vlc 3.0.13 - en to pl translation catalogue (5812 entries)

en: This program comes with NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
    You may redistribute it under the terms of the GNU General Public License;
    see the file named COPYING for details.
    Written by the VideoLAN team; see the AUTHORS file.
pl: Na ten program nie ma ŻADNEJ GWARANCJI w zakresie dopuszczonym przez prawo.
    Można go dalej rozpowszechniać na warunkach Ogólnej Publicznej Licencji GNU;
    szczegóły znajdują się w pliku COPYING.
    Stworzył Zespół VideoLAN; zobacz plik AUTHORS.

en: VLC preferences
pl: Preferencje VLC

en: Select "Advanced Options" to see all options.
pl: Wybierz "Opcje zaawansowane", aby wyświetlić wszystkie opcje.

en: Interface
pl: Interfejs

en: Settings for VLC's interfaces
pl: Ustawienia interfejsu VLC

en: Main interfaces settings
pl: Główne ustawienia interfejsu

en: Main interfaces
pl: Główne interfejsy

en: Settings for the main interface
pl: Ustawienia głównego interfejsu

en: Control interfaces
pl: Interfejsy sterowania

en: Settings for VLC's control interfaces
pl: Ustawienia interfejsu sterowania VLC

en: Hotkeys settings
pl: Ustawienia skrótów klawiszowych

en: Audio
pl: Dźwięk

en: Audio settings
pl: Ustawienia dźwięku

en: General audio settings
pl: Ogólne ustawienia dźwięku

en: Filters
pl: Filtry

en: Audio filters are used to process the audio stream.
pl: Filtry dźwięku używane są do obróbki strumienia dźwiękowego.

en: Audio resampler
pl: Resampler dźwięku

en: Visualizations
pl: Wizualizacje

en: Audio visualizations
pl: Wizualizacje dźwięku

en: Output modules
pl: Moduły wyjścia

en: General settings for audio output modules.
pl: Ogólne ustawienia modułów wyjścia dźwięku.

en: Miscellaneous
pl: Różne

en: Miscellaneous audio settings and modules.
pl: Różne ustawienia dźwięku i modułów

en: Video
pl: Obraz

en: Video settings
pl: Ustawienia obrazu

en: General video settings
pl: Ogólne ustawienia obrazu

en: General settings for video output modules.
pl: Ogólne ustawienia modułów wyjścia obrazu.

en: Video filters are used to process the video stream.
pl: Filtry obrazu używane są do obróbki strumienia obrazu.

en: Subtitles / OSD
pl: Napisy/Informacje na ekranie (OSD)

en: Settings related to On-Screen-Display, subtitles and "overlay subpictures"
pl: Ustawienia dotyczące wyświetlania informacji na ekranie (OSD), napisów i "nałożonych podobrazów"

en: Splitters
pl: Rozdzielniki

en: Video splitters separate the stream into multiple videos.
pl: Rozdzielniki obrazu dzielą strumień na wiele filmów.

en: Input / Codecs
pl: Wejście/Kodeki

en: Settings for input, demultiplexing, decoding and encoding
pl: Ustawienia wejścia, demultipleksowania, kodowania i dekodowania

en: Access modules
pl: Moduły dostępu

en: Settings related to the various access methods. Common settings you may want to alter are HTTP proxy or caching settings.
pl: Ustawienia dotyczące rożnych metod dostępu. Ustawienia, które chcesz zwykle zmienić, to HTTP proxy lub ustawienia cache.

en: Stream filters
pl: Filtry strumieniowania

en: Stream filters are special modules that allow advanced operations on the input side of VLC. Use with care...
pl: Filtry strumieniowania są specjalnymi modułami, które pozwalają na zaawansowaną obróbkę wejścia VLC. Używaj ostrożnie...

en: Demuxers
pl: Demultipleksery

en: Demuxers are used to separate audio and video streams.
pl: Demultipleksery są używane do rozdzielenia strumieni dźwięku i obrazu.

en: Video codecs
pl: Kodeki obrazu

en: Settings for the video, images or video+audio decoders and encoders.
pl: Ustawienia obrazu, zdjęć lub koderów i dekoderów obrazu i dźwięku.

en: Audio codecs
pl: Kodeki dźwięku

en: Settings for the audio-only decoders and encoders.
pl: Ustawienia tylko dla dekoderów i koderów dźwiękowych.

en: Subtitle codecs
pl: Kodeki napisów

en: Settings for subtitle, teletext and CC decoders and encoders.
pl: Ustawienia dla napisów, teletekstu i koderów i dekoderów CC.

en: General input settings. Use with care...
pl: Ogólne ustawienia wejścia. Używaj ostrożnie...

en: Stream output
pl: Wyjście strumienia

en: Stream output settings are used when acting as a streaming server or when saving incoming streams.
    Streams are first muxed and then sent through an "access output" module that can either save the stream to a file, or stream it (UDP, HTTP, RTP/RTSP).
    Sout streams modules allow advanced stream processing (transcoding, duplicating...).
pl: Ustawienia strumienia wyjściowego są stosowane, gdy VLC działa jako serwer strumieniowy lub zapisuje nadchodzące strumienie.
    Strumienie przechodzą najpierw przez multiplekser, a potem moduł "Access-Output", który je zapisuje w pliku lub strumieniuje (UDP, HTTP, RTP/RTSP).
    Module strumienia Sout pozwalają na zaawansowaną obróbkę strumienia (transkodowanie, kopiowanie...).

en: General stream output settings
pl: Ogólne ustawienia wyjścia strumienia

en: Muxers
pl: Multipleksery

en: Muxers create the encapsulation formats that are used to put all the elementary streams (video, audio, ...) together. This setting allows you to always force a specific muxer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each muxer.
pl: Multipleksery tworzą formaty enkapsulacji, które są wykorzystywane do połączenia wszystkich podstawowych strumieni (wideo, audio...). To ustawienie pozwala zawsze na wymuszenie określonego multipleksera. Nie powinno się tego zmieniać.
    Można również ustawić domyślne parametry dla każdego multipleksera.

en: Access output
pl: Wyjście dostępu

en: Access output modules control the ways the muxed streams are sent. This setting allows you to always force a specific access output method. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each access output.
pl: Moduły dostępu wyjścia kontrolują, w jaki sposób wysyłane są muksowane strumienie. To ustawienie pozwala zawsze na wymuszenie konkretnej metody wyjścia dostępu. Nie powinno się tego zmieniać.
    Można również ustawić domyślne parametry dla każdego dostępu wyjścia.

en: Packetizers
pl: Pakietowce

en: Packetizers are used to "preprocess" the elementary streams before muxing. This setting allows you to always force a packetizer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each packetizer.
pl: Pakietowce używane są do "przedobróbki" podstawowych strumieni przed multipleksacją. To ustawienie pozwala na wybór jednego pakietowca. Nie powinno się tego zmieniać.
    Możesz również ustawić domyślne parametry dla każdego pakietowca.

en: Sout stream
pl: Strumień Sout

en: Sout stream modules allow to build a sout processing chain. Please refer to the Streaming Howto for more information. You can configure default options for each sout stream module here.
pl: Moduły strumienia Sout pozwalają na utworzenie łańcucha przetwarzania. Proszę zajrzeć do Howto strumieniowania dla dalszych informacji. Możesz tutaj skonfigurować domyślne opcje dla każdego modułu strumienia Sout.

en: VOD
pl: Wideo na życzenie (VOD)

en: VLC's implementation of Video On Demand
pl: Implementacja Wideo na życzenie (VOD) w VLC

en: Playlist
pl: Lista odtwarzania

en: Settings related to playlist behaviour (e.g. playback mode) and to modules that automatically add items to the playlist ("service discovery" modules).
pl: Ustawienia dotyczące zachowania listy odtwarzania (np. tryb odtwarzania) i modułów, które automatycznie dodają pozycje do listy odtwarzania (moduły "wykrywania usług").

en: General playlist behaviour
pl: Ogólne zachowanie listy odtwarzania

en: Services discovery
pl: Wykrywanie usług

en: Services discovery modules are facilities that automatically add items to playlist.
pl: Moduły wykrywania usług automatycznie dodają pozycje do listy odtwarzania.

en: Advanced
pl: Zaawansowane

en: Advanced settings. Use with care...
pl: Ustawienia zaawansowane. Używaj ostrożnie...

en: Advanced settings
pl: Ustawienia zaawansowane

en: &Open File...
pl: &Otwórz plik...

en: &Advanced Open...
pl: Z&aawansowane otwieranie...

en: Open D&irectory...
pl: Otwórz katalog (&k)...

en: Open &Folder...
pl: Otwórz &folder...

en: Select one or more files to open
pl: Zaznacz jeden lub kilka plików do otwarcia

en: Select Directory
pl: Wybierz folder

en: Select Folder
pl: Wybierz folder

en: Media &Information
pl: &Informacje o pliku

en: &Codec Information
pl: Informa&cje o kodeku

en: &Messages
pl: Ko&munikaty

en: Jump to Specific &Time
pl: Skocz do określonego momen&tu

en: Custom &Bookmarks
pl: Własne zakładki (&b)

en: &VLM Configuration
pl: Konfiguracja &VLM

en: &About
pl: O progr&amie

en: Play
pl: Odtwarzaj

en: Remove Selected
pl: Usuń zaznaczone

en: Information...
pl: Informacja...

en: Create Directory...
pl: Utwórz katalog...

en: Create Folder...
pl: Utwórz folder...

en: Rename Directory...
pl: Zmień nazwę katalogu...

en: Rename Folder...
pl: Zmień nazwę folderu...

en: Show Containing Directory...
pl: Pokaż zawierający katalog...

en: Show Containing Folder...
pl: Pokaż zawierający folder...

en: Stream...
pl: Strumieniuj...

en: Save...
pl: Zapisz...

en: Repeat All
pl: Powtórz wszystko

en: Repeat One
pl: Powtórz jeden

en: Random
pl: Losowo

en: Random Off
pl: Losowo wyłączone

en: Add to Playlist
pl: Dodaj do listy odtwarzania

en: Add File...
pl: Dodaj plik...

en: Add Directory...
pl: Dodaj katalog...

en: Add Folder...
pl: Dodaj folder...

en: Save Playlist to &File...
pl: Zapisz listę odtwarzania jako plik (&f)...

en: Search
pl: Szukaj

en: Waves
pl: Fale

en: <html><head><meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" /></head><body><h2>Welcome to VLC media player Help</h2><h3>Documentation</h3><p>You can find VLC documentation on VideoLAN's <a href="http://wiki.videolan.org">wiki</a> website.</p><p>If you are a newcomer to VLC media player, please read the<br><a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:VLC_for_dummies"><em>Introduction to VLC media player</em></a>.</p><p>You will find some information on how to use the player in the <br>"<a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Play_HowTo"><em>How to play files with VLC media player</em></a>" document.</p><p>For all the saving, converting, transcoding, encoding, muxing and streaming tasks, you should find useful information in the <a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Streaming_HowTo">Streaming Documentation</a>.</p><p>If you are unsure about terminology, please consult the <a href="http://wiki.videolan.org/Knowledge_Base">knowledge base</a>.</p><p>To understand the main keyboard shortcuts, read the <a href="http://wiki.videolan.org/Hotkeys">shortcuts</a> page.</p><h3>Help</h3><p>Before asking any question, please refer yourself to the <a href="http://www.videolan.org/support/faq.html">FAQ</a>.</p><p>You might then get (and give) help on the <a href="http://forum.videolan.org">Forums</a>, the <a href="http://www.videolan.org/vlc/lists.html">mailing-lists</a> or our IRC channel (<em>#videolan</em> on irc.freenode.net).</p><h3>Contribute to the project</h3><p>You can help the VideoLAN project giving some of your time to help the community, to design skins, to translate the documentation, to test and to code. You can also give funds and material to help us. And of course, you can <b>promote</b> VLC media player.</p></body></html>
pl: <html><head><meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" /></head><body><h2>Zapraszamy do pomocy przy VLC media playerze</h2><h3>Dokumentacja</h3><p>Możesz znaleźć dokumentację dotyczącą VLC na witrynie <a href="http://wiki.videolan.org">wiki</a> strony internetowej VideoLAN.</p><p>Jeśli jesteś nowicjuszem VLC media playera, proszę przeczytaj<br><a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:VLC_for_dummies"><em>Wprowadzenie do VLC media playera</em></a>.</p><p>Informacje o tym, jak używać odtwarzacza znajdziesz w dokumencie<br>"<a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Play_HowTo"><em>Jak odtwarzać pliki z VLC media playerem</em></a>".</p><p>Dla wszystkich zadań zapisywania, konwertowania, transkodowania, kodowania, miksowania i strumieniowania, znajdziesz przydatne informacje w <a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Streaming_HowTo">dokumentacji strumieniowania</a>.</p><p>Jeśli nie jesteś pewny terminologii, odwiedź <a href = "http://wiki.videolan.org/Knowledge_Base ">bazę wiedzy</a>.</p><p>Aby zrozumieć podstawowe skróty klawiszowe, przeczytaj stronę <a href="http://wiki.videolan.org/Hotkeys">skrótów</a>.</p><h3>Pomoc</h3><p>Przed zadawaniem wszelkich pytań, należy zapoznać się z <a href="http://www.videolan.org/support/faq.html">FAQ</a>.</p><p>Można wówczas uzyskać (i dać) pomoc na <a href="http://forum.videolan.org">forach</a>, <a href="http://www.videolan.org/vlc/lists.html">listach mailingowych</a> lub naszym kanale IRC (<em>#videolan</em></a> na irc.freenode.net).</p><h3>Przyczyń się do projektu</h3><p>Możesz pomóc przy projekcie VideoLAN, oferując trochę swojego czasu, aby pomóc społeczności, zaprojektować skóry, przetłumaczyć dokumentację albo przetestować i kodować program. Możesz również ofiarować fundusz i materiały, które nam pomogą. I oczywiście możesz <b>promować</b> VLC media playera.</p></body></html>

en: Audio filtering failed
pl: Błąd filtrowania dźwięku

en: The maximum number of filters (%u) was reached.
pl: Została osiągnięta maksymalna liczba filtrów (%u).

en: Disable
pl: Wyłącz

en: Spectrometer
pl: Spektrometr

en: Scope
pl: Zakres

en: Spectrum
pl: Widmo

en: Audio filters
pl: Filtry dźwięku

en: Replay gain
pl: Normalizacja głośności

en: Stereo audio mode
pl: Tryb dźwięk stereo

en: Original
pl: Oryginał

en: Left
pl: Lewy

en: Right
pl: Prawy

en: Reverse stereo
pl: Zamiana kanałów stereo

en: Headphones
pl: Słuchawki

en: Automatic
pl: Automatycznie

en: boolean
pl: zm. logiczna

en: integer
pl: liczba całkowita

en: float
pl: liczba zmiennoprzecinkowa

en: string
pl: ciąg znaków

en: To get exhaustive help, use '-H'.
pl: Aby uzyskać szczegółową pomoc, użyj '-H'.

en: Usage: %s [options] [stream] ...
    You can specify multiple streams on the commandline.
    They will be enqueued in the playlist.
    The first item specified will be played first.
    
    Options-styles:
      --option  A global option that is set for the duration of the program.
       -option  A single letter version of a global --option.
       :option  An option that only applies to the stream directly before it
                and that overrides previous settings.
    
    Stream MRL syntax:
      [[access][/demux]://]URL[#[title][:chapter][-[title][:chapter]]]
      [:option=value ...]
    
      Many of the global --options can also be used as MRL specific :options.
      Multiple :option=value pairs can be specified.
    
    URL syntax:
      file:///path/file              Plain media file
      http://host[:port]/file        HTTP URL
      ftp://host[:port]/file         FTP URL
      mms://host[:port]/file         MMS URL
      screen://                      Screen capture
      dvd://[device]                 DVD device
      vcd://[device]                 VCD device
      cdda://[device]                Audio CD device
      udp://[[<source address>]@[<bind address>][:<bind port>]]
                                     UDP stream sent by a streaming server
      vlc://pause:<seconds>          Pause the playlist for a certain time
      vlc://quit                     Special item to quit VLC
pl: Użycie: %s [opcje] [strumień] ...
    Można określić wiele strumieni w wierszu poleceń.
    Będą kolejkowane na liście odtwarzania.
    Pierwsza podana pozycja będzie odtwarzana w pierwszej kolejności.
    
    Style-opcji:
      --opcja Globalna opcja, która ustawiona jest na czas trwania programu.
       -opcja Pojedyncza wersja globalnej opcji--.
       :opcja opcja, która odnosi się wyłącznie do strumienia bezpośrednio przed nim
                i zastępuje poprzednie ustawienia.
    
    Składnia strumienia MRL:
      [[dostęp] [/demuks]://]URL[#[tytuł][:rozdział][-[tytuł][:rozdział]]]
      [:opcja=wartość ...]
    
      Wiele globalnych opcji-- mogą również być wykorzystane jako szczególne :opcje MRL.
      Określone mogą być wielokrotne wartości :opcja=para.
    
    Składnia adresu URL:
      file://ścieżka/plik		zwykły plik multimedialny
      http://host[:port]/plik	HTTP URL
      ftp://host[:port]/plik	FTP URL
      mms://host[:port]/plik	MMS URL
      screen://			Zrzut ekranu
      dvd://[urządzenie]	urządzenie DVD
      vcd://[urządzenie]		urządzenie VCD
      cdda://[urządzenie]	urządzenie CD Audio
      udp://[[<adres źródłowy>]@[<adres związania>][:<port związania>]]
    			Strumień UDP wysyłany przez serwer strumieniowy
      vlc://pause:<sekundy>	Wstrzymuje listę odtwarzania przez pewien czas
      vlc://quit		Specjalny element, aby zamknąć VLC

en: (default enabled)
pl: (domyślnie włączone)

en: (default disabled)
pl: (domyślnie wyłączone)

en: Note:
pl: Uwaga:

en: add --advanced to your command line to see advanced options.
pl: dodaj --advanced do wiersza poleceń, aby wyświetlić zaawansowane opcje.

en: %u module was not displayed because it only has advanced options.
     | %u modules were not displayed because they only have advanced options.
pl[0]: %u moduł nie został wyświetlony, ponieważ zawiera tylko opcje zaawansowane.
pl[1]: %u moduły nie zostały wyświetlone, ponieważ zawierają tylko opcje zaawansowane.
pl[2]: %u modułów nie zostało wyświetlonych, ponieważ zawierają tylko opcje zaawansowane.
pl[3]: %u modułów nie zostało wyświetlonych, ponieważ zawierają tylko opcje zaawansowane.

en: No matching module found. Use --list or --list-verbose to list available modules.
pl: Nie znaleziono pasującego modułu. Użyj --list lub --list-verbose, aby wyświetlić dostępne moduły.

en: VLC version %s (%s)
pl: Wersja VLC %s (%s)

en: Compiled by %s on %s (%s)
pl: Kompilowane przez %s na %s (%s)

en: Compiler: %s
pl: Kompilator: %s

en: 
    Dumped content to vlc-help.txt file.
pl: 
    Treść została zapisana w pliku vlc-help.txt.

en: 
    Press the RETURN key to continue...
pl: 
    Naciśnij klawisz ENTER, aby kontynuować...

en: Unknown error
pl: Nieznany błąd

en: Bookmark %i
pl: Zakładka %i

en: No description for this codec
pl: Brak opisu dla tego kodeka

en: Codec not supported
pl: Nieobsługiwany kodek

en: VLC could not decode the format "%4.4s" (%s)
pl: VLC nie mógł zdekodować formatu "%4.4s" (%s)

en: Unidentified codec
pl: Niezidentyfikowany kodek

en: VLC could not identify the audio or video codec
pl: VLC nie mógł zidentyfikować kodeku audio lub wideo

en: packetizer
pl: pakietowiec

en: decoder
pl: dekoder

en: Streaming / Transcoding failed
pl: Strumieniowanie/Transkodowanie nie udało się

en: VLC could not open the %s module.
pl: VLC nie może otworzyć modułu %s.

en: VLC could not open the decoder module.
pl: VLC nie może otworzyć modułu dekodera.

en: Track
pl: Ścieżka

en: Stream %d
pl: Strumień %d

en: Scrambled
pl: Skalowane

en: Yes
pl: Tak

en: DTVCC Closed captions %u
pl: Zamknięte napisy DTVCC %u

en: Closed captions %u
pl: Zamknięte napisy %u

en: Original ID
pl: Oryginalny identyfikator

en: Codec
pl: Kodek

en: Language
pl: Wybór języka

en: Description
pl: Opis

en: Type
pl: Typ

en: Channels
pl: Kanały

en: Sample rate
pl: Częstotliwość próbkowania

en: Bits per sample
pl: Bitów na próbkę

en: Track replay gain
pl: Normalizacja głośności ścieżki

en: Album replay gain
pl: Normalizacja głośności albumu

en: Video resolution
pl: Rozdzielczość obrazu

en: Buffer dimensions
pl: Wymiary bufora

en: Frame rate
pl: Liczba klatek/s

en: Decoded format
pl: Zdekodowany format

en: Top left
pl: Górna lewa

en: Left top
pl: Lewa górna

en: Right bottom
pl: Prawa dolna

en: Top right
pl: Górna prawa

en: Bottom left
pl: Dolna lewa

en: Bottom right
pl: Dolna prawa

en: Left bottom
pl: Lewa dolna

en: Right top
pl: Prawa górna

en: Orientation
pl: Orientacja

en: Undefined
pl: Nieokreślone

en: ITU-R BT.601 (525 lines, 60 Hz)
pl: ITU-R BT.601 (525 linii, 60 Hz)

en: ITU-R BT.601 (625 lines, 50 Hz)
pl: ITU-R BT.601 (625 linii, 50 Hz)

en: Color primaries
pl: Barwy podstawowe

en: Linear
pl: Linijny

en: Color transfer function
pl: Funkcja transferu kolorów

en: Color space
pl: Przestrzeń barw

en: %s Range
pl: Zakres %s

en: Full
pl: Pełny

en: Center
pl: Na środku

en: Top Left
pl: Górna lewa

en: Top Center
pl: Górny środek

en: Bottom Left
pl: Dolna lewa

en: Bottom Center
pl: Dolny środek

en: Chroma location
pl: Położenie chromy

en: Rectangular
pl: Prostokątny

en: Equirectangular
pl: Równoodległościowy

en: Projection
pl: Projekcja

[ctx: ViewPoint]
en: Yaw
pl: Odchylenie

[ctx: ViewPoint]
en: Pitch
pl: Pochylenie

[ctx: ViewPoint]
en: Roll
pl: Przechylenie

[ctx: ViewPoint]
en: Field of view
pl: Pole widzenia

en: Max. luminance
pl: Maksymalna luminancja

en: Min. luminance
pl: Minimalna luminancja

en: Primary R
pl: Podstawowy czerwony

en: Primary G
pl: Podstawowy zielony

en: Primary B
pl: Podstawowy niebieski

en: White point
pl: Biały punkt

en: Subtitle
pl: Napisy

en: Volume %ld%%
pl: Głośność %ld%%

en: Your input can't be opened
pl: Twoje dane wejściowe nie mogą być otwarte

en: VLC is unable to open the MRL '%s'. Check the log for details.
pl: Program VLC nie może otworzyć MRL '%s'. Szczegóły błędu można znaleźć w dzienniku.

en: Title
pl: Tytuł

en: Artist
pl: Wykonawca

en: Genre
pl: Gatunek

en: Copyright
pl: Prawa autorskie

en: Track number
pl: Numer ścieżki

en: Rating
pl: Ocena

en: Date
pl: Data

en: Setting
pl: Ustawienie

en: Now Playing
pl: Odtwarzane

en: Publisher
pl: Wydawca

en: Encoded by
pl: Kodowane przez

en: Artwork URL
pl: Adres okładki

en: Track ID
pl: Identyfikator ścieżki

en: Number of Tracks
pl: Liczba ścieżek

en: Director
pl: Reżyseria

en: Season
pl: Sezon

en: Episode
pl: Odcinek

en: Show Name
pl: Pokaż nazwę

en: Actors
pl: Obsada

en: Album Artist
pl: Wykonawca albumu

en: Disc number
pl: Numer płyty

en: Bookmark
pl: Zakładka

en: Programs
pl: Programy

en: Chapter
pl: Rozdział

en: Video Track
pl: Ścieżka obrazu

en: Audio Track
pl: Ścieżka dźwiękowa

en: Subtitle Track
pl: Ścieżka napisów

en: Next title
pl: Następny tytuł

en: Previous title
pl: Poprzedni tytuł

en: Menu title
pl: Tytuł menu

en: Menu popup
pl: Pop-up menu

en: Title %i%s
pl: Tytuł %i%s

en: Chapter %i
pl: Rozdział %i

en: Next chapter
pl: Następny rozdział

en: Previous chapter
pl: Poprzedni rozdział

en: Media: %s
pl: Plik: %s

en: Add Interface
pl: Dodaj interfejs

en: Console
pl: Konsola

en: Mouse Gestures
pl: Gesty myszy

en: Running vlc with the default interface. Use 'cvlc' to use vlc without interface.
pl: Uruchamianie vlc z domyślnym interfejsem. Użyj 'cvlc', aby używać vlc bez interfejsu.

note: xgettext: Translate "C" to the language code: "fr", "en_GB", "nl", "ru"...
en: C
pl: pl

en: Zoom
pl: Powiększenie obrazu

en: 1:4 Quarter
pl: 1:4 Ćwiartka

en: 1:2 Half
pl: 1:2 Połówka

en: 1:1 Original
pl: 1:1 Oryginalny

en: 2:1 Double
pl: 2:1 Podwójny

en: These options allow you to configure the interfaces used by VLC. You can select the main interface, additional interface modules, and define various related options.
pl: Te opcje pozwalają skonfigurować interfejsy używane przez VLC. Można wybrać główny interfejs oraz dodatkowe moduły interfejsu i zdefiniować różne związane z nimi opcje.

en: Interface module
pl: Moduł interfejsu

en: This is the main interface used by VLC. The default behavior is to automatically select the best module available.
pl: To jest główny interfejs używany przez VLC. Domyślnym zachowaniem jest automatyczny wybór najlepszego dostępnego modułu.

en: Extra interface modules
pl: Dodatkowe moduły interfejsu

en: You can select "additional interfaces" for VLC. They will be launched in the background in addition to the default interface. Use a colon separated list of interface modules. (common values are "rc" (remote control), "http", "gestures" ...)
pl: W VLC można wybrać "dodatkowe interfejsy". Są one uruchamiane w tle jako dodatek do domyślnego interfejsu. Należy je wpisywać w postaci listy modułów interfejsu rozdzielanej przecinkami (często używane moduły to "rc" (zdalne sterowany), "http", "gestures"...)

en: You can select control interfaces for VLC.
pl: Możesz wybrać interfejsy kontrolne dla VLC.

en: Verbosity (0,1,2)
pl: Szczegółowość informacji (0,1,2)

en: This is the verbosity level (0=only errors and standard messages, 1=warnings, 2=debug).
pl: Poziom szczegółowości informacji (0=tylko błędy i standardowe informacje, 1=ostrzeżenia, 2=debugowanie)

en: Default stream
pl: Domyślny strumień

en: This stream will always be opened at VLC startup.
pl: Ten strumień będzie zawsze otwierany przy uruchamianiu VLC.

en: Color messages
pl: Kolorowe komunikaty

en: This enables colorization of the messages sent to the console. Your terminal needs Linux color support for this to work.
pl: Ta opcja włącza kolorowanie komunikatów wysyłanych do konsoli. Wymagana jest obsługa kolorów w systemie Linux.

en: Show advanced options
pl: Pokaż opcje zaawansowane

en: When this is enabled, the preferences and/or interfaces will show all available options, including those that most users should never touch.
pl: Po włączeniu tej opcji preferencje i/lub interfejsy będą ukazywały wszystkie dostępne opcje, w tym także te, których większość użytkowników nigdy nie powinna zmieniać.

en: Interface interaction
pl: Interaktywny interfejs

en: When this is enabled, the interface will show a dialog box each time some user input is required.
pl: Po włączeniu tej opcji interfejs będzie za każdym razem pokazywał okno dialogowe wtedy, gdy wymagana jest reakcja użytkownika.

en: These options allow you to modify the behavior of the audio subsystem, and to add audio filters which can be used for post processing or visual effects (spectrum analyzer, etc.). Enable these filters here, and configure them in the "audio filters" modules section.
pl: Opcje te pozwalają na zmianę zachowania podsystemu dźwiękowego i dodają filtry dźwięku, które można używać do przetwarzania końcowego lub efektów wizualnych (analizator widma itp.). Tutaj włączasz te filtry, a konfigurujesz je w sekcji modułów "filtry dźwięku".

en: Audio output module
pl: Moduł wyjścia dźwięku

en: This is the audio output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
pl: Tu określa się wyjście dźwięku używane przez VLC. Domyślnym zachowaniem jest automatyczny wybór najlepszej dostępnej metody.

en: Media role
pl: Rola mediów

en: Media (player) role for operating system policy.
pl: Rola mediów (odtwarzaczy) dla zasad systemu operacyjnego.

en: Enable audio
pl: Włącz dźwięk

en: You can completely disable the audio output. The audio decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
pl: Można zupełnie wyłączyć wyjście dźwiękowe. Dekodowanie dźwięku nie będzie wówczas wykonywane, dzięki czemu zmniejszy się obciążenie procesora.

en: Music
pl: Muzyka

en: Communication
pl: Komunikacja

en: Game
pl: Gra

en: Notification
pl: Powiadomienie

en: Animation
pl: Animacja

en: Production
pl: Produkcja

en: Accessibility
pl: Dostępność

en: Audio gain
pl: Wzmocnienie dźwięku

en: This linear gain will be applied to outputted audio.
pl: To liniowe wzmocnienie będzie stosowane do wysyłanego dźwięku.

en: Audio output volume step
pl: Krok zmiany głośności

en: The step size of the volume is adjustable using this option.
pl: Ta opcja służy do ustawienia kroku zmiany głośności.

en: Remember the audio volume
pl: Zapamiętaj głośność dźwięku

en: The volume can be recorded and automatically restored next time VLC is used.
pl: Głośność może być zapisywana i automatycznie przywrócona przy następnym uruchomieniu VLC.

en: Audio desynchronization compensation
pl: Kompensacja rozsynchronizowania dźwięku

en: This delays the audio output. The delay must be given in milliseconds. This can be handy if you notice a lag between the video and the audio.
pl: Ta funkcja opóźnia wyjście dźwięku. Wartość opóźnienia podaje się w milisekundach. Może być to przydatne, jeśli występuje przesunięcie między dźwiękiem i obrazem.

en: This selects which plugin to use for audio resampling.
pl: Wybiera wtyczkę, które używana będzie do resamplingu dźwięku.

en: Sets the audio output channels mode that will be used by default if your hardware and the audio stream are compatible.
pl: Ustawia tryb kanałów wyjściowych audio, który będzie używany domyślnie, jeśli sprzęt i strumień audio są kompatybilne.

en: Force S/PDIF support
pl: Wymuś obsługę S/PDIF

en: This option should be used when the audio output can't negotiate S/PDIF support.
pl: Ta opcja powinna być używana, gdy wyjście dźwiękowe nie może negocjować obsługi S/PDIF.

en: Force detection of Dolby Surround
pl: Wymuś wykrywanie Dolby Surround

en: Use this when you know your stream is (or is not) encoded with Dolby Surround but fails to be detected as such. Even if the stream is not actually encoded with Dolby Surround, turning on this option might enhance your experience, especially when combined with the Headphone Channel Mixer.
pl: Tej funkcji używa się, gdy wiadomo, że strumień jest (lub nie jest) zakodowany jako Dolby Surround, ale nie jest to prawidłowo rozpoznawane. Nawet jeśli taki strumień nie jest w rzeczywistości zakodowany jako Dolby Surround, to włączenie tej opcji może poprawić wrażenie podczas słuchania, zwłaszcza w połączeniu z mikserem kanałów w słuchawkach.

en: Auto
pl: Automatycznie

en: On
pl: Włączone

en: Off
pl: Wyłączone

en: Stereo audio output mode
pl: Tryb wyjścia dźwięku stereo

en: Unset
pl: (brak)

en: This adds audio post processing filters, to modify the sound rendering.
pl: Ta opcja dodaje filtry dźwiękowe przetwarzania końcowego, aby zmienić obróbkę dźwięku.

en: This adds visualization modules (spectrum analyzer, etc.).
pl: Ta opcja dodaje moduły wizualizacyjne (analizator widma itd.).

en: Replay gain mode
pl: Tryb normalizacji głośności

en: Select the replay gain mode
pl: Wybierz tryb normalizacji głośności.

en: Replay preamp
pl: Powtórz poziom wzmocnienia

en: This allows you to change the default target level (89 dB) for stream with replay gain information
pl: Ta opcja pozwala wybrać domyślny poziom wzmocnienia (89 dB) dla strumieni w trybie normalizacji głośności.

en: Default replay gain
pl: Domyślna normalizacja głośności

en: This is the gain used for stream without replay gain information
pl: Ta opcja ustala domyślną normalizację głośności dla strumieni nieposiadających takiej informacji

en: Peak protection
pl: Ochrona szczytu

en: Protect against sound clipping
pl: Ochrona przed przesterowaniem.

en: Enable time stretching audio
pl: Włącz rozciąganie czasu dźwięku

en: This allows playing audio at lower or higher speed without affecting the audio pitch
pl: Umożliwia odtwarzanie dźwięku w zwolnionym lub przyspieszonym tempie bez wpływu na jakość dźwięku.

en: None
pl: Brak

en: These options allow you to modify the behavior of the video output subsystem. You can for example enable video filters (deinterlacing, image adjusting, etc.). Enable these filters here and configure them in the "video filters" modules section. You can also set many miscellaneous video options.
pl: Opcje te pozwalają modyfikować zachowanie wyjścia obrazu podsystemu. Można na przykład włączyć filtry obrazu (usuwanie, dostosowanie obrazu itp.). Włącz tutaj te filtry i skonfiguruj je w sekcji modułów "filtry obrazu". Można także ustawić wiele różnych opcji obrazu.

en: Video output module
pl: Moduł wyjścia obrazu

en: This is the the video output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
pl: To jest używana metoda wyjścia obrazu przez VLC. Domyślne zachowanie to automatyczny wybór najlepszej, dostępnej metody.

en: Enable video
pl: Włącz obraz

en: You can completely disable the video output. The video decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
pl: Można zupełnie wyłączyć obraz wyjściowy. Dekodowanie obrazu nie będzie wówczas wykonywane, dzięki czemu zmniejszy się obciążenie procesora.

en: Video width
pl: Szerokość obrazu

en: You can enforce the video width. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
pl: Możesz podać szerokość obrazu. VLC będzie używał domyślnych (-1) właściwości obrazu.

en: Video height
pl: Wysokość obrazu

en: You can enforce the video height. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
pl: Możesz podać wysokość obrazu. VLC będzie używał domyślnych (-1) właściwości obrazu.

en: Video X coordinate
pl: Współrzędna X obrazu

en: You can enforce the position of the top left corner of the video window (X coordinate).
pl: Możesz podać pozycję lewego górnego rogu okna obrazu (współrzędna X).

en: Video Y coordinate
pl: Współrzędna Y obrazu

en: You can enforce the position of the top left corner of the video window (Y coordinate).
pl: Możesz podać pozycję lewego górnego rogu okna obrazu (współrzędna Y).

en: Video title
pl: Tytuł okna wideo

en: Custom title for the video window (in case the video is not embedded in the interface).
pl: Dowolny tytuł dla okna obrazu (w wypadku, gdy obraz nie jest złączony z interfejsem).

en: Video alignment
pl: Wyrównanie obrazu wideo

en: Enforce the alignment of the video in its window. By default (0) it will be centered (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, like 6=4+2 meaning top-right).
pl: Ustaw wyrównanie obrazu w jego oknie. Domyślnie (0) będzie po środku (0=środek, 1=lewa, 2=prawa, 4=góra, 8=dół, możesz użyć też kombinacje z tych parametrów, np. 6=4+2 oznacza prawa-góra).

en: Top
pl: Góra

en: Bottom
pl: Dół

en: Top-Left
pl: Góra-Lewo

en: Top-Right
pl: Góra-Prawo

en: Bottom-Left
pl: Dół-Lewo

en: Bottom-Right
pl: Dół-Prawo

en: Zoom video
pl: Powiększenie obrazu

en: You can zoom the video by the specified factor.
pl: Można powiększyć obraz, używając określonego czynnika.

en: Grayscale video output
pl: Obraz wyjściowy w skali szarości

en: Output video in grayscale. As the color information aren't decoded, this can save some processing power.
pl: Obraz wyjściowy w skali szarości. Jeśli informacje kolorów nie będą dekodowane, zmniejszy to trochę obciążenie procesora.

en: Embedded video
pl: Obraz zintegrowany z interfejsem

en: Embed the video output in the main interface.
pl: Umieść obraz wyjściowy w głównym interfejsie.

en: Fullscreen video output
pl: Pełnoekranowy obraz wyjściowy

en: Start video in fullscreen mode
pl: Rozpoczynaj odtwarzanie obrazu w trybie pełnoekranowym.

en: Always on top
pl: Zawsze na wierzchu

en: Always place the video window on top of other windows.
pl: Umieszczaj okno obrazu zawsze nad innymi oknami.

en: Enable wallpaper mode
pl: Włącz tryb tapety

en: The wallpaper mode allows you to display the video as the desktop background.
pl: Tryb tapety pozwala na wyświetlanie obrazu jako tapetę pulpitu.

en: Show media title on video
pl: Wyświetl tytuł pliku na obrazie

en: Display the title of the video on top of the movie.
pl: Wyświetl tytuł obrazu na górze filmu.

en: Show video title for x milliseconds
pl: Wyświetl tytuł obrazu przez x milisekund

en: Show the video title for n milliseconds, default is 5000 ms (5 sec.)
pl: Wyświetl tytuł obrazu przez n milisekund, domyślnie to 5000 ms (5 sek.)

en: Position of video title
pl: Pozycja tytułu obrazu

en: Place on video where to display the title (default bottom center).
pl: Miejsce na obrazie, gdzie będzie wyświetlany tytuł (domyślnie to dolny środek).

en: Hide cursor and fullscreen controller after x milliseconds
pl: Ukryj kursor i kontroler pełnoekranowy po x milisekundach

en: Hide mouse cursor and fullscreen controller after n milliseconds.
pl: Ukryj kursor i kontroler pełnoekranowy po n milisekundach

en: Deinterlace
pl: Usuwanie przeplotu

en: Deinterlace mode
pl: Tryb anty-przeplotowy

en: Deinterlace method to use for video processing.
pl: Metoda usuwania przeplotu używana do obróbki obrazu.

en: Discard
pl: Porzuć

en: Blend
pl: Dorównać

en: Mean
pl: Średnia

en: Phosphor
pl: Fosfor

en: Disable screensaver
pl: Wyłącz wygaszacz ekranu

en: Disable the screensaver during video playback.
pl: Wyłącz wygaszacz ekranu podczas odtwarzania obrazu.

en: Window decorations
pl: Elementy okna

en: VLC can avoid creating window caption, frames, etc... around the video, giving a "minimal" window.
pl: VLC może zapobiec tworzenia nagłówki okna, ramki itd... wokół obrazu, aby otrzymać "minimalne" okno.

en: Video splitter module
pl: Moduł rozdzielania obrazu

en: This adds video splitters like clone or wall
pl: Ta opcja dodaje rozdzielacze obrazu, takie jak klonowanie lub ścianę.

en: Video filter module
pl: Moduł filtra obrazu

en: This adds post-processing filters to enhance the picture quality, for instance deinterlacing, or distort the video.
pl: Ta opcja dodaje filtry przetwarzania końcowego, aby zwiększyć jakość obrazu dla anty-przeplotu, albo zniekształcić obraz.

en: Video snapshot directory (or filename)
pl: Folder zrzutów obrazu wideo (lub plik)

en: Directory where the video snapshots will be stored.
pl: Folder, w którym będą zapisywane zrzuty ekranu.

en: Video snapshot file prefix
pl: Prefiks plików zrzutu obrazu wideo

en: Video snapshot format
pl: Format zrzutów obrazu wideo

en: Image format which will be used to store the video snapshots
pl: Format pliku, w którym będą zapisywane zrzuty ekranu.

en: Display video snapshot preview
pl: Wyświetlaj podgląd zrzutu obrazu

en: Display the snapshot preview in the screen's top-left corner.
pl: Wyświetlaj podgląd zrzutu obrazu w górnym lewym rogu ekranu.

en: Use sequential numbers instead of timestamps
pl: Używaj kolejnych numerów zamiast czasu

en: Use sequential numbers instead of timestamps for snapshot numbering
pl: Używaj kolejnych numerów zamiast czasu dla określenia zrzutu.

en: Video snapshot width
pl: Szerokość zrzutu obrazu wideo

en: You can enforce the width of the video snapshot. By default it will keep the original width (-1). Using 0 will scale the width to keep the aspect ratio.
pl: Możesz wymusić szerokość zrzutu ekranu obrazu. Domyślnie używana będzie oryginalna szerokość (-1). Wartość 0 zachowuje proporcje szerokości.

en: Video snapshot height
pl: Wysokość zrzutu obrazu wideo

en: You can enforce the height of the video snapshot. By default it will keep the original height (-1). Using 0 will scale the height to keep the aspect ratio.
pl: Możesz wymusić wysokość zrzutu ekranu obrazu. Domyślnie używana będzie oryginalna wysokość (-1). Wartość 0 zachowuje proporcje wysokości.

en: Video cropping
pl: Kadrowanie obrazu

en: This forces the cropping of the source video. Accepted formats are x:y (4:3, 16:9, etc.) expressing the global image aspect.
pl: To wymusza kadrowanie źródła obrazu. Dozwolone formaty to x:y (4:3, 16:9 itp.) utrzymujące stosunek rozmiaru obrazu.

en: Source aspect ratio
pl: Współczynnik proporcji obrazu źródłowego

en: This forces the source aspect ratio. For instance, some DVDs claim to be 16:9 while they are actually 4:3. This can also be used as a hint for VLC when a movie does not have aspect ratio information. Accepted formats are x:y (4:3, 16:9, etc.) expressing the global image aspect, or a float value (1.25, 1.3333, etc.) expressing pixel squareness.
pl: To wymusza stosunek rozmiaru źródła. Na przykład niektóre płyty DVD żądają rozmiaru 16:9, gdyż są rzeczywiście w 4:3. Może to być też wskazówką dla VLC, gdy film nie posiada żadnej informacji o stosunku rozmiarów. Dozwolone formaty to x:y (4:3, 16:9 itp.) utrzymujące stosunek rozmiaru obrazu albo liczba zmiennoprzecinkowa (1.25, 1.3333 itp.), aby określić szerokość pikseli.

en: Video Auto Scaling
pl: Automatyczne skalowanie obrazu

en: Let the video scale to fit a given window or fullscreen.
pl: Skaluj obraz, aby dopasować do okna lub pełnego ekranu.

en: Video scaling factor
pl: Czynnik skalowania obrazu

en: Scaling factor used when Auto Scaling is disabled.
    Default value is 1.0 (original video size).
pl: Czynnik skalujący jest używany, gdy skalowanie automatyczne jest wyłączone.
    Domyślna wartość to 1.0 (oryginalny rozmiar video).

en: Custom crop ratios list
pl: Lista dodatkowych współczynników proporcji kadrowania

en: Comma separated list of crop ratios which will be added in the interface's crop ratios list.
pl: Lista proporcji kadrowania dzielonych przecinkiem, które będą dodane do listy proporcji kadrowania w interfejsie.

en: Custom aspect ratios list
pl: Lista dodatkowych współczynników proporcji obrazu

en: Comma separated list of aspect ratios which will be added in the interface's aspect ratio list.
pl: Lista stosunków rozmiaru dzielonych przecinkiem, które będą dodane do listy stosunków rozmiaru w interfejsie.

en: Fix HDTV height
pl: Popraw wysokość obrazu HDTV

en: This allows proper handling of HDTV-1080 video format even if broken encoder incorrectly sets height to 1088 lines. You should only disable this option if your video has a non-standard format requiring all 1088 lines.
pl: To pozwala na poprawne używanie formatu obrazu HDTV-1080, nawet jeśli koder ustalił wysokość na 1088 linijek. Powinieneś wyłączyć tę opcję tylko wtedy, jeśli Twój obraz ma niestandardowy format potrzebujący wszystkie 1088 linijek.

en: Monitor pixel aspect ratio
pl: Współczynnik proporcji pikseli monitora

en: This forces the monitor aspect ratio. Most monitors have square pixels (1:1). If you have a 16:9 screen, you might need to change this to 4:3 in order to keep proportions.
pl: To wymusza stosunek rozmiaru monitora. Większość monitorów ma kwadratowe piksele (1:1). Jeśli masz ekran 16:9, to możesz zmienić to na 4:3, aby zachować proporcje.

en: Skip frames
pl: Pomijaj klatki obrazu

en: Enables framedropping on MPEG2 stream. Framedropping occurs when your computer is not powerful enough
pl: Ta opcja umożliwia pomijanie klatek w strumieniu MPEG2. Pomijanie klatek zdarza się, gdy Twój komputer jest za słaby.

en: Drop late frames
pl: Pomiń spóźnione klatki obrazu

en: This drops frames that are late (arrive to the video output after their intended display date).
pl: To omija spóźnione klatki w obrazie (próba dorównania obrazu z dźwiękiem).

en: Quiet synchro
pl: Synchronizacja w trybie cichym

en: This avoids flooding the message log with debug output from the video output synchronization mechanism.
pl: Zapobiega to zapychaniu raportu komunikatów z debugiem przez synchronizacje wyjścia obrazu.

en: Key press events
pl: Wydarzenia nienaciśnięcia klawisza

en: This enables VLC hotkeys from the (non-embedded) video window.
pl: To włącza skróty klawiszowe VLC z (nieosadzonego) okna obrazu.

en: Mouse events
pl: Wydarzenia myszy

en: This enables handling of mouse clicks on the video.
pl: To włącza obsługę klikania myszy na obrazie.

en: These options allow you to modify the behavior of the input subsystem, such as the DVD or VCD device, the network interface settings or the subtitle channel.
pl: Ta opcja pozwala na modyfikację zachowania wejść podsystemu, takich jak urządzenia DVD lub VCD, interfejs sieciowy lub kanał napisów.

en: File caching (ms)
pl: Buforowanie pliku (ms)

en: Caching value for local files, in milliseconds.
pl: Liczba buforowania dla lokalnych plików, w milisekundach.

en: Live capture caching (ms)
pl: Bezpośrednie buforowanie przechwytywania (ms)

en: Caching value for cameras and microphones, in milliseconds.
pl: Liczba buforowania dla kamer i mikrofonów, w milisekundach.

en: Disc caching (ms)
pl: Buforowanie płyty (ms)

en: Caching value for optical media, in milliseconds.
pl: Liczba buforowania dla nośników optycznych, w milisekundach.

en: Network caching (ms)
pl: Buforowanie sieci (ms)

en: Caching value for network resources, in milliseconds.
pl: Liczba buforowania dla zasobów sieciowych, w milisekundach.

en: Clock reference average counter
pl: Przeciętny licznik powoływany się zegarem

en: When using the PVR input (or a very irregular source), you should set this to 10000.
pl: Jeśli używasz wejścia PVR (lub bardzo nieregularnego źródła), powinieneś ustawić to na 10000.

en: Clock synchronisation
pl: Synchronizacja zegara

en: It is possible to disable the input clock synchronisation for real-time sources. Use this if you experience jerky playback of network streams.
pl: Jest możliwość wyłączenia wejścia synchronizacji z zegarem dla rzeczywistych źródeł. Użyj tego, jeśli uważasz, że odtwarzanie strumieni sieciowych jest nierówne.

en: Clock jitter
pl: Jitter zegara

en: This defines the maximum input delay jitter that the synchronization algorithms should try to compensate (in milliseconds).
pl: To określa maksymalne opóźnienie jittera, które starają się wyrównać algorytmy synchronizacji (w milisekundach).

en: Network synchronisation
pl: Synchronizacja sieci

en: This allows you to remotely synchronise clocks for server and client. The detailed settings are available in Advanced / Network Sync.
pl: To pozwala Ci na odległe zsynchronizowanie zegara dla serwera i klienta. Szczegółowe ustawienia są dostępne pod Zaawansowane/Synchronizacja sieci.

en: Default
pl: Domyślnie

en: Enable
pl: Włączone

en: MTU of the network interface
pl: MTU interfejsu sieciowego

en: This is the maximum application-layer packet size that can be transmitted over the network (in bytes).
pl: To jest maksymalny rozmiar pakietów warstwy aplikacji, który przesyłany może być przez sieć (w bajtach).

en: Hop limit (TTL)
pl: Limit etapu (TTL):

en: This is the hop limit (also known as "Time-To-Live" or TTL) of the multicast packets sent by the stream output (-1 = use operating system built-in default).
pl: To jest skok limitu (także znane jako "Time-To-Live" lub TTL) multicast pakietów wysłanych przez przepływ wyjścia (-1 = użycie system operacyjnego wbudowanego domyślnie).

en: Multicast output interface
pl: Interfejs wyjścia Multicast

en: Default multicast interface. This overrides the routing table.
pl: Domyślny interfejs multicast'u. Nadpisuje routing table.

en: Differentiated Services Code Point for outgoing UDP streams (or IPv4 Type Of Service, or IPv6 Traffic Class). This is used for network Quality of Service.
pl: Zdyferencjonowany Serwis Kodu Punktowego dla wychodzących przepływów UDP (lub IPv4 Typ Serwisu, lub IPv6 Klasa Traffic). Jest używane dla Jakości Serwisu sieciowego.

en: Choose the program to select by giving its Service ID. Only use this option if you want to read a multi-program stream (like DVB streams for example).
pl: Ustaw wybrany program, podając jego identyfikator usługi. Używaj tylko tej opcji, jeśli chcesz wczytać wieloprogramowy strumień (taki jak na przykład strumienie DVB).

en: Choose the programs to select by giving a comma-separated list of Service IDs (SIDs). Only use this option if you want to read a multi-program stream (like DVB streams for example).
pl: Ustaw wybrane programy, podając listę identyfikatorów usług (SIDs) dzielonych przecinkiem. Używaj tylko tej opcji, jeśli chcesz wczytać wieloprogramowy strumień (taki jak na przykład strumienie DVB).

en: Audio track
pl: Ścieżka dźwiękowa

en: Stream number of the audio track to use (from 0 to n).
pl: Numer strumienia używanej ścieżki dźwiękowej (od 0 do n).

en: Subtitle track
pl: Ścieżka napisów

en: Stream number of the subtitle track to use (from 0 to n).
pl: Numer strumienia używanej ścieżki napisów (od 0 do n).

en: Audio language
pl: Język ścieżki dźwiękowej

en: Language of the audio track you want to use (comma separated, two or three letter country code, you may use 'none' to avoid a fallback to another language).
pl: Używany język ścieżki dźwiękowej (dwu- lub trzy-literowy kod kraju, dzielony przecinkiem, możesz użyć 'none', aby uniknąć zmiany na inny język).

en: Subtitle language
pl: Język napisów

en: Language of the subtitle track you want to use (comma separated, two or three letters country code, you may use 'any' as a fallback).
pl: Używany język ścieżki napisów (dwu- lub trzy-literowy kod kraju, dzielony przecinkiem, możesz użyć 'any' na automatyczny wybór).

en: Menu language
pl: Język menu

en: Language of the menus you want to use with DVD/BluRay (comma separated, two or three letters country code, you may use 'any' as a fallback).
pl: Używany język menu DVD/Blu-ray (dwu- lub trzy-literowy kod kraju, dzielony przecinkiem, możesz użyć 'any' na automatyczny wybór).

en: Audio track ID
pl: Identyfikator ścieżki dźwiękowej

en: Stream ID of the audio track to use.
pl: Identyfikator strumienia używanej ścieżki dźwiękowej.

en: Subtitle track ID
pl: Identyfikator ścieżki napisów

en: Stream ID of the subtitle track to use.
pl: Identyfikator strumienia używanych napisów.

en: Preferred Closed Captions decoder
pl: Preferowany dekoder zamkniętych napisów

en: Preferred video resolution
pl: Preferowana rozdzielczość obrazu

en: When several video formats are available, select one whose resolution is closest to (but not higher than) this setting, in number of lines. Use this option if you don't have enough CPU power or network bandwidth to play higher resolutions.
pl: Jeśli dostępnych jest kilka formatów wideo, wybierz ten, którego rozdzielczość w liniach jest najbliżej zbliżona (ale nie większa niż) do tego ustawienia. Użyj tej opcji, jeśli nie masz wystarczającej mocy procesora i przepustowość sieci nie wystarcza na odtwarzanie w wyższych rozdzielczościach.

en: Best available
pl: Najlepszy dostępny

en: Full HD (1080p)
pl: Pełna wysoka rozdzielczość (1080p)

en: HD (720p)
pl: Wysoka rozdzielczość (720p)

en: Standard Definition (576 or 480 lines)
pl: Standardowa rozdzielczość (576 lub 480 linii)

en: Low Definition (360 lines)
pl: Niska rozdzielczość (360 linii)

en: Very Low Definition (240 lines)
pl: Bardzo niska rozdzielczość (240 linii)

en: Input repetitions
pl: Liczba powtórek wejścia

en: Number of time the same input will be repeated
pl: Ilość czasu, w którym to samo wejście będzie powtarzane.

en: Start time
pl: Rozpoczynaj od

en: The stream will start at this position (in seconds).
pl: Strumień będzie odtworzony z tej pozycji (w sekundach).

en: Stop time
pl: Zatrzymaj przy

en: The stream will stop at this position (in seconds).
pl: Strumień będzie zatrzymany na tej pozycji (w sekundach).

en: Run time
pl: Czas odtwarzania

en: The stream will run this duration (in seconds).
pl: Strumień będzie odtworzony przez tyle czasu (w sekundach).

en: Fast seek
pl: Szybkie przeszukiwanie

en: Favor speed over precision while seeking
pl: Preferuj prędkość nad precyzją podczas przeglądania.

en: Playback speed
pl: Prędkość odtwarzania

en: This defines the playback speed (nominal speed is 1.0).
pl: Określa prędkość odtwarzania (nominalna prędkość to 1.0).

en: Input list
pl: Lista wejścia

en: You can give a comma-separated list of inputs that will be concatenated together after the normal one.
pl: Możesz podać listę wejść dzieloną przecinkiem, która będzie związana razem po normalnej.

en: Input slave (experimental)
pl: Wejście slave (eksperymentalne)

en: This allows you to play from several inputs at the same time. This feature is experimental, not all formats are supported. Use a '#' separated list of inputs.
pl: To pozwala Ci na odtwarzanie kliku wejść w tym samym czasie. Ta opcja jest eksperymentalna, nie wszystkie formaty są obsługiwane. Użyj listę wejść dzieloną '#'.

en: Bookmarks list for a stream
pl: Lista zakładek dla strumienia

en: You can manually give a list of bookmarks for a stream in the form "{name=bookmark-name,time=optional-time-offset,bytes=optional-byte-offset},{...}"
pl: Możesz ręcznie podać listę zakładek dla strumienia w formie: "{name=nazwa-zakładki,time=dowolne-wyrównanie-czasu,bytes=dowolne-przesunięcie-bajtu},{...}"

en: Record directory
pl: Katalog nagrywań

en: Directory where the records will be stored
pl: Katalog, w którym będą zapisywane nagrywania.

en: Prefer native stream recording
pl: Preferuj natywny zapis strumienia

en: When possible, the input stream will be recorded instead of using the stream output module
pl: Jeśli jest to możliwe, strumień wejściowy zostanie nagrywany zamiast używania modułu strumienia wyjściowego.

en: Timeshift directory
pl: Katalog Timeshiftu

en: Directory used to store the timeshift temporary files.
pl: Katalog użyty do przechowywania tymczasowych plików timeshiftu.

en: Timeshift granularity
pl: Ziarnistość timeshiftu

en: This is the maximum size in bytes of the temporary files that will be used to store the timeshifted streams.
pl: To jest maksymalny rozmiar w bajtach plików tymczasowych, które będą używane do przechowywania strumieni timeshiftu.

en: Change title according to current media
pl: Zmień tytuł według bieżącego pliku multimedialnego

en: This option allows you to set the title according to what's being played<br>$a: Artist<br>$b: Album<br>$c: Copyright<br>$t: Title<br>$g: Genre<br>$n: Track num<br>$p: Now playing<br>$A: Date<br>$D: Duration<br>$Z: "Now playing" (Fall back on Title - Artist)
pl: Ta opcja pozwala ustawić tytuł w zależności od aktualnego odtwarzania<br>$a: Wykonawca<br>$b: Album<br>$c: Prawa autorskie<br>$t: Tytuł<br>$g: Gatunek<br>$n: Nr ścieżki<br>$p: Odtwarzane<br>$A: Data<br>$D: Czas trwania<br>$Z: "Teraz odtwarzane" (powrót na Tytuł - Wykonawca)

en: Disable all lua plugins
pl: Wyłącz wszystkie wtyczki lua

en: These options allow you to modify the behavior of the subpictures subsystem. You can for example enable subpictures sources (logo, etc.). Enable these filters here and configure them in the "subsources filters" modules section. You can also set many miscellaneous subpictures options.
pl: Te opcje umożliwiają modyfikację zachowania podobrazów podsystemu. Możesz dla przykładu włączyć źródła podobrazów (logo itp.). Włącz te filtry tutaj i konfiguruj je w sekcji modułów "filtry podobrazów". Możesz także ustawić wiele różnych opcji podobrazów.

en: Force subtitle position
pl: Wymuś pozycję napisów

en: You can use this option to place the subtitles under the movie, instead of over the movie. Try several positions.
pl: Można użyć tej opcji do umieszczania napisów pod filmem zamiast na nim. Wypróbuj różne pozycje.

en: Subtitles text scaling factor
pl: Współczynnik skalowania tekstu napisów

en: Changes the subtitles size where possible
pl: Zmienia rozmiar napisów w miarę możliwości.

en: Enable sub-pictures
pl: Włącz podobrazy

en: You can completely disable the sub-picture processing.
pl: Można zupełnie wyłączyć przetwarzanie podobrazów.

en: On Screen Display
pl: Wyświetlanie informacji na ekranie (OSD)

en: VLC can display messages on the video. This is called OSD (On Screen Display).
pl: VLC może wyświetlać komunikaty na obrazie. Nazywa się to OSD (On Screen Display).

en: Text rendering module
pl: Moduł wyświetlania napisów

en: VLC normally uses Freetype for rendering, but this allows you to use svg for instance.
pl: VLC używa standardowo Freetype do renderowania, ale to pozwala Ci używać na przykład svg.

en: Subpictures source module
pl: Moduł źródła podobrazów

en: This adds so-called "subpicture sources". These filters overlay some images or text over the video (like a logo, arbitrary text, ...).
pl: Ta opcja dodaje tak zwane "źródła podobrazów". Te filtry pokrywają niektóre obrazki lub teksty na obrazie (takie jak logo, dowolne napisy...).

en: Subpictures filter module
pl: Moduł filtra podobrazów

en: This adds so-called "subpicture filters". These filter subpictures created by subtitle decoders or other subpictures sources.
pl: Ta opcja dodaje tak zwane "filtry podobrazów". One filtrują podobrazy stworzone przez dekodery napisów lub inne źródła podobrazów.

en: Autodetect subtitle files
pl: Automatyczne wykrywanie plików z napisami

en: Automatically detect a subtitle file, if no subtitle filename is specified (based on the filename of the movie).
pl: Automatycznie znajduje plik napisów, jeśli nie jest podana szczególna nazwa pliku (oparty na nazwie film).

en: Subtitle autodetection fuzziness
pl: Czujność wyszukiwania plika z napisami

en: This determines how fuzzy subtitle and movie filename matching will be. Options are:
    0 = no subtitles autodetected
    1 = any subtitle file
    2 = any subtitle file containing the movie name
    3 = subtitle file matching the movie name with additional chars
    4 = subtitle file matching the movie name exactly
pl: To ustala czujność zrównania plika z napisami i z filmem. Opcje to:
    0 = nie szukaj napisów
    1 = każdy plik z napisami
    2 = każdy plik z napisami zawierający nazwę filmu
    3 = napisy, które zawierają nazwę filmu z dodatkowymi znakami
    4 = napisy, które zawierają dokładną nazwę filmu

en: Subtitle autodetection paths
pl: Ścieżki do automatycznego wykrywania napisów

en: Look for a subtitle file in those paths too, if your subtitle file was not found in the current directory.
pl: Szukaj pliku napisów też w tych ścieżkach, jeśli nie można znaleźć Twojego pliku z napisami w aktualnym folderze.

en: Use subtitle file
pl: Używaj pliku z napisami

en: Load this subtitle file. To be used when autodetect cannot detect your subtitle file.
pl: Otwórz ten plik z napisami. Użyj go, jeśli nie można automatycznie wykryć właściwego pliku z napisami.

en: DVD device
pl: Urządzenie DVD

en: VCD device
pl: Urządzenie VCD

en: Audio CD device
pl: Urządzenie CD Audio

en: This is the default DVD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
pl: To jest domyślnie używany napęd DVD (lub plik). Nie zapomnij o dwukropku po literze napędu (np. D:).

en: This is the default VCD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
pl: To jest domyślnie używany napęd VCD (lub plik). Nie zapomnij o dwukropku po literze napędu (np. D:).

en: This is the default Audio CD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
pl: To jest domyślnie używany napęd CD Audio (lub plik). Nie zapomnij o dwukropku po literze napędu (np. D:).

en: This is the default DVD device to use.
pl: Domyslnie używane urządzenie DVD.

en: This is the default VCD device to use.
pl: Domyślnie używane urządzenie VCD.

en: This is the default Audio CD device to use.
pl: Domyślnie używane urządzenie CD Audio.

en: TCP connection timeout
pl: Timeout połączenia TCP

en: Default TCP connection timeout (in milliseconds).
pl: Domyślny limit czasu połączenia TCP (w milisekundach).

en: HTTP server address
pl: Adres serwera HTTP

en: By default, the server will listen on any local IP address. Specify an IP address (e.g. ::1 or 127.0.0.1) or a host name (e.g. localhost) to restrict them to a specific network interface.
pl: Domyślnie serwer będzie nasłuchiwał każdy lokalny adres IP. Określ adres IP (np. ::1 lub 127.0.0.1) lub nazwę hosta (np. localhost), aby ograniczyć je do odpowiedniego interfejsu sieciowego.

en: RTSP server address
pl: Adres serwera RTSP

en: This defines the address the RTSP server will listen on, along with the base path of the RTSP VOD media. Syntax is address/path. By default, the server will listen on any local IP address. Specify an IP address (e.g. ::1 or 127.0.0.1) or a host name (e.g. localhost) to restrict them to a specific network interface.
pl: To określa adres serwera RTSP, którego będzie nasłuchiwać, wraz ze ścieżką bazowej mediów RTSP VOD. Składnia to adres/ścieżka. Domyślnie serwer będzie nasłuchiwał każdy lokalny adres IP. Określ adres IP (np. ::1 lub 127.0.0.1) lub nazwę hosta (np. localhost), aby ograniczyć je do odpowiedniego interfejsu sieciowego.

en: HTTP server port
pl: Port serwera HTTP

en: The HTTP server will listen on this TCP port. The standard HTTP port number is 80. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
pl: Serwer HTTP będzie nasłuchiwać na tym porcie TCP. Standardowy numer portu HTTP to 80. Jednak przydział numerów portów poniżej 1025 jest zwykle ograniczony przez system operacyjny.

en: HTTPS server port
pl: Port serwera HTTPS

en: The HTTPS server will listen on this TCP port. The standard HTTPS port number is 443. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
pl: Serwer HTTPS będzie nasłuchiwać na tym porcie TCP. Standardowy numer portu HTTPS to 443. Jednak przydział numerów portów poniżej 1025 jest zwykle ograniczony przez system operacyjny.

en: RTSP server port
pl: Port serwera RTSP

en: The RTSP server will listen on this TCP port. The standard RTSP port number is 554. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
pl: Serwer RTSP będzie nasłuchiwać na tym porcie TCP. Standardowy numer portu RTSP to 554. Jednak przydział numerów portów poniżej 1025 jest zwykle ograniczony przez system operacyjny.

en: HTTP/TLS server certificate
pl: Certyfikat serwera HTTP/TLS

en: This X.509 certicate file (PEM format) is used for server-side TLS. On OS X, the string is used as a label to search the certificate in the keychain.
pl: Ten plik certyfikatu X.509 (w formacie PEM) używany jest po stronie serwera TLS. W systemie OS X wykorzystany jest jako wskazówka dla wyszukiwania certyfikatu w pęku kluczy.

en: HTTP/TLS server private key
pl: Prywatny klucz serwera HTTP/TLS

en: This private key file (PEM format) is used for server-side TLS.
pl: Ten plik prywatnego klucza (w formacie PEM) używany jest po stronie serwera TLS.

en: HTTP proxy
pl: Serwer proxy HTTP

en: HTTP proxy to be used It must be of the form http://[user@]myproxy.mydomain:myport/ ; if empty, the http_proxy environment variable will be tried.
pl: Proxy HTTP, który ma być używany musi być w następującym formacie: http://[użytkownik@]mójproxy.mójdomain:mójport/ ; jeśli jest pusty, będzie próbowana zmienna środowiskowa http_proxy.

en: HTTP proxy password
pl: Hasło proxy HTTP

en: If your HTTP proxy requires a password, set it here.
pl: Jeśli Twój HTTP proxy wymaga podania hasła, ustaw je tutaj.

en: SOCKS server
pl: Serwer SOCKS

en: SOCKS proxy server to use. This must be of the form address:port. It will be used for all TCP connections
pl: Używany serwer proxy SOCKS. Musi podany być w formacie adres:port. Będzie używany dla wszystkich połączeń TCP.

en: SOCKS user name
pl: Nazwa użytkownika SOCKS

en: User name to be used for connection to the SOCKS proxy.
pl: Nazwa użytkownika dla połączenia się z SOCKS proxy.

en: SOCKS password
pl: Hasło SOCKS

en: Password to be used for connection to the SOCKS proxy.
pl: Hasło dla połączenia się z SOCKS proxy.

en: Title metadata
pl: Metadane: tytuł

en: Allows you to specify a "title" metadata for an input.
pl: Pozwala na ustalenie "title" (tytułu) metadanych dla wejścia.

en: Author metadata
pl: Metadane: autor

en: Allows you to specify an "author" metadata for an input.
pl: Pozwala na ustalenie "author" (autora) metadanych dla wejścia.

en: Artist metadata
pl: Metadane: wykonawca

en: Allows you to specify an "artist" metadata for an input.
pl: Pozwala na ustalenie "artist" (wykonawcy) metadanych dla wejścia.

en: Genre metadata
pl: Metadane: gatunek

en: Allows you to specify a "genre" metadata for an input.
pl: Pozwala na ustalenie "genre" (gatunku) metadanych dla wejścia.

en: Copyright metadata
pl: Metadane: prawa autorskie

en: Allows you to specify a "copyright" metadata for an input.
pl: Pozwala na ustalenie "copyright" (praw autorskich) metadanych dla wejścia.

en: Description metadata
pl: Metadane: opis

en: Allows you to specify a "description" metadata for an input.
pl: Pozwala na ustalenie "opisu" metadanych dla wejścia.

en: Date metadata
pl: Metadane: data

en: Allows you to specify a "date" metadata for an input.
pl: Pozwala na ustalenie "date" (daty) metadanych dla wejścia.

en: URL metadata
pl: Metadane: URL

en: Allows you to specify a "url" metadata for an input.
pl: Pozwala na ustalenie "url" (adresu) metadanych dla wejścia.

en: This option can be used to alter the way VLC selects its codecs (decompression methods). Only advanced users should alter this option as it can break playback of all your streams.
pl: Ta opcja zmienia sposób wyboru własnych kodeków przez VLC (metoda dekompresji). Tylko zaawansowani użytkownicy powinni zmieniać tę opcję,

en: Preferred decoders list
pl: Lista preferowanych dekoderów

en: List of codecs that VLC will use in priority. For instance, 'dummy,a52' will try the dummy and a52 codecs before trying the other ones. Only advanced users should alter this option as it can break playback of all your streams.
pl: Lista kodeków, których VLC będzie używać w pierwszeństwie. Na przykład 'dummy,a52' próbuje najpierw fikcyjnego i kodeków a52 przed próbowaniem innych. Tylko zaawansowani użytkownicy powinni zmieniać tę opcję.

en: Preferred encoders list
pl: Lista preferowanych koderów

en: This allows you to select a list of encoders that VLC will use in priority.
pl: To pozwala na wybór listy koderów, które VLC będzie używać w pierwszeństwie.

en: These options allow you to set default global options for the stream output subsystem.
pl: Ta opcja pozwala Ci na ustawienie domyślnych globalnych opcji dla strumienia wyjściowego podsystemu.

en: Default stream output chain
pl: Domyślny łańcuch strumienia wyjściowego

en: You can enter here a default stream output chain. Refer to the documentation to learn how to build such chains. Warning: this chain will be enabled for all streams.
pl: Możesz podać tutaj domyślny łańcuch wyjścia strumienia. Zajrzyj do dokumentacji, aby nauczyć się, jak zbudować takie łańcuchy. Uwaga: ten łańcuch będzie aktywny dla wszystkich strumieni.

en: Enable streaming of all ES
pl: Włącz strumieniowanie wszystkich podstawowych strumieni (ES)

en: Stream all elementary streams (video, audio and subtitles)
pl: Strumieniuj wszystkie podstawowe strumienie (obraz, dźwięk i napisy).

en: Display while streaming
pl: Wyświetlaj strumień podczas nadawania

en: Play locally the stream while streaming it.
pl: Odtwórz strumień lokalnie, gdy go strumieniujesz.

en: Enable video stream output
pl: Włącz wyjście strumienia obrazu

en: Choose whether the video stream should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
pl: Wybierz, czy strumień obrazu powinien być przeadresowany do funkcji wyjścia strumienia, gdy ta ostatnia jest włączona.

en: Enable audio stream output
pl: Włącz wyjście strumienia dźwięku

en: Choose whether the audio stream should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
pl: Wybierz, czy strumień dźwięku powinien być przeadresowany do funkcji wyjścia strumienia, gdy ta ostatnia jest włączona.

en: Enable SPU stream output
pl: Włącz wyjście strumienia SPU

en: Choose whether the SPU streams should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
pl: Wybierz, czy strumienie SPU powinny być przeadresowane do funkcji wyjścia strumienia, gdy ta ostatnia jest włączona.

en: Keep stream output open
pl: Pozostawiaj wyjście strumienia otwarte

en: This allows you to keep an unique stream output instance across multiple playlist item (automatically insert the gather stream output if not specified)
pl: To pozwala Ci na utrzymanie jedynej instancji wyjścia strumienia nad wielokrotnymi elementami listy odtwarzania (automatycznie wstawiony będzie strumień wyjściowy 'gather', jeśli nic nie będzie podane).

en: Stream output muxer caching (ms)
pl: Buforowanie multipleksera strumienia wyjściowego (ms)

en: This allow you to configure the initial caching amount for stream output muxer. This value should be set in milliseconds.
pl: To pozwala skonfigurować początkową kwotę buforowania dla multipleksera strumienia wyjściowego. Ta wartość powinna podana być w milisekundach.

en: Preferred packetizer list
pl: Preferowana lista pakietowców

en: This allows you to select the order in which VLC will choose its packetizers.
pl: To pozwala Ci na wybór kolejności, w której VLC będzie wybierał pakietowce.

en: Mux module
pl: Moduł multipleksera

en: This is a legacy entry to let you configure mux modules
pl: To jest zapis umożliwiający konfigurowanie modułów multipleksera.

en: Access output module
pl: Wyjściowy moduł dostępu

en: This is a legacy entry to let you configure access output modules
pl: To jest zapis dostępu umożliwiający konfigurowanie modułów dostępu wyjścia.

en: If this option is enabled, the flow on the SAP multicast address will be controlled. This is needed if you want to make announcements on the MBone.
pl: Jeśli ta opcja jest włączona, przepływ adresu SAP multicast będzie kontrolowany. To jest potrzebne, jeśli chcesz coś ogłosić w MBone.

en: SAP announcement interval
pl: Czas między ogłoszeniami SAP

en: When the SAP flow control is disabled, this lets you set the fixed interval between SAP announcements.
pl: Gdy przepływ kontrolny SAP jest wyłączony, pozwala to ustawić interwał między ogłoszeniami SAP.

en: These options allow you to select default modules. Leave these alone unless you really know what you are doing.
pl: Te opcje pozwalają na wybór domyślnych modułów. Nie zmieniaj ich, chyba że naprawdę wiesz, co robisz.

en: Access module
pl: Moduł dostępu

en: This allows you to force an access module. You can use it if the correct access is not automatically detected. You should not set this as a global option unless you really know what you are doing.
pl: Wymusza to moduł dostępu. Możesz to użyć, jeśli poprawny dostęp nie jest automatycznie wykrywany. Nie powinieneś ustawiać tej opcji jako ogólną, chyba że naprawdę wiesz, co robisz.

en: Stream filter module
pl: Moduł filtra strumienia

en: Stream filters are used to modify the stream that is being read.
pl: Filtry strumieniowe służą do modyfikowania odczytywanego strumienia.

en: Demux filter module
pl: Moduł filtra Demux

en: Demux filters are used to modify/control the stream that is being read.
pl: Filtry Demux służą do modyfikowania/kontrolowania odczytywanego strumienia.

en: Demux module
pl: Moduł demultipleksera

en: Demultiplexers are used to separate the "elementary" streams (like audio and video streams). You can use it if the correct demuxer is not automatically detected. You should not set this as a global option unless you really know what you are doing.
pl: Demultipleksery używane są do rozdzielenia "podstawowych" strumieni (takich jak strumienie dźwięku i obrazu). Możesz je używać, jeśli prawidłowy demultiplekser nie jest automatycznie wykrywany. Nie powinieneś używać tej opcji powszechnie, chyba że naprawdę wiesz, co robisz.

en: VoD server module
pl: Moduł serwera VoD

en: You can select which VoD server module you want to use. Set this to 'vod_rtsp' to switch back to the old, legacy module.
pl: Możesz wybrać moduł serwera VoD, którego chcesz używać. Ustaw to na 'vod_rtsp', aby wrócić do starej wersji modułu.

en: Allow real-time priority
pl: Zezwalaj na priorytet czasu rzeczywistego

en: Running VLC in real-time priority will allow for much more precise scheduling and yield better, especially when streaming content. It can however lock up your whole machine, or make it very very slow. You should only activate this if you know what you're doing.
pl: Uruchomienie VLC w priorytecie real-time pozwala na bardziej precyzyjne planowanie i wykorzystanie, szczególnie dla strumieniowania zawartości. Może jednak zawiesić cały komputer lub sprawić, że będzie naprawdę wolny. Powinieneś to aktywować, tylko gdy wiesz, co robisz.

en: Adjust VLC priority
pl: Ustaw priorytet VLC

en: This option adds an offset (positive or negative) to VLC default priorities. You can use it to tune VLC priority against other programs, or against other VLC instances.
pl: Ta opcja dodaje przesunięcie (dodatnie lub ujemne) do domyślnych priorytetów VLC. Możesz ustawić priorytet VLC do innych programów, lub innej instancji VLC.

en: This option is useful if you want to lower the latency when reading a stream
pl: Ta opcja jest przydatna, jeśli chcesz obniżyć opóźnienia podczas czytania strumienia.

en: VLM configuration file
pl: Plik konfiguracyjny VLM

en: Read a VLM configuration file as soon as VLM is started.
pl: Wczytaj plik konfiguracyjny VLM, gdy tylko VLM został uruchomiony.

en: Use a plugins cache
pl: Użyj pamięć podręczną wtyczek

en: Use a plugins cache which will greatly improve the startup time of VLC.
pl: Używanie podręcznej pamięci wtyczek znacznie przyspiesza startowanie programu VLC.

en: Scan for new plugins
pl: Wyszukaj nowe wtyczki

en: Scan plugin directories for new plugins at startup. This increases the startup time of VLC.
pl: Skanuj przy starcie katalogi wtyczek za nowymi wtyczkami. Zwiększa to czas uruchamiania VLC.

en: Preferred keystore list
pl: Preferowana lista magazynów kluczy

en: List of keystores that VLC will use in priority.
pl: Lista magazynów kluczy używanych przez VLC w priorytecie.

en: Locally collect statistics
pl: Zbieraj lokalne dane statystyczne

en: Collect miscellaneous local statistics about the playing media.
pl: Zbierane są różne statystyki lokalne na temat odtwarzanych plików.

en: Run as daemon process
pl: Pracuj w trybie demona

en: Runs VLC as a background daemon process.
pl: Uruchamia VLC w tle jako proces demona.

en: Write process id to file
pl: Zapisz identyfikator procesu do pliku

en: Writes process id into specified file.
pl: Zapisz identyfikator procesu do podanego pliku.

en: Allow only one running instance
pl: Zezwalaj na działanie tylko jednej instancji

en: Allowing only one running instance of VLC can sometimes be useful, for example if you associated VLC with some media types and you don't want a new instance of VLC to be opened each time you open a file in your file manager. This option will allow you to play the file with the already running instance or enqueue it.
pl: Zezwalając na działanie tylko jednej instancji VLC, może być to czasami pożyteczne, na przykład wtedy, gdy VLC połączony jest z kilkoma plikami i nie życzysz sobie zawsze nowej instancji VLC, przy każdym otwarciu pliku w menedżerze plików. Ta opcja odtwarza plik w bieżącej instancji lub załącza go do listy.

en: VLC is started from file association
pl: Startuje VLC z skojarzenia pliku

en: Tell VLC that it is being launched due to a file association in the OS
pl: Donieść VLC, że został uruchomiony z skojarzenia pliku w systemie.

en: Use only one instance when started from file manager
pl: Używaj tylko jednej instancji, gdy uruchomiony został przez menedżera plików

en: Increase the priority of the process
pl: Podwyższ priorytet procesu

en: Increasing the priority of the process will very likely improve your playing experience as it allows VLC not to be disturbed by other applications that could otherwise take too much processor time. However be advised that in certain circumstances (bugs) VLC could take all the processor time and render the whole system unresponsive which might require a reboot of your machine.
pl: Podwyższenie priorytetu procesu, wzbogaci Twoje doznanie odtwarzania, bo nakazuje innym programom, które zabierają za dużo mocy procesora, nie przeszkadzać VLC. Jednak uświadom sobie, że w pewnych sytuacjach (błędy) VLC może zabrać całą moc procesora i spowodować całkowitą blokadę systemu, która może nawet wywołać restart komputera.

en: Enqueue items into playlist in one instance mode
pl: Dołącz pozycje do listy odtwarzania w trybie jednej instancji

en: When using the one instance only option, enqueue items to playlist and keep playing current item.
pl: Gdy używasz VLC w trybie jednej instancji, dołącz pozycje do listy odtwarzania i nie przerywaj bieżącej odtwarzanej pozycji.

en: Expose media player via D-Bus
pl: Udostępnia odtwarzacz przez D-Bus

en: Allow other applications to control VLC using the D-Bus MPRIS protocol.
pl: Zezwól innym aplikacjom sterować VLC za pomocą protokołu D-Bus MPRIS.

en: These options define the behavior of the playlist. Some of them can be overridden in the playlist dialog box.
pl: Te opcje określają zachowanie listy odtwarzania. Niektóre z nich mogą być zmieniane w oknie dialogowym listy.

en: Automatically preparse items
pl: Automatycznie ładuj informacje pozycji

en: Automatically preparse items added to the playlist (to retrieve some metadata).
pl: Automatycznie ładuj informacje pozycji dodanych do listy odtwarzania (aby odzyskać niektóre metadane).

en: Preparsing timeout
pl: Timeout ładowania informacji

en: Maximum time allowed to preparse an item, in milliseconds
pl: Maksymalny czas na ładowanie informacji pozycji, w milisekundach.

en: Allow metadata network access
pl: Zezwól metadanym na dostęp do sieci

en: Collapse
pl: Zwiń

en: Expand
pl: Rozwiń

en: Subdirectory behavior
pl: Sposób traktowania podkatalogów

en: Select whether subdirectories must be expanded.
    none: subdirectories do not appear in the playlist.
    collapse: subdirectories appear but are expanded on first play.
    expand: all subdirectories are expanded.
pl: Wybierz, czy chcesz rozwinąć podfoldery.
    brak: podkatalogi nie pojawiają się na liście odtwarzania.
    zwiń: podkatalogi pojawiają się, ale będą rozwinięte przy pierwszym odtwarzaniu.
    rozwiń: wszystkie podkatalogi są rozwinięte.

en: Ignored extensions
pl: Zignorowane rozszerzenia

en: Files with these extensions will not be added to playlist when opening a directory.
    This is useful if you add directories that contain playlist files for instance. Use a comma-separated list of extensions.
pl: Pliki z tymi rozszerzeniami nie będą dodawane do listy odtwarzania podczas otwierania katalogu.
    Funkcja ta jest szczególnie przydatna, jeśli dodajesz katalogi, które zawierają na przykład pliki listy odtwarzania. Używaj listy rozszerzeń dzielonych przecinkiem.

en: Show hidden files
pl: Pokaż ukryte pliki

en: Ignore files starting with '.'
pl: Ignoruj pliki zaczynające się od '.'

en: Services discovery modules
pl: Moduł wykrywania usług

en: Specifies the services discovery modules to preload, separated by colons. Typical value is "sap".
pl: Określa załadowane moduły wykrywania usług dzielonych średnikami. Typowa wartość to "sap".

en: Play files randomly forever
pl: Odtwarzaj pliki losowo na zawsze

en: VLC will randomly play files in the playlist until interrupted.
pl: VLC będzie losowo odtwarzać pliki na liście odtwarzania do momentu przerwania.

en: Repeat all
pl: Powtórz wszystko

en: VLC will keep playing the playlist indefinitely.
pl: VLC będzie odgrywał listę odtwarzania w nieskończoność.

en: Repeat current item
pl: Powtórz bieżącą pozycję

en: VLC will keep playing the current playlist item.
pl: VLC będzie odtwarzać bieżącą pozycję na liście odtwarzania.

en: Play and stop
pl: Otwórz i zatrzymaj

en: Stop the playlist after each played playlist item.
pl: Wstrzymaj listę odtwarzania po każdej odtworzonej pozycji.

en: Play and exit
pl: Odtwórz i wyjdź

en: Exit if there are no more items in the playlist.
pl: Wyjdź, jeśli nie ma więcej pozycji na liście odtwarzania.

en: Play and pause
pl: Otwórz i wstrzymaj

en: Pause each item in the playlist on the last frame.
pl: Zatrzymaj każdą pozycję na liście odtwarzania na ostatniej klatce.

en: Start paused
pl: Rozpocznij wstrzymane

en: Pause each item in the playlist on the first frame.
pl: Zatrzymaj każdą pozycję na liście odtwarzania na pierwszej klatce.

en: Auto start
pl: Automatyczny start

en: Automatically start playing the playlist content once it's loaded.
pl: Automatyczne rozpoczynaj odtwarzanie zawartości listy po ich załadowaniu.

en: Pause on audio communication
pl: Wstrzymaj przy komunikacji głosowej

en: If pending audio communication is detected, playback will be paused automatically.
pl: Jeśli wykryto komunikację głosową, odtwarzanie zostanie automatycznie wstrzymane.

en: Use media library
pl: Używaj biblioteki mediów

en: The media library is automatically saved and reloaded each time you start VLC.
pl: Biblioteka mediów będzie automatycznie zapisywana i odgrywana przy każdym starcie VLC.

en: Display playlist tree
pl: Wyświetl drzewo listy odtwarzania

en: The playlist can use a tree to categorize some items, like the contents of a directory.
pl: Lista odtwarzania możne użyć drzewa do klasyfikowania niektórych pozycji, takich jak zawartość katalogu.

en: These settings are the global VLC key bindings, known as "hotkeys".
pl: Te ustawienia są globalne skróty klawiszowe VLC, znane jako "skróty klawiszowe".

en: Ignore
pl: Ignoruj

en: Volume control
pl: Regulacja głośności

en: Position control
pl: Regulacja pozycji

en: Position control reversed
pl: Regulacja pozycji odwrócona

en: Mouse wheel vertical axis control
pl: Funkcja pionowej osi koła myszy

en: The mouse wheel vertical (up/down) axis can control volume, position or be ignored.
pl: Pionową osią (góra/dół) koła myszy możesz regulować głośność, pozycję lub wyłącz tę funkcję.

en: Mouse wheel horizontal axis control
pl: Funkcja poziomej osi koła myszy

en: The mouse wheel horizontal (left/right) axis can control volume, position or be ignored.
pl: Poziomą osią (lewo/prawo) koła myszy możesz regulować głośność, pozycję lub wyłącz tę funkcję.

en: Fullscreen
pl: Pełny ekran

en: Select the hotkey to use to swap fullscreen state.
pl: Wybierz klawisz zmieniania stanu pełnego ekranu.

en: Exit fullscreen
pl: Opuść tryb pełnoekranowy

en: Select the hotkey to use to exit fullscreen state.
pl: Wybierz klawisz dla opuszczenia trybu pełnoekranowego.

en: Play/Pause
pl: Odtwarzaj/Wstrzymaj

en: Select the hotkey to use to swap paused state.
pl: Wybierz klawisz zmieniania stanu wstrzymania.

en: Pause only
pl: Tylko wstrzymaj

en: Select the hotkey to use to pause.
pl: Wybierz klawisz dla zatrzymania.

en: Play only
pl: Tylko odtwarzaj

en: Select the hotkey to use to play.
pl: Wybierz klawisz dla odtwarzania.

en: Faster
pl: Przyspiesz

en: Select the hotkey to use for fast forward playback.
pl: Wybierz klawisz dla szybkiego przewinięcia do przodu.

en: Slower
pl: Zwolnij

en: Select the hotkey to use for slow motion playback.
pl: Wybierz klawisz dla zwolnienia odtwarzania.

en: Normal rate
pl: Prędkość standardowa

en: Select the hotkey to set the playback rate back to normal.
pl: Wybierz klawisz ustawienia prędkości odtwarzania do standardu.

en: Faster (fine)
pl: Szybciej (delikatnie)

en: Slower (fine)
pl: Wolniej (delikatnie)

en: Next
pl: Następny

en: Select the hotkey to use to skip to the next item in the playlist.
pl: Wybierz klawisz dla przeskoku następnej pozycji na liście odtwarzania.

en: Previous
pl: Poprzedni

en: Select the hotkey to use to skip to the previous item in the playlist.
pl: Wybierz klawisz dla przeskoku poprzedniej pozycji na liście odtwarzania.

en: Stop
pl: Zatrzymaj

en: Select the hotkey to stop playback.
pl: Wybierz klawisz dla zatrzymania odtwarzania.

en: Position
pl: Pozycja

en: Select the hotkey to display the position.
pl: Wybierz klawisz dla wyświetlenia pozycji.

en: Very short backwards jump
pl: Bardzo mały przeskok wstecz

en: Select the hotkey to make a very short backwards jump.
pl: Wybierz klawisz dla bardzo małego przeskoku wstecz.

en: Short backwards jump
pl: Mały przeskok wstecz

en: Select the hotkey to make a short backwards jump.
pl: Wybierz klawisz dla małego przeskoku wstecz.

en: Medium backwards jump
pl: Średni przeskok wstecz

en: Select the hotkey to make a medium backwards jump.
pl: Wybierz klawisz dla średniego przeskoku wstecz.

en: Long backwards jump
pl: Duży przeskok wstecz

en: Select the hotkey to make a long backwards jump.
pl: Wybierz klawisz dla dużego przeskoku wstecz.

en: Very short forward jump
pl: Bardzo mały przeskok do przodu

en: Select the hotkey to make a very short forward jump.
pl: Wybierz klawisz dla bardzo małego przeskoku do przodu.

en: Short forward jump
pl: Mały przeskok do przodu

en: Select the hotkey to make a short forward jump.
pl: Wybierz klawisz dla małego przeskoku do przodu.

en: Medium forward jump
pl: Średni przeskok do przodu

en: Select the hotkey to make a medium forward jump.
pl: Wybierz klawisz dla średniego przeskoku do przodu.

en: Long forward jump
pl: Duży przeskok do przodu

en: Select the hotkey to make a long forward jump.
pl: Wybierz klawisz dla dużego przeskoku do przodu.

en: Next frame
pl: Następna klatka

en: Select the hotkey to got to the next video frame.
pl: Wybierz klawisz dla wybrania następnej klatki obrazu.

en: Very short jump length
pl: Długość bardzo małego przeskoku

en: Very short jump length, in seconds.
pl: Długość bardzo małego przeskoku, w sekundach

en: Short jump length
pl: Długość małego przeskoku

en: Short jump length, in seconds.
pl: Długość małego przeskoku, w sekundach

en: Medium jump length
pl: Długość średniego przeskoku

en: Medium jump length, in seconds.
pl: Długość średniego przeskoku, w sekundach

en: Long jump length
pl: Długość dużego przeskoku

en: Long jump length, in seconds.
pl: Długość dużego przeskoku, w sekundach.

en: Quit
pl: Zakończ

en: Select the hotkey to quit the application.
pl: Wybierz klawisz dla wyjścia z programu.

en: Navigate up
pl: Nawigacja w górę

en: Select the key to move the selector up in DVD menus / Move viewpoint to up (pitch).
pl: Wybierz klawisz dla nawigacji selektora w górę w menu DVD/Przenieś punkt widzenia w górę (pochylenie).

en: Navigate down
pl: Nawigacja w dół

en: Select the key to move the selector down in DVD menus / Move viewpoint to down (pitch).
pl: Wybierz klawisz dla nawigacji selektora w dół w menu DVD/Przenieś punkt widzenia w dół (pochylenie).

en: Navigate left
pl: Nawigacja w lewo

en: Select the key to move the selector left in DVD menus / Move viewpoint to left (yaw).
pl: Wybierz klawisz dla nawigacji selektora w lewo w menu DVD/Przenieś punkt widzenia w lewo (odchylenie).

en: Navigate right
pl: Nawigacja w prawo

en: Select the key to move the selector right in DVD menus / Move viewpoint to right (yaw).
pl: Wybierz klawisz dla nawigacji selektora w prawo w menu DVD/Przenieś punkt widzenia w prawo (odchylenie).

en: Activate
pl: Aktywacja

en: Select the key to activate selected item in DVD menus.
pl: Wybierz klawisz dla aktywacji selektora w menu DVD.

en: Go to the DVD menu
pl: Przejdź do menu DVD

en: Select the key to take you to the DVD menu
pl: Wybierz klawisz dla przejścia do menu DVD.

en: Select previous DVD title
pl: Wybierz poprzedni tytuł DVD

en: Select the key to choose the previous title from the DVD
pl: Wybierz klawisz dla wybrania poprzedniego tytułu DVD.

en: Select next DVD title
pl: Wybierz następny tytuł DVD

en: Select the key to choose the next title from the DVD
pl: Wybierz klawisz dla wybrania następnego tytułu DVD.

en: Select prev DVD chapter
pl: Wybierz poprzedni rozdział DVD

en: Select the key to choose the previous chapter from the DVD
pl: Wybierz klawisz dla wybrania poprzedniego rozdziału DVD.

en: Select next DVD chapter
pl: Wybierz następny rozdział DVD

en: Select the key to choose the next chapter from the DVD
pl: Wybierz klawisz dla wybrania następnego rozdziału DVD.

en: Volume up
pl: Zwiększ głośność

en: Select the key to increase audio volume.
pl: Wybierz klawisz dla zwiększenia głośności.

en: Volume down
pl: Zmniejsz głośność

en: Select the key to decrease audio volume.
pl: Wybierz klawisz dla zmniejszenia głośności.

en: Mute
pl: Wycisz

en: Select the key to mute audio.
pl: Wybierz klawisz dla wyciszenia głośności.

en: Subtitle delay up
pl: Zwiększ opóźnienie napisów

en: Select the key to increase the subtitle delay.
pl: Wybierz klawisz dla zwiększenia opóźnienia napisów.

en: Subtitle delay down
pl: Zmniejsz opóźnienie napisów

en: Select the key to decrease the subtitle delay.
pl: Wybierz klawisz dla zmniejszenia opóźnienia napisów.

en: Reset subtitles text scale
pl: Resetuj skalę tekstu napisów

en: Scale up subtitles text
pl: Powiększ tekst napisów

en: Scale down subtitles text
pl: Zmniejsz tekst napisów

en: Select the key to change subtitles text scaling
pl: Wybierz klawisz dla skalowania tekstu napisów.

en: Subtitle sync / bookmark audio timestamp
pl: Synchronizacja napisów/zakładka znacznika czasu dźwięku

en: Select the key to bookmark audio timestamp when syncing subtitles.
pl: Wybierz klawisz dla zakładki znacznika czasu dźwięku przy synchronizacji napisów.

en: Subtitle sync / bookmark subtitle timestamp
pl: Synchronizacja napisów/zakładka znacznika czasu napisów

en: Select the key to bookmark subtitle timestamp when syncing subtitles.
pl: Wybierz klawisz dla zakładki znacznika czasu napisów przy synchronizacji napisów.

en: Subtitle sync / synchronize audio & subtitle timestamps
pl: Synchronizacja napisów/znaczniki synchronizacji czasu dla dźwięku i napisów

en: Select the key to synchronize bookmarked audio & subtitle timestamps.
pl: Wybierz klawisz dla synchronizacji zakładek znaczników czasu dźwięku i napisów.

en: Subtitle sync / reset audio & subtitle synchronization
pl: Synchronizacja napisów/resetowanie synchronizacji dźwięku i napisów

en: Select the key to reset synchronization of audio & subtitle timestamps.
pl: Wybierz klawisz dla zresetowania synchronizacji zakładek znaczników czasu dźwięku i napisów.

en: Subtitle position up
pl: Pozycja napisów w górę

en: Select the key to move subtitles higher.
pl: Wybierz klawisz dla przesunięcia napisów w górę.

en: Subtitle position down
pl: Pozycja napisów w dół

en: Select the key to move subtitles lower.
pl: Wybierz klawisz dla przesunięcia napisów w dół.

en: Audio delay up
pl: Zwiększ opóźnienie dźwięku

en: Select the key to increase the audio delay.
pl: Wybierz klawisz dla zwiększeniaopóźnienia dźwięku.

en: Audio delay down
pl: Zmniejsz opóźnienie dźwięku

en: Select the key to decrease the audio delay.
pl: Wybierz klawisz dla zmniejszenia opóźnienia dźwięku.

en: Play playlist bookmark 1
pl: Odtwórz zakładkę 1 z listy odtwarzania

en: Play playlist bookmark 2
pl: Odtwórz zakładkę 2 z listy odtwarzania

en: Play playlist bookmark 3
pl: Odtwórz zakładkę 3 z listy odtwarzania

en: Play playlist bookmark 4
pl: Odtwórz zakładkę 4 z listy odtwarzania

en: Play playlist bookmark 5
pl: Odtwórz zakładkę 5 z listy odtwarzania

en: Play playlist bookmark 6
pl: Odtwórz zakładkę 6 z listy odtwarzania

en: Play playlist bookmark 7
pl: Odtwórz zakładkę 7 z listy odtwarzania

en: Play playlist bookmark 8
pl: Odtwórz zakładkę 8 z listy odtwarzania

en: Play playlist bookmark 9
pl: Odtwórz zakładkę 9 z listy odtwarzania

en: Play playlist bookmark 10
pl: Odtwórz zakładkę 10 z listy odtwarzania

en: Select the key to play this bookmark.
pl: Wybierz klawisz dla odtwarzania danej zakładki.

en: Set playlist bookmark 1
pl: Dodaj zakładkę 1 z listy odtwarzania

en: Set playlist bookmark 2
pl: Dodaj zakładkę 2 z listy odtwarzania

en: Set playlist bookmark 3
pl: Dodaj zakładkę 3 z listy odtwarzania

en: Set playlist bookmark 4
pl: Dodaj zakładkę 4 z listy odtwarzania

en: Set playlist bookmark 5
pl: Dodaj zakładkę 5 z listy odtwarzania

en: Set playlist bookmark 6
pl: Dodaj zakładkę 6 z listy odtwarzania

en: Set playlist bookmark 7
pl: Dodaj zakładkę 7 z listy odtwarzania

en: Set playlist bookmark 8
pl: Dodaj zakładkę 8 z listy odtwarzania

en: Set playlist bookmark 9
pl: Dodaj zakładkę 9 z listy odtwarzania

en: Set playlist bookmark 10
pl: Dodaj zakładkę 10 z listy odtwarzania

en: Select the key to set this playlist bookmark.
pl: Wybierz klawisz dla ustawienia zakładki listy odtwarzania.

en: Clear the playlist
pl: Wyczyść listę odtwarzania

en: Select the key to clear the current playlist.
pl: Wybierz klawisz dla wyczyszczenia listy odtwarzania.

en: Playlist bookmark 1
pl: Zakładka 1 z listy odtwarzania

en: Playlist bookmark 2
pl: Zakładka 2 z listy odtwarzania

en: Playlist bookmark 3
pl: Zakładka 3 z listy odtwarzania

en: Playlist bookmark 4
pl: Zakładka 4 z listy odtwarzania

en: Playlist bookmark 5
pl: Zakładka 5 z listy odtwarzania

en: Playlist bookmark 6
pl: Zakładka 6 z listy odtwarzania

en: Playlist bookmark 7
pl: Zakładka 7 z listy odtwarzania

en: Playlist bookmark 8
pl: Zakładka 8 z listy odtwarzania

en: Playlist bookmark 9
pl: Zakładka 9 z listy odtwarzania

en: Playlist bookmark 10
pl: Zakładka 10 z listy odtwarzania

en: This allows you to define playlist bookmarks.
pl: To pozwala Ci na określenie zakładek listy odtwarzania.

en: Cycle audio track
pl: Wybieranie kolejnych ścieżek dźwiękowych

en: Cycle through the available audio tracks(languages).
pl: Przeszukiwanie dostępnych ścieżek dźwiękowych (języki).

en: Cycle subtitle track in reverse order
pl: Wybieranie poprzednich ścieżek napisów

en: Cycle through the available subtitle tracks in reverse order.
pl: Przeszukiwanie dostępnych ścieżek napisów w odwrotnej kolejności.

en: Cycle subtitle track
pl: Wybieranie kolejnych ścieżek napisów

en: Cycle through the available subtitle tracks.
pl: Przeszukiwanie dostępnych ścieżek napisów.

en: Toggle subtitles
pl: Przełączanie napisów

en: Toggle subtitle track visibility.
pl: Przełączanie widoczności napisów ścieżki.

en: Cycle next program Service ID
pl: Wybieranie kolejnego identyfikatora usługi następnego programu

en: Cycle through the available next program Service IDs (SIDs).
pl: Przeszukiwanie dostępnych identyfikatorów usługi następnego programu (SIDs).

en: Cycle previous program Service ID
pl: Wybieranie kolejnego identyfikatora usługi poprzedniego programu

en: Cycle through the available previous program Service IDs (SIDs).
pl: Przeszukiwanie dostępnych identyfikatorów usługi poprzedniego programu (SIDs).

en: Cycle source aspect ratio
pl: Wybieranie kolejnych proporcji obrazu źródłowego

en: Cycle through a predefined list of source aspect ratios.
pl: Przeszukiwanie określonej listy z proporcjami obrazu źródłowego.

en: Cycle video crop
pl: Wybieranie kolejnych ustawień kadrowania obrazu

en: Cycle through a predefined list of crop formats.
pl: Przeszukiwanie określonej listy z ustawieniami kadrowania obrazu.

en: Toggle autoscaling
pl: Przełącz automatyczne skalowanie

en: Activate or deactivate autoscaling.
pl: Włączanie lub wyłączanie automatycznego skalowania.

en: Increase scale factor
pl: Zwiększ współczynnik skali

en: Decrease scale factor
pl: Zmniejsz współczynnik skali

en: Toggle deinterlacing
pl: Przełącz usuwanie przeplotu

en: Activate or deactivate deinterlacing.
pl: Włączanie lub wyłączanie usuwania przeplotu

en: Cycle deinterlace modes
pl: Wybieranie kolejnych trybów usuwania przeplotu

en: Cycle through available deinterlace modes.
pl: Przeszukiwanie określonych trybów usuwania przeplotu.

en: Show controller in fullscreen
pl: Pokaż kontrolera w trybie pełnoekranowym

en: Boss key
pl: Przycisk na szefa

en: Hide the interface and pause playback.
pl: Ukryj interfejs i wstrzymaj odtwarzanie.

en: Context menu
pl: Menu kontekstowe

en: Show the contextual popup menu.
pl: Pokaż kontekstowe pop-up menu.

en: Take video snapshot
pl: Wykonaj zrzut obrazu

en: Takes a video snapshot and writes it to disk.
pl: Zrobi zrzut obrazu i zapisze go na dysku.

en: Record
pl: Nagrywaj

en: Record access filter start/stop.
pl: Filtr dostępu nagrywania włączyć/wyłączyć

en: Normal/Loop/Repeat
pl: Normalnie/Pętla/Powtarzanie

en: Toggle Normal/Loop/Repeat playlist modes
pl: Przełączanie trybu listy odtwarzania (Normalnie/Pętla/Powtarzanie).

en: Toggle random playlist playback
pl: Przełącz losowe odtwarzanie listy odtwarzania.

en: Un-Zoom
pl: Zmniejszenie obrazu

en: Crop one pixel from the top of the video
pl: Usuń jeden piksel z góry obrazu

en: Uncrop one pixel from the top of the video
pl: Dodaj jeden piksel na górze obrazu

en: Crop one pixel from the left of the video
pl: Usuń jeden piksel z lewej strony obrazu

en: Uncrop one pixel from the left of the video
pl: Dodaj jeden piksel z lewej strony obrazu

en: Crop one pixel from the bottom of the video
pl: Usuń jeden piksel z dołu obrazu

en: Uncrop one pixel from the bottom of the video
pl: Dodaj jeden piksel na dole obrazu

en: Crop one pixel from the right of the video
pl: Usuń jeden piksel z prawej strony obrazu

en: Uncrop one pixel from the right of the video
pl: Dodaj jeden piksel z prawej strony obrazu

en: Shrink the viewpoint field of view (360°)
pl: Zmniejsz punkt widzenia w polu widzenia (360°)

en: Expand the viewpoint field of view (360°)
pl: Rozszerz punkt widzenia w polu widzenia (360°)

en: Roll the viewpoint clockwise (360°)
pl: Obróć punkt widzenia w prawo (360°)

en: Roll the viewpoint anti-clockwise (360°)
pl: Obróć punkt widzenia w lewo (360°)

en: Toggle wallpaper mode in video output
pl: Przełącz tryb tapety wyjścia obrazu

en: Toggle wallpaper mode in video output.
pl: Przełącz tryb tapety wyjścia obrazu.

en: Cycle through audio devices
pl: Przewijanie urządzeń dźwiękowych

en: Cycle through available audio devices
pl: Przewijanie dostępnych urządzeń dźwiękowych.

en: Snapshot
pl: Zrzut ekranu

en: Window properties
pl: Właściwości okna

en: Subpictures
pl: Podobrazy

en: Subtitles
pl: Napisy

en: Overlays
pl: Nakładki

en: Track settings
pl: Ustawienia ścieżki

en: Playback control
pl: Regulacja odtwarzania

en: Default devices
pl: Domyślne urządzenia

en: Network settings
pl: Ustawienia sieci

en: Metadata
pl: Metadane

en: Decoders
pl: Dekodery

en: Input
pl: Wejście

en: Special modules
pl: Moduły specjalne

en: Plugins
pl: Wtyczki

en: Performance options
pl: Opcje wydajności

en: Clock source
pl: Źródło zegara

en: Hot keys
pl: Klawisze skrótów

en: Jump sizes
pl: Wielkości przeskoku

en: print help for VLC (can be combined with --advanced and --help-verbose)
pl: wydrukuj pomoc dla VLC (można łączyć z --advanced i --help-verbose)

en: Exhaustive help for VLC and its modules
pl: Gruntowna pomoc dla VLC i jego modułów

en: print help for VLC and all its modules (can be combined with --advanced and --help-verbose)
pl: wydrukuj pomoc dla VLC i wszystkich jego modułów (można łączyć z --advanced i --help-verbose)

en: ask for extra verbosity when displaying help
pl: większa szczegółowość wyświetlanej pomocy

en: print a list of available modules
pl: wydrukuj listę dostępnych modułów

en: print a list of available modules with extra detail
pl: wydrukuj listę dostępnych modułów ze szczegółowym opisem

en: print help on a specific module (can be combined with --advanced and --help-verbose). Prefix the module name with = for strict matches.
pl: wydrukuj pomoc na konkretnym modułu (można łączyć z --advanced i --help-verbose). Dla celnych wyszukiwań, podstaw = do nazwy modułu.

en: no configuration option will be loaded nor saved to config file
pl: żadna opcja konfiguracji nie zostanie załadowana ani zapisana do plikukonfiguracyjnego

en: reset the current config to the default values
pl: przywróć konfigurację domyślną

en: use alternate config file
pl: użyj alternatywnego pliku konfiguracji

en: resets the current plugins cache
pl: wyczyść pamięć podręczną wtyczek

en: print version information
pl: wydrukuj informacje o wersji

en: core program
pl: podstawowy program

en: Brightness Down
pl: Zmniejszenie jasności

en: Brightness Up
pl: Zwiększenie jasności

en: Browser Back
pl: Wstecz w przeglądarce

en: Browser Favorites
pl: Ulubione w przeglądarce

en: Browser Forward
pl: Dalej w przeglądarce

en: Browser Home
pl: Strona główna w przeglądarce

en: Browser Refresh
pl: Odśwież w przeglądarce

en: Browser Search
pl: Szukaj w przeglądarce

en: Browser Stop
pl: Zatrzymaj w przeglądarce

en: Down
pl: W dół

en: Media Angle
pl: Ujęcie kamery pliku multimedialnego

en: Media Audio Track
pl: Ścieżka pliku multimedialnego

en: Media Forward
pl: Następny plik multimedialny

en: Media Menu
pl: Menu pliku multimedialnego

en: Media Next Frame
pl: Następna klatka pliku multimedialnego

en: Media Next Track
pl: Następna ścieżka pliku multimedialnego

en: Media Play Pause
pl: Pauza pliku multimedialnego

en: Media Prev Frame
pl: Poprzednia klatka pliku multimedialnego

en: Media Prev Track
pl: Poprzednia ścieżka pliku multimedialnego

en: Media Record
pl: Nagrywanie pliku multimedialnego

en: Media Repeat
pl: Powtarzanie pliku multimedialnego

en: Media Rewind
pl: Przewijanie do tyłu pliku multimedialnego

en: Media Select
pl: Wybór pliku multimedialnego

en: Media Shuffle
pl: Losowe odtwarzanie pliku multimedialnego

en: Media Stop
pl: Zatrzymanie pliku multimedialnego

en: Media Subtitle
pl: Napisy pliku multimedialnego

en: Media Time
pl: Czas pliku multimedialnego

en: Media View
pl: Widok pliku multimedialnego

en: Mouse Wheel Down
pl: Koło myszy w dół

en: Mouse Wheel Left
pl: Koło myszy w lewo

en: Mouse Wheel Right
pl: Koło myszy w prawo

en: Mouse Wheel Up
pl: Koło myszy w górę

en: Pause
pl: Wstrzymaj

en: Print
pl: Drukuj

en: Up
pl: W górę

en: Volume Down
pl: Ciszej

en: Volume Mute
pl: Wycisz dźwięk

en: Volume Up
pl: Głośniej

en: Zoom In
pl: Powiększenie

en: Zoom Out
pl: Pomniejszenie

en: Command+
pl: Rozkaz+

en: %.1f GiB
pl: %.1f GB

en: %.1f MiB
pl: %.1f MB

en: %.1f KiB
pl: %.1f KB

en: Saving file failed
pl: Zapisywanie pliku nie powiodło się

en: Failed to open "%s" for writing
pl: Nie można otworzyć "%s" dla zapisu

en: Cancel
pl: Anuluj

en: %s
    Downloading... %s/%s %.1f%% done
pl: %s
    Pobieranie... %s/%s %.1f%% gotowe

en: File could not be verified
pl: Plik nie został zweryfikowany

en: It was not possible to download a cryptographic signature for the downloaded file "%s". Thus, it was deleted.
pl: Nie można ściągnąć zaszyfrowanego podpisu dla pobieranego pliku "%s". Dlatego został usunięty.

en: Invalid signature
pl: Nieprawidłowa sygnatura

en: The cryptographic signature for the downloaded file "%s" was invalid and could not be used to securely verify it. Thus, the file was deleted.
pl: Zaszyfrowany podpis dla pobranego pliku "%s" był nieprawidłowy i nie został bezpiecznie zweryfikowany. Dlatego plik został usunięty.

en: File not verifiable
pl: Plik nie do zweryfikowania

en: It was not possible to securely verify the downloaded file "%s". Thus, it was deleted.
pl: Nie można było bezpiecznie zweryfikować pobranego pliku "%s". Dlatego został usunięty.

en: File corrupted
pl: Plik uszkodzony

en: Downloaded file "%s" was corrupted. Thus, it was deleted.
pl: Pobrany plik "%s" był uszkodzony. Dlatego został usunięty.

en: The new version was successfully downloaded. Do you want to close VLC and install it now?
pl: Nowa wersja została pomyślnie pobrana. Czy chcesz zamknąć VLC i zainstalować ją teraz?

en: Install
pl: Zainstaluj

en: Update VLC media player
pl: Aktualizuj VLC media player

en: Media Library
pl: Biblioteka mediów

en: Afar
pl: Afarski

en: Abkhazian
pl: Abchaski

en: Afrikaans
pl: Afrykanerski

en: Albanian
pl: Albański

en: Amharic
pl: Amharski

en: Arabic
pl: Arabski

en: Armenian
pl: Ormiański

en: Assamese
pl: Asamski

en: Avestan
pl: Awestyjski

en: Aymara
pl: Ajmarski

en: Azerbaijani
pl: Azerbejdżański

en: Bashkir
pl: Baszkirski

en: Basque
pl: Baskijski

en: Belarusian
pl: Białoruski

en: Bengali
pl: Bengalski

en: Bihari
pl: Biharski

en: Bosnian
pl: Bośniacki

en: Breton
pl: Bretoński

en: Bulgarian
pl: Bułgarski

en: Burmese
pl: Birmański

en: Catalan
pl: Kataloński

en: Chamorro
pl: Czamorski

en: Chechen
pl: Czeczeński

en: Chinese
pl: Chiński

en: Church Slavic
pl: Cerkiewnosłowiański

en: Chuvash
pl: Czuwaski

en: Cornish
pl: Kornwalijski

en: Corsican
pl: Korsykański

en: Czech
pl: Czeski

en: Danish
pl: Duński

en: Dutch
pl: Holenderski

en: English
pl: Angielski

en: Estonian
pl: Estoński

en: Faroese
pl: Farerski

en: Fijian
pl: Fidżyjski

en: Finnish
pl: Fiński

en: French
pl: Francuski

en: Frisian
pl: Fryzyjski

en: Georgian
pl: Gruziński

en: German
pl: Niemiecki

en: Gaelic (Scots)
pl: Gaelicki szkocki

en: Irish
pl: Irlandzki

en: Gallegan
pl: Galicyjski

en: Greek, Modern
pl: Grecki, Współczesny

en: Gujarati
pl: Gudżarati

en: Hebrew
pl: Hebrajski

en: Hungarian
pl: Węgierski

en: Icelandic
pl: Islandzki

en: Interlingue
pl: Interlingua

en: Indonesian
pl: Indonezyjski

en: Inupiaq
pl: Inupiak

en: Italian
pl: Włoski

en: Javanese
pl: Jawajski

en: Japanese
pl: Japoński

en: Greenlandic, Kalaallisut
pl: Grenlandzki, Kalaallisut

en: Kashmiri
pl: Kaszmirski

en: Kazakh
pl: Kazachski

en: Khmer
pl: Khmerski

en: Kinyarwanda
pl: Ruanda-rundi

en: Kirghiz
pl: Kirgiski

en: Korean
pl: Koreański

en: Kurdish
pl: Kurdyjski

en: Lao
pl: Laotański

en: Latin
pl: Łaciński

en: Latvian
pl: Łotewski

en: Lithuanian
pl: Litewski

en: Letzeburgesch
pl: Luksemburski

en: Macedonian
pl: Macedoński

en: Malayalam
pl: Malajalam

en: Maori
pl: Maoryski

en: Malay
pl: Malajski

en: Malagasy
pl: Malgaski

en: Maltese
pl: Maltański

en: Moldavian
pl: Mołdawski

en: Mongolian
pl: Mongolski

en: Navajo
pl: Nawaho

en: Ndebele, South
pl: Ndebele, południowy

en: Ndebele, North
pl: Ndebele, północny

en: Nepali
pl: Nepalski

en: Norwegian
pl: Norweski

en: Norwegian Nynorsk
pl: Norweski Nynorsk

en: Norwegian Bokmaal
pl: Norweski Bokmaal

en: Occitan; Provençal
pl: Oksytański; Prowansalski

en: Oriya
pl: Orija

en: Ossetian; Ossetic
pl: Osetyjski

en: Panjabi
pl: Pendżabski

en: Persian
pl: Perski

en: Polish
pl: Polski

en: Portuguese
pl: Portugalski

en: Pushto
pl: Paszto

en: Quechua
pl: Keczua

en: Original audio
pl: Oryginalny dźwięk

en: Raeto-Romance
pl: Retoromański

en: Romanian
pl: Rumuński

en: Russian
pl: Rosyjski

en: Sanskrit
pl: Sanskryt

en: Serbian
pl: Serbski

en: Croatian
pl: Chorwacki

en: Sinhalese
pl: Syngaleski

en: Slovak
pl: Słowacki

en: Slovenian
pl: Słoweński

en: Northern Sami
pl: Północny samodyjski

en: Samoan
pl: Samoański

en: Shona
pl: Szona

en: Somali
pl: Somalijski

en: Sotho, Southern
pl: Południowy samodyjski

en: Spanish
pl: Hiszpański

en: Sardinian
pl: Sardyński

en: Sundanese
pl: Sundajski

en: Swahili
pl: Suahili

en: Swedish
pl: Szwedzki

en: Tahitian
pl: Tahitański

en: Tamil
pl: Tamilski

en: Tatar
pl: Tatarski

en: Thai
pl: Tajski

en: Tibetan
pl: Tybetański

en: Tigrinya
pl: Tigrinia

en: Tonga (Tonga Islands)
pl: Tongański (Wyspy Tonga)

en: Turkish
pl: Turecki

en: Turkmen
pl: Turkmeński

en: Uighur
pl: Ujgurski

en: Ukrainian
pl: Ukraiński

en: Uzbek
pl: Uzbecki

en: Vietnamese
pl: Wietnamski

en: Welsh
pl: Walijski

en: Yiddish
pl: Jidysz

en: Yoruba
pl: Joruba

en: Autoscale video
pl: Skaluj obraz automatycznie

en: Crop
pl: Kadrowanie

en: Aspect ratio
pl: Stosunek rozmiarów

en: Pass alsa:// to open the default ALSA capture device, or alsa://SOURCE to open a specific device named SOURCE.
pl: Przekaż alsa://, aby otworzyć domyślne urządzenie przechwytywania ALSA lub alsa://SOURCE, aby otworzyć konkretne urządzenie o nazwie SOURCE.

en: ALSA audio capture
pl: Nagrywanie dźwięku ALSA

en: Attachment
pl: Załącznik

en: Attachment input
pl: Wejście załącznika

en: No Audio Input device found
pl: Nie znaleziono wejściowych urządzeń audio

en: Your Mac does not seem to be equipped with a suitable audio input device.Please check your connectors and drivers.
pl: Twój Mac nie wydaje się być wyposażony w odpowiednie urządzenie z wejściem audio. Proszę sprawdzić swoje połączenia i sterowniki.

en: Problem accessing a system resource
pl: Problem dostępu do zasobu systemowego

en: Please open "System Preferences" -> "Security & Privacy" and allow VLC to access your microphone.
pl: Otwórz "Preferencje systemowe" -> "Ochrona i prywatność" i zezwól VLC na dostęp do mikrofonu.

en: AVFoundation Audio Capture
pl: AVFoundation - przechwytywanie dźwięku

en: AVFoundation audio capture module.
pl: AVFoundation - moduł przechwytywania dźwięku.

en: AVFoundation Video Capture
pl: AVFoundation - przechwytywanie wideo

en: AVFoundation video capture module.
pl: AVFoundation - moduł przechwytywania wideo.

en: No video devices found
pl: Nie znaleziono urządzeń wideo

en: Your Mac does not seem to be equipped with a suitable video input device. Please check your connectors and drivers.
pl: Twój Mac nie wydaje się być wyposażony w odpowiednie urządzenie z wejściem wideo. Proszę sprawdzić swoje połączenia i sterowniki.

en: Your Mac does not seem to be equipped with a suitable input device. Please check your connectors and drivers.
pl: Twój Mac nie wydaje się być wyposażony w odpowiednie urządzenie wejściowe. Proszę sprawdzić swoje połączenia i sterowniki.

en: Please open "System Preferences" -> "Security & Privacy" and allow VLC to access your camera.
pl: Otwórz "Preferencje systemowe" -> "Ochrona i prywatność" i zezwól VLC na dostęp do kamery.

en: libavformat AVIO access
pl: Dostęp libavformat AVIO

en: libavformat AVIO access output
pl: Wyjście dostępu libavformat AVIO

en: Blu-ray menus
pl: Menu Blu-ray

en: Use Blu-ray menus. If disabled, the movie will start directly
pl: Używaj menu Blu-ray. Jeśli wyłączone, film rozpocznie się bezpośrednio

en: Region code
pl: Kod regionu

en: Blu-Ray player region code. Some discs can be played only with a correct region code.
pl: Kod regionu odtwarzacza Blu-Ray. Niektóre płyty odtwarzać można tylko z prawidłowym kodem regionu.

en: Blu-ray Disc support (libbluray)
pl: Obsługa płyt Blu-ray (libbluray)

en: Path doesn't appear to be a Blu-ray
pl: Ścieżka nie jest płytą Blu-ray

en: This Blu-ray Disc needs a library for AACS decoding, and your system does not have it.
pl: Ta płyta Blu-ray wymaga biblioteki do dekodowania AACS, a Twój system jej nie posiada.

en: Blu-ray Disc is corrupted.
pl: Płyta Blu-ray jest uszkodzona.

en: Missing AACS configuration file!
pl: Brak pliku konfiguracyjnego AACS!

en: No valid processing key found in AACS config file.
pl: Brak ważnego klucza przetwarzania w pliku konfiguracyjnym AACS.

en: No valid host certificate found in AACS config file.
pl: Brak ważnego certyfikatu hosta w pliku konfiguracyjnym AACS.

en: AACS Host certificate revoked.
pl: Certyfikat hosta AACS został unieważniony.

en: AACS MMC failed.
pl: AACS MMC nie powiodło się.

en: This Blu-ray Disc needs a library for BD+ decoding, and your system does not have it.
pl: Ta płyta Blu-ray wymaga biblioteki do dekodowania BD+, a Twój system jej nie posiada.

en: Your system BD+ decoding library does not work. Missing configuration?
pl: Twoja systemowa biblioteka dekodowania BD+ nie działa. Brak konfiguracji?

en: Java required
pl: Wymagana Java

en: This Blu-ray disc requires Java for menus support.%s
    The disc will be played without menus.
pl: Ten dysk Blu-ray wymaga obsługi Java dla menu.%s
    Płyta będzie odtwarzana bez menu.

en: Java was not found on your system.
pl: Java nie została znaleziona w twoim systemie

en: Failed to start bluray playback. Please try without menu support.
pl: Nie można odtworzyć płyty Blu-ray. Spróbuj bez obsługi menu.

en: Blu-ray error
pl: Błąd Blu-ray

en: Top Menu
pl: Główne menu

en: First Play
pl: Pierwsze odtwarzanie

en: Audio CD - Track %02i
pl: CD Audio - Ścieżka %02i

en: Audio CD
pl: CD Audio

en: Audio CD input
pl: Wejście CD Audio

en: [cdda:][device][@[track]]
pl: [cdda:][urządzenie][@[ścieżka]]

en: CDDB Server
pl: Serwer CDDB

en: Address of the CDDB server to use.
pl: Adres urzywanego serwera CDDB

en: CDDB port
pl: Port CDDB

en: CDDB Server port to use.
pl: Port urzywanego serwera CDDB

en: Inputs list
pl: Lista wejść

en: Comma-separated list of input URLs to concatenate.
pl: Lista wejściowych adresów URL do konkatenacji dzielonych przecinkiem.

en: Concatenation
pl: Powiązanie

en: Concatenated inputs
pl: Konkatenowane dane wejściowe

en: IIDC Digital Camera (FireWire) input
pl: Wejście IIDC Digital Camera (FireWire)

en: KDM file
pl: Plik KDM

en: Path to Key Delivery Message XML file
pl: Ścieżka do pliku XML komunikatu dostarczania kluczy

en: Digital Cinema Package module
pl: Moduł Digital Cinema Package

en: Input card to use
pl: Używana karta wejściowa

en: DeckLink capture card to use, if multiple exist. The cards are numbered from 0.
pl: Używana karta przechwytywania DeckLink użyć, jeśli istnieje wiele. Karty są ponumerowane od 0.

en: Desired input video mode. Leave empty for autodetection.
pl: Pożądany tryb wejścia obrazu. Pozostaw puste dla automatycznego wykrywania.

en: Desired input video mode for DeckLink captures. This value should be a FOURCC code in textual form, e.g. "ntsc".
pl: Pożądany tryb wejściowy obrazu dla przechwytywań DeckLink. Wartość ta powinna być kodem FourCC w formie tekstowej, np. "ntsc".

en: Audio connection
pl: Połączenie dźwięku

en: Audio connection to use for DeckLink captures. Valid choices: embedded, aesebu, analog. Leave blank for card default.
pl: Używane połączenie dźwiękowe dla przechwytywań DeckLink. Poprawne opcje: embedded, aesebu, analog. Pozostaw puste dla domyślnego ustawienia karty.

en: Audio samplerate (Hz)
pl: Częstotliwość dźwięku (Hz)

en: Audio sampling rate (in hertz) for DeckLink captures. 0 disables audio input.
pl: Częstotliwość próbkowania dźwięku (w hercach) dla przechwytywań DeckLink. 0 wyłącza wejście dźwiękowe.

en: Number of audio channels
pl: Liczba kanałów dźwiękowych

en: Number of input audio channels for DeckLink captures. Must be 2, 8 or 16. 0 disables audio input.
pl: Liczba wejściowych kanałów dźwiękowych dla przechwytywań DeckLink. Musi to być 2, 8 lub 16. 0 wyłącza wejście dźwiękowe.

en: Video connection
pl: Połączenie obrazu

en: Video connection to use for DeckLink captures. Valid choices: sdi, hdmi, opticalsdi, component, composite, svideo. Leave blank for card default.
pl: Używane połączenie obrazu dla przechwytywań DeckLink. Poprawne opcje: sdi, hdmi, opticalsdi, component, composite, svideo. Pozostaw puste dla domyślnego ustawienia karty.

en: Optical SDI
pl: Optyczny SDI

en: Embedded
pl: Wbudowany

en: Analog
pl: Analogowy

en: Aspect ratio (4:3, 16:9). Default assumes square pixels.
pl: Proporcje obrazu (4:3, 16:9). Domyślnie są to kwadratowe piksele.

en: Blackmagic DeckLink SDI input
pl: Wejście SDI Blackmagic DeckLink

en: 10 bits
pl: 10 bitów

en: Closed captions 1
pl: Zamknięte napisy 1

en: Potentially, macOS blocks access to your disc. Please open "System Preferences" -> "Security & Privacy" and allow VLC to access your external media in "Files and Folders" section.
pl: MacOS może blokować dostęp do dysku twardego. Otwórz "Preferencje systemowe" -> "Ochrona i prywatność" i zezwól VLC na dostęp do zewnętrznych mediów w sekcji „Pliki i foldery”.

en: Cable
pl: Kabel

en: Antenna
pl: Antena

en: FM radio
pl: Radio FM

en: AM radio
pl: Radio AM

en: Video device name
pl: Nazwa urządzenia obrazu

en: Name of the video device that will be used by the DirectShow plugin. If you don't specify anything, the default device will be used.
pl: Nazwa urządzenia obrazu, które ma być używane przez wtyczkę DirectShow. Jeśli nic nie podałeś, to będzie używane urządzenie domyślne.

en: Audio device name
pl: Nazwa urządzenia dźwięku

en: Name of the audio device that will be used by the DirectShow plugin. If you don't specify anything, the default device will be used.
pl: Nazwa urządzenia dźwięku, które ma być używane przez wtyczkę DirectShow. Jeśli nic nie podałeś, to będzie używane urządzenie domyślne.

en: Video size
pl: Rozmiary obrazu

en: Size of the video that will be displayed by the DirectShow plugin. If you don't specify anything the default size for your device will be used. You can specify a standard size (cif, d1, ...) or <width>x<height>.
pl: Rozmiar obrazu, który będzie wyświetlany przez wtyczkę DirectShow. Jeśli nic nie podałeś, to będzie używany domyślny rozmiar dla Twojego urządzenia. Możesz podać standardowy rozmiar (cif, d1...) lub <szerokość>x<wysokość>.

en: Picture aspect-ratio n:m
pl: Proporcje wyjścia obrazu n:m

en: Define input picture aspect-ratio to use. Default is 4:3
pl: Określ używane proporcje obrazu wejściowego. Domyślnie to 4:3

en: Video input chroma format
pl: Format wejścia chrominancji obrazu

en: Force the DirectShow video input to use a specific chroma format (eg. I420 (default), RV24, etc.)
pl: Wymuś używanie specjalnego formatu chromy dla wyjścia obrazu DirectShow (np. I420 (domyślny), RV24 itp.)

en: Video input frame rate
pl: Liczba klatek/s wejścia obrazu

en: Force the DirectShow video input to use a specific frame rate (eg. 0 means default, 25, 29.97, 50, 59.94, etc.)
pl: Wymuś używanie specjalnej liczby klatek dla wejścia obrazu DirectShow (np. 0 to domyślna, 25, 29.97, 50, 59.94 itp.)

en: Device properties
pl: Właściwości urządzenia

en: Show the properties dialog of the selected device before starting the stream.
pl: Wyświetl własności wybranego urządzenia przed rozpoczęciem strumienia.

en: Tuner properties
pl: Właściwości tunera

en: Show the tuner properties [channel selection] page.
pl: Wyświetl stronę własności tunera [wybór kanałów].

en: Tuner TV Channel
pl: Kanał TV tunera

en: Set the TV channel the tuner will set to (0 means default).
pl: Ustaw kanał TV tunera (0 to domyślny).

en: Tuner Frequency
pl: Częstotliwość tunera

en: This overrides the channel. Measured in Hz.
pl: Ta opcja nadpisuje kanał. Mierzona w Hz.

en: Video standard
pl: Standard wideo

en: Tuner country code
pl: Kod kraju tunera

en: Set the tuner country code that establishes the current channel-to-frequency mapping (0 means default).
pl: Ustaw kod kraju tunera, który zgadza się z # bieżącymi frekwencjami kanałów (0 to domyślny).

en: Tuner input type
pl: Typ wejścia tunera

en: Select the tuner input type (Cable/Antenna).
pl: Ustaw typ wejścia tunera (Kabel/antena).

en: Video input pin
pl: Pin wejścia obrazu

en: Select the video input source, such as composite, s-video, or tuner. Since these settings are hardware-specific, you should find good settings in the "Device config" area, and use those numbers here. -1 means that settings will not be changed.
pl: Wybierz źródło wejścia obrazu, takie jak composite, s-video lub tuner. Skoro te ustawienia są powiązane ze sprzętem, powinieneś znaleźć dobre ustawienia w miejscu "Konfiguracja urządzenia" i używać tych liczb tutaj. -1 oznacza, że ustawienia nie będą zmieniane.

en: Audio input pin
pl: Źródło wejścia dźwięku

en: Select the audio input source. See the "video input" option.
pl: Wybierz źródło wejścia dźwięku. Zobacz opcje "video input".

en: Video output pin
pl: Pin wyjścia obrazu

en: Select the video output type. See the "video input" option.
pl: Wybierz typ wyjścia obrazu. Zobacz w opcji "video input".

en: Audio output pin
pl: Wyjście dźwięku

en: Select the audio output type. See the "video input" option.
pl: Wybierz typ wyjścia dźwięku. Zobacz w opcji "video input".

en: AM Tuner mode
pl: Tryb tunera AM

en: AM Tuner mode. Can be one of Default (0), TV (1), AM Radio (2), FM Radio (3) or DSS (4).
pl: Tryb tunera AM. Może być jednym z Domyślny (0), TV (1), radio AM (2), radio FM (3) lub DSS (4).

en: Select audio input format with the given number of audio channels (if non 0)
pl: Wybierz format wejścia dźwięku z danej liczby kanałów dźwiękowych (jeśli nie 0)

en: Audio sample rate
pl: Częstotliwość próbkowania dźwięku

en: Select audio input format with the given sample rate (if non 0)
pl: Wybierz wejściowy format dźwięku w danej częstotliwości próbkowania (jeśli nie 0)

en: Audio bits per sample
pl: Bity dźwięku na próbkę

en: Select audio input format with the given bits/sample (if non 0)
pl: Wybierz format wejścia dźwięku w danych bitach/próbce (jeśli nie 0)

en: DirectShow input
pl: Wejście DirectShow

en: Capture failed
pl: Przechwytywanie nie powiodło się

en: No video or audio device selected.
pl: Żadne urządzenie audio ani wideo nie zostało wybrane.

en: VLC cannot open ANY capture device. Check the error log for details.
pl: VLC nie może otworzyć jakiegokolwiek urządzenia przechwytywania. Sprawdź dziennik błędów, aby uzyskać szczegóły.

en: The device you selected cannot be used, because its type is not supported.
pl: Wybrane urządzenia nie może zostać użyte, ponieważ jego typ nie jest obsługiwany.

en: The capture device "%s" does not support the required parameters.
pl: Urządzenie przechwytywania "%s" nie obsługuje wymaganych parametrów.

en: Windows networks
pl: Sieci systemu Windows

en: libdsm's SMB (Windows network shares) input and browser
pl: Wejście i przeglądarka SMB w libdsm (udostępnienia w sieci Windows)

en: libdsm SMB input
pl: Wejście libdsm SMB

en: libdsm NETBIOS discovery module
pl: Moduł wykrywania NETBIOS w libdsm

en: DVB adapter
pl: Adapter DVB

en: If there is more than one digital broadcasting adapter, the adapter number must be selected. Numbering starts from zero.
pl: Jeśli istnieje więcej niż jeden adapter nadawania cyfrowego, numer adaptera musi być wybrany. Numeracja zaczyna się od zera.

en: DVB device
pl: Urządzenie DVB

en: If the adapter provides multiple independent tuner devices, the device number must be selected. Numbering starts from zero.
pl: Jeśli adapter oferuje wiele niezależnych urządzeń tunera, liczba urządzenia musi być wybrana. Numeracja zaczyna się od zera.

en: Do not demultiplex
pl: Nie demultipleksuj

en: Only useful programs are normally demultiplexed from the transponder. This option will disable demultiplexing and receive all programs.
pl: Tylko przydatne programy są zwykle demultipleksowane z transpondera. Ta opcja wyłączy demultipleksowanie i odbierze wszystkie programy.

en: Network name
pl: Nazwa sieci

en: Unique network name in the System Tuning Spaces
pl: Nazwa unikalnej sieci w Systemie przestrzennego tuningu (System Tuning Spaces)

en: Network name to create
pl: Nazwa sieci do stworzenia

en: Create unique name in the System Tuning Spaces
pl: Utwórz unikalną nazwę w Systemie przestrzennego tuningu

en: Frequency (Hz)
pl: Częstotliwość (Hz)

en: TV channels are grouped by transponder (a.k.a. multiplex) on a given frequency. This is required to tune the receiver.
pl: Kanały telewizyjne są grupowane według transpondera (tzw. multiplex) na danej częstotliwości. Jest to konieczne, aby dostroić odbiornik.

en: Modulation / Constellation
pl: Modulacja/Konstelacja

en: Layer A modulation
pl: Modulacja warstwy A

en: Layer B modulation
pl: Modulacja warstwy B

en: Layer C modulation
pl: Modulacja warstwy C

en: The digital signal can be modulated according with different constellations (depending on the delivery system). If the demodulator cannot detect the constellation automatically, it needs to be configured manually.
pl: Sygnał cyfrowy może być stosowany z różnymi konstelacjami (w zależności od systemu odbioru). Jeśli demodulator nie może automatycznie wykryć konstelacji, musi ona być skonfigurowana ręcznie.

en: Symbol rate (bauds)
pl: Prędkość symbolowa (bodów)

en: The symbol rate must be specified manually for some systems, notably DVB-C, DVB-S and DVB-S2.
pl: Dla niektórych systemów, prędkość symbolowa określona musi być ręcznie, zwłaszcza dla DVB-C, DVB-S i DVB-S2.

en: Spectrum inversion
pl: Odwrócenie widma

en: If the demodulator cannot detect spectral inversion correctly, it needs to be configured manually.
pl: Jeśli demodulator nie może poprawnie wykryć odwrócenia widmowego, musi być skonfigurowany ręcznie.

en: FEC code rate
pl: Korekcja Viterbi poprawy przekazywanych informacji

en: High-priority code rate
pl: Korekcja Viterbi o wysokim priorytecie

en: Low-priority code rate
pl: Korekcja Viterbi o niskim priorytecie

en: Layer A code rate
pl: Korekcja Viterbi warstwy A

en: Layer B code rate
pl: Korekcja Viterbi warstwy B

en: Layer C code rate
pl: Korekcja Viterbi warstwy C

en: The code rate for Forward Error Correction can be specified.
pl: Tutaj można określić korekcję Viterbi dla poprawy przekazywanych informacji.

en: Transmission mode
pl: Tryb transmisji

en: Bandwidth (MHz)
pl: Szerokość pasma (MHz)

en: Guard interval
pl: Iterwał osłony

en: Hierarchy mode
pl: Tryb hierarchii

en: DVB-T2 Physical Layer Pipe
pl: Warstwa fizyczna kanału DVB-T2

en: Layer A segments count
pl: Liczba segmentów warstwy A

en: Layer B segments count
pl: Liczba segmentów warstwy B

en: Layer C segments count
pl: Liczba segmentów warstwy C

en: Layer A time interleaving
pl: Przeplatanie czasu warstwy A

en: Layer B time interleaving
pl: Przeplatanie czasu warstwy B

en: Layer C time interleaving
pl: Przeplatanie czasu warstwy C

en: Stream identifier
pl: Identyfikator strumienia

en: Roll-off factor
pl: Współczynnik tłumienia

en: 0.35 (same as DVB-S)
pl: 0.35 (takie same jak DVB-S)

en: Transport stream ID
pl: Identyfikator dla poszczególnych multipleksów

en: Polarization (Voltage)
pl: Polaryzacja (napięcie)

en: To select the polarization of the transponder, a different voltage is normally applied to the low noise block-downconverter (LNB).
pl: Aby wybrać polaryzację transpondera, stosowane jest zwykle inne napięcie do niskiego szumnego konwertera obniżającego częstotliwość (LNB).

en: Unspecified (0V)
pl: Nieokreślone (0V)

en: Vertical (13V)
pl: Pionowo (13V)

en: Horizontal (18V)
pl: Poziomo (18V)

en: Circular Right Hand (13V)
pl: Prawa kołowa (13V)

en: Circular Left Hand (18V)
pl: Lewa kołowa (18V)

en: High LNB voltage
pl: Wysokie napięcie LNB

en: If the cables between the satellilte low noise block-downconverter and the receiver are long, higher voltage may be required.
    Not all receivers support this.
pl: Jeśli kable między satelity nisko szumnego konwertera obniżającego częstotliwość a odbiornikiem są długie, może wymagane być wyższe napięcie.
    Nie wszystkie odbiorniki to obsługują.

en: Local oscillator low frequency (kHz)
pl: Niska częstotliwość lokalnego oscylatora (kHz)

en: Local oscillator high frequency (kHz)
pl: Wysoka częstotliwość lokalnego oscylatora (kHz)

en: The downconverter (LNB) will subtract the local oscillator frequency from the satellite transmission frequency. The intermediate frequency (IF) on the RF cable is the result.
pl: Konwerter obniżający (LNB) odejmował będzie lokalną częstotliwość oscylatora z częstotliwości transmisji satelity. Wynikiem jest pośrednia częstotliwość (IF) na kablu RF.

en: Universal LNB switch frequency (kHz)
pl: Uniwersalny konwerter przełączania częstotliwości (kHz)

en: If the satellite transmission frequency exceeds the switch frequency, the oscillator high frequency will be used as reference. Furthermore the automatic continuous 22kHz tone will be sent.
pl: Jeśli częstotliwość transmisji satelity przekracza częstotliwość przełączania, zostanie wykorzystana wysoka częstotliwość oscylatora jako punkt odniesienia. Ponadto zostanie wysłany automatyczny ciągły sygnał 22kHz.

en: Continuous 22kHz tone
pl: Ciągły ton 22 kHz

en: A continuous tone at 22kHz can be sent on the cable. This normally selects the higher frequency band from a universal LNB.
pl: Na kablu wysłany może być ciągły sygnał 22kHz. Zazwyczaj wybiera to wyższe pasma częstotliwości z uniwersalnego LNB.

en: DiSEqC LNB number
pl: Numer DiSEqC LNB

en: If the satellite receiver is connected to multiple low noise block-downconverters (LNB) through a DiSEqC 1.0 switch, the correct LNB can be selected (1 to 4). If there is no switch, this parameter should be 0.
pl: Jeśli odbiornik satelitarny podłączony jest do kilku nisko szumiących konwerterów obniżających częstotliwość (LNB) przez przełącznik DiSEqC 1.0, można wybrać prawidłowy LNB (1 do 4). Jeśli nie ma przełącznika, parametr ten powinien wynosić 0.

en: Unspecified
pl: Nieokreślone

en: Uncommitted DiSEqC LNB number
pl: Nie określony numer DiSEqC LNB

en: If the satellite receiver is connected to multiple low noise block-downconverters (LNB) through a cascade formed from DiSEqC 1.1 uncommitted switch and DiSEqC 1.0 committed switch, the correct uncommitted LNB can be selected (1 to 4). If there is no uncommitted switch, this parameter should be 0.
pl: Jeśli odbiornik satelitarny podłączony jest do kilku nisko szumiących konwerterów obniżających częstotliwość (LNB) przez przełącznik niezależny DiSEqC 1.1 i przełącznik niezależny DiSEqC 1.0, można wybrać prawidłowy LNB (1 do 4). Jeśli nie ma niezależnego przełącznika, parametr ten powinien wynosić 0.

en: Network identifier
pl: Identyfikator sieci

en: Satellite azimuth
pl: Azymut satelity

en: Satellite azimuth in tenths of degree
pl: Azymut satelity w dziesiątych częściach stopnia

en: Satellite elevation
pl: Wysokość kątowa satelity

en: Satellite elevation in tenths of degree
pl: Wysokość kątowa satelity w dziesiątych częściach stopnia

en: Satellite longitude
pl: Długość kątowa satelity

en: Satellite longitude in tenths of degree. West is negative.
pl: Długość kątowa satelity w dziesiątych częściach stopnia. Zachód jest ujemny.

en: Satellite range code
pl: Kod zakresu satelity

en: Satellite range code as defined by manufacturer e.g. DISEqC switch code
pl: Kod satelitarnego zasięgu, tak jak zdefiniowany przez producenta, np. DISEqC switch code

en: Major channel
pl: Główny kanał

en: ATSC minor channel
pl: Pod-kanał ATSC

en: Physical channel
pl: Kanał fizyczny

en: Digital Television and Radio
pl: Radio i telewizja cyfrowa

en: Terrestrial reception parameters
pl: Naziemne parametry odbioru

en: DVB-T reception parameters
pl: Parametry odbioru DVB-T

en: ISDB-T reception parameters
pl: Parametry odbioru ISDB-T

en: Cable and satellite reception parameters
pl: Kablowe i satelitarne parametry odbioru

en: DVB-S2 parameters
pl: Parametry DVB-S2

en: ISDB-S parameters
pl: Parametry ISDB-S

en: Satellite equipment control
pl: Kontrola sprzętu satelitarnego

en: ATSC reception parameters
pl: Parametry odbioru ATSC

en: Digital broadcasting
pl: Transmisja cyfrowa

en: The selected digital tuner does not support the specified parameters.
    Please check the preferences.
pl: Wybrany tuner cyfrowy nie obsługuje podanych parametrów.
    Proszę sprawdzić ustawienia.

en: Digital Video (Firewire/ieee1394) input
pl: Wejście Digital Video (Firewire/ieee1394)

en: Probe DVB card for capabilities
pl: Zbadanie możliwości karty DVB

en: Some DVB cards do not like to be probed for their capabilities, you can disable this feature if you experience some trouble.
pl: Niektóre karty DVB nie obsługują zbadania ich możliwości, możesz wyłączyć tę funkcję, jeśli wystąpią jakieś problemy.

en: Satellite scanning config
pl: Konfiguracja skanowania satelity

en: Filename of config file in share/dvb/dvb-s.
pl: Nazwa pliku konfiguracyjnego w folderze share/dvb/dvb-s.

en: Scan tuning list
pl: Lista dostrajania skanowania

en: Filename containing initial scan tuning data.
pl: Nazwa pliku zawierająca dane wstępnego dostrajania skanowania.

en: Use NIT for scanning services
pl: Użyj usługi NIT do skanowania usług

en: DVB input with v4l2 support
pl: Wejście DVB z obsługą v4l2

en: %.1f MHz (%d services)
    ~%s remaining
pl: %.1f MHz (%d usług)
    ~ pozostało%s

en: Scanning DVB
pl: Skanowanie DVB

en: DVD angle
pl: Ujęcie kamery DVD

en: Default DVD angle.
pl: Domyślne ujęcie kamery DVD.

en: Start directly in menu
pl: Przejdź od razu do menu

en: Start the DVD directly in the main menu. This will try to skip all the useless warning introductions.
pl: Startuj DVD bezpośrednio w głównym menu. Ta opcja spróbuje pominąć wszystkie niepotrzebne ostrzeżenia.

en: DVD with menus
pl: DVD z menu

en: DVDnav Input
pl: Wejście DVDnav

en: DVDnav demuxer
pl: Demultiplekser DVDnav

en: Playback failure
pl: Niepowodzenie odtwarzania

en: VLC cannot set the DVD's title. It possibly cannot decrypt the entire disc.
pl: Program VLC nie może ustawić tytułu DVD. Prawdopodobnie nie można odszyfrować całej płyty.

en: DVD without menus
pl: DVD bez menu

en: DVDRead Input (no menu support)
pl: Wejście DVDRead (bez obsługi menu)

en: DVDRead could not open the disc "%s".
pl: DVDRead nie może otworzyć płyty "%s".

en: Cannot play a non-UDF mastered DVD.
pl: Nie można odtwarzać niekodowanej w UDF płyty DVD.

en: DVDRead could not read block %d.
pl: DVDRead nie mógł odczytać bloku %d.

en: DVDRead could not read %d/%d blocks at 0x%02x.
pl: DVDRead nie mógł odczytać %d/%d bloków w 0x%02x.

en: File input
pl: Plik wejściowy

en: File
pl: Plik

en: Directory
pl: Katalog

en: List special files
pl: Lista plików specjalnych

en: Include devices and pipes when listing directories
pl: Uwzględnij urządzenia i kanały podczas wyświetlania katalogów

en: Username
pl: Nazwa użytkownika

en: Username that will be used for the connection, if no username is set in the URL.
pl: Nazwa użytkownika potrzebne dla połączenia, jeśli w adresie URL nie ma ustawionej nazwy.

en: Password
pl: Hasło

en: Password that will be used for the connection, if no username or password are set in URL.
pl: Hasło potrzebne dla połączenia, jeśli w adresie URL nie ma ustawionej nazwy ani hasła.

en: FTP account
pl: Konto FTP

en: Account that will be used for the connection.
pl: Konto potrzebne dla połączenia.

en: FTP authentication
pl: Uwierzytelnianie FTP

en: Please enter a valid login and password for the ftp connexion to %s
pl: Proszę wpisać prawidłową nazwę użytkownika i hasło dla połączenia ftp do %s

en: FTP input
pl: Wejście FTP

en: FTP upload output
pl: Wyjście wysyłania FTP

en: Network interaction failed
pl: Integracja sieci nie powiodła się

en: VLC could not connect with the given server.
pl: VLC nie może połączyć się z danym serwerem.

en: VLC's connection to the given server was rejected.
pl: Połączenie VLC z danym serwerem zostało odrzucone.

en: Your account was rejected.
pl: Twoje konto zostało odrzucone.

en: Auto re-connect
pl: Automatyczne połączenie na nowo

en: Automatically try to reconnect to the stream in case of a sudden disconnect.
pl: Automatycznie próbuj ponownie połączyć się ze strumieniem w przypadku nagłego rozłączenia.

en: HTTP input
pl: Wejście HTTP

en: HTTP authentication
pl: Uwierzytelnianie HTTP

en: Please enter a valid login name and a password for realm %s.
pl: Proszę wpisać prawidłową nazwę użytkownika i hasło dla dziedziny %s.

en: HTTPS input
pl: Wejście HTTPS

en: Continuous stream
pl: Ciągły strumień

en: Keep reading a resource that keeps being updated.
pl: Nie przestawaj czytać zasobu, który jest ciągle aktualizowany.

en: Cookies forwarding
pl: Przekazywanie ciasteczek

en: Forward cookies across HTTP redirections.
pl: Przekaż ciasteczka przez przekierowania HTTP.

en: Referrer
pl: HTTP referer

en: Provide the referral URL, i.e. HTTP "Referer" (sic).
pl: Podaj adres URL odwołania, np. HTTP "referer" (sic).

en: User agent
pl: Klient użytkownika

en: Override the name and version of the application as provided to the HTTP server, i.e. the HTTP "User-Agent". Name and version must be separated by a forward slash, e.g. "FooBar/1.2.3".
pl: Zastąp nazwę i wersję aplikacji dostarczoną do serwera HTTP, tj. HTTP "User-Agent". Nazwa i wersja muszą być oddzielone ukośnikiem, np. "FooBar/1.2.3".

en: Dummy
pl: Fikcyjny

en: Dummy input
pl: Fikcyjne wyjście

en: Set the ID of the elementary stream
pl: Ustaw identyfikator podstawowego strumienia

en: Group
pl: Grupa

en: Set the group of the elementary stream
pl: Ustaw grupę podstawowego strumienia

en: Category
pl: Kategoria

en: Set the category of the elementary stream
pl: Ustaw kategorię podstawowego strumienia

en: Unknown
pl: Nieznany

en: Data
pl: Dane

en: Set the codec of the elementary stream
pl: Ustaw kodek podstawowego strumienia

en: Language of the elementary stream as described by ISO639
pl: Język podstawowego strumienia opisanego przez ISO639

en: Sample rate of an audio elementary stream
pl: Częstotliwość próbkowania podstawowego strumienia dźwiękowego

en: Channels count
pl: Liczba kanałów

en: Channels count of an audio elementary stream
pl: Liczba kanałów podstawowego strumienia dźwiękowego

en: Width
pl: Szerokość

en: Width of video or subtitle elementary streams
pl: Szerokość obrazu lub napisów podstawowych strumieni

en: Height
pl: Wysokość

en: Height of video or subtitle elementary streams
pl: Wysokość obrazu lub napisów podstawowych strumieni

en: Display aspect ratio
pl: Wyświetl stosunek rozmiaru

en: Display aspect ratio of a video elementary stream
pl: Wyświetl stosunek rozmiaru obrazu podstawowego strumienia

en: Frame rate of a video elementary stream
pl: Liczba klatek obrazu podstawowego strumienia

en: Callback cookie string
pl: Ciąg ciasteczek wywołań zwrotnych

en: Text identifier for the callback functions
pl: Identyfikator tekstowy dla funkcji wywołań zwrotnych

en: Callback data
pl: Dane wywołań zwrotnych

en: Data for the get and release functions
pl: Dane dla funkcji blokowania i odblokowania

en: Get function
pl: Funkcja blokowania

en: Address of the get callback function
pl: Adres funkcji blokowania wywołań zwrotnych

en: Release function
pl: Funkcja odblokowania

en: Address of the release callback function
pl: Adres funkcji odblokowania wywołań zwrotnych

en: Size
pl: Rozmiar

en: Size of stream in bytes
pl: Rozmiar strumienia w bajtach

en: Memory input
pl: Wejście pamięci

en: Memory stream
pl: Strumień pamięci

en: In-memory stream input
pl: Wejściowy strumień pamięci

en: Pace
pl: Tempo

en: Read the audio stream at VLC pace rather than Jack pace.
pl: Wczytaj strumień dzwiekowy w tempie VLC, a nie w tempie Jack.

en: Auto connection
pl: Automatyczne połączenie

en: Automatically connect VLC input ports to available output ports.
pl: Automatyczne połącz porty wejściowe VLC do dostępnych portów wyjściowych.

en: JACK audio input
pl: Wejście dźwięku JACK

en: JACK Input
pl: Wejście JACK

en: Allows you to set the desired link of the board for the capture (starting at 0).
pl: Pozwala ustawić pożądany link karty przechwytywania (zaczyna od 0).

en: Video ID
pl: Identyfikator widea

en: Allows you to set the ES ID of the video.
pl: Pozwala ustawić identyfikator ES obrazu.

en: Allows you to force the aspect ratio of the video.
pl: Pozwala wymusić proporcje obrazu.

en: Audio configuration
pl: Konfiguracja dźwięku

en: Allows you to set audio configuration (id=group,pair:id=group,pair...).
pl: Pozwala ustawić konfigurację dźwięku (id=grupa,para:id=grupa,para...).

en: HD-SDI Input
pl: Wejście HD-SDI

en: Teletext configuration
pl: Konfiguracja telegazety

en: Allows you to set Teletext configuration (id=line1-lineN with both fields).
pl: Pozwala ustawić konfigurację telegazety (id=lina1-liniaN z obu pól).

en: Teletext language
pl: Język telegazety

en: Allows you to set Teletext language (page=lang/type,...).
pl: Pozwala ustawić język telegazety (strona=język/typ...).

en: SDI Input
pl: Wejście SDI

en: SDI Demux
pl: Demux SDI

en: Kasenna RTSP dialect
pl: Dialekt Kasenna RTSP

en: Kasenna servers use an old and nonstandard dialect of RTSP. With this parameter VLC will try this dialect, but then it cannot connect to normal RTSP servers.
pl: Serwery Kasenna używają starego i niestandaryzowanego dialektu RTSP. Z tym parametrem VLC spróbuje ten dialekt, ale wtedy nie będzie można połączyć się z normalnymi serwerami RTSP.

en: WMServer RTSP dialect
pl: Dialekt WMServer RTSP

en: WMServer uses a nonstandard dialect of RTSP. Selecting this parameter will tell VLC to assume some options contrary to RFC 2326 guidelines.
pl: WMServer używa niestandardowego dialektu RTSP. Wybór tego parametru każe VLC zakładać pewne opcje wbrew zaleceniom RFC 2326.

en: Sets the username for the connection, if no username or password are set in the url.
pl: Ustawia nazwę użytkownika dla połączenia, w przypadku braku nazwy użytkownika lub hasła w adresie URL.

en: Sets the password for the connection, if no username or password are set in the url.
pl: Ustawia hasło dla połączenia, w przypadku braku nazwy użytkownika lub hasła w adresie URL.

en: RTSP frame buffer size
pl: Rozmiar bufora klatek RTSP

en: RTSP start frame buffer size of the video track, can be increased in case of broken pictures due to too small buffer.
pl: Początkowy rozmiar bufora klatek RTSP ścieżki wideo, może zostać zwiększony, gdy obraz będzie uszkodzony z powodu zbyt małego bufora.

en: RTP/RTSP/SDP demuxer (using Live555)
pl: Demultiplekser RTP/RTSP/SDP (używa Live555)

en: RTSP/RTP access and demux
pl: Dostęp i demux RTSP/RTP

en: Use RTP over RTSP (TCP)
pl: Używaj RTP nad RTSP (TCP)

en: Client port
pl: Port klienta

en: Port to use for the RTP source of the session
pl: Port używany dla źródła sesji RTP

en: Force multicast RTP via RTSP
pl: Wymuś multicast RTP przez RTSP

en: Tunnel RTSP and RTP over HTTP
pl: Tuneluj RTSP i RTP przez HTTP

en: HTTP tunnel port
pl: Port tunelu HTTP

en: Port to use for tunneling the RTSP/RTP over HTTP.
pl: Port używany do tunelowania RTSP/RTP przez HTTP.

en: RTSP authentication
pl: Uwierzytelnienie RTSP

en: Please enter a valid login name and a password.
pl: Proszę wpisać prawidłową nazwę użytkownika i hasło.

en: RTSP connection failed
pl: Połączenie RTSP nieudane

en: Access to the stream is denied by the server configuration.
pl: Dostęp do strumienia jest zabroniony przez konfigurację serwera.

en: Force selection of all streams
pl: Przymusić selekcje wszystkich strumieni

en: MMS streams can contain several elementary streams, with different bitrates. You can choose to select all of them.
pl: Strumienie MMS mogą zawierać kilka podstawowych strumieni, z różnymi bitrate. Możesz wybrać je wszystkie.

en: Maximum bitrate
pl: Maksymalny bitrate

en: Select the stream with the maximum bitrate under that limit.
pl: Wybierz strumień z maksymalną wartością bitrate w ramach tego limitu.

en: TCP/UDP timeout (ms)
pl: Timeout TCP/UDP (ms)

en: Amount of time (in ms) to wait before aborting network reception of data. Note that there will be 10 retries before completely giving up.
pl: Czas (w ms) odczekania przed porzuceniem odbioru danych w sieci. Zauważ, że będzie 10 powtórek przed całkowitym porzuceniu.

en: Microsoft Media Server (MMS) input
pl: Wejscie Microsoft Media Server (MMS)

en: MTP input
pl: Wejście MTP

en: File reading failed
pl: Odczyt pliku nie powiódł się

en: VLC could not read the file: %s
pl: VLC nie może odczytać pliku: %s

en: Set NFS uid/guid automatically
pl: Ustaw automatycznie wartości UID/GUID systemu plików NFS

en: If uid/gid are not specified in the url, VLC will automatically set a uid/gid.
pl: VLC automatycznie ustawi wartości UID/GUID, jeśli nie podano ich w adresie URL.

en: NFS input
pl: Wejście NFS

en: NFS operation failed
pl: Operacja NFS nie powiodła się

en: Capture the audio stream in stereo.
pl: Nagraj strumień dźwiękowy w stereo.

en: Samplerate
pl: Częstotliwość próbkowania

en: Samplerate of the captured audio stream, in Hz (eg: 11025, 22050, 44100, 48000)
pl: Częstotliwość przechwyconego strumienia dźwiękowego, w Hz (np.: 11025, 22050, 44100, 48000)

en: OSS input
pl: Wejście OSS

en: Pass pulse:// to open the default PulseAudio source, or pulse://SOURCE to open a specific source named SOURCE.
pl: Przekaż pulse://, aby otworzyć domyślne źródło PulseAudio lub pulse://SOURCE, aby otworzyć konkretne źródło o nazwie SOURCE.

en: PulseAudio input
pl: Wejście PulseAudio

en: Encrypted connexion
pl: Szyfrowane połączenie

en: Acquisition rate (in fps)
pl: Szybkość pomiaru (liczba klatek na sekundę)

en: RDP Remote Desktop
pl: Zdalny pulpit RDP

en: Range
pl: Zakres

en: Bitmask
pl: Maska bitowa

en: RIST input
pl: Wejście RIST

en: RIST maximum packet size (bytes)
pl: Maksymalny rozmiar pakietu RIST (bajty)

en: RIST demux/decode maximum jitter (default is 5ms)
pl: Maksymalny jitter demultipleksowania/dekodowania RIST (domyślnie 5 ms)

en: This controls the maximum jitter that will be passed to the demux/decode chain. The lower the value, the more CPU cycles the algorithm will consume
pl: Kontroluje maksymalny jitter, który zostanie przekazany do łańcucha demultipleksowania/dekodowania. Im niższa wartość, tym więcej cykli procesora zużyje algorytm.

en: RIST latency (ms)
pl: Opóźnienie RIST (ms)

en: RIST nack retry interval (ms)
pl: Interwał ponownych prób RIST nack (ms)

en: RIST reorder buffer (ms)
pl: Bufor zmiany kolejności RIST (ms)

en: RIST maximum retry count
pl: Maksymalna liczba ponownych prób RIST

en: RIST nack type, 0 = range, 1 = bitmask. Default is range
pl: Typ RIST nack, 0 = zakres, 1 = maska ​​bitowa. Domyślnie to zakres.

en: Disable NACK output packets
pl: Wyłącz pakiety wyjściowe NACK

en: Use this to disable packet recovery
pl: Służy do wyłączenia odzyskiwania pakietów

en: Do not check for a valid rtcp message from the encoder
pl: Nie sprawdzaj ważnej wiadomości RTCP z kodera

en: Send nack messages even when we have not confirmed that the encoder is on our local network.
pl: Wysyłaj wiadomości nack, nawet jeśli nie potwierdziliśmy, że koder znajduje się w naszej sieci lokalnej.

en: RTCP (local) port
pl: Port (lokalny) RTCP

en: RTCP packets will be received on this transport protocol port. If zero, multiplexed RTP/RTCP is used.
pl: Pakiety RTCP będą odbierane na tym porcie protokołu transportowego. Jeśli zero, używany będzie multipleksowany RTP/RTCP.

en: SRTP key (hexadecimal)
pl: Klucz SRTP (w systemie szesnastkowym)

en: RTP packets will be authenticated and deciphered with this Secure RTP master shared secret key. This must be a 32-character-long hexadecimal string.
pl: Pakiety RTP będą uwierzytelnione i odcyfrowane z tym wspólnym tajnym kluczem mastera Secure RTP. Musi to być 32-znakowy ciąg szesnastkowy.

en: SRTP salt (hexadecimal)
pl: SRTP salt (w systemie szesnastkowym)

en: Secure RTP requires a (non-secret) master salt value. This must be a 28-character-long hexadecimal string.
pl: Secure RTP wymaga (nietajną) wartość salt mastera. Musi to być 28-znakowy ciąg szesnastkowy.

en: Maximum RTP sources
pl: Maksymalna liczba źródeł RTP

en: How many distinct active RTP sources are allowed at a time.
pl: Liczba oddzielne aktywnych źródeł RTP dozwolonych na raz.

en: RTP source timeout (sec)
pl: Timeout źródła RTP (sek)

en: How long to wait for any packet before a source is expired.
pl: Jak długo czekać na jakiś pakiet przed zakończeniem źródła.

en: Maximum RTP sequence number dropout
pl: Maksymalna liczba przerywania sekwencji RTP

en: RTP packets will be discarded if they are too much ahead (i.e. in the future) by this many packets from the last received packet.
pl: Pakiety RTP będą odrzucane, jeśli są one zbyt daleko z przodu (np. w przyszłości), jest to wiele pakietów z ostatniego otrzymanego pakietu.

en: Maximum RTP sequence number misordering
pl: Maksymalna liczba nieporządkowania sekwencji RTP

en: RTP packets will be discarded if they are too far behind (i.e. in the past) by this many packets from the last received packet.
pl: Pakiety RTP będą odrzucane, jeśli są one zbyt daleko w tyle (np. w przeszłości), jest to wiele pakietów z ostatniego otrzymanego pakietu.

en: RTP payload format assumed for dynamic payloads
pl: Format bloku danych RTP przyjęty dla dynamicznych bloków danych

en: This payload format will be assumed for dynamic payload types (between 96 and 127) if it can't be determined otherwise with out-of-band mappings (SDP)
pl: Ten format bloku danych zostanie przyjęty dla dynamicznych bloków danych (między 96 i 127), jeśli nie może zostać ustalony w innym wypadku z mapowań poza pasma (SDP)

en: RTP
pl: RPT

en: Real-Time Protocol (RTP) input
pl: Wejście protokołu Real-Time Protocol (RTP)

en: SDP required
pl: Wymagane SDP

en: A description in SDP format is required to receive the RTP stream. Note that rtp:// URIs cannot work with dynamic RTP payload format (%<PRIu8>).
pl: Wymagany jest opis w formacie SDP do otrzymania strumienia RTP. Należy pamiętać, że adresy URI rtp:// nie mogą pracować z dynamicznym formatem bloku danych RTP (%<PRIu8>).

en: Real RTSP
pl: Prawdziwy RTSP

en: Connection failed
pl: Błąd połączenia

en: VLC could not connect to "%s:%d".
pl: VLC nie mógł połaczyc się z "%s:%d".

en: Session failed
pl: Sesja nie udała się

en: The requested RTSP session could not be established.
pl: Żądana sesja RTSP nie mogła zostać zrealizowana.

en: Receive buffer
pl: Bufor odbioru

en: UDP receive buffer size (bytes)
pl: Rozmiar bufora odbioru UDP (w bajtach)

en: Request multicast stream
pl: Zażądaj strumienia multicast

en: Request server to send stream as multicast
pl: Zażądaj serwera, aby wysyłał strumień jako multicast.

en: SAT>IP Receiver Plugin
pl: Wtyczka odbiornika SAT>IP

en: Desired frame rate for the capture.
pl: Pożądana liczba klatek dla przechwytywania

en: Capture fragment size
pl: Wielkość nagrywanego fragmentu

en: Optimize the capture by fragmenting the screen in chunks of predefined height (16 might be a good value, and 0 means disabled).
pl: Optymizuj przechwytywania z podziałem ekranu na kawałki o zdefiniowanej wysokości (16 może być dobrą wartością, a 0 oznacza wyłączenie).

en: Region top row
pl: Rejon górnego rzędu

en: Ordinate of the capture region in pixels.
pl: Rzędna rejonu przechwytywania w pikselach.

en: Region left column
pl: Rejon lewej kolumny

en: Abscissa of the capture region in pixels.
pl: Odcięta regionu przechwytywania w pikselach.

en: Capture region width
pl: Szerokość przechwytywania rejonu

en: Capture region height
pl: Wysokość przechwytywania rejonu

en: Follow the mouse
pl: Śledź mysz

en: Follow the mouse when capturing a subscreen.
pl: Śledź mysz podczas przechwytywania pod-ekranu.

en: Mouse pointer image
pl: Obraz strzałki myszy

en: If specified, will use the image to draw the mouse pointer on the capture.
pl: Jeśli określono, używany będzie obraz, aby namalować kursora myszy na przechwytywanym.

en: Display ID
pl: Identyfikator wyświetlacza

en: Display ID. If not specified, main display ID is used.
pl: Identyfikator wyświetlacza. Jeśli nie jest określony, zostanie użyty główny identyfikator.

en: Screen index
pl: Numer ekranu

en: Index of screen (1, 2, 3, ...). Alternative to Display ID.
pl: Numer ekranu (1, 2, 3...). Alternatywny identyfikator wyświetlacza.

en: Screen Input
pl: Wejście ekranu

en: Screen
pl: Ekran

en: How many times the screen content should be refreshed per second.
pl: Ile razy na sekundę zostanie odświeżona zawartość ekranu.

en: Pixel width of the capture region, or 0 for full width
pl: Szerokość piksela regionu przechwytywania lub 0 dla pełnej szerokości

en: Pixel height of the capture region, or 0 for full height
pl: Wysokość piksela regionu przechwytywania lub 0 dla pełnej wysokości

en: Screen capture (with X11/XCB)
pl: Przechwytywanie ekranu (z X11/XCB)

en: Session Description Protocol
pl: Protokół opisu sesji

en: SFTP port
pl: Port SFTP

en: SFTP port number to use on the server
pl: Numer portu SFTP używanego na serwerze

en: SFTP input
pl: Wejście SFTP

en: SFTP authentication
pl: Uwierzytelnianie SFTP

en: Please enter a valid login and password for the sftp connexion to %s
pl: Proszę wpisać prawidłową nazwę użytkownika i hasło dla połączenia do %s

en: Frame buffer depth
pl: Głębokość bufora ramek

en: Pixel depth of the frame buffer, or zero for XWD file
pl: Głębokość w pikselach bufora klatek, bądź zero dla pliku XWD

en: Frame buffer width
pl: Szerokość bufora ramek

en: Pixel width of the frame buffer (ignored for XWD file)
pl: Szerokość w pikselach bufora klatek (ignorowana dla pliku XWD)

en: Frame buffer height
pl: Wysokość bufora ramek

en: Pixel height of the frame buffer (ignored for XWD file)
pl: Wysokość w pikselach bufora klatek (ignorowana dla pliku XWD)

en: Frame buffer segment ID
pl: Identyfikator segmentu bufora ramek

en: System V shared memory segment ID of the frame buffer (this is ignored if --shm-file is specified).
pl: Identyfikator segmentu wspólnej pamięci System V dla bufora ramek (zostanie zignorowany, jeśli zostało określone --shm-file).

en: Frame buffer file
pl: Plik bufora ramek

en: Path of the memory mapped file of the frame buffer
pl: Ścieżka pamięci mapowanego pliku bufora ramek

en: XWD file (autodetect)
pl: Plik XWD (autodetekcja)

en: 8 bits
pl: 8 bitów

en: 15 bits
pl: 15 bitów

en: 16 bits
pl: 16 bitów

en: 24 bits
pl: 24 bitów

en: 32 bits
pl: 32 bity

en: Framebuffer input
pl: Wejście bufora ramek

en: Shared memory framebuffer
pl: Pamięć dzielona bufora klatek

en: Samba (Windows network shares) input
pl: Wejście Samba (udostępnienia w sieci Windows)

en: SMB input
pl: Wejście SMB

en: SMB domain
pl: Domena SMB

en: Domain/Workgroup that will be used for the connection.
pl: Domena/Grupa robocza, która będzie używana dla połączenia.

en: SMB authentication required
pl: Wymagane uwierzytelnienie SMB

en: The computer (%s) you are trying to connect to requires authentication.
    Please provide a username (ideally a domain name using the format DOMAIN;username) and a password.
pl: Komputer (%s), z którym próbujesz się połączyć, wymaga uwierzytelnienia.
    Podaj nazwę użytkownika (najlepiej nazwę domeny przy użyciu formatu DOMENA;nazwa_użytkownika) i hasło.

en: SRT input
pl: Wejście SRT

en: Return poll wait after timeout milliseconds (-1 = infinite)
pl: Powtórz sprawdzanie po upływie milisekund timeoutu (-1 = nieskończoność)

en: SRT latency (ms)
pl: Opóźnienie SRT (ms)

en: Password for stream encryption
pl: Hasło do szyfrowania strumienia

en: 16 bytes
pl: 16 bajtów

en: 24 bytes
pl: 24 bajtów

en: 32 bytes
pl: 32 bajtów

en: TCP input
pl: Wejście TCP

en: Time code
pl: Kod czasowy

en: Time code subpicture elementary stream generator
pl: Generator kodu czasu dla podobrazu elementarnego strumienia

en: UDP Source timeout (sec)
pl: Timeout źródła UDP (sek)

en: UDP input
pl: Wejście UDP

en: Reset defaults
pl: Resetuj ustawienia domyślne

en: Video capture device
pl: Urządzenie przechwytywania wideo

en: Video capture device node.
pl: Węzeł urządzenia przechwytywania wideo.

en: VBI capture device
pl: Urządzenie przechwytywania VBI

en: The device node where VBI data can be read (for closed captions).
pl: Węzeł urządzenia, z którego mogą być odczytane dane VBI (dla napisów).

en: Standard
pl: Standardowe

en: Video standard (Default, SECAM, PAL, or NTSC).
pl: Standard wideo (domyślny, SECAM, PAL lub NTSC).

en: Force the Video4Linux2 video device to use a specific chroma format (eg. I420 or I422 for raw images, MJPG for M-JPEG compressed input). Complete list: GREY, I240, RV16, RV15, RV24, RV32, YUY2, YUYV, UYVY, I41N, I422, I420, I411, I410, MJPG
pl: Zmuś urządzenie obrazu Video4Linux2 do używania określonego formatu chromy (np. I420 lub I422 dla surowych obrazów, MJPG dla skompresowanego wejścia M-JPEG). Pełna lista: GREY, I240, RV16, RV15, RV24, RV32, YUY2, YUYV, UYVY, I41N, I422, I420, I411, I410, MJPG

en: Input of the card to use (see debug).
pl: Używane wejście karty (zobacz debuggera).

en: Audio input
pl: Wejście audio

en: Audio input of the card to use (see debug).
pl: Używane wejście dźwiękowe karty (zobacz debuggera).

en: The specified pixel resolution is forced (if both width and height are strictly positive).
pl: Podana rozdzielczość w pikselach jest wymuszona (gdy szerokość i wysokość są dodatnie).

en: Maximum frame rate to use (0 = no limits).
pl: Maksymalna liczba klatek na sekundę (0 = bez limitu).

en: Radio device
pl: Urządzenie radia

en: Radio tuner device node.
pl: Węzeł urządzenia tunera radiowego.

en: Frequency
pl: Częstotliwość

en: Tuner frequency in Hz or kHz (see debug output).
pl: Częstotliwość tunera w Hz lub kHz (patrz wyjście debugowania).

en: Audio mode
pl: Tryb dźwiękowy

en: Tuner audio mono/stereo and track selection.
pl: Ustawienia tunera dźwięku mono/stereo i wybór ścieżki.

en: Reset controls
pl: Resetuj kontrole

en: Reset controls to defaults.
pl: Resetuj do domyślnych kontroli.

en: Brightness
pl: Jasność

en: Picture brightness or black level.
pl: Jasność obrazu lub poziom czerni.

en: Automatic brightness
pl: Automatyczna jasność

en: Automatically adjust the picture brightness.
pl: Automatycznie dostosuj jasność obrazu.

en: Contrast
pl: Kontrast

en: Picture contrast or luma gain.
pl: Kontrast obrazu lub wzmocnienie jasności.

en: Saturation
pl: Nasycenie

en: Picture saturation or chroma gain.
pl: Nasycenie obrazu lub wzmocnienie chromy.

en: Hue
pl: Barwa

en: Hue or color balance.
pl: Barwa lub balans kolorów.

en: Automatic hue
pl: Automatyczna barwa

en: Automatically adjust the picture hue.
pl: Automatycznie dostosuj barwę obrazu.

en: White balance temperature (K)
pl: Temperatura balansu bieli (K)

en: White balance temperature as a color temperation in Kelvin (2800 is minimum incandescence, 6500 is maximum daylight).
pl: Temperatura balansu bieli to temperatura barwy w stopniach Kelvina (2800 to minimalna żarzenia, 6500 to maksymalna światła dziennego).

en: Automatic white balance
pl: Automatyczny balans bieli

en: Automatically adjust the picture white balance.
pl: Automatyczne dostosuj balans bieli obrazu.

en: Red balance
pl: Czerwony balans

en: Red chroma balance.
pl: Czerwony balans chromy.

en: Blue balance
pl: Niebieski balans

en: Blue chroma balance.
pl: Niebieski balans chromy.

en: Gamma adjust.
pl: Dostosowanie gamy.

en: Automatic gain
pl: Automatyczne wzmocnienie

en: Automatically set the video gain.
pl: Automatycznie ustawiaj wzmocnienie obrazu.

en: Gain
pl: Wzmocnienie

en: Picture gain.
pl: Wzmocnienie obrazu.

en: Sharpness
pl: Ostrość

en: Sharpness filter adjust.
pl: Ustawienie filtra wyostrzenia.

en: Chroma gain
pl: Wzmocnienie chromy

en: Chroma gain control.
pl: Regulacja wzmocnienia chromy.

en: Automatic chroma gain
pl: Automatyczne wzmocnienie chromy

en: Automatically control the chroma gain.
pl: Automatyczne sterowanie wzmocnieniem chromy.

en: Power line frequency
pl: Częstotliwość napięcia sieci

en: Power line frequency anti-flicker filter.
pl: Filtr przeciw migotania częstotliwości napięcia sieci.

en: Backlight compensation
pl: Kompensacja tylnego oświetlenia

en: Band-stop filter
pl: Filtr środkowozaporowy

en: Cut a light band induced by fluorescent lighting (unit undocumented).
pl: Wytnij lekkie pasmo wywołane przez oświetlenie fluorescencyjne (jednostka nieudokumentowana).

en: Horizontal flip
pl: Obróć poziomo

en: Flip the picture horizontally.
pl: Obróć obraz poziomo.

en: Vertical flip
pl: Obróć pionowo

en: Flip the picture vertically.
pl: Obróć obraz pionowo.

en: Rotate (degrees)
pl: Obróć (stopnie)

en: Picture rotation angle (in degrees).
pl: Kąt obrotu obrazu (w stopniach).

en: Color killer
pl: Zabójca koloru

en: Enable the color killer, i.e. switch to black & white picture whenever the signal is weak.
pl: Włącz usuwanie koloru, tzn. przejdź na obraz czarno-biały, gdy sygnał jest słaby.

en: Color effect
pl: Efekt koloru

en: Select a color effect.
pl: Wybierz efekt koloru.

en: Black & white
pl: Czarno-biały

en: Negative
pl: Negatyw

en: Emboss
pl: Wytłoczenie

en: Sketch
pl: Szkic

en: Sky blue
pl: Błękitne niebo

en: Grass green
pl: Zieleń trawiasta

en: Skin whiten
pl: Blada skóra

en: Vivid
pl: Jaskrawe

en: Audio volume
pl: Głośność dźwięku

en: Volume of the audio input.
pl: Głośność wejścia dźwiękowego.

en: Audio balance
pl: Balans dźwięku

en: Balance of the audio input.
pl: Balans wejścia dźwiękowego.

en: Bass level
pl: Poziom tonów niskich

en: Bass adjustment of the audio input.
pl: Regulacja tonów niskich wejścia dźwiękowego.

en: Treble level
pl: Poziom tonów wysokich

en: Treble adjustment of the audio input.
pl: Regulacja tonów wysokich wejścia dźwiękowego.

en: Mute the audio.
pl: Wycisz dźwięk.

en: Loudness mode
pl: Tryb głośności

en: Loudness mode a.k.a. bass boost.
pl: Tryb głośności znany także jako Bass Boost.

en: v4l2 driver controls
pl: kontrole sterownika v4l2 driver

en: Set the v4l2 driver controls to the values specified using a comma separated list optionally encapsulated by curly braces (e.g.: {video_bitrate=6000000,audio_crc=0,stream_type=3} ). To list available controls, increase verbosity (-vv) or use the v4l2-ctl application.
pl: Ustaw kontrole sterownika v4l2 do wartości określonych za pomocą listy, dzielonej przecinkami, opcjonalnie dzielonej nawiasami klamrowymi (np.: {video_bitrate=6000000,audio_crc=0,stream_type=3} ). Aby wyświetlić dostępne formanty, zwiększ szczegółowość (-vv) lub używaj aplikację v4l2-ctl.

en: All
pl: Wszystkie

en: Multichannel television sound (MTS)
pl: Wielokanałowy dźwięk telewizyjny (MTS)

en: 525 lines / 60 Hz
pl: 525 linii/60 Hz

en: 625 lines / 50 Hz
pl: 625 linii/50 Hz

en: PAL N Argentina
pl: PAL N Argentyna

en: NTSC M Japan
pl: NTSC M Japonia

en: NTSC M South Korea
pl: NTSC M Korea Południowa

en: Primary language
pl: Język podstawowy

en: Secondary language or program
pl: Język dodatkowy bądź program

en: Video4Linux input
pl: Wejście Video4Linux

en: Video input
pl: Wejście wideo

en: Controls
pl: Kontrole

en: Video capture controls (if supported by the device)
pl: Kontrole przechwytywania obrazu (jeśli są obsługiwane przez urządzenie)

en: Video4Linux compressed A/V input
pl: Skompresowane wejście A/V Video4Linux

en: Video4Linux radio tuner
pl: Tuner radiowy Video4Linux

en: VCD input
pl: Wejście VCD

en: [vcd:][device][#[title][,[chapter]]]
pl: [vcd:][urządzenie][#[tytuł][,[rozdział]]]

en: Support for VDR recordings (http://www.tvdr.de/).
pl: Obsługa nagrań VDR (http://www.tvdr.de/).

en: Chapter offset in ms
pl: Odstęp rozdziału w ms

en: Move all chapters. This value should be set in milliseconds.
pl: Przenieś wszystkie rozdziały. Ta wartość powinna być podana w milisekundach.

en: Default frame rate for chapter import.
pl: Domyślna liczba klatek na sekundę dla importu rozdziału.

en: VDR recordings
pl: Nagrywania VDR

en: VLC could not read the file (%s).
pl: VLC nie może odczytać pliku (%s).

en: VLC could not open the file "%s" (%s).
pl: VLC nie może otworzyć pliku "%s" (%s).

en: VDR Cut Marks
pl: Znaki cięcia VDR

en: X.509 Certificate Authority
pl: Urząd certyfikacji X.509

en: Certificate of the Authority to verify server's against
pl: Certyfikat służący do weryfikacji serwera

en: X.509 Certificate Revocation List
pl: Lista unieważnionych certyfikatów X.509

en: List of revoked servers certificates
pl: Lista unieważnionych certyfikatów serwerów

en: X.509 Client certificate
pl: Certyfikat klienta X.509

en: Certificate for client authentication
pl: Certyfikat do uwierzytelnienia klienta

en: X.509 Client private key
pl: Klucz prywatny klienta X.509

en: Private key for authentication by certificate
pl: Klucz prywatny do uwierzytelnienia certyfikatem

en: RGB chroma (RV32, RV24, RV16, RGB2)
pl: Chrominancja RGB (RV32, RV24, RV16, RGB2)

en: Compression level
pl: Poziom kompresji

en: Transfer compression level from 0 (none) to 9 (max)
pl: Poziom kompresji transferu od 0 (żadna) do 9 (maksymalna)

en: Image quality
pl: Jakość obrazu

en: Image quality 1 to 9 (max)
pl: Jakość obrazu od 1 do 9 (maksymalna)

en: VNC client access
pl: Dostęp klienta VNC

en: Loopback mode
pl: Tryb loopback

en: Record an audio rendering endpoint.
pl: Nagraj punkt końcowy renderowania dźwięku.

en: Windows Audio Session API input
pl: Wejście Windows Audio Session API

en: Dummy stream output
pl: Fikcyjne wyjście strumienia

en: Keep existing file
pl: Zachowaj aktualny plik

en: Overwrite
pl: Nadpisz

en: The output file already exists. If recording continues, the file will be overridden and its content will be lost.
pl: Wyjściowy plik już istnieje. Jeśli nagranie zostanie kontynuowane, plik zostanie nadpisany a jego treść zostanie utracona.

en: Overwrite existing file
pl: Nadpisz aktualny plik

en: If the file already exists, it will be overwritten.
pl: Gdy plik już istnieje, zostanie nadpisany.

en: Append to file
pl: Dołącz do pliku

en: Append to file if it exists instead of replacing it.
pl: Dołącz do pliku, jeśli już istnieje zamiast go zastąpić.

en: Format time and date
pl: Format daty i czasu

en: Perform ISO C time and date formatting on the file path
pl: Wykonaj formatowanie daty i czasu w standardzie ISO C na ścieżce pliku

en: Synchronous writing
pl: Synchroniczny zapis

en: Open the file with synchronous writing.
pl: Otwórz plik z synchronicznym zapisem.

en: File stream output
pl: Wyjście pliku źródła

en: Username that will be requested to access the stream.
pl: Nazwa użytkownika, która będzie wymagana dla dostępu strumienia.

en: Password that will be requested to access the stream.
pl: Hasło, które będzie wymagane dla dostępu strumienia.

en: MIME returned by the server (autodetected if not specified).
pl: MIME zwrócony przez serwera (automatycznie, jeśli nie określono).

en: Use the Metacube protocol. Needed for streaming to the Cubemap reflector.
pl: Użyj protokołu Metacube. Potrzebny dla transmisji strumieniowej do reflektora Cubemap.

en: HTTP stream output
pl: Wyjście strumienia HTTP

en: Segment length
pl: Długość segmentu

en: Length of TS stream segments
pl: Długość segmentów strumienia TS

en: Split segments anywhere
pl: Dziel segmenty w dowolnym miejscu

en: Don't require a keyframe before splitting a segment. Needed for audio only.
pl: Klatka kluczowa jest nie potrzebna, jest przed dzieleniem segmentu. Wymagana wyłącznie dla dźwięku.

en: Number of segments
pl: Liczba segmentów

en: Number of segments to include in index
pl: Liczba segmentów do dołączenia w indeksie

en: Allow cache
pl: Zezwól na pamięć podręczną

en: Add EXT-X-ALLOW-CACHE:NO directive in playlist-file if this is disabled
pl: Doda dyrektywę EXT-X-ALLOW-CACHE:NO w pliku listy odtwarzania, jeśli to jest wyłączone

en: Index file
pl: Plik indeksu

en: Path to the index file to create
pl: Ścieżka do utworzenia pliku indeksu

en: Full URL to put in index file
pl: Pełny adres URL do umieszczenia w pliku indeksu.

en: Full URL to put in index file. Use #'s to represent segment number
pl: Pełny adres URL do umieszczenia w pliku indeksu. Użyj # do określenia numeru segmentu

en: Delete segments
pl: Usuń segmenty

en: Delete segments when they are no longer needed
pl: Usuń segmenty, gdy nie są już potrzebne

en: Use muxers rate control mechanism
pl: Użyj multiplekserów stawki mechanizmu kontroli

en: AES key URI to place in playlist
pl: Adres klucza AES do umieszczenia na liście odtwarzania

en: AES key file
pl: Plik klucza AES

en: File containing the 16 bytes encryption key
pl: Plik zawierający 16 bajtowy klucz szyfrujący

en: File where vlc reads key-uri and keyfile-location
pl: Plik, z którego vlc odczyta adres-klucza i plik-klucza

en: File is read when segment starts and is assumed to be in format: key-uri\nkey-file. File is read on the segment opening and values are used on that segment.
pl: Plik jest odczytywany od początku segmentu i musi mieć format: adres-klucza\nplik-klucza. Plik jest odczytywany na początku segmentu i wartości zostają użyte w tym segmencie.

en: Use randomized IV for encryption
pl: Używaj losowych IV do szyfrowania

en: Generate IV instead using segment-number as IV
pl: Wygeneruj IV zamiast używać numer segmentu jako IV

en: Number of first segment
pl: Numer pierwszego segmentu

en: The number of the first segment generated
pl: Numer pierwszego wygenerowanego segmentu

en: HTTP Live streaming output
pl: Wyjście strumienia HTTP Live

en: RIST data output caching size (ms)
pl: Rozmiar pamięci podręcznej danych wyjściowych RIST (ms)

en: Having this cache will guarantee that the packets going out are delivered at a spacing determined by the chain timestamps thus ensuring a near jitter free output. Be aware that this setting will also add to the overall latency of the stream.
pl: Posiadanie tej pamięci podręcznej gwarantuje, że wychodzące pakiety są dostarczane w odstępach określonych przez znaczniki czasu łańcucha, zapewniając w ten sposób wyjście bez jittera. Pamiętaj, że to ustawienie zwiększy również ogólne opóźnienie transmisji.

en: RIST retry-buffer queue size (ms)
pl: Rozmiar kolejki bufora ponownych prób RIST (ms)

en: This must match the buffer size (latency) configured on the server side. If you are not sure, leave the default of 0 which will set it the maximum value and will use about 100MB of RAM
pl: Musi to być zgodne z rozmiarem bufora (opóźnieniem) skonfigurowanym po stronie serwera. Jeśli nie jesteś pewien, pozostaw wartość domyślną 0, co ustawi maksymalną wartość i zużyje około 100 MB pamięci RAM.

en: SSRC used in RTP output (default is random, i.e. 0)
pl: SSRC używane w wyjściu RTP (domyślnie losowe, tj. 0)

en: Use this setting to specify a known SSRC for the RTP header. This is only useful if your receiver acts on it. When using VLC as receiver, it is not.
pl: Użyj tego ustawienia, aby określić znany SSRC dla nagłówka RTP. Jest to przydatne tylko wtedy, gdy działa z twoim odbiornikiem. Nie dotyczy to wtedy, gdy używasz VLC jako odbiornika.

en: Stream name
pl: Nazwa strumienia

en: This Stream name will be sent to the receiver using the rist RTCP channel
pl: Ta nazwa strumienia zostanie wysłana do odbiornika przy użyciu głównego kanału rist RTCP

en: RIST stream output
pl: Wyjście strumienia RIST

en: RIST target packet size (bytes)
pl: Rozmiar pakietu docelowego RIST (bajty)

en: Name to give to this stream/channel on the shoutcast/icecast server.
pl: Nazwa dla tego strumienia/kanału na serwerze shoutcast/icecast.

en: Stream description
pl: Opis strumienia

en: Description of the stream content or information about your channel.
pl: Opis zawartości strumienia lub informacje o Twoim kanale.

en: Stream MP3
pl: Strumień MP3

en: You normally have to feed the shoutcast module with Ogg streams. It is also possible to stream MP3 instead, so you can forward MP3 streams to the shoutcast/icecast server.
pl: Ogólnie moduł Shoutcast/Icecast używa strumieni Ogg. Ta opcja pozwala używać również strumieni MP3.

en: Genre description
pl: Opis gatunku

en: Genre of the content.
pl: Gatunek treści.

en: URL description
pl: Opis adresu URL

en: URL with information about the stream or your channel.
pl: Adres URL z informacjami na temat strumienia lub kanału.

en: Bitrate information of the transcoded stream.
pl: Informacja o bitrate transkodowanego strumienia.

en: Samplerate information of the transcoded stream.
pl: Informacja częstotliwości próbkowania transkodowanego strumienia.

en: Number of channels
pl: Liczba kanałów

en: Number of channels information of the transcoded stream.
pl: Liczba kanałów dźwiękowych w transkodowanym strumieniu.

en: Ogg Vorbis Quality
pl: Jakość Ogg Vorbis

en: Ogg Vorbis Quality information of the transcoded stream.
pl: Informacja jakości Ogg Vorbis transkodowanego strumienia.

en: Stream public
pl: Strumień publiczny

en: Make the server publicly available on the 'Yellow Pages' (directory listing of streams) on the icecast/shoutcast website. Requires the bitrate information specified for shoutcast. Requires Ogg streaming for icecast.
pl: Ogólnie udostępnij serwera na 'Yellow Pages' (zawartość katalogu strumieni) na stronie icecast/shoutcast. Wymaga informacje o bitrate określone dla shoutcast. Wymaga strumieniowanie Ogg dla icecast.

en: IceCAST output
pl: Wyjście IceCAST

en: SRT stream output
pl: Wyjście strumienia SRT

en: Caching value (ms)
pl: Wartość buforowania (ms)

en: Default caching value for outbound UDP streams. This value should be set in milliseconds.
pl: Liczba buforowania dla wyjściowych strumieni UDP. Powinna podana być w milisekundach.

en: Group packets
pl: Pakiety grup

en: Packets can be sent one by one at the right time or by groups. You can choose the number of packets that will be sent at a time. It helps reducing the scheduling load on heavily-loaded systems.
pl: Pakiety mogą być przesyłane pojedynczo w odpowiednim czasie lub grupowo. Możesz wybrać liczbę pakietów, które zostaną wysłane na raz. Zmniejsza to obciążenia planowania na systemach mocno załadowanych.

en: UDP stream output
pl: Wyjście źródła UDP

en: ARM NEON video chroma conversions
pl: Konwersje chromy obrazu ARM NEON

en: ARM NEON audio volume
pl: Głośność audio ARM NEON

en: ARM NEON video chroma YUV->RGBA
pl: Chroma obrazu ARM NEON YUV->RGBA

en: Defines if BarGraph information should be sent
pl: Ustala, czy dane z wykresu słupkowego mają być wysyłane

en: Defines if BarGraph information should be sent. 1 if the information should be sent, 0 otherwise (default 1).
pl: Ustala, czy informacje wykresu słupkowego powinny być przesyłane. 1, jeśli informacje powinny być przekazywane, inaczej 0 (domyślnie 1).

en: Sends the barGraph information every n audio packets
pl: Wysyła informacje wykresu słupkowego co n pakietów audio

en: Defines how often the barGraph information should be sent. Sends the barGraph information every n audio packets (default 4).
pl: Ustala, jak często informacje wykresu słupkowego powinny być przesyłane. Wysyła informacje wykresu słupkowego co każde n pakietów audio (domyślnie 4).

en: Defines if silence alarm information should be sent
pl: Ustala, czy dane alarmu ciszy mają być wysyłane

en: Defines if silence alarm information should be sent. 1 if the information should be sent, 0 otherwise (default 1).
pl: Ustala, czy informacje cichego alarmu powinny być przesyłane. 1, jeśli informacje powinny być przekazywane, inaczej 0 (domyślnie 1).

en: Time window to use in ms
pl: Okno czasowe do użycia w ms

en: Time Window during when the audio level is measured in ms for silence detection. If the audio level is under the threshold during this time, an alarm is sent (default 5000).
pl: Okno czasu w ms, gdy mierzony jest poziom dźwięku dla wykrywania ciszy. Jeśli poziom dźwięku jest poniżej tego progu czasu, wysyłany będzie alarm (domyślnie 5000).

en: Minimum Audio level to raise the alarm
pl: Minimalny poziom audio do wzbudzenia alarmu

en: Threshold to be attained to raise an alarm. If the audio level is under the threshold during this time, an alarm is sent (default 0.1).
pl: Próg, który należy osiągnąć do zaalarmowania. Jeśli poziom dźwięku jest poniżej tego progu czasu, wysyłany będzie alarm (domyślnie 0.1).

en: Time between two alarm messages in ms
pl: Czas między dwoma wiadomościami alarmu w ms

en: Time between two alarm messages in ms. This value is used to avoid alarm saturation (default 2000).
pl: Czas między dwoma wiadomościami alarmowymi w ms. Wartość ta używana jest w celu uniknięcia nasycenia alarmowego (domyślnie 2000).

en: Audio part of the BarGraph function
pl: Część dźwiękowa funkcji wykresu słupkowego

en: Audiobar Graph
pl: Wykres słupkowy dźwięku

en: Simple decoder for Dolby Surround encoded streams
pl: Prosty dekoder dla strumieni kodowanych w Dolby Surround

en: Dolby Surround decoder
pl: Dekoder Dolby Surround

en: This effect gives you the feeling that you are standing in a room with a complete 7.1 speaker set when using only a headphone, providing a more realistic sound experience. It should also be more comfortable and less tiring when listening to music for long periods of time.
    It works with any source format from mono to 7.1.
pl: Efekt ten daje poczucie, że stoisz w pokoju z pełnym nagłośnieniem 7.1 przy używaniu tylko słuchawek, zapewniające bardziej realistyczne doświadczenie dźwięku. Powinno to być również bardziej komfortowe i mniej męczące podczas słuchania muzyki przez dłuższy czas.
    Działa to z dowolnym źródłem formatu, od mono do 7.1.

en: Characteristic dimension
pl: Charakterystyczna przestrzeń

en: Distance between front left speaker and listener in meters.
pl: Odległość między przedniego lewego głośnika i słuchacza w metrach.

en: Compensate delay
pl: Wyrównywanie opóźnienia

en: The delay which is introduced by the physical algorithm may sometimes be disturbing for the synchronization between lips-movement and speech. In case, turn this on to compensate.
pl: Opóźnienie, które zostaje wywoływane przez algorytm fizyczny, może czasami przeszkadzać w synchronizacji miedzy ruchami ust i mową. W tym wypadku uruchom tę opcję, aby to wyrównywać.

en: No decoding of Dolby Surround
pl: Wyłączenie dekodowania Dolby Surround

en: Dolby Surround encoded streams won't be decoded before being processed by this filter. Enabling this setting is not recommended.
pl: Strumienie kodowane w formacie Dolby Surround będą dopiero dekodowane aż przerobi je ten filtr. Ta opcja nie jest zalecana.

en: Headphone virtual spatialization effect
pl: Wirtualny przestrzenny efekt słuchawek

en: Headphone effect
pl: Efekt słuchawek

en: Use downmix algorithm
pl: Użyj algorytmu Downmix

en: This option selects a stereo to mono downmix algorithm that is used in the headphone channel mixer. It gives the effect of standing in a room full of speakers.
pl: Ta opcja wybiera algorytm Downmix stereo do mono, który jest używany w mikserze kanału słuchawek. Dodaje efekt znajdowania się w pomieszczeniu pełnym głośników.

en: Select channel to keep
pl: Wybierz kanał do zachowania

en: This option silences all other channels except the selected channel.
pl: Ta opcja wycisza wszystkie pozostałe kanały z wyjątkiem wybranego kanału.

en: Rear left
pl: Lewy tylny

en: Rear right
pl: Prawy tylny

en: Low-frequency effects
pl: Efekty o niskiej częstotliwości

en: Side left
pl: Lewy boczny

en: Side right
pl: Prawy boczny

en: Rear center
pl: Środkowy tylny

en: Stereo to mono downmixer
pl: Konwersja stereo do mono

en: Audio channel remapper
pl: Remapper kanałów audio

en: Audio filter for simple channel mixing
pl: Filtr dźwięku dla prostego mieszania kanału

en: HRTF file for the binauralization
pl: Plik HRTF dla binauralizacji

en: Custom HRTF (Head-related transfer function) file in the SOFA format.
pl: Własny plik HRTF (Head-related transfer function) w formacie SOFA.

en: Headphones mode (binaural)
pl: Tryb słuchawkowy (dwuuszny)

en: If the output is stereo, render ambisonics with the binaural decoder.
pl: Jeśli wyjście jest w stereo, renderuj ambisonics z dekoderem dwuusznym.

en: Ambisonics renderer and binauralizer
pl: Render Ambisonics i binauralizer

en: Audio filter for trivial channel mixing
pl: Filtr dźwięku dla trywialnego mieszania kanałów

en: Sound Delay
pl: Opóźnienie dźwięku

en: Delay
pl: Opóźnienie

en: Add a delay effect to the sound
pl: Dodaj efekt opóźnienia do dźwięku

en: Delay time
pl: Opóźnienie czasu

en: Time in milliseconds of the average delay. Note average
pl: Czas średniego opóźnienia w milisekundach. Zapamiętaj średnią

en: Sweep Depth
pl: Głębokość odświeżania

en: Time in milliseconds of the maximum sweep depth. Thus, the sweep range will be delay-time +/- sweep-depth.
pl: Czas maksymalnej głębokości odświeżania w milisekundach. W związku z tym

en: Sweep Rate
pl: Częstotliwość odświeżania

en: Rate of change of sweep depth in milliseconds shift per second of play
pl: Częstotliwość zmian głębokości odświeżania zmiany sekundy odtwarzania, w milisekundach

en: Feedback gain
pl: Wzmocnienie sprzężenia zwrotnego

en: Gain on Feedback loop
pl: Wzmocnienie sprzężenia zwrotnej pętli

en: Wet mix
pl: Mokry miks

en: Level of delayed signal
pl: Poziom opóźnionego sygnału

en: Dry Mix
pl: Suchy miks

en: Level of input signal
pl: Poziom sygnału wejściowego

en: RMS/peak
pl: RMS/szczyt

en: Set the RMS/peak.
pl: Ustaw RMS/szczyt.

en: Attack time
pl: Czas trwania ataku

en: Set the attack time in milliseconds.
pl: Ustaw czas trwania ataku w milisekundach.

en: Release time
pl: Czas odblokowania

en: Set the release time in milliseconds.
pl: Ustaw czas odblokowania w milisekundach.

en: Threshold level
pl: Poziom progu

en: Set the threshold level in dB.
pl: Ustaw poziom progu w dB.

en: Ratio
pl: Stosunek

en: Set the ratio (n:1).
pl: Ustaw stosunek (n:1).

en: Knee radius
pl: Promień kolana

en: Set the knee radius in dB.
pl: Ustaw promień kolana w dB.

en: Makeup gain
pl: Wzmocnienie umalowania

en: Set the makeup gain in dB (0 ... 24).
pl: Ustaw wzmocnienie umalowania w dB (0 ... 24).

en: Compressor
pl: Kompresor

en: Dynamic range compressor
pl: Kompresor dynamicznego zakresu

en: Audio filter for PCM format conversion
pl: Filtr dźwięku dla konwersji formatu PCM

en: Audio filter for A/52/DTS->S/PDIF encapsulation
pl: Filtr dźwiękowy do kapsułkowania A/52/DTS->S/PDIF

en: Equalizer preset
pl: Domyślne ustawienia korektora

en: Preset to use for the equalizer.
pl: Wzory używane z korektorem.

en: Bands gain
pl: Wzmocnienie pasm

en: Don't use presets, but manually specified bands. You need to provide 10 values between -20dB and 20dB, separated by spaces, e.g. "0 2 4 2 0 -2 -4 -2 0 2".
pl: Nie używaj wzorów, tylko ręcznie ustaw pasma. Musisz podać 10 wartości między -20dB i 20dB, oddzielone spacją, np. "0 2 4 2 0 -2 -4 -2 0".

en: Use VLC frequency bands
pl: Użyj pasma częstotliwości VLC

en: Use the VLC frequency bands. Otherwise, use the ISO Standard frequency bands.
pl: Użyj pasma częstotliwości VLC. Można też użyć pasma standardowego ISO.

en: Two pass
pl: Podwójnie

en: Filter the audio twice. This provides a more intense effect.
pl: Filtruj dźwięk podwójnie. To powoduje bardziej intensywny efekt.

en: Global gain
pl: Globalne wzmocnienie

en: Set the global gain in dB (-20 ... 20).
pl: Ustaw globalne wzmocnienie w dB (-20 ... 20).

en: Equalizer with 10 bands
pl: Korektor dziesięciopasmowy

en: Equalizer
pl: Korektor graficzny

en: Flat
pl: Płaski

en: Classical
pl: Klasyczny

en: Club
pl: Klubowy

en: Full bass
pl: Pełne tony niskie

en: Full bass and treble
pl: Pł. tony ni. i wy.

en: Full treble
pl: Pł. tony wysokie

en: Large Hall
pl: Wielka hala

en: Live
pl: Na żywo

en: Soft
pl: Miękki

en: Gain multiplier
pl: Mnożnik wzmocnienia

en: Increase or decrease the gain (default 1.0)
pl: Zwiększ lub zmniejsz wzmocnienie (domyślnie 1.0)

en: Gain control filter
pl: Filtr kontrolny wzmocnienia

en: Simple Karaoke filter
pl: Prosty filtr karaoke

en: Number of audio buffers
pl: Liczba buforów dźwięku

en: This is the number of audio buffers on which the power measurement is made. A higher number of buffers will increase the response time of the filter to a spike but will make it less sensitive to short variations.
pl: To jest liczba buforów dźwięku, na których będzie mierzona wartość przebiegu. Większa liczba buforów zmniejsza czas odpowiedzi filtra na wartość szczytową, ale filtr staje się mniej wrażliwy na krótkie zmiany.

en: Maximal volume level
pl: Maksymalny poziom głośności

en: If the average power over the last N buffers is higher than this value, the volume will be normalized. This value is a positive floating point number. A value between 0.5 and 10 seems sensible.
pl: Jeśli przeciętna wartość przebiegu podczas ostatnich buforów N jest większa niż ta wartość, to dźwięk będzie znormalizowany. Ta wartość to dodatnia liczba zmiennoprzecinkowa. Rozsądna wartość to liczba między 0.5 i 10.

en: Volume normalizer
pl: Normalizator głośności

en: Parametric Equalizer
pl: Korektor parametryczny

en: Low freq (Hz)
pl: Niska częstotliwość (Hz)

en: Low freq gain (dB)
pl: Wzmocnienie niskiej częstotliwości (dB)

en: High freq (Hz)
pl: Wysoka częstotliwość (Hz)

en: High freq gain (dB)
pl: Wzmocnienie wysokiej częstotliwości (dB)

en: Freq 1 (Hz)
pl: Częstotliwość 1 (Hz)

en: Freq 1 gain (dB)
pl: Wzmocnienie częstotliwości 1 (dB)

en: Freq 1 Q
pl: Częstotliwość 1 Q

en: Freq 2 (Hz)
pl: Częstotliwość 2 (Hz)

en: Freq 2 gain (dB)
pl: Wzmocnienie częstotliwości 2 (dB)

en: Freq 2 Q
pl: Częstotliwość 2 Q

en: Freq 3 (Hz)
pl: Częstotliwość 3 (Hz)

en: Freq 3 gain (dB)
pl: Wzmocnienie częstotliwości 3 (dB)

en: Freq 3 Q
pl: Częstotliwość 3 Q

en: Audio filter for band-limited interpolation resampling
pl: Filtr dźwiękowy dla ograniczonej pasmami interpolacji resamplingu

en: Resampling quality
pl: Jakość przetwarzania dźwięku

en: Resampling quality, from worst to best
pl: Jakość przetwarzania, od najgorszej do najlepszej.

en: SoX Resampler
pl: Resampler SoX

en: Speex resampler
pl: Resampler Speex

en: Sample rate converter type
pl: Typ konwertera częstotliwości próbkowania

en: Different resampling algorithms are supported. The best one is slower, while the fast one exhibits low quality.
pl: Obsługiwane są różne algorytmy przetwarzania dźwięku. Najlepszy jest wolniejszy, a szybki produkuje niską jakość.

en: Sinc function (best quality)
pl: Funkcja Sinc (najlepsza jakość)

en: Sinc function (medium quality)
pl: Funkcja Sinc (średnia jakość)

en: Sinc function (fast)
pl: Funkcja Sinc (szybka)

en: Zero Order Hold (fastest)
pl: Ekstrapolator rzędu zerowego (najszybsza)

en: Linear (fastest)
pl: Funkcja liniowa (najszybsza)

en: SRC resampler
pl: Resampler SRC

en: Secret Rabbit Code (libsamplerate) resampler
pl: Resampler Secret Rabbit Code (libsamplerate)

en: Nearest-neighbor audio resampler
pl: Resampler dźwięku najbliższego sąsiada

en: Audio pitch changer
pl: Zmiana wysokości dźwięku

en: Audio tempo scaler synched with rate
pl: Skalowanie prędkości dźwięku w synchronizacji ze stawką odtwarzania

en: Scaletempo
pl: Skala tempa

en: Stride Length
pl: Długość kroku

en: Length in milliseconds to output each stride
pl: Długość w milisekundach dla wyjścia każdego kroku

en: Overlap Length
pl: Długość nakładki

en: Percentage of stride to overlap
pl: Procent kroku nakładki

en: Search Length
pl: Długość szukania

en: Length in milliseconds to search for best overlap position
pl: Długość w milisekundach, aby wyszukać najlepszą pozycję nakładki

en: Pitch Shift
pl: Zmiana tonacji

en: Pitch shift in semitones.
pl: Przesunięcie tonacji w półtonach.

en: Room size
pl: Rozmiar pomieszczenia

en: Defines the virtual surface of the room emulated by the filter.
pl: Określa wirtualną powierzchnie pokoju emulowaną przez filtr.

en: Room width
pl: Szerokość pomieszczenia

en: Width of the virtual room
pl: Szerokość wirtualnego pokoju

en: Wet
pl: Mokry

en: Dry
pl: Suchy

en: Damp
pl: Wilgotny

en: Audio Spatializer
pl: Spatializer dźwięku

en: This filter enhances the stereo effect by suppressing mono (signal common to both channels) and by delaying the signal of left into right and vice versa, thereby widening the stereo effect.
pl: Ten filtr zwiększa efekt stereo przez tłumienie mono (sygnału wspólnego dla obu kanałów) i przez opóźnienie sygnału lewego do prawego i odwrotnie, przez to poszerzając efekt stereo.

en: Time in ms of the delay of left signal into right and vice versa.
pl: Czas w ms opóźnienia sygnału lewego w prawy i odwrotnie.

en: Amount of gain in delayed left signal into right and vice versa. Gives a delay effect of left signal in right output and vice versa which gives widening effect.
pl: Ilość wzmocnienia w opóźnionym sygnale lewym w prawy i odwrotnie. Daje efekt opóźnienia lewego sygnału w prawym wyjściu i odwrotnie, co daje efekt poszerzenia.

en: Crossfeed
pl: Posuw poprzeczny

en: Cross feed of left into right with inverted phase. This helps in suppressing the mono. If the value is 1 it will cancel all the signal common to both channels.
pl: Posuw poprzeczny z lewej do prawej strony w odwróconym układzie faz. To ustawienie pomaga w tłumieniu dźwięku w trybie mono. Jeśli wartość jest ustawiona na 1, zablokowuje to cały sygnał, który jest wspólny dla obu kanałów.

en: Dry mix
pl: Suchy miks

en: Level of input signal of original channel.
pl: Poziom sygnału wejściowego na oryginalnym kanale.

en: Stereo Enhancer
pl: Wzmacniacz stereo

en: Simple stereo widening effect
pl: Prosty efekt poszerzenia stereo

en: Single precision audio volume
pl: Pojedyncza precyzja w głośności dźwięku

en: Integer audio volume
pl: Głośność audio w liczbach całkowitych

en: Dummy audio output
pl: Fikcyjne wyjście dźwiękowe

en: Audio output device
pl: Wyjściowe urządzenie dźwięku

en: Audio output device (using ALSA syntax).
pl: Wyjściowe urządzenie dźwiękowe (używa składnię ALSA).

en: Audio output channels
pl: Wyjściowe kanały dźwięku

en: Channels available for audio output. If the input has more channels than the output, it will be down-mixed. This parameter is ignored when digital pass-through is active.
pl: Dostępne kanały dla wyjścia dźwiękowego. Jeśli wejście ma więcej kanałów niż wyjście, to będzie ono zmiksowanie na mniejszą liczbę kanałów. Parametr ten zostanie zignorowany, gdy aktywny jest cyfrowy przekaz.

en: Surround 4.0
pl: Dźwięk przestrzenny 4.0

en: Surround 4.1
pl: Dźwięk przestrzenny 4.1

en: Surround 5.0
pl: Dźwięk przestrzenny 5.0

en: Surround 5.1
pl: Dźwięk przestrzenny 5.1

en: Surround 7.1
pl: Dźwięk przestrzenny 7.1

en: ALSA audio output
pl: Wyjście dźwiękowe ALSA

en: Audio output failed
pl: Błąd wyjścia dźwiękowego

en: The audio device "%s" could not be used:
    %s.
pl: Urządzenie dźwiękowe "%s" nie może być używane:
    %s.

en: Audio memory
pl: Pamięć dźwiękowa

en: Audio memory output
pl: Wyjście pamięci dźwięku

en: Sample format
pl: Format próbkowania

en: Last audio device
pl: Ostatnie urządzenie audio

en: HAL AudioUnit output
pl: Wyjście HAL AudioUnit

en: System Sound Output Device
pl: Urządzenie wyjściowe dźwięku systemowego

en: %s (Encoded Output)
pl: %s (Kodowane wyjście)

en: Audio device is not configured
pl: Urządzenie dźwiękowe nie jest skonfigurowane

en: You should configure your speaker layout with "Audio Midi Setup" in /Applications/Utilities. VLC will output Stereo only.
pl: Skonfiguruj swój układ głośników narzędziem "Audio Midi Setup" w /Aplikacje/Narzędzia. VLC używa tylko stereo.

en: The selected audio output device is exclusively in use by another program.
pl: Wybrane urządzenie wyjściowe dźwięku jest wyłącznie używane przez inny program.

en: Output device
pl: Urządzenie wyjściowe

en: Select your audio output device
pl: Wybierz wyjściowe urządzenie dźwięku

en: Speaker configuration
pl: Konfiguracja głośników

en: Select speaker configuration you want to use. This option doesn't upmix! So NO e.g. Stereo -> 5.1 conversion.
pl: Wybierz używaną konfigurację głośników. Ta opcja nie miksuje kanałów! Np. BRAK konwersji Stereo -> 5.1.

en: Audio volume in hundredths of decibels (dB).
pl: Głośność dźwięku w setnych decybelach (dB).

en: DirectX audio output
pl: Wyjście dźwięku DirectX

en: Output format
pl: Format wyjściowy

en: Number of output channels
pl: Liczba kanałów wyjściowych

en: By default (0), all the channels of the incoming will be saved but you can restrict the number of channels here.
pl: Domyślnie (0) wszystkie nadchodzące kanały będą zapisywane, ale możesz tutaj ograniczać liczbę tych kanałów.

en: Add WAVE header
pl: Dodaj nagłówek WAVE

en: Instead of writing a raw file, you can add a WAV header to the file.
pl: Zamiast zapisywać surowego pliku, możesz dodać pliku nagłówek WAV.

en: Output file
pl: Plik wyjściowy

en: File to which the audio samples will be written to ("-" for stdout).
pl: Plik dźwiękowy, do którego będą zapisywane próbki ("-" dla stdout).

en: File audio output
pl: Plik wyjściowy dźwięku

en: Automatically connect to writable clients
pl: Automatycznie połączyć się do klientów z zapisem

en: If enabled, this option will automatically connect sound output to the first writable JACK clients found.
pl: Jeśli włączone, ta opcja będzie automatycznie łączyła wyjscie dźwięku do pierwszego znalezionego klienta JACK, z możliwością zapisu.

en: Connect to clients matching
pl: Podłącz do pasujących klientów

en: If automatic connection is enabled, only JACK clients whose names match this regular expression will be considered for connection.
pl: Jeśli aktywne jest automatyczne łączenie, tylko klienci JACK, których nazwy pasują do tego regularnego wyrażenia, będą rozważane dla połączenia.

en: JACK client name
pl: Nazwa klienta JACK

en: JACK audio output
pl: Wyjście dźwięku JACK

en: Device
pl: Urządzenie

en: Select a proper audio device to be used by KAI.
pl: Wybierz odpowiednie urządzenie dźwiękowe używane przez KAI.

en: Open audio in exclusive mode.
pl: Otwórz dźwięk w trybie wyłącznym.

en: Enable this option if you want your audio not to be interrupted by the other audio.
pl: Włącz tę opcję, aby Twój dźwięk nie został zakłócany przez inny.

en: K Audio Interface audio output
pl: Wyjście dźwięku K Audio Interface

en: HDMI/SPDIF audio passthrough
pl: Przekazywanie dźwięku HDMI/SPDIF

en: Change this value if you have issue with HD codecs when using a HDMI receiver.
pl: Zmień wartość, jeśli masz problem z kodekami HD przy używaniu odbiornika przez HDMI.

en: Disabled
pl: Wyłączone

en: Enabled (AC3/DTS only)
pl: Włączone (tylko AC3/DTS)

en: Enabled
pl: Włączone

en: Windows Multimedia Device output
pl: Windows Multimedia - wyjście urządzenia

en: Output back-end
pl: Back-end wyjścia

en: Audio output back-end interface.
pl: Interfejs back-end wyjścia dźwiękowego.

en: OSS device node path.
pl: Ścieżka węzła urządzenia OSS

en: Open Sound System audio output
pl: Wyjście audio Open Sound System

en: Pulseaudio audio output
pl: Wyjście dźwięku pulseaudio

en: OpenBSD sndio audio output
pl: Wyjście audio OpenBSD

en: Software gain
pl: Wzmocnienie programowe

en: This linear gain will be applied in software.
pl: To liniowe wzmocnienie zostanie zastosowane w programie.

en: Windows Audio Session API output
pl: Wyjście Windows Audio Session API

en: Select Audio Device
pl: Wybierz urządzenie dźwięku

en: Select special Audio device, or let windows decide (default), change needs VLC restart to apply.
pl: Wybierz specjalne urządzenie dźwiękowe, albo niech to decyduje Windows (domyślnie), zmiana wymaga ponownego uruchomienia VLC.

en: WaveOut audio output
pl: Wyjście audio WaveOut

en: Use float32 output
pl: Użyj wyjścia float32

en: The option allows you to enable or disable the high-quality float32 audio output mode (which is not well supported by some soundcards).
pl: Ta opcja pozwala na włączenie lub wyłączenie modusu wysokiej jakości wyjścia dźwięku float32 (który nie jest w pełni obsługiwany przez niektóre karty dźwiękowe).

en: A/52 dynamic range compression
pl: Kompresja dynamicznego zakresu A/52

en: Dynamic range compression makes the loud sounds softer, and the soft sounds louder, so you can more easily listen to the stream in a noisy environment without disturbing anyone. If you disable the dynamic range compression the playback will be more adapted to a movie theater or a listening room.
pl: Kompresja dynamicznego zakresu wygładza głośne dźwięki, zaś ciche czyni głośniejszymi, tak więc można łatwiej odsłuchiwać strumienia w głośnym środowisku bez przeszkadzania komukolwiek.
    Jeśli zostanie wyłączona kompresja dynamicznego zakresu, dźwięk będzie podobny do takiego jak w sali kinowej lub pokoju akustycznego.

en: ATSC A/52 (AC-3) audio decoder
pl: ATSC A/52 (AC-3) - dekoder audio

en: ADPCM audio decoder
pl: ADPCM - dekoder audio

en: AES3/SMPTE 302M audio decoder
pl: AES3/SMPTE 302M - dekoder audio

en: AES3/SMPTE 302M audio packetizer
pl: Pakietowiec dźwięku AES3/SMPTE 302M

en: AOM video decoder
pl: AOM - dekoder wideo

en: Raw/Log Audio decoder
pl: Raw/Log - dekoder audio

en: Raw audio encoder
pl: Raw - koder audio

en: SoundFont file
pl: Plik SoundFont

en: SoundFont file to use for software synthesis.
pl: Plik SoundFont używany jako syntezator programowy.

en: AudioToolbox MIDI synthesizer
pl: Syntezator MIDI AudioToolbox

en: Ignore ruby (furigana)
pl: Ignoruj Ruby (furigana)

en: Ignore ruby (furigana) in the subtitle.
pl: Ignoruj znaki Ruby (furigana) w napisach.

en: Use Core Text renderer
pl: Użyj rendera Core Text

en: Use Core Text renderer in the subtitle.
pl: Użyj rendera Core Text w napisach.

en: ARIB subtitles decoder
pl: Dekoder napisów ARIB

en: ARIB subtitles
pl: Napisy ARIB

en: bits
pl: bity

en: simple
pl: prosty

en: Various audio and video decoders/encoders delivered by the FFmpeg library. This includes (MS)MPEG4, DivX, SV1,H261, H263, H264, WMV, WMA, AAC, AMR, DV, MJPEG and other codecs
pl: Różne dekodery/kodery audio i wideo wydane przez bibliotekę FFmpeg. Obejmuje to (MS)MPEG4, DivX, SV1,H261, H263, H264, WMV, WMA, AAC, AMR, DV, MJPEG i inne kodeki

en: FFmpeg audio/video decoder
pl: FFmpeg - dekoder audio/wideo

en: Decoding
pl: Dekodowanie

en: Encoding
pl: Kodowanie

en: FFmpeg audio/video encoder
pl: FFmpeg - koder audio/wideo

en: Direct rendering
pl: Bezpośredni rendering

en: Show corrupted frames
pl: Pokaż uszkodzone klatki

en: Prefer visual artifacts instead of missing frames
pl: Zamiast brakujących ramek, używaj artefaktów wizualnych

en: Error resilience
pl: Odporność na błędy

en: libavcodec can do error resilience.
    However, with a buggy encoder (such as the ISO MPEG-4 encoder from M$) this can produce a lot of errors.
    Valid values range from 0 to 4 (0 disables all errors resilience).
pl: libavcodec może rozpoznawać błędy.
    Jednakże z błędnym koderem (np. ISO MPEG-4 od M$) może to wywołać dużo błędów.
    Poprawne wartości od 0 do 4 (0 wyłącza jakiekolwiek rozpoznawanie błędów).

en: Workaround bugs
pl: Obejście błędów

en: Try to fix some bugs:
    1  autodetect
    2  old msmpeg4
    4  xvid interlaced
    8  ump4 
    16 no padding
    32 ac vlc
    64 Qpel chroma.
    This must be the sum of the values. For example, to fix "ac vlc" and "ump4", enter 40.
pl: Spróbuj naprawić niektóre błędy:
    1  auto-wykrycie
    2  stary msmpeg4
    4  xvid z przeplotem
    8  ump4
    16 bez wypełniania
    32 ac vlc
    64 barwy Qpel.
    Musi to być sumą wartości. Na przykład, aby naprawić "vlc ac" i "umpP4", wpisz 40.

en: Hurry up
pl: Pospiesz się

en: The decoder can partially decode or skip frame(s) when there is not enough time. It's useful with low CPU power but it can produce distorted pictures.
pl: Dekoder może częściowo dekodować lub pominąć klatki, gdy nie ma wystarczająco czasu. Przydatne przy słabym procesorze, ale może tworzyć zniekształcone obrazy.

en: Allow speed tricks
pl: Pozwól na sztuczki prędkości

en: Allow non specification compliant speedup tricks. Faster but error-prone.
pl: Zezwala na niespecyfikowane sztuczki przyspieszenia. Szybciej, ale błędne.

en: Skip frame (default=0)
pl: Pomijaj klatkę (domyślne=0)

en: Force skipping of frames to speed up decoding (-1=None, 0=Default, 1=B-frames, 2=P-frames, 3=B+P frames, 4=all frames).
pl: Wymuś pomijanie klatek, aby przyspieszyć dekodowanie (-1=brak, 0=domyślne, 1=B-klatki, 2=P-klatki, 3=B+P klatki P, 4=wszystkie klatki).

en: Skip idct (default=0)
pl: Pomijaj idct (domyślne=0)

en: Force skipping of idct to speed up decoding for frame types (-1=None, 0=Default, 1=B-frames, 2=P-frames, 3=B+P frames, 4=all frames).
pl: Wymuś pomijanie informacji idct, aby przyspieszyć dekodowanie dla typu klatek (-1=Żadne, 0=Domyślne, 1=Klatki B, 2=Klatki P, 3=Klatki B+P, 4=wszystkie klatki).

en: Debug mask
pl: Maska debugu

en: Set FFmpeg debug mask
pl: Ustaw maskę debuggera FFmpeg

en: Codec name
pl: Nazwa kodeka

en: Internal libavcodec codec name
pl: Wewnętrzna nazwa kodeka libavcodec

en: Skip the loop filter for H.264 decoding
pl: Omiń filtr pętli dla dekodowania H.264

en: Skipping the loop filter (aka deblocking) usually has a detrimental effect on quality. However it provides a big speedup for high definition streams.
pl: Omijanie filtra pętli (znany jako usuwanie bloków) zwykle ma negatywny wpływ na jakość. Może jednak zwiększyć prędkość strumieni o wysokiej rozdzielczości.

en: Hardware decoding
pl: Sprzętowe dekodowanie

en: This allows hardware decoding when available.
pl: To pozwala na dekodowanie sprzętowe, gdy jest dostępne.

en: Threads
pl: Wątki

en: Number of threads used for decoding, 0 meaning auto
pl: Liczba wątków używanych do dekodowania, 0 oznacza automatycznie

en: Ratio of key frames
pl: Stosunek liczby klatek kluczowych

en: Number of frames that will be coded for one key frame.
pl: Liczba klatek, które są kodowane dla jeden klatki kluczowej.

en: Ratio of B frames
pl: Stosunek liczby klatek B

en: Number of B frames that will be coded between two reference frames.
pl: Liczba klatek B, które są kodowane między dwoma klatkami referencyjnymi.

en: Video bitrate tolerance
pl: Tolerancja bitrate obrazu

en: Video bitrate tolerance in kbit/s.
pl: Tolerancja bitrate obrazu w kbit/s.

en: Interlaced encoding
pl: Kodowanie z przeplotem

en: Enable dedicated algorithms for interlaced frames.
pl: Włącz dedykowane algorytmy dla klatek z przeplotem.

en: Interlaced motion estimation
pl: Przewidywania ruchu z przeplotem

en: Enable interlaced motion estimation algorithms. This requires more CPU.
pl: Włącz algorytmy przewidywania ruchu z przeplotem. To wymaga większej mocy obliczeniowej procesora.

en: Pre-motion estimation
pl: Wczesne przewidywania ruchu

en: Enable the pre-motion estimation algorithm.
pl: Włącz algorytm przewidywania wczesnego ruchu.

en: Rate control buffer size
pl: Stawka kontroli rozmiaru bufora

en: Rate control buffer size (in kbytes). A bigger buffer will allow for better rate control, but will cause a delay in the stream.
pl: Rozmiar stawki kontroli bufora (w kilobajtach). Większy bufor pozwoli na lepszą kontrolę stawki, ale spowoduje opóźnienie w strumieniu.

en: Rate control buffer aggressiveness
pl: Agresywność stawki kontroli bufora

en: Rate control buffer aggressiveness.
pl: Agresywność stawki kontroli bufora.

en: I quantization factor
pl: Współczynnik kwantyzacji I

en: Quantization factor of I frames, compared with P frames (for instance 1.0 => same qscale for I and P frames).
pl: Współczynnik kwantyzacji klatek I, w porównaniu z klatkami P (na przykład 1.0=> ten sam qscale dla klatek I i B).

en: Noise reduction
pl: Redukcja szumów

en: Enable a simple noise reduction algorithm to lower the encoding length and bitrate, at the expense of lower quality frames.
pl: Włącz prosty algorytm redukcji szumów, aby obniżyć długość kodowania i bitrate kosztem klatek niższej jakości.

en: MPEG4 quantization matrix
pl: Macierz kwantyzacji MPEG4

en: Use the MPEG4 quantization matrix for MPEG2 encoding. This generally yields a better looking picture, while still retaining the compatibility with standard MPEG2 decoders.
pl: Używaj macierzy kwantyzacji MPEG4 dla kodowania MPEG2. Zwykle daje lepszy wygląd obrazu, zachowując przy tym kompatybilność ze standardami dekoderów MPEG2.

en: Quality level
pl: Poziom jakości

en: Quality level for the encoding of motions vectors (this can slow down the encoding very much).
pl: Poziom jakości dla kodowania wektorów ruchów (to może bardzo mocno spowolnić kodowanie).

en: The encoder can make on-the-fly quality tradeoffs if your CPU can't keep up with the encoding rate. It will disable trellis quantization, then the rate distortion of motion vectors (hq), and raise the noise reduction threshold to ease the encoder's task.
pl: Koder może bezpośrednio ustalić kompromis w sprawie jakości podczas kodowania, jeśli procesor nie jest w stanie nadążyć z prędkością kodowania. Będzie on wyłączał kwantyzację trellis, następnie stopień zniekształcenia wektorów ruchu (wysokiej jakości), i podniesienie progu redukcji szumów w celu ułatwienia zadania kodera.

en: Minimum video quantizer scale
pl: Minimalna skala kwantyzatora obrazu

en: Minimum video quantizer scale.
pl: Minimalna skala kwantyzatora obrazu.

en: Maximum video quantizer scale
pl: Maksymalna skala kwantyzatora obrazu

en: Maximum video quantizer scale.
pl: Maksymalna skala kwantyzatora obrazu.

en: Trellis quantization
pl: Kwantyzacja Trellis

en: Enable trellis quantization (rate distortion for block coefficients).
pl: Włącz kwantyzację trellis (stopień zniekształcenia dla współczynników bloku).

en: Fixed quantizer scale
pl: Stała skala kwantyzatora

en: A fixed video quantizer scale for VBR encoding (accepted values: 0.01 to 255.0).
pl: Stała skala kwantyzatora obrazu dla kodowania VBR (akceptowane wartości: 0.01 do 255.0).

en: Strict standard compliance
pl: Ścisła zgodność ze standardami

en: Force a strict standard compliance when encoding (accepted values: -2 to 2).
pl: Wymuś ścisłą standardową zgodność podczas kodowania (akceptowane wartości: -2 do 2).

en: Luminance masking
pl: Maskowanie luminancji

en: Raise the quantizer for very bright macroblocks (default: 0.0).
pl: Podnieś kwantyzatora dla bardzo jasnych makrobloków (domyślnie: 0.0).

en: Darkness masking
pl: Maskowanie ciemności

en: Raise the quantizer for very dark macroblocks (default: 0.0).
pl: Podnieś kwantyzatora dla bardzo ciemnych makrobloków (domyślnie: 0.0).

en: Motion masking
pl: Maskowanie ruchów

en: Raise the quantizer for macroblocks with a high temporal complexity (default: 0.0).
pl: Podnieś kwantyzatora dla makrobloków o dużej złożoności czasowej (domyślnie: 0.0).

en: Border masking
pl: Maskowanie ramki

en: Raise the quantizer for macroblocks at the border of the frame (default: 0.0).
pl: Podnieś kwantyzatora dla makrobloków na brzegu klatki (domyślnie: 0.0).

en: Luminance elimination
pl: Eliminacja luminancji

en: Eliminates luminance blocks when the PSNR isn't much changed (default: 0.0). The H264 specification recommends -4.
pl: Eliminuje bloki luminancji, gdy PSNR nie jest znacznie zmieniony (domyślnie: 0.0). Specyfikacja H264 zaleca -4.

en: Chrominance elimination
pl: Eliminacja barw

en: Eliminates chrominance blocks when the PSNR isn't much changed (default: 0.0). The H264 specification recommends 7.
pl: Eliminuje bloki barw, gdy PSNR nie jest znacznie zmieniony (domyślnie: 0.0). Specyfikacja H264 zaleca 7.

en: Specify AAC audio profile to use
pl: Określ używany profil AAC

en: Specify the AAC audio profile to use for encoding the audio bitstream. It takes the following options: main, low, ssr (not supported),ltp, hev1, hev2 (default: low). hev1 and hev2 are currently supported only with libfdk-aac enabled libavcodec
pl: Określ używany profil AAC do kodowania dźwięku strumieni bitowych. Przyjmuje następujące opcje: main, low, ssr (nie obsługiwany),ltp, hev1, hev2 (domyślnie: low). hev1 i hev2 są obecnie obsługiwane tylko z libfdk-aac aktywnym libavcodec

en: Direct3D11 Video Acceleration
pl: Przyspieszenie obrazu Direct3D11

en: DirectX Video Acceleration (DXVA) 2.0
pl: Przyspieszenie obrazu DirectX (DXVA) 2.0

en: It seems your Libav/FFmpeg (libavcodec) installation lacks the following encoder:
    %s.
    If you don't know how to fix this, ask for support from your distribution.
    
    This is not an error inside VLC media player.
    Do not contact the VideoLAN project about this issue.
pl: Wydaje się, że Twoja instalacja Libav/FFmpeg (libavcodec) nie ma następującego kodera:
    %s.
    Jeśli nie wiesz, jak rozwiązać ten problem, zwrócić się o wsparcie do Twojego dystrybutora.
    
    To nie jest błąd wewnątrz VLC media playera.
    Nie kontaktuj projektu VideoLAN na ten temat.

en: unknown
pl: nieznany

en: video
pl: wideo

en: subpicture
pl: podobraz

en: VLC could not open the %4.4s %s encoder.
pl: VLC nie może otworzyć kodera %4.4s %s.

en: VA-API video decoder via DRM
pl: VA-API - dekoder wideo przez DRM

en: VA-API video decoder
pl: VA-API - dekoder wideo

en: BPG image decoder
pl: BPG - dekoder obrazu

en: Opacity
pl: Siła pokrycia

en: Setting to true makes the text to be boxed and maybe easier to read.
pl: Ustawienie na true sprawia, że tekst będzie obramowany i może być bardziej czytelny.

en: Closed Captions decoder
pl: Dekoder zamkniętych napisów

en: CDG video decoder
pl: CDG - dekoder wideo

en: Crystal HD hardware video decoder
pl: Crystal HD - sprzętowy dekoder wideo

en: CVD subtitle decoder
pl: Dekoder napisów CVD

en: Chaoji VCD subtitle packetizer
pl: Pakietowiec napisów Chaoji VCD

en: Encoding quality
pl: Jakość kodowania

en: Enforce a quality between 0 (lossless) and 511 (worst).
pl: Wymuś jakość między 0 (bezstratna) a 511 (najgorsza).

en: Keyframe interval
pl: Interwał klatki kluczowej

en: Enforce a keyframe interval between 1 and 1000.
pl: Wymuś odstęp między klatkami kluczowymi od 1 do 1000.

en: Daala video decoder
pl: Daala - dekoder wideo

en: Daala video packetizer
pl: Pakietowiec obrazu Daala

en: Daala video encoder
pl: Daala - koder wideo

en: Chroma format
pl: Format chromy

en: Picking chroma format will force a conversion of the video into that format
pl: Zbieranie formatu chromy wymusza konwersję obrazu do tego formatu

en: Frames Threads
pl: Wątki klatek

en: Max number of threads used for frame decoding, default 0=auto
pl: Maksymalna liczba wątków używanych do dekodowania klatek, domyślnie 0=auto

en: Tiles Threads
pl: Wątki kafelek

en: Max number of threads used for tile decoding, default 0=auto
pl: Maksymalna liczba wątków używanych do dekodowania kafelek, domyślnie 0=auto

en: Dav1d video decoder
pl: Dekoder obrazu Dav1d

en: DTS dynamic range compression
pl: Kompresja dynamicznego zakresu DTS

en: DTS Coherent Acoustics audio decoder
pl: DTS Coherent Acoustics - dekoder audio

en: Save raw codec data
pl: Zapisz surowe dane kodeku

en: Save the raw codec data if you have selected/forced the dummy decoder in the main options.
pl: Zapisz surowe dane kodeku, jeśli wybrałeś/wymusiłeś fikcyjny dekoder w głównych opcjach.

en: Dummy decoder
pl: Fikcyjny dekoder

en: Dump decoder
pl: Dekoder zrzutu

en: DirectMedia Object decoder
pl: Dekoder obiektów DirectMedia

en: DirectMedia Object encoder
pl: Koder obiektów DirectMedia

en: Decoding X coordinate
pl: Współrzędna X dekodowania

en: X coordinate of the rendered subtitle
pl: Współrzędna X renderowanych napisów

en: Decoding Y coordinate
pl: Współrzędna Y dekodowania

en: Y coordinate of the rendered subtitle
pl: Współrzędna Y renderowanych napisów

en: Subpicture position
pl: Pozycja podobrazów

en: You can enforce the subpicture position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, e.g. 6=top-right).
pl: Możesz wymusić pozycję podobrazów na obrazie (0=środek, 1=lewa, 2=prawa, 4=góra, 8=dół, możesz użyć też kombinacje z tych parametrów, np. 6 = prawa-góra).

en: Encoding X coordinate
pl: Współrzędna X kodowania

en: X coordinate of the encoded subtitle
pl: Współrzędna X kodowanych napisów

en: Encoding Y coordinate
pl: Współrzędna Y kodowania

en: Y coordinate of the encoded subtitle
pl: Współrzędna Y kodowanych napisów

en: DVB subtitles decoder
pl: Dekoder napisów DVB

en: DVB subtitles
pl: Napisy DVB

en: DVB subtitles encoder
pl: Koder napisów DVB

en: Dummy encoder
pl: Fikcyjny dekoder

en: AAC audio decoder (using libfaad2)
pl: AAC - dekoder audio (używa libfaad2)

en: AAC extension
pl: Rozszerzenie AAC

en: Encoder Profile
pl: Profil kodera

en: Encoder Algorithm to use.
pl: Używany algorytm kodera.

en: Enable spectral band replication
pl: Włącz replikację pasma widma

en: This is an optional feature only for the AAC-ELD profile.
pl: To jest opcjonalna funkcja tylko dla profilu AAC-ELD.

en: VBR Quality
pl: Jakość VBR

en: Quality of the VBR Encoding (0=cbr, 1-5 constant vbr quality, 5 is the best).
pl: Jakość kodowania VBR (0 = CBR, 1-5 stała jakość VBR, 5 jest najlepsza).

en: Enable afterburner library
pl: Włącz bibliotekę afterburner

en: This library will produce higher quality audio at the expense of additional CPU usage (default is enabled).
pl: Biblioteka ta spowoduje wyższą jakość dźwięku kosztem dodatkowego obciążenia procesora (domyślnie jest włączona).

en: Signaling mode of the extension AOT
pl: Tryb sygnalizacji rozszerzenia AOT

en: 1 is explicit for SBR and implicit for PS (default), 2 is explicit hierarchical.
pl: 1 jest jawne dla SBR i niejawne dla PS (ustawienie domyślne), 2 jest jawne hierarchiczne.

en: FDK-AAC Audio encoder
pl: FDK-AAC - koder audio

en: Flac audio decoder
pl: Flac - dekoder audio

en: Flac audio encoder
pl: Flac - koder audio

en: Synthesis gain
pl: Wzmocnienie syntezy

en: This gain is applied to synthesis output. High values may cause saturation when many notes are played at a time.
pl: To wzmocnienie stosuje się do wyjścia syntezy. Wysokie wartości mogą spowodować nasycenie, gdy odtwarza się kilka nut jednocześnie.

en: Polyphony
pl: Polifonia

en: The polyphony defines how many voices can be played at a time. Larger values require more processing power.
pl: Polifonia określa ile głosów może być odtwarzanych jednocześnie. Większe wartości wymagają więcej mocy obliczeniowej.

en: Reverb
pl: Pogłos

en: FluidSynth MIDI synthesizer
pl: Syntezator MIDI FluidSynth

en: MIDI synthesis not set up
pl: Syntetyzator MIDI nie jest ustawiony

en: A sound font file (.SF2) is required for MIDI synthesis.
    Please install a sound font and configure it from the VLC preferences (Input / Codecs > Audio codecs > FluidSynth).
pl: Dla syntezy MIDI wymagany jest plik SoundFont (.SF2).
    Należy zainstalować i skonfigurować ten plik w preferencjach VLC (Wejście/Kodeki > Kodeki dźwięku > FluidSynth).

en: G.711 decoder
pl: Dekoder G.711

en: G.711 encoder
pl: Koder G.711

en: Uses GStreamer framework's plugins to decode the media codecs
pl: Używa wtyczek frameworku GStreamer do dekodowania kodeków multimedialnych

en: Use DecodeBin
pl: Używaj DecodeBin

en: DecodeBin is a container element, that can add and manage multiple elements. Apart from adding the decoders, decodebin also adds elementary stream parsers which can provide more info such as codec profile, level and other attributes, in the form of GstCaps (Stream Capabilities) to decoder.
pl: DecodeBin jest elementem kontenera, który możne dodawać i zarządzać wieloma elementami. Oprócz dodawania dekoderów, decodebin dodaje również elementarne parsery strumieniowe, które mogą dostarczyć dekoderze więcej informacji niż kodek profilu, takich jak poziom i inne atrybuty, w formie GstCaps (funkcje strumieniowania).

en: GStreamer Based Decoder
pl: Dekoder oparty na GStreamer

en: Quality level for encoding (this can enlarge or reduce output image size).
pl: Poziom jakości kodowania (może zwiększyć lub zmniejszyć rozmiar obrazu wyjściowego).

en: JPEG image decoder
pl: JPEG - dekoder obrazu

en: JPEG image encoder
pl: JPEG - koder obrazu

en: Formatted Subtitles
pl: Sformatowane napisy

en: Kate streams allow for text formatting. VLC partly implements this, but you can choose to disable all formatting. Note that this has no effect is rendering via Tiger is enabled.
pl: Strumienie Kate pozwalają na formatowanie tekstu. VLC częściowo realizuje to, ale możesz wyłączyć wszystkie formatowania. Zauważ, że nie ma to żadnego wpływu, jeśli włączone jest renderowanie Tigera.

en: Shadow
pl: Cień

en: Outline
pl: Kontury

en: Black
pl: Czarny

en: Gray
pl: Szary

en: Silver
pl: Srebrny

en: White
pl: Biały

en: Maroon
pl: Kasztanowy

en: Red
pl: Czerwony

en: Fuchsia
pl: Fuksja

en: Yellow
pl: Żółty

en: Olive
pl: Oliwkowy

en: Green
pl: Zielony

en: Teal
pl: Akwamaryna

en: Purple
pl: Purpurowy

en: Navy
pl: Niebieski-Navy

en: Blue
pl: Niebieski

en: Aqua
pl: Niebieski wodny

en: Use Tiger for rendering
pl: Użyj Tiger do renderingu

en: Kate streams can be rendered using the Tiger library. Disabling this will only render static text and bitmap based streams.
pl: Strumienie Kate mogą być renderowane z wykorzystaniem biblioteki Tigera. Wyłączenie tego renderuje tylko statyczny tekst i strumienie bazujące na bitmapach.

en: Rendering quality
pl: Jakość renderowania

en: Select rendering quality, at the expense of speed. 0 is fastest, 1 is highest quality.
pl: Wybierz jakość renderingu, kosztem prędkości. 0 jest najszybszy, 1 jest najwyższej jakości.

en: Default font effect
pl: Domyślny efekt czcionki

en: Add a font effect to text to improve readability against different backgrounds.
pl: Dodaj efekt czcionki do tekstu w celu zwiększenia czytelności na różnych tłach.

en: Default font effect strength
pl: Domyślna siła efektu czcionki

en: How pronounced to make the chosen font effect (effect dependent).
pl: Wpływ na wybrany efekt czcionki (zależny od efektu).

en: Default font description
pl: Domyślny opis czcionki

en: Which font description to use if the Kate stream does not specify particular font parameters (name, size, etc) to use. A blank name will let Tiger choose font parameters where appropriate.
pl: Używany opis czcionek, jeśli strumień Kate nie określa poszczególnych parametrów czcionki (nazwa, rozmiar itp.). W razie potrzeby, pusta nazwa pozwoli na wybór parametrów czcionki przez Tigera.

en: Default font color
pl: Domyślny kolor czcionki

en: Default font color to use if the Kate stream does not specify a particular font color to use.
pl: Używany domyślny kolor czcionki, jeśli strumień Kate nie określa konkretnego koloru czcionki.

en: Default font alpha
pl: Domyślna alfa czcionki

en: Transparency of the default font color if the Kate stream does not specify a particular font color to use.
pl: Przejrzystość domyślnego koloru czcionki, jeśli strumień Kate nie określa konkretnego koloru czcionki.

en: Default background color
pl: Domyślny kolor tła

en: Default background color if the Kate stream does not specify a background color to use.
pl: Domyślny kolor tła, jeśli strumień Kate nie określa koloru tła.

en: Default background alpha
pl: Domyślna alfa tła

en: Transparency of the default background color if the Kate stream does not specify a particular background color to use.
pl: Przejrzystość domyślnego koloru tła, jeśli strumień Kate nie określa konkretnego koloru tła.

en: Kate is a codec for text and image based overlays.
    The Tiger rendering library is needed to render complex Kate streams, but VLC can still render static text and image based subtitles if it is not available.
    Note that changing settings below will not take effect until a new stream is played. This will hopefully be fixed soon.
pl: Kate jest kodekiem dla tekstu i obrazów bazującym na nakładkach.
    Biblioteka renderowania Tigera jest potrzebna do renderowania rozbudowanych strumieni Kate, ale VLC nadal może renderować stały tekst i napisy bazujące na obrazach, jeśli nie są dostępne.
    Pamiętaj, że zmiana ustawienia poniżej nie ma efektu, dopiero aż zostanie odtwarzany nowy strumień. Mamy nadzieję, że zostanie to niedługo naprawione.

en: Kate overlay decoder
pl: Dekoder pokrycia Kate

en: Tiger rendering defaults
pl: Domyślne ustawienia renderingu Tigera

en: Kate text subtitles packetizer
pl: Pakietowiec napisów tekstu Kate

en: Additional fonts directory
pl: Katalog dodatkowych czcionek

en: Subtitles (advanced)
pl: Napisy (zaawansowane)

en: Subtitle renderers using libass
pl: Rendery napisów używające libass

en: Building font cache
pl: Aktualizacja podręcznej pamięci czcionek

en: Please wait while your font cache is rebuilt.
    This should take less than a minute.
pl: Zaczekaj chwilę, trwa aktualizacja podręcznej pamięci czcionek.
    Powinno to zająć mniej niż minutę.

en: MPEG I/II video decoder (using libmpeg2)
pl: Dekoder obrazu MPEG I/II (używa libmpeg2)

en: Linear PCM audio decoder
pl: PCM - liniowy dekoder audio

en: Linear PCM audio packetizer
pl: Liniowy pakietowiec dźwięku PCM

en: Linear PCM audio encoder
pl: PCM - liniowy koder audio

en: MPEG audio layer I/II/III decoder
pl: MPEG warstwa I/II/III - dekoder audio

en: Media Foundation Transform decoder
pl: Dekoder Media Foundation Transform

en: MPEG audio decoder using mpg123
pl: MPEG  - dekoder audio (używa mpg123)

en: OggSpots video decoder
pl: OggSpots - dekoder wideo

en: OggSpots video packetizer
pl: Pakietowiec obrazu OggSpots

en: OMX direct rendering
pl: Bezpośredni rendering OMX

en: Enable OMX direct rendering.
pl: Włącz bezpośredni rendering OMX.

en: Audio/Video decoder (using OpenMAX IL)
pl: Dekoder audio/wideo (używa OpenMAX IL)

en: Video encoder (using OpenMAX IL)
pl: Koder wideo (używa OpenMAX IL)

en: OpenMAX IL video output
pl: Wyjście obrazu OpenMAX IL

en: Opus audio decoder
pl: Opus - dekoder audio

en: Opus audio encoder
pl: Opus - koder audio

en: PNG video decoder
pl: PNG - dekoder wideo

en: PNG video encoder
pl: PNG - koder wideo

en: Enable software mode
pl: Włącz tryb oprogramowania

en: Allow the use of the Intel Media SDK software implementation of the codecs if no QuickSync Video hardware acceleration is present on the system.
pl: Pozwól na używanie wdrożenia oprogramowania kodeków Intel Media SDK, jeśli system nie posiada sprzętowego przyspieszania obrazu QuickSync.

en: Codec Profile
pl: Profil kodeka

en: Specify the codec profile explicitly. If you don't, the codec will determine the correct profile from other sources, such as resolution and bitrate. E.g. 'high'
pl: Określ jawnie profil kodeka. Jeśli tego nie zrobisz, kodek określi odpowiedni profil z innych źródeł, takich jak rozdzielczość i bitrate. Np. 'wysoki'

en: Codec Level
pl: Poziom kodeka

en: Specify the codec level explicitly. If you don't, the codec will determine the correct profile from other sources, such as resolution and bitrate. E.g. '4.2' for mpeg4-part10 or 'low' for mpeg2
pl: Określ jawnie poziom kodeka. Jeśli tego nie zrobisz, kodek określi odpowiedni profil z innych źródeł, takich jak rozdzielczość i bitrate. Np. '4.2' dla mpeg4-part10 lub 'niski' dla mpeg2

en: Group of Picture size
pl: Rozmiar grupy obrazów

en: Number of pictures within the current GOP (Group of Pictures); if GopPicSize=0, then the GOP size is unspecified. If GopPicSize=1, only I-frames are used.
pl: Liczba obrazów w bieżącej GOP (grupa obrazów), jeśli GopPicSize=0, to rozmiar grupy obrazów jest nieokreślony. Jeśli GopPicSize=1, używane są tylko I-klatki.

en: Group of Picture Reference Distance
pl: Odległość odniesienia grupy obrazów

en: Distance between I- or P- key frames; if it is zero, the GOP structure is unspecified. Note: If GopRefDist = 1, there are no B-frames used.
pl: Odległość między klatkami kluczowymi I- lub P, jeśli jest zero, struktura grupy obrazów jest nieokreślona. Uwaga: jeśli GopRefDist = 1, nie ma B-klatek.

en: Target Usage
pl: Wykorzystanie docelowe

en: The target usage allow to choose between different trade-offs between quality and speed. Allowed values are: 'speed', 'balanced' and 'quality'.
pl: Wykorzystanie docelowe umożliwienia wyboru różnych kompromisów między jakością i prędkością. Dozwolone wartości to: 'prędkość', 'wyrównane' i 'jakość'.

en: IDR interval
pl: Interwał IDR

en: For H.264, IdrInterval specifies IDR-frame interval in terms of I-frames; if IdrInterval=0, then every I-frame is an IDR-frame. If IdrInterval=1, then every other I-frame is an IDR-frame, etc. For MPEG2, IdrInterval defines sequence header interval in terms of I-frames. If IdrInterval=N, SDK inserts the sequence header before every Nth I-frame. If IdrInterval=0 (default), SDK inserts the sequence header once at the beginning of the stream.
pl: Dla H.264, IdrInterval określa interwał IDR-klatki w zakresie I-klatek; jeśli IdrInterval=0, to każda I-klatka jest IDR-klatką. Jeśli IdrInterval=1, to każda następna I-klatka jest IDR-klatką itp. Dla MPEG2, IdrInterval określa nagłówka sekwencji w zakresie I-klatek. Jeśli IdrInterval=N, SDK wstawia nagłówek sekwencji przed każdą n-tą I-klatką. Jeśli IdrInterval=0 (domyślnie), SDK wstawia nagłówek sekwencji na początku strumienia.

en: Rate Control Method
pl: Metoda funkcji Rate Control

en: The rate control method to use when encoding. Can be one of 'cbr', 'vbr', 'qp', 'avbr'. 'qp' mode isn't supported for mpeg2.
pl: Używana metoda funkcji Rate Control podczas kodowania. Może być jedną z 'cbr', 'vbr', 'qp', 'avbr'. Tryb 'qp' nie jest obsługiwany dla mpeg2.

en: Quantization parameter
pl: Parametr kwantyzacji

en: Quantization parameter for all types of frames. This parameters sets qpi, qpp and qpb. It has less precedence than the forementionned parameters. Used only if rc_method is 'qp'.
pl: Parametr kwantyzacji dla wszystkich typów klatek. Te parametry ustawiają qpi, qpp i qpb. Ma mniejszy priorytet niż wyżej wymienione parametry. Używany tylko, gdy rc_method jest 'qp'.

en: Quantization parameter for I-frames
pl: Parametr kwantyzacji dla I-klatek

en: Quantization parameter for I-frames. This parameter overrides any qp set globally. Used only if rc_method is 'qp'.
pl: Parametr kwantyzacji dla I-klatek. Ten parametr zastępuje globalnie dowolny zestaw qp. Używany tylko, gdy rc_method jest 'qp'.

en: Quantization parameter for P-frames
pl: Parametr kwantyzacji dla P-klatek

en: Quantization parameter for P-frames. This parameter overrides any qp set globally. Used only if rc_method is 'qp'.
pl: Parametr kwantyzacji dla P-klatek. Ten parametr zastępuje globalnie dowolny zestaw qp. Używany tylko, gdy rc_method jest 'qp'.

en: Quantization parameter for B-frames
pl: Parametr kwantyzacji dla B-klatek

en: Quantization parameter for B-frames. This parameter overrides any qp set globally. Used only if rc_method is 'qp'.
pl: Parametr kwantyzacji dla B-klatek. Ten parametr zastępuje globalnie dowolny zestaw qp. Używany tylko, gdy rc_method jest 'qp'.

en: Maximum Bitrate
pl: Maksymalny bitrate

en: Defines the maximum bitrate in kbps (1000 bits/s) for VBR rate control method. If not set, this parameter is computed from other sources such as bitrate, profile, level, etc.
pl: Określa maksymalny bitrate w kbps (1000 bitów/s) dla funkcji Rate Control metodą VBR. Jeśli nie jest ustawiony, parametr zostanie obliczany z innych źródeł, takich jak bitrate, profil, poziom itd.

en: Accuracy of RateControl
pl: Dokładność funkcji RateControl

en: Tolerance in percentage of the 'avbr'  (Average Variable BitRate) method. (e.g. 10 with a bitrate of 800  kbps means the encoder tries not to  go above 880 kbps and under  730 kbps. The targeted accuracy is only reached after a certained  convergence period. See the convergence parameter
pl: Tolerancja metody 'avbr' (średnia zmiennego bitrate) w procentach, np. 10 w bitrate 800 kbps oznacza, że koder nie próbuje przejść powyżej 880 kbps i poniżej 730 kbps. Docelowa dokładność osiągana jest tylko po pewnym okresie konwergencji. Zobacz parametr konwergencji.

en: Convergence time of 'avbr' RateControl
pl: Czas konwergencji funkcji 'avbr' RateControl

en: Number of 100 frames before the 'avbr' rate control method reaches the requested bitrate with the requested accuracy. See the accuracy parameter.
pl: Liczba 100 klatek metody funkcji 'avbr' RateControl przed osiągnięciem pożądanego bitrate z wymaganą dokładnością. Zobacz parametr dokładności.

en: Number of slices per frame
pl: Liczba kawałków na klatkę

en: Number of slices in each video frame; each slice contains one or more macro-block rows. If numslice is not set, the encoder may choose any slice partitioning allowed by the codec standard.
pl: Liczba kawałków w każdej klatce obrazu; każdy kawałek zawiera jeden lub więcej wierszy makro-bloków. Jeśli liczba nie jest ustawiona, koder może wybrać dowolny podział kawałku dozwolonego przez standard kodeka.

en: Number of reference frames
pl: Ilść klatek odniesienia

en: Number of parallel operations
pl: Liczba operacji równoległych

en: Defines the number of parallel encoding operations before we synchronise the result. Higher numbers may result on better throughput depending on hardware. MPEG2 needs at least 1 here.
pl: Określa liczbę równoległych operacji kodowania przed synchronizowaniem wyniku. Wyższe liczby mogą spowodować lepszą przepustowość w zależności od sprzętu. MPEG2 potrzebuje tutaj co najmniej 1.

en: Intel QuickSync Video encoder for MPEG4-Part10/MPEG2 (aka H.264/H.262)
pl: Koder obrazu Intel QuickSync dla MPEG4-Part10/MPEG2 (znany także jako H.264/H.262)

en: Pseudo raw video decoder
pl: Fałszywy dekoder surowego obrazu

en: Pseudo raw video packetizer
pl: Fałszywy pakietowiec surowego obrazu

en: Raw video encoder for RTP
pl: Raw - koder wideo dla RTP

en: Rate control method
pl: Metoda kontroli stosunku

en: Method used to encode the video sequence
pl: Metoda stosowana do kodowania sekwencji obrazu

en: Constant noise threshold mode
pl: Tryb stałego progu szumów

en: Constant bitrate mode (CBR)
pl: Stały bitrate kodowania (CBR)

en: Low Delay mode
pl: Tryb niskiego opóźnienia

en: Lossless mode
pl: Tryb bezstratny

en: Constant lambda mode
pl: Stały tryb lambda

en: Constant error mode
pl: Tryb stałych błędów

en: Constant quality mode
pl: Tryb stałej jakości

en: GOP structure
pl: Struktura GOP

en: GOP structure used to encode the video sequence
pl: Struktura GOP używana do kodowania sekwencji wideo

en: No fixed gop structure. A picture can be intra or inter and refer to previous or future pictures.
pl: Brak stałej struktury GOP. Obraz może być intra lub inter i odnosi się do poprzednich lub przyszłych obrazów.

en: I-frame only sequence
pl: Tylko sekwencja klatek I

en: Inter pictures refere to previous pictures only
pl: Obrazy międzyramkowe odnoszą się tylko do ostatnich obrazów

en: Inter pictures can refer to previous or future pictures
pl: Obrazy międzyramkowe odnoszą się do ostatnich lub przyszłych obrazów

en: Constant quality factor
pl: Stały współczynnik jakości

en: Quality factor to use in constant quality mode
pl: Współczynnik jakości używany w trybie stałej jakości

en: Noise Threshold
pl: Próg szumu

en: Noise threshold to use in constant noise threshold mode
pl: Próg szumu używany w trybie stałego progu szumów

en: CBR bitrate (kbps)
pl: Stały bitrate (kbps)

en: Target bitrate in kbps when encoding in constant bitrate mode
pl: Docelowy bitrate w kbps, jeśli kodujesz w trybie stałego bitrate

en: Maximum bitrate (kbps)
pl: Maksymalny bitrate (kbps)

en: Maximum bitrate in kbps when encoding in constant bitrate mode
pl: Maksymalny bitrate w kbps podczas kodowania w trybie stałego bitrate

en: Minimum bitrate (kbps)
pl: Minimalny bitrate (kbps)

en: Minimum bitrate in kbps when encoding in constant bitrate mode
pl: Minimalny bitrate w kbps podczas kodowania trybie w stałego bitrate

en: GOP length
pl: Długość GOP

en: Number of pictures between successive sequence headers i.e. length of the group of pictures
pl: Liczba obrazów między kolejnymi nagłówkami sekwencji, tzn. długość grupy obrazów (GOP)

en: Prefilter
pl: Filtr wstępny

en: Enable adaptive prefiltering
pl: Włącz adaptacyjne przefiltrowanie

en: No pre-filtering
pl: Bez przed-filtrowania

en: Centre Weighted Median
pl: Zależny element centralny

en: Gaussian Low Pass Filter
pl: Filtr dolnoprzepustowy Gaussa

en: Add Noise
pl: Dodaj szum

en: Gaussian Adaptive Low Pass Filter
pl: Adaptacyjny filtr dolnoprzepustowy Gaussa

en: Low Pass Filter
pl: Filtr dolnoprzepustowy

en: Amount of prefiltering
pl: Kwota przefiltrowania

en: Higher value implies more prefiltering
pl: Wyższa wartość oznacza więcej przefiltrowania

en: Picture coding mode
pl: Tryb kodowania obrazu

en: Field coding is where interlaced fields are coded separately as opposed to a pseudo-progressive frame
pl: Pole kodowania jest tam, gdzie odbywa się oddzielnie kodowane z przeplotem, w przeciwieństwie do pseudo-progresywnej klatki

en: auto - let encoder decide based upon input (Best)
pl: automatycznie - niech zdecyduje koder na podstawie wejścia (najlepsze)

en: force coding frame as single picture
pl: wymuś kodowanie klatki jako pojedynczy obraz

en: force coding frame as separate interlaced fields
pl: wymuś kodowanie klatki jako oddzielne pola z przeplotem

en: Size of motion compensation blocks
pl: Rozmiar bloków kompensacji ruchu

en: automatic - let encoder decide based upon input (Best)
pl: automatyczny - koder zdecyduje na podstawie wejścia (najlepsze)

en: small - use small motion compensation blocks
pl: mały - użyj małych bloków kompensacji ruchu

en: medium - use medium motion compensation blocks
pl: średni - użyj średnich bloków kompensacji ruchu

en: large - use large motion compensation blocks
pl: duży - użyj dużych bloków kompensacji ruchu

en: Overlap of motion compensation blocks
pl: Nakładanie bloków kompensacji ruchu

en: none - Motion compensation blocks do not overlap
pl: brak - bloki kompensacji ruchu nie nakładają się

en: partial - Motion compensation blocks only partially overlap
pl: częściowe - bloki kompensacji ruchu tylko częściowo nakładają się

en: full - Motion compensation blocks fully overlap
pl: pełne - bloki kompensacji ruchu w pełni nakładają się

en: Motion Vector precision
pl: Dokładność wektora ruchu

en: Motion Vector precision in pels
pl: Dokładność wektora ruchu w pikselach

en: Three component motion estimation
pl: Trzy komponenty przewidywania ruchu

en: Use chroma as part of the motion estimation process
pl: Użyj barw jako części procesu przewidywania ruchu

en: Intra picture DWT filter
pl: Filtr Intra obrazu DWT

en: Inter picture DWT filter
pl: Filtr DWT obrazu międzyramkowego

en: Number of DWT iterations
pl: Liczba iteracji DWT

en: Also known as DWT levels
pl: Znane również jako poziomy DWT

en: Enable multiple quantizers
pl: Włącz wielokrotne kwantyzatory

en: Enable multiple quantizers per subband (one per codeblock)
pl: Włącz wielokrotne kwantyzatory na podpasma (jeden na blok kodu)

en: Disable arithmetic coding
pl: Wyłącz kodowanie arytmetyczne

en: Use variable length codes instead, useful for very high bitrates
pl: Użyj kodów o zmiennej długości, przydatne dla bardzo wysokich bitrate

en: perceptual weighting method
pl: metoda percepcyjnego ważenia

en: perceptual distance
pl: percepcyjna odległość

en: perceptual distance to calculate perceptual weight
pl: percepcyjna odległość do obliczenia masy percepcyjnej

en: Horizontal slices per frame
pl: Poziome kawałki na klatkę

en: Number of horizontal slices per frame in low delay mode
pl: Liczba poziomych kawałków na klatkę w trybie niskiego opóźnienia

en: Vertical slices per frame
pl: Pionowe kawałki na klatkę

en: Number of vertical slices per frame in low delay mode
pl: Liczba pionowych kawałków na klatkę w trybie niskiego opóźnienia

en: Size of code blocks in each subband
pl: Rozmiar bloków kodu w każdym podpasmie

en: small - use small code blocks
pl: mały - użyj małych bloków kodu

en: medium - use medium sized code blocks
pl: średni - użyj średnich bloków kodu

en: large - use large code blocks
pl: duży - użyju dużych bloków kodu

en: full - One code block per subband
pl: pełny - jeden blok kodu na każde podpasmo

en: Enable hierarchical Motion Estimation
pl: Włącz hierarchiczne przewidywania ruchu

en: Number of levels of downsampling
pl: Liczba poziomów zmniejszania próbkowania

en: Number of levels of downsampling in hierarchical motion estimation mode
pl: Liczba poziomów próbkowania w dół w hierarchicznym trybie przewidywania ruchu

en: Enable Global Motion Estimation
pl: Włącz globalne przewidywania ruchu

en: Enable Phase Correlation Estimation
pl: Włącz fazowe przewidywania korelacji

en: Enable Scene Change Detection
pl: Włącz wykrywanie zmiany sceny

en: Force Profile
pl: Wymuś profil

en: VC2 Low Delay Profile
pl: Profil niskiego opóźnienia VC2

en: VC2 Simple Profile
pl: Prosty profil VC2

en: VC2 Main Profile
pl: Główny profil VC2

en: Main Profile
pl: Główny profil

en: Dirac video decoder using libschroedinger
pl: Dirac - dekoder wideo używający libschroedinger

en: Dirac video encoder using libschroedinger
pl: Dirac - koder wideo używający libschroedinger

en: SCTE-18 decoder
pl: Dekoder SCTE-18

en: Emergency Alert Messaging for Cable
pl: Komunikaty alarmowe dla Kabla

en: SCTE-27 decoder
pl: Dekoder SCTE-27

en: SDL Image decoder
pl: Dekoder obrazu SDL

en: SDL_image video decoder
pl: SDL_image - dekoder wideo

en: MP3 fixed point audio encoder
pl: MP3 - koder audio stałego punktu

en: S/PDIF pass-through decoder
pl: Dekoder przesyłania dźwięku S/PDIF

en: Mode
pl: Tryb

en: Enforce the mode of the encoder.
pl: Wymuś tryb kodera.

en: Enforce a quality between 0 (low) and 10 (high).
pl: Wymuś jakość między 0 (niska) a 10 (wysoka).

en: Encoding complexity
pl: Kompleksowość kodowania

en: Enforce the complexity of the encoder.
pl: Wymuś kompleksowość kodera.

en: Maximal bitrate
pl: Maksymalny bitrate

en: Enforce the maximal VBR bitrate
pl: Wymuś maksymalny bitrate VBR

en: CBR encoding
pl: Kodowanie CBR

en: Enforce a constant bitrate encoding (CBR) instead of default variable bitrate encoding (VBR).
pl: Wymuś stały bitrate kodowania (CBR) zamiast domyślnego zmiennego bitrate kodowania (VBR).

en: Voice activity detection
pl: Wykrywanie aktywnego głosu

en: Enable voice activity detection (VAD). It is automatically activated in VBR mode.
pl: Włącz wykrywanie aktywności głosu (VAD). Jest automatycznie uruchamiane w trybie VBR.

en: Discontinuous Transmission
pl: Nieciągła transmisja

en: Enable discontinuous transmission (DTX).
pl: Włącz nieciągłą transmisję (DTX).

en: Narrow-band (8kHz)
pl: Wąskie pasmo (8kHz)

en: Wide-band (16kHz)
pl: Szerokie pasmo (16kHz)

en: Ultra-wideband (32kHz)
pl: Ultra-szerokie pasmo (32kHz)

en: Speex audio decoder
pl: Speex - dekoder audio

en: Speex audio packetizer
pl: Pakietowiec dźwięku Speex

en: Speex audio encoder
pl: Speex - koder audio

en: Disable DVD subtitle transparency
pl: Wyłącz przezroczystość napisów DVD

en: Removes all transparency effects used in DVD subtitles.
pl: Usuwa wszystkie efekty przezroczystości używane w napisach DVD.

en: DVD subtitles decoder
pl: Dekoder napisów DVD

en: DVD subtitles
pl: Napisy DVD

en: DVD subtitles packetizer
pl: Pakietowiec napisów DVD

en: EBU STL subtitles decoder
pl: Dekoder napisów EBU STL

note: xgettext: The character encoding name in parenthesis corresponds to that used for the GetACP translation. "Windows-1252" applies to Western European languages using the Latin alphabet.
en: Default (Windows-1252)
pl: Domyślny (Windows-1250)

en: System codeset
pl: Systemowy kod znaku

en: Universal (UTF-8)
pl: Unicode (UTF-8)

en: Universal (UTF-16)
pl: Unicode (UTF-16)

en: Universal (big endian UTF-16)
pl: Unicode (Big Endian UTF-16)

en: Universal (little endian UTF-16)
pl: Unicode (Little Endian UTF-16)

en: Universal, Chinese (GB18030)
pl: Unicode, Chiński (GB18030)

en: Western European (Latin-9)
pl: Zachodnioeuropejski (Latin-9)

en: Western European (Windows-1252)
pl: Zachodnioeuropejski (Windows-1252)

en: Western European (IBM 00850)
pl: Zachodnioeuropejski (IBM 00850)

en: Eastern European (Latin-2)
pl: Wschodnioeuropejski (Latin-2)

en: Eastern European (Windows-1250)
pl: Wschodnioeuropejski (Windows-1250)

en: Nordic (Latin-6)
pl: Nordycki (Latin-6)

en: Cyrillic (Windows-1251)
pl: Cyrylica (Windows-1251)

en: Russian (KOI8-R)
pl: Rosyjski (KOI8-R)

en: Ukrainian (KOI8-U)
pl: Ukraiński (KOI8-U)

en: Arabic (ISO 8859-6)
pl: Arabski (ISO-8859-6)

en: Arabic (Windows-1256)
pl: Arabski (Windows-1256)

en: Greek (ISO 8859-7)
pl: Grecki (ISO-8859-7)

en: Greek (Windows-1253)
pl: Grecki (Windows-1253)

en: Hebrew (ISO 8859-8)
pl: Hebrajski (ISO-8859-8)

en: Hebrew (Windows-1255)
pl: Hebrajski (Windows-1255)

en: Turkish (ISO 8859-9)
pl: Turecki (ISO-8859-9)

en: Turkish (Windows-1254)
pl: Turecki (Windows-1254)

en: Thai (TIS 620-2533/ISO 8859-11)
pl: Tajski (TIS 620-2533/ISO 8859-11)

en: Thai (Windows-874)
pl: Tajski (Windows-874)

en: Baltic (Latin-7)
pl: Bałtycki (Latin-7)

en: Baltic (Windows-1257)
pl: Bałtycki (Windows-1257)

en: Celtic (Latin-8)
pl: Celtycki (Latin-8)

en: South-Eastern European (Latin-10)
pl: Południowo-wschodnioeuropejski (Latin-10)

en: Simplified Chinese (ISO-2022-CN-EXT)
pl: Chiński uproszczony (ISO-2022-CN-EXT)

en: Simplified Chinese Unix (EUC-CN)
pl: Chiński uproszczony Unix (EUC-CN)

en: Japanese (7-bits JIS/ISO-2022-JP-2)
pl: Japoński (7-bits JIS/ISO-2022-JP-2)

en: Japanese Unix (EUC-JP)
pl: Japoński Unix (EUC-JP)

en: Japanese (Shift JIS)
pl: Japoński (Shift JIS)

en: Korean (EUC-KR/CP949)
pl: Koreański (EUC-KR/CP949)

en: Korean (ISO-2022-KR)
pl: Koreański (ISO-2022-KR)

en: Traditional Chinese (Big5)
pl: Chiński tradycyjny (Big5)

en: Traditional Chinese Unix (EUC-TW)
pl: Chiński tradycyjny Unix (EUC-TW)

en: Hong-Kong Supplementary (HKSCS)
pl: Rozszerzony zbiór znaków Hongkongu (HKSCS)

en: Vietnamese (VISCII)
pl: Wietnamski (VISCII)

en: Vietnamese (Windows-1258)
pl: Wietnamski (Windows-1258)

en: Subtitle text encoding
pl: Kodowanie tekstu napisów

en: Set the encoding used in text subtitles
pl: Ustaw kodowanie używane w napisach tekstowych

en: Subtitle justification
pl: Wyrównanie napisów

en: Set the justification of subtitles
pl: Ustaw wyrównanie napisów

en: UTF-8 subtitle autodetection
pl: Automatyczne wykrywanie napisów UTF-8

en: This enables automatic detection of UTF-8 encoding within subtitle files.
pl: Ta opcja włącza automatyczne wykrywanie kodowania UTF-8 w plikach napisów.

en: Text subtitle decoder
pl: Dekoder napisów tekstowych

[ctx: GetACP]
note: xgettext: The Windows ANSI code page most commonly used for this language. VLC uses this as a guess of the subtitle files character set (if UTF-8 and UTF-16 autodetection fails). Western European languages normally use "CP1252", which is a Microsoft-variant of ISO 8859-1. That suits the Latin alphab
en: CP1252
pl: CP1250

en: Some subtitle formats allow for text formatting. VLC partly implements this, but you can choose to disable all formatting.
pl: Niektóre formaty napisów pozwalają na formatowanie tekstu. VLC częściowo to realizuje, ale możesz też wyłączyć wszystkie formatowania.

en: USF subtitles decoder
pl: Dekoder napisów USF

en: tx3g subtitles decoder
pl: tx3g - dekoder napisów

en: tx3g subtitles
pl: napisy tx3g

en: Philips OGT (SVCD subtitle) decoder
pl: Dekoder Philips OGT (napisów SVCD)

en: SVCD subtitles
pl: Napisy SVCD

en: Philips OGT (SVCD subtitle) packetizer
pl: Pakietowiec Philips OGT (napisów SVCD)

en: Image width
pl: Szerokość obrazu

en: Specify the width to decode the image too
pl: Określ szerokość także do dekodowanego obrazu

en: Image height
pl: Wysokość obrazu

en: Specify the height to decode the image too
pl: Określ wysokość także do dekodowanego obrazu

en: Scale factor
pl: Czynnik skalowania

en: Scale factor to apply to image
pl: Współczynnik skalowania zastosowany do obrazu

en: SVG video decoder
pl: SVG - dekoder wideo

en: T.140 text encoder
pl: Koder tekstu T.140

en: Override page
pl: Zastąp stronę

en: Override the indicated page, try this if your subtitles don't appear (-1 = autodetect from TS, 0 = autodetect from teletext, >0 = actual page number, usually 888 or 889).
pl: Zastąp wskazaną stronę, spróbuj tego, jeśli Twoje napisy nie pojawiają się (-1 = automatyczne wykrycie z TS, 0 = automatyczne wykrycie z telegazety, >0 = bieżący numer strony, zazwyczaj 888 lub 889).

en: Ignore subtitle flag
pl: Zignoruj flagę napisów

en: Ignore the subtitle flag, try this if your subtitles don't appear.
pl: Ignoruj flagę napisów, spróbuj tego, jeśli Twoje napisy nie pojawiają się.

en: Workaround for France
pl: Obejście w przypadku Francji

en: Some French channels do not flag their subtitling pages correctly due to a historical interpretation mistake. Try using this wrong interpretation if your subtitles don't appear.
pl: Niektóre francuskie kanały nie flagują poprawnie stron napisów ze względu na historyczny błąd interpretacji. Spróbuj użyć tej błędnej interpretacji, jeśli Twoje napisy nie pojawiają się.

en: Teletext subtitles decoder
pl: Dekoder napisów telegazety

en: HDMV TextST subtitles decoder
pl: Dekoder napisów HDMV TextST

en: Enforce a quality between 1 (low) and 10 (high), instead of specifying a particular bitrate. This will produce a VBR stream.
pl: Wymuś jakość między 1 (niska) a 10 (wysoka), zamiast określania konkretnego bitrate. Umożliwi to strumień VBR.

en: Post processing quality
pl: Jakość przetwarzania końcowego

en: Theora video decoder
pl: Theora - dekoder wideo

en: Theora video packetizer
pl: Pakietowiec obrazu Theora

en: Theora video encoder
pl: Theora - koder wideo

en: TTML decoder
pl: Dekoder TTML

en: TTML subtitles decoder
pl: Dekoder napisów TTML

en: TTML demuxer
pl: Demultiplekser TTML

en: Force a specific encoding quality between 0.0 (high) and 50.0 (low), instead of specifying a particular bitrate. This will produce a VBR stream.
pl: Wymuś określoną jakość kodowania między 0.0 (niska) a 50.0 (wysoka), zamiast określania konkretnego bitrate. Umożliwi to strumień VBR.

en: Stereo mode
pl: Tryb stereo

en: Handling mode for stereo streams
pl: Tryb obsługi strumieni stereo

en: VBR mode
pl: Tryb VBR

en: Use Variable BitRate. Default is to use Constant BitRate (CBR).
pl: Używaj zmiennego bitrate. Domyślnie używany jest stały bitrate (CBR).

en: Psycho-acoustic model
pl: Model psycho-akustyczny

en: Integer from -1 (no model) to 4.
pl: Liczba całkowita od -1 (brak modelu) do 4.

en: Joint stereo
pl: Połączone stereo

en: Libtwolame audio encoder
pl: Libtwolame - koder audio

en: Ulead DV audio decoder
pl: Ulead DV - dekoder audio

en: Use Hardware decoders only
pl: Używaj tylko dekoderów sprzętowych

en: VideoToolbox video decoder
pl: VideoToolbox - dekoder wideo

en: Maximum encoding bitrate
pl: Maksymalny bitrate kodowania

en: Maximum bitrate in kbps. This is useful for streaming applications.
pl: Maksymalny bitrate w kbps. Jest to przydatne do strumieniowania aplikacji.

en: Minimum encoding bitrate
pl: Minimalny bitrate kodowania

en: Minimum bitrate in kbps. This is useful for encoding for a fixed-size channel.
pl: Minimalny bitrate w kbps. Jest to przydatne do kodowania kanałów o ustalonej wielkości.

en: Force a constant bitrate encoding (CBR).
pl: Wymuś stały bitrate kodowania (CBR).

en: Vorbis audio decoder
pl: Vorbis - dekoder audio

en: Vorbis audio packetizer
pl: Pakietowiec dźwięku Vorbis

en: Vorbis audio encoder
pl: Vorbis - koder audio

en: Quality mode
pl: Tryb jakości

en: Quality setting which will determine max encoding time
     - 0: Good quality
     - 1: Realtime
     - 2: Best quality
pl: Ustawienie jakości, które określi maksymalny czas kodowania
     - 0: Dobra jakość
     - 1: Czas rzeczywisty
     - 2: Najlepsza jakość

en: WebM video decoder
pl: WebM - dekoder wideo

en: WebM video encoder
pl: WebM - koder wideo

en: WEBVTT decoder
pl: Dekoder WEBVTT

en: WEBVTT subtitles decoder
pl: Dekoder napisów WEBVTT

en: WEBVTT subtitles parser
pl: Parser napisów WEBVTT

en: WMA v1/v2 fixed point audio decoder
pl: WMA v1/v2 - dekoder audio stałego punktu

en: Maximum GOP size
pl: Maksymalny rozmiar GOP

en: Sets maximum interval between IDR-frames. Larger values save bits, thus improving quality for a given bitrate at the cost of seeking precision. Use -1 for infinite.
pl: Ustawia maksymalny interwał między klatkami IDR. Większe wartości oszczędzają bity, a tym samym poprawiają jakość dla danego bitrate kosztem precyzji szukania. Użyj -1 dla nieskończoności.

en: Minimum GOP size
pl: Minimalny rozmiar GOP

en: Sets minimum interval between IDR-frames. In H.264, I-frames do not necessarily bound a closed GOP because it is allowable for a P-frame to be predicted from more frames than just the one frame before it (also see reference frame option). Therefore, I-frames are not necessarily seekable. IDR-frames restrict subsequent P-frames from referring to any frame prior to the IDR-frame. 
    If scenecuts appear within this interval, they are still encoded as I-frames, but do not start a new GOP.
pl: Ustawia minimalną odległość między klatkami IDR. W H.264, klatki I niekoniecznie ograniczają zamkniętego GOPu, ponieważ klatka P może być przewidziana z kilku klatek niż jednej poprzedzającej klatki (zobacz także opcję referencyjnej klatki). W związku z tym, klatki I niekoniecznie są przeszukiwalne. Klatki IDR ograniczają kolejne klatki P odnoszących się do jakiejkolwiek klatki poprzedzającej klatkę IDR. 
    Jeśli scena zmienia się w tej odległości, nadal jest ona kodowana jako klatka I, ale nie zaczyna to nowego GOPu.

en: Use recovery points to close GOPs
pl: Używaj punktów odzyskiwania, aby zamknąć GOPy

en: use open GOP, for bluray compatibility use also bluray-compat option
pl: używaj otwartą GOP, dla kompatybilności Blu-Ray, możesz również użyć opcji bluray-compat

en: Enable compatibility hacks for Blu-ray support
pl: Włącz hacki dotyczące obsługi Blu-ray

en: Enable hacks for Blu-ray support, this doesn't enforce every aspect of Blu-ray compatibility
    e.g. resolution, framerate, level
pl: Włącz hacki dla obsługi Blu-ray, nie wymusza to każdego aspektu kompatybilności Blu-ray
    na przykład: rozdzielczości, liczby klatek na sekundę, poziomu

en: Extra I-frames aggressivity
pl: Dodatkowa agresja klatek I

en: Scene-cut detection. Controls how aggressively to insert extra I-frames. With small values of scenecut, the codec often has to force an I-frame when it would exceed keyint. Good values of scenecut may find a better location for the I-frame. Large values use more I-frames than necessary, thus wasting bits. -1 disables scene-cut detection, so I-frames are inserted only every other keyint frames, which probably leads to ugly encoding artifacts. Range 1 to 100.
pl: Wartość ta kontroluje wstawianie dodatkowych klatek I do zmiany sceny. Małe wartości powodują, że kodek często musi wymuszać klatkę I, jeśli przekroczy wartość keyint. Dobre wartości mogą wyszukać lepszą lokalizację dla klatki I. Duże wartości używają więcej klatek I niż to konieczne, ale powodują utracenie strumienia. -1 wyłącza wykrywanie zmian scen, więc klatki I wstawiane są tylko co każde inne klatki keyint, co prawdopodobnie prowadzi do brzydkich artefaktów w kodowaniu. Wartości w zakresie od 1 do 100.

en: B-frames between I and P
pl: Klatki B między I i P

en: Number of consecutive B-frames between I and P-frames. Range 1 to 16.
pl: Liczba kolejnych klatek B między klatkami I i P. Wartość w zakresie od 1 do 16.

en: Adaptive B-frame decision
pl: Dopasowywalna decyzja klatki B

en: Force the specified number of consecutive B-frames to be used, except possibly before an I-frame. Range 0 to 2.
pl: Wymuś określoną liczbę używanych kolejnych klatek B, z wyjątkiem możliwego znajdowania się przed klatką I. Wartość w zakresie 0 do 2.

en: Influence (bias) B-frames usage
pl: Wpływ na używanie klatek B

en: Bias the choice to use B-frames. Positive values cause more B-frames, negative values cause less B-frames.
pl: Ta opcja może mieć wpływ na częstotliwość używania klatek B. Wartości dodatnie powodują więcej klatek B, a wartości ujemne mniej klatek B.

en: Keep some B-frames as references
pl: Zachowaj parę klatek B jako odniesienia

en: Allows B-frames to be used as references for predicting other frames. Keeps the middle of 2+ consecutive B-frames as a reference, and reorders frame appropriately.
     - none: Disabled
     - strict: Strictly hierarchical pyramid
     - normal: Non-strict (not Blu-ray compatible)
pl: Pozwala używać klatki B jako odniesienia do przewidywania innych klatek. Utrzymuje średnią z dwóch lub więcej kolejnych klatek B jako odniesienia i odpowiednio zmienia kolejność klatek.
     - brak: wyłączone
     - ścisłe: ścisła hierarchiczna piramida
     - normalne: nie-ścisłe (nie kompatybilne z Blu-ray)

en: Use fullrange instead of TV colorrange
pl: Użyj pełnego zakresu zamiast zakresu kolorów TV.

en: TV-range is usually used colorrange, defining this to true will enable libx264 to use full colorrange on encoding
pl: Zakres TV zwykle używa zakresu kolorów, ustawienie true włączy libx264, aby używał przy kodowaniu pełnego zakresu kolorów

en: CABAC (Context-Adaptive Binary Arithmetic Coding). Slightly slows down encoding and decoding, but should save 10 to 15% bitrate.
pl: CABAC (Binarne adaptacyjne kodowanie arytmetyczne). Nieco spowalnia kodowanie i dekodowanie, ale oszczędza 10 do 15% bitrate.

en: Number of previous frames used as predictors. This is effective in Anime, but seems to make little difference in live-action source material. Some decoders are unable to deal with large frameref values. Range 1 to 16.
pl: Liczba poprzednich klatek wykorzystanych do przewidywania. Jest to skuteczne w animacjach, ale wydaje się niewielka różnica w scenach rzeczywistych. Część dekoderów nie obsługuje wysokich wartości. Wartości w zakresie od 1 do 16.

en: Skip loop filter
pl: Omiń filtr pętli

en: Deactivate the deblocking loop filter (decreases quality).
pl: Wyłącz filtr usuwania efektu pętli (zmniejszenie jakości).

en: Loop filter AlphaC0 and Beta parameters alpha:beta
pl: Parametry filtra pętli AlphaC0 i Beta

en: Loop filter AlphaC0 and Beta parameters. Range -6 to 6 for both alpha and beta parameters. -6 means light filter, 6 means strong.
pl: Parametry filtra pętli AlphaC0 i Beta. W zakresie od -6 do 6 dla obu parametrów alfa i beta. -6 oznacza lekki, a 6 to silny filtr.

en: H.264 level
pl: Poziom H.264

en: Specify H.264 level (as defined by Annex A of the standard). Levels are not enforced; it's up to the user to select a level compatible with the rest of the encoding options. Range 1 to 5.1 (10 to 51 is also allowed). Set to 0 for letting x264 set level.
pl: Określa poziom H.264 (jak określono w standardzie Annex A). Poziomy nie są wymuszane; zależy to od użytkownika, aby wybrał poziom zgodny z resztą opcji kodowania. Wartość w zakresie 1 do 5.1 (10 do 51 są również dozwolone). Ustaw 0 dla wyboru poziomu przez x264.

en: H.264 profile
pl: Profil H.264

en: Specify H.264 profile which limits are enforced over other settings
pl: Określa profil H.264, którego ograniczenia wymuszane są przez inne ustawienia

en: Interlaced mode
pl: Tryb przeplotowy

en: Pure-interlaced mode.
pl: Tryb czystego przeplotu.

en: Frame packing
pl: Pakowanie klatek

en: For stereoscopic videos define frame arrangement:
     0: checkerboard - pixels are alternatively from L and R
     1: column alternation - L and R are interlaced by column
     2: row alternation - L and R are interlaced by row
     3: side by side - L is on the left, R on the right
     4: top bottom - L is on top, R on bottom
     5: frame alternation - one view per frame
pl: Określa układ klatek dla filmów stereoskopowych:
     0: szachownica - L i R są przeplatane pikselami
     1: przeplot kolumn - L i R są przeplatane w kolumnach
     2: przeplot rzędów - L i R są przeplatane w rzędach
     3: obok siebie - L jest po lewej stronie, R po prawej
     4: jedna pod drugą - L jest na górze, R na dole
     5: przeplot klatek - L i R są przeplatane klatkami

en: Use Periodic Intra Refresh
pl: Użyj okresowego odświeżania obrazu

en: Use Periodic Intra Refresh instead of IDR frames
pl: Użyj okresowego odświeżania obrazu zamiast klatek IDR

en: Use mb-tree ratecontrol
pl: Użyj drzewa makrobloku kontroli prędkości

en: You can disable use of Macroblock-tree on ratecontrol
pl: Możesz wyłączyć korzystanie z drzewa makrobloku na kontroli prędkości

en: Force number of slices per frame
pl: Wymuś liczbę kawałków na klatkę

en: Force rectangular slices and is overridden by other slicing options
pl: Wymusza prostokątne kawałki i zastępuje przez inne opcje kawałków

en: Limit the size of each slice in bytes
pl: Ogranicz rozmiar każdego kawałka w bajtach

en: Sets a maximum slice size in bytes, Includes NAL overhead in size
pl: Określa maksymalny rozmiar kawałków w bajtach, zawierający nadmiar NAL w rozmiarze

en: Limit the size of each slice in macroblocks
pl: Ogranicz rozmiar każdego kawałka w makroblokach

en: Sets a maximum number of macroblocks per slice
pl: Określa maksymalną liczbę makrobloków co kawałek

en: Set QP
pl: Ustaw QP

en: This selects the quantizer to use. Lower values result in better fidelity, but higher bitrates. 26 is a good default value. Range 0 (lossless) to 51.
pl: Używana kwantyzacja. Niższe wartości to lepsza dokładność, ale wyższy bitrate. 26 to dobra wartość domyślna. Wartości w zakresie od 0 (bezstratny) do 51.

en: Quality-based VBR
pl: Na podstawie jakości VBR

en: 1-pass Quality-based VBR. Range 0 to 51.
pl: VBR na podstawie jakości jednego przejścia. Wartości w zakresie od 0 do 51.

en: Minimum quantizer parameter. 15 to 35 seems to be a useful range.
pl: Parametr minimalnej kwantyzacji. Zakres od 15 do 35 powinien być skuteczny.

en: Max QP
pl: Maks QP

en: Maximum quantizer parameter.
pl: Maksymalny parametr kwantyzatora.

en: Max QP step
pl: Maks krok QP

en: Max QP step between frames.
pl: Maksymalny krok QP między klatkami.

en: Average bitrate tolerance
pl: Średnia tolerancja bitrate

en: Allowed variance in average bitrate (in kbits/s).
pl: Dozwolona wariancja przy średnim bitrate (w kbit/s).

en: Max local bitrate
pl: Maksymalny lokalny bitrate

en: Sets a maximum local bitrate (in kbits/s).
pl: Określa maksymalny bitrate (w kbit/s).

en: VBV buffer
pl: Bufor VBV

en: Averaging period for the maximum local bitrate (in kbits).
pl: Okres uśredniania dla maksymalnego lokalnego bitrate (w kbit).

en: Initial VBV buffer occupancy
pl: Początkowa zajętość bufora VBV

en: Sets the initial buffer occupancy as a fraction of the buffer size. Range 0.0 to 1.0.
pl: Ustawia początkową zajętość bufora, jako ułamek rozmiaru bufora. Wartości w zakresie od 0.0 do 1.0.

en: How AQ distributes bits
pl: Dystrybucja bitów przez AQ

en: Defines bitdistribution mode for AQ, default 1
     - 0: Disabled
     - 1: Current x264 default mode
     - 2: uses log(var)^2 instead of log(var) and attempts to adapt strength per frame
pl: Określa sposób dystrybucji bitów dla AQ, domyślnie 1 
     - 0: wyłączony
     - 1: aktualne domyślny tryb x264
     - 2: używa log(var)^2 zamiast log(var) i próbuje dostosować się do każdej klatki

en: Strength of AQ
pl: Poziom AQ

en: Strength to reduce blocking and blurring in flat
    and textured areas, default 1.0 recommended to be between 0..2
     - 0.5: weak AQ
     - 1.5: strong AQ
pl: Poziom redukcji blokowania i rozmazania w płaskości
    i teksturowanych obszarach, domyślnie 1.0, zalecane wartości między 0..2
     - 0,5: słaby AQ
     - 1,5: silny AQ

en: QP factor between I and P
pl: Czynnik QP między I i P

en: QP factor between I and P. Range 1.0 to 2.0.
pl: Czynnik QP między I i P. Zakres 1.0 do 2.0.

en: QP factor between P and B
pl: Czynnik QP między P i B

en: QP factor between P and B. Range 1.0 to 2.0.
pl: Czynnik QP między P i B. Zakres 1.0 do 2.0.

en: QP difference between chroma and luma
pl: Różnica QP między barwami i jasnością

en: QP difference between chroma and luma.
pl: Różnica QP między barwami i jasnością.

en: Multipass ratecontrol
pl: Wieloprzebiegowe kontrole prędkości

en: Multipass ratecontrol:
     - 1: First pass, creates stats file
     - 2: Last pass, does not overwrite stats file
     - 3: Nth pass, overwrites stats file
pl: Wieloprzebiegowe kontrole prędkości:
     - 1: pierwszy przebieg, tworzy plik statystyk
     - 2: ostatni przebieg, nie nadpisuje pliku statystyk
     - 3: n-ty przebieg, nadpisuje plik statystyk

en: QP curve compression
pl: Kompresja krzywej QP

en: QP curve compression. Range 0.0 (CBR) to 1.0 (QCP).
pl: Kompresja krzywej QP. Wartości w zakresie 0.0 (CBR) do 1.0 (QCP).

en: Reduce fluctuations in QP
pl: Ograniczenie wahań w QP

en: This reduces the fluctuations in QP before curve compression. Temporally blurs complexity.
pl: Redukuje to wahania w QP przed kompresją krzywej. Zwiększa tymczasowe rozmazanie złożoności.

en: This reduces the fluctuations in QP after curve compression. Temporally blurs quants.
pl: Redukuje to wahania w QP przed kompresją krzywej. Zwiększa tymczasowe rozmazanie kwantów.

en: Partitions to consider
pl: Stosowane partycje

en: Partitions to consider in analyse mode:
     - none  : 
     - fast  : i4x4
     - normal: i4x4,p8x8,(i8x8)
     - slow  : i4x4,p8x8,(i8x8),b8x8
     - all   : i4x4,p8x8,(i8x8),b8x8,p4x4
    (p4x4 requires p8x8. i8x8 requires 8x8dct).
pl: Partycje stosowane w trybie analizy:
     - brak  : 
     - szybki  : i4x4
     - normalny: i4x4,p8x8,(i8x8)
     - wolny  : i4x4,p8x8,(i8x8),b8x8
     - wszystkie   : i4x4,p8x8,(i8x8),b8x8,p4x4
    (p4x4 wymaga p8x8. i8x8 wymaga 8x8dct).

en: Direct MV prediction mode
pl: Tryb bezpośredniej prognozy MV

en: Direct prediction size
pl: Bezpośrednia prognoza rozmiaru

en: Direct prediction size:
     -  0: 4x4
     -  1: 8x8
     - -1: smallest possible according to level
pl: Bezpośrednia prognoza rozmiaru:
     -  0: 4x4
     -  1: 8x8
     - -1: najmniejsze możliwie zgodnie z poziomem

en: Weighted prediction for B-frames
pl: Zależna prognoza dla klatek B

en: Weighted prediction for B-frames.
pl: Zależna prognoza dla klatek B.

en: Weighted prediction for P-frames
pl: Zależna prognoza dla klatek P

en: Weighted prediction for P-frames:
     - 0: Disabled
     - 1: Blind offset
     - 2: Smart analysis
pl: Zależna prognoza dla klatek P:
     - 0: wyłączone
     - 1: ślepy odstęp
     - 2: silna analiza

en: Integer pixel motion estimation method
pl: Metoda przewidywania ruchu przez całkowitego piksela

en: Selects the motion estimation algorithm:
     - dia: diamond search, radius 1 (fast)
     - hex: hexagonal search, radius 2
     - umh: uneven multi-hexagon search (better but slower)
     - esa: exhaustive search (extremely slow, primarily for testing)
     - tesa: hadamard exhaustive search (extremely slow, primarily for testing)
pl: Możesz wybrać algorytm przewidywania ruchu:
     - dia: wyszukiwanie typu diament, rozmiar 1 (szybkie)
     - hex: sześciokątne wyszukiwanie, rozmiar 2
     - umh: nierówne wielu-sześciokątne wyszukiwanie (lepsze, ale wolniejsze)
     - esa: szczegółowe wyszukiwanie (bardzo powolne, przeznaczone przede wszystkim do testowań)
     - tesa: niezwykle dokładne wyszukiwanie (bardzo powolne, przeznaczone głównie do testowań)

en: Maximum motion vector search range
pl: Maksymalny zakres wektora wyszukiwania ruchu

en: Maximum distance to search for motion estimation, measured from predicted position(s). Default of 16 is good for most footage, high motion sequences may benefit from settings between 24 and 32. Range 0 to 64.
pl: Maksymalna odległość do wyszukiwania przewidywania ruchu, mierzona od prognozowanej pozycji. Domyślna wartość 16 jest dobra dla większości materiału, wysokie sekwencje ruchu mogą wymagać ustawień między 24 i 32. Wartości w zakresie od 0 do 64.

en: Maximum motion vector length
pl: Maksymalna długość wektora ruchu

en: Maximum motion vector length in pixels. -1 is automatic, based on level.
pl: Maksymalna długość wektora ruchu w pikselach. -1 to automatycznie w oparciu o poziom.

en: Minimum buffer space between threads
pl: Minimalna przestrzeń bufora między wątkami

en: Minimum buffer space between threads. -1 is automatic, based on number of threads.
pl: Minimalna przestrzeń bufora między wątkami. -1 to automatycznie w oparciu o liczbę wątków.

en: Strength of psychovisual optimization, default is "1.0:0.0"
pl: Siła psycho-wizualnej optymalizacji, domyślnie to "1.0:0.0"

en: First parameter controls if RD is on (subme>=6) or off.
    Second parameter controls if Trellis is used on psychovisual optimization, default off
pl: Pierwszy parametr kontroluje, czy włączony jest RD (subme>=6) lub nie.
    Drugi parametr kontroluje, czy używany jest efekt Trellis na psycho-wizualnej optymalizacji. Domyślnie ta opcja jest wyłączona.

en: Subpixel motion estimation and partition decision quality
pl: Przewidywanie ruchu subpiksela i jakość decyzji partycji

en: This parameter controls quality versus speed tradeoffs involved in the motion estimation decision process (lower = quicker and higher = better quality). Range 1 to 9.
pl: Ten parametr kontroluje kompromis między jakością, a szybkością biorący udział w procesie podejmowania decyzji dotyczących przewidywania ruchu (niżej = szybciej i wyżej = lepsza jakość). Wartości w zakresie od 1 do 9.

en: RD based mode decision for B-frames. This requires subme 6 (or higher).
pl: Tryb RD oparty na decyzji dla klatek B. Wymaga to subme 6 (lub wyższego).

en: Decide references on a per partition basis
pl: Decyzja odniesienia dla każdej podstawy partycji

en: Allows each 8x8 or 16x8 partition to independently select a reference frame, as opposed to only one ref per macroblock.
pl: Pozwala każdej 8x8 lub 16x8 partycji samodzielnie wybrać klatkę odniesienia, w przeciwieństwie do tylko jednego odniesienia w każdym makrobloku.

en: Chroma in motion estimation
pl: Chroma w przewidywaniu ruchu

en: Chroma ME for subpel and mode decision in P-frames.
pl: Stosowana chroma w subpikselach ME i tryb decyzji w klatkach P.

en: Joint bidirectional motion refinement.
pl: Połącz wspólny ruchu dwukierunkowy.

en: Adaptive spatial transform size
pl: Rozmiar adaptacyjnego przetwarzania przestrzeni

en: SATD-based decision for 8x8 transform in inter-MBs.
pl: Decyzja na podstawie SADT dla przemian 8x8 w makrobloki.

en: Trellis RD quantization
pl: Kwantyzacja Trellis RD

en: Trellis RD quantization:
     - 0: disabled
     - 1: enabled only on the final encode of a MB
     - 2: enabled on all mode decisions
    This requires CABAC.
pl: Kwantyzacja Trellis RD:
     - 0: wyłączona
     - 1: wyłączona tylko na końcowym kodowaniu makrobloku
     - 2: włączona dla wszystkich trybów decyzji
    Wymaga to CABAC.

en: Early SKIP detection on P-frames
pl: Wczesne wykrywanie SKIP na klatkach P

en: Early SKIP detection on P-frames.
pl: Wczesne wykrywanie SKIP na klatkach P.

en: Coefficient thresholding on P-frames
pl: Współczynnik progu na klatkach P

en: Coefficient thresholding on P-frames. Eliminate dct blocks containing only a small single coefficient.
pl: Współczynnik progu na klatkach P. Eliminowanie bloków dct zawierających tylko jeden mały współczynnik.

en: Use Psy-optimizations
pl: Wykorzystuj optymalizacje Psy

en: Use all visual optimizations that can worsen both PSNR and SSIM
pl: Wykorzystaj wszystkie wizualne optymalizacje, które mogą pogorszyć zarówno PSNR jak i SSIM

en: Dct-domain noise reduction. Adaptive pseudo-deadzone. 10 to 1000 seems to be a useful range.
pl: Redukcja szumów dla domeny DCT. Można wprowadzić wartości w zakresie od 10 do 1000.

en: Inter luma quantization deadzone
pl: Nieaktywne strefy kwantyzacji jasności typu Inter

en: Set the size of the inter luma quantization deadzone. Range 0 to 32.
pl: Ustaw rozmiar nieaktywnych stref kwantyzacji jasności typu Inter. Wartości w zakresie od 0 do 32.

en: Intra luma quantization deadzone
pl: Nieaktywne strefy kwantyzacji jasności typu Intra

en: Set the size of the intra luma quantization deadzone. Range 0 to 32.
pl: Ustaw rozmiar nieaktywnych stref kwantyzacji jasności typu Intra. Wartości w zakresie od 0 do 32.

en: Non-deterministic optimizations when threaded
pl: Niedeterministyczne optymalizacje przy wielu wątkach

en: Slightly improve quality of SMP, at the cost of repeatability.
pl: Nieznacznie popraw jakość SMP na koszt powtarzalności.

en: CPU optimizations
pl: Optymalizacje procesora

en: Use assembler CPU optimizations.
pl: Użyj optymalizacji procesora asembler.

en: Filename for 2 pass stats file
pl: Nazwa pliku dla dwukierunkowego pliku statystyk

en: Filename for 2 pass stats file for multi-pass encoding.
pl: Nazwa pliku dla dwukierunkowego pliku statystyk wielopasmowego kodowania.

en: PSNR computation
pl: Obliczanie PSNR

en: Compute and print PSNR stats. This has no effect on the actual encoding quality.
pl: Oblicz i wyświetl statystyki PSNR. Nie ma to wpływu na bieżącą jakość kodowania.

en: SSIM computation
pl: Obliczanie SSIM

en: Compute and print SSIM stats. This has no effect on the actual encoding quality.
pl: Oblicz i wyświetl statystyki SSIM. Nie ma to wpływu na bieżącą jakość kodowania.

en: Quiet mode
pl: Tryb cichy

en: Statistics
pl: Statystyki

en: Print stats for each frame.
pl: Wyświetlaj statystyki dla każdej klatki.

en: SPS and PPS id numbers
pl: Numery identyfikacyjne SPS i PPS

en: Set SPS and PPS id numbers to allow concatenating streams with different settings.
pl: Określ numery identyfikacyjne SPS i PPS, aby umożliwić połączenia strumieni z różnymi ustawieniami.

en: Access unit delimiters
pl: Ograniczniki jednostki dostępu

en: Generate access unit delimiter NAL units.
pl: Generuje ograniczniki punktów dostępu do jednostek NAL.

en: Framecount to use on frametype lookahead
pl: Liczba klatek wykorzystanych do typu klatki z wyprzedzeniem

en: Framecount to use on frametype lookahead. Currently default can cause sync-issues on unmuxable output, like rtsp-output without ts-mux
pl: Liczba klatek wykorzystanych do typu klatki z wyprzedzeniem. Obecna domyślna może spowodować problemy z synchronizacją na nie muksowanym wyjściu, takim jak wyjście-rtsp bez ts-mux

en: HRD-timing information
pl: Informacje koordynacji HRD

en: Default tune setting used
pl: Używane domyślne opcje strojenia

en: Default preset setting used
pl: Używane domyślne ustawione opcje

en: x264 advanced options
pl: Ustawienia zaawansowane x264

en: x264 advanced options, in the form {opt=val,op2=val2}.
pl: Ustawienia zaawansowane x264, w formie {opcja=wartość,opcja2=wartość2}.

en: Fast
pl: Szybko

en: Normal
pl: Standardowa

en: Slow
pl: Wolno

en: Spatial
pl: Przestrzenny

en: Temporal
pl: Tymczasowy

en: checkerboard
pl: szachownica

en: column alternation
pl: przeplot kolumn

en: row alternation
pl: przeplot rzędów

en: side by side
pl: obok siebie

en: top bottom
pl: jedna pod drugą

en: frame alternation
pl: przeplot klatek

en: H.264/MPEG-4 Part 10/AVC encoder (x264 10-bit)
pl: Koder H.264/MPEG-4 Part 10/AVC (x264 10-bitowy)

en: H.262/MPEG-2 encoder (x262)
pl: Koder H.262/MPEG-2 (x262)

en: H.264/MPEG-4 Part 10/AVC encoder (x264)
pl: Koder H.264/MPEG-4 Part 10/AVC (x264)

en: H.265/HEVC encoder (x265)
pl: Koder H.265/HEVC (x265)

en: XWD image decoder
pl: Dekoder obrazu XWD

en: Teletext page
pl: Strona teletekstu

en: Open the indicated Teletext page. Default page is index 100.
pl: Otwórz wskazaną stronę telegazety. Strona domyślna to indeks 100.

en: Teletext alignment
pl: Wyrównanie teletekstu

en: You can enforce the teletext position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg. 6 = top-right).
pl: Możesz wymusić pozycję tekstu na obrazie (0=środek, 1=lewa, 2=prawa, 4=góra, 8=dół, możesz użyć też kombinacje z tych parametrów, np. 6 = prawa-góra).

en: Teletext text subtitles
pl: Napisy tekstowe telegazety

en: Output teletext subtitles as text instead of as RGBA.
pl: Wyjście napisów teletekstu jako tekst, a nie jako RGBA.

en: Presentation Level
pl: Poziom prezentacji

en: VBI and Teletext decoder
pl: Dekoder teletekstu i VBI

en: VBI & Teletext
pl: VBI i teletekst

en: D-Bus control interface
pl: Interfejs sterowania D-Bus

en: Do not open a DOS command box interface
pl: Nie otwieraj interfejsu poleceń DOS

en: By default the dummy interface plugin will start a DOS command box. Enabling the quiet mode will not bring this command box but can also be pretty annoying when you want to stop VLC and no video window is open.
pl: Domyślnie fikcyjna wtyczka interfejsu uruchamia okno poleceń DOS. Włączenie trybu cichego nie pokazuje tego okna polecenia, ale może to być również irytujące, gdy chcesz zatrzymać VLC i nie ma otwartego okna obrazu.

en: Dummy interface
pl: Fikcyjny interfejs

en: Motion threshold (10-100)
pl: Próg ruchu (10-100)

en: Amount of movement required for a mouse gesture to be recorded.
pl: Kwota ruchu wymagana dla gestu myszy, która ma być rejestrowana.

en: Trigger button
pl: Przycisk wyzwalania

en: Trigger button for mouse gestures.
pl: Przycisk do wyzwalania gestów myszy.

en: Middle
pl: Średni

en: Gestures
pl: Gesty

en: Mouse gestures control interface
pl: Interfejs kontrolowania gestami myszy

en: Global Hotkeys
pl: Globalne skróty klawiszowe

en: Global Hotkeys interface
pl: Interfejs skrótów klawiszowych

en: Hotkeys
pl: Skróty klawiszowe

en: Hotkeys management interface
pl: Interfejs zarządzeń skrótów klawiszowych

en: One
pl: Jeden raz

en: Loop: %s
pl: Powtórka: %s

en: Random: %s
pl: Losowo: %s

en: Audio Device: %s
pl: Urządzenie dźwięku: %s

en: Recording
pl: Nagrywanie

en: Recording done
pl: Nagrywanie zakończone

en: Sub sync: bookmarked audio time
pl: Synchr. napisów: czas dźwięku zapisany w zakładkach

en: No active subtitle
pl: Brak aktywnych napisów

en: Sub sync: bookmarked subtitle time
pl: Synchr. napisów: czas napisów zapisany w zakładkach

en: Sub sync: set bookmarks first!
pl: Synchr. napisów: najpierw ustaw zakładki!

en: Sub sync: corrected %i ms (total delay = %i ms)
pl: Synchr. napisów: poprawiono %i ms (całkowite opóźnienie = %i ms)

en: Sub sync: delay reset
pl: Synchr. napisów: usunięcie opóźnienia

en: Subtitle delay %i ms
pl: Opóźnienie napisów %i ms

en: Audio delay %i ms
pl: Opóźnienie dźwięku %i ms

en: Audio track: %s
pl: Ścieżka dźwięku: %s

en: Subtitle track: %s
pl: Ścieżka napisów: %s

en: N/A
pl: Brak

en: Program Service ID: %s
pl: Identyfikator programu usługi: %s

en: Aspect ratio: %s
pl: Stosunek rozmiarów: %s

en: Crop: %s
pl: Przytnij: %s

en: Zooming reset
pl: Resetuj powiększania

en: Scaled to screen
pl: Dopasuj do ekranu

en: Original Size
pl: Oryginalny rozmiar

en: Zoom mode: %s
pl: Tryb powiększenia: %s

en: Deinterlace off
pl: Przeplot wył.

en: Deinterlace on
pl: Przeplot wł.

en: Subtitle position: no active subtitle
pl: Pozycja napisów: brak aktywnych napisów

en: Subtitle position %d px
pl: Pozycja napisów %d piks.

en: Subtitle text scale %d%%
pl: Skala tekstu napisów %d%%

en: Speed: %.2fx
pl: Prędkość: %.2fx

en: 
    Warning: if you cannot access the GUI anymore, open a command-line window, go to the directory where you installed VLC and run "vlc -I qt"
pl: 
    Uwaga: jeśli nie można uzyskać dostępu do graficznego interfejsu użytkownika, to otwórz okno wiersza poleceń, przejdź do katalogu programu VLC i wydaj polecenie "vlc -I qt"

en: Change the lirc configuration file
pl: Zmień plik konfiguracyjny lirc

en: Tell lirc to read this configuration file. By default it searches in the users home directory.
pl: Przekaż lirc, aby wczytał ten plik konfiguracyjny. Domyślnie szuka go w domowym katalogu użytkownika.

en: Infrared
pl: Podczerwień

en: Infrared remote control interface
pl: Interfejs zdalnego sterowania w podczerwieni

en: motion
pl: ruch

en: motion control interface
pl: Interfejs sterowania ruchu

en: Use HDAPS, AMS, APPLESMC or UNIMOTION motion sensors to rotate the video
pl: Użyj czujniki ruchu HDAPS, AMS, APPLESMC lub UNIMOTION, aby obrócić obraz

en: Network master clock
pl: Zegar master sieci

en: When set, this VLC instance will act as the master clock for synchronization for clients listening
pl: Przy włączonej opcji, ta instancja VLC będzie działać jako master zegar dla nasłuchujących klientów

en: Master server IP address
pl: Główny adres IP serwera

en: The IP address of the network master clock to use for clock synchronization.
pl: Adres IP master zegara sieci dla synchronizacji zegara.

en: UDP timeout (in ms)
pl: Timeout UDP (w ms)

en: Length of time (in ms) until aborting data reception.
pl: Czas (w ms) odczekania przed porzuceniem odbioru danych.

en: Network Sync
pl: Synchronizacja sieci

en: Network synchronization
pl: Synchronizacja sieci

en: Install Windows Service
pl: Zainstaluj Windows Service

en: Install the Service and exit.
pl: Zainstaluj usługę i wyjdź.

en: Uninstall Windows Service
pl: Odinstaluj Windows Service

en: Uninstall the Service and exit.
pl: Odinstaluj usługę i wyjdź

en: Display name of the Service
pl: Wyświetl imię usługi

en: Change the display name of the Service.
pl: Zmień wyświetlaną nazwę usługi.

en: Configuration options
pl: Opcje konfiguracji

en: Configuration options that will be used by the Service (eg. --foo=bar --no-foobar). It should be specified at install time so the Service is properly configured.
pl: Opcje konfiguracyjne, które będą wykorzystywane przez serwis (np. --foo=bar --no-foobar). Powinny ustawione być w czasie instalacji dlatego serwis jest prawdopodobnie skonfigurowany.

en: Additional interfaces spawned by the Service. It should be specified at install time so the Service is properly configured. Use a comma separated list of interface modules. (common values are: logger, sap, rc, http)
pl: Dodatkowe interfejsy uruchomione przez serwis. Powinny ustawione być w czasie instalacji dlatego serwis jest prawdopodobnie skonfigurowany. Użyj listę modułów interfejsu dzieloną przecinkami. (Wspólne wartości: logger, sap, rc, http)

en: NT Service
pl: Serwis NT

en: Windows Service interface
pl: Interfejs Windows Service

en: Initializing
pl: Inicjowanie

en: Opening
pl: Otwieranie

en: Error
pl: Błąd

en: Show stream position
pl: Pokaż pozycję strumienia

en: Show the current position in seconds within the stream from time to time.
pl: Pokazuj od czasu do czasu aktualną pozycję w sekundach w strumieniu.

en: Fake TTY
pl: Fałszywy TTY

en: Force the rc module to use stdin as if it was a TTY.
pl: Wymuś moduł rc do korzystania z stdin, jak gdyby był TTY.

en: UNIX socket command input
pl: Gniazdo wejściowe polecenia systemu UNIX

en: Accept commands over a Unix socket rather than stdin.
pl: Akceptuje polecenia przez gniazdo Unixa zamiast standardowego wejścia.

en: TCP command input
pl: Wejscie rozkazu TCP

en: Accept commands over a socket rather than stdin. You can set the address and port the interface will bind to.
pl: Akceptuje polecenia przez gniazdo zamiast standardowego wejścia. Możesz ustawić adres i port, którego interfejs będzie wiązał.

en: By default the rc interface plugin will start a DOS command box. Enabling the quiet mode will not bring this command box but can also be pretty annoying when you want to stop VLC and no video window is open.
pl: Domyślnie wtyczka interfejsu rc uruchamia okno poleceń DOS. Włączenie trybu cichego nie pokazuje tego okna polecenia, ale może to być również irytujące, gdy chcesz zatrzymać VLC i nie ma otwartego okna obrazu.

en: Remote control interface
pl: Interfejs sterowania zdalnego

en: Remote control interface initialized. Type `help' for help.
pl: Zainicjowane kontrole zdalnego sterowania interfejsu. Wpisz 'help' dla pomocy.

en: Unknown command `%s'. Type `help' for help.
pl: Nieznane polecenie '%s'. Wpisz "help" dla pomocy.

en: +----[ Remote control commands ]
pl: +----[ Zdalne polecenia sterowania ]

en: | add XYZ  . . . . . . . . . . . . add XYZ to playlist
pl: | add XYZ  . . . . . . . . . . . . dodaj XYZ do listy odtwarzania

en: | enqueue XYZ  . . . . . . . . . queue XYZ to playlist
pl: | enqueue XYZ  . . . . . . . . . kolejkuj XYZ do listy odtwarzania

en: | playlist . . . . .  show items currently in playlist
pl: | playlist . . . . .  pokaż aktualne pozycje na liście odtwarzania

en: | play . . . . . . . . . . . . . . . . . . play stream
pl: | play . . . . . . . . . . . . . . . . . . odtwórz strumień

en: | stop . . . . . . . . . . . . . . . . . . stop stream
pl: | stop . . . . . . . . . . . . . . . . . . zatrzymaj strumień

en: | next . . . . . . . . . . . . . .  next playlist item
pl: | next . . . . . . . . . . . . . .  następna pozycja listy odtwarzania

en: | prev . . . . . . . . . . . .  previous playlist item
pl: | prev . . . . . . . . . . . .  poprzednia pozycja listy odtwarzania

en: | goto . . . . . . . . . . . . . .  goto item at index
pl: | goto . . . . . . . . . . . . . .  przejdź do pozycji w indeksie

en: | repeat [on|off] . . . .  toggle playlist item repeat
pl: | repeat [on|off] . . . .  przełącz powtarzanie pozycji listy odtwarzania

en: | loop [on|off] . . . . . . . . . toggle playlist loop
pl: | loop [on|off] . . . . . . . . . przełącz powtarzanie listy odtwarzania

en: | random [on|off] . . . . . . .  toggle random jumping
pl: | random [on|off] . . . . . . .  przełącz losowe skoki

en: | clear . . . . . . . . . . . . . . clear the playlist
pl: | clear . . . . . . . . . . . . . . wyczyść listę odtwarzania

en: | status . . . . . . . . . . . current playlist status
pl: | status . . . . . . . . . . . bieżący stan listy odtwarzania

en: | title [X]  . . . . . . set/get title in current item
pl: | title [X]  . . . . . . ustaw/pobierz tytuł w bieżącej pozycji

en: | title_n  . . . . . . . .  next title in current item
pl: | title_n  . . . . . . . .  następny tytuł w bieżącej pozycji

en: | title_p  . . . . . .  previous title in current item
pl: | title_p  . . . . . .  poprzedni tytuł w bieżącej pozycji

en: | chapter [X]  . . . . set/get chapter in current item
pl: | chapter [X]  . . . . ustaw/pobierz rozdział w bieżącej pozycji

en: | chapter_n  . . . . . .  next chapter in current item
pl: | chapter_n  . . . . . .  następny rozdział w bieżącej pozycji

en: | chapter_p  . . . .  previous chapter in current item
pl: | chapter_p  . . . .  poprzedni rozdział w bieżącej pozycji

en: | seek X . . . seek in seconds, for instance `seek 12'
pl: | seek X . . . szukaj w sekundach, na przykład 'seek 12'

en: | pause  . . . . . . . . . . . . . . . .  toggle pause
pl: | pause  . . . . . . . . . . . . . . . .  przełącz pauzę

en: | fastforward  . . . . . . . .  .  set to maximum rate
pl: | fastforward  . . . . . . . .  .  ustaw na maksymalną stawkę

en: | rewind  . . . . . . . . . . . .  set to minimum rate
pl: | rewind  . . . . . . . . . . . .  ustaw na minimalną stawkę

en: | faster . . . . . . . . . .  faster playing of stream
pl: | faster . . . . . . . . . .  szybsze odtwarzanie strumienia

en: | slower . . . . . . . . . .  slower playing of stream
pl: | slower . . . . . . . . . .  wolniejsze odtwarzanie strumienia

en: | normal . . . . . . . . . .  normal playing of stream
pl: | normal . . . . . . . . . .  normalne odtwarzanie strumienia

en: | frame. . . . . . . . . .  play frame by frame
pl: | frame. . . . . . . . . .  odtwarzaj klatka po klatce

en: | f [on|off] . . . . . . . . . . . . toggle fullscreen
pl: | f [on|off] . . . . . . . . . . . . przełącz tryb pełnoekranowy

en: | info . . . . .  information about the current stream
pl: | info . . . . .  informacje na temat bieżącego strumienia

en: | stats  . . . . . . . .  show statistical information
pl: | stats  . . . . . . . .  pokaż informacje statystyczne

en: | get_time . . seconds elapsed since stream's beginning
pl: | get_time . . upłynnione sekundy od początku strumienia

en: | is_playing . . . .  1 if a stream plays, 0 otherwise
pl: | is_playing . . . .  1 jeśli strumień odtwarzany, inaczej 0

en: | get_title . . . . .  the title of the current stream
pl: | get_title . . . . .  tytuł bieżącego strumienia

en: | get_length . . . .  the length of the current stream
pl: | get_length . . . .  długość bieżącego strumienia

en: | volume [X] . . . . . . . . . .  set/get audio volume
pl: | volume [X] . . . . . . . . . .  ustaw/pobierz głośność dźwięku

en: | volup [X]  . . . . . . .  raise audio volume X steps
pl: | volup [X]  . . . . . . .  podniesienie głośności o X kroków

en: | voldown [X]  . . . . . .  lower audio volume X steps
pl: | voldown [X]  . . . . . .  obniżenie głośności o X kroków

en: | adev [device]  . . . . . . . .  set/get audio device
pl: | adev [urządzenie]  . . . . . . . .  ustaw/pobierz urządzenie dźwiękowe

en: | achan [X]. . . . . . . . . .  set/get audio channels
pl: | achan [X]. . . . . . . . . .  ustaw/pobierz kanały dźwiękowe

en: | atrack [X] . . . . . . . . . . . set/get audio track
pl: | atrack [X] . . . . . . . . . . . ustaw/pobierz ścieżkę dźwiękową

en: | vtrack [X] . . . . . . . . . . . set/get video track
pl: | vtrack [X] . . . . . . . . . . . ustaw/pobierz ścieżkę obrazu

en: | vratio [X]  . . . . . . . set/get video aspect ratio
pl: | vratio [X]  . . . . . . . ustaw/pobierz proporcje

en: | vcrop [X]  . . . . . . . . . . .  set/get video crop
pl: | vcrop [X]  . . . . . . . . . . .  ustaw/pobierz kadrowanie obrazu

en: | vzoom [X]  . . . . . . . . . . .  set/get video zoom
pl: | vzoom [X]  . . . . . . . . . . .  ustaw/pobierz powiększenie obrazu

en: | snapshot . . . . . . . . . . . . take video snapshot
pl: | snapshot . . . . . . . . . . . . zrób zrzut ekranu

en: | strack [X] . . . . . . . . .  set/get subtitle track
pl: | strack [X] . . . . . . . . .  ustaw/pobierz ścieżkę napisów

en: | key [hotkey name] . . . . . .  simulate hotkey press
pl: | key [hotkey name] . . . . . .  symuluj naciśniecie klawisza

en: | help . . . . . . . . . . . . . . . this help message
pl: | help . . . . . . . . . . . . . . .  ten komunikat pomocy

en: | logout . . . . . . .  exit (if in socket connection)
pl: | logout . . . . . . . wyjście (jeśli połączony z gniazdem)

en: | quit . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  quit vlc
pl: | quit . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  zamknij vlc

en: +----[ end of help ]
pl: +----[ koniec pomocy ]

en: Press pause to continue.
pl: Wciśnij pauzę, aby kontynuować.

en: Type 'pause' to continue.
pl: Wpisz 'pause', aby kontynuować.

en: Error: `goto' needs an argument greater than zero.
pl: Błąd: 'goto' potrzebuje argument większy niż zero.

en: Playlist has only %u element | Playlist has only %u elements
pl[0]: Lista odtwarzania ma tylko %u pozycję
pl[1]: Lista odtwarzania ma tylko %u pozycje
pl[2]: Lista odtwarzania ma tylko %u pozycji
pl[3]: Lista odtwarzania ma tylko %u pozycji

en: +-[Incoming]
pl: +-[Przychodzące]

en: | input bytes read : %8.0f KiB
pl: | odczytane bajty wejściowe : %8.0f kb

en: | input bitrate    :   %6.0f kb/s
pl: | bitrate wejściowy    :   %6.0f kb/s

en: | demux bytes read : %8.0f KiB
pl: | odczytane bajty demuksu : %8.0f kb

en: | demux bitrate    :   %6.0f kb/s
pl: | bitrate demuksu    :   %6.0f kb/s

en: | demux corrupted  :    %5<PRIi64>
pl: | uszkodzone demuksowania  :    %5<PRIi64>

en: | discontinuities  :    %5<PRIi64>
pl: | nieciągłości  :    %5<PRIi64>

en: +-[Video Decoding]
pl: +-[Dekodowanie obrazu]

en: | video decoded    :    %5<PRIi64>
pl: | dekodowany obraz    :    %5<PRIi64>

en: | frames displayed :    %5<PRIi64>
pl: | wyświetlone klatki :    %5<PRIi64>

en: | frames lost      :    %5<PRIi64>
pl: | utracone klatki      :    %5<PRIi64>

en: +-[Audio Decoding]
pl: +-[Dekodowanie dźwięku]

en: | audio decoded    :    %5<PRIi64>
pl: | dekodowany dźwięk    :    %5<PRIi64>

en: | buffers played   :    %5<PRIi64>
pl: | odtworzone bufory   :    %5<PRIi64>

en: | buffers lost     :    %5<PRIi64>
pl: | utracone bufory     :    %5<PRIi64>

en: Windows messages interface
pl: Interfejs komunikatów Windows

en: Maximum device width
pl: Maksymalna szerokość urządzenia

en: Maximum device height
pl: Maksymalna wysokość urządzenia

en: Fixed Bandwidth in KiB/s
pl: Stała szerokość pasma w KiB/s

en: Preferred bandwidth for non adaptive streams
pl: Preferowana szerokość pasma dla strumieni nieadaptacyjnych

en: Live Playback delay (ms)
pl: Opóźnienie odtwarzania na żywo (ms)

en: Tradeoff between stability and real time
pl: Kompromis między stabilnością a czasem rzeczywistym

en: Max buffering (ms)
pl: Maksymalne buforowanie (ms)

en: Adaptive Logic
pl: Logika adaptacyjna

en: Use regular HTTP modules
pl: Używaj zwykłych modułów HTTP

en: Connect using HTTP access instead of custom HTTP code
pl: Połącz, używając dostępu HTTP zamiast własnego kodu HTTP

en: Low latency
pl: Niska częstotliwość

en: Overrides low latency parameters
pl: Zastępuje parametry o niskiej częstotliwości

en: Predictive
pl: Predykcyjne

en: Near Optimal
pl: Blisko optymalne

en: Bandwidth Adaptive
pl: Adaptacyjna szerokość pasma

en: Fixed Bandwidth
pl: Stała szerokość pasma

en: Lowest Bandwidth/Quality
pl: Najniższa szerokość pasma/jakość

en: Highest Bandwidth/Quality
pl: Najwyższa szerokość pasma/jakość

en: Force
pl: Wymuś

en: Adaptive
pl: Adaptacyjne

en: Unified adaptive streaming for DASH/HLS
pl: Zjednoczona transmisja adaptacyjna dla DASH/HLS

en: AIFF demuxer
pl: Demultiplekser AIFF

en: ASF/WMV demuxer
pl: Demultiplekser ASF/WMV

en: Could not demux ASF stream
pl: Nie można demuksować strumienia ASF

en: VLC failed to load the ASF header.
pl: VLC nie mógł załadować nagłówka ASF.

en: AU demuxer
pl: Demultiplekser AU

en: Avformat demuxer
pl: Demultiplekser Avformat

en: Demuxer
pl: Demultiplekser

en: Avformat muxer
pl: Multiplekser Avformat

en: Muxer
pl: Multiplekser

en: Avformat mux
pl: Muksuj Avformat

en: Force use of a specific avformat muxer.
pl: Wymuś używanie specjalnego multipleksera avformat.

en: Format name
pl: Nazwa formatu

en: Internal libavcodec format name
pl: Wewnętrzna nazwa formatu libavcodec

en: Force interleaved method
pl: Wymuś metodę przeplotową

en: Force index creation
pl: Wymuszenie tworzenia indeksu

en: Recreate a index for the AVI file. Use this if your AVI file is damaged or incomplete (not seekable).
pl: Odtwórz indeks dla pliku AVI. Użyj tego, jeśli Twój plik AVI jest uszkodzony lub niekompletny (nie ma podglądu).

en: Ask for action
pl: Pytaj o akcję

en: Always fix
pl: Zawsze naprawiaj

en: Never fix
pl: Nigdy nie naprawiaj

en: Fix when necessary
pl: Naprawiaj w razie potrzeby

en: AVI demuxer
pl: Demultiplekser AVI

en: Because this file index is broken or missing, seeking will not work correctly.
    VLC won't repair your file but can temporary fix this problem by building an index in memory.
    This step might take a long time on a large file.
    What do you want to do?
pl: Ponieważ indeks tego pliku jest uszkodzony lub brakuje go, szukanie nie będzie poprawnie działać.
    VLC nie naprawia pliku, ale może tymczasowo rozwiązać ten problem przez zbudowanie indeksu w pamięci.
    Ta procedura może zająć sporo czasu przy dużym pliku.
    Co chcesz zrobić?

en: Do not play
pl: Nie odtwarzaj

en: Build index then play
pl: Napraw indeks potem odegraj

en: Play as is
pl: Odtwarzaj bez zmian

en: Broken or missing Index
pl: Uszkodzony lub brakujący indeks

en: Broken or missing AVI Index
pl: Uszkodzony lub brakujący indeks AVI...

en: Fixing AVI Index...
pl: Naprawiam indeks AVI...

en: CAF demuxer
pl: Demultiplekser CAF

en: CDG demuxer
pl: Demultiplekser CDG

en: Dump module
pl: Moduł zrzutu

en: Dump filename
pl: Zrzutnia nazwy pliku

en: Name of the file to which the raw stream will be dumped.
pl: Nazwa pliku, do którego zapisywany będzie surowy strumień.

en: Append to existing file
pl: Dołącz do istniejącego pliku

en: If the file already exists, it will not be overwritten.
pl: Jeśli plik już istnieje, nie zostanie nadpisany.

en: File dumper
pl: Zrzutnia pliku

en: Value to adjust dts by
pl: Wartość dostosowania dts przez

en: Dirac video demuxer
pl: Demultiplekser obrazu Dirac

en: Directory import
pl: Import katalogu

en: Seek prevention demux filter
pl: Filtr zapobiegający przeszukiwanie demultiplekserze

en: FLAC demuxer
pl: Demultiplekser FLAC

en: ES ID
pl: Identyfikator ES

en: Decode
pl: Zdekoduj

en: Decode at the demuxer stage
pl: Dekoduj na etapie demultipleksera

en: Forced chroma
pl: Wymuszona chroma

en: If non empty and image-decode is true, the image will be converted to the specified chroma.
pl: Jeśli obraz nie jest pusty i dekodowanie obrazu jest ustawione na true, obraz zostanie przekonwertowany na określone barwy.

en: Duration in seconds
pl: Czas trwania w sekundach

en: Duration in seconds before simulating an end of file. A negative value means an unlimited play time.
pl: Czas w sekundach przed symulowaniem końca pliku. Wartość ujemna oznacza nieograniczony czas odtwarzania.

en: Frame rate of the elementary stream produced.
pl: Liczba klatek na sekundę wytworzonego podstawowego strumienia.

en: Real-time
pl: Czas rzeczywisty

en: Use real-time mode suitable for being used as a master input and real-time input slaves.
pl: Użyj odpowiedniego trybu czasu rzeczywistego używanego jako wejście mastera i wejść slave w czasie rzeczywistym.

en: Image demuxer
pl: Demultiplekser obrazu

en: Image
pl: Obraz

en: Frames per Second
pl: Liczba klatek na sekundę

en: This is the desired frame rate when playing MJPEG from a file. Use 0 (this is the default value) for a live stream (from a camera).
pl: To jest pożądana liczba klatek podczas odtwarzania MJPEG z pliku. Używaj 0 (to jest wartość domyślna) dla strumienia na żywo (z kamery).

en: M-JPEG camera demuxer
pl: Demultiplekser kamery M-JPEG

en: Matroska stream demuxer
pl: Demultiplekser strumienia Matroska

en: Respect ordered chapters
pl: Zachowaj kolejność rozdziałów

en: Play chapters in the order specified in the segment.
pl: Odtwórz sortowane rozdziały, kolejnością określoną w segmencie.

en: Chapter codecs
pl: Kodeki rozdziału

en: Use chapter codecs found in the segment.
pl: Użyj kodeki rozdziału znalezione w tym segmencie.

en: Preload MKV files in the same directory
pl: Ładuj pliki MKV w tym samym katalogu

en: Preload matroska files in the same directory to find linked segments (not good for broken files).
pl: Przeładuj pliki matroska z tego samego katalogu, aby znaleźć połączone segmenty (nie jest to zalecane dla uszkodzonych plików).

en: Seek based on percent not time
pl: Szukanie oparte na procencie, nie na czasie

en: Seek based on percent not time.
pl: Szukanie oparte na procencie, a nie na czasie.

en: Dummy Elements
pl: Fikcyjne elementy

en: Read and discard unknown EBML elements (not good for broken files).
pl: Wczytaj i usuń nieznane elementy EBML (nie jest to zalecane dla uszkodzonych plików).

en: Preload clusters
pl: Wstępnie ładuj klastry

en: Find all cluster positions by jumping cluster-to-cluster before playback
pl: Znajdź wszystkie pozycje klastra, przeskakując od-klaster-do-klastra przed odtwarzaniem

en: Enable noise reduction algorithm.
pl: Włącz algorytm redukcji szumów.

en: Enable reverberation
pl: Włącz pogłos

en: Reverberation level (from 0 to 100, default value is 0).
pl: Poziom pogłosu (od 0 do 100, domyślny to 0).

en: Reverberation delay, in ms. Usual values are from 40 to 200ms.
pl: Opóźnianie pogłosu w ms. Typowe wartości wynoszą od 40 do 200ms.

en: Enable megabass mode
pl: Włącz tryb megabasu

en: Megabass mode level (from 0 to 100, default value is 0).
pl: Poziom trybu megabasu (od 0 do 100, domyślny to 0).

en: Megabass mode cutoff frequency, in Hz. This is the maximum frequency for which the megabass effect applies. Valid values are from 10 to 100 Hz.
pl: Tryb obcinania częstotliwości megabasu, w Hz. To jest maksymalna częstotliwość zastosowania efektu megabasu. Prawidłowe wartości to od 10 do 100 Hz.

en: Surround effect level (from 0 to 100, default value is 0).
pl: Poziom efektu Surround (od 0 do 100, domyślny to 0).

en: Surround delay, in ms. Usual values are from 5 to 40 ms.
pl: Opóźnienie efektu Surround, w ms. Zwyczajna wartość to 5 do 40 ms.

en: MOD demuxer (libmodplug)
pl: Demultiplekser MOD (libmodplug)

en: Reverberation level
pl: Poziom pogłosu

en: Reverberation delay
pl: Opóźnianie pogłosu

en: Mega bass
pl: Megabas

en: Mega bass level
pl: Poziom megabasu

en: Mega bass cutoff
pl: Obcinanie megabasu

en: Surround level
pl: Poziom Surround

en: Surround delay (ms)
pl: Opóźnienie Surround (ms)

en: Writer
pl: Scenariusz

en: Composer
pl: Muzyka

en: Producer
pl: Produkcja

en: Information
pl: Informacja

en: Requirements
pl: Wymagania

en: Original Format
pl: Oryginalny format

en: Display Source As
pl: Wyświetl źródło jako

en: Host Computer
pl: Komputer host

en: Performers
pl: Wykonawcy

en: Original Performer
pl: Oryginalny wykonawca

en: Providers Source Content
pl: Dostawcy źródła treści

en: Warning
pl: Ostrzeżenie

en: Software
pl: Oprogramowanie

en: Lyrics
pl: Tekst

en: Record Company
pl: Wytwórnia płytowa

en: Product
pl: Produkt

en: Grouping
pl: Grupowanie

en: Sub-Title
pl: Podtytuł

en: Arranger
pl: Aranżer

en: Art Director
pl: Dyrektor artystyczny

en: Copyright Acknowledgement
pl: Prawa autorskie

en: Conductor
pl: Dyrygent

en: Song Description
pl: Opis utworu

en: Liner Notes
pl: Dopisek na płycie

en: Phonogram Rights
pl: Prawa wytwórni płytowej

en: Sound Engineer
pl: Inżynier dźwięku

en: Soloist
pl: Solista

en: Thanks
pl: Podziękowania

en: Executive Producer
pl: Producent wykonawczy

en: Encoding Params
pl: Parametry kodowania

en: Vendor
pl: Sprzedawca

en: Catalog Number
pl: Numer katalogu

en: Keywords
pl: Słowa kluczowe

en: Explicit
pl: Wyraźny

en: Clean
pl: Czysty

en: M4A audio only
pl: Tylko dźwięk M4A

en: Ignore non audio tracks from iTunes audio files
pl: Ignoruj niedźwiękowe utwory z plików audio iTunes

en: MP4 stream demuxer
pl: Demultiplekser strumienia MP4

en: Do not seek
pl: Nie szukaj

en: Build index
pl: Napraw indeks

en: MusePack demuxer
pl: Demultiplekser MusePack

en: This is the frame rate used as a fallback when playing MPEG video elementary streams.
pl: To jest zapasowa liczba klatek używana podczas odtwarzania podstawowych strumieni wideo MPEG.

en: MPEG-I/II/4 / A52 / DTS / MLP audio
pl: Dźwięk MPEG-I/II/4/A52/DTS/MLP

en: Audio ES
pl: Dźwięk ES

en: MPEG-4 video
pl: Wideo MPEG-4

en: Desired frame rate for the stream.
pl: Pożądana liczba klatek na sekundę dla strumienia.

en: H264 video demuxer
pl: Demultiplekser obrazu H264

en: HEVC/H.265 video demuxer
pl: Demultiplekser obrazu HEVC/H.265

en: MPEG-I/II video demuxer
pl: Demultiplekser obrazu MPEG warstwa I/II

en: Trust MPEG timestamps
pl: Zaufaj znaczniku czasu MPEG

en: Normally we use the timestamps of the MPEG files to calculate position and duration. However sometimes this might not be usable. Disable this option to calculate from the bitrate instead.
pl: Zwykle używamy znaczników czasu plików MPEG do obliczenia pozycji i czasu trwania. Czasami jednak jest to niekorzystne. Wyłączyć tę opcję, zamiast obliczać ją z bitrate.

en: MPEG-PS demuxer
pl: Demultiplekser MPEG-PS

en: Extra PMT
pl: Dodatkowy PMT

en: Allows a user to specify an extra pmt (pmt_pid=pid:stream_type[,...]).
pl: Pozwala użytkownikowi na określenie dodatkowego pmt (pmt_pid=pid:strumień_typ[,...]).

en: Set id of ES to PID
pl: Ustaw identyfikator ES do PID

en: Set the internal ID of each elementary stream handled by VLC to the same value as the PID in the TS stream, instead of 1, 2, 3, etc. Useful to do '#duplicate{..., select="es=<pid>"}'.
pl: Ustawia wewnętrzny identyfikator każdego podstawowego strumienia obsługiwanego przez VLC na ten, który jest określony w strumieniu TS, zamiast 1, 2, 3 itp. Przydatne do '#duplikat{..., wybierz="es=<pid>"}'.

en: CSA Key
pl: Klucz CSA

en: CSA encryption key. This must be a 16 char string (8 hexadecimal bytes).
pl: Klucz szyfrowania CSA. Musi to być 16-znakowy ciąg (8 szesnastkowych bajtów).

en: Second CSA Key
pl: Drugi klucz CSA

en: The even CSA encryption key. This must be a 16 char string (8 hexadecimal bytes).
pl: Równy klucz szyfrowania CSA. Musi to być 16-znakowy ciąg (8 szesnastkowych bajtów).

en: Packet size in bytes to decrypt
pl: Rozmiar pakietu do odszyfrowania w bajtach

en: Specify the size of the TS packet to decrypt. The decryption routines subtract the TS-header from the value before decrypting.
pl: Określ rozmiar pakietu TS do odszyfrowania. Procedury odszyfrowania odejmują nagłówek TS od wartości przed odszyfrowaniem.

en: Separate sub-streams
pl: Oddzielne pod-strumienie

en: Separate teletex/dvbs pages into independent ES. It can be useful to turn off this option when using stream output.
pl: Podziel strony teletekstu/dvb na niezależne podstawowe strumienie. Wyłączenie tej opcji może przydać się przy używaniu strumienia wyjściowego.

en: Seek and position based on a percent byte position, not a PCR generated time position. If seeking doesn't work property, turn on this option.
pl: Szukajcie i pozycja na podstawie procentu bajtu pozycji, a nie na pozycji generowanego czasu PCR. Jeśli szukanie nie działa poprawnie, włączyć tę opcję.

en: Trust in-stream PCR
pl: Zaufaj in-stream PCR

en: Use the stream PCR as a reference.
pl: Użyj strumienia PCR jako odniesienie.

en: Digital TV Standard
pl: Standard telewizji cyfrowej

en: Selects mode for digital TV standard. This feature affects EPG information and subtitles.
pl: Wybór trybu dla standardu telewizji cyfrowej. Ta funkcja wpływa na informacje EPG i napisy.

en: MPEG Transport Stream demuxer
pl: Demultiplekser transportu strumienia MPEG

en: Main audio
pl: Główny dźwięk

en: Audio description for the visually impaired
pl: Audiodeskrypcja dla osób niedowidzących

en: Clean audio for the hearing impaired
pl: Czysty dźwięk dla osób niedosłyszących

en: Spoken subtitles for the visually impaired
pl: Mówione napisy dla osób niedowidzących

en: Teletext
pl: Telegazeta

en: Teletext subtitles
pl: Napisy telegazety

en: Teletext: additional information
pl: Telegazeta: dodatkowe informacje

en: Teletext: program schedule
pl: Telegazeta: daty emisji

en: Teletext subtitles: hearing impaired
pl: Napisy telegazety: dla niesłyszących

en: DVB subtitles: hearing impaired
pl: Napisy DVB: dla niesłyszących

en: clean effects
pl: wyczyść efekty

en: hearing impaired
pl: dla niesłyszących

en: visual impaired commentary
pl: komentarz dla niewidomych

en: NullSoft demuxer
pl: Demultiplekser NullSoft

en: Nuv demuxer
pl: Demultiplekser Nuv

en: OGG demuxer
pl: Demultiplekser OGG

en: Show shoutcast adult content
pl: Pokaż treści shoutcastu dla dorosłych

en: Show NC17 rated video streams when using shoutcast video playlists.
pl: Pokazuj strumienie wideo dla dorosłych przy używaniu listy odtwarzania shoutcastu.

en: Skip ads
pl: Pomiń reklamy

en: Use playlist options usually used to prevent ads skipping to detect ads and prevent adding them to the playlist.
pl: Użyj opcji listy odtwarzania zwykle stosowanej w celu wykrywania reklam i zapobiegania dodawania ich do listy.

en: M3U playlist import
pl: Importuj listę odtwarzania M3U

en: RAM playlist import
pl: Importuj listę odtwarzania RAM

en: PLS playlist import
pl: Importuj listę odtwarzania PLS

en: B4S playlist import
pl: Importuj listę odtwarzania B4S

en: DVB playlist import
pl: Importuj listę odtwarzania DVB

en: Podcast parser
pl: Parser podcastu

en: XSPF playlist import
pl: Importuj listę odtwarzania XSPF

en: New winamp 5.2 shoutcast import
pl: Nowy import shoutcastu Winamp 5.2

en: ASX playlist import
pl: Importuj listę odtwarzania XSPF

en: Kasenna MediaBase parser
pl: Parser Kasenna MediaBase

en: QuickTime Media Link importer
pl: Importer QuickTime Media Link

en: Dummy IFO demux
pl: Fikcyjny demux IFO

en: iTunes Music Library importer
pl: Importer biblioteki muzycznej iTunes

en: WPL playlist import
pl: Importuj listę odtwarzania WPL

en: Podcast Info
pl: Informacje podcastu

en: Podcast Link
pl: Link podcastu

en: Podcast Copyright
pl: Prawa autorskie podcastu

en: Podcast Category
pl: Kategoria podcastu

en: Podcast Keywords
pl: Słowa kluczowe podcastu

en: Podcast Subtitle
pl: Napisy podcastu

en: Podcast Summary
pl: Streszczenie podcastu

en: Podcast Publication Date
pl: Data publikacji podcastu

en: Podcast Author
pl: Autor podcastu

en: Podcast Subcategory
pl: Podkategoria podcastu

en: Podcast Duration
pl: Czas trwania podcastu

en: Podcast Type
pl: Typ podcastu

en: Podcast Size
pl: Rozmiar podcastu

en: %s bytes
pl: %s bajtów

en: Listeners
pl: Słuchacz(e/y)

en: Load
pl: Wczytaj

en: Total duration
pl: Całkowity czas trwania

en: PVA demuxer
pl: Demultiplekser PVA

en: Audio sample rate in Hertz. Default is 48000 Hz.
pl: Częstotliwość próbkowania dźwięku w hercach. Domyślnie to 48000 Hz.

en: Audio channels
pl: Kanały dźwiękowe

en: Audio channels in input stream. Numeric value >0. Default is 2.
pl: Kanały dźwiękowe w strumieniu wejściowym. Wartość liczbowa >0. Domyślnie to 2.

en: FOURCC code of raw input format
pl: Kod FOURCC surowego formatu wejściowego

en: FOURCC code of the raw input format. This is a four character string.
pl: Kod FOURCC surowego formatu wejściowego. To jest ciąg złożony z czterech znaków.

en: Forces the audio language
pl: Wymusza język dźwięku

en: Forces the audio language for the output mux. Three letter ISO639 code. Default is 'eng'.
pl: Wymusza język audio dla wyjściowego mux. Trzyliterowy kod ISO639. Domyślnie to 'eng'.

en: Raw audio demuxer
pl: Surowy demultiplekser dźwięku

en: The demuxer will advance timestamps if the input can't keep up with the rate.
pl: Demultiplekser będzie przyspieszał czas, jeśli wejście nie może nadążyć ze stawką.

en: DV (Digital Video) demuxer
pl: Demultiplekser DV (Digital Video)

en: This is the desired frame rate when playing raw video streams. In the form 30000/1001 or 29.97
pl: To jest pożądana liczba klatek podczas odtwarzania surowych strumieni obrazu. W formacie 30000/1001 lub 29.97

en: This specifies the width in pixels of the raw video stream.
pl: To określa szerokość w pikselach surowego strumienia obrazu.

en: This specifies the height in pixels of the raw video stream.
pl: To określa wysokość w pikselach surowego strumienia obrazu.

en: Force chroma (Use carefully)
pl: Wymuś chromę (używaj ostrożnie)

en: Force chroma. This is a four character string.
pl: Wymuś chromę. To jest ciąg czterech znaków.

en: Raw video demuxer
pl: Demultiplekser obrazu Raw

en: Real demuxer
pl: Demultiplekser Real

en: C64 sid demuxer
pl: Demultiplekser C64 SID

en: SMF demuxer
pl: Demultiplekser SMF

en: EBU STL subtitles parser
pl: Parser napisów EBU STL

en: Apply a delay to all subtitles (in 1/10s, eg 100 means 10s).
pl: Stosuje opóźnienie do wszystkich napisów (w 1/10s, np. 100 oznacza 10s).

en: Override the normal frames per second settings. This will only work with MicroDVD and SubRIP (SRT) subtitles.
pl: Zastąp standardowe ustawienie klatek na sekundę. Działa to tylko z napisami MicroDVD i SubRip (SRT).

en: Force the subtitles format. Selecting "auto" means autodetection and should always work.
pl: Wymuś format napisów. Wybranie "auto" oznacza autodetekcję i powinno zawsze zadziałać.

en: Override the default track description.
pl: Zastąp domyślny opis ścieżki.

en: Text subtitle parser
pl: Parser tekstu napisów

en: Subtitle delay
pl: Opóźnienie napisów

en: Subtitle format
pl: Format napisów

en: Subtitle description
pl: Opis napisów

en: TTA demuxer
pl: Demultiplekser TTA

en: TY Stream audio/video demux
pl: Demux TY strumienia dźwięku/obrazu

en: Closed captions 2
pl: Zamknięte napisy 2

en: Closed captions 3
pl: Zamknięte napisy 3

en: Closed captions 4
pl: Zamknięte napisy 4

en: Desired frame rate for the VC-1 stream.
pl: Pożądana liczba klatek dla strumienia VC-1.

en: VC1 video demuxer
pl: Demultiplekser obrazu VC1

en: Vobsub subtitles parser
pl: Parser napisów Vobsub

en: VOC demuxer
pl: Demultiplekser VOC

en: WAV demuxer
pl: Demultiplekser WAV

en: XA demuxer
pl: Demultiplekser XA

en: Unknown category
pl: Nieznana kategoria

en: Closed captions
pl: Zamknięte napisy

en: Textual audio descriptions
pl: Opisy tekstowe dźwięku

en: Ticker text
pl: Tekst telegrafu

en: Active regions
pl: Aktywne regiony

en: Semantic annotations
pl: Semantyczne adnotacje

en: Transcript
pl: Transkrypcja

en: Linguistic markup
pl: Językowy znacznik

en: Cue points
pl: Punkty kontrolne

en: Subtitles (images)
pl: Napisy (obrazy)

en: Slides (text)
pl: Slajdy (tekst)

en: Slides (images)
pl: Slajdy (obrazy)

en: About VLC media player
pl: O VLC media player

en: Credits
pl: Współpracownicy

en: License
pl: Licencja

en: Authors
pl: Autorzy

en: VLC media player and VideoLAN are trademarks of the VideoLAN Association.
pl: VLC media player i VideoLAN są znakami towarowymi Stowarzyszenia VideoLAN.

en: <p>VLC media player is a free and open source media player, encoder, and streamer made by the volunteers of the <a href="https://www.videolan.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">VideoLAN</span></a> community.</p><p>VLC uses its internal codecs, works on essentially every popular platform, and can read almost all files, CDs, DVDs, network streams, capture cards and other media formats!</p><p><a href="https://www.videolan.org/contribute/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Help and join us!</span></a>
pl: <p>VLC media player to darmowy i otwarty odtwarzacz multimedialny, koder i streamer stworzony przez wolontariuszy społeczności <a href="https://www.videolan.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">VideoLAN</span></a>.</p><p>VLC korzysta ze swoich wewnętrznych kodeków, działa na każdej popularnej platformie i jest w stanie odczytać niemal wszystkie pliki, CD, DVD, strumienie sieciowe, karty przechwytywania i inne formaty multimedialne!</p><p><a href="https://www.videolan.org/contribute/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Wspomóż nas i dołącz do nas!</span></a>

en: Playlist parsers
pl: Parsery listy odtwarzania

en: Service Discovery
pl: Wykrywanie usługi

en: Interfaces
pl: Interfejsy

en: Art and meta fetchers
pl: Pobieranie okładki i metadanych

en: Extensions
pl: Rozszerzenia

en: Show Installed Only
pl: Pokaż tylko zainstalowane

en: Find more addons online
pl: Znajdź więcej dodatków online

en: Addons Manager
pl: Menedżer dodatków

en: Installed
pl: Zainstalowane

en: Name
pl: Nazwa

en: Author
pl: Autor

en: Uninstall
pl: Odinstaluj

en: Skins
pl: Skóry

en: Apply profile at next launch
pl: Zastosuj profil przy następnym uruchomieniu

en: 2 Pass
pl: 2-przebieg.

en: Preamp
pl: Przedwzm.

en: Enable dynamic range compressor
pl: Włącz kompresor dynamicznego zakresu

en: Reset
pl: Resetuj

en: Attack
pl: Atak

en: Release
pl: Odblokuj

en: Threshold
pl: Próg

en: Enable Spatializer
pl: Włącz spatializera

en: Headphone virtualization
pl: Wirtualizacja słuchawek

en: Volume normalization
pl: Normalizacja głosu

en: Maximum level
pl: Maksymalny poziom

en: Filter
pl: Filtr

en: Audio Effects
pl: Efekty dźwiękowe

en: Duplicate current profile...
pl: Skopiuj bieżący profil...

en: Organize Profiles...
pl: Zarządzaj profilami...

en: Duplicate current profile for a new profile
pl: Skopiuj bieżący profil do nowego profilu

en: Enter a name for the new profile:
pl: Podaj nazwę nowego profilu:

en: Save
pl: Zapisz

en: Please enter a unique name for the new profile.
pl: Podaj nazwę nowego profilu:

en: Multiple profiles with the same name are not allowed.
pl: Wiele profili o tej nazwie nie jest dozwolonych.

en: Remove a preset
pl: Usuń ustawienie

en: Select the preset you would like to remove:
pl: Wybierz ustawienie, które chcesz usunąć:

en: Remove
pl: Usuń

en: Add new Preset...
pl: Dodaj nowe ustawienie...

en: Organize Presets...
pl: Zarządzaj ustawieniami

en: Save current selection as new preset
pl: Zapisz bieżący wybór jako nowe ustawienie predefiniowane

en: Enter a name for the new preset:
pl: Wpisz nazwę dla nowego ustawienia:

en: Bookmarks
pl: Zakładki

en: Add
pl: Dodaj

en: Clear
pl: Wyczyść

en: Edit
pl: Edytuj

en: Time
pl: Czas

en: Untitled
pl: Bez tytułu

en: No input
pl: Brak wejścia

en: No input found. A stream must be playing or paused for bookmarks to work.
pl: Nie znaleziono wejścia. Strumień musi być odtwarzany lub zatrzymany, aby zadziałały zakładki.

en: Input has changed
pl: Wejście zostało zmienione

en: Input has changed, unable to save bookmark. Suspending playback with "Pause" while editing bookmarks to ensure to keep the same input.
pl: Wejście zostało zmienione, nie można zapisać zakładki. Przerwij odtwarzanie przyciskiem "Wstrzymaj" podczas edytowania zakładek, aby zapewnić utrzymanie tego samego wejścia.

en: Backward
pl: Wstecz

en: Seek backward
pl: Szukaj wstecz

en: Forward
pl: Dalej

en: Seek forward
pl: Szukaj dalej

en: Playback position
pl: Pozycja odtwarzania

en: Playback time
pl: Czas odtwarzania

en: Go to previous item
pl: Przejdź do poprzedniego elementu

en: Go to next item
pl: Przejdź do następnego elementu

en: Convert & Stream
pl: Konwertuj i strumieniuj

en: Go!
pl: Idź!

en: Drop media here
pl: Upuść tutaj plik

en: Open media...
pl: Otwórz plik multimedialny...

en: Choose Profile
pl: Wybierz profil

en: Customize...
pl: Dostosuj...

en: Choose Destination
pl: Wybierz miejsce docelowe

en: Choose an output location
pl: Wybierz lokalizację wyjściową

en: Browse...
pl: Przeglądaj...

en: Setup Streaming...
pl: Ustaw strumieniowanie...

en: Select Streaming Method
pl: Wybierz metodę przesyłania strumieniowego

en: Save as File
pl: Zapisz do pliku

en: Stream
pl: Strumień

en: Apply
pl: Zastosuj

en: Save as new Profile...
pl: Zapisz jako nowy profil...

en: Encapsulation
pl: Kapsułkowanie

en: Video codec
pl: Kodek obrazu

en: Audio codec
pl: Kodek dźwięku

en: Keep original video track
pl: Zachowaj oryginalną ścieżkę obrazu

en: Resolution
pl: Rozdzielczość

en: You just need to fill one of the three following parameters, VLC will autodetect the other using the original aspect ratio
pl: Wystarczy wpisać jeden z trzech następujących parametrów, a VLC automatycznie wykrywa inne parametry, korzystając z oryginalnych proporcji

en: Scale
pl: Skaluj

en: Keep original audio track
pl: Zachowaj oryginalną ścieżkę dźwięku

en: Overlay subtitles on the video
pl: Nakładka napisów na obrazie

en: Stream Destination
pl: Miejsce docelowe strumienia

en: Stream Announcement
pl: Ogłoszenie strumienia

en: Address
pl: Adres

en: TTL
pl: Limit etapu

en: SAP Announcement
pl: Ogłoszenie SAP

en: HTTP Announcement
pl: Ogłoszenie HTTP

en: RTSP Announcement
pl: Ogłoszenie RTSP

en: Export SDP as file
pl: Eksportuj SDP jako plik

en: Channel Name
pl: Nazwa kanału

en: SDP URL
pl: Adres URL SDP

en: Invalid container format for HTTP streaming
pl: Nieprawidłowy kontener do strumieniowania HTTP

en: Media encapsulated as %@ cannot be streamed through the HTTP protocol for technical reasons.
pl: Multimedia zapisane jako %@ nie mogą być strumieniowane przez protokół HTTP z przyczyn technicznych.

en: Remove a profile
pl: Usuń profil

en: Select the profile you would like to remove:
pl: Wybierz profil, który chcesz usunąć:

en: Save as new profile
pl: Zapisz jako nowy profil

en: %@ stream to %@:%@
pl: %@ strumieniuj do %@:%@

en: No Address given
pl: Nie podano adresu

en: In order to stream, a valid destination address is required.
pl: Aby móc strumieniować, należy podać poprawny adres docelowy.

en: No Channel Name given
pl: Nie podano nazwy kanału

en: SAP stream announcement is enabled. However, no channel name is provided.
pl: Ogłoszenia strumienia SAP są włączone. Jednakże nie podano nazwy kanału.

en: No SDP URL given
pl: Nie podano adresu URL SDP

en: A SDP export is requested, but no URL is provided.
pl: Zażądano eksportu SDP, ale nie podano adresu URL

en: Custom
pl: Własny

en: Remember
pl: Zapamiętaj

en: Random On
pl: Losowo włączone

en: Repeat Off
pl: Powtarzanie wyłączone

en: Errors and Warnings
pl: Błędy i ostrzeżenia

en: Clean up
pl: Wyczyść

en: Play/Pause the current media
pl: Odtwórz/wstrzymaj aktualny plik

en: Go to the previous item
pl: Przejdź do poprzedniego elementu

en: Leave fullscreen
pl: Opuść tryb pełnoekranowy

en: Volume
pl: Głośność

en: Adjust the volume
pl: Regulacja głośności

en: Adjust the current playback position
pl: Dostosuj bieżącą pozycję odtwarzania

en: Volume: %i %%
pl: Głośność: %i %%

en: VLC media player Help
pl: Pomoc VLC media player

en: Index
pl: Indeks

en: VLC media playback
pl: Odtwarzanie multimediów VLC

en: Messages
pl: Komunikaty

en: Save log
pl: Zapisz dziennik

en: Save the debug log to a file
pl: Zapisz dziennik debugowania do pliku

en: Refresh log
pl: Odśwież dziennik

en: Refresh the log output
pl: Odśwież wyjście dziennika

en: Clear log
pl: Wyczyść log

en: Clear the log output
pl: Wyczyść wyjście dziennika

en: Toggle details
pl: Przełącz szczegóły

en: Show/hide details about a log message
pl: Pokaż/ukryj szczegóły komunikatu dziennika

en: VLC Debug Log (%s).txt
pl: Dziennik debugowania VLC (%s).txt

en: Remove old preferences?
pl: Usunąć stare ustawienia?

en: We just found an older version of VLC's preferences files.
pl: Właśnie znaleziono starą wersję plików ustawień VLC.

en: Move To Trash and Relaunch VLC
pl: Przenieś do kosza i uruchom ponownie VLC

en: Level %i
pl: Poziom %i

en: Smaller
pl: Mniejsze

en: Small
pl: Małe

en: Large
pl: Duże

en: Larger
pl: Większe

en: Check for Update...
pl: Sprawdź dostępność aktualizacji...

en: Preferences...
pl: Preferencje...

en: Services
pl: Usługi

en: Hide VLC
pl: Ukryj VLC

en: Hide Others
pl: Ukryj pozostałe

en: Show All
pl: Pokaż wszystkie

en: Quit VLC
pl: Zakończ VLC

en: 1:File
pl: 1:Plik

en: Advanced Open File...
pl: Zaawansowane otwieranie pliku...

en: Open File...
pl: Otwórz plik...

en: Open Disc...
pl: Otwórz płytę...

en: Open Network...
pl: Otwórz sieć...

en: Open Capture Device...
pl: Otwórz urządzenie przechwytywania...

en: Open Recent
pl: Otwórz ostatnie

en: Close Window
pl: Zamknij okno

en: Convert / Stream...
pl: Konwertuj/Strumieniuj...

en: Save Playlist...
pl: Zapisz listę odtwarzania...

en: Reveal in Finder
pl: Pokaż w wyszukiwarce

en: Cut
pl: Wytnij

en: Copy
pl: Kopiuj

en: Paste
pl: Wklej

en: Select All
pl: Zaznacz wszystko

en: Find
pl: Szukaj

en: View
pl: Widok

en: Show Previous & Next Buttons
pl: Pokaż przyciski "Poprzedni" i "Następny"

en: Show Shuffle & Repeat Buttons
pl: Pokaż przyciski "Losowo" i "Powtórz"

en: Show Audio Effects Button
pl: Wyświetla przycisk efektów dźwiękowych

en: Show Sidebar
pl: Pokaż panel boczny

en: Playlist Table Columns
pl: Kolumny listy odtwarzania

en: Playback
pl: Odtwarzanie

en: Playback Speed
pl: Prędkość odtwarzania

en: Track Synchronization
pl: Synchronizacja ścieżki

en: A→B Loop
pl: Powtórka A→B

en: Quit after Playback
pl: Zakończ po odtwarzaniu

en: Step Forward
pl: Krok naprzód

en: Step Backward
pl: Krok wstecz

en: Jump to Time
pl: Skocz do momentu

en: Renderer
pl: Render

en: No renderer
pl: Brak rendera

en: Increase Volume
pl: Zwiększ głośność

en: Decrease Volume
pl: Zmniejsz głośność

en: Audio Device
pl: Urządzenie dźwiękowe

en: Half Size
pl: Połowa rozmiaru

en: Normal Size
pl: Zwykły rozmiar

en: Double Size
pl: Podwójny rozmiar

en: Fit to Screen
pl: Dopasuj do ekranu

en: Float on Top
pl: Zawsze na wierzchu

en: Fullscreen Video Device
pl: Urządzenie wideo pełnego ekranu

en: Post processing
pl: Przetwarzanie końcowe

en: Add Subtitle File...
pl: Dodaj plik z napisami...

en: Subtitles Track
pl: Ścieżka napisów

en: Text Size
pl: Rozmiar tekstu

en: Text Color
pl: Kolor tekstu

en: Outline Thickness
pl: Grubość konturu

en: Background Opacity
pl: Przezroczystość tła

en: Background Color
pl: Kolor tła

en: Transparent
pl: Przezroczystość

en: Window
pl: Okno

en: Minimize
pl: Minimalizacja

en: Player...
pl: Odtwarzacz...

en: Main Window...
pl: Okno główne...

en: Audio Effects...
pl: Efekty dźwiękowe...

en: Video Effects...
pl: Efekty wideo...

en: Bookmarks...
pl: Zakładki...

en: Playlist...
pl: Lista odtwarzania...

en: Media Information...
pl: Informacje o pliku multimedialnym...

en: Messages...
pl: Komunikaty...

en: Errors and Warnings...
pl: Błędy i ostrzeżenia...

en: Bring All to Front
pl: Umieść wszystko na wierzchu

en: Help
pl: Pomoc

en: VLC media player Help...
pl: Plik pomocy VLC media player...

en: Online Documentation...
pl: Dokumentacja...

en: VideoLAN Website...
pl: Witryna VideoLAN...

en: Make a donation...
pl: Zostań darczyńcą...

en: Online Forum...
pl: Forum VLC...

en: File Format:
pl: Format pliku:

en: Extended M3U
pl: Rozszerzony M3U

en: XML Shareable Playlist Format (XSPF)
pl: Wspólne listy odtwarzania w formacie XML (XSPF)

en: HTML playlist
pl: Lista odtwarzania HTML

en: Save Playlist
pl: Zapisz listę odtwarzania

en: Lock Aspect Ratio
pl: Zablokuj stosunek rozmiaru

en: Search in Playlist
pl: Szukaj na liście odtwarzania

en: Search the playlist. Results will be selected in the table.
pl: Wyszukiwanie na liście odtwarzania. Wyniki zostaną wybrane w tabeli.

en: Open a dialog to select the media to play
pl: Otwórz okno dialogowe, aby wybrać odtwarzane multimedia

en: Subscribe
pl: Subskrybuj

en: Unsubscribe
pl: Wypisz się

en: Subscribe to a podcast
pl: Subskrybuj podcast

en: Enter URL of the podcast to subscribe to:
pl: Wpisz adres URL subskrypcji podcastu:

en: Unsubscribe from a podcast
pl: Odsubskrybuj podczast

en: Select the podcast you would like to unsubscribe from:
pl: Wybierz podcast, którego już nie chcesz subskrybować:

en: Check for album art and metadata?
pl: Czy sprawdzić dostępność okładki i metadanych albumu?

en: Enable Metadata Retrieval
pl: Włącz pobieranie metadanych

en: No, Thanks
pl: Nie, dziękuję

en: VLC can check online for album art and metadata to enrich your playback experience, e.g. by providing track information when playing Audio CDs. To provide this functionality, VLC will send information about your contents to trusted services in an anonymized form.
pl: VLC może sprawdzić dostępność okładki i metadanych w internecie, aby wzbogacić możliwości odtwarzania, np. przez dostarczenie informacji o utworze podczas odtwarzania płyt Audio CD. Aby zapewnić tę funkcję, VLC wyśle w formie anonimowej ​​informację o Twojej zawartości do zaufanych usług.

en: Show/Hide Playlist
pl: Pokaż/Ukryj listę odtwarzania

en: Repeat
pl: Powtórz

en: Change repeat mode. Modes: repeat one, repeat all and no repeat.
pl: Zmień tryb powtarzania. Tryby: powtórz jeden, powtórz wszystko i bez powtórzeń.

en: Shuffle
pl: Losowo

en: Full Volume
pl: Pełna głośność

en: Open Audio Effects window
pl: Otwórz okno efektów dźwiękowych

en: Open Source
pl: Otwórz źródło

en: Open
pl: Otwórz

en: Stream output:
pl: Wyjście strumienia:

en: Settings...
pl: Ustawienia...

en: Choose media input type
pl: Wybierz typ wejściowy multimediów

en: Disc
pl: Płyta

en: Network
pl: Sieć

en: Capture
pl: Przechwytywanie

en: Choose a file
pl: Wybierz plik

en: Select a file for playback
pl: Wybierz plik do odtworzenia

en: Treat as a pipe rather than as a file
pl: Traktuj jako pipe, a nie jako plik

en: Play another media synchronously
pl: Synchroniczne odtwarzanie kolejnych plików

en: Choose...
pl: Wybierz...

en: Select another file to play in sync with the previously selected file
pl: Wybierz inny plik do odtworzenia w synchronizacji z wcześniej wybranym plikiem

en: Custom playback
pl: Własne odtwarzanie

en: Open VIDEO_TS / BDMV folder
pl: Otwórz folder VIDEO_TS/BDMV

en: Insert Disc
pl: Włóż płytę

en: Disable DVD menus
pl: Wyłącz menu DVD

en: Enable DVD menus
pl: Włącz menu DVD

en: IP Address
pl: Adres IP

en: To Open a usual network stream (HTTP, RTSP, RTMP, MMS, FTP, etc.), just enter the URL in the field above. If you want to open a RTP or UDP stream, press the button below.
pl: Aby otworzyć zwykły strumień sieciowy (HTTP, RTSP, RTMP, MMS, FTP itp.), wystarczy wpisać adres URL w polu powyżej. Jeśli chcesz otworzyć strumień RTP lub UDP, naciśnij przycisk znajdujący się poniżej.

en: If you want to open a multicast stream, enter the respective IP address given by the stream provider. In unicast mode, VLC will use your machine's IP automatically.
    
    To open a stream using a different protocol, just press Cancel to close this sheet.
pl: Jeśli chcesz otworzyć strumień multcastu, wprowadź odpowiedni adres IP przydzielony przez dostawcę strumienia. W trybie unicast, VLC będzie automatycznie używał adres IP Twojego komputera.
    
    Aby otworzyć strumień za pomocą innego protokołu, naciśnij przycisk Anuluj, aby zamknąć ten arkusz.

en: Enter a stream URL here. To open RTP or UDP streams, use the respective button below.
pl: Wpisz tutaj adres URL strumienia. Aby otworzyć strumienie RTP lub UDP, kliknij na odpowiedni przycisk poniżej.

en: Open RTP/UDP Stream
pl: Otwórz strumień RTP/UDP

en: Protocol
pl: Protokół

en: Input Devices
pl: Urządzenia wejściowe

en: Subscreen left
pl: Lewy podekran

en: Subscreen top
pl: Górny podekran

en: Subscreen Width
pl: Szerokość podobrazu

en: Subscreen Height
pl: Wysokość podobrazu

en: Capture Audio
pl: Przechwytywanie audio

en: Add Subtitle File:
pl: Dodaj plik z napisami:

en: Setup subtitle playback details
pl: Konfiguracja szczegółów odtwarzania napisów

en: Select a subtitle file
pl: Wybierz plik z napisami

en: Override parameters
pl: Zastąp parametry

en: Subtitle encoding
pl: Kodowanie napisów

en: Font size
pl: Wielkość czcionki

en: Subtitle alignment
pl: Wyrównanie napisów

en: Dismiss the subtitle setup dialog
pl: Zamknij okno dialogowe ustawień napisów

en: Font Properties
pl: Właściwości czcionek

en: Subtitle File
pl: Plik napisów

en: Open File
pl: Otwórz plik

en: %i tracks
pl: %i ścieżek

en: Streaming and Transcoding Options
pl: Opcje strumieniowania i transkodowania

en: Display the stream locally
pl: Wyświetl strumień lokalnie

en: Dump raw input
pl: Surowe wyjście zrzutu

en: Encapsulation Method
pl: Metoda enkapsulacji

en: Transcoding options
pl: Opcje transkodowania

en: Stream Announcing
pl: Ogłoszenie strumienia

en: Save File
pl: Zapisz plik

en: Track Number
pl: Numer ścieżki

en: Duration
pl: Czas trwania

en: File Size
pl: Rozmiar pliku

en: Expand All
pl: Rozwiń wszystko

en: Collapse All
pl: Zwiń wszystko

en: Media Information
pl: Informacje o pliku multimedialnym

en: Location
pl: Lokalizacja

en: Save Metadata
pl: Zapisz metadane

en: General
pl: Ogólne

en: Codec Details
pl: Szczegóły kodeka

en: Read at media
pl: Wczytano z nośnika

en: Input bitrate
pl: Bitrate wejściowy

en: Demuxed
pl: Przerobiono

en: Stream bitrate
pl: Bitrate strumienia

en: Decoded blocks
pl: Zdekodowane bloki

en: Displayed frames
pl: Wyświetlone klatki

en: Lost frames
pl: Zgubione klatki

en: Played buffers
pl: Odtworzone bufory

en: Lost buffers
pl: Stracone bufory

en: Error while saving meta
pl: Błąd podczas zapisywania meta

en: VLC was unable to save the meta data.
pl: VLC nie mógł zapisać metadanych.

en: Continue playback?
pl: Kontynuować odtwarzanie?

en: Continue
pl: Kontynuuj

en: Always continue media playback
pl: Zawsze kontynuuj odtwarzanie multimediów

en: Restart playback
pl: Restart odtwarzania

en: Playback of "%@" will continue at %@
pl: Odtwarzanie "%@" będzie kontynuowane od %@

en: LIBRARY
pl: BIBLIOTEKA

en: MY COMPUTER
pl: MÓJ KOMPUTER

en: DEVICES
pl: URZĄDZENIA

en: LOCAL NETWORK
pl: SIEĆ LOKALNA

en: Interface Settings
pl: Ustawienia interfejsu

en: Audio Settings
pl: Ustawienia dźwięku

en: Video Settings
pl: Ustawienia obrazu

en: Subtitle & On Screen Display Settings
pl: Ustawienia napisów i informacji na ekranie (OSD)

en: Input & Codec Settings
pl: Ustawienia wejścia i kodeku

en: General Audio
pl: Ogólny dźwięk

en: Preferred Audio language
pl: Preferowany język dźwięku

en: Enable Last.fm submissions
pl: Włącz przekazywania do Last.fm

en: Visualization
pl: Wizualizacja

en: Keep audio level between sessions
pl: Zachowaj poziom dźwięku między sesjami

en: Always reset audio start level to:
pl: Ustawiaj poziom dźwięku zawsze na:

en: Change
pl: Zmień

en: Change Hotkey
pl: Zmień skrót klawiszowy

en: Select an action to change the associated hotkey:
pl: Wybierz akcję, aby zmienić powiązany skrót klawiszowy:

en: Action
pl: Akcja

en: Shortcut
pl: Skrót

en: Record directory or filename
pl: Katalog nagrywania lub nazwa pliku

en: Directory or filename where the records will be stored
pl: Katalog lub nazwa pliku, gdzie będą zapisywane nagrywania

en: Repair AVI Files
pl: Napraw plik AVI

en: Default Caching Level
pl: Domyślny poziom buforowania

en: Caching
pl: Buforowanie

en: Use the complete preferences to configure custom caching values for each access module.
pl: Używaj pełne preferencje, aby ustawić wartość buforowania dla każdego modułu dostępu.

en: Codecs / Muxers
pl: Kodeki/Multipleksery

en: Post-Processing Quality
pl: Jakość przetwarzania końcowego

en: Edit default application settings for network protocols
pl: Zmień domyślne ustawienia aplikacji dla protokołów sieciowych

en: Open network streams using the following protocols
pl: Otwórz strumienie sieciowe, używając następujących protokołów

en: Note that these are system-wide settings.
pl: Zauważ, że są to ustawienia dla całego systemu.

en: General settings
pl: Ustawienia ogólne

en: Interface style
pl: Styl interfejsu

en: Dark
pl: Ciemny

en: Bright
pl: Jasny

en: Continue playback
pl: Kontynuuj odtwarzanie

en: Control playback with the Apple Remote
pl: Sterowanie odtwarzania pilotem Apple Remote

en: Control playback with media keys
pl: Sterowanie odtwarzania klawiszami multimedialnymi

en: Control system volume with the Apple Remote
pl: Sterowanie głośności systemowej pilotem Apple Remote

en: Display VLC status menu icon
pl: Wyświetl ikonę statusu VLC w menu

en: Playback behaviour
pl: Zachowanie odtwarzania

en: Enable notifications on playlist item change
pl: Włącz powiadomienia przy zmianie pozycji listy odtwarzania

en: Control external music players
pl: Kontrola zewnętrznych odtwarzaczy audio

en: Privacy / Network Interaction
pl: Interakcja prywatności/sieci

en: Automatically check for updates
pl: Automatyczne sprawdzaj aktualizacje

en: HTTP web interface
pl: interfejs internetowy HTTP

en: Enable HTTP web interface
pl: Włącz interfejs internetowy HTTP

en: Default Encoding
pl: Domyślne kodowanie

en: Display Settings
pl: Ustawienia wyświetlacza

en: Font color
pl: Kolor czcionek

en: Font
pl: Czcionka

en: Subtitle languages
pl: Języki napisów

en: Preferred subtitle language
pl: Preferowany język napisów

en: Enable OSD
pl: Włącz OSD

en: Force bold
pl: Wymuś pogrubienie

en: Outline color
pl: Kolor konturu

en: Outline thickness
pl: Grubość kontur

en: Display
pl: Wyświetlacz

en: Show video within the main window
pl: Wyświetlaj obraz w głównym oknie

en: Pause the video playback when minimized
pl: Wstrzymaj odtwarzanie, gdy zostanie zminimalizowany

en: Fullscreen settings
pl: Ustawienia pełnego ekranu

en: Start in fullscreen
pl: Rozpocznij w pełnym ekranie

en: Black screens in Fullscreen mode
pl: Czarny obraz w trybie pełnego ekranu

en: Use the native fullscreen mode
pl: Użyj natywnego trybu pełnoekranowego

en: Video snapshots
pl: Zrzuty ekranu

en: Prefix
pl: Prefiks

en: Sequential numbering
pl: Kolejność numeracji

en: Reset All
pl: Resetuj wszystko

en: Preferences
pl: Preferencje

en: Media files cannot be resumed because keeping recent media items is disabled.
pl: Pliki multimedialne nie mogą być wznowione, ponieważ zostało wyłączone zatrzymanie ostatnich pozycji multimedialnych.

en: Last check on: %@
pl: Ostatnie sprawdzenie: %@

en: No check was performed yet.
pl: Nie przeprowadzono jeszcze sprawdzeń.

en: Lowest Latency
pl: Najniższa częstotliwość

en: Low Latency
pl: Niska częstotliwość

en: Higher Latency
pl: Wysoka częstotliwość

en: Highest Latency
pl: Najwyższa częstotliwość

en: Reset Preferences
pl: Resetuj preferencje

en: This will reset VLC media player's preferences.
    
    Note that VLC will restart during the process, so your current playlist will be emptied and eventual playback, streaming or transcoding activities will stop immediately.
    
    The Media Library will not be affected.
    
    Are you sure you want to continue?
pl: Spowoduje to zresetowanie preferencji VLC media playera.
    
    Pamiętaj o tym, że VLC uruchomi się ponownie podczas tego procesu i Twoja bieżąca lista odtwarzania zostanie opróźniona i ewentualne odtwarzanie, strumieniowe lub transkodowanie zostanie natychmiast zatrzymane.
    
    Biblioteka mediów nie ulegnie zmianie.
    
    Czy na pewno chcesz kontynuować?

en: This setting cannot be changed because the native fullscreen mode is enabled.
pl: To ustawienie nie może być zmienione, ponieważ uruchomiony jest domyślny tryb pełnego ekranu.

en: Choose the folder to save your video snapshots to.
pl: Wybierz folder, gdzie zapisać zrzuty ekranu.

en: Choose
pl: Wybierz

en: Choose the directory or filename where the records will be stored.
pl: Wybierz katalog lub nazwę pliku, gdzie będą zapisywane nagrania.

en: Press new keys for
    "%@"
pl: Naciśnij nowy klawisz dla
    "%@"

en: Invalid combination
pl: Nieprawidłowa kombinacja

en: Regrettably, these keys cannot be assigned as hotkey shortcuts.
pl: Niestety, te klawisze nie mogą być używane jako skróty klawiszowe.

en: This combination is already taken by "%@".
pl: To połączenie jest już zajęte przez "%@".

en: Toggle Play/Pause
pl: Przełącz Odtwarzaj/Wstrzymaj

en: Toggle random order playback
pl: Przełącz odtwarzanie losowej kolejności

en: Show Main Window
pl: Pokaż główne okno

en: Path/URL Action
pl: Akcja ścieżki/adresu URL

en: Nothing playing
pl: Nic nie jest odtwarzane

en: Select File In Finder
pl: Wybierz plik w wyszukiwarce

en: Copy URL to clipboard
pl: Kopiuj adres URL do schowka

en: Not Set
pl: Nie ustawiono

en: sec.
pl: sek.

en: Audio/Video
pl: Dźwięk/Obraz

en: Audio track synchronization:
pl: Synchronizacja ścieżki dźwiękowej:

en: A positive value means that the audio is ahead of the video
pl: Wartość dodatnia oznacza, że dźwięk jest przed obrazem

en: Subtitles/Video
pl: Napisy/Obraz

en: Subtitle track synchronization:
pl: Synchronizacja ścieżki napisów:

en: A positive value means that the subtitles are ahead of the video
pl: Wartość dodatnia oznacza, że napisy są przed obrazem

en: Subtitle speed:
pl: Prędkość napisów:

en: Subtitle duration factor:
pl: Współczynnik trwania napisów:

en: Extend subtitle duration by this value.
    Set 0 to disable.
pl: Wartość rozszerzonego czasu napisów.
    Ustaw 0, aby wyłączyć.

en: Multiply subtitle duration by this value.
    Set 0 to disable.
pl: Pomnóż tą wartością czas wyświetlania napisów.
    Ustaw 0, aby wyłączyć.

en: Recalculate subtitle duration according
    to their content and this value.
    Set 0 to disable.
pl: Przelicz czas wyświetlania napisów w
    zależności od ich treści i tej wartości.
    Ustaw 0, aby wyłączyć.

en: Video Effects
pl: Efekty wideo

en: Basic
pl: Podstawowe

en: Geometry
pl: Geometria

en: Color
pl: Kolor

en: Image Adjust
pl: Dostosuj obraz

en: Brightness Threshold
pl: Próg jasności

en: Sharpen
pl: Wyostrz

en: Banding removal
pl: Usuwanie pasm

en: Radius
pl: Promień

en: Film Grain
pl: Ziarno kliszy

en: Variance
pl: Rozbieżność

en: Synchronize top and bottom
pl: Synchronizuj górę i dół

en: Synchronize left and right
pl: Synchronizuj lewo i prawo

en: Transform
pl: Transformuj

en: Rotate by 90 degrees
pl: Obróć o 90 stopni

en: Rotate by 180 degrees
pl: Obróć o 180 stopni

en: Rotate by 270 degrees
pl: Obróć o 270 stopni

en: Flip horizontally
pl: Obróć poziomo

en: Flip vertically
pl: Obróć pionowo

en: Magnification/Zoom
pl: Powiększenie/Przybliżenie

en: Puzzle game
pl: Gra w puzzle

en: Rows
pl: Rzędy

en: Columns
pl: Kolumny

en: Clone
pl: Klonowanie

en: Number of clones
pl: Liczba klonów

en: Wall
pl: Ściana

en: Color threshold
pl: Próg koloru

en: Similarity
pl: Podobieństwo

en: Intensity
pl: Intensywność

en: Edge
pl: Krawędź

en: Hough
pl: Transformacja Hough

en: Cartoon
pl: Kreskówka

en: Color extraction
pl: Ekstrakcja koloru

en: Invert colors
pl: Odwróć kolory

en: Posterize
pl: Posteryzacja

en: Posterize level
pl: Poziom posteryzacji

en: Motion blur
pl: Rozmazywanie ruchu

en: Factor
pl: Czynnik

en: Motion Detect
pl: Wykrywanie ruchu

en: Water effect
pl: Efekt wody

en: Psychedelic
pl: Psychodelia

en: Add text
pl: Dodaj tekst

en: Text
pl: Tekst

en: Add logo
pl: Dodaj logo

en: Transparency
pl: Przezroczystość

en: Organize profiles...
pl: Zarządzaj profilami...

en: Video device
pl: Urządzenie obrazu

en: Number of the screen to use by default to display videos in 'fullscreen'. The screen number correspondance can be found in the video device selection menu.
pl: Liczba ekranów używanych domyślnie do wyświetlania filmów w "trybie pełnoekranowym". Liczba korespondujących ekranów można znaleźć w menu wyboru urządzenia obrazu.

en: Opaqueness
pl: Nieprzezroczystość

en: Set the transparency of the video output. 1 is non-transparent (default) 0 is fully transparent.
pl: Ustaw przejrzystość wyjścia obrazu. 1 to brak przejrzystości (domyślnie), 0 to w pełni przejrzyste.

en: Black screens in fullscreen
pl: Czarny obraz w pełnym ekranie

en: In fullscreen mode, keep screen where there is no video displayed black
pl: W trybie pełnoekranowym wyświetlaj czarny obraz na ekranach, na których nie widać żadnego filmu.

en: Show Fullscreen controller
pl: Pokaż narzędzie kontroli pełnego ekranu

en: Shows a lucent controller when moving the mouse in fullscreen mode.
pl: Wyświetla narzędzie kontroli, gdy poruszysz mysz w trybie pełnoekranowym.

en: Auto-playback of new items
pl: Auto-odtwarzanie nowych elementów

en: Start playback of new items immediately once they were added.
pl: Rozpocznij odtwarzanie nowych pozycji natychmiast po ich dodaniu.

en: Keep Recent Items
pl: Zachowaj ostatnie pozycje

en: By default, VLC keeps a list of the last 10 items. This feature can be disabled here.
pl: Domyślnie VLC przechowuje listę 10 ostatnich pozycji. Tutaj ta funkcja może być wyłączona.

en: By default, VLC can be remotely controlled with the Apple Remote.
pl: Domyślnie VLC może być zdalnie sterowany pilotem Apple Remote.

en: By default, VLC will control its own volume with the Apple Remote. However, you can choose to control the global system volume instead.
pl: Domyślnie VLC będzie kontrolowało własną głośność za pomocą Apple Remote. Jednakże możesz wybrać, aby kontrolowało globalną głośność systemową.

en: By default, VLC will show the statusbar icon menu. However, you can choose to disable it (restart required).
pl: Domyślnie VLC wyświetli ikony paska stanu w menu. Możesz jednak wyłączyć tę funkcję (wymagane ponowne uruchomienie).

en: Control playlist items with the Apple Remote
pl: Sterowanie listą odtwarzania pilotem Apple Remote

en: By default, VLC will allow you to switch to the next or previous item with the Apple Remote. You can disable this behavior with this option.
pl: Domyślnie VLC zezwoli na przełączenie pozycji na liście za pomocą Apple Remote. Możesz wyłączyć to tą opcją.

en: By default, VLC can be controlled using the media keys on modern Apple keyboards.
pl: Domyślnie VLC można sterować za pomocą klawiszy multimedialnych na nowoczesnych klawiaturach firmy Apple.

en: Run VLC with dark interface style
pl: Uruchom VLC z ciemnym stylem interfejsu

en: If this option is enabled, VLC will use the dark interface style. Otherwise, the grey interface style is used.
pl: Jeśli ta opcja jest włączona, VLC użyje ciemnego stylu interfejsu. Inaczej zostanie użyty szary styl interfejsu.

en: By default, VLC uses the fullscreen mode known from previous Mac OS X releases. It can also use the native fullscreen mode on Mac OS X 10.7 and later.
pl: Domyślnie VLC korzysta z trybu pełnoekranowego znanego z wcześniejszych wersji systemu Mac OS X. Może również użyć natywnego trybu pełnoekranowego w Mac OS X 10.7 i nowszych.

en: Resize interface to the native video size
pl: Rozciągnij interfejs do natywnego rozmiaru obrazu

en: You have two choices:
     - The interface will resize to the native video size
     - The video will fit to the interface size
     By default, interface resize to the native video size.
pl: Masz dwie możliwości:
     - Interfejs zmieni rozmiar do natywnego rozmiaru obrazu
     - Obraz dopasuje się do rozmiaru interfejsu
     Domyślnie interfejs zmieni rozmiar do natywnego rozmiaru obrazu.

en: With this option enabled, the playback will be automatically paused when minimizing the window.
pl: Włącz tę opcję, aby odtwarzanie zostało automatycznie wstrzymane po zminimalizowaniu okna.

en: Allow automatic icon changes
pl: Pozwól na automatyczne zmiany ikon

en: This option allows the interface to change its icon on various occasions.
pl: Ta opcja umożliwia interfejsu na zmianę swojej ikony na różne okazje.

en: Dim keyboard backlight during fullscreen playback
pl: Ściemnij podświetlenie klawiatury podczas odtwarzania pełnoekranowego

en: Turn off the MacBook keyboard backlight while a video is playing in fullscreen. Automatic brightness adjustment should be disabled in System Preferences.
pl: Wyłącz podświetlenie klawiatury komputera MacBook, gdy wideo jest odtwarzane w trybie pełnoekranowym. Automatyczna regulacja jasności powinna być wyłączona w Preferencjach systemowych.

en: Shows the previous and next buttons in the main window.
pl: Pokazuje przyciski "Poprzedni" i "Następny" w głównym oknie.

en: Shows the shuffle and repeat buttons in the main window.
pl: Pokazuje przyciski "Losowy" i "Powtórz" w głównym oknie.

en: Shows the audio effects button in the main window.
pl: Wyświetla przycisk efektów dźwiękowych w głównym oknie.

en: VLC will pause and resume supported music players on playback.
pl: VLC zatrzyma i wznowi odtwarzanie obsługiwanych odtwarzaczy.

en: Use large text for list views
pl: Użyj dużego tekstu w widokach listy

en: Do nothing
pl: Nic nie rób

en: Pause iTunes / Spotify
pl: Wstrzymaj iTunes/Spotify

en: Pause and resume iTunes / Spotify
pl: Wstrzymaj i wznów iTunes/Spotify

en: Continue playback where you left off
pl: Kontynuuj odtwarzanie w miejscu, gdzie zostało przerwane

en: VLC will store playback positions of the last 30 items you played. If you re-open one of those, playback will continue.
pl: VLC zapisuje pozycję odtwarzania ostatnich 30 elementów, które zostały odtworzone. Jeśli ponownie otworzysz jeden z nich, odtwarzanie będzie kontynuowane.

en: Ask
pl: Pytaj

en: Always
pl: Zawsze

en: Never
pl: Nigdy

en: Maximum Volume displayed
pl: Wyświetlony maksymalny poziom głośności

en: Mac OS X interface
pl: Interfejs macOS

en: Appearance
pl: Wygląd

en: Behavior
pl: Zachowanie

en: Apple Remote and media keys
pl: Apple Remote i klawisze multimedialne

en: Video output
pl: Wyjście wideo

en: Show Basic
pl: Pokaż podstawowe

en: Select a directory
pl: Wybierz katalog

en: Select a file
pl: Wybierz plik

en: Select
pl: Wybierz

en: Minimal Mac OS X interface
pl: Minimalny interfejs macOS

en: Filebrowser starting point
pl: Punkt rozpoczęcia przeglądarki plików

en: This option allows you to specify the directory the ncurses filebrowser will show you initially.
pl: Możesz ustawić katalog, który będzie otwierany przy uruchomieniu przeglądarki plików ncursers.

en: Ncurses interface
pl: Interfejs Ncurses

en: [Display]
pl: [Wyświetlacz]

en:  h,H                    Show/Hide help box
pl:  h,H                    Pokaż/Ukryj pole pomocy

en:  i                      Show/Hide info box
pl:  i                      Pokaż/Ukryj pole informacji

en:  M                      Show/Hide metadata box
pl:  m                      Pokaż/Ukryj pole metadanych

en:  L                      Show/Hide messages box
pl:  L                      Pokaż/Ukryj pole komunikatów

en:  P                      Show/Hide playlist box
pl:  P                      Pokaż/Ukryj pole listy odtwarzania

en:  B                      Show/Hide filebrowser
pl:  B                      Pokaż/Ukryj przeglądarkę plików

en:  x                      Show/Hide objects box
pl:  x                      Pokaż/Ukryj pole obiektów

en:  S                      Show/Hide statistics box
pl:  S                      Pokaż/Ukryj pole statystyk

en:  Esc                    Close Add/Search entry
pl:  Esc                    Zamknij wpis Dodaj/Szukaj

en:  Ctrl-l                 Refresh the screen
pl:  Ctrl-l                 Odśwież ekran

en: [Global]
pl: [Ogólne]

en:  q, Q, Esc              Quit
pl:  q, Q, Esc              Zamknij

en:  s                      Stop
pl:  s                      Zatrzymaj

en:  <space>                Pause/Play
pl:  <spacja>                Otwórz/Wstrzymaj

en:  f                      Toggle Fullscreen
pl:  f                      Przełącz pełny ekran

en:  c                      Cycle through audio tracks
pl:  c                      Przełącz między ścieżkami dźwięku

en:  v                      Cycle through subtitles tracks
pl:  v                      Przełącz między ścieżkami napisów

en:  b                      Cycle through video tracks
pl:  b                      Przełącz między ścieżkami obrazu

en:  n, p                   Next/Previous playlist item
pl:  n, p                   Następna/Poprzednia pozycja listy odtwarzania

en:  [, ]                   Next/Previous title
pl:  [, ]                   Następny/Poprzedni tytuł

en:  <, >                   Next/Previous chapter
pl:  <, >                   Następny/Poprzedni rozdział

note: xgettext: You can use ← and → characters
en:  <left>,<right>         Seek -/+ 1%%
pl:  <lewy>,<prawy>         Szukaj -/+ 1%%

en:  a, z                   Volume Up/Down
pl:  a, z                   Głośniej/Ciszej

en:  m                      Mute
pl:  m                      Wycisz

note: xgettext: You can use ↑ and ↓ characters
en:  <up>,<down>            Navigate through the box line by line
pl:  <góra>,<dół>            Przeglądaj pole linia po linii

note: xgettext: You can use ⇞ and ⇟ characters
en:  <pageup>,<pagedown>    Navigate through the box page by page
pl:  <pageup>,<pagedown>    Przeglądaj pole strona po stronie

note: xgettext: You can use ↖ and ↘ characters
en:  <start>,<end>          Navigate to start/end of box
pl:  <start>,<koniec>          Przejdź do początku/końca pola

en: [Playlist]
pl: [Lista odtwarzania]

en:  r                      Toggle Random playing
pl:  r                      Przełącz losowe odtwarzanie

en:  l                      Toggle Loop Playlist
pl:  l                      Przełącz powtarzanie listy odtwarzania

en:  R                      Toggle Repeat item
pl:  R                      Przełącz powtarzanie pozycji

en:  o                      Order Playlist by title
pl:  o                      Sortuj listę odtwarzania według tytułu

en:  O                      Reverse order Playlist by title
pl:  O                      Odwróć sortowanie listy odtwarzania według tytułu

en:  g                      Go to the current playing item
pl:  g                      Przejdź do aktualnie odtwarzanej pozycji

en:  /                      Look for an item
pl:  /                      Szukaj pozycji

en:  ;                      Look for the next item
pl:  ;                      Szukaj następnej pozycji

en:  A                      Add an entry
pl:  A                      Dodaj wpis

note: xgettext: You can use ⌫ character to translate <backspace>
en:  D, <backspace>, <del>  Delete an entry
pl:  D, <backspace>, <del>  Usuń wpis

en:  e                      Eject (if stopped)
pl:  e                      Wysuń (jeśli zatrzymany)

en: [Filebrowser]
pl: [Przeglądarka plików]

en:  <enter>                Add the selected file to the playlist
pl:  <enter>                Dodaj wybrany plik do listy odtwarzania

en:  <space>                Add the selected directory to the playlist
pl:  <spacja>                Dodaj wybrany katalog do listy odtwarzania

en:  .                      Show/Hide hidden files
pl:  .                      Pokaż/Ukryj ukryte pliki

en: [Player]
pl: [Odtwarzacz]

note: xgettext: You can use ↑ and ↓ characters
en:  <up>,<down>            Seek +/-5%%
pl:  <góra>,<dół>            Szukaj +/-5%%

en: [Repeat]
pl: [Powtórz]

en: [Random]
pl: [Losowo]

en: [Loop]
pl: [Pętla]

en:  Source   : %s
pl:  Źródło   : %s

en:  Position : %s/%s
pl:  Pozycja : %s/%s

en:  Volume   : Mute
pl:  Głośność   : Wycisz

en:  Volume   : %3ld%%
pl:  Głośność   : %3ld%%

en:  Volume   : ----
pl:  Głośność   : ----

en:  Title    : %<PRId64>/%d
pl:  Tytuł    : %<PRId64>/%d

en:  Chapter  : %<PRId64>/%d
pl:  Rozdział  : %<PRId64>/%d

en:  Source: <no current item>
pl:  Źródło: <no current item>

en:  [ h for help ]
pl:  [ h dla pomocy ]

en: Open: %s
pl: Otwórz: %s

en: Find: %s
pl: Szukaj: %s

en: Click to toggle between loop all, loop one and no loop
pl: Kliknij, aby przełączyć między powtórką całości, jednego lub bez powtórki elementów

en: Previous Chapter/Title
pl: Poprzedni rozdział/tytuł

en: Next Chapter/Title
pl: Następny rozdział/tytuł

en: Teletext Activation
pl: Aktywacja telegazety

en: Toggle Transparency
pl: Przełącz przezroczystość

en: Play
    If the playlist is empty, open a medium
pl: Odtwarzaj
    Jeśli lista odtwarzania jest pusta, otwórz nową pozycję

en: Previous / Backward
pl: Poprzedni/Wstecz

en: Next / Forward
pl: Następny/Naprzód

en: De-Fullscreen
pl: Wyłącz tryb pełnoekranowy

en: Extended panel
pl: Rozszerzony panel

en: Frame By Frame
pl: Klatka po klatce

en: Trickplay Reverse
pl: Odwróć trick-play

en: Step backward
pl: Krok wstecz

en: Step forward
pl: Krok naprzód

en: Loop / Repeat
pl: Pętla/Powtarzanie

en: Open subtitles
pl: Otwórz napisy

en: Dock fullscreen controller
pl: Dokuj kontrolera pełnoekranowego

en: Stop playback
pl: Zatrzymaj odtwarzanie

en: Open a medium
pl: Otwórz plik multimedialny

en: Previous media in the playlist, skip backward when held
pl: Poprzednia pozycja na liście odtwarzania, przejdź wstecz podczas przytrzymania wciśnięcia

en: Next media in the playlist, skip forward when held
pl: Następna pozycja na liście odtwarzania, przejdź do przodu podczas przytrzymania wciśnięcia

en: Toggle the video in fullscreen
pl: Włącz tryb pełnoekranowy

en: Toggle the video out fullscreen
pl: Wyłącz tryb pełnoekranowy

en: Show extended settings
pl: Pokaż opcje zaawansowane

en: Toggle playlist
pl: Przełącz listę odtwarzania

en: Take a snapshot
pl: Wykonaj zrzut ekranu

en: Loop from point A to point B continuously.
pl: Ciągłe powtarzanie z punktu A do punktu B

en: Frame by frame
pl: Klatka po klatce

en: Reverse
pl: Odwróć

en: Change the loop and repeat modes
pl: Przełącz tryby pętli i powtarzania

en: Previous media in the playlist
pl: Poprzednia pozycja na liście odtwarzania

en: Next media in the playlist
pl: Następna pozycja na liście odtwarzania

en: Open subtitle file
pl: Otwórz plik z napisami

en: Dock/undock fullscreen controller to/from bottom of screen
pl: Zadokuj/oddokuj kontrolera pełnoekranowego do/z dołu ekranu

[ctx: Tooltip|Unmute]
en: Unmute
pl: Włącz dźwięk

[ctx: Tooltip|Mute]
en: Mute
pl: Wycisz dźwięk

en: Pause the playback
pl: Wstrzymaj odtwarzanie

en: Loop from point A to point B continuously
    Click to set point A
pl: Ciągłe powtarzanie z punktu A do punktu B
    Kliknij tutaj, aby ustawić punkt A

en: Click to set point B
pl: Kliknij tutaj, aby ustawić punkt B

en: Stop the A to B loop
pl: Zatrzymaj powtarzanie z A do B

en: Aspect Ratio
pl: Stosunek rozmiarów

en: No EPG Data Available
pl: Brak dostępnych danych EPG

en: Image Files
pl: Pliki obrazów

en: Logo filenames
pl: Nazwy pliku logo

en: Image mask
pl: Maska obrazu

en: No v4l2 instance found.
    Please check that the device has been opened with VLC and is playing.
    
    Controls will automatically appear here.
pl: Nie znaleziono instancji v4l2.
    Sprawdź, czy urządzenie zostało otworzone z VLC i odgrywa.
    
    Kontrole automatycznie się tutaj pojawią.

en: Knee
    radius
pl: Promień
    kolana

en: Makeup
    gain
pl: Wzmocnienie
    umalowania

en: Adjust pitch
pl: Ustaw tonację

en: (Hastened)
pl: (przyspieszone)

en: (Delayed)
pl: (opóźnione)

en: Force update of this dialog's values
pl: Wymuś aktualizację tych wartości okna dialogowego

en: &Fingerprint
pl: Odcisk palca (&f)

en: Find meta data using audio fingerprinting
pl: Znajdź metadane za pomocą odcisku palca

en: Comments
pl: Komentarze

en: Extra metadata and other information are shown in this panel.
pl: Ten panel zawiera szczegółowe metadane i inne informacje.

en: Information about what your media or stream is made of.
    Muxer, Audio and Video Codecs, Subtitles are shown.
pl: Informacje, z czego składa się Twój plik multimedialny lub strumień.
    Pokazywane są multipleksery, kodeki audio i wideo oraz napisy.

en: Current media / stream statistics
pl: Aktualne statystyki pliku multimedialnego/strumienia

en: Input/Read
pl: Wejście/Wczytane

en: Media data size
pl: Rozmiar danych pliku multimedialnego

en: Demuxed data size
pl: Rozmiar demuksowanych danych

en: Content bitrate
pl: Bitrate treści

en: Discarded (corrupted)
pl: Odrzucone (uszkodzone)

en: Dropped (discontinued)
pl: Pominięte (przerwane)

en: Decoded
pl: Zdekodowane

en: blocks
pl: bloki

en: Displayed
pl: Wyświetlone

en: frames
pl: klatki

en: Lost
pl: Zgubione

en: Played
pl: Odtworzone

en: buffers
pl: bufor(y/ów)

en: Last 60 seconds
pl: Ostatnie 60 sekund

en: Overall
pl: Wszystko

en: Current playback speed: %1
    Click to adjust
pl: Bieżąca prędkość odtwarzania: %1
    Kliknij tutaj, aby ją dostosować

en: Revert to normal play speed
pl: Powrót do normalnej prędkości odtwarzania

en: Download cover art
pl: Pobierz okładkę

en: Add cover art from file
pl: Dodaj okładkę z pliku

en: Choose Cover Art
pl: Wybierz okładkę

en: Image Files (*.gif *.jpg *.jpeg *.png)
pl: Pliki obrazów (*.gif *.jpg *.jpeg *.png)

en: Elapsed time
pl: Upływający czas

en: Total/Remaining time
pl: Całkowity/Pozostały czas

en: Click to toggle between total and remaining time
pl: Kliknij tutaj, aby przełączyć między całkowitym i pozostałym czasem

en: Click to toggle between elapsed and remaining time
pl: Kliknij tutaj, aby przełączyć między upływającym i pozostałym czasem

en: Double click to jump to a chosen time position
pl: Kliknij tutaj podwójnie, aby przejść do określonej pozycji czasu

en: Select a device or a VIDEO_TS directory
pl: Wybierz urządzenie lub katalog VIDEO_TS

en: Select a device or a VIDEO_TS folder
pl: Wybierz urządzenie lub folder VIDEO_TS

en: Select one or multiple files
pl: Wybierz jeden lub więcej plików

en: File names:
pl: Nazwy plików:

en: Filter:
pl: Filtr:

en: Eject the disc
pl: Wysuń płytę

en: Entry
pl: Wpis

en: Channels:
pl: Kanały:

en: Selected ports:
pl: Wybrane porty:

en: Use VLC pace
pl: Użyj VLC pace

en: TV - digital
pl: TV - cyfrowa

en: Tuner card
pl: Karta tunera

en: Delivery system
pl: System dostarczający

en: Transponder/multiplex frequency
pl: Częstotliwość transpondera/multipleksu

en: Transponder symbol rate
pl: Prędkość symbolowa transpondera

en: Bandwidth
pl: Szerokość pasma

en: TV - analog
pl: TV - analogowa

en: Device name
pl: Nazwa urządzenia

en: Your display will be opened and played in order to stream or save it.
pl: Twój ekran zostanie otworzony i odtwarzany w celu strumieniowania lub zapisania.

note: xgettext: frames per second
en:  f/s
pl:  klatek na sekundę

en: Advanced Options
pl: Opcje zaawansowane

en: Double click to get media information
pl: Kliknij tutaj podwójnie, aby uzyskać informacje o pliku multimedialnym

en: Change playlistview
pl: Zmień widok listy odtwarzania

en: Search the playlist
pl: Szukaj na liście odtwarzania

en: My Computer
pl: Mój komputer

en: Devices
pl: Urządzenia

en: Local Network
pl: Sieć lokalna

en: Remove this podcast subscription
pl: Usuń tę subskrypcję podcastu

en: Do you really want to unsubscribe from %1?
pl: Czy na pewno chcesz wypisać się z %1?

en: Cover
pl: Okładka

en: Create Directory
pl: Utwórz katalog

en: Create Folder
pl: Utwórz folder

en: Enter name for new directory:
pl: Wpisz nazwę dla nowego katalogu:

en: Enter name for new folder:
pl: Wpisz nazwę dla nowego folderu:

en: Rename Directory
pl: Zmień nazwę katalogu

en: Rename Folder
pl: Zmień nazwę folderu

en: Enter a new name for the directory:
pl: Wprowadź nową nazwę katalogu:

en: Enter a new name for the folder:
pl: Wprowadź nową nazwę folderu:

en: Sort by
pl: Sortuj według

en: Ascending
pl: Rosnąco

en: Descending
pl: Malejąco

en: Display size
pl: Rozmiar ekranu

en: Increase
pl: Zwiększ

en: Decrease
pl: Zmniejsz

en: Playlist View Mode
pl: Tryb podglądu listy odtwarzania

en: Playlist is currently empty.
    Drop a file here or select a media source from the left.
pl: Lista odtwarzania obecnie jest pusta.
    Upuścić tutaj plik lub wybierz źródło multimedialne po lewej stronie.

en: Icons
pl: Ikony

en: Detailed List
pl: Widok szczegółowy

en: List
pl: Lista

en: Select File
pl: Wybierz plik

en: Select or double click an action to change the associated hotkey. Use delete key to remove hotkeys.
pl: Wybierz lub dwukrotnie kliknij akcję, aby zmienić powiązany skrót klawiszowy. Użyj klawisza Delete, aby usunąć skrót.

en: in
pl: w

en: Any field
pl: Dowolne pole

en: Actions
pl: Akcje

en: Hotkey
pl: Skrót klawiszowy

en: Application level hotkey
pl: Skrót klawiszowy aplikacji

en: Global
pl: Ogólne

en: Desktop level hotkey
pl: Skrót klawiszowy komputera

en: Double click to change.
    Delete key to remove.
pl: Kliknij podwójnie, aby zmienić.
    Przyciśnij Delete, aby usunąć.

en: Hotkey change
pl: Zmień skrót klawiszowy

en: Press the new key or combination for
pl: Naciśnij nowy klawisz skrótu lub kombinację dla

en: Assign
pl: Przydziel

en: Warning: this key or combination is already assigned to
pl: Ostrzeżenie: ten klawisz jest już przypisany do

en: Warning: <b>%1</b> is already an application menu shortcut
pl: Uwaga: <b>%1</b> jest już skrótem w menu aplikacji

en: Key or combination:
pl: Klucz lub kombinacja:

en: Key:
pl: Klucz:

en: Input & Codecs Settings
pl: Ustawienia wejścia i kodeków

en: Configure Hotkeys
pl: Ustaw skróty klawiszowe

en: Device:
pl: Urządzenie:

en: If this property is blank, different values
    for DVD, VCD, and CDDA are set.
    You can define a unique one or configure them 
    individually in the advanced preferences.
pl: Jeśli to pole jest puste, ustawione będą
    różne wartości dla DVD, VCD i CDDA.
    Można również określić inną wartość lub indywidualnie 
    ustawić ją w zaawansowanych preferencjach.

en: Lowest latency
pl: Najniższa częstotliwość

en: High latency
pl: Wysoka częstotliwość

en: Higher latency
pl: Najwyższa częstotliwość

en: This is VLC's skinnable interface. You can download other skins at
pl: To jest interfejs VLC, któremu można zmienić skórę. Nowe pliki skór można pobrać na

en: VLC skins website
pl: strony internetowej skór VLC

en: System's default
pl: Domyślny systemowy

en: File associations
pl: Skojarzenia plików

en: Audio Files
pl: Pliki audio

en: Video Files
pl: Pliki wideo

en: Playlist Files
pl: Pliki listy odtwarzania

en: &Apply
pl: Z&astosuj

en: &Cancel
pl: Anuluj (&c)

en: Profile
pl: Profil

en: Edit selected profile
pl: Edytuj wybrany profil

en: Delete selected profile
pl: Usuń zaznaczony profil

en: Create a new profile
pl: Utwórz nowy profil

en: Create
pl: Utwórz

en: This muxer is not provided directly by VLC: It could be missing.
pl: Ten multiplekser nie jest dostarczany przez VLC: może brakować.

en: This muxer is missing. Using this profile will fail
pl: Brak tego multipleksera. Używanie tego profilu zakończy się niepowodzeniem

en:  Profile Name Missing
pl: Brak nazwy profilu

en: You must set a name for the profile.
pl: Musisz wybrać nazwę profilu.

en: File/Directory
pl: Plik/Katalog

en: File/Folder
pl: Plik/Folder

en: Source
pl: Źródło

en: Source:
pl: Źródło:

en: Type:
pl: Typ:

en: This module writes the transcoded stream to a file.
pl: Ten moduł zapisuje transkodowany strumień do pliku.

en: Filename
pl: Nazwa pliku

en: Save file...
pl: Zapisz plik...

en: Containers (*.ps *.ts *.mpg *.ogg *.asf *.mp4 *.mov *.wav *.raw *.flv *.webm)
pl: Kontenery (*.ps *.ts *.mpg *.ogg *.asf *.mp4 *.mov *.wav *.raw *.flv *.webm)

en: This module outputs the transcoded stream to a network via HTTP.
pl: Ten moduł wysyła transkodowany strumień do sieci za pomocą protokołu HTTP.

en: Path
pl: Ściezka

en: This module outputs the transcoded stream to a network via the mms protocol.
pl: Ten moduł wysyła transkodowany strumień do sieci za pomocą protokołu MMS.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via RTSP.
pl: Ten moduł wysyła transkodowany strumień do sieci za pomocą protokołu RTSP.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via UDP.
pl: Ten moduł wysyła transkodowany strumień do sieci za pomocą protokołu UDP.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via RTP.
pl: Ten moduł wysyła transkodowany strumień do sieci za pomocą protokołu RTP.

en: Base port
pl: Podstawowy port

en: This module outputs the transcoded stream to an Icecast server.
pl: Ten moduł wysyła transkodowany strumień do serwera Icecast.

en: Mount Point
pl: Punkt montowania

en: Login:pass
pl: Login:hasło

en: Edit Bookmarks
pl: Edytuj zakładki

en: Create a new bookmark
pl: Utwórz nową zakładkę

en: Delete the selected item
pl: Usuń zaznaczoną pozycję

en: Delete all the bookmarks
pl: Usuń wszystkie zakładki

en: Extract
pl: Wypakuj

en: &Close
pl: Zamknij (&c)

en: Bytes
pl: Bajty

en: Convert
pl: Konwertuj

en: Multiple files selected.
pl: Wybrano wiele plików.

en: Destination
pl: Cel

en: Destination file:
pl: Plik docelowy:

en: Browse
pl: Przeglądaj

en: Multiple Files Selected.
pl: Wybrano wiele plików.

en: Files will be placed in the same directory with the same name.
pl: Pliki zostaną umieszczone w tym samym katalogu o tej samej nazwie.

en: Append '-converted' to filename
pl: Dołącz '-converted' do nazwy pliku

en: Settings
pl: Ustawienia

en: Display the output
pl: Wyświetl wyjście

en: This display the resulting media, but can slow things down.
pl: To wyświetla wynik pliku, ale może spowolnić system.

en: Containers
pl: Kontenery

en: Program Guide
pl: Program telewizyjny

en: Update
pl: Aktualizacja

en:  (%1+ rated)
pl:  (%1+ oceniony)

en: Errors
pl: Błędy

en: Cl&ear
pl: Wyczyść (&e)

en: Hide future errors
pl: Ukryj przyszłe błędy

en: Adjustments and Effects
pl: Dostosowanie i efekty

en: Stereo Widener
pl: Rozszerzacz stereo

en: Synchronization
pl: Synchronizacja

en: v4l2 controls
pl: Kontrola v4l2

en: &Save
pl: Zapi&sz

en: Store the Password
pl: Zapisz hasło

en: Privacy and Network Access Policy
pl: Przepisy dotyczące prywatności i dostępu do sieci

en: <p>In order to protect your privacy, <i>VLC media player</i> does <b>not</b> collect personal data or transmit them, not even in anonymized form, to anyone.</p>
    <p>Nevertheless, <i>VLC</i> is able to automatically retrieve information about the media in your playlist from third party Internet-based services. This includes cover art, track names, artist names and other meta-data.</p>
    <p>Consequently, this may entail identifying some of your media files to third party entities. Therefore the <i>VLC</i> developers require your express consent for the media player to access the Internet automatically.</p>
pl: <p>W celu ochrony Twojej prywatności, <i>VLC media player</i> <b>nie</b> pobiera danych osobistych lub nie przekazuje ich do nikogo, nawet w anonimowej formie.</p>
    <p>Niemniej jednak <i>VLC</i> jest w stanie automatycznie pobrać informacje o mediach ze swojej listy odtwarzania z innych usług internetowych. Obejmuje to okładki, nazwy utworów, nazwy wykonawców i inne metadane.</p>
    <p>W związku z tym, może to wiązać się z identyfikacją niektórych z Twoich plików multimedialnych w usługach innych firm. Dlatego deweloperzy <i>VLC</i> wymagają wyraźnej zgody użytkownika, aby odtwarzacz mógł automatycznie połączyć się z Internetem.</p>

en: Network Access Policy
pl: Przepisy dotyczące dostępu do sieci

en: Regularly check for VLC updates
pl: Regularnie sprawdzaj uaktualnienia VLC

en: Go to Time
pl: Przejdź do czasu

en: &Go
pl: Przejdź (&g)

en: Go to time
pl: Przejdź do czasu

en: About
pl: O programie

en: <p>VLC media player is a free and open source media player, encoder, and streamer made by the volunteers of the <a href="http://www.videolan.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">VideoLAN</span></a> community.</p><p>VLC uses its internal codecs, works on essentially every popular platform, and can read almost all files, CDs, DVDs, network streams, capture cards and other media formats!</p><p><a href="http://www.videolan.org/contribute/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Help and join us!</span></a>
pl: <p>VLC media player to darmowy i otwarty odtwarzacz multimedialny, koder i streamer stworzony przez wolontariuszy społeczności <a href="http://www.videolan.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">VideoLAN</span></a>.</p><p>VLC korzysta ze swoich wewnętrznych kodeków, działa na każdej popularnej platformie i jest w stanie odczytać niemal wszystkie pliki, CD, DVD, strumienie sieciowe, karty przechwytywania i inne formaty multimedialne!</p><p><a href="http://www.videolan.org/contribute/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Wspomóż nas i dołącz do nas!</span></a>

en: &Recheck version
pl: Sp&rawdź ponownie wersję

en: &Yes
pl: Tak (&y)

en: &No
pl: Nie (&n)

en: VLC media player updates
pl: Aktualizacje programu VLC media player

en: A new version of VLC (%1.%2.%3%4) is available.
pl: Dostępna jest nowa wersja VLC (%1.%2.%3%4).

en: You have the latest version of VLC media player.
pl: Masz najnowszą wersję programu VLC media player.

en: An error occurred while checking for updates...
pl: Wystąpił błąd podczas sprawdzania aktualizacji...

en: Current Media Information
pl: Bieżące Informacje o pliku multimedialnym

en: &General
pl: O&gólne

en: &Metadata
pl: &Metadane

en: Co&dec
pl: Ko&dek

en: S&tatistics
pl: S&tatystyki

en: &Save Metadata
pl: Zapi&sz metadane

en: Location:
pl: Położenie:

en: Saves all the displayed logs to a file
pl: Zapisz wszystkie wyświetlone dzienniki do pliku

en: Save log file as...
pl: Zapisz plik dziennika jako...

en: Texts/Logs (*.log *.txt);; All (*.*)
pl: Teksty/Protokoły (*.log *.txt);;Wszystkie pliki (*.*)

en: Application
pl: Aplikacja

en: Cannot write to file %1:
    %2.
pl: Nie można zapisać do pliku %1:
    %2.

en: Update the tree
pl: Aktualizuj drzewo

en: Clear the messages
pl: Wyczyść wiadomość

en: Open Media
pl: Otwórz plik multimedialny

en: &File
pl: Plik (&f)

en: &Disc
pl: Płyta (&d)

en: &Network
pl: Sieć (&n)

en: Capture &Device
pl: Urzą&dzenie przechwytywania

en: &Select
pl: Wybierz (&s)

en: &Enqueue
pl: Do kol&ejki

en: &Play
pl: Odtwarzaj (&p)

en: &Stream
pl: &Strumieniuj

en: C&onvert
pl: K&onwertuj

en: C&onvert / Save
pl: K&onwertuj/Zapisz

en: Open URL
pl: Otwórz adres URL

en: Enter URL here...
pl: Podaj tutaj adres URL...

en: Please enter the URL or path to the media you want to play.
pl: Wpisz adres URL lub ścieżkę do plików multimedialnych, które chcesz odtworzyć.

en: If your clipboard contains a valid URL
    or the path to a file on your computer,
    it will be automatically selected.
pl: Jeśli w schowku znajduje się prawidłowy adres URL
    lub ścieżka do pliku na Twoim komputerze,
    zostanie on automatycznie wybrany.

en: Plugins and extensions
pl: Wtyczki i rozszerzenia

en: Active Extensions
pl: Aktywne rozszerzenia

en: Capability
pl: Umiejętność

en: Score
pl: Wynik

en: &Search:
pl: &Szukaj:

en: More information...
pl: Więcej informacji...

en: Reload extensions
pl: Przeładuj rozszerzenia

en: Skins customize player's appearance. You can activate them through preferences.
pl: Skóry dostosowują wygląd odtwarzacza. Możesz je aktywować w ustawieniach.

en: Playlist parsers add new capabilities to read internet streams or extract meta data.
pl: Parsery listy odtwarzania dodają nowe funkcje do odczytu strumieni internetowych lub pobierania metadanych.

en: Service discoveries adds new sources to your playlist such as web radios, video websites, ...
pl: Wykrywania usług dodają nowe źródła do Twojej listy odtwarzania, takie jak radia internetowe, witryny z filmami...

en: Retrieves extra info and art for playlist items
pl: Pobiera dodatkowe informacje i okładkę dla elementów listy odtwarzania

en: Extensions brings various enhancements. Check descriptions for more details
pl: Rozszerzenia dodają różne ulepszenia. W celu zdobycia większej ilości informacji, sprawdź ich opisy.

en: Only installed
pl: Tylko zainstalowane

en: Retrieving addons...
pl: Odbieranie dodatków...

en: No addons found
pl: Nie znaleziono dodatków

en: This addon has been installed manually. VLC can't manage it by itself.
pl: Ten dodatek był zainstalowany ręcznie, przez to VLC nie potrafi nim zarządzać.

en: Version %1
pl: Wersja %1

en: %1 downloads
pl: %1 pobrań

en: &Uninstall
pl: Odinstal&uj

en: &Install
pl: Za&instaluj

en: Version
pl: Wersja

en: Website
pl: Strona internetowa

en: Files
pl: Pliki

en: Deletes the selected item
pl: Usuwa wybraną pozycję

en: Show settings
pl: Pokaż ustawienia

en: Simple
pl: Podstawowe

en: Switch to simple preferences view
pl: Przełącz do podstawowych preferencji

en: Switch to full preferences view
pl: Przełącz do pełnych preferencji

en: Save and close the dialog
pl: Zapisz i zamknij okno

en: &Reset Preferences
pl: &Resetuj preferencje

en: Only show current
pl: Pokaż tylko aktualne

en: Only show modules related to current playback
pl: Pokaż tylko moduły związane z obecnym odtwarzaniem

en: Advanced Preferences
pl: Preferencje zaawansowane

en: Simple Preferences
pl: Preferencje podstawowe

en: Cannot save Configuration
pl: Nie można zapisać konfiguracji

en: Preferences file could not be saved
pl: Plik preferencji nie może zostać zapisany

en: Are you sure you want to reset your VLC media player preferences?
pl: Czy na pewno chcesz zresetować ustawienia programu VLC media player?

en: Stream Output
pl: Wyjście strumienia

en: This wizard will allow you to stream or convert your media for use locally, on your private network, or on the Internet.
    You should start by checking that source matches what you want your input to be and then press the "Next" button to continue.
pl: Ten kreator umożliwia strumieniowanie lub konwertowanie Twoich plików multimedialnych w celu wykorzystania lokalnego, w sieci prywatnej lub w internecie.
    Sprawdź, czy źródło odpowiada pozycji, którą chcesz używać, a następnie naciśnij przycisk "Dalej", aby kontynuować.

en: Stream output string.
    This is automatically generated when you change the above settings,
    but you can change it manually.
pl: Ciąg strumienia wyjściowego.
    Jest generowany automatycznie po zmianie powyższych ustawień,
    ale możesz go zmienić ręcznie.

en: Back
pl: Wstecz

en: Toolbars Editor
pl: Edytor pasków narzędzi

en: Toolbar Elements
pl: Elementy paska narzędzi

en: Flat Button
pl: Płaski przycisk

en: Next widget style
pl: Następny styl widgetu

en: Big Button
pl: Duży przycisk

en: Native Slider
pl: Natywny suwak

en: Main Toolbar
pl: Główny pasek narzędzi

en: Above the Video
pl: Nad obrazem

en: Toolbar position:
pl: Pozycja paska narzędzi:

en: Line 1:
pl: Linia 1:

en: Line 2:
pl: Linia 2:

en: Time Toolbar
pl: Pasek narzędzi czasu

en: Advanced Widget
pl: Zaawansowany Widget

en: Fullscreen Controller
pl: Kontroler trybu pełnoekranowego

en: New profile
pl: Nowy profil

en: Delete the current profile
pl: Usuń bieżący profil

en: Select profile:
pl: Wybierz profil:

en: Preview
pl: Podgląd

en: Cl&ose
pl: Zamknij (&o)

en: Profile Name
pl: Nazwa profilu

en: Please enter the new profile name.
pl: Podaj nazwę nowego profilu:

en: Spacer
pl: Odstępnik

en: Expanding Spacer
pl: Rozszerzony odstępnik

en: Splitter
pl: Rozdzielnik

en: Time Slider
pl: Suwak czasu

en: Small Volume
pl: Niska głośność

en: DVD menus
pl: Menu DVD

en: Teletext transparency
pl: Przezroczystość telegazety

en: Advanced Buttons
pl: Przyciski zaawansowane

en: Playback Buttons
pl: Przyciski odtwarzania

en: Aspect ratio selector
pl: Wybór proporcji obrazu

en: Speed selector
pl: Wybór szybkości

en: Broadcast
pl: Nadawanie

en: Schedule
pl: Rozkład

en: Video On Demand ( VOD )
pl: Wideo na życzenie (VOD)

en: Hours / Minutes / Seconds:
pl: Godziny/Minuty/Sekundy:

en: Day / Month / Year:
pl: Dzień/Miesiąc/Rok:

en: Repeat:
pl: Powtórz:

en: Repeat delay:
pl: Opóźnienie powtórki:

en:  days
pl:  dni

en: I&mport
pl: I&mportuj

en: E&xport
pl: Eksportuj (&x)

en: Save VLM configuration as...
pl: Zapisz konfigurację VLM jako...

en: VLM conf (*.vlm);;All (*)
pl: Konfiguracja VLM (*.vlm);;Wszystkie pliki (*)

en: Open VLM configuration...
pl: Otwórz konfigurację VLM...

en: Broadcast:
pl: Nadawanie:

en: Schedule:
pl: Rozkład:

en: VOD:
pl: Wideo na życzenie (VOD):

en: Open Directory
pl: Otwórz katalog

en: Open Folder
pl: Otwórz folder

en: Open playlist...
pl: Otwórz listę odtwarzania...

en: XSPF playlist
pl: Lista odtwarzania XSPF

en: M3U playlist
pl: Lista odtwarzania M3U

en: M3U8 playlist
pl: Lista odtwarzania M3U8

en: Save playlist as...
pl: Zapisz listę odtwarzania jako...

en: Open subtitles...
pl: Otwórz napisy...

en: Media Files
pl: Pliki multimedialne

en: Subtitle Files
pl: Pliki napisów

en: All Files
pl: Wszystkie pliki

en: Empty
pl: Pusta

en: Deactivate
pl: Dezaktywuj

en: Do you want to restart the playback where left off?
pl: Czy chcesz ponownie uruchomić odtwarzanie, gdzie zostało przerwane?

en: &Continue
pl: &Kontynuuj

en: Control menu for the player
pl: Menu kontrolne odtwarzacza

en: Paused
pl: Wstrzymano

en: &Media
pl: &Plik

en: P&layback
pl: &Odtwarzanie

en: &Audio
pl: &Dźwięk

en: &Video
pl: O&braz

en: Subti&tle
pl: &Napisy

en: Tool&s
pl: Na&rzędzia

en: V&iew
pl: W&idok

en: &Help
pl: Pomo&c

en: Open &File...
pl: Otwórz plik (&f)...

en: &Open Multiple Files...
pl: &Otwórz wiele plików...

en: Open &Disc...
pl: Otwórz płytę (&d)...

en: Open &Network Stream...
pl: Otwórz strumień w sieci (&n)...

en: Open &Capture Device...
pl: Otwórz urządzenie prze&chwytywania...

en: Open &Location from clipboard
pl: Otwórz pozycję ze schowka (&L)

en: Open &Recent Media
pl: Otwó&rz ostatnie pliki

en: Conve&rt / Save...
pl: Konwe&rtuj/Zapisz...

en: &Stream...
pl: &Strumieniuj...

en: Quit at the end of playlist
pl: Zamknij po zakończeniu listy odtwarzania

en: Close to systray
pl: Zamknij do zasobnika

en: &Quit
pl: Zakończ (&Q)

en: &Effects and Filters
pl: &Efekty i filtry

en: &Track Synchronization
pl: Synchronizacja ścieżki (&t)

en: Plu&gins and extensions
pl: Wtyczki i rozszerzenia (&g)

en: Customi&ze Interface...
pl: Dostosowywanie interfejsu (&z)...

en: &Preferences
pl: &Preferencje

en: &View
pl: Widok (&v)

en: Play&list
pl: &Lista odtwarzania

en: Docked Playlist
pl: Dokuj listę odtwarzania

en: Always on &top
pl: Zawsze na &wierzchu

en: Mi&nimal Interface
pl: Mi&nimalny interfejs

en: &Fullscreen Interface
pl: Inter&fejs pełnego ekranu

en: &Advanced Controls
pl: Z&aawansowane kontrole

en: Status Bar
pl: Pasek stanu

en: Visualizations selector
pl: Wybór wizualizacji

en: &Increase Volume
pl: Zw&iększ głośność

en: D&ecrease Volume
pl: &Zmniejsz głośność

en: &Mute
pl: Wycisz (&m)

en: Audio &Device
pl: Urządzenie &dźwiękowe

en: Audio &Track
pl: Ścieżka dźwiękowa (&t)

en: &Stereo Mode
pl: Tryb &stereo

en: &Visualizations
pl: Wizualizacje (&v)

en: Add &Subtitle File...
pl: Dodaj plik z napi&sami...

en: Sub &Track
pl: Podścieżka (&t)

en: Video &Track
pl: Ścieżka obrazu (&t)

en: &Fullscreen
pl: Pełny ekran (&f)

en: Always Fit &Window
pl: Za&wsze dopasuj do okna

en: Set as Wall&paper
pl: Ustaw jako ta&petę

en: &Zoom
pl: Powięks&zenie obrazu

en: &Aspect Ratio
pl: Stosunek rozmi&arów

en: &Crop
pl: Kadrowanie (&c)

en: &Deinterlace
pl: Usuwanie przeplotu (&d)

en: &Deinterlace mode
pl: Tryb anty-przeplotowy (&d)

en: Take &Snapshot
pl: Wykonaj zrzut ekranu (&s)

en: T&itle
pl: Tytuł (&i)

en: &Chapter
pl: Rozdział (&c)

en: &Manage
pl: Zarządzaj (&m)

en: Check for &Updates...
pl: Sprawdź dostępność akt&ualizacji...

en: Pre&vious
pl: Poprzedni (&v)

en: Ne&xt
pl: Następny (&x)

en: Sp&eed
pl: Prędkość (&e)

en: &Faster
pl: Przyspiesz (&f)

en: N&ormal Speed
pl: N&ormalna prędkość

en: Slo&wer
pl: Z&wolnij

en: &Jump Forward
pl: Skok do przodu (&j)

en: Jump Bac&kward
pl: S&kok do tyłu

en: Open &Network...
pl: Otwórz w sieci (&n)...

en: Leave Fullscreen
pl: Opuść pełny ekran

en: &Playback
pl: Odtwarzanie (&p)

en: &Hide VLC media player in taskbar
pl: Ukryj VLC w pasku (&h)

en: Sho&w VLC media player
pl: Pokaż odt&warzacz VLC

en: &Open Media
pl: &Otwórz plik multimedialny

en: &Clear
pl: Wy&czyść

en: &Renderer
pl: &Render

en: Scanning...
pl: Skanowanie...

en: Show advanced preferences over simple ones
pl: Pokaż preferencje zaawansowane nad podstawowymi

en: Show advanced preferences and not simple preferences when opening the preferences dialog.
pl: Pokazuj preferencje zaawansowane, zamiast podstawowych przy otwieraniu dialogu preferencji.

en: Systray icon
pl: Ikona w zasobniku

en: Show an icon in the systray allowing you to control VLC media player for basic actions.
pl: Pokazuj ikonę w zasobniku systemowym, która umożliwia sterowanie odtwarzacza podstawowymi funkcjami.

en: Start VLC with only a systray icon
pl: Uruchom VLC tylko jako ikonę w zasobniku systemowym

en: VLC will start with just an icon in your taskbar.
pl: VLC będzie startować tylko z ikoną na pasku zadań.

en: Show playing item name in window title
pl: Pokaż nazwę odtwarzanej pozycji w pasku tytułu okna

en: Show the name of the song or video in the controller window title.
pl: Pokaż nazwę utworu lub filmu w w tytule okna kontrolera.

en: Show notification popup on track change
pl: Pokaż pop-up przy zmianie utworu

en: Show a notification popup with the artist and track name when the current playlist item changes, when VLC is minimized or hidden.
pl: Pokaż pop-up z nazwą utworu i wykonawcy przy zmianie bieżącej pozycji listy odtwarzania, gdy VLC jest zminimalizowany lub ukryty.

en: Windows opacity between 0.1 and 1
pl: Przezroczystość okien między 0.1 i 1

en: Sets the windows opacity between 0.1 and 1 for main interface, playlist and extended panel. This option only works with Windows and X11 with composite extensions.
pl: Ustawia przezroczystość okien między 0.1 i 1 dla głównego interfejsu, listy odtwarzania i rozszerzonego panelu. Ta opcja działa tylko w systemie Windows i X11 z rozszerzeniami Composite.

en: Fullscreen controller opacity between 0.1 and 1
pl: Przezroczystość kontrolera pełnoekranowego między 0.1 i 1

en: Sets the fullscreen controller opacity between 0.1 and 1 for main interface, playlist and extended panel. This option only works with Windows and X11 with composite extensions.
pl: Ustawia przezroczystość kontrolera pełnoekranowego między 0.1 i 1 dla głównego interfejsu, listy odtwarzania i rozszerzonego panelu. Ta opcja działa tylko w systemie Windows i X11 z rozszerzeniami Composite.

en: Show unimportant error and warnings dialogs
pl: Pokaż drobne błędy i dialogi ostrzeżeń

en: Activate the updates availability notification
pl: Włącz powiadomienie o nowej aktualizacji

en: Activate the automatic notification of new versions of the software. It runs once every two weeks.
pl: Włącz automatyczne powiadamianie o nowych wersjach oprogramowania. Włączane jest co dwa tygodnie.

en: Number of days between two update checks
pl: Liczba dni między dwoma sprawdzeń aktualizacji

en: Ask for network policy at start
pl: Pytaj o politykę sieci przy starcie

en: Save the recently played items in the menu
pl: Zapisz ostatnio odtwarzane pozycje w menu

en: List of words separated by | to filter
pl: Lista filtrowanych słów dzielonych |

en: Regular expression used to filter the recent items played in the player.
pl: Regularne wyrażenie używane do filtrowania ostatnich pozycji odtwarzanych w odtwarzaczu.

en: Define the colors of the volume slider
pl: Zmień kolory suwaka głośności

en: Define the colors of the volume slider
    By specifying the 12 numbers separated by a ';'
    Default is '255;255;255;20;226;20;255;176;15;235;30;20'
    An alternative can be '30;30;50;40;40;100;50;50;160;150;150;255'
pl: Zmień kolory suwaka głośności,
    określając 12 numerów oddzielonych przez ';'
    Domyślnie jest to '255;255;255;20;226;20;255;176;15;235;30;20'
    Alternatywą może być '30;30;50;40;40;100;50;50;160;150;150;255'

en: Selection of the starting mode and look
pl: Wybór trybu startowania i wyglądu

en: Start VLC with:
     - normal mode
     - a zone always present to show information as lyrics, album arts...
     - minimal mode with limited controls
pl: Startuj VLC:
     - w normalnym trybie
     - ze strefą zawsze obecną, pokazującą informacje, takie jak tekst piosenki, okładka albumu...
     - w minimalnym trybie z ograniczonymi kontrolami

en: Show a controller in fullscreen mode
pl: Pokaż kontrolera w trybie pełnoekranowym

en: Embed the file browser in open dialog
pl: Umieść przeglądarkę plików w otwartym oknie dialogowym

en: Define which screen fullscreen goes
pl: Określ ekran trybu pełnoekranowego

en: Screennumber of fullscreen, instead of same screen where interface is.
pl: Numer ekranu trybu pełnoekranowego, zamiast tego samego ekranu, na którym znajduje się interfejs.

en: Load extensions on startup
pl: Załaduj rozszerzenia przy starcie

en: Automatically load the extensions module on startup.
pl: Automatycznie ładuj moduły rozszerzeń przy starcie.

en: Start in minimal view (without menus)
pl: Startuj z minimalnym wyglądem (bez pasków menu)

en: Display background cone or art
pl: Wyświetl stożek tła lub okładkę

en: Display background cone or current album art when not playing. Can be disabled to prevent burning screen.
pl: Wyświetl stożek tła lub aktualną okładkę albumu, gdy nie odtwarza. Może być wyłączone, aby uniemożliwić wypalenie w ekran.

en: Expanding background cone or art
pl: Rozszerzanie stożka tła lub okładki

en: Background art fits window's size.
pl: Okładka tła dopasuje do rozmiaru okna.

en: Ignore keyboard volume buttons.
pl: Ignoruj klawisze głośności na klawiaturze.

en: With this option checked, the volume up, volume down and mute buttons on your keyboard will always change your system volume. With this option unchecked, the volume buttons will change VLC's volume when VLC is selected and change the system volume when VLC is not selected.
pl: Jeśli ta opcja jest włączona, klawisze głośności klawiatury (głośniej, ciszej i wyciszenie) zmieniają głośność systemu. Jeśli ta opcja jest wyłączona, klawisze głośności klawiatury (głośniej, ciszej i wyciszenie) zmieniają głośność w VLC, jeśli jest aktywny, a jeśli jest w tle, to głośność systemu.

en: When to raise the interface
pl: Kiedy wznieść interfejs

en: This option allows the interface to be raised automatically when a video/audio playback starts, or never.
pl: Ta opcja automatycznie wznosi interfejs podczas uruchomienia odtwarzania wideo/audio, albo nigdy.

en: Fullscreen controller mouse sensitivity
pl: Pełnoekranowy kontroler czułości myszy

en: When minimized
pl: Gdy zminimalizowany

en: Qt interface
pl: Interfejs Qt

en: errors
pl: błędy

en: warnings
pl: ostrzeżenia

[ctx: Tooltip|Clear]
en: Clear
pl: Wyczyść

en: Open a skin file
pl: Otwórz plik skóry

en: Skin files |*.vlt;*.wsz;*.xml
pl: Pliki skór |*.vlt;*.wsz;*.xml

en: Playlist Files |
pl: Pliki listy odtwarzania |

en: |All Files |*
pl: |Wszystkie pliki |*

en: Open playlist
pl: Otwórz listę odtwarzania

en: Save playlist
pl: Zapisz listę odtwarzania

en: XSPF playlist |*.xspf|M3U file |*.m3u|HTML playlist |*.html
pl: Lista odtwarzania XSPF |*.xspf|Plik M3U |*.m3u|Lista odtwarzania HTML |*.html

en: Skin to use
pl: Używana skóra

en: Path to the skin to use.
pl: Ścieżka do używanej skóry.

en: Config of last used skin
pl: Konfiguracja ostatniej używanej skóry

en: Windows configuration of the last skin used. This option is updated automatically, do not touch it.
pl: Konfiguracja okna ostatniej używanej skóry. Ta opcja zostanie automatycznie zaktualizowana, nie zmieniaj jej.

en: Show a systray icon for VLC
pl: Pokaż ikonę w zasobniku

en: Show VLC on the taskbar
pl: Pokaż VLC w pasku zadań

en: Enable transparency effects
pl: Włącz efekty przezroczyste

en: You can disable all transparency effects if you want. This is mainly useful when moving windows does not behave correctly.
pl: Możesz wyłączyć wszystkie efekty przezroczystości. Często jest to konieczne, aby okna zachowały się poprawnie podczas przesuwania ich na pulpicie.

en: Use a skinned playlist
pl: Użyj listę odtwarzania ze skóry

en: Display video in a skinned window if any
pl: Wyświetl obraz w oknie ze skóry

en: When set to 'no', this parameter is intended to give old skins a chance to play back video even though no video tag is implemented
pl: Przy wyłączeniu, parametr zapewnia starym skórom możliwość wyświetlania widea, nawet jeśli okno obrazu nie zostało dodane.

en: Skinnable Interface
pl: Interfejs używający skóry

en: Select skin
pl: Wybierz skórę

en: Open skin...
pl: Otwórz skórę...

en: Brightness threshold
pl: Próg jasności

en: When this mode is enabled, pixels will be shown as black or white. The threshold value will be the brightness defined below.
pl: Po włączeniu tej opcji, piksele będą wyświetlane na czarno lub na biało. Wartość tego progu jest jasnością, która jest określona poniżej.

en: Image contrast (0-2)
pl: Kontrast obrazu (0-2)

en: Set the image contrast, between 0 and 2. Defaults to 1.
pl: Ustawia kontrast obrazu między 0 i 2. Domyślny to 1.

en: Image hue (0-360)
pl: Barwa obrazu (0-2)

en: Set the image hue, between 0 and 360. Defaults to 0.
pl: Ustawia barwę obrazu między 0 i 360. Domyślna to 0.

en: Image saturation (0-3)
pl: Nasycenie obrazu (0-3)

en: Set the image saturation, between 0 and 3. Defaults to 1.
pl: Ustawia nasycenie obrazu między 0 i 3. Domyślne to 1.

en: Image brightness (0-2)
pl: Jasność obrazu (0-2)

en: Set the image brightness, between 0 and 2. Defaults to 1.
pl: Ustawia jasność obrazu między 0 i 2. Domyślna to 1.

en: Image gamma (0-10)
pl: Gamma obrazu (0-2)

en: Set the image gamma, between 0.01 and 10. Defaults to 1.
pl: Ustawia gammę obrazu między 0.01 i 10. Domyślna to 1.

en: Direct3D9 adjust filter
pl: Filtr regulacji Direct3D9

en: Decode frames directly into RPI VideoCore instead of host memory.
pl: Dekoduj klatki bezpośrednio do RPI VideoCore zamiast do pamięci hosta.

en: Decode frames directly into RPI VideoCore instead of host memory. This option must only be used with the MMAL video output plugin.
pl: Dekoduj klatki bezpośrednio do RPI VideoCore zamiast do pamięci hosta. Ta opcja powinna być używana tylko z wtyczką wyjścia obrazu MMAL.

en: MMAL decoder
pl: Dekoder MMAL

en: MMAL-based decoder plugin for Raspberry Pi
pl: Wtyczka dekodera oparta na MMAL dla Raspberry Pi

en: Use QPUs for advanced HD deinterlacing.
pl: Używaj QPU dla zaawansowanego usuwania przeplotu w HD.

en: Make use of the QPUs to allow higher quality deinterlacing of HD content.
pl: Używaj QPU, aby osiągnąć wyższą jakość usuwania przeplotu treści HD.

en: MMAL deinterlace
pl: Usuwanie przeplotu MMAL

en: MMAL-based deinterlace filter plugin
pl: Wtyczka filtra usuwania przeplotu, oparta na MMAL

en: VideoCore layer where the video is displayed.
pl: Warstwa VideoCore, gdzie zostanie wyświetlony obraz.

en: VideoCore layer where the video is displayed. Subpictures are displayed directly above and a black background directly below.
pl: Warstwa VideoCore, gdzie zostanie wyświetlony obraz. Podobrazy wyświetlane są bezpośrednio powyżej, a czarne tło bezpośrednio poniżej.

en: Blank screen below video.
pl: Pusty ekran poniżej wideo.

en: Render blank screen below video. Increases VideoCore load.
pl: Renderuj pusty ekran poniżej wideo. Zwiększa obciążenie VideoCore.

en: Adjust HDMI refresh rate to the video.
pl: Dostosuj częstotliwość odświeżania HDMI dla wideo.

en: Force interlaced video mode.
pl: Wymuś tryb obrazu z przeplotem.

en: Force the HDMI output into an interlaced video mode for interlaced video content.
pl: Wymuś wyjście HDMI w tryb z przeplotem dla treści obrazu z przeplotem.

en: MMAL-based vout plugin for Raspberry Pi
pl: Wtyczka vout oparta na MMAL dla Raspberry Pi

en: VAAPI filters
pl: Filtry VAAPI

en: Video Accelerated API filters
pl: Filtry przyspieszenia obrazu API

en: VDPAU adjust video filter
pl: Filtr regulacji obrazu VDPAU

en: VDPAU video decoder
pl: VDPAU - dekoder wideo

en: Temporal-spatial
pl: Czasowo-przestrzenne

en: VDPAU surface conversions
pl: VDPAU - konwersje powierzchniowe

en: Deinterlacing algorithm
pl: Algorytm metody anty-przeplotowej

en: Inverse telecine
pl: Odwrócony efekt telecine

en: Deinterlace chroma skip
pl: Pomijanie przeplotu chromy

en: Whether temporal deinterlacing applies to luma only
pl: Czy czasowe usuwanie przeplotu odnosi się tylko do jasności

en: Noise reduction level
pl: Poziom redukcji szumów

en: Scaling quality
pl: Skalowanie jakości

en: High quality scaling level
pl: Wysoka jakość - poziom skalowania

en: VDPAU deinterlacing filter
pl: Filtr anty-przeplotowy VDPAU

en: VDPAU output
pl: VDPAU wyjście

en: VDPAU sharpen video filter
pl: VDPAU - filtr wyostrzania wideo

en: File keystore (plaintext)
pl: Plik magazynu kluczy (zwykły tekst)

en: Secrets are stored on a file without any encryption
pl: Sekrety będą przechowywane w pliku bez żadnego zaszyfrowania

en: Crypt keystore
pl: Zaszyfruj magazyn kluczy

en: Secrets are stored encrypted on a file
pl: Sekrety będą przechowywane w zaszyfrowanym pliku

en: No
pl: Nie

en: Any
pl: Każdy

en: System default
pl: Domyślny system

en: After first unlock
pl: Po pierwszym odblokowaniu

en: After first unlock, on this device only
pl: Po pierwszym odblokowaniu, tylko na tym urządzeniu

en: When passcode set, on this device only
pl: Po ustawieniu hasła, tylko na tym urządzeniu

en: Always, on this device only
pl: Zawsze, tylko na tym urządzeniu

en: When unlocked
pl: Po odblokowaniu

en: When unlocked, on this device only
pl: Po odblokowaniu, tylko na tym urządzeniu

en: Synchronize stored items
pl: Synchronizuj przechowywane elementy

en: Synchronizes stored items via iCloud Keychain if enabled in the user domain.
pl: Synchronizuje przechowywane pozycje za pomocą pęku kluczy iCloud, jeśli jest to włączone w domenie użytkownika.

en: Accessibility type for all future passwords saved to the Keychain
pl: Typ dostępności dla wszystkich przyszłych haseł zapisanych w pęku kluczy

en: Keychain access group
pl: Grupa dostępu do pęku kluczy

en: Keychain access group as defined by the app entitlements.
pl: Grupa dostępu do pęku kluczy określona przez uprawnienia aplikacji.

en: Keychain keystore
pl: Magazyn pęku kluczy

en: Keystore for iOS, Mac OS X and tvOS
pl: Magazyn kluczy dla systemów iOS, macOS i tvOS

en: KWallet keystore
pl: Magazyn kluczy KWallet

en: Secrets are stored via KWallet
pl: Sekrety będą przechowywane za pomocą KWallet

en: Memory keystore
pl: Magazyn kluczy w pamięci

en: Secrets are stored in memory
pl: Sekrety będą przechowywane w pamięci

en: libsecret keystore
pl: Magazyn kluczy biblioteki libsecret

en: Secrets are stored via libsecret
pl: Sekrety będą przechowywane za pomocą biblioteki libsecret

en: Android log
pl: Dziennik systemu Android

en: Android log using logcat
pl: Dziennik systemu Android za pomocą logcat

en: Be quiet
pl: Tryb cichy

en: Turn off all messages on the console.
pl: Wyłącz wszystkie komunikaty na konsoli.

en: Console log
pl: Dziennik konsoli

en: Console logger
pl: Rejestrator konsoli

en: Info
pl: Informacje

en: Log to file
pl: Protokołuj do pliku dziennika

en: Log all VLC messages to a text file.
pl: Protokołuj wszystkie komunikaty VLC do pliku tekstowego.

en: Log filename
pl: Nazwa pliku protokołu

en: Specify the log filename.
pl: Podaj nazwę pliku protokołu

en: Log format
pl: Format protokołu

en: Specify the logging format.
pl: Podaj format protokołowania.

en: Verbosity
pl: Szczegółowość

en: Select the logging verbosity or default to use the same verbosity given by --verbose.
pl: Wybierz szczegółowość zapisów w dzienniku lub domyślnie używaj tej samej szczegółowości ustawionej przez --verbose.

en: Logger
pl: Rejestrator

en: File logger
pl: Rejestrator plików

en: Journal
pl: Dziennik

en: SystemD journal logger
pl: Rejestrator dziennika SystemD

en: System log (syslog)
pl: Dziennik systemu (syslog)

en: Emit log messages through the POSIX system log.
pl: Emituj komunikaty dziennika za pomocą dziennika systemu POSIX.

en: Debug messages
pl: Komunikaty debugowania

en: Include debug messages in system log.
pl: Dołącz komunikaty debugowania w dzienniku systemowym.

en: Identity
pl: Tożsamość

en: Process identity in system log.
pl: Identyfikacja procesu w dzienniku systemowym.

en: Facility
pl: Funkcja

en: System logging facility.
pl: Funkcja protokołowania do systemu.

en: System logger (syslog)
pl: Rejestrator systemu (syslog)

en: Extension not responding!
pl: Rozszerzenie przestało działać!

en: Extension '%s' does not respond.
    Do you want to kill it now?
pl: Rozszerzenie '%s' nie odpowiada.
    Czy chcesz je teraz wyłączyć?

en: <p>Password for Web interface has not been set.</p><p>Please use --http-password, or set a password in </p><p>Preferences &gt; All &gt; Main interfaces &gt; Lua &gt; Lua HTTP &gt; Password.</p>
pl: <p>Hasło dla interfejsu WWW nie zostało ustawione.</p><p>Proszę użyj --http-password, lub ustaw hasło w </p><p>Preferencje &gt; Wszystkie &gt; Główne interfejsy &gt; Lua &gt; Lua HTTP &gt; Hasło.</p>

en: Lua interface
pl: Interfejs Lua

en: Lua interface module to load
pl: Moduł interfejsu Lua do załadowania

en: Lua interface configuration
pl: Konfiguracja interfejsu Lua

en: Lua interface configuration string. Format is: '["<interface module name>"] = { <option> = <value>, ...}, ...'.
pl: Ciąg konfiguracyjny interfejsu Lua. W formacie: '["<nazwa modułu interfejsu>"] = { <opcja> = <wartość>, ...}, ...'.

en: A single password restricts access to this interface.
pl: Jedno hasło ogranicza dostęp do tego interfejsu.

en: Source directory
pl: Folder źródłowy

en: Directory index
pl: Indeks katalogu

en: Allow to build directory index
pl: Pozwól zaktualizować indeks katalogu

en: This is the host on which the interface will listen. It defaults to all network interfaces (0.0.0.0). If you want this interface to be available only on the local machine, enter "127.0.0.1".
pl: To jest host, na którym interfejs będzie nasłuchiwać. Domyślnie dotyczy to wszystkich interfejsów sieciowych (0.0.0.0). Jeśli chcesz, aby interfejs był dostępny tylko na komputerze lokalnym, wpisz "127.0.0.1".

en: This is the TCP port on which this interface will listen. It defaults to 4212.
pl: To jest port TCP, na którym nasłuchiwać będzie ten interfejs. Domyślny to 4212.

en: CLI input
pl: Wejście CLI

en: Accept commands from this source. The CLI defaults to stdin ("*console"), but can also bind to a plain TCP socket ("localhost:4212") or use the telnet protocol ("telnet://0.0.0.0:4212")
pl: Akceptuj polecenia z tego źródła. Domyślne ustawienia CLI to stdin ("*console"), ale można również użyć zwykłego gniazda TCP  ("localhost:4212") lub protokołu telnet ("telnet://0.0.0.0:4212")

en: Lua interpreter
pl: Interpreter Lua

en: Command-line interface
pl: Interfejs wiersza poleceń

en: Lua Meta Fetcher
pl: Pobieranie metadanych w Lua

en: Fetch meta data using lua scripts
pl: Pobierz metadane za pomocą skryptów Lua

en: Lua Meta Reader
pl: Czytelnik metadanych Lua

en: Read meta data using lua scripts
pl: Wczytaj metadane za pomocą skryptów Lua

en: Lua Playlist
pl: Lista odtwarzania Lua

en: Lua Playlist Parser Interface
pl: Moduł interfejsu parsera listy odtwarzania Lua

en: Lua Art
pl: Okładka Lua

en: Fetch artwork using lua scripts
pl: Pobierz okładkę przy użyciu skryptów Lua

en: Lua Extension
pl: Rozszerzenie Lua

en: Lua SD Module
pl: Moduł Lua SD

en: Folder meta data
pl: Folder metadanych

en: Album art filename
pl: Nazwa pliku okładki albumu

en: Filename to look for album art in current directory
pl: Nazwa pliku szukanej okładki albumu w bieżącym katalogu

en: Classic Rock
pl: Klasyczny rock

en: Other
pl: Inne

en: Alternative
pl: Alternatywna

en: Death Metal
pl: Death metal

en: Pranks
pl: Piosenka kabaretowa

en: Vocal
pl: Wokal

en: Jazz+Funk
pl: Jazz i Funk

en: Instrumental
pl: Instrumentalna

en: Sound Clip
pl: Teledysk

en: Noise
pl: Szum

en: Alternative Rock
pl: Rock alternatywny

en: Meditative
pl: Medytacyjna

en: Instrumental Pop
pl: Pop instrumentalny

en: Instrumental Rock
pl: Rock instrumentalny

en: Ethnic
pl: Muzyka etniczna

en: Electronic
pl: Elektroniczna

en: Southern Rock
pl: Południowy rock

en: Comedy
pl: Komediowa

en: Cult
pl: Kultowa

en: Christian Rap
pl: Rap chrześcijański

en: Native American
pl: Rdzenna muzyka amerykańska

en: Cabaret
pl: Kabaret

en: New Wave
pl: Nowa fala

en: Trailer
pl: Zwiastun

en: Tribal
pl: Plemienna

en: Acid Punk
pl: Acid punk

en: Acid Jazz
pl: Acid jazz

en: Musical
pl: Miuzikal

en: Celtic
pl: Muzyka celtycka

en: Avantgarde
pl: Awangarda

en: Gothic Rock
pl: Rock gotycki

en: Progressive Rock
pl: Rock progresywny

en: Psychedelic Rock
pl: Rock psychodeliczny

en: Symphonic Rock
pl: Rock symfoniczny

en: Slow Rock
pl: Slow rock

en: Easy Listening
pl: Muzyka do windy

en: Acoustic
pl: Akustyczna

en: Humour
pl: Humorystyczna

en: Speech
pl: Mowa

en: Chamber Music
pl: Muzyka kameralna

en: Symphony
pl: Symfonia

en: Satire
pl: Satyra

en: Slow Jam
pl: Slow jam

en: Folklore
pl: Folklor

en: Ballad
pl: Ballada

en: Power Ballad
pl: Power ballad

en: Rhythmic Soul
pl: Rytmiczny soul

en: Punk Rock
pl: Punk rock

en: Drum Solo
pl: Solo na bębnach

en: Dance Hall
pl: Dancehall

en: Club - House
pl: Club - house

en: Christian Gangsta Rap
pl: Chrześcijański gansta rap

en: Heavy Metal
pl: Heavy metal

en: Black Metal
pl: Black metal

en: Crossover
pl: Mieszana

en: Contemporary Christian
pl: Współczesna muzyka chrześcijańska

en: Christian Rock
pl: Rock chrześcijański

en: Thrash Metal
pl: Thrash metal

en: addons local storage
pl: lokalny zapis dodatków

en: Addons local storage installer
pl: Program instalacyjny lokalnego zapisu dodatków

en: Addons local storage lister
pl: Wykaz lokalnego zapisu dodatków

en: Videolan.org's addons finder
pl: Wyszukiwacz dodatków na videolan.org

en: addons.videolan.org addons finder
pl: Wyszukiwacz dodatków na addons.videolan.org

en: Videolan.org's single archive addons finder
pl: Wyszukiwacz dodatków w poszczególnych archiwach na videolan.org

en: single .vlp archive addons finder
pl: Wyszukiwacz dodatków w poszczególnych archiwach .vlp

en: The username of your last.fm account
pl: Nazwa użytkownika Twojego konta Last.fm

en: The password of your last.fm account
pl: Hasło Twojego konta Last.fm

en: Scrobbler URL
pl: Adres URL Scrobblera

en: The URL set for an alternative scrobbler engine
pl: Ustawiony adres URL dla alternatywnego silnika scrobblera

en: Submission of played songs to last.fm
pl: Przekaż odtwarzane utwory do Last.fm

en: last.fm: Authentication failed
pl: Last.fm: Uwierzytelnienie nie powiodło się

en: last.fm username or password is incorrect. Please verify your settings and relaunch VLC.
pl: Nazwa użytkownika lub hasło Last.fm jest nieprawidłowe. Proszę sprawdź ustawienia i ponownie uruchom VLC.

en: Last.fm username not set
pl: Nie podano nazwy użytkownika Last.fm

en: Please set a username or disable the audioscrobbler plugin, and restart VLC.
    Visit http://www.last.fm/join/ to get an account.
pl: Podaj nazwę użytkownika lub wyłącz wtyczkę audioscrobbler i ponowne uruchom VLC.
    Odwiedź http://www.last.fm/join/, aby założyć konto.

en: acoustid
pl: Acoustid

en: Track fingerprinter (based on Acoustid)
pl: Tworzenie odcisku palca utworu (na podstawie Acoustid)

en: However, the security certificate presented by the server is unknown and could not be authenticated by any trusted Certificate Authority.
pl: Certyfikat bezpieczeństwa przedstawiony przez serwer jest nieznany i nie może być uwierzytelniony przez żaden zaufany urząd certyfikacji.

en: However, the security certificate presented by the server changed since the previous visit and was not authenticated by any trusted Certificate Authority.
pl: Certyfikat bezpieczeństwa przedstawiony przez serwer zmienił się od poprzedniej wizyty i nie został uwierzytelniony przez żaden zaufany urząd certyfikacji.

en: Abort
pl: Anuluj

en: View certificate
pl: Pokaż certyfikat

en: Insecure site
pl: Niebezpieczna strona

en: You attempted to reach %s. %s
    This problem may be stem from an attempt to breach your security, compromise your privacy, or a configuration error.
    
    If in doubt, abort now.
pl: Próbujesz uzyskać dostęp do %s. %s
    Ten problem może wynikać z próby naruszenia bezpieczeństwa lub prywatności albo z błędu w konfiguracji.
    
     W razie wątpliwości, przerwij teraz.

en: Accept 24 hours
pl: Zaakceptuj na 24 godziny

en: Accept permanently
pl: Zaakceptuj na stałe

en: This is the certificate presented by %s:
    %s
    
    If in doubt, abort now.
pl: To jest certyfikat prezentowany przez %s:
    %s
    
    W razie wątpliwości, przerwij teraz.

en: Use system trust database
pl: Używaj zaufanej bazy danych systemu

en: Trust the root certificates of Certificate Authorities stored in the operating system trust database to authenticate TLS sessions.
pl: Zaufaj głównym certyfikatom urzędów certyfikacji, przechowywanych w zaufanej bazie danych systemu operacyjnego, aby uwierzytelnić sesje TLS.

en: Trust directory
pl: Zaufany katalog

en: Trust the root certificates of Certificate Authorities stored in the specified directory to authenticate TLS sessions.
pl: Zaufaj głównym certyfikatom urzędów certyfikacji, przechowywanych w określonym katalogu, aby uwierzytelnić sesje TLS.

en: TLS cipher priorities
pl: Priorytety szyfru TLS

en: Ciphers, key exchange methods, hash functions and compression methods can be selected. Refer to GNU TLS documentation for detailed syntax.
pl: Wybrane mogą być szyfry, metody wymiany klucza, funkcje hash i metody kompresji. Zaglądnij do dokumentacji GNU TLS dla szczegółowych informacji o składni.

en: Performance (prioritize faster ciphers)
pl: Wydajność (priorytet szybszych szyfrów)

en: Secure 128-bits (exclude 256-bits ciphers)
pl: Zabezpieczenie 128-bitowe (wyklucz 256-bitowe szyfry)

en: Secure 256-bits (prioritize 256-bits ciphers)
pl: Zabezpieczenie 256-bitowe (priorytet 256-bitowych szyfrów)

en: GNU TLS transport layer security
pl: Bezpieczeństwo warstwy transportu GNU TLS

en: GNU TLS server
pl: Serwer GNU TLS

en: Playing some media.
pl: Odtwarzanie kilka plików multimedialnych.

en: D-Bus screensaver
pl: Wygaszacz ekranu D-Bus

en: D-Bus screen saver inhibition
pl: Blokada wygaszacza ekranu D-Bus

en: XDG-screensaver
pl: Wygaszacz ekranu XDG

en: XDG screen saver inhibition
pl: Blokowanie wygaszacza ekranu XDG

en: Logging
pl: Protokołowanie

en: File logging
pl: Protokołowanie pliku

en: M3U playlist export
pl: Eksportuj listę odtwarzania M3U

en: M3U8 playlist export
pl: Eksportuj listę odtwarzania M3U8

en: XSPF playlist export
pl: Eksportuj listę odtwarzania XSPF

en: HTML playlist export
pl: Eksportuj listę odtwarzania HTML

en: Maximum number of connections
pl: Maksymalna liczba połączeń

en: This limits the maximum number of clients that can connect to the RTSP VOD. 0 means no limit.
pl: Ta opcja ogranicza maksymalną liczbę klientów, którzy mogą łączyć się z RTSP VOD. Wartość 0 oznacza brak limitu.

en: MUX for RAW RTSP transport
pl: MUX dla transportu RAW RTSP

en: Sets the timeout option in the RTSP session string
pl: Ustawia opcję limitu czasu w sesji ciągu RTSP

en: Defines what timeout option to add to the RTSP session ID string. Setting it to a negative number removes the timeout option entirely. This is needed by some IPTV STBs (such as those made by HansunTech) which get confused by it. The default is 5.
pl: Ta wartość określa, którą opcję ograniczenia czasu dodać do ciągu identyfikatora sesji RTSP. W przypadku ustawienia wartości ujemnej, usuwa to całkowicie opcję ograniczenia czasu. Korzystają z tego niektóre IPTV STB (takie jak te wyprodukowane przez HansunTech), które się przez to gubią. Wartość domyślna to 5.

en: Legacy RTSP VoD server
pl: Przestarzały serwer RTSP VoD

en: TLS support for OS X and iOS
pl: Obsługa TLS dla OS X i iOS

en: TLS server support for OS X
pl: Obsługa serwera TLS dla OS X

en: You attempted to reach %s. However the security certificate presented by the server is unknown and could not be authenticated by any trusted Certification Authority. This problem may be caused by a configuration error or an attempt to breach your security or your privacy.
    
    If in doubt, abort now.
pl: Próbujesz uzyskać dostęp do %s. Jednak certyfikat bezpieczeństwa przedstawiony przez serwer jest nieznany i nie może być uwierzytelniony przez żadnego zaufanego z urzędu certyfikacji. Ten problem może być spowodowany przez błąd w konfiguracji lub próbę naruszenia bezpieczeństwa lub prywatności.
    
    W razie wątpliwości, przerwij teraz.

en: Accept certificate temporarily
pl: Zaakceptuj certyfikat tymczasowo

en: Stats
pl: Statystyki

en: Stats encoder function
pl: Statystyki funkcji kodera

en: Stats decoder
pl: Statystyki dekodera

en: Stats decoder function
pl: Statystyki funkcji dekodera

en: Stats demux
pl: Statystyki demuksowania

en: Stats demux function
pl: Statystyki funkcji demuksowania

en: XML Parser (using libxml2)
pl: Parser XML (używa libxml2)

en: Title to put in ASF comments.
pl: Tytuł umieszczony w komentarzach ASF.

en: Author to put in ASF comments.
pl: Autor umieszczony w komentarzach ASF.

en: Copyright string to put in ASF comments.
pl: Ciąg praw autorskich umieszczony w komentarzach ASF.

en: Comment
pl: Komentarz

en: Comment to put in ASF comments.
pl: Komentarz umieszczony w komentarzach ASF.

en: "Rating" to put in ASF comments.
pl: "Ocena" umieszczona w komentarzach ASF.

en: Packet Size
pl: Rozmiar pakietu

en: ASF packet size -- default is 4096 bytes
pl: Rozmiar pakietu ASF - domyślnie to 4096 bajtów

en: Bitrate override
pl: Zastąp bitrate

en: Do not try to guess ASF bitrate. Setting this, allows you to control how Windows Media Player will cache streamed content. Set to audio+video bitrate in bytes
pl: Nie próbuj zgadywać bitrate ASF. Ustawienie pozwala kontrolować, jak Windows Media Player zachowuje zawartość strumienia. Ustaw bitrate dźwięku i obrazu w bajtach

en: ASF muxer
pl: Multiplekser ASF

en: Unknown Video
pl: Nieznane wideo

en: Subject
pl: Obiekt

en: Encoder
pl: Koder

en: AVI muxer
pl: Multiplekser AVI

en: Dummy/Raw muxer
pl: Multiplekser fikcyjny/Raw

en: Create "Fast Start" files
pl: Utwórz pliki "Szybki Start"

en: Create "Fast Start" files. "Fast Start" files are optimized for downloads and allow the user to start previewing the file while it is downloading.
pl: Utwórz pliki "szybkiego startu". Pliki "szybkiego startu" są zoptymalizowane na pobieranie i umożliwiają użytkownikowi odgląd pliku podczas jego pobierania.

en: MP4/MOV muxer
pl: Multiplekser MP4/MOV

en: Fragmented and streamable MP4 muxer
pl: Fragmentowany i możliwy do strumieniowania multiplekser MP4

en: DTS delay (ms)
pl: Opóźnianie DTS (ms)

en: Delay the DTS (decoding time stamps) and PTS (presentation timestamps) of the data in the stream, compared to the SCRs. This allows for some buffering inside the client decoder.
pl: Opóźnienie DTS (znaczniki czasowe dekodowania) i PTS (znacznik czasowy prezentacji) danych w strumieniu, w porównaniu do SCR. Ta opcja pozwala na buforowanie wewnątrz dekodera klienta.

en: PES maximum size
pl: Maksymalny rozmiar PRS

en: Set the maximum allowed PES size when producing the MPEG PS streams.
pl: Ustaw maksymalny dopuszczany rozmiar PES używany w tworzeniu strumieni MPEG PS.

en: PS muxer
pl: Multiplekser PS

en: Video PID
pl: Obraz PID

en: Assign a fixed PID to the video stream. The PCR PID will automatically be the video.
pl: Przypisz stały identyfikator PID do strumienia obrazu. PCR PID zostanie automatycznie obrazem.

en: Audio PID
pl: Dźwięk PID

en: Assign a fixed PID to the audio stream.
pl: Przypisz stały identyfikator PID do strumienia dźwięku.

en: Assign a fixed PID to the SPU.
pl: Przypisz stały identyfikator PID do SPU.

en: Assign a fixed PID to the PMT
pl: Przypisz stały identyfikator PID do PMT

en: TS ID
pl: Identyfikator TS

en: Assign a fixed Transport Stream ID.
pl: Przypisz stały identyfikator transportu strumienia.

en: NET ID
pl: Identyfikator NET

en: Assign a fixed Network ID (for SDT table)
pl: Przypisz stały identyfikator sieci (dla tabeli SDT)

en: PMT Program numbers
pl: Numery programu PMT

en: Assign a program number to each PMT. This requires "Set PID to ID of ES" to be enabled.
pl: Przypisz numer programu do każdego PMT. Wymaga to aktywnej opcji "Ustaw identyfikator PID dla podstawowych strumieni".

en: Mux PMT (requires --sout-ts-es-id-pid)
pl: Muksuj PMT (wymaga --sout-ts-es-id-pid)

en: Define the pids to add to each pmt. This requires "Set PID to ID of ES" to be enabled.
pl: Określ identyfikator PID, którego dodać do każdego PMT. Wymaga to aktywnej opcji "Ustaw identyfikator PID dla podstawowych strumieni".

en: SDT Descriptors (requires --sout-ts-es-id-pid)
pl: Deskryptory SDT (wymagają --sout-ts-es-id-pid)

en: Defines the descriptors of each SDT. This requires "Set PID to ID of ES" to be enabled.
pl: Określ deskryptory każdego SDT. Wymaga to aktywnej opcji "Ustaw identyfikator PID dla podstawowych strumieni".

en: Set PID to ID of ES
pl: Ustaw identyfikator PID dla podstawowych strumieni

en: Sets PID to the ID if the incoming ES. This is for use with --ts-es-id-pid, and allows having the same PIDs in the input and output streams.
pl: Ustawia wartość PID do identyfikatora przy przychodzącym podstawowym strumieniu. Należy używać z --ts-es-id-pid, i pozwala na korzystanie z tych samych PIDów w strumieniach wejściowych i wyjściowych.

en: Data alignment
pl: Wyrównanie danych

en: Enforces alignment of all access units on PES boundaries. Disabling this might save some bandwidth but introduce incompatibilities.
pl: Wymusza wyrównanie wszystkich jednostek dostępu do granic PES. Wyłączenie tej funkcji może zaoszczędzić trochę pasma, ale wprowadzi również niezgodności.

en: Shaping delay (ms)
pl: Opóźnienie ostrzenia (ms)

en: Cut the stream in slices of the given duration, and ensure a constant bitrate between the two boundaries. This avoids having huge bitrate peaks, especially for reference frames.
pl: Podziel strumień na kawałki podanego czasu i zapewnij stały bitrate między dwoma granicami. Zapobiega to ogromnych szczytów bitrate, zwłaszcza dla klatek odniesienia.

en: Use keyframes
pl: Korzystaj z klatek kluczowych

en: If enabled, and shaping is specified, the TS muxer will place the boundaries at the end of I pictures. In that case, the shaping duration given by the user is a worse case used when no reference frame is available. This enhances the efficiency of the shaping algorithm, since I frames are usually the biggest frames in the stream.
pl: Jeśli ta opcja jest włączona i zostało określone ostrzenie, multiplekser TS będzie wstawiał granice na koniec ramek I. W takim przypadku okres ostrzenia, podany przez użytkownika będzie ostatecznie wykorzystywany, jeśli nie ma dostępnej klatki odniesienia. Zwiększa to efektywność algorytmu ostrzenia, bo klatki I są zwykle największymi klatkami w strumieniu.

en: PCR interval (ms)
pl: Interwał PCR (ms)

en: Set at which interval PCRs (Program Clock Reference) will be sent (in milliseconds). This value should be below 100ms. (default is 70ms).
pl: Ustaw okres (w milisekundach), w którym zostanie wysłany PCR (Program Clock Reference). Wartość powinna być mniejsza niż 100 ms. (domyślnie to 70ms).

en: Minimum B (deprecated)
pl: Minimalna B (przestarzałe)

en: This setting is deprecated and not used anymore
pl: To ustawienie jest już przestarzałe i nie jest więcej używane

en: Maximum B (deprecated)
pl: Maksymalna B (przestarzałe)

en: Delay the DTS (decoding time stamps) and PTS (presentation timestamps) of the data in the stream, compared to the PCRs. This allows for some buffering inside the client decoder.
pl: Opóźnienie DTS (znaki czasu dekodowania) i PTS (znaki czasu prezentacji) danych w strumieniu, w porównaniu do PCR. Pozwala to na buforowanie wewnątrz dekodera klienta.

en: Crypt audio
pl: Szyfruj dźwięk

en: Crypt audio using CSA
pl: Szyfruj dźwięk, korzystając z CSA

en: Crypt video
pl: Szyfruj obraz

en: Crypt video using CSA
pl: Szyfruj obraz, korzystając z CSA

en: CSA Key in use
pl: Używany klucz CSA

en: CSA encryption key used. It can be the odd/first/1 (default) or the even/second/2 one.
pl: Używany klucz szyfrowania CSA. Może to być nieparzysty/pierwszy/1 (domyślnie) lub parzysty/drugi/2.

en: Packet size in bytes to encrypt
pl: Szyfrowany rozmiar pakietu w bajtach

en: Size of the TS packet to encrypt. The encryption routines subtract the TS-header from the value before encrypting.
pl: Rozmiar pakietu TS, który będzie szyfrowany. Przed szyfrowaniem, procedura szyfrowania odejmuje nagłówek TS od wartości.

en: TS muxer (libdvbpsi)
pl: Multiplekser TS (libdvbpsi)

en: Multipart JPEG muxer
pl: Wieloczęściowy multiplekser JPEG

en: Index interval
pl: Interwał indeksu

en: Minimal index interval, in microseconds. Set to 0 to disable index creation.
pl: Minimalny interwał indeksu, w mikrosekundach. Ustaw na 0, aby wyłączyć tworzenie indeksu.

en: Index size ratio
pl: Indeks proporcji rozmiaru

en: Set index size ratio. Alters default (60min content) or estimated size.
pl: Ustaw indeks proporcji rozmiaru. Domyślna zmienia (60 minut zawartości) lub szacowany rozmiar.

en: Ogg/OGM muxer
pl: Multiplekser Ogg/OGM

en: WAV muxer
pl: Multiplekser WAV

en: OS X Notification Plugin
pl: Wtyczka powiadomienia OS X

en: New input playing
pl: Odtwarzanie nowego wejścia

en: Now playing
pl: Teraz odtwarzane

en: Skip
pl: Pomiń

en: How long the notification will be displayed.
pl: Określa, jak długo wyświetlić powiadomienie.

en: Notify
pl: Powiadomienie

en: LibNotify Notification Plugin
pl: Wtyczka powiadomienia LibNotify

en: A/52 audio packetizer
pl: Pakietowiec dźwięku A/52

en: avparser packetizer
pl: Pakietowiec avparser

en: AV1 video packetizer
pl: Pakietowiec obrazu AV1

en: Copy packetizer
pl: Pakietowiec kopiowania

en: Dirac packetizer
pl: Pakietowiec Dirac

en: DTS audio packetizer
pl: Pakietowiec dźwięku DTS

en: Flac audio packetizer
pl: Pakietowiec dźwięku Flac

en: H.264 video packetizer
pl: Pakietowiec obrazu H.264

en: HEVC/H.265 video packetizer
pl: Pakietowiec obrazu HEVC/H.265

en: MLP/TrueHD parser
pl: Parser MLP/TrueHD

en: MPEG4 audio packetizer
pl: Pakietowiec dźwięku MPEG4

en: MPEG4 video packetizer
pl: Pakietowiec obrazu MPEG4

en: MPEG audio layer I/II/III packetizer
pl: Pakietowiec dźwięku MPEG warstwa I/II/III

en: Sync on Intra Frame
pl: Synchronizuj na klatce Intra

en: Normally the packetizer would sync on the next full frame. This flags instructs the packetizer to sync on the first Intra Frame found.
pl: Standardowo pakietowiec synchronizuje na następnej pełnej klatce. Ta opcja każe synchronizować pakietowcu na pierwszej znalezionej klatce Intra.

en: MPEG-I/II video packetizer
pl: Pakietowiec obrazu MPEG I/II

en: MPEG Video
pl: Wideo MPEG

en: VC-1 packetizer
pl: Pakietowiec VC-1

en: Zeroconf network services
pl: Usługi sieciowe Zeroconf

en: Zeroconf services
pl: Usługi Zeroconf

en: Avahi Renderer Discovery
pl: Wykrywanie rendera Avahi

en: Bonjour Network Discovery
pl: Wykrywanie sieci Bonjour

en: Bonjour Renderer Discovery
pl: Wykrywanie rendera Bonjour

en: My Videos
pl: Moje wideo

en: My Music
pl: Moja muzyka

en: Picture
pl: Obraz

en: My Pictures
pl: Moje obrazy

en: mDNS Network Discovery
pl: Wykrywanie sieci mDNS

en: mDNS Renderer Discovery
pl: Wykrywanie rendera mDNS

en: MTP devices
pl: Urządzenia MTP

en: MTP Device
pl: Urządzenie MTP

en: Discs
pl: Płyty

en: Podcasts
pl: Podcasty

en: Podcast URLs list
pl: Lista adresów URL podcastów

en: Enter the list of podcasts to retrieve, separated by '|' (pipe).
pl: Wpisz pobraną listę podcastów dzielonych '|' (kreska pionowa).

en: Audio capture
pl: Nagrywanie dźwięku

en: Audio capture (PulseAudio)
pl: Nagrywanie dźwięku (PulseAudio)

en: Generic
pl: Ogólny

en: SAP multicast address
pl: Adres multicastu SAP

en: The SAP module normally chooses itself the right addresses to listen to. However, you can specify a specific address.
pl: Moduł SAP zwykle wybiera właściwy adres, którego nadsłuchuje. Można wprowadzić jednak zupełnie inny adres.

en: SAP timeout (seconds)
pl: Timeout dla SAP (sekundy)

en: Delay after which SAP items get deleted if no new announcement is received.
pl: Okres, po którym pozycje SAP zostaną usunięte, jeśli nie otrzymano nowego ogłoszenia.

en: Try to parse the announce
pl: Spróbuj parsować ogłoszenie

en: This enables actual parsing of the announces by the SAP module. Otherwise, all announcements are parsed by the "live555" (RTP/RTSP) module.
pl: Ta opcja włącza aktualne parsowanie ogłoszeń przez moduł SAP. Inaczej wszystkie ogłoszenia parsowanie będą przez moduł "live555" (RTP/RTSP).

en: SAP Strict mode
pl: Dokładny tryb SAP

en: When this is set, the SAP parser will discard some non-compliant announcements.
pl: Jeśli ta opcja jest włączona, parser SAP będzie odrzucał niektóre niezgodności ogłoszeń.

en: Network streams (SAP)
pl: Strumienie sieciowe (SAP)

en: SDP Descriptions parser
pl: Parser opisów SDP

en: Session
pl: Sesja

en: Tool
pl: Narzędzie

en: User
pl: Użytkownik

en: Video capture
pl: Nagrywanie obrazu

en: Video capture (Video4Linux)
pl: Nagrywanie obrazu (Video4Linux)

en: Audio capture (ALSA)
pl: Nagrywanie dźwięku (ALSA)

en: Unknown type
pl: Nieznany typ

en: SAT>IP channel list
pl: Lista kanałów SAT>IP

en: Custom SAT>IP channel list URL
pl: Własny adres URL listy kanałów SAT>IP

en: Master List
pl: Lista główna

en: Server List
pl: Lista serwerów

en: Custom List
pl: Własna lista

en: Screen capture
pl: Przechwyt obrazu

en: Your window manager does not provide a list of applications.
pl: Twój menedżer okien nie zawiera listy aplikacji.

en: Applications
pl: Aplikacje

en: Desktop
pl: Pulpit

en: X coordinate
pl: Współrzędna X

en: X coordinate of the bargraph.
pl: Współrzędna X wykresu słupkowego.

en: Y coordinate
pl: Współrzędna Y

en: Y coordinate of the bargraph.
pl: Współrzędna Y wykresu słupkowego.

en: Transparency of the bargraph
pl: Przezroczystość wykresu słupkowego

en: Bargraph transparency value (from 0 for full transparency to 255 for full opacity).
pl: Wartość przezroczystości wykresu słupkowego (od 0 dla pełnej przezroczystości do 255 dla pełnego pokrycia).

en: Bargraph position
pl: Pozycja wykresu słupkowego

en: Enforce the bargraph position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
pl: Wymuś pozycję wykresu słupkowego na obrazie (0=środek, 1=lewa, 2=prawa, 4=góra, 8=dół, możesz użyć też kombinacje z tych parametrów, np. 6 = prawa-góra).

en: Bar width in pixel
pl: Szerokość słupka w pikselach

en: Width in pixel of each bar in the BarGraph to be displayed.
pl: Szerokość wyświetlanych, poszczególnych słupków wykresu słupkowego, w pikselach.

en: Bar Height in pixel
pl: Wysokość słupka w pikselach

en: Height in pixel of BarGraph to be displayed.
pl: Wysokość wyświetlanego wykresu słupkowego, w pikselach.

en: Audio Bar Graph Video sub source
pl: Pod źródło wykresu słupkowego dźwięku w filmie

en: Audio Bar Graph Video
pl: Wykres słupkowy dźwięku w filmie

en: Input FIFO
pl: Wejście FIFO

en: FIFO which will be read for commands
pl: FIFO, które zostanie odczytane dla poleceń

en: Output FIFO
pl: Wyjście FIFO

en: FIFO which will be written to for responses
pl: FIFO, które zostanie zapisane dla odpowiedzi

en: Dynamic video overlay
pl: Dynamiczna nakładka obrazu

en: Overlay
pl: Nakładka

en: Full path of the image files to use. Format is <image>[,<delay in ms>[,<alpha>]][;<image>[,<delay>[,<alpha>]]][;...]. If you only have one file, simply enter its filename.
pl: Pełna ścieżka do obrazów, których chcesz używać. W formacie <obraz>[,<opóźnienie w ms>[,<alpha>]][;<obraz>[,<opóźnienie>[,<alpha>]]][;...]. Jeśli masz tylko jeden plik, to po prostu podaj jego nazwę.

en: Logo animation # of loops
pl: Liczba powtórzeń animacji loga

en: Number of loops for the logo animation. -1 = continuous, 0 = disabled
pl: Liczba powtórzeń animacji loga. -1 = ciągłe, 0 = wyłączone

en: Logo individual image time in ms
pl: Czas trwania pojedynczego obrazu loga w ms

en: Individual image display time of 0 - 60000 ms.
pl: Indywidualny czas wyświetlania obrazu od 0 do 60000 ms.

en: X coordinate of the logo. You can move the logo by left-clicking it.
pl: Współrzędna X loga. Możesz przesuwać logo kliknąć je lewym przyciskiem.

en: Y coordinate of the logo. You can move the logo by left-clicking it.
pl: Współrzędna Y loga. Możesz przesuwać logo kliknąć je lewym przyciskiem.

en: Opacity of the logo
pl: Przezroczystość loga

en: Logo opacity value (from 0 for full transparency to 255 for full opacity).
pl: Wartość przezroczystości logo (od 0 dla pełnej przezroczystości do 255 dla pełnego pokrycia).

en: Logo position
pl: Pozycja loga

en: Enforce the logo position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
pl: Wymuś pozycję loga na obrazie (0=środek, 1=lewa, 2=prawa, 4=góra, 8=dół, możesz użyć też kombinacje z tych parametrów, np 6 = prawa-góra).

en: Use a local picture as logo on the video
pl: Użyj lokalny obraz jako logo na filmie

en: Logo sub source
pl: Pod źródło loga

en: Logo overlay
pl: Nakładka loga

en: Logo video filter
pl: Filtr wyświetlania loga

en: Marquee text to display. (Available format strings: %Y = year, %m = month, %d = day, %H = hour, %M = minute, %S = second, ...)
pl: Wyświetlany przewijający się tekst. (Dostępne znaki formatowania: %Y = rok, %m = miesiąc, %d = dzień, %H = godzina, %M = minuta, %S = sekunda...)

en: Text file
pl: Plik tekstowy

en: File to read the marquee text from.
pl: Plik do odczytu przewijającego się tekstu.

en: X offset
pl: Odstęp X

en: X offset, from the left screen edge.
pl: Odstęp X, od lewej krawędzi ekranu.

en: Y offset
pl: Odstęp Y

en: Y offset, down from the top.
pl: Odstęp Y, od góry.

en: Timeout
pl: Czas wyświetlania

en: Number of milliseconds the marquee must remain displayed. Default value is 0 (remains forever).
pl: Liczba milisekund, podczas których ma być wyświetlany przewijający się tekst. Wartość domyślna to 0 (wyświetlany na zawsze).

en: Refresh period in ms
pl: Okres odświeżania w ms

en: Number of milliseconds between string updates. This is mainly useful when using meta data or time format string sequences.
pl: Liczba milisekund między aktualizacjami ciągu. Funkcja ta jest używana przede wszystkim do korzystania z metadanych lub sekwencji stringa formatu czasu.

en: Opacity (inverse of transparency) of overlayed text. 0 = transparent, 255 = totally opaque.
pl: Siła pokrycia (przeciwieństwo od przezroczystości) nałożonego tekstu. 0 = przeźroczyste, 255 = całkowite nieprzezroczyste.

en: Font size, pixels
pl: Wielkość czcionki, piksele

en: Font size, in pixels. Default is 0 (use default font size).
pl: Rozmiar czcionki, w pikselach. Domyślny to 0 (użyj domyślnego rozmiaru).

en: Color of the text that will be rendered on the video. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
pl: Kolor napisów, które będą renderowane na obrazie. Musi podany być heksadecymalnie (podobnie jak kolory HTML). Pierwsze dwa znaki oznaczają kolor czerwony, dalej zielony i na koniec niebieski. #000000 = czarny, #FF0000 = czerwony, #00FF00 = zielony, #FFFF00 = żółty (czerwony + zielony), #FFFFFF = biały

en: Marquee position
pl: Pozycja przewijającego się tekstu

en: You can enforce the marquee position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
pl: Możesz wymusić pozycję przewijającego się tekstu na obrazie (0=środek, 1=lewa, 2=prawa, 4=góra, 8=dół, możesz użyć też kombinacje z tych parametrów, np. 6 = prawa-góra).

en: Display text above the video
pl: Wyświetlaj tekst powyżej obrazu

en: Marquee
pl: Przewijający się tekst

en: Marquee display
pl: Wyświetlanie przewijającego się tekstu

en: Misc
pl: Rożne

en: Transparency of the mosaic foreground pictures. 0 means transparent, 255 opaque (default).
pl: Przezroczystość mozaiki przednich obrazów. 0 oznacza przeźroczyste, 255 oznacza nieprzezroczyste (domyślne).

en: Total height of the mosaic, in pixels.
pl: Całkowita wysokość mozaiki w pikselach.

en: Total width of the mosaic, in pixels.
pl: Całkowita szerokość mozaiki w pikselach.

en: Top left corner X coordinate
pl: Współrzędna X lewego górnego rogu

en: X Coordinate of the top-left corner of the mosaic.
pl: Współrzędna X lewego górnego rogu mozaiki.

en: Top left corner Y coordinate
pl: Współrzędna Y lewego górnego rogu

en: Y Coordinate of the top-left corner of the mosaic.
pl: Współrzędna Y lewego górnego rogu mozaiki.

en: Border width
pl: Szerokość ramki

en: Width in pixels of the border between miniatures.
pl: Szerokość ramki w pikselach między miniaturkami.

en: Border height
pl: Wysokość ramki

en: Height in pixels of the border between miniatures.
pl: Wysokość ramki w pikselach między miniaturkami.

en: Mosaic alignment
pl: Wyrównanie mozaiki

en: You can enforce the mosaic alignment on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
pl: Możesz wymusić wyrównanie mozaiki na obrazie (0=środek, 1=lewa, 2=prawa, 4=góra, 8=dół, możesz użyć też kombinacje z tych parametrów, np. 6 = prawa-góra).

en: Positioning method
pl: Metoda pozycjonowania

en: Positioning method for the mosaic. auto: automatically choose the best number of rows and columns. fixed: use the user-defined number of rows and columns. offsets: use the user-defined offsets for each image.
pl: Metoda pozycjonowania mozaiki. automatycznie: automatycznie wybiera najlepszą liczbę rzędów i kolumn. stała: używa określoną przez użytkownika liczbę rzędów i kolumn. offsetowa: używa określony przez użytkownika odstęp dla każdego obrazu.

en: Number of rows
pl: Liczba rzędów

en: Number of image rows in the mosaic (only used if positioning method is set to "fixed").
pl: Liczba rzędów obrazów w mozaice (tylko w użytku, jeśli metoda pozycjonowania ustawiona jest na "stała").

en: Number of columns
pl: Liczba kolumn

en: Number of image columns in the mosaic (only used if positioning method is set to "fixed").
pl: Liczba kolumn obrazów w mozaice (tylko w użytku, jeśli metoda pozycjonowania ustawiona jest na "stała").

en: Keep aspect ratio
pl: Zachowaj proporcje

en: Keep the original aspect ratio when resizing mosaic elements.
pl: Zachowaj oryginalne proporcje podczas zmiany rozmiaru elementów mozaiki.

en: Keep original size
pl: Zachowaj oryginalny rozmiar

en: Keep the original size of mosaic elements.
pl: Zachowaj oryginalny rozmiar elementów mozaiki.

en: Elements order
pl: Kolejność elementów

en: You can enforce the order of the elements on the mosaic. You must give a comma-separated list of picture ID(s). These IDs are assigned in the "mosaic-bridge" module.
pl: Możesz wymusić kolejność elementów w mozaice. Musisz podać listę identyfikatorów obrazu dzieloną przecinkiem. Te identyfikatory przydzielane są w modułu "mostek mozaiki".

en: Offsets in order
pl: Offsety w kolejności

en: You can enforce the (x,y) offsets of the elements on the mosaic (only used if positioning method is set to "offsets"). You must give a comma-separated list of coordinates (eg: 10,10,150,10).
pl: Możesz wymusić (współrzędne x, y) przesunięcia elementów na mozaice (stosowane tylko w przypadku, gdy metoda pozycjonowania ustawiona jest na "offsetową"). Musisz podać listę współrzędnych dzielonych przecinkami (np.: 10,10,150,10).

en: Pictures coming from the mosaic elements will be delayed according to this value (in milliseconds). For high values you will need to raise caching at input.
pl: Obrazy pochodzące z elementów mozaiki będą opóźniane zgodnie z tą wartością (w milisekundach). Przy użyciu wyższych wartości, należy zwiększyć wartość buforowania wejścia.

en: auto
pl: automatycznie

en: fixed
pl: stała

en: offsets
pl: offsetowa

en: Mosaic video sub source
pl: Pod źródło mozaiki obrazu

en: Mosaic
pl: Mozaika

en: VNC Host
pl: Host VNC

en: VNC hostname or IP address.
pl: Nazwa hosta VNC lub adres IP.

en: VNC Port
pl: Port VNC

en: VNC port number.
pl: Numer portu VNC.

en: VNC Password
pl: Hasło VNC

en: VNC password.
pl: Hasło VNC.

en: VNC poll interval
pl: Interwał sprawdzania VNC

en: In this interval an update from VNC is requested, default every 300 ms.
pl: W tym interwale wymagana jest aktualizacja z VNC, domyślnie co 300 ms.

en: VNC polling
pl: Sprawdzanie elementów VNC

en: Activate VNC polling. Do NOT activate for use as VDR ffnetdev client.
pl: Włącz sprawdzanie elementów VNC. NIE włączaj tej opcji do używania VDR ffnetdev jako klienta.

en: Send mouse events to VNC host. Not needed for use as VDR ffnetdev client.
pl: Wyślij zdarzenia myszy do hosta VNC. Ta opcja nie jest potrzebna do używania VDR ffnetdev jako klienta.

en: Key events
pl: Zdarzenia klawisza

en: Send key events to VNC host.
pl: Wyślij wydarzenia kluczowe do hostu VNC.

en: Alpha transparency value (default 255)
pl: Wartość przejrzystości alfa (domyślnie 255)

en: The transparency of the OSD VNC can be changed by giving a value between 0 and 255. A lower value specifies more transparency a higher means less transparency. The default is being not transparent (value 255) the minimum is fully transparent (value 0).
pl: Przejrzystość menu OSD VNC można zmienić, wpisując wartości w zakresie od 0 do 255. Niższa wartość określa więcej przejrzystości, wyższa oznacza mniej przejrzystości. Domyślnie menu nie jest przejrzyste (wartość 255), minimalnie jest w pełni przejrzyste (wartość 0).

en: Remote-OSD over VNC
pl: Zdalny OSD przez VNC

en: Remote-OSD
pl: Zdalny OSD

en: Feed URLs
pl: Wpisz adresy URL

en: RSS/Atom feed '|' (pipe) separated URLs.
pl: Kanały RSS/Atom dzielone '|' (kreska pionowa).

en: Speed of feeds
pl: Prędkość kanałów

en: Speed of the RSS/Atom feeds in microseconds (bigger is slower).
pl: Prędkość kanałów RSS/Atom w mikrosekundach (większa jest wolniejsza).

en: Max length
pl: Maksymalna długość

en: Maximum number of characters displayed on the screen.
pl: Maksymalna liczba wyświetlanych znaków na obrazie.

en: Refresh time
pl: Czas odświeżania

en: Number of seconds between each forced refresh of the feeds. 0 means that the feeds are never updated.
pl: Liczba sekund między każdym przymusowym odświeżeniem kanałów. 0 oznacza, że kanały nigdy nie będą aktualizowane.

en: Feed images
pl: Obrazy kanałów

en: Display feed images if available.
pl: Wyświetl obrazy kanałów, jeśli są dostępne.

en: Opacity (inverse of transparency) of overlay text. 0 = transparent, 255 = totally opaque.
pl: Siła pokrycia (przeciwieństwo od przezroczystości) nałożonego tekstu. 0 = przeźroczyste, 255 = całkowite nieprzezroczyste.

en: Text position
pl: Pozycja tekstu

en: You can enforce the text position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom; you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
pl: Możesz wymusić pozycję tekstu na obrazie (0=środek, 1=lewa, 2=prawa, 4=góra, 8=dół, możesz użyć też kombinacje z tych parametrów, np. 6 = prawa-góra).

en: Title display mode
pl: Tryb wyświetlania tytułu

en: Title display mode. Default is 0 (hidden) if the feed has an image and feed images are enabled, 1 otherwise.
pl: Tryb wyświetlania tytułu. Wartość domyślna to 0 (ukryty), jeśli kanał zawiera obraz i obrazy kanału są włączone, inaczej 1.

en: Display a RSS or ATOM Feed on your video
pl: Wyświetl kanał RSS lub ATOM w filmie

en: Don't show
pl: Nie wyświetlaj

en: Always visible
pl: Zawsze widoczny

en: Scroll with feed
pl: Przewijaj razem z kanałem

en: RSS / Atom
pl: RSS/Atom

en: RSS and Atom feed display
pl: Wyświetlanie kanałów RSS i Atom

en: Change subtitle delay
pl: Zmień opóźnienie napisów

en: Delay calculation mode
pl: Tryb opóźnienia obliczeń

en: Absolute delay - add absolute delay to each subtitle. Relative to source delay - multiply subtitle delay. Relative to source content - determine subtitle delay from its content (text).
pl: Całkowite opóźnienie - dodaje całkowite opóźnienie do każdego napisu. W stosunku do opóźnienia źródłowego - mnoży opóźnienie napisów. W stosunku do treści źródła - określa opóźnienie napisów z jego zawartości (tekst).

en: Calculation factor
pl: Współczynnik obliczeń

en: Calculation factor. In Absolute delay mode the factor represents seconds.
pl: Współczynnik obliczeń. W trybie całkowitego opóźnienia współczynnik oznacza sekundy.

en: Maximum overlapping subtitles
pl: Maksymalnych napisów nakładających

en: Maximum number of subtitles allowed at the same time.
pl: Maksymalna liczba napisów dozwolonych jednocześnie.

en: Minimum alpha value
pl: Minimalna wartość alfy

en: Alpha value of the earliest subtitle, where 0 is fully transparent and 255 is fully opaque.
pl: Wartość alfy pierwszych napisów, gdzie 0 to całkowicie przejrzyste i 255 to w pełni nieprzezroczyste.

en: Interval between two disappearances
pl: Interwal między dwoma zaniknięciami

en: Minimum time (in milliseconds) that subtitle should stay after its predecessor has disappeared (subtitle delay will be extended to meet this requirement).
pl: Minimalny czas (w milisekundach) wyświetlania podtytułu po zniknięciu jego poprzednika (opóźnienie napisów zostanie przedłużone do spełnienia tego warunku).

en: Interval between disappearance and appearance
pl: Interwal między zaniknięciem i pokazaniem

en: Minimum time (in milliseconds) between subtitle disappearance and newer subtitle appearance (earlier subtitle delay will be extended to fill the gap).
pl: Minimalny czas (w milisekundach) między zniknięciem napisów i pokazania się nowych (wcześniejsze opóźnienie zostanie rozszerzone, aby wypełnić odstęp napisów).

en: Interval between appearance and disappearance
pl: Interwał między pokazaniem i zaniknięciem

en: Minimum time (in milliseconds) that subtitle should stay after newer subtitle has appeared (earlier subtitle delay will be shortened to avoid the overlap).
pl: Minimalny czas (w milisekundach) wyświetlania napisów i pokazania się nowych (wcześniejsze opóźnienie zostanie skrócone w celu uniknięcia nakładania napisów).

en: Absolute delay
pl: Całkowite opóźnienie

en: Relative to source delay
pl: W stosunku do opóźnienia źródłowego

en: Relative to source content
pl: W stosunku do treści źródła

en: Subsdelay
pl: Opóźnienie napisów

en: Overlap fix
pl: Korekcja nakładania

en: libarchive based stream directory
pl: Oparty na bibliotece libarchive katalog strumienia

en: libarchive based stream extractor
pl: Oparty na bibliotece libarchive ekstraktor strumienia

en: ADF stream filter
pl: Filtr strumienia ADF

en: ARIB STD-B25 Cam module
pl: Moduł krzywkowy ARIB STD-B25

en: Block stream cache
pl: Bufor strumienia bloków

en: Byte stream cache
pl: Bufor strumienia bajtów

en: LZMA decompression
pl: Dekompresja LZMA

en: Burrows-Wheeler decompression
pl: Dekompresja Burrowsa-Wheelera

en: gzip decompression
pl: Dekompresja gzip

en: HTTP Dynamic Streaming
pl: Dynamiczne strumieniowanie HTTP

en: Zlib decompression filter
pl: Filtr dekompresyjny Zlib

en: Stream prefetch filter
pl: Filtr wstępnego pobierania strumienia

en: Buffer size
pl: Rozmiar bufora

en: Prefetch buffer size (KiB)
pl: Rozmiar bufora wstępnego pobierania (KiB)

en: Read size
pl: Rozmiar wczytania

en: Prefetch background read size (bytes)
pl: Pobierz wstępnie odczytany rozmiar tła (w bajtach)

en: Seek threshold
pl: Próg przeszukiwania

en: Prefetch forward seek threshold (bytes)
pl: Pobierz wstępnie próg wyszukiwania do przodu (w bajtach)

en: Internal stream record
pl: Zapis strumienia wewnętrznego

en: APE/ID3 tags-skipping filter
pl: Filtr pomijania tagów APE/ID3

en: Autodel
pl: Automatycznie usuwanie

en: Automatically add/delete input streams
pl: Automatycznie dodaj/usuń strumienie wejściowe

en: Integer identifier for this elementary stream. This will be used to "find" this stream later.
pl: Identyfikator liczby całkowitej dla tego podstawowego strumienia. Wartość ta jest również wykorzystywana do określania strumienia, jeśli chcesz odnaleźć go później.

en: Destination bridge-in name
pl: Nazwa celu wejścia mostka

en: Name of the destination bridge-in. If you do not need more than one bridge-in at a time, you can discard this option.
pl: Nazwa celu wejścia mostka. Jeśli nie potrzebujesz więcej niż jednego wejścia mostka w tym samym czasie, możesz anulować tę opcję.

en: Pictures coming from the picture video outputs will be delayed according to this value (in milliseconds, should be >= 100 ms). For high values, you will need to raise caching values.
pl: Obrazy pochodzące z wyjścia wideo będą opóźniane zgodnie z tą wartością (czas podany w milisekundach i powinien być >= 100 ms). Dla wysokich wartości, należy zwiększyć czas buforowania.

en: ID Offset
pl: Identyfikator przesunięcia

en: Offset to add to the stream IDs specified in bridge_out to obtain the stream IDs bridge_in will register.
pl: Przesunięcie, które zostanie dodane do identyfikatora strumienia wyjścia mostka, aby uzyskać identyfikator, który zarejestruje wejście mostka.

en: Name of current instance
pl: Nazwa bieżącej instancji

en: Name of this bridge-in instance. If you do not need more than one bridge-in at a time, you can discard this option.
pl: Nazwa wejścia mostka tej instancji. Jeśli nie potrzebujesz więcej niż jednego wejścia mostka w tym samym czasie, możesz anulować tę opcję.

en: Fallback to placeholder stream when out of data
pl: Przejdź do zastępczego strumienia w przypadku skończenia się danych w strumieniu

en: If set to true, the bridge will discard all input elementary streams except if it doesn't receive data from another bridge-in. This can be used to configure a place holder stream when the real source breaks. Source and placeholder streams should have the same format.
pl: Jeśli ta opcja ustawiona jest na true, mostek anuluje wszystkie podstawowe strumienie wejściowe z wyjątkiem, gdy nie otrzymuje żadnych danych z innego mostku wejściowego. Ta opcja może być używana do konfiguracji strumienia zastępczego w przypadku utracenia źródła rzeczywistego. Strumienie źródłowe i zastępcze powinny mieć taki sam format.

en: Placeholder delay
pl: Opóźnienie zastępnika

en: Delay (in ms) before the placeholder kicks in.
pl: Opóźnienie (w ms) przed wstawieniem zastępnika.

en: Wait for I frame before toggling placeholder
pl: Zaczekaj na klatkę I przed przełączaniem zastępnika

en: If enabled, switching between the placeholder and the normal stream will only occur on I frames. This will remove artifacts on stream switching at the expense of a slightly longer delay, depending on the frequence of I frames in the streams.
pl: Jeśli ta opcja jest włączona, przełączanie między zastępczym i normalnym strumieniem następuje tylko na klatkach I. Powoduje to usunięcie artefaktów przy przełączaniu strumienia, kosztem większego opóźnienia, w zależności od częstotliwości klatek I w strumieniach.

en: Bridge stream output
pl: Wyjście strumienia Bridge

en: Bridge out
pl: Wyjście Bridge

en: Bridge in
pl: Wejście Bridge

en: Duration of the fingerprinting
pl: Czas tworzenia odcisku palca

en: Default: 90sec
pl: Domyślnie: 90 sek.

en: Chromaprint stream output
pl: Nasycenie kolorów strumienia wyjściowego

en: HTTP port
pl: Port HTTP

en: This sets the HTTP port of the local server used to stream the media to the Chromecast.
pl: Ustawia port HTTP serwera lokalnego, używanego do strumieniowania mediów do Chromecasta.

en: Performance warning
pl: Ostrzeżenie wydajności

en: Display a performance warning when transcoding
pl: Wyświetl ostrzeżenie o wydajności podczas transkodowania

en: Enable Audio passthrough
pl: Włącz przekazywanie dźwięku

en: Disable if your receiver does not support Dolby®.
pl: Wyłącz, jeśli Twój odbiornik nie obsługuje Dolby®.

en: High (high quality and high bandwidth)
pl: Wysoka (wysoka jakość i wysoka szerokość pasma)

en: Medium (medium quality and medium bandwidth)
pl: Średnia (średnia jakość i średnia szerokość pasma)

en: Low (low quality and low bandwidth)
pl: Niska (niska jakość i niska szerokość pasma)

en: Low CPU (low quality but high bandwidth)
pl: Niski procesor (niska jakość, ale wysoka szerokość pasma)

en: Conversion quality
pl: Jakość konwersji

en: Change this option to increase conversion speed or quality.
pl: Zmień tę opcję, aby zwiększyć prędkość lub jakość konwersji.

en: IP Address of the Chromecast.
pl: Adres IP Chromecasta.

en: Chromecast port
pl: Port Chromecasta

en: The port used to talk to the Chromecast.
pl: Port używany do rozmowy z Chromecastem.

en: Chromecast stream output
pl: Wyjście strumienia Chromecasta

en: Ok, Don't warn me again
pl: Nie ostrzegaj mnie ponownie

en: Casting this video requires conversion. This conversion can use all the available power and could quickly drain your battery.
pl: Transmisja tego filmu wymaga konwersji. Ta konwersja może zużyć całą dostępną energię i szybciej wyczerpać baterię.

en: Chromecast demux wrapper
pl: Wrapper demultipleksera Chromecasta

en: cycle
pl: Cykl

en: Cyclic stream output
pl: Cykliczne wyjście strumienia

en: Elementary Stream ID
pl: Podstawowy identyfikator strumienia

en: Specify an identifier integer for this elementary stream
pl: Określ liczbę całkowitą identyfikatora dla tego podstawowego strumienia

en: Delay of the ES (ms)
pl: Opóźnienie ES (ms)

en: Specify a delay (in ms) for this elementary stream. Positive means delay and negative means advance.
pl: Określa opóźnienie (w ms) dla tego podstawowego strumienia. Wartość dodatnia oznacza opóźnienie, a ujemna przyspieszenie.

en: Delay a stream
pl: Opóźnienie strumienia

en: Description stream output
pl: Opis wyjścia strumienia

en: Enable/disable audio rendering.
pl: Włącz/wyłącz renderowanie dźwięku.

en: Enable/disable video rendering.
pl: Włącz/wyłącz renderowanie obrazu.

en: Delay (ms)
pl: Opóźnienie (ms)

en: Introduces a delay in the display of the stream.
pl: Wprowadza opóźnienie w wyświetlaniu strumienia.

en: Display stream output
pl: Wyświetl wyjście strumienia

en: Duplicate stream output
pl: Duplikuj wyjście strumienia

en: Output access method
pl: Metoda dostępu wyjścia

en: This is the default output access method that will be used.
pl: To jest domyślna metoda dostępu dla wyjścia, która będzie używana.

en: Audio output access method
pl: Metoda dostępu wyjścia dźwięku

en: This is the output access method that will be used for audio.
pl: To jest metoda dostępu dla wyjścia, która będzie używana dla dźwięku.

en: Video output access method
pl: Metoda dostępu wyjścia obrazu

en: This is the output access method that will be used for video.
pl: To jest metoda dostępu dla wyjścia, która będzie używana dla obrazu.

en: Output muxer
pl: Wyjściowy multiplekser

en: This is the default muxer method that will be used.
pl: To jest domyślna metoda multipleksera, która będzie używana.

en: Audio output muxer
pl: Wyjściowy multiplekser dźwięku

en: This is the muxer that will be used for audio.
pl: Ten multiplekser będzie używany dla dźwięku.

en: Video output muxer
pl: Wyjściowy multiplekser obrazu

en: This is the muxer that will be used for video.
pl: Ten multiplekser będzie używany dla obrazu.

en: Output URL
pl: Adres URL wyjścia

en: This is the default output URI.
pl: To jest domyślny adres URI wyjścia.

en: Audio output URL
pl: Adres URL wyjścia dźwiękowego

en: This is the output URI that will be used for audio.
pl: To jest adres URI wyjścia, który będzie używany dla dźwięku.

en: Video output URL
pl: Adres URL wyjścia obrazu

en: This is the output URI that will be used for video.
pl: To jest adres URI wyjścia, który będzie używany dla obrazu.

en: Elementary stream output
pl: Podstawowe wyjście strumienia

en: There is no suitable stream-output access module for "%s/%s://%s".
pl: Nie można znaleźć odpowiedniego modułu dostępu dla strumienia wyjściowego dla "%s/%s://%s".

en: Gathering stream output
pl: Uzyskiwanie wyjścia strumienia

en: Specify an identifier string for this subpicture
pl: Określ ciąg identyfikacyjny dla tego podobrazu

en: Output video width.
pl: Szerokość wyjścia obrazu.

en: Output video height.
pl: Wysokość wyjścia obrazu.

en: Sample aspect ratio
pl: Stosunek rozmiaru próbki

en: Sample aspect ratio of the destination (1:1, 3:4, 2:3).
pl: Stosunek rozmiaru próbki na urządzeniu docelowym (1:1, 3:4, 2:3).

en: Video filter
pl: Filtr obrazu

en: Video filters will be applied to the video stream.
pl: Filtry obrazu będą stosowane do strumienia obrazu.

en: Image chroma
pl: Chroma obrazu

en: Force the use of a specific chroma. Use YUVA if you're planning to use the Alphamask or Bluescreen video filter.
pl: Wymusić używanie określonej chromy. Używaj YUVA, jeśli planujesz korzystać z Alfamaski lub filtra obrazu bluescreen.

en: Transparency of the mosaic picture.
pl: Przejrzystość obrazu mozaiki.

en: X coordinate of the upper left corner in the mosaic if non negative.
pl: Współrzędna X lewgo górnego rogu w mozaice, o ile ta wartość nie jest ujemna.

en: Y coordinate of the upper left corner in the mosaic if non negative.
pl: Współrzędna Y lewgo górnego rogu w mozaice, o ile ta wartość nie jest ujemna.

en: Mosaic bridge
pl: Mostek mozaiki

en: Mosaic bridge stream output
pl: Strumień wyjściowy mostka mozaiki

en: Destination prefix
pl: Prefiks pliku docelowego

en: Prefix of the destination file automatically generated
pl: Prefiks dla automatycznie generowanych plików docelowych

en: Record stream output
pl: Nagrywanie wyjścia strumienia

en: This is the output URL that will be used.
pl: To jest wyjściowy adres URL, który będzie używany.

en: This allows you to specify how the SDP (Session Descriptor) for this RTP session will be made available. You must use a url: http://location to access the SDP via HTTP, rtsp://location for RTSP access, and sap:// for the SDP to be announced via SAP.
pl: Ta opcja określa, w jaki sposób dostępny będzie SDP (deskryptor sesji) dla tej sesji RTP. Musisz użyć adresu url: http://położenie, aby uzyskać dostęp do SDP przez protokół HTTP, rtsp://położenie, aby uzyskać dostęp do RTSP, i sap:// dla SDP ogłoszonego przez SAP.

en: SAP announcing
pl: Ogłaszanie SAP

en: Announce this session with SAP.
pl: Ogłoś tę sesję z SAP.

en: This allows you to specify the muxer used for the streaming output. Default is to use no muxer (standard RTP stream).
pl: Ta opcja określa multipleksera używanego dla strumienia wyjściowego. Domyślnie multiplekser nie jest używany (standardowy strumień RTP).

en: Session name
pl: Nazwa sesji

en: This is the name of the session that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
pl: To jest nazwa sesji, która będzie ogłoszona w SDP (deskryptor sesji).

en: Session category
pl: Kategoria sesji

en: This allows you to specify a category for the session, that will be announced if you choose to use SAP.
pl: Ta opcja pozwala określić kategorię dla sesji, która zostanie ogłoszona, jeśli wybierzesz używanie SAP.

en: Session description
pl: Opis sesji

en: This allows you to give a short description with details about the stream, that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
pl: Tutaj możesz podać krótki opis z informacjami o strumieniu, który zostanie ogłoszony w SDP (deskryptor sesji).

en: Session URL
pl: Adres URL sesji

en: This allows you to give a URL with more details about the stream (often the website of the streaming organization), that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
pl: Tutaj możesz podać adres URL ze szczegółowymi informacjami o strumieniu (często strona internetowa strumieniującej organizacji), który zostanie ogłoszony w SDP (deskryptor sesji).

en: Session email
pl: E-mail sesji

en: This allows you to give a contact mail address for the stream, that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
pl: Tutaj możesz podać kontaktowy adres e-mail dla strumienia, który zostanie ogłoszony w SDP (deskryptor sesji).

en: This allows you to specify the base port for the RTP streaming.
pl: Tutaj możesz określić podstawy port dla strumieniowania RTP.

en: Audio port
pl: Port dźwiękowy

en: This allows you to specify the default audio port for the RTP streaming.
pl: Tutaj możesz określić domyślny port dźwiękowy dla strumieniowania RTP.

en: Video port
pl: Port obrazu

en: This allows you to specify the default video port for the RTP streaming.
pl: Tutaj możesz określić domyślny port obrazu dla strumieniowania RTP.

en: RTP/RTCP multiplexing
pl: Multipleksowanie RTP/RTCP

en: This sends and receives RTCP packet multiplexed over the same port as RTP packets.
pl: Ta opcja wysyła i odbiera multipleksowane pakiety RTCP na tym samym porcie, co pakiety RTP.

en: Default caching value for outbound RTP streams. This value should be set in milliseconds.
pl: Domyślna wartość buforowania dla wyjściowych strumieni RTP. Powinna podana być w milisekundach.

en: Transport protocol
pl: Protokół transportu

en: This selects which transport protocol to use for RTP.
pl: Ten parametr wybiera protokół transportu używany dla RTP.

en: RTP packets will be integrity-protected and ciphered with this Secure RTP master shared secret key. This must be a 32-character-long hexadecimal string.
pl: Pakiety RTP będą integralnie zabezpieczone i zaszyfrowane z tym wspólnym tajnym kluczem mastera Secure RTP. Musi to być 32-znakowy ciąg szesnastkowy.

en: This allows you to stream MPEG4 LATM audio streams (see RFC3016).
pl: To pozwala strumieniować strumienie dźwiękowe MPEG4 LATM (patrz RFC3016).

en: RTSP session timeout (s)
pl: Timeout(y) sesji RTSP

en: RTSP sessions will be closed after not receiving any RTSP request for this long. Setting it to a negative value or zero disables timeouts. The default is 60 (one minute).
pl: Sesje RTSP zostaną zamknięte po nieodbieraniu żadnego żądania RTSP przez okreslony czas. Ustawienie na wartość ujemną lub zero wyłącza timeouty. Domyślna wartość to 60 (jedna minuta).

en: RTP stream output
pl: Wyjście strumienia RTP

en: RTSP VoD server
pl: Serwer RTSP VoD

en: New ES ID
pl: Nowy identyfikator ES

en: Specify an new identifier integer for this elementary stream
pl: Określ nową liczbę całkowitą identyfikatora dla tego podstawowego strumienia

en: Specify an ISO-639 code (three characters) for this elementary stream
pl: Określ kod ISO-639 (trzy znaki) dla tego podstawowego strumienia

en: Set ID
pl: Ustaw identyfikator

en: Set ES id
pl: Ustaw identyfikator ES

en: Change the id of an elementary stream
pl: Zmień identyfikator podstawowego strumienia

en: Set ES Lang
pl: Ustaw język ES

en: Set Lang
pl: Ustaw język

en: Change the language of an elementary stream
pl: Zmień język podstawowego strumienia

en: Video prerender callback
pl: Wstępne renderowanie obrazu wywołań zwrotnych

en: Address of the video prerender callback function. This function will set the buffer where render will be done.
pl: Adres funkcji wstępnego renderowania obrazu wywołań zwrotnych. Funkcja ta ustawia bufor, gdzie odbywa się rendering.

en: Audio prerender callback
pl: Wstępne renderowanie dźwięku wywołań zwrotnych

en: Address of the audio prerender callback function. This function will set the buffer where render will be done.
pl: Adres funkcji wstępnego renderowania dźwięku wywołań zwrotnych. Funkcja ta ustawia bufor, gdzie odbywa się rendering.

en: Video postrender callback
pl: Końcowe renderowanie obrazu wywołań zwrotnych

en: Address of the video postrender callback function. This function will be called when the render is into the buffer.
pl: Adres funkcji końcowego renderowania obrazu wywołań zwrotnych. Funkcja ta zostanie wywołana, gdy render załadowany będzie do bufora.

en: Audio postrender callback
pl: Końcowe renderowanie dźwięku wywołań zwrotnych

en: Address of the audio postrender callback function. This function will be called when the render is into the buffer.
pl: Adres funkcji końcowego renderowania dźwięku wywołań zwrotnych. Funkcja ta zostanie wywołana, gdy render załadowany jest do bufora.

en: Video Callback data
pl: Dane wywołań zwrotnych obrazu

en: Data for the video callback function.
pl: Dane funkcji wywołań zwrotnych obrazu.

en: Audio callback data
pl: Dane wywołań zwrotnych dźwięku

en: Data for the audio callback function.
pl: Dane dla funkcji wywołań zwrotnych dźwięku.

en: Time Synchronized output
pl: Synchronizacja czasu wyjścia

en: Time Synchronisation option for output. If true, stream will render as usual, else it will be rendered as fast as possible.
pl: Opcja synchronizacji czasu dla wyjścia. Jeśli opcja ustawiona jest na true, strumień renderowany będzie tak jak zwykle, a inaczej tak szybko jak to możliwe.

en: Stream output to memory buffer
pl: Strumieniuj wyjście do bufora pamięci

en: Writes stats to file instead of stdout
pl: Zapisuje statystyki do pliku zamiast wysyłania do standardowego wyjścia

en: Prefix to show on output line
pl: Wyświetlany prefiks na wierszu wyjściowym

en: Writes statistic info about stream
pl: Zapisuje informacje statystyczne dotyczące strumienia

en: Output method to use for the stream.
pl: Metoda wyjścia używana dla strumienia.

en: Muxer to use for the stream.
pl: Multiplekser używany dla strumienia.

en: Output destination
pl: Cel wyjściowy

en: Destination (URL) to use for the stream. Overrides path and bind parameters
pl: Cel (adres URL) używany dla tego strumienia. Nadpisuje ścieżki i powiązane parametry

en: Address to bind to (helper setting for dst)
pl: Adres do podłączenia (kreator konfiguracji dla dst)

en: address:port to bind vlc to listening incoming streams. Helper setting for dst, dst=bind+'/'+path. dst-parameter overrides this.
pl: adres:port do połączenia VLC dla przyjęcia przychodzącego strumienia. Kreator konfiguracji dla dst, dst=połącz+'/'+ścieżka. Parametr dst nadpisuje tę opcję.

en: Filename for stream (helper setting for dst)
pl: Nazwa pliku dla strumienia (kreator konfiguracji dla dst)

en: Filename for stream. Helper setting for dst, dst=bind+'/'+path. dst-parameter overrides this.
pl: Nazwa pliku dla strumienia. Kreator konfiguracji dla dst, dst=połącz+'/'+ścieżka. Parametr dst nadpisuje tę opcję.

en: Standard stream output
pl: Standardowe wyjście strumienia

en: Video encoder
pl: Koder wideo

en: This is the video encoder module that will be used (and its associated options).
pl: To są moduły kodera wideo, które będą używane (i powiązane z nimi opcje).

en: Destination video codec
pl: Celowy kodek obrazu

en: This is the video codec that will be used.
pl: To jest kodek obrazu, który będzie używany.

en: Video bitrate
pl: Bitrate obrazu

en: Target bitrate of the transcoded video stream.
pl: Docelowy bitrate transkodowanego strumienia obrazu.

en: Video scaling
pl: Skalowanie obrazu

en: Scale factor to apply to the video while transcoding (eg: 0.25)
pl: Czynnik skalowania obrazu podczas transkodowania (np.: 0.25)

en: Video frame-rate
pl: Liczba klatek obrazu

en: Target output frame rate for the video stream.
pl: Docelowa liczba klatek wyjścia dla strumienia obrazu.

en: Deinterlace video
pl: Anty-przeplotowy obraz

en: Deinterlace the video before encoding.
pl: Usuń przeplot z obrazu przed kodowaniem.

en: Deinterlace module
pl: Moduł anty-przeplotowy

en: Specify the deinterlace module to use.
pl: Określ moduł anty-przeplotowy, który będzie używany.

en: Maximum video width
pl: Maksymalna szerokość obrazu

en: Maximum output video width.
pl: Maksymalna szerokość wyjścia obrazu.

en: Maximum video height
pl: Maksymalna wysokość obrazu

en: Maximum output video height.
pl: Maksymalna wysokość wyjścia obrazu.

en: Video filters will be applied to the video streams (after overlays are applied). You can enter a colon-separated list of filters.
pl: Filtry obrazu będą używane ze strumieniami obrazu (po zastosowaniu nakładek). Możesz wprowadzić listę filtrów dzieloną dwukropkami.

en: Audio encoder
pl: Koder audio

en: This is the audio encoder module that will be used (and its associated options).
pl: To są moduły kodera audio, które będą używane (i powiązane z nimi opcje).

en: Destination audio codec
pl: Celowy kodek dźwięku

en: This is the audio codec that will be used.
pl: To jest kodek dźwięku, który będzie używany.

en: Audio bitrate
pl: Bitrate dźwięku

en: Target bitrate of the transcoded audio stream.
pl: Docelowy bitrate transkodowanego strumienia dźwięku.

en: Sample rate of the transcoded audio stream (11250, 22500, 44100 or 48000).
pl: Częstotliwość próbkowania transkodowanego strumienia dźwiękowego (11250, 22500, 44100 lub 48000).

en: This is the language of the audio stream.
pl: To jest język strumienia dźwiękowego.

en: Number of audio channels in the transcoded streams.
pl: Liczba kanałów dźwiękowych w transkodowanym strumieniu.

en: Audio filter
pl: Filtr dźwięku

en: Audio filters will be applied to the audio streams (after conversion filters are applied). You can enter a colon-separated list of filters.
pl: Filtry dźwiękowe będą używane ze strumieniami dźwiękowymi (po zastosowaniu filtrów konwersji). Możesz wprowadzić listę filtrów dzieloną dwukropkami.

en: Subtitle encoder
pl: Koder napisów

en: This is the subtitle encoder module that will be used (and its associated options).
pl: To jest moduł kodera napisów, który będzie używany (i powiązane z nim opcje).

en: Destination subtitle codec
pl: Celowy kodek napisów

en: This is the subtitle codec that will be used.
pl: To jest kodek napisów, który będzie używany.

en: This allows you to add overlays (also known as "subpictures") on the transcoded video stream. The subpictures produced by the filters will be overlayed directly onto the video. You can specify a colon-separated list of subpicture modules.
pl: Ta opcja dodaje nakładki (znane także jako "podobrazy") na transkodowanym strumieniu obrazu. Tworzone przez filtry podobrazy będą nakładane bezpośrednio na obraz. Możesz wprowadzić listę modułów podobrazów dzieloną dwukropkami.

en: Number of threads
pl: Liczba wątków

en: Number of threads used for the transcoding.
pl: Liczba wątków używanych do transkodowania.

en: High priority
pl: Wysoki priorytet

en: Runs the optional encoder thread at the OUTPUT priority instead of VIDEO.
pl: Uruchamia dodatkowe wyjście kodera, a nie widea.

en: Picture pool size
pl: Rozmiar puli obrazów

en: Defines how many pictures we allow to be in pool between decoder/encoder threads when threads > 0
pl: Określa liczbę obrazów zamieszczonych w puli między wątkami dekodera/enkodera, gdy wątki > 0

en: Transcode
pl: Transkoduj

en: Transcode stream output
pl: Transkoduj wyjście strumienia

en: Overlays/Subtitles
pl: Nakładki/Napisy

en: Please wait while your font cache is rebuilt.
    This should take less than a few minutes.
pl: Proszę czekać, aktualizacja pamięci podręcznej czcionek.
    Proces ten powinien zająć mniej niż kilka minut.

en: Monospace Font
pl: Czcionka Monospace

en: Font family for the font you want to use
pl: Rodzina czcionek dla czcionki, której chcesz używać

en: Font file for the font you want to use
pl: Plik czcionki, której chcesz używać

en: Font size in pixels
pl: Rozmiar czcionki w pikselach

en: This is the default size of the fonts that will be rendered on the video. If set to something different than 0 this option will override the relative font size.
pl: To jest domyślny rozmiar czcionki, która będzie renderowana na obrazie. Jeśli ustawiłeś inną wartość niż 0, ta opcja pominie stosunkowy rozmiar czcionki.

en: Text opacity
pl: Przezroczystość tekstu

en: The opacity (inverse of transparency) of the text that will be rendered on the video. 0 = transparent, 255 = totally opaque.
pl: Siła pokrycia (przeciwieństwo od przezroczystości) napisów, które będą renderowane na obrazie. 0 = przeźroczyste, 255 = całkowite nieprzezroczyste.

en: Text default color
pl: Domyślny kolor tekstu

en: The color of the text that will be rendered on the video. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
pl: Kolor napisów, które będą renderowane na obrazie. Podana musi być wartość szesnastkowa (tak jak kolory HTML). Pierwsze dwie litery określają element czerwony, następnie zielony i na koniec niebieski. #000000 = czarny, #FF0000 = czerwony, #00FF00 = zielony, #FFFF00 = żółty (czerwony i zielony), #FFFFFF = biały

en: Relative font size
pl: Względny rozmiar znaków

en: This is the relative default size of the fonts that will be rendered on the video. If absolute font size is set, relative size will be overridden.
pl: To jest względny domyślny rozmiar czcionki, który będzie renderowany na obrazie. Jeśli podałeś całkowity rozmiar czcionki, względny rozmiar zostanie pominięty.

en: Background opacity
pl: Przezroczystość tła

en: Background color
pl: Kolor tła

en: Outline opacity
pl: Przezroczystość kontur

en: Shadow opacity
pl: Przezroczystość cienia

en: Shadow color
pl: Kolor cienia

en: Shadow angle
pl: Kąt cienia

en: Shadow distance
pl: Odległość cienia

en: Text direction
pl: Kierunek tekstu

en: Paragraph base direction for the Unicode bi-directional algorithm.
pl: Podstawowy kierunek paragrafu dla dwukierunkowego algorytmu Unicode.

en: Use YUVP renderer
pl: Używaj rendera YUVP

en: This renders the font using "paletized YUV". This option is only needed if you want to encode into DVB subtitles
pl: Ta opcja renderuje czcionkę przy pomocy "palety YUV". Jest to tylko wtedy potrzebne, jeśli chcesz kodować napisy DVB

en: Thin
pl: Cienki

en: Thick
pl: Gruby

en: Left to right
pl: Od lewej do prawej

en: Right to left
pl: Od prawej do lewej

en: Text renderer
pl: Renderowanie tekstu

en: Freetype2 font renderer
pl: Renderowanie czcionki Freetype2

en: Speech synthesis for Mac OS X
pl: Synteza mowy w systemie macOS

en: Speech synthesis for Windows
pl: Synteza mowy w systemie Windows

en: SVG template file
pl: Plik szablonu SVG

en: Location of a file holding a SVG template for automatic string conversion
pl: Położenie pliku SVG zawierającego szablon dla automatycznego konwertowania ciągu

en: Dummy font renderer
pl: Fikcyjne renderowanie czcionek

en: Video filtering using a chain of video filter modules
pl: Filtrowanie obrazu łańcuchem modułów filtra obrazu

en: Conversions from
pl: Konwersje z

en: YUV 10-bits planar to semiplanar 10-bits conversions
pl: 10-bitowe konwersje YUV z planarnych do pół-planarnych

en: YUV planar to semiplanar conversions
pl: Konwersje YUV z planarnych do pół-planarnych

en: SSE2 I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
pl: Konwersje z SSE2 I420,IYUV,YV12 do RV15,RV16,RV24,RV32

en: MMX I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
pl: Konwersje z MMX I420,IYUV,YV12 do RV15,RV16,RV24,RV32

en: I420,IYUV,YV12 to RGB2,RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
pl: Konwersje z I420,IYUV,YV12 do RGB,RV15,RV16,RV24,RV32

en: MMX conversions from
pl: Konwersje MMX z

en: SSE2 conversions from
pl: Konwersje SSE2 z

en: AltiVec conversions from
pl: Konwersje AltiVec z

en: OpenMAX DL image processing
pl: Przetwarzanie obrazu OpenMAX DL

en: RV32 conversion filter
pl: Filtr konwersji RV32

en: Scaling mode
pl: Tryb skalowania

en: Scaling mode to use.
pl: Używany tryb skalowania

en: Fast bilinear
pl: Szybki dwuliniowy

en: Bilinear
pl: Dwuliniowy

en: Bicubic (good quality)
pl: Bikubiczny (dobra jakość)

en: Experimental
pl: Eksperymentalny

en: Nearest neighbour (bad quality)
pl: Najbliższy sąsiad (zła jakość)

en: Area
pl: Obszar

en: Luma bicubic / chroma bilinear
pl: Luma bikubiczny/chromatyczny dwuliniowy

en: Bicubic spline
pl: Bikubiczna krzywa sklejana

en: Video scaling filter
pl: Filtr skalowania obrazu

en: YUVP converter
pl: Konwerter YUVP

en: Image hue (-180..180)
pl: Barwa obrazu (-180..180)

en: Set the image hue, between -180 and 180. Defaults to 0.
pl: Ustawia barwę obrazu między -180 i 180. Domyślna to 0.

en: Image properties filter
pl: Filtr właściwości obrazu

en: Image adjust
pl: Dostosuj obraz

en: Use an image's alpha channel as a transparency mask.
pl: Użyj kanału alfy obrazu jako maskę przezroczystości.

en: Transparency mask
pl: Maska przezroczystości

en: Alpha blending transparency mask. Uses a png alpha channel.
pl: Mieszanie maski przejrzystości alfy. Korzysta z kanału alfa png.

en: Alpha mask video filter
pl: Filtr obrazu alfa maski

en: Alpha mask
pl: Alfa maska

en: Color scheme
pl: Schemat kolorów

en: Define the glasses' color scheme
pl: Zmień schemat kolorów w okularach

en: Convert 3D picture to anaglyph image video filter
pl: Filtr konwersji obrazu 3D na obraz anaglifowy

en: Window size
pl: Rozmiar okna

en: Number of frames (0 to 100)
pl: Liczba klatek (0 do 100)

en: Softening value
pl: Wartość zmiękczania

en: Number of frames consider for smoothening (0 to 30)
pl: Liczba klatek uważanych do zmiękczania (0 do 30)

en: antiflicker video filter
pl: Filtr przeciw migotania obrazu

en: antiflicker
pl: Przeciw migotanie

en: Ball color
pl: Kolor piłki

en: Edge visible
pl: Krawędź widoczności

en: Set edge visibility.
pl: Ustaw krawędź widoczności.

en: Ball speed
pl: Prędkość piłki

en: Set ball speed, the displacement value in number of pixels by frame.
pl: Ustaw prędkość piłki, wartość przesunięcia w pikselach po klatce.

en: Ball size
pl: Rozmiar piłki

en: Set ball size giving its radius in number of pixels
pl: Ustaw rozmiar piłki, podając jej promień w pikselach.

en: Gradient threshold
pl: Próg gradientu

en: Set gradient threshold for edge computation.
pl: Ustaw próg gradientu dla obliczeń krawędzi.

en: Augmented reality ball game
pl: Gra w piłkę w zwiększonej rzeczywistości

en: Ball video filter
pl: Filtr obrazu piłki

en: Ball
pl: Piłka

en: Number of time to blend
pl: Ilość czasu do mieszania

en: The number of time the blend will be performed
pl: Ilość czasu, gdy wykonywane będzie mieszanie

en: Alpha of the blended image
pl: Kanał alfa mieszanego obrazu

en: Alpha with which the blend image is blended
pl: Alfa, z którą mieszany będzie obraz

en: Image to be blended onto
pl: Mieszanie na ten obraz

en: The image which will be used to blend onto
pl: Obraz, na który zostanie przeprowadzone mieszanie

en: Chroma for the base image
pl: Chroma dla podstawowego obrazu

en: Chroma which the base image will be loaded in
pl: Chroma, z którą zostanie załadowany podstawowy obraz

en: Image which will be blended
pl: Obraz do mieszania

en: The image blended onto the base image
pl: Obraz, który zostanie wykorzystany do mieszania z podstawowym

en: Chroma for the blend image
pl: Chroma dla mieszanego obrazu

en: Chroma which the blend image will be loaded in
pl: Chroma, z którą zostanie załadowany mieszany obraz

en: Blending benchmark filter
pl: Filtr mieszania wzorca

en: Base image
pl: Podstawowy obraz

en: Blend image
pl: Mieszany obraz

en: Video pictures blending
pl: Mieszanie obrazów filmu

en: This effect, also known as "greenscreen" or "chroma key" blends the "blue parts" of the foreground image of the mosaic on the background (like weather forecasts). You can choose the "key" color for blending (blue by default).
pl: Efekt ten, znany też jako "greenscreen" lub "chroma key", miesza "niebieskie części" przedniego obrazu z tłem tylnego (tak jak zapowiedzi pogody). Możesz wybrać "kluczowy" kolor do mieszania (domyślny to niebieski).

en: Bluescreen U value
pl: Wartość U bluescreenu

en: "U" value for the bluescreen key color (in YUV values). From 0 to 255. Defaults to 120 for blue.
pl: Wartość "U" dla kluczowego koloru bluescreenu (w wartościach YUV). Od 0 do 255. Domyślne to 120 dla niebieskiego.

en: Bluescreen V value
pl: Wartość V bluescreenu

en: "V" value for the bluescreen key color (in YUV values). From 0 to 255. Defaults to 90 for blue.
pl: Wartość "V" dla kluczowego koloru bluescreenu (w wartościach YUV). Od 0 do 255. Domyślne to 90 dla niebieskiego.

en: Bluescreen U tolerance
pl: Tolerancja U bluescreenu

en: Tolerance of the bluescreen blender on color variations for the U plane. A value between 10 and 20 seems sensible.
pl: Tolerancja przełączania bluescreenu na warianty kolorów dla poziomu U. Wartość w zakresie od 10 do 20 jest rozsądna.

en: Bluescreen V tolerance
pl: Tolerancja V bluescreenu

en: Tolerance of the bluescreen blender on color variations for the V plane. A value between 10 and 20 seems sensible.
pl: Tolerancja przełączania bluescreen na warianty kolorów dla poziomu V. Wartość w zakresie od 10 do 20 jest rozsądna.

en: Bluescreen video filter
pl: Filtr obrazu bluescreen

en: Output width
pl: Szerokość wyjścia

en: Output (canvas) image width
pl: Szerokość wyjścia (płótno) obrazu

en: Output height
pl: Wysokość wyjścia

en: Output (canvas) image height
pl: Wysokość wyjścia (płótno) obrazu

en: Output picture aspect ratio
pl: Proporcje wyjścia obrazu

en: Set the canvas' picture aspect ratio. If omitted, the canvas is assumed to have the same SAR as the input.
pl: Ustaw proporcje obrazu na płótnie. Jeśli nie ma podanej wartości.

en: Pad video
pl: Wypełnij obraz

en: If enabled, video will be padded to fit in canvas after scaling. Otherwise, video will be cropped to fix in canvas after scaling.
pl: Jeśli ta opcja jest włączona, obraz będzie wypełniony, aby po skalowaniu wypełnił płótno. W przeciwnym razie obraz zostanie przycięty, aby po skalowaniu zmieścił się na płótnie.

en: Automatically resize and pad a video
pl: Automatycznie zmień rozmiar i wypełnij obraz

en: Canvas
pl: Płótno

en: Canvas video filter
pl: Filtr obrazu płótna

en: Use a specific Core Image Filter
pl: Użyj określonego filtra Core Image

en: Example: 'CICrystallize', 'CIBumpDistortion', 'CIThermal', 'CIComicEffect'
pl: Przykład: 'CICrystallize', 'CIBumpDistortion', 'CIThermal', 'CIComicEffect'

en: Mac OS X hardware video filters
pl: Filtry sprzętu wideo macOS

en: Colors similar to this will be kept, others will be grayscaled. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
pl: Kolory podobne do tego koloru będą zatrzymane, inne będą w odcieniach szarości. Wartość podana musi być heksadecymalnie (tak jak kolory HTML). Pierwsze dwa znaki oznaczają czerwony, dalej zielony i na koniec niebieski. #000000 = czarny, #FF0000 = czerwony, #00FF00 = zielony, #FFFF00 = żółty (czerwony + zielony), #FFFFFF = biały

en: Select one color in the video
pl: Wybierz jeden kolor na obrazie

en: Color threshold filter
pl: Próg filtrowania koloru

en: Saturation threshold
pl: Próg nasycenia

en: Similarity threshold
pl: Próg podobieństwa

en: Pixels to crop from top
pl: Piksele do przycięcia z góry

en: Number of pixels to crop from the top of the image.
pl: Liczba pikseli do przycięcia z górnej części obrazu.

en: Pixels to crop from bottom
pl: Piksele do przycięcia z dołu

en: Number of pixels to crop from the bottom of the image.
pl: Liczba pikseli do przycięcia z dolnej części obrazu.

en: Pixels to crop from left
pl: Piksele do przycięcia z lewej strony

en: Number of pixels to crop from the left of the image.
pl: Liczba pikseli do przycięcia z lewej części obrazu.

en: Pixels to crop from right
pl: Piksele do przycięcia z prawej strony

en: Number of pixels to crop from the right of the image.
pl: Liczba pikseli do przycięcia z prawej części obrazu.

en: Pixels to padd to top
pl: Piksele do wypełnienia z góry

en: Number of pixels to padd to the top of the image after cropping.
pl: Liczba pikseli do wypełnienia z góry po przycięciu obrazu.

en: Pixels to padd to bottom
pl: Piksele do wypełnienia z dołu

en: Number of pixels to padd to the bottom of the image after cropping.
pl: Liczba pikseli do wypełnienia z dołu po przycięciu obrazu.

en: Pixels to padd to left
pl: Piksele do wypełnienia z lewej strony

en: Number of pixels to padd to the left of the image after cropping.
pl: Liczba pikseli do wypełnienia z lewej strony po przycięciu obrazu.

en: Pixels to padd to right
pl: Piksele do wypełnienia z prawej strony

en: Number of pixels to padd to the right of the image after cropping.
pl: Liczba pikseli do wypełnienia z prawej strony po przycięciu obrazu.

en: Video cropping filter
pl: Filtr przycinania wideo

en: Padd
pl: Wypełnianie

en: Latest
pl: Najnowszy

en: Low
pl: Niski

en: Medium
pl: Średni

en: High
pl: Wysoki

en: Streaming deinterlace mode
pl: Tryb strumieniowania anty-przeplotowego

en: Deinterlace method to use for streaming.
pl: Metoda anty-przeplotowa używana do strumieniowania.

en: Phosphor chroma mode for 4:2:0 input
pl: Tryb barw fosforowych dla wejścia 4:2:0

en: Choose handling for colours in those output frames that fall across input frame boundaries. 
    
    Latest: take chroma from new (bright) field only. Good for interlaced input, such as videos from a camcorder. 
    
    AltLine: take chroma line 1 from top field, line 2 from bottom field, etc. 
    Default, good for NTSC telecined input (anime DVDs, etc.). 
    
    Blend: average input field chromas. May distort the colours of the new (bright) field, too. 
    
    Upconvert: output in 4:2:2 format (independent chroma for each field). Best simulation, but requires more CPU and memory bandwidth.
pl: Wybierz obsługę barw dla klatek wyjściowych, które nadchodzą granice klatek wejściowych. 
    
    Ostatnie: weź tylko barwy z nowego (jasnego) pola. Dobre dla wejścia z przeplotem, np. filmów z kamery. 
    
    AltLine: weź barwy linii 1 z górnego pola, linii 2 z dolnego pola itd. 
    Wartość domyślna dobra dla ztelecinowanego wejścia NTSC (anime DVD itp.). 
    
    Mieszane: średnie barwy pola wejściowego. Mogą zniekształcać też barwy nowego (jasnego) pola. 
    
    Upconvert: wyjście w formacie 4:2:2 (niezależne barwy dla każdego pola). Najlepsza symulacja, ale wymaga większej mocy obliczeniowej procesora i przepustowości pamięci.

en: Phosphor old field dimmer strength
pl: Siła ściemniania starego pola fosforu

en: This controls the strength of the darkening filter that simulates CRT TV phosphor light decay for the old field in the Phosphor framerate doubler. Default: Low.
pl: Kontroluje to siłę filtra przyciemniającego, który symuluje zanikanie światła fosforowego w telewizorze CRT dla starego pola w podwajaczu fosforu liczby klatek. Domyślnie: niski.

en: Deinterlacing video filter
pl: Filtr anty-przeplotowy obrazu

en: Edge detection video filter
pl: Filtr wykrywania krawędzi obrazu

en: Edge detection
pl: Wykrywanie krawędzi

en: Detects edges in the frame and highlights them in white.
pl: Wykrywa krawędzie w ramce i podświetla je na biało.

en: Image mask. Pixels with an alpha value greater than 50% will be erased.
pl: Maska obrazu. Piksele z wartością przezroczystości większej niż 50% będą usuwane.

en: X coordinate of the mask.
pl: Współrzędna X maski.

en: Y coordinate of the mask.
pl: Współrzędna Y maski.

en: Remove zones of the video using a picture as mask
pl: Usuń strefy z filmu za pomocą maski obrazu

en: Erase video filter
pl: Filtr usunięcia obrazu

en: Erase
pl: Usuń

en: RGB component to extract
pl: Komponent RGB do wydobycia

en: RGB component to extract. 0 for Red, 1 for Green and 2 for Blue.
pl: Komponent RGB do wydobycia. 0 dla czerwonego, 1 dla zielonego i 2 dla niebieskiego.

en: Extract RGB component video filter
pl: Filtr wydobycia obrazu komponent RGB

en: FPS conversion video filter
pl: Filtr wideo konwersji FPS

en: FPS Converter
pl: Konwerter FPS

en: Freezing interactive video filter
pl: Interaktywny filtr zamrażania widea

en: Freeze
pl: Zamrażanie

en: Gaussian's std deviation
pl: Standardowe odchylenie Gaussa

en: Gaussian's standard deviation. The blurring will take into account pixels up to 3*sigma away in any direction.
pl: Standardowe odchylenie Gaussa. Rozmazanie weźmie pod uwagę piksele oddalone o 3*sigma w dowolnym kierunku.

en: Add a blurring effect
pl: Dodaj efekt rozmazania

en: Gaussian blur video filter
pl: Filtr Gaussa rozmazania obrazu

en: Gaussian Blur
pl: Rozmazanie Gaussa

en: Radius in pixels
pl: Promień w pikselach

en: Strength
pl: Siła

en: Strength used to modify the value of a pixel
pl: Siła stosowana do zmiany wartości piksela

en: Gradfun video filter
pl: Filtr obrazu Gradfun

en: Debanding algorithm
pl: Algorytm stosowany do usuwania pasów

en: Distort mode
pl: Tryb zniekształceń

en: Distort mode, one of "gradient", "edge" and "hough".
pl: Tryb zniekształceń, wybierz jeden z "gradient", "krawędź" i "hough".

en: Gradient image type
pl: Typ gradientu obrazu

en: Gradient image type (0 or 1). 0 will turn the image to white while 1 will keep colors.
pl: Typ gradientu obrazu (0 lub 1). 0 zmienia obraz na kolor biały, a 1 zatrzymuje kolory.

en: Apply cartoon effect
pl: Zastosuj efekt kreskówki

en: Apply cartoon effect. It is only used by "gradient" and "edge".
pl: Zastosuj efekt kreskówki. Jest używany tylko przy "gradient" i "edge".

en: Apply color gradient or edge detection effects
pl: Zastosuj gradient kolorów lub efekty wykrywania krawędzi

en: Gradient video filter
pl: Filtr gradientu obrazu

en: Variance of the gaussian noise
pl: Wariancja szumu Gaussa

en: Minimal period
pl: Minimalny okres

en: Minimal period of the noise grain in pixel
pl: Minimalny okres ziarna szumu w pikselach

en: Maximal period
pl: Maksymalny okres

en: Maximal period of the noise grain in pixel
pl: Maksymalny okres ziarna szumu w pikselach

en: Grain video filter
pl: Filtr ziarna obrazu

en: Grain
pl: Ziarno

en: Adds filtered gaussian noise
pl: Dodaje przefiltrowany szum Gaussa

en: Spatial luma strength (0-254)
pl: Przestrzenna siła jasności (0-254)

en: Spatial chroma strength (0-254)
pl: Przestrzenna siła barwy (0-254)

en: Temporal luma strength (0-254)
pl: Czasowa siła jasności (0-254)

en: Temporal chroma strength (0-254)
pl: Czasowa siła barwy (0-254)

en: HQ Denoiser 3D
pl: HQ redukcja szumów 3D

en: High Quality 3D Denoiser filter
pl: Wysokiej jakości filtr redukcji szumów 3D

en: Invert video filter
pl: Filtr inwertowania obrazu

en: Color inversion
pl: Odwrócenie kolorów

en: Magnify/Zoom interactive video filter
pl: Interaktywny filtr powiększania/przybliżania obrazu

en: Magnify
pl: Powiększenie

en: Mirror orientation
pl: Orientacja podziału lustrzanego

en: Defines orientation of the mirror splitting. Can be vertical or horizontal.
pl: Ustala orientację podziału lustrzanego. Może być pionowa lub pozioma.

en: Vertical
pl: Pionowa

en: Horizontal
pl: Pozioma

en: Direction
pl: Kierunek

en: Direction of the mirroring.
pl: Kierunek podziału lustrzanego.

en: Left to right/Top to bottom
pl: Od lewej do prawej/od góry do dołu

en: Right to left/Bottom to top
pl: Od prawej do lewej/od dołu do góry

en: Mirror video filter
pl: Filtr lustrowania obrazu

en: Mirror video
pl: Lustruj obraz

en: Splits video in two same parts, like in a mirror
pl: Dzieli obraz na dwie równe części, tak jak w lustrze

en: Blur factor (1-127)
pl: Wartość rozmazania (1-127)

en: The degree of blurring from 1 to 127.
pl: Stopień rozmazania od 1 do 127.

en: Motion blur filter
pl: Filtr rozmazania ruchu obrazu

en: Motion detect video filter
pl: Filtr wykrywania ruchu obrazu

en: Old movie effect video filter
pl: Stary film - filtr efektu wideo

en: Old movie
pl: Stary film

en: OpenCV face detection example filter
pl: Przykładowy filtr OpenCV rozpoznawania twarzy

en: OpenCV example
pl: Przykład OpenCV

en: Haar cascade filename
pl: Nazwa pliku kaskady Haar

en: Name of XML file containing Haar cascade description
pl: Nazwa pliku XML zawierającego opis kaskady Haar

en: Use input chroma unaltered
pl: Użyj niezmienionego wejścia chromy

en: I420 - first plane is grayscale
pl: I420 - pierwszy poziom jest w skali szarości

en: Don't display any video
pl: Nie pokazuj żadnego obrazu

en: Display the input video
pl: Pokazuj wejściowy obraz

en: Display the processed video
pl: Pokazuj przetworzony obraz

en: Show only errors
pl: Pokazuj tylko błędy

en: Show errors and warnings
pl: Pokazuj błędy i ostrzeżenia

en: Show everything including debug messages
pl: Pokazuj wszystko, w tym także wiadomości debuggera

en: OpenCV video filter wrapper
pl: Filtr wrappera obrazu OpenCV

en: Scale factor (0.1-2.0)
pl: Czynnik skalowania (0.1-2.0)

en: Amount by which to scale the picture before sending it to the internal OpenCV filter
pl: Kwota skalowania obrazu przed wysyłaniem go do wewnętrznego filtra OpenCV

en: OpenCV filter chroma
pl: Filtr chromy OpenCV

en: Chroma to convert picture to before sending it to the internal OpenCV filter
pl: Chroma używana do konwersji obrazu przed wysłaniem go do wewnętrznego filtra OpenCV

en: Wrapper filter output
pl: Wyjście filtra Wrapper

en: Determines what (if any) video is displayed by the wrapper filter
pl: Określa, który (jeśli w ogóle) obraz jest wyświetlany przez filtr Wrapper

en: OpenCV internal filter name
pl: Nazwa wewnętrznego filtra OpenCV

en: Name of internal OpenCV plugin filter to use
pl: Nazwa używanego wewnętrznego filtra wtyczki OpenCV

en: Posterize level (number of colors is cube of this value)
pl: Poziom posteryzacji (liczba kolorów będzie kostką z tej wartości)

en: Posterize video filter
pl: Filtr posteryzacji obrazu

en: Posterize video by lowering the number of colors
pl: Posteryzacja obrazu przez zmniejszenie liczby kolorów

en: Quality of post processing. Valid range is 0 (disabled) to 6 (highest)
    Higher levels require more CPU power, but produce higher quality pictures.
    With default filter chain, the values map to the following filters:
    1: hb, 2-4: hb+vb, 5-6: hb+vb+dr
pl: Jakość przetwarzania końcowego. Prawidłowy zakres to 0 (wyłączona) do 6 (najwyższa)
    Wyższe poziomy wymagają bardziej wydajnego procesora, ale tworzą lepsze zdjęcia.
    Z domyślnym łańcuchem filtrów, wartości pasują do następujących filtrów:
    1: hb, 2-4: hb+vb, 5-6: hb+vb+dr

en: FFmpeg post processing filter chains
pl: Łańcuchy filtrów przetwarzania końcowego FFmpeg

en: Video post processing filter
pl: Filtr przetwarzania końcowego obrazu

en: Postproc
pl: Przetwarzanie końcowe

en: Lowest
pl: Najniższy

en: Highest
pl: Najwyższy

en: Psychedelic video filter
pl: Psychodeliczny filtr obrazu

en: Number of puzzle rows
pl: Liczba rzędów puzzli

en: Number of puzzle columns
pl: Liczba kolumn puzzli

en: Game mode
pl: Tryb gry

en: Select game mode variation from jigsaw puzzle to sliding puzzle.
pl: Wybierz wariant gry z klasycznych puzzli do puzzli przesuwanych.

en: Border
pl: Brzeg

en: Unshuffled Border width.
pl: Szerokość niepotasowanego brzegu.

en: Small preview
pl: Mały podgląd

en: Show small preview.
pl: Pokaż mały podgląd.

en: Small preview size
pl: Rozmiar małego podglądu.

en: Show small preview size (percent of source).
pl: Pokaż rozmiar małego podglądu (w procentach źródła).

en: Piece edge shape size
pl: Rozmiar elementów kształtu krawędzi

en: Size of the curve along the piece's edge
pl: Rozmiar krzywej wzdłuż krawędzi elementów

en: Auto shuffle
pl: Automatyczne tasowanie

en: Auto shuffle delay during game
pl: Automatyczne tasowanie podczas gry

en: Auto solve
pl: Automatyczne rozwiązanie

en: Auto solve delay during game
pl: Automatyczne rozwiązanie podczas gry

en: Rotation
pl: Obrót

en: Rotation parameter: none;180;90-270;mirror
pl: parametr obrotu: brak;180;90-270;odbicie

en: jigsaw puzzle
pl: klasyczne puzzle

en: sliding puzzle
pl: przesuwane puzzle

en: swap puzzle
pl: wymienne puzzle

en: exchange puzzle
pl: zamienne puzzle

en: 0/90/180/270/mirror
pl: 0/90/180/270/odbicie

en: Puzzle interactive game video filter
pl: Interaktywny filtr gry w puzzle

en: Ripple video filter
pl: Filtr falowania obrazu

en: Ripple
pl: Falowanie

en: Angle in degrees
pl: Kąt w stopniach

en: Angle in degrees (0 to 359)
pl: Kąt w stopniach (0 do 359)

en: Use motion sensors
pl: Użyj czujników ruchu

en: Rotate video filter
pl: Filtr obrotu obrazu

en: Rotate
pl: Obróć

en: Image format
pl: Format obrazu

en: Format of the output images (png, jpeg, ...).
pl: Format obrazów wyjściowych (png, jpeg...).

en: You can enforce the image width. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
pl: Możesz wymusić szerokość obrazu. Domyślnie (-1) VLC przejmie właściwości obrazu.

en: You can enforce the image height. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
pl: Możesz wymusić wysokość obrazu. Domyślnie (-1) VLC dostosuje do właściwości obrazu.

en: Recording ratio
pl: Stosunek nagrywania

en: Ratio of images to record. 3 means that one image out of three is recorded.
pl: Stosunek nagrywanych obrazów. 3 oznacza, że jeden z trzech obrazów będzie nagrywany.

en: Filename prefix
pl: Prefiks nazwy pliku

en: Prefix of the output images filenames. Output filenames will have the "prefixNUMBER.format" form if replace is not true.
pl: Prefiks nazw plików obrazów wyjściowych. Nazwy plików wyjściowych będą w formacie "prefixNUMBER.format", jeśli zastąpienie plików nie jest aktywne.

en: Directory path prefix
pl: Prefiks ścieżki katalogu

en: Directory path where images files should be saved. If not set, then images will be automatically saved in users homedir.
pl: Ścieżka katalogu, w którym zapisywane będą pliki obrazów. Brak ścieżki oznacza automatycznie zapisywane plików w domowym katalogu użytkownika.

en: Always write to the same file
pl: Zawsze zapisuj do tego samego pliku

en: Always write to the same file instead of creating one file per image. In this case, the number is not appended to the filename.
pl: Zawsze zapisuj do tego samego pliku, zamiast tworzyć nowy plik dla każdego obrazu. W tym przypadku liczba nie jest załączana do nazwy pliku.

en: Send your video to picture files
pl: Wyślij ten film do plików obrazu

en: Scene filter
pl: Filtr sceny

en: Scene video filter
pl: Filtr sceny obrazu

en: Sepia intensity
pl: Intensywność sepii

en: Intensity of sepia effect
pl: Intensywność efektu sepii

en: Sepia video filter
pl: Filtr sepia obrazu

en: Gives video a warmer tone by applying sepia effect
pl: Daje obrazu cieplejsze brzmienie przez zastosowanie efektu sepii

en: Sharpen strength (0-2)
pl: Zakres ostrości (0-2)

en: Set the Sharpen strength, between 0 and 2. Defaults to 0.05.
pl: Ustaw zakres ostrości między 0 i 2. Domyślna wartość to 0,05.

en: Augment contrast between contours.
pl: Zwiększ kontrast między konturami.

en: Sharpen video filter
pl: Filtr wyostrzenia obrazu

en: Transform type
pl: Typ transformacji

en: Transpose
pl: Transpozycja

en: Anti-transpose
pl: Anti-transpozycja

en: Video transformation filter
pl: Filtr transformacji obrazu

en: Transformation
pl: Przekształcenie

en: Rotate or flip the video
pl: Obróć lub przekręć obraz

en: VHS movie effect video filter
pl: Filtr efektu filmu widea VHS

en: VHS movie
pl: Film VHS

en: Wave video filter
pl: Filtr falowania obrazu

en: Wave
pl: Fala

en: ASCII Art
pl: ASCII-Art

en: ASCII-art video output
pl: Obraz wyjściowy ASCII-Art

en: Android Window
pl: Okno systemu Android

en: Android native window
pl: Okno natywne systemu Android

en: Color ASCII art video output
pl: Kolor obrazu wyjściowego ASCII-Art

en: Core Animation OpenGL Layer (Mac OS X)
pl: Warstwa Core Animation OpenGL (macOS)

en: Timelength after which we assume there is no signal.
pl: Czas, po którym zostanie przyjęte założenie, że nie ma sygnału.

en: Timelength after which we assume there is no signal.
    After this delay we black out the video.
pl: Czas, po którym zostanie przyjęte założenie, że nie ma sygnału.
    Wówczas na wyjście wideo zostanie podany sygnał wygaszenia ekranu.

en: Active Format Descriptor value
pl: Wartość aktywnego deskryptora formatu

en: Aspect Ratio of the source picture.
pl: Proporcje obrazu źródłowego.

en: Active Format Descriptor line
pl: Linia aktywnego deskryptora formatu

en: VBI line on which to output Active Format Descriptor.
pl: Linia VBI, która wyświetla aktywnego deskryptora formatu.

en: Picture to display on input signal loss
pl: Obraz wyświetlany w momencie utraty sygnału wejściowego

en: Output card
pl: Karta wyjściowa

en: DeckLink output card, if multiple exist. The cards are numbered from 0.
pl: Karta wyjściowa DeckLink, jeśli istnieje kilka. Karty są ponumerowane od 0.

en: Desired output mode
pl: Pożądany tryb wyjściowy

en: Desired output mode for DeckLink output. This value should be a FOURCC code in textual form, e.g. "ntsc".
pl: Pożądany tryb wyjściowy dla wyjścia DeckLink. Wartość ta powinna być kodem FOURCC w formie tekstowej, np. "ntsc".

en: Audio connection for DeckLink output.
pl: Połączenie dźwiękowe dla wyjścia DeckLink.

en: Audio sampling rate (in hertz) for DeckLink output. 0 disables audio output.
pl: Częstotliwość próbkowania dźwięku (w hercach) dla wyjścia DeckLink. 0 wyłącza wyjście dźwiękowe.

en: Number of output channels for DeckLink output. Must be 2, 8 or 16. 0 disables audio output.
pl: Liczba wyjściowych kanałów dla wyjścia DeckLink. Musi to być 2, 8 lub 16. 0 wyłącza wyjście dźwiękowe.

en: Video connection for DeckLink output.
pl: Połączenie obrazu dla wyjścia DeckLink.

en: Use 10 bits per pixel for video frames.
pl: Użyj 10 bitów na piksel dla ramek obrazu.

en: DecklinkOutput
pl: Wyjście DeckLink

en: Output module to write to Blackmagic SDI card
pl: Moduł wyjściowy do zapisu na kartę SDI Blackmagic

en: DeckLink General Options
pl: Ogólne ustawienia DeckLink

en: DeckLink Video Output module
pl: Moduł wyjściowy obrazu DeckLink

en: DeckLink Video Options
pl: Opcje obrazu DeckLink

en: DeckLink Audio Output module
pl: Moduł wyjściowy dźwięku DeckLink

en: DeckLink Audio Options
pl: Opcje dźwięku DeckLink

en: Window handle (HWND)
pl: Uchwyt okna (HWND)

en: Video will be embedded in this pre-existing window. If zero, a new window will be created.
pl: Wideo osadzone będzie w tym wcześniej istniejącym oknie. Jeśli wartość wynosi zero, utworzone zostanie nowe okno.

en: Drawable
pl: Obszar rysowania

en: Embedded window video
pl: Wbudowane okno obrazu

en: Framebuffer device
pl: Urządzenie bufora ramek

en: Framebuffer device to use for rendering (usually /dev/fb0).
pl: Używane urządzenie buforowania klatek dla renderowania (zwykle /dev/fb0).

en: Run fb on current tty
pl: Uruchom bufor klatek na aktualnym TTY

en: Run framebuffer on current TTY device (default enabled). (disable tty handling with caution)
pl: Uruchom bufor klatek na aktualnym urządzeniu TTY. Opcja ta jest domyślnie włączona. Bądź ostrożny z wyłączaniem obsługi TTY.

en: Framebuffer resolution to use
pl: Używana rozdzielczość bufora klatek

en: Select the resolution for the framebuffer. Currently it supports the values 0=QCIF 1=CIF 2=NTSC 3=PAL, 4=auto (default 4=auto)
pl: Wybierz rozdzielczość bufora klatek. Obecnie obsługuje wartości 0=QCIF 1=CIF 2=NTSC 3=PAL, 4=automatycznie (domyślnie 4=automatycznie)

en: Framebuffer uses hw acceleration
pl: Bufor klatek korzysta z przyspieszenia sprzętowego

en: Disable for double buffering in software.
pl: Wyłącz dla podwójnego buforowania w oprogramowaniu.

en: Image format (default RGB)
pl: Format obrazu (domyślnie RGB)

en: Chroma fourcc used by the framebuffer. Default is RGB since the fb device has no way to report its chroma.
pl: Funkcja Chroma fourcc używana przez bufora klatek. Domyślnie jest to RGB, jeśli urządzenie nie obsługuje metody przekazywania parametrów koloru.

en: GNU/Linux framebuffer video output
pl: Obraz wyjściowy bufora klatek GNU/Linux

en: GLX extension for OpenGL
pl: Rozszerzenie GLX dla OpenGL

en: Enable a workaround for T23
pl: Włącz obejście dla T23

en: Enable this option if the diagonal stripes are displayed when the window size is equal to or smaller than the movie size.
pl: Włącz tę opcję, jeśli wyświetlane są ukośne pasy, gdy rozmiar okna jest mniejszy lub równa wielkości obrazu.

en: Video mode
pl: Tryb wideo

en: Select a proper video mode to be used by KVA.
pl: Wybierz odpowiedni tryb wideo używany przez KVA.

en: WarpOverlay!
pl: Nakładka

en: K Video Acceleration video output
pl: Wyjście obrazu K Video Acceleration

en: Mac OS X OpenGL video output
pl: Wyjście wideo macOS OpenGL

en: OpenGL extension
pl: Rozszerzenie OpenGL

en: OpenGL ES 2 extension
pl: Rozszerzenie OpenGL ES 2

en: Extension through which to use the Open Graphics Library (OpenGL).
pl: Rozszerzenie, przez które używać Open Graphics Library (OpenGL).

en: OpenGL for Embedded Systems 2 video output
pl: OpenGL dla obrazu wyjściowego Embedded Systems 2

en: OpenGL video output
pl: Obraz wyjściowy OpenGL

en: EGL extension for OpenGL
pl: Rozszerzenie EGL dla OpenGL

en: The desktop mode allows you to display the video on the desktop.
pl: Tryb pulpitu pozwala na wyświetlanie obrazu na pulpicie.

en: Use hardware blending support
pl: Korzystaj z obsługi sprzętowego mieszania

en: Try to use hardware acceleration for subtitle/OSD blending.
pl: Spróbuj używać przyspieszenia sprzętowego dla mieszania napisów/informacji na ekranie (OSD).

en: Choose a pixel shader to apply.
pl: Wybierz pixel shader do zastosowania.

en: Path to HLSL file
pl: Ścieżka do pliku HLSL

en: Path to an HLSL file containing a single pixel shader.
pl: Ścieżka do pliku HLSL zawierającego pojedynczy pixel shader.

en: HLSL File
pl: Plik HLSL

en: Recommended video output for Windows Vista and later versions
pl: Zalecany obraz wyjściowy dla systemu Windows Vista i nowszych

en: Direct3D9 video output
pl: Obraz wyjściowy Direct3D9

en: Recommended video output for Windows 8 and later versions
pl: Zalecany obraz wyjściowy dla systemu Windows 8 i nowszych

en: Direct3D11 video output
pl: Obraz wyjściowy Direct3D11

en: Use hardware YUV->RGB conversions
pl: Użyj konwersji sprzętowej YUV->RGB

en: Try to use hardware acceleration for YUV->RGB conversions. This option doesn't have any effect when using overlays.
pl: Spróbuj użyć przyspieszenia sprzętowego dla konwersji YUV->RGB. Ta opcja nie przynosi żadnych efektów w trybie overlay.

en: Overlay video output
pl: Obraz wyjściowy w trybie overlay

en: Overlay is the hardware acceleration capability of your video card (ability to render video directly). VLC will try to use it by default.
pl: Overlay to sprzętowe przyspieszenie Twojej karty graficznej (umożliwia bezpośredniego wyświetlania obrazu na ekranie). Domyślnie VLC próbuje używać tej opcji.

en: Use video buffers in system memory
pl: Użyj bufora obrazu w pamięci systemowej

en: Create video buffers in system memory instead of video memory. This isn't recommended as usually using video memory allows benefiting from more hardware acceleration (like rescaling or YUV->RGB conversions). This option doesn't have any effect when using overlays.
pl: Utwórz bufory obrazu w pamięci systemowej zamiast w pamięci karty. Nie jest to zalecane, ponieważ korzystanie z pamięci karty daje korzyści z przyspieszenia sprzętowego (takie jak ponowne skalowanie, czy konwersje YUV->RGB). Opcja ta nie ma żadnego wpływu przy używaniu nakładek.

en: Use triple buffering for overlays
pl: Użyj potrójnego buforowania dla nakładek

en: Try to use triple buffering when using YUV overlays. That results in much better video quality (no flickering).
pl: Używaj potrójnego buforowania podczas używania nakładek YUV. Zapewnia to znacznie lepszą jakość obrazu (bez migotania).

en: Name of desired display device
pl: Nazwa pożądanego urządzenia wyświetlającego

en: In a multiple monitor configuration, you can specify the Windows device name of the display that you want the video window to open on. For example, "\\.\DISPLAY1" or "\\.\DISPLAY2".
pl: W przypadku korzystania z kilka monitorów, można wprowadzić nazwę urządzenia systemu Windows, na którym ma być wyświetlane okno obrazu. Na przykład: "\\.\DISPLAY1" lub "\\.\DISPLAY2".

en: Recommended video output for Windows XP. Incompatible with Vista's Aero interface
pl: Zalecany obraz wyjściowy dla systemu Windows XP. Jest niezgodny z interfejsem Aero Vista

en: DirectX (DirectDraw) video output
pl: Obraz wyjściowy DirectX (DirectDraw)

en: Wallpaper
pl: Tapeta

en: OpenGL video output for Windows
pl: Obraz wyjściowy OpenGL dla systemu Windows

en: Windows GDI video output
pl: Obraz wyjściowy Windows GDI

en: GPU affinity
pl: Powinowactwo GPU

en: WGL extension for OpenGL
pl: Rozszerzenie WGL dla OpenGL

en: Dummy image chroma format
pl: Format chroma fikcyjnych obrazów

en: Force the dummy video output to create images using a specific chroma format instead of trying to improve performances by using the most efficient one.
pl: Wymusza fikcyjny obraz wyjściowy do tworzenia określonych obrazów formatu chromy, zamiast zwiększać wydajność przy użyciu najbardziej wydajnego formatu.

en: Dummy video output
pl: Fikcyjne wyjście obrazu

en: Statistics video output
pl: Statystyki wyjścia obrazu

en: Video memory buffer width.
pl: Szerokość bufora pamięci wideo.

en: Video memory buffer height.
pl: Wysokość bufora pamięci wideo.

en: Pitch
pl: Poziom

en: Video memory buffer pitch in bytes.
pl: Poziom bufora pamięci wideo w bajtach.

en: Output chroma for the memory image as a 4-character string, eg. "RV32".
pl: Chroma wyjścia dla obrazu pamięci jako 4-literowy ciąg, np. "RV32".

en: Video memory output
pl: Wyjście pamięci obrazu

en: Video memory
pl: Pamięć wideo

en: Wayland display
pl: Wyświetlacz Wayland

en: Video will be rendered with this Wayland display. If empty, the default display will be used.
pl: Obraz będzie renderowany z tego ekranu Wayland. Jeśli jest pusty, używany będzie domyślny ekran.

en: WL shell
pl: Powłoka WL

en: Wayland shell surface
pl: Powierzchnia powłoki Waylanda

en: Wayland shared memory video output
pl: Wyjście pamięci dzielonej obrazu Waylanda

en: XDG shell
pl: Powłoka XDG

en: XDG shell surface
pl: Powierzchnia powłoki XDG

en: X11 display
pl: Wyświetlacz X11

en: Video will be rendered with this X11 display. If empty, the default display will be used.
pl: Obraz będzie renderowany z tego ekranu X11. Jeśli jest pusty, używany będzie domyślny ekran.

en: X11 window ID
pl: Identyfikator okna X11

en: X window
pl: Okno X

en: X11 video window (XCB)
pl: Okno obrazu X11 (XCB)

en: X11 video output (XCB)
pl: Obraz wyjściowy X11 (XCB)

en: XVideo adaptor number
pl: Numer karty XVideo

en: XVideo hardware adaptor to use. By default, VLC will use the first functional adaptor.
pl: Używany adapter sprzętowy XVideo. Domyślnie VLC używa pierwszy działający adapter.

en: XVideo format id
pl: Identyfikator formatu XVideo

en: XVideo image format id to use. By default, VLC will try to use the best match for the video being played.
pl: Używany identyfikator formatu XVideo. Domyślnie VLC spróbuje użyć najlepszego dopasowania dla odtwarzanego filmu.

en: XVideo output (XCB)
pl: Wyjście XVideo (XCB)

en: device, fifo or filename
pl: Urządzenie, FIFO lub nazwa pliku

en: device, fifo or filename to write yuv frames too.
pl: Urządzenie, FIFO lub nazwa pliku do zapisu klatek YUV.

en: Chroma used
pl: Używana chroma

en: Force use of a specific chroma for output.
pl: Wymuś używanie określonej chromy dla wyjścia.

en: Add a YUV4MPEG2 header
pl: Dodaj nagłówek YUV4MPEG2

en: The YUV4MPEG2 header is compatible with mplayer yuv video output and requires YV12/I420 fourcc.
pl: Nagłówek YUV4MPEG2 jest zgodny z wyjściem obrazu YUV mplayera i wymaga YV12/I420 fourcc.

en: YUV output
pl: Wyjście YUV

en: YUV video output
pl: Obraz wyjściowy YUV

en: Number of video windows in which to clone the video.
pl: Liczba okien, w których klonowany będzie obraz.

en: Video output modules
pl: Moduły wyjścia obrazu

en: You can use specific video output modules for the clones. Use a comma-separated list of modules.
pl: Możesz używać specyficznych modułów wyjścia obrazu dla klonów. Używaj listę modułów dzielonych przecinkiem.

en: Duplicate your video to multiple windows and/or video output modules
pl: Klonuj obraz w wielu oknach i/lub modułach wyjściowych obrazu

en: Clone video filter
pl: Filtr klonowania obrazu

en: Select the number of horizontal video windows in which to split the video
pl: Ustaw liczbę poziomych okien obrazu, na które podzielić wideo

en: Select the number of vertical video windows in which to split the video
pl: Ustaw liczbę pionowych okien obrazu, na które podzielić wideo

en: Active windows
pl: Aktywne okna

en: Comma-separated list of active windows, defaults to all
pl: Lista aktywnych okien dzielonych przecinkiem. Domyślnie wszystkie okna są używane.

en: Split the video in multiple windows to display on a wall of screens
pl: Rozdziel obraz na kilka okien, aby wyświetlić ścianę ekranów

en: Panoramix: wall with overlap video filter
pl: Panoramix: ściana z nakładką filtra obrazu

en: length of the overlapping area (in %)
pl: Długość nakładającego obszaru (w %)

en: Select in percent the length of the blended zone
pl: Wybierz długość w procentach mieszanej strefy

en: height of the overlapping area (in %)
pl: Wysokość nakładającego obszaru (w %)

en: Select in percent the height of the blended zone (case of 2x2 wall)
pl: Wybierz wysokość w procentach mieszanej strefy (w przypadku ściany 2x2)

en: Attenuation
pl: Tłumienie

en: Check this option if you want attenuate blended zone by this plug-in (if option is unchecked, attenuate is made by opengl)
pl: Włącz tę opcję, jeśli chcesz złagodzić mieszane strefy przez tę wtyczkę (jeśli ta opcja jest włączona, złagodzenie odbywa się za pomocą OpenGL)

en: Attenuation, begin (in %)
pl: Tłumienie, początek (w %)

en: Select in percent the Lagrange coefficient of the beginning blended zone
pl: Wybierz w procentach współczynnik Lagrange'a początku mieszanej strefy

en: Attenuation, middle (in %)
pl: Tłumienie, środek (w %)

en: Select in percent the Lagrange coefficient of the middle of blended zone
pl: Wybierz w procentach współczynnik Lagrange'a środka mieszanej strefy

en: Attenuation, end (in %)
pl: Tłumienie, koniec (w %)

en: Select in percent the Lagrange coefficient of the end of blended zone
pl: Wybierz w procentach współczynnik Lagrange'a końca mieszanej strefy

en: middle position (in %)
pl: środkowa pozycja (w %)

en: Select in percent (50 is center) the position of the middle point (Lagrange) of blended zone
pl: Wybierz w procentach (50 jest środkiem) pozycję środkowego punktu (Lagrange'a) mieszanej strefy

en: Gamma (Red) correction
pl: Korekcja gammy (czerwony)

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Red or Y component)
pl: Wybierz korekcję gammy mieszanej strefy (czerwony lub komponent Y)

en: Gamma (Green) correction
pl: Korekcja gammy (zielony)

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Green or U component)
pl: Wybierz korekcję gammy mieszanej strefy (zielony lub komponent U)

en: Gamma (Blue) correction
pl: Korekcja gammy (niebieski)

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Blue or V component)
pl: Wybierz korekcję gammy mieszanej strefy (niebieski lub komponent V)

en: Black Crush for Red
pl: Ciemne barwy czerwonego

en: Select the Black Crush of blended zone (Red or Y component)
pl: Wybierz ciemne barwy mieszanej strefy (czerwony lub komponent Y)

en: Black Crush for Green
pl: Ciemne barwy zielonego

en: Select the Black Crush of blended zone (Green or U component)
pl: Wybierz ciemne barwy mieszanej strefy (zielony lub komponent U)

en: Black Crush for Blue
pl: Ciemne barwy niebieskiego

en: Select the Black Crush of blended zone (Blue or V component)
pl: Wybierz ciemne barwy mieszanej strefy (niebieski lub komponent V)

en: White Crush for Red
pl: Jasne barwy czerwonego

en: Select the White Crush of blended zone (Red or Y component)
pl: Wybierz jasne barwy mieszanej strefy (czerwony lub komponent Y)

en: White Crush for Green
pl: Jasne barwy zielonego

en: Select the White Crush of blended zone (Green or U component)
pl: Wybierz jasne barwy mieszanej strefy (zielony lub komponent U)

en: White Crush for Blue
pl: Jasne barwy niebieskiego

en: Select the White Crush of blended zone (Blue or V component)
pl: Wybierz jasne barwy mieszanej strefy (niebieski lub komponent V)

en: Black Level for Red
pl: Poziom czerni czerwonego

en: Select the Black Level of blended zone (Red or Y component)
pl: Wybierz poziom czerni mieszanej strefy (czerwony lub komponent Y)

en: Black Level for Green
pl: Poziom czerni zielonego

en: Select the Black Level of blended zone (Green or U component)
pl: Wybierz poziom czerni mieszanej strefy (zielony lub komponent U)

en: Black Level for Blue
pl: Poziom czerni niebieskiego

en: Select the Black Level of blended zone (Blue or V component)
pl: Wybierz poziom czerni mieszanej strefy (niebieski lub komponent V)

en: White Level for Red
pl: Poziom bieli czerwonego

en: Select the White Level of blended zone (Red or Y component)
pl: Wybierz poziom bieli mieszanej strefy (czerwony lub komponent Y)

en: White Level for Green
pl: Poziom bieli zielonego

en: Select the White Level of blended zone (Green or U component)
pl: Wybierz poziom bieli mieszanej strefy (zielony lub komponent U)

en: White Level for Blue
pl: Poziom bieli niebieskiego

en: Select the White Level of blended zone (Blue or V component)
pl: Wybierz poziom bieli mieszanej strefy (niebieski lub komponent V)

en: Number of horizontal windows in which to split the video.
pl: Liczba poziomych okien, na które zostanie podzielony obraz.

en: Number of vertical windows in which to split the video.
pl: Liczba pionowych okien, na które zostanie podzielony obraz.

en: Element aspect ratio
pl: Stosunek rozmiarów elementu

en: Aspect ratio of the individual displays building the wall.
pl: Stosunek rozmiarów indywidualnych ekranów, z których składa się ściana.

en: Wall video filter
pl: Filtr ściany obrazu

en: Image wall
pl: Ściana obrazu

en: The width of the visualization window, in pixels.
pl: Szerokość okna wizualizacji, w pikselach.

en: The height of the visualization window, in pixels.
pl: Wysokość okna wizualizacji, w pikselach.

en: 3D OpenGL spectrum visualization
pl: Wizualizacja widma 3D OpenGL

en: Goom display width
pl: Szerokość obrazu Goom

en: Goom display height
pl: Wysokość obrazu Goom

en: This allows you to set the resolution of the Goom display (bigger resolution will be prettier but more CPU intensive).
pl: Tutaj można ustawić rozdzielczość obrazu Goom (większa rozdzielczość będzie ładniejsza, ale obciąży ona bardziej procesor).

en: Goom animation speed
pl: Prędkość animacji Goom

en: This allows you to set the animation speed (between 1 and 10, defaults to 6).
pl: Tutaj można ustawić prędkość animacji (między 1 i 10, domyślne to 6).

en: Goom effect
pl: Efekt Goom

en: projectM configuration file
pl: Plik konfiguracyjny projectM

en: File that will be used to configure the projectM module.
pl: Plik ten będzie wykorzystywany do konfiguracji modułu projectM.

en: projectM preset path
pl: Ścieżka ustawień projectM

en: Path to the projectM preset directory
pl: Ścieżka do katalogu ustawień projectM

en: Title font
pl: Czcionka tytułu

en: Font used for the titles
pl: Czcionka używana w tytułach

en: Font menu
pl: Czcionka menu

en: Font used for the menus
pl: Czcionka używana w menu

en: The width of the video window, in pixels.
pl: Szerokość okna obrazu w pikselach.

en: The height of the video window, in pixels.
pl: Wysokość okna obrazu w pikselach.

en: Mesh width
pl: Szerokość siatki

en: The width of the mesh, in pixels.
pl: Szerokość siatki w pikselach.

en: Mesh height
pl: Wysokość siatki

en: The height of the mesh, in pixels.
pl: Wysokość siatki w pikselach.

en: Texture size
pl: Rozmiar tekstury

en: The size of the texture, in pixels.
pl: Rozmiar tekstury w pikselach.

en: libprojectM effect
pl: Efekt libprojectM

en: Effects list
pl: Lista efektów

en: A list of visual effect, separated by commas.
    Current effects include: dummy, scope, spectrum, spectrometer and vuMeter.
pl: Lista efektów wizualnych dzielonych przecinkiem.
    Obecnie obsługiwane efekty: dummy, scope, spectrum, spectrometer i vuMeter.

en: The width of the effects video window, in pixels.
pl: Szerokość okna efektów obrazu w pikselach.

en: The height of the effects video window, in pixels.
pl: Wysokość okna efektów obrazu w pikselach.

en: FFT window
pl: Okno FFT

en: The type of FFT window to use for spectrum-based visualizations.
pl: Rodzaj okna FFT do wykorzystania w wizualizacjach widma.

en: Kaiser window parameter
pl: Parametr Okna Kaisera

en: The parameter alpha for the Kaiser window. Increasing alpha increases the main-lobe width and decreases the side-lobe amplitude.
pl: Parametr alfy dla okna Kaisera. Zwiększenie alfy zwiększa szerokość listka głównego i zmniejsza amplitudę listka bocznego.

en: Show 80 bands instead of 20
pl: Pokazuj 80 pasm zamiast 20

en: More bands for the spectrometer: 80 if enabled, else 20.
pl: Więcej pasma dla spektrometru: 80 jeśli aktywny, inaczej 20.

en: Number of blank pixels between bands.
pl: Liczba pustych pikseli między pasmami.

en: Amplification
pl: Wzmocnienie

en: This is a coefficient that modifies the height of the bands.
pl: To jest współczynnik, który zmienia wysokość pasma.

en: Draw peaks in the analyzer
pl: Rysuj szczyty w analizatorze

en: Enable original graphic spectrum
pl: Włącz oryginalną grafikę widma

en: Enable the "flat" spectrum analyzer in the spectrometer.
pl: Włącz analizator widma "flat" w spektrometrze.

en: Draw bands in the spectrometer
pl: Rysuj pasma w spektrometrze

en: Draw the base of the bands
pl: Rysuj podstawę pasm

en: Base pixel radius
pl: Podstawowy promień, w pikselach

en: Defines radius size in pixels, of base of bands(beginning).
pl: Określa rozmiar promienia (w pikselach) początku pasma.

en: Spectral sections
pl: Części widma

en: Determines how many sections of spectrum will exist.
pl: Określa, ile istnieć będą części widma.

en: Peak height
pl: Wysokość wartości szczytowej

en: Total pixel height of the peak items.
pl: Całkowita wysokość pikseli pozycji szczytu.

en: Peak extra width
pl: Dodatkowa szerokość wartości szczytowej

en: Additions or subtractions of pixels on the peak width.
pl: Dodawanie lub odejmowanie pikseli od szerokości szczytu.

en: V-plane color
pl: Kolor V-poziomu

en: YUV-Color cube shifting across the V-plane ( 0 - 127 ).
pl: Przesunięcie sześcianu kolorów YUV przez V-poziom (0-127).

en: Visualizer
pl: Wizualizer

en: Visualizer filter
pl: Filtr wizualizera

en: Spectrum analyser
pl: Analizator widma

en: #paste your VLM commands here
pl: #wklej tutaj swoje polecenia VLM

en: #separate commands with a new line or a semi-colon
pl: #oddziel polecenia nową linią lub średnikiem

en: Play List
pl: Lista odtwarzania

en: Output
pl: Wyjście

en: Subtitle codec
pl: Kodek napisów

en: Output	method
pl: Metoda	wyjściowa

en: Video FPS
pl: Liczba klatek obrazu na sekundę

en: MUX options
pl: Opcje MUX

en: Video scale
pl: Skala obrazu

en: Output port
pl: Port wyjściowy

en: Output	file
pl: Plik	wyjściowy

en: Input media
pl: Wejściowy plik multimedialny

en: Error:
pl: Błąd:

en: Sample ui-state-error style.
pl: Przykładowy wzór interfejs-stan-błąd.

en: File name
pl: Nazwa pliku

en: Preamp:
pl: Przedwzmacniacz:

en: Row border
pl: Ramka rzędu

en: Column border
pl: Ramka kolumny

en: Background
pl: Tło

en: Mosaic Tiles
pl: Kafelki mozaiki

en: Playback Rate
pl: Prędkość odtwarzania

en: Audio Delay
pl: Opóźnienie dźwięku

en: Subtitle Delay
pl: Opóźnienie napisów

en: Time:
pl: Czas:

en: VLC media player - Web Interface
pl: VLC media player - Interfejs internetowy

en: Hide / Show Library
pl: Ukryj/Pokaż bibliotekę

en: Hide / Show Viewer
pl: Ukryj/Pokaż podgląd

en: Manage Streams
pl: Zarządzaj strumieniami

en: Track Synchronisation
pl: Synchronizacja ścieżki

en: VLM Batch Commands
pl: Polecenia wsadowe VLM

en: Loop
pl: Powtórka

en: Empty Playlist
pl: Pusta lista odtwarzania

en: Queue Selected
pl: Kolejkuj wybrane

en: Play Selected
pl: Odtwórz wybrane

en: Refresh List
pl: Odśwież listę

en: Loading flowplayer...
pl: Ładowanie odtwarzacza flowplayer...

en: If nothing appears, check your internet connection.
pl: Jeśli nic się nie pojawia, sprawdź swoje połączenie internetowe.

en: VLC can display a QR code linking to the mobile version of the web interface; the web address of the web interface of your VLC media player instance will be transmitted over the internet to the Google Image Charts web service to generate this QR code.
pl: VLC może wyświetlać kod QR prowadzący do mobilnej wersji interfejsu internetowego. Adres instancji interfejsu odtwarzacza VLC, zostanie przesłany do usługi internetowej Google Image Charts, w celu wygenerowania tego kodu QR.

en: Do you want to go ahead with this?
pl: Czy zgadzasz się z tym?

en: By creating a stream, the <i>Main Controls</i> will operate the stream instead of the main interface.
pl: Tworząc strumień, <i>Główne kontrole</i> będą sterować strumień zamiast głównego interfejsu.

en: The stream will be created using default settings, for more advanced configuration, or to modify the default settings, select the button to the right: <i>Manage Streams</i>
pl: Strumień zostanie utworzony przy użyciu ustawień domyślnych, dla bardziej zaawansowanej konfiguracji lub zmiany ustawień domyślnych, kliknij przycisk po prawej stronie: <i>Zarządzaj strumieniami</i>

en: Once the stream is created, the <i>Media Viewer</i> window will display the stream.
pl: Gdy strumień został utworzony, okno <i>Odtwarzacza multimediów</i> wyświetli strumień.

en: Volume will be controlled by the player, and not the <i>Main Controls</i>.
pl: Głośność ustawiana będzie przez odtwarzacza, a nie przez <i>Główne kontrole</i>.

en: The current playing item will be streamed. If there is no currently playing item, the first selected item from the <i>Library</i> will be the subject of the stream.
pl: Bieżący odtwarzany element będzie strumieniowany. Jeśli nie ma bieżąco odtwarzanego elementu, pierwszy wybrany element z <i>Biblioteki</i> będzie przedmiotem strumienia.

en: To stop the stream and resume normal controls, click the <i>Open Stream</i> button again.
pl: Aby zatrzymać strumień i uzyskać normalne kontrole, kliknij ponownie przycisk <i>Otwórz strumień</i>.

en: Are you sure you wish to create the stream?
pl: Czy na pewno chcesz utworzyć ten strumień?

en: Form
pl: Formularz

en: Preset
pl: Domyślne ustawienie

en: &Verbosity:
pl: Szczegółowość (&v):

en: &Filter:
pl: &Filtr:

en: &Save as...
pl: Zapi&sz jako...

en: Modules Tree
pl: Drzewo modułów

en: Show extended options
pl: Pokaż opcje zaawansowane

en: Show &more options
pl: Pokaż więcej opcji (&m)

en: Change the caching for the media
pl: Zmień buforowanie dla plików multimedialnych

en: Start Time
pl: Czas rozpoczęcia

en: Stop Time
pl: Zatrzymaj przy

en: Edit Options
pl: Edycja opcji

en: Extra media
pl: Dodatkowe pliki multimedialne

en: Complete MRL for VLC internal
pl: Pełny adres MRL dla wewnętrznego VLC

en: Select the file
pl: Wybierz plik

en: Change the start time for the media
pl: Zmień czas rozpoczęcia pliku multimedialnego

en: HH'H':mm'm':ss's'.zzz
pl: GG'G':mm'm':ss's'.zzz

en: Change the stop time for the media
pl: Zmień czas zatrzymania pliku multimedialnego

en: Play another media synchronously (extra audio file, ...)
pl: Synchroniczne odtwarzanie innych plików multimedialnych (dodatkowy plik audio...)

en: Capture mode
pl: Tryb przechwytywania

en: Select the capture device type
pl: Wybierz typ urządzenia do przechwytywania

en: Device Selection
pl: Wybór urządzenia

en: Options
pl: Opcje

en: Access advanced options to tweak the device
pl: Dostęp do zaawansowanych opcji, aby dostosować urządzenie

en: Advanced options...
pl: Opcje zaawansowane...

en: Disc Selection
pl: Wybór płyty

en: Disable Disc Menus
pl: Wyłącz menu płyty

en: No disc menus
pl: Bez menu płyty

en: Disc device
pl: Napęd

en: Starting Position
pl: Pozycja wyjściowa

en: Audio and Subtitles
pl: Dźwięk i napisy

en: Use a sub&title file
pl: Użyj pliku z napisami (&t)

en: Select the subtitle file
pl: Wybierz plik z napisami

en: Choose one or more media file to open
pl: Wybierz jeden lub więcej plików multimedialnych, które chcesz otworzyć

en: File Selection
pl: Wybór pliku

en: You can select local files with the following list and buttons.
pl: Korzystaj z poniższej listy i przycisków, aby wybrać lokalne pliki.

en: Add...
pl: Dodaj...

en: Network Protocol
pl: Protokół sieci

en: Please enter a network URL:
pl: Podaj adres URL sieci:

en: Profile edition
pl: Edycja profilu

en: Features
pl: Funkcje

en: Streamable
pl: Strumieniowalny

en: Chapters
pl: Rozdziały

en: Menus
pl: Menu

en: Fra&me Rate
pl: Liczba &klatek

en: Same as source
pl: Tak samo jak źródło

en: Custom options
pl: Własne opcje

en: &Quality
pl: &Jakość

en: Not Used
pl: Nieużywany

en: Encoding parameters
pl: Parametry kodowania

en: Frame size
pl: Rozmiar klatki

en: px
pl: piks.

en: Sa&mple Rate
pl: Częstotliwość &próbkowania

en: Profile &Name
pl: &Nazwa profilu

en: Set up media sources to stream
pl: Konfigurowanie źródeł multimedialnych dla strumieniowania

en: Destination Setup
pl: Konfiguracja celu

en: Select destinations to stream to
pl: Wybierz cele otrzymujące strumień

en: Add destinations following the streaming methods you need. Be sure to check with transcoding that the format is compatible with the method used.
pl: Dodaj cele w odniesieniu do metody transmisji strumieniowej, której chcesz używać. Upewnij się, czy format jest zgodny z wybraną metodą.

en: New destination
pl: Nowy cel

en: Display locally
pl: Wyświetl lokalnie

en: Transcoding Options
pl: Opcje transkodowania

en: Select and choose transcoding options
pl: Zaznacz i wybierz opcje transkodowania

en: Activate Transcoding
pl: Włącz transkodowanie

en: Option Setup
pl: Konfiguracja opcji

en: Set up any additional options for streaming
pl: Ustaw dodatkowe opcje dla strumieniowania

en: Miscellaneous Options
pl: Różne opcje

en: Stream all elementary streams
pl: Strumieniuj wszystkie podstawowe strumienie

en: Generated stream output string
pl: Generowany ciąg strumienia wyjściowego

en: Output module:
pl: Moduł wyjścia:

en: Use S/PDIF when available
pl: Używaj S/PDIF, jeśli to możliwe.

en: Effects
pl: Efekty

en: Visualization:
pl: Wizualizacja:

en: Enable Time-Stretching audio
pl: Włącz rozciąganie czasu dźwięku

en: Replay gain mode:
pl: Powtórz tryb wzmocnienia:

en: Normalize volume to:
pl: Normalizacja głośności do:

en: Tracks
pl: Ścieżki

en: Preferred audio language:
pl: Preferowany język dźwięku:

en: Password:
pl: Hasło:

en: Username:
pl: Nazwa użytkownika:

en: Submit played tracks stats to Last.fm
pl: Prześlij statystyki odtwarzanych utworów do Last.fm

en: Codecs
pl: Kodeki

en: x264 profile and level selection
pl: Wybór profilu i poziomu x264

en: Hardware-accelerated decoding
pl: Sprzętowe przyspieszenie dekodowania

en: Video quality post-processing level
pl: Poziom jakości przetwarzania końcowego obrazu

en: Skip H.264 in-loop deblocking filter
pl: Filtr omijania powtórki dekodowania H.264

en: x264 preset and tuning selection
pl: Wybór ustawień i tuningu x264

en: Optical drive
pl: Napęd optyczny

en: Default optical device
pl: Domyślnie urządzenie optyczne

en: Damaged or incomplete AVI file
pl: Uszkodzony lub niekompletny plik AVI

en: HTTP proxy URL
pl: Adres URL HTTP proxy

en: HTTP (default)
pl: HTTP (domyślne)

en: Live555 stream transport
pl: Transportowy strumień Live555

en: Default caching policy
pl: Domyślna metoda buforowania

en: Menus language:
pl: Język menu:

en: Look and feel
pl: Wygląd i styl

en: Use custom skin
pl: Użyj własną skórę

en: This is VLC's default interface, with a native look and feel.
pl: To jest domyślny interfejs VLC z klasycznym wyglądem i uczuciem.

en: Use native style
pl: Użyj klasyczny styl

en: Resize interface to video size
pl: Zmień rozmiar interfejsu do rozmiaru obrazu

en: Show controls in full screen mode
pl: Pokaż kontrole w trybie pełnoekranowym

en: Pause playback when minimized
pl: Wstrzymaj odtwarzanie po zminimalizowaniu

en: Show media change popup:
pl: Pokaż pop-up przy zmianie pliku:

en: Start in minimal view mode
pl: Startuj z minimalnym wyglądem

en: Force window style:
pl: Wymuś styl okna:

en: Integrate video in interface
pl: Umieść obraz w interfejsie

en: Show systray icon
pl: Wyświetl ikonę w zasobniku

en: Auto raising the interface:
pl: Automatyczne wzniesienie interfejsu:

en: Skin resource file:
pl: Plik zasobu skóry:

en: Playlist and Instances
pl: Listę odtwarzania i Instancje

en: Pause on the last frame of a video
pl: Zatrzymaj na ostatniej klatce filmu

en: Allow only one instance
pl: Zezwalaj na tylko jedną instancje

en: Activate updates notifier
pl: Włącz powiadamianie o aktualizacjach

en: Every
pl: Co każde

en: Save recently played items
pl: Zapisz ostatnio odtwarzane przedmioty

en: Separate words by | (without space)
pl: Dzielone słowa przez | (bez spacji)

en: Operating System Integration
pl: Integracja systemu operacyjnego

en: File extensions association
pl: Powiązanie rozszerzenia plików

en: Set up associations...
pl: Ustaw skojarzenia...

en: Enable On Screen Display (OSD)
pl: Włącz wyświetlanie informacji na ekranie (OSD)

en: Show media title on video start
pl: Wyświetl tytuł pliku multimedialnego przy starcie filmu

en: Enable subtitles
pl: Włącz napisy

en: Subtitle Language
pl: Język napisów

en: Default encoding
pl: Domyślne kodowanie

en: Subtitle effects
pl: Efekty napisów

en: Add a shadow
pl: Dodaj cień

en:  px
pl:  piks.

en: Add a background
pl: Dodaj tło

en: O&utput
pl: W&yjście

en: Accelerated video output (Overlay)
pl: Przyspieszone wyjście obrazu (nakładka)

en: Deinterlacing
pl: Metoda anty-przeplotowa

en: Force Aspect Ratio
pl: Wymuś stosunek rozmiaru

en: Stuff
pl: Rzeczy

en: Edit settings
pl: Edytuj ustawienia

en: Control
pl: Kontrola

en: Run manually
pl: Ręczne uruchomienie

en: Setup schedule
pl: Ustawienia zadań

en: Run on schedule
pl: Uruchom zgodnie z zadaniem

en: Status
pl: Stan

en: Prev
pl: Poprzedni

en: Add Input
pl: Dodaj wejście

en: Edit Input
pl: Edytuj wejście

en: Clear List
pl: Wyczyść listę

en: Check for VLC updates
pl: Sprawdź dostępność aktualizacji dla VLC

en: Launching an update request...
pl: Uruchamianie procesu aktualizacji...

en: Do you want to download it?
pl: Czy chcesz ją pobrać?

en: Essential
pl: Niezbędne

en: Negate colors
pl: Odwróć kolory

en: Colors
pl: Kolory

en: Interactive Zoom
pl: Interaktywne powiększenie

en: Angle
pl: Kąt

en: full
pl: pełny

en: none
pl: brak

en: Logo erase
pl: Usuń logo

en: Mask
pl: Maska

en: Mirror
pl: Odbicie

en: Motion detect
pl: Wykrywanie ruchu

en: Spatial blur
pl: Przestrzenne rozmazanie

en: Anti-Flickering
pl: Przeciw-migotanie

en: Soften
pl: Zmiękcz

en: Denoiser
pl: Odszumiacz

en: Spatial luma strength
pl: Przestrzenna siła jasności obrazu

en: Temporal luma strength
pl: Tymczasowa siła jasności obrazu

en: Spatial chroma strength
pl: Przestrzenna siła nasycenia barwy

en: Temporal chroma strength
pl: Tymczasowa siła nasycenia barwy

en: VLM configurator
pl: Konfigurator VLM

en: Media Manager Edition
pl: Edycja menedżera mediów

en: Name:
pl: Nazwa:

en: Input:
pl: Wejście:

en: Select Input
pl: Wybierz wejście

en: Output:
pl: Wyjście:

en: Select Output
pl: Wybierz wyjście

en: Time Control
pl: Kontrola czasu

en: Mux Control
pl: Kontrola muksu

en: Muxer:
pl: Multiplekser:

en: Media Manager List
pl: Lista menedżera mediów
