vlc 3.0.13 - en to is translation catalogue (4133 entries)

en: This program comes with NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
    You may redistribute it under the terms of the GNU General Public License;
    see the file named COPYING for details.
    Written by the VideoLAN team; see the AUTHORS file.
is: Þessum hugbúnaði er dreift í þeirri von að hann geti verið gagnlegur, en ÁN ALLRAR LAGALEGRAR ÁBYRGÐAR.
    Þú mátt dreifa honum undir almenna GNU GPL notkunarleyfinu;
    skoðaðu skrána sem nefnist COPYING fyrir nánari upplýsingar.
    Skrifað af VideoLAN teyminu; skoðaðu skrána sem nefnist AUTHORS.

en: VLC preferences
is: Kjörstillingar VLC

en: Select "Advanced Options" to see all options.
is: Veldu "Ítarlegir valmöguleikar" til að sjá alla valmöguleika.

en: Interface
is: Viðmót

en: Settings for VLC's interfaces
is: Stillingar fyrir viðmót VLC

en: Main interfaces settings
is: Aðalviðmótsstillingar

en: Main interfaces
is: Aðalviðmót

en: Settings for the main interface
is: Stillingar fyrir aðalviðmót

en: Control interfaces
is: Stjórnviðmót

en: Settings for VLC's control interfaces
is: Stillingar fyrir stjórnviðmót VLC

en: Hotkeys settings
is: Stilingar flýtilykla

en: Audio
is: Hljóð

en: Audio settings
is: Hljóðstillingar

en: General audio settings
is: Almennar hljóðstillingar

en: Filters
is: Síur

en: Audio filters are used to process the audio stream.
is: Hljóðsíur eru notaðar við meðhöndlun á hljóðstraumi

en: Audio resampler
is: Endursafnari hljóðs

en: Visualizations
is: Sjóngerving

en: Audio visualizations
is: Hljóðsjóngerving

en: Output modules
is: Úttakseiningar

en: General settings for audio output modules.
is: Almennar stillingar fyrir hljóðúttakseiningu

en: Miscellaneous
is: Ýmislegt

en: Miscellaneous audio settings and modules.
is: Ýmsar hljóðstillingar og einingar

en: Video
is: Myndmerki

en: Video settings
is: Myndstillingar

en: General video settings
is: Almennar myndstillingar

en: General settings for video output modules.
is: Almennar stillingar fyrir kóðunareiningar myndmerkis.

en: Video filters are used to process the video stream.
is: Myndsíur eru notaðar við meðhöndlun á myndstraumi.

en: Subtitles / OSD
is: Skjátextar / Stjórntextar

en: Settings related to On-Screen-Display, subtitles and "overlay subpictures"
is: Stillingar tengdar OSD, skjátexta og "þekjandi undirmyndum"

en: Splitters
is: Skiptarar

en: Video splitters separate the stream into multiple videos.
is: Myndmerkisskiptarar kljúfa streymið upp í mörg myndmerki.

en: Input / Codecs
is: Inntak / Kóðunarlyklar (codecs)

en: Settings for input, demultiplexing, decoding and encoding
is: Stillingar fyrir inntak, fléttugreiningu, afkóðun og kóðun

en: Access modules
is: Aðgangseiningar

en: Settings related to the various access methods. Common settings you may want to alter are HTTP proxy or caching settings.
is: Stillingar tengdar hinum ýmsu aðgangsaðferðum. Sameiginlegar stillingar sem þú gætir viljað breyta eru HTTP proxy eða skyndiminnisstillingar.

en: Stream filters
is: Straumsíur

en: Stream filters are special modules that allow advanced operations on the input side of VLC. Use with care...
is: Straumsíur eru sérstakar einingar sem leyfa ítarlegar aðgerðir á intakshlið VLC. Notist með aðgát...

en: Demuxers
is: Affléttarar (demuxers)

en: Demuxers are used to separate audio and video streams.
is: Fjölrásaaffléttun (demux) er notuð til að aðskilja hljóð- og myndstrauma.

en: Video codecs
is: Kóðunarlyklar fyrir myndmerki

en: Settings for the video, images or video+audio decoders and encoders.
is: Stillingar fyrir myndskeið, myndir, eða afkóðun og kóðun myndmerkis+hljóðs

en: Audio codecs
is: Kóðunarlyklar hljóðs

en: Settings for the audio-only decoders and encoders.
is: Stillingar fyrir sértæka hljóðkóðara og hljóðafkóðara

en: Subtitle codecs
is: Kóðunarlyklar fyrir skjátexta

en: Settings for subtitle, teletext and CC decoders and encoders.
is: Stillingar fyrir skjátexta, textavarp og cc-afkóðara/kóðara.

en: General input settings. Use with care...
is: Stillingar fyrir almennt inntak. Notist varlega...

en: Stream output
is: Straumúttak

en: Stream output settings are used when acting as a streaming server or when saving incoming streams.
    Streams are first muxed and then sent through an "access output" module that can either save the stream to a file, or stream it (UDP, HTTP, RTP/RTSP).
    Sout streams modules allow advanced stream processing (transcoding, duplicating...).
is: Stillingar fyrir straumúttak við vistun strauma og eins þegar verið er að streyma út efni.
    Straumarnir eru fyrst fléttaðir (mux) og síðan sendir með "aðgangsúttaks-einingu" sem getur annaðhvort vistað strauminn í skrá, eða streymt hann um net (UDP, HTTP, RTP/RTSP).
    Sout streymieiningar gera kleift að meðhöndla strauma frekar processing (umkóðun, tvöföldun...).

en: General stream output settings
is: Almennar stillingar fyrir straumúttak

en: Muxers
is: Fléttarar (muxers)

en: Muxers create the encapsulation formats that are used to put all the elementary streams (video, audio, ...) together. This setting allows you to always force a specific muxer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each muxer.
is: Fjölrásafléttun (mux) er notuð til að sameina alla gagnastrauma (hljóð- og myndstrauma). Þessi stilling gerir kleift að þvinga fram notkun á ákveðnum fléttara. Líklega ættirðu helst ekki að þurfa þess.
    Þú getur einnig stillt sjálfgefnar færibreytur fyrir hvern fléttara.

en: Access output
is: Aðgangsúttak

en: Packetizers
is: Bitarar

en: Packetizers are used to "preprocess" the elementary streams before muxing. This setting allows you to always force a packetizer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each packetizer.
is: Bitarar (packetizers) eru notaðir til að "forvinna" gagnastrauma fyrir fjölrásafléttun (mux). Þessi stilling gerir kleift að þvinga fram notkun á bitara. Líklega ættirðu helst ekki að þurfa þess.
    Þú getur einnig stillt sjálfgefnar færibreytur fyrir hvern bitara.

en: Sout stream
is: Sout-straumur

en: VLC's implementation of Video On Demand
is: Útgáfa VLC á VOD myndbandaleigu

en: Playlist
is: Spilunarlisti

en: Settings related to playlist behaviour (e.g. playback mode) and to modules that automatically add items to the playlist ("service discovery" modules).
is: Stillingar sem tengjast hegðun spilunarlista (t.d. afspilunarhamur) auk stillinga þeirra eininga sem bæta atriðum sjálfvirkt á spilunarlista (t.d. einingar fyrir "uppgötvun þjónustu").

en: General playlist behaviour
is: Almenn hegðun spilunarlista

en: Services discovery
is: Uppgötvun á þjónustum

en: Services discovery modules are facilities that automatically add items to playlist.
is: Einingar fyrir uppgötvun þjónustu eru þægindaaukar sem bæta atriðum sjálfvirkt á spilunarlista.

en: Advanced
is: Ítarlegt

en: Advanced settings. Use with care...
is: Ítarlegri valkostir. Notist með aðgát...

en: Advanced settings
is: Ítarlegri valkostir

en: &Open File...
is: &Opna skrá...

en: &Advanced Open...
is: Opn&a ítarlega...

en: Open D&irectory...
is: O&pna möppu...

en: Open &Folder...
is: Opna &möppu...

en: Select one or more files to open
is: Veldu eina eða fleiri skrár til að opna

en: Select Directory
is: Veldu möppu

en: Select Folder
is: Veldu möppu

en: Media &Information
is: Upplýsingar um m&iðila

en: &Codec Information
is: Upplýsingar um kóðunarlykil (&codec)

en: &Messages
is: &Skilaboð

en: Jump to Specific &Time
is: Hoppa á ákveðinn &tíma

en: Custom &Bookmarks
is: Sérsniðin &bókamerki

en: &VLM Configuration
is: &VLM stillingar

en: &About
is: &Um forritið

en: Play
is: Spila

en: Remove Selected
is: Fjarlægja valið

en: Information...
is: Upplýsingar...

en: Create Directory...
is: Búa til möppu...

en: Create Folder...
is: Búa til möppu...

en: Rename Directory...
is: Endurnefna möppu...

en: Rename Folder...
is: Endurnefna möppu...

en: Show Containing Directory...
is: Birta umlykjandi möppu...

en: Show Containing Folder...
is: Sýna umlykjandi möppu...

en: Stream...
is: Streyma...

en: Save...
is: Vista...

en: Repeat All
is: Endurtaka allt

en: Repeat One
is: Endurtaka einu sinni

en: Random
is: Slembispilun

en: Random Off
is: Slembispilun af

en: Add to Playlist
is: Bæta við spilunarlista

en: Add File...
is: Bæta við skrá...

en: Add Directory...
is: Bæta við möppu...

en: Add Folder...
is: Bæta við möppu...

en: Save Playlist to &File...
is: Vista spilunarlista í &skrá...

en: Search
is: Leita

en: Waves
is: Bylgjur

en: <html><head><meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" /></head><body><h2>Welcome to VLC media player Help</h2><h3>Documentation</h3><p>You can find VLC documentation on VideoLAN's <a href="http://wiki.videolan.org">wiki</a> website.</p><p>If you are a newcomer to VLC media player, please read the<br><a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:VLC_for_dummies"><em>Introduction to VLC media player</em></a>.</p><p>You will find some information on how to use the player in the <br>"<a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Play_HowTo"><em>How to play files with VLC media player</em></a>" document.</p><p>For all the saving, converting, transcoding, encoding, muxing and streaming tasks, you should find useful information in the <a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Streaming_HowTo">Streaming Documentation</a>.</p><p>If you are unsure about terminology, please consult the <a href="http://wiki.videolan.org/Knowledge_Base">knowledge base</a>.</p><p>To understand the main keyboard shortcuts, read the <a href="http://wiki.videolan.org/Hotkeys">shortcuts</a> page.</p><h3>Help</h3><p>Before asking any question, please refer yourself to the <a href="http://www.videolan.org/support/faq.html">FAQ</a>.</p><p>You might then get (and give) help on the <a href="http://forum.videolan.org">Forums</a>, the <a href="http://www.videolan.org/vlc/lists.html">mailing-lists</a> or our IRC channel (<em>#videolan</em> on irc.freenode.net).</p><h3>Contribute to the project</h3><p>You can help the VideoLAN project giving some of your time to help the community, to design skins, to translate the documentation, to test and to code. You can also give funds and material to help us. And of course, you can <b>promote</b> VLC media player.</p></body></html>
is: <html><head><meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" /></head><body><h2>Velkomin á hjálparsíður VLC margmiðlunarspilarans</h2><h3>Hjálparskjöl</h3><p>Þú getur fundið ýmis hjálparskjöl á  <a href="http://wiki.videolan.org">kvikusvæði</a> VideoLAN.</p><p>Ef þú ert nýbyrjaður að nota VLC margmiðlunarspilarann, endilega lestu þá<br><a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:VLC_for_dummies"><em>Introduction to VLC media player</em></a>.</p><p>Þú finnur ýmsar upplýsingar um hvernig hægt er að nota spilarann í <br>"<a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Play_HowTo"><em>How to play files with VLC media player</em></a>" skjalinu.</p><p>Hvað varðar allt sem tengist vistun, umbreytingu, umkóðun (transcode), kóðun, fléttun (muxing) og streymingu, þá ættirðu að finna ýmsar gagnlegar upplýsingar í <a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Streaming_HowTo">Streaming Documentation</a>.</p><p>Ef þú ert óviss um hugtök og skilgreiningar, flettu þá upp í <a href="http://wiki.videolan.org/Knowledge_Base">þekkingargrunninum</a>.</p><p>Til að skilja helstu flýtilykla á lyklaborðinu, lestu það sem stendur á síðunni um <a href="http://wiki.videolan.org/Hotkeys">flýtivísanir</a>.</p><h3>Hjálp</h3><p>Áður en þá spyrð spurninga, skoðaðu fyrst <a href="http://www.videolan.org/support/faq.html">FAQ - Algengar spurningar</a>.</p><p>Síðan geturðu fengið (og gefið) hjálp á <a href="http://forum.videolan.org">Forums</a> spjallsvæðum, á <a href="http://www.videolan.org/vlc/lists.html">póstlistum</a> eða á IRC rásinni (<em>#videolan</em> á irc.freenode.net).</p><h3>Styðja verkefnið</h3><p>Þú getur hjálpað VideoLAN verkefninu með því að gefa þér tíma til að hjálpa öðrum notendum, við að hanna skinn, við að þýða skjöl, við að prófa og við að forrita. Þú getur líka gefið fjármuni eða tækjakost til að hjálpa okkur. Að sjálfsögðu geturðu líka gert þitt til að <b>kynna</b> VLC margmiðlunarspilarann.</p></body></html>

en: Audio filtering failed
is: Hljóðsíun brást

en: The maximum number of filters (%u) was reached.
is: Hámarksfjölda sía náð (%u).

en: Disable
is: Gera óvirkt

en: Spectrometer
is: Rófgreinir

en: Scope
is: Svið

en: Spectrum
is: Tíðniróf

en: VU meter
is: VU mælir

en: Audio filters
is: Hljóðsíur

en: Replay gain
is: Mögnun endurspilunar

en: Stereo audio mode
is: Víðóma hamur

en: Mono
is: Einóma

en: Original
is: Upprunalegt

en: Dolby Surround
is: Dolby Surround hljóðumhverfi

en: Stereo
is: Víðóma

en: Left
is: Vinstri

en: Right
is: Hægri

en: Reverse stereo
is: Spegla víðómi

en: Headphones
is: Heyrnartól

en: Automatic
is: Sjálfvirkt

en: boolean
is: booleanskt

en: integer
is: heiltala

en: float
is: fleytitala

en: string
is: strengur

en: To get exhaustive help, use '-H'.
is: Til að fá nákvæma hjálp, notaðu '-H'.

en: (default enabled)
is: (sjálfgefið virkt)

en: (default disabled)
is: (sjálfgefið óvirkt)

en: Note:
is: Athugaðu:

en: add --advanced to your command line to see advanced options.
is: bættu --advanced aftan við skipun til að sjá ítarlegri valkosti.

en: %u module was not displayed because it only has advanced options.
     | %u modules were not displayed because they only have advanced options.
is[0]: %u einingin er ekki birt því hún er einungis með ítarlegri valkosti.
is[1]: %u einingarnar eru ekki birtar því þær eru einungis með ítarlegri valkosti.

en: No matching module found. Use --list or --list-verbose to list available modules.
is: Engin samsvarandi eining fannst. Notaðu --list eða --list-verbose til að birta lista yfir tiltækar einingar.

en: VLC version %s (%s)
is: VLC útgáfa %s (%s)

en: Compiled by %s on %s (%s)
is: Vistþýtt af %s á %s (%s)

en: Compiler: %s
is: Vistþýðandi: %s

en: 
    Dumped content to vlc-help.txt file.
is: 
    Dumpaði innihaldinu í vlc-help.txt file.

en: 
    Press the RETURN key to continue...
is: 
    Ýttu á ENTER-lykilinn til að halda áfram...

en: Unknown error
is: Óþekkt villa

en: Bookmark %i
is: Bókamerki %i

en: No description for this codec
is: Engin lýsing á þessum kóðunarlykli

en: Codec not supported
is: Óstuddur kóðunarlykill

en: VLC could not decode the format "%4.4s" (%s)
is: VLC gat ekki afkóðað sniðið "%4.4s" (%s)

en: Unidentified codec
is: Óþekktur kóðunarlykill

en: VLC could not identify the audio or video codec
is: VLC gat ekki skilgreint kóðunarlykil fyrir mynd eða hljóð

en: packetizer
is: bitari

en: decoder
is: afkóðari

en: Streaming / Transcoding failed
is: Streyming / Umkóðun brást

en: VLC could not open the %s module.
is: VLC gat ekki opnað %s eininguna.

en: VLC could not open the decoder module.
is: VLC gat ekki opnað afkóðunareininguna.

en: Track
is: Spor

en: Program
is: Forrit

en: Stream %d
is: Straumur %d

en: Scrambled
is: Ruglað

en: Yes
is: Já

en: DTVCC Closed captions %u
is: DTVCC skjátextar (CC - 888) %u

en: Closed captions %u
is: Valkvæðir skjátextar (CC - 888) %u

en: Original ID
is: Upprunalegt auðkenni (ID)

en: Codec
is: Kóðunarlykill (codec)

en: Language
is: Tungumál

en: Description
is: Lýsing

en: Type
is: Tegund

en: Channels
is: Rásir

en: Sample rate
is: Safntíðni

en: Bits per sample
is: Bitar í sýni

en: Bitrate
is: Bitahraði

en: %u kb/s
is: %u kb/sek

en: Track replay gain
is: Mögnun endurspilunar hljóðspors

en: Album replay gain
is: Mögnun endurspilunar albúms

en: Video resolution
is: Upplausn myndmerkis

en: Buffer dimensions
is: Stærðir biðminnis

en: Frame rate
is: Rammahraði

en: Decoded format
is: Afkóðað snið

en: Top left
is: Efst,l vinstri

en: Left top
is: Vinstri, efst

en: Right bottom
is: Hægri, neðst

en: Top right
is: Efst, hægri

en: Bottom left
is: Neðst, vinstri

en: Bottom right
is: Neðst, hægri

en: Left bottom
is: Vinstri, neðst

en: Right top
is: Hægri, efst

en: Orientation
is: Stefna

en: Undefined
is: Ótilgreint

en: ITU-R BT.601 (525 lines, 60 Hz)
is: ITU-R BT.601 (525 línur, 60 Hz)

en: ITU-R BT.601 (625 lines, 50 Hz)
is: ITU-R BT.601 (625 línur, 50 Hz)

en: Color primaries
is: Frumlitir

en: Linear
is: Línulegt

en: Hybrid Log-Gamma
is: Blandað Log-Gamma

en: Color transfer function
is: Lit-yfirfærsluaðgerð

en: Color space
is: Litrýmd

en: %s Range
is: %s svið

en: Full
is: Fullt

en: Center
is: Miðja

en: Top Left
is: Efst til vinstri

en: Top Center
is: Efst fyrir miðju

en: Bottom Left
is: Neðst til vinstri

en: Bottom Center
is: Neðst fyrir miðju

en: Chroma location
is: Staðsetning litgildis (chroma)

en: Rectangular
is: Rétthyrnt

en: Equirectangular
is: Ferningslaga

en: Cubemap
is: Teningsvörpun

en: Projection
is: Vörpun

[ctx: ViewPoint]
en: Yaw
is: Snúningur

[ctx: ViewPoint]
en: Pitch
is: Dýfa

[ctx: ViewPoint]
en: Roll
is: Velta

[ctx: ViewPoint]
en: Field of view
is: Sjónsvið

en: Max. luminance
is: Hám. ljómi

en: Min. luminance
is: Lágm. ljómi

en: Primary R
is: Frumlitur R

en: Primary G
is: Frumlitur G

en: Primary B
is: Frumlitur B

en: White point
is: Hvítpunktur

en: Subtitle
is: Texti

en: Volume %ld%%
is: Hljóðstyrkur %ld%%

en: Your input can't be opened
is: Ekki hægt að opna inntak

en: VLC is unable to open the MRL '%s'. Check the log for details.
is: VLC gat ekki opnað MRL '%s'. Athugaðu annálinn fyrir frekari upplýsingar.

en: Title
is: Titill

en: Artist
is: Flytjandi

en: Genre
is: Stíltegund

en: Copyright
is: Höfundaréttur

en: Album
is: Albúm

en: Track number
is: Spornúmer

en: Rating
is: Einkunn

en: Date
is: Dagsetning

en: Setting
is: Stilling

en: URL
is: Vefslóð

en: Now Playing
is: Í spilun

en: Publisher
is: Útgefandi

en: Encoded by
is: Kóðað af

en: Artwork URL
is: Vefslóð myndefnis

en: Track ID
is: Auðkenni lags (ID)

en: Number of Tracks
is: Fjöldi spora

en: Director
is: Leikstjóri

en: Season
is: Árgangur

en: Episode
is: Þáttur

en: Show Name
is: Birta nafn

en: Actors
is: Leikarar

en: Album Artist
is: Listamaður á hljómplötu

en: Disc number
is: Diskur númer

en: Bookmark
is: Bókamerki

en: Programs
is: Forrit

en: Chapter
is: Kafli

en: Video Track
is: Myndskeiðsrás

en: Audio Track
is: Hljóðrás

en: Subtitle Track
is: Skjátextaspor

en: Next title
is: Næsti titill

en: Previous title
is: Fyrri titill

en: Menu title
is: Titill valmyndar

en: Menu popup
is: Sprettvalmynd

en: Title %i%s
is: Titill %i%s

en: Chapter %i
is: Kafli %i

en: Next chapter
is: Næsti kafli

en: Previous chapter
is: Fyrri kafli

en: Media: %s
is: Miðill: %s

en: Add Interface
is: Bæta við viðmóti

en: Console
is: Stjórnskjár

en: Web
is: Vefur

en: Mouse Gestures
is: Músarbendingar

en: Running vlc with the default interface. Use 'cvlc' to use vlc without interface.
is: Keyri vlc með sjálfgefnu viðmóti. Notaðu 'cvlc' til að keyra vlc án viðmóts.

note: xgettext: Translate "C" to the language code: "fr", "en_GB", "nl", "ru"...
en: C
is: is

en: Zoom
is: Aðdráttur

en: 1:4 Quarter
is: 1:4 fjórðungur

en: 1:2 Half
is: 1:2 helmingur

en: 1:1 Original
is: 1:1 upprunasnið

en: 2:1 Double
is: 2:1 tvöfalt

en: These options allow you to configure the interfaces used by VLC. You can select the main interface, additional interface modules, and define various related options.
is: Þessir valmöguleikar gera þér kleift að stilla hin ýmsu viðmót VLC. Þú getur valið aðalviðmótið, ýmsar viðbótareiningar og skilgreint aðra tengda valkosti.

en: Interface module
is: Viðmótseining

en: This is the main interface used by VLC. The default behavior is to automatically select the best module available.
is: Þetta er aðalviðmótið sem notað er af VLC. Sjálfgefin hegðun er að velja sjálfkrafa bestu tiltækar einingar.

en: Extra interface modules
is: Auka-viðmótseiningar

en: You can select "additional interfaces" for VLC. They will be launched in the background in addition to the default interface. Use a colon separated list of interface modules. (common values are "rc" (remote control), "http", "gestures" ...)
is: Þú getur valið "viðbótarviðmót" fyrir VLC. Þau eru ræst í bakgrunni um leið og sjálfgefna aðalviðmótið. Notaðu tvípunkt til að gera lista með viðmótseiningum (algengt er að nota "rc" (fjarstýring), "http", "gestures" (bendingar) ...)

en: You can select control interfaces for VLC.
is: Þú getur valið stjórnviðmót fyrir VLC.

en: Verbosity (0,1,2)
is: Upplýsingamagn (0,1,2)

en: This is the verbosity level (0=only errors and standard messages, 1=warnings, 2=debug).
is: Þetta er magn birtra upplýsinga (0=einungis villuboð og stöðluð skilaboð, 1=aðvaranir, 2=aflúsun).

en: Default stream
is: Sjálfgefinn straumur

en: This stream will always be opened at VLC startup.
is: Þetta streymi verður alltaf opnað við ræsingu VLC.

en: Color messages
is: Lita skilaboð

en: This enables colorization of the messages sent to the console. Your terminal needs Linux color support for this to work.
is: Þetta virkjar litun skilaboða sem send eru á stjórnskjáinn. Skjáhermirinn þinn (console, terminal) þarf stuðning Linux til að þetta virki.

en: Show advanced options
is: Sýna ítarlega valmöguleika

en: Interface interaction
is: Gagnvirkni viðmóts

en: Audio output module
is: Úttakseining hljóðs

en: This is the audio output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
is: Þetta er aðferð við hljóðúttak sem notuð er af VLC. Sjálfgefin hegðun er að velja sjálfkrafa bestu tiltæku aðferðina.

en: Media role
is: Hlutverk margmiðlunar

en: Media (player) role for operating system policy.
is: Hlutverk margmiðlunar (spilara) fyrir öryggisstefnu stýrikerfis.

en: Enable audio
is: Virkja hljóð

en: Music
is: Tónlist

en: Communication
is: Samskipti

en: Game
is: Leikur

en: Notification
is: Tilkynning

en: Animation
is: Hreyfing

en: Production
is: Framleiðsla

en: Accessibility
is: Aðgengi

en: Test
is: Prófa

en: Audio gain
is: Styrkaukning hljóðs

en: Audio output volume step
is: Þrep hljóðstyrks

en: Remember the audio volume
is: Muna hljóðstyrk

en: This selects which plugin to use for audio resampling.
is: Þetta velur hvaða forritsviðbót verður notuð við endurreiknun (grisjun - resampling) hljóðs.

en: Force S/PDIF support
is: Þvinga stuðning við S/PDIF

en: Force detection of Dolby Surround
is: Þvinga til að finna Dolby Surround

en: Auto
is: Sjálfvirkt

en: On
is: Kveikt

en: Off
is: Slökkt

en: Stereo audio output mode
is: Víðóma úttakshamur

en: Unset
is: Óstillt

en: Replay gain mode
is: Mögnun endurspilunar

en: Select the replay gain mode
is: Veldu ham fyrir mögnun endurspilunar

en: Replay preamp
is: Formögnun endurspilunar

en: Default replay gain
is: Sjálfgefin mögnun endurspilunar

en: Peak protection
is: Verja hljóðtoppa

en: Protect against sound clipping
is: Verja gegn afklippingu hljóðtoppa

en: Enable time stretching audio
is: Virkja tímaaðlögun hljóðs (time streching)

en: None
is: Ekkert

en: Video output module
is: Úttakseining myndmerkis

en: This is the the video output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
is: Þetta er aðferð við myndúttak sem notuð er af VLC. Sjálfgefin hegðun er að velja sjálfkrafa bestu tiltæku aðferðina.

en: Enable video
is: Virkja myndmerki

en: Video width
is: Breidd myndmerkis

en: Video height
is: Hæð myndmerkis

en: Video X coordinate
is: X hnit myndmerkis

en: Video Y coordinate
is: Y hnit myndmerkis

en: Video title
is: Titill myndmerkis

en: Video alignment
is: Jöfnun myndmerkis

en: Top
is: Efst

en: Bottom
is: Neðst

en: Top-Left
is: Efst til vinstri

en: Top-Right
is: Efst til hægri

en: Bottom-Left
is: Neðst til vinstri

en: Bottom-Right
is: Neðst til hægri

en: Zoom video
is: Aðdráttur myndar

en: You can zoom the video by the specified factor.
is: Þú getur breytt aðdrætti myndmerkisins um ákveðinn stuðul.

en: Grayscale video output
is: Myndmerkissúttak í grátónum

en: Embedded video
is: Ígrætt myndmerki

en: Embed the video output in the main interface.
is: Græða myndmerkisúttakið í aðalviðmótið.

en: Fullscreen video output
is: Myndmerkisúttak á heilskjá

en: Start video in fullscreen mode
is: Spila í heilskjásham

en: Always on top
is: Alltaf efst

en: Always place the video window on top of other windows.
is: Alltaf setja myndmerkisgluggann ofan á aðra glugga.

en: Enable wallpaper mode
is: Virkja bakgrunnsmyndarham

en: The wallpaper mode allows you to display the video as the desktop background.
is: Bakgrunnsmyndar-hamurinn gerir þér kleift að birta myndmerkið sem bakgrunn skjáborðsins.

en: Show media title on video
is: Birta titil miðils á mynd

en: Display the title of the video on top of the movie.
is: Birta titil myndskeiðsins efst á myndfletinum.

en: Show video title for x milliseconds
is: Birta titil myndskeiðs í x millísekúndur

en: Show the video title for n milliseconds, default is 5000 ms (5 sec.)
is: Birta titil myndskeiðs í n millísekúndur, sjálfgefið er 5000 msek (5 sekúndur)

en: Position of video title
is: Staðsetning á titli myndmerkis

en: Place on video where to display the title (default bottom center).
is: Staður á myndfleti þar sem titill myndskeiðs birtist (sjálfgefið neðst fyrir miðju).

en: Hide cursor and fullscreen controller after x milliseconds
is: Fela bendil og heilskjástýringu eftir x millísekúndur

en: Hide mouse cursor and fullscreen controller after n milliseconds.
is: Fela bendil og heilskjástýringu eftir n millísekúndur.

en: Deinterlace
is: Afflétta

en: Deinterlace mode
is: Affléttuhamur

en: Deinterlace method to use for video processing.
is: Affléttunaraðferð við vídeóvinnslu.

en: Discard
is: Henda

en: Blend
is: Blanda

en: Mean
is: Miðgildi

en: Bob
is: Hnykkja

en: Phosphor
is: Fosfór

en: Film NTSC (IVTC)
is: Filmu NTSC (IVTC)

en: Disable screensaver
is: Afvirkja skjáhvílu

en: Disable the screensaver during video playback.
is: Afvirkja skjáhvílu á meðan myndskeið er í spilun.

en: Window decorations
is: Skreyta glugga

en: VLC can avoid creating window caption, frames, etc... around the video, giving a "minimal" window.
is: VLC getur sleppt því að búa til fyrirsögn á glugga, ramma o.þ.h. í kringum myndmerkið, og útbúið þannig 'lágmarks'-glugga.

en: Video splitter module
is: Eining fyrir úttaksskiptingu myndmerkis

en: This adds video splitters like clone or wall
is: Þetta bætir við myndmerkisskiptingu eins og við klónun eða vídeóvegg

en: Video filter module
is: Myndmerkissíueining

en: Video snapshot directory (or filename)
is: Mappa fyrir skjámyndir myndskeiða (eða skráarheiti)

en: Directory where the video snapshots will be stored.
is: Mappa þar sem skjámyndir úr myndskeiðum eru geymdar.

en: Video snapshot file prefix
is: Forskeyti skjámynda af myndskeiðum

en: Video snapshot format
is: Snið skjámynda af myndskeiðum

en: Image format which will be used to store the video snapshots
is: Myndsnið sem verður notað til að birta skjámyndir úr myndskeiðum

en: Display video snapshot preview
is: Birta forskoðun af skjámyndum myndskeiða

en: Display the snapshot preview in the screen's top-left corner.
is: Birta forskoðun af skjámynd í efra horni til vinstri á skjánum.

en: Use sequential numbers instead of timestamps
is: Nota raðnúmer í stað tímamerkja

en: Use sequential numbers instead of timestamps for snapshot numbering
is: Nota raðnúmer í stað tímamerkja við röðun skjámynda

en: Video snapshot width
is: Breidd skjámyndar

en: Video snapshot height
is: Hæð skjámyndar

en: Video cropping
is: Utanskurður myndmerkis

en: Source aspect ratio
is: Upprunaleg stærðarhlutföll

en: Video Auto Scaling
is: Sjálfvirk kvörðun myndmerkis

en: Let the video scale to fit a given window or fullscreen.
is: Láta myndmerkið fylla upp í tiltekinn glugga eða allan skjáinn.

en: Video scaling factor
is: Kvörðunarhlutfall myndmerkis

en: Custom crop ratios list
is: Sérsniðinn listi yfir afskurðarhlutföll

en: Custom aspect ratios list
is: Sérsniðinn listi yfir stærðarhlutföll

en: Fix HDTV height
is: Festa HDTV hæð

en: Monitor pixel aspect ratio
is: Stærðarhlutföll mynddíla í skjá

en: Skip frames
is: Sleppa römmum

en: Drop late frames
is: Sleppa römmum sem eru seinir

en: Quiet synchro
is: Hljóðlát samstilling

en: Key press events
is: Innsláttaratburðir

en: Mouse events
is: Músaratburðir

en: This enables handling of mouse clicks on the video.
is: Þetta virkjar/skilgreinir meðhöndlun músarsmella á myndmerkið.

en: These options allow you to modify the behavior of the input subsystem, such as the DVD or VCD device, the network interface settings or the subtitle channel.
is: Þessir valkostir gera þér kleift að breyta hegðun undirkerfis inntaks, eins og til dæmis DVD eða VCD tæki, stillingum netviðmóts eða skjátextaspori.

en: File caching (ms)
is: Skyndiminni fyrir skrár (msek)

en: Caching value for local files, in milliseconds.
is: Gildi skyndiminnis fyrir staðværar skrár, í millisekúndum.

en: Live capture caching (ms)
is: Skyndiminni fyrir upptöku (msek)

en: Caching value for cameras and microphones, in milliseconds.
is: Gildi skyndiminnis fyrir myndavélar og hljóðnema, í millisekúndum.

en: Disc caching (ms)
is: Skyndiminni diska (msek)

en: Caching value for optical media, in milliseconds.
is: Gildi skyndiminnis fyrir geisladiska, í millisekúndum.

en: Network caching (ms)
is: Skyndiminni fyrir net (msek)

en: Caching value for network resources, in milliseconds.
is: Gildi skyndiminnis fyrir netlæg aðföng, í millisekúndum.

en: Clock synchronisation
is: Samstilling klukku

en: Clock jitter
is: Klukkuflökt

en: Network synchronisation
is: Samstilling netkerfis

en: Default
is: Sjálfgefið

en: Enable
is: Virkja

en: MTU of the network interface
is: MTU netkortsins

en: Multicast output interface
is: Viðmót fjölvörpunar (multicast)

en: Default multicast interface. This overrides the routing table.
is: Sjálfgefið viðmót fjölvörpunar. Þetta hefur forgang fram yfir beiningatöfluna.

en: Audio track
is: Hljóðspor

en: Stream number of the audio track to use (from 0 to n).
is: Streymisnúmer hljóðrásar sem á að nota (frá 0 til n).

en: Subtitle track
is: Skjátextaspor

en: Stream number of the subtitle track to use (from 0 to n).
is: Streymisnúmer skjátextaspors sem á að nota (frá 0 til n).

en: Audio language
is: Tungumál hljóðs

en: Language of the audio track you want to use (comma separated, two or three letter country code, you may use 'none' to avoid a fallback to another language).
is: Tungumál hljóðrásarinnar sem þú vilt nota (aðgreind með kommu, tveggja eða þriggja stafa landskóði, hægt er að nota 'none' til til að koma í veg fyrir að annað tungumál verði notað til vara).

en: Subtitle language
is: Tungumál skjátexta

en: Language of the subtitle track you want to use (comma separated, two or three letters country code, you may use 'any' as a fallback).
is: Tungumál skjátextasporsins sem þú vilt nota (aðgreind með kommu, tveggja eða þriggja stafa landskóði, hægt er að nota 'any' til vara).

en: Menu language
is: Tungumál valmynda

en: Language of the menus you want to use with DVD/BluRay (comma separated, two or three letters country code, you may use 'any' as a fallback).
is: Tungumál valmynda sem þú vilt nota með DVD/BluRay (aðgreind með kommu, tveggja eða þriggja stafa landskóði, hægt er að nota 'any' til vara).

en: Audio track ID
is: Auðkenni hljóðspors

en: Stream ID of the audio track to use.
is: Streymisauðkenni hljóðrásar sem á að nota.

en: Subtitle track ID
is: Auðkenni skjátextaspors

en: Stream ID of the subtitle track to use.
is: Streymisauðkenni skjátextaspors sem á að nota.

en: Preferred Closed Captions decoder
is: Umbeðinn Closed Captions skjátextaafkóðari

en: Preferred video resolution
is: Kjörupplausn myndar

en: When several video formats are available, select one whose resolution is closest to (but not higher than) this setting, in number of lines. Use this option if you don't have enough CPU power or network bandwidth to play higher resolutions.
is: Þegar mörg mismunandi snið myndmerkis eru tiltæk, veldu þá það sem er næst (en ekki stærra en) þessari stillingu, í fjölda lína talið. Notaðu þennan valkost ef þú ert ekki með nægilegt örgjörvaafl eða bandbreidd á neti til að geta spilað hærri upplausn.

en: Best available
is: Besta sem er í boði

en: Full HD (1080p)
is: Fullt HD (1080p)

en: Standard Definition (576 or 480 lines)
is: Staðalgæði (576 eða 480 línur)

en: Low Definition (360 lines)
is: Lággæði (320 línur)

en: Very Low Definition (240 lines)
is: Mjög lág gæði (240 línur)

en: Input repetitions
is: Endurtekningar inntaks

en: Number of time the same input will be repeated
is: Fjöldi skipta sem á að endurtaka sama inntak

en: Start time
is: Upphafstími

en: The stream will start at this position (in seconds).
is: Streymið mun byrja á þessum stað (í sekúndum).

en: Stop time
is: Stopptími

en: The stream will stop at this position (in seconds).
is: Streymið mun stoppa á þessum stað (í sekúndum).

en: Run time
is: Lengd

en: The stream will run this duration (in seconds).
is: Streymið mun keyra þetta lengi (í sekúndum).

en: Fast seek
is: Hraðleit

en: Favor speed over precision while seeking
is: Velja hraða fram yfir nákvæmni við leit

en: Playback speed
is: Afspilunarhraði

en: This defines the playback speed (nominal speed is 1.0).
is: Þetta skilgreinir afspilunarhraða (venjulegur hraði er 1.0).

en: Input list
is: Inntakslisti

en: Bookmarks list for a stream
is: Bókamerkjalisti fyrir streymi

en: Record directory
is: Mappa undir upptökur

en: Directory where the records will be stored
is: Mappa þar sem upptökur eru geymdar

en: Prefer native stream recording
is: Velja frekar upptöku úr frumstreymi

en: Timeshift directory
is: Mappa fyrir tímahliðrun

en: Directory used to store the timeshift temporary files.
is: Mappa þar sem geyma skal bráðabirgðaskrár fyrir tímahliðrun.

en: Timeshift granularity
is: Nákvæmni tímahliðrunar

en: This is the maximum size in bytes of the temporary files that will be used to store the timeshifted streams.
is: Þetta er hámarksstærð bráðabirgðaskráa í bætum, sem verða notaðar undir tímahliðrun streymis.

en: Change title according to current media
is: Breyta titli í samræmi við miðil

en: Disable all lua plugins
is: Gera allar Lua-viðbætur óvirkar

en: Force subtitle position
is: Þvinga staðsetningu skjátexta

en: Subtitles text scaling factor
is: Kvörðunarhlutfall skjátexta

en: Changes the subtitles size where possible
is: Breytir stærð skjátexta þar sem slíkt er mögulegt

en: Enable sub-pictures
is: Virkja undirmyndir

en: You can completely disable the sub-picture processing.
is: Þú getur gert vinnslu undirmynda algerlega óvirka.

en: On Screen Display
is: OSD-stjórntextar

en: Text rendering module
is: Textagerðareining

en: Subpictures source module
is: Grunneining fyrir yfirlagsmyndir

en: Subpictures filter module
is: Síueining fyrir undirmyndir

en: Autodetect subtitle files
is: Skynja skjátextaskrár

en: Subtitle autodetection fuzziness
is: Vikmörk við að finna skjátexta sjálfvirkt

en: Subtitle autodetection paths
is: Slóðir fyrir sjálfvirka skjátexta

en: Use subtitle file
is: Nota skjátextaskrá

en: Load this subtitle file. To be used when autodetect cannot detect your subtitle file.
is: Hlaða inn þessari skjátextaskrá. Þarf að nota þegar sjálfvirk leit finnur ekki skjátextaskrána þína.

en: DVD device
is: DVD tæki

en: VCD device
is: VCD tæki

en: Audio CD device
is: CD-hjóðtæki

en: This is the default DVD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
is: Þetta er DVD-tækið (eða skrá) sem sjálfgefið er að nota. Ekki gleyma tvípunkti á eftir bókstaf drifsins (t.d. D:)

en: This is the default VCD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
is: Þetta er VCD-tækið (eða skrá) sem sjálfgefið er að nota. Ekki gleyma tvípunkti á eftir bókstaf drifsins (t.d. D:)

en: This is the default Audio CD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
is: Þetta er CD-hljóðtækið (eða skrá) sem sjálfgefið er að nota. Ekki gleyma tvípunkti á eftir bókstaf drifsins (t.d. D:)

en: This is the default DVD device to use.
is: Þetta er DVD-tækið sem sjálfgefið er að nota.

en: This is the default VCD device to use.
is: Þetta er VCD-tækið sem sjálfgefið er að nota.

en: This is the default Audio CD device to use.
is: Þetta er CD-hljóðtækið sem sjálfgefið er að nota.

en: TCP connection timeout
is: TCP tenging féll á tíma

en: Default TCP connection timeout (in milliseconds).
is: Sjálfgefin tímamörk TCP tengingar (í millísekúndum).

en: HTTP server address
is: Vistfang HTTP-vefþjóns

en: RTSP server address
is: Vistfang RTSP-þjóns

en: HTTP server port
is: Gátt HTTP-þjóns

en: HTTPS server port
is: Gátt HTTPS-þjóns

en: RTSP server port
is: Gátt RTSP-þjóns

en: HTTP/TLS server certificate
is: Skilríki HTTP/TLS-þjóns

en: HTTP/TLS server private key
is: Einkalykill HTTP/TLS-þjóns

en: This private key file (PEM format) is used for server-side TLS.
is: Þessi einkalykilskrá (PEM-snið) er notuð fyrir TLS á þjóni (server-side).

en: HTTP proxy
is: HTTP-milliþjónn

en: HTTP proxy password
is: Lykilorð HTTP-milliþjóns

en: If your HTTP proxy requires a password, set it here.
is: Ef HTTP-milliþjónninn (proxy) krefst lykilorðs, settu það inn hér.

en: SOCKS server
is: SOCKS miðlari

en: SOCKS proxy server to use. This must be of the form address:port. It will be used for all TCP connections
is: SOCKS-milliþjónn sem á að nota. Þetta verður að vera á forminu vistfang:gátt. Þetta verður notað fyrir allar TCP-tengingar

en: SOCKS user name
is: SOCKS notandanafn

en: User name to be used for connection to the SOCKS proxy.
is: Notandanafn sem á að nota fyrir tenginguna við SOCKS-milliþjóninn.

en: SOCKS password
is: SOCKS lykilorð

en: Password to be used for connection to the SOCKS proxy.
is: Lykilorð sem á að nota fyrir tenginguna við SOCKS-milliþjóninn.

en: Title metadata
is: Titill í lýsigögnum

en: Allows you to specify a "title" metadata for an input.
is: Gerir þér kleift að skilgreina "title" lýsigögn í inntaki.

en: Author metadata
is: Höfundur í lýsigögnum

en: Allows you to specify an "author" metadata for an input.
is: Gerir þér kleift að skilgreina "author" lýsigögn í inntaki.

en: Artist metadata
is: Flytjandi í lýsigögnum

en: Allows you to specify an "artist" metadata for an input.
is: Gerir þér kleift að skilgreina "artist" lýsigögn í inntaki.

en: Genre metadata
is: Stíltegund í lýsigögnum

en: Allows you to specify a "genre" metadata for an input.
is: Gerir þér kleift að skilgreina "genre" lýsigögn í inntaki.

en: Copyright metadata
is: Höfundaréttur í lýsigögnum

en: Allows you to specify a "copyright" metadata for an input.
is: Gerir þér kleift að skilgreina "copyright" lýsigögn í inntaki.

en: Description metadata
is: Lýsing í lýsigögnum

en: Allows you to specify a "description" metadata for an input.
is: Gerir þér kleift að skilgreina "description" lýsigögn í inntaki.

en: Date metadata
is: Dagsetning í lýsigögnum

en: Allows you to specify a "date" metadata for an input.
is: Gerir þér kleift að skilgreina "date" lýsigögn í inntaki.

en: URL metadata
is: Veffang í lýsigögnum

en: Allows you to specify a "url" metadata for an input.
is: Gerir þér kleift að skilgreina "url" lýsigögn í inntaki.

en: Preferred decoders list
is: Listi yfir umbeðna afkóðara

en: Preferred encoders list
is: Listi yfir umbeðna kóðara

en: Stream all elementary streams (video, audio and subtitles)
is: Streyma alla gagnastrauma (mynd, hljóð og textavarp)

en: Display while streaming
is: Sýna á meðan streymt er

en: Play locally the stream while streaming it.
is: Spila streymið á tölvunni á meðan því er streymt.

en: Enable video stream output
is: Virkja straumsúttak myndmerkis

en: Enable audio stream output
is: Virkja hljóðstraumsúttak

en: Enable SPU stream output
is: Virkja SPU straumsúttak

en: Keep stream output open
is: Halda straumúttaki opnu

en: Stream output muxer caching (ms)
is: Biðminni fléttara straumúttaks (msek)

en: This allow you to configure the initial caching amount for stream output muxer. This value should be set in milliseconds.
is: Þetta gerir þér kleift að stilla stærð biðminnis fyrir fléttun straumúttaks. Þetta gildi á að vera í millisekúndum.

en: Preferred packetizer list
is: Listi yfir umbeðna bitara

en: Mux module
is: Mux-forritseining

en: Access module
is: Aðgangseining

en: This allows you to force an access module. You can use it if the correct access is not automatically detected. You should not set this as a global option unless you really know what you are doing.
is: Þetta gerir þér kleift að þvinga fram tiltekna aðgangseiningu. Þú getur notað þetta ef rétt aðgangseining er ekki greind sjálfvirkt. Þú ættir alls ekki að setja þetta sem víðværa stillingu nema að þú vitir algjörlega hvað þú ætlar þér.

en: Demux filter module
is: Affléttunarsíueining (demux)

en: Demux module
is: Affléttunareining (demux)

en: Demultiplexers are used to separate the "elementary" streams (like audio and video streams). You can use it if the correct demuxer is not automatically detected. You should not set this as a global option unless you really know what you are doing.
is: Fjölrásafléttarar (demultiplexers - demuxers) er notuð til að aðskilja gagnastrauma (hljóð- og myndstrauma). Þú getur notað þetta ef réttur affléttari er ekki greindur sjálfvirkt. Þú ættir alls ekki að setja þetta sem víðværa stillingu nema að þú vitir algjörlega hvað þú ætlar þér.

en: VoD server module
is: VoD miðlaraeining

en: Allow real-time priority
is: Leyfa rauntímaforgang

en: Adjust VLC priority
is: Aðlaga forgang VLC

en: VLM configuration file
is: VLM stillingaskrá

en: Use a plugins cache
is: Nota sérstakt skyndiminni fyrir viðbætur

en: Use a plugins cache which will greatly improve the startup time of VLC.
is: Notkun sérstaks skyndiminnis fyrir viðbætur bætir verulega ræsitíma VLC.

en: Scan for new plugins
is: Leita að nýjum forritsviðbótum

en: Locally collect statistics
is: Safna tölfræði staðvært

en: Run as daemon process
is: Keyra sem miðlaraferli (deamon)

en: Runs VLC as a background daemon process.
is: Keyrir VLC sem miðlaraferli (deamon) í bakgrunni.

en: Allow only one running instance
is: Leyfa aðeins eitt tilvik

en: VLC is started from file association
is: VLC er ræst með tengslum við skráaendingar

en: Use only one instance when started from file manager
is: Nota aðeins eitt tilvik þegar ræst er úr skráastjóra

en: Enqueue items into playlist in one instance mode
is: Setja skrár í biðröð yfir í spilunarlista þegar verið er í ham með einu eintaki

en: Automatically preparse items
is: Sjálfvirkt forþátta atriði

en: Automatically preparse items added to the playlist (to retrieve some metadata).
is: Sjálfvirkt forþátta atriði sem bætt hefur verið á spilunarlista (til að geta sótt einhver lýsigögn).

en: Preparsing timeout
is: Tímamörk á þáttun

en: Allow metadata network access
is: Leyfa aðgang að lýsigögnum á neti

en: Collapse
is: Fella saman

en: Expand
is: Þenja út

en: Subdirectory behavior
is: Hegðun undirmappa

en: Ignored extensions
is: Hunsaðar skráaendingar

en: Show hidden files
is: Birta faldar skrár

en: Ignore files starting with '.'
is: Hunsa skrár sem byrja á '.'

en: Services discovery modules
is: Einingar fyrir uppgötvun þjónustu

en: Play files randomly forever
is: Spila skrár í slembinni röð til eilífðar

en: Repeat all
is: Endurtaka allt

en: VLC will keep playing the playlist indefinitely.
is: VLC mun halda afspilun áfram ótímabundið.

en: Repeat current item
is: Endurtaka núverandi atriði

en: VLC will keep playing the current playlist item.
is: VLC mun halda áfram að spila núverandi atriði á spilunarlista.

en: Play and stop
is: Spila og stoppa

en: Stop the playlist after each played playlist item.
is: Stöðva spilunarlista eftir afspilun á hverju atriði.

en: Play and exit
is: Spila og hætta

en: Exit if there are no more items in the playlist.
is: Hætta ef engin fleiri atriði eru á spilunarlistanum.

en: Play and pause
is: Spila og stoppa

en: Start paused
is: Ræsing í bið

en: Auto start
is: Sjálfvirk gangsetning

en: Pause on audio communication
is: Setja í bið við samtal

en: Use media library
is: Nota miðlasafn

en: Display playlist tree
is: Birta greinar á spilunarlista

en: These settings are the global VLC key bindings, known as "hotkeys".
is: Þessar stillingar eru víðværar lyklasamsetningar VLC, oft kallaðar "flýtilyklar".

en: Ignore
is: Hunsa

en: Volume control
is: Hljóðstyrkstillir

en: Position control
is: Staðsetningarstjórnun

en: Position control reversed
is: Staðsetningarstjórnun snúið við

en: Mouse wheel vertical axis control
is: Músarhjólsstýring lóðréttur ás

en: Mouse wheel horizontal axis control
is: Músarhjólsstýring láréttur ás

en: Fullscreen
is: Heilskjár

en: Select the hotkey to use to swap fullscreen state.
is: Veldu flýtilyklasamsetninguna sem nota skal til að víxla skjáfyllistöðu.

en: Exit fullscreen
is: Hætta skjáfylli

en: Select the hotkey to use to exit fullscreen state.
is: Veldu flýtilyklasamsetninguna sem nota skal til að hætta í skjáfylli.

en: Play/Pause
is: Spila/bíða

en: Select the hotkey to use to swap paused state.
is: Veldu flýtilyklasamsetninguna sem nota skal til að víxla bið af/á.

en: Pause only
is: Aðeins bið

en: Select the hotkey to use to pause.
is: Veldu flýtilyklasamsetninguna sem nota skal til að setja í bið.

en: Play only
is: Aðeins spila

en: Select the hotkey to use to play.
is: Veldu flýtilyklasamsetninguna sem nota skal til afspilunar.

en: Faster
is: Hraðar

en: Select the hotkey to use for fast forward playback.
is: Veldu flýtilyklasamsetninguna sem nota skal fyrir hraða afspilun áfram.

en: Slower
is: Hægar

en: Select the hotkey to use for slow motion playback.
is: Veldu flýtilyklasamsetninguna sem nota skal fyrir hæga afspilun.

en: Normal rate
is: Venjulegur hraði

en: Select the hotkey to set the playback rate back to normal.
is: Veldu flýtilyklasamsetninguna sem nota skal til að setja afspilunarhraða aftur á venjulegan.

en: Faster (fine)
is: Hraðar (fínt)

en: Slower (fine)
is: Hægar (fínt)

en: Next
is: Áfram

en: Select the hotkey to use to skip to the next item in the playlist.
is: Veldu flýtilyklasamsetninguna sem nota skal til að hoppa í næsta atriði á spilunarlistanum.

en: Previous
is: Afturábak

en: Select the hotkey to use to skip to the previous item in the playlist.
is: Veldu flýtilyklasamsetninguna sem nota skal til að hoppa í fyrra atriði á spilunarlistanum.

en: Stop
is: Stoppa

en: Select the hotkey to stop playback.
is: Veldu flýtilyklasamsetninguna sem nota skal til að stöðva afspilun.

en: Position
is: Staðsetning

en: Select the hotkey to display the position.
is: Veldu flýtilyklasamsetninguna sem nota skal til að birta staðsetninguna.

en: Very short backwards jump
is: Mjög stutt hopp afturábak

en: Select the hotkey to make a very short backwards jump.
is: Veldu flýtilykil fyrir mjög stutt hopp afturábak.

en: Short backwards jump
is: Stutt hopp afturábak

en: Select the hotkey to make a short backwards jump.
is: Veldu flýtilykil fyrir stutt hopp afturábak.

en: Medium backwards jump
is: Meðalstórt hopp afturábak

en: Select the hotkey to make a medium backwards jump.
is: Veldu flýtilykil fyrir meðalstórt hopp afturábak.

en: Long backwards jump
is: Langt hopp afturábak

en: Select the hotkey to make a long backwards jump.
is: Veldu flýtilykil fyrir langt hopp afturábak.

en: Very short forward jump
is: Mjög stutt hopp áfram

en: Select the hotkey to make a very short forward jump.
is: Veldu flýtilykil fyrir mjög stutt hopp áfram.

en: Short forward jump
is: Stutt hopp áfram

en: Select the hotkey to make a short forward jump.
is: Veldu flýtilykil fyrir stutt hopp áfram.

en: Medium forward jump
is: Meðalstórt hopp áfram

en: Select the hotkey to make a medium forward jump.
is: Veldu flýtilykil fyrir meðalstórt hopp áfram.

en: Long forward jump
is: Langt hopp áfram

en: Select the hotkey to make a long forward jump.
is: Veldu flýtilykil fyrir langt hopp áfram.

en: Next frame
is: Næsti rammi

en: Select the hotkey to got to the next video frame.
is: Veldu flýtilyklasamsetninguna sem nota skal til að fara í næsta ramma.

en: Very short jump length
is: Lengd mjög stutts hopps

en: Very short jump length, in seconds.
is: Lengd á mjög stuttu hoppi, í sekúndum.

en: Short jump length
is: Lengd stutts hopps

en: Short jump length, in seconds.
is: Lengd á stuttu hoppi, í sekúndum.

en: Medium jump length
is: Lengd meðalstórs hopps

en: Medium jump length, in seconds.
is: Lengd á meðalstóru hoppi, í sekúndum.

en: Long jump length
is: Lengd langs hopps

en: Long jump length, in seconds.
is: Lengd á löngu hoppi, í sekúndum.

en: Quit
is: Hætta

en: Select the hotkey to quit the application.
is: Veldu flýtilyklasamsetninguna sem nota skal til að hætta í forritinu.

en: Navigate up
is: Fara upp

en: Select the key to move the selector up in DVD menus / Move viewpoint to up (pitch).
is: Veldu lykil til að færa valbendil ofar í DVD-valmyndum / Færa sjónarhorn upp (dýfa).

en: Navigate down
is: Fara niður

en: Select the key to move the selector down in DVD menus / Move viewpoint to down (pitch).
is: Veldu lykil til að færa valbendil neðar í DVD-valmyndum / Færa sjónarhorn niður (dýfa).

en: Navigate left
is: Fara til vinstri

en: Select the key to move the selector left in DVD menus / Move viewpoint to left (yaw).
is: Veldu lykil til að færa valbendil til vinstri í DVD-valmyndum / Færa sjónarhorn til vinstri (snúa).

en: Navigate right
is: Fara til hægri

en: Select the key to move the selector right in DVD menus / Move viewpoint to right (yaw).
is: Veldu lykil til að færa valbendil til hægri í DVD-valmyndum / Færa sjónarhorn til hægri (snúa).

en: Activate
is: Virkja

en: Select the key to activate selected item in DVD menus.
is: Veldu lykil til að virkja valið atriði í DVD-valmyndum.

en: Go to the DVD menu
is: Fara í DVD-valmynd

en: Select the key to take you to the DVD menu
is: Veldu lykil til að fara í DVD-valmyndina

en: Select previous DVD title
is: Velja fyrri DVD-titil

en: Select the key to choose the previous title from the DVD
is: Veldu lykil til að velja fyrri titil af DVD-diski

en: Select next DVD title
is: Velja næsta DVD-titil

en: Select the key to choose the next title from the DVD
is: Veldu lykil til að velja næsta titil af DVD-diski

en: Select prev DVD chapter
is: Velja fyrri DVD-kafla

en: Select the key to choose the previous chapter from the DVD
is: Veldu lykil til að velja fyrri kafla af DVD-diski

en: Select next DVD chapter
is: Velja næsta DVD-kafla

en: Select the key to choose the next chapter from the DVD
is: Veldu lykil til að velja næsta kafla af DVD-diski

en: Volume up
is: Hækka

en: Select the key to increase audio volume.
is: Veldu lykil sem nota skal til að auka hljóðstyrk.

en: Volume down
is: Lækka

en: Select the key to decrease audio volume.
is: Veldu lykil sem nota skal til að minnka hljóðstyrk.

en: Mute
is: Hljóð af

en: Select the key to mute audio.
is: Veldu lykil sem nota skal til að þagga niður í hljóði.

en: Subtitle delay up
is: Auka töf skjátexta

en: Select the key to increase the subtitle delay.
is: Veldu lykil sem eykur töf skjátexta.

en: Subtitle delay down
is: Minnka töf skjátexta

en: Select the key to decrease the subtitle delay.
is: Veldu lykilinn sem minnkar töf skjátexta.

en: Reset subtitles text scale
is: Frumstilla kvörðun skjátexta

en: Scale up subtitles text
is: Kvarða skjátexta upp

en: Scale down subtitles text
is: Kvarða skjátexta niður

en: Select the key to change subtitles text scaling
is: Veldu lykil sem nota skal til að breyta kvörðunarhlutfalli skjátexta

en: Subtitle sync / bookmark audio timestamp
is: Samræming skjátexta / bókamerkja tímamerki hljóðs

en: Subtitle sync / bookmark subtitle timestamp
is: Samræming skjátexta / bókamerkja tímamerki skjátexta

en: Subtitle sync / synchronize audio & subtitle timestamps
is: Samræming skjátexta / samræma tímamerki hljóðs og skjátexta

en: Subtitle sync / reset audio & subtitle synchronization
is: Samræming skjátexta / núllstilla samræmingu hljóðs og skjátexta

en: Subtitle position up
is: Flytja skjátexta upp

en: Select the key to move subtitles higher.
is: Veldu lykil til að færa skjátexta ofar.

en: Subtitle position down
is: Flytja skjátexta niður

en: Select the key to move subtitles lower.
is: Veldu lykil til að færa skjátexta neðar.

en: Audio delay up
is: Auka töf hljóðs

en: Select the key to increase the audio delay.
is: Veldu lykilinn sem eykur töf hljóðs.

en: Audio delay down
is: Minnka töf hljóðs

en: Select the key to decrease the audio delay.
is: Veldu lykilinn sem minnkar töf hljóðs.

en: Play playlist bookmark 1
is: Spila bókamerki 1 af spilunarlista

en: Play playlist bookmark 2
is: Spila bókamerki 2 af spilunarlista

en: Play playlist bookmark 3
is: Spila bókamerki 3 af spilunarlista

en: Play playlist bookmark 4
is: Spila bókamerki 4 af spilunarlista

en: Play playlist bookmark 5
is: Spila bókamerki 5 af spilunarlista

en: Play playlist bookmark 6
is: Spila bókamerki 6 af spilunarlista

en: Play playlist bookmark 7
is: Spila bókamerki 7 af spilunarlista

en: Play playlist bookmark 8
is: Spila bókamerki 8 af spilunarlista

en: Play playlist bookmark 9
is: Spila bókamerki 9 af spilunarlista

en: Play playlist bookmark 10
is: Spila bókamerki 10 af spilunarlista

en: Select the key to play this bookmark.
is: Veldu lykil sem ræsir afspilun á þessu bókamerki.

en: Set playlist bookmark 1
is: Setja spilunarlistabókamerki 1

en: Set playlist bookmark 2
is: Setja spilunarlistabókamerki 2

en: Set playlist bookmark 3
is: Setja spilunarlistabókamerki 3

en: Set playlist bookmark 4
is: Setja spilunarlistabókamerki 4

en: Set playlist bookmark 5
is: Setja spilunarlistabókamerki 5

en: Set playlist bookmark 6
is: Setja spilunarlistabókamerki 6

en: Set playlist bookmark 7
is: Setja spilunarlistabókamerki 7

en: Set playlist bookmark 8
is: Setja spilunarlistabókamerki 8

en: Set playlist bookmark 9
is: Setja spilunarlistabókamerki 9

en: Set playlist bookmark 10
is: Setja spilunarlistabókamerki 10

en: Select the key to set this playlist bookmark.
is: Veldu lykil sem setur þetta bókamerki.

en: Clear the playlist
is: Hreinsa spilunarlistann

en: Select the key to clear the current playlist.
is: Veldu þann lykil sem hreinsar spilunarlistann sem er í gangi.

en: Playlist bookmark 1
is: Spilunarlistabókamerki 1

en: Playlist bookmark 2
is: Spilunarlistabókamerki 2

en: Playlist bookmark 3
is: Spilunarlistabókamerki 3

en: Playlist bookmark 4
is: Spilunarlistabókamerki 4

en: Playlist bookmark 5
is: Spilunarlistabókamerki 5

en: Playlist bookmark 6
is: Spilunarlistabókamerki 6

en: Playlist bookmark 7
is: Spilunarlistabókamerki 7

en: Playlist bookmark 8
is: Spilunarlistabókamerki 8

en: Playlist bookmark 9
is: Spilunarlistabókamerki 9

en: Playlist bookmark 10
is: Spilunarlistabókamerki 10

en: This allows you to define playlist bookmarks.
is: Þetta gerir þér kleift að skilgreina bókamerki á spilunarlistum

en: Cycle audio track
is: Fletta í gegnum hljóðspor

en: Cycle through the available audio tracks(languages).
is: Skipta milli tiltækra hljóðspora (tungumála).

en: Cycle subtitle track in reverse order
is: Fletta í gegnum skjátextaspor í öfugri röð

en: Cycle through the available subtitle tracks in reverse order.
is: Skipta milli tiltækra skjátextaspora í öfugri röð.

en: Cycle subtitle track
is: Fletta í gegnum skjátextaspor

en: Cycle through the available subtitle tracks.
is: Skipta milli tiltækra skjátextaspora.

en: Toggle subtitles
is: Víxla skjátextum af/á

en: Toggle subtitle track visibility.
is: Víxla sýnileika skjátextaspors.

en: Cycle source aspect ratio
is: Fletta í gegnum stærðarhlutföll

en: Cycle through a predefined list of source aspect ratios.
is: Fletta í gegnum forákvarðaðan lista yfir stærðarhlutföll útsendingarmerkis.

en: Cycle video crop
is: Fletta í gegnum afskurði myndmerkis

en: Cycle through a predefined list of crop formats.
is: Fletta í gegnum forákvarðaðan lista yfir utanskurð.

en: Toggle autoscaling
is: Víxla sjálfvirkri kvörðun af/á

en: Activate or deactivate autoscaling.
is: Virkja eða afvirkja sjálfvirka kvörðun.

en: Increase scale factor
is: Auka kvörðunargildi

en: Decrease scale factor
is: Minnka kvörðunargildi

en: Toggle deinterlacing
is: Víxla affléttun af/á

en: Activate or deactivate deinterlacing.
is: Virkja eða afvirkja affléttun.

en: Cycle deinterlace modes
is: Fletta í gegnum affléttunarhami

en: Cycle through available deinterlace modes.
is: Fletta í gegnum tiltæka affléttunarhami.

en: Show controller in fullscreen
is: Sýna stjórntæki í heilskjásham

en: Boss key
is: Felulykill

en: Hide the interface and pause playback.
is: Fela viðmótið og setja afspilun í bið.

en: Context menu
is: Samhengisvalmynd

en: Show the contextual popup menu.
is: Birta efnistengda sprettvalmynd.

en: Take video snapshot
is: Taka skjámynd

en: Takes a video snapshot and writes it to disk.
is: Tekur skjámynd af myndmerki og vistar á disk.

en: Record
is: Upptaka

en: Normal/Loop/Repeat
is: Venjulegt/Lykkja/Endurtaka

en: Toggle Normal/Loop/Repeat playlist modes
is: Víxla spilunarlista milli Venjulegt/Lykkja/Endurtaka

en: Toggle random playlist playback
is: Víxla slembispilun af spilunarlista

en: Un-Zoom
is: Hætta aðdrætti

en: Crop one pixel from the top of the video
is: Skera einn mynddíl ofan af myndmerki

en: Uncrop one pixel from the top of the video
is: Afturkalla skurð á einum mynddíl ofan af myndmerki

en: Crop one pixel from the left of the video
is: Skera einn mynddíl vinstra megin af myndmerki

en: Uncrop one pixel from the left of the video
is: Afturkalla skurð á einum mynddíl vinstra megin af myndmerki

en: Crop one pixel from the bottom of the video
is: Skera einn mynddíl neðan af myndmerki

en: Uncrop one pixel from the bottom of the video
is: Afturkalla skurð á einum mynddíl neðan af myndmerki

en: Crop one pixel from the right of the video
is: Skera einn mynddíl hægra megin af myndmerki

en: Uncrop one pixel from the right of the video
is: Afturkalla skurð á einum mynddíl hægra megin af myndmerki

en: Shrink the viewpoint field of view (360°)
is: Þrengja sjónsvið sjónarhornsins (360°)

en: Expand the viewpoint field of view (360°)
is: Víkka sjónsvið sjónarhornsins (360°)

en: Roll the viewpoint clockwise (360°)
is: Rúlla sjónarhorninu réttsælis (360°)

en: Roll the viewpoint anti-clockwise (360°)
is: Rúlla sjónarhorninu rangsælis (360°)

en: Toggle wallpaper mode in video output
is: Víxla af/á bakgrunnsmyndarham í útgangsmyndmerki

en: Toggle wallpaper mode in video output.
is: Víxla af/á bakgrunnsmyndarham í útgangsmyndmerki.

en: Cycle through audio devices
is: Fletta á milli hljóðtækja

en: Cycle through available audio devices
is: Fletta á milli tiltækra hljóðtækja

en: Snapshot
is: Skjámynd

en: Window properties
is: Gluggaeiginleikar

en: Subpictures
is: Undirmyndir

en: Subtitles
is: Textar

en: Overlays
is: Þekjulög

en: Track settings
is: Lagastillingar

en: Playback control
is: Stillingar fyrir spilun

en: Default devices
is: Sjálfgefintæki

en: Network settings
is: Netstillingar

en: Socks proxy
is: SOCKS-milliþjónn

en: Metadata
is: Lýsigögn

en: Decoders
is: Afkóðari

en: Input
is: Inntak

en: Special modules
is: Sérstakar einingar

en: Plugins
is: Viðbætur

en: Performance options
is: Afkasta valmöguleikar

en: Clock source
is: Uppruni klukku

en: Hot keys
is: Flýtilyklar

en: Jump sizes
is: Hoppstærðir

en: print help for VLC (can be combined with --advanced and --help-verbose)
is: birta hjálp fyrir VLC (hægt að nota saman með --advanced og --help-verbose)

en: Exhaustive help for VLC and its modules
is: Nákvæm hjálp fyrir VLC og einingar þess

en: print help for VLC and all its modules (can be combined with --advanced and --help-verbose)
is: birta hjálp fyrir VLC og allar einingar þess (hægt að nota saman með --advanced og --help-verbose)

en: ask for extra verbosity when displaying help
is: biðja um auka-enduróm við birtingu hjálpar

en: print a list of available modules
is: birta lista yfir tiltækar einingar

en: print a list of available modules with extra detail
is: birta lista yfir tiltækar einingar með aukaupplýsingum

en: print help on a specific module (can be combined with --advanced and --help-verbose). Prefix the module name with = for strict matches.
is: birta hjálp fyrir tiltekna einingu (hægt að nota saman með --advanced og --help-verbose). Settu = fremst í heiti einingar til að fá nákvæmar samsvaranir.

en: no configuration option will be loaded nor saved to config file
is: enginn uppsetningarvalkostur verður hlaðinn né vistaður í stillingaskrá

en: reset the current config to the default values
is: frumstillir núverandi uppsetningu á sjálfgefin gildi

en: use alternate config file
is: nota aðra stilliskrá

en: resets the current plugins cache
is: frumstillir núverandi skyndiminni fyrir viðbætur

en: print version information
is: birta upplýsingar um útgáfu

en: core program
is: kjarnaforrit

en: Backspace
is: Hopa (backspace)

en: Brightness Down
is: Minnka birtustig

en: Brightness Up
is: Auka birtustig

en: Browser Back
is: Vafri til baka

en: Browser Favorites
is: Vafri etirlæti

en: Browser Forward
is: Vafri áfram

en: Browser Home
is: Vafri heim

en: Browser Refresh
is: Vafri uppfæra

en: Browser Search
is: Vafri leita

en: Browser Stop
is: Vafri stöðva

en: Delete
is: Eyða / Del

en: Down
is: Píla niður

en: End
is: Enda / End

en: Enter
is: Færsla / Enter

en: Esc
is: Hætta / Esc

en: Home
is: Heim / Home

en: Insert
is: Innskot / Insert

en: Media Angle
is: Miðill sjónarhorn

en: Media Audio Track
is: Miðill hljóðspor

en: Media Forward
is: Miðill áfram

en: Media Menu
is: Miðill valmynd

en: Media Next Frame
is: Miðill næsti rammi

en: Media Next Track
is: Miðill næsta spor

en: Media Play Pause
is: Miðill spila/bíða

en: Media Prev Frame
is: Miðill fyrri rammi

en: Media Prev Track
is: Miðill fyrra spor

en: Media Record
is: Miðill upptaka

en: Media Repeat
is: Miðill endurtekning

en: Media Rewind
is: Miðill spóla til baka

en: Media Select
is: Miðill val

en: Media Shuffle
is: Miðill stokka

en: Media Stop
is: Miðill stöðva

en: Media Subtitle
is: Skjátexti gagnamiðils

en: Media Time
is: Miðill tími

en: Media View
is: Miðlasýn

en: Menu
is: Valmynd

en: Mouse Wheel Down
is: Músarhjól niður

en: Mouse Wheel Left
is: Músarhjól vinstri

en: Mouse Wheel Right
is: Músarhjól hægri

en: Mouse Wheel Up
is: Músarhjól upp

en: Page Down
is: Síða niður

en: Page Up
is: Síða upp

en: Pause
is: Hlé

en: Print
is: Prenta

en: Space
is: Bil / Space

en: Tab
is: Dálklykill / Tab

en: Up
is: Upp

en: Volume Down
is: Lækka hljóðstyrk

en: Volume Mute
is: Þagga hljóð

en: Volume Up
is: Hækka hljóðstyrk

en: Zoom In
is: Renna að

en: Zoom Out
is: Renna frá

en: Saving file failed
is: Vistun skráar mistókst

en: Failed to open "%s" for writing
is: Gat ekki opnað "%s" til að skrifa í

en: Cancel
is: Hætta við

en: %s
    Downloading... %s/%s %.1f%% done
is: %s
    Hleð niður... %s/%s %.1f%% lokið

en: File could not be verified
is: Gat ekki staðfest skrá

en: Invalid signature
is: Ótæk undirskrift

en: File not verifiable
is: Skrá ekki staðfestanleg

en: File corrupted
is: Skráin er sködduð

en: Downloaded file "%s" was corrupted. Thus, it was deleted.
is: Niðurhlaðin skrá '%s' var gölluð. Þess vegna var henni eytt.

en: The new version was successfully downloaded. Do you want to close VLC and install it now?
is: Það tókst að sækja nýju útgáfuna. Viltu loka VLC og setja hana upp núna?

en: Install
is: Setja upp

en: Update VLC media player
is: Uppfæra VLC spilarann

en: Media Library
is: Miðlasafn

en: Abkhazian
is: Abkhazíska

en: Afrikaans
is: Afríkanska

en: Albanian
is: Albanska

en: Amharic
is: Amharíska

en: Arabic
is: Arabíska

en: Armenian
is: Armenska

en: Assamese
is: Assamíska

en: Azerbaijani
is: Azerbaijanska

en: Basque
is: Baskneska

en: Belarusian
is: Hvítrússneska

en: Bengali
is: Bengalska

en: Bosnian
is: Bosníska

en: Breton
is: Bretónska

en: Bulgarian
is: Búlgarska

en: Burmese
is: Búrmíska

en: Catalan
is: Katalónska

en: Chamorro
is: Chamorró

en: Chechen
is: Tétjenska

en: Chinese
is: Kínverska

en: Church Slavic
is: Kirkju-slavneska

en: Corsican
is: Korsíska

en: Czech
is: Tékkneska

en: Danish
is: Danska

en: Dutch
is: Hollenska

en: English
is: Enska

en: Esperanto
is: Esperantó

en: Estonian
is: Eistneska

en: Faroese
is: Færeska

en: Fijian
is: Fidjíeyska

en: Finnish
is: Finnska

en: French
is: Franska

en: Frisian
is: Frísneska

en: Georgian
is: Georgíska

en: German
is: Þýska

en: Gaelic (Scots)
is: Gelíska (skosk)

en: Irish
is: Írska

en: Gallegan
is: Galisíska

en: Greek, Modern
is: Gríska, nútíma

en: Guarani
is: Guaraní

en: Gujarati
is: Gujaratíska

en: Hebrew
is: Hebreska

en: Hindi
is: Hindí

en: Hungarian
is: Ungverska

en: Icelandic
is: Íslenska

en: Indonesian
is: Indónesíska

en: Italian
is: Ítalska

en: Javanese
is: Javaneska

en: Japanese
is: Japanska

en: Greenlandic, Kalaallisut
is: Grænlenska, Kalaallisut

en: Kashmiri
is: Kasmírska

en: Kazakh
is: Kasakíska

en: Khmer
is: Khmeríska

en: Kirghiz
is: Kirgíska

en: Korean
is: Kóreska

en: Kurdish
is: Kúrdíska

en: Lao
is: Laóska

en: Latin
is: Latína

en: Latvian
is: Lettneska

en: Lithuanian
is: Litháíska

en: Macedonian
is: Makedónska

en: Malayalam
is: Malasíska

en: Maori
is: Maórí

en: Malay
is: Malaíska

en: Malagasy
is: Malagasíska

en: Maltese
is: Maltneska

en: Moldavian
is: Moldóvíska

en: Mongolian
is: Mongólska

en: Nauru
is: Nárú

en: Ndebele, South
is: Ndebele, suður

en: Ndebele, North
is: Ndebele, norður

en: Nepali
is: Nepalska

en: Norwegian
is: Norska

en: Norwegian Nynorsk
is: Norska (nýnorska)

en: Norwegian Bokmaal
is: Norska (bókmál)

en: Occitan; Provençal
is: Occitanska; Provence

en: Oriya
is: Oryanska

en: Ossetian; Ossetic
is: Ossetíska; Ossetísk

en: Persian
is: Persneska

en: Polish
is: Pólska

en: Portuguese
is: Portúgalska

en: Original audio
is: Upprunalegt hljóð

en: Raeto-Romance
is: Rhaeto-Rómanska

en: Romanian
is: Rúmenska

en: Russian
is: Rússneska

en: Sanskrit
is: Sanskrít

en: Serbian
is: Serbneska

en: Croatian
is: Króatíska

en: Sinhalese
is: Sinhalíska

en: Slovak
is: Slóvakíska

en: Slovenian
is: Slóvenska

en: Northern Sami
is: Norðursamíska

en: Samoan
is: Samóíska

en: Sindhi
is: Shindí

en: Somali
is: Sómalska

en: Sotho, Southern
is: Sotho, suður

en: Spanish
is: Spænska

en: Sardinian
is: Sardiníska

en: Sundanese
is: Súndanska

en: Swahili
is: Svahílí

en: Swedish
is: Sænska

en: Tahitian
is: Tahítíska

en: Tamil
is: Tamílska

en: Tatar
is: Tatarska

en: Telugu
is: Telúgú

en: Tajik
is: Tadzjikiska

en: Thai
is: Tælenska

en: Tibetan
is: Tíbetska

en: Tonga (Tonga Islands)
is: Tonga (Tonga-eyjar)

en: Tsonga
is: Tsonganska

en: Turkish
is: Tyrkneska

en: Turkmen
is: Túrkmenska

en: Uighur
is: Uighurska

en: Ukrainian
is: Úkraínska

en: Urdu
is: Úrdú

en: Uzbek
is: Úsbekíska

en: Vietnamese
is: Víetnamska

en: Welsh
is: Velska

en: Yiddish
is: Jiddíska

en: Zulu
is: Zúlú

en: Autoscale video
is: Kvarða myndskeið sjálfvirkt

en: Crop
is: Utansníða

en: Aspect ratio
is: Stærðarhlutföll

en: Pass alsa:// to open the default ALSA capture device, or alsa://SOURCE to open a specific device named SOURCE.
is: Skrifaðu alsa:// til að opna sjálfgefið ALSA inntakstæki, eða alsa://UPPRUNI til að opna tiltekið tæki með heitinu UPPRUNI.

en: ALSA audio capture
is: ALSA hljóðupptaka

en: Attachment
is: Viðhengi

en: Attachment input
is: Inntak viðhengis

en: No Audio Input device found
is: Ekkert inntakstæki hljóðs fannst

en: AVFoundation Video Capture
is: AVFoundation myndskeiðsupptaka

en: AVFoundation video capture module.
is: AVFoundation myndskeiðsupptöku-eining.

en: No video devices found
is: Engin myndmerkistæki fundust

en: Blu-ray menus
is: Blu-ray valmyndir

en: Use Blu-ray menus. If disabled, the movie will start directly
is: Nota Blu-ray valmyndir. Ef þetta er óvirkt, mun myndin byrja strax í afspilun.

en: Region code
is: Svæðiskóði

en: Blu-Ray player region code. Some discs can be played only with a correct region code.
is: Svæðiskóði Blu-ray. Suma diska er aðeins hægt að spila með réttum svæðiskóða.

en: Blu-ray Disc support (libbluray)
is: Blu-Ray stuðningur (libbluray)

en: Path doesn't appear to be a Blu-ray
is: Slóðin lítur ekki út fyrir að vera á Blu-ray

en: This Blu-ray Disc needs a library for AACS decoding, and your system does not have it.
is: Þessi Blu-ray diskur þarfnast aðgerðasafns fyrir AACS-afkóðun, en stýrikerfið þitt er ekki með það.

en: Blu-ray Disc is corrupted.
is: BluRay diskur er skemmdur.

en: Missing AACS configuration file!
is: Vantar AACS stillingaskrá!

en: AACS Host certificate revoked.
is: Skilríki AACS-vélar afturkallað.

en: AACS MMC failed.
is: AACS MMC brást.

en: This Blu-ray Disc needs a library for BD+ decoding, and your system does not have it.
is: Þessi Blu-ray diskur þarfnast aðgerðasafns fyrir BD+ afkóðun, en stýrikerfið þitt er ekki með það.

en: Java required
is: Krafist er Java

en: Java was not found on your system.
is: Java fannst ekki á kerfinu þínu.

en: Blu-ray error
is: Blu-Ray villa

en: Top Menu
is: Aðalvalmynd

en: First Play
is: Fyrsta spilun

en: Audio CD - Track %02i
is: CD-hljómdiskur - Lag %02i

en: Audio CD
is: CD-hljómdiskur

en: Audio CD input
is: CD-hljómdisksinntak

en: [cdda:][device][@[track]]
is: [cdda:][tæki][@[lag]]

en: CDDB Server
is: CDDB-miðlari

en: Address of the CDDB server to use.
is: Veffang fyrir CDDB miðlara sem nota skal.

en: CDDB port
is: CDDB-gátt

en: CDDB Server port to use.
is: Nota CDDB miðlaragátt.

en: Inputs list
is: Listi yfir inntök

en: Comma-separated list of input URLs to concatenate.
is: Kommu-aðgreindur listi inntaksslóða sem á að tengja í keðju.

en: Concatenation
is: Keðjumyndun

en: Concatenated inputs
is: Keðjumynduð (concatenated) inntök

en: IIDC Digital Camera (FireWire) input
is: IIDC Digital Camera (FireWire) inntak

en: KDM file
is: KDM-skrá

en: Path to Key Delivery Message XML file
is: Slóð að Key Delivery Message XML-skrá

en: Digital Cinema Package module
is: Digital Cinema Package eining

en: Input card to use
is: Það inntakskort sem á að nota

en: Audio connection
is: Hljóðtenging

en: Audio samplerate (Hz)
is: Safntíðni hljóðs (Hz)

en: Number of audio channels
is: Fjöldi hljóðrása

en: Video connection
is: Myndmerkistenging

en: Optical SDI
is: SDI geisladrifs

en: Component
is: Einingar (component)

en: Composite
is: Samsett (composite)

en: S-Video
is: S-vídeo

en: Embedded
is: Ívafið

en: Aspect ratio (4:3, 16:9). Default assumes square pixels.
is: Stærðarhlutföll (4:3, 16:9). Sjálfgefið gert ráð fyrir ferningslaga mynddílum.

en: Blackmagic DeckLink SDI input
is: Blackmagic DeckLink SDI inntak

en: 10 bits
is: 10 bitar

en: Closed captions 1
is: Valkvæðir skjátextar 1

en: Cable
is: Kapall

en: Antenna
is: Loftnet

en: TV
is: Sjónvarp

en: FM radio
is: FM útvarp

en: AM radio
is: AM miðbylgjuútvarp

en: Video device name
is: Heiti myndmerkistækis

en: Name of the video device that will be used by the DirectShow plugin. If you don't specify anything, the default device will be used.
is: Heiti myndmerkistækisins sem verður notað með DirectShow forritsviðbótinni. Ef þú tilgreinir ekkert, verður sjálfgefið tæki notað.

en: Audio device name
is: Heiti hljóðtækis

en: Name of the audio device that will be used by the DirectShow plugin. If you don't specify anything, the default device will be used.
is: Heiti hljóðtækisins sem verður notað með DirectShow forritsviðbótinni. Ef þú tilgreinir ekkert, verður sjálfgefið tæki notað.

en: Video size
is: Stærð myndar

en: Size of the video that will be displayed by the DirectShow plugin. If you don't specify anything the default size for your device will be used. You can specify a standard size (cif, d1, ...) or <width>x<height>.
is: Stærð myndmerkisins sem verður notað með DirectShow forritsviðbótinni. Ef þú tilgreinir ekkert, verður sjálfgefin stærð tækisins notuð. Þú getur tiltekið staðlaða stærð (cif, d1, ...) eða <breidd>x<hæð>.

en: Picture aspect-ratio n:m
is: Stærðarhlutföll myndar n:m

en: Define input picture aspect-ratio to use. Default is 4:3
is: Skilgreindu stærðarhlutföll inntaksmyndar. Sjálfgefið er 4:3

en: Video input chroma format
is: Litgildissnið myndinntaks (chroma)

en: Video input frame rate
is: Rammahraði myndmerkis

en: Device properties
is: Eiginleikar tækis

en: Tuner properties
is: Eiginleikar móttakara

en: Tuner TV Channel
is: Sjónvarpsstöð móttakarans

en: Tuner Frequency
is: Tíðni móttakara

en: Video standard
is: Myndmerkisstaðall

en: Tuner country code
is: Landskóði móttakara

en: Tuner input type
is: Inntaksgerð móttakara

en: Select the tuner input type (Cable/Antenna).
is: Veldu inntaksgerð móttakara (kapall/loftnet).

en: AM Tuner mode
is: AM móttakarahamur

en: Audio sample rate
is: Safntíðni hljóðs

en: Audio bits per sample
is: Hljóðbitar á úrtak

en: DirectShow input
is: DirectShow inntak

en: Capture failed
is: Upptaka mistókst

en: No video or audio device selected.
is: Ekkert mynd- eða hljóðtæki valið.

en: VLC cannot open ANY capture device. Check the error log for details.
is: VLC gat ekki opnað NEITT upptökutæki. Athugaðu annálinn fyrir frekari upplýsingar.

en: Windows networks
is: Windows netkerfi

en: libdsm SMB input
is: libdsm SMB inntak

en: DVB adapter
is: DVB viðtæki

en: DVB device
is: DVB tæki

en: Network name
is: Heiti nets

en: Network name to create
is: Nýtt heiti á neti

en: Frequency (Hz)
is: Tíðni (Hz)

en: Modulation / Constellation
is: Mótun (modulation) / Merkisröðun (constellation)

en: Layer A modulation
is: Layer A mótun

en: Layer B modulation
is: Layer B mótun

en: Layer C modulation
is: Layer C mótun

en: Symbol rate (bauds)
is: Táknahraði (baud)

en: Spectrum inversion
is: Rófsnúningur (spectrum inversion)

en: FEC code rate
is: FEC kóðahraði

en: High-priority code rate
is: Há-forgangs kóðahraði

en: Low-priority code rate
is: Lág-forgangs kóðahraði

en: Layer A code rate
is: Layer A kóðahraði

en: Layer B code rate
is: Layer B kóðahraði

en: Layer C code rate
is: Layer C kóðahraði

en: Transmission mode
is: Sendihamur

en: Bandwidth (MHz)
is: Bandbreidd (MHz)

en: Guard interval
is: Merkjabil (guard interval)

en: Hierarchy mode
is: Tengslahamur

en: Layer A segments count
is: Bútafjöldi á lagi A

en: Layer B segments count
is: Bútafjöldi á lagi B

en: Layer C segments count
is: Bútafjöldi á lagi C

en: Layer A time interleaving
is: Tímafléttun á lagi A (time interleaving)

en: Layer B time interleaving
is: Tímafléttun á lagi B (time interleaving)

en: Layer C time interleaving
is: Tímafléttun á lagi C (time interleaving)

en: Stream identifier
is: Auðkenni streymis

en: 0.35 (same as DVB-S)
is: 0.35 (sama og DVB-S)

en: Transport stream ID
is: Auðkenni inntaksstraums

en: Polarization (Voltage)
is: Skautun (spenna)

en: Unspecified (0V)
is: Ótilgreint (0V)

en: Vertical (13V)
is: Lóðrétt (13V)

en: Horizontal (18V)
is: Lárétt (18V)

en: Circular Right Hand (13V)
is: Hringlaga réttsælis (13V)

en: Circular Left Hand (18V)
is: Hringlaga rangsælis (18V)

en: High LNB voltage
is: Há LNB-spenna

en: Continuous 22kHz tone
is: Óslitinn 22 kHz tónn

en: DiSEqC LNB number
is: DiSEqC LNB-númer

en: Unspecified
is: Óskilgreint

en: Network identifier
is: Auðkenni nets

en: Satellite azimuth
is: Stefna gervitungls

en: Satellite azimuth in tenths of degree
is: Áttarhorn gervihnattar í tíundu hlutum úr gráðu

en: Satellite elevation
is: Hæð gervitungls

en: Satellite elevation in tenths of degree
is: Hæð gervihnattar í tíundu hlutum úr gráðu

en: Satellite longitude
is: Lengdargráða gervitungls

en: Satellite longitude in tenths of degree. West is negative.
is: Lengdargráða gervihnattar í tíundu hlutum úr gráðu. Vestur er neikvæð tala.

en: Satellite range code
is: Sviðskóði gervihnattar

en: Satellite range code as defined by manufacturer e.g. DISEqC switch code
is: Sviðskóði gervihnattar eins og hann er skilgreindur af framleiðanda t.d. sviðskóði DISEqC

en: Major channel
is: Aðalrás

en: ATSC minor channel
is: ATSC undirrás

en: Physical channel
is: Raunveruleg rás

en: Digital Television and Radio
is: Stafrænt sjónvarp og útvarp

en: Terrestrial reception parameters
is: Móttökuviðföng um loftnet

en: DVB-T reception parameters
is: DVB-T móttökuviðföng

en: ISDB-T reception parameters
is: ISDB-T móttökuviðföng

en: Cable and satellite reception parameters
is: Móttökuviðföng kapal- og gervitungla

en: DVB-S2 parameters
is: DVB-S2 viðföng

en: ISDB-S parameters
is: ISDB-S viðföng

en: Satellite equipment control
is: Stjórntæki gervitunglamóttakara

en: ATSC reception parameters
is: ATSC móttökuviðföng

en: Digital broadcasting
is: Stafræn útsending

en: Digital Video (Firewire/ieee1394) input
is: Stafrænt inntak myndmerkis (Firewire/IEEE1394)

en: Satellite scanning config
is: Stillingar fyrir leit að gervitunglum

en: Filename of config file in share/dvb/dvb-s.
is: Skráarheiti stillingaskrár í share/dvb/dvb-s.

en: Scan tuning list
is: Skanna lista yfir tíðnir

en: Use NIT for scanning services
is: Nota NIT til að skanna þjónustur

en: DVB input with v4l2 support
is: DVB inntak með v4l2 stuðningi

en: %.1f MHz (%d services)
    ~%s remaining
is: %.1f MHz (%d þjónustur)
    ~%s eftir

en: Scanning DVB
is: Skanna DVB

en: DVD angle
is: DVD horn

en: Default DVD angle.
is: Sjálfgefið DVD horn.

en: Start directly in menu
is: Ræsa beint úr valmynd

en: Start the DVD directly in the main menu. This will try to skip all the useless warning introductions.
is: Ræsa DVD-diskinn beint úr aðalvalmyndinni. Þá er sleppt öllum óþörfum aðvörunum og kynningum.

en: DVD with menus
is: DVD með valmynd

en: DVDnav Input
is: DVDnav Inntak

en: DVDnav demuxer
is: DVDnav affléttari

en: Playback failure
is: Villa við spilun

en: DVD without menus
is: DVD án valmyndar

en: File input
is: Skráarinntak

en: File
is: Skrá

en: Directory
is: Mappa

en: List special files
is: Telja upp sérstakar skrár

en: Username
is: Notandanafn

en: Password
is: Lykilorð

en: FTP account
is: FTP aðgangur

en: Account that will be used for the connection.
is: Aðgangur sem verður notaður í tengingunni.

en: FTP authentication
is: FTP-auðkenning

en: Please enter a valid login and password for the ftp connexion to %s
is: Settu inn notandanafn og lykilorð fyrir ftp-tenginguna við %s

en: FTP input
is: FTP inntak

en: Network interaction failed
is: Gagnverkun nets brást

en: VLC could not connect with the given server.
is: VLC gat ekki tengst við uppgefinn þjón.

en: VLC's connection to the given server was rejected.
is: Tengingu VLC við uppgefinn þjón var hafnað.

en: Your account was rejected.
is: Aðgangnum þínum var hafnað.

en: Auto re-connect
is: Endurtengjast sjálfvirkt

en: HTTP input
is: HTTP-inntak

en: HTTP authentication
is: HTTP-auðkenni

en: Please enter a valid login name and a password for realm %s.
is: Settu inn notandanafn og lykilorð fyrir svæðið %s.

en: HTTPS input
is: HTTPS-inntak

en: Continuous stream
is: Óslitið streymi

en: Keep reading a resource that keeps being updated.
is: Halda áfram að lesa tilfang sem uppfærist.

en: Cookies forwarding
is: Áframsending á vefkökum

en: Forward cookies across HTTP redirections.
is: Áframsenda smákökur yfir HTTP-endurbeiningar

en: Referrer
is: Tilvísandi

en: User agent
is: Kennisstrengur

en: Dummy
is: Sýnidæmi

en: Dummy input
is: Sýnidæmisinntak

en: ID
is: Auðkenni (ID)

en: Set the ID of the elementary stream
is: Stilla auðkenni gagnastraums

en: Group
is: Hópur

en: Set the group of the elementary stream
is: Stilla hóp gagnastraums

en: Category
is: Flokkur

en: Set the category of the elementary stream
is: Stilla flokk gagnastraums

en: Unknown
is: Óþekkt

en: Data
is: Gögn

en: Set the codec of the elementary stream
is: Stilla kóðunarlykil gagnastraums

en: Language of the elementary stream as described by ISO639
is: Tungumál gagnastraums eins og lýst er í ISO639

en: Sample rate of an audio elementary stream
is: Safntíðni hljóðgagnastraums

en: Channels count
is: Fjöldi rása

en: Channels count of an audio elementary stream
is: Fjöldi rása í hljóðgagnastraumi

en: Width
is: Breidd

en: Width of video or subtitle elementary streams
is: Breidd gagnastrauma fyrir mynd eða textavarp

en: Height
is: Hæð

en: Height of video or subtitle elementary streams
is: Hæð gagnastrauma fyrir mynd eða textavarp

en: Display aspect ratio
is: Birta stærðarhlutföll

en: Display aspect ratio of a video elementary stream
is: Birta stærðarhlutföll myndgagnastraums

en: Frame rate of a video elementary stream
is: Rammatíðni myndgagnastraums

en: Size
is: Stærð

en: Size of stream in bytes
is: Stærð streymis í bætum

en: Memory input
is: Minnisinntak

en: Memory stream
is: Streymi í minni

en: Pace
is: Hraði

en: Read the audio stream at VLC pace rather than Jack pace.
is: Lesa hljóðstreymið á hraða VLC fremur en hraða Jack.

en: Auto connection
is: Sjálfvirk tenging

en: JACK audio input
is: JACK hljóðinntak

en: JACK Input
is: JACK inntak

en: Link #
is: Tengill #

en: Video ID
is: Auðkenni myndmerkis

en: Audio configuration
is: Stillingar hljóðs

en: HD-SDI Input
is: HD-SDI inntak

en: Teletext configuration
is: Stillingar textavarps

en: Teletext language
is: Tungumál textavarps

en: SDI Input
is: SDI inntak

en: SDI Demux
is: SDI demux

en: Kasenna RTSP dialect
is: Kasenna RTSP tilbrigði

en: WMServer RTSP dialect
is: WMServer RTSP tilbrigði

en: RTSP frame buffer size
is: Stærð RTSP-rammabiðminnis

en: RTP/RTSP/SDP demuxer (using Live555)
is: RTP/RTSP/SDP affléttari (nota Live555)

en: RTSP/RTP access and demux
is: RTSP/RTP aðgangur og affléttun

en: Use RTP over RTSP (TCP)
is: Nota RTP yfir RTSP (TCP)

en: Client port
is: Gátt biðlaraforrits

en: Force multicast RTP via RTSP
is: Þvinga fjölvörpun RTP í gegnum RTSP

en: HTTP tunnel port
is: Gátt HTTP-ganga (tunnel)

en: RTSP authentication
is: RTSP auðkenning

en: RTSP connection failed
is: RTSP-tenging brást

en: Force selection of all streams
is: Þvinga val á öllu streymi

en: Maximum bitrate
is: Hámarks bitahraði

en: TCP/UDP timeout (ms)
is: TCP/UDP tímamörk (msek)

en: Microsoft Media Server (MMS) input
is: Microsoft Media Server (MMS) inntak

en: MTP input
is: MTP inntak

en: File reading failed
is: Tókst ekki að lesa skrá

en: VLC could not read the file: %s
is: VLC gat ekki lesið skrána: %s

en: NFS input
is: NFS-inntak

en: NFS operation failed
is: NFS aðgerðin mistókst

en: Capture the audio stream in stereo.
is: Taka upp hljóðstreymið í víðómi.

en: Samplerate
is: Safntíðni

en: Samplerate of the captured audio stream, in Hz (eg: 11025, 22050, 44100, 48000)
is: Safntíðni gripins straums, in Hz (t.d: 11025, 22050, 44100, 48000)

en: OSS input
is: OSS inntak

en: PulseAudio input
is: PulseAudio inntak

en: Encrypted connexion
is: Dulkóðuð tenging

en: RDP Remote Desktop
is: RDP fjartengt skjáborð

en: RTCP (local) port
is: (Staðvær) RTCP-gátt

en: Maximum RTP sources
is: Hámark RTP uppspretta

en: RTP source timeout (sec)
is: Tímamörk RTP-gjafa (sek)

en: Real-Time Protocol (RTP) input
is: Real-Time Protocol (RTP) inntak

en: SDP required
is: SDP krafist

en: Connection failed
is: Tenging mistókst

en: VLC could not connect to "%s:%d".
is: VLC gat ekki tengst "%s:%d".

en: Session failed
is: Villa í setu

en: Receive buffer
is: Móttökubiðminni

en: UDP receive buffer size (bytes)
is: Stærð UDP móttökubiðminnis (bæti)

en: Host
is: Miðlari

en: SAT>IP Receiver Plugin
is: SAT>IP móttökuviðbót

en: Capture region width
is: Grípa breidd svæðis

en: Capture region height
is: Grípa hæð svæðis

en: Follow the mouse
is: Elta músina

en: Mouse pointer image
is: Mynd á músarbendill

en: Display ID
is: Auðkenni skjás (ID)

en: Screen Input
is: Skjáinntak

en: Screen
is: Skjár

en: Screen capture (with X11/XCB)
is: Upptaka af skjá (með X11/XCB)

en: SFTP port
is: SFTP gátt

en: SFTP port number to use on the server
is: Númer SFTP-gáttar til að nota á þjóninum

en: SFTP input
is: SFTP inntak

en: SFTP authentication
is: SFTP auðkenni

en: Please enter a valid login and password for the sftp connexion to %s
is: Settu inn notandanafn og lykilorð fyrir sftp-tenginguna við %s

en: Frame buffer depth
is: Dýpt rammabiðminnis (frame buffer)

en: Frame buffer width
is: Breidd rammabiðminnis (frame buffer)

en: Frame buffer height
is: Hæð rammabiðminnis (frame buffer)

en: Frame buffer segment ID
is: Hlutaauðkenni í biðminni

en: Frame buffer file
is: Skrá fyrir rammabiðminni (frame buffer)

en: XWD file (autodetect)
is: XWD-skrá (finna sjálfvirkt)

en: 8 bits
is: 8 bitar

en: 15 bits
is: 15 bitar

en: 16 bits
is: 16 bitar

en: 24 bits
is: 24 bitar

en: 32 bits
is: 32 bitar

en: Framebuffer input
is: Inntak rammabiðminnis

en: Shared memory framebuffer
is: Samnýtt rammabiðminni

en: Samba (Windows network shares) input
is: Samba (Windows netsameignir) ílag

en: SMB input
is: SMB inntak

en: SMB domain
is: SMB formengi

en: Domain/Workgroup that will be used for the connection.
is: Lén/Vinnuhópur sem verður notað í tengingunni.

en: SMB authentication required
is: Auðkenningar SMB krafist

en: SRT input
is: SRT-inntak

en: SRT latency (ms)
is: SRT-töf (msek)

en: 16 bytes
is: 16 bæti

en: 24 bytes
is: 24 bæti

en: 32 bytes
is: 32 bæti

en: TCP input
is: TCP inntak

en: Time code
is: Tímakóði

en: UDP Source timeout (sec)
is: Tímamörk UDP-gjafa (sek)

en: UDP input
is: UDP inntak

en: Reset defaults
is: Frumstilla sjálfgefið

en: Video capture device
is: Upptökutæki myndmerkis

en: VBI capture device
is: VBI upptökutæki

en: Standard
is: Sjálfgefið

en: Video standard (Default, SECAM, PAL, or NTSC).
is: Myndmerkisstaðall (Sjálfgefið, SECAM, PAL eða NTSC).

en: Audio input
is: Hljóðinntak

en: Maximum frame rate to use (0 = no limits).
is: Hámarks rammatíðni sem á að nota (0 = engin takmörk).

en: Radio device
is: Útvarpstæki

en: Frequency
is: Tíðni

en: Tuner frequency in Hz or kHz (see debug output).
is: Tíðni móttakara í Hz eða kHz (sjá aflúsunarúttak).

en: Audio mode
is: Hljóðhamur

en: Reset controls
is: Frumstilla stýringar

en: Reset controls to defaults.
is: Frumstilla stýringar á sjálfgefin gildi.

en: Brightness
is: Birtustig

en: Picture brightness or black level.
is: Birtustig myndmerkis eða svertustig

en: Automatic brightness
is: Sjálfvirkt birtustig

en: Automatically adjust the picture brightness.
is: Aðlaga birtustig myndmerkis sjálfvirkt.

en: Contrast
is: Birtuskil

en: Saturation
is: Mettun

en: Picture saturation or chroma gain.
is: Litmettun myndar eða mögnun litgildis.

en: Hue
is: Litblær

en: Hue or color balance.
is: Litblær eða litajafnvægi.

en: Automatic hue
is: Sjálfvirkur litblær

en: Automatically adjust the picture hue.
is: Aðlaga litblæ myndmerkis sjálfvirkt.

en: White balance temperature (K)
is: Hvítvægishitastig (K)

en: White balance temperature as a color temperation in Kelvin (2800 is minimum incandescence, 6500 is maximum daylight).
is: Hvítvægishitastig sem lithitastig í Kelvingráðum (2800 er lágmarksglóð, 6500 er hámarksdagsljós).

en: Automatic white balance
is: Sjálfvirkt hvítvægi

en: Automatically adjust the picture white balance.
is: Aðlaga hvítvægi myndmerkis sjálfvirkt.

en: Red balance
is: Vægi rauðs

en: Red chroma balance.
is: Vægi rauðs litgildis.

en: Blue balance
is: Vægi blás

en: Blue chroma balance.
is: Vægi blás litgildis.

en: Gamma
is: Litróf (gamma)

en: Gamma adjust.
is: Laga litróf.

en: Automatic gain
is: Sjálfvirk styrkaukning

en: Automatically set the video gain.
is: Nota sjálfvirka styrkaukningu myndmerkis.

en: Gain
is: Styrkaukning

en: Picture gain.
is: Myndmögnun.

en: Sharpness
is: Skerpa

en: Sharpness filter adjust.
is: Aðlögun skerpusíu.

en: Chroma gain
is: Mögnun á litgildi

en: Chroma gain control.
is: Stýring á litgildismögnun.

en: Automatic chroma gain
is: Sjálfvirk mögnun á litgildi

en: Automatically control the chroma gain.
is: Stýra mögnun á litgildi sjálfvirkt.

en: Power line frequency
is: Tíðni rafkerfis

en: Power line frequency anti-flicker filter.
is: Flöktdeyfisíun fyrir rafkerfistíðni.

en: Backlight compensation
is: Mótvægisjöfnun baklýsingar

en: Band-stop filter
is: Tíðnibilasía

en: Horizontal flip
is: Spegla lárétt

en: Flip the picture horizontally.
is: Spegla mynd lárétt

en: Vertical flip
is: Spegla lóðrétt

en: Flip the picture vertically.
is: Spegla mynd lóðrétt

en: Rotate (degrees)
is: Snúningur (gráður)

en: Picture rotation angle (in degrees).
is: Snúningshorn myndmerkis (í gráðum).

en: Color killer
is: Litabani

en: Enable the color killer, i.e. switch to black & white picture whenever the signal is weak.
is: Virkja litabana, það er að segja að skipta í svarthvíta mynd þegar myndmerki er veikt.

en: Color effect
is: Litáhrif

en: Select a color effect.
is: Veldu litáhrif.

en: Black & white
is: Svarthvítt

en: Sepia
is: Sepía

en: Negative
is: Negatíva

en: Emboss
is: Upphleypt

en: Sketch
is: Skissa

en: Sky blue
is: Himinblátt

en: Grass green
is: Grasgrænt

en: Skin whiten
is: Lýsa hörund

en: Vivid
is: Skært

en: Audio volume
is: Hljóðstyrkur

en: Volume of the audio input.
is: Styrkur hljóðinntaks.

en: Audio balance
is: Hljóðjafnvægi

en: Balance of the audio input.
is: Jafnvægi hljóðinntaks.

en: Bass level
is: Styrkur bassa

en: Bass adjustment of the audio input.
is: Stilling bassa í hljóðinntaki.

en: Treble level
is: Styrkur diskant

en: Treble adjustment of the audio input.
is: Stilling á diskant (treble) í hljóðinntaki.

en: Mute the audio.
is: Þagga hljóðið.

en: Loudness mode
is: Lágtíðnihamur (loudness)

en: Loudness mode a.k.a. bass boost.
is: Lágtíðnihamur m.ö.o. bassaaukning

en: v4l2 driver controls
is: Stjórnun v4l2 rekils

en: All
is: Allt

en: Multichannel television sound (MTS)
is: Margrása sjónvarpshljóð (MTS)

en: 525 lines / 60 Hz
is: 525 línur / 60 Hz

en: 625 lines / 50 Hz
is: 625 línur / 50 Hz

en: PAL N Argentina
is: PAL N Argentína

en: NTSC M South Korea
is: NTSC M Suður-Kórea

en: Primary language
is: Aðaltungumál

en: Secondary language or program
is: Aukatungumál eða forrit

en: Dual mono
is: Tvöfaldað einóma

en: Video4Linux input
is: Video4Linux inntak

en: Video input
is: Myndmerkisinntak

en: Tuner
is: Stillir

en: Controls
is: Stjórntæki

en: Video capture controls (if supported by the device)
is: Upptökustýringar myndmerkis (ef stutt af tæki)

en: Video4Linux compressed A/V input
is: Video4Linux þjappað A/V inntak

en: Video4Linux radio tuner
is: Video4Linux útvarpstæki

en: VCD input
is: VCD inntak

en: [vcd:][device][#[title][,[chapter]]]
is: [vcd:][tæki][@[titill][,[kafli]]]

en: Support for VDR recordings (http://www.tvdr.de/).
is: Stuðningur við VDR-upptökur (http://www.tvdr.de/).

en: Chapter offset in ms
is: Hliðrun kafla í msek

en: Move all chapters. This value should be set in milliseconds.
is: Færa alla kafla. Þetta gildi á að vera í millisekúndum.

en: Default frame rate for chapter import.
is: Sjálfgefin rammatíðni við innflutning kafla.

en: VDR recordings
is: VDR upptökur

en: VLC could not read the file (%s).
is: VLC gat ekki lesið skrána (%s).

en: VLC could not open the file "%s" (%s).
is: VLC gat ekki opnað skrána "%s" (%s).

en: VDR Cut Marks
is: VDR skurðarmerki

en: Start
is: Byrja

en: X.509 Certificate Authority
is: X.509 vottunaraðili (CA)

en: Certificate of the Authority to verify server's against
is: Skilríki vottunaraðila (CA) sem sannreyna á þjóninn

en: X.509 Certificate Revocation List
is: X.509 afturköllunarlisti (Certificate Revocation List)

en: List of revoked servers certificates
is: Listi yfir afturkölluð skilríki þjóna

en: X.509 Client certificate
is: Skilríki X.509 biðlara

en: X.509 Client private key
is: Einkalykill X.509-biðlara

en: Compression level
is: Þjöppunarstig

en: Image quality
is: Myndgæði

en: Image quality 1 to 9 (max)
is: Myndgæði 1 til 9 (hámark)

en: VNC client access
is: VNC biðlaraaðgangur

en: Loopback mode
is: Hringtengingarhamur (loopback)

en: Windows Audio Session API input
is: Windows Audio Session API inntak

en: Dummy stream output
is: Prófunarstreymisúttak

en: Keep existing file
is: Halda tiltækri skrá

en: Overwrite
is: Skrifa yfir

en: Overwrite existing file
is: Skrifa yfir skrá sem þegar er til

en: Append to file
is: Bæta við í skrá

en: Format time and date
is: Snið tíma og dagsetningar

en: Synchronous writing
is: Samhæfð skrifun

en: Mime
is: MIME

en: HTTP stream output
is: HTTP straumúttak

en: Segment length
is: Lengd búts

en: Split segments anywhere
is: Kljúfa búta einhversstaðar

en: Number of segments
is: Fjöldi búta

en: Allow cache
is: Leyfa skyndiminni

en: Index file
is: Yfirlitsskrá

en: Delete segments
is: Eyða bútum

en: Delete segments when they are no longer needed
is: Eyða bútum (segments) þegar þeirra er ekki lengur þörf

en: Use muxers rate control mechanism
is: Nota hraðastýringaraðferð fléttara

en: AES key file
is: AES lykilskrá

en: HTTP Live streaming output
is: HTTP Live úttaksstraumur

en: Stream name
is: Heiti streymis

en: Stream description
is: Lýsing á streymi

en: Stream MP3
is: Streyma MP3

en: Genre description
is: Lýsing á stíltegund

en: Genre of the content.
is: Stíltegund efnisins.

en: URL description
is: URL lýsing

en: Number of channels
is: Fjöldi rása

en: Ogg Vorbis Quality
is: Ogg Vorbis Gæði

en: Stream public
is: Streyma opinberlega

en: IceCAST output
is: IceCAST úttak

en: SRT stream output
is: SRT-streymisúttak

en: Caching value (ms)
is: Skyndiminni (msek)

en: Group packets
is: Hópa pakka

en: UDP stream output
is: UDP-streymisúttak

en: Time between two alarm messages in ms
is: Tími milli tveggja áminninga í msek

en: Audiobar Graph
is: Hljóðrásarlínurit

en: Simple decoder for Dolby Surround encoded streams
is: Einfaldur afkóðari fyrir Dolby Surround-kóðuð streymi

en: Dolby Surround decoder
is: Dolby Surround afkóðari

en: No decoding of Dolby Surround
is: Engin afkóðun á Dolby Surround

en: Headphone virtual spatialization effect
is: Sýndar-rýmishljómsáhrif (spatialization) fyrir heyrnartól

en: Headphone effect
is: Heyrnartólaáhrif

en: Use downmix algorithm
is: Nota niðurblöndunarútreikning

en: Select channel to keep
is: Veldu rás til að halda

en: Rear left
is: Aftan vinstri

en: Rear right
is: Aftan hægri

en: Low-frequency effects
is: Lágtíðniáhrif

en: Side left
is: Hlið vinstri

en: Side right
is: Hlið hægri

en: Rear center
is: Aftan miðja

en: Stereo to mono downmixer
is: Víðóma í einóma niðurblöndun

en: Sound Delay
is: Hljóðtöf

en: Delay
is: Töf

en: Add a delay effect to the sound
is: Bæta við töf í hljóðið

en: Delay time
is: Töf (tími)

en: Level of input signal
is: Styrkur inntaksmerkis

en: RMS/peak
is: RMS/toppur

en: Set the RMS/peak.
is: Setja RMS/topp.

en: Attack time
is: Upphafstími

en: Set the attack time in milliseconds.
is: Stilla upphafstíma virkni (attack time) í millísekúndum.

en: Release time
is: Sleppitími

en: Set the release time in milliseconds.
is: Stilla sleppitíma virkni (release time) í millísekúndum.

en: Threshold level
is: Hljóðmörk (threshold)

en: Set the threshold level in dB.
is: Stilla hljóðmörk (threshold level) í dB.

en: Ratio
is: Hlutfall

en: Set the ratio (n:1).
is: Stilla hlutfallið (n:1).

en: Knee radius
is: Mýkiradíus

en: Set the knee radius in dB.
is: Stilla radíus mýkingar (knee radius) í dB.

en: Makeup gain
is: Mótvægismögnun

en: Set the makeup gain in dB (0 ... 24).
is: Stilla mótvægisaukningu (makeup gain) í dB (0 ... 24).

en: Compressor
is: Hljóðþjappari

en: Dynamic range compressor
is: Breytileg styrkleikasviðsþjöppun

en: Equalizer preset
is: Forstillingar tónjafnara

en: Preset to use for the equalizer.
is: Forstillingar sem nota á fyrir tónjafnara.

en: Use VLC frequency bands
is: Nota tíðnisvið VLC

en: Two pass
is: Tvær yfirferðir

en: Global gain
is: Almenn styrkaukning

en: Set the global gain in dB (-20 ... 20).
is: Settu almenna styrkaukningu í dB (-20 ... 20).

en: Equalizer with 10 bands
is: Tónjafnari með 10 tíðnisviðum

en: Equalizer
is: Tónjafnari

en: Flat
is: Flatt

en: Classical
is: Klassískt

en: Club
is: Klúbb

en: Dance
is: Dans

en: Full bass
is: Þéttur bassi

en: Full bass and treble
is: Þéttur bassi og diskantur

en: Full treble
is: Þéttur diskant

en: Large Hall
is: Stór salur

en: Live
is: Lifandi

en: Party
is: Partý

en: Pop
is: Popp

en: Reggae
is: Reggí

en: Rock
is: Rokk

en: Soft
is: Mjúkt

en: Soft rock
is: Mjúkt rokk

en: Techno
is: Teknó

en: Gain multiplier
is: Margföldun mögnunar

en: Karaoke
is: Karókí

en: Simple Karaoke filter
is: Einföld karókí-sía

en: Number of audio buffers
is: Fjöldi biðminna fyrir hljóð

en: Maximal volume level
is: Hámarks hljóðstyrkur

en: Volume normalizer
is: Hljóðstyrksjafnari

en: Parametric Equalizer
is: Parametrískur tónjafnari

en: Low freq (Hz)
is: Lágtíðni (Hz)

en: Low freq gain (dB)
is: Lágtíðnimögnun (dB)

en: High freq (Hz)
is: Hátíðni (Hz)

en: High freq gain (dB)
is: Hátíðnimögnun (dB)

en: Freq 1 (Hz)
is: Tíðni 1 (Hz)

en: Freq 1 gain (dB)
is: Tíðni 1 mögnun (dB)

en: Freq 1 Q
is: Tíðni 1 Q

en: Freq 2 (Hz)
is: Tíðni 2 (Hz)

en: Freq 2 gain (dB)
is: Tíðni 2 mögnun (dB)

en: Freq 2 Q
is: Tíðni 2 Q

en: Freq 3 (Hz)
is: Tíðni 3 (Hz)

en: Freq 3 gain (dB)
is: Tíðni 3 mögnun (dB)

en: Freq 3 Q
is: Tíðni 3 Q

en: Resampling quality
is: Gæði endursöfnunar

en: Speex resampler
is: Speex endursafnari

en: Sample rate converter type
is: Gerð safntíðniumbreytis

en: Linear (fastest)
is: Línulegt (hraðast)

en: SRC resampler
is: SRC endursafnari

en: Secret Rabbit Code (libsamplerate) resampler
is: Secret Rabbit Code (libsamplerate) endursafnari

en: Nearest-neighbor audio resampler
is: Næsti-nágranni hljóðendursöfnun

en: Overlap Length
is: Lengd skörunar

en: Search Length
is: Leitarlengd

en: Room size
is: Stærð herbergis

en: Room width
is: Breidd herbergis

en: Width of the virtual room
is: Breidd sýndarherbergis

en: Wet
is: Blautt

en: Dry
is: Þurrt

en: Damp
is: Rakt

en: Audio Spatializer
is: Hljóðrýmd (spatializer)

en: Spatializer
is: Rýmishljómur (spatializer)

en: Dummy audio output
is: Prófunarhljóðúttak

en: Audio output device
is: Hjóðúttakstæki

en: Audio output device (using ALSA syntax).
is: Hjóðúttakstæki (með framsetningu ALSA).

en: Audio output channels
is: Úttaksrásir hljóðs

en: ALSA audio output
is: ALSA hljóðúttak

en: Audio output failed
is: Hljóðúttaksvilla

en: The audio device "%s" could not be used:
    %s.
is: Ekki var hægt að nota "%s" hljóðtækið:
    %s.

en: Audio memory
is: Hljóðminni

en: Audio memory output
is: Hljóðminnisúttak

en: Sample format
is: Snið sýnishorns

en: HAL AudioUnit output
is: HAL AudioUnit úttak

en: %s (Encoded Output)
is: %s (kóðað úttak)

en: Audio device is not configured
is: Hljóðtæki er ekki stillt

en: Output device
is: Úttakstæki

en: Select your audio output device
is: Veldu hljóðúttakstæki

en: Speaker configuration
is: Hátalarastillingar

en: Select speaker configuration you want to use. This option doesn't upmix! So NO e.g. Stereo -> 5.1 conversion.
is: Veldu þá uppröðun hátalara sem þú vilt nota. Ekki er hægt að blanda saman möguleikum! Þannig að ekki er hægt að blanda saman Víðóma --> 5.1 í uppsetningu.

en: DirectX audio output
is: DirectX hljóðúttak

en: Output format
is: Úttakssnið

en: Number of output channels
is: Fjöldi úttaksrása

en: Add WAVE header
is: Bæta við WAVE haus

en: Output file
is: Úttaksskrá

en: File audio output
is: Hljóðúttak úr skrá

en: Automatically connect to writable clients
is: Tengjast sjálfvirkt við skrifanleg viðföng

en: JACK client name
is: Nafn JACK-biðlara

en: JACK audio output
is: JACK hljóðúttak

en: Device
is: Tæki

en: K Audio Interface audio output
is: KAudioInterface hljóðúttak

en: HDMI/SPDIF audio passthrough
is: HDMI/SPDIF hljóðgegnumstreymi

en: Disabled
is: Óvirkt

en: Enabled
is: Virkjað

en: Open Sound System audio output
is: Hljóðúttak Open Sound System (OSS)

en: Pulseaudio audio output
is: Pulseaudio hljóðúttak

en: OpenBSD sndio audio output
is: OpenBSD sndio hljóðúttak

en: Software gain
is: Styrkaukning í hugbúnaði

en: Select Audio Device
is: Veldu hljóðtæki

en: WaveOut audio output
is: WaveOut hljóðúttak

en: Use float32 output
is: Nota float32 úttak

en: A/52 dynamic range compression
is: A/52 þjöppun á breytilegu sviði

en: ATSC A/52 (AC-3) audio decoder
is: ATSC A/52 (AC-3) hljóðafkóðari

en: ADPCM audio decoder
is: ADPCM hljóðafkóðari

en: AES3/SMPTE 302M audio decoder
is: AES3/SMPTE 302M hljóðafkóðari

en: AES3/SMPTE 302M audio packetizer
is: AES3/SMPTE 302M hljóðbitari

en: AOM video decoder
is: AOM-myndmerkisafkóðari

en: Raw/Log Audio decoder
is: Raw/Log hljóðafkóðari

en: Use Core Text renderer
is: Nota Core Text myndgerð

en: Use Core Text renderer in the subtitle.
is: Nota Core Text myndgerð fyrir skjátexta.

en: ARIB subtitles decoder
is: ARIB skjátextaafkóðari

en: ARIB subtitles
is: ARIB skjátextar

en: bits
is: bitar

en: simple
is: einfalt

en: Various audio and video decoders/encoders delivered by the FFmpeg library. This includes (MS)MPEG4, DivX, SV1,H261, H263, H264, WMV, WMA, AAC, AMR, DV, MJPEG and other codecs
is: Ýmsir hljóð- og myndmerkjaafkóðarar/kóðarar sem innifaldir eru í FFmpeg aðgerðasafninu. Þar má nefna (MS)MPEG4, DivX, SV1,H261, H263, H264, WMV, WMA, AAC, AMR, DV, MJPEG ásamt fleiru

en: FFmpeg audio/video decoder
is: FFmpeg hljóð/mynd afkóðari

en: Decoding
is: Afkóðun

en: Encoding
is: Kóðun

en: FFmpeg audio/video encoder
is: FFmpeg hljóð/mynd kóðun

en: Direct rendering
is: Bein myndgerð

en: Show corrupted frames
is: Sýna skemmda ramma

en: Workaround bugs
is: Leiðir framhjá villum

en: Hurry up
is: Drífa sig

en: Skip frame (default=0)
is: Hlaupa yfir ramma (sjálfgefið=0)

en: Codec name
is: Heiti kóðunarlykils

en: Internal libavcodec codec name
is: Innra heiti libavcodec kóðunarlykils

en: Skip the loop filter for H.264 decoding
is: Sleppa lykkjusíunni fyrir H.264 afkóðun

en: Hardware decoding
is: Vélbúnaðarafkóðun

en: This allows hardware decoding when available.
is: Þetta gerir kleift að nota vélbúnaðarafkóðun þegar slíkt er mögulegt.

en: Threads
is: Þræðir

en: Ratio of key frames
is: Hlutfall lykilramma

en: Ratio of B frames
is: Hlutfall B-ramma

en: Video bitrate tolerance
is: Þolvik bitahraða myndmerkis

en: Video bitrate tolerance in kbit/s.
is: Þolvik bitahraða myndmerkis í kbitum/sek.

en: Interlaced encoding
is: Fléttuð kóðun

en: Noise reduction
is: Suðsía

en: Quality level
is: Gæðastig

en: Specify AAC audio profile to use
is: Tilgreina hvaða AAC hljóðsnið eigi að nota

en: Direct3D11 Video Acceleration
is: Direct3D11 myndmerkishröðun

en: unknown
is: óþekkt

en: video
is: myndmerki

en: audio
is: hljóð

en: subpicture
is: undirmynd

en: VLC could not open the %4.4s %s encoder.
is: VLC gat ekki opnað %4.4s %s kóðarann.

en: VA-API video decoder via DRM
is: VA-API myndmerkisafkóðun í gegnum DRM

en: VA-API video decoder
is: VA-API myndmerkisafkóðari

en: BPG image decoder
is: BPG myndafkóðari

en: Opacity
is: Ógagnsæi

en: Closed Captions decoder
is: Closed Captions skjátextaafkóðari

en: CDG video decoder
is: CDG myndmerkisafkóðari

en: Crystal HD hardware video decoder
is: Crystal HD vélbúnaðarafkóðari myndmerkis

en: CVD subtitle decoder
is: Afkóðari fyrir CVD-skjátexta

en: Chaoji VCD subtitle packetizer
is: Chaoji VCD skjátextabitari

en: Encoding quality
is: Kóðunargæði

en: Keyframe interval
is: Millibil lykilramma

en: Daala video decoder
is: Daala myndmerkisafkóðari

en: Daala video packetizer
is: Daala myndmerkisbitari

en: Daala video encoder
is: Daala myndmerkiskóðari

en: DTS dynamic range compression
is: DTS þjöppun á breytilegu sviði

en: Dummy decoder
is: Prófunarafkóðari

en: X coordinate of the rendered subtitle
is: X-hnit á myndgerðum skjátexta

en: Y coordinate of the rendered subtitle
is: Y-hnit á myndgerðum skjátexta

en: X coordinate of the encoded subtitle
is: X-hnit á kóðuðum skjátexta

en: Y coordinate of the encoded subtitle
is: Y-hnit á kóðuðum skjátexta

en: DVB subtitles decoder
is: DVB skjátextaafkóðari

en: DVB subtitles
is: DVB skjátextar

en: DVB subtitles encoder
is: DVB skjátextakóðari

en: Dummy encoder
is: Prófunarkóðari

en: AAC audio decoder (using libfaad2)
is: AAC hljóðafkóðari (notar libfaad2)

en: AAC extension
is: AAC ending

en: Encoder Profile
is: Snið kóðara

en: Encoder Algorithm to use.
is: Reiknirit kóðara sem á að nota.

en: VBR Quality
is: Gæði VBR

en: Enable afterburner library
is: Virkja afterburner-aðgerðasafnið

en: FDK-AAC Audio encoder
is: FDK-AAC hljóðkóðari

en: Flac audio decoder
is: FLAC hljóðafkóðari

en: Flac audio encoder
is: FLAC hljóðkóðari

en: Chorus
is: Kórus

en: Polyphony
is: Fjölradda

en: Reverb
is: Eftirómur

en: FluidSynth MIDI synthesizer
is: FluidSynth MIDI hljóðgervill

en: MIDI synthesis not set up
is: MIDI hljóðgervill ekki uppsettur

en: G.711 decoder
is: G.711 afkóðari

en: G.711 encoder
is: G.711 kóðari

en: Use DecodeBin
is: Nota DecodeBin

en: GStreamer Based Decoder
is: Afkóðari byggður á GStreamer

en: JPEG image decoder
is: JPEG myndafkóðari

en: JPEG image encoder
is: JPEG myndkóðari

en: Formatted Subtitles
is: Sniðnir skjátextar

en: Shadow
is: Skuggi

en: Outline
is: Útlínur

en: Black
is: Svart

en: Gray
is: Grátt

en: Silver
is: Silfur

en: White
is: Hvítt

en: Maroon
is: Ljósbrúnt

en: Red
is: Rautt

en: Fuchsia
is: Dökkbleikt

en: Yellow
is: Gult

en: Olive
is: Ólífu

en: Green
is: Grænt

en: Teal
is: Blágrænt

en: Lime
is: Límónu

en: Purple
is: Purpurablátt

en: Navy
is: Flotablátt

en: Blue
is: Blátt

en: Aqua
is: Sægrænt

en: Use Tiger for rendering
is: Nota Tiger til myndgerðar

en: Rendering quality
is: Myndgerðargæði

en: Select rendering quality, at the expense of speed. 0 is fastest, 1 is highest quality.
is: Veldu mestu gæði myndgerðar, á kostnað hraða. 0 er hraðast, 1 er mestu gæði.

en: Default font effect
is: Sjálfgefin áhrif á letri

en: Default font effect strength
is: Sjálfgefinn styrkur áhrifa á letri

en: Default font description
is: Sjálfgefin lýsing á letri

en: Default font color
is: Sjálfgefinn litur á letri

en: Default font alpha
is: Sjálfgefið gegnsæi leturs

en: Default background color
is: Sjálfgefinn bakgrunnslitur

en: Default background alpha
is: Sjálfgefið gegnsæi bakgrunns

en: Tiger rendering defaults
is: Sjálfgefnar Tiger myndgerðarstillingar

en: Subtitles (advanced)
is: Skjátextar (ítarlegt)

en: Subtitle renderers using libass
is: Myndgerð skjátexta með libass

en: Building font cache
is: Byggi skyndiminni leturs

en: Please wait while your font cache is rebuilt.
    This should take less than a minute.
is: Bíddu aðeins á meðan skyndiminni leturs er endurnýjað.
    Það ætti að taka minna en mínútu.

en: MPEG I/II video decoder (using libmpeg2)
is: MPEG I/II myndmerkisafkóðari (notar libmpeg2)

en: Linear PCM audio decoder
is: Línulegur PCM hljóðkóðari

en: Linear PCM audio packetizer
is: Línulegur PCM hljóðbitari

en: Linear PCM audio encoder
is: Línulegur PCM hljóðkóðari

en: MPEG audio layer I/II/III decoder
is: MPEG audio layer I/II/III hljóðafkóðari

en: Media Foundation Transform decoder
is: Media Foundation Transform afkóðari

en: MPEG audio decoder using mpg123
is: MPEG hljóðafkóðari sem notar mpg123

en: OggSpots video decoder
is: OggSpots myndmerkisafkóðari

en: OggSpots video packetizer
is: OggSpots myndmerkisbitari

en: OMX direct rendering
is: Bein OMX-myndgerð

en: Enable OMX direct rendering.
is: Virkja beina OMX-myndgerð.

en: Audio/Video decoder (using OpenMAX IL)
is: Hljóð/mynd-afkóðari (notar OpenMAX IL)

en: Video encoder (using OpenMAX IL)
is: Myndmerkiskóðari (notar OpenMAX IL)

en: OpenMAX IL video output
is: OpenMAX IL myndmerkisúttak

en: Opus audio decoder
is: Opus hljóðafkóðari

en: Opus audio encoder
is: Opus hljóðkóðari

en: PNG video decoder
is: PNG myndmerkisafkóðari

en: PNG video encoder
is: PNG myndmerkiskóðari

en: Enable software mode
is: Virkja hugbúnaðarham

en: Maximum Bitrate
is: Hámarks bitahraði

en: Pseudo raw video packetizer
is: Pseudo raw myndmerkisbitari

en: Low Delay mode
is: Lágtafarhamur (low delay mode)

en: Lossless mode
is: Taplaus hamur

en: Noise Threshold
is: Suðmörk

en: CBR bitrate (kbps)
is: CBR bitahraði (kb/sek)

en: Maximum bitrate (kbps)
is: Hámarks bitahraði (kb/sek)

en: Minimum bitrate (kbps)
is: Hámarks bitahraði (kb/sek)

en: Prefilter
is: Forsía

en: No pre-filtering
is: Engin forsíun

en: Add Noise
is: Bæta við suði

en: Force Profile
is: Þvinga snið

en: Main Profile
is: Aðalsnið

en: SCTE-18 decoder
is: SCTE-18 afkóðari

en: SCTE-27 decoder
is: SCTE-27 afkóðari

en: SDL Image decoder
is: SDL myndafkóðari

en: SDL_image video decoder
is: SDL_image myndmerkisafkóðari

en: Mode
is: Hamur

en: Encoding complexity
is: Kóðunarflækjustig

en: Maximal bitrate
is: Hámarks bitahraði

en: CBR encoding
is: CBR kóðun

en: Discontinuous Transmission
is: Slitrótt sending

en: Enable discontinuous transmission (DTX).
is: Virkja slitrótta sendingu (DTX).

en: Narrow-band (8kHz)
is: Þröngtíðni (8kHz)

en: Wide-band (16kHz)
is: Breiðtíðni (16kHz)

en: Ultra-wideband (32kHz)
is: Ofur-breiðtíðni (32kHz)

en: Speex audio decoder
is: Speex hljóðafkóðari

en: Speex audio packetizer
is: Speex hljóðbitari

en: Speex audio encoder
is: Speex hljóðkóðari

en: Disable DVD subtitle transparency
is: Gera gegnsæi DVD-skjátexta óvirkt

en: Removes all transparency effects used in DVD subtitles.
is: Fjarlægir öll gegnsæisáhrif sem notuð eru í DVD-skjátextum.

en: DVD subtitles decoder
is: DVD skjátextaafkóðari

en: DVD subtitles
is: DVD skjátextar

en: DVD subtitles packetizer
is: DVD skjátextabitari

en: EBU STL subtitles decoder
is: EBU STL skjátextaafkóðari

note: xgettext: The character encoding name in parenthesis corresponds to that used for the GetACP translation. "Windows-1252" applies to Western European languages using the Latin alphabet.
en: Default (Windows-1252)
is: Sjálfgefið (Windows-1252)

en: System codeset
is: Stafatafla kerfis

en: Universal (UTF-8)
is: Alþjóðlegt (UTF-8)

en: Universal (UTF-16)
is: Alþjóðlegt (UTF-16)

en: Universal (big endian UTF-16)
is: Alþjóðlegt (big endian UTF-16)

en: Universal (little endian UTF-16)
is: Alþjóðlegt (little endian UTF-16)

en: Universal, Chinese (GB18030)
is: Alþjóðlegt, Kínverskt (GB18030)

en: Western European (Latin-9)
is: Vesturevrópskt (Latin-9)

en: Western European (Windows-1252)
is: Vesturevrópskt (Windows-1252)

en: Western European (IBM 00850)
is: Vesturevrópsk (IBM 00850)

en: Eastern European (Latin-2)
is: Austurevrópskt (Latin-2)

en: Eastern European (Windows-1250)
is: Austurevrópskt (Windows-1250)

en: Esperanto (Latin-3)
is: Esperantó (Latin-3)

en: Nordic (Latin-6)
is: Norrænt (Latin-6)

en: Cyrillic (Windows-1251)
is: Kyrillískt (Windows-1251)

en: Russian (KOI8-R)
is: Rússneskt (KOI8-R)

en: Ukrainian (KOI8-U)
is: Úkraínskt (KOI8-U)

en: Arabic (ISO 8859-6)
is: Arabískt (ISO- 8859-6)

en: Arabic (Windows-1256)
is: Arabískt (Windows-1256)

en: Greek (ISO 8859-7)
is: Grískt (ISO- 8859-7)

en: Greek (Windows-1253)
is: Grískt (Windows-1253)

en: Hebrew (ISO 8859-8)
is: Hebreskt (ISO- 8859-8)

en: Hebrew (Windows-1255)
is: Hebreskt (Windows-1255)

en: Turkish (ISO 8859-9)
is: Tyrkneskt (ISO- 8859-9)

en: Turkish (Windows-1254)
is: Tyrkneskt (Windows-1254)

en: Thai (TIS 620-2533/ISO 8859-11)
is: Tælenskt (TIS 620-2533/ISO 8859-11)

en: Thai (Windows-874)
is: Thaílenskt (Windows-874)

en: Baltic (Latin-7)
is: Baltneskt (Latin-7)

en: Baltic (Windows-1257)
is: Baltneskt (Windows-1257)

en: Celtic (Latin-8)
is: Keltneskt (Latin-8)

en: South-Eastern European (Latin-10)
is: Austurevrópskt (Latin-10)

en: Simplified Chinese (ISO-2022-CN-EXT)
is: Einfaldað kínverskt (ISO-2022-CN-EXT)

en: Simplified Chinese Unix (EUC-CN)
is: Einfaldað kínverskt Unix (EUC-CN)

en: Japanese (7-bits JIS/ISO-2022-JP-2)
is: Japanskt (7-bits JIS/ISO-2022-JP-2)

en: Japanese Unix (EUC-JP)
is: Japanskt Unix (EUC-JP)

en: Japanese (Shift JIS)
is: Japanskt (Shift-JIS)

en: Korean (EUC-KR/CP949)
is: Kóreskt (EUC-KR/CP949)

en: Korean (ISO-2022-KR)
is: Kóreskt (ISO-2022-KR)

en: Traditional Chinese (Big5)
is: Hefðbundið kínverskt (Big5)

en: Traditional Chinese Unix (EUC-TW)
is: Hefðbundið kínverskt Unix (EUC-TW)

en: Hong-Kong Supplementary (HKSCS)
is: Hong-Kong viðbótar (HKSCS)

en: Vietnamese (VISCII)
is: Víetnamskt (VISCII)

en: Vietnamese (Windows-1258)
is: Víetnamskt (Windows-1258)

en: Subtitle text encoding
is: Stafatafla skjátexta

en: Set the encoding used in text subtitles
is: Stilltu hvaða stafatafla sé notuð í skjátextum

en: Subtitle justification
is: Jöfnun skjátexta

en: Set the justification of subtitles
is: Stilla jöfnun skjátexta

en: UTF-8 subtitle autodetection
is: Finna UTF-8 skjátexta sjálfvirkt

en: Text subtitle decoder
is: Afkóðari fyrir skjátexta

en: USF subtitles decoder
is: USF skjátextaafkóðari

en: tx3g subtitles decoder
is: tx3g skjátextaafkóðari

en: tx3g subtitles
is: tx3g skjátextar

en: Philips OGT (SVCD subtitle) decoder
is: Afkóðari fyrir Philips OGT (SVCD skjátextar)

en: SVCD subtitles
is: SVCD skjátextar

en: Philips OGT (SVCD subtitle) packetizer
is: Bitari fyrir Philips OGT (SVCD skjátextar)

en: Image width
is: Breidd myndar

en: Image height
is: Hæð myndar

en: Scale factor
is: Kvörðunargildi

en: SVG video decoder
is: SVG myndmerkisafkóðari

en: T.140 text encoder
is: T.140 textakóðari

en: Workaround for France
is: Framhjáhlaup í Frakklandi

en: Teletext subtitles decoder
is: Skjátextaafkóðari fyrir textavarp

en: HDMV TextST subtitles decoder
is: HDMV TextST skjátextaafkóðari

en: Post processing quality
is: Gæði eftirmeðhöndlunar

en: Theora video decoder
is: Theora myndmerkisafkóðari

en: Theora video packetizer
is: Theora myndmerkisbitari

en: Theora video encoder
is: Theora myndmerkiskóðari

en: TTML decoder
is: TTML afkóðari

en: TTML subtitles decoder
is: TTML skjátextaafkóðari

en: TTML demuxer
is: TTML affléttari

en: Stereo mode
is: Víðóma hamur

en: VBR mode
is: VBR-hamur

en: Use Variable BitRate. Default is to use Constant BitRate (CBR).
is: Nota breytilegan bitahraða (VBR). Sjálfgefið er að nota fastan bitahraða (CBR).

en: Joint stereo
is: Samtengt víðóma

en: Libtwolame audio encoder
is: Libtwolame hljóðkóðari

en: Ulead DV audio decoder
is: Ulead DV hljóðafkóðari

en: Use Hardware decoders only
is: Einungis nota vélbúnaðarafkóðun

en: VideoToolbox video decoder
is: VideoToolbox myndmerkisafkóðari

en: Maximum encoding bitrate
is: Hámarks bitahraði kóðunar

en: Minimum encoding bitrate
is: Lágmarks bitahraði kóðunar

en: Vorbis audio decoder
is: Vorbis hljóðafkóðari

en: Vorbis audio packetizer
is: Vorbis hljóðbitari

en: Vorbis audio encoder
is: Vorbis hljóðkóðari

en: Quality mode
is: Gæðahamur

en: WebM video decoder
is: WebM myndmerkisafkóðari

en: WebM video encoder
is: WebM myndmerkiskóðari

en: WEBVTT decoder
is: WEBVTT afkóðari

en: WEBVTT subtitles decoder
is: WEBVTT skjátextaafkóðari

en: WEBVTT subtitles parser
is: WEBVTT skjátextaþáttari

en: Skip loop filter
is: Sleppa lykkjusíu

en: H.264 level
is: H.264 stig

en: H.264 profile
is: H.264-snið

en: Interlaced mode
is: Fléttaður hamur

en: Set QP
is: Setja QP

en: Min QP
is: Lágmarks QP

en: Max QP
is: Hámarks QP

en: Max QP step
is: Hámarks QP þrep

en: Max QP step between frames.
is: Hámarks QP þrep milli ramma.

en: VBV buffer
is: VBV biðminni

en: QP difference between chroma and luma
is: QP munur milli litgildis (chroma) og ljómastiguls (luma)

en: QP difference between chroma and luma.
is: QP munur milli litgildis (chroma) og ljómastiguls (luma)

en: Multipass ratecontrol
is: Strikt hastighetskontrol

en: Adaptive spatial transform size
is: Stærð aðlaganlegrar rýmisumbreytingar

en: CPU optimizations
is: Örgjörvabestanir

en: Use assembler CPU optimizations.
is: Nota smalamálsörgjörvabestun

en: PSNR computation
is: PSNR útreikningar

en: SSIM computation
is: SSIM útreikningar

en: Quiet mode
is: Hljóðlátur hamur

en: Statistics
is: Tölfræði

en: Print stats for each frame.
is: Prenta tölfræði fyrir hvern ramma.

en: SPS and PPS id numbers
is: Auðkennisnúmer SPS og PPS

en: x264 advanced options
is: Ítarlegir valkostir x264

en: x264 advanced options, in the form {opt=val,op2=val2}.
is: Ítarlegir valkostir x264, á sniðinu {rofi=gildi,rofi2=gildi2}.

en: Fast
is: Hratt

en: Normal
is: Venjulegt

en: Slow
is: Hægt

en: Spatial
is: Rýmis

en: checkerboard
is: köflótt

en: column alternation
is: dálkar til skiptis

en: row alternation
is: raðir til skiptis

en: side by side
is: hlið við hlið

en: top bottom
is: efst neðst

en: frame alternation
is: rammar til skiptis

en: H.264/MPEG-4 Part 10/AVC encoder (x264 10-bit)
is: H.264/MPEG-4 Part 10/AVC kóðari (x264 10-bita)

en: H.262/MPEG-2 encoder (x262)
is: H.262/MPEG-2 kóðari (x262)

en: H.264/MPEG-4 Part 10/AVC encoder (x264)
is: H.264/MPEG-4 Part 10/AVC kóðari (x264)

en: H.265/HEVC encoder (x265)
is: H.265/HEVC kóðari (x265)

en: XWD image decoder
is: XWD myndafkóðari

en: Teletext page
is: Textavarpssíða

en: Open the indicated Teletext page. Default page is index 100.
is: Opna uppgefna textavarpssíðu. Sjálfgefin síða er númer 100.

en: Teletext alignment
is: Jöfnun textavarps

en: Teletext text subtitles
is: Skjátextar frá textavarpi

en: Output teletext subtitles as text instead of as RGBA.
is: Setja textavarpstexta út sem texta í stað RGBA.

en: VBI and Teletext decoder
is: Afkóðun VBI & textavarps

en: VBI & Teletext
is: VBI & Textavarp

en: D-Bus control interface
is: D-Bus stýriviðmót

en: VLC media player
is: VLC margmiðlunarspilarinn

en: Motion threshold (10-100)
is: Skynjunarmörk hreyfingar (10-100)

en: Amount of movement required for a mouse gesture to be recorded.
is: Magn hreyfingar sem þarf til að músarbending sé skráð.

en: Trigger button
is: Vekjarahnappur

en: Trigger button for mouse gestures.
is: Vekjarahnappur fyrir músarbendingar.

en: Middle
is: Miðja

en: Gestures
is: Bendingar

en: Mouse gestures control interface
is: Stýriviðmót fyrir músabendingar

en: Global Hotkeys
is: Víðværir flýtilyklar

en: Global Hotkeys interface
is: Viðmót fyrir víðværa flýtilykla

en: Hotkeys
is: Flýtilyklar

en: Hotkeys management interface
is: Flýtilyklaviðmót

en: One
is: Einn

en: Loop: %s
is: Lykkja: %s

en: Random: %s
is: Slembið: %s

en: Audio Device: %s
is: Hljóðtæki: %s

en: Recording
is: Upptaka

en: Recording done
is: Upptöku lokið

en: Sub sync: bookmarked audio time
is: Samræming skjátexta: bókamerkti tíma hljóðs

en: No active subtitle
is: Enginn virkur skjátexti

en: Sub sync: bookmarked subtitle time
is: Samræming skjátexta: bókamerkti tíma skjátexta

en: Sub sync: set bookmarks first!
is: Samræming skjátexta: settu fyrst bókamerki!

en: Sub sync: corrected %i ms (total delay = %i ms)
is: Samræming skjátexta: leiðrétti %i msek (heildartöf = %i msek)

en: Sub sync: delay reset
is: Samræming skjátexta: núllstillti töf

en: Subtitle delay %i ms
is: Skjátextatöf %i msek

en: Audio delay %i ms
is: Hljóðtöf %i msek

en: Audio track: %s
is: Lag: %s

en: Subtitle track: %s
is: Skjátextaspor: %s

en: N/A
is: Á ekki við

en: Program Service ID: %s
is: Auðkenni dagskrárþjónustu: %s

en: Aspect ratio: %s
is: Stærðarhlutföll: %s

en: Crop: %s
is: Skera: %s

en: Zooming reset
is: Endurstilling aðdráttar

en: Scaled to screen
is: Kvarðað að skjá

en: Original Size
is: Upprunaleg stærð

en: Zoom mode: %s
is: Aðdráttarhamur: %s

en: Deinterlace off
is: Affléttun af

en: Deinterlace on
is: Affléttun á

en: Subtitle position: no active subtitle
is: Staðsetning skjátexta: enginn virkur skjátexti

en: Subtitle position %d px
is: Staðsetning skjátexta %d px

en: Subtitle text scale %d%%
is: Kvarði skjátexta %d%%

en: Speed: %.2fx
is: Hraði: %.2fx

en: 
    Warning: if you cannot access the GUI anymore, open a command-line window, go to the directory where you installed VLC and run "vlc -I qt"
is: 
    Aðvörun: ef þú getur ekki lengur opnað grafíska viðmótið (GUI), opnaðu þá skipanalínuglugga, farðu í möppuna þar sem þú settir upp VLC og keyrðu "vlc -I qt"

en: Change the lirc configuration file
is: Skipta um lirc-stillingaskrána

en: Infrared
is: Innrautt

en: Infrared remote control interface
is: Viðmót innrauðrar fjarstýringar

en: motion
is: hreyfing

en: motion control interface
is: stýriviðmót hreyfingar

en: Use HDAPS, AMS, APPLESMC or UNIMOTION motion sensors to rotate the video
is: Nota HDAPS, AMS, APPLESMC eða UNIMOTION hreyfiskynjara til að snúa myndmerkinu

en: UDP timeout (in ms)
is: UDP tímamörk (í msek)

en: Length of time (in ms) until aborting data reception.
is: Tímalengd (í msek) þar til móttöku gagna verður hætt.

en: Network Sync
is: Netsamstilling

en: Network synchronization
is: Samstilling á neti

en: Install Windows Service
is: Setja upp Windows þjónustu

en: Install the Service and exit.
is: Setja upp þjónustu og hætta.

en: Uninstall Windows Service
is: Taka niður Windows þjónustu

en: Uninstall the Service and exit.
is: Taka niður þjónustu og hætta.

en: Display name of the Service
is: Birta heiti þjónustunnar

en: Change the display name of the Service.
is: Breyta birtingarnafni þjónustunnar.

en: Configuration options
is: Stillingar á uppsetningu

en: NT Service
is: NT þjónusta

en: Windows Service interface
is: Windows Service viðmót

en: Initializing
is: Frumstilli

en: Opening
is: Opnar

en: Error
is: Villa

en: Show stream position
is: Sýna stöðu streymis

en: Fake TTY
is: Gervi-TTY

en: Remote control interface
is: Viðmót fjarstýringar

en: Remote control interface initialized. Type `help' for help.
is: Viðmót fjarstýringar frumstillt. Skrifaðu `help' til að sjá hjálpina.

en: Unknown command `%s'. Type `help' for help.
is: Óþekkt skipun `%s'. Skrifaðu `help' til að sjá hjálpina.

en: +----[ Remote control commands ]
is: +----[ Skipanir fjarstýringar ]

en: | add XYZ  . . . . . . . . . . . . add XYZ to playlist
is: | add XYZ  . . . . . . . . . . . . bæta XYZ við spilunarlista

en: | enqueue XYZ  . . . . . . . . . queue XYZ to playlist
is: | enqueue XYZ  . . . . . . . . . setja XYZ í biðröð á spilunarlista

en: | playlist . . . . .  show items currently in playlist
is: | playlist  . . . . . birta atriði sem eru núna á spilunarlista

en: | play . . . . . . . . . . . . . . . . . . play stream
is: | play  . . . . . . . . . . . . . . . . . . spila streymi

en: | stop . . . . . . . . . . . . . . . . . . stop stream
is: | stop . . . . . . . . . . . . . . . . . . stöðva streymi

en: | next . . . . . . . . . . . . . .  next playlist item
is: | next  . . . . . . . . . . . . . .  næsta atriði á spilunarlista

en: | prev . . . . . . . . . . . .  previous playlist item
is: | prev . . . . . . . . . . . .  fyrra atriði á spilunarlista

en: | goto . . . . . . . . . . . . . .  goto item at index
is: | goto . . . . . . . . . . . . . .  fara á atriði í skrá

en: | repeat [on|off] . . . .  toggle playlist item repeat
is: | repeat [á|af]   . . . . víxla endurtekningu atriðis í spilunarlista

en: | loop [on|off] . . . . . . . . . toggle playlist loop
is: | loop [á|af]  . . . . . . . . . víxla lykkju í spilunarlista

en: | random [on|off] . . . . . . .  toggle random jumping
is: | random [á|af]  . . . . . . .  víxla af/á tilviljunarkenndu hoppi

en: | clear . . . . . . . . . . . . . . clear the playlist
is: | clear  . . . . . . . . . . . . . . hreinsa spilunarlistann

en: | status . . . . . . . . . . . current playlist status
is: | status . . . . . . . . . . . staða núverandi spilunarlista

en: | pause  . . . . . . . . . . . . . . . .  toggle pause
is: | pause  . . . . . . . . . . . . . . . . víxla bið af/á

en: | frame. . . . . . . . . .  play frame by frame
is: | frame. . . . . . . . . .  spila ramma fyrir ramma

en: | f [on|off] . . . . . . . . . . . . toggle fullscreen
is: | f [á|af] . . . . . . . . . . . . víxla skjáfylli af/á

en: | info . . . . .  information about the current stream
is: | info . . . . .  upplýsingar um núverandi streymi

en: | stats  . . . . . . . .  show statistical information
is: | stats  . . . . . . . . birta tölfræðiupplýsingar

en: | help . . . . . . . . . . . . . . . this help message
is: | help . . . . . . . . . . . . þessi hjálparskilaboð

en: | quit . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  quit vlc
is: | quit . . . . . . . . . . . . .   fara út úr vlc

en: +----[ end of help ]
is: +----[ endi hjálpar ]

en: Press pause to continue.
is: Ýttu á biðhnapp til að halda áfram.

en: Type 'pause' to continue.
is: Skrifaðu 'pause' til að halda áfram.

en: Playlist has only %u element | Playlist has only %u elements
is[0]: Spilunarlistinn er aðeins með %u atriði
is[1]: Spilunarlistinn er aðeins með %u atriðum

en: +-[Incoming]
is: +-[Á innleið]

en: | input bytes read : %8.0f KiB
is: | lesin inntaksbæti : %8.0f KiB

en: | input bitrate    :   %6.0f kb/s
is: | bitahraði inntaks    :   %6.0f kb/s

en: +-[Video Decoding]
is: +-[Afkóðun myndmerkis]

en: | video decoded    :    %5<PRIi64>
is: | myndmerki afkóðað    :    %5<PRIi64>

en: | frames displayed :    %5<PRIi64>
is: | birtir rammar :    %5<PRIi64>

en: | frames lost      :    %5<PRIi64>
is: | tapðaðir rammar      :    %5<PRIi64>

en: +-[Audio Decoding]
is: +-[Hljóðafkóðun]

en: | audio decoded    :    %5<PRIi64>
is: | hljóð afkóðað    :    %5<PRIi64>

en: | buffers played   :    %5<PRIi64>
is: | biðminni spilað   :    %5<PRIi64>

en: | buffers lost     :    %5<PRIi64>
is: | biðminni tapað     :    %5<PRIi64>

en: Windows messages interface
is: Windows skilaboðaviðmót

en: Maximum device width
is: Hámarksbreidd tækis

en: Maximum device height
is: Hámarkshæð tækis

en: Fixed Bandwidth in KiB/s
is: Föst bandbreidd í KiB/sek

en: Preferred bandwidth for non adaptive streams
is: Umbeðin bandbreidd fyrir ekki-aðlaganleg streymi

en: Adaptive Logic
is: Aðlaganlega röklegt

en: Use regular HTTP modules
is: Nota venjulegar HTTP-einingar

en: Connect using HTTP access instead of custom HTTP code
is: Tengjast með HTTP-aðgangi í stað sérsniðins HTTP-kóða

en: Low latency
is: Lítill biðtími

en: Predictive
is: Forspárstilling

en: Near Optimal
is: Næstum bestað

en: Bandwidth Adaptive
is: Aðlaganleg bandbreidd

en: Fixed Bandwidth
is: Föst bandbreidd

en: Lowest Bandwidth/Quality
is: Minnsta bandbreidd/gæði

en: Highest Bandwidth/Quality
is: Mesta bandbreidd/gæði

en: Adaptive
is: Aðlaganlegt

en: AIFF demuxer
is: AIFF affléttari

en: ASF/WMV demuxer
is: ASF/WMV affléttari

en: AU demuxer
is: AU affléttari

en: Avformat demuxer
is: Avformat affléttari

en: Demuxer
is: Affléttari

en: Avformat muxer
is: Avformat fléttari

en: Muxer
is: Fléttari

en: Force use of a specific avformat muxer.
is: Þvinga til að nota ákveðinn avformat fléttara.

en: Format name
is: Sníða nafn

en: Internal libavcodec format name
is: Innra heiti libavcodec sniðs

en: Ask for action
is: Spyrja hvað eigi að gera

en: Always fix
is: Alltaf laga

en: Never fix
is: Aldrei laga

en: Fix when necessary
is: Laga þegar það er nauðsynlegt

en: AVI demuxer
is: AVI affléttari

en: Do not play
is: Ekki spila

en: Play as is
is: Nota óbreytt

en: CAF demuxer
is: CAF affléttari

en: CDG demuxer
is: CDG affléttari

en: Append to existing file
is: Bæta við skrá sem þegar er til

en: Dirac video demuxer
is: Dirac myndmerkisaffléttari

en: Directory import
is: Innflutningur möppu

en: FLAC demuxer
is: FLAC affléttari

en: Decode
is: Afkóða

en: Decode at the demuxer stage
is: Afkóða á affléttunarstigi

en: Forced chroma
is: Þvingað litgildi

en: Duration in seconds
is: Tímalengd í sekúndum

en: Real-time
is: Rauntíma

en: Image demuxer
is: Affléttari mynda

en: Image
is: Mynd

en: Frames per Second
is: Rammar á sekúndu

en: M-JPEG camera demuxer
is: M-JPEG myndavélaaffléttari

en: Matroska stream demuxer
is: Matroska straumaffléttari

en: Respect ordered chapters
is: Virða röðun kafla

en: Play chapters in the order specified in the segment.
is: Spila kafla í þeirri röð sem tiltekið er í bútnum.

en: Chapter codecs
is: Kóðunarlyklar kafla

en: Use chapter codecs found in the segment.
is: Nota kóðunarlykla kafla sem finnast í bútnum.

en: Preload MKV files in the same directory
is: Forhlaða MKV-skrám í sömu möppu

en: Preload matroska files in the same directory to find linked segments (not good for broken files).
is: Forhlaða MKV-skrám í sömu möppu til að finna tengda búta (ekki gott ef skrár eru skemmdar).

en: Enable reverberation
is: Virkja eftiróm

en: Reverberation level (from 0 to 100, default value is 0).
is: Styrkur eftiróms (frá 0 til 100, sjálfgefið gildi er 0).

en: Surround delay, in ms. Usual values are from 5 to 40 ms.
is: Töf surround-hljóms, í msek. Venjuleg gildi eru á bilinu 5 til 40 msek.

en: MOD demuxer (libmodplug)
is: MOD affléttari (libmodplug)

en: Reverberation level
is: Styrkur eftiróms

en: Reverberation delay
is: Töf eftiróms

en: Mega bass
is: Megabassi

en: Surround
is: Surround hljóðumhverfi

en: Surround delay (ms)
is: Töf surround-hljóms (msek)

en: Writer
is: Textahöfundur

en: Composer
is: Tónskáld

en: Producer
is: Framleiðandi

en: Information
is: Upplýsingar

en: Disclaimer
is: Skilmálar

en: Requirements
is: Kröfur

en: Original Format
is: Upprunalegt snið

en: Display Source As
is: Sýna uppruna sem

en: Host Computer
is: Hýsitölva

en: Performers
is: Flytjendur

en: Original Performer
is: Upprunalegur flytjandi

en: Warning
is: Aðvörun

en: Software
is: Hugbúnaður

en: Lyrics
is: Lagatextar

en: Record Company
is: Útgáfufyrirtæki

en: Model
is: Tegund

en: Product
is: Vara

en: Grouping
is: Hópun

en: Sub-Title
is: Undirtitill

en: Arranger
is: Útsetjari

en: Art Director
is: Listrænn stjórnandi

en: Copyright Acknowledgement
is: Höfundaréttaryfirlýsing

en: Conductor
is: Stjórnandi

en: Song Description
is: Lýsing á verki

en: Phonogram Rights
is: Réttindi hljómpötuframleiðanda

en: Sound Engineer
is: Hljóðmaður

en: Soloist
is: Einleikari

en: Thanks
is: Þakkir

en: Executive Producer
is: Framkvæmdastjórn

en: Encoding Params
is: Kóðunarviðföng

en: Vendor
is: Framleiðandi

en: Keywords
is: Stikkorð

en: Explicit
is: Skilgreint (explicit)

en: Clean
is: Hreint

en: M4A audio only
is: Einungis M4A-hljóð

en: MP4 stream demuxer
is: MP4 straumaffléttari

en: Do not seek
is: Ekki leita

en: MusePack demuxer
is: MusePack affléttari

en: MPEG-I/II/4 / A52 / DTS / MLP audio
is: MPEG-I/II/4 / A52 / DTS / MLP hljóð

en: MPEG-4 video
is: MPEG-4 myndskeið

en: H264 video demuxer
is: H264 myndmerkisaffléttari

en: HEVC/H.265 video demuxer
is: HEVC/H.265 myndmerkisaffléttari

en: MPEG-I/II video demuxer
is: MPEG-I/II myndmerkisaffléttari

en: Trust MPEG timestamps
is: Treysta MPEG-tímamerkjum

en: MPEG-PS demuxer
is: MPEG-PS affléttari

en: CSA Key
is: CSA-lykill

en: Second CSA Key
is: Annar CSA-lykill

en: Separate sub-streams
is: Aðskilja undir-streymi

en: Digital TV Standard
is: Staðall fyrir stafrænt sjónvarp

en: MPEG Transport Stream demuxer
is: MPEG Transport Stream affléttari

en: Main audio
is: Aðalhljóð

en: Audio description for the visually impaired
is: Hljóðlýsing fyrir sjónskerta

en: Clean audio for the hearing impaired
is: Hreint hljóð fyrir heyrnarskerta

en: Spoken subtitles for the visually impaired
is: Talaðir skjátextar fyrir heyrnarskerta

en: Teletext
is: Textavarp

en: Teletext subtitles
is: Textavarpstextar

en: Teletext: additional information
is: Textavarp: viðbótarupplýsingar

en: Teletext: program schedule
is: Textavarp: dagskrá

en: Teletext subtitles: hearing impaired
is: Textavarpstextar: fyrir heyrnarskerta

en: DVB subtitles: hearing impaired
is: DVB skjátextar: fyrir heyrnarskerta

en: clean effects
is: hreinsa áhrif

en: hearing impaired
is: heyrnarskertir

en: visual impaired commentary
is: skýringar fyrir sjónskerta

en: NullSoft demuxer
is: NullSoft affléttari

en: Nuv demuxer
is: Nuv affléttari

en: OGG demuxer
is: OGG affléttari

en: Show shoutcast adult content
is: Birta fullorðinsefni í straumvarpi

en: Skip ads
is: Sleppa auglýsingum

en: M3U playlist import
is: Flytja inn M3U spilunarlista

en: RAM playlist import
is: Flytja inn RAM spilunarlista

en: PLS playlist import
is: Flytja inn PLS spilunarlista

en: B4S playlist import
is: Flytja inn B4S spilunarlista

en: DVB playlist import
is: Flytja inn DVB spilunarlista

en: Podcast parser
is: Hlaðvarpsþáttari

en: XSPF playlist import
is: Flytja inn XSPF spilunarlista

en: New winamp 5.2 shoutcast import
is: Nýr winamp 5.2 shoutcast innflutningur

en: ASX playlist import
is: Flytja inn ASX spilunarlista

en: Kasenna MediaBase parser
is: Kasenna MediaBase þáttari

en: QuickTime Media Link importer
is: QuickTime Media Link innflutningur

en: iTunes Music Library importer
is: iTunes Music Library innflutningur

en: WPL playlist import
is: Flytja inn WPL spilunarlista

en: Podcast Info
is: Upplýsingar um hlaðvarp (podcast)

en: Podcast Link
is: Tengill á hlaðvarp

en: Podcast Copyright
is: Höfundaréttur hlaðvarps

en: Podcast Category
is: Flokkur hlaðvarps

en: Podcast Keywords
is: Stikkorð hlaðvarps

en: Podcast Subtitle
is: Skjátexti hlaðvarps

en: Podcast Summary
is: Samantekt hlaðvarps

en: Podcast Publication Date
is: Útgáfudagur hlaðvarps

en: Podcast Author
is: Höfundur hlaðvarps

en: Podcast Subcategory
is: Undirflokkur hlaðvarps

en: Podcast Duration
is: Tímalengd hlaðvarps

en: Podcast Type
is: Tegund hlaðvarps

en: Podcast Size
is: Stærð hlaðvarps

en: %s bytes
is: %s bæti

en: Shoutcast
is: Straumvarp (shoutcast)

en: Listeners
is: Hlustendur

en: Load
is: Hlaða

en: Total duration
is: Heildar tímalengd

en: PVA demuxer
is: PVA affléttari

en: Audio sample rate in Hertz. Default is 48000 Hz.
is: Safntíðni hljóðs í Hertz. Sjálfgefið er 48000 Hz.

en: Audio channels
is: Hljóðrásir

en: Forces the audio language
is: Þvingar tungumál hljóðrása

en: Raw audio demuxer
is: Raw hljóðaffléttari

en: DV (Digital Video) demuxer
is: DV (Digital Video) affléttari

en: Force chroma (Use carefully)
is: Þvinga litgildi (nota varlega)

en: Force chroma. This is a four character string.
is: Þvinga litgildi. Það er fjögurra-stafa strengur.

en: Raw video demuxer
is: Raw myndmerkisaffléttari

en: Real demuxer
is: Real affléttari

en: C64 sid demuxer
is: C64 sid affléttari

en: SMF demuxer
is: SMF affléttari

en: EBU STL subtitles parser
is: EBU STL skjátextaþáttari

en: Text subtitle parser
is: Þáttari fyrir skjátexta

en: Subtitle delay
is: Töf skjátexta

en: Subtitle format
is: Snið skjátexta

en: Subtitle description
is: Lýsing skjátexta

en: TTA demuxer
is: TTA affléttari

en: TY Stream audio/video demux
is: Hljóð/myndaffléttun TY-streymis

en: Closed captions 2
is: Skjátextar (CC) 2

en: Closed captions 3
is: Skjátextar (CC) 3

en: Closed captions 4
is: Skjátextar (CC) 4

en: Desired frame rate for the VC-1 stream.
is: Umbeðin rammatíðni fyrir VC-1 streymi.

en: VC1 video demuxer
is: VC1 myndmerkisaffléttari

en: Vobsub subtitles parser
is: Vobsub skjátextaþáttari

en: VOC demuxer
is: VOC affléttari

en: WAV demuxer
is: WAV affléttari

en: XA demuxer
is: XA affléttari

en: Unknown category
is: Óþekktur flokkur

en: Closed captions
is: Valkvæðir skjátextar (CC - 888)

en: Textual audio descriptions
is: Skýringartextar við hljóðlýsingu

en: Ticker text
is: Strimiltexti

en: Active regions
is: Virk svæði

en: Semantic annotations
is: Umsagnir um samhengi

en: Transcript
is: Eftirrit

en: Linguistic markup
is: Tungumálsmerki

en: Cue points
is: Áherslustaðir

en: Subtitles (images)
is: Skjátextar (myndir)

en: Slides (text)
is: Skyggnur (texti)

en: Slides (images)
is: Skyggnur (myndir)

en: About VLC media player
is: Um VLC spilarann

en: Credits
is: Framlög

en: License
is: Notkunarleyfi

en: Authors
is: Höfundar

en: VLC media player and VideoLAN are trademarks of the VideoLAN Association.
is: VLC margmiðlunarspilarinn og VideoLAN eru skráð vörumerki VideoLAN-samtakanna.

en: <p>VLC media player is a free and open source media player, encoder, and streamer made by the volunteers of the <a href="https://www.videolan.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">VideoLAN</span></a> community.</p><p>VLC uses its internal codecs, works on essentially every popular platform, and can read almost all files, CDs, DVDs, network streams, capture cards and other media formats!</p><p><a href="https://www.videolan.org/contribute/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Help and join us!</span></a>
is: <p>VLC margmiðlunarspilarinn er frjáls og opinn margmiðlunarspilari, kóðari og streymari sem útbúinn er af sjálfboðaliðunum í <a href="https://www.videolan.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">VideoLAN</span></a> samfélaginu.</p><p>VLC styðst við innbyggða kóðunarlykla (codecs), virkar á nokkurn veginn hvaða stýrikerfi sem er, og getur lesið næstum því allar skrár, CD-diska, DVD-diska, netstreymi, upptökukort og aðrar margmiðlunarskrár!</p><p><a href="https://www.videolan.org/contribute/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Hjálpaðu til og taktu þátt!</span></a>

en: Playlist parsers
is: Þáttarar fyrir spilunarlista

en: Service Discovery
is: Uppgötvun þjónustu

en: Interfaces
is: Viðmót

en: Art and meta fetchers
is: Tól til að sækja myndskreytingar og lýsigögn

en: Extensions
is: Forritsaukar

en: Show Installed Only
is: Aðeins birta uppsettar

en: Find more addons online
is: Finna fleiri viðbætur á netinu

en: Addons Manager
is: Viðbótastýring

en: Installed
is: Uppsett

en: Name
is: Nafn

en: Author
is: Höfundur

en: Uninstall
is: Ekki uppsett

en: Skins
is: Skinn

en: 2 Pass
is: 2. Yfirferðir

en: Preamp
is: Formögnun

en: Enable dynamic range compressor
is: Virkja breytilega styrkleikasviðsþjöppun

en: Reset
is: Endurstilla

en: Attack
is: Upphaf

en: Release
is: Slepping

en: Threshold
is: Takmörk

en: Enable Spatializer
is: Virkja rýmishljóm (spatializer)

en: Headphone virtualization
is: Sýndarheyrnartól

en: Volume normalization
is: Hljóðstyrksstöðlun

en: Maximum level
is: Hámark

en: Filter
is: Sía

en: Audio Effects
is: Hljóðáhrif

en: Organize Profiles...
is: Skipuleggja snið...

en: Save
is: Vista

en: Remove a preset
is: Fjarlægja forstillingu

en: Remove
is: Fjarlægja

en: Add new Preset...
is: Bæta við nýrri forstillingu...

en: Organize Presets...
is: Skipuleggja forstillingar...

en: Save current selection as new preset
is: Vista núverandi val sem nýja forstillingu

en: Enter a name for the new preset:
is: Settu inn heiti fyrir nýju forstillinguna:

en: Bookmarks
is: Bókamerki

en: Add
is: Bæta við

en: Clear
is: Hreinsa

en: Edit
is: Breyta

en: Time
is: Tími

en: Untitled
is: Án Nafns

en: No input
is: Ekkert inntak

en: No input found. A stream must be playing or paused for bookmarks to work.
is: Ekkert inntak fundið. Straumur verður að vera í spilun eða í bið svo bókamerkin virki.

en: Input has changed
is: Inntakið hefur breyst

en: Backward
is: Afturábak

en: Seek backward
is: Leita afturábak

en: Forward
is: Áfram

en: Seek forward
is: Leita áfram

en: Playback position
is: Staðsetning afspilunar

en: Playback time
is: Tími afspilunar

en: Go to previous item
is: Fara á fyrra atriði

en: Go to next item
is: Fara á næsta atriði

en: Convert & Stream
is: Umbreyta & Streyma

en: Go!
is: Fara!

en: Drop media here
is: Sleppa miðli hér

en: Open media...
is: Opna miðil...

en: Choose Profile
is: Veldu snið

en: Customize...
is: Sérsníða...

en: Choose Destination
is: Veldu áfangastað

en: Choose an output location
is: Veldu áfangastað fyrir úttak

en: Browse...
is: Flakka...

en: Setup Streaming...
is: Uppsetning streymis...

en: Select Streaming Method
is: Veldu aðferð við streymi

en: Save as File
is: Vista sem skrá

en: Stream
is: Straumur

en: Apply
is: Virkja

en: Save as new Profile...
is: Vista sem nýtt snið...

en: Encapsulation
is: Hjúpun

en: Video codec
is: Myndkóðunarlykill

en: Audio codec
is: Hljóðkóðunarlykill

en: Keep original video track
is: Halda upprunalegu myndspori

en: Resolution
is: Upplausn

en: You just need to fill one of the three following parameters, VLC will autodetect the other using the original aspect ratio
is: Einungis þarf að fylla inn eina af þremur eftirfarandi breytum, VLC mun finna hinar sjálfvirkt út frá upprunalegum stærðarhlutföllum

en: Scale
is: Kvarði

en: Keep original audio track
is: Halda upprunalegu hljóðspori

en: Overlay subtitles on the video
is: Þekja skjátexta yfir myndmerki

en: Stream Destination
is: Áfangastaður streymis

en: Stream Announcement
is: Tilkynning streymis

en: Address
is: Vistfang

en: Port
is: Gátt

en: SAP Announcement
is: SAP tilkynning

en: HTTP Announcement
is: HTTP tilkynning

en: RTSP Announcement
is: RTSP tilkynning

en: Export SDP as file
is: Flytja SDP út sem skrá

en: Channel Name
is: Heiti rásar

en: SDP URL
is: SDP-slóð

en: Remove a profile
is: Fjarlægja snið

en: Select the profile you would like to remove:
is: Veldu sniðið sem þú vilt eyða:

en: Save as new profile
is: Vista sem nýtt snið

en: %@ stream to %@:%@
is: %@ streymt til %@:%@

en: No Address given
is: Ekkert vistfang var gefið

en: In order to stream, a valid destination address is required.
is: Setja verður inn gilt úttaksvistfang til að geta streymt.

en: Custom
is: Sérsnið

en: Remember
is: Muna

en: Random On
is: Slembi Á

en: Repeat Off
is: Slembi Af

en: Errors and Warnings
is: Villur og Viðvaranir

en: Clean up
is: Hreinsa

en: Play/Pause the current media
is: Spila/setja núverandi í bið

en: Go to the previous item
is: Fara á fyrra atriði

en: Leave fullscreen
is: Fara úr skjáfylliham

en: Volume
is: Hljóðstyrkur

en: Adjust the volume
is: Stilla hljóðstyrk

en: Adjust the current playback position
is: Aðlaga núverandi staðsetningu í afspilun

en: Volume: %i %%
is: Hljóðstyrkur: %i %%

en: VLC media player Help
is: VLC spilara hjálp

en: Index
is: Vísir

en: VLC media playback
is: Afspilun gagnamiðla með VLC

en: Messages
is: Skilaboð

en: Save log
is: Vista atvikaskrá

en: Save the debug log to a file
is: Vista atvikaskráninguna í skrá

en: Refresh log
is: Endurlesa atvikaskrá

en: Refresh the log output
is: Endurnýja atvikaskráningarúttakið

en: Clear log
is: Hreinsa atvikaskrá

en: Clear the log output
is: Hreinsa atvikaskráningarúttakið

en: Toggle details
is: Víxla ítarupplýsingum af/á

en: Show/hide details about a log message
is: Birta/fela ítarefni í atvikaskráningu

en: VLC Debug Log (%s).txt
is: VLC atvikaskrá (%s).txt

en: Remove old preferences?
is: Fjarlægja eldri kjörstillingar?

en: We just found an older version of VLC's preferences files.
is: Við fundum eldri útgáfu af kjörstillingaskrá VLC.

en: Move To Trash and Relaunch VLC
is: Setja í ruslið og endurræsa VLC

en: Level %i
is: Stig %i

en: Smaller
is: Minni

en: Small
is: Lítil

en: Large
is: Stór

en: Larger
is: Stærri

en: Check for Update...
is: Athuga með uppfærslu...

en: Preferences...
is: Valmöguleikar...

en: Services
is: Þjónustur

en: Hide VLC
is: Fela VLC

en: Hide Others
is: Fela annað

en: Show All
is: Sýna allt

en: Quit VLC
is: Loka VLC

en: 1:File
is: 1:Skrá

en: Advanced Open File...
is: Ítarleg opnun á skrá...

en: Open File...
is: Opna skrá...

en: Open Disc...
is: Opna disk...

en: Open Network...
is: Opna á neti...

en: Open Capture Device...
is: Opna upptökutæki...

en: Open Recent
is: Opna nýlegt

en: Close Window
is: Loka glugga

en: Convert / Stream...
is: Umbreyta / Streyma...

en: Save Playlist...
is: Vista spilunarlista...

en: Reveal in Finder
is: Birta í Finder

en: Cut
is: Klippa

en: Copy
is: Afrita

en: Paste
is: Líma

en: Select All
is: Velja allt

en: Find
is: Finna

en: View
is: Skoða

en: Show Sidebar
is: Sýna hliðarspjald

en: Playlist Table Columns
is: Dálkar spilunarlistans

en: Playback
is: Afspilun

en: Playback Speed
is: Afspilunarhraði

en: Track Synchronization
is: Samstilling spora

en: A→B Loop
is: A→B lykkja

en: Quit after Playback
is: Hætta eftir spilun

en: Step Forward
is: Skref áfram

en: Step Backward
is: Skref aftur á bak

en: Jump to Time
is: Hoppa á tíma

en: Renderer
is: Myndgerð

en: No renderer
is: Engin myndgerð

en: Increase Volume
is: Hækka hljóðstyrk

en: Decrease Volume
is: Minnka hljóðstyrk

en: Audio Device
is: Hljóðtæki

en: Half Size
is: Hálf stærð

en: Normal Size
is: Venjuleg stærð

en: Double Size
is: Tvöföld stærð

en: Fit to Screen
is: Laga að skjá

en: Float on Top
is: Fljóta efst

en: Fullscreen Video Device
is: Heilskjástæki

en: Post processing
is: Eftirvinnsla

en: Add Subtitle File...
is: Bæta við skjátextaskrá...

en: Subtitles Track
is: Textarás

en: Text Size
is: Textastærð

en: Text Color
is: Textalitur

en: Outline Thickness
is: Breidd útlína

en: Background Opacity
is: Ógegnsæi bakgrunns

en: Background Color
is: Bakgrunnslitur

en: Transparent
is: Gegnsætt

en: Window
is: Gluggi

en: Minimize
is: Lágmarka

en: Player...
is: Spilari...

en: Main Window...
is: Aðalgluggi...

en: Audio Effects...
is: Hljóðáhrif...

en: Video Effects...
is: Myndáhrif...

en: Bookmarks...
is: Bókamerki...

en: Playlist...
is: Spilunarlisti...

en: Media Information...
is: Upplýsinar um miðla

en: Messages...
is: Skilaboð...

en: Errors and Warnings...
is: Villur og viðvaranir...

en: Bring All to Front
is: Setja allt fremst

en: Help
is: Hjálp

en: VLC media player Help...
is: Hjálp fyrir VLC margmiðlunarspilara...

en: Online Documentation...
is: Handbækur/skjölun á netinu...

en: VideoLAN Website...
is: Vefsvæði VideoLAN...

en: Make a donation...
is: Styrkja verkefnið...

en: Online Forum...
is: Spjallsvæði á netinu...

en: File Format:
is: Skráasnið:

en: HTML playlist
is: HTML spilunarlisti

en: Save Playlist
is: Vista spilunarlista

en: Lock Aspect Ratio
is: Læsa stærðarhlutföllum

en: Search in Playlist
is: Leita í spilunarlista

en: Subscribe
is: Gerast áskrifandi

en: Unsubscribe
is: Segja upp áskrift

en: Subscribe to a podcast
is: Gerast áskrifandi að hlaðvarpi (podcast)

en: Unsubscribe from a podcast
is: Afpanta áskrift að hlaðvarpi

en: Check for album art and metadata?
is: Athuga með umslagsmyndir og lýsigögn?

en: Enable Metadata Retrieval
is: Leyfa sjálfvirkt niðurhal lýsigagna

en: No, Thanks
is: Nei, takk samt

en: Show/Hide Playlist
is: Sýna/fela spilunarlista

en: Repeat
is: Endurtaka

en: Shuffle
is: Stokka

en: Full Volume
is: Fullur hljóðstyrkur

en: Open Source
is: Opna uppruna

en: Open
is: Opna

en: Stream output:
is: Streymisúttak:

en: Settings...
is: Stillingar...

en: Disc
is: Diskur

en: Network
is: Netkerfi

en: Capture
is: Taka upp

en: Choose a file
is: Veldu skrá

en: Select a file for playback
is: Veldu skrá til afspilunar

en: Treat as a pipe rather than as a file
is: Meðhöndla sem pípu fremur en sem skrá

en: Play another media synchronously
is: Spila annan miðil samhliða

en: Choose...
is: Velja...

en: Custom playback
is: Sérsniðin afspilun

en: Open VIDEO_TS / BDMV folder
is: Opna VIDEO_TS / BDMV möppu

en: Insert Disc
is: Setja inn disk

en: Disable DVD menus
is: Afvirkja DVD valmyndir

en: Enable DVD menus
is: Virkja DVD valmyndir

en: IP Address
is: IP vistfang

en: Open RTP/UDP Stream
is: Opna RTP/UDP straum

en: Protocol
is: Samskiptamáti

en: Unicast
is: Einvörpun

en: Multicast
is: Fjölvörpun

en: Input Devices
is: Inntakstæki

en: Capture Audio
is: Taka upp hljóð

en: Add Subtitle File:
is: Bæta við skjátextaskrá:

en: Select a subtitle file
is: Veldu skjátextaskrá

en: FPS
is: r/sek

en: Subtitle encoding
is: Stafatafla skjátexta

en: Font size
is: Leturstærð

en: Subtitle alignment
is: Jöfnun skjátexta

en: Dismiss the subtitle setup dialog
is: Hunsa uppsetningarglugga fyrir skjátexta

en: Font Properties
is: Eiginleikar leturs

en: Subtitle File
is: Skjátextaskrá

en: s
is: sek

en: fps
is: r/sek

en: Open File
is: Opna skrá

en: %i tracks
is: %i spor

en: Streaming and Transcoding Options
is: Valkostir streymis og umkóðunar

en: Display the stream locally
is: Birta streymið staðvært

en: Transcoding options
is: Valkostir umkóðunar

en: Bitrate (kb/s)
is: Bitahraði (kb/sek)

en: Save File
is: Vista skrá

en: Track Number
is: Spor númer

en: Duration
is: Lengd

en: File Size
is: Skráarstærð

en: Expand All
is: Fletta allt út

en: Collapse All
is: Fella allt saman

en: Media Information
is: Miðilsupplýsingar

en: Location
is: Staðsetning

en: Save Metadata
is: Vista lýsigögn

en: General
is: Almennt

en: Codec Details
is: Nánar um kóðunarlykil

en: Read at media
is: Lesið úr miðli

en: Input bitrate
is: Bitahraði inntaks

en: Demuxed
is: Affléttað

en: Stream bitrate
is: Bitahraði streymis

en: Decoded blocks
is: Afkóðaðar blokkir

en: Displayed frames
is: Birtir rammar

en: Lost frames
is: Tapaðir rammar

en: Played buffers
is: Spiluð biðminni

en: Lost buffers
is: Töpuð biðminni

en: Error while saving meta
is: Villa við að vista lýsigögn

en: VLC was unable to save the meta data.
is: VLC tókst ekki að vista lýsigögnin.

en: Continue playback?
is: Halda afspilun áfram?

en: Continue
is: Halda áfram

en: Restart playback
is: Endurræsa afspilun

en: Playback of "%@" will continue at %@
is: Afspilun á "%@" mun halda áfram við %@

en: LIBRARY
is: SAFN

en: MY COMPUTER
is: TÖLVAN MÍN

en: DEVICES
is: TÆKI

en: LOCAL NETWORK
is: STAÐARNET

en: Interface Settings
is: Viðmótsstillingar

en: Audio Settings
is: Hjóðstillingar

en: Video Settings
is: Myndstillingar

en: Subtitle & On Screen Display Settings
is: Stillingar skjátexta og stjórntexta

en: Input & Codec Settings
is: Stillingar fyrir inntak og kóðunarlykla

en: General Audio
is: Almennar hljóðstillingar

en: Preferred Audio language
is: Kjörstilling tals:

en: Enable Last.fm submissions
is: Virkja Last.fm framlög

en: Visualization
is: Birting

en: Keep audio level between sessions
is: Halda sama hljóðstyrk og í síðustu setu

en: Always reset audio start level to:
is: Ávalt endurjafna hljóðstyrk í:

en: Change
is: Breyta

en: Change Hotkey
is: Breyta flýtilykli

en: Action
is: Aðgerð

en: Shortcut
is: Fýtileið

en: Record directory or filename
is: Slóð á upptökur eða skráarheiti

en: Directory or filename where the records will be stored
is: Mappa eða skráarheiti þar sem upptökur eru geymdar

en: Repair AVI Files
is: Laga AVI-skrár

en: Default Caching Level
is: Sjálfgefið stig biðminnis

en: Caching
is: Notkun skyndiminnis

en: Codecs / Muxers
is: Kóðunarlyklar / Fléttarar (codecs/muxers)

en: Post-Processing Quality
is: Gæði eftirmeðhöndlunar (post-processing)

en: Open network streams using the following protocols
is: Opna strauma á neti með eftirfarandi samskiptamátum

en: Note that these are system-wide settings.
is: Athugaðu að þetta eru stillingar fyrir allt kerfið.

en: General settings
is: Almennar stillingar

en: Interface style
is: Stíll viðmóts

en: Dark
is: Dökkt

en: Bright
is: Bjart

en: Continue playback
is: Halda afspilun áfram

en: Control playback with the Apple Remote
is: Stjórnaðu afspilun með Apple fjarstýringu

en: Control playback with media keys
is: Stjórnaðu afspilun með margmiðlunarlyklum

en: Control system volume with the Apple Remote
is: Stjórnaðu hljóðstyrk kerfis með Apple fjarstýringu

en: Display VLC status menu icon
is: Birta VLC-táknmynd í stöðuvalmynd

en: Playback behaviour
is: Hegðun afspilunar

en: Privacy / Network Interaction
is: Friðhelgi / Netvirkni

en: Automatically check for updates
is: Athuga sjálfvirkt með uppfærslur

en: HTTP web interface
is: HTTP-vefviðmót

en: Enable HTTP web interface
is: Virkja HTTP-vefviðmót

en: Default Encoding
is: Sjálfgefin stafatafla

en: Display Settings
is: Stillingar skjás

en: Font color
is: Litur á letri

en: Font
is: Letur

en: Subtitle languages
is: Tungumál skjátexta

en: Preferred subtitle language
is: Umbeðið tungumál skjátexta

en: Enable OSD
is: Virkja texta á skjá (OSD)

en: Force bold
is: Þvinga feitletrað

en: Outline color
is: Litur útlína

en: Outline thickness
is: Breidd útlína

en: Display
is: Sýna

en: Show video within the main window
is: Sýna myndmerki innan aðalglugga

en: Fullscreen settings
is: Stillingar fyrir skjáfylliham

en: Start in fullscreen
is: Byrja í skjáfylliham

en: Black screens in Fullscreen mode
is: Dekkja skjái í skjáfylliham

en: Use the native fullscreen mode
is: Nota innbyggðan skjáfylliham

en: Video snapshots
is: Skjámyndir úr myndskeiðum

en: Folder
is: Mappa

en: Format
is: Snið

en: Prefix
is: Forskeyti

en: Sequential numbering
is: Númeraröð

en: Reset All
is: Endurstilla allt

en: Preferences
is: Kjörstillingar

en: Last check on: %@
is: Síðasta athugun: %@

en: No check was performed yet.
is: Engin athugun hefur ennþá verið gerð.

en: Lowest Latency
is: Minnsti biðtími

en: Low Latency
is: Lítill biðtími

en: Higher Latency
is: Meiri biðtími

en: Highest Latency
is: Mesti biðtími

en: Reset Preferences
is: Frumstilla kjörstillingar

en: Choose
is: Velja

en: Invalid combination
is: Ógild samsetning

en: This combination is already taken by "%@".
is: Þessi samsetning er þegar í notkun fyrir "%@".

en: Toggle Play/Pause
is: Víxla spilun / í bið

en: Toggle random order playback
is: Víxla röð slembispilunar

en: Show Main Window
is: Birta aðalglugga

en: Nothing playing
is: Ekkert í spilun

en: Select File In Finder
is: Velja skrá í Finder

en: Copy URL to clipboard
is: Afrita slóð á klippispjaldið

en: Not Set
is: Ekki stillt

en: sec.
is: sek.

en: Audio/Video
is: Hljóð/Myndmerki

en: Audio track synchronization:
is: Samstilling hljóðspors:

en: Subtitles/Video
is: Skjátextar/Myndmerki

en: Subtitle track synchronization:
is: Samstilling skjátextaspora:

en: Subtitle speed:
is: Hraði skjátexta:

en: Subtitle duration factor:
is: Tímalengd skjátexta:

en: Video Effects
is: Myndáhrif

en: Basic
is: Grunnur

en: Geometry
is: Rúmfræði

en: Color
is: Litur

en: Image Adjust
is: Fínstilla mynd

en: Brightness Threshold
is: Birtustigsmörk

en: Sharpen
is: Skerpa

en: Banding removal
is: Fjarlægja rendur

en: Radius
is: Radíus

en: Film Grain
is: Filmukorn

en: Variance
is: Breytileiki

en: Synchronize top and bottom
is: Samstilla efst og neðst

en: Synchronize left and right
is: Samstilla vinstri og hægri

en: Transform
is: Ummynda

en: Rotate by 90 degrees
is: Snúa 90 gráður

en: Rotate by 180 degrees
is: Snúa 180 gráður

en: Rotate by 270 degrees
is: Snúa 270 gráður

en: Flip horizontally
is: Spegla lárétt

en: Flip vertically
is: Spegla lóðrétt

en: Magnification/Zoom
is: Stækkun/Aðdráttur

en: Puzzle game
is: Púsluspil

en: Rows
is: Raðir

en: Columns
is: Dálkar

en: Clone
is: Kóna

en: Number of clones
is: Fjöldi klóna

en: Wall
is: Veggur

en: Color threshold
is: Litamörk

en: Similarity
is: Einslögun

en: Intensity
is: Styrkur

en: Gradient
is: Stig af stigi

en: Edge
is: Kantur

en: Cartoon
is: Teiknimynd

en: Color extraction
is: Draga út lit

en: Invert colors
is: Umsnúa litum

en: Posterize
is: Þrykk

en: Posterize level
is: Styrkur þrykkingar

en: Motion blur
is: Hreyfingarafskerping

en: Factor
is: Stuðull

en: Motion Detect
is: Hreyfiskynjun

en: Water effect
is: Vatnsáhrif

en: Psychedelic
is: Hugvíkkandi

en: Add text
is: Bæta við texta

en: Text
is: Texti

en: Add logo
is: Bæta við merki

en: Logo
is: Merki

en: Transparency
is: Gegnsæi

en: Organize profiles...
is: Skipuleggja snið...

en: Video device
is: Myndmerkistæki

en: Opaqueness
is: Ógegnsæi

en: Show Fullscreen controller
is: Birta heilskjástýringu

en: Auto-playback of new items
is: Sjálfvirk afspilun nýrra atriða

en: Keep Recent Items
is: Halda nýlegum atriðum

en: Control playlist items with the Apple Remote
is: Stjórnaðu atriðum á spilunarlista með Apple fjarstýringu

en: Run VLC with dark interface style
is: Keyra VLC með dökkum viðmótsstíl

en: Allow automatic icon changes
is: Leyfa sjálfvirkar breytingar á táknmyndum

en: Shows the previous and next buttons in the main window.
is: Birtir hnappa fyrir fyrra/næsta í aðalglugganum.

en: Shows the shuffle and repeat buttons in the main window.
is: Birtir hnappa fyrir stokka/endurtaka í aðalglugganum.

en: Shows the audio effects button in the main window.
is: Birtir hnapp fyrir hljóðáhrif í aðalglugganum.

en: Do nothing
is: Gera ekkert

en: Pause iTunes / Spotify
is: Gera hlé á iTunes / Spotify

en: Pause and resume iTunes / Spotify
is: Gera hlé á og halda áfram í iTunes / Spotify

en: Continue playback where you left off
is: Halda afspilun áfram þar sem þú hættir

en: Ask
is: Spyrja

en: Always
is: Alltaf

en: Never
is: Aldrei

en: Maximum Volume displayed
is: Hámarksstyrkur birtur

en: Mac OS X interface
is: Mac OS X viðmót

en: Appearance
is: Útlit

en: Behavior
is: Hegðun

en: Apple Remote and media keys
is: Apple fjarstýring og margmiðlunarlyklar

en: Video output
is: Myndmerkisúttak

en: Show Basic
is: Birta einfalt

en: Select a directory
is: Veldu möppu

en: Select a file
is: Veldu skrá

en: Select
is: Veldu

en: Minimal Mac OS X interface
is: Lágmarksviðmót Mac OS X

en: Filebrowser starting point
is: Upphafspunktur skráastjóra

en: Ncurses interface
is: Ncurses viðmót

en: [Display]
is: [Skjár]

en:  h,H                    Show/Hide help box
is:  h,H                    Birta/fela hjálparglugga

en:  i                      Show/Hide info box
is:  i                      Birta/fela upplýsingaglugga

en:  M                      Show/Hide metadata box
is:  M                      Birta/fela lýsigagnaglugga

en:  L                      Show/Hide messages box
is:  L                      Birta/fela skilaboðaglugga

en:  P                      Show/Hide playlist box
is:  P                      Sýna/fela spilunarlistaglugga

en:  B                      Show/Hide filebrowser
is:  B                      Birta/fela skráastjóra

en:  S                      Show/Hide statistics box
is:  S                      Birta/fela tölfræðiglugga

en:  Ctrl-l                 Refresh the screen
is:  Ctrl-l                 Endurteikna skjáinn

en: [Global]
is: [Víðvært]

en:  q, Q, Esc              Quit
is:  q, Q, Esc              Hætta

en:  s                      Stop
is:  s                      Stoppa

en:  <space>                Pause/Play
is:  <space>                Bíða/Spila

en:  f                      Toggle Fullscreen
is:  f                      Víxla skjáfylli

en:  c                      Cycle through audio tracks
is:  c                      Fletta í gegnum hljóðspor

en:  v                      Cycle through subtitles tracks
is:  v                      Fletta í gegnum skjátextaspor

en:  b                      Cycle through video tracks
is:  b                      Fletta í gegnum myndmerkisspor

en:  n, p                   Next/Previous playlist item
is:  n, p                   Næsta/Fyrra atriði á spilunarlistanum

en:  [, ]                   Next/Previous title
is:  [, ]                   Næsti/Fyrri titill

en:  <, >                   Next/Previous chapter
is:  <, >                   Næsti/Fyrri kafli

note: xgettext: You can use ← and → characters
en:  <left>,<right>         Seek -/+ 1%%
is:  <upp>,<niður>            Leita -/+ 1%%

en:  a, z                   Volume Up/Down
is:  a, z                   Auka/Minnka hljóðstyrk

en:  m                      Mute
is:  m                      Þagga

note: xgettext: You can use ↑ and ↓ characters
en:  <up>,<down>            Navigate through the box line by line
is:  <upp>,<niður>            Flakka í gegnum gluggann línu fyrir línu

note: xgettext: You can use ⇞ and ⇟ characters
en:  <pageup>,<pagedown>    Navigate through the box page by page
is:  <síðaupp>,<síðaniður>            Flakka í gegnum gluggann síðu fyrir síðu

note: xgettext: You can use ↖ and ↘ characters
en:  <start>,<end>          Navigate to start/end of box
is:  <start>,<end>          Flakka á upphaf/enda gluggans

en: [Playlist]
is: [Spilunarlisti]

en:  r                      Toggle Random playing
is:  r                      Víxla slembispilun

en:  l                      Toggle Loop Playlist
is:  l                      Víxla lykkju í spilunarlista af/á

en:  R                      Toggle Repeat item
is:  R                      Víxla til að endurtaka atriði

en:  o                      Order Playlist by title
is:  o                      Raða spilunarlista eftir titli

en:  O                      Reverse order Playlist by title
is:  O                      Raða spilunarlista öfugt eftir titli

en:  g                      Go to the current playing item
is:  g                      Fara að atriði núna í spilun

en:  /                      Look for an item
is:  /                      Leita að atriði

en:  ;                      Look for the next item
is:  ;                      Fara að næsta atriði

en:  A                      Add an entry
is:  A                      Bæta við færslu

note: xgettext: You can use ⌫ character to translate <backspace>
en:  D, <backspace>, <del>  Delete an entry
is:  D, <bakfærsla>, <del>  Eyða færslu

en:  e                      Eject (if stopped)
is:  e                      Spýta út (ef stöðvað)

en: [Filebrowser]
is: [Skráastjóri]

en:  <enter>                Add the selected file to the playlist
is:  <enter>                Bæta völdum skrám á spilunarlistann

en:  <space>                Add the selected directory to the playlist
is:  <space>                Bæta valinni möppu á spilunarlistann

en:  .                      Show/Hide hidden files
is:  .                      Sýna faldar skrár

en: [Player]
is: [Spilari]

note: xgettext: You can use ↑ and ↓ characters
en:  <up>,<down>            Seek +/-5%%
is:  <upp>,<niður>            Leita +/-5%%

en: [Repeat]
is: [Endurtaka]

en: [Random]
is: [Slembið]

en: [Loop]
is: [Lykkja]

en:  Source   : %s
is:  Uppruni   : %s

en:  Position : %s/%s
is:  Staðsetning : %s/%s

en:  Volume   : Mute
is:  Hljóðstyrkur   : Þaggað

en:  Volume   : %3ld%%
is:  Hljóðstyrkur   : %3ld%%

en:  Volume   : ----
is:  Hljóðstyrkur   : ----

en:  Title    : %<PRId64>/%d
is:  Titill    : %<PRId64>/%d

en:  Chapter  : %<PRId64>/%d
is:  Kafli  : %<PRId64>/%d

en:  Source: <no current item>
is:  Upptök: <ekkert atriði núna>

en:  [ h for help ]
is:  [ h fyrir hjálp ]

en: Open: %s
is: Opna: %s

en: Find: %s
is: Finna: %s

en: Click to toggle between loop all, loop one and no loop
is: Smelltu til að víxla á milli lykkja allt, lykkja eitt og engrar lykkju

en: Previous Chapter/Title
is: Fyrri kafli

en: Next Chapter/Title
is: Næsti kafli

en: Teletext Activation
is: Virkjun textavarps

en: Toggle Transparency
is: Víxla gegnsæi af/á

en: Play
    If the playlist is empty, open a medium
is: Spila
    Ef spilunarlisti er tómur, opna miðil

en: Previous / Backward
is: Fyrra / Afturábak

en: Next / Forward
is: Næsta / Áfram

en: De-Fullscreen
is: Hætta skjáfylli

en: Extended panel
is: Útvíkkað spjald

en: Frame By Frame
is: Ramma Fyrir Ramma

en: Trickplay Reverse
is: Spila aftur á bak (trickplay)

en: Step backward
is: Skref aftur á bak

en: Step forward
is: Skref áfram

en: Loop / Repeat
is: Lykkja / Endurtaka

en: Open subtitles
is: Opna skjátexta

en: Dock fullscreen controller
is: Festa heilskjástýringu

en: Stop playback
is: Stopp

en: Open a medium
is: Opna miðil

en: Previous media in the playlist, skip backward when held
is: Fyrri miðill í spilunarlistanum, sleppa afturábak ef haldið niðri

en: Next media in the playlist, skip forward when held
is: Næsti miðill í spilunarlistanum, sleppa áfram ef haldið niðri

en: Toggle the video in fullscreen
is: Víxla myndmerki í heilskjá

en: Toggle the video out fullscreen
is: Víxla myndmerki úr heilskjá

en: Show extended settings
is: Sýna auka stillingar

en: Toggle playlist
is: Víxla spilunarlista af/á

en: Take a snapshot
is: Taka skjámynd

en: Loop from point A to point B continuously.
is: Spila í sífelldri lykkju frá punkti A í punkt B.

en: Frame by frame
is: Ramma fyrir ramma

en: Reverse
is: Aftur á bak

en: Change the loop and repeat modes
is: Breyta lykkju- og endurtekningarham

en: Previous media in the playlist
is: Fyrri miðill í spilunarlistanum

en: Next media in the playlist
is: Næsti miðill í spilunarlistanum

en: Open subtitle file
is: Opna skjátextaskrá

en: Dock/undock fullscreen controller to/from bottom of screen
is: Tengja/aftengja heilskjástýringu við/af neðri brún skjás

[ctx: Tooltip|Unmute]
en: Unmute
is: Hljóð á

[ctx: Tooltip|Mute]
en: Mute
is: Hljóð af

en: Pause the playback
is: Hlé á spilun

en: Loop from point A to point B continuously
    Click to set point A
is: Spila í sífelldri lykkju frá punkti A í punkt B
    Smelltu til að setja punkt A

en: Click to set point B
is: Smellið til að skilgreina punkt B

en: Stop the A to B loop
is: Stoppa A til B lykkju

en: Aspect Ratio
is: Stærðarhlutföll

en: No EPG Data Available
is: Engin EPG-gögn tiltæk

en: Image Files
is: Myndskrár

en: Logo filenames
is: Skráarheiti táknmerkja

en: Image mask
is: Myndhula

en: No v4l2 instance found.
    Please check that the device has been opened with VLC and is playing.
    
    Controls will automatically appear here.
is: Ekkert v4l2 tilvik fannst.
    Athugaðu hvort tækið hafi verið opnað af VLC og sé að spila.
    
    Stýringar munu sjálfkrafa birtast hér.

en: ms
is: msek

en: Knee
    radius
is: Mýki
    radíus

en: Makeup
    gain
is: Mótvægis
    mögnun

en: Adjust pitch
is: Aðlaga tónhæð

en: (Hastened)
is: (Hraðað)

en: (Delayed)
is: (Tafið)

en: Force update of this dialog's values
is: Þvinga uppfærslu á gildum þessa glugga

en: &Fingerprint
is: &Fingrafar

en: Find meta data using audio fingerprinting
is: Finna lýsigögn með því að nota hljóðfingraför

en: Comments
is: Athugasemdir

en: Extra metadata and other information are shown in this panel.
is: Auka-lýsigögn og aðrar upplýsingar eru birtar á þessu spjaldi.

en: Information about what your media or stream is made of.
    Muxer, Audio and Video Codecs, Subtitles are shown.
is: Upplýsingar um það sem gagnamiðlar og streymi samanstanda af.
    Upplýsingar um affléttun, hljóð- og myndkóðunarlykla og skjátexta birtast hér.

en: Current media / stream statistics
is: Núverandi tölfræði gagnamiðla / streymis

en: Input/Read
is: Inntak/Lesið

en: Media data size
is: Stærð lýsigagna

en: Demuxed data size
is: Affléttuð gagnastærð

en: Content bitrate
is: Bitahraði efnis

en: Discarded (corrupted)
is: Hent (skemmt)

en: Dropped (discontinued)
is: Hætt (ekki haldið áfram)

en: Decoded
is: Afkóðað

en: blocks
is: Blokkir

en: Displayed
is: Sýndar

en: frames
is: rammar

en: Lost
is: Týnt

en: Played
is: Spilað

en: buffers
is: biðminni

en: Last 60 seconds
is: Síðustu 60 sekúndur

en: Overall
is: Heildar

en: Current playback speed: %1
    Click to adjust
is: Núverandi afpilunarhraði: %1
    Smellið til að breyta

en: Revert to normal play speed
is: Stilla aftur á venjulegan afspilunarhraða

en: Download cover art
is: Sækja umslagsmyndir

en: Add cover art from file
is: Bæta við umslagsmynd úr skrá

en: Choose Cover Art
is: Veldu umslagsmynd

en: Image Files (*.gif *.jpg *.jpeg *.png)
is: Myndskrár (*.gif *.jpg *.jpeg *.png)

en: Elapsed time
is: Liðinn tími

en: Total/Remaining time
is: Alls/Tími eftir

en: Click to toggle between total and remaining time
is: Smelltu til að víxla á milli heildartíma og tíma sem er eftir

en: Click to toggle between elapsed and remaining time
is: Smelltu til að víxla á milli liðins tíma og tíma sem er eftir

en: Double click to jump to a chosen time position
is: Tvísmellið til að hoppa á valda tímastaðsetningu

en: Select a device or a VIDEO_TS directory
is: Veldu tæki eða VIDEO_TS möppu

en: Select a device or a VIDEO_TS folder
is: Veldu tæki eða VIDEO_TS möppu

en: Select one or multiple files
is: Veldu eina eða fleiri skrár

en: File names:
is: Skráanöfn:

en: Filter:
is: Sía:

en: Eject the disc
is: Henda út diski

en: Entry
is: Færsla

en: Channels:
is: Rásir:

en: Selected ports:
is: Valdar gáttir:

en: Use VLC pace
is: Nota hraða VLC

en: TV - digital
is: Sjónvarp - stafrænt

en: Tuner card
is: Móttakarakort

en: Delivery system
is: Afhendingarkerfi

en: Bandwidth
is: Bandbreidd

en: TV - analog
is: Sjónvarp - hliðrænt

en: Device name
is: Heiti tækis

note: xgettext: frames per second
en:  f/s
is: rammar/sek

en: Advanced Options
is: Nánari stillingar

en: Double click to get media information
is: Tvísmelltu til að sjá upplýsingar um miðil

en: Change playlistview
is: Breyta spilunarlistasýn

en: Search the playlist
is: Leita í spilunarlista

en: My Computer
is: Tölvan mín

en: Devices
is: Tæki

en: Local Network
is: Staðarnet

en: Internet
is: Internetið

en: Remove this podcast subscription
is: Fjarlægja þessa áskrift að hlaðvarpi

en: Do you really want to unsubscribe from %1?
is: Viltu örugglega afpanta áskrift að %1?

en: Cover
is: Kápa

en: Create Directory
is: Búa til möppu

en: Create Folder
is: Búa til möppu

en: Enter name for new directory:
is: Skrifið inn nafn á nýrri möppu:

en: Enter name for new folder:
is: Skrifið inn nafn á nýrri möppu:

en: Rename Directory
is: Endurnefna möppu

en: Rename Folder
is: Endurnefna möppu

en: Enter a new name for the directory:
is: Settu inn nýtt heiti á möppuna:

en: Enter a new name for the folder:
is: Settu inn nýtt heiti á möppuna:

en: Sort by
is: Raða eftir

en: Ascending
is: Hækkandi röð

en: Descending
is: Lækkandi röð

en: Display size
is: Skjástærð

en: Increase
is: Hækkandi

en: Decrease
is: Lækkandi

en: Playlist View Mode
is: Skoðunarhamur spilunarlista

en: Playlist is currently empty.
    Drop a file here or select a media source from the left.
is: Spilunarlisti er auður.
    Slepptu skrám hingað eða veldu gagnamiðil hér til vinstri.

en: Icons
is: Táknmyndir

en: Detailed List
is: Ítarlegur listi

en: List
is: Listi

en: PictureFlow
is: Myndafletting

en: Select File
is: Veldu skrá

en: Select or double click an action to change the associated hotkey. Use delete key to remove hotkeys.
is: Veldu eða tvísmelltu á aðgerð til að breyta tengdum flýtilykli. Notaðu Eyða-lykilinn til að fjarlægja flýtilykla.

en: in
is: í

en: Any field
is: einhverju gagnasviði

en: Actions
is: aðgerðum

en: Hotkey
is: flýtilyklum

en: Application level hotkey
is: Flýtilykill innan forritsins

en: Global
is: Víðvært

en: Desktop level hotkey
is: Flýtilykill innan skjáborðsins

en: Double click to change.
    Delete key to remove.
is: Tvísmelltu til að breyta.
    Eyða-lykill fjarlægir.

en: Hotkey change
is: Breyting á flýtilykli

en: Press the new key or combination for
is: Ýttu á nýjan lykil eða lyklasamsetningu fyrir

en: Assign
is: Úthluta

en: Warning: this key or combination is already assigned to
is: Aðvörun: lyklinum hefur þegar verið úthlutað fyrir

en: Warning: <b>%1</b> is already an application menu shortcut
is: Aðvörun: <b>%1</b> er þegar notað sem flýtilykill í valmynd

en: Key or combination:
is: Lykill eða samsetning:

en: Key:
is: Lykill:

en: Input & Codecs Settings
is: Stillingar fyrir inntak og kóðunarlykla

en: Configure Hotkeys
is: Skilgreina flýtilykla

en: Device:
is: Tæki:

en: If this property is blank, different values
    for DVD, VCD, and CDDA are set.
    You can define a unique one or configure them 
    individually in the advanced preferences.
is: Ef þessi eigindi eru auð, verða mismunandi
    gildi sett fyrir DVD, VCD og CDDA.
    Þú getur skilgreint einstakt gildi eða stillt 
    þau hvert fyrir sig í ítarlegu stillingunum.

en: Lowest latency
is: Minnsti biðtími

en: High latency
is: Mikill biðtími

en: Higher latency
is: Mesti biðtími

en: This is VLC's skinnable interface. You can download other skins at
is: Þetta er VLC-viðmót með skinni. Þú getur náð í skinn hjá

en: VLC skins website
is: Vefsvæði VLC skinn

en: System's default
is: Sjálfgefið fyrir kerfið

en: File associations
is: Skráavensl

en: Audio Files
is: Hljóðskrár

en: Video Files
is: Myndskeiðasskrár

en: Playlist Files
is: Spilunarlistaskrár

en: &Apply
is: Virkj&a

en: &Cancel
is: &Hætta við

en: Profile
is: Snið

en: Edit selected profile
is: Breyta völdu sniði

en: Delete selected profile
is: Eyða völdu sniði

en: Create a new profile
is: Búa til nýtt snið

en: Create
is: Búa til

en: This muxer is not provided directly by VLC: It could be missing.
is: Þessi affléttari er ekki settur upp beint frá VLC: Hann gæti vantað.

en: This muxer is missing. Using this profile will fail
is: Þennan affléttara vantar. Ef þetta snið er notað mun það misfarast

en:  Profile Name Missing
is:  Heiti sniðs vantar

en: You must set a name for the profile.
is: Þú verður að setja nafn á sniðið.

en: File/Directory
is: Skrá/Mappa

en: File/Folder
is: Skrá/Mappa

en: Source
is: Uppruni

en: Source:
is: Uppruni:

en: Type:
is: Tegund:

en: This module writes the transcoded stream to a file.
is: Þessi eining skrifar umbreytta streymið í skrá.

en: Filename
is: Skráarheiti

en: Save file...
is: Vista skrá...

en: Containers (*.ps *.ts *.mpg *.ogg *.asf *.mp4 *.mov *.wav *.raw *.flv *.webm)
is: Gagnageymar - containers (*.ps *.ts *.mpg *.ogg *.asf *.mp4 *.mov *.wav *.raw *.flv *.webm)

en: This module outputs the transcoded stream to a network via HTTP.
is: Þessi eining sendir umbreytta streymið út á net í gegnum HTTP.

en: Path
is: Slóð

en: This module outputs the transcoded stream to a network via the mms protocol.
is: Þessi eining sendir umbreytta streymið út á net í gegnum MMS-samskiptamátann.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via RTSP.
is: Þessi eining sendir umbreytta streymið út á net í gegnum RTSP.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via UDP.
is: Þessi eining sendir umbreytta streymið út á net í gegnum UDP.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via RTP.
is: Þessi eining sendir umbreytta streymið út á net í gegnum RTP.

en: Base port
is: Grunngátt

en: This module outputs the transcoded stream to an Icecast server.
is: Þessi eining sendir umbreytta streymið út á Icecast-þjón.

en: Mount Point
is: Tengipunktur

en: Login:pass
is: Innskráning:lykilorð

en: Edit Bookmarks
is: Breyta bókamerkjum

en: Create a new bookmark
is: Búa til nýtt bókamerki

en: Delete the selected item
is: Eyða völdu atriði

en: Delete all the bookmarks
is: Eyða öllum bókamerkjum

en: Extract
is: Afþjappa

en: &Close
is: &Loka

en: Bytes
is: Bæti

en: Convert
is: Umbreyta

en: Multiple files selected.
is: Margar skrár valdar.

en: Destination
is: Áfangastaður

en: Destination file:
is: Úttaksskrá:

en: Browse
is: Velja

en: Multiple Files Selected.
is: Margar skrár valdar.

en: Files will be placed in the same directory with the same name.
is: Skrár verða settar í sömu möppu með sama heitinu.

en: Append '-converted' to filename
is: Bæta '-converted' framan við skráarheitið

en: Settings
is: Stillingar

en: Display the output
is: Sýna úttakið

en: This display the resulting media, but can slow things down.
is: Þetta birtir útkomu gagnamiðilsins, en getur hægt á hlutunum.

en: &Start
is: &Byrja

en: Containers
is: Gámar

en: Program Guide
is: Sjónvarpsdagskrá

en: Update
is: Uppfæra

en:  (%1+ rated)
is:  (%1+ flokkað)

en: Errors
is: Villur

en: Cl&ear
is: Hr&einsa

en: Hide future errors
is: Fela frekari villur

en: Adjustments and Effects
is: Stillingar og áhrif

en: Stereo Widener
is: Víðómsbreikkari

en: Synchronization
is: Samstilling

en: v4l2 controls
is: v4l2 stillingar

en: &Save
is: &Vista

en: Store the Password
is: Geyma lykilorðið

en: Privacy and Network Access Policy
is: Friðhelgi og stefna varðandi netaðgang

en: <p>In order to protect your privacy, <i>VLC media player</i> does <b>not</b> collect personal data or transmit them, not even in anonymized form, to anyone.</p>
    <p>Nevertheless, <i>VLC</i> is able to automatically retrieve information about the media in your playlist from third party Internet-based services. This includes cover art, track names, artist names and other meta-data.</p>
    <p>Consequently, this may entail identifying some of your media files to third party entities. Therefore the <i>VLC</i> developers require your express consent for the media player to access the Internet automatically.</p>
is: <p>Til að vernda persónuupplýsingarnar þína, safnar <i>VLC margmiðlunarspilarinn</i> <b>ekki</b> neinum persónugreinanlegum upplýsingum né sendir slíkt, ekki einu sinni án persónuauðkenna, til eins né neins.</p>
    <p>Samt sem áður, <i>VLC</i> getur náð sjálfvirkt í upplýsingar um margmiðlunarefnið þitt frá ótengdum þjónustuaðilum á internetinu. Þetta er til dæmis myndefni á hljómplötur eða diska, nöfn á lögum, nöfn flytjenda og önnur slík lýsigögn.</p>
    <p>Þar af leiðandi má gera ráð fyrir því að þessir utanaðkomandi þjónustuaðilargeti safnað upplýsingum og náð að greina eitthvað af margmiðlunarefninu þínu. Af þessum sökum, sjá forritarar <i>VLC</i> sér ekki fært annað en að fá upplýst samþykki þitt fyrir því að margmiðlunarspilarinn geti haft sjálfvirkt samband við internetið.</p>

en: Network Access Policy
is: Stefna varðandi netaðgang

en: Regularly check for VLC updates
is: Athuga reglulega með uppfærslur VLC

en: Go to Time
is: Fara á tíma

en: &Go
is: &Fara

en: Go to time
is: Fara á tíma

en: About
is: Um hugbúnaðinn

en: <p>VLC media player is a free and open source media player, encoder, and streamer made by the volunteers of the <a href="http://www.videolan.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">VideoLAN</span></a> community.</p><p>VLC uses its internal codecs, works on essentially every popular platform, and can read almost all files, CDs, DVDs, network streams, capture cards and other media formats!</p><p><a href="http://www.videolan.org/contribute/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Help and join us!</span></a>
is: <p>VLC margmiðlunarspilarinn er frjáls og opinn margmiðlunarspilari, kóðari og streymari sem útbúinn er af sjálfboðaliðunum í <a href="http://www.videolan.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">VideoLAN</span></a> samfélaginu.</p><p>VLC styðst við innbyggða kóðunarlykla (codecs), virkar á nokkurn veginn hvaða stýrikerfi sem er, og getur lesið næstum því allar skrár, CD-diska, DVD-diska, netstreymi, upptökukort og aðrar margmiðlunarskrár!</p><p><a href="http://www.videolan.org/contribute/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Hjálpaðu til og taktu þátt!</span></a>

en: &Recheck version
is: Athuga útgáfu &aftur

en: &Yes
is: &Já

en: &No
is: &Nei

en: VLC media player updates
is: Uppfærslur fyrir VLC

en: A new version of VLC (%1.%2.%3%4) is available.
is: Ný útgáfa VLC (%1.%2.%3%4) er tiltæk.

en: You have the latest version of VLC media player.
is: Þú ert með nýjustu útgáfuna af VLC.

en: An error occurred while checking for updates...
is: Upp kom villa þegar verið var að athuga með uppfærslu...

en: Current Media Information
is: Upplýsinar um núverandi gagnamiðil

en: &General
is: &Almennt

en: &Metadata
is: &Lýsigögn

en: Co&dec
is: &Kóðunarlykill

en: S&tatistics
is: &Tölfræði

en: &Save Metadata
is: &Vista lýsigögn

en: Location:
is: Staðsetning:

en: Saves all the displayed logs to a file
is: Vistar alla birt annála í skrá

en: Save log file as...
is: Vista annál sem...

en: Texts/Logs (*.log *.txt);; All (*.*)
is: Textar / annálar (*.log *.txt);; Allt (*.*)

en: Application
is: Forrit

en: Cannot write to file %1:
    %2.
is: Get ekki skrifað í skrá %1:
    %2.

en: Update the tree
is: Uppfæra greinar

en: Clear the messages
is: Hreinsa skilaboðin

en: Open Media
is: Opna miðil

en: &File
is: &Skrá

en: &Disc
is: D&iskur

en: &Network
is: &Netkerfi

en: Capture &Device
is: Upptöku&tæki

en: &Select
is: &Velja

en: &Enqueue
is: &Setja í biðröð

en: &Play
is: S&pila

en: &Stream
is: &Streyma

en: C&onvert
is: &Umbreyta

en: C&onvert / Save
is: &Umbreyta / Vista

en: Open URL
is: Opna URL

en: Enter URL here...
is: Skrifið URL hér...

en: Please enter the URL or path to the media you want to play.
is: Skrifaðu veffang eða slóðina að miðlinum sem þú vilt spila.

en: If your clipboard contains a valid URL
    or the path to a file on your computer,
    it will be automatically selected.
is: Ef klippispjaldið inniheldur gilda URL-slóð
    eða slóð að skrá í tölvunni þinni,
    verður hún valin sjálfkrafa.

en: Plugins and extensions
is: Viðbætur og forritsaukar

en: Active Extensions
is: Virkir forritsaukar

en: Capability
is: Geta

en: Score
is: Einkunn

en: &Search:
is: &Leita:

en: More information...
is: Frekari upplýsingar...

en: Reload extensions
is: Endurlesa forritsauka

en: Extensions brings various enhancements. Check descriptions for more details
is: Forritsaukar (extensions) bæta ýmissi virkni við forritið. Skoðaðu lýsingar á þeim til að sjá frekari upplýsingar

en: Only installed
is: Einungis uppsett

en: Retrieving addons...
is: Sæki viðbætur...

en: No addons found
is: Engar viðbætur fundust

en: This addon has been installed manually. VLC can't manage it by itself.
is: Þessi viðbót var sett upp handvirkt. VLC getur ekki séð um hana án aðstoðar.

en: Version %1
is: Útgáfa %1

en: %1 downloads
is: %1 sóttar skrár

en: &Uninstall
is: &Fjarlægja

en: &Install
is: Setja &inn

en: Version
is: Útgáfa

en: Website
is: Heimasíða

en: Files
is: Skrár

en: Deletes the selected item
is: Eyðir völdu atriði

en: Show settings
is: Sýna stillingar

en: Simple
is: Einfalt

en: Switch to simple preferences view
is: Skipta yfir í sýn með einföldum kjörstillingum

en: Switch to full preferences view
is: Skipta yfir í sýn með ítarlegum kjörstillingum

en: Save and close the dialog
is: Vista og loka glugga

en: &Reset Preferences
is: F&rumstilla kjörstillingar

en: Only show current
is: Eingöngu sýna núverandi

en: Only show modules related to current playback
is: Eingöngu sýna einingar sem tengjast núverandi afspilun

en: Advanced Preferences
is: Ítarlegar kjörstillingar

en: Simple Preferences
is: Einfaldar kjörstillingar

en: Cannot save Configuration
is: Get ekki vistað stillingar

en: Preferences file could not be saved
is: Ekki var hægt að vista stillingaskrána

en: Are you sure you want to reset your VLC media player preferences?
is: Ertu viss að þú viljir núllstilla kjörstillingar VLC margmiðlunarspilarans?

en: Stream Output
is: Streymisúttak

en: This wizard will allow you to stream or convert your media for use locally, on your private network, or on the Internet.
    You should start by checking that source matches what you want your input to be and then press the "Next" button to continue.
is: Þessi leiðarvísir gerir þér kleift að umkóða miðlinn og eða streyma yfir staðarnet eða á internetinu.
    Þú byrjar með að ganga úr skugga um að uppsprettan sé rétt og smellir svo á "Áfram" hnappinn til að halda áfram.

en: Back
is: Tilbaka

en: Toolbars Editor
is: Verkfærastikuritill

en: Toolbar Elements
is: Einingar verkfærastiku

en: Flat Button
is: Flatur hnappur

en: Next widget style
is: Næsti viðmótshlutastíll

en: Big Button
is: Stór hnappur

en: Native Slider
is: Innbyggður sleði

en: Main Toolbar
is: Aðalverkfærastika

en: Above the Video
is: Yfir myndskeiði

en: Toolbar position:
is: Staðsetning stiku:

en: Line 1:
is: Lína 1:

en: Line 2:
is: Lína 2:

en: Time Toolbar
is: Stika fyrir tímastillingar

en: Advanced Widget
is: Ítarlegri viðmótshluti

en: Fullscreen Controller
is: Heilskjástýring

en: New profile
is: Nýtt snið

en: Delete the current profile
is: Eyða valda sniðinu

en: Select profile:
is: Veldu snið:

en: Preview
is: Forskoða

en: Cl&ose
is: L&oka

en: Profile Name
is: Heiti sniðs

en: Please enter the new profile name.
is: Settu inn nýtt heiti á sniðið.

en: Spacer
is: Aðgreinir

en: Expanding Spacer
is: Útvíkkanlegt biltákn

en: Splitter
is: Skiptari

en: Time Slider
is: Tímasleði

en: Small Volume
is: Lítill hljóðstyrkur

en: DVD menus
is: DVD valmyndir

en: Teletext transparency
is: Gegnsæi textavarps

en: Advanced Buttons
is: Ítarlegt um hnappa

en: Playback Buttons
is: Afspilunarhnappar

en: Aspect ratio selector
is: Val stærðarhlutfalla

en: Speed selector
is: Hraðaval

en: Broadcast
is: Útvörpun

en: Schedule
is: Áætlun

en: Video On Demand ( VOD )
is: Myndbandaleiga ( VOD )

en: Hours / Minutes / Seconds:
is: Klukkutímar / Mínútur / Sekúndur:

en: Day / Month / Year:
is: Dagur / Mánaður / Ár:

en: Repeat:
is: Endurtaka:

en: Repeat delay:
is: Endurtaka töf:

en:  days
is:  dagar

en: I&mport
is: Flytja &inn

en: E&xport
is: &Flytja út...

en: Save VLM configuration as...
is: Vista VLM stillingar sem...

en: VLM conf (*.vlm);;All (*)
is: VLM stilliskrá (*.vlm);;All (*)

en: Open VLM configuration...
is: Opna VLM stillingar...

en: Broadcast:
is: Útvarpa:

en: Schedule:
is: Áætlun:

en: Open Directory
is: Opna möppu

en: Open Folder
is: Opna möppu...

en: Open playlist...
is: Opna spilunarlista...

en: XSPF playlist
is: V spilunarlisti

en: M3U playlist
is: M3U spilunarlisti

en: M3U8 playlist
is: M3U8 spilunarlisti

en: Save playlist as...
is: Vista spilunarlista sem...

en: Open subtitles...
is: Opna skjátexta...

en: Media Files
is: Margmiðlunarskrár

en: Subtitle Files
is: Skjátextaskrár

en: All Files
is: Allar skrár

en: Empty
is: Tómt

en: Deactivate
is: Gera óvirkt

en: Do you want to restart the playback where left off?
is: Viltu halda afspilun áfram þar sem þú hættir?

en: &Continue
is: &Halda áfram

en: Control menu for the player
is: Stjórnvalmynd fyrir spilarann

en: Paused
is: Í bíð

en: &Media
is: &Miðill

en: P&layback
is: Afspi&lun

en: &Audio
is: &Hljóð

en: &Video
is: &Mynd

en: Subti&tle
is: Skjá&texti

en: Tool&s
is: Verk&færi

en: V&iew
is: Ásý&nd

en: &Help
is: &Hjálp

en: Open &File...
is: O&pna skrá...

en: &Open Multiple Files...
is: Opna &margar skrár...

en: Open &Disc...
is: Opna &disk...

en: Open &Network Stream...
is: Opna streymi af &neti...

en: Open &Capture Device...
is: Opna &upptökutæki...

en: Open &Location from clipboard
is: Opna staðsetningu af &klippispjaldi

en: Open &Recent Media
is: Opna &nýlega miðla

en: Conve&rt / Save...
is: Br&eyta / Vista...

en: &Stream...
is: &Streyma...

en: Quit at the end of playlist
is: Hætta við enda spilunarlistans

en: Close to systray
is: Minnka niður í kerfisbakka

en: &Quit
is: H&ætta

en: &Effects and Filters
is: Áhri&f og síur

en: &Track Synchronization
is: Sams&tilling spora

en: Plu&gins and extensions
is: Við&bætur og forritsaukar

en: Customi&ze Interface...
is: Sérsníða &viðmót...

en: &Preferences
is: &Eiginleikar

en: &View
is: Sý&n

en: Play&list
is: &Spilunarlisti

en: Docked Playlist
is: Áfastur spilunarlisti

en: Always on &top
is: Alltaf efs&t

en: Mi&nimal Interface
is: Lág&marksviðmót

en: &Fullscreen Interface
is: &Heilskjásviðmót

en: &Advanced Controls
is: &Ítarlegar stillingar

en: Status Bar
is: Stöðustika

en: Visualizations selector
is: Val á sjónbrellum

en: &Increase Volume
is: &Auka hljóðstyrk

en: D&ecrease Volume
is: M&innka hljóðstyrk

en: &Mute
is: Þa&gga

en: Audio &Device
is: Hljóð&tæki

en: Audio &Track
is: Hljóð&spor

en: &Stereo Mode
is: &Víðóma hamur

en: &Visualizations
is: Sjón&gerving

en: Add &Subtitle File...
is: Bæta við &skjátextaskrá...

en: Sub &Track
is: Undirspor

en: Video &Track
is: Mynds&por

en: &Fullscreen
is: &Heilskjár

en: Always Fit &Window
is: Alltaf &aðlaga að glugga

en: Set as Wall&paper
is: Gera að &veggfóðri

en: &Zoom
is: Að&dráttur

en: &Aspect Ratio
is: Hlut&föll

en: &Crop
is: &Utansníða

en: &Deinterlace
is: Af&flétta

en: &Deinterlace mode
is: &Afféttunarhamur

en: Take &Snapshot
is: Taka &skjámynd

en: T&itle
is: T&itill

en: &Chapter
is: &Kafli

en: &Program
is: &Þáttur

en: &Manage
is: Sýsla &með

en: Check for &Updates...
is: Athuga með &uppfærslur...

en: &Stop
is: S&toppa

en: Pre&vious
is: Afturá&bak

en: Ne&xt
is: Áfra&m

en: Sp&eed
is: &Hraði

en: &Faster
is: &Hraðar

en: N&ormal Speed
is: V&enjulegur hraði

en: Slo&wer
is: Hæ&gar

en: &Jump Forward
is: &Hoppa áfram

en: Jump Bac&kward
is: Hoppa &afturábak

en: Open &Network...
is: Opna &net...

en: Leave Fullscreen
is: Fara úr heilskjá

en: &Playback
is: Afs&pilun

en: &Hide VLC media player in taskbar
is: &Fela VLC í kerfisbakka

en: Sho&w VLC media player
is: Sýna &VLC spilarann

en: &Open Media
is: &Opna miðil

en: &Clear
is: &Hreinsa

en: &Renderer
is: Myndge&rð

en: <Local>
is: <Staðvært>

en: Scanning...
is: Leita...

en: Show advanced preferences over simple ones
is: Birta ítarlegar kjörstillingar fremur en þær einfaldari

en: Show advanced preferences and not simple preferences when opening the preferences dialog.
is: Birta ítarlegar kjörstillingar en ekki þær einfaldari þegar kjörstillingaglugginn er opnaður.

en: Systray icon
is: Tákn í kerfisbakka

en: Show an icon in the systray allowing you to control VLC media player for basic actions.
is: Birta táknmynd í kerfisbakka þar sem hægt er að stýra VLC-spilaranum í helstu grunnaðgerðum.

en: Start VLC with only a systray icon
is: Ræsa VLC einungis með tákni í kerfisbakka

en: Windows opacity between 0.1 and 1
is: Gegnsæi glugga á milli 0.1 og 1

en: Show unimportant error and warnings dialogs
is: Sýna óverulegar villur og viðvaranir

en: Number of days between two update checks
is: Dagafjöldi milli tveggja athugana með uppfærslur

en: Ask for network policy at start
is: Biðja um stefnu varðandi netaðgang í upphafi

en: List of words separated by | to filter
is: Listi yfir orð aðgreind með | til að sía

en: Load extensions on startup
is: Hlaða forritsaukum inn við ræsingu

en: When minimized
is: Þegar er minnkað

en: Qt interface
is: Qt viðmót

en: errors
is: villur

en: warnings
is: aðvaranir

en: debug
is: aflúsa

[ctx: Tooltip|Clear]
en: Clear
is: Hreinsa

en: Open a skin file
is: Opna skinnskrá

en: Skin files |*.vlt;*.wsz;*.xml
is: Skinnskrár |*.vlt;*.wsz;*.xml

en: Playlist Files |
is: Spilunarlistaskrár |

en: Open playlist
is: Opna spilunarlista

en: Save playlist
is: Vista spilunarlista

en: XSPF playlist |*.xspf|M3U file |*.m3u|HTML playlist |*.html
is: XSPF spilunarlisti |*.xspf|M3U skrá |*.m3u |HTML spilunarlisti |*.html

en: Skin to use
is: Nota skinn

en: Path to the skin to use.
is: Slóð að skinninu sem á að nota.

en: Config of last used skin
is: Stillingaskrá síðast notaða skinns

en: Show a systray icon for VLC
is: Sýna táknmynd fyrir VLC í kerfisbakka

en: Show VLC on the taskbar
is: Sýna VLC í kerfisbakka

en: Enable transparency effects
is: Virkja gegnsæisáhrif

en: You can disable all transparency effects if you want. This is mainly useful when moving windows does not behave correctly.
is: Þú getur gert öll gegnsæisáhrif óvirk ef þú vilt. Þetta er aðallega hentugt þegar gluggar haga sér ekki rétt við hreyfingu.

en: Use a skinned playlist
is: Nota spilunarlista með skinni

en: Skinnable Interface
is: Skinnað viðmót

en: Select skin
is: Veldu skinn

en: Open skin...
is: Opna skinn ...

en: Brightness threshold
is: Birtustigsmörk

en: Image contrast (0-2)
is: Birtuskil myndar (0-2)

en: Set the image contrast, between 0 and 2. Defaults to 1.
is: Stilla birtuskil myndar, milli 0 og 2. Sjálfgefið á 1.

en: Image hue (0-360)
is: Litblær myndar (0-360)

en: Set the image hue, between 0 and 360. Defaults to 0.
is: Stilla litblæ myndar, milli 0 og 360. Sjálfgefið á 0.

en: Image saturation (0-3)
is: Litmettun myndar (0-3)

en: Set the image saturation, between 0 and 3. Defaults to 1.
is: Stilla litmettun myndar, milli 0 og 3. Sjálfgefið á 1.

en: Image brightness (0-2)
is: Ljósstyrkur (0-2)

en: Set the image brightness, between 0 and 2. Defaults to 1.
is: Stilla birtustig myndar, milli 0 og 2. Sjálfgefið á 1.

en: Image gamma (0-10)
is: Litróf myndar (0-10)

en: Set the image gamma, between 0.01 and 10. Defaults to 1.
is: Stilla litróf myndar, milli 0.01 og 10. Sjálfgefið á 1.

en: Direct3D9 adjust filter
is: Aðlaga Direct3D9-síu

en: MMAL decoder
is: MMAL afkóðari

en: Render blank screen below video. Increases VideoCore load.
is: Myndgera svartan flöt fyrir neðan myndmerkið. Eykur álag á VideoCore.

en: VAAPI filters
is: VAAPI-síur

en: Temporal-spatial
is: Tíma-rýmis

en: Deinterlacing algorithm
is: Reiknirit affléttunar

en: Noise reduction level
is: Styrkur síunar á suði

en: Scaling quality
is: Gæði kvörðunar

en: High quality scaling level
is: Hágæða kvörðunarstig

en: No
is: Nei

en: Any
is: Hvað sem er

en: System default
is: Sjálfgefið í kerfinu

en: When unlocked
is: Þegar ólæst

en: Keychain keystore
is: Keychain-lyklageymsla

en: KWallet keystore
is: KWallet-lyklageymsla

en: Memory keystore
is: Lyklageymsla í minni

en: libsecret keystore
is: libsecret-lyklageymsla

en: Be quiet
is: Hljóðlátt

en: Info
is: Upplýsingar

en: Debug
is: Aflúsa

en: Log to file
is: Annál í skrá

en: Log all VLC messages to a text file.
is: Skrifa annál allra VLC skilaboða í textaskrá.

en: Log filename
is: Skráarheiti annáls

en: Specify the log filename.
is: Tilgreindu skráarheiti annáls.

en: Log format
is: Snið annála

en: Verbosity
is: Upplýsingamagn

en: Journal
is: Dagbók (journal)

en: Debug messages
is: Villumeldingar

en: Identity
is: Perónuauðkenni

en: Extension not responding!
is: Forritsaukinn svarar ekki!

en: Extension '%s' does not respond.
    Do you want to kill it now?
is: Forritsaukinn '%s' svarar ekki.
    Viltu slátra honum núna?

en: Lua interface
is: Lua viðmót

en: Lua interface module to load
is: Hlaða inn Lua viðmóti

en: Lua interface configuration
is: Lua viðmótsstillingar

en: A single password restricts access to this interface.
is: Einfalt lykilorð takmarkar aðgengi að þessu viðmóti.

en: Source directory
is: Upprunamappa

en: Directory index
is: Möppuyfirlit

en: CLI input
is: CLI inntak

en: Lua interpreter
is: Lua-túlkur

en: Command-line interface
is: Viðmót fyrir skipanalínu

en: Lua Meta Fetcher
is: Lua Meta Fetcher lýsigagnasækir

en: Fetch meta data using lua scripts
is: Ná í lýsigögn með því að nota Lua-skriftur

en: Lua Meta Reader
is: Lua Meta Reader lýsigagnalesari

en: Read meta data using lua scripts
is: Lesa lýsigögn með því að nota Lua-skriftur

en: Lua Playlist
is: Lua spilunarlisti

en: Lua Playlist Parser Interface
is: Viðmót Lua spilunarlistaþáttara

en: Lua Art
is: Lua-Art myndir

en: Fetch artwork using lua scripts
is: Ná í myndir með því að nota Lua-skriftur

en: Lua Extension
is: Lua forritsauki

en: Lua SD Module
is: Lua SD eining

en: Folder meta data
is: Lýsigögn möppu

en: Album art filename
is: Skráarheiti umslagsmynda

en: Filename to look for album art in current directory
is: Skráarheiti sem leita á í eftir umslagsmynd í núverandi möppu

en: Blues
is: Blús

en: Classic Rock
is: Klassískt rokk

en: Country
is: Kántrý

en: Disco
is: Diskó

en: Funk
is: Fönk

en: Grunge
is: Grung

en: Hip-Hop
is: Hipp-Hopp

en: Metal
is: Metall

en: New Age
is: Nýaldar

en: Oldies
is: Gamlingjar

en: Other
is: Annað

en: Rap
is: Rapp

en: Industrial
is: Iðnaðar

en: Death Metal
is: Dauðametall

en: Pranks
is: Hrekkir

en: Soundtrack
is: Kvikmyndatónlist

en: Euro-Techno
is: Evró-teknó

en: Trip-Hop
is: Tripp-Hopp

en: Vocal
is: Söngur

en: Jazz+Funk
is: Jazz+Fönk

en: Fusion
is: Fjúsjón

en: Trance
is: Trans

en: Instrumental
is: Ósungið

en: Acid
is: Sýra

en: House
is: Hústónlist

en: Sound Clip
is: Hljóðbútur

en: Noise
is: Suð

en: Alternative Rock
is: Alternative rokk

en: Bass
is: Bassi

en: Soul
is: Sálartónlist

en: Punk
is: Pönk

en: Meditative
is: Hugleiðslu

en: Instrumental Pop
is: Ósungið popp

en: Instrumental Rock
is: Ósungið rokk

en: Ethnic
is: Þjóðlaga

en: Gothic
is: Gotneskt

en: Electronic
is: Raftónlist

en: Pop-Folk
is: Þjóðlagapopp

en: Eurodance
is: Evródans

en: Dream
is: Drauma

en: Southern Rock
is: Suðurríkjarokk

en: Comedy
is: Gamanefni

en: Cult
is: Költ

en: Gangsta
is: Gengja

en: Top 40
is: Topp 40

en: Christian Rap
is: Kristilegt rapp

en: Pop/Funk
is: Popp/fönk

en: Cabaret
is: Kabarett

en: New Wave
is: Nýbylgja

en: Trailer
is: Kynningarstiklur

en: Acid Punk
is: Sýrupönk

en: Acid Jazz
is: Sýrudjass

en: Musical
is: Söngleikja

en: Rock & Roll
is: Rokk og Ról

en: Hard Rock
is: Hart rokk

en: Folk
is: Þjóðlaga

en: Folk-Rock
is: Þjóðlagarokk

en: National Folk
is: Þjóðleg tónlist

en: Swing
is: Sving

en: Fast Fusion
is: Hraðbræðingur

en: Bebob
is: Bíbopp

en: Revival
is: Endurfundir

en: Celtic
is: Keltneskt

en: Gothic Rock
is: Gotneskt rokk

en: Progressive Rock
is: Progg-rokk

en: Psychedelic Rock
is: Sýrurokk

en: Symphonic Rock
is: Symfóníurokk

en: Slow Rock
is: Rólegt rokk

en: Big Band
is: Stórsveitar

en: Easy Listening
is: Auðmeltanleg tónlist

en: Acoustic
is: Órafmagnað

en: Humour
is: Húmor

en: Speech
is: Tal

en: Chanson
is: Sönglög

en: Opera
is: Ópera

en: Chamber Music
is: Kammermúsík

en: Sonata
is: Sónata

en: Symphony
is: Sinfónískt

en: Porn Groove
is: Klámgrúv

en: Satire
is: Satíra

en: Slow Jam
is: Hægt djamm

en: Tango
is: Tangó

en: Folklore
is: Þjóðlög

en: Ballad
is: Ballöður

en: Power Ballad
is: Kraftballöður

en: Rhythmic Soul
is: Hrynsálar

en: Duet
is: Dúett

en: Punk Rock
is: Pönkrokk

en: Drum Solo
is: Trommusóló

en: Euro-House
is: Evró-hústónlist

en: Dance Hall
is: Danssalur

en: Drum & Bass
is: Trommu & Bassa

en: Club - House
is: Klúbba-hústónlist

en: Hardcore
is: Harðkjarna

en: Terror
is: Hryllings

en: Indie
is: Indí

en: BritPop
is: BritPopp

en: Negerpunk
is: Negerpönk

en: Polsk Punk
is: Pólskt pönk

en: Beat
is: Bít

en: Christian Gangsta Rap
is: Kristilegt glæparapp

en: Heavy Metal
is: Þungmetall

en: Black Metal
is: Svartmetall

en: Contemporary Christian
is: Samtíma kristilegt

en: Christian Rock
is: Kristilegt rokk

en: Thrash Metal
is: Ruslmetall

en: JPop
is: JPopp

en: Synthpop
is: Synthapopp

en: addons local storage
is: staðvær geymsla viðbóta

en: Addons local storage installer
is: uppsetningarforrit fyrir staðværa geymsla viðbóta

en: The username of your last.fm account
is: Notandanafn þitt hjá Last.fm

en: The password of your last.fm account
is: Lykilorðið þitt hjá Last.fm

en: Scrobbler URL
is: Slóð á Scrobbler

en: last.fm: Authentication failed
is: last.fm: Auðkenning mistókst

en: Last.fm username not set
is: Notandanafn Last.fm ekki stillt

en: However, the security certificate presented by the server is unknown and could not be authenticated by any trusted Certificate Authority.
is: Hinsvegar er öryggiskilríkið sem þjónnin bauð óþekkt og er ekki auðkennanlegt af neinni treystanlegri vottunarstöð (trusted Certificate Authority).

en: However, the security certificate presented by the server changed since the previous visit and was not authenticated by any trusted Certificate Authority.
is: Hinsvegar hefur öryggiskilríkið sem þjónnin bauð breyst síðan í fyrri heimsókn og er ekki auðkennanlegt af neinni treystanlegri vottunarstöð (trusted Certificate Authority).

en: Abort
is: Hætta

en: View certificate
is: Skoða skilríki

en: Insecure site
is: Ótryggt svæði

en: Accept 24 hours
is: Samþykkja í 24 tíma

en: Accept permanently
is: Samþykkja endanlega

en: This is the certificate presented by %s:
    %s
    
    If in doubt, abort now.
is: Þetta er skilríkið sem birt er af %s:
    %s
    
    Ef þú ert ekki viss, hættu núna.

en: Trust directory
is: Treysta möppu

en: GNU TLS server
is: GNU TLS miðlari

en: Playing some media.
is: Afspilun á miðli.

en: D-Bus screensaver
is: D-Bus skjáhvíla

en: XDG-screensaver
is: XDG-skjáhvíla

en: Logging
is: Skráning annáls

en: File logging
is: Skráarannáll

en: M3U playlist export
is: Flytja út M3U spilunarlista

en: M3U8 playlist export
is: Flytja út M3U8 spilunarlista

en: XSPF playlist export
is: Flytja út XSPF spilunarlista

en: HTML playlist export
is: Flytja út HTML spilunarlista

en: Maximum number of connections
is: Hámarksfjöldi tenginga

en: TLS support for OS X and iOS
is: TLS stuðningur við OS X og iOS

en: TLS server support for OS X
is: Stuðningur TLS á þjóni fyrir OS X

en: Accept certificate temporarily
is: Samþykkja skilríkið tímabundið

en: Stats
is: Tölfræði

en: Stats encoder function
is: Tölfræði aðgerða kóðara

en: Stats decoder
is: Tölfræði afkóðara

en: Stats decoder function
is: Tölfræði aðgerða afkóðara

en: Stats demux
is: Tölfræði affléttara

en: Stats demux function
is: Tölfræði aðgerða affléttara

en: XML Parser (using libxml2)
is: XML-þáttari (notar libxml2)

en: Comment
is: Athugasemd

en: Packet Size
is: Pakkastærð

en: ASF packet size -- default is 4096 bytes
is: ASF-pakkastærð -- sjálfgefið er 4096 bæti

en: ASF muxer
is: ASF fléttari

en: Unknown Video
is: Óþekkt myndskeið

en: Subject
is: Efni

en: Encoder
is: Kóðari

en: AVI muxer
is: AVI fléttari

en: Dummy/Raw muxer
is: Prófunar/Raw fléttari

en: MP4/MOV muxer
is: MP4/MOV fléttari

en: DTS delay (ms)
is: DTS töf (msek)

en: PES maximum size
is: Hámarksstærð PES

en: PS muxer
is: PS fléttari

en: Video PID
is: Vídeó PID

en: Audio PID
is: Hljóð PID

en: Use keyframes
is: Nota lykilramma

en: Crypt audio
is: Dulkóða hljóð

en: Crypt audio using CSA
is: Dulkóða hljóð með CSA

en: Crypt video
is: Dulkóða myndmerki

en: Crypt video using CSA
is: Dulkóða myndmerki með CSA

en: CSA Key in use
is: CSA-lykill í notkun

en: Packet size in bytes to encrypt
is: Pakkastærð í bætum sem á að dulkóða.

en: TS muxer (libdvbpsi)
is: TS fléttari (libdvbpsi)

en: Multipart JPEG muxer
is: Marghlutat JPEG fléttari

en: Ogg/OGM muxer
is: Ogg/OGM fléttari

en: WAV muxer
is: WAV fléttari

en: OS X Notification Plugin
is: OS X tilkynningaviðbót

en: New input playing
is: Nýtt inntak spilandi

en: Now playing
is: Í afspilun

en: Skip
is: Sleppa

en: Timeout (ms)
is: Tímamörk (msek)

en: How long the notification will be displayed.
is: Hve lengi tilkynningin verður birt.

en: Notify
is: Tilkynningar

en: LibNotify Notification Plugin
is: LibNotify tilkynningaviðbót

en: A/52 audio packetizer
is: A/52 hljóðbitari

en: avparser packetizer
is: avparser bitari

en: AV1 video packetizer
is: AV1 myndmerkisbitari

en: Copy packetizer
is: Afritunarbitari

en: Dirac packetizer
is: Dirac bitari

en: DTS audio packetizer
is: DTS hljóðbitari

en: Flac audio packetizer
is: Flac hljóðbitari

en: H.264 video packetizer
is: H.264 myndmerkisbitari

en: HEVC/H.265 video packetizer
is: HEVC/H.265 myndmerkisbitari

en: MLP/TrueHD parser
is: MLP/TrueHD þáttari

en: MPEG4 audio packetizer
is: MPEG4 hljóðbitari

en: MPEG4 video packetizer
is: MPEG-4 myndmerkisbitari

en: MPEG audio layer I/II/III packetizer
is: MPEG audio layer I/II/III hljóðbitari

en: MPEG-I/II video packetizer
is: MPEG-I/II myndmerkisbitari

en: MPEG Video
is: MPEG myndskeið

en: VC-1 packetizer
is: VC-1 bitari

en: Zeroconf network services
is: Zeroconf netkerfisþjónustur

en: Zeroconf services
is: Zeroconf þjónustur

en: Avahi Renderer Discovery
is: Avahi myndgerðarleit

en: Bonjour Network Discovery
is: Bonjour netþjónustuleit

en: Bonjour Renderer Discovery
is: Bonjour myndgerðarleit

en: My Videos
is: Myndskeiðin mín

en: My Music
is: Tónlistin mín

en: Picture
is: Mynd

en: My Pictures
is: Myndirnar mínar

en: mDNS Network Discovery
is: mDNS netþjónustuleit

en: mDNS Renderer Discovery
is: mDNS myndgerðarleit

en: MTP devices
is: MTP tæki

en: MTP Device
is: MTP tæki

en: Discs
is: Diskar

en: Podcasts
is: Hlaðvörp (podcasts)

en: Podcast URLs list
is: URL-slóðalisti fyrir hlaðvörp

en: Enter the list of podcasts to retrieve, separated by '|' (pipe).
is: Settu inn lista yfir hlaðvörp sem á að sækja, aðgreind með '|' (pípu).

en: Audio capture
is: Hljóðupptaka

en: Audio capture (PulseAudio)
is: Hljóðupptaka (PulseAudio)

en: Generic
is: Algengt

en: SAP multicast address
is: Vistfang SAP-fjölvörpunar

en: SAP timeout (seconds)
is: SAP tímamörk (sekúndur)

en: Network streams (SAP)
is: Netstraumar (SAP)

en: SDP Descriptions parser
is: SDP-lýsingaþáttari

en: Session
is: Seta

en: Tool
is: Verkfæri

en: User
is: Notandi

en: Video capture
is: Myndskeiðsupptaka

en: Video capture (Video4Linux)
is: Myndskeiðsupptaka (Video4Linux)

en: Audio capture (ALSA)
is: Hljóðupptaka (ALSA)

en: Unknown type
is: Óþekkt tegund

en: SAT>IP channel list
is: SAT>IP rásalisti

en: Custom SAT>IP channel list URL
is: Slóð á sérsniðinn SAT>IP rásalista

en: Master List
is: Aðallisti

en: Server List
is: Listi á vefþjóni

en: Custom List
is: Sérsniðinn listi

en: Universal Plug'n'Play
is: Almennt Plug'n'Play

en: Screen capture
is: Upptaka af skjá

en: Your window manager does not provide a list of applications.
is: Gluggastýringin þín gefur ekki upp neinn lista yfir forrit.

en: Applications
is: Forrit

en: Desktop
is: Skjáborð

en: X coordinate
is: X hnit

en: Y coordinate
is: Y hnit

en: Input FIFO
is: Inntaks-FIFO

en: Output FIFO
is: Úttaks FIFO

en: Overlay
is: Yfirlag

en: Individual image display time of 0 - 60000 ms.
is: Birtingartími einstakra mynda 0 - 60000 msek.

en: Opacity of the logo
is: Ógegnsæi táknmerkisins

en: Logo position
is: Staðsetning tæaknmerkis

en: Use a local picture as logo on the video
is: Nota mynd á tölvunni sem táknmerki ofan á myndmerkinu

en: Logo overlay
is: Yfirlag merkis

en: Logo video filter
is: Myndsía fyrir merki

en: Marquee text to display. (Available format strings: %Y = year, %m = month, %d = day, %H = hour, %M = minute, %S = second, ...)
is: Textastrengur (marquee) sem á að birta. (Tiltæk snið strengja: %Y = ár, %m = mánuður, %d = dagur, %H = klukkustund, %M = mínúta, %S = sekúnda, ...)

en: Text file
is: Textaskrá

en: File to read the marquee text from.
is: Skrá sem textastrengur er lesinn úr.

en: X offset
is: X hliðrun

en: X offset, from the left screen edge.
is: X-hliðrun, frá vinstri brún skjás.

en: Y offset
is: Y hliðrun

en: Y offset, down from the top.
is: Y-hliðrun, frá efri brún skjás.

en: Timeout
is: Tímamörk

en: Number of milliseconds the marquee must remain displayed. Default value is 0 (remains forever).
is: Fjöldi millísekúndna sem textastrengurinn helst á skjánum. Sjálfgefið gildi er 0 (helst að eilífu).

en: Refresh period in ms
is: Endurnýjunartímabil í msek

en: Number of milliseconds between string updates. This is mainly useful when using meta data or time format string sequences.
is: Fjöldi millísekúndna á milli uppfærslna á textastrengjum. Þetta nýtist aðallega þegar verið er að nota lýsigögn eða tímarunustrengi.

en: Opacity (inverse of transparency) of overlayed text. 0 = transparent, 255 = totally opaque.
is: Ógegnsæi (öfugt við gegnsæi) yfirlagðs texta. 0 = gegnsætt, 255 = alveg ógegnsætt.

en: Font size, pixels
is: Leturstærð, mynddílar

en: Font size, in pixels. Default is 0 (use default font size).
is: Leturstærð í mynddílum. Sjálfgefið er 0 (nota sjálfgefna leturstærð).

en: Color of the text that will be rendered on the video. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
is: Litur textans sem verður myndgerður á myndmerkið. Þetta verður að vera tala íhex-kerfinu (eins og HTML-litir). Fyrstu tveir stafirnir standa fyrir rautt, síðan grænt, og síðast blátt. #000000 = svart, #FF0000 = rautt, #00FF00 = grænt, #FFFF00 = gult (rautt + grænt), #FFFFFF = hvítt

en: Marquee position
is: Staðsetning textastrengs

en: You can enforce the marquee position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
is: Þú getur þvingað fram staðsetningu textastrengs á myndmerkinu (0=miðjað, 1=vinstri, 2=hægri, 4=efst, 8=neðst, þú getur einnig notað samsetningar þessara gilda, t.d. 6 = efst-hægri).

en: Display text above the video
is: Birta texta ofan á myndmerkinu

en: Marquee
is: Textastrengur (marquee)

en: Marquee display
is: Birting textastrengs

en: Misc
is: Ýmisl.

en: Border width
is: Breidd jaðars

en: Border height
is: Hæð jaðars

en: Number of rows
is: Fjöldi raða

en: Number of columns
is: Fjöldi dálka

en: Keep aspect ratio
is: Halda hlutföllum

en: Keep original size
is: Halda upprunalegri stærð

en: auto
is: sjálfvirkt

en: fixed
is: fast

en: offsets
is: hliðrað

en: Mosaic
is: Mósaík

en: VNC Host
is: VNC hýsill

en: VNC hostname or IP address.
is: Nafn hýsils eða IP vistfang.

en: VNC Port
is: VNC gátt

en: VNC port number.
is: VNC gáttarnúmer.

en: VNC Password
is: VNC lykilorð

en: VNC password.
is: VNC lykilorð.

en: VNC poll interval
is: VNC færiboðsmillibil

en: VNC polling
is: VNC færiboð

en: Key events
is: Innsláttaratburðir

en: Send key events to VNC host.
is: Senda inslætti til VNC hýsils.

en: Remote-OSD over VNC
is: Fjarstýrðir-OSD-stjórntextar í gegnum VNC

en: Remote-OSD
is: Fjarstýrðir-OSD-stjórntextar

en: Max length
is: Hámarks lengd

en: Maximum number of characters displayed on the screen.
is: Hámarks fjöldi tákna á skjá.

en: Refresh time
is: Endurnýjunartími

en: Text position
is: Textastaðsetning

en: Don't show
is: Ekki sýna

en: Always visible
is: Sýna alltaf

en: Scroll with feed
is: Skruna með fréttastraumi

en: Change subtitle delay
is: Breyta töf skjátexta

en: Absolute delay
is: Algild töf

en: ADF stream filter
is: ADF streymissía

en: LZMA decompression
is: LZMA afþjöppun

en: Burrows-Wheeler decompression
is: Burrows-Wheeler afþjöppun

en: gzip decompression
is: gzip afþjöppun

en: Zlib decompression filter
is: Zlib afþjöppunarsía

en: Buffer size
is: Buffer biðminnis

en: Read size
is: Lestrarstærð

en: Automatically add/delete input streams
is: Sjálfkrafa bæta við eða eyða inntaksstreymum

en: Name of current instance
is: Heiti núverandi tilviks

en: Bridge
is: Brúa

en: Default: 90sec
is: Sjálfgefið: 90 sek

en: HTTP port
is: HTTP gátt

en: Performance warning
is: Afkastaviðvörun

en: Enable Audio passthrough
is: Virkja gegnumstreymi hljóðs

en: Conversion quality
is: Gæði umbreytinga

en: Chromecast port
is: Chromecast gátt

en: Chromecast stream output
is: Chromecast straumúttak

en: Ok, Don't warn me again
is: Ókey, ekki vara mig við aftur

en: Elementary Stream ID
is: Auðkenni gagnastraums (ID)

en: Delay a stream
is: Tefja streymi

en: Enable/disable audio rendering.
is: Virkja/gera óvirka hljóðvinnslu.

en: Enable/disable video rendering.
is: Virkja/gera óvirka myndvinnslu.

en: Delay (ms)
is: Töf (msek)

en: Output muxer
is: Úttaksfléttari

en: Audio output muxer
is: Hljóðúttaksfléttari

en: Video output muxer
is: Myndmerkisúttaksfléttari

en: Output URL
is: Slóð á úttak

en: Audio output URL
is: Slóð á hljóðúttak

en: Elementary stream output
is: Úttak gagnastraums

en: Video filter
is: Myndsía

en: Image chroma
is: Litgildi myndar (chroma)

en: SAP announcing
is: SAP tilkynning

en: Session name
is: Nafn á setu

en: Session category
is: Flokkur setu

en: Session description
is: Lýsing á setu

en: Session URL
is: Slóð á setu

en: Session email
is: Tölvupóstur í setu

en: Audio port
is: Hljóðtengi

en: Video port
is: Myndmerkisgátt

en: Transport protocol
is: Flutningastaðall

en: RTSP session timeout (s)
is: Tímamörk RTSP-setu (sek)

en: RTP stream output
is: RTP streymisúttak

en: RTSP VoD server
is: RTSP VoD miðlari

en: Specify an ISO-639 code (three characters) for this elementary stream
is: Tiltaktu ISO-639 kóða (þrjá stafi) fyrir þennan gagnastraum

en: Set ID
is: Setja auðkenni

en: Change the id of an elementary stream
is: Skipta um auðkenni gagnastraums

en: Change the language of an elementary stream
is: Skipta um tungumál gagnastraums

en: Time Synchronized output
is: Tímasamstillt úttak

en: Stream output to memory buffer
is: Streyma úttak í biðminni

en: Writes statistic info about stream
is: Skrifar tölfræðiupplýsingar um streymi

en: Output method to use for the stream.
is: Úttaksaðferð til notkunar fyrir streymið.

en: Muxer to use for the stream.
is: Fléttari til notkunar fyrir streymið.

en: Output destination
is: Áfangastaður úttaks

en: Standard stream output
is: Staðlað streymisúttak

en: Video encoder
is: Myndmerkiskóðari

en: Destination video codec
is: Myndkóðunarlykilll úttaks

en: This is the video codec that will be used.
is: Þetta er myndkóðunarlykillinn sem verður notaður.

en: Video bitrate
is: Bitahraði myndmerkis

en: Target bitrate of the transcoded video stream.
is: Óskabitahraði umbreytta myndmerkisstreymisins.

en: Video scaling
is: Kvörðun myndmerkis

en: Video frame-rate
is: Rammahraði myndmerkis

en: Target output frame rate for the video stream.
is: Umbeðin rammatíðni úttaks fyrir myndmerkisstreymið.

en: Deinterlace video
is: Afflétta myndmerki

en: Maximum video width
is: Hámarksbreidd myndmerkis

en: Maximum output video width.
is: Hámarksbreidd myndmerkisúttaks.

en: Maximum video height
is: Hámarkshæð myndmerkis

en: Maximum output video height.
is: Hámarkshæð myndmerkisúttaks.

en: Audio encoder
is: Hljóðkóðari

en: Destination audio codec
is: Hljóðkóðunarlykilll úttaks

en: This is the audio codec that will be used.
is: Þetta er hljóðkóðunarlykillinn sem verður notaður.

en: Audio bitrate
is: Bitahraði hljóðs

en: Target bitrate of the transcoded audio stream.
is: Óskabitahraði umbreytta hljóðstreymisins.

en: Sample rate of the transcoded audio stream (11250, 22500, 44100 or 48000).
is: Safntíðni umbreytta hljóðstreymisins (11250, 22500, 44100 eða 48000).

en: This is the language of the audio stream.
is: Þetta er tungumál hljóðstreymisins.

en: Audio filter
is: Hljóðsía

en: Subtitle encoder
is: Skjátextaafkóðari

en: Destination subtitle codec
is: Kóðunarlykilll úttaksskjátexta

en: This is the subtitle codec that will be used.
is: Þetta er skjátextaafkóðarinn sem verður notaður.

en: Number of threads
is: Fjöldi þráða

en: High priority
is: Hár forgangur

en: Transcode
is: Umkóða

en: Transcode stream output
is: Umkóða streymisúttak

en: Overlays/Subtitles
is: Yfirlög/Skjátextar

en: Please wait while your font cache is rebuilt.
    This should take less than a few minutes.
is: Bíddu aðeins á meðan skyndiminni leturs er endurnýjað.
    Það ætti að taka örfáar mínútur.

en: Monospace Font
is: Jafnbreitt letur

en: Font family for the font you want to use
is: Leturtegund letursins sem þú vilt nota

en: Font file for the font you want to use
is: Leturskrá letursins sem þú vilt nota

en: Font size in pixels
is: Leturstærð í mynddílum

en: Text opacity
is: Gegnsæi texta

en: Text default color
is: Sjálfgefinn litur á texta

en: Relative font size
is: Hlutfallsleg leturstærð

en: Background opacity
is: Ógegnsæi bakgrunns

en: Background color
is: Bakgrunnslitur

en: Outline opacity
is: Ógagnsæi útlína

en: Shadow opacity
is: Ógagnsæi skugga

en: Shadow color
is: Litur skugga

en: Shadow angle
is: Horn skugga

en: Shadow distance
is: Fjarlægð skugga

en: Text direction
is: Textastefna

en: Use YUVP renderer
is: Nota YUVP myndgerð

en: Thin
is: Mjóar

en: Thick
is: Þykkar

en: Left to right
is: Vinstri til hægri

en: Right to left
is: Hægri til vinstri

en: Text renderer
is: Myndgerð texta

en: Freetype2 font renderer
is: Freetype2 leturmyndgerð

en: SVG template file
is: SVG-sniðmátsskrá

en: Dummy font renderer
is: Plat/prófunar leturmyndgerð

en: Conversions from
is: Umbreytingar úr

en: SSE2 I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
is: SSE2 I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 umvarpanir

en: MMX I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
is: MMX I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 umvarpanir

en: I420,IYUV,YV12 to RGB2,RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
is: I420,IYUV,YV12 to RGB2,RV15,RV16,RV24,RV32 umvarpanir

en: MMX conversions from
is: MMX umvarpanir frá

en: SSE2 conversions from
is: SSE2 umvarpanir frá

en: AltiVec conversions from
is: AltiVec umvarpanir frá

en: Scaling mode
is: Kvörðunarhamur

en: Scaling mode to use.
is: Kvörðunarhamur sem á að nota

en: Bilinear
is: Tvílínulegt

en: Experimental
is: Á tilraunastigi

en: Area
is: Svæði

en: Luma bicubic / chroma bilinear
is: Tvíkassa ljómastigull (luma) / tvílínulegt litgildi (chroma)

en: Bicubic spline
is: Býkúpu-splína

en: Video scaling filter
is: Síun á kvörðun myndmerkis

en: YUVP converter
is: YUVP umbreytir

en: Image hue (-180..180)
is: Litblær myndar (-180..180)

en: Set the image hue, between -180 and 180. Defaults to 0.
is: Stilla litblæ myndar, milli -180 og 180. Sjálfgefið á 0.

en: Image adjust
is: Fínstilla mynd

en: Transparency mask
is: Gegnsæismaski

en: Alpha mask
is: Alpha maski

en: Color scheme
is: Litastef

en: Window size
is: Gluggastærð

en: Number of frames (0 to 100)
is: Fjöldi ramma (0 til 100)

en: Edge visible
is: Sýnilegur kantur

en: Set edge visibility.
is: Stilla sýnileika á jaðri.

en: Ball size
is: Boltastærð

en: Gradient threshold
is: Mörk litstiguls

en: Set gradient threshold for edge computation.
is: Setja mörk litstiguls fyrir útreikning kanta.

en: Benchmarking
is: Afkastamælingar

en: Base image
is: Grunnmynd

en: Blend image
is: Blanda mynd

en: Bluescreen
is: Bláskjár

en: Output width
is: Breidd úttaks

en: Output (canvas) image width
is: Breidd myndúttaks (myndflötur)

en: Output height
is: Hæð úttaks

en: Output (canvas) image height
is: Hæð myndúttaks (myndflötur)

en: Output picture aspect ratio
is: Stærðarhlutföll úttaksmyndar

en: Canvas
is: Myndflötur

en: Canvas video filter
is: Myndmerkissía myndflatar

en: Select one color in the video
is: Veldu einn lit í myndskeiðinu

en: Color threshold filter
is: Litmarkasía

en: Saturation threshold
is: Mettunarmörk

en: Similarity threshold
is: Líkindamörk

en: Pixels to crop from top
is: Mynddílar skornir að ofan

en: Number of pixels to crop from the top of the image.
is: Fjöldi punkta til að skera af ofanfrá

en: Pixels to crop from bottom
is: Mynddílar skornir að neðan

en: Number of pixels to crop from the bottom of the image.
is: Fjöldi punkta til að skera af neðanfrá

en: Pixels to crop from left
is: Mynddílar skornir frá vinstri

en: Number of pixels to crop from the left of the image.
is: Fjöldi punkta til að skera af vinstramegin

en: Pixels to crop from right
is: Mynddílar skornir frá hægri

en: Number of pixels to crop from the right of the image.
is: Fjöldi punkta til að skera af hægramegin

en: Number of pixels to padd to the top of the image after cropping.
is: Fjöldi mynddíla sem bæta á við efst á mynd eftir utanskurð.

en: Number of pixels to padd to the bottom of the image after cropping.
is: Fjöldi mynddíla sem bæta á við neðst á mynd eftir utanskurð.

en: Number of pixels to padd to the left of the image after cropping.
is: Fjöldi mynddíla sem bæta á við vinstra megin á mynd eftir utanskurð.

en: Number of pixels to padd to the right of the image after cropping.
is: Fjöldi mynddíla sem bæta á við hægra megin á mynd eftir utanskurð.

en: Latest
is: Síðasta

en: Low
is: Lágt

en: Medium
is: Miðlungs

en: High
is: Hátt

en: Edge detection
is: Greining brúna

en: Erase
is: Eyða

en: Freeze
is: Frysta

en: Gaussian Blur
is: Gauss mýking

en: Radius in pixels
is: Radíus í mynddílum

en: Strength
is: Styrkur

en: Distort mode
is: Aflögunarhamur

en: Apply cartoon effect
is: Nota teiknimyndaáhrif

en: Grain video filter
is: Myndmerkissía með kornum

en: Grain
is: Filmukorn

en: Spatial luma strength (0-254)
is: Rýmisstyrkur ljómastiguls (0-254)

en: Spatial chroma strength (0-254)
is: Rýmisstyrkur litgildis (chroma 0-254)

en: Temporal luma strength (0-254)
is: Tímabundinn styrkur ljómastiguls (0-254)

en: HQ Denoiser 3D
is: HQ 3D afsuðari

en: High Quality 3D Denoiser filter
is: Hágæða þrívíddarafsuðun

en: Color inversion
is: Umsnúningur lita

en: Magnify
is: Stækka

en: Mirror orientation
is: Stefna speglunar

en: Vertical
is: Lóðrétt

en: Horizontal
is: Lárétt

en: Direction
is: Stefna

en: Left to right/Top to bottom
is: Vinstri til hægri/Ofan og niður

en: Right to left/Bottom to top
is: Hægri til vinstri/Neðan og upp

en: Mirror video filter
is: Myndsía fyrir speglun

en: Mirror video
is: Spegla mynd

en: Blur factor (1-127)
is: Móðustuðull (1-127)

en: The degree of blurring from 1 to 127.
is: Magn móðu frá 1 til 127.

en: Motion blur filter
is: Sía fyrir hreyfingarafskerpingu

en: Old movie
is: Gömul kvikmynd

en: OpenCV example
is: OpenCV dæmi

en: Don't display any video
is: Ekki sýna neina mynd

en: Display the input video
is: Ekki sýna inntaksmynd

en: Display the processed video
is: Sýna myndskeið eftir vinnslu

en: Show only errors
is: Sýna aðeins villur

en: Show errors and warnings
is: Sýna villur og viðvaranir

en: Show everything including debug messages
is: Sýna allt, einnig aflúsunarskilaboð

en: Scale factor (0.1-2.0)
is: Kvörðunargildi (0.1-2.0)

en: Lowest
is: Lægsta

en: Highest
is: Hæsta

en: Psychedelic video filter
is: Hugvíkkandi myndmerkissía

en: Number of puzzle rows
is: Fjöldi púslraða

en: Number of puzzle columns
is: Fjöldi púsldálka

en: Game mode
is: Leikjahamur

en: Border
is: Jaðar

en: Small preview
is: Lítil forskoðun

en: Small preview size
is: Lítil forskoðun

en: Show small preview size (percent of source).
is: Birta litla forskoðun (prósent af upprunalegu).

en: Auto solve
is: Leysa sjálfvirkt

en: Rotation
is: Snúningur

en: Rotation parameter: none;180;90-270;mirror
is: Snúningsbreytur: ekkert;180;90-270;spegla

en: 0/90/180/270/mirror
is: 0/90/180/270/spegla

en: Puzzle
is: Púsl

en: Ripple
is: Gárur

en: Angle in degrees
is: Horn í gráðum

en: Angle in degrees (0 to 359)
is: Horn í gráðum (0 til 359)

en: Use motion sensors
is: Nota hreyfiskynjara

en: Rotate video filter
is: Snúa myndsíu

en: Rotate
is: Snúa

en: Image format
is: Myndsnið

en: Format of the output images (png, jpeg, ...).
is: Snið úttaksmynda (png, jpeg, ...).

en: Recording ratio
is: Upptökuhlutfall

en: Filename prefix
is: Forskeyti skráarheitis

en: Sepia video filter
is: Sepia myndmerkissía

en: Sharpen strength (0-2)
is: Styrkur skerpingar (0-2)

en: Sharpen video filter
is: Myndsía fyrir skerpingu

en: Transform type
is: Gerð umbreytingar

en: Transformation
is: Umbreyting

en: Rotate or flip the video
is: Snúa eða fletta myndmerki

en: VHS movie
is: VHS kvikmynd

en: Wave video filter
is: Wave myndmerkissía

en: Wave
is: Bylgja

en: ASCII-art video output
is: ASCII-art myndmerkisúttak

en: Android Window
is: Android gluggi

en: Android native window
is: Innbyggður Android gluggi

en: Color ASCII art video output
is: Litað ASCII-art myndmerkisúttak

en: Picture to display on input signal loss
is: Mynd sem á að birta ef inntaksmerki tapast

en: Output card
is: Úttakskort

en: Video connection for DeckLink output.
is: Myndmerkistenging fyrir DeckLink-útgang.

en: Drawable
is: Teiknanlegt

en: Embedded window video
is: Innbyggður myndmerkisgluggi

en: Framebuffer device
is: Tæki fyrir rammabiðminni

en: Framebuffer device to use for rendering (usually /dev/fb0).
is: Tæki fyrir rammabiðminni sem á að nota við myndgerð (venjulega /dev/fb0).

en: Framebuffer resolution to use
is: Upplausn sem rammabiðminni á að nota

en: Framebuffer uses hw acceleration
is: Rammabiðminni notar vélbúnaðarhröðun

en: Image format (default RGB)
is: Myndsnið (sjálfgefið RGB)

en: GNU/Linux framebuffer video output
is: GNU/Linux myndmerkisúttak úr rammabiðminni

en: GLX extension for OpenGL
is: GLX forritsauki fyrir OpenGL

en: Enable a workaround for T23
is: Virkja hjáleið fyrir T23

en: Video mode
is: Skjáhamur

en: K Video Acceleration video output
is: K Video Acceleration myndmerkisúttak

en: Mac OS X OpenGL video output
is: Mac OS X OpenGL myndmerkisúttak

en: OpenGL extension
is: OpenGL forritsauki

en: OpenGL ES 2 extension
is: OpenGL ES 2 forritsauki

en: Extension through which to use the Open Graphics Library (OpenGL).
is: Forritsauki sem tekur í gegn notkun Open Graphics Library (OpenGL).

en: OpenGL for Embedded Systems 2 video output
is: OpenGL for Embedded Systems 2 myndmerkisúttak

en: OpenGL video output
is: OpenGL myndmerkisúttak

en: EGL extension for OpenGL
is: EGL forritsauki fyrir OpenGL

en: Pixel Shader
is: Mynddílaskygging

en: Choose a pixel shader to apply.
is: Veldu mynddílaskyggingu sem skal beita.

en: Path to HLSL file
is: Slóð að HLSL skrá

en: HLSL File
is: HLSL skrá

en: Recommended video output for Windows Vista and later versions
is: Myndmerkisúttak sem mælt er með fyrir Windows Vista og síðari útgáfum Windows

en: Direct3D9 video output
is: Direct3D9 myndmerkisúttak

en: Direct3D11 video output
is: Direct3D11 myndmerkisúttak

en: Use hardware YUV->RGB conversions
is: Nota vélbúnaðar YUV-> RGB yfirfærslu

en: Recommended video output for Windows XP. Incompatible with Vista's Aero interface
is: Myndmerkisúttak sem mælt er með fyrir Windows XP. Virkar ekki í Aero-viðmóti Windows Vista

en: DirectX (DirectDraw) video output
is: DirectX (DirectDraw) myndmerkisúttak

en: Wallpaper
is: Bakgrunnsmynd

en: OpenGL video output for Windows
is: OpenGL myndmerkisúttak fyrir Windows

en: Windows GDI video output
is: Windows GDI myndmerkisúttak

en: WGL extension for OpenGL
is: WGL forritsauki fyrir OpenGL

en: Pitch
is: Dýfa

en: Chroma
is: Litgildi

en: Video memory output
is: Úttaksminni myndmerkis

en: Video memory
is: Videominni

en: Wayland display
is: Wayland-skjár

[ctx: ASCII]
note: xgettext: This is a plain ASCII spelling of "VLC media player" for the ICCCM window name. This must be pure ASCII. The limitation is partially with ICCCM and partially with VLC. For Latin script languages, you may need to strip accents. For other scripts, you will need to transliterate into Latin.
en: VLC media player
is: VLC margmiðlunarspilarinn

en: X11 display
is: X11 skjágluggi

en: X11 window ID
is: Auðkenni X11-glugga

en: X window
is: X gluggi

en: X11 video window (XCB)
is: X11 myndgluggi (XCB)

en: X11 video output (XCB)
is: X11 myndúttak (XCB)

en: XVideo output (XCB)
is: XVideo úttak (XCB)

en: device, fifo or filename
is: tæki, fifo eða skráarheiti

en: device, fifo or filename to write yuv frames too.
is: tæki, fifo eða skráarheiti til að skrifa YUV-ramma í.

en: Chroma used
is: Litgildi í notkun

en: YUV output
is: YUV úttak

en: YUV video output
is: Myndmerkisúttak í YUV

en: Video output modules
is: Úttakseiningar myndmerkis

en: Clone video filter
is: Klóna myndmerkissíu

en: Select the number of horizontal video windows in which to split the video
is: Veldu fjölda láréttra glugga til að skipta myndmerkinu

en: Select the number of vertical video windows in which to split the video
is: Veldu fjölda lóðréttra glugga til að skipta myndmerkinu

en: Active windows
is: Virkir gluggar

en: Attenuation
is: Deyfing

en: Attenuation, begin (in %)
is: Deyfing, upphaf (í %)

en: Attenuation, middle (in %)
is: Deyfing, miðja (í %)

en: Attenuation, end (in %)
is: Deyfing, lok (í %)

en: middle position (in %)
is: miðjustaða (í %)

en: Gamma (Red) correction
is: Litrófsleiðrétting (rautt)

en: Gamma (Green) correction
is: Litrófsleiðrétting (grænt)

en: Gamma (Blue) correction
is: Litrófsleiðrétting (blátt)

en: Black Level for Red
is: Svertustig fyrir rautt

en: Black Level for Green
is: Svertustig fyrir grænt

en: Black Level for Blue
is: Svertustig fyrir blátt

en: White Level for Red
is: Hvítustig fyrir rautt

en: White Level for Green
is: Hvítustig fyrir grænt

en: White Level for Blue
is: Hvítustig fyrir blátt

en: Number of horizontal windows in which to split the video.
is: Fjöldi láréttra glugga til að skipta myndmerkinu í.

en: Number of vertical windows in which to split the video.
is: Fjöldi lóðréttra glugga til að skipta myndmerkinu í.

en: Element aspect ratio
is: Stærðarhlutföll einingar

en: Aspect ratio of the individual displays building the wall.
is: Stærðarhlutföll einstakra skjáflata sem notaðir eru við byggingu meggjarins

en: Wall video filter
is: Myndmerkissía fyrir myndavegg

en: Image wall
is: Myndaveggur

en: 3D OpenGL spectrum visualization
is: Myndbirting 3D OpenGL litrófs

en: Goom display width
is: Breidd Goom skjámyndar

en: Goom display height
is: Sýnileg hæð fyrir Goom

en: Goom animation speed
is: Goom hreyfimyndahraði

en: Goom effect
is: Goom-áhrif

en: projectM configuration file
is: projectM stillingaskrá

en: projectM preset path
is: Slóð á projectM forstillingar

en: Path to the projectM preset directory
is: Slóð að möppu með projectM forstillingum

en: Title font
is: Titilletur

en: Font used for the titles
is: Letur texta

en: Font menu
is: Leturvalmynd

en: Font used for the menus
is: Letur notað í valmyndir

en: The width of the video window, in pixels.
is: Breidd myndspilunarglugga, í mynddílum.

en: The height of the video window, in pixels.
is: Hæð myndspilunarglugga, í mynddílum.

en: Mesh width
is: Breidd möskva

en: The width of the mesh, in pixels.
is: Breidd möskva, í mynddílum.

en: Mesh height
is: Hæð möskva

en: The height of the mesh, in pixels.
is: Hæð möskva, í mynddílum.

en: Texture size
is: Stærð áferðar

en: The size of the texture, in pixels.
is: Stærð áferðarinnar, í mynddílum.

en: libprojectM effect
is: libprojectM áhrif

en: Effects list
is: Listi yfir áhrif

en: The width of the effects video window, in pixels.
is: Breidd áhrifaglugga, í mynddílum.

en: The height of the effects video window, in pixels.
is: Hæðin á áhrifaglugga, í mynddílum.

en: FFT window
is: FFT-gluggi

en: Show 80 bands instead of 20
is: Sýna 80 tíðnisvið í stað 20

en: More bands for the spectrometer: 80 if enabled, else 20.
is: Fleiri tíðnisvið í rófgreininum: 80 ef þetta er virkt, annars 20.

en: Number of blank pixels between bands.
is: Fjöldi auðra mynddíla á milli sviða.

en: Amplification
is: Mögnun

en: Draw peaks in the analyzer
is: Teikna toppa í rófgreininum

en: Draw bands in the spectrometer
is: Teikna svið í rófgreininum

en: Base pixel radius
is: Grunnradíus mynddíla

en: Spectral sections
is: Hlutar tíðnirófs

en: Peak height
is: Hæð topps

en: Total pixel height of the peak items.
is: Heildarhæð mynddíla á toppum.

en: Peak extra width
is: Aukabreidd topps

en: Additions or subtractions of pixels on the peak width.
is: Viðbætur eða frádráttur mynddíla á breidd topps.

en: V-plane color
is: V-flatar litur

en: YUV-Color cube shifting across the V-plane ( 0 - 127 ).
is: YUV-litateningur hliðrast yfir V-planið ( 0 - 127 ).

en: Visualizer
is: Sjóngerving

en: Visualizer filter
is: Sjóngervingarsía

en: Spectrum analyser
is: Rófgreinir

en: Flat Top
is: Flatur toppur

en: #paste your VLM commands here
is: #límdu VLM skipanir hér

en: #separate commands with a new line or a semi-colon
is: #aðgreindu skipanir með nýrri línu eða semikommu

en: Play List
is: Spilunarlisti

en: Output
is: Úttak

en: Subtitle codec
is: Kóðunarlykilll skjátexta

en: Output	method
is: Úttak	aðferð

en: Multiplexer
is: Fléttari (multiplexer/mux)

en: Video FPS
is: Rammatíðni myndmerkis

en: MUX options
is: MUX valmöguleikar

en: Video scale
is: Stærðarhlutföll myndskeiðs

en: Output port
is: Úttaksgátt

en: Output	file
is: Úttak	skrá

en: Input media
is: Inntaksmiðill

en: Error:
is: Villa:

en: Sample ui-state-error style.
is: Stíll sýnishorns af ui-state-error.

en: File name
is: Skráarheiti

en: Preamp:
is: Formögnun:

en: Row border
is: Jaðar á röð

en: Column border
is: Jaðar á dálki

en: Background
is: Bakgrunnur

en: Mosaic Tiles
is: Mósaíkflísar

en: Playback Rate
is: Afspilunarhraði

en: Audio Delay
is: Töf hljóðs

en: Subtitle Delay
is: Töf skjátexta

en: Time:
is: Tími:

en: VLC media player - Web Interface
is: VLC margmiðlunarspilarinn - Vefviðmót

en: Hide / Show Library
is: Sýna / Fela safn

en: Hide / Show Viewer
is: Sýna / Fela skoðara

en: Manage Streams
is: Sýsla með streymi

en: Track Synchronisation
is: Samstilling spora

en: VLM Batch Commands
is: VLM magnvinnsluskipanir

en: Loop
is: Lykkja

en: Empty Playlist
is: Tæma spilunarlista

en: Queue Selected
is: Setja valið í biðröð

en: Play Selected
is: Spila valið

en: Refresh List
is: Endurlesa lista

en: Loading flowplayer...
is: Hleð inn flowplayer spilaranum...

en: If nothing appears, check your internet connection.
is: Ef ekkert gerist, athugaðu með nettenginguna.

en: Do you want to go ahead with this?
is: Viltu halda áfram með þetta?

en: By creating a stream, the <i>Main Controls</i> will operate the stream instead of the main interface.
is: Með því að útbúa streymi, munu <i>aðalstýringar</i> stjórna streyminu í stað aðalviðmótsins.

en: The stream will be created using default settings, for more advanced configuration, or to modify the default settings, select the button to the right: <i>Manage Streams</i>
is: Streymið verður útbúið með sjálfgefnum stillingum, til að nota ítarlegri uppsetningu, eða til að breyta sjálfgefnu stillingunum, veldu hnappinn hér til hægri: <i>Sýsla með streymi</i>

en: Once the stream is created, the <i>Media Viewer</i> window will display the stream.
is: Þegar streymið hefur verið útbúið, mun glugginn <i>Miðlasýn</i> birta streymið.

en: Volume will be controlled by the player, and not the <i>Main Controls</i>.
is: Hljóðstyrk verður stýrt af spilaranum, en ekki af <i>aðalstýringum</i>.

en: The current playing item will be streamed. If there is no currently playing item, the first selected item from the <i>Library</i> will be the subject of the stream.
is: Atriðinu sem núna er í spilun verður steymt. Ef ekkert atriði er núna í spilun, verður valið fyrsta atriðið í <i>safninu</i> og því streymt.

en: To stop the stream and resume normal controls, click the <i>Open Stream</i> button again.
is: Til að stöðva streymið og fá aftur venjulegar stýringar, smelltu á <i>Opna streymi</i> hnappinn aftur.

en: Are you sure you wish to create the stream?
is: Ertu viss um að þú viljir búa til streymið?

en: Dialog
is: Samskiptagluggi

en: Form
is: Snið

en: Preset
is: Forgildi

en: &Verbosity:
is: &Upplýsingamagn:

en: &Filter:
is: &Sía:

en: &Save as...
is: &Vista sem...

en: Modules Tree
is: Uppbygging eininga í greinar

en: Show extended options
is: Sýna fleiri valmöguleika

en: Show &more options
is: Sýna &fleiri valmöguleika

en: Change the caching for the media
is: Breyta skyndiminni fyrir miðilinn

en:  ms
is:  msek

en: Start Time
is: Byrjunartími

en: Stop Time
is: Lokatími

en: Edit Options
is: Breytingamöguleikar

en: Extra media
is: Aukamiðill

en: Complete MRL for VLC internal
is: Klára MRL innan VLC

en: Select the file
is: Veldu skrána

en: Change the start time for the media
is: Breyta byrjunartíma miðils

en: Change the stop time for the media
is: Breyta lokatíma miðils

en: Play another media synchronously (extra audio file, ...)
is: Spila annan miðil samhliða (t.d. aukahljóðskrá, ...)

en: Capture mode
is: Upptökuhamur

en: Select the capture device type
is: Veldu tegund upptökutækis

en: Device Selection
is: Val á tæki

en: Options
is: Valkostir

en: Access advanced options to tweak the device
is: Opna ítarlegri stillingar til að breyta tækinu

en: Advanced options...
is: Ítarlegri valkostir...

en: Disc Selection
is: Val diska

en: Disable Disc Menus
is: Gera valmyndir á diski óvirkar

en: No disc menus
is: Engar diskvalmyndir

en: Disc device
is: Disktæki

en: Starting Position
is: Byrjunarstaðsetning

en: Audio and Subtitles
is: Hjóð og skjátextar

en: Use a sub&title file
is: Nota skjá&textaskrá

en: Select the subtitle file
is: Veldu skjátextaskrána

en: Choose one or more media file to open
is: Veldu eina eða fleiri margmiðlunarskrár til að opna

en: File Selection
is: Skráaval

en: You can select local files with the following list and buttons.
is: Þú getur valið staðværar skrár með eftirfarandi lista og hnöppum.

en: Add...
is: Bæta við...

en: Network Protocol
is: Samskiptamáti um net (protocol)

en: Please enter a network URL:
is: Vinsamlegast skráðu inn gilda slóð (URL):

en: Profile edition
is: Breyting á sniði

en: Features
is: Eiginleikar

en: Streamable
is: Streymanlegt

en: Chapters
is: Kaflar

en: Menus
is: Valmyndir

en: Fra&me Rate
is: Ra&mmatíðni

en: Same as source
is: Sama og upprunalegt

en:  fps
is:  r/sek

en: Custom options
is: Sérsniðnir valkostir

en: &Quality
is: &Gæði

en: Not Used
is: Ekki notað

en: Encoding parameters
is: Viðföng afkóðunar

en: Frame size
is: Rammastærð

en: Sa&mple Rate
is: Sa&fntíðni

en: Profile &Name
is: Heiti s&niðs

en: Set up media sources to stream
is: Setja upp gagnamiðla til að streyma

en: Destination Setup
is: Uppsetning áfangastaðar

en: Select destinations to stream to
is: Veldu áfangastaði til að streyma til

en: Add destinations following the streaming methods you need. Be sure to check with transcoding that the format is compatible with the method used.
is: Bættu við áfangastöðum í samræmi við streymiaðferðirnar sem þú þarft. Athugaðu hvort umkóðun leyfir snið sem sé samrýmanlegt aðferðinni sem yrði notuð.

en: New destination
is: Nýr áfangastaður

en: Display locally
is: Birta staðvært

en: Transcoding Options
is: Valkostir umkóðunar

en: Select and choose transcoding options
is: Velja stillingar fyrir umkóðun (transcode)

en: Activate Transcoding
is: Virkja umkóðun

en: Option Setup
is: Uppsetning valmöguleika

en: Set up any additional options for streaming
is: Stilla allar aukastillingar fyrir streymi

en: Miscellaneous Options
is: Ýmsir valkostir

en: Stream all elementary streams
is: Streyma alla gagnastrauma

en: Generated stream output string
is: Tilbúinn úttaksstrengur fyrir straum

en: Output module:
is: Úttakseining:

en: Use S/PDIF when available
is: Nota S/PDIF þegar það er tiltækt

en: Effects
is: Áhrif

en: Visualization:
is: Sjónbrellur:

en: Enable Time-Stretching audio
is: Virkja tímaaðlögun hljóðs (time streching)

en: Replay gain mode:
is: Mögnun endurspilunar:

en: Normalize volume to:
is: Jafna hljóðstyrk í:

en: Tracks
is: Spor

en: Preferred audio language:
is: Kjörstilling hljóðtungumáls:

en: Password:
is: Lykilorð:

en: Username:
is: Notandanafn:

en: Submit played tracks stats to Last.fm
is: Senda upplýsingar um spiluð lög til Last.fm

en: Codecs
is: Kóðunarlyklar (codecs)

en: x264 profile and level selection
is: Val á x264 sniði og stigi

en: Hardware-accelerated decoding
is: Vélbúnaðarhröðun afkóðunar

en: Video quality post-processing level
is: Gæði eftirmeðhöndlunar á myndmerki

en: Skip H.264 in-loop deblocking filter
is: Sleppa H.264 in-loop afblokkunarsíu

en: x264 preset and tuning selection
is: Val á x264 forstillingum og fínstillingum

en: Optical drive
is: Geisladrif

en: Default optical device
is: Sjálfgefið geisladrif

en: Damaged or incomplete AVI file
is: Skemmd eða ókláruð AVI-skrá

en: HTTP proxy URL
is: Slóð HTTP milliþjóns

en: HTTP (default)
is: HTTP (sjálfgefið)

en: RTP over RTSP (TCP)
is: RTP yfir RTSP (TCP)

en: Live555 stream transport
is: Live555 streymisflutningur

en: Default caching policy
is: Sjálfgefin regla fyrir skyndiminni

en: Menus language:
is: Tungumál valmynda:

en: Look and feel
is: Útlit og viðkoma

en: Use custom skin
is: Nota sérsniðið skinn

en: This is VLC's default interface, with a native look and feel.
is: Þetta er staðlaða viðmót VLC, með innfæddu útliti og viðkomu

en: Use native style
is: Nota venjulegt skinn

en: Resize interface to video size
is: Aðlaga stærð viðmóts að stærð myndar

en: Show controls in full screen mode
is: Sýna stjórntæki í heilskjásham

en: Pause playback when minimized
is: Setja afspilun í bið þegar smækkað

en: Show media change popup:
is: Birta sprettglugga við breytingar á miðlum:

en: Start in minimal view mode
is: Ræsa í lágmarksham

en: Force window style:
is: Þvinga gluggastíl:

en: Integrate video in interface
is: Fella mynd inn í viðmót

en: Show systray icon
is: Birta táknmynd í kerfisbakka

en: Auto raising the interface:
is: Lyfta viðmótinu sjálfvirkt:

en: Skin resource file:
is: Skinnskrá:

en: Playlist and Instances
is: Spilunarlistar og aukaeintök forrits

en: Pause on the last frame of a video
is: Bíða á síðasta ramma myndskeiðs

en: Allow only one instance
is: Leyfa aðeins eitt tilvik

en: Activate updates notifier
is: Virkja uppfærslutilkynningu

en: Every
is: Hvern

en: Save recently played items
is: Vista nýlega spilaða hluti

en: Separate words by | (without space)
is: Aðgreina orð með | (án bils)

en: Operating System Integration
is: Aðlögun að stýrikerfi

en: File extensions association
is: Tengsl skráaendinga

en: Set up associations...
is: Stilla skráartengsl...

en: Enable On Screen Display (OSD)
is: Virkja stjórntexta á skjá (OSD)

en: Show media title on video start
is: Birta titil miðils við upphaf afspilunar

en: Enable subtitles
is: Virkja skjátexta

en: Subtitle Language
is: Tungumál skjátexta

en: Default encoding
is: Sjálfgefin kóðun

en: Subtitle effects
is: Sjónhverfing skjátexta

en: Add a shadow
is: Bæta við skugga

en: Add a background
is: Bæta við bakgrunni

en: O&utput
is: Útta&k

en: Accelerated video output (Overlay)
is: Hraðað myndgerðarúttak (þekjun)

en: Deinterlacing
is: Affléttun

en: Force Aspect Ratio
is: Þvinga stærðarhlutföll

en: vlc-snap
is: vlc-grip

en: Stuff
is: Dót

en: Edit settings
is: Breyta stillingum

en: Control
is: Stýring

en: Run manually
is: Keyra handvirkt

en: Setup schedule
is: Setja upp tímaáætlun

en: Run on schedule
is: Keyra eftir tímaáætlun

en: Status
is: Staða

en: Prev
is: Fyrri

en: Add Input
is: Bæta við inntaki

en: Edit Input
is: Breyta inntaki

en: Clear List
is: Hreinsa lista

en: Check for VLC updates
is: Athuga með uppfærslur á VLC

en: Launching an update request...
is: Sendi uppfærslubeiðni...

en: Do you want to download it?
is: Viltu ná í þetta ?

en: Essential
is: Nauðsynlegt

en: Negate colors
is: Umsnúa litum

en: Colors
is: Litir

en: Interactive Zoom
is: Gagnvirkur aðdráttur

en: Angle
is: Horn

en: full
is: fullt

en: none
is: ekkert

en: Logo erase
is: Merkjaeyðing

en: Mask
is: Maski

en: Mirror
is: Spegla

en: Motion detect
is: Hreyfiskynjun

en: Spatial blur
is: Rýmisafskerping

en: Anti-Flickering
is: Flöktsíun

en: Soften
is: Mýkja

en: Denoiser
is: Afsuðari

en: Spatial luma strength
is: Rýmisstyrkur ljómastiguls (luma)

en: Temporal luma strength
is: Tímabundinn styrkur ljómastiguls (luma)

en: Spatial chroma strength
is: Rýmisstyrkur litgildis (chroma)

en: Temporal chroma strength
is: Tímabundinn styrkur litgildis

en: VLM configurator
is: VLM stillingaritill

en: Media Manager Edition
is: Útgáfa miðlastjórnunar

en: Name:
is: Heiti:

en: Input:
is: Inntak:

en: Select Input
is: Veldu inntak

en: Output:
is: Úttak:

en: Select Output
is: Veldu úttak

en: Time Control
is: Tímastillingar

en: Mux Control
is: Mux-stýring

en: Muxer:
is: Fléttari:

en: Media Manager List
is: Listi fyrir miðlastjórnun
