A/52 dynamic range compression
id: Kompresi dynamic range A/52

en: Dynamic range compression makes the loud sounds softer, and the soft sounds louder, so you can more easily listen to the stream in a noisy environment without disturbing anyone. If you disable the dynamic range compression the playback will be more adapted to a movie theater or a listening room.
id: Kompresi dynamic range menghasilkan bunyi kuat lebih lembut, dan bunyi lembut lebih kuat, jadi Anda dapat lebih mudah mendengar stream di dalam lingkungan bising tanpa mengganggu siapapun. Jika Anda mematikan kompresi dynamic range playback akan lebih disesuaikan ke teater film atau ruang dengar.

en: ATSC A/52 (AC-3) audio decoder
id: Dekode audio ATSC A/52 (AC-3)

en: ADPCM audio decoder
id: Dekoder audio ADPCM

en: AES3/SMPTE 302M audio decoder
id: Dekoder audio AES3/SMPTE 302M

en: AES3/SMPTE 302M audio packetizer
id: Packetizer audio AES3/SMPTE 302M

en: Raw/Log Audio decoder
id: Dekoder audio Raw/Log

en: Raw audio encoder
id: Enkoder audio Raw

en: SoundFont file
id: File SoundFont

en: ARIB subtitles decoder
id: Dekoder terjemahan ARIB

en: ARIB subtitles
id: Terjemahan ARIB

en: bits
id: bit

en: simple
id: sederhana

en: Various audio and video decoders/encoders delivered by the FFmpeg library. This includes (MS)MPEG4, DivX, SV1,H261, H263, H264, WMV, WMA, AAC, AMR, DV, MJPEG and other codecs
id: Berbagai dekoder/enkoder audio dan video dipaketkan dalam pustaka FFmpeg. Ini termasuk (MS)MPEG4, DivX, SV1,H261, H263, H264, WMV, WMA, AAC, AMR, DV, MJPEG, dan kodek lainnya

en: FFmpeg audio/video decoder
id: Dekoder audio/video FFmpeg

en: Decoding
id: Mendekode

en: Encoding
id: Mengenkode

en: FFmpeg audio/video encoder
id: Enkoder audio/video FFmpeg

en: Direct rendering
id: Per-renderan langsung

en: Show corrupted frames
id: Tampilkan bingkai terkorupsi

en: Error resilience
id: Pembetulan kesalahan

en: libavcodec can do error resilience.
    However, with a buggy encoder (such as the ISO MPEG-4 encoder from M$) this can produce a lot of errors.
    Valid values range from 0 to 4 (0 disables all errors resilience).
id: libavcodec dapat melakukan pemulihan kesalahan.
    Bagaimanapun, dengan enkoder bermasalah (seperti enkoder ISO MPEG-4 dari M$) ini akan menghasilkan kesalahan yang banyak.
    Nilai valid berkisar dari 0 hingga 4 (0 mematikan semua pemulihan kesalahan).

en: Workaround bugs
id: Mengatasi bug

en: Try to fix some bugs:
    1  autodetect
    2  old msmpeg4
    4  xvid interlaced
    8  ump4 
    16 no padding
    32 ac vlc
    64 Qpel chroma.
    This must be the sum of the values. For example, to fix "ac vlc" and "ump4", enter 40.
id: Coba perbaiki beberapa bug:
    1  deteksi otomatis
    2  msmpeg4 lama
    4  interlace xvid
    8  ump4 
    16 tanpa padding
    32 ac vlc
    64 kroma Qpel.
    Ini harus dalam jumlah dari nilai-nilai. Sebagai contoh, untuk membetulkan "ac vlc" dan "ump4", masukkan 40.

en: Hurry up
id: Cepat

en: The decoder can partially decode or skip frame(s) when there is not enough time. It's useful with low CPU power but it can produce distorted pictures.
id: Dekoder dapat mendekode sebagian atau melewatkan bingkai jika tidak ada waktu yang cukup. Ini berguna dengan daya CPU rendah tetapi dapat menghasilkan gambar terdistorsi.

en: Allow speed tricks
id: Izinkan trik kecepatan

en: Skip frame (default=0)
id: Lewati bingkai (default=0)

en: Force skipping of frames to speed up decoding (-1=None, 0=Default, 1=B-frames, 2=P-frames, 3=B+P frames, 4=all frames).
id: Paksa melompati bingkai untuk mempercepat pendekodean (-1=Tidak melompat, 0=Default, 1=Bingkai-B, 2=Bingkai-P, 3=Bingkai-B+P, 4=Semua bingkai).

en: Skip idct (default=0)
id: Lewati idct (default=0)

en: Force skipping of idct to speed up decoding for frame types (-1=None, 0=Default, 1=B-frames, 2=P-frames, 3=B+P frames, 4=all frames).
id: Paksa melompati idct untuk mempercepat pendekodean untuk tipe bingkai (-1=Tidak melompat, 0=Default, 1=Bingkai-B, 2= Bingkai-P, 3= Bingkai-B+P, 4=Semua bingkai).

en: Set FFmpeg debug mask
id: Tentukan debug mask FFmpeg

en: Codec name
id: Nama kodek

en: Skip the loop filter for H.264 decoding
id: Lompati filter perulangan untuk mendekode H.264

en: Skipping the loop filter (aka deblocking) usually has a detrimental effect on quality. However it provides a big speedup for high definition streams.
id: Melompati filter perulangan (aka deblocking) biasanya memiliki efek merusak kualitas. Namun ia menyediakan kecepatan tinggi untuk stream definisi tinggi.

en: Hardware decoding
id: Pendekodean dengan perangkat keras

en: This allows hardware decoding when available.
id: Ini mengizinkan pendekodean dengan perangkat keras bila tersedia.

en: Threads
id: Thread

en: Number of threads used for decoding, 0 meaning auto
id: Jumlah thread yang digunakan untuk mendekode, 0 berarti otomatis

en: Ratio of key frames
id: Rasio bingkai kunci

en: Number of frames that will be coded for one key frame.
id: Jumlah bingkai yang akan dikodekan untuk satu bingkai kunci.

en: Ratio of B frames
id: Rasio Bingkai-B

en: Number of B frames that will be coded between two reference frames.
id: Jumlah bingkai B yang akan dikodekan di antara dua bingkai rujukan.

en: Video bitrate tolerance
id: Toleransi kadar bit video

en: Video bitrate tolerance in kbit/s.
id: Toleransi kadar bit video dalam kbit/s.

en: Interlaced encoding
id: Pengenkodean interlace

en: Enable dedicated algorithms for interlaced frames.
id: Hidupkan algoritma yang didedikasikan untuk bingkai ter-interlace.

en: Interlaced motion estimation
id: Estimasi gerak interlaced

en: Enable interlaced motion estimation algorithms. This requires more CPU.
id: Hidupkan algoritma pengestimasi gerak interlaced. Membutuhkan daya CPU lebih besar.

en: Pre-motion estimation
id: Estimasi pra-gerak

en: Enable the pre-motion estimation algorithm.
id: Hidupkan algoritma estimasi pra-gerak.

en: Rate control buffer size
id: Ukuran buffer kontrol

en: Rate control buffer size (in kbytes). A bigger buffer will allow for better rate control, but will cause a delay in the stream.
id: Ukuran buffer kontrol (dalam kbyte). Buffer lebih besar mengizinkan untuk kontrol kadar lebih baik, tetapi akan mengakibatkan jeda dalam stream.

en: Rate control buffer aggressiveness
id: Keagesifan tingkat kontrol buffer

en: Rate control buffer aggressiveness.
id: Keagesifan tingkat kontrol buffer.

en: I quantization factor
id: Faktor Pengkuantitasan I

en: Quantization factor of I frames, compared with P frames (for instance 1.0 => same qscale for I and P frames).
id: Faktor pengkuantitasan bingkai I, dibandingkan dengan bingkai P (misalnya 1.0=> qskala sama untuk bingkai I dan P).

en: Noise reduction
id: Pengurangan noise

en: Enable a simple noise reduction algorithm to lower the encoding length and bitrate, at the expense of lower quality frames.
id: Hidupkan algoritma pengurangan noise sederhana untuk menurunkan panjang dan kadar bit pengenkodean, dengan konsekuensi bingkai berkualitas lebih rendah.

en: MPEG4 quantization matrix
id: Matriks pengkuantitasan MPEG4

en: Use the MPEG4 quantization matrix for MPEG2 encoding. This generally yields a better looking picture, while still retaining the compatibility with standard MPEG2 decoders.
id: Gunakan matriks pengkuantitasan MPEG4 untuk mengenkodekan MPEG2. Hal ini umumnya akan menghasilkan gambar yang kelihatan lebih baik, tetapi tetap mempertahankan kompatibilitas dengan dekoder MPEG2 standar.

en: Quality level
id: Tingkat kualitas

en: Quality level for the encoding of motions vectors (this can slow down the encoding very much).
id: Tingkat kualitas untuk mengenkodekan vektor gerak (ini akan sangat meperlambat proses enkoding).

en: The encoder can make on-the-fly quality tradeoffs if your CPU can't keep up with the encoding rate. It will disable trellis quantization, then the rate distortion of motion vectors (hq), and raise the noise reduction threshold to ease the encoder's task.
id: Enkoder dapat mengurangi kualitas serta merta jika CPU Anda tidak dapat mempertahankan kadar pengenkodean. Ia akan mematikan pengkuantitasan trellis, kemudian kadar distorsi vektor gerak (hq), dan meningkatkan ambang pengurangan noise untuk memudahkan tugas enkoder.

en: Minimum video quantizer scale
id: Skala pengkuantitasan video minimal

en: Minimum video quantizer scale.
id: Skala pengkuantitasan video minimal.

en: Maximum video quantizer scale
id: Skala pengkuantitasan video maksimal

en: Maximum video quantizer scale.
id: Skala pengkuantitasan video maksimal.

en: Trellis quantization
id: Pengkuantitasan Trellis

en: Enable trellis quantization (rate distortion for block coefficients).
id: Hidupkan pengkuantitasan trellis (kadar distorsi untuk koefisien blok).

en: Fixed quantizer scale
id: Skala pengkuantitasan tetap

en: A fixed video quantizer scale for VBR encoding (accepted values: 0.01 to 255.0).
id: Skala pengkuantitasan video tetap untuk mengenkode VBR (nilai diterima: 0.01 hingga 255.0).

en: Strict standard compliance
id: Memenuhi standar ketat

en: Force a strict standard compliance when encoding (accepted values: -2 to 2).
id: Paksa mematuhi standar ketat ketika mengenkode (nilai diterima: -2 hingga 2).

en: Luminance masking
id: Menyembunyi terang

en: Raise the quantizer for very bright macroblocks (default: 0.0).
id: Tingkatkan pengkuantitasan untuk macroblok sangat cerah (default: 0.0).

en: Darkness masking
id: Menyembunyi gelap

en: Raise the quantizer for very dark macroblocks (default: 0.0).
id: Tingkatkan pengkuantitasan untuk macroblok sangat gelap (default: 0.0).

en: Motion masking
id: Sembunyi gerakan

en: Raise the quantizer for macroblocks with a high temporal complexity (default: 0.0).
id: Tingkatkan pengkuantitas untuk makroblok dengan kekompleksan temporer tinggi (default: 0.0).

en: Border masking
id: Sembunyikan pembatas

en: Raise the quantizer for macroblocks at the border of the frame (default: 0.0).
id: Tingkatkan pengkuantitas untuk makroblok pada sempadan bingkai (default: 0.0).

en: Luminance elimination
id: Penghapusan terang

en: Eliminates luminance blocks when the PSNR isn't much changed (default: 0.0). The H264 specification recommends -4.
id: Hapuskan blok luminan apabila PSNR tidak banyak berubah (default: 0.0). Spesifikasi H264 menyarankan -4.

en: Chrominance elimination
id: Penghapusan krominan

en: Eliminates chrominance blocks when the PSNR isn't much changed (default: 0.0). The H264 specification recommends 7.
id: Hapuskan blok krominan apabila PSNR tidak banyak berubah (default: 0.0). Spesifikasi H264 menyarankan 7.

en: Specify AAC audio profile to use
id: Tentukan profil audio AAC yang digunakan

en: Specify the AAC audio profile to use for encoding the audio bitstream. It takes the following options: main, low, ssr (not supported),ltp, hev1, hev2 (default: low). hev1 and hev2 are currently supported only with libfdk-aac enabled libavcodec
id: Tentukan profil audio AAC yang digunakan untuk mengenkode bitstream audio. Menerima opsi berikut: main, low, ssr (tidak didukung), ltp, hev1, hev2 (default: low). hev1 dan hev2 saat ini hanya didukung dengan livbavcodec yang menghidupkan fitur libfdk-aac

en: Direct3D11 Video Acceleration
id: Akselerasi Video Direct3D11

en: DirectX Video Acceleration (DXVA) 2.0
id: Akselerasi Video DirectX (DXVA) 2.0

en: unknown
id: tidak diketahui

en: VA-API video decoder via DRM
id: Dekoder video VA-API melalui DRM

en: VA-API video decoder
id: Dekoder video VA-API

en: BPG image decoder
id: Dekoder gambar BPG

en: Opacity
id: Keburaman

en: CDG video decoder
id: Dekoder video CDG

en: Crystal HD hardware video decoder
id: Dekoder perangkat keras video Crystal HD

en: CVD subtitle decoder
id: Dekoder terjemahan CVD

en: Chaoji VCD subtitle packetizer
id: Packetizer terjemahan VCD Chaoji

en: Encoding quality
id: Kualitas enkoding

en: Daala video decoder
id: Dekoder video Daala

en: Daala video packetizer
id: Packetizer video Daala

en: Daala video encoder
id: Enkoder video Daala

en: Chroma format
id: Format kroma

en: Picking chroma format will force a conversion of the video into that format
id: Menentukan format kroma akan memaksa konversi video ke dalam format tersebut

en: DTS dynamic range compression
id: Kompresi range dinamik DTS

en: DTS Coherent Acoustics audio decoder
id: Dekoder audio Akustik Koheren DTS

en: Save raw codec data
id: Simpan data kodek mentah

en: Save the raw codec data if you have selected/forced the dummy decoder in the main options.
id: Simpan data kodek mentah jika Anda telah pilih/paksa dekoder dummy dalam pilihan utama.

en: Dummy decoder
id: Dekoder dummy

en: DirectMedia Object decoder
id: Dekoder Objek DirectMedia

en: DirectMedia Object encoder
id: Enkoder Objek DirectMedia

en: Decoding X coordinate
id: Mendekode koordinat X

en: X coordinate of the rendered subtitle
id: Koordinat X terjemahan ter-render

en: Decoding Y coordinate
id: Mendekode koordinat Y

en: Y coordinate of the rendered subtitle
id: Koordinat Y terjemahan ter-render

en: Subpicture position
id: Posisi subgambar

en: You can enforce the subpicture position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, e.g. 6=top-right).
id: Anda dapat menentukan posisi subgambar pada video (0=tengah, 1=kiri, 2=kanan, 4=atas, 8=bawah, Anda juga dapat menggunakan kombinasi nilai-nilai ini, contoh: 6=atas-kanan).

en: Encoding X coordinate
id: Mengenkodekan koordinat X

en: X coordinate of the encoded subtitle
id: Koordinat X dari terjemahan yang dienkodekan

en: Encoding Y coordinate
id: Mengenkodekan koordinat Y

en: Y coordinate of the encoded subtitle
id: Koordinat Y dari terjemahan yang dienkodekan

en: DVB subtitles decoder
id: Dekoder terjemahan DVB

en: DVB subtitles
id: Terjemahan DVB

en: DVB subtitles encoder
id: Enkoder terjemahan DVB

en: Dummy encoder
id: Enkoder dummy

en: AAC audio decoder (using libfaad2)
id: Dekoder audio AAC (menggunakan libfaad2)

en: AAC extension
id: Ekstensi AAC

en: Encoder Profile
id: Profil Enkoder

en: Encoder Algorithm to use.
id: Algoritma enkoder yang digunakan.

en: VBR Quality
id: Kualitas VBR

en: Enable afterburner library
id: Hidupkan pustaka afterburner

en: FDK-AAC Audio encoder
id: Enkoder Audio FDK-AAC

en: Flac audio decoder
id: Dekoder audio FLAC

en: Flac audio encoder
id: Enkoder audio FLAC

en: Reverb
id: Gema

en: G.711 decoder
id: Dekoder G.711

en: G.711 encoder
id: Enkoder G.711

en: Use DecodeBin
id: Gunakan DecodeBin

en: JPEG image decoder
id: Dekoder gambar JPEG

en: JPEG image encoder
id: Enkoder gambar JPEG

en: Formatted Subtitles
id: Terjemahan Terformat

en: Shadow
id: Bayangan

en: Outline
id: Panduan

en: Black
id: Hitam

en: Gray
id: Kelabu

en: Silver
id: Perak

en: White
id: Putih

en: Red
id: Merah

en: Yellow
id: Kuning

en: Green
id: Hijau

en: Blue
id: Biru

en: Use Tiger for rendering
id: Gunakan Tiger untuk merender

en: Rendering quality
id: Kualitas rendering

en: Select rendering quality, at the expense of speed. 0 is fastest, 1 is highest quality.
id: Pilih kualitas merender, dengan mengorbankan kecepatan. 0 adalah tercepat, 1 adalah kualitas tertinggi.

en: Default font effect
id: Efek font default

en: Add a font effect to text to improve readability against different backgrounds.
id: Tambahkan efek font pada teks untuk meningkatkan keterbacaan pada latar belakang berbeda.

en: Default font effect strength
id: Kekuatan efek font default

en: Default font description
id: Deskripsi font default

en: Default font color
id: Warna font default

en: Default font alpha
id: Alfa font default

en: Transparency of the default font color if the Kate stream does not specify a particular font color to use.
id: Transparansi dari warna default font jika stream Kate tidak menentukan warna font tertentu yang akan digunakan.

en: Default background color
id: Warna default dari latar belakang

en: Default background color if the Kate stream does not specify a background color to use.
id: Warna default latar belakang jika stream Kate tidak menentukan warna latar belakang yang digunakan.

en: Transparency of the default background color if the Kate stream does not specify a particular background color to use.
id: Transparansi dari warna default latar belakang jika stream Kate tidak menentukan warna latar belakang yang digunakan.

en: Kate is a codec for text and image based overlays.
    The Tiger rendering library is needed to render complex Kate streams, but VLC can still render static text and image based subtitles if it is not available.
    Note that changing settings below will not take effect until a new stream is played. This will hopefully be fixed soon.
id: Kate adalah kodek untuk overlay berbasis teks dan gambar.
    Pustaka Tiger rendering dibutuhkan untuk merender stream Kate kompleks, tapi VLC tetap dapat merender terjemahan berbasis teks statis dan gambar jika ini tidak tersedia.
    Ingatlah bahwa pengubahan pengaturan di bawah tidak akan membawa efek hingga stream baru dijalankan. Ini mungkin akan diperbaiki secepatnya.

en: Kate overlay decoder
id: Dekoder overlay Kate

en: Kate text subtitles packetizer
id: Packetizer teks terjemahan Kate

en: Subtitles (advanced)
id: Terjemahan (lanjutan)

en: Building font cache
id: Membangun cache font

en: Please wait while your font cache is rebuilt.
    This should take less than a minute.
id: Harap tunggu cache font dibangun ulang.
    Ini seharusnya berlangsung kurang dari satu menit.

en: MPEG I/II video decoder (using libmpeg2)
id: Dekoder video MPEG I/II (menggunakan libmpeg2)

en: Linear PCM audio decoder
id: Dekoder audio PCM linear

en: Linear PCM audio packetizer
id: Packetizer audio PCM linear

en: Linear PCM audio encoder
id: Enkoder audio PCM linear

en: MPEG audio layer I/II/III decoder
id: Dekoder MPEG audio lapisan I/II/III

en: MPEG audio decoder using mpg123
id: Dekoder audio MPEG menggunakan mpg123

en: OggSpots video decoder
id: Dekoder video OggSpots

en: OggSpots video packetizer
id: Packetizer video OggSpots

en: OMX direct rendering
id: Rendering langsung OMX

en: Enable OMX direct rendering.
id: Hidupkan rendering langsung OMX.

en: Audio/Video decoder (using OpenMAX IL)
id: Dekoder Audio/Video (menggunakan OpenMAX IL)

en: Video encoder (using OpenMAX IL)
id: Enkoder video (menggunakan OpenMAX IL)

en: OpenMAX IL video output
id: Output video OpenMAX IL

en: Opus audio decoder
id: Dekoder audio Opus

en: Opus audio encoder
id: Enkoder audio Opus

en: PNG video decoder
id: Dekoder video PNG

en: PNG video encoder
id: Enkoder video PNG

en: Enable software mode
id: Hidupkan mode perangkat lunak

en: Codec Profile
id: Profil Kodek

en: Codec Level
id: Level Kodek

en: Specify the codec level explicitly. If you don't, the codec will determine the correct profile from other sources, such as resolution and bitrate. E.g. '4.2' for mpeg4-part10 or 'low' for mpeg2
id: Tentukan level kodek secara eksplisit. Jika Anda tidak melakukannya, kodek akan menentukan profil yang sesuai dari sumber lain, seperti resolusi dan dan kadar bit. Cth. '4.2' untuk mpeg4-part10 atau 'low' untuk mpeg2

en: IDR interval
id: Interval IDR

en: Rate Control Method
id: Metode Pengendalian Kecepatan

en: The rate control method to use when encoding. Can be one of 'cbr', 'vbr', 'qp', 'avbr'. 'qp' mode isn't supported for mpeg2.
id: Metode pengendalian kecepatan yang digunakan ketika mengenkode. Dapat berupa salah satu dari 'cbr', 'vbr', 'qp', 'avbr'. Mode 'qp' tidak didukung untuk mpeg2.

en: Quantization parameter
id: Parameter pengkuantitasan

en: Number of slices per frame
id: Jumlah irisan per bingkai

en: Number of reference frames
id: Jumlah bingkai rujukan

en: Number of parallel operations
id: Jumlah operasi pararel

en: Defines the number of parallel encoding operations before we synchronise the result. Higher numbers may result on better throughput depending on hardware. MPEG2 needs at least 1 here.
id: Menentukan jumlah operasi enkoding paralel sebelum kita mensinkronkan hasil. Nilai tinggi mungkin menghasilkan pengantaran yang lebih baik tergantung pada perangkat keras. MPEG2 membutuhkan setidaknya 1 di sini.

en: Pseudo raw video decoder
id: Dekoder video raw pseudo

en: Pseudo raw video packetizer
id: Packetizer video raw pseudo

en: Rate control method
id: Metode pengendalian kecepatan

en: Method used to encode the video sequence
id: Metode yang digunakan untuk mengenkode sekuens video

en: Constant noise threshold mode
id: Mode ambang kebisingan konstan

en: Lossless mode
id: Mode Lossless

en: Constant lambda mode
id: Mode lambda konstan

en: Constant error mode
id: Mode kesalahan konstan

en: Constant quality mode
id: Mode kualitas konstan

en: GOP structure
id: Struktur GOP

en: GOP structure used to encode the video sequence
id: Struktur GOP yang digunakan untuk mengenkode sekuens video

en: Constant quality factor
id: Faktor kualitas konstan

en: Quality factor to use in constant quality mode
id: Faktor kualitas yang digunakan dalam mode kualitas konstan

en: Noise Threshold
id: Batasan Noise

en: Noise threshold to use in constant noise threshold mode
id: Batasan noise yang digunakan dalam mode batasan noise konstan

en: CBR bitrate (kbps)
id: Kadar bit CBR (kbps)

en: Target bitrate in kbps when encoding in constant bitrate mode
id: Kadar bit target dalam kbps ketika mengenkode dalam mode kadar bit konstan

en: Maximum bitrate (kbps)
id: Kadar bit maksimum (kbps)

en: Maximum bitrate in kbps when encoding in constant bitrate mode
id: Kadar bit maksimum dalam kbps ketika mengenkode dalam mode kadar bit konstan

en: Minimum bitrate (kbps)
id: Kadar bit minimum (kbps)

en: Minimum bitrate in kbps when encoding in constant bitrate mode
id: Kadar bit minimum dalam kbps ketika mengenkode dalam mode kadar bit konstan

en: GOP length
id: Panjang GOP

en: Prefilter
id: Pra-filter

en: Enable adaptive prefiltering
id: Hidupkan pra-filter teradaptasi

en: No pre-filtering
id: Tanpa pre-filtering

en: Add Noise
id: Tambah Noise

en: Amount of prefiltering
id: Jumlah pra-filter

en: Higher value implies more prefiltering
id: Nilai yang semakin tinggi berimplikasi pada pra-filter yang lebih banyak

en: Picture coding mode
id: Mode pengkodean gambar

en: auto - let encoder decide based upon input (Best)
id: auto - biarkan enkoder menentukan berdasarkan input (Terbaik)

en: force coding frame as single picture
id: paksa mengkoding frame sebagai sebuah gambar

en: force coding frame as separate interlaced fields
id: paksa pengkodingan frame sebagai ruang interlaced terpisah

en: Size of motion compensation blocks
id: Ukuran dari blok kompensasi gerak

en: automatic - let encoder decide based upon input (Best)
id: otomatis - biarkan enkoder menentukan berdasarkan input (Terbaik)

en: small - use small motion compensation blocks
id: kecil - gunakan blok kompensasi gerak kecil

en: medium - use medium motion compensation blocks
id: medium - gunakan blok kompensasi gerak medium

en: large - use large motion compensation blocks
id: besar - gunakan blok kompensasi gerak besar

en: Motion Vector precision
id: Presisi Vektor Gerak

en: Motion Vector precision in pels
id: Presisi vektor gerak dalam pels

en: Use chroma as part of the motion estimation process
id: Gunakan kroma sebagai bagian dari proses estimasi gerak

en: Intra picture DWT filter
id: Filter intra gambar DWT

en: Inter picture DWT filter
id: Filter inter gambar DWT

en: Number of DWT iterations
id: Jumlah iterasi DWT

en: Enable multiple quantizers
id: Hidupkan pengkuantitasan ganda

en: Enable multiple quantizers per subband (one per codeblock)
id: Hidupkan pengkuantitasan ganda per subjalur (satu per blokkode)

en: Disable arithmetic coding
id: Matikan pengkodingan aritmatik

en: Use variable length codes instead, useful for very high bitrates
id: Gunakan kode panjang variable, sangat berguna untuk kadar bit sangat tinggi

en: Horizontal slices per frame
id: Irisan horisontal per bingkai

en: Vertical slices per frame
id: Irisan vertikal per bingkai

en: Enable Global Motion Estimation
id: Hidupkan Estimasi Gerak Global

en: Enable Phase Correlation Estimation
id: Hidupkan Estimasi Korelasi Fase

en: Enable Scene Change Detection
id: Hidupkan Deteksi Perubahan Adegan

en: Force Profile
id: Paksakan Profil

en: VC2 Low Delay Profile
id: Profil VC2 Penundaan Rendah

en: VC2 Simple Profile
id: Profil VC2 Sederhana

en: VC2 Main Profile
id: Profil Utama VC2

en: Main Profile
id: Profil Utama

en: Dirac video decoder using libschroedinger
id: Dekoder video Dirac menggunakan pustaka libschroedinger

en: Dirac video encoder using libschroedinger
id: Enkoder video Dirac menggunakan pustaka libschroedinger

en: SCTE-18 decoder
id: Dekoder SCTE-18

en: SCTE-27 decoder
id: Dekoder SCTE-27

en: SDL Image decoder
id: Dekoder Gambar SDL

en: SDL_image video decoder
id: Dekoder video SDL_image

en: Enforce the mode of the encoder.
id: Paksa mode dari enkoder.

en: Enforce a quality between 0 (low) and 10 (high).
id: Tentukan kualitas antara 0 (rendah) dan 10 (tinggi).

en: Encoding complexity
id: Kompleksitas mengenkode

en: Enforce the complexity of the encoder.
id: Paksa kompleksitas dari enkoder.

en: Maximal bitrate
id: Kadar bit maksimum

en: Enforce the maximal VBR bitrate
id: Paksakan kadar bit VBR maksimal

en: CBR encoding
id: Pengenkodean CBR

en: Enforce a constant bitrate encoding (CBR) instead of default variable bitrate encoding (VBR).
id: Paksa penggunaan constant bitrate encoding (CBR) dibandingkan menggunakan default variable bitrate encoding (VBR).

en: Voice activity detection
id: Deteksi aktivitas suara

en: Enable voice activity detection (VAD). It is automatically activated in VBR mode.
id: Hidupkan deteksi aktivitas suara (VAD). Ini diaktivasikan secara otomatis dalam mode VBR.

en: Discontinuous Transmission
id: Transmisi Diskontinu

en: Enable discontinuous transmission (DTX).
id: Hidupkan transmisi diskontinu (DTX).

en: Narrow-band (8kHz)
id: Pita-pendek (8kHz)

en: Wide-band (16kHz)
id: Pita-lebar (16kHz)

en: Ultra-wideband (32kHz)
id: Pita-sangat-lebar (32kHz)

en: Speex audio decoder
id: Dekoder audio Speex

en: Speex audio packetizer
id: Packetizer audio Speex

en: Speex audio encoder
id: Enkoder audio Speex

en: Disable DVD subtitle transparency
id: Matikan transparansi terjemahan DVD

en: Removes all transparency effects used in DVD subtitles.
id: Hilangkan semua efek transparan yang digunakan dalam terjemahan DVD.

en: DVD subtitles decoder
id: Dekoder terjemahan DVD

en: DVD subtitles
id: Terjemahan DVD

en: DVD subtitles packetizer
id: Packetizer terjemahan DVD

en: EBU STL subtitles decoder
id: Dekoder terjemahan EBU STL

en: System codeset
id: Kodeset Sistem

en: Universal, Chinese (GB18030)
id: Aksara Cina Universal (GB18030)

en: Western European (Latin-9)
id: Eropa Barat (Latin-9)

en: Western European (Windows-1252)
id: Eropa Barat (Windows-1252)

en: Western European (IBM 00850)
id: Eropa Barat (IBM 00850)

en: Eastern European (Latin-2)
id: Eropa Timur (Latin-2)

en: Eastern European (Windows-1250)
id: Eropa Timur (Windows-1250)

en: Nordic (Latin-6)
id: Nordik (Latin-6)

en: Russian (KOI8-R)
id: Rusia (KOI8-R)

en: Ukrainian (KOI8-U)
id: Ukrainia (KOI8-U)

en: Arabic (ISO 8859-6)
id: Arab (ISO 8859-6)

en: Arabic (Windows-1256)
id: Arab (Windows-1256)

en: Greek (ISO 8859-7)
id: Yunani (ISO 8859-7)

en: Greek (Windows-1253)
id: Yunani (Windows-1253)

en: Hebrew (ISO 8859-8)
id: Ibrani (ISO 8859-8)

en: Hebrew (Windows-1255)
id: Ibrani (Windows-1255)

en: Turkish (ISO 8859-9)
id: Turki (ISO 8859-9)

en: Turkish (Windows-1254)
id: Turki (Windows-1254)

en: Baltic (Latin-7)
id: Baltik (Latin-7)

en: Baltic (Windows-1257)
id: Baltik (Windows-1257)

en: South-Eastern European (Latin-10)
id: Eropa Tenggara (Latin-10)

en: Simplified Chinese (ISO-2022-CN-EXT)
id: Aksara Cina Disederhanakan (ISO-2022-CN-EXT)

en: Simplified Chinese Unix (EUC-CN)
id: Aksara Cina Disederhanakan Unix (EUC-CN)

en: Japanese (7-bits JIS/ISO-2022-JP-2)
id: Jepang (7-bits JIS/ISO-2022-JP-2)

en: Japanese Unix (EUC-JP)
id: Jepang Unix (EUC-JP)

en: Japanese (Shift JIS)
id: Jepang (Shift JIS)

en: Korean (EUC-KR/CP949)
id: Korea (EUC-KR/CP949)

en: Korean (ISO-2022-KR)
id: Korea (ISO-2022-KR)

en: Traditional Chinese (Big5)
id: Aksara Cina Tradisional (Big5)

en: Traditional Chinese Unix (EUC-TW)
id: Aksara Cina Tradisional Unix (EUC-TW)

en: Vietnamese (VISCII)
id: Vietnam (VISCII)

en: Vietnamese (Windows-1258)
id: Vietnam (Windows-1258)

en: Subtitle text encoding
id: Enkoding teks terjemahan

en: Set the encoding used in text subtitles
id: Menentukan enkoding yang digunakan dalam teks terjemahan

en: Subtitle justification
id: Perataan terjemahan

en: Set the justification of subtitles
id: Menentukan perataan terjemahan

en: UTF-8 subtitle autodetection
id: Deteksi otomatis terjemahan UTF-8

en: This enables automatic detection of UTF-8 encoding within subtitle files.
id: Ini menghidupkan deteksi otomatis atas enkoding UTF-8 dalam file terjemahan.

en: Text subtitle decoder
id: Dekoder teks terjemahan

en: Some subtitle formats allow for text formatting. VLC partly implements this, but you can choose to disable all formatting.
id: Beberapa format terjemahan mengizinkan pemformatan teks. VLC menerapkan hal ini sebagian, tetapi Anda dapat memilih untuk mematikan semua pemformatan.

en: USF subtitles decoder
id: Dekoder terjemahan USF

en: tx3g subtitles decoder
id: Dekoder terjemahan tx3g

en: tx3g subtitles
id: Terjemahan tx3g

en: Philips OGT (SVCD subtitle) decoder
id: Dekoder Philips OGT (terjemahan SVCD)

en: SVCD subtitles
id: Terjemahan SVCD

en: Philips OGT (SVCD subtitle) packetizer
id: Packetizer Philips OGT (terjemahan SVCD)

en: Image width
id: Lebar gambar

en: Image height
id: Tinggi gambar

en: Scale factor
id: Faktor skala

en: Scale factor to apply to image
id: Faktor skala yang diterapkan pada gambar

en: SVG video decoder
id: Dekoder video SVG

en: T.140 text encoder
id: Enkoder teks T.140

en: Ignore subtitle flag
id: Abaikan penanda terjemahan

en: Ignore the subtitle flag, try this if your subtitles don't appear.
id: Abaikan penanda terjemahan, coba ini jika terjemahan Anda tidak terlihat.

en: Teletext subtitles decoder
id: Dekoder terjemahan teleteks

en: HDMV TextST subtitles decoder
id: Dekoder terjemahan HDMV TextST

en: Enforce a quality between 1 (low) and 10 (high), instead of specifying a particular bitrate. This will produce a VBR stream.
id: Paksa kualitas antara 1 (rendah) dan 10 (tinggi), bukan menentukan kadar bit tertentu. Ini akan menghasilkan stream VBR.

en: Post processing quality
id: Kualitas setelah proses

en: Theora video decoder
id: Dekoder video Theora

en: Theora video packetizer
id: Packetizer video Theora

en: Theora video encoder
id: Enkoder video Theora

en: TTML decoder
id: Dekoder TTML

en: TTML subtitles decoder
id: Dekoder terjemahan TTML

en: TTML demuxer
id: Demuxer TTML

en: Force a specific encoding quality between 0.0 (high) and 50.0 (low), instead of specifying a particular bitrate. This will produce a VBR stream.
id: Paksa kualitas mengenkode spesifik antara 0.0 (tinggi) dan 50.0 (rendah), bukan menentukan kadar bit tertentu. Ini akan menghasilkan stream VBR.

en: Stereo mode
id: Mode stereo

en: Handling mode for stereo streams
id: Mode pengendalian untuk stream stereo

en: VBR mode
id: Mode VBR

en: Use Variable BitRate. Default is to use Constant BitRate (CBR).
id: Gunakan Kadar Bit Variabel. Default adalah menggunakan Kadar Bit Tetap (CBR).

en: Psycho-acoustic model
id: Model Psiko-akustik

en: Integer from -1 (no model) to 4.
id: Integer dari -1 (tanpa model) hingga 4.

en: Libtwolame audio encoder
id: Enkoder audio Libtwolame

en: Ulead DV audio decoder
id: Dekoder audio Ulead DV

en: Use Hardware decoders only
id: Gunakan dekoder perangkat keras saja

en: VideoToolbox video decoder
id: Dekoder video VideoToolbox

en: Maximum encoding bitrate
id: Kadar bit pengenkodean maksimal

en: Maximum bitrate in kbps. This is useful for streaming applications.
id: Kadar bit maksimal dalam kbps. Ini berguna untuk aplikasi menstreaming.

en: Minimum encoding bitrate
id: Kadar bit pengenkodean minimal

en: Minimum bitrate in kbps. This is useful for encoding for a fixed-size channel.
id: Kadar bit minimal dalam kbps. Ini berguna untuk mengenkoding untuk kanal berukuran tetap.

en: Force a constant bitrate encoding (CBR).
id: Paksa mengenkode dengan kadar bit konstan / constant bitrate encoding (CBR).

en: Vorbis audio decoder
id: Dekoder audio Vorbis

en: Vorbis audio packetizer
id: Packetizer audio Vorbis

en: Vorbis audio encoder
id: Enkoder audio Vorbis

en: Quality mode
id: Mode kualitas

en: WebM video decoder
id: Dekoder video WebM

en: WebM video encoder
id: Enkoder video WebM

en: WEBVTT decoder
id: Dekoder WEBVIT

en: WEBVTT subtitles decoder
id: Dekoder terjemahan WEBVIT

en: WEBVTT subtitles parser
id: Parser terjemahan WEBVIT

en: Maximum GOP size
id: Ukuran GOP maksimum

en: Minimum GOP size
id: Ukuran GOP minimal

en: Sets minimum interval between IDR-frames. In H.264, I-frames do not necessarily bound a closed GOP because it is allowable for a P-frame to be predicted from more frames than just the one frame before it (also see reference frame option). Therefore, I-frames are not necessarily seekable. IDR-frames restrict subsequent P-frames from referring to any frame prior to the IDR-frame. 
    If scenecuts appear within this interval, they are still encoded as I-frames, but do not start a new GOP.
id: Tentukan interval minimal antara bingkai-IDR. Untuk H.264, bingkai-I tidak perlu terikat sebuah GOP tertutup karena ini akan mengizinkan bingkai-P diprediksi dari lebih banyak bingkai bukan hanya satu bingkai sebelumnya (lihat juga pilihan frame referensi). Oleh karenanya, bingkai-I tidak perlu dapat dicari. Bingkai-IDR membatasi urutan bingkai-P daripada merujuk kepada sembarang bingkai sebelum bingkai-IDR. 
    Jika adegan potong muncul di antara sela ini, mereka masih dienkodekan sebagai bingkai-I, tapi tidak akan memulai GOP baru.

en: Enable compatibility hacks for Blu-ray support
id: Hidupkan peretasan kompatibilitas untuk dukungan Blu-ray

en: Extra I-frames aggressivity
id: Agresifitas bingkai-I tambahan

en: Scene-cut detection. Controls how aggressively to insert extra I-frames. With small values of scenecut, the codec often has to force an I-frame when it would exceed keyint. Good values of scenecut may find a better location for the I-frame. Large values use more I-frames than necessary, thus wasting bits. -1 disables scene-cut detection, so I-frames are inserted only every other keyint frames, which probably leads to ugly encoding artifacts. Range 1 to 100.
id: Deteksi pemotongan-adegan. Mengontrol bagaimana agresifitas dalam menyisipkan bingkai-I tambahan, kodek terkadang harus memaksa bingkai-I ketika itu melebihi keyint. Nilai yang baik untuk pemotongan-adegan mungkin menemukan lokasi yang lebih baik untuk bingkai-I. Nilai besar menggunakan lebih banyak bingkai-I dibanding kebutuhan, karenanya membuang-buang bit. -1 mematikan deteksi pemotongan-adegan, maka bingkai-I disisipkan hanya tiap bingkai keyint lain, yang mungkin menghasilkan artifak pengkodean yang buruk. Range 1 hingga 100.

en: B-frames between I and P
id: Bingkai-I antara I dan P

en: Number of consecutive B-frames between I and P-frames. Range 1 to 16.
id: Jumlah bingkai-B berturutan antara I dan bingkai-P. Range 1 hingga 16.

en: Adaptive B-frame decision
id: Keputusan adaptif Bingkai-B

en: Bias the choice to use B-frames. Positive values cause more B-frames, negative values cause less B-frames.
id: Condongkan pilihan untuk menggunakan bingkai-B. Nilai positif menyebabkan lebih banyak bingkai-B, nilai negatif mengurangkan bingkai-B.

en: Keep some B-frames as references
id: Pertahankan sebagian frame-B sebagai rujukan

en: CABAC (Context-Adaptive Binary Arithmetic Coding). Slightly slows down encoding and decoding, but should save 10 to 15% bitrate.
id: CABAC (Context-Adaptive Binary Arithmetic Coding). Sedikit memperlambat pengenkodean dan pendekodean, tetapi akan menghemat bitrate sebanyak 10-15%.

en: Number of previous frames used as predictors. This is effective in Anime, but seems to make little difference in live-action source material. Some decoders are unable to deal with large frameref values. Range 1 to 16.
id: Jumlah bingkai sebelumnya yang digunakan sebagai pemprediksi. Ini efektif dalam Animasi, tetapi menghasilkan sedikit perbedaan dalam material sumber aksi-langsung. Beberapa dekoder tidak dapat menangani nilai frameref yang besar. Range 1 hingga 16.

en: Skip loop filter
id: Lewati filter loop

en: Deactivate the deblocking loop filter (decreases quality).
id: Menonaktifkan filter loop deblocking (menurunkan kualitas).

en: Loop filter AlphaC0 and Beta parameters alpha:beta
id: Filter loop parameter AlphaC0 dan Beta alfa:beta

en: Loop filter AlphaC0 and Beta parameters. Range -6 to 6 for both alpha and beta parameters. -6 means light filter, 6 means strong.
id: Filter loop parameter AlphaC0 dan Beta. Range -6 hingga 6 untuk kedua-dua parameter alfa dan beta. -6 berarti filter halus, 6 berarti filter kuat.

en: H.264 level
id: Level H.264

en: Specify H.264 level (as defined by Annex A of the standard). Levels are not enforced; it's up to the user to select a level compatible with the rest of the encoding options. Range 1 to 5.1 (10 to 51 is also allowed). Set to 0 for letting x264 set level.
id: Tentukan level H.264 (seperti yang didefinisikan oleh standar Annex A). Level tidak dipaksakan; tergantung pengguna untuk memilih level yang kompatibel dengan pilihan mengenkodean yang lain. Range 1 hingga 5.1 (10 hingga 51 juga diizinkan). Tentukan 0 untuk mengizinkan x264 menentukan level.

en: H.264 profile
id: Profil H.264

en: Force number of slices per frame
id: Paksakan jumlah potongan tiap bingkai

en: Limit the size of each slice in bytes
id: Batasi ukuran dari tiap potongan dalam byte

en: Limit the size of each slice in macroblocks
id: Batasi ukuran dari tiap potongan dalam makroblok

en: Sets a maximum number of macroblocks per slice
id: Tentukan jumlah maksimum makroblok per potongan

en: Set QP
id: Tentukan QP

en: This selects the quantizer to use. Lower values result in better fidelity, but higher bitrates. 26 is a good default value. Range 0 (lossless) to 51.
id: Ini akan memilih pengkuantitasan yang digunakan. Nilai rendah menghasilkan lebih kejituan, tetapi kadar data lebih tinggi. 26 adalah nilai default yang baik. Range dari 0 (lossless) hingga 51.

en: Quality-based VBR
id: VBR berdasar kualitas

en: 1-pass Quality-based VBR. Range 0 to 51.
id: 1-pass VBR berdasarkan kualitas. Range 0 hingga 51.

en: Min QP
id: QP Min

en: Minimum quantizer parameter. 15 to 35 seems to be a useful range.
id: Parameter pengkuantitasan minimal. 15 hingga 35 kelihatannya seperti range yang berguna.

en: Maximum quantizer parameter.
id: Parameter quantizer maksimum.

en: Max QP step
id: Max langkah QP

en: Max QP step between frames.
id: Max langkah QP antar bingkai.

en: Average bitrate tolerance
id: Toleransi rata-rata kadar bit

en: Allowed variance in average bitrate (in kbits/s).
id: Variasi yang diizinkan dalam kadar bit rata-rata (dalam kbit/s).

en: Max local bitrate
id: Kadar bit lokal maksimum

en: Sets a maximum local bitrate (in kbits/s).
id: Menentukan kadar bit lokal maksimum (dalam kbit/s).

en: VBV buffer
id: Buffer VBR

en: Averaging period for the maximum local bitrate (in kbits).
id: Periode rata-rata untuk kadar bit lokal maksimum (dalam kbits).

en: Initial VBV buffer occupancy
id: Pemillikan buffer VBV awal

en: Sets the initial buffer occupancy as a fraction of the buffer size. Range 0.0 to 1.0.
id: Tentukan penggunaan buffer awal sebagai pecahan ukuran buffer. Range 0.0 hingga 1.0.

en: How AQ distributes bits
id: Bagaimana AQ mendistribusikan bit

en: Defines bitdistribution mode for AQ, default 1
     - 0: Disabled
     - 1: Current x264 default mode
     - 2: uses log(var)^2 instead of log(var) and attempts to adapt strength per frame
id: Menentukan mode distribusi bit untuk AQ, default 1
     - 0: Dimatikan
     - 1: Default mode x264 saat ini
     - 2: Menggunakan log(var)^2 bukan menggunakan log(var) dan mencoba beradaptasi kekuatan per bingkai

en: Strength of AQ
id: Kekuatan AQ

en: QP factor between I and P
id: Faktor QP antara I dan P

en: QP factor between I and P. Range 1.0 to 2.0.
id: Faktor QP antara I dan P. Range 1.0 hingga 2.0.

en: QP factor between P and B
id: Faktor QP antara P dan B

en: QP factor between P and B. Range 1.0 to 2.0.
id: Faktor QP antara P dan B. Range 1.0 hingga 2.0.

en: QP difference between chroma and luma
id: Perbedaan QP antara chroma dan luma

en: QP difference between chroma and luma.
id: Perbedaan QP antara chroma dan luma.

en: QP curve compression
id: Kompresi kurva QP

en: QP curve compression. Range 0.0 (CBR) to 1.0 (QCP).
id: Kompresi kurva QP. Range 0.0 (CBR) hingga 1.0 (QCP).

en: Reduce fluctuations in QP
id: Kurangi fluktuasi dalam QP

en: This reduces the fluctuations in QP before curve compression. Temporally blurs complexity.
id: Mengurangi fluktuasi dalam QP sebelum kompresi kurva. Mengaburkan kekompleksan untuk sementara.

en: This reduces the fluctuations in QP after curve compression. Temporally blurs quants.
id: Mengurangi fluktuasi dalam QP setelah kompresi kurva. Mengaburkan quants untuk sementara.

en: Partitions to consider
id: Penyekat yang dipertimbangkan

en: Partitions to consider in analyse mode:
     - none  : 
     - fast  : i4x4
     - normal: i4x4,p8x8,(i8x8)
     - slow  : i4x4,p8x8,(i8x8),b8x8
     - all   : i4x4,p8x8,(i8x8),b8x8,p4x4
    (p4x4 requires p8x8. i8x8 requires 8x8dct).
id: Penyekat yang dipertimbangkan dalam mode analisis:
     - tidak ada  : 
     - cepat  : i4x4
     - normal: i4x4,p8x8,(i8x8)
     - lambat  : i4x4,p8x8,(i8x8),b8x8
     - semua   : i4x4,p8x8,(i8x8),b8x8,p4x4
    (p4x4 membutuhkan p8x8. i8x8 membutuhkan 8x8dct).

en: Direct MV prediction mode
id: Mode prediksi MV Langsung

en: Direct prediction size
id: Ukuran prediksi langsung

en: Direct prediction size:
     -  0: 4x4
     -  1: 8x8
     - -1: smallest possible according to level
id: Ukuran prediksi langsung:
     -  0: 4x4
     -  1: 8x8
     - -1: yang terkecil menurut level

en: Weighted prediction for B-frames
id: Prediksi pembobotan untuk bingkai-B

en: Weighted prediction for B-frames.
id: Prediksi pembobotan untuk bingkai-B.

en: Weighted prediction for P-frames
id: Prediksi pembobotan untuk bingkai-P

en: Weighted prediction for P-frames:
     - 0: Disabled
     - 1: Blind offset
     - 2: Smart analysis
id: Prediksi pembobotan untuk bingkai-P:
     - 0: Dimatikan
     - 1: Blind offset
     - 2: Smart analysis

en: Integer pixel motion estimation method
id: Metode jangkaan gerak piksel integer

en: Maximum motion vector search range
id: Range pencarian vektor gerakan maksimum

en: Maximum distance to search for motion estimation, measured from predicted position(s). Default of 16 is good for most footage, high motion sequences may benefit from settings between 24 and 32. Range 0 to 64.
id: Jarak maksimum mencari estimasi gerakan, dihitung dari posisi prediksi. Nilai default 16 adalah baik untuk kebanyakan pengakhiran, sekuensial gerakan tinggi dapat memperoleh keuntungan dari nilai antara 24 dan 32. Range 0 hingga 64.

en: Maximum motion vector length
id: Panjang maksimum vektor gerakan

en: Maximum motion vector length in pixels. -1 is automatic, based on level.
id: Panjang maksimum vektor gerakan dalam piksel. -1 adalah otomatis, berdasar pada level.

en: Minimum buffer space between threads
id: Ruang buffer minimum di antara thread

en: Minimum buffer space between threads. -1 is automatic, based on number of threads.
id: Ruang buffer minimum di antara thread. -1 adalah otomatis, berdasarkan jumlah thread.

en: Subpixel motion estimation and partition decision quality
id: Estimasi gerak subpiksel dan kualitas keputusan penyekatan

en: This parameter controls quality versus speed tradeoffs involved in the motion estimation decision process (lower = quicker and higher = better quality). Range 1 to 9.
id: Parameter ini mengkontrol kualitas berbanding dengan kecepatan yang terlibat dalam proses keputusan estimasi gerakan (semakin rendah = cepat dan semakin tinggi = kualitas lebih baik). Range 1 sampai 9.

en: RD based mode decision for B-frames. This requires subme 6 (or higher).
id: Keputusan mode berdasarkan RD untuk Bingkai-B. Ini membutuhkan subme 6 (atau lebih tinggi).

en: Decide references on a per partition basis
id: Penentuan rujukan berdasarkan sekatan

en: Allows each 8x8 or 16x8 partition to independently select a reference frame, as opposed to only one ref per macroblock.
id: Mengizinkan setiap penyekatan 8x8 atau 16x8 untuk memilih bingkai rujukan secara independen, dibandingkan hanya satu ref setiap makroblok.

en: Chroma in motion estimation
id: Estimasi chroma dalam gerakan

en: Chroma ME for subpel and mode decision in P-frames.
id: ME kroma untuk subpel dan mod keputusan dalam bingkai-P.

en: Joint bidirectional motion refinement.
id: Penghalusan gerakan sendi dwiarah.

en: Adaptive spatial transform size
id: Ukuran transformasi adaptif spasial

en: SATD-based decision for 8x8 transform in inter-MBs.
id: Keputusan berdasar SATD untuk mengubah 8x8 dalam inter-MB.

en: Trellis RD quantization
id: Pengkuantitasan RD Trellis

en: Early SKIP detection on P-frames
id: Deteksi SKIP awal pada bingkai-P

en: Early SKIP detection on P-frames.
id: Deteksi SKIP awal pada bingkai-P.

en: Coefficient thresholding on P-frames
id: Koefisien tresholding pada bingkai-P

en: Use Psy-optimizations
id: Gunakan Optimasi-Psy

en: Use all visual optimizations that can worsen both PSNR and SSIM
id: Penggunaan semua optimasi visual dapat memperburuk baik PNSR maupun SSIM

en: Dct-domain noise reduction. Adaptive pseudo-deadzone. 10 to 1000 seems to be a useful range.
id: Peredaman bising Dct-domain. Adaptif pseudo-deadzone. 10 hingga 1000 adalah range yang berguna.

en: Inter luma quantization deadzone
id: Pengkuantitasan deadzone Inter luma

en: Set the size of the inter luma quantization deadzone. Range 0 to 32.
id: Tentukan ukuran dari deadzone pengkuantitasan inter luma. Range 0 hingga 32.

en: Intra luma quantization deadzone
id: Pengkuantitasan deadzone Intra luma

en: Set the size of the intra luma quantization deadzone. Range 0 to 32.
id: Tentukan ukuran dari deadzone pengkuantitasan intra luma. Range 0 hingga 32.

en: CPU optimizations
id: Optimasi CPU

en: Use assembler CPU optimizations.
id: Gunakan optimasi assembler CPU.

en: PSNR computation
id: Penghitungan PSNR

en: Compute and print PSNR stats. This has no effect on the actual encoding quality.
id: Hitung dan cetak status PSNR. Ini tidak memilki efek pada kualitas enkoding aktual.

en: SSIM computation
id: Penghitungan SSIM

en: Compute and print SSIM stats. This has no effect on the actual encoding quality.
id: Hitung dan cetak status SSIM. Ini tidak memilki efek pada kualitas enkoding aktual.

en: Quiet mode
id: Mode senyap

en: Statistics
id: Statistik

en: Print stats for each frame.
id: Cetak statistik untuk setiap bingkai.

en: SPS and PPS id numbers
id: Nomor id SPS dan PPS

en: Set SPS and PPS id numbers to allow concatenating streams with different settings.
id: Tentukan nomor id SPS dan PPS untuk mengizinkan penggabungan stream yang memiliki pengaturan yang berbeda.

en: Access unit delimiters
id: Pembatas unit akses

en: Generate access unit delimiter NAL units.
id: Pembangkit pembatas unit akses unit NAL.

en: HRD-timing information
id: Informasi pemilihan waktu HRD

en: x264 advanced options
id: Pengaturan lanjutan x264

en: x264 advanced options, in the form {opt=val,op2=val2}.
id: Pengaturan lanjutan x264, dalam bentuk {opt=val,op2=val2}.

en: Fast
id: Cepat

en: Slow
id: Perlahan

en: Spatial
id: Spasial

en: H.264/MPEG-4 Part 10/AVC encoder (x264 10-bit)
id: Enkoder Part 10/AVC H.264/MPEG-4 (x264 10 bit)

en: H.262/MPEG-2 encoder (x262)
id: Enkoder H262/MPEG-2 (x262)

en: H.264/MPEG-4 Part 10/AVC encoder (x264)
id: Enkoder Part 10/AVC H.264/MPEG-4 (x264)

en: H.265/HEVC encoder (x265)
id: Enkoder H.265/HEVC (x265)

en: XWD image decoder
id: Dekoder gambar XWD

en: Teletext page
id: Halaman teleteks

en: Open the indicated Teletext page. Default page is index 100.
id: Buka halaman Teleteks yang ditentukan. Halaman default adalah indeks 100.

en: Teletext alignment
id: Rataan teleteks

en: You can enforce the teletext position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg. 6 = top-right).
id: Anda dapat memaksa posisi teleteks di atas video (0=tengah, 1=kiri, 2=kanan, 4=atas, 8=bawah, Anda juga dapat menggunakan kombinasi nilai-nilai tersebut, cth. 6=atas-kanan).

en: Teletext text subtitles
id: Terjemahan teks teleteks

en: Presentation Level
id: Level Presentasi

en: VBI and Teletext decoder
id: Dekoder VBI dan Teleteks

en: VBI & Teletext
id: VBI & Teleteks

en: D-Bus control interface
id: Antarmuka kontrol D-Bus

en: Do not open a DOS command box interface
id: Jangan buka antarmuka kotak perintah DOS

en: By default the dummy interface plugin will start a DOS command box. Enabling the quiet mode will not bring this command box but can also be pretty annoying when you want to stop VLC and no video window is open.
id: Secara default plugin antarmuka dummy akan menjalankan kotak perintah DOS. Menghidupkan mode sunyi tidak akan membawa kotak perintah ini tetapi akan cukup mengganggu apabila Anda ingin menghentikan VLC dan tidak ada window video terbuka.

en: Dummy interface
id: Antarmuka Dummy

en: Motion threshold (10-100)
id: Ambang gerakan (10-100)

en: Amount of movement required for a mouse gesture to be recorded.
id: Jumlah pergerakan yang diperlukan untuk gerakan tetikus direkam.

en: Trigger button
id: Tombol Picu

en: Trigger button for mouse gestures.
id: Tombol picu untuk gerakan tetikus.

en: Middle
id: Tengah

en: Gestures
id: Gerak

en: Mouse gestures control interface
id: Antarmuka kontrol gerakan tetikus

en: Global Hotkeys
id: Hotkey Global

en: Global Hotkeys interface
id: Antarmuka Hotkey Global

en: Hotkeys management interface
id: Antarmuka manajemen hotkey

en: Loop: %s
id: Ulang: %s

en: Random: %s
id: Acak: %s

en: Audio Device: %s
id: Perangkat Audio: %s

en: Recording
id: Merekam

en: Recording done
id: Selesai merekam

en: No active subtitle
id: Tidak ada terjemahan yang aktif

en: Subtitle delay %i ms
id: Penundaan terjemahan %i ms

en: Audio delay %i ms
id: Penundaan audio %i ms

en: Audio track: %s
id: Trek audio: %s

en: Subtitle track: %s
id: Trek terjemahan: %s

en: Aspect ratio: %s
id: Aspek rasio: %s

en: Crop: %s
id: Potong: %s

en: Zooming reset
id: Setel ulang perbesaran

en: Original Size
id: Ukuran Asal

en: Zoom mode: %s
id: Tingkat perbesaran: %s

en: Subtitle position: no active subtitle
id: Posisi terjemahan: tidak ada terjemahan yang aktif

en: Subtitle position %d px
id: Posisi terjemahan %d px

en: Subtitle text scale %d%%
id: Skala teks terjemahan %d%%

en: Speed: %.2fx
id: Kecepatan: %.2fx

en: 
    Warning: if you cannot access the GUI anymore, open a command-line window, go to the directory where you installed VLC and run "vlc -I qt"
id: 
    Perhatian: Jika Anda tidak bisa membuka GUI, buka jendela perintah baris, pergi ke direktori di mana Anda memasang VLC dan jalankan "vlc -I qt"

en: Change the lirc configuration file
id: Ubah file konfigurasi lirc

en: Tell lirc to read this configuration file. By default it searches in the users home directory.
id: Beritahu lirc untuk membaca file konfigurasi ini. Secara default dia akan mencari pada direktori pengguna.

en: Infrared remote control interface
id: Antarmuka kontrol jauh infra-merah

en: motion
id: gerakan

en: motion control interface
id: antarmuka kontrol gerakan

en: Use HDAPS, AMS, APPLESMC or UNIMOTION motion sensors to rotate the video
id: Gunakan sensor gerak HDAPS, AMS, APPLESMC atau UNIMOTION untuk memutar video

en: Network master clock
id: Penanda waktu jaringan

en: When set, this VLC instance will act as the master clock for synchronization for clients listening
id: Jika ditentukan maka instans vlc ini akan bertindak sebagai pusat waktu untuk sinkronisasi terhadap klien yang mendengar

en: The IP address of the network master clock to use for clock synchronization.
id: Alamat IP dari server penanda waktu jaringan yang digunakan untuk sinkronisasi waktu.

en: UDP timeout (in ms)
id: Timeout UDP (dalam milidetik)

en: Length of time (in ms) until aborting data reception.
id: Jumlah waktu (dalam milidetik) untuk menunggu sebelum membatalkan penerimaan data jaringan.

en: Network Sync
id: Sinkron. Jaringan

en: Network synchronization
id: Sinkronisasi jaringan

en: Install Windows Service
id: Pasang Servis Windows

en: Install the Service and exit.
id: Pasang Servis dan keluar.

en: Uninstall Windows Service
id: Uninstall Servis Windows

en: Uninstall the Service and exit.
id: Uninstall Servis dan keluar.

en: Display name of the Service
id: Tampilan nama Servis

en: Change the display name of the Service.
id: Ganti nama tampilan dari Servis.

en: Configuration options
id: Pilihan konfigurasi

en: Configuration options that will be used by the Service (eg. --foo=bar --no-foobar). It should be specified at install time so the Service is properly configured.
id: Pilihan konfigurasi yang akan digunakan oleh Servis (cth. --foo=bar --no-foobar). Seharusnya ditentukan pada waktu instalasi sehingga Servis dikonfigurasikan secara tepat.

en: Additional interfaces spawned by the Service. It should be specified at install time so the Service is properly configured. Use a comma separated list of interface modules. (common values are: logger, sap, rc, http)
id: Antarmuka tambahan yang dilahirkan oleh Servis. Seharusnya ditentukan pada waktu instalasi sehingga Servis dikonfigurasikan secara tepat. Gunakan daftar terpisah koma dari modul-modul antarmuka. (nilai biasa adalah: logger, sap, rc, http)

en: NT Service
id: Servis NT

en: Windows Service interface
id: Antarmuka Servis Windows

en: Opening
id: Membuka

en: Error
id: Kesalahan

en: Show stream position
id: Tampilkan posisi stream

en: Show the current position in seconds within the stream from time to time.
id: Tampilkan posisi saat ini dalam detik dari stream dari waktu ke waktu.

en: Fake TTY
id: TTY Tiruan

en: Force the rc module to use stdin as if it was a TTY.
id: Paksa modul rc untuk menggunakan stdin seakan ia adalah TTY.

en: UNIX socket command input
id: Input perintah soket UNIX

en: Accept commands over a Unix socket rather than stdin.
id: Menerima perintah di atas soket Unix bukannya stdin.

en: TCP command input
id: Input perintah TCP

en: Accept commands over a socket rather than stdin. You can set the address and port the interface will bind to.
id: Menerima perintah di atas soket Unix bukannya stdin. Anda dapat menentukan alamat dan port antarmuka akan ditambatkan.

en: By default the rc interface plugin will start a DOS command box. Enabling the quiet mode will not bring this command box but can also be pretty annoying when you want to stop VLC and no video window is open.
id: Secara default plugin antarmuka kontrol jauh akan menjalankan kotak perintah DOS. Menghidupkan mode sunyi tidak akan memberikan kotak perintah ini tetapi akan cukup mengganggu bila Anda ingin menghentikan VLC dan tidak ada window video yang terbuka.

en: Remote control interface
id: Antarmuka kontrol jauh

en: Remote control interface initialized. Type `help' for help.
id: Antarmuka kontrol jauh dimulai. Ketik `help' untuk bantuan.

en: Unknown command `%s'. Type `help' for help.
id: Perintah `%s' tidak dikenal. Ketik `help' untuk bantuan.

en: +----[ Remote control commands ]
id: +----[ Perintah kontrol jauh ]

en: | add XYZ  . . . . . . . . . . . . add XYZ to playlist
id: | add XYZ  . . . . . . . . tambahkan XYZ pada playlist

en: | enqueue XYZ  . . . . . . . . . queue XYZ to playlist
id: | enqueue XYZ  . . . . . .  antrikan XYZ pada playlist

en: | playlist . . . . .  show items currently in playlist
id: | playlist . .  tampilkan item dalam playlist saat ini

en: | play . . . . . . . . . . . . . . . . . . play stream
id: | play . . . . . . . . . . . . . . . . .  putar stream

en: | stop . . . . . . . . . . . . . . . . . . stop stream
id: | stop . . . . . . . . . . . . . . . . hentikan stream

en: | next . . . . . . . . . . . . . .  next playlist item
id: | next . . . . . . . . . . .  item playlist berikutnya

en: | prev . . . . . . . . . . . .  previous playlist item
id: | prev . . . . . . . . . . .  item playlist sebelumnya

en: | goto . . . . . . . . . . . . . .  goto item at index
id: | goto  . . . . . . . . . . . tuju ke item pada indeks

en: | repeat [on|off] . . . .  toggle playlist item repeat
id: | repeat [on|off] . . .  hidup/matikan perulangan item

en: | loop [on|off] . . . . . . . . . toggle playlist loop
id: | loop [on|off] .hidup/matikan perulangan daftar putar

en: | random [on|off] . . . . . . .  toggle random jumping
id: | random [on|off] . . . .  hidup/matikan lompatan acak

en: | clear . . . . . . . . . . . . . . clear the playlist
id: | clear . . . . . . . . . . . . . . bersihkan playlist

en: | status . . . . . . . . . . . current playlist status
id: | status . . . . . . . . . .  status playlist saat ini

en: | title [X]  . . . . . . set/get title in current item
id: | title [X]  .tentukan/ambil judul dalam item saat ini

en: | title_n  . . . . . . . .  next title in current item
id: | title_n  . . .  judul berikutnya dalam item saat ini

en: | title_p  . . . . . .  previous title in current item
id: | title_p  . . .  judul sebelumnya dalam item saat ini

en: | chapter [X]  . . . . set/get chapter in current item
id: | chapter [X]  .tentukan/ambil bab dalam item saat ini

en: | chapter_n  . . . . . .  next chapter in current item
id: | chapter_n  . . .  bab berikutnya dalam item saat ini

en: | chapter_p  . . . .  previous chapter in current item
id: | chapter_p  . . .  bab sebelumnya dalam item saat ini

en: | seek X . . . seek in seconds, for instance `seek 12'
id: | seek X . . . . . . cari dalam detik, misal `seek 12'

en: | frame. . . . . . . . . .  play frame by frame
id: | frame . . . . . . . . tayangkan bingkai demi bingkai

en: | f [on|off] . . . . . . . . . . . . toggle fullscreen
id: | f [on|off] . . .  hidup/matikan tampilan layar penuh

en: | info . . . . .  information about the current stream
id: | info . . . . . . . informasi tentang stream saat ini

en: | stats  . . . . . . . .  show statistical information
id: | stats  . . . . . . .   tampilkan informasi statistik

en: | get_time . . seconds elapsed since stream's beginning
id: | get_time . . . . . detik terlewati sejak awal stream

en: | is_playing . . . .  1 if a stream plays, 0 otherwise
id: | is_playing . . . 1 jika stream diputar, 0 jika tidak

en: | get_title . . . . .  the title of the current stream
id: | get_title . . . . . . . . . .  judul stream saat ini

en: | get_length . . . .  the length of the current stream
id: | get_length . . . . . . . . . panjang stream saat ini

en: | volume [X] . . . . . . . . . .  set/get audio volume
id: | volume [X] . . . . . .   tentukan/ambil volume audio

en: | volup [X]  . . . . . . .  raise audio volume X steps
id: | volup [X]  . . . . .  naikkan volume audio X langkah

en: | voldown [X]  . . . . . .  lower audio volume X steps
id: | voldown [X]  . . . . turunkan volume audio X langkah

en: | adev [device]  . . . . . . . .  set/get audio device
id: | adev [perangkat]  . . tentukan/ambil perangkat audio

en: | achan [X]. . . . . . . . . .  set/get audio channels
id: | achan [X]. . . . . . . .  tentukan/ambil kanal audio

en: | atrack [X] . . . . . . . . . . . set/get audio track
id: | atrack [X] . . . . . . . . tentukan/ambil trek audio

en: | vtrack [X] . . . . . . . . . . . set/get video track
id: | vtrack [X] . . . . . . . . tentukan/ambil trek video

en: | vzoom [X]  . . . . . . . . . . .  set/get video zoom
id: | vzoom [X]  . . . . . . . . . . setel/ambil zum video

en: | snapshot . . . . . . . . . . . . take video snapshot
id: | snapshot . . . . . . . . . . .  ambil video snapshot

en: | strack [X] . . . . . . . . .  set/get subtitle track
id: | strack [X] . . . . . . . setel/ambil trek terjemahan

en: | key [hotkey name] . . . . . .  simulate hotkey press
id: | key [nama hotkey] . . . simulasikan penekanan hotkey

en: | help . . . . . . . . . . . . . . . this help message
id: | help . . . . . . . . . . . . . . . pesan bantuan ini

en: | logout . . . . . . .  exit (if in socket connection)
id: | logout . . . . . . keluar (jika dalam koneksi soket)

en: | quit . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  quit vlc
id: | quit . . . . . . . . . . . . . . . . keluar dari vlc

en: +----[ end of help ]
id: +----[ akhir bantuan ]

en: Error: `goto' needs an argument greater than zero.
id: Kesalahan: `goto' membutuhkan argument lebih dari nol.

en: Playlist has only %u element | Playlist has only %u elements
id[0]: Playlist hanya memiliki %u elemen

en: | input bytes read : %8.0f KiB
id: | byte input terbaca : %8.0f KiB

en: +-[Video Decoding]
id: +-[Pendekodean Video]

en: +-[Audio Decoding]
id: +-[Pendekodean Audio]

en: Fixed Bandwidth in KiB/s
id: Bandwidth Tetap dalam KiB/s

en: Adaptive Logic
id: Logika Adaptif

en: Use regular HTTP modules
id: Gunakan modul HTTP reguler

en: Low latency
id: Latensi rendah

en: Predictive
id: Prediktif

en: Near Optimal
id: Mendekati Optimal

en: Bandwidth Adaptive
id: Bandwidth Adaptif

en: Fixed Bandwidth
id: Bandwidth Tetap

en: Adaptive
id: Adaptif

en: AIFF demuxer
id: Demuxer AIFF

en: ASF/WMV demuxer
id: Demuxer ASF/WMV

en: Could not demux ASF stream
id: Tidak dapat demux stream ASF

en: VLC failed to load the ASF header.
id: VLC gagal memuatkan header ASF.

en: AU demuxer
id: Demuxer AU

en: Avformat demuxer
id: Demuxer Avformat

en: Avformat muxer
id: Muxer Avformat

en: Avformat mux
id: Mux Avformat

en: Force use of a specific avformat muxer.
id: Paksa penggunaan muxer avformat tertentu.

en: Format name
id: Nama format

en: Internal libavcodec format name
id: Nama format libavcodec internal

en: Force interleaved method
id: Paksa metode menyisip

en: Force index creation
id: Paksa penciptaan indeks

en: Recreate a index for the AVI file. Use this if your AVI file is damaged or incomplete (not seekable).
id: Buat ulang indeks untuk file AVI. Gunakan ini jika file AVI rusak atau tidak lengkap (tidak dapat mencari).

en: Ask for action
id: Tanyakan aksi yang akan diambil

en: Always fix
id: Selalu perbaiki

en: Never fix
id: Tidak pernah perbaiki

en: Fix when necessary
id: Perbaiki jika diperlukan

en: AVI demuxer
id: Demuxer AVI

en: Do not play
id: Jangan tayangkan

en: Build index then play
id: Buat indeks lalu putar

en: Play as is
id: Tayangkan apa adanya

en: Broken or missing Index
id: Indeks rusak atau hilang

en: Broken or missing AVI Index
id: Indeks AVI rusak atau hilang

en: Fixing AVI Index...
id: Memperbaiki Indeks AVI...

en: CAF demuxer
id: Demuxer CAF

en: CDG demuxer
id: Demuxer CDG

en: Dump module
id: Modul dump

en: Dump filename
id: Nama file dump

en: Name of the file to which the raw stream will be dumped.
id: Nama file yang stream mentah akan disingkirkan.

en: Append to existing file
id: Tambahkan ke file yang sudah ada

en: If the file already exists, it will not be overwritten.
id: Jika file telah ada, ia tidak akan ditindih.

en: Dirac video demuxer
id: Demuxer video Dirac

en: FLAC demuxer
id: Demuxer FLAC

en: ES ID
id: ID ES

en: Decode
id: Dekode

en: Decode at the demuxer stage
id: Dekode pada tahap demuxer

en: Forced chroma
id: Paksakan kroma

en: If non empty and image-decode is true, the image will be converted to the specified chroma.
id: Jika tidak kosong dan dekode-gambar adalah benar, maka gambar akan dikonversikan pada kroma tertentu.

en: Duration in seconds
id: Durasi dalam detik

en: Duration in seconds before simulating an end of file. A negative value means an unlimited play time.
id: Durasi dalam detik sebelum mensimulasikan akhir file. Nilai negatif berarti waktu penayangan tidak terbatas.

en: Frame rate of the elementary stream produced.
id: Kadar bingkai dari stream antara yang diproduksi.

en: Real-time
id: Waktu-nyata

en: Image demuxer
id: Demuxer Gambar

en: Image
id: Gambar

en: Frames per Second
id: Bingkai per Detik

en: This is the desired frame rate when playing MJPEG from a file. Use 0 (this is the default value) for a live stream (from a camera).
id: Ini adalah kadar bingkai yang diinginkan bila menayangkan MJPEG dari file. Gunakan 0 (ini adalah nilai default) untuk stream langsung (dari kamera).

en: M-JPEG camera demuxer
id: Demuxer kamera M-JPEG

en: Matroska stream demuxer
id: Demuxer stream Matroska

en: Respect ordered chapters
id: Perhatikan bab yang tersusun

en: Play chapters in the order specified in the segment.
id: Tayangkan bab yang disusun seperti yang ditentukan dalam segmen.

en: Chapter codecs
id: Kodek bab

en: Use chapter codecs found in the segment.
id: Gunakan kodek bab yang ditemukan dalam segmen.

en: Preload MKV files in the same directory
id: Pra muat file MKV dalam direktori yang sama

en: Preload matroska files in the same directory to find linked segments (not good for broken files).
id: Pra muat file matroska dalam direktori yang sama untuk mencari segmen terkait (tidak baik untuk file yang rusak).

en: Seek based on percent not time
id: Cari berdasarkan pada persentase bukan waktu

en: Seek based on percent not time.
id: Cari berdasarkan pada persentase bukan waktu.

en: Dummy Elements
id: Elemen Dummy

en: Read and discard unknown EBML elements (not good for broken files).
id: Baca dan buang elemen EMBL yang tidak diketahui (tidak baik untuk file rusak).

en: Enable noise reduction algorithm.
id: Hidupkan algoritma pengurangan bising.

en: Enable reverberation
id: Hidupkan gema

en: Reverberation level (from 0 to 100, default value is 0).
id: Level gema (dari 0 hingga 100, nilai default adalah 0).

en: Reverberation delay, in ms. Usual values are from 40 to 200ms.
id: Penundaan gema, dalam milidetik. Nilai biasa adalah dari 40 hingga 200 milidetik.

en: Enable megabass mode
id: Hidupkan mode megabass

en: Megabass mode level (from 0 to 100, default value is 0).
id: Level mode Megabass (dari 0 hingga 100, nilai default adalah 0).

en: Surround effect level (from 0 to 100, default value is 0).
id: Level efek Surround (dari 0 hingga 100, nilai default adalah 0).

en: Surround delay, in ms. Usual values are from 5 to 40 ms.
id: Penundaan Surround, dalam milidetik. Nilai biasa adalah dari 5 hingga 40 milidetik.

en: MOD demuxer (libmodplug)
id: Demuxer MOD (libmodplug)

en: Reverberation level
id: Level gema

en: Reverberation delay
id: Penundaan gema

en: Mega bass level
id: Level bass Mega

en: Surround level
id: Level Surround

en: Surround delay (ms)
id: Penundaan Surround (milidetik)

en: Writer
id: Penulis

en: Composer
id: Komposer

en: Producer
id: Produser

en: Information
id: Informasi

en: Original Format
id: Format Asli

en: Display Source As
id: Tampilkan Sumber Sebagai

en: Warning
id: Peringatan

en: Software
id: Perangkat lunak

en: Lyrics
id: Lirik

en: Record Company
id: Perusahaan Rekaman

en: Product
id: Produk

en: Grouping
id: Mengumpulkan

en: Sub-Title
id: Sub-Judul

en: Art Director
id: Direktur Seni

en: Conductor
id: Konduktor

en: Song Description
id: Deskripsi Lagu

en: Thanks
id: Terima kasih

en: Catalog Number
id: Nomor Katalog

en: Ignore non audio tracks from iTunes audio files
id: Abaikan trek non audio dari file audio iTunes

en: MP4 stream demuxer
id: Demuxer stream MP4

en: Do not seek
id: Jangan mencari

en: Build index
id: Bangun indeks

en: MusePack demuxer
id: Demuxer MusePack

en: MPEG-I/II/4 / A52 / DTS / MLP audio
id: Audio MPEG-I/II/4 / A52 / DTS / MLP

en: MPEG-4 video
id: Video MPEG-4

en: H264 video demuxer
id: Demuxer video H264

en: HEVC/H.265 video demuxer
id: Demuxer video HEVC/H.265

en: MPEG-I/II video demuxer
id: Demuxer video MPEG-I/II

en: Trust MPEG timestamps
id: Percayai Timestamp MPEG

en: Normally we use the timestamps of the MPEG files to calculate position and duration. However sometimes this might not be usable. Disable this option to calculate from the bitrate instead.
id: Biasanya kami menggunakan timestamp pada file MPEG untuk menghitung posisi dan durasi. Namun kadangkala ini tidak berguna. Sebaliknya matikan pilihan ini untuk menghitung dari kadar bit.

en: MPEG-PS demuxer
id: Demuxer MPEG-PS

en: Extra PMT
id: PMT ekstra

en: Allows a user to specify an extra pmt (pmt_pid=pid:stream_type[,...]).
id: Mengizinkan pengguna menentukan pmt tambahan (pmt_pid=pid:stream_type[,...]).

en: Set id of ES to PID
id: Tetapkan id ES kepada PID

en: Set the internal ID of each elementary stream handled by VLC to the same value as the PID in the TS stream, instead of 1, 2, 3, etc. Useful to do '#duplicate{..., select="es=<pid>"}'.
id: Menentukan ID internal untuk setiap stream antara yang dikendalikan oleh VLC ke nilai yang sama dengan PID dalam stream TS, bukannya 1, 2, 3, dll. Berguna untuk melakukan '#duplicate{..., select="es=<pid>"}'.

en: CSA Key
id: Kunci CSA

en: CSA encryption key. This must be a 16 char string (8 hexadecimal bytes).
id: Kunci enkripsi CSA. Harus merupakan string 16 karakter (8 heksadesimal byte).

en: Second CSA Key
id: Kunci CSA Kedua

en: The even CSA encryption key. This must be a 16 char string (8 hexadecimal bytes).
id: Merupakan kunci genap enkripsi CSA. Harus berupa string 16 karakter (8 heksadesimal byte).

en: Packet size in bytes to decrypt
id: Ukuran paket dalam byte untuk didekripsikan

en: Separate sub-streams
id: Pisahkan sub-stream

en: Separate teletex/dvbs pages into independent ES. It can be useful to turn off this option when using stream output.
id: Pisahkan teleteks/laman dvb ke dalam ES independen. Mematikan pililhan ini akan berguna bila menggunakan output stream.

en: Use the stream PCR as a reference.
id: Gunakan PCR strim sebagai referensi.

en: Digital TV Standard
id: Standar TV Digital

en: MPEG Transport Stream demuxer
id: Demuxer Stream Pengangkut MPEG

en: Main audio
id: Audio utama

en: Audio description for the visually impaired
id: Deskripsi audio untuk penglihatan terganggu

en: Clean audio for the hearing impaired
id: Bersihkan audio untuk pendengaran terganggu

en: Spoken subtitles for the visually impaired
id: Terjemahan lisan untuk penglihatan terganggu

en: Teletext
id: Teleteks

en: Teletext subtitles
id: Terjemahan teleteks

en: Teletext: additional information
id: Teleteks: informasi tambahan

en: Teletext: program schedule
id: Teleteks: skedul program

en: Teletext subtitles: hearing impaired
id: Terjemahan teleteks: pendengaran terganggu

en: DVB subtitles: hearing impaired
id: Terjemahan DVB: pendengaran terganggu

en: clean effects
id: efek bersih

en: hearing impaired
id: pendengaran terganggu

en: Windows Media NSC metademux
id: Metademux NSC Windows Media

en: NullSoft demuxer
id: Demuxer NullSoft

en: Nuv demuxer
id: Demuxer Nuv

en: OGG demuxer
id: Demuxer Ogg

en: Show shoutcast adult content
id: Tampilkan konten dewasa shoutcast

en: Show NC17 rated video streams when using shoutcast video playlists.
id: Tampilkan stream video yang ditaksir NC17 apabila menggunakan playlist video shoutcast.

en: Skip ads
id: Lewati iklan

en: M3U playlist import
id: Impor playlist M3U

en: RAM playlist import
id: Impor playlist RAM

en: PLS playlist import
id: Impor playlist PLS

en: B4S playlist import
id: Impor playlist B4S

en: DVB playlist import
id: Impor playlist DVB

en: Podcast parser
id: Parser Podcast

en: XSPF playlist import
id: Impor playlist XSPF

en: New winamp 5.2 shoutcast import
id: Impor shoutcast winamp 5.2 baru

en: ASX playlist import
id: Impor playlist ASX

en: Kasenna MediaBase parser
id: Peneliti Kasenna MediaBase

en: QuickTime Media Link importer
id: Pengimpor Tautan Media QuickTime

en: Dummy IFO demux
id: Demux IFO Dummy

en: iTunes Music Library importer
id: Pengimpor Pustaka Musik iTunes

en: WPL playlist import
id: Impor playlist WPL

en: Podcast Info
id: Info Podcast

en: Podcast Link
id: Tautan Podcast

en: Podcast Copyright
id: Hakcipta Podcast

en: Podcast Category
id: Kategori Podcast

en: Podcast Keywords
id: Kata kunci Podcast

en: Podcast Subtitle
id: Terjemahan Podcast

en: Podcast Summary
id: Ringkasan Podcast

en: Podcast Publication Date
id: Tanggal Publikasi Podcast

en: Podcast Author
id: Pengarang Podcast

en: Podcast Subcategory
id: Subkategori Podcast

en: Podcast Duration
id: Durasi Podcast

en: Podcast Type
id: Tipe Podcast

en: Podcast Size
id: Ukuran Podcast

en: %s bytes
id: %s byte

en: Listeners
id: Pendengar

en: Load
id: Muat

en: Total duration
id: Durasi total

en: PVA demuxer
id: Demuxer PVA

en: Audio sample rate in Hertz. Default is 48000 Hz.
id: Kadar pensampelan audio dalam Hertz. Default adalah 48000 Hz.

en: Audio channels
id: Kanal audio

en: Audio channels in input stream. Numeric value >0. Default is 2.
id: Kanal audio dalam stream input. Nilai numerik lebih besar dari 0. Default adalah 2.

en: FOURCC code of raw input format
id: Kode FOURCC format input mentah

en: FOURCC code of the raw input format. This is a four character string.
id: Kode FOURCC format input mentah. Ini berupa string empat karakter.

en: Forces the audio language
id: Paksa bahasa audio

en: Raw audio demuxer
id: Demuxer audio mentah

en: The demuxer will advance timestamps if the input can't keep up with the rate.
id: Demuxer akan mempercepat timestamp jika input tidak dapat mampu mengikuti kecepatan yang ditentukan sebelumnya.

en: DV (Digital Video) demuxer
id: Demuxer DV (Video Digital)

en: Force chroma (Use carefully)
id: Paksakan kroma (Gunakan secara hati-hati)

en: Force chroma. This is a four character string.
id: Paksa kroma. Ini berupa deretan empat karakter.

en: Raw video demuxer
id: Demuxer video mentah

en: Real demuxer
id: Demuxer Real

en: C64 sid demuxer
id: Demuxer sid C64

en: SMF demuxer
id: Demuxer SMF

en: EBU STL subtitles parser
id: Parser terjemahan EBU STL

en: Apply a delay to all subtitles (in 1/10s, eg 100 means 10s).
id: Terapkan penundaan pada semua terjemahan (dalam 1/10s, cth 100 berarti 10s).

en: Override the normal frames per second settings. This will only work with MicroDVD and SubRIP (SRT) subtitles.
id: Tindih bingkai normal per detik. Ini hanya akan berfungsi dengan terjemahan MicroDVD dan SubRIP (SRT).

en: Override the default track description.
id: Kesampingkan deskripsi default trek.

en: Text subtitle parser
id: Parser teks terjemahan

en: Subtitle delay
id: Penundaan terjemahan

en: Subtitle format
id: Format terjemahan

en: Subtitle description
id: Deskripsi terjemahan

en: TTA demuxer
id: Demuxer TTA

en: TY Stream audio/video demux
id: Demuz audio/video Stream TY

en: Desired frame rate for the VC-1 stream.
id: Kadar bingkai yang diinginkan untuk stream VC-1.

en: VC1 video demuxer
id: Demuxer video VC1

en: Vobsub subtitles parser
id: Parser terjemahan Vobsub

en: VOC demuxer
id: Demuxer VOC

en: WAV demuxer
id: Demuxer WAV

en: XA demuxer
id: Demuxer XA

en: Unknown category
id: Kategori tidak diketahui

en: Textual audio descriptions
id: Deskripsi audio tekstual

en: Active regions
id: Region aktif

en: Semantic annotations
id: Anotasi semantik

en: Transcript
id: Transkrip

en: Linguistic markup
id: Penandaan linguistik

en: Subtitles (images)
id: Terjemahan (gambar)

en: About VLC media player
id: Perihal media player VLC

en: Credits
id: Kredit

en: License
id: Lisensi

en: Service Discovery
id: Penemuan Layanan

en: Interfaces
id: Antarmuka

en: Extensions
id: Ekstensi

en: Name
id: Nama

en: Author
id: Pengarang

en: Skins
id: Skin

en: Enable dynamic range compressor
id: Hidupkan kompresi range dinamik

en: Release
id: Rilis

en: Threshold
id: Ambang

en: Enable Spatializer
id: Hidupkan spatializer

en: Headphone virtualization
id: Virtualisasi head phone

en: Volume normalization
id: Penormalan volume

en: Maximum level
id: Level maksimum

en: Audio Effects
id: Efek Audio

en: Duplicate current profile...
id: Gandakan profil saat ini...

en: Organize Profiles...
id: Organisasikan Profil...

en: Duplicate current profile for a new profile
id: Gandakan profil saat ini untuk sebuah profil baru

en: Enter a name for the new profile:
id: Masukkan nama untuk profil baru:

en: Save
id: Simpan

en: Please enter a unique name for the new profile.
id: Masukkan nama unik untuk profil baru.

en: Multiple profiles with the same name are not allowed.
id: Profil dengan nama sama tidak diperbolehkan.

en: Remove a preset
id: Hapus preset

en: Select the preset you would like to remove:
id: Pilih preset yg ingin Anda hapus:

en: Remove
id: Hapus

en: Add new Preset...
id: Tambah Preset baru...

en: Organize Presets...
id: Organisasikan Preset...

en: Save current selection as new preset
id: Simpan pilihan saat ini sebagai preset baru

en: Enter a name for the new preset:
id: Masukkan nama untuk preset baru:

en: Bookmarks
id: Tanda Buku

en: Add
id: Tambah

en: Clear
id: Kosongkan

en: Time
id: Waktu

en: Untitled
id: Tanpa judul

en: No input
id: Tidak ada input

en: No input found. A stream must be playing or paused for bookmarks to work.
id: Tidak ada input yang ditemukan. Stream harus dimainkan atau dihentikan seketika agar tanda buku berfungsi.

en: Input has changed
id: Input telah berubah

en: Input has changed, unable to save bookmark. Suspending playback with "Pause" while editing bookmarks to ensure to keep the same input.
id: Input telah berubah, tidak dapat menyimpan tanda buku. Hentikan playback dengan "Henti seketika" ketika mengedit tanda buku untuk mempertahankan input yang sama.

en: Open media...
id: Buka media...

en: Choose Profile
id: Pilih Profil

en: Choose Destination
id: Pilih Destinasi

en: Choose an output location
id: Pilih lokasi output

en: Browse...
id: Lungsur...

en: Select Streaming Method
id: Pilih Metode Streaming

en: Save as File
id: Simpan sebagai File

en: Apply
id: Terap

en: Save as new Profile...
id: Simpan sebagai Profil baru...

en: Encapsulation
id: Enkapsulasi

en: Video codec
id: Kodek video

en: Audio codec
id: Kodek audio

en: Keep original video track
id: Pertahankan trek video asal

en: Resolution
id: Resolusi

en: You just need to fill one of the three following parameters, VLC will autodetect the other using the original aspect ratio
id: Anda hanya perlu mengisi satu dari tiga parameter berikut, VLC akan melakukan autodeteksi yang lain menggunakan rasio aspek asli

en: Scale
id: Skala

en: Keep original audio track
id: Pertahankan trek audio asal

en: Overlay subtitles on the video
id: Lapiskan terjemahan di atas video

en: Stream Destination
id: Destinasi Stream

en: Stream Announcement
id: Pemberitahuan Stream

en: Address
id: Alamat

en: SAP Announcement
id: Pengumuman SAP

en: HTTP Announcement
id: Pengumuman HTTP

en: RTSP Announcement
id: Pengumuman RTSP

en: Export SDP as file
id: Ekspor file SDP sebagai

en: Channel Name
id: Nama Kanal

en: Media encapsulated as %@ cannot be streamed through the HTTP protocol for technical reasons.
id: Media terenkapsulasi sebagai %@ tidak dapat distream melalui protokol HTTP dengan alasan teknis.

en: Remove a profile
id: Hapus profil

en: Select the profile you would like to remove:
id: Pilih profil yang akan dihapus:

en: Save as new profile
id: Simpan sebagai profil baru

en: %@ stream to %@:%@
id: %@ stream ke %@:%@

en: No Address given
id: Tidak ada alamat yang diberikan

en: No Channel Name given
id: Tidak ada nama kanal yang diberikan

en: No SDP URL given
id: Tidak ada URL SDP yang diberikan

en: A SDP export is requested, but no URL is provided.
id: Ekspor SDP dimintakan, namun tidak ada URL yang diberikan.

en: Random On
id: Acak Dihidupkan

en: Repeat Off
id: Pengulangan Dimatikan

en: Errors and Warnings
id: Kesalahan dan Peringatan

en: Clean up
id: Pembersihan

en: Adjust the volume
id: Sesuaikan volume

en: Adjust the current playback position
id: Sesuaikan posisi playback saat ini

en: Index
id: Indeks

en: Messages
id: Pesan

en: Remove old preferences?
id: Hapus preferensi lama?

en: We just found an older version of VLC's preferences files.
id: Kami baru saja menemukan file preferensi VLC versi lama.

en: Move To Trash and Relaunch VLC
id: Buang ke Tempat Sampah dan Jalankan Ulang VLC

en: Smaller
id: Lebih kecil

en: Small
id: Kecil

en: Large
id: Besar

en: Larger
id: Lebih besar

en: Check for Update...
id: Memeriksa Update...

en: Preferences...
id: Preferensi...

en: Services
id: Servis

en: Hide VLC
id: Sembunyikan VLC

en: Hide Others
id: Sembunyikan Lain

en: Show All
id: Tampilkan Semua

en: Quit VLC
id: Keluar VLC

en: Advanced Open File...
id: Buka File (Lanjutan)...

en: Open File...
id: Buka File...

en: Open Disc...
id: Buka Disk...

en: Open Network...
id: Buka Jaringan...

en: Open Capture Device...
id: Buka Perangkat Penangkap...

en: Open Recent
id: Buka Terkini

en: Close Window
id: Tutup Window

en: Save Playlist...
id: Simpan Playlist...

en: Cut
id: Potong

en: Copy
id: Salin

en: Paste
id: Tempel

en: Select All
id: Pilih Semua

en: View
id: Tampilan

en: Show Audio Effects Button
id: Tampilkan Tombol Efek Audio

en: Show Sidebar
id: Tampilkan Sidebar

en: Playback Speed
id: Kecepatan Playback

en: Track Synchronization
id: Sinkronisasi Trek

en: A→B Loop
id: Perulangan A->B

en: Quit after Playback
id: Keluar sesudah Playback

en: Step Forward
id: Maju Langkah

en: Step Backward
id: Undur Langkah

en: Jump to Time
id: Lompat ke Waktu

en: Increase Volume
id: Naikkan Volume

en: Decrease Volume
id: Turunkan Volume

en: Audio Device
id: Perangkat Audio

en: Half Size
id: Setengah Ukuran

en: Normal Size
id: Ukuran Normal

en: Double Size
id: Ukuran Ganda

en: Fit to Screen
id: Sesuai Layar

en: Float on Top
id: Apung di Atas

en: Fullscreen Video Device
id: Perangkat Video Layar Penuh

en: Post processing
id: Pasca memproses

en: Add Subtitle File...
id: Tambah File Terjemahan...

en: Subtitles Track
id: Trek Terjemahan

en: Text Size
id: Ukuran Teks

en: Text Color
id: Warna Teks

en: Background Opacity
id: Keburaman Latar Belakang

en: Background Color
id: Warna Latar Belakang

en: Transparent
id: Transparan

en: Main Window...
id: Window Utama...

en: Audio Effects...
id: Efek Audio...

en: Video Effects...
id: Efek Video...

en: Bookmarks...
id: Tanda Buku...

en: Media Information...
id: Informasi Media...

en: Messages...
id: Pesan...

en: Errors and Warnings...
id: Kesalahan dan Peringatan...

en: Bring All to Front
id: Bawa Semua ke Depan

en: Help
id: Bantuan

en: VLC media player Help...
id: Bantuan VLC Media Player...

en: Online Documentation...
id: Dokumentasi Online...

en: Make a donation...
id: Berikan sumbangan...

en: Online Forum...
id: Forum Online...

en: File Format:
id: Format File:

en: Extended M3U
id: M3U Diperpanjang

en: XML Shareable Playlist Format (XSPF)
id: Format XML Playlist Berbagi (XSPF)

en: HTML playlist
id: Playlist HTML

en: Save Playlist
id: Simpan Playlist

en: Lock Aspect Ratio
id: Kunci Rasio Aspek

en: Search in Playlist
id: Cari dalam Playlist

en: Subscribe
id: Berlangganan

en: Unsubscribe
id: Berhenti berlangganan

en: Subscribe to a podcast
id: Berlangganan ke podcast

en: Unsubscribe from a podcast
id: Berhenti berlangganan dari podcast

en: Show/Hide Playlist
id: Sembunyikan/Tampilkan Playlist

en: Full Volume
id: Volume Penuh

en: Open Source
id: Sumber Terbuka

en: Media Resource Locator (MRL)
id: Pelokasi Sumber Media (MRL)

en: Open
id: Buka

en: Settings...
id: Pengaturan...

en: Disc
id: Disk

en: Network
id: Jaringan

en: Choose a file
id: Pilih file

en: Treat as a pipe rather than as a file
id: Anggap sebagai pipa bukan sebagai file

en: Play another media synchronously
id: Jalankan media lain secara sinkron

en: Choose...
id: Pilih...

en: Open VIDEO_TS / BDMV folder
id: Buka folder VIDEO_TS / BDMV

en: Insert Disc
id: Masukkan Disk

en: Disable DVD menus
id: Matikan Menu DVD

en: Enable DVD menus
id: Hidupkan Menu DVD

en: IP Address
id: Alamat IP

en: Open RTP/UDP Stream
id: Buka Stream RTP/UDP

en: Protocol
id: Protokol

en: Input Devices
id: Perangkat Input

en: Add Subtitle File:
id: Tambah File Terjemahan:

en: Override parameters
id: Tindih parameter

en: Subtitle encoding
id: Pengenkodean terjemahan

en: Font size
id: Ukuran Font

en: Subtitle alignment
id: Rataan terjemahan

en: Font Properties
id: Ciri-ciri Font

en: Subtitle File
id: File Terjemahan

en: Open File
id: Buka File

en: %i tracks
id: %i trek

en: Streaming and Transcoding Options
id: Pilihan Streaming dan Transkoding

en: Display the stream locally
id: Tampilkan stream secara lokal

en: Dump raw input
id: Singkirkan input raw

en: Encapsulation Method
id: Metode Enkapsulasi

en: Transcoding options
id: Pilihan transkode

en: Bitrate (kb/s)
id: Kadar bit (kb/s)

en: Stream Announcing
id: Pemberitahuan Stream

en: Save File
id: Simpan File

en: Track Number
id: Nomor Trek

en: Duration
id: Durasi

en: Media Information
id: Informasi Media

en: Location
id: Lokasi

en: Save Metadata
id: Simpan Metadata

en: General
id: Umum

en: Codec Details
id: Detail Kodek

en: Read at media
id: Baca media

en: Input bitrate
id: Kadar bit input

en: Demuxed
id: Terdemux

en: Stream bitrate
id: Kadar bit stream

en: Decoded blocks
id: Blok didekodekan

en: Displayed frames
id: Frame ditampilkan

en: Lost frames
id: Frame yang hilang

en: Played buffers
id: Buffer ditayangkan

en: Lost buffers
id: Buffer hilang

en: VLC was unable to save the meta data.
id: VLC gagal menyimpan meta data.

en: Continue
id: Teruskan

en: LIBRARY
id: PERPUSTAKAAN

en: MY COMPUTER
id: KOMPUTER KU

en: DEVICES
id: PERANGKAT

en: LOCAL NETWORK
id: JARINGAN LOKAL

en: Interface Settings
id: Pengaturan Antarmuka

en: Audio Settings
id: Pengaturan Audio

en: Video Settings
id: Pengaturan Video

en: Subtitle & On Screen Display Settings
id: Pengaturan Terjemahan & On Screen Display

en: Input & Codec Settings
id: Pengaturan Input & Kodek

en: General Audio
id: Audio Umum

en: Enable Last.fm submissions
id: Hidupkan pengiriman data ke Last.fm

en: Visualization
id: Visualisasi

en: Keep audio level between sessions
id: Pertahankan level audio di antara sesi

en: Always reset audio start level to:
id: Selalu reset level audio awal ke:

en: Change
id: Ubah

en: Change Hotkey
id: Ubah Hotkey

en: Select an action to change the associated hotkey:
id: Pilih aksi untuk mengubah hotkey terasosiasi:

en: Action
id: Aksi

en: Shortcut
id: Pintasan

en: Record directory or filename
id: Direktori atau nama file rekaman

en: Directory or filename where the records will be stored
id: Direktori atau nama file di mana rekaman akan disimpan

en: Repair AVI Files
id: Perbaiki File AVI

en: Default Caching Level
id: Level Caching Default

en: Post-Processing Quality
id: Kualitas Pasca-memproses

en: General settings
id: Pengaturan umum

en: Interface style
id: Gaya antarmuka

en: Dark
id: Gelap

en: Bright
id: Cerah

en: Control playback with the Apple Remote
id: Mengkontrol playback dengan Apple Remote

en: Control system volume with the Apple Remote
id: Mengkontrol volume sistem dengan Apple Remote

en: Display VLC status menu icon
id: Tampilkan ikon menu status VLC

en: Privacy / Network Interaction
id: Interaksi Privasi / Jaringan

en: Automatically check for updates
id: Memeriksa update secara otomatis

en: HTTP web interface
id: Antarmuka web HTTP

en: Enable HTTP web interface
id: Hidupkan antarmuka web HTTP

en: Default Encoding
id: Enkoding Default

en: Display Settings
id: Pengaturan Tampilan

en: Font color
id: Warna font

en: Subtitle languages
id: Bahasa terjemahan

en: Preferred subtitle language
id: Bahasa terjemahan yang diinginkan

en: Enable OSD
id: Hidupkan OSD

en: Force bold
id: Paksa penebalan

en: Display
id: Tampilan

en: Show video within the main window
id: Tampilkan video dalam window utama

en: Pause the video playback when minimized
id: Hentikan playback video ketika diminimalkan

en: Black screens in Fullscreen mode
id: Layar hitam pada mode Layar penuh

en: Use the native fullscreen mode
id: Gunakan mode layar penuh bawaan

en: Video snapshots
id: Snapshot video

en: Prefix
id: Prefiks

en: Sequential numbering
id: Penomoran sekuensial

en: Reset All
id: Reset Semua

en: Preferences
id: Preferensi

en: Last check on: %@
id: Pemeriksaan terakhir pada: %@

en: No check was performed yet.
id: Tidak ada pemeriksaan yang dilakukan sebelumnya.

en: Reset Preferences
id: Reset Preferensi

en: Choose the folder to save your video snapshots to.
id: Pilih folder untuk menyimpan snapshot video Anda.

en: Choose
id: Pilih

en: Choose the directory or filename where the records will be stored.
id: Pilih direktori atau nama file di mana rekaman akan disimpan.

en: Invalid combination
id: Kombinasi tidak sah

en: Regrettably, these keys cannot be assigned as hotkey shortcuts.
id: Sayangnya, kunci-kunci tersebut tidak dapat dijadikan sebagai shortcut hotkey.

en: This combination is already taken by "%@".
id: Kombinasi ini telah dipergunakan oleh "%@".

en: Not Set
id: Tidak Diatur

en: sec.
id: detik.

en: Audio track synchronization:
id: Sinkronisasi trek audio:

en: A positive value means that the audio is ahead of the video
id: Nilai positif berarti audio lebih maju dibanding video

en: Subtitles/Video
id: Terjemahan/Video

en: Subtitle track synchronization:
id: Sinkronisasi trek terjemahan:

en: A positive value means that the subtitles are ahead of the video
id: Nilai positif berarti terjemahan lebih maju dibanding video

en: Subtitle speed:
id: Kecepatan terjemahan:

en: Subtitle duration factor:
id: Faktor durasi terjemahan:

en: Extend subtitle duration by this value.
    Set 0 to disable.
id: Perpanjang durasi terjemahan dengan nilai berikut.
    Pilih 0 untuk mematikan.

en: Video Effects
id: Efek Video

en: Basic
id: Dasar

en: Geometry
id: Geometri

en: Color
id: Warna

en: Image Adjust
id: Penyesuaian gambar

en: Brightness Threshold
id: Ambang kecerahan

en: Sharpen
id: Penajaman

en: Variance
id: Varian

en: Synchronize top and bottom
id: Sinkronkan atas dan bawah

en: Synchronize left and right
id: Sinkronkan kiri dan kanan

en: Transform
id: Transformasi

en: Rotate by 90 degrees
id: Putar 90 derajat

en: Rotate by 180 degrees
id: Putar 180 derajat

en: Rotate by 270 degrees
id: Putar 270 derajat

en: Flip horizontally
id: Balikkan secara horizontal

en: Flip vertically
id: Balikkan secara vertikal

en: Magnification/Zoom
id: Perbesaran/Zum

en: Rows
id: Baris

en: Columns
id: Kolom

en: Clone
id: Klon

en: Number of clones
id: Jumlah klon

en: Wall
id: Dinding

en: Color threshold
id: Ambang warna

en: Similarity
id: Kesamaan

en: Intensity
id: Intensitas

en: Gradient
id: Gradasi

en: Edge
id: Pinggir

en: Cartoon
id: Kartun

en: Color extraction
id: Ekstraksi warna

en: Invert colors
id: Balikkan warna

en: Motion blur
id: Pengkaburan gerakan

en: Factor
id: Faktor

en: Motion Detect
id: Deteksi Gerak

en: Water effect
id: Efek air

en: Add text
id: Tambah teks

en: Text
id: Teks

en: Add logo
id: Tambah logo

en: Transparency
id: Transparansi

en: Organize profiles...
id: Organisasikan profil...

en: Video device
id: Perangkat video

en: Number of the screen to use by default to display videos in 'fullscreen'. The screen number correspondance can be found in the video device selection menu.
id: Jumlah layar yang digunakan secara default untuk menampilkan video dalam 'layar penuh'. Jumlah layar yang sesuai dapat ditemukan dalam menu pilihan perangkat video.

en: Opaqueness
id: Kekaburan

en: Set the transparency of the video output. 1 is non-transparent (default) 0 is fully transparent.
id: Tentukan transparansi dari output video. 1 adalah tidak-transparan (default) 0 adalah transparan penuh.

en: Black screens in fullscreen
id: Layar hitam pada layar penuh

en: In fullscreen mode, keep screen where there is no video displayed black
id: Dalam mode layar penuh, pertahankan layar di mana tidak ada video ditampilkan hitam

en: Show Fullscreen controller
id: Tampilkan kontroler layar penuh

en: Auto-playback of new items
id: Playback otomatis untuk item baru

en: Start playback of new items immediately once they were added.
id: Langsung memulai playback dari item baru segera setelah mereka ditambahkan.

en: By default, VLC keeps a list of the last 10 items. This feature can be disabled here.
id: Secara default, VLC mempertahankan daftar dari 10 item terakhir. Fitur ini dapat dimatikan di sini.

en: By default, VLC can be remotely controlled with the Apple Remote.
id: Secara default, VLC dapat dikontrol dari jauh menggunakan Apple Remote.

en: Control playlist items with the Apple Remote
id: Mengkontrol item playlist dengan Apple Remote

en: By default, VLC can be controlled using the media keys on modern Apple keyboards.
id: Secara default, VLC dapat dikontrol menggunakan kunci media pada keyboard Apple modern.

en: Run VLC with dark interface style
id: Jalankan VLC dengan corak antarmuka gelap

en: Resize interface to the native video size
id: Ubah ukuran antarmuka sesuai dengan ukuran asli video

en: With this option enabled, the playback will be automatically paused when minimizing the window.
id: Dengan menghidupkan pilihan ini, playback akan secara otomatis dihentikan ketika window diminimalkan.

en: Allow automatic icon changes
id: Izinkan perubahan ikon otomatis

en: Shows the audio effects button in the main window.
id: Tampilkan tombol efek audio pada window utama.

en: Do nothing
id: Jangan lakukan apapun

en: Ask
id: Tanya

en: Always
id: Selalu

en: Never
id: Tidak pernah

en: Mac OS X interface
id: Antarmuka Mac OS X

en: Behavior
id: Tingkah Laku

en: Video output
id: Output video

en: Show Basic
id: Tampilkan Dasar

en: Select a directory
id: Pilih direktori

en: Select a file
id: Pilih file

en: Select
id: Pilih

en: Minimal Mac OS X interface
id: Antarmuka Mac OS X minimal

en: Filebrowser starting point
id: Titik awal Filebrowser

en: This option allows you to specify the directory the ncurses filebrowser will show you initially.
id: Pilihan ini mengizinkan Anda menentukan direktori awal yang ditampilkan peramban file ncurses.

en: Ncurses interface
id: Antarmuka ncurses

en: [Display]
id: [Tampilan]

en:  h,H                    Show/Hide help box
id:  h,H                    Tampilkan/Sembunyikan box bantuan

en:  i                      Show/Hide info box
id:  i                      Tampilkan/Sembunyikan box info

en:  M                      Show/Hide metadata box
id:  M                      Tampilkan/Sembunyikan box metadata

en:  L                      Show/Hide messages box
id:  L                      Tampilkan/Sembunyikan box pesan

en:  P                      Show/Hide playlist box
id:  P                      Tampilkan/Sembunyikan box playlist

en:  B                      Show/Hide filebrowser
id:  B                      Tampilkan/Sembunyikan filebrowser

en:  x                      Show/Hide objects box
id:  x                      Tampilkan/Sembunyikan box obyek

en:  S                      Show/Hide statistics box
id:  S                      Tampilkan/Sembunyikan box statistik

en:  Ctrl-l                 Refresh the screen
id:  Ctrl-l                 Segarkan layar

en:  q, Q, Esc              Quit
id:  q, Q, Esc              Keluar

en:  [, ]                   Next/Previous title
id:  [, ]                   Judul berikut/sebelumnya

en:  m                      Mute
id:  m                      Bisu

en:  o                      Order Playlist by title
id:  o                      Urutkan Playlist berdasarkan judul

en:  g                      Go to the current playing item
id:  g                      Pergi ke item yang sedang dimainkan

en:  /                      Look for an item
id:  /                      Cari sebuah item

en:  ;                      Look for the next item
id:  ;                      Cari item berikutnya

en:  A                      Add an entry
id:  A                      Tambahkan masukan

en:  e                      Eject (if stopped)
id:  e                      Keluarkan cakram (jika dihentikan)

en:  <enter>                Add the selected file to the playlist
id:  <enter>                Tambahkan file terpilih ke playlist

en:  <space>                Add the selected directory to the playlist
id:  <spasi>                Tambahkan direktori yang terpilih ke playlist

en:  .                      Show/Hide hidden files
id:  .                      Tampilkan/Sembunyikan file tersembunyi

en: [Loop]
id: [Perulangan]

en:  Source   : %s
id:  Sumber   : %s

en:  Position : %s/%s
id:  Posisi   : %s/%s

en:  Volume   : Mute
id:  Volume   : Diam

en:  Title    : %<PRId64>/%d
id:  Judul    : %<PRId64>/%d

en:  [ h for help ]
id:  [ h untuk bantuan ]

en: Open: %s
id: Buka: %s

en: Find: %s
id: Cari: %s

en: Teletext Activation
id: Aktivasi Teleteks

en: Play
    If the playlist is empty, open a medium
id: Putar
    Jika playlist kosong, buka media

en: Extended panel
id: Panel tambahan

en: Frame By Frame
id: Frame Demi Frame

en: Open subtitles
id: Buka terjemahan

en: Dock fullscreen controller
id: Sandarkan kontroler layar penuh

en: Stop playback
id: Hentikan playback

en: Open a medium
id: Buka sebuah media

en: Show extended settings
id: Tampilkan pengaturan tambahan

en: Take a snapshot
id: Ambil snapshot

en: Frame by frame
id: Bingkai demi bingkai

en: Previous media in the playlist
id: Media sebelumnya dalam playlist

en: Next media in the playlist
id: Media selanjutnya dalam playlist

en: Open subtitle file
id: Buka file terjemahan

en: Loop from point A to point B continuously
    Click to set point A
id: Perulangan terus menerus dari titik A ke titik B
    Klik untuk menentukan titik A

en: Click to set point B
id: Klik untuk menentukan titik B

en: Stop the A to B loop
id: Hentikan perulangan A ke B

en: Aspect Ratio
id: Rasio &Aspek

en: No EPG Data Available
id: Tidak Ada Data EPG yang Tersedia

en: Image Files
id: File Gambar

en: Logo filenames
id: Nama file logo

en: Adjust pitch
id: Sesuaikan nada

en: (Hastened)
id: (Dipercepat)

en: (Delayed)
id: (Ditunda)

en: &Fingerprint
id: Sidik jari

en: Find meta data using audio fingerprinting
id: Cari meta data melalui sidik jari audio

en: Comments
id: Komentar

en: Extra metadata and other information are shown in this panel.
id: Metadata ekstra dan informasi lainnya akan ditampilkan pada panel ini.

en: Information about what your media or stream is made of.
    Muxer, Audio and Video Codecs, Subtitles are shown.
id: Informasi tentang media atau stream Anda.
    Muxer, Kodek Audio dan Video, Terjemahan ditampilkan.

en: Current media / stream statistics
id: Statistik media / stream saat ini

en: Media data size
id: Ukuran data media

en: Demuxed data size
id: Ukuran data demuxed

en: Content bitrate
id: Kadar bit konten

en: Discarded (corrupted)
id: Dibuang (terkorupsi)

en: Dropped (discontinued)
id: Dijatuhkan (tidak diteruskan)

en: Decoded
id: Didekodekan

en: blocks
id: blok

en: Displayed
id: Ditampilkan

en: frames
id: bingkai

en: Lost
id: Hilang

en: Played
id: Dimainkan

en: buffers
id: buffer

en: Current playback speed: %1
    Click to adjust
id: Kecepatan playback saat ini: %1
    Klik untuk menyesuaikan

en: Revert to normal play speed
id: Kembalikan ke kecepatan normal

en: Download cover art
id: Unduh cover art

en: Add cover art from file
id: Tambahkan cover art dari file

en: Choose Cover Art
id: Pilih Cover Art

en: Image Files (*.gif *.jpg *.jpeg *.png)
id: File Gambar (*.gif *.jpg *.jpeg *.png)

en: Elapsed time
id: Waktu terlewat

en: Total/Remaining time
id: Total/Sisa waktu

en: Click to toggle between total and remaining time
id: Klik untuk berganti antara waktu total dan waktu sisa

en: Click to toggle between elapsed and remaining time
id: Klik untuk berganti antara waktu terlewat dan waktu sisa

en: Double click to jump to a chosen time position
id: Klik ganda untuk melompat pada posisi waktu yang dipilih

en: Select a device or a VIDEO_TS directory
id: Pilih perangkat atau direktori VIDEO_TS

en: Select a device or a VIDEO_TS folder
id: Pilih sebuah perangkat atau sebuah VIDEO_TS folder

en: Select one or multiple files
id: Plih satu atau beberapa file

en: File names:
id: Nama file:

en: Eject the disc
id: Keluarkan disk

en: Entry
id: Masukan

en: Channels:
id: Kanal:

en: Selected ports:
id: Port terpilih:

en: Tuner card
id: Kartu penala

en: Transponder/multiplex frequency
id: Frekuensi transponder/multiplex

en: Device name
id: Nama perangkat

en: Advanced Options
id: Pilihan Lanjutan

en: Double click to get media information
id: Klik dua kali untuk mendapat informasi media

en: Change playlistview
id: Ubah tampilan playlist

en: Search the playlist
id: Cari dalam playlist

en: Devices
id: Perangkat

en: Local Network
id: Jaringan Lokal

en: Remove this podcast subscription
id: Hapus langganan podcast ini

en: Do you really want to unsubscribe from %1?
id: Apakah Anda yakin berhenti berlangganan dari %1?

en: Create Directory
id: Buat Direktori

en: Create Folder
id: Buat Folder

en: Enter name for new directory:
id: Masukkan nama untuk direktori baru:

en: Enter name for new folder:
id: Masukkan nama untuk folder baru:

en: Rename Directory
id: Ganti Nama Direktori

en: Rename Folder
id: Ganti Nama Folder

en: Enter a new name for the directory:
id: Masukkan nama baru untuk direktori:

en: Enter a new name for the folder:
id: Masukkan nama baru untuk folder:

en: Sort by
id: Urutkan berdasar

en: Ascending
id: Menaik

en: Descending
id: Menurun

en: Display size
id: Ukuran Tampilan

en: Playlist View Mode
id: Mode Tampilan Playlist

en: Playlist is currently empty.
    Drop a file here or select a media source from the left.
id: Playlist kosong.
    Jatuhkan file di sini atau pilih sumber media dari bagian kiri.

en: Icons
id: Ikon

en: Detailed List
id: Tampilan Detail

en: List
id: Daftar

en: Select File
id: Pilih File

en: Select or double click an action to change the associated hotkey. Use delete key to remove hotkeys.
id: Pilih atau klik dua kali sebuah aksi untuk mengganti asosiasi hotkey. Gunakan tombol delete untuk menghapus hotkey.

en: in
id: dalam

en: Any field
id: Semua kolom

en: Actions
id: Aksi

en: Application level hotkey
id: Hotkey level aplikasi

en: Desktop level hotkey
id: Hotkey level dekstop

en: Double click to change.
    Delete key to remove.
id: Klik dua kali untuk mengubah.
    Tombol delete untuk menghapus.

en: Hotkey change
id: Perubahan Hotkey

en: Press the new key or combination for
id: Tekan tombol atau kombinasi tombol baru untuk

en: Warning: this key or combination is already assigned to
id: Perhatian: tombol atau kombinasi tombol ini sudah ditentukan ke

en: Warning: <b>%1</b> is already an application menu shortcut
id: Perhatian: <b>%1<b> sudah digunakan sebagai jalan pintas menu aplikasi

en: Key or combination:
id: Tombol atau kombinasi tombol:

en: Key:
id: Kunci:

en: Input & Codecs Settings
id: Pengaturan Input & Kodek

en: Configure Hotkeys
id: Konfigurasi Hotkey

en: Device:
id: Perangkat:

en: If this property is blank, different values
    for DVD, VCD, and CDDA are set.
    You can define a unique one or configure them 
    individually in the advanced preferences.
id: Jika pengaturan ini kosong, nilai lain
    untuk DVD, VCD, dan CDDA ditetapkan.
    Anda dapat menetapkan secara unik atau mengkonfigurasikan
    satu per satu dalam preferensi lanjutan.

en: Lowest latency
id: Latensi terendah

en: High latency
id: Latensi tinggi

en: Higher latency
id: Latensi lebih tinggi

en: This is VLC's skinnable interface. You can download other skins at
id: Ini adalah antarmuka VLC yang dapat menggunakan skin. Anda dapat mengunduh skin lain pada

en: VLC skins website
id: Website skin VLC

en: File associations
id: Asosiasi file

en: Audio Files
id: File Audio

en: Video Files
id: File Video

en: Playlist Files
id: File Playlist

en: &Apply
id: Ter&apkan

en: &Cancel
id: &Batal

en: Profile
id: Profil

en: Edit selected profile
id: Edit profil yang dipilih

en: Delete selected profile
id: Hapus profil yang dipilih

en: Create a new profile
id: Buat sebuah profil baru

en: Create
id: Buat

en: This muxer is missing. Using this profile will fail
id: Muxer ini tidak tersedia. Menggunakan profil ini akan gagal

en:  Profile Name Missing
id:  Nama Profil Tidak Ada

en: You must set a name for the profile.
id: Anda harus menentukan nama untuk profil.

en: File/Directory
id: File/Direktori

en: Source
id: Sumber

en: Source:
id: Sumber:

en: Type:
id: Tipe:

en: This module writes the transcoded stream to a file.
id: Modul ini menuliskan stream tertranskodekan ke file.

en: Filename
id: Nama file

en: Save file...
id: Simpan file...

en: Containers (*.ps *.ts *.mpg *.ogg *.asf *.mp4 *.mov *.wav *.raw *.flv *.webm)
id: Wadah (*.ps *.ts *.mpg *.ogg *.asf *.mp4 *.mov *.wav *.raw *.flv *.webm)

en: This module outputs the transcoded stream to a network via HTTP.
id: Modul ini menghasilkan keluaran stream tertranskodekan ke jaringan lewat HTTP.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via the mms protocol.
id: Modul ini menghasilkan keluaran stream tertranskodekan ke jaringan lewat protokol mms.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via RTSP.
id: Modul ini menghasilkan keluaran stream tertranskodekan ke jaringan lewat RTSP.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via UDP.
id: Modul ini menghasilkan keluaran stream tertranskodekan ke jaringan lewat UDP.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via RTP.
id: Modul ini menghasilkan keluaran stream tertranskodekan ke jaringan lewat RTP.

en: Base port
id: Port dasar

en: This module outputs the transcoded stream to an Icecast server.
id: Modul ini menghasilkan keluaran stream tertranskodekan ke server Icecast.

en: Edit Bookmarks
id: Edit Tanda Buku

en: Create a new bookmark
id: Buat tanda buku

en: Delete the selected item
id: Hapus item terpilih

en: Delete all the bookmarks
id: Hapus semua tanda buku

en: Extract
id: Ekstrak

en: &Close
id: &Tutup

en: Bytes
id: Byte

en: Convert
id: Konversi

en: Multiple files selected.
id: Beberapa file dipilih.

en: Destination
id: Destinasi

en: Destination file:
id: File tujuan:

en: Multiple Files Selected.
id: Beberapa File Dipilih.

en: Append '-converted' to filename
id: Tambahkan '-converted' ke nama file

en: Settings
id: Pengaturan

en: Display the output
id: Tampilkan keluaran

en: Containers
id: Wadah

en: Errors
id: Kesalahan

en: Cl&ear
id: Kosongkan

en: Hide future errors
id: Sembunyikan kesalahan di masa depan

en: Adjustments and Effects
id: Penyesuaian dan Efek

en: Synchronization
id: Sinkronisasi

en: v4l2 controls
id: kontrol v4l2

en: &Save
id: &Simpan

en: Store the Password
id: Simpan Password

en: Privacy and Network Access Policy
id: Kebijakan Privasi dan Akses Jaringan

en: Network Access Policy
id: Kebijakan Akses Jaringan

en: Regularly check for VLC updates
id: Periksa update VLC secara reguler

en: Go to Time
id: Pergi ke Waktu

en: &Go
id: Per&gi

en: Go to time
id: Pergi ke waktu

en: About
id: Perihal

en: &Yes
id: &Ya

en: &No
id: Tidak

en: VLC media player updates
id: VLC media player update

en: A new version of VLC (%1.%2.%3%4) is available.
id: Versi baru VLC (%1.%2.%3%4) tersedia.

en: You have the latest version of VLC media player.
id: Anda memiliki versi terbaru dari VLC media player.

en: An error occurred while checking for updates...
id: Terdapat kesalahan ketika memeriksa update...

en: Current Media Information
id: Informasi Media Saat Ini

en: &General
id: Umum

en: Co&dec
id: Ko&dek

en: S&tatistics
id: S&tatistik

en: &Save Metadata
id: &Simpan Metadata

en: Location:
id: Lokasi:

en: Saves all the displayed logs to a file
id: Simpan semua log yang ditampilkan ke dalam file

en: Save log file as...
id: Simpan file log sebagai...

en: Texts/Logs (*.log *.txt);; All (*.*)
id: Teks/Catatan (*.log *.txt);; Semua (*.*)

en: Application
id: Aplikasi

en: Cannot write to file %1:
    %2.
id: Tidak dapat menulis ke file %1:
    %2.

en: Update the tree
id: Update percabangan

en: Clear the messages
id: Kosongkan pesan

en: Open Media
id: Buka Media

en: &Disc
id: &Disk

en: &Network
id: Jari&ngan

en: Capture &Device
id: Perangkat Penangkap

en: &Select
id: Pilih

en: &Enqueue
id: Antrikan

en: C&onvert
id: K&onversi

en: C&onvert / Save
id: K&onversi / Simpan

en: Open URL
id: Buka URL

en: Enter URL here...
id: Masukkan URL di sini...

en: Please enter the URL or path to the media you want to play.
id: Masukkan URL atau path dari media yang Anda ingin mainkan.

en: Plugins and extensions
id: Plugin dan ekstensi

en: Active Extensions
id: Ekstensi Aktif

en: Capability
id: Kapabilitas

en: Score
id: Skor

en: &Search:
id: Cari:

en: More information...
id: Informasi tambahan...

en: Reload extensions
id: Muat ulang ekstensi

en: Retrieving addons...
id: Mengambil addon...

en: No addons found
id: Tidak ada addon yang ditemukan

en: This addon has been installed manually. VLC can't manage it by itself.
id: Addon ini diinstalasikan secara manual. VLC tidak dapat mengelolanya sendiri.

en: Version %1
id: Versi  %1

en: %1 downloads
id: %1 unduhan

en: Version
id: Versi

en: Files
id: File

en: Deletes the selected item
id: Hapus item terpilih

en: Show settings
id: Tampilkan pengaturan

en: Simple
id: Sederhana

en: Switch to simple preferences view
id: Berpindah ke tampilan preferensi sederhana

en: Switch to full preferences view
id: Berpindah ke tampilan preferensi lengkap

en: Save and close the dialog
id: Simpan dan tutup dialog

en: &Reset Preferences
id: &Reset Preferensi

en: Only show current
id: Hanya tampilkan modul saat ini

en: Only show modules related to current playback
id: Hanya tampilkan modul yang berkaitan dengan playback saat ini

en: Advanced Preferences
id: Preferensi Lanjutan

en: Simple Preferences
id: Preferensi Sederhana

en: Cannot save Configuration
id: Tidak dapat menyimpan Konfigurasi

en: Preferences file could not be saved
id: File preferensi tidak dapat disimpan

en: Are you sure you want to reset your VLC media player preferences?
id: Anda yakin akan mereset preferensi media player VLC Anda?

en: Stream Output
id: Output stream

en: This wizard will allow you to stream or convert your media for use locally, on your private network, or on the Internet.
    You should start by checking that source matches what you want your input to be and then press the "Next" button to continue.
id: Tuntunan ini mengizinkan Anda menstream atau mengkonversikan media Anda untuk penggunaan lokal, pada network privat, atau di Internet.
    Anda seharusnya memulai dengan mencek apakah sumber sesuai dengan input yang Anda inginkan dan kemudian tekan tombol "Maju"
    untuk melanjutkan.

en: Back
id: Kembali

en: Toolbar Elements
id: Elemen Toolbar

en: Flat Button
id: Tombol Datar

en: Big Button
id: Tombol Besar

en: Native Slider
id: Slider Asli

en: Main Toolbar
id: Toolbar Utama

en: Above the Video
id: Di Atas Video

en: Toolbar position:
id: Posisi toolbar:

en: Line 1:
id: Baris 1:

en: Line 2:
id: Baris 2:

en: Time Toolbar
id: Toolbar Waktu

en: Advanced Widget
id: Widget Lanjutan

en: Fullscreen Controller
id: Pengontrol layar penuh

en: New profile
id: Profil baru

en: Delete the current profile
id: Hapus profil saat ini

en: Select profile:
id: Pilih profil:

en: Cl&ose
id: Tutup

en: Profile Name
id: Nama Profil

en: Please enter the new profile name.
id: Masukkan nama profil baru.

en: Small Volume
id: Volume Kecil

en: DVD menus
id: Menu DVD

en: Teletext transparency
id: Transparansi teleteks

en: Playback Buttons
id: Tombol Playback

en: Schedule
id: Penjadwalan

en: Hours / Minutes / Seconds:
id: Jam / Menit / Detik:

en: Day / Month / Year:
id: Hari / Bulan / Tahun:

en: Repeat:
id: Perulangan:

en:  days
id:  hari

en: I&mport
id: I&mpor

en: E&xport
id: Ekspor

en: Save VLM configuration as...
id: Simpan konfigurasi VLM sebagai...

en: VLM conf (*.vlm);;All (*)
id: VLM conf (*.vlm);;Semua (*)

en: Open VLM configuration...
id: Buka konfigurasi VLM...

en: Open Directory
id: Buka Direktori

en: Open Folder
id: Buka Folder

en: Open playlist...
id: Buka playlist...

en: XSPF playlist
id: Playlist XSPF

en: M3U playlist
id: Playlist M3U

en: M3U8 playlist
id: Playlist M3U8

en: Save playlist as...
id: Simpan playlist sebagai...

en: Open subtitles...
id: Buka terjemahan...

en: Media Files
id: File Media

en: Subtitle Files
id: File Terjemahan

en: All Files
id: Semua File

en: Empty
id: Kosong

en: Paused
id: Henti sebentar

en: &Audio
id: Audio

en: &Video
id: Video

en: Subti&tle
id: &Terjemahan

en: Tool&s
id: Peralatan

en: V&iew
id: Tamp&ilan

en: &Help
id: &Bantuan

en: Open &File...
id: Buka &File...

en: &Open Multiple Files...
id: Buka Beberapa File...

en: Open &Disc...
id: Buka &Disk...

en: Open &Network Stream...
id: Buka Stream Jari&ngan...

en: Open &Capture Device...
id: Buka Perangkat Penangkap...

en: Open &Location from clipboard
id: Buka &Lokasi dari clipboard

en: Open &Recent Media
id: Buka Media Sebelumnya

en: Conve&rt / Save...
id: Konve&rsi / Simpan...

en: Quit at the end of playlist
id: Keluar pada akhir playlist

en: &Quit
id: Keluar

en: &Effects and Filters
id: &Efek dan Filter

en: &Track Synchronization
id: Sinkronisasi &Trek

en: Plu&gins and extensions
id: Plu&gin dan ekstensi

en: Customi&ze Interface...
id: Pengaturan Antarmuka...

en: &Preferences
id: &Preferensi

en: &View
id: Tampilan

en: Always on &top
id: Selalu di A&tas

en: Mi&nimal Interface
id: Antarmuka Mi&nimal

en: &Fullscreen Interface
id: Antarmuka Layar Penuh

en: &Advanced Controls
id: Kontrol L&anjutan

en: Visualizations selector
id: Pemilih visualisasi

en: &Increase Volume
id: Na&ikkan Volume

en: D&ecrease Volume
id: Turunkan Volum&e

en: Audio &Device
id: Perangkat Au&dio

en: Audio &Track
id: &Trek Audio

en: &Stereo Mode
id: Mode &Stereo

en: &Visualizations
id: &Visualisasi

en: Add &Subtitle File...
id: Tambah File Terjemahan...

en: Sub &Track
id: &Trek Terjemahan

en: Video &Track
id: &Trek Video

en: &Fullscreen
id: &Layar Penuh

en: Set as Wall&paper
id: Jadikan Wall&paper

en: &Zoom
id: Perbesaran

en: &Aspect Ratio
id: Rasio &Aspek

en: &Crop
id: Potong

en: &Deinterlace mode
id: Mode &Deinterlace

en: Take &Snapshot
id: Ambil &Snapshot

en: T&itle
id: Judul

en: &Manage
id: Kelola

en: Check for &Updates...
id: Periksa &Update...

en: Pre&vious
id: Sebelumnya

en: Ne&xt
id: Selanjutnya

en: Sp&eed
id: K&ecepatan

en: &Faster
id: Cepat

en: N&ormal Speed
id: Kecepatan N&ormal

en: Slo&wer
id: Lambat

en: &Jump Forward
id: Lompat Ke Depan

en: Jump Bac&kward
id: Lompat Ke Belakang

en: Open &Network...
id: Buka Jari&ngan...

en: Leave Fullscreen
id: Tinggalkan Layar penuh

en: &Hide VLC media player in taskbar
id: Sembunyikan VLC media player di taskbar

en: Sho&w VLC media player
id: Tampilkan VLC media player

en: &Open Media
id: Buka Media

en: &Clear
id: Kosongkan

en: <Local>
id: <Lokal>

en: Scanning...
id: Memindai...

en: Show advanced preferences over simple ones
id: Tampilkan preferensi lanjutan, bukan preferensi sederhana

en: Show advanced preferences and not simple preferences when opening the preferences dialog.
id: Tampilkan preferensi lanjutan dan bukan preferensi sederhana ketika membuka dialog preferensi.

en: Show an icon in the systray allowing you to control VLC media player for basic actions.
id: Tampilkan ikon pada systray yang memungkinkan Anda mengkontrol pemutar media VLC dengan aksi-aksi dasar.

en: Start VLC with only a systray icon
id: Mulai VLC hanya dengan sebuah ikon systray

en: Show playing item name in window title
id: Tampilkan nama item yang sedang diputar dalam judul window

en: Show the name of the song or video in the controller window title.
id: Tampilkan nama dari lagu atau video dalam judul window controler.

en: Show notification popup on track change
id: Tampilkan popup notifikasi pada perubahan trek

en: Show a notification popup with the artist and track name when the current playlist item changes, when VLC is minimized or hidden.
id: Tampilkan popup notifikasi dengan nama artis dan nama trek ketika item playlist saat ini berubah, ketika VLC diperkecil atau tersembunyi.

en: Show unimportant error and warnings dialogs
id: Tampilkan dialog kesalahan dan peringatan yang tidak penting

en: Activate the updates availability notification
id: Aktifkan notifikasi tersedianya update

en: Activate the automatic notification of new versions of the software. It runs once every two weeks.
id: Aktifkan notifikasi otomatis terhadap versi baru dari perangkat lunak. Ini akan berjalan sekali tiap dua minggu.

en: Number of days between two update checks
id: Jumlah hari antara dua pemeriksaan update

en: Ask for network policy at start
id: Tanyakan kebijakan jaringan pada saat mulai

en: Save the recently played items in the menu
id: Simpan item yang baru dimainkan ke dalam menu

en: Start VLC with:
     - normal mode
     - a zone always present to show information as lyrics, album arts...
     - minimal mode with limited controls
id: Mulai VLC dengan:
     - mode normal
     - sebuah zona selalu terbuka untuk menampilkan informasi seperti lirik, album art...
     - mode minimal mode dengan kontrol terbatas

en: Show a controller in fullscreen mode
id: Tampilkan kontroler pada mode layar penuh

en: Load extensions on startup
id: Muat ekstensi ketika memulai

en: Start in minimal view (without menus)
id: Memulai dengan tampilan minimal (tanpa menu)

en: Ignore keyboard volume buttons.
id: Abaikan tombol volume pada keyboard.

en: When minimized
id: Ketika diminimalkan

en: Qt interface
id: Antarmuka Qt

en: errors
id: kesalahan

en: warnings
id: peringatan

en: Open a skin file
id: Buka file skin

en: Skin files |*.vlt;*.wsz;*.xml
id: File skin |*.vlt;*.wsz;*.xml

en: Playlist Files |
id: File-file Playlist |

en: |All Files |*
id: |Semua File |*

en: Open playlist
id: Buka playlist

en: Save playlist
id: Simpan playlist

en: XSPF playlist |*.xspf|M3U file |*.m3u|HTML playlist |*.html
id: Playlist XSPF |*.xspf|File M3U |*.m3u|Playlist HTML |*.html

en: Skin to use
id: Skin yang digunakan

en: Path to the skin to use.
id: Path skin yang digunakan.

en: Config of last used skin
id: Konfig skin terakhir yang digunakan

en: Windows configuration of the last skin used. This option is updated automatically, do not touch it.
id: Konfigurasi window atas skin terakhir yang digunakan sebelumnya. Pilihan ini terupdate secara otomatis, jangan disentuh.

en: Show a systray icon for VLC
id: Tampilkan icon VLC pada system tray

en: Show VLC on the taskbar
id: Tampilkan VLC pada taskbar

en: Enable transparency effects
id: Hidupkan efek transparansi

en: You can disable all transparency effects if you want. This is mainly useful when moving windows does not behave correctly.
id: Anda dapat mematikan semua efek transparansi bila diinginkan. Ini sangat berguna terutama apabila memindahkan window yang tidak berfungsi seperti seharusnya.

en: Use a skinned playlist
id: Gunakan playlist dengan skin

en: Display video in a skinned window if any
id: Tampilkan video dalam window dengan skin bila tersedia

en: When set to 'no', this parameter is intended to give old skins a chance to play back video even though no video tag is implemented
id: Jika ditentukan ke 'no', parameter ini ditujukan untuk memberikan kesempatan pada skin lama untuk menjalankan video meskipun tidak ada tag video diimplementasikan

en: Select skin
id: Pilih skin

en: Open skin...
id: Buka skin...

en: Brightness threshold
id: Ambang kecerahan

en: When this mode is enabled, pixels will be shown as black or white. The threshold value will be the brightness defined below.
id: Apabila mode ini dihidupkan, piksel akan ditampilkan sebagai hitam atau putih. Nilai ambang adalah paling cerah yang didefinisikan di sini.

en: Image contrast (0-2)
id: Kontras gambar (0-2)

en: Set the image contrast, between 0 and 2. Defaults to 1.
id: Tetapkan kontras gambar, antara 0 dan 2. Default 1.

en: Image hue (0-360)
id: Hue gambar (0-360)

en: Set the image hue, between 0 and 360. Defaults to 0.
id: Tetapkan hue gambar, antara 0 dan 360. Default 0.

en: Image saturation (0-3)
id: Kepekatan gambar (0-3)

en: Set the image saturation, between 0 and 3. Defaults to 1.
id: Tetapkan kepekatan gambar, antara 0 dan 3. Default 1.

en: Image brightness (0-2)
id: Kecerahan gambar (0-2)

en: Set the image brightness, between 0 and 2. Defaults to 1.
id: Tetapkan kecerahan gambar, antara 0 dan 2. Default 1.

en: Image gamma (0-10)
id: Gamma gambar (0-10)

en: Set the image gamma, between 0.01 and 10. Defaults to 1.
id: Tetapkan gamma gambar, antara 0.01 dan 10. Default 1.

en: Direct3D9 adjust filter
id: Filter penyesuai Direct3D9

en: MMAL decoder
id: Dekoder MMAL

en: Blank screen below video.
id: Layar kosong di bawah video.

en: Render blank screen below video. Increases VideoCore load.
id: Render layar kosong di bawah video. Meningkatkan pemuatan VideoCore.

en: VAAPI filters
id: Filter VAAPI

en: VDPAU adjust video filter
id: Filter penyesuai video VDPAU

en: VDPAU video decoder
id: Dekoder video VDPAU

en: Deinterlacing algorithm
id: Algoritma deinterlacing

en: Noise reduction level
id: Tingkat pengurangan kebisingan

en: VDPAU output
id: Output VDPAU

en: VDPAU sharpen video filter
id: Filter penajam video VDPAU

en: No
id: Tidak

en: System default
id: Default sistem

en: Be quiet
id: Diamkan

en: Log to file
id: Catat ke file

en: Log all VLC messages to a text file.
id: Catat semua pesan VLC pada file teks.

en: Log filename
id: Nama file pencatat

en: Specify the log filename.
id: Tentukan nama file yang digunakan untuk pencatatan.

en: Log format
id: Format pencatatan

en: Specify the logging format.
id: Tentukan format pencatatan.

en: Verbosity
id: Tingkat Verbositas

en: Logger
id: Pencatatan

en: Journal
id: Jurnal

en: SystemD journal logger
id: Pencatat jurnal SystemD

en: Debug messages
id: Pesan debug

en: Identity
id: Identitas

en: Facility
id: Fasilitas

en: System logging facility.
id: Fasilitas pencatatan sistem.

en: System logger (syslog)
id: Pencatat sistem (syslog)

en: Extension not responding!
id: Ekstensi tidak merespon!

en: Extension '%s' does not respond.
    Do you want to kill it now?
id: Ekstensi '%s' tidak merespon.
    Anda ingin mematikannya?

en: Lua interface
id: Antarmuka Lua

en: Lua interface module to load
id: Modul antarmuka Lua yang akan dimuat

en: Lua interface configuration
id: Konfigurasi antarmuka Lua

en: Lua interface configuration string. Format is: '["<interface module name>"] = { <option> = <value>, ...}, ...'.
id: String konfigurasi antarmuka Lua. Formatnya adalah: '["<nama modul antarmuka>"] = { <pilihan> = <nilai>, ...}, ...'.

en: Source directory
id: Direktori sumber

en: Directory index
id: Indeks direktori

en: Allow to build directory index
id: Izinkan untuk membuat indeks direktori

en: This is the host on which the interface will listen. It defaults to all network interfaces (0.0.0.0). If you want this interface to be available only on the local machine, enter "127.0.0.1".
id: Ini adalah host di mana antarmuka akan mendengar. Bernilai default ke semua antarmuka jaringan (0.0.0.0). Jika Anda ingin antarmuka ini hanya tersedia pada mesin lokal, masukkan "127.0.0.1".

en: This is the TCP port on which this interface will listen. It defaults to 4212.
id: Ini adalah port TCP di mana antarmuka ini akan mendengar. Memiliki nilai default 4212.

en: CLI input
id: Input CLI

en: Lua interpreter
id: Interpreter Lua

en: Lua Playlist
id: Playlist Lua

en: Lua Extension
id: Ekstensi Lua

en: Lua SD Module
id: Modul Lua SD

en: Folder meta data
id: Meta data folder

en: Album art filename
id: Nama file album art

en: Cabaret
id: Kabaret

en: The username of your last.fm account
id: Nama pengguna akun last.fm Anda

en: The password of your last.fm account
id: Password akun last.fm Anda

en: Scrobbler URL
id: URL Scrobbler

en: Submission of played songs to last.fm
id: Pengiriman data lagu yang diputar ke last.fm

en: last.fm: Authentication failed
id: last.fm: Otentifikasi gagal

en: last.fm username or password is incorrect. Please verify your settings and relaunch VLC.
id: nama pengguna atau password last.fm salah, verifikasi ulang pengaturan Anda dan jalankan kembali VLC.

en: Last.fm username not set
id: Nama pengguna last.fm tidak ditentukan

en: Please set a username or disable the audioscrobbler plugin, and restart VLC.
    Visit http://www.last.fm/join/ to get an account.
id: Tentukan nama pengguna atau matikan plugin audioscrobbler, dan jalankan kembali VLC.
    Kunjungi http://www.last.fm/join/ untuk mendapatkan akun.

en: Abort
id: Batal

en: View certificate
id: Tampilkan sertifikat

en: Insecure site
id: Situs tidak aman

en: TLS cipher priorities
id: Prioritas cipher TLS

en: Performance (prioritize faster ciphers)
id: Performa (prioritaskan chiper yang lebih cepat)

en: GNU TLS server
id: Server GNU TLS

en: XDG-screensaver
id: Screensaver-XDG

en: Logging
id: Pencatatan

en: File logging
id: Pencatatan dalam file

en: M3U playlist export
id: Ekspor playlist M3U

en: M3U8 playlist export
id: Ekspor playlist M3U8

en: XSPF playlist export
id: Ekspor playlist XSPF

en: HTML playlist export
id: Ekspor playlist HTML

en: Maximum number of connections
id: Jumlah koneksi maksimum

en: This limits the maximum number of clients that can connect to the RTSP VOD. 0 means no limit.
id: Ini membatasi jumlah klien yang dapat terkoneksi pada RTSP VOD. 0 berarti tanpa batasan.

en: MUX for RAW RTSP transport
id: MUX untuk transport RAW RTSP

en: Stats
id: Statistik

en: Stats encoder function
id: Fungsi enkoder statistik

en: Stats decoder
id: Statistik dekoder

en: XML Parser (using libxml2)
id: XML Parser (menggunakan libxml2)

en: Title to put in ASF comments.
id: Judul untuk diletakkan pada komentar ASF.

en: Author to put in ASF comments.
id: Pengarang untuk diletakkan pada komentar ASF.

en: Copyright string to put in ASF comments.
id: Uraian hakcipta untuk diletakkan dalam komentar ASF.

en: Comment
id: Komentar

en: Comment to put in ASF comments.
id: Komentar untuk diletakkan pada komentar ASF.

en: "Rating" to put in ASF comments.
id: "Rating" untuk diletakkan pada komentar ASF.

en: Packet Size
id: Ukuran Paket

en: ASF packet size -- default is 4096 bytes
id: Ukuran paket ASF -- default 4096 byte

en: Do not try to guess ASF bitrate. Setting this, allows you to control how Windows Media Player will cache streamed content. Set to audio+video bitrate in bytes
id: Jangan mencoba menebak bitrate ASF. Mengatur hal ini, memungkinkan Anda mengontrol bagaimana Windows Media Player akan menyimpan sementara konten yang distreamkan. Tentukan bitrate audio+video dalam byte

en: ASF muxer
id: Muxer ASF

en: Unknown Video
id: Video tidak dikenali

en: Subject
id: Subyek

en: Encoder
id: Enkoder

en: AVI muxer
id: Muxer AVI

en: Dummy/Raw muxer
id: Muxer Dummy/Mentah

en: Create "Fast Start" files
id: Buat file "Fast Start"

en: Create "Fast Start" files. "Fast Start" files are optimized for downloads and allow the user to start previewing the file while it is downloading.
id: Buat file "Fast Start". File "Fast Start" dioptimalkan untuk pengunduhan dan mengizinkan pengguna untuk memulai preview file ketika ia sedang diunduh.

en: MP4/MOV muxer
id: Muxer MP4/MOV

en: DTS delay (ms)
id: Penundaan DTS (milidetik)

en: Delay the DTS (decoding time stamps) and PTS (presentation timestamps) of the data in the stream, compared to the SCRs. This allows for some buffering inside the client decoder.
id: Penundaan DTS (timestamp dekoding) dan PTS (timestamp presentasi) dari data di dalam stream, dibandingkan dengan SCR. Ini mengizinkan sedikit melakukan buffering di dalam dekoder klien.

en: PES maximum size
id: Ukuran maksimum PES

en: Set the maximum allowed PES size when producing the MPEG PS streams.
id: Tetapkan ukuran PES maksimal yang diiizinkan apabila mengeluarkan stream MPEG PS.

en: PS muxer
id: Muxer PS

en: Video PID
id: PID Video

en: Assign a fixed PID to the video stream. The PCR PID will automatically be the video.
id: Berikan PID tetap pada stream video. PCR PID akan secara otomatis sebagai video.

en: Audio PID
id: PID Audio

en: Assign a fixed PID to the audio stream.
id: Berikan PID tetap pada stream audio.

en: SPU PID
id: PID SPU

en: Assign a fixed PID to the SPU.
id: Berikan PID tetap pada SPU.

en: PMT PID
id: PID PMT

en: Assign a fixed PID to the PMT
id: Berikan PID tetap pada PMT

en: TS ID
id: ID TS

en: Assign a fixed Transport Stream ID.
id: Berikan ID Stream Pengangkutan tetap.

en: NET ID
id: ID NET

en: Assign a fixed Network ID (for SDT table)
id: Berikan ID Jaringan tetap (untuk tabel SDT)

en: PMT Program numbers
id: Nomor program PMT

en: Assign a program number to each PMT. This requires "Set PID to ID of ES" to be enabled.
id: Berikan nomor program pada setiap PMT. Ini membutuhkan opsi "Tetapkan PID pada ID ES" dihidupkan.

en: Mux PMT (requires --sout-ts-es-id-pid)
id: Mux PMT (membutuhkan --sout-ts-es-id-pid)

en: Define the pids to add to each pmt. This requires "Set PID to ID of ES" to be enabled.
id: Tentukan pid untuk ditambahkan pada setiap pmt. Ini membutuhkan "Tentukan PID pada ID dari ES" dihidupkan.

en: SDT Descriptors (requires --sout-ts-es-id-pid)
id: SDT Descriptors (membutuhkan --sout-ts-es-id-pid)

en: Defines the descriptors of each SDT. This requires "Set PID to ID of ES" to be enabled.
id: Tentukan deskriptor pada setiap SDT. Ini membutuhkan "Tentukan PID pada ID dari ES" dihidupkan.

en: Set PID to ID of ES
id: Tentukan PID ke ID dari ES

en: Sets PID to the ID if the incoming ES. This is for use with --ts-es-id-pid, and allows having the same PIDs in the input and output streams.
id: Tentukan PID pada ID jika ES masuk. Ini untuk digunakan dengan --ts-es-id-pid, dan mengizinkan untuk memiliki PID sama dalam stream input dan output.

en: Data alignment
id: Perataan data

en: Enforces alignment of all access units on PES boundaries. Disabling this might save some bandwidth but introduce incompatibilities.
id: Paksa perataan semua akses unit pada batasan PES. Mematikannya dapat menghemat sedikit bandwidth tetapi mendatangkan inkompatibitas.

en: Shaping delay (ms)
id: Penundaan pembentukan (milidetik)

en: Cut the stream in slices of the given duration, and ensure a constant bitrate between the two boundaries. This avoids having huge bitrate peaks, especially for reference frames.
id: Potong stream dalam pecahan durasi yang ditentukan, dan pastikan kadar bit tetap antara dua sempadan. Ini akan menghindarkan terjadinya puncak kadar bit yang besar, utamanya untuk bingkai rujukan.

en: Use keyframes
id: Gunakan keyframes

en: If enabled, and shaping is specified, the TS muxer will place the boundaries at the end of I pictures. In that case, the shaping duration given by the user is a worse case used when no reference frame is available. This enhances the efficiency of the shaping algorithm, since I frames are usually the biggest frames in the stream.
id: Jika dihidupkan, dan pembentukan ditentukan, muxer TS akan meletakkan sempadan pada akhir gambar I. Dalam kasus ini, waktu pembentukan yang diberikan oleh pengguna adalah kasus terburuk ketika tidak ada bingkai rujukan yang tersedia. Ini meningkatkan efisiensi algoritma pembentukan, karena bingkai I biasanya bingkai terbesar dalam stream.

en: PCR interval (ms)
id: Interval PCR (milidetik)

en: Set at which interval PCRs (Program Clock Reference) will be sent (in milliseconds). This value should be below 100ms. (default is 70ms).
id: Tentukan interval PCR (Rujukan Jam Program) yang akan dikirimkan (dalam milidetik). Nilai ini seharusnya di bawah 100milidetik. (default adalah 70milidetik).

en: Minimum B (deprecated)
id: Minimal B (ditinggalkan)

en: This setting is deprecated and not used anymore
id: Pengaturan ini telah ditinggalkan dan tidak digunakan lagi

en: Maximum B (deprecated)
id: Maksimum B (ditinggalkan)

en: Delay the DTS (decoding time stamps) and PTS (presentation timestamps) of the data in the stream, compared to the PCRs. This allows for some buffering inside the client decoder.
id: Tunda DTS (pendekodean timestamp) dan PTS (presentasi timestamp) dari data di dalam stream, dibandingkan dengan PCR. Ini mengizinkan sedikit buffering di dalam dekoder klien.

en: Crypt audio
id: Enkripsi audio

en: Crypt audio using CSA
id: Enkripsi audio menggunakan CSA

en: Crypt video
id: Enkripsi video

en: Crypt video using CSA
id: Enkripsi video menggunakan CSA

en: CSA Key in use
id: Kunci CSA yang digunakan

en: CSA encryption key used. It can be the odd/first/1 (default) or the even/second/2 one.
id: Kunci enkripsi CSA yang digunakan. Dapat berupa ganjil/pertama/1 (default) atau genap/kedua/2.

en: Packet size in bytes to encrypt
id: Ukuran paket dalam byte untuk enkripsi

en: Size of the TS packet to encrypt. The encryption routines subtract the TS-header from the value before encrypting.
id: Ukuran paket TS untuk dienkripsi. Rutin enkripsi mengurangkan header-TS dari nilai sebelum dienkripsi.

en: TS muxer (libdvbpsi)
id: Muxer TS (libdvdpsi)

en: Multipart JPEG muxer
id: Muxer JPEG Multipart

en: Index interval
id: Interval indeks

en: Ogg/OGM muxer
id: Muxer Ogg/OGM

en: WAV muxer
id: Muxer WAV

en: OS X Notification Plugin
id: Plugin Notifikasi OS X

en: Timeout (ms)
id: Timeout (milidetik)

en: How long the notification will be displayed.
id: Berapa lama notifikasi akan ditampilkan.

en: Notify
id: Beritahu

en: LibNotify Notification Plugin
id: Plugin Pemberitahuan LibNotify

en: A/52 audio packetizer
id: Packetizer audio A/52

en: avparser packetizer
id: Packetizer avparser

en: Copy packetizer
id: Packetizer Penyalin

en: Dirac packetizer
id: Packetizer Dirac

en: DTS audio packetizer
id: Packetizer audio DTS

en: Flac audio packetizer
id: Packetizer audio FLAC

en: H.264 video packetizer
id: Packetizer video H.624

en: HEVC/H.265 video packetizer
id: Packetizer video HEVC/H.265

en: MLP/TrueHD parser
id: Parser MLP/TrueHD

en: MPEG4 audio packetizer
id: Packetizer audio MPEG4

en: MPEG4 video packetizer
id: Packetizer video MPEG4

en: MPEG audio layer I/II/III packetizer
id: Packetizer MPEG audio lapisan I/II/III

en: Sync on Intra Frame
id: Sinkronisasi pada Intra Frame

en: Normally the packetizer would sync on the next full frame. This flags instructs the packetizer to sync on the first Intra Frame found.
id: Biasanya packetizer akan disinkronkan pada bingkai penuh berikutnya. Tanda ini memerintahkan packetizer untuk mensinkronkan pada Bingkai Intra pertama yang ditemukan.

en: MPEG-I/II video packetizer
id: Packetizer video MPEG-I/II

en: MPEG Video
id: Video MPEG

en: VC-1 packetizer
id: Packetizer VC-1

en: Zeroconf network services
id: Servis jaringan Zeroconf

en: Zeroconf services
id: Servis Zeroconf

en: Bonjour Network Discovery
id: Penemuan Jaringan Bonjour

en: Bonjour Renderer Discovery
id: Penemuan Renderer Bonjour

en: mDNS Network Discovery
id: Penemuan Jaringan mDNS

en: mDNS Renderer Discovery
id: Penemuan Renderer mDNS

en: MTP devices
id: Perangkat MTP

en: MTP Device
id: Perangkat MTP

en: Discs
id: Disk

en: Podcasts
id: Podcast

en: Podcast URLs list
id: Daftar URL Podcast

en: Enter the list of podcasts to retrieve, separated by '|' (pipe).
id: Masukkan daftar podcast yang diambil, pisahkan dengan '|' (alir).

en: Audio capture
id: Penangkap audio

en: Audio capture (PulseAudio)
id: Penangkap audio (PulseAudio)

en: Generic
id: Umum

en: SAP multicast address
id: Alamat multicast SAP

en: The SAP module normally chooses itself the right addresses to listen to. However, you can specify a specific address.
id: Modul SAP biasanya memilih sendiri alamat yang betul untuk didengar. Namun, Anda dapat menentukan alamat spesifik.

en: SAP timeout (seconds)
id: Timeout SAP (detik)

en: Delay after which SAP items get deleted if no new announcement is received.
id: Penundaan setelah item SAP dihapuskan jika tidak ada pengumuman baru yang diterima.

en: Try to parse the announce
id: Mencoba untuk memparse pemberitahuan

en: This enables actual parsing of the announces by the SAP module. Otherwise, all announcements are parsed by the "live555" (RTP/RTSP) module.
id: Ini menghidupkan parsing aktual dari pengumuman dari modul SAP. Selain dari itu, semua pengumuman akan diparsekan oleh modul "live555" (RTP/RTSP).

en: SAP Strict mode
id: Mode SAP Ketat

en: When this is set, the SAP parser will discard some non-compliant announcements.
id: Apabila ditetapkan, parser SAP akan membuang beberapa pengumuman yang tidak sesuai.

en: Network streams (SAP)
id: Stream Jaringan (SAP)

en: SDP Descriptions parser
id: Parser Deskripsi SDP

en: Session
id: Sesi

en: Tool
id: Alat

en: User
id: Pengguna

en: Unknown type
id: Tipe tidak diketahui

en: Your window manager does not provide a list of applications.
id: Window manager Anda tidak menyediakan daftar aplikasi.

en: Applications
id: Aplikasi

en: X coordinate
id: Koordinat X

en: X coordinate of the bargraph.
id: Koordinat X dari bargraph.

en: Y coordinate
id: Koordinat Y

en: Y coordinate of the bargraph.
id: Koordinat Y dari bargraph.

en: Transparency of the bargraph
id: Transparansi dari bargraph

en: Bargraph transparency value (from 0 for full transparency to 255 for full opacity).
id: Nilai transparansi bargraph (dari 0 untuk transparansi penuh ke 255 untuk keburaman penuh).

en: Bargraph position
id: Posisi bargraph

en: Enforce the bargraph position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
id: Paksa posisi bargraph di atas video (0=tengah, 1=kiri, 4=atas, 8=bawah, Anda juga dapat menggunakan kombinasi nilai ini, cth 6=atas-kanan).

en: Full path of the image files to use. Format is <image>[,<delay in ms>[,<alpha>]][;<image>[,<delay>[,<alpha>]]][;...]. If you only have one file, simply enter its filename.
id: Path penuh file gambar yang digunakan. Formatnya adalah <image>[,<jeda dalam milidetik>[,<alpha>]][;<image>[,<jeda>[,<alpha>]]][;...]. Jika Anda hanya memiliki satu file, cukup masukkan nama filenya.

en: Logo animation # of loops
id: Jumlah perulangan dari animasi logo

en: Logo individual image time in ms
id: Waktu gambar logo individu dalam milidetik

en: Individual image display time of 0 - 60000 ms.
id: Waktu tampil gambar individu 0 - 60000 milidetik.

en: X coordinate of the logo. You can move the logo by left-clicking it.
id: Koordinat X logo. Anda dapat memindahkan logo dengan melakukan klik-kiri.

en: Y coordinate of the logo. You can move the logo by left-clicking it.
id: Koordinat Y logo. Anda dapat memindahkan logo dengan melakukan klik-kiri.

en: Opacity of the logo
id: Keburaman logo

en: Logo opacity value (from 0 for full transparency to 255 for full opacity).
id: Nilai keburamanan logo (dari 0 untuk transparan penuh ke 255 untuk buram penuh).

en: Logo position
id: Posisi logo

en: Enforce the logo position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
id: Paksa posisi logo di atas video (0=tengah, 1=kiri, 4=atas, 8=bawah, Anda juga dapat menggunakan kombinasi nilai ini, cth 6=atas-kanan).

en: Use a local picture as logo on the video
id: Gunakan gambar lokal sebagai logo di atas video

en: Logo sub source
id: Sub sumber logo

en: Logo overlay
id: Pelapisan logo

en: Logo video filter
id: Filter video logo

en: Text file
id: File teks

en: X offset
id: Offset X

en: X offset, from the left screen edge.
id: Offset X, dari sudut kiri layar.

en: Y offset
id: Offset Y

en: Y offset, down from the top.
id: Offseet Y, turun dari atas.

en: Number of milliseconds the marquee must remain displayed. Default value is 0 (remains forever).
id: Waktu (dalam milidetik) marquee harus tetap ditampilkan. Nilai default adalah 0 (tetap tampil).

en: Refresh period in ms
id: Periode refresh dalam milidetik

en: Font size, pixels
id: Ukuran font, piksel

en: Font size, in pixels. Default is 0 (use default font size).
id: Ukuran font, dalam piksel. Default adalah 0 (menggunakan ukuran font default).

en: Color of the text that will be rendered on the video. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
id: Warna teks yang akan dirender pada video. Harus dalam heksadesimal (seperti warna HTML). Dua karakter pertama untuk merah, berikutnya hijau, kemudian biru. #000000 = hitam, #FF0000 = merah, #00FF00 = hijau, #FFFF00 = kuning (merah + hijau), #FFFFFF = putih

en: Marquee position
id: Posisi marquee

en: You can enforce the marquee position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
id: Anda dapat menentukan posisi marquee di atas video (0=tengah, 1=kiri, 4=atas, 8=bawah, Anda juga dapat menggunakan kombinasi nilai-nilai ini, contoh: 6=atas-kanan).

en: Display text above the video
id: Tampilkan teks di atas video

en: Marquee display
id: Tampilan Marquee

en: Misc
id: Lainnya

en: Transparency of the mosaic foreground pictures. 0 means transparent, 255 opaque (default).
id: Transparansi gambar depan mosaik. 0 bermakna transparan, 255 buram (default).

en: Total height of the mosaic, in pixels.
id: Jumlah tinggi mosaik, dalam piksel.

en: Total width of the mosaic, in pixels.
id: Jumlah lebar mosaik, dalam piksel.

en: Top left corner X coordinate
id: Sudut kiri atas koordinat X

en: X Coordinate of the top-left corner of the mosaic.
id: Koordinat X pada sudut kiri atas mosaik.

en: Top left corner Y coordinate
id: Sudut kiri atas koordinat Y

en: Y Coordinate of the top-left corner of the mosaic.
id: Koordinat Y pada sudut kiri atas mosaik.

en: Border width
id: Lebar sempadan

en: Width in pixels of the border between miniatures.
id: Lebar dalam piksel untuk sempadan di antara miniatur.

en: Border height
id: Tinggi sempadan

en: Height in pixels of the border between miniatures.
id: Tinggi dalam piksel untuk sempadan di antara miniatur.

en: Mosaic alignment
id: Perataan mosaik

en: You can enforce the mosaic alignment on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
id: Anda dapat menentukan perataan mosaik di atas video (0=tengah, 1=kiri, 4=atas, 8=bawah, Anda juga dapat menggunakan kombinasi nilai-nilai ini, contoh: 6=atas-kanan).

en: Positioning method
id: Metode pemosisian

en: Positioning method for the mosaic. auto: automatically choose the best number of rows and columns. fixed: use the user-defined number of rows and columns. offsets: use the user-defined offsets for each image.
id: Metode pemosisian untuk mosaik. auto: memilih jumlah terbaik untuk baris dan lajur secara otomatis. tetap: menggunakan jumlah terdefinisi untuk baris dan lajur. offset: menggunakan offset definisi yang ditentukan pengguna untuk setiap gambar.

en: Number of rows
id: Jumlah baris

en: Number of image rows in the mosaic (only used if positioning method is set to "fixed").
id: Jumlah baris gambar dalam mosaik (hanya digunakan jika metode positioning ditentukan ke "tetap").

en: Number of columns
id: Jumlah kolom

en: Keep aspect ratio
id: Pertahankan rasio aspek

en: Keep the original aspect ratio when resizing mosaic elements.
id: Pertahankan rasio aspek asal ketika mengubah ukuran elemen mosaik.

en: Keep original size
id: Pertahankan ukuran asal

en: Keep the original size of mosaic elements.
id: Pertahankan ukuran asal dari elemen-elemen mosaik.

en: Elements order
id: Susunan elemen

en: Offsets in order
id: Offset dalam urutan

en: You can enforce the (x,y) offsets of the elements on the mosaic (only used if positioning method is set to "offsets"). You must give a comma-separated list of coordinates (eg: 10,10,150,10).
id: Anda dapat menentukan offset (x,y) elemen-elemen pada mosaik (hanya gunakan jika metode pemosisian ditentukan ke "offset"). Anda harus memberikan daftar koordinat dipisah koma (contoh: 10,10,150,10).

en: Pictures coming from the mosaic elements will be delayed according to this value (in milliseconds). For high values you will need to raise caching at input.
id: Gambar yang datang dari elemen mosaik akan ditunda berdasar pada nilai ini (dalam milidetik). Untuk nilai tinggi Anda perlu menaikkan caching pada input.

en: fixed
id: tetap

en: offsets
id: offset

en: Mosaic video sub source
id: Sub sumber video mosaik

en: Mosaic
id: Mosaik

en: VNC Host
id: Host VNC

en: VNC hostname or IP address.
id: Nama host VNC atau alamat IP.

en: VNC Port
id: Port VNC

en: VNC port number.
id: Nomor port VNC.

en: VNC Password
id: Password VNC

en: VNC password.
id: Password VNC.

en: VNC poll interval
id: Interval VNC poll

en: In this interval an update from VNC is requested, default every 300 ms.
id: Dalam interval ini update dari VNC dimintakan, default setiap 300 milidetik.

en: Alpha transparency value (default 255)
id: Nilai transparansi alfa (default 255)

en: The transparency of the OSD VNC can be changed by giving a value between 0 and 255. A lower value specifies more transparency a higher means less transparency. The default is being not transparent (value 255) the minimum is fully transparent (value 0).
id: Transparansi dari OSD VNC dapat diubah dengan memberikan nilai antara 0 hingga 255. Nilai yang lebih rendah berarti semakin transparan dan sebaliknya. Default adalah tidak transparan (nilai 255) minimum adalah transparan penuh (nilai 0).

en: Remote-OSD over VNC
id: Remote-OSD di atas VNC

en: Feed URLs
id: URL feed

en: Speed of feeds
id: Kecepatan feed

en: Speed of the RSS/Atom feeds in microseconds (bigger is slower).
id: Kecepatan dari RSS/Atom feed dalam mikrodetik (lebih besar semakin perlahan).

en: Max length
id: Panjang maksimum

en: Maximum number of characters displayed on the screen.
id: Jumlah maksimum karakter yang ditampilkan pada layar.

en: Number of seconds between each forced refresh of the feeds. 0 means that the feeds are never updated.
id: Jumlah detik antara setiap refresh. 0 berarti feed tidak pernah diupdate.

en: Feed images
id: Gambar feed

en: Display feed images if available.
id: Tampilkan gambar feed jika tersedia.

en: Opacity (inverse of transparency) of overlay text. 0 = transparent, 255 = totally opaque.
id: Keburaman (kebalikan dari transparansi) lapisan teks. 0 = transparan, 255 = buram sepenuhnya.

en: Text position
id: Posisi teks

en: You can enforce the text position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom; you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
id: Anda dapat menentukan posisi teks di atas video (0=tengah, 1=kiri, 4=atas, 8=bawah, Anda juga dapat menggunakan kombinasi dari nilai-nilai ini, contoh: 6=atas-kanan).

en: Title display mode
id: Mode tampilan judul

en: Title display mode. Default is 0 (hidden) if the feed has an image and feed images are enabled, 1 otherwise.
id: Mode tampilan judul. Nilai bawaan adalah 0 (tersembunyi) jika umpan memiliki gambar dan gambar feed dihidupkan, selain dari itu adalah 1.

en: Display a RSS or ATOM Feed on your video
id: Tampilkan RSS atau ATOM Feed di atas video Anda

en: Don't show
id: Tidak ditampilkan

en: Always visible
id: Selalu terlihat

en: RSS and Atom feed display
id: Tampilan RSS dan Atom Feed

en: Change subtitle delay
id: Ubah penundaan terjemahan

en: Delay calculation mode
id: Mode perhitungan penundaan

en: Calculation factor
id: Faktor Perhitungan

en: Calculation factor. In Absolute delay mode the factor represents seconds.
id: Faktor perhitungan. Dalam mode penundaan absolut faktor ini mewakili detik.

en: Maximum number of subtitles allowed at the same time.
id: Jumlah maksimum terjemahan yang dibolehkan dalam satu waktu.

en: Minimum alpha value
id: Nilai alpha minimum

en: Interval between two disappearances
id: Interval antara dua penghilangan

en: Minimum time (in milliseconds) that subtitle should stay after its predecessor has disappeared (subtitle delay will be extended to meet this requirement).
id: Waktu minimum (dalam milidetik) terjemahan harus dipertahankan setelah terjemahan sebelumnya dihilangkan (penundaan terjemahan akan diperpanjang untuk memenuhi kebutuhan).

en: Interval between disappearance and appearance
id: Interval antara penghilangan dan pemunculan

en: Minimum time (in milliseconds) between subtitle disappearance and newer subtitle appearance (earlier subtitle delay will be extended to fill the gap).
id: Waktu minimum (dalam milidetik) antara penghilangan terjemahan dan pemunculan terjemahan baru (penundaan terjemahan sebelumnya akan diperpanjang untuk mengisi kekosongan).

en: Interval between appearance and disappearance
id: Interval antara pemunculan dan penghilangan

en: Minimum time (in milliseconds) that subtitle should stay after newer subtitle has appeared (earlier subtitle delay will be shortened to avoid the overlap).
id: Waktu minimum (dalam milidetik) terjemahan harus dipertahankan setelah pemunculan terjemahan baru (penundaan terjemahan sebelumnya akan diperpendek untuk menghindari tumpang tindih).

en: Absolute delay
id: Penundaan absolut

en: Relative to source delay
id: Relatif pada penundaan sumber

en: Relative to source content
id: Relatif pada isi sumber

en: Subsdelay
id: Penundaan Terjemahan

en: ADF stream filter
id: Filter stream ADF

en: LZMA decompression
id: Dekompresi LZMA

en: Burrows-Wheeler decompression
id: Dekompresi Burrows-Wheeler

en: gzip decompression
id: dekompresi gzip

en: Zlib decompression filter
id: Filter dekompresi Zlib

en: Read size
id: Ukuran pembacaan

en: Seek threshold
id: Batas pencarian

en: Automatically add/delete input streams
id: Tambah/hapus input stream secara otomatis

en: Integer identifier for this elementary stream. This will be used to "find" this stream later.
id: Pengenal integer untuk stream antara. Ini akan digunakan untuk "mencari" stream ini kemudian.

en: Pictures coming from the picture video outputs will be delayed according to this value (in milliseconds, should be >= 100 ms). For high values, you will need to raise caching values.
id: Gambar yang datang dari output video gambar akan ditunda berdasarkan nilai ini (dalam milidetik, seharusnya >= 100 milidetik). Untuk nilai tinggi, Anda perlu meningkatkan nilai caching.

en: Offset to add to the stream IDs specified in bridge_out to obtain the stream IDs bridge_in will register.
id: Offset untuk menambah IS stream yang ditentukan dalam brigde_out untuk mendapatkan ID stream brigde_in yang akan didaftarkan.

en: Bridge
id: Jembatan

en: Bridge stream output
id: Jembatan output stream

en: Bridge out
id: Jembatan keluar

en: Bridge in
id: Jembatan masuk

en: HTTP port
id: Port HTTP

en: Disable if your receiver does not support Dolby®.
id: Matikan jika receiver Anda tidak mendukung Dolby®.

en: High (high quality and high bandwidth)
id: Tinggi (kualitas tinggi dan bandwidth besar)

en: Medium (medium quality and medium bandwidth)
id: Medium (kualitas sedang dan bandwidth sedang)

en: Low (low quality and low bandwidth)
id: Rendah (kualitas rendah dan bandwidth rendah)

en: Low CPU (low quality but high bandwidth)
id: CPU Rendah (kualitas rendah tetapi bandwidth besar)

en: Conversion quality
id: Kualitas konversi

en: Change this option to increase conversion speed or quality.
id: Ubah pengaturan ini untuk meningkatkan kecepatan konversi atau kualitas.

en: IP Address of the Chromecast.
id: Alamat IP dari Chromecast.

en: Chromecast port
id: Port Chromecast

en: Elementary Stream ID
id: ID Stream Antara

en: Specify an identifier integer for this elementary stream
id: Tentukan satu angka pengenal untuk stream antara ini

en: Delay of the ES (ms)
id: Penundaan ES (milidetik)

en: Delay a stream
id: Penundaan stream

en: Description stream output
id: Deskripsi output stream

en: Enable/disable audio rendering.
id: Hidup/matikan rendering audio.

en: Enable/disable video rendering.
id: Hidup/matikan rendering video.

en: Delay (ms)
id: Penundaan (milidetik)

en: Introduces a delay in the display of the stream.
id: Mengenalkan penundaan dalam tampilan stream.

en: Display stream output
id: Tampilkan output stream

en: Duplicate stream output
id: Duplikasikan output stream

en: Output access method
id: Metode akses output

en: This is the default output access method that will be used.
id: Ini adalah metode akses output yang akan digunakan.

en: Audio output access method
id: Metode akses output audio

en: This is the output access method that will be used for audio.
id: Ini adalah metode akses output yang akan digunakan untuk audio.

en: Video output access method
id: Metode akses output video

en: This is the output access method that will be used for video.
id: Ini adalah metode akses output yang akan digunakan untuk video.

en: Output muxer
id: Muxer output

en: This is the default muxer method that will be used.
id: Ini merupakan metode muxer default yang akan digunakan.

en: Audio output muxer
id: Muxer output audio

en: This is the muxer that will be used for audio.
id: Ini adalah muxer yang akan digunakan untuk audio.

en: Video output muxer
id: Muxer output video

en: This is the muxer that will be used for video.
id: Ini adalah muxer yang akan digunakan untuk video.

en: Output URL
id: URL output

en: This is the default output URI.
id: Ini adalah default output URI.

en: Audio output URL
id: URL output audio

en: This is the output URI that will be used for audio.
id: Ini adalah URI output yang akan digunakan untuk audio.

en: Video output URL
id: URL output video

en: This is the output URI that will be used for video.
id: Ini adalah output URI yang akan digunakan untuk video.

en: Elementary stream output
id: Output stream antara

en: There is no suitable stream-output access module for "%s/%s://%s".
id: Tidak terdapat modul akses stream-output yang sesuai untuk "%s/%s://%s".

en: Gathering stream output
id: Output stream pengumpul

en: Specify an identifier string for this subpicture
id: Tentukan satu string pengenal untuk subgambar ini

en: Output video width.
id: Lebar video output.

en: Output video height.
id: Tinggi video output.

en: Sample aspect ratio
id: Contoh aspek rasio

en: Sample aspect ratio of the destination (1:1, 3:4, 2:3).
id: Contoh aspek rasio destinasi (1:1, 3:4, 2:3).

en: Video filter
id: Filter video

en: Video filters will be applied to the video stream.
id: Filter video akan diterapkan pada stream video.

en: Image chroma
id: Chroma gambar

en: Force the use of a specific chroma. Use YUVA if you're planning to use the Alphamask or Bluescreen video filter.
id: Paksa penggunaan kroma tertentu. Gunakan YUVA jika Anda merencanakan untuk menggunakan filter video Alphamask atau Bluescreen.

en: Transparency of the mosaic picture.
id: Transparansi dari gambar mosaik.

en: X coordinate of the upper left corner in the mosaic if non negative.
id: Koordinat X pada sudut kiri-atas dalam mosaik bila tidak negatif.

en: Y coordinate of the upper left corner in the mosaic if non negative.
id: Koordinat Y pada sudut kiri-atas dalam mosaik bila tidak negatif.

en: Mosaic bridge
id: Jembatan mosaik

en: Mosaic bridge stream output
id: Output stream jembatan mosaik

en: Destination prefix
id: Prefiks dari tujuan

en: Prefix of the destination file automatically generated
id: Prefiks dari file tujuan yang otomatis dihasilkan

en: Record stream output
id: Output perekaman stream

en: This is the output URL that will be used.
id: Ini adalah URL output yang akan digunakan.

en: This allows you to specify how the SDP (Session Descriptor) for this RTP session will be made available. You must use a url: http://location to access the SDP via HTTP, rtsp://location for RTSP access, and sap:// for the SDP to be announced via SAP.
id: Ini mengizinkan Anda menentukan bagaimana SDP (Session Descriptor) untuk sesi RTP ini akan tersedia. Anda harus menggunakan url: http://lokasi untuk mencapai SDP melalui HTTP, rtsp://lokasi untuk mencapai rtsp, dan sap:// untuk SAP diumumkan melalui SAP.

en: SAP announcing
id: Mengumumkan SAP

en: Announce this session with SAP.
id: Umumkan sesi ini dengan SAP.

en: This allows you to specify the muxer used for the streaming output. Default is to use no muxer (standard RTP stream).
id: Ini mengizinkan Anda menentukan muxer untuk output stream. Default tidak menggunakan muxer (stream RTP standar).

en: Session name
id: Nama sesi

en: This is the name of the session that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
id: Ini adalah nama sesi yang akan diumumkan dalam SDP (Session Descriptor).

en: Session category
id: Kategori sesi

en: This allows you to specify a category for the session, that will be announced if you choose to use SAP.
id: Ini mengizinkan Anda menentukan kategori untuk sesi, yang akan diumumkan jika Anda memilih untuk menggunakan SAP.

en: Session description
id: Deskripsi sesi

en: This allows you to give a short description with details about the stream, that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
id: Ini mengizinkan Anda memberi deskripsi singkat dengan detail tentang stream, yang akan diumumkan dalam SDP (Descriptor Sesi).

en: Session URL
id: URL sesi

en: This allows you to give a URL with more details about the stream (often the website of the streaming organization), that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
id: Ini akan mengizinkan Anda memberi URL dengan lebih terperinci untuk stream (biasanya pada laman web organisasi streaming), yang akan diumumkan dalam SDP (Session Descriptor).

en: Session email
id: Email sesi

en: This allows you to give a contact mail address for the stream, that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
id: Ini akan mengizinkan Anda memberi alamat email kontak untuk stream, yang akan diumumkan dalam SDP (Session Descriptor).

en: This allows you to specify the base port for the RTP streaming.
id: Ini akan mengizinkan Anda menentukan port dasar untuk streaming RTP.

en: Audio port
id: Port audio

en: This allows you to specify the default audio port for the RTP streaming.
id: Ini akan mengizinkan Anda menentukan port audio default untuk streaming RTP.

en: Video port
id: Port video

en: This allows you to specify the default video port for the RTP streaming.
id: Ini akan mengizinkan Anda menentukan port video default untuk streaming RTP.

en: Default caching value for outbound RTP streams. This value should be set in milliseconds.
id: Nilai caching default untuk stream RTP menuju keluar. Nilai ini seharusnya ditentukan dalam milidetik.

en: Transport protocol
id: Protokol transpor

en: This selects which transport protocol to use for RTP.
id: Ini memilih protokol transport yang digunakan untuk RTP.

en: RTP packets will be integrity-protected and ciphered with this Secure RTP master shared secret key. This must be a 32-character-long hexadecimal string.
id: Paket RTP akan diproteksi dan dienkripsikan dengan master kunci rahasia Secure RTP ini. Ini harus dalam bentuk string heksadesimal sepanjang 32 karakter.

en: This allows you to stream MPEG4 LATM audio streams (see RFC3016).
id: Ini akan mengizinkan Anda untuk menstream audio LATM MPEG4 (lihat RFC3016).

en: RTSP session timeout (s)
id: Timeout sesi RTSP (detik)

en: RTSP sessions will be closed after not receiving any RTSP request for this long. Setting it to a negative value or zero disables timeouts. The default is 60 (one minute).
id: Sesi RTSP akan ditutup setelah tidak menerima permintaan RTSP untuk jangka waktu ini. Atur ke nilai negatif atau nol untuk mematikan timeout. Default adalah 60 (satu menit).

en: RTP stream output
id: Output stream RTP

en: New ES ID
id: ID ES Baru

en: Specify an new identifier integer for this elementary stream
id: Tentukan satu angka pengenal baru untuk stream antara ini

en: Specify an ISO-639 code (three characters) for this elementary stream
id: Tentukan kode ISO-639 (tiga karakter) untuk stream antara ini

en: Set ID
id: Tentukan ID

en: Set ES id
id: Tentukan id ES

en: Change the id of an elementary stream
id: Pengubahan id dari stream antara

en: Change the language of an elementary stream
id: Ubah bahasa dari stream antara

en: Video prerender callback
id: Callback prerender video

en: Address of the video prerender callback function. This function will set the buffer where render will be done.
id: Alamat fungsi callback prerender video. Fungsi ini akan menentukan buffer di mana render akan dilakukan.

en: Audio prerender callback
id: Callback prerender audio

en: Address of the audio prerender callback function. This function will set the buffer where render will be done.
id: Alamat fungsi callback prerender audio. Fungsi ini akan menentukan buffer di mana render akan dilakukan.

en: Video postrender callback
id: Callback postrender video

en: Address of the video postrender callback function. This function will be called when the render is into the buffer.
id: Alamat fungsi callback postrender video. Fungsi ini akan dipanggil hasil render sudah berada dalam buffer.

en: Audio postrender callback
id: Callback postrender audio

en: Address of the audio postrender callback function. This function will be called when the render is into the buffer.
id: Alamat fungsi callback postrender audio. Fungsi ini akan dipanggil hasil render sudah berada dalam buffer.

en: Output method to use for the stream.
id: Metode output yang digunakan untuk stream.

en: Output destination
id: Tujuan output

en: Standard stream output
id: Output stream standar

en: This is the video encoder module that will be used (and its associated options).
id: Ini adalah modul enkoder video yang akan digunakan (dan pilihan yang berkaitan dengannya).

en: Destination video codec
id: Kodek video tujuan

en: This is the video codec that will be used.
id: Ini adalah kodek video yang akan digunakan.

en: Video bitrate
id: Kadar bit video

en: Target bitrate of the transcoded video stream.
id: Kadar bit sasaran stream video tertranskodekan.

en: Video scaling
id: Penskalaan video

en: Scale factor to apply to the video while transcoding (eg: 0.25)
id: Faktor skala untuk diterapkan pada video selama mentranskode (cth: 0.25)

en: Video frame-rate
id: Kadar-kerangka video

en: Target output frame rate for the video stream.
id: Kadar bingkai output sasaran untuk stream video.

en: Deinterlace the video before encoding.
id: Men-deinterlace video sebelum mengenkode.

en: Deinterlace module
id: Modul deinterlace

en: Specify the deinterlace module to use.
id: Tentukan modul deinterlace yang digunakan.

en: Maximum video width
id: Lebar video maksimum

en: Maximum output video width.
id: Lebar output video maksimum.

en: Maximum video height
id: Tinggi video maksimum

en: Maximum output video height.
id: Tinggi output video maksimum.

en: Audio encoder
id: Enkoder audio

en: This is the audio encoder module that will be used (and its associated options).
id: Ini adalah modul enkoder audio yang akan digunakan (dan pilihan yang berkaitan dengannya).

en: Destination audio codec
id: Kodek audio tujuan

en: This is the audio codec that will be used.
id: Ini adalah kodek audio yang akan digunakan.

en: Audio bitrate
id: Kadar bit audio

en: Target bitrate of the transcoded audio stream.
id: Kadar bit sasaran stream audio tertranskode.

en: Sample rate of the transcoded audio stream (11250, 22500, 44100 or 48000).
id: Kadar sampel stream audio tertranskode (11250, 22500, 44100 atau 48000).

en: This is the language of the audio stream.
id: Ini adalah bahasa dari stream audio.

en: Number of audio channels in the transcoded streams.
id: Jumlah kanal audio dalam stream tertranskode.

en: Audio filter
id: Filter audio

en: Subtitle encoder
id: Enkoder terjemahan

en: This is the subtitle encoder module that will be used (and its associated options).
id: Ini adalah modul enkoder terjemahan yang akan digunakan (dan pilihan yang berkaitan dengannya).

en: Destination subtitle codec
id: Kodek terjemahan tujuan

en: This is the subtitle codec that will be used.
id: Ini adalah kodek terjemahan yang akan digunakan.

en: Number of threads
id: Jumlah thread

en: Number of threads used for the transcoding.
id: Jumlah thread yang digunakan untuk transkode.

en: High priority
id: Prioritas tinggi

en: Runs the optional encoder thread at the OUTPUT priority instead of VIDEO.
id: Jalankan thread enkoder opsional pada prioritas OUTPUT dibandingkan dengan VIDEO.

en: Transcode
id: Transkode

en: Transcode stream output
id: Output stream tertranskodekan

en: Overlays/Subtitles
id: Overlays/Terjemahan

en: Monospace Font
id: Font Monospace

en: Font family for the font you want to use
id: Font family dari font yang ingin Anda gunakan

en: Font file for the font you want to use
id: Nama file untuk font yang ingin Anda gunakan

en: Font size in pixels
id: Ukuran font dalam piksel

en: This is the default size of the fonts that will be rendered on the video. If set to something different than 0 this option will override the relative font size.
id: Ini adalah ukuran font default yang akan dirender pada video. Jika ditetapkan pada sesuatu yang lain dari 0 pilihan ini akan menindih ukuran font relatif.

en: Text opacity
id: Keburaman teks

en: Text default color
id: Warna default teks

en: The color of the text that will be rendered on the video. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
id: Warna teks yang akan dirender di atas video. Harus berupa heksadesimal (seperti warna HTML). Dua huruf pertama untuk merah, berikutnya hijau, kemudian biru. #000000 = hitam, #FF0000 = merah, #00FF00 = hijau, #FFFF00 = kuning (merah + hijau), #FFFFFF = putih

en: Relative font size
id: Ukuran font relatif

en: Background opacity
id: Keburaman latar belakang

en: Background color
id: Warna latar belakang

en: Shadow color
id: Warna bayangan

en: Shadow angle
id: Sudut bayangan

en: Shadow distance
id: Jarak bayangan

en: Text direction
id: Arah teks

en: Use YUVP renderer
id: Gunakan renderer YUVP

en: This renders the font using "paletized YUV". This option is only needed if you want to encode into DVB subtitles
id: Ini merender font menggunakan "YUV terpalet". Pilihan ini hanya dibutuhkan jika Anda ingin mengenkodenya ke dalam terjemahan DVB

en: Thin
id: Tipis

en: Thick
id: Tebal

en: Left to right
id: Kiri ke kanan

en: Right to left
id: Kanan ke kiri

en: Text renderer
id: Perender teks

en: Freetype2 font renderer
id: Perender Font Freetype2

en: SVG template file
id: File templat SVG

en: Location of a file holding a SVG template for automatic string conversion
id: Lokasi file yang memegang template SVG untuk konversi string otomatis

en: Dummy font renderer
id: Perender font dummy

en: Conversions from
id: Konversi dari

en: YUV planar to semiplanar conversions
id: Konversi planar YUV ke semiplanar

en: SSE2 I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
id: Konversi SSE2 I420,IYUV,YV12 ke RV15,RV16,RV24,RV32

en: MMX I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
id: Konversi MMX I420,IYUV,YV12 ke RV15,RV16,RV24,RV32

en: I420,IYUV,YV12 to RGB2,RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
id: Konversi I420,IYUV,YV12 ke RGB2,RV15,RV16,RV24,RV32

en: MMX conversions from
id: Konversi MMX dari

en: SSE2 conversions from
id: Konversi SSE2 dari

en: AltiVec conversions from
id: Konversi AltiVec dari

en: RV32 conversion filter
id: Filter konversi RV32

en: Scaling mode
id: Mode penskalaan

en: Scaling mode to use.
id: Mode penskalaan yang digunakan.

en: Fast bilinear
id: Bilinear cepat

en: Bicubic (good quality)
id: Bikubik (kualitas baik)

en: Experimental
id: Eksperimen

en: Nearest neighbour (bad quality)
id: Tetangga terdekat (kualitas buruk)

en: Area
id: Kawasan

en: Luma bicubic / chroma bilinear
id: Luma dwikubic / kroma dwilinear

en: Video scaling filter
id: Filter penskalaan video

en: YUVP converter
id: Pengkonversi YUVP

en: Image properties filter
id: Filter properti gambar

en: Image adjust
id: Penyesuaian gambar

en: Color scheme
id: Skema warna

en: Window size
id: Ukuran window

en: Number of frames (0 to 100)
id: Jumlah bingkai (0 hingga 100)

en: Softening value
id: Nilai pelunakan

en: antiflicker video filter
id: filter video antiflicker

en: Ball color
id: Warna bola

en: Edge visible
id: Tepian terlihat

en: Set edge visibility.
id: Tentukan keterlihatan tepian.

en: Ball size
id: Ukuran bola

en: Gradient threshold
id: Ambang gradasi

en: Set gradient threshold for edge computation.
id: Tentukan ambang gradasi untuk penghitungan pinggir.

en: Ball video filter
id: Filter video Bola

en: Ball
id: Bola

en: Number of time to blend
id: Jumlah waktu untuk melakukan blend

en: The number of time the blend will be performed
id: Jumlah waktu yang digunakan untuk melakukan blend

en: Alpha of the blended image
id: Alfa dari gambar yang di-blend

en: Image to be blended onto
id: Gambar yang akan di-blend

en: The image which will be used to blend onto
id: Gambar yang akan digunakan untuk mem-blend

en: Chroma for the base image
id: Kroma untuk gambar dasar

en: Chroma which the base image will be loaded in
id: Kroma di mana gambar dasar akan dimuat di dalamnya

en: Image which will be blended
id: Gambar yang akan di-blend

en: The image blended onto the base image
id: Gambar yang akan di-blend ke dalam gambar dasar

en: Chroma for the blend image
id: Kroma untuk gambar di-blend

en: Chroma which the blend image will be loaded in
id: Kroma yang akan dimuat pada gambar yang di-blend

en: Base image
id: Gambar dasar

en: Blend image
id: Gambar blend

en: Video pictures blending
id: Mencampur gambar video

en: This effect, also known as "greenscreen" or "chroma key" blends the "blue parts" of the foreground image of the mosaic on the background (like weather forecasts). You can choose the "key" color for blending (blue by default).
id: Efek ini, juga dikenal sebagai "greenscreen" atau "kunci kroma" mencampurkan "bagian biru" dari gambar depan mosaik pada latar belakang (seperti penyampai ramalan cuaca). Anda dapat memilih "kunci" warna untuk mencampur (biru adalah default).

en: Bluescreen U value
id: Nilai Bluescreen U

en: "U" value for the bluescreen key color (in YUV values). From 0 to 255. Defaults to 120 for blue.
id: Nilai "U" untuk warna kunci bluescreen (dalam nilai YUV). Dari 0 hingga 255. Default pada 120 untuk biru.

en: Bluescreen V value
id: Nilai Bluescreen V

en: "V" value for the bluescreen key color (in YUV values). From 0 to 255. Defaults to 90 for blue.
id: Nilai "V" untuk warna kunci bluescreen (dalam nilai YUV). Dari 0 hingga 255. Default pada 90 untuk biru.

en: Bluescreen U tolerance
id: Toleransi Bluescreen U

en: Tolerance of the bluescreen blender on color variations for the U plane. A value between 10 and 20 seems sensible.
id: Toleransi atas pencampur bluescreen pada variasi warna untuk U plane. Nilai antara 10 dan 20 kelihatannya wajar.

en: Bluescreen V tolerance
id: Toleransi Bluescreen V

en: Tolerance of the bluescreen blender on color variations for the V plane. A value between 10 and 20 seems sensible.
id: Toleransi atas pencampur bluescreen pada variasi warna untuk V plane. Nilai antara 10 dan 20 kelihatannya wajar.

en: Bluescreen video filter
id: Filter video Bluescreen

en: Output width
id: Lebar output

en: Output height
id: Tinggi output

en: Output picture aspect ratio
id: Rasio aspek gambar keluaran

en: Canvas
id: Kanvas

en: Canvas video filter
id: Filter kanvas video

en: Use a specific Core Image Filter
id: Gunakan Filter Gambar Inti tertentu

en: Example: 'CICrystallize', 'CIBumpDistortion', 'CIThermal', 'CIComicEffect'
id: Contoh: 'CICrystallize', 'CIBumpDistortion', 'CIThermal', 'CIComicEffect'

en: Mac OS X hardware video filters
id: Filter perangkat keras video Mac OS X

en: Colors similar to this will be kept, others will be grayscaled. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
id: Warna yang serupa akan dipertahankan, yang lain akan diskalakelabukan. Ini harus dalam bentuk heksadesimal (seperti warna HTML). Dua huruf pertama untuk merah, berikutnya hijau, kemudian biru. #000000 = hitam, #FF0000 = merah, #00FF00 = hijau, #FFFF00 = kuning (merah + hijau), #FFFFFF = putih

en: Select one color in the video
id: Plih satu warna dalam video

en: Color threshold filter
id: Filter ambang warna

en: Saturation threshold
id: Ambang kepekatan

en: Similarity threshold
id: Ambang kesamaan

en: Pixels to crop from top
id: Piksel dipotong dari atas

en: Number of pixels to crop from the top of the image.
id: Jumlah piksel yang dipotong dari puncak gambar.

en: Pixels to crop from bottom
id: Piksel dipotong dari bawah

en: Number of pixels to crop from the bottom of the image.
id: Jumlah piksel yang dipotong dari dasar gambar.

en: Pixels to crop from left
id: Piksel dipotong dari kiri

en: Number of pixels to crop from the left of the image.
id: Jumlah piksel yang dipotong dari kiri gambar.

en: Pixels to crop from right
id: Piksel dipotong dari kanan

en: Number of pixels to crop from the right of the image.
id: Jumlah piksel yang dipotong dari kanan gambar.

en: Video cropping filter
id: Filter pemotong video

en: Low
id: Rendah

en: Medium
id: Sedang

en: High
id: Tinggi

en: Streaming deinterlace mode
id: Mode deinterlace stream

en: Deinterlace method to use for streaming.
id: Metode deinterlace yang digunakan untuk streaming.

en: Deinterlacing video filter
id: Filter video deinterlace

en: Edge detection video filter
id: Filter video deteksi tepian

en: Edge detection
id: Deteksi tepian

en: Detects edges in the frame and highlights them in white.
id: Mendeteksi tepian dalam bingkai dan menyorotinya dengan warna putih.

en: X coordinate of the mask.
id: Koordinat X dari mask.

en: Y coordinate of the mask.
id: Koordinat Y dari mask.

en: Remove zones of the video using a picture as mask
id: Hapus zona dari video menggunakan sebuah gambar sebagai penyembunyi

en: Erase video filter
id: Filter penghapus video

en: Erase
id: Hapus

en: RGB component to extract
id: Komponen RGB yang diekstrak

en: RGB component to extract. 0 for Red, 1 for Green and 2 for Blue.
id: Komponen RGB yang diekstrak. 0 untuk Merah, 1 untuk Hijau dan 2 untuk Biru.

en: Extract RGB component video filter
id: Filter pengekstraksi komponen RGB

en: FPS conversion video filter
id: Filter konversi video FPS

en: FPS Converter
id: Konverter FPS

en: Gaussian's std deviation
id: Standar deviasi Gaussian

en: Gaussian's standard deviation. The blurring will take into account pixels up to 3*sigma away in any direction.
id: Standar deviasi Gaussian. Pem-blur-an akan terjadi pada piksel-piksel hingga 3*sigma ke semua arah.

en: Add a blurring effect
id: Tambahkan efek blur

en: Gaussian blur video filter
id: Filter video Gaussian blur

en: Radius in pixels
id: Radius dalam piksel

en: Strength
id: Kekuatan

en: Strength used to modify the value of a pixel
id: Kekuatan yang digunakan untuk mengubah nilai sebuah piksel

en: Gradfun video filter
id: Filter video Gradfun

en: Debanding algorithm
id: Algoritma debanding

en: Distort mode
id: Mode distort

en: Distort mode, one of "gradient", "edge" and "hough".
id: Mode distort, salah satu dari "gradasi", "pinggir" dan "hough".

en: Gradient image type
id: Jenis gradasi gambar

en: Gradient image type (0 or 1). 0 will turn the image to white while 1 will keep colors.
id: Jenis gradasi gambar (0 atau 1). 0 akan menjadikan gambar memutih dan 1 akan tidak mengubah warnanya.

en: Apply cartoon effect
id: Terapkan efek kartun

en: Apply cartoon effect. It is only used by "gradient" and "edge".
id: Terapkan efek kartun. Ini hanya digunakan oleh "gradient" dan "edge".

en: Apply color gradient or edge detection effects
id: Terapkan efek gradasi warna atau deteksi pinggir

en: Gradient video filter
id: Filter gradasi video

en: Variance of the gaussian noise
id: Varian dari kebisingan gaussian

en: Minimal period
id: Periode minimal

en: Maximal period
id: Periode maksimal

en: Spatial luma strength (0-254)
id: Kekuatan luma spasial (0-254)

en: Spatial chroma strength (0-254)
id: Kekuatan kroma spasial (0-254)

en: Temporal luma strength (0-254)
id: Kekuatan luma temporal (0-254)

en: Temporal chroma strength (0-254)
id: Kekuatan kroma temporal (0-254)

en: High Quality 3D Denoiser filter
id: Filter High Quality 3D Denoiser

en: Invert video filter
id: Filter video terbalik

en: Color inversion
id: Pembalikan warna

en: Magnify/Zoom interactive video filter
id: Besarkan/Zum filter video interaktif

en: Magnify
id: Membesar

en: Mirror orientation
id: Orientasi pencerminan

en: Vertical
id: Vertikal

en: Horizontal
id: Horisontal

en: Direction
id: Arah

en: Direction of the mirroring.
id: Arah dari pencerminan.

en: Left to right/Top to bottom
id: Kiri ke kanan/Atas ke bawah

en: Right to left/Bottom to top
id: Kanan ke kiri/Bawah ke atas

en: Mirror video filter
id: Filter pencerminan video

en: Mirror video
id: Pencerminan video

en: Splits video in two same parts, like in a mirror
id: Bagi video dalam dua bagian yang sama, seperti dalam sebuah cermin

en: Blur factor (1-127)
id: Faktor pengkaburan (1-127)

en: The degree of blurring from 1 to 127.
id: Tingkat kekaburan dari 1 hingga 127.

en: Motion blur filter
id: Filter pengkaburan gerakan

en: Motion detect video filter
id: Filter video deteksi pergerakan

en: Old movie effect video filter
id: Filter video efek film lama

en: Old movie
id: Film lama

en: OpenCV face detection example filter
id: Filter contoh deteksi wajah OpenCV

en: OpenCV example
id: Contoh OpenCV

en: Haar cascade filename
id: Nama file Haar cascade

en: Name of XML file containing Haar cascade description
id: Nama file XML yang mengandung deskripsi Haar cascade

en: Use input chroma unaltered
id: Gunakan input kroma tanpa perubahan

en: Don't display any video
id: Jangan tampilkan video apapun

en: Display the input video
id: Tampilkan input video

en: Display the processed video
id: Tampilkan video yang diproses

en: Show only errors
id: Tampilkan kesalahan saja

en: Show errors and warnings
id: Tampilkan kesalahan dan peringatan

en: Show everything including debug messages
id: Tampilkan semua temasuk pesan debug

en: OpenCV video filter wrapper
id: Pembungkus filter video OpenCV

en: Scale factor (0.1-2.0)
id: Faktor skala (0.1-2.0)

en: OpenCV filter chroma
id: Kroma filter OpenCV

en: Chroma to convert picture to before sending it to the internal OpenCV filter
id: Kroma untuk menukar gambar sebelum mengirimnya ke filter OpenCV internal

en: Wrapper filter output
id: Output filter pembungkus

en: Determines what (if any) video is displayed by the wrapper filter
id: Tentukan video apa (jika ada) yang ditampilkan oleh filter pembungkus

en: OpenCV internal filter name
id: Nama filter internal OpenCV

en: Name of internal OpenCV plugin filter to use
id: Nama filter plugin OpenCV internal yang digunakan

en: Quality of post processing. Valid range is 0 (disabled) to 6 (highest)
    Higher levels require more CPU power, but produce higher quality pictures.
    With default filter chain, the values map to the following filters:
    1: hb, 2-4: hb+vb, 5-6: hb+vb+dr
id: Kualitas setelah pemrosesan. Nilai valid adalah 0 (dimatikan) hingga 6 (tertinggi).
    Level yang lebih tinggi membutuhkan daya CPU yang lebih besar, tetapi menghasilkan gambar lebih baik.
    Dengan rantai filter default, nilai-nilai tersebut terpetakan pada filter berikut:
    1: hb, 2-4: hb+vb, 5-6: hb+vb+dr

en: FFmpeg post processing filter chains
id: Rantai filter pasca memproses FFmpeg

en: Video post processing filter
id: Filter pasca-memproses video

en: Postproc
id: Pasca-memproses

en: Lowest
id: Terendah

en: Highest
id: Tertinggi

en: Psychedelic video filter
id: Filter video Psychedelic

en: Number of puzzle rows
id: Jumlah baris puzzle

en: Number of puzzle columns
id: Jumlah kolom puzzle

en: Game mode
id: Mode game

en: Small preview
id: Pratinjau kecil

en: Show small preview.
id: Tampilkan pratinjau kecil.

en: Small preview size
id: Ukuran pratinjau kecil

en: Rotation
id: Rotasi

en: Puzzle interactive game video filter
id: Filter Puzzle video game interaktif

en: Ripple video filter
id: Filter video ripple

en: Ripple
id: Desir

en: Angle in degrees
id: Sudut dalam derajat

en: Angle in degrees (0 to 359)
id: Sudut dalam derajat (0 hingga 359)

en: Use motion sensors
id: Gunakan sensor gerakan

en: Rotate video filter
id: Filter rotasi video

en: Rotate
id: Rotasi

en: Image format
id: Format gambar

en: Format of the output images (png, jpeg, ...).
id: Format dari gambar output (png, jpeg, ...).

en: You can enforce the image width. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
id: Anda dapat menentukan lebar gambar. Secara default (-1) VLC akan menyesuaikan dengan karakteristik video.

en: You can enforce the image height. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
id: Anda dapat menentukan tinggi gambar. Secara default (-1) VLC akan menyesuaikan dengan karakteristik video.

en: Recording ratio
id: Rasio perekaman

en: Ratio of images to record. 3 means that one image out of three is recorded.
id: Rasio dari gambar yang direkam. 3 berarti satu dari tiga buah gambar direkam.

en: Filename prefix
id: Prefiks nama file

en: Prefix of the output images filenames. Output filenames will have the "prefixNUMBER.format" form if replace is not true.
id: Prefiks dari nama file gambar output. Nama file output akan memiliki bentuk "prefiksNOMOR.format" bila penggantian tidak dihidupkan.

en: Directory path prefix
id: Prefiks dari path direktori

en: Always write to the same file
id: Selalu tulis pada file yang sama

en: Always write to the same file instead of creating one file per image. In this case, the number is not appended to the filename.
id: Selalu tulis pada file yang sama dibandingkan menciptakan satu file untuk setiap gambar. Dalam hal ini, nomor tidak ditambahkan pada nama file.

en: Send your video to picture files
id: Memindahkan video Anda ke dalam file-file gambar

en: Scene filter
id: Filter adegan

en: Scene video filter
id: Filter adegan video

en: Sepia intensity
id: Intensitas Sepia

en: Intensity of sepia effect
id: Intensitas Efek Sepia

en: Sepia video filter
id: Filter video Sepia

en: Gives video a warmer tone by applying sepia effect
id: Memberi suasana lebih hangat pada video dengan mengaplikasikan efek sepia

en: Sharpen strength (0-2)
id: Kekuatan penajaman (0-2)

en: Set the Sharpen strength, between 0 and 2. Defaults to 0.05.
id: Tentukan kekuatan penajaman, antara 0 dan 2. Default ke 0.05.

en: Sharpen video filter
id: Filter penajaman video

en: Transform type
id: Tipe transformasi

en: Video transformation filter
id: Filter transformasi video

en: Transformation
id: Transformasi

en: Rotate or flip the video
id: Putar atau balikkan video

en: VHS movie effect video filter
id: Filter video efek film VHS

en: VHS movie
id: Film VHS

en: Wave video filter
id: Filter video wave

en: Wave
id: Gelombang

en: ASCII-art video output
id: Output video ASCII-art

en: Color ASCII art video output
id: Output video ASCII-art warna

en: Aspect Ratio of the source picture.
id: Rasio Aspek dari sumber gambar.

en: Output card
id: Kartu output

en: Desired output mode
id: Mode output yang diinginkan

en: Audio connection for DeckLink output.
id: Koneksi audio untuk output DeckLink.

en: Video connection for DeckLink output.
id: Koneksi video untuk output DeckLink.

en: Use 10 bits per pixel for video frames.
id: Gunakan 10 bit per piksel untuk bingkai video.

en: Output module to write to Blackmagic SDI card
id: Modul output untuk menulis pada kartu Blackmagic SDI

en: DeckLink Video Output module
id: Modul Output Video DeckLink

en: DeckLink Audio Output module
id: Modul Output Audio DeckLink

en: Window handle (HWND)
id: Handle window (HWND)

en: Drawable
id: Dapat digambarkan

en: Framebuffer device
id: Perangkat buffer-bingkai

en: Framebuffer device to use for rendering (usually /dev/fb0).
id: Perangkat buffer-bingkai yang digunakan untuk rendering (biasanya /dev/fb0).

en: Run fb on current tty
id: Jalankan buffer bingkai pada tty sekarang

en: Run framebuffer on current TTY device (default enabled). (disable tty handling with caution)
id: Jalankan buffer gambar pada perangkat TTY saat ini (aktif secara bawaan). (nonaktifkan penanganan tty dengan hati-hati)

en: Framebuffer resolution to use
id: Resolusi framebuffer yang digunakan

en: Framebuffer uses hw acceleration
id: Framebuffer menggunakan akselerasi perangkat keras

en: Disable for double buffering in software.
id: Matikan buffering ganda di perangkat lunak.

en: Image format (default RGB)
id: Format gambar (default RGB)

en: GLX extension for OpenGL
id: Ekstensi GLX untuk OpenGL

en: Video mode
id: Mode video

en: Select a proper video mode to be used by KVA.
id: Pilih mode video yang layak untuk digunakan oleh KVA.

en: K Video Acceleration video output
id: Output video Akselerasi K Video

en: Mac OS X OpenGL video output
id: Output video OpenGL Mac OS X

en: OpenGL extension
id: Ekstensi OpenGL

en: OpenGL ES 2 extension
id: Ekstensi OpenGL ES 2

en: OpenGL for Embedded Systems 2 video output
id: OpenGL untuk output video Sistem Terbenam 2

en: OpenGL video output
id: Output video OpenGL

en: EGL extension for OpenGL
id: Ekstensi EGL untuk OpenGL

en: The desktop mode allows you to display the video on the desktop.
id: Mode desktop mengizinkan Anda menampilkan video di atas desktop.

en: Use hardware blending support
id: Gunakan dukungan blending pada perangkat keras

en: Try to use hardware acceleration for subtitle/OSD blending.
id: Mencoba menggunakan akselerasi perangkat keras untuk blending terjemahan/OSD.

en: Choose a pixel shader to apply.
id: Pilih pixel shader untuk diterapkan

en: Path to HLSL file
id: Direktori ke file HLSL

en: HLSL File
id: File HLSL

en: Recommended video output for Windows Vista and later versions
id: Output video yang direkomendasikan untuk Windows Vista dan versi selanjutnya

en: Direct3D9 video output
id: Output video Direct3D9

en: Recommended video output for Windows 8 and later versions
id: Output video yang direkomendasikan untuk Windows 8 dan sesudahnya

en: Direct3D11 video output
id: Output video Direct3D11

en: Use hardware YUV->RGB conversions
id: Gunakan konversi perangkat keras YUV->RGB

en: Try to use hardware acceleration for YUV->RGB conversions. This option doesn't have any effect when using overlays.
id: Mencoba menggunakan akselerasi perangkat keras untuk konversi YUV->RGB. Pilihan ini tidak memiliki efek apapun bila menggunakan overlay.

en: Overlay video output
id: Lapisan output video

en: Overlay is the hardware acceleration capability of your video card (ability to render video directly). VLC will try to use it by default.
id: Lapisan adalah kemampuan akselerasi perangkat keras pada kartu video Anda (kemampuan untuk merender video secara langsung). VLC akan mencoba menggunakannya secara default.

en: Use video buffers in system memory
id: Gunakan video buffer dalam memori sistem

en: Create video buffers in system memory instead of video memory. This isn't recommended as usually using video memory allows benefiting from more hardware acceleration (like rescaling or YUV->RGB conversions). This option doesn't have any effect when using overlays.
id: Buat buffer video dalam memori sistem, bukan dalam memori video. Ini tidak direkomendasikan karena biasanya memori video mengizinkan mengambil keuntungan dari akselerasi perangkat keras (seperti penskalaan ulang atau konversi YUV->RGB). Pilihan ini tidak memiliki dampak bila menggunakan overlay/pelapisan.

en: Use triple buffering for overlays
id: Gunakan triple buffering untuk overlay

en: Try to use triple buffering when using YUV overlays. That results in much better video quality (no flickering).
id: Mencoba menggunakan penimbal ganda tiga apabila menggunakan lapisan YUV. Ini akan menghasilkan kualitas video yang lebih baik (tidak berkelip).

en: Name of desired display device
id: Nama perangkat tampilan yang diinginkan

en: In a multiple monitor configuration, you can specify the Windows device name of the display that you want the video window to open on. For example, "\\.\DISPLAY1" or "\\.\DISPLAY2".
id: Dalam konfigurasi banyak monitor, Anda dapat menentukan nama perangkat Windows dari tampilan di mana Anda ingin window video membuka di atasnya. Sebagai contoh, "\\.\DISPLAY1" atau "\\.\DISPLAY2".

en: Recommended video output for Windows XP. Incompatible with Vista's Aero interface
id: Output video yang direkomendasikan untuk Windows XP. Tidak kompatibel dengan antarmuka Aero dari Vista

en: DirectX (DirectDraw) video output
id: Output video DirectX (DirectDraw)

en: OpenGL video output for Windows
id: Output video OpenGL untuk Windows

en: Windows GDI video output
id: Output video GDI Windows

en: GPU affinity
id: Afinitas GPU

en: WGL extension for OpenGL
id: Ekstensi WGL untuk OpenGL

en: Dummy image chroma format
id: Format image chroma dummy

en: Force the dummy video output to create images using a specific chroma format instead of trying to improve performances by using the most efficient one.
id: Paksa output video dummy untuk membuat gambar menggunakan format chroma spesifik dibandingkan mencoba meningkatkan performansi dengan menggunakan yang paling efisien.

en: Dummy video output
id: Output video dummy

en: Statistics video output
id: Output video statistik

en: Video memory buffer width.
id: Lebar buffer memori video.

en: Video memory buffer height.
id: Tinggi buffer memori video.

en: Pitch
id: Nada

en: Chroma
id: Kroma

en: Output chroma for the memory image as a 4-character string, eg. "RV32".
id: Kroma output untuk gambaran memori dalam string 4 karakter, contoh "RV32".

en: Video memory output
id: Output memori video

en: Video memory
id: Memori video

en: WL shell
id: Shell WL

en: XDG shell
id: Shell XDG

en: X11 display
id: Tampilan X11

en: X11 window ID
id: ID window X11

en: X11 video window (XCB)
id: Jendela video X11 (XCB)

en: X11 video output (XCB)
id: Output video X11 (XCB)

en: XVideo adaptor number
id: Nomor adaptor XVideo

en: XVideo format id
id: ID format XVideo

en: XVideo output (XCB)
id: Output XVideo (XCB)

en: device, fifo or filename
id: perangkat, fifo atau nama file

en: device, fifo or filename to write yuv frames too.
id: perangkat, fifo atau nama file yang digunakan untuk menulis bingkai yuv.

en: Chroma used
id: Kroma yang digunakan

en: Force use of a specific chroma for output.
id: Paksa penggunaan kroma spesifik untuk keluaran.

en: Add a YUV4MPEG2 header
id: Tambahkan header YUV4MPEG2

en: YUV output
id: Output YUV

en: YUV video output
id: Output video YUV

en: Number of video windows in which to clone the video.
id: Jumlah window video untuk klon video.

en: Video output modules
id: Modul output video

en: You can use specific video output modules for the clones. Use a comma-separated list of modules.
id: Anda dapat menggunakan modul ouput audio spesifik untuk klon. Gunakan daftar modul terpisah koma.

en: Duplicate your video to multiple windows and/or video output modules
id: Menduplikasikan video Anda ke banyak jendela dan/atau modul output video

en: Clone video filter
id: Filter video Klon

en: Select the number of horizontal video windows in which to split the video
id: Pilih jumlah window horizontal yang memisahkan video

en: Select the number of vertical video windows in which to split the video
id: Pilih jumlah window vertikal yang memisahkan video

en: Active windows
id: Window aktif

en: Comma-separated list of active windows, defaults to all
id: Daftar terpisah koma dari window aktif, default ke semua

en: Panoramix: wall with overlap video filter
id: Panoramik: dinding dengan filter video berlapis

en: Panoramix
id: Panoramik

en: length of the overlapping area (in %)
id: panjang kawasan overlap (dalam %)

en: Select in percent the length of the blended zone
id: Pilih dalam persen panjang blended zone

en: height of the overlapping area (in %)
id: tinggi dari kawasan overlap (dalam %)

en: Select in percent the height of the blended zone (case of 2x2 wall)
id: Pilih dalam persen tinggi dari blended zone (kasus dinding 2x2)

en: Attenuation
id: Pelemahan

en: Check this option if you want attenuate blended zone by this plug-in (if option is unchecked, attenuate is made by opengl)
id: Tandai pilihan ini jika Anda ingin melemahkan blended zone dengan plugin ini (jika tanda dihilangkan, pelemahan dibuat oleh opengl)

en: Attenuation, begin (in %)
id: Pelemahan, awal (dalam %)

en: Select in percent the Lagrange coefficient of the beginning blended zone
id: Pilih dalam persen koefisien Lagrange pada awal dari blended zone

en: Attenuation, middle (in %)
id: Pelemahan, tengah (dalam %)

en: Select in percent the Lagrange coefficient of the middle of blended zone
id: Pilih dalam persen koefisien Lagrange pada pertengahan dari blended zone

en: Attenuation, end (in %)
id: Pelemahan, akhir (dalam %)

en: Select in percent the Lagrange coefficient of the end of blended zone
id: Pilih dalam persen koefisien Lagrange pada akhir dari blended zone

en: middle position (in %)
id: posisi pertengahan (dalam %)

en: Select in percent (50 is center) the position of the middle point (Lagrange) of blended zone
id: Pilih dalam persen (50 adalah tengah) posisi titik pertengahan (Lagrange) dari blended zone

en: Gamma (Red) correction
id: Koreksi Gamma (Merah)

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Red or Y component)
id: Pilih gamma untuk koreksi pada blended zone (Merah atau komponen Y)

en: Gamma (Green) correction
id: Koreksi Gamma (Hijau)

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Green or U component)
id: Pilih gamma untuk koreksi pada blended zone (Hijau atau komponen U)

en: Gamma (Blue) correction
id: Koreksi Gamma (Biru)

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Blue or V component)
id: Pilih gamma untuk koreksi pada blended zone (Biru atau komponen V)

en: Black Crush for Red
id: Black Crush untuk Merah

en: Select the Black Crush of blended zone (Red or Y component)
id: Pilih Black Crush dari blended zone (Merah atau komponen Y)

en: Black Crush for Green
id: Black Crush untuk Hijau

en: Select the Black Crush of blended zone (Green or U component)
id: Pilih Black Crush dari blended zone (Hijau atau komponen U)

en: Black Crush for Blue
id: Black Crush untuk Biru

en: Select the Black Crush of blended zone (Blue or V component)
id: Pilih Black Crush dari blended zone (Biru atau komponen V)

en: White Crush for Red
id: White Crush untuk Merah

en: Select the White Crush of blended zone (Red or Y component)
id: Pilih White Crush dari blended zone (Merah atau komponen Y)

en: White Crush for Green
id: White Crush untuk Hijau

en: Select the White Crush of blended zone (Green or U component)
id: Pilih White Crush dari blended zone (Hijau atau komponen U)

en: White Crush for Blue
id: White Crush untuk Biru

en: Select the White Crush of blended zone (Blue or V component)
id: Pilih White Crush dari blended zone (Biru atau komponen V)

en: Black Level for Red
id: Black Level untuk Merah

en: Select the Black Level of blended zone (Red or Y component)
id: Pilih Black Level dari blended zone (Merah atau komponen Y)

en: Black Level for Green
id: Black Level untuk Hijau

en: Select the Black Level of blended zone (Green or U component)
id: Pilih Black Level dari blended zone (Hijau atau komponen U)

en: Black Level for Blue
id: Black Level untuk Biru

en: Select the Black Level of blended zone (Blue or V component)
id: Pilih Black Level dari blended zone (Biru atau komponen V)

en: White Level for Red
id: White Level untuk Merah

en: Select the White Level of blended zone (Red or Y component)
id: Pilih White Level dari blended zone (Merah atau komponen Y)

en: White Level for Green
id: White Level untuk Hijau

en: Select the White Level of blended zone (Green or U component)
id: Pilih White Level dari blended zone (Hijau atau komponen U)

en: White Level for Blue
id: White Level untuk Biru

en: Select the White Level of blended zone (Blue or V component)
id: Pilih White Level dari blended zone (Biru atau komponen V)

en: Number of horizontal windows in which to split the video.
id: Jumlah window horizontal akan memisahkan video.

en: Number of vertical windows in which to split the video.
id: Jumlah window vertikal yang akan memisahkan video.

en: Element aspect ratio
id: Rasio aspek elemen

en: Aspect ratio of the individual displays building the wall.
id: Rasio aspek tampilan individu yang membangun dinding.

en: Wall video filter
id: Filter video dinding

en: The width of the visualization window, in pixels.
id: Lebar window visualisasi, dalam piksel.

en: The height of the visualization window, in pixels.
id: Tinggi window visualisasi, dalam piksel.

en: 3D OpenGL spectrum visualization
id: Visualisasi spektrum 3D OpenGL

en: Goom display width
id: Lebar tampilan Goom

en: Goom display height
id: Tinggi tampilan Goom

en: This allows you to set the resolution of the Goom display (bigger resolution will be prettier but more CPU intensive).
id: Ini akan mengizinkan Anda menetapkan resolusi tampilan Goom (resolusi lebih besar lebih cantik tetapi lebih intensif CPU).

en: Goom animation speed
id: Kecepatan animasi Goom

en: This allows you to set the animation speed (between 1 and 10, defaults to 6).
id: Ini akan mengizinkan Anda menetapkan kecepatan animasi (antara 1 dan 10, default adalah 6).

en: Goom effect
id: Efek Goom

en: projectM configuration file
id: file konfigurasi proyekM

en: File that will be used to configure the projectM module.
id: File yang digunakan untuk mengkonfigurasikan modul proyekM.

en: projectM preset path
id: Path praset projectM

en: Path to the projectM preset directory
id: Path ke direktori praset projectM

en: Title font
id: Font judul

en: Font used for the titles
id: Font yang digunakan untuk judul

en: Font menu
id: Menu font

en: Font used for the menus
id: Font yang digunakan untuk menu

en: The width of the video window, in pixels.
id: Lebar window video, dalam piksel.

en: The height of the video window, in pixels.
id: Tinggi window video, dalam piksel.

en: Texture size
id: Ukuran tekstur

en: The size of the texture, in pixels.
id: Ukuran dari tekstur, dalam piksel.

en: libprojectM effect
id: Efek libprojectM

en: Effects list
id: Daftar efek

en: A list of visual effect, separated by commas.
    Current effects include: dummy, scope, spectrum, spectrometer and vuMeter.
id: Daftar efek visual, dipisahkan dengan koma.
    Efek saat ini termasuk: dummy, scope, spektrum, spektrometer dan vuMeter.

en: The width of the effects video window, in pixels.
id: Lebar efek window video, dalam piksel.

en: The height of the effects video window, in pixels.
id: Tinggi efek window video, dalam piksel.

en: FFT window
id: Jendela FFT

en: The type of FFT window to use for spectrum-based visualizations.
id: Jenis jendela FFT yang digunakan untuk visualisasi berdasar spektrum.

en: Number of blank pixels between bands.
id: Jumlah piksel kosong antara jalur.

en: Amplification
id: Penguatan

en: This is a coefficient that modifies the height of the bands.
id: Ini adalah koefisien yang mengubah tinggi jalur.

en: Draw peaks in the analyzer
id: Gambarkan puncak dalam penganalisis

en: Enable original graphic spectrum
id: Hidupkan spektrum grafik asal

en: Enable the "flat" spectrum analyzer in the spectrometer.
id: Hidupkan penganalisis spektrum "flat" dalam spektrometer.

en: Draw bands in the spectrometer
id: Gambarkan jalur dalam spektrometer

en: Draw the base of the bands
id: Gambarkan dasar jalur

en: Base pixel radius
id: Radius piksel dasar

en: Defines radius size in pixels, of base of bands(beginning).
id: Tentukan ukuran radius dalam piksel, berdasarkan jalur(permulaan).

en: Spectral sections
id: Bagian spektral

en: Determines how many sections of spectrum will exist.
id: Menentukan berapa banyak seksi spektrum yang akan ada.

en: Peak height
id: Tinggi puncak

en: Total pixel height of the peak items.
id: Jumlah tinggi piksel pada item puncak.

en: Peak extra width
id: Lebar puncak ekstra

en: Additions or subtractions of pixels on the peak width.
id: Penambahan atau pengurangan piksel pada lebar puncak.

en: V-plane color
id: Warna V-plane

en: YUV-Color cube shifting across the V-plane ( 0 - 127 ).
id: Peralihan kubus warna-YUV sepanjang V-plane (0 - 127).

en: Visualizer
id: Penvisual

en: Visualizer filter
id: Filter pemvisual

en: Spectrum analyser
id: Penganalisa spektrum

en: #paste your VLM commands here
id: #tempel perintah VLM Anda di sini

en: #separate commands with a new line or a semi-colon
id: #pisahkan perintah dengan baris baru atau tanda titik koma

en: Subtitle codec
id: Kodek terjemahan

en: Output	method
id: Metode	output

en: Video FPS
id: FPS video

en: MUX options
id: Pilihan MUX

en: Video scale
id: Skala video

en: Output port
id: Port output

en: Output	file
id: File	output

en: Input media
id: Media input

en: Error:
id: Kesalahan:

en: File name
id: Nama file

en: Row border
id: Batas baris

en: Column border
id: Batas kolom

en: Background
id: Latar belakang

en: Mosaic Tiles
id: Ubin mosaik

en: Playback Rate
id: Kecepatan pemutaran

en: Audio Delay
id: Penundaan Audio

en: Subtitle Delay
id: Penundaan Terjemahan

en: Time:
id: Waktu:

en: VLC media player - Web Interface
id: VLC media player - Antarmuka Web

en: Hide / Show Library
id: Sembunyikan / Tampilkan Pustaka

en: Hide / Show Viewer
id: Sembunyikan / Tampilkan Viewer

en: Manage Streams
id: Kelola Stream

en: Track Synchronisation
id: Sinkronisasi Trek

en: Loop
id: Perulangan

en: Empty Playlist
id: Daftar Putar Kosong

en: Queue Selected
id: Antrikan yang Dipilih

en: Play Selected
id: Tayangkan yang Dipilih

en: Refresh List
id: Refresh Daftar

en: Loading flowplayer...
id: Memuat flowplayer...

en: &Verbosity:
id: &Verbositas:

en: &Save as...
id: &Simpan sebagai...

en: Modules Tree
id: Percabangan Modul

en: Show extended options
id: Tampilkan opsi tambahan

en: Show &more options
id: Tampilkan pilihan tambahan

en: Start Time
id: Waktu Mulai

en: Stop Time
id: Waktu Henti

en: Edit Options
id: Pilihan Penyuntingan

en: Extra media
id: Media ekstra

en: Complete MRL for VLC internal
id: MRL lengkap untuk internal VLC

en: Select the file
id: Pilih file

en: Change the start time for the media
id: Ganti waktu permulaan untuk media

en: Play another media synchronously (extra audio file, ...)
id: Jalankan media lain secara sinkron (file audio ekstra, ...)

en: Capture mode
id: Mode penangkapan

en: Select the capture device type
id: Pilih tipe perangkat penangkap

en: Device Selection
id: Pilihan Perangkat

en: Options
id: Pilihan

en: Access advanced options to tweak the device
id: Akses pengaturan lanjutan untuk menyesuaikan perangkat

en: Advanced options...
id: Pilihan lanjutan...

en: Disc Selection
id: Pilihan Disk

en: Disable Disc Menus
id: Matikan Menu Disk

en: No disc menus
id: Tidak ada menu disk

en: Disc device
id: Perangkat disk

en: Starting Position
id: Posisi Awal

en: Audio and Subtitles
id: Audio dan Terjemahan

en: Use a sub&title file
id: Gunakan file &terjemahan

en: Select the subtitle file
id: Pilih file terjemahan

en: Choose one or more media file to open
id: Plih satu atau lebih file media untuk dibuka

en: File Selection
id: Pilihan File

en: You can select local files with the following list and buttons.
id: Anda dapat memilih file lokal dengan daftar dan tombol berikut.

en: Add...
id: Tambah...

en: Network Protocol
id: Protokol Jaringan

en: Please enter a network URL:
id: Masukkan URL jaringan:

en: Profile edition
id: Edisi profil

en: Features
id: Fitur

en: Streamable
id: Dapat Distream

en: Chapters
id: Bab

en: Menus
id: Menu

en: Same as source
id: Sama seperti sumber

en: &Quality
id: Kualitas

en: Not Used
id: Tidak Digunakan

en: Encoding parameters
id: Parameter mengenkode

en: Frame size
id: Ukuran bingkai

en: Profile &Name
id: &Nama Profil

en: Destination Setup
id: Penentuan Destinasi

en: Select destinations to stream to
id: Pilih destinasi untuk menstream

en: Add destinations following the streaming methods you need. Be sure to check with transcoding that the format is compatible with the method used.
id: Tambahkan destinasi diikuti metode streaming yang Anda butuhkan. Yakinkan untuk mencek dengan transkoding bahwa format kompatibel dengan metode yang digunakan.

en: New destination
id: Destinasi baru

en: Display locally
id: Tampilkan secara lokal

en: Transcoding Options
id: Pilihan Transkode

en: Select and choose transcoding options
id: Pilih dan tentukan opsi transkoding

en: Activate Transcoding
id: Aktivasikan Transkoding

en: Set up any additional options for streaming
id: Persiapkan semua opsi tambahan yang diperlukan untuk strim

en: Miscellaneous Options
id: Opsi Bermacam-lainnya

en: Stream all elementary streams
id: Strim semua strim elementer

en: Output module:
id: Modul output:

en: Use S/PDIF when available
id: Gunakan S/PDIF jika tersedia

en: Effects
id: Efek

en: Visualization:
id: Visualisasi:

en: Enable Time-Stretching audio
id: Hidupkan Regangan-Waktu audio

en: Normalize volume to:
id: Normalisasikan volume ke:

en: Tracks
id: Trek

en: Preferred audio language:
id: Bahasa audio yang diinginkan:

en: Submit played tracks stats to Last.fm
id: Kirim statistik trek yang dimainkan ke Last.fm

en: Codecs
id: Kodek

en: x264 profile and level selection
id: Pilihan profil dan level x264

en: Hardware-accelerated decoding
id: Percepatan pendekodean dengan perangkat keras

en: Video quality post-processing level
id: Level kualitas video pasca memproses

en: Skip H.264 in-loop deblocking filter
id: Lewati filter debloking dalam-perulangan H.264

en: Optical drive
id: Drive optik

en: Default optical device
id: Perangkat optik default

en: Damaged or incomplete AVI file
id: File AVI rusak atau tidak lengkap

en: HTTP proxy URL
id: URL Proksi HTTP

en: RTP over RTSP (TCP)
id: RTP di atas RTSP (TCP)

en: Live555 stream transport
id: Transpor strim Live555

en: Default caching policy
id: Kebijakan caching default

en: Menus language:
id: Bahasa menu:

en: Use custom skin
id: Gunakan skin buatan

en: This is VLC's default interface, with a native look and feel.
id: Ini adalah antarmuka default VLC, dengan tampilan asli.

en: Use native style
id: Gunakan style asli

en: Resize interface to video size
id: Sesuaikan antarmuka dengan ukuran video

en: Show controls in full screen mode
id: Tampilkan kontroler pada mode layar penuh

en: Show media change popup:
id: Tampilkan poup perubahan media:

en: Start in minimal view mode
id: Memulai dengan mode tampilan minimal

en: Force window style:
id: Paksa style window:

en: Integrate video in interface
id: Integrasikan video dalam antarmuka

en: Show systray icon
id: Tampilkan icon systray

en: Skin resource file:
id: File resource skin:

en: Playlist and Instances
id: Playlist dan Instans

en: Allow only one instance
id: Izinkan hanya satu instans

en: Activate updates notifier
id: Aktifkan notifikasi update

en: Every
id: Setiap

en: Save recently played items
id: Simpan item yang baru dimainkan ke dalam menu

en: Separate words by | (without space)
id: Pisahkan kata dengan | (tanpa spasi)

en: Operating System Integration
id: Integrasi Sistem Operasi

en: File extensions association
id: Asosiasi ekstensi file

en: Set up associations...
id: Tentukan asosiasi file...

en: Enable On Screen Display (OSD)
id: Hidupkan Tampilan Atas Layar (OSD)

en: Show media title on video start
id: Tampilkan judul media pada awal video

en: Enable subtitles
id: Hidupkan terjemahan

en: Subtitle Language
id: Bahasa Terjemahan

en: Default encoding
id: Enkoding default

en: Subtitle effects
id: Efek terjemahan

en: Add a shadow
id: Tambahkan bayangan

en: Add a background
id: Tambahkan latar belakang

en: Deinterlacing
id: Deinterlace

en: Force Aspect Ratio
id: Paksa Rasio Aspek

en: Edit settings
id: Edit setting

en: Control
id: Kontrol

en: Run manually
id: Jalankan secara manual

en: Setup schedule
id: Tentukan penjadwalan

en: Run on schedule
id: Jalankan penjadwalan

en: Add Input
id: Tambah Input

en: Clear List
id: Hapus Daftar

en: Check for VLC updates
id: Cek update VLC

en: Launching an update request...
id: Mengirim permintaan update...

en: Do you want to download it?
id: Anda ingin mengunduhnya?

en: Essential
id: Esensial

en: Negate colors
id: Balikkan warna

en: Colors
id: Warna

en: Interactive Zoom
id: Zum Interaktif

en: Angle
id: Sudut

en: full
id: penuh

en: none
id: tidak ada

en: Logo erase
id: Hapus logo

en: Motion detect
id: Deteksi gerak

en: Spatial blur
id: Pengkaburan spasial

en: VLM configurator
id: Pengkonfigurasi VLM

en: Media Manager Edition
id: Edisi Media Manager

en: Name:
id: Nama:

en: Select Input
id: Pilih Input

en: Select Output
id: Pilih Output

en: Time Control
id: Kontrol Waktu

en: Mux Control
id: Kontrol Mux

en: Media Manager List
id: Daftar Media Manager
