vlc 3.0.22-rc1 - en to da translation catalogue (5558 entries)

en: This program comes with NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
    You may redistribute it under the terms of the GNU General Public License;
    see the file named COPYING for details.
    Written by the VideoLAN team; see the AUTHORS file.
da: Dette program leveres UDEN GARANTI i det omfang dette er tilladt ved lov.
    Du må videredistribuere det under de vilkårene i GNU General Public License;
    se detaljerne i filen med navnet COPYING.
    Skrevet af VideoLAN-teamet; se AUTHORS-filen.

en: VLC preferences
da: VLC-indstillinger

en: Select "Advanced Options" to see all options.
da: Vælg "Avancerede indstillinger" for at se alle indstillinger.

en: Interface
da: Grænseflade

en: Settings for VLC's interfaces
da: Indstillinger til VLCs grænseflader

en: Main interfaces settings
da: Indstillinger for hovedgrænseflader

en: Main interfaces
da: Hovedgrænseflader

en: Settings for the main interface
da: Indstillinger for hovedgrænsefladen

en: Control interfaces
da: Kontrolgrænseflader

en: Settings for VLC's control interfaces
da: Indstillinger til VLCs kontrolgrænseflader

en: Hotkeys settings
da: Indstillinger for genvejstaster

en: Audio
da: Lyd

en: Audio settings
da: Lydindstillinger

en: General audio settings
da: Generelle lydindstillinger

en: Filters
da: Filtre

en: Audio filters are used to process the audio stream.
da: Lydfiltre bruges til at behandle et lydstream.

en: Audio resampler
da: Lyd-gensampler

en: Visualizations
da: Visualiseringer

en: Audio visualizations
da: Lydvisualiseringer

en: Output modules
da: Outputmoduler

en: General settings for audio output modules.
da: Generelle indstillinger til lyd-outputmoduler.

en: Miscellaneous
da: Diverse

en: Miscellaneous audio settings and modules.
da: Diverse lydindstillinger og moduler.

en: Video settings
da: Videoindstillinger

en: General video settings
da: Generelle videoindstillinger

en: General settings for video output modules.
da: Generelle indstillinger for moduler til videooutput.

en: Video filters are used to process the video stream.
da: Videofiltre bruges til at behandle et videostream.

en: Subtitles / OSD
da: Undertekster / OSD

en: Settings related to On-Screen-Display, subtitles and "overlay subpictures"
da: Indstillinger vedrørende On-Screen-Display, undertekster og "overlejring af underbilleder"

en: Splitters
da: Splittere

en: Video splitters separate the stream into multiple videos.
da: Videosplittere separerer streamet i flere videoer.

en: Input / Codecs
da: Input / codecs

en: Settings for input, demultiplexing, decoding and encoding
da: Indstillinger for input, multiplexere, dekodning og kodning

en: Access modules
da: Adgangsmoduler

en: Settings related to the various access methods. Common settings you may want to alter are HTTP proxy or caching settings.
da: Indstillinger vedrørende de forskellige tilgangsmetoder. De indstillinger du typisk har brug for at ændre, er HTTP-proxy eller caching-indstillinger.

en: Stream filters
da: Streamfiltre

en: Stream filters are special modules that allow advanced operations on the input side of VLC. Use with care...
da: Streamfiltre er særlige moduler, der giver mulighed for avancerede handlinger på input-siden af VLC. Brug med forsigtighed ...

en: Demuxers
da: Demuxere

en: Demuxers are used to separate audio and video streams.
da: Demuxere bruges til at adskille lyd- og videostreams.

en: Video codecs
da: Video-codecs

en: Settings for the video, images or video+audio decoders and encoders.
da: Indstillinger til video, billeder eller video+lyd dekodere og kodere.

en: Audio codecs
da: Lyd-codecs

en: Settings for the audio-only decoders and encoders.
da: Indstillinger til 'kun lyd'-dekodere og kodere.

en: Subtitle codecs
da: Undertekst-codec

en: Settings for subtitle, teletext and CC decoders and encoders.
da: Indstillinger til undertekster, tekst-TV samt CC dekodere og kodere.

en: General input settings. Use with care...
da: Generelle indstillinger for input. Brug med forsigtighed ...

en: Stream output
da: Stream-output

en: Stream output settings are used when acting as a streaming server or when saving incoming streams.
    Streams are first muxed and then sent through an "access output" module that can either save the stream to a file, or stream it (UDP, HTTP, RTP/RTSP).
    Sout streams modules allow advanced stream processing (transcoding, duplicating...).
da: Indstillingerne for stream-output anvendes, når VLC optræder som streamingserver eller når streams skal gemmes.
    Streams bliver først sammenkoblet/muxet og derefter sendt igennem et "outputtilgangsmodul", der kan gemme streamet som en fil eller streame det (UDP, HTTP, RTP/RTSP).
    Sout-streammoduler giver mulighed for avanceret efterbehandling af stream'et (konvertering, duplikering ...).

en: General stream output settings
da: Generelle indstillinger for stream-output

en: Muxers
da: Muxere

en: Muxers create the encapsulation formats that are used to put all the elementary streams (video, audio, ...) together. This setting allows you to always force a specific muxer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each muxer.
da: Muxere danner indkapslingsformater til at samle alle encoder output (billede, lyd, ...). Her kan du gennemtvinge en bestemt muxer. Men du bør sikkert ikke gøre det.
    Du kan også angive standardparametre for hver muxer.

en: Access output
da: Adgangs-output

en: Access output modules control the ways the muxed streams are sent. This setting allows you to always force a specific access output method. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each access output.
da: Adgangs-outputmoduler styrer de måder, hvorpå muxede streams bliver sendt. Med denne indstilling kan du altid gennemtvinge en bestemt adgangs-outputmetode. Det er sikkert ikke noget, du bør gøre.
    Du kan også angive standardparametre for hvert adgangs-outputmodul.

en: Packetizers
da: Pakketeringer

en: Packetizers are used to "preprocess" the elementary streams before muxing. This setting allows you to always force a packetizer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each packetizer.
da: Pakketeringer bruges til at "forbehandle" encoder output inden muxeren træder i kraft. Med denne indstilling kan du altid gennemtvinge en bestemt pakketering. Det er sikkert ikke noget, du bør gøre.
    Du kan også angive standardparametre for hver pakketering.

en: Sout stream
da: Sout-stream

en: Sout stream modules allow to build a sout processing chain. Please refer to the Streaming Howto for more information. You can configure default options for each sout stream module here.
da: Med sout-streammoduler kan du opbygge en sout-behandlingskæde. Se vores Streaming Howto (på engelsk) for flere oplysninger. Du kan angive standardindstillinger for hver sout-streammodul her.

en: VLC's implementation of Video On Demand
da: VLCs implementering af Video On Demand

en: Playlist
da: Spilleliste

en: Settings related to playlist behaviour (e.g. playback mode) and to modules that automatically add items to the playlist ("service discovery" modules).
da: Indstillinger vedrørende opførsel for spillelisten (f.eks. afspilningstilstand) og moduler, der automatisk tilføjer emner på spillelisten ("tjenesteopdagelsesmoduler").

en: General playlist behaviour
da: Generel spillelisteopsætning

en: Services discovery
da: Opdagelse af tjenester

en: Services discovery modules are facilities that automatically add items to playlist.
da: Tjenesteopdagelsesmoduler er funktioner, der automatisk tilføjer emner på spillelisten.

en: Advanced
da: Avanceret

en: Advanced settings. Use with care...
da: Avancerede indstillinger. Brug med forsigtighed ...

en: Advanced settings
da: Avancerede indstillinger

en: &Open File...
da: &Åbn fil ...

en: &Advanced Open...
da: &Avanceret åbn ...

en: Open D&irectory...
da: Åbn &mappe ...

en: Open &Folder...
da: Åbn &mappe ...

en: Select one or more files to open
da: Vælg en eller flere filer, der skal åbnes

en: Select Directory
da: Vælg mappe

en: Select Folder
da: Vælg mappe

en: Media &Information
da: Medie&oplysninger

en: &Codec Information
da: &Codecoplysninger

en: &Messages
da: &Meddelelser

en: Jump to Specific &Time
da: &Gå til bestemt tidspunkt

en: Custom &Bookmarks
da: Brugerdefinerede &bogmærker

en: &VLM Configuration
da: &VLM-opsætning

en: &About
da: &Om

en: Play
da: Afspil

en: Remove Selected
da: Fjern markerede

en: Information...
da: Oplysninger ...

en: Create Directory...
da: Opret mappe ...

en: Create Folder...
da: Opret mappe ...

en: Rename Directory...
da: Omdøb mappe ...

en: Rename Folder...
da: Omdøb mappe ...

en: Show Containing Directory...
da: Vis overordnet mappe ...

en: Show Containing Folder...
da: Vis indeholdende mappe ...

en: Stream...
da: Stream ...

en: Save...
da: Gem ...

en: Repeat All
da: Gentag alle

en: Repeat One
da: Gentag én

en: Random
da: Tilfældig

en: Random Off
da: Tilfældig fra

en: Add to Playlist
da: Tilføj til spilleliste

en: Add File...
da: Tilføj fil ...

en: Add Directory...
da: Tilføj mappe ...

en: Add Folder...
da: Tilføj mappe ...

en: Save Playlist to &File...
da: &Gem spilleliste som fil...

en: Search
da: Søg

en: Waves
da: Bølger

en: <html><head><meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" /></head><body><h2>Welcome to VLC media player Help</h2><h3>Documentation</h3><p>You can find VLC documentation on VideoLAN's <a href="http://wiki.videolan.org">wiki</a> website.</p><p>If you are a newcomer to VLC media player, please read the<br><a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:VLC_for_dummies"><em>Introduction to VLC media player</em></a>.</p><p>You will find some information on how to use the player in the <br>"<a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Play_HowTo"><em>How to play files with VLC media player</em></a>" document.</p><p>For all the saving, converting, transcoding, encoding, muxing and streaming tasks, you should find useful information in the <a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Streaming_HowTo">Streaming Documentation</a>.</p><p>If you are unsure about terminology, please consult the <a href="http://wiki.videolan.org/Knowledge_Base">knowledge base</a>.</p><p>To understand the main keyboard shortcuts, read the <a href="http://wiki.videolan.org/Hotkeys">shortcuts</a> page.</p><h3>Help</h3><p>Before asking any question, please refer yourself to the <a href="http://www.videolan.org/support/faq.html">FAQ</a>.</p><p>You might then get (and give) help on the <a href="http://forum.videolan.org">Forums</a>, the <a href="http://www.videolan.org/vlc/lists.html">mailing-lists</a> or our IRC channel (<em>#videolan</em> on irc.freenode.net).</p><h3>Contribute to the project</h3><p>You can help the VideoLAN project giving some of your time to help the community, to design skins, to translate the documentation, to test and to code. You can also give funds and material to help us. And of course, you can <b>promote</b> VLC media player.</p></body></html>
da: <html><head><meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" /></head><body><h2>Velkommen til VLC medieafspiller-hjælp</h2><h3>Vejledning</h3><p>Du kan finde manualen til VLC på <a href="http://wiki.videolan.org">VideoLAN's wiki-websted</a>.</p><p>Hvis du er ny bruger af VLC medieafspiller, så læs <br><a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:VLC_for_dummies"><em>Introduktion til VLC medieafspiller</em></a>.</p><p>Du kan finde oplysninger til at bruge medieafspilleren i <br>"<a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Play_HowTo"><em>Afspilning af filer med VLC medieafspiller</em></a>".</p><p>Du kan finde nyttige oplysninger til at gemme, konvertere, omkode, kode, muxe og streame i <a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Streaming_HowTo">Streaming-dokumentation</a>.</p><p>Kender du ikke betegnelserne, så kig i <a href="http://wiki.videolan.org/Knowledge_Base">knowledge base</a>.</p><p>Læs <a href="http://wiki.videolan.org/Hotkeys">shortcuts</a> for at lære de primære tastaturgenveje.</p><h3>Hjælp</h3><p>Inden du stiller spørgsmål, så kig først i <a href="http://www.videolan.org/support/faq.html">FAQ</a>.</p><p>Herefter kan du få (og yde) hjælp i <a href="http://forum.videolan.org">forummerne</a>, på <a href="http://www.videolan.org/vlc/lists.html">mailinglisterne</a> eller på vores IRC-kanal (<em>#videolan</em> på irc.freenode.net).</p><h3>Bidrag til projektet</h3><p>Du kan hjælpe VideoLAN-projektet ved at bruge tid på at hjælpe fællesskabet, designe skins, oversætte manualen, teste og programmere. Du kan også hjælpe ved at donere penge og materialer til os. Og så kan du selvfølgelig <b>udbrede kendskabet</b> til VLC medieafspiller.</p></body></html>

en: Audio filtering failed
da: Lydfiltrering mislykkedes

en: The maximum number of filters (%u) was reached.
da: Det højeste antal filtre (%u) blev nået.

en: Disable
da: Deaktivér

en: Spectrometer
da: Spektrometer

en: Scope
da: Område

en: Spectrum
da: Spektrum

en: VU meter
da: VU-meter

en: Audio filters
da: Lydfiltre

en: Stereo audio mode
da: Stereo-lydtilstand

en: Left
da: Venstre

en: Right
da: Højre

en: Reverse stereo
da: Omvendt stereo

en: Headphones
da: Høretelefoner

en: Automatic
da: Automatisk

en: boolean
da: boolesk

en: integer
da: heltal

en: float
da: decimaltal

en: string
da: streng

en: To get exhaustive help, use '-H'.
da: Brug '-H', for at få omfattende hjælp.

en: Usage: %s [options] [stream] ...
    You can specify multiple streams on the commandline.
    They will be enqueued in the playlist.
    The first item specified will be played first.
    
    Options-styles:
      --option  A global option that is set for the duration of the program.
       -option  A single letter version of a global --option.
       :option  An option that only applies to the stream directly before it
                and that overrides previous settings.
    
    Stream MRL syntax:
      [[access][/demux]://]URL[#[title][:chapter][-[title][:chapter]]]
      [:option=value ...]
    
      Many of the global --options can also be used as MRL specific :options.
      Multiple :option=value pairs can be specified.
    
    URL syntax:
      file:///path/file              Plain media file
      http://host[:port]/file        HTTP URL
      ftp://host[:port]/file         FTP URL
      mms://host[:port]/file         MMS URL
      screen://                      Screen capture
      dvd://[device]                 DVD device
      vcd://[device]                 VCD device
      cdda://[device]                Audio CD device
      udp://[[<source address>]@[<bind address>][:<bind port>]]
                                     UDP stream sent by a streaming server
      vlc://pause:<seconds>          Pause the playlist for a certain time
      vlc://quit                     Special item to quit VLC
da: Brug: %s [valg] [stream] ...
    Du kan angive flere streams på kommandoprompten.
    De sættes i kø i spillelisten.
    Den først angivne stream afspilles først.
    
    Skrivemåder for indstillinger:
      --valg  Et globalt valg gælder, så længe programmet kører.
       -valg  En enkeltbogstavsudgave af en global --valg.
       :valg  Et valg, der kun gælder streamet skrevet umiddelbart før det,
              og som tilsidesætter tidligere indstillinger.
    
    Syntaks for stream-MRL:
      [[adgang][/demux]://]URL[#[titel][:kapitel][-[titel][:kapitel]]]
      [:valg=værdi ...]
    
    Mange af de globale --valg kan også anvendes som MRL-specifikke :valg.
    Flere sæt af :valg=værdi kan angives.
    
    URL-syntaks:
      file://sti/filnavn                   Almindelig mediefil
      http://ip[:port]/fil                 HTTP-URL
      ftp://ip[:port]/fil                  FTP-URL
      mms://ip[:port]/fil                  MMS-URL
      screen://                            Skærmoptagelse
      dvd://[enhed]                        DVD-enhed
      vcd://[enhed]                        VCD-enhed
      cdda://[enhed]                       Lyd CD-enhed
      udp://[[<kildeadresse>]@[<bind-adresse>][:<bind-port>]]
                                           UDP-stream sendt af en streaming-server
      vlc://pause:<sekunder>               Sæt spillelisten på pause for en tid
      vlc://quit                           Særlig parameter der afslutter VLC

en: (default enabled)
da: (standard aktiveret)

en: (default disabled)
da: (standard deaktiveret)

en: Note:
da: Bemærk:

en: add --advanced to your command line to see advanced options.
da: tilføj --advanced i din kommandoprompt for at se avancerede valgmuligheder.

en: %u module was not displayed because it only has advanced options.
     | %u modules were not displayed because they only have advanced options.
da[0]: %u modul blev ikke vist, eftersom det kun har avancerede indstillinger.
da[1]: %u moduler blev ikke vist, eftersom de kun har avancerede indstillinger.

en: No matching module found. Use --list or --list-verbose to list available modules.
da: Intet passende modul fundet. Brug --list eller --list-verbose for at se tilgængelige moduler.

en: Compiled by %s on %s (%s)
da: Kompileret af %s den %s (%s)

en: 
    Dumped content to vlc-help.txt file.
da: 
    Indhold blev gemt i vlc-help.txt-filen.

en: 
    Press the RETURN key to continue...
da: 
    Tryk på RETUR for at fortsætte ...

en: Unknown error
da: Ukendt fejl

en: Bookmark %i
da: Sæt bogmærke for %i

en: No description for this codec
da: Ingen beskrivelse for dette codec

en: Codec not supported
da: Codec understøttes ikke

en: VLC could not decode the format "%4.4s" (%s)
da: VLC kunne ikke dekode formatet "%4.4s" (%s)

en: Unidentified codec
da: Uidentificeret codec

en: VLC could not identify the audio or video codec
da: VLC kunne ikke identificere lyd- eller video-codec

en: packetizer
da: pakketering

en: decoder
da: dekoder

en: Streaming / Transcoding failed
da: Streaming/konvertering mislykkedes

en: VLC could not open the %s module.
da: VLC kunne ikke åbne modulet %s.

en: VLC could not open the decoder module.
da: VLC kunne ikke åbne dekodningsmodulet.

en: Track
da: Spor

en: Scrambled
da: Forvrænget

en: Yes
da: Ja

en: DTVCC Closed captions %u
da: DTVCC tekster for hørehæmmede %u

en: Closed captions %u
da: Tekster for hørehæmmede %u

en: Original ID
da: Oprindeligt ID

en: Language
da: Sprog

en: Description
da: Beskrivelse

en: Bitrate
da: Bithastighed

en: Channels
da: Kanaler

en: Sample rate
da: Samplinghastighed

en: Bits per sample
da: Bit pr. sample

en: Decoded format
da: Dekodet format

en: Track replay gain
da: Replay gain for spor

en: Album replay gain
da: Replay gain for album

en: Video resolution
da: Videoopløsning

en: Buffer dimensions
da: Bufferdimensioner

en: Frame rate
da: Billedfrekvens

en: Top left
da: Venstre top

en: Left top
da: Venstre top

en: Right bottom
da: Højre bund

en: Top right
da: Højre top

en: Bottom left
da: Venstre bund

en: Bottom right
da: Højre bund

en: Left bottom
da: Venstre bund

en: Right top
da: Højre top

en: Orientation
da: Orientering

en: Undefined
da: Udefineret

en: ITU-R BT.601 (525 lines, 60 Hz)
da: ITU-R BT.601 (525 linjer, 60 Hz)

en: ITU-R BT.601 (625 lines, 50 Hz)
da: ITU-R BT.601 (625 linjer, 50 Hz)

en: Color primaries
da: Primære farver

en: Linear
da: Lineær

en: Color transfer function
da: Farveoverførselsfunktion

en: Color space
da: Farverum

en: %s Range
da: %s område

en: Full
da: Fuld

en: Center
da: Midten

en: Top Left
da: Venstre top

en: Top Center
da: Center top

en: Bottom Left
da: Venstre bund

en: Bottom Center
da: Center bund

en: Chroma location
da: Kromaplacering

en: Rectangular
da: Rektangulær

en: Equirectangular
da: Ligestillet

en: Cubemap
da: Kubekort

en: Projection
da: Projektion

[ctx: ViewPoint]
en: Yaw
da: Drejning

[ctx: ViewPoint]
en: Pitch
da: Tonehøjde

[ctx: ViewPoint]
en: Roll
da: Rulning

[ctx: ViewPoint]
en: Field of view
da: Synsfelt

en: Max. luminance
da: Maks. lysstyrke

en: Min. luminance
da: Min. lysstyrke

en: Primary R
da: Primær R

en: Primary G
da: Primær G

en: Primary B
da: Primær B

en: White point
da: Hvidt punkt

en: Subtitle
da: Undertekst

en: Volume %ld%%
da: Lydstyrke %ld%%

en: Your input can't be opened
da: Input kan ikke åbnes

en: VLC is unable to open the MRL '%s'. Check the log for details.
da: VLC kan ikke åbne MRL '%s'. Tjek loggen for detaljer.

en: Title
da: Titel

en: Artist
da: Kunstner

en: Copyright
da: Ophavsret

en: Track number
da: Spornummer

en: Rating
da: Vurdering

en: Date
da: Dato

en: Setting
da: Indstilling

en: Now Playing
da: Afspiller nu

en: Publisher
da: Udgiver

en: Encoded by
da: Kodet af

en: Artwork URL
da: URL til billede

en: Track ID
da: Spor-ID

en: Number of Tracks
da: Antal spor

en: Director
da: Instruktør

en: Season
da: Sæson

en: Show Name
da: Vis navn

en: Actors
da: Skuespillere

en: Album Artist
da: Albumkunstner

en: Disc number
da: Disknummer

en: Bookmark
da: Bogmærke

en: Programs
da: Programmer

en: Chapter
da: Kapitel

en: Video Track
da: Videospor

en: Audio Track
da: Lydspor

en: Subtitle Track
da: Undertekstspor

en: Next title
da: Næste titel

en: Previous title
da: Forrige titel

en: Menu title
da: Menutitel

en: Menu popup
da: Menu-pop op

en: Title %i%s
da: Titel %i%s

en: Chapter %i
da: Kapitel %i

en: Next chapter
da: Næste kapitel

en: Previous chapter
da: Forrige kapitel

en: Media: %s
da: Medie: %s

en: Add Interface
da: Tilføj grænseflade

en: Console
da: Konsol

en: Mouse Gestures
da: Musegestusser

en: Running vlc with the default interface. Use 'cvlc' to use vlc without interface.
da: VLC kører med standardgrænsefladen. Brug 'cvlc' for at køre VLC uden grænseflade.

note: xgettext: Translate "C" to the language code: "fr", "en_GB", "nl", "ru"...
en: C
da: da

en: 1:4 Quarter
da: 1:4 Kvart

en: 1:2 Half
da: 1:2 Halv

en: 2:1 Double
da: 2:1 Dobbelt

en: These options allow you to configure the interfaces used by VLC. You can select the main interface, additional interface modules, and define various related options.
da: Disse indstillinger giver dig mulighed for at konfigurere de grænseflader, der anvendes af VLC. Du kan vælge hovedgrænseflade, tilføje grænseflademoduler og definere diverse relaterede indstillinger.

en: Interface module
da: Grænseflademodul

en: This is the main interface used by VLC. The default behavior is to automatically select the best module available.
da: Dette er hovedgrænsefladen, der anvendes af VLC. Som standard vælges automatisk det bedste modul, der er til rådighed.

en: Extra interface modules
da: Ekstra grænseflademoduler

en: You can select "additional interfaces" for VLC. They will be launched in the background in addition to the default interface. Use a colon separated list of interface modules. (common values are "rc" (remote control), "http", "gestures" ...)
da: Du kan vælge "yderligere grænseflader" for VLC. De startes i baggrunden sammen med standardgrænsefladen. Brug en komma-separeret liste af grænseflademoduler (almindelige valg er: "rc" (fjernstyring), "http", "gestusser" ...)

en: You can select control interfaces for VLC.
da: Du kan vælge kontrolgrænseflader til VLC.

en: Verbosity (0,1,2)
da: Detaljeniveau (0,1,2)

en: This is the verbosity level (0=only errors and standard messages, 1=warnings, 2=debug).
da: Denne indstilling sætter detaljeniveauet for loggen (0=kun fejl og standardmeddelelser, 1=advarsler, 2=fejlsøgning).

en: Default stream
da: Standard-stream

en: This stream will always be opened at VLC startup.
da: Dette stream vil altid blive åbnet, når VLC startes.

en: Color messages
da: Farvemeddelelser

en: This enables colorization of the messages sent to the console. Your terminal needs Linux color support for this to work.
da: Aktiverer farvelægning af meddelelser sendt til konsollen. Din terminal skal understøtte Linux farver, før det fungerer.

en: Show advanced options
da: Vis avancerede indstillinger

en: When this is enabled, the preferences and/or interfaces will show all available options, including those that most users should never touch.
da: Med denne indstilling aktiveret vises alle muligheder i indstillinger og/eller grænseflader. Også dem de fleste brugere aldrig bør berøre.

en: Interface interaction
da: Grænsefladeinteraktion

en: When this is enabled, the interface will show a dialog box each time some user input is required.
da: Når dette er aktiveret, vil grænsefladen vise en dialog, hver gang brugerinput er nødvendigt.

en: These options allow you to modify the behavior of the audio subsystem, and to add audio filters which can be used for post processing or visual effects (spectrum analyzer, etc.). Enable these filters here, and configure them in the "audio filters" modules section.
da: Med disse indstillinger kan du ændre lydsystemets funktioner og tilføje lydfiltre, som kan bruges til efterbehandling eller visuelle effekter (spektralanalyse osv.). Slå filtrene til her, og opsæt dem op i modulsektionen "Lydfiltre".

en: Audio output module
da: Modul til lyd-output

en: This is the audio output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
da: Her kan du vælge, hvilken metode til lyd-output, VLC skal bruge. Som standard vælges den bedste tilgængelige metode automatisk.

en: Media role
da: Medierolle

en: Media (player) role for operating system policy.
da: Medie (afspiller) rolle i operativsystem-politik.

en: Enable audio
da: Aktivér lyd

en: You can completely disable the audio output. The audio decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
da: Du kan deaktivere lyd-output helt. Så vil lyddekodning ikke finde sted, og der spares noget processorkraft.

en: Music
da: Musik

en: Communication
da: Kommunikation

en: Game
da: Spil

en: Notification
da: Notifkationer

en: Production
da: Produktion

en: Accessibility
da: Tilgængelighed

en: Audio gain
da: Lydforstærkning

en: This linear gain will be applied to outputted audio.
da: Denne lineære forstærkning vil blive anvendt på den udgående lyd.

en: Audio output volume step
da: Lydstyrketrin for lyd-output

en: The step size of the volume is adjustable using this option.
da: Størrelsen på lydstyrketrinnene kan tilpasses med dette tilvalg.

en: Remember the audio volume
da: Husk lydstyrken

en: The volume can be recorded and automatically restored next time VLC is used.
da: Lydstyrken kan registreres og genskabes automatisk, næste gang VLC anvendes.

en: Audio desynchronization compensation
da: Kompensation for lyd-afsynkronisering

en: This delays the audio output. The delay must be given in milliseconds. This can be handy if you notice a lag between the video and the audio.
da: Dette forsinker lyden. Forsinkelsen skal angives i millisekunder. Dette kan være nyttigt, hvis du bemærker en forsinkelse mellem lyd og billede.

en: This selects which plugin to use for audio resampling.
da: Dette vælger hvilket plugin der skal bruges til gensampling af lyd.

en: Sets the audio output channels mode that will be used by default if your hardware and the audio stream are compatible.
da: Angiver standardtilstand for lydoutputkanaler, hvis din hardware og lydstream er kompatible.

en: Force S/PDIF support
da: Gennemtving understøttelse af S/PDIF

en: This option should be used when the audio output can't negotiate S/PDIF support.
da: Denne indstilling bør kun bruges når lyd-outputtet ikke kan forhandle understøttelse af S/PDIF.

en: Force detection of Dolby Surround
da: Gennemtving registrering af Dolby Surround

en: Use this when you know your stream is (or is not) encoded with Dolby Surround but fails to be detected as such. Even if the stream is not actually encoded with Dolby Surround, turning on this option might enhance your experience, especially when combined with the Headphone Channel Mixer.
da: Vælg dette, når du ved, at dit stream er (eller ikke er) kodet med Dolby Surround, men ikke bliver registreret som det. Selv hvis streamet faktisk ikke er kodet med Dolby Surround, kan det muligvis forbedre din lydoplevelse at slå denne indstilling til, særligt når det kombineres med høretelefon-kanal-mixeren.

en: On
da: Til

en: Off
da: Fra

en: Stereo audio output mode
da: Stereo lyd-output

en: Unset
da: Fravælg

en: This adds audio post processing filters, to modify the sound rendering.
da: Tilføjer filtre til efterbehandling af lyd for at ændre lydrendering.

en: This adds visualization modules (spectrum analyzer, etc.).
da: Her kan du tilføje visualiseringsmoduler (spektrumanalyse osv.).

en: Replay gain mode
da: Replay gain type

en: Select the replay gain mode
da: Vælg tilstanden replay gain

en: Replay preamp
da: Replay-forforstærkning

en: This allows you to change the default target level (89 dB) for stream with replay gain information
da: Giver dig mulighed for at ændre standardmålniveauet (89 dB) for stream med oplysninger om replay gain

en: Default replay gain
da: Standard replay gain

en: This is the gain used for stream without replay gain information
da: Dette er forstærkningen, der skal anvendes for en stream uden oplysninger om replay gain

en: Peak protection
da: Spidspunktsbeskyttelse

en: Protect against sound clipping
da: Beskyt mod afklipning af lyd

en: Enable time stretching audio
da: Aktivér tidsudstrukket lyd

en: This allows playing audio at lower or higher speed without affecting the audio pitch
da: Giver langsommere eller hurtigere afspilning af lyd uden at påvirke tonehøjden

en: None
da: Ingen

en: These options allow you to modify the behavior of the video output subsystem. You can for example enable video filters (deinterlacing, image adjusting, etc.). Enable these filters here and configure them in the "video filters" modules section. You can also set many miscellaneous video options.
da: Med disse indstillinger kan du ændre virkemåden af video-outputsystemet. Du kan f.eks. slå videofiltre til (deinterlacing, billedjustering osv.). Slå filtrene til her, og opsæt dem i modulsektionen "Videofiltre". Du kan også angive diverse videoindstillinger.

en: Video output module
da: Videooutputmodul

en: This is the the video output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
da: Her vælger du den videooutputmetode, VLC skal anvende. Som standard vælger VLC automatisk den bedste tilgængelige metode.

en: Enable video
da: Aktivér video

en: You can completely disable the video output. The video decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
da: Du kan deaktivere videooutput helt. Så vil videodekodning ikke finde sted, og der spares noget processorkraft.

en: Video width
da: Videobredde

en: You can enforce the video width. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
da: Du kan gennemtvinge videobredden. Som standard (-1) vil VLC prøve at tilpasse sig.

en: Video height
da: Videohøjde

en: You can enforce the video height. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
da: Du kan gennemtvinge videohøjden. Som standard (-1) vil VLC prøve at tilpasse sig.

en: Video X coordinate
da: Video X-koordinat

en: You can enforce the position of the top left corner of the video window (X coordinate).
da: Du kan gennemtvinge positionen for øverste, venstre hjørne af videovinduet (X-koordinat).

en: Video Y coordinate
da: Video Y-koordinat

en: You can enforce the position of the top left corner of the video window (Y coordinate).
da: Du kan gennemtvinge positionen for øverste, venstre hjørne af videovinduet (Y-koordinat).

en: Video title
da: Videotitel

en: Custom title for the video window (in case the video is not embedded in the interface).
da: Brugerdefineret titel for videovinduet (i tilfælde af at videoen ikke er indlejret i grænsefladen).

en: Video alignment
da: Videoplacering

en: Enforce the alignment of the video in its window. By default (0) it will be centered (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, like 6=4+2 meaning top-right).
da: Gennemtving placeringen af videoen i vinduet. Som standard (0) vil den blive centreret (0=midten, 1=venstre, 2=højre, 4=øverst, 8=nederst. Du kan også bruge kombinationer af værdierne, f.eks. 6=4+2, dvs. øverst til højre).

en: Top
da: Øverst

en: Bottom
da: Nederst

en: Top-Left
da: Øverst til venstre

en: Top-Right
da: Øverst til højre

en: Bottom-Left
da: Nederst til venstre

en: Bottom-Right
da: Nederst til højre

en: Zoom video
da: Videozoom

en: You can zoom the video by the specified factor.
da: Du kan zoome videoen med den angivne faktor.

en: Grayscale video output
da: Video-ud i gråtone

en: Output video in grayscale. As the color information aren't decoded, this can save some processing power.
da: Vis video i gråtone. Da farveoplysningerne så ikke dekodes, kan dette spare noget processorkraft.

en: Embedded video
da: Indlejret video

en: Embed the video output in the main interface.
da: Slå indlejring af video i hovedgrænsefladen til.

en: Fullscreen video output
da: Fuldskærmsvideo

en: Start video in fullscreen mode
da: Start video i fuldskærm

en: Always on top
da: Altid øverst

en: Always place the video window on top of other windows.
da: Placer altid videovinduet foran andre vinduer.

en: Enable wallpaper mode
da: Aktivér tapettilstand

en: The wallpaper mode allows you to display the video as the desktop background.
da: Med tapettilstanden kan du vise videoen på skrivebordets baggrund.

en: Show media title on video
da: Vis medietitlen på video

en: Display the title of the video on top of the movie.
da: Vis videoens titel oven over filmen.

en: Show video title for x milliseconds
da: Vis videotitlen i x millisekunder

en: Show the video title for n milliseconds, default is 5000 ms (5 sec.)
da: Vis videotitlen i x millisekunder. Standardværdien er 5000 ms (5 sek.)

en: Position of video title
da: Placering af videotitel

en: Place on video where to display the title (default bottom center).
da: Det sted i videoen, hvor titlen skal vises (standard er centreret i bunden).

en: Hide cursor and fullscreen controller after x milliseconds
da: Skjul musemarkør og fuldskærmsbetjeningspanel efter x millisekunder

en: Hide mouse cursor and fullscreen controller after n milliseconds.
da: Skjul musemarkøren og kontrol til fuldskærm efter n millisekunder.

en: Deinterlace mode
da: Deinterlace-modul

en: Deinterlace method to use for video processing.
da: Deinterlace-metode der skal bruges til videobehandling.

en: Mean
da: Median

en: Phosphor
da: Fosfor

en: Disable screensaver
da: Deaktivér pauseskærm

en: Disable the screensaver during video playback.
da: Deaktivér pauseskærm under afspilning af video.

en: Window decorations
da: Vinduesdekorationer

en: VLC can avoid creating window caption, frames, etc... around the video, giving a "minimal" window.
da: VLC kan undlade at oprette vinduestitel, rammer osv. rundt om videoen, hvilket giver et "minimalt" vindue.

en: Video splitter module
da: Videosplittermodul

en: This adds video splitters like clone or wall
da: Tilføjer videosplittere såsom clone eller wall

en: Video filter module
da: Videofiltermodul

en: This adds post-processing filters to enhance the picture quality, for instance deinterlacing, or distort the video.
da: Her kan du tilføje filtre som kan efterbehandle og forbedre billedkvaliteten, f.eks. deinterlacing, eller forvrænge videoen.

en: Video snapshot directory (or filename)
da: Mappe til skærmbilleder (eller filnavn)

en: Directory where the video snapshots will be stored.
da: Den mappe dine skærmbilleder skal gemmes i.

en: Video snapshot file prefix
da: Præfiks til skærmbillede-filer

en: Video snapshot format
da: Skærmbilledformat

en: Image format which will be used to store the video snapshots
da: Billedformat til de gemte skærmbilleder

en: Display video snapshot preview
da: Vis skærmbilleder når det tages

en: Display the snapshot preview in the screen's top-left corner.
da: Vis skærmbillede i skærmens øverste venstre hjørne.

en: Use sequential numbers instead of timestamps
da: Anvend sekventiel nummerering i stedet for tidsstempler

en: Use sequential numbers instead of timestamps for snapshot numbering
da: Anvend fortløbende nummerering i stedet for tidsstempler til nummerering af skærmbilleder

en: Video snapshot width
da: Bredde på skærmbillede

en: You can enforce the width of the video snapshot. By default it will keep the original width (-1). Using 0 will scale the width to keep the aspect ratio.
da: Du kan gennemtvinge bredden på øjebliksbilledet. Standard (-1) bevares oprindelig bredde. Vælg 0 for at skalere bredden så billedformatet bevares.

en: Video snapshot height
da: Højde af skærmbillede

en: You can enforce the height of the video snapshot. By default it will keep the original height (-1). Using 0 will scale the height to keep the aspect ratio.
da: Du kan gennemtvinge højden på øjebliksbilledet. Standard (-1) bevares oprindelig højde. Vælg 0 for at skalere højden så billedformatet bevares.

en: Video cropping
da: Videobeskæring

en: This forces the cropping of the source video. Accepted formats are x:y (4:3, 16:9, etc.) expressing the global image aspect.
da: Gennemtvinger beskæring af kilde-videoen. Tilladte formater er x:y (4:3, 16:9 osv.), der udtrykker det globale højde-bredde-forhold.

en: Source aspect ratio
da: Kilde billedformat

en: This forces the source aspect ratio. For instance, some DVDs claim to be 16:9 while they are actually 4:3. This can also be used as a hint for VLC when a movie does not have aspect ratio information. Accepted formats are x:y (4:3, 16:9, etc.) expressing the global image aspect, or a float value (1.25, 1.3333, etc.) expressing pixel squareness.
da: Gennemtvinger kildens billedformat. F.eks. påstås nogle DVD'er at være 16:9, men i virkeligheden er de 4:3. Kan også bruges som et tip til VLC, når en film ikke har information om billedformat. Godkendte formater er x:y (4:3, 16:9 osv.) som udtryk for det globale billedformat eller en decimalværdi (1.25, 1.3333 osv.) som udtryk for pixelproportioner.

en: Video Auto Scaling
da: Automatisk videoskalering

en: Let the video scale to fit a given window or fullscreen.
da: Lad videoen skalere, så den passer et givent vindue eller fuldskærm.

en: Video scaling factor
da: Videoskaleringsfaktor

en: Scaling factor used when Auto Scaling is disabled.
    Default value is 1.0 (original video size).
da: Skaleringsfaktor, der bruges når autoskalering er deaktiveret.
    Standardværdien er 1.0 (original videostørrelse).

en: Custom crop ratios list
da: Brugerdefineret liste af beskæringsformater

en: Comma separated list of crop ratios which will be added in the interface's crop ratios list.
da: Kommasepareret liste over beskæringsformater der tilføjes i den tilsvarende liste for grænsefladen.

en: Custom aspect ratios list
da: Brugerdefineret liste med billedformater

en: Comma separated list of aspect ratios which will be added in the interface's aspect ratio list.
da: Kommasepareret liste med billedformater der tilføjes grænsefladens billedformatliste.

en: Fix HDTV height
da: Ret HDTV-højde

en: This allows proper handling of HDTV-1080 video format even if broken encoder incorrectly sets height to 1088 lines. You should only disable this option if your video has a non-standard format requiring all 1088 lines.
da: Denne indstilling giver mulighed for korrekt håndtering af HDTV-1080-videoformat, selv hvis en fejlbehæftet koder sætter højden til 1088 linjer. Du bør kun slå denne indstilling fra, hvis din video bruger et ikke-standardiseret format, der kræver alle 1088 linjer.

en: Monitor pixel aspect ratio
da: Skærmpixel billedformat

en: This forces the monitor aspect ratio. Most monitors have square pixels (1:1). If you have a 16:9 screen, you might need to change this to 4:3 in order to keep proportions.
da: Gennemtvinger skærmens billedformat. De fleste skærme har kvadratiske pixels (1:1). Hvis du har en 16:9-skærm, skal du måske ændre dette til 4:3 for at bevare proportionerne.

en: Skip frames
da: Spring billeder over

en: Enables framedropping on MPEG2 stream. Framedropping occurs when your computer is not powerful enough
da: Aktiverer overspringning af billeder for MPEG2-streams. Overspringning forekommer, når din computer ikke er stærk nok

en: Drop late frames
da: Spring sene billeder over

en: This drops frames that are late (arrive to the video output after their intended display date).
da: Denne funktion overspringer billeder, der kommer for sent (ankommer til videooutput efter de skulle være vist).

en: Quiet synchro
da: Stille synkronisering

en: This avoids flooding the message log with debug output from the video output synchronization mechanism.
da: Denne funktion forhindrer meddelelsesloggen i at blive oversvømmet med fejlsøgningsmeddelelser fra synkroniseringsmekanismen til video-output.

en: Key press events
da: Tastetrykshændelser

en: This enables VLC hotkeys from the (non-embedded) video window.
da: Dette aktiverer VLC-genvejstaster fra det (ikke-indlejrede) videovindue.

en: Mouse events
da: Musehændelser

en: This enables handling of mouse clicks on the video.
da: Dette aktiverer håndtering af museklik på videoen.

en: These options allow you to modify the behavior of the input subsystem, such as the DVD or VCD device, the network interface settings or the subtitle channel.
da: Med disse indstillinger kan du ændre den måde, input-undersystemet (f.eks. DVD- eller VCD-enheden) fungerer på, netværkskortets grænsefladeindstillinger eller undertekstkanalen.

en: File caching (ms)
da: Caching af fil (ms)

en: Caching value for local files, in milliseconds.
da: Cachingsværdi for filer i millisekunder.

en: Live capture caching (ms)
da: Caching af live-optagelse (ms)

en: Caching value for cameras and microphones, in milliseconds.
da: Værdier til caching af kameraer og mikrofoner, i millisekunder.

en: Disc caching (ms)
da: Disk-caching (ms)

en: Caching value for optical media, in milliseconds.
da: Cachingsværdi af optisk medie, i millisekunder.

en: Network caching (ms)
da: Netværkscaching (ms)

en: Caching value for network resources, in milliseconds.
da: Cachingsværdi af netværksressoucer, i millisekunder.

en: Clock reference average counter
da: Tæller for gennemsnitlig klokfrekvens

en: When using the PVR input (or a very irregular source), you should set this to 10000.
da: Hvis der bruges input for PVR (eller anden irregulær kilde) bør denne indstilling sættes til 10000.

en: Clock synchronisation
da: Synkronisering af ur

en: It is possible to disable the input clock synchronisation for real-time sources. Use this if you experience jerky playback of network streams.
da: Du kan deaktivere synkroniseringen af input-uret for realtidskilder. Gør dette, hvis du oplever, at afspilningen af netværks-streams hakker.

en: Clock jitter
da: Ur-rystning

en: This defines the maximum input delay jitter that the synchronization algorithms should try to compensate (in milliseconds).
da: Dette definerer den maksimale input-forsinkelsesdirren, som synkroniseringensalgoritmerne bør forsøge at kompensere (i millisekunder).

en: Network synchronisation
da: Netværkssynkronisering

en: This allows you to remotely synchronise clocks for server and client. The detailed settings are available in Advanced / Network Sync.
da: Denne funktion lader dig fjernsynkronisere urene mellem server og klient. Du kan se detaljerede indstillinger under Avanceret / Netværkssynkronisering.

en: Default
da: Standard

en: Enable
da: Aktivér

en: MTU of the network interface
da: Netværksgrænsefladens MTU

en: This is the maximum application-layer packet size that can be transmitted over the network (in bytes).
da: Dette er den maksimale pakkestørrelse i programlaget, som kan sendes over netværket (i byte).

en: Hop limit (TTL)
da: Hop grænse (TTL)

en: This is the hop limit (also known as "Time-To-Live" or TTL) of the multicast packets sent by the stream output (-1 = use operating system built-in default).
da: Her angives hop grænsen (også kendt som "Time-To-Live" eller TTL) for de multicast-pakker, der sendes af stream-output (-1 = brug styresystemets indbyggede standard).

en: Multicast output interface
da: Multicast outputgrænseflade

en: Default multicast interface. This overrides the routing table.
da: Standardgrænseflade for multicast. Denne tilsidesætter rutetabellen.

en: Differentiated Services Code Point for outgoing UDP streams (or IPv4 Type Of Service, or IPv6 Traffic Class). This is used for network Quality of Service.
da: Differentiated Services Code Point til udgående UDP-streams (eller IPv4 Type Of Service, eller IPv6 Traffic Class). Bruges til netværks-QoS (Quality of Service).

en: Choose the program to select by giving its Service ID. Only use this option if you want to read a multi-program stream (like DVB streams for example).
da: Vælg program ved at angive dets service-ID. Brug kun denne indstilling, hvis du ønsker at læse en multi-programstream (som f.eks. DVB-streams).

en: Choose the programs to select by giving a comma-separated list of Service IDs (SIDs). Only use this option if you want to read a multi-program stream (like DVB streams for example).
da: Vælg programmer ved at angive en kommasepareret liste over service-id'er (SID). Brug kun denne indstilling, hvis du ønsker at læse en multi-program-stream (som f.eks. DVB-streams).

en: Audio track
da: Lydspor

en: Stream number of the audio track to use (from 0 to n).
da: Stream-nummeret på det lydspor du vil bruge (fra 0 til n).

en: Subtitle track
da: Undertekstspor

en: Stream number of the subtitle track to use (from 0 to n).
da: Streamnummeret på det undertekstspor, du vil bruge (fra 0 til n).

en: Audio language
da: Sprog for lydspor

en: Language of the audio track you want to use (comma separated, two or three letter country code, you may use 'none' to avoid a fallback to another language).
da: Sproget på det lydspor, du ønsker at bruge (kommasepareret, landekoder på to eller tre bogstaver; du kan bruge 'none' for at undgå at et andet sprog bruges som reserve).

en: Subtitle language
da: Undertekstsprog

en: Language of the subtitle track you want to use (comma separated, two or three letters country code, you may use 'any' as a fallback).
da: Sproget på det undertekstspor, du ønsker at bruge (kommasepareret, landekoder på to eller tre bogstaver; du kan også bruge 'any').

en: Menu language
da: Menusprog

en: Language of the menus you want to use with DVD/BluRay (comma separated, two or three letters country code, you may use 'any' as a fallback).
da: Sproget på menuerne som du ønsker at bruge med DVD/Blu-ray (kommasepareret, landekoder på to eller tre bogstaver; du kan også bruge 'any' som fallback).

en: Audio track ID
da: ID på lydspor

en: Stream ID of the audio track to use.
da: Stream-ID for lydsporet der skal bruges.

en: Subtitle track ID
da: ID på undertekstspor

en: Stream ID of the subtitle track to use.
da: Stream-ID på det undertekstspor, der skal bruges.

en: Preferred Closed Captions decoder
da: Foretrukken undertekstdekoder

en: Preferred video resolution
da: Foretrukne opløsning på video

en: When several video formats are available, select one whose resolution is closest to (but not higher than) this setting, in number of lines. Use this option if you don't have enough CPU power or network bandwidth to play higher resolutions.
da: Når flere videoformater er tilgængelige, skal du vælge en, hvis opløsning er tættest på (men ikke højere end) denne indstilling i antal af linjer. Brug denne indstilling hvis du ikke har nok CPU-kraft eller båndbredde til at afspille højere opløsninger.

en: Best available
da: Bedst tilgængelige

en: Full HD (1080p)
da: Fuld HD (1080p)

en: Standard Definition (576 or 480 lines)
da: Standard-opløsning (576 eller 480 linjer)

en: Low Definition (360 lines)
da: Lav opløsning (360 linjer)

en: Very Low Definition (240 lines)
da: Meget lav opløsning (240 linjer)

en: Input repetitions
da: Input-gentagelser

en: Number of time the same input will be repeated
da: Antal gange det samme input skal gentages

en: Start time
da: Starttidspunkt

en: The stream will start at this position (in seconds).
da: Streamet vil blive startet på dette punkt (i sekunder).

en: Stop time
da: Sluttidspunkt

en: The stream will stop at this position (in seconds).
da: Streamet vil stoppe ved denne position (i sekunder).

en: Run time
da: Afspilningstid

en: The stream will run this duration (in seconds).
da: Streamen vil afspille så længe (i sekunder).

en: Fast seek
da: Hurtig søgning

en: Favor speed over precision while seeking
da: Prioriter hastighed over præcision ved søgning

en: Playback speed
da: Afspilningshastighed

en: This defines the playback speed (nominal speed is 1.0).
da: Definerer afspilningshastigheden (normal hastighed er 1.0).

en: Input list
da: Inputliste

en: You can give a comma-separated list of inputs that will be concatenated together after the normal one.
da: Du kan angive en kommasepareret liste af input, der vil blive indsat i forlængelse af det normale.

en: Input slave (experimental)
da: Input-slave (eksperimentel)

en: This allows you to play from several inputs at the same time. This feature is experimental, not all formats are supported. Use a '#' separated list of inputs.
da: Denne funktion lader dig afspille flere input på samme tid. Funktionen er eksperimentel; ikke alle formater understøttes. Brug en "#"-separeret liste af input.

en: Bookmarks list for a stream
da: Bogmærkeliste for et stream

en: You can manually give a list of bookmarks for a stream in the form "{name=bookmark-name,time=optional-time-offset,bytes=optional-byte-offset},{...}"
da: Du kan manuelt angive en liste over bogmærker i en stream således: "{name=bogmærkenavn,time=valgfri-tidsforskydning,bytes=valgfri-byte-forskydning},{...}"

en: Record directory
da: Optagemappe

en: Directory where the records will be stored
da: Mappe til lagring af optagelser

en: Prefer native stream recording
da: Foretræk systemformat for streamoptagelse

en: When possible, the input stream will be recorded instead of using the stream output module
da: Om muligt vil input-streamet blive optaget i stedet for at bruge stream-outputmodulet

en: Timeshift directory
da: Tidsskiftsmappe

en: Directory used to store the timeshift temporary files.
da: Mappe til at gemme midlertidige tidsskiftsfiler.

en: Timeshift granularity
da: Opløsning af tidsskift

en: This is the maximum size in bytes of the temporary files that will be used to store the timeshifted streams.
da: Dette er den maksimale størrelse i byte af de midlertidige filer, der bruges til at lagre tidsskiftede streams.

en: Change title according to current media
da: Tilpas titel i forhold til nuværende medie

en: This option allows you to set the title according to what's being played<br>$a: Artist<br>$b: Album<br>$c: Copyright<br>$t: Title<br>$g: Genre<br>$n: Track num<br>$p: Now playing<br>$A: Date<br>$D: Duration<br>$Z: "Now playing" (Fall back on Title - Artist)
da: Denne indstilling giver dig mulighed for at angive titlen i forhold henhold til hvad, der bliver afspillet<br>$a: Kunstner<br>$b: Album<br>$c: Ophavsret<br>$t: Titel<br>$g: Genre<br>$n: Spornummer<br>$p: Afspiller nu<br>$A: Dato<br>$D: Varighed<br>$Z: "Afspilles nu" (Fald tilbage på Titel - Kunstner)

en: Disable all lua plugins
da: Deaktivér alle lua-plugins

en: These options allow you to modify the behavior of the subpictures subsystem. You can for example enable subpictures sources (logo, etc.). Enable these filters here and configure them in the "subsources filters" modules section. You can also set many miscellaneous subpictures options.
da: Med disse indstillinger kan du ændre den måde, underbilleder fungerer. Du kan f.eks. slå underbilledekilder til (logo osv.). Slå disse filtre til her, og angiv indstillinger for dem i sektionen "Underkildefilter"-moduler. Du kan også angive diverse indstillinger til underbilleder.

en: Force subtitle position
da: Gennemtving undertekst placering

en: You can use this option to place the subtitles under the movie, instead of over the movie. Try several positions.
da: Brug denne indstilling til at anbringe undertekster under filmen i stedet for over filmen. Prøv flere forskellige positioner.

en: Subtitles text scaling factor
da: Underteksts skaleringsfaktor

en: Changes the subtitles size where possible
da: Ændre underteksternes størrelse hvor det er muligt

en: Enable sub-pictures
da: Aktivér undertekst-billeder

en: You can completely disable the sub-picture processing.
da: Du kan deaktiverer behandling af undertekst-billeder helt.

en: VLC can display messages on the video. This is called OSD (On Screen Display).
da: VLC kan vise meddelelser på videoen. Det kaldes OSD (On Screen Display).

en: Text rendering module
da: Tekstrenderingsmodul

en: VLC normally uses Freetype for rendering, but this allows you to use svg for instance.
da: VLC benytter normalt Freetype til rendering, men her kan du f.eks. bruge SVG i stedet.

en: Subpictures source module
da: Kildemodul for underbilleder

en: This adds so-called "subpicture sources". These filters overlay some images or text over the video (like a logo, arbitrary text, ...).
da: Her kan du tilføje såkaldte "underbilledekilder". Disse filtre overlejrer billeder eller tekst på videoen (f.eks. et logo, valgfri tekst, ...).

en: Subpictures filter module
da: Underbilledemodul

en: This adds so-called "subpicture filters". These filter subpictures created by subtitle decoders or other subpictures sources.
da: Dette tilføjer såkaldte "underbilledefiltre". Disse filtrerer underbilleder fra, som er oprettet af undertekstdekodere eller andre underbilledekilder.

en: Autodetect subtitle files
da: Genkend undertekstfiler automatisk

en: Automatically detect a subtitle file, if no subtitle filename is specified (based on the filename of the movie).
da: Find undertekstfiler automatisk, hvis ingen undertekstfil er angivet (baseret på filmens filnavn).

en: Subtitle autodetection fuzziness
da: Fleksibilitet ved genkendelse af undertekstfiler

en: This determines how fuzzy subtitle and movie filename matching will be. Options are:
    0 = no subtitles autodetected
    1 = any subtitle file
    2 = any subtitle file containing the movie name
    3 = subtitle file matching the movie name with additional chars
    4 = subtitle file matching the movie name exactly
da: Her kan du angive, hvor nøjagtigt filnavnene på undertekster og film skal svare til hinanden. Du kan vælge:
    0 = Ingen automatisk genkendelse af undertekster
    1 = Alle undertekstfiler
    2 = Alle undertekstfiler, der indeholder navnet på filmen
    3 = Undertekstfil, der svarer til filmnavnet med yderligere tegn
    4 = Undertekstfil, der svarer præcis til filmnavnet

en: Subtitle autodetection paths
da: Sti til automatisk genkendelse af undertekstfiler

en: Look for a subtitle file in those paths too, if your subtitle file was not found in the current directory.
da: Led også efter en undertekstfil i disse mapper, hvis din undertekstfil ikke blev fundet i den nuværende mappe.

en: Use subtitle file
da: Brug undertekstfil

en: Load this subtitle file. To be used when autodetect cannot detect your subtitle file.
da: Indlæs denne undertekstfil. Bruges, når din undertekstfil ikke kan findes automatisk.

en: DVD device
da: DVD-enhed

en: VCD device
da: VCD-enhed

en: Audio CD device
da: Lyd-CD-enhed

en: This is the default DVD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
da: Det DVD-drev (eller den fil), der skal bruges som standard. Husk kolon efter drevets bogstav (f.eks. D:)

en: This is the default VCD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
da: Det VCD-drev (eller den fil), der skal bruges som standard. Husk kolon efter drevets bogstav (f.eks. D:)

en: This is the default Audio CD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
da: Det lyd-CD-drev (eller den fil), der skal bruges som standard. Husk kolon efter drevets bogstav (f.eks. D:)

en: This is the default DVD device to use.
da: Dette er standardenheden der skal bruges til DVD'er.

en: This is the default VCD device to use.
da: Dette er den VCD-enhed der skal bruges som standard.

en: This is the default Audio CD device to use.
da: Dette er standardenheden der skal bruges til lyd-CD'er.

en: TCP connection timeout
da: Tidsudløb for TCP-forbindelse

en: Default TCP connection timeout (in milliseconds).
da: Standardtidsudløb for TCP-forbindelse (i millisekunder).

en: HTTP server address
da: Adresse for HTTP-server

en: By default, the server will listen on any local IP address. Specify an IP address (e.g. ::1 or 127.0.0.1) or a host name (e.g. localhost) to restrict them to a specific network interface.
da: Som standard, lytter serveren til enhver lokal IP-adresse. Angiv en IP-adresse (f.eks. ::1 eller 127.0.0.1) eller et værtsnavn (eks. localhost) for at begrænse dem til en specifik netværksgrænseflade.

en: RTSP server address
da: Adresse for RTSP-server

en: This defines the address the RTSP server will listen on, along with the base path of the RTSP VOD media. Syntax is address/path. By default, the server will listen on any local IP address. Specify an IP address (e.g. ::1 or 127.0.0.1) or a host name (e.g. localhost) to restrict them to a specific network interface.
da: Dette angiver adressen som RTSP-serveren vil lytte på, sammen med den grundlæggende sti for RTSP VOD-mediet. Syntaksen er adresse/sti. Som standard vil serveren lytte til enhver lokal IP-adresse. Angiv en IP-adresse (f.eks. ::1 eller 127.0.0.1) eller et værtsnavn (eks. localhost) for at begrænse dem til en specifik netværksgrænseflade.

en: HTTP server port
da: Port for HTTP-server

en: The HTTP server will listen on this TCP port. The standard HTTP port number is 80. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
da: HTTP-serveren vil lytte til denne TCP-port. Standard portnummer for HTTP er 80. Dog er allokering af portnumre under 1025 som regel begrænset af styresystemet.

en: HTTPS server port
da: Port for HTTPS-server

en: The HTTPS server will listen on this TCP port. The standard HTTPS port number is 443. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
da: HTTPS-serveren vil lytte til denne TCP-port. Standard portnummer for HTTPS er 443. Dog er allokering af portnumre under 1025 som regel begrænset af styresystemet.

en: RTSP server port
da: Port for RTSP-server

en: The RTSP server will listen on this TCP port. The standard RTSP port number is 554. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
da: RTSP-serveren vil lytte til denne TCP-port. Standard portnummer for RTSP er 554. Dog er allokering af portnumre under 1025 som regel begrænset af styresystemet.

en: HTTP/TLS server certificate
da: Certifikat for HTTP/TLS-server

en: This X.509 certicate file (PEM format) is used for server-side TLS. On OS X, the string is used as a label to search the certificate in the keychain.
da: Denne X.509-certifikatfil (PEM-format) bruges til serversiden af TLS. På OS X bruges tekststrengen som etikette ved søgning efter certifikatet i nøglekæden.

en: HTTP/TLS server private key
da: Privat nøgle for HTTP/TLS-server

en: This private key file (PEM format) is used for server-side TLS.
da: Denne private nøglefil (i PEM-format) bruges til serversiden af TLS.

en: HTTP proxy
da: HTTP-proxy

en: HTTP proxy to be used It must be of the form http://[user@]myproxy.mydomain:myport/ ; if empty, the http_proxy environment variable will be tried.
da: HTTP-proxyen der skal bruges. Skal være i formatet http://[brugernavn@]minproxy.mitdomæne:minport/ ; hvis den er tom, prøves miljøvariablen http_proxy.

en: HTTP proxy password
da: HTTP-proxy adgangskode

en: If your HTTP proxy requires a password, set it here.
da: Hvis HTTP-proxyen kræver en adgangskode, skal den indskrives her.

en: SOCKS server
da: SOCKS-server

en: SOCKS proxy server to use. This must be of the form address:port. It will be used for all TCP connections
da: Giver dig mulighed for at angive den SOCKS-server, der skal bruges. Skal være på formen adresse:port. Vil blive brugt af alle TCP-forbindelser

en: SOCKS user name
da: SOCKS-brugernavn

en: User name to be used for connection to the SOCKS proxy.
da: Brugernavnet der skal bruges til SOCKS-proxyforbindelser.

en: SOCKS password
da: SOCKS-adgangskode

en: Password to be used for connection to the SOCKS proxy.
da: Adgangskoden der skal bruges til SOCKS-proxyforbindelser.

en: Title metadata
da: Titel-metadata

en: Allows you to specify a "title" metadata for an input.
da: Giver dig mulighed for at angive en "titel"-metadata for et input.

en: Author metadata
da: Forfatter-metadata

en: Allows you to specify an "author" metadata for an input.
da: Giver dig mulighed for at angive en "forfatter"-metadata for et input.

en: Artist metadata
da: Kunstner-metadata

en: Allows you to specify an "artist" metadata for an input.
da: Giver dig mulighed for at angive en "kunstner"-metadata for et input.

en: Genre metadata
da: Genre-metadata

en: Allows you to specify a "genre" metadata for an input.
da: Giver dig mulighed for at angive en "genre"-metadata for et input.

en: Copyright metadata
da: Ophavsret-metadata

en: Allows you to specify a "copyright" metadata for an input.
da: Giver dig mulighed for at angive en "ophavsret"-metadata for et input.

en: Description metadata
da: Beskrivelse-metadata

en: Allows you to specify a "description" metadata for an input.
da: Giver dig mulighed for at angive en "beskrivelse"-metadata for et input.

en: Date metadata
da: Dato-metadata

en: Allows you to specify a "date" metadata for an input.
da: Giver dig mulighed for at angive en "dato"-metadata for et input.

en: URL metadata
da: URL-metadata

en: Allows you to specify a "url" metadata for an input.
da: Giver dig mulighed for at angive en "URL"-metadata for et input.

en: This option can be used to alter the way VLC selects its codecs (decompression methods). Only advanced users should alter this option as it can break playback of all your streams.
da: Denne indstilling kan bruges til at ændre måden hvorpå VLC vælger codec (dekomprimeringsmetoder). Kun avancerede brugere bør ændre denne indstilling, eftersom det kan ødelægge afspilning af alle dine streams.

en: Preferred decoders list
da: Liste med foretrukne dekodere

en: List of codecs that VLC will use in priority. For instance, 'dummy,a52' will try the dummy and a52 codecs before trying the other ones. Only advanced users should alter this option as it can break playback of all your streams.
da: Listen af codec som VLC vil bruge, i prioriteret rækkefølge. F.eks. vil "dummy,a52" gøre at dummy forsøges, og derefter a52 inden andre codec afprøves. Kun erfarne brugere bør ændre denne indstilling, da den kan ødelægge afspilningen af alle dine streams.

en: Preferred encoders list
da: Liste med foretrukne kodere

en: This allows you to select a list of encoders that VLC will use in priority.
da: Denne indstilling giver dig mulighed for at vælge en prioriteret liste af kodere som VLC skal bruge.

en: These options allow you to set default global options for the stream output subsystem.
da: Disse indstillinger giver mulighed for at angive globale standardindstillinger for stream-output-systemet.

en: Default stream output chain
da: Standard-stream-outputkæde

en: You can enter here a default stream output chain. Refer to the documentation to learn how to build such chains. Warning: this chain will be enabled for all streams.
da: Her kan du angive en standard-outputkæde til streams. Læs dokumentationen for at finde ud af, hvordan sådanne kæder skal opbygges. Advarsel: Denne kæde vil blive aktiveret for alle streams.

en: Enable streaming of all ES
da: Aktivér streaming af alle ES

en: Stream all elementary streams (video, audio and subtitles)
da: Stream alle encoder output (video, lyd og undertekster)

en: Display while streaming
da: Vis under streaming

en: Play locally the stream while streaming it.
da: Afspil streamet lokalt mens den streames.

en: Enable video stream output
da: Aktivér videostream-output

en: Choose whether the video stream should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
da: Vælg om videostreamen skal omdirigeres til funktionen for stream-output, når sidstnævnte er aktiveret.

en: Enable audio stream output
da: Aktivér lydstream-output

en: Choose whether the audio stream should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
da: Vælg om lyd-streamet skal omdirigeres til funktionen for stream-output, når sidstnævnte er aktiveret.

en: Enable SPU stream output
da: Aktivér SPU-stream-output

en: Choose whether the SPU streams should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
da: Vælg om SPU-streams skal omdirigeres til funktionen for stream-output, når sidstnævnte er aktiveret.

en: Keep stream output open
da: Hold stream-output åben

en: This allows you to keep an unique stream output instance across multiple playlist item (automatically insert the gather stream output if not specified)
da: Her kan du bevare en unik stream-output-instans over flere emner på en spilleliste (indsæt automatisk indsamler-stream-output, hvis ikke angivet)

en: Stream output muxer caching (ms)
da: Muxercaching til stream-output (ms)

en: This allow you to configure the initial caching amount for stream output muxer. This value should be set in milliseconds.
da: Dette gør at du kan konfigurere startcachingsværdien for output-stream-muxeren. Denne værdi skal være i millisekunder.

en: Preferred packetizer list
da: Foretrukket pakketeringsliste

en: This allows you to select the order in which VLC will choose its packetizers.
da: Her kan du vælge rækkefølgen, som VLC vælger sine pakketeringer.

en: Mux module
da: Mux-modul

en: This is a legacy entry to let you configure mux modules
da: Denne funktion er med af hensyn til kompatibilitet med ældre udgaver - her kan du konfigurere mux-moduler

en: Access output module
da: Adgangsoutputmodul

en: This is a legacy entry to let you configure access output modules
da: Denne funktion er med af hensyn til kompatibilitet med ældre udgaver - her kan du konfigurere adgangsoutputmoduler

en: If this option is enabled, the flow on the SAP multicast address will be controlled. This is needed if you want to make announcements on the MBone.
da: Hvis denne indstilling er aktiveret, vil flow på SAP-multicastadressen være kontrolleret. Dette er påkrævet, hvis du ønsker at lave annonceringer på MBone.

en: SAP announcement interval
da: SAP-annonceringsinterval

en: When the SAP flow control is disabled, this lets you set the fixed interval between SAP announcements.
da: Når flow-kontrol på SAP er deaktiveret, kan du her angive et fast interval mellem SAP-annonceringer.

en: These options allow you to select default modules. Leave these alone unless you really know what you are doing.
da: Disse indstillinger gør dig i stand til at vælge standardmoduler. Ændr kun indstillingerne, hvis du ved hvad du laver.

en: Access module
da: Adgangsmodul

en: This allows you to force an access module. You can use it if the correct access is not automatically detected. You should not set this as a global option unless you really know what you are doing.
da: Giver dig mulighed for at tvinge brugen af et adgangsmodul. Du kan bruge dette, hvis den korrekte adgangsform ikke er blevet genkendt automatisk. Du bør ikke sætte denne som en global indstilling, med mindre du ved hvad du gør.

en: Stream filter module
da: Streamfiltermodul

en: Stream filters are used to modify the stream that is being read.
da: Streamfiltre bruges til at modificere en stream der læses.

en: Demux filter module
da: Demuxfilter modul

en: Demux filters are used to modify/control the stream that is being read.
da: Demuxfiltre bruges til at ændre/kontrollere den stream der læses.

en: Demux module
da: Demux-modul

en: Demultiplexers are used to separate the "elementary" streams (like audio and video streams). You can use it if the correct demuxer is not automatically detected. You should not set this as a global option unless you really know what you are doing.
da: Demultipleksere bruges til at separere encoder output (såsom lyd- og video-streams). Du kan bruge dette, hvis den korrekte demuxer ikke bliver fundet automatisk. Du bør ikke ændre denne værdi globalt, med mindre du virkelig ved, hvad du gør.

en: VoD server module
da: VoD-servermodul

en: You can select which VoD server module you want to use. Set this to 'vod_rtsp' to switch back to the old, legacy module.
da: Du kan vælge, hvilket VoD servermodul, du ønsker at bruge. Sæt til 'vod_rtsp' for at gå til det gamle legacymodul.

en: Allow real-time priority
da: Tillad realtidsprioritet

en: Running VLC in real-time priority will allow for much more precise scheduling and yield better, especially when streaming content. It can however lock up your whole machine, or make it very very slow. You should only activate this if you know what you're doing.
da: Ved at bruge realtidsprioritering for VLC-processen, vil tildeling af CPU-tid være mere præcis og derfor give bedre ydelse, især ved streaming. Det kan dog låse din maskine eller gøre den meget langsom. Aktivér kun indstillingen hvis du er bekendt med konsekvenserne.

en: Adjust VLC priority
da: Juster VLC-prioritet

en: This option adds an offset (positive or negative) to VLC default priorities. You can use it to tune VLC priority against other programs, or against other VLC instances.
da: Denne indstilling ændrer (positivt eller negativt) VLC's standardprioritet. Du kan bruge den til at få VLC til at få mere eller mindre tid end andre programmer, eller end andre VLC-instanser.

en: This option is useful if you want to lower the latency when reading a stream
da: Denne indstilling er til for at kunne sænke forsinkelsen, når der læses et stream

en: VLM configuration file
da: VLM-opsætningsfil

en: Read a VLM configuration file as soon as VLM is started.
da: Læser en VLM-opsætningsfil så snart at VLM er startet.

en: Use a plugins cache
da: Brug caching til plugins

en: Use a plugins cache which will greatly improve the startup time of VLC.
da: Brug caching til plugins. Det vil få VLC til at starte langt hurtigere.

en: Scan for new plugins
da: Søg efter nye plugins

en: Scan plugin directories for new plugins at startup. This increases the startup time of VLC.
da: Søg pluginmappen efter nye plugins ved opstart. Det vil forlænge VLC's opstartstid.

en: Preferred keystore list
da: Foretrukket nøglelagerliste

en: List of keystores that VLC will use in priority.
da: Prioriteret liste over nøglelagre som VLC anvender.

en: Locally collect statistics
da: Lokal indsamling af statistik

en: Collect miscellaneous local statistics about the playing media.
da: Opsaml diverse lokale statistikker omkring medieafspilning.

en: Run as daemon process
da: Kør som baggrundsprogram-proces

en: Runs VLC as a background daemon process.
da: Kør VLC som baggrundsprogram.

en: Write process id to file
da: Skriv proces-id'et til filen

en: Writes process id into specified file.
da: Skriver proces-id'et ind i den specifikke fil.

en: Allow only one running instance
da: Tillad kun én kørende instans

en: Allowing only one running instance of VLC can sometimes be useful, for example if you associated VLC with some media types and you don't want a new instance of VLC to be opened each time you open a file in your file manager. This option will allow you to play the file with the already running instance or enqueue it.
da: Det kan nogle gange være nyttigt kun at tillade en enkelt kørende instans af VLC ad gangen, f.eks. hvis du har tilknyttet VLC med nogle medietyper, og du ikke ønsker at åbne en ny instans af VLC, hver gang du åbner en fil i filhåndteringen. Med denne indstilling kan du afspille filen i den nuværende kørende instans, eller du kan sætte den i kø.

en: VLC is started from file association
da: VLC er startet fra en filtilknytning

en: Tell VLC that it is being launched due to a file association in the OS
da: Fortæl VLC, at den startes pga. en filtilknytning i styresystemet

en: Use only one instance when started from file manager
da: Brug kun én instans, når der startes fra filhåndteringen

en: Increase the priority of the process
da: Højere processer prioritet

en: Increasing the priority of the process will very likely improve your playing experience as it allows VLC not to be disturbed by other applications that could otherwise take too much processor time. However be advised that in certain circumstances (bugs) VLC could take all the processor time and render the whole system unresponsive which might require a reboot of your machine.
da: En forhøjelse at processens prioritet vil sandsynligvis forbedre din afspilning, da det giver VLC større rettigheder over for andre programmer, der ellers kunne bruge for meget CPU-tid. Det kan dog ske under visse omstændigheder (hvis der sker fejl), at VLC kan bruge al CPU-tid, og dermed fryse dit system, hvilket kan kræve en genstart af systemet.

en: Enqueue items into playlist in one instance mode
da: Sæt emner i kø i spillelisten ved én-instans-tilstanden

en: When using the one instance only option, enqueue items to playlist and keep playing current item.
da: Når indstillingen "Tillad kun én instans" er valgt, tilføjes nye emner til spillelisten, og den nuværende afspilning fortsættes.

en: Expose media player via D-Bus
da: Eksponér medieafspiller via D-Bus

en: Allow other applications to control VLC using the D-Bus MPRIS protocol.
da: Tillad andre applikationer at styre VLC ved brug af D-Bus MPRIS protokollen.

en: These options define the behavior of the playlist. Some of them can be overridden in the playlist dialog box.
da: Disse indstillinger bestemmer, hvordan spillelisten opfører sig. Nogle kan tilsidesættes i afspilningsdialogboksen.

en: Automatically preparse items
da: Forbered automatisk elementer

en: Automatically preparse items added to the playlist (to retrieve some metadata).
da: Forbered automatisk elementer tilføjet til spillelisten (for at indhente lidt metadata).

en: Preparsing timeout
da: Forberedelsetimeout

en: Maximum time allowed to preparse an item, in milliseconds
da: Maksimal tilladt tid i millisekunder til at forberede et element

en: Allow metadata network access
da: Tillad netværksadgang for metadata

en: Collapse
da: Sammenfold

en: Expand
da: Udfold

en: Subdirectory behavior
da: Funktionsmåde for undermapper

en: Select whether subdirectories must be expanded.
    none: subdirectories do not appear in the playlist.
    collapse: subdirectories appear but are expanded on first play.
    expand: all subdirectories are expanded.
da: Vælg om undermapper skal udfoldes.
    ingen: undermapper vises ikke i spillelisten.
    sammenfold: undermapper vises, men foldes ud ved første afspilning.
    udfold: alle undermapper foldes ud.

en: Ignored extensions
da: Ignorerede filendelser

en: Files with these extensions will not be added to playlist when opening a directory.
    This is useful if you add directories that contain playlist files for instance. Use a comma-separated list of extensions.
da: Filer med disse endelser vil ikke blive tilføjet til spilleliste, når der åbnes en mappe.
    Dette er for eksempel nyttigt, hvis du tilføjer mapper, der indeholder spillelistefiler. Brug en kommasepareret liste med filendelser.

en: Show hidden files
da: Vis skjulte filer

en: Ignore files starting with '.'
da: Ignorer filer som begynder med '.'

en: Services discovery modules
da: Tjenesteopdagelsesmoduler

en: Specifies the services discovery modules to preload, separated by colons. Typical value is "sap".
da: Angiver, hvilke tjenesteopdagelsesmoduler der skal indlæses, adskilt af semikolon. Den typiske værdi er "sap".

en: Play files randomly forever
da: Afspil filer i tilfældig rækkefølge uendeligt

en: VLC will randomly play files in the playlist until interrupted.
da: VLC vil tilfældigt afspille filer i spillelisten indtil der afbrydes.

en: Repeat all
da: Gentag alle

en: VLC will keep playing the playlist indefinitely.
da: VLC vil blive ved med at afspille emnerne på spillelisten.

en: Repeat current item
da: Gentag nuværende emne

en: VLC will keep playing the current playlist item.
da: VLC vil blive ved med at afspille det nuværende spillelisteemne.

en: Play and stop
da: Afspil og stop

en: Stop the playlist after each played playlist item.
da: Stop spillelisten efter hvert afspillet emne.

en: Play and exit
da: Afspil og afslut

en: Exit if there are no more items in the playlist.
da: Afslut, når der ikke er flere emner på spillelisten.

en: Play and pause
da: Afspil og pause

en: Pause each item in the playlist on the last frame.
da: Pause ved sidste billede for alle emner på spillelisten.

en: Start paused
da: Start på pause

en: Pause each item in the playlist on the first frame.
da: Pause på første billede for hvert eneste element på spillelisten.

en: Auto start
da: Start automatisk

en: Automatically start playing the playlist content once it's loaded.
da: Begynd afspilning automatisk, når spillelistens indhold er indlæst.

en: Pause on audio communication
da: Sæt på pause ved lydkommunikation

en: If pending audio communication is detected, playback will be paused automatically.
da: Hvis der bliver registreret afventende lydkommunikation, sættes afspilningen automatisk på pause.

en: Use media library
da: Anvend mediebibliotek

en: The media library is automatically saved and reloaded each time you start VLC.
da: Mediebiblioteket bliver automatisk gemt og indlæst hver gang du starter VLC.

en: Display playlist tree
da: Vis spilleliste-træ

en: The playlist can use a tree to categorize some items, like the contents of a directory.
da: Spillelisten kan bruge et træ til at kategorisere visse emner, ligesom indholdet af en mappe.

en: These settings are the global VLC key bindings, known as "hotkeys".
da: Disse indstillinger er de globale VLC-tastaturgenveje, kendt som "genvejstaster".

en: Ignore
da: Ignorer

en: Volume control
da: Lydstyrkekontrol

en: Position control
da: Positionskontrol

en: Position control reversed
da: Omvendt positionskontrol

en: Mouse wheel vertical axis control
da: Musehjulskontrol for lodret-akse

en: The mouse wheel vertical (up/down) axis can control volume, position or be ignored.
da: Musehjulets lodrette-akse (op/ned) kan styre lydstyrke, position eller kan ignoreres.

en: Mouse wheel horizontal axis control
da: Musehjulskontrol for vandret-akse

en: The mouse wheel horizontal (left/right) axis can control volume, position or be ignored.
da: Musehjulets vandrette-akse (venstre/højre) kan styre lydstyrke, position eller kan ignoreres.

en: Fullscreen
da: Fuldskærm

en: Select the hotkey to use to swap fullscreen state.
da: Vælg genvejstasten der skal bruges for at slå fuldskærm til og fra.

en: Exit fullscreen
da: Forlad fuldskærm

en: Select the hotkey to use to exit fullscreen state.
da: Vælg den tastaturgenvej, der får tilstanden fuldskærm til at ophøre.

en: Play/Pause
da: Afspil/pause

en: Select the hotkey to use to swap paused state.
da: Vælg genvejstasten der skal bruges til at slå pause til og fra.

en: Pause only
da: Kun pause

en: Select the hotkey to use to pause.
da: Vælg genvejstasten der skal bruges til at slå pause til.

en: Play only
da: Afspil kun

en: Select the hotkey to use to play.
da: Vælg genvejstasten der skal bruges til at afspille.

en: Faster
da: Hurtigere

en: Select the hotkey to use for fast forward playback.
da: Vælg genvejstasten der skal bruges for at afspille hurtigere.

en: Slower
da: Langsommere

en: Select the hotkey to use for slow motion playback.
da: Vælg genvejstasten der skal bruges for at afspillere langsommere.

en: Normal rate
da: Normal hastighed

en: Select the hotkey to set the playback rate back to normal.
da: Vælg genvejstasten der sætter afspilningshastigheden tilbage til normal.

en: Faster (fine)
da: Hurtigere (en smule)

en: Slower (fine)
da: Langsommere (en smule)

en: Next
da: Næste

en: Select the hotkey to use to skip to the next item in the playlist.
da: Vælg genvejstasten, der skal bruges til at springe til næste emne på spillelisten.

en: Previous
da: Forrige

en: Select the hotkey to use to skip to the previous item in the playlist.
da: Vælg genvejstasten, der skal bruges til at springe til forrige emne på spillelisten.

en: Select the hotkey to stop playback.
da: Vælg genvejstasten der skal stoppe afspilningen.

en: Position
da: Placering

en: Select the hotkey to display the position.
da: Vælg genvejstasten for at vise positionen.

en: Very short backwards jump
da: Meget lille spring bagud

en: Select the hotkey to make a very short backwards jump.
da: Vælg genvejstasten til at foretage et meget lille spring bagud.

en: Short backwards jump
da: Lille spring bagud

en: Select the hotkey to make a short backwards jump.
da: Vælg genvejstasten til at foretage et lille spring bagud.

en: Medium backwards jump
da: Mellemstort spring bagud

en: Select the hotkey to make a medium backwards jump.
da: Vælg genvejstasten til at foretage et mellemstort spring bagud.

en: Long backwards jump
da: Langt spring tilbage

en: Select the hotkey to make a long backwards jump.
da: Vælg genvejstasten for at lave et langt spring bagud.

en: Very short forward jump
da: Meget lille spring fremad

en: Select the hotkey to make a very short forward jump.
da: Vælg genvejstasten for at lave et meget lille spring fremad.

en: Short forward jump
da: Lille spring fremad

en: Select the hotkey to make a short forward jump.
da: Vælg genvejstasten for at lave et lille spring fremad.

en: Medium forward jump
da: Mellemstort spring fremad

en: Select the hotkey to make a medium forward jump.
da: Vælg genvejstasten for at lave et mellemstort spring forud.

en: Long forward jump
da: Langt spring fremad

en: Select the hotkey to make a long forward jump.
da: Vælg genvejstasten for at lave et langt spring forud.

en: Next frame
da: Næste billede

en: Select the hotkey to got to the next video frame.
da: Vælg genvejstasten for at gå til den næste videobillede.

en: Very short jump length
da: Varighed for meget kort spring

en: Very short jump length, in seconds.
da: Varigheden for meget kort spring, i sekunder.

en: Short jump length
da: Varighed for kort spring

en: Short jump length, in seconds.
da: Varigheden for kort spring, i sekunder.

en: Medium jump length
da: Varighed for mellemlangt spring

en: Medium jump length, in seconds.
da: Varigheden for mellemlangt spring, i sekunder.

en: Long jump length
da: Varighed for langt spring

en: Long jump length, in seconds.
da: Varigheden for langt spring, i sekunder.

en: Quit
da: Afslut

en: Select the hotkey to quit the application.
da: Vælg genvejstasten der skal afslutte programmet.

en: Navigate up
da: Naviger op

en: Select the key to move the selector up in DVD menus / Move viewpoint to up (pitch).
da: Vælg tast til at flytte vælgeren op i DVD-menuer / Ændre indstilling til op (deling).

en: Navigate down
da: Naviger ned

en: Select the key to move the selector down in DVD menus / Move viewpoint to down (pitch).
da: Vælg tast til at flytte vælgeren ned i DVD-menuer / Ændre indstilling til ned (deling).

en: Navigate left
da: Naviger venstre

en: Select the key to move the selector left in DVD menus / Move viewpoint to left (yaw).
da: Vælg tasten der flytter vælgeren til venstre i DVD-menuer / flytter synsfeltet til venstre (gire).

en: Navigate right
da: Naviger højre

en: Select the key to move the selector right in DVD menus / Move viewpoint to right (yaw).
da: Vælg tasten der flytter vælgeren til højre i DVD-menuer / flytter synsfeltet til højre (gire).

en: Activate
da: Aktivér

en: Select the key to activate selected item in DVD menus.
da: Vælg genvejstasten der skal aktivere valgte emne i DVD-menuer.

en: Go to the DVD menu
da: Gå til DVD-menuen

en: Select the key to take you to the DVD menu
da: Vælg genvejstasten der tager dig tilbage til DVD-menuen

en: Select previous DVD title
da: Vælg forrige DVD-titel

en: Select the key to choose the previous title from the DVD
da: Vælg genvejstasten for at gå til den forrige titel under DVD'en

en: Select next DVD title
da: Vælg næste DVD-titel

en: Select the key to choose the next title from the DVD
da: Vælg genvejstasten for at gå til den næste titel under DVD'en

en: Select prev DVD chapter
da: Vælg forrige DVD-kapitel

en: Select the key to choose the previous chapter from the DVD
da: Vælg genvejstasten for at gå til det forrige kapitel på DVD'en

en: Select next DVD chapter
da: Vælg næste DVD-kapitel

en: Select the key to choose the next chapter from the DVD
da: Vælg genvejstasten for at gå til næste kapitel på DVD'en

en: Volume up
da: Højere

en: Select the key to increase audio volume.
da: Vælg genvejstasten der skal øge lydstyrken.

en: Volume down
da: Lavere

en: Select the key to decrease audio volume.
da: Vælg genvejstasten der skal formindske lydstyrken.

en: Mute
da: Lydløs

en: Select the key to mute audio.
da: Vælg genvejstasten der skal gøre lyden lydløs.

en: Subtitle delay up
da: Forøg undertekstforsinkelse

en: Select the key to increase the subtitle delay.
da: Vælg genvejstasten der øger undertekstforsinkelsen.

en: Subtitle delay down
da: Formindsk undertekstforsinkelse

en: Select the key to decrease the subtitle delay.
da: Vælg genvejstasten der formindsker undertekstforsinkelsen.

en: Reset subtitles text scale
da: Nulstil skalering af undertekster

en: Scale up subtitles text
da: Opskaler undertekster

en: Scale down subtitles text
da: Nedskaler undertekster

en: Select the key to change subtitles text scaling
da: Vælg tast der ændrer skalering af undertekster

en: Subtitle sync / bookmark audio timestamp
da: Undertekst synk. / bogmærk lydtidsstempel

en: Select the key to bookmark audio timestamp when syncing subtitles.
da: Vælg genvejstasten som bogmærker lydtidsstempel når undertekster synkroniseres.

en: Subtitle sync / bookmark subtitle timestamp
da: Undertekst synk. / bogmærk underteksttidsstempel

en: Select the key to bookmark subtitle timestamp when syncing subtitles.
da: Vælg genvejstasten som bogmærker underteksttidsstempel når undertekster synkroniseres.

en: Subtitle sync / synchronize audio & subtitle timestamps
da: Synk. af undertekster / synkroniser tidsstempler for lyd og undertekst

en: Select the key to synchronize bookmarked audio & subtitle timestamps.
da: Vælg genvejstasten der skal synkronisere bogmærkede tidsstempler for lyd og undertekster.

en: Subtitle sync / reset audio & subtitle synchronization
da: Synk. af undertekster / nulstil synkronisering af lyd og undertekster

en: Select the key to reset synchronization of audio & subtitle timestamps.
da: Vælg genvejstasten der skal nulstille synkronisering af tidsstempler for lyd og undertekster.

en: Subtitle position up
da: Undertekst placering op

en: Select the key to move subtitles higher.
da: Vælg genvejstasten der skal flytte undertekster længere op.

en: Subtitle position down
da: Undertekst placering ned

en: Select the key to move subtitles lower.
da: Vælg genvejstasten der skal flytte undertekster længere ned.

en: Audio delay up
da: Forøg lydforsinkelse

en: Select the key to increase the audio delay.
da: Vælg genvejstasten der øger lydforsinkelsen.

en: Audio delay down
da: Formindsk lydforsinkelse

en: Select the key to decrease the audio delay.
da: Vælg genvejstasten der formindsker lydforsinkelsen.

en: Play playlist bookmark 1
da: Afspil spilleliste bogmærke 1

en: Play playlist bookmark 2
da: Afspil spillelistens 2. bogmærke

en: Play playlist bookmark 3
da: Afspil spillelistens bogmærke 3

en: Play playlist bookmark 4
da: Afspil spilleliste bogmærke 4

en: Play playlist bookmark 5
da: Afspil spilleliste bogmærke 5

en: Play playlist bookmark 6
da: Afspil spilleliste bogmærke 6

en: Play playlist bookmark 7
da: Afspil spillelistens bogmærke 7

en: Play playlist bookmark 8
da: Afspil spilleliste bogmærke 8

en: Play playlist bookmark 9
da: Afspil spilleliste bogmærke 9

en: Play playlist bookmark 10
da: Afspil spilleliste bogmærke 10

en: Select the key to play this bookmark.
da: Vælg genvejstasten for at afspille dette bogmærke.

en: Set playlist bookmark 1
da: Sæt spilleliste bogmærke 1

en: Set playlist bookmark 2
da: Sæt spilleliste bogmærke 2

en: Set playlist bookmark 3
da: Sæt spilleliste bogmærke 3

en: Set playlist bookmark 4
da: Sæt spilleliste bogmærke 4

en: Set playlist bookmark 5
da: Sæt spillelistens bogmærke 5

en: Set playlist bookmark 6
da: Sæt spillelistens 6. bogmærke

en: Set playlist bookmark 7
da: Sæt spilleliste bogmærke 7

en: Set playlist bookmark 8
da: Sæt spilleliste bogmærke 8

en: Set playlist bookmark 9
da: Sæt spilleliste bogmærke 9

en: Set playlist bookmark 10
da: Sæt spilleliste bogmærke 10

en: Select the key to set this playlist bookmark.
da: Vælg tasten, der sætter dette spillelæstebogmærke.

en: Clear the playlist
da: Nulstil spillelisten

en: Select the key to clear the current playlist.
da: Vælg genvejstasten som nulstiller den nuværende spilleliste.

en: Playlist bookmark 1
da: Spilleliste bogmærke 1

en: Playlist bookmark 2
da: Spilleliste bogmærke 2

en: Playlist bookmark 3
da: Spilleliste bogmærke 3

en: Playlist bookmark 4
da: Spilleliste bogmærke 4

en: Playlist bookmark 5
da: Spilleliste bogmærke 5

en: Playlist bookmark 6
da: Spillelistens 6. bogmærke

en: Playlist bookmark 7
da: Spilleliste bogmærke 7

en: Playlist bookmark 8
da: Spilleliste bogmærke 8

en: Playlist bookmark 9
da: Spilleliste bogmærke 9

en: Playlist bookmark 10
da: Spilleliste bogmærke 10

en: This allows you to define playlist bookmarks.
da: Dette gør, at du kan angive bogmærker i spillelisten.

en: Cycle audio track
da: Næste lydspor

en: Cycle through the available audio tracks(languages).
da: Gå til næste tilgængelige lydspor (sprog).

en: Cycle subtitle track in reverse order
da: Gennemløb undertekstspor i omvendt orden

en: Cycle through the available subtitle tracks in reverse order.
da: Gennemløb de tilgængelige undertekstspor i omvendt orden.

en: Cycle subtitle track
da: Næste undertekstspor

en: Cycle through the available subtitle tracks.
da: Gå til næste tilgængelige undertekstspor.

en: Toggle subtitles
da: Slå undertekster til/fra

en: Toggle subtitle track visibility.
da: Undertekstspor synlighed til/fra.

en: Cycle next program Service ID
da: Skift til næste programs service-ID

en: Cycle through the available next program Service IDs (SIDs).
da: Skift gennem de Service-ID'er (SIDer), der er til rådighed for næste program.

en: Cycle previous program Service ID
da: Skift til forrige programs service-ID

en: Cycle through the available previous program Service IDs (SIDs).
da: Skift gennem de Service-ID'er (SIDer), der er til rådighed for forrige program.

en: Cycle source aspect ratio
da: Næste kilde billedformat

en: Cycle through a predefined list of source aspect ratios.
da: Gennemløb en foruddefineret liste med kilde billedformater.

en: Cycle video crop
da: Næste videobeskæring

en: Cycle through a predefined list of crop formats.
da: Gennemløb en foruddefineret liste af beskæringsformater.

en: Toggle autoscaling
da: Auto-skalering til/fra

en: Activate or deactivate autoscaling.
da: Aktivér eller deaktivér automatisk skalering.

en: Increase scale factor
da: Forøg skaleringsfaktor

en: Decrease scale factor
da: Formindsk skaleringsfaktor

en: Toggle deinterlacing
da: Deinterlacing til/fra

en: Activate or deactivate deinterlacing.
da: Aktivér eller deaktivér deinterlacing.

en: Cycle deinterlace modes
da: Gennemløb deinterlace-tilstande

en: Cycle through available deinterlace modes.
da: Næste tilgængelige deinterlace-tilstand.

en: Show controller in fullscreen
da: Vis kontroller i fuldskærm

en: Boss key
da: Overnøgle

en: Hide the interface and pause playback.
da: Skjul grænsefladen og sæt afspilningen på pause.

en: Context menu
da: Genvejsmenu

en: Show the contextual popup menu.
da: Vis genvejsmenuen.

en: Take video snapshot
da: Tag et skærmbillede

en: Takes a video snapshot and writes it to disk.
da: Tager et skærmbillede og gemmer det på disken.

en: Record
da: Optag

en: Record access filter start/stop.
da: Optagelsesadgangsfiler start/stop.

en: Normal/Loop/Repeat
da: Normal/løkke/gentag

en: Toggle Normal/Loop/Repeat playlist modes
da: Skift til normal/løkke/gentag spillelistetilstand

en: Toggle random playlist playback
da: Tilfældig afspilning fra spilleliste til/fra

en: Un-Zoom
da: Ophæv zoom

en: Crop one pixel from the top of the video
da: Skær en pixel væk fra toppen af videoen

en: Uncrop one pixel from the top of the video
da: Undlad at afskære en pixel i toppen af videoen

en: Crop one pixel from the left of the video
da: Skær en pixel væk fra venstre side af videoen

en: Uncrop one pixel from the left of the video
da: Undlad at afskære en pixel i venstre side af videoen

en: Crop one pixel from the bottom of the video
da: Skær en pixel væk fra bunden af videoen

en: Uncrop one pixel from the bottom of the video
da: Undlad at afskære en pixel i bunden af videoen

en: Crop one pixel from the right of the video
da: Skær en pixel væk fra videoens højre side

en: Uncrop one pixel from the right of the video
da: Undlad at afskære en pixel i højre side af videoen

en: Shrink the viewpoint field of view (360°)
da: Formindsk synsfeltets omfang (360°)

en: Expand the viewpoint field of view (360°)
da: Forøg synsfeltets omfang (360°)

en: Roll the viewpoint clockwise (360°)
da: Drej synsvinklen med uret (360°)

en: Roll the viewpoint anti-clockwise (360°)
da: Drej synsvinklen mod uret (360°)

en: Toggle wallpaper mode in video output
da: Tapettilstand i videooutput til/fra

en: Toggle wallpaper mode in video output.
da: Tapettilstand i videooutput til/fra.

en: Cycle through audio devices
da: Gennemløb lydenheder

en: Cycle through available audio devices
da: Gennemløb de tilgængelige lydenheder

en: Snapshot
da: Skærmbillede

en: Window properties
da: Vinduesindstillinger

en: Subpictures
da: Underbilleder

en: Subtitles
da: Undertekster

en: Overlays
da: Overlejringer

en: Track settings
da: Sporindstillinger

en: Playback control
da: Afspilningskontrol

en: Default devices
da: Standardenheder

en: Network settings
da: Netværksindstillinger

en: Socks proxy
da: Socks-proxy

en: Metadata
da: Meta-oplysninger

en: Decoders
da: Dekodere

en: Special modules
da: Specielle moduler

en: Performance options
da: Ydelsesindstillinger

en: Clock source
da: Urets kilde

en: Hot keys
da: Genvejstaster

en: Jump sizes
da: Spring værdier

en: print help for VLC (can be combined with --advanced and --help-verbose)
da: vis hjælp til VLC (kan kombineres med --advanced og --help-verbose)

en: Exhaustive help for VLC and its modules
da: Omfattende hjælp til VLC og dets moduler

en: print help for VLC and all its modules (can be combined with --advanced and --help-verbose)
da: vis hjælp til VLC og alle dets moduler (kan kombineres med --advanced og --help-verbose)

en: ask for extra verbosity when displaying help
da: brug udvidet detaljegrad ved visning af hjælp

en: print a list of available modules
da: udskriv en liste af tilgængelige moduler

en: print a list of available modules with extra detail
da: udskriv en liste over tilgængelige moduler med flere oplysninger

en: print help on a specific module (can be combined with --advanced and --help-verbose). Prefix the module name with = for strict matches.
da: vis hjælp for et bestemt modul (kan kombineres med --advanced og --help-verbose). Skriv = foran modulnavnet for at bruge striks sammenligning.

en: no configuration option will be loaded nor saved to config file
da: ingen indstillinger vil blive hentet eller gemt til opsætningsfilen

en: reset the current config to the default values
da: nulstil den nuværende konfiguration til standardværdierne

en: use alternate config file
da: brug alternativ konfigurationsfil

en: resets the current plugins cache
da: nulstiller den nuværende cache til plugins

en: print version information
da: udskriv versionsoplysninger

en: core program
da: kerneprogram

en: Backspace
da: Tilbagetasten

en: Brightness Down
da: Dæmp lysstyrke

en: Brightness Up
da: Øg lysstyrke

en: Browser Back
da: Browser - tilbage

en: Browser Favorites
da: Browser-favoritter

en: Browser Forward
da: Browser - fremad

en: Browser Home
da: Browser - hjem

en: Browser Refresh
da: Browser - genopfrisk

en: Browser Search
da: Browser - søg

en: Browser Stop
da: Browser - stop

en: Delete
da: Slet

en: Down
da: Ned

en: Home
da: Hjem

en: Insert
da: Indsæt

en: Media Angle
da: Medievinkel

en: Media Audio Track
da: Mediets lydspor

en: Media Forward
da: Medie - fremad

en: Media Menu
da: Mediemenu

en: Media Next Frame
da: Medie - næste billede

en: Media Next Track
da: Medie - næste nummer

en: Media Play Pause
da: Medie - afspil pause

en: Media Prev Frame
da: Medie - forr. billede

en: Media Prev Track
da: Medie - forrige spor

en: Media Record
da: Medie - optag

en: Media Repeat
da: Gentag medie

en: Media Rewind
da: Medie - spol tilbage

en: Media Select
da: Medie - vælg

en: Media Shuffle
da: Medie - bland

en: Media Stop
da: Medie - stop

en: Media Subtitle
da: Medie - undertekst

en: Media Time
da: Medie - tid

en: Media View
da: Medie - vis

en: Mouse Wheel Down
da: Musehjul ned

en: Mouse Wheel Left
da: Musehjul venstre

en: Mouse Wheel Right
da: Musehjul højre

en: Mouse Wheel Up
da: Musehjul op

en: Print
da: Udskriv

en: Space
da: Mellemrum

en: Tab
da: Tabulatortasten

en: Up
da: Op

en: Volume Down
da: Lydstyrke ned

en: Volume Mute
da: Gør lydløs

en: Volume Up
da: Lydstyrke op

en: Zoom In
da: Zoom ind

en: Zoom Out
da: Zoom ud

en: Shift+
da: Skift+

en: Saving file failed
da: Kunne ikke gemme filen

en: Failed to open "%s" for writing
da: Kunne åbne "%s" i skrivetilstand

en: Cancel
da: Annuller

en: %s
    Downloading... %s/%s %.1f%% done
da: %s
    Downloader ... %s/%s %.1f%% færdig

en: File could not be verified
da: Filen kunne ikke verificeres

en: It was not possible to download a cryptographic signature for the downloaded file "%s". Thus, it was deleted.
da: Det var ikke muligt at downloade en kryptografisk signatur for den downloadede fil "%s". Derfor blev den slettet.

en: Invalid signature
da: Ugyldig signatur

en: The cryptographic signature for the downloaded file "%s" was invalid and could not be used to securely verify it. Thus, the file was deleted.
da: Den kryptografiske signatur for den downloadede fil "%s" var ugyldig og kunne ikke bruges til sikkert at verificere den. Derfor blev filen slettet.

en: File not verifiable
da: Filen kan ikke verificeres

en: It was not possible to securely verify the downloaded file "%s". Thus, it was deleted.
da: Det var ikke muligt at verificere den downloadede fil "%s" sikkert. Derfor blev den slettet.

en: File corrupted
da: Filen er ødelagt

en: Downloaded file "%s" was corrupted. Thus, it was deleted.
da: Den downloadede fil "%s" var beskadiget. Derfor blev den slettet.

en: The new version was successfully downloaded. Do you want to close VLC and install it now?
da: Den nye version er downloadet. Ønsker du at afslutte VLC og installere den nu?

en: Install
da: Installer

en: Update VLC media player
da: Opdater VLC medieafspiller

en: Media Library
da: Mediebibliotek

en: Albanian
da: Albansk

en: Amharic
da: Amharisk

en: Arabic
da: Arabisk

en: Armenian
da: Armensk

en: Assamese
da: Assamesisk

en: Avestan
da: Avestisk

en: Aymara
da: Aymará

en: Azerbaijani
da: Aserbajdsjansk

en: Bashkir
da: Bajkirsk

en: Basque
da: Baskisk

en: Belarusian
da: Hviderussisk

en: Bengali
da: Bengalsk

en: Bosnian
da: Bosnisk

en: Breton
da: Bretonsk

en: Bulgarian
da: Bulgarsk

en: Burmese
da: Burmesisk

en: Catalan
da: Catalansk

en: Chechen
da: Tjetjensk

en: Chinese
da: Kinesisk

en: Church Slavic
da: Kirkeslavisk

en: Chuvash
da: Tjuvaskisk

en: Cornish
da: Cornisk

en: Corsican
da: Korsikansk

en: Czech
da: Tjekkisk

en: Danish
da: Dansk

en: Dutch
da: Hollandsk

en: English
da: Engelsk

en: Estonian
da: Estisk

en: Faroese
da: Færøsk

en: Fijian
da: Fijan

en: Finnish
da: Finsk

en: French
da: Fransk

en: Frisian
da: Frisisk

en: Georgian
da: Georgisk

en: German
da: Tysk

en: Gaelic (Scots)
da: Gælisk (skotsk)

en: Irish
da: Irsk

en: Greek, Modern
da: Græsk, moderne

en: Hebrew
da: Hebraisk

en: Hungarian
da: Ungarnsk

en: Icelandic
da: Islandsk

en: Indonesian
da: Indonesisk

en: Italian
da: Italiensk

en: Javanese
da: Javanesisk

en: Japanese
da: Japansk

en: Greenlandic, Kalaallisut
da: Grønlandsk

en: Kannada
da: Kannaresisk

en: Kazakh
da: Kasakhisk

en: Kirghiz
da: Kirgisisk

en: Korean
da: Koreansk

en: Kurdish
da: Kurdisk

en: Lao
da: Laotisk

en: Latin
da: Latinsk

en: Latvian
da: Lettisk

en: Lithuanian
da: Litauisk

en: Letzeburgesch
da: Luxembourgsk

en: Macedonian
da: Makedonsk

en: Malay
da: Malajisk

en: Maltese
da: Maltesisk

en: Moldavian
da: Moldovisk

en: Mongolian
da: Mongolsk

en: Navajo
da: Navaho

en: Ndebele, South
da: Ndebele, Syd

en: Ndebele, North
da: Ndebele, Nord

en: Nepali
da: Nepalesisk

en: Norwegian
da: Norsk

en: Norwegian Nynorsk
da: Norsk Nynorsk

en: Norwegian Bokmaal
da: Norsk bokmål

en: Occitan; Provençal
da: Occitansk; Provencalsk

en: Oriya
da: Orija

en: Ossetian; Ossetic
da: Ossetisk

en: Persian
da: Persisk

en: Polish
da: Polsk

en: Portuguese
da: Portugisisk

en: Pushto
da: Pashto

en: Quechua
da: Kechua

en: Original audio
da: Original lyd

en: Raeto-Romance
da: Rætoromansk

en: Romanian
da: Rumænsk

en: Russian
da: Russisk

en: Serbian
da: Serbisk

en: Croatian
da: Kroatisk

en: Sinhalese
da: Singalesisk

en: Slovak
da: Slovakisk

en: Slovenian
da: Slovensk

en: Northern Sami
da: Nordsamisk

en: Samoan
da: Samoansk

en: Somali
da: Somalisk

en: Sotho, Southern
da: Sotho, Syd

en: Spanish
da: Spansk

en: Sardinian
da: Sardinsk

en: Sundanese
da: Sudansk

en: Swedish
da: Svensk

en: Tahitian
da: Tahitiansk

en: Tamil
da: Tamilsk

en: Tatar
da: Tatarisk

en: Tibetan
da: Tibetansk

en: Tigrinya
da: Tigrinja

en: Tonga (Tonga Islands)
da: Tonga (Tongaøerne)

en: Turkish
da: Tyrkisk

en: Turkmen
da: Turkmensk

en: Uighur
da: Uigurisk

en: Ukrainian
da: Ukrainsk

en: Uzbek
da: Usbekisk

en: Vietnamese
da: Vietnamesisk

en: Volapuk
da: Volapük

en: Welsh
da: Walisisk

en: Yiddish
da: Jiddish

en: Autoscale video
da: Autoskaler video

en: Crop
da: Beskær

en: Aspect ratio
da: Billedformat

en: Pass alsa:// to open the default ALSA capture device, or alsa://SOURCE to open a specific device named SOURCE.
da: Send alsa:// for at åbne standardenheden for ALSA-optagelse, eller alsa://KILDE for at åbne en specifik enhed kaldet KILDE.

en: ALSA audio capture
da: ALSA-lydoptagelse

en: Attachment
da: Vedhæftning

en: Attachment input
da: Vedhæftet input

en: No Audio Input device found
da: Ingen lyd-inputenhed fundet

en: Your Mac does not seem to be equipped with a suitable audio input device.Please check your connectors and drivers.
da: Din Mac ser ikke ud til at være udstyret med en egnet lyd-input-enhed. Tjek venligst dine forbindelser og drivere.

en: Problem accessing a system resource
da: Problem med at tilgå en systemressource

en: Please open "System Preferences" -> "Security & Privacy" and allow VLC to access your microphone.
da: Åbn 'Systemindstillinger' -> 'Sikkerhed & anonymitet' og giv VLC adgang til din mikrofon.

en: AVFoundation Audio Capture
da: AVFoundation lydoptagelse

en: AVFoundation audio capture module.
da: AVFoundation lydoptagelsesmodul.

en: AVFoundation Video Capture
da: AVFoundation-videooptagelse

en: AVFoundation video capture module.
da: AVFoundation--videooptagelse-modul.

en: No video devices found
da: Ingen videoenheder fundet

en: Your Mac does not seem to be equipped with a suitable video input device. Please check your connectors and drivers.
da: Din Mac ser ikke ud til at være udstyret med en egnet video-input-enhed. Tjek venligst dine forbindelser og drivere.

en: Your Mac does not seem to be equipped with a suitable input device. Please check your connectors and drivers.
da: Din Mac ser ikke ud til at være udstyret med en passende inputenhed. Tjek dine stik og drivere.

en: Please open "System Preferences" -> "Security & Privacy" and allow VLC to access your camera.
da: Åbn 'Systemindstillinger' -> 'Sikkerhed & anonymitet' og giv VLC adgang til dit kamera.

en: Blu-ray menus
da: Blu-ray-menuer

en: Use Blu-ray menus. If disabled, the movie will start directly
da: Brug Blu-ray-menuer. Hvis deaktiveret, vil filmen starte med det samme

en: Region code
da: Regionskode

en: Blu-Ray player region code. Some discs can be played only with a correct region code.
da: Regionskode for Blu-ray-afspiller. Nogle diske kan kun afspilles med korrekt regionskode.

en: Blu-ray Disc support (libbluray)
da: Diskunderstøttelse af Blu-ray-diske (libbluray)

en: Path doesn't appear to be a Blu-ray
da: Stien ser ikke ud til at være en Blu-ray

en: This Blu-ray Disc needs a library for AACS decoding, and your system does not have it.
da: Denne Blu-ray-disk har brug for et bibliotek til AACS-dekodning, og dit system har det ikke.

en: Blu-ray Disc is corrupted.
da: Blu-ray-disk er beskadiget.

en: Missing AACS configuration file!
da: Mangler en AACS-opsætningsfil!

en: No valid processing key found in AACS config file.
da: Der blev ikke fundet en gyldig nøgle til behandlingen i config-filen for AACS.

en: No valid host certificate found in AACS config file.
da: Fandt intet gyldigt værtscertifikat i AACS-konfigurationsfilen.

en: AACS Host certificate revoked.
da: AACS-værtscertifikat er tilbagekaldt.

en: AACS MMC failed.
da: AACS MMC mislykkedes.

en: This Blu-ray Disc needs a library for BD+ decoding, and your system does not have it.
da: Denne Blu-ray-disk har brug for et bibliotek til BD+-dekodning, og dit system har det ikke.

en: Your system BD+ decoding library does not work. Missing configuration?
da: Dit systems BD+ dekodningsbibliotek fungerer ikke. Opsætningsfejl?

en: Java required
da: Kræver Java

en: This Blu-ray disc requires Java for menus support.%s
    The disc will be played without menus.
da: Blu-ray-disk kræver Java for at understøtte menuer.%s
    Disken vil blive afspillet uden menuer.

en: Java was not found on your system.
da: Java blev ikke fundet på dit system.

en: Failed to start bluray playback. Please try without menu support.
da: Kunne ikke starte afspilning af Blu-ray. Forsøg venligst uden menuunderstøttelse.

en: Blu-ray error
da: Blu-ray-fejl

en: Top Menu
da: Topmenu

en: First Play
da: Første afspilning

en: Audio CD - Track %02i
da: Lyd-CD - Spor %02i

en: Audio CD
da: Lyd-CD

en: Audio CD input
da: Lyd-CD-input

en: [cdda:][device][@[track]]
da: [cdda:][enhed][@[spor]]

en: CDDB Server
da: CDDB-server

en: Address of the CDDB server to use.
da: Adressen på den CDDB-server der skal bruges.

en: CDDB port
da: CDDB-port

en: CDDB Server port to use.
da: CDDB-server-port der skal bruges.

en: Inputs list
da: Inputliste

en: Comma-separated list of input URLs to concatenate.
da: Kommasepareret liste med input URL'er, der skal sammenkædes.

en: Concatenation
da: Sammenkædning

en: Concatenated inputs
da: Sammenlagte input

en: IIDC Digital Camera (FireWire) input
da: IIDC-input fra digitalt kamera (FireWire)

en: KDM file
da: KDM-fil

en: Path to Key Delivery Message XML file
da: Sti til nøgleleverings-XML-fil

en: Digital Cinema Package module
da: Modul til Digital Cinema Package

en: Input card to use
da: Inputkort som skal benyttes

en: DeckLink capture card to use, if multiple exist. The cards are numbered from 0.
da: Kort som skal bruges til DeckLink-optagelse, hvis der findes flere. Kortene er nummereret fra 0.

en: Desired input video mode. Leave empty for autodetection.
da: Ønsket input-tilstand for video. Undlad at udfylde for automatisk registrering.

en: Desired input video mode for DeckLink captures. This value should be a FOURCC code in textual form, e.g. "ntsc".
da: Ønsket input-tilstand for video til DeckLink-optagelser. Værdien skal være en FOURCC-kode i tekstformat, f.eks. "ntsc".

en: Audio connection
da: Lydforbindelse

en: Audio connection to use for DeckLink captures. Valid choices: embedded, aesebu, analog. Leave blank for card default.
da: Lydforbindelse som skal bruges til DeckLink-optagelser. Gyldige valg: embeded, aesebu, analog. Lad stå tom for valg af standardkort.

en: Audio samplerate (Hz)
da: Lydsamplinghastighed (Hz)

en: Audio sampling rate (in hertz) for DeckLink captures. 0 disables audio input.
da: Lydsamplinghastighed (i hertz) til DeckLink-optagelser. 0 deaktivere lydinput.

en: Number of audio channels
da: Antal lydkanaler

en: Number of input audio channels for DeckLink captures. Must be 2, 8 or 16. 0 disables audio input.
da: Antal kanaler for lydinput til DeckLink-optagelser. Skal være 2, 8 eller 16. 0 deaktiverer lydinput.

en: Video connection
da: Videoforbindelse

en: Video connection to use for DeckLink captures. Valid choices: sdi, hdmi, opticalsdi, component, composite, svideo. Leave blank for card default.
da: Videoforbindelse som skal bruges til DeckLink-optagelser. Gyldige valg: sdi, hdmi, opticalsdi, component, composite, svideo. Lad stå tom for valg af standardkort.

en: Optical SDI
da: Optisk SDI

en: Component
da: Komponent

en: Composite
da: Input fra composite

en: Embedded
da: Indlejret video

en: Aspect ratio (4:3, 16:9). Default assumes square pixels.
da: Billedformat (4:3, 16:9). Standard antages kvadratiske pixels.

en: Blackmagic DeckLink SDI input
da: Blackmagic DeckLink SDI-input

en: 10 bits
da: 10 bit

en: Closed captions 1
da: Tekster for hørehæmmede 1

en: Potentially, macOS blocks access to your disc. Please open "System Preferences" -> "Security & Privacy" and allow VLC to access your external media in "Files and Folders" section.
da: MacOS kan finde på at blokere for adgang til din disk. Åbn 'Systemindstillinger' -> 'Sikkerhed og anonymitet' og giv VLC adgang til dine eksterne medier i 'Filer og mapper'-sektionen.

en: Cable
da: Kabel

en: Antenna
da: Antenne

en: FM radio
da: FM-radio

en: AM radio
da: AM-radio

en: Video device name
da: Videoenhedens navn

en: Name of the video device that will be used by the DirectShow plugin. If you don't specify anything, the default device will be used.
da: Navnet på den videoenhed, der skal bruges af DirectShow-pluginet. Hvis du ikke angiver noget, vil standardenheden blive brugt.

en: Audio device name
da: Lydenhedens navn

en: Name of the audio device that will be used by the DirectShow plugin. If you don't specify anything, the default device will be used.
da: Navnet på den lydenhed, der skal bruges af DirectShow-pluginet. Hvis du ikke angiver noget, vil standardenheden blive brugt.

en: Video size
da: Videostørrelse

en: Size of the video that will be displayed by the DirectShow plugin. If you don't specify anything the default size for your device will be used. You can specify a standard size (cif, d1, ...) or <width>x<height>.
da: Størrelsen på videoen, der skal vises af DirectShow-pluginet. Hvis du ikke angiver en standardstørrelse, vil din enheds standardstørrelse blive brugt. Du kan specificere en standardstørrelse (cif, d1, ...) eller <bredde>x<højde>.

en: Picture aspect-ratio n:m
da: Billedets billedformat n:m

en: Define input picture aspect-ratio to use. Default is 4:3
da: Definér inputbillede billedformat. Standard er 4:3

en: Video input chroma format
da: Kromaformat for videoinput

en: Force the DirectShow video input to use a specific chroma format (eg. I420 (default), RV24, etc.)
da: Tving DirectShow-videoinput til at bruge et bestemt kromaformat (f.eks. I420 (standard), RV24 osv.)

en: Video input frame rate
da: Videoinput billedfrekvens

en: Force the DirectShow video input to use a specific frame rate (eg. 0 means default, 25, 29.97, 50, 59.94, etc.)
da: Gennemtving en bestemt billedfrekvens for DirectShow-videoinputtet (f.eks. er 0 standardværdien, 25, 29.97, 50, 59.94 osv.)

en: Device properties
da: Enhedsegenskaber

en: Show the properties dialog of the selected device before starting the stream.
da: Vis egenskabsdialogen for den valgte enhed før streamet startes.

en: Tuner properties
da: Tunerindstillinger

en: Show the tuner properties [channel selection] page.
da: Vis siden med tunerens egenskaber [kanalvalg].

en: Tuner TV Channel
da: Tuner TV-kanal

en: Set the TV channel the tuner will set to (0 means default).
da: Vælg den TV-kanal som modtageren vil blive sat til (0 betyder standardværdi).

en: Tuner Frequency
da: Tunerfrekvens

en: This overrides the channel. Measured in Hz.
da: Dette overskriver kanalen. Målt i Hz.

en: Video standard
da: Videostandard

en: Tuner country code
da: Landekode for tuner

en: Set the tuner country code that establishes the current channel-to-frequency mapping (0 means default).
da: Sæt tunerens landekode, hvilket afgør den nuværende kanal-til-frekvens-afbildning (0 betyder standardværdi).

en: Tuner input type
da: Tuner inputtype

en: Select the tuner input type (Cable/Antenna).
da: Vælg tuner inputtypen (kabel/antenne).

en: Video input pin
da: Videoinput-pin

en: Select the video input source, such as composite, s-video, or tuner. Since these settings are hardware-specific, you should find good settings in the "Device config" area, and use those numbers here. -1 means that settings will not be changed.
da: Vælg videoinputkilden, såsom composite, s-video, eller tuner. Siden disse indstillinger er hardwarespecifikke, bør du finde nogle gode indstillinger under fanebladet "Enhedskonfiguration", og bruge numrene derfra. -1 betyder at indstillingerne ikke vil blive ændret.

en: Audio input pin
da: Lydinput-pin

en: Select the audio input source. See the "video input" option.
da: Vælg lydindgangen. Se indstillingen "videoinput".

en: Video output pin
da: Videooutput-pin

en: Select the video output type. See the "video input" option.
da: Vælg videovisningstypen. Se indstillingen "videoinput".

en: Audio output pin
da: Lydoutput-pin

en: Select the audio output type. See the "video input" option.
da: Vælger lyd-outputtypen. Se indstillingen "videoinput".

en: AM Tuner mode
da: AM-tunertilstand

en: AM Tuner mode. Can be one of Default (0), TV (1), AM Radio (2), FM Radio (3) or DSS (4).
da: AM-tunertilstand. Kan være én af standard (0), TV (1), AM-radio (2), FM-radio (3) eller DSS (4).

en: Select audio input format with the given number of audio channels (if non 0)
da: Vælg lydinputformat med det angivne antal af lydkanaler (hvis forskellig fra 0)

en: Audio sample rate
da: Lydsamplinghastighed

en: Select audio input format with the given sample rate (if non 0)
da: Vælg lydinputformat med den givne samplinghastighed (hvis forskellig fra 0)

en: Audio bits per sample
da: Lyd-bits pr. sample

en: Select audio input format with the given bits/sample (if non 0)
da: Vælg lydinputformat med det givne antal bit/sample (hvis forskellig fra 0)

en: DirectShow input
da: DirectShow-input

en: Capture failed
da: Optagelse mislykkedes

en: No video or audio device selected.
da: Ingen video- eller lydenhed er valgt.

en: VLC cannot open ANY capture device. Check the error log for details.
da: VLC kan ikke åbne NOGEN optageenhed. Tjek loggen for detaljer.

en: The device you selected cannot be used, because its type is not supported.
da: Enheden som du har valgt kan ikke anvendes, da denne type ikke understøttes.

en: The capture device "%s" does not support the required parameters.
da: Optagerenheden "%s" understøtter ikke de krævede parametre.

en: Windows networks
da: Windows-netværk

en: libdsm's SMB (Windows network shares) input and browser
da: libdsm's SMB (Windows netværksfildrev) input og browser

en: libdsm SMB input
da: libdsm SMB-input

en: libdsm NETBIOS discovery module
da: libdsm NETBIOS opdagelsesmodul

en: DVB adapter
da: DVB-adapter

en: If there is more than one digital broadcasting adapter, the adapter number must be selected. Numbering starts from zero.
da: Hvis der er mere end én digital transmitteringsadapter, så skal nummeret på adapteren være valgt. Nummereringen starter fra nul.

en: DVB device
da: DVB-enhed

en: If the adapter provides multiple independent tuner devices, the device number must be selected. Numbering starts from zero.
da: Hvis adapteren tilbyder flere uafhængige tuner-enheder, så skal enhedsnummeret være valgt. Nummereringen starter fra nul.

en: Do not demultiplex
da: Undlad at demultiplekse

en: Only useful programs are normally demultiplexed from the transponder. This option will disable demultiplexing and receive all programs.
da: Kun brugbare programmer er normalt demulitiplexed fra transponderen. Denne indstilling vil deaktivere demultiplexing og modtage alle programmer.

en: Network name
da: Netværksnavn

en: Unique network name in the System Tuning Spaces
da: Unikt netværksnavn i System Tuning Spaces

en: Network name to create
da: Netværksnavn som skal oprettes

en: Create unique name in the System Tuning Spaces
da: Opret et unikt navn i System Tuning Spaces

en: Frequency (Hz)
da: Frekvens (Hz)

en: TV channels are grouped by transponder (a.k.a. multiplex) on a given frequency. This is required to tune the receiver.
da: TV-kanaler grupperes efter transponder (også kendt som multipleks) på en given frekvens. Dette er påkrævet for at finjustere modtageren.

en: Modulation / Constellation
da: Modulation / konstellation

en: Layer A modulation
da: Modulering af lag A

en: Layer B modulation
da: Modulering af lag B

en: Layer C modulation
da: Modulering af lag C

en: The digital signal can be modulated according with different constellations (depending on the delivery system). If the demodulator cannot detect the constellation automatically, it needs to be configured manually.
da: Det digitale signal kan moduleres i henhold til forskellige konstellationer (afhængig af leveringssystemet). Hvis demodulatoren ikke kan registrere konstallationen automatisk, så skal den konfigureres manuelt.

en: Symbol rate (bauds)
da: Symbolfrekvens (baud)

en: The symbol rate must be specified manually for some systems, notably DVB-C, DVB-S and DVB-S2.
da: Symbolfrekvensen skal angives manuelt for nogle systemer, især DVB-C, DVB-S og DVB-S2.

en: Spectrum inversion
da: Omvendt spektrum

en: If the demodulator cannot detect spectral inversion correctly, it needs to be configured manually.
da: Hvis demodulatoren ikke kan registrere spektralinvertering korrekt, så skal den konfigureres manuelt.

en: FEC code rate
da: FEC-hastighed

en: High-priority code rate
da: Kodefrekvens med høj prioritet

en: Low-priority code rate
da: Kodefrekvens med lav prioritet

en: Layer A code rate
da: Kodehastighed for lag A

en: Layer B code rate
da: Kodehastighed for lag B

en: Layer C code rate
da: Kodehastighed for lag C

en: The code rate for Forward Error Correction can be specified.
da: Kodefrekvensen for fremadrettet fejlkorrigering kan angives.

en: Transmission mode
da: Overførselstilstand

en: Bandwidth (MHz)
da: Båndbredde (MHz)

en: Guard interval
da: Sikkerhedsmargen

en: Hierarchy mode
da: Hierarkisk tilstand

en: Layer A segments count
da: Antallet af lag A-segmenter

en: Layer B segments count
da: Antallet af lag B-segmenter

en: Layer C segments count
da: Antallet af lag C-segmenter

en: Layer A time interleaving
da: Lag A-tidsfletning

en: Layer B time interleaving
da: Lag B-tidsfletning

en: Layer C time interleaving
da: Lag C-tidsfletning

en: Stream identifier
da: Streamidentifikator

en: Roll-off factor
da: Afrulningsfaktor

en: 0.35 (same as DVB-S)
da: 0.35 (det samme som DVB-S)

en: Transport stream ID
da: ID for transportstream

en: Polarization (Voltage)
da: Polarisering (volt)

en: To select the polarization of the transponder, a different voltage is normally applied to the low noise block-downconverter (LNB).
da: For at vælge polariseringen for transponderen, anvendes der som regel en anden elektrisk spænding til nedkonverteringsfunktionen for lavstøj-blokke (low noise block-downconverter, LNB).

en: Unspecified (0V)
da: Uspecificeret (0V)

en: Vertical (13V)
da: Lodret (13V)

en: Horizontal (18V)
da: Vandret (18V)

en: Circular Right Hand (13V)
da: Cirkulær højre (13V)

en: Circular Left Hand (18V)
da: Cirkulær venstre (18V)

en: High LNB voltage
da: Høj LNB-spænding

en: If the cables between the satellilte low noise block-downconverter and the receiver are long, higher voltage may be required.
    Not all receivers support this.
da: Hvis kablerne mellem satellitten til nedkonvertering af lavstøj-blokke og modtageren er lange, så kan der være brug for større spænding.
    Det er ikke alle modtagere, der understøtter dette.

en: Local oscillator low frequency (kHz)
da: Lavfrekvens for lokal oscillator (kHz)

en: Local oscillator high frequency (kHz)
da: Høj frekvens for lokal oscillator (kHz)

en: The downconverter (LNB) will subtract the local oscillator frequency from the satellite transmission frequency. The intermediate frequency (IF) on the RF cable is the result.
da: Nedkonverteringen (LNB) vil fratrække den lokale svingningsfrekvens fra satellittransmissionsfrekvensen. Midterfrekvensen (IF) på RF-kablet er resultatet.

en: Universal LNB switch frequency (kHz)
da: Universel omskiftningsfrekvens for universel lavstøjblok/LNB (kHz)

en: If the satellite transmission frequency exceeds the switch frequency, the oscillator high frequency will be used as reference. Furthermore the automatic continuous 22kHz tone will be sent.
da: Hvis satellittens overførselsfrekvens overstiger omskifterens frekvens, så vil oscillatorens højfrekvens blive benyttet som reference. Endvidere vil den automatiske, vedvarende tone på 22kHz blive sendt.

en: Continuous 22kHz tone
da: Kontinuerlig tone på 22kHz

en: A continuous tone at 22kHz can be sent on the cable. This normally selects the higher frequency band from a universal LNB.
da: En vedvarende tone på 22kHz kan sendes gennem kablet. Denne vælger som regel det højere frekvensbånd fra en universel lavstøjblok/LNB.

en: DiSEqC LNB number
da: DiSEqC LNB-tal

en: If the satellite receiver is connected to multiple low noise block-downconverters (LNB) through a DiSEqC 1.0 switch, the correct LNB can be selected (1 to 4). If there is no switch, this parameter should be 0.
da: Hvis satellitmodtageren er tilsluttet til flere lavstøjblokke til nedkonvertering (LNB) gennem en DiSEqC 1.0-omskifter, så kan den rette LNB vælges (1 til 4). Hvis der ikke er en omskifter, så bør denne parameter være 0.

en: Unspecified
da: Ikke angivet

en: Uncommitted DiSEqC LNB number
da: Ubundet DiSEqC LNB-tal

en: If the satellite receiver is connected to multiple low noise block-downconverters (LNB) through a cascade formed from DiSEqC 1.1 uncommitted switch and DiSEqC 1.0 committed switch, the correct uncommitted LNB can be selected (1 to 4). If there is no uncommitted switch, this parameter should be 0.
da: Hvis satellitmodtageren er tilsluttet til flere lavstøjblokke til nedkonvertering (LNB) gennem en kaskade formet ud fra en uforpligtiget DiSEqC 1.1-omskifter og en forpligtiget DiSeqC 1.0-omskifter, så kan den rette, uforpligtigede LNB vælges (1 til 4). Hvis der ikke er en uforpligtiget omskifter, så bør denne parameter være 0.

en: Network identifier
da: Netværksidentifikation

en: Satellite azimuth
da: Azimut for satellit

en: Satellite azimuth in tenths of degree
da: Azimutalvinkel til satellit i tiendedele af en grad

en: Satellite elevation
da: Højde for satellit

en: Satellite elevation in tenths of degree
da: Højde for satellitten i en tiendedele af en grad

en: Satellite longitude
da: Satellit længdegrad

en: Satellite longitude in tenths of degree. West is negative.
da: Længdegrad for satellit i tiendedele grader. Vest er negativ.

en: Satellite range code
da: Intervalkoden for satellitten

en: Satellite range code as defined by manufacturer e.g. DISEqC switch code
da: Satellitintervalkode (Satellite Range Code) som defineret af producenten, f.eks. DISEqC-switchkode

en: Major channel
da: Hovedkanal

en: ATSC minor channel
da: ATSC-underkanal

en: Physical channel
da: Fysisk kanal

en: Digital Television and Radio
da: Digital TV og radio

en: Terrestrial reception parameters
da: Parametre for jordbaseret modtagelse

en: DVB-T reception parameters
da: Parametre for modtagelse af DVB-T

en: ISDB-T reception parameters
da: Parametre for modtagelse af ISDB-T

en: Cable and satellite reception parameters
da: Parametre for kabel- og satellitmodtagelse

en: DVB-S2 parameters
da: Parametre for DVB-S2

en: ISDB-S parameters
da: Parametre for ISDB-S

en: Satellite equipment control
da: Kontrol til satellitudstyr

en: ATSC reception parameters
da: Parametre for ATSC-modtagelse

en: Digital broadcasting
da: Digital transmittering

en: The selected digital tuner does not support the specified parameters.
    Please check the preferences.
da: Den valgte digitale tuner understøtter ikke de angivne parametre.
    Tjek venligst præferencerne.

en: Digital Video (Firewire/ieee1394) input
da: Digitalt videoinput (Firewire/ieee1394)

en: Probe DVB card for capabilities
da: Sondere DVB-kort for formåenheder

en: Some DVB cards do not like to be probed for their capabilities, you can disable this feature if you experience some trouble.
da: Nogle DVB-kort kan ikke lide at blive sonderet for deres formåenheder. Du kan deaktivere denne funktion hvis du oplever problemer.

en: Satellite scanning config
da: Konfiguration af sattellitskanning

en: Filename of config file in share/dvb/dvb-s.
da: Filnavn for konfigurationsfil i share/dvb/dvb-s.

en: Scan tuning list
da: Skan justeringsliste

en: Filename containing initial scan tuning data.
da: Filnavn med justeringsdata for initialskan

en: Use NIT for scanning services
da: Anvend NIT til skan-tjenester

en: DVB input with v4l2 support
da: DVB-input med v4l2-understøttelse

en: %.1f MHz (%d services)
    ~%s remaining
da: %.1f MHz (%d tjenester)
    ~%s restere

en: Scanning DVB
da: Skanner DVB

en: DVD angle
da: DVD-vinkel

en: Default DVD angle.
da: Standard DVD-vinkel.

en: Start directly in menu
da: Start direkte i menu

en: Start the DVD directly in the main menu. This will try to skip all the useless warning introductions.
da: Start DVD'en direkte i hovedmenuen. Dette vil forsøge at undgå advarselsintroduktioner.

en: DVD with menus
da: DVD med menuer

en: DVDnav Input
da: DVDnav-input

en: Playback failure
da: Afspilningen mislykkedes

en: VLC cannot set the DVD's title. It possibly cannot decrypt the entire disc.
da: VLC kan ikke finde DVD'ens titel. VLC kan måske ikke dekryptere hele disken.

en: DVD without menus
da: DVD uden menuer

en: DVDRead Input (no menu support)
da: DVDRead-input (ingen menuunderstøttelse)

en: DVDRead could not open the disc "%s".
da: DVDRead kunne ikke åbne disken "%s".

en: Cannot play a non-UDF mastered DVD.
da: Kan ikke afspille en ikke-UDF mastered DVD.

en: DVDRead could not read block %d.
da: DVDRead kunne ikke læse blok %d.

en: DVDRead could not read %d/%d blocks at 0x%02x.
da: DVDRead kunne ikke læse %d/%d blokke på 0x%02x.

en: File input
da: Fil-input

en: File
da: Fil

en: Directory
da: Mappe

en: List special files
da: List specialfiler

en: Include devices and pipes when listing directories
da: Inkludér enheder og pipes ved visning af mapper

en: Username
da: Brugernavn

en: Username that will be used for the connection, if no username is set in the URL.
da: Brugernavn anvendt i forbindelsen, hvis intet brugernavn er angivet i URL'en.

en: Password
da: Adgangskode

en: Password that will be used for the connection, if no username or password are set in URL.
da: Kodeord, der anvendes til forbindelsen, hvis der ikke er angivet brugernavn eller kodeord i URL.

en: FTP account
da: FTP-konto

en: Account that will be used for the connection.
da: Brugerkontoen der skal bruges til forbindelsen.

en: FTP authentication
da: FTP-godkendelse

en: Please enter a valid login and password for the ftp connexion to %s
da: Tast et gyldtigt brugernavn og kodekord til ftp-forbindelsen til %s

en: FTP input
da: FTP-input

en: FTP upload output
da: FTP-uploadoutput

en: Network interaction failed
da: Netværksinteraktionen mislykkedes

en: VLC could not connect with the given server.
da: VLC kunne ikke forbinde til den angivne server.

en: VLC's connection to the given server was rejected.
da: VLC's forbindelse til den angivne server blev afvist.

en: Your account was rejected.
da: Din brugerkonto blev afvist.

en: Auto re-connect
da: Automatisk genoprettelse af forbindelsen

en: Automatically try to reconnect to the stream in case of a sudden disconnect.
da: Forsøg automatisk at genoprette forbindelsen til streamet, hvis der pludseligt sker en afbrydelse.

en: HTTP input
da: HTTP-input

en: HTTP authentication
da: HTTP-godkendelse

en: Please enter a valid login name and a password for realm %s.
da: Indtast et gyldigt brugernavn samt adgangskode for området %s.

en: HTTPS input
da: HTTPS-input

en: Continuous stream
da: Kontinuerlig stream

en: Keep reading a resource that keeps being updated.
da: Fortsæt med at læse en ressource, der hele tiden opdateres.

en: Cookies forwarding
da: Cookievideresendelse

en: Forward cookies across HTTP redirections.
da: Videresend cookies over HTTP omadresseringer.

en: Referrer
da: Henviser

en: Provide the referral URL, i.e. HTTP "Referer" (sic).
da: Lever en henvisnings-URL. Det vil sige HTTP "Henviser" (sic).

en: Override the name and version of the application as provided to the HTTP server, i.e. the HTTP "User-Agent". Name and version must be separated by a forward slash, e.g. "FooBar/1.2.3".
da: Tilsidesætter applikations-navn og -version som leveret til HTTP serveren. F.eks. HTTP "User-Agent". Navn og version skal være adskilt af en skråstreg. F.eks. "FooBar/1.2.3".

en: Set the ID of the elementary stream
da: Angiv ID på encoder output

en: Group
da: Gruppe

en: Set the group of the elementary stream
da: Vælg encoder output-gruppe

en: Category
da: Kategori

en: Set the category of the elementary stream
da: Sæt kategorien på et encoder output

en: Unknown
da: Ukendt

en: Set the codec of the elementary stream
da: Vælg codec for encoder output

en: Language of the elementary stream as described by ISO639
da: Sprog for encoder output som beskrevet i ISO639

en: Sample rate of an audio elementary stream
da: Samplingshastighed for lyd encoder output

en: Channels count
da: Antal kanaler

en: Channels count of an audio elementary stream
da: Antal kanaler på et lyd encoder output

en: Width
da: Bredde

en: Width of video or subtitle elementary streams
da: Bredde på video- eller undertekst encoder output

en: Height
da: Højde

en: Height of video or subtitle elementary streams
da: Højde på video- eller undertekst encoder output

en: Display aspect ratio
da: Vis billedformat

en: Display aspect ratio of a video elementary stream
da: Vis billedformat for video encoder output

en: Frame rate of a video elementary stream
da: Billedfrekvens for et video encoder output

en: Callback cookie string
da: Tilbagekald cookie-streng

en: Text identifier for the callback functions
da: Tekstidentifikation for callback-funktionerne

en: Callback data
da: Data til callback

en: Data for the get and release functions
da: Data til get- og release-funktionerne

en: Get function
da: Get-funktion

en: Address of the get callback function
da: Adressen på get-callbackfunktionen

en: Release function
da: Release-funktion

en: Address of the release callback function
da: Adressen på release-callbackfunktionen

en: Size
da: Størrelse

en: Size of stream in bytes
da: Størrelse på stream i byte

en: Memory input
da: Hukommelsesinput

en: Memory stream
da: Hukommelseskilde

en: In-memory stream input
da: Streaminput i hukommelsen

en: Pace
da: Takt

en: Read the audio stream at VLC pace rather than Jack pace.
da: Læs lyd-stream i VLCs takt i stedet for jack-stikkets takt.

en: Auto connection
da: Automatisk forbindelse

en: Automatically connect VLC input ports to available output ports.
da: Forbind automatisk VLC's inputporte til tilgængelige outputporte.

en: JACK audio input
da: JACK-lydinput

en: JACK Input
da: JACK-input

en: Allows you to set the desired link of the board for the capture (starting at 0).
da: Giver dig mulighed for at angive det ønskede link til optagekortet (starter fra 0).

en: Video ID
da: Video-ID

en: Allows you to set the ES ID of the video.
da: Giver dig mulighed for at angive ES-ID'et for videoen.

en: Allows you to force the aspect ratio of the video.
da: Lader dig gennemtvinge videoens billedformat.

en: Audio configuration
da: Lydopsætning

en: Allows you to set audio configuration (id=group,pair:id=group,pair...).
da: Giver dig mulighed for at angive lydopsætning (id=gruppe,par:id=gruppe,par...).

en: HD-SDI Input
da: HD-SDI-input

en: Teletext configuration
da: Tekst-TV opsætning

en: Allows you to set Teletext configuration (id=line1-lineN with both fields).
da: Giver dig mulighed for at indstille tekst-TV opsætning (id=linje1-linjeN med begge fields).

en: Teletext language
da: Sprog for tekst-TV

en: Allows you to set Teletext language (page=lang/type,...).
da: Giver dig mulighed for at vælge tekst-TV sprog (side=sprog/type,...).

en: SDI Input
da: SDI-input

en: SDI Demux
da: SDI-demux

en: Kasenna RTSP dialect
da: Kasenna-dialekt af RTSP

en: Kasenna servers use an old and nonstandard dialect of RTSP. With this parameter VLC will try this dialect, but then it cannot connect to normal RTSP servers.
da: Kasenna-servere bruger en gammel dialekt af RTSP, som ikke følger standarden. Med denne parameter vil VLC prøve denne dialekt, men kan ikke forbinde til normale RTSP-servere.

en: WMServer RTSP dialect
da: WMServer RTSP-dialekt

en: WMServer uses a nonstandard dialect of RTSP. Selecting this parameter will tell VLC to assume some options contrary to RFC 2326 guidelines.
da: WMServer bruger en dialekt af RTSP, som ikke følger standarden. Denne parameter vil få VLC til gøre visse antagelser, som strider mod retningslinjerne i RFC 2326.

en: Sets the username for the connection, if no username or password are set in the url.
da: Angiver brugernavnet tilforbindelsen, der ikke brugernavn eller adgangskode ikke er givet i adressen.

en: Sets the password for the connection, if no username or password are set in the url.
da: Angiver adgangskoden for forbindelsen, hvis der ikke er sat brugernavn eller adgangskode i url.

en: RTSP frame buffer size
da: Størrelse på RTSP-billedbuffer

en: RTSP start frame buffer size of the video track, can be increased in case of broken pictures due to too small buffer.
da: Størrelsen på RTSP-start-billedbufferen for videosporet. Kan øges hvis du oplever ødelagte billeder pga. for lille buffer.

en: RTP/RTSP/SDP demuxer (using Live555)
da: RTP/RTSP/SDP demuxer (ved brug af Live555)

en: RTSP/RTP access and demux
da: RTSP/RTP-adgang og demux

en: Use RTP over RTSP (TCP)
da: Brug RTP over RTSP (TCP)

en: Client port
da: Klientport

en: Port to use for the RTP source of the session
da: Port der skal bruges til RTP-kilden for sessionen

en: Force multicast RTP via RTSP
da: Gennemtving multicast-RTP via RTSP

en: Tunnel RTSP and RTP over HTTP
da: Tunnelér RTSP og RTP over HTTP

en: HTTP tunnel port
da: HTTP-tunnelport

en: Port to use for tunneling the RTSP/RTP over HTTP.
da: Port der skal bruges til at tunnelere RTSP/RTP over HTTP.

en: RTSP authentication
da: RTSP-godkendelse

en: Please enter a valid login name and a password.
da: Indtast venligst et gyldigt brugernavn og en adgangskode.

en: RTSP connection failed
da: RTSP-forbindelsen mislykkedes

en: Access to the stream is denied by the server configuration.
da: Adgang til streamet blev nægtet af serveropsætningen.

en: Force selection of all streams
da: Gennemtving alle streams til at være valgt

en: MMS streams can contain several elementary streams, with different bitrates. You can choose to select all of them.
da: MMS-streams kan indeholde adskillige encoder output med forskellige bithastigheder. Du kan udvælge alle.

en: Maximum bitrate
da: Højeste bithastighed

en: Select the stream with the maximum bitrate under that limit.
da: Vælg streamet med den højeste bithastighed under begrænsningen.

en: Amount of time (in ms) to wait before aborting network reception of data. Note that there will be 10 retries before completely giving up.
da: Tiden i ms der ventes før modtagelse af data over netværket opgives. Bemærk at der vil blive forsøgt 10 gange, før der opgives helt.

en: Microsoft Media Server (MMS) input
da: Microsoft Media Server-input (MMS)

en: MTP input
da: MTP-input

en: File reading failed
da: Kunne ikke læse fil

en: VLC could not read the file: %s
da: VLC kunne ikke læse filen: %s

en: Set NFS uid/guid automatically
da: Sæt NFS uid/guid automatisk

en: If uid/gid are not specified in the url, VLC will automatically set a uid/gid.
da: Hviis uid/gid ikke er angivet i url'en, vil VLC automatisk sætte en uid/gid.

en: NFS input
da: NFS-input

en: NFS operation failed
da: NFS operation slog fejl

en: Capture the audio stream in stereo.
da: Optag lyden i stereo.

en: Samplerate
da: Samplinghastighed

en: Samplerate of the captured audio stream, in Hz (eg: 11025, 22050, 44100, 48000)
da: Samplinghastighed for det indspillende lyd-stream i Hz (f.eks.: 11025, 22050, 44100, 48000)

en: OSS input
da: OSS-input

en: Pass pulse:// to open the default PulseAudio source, or pulse://SOURCE to open a specific source named SOURCE.
da: Send pulse:// for at åbne PulseAudio-standardkilden, eller pulse://KILDE for at åbne en specifik kilde med navnet KILDE.

en: PulseAudio input
da: PulseAudio-indput

en: Encrypted connexion
da: Krypteret forbindelse

en: Acquisition rate (in fps)
da: Tilegnelseshastighed (i fps)

en: RDP Remote Desktop
da: RDP Fjernskrivebord

en: Range
da: Område

en: Bitmask
da: Bitmaske

en: RIST maximum packet size (bytes)
da: RIST maksimal pakkestørrelse (bytes)

en: RIST demux/decode maximum jitter (default is 5ms)
da: RIST demux/dekod maksimalt rysteri (default is 5ms)

en: This controls the maximum jitter that will be passed to the demux/decode chain. The lower the value, the more CPU cycles the algorithm will consume
da: Kontrollerer maksimalt rysteri der gives videre til demux/dekod-kæden. Jo lavere værdi des flere CPU-cycler vil algoritmen forbruge.

en: RIST latency (ms)
da: RIST forsinkelse (ms)

en: RIST nack retry interval (ms)
da: RIST nack forsøgsinterval (ms)

en: RIST reorder buffer (ms)
da: RIST ændringsbuffer (ms)

en: RIST maximum retry count
da: RIST maksimalt forsøgsantal

en: RIST nack type, 0 = range, 1 = bitmask. Default is range
da: RIST nack type, 0 = område, 1 = bitmaske. Standard er område

en: Disable NACK output packets
da: Deaktivér NACK outputpakker

en: Use this to disable packet recovery
da: Bruges til at deaktivere pakkegendannelse

en: Do not check for a valid rtcp message from the encoder
da: Undlad check for gyldig rtcp meddelelse fra koderen

en: Send nack messages even when we have not confirmed that the encoder is on our local network.
da: Send nack meddelelser også når vi ikke har bekræftet, at koderen er på vores lokale netværk.

en: RTCP (local) port
da: RTCP-port (lokal)

en: RTCP packets will be received on this transport protocol port. If zero, multiplexed RTP/RTCP is used.
da: Den port som RTCP-pakker skal modtages på. Hvis 0, bruges multipleks-RTP/RTCP.

en: SRTP key (hexadecimal)
da: SRTP-nøgle (heksadecimal)

en: RTP packets will be authenticated and deciphered with this Secure RTP master shared secret key. This must be a 32-character-long hexadecimal string.
da: RTP-pakker vil blive sikkerhedsgodkendt og decifreret med denne delte, hemmelige Secure RTP-hovednøgle. Denne skal være en hexadecial streng på 32 tegn.

en: SRTP salt (hexadecimal)
da: SRTP-salt (heksadecimal)

en: Secure RTP requires a (non-secret) master salt value. This must be a 28-character-long hexadecimal string.
da: Secure RTP kræver en (ikke-hemmelig) overordnet start-værdi. Startværdien skal være en heksadecimal streng på 28 tegn.

en: Maximum RTP sources
da: Højeste antal RTP-kilder

en: How many distinct active RTP sources are allowed at a time.
da: Hvor mange forskellige aktive RTP-kilder, der tillades på samme tid.

en: RTP source timeout (sec)
da: RTP-kilde timeout (sek)

en: How long to wait for any packet before a source is expired.
da: Hvor lang tid der skal ventes på en pakke, før en kilde er udløbet.

en: Maximum RTP sequence number dropout
da: Højeste antal udfald for RTP-sekvensnumre

en: RTP packets will be discarded if they are too much ahead (i.e. in the future) by this many packets from the last received packet.
da: RTP-pakker bliver smidt ud hvis de er for langt forude (dvs. i fremtiden) ud fra den sidste modtagne pakke, målt i antal pakker forude.

en: Maximum RTP sequence number misordering
da: Maksimal uorden af RTP-sekvensnumre

en: RTP packets will be discarded if they are too far behind (i.e. in the past) by this many packets from the last received packet.
da: RTP-pakker bliver smidt ud, hvis de er for langt bagud (dvs. i fortiden) ud fra den sidst modtagne pakke, målt i antal pakker.

en: RTP payload format assumed for dynamic payloads
da: RTP payload format antages til dynamiske payloads

en: This payload format will be assumed for dynamic payload types (between 96 and 127) if it can't be determined otherwise with out-of-band mappings (SDP)
da: Payload-formatet forventes til dynamiske payload-typer (mellem 96 og 127) hvis det kan fastslås, eller med out-of-band mappings (SDP)

en: Real-Time Protocol (RTP) input
da: Realtidsprotokolinput (RTP)

en: SDP required
da: SDP krævet

en: A description in SDP format is required to receive the RTP stream. Note that rtp:// URIs cannot work with dynamic RTP payload format (%<PRIu8>).
da: Der kræves en beskrivelse i SDP-format for at modtage RTP-streamet. Bemærk at rtp:// URI'er ikke kan virke med dynamisk RTP payload format (%<PRIu8>).

en: Connection failed
da: Forbindelsen mislykkedes

en: VLC could not connect to "%s:%d".
da: VLC kunne ikke oprette forbindelse til "%s:%d".

en: Session failed
da: Sessionen mislykkedes

en: The requested RTSP session could not be established.
da: Den anmodede RTSP-session kunne ikke oprettes.

en: Receive buffer
da: Modtagerbuffer

en: UDP receive buffer size (bytes)
da: Størrelse på UDP-modtagerbuffer (byte)

en: Request multicast stream
da: Anmod om multicast-stream

en: Request server to send stream as multicast
da: Anmod serveren om at sende stream som multicast

en: Host
da: Vært

en: SAT>IP Receiver Plugin
da: SAT>IP modtagerplugin

en: Desired frame rate for the capture.
da: Ønsket billedfrekvens for optagelsen.

en: Capture fragment size
da: Delstørrelsen på optagelsen

en: Optimize the capture by fragmenting the screen in chunks of predefined height (16 might be a good value, and 0 means disabled).
da: Optimer optagelsen ved at dele skærmen op i dele med foruddefineret højde (16 er en god værdi, og 0 betyder deaktiveret).

en: Region top row
da: Regionens øverste række

en: Ordinate of the capture region in pixels.
da: Andenakse for optagelsesområdet i pixels.

en: Region left column
da: Regionens venstre kolonne

en: Abscissa of the capture region in pixels.
da: Abscissa af optageområdet i pixels.

en: Capture region width
da: Bredde af optagelsesregion

en: Capture region height
da: Højde af optagelsesregion

en: Follow the mouse
da: Følg musen

en: Follow the mouse when capturing a subscreen.
da: Følg musen når en underskærm optages.

en: Mouse pointer image
da: Musemarkørens ikon

en: If specified, will use the image to draw the mouse pointer on the capture.
da: Hvis angivet, vil det angivne billede blive brugt til at tegne musen under optagelse.

en: Display ID
da: Skærm-ID

en: Display ID. If not specified, main display ID is used.
da: Display ID. Hvis uspecificeret vil hoveddisplay ID blive brugt.

en: Screen index
da: Skærmindeks

en: Index of screen (1, 2, 3, ...). Alternative to Display ID.
da: Indeks for skærm (1, 2, 3, ...). Et alternativ til Skærm-ID.

en: Screen Input
da: Skærminput

en: Screen
da: Skærm

en: How many times the screen content should be refreshed per second.
da: Hvor mange gange skærmindholdet skal genopfriskes pr. sekund.

en: Pixel width of the capture region, or 0 for full width
da: Pixelbredde på optageregionen, eller 0 for fuld bredde

en: Pixel height of the capture region, or 0 for full height
da: Pixelhøjde på optagelsesregionen, eller 0 for en fuld højde

en: Screen capture (with X11/XCB)
da: Skærmoptagelse (med X11/XCB)

en: Session Description Protocol
da: Protokol til beskrivelse af session

en: SFTP port
da: SFTP-port

en: SFTP port number to use on the server
da: SFTP-portnummer, der skal bruges på serveren

en: SFTP input
da: SFTP-input

en: SFTP authentication
da: SFTP-godkendelse

en: Please enter a valid login and password for the sftp connexion to %s
da: Indtast venligst gyldigt brugernavn og adgangskode for sftp-forbindelse til %s

en: Frame buffer depth
da: Billedbufferens dybde

en: Pixel depth of the frame buffer, or zero for XWD file
da: Pixeldybde på billedbufferen, eller nul for XWD-fil

en: Frame buffer width
da: Billedbufferens bredde

en: Pixel width of the frame buffer (ignored for XWD file)
da: Pixelbredde på billedbuffer (ignoreres ved XWD-fil)

en: Frame buffer height
da: Billedbufferens højde

en: Pixel height of the frame buffer (ignored for XWD file)
da: Pixelhøjde på billedbufferen (ignoreres ved XWD-fil)

en: Frame buffer segment ID
da: Billedbufferens segment ID

en: System V shared memory segment ID of the frame buffer (this is ignored if --shm-file is specified).
da: Segment-ID fra den delte hukommelse i System V af billedbufferen (dette ignoreres hvis --shm-file er angivet).

en: Frame buffer file
da: Billedbufferens fil

en: Path of the memory mapped file of the frame buffer
da: Sti til den hukommelseskortlagte fil for billedbufferen

en: XWD file (autodetect)
da: XWD-fil (automatisk registrering)

en: 8 bits
da: 8-bit

en: 15 bits
da: 15-bit

en: 16 bits
da: 16-bit

en: 24 bits
da: 24-bit

en: 32 bits
da: 32-bit

en: Framebuffer input
da: Billedbufferens input

en: Shared memory framebuffer
da: Delt hukommelse for billedbuffer

en: Samba (Windows network shares) input
da: Samba-input (Windows-netværksdelinger)

en: SMB input
da: SMB-input

en: SMB domain
da: SMB-domæne

en: Domain/Workgroup that will be used for the connection.
da: Domæne/arbejdsgruppe, der skal bruges til forbindelsen.

en: SMB authentication required
da: SMB autentifikation krævet

en: The computer (%s) you are trying to connect to requires authentication.
    Please provide a username (ideally a domain name using the format DOMAIN;username) and a password.
da: Computeren (%s) du forsøger at forbinde til forudsætter autentifikation.
    Skriv venligst et brugernavn (ideelt et domænnenavn af formatet DOMÆNE;brugernavn) og et kodeord.

en: SRT input
da: SRT-input

en: Return poll wait after timeout milliseconds (-1 = infinite)
da: Returnér ventesvar efter timeout millisekunder (-1=uendelig)

en: SRT latency (ms)
da: SRT forsinkelse (ms)

en: Password for stream encryption
da: Adgangskode til streamkryptering

en: 16 bytes
da: 16 byte

en: 24 bytes
da: 24 byte

en: 32 bytes
da: 32 byte

en: TCP input
da: TCP-input

en: Time code
da: Klokkeslætskode

en: Time code subpicture elementary stream generator
da: Klokkeslætskode underbillede encoder output generator

en: UDP Source timeout (sec)
da: UDP kilde timeout (sek)

en: UDP input
da: UDP-input

en: Reset defaults
da: Nulstil standardindstillingerne

en: Video capture device
da: Enhed til videooptagelse

en: Video capture device node.
da: Enhedsnode til videooptagelse.

en: VBI capture device
da: Enhed til VBI-optagelse

en: The device node where VBI data can be read (for closed captions).
da: Enhedsnode, hvor VBI-data kan læses (for lukkede billedtekster).

en: Video standard (Default, SECAM, PAL, or NTSC).
da: Standardvideo (Standard, SECAM, PAL eller NTSC).

en: Force the Video4Linux2 video device to use a specific chroma format (eg. I420 or I422 for raw images, MJPG for M-JPEG compressed input). Complete list: GREY, I240, RV16, RV15, RV24, RV32, YUY2, YUYV, UYVY, I41N, I422, I420, I411, I410, MJPG
da: Tving Video4Linux2 videoenheden til at bruge et specifikt kromaformat (f.eks. I420 or I422 for raw billeder, MJPG for M-JPEG komprimeret input). Komplet liste: GREY, I240, RV16, RV15, RV24, RV32, YUY2, YUYV, UYVY, I41N, I422, I420, I411, I410, MJPG

en: Input of the card to use (see debug).
da: Inputtet på kortet der skal bruges (se debug).

en: Audio input
da: Lydinput

en: Audio input of the card to use (see debug).
da: Lydindgangen på kortet der skal bruges (se debug).

en: The specified pixel resolution is forced (if both width and height are strictly positive).
da: Den angivne pixel-opløsning gennemtvinges (hvis både bredde og højde er entydigt positive).

en: Maximum frame rate to use (0 = no limits).
da: Højeste anvendte billedfrekvens (0 = ubegrænset).

en: Radio device
da: Radioenhed

en: Radio tuner device node.
da: Enhedsnode for radiotuner.

en: Frequency
da: Frekvens

en: Tuner frequency in Hz or kHz (see debug output).
da: Tunerfrekvens i Hz eller kHz (se debugoutput)

en: Audio mode
da: Lydtilstand

en: Tuner audio mono/stereo and track selection.
da: Tunerens mono-/stereotilstand samt valg af spor.

en: Reset controls
da: Nulstil betjeningselementer

en: Reset controls to defaults.
da: Nulstil betjeningselementer til standardindstillingerne.

en: Brightness
da: Lysstyrke

en: Picture brightness or black level.
da: Lysstyrke på billede eller niveau for sort.

en: Automatic brightness
da: Automatisk lysstyrke

en: Automatically adjust the picture brightness.
da: Automatisk justering af billedets lysstyrke.

en: Contrast
da: Kontrast

en: Picture contrast or luma gain.
da: Billedkontrast eller forøgelse af lysstyrke.

en: Saturation
da: Mætning

en: Picture saturation or chroma gain.
da: Billedmætning eller farveforøgelse.

en: Hue
da: Farvetone

en: Hue or color balance.
da: Farvetone eller farvebalance.

en: Automatic hue
da: Automatisk farvetone

en: Automatically adjust the picture hue.
da: Tilpas automatisk billedets farvetone.

en: White balance temperature (K)
da: Temperatur for hvidbalance (K)

en: White balance temperature as a color temperation in Kelvin (2800 is minimum incandescence, 6500 is maximum daylight).
da: Temperaturen for hvidbalance som en farvetemperatur i kelvin (2800 er den minimale glød af hvid, 6500 er maksimum for dagslys).

en: Automatic white balance
da: Automatisk hvidbalance

en: Automatically adjust the picture white balance.
da: Automatisk justering af billedets hvidbalance.

en: Red balance
da: Rødbalance

en: Red chroma balance.
da: Balance for rødkroma.

en: Blue balance
da: Blåbalance

en: Blue chroma balance.
da: Balance for blåkroma.

en: Gamma adjust.
da: Tilpasning af gamma.

en: Automatic gain
da: Automatisk forstærkning

en: Automatically set the video gain.
da: Indstil videoforstærkningen automatisk.

en: Gain
da: Forstærkning

en: Picture gain.
da: Billedforstærkning.

en: Sharpness
da: Skarphed

en: Sharpness filter adjust.
da: Tilpas skarphedsfilter.

en: Chroma gain
da: Kromaforstærkning

en: Chroma gain control.
da: Kontrol af kromaforstærkning.

en: Automatic chroma gain
da: Automatisk kromaforstærkning

en: Automatically control the chroma gain.
da: Automatisk kontrol af kromaforstærkningen.

en: Power line frequency
da: Frekvens for strømkabel

en: Power line frequency anti-flicker filter.
da: Anti-flimmer-filter for strømkablets frekvens.

en: Backlight compensation
da: Baggrundslys-kompensation

en: Band-stop filter
da: Båndstop-filter

en: Cut a light band induced by fluorescent lighting (unit undocumented).
da: Klip et lysområde skabt af lysstofrør (ikke dokumenteret enhed).

en: Horizontal flip
da: Vend vandret

en: Flip the picture horizontally.
da: Vend billedet vandret.

en: Vertical flip
da: Vend lodret

en: Flip the picture vertically.
da: Vend billedet lodret.

en: Rotate (degrees)
da: Drej (grader)

en: Picture rotation angle (in degrees).
da: Vinkel for billedrotation (i grader).

en: Color killer
da: Farvedræber

en: Enable the color killer, i.e. switch to black & white picture whenever the signal is weak.
da: Aktivér farvefjerner, dvs. skift altid til sort og hvid-billede når signalet er svagt.

en: Color effect
da: Farveeffekt

en: Select a color effect.
da: Vælg en farveeffekt.

en: Black & white
da: Sort og hvid

en: Negative
da: Negativ

en: Emboss
da: Relief

en: Sketch
da: Skitse

en: Sky blue
da: Himmelblå

en: Grass green
da: Græsgrøn

en: Skin whiten
da: Gør skin lysere

en: Vivid
da: Livlig

en: Audio volume
da: Lydstyrke

en: Volume of the audio input.
da: Lydstyrke for indgående lyd.

en: Audio balance
da: Lydbalance

en: Balance of the audio input.
da: Balance for indgående lyd.

en: Bass level
da: Bass-niveau

en: Bass adjustment of the audio input.
da: Basjustering af indgående lyd.

en: Treble level
da: Diskantniveau

en: Treble adjustment of the audio input.
da: Diskantjustering af lydinputtet.

en: Mute the audio.
da: Gør lydløs.

en: Loudness mode
da: Tilstand for lydintensitet

en: Loudness mode a.k.a. bass boost.
da: Tilstand for lydintensitet også kendt som bass-boost.

en: v4l2 driver controls
da: v4l2-driverstyring

en: Set the v4l2 driver controls to the values specified using a comma separated list optionally encapsulated by curly braces (e.g.: {video_bitrate=6000000,audio_crc=0,stream_type=3} ). To list available controls, increase verbosity (-vv) or use the v4l2-ctl application.
da: Sæt v4l2 driver kontrollerne til værdierne angivet med en kommasepareret liste valgfrit omsluttet af krøllede paranteser (f.eks.: {video_bitrate=6000000,audio_crc=0,stream_type=3} ). For at få en liste over tilgængelige kontroller, øg detaljeringen (-vv) eller brug v4l2-ctl applikationen.

en: All
da: Alle

en: Multichannel television sound (MTS)
da: TV-lyd med flere kanaler (MTS)

en: 525 lines / 60 Hz
da: 525 linjer / 60 Hz

en: 625 lines / 50 Hz
da: 625 linjer / 50 Hz

en: NTSC M South Korea
da: NTSC M Sydkorea

en: Primary language
da: Primært sprog

en: Secondary language or program
da: Sekundært sprog eller program

en: Dual mono
da: Dobbelt mono

en: Video4Linux input
da: Video4Linux-input

en: Video input
da: Videoinput

en: Controls
da: Styringer

en: Video capture controls (if supported by the device)
da: Betjeningselementer for videooptagelse (hvis de understøttes af enheden)

en: Video4Linux compressed A/V input
da: Video4Linux-komprimeret A/V-input

en: Video4Linux radio tuner
da: Radiotuner for Video4Linux

en: VCD input
da: VCD-input

en: [vcd:][device][#[title][,[chapter]]]
da: [vcd:][enhed][#[titel][,[kapitel]]]

en: Support for VDR recordings (http://www.tvdr.de/).
da: Understøttelse af VDR-optagelser (http://www.tvdr.de/).

en: Chapter offset in ms
da: Kapitelforskyning i ms

en: Move all chapters. This value should be set in milliseconds.
da: Flyt alle kapitler. Denne værdi bør angives i millisekunder.

en: Default frame rate for chapter import.
da: Standard billedfrekvens til kapitelimportering.

en: VDR recordings
da: VDR-optagelser

en: VLC could not read the file (%s).
da: VLC kunne ikke læse filen (%s).

en: VLC could not open the file "%s" (%s).
da: VLC kunne ikke åbne filen "%s" (%s).

en: VDR Cut Marks
da: VDR-skæremærker

en: X.509 Certificate Authority
da: X.509-certifikatmyndighed

en: Certificate of the Authority to verify server's against
da: Certifikatet for myndigheden som serverens verificeres mod

en: X.509 Certificate Revocation List
da: Liste med tilbagekaldelser af X.509-certifikater

en: List of revoked servers certificates
da: Liste med tilbagekaldte servercertifikater

en: X.509 Client certificate
da: X.509-klientcertifikat

en: Certificate for client authentication
da: Certifikat til klient-autentifikation

en: X.509 Client private key
da: Privat nøgle for X.509-klient

en: Private key for authentication by certificate
da: Privat nøgle til autentifikation via certifikat.

en: RGB chroma (RV32, RV24, RV16, RGB2)
da: RGB-kroma (RV32, RV24, RV16, RGB2)

en: Compression level
da: Niveau for komprimering

en: Transfer compression level from 0 (none) to 9 (max)
da: Flyt niveau for komprimering fra 0 (ingen) til 9 (maks.)

en: Image quality
da: Billedkvalitet

en: Image quality 1 to 9 (max)
da: Billedkvalitet 1 til 9 (maks.)

en: VNC client access
da: VNC-klientadgang

en: Loopback mode
da: Loopback-tilstand

en: Record an audio rendering endpoint.
da: Optag et lydrenderingsslutpunkt

en: Windows Audio Session API input
da: Windows lydsession API input

en: Dummy stream output
da: Dummy-stream-output

en: Keep existing file
da: Behold eksisterende fil

en: Overwrite
da: Overskriv

en: The output file already exists. If recording continues, the file will be overridden and its content will be lost.
da: Output-filen eksisterer allerede. Hvis optagelse fortsætter, vil filen blive overskrevet og dens indhold gå tabt.

en: Overwrite existing file
da: Overskriv eksisterende fil

en: If the file already exists, it will be overwritten.
da: Hvis filen allerede eksisterer, vil den blive overskrevet.

en: Append to file
da: Tilføj til fil

en: Append to file if it exists instead of replacing it.
da: Tilføjer til filen hvis den findes, i stedet for at overskrive den.

en: Format time and date
da: Formatér tid og dato

en: Perform ISO C time and date formatting on the file path
da: Udfør tids- og datoformattering i ISO C på filstien

en: Synchronous writing
da: Synkroniseret skrivning

en: Open the file with synchronous writing.
da: Åbn filen med synkroniseret skrivning.

en: File stream output
da: Fil-stream-output

en: Username that will be requested to access the stream.
da: Brugernavn der vil blive anmodet om at tilgå streamet.

en: Password that will be requested to access the stream.
da: Adgangskoden, der skal bruges for at få adgang til dette stream.

en: MIME returned by the server (autodetected if not specified).
da: MIME-type returneret af serveren (genkendes automatisk hvis ikke angivet).

en: Use the Metacube protocol. Needed for streaming to the Cubemap reflector.
da: Brug protokollen Metacube. Kræves for at sende stream til Cubemap-reflektoren.

en: HTTP stream output
da: HTTP-stream-output

en: Segment length
da: Segmentlængde

en: Length of TS stream segments
da: Længden på TS-streamsegmenter

en: Split segments anywhere
da: Opdel segmenter hvor som helst

en: Don't require a keyframe before splitting a segment. Needed for audio only.
da: Kræv ikke nøglebillede inden opsplitning af segment. Påkrævet for 'kun lyd'.

en: Number of segments
da: Antal segmenter

en: Number of segments to include in index
da: Antal af segmenter, der skal indgå i indeks

en: Allow cache
da: Tillad cache

en: Add EXT-X-ALLOW-CACHE:NO directive in playlist-file if this is disabled
da: Tilføj EXT-X-ALLOW-CACHE:NO direktiv i spilleliste-fil hvis dette er deaktiveret

en: Index file
da: Indeks-fil

en: Path to the index file to create
da: Sti til den indeks-fil, der skal oprettes

en: Full URL to put in index file
da: Komplet URL til placering i indeksfil

en: Full URL to put in index file. Use #'s to represent segment number
da: Komplet URL til placering i indeksfil. Brug #-tegn til repræsentation af segmentnummer

en: Delete segments
da: Slet segmenter

en: Delete segments when they are no longer needed
da: Slet segmenter som ikke længere er nødvendige

en: Use muxers rate control mechanism
da: Brug muxer hastighedsstyringsmekanisme

en: AES key URI to place in playlist
da: URI for AES-nøgle som skal placeres i spilleliste

en: AES key file
da: AES-nøglefil

en: File containing the 16 bytes encryption key
da: Fil indeholdende krypteringsnøglen på 16 byte

en: File where vlc reads key-uri and keyfile-location
da: Fil hvorfra vls læser nøgle-uri og placering af nøglefil

en: File is read when segment starts and is assumed to be in format: key-uri\nkey-file. File is read on the segment opening and values are used on that segment.
da: Fil læses, når segment starter, og antages at være i format: key-uri\nkey-fil. Filen læses ved åbning af segmentet, og værdier bruges på dette segment.

en: Use randomized IV for encryption
da: Brug randomiseret IV til kryptering

en: Generate IV instead using segment-number as IV
da: Generer initialiseringsvektor i stedet ved at bruge segmentnummer som IV

en: Number of first segment
da: Tal for første segment

en: The number of the first segment generated
da: Tallet på det første segment som blev genereret

en: RIST data output caching size (ms)
da: RIST data output cachestørrelse (ms)

en: Having this cache will guarantee that the packets going out are delivered at a spacing determined by the chain timestamps thus ensuring a near jitter free output. Be aware that this setting will also add to the overall latency of the stream.
da: Med denne cache er det garanteret, at udgående pakker leveres med en tidsmæssigt afstand bestemt af kædetidsstempler, hvorved sikres et næsten totalt jævnt output. Vær opmærksom på, at denne indstilling også øger den samlede forsinkelse af streamet.

en: RIST retry-buffer queue size (ms)
da: RIST forsøgsbuffer køstørrelse (ms)

en: This must match the buffer size (latency) configured on the server side. If you are not sure, leave the default of 0 which will set it the maximum value and will use about 100MB of RAM
da: Skal matche bufferstørrelsen (forsinkelse) konfigureret på serversiden. Hvis du er usikker, benyt standarværdien 0, der sætter den til den maskimale værdi, og vil anvende i omegnen af 100MB RAM.

en: SSRC used in RTP output (default is random, i.e. 0)
da: SSRC brugt i RTP output (standard er tilfældig, f.eks. 0)

en: Use this setting to specify a known SSRC for the RTP header. This is only useful if your receiver acts on it. When using VLC as receiver, it is not.
da: Brug denne indstilling til at specificere en kendt SSRC til RTP headeren. Kun nyttigt hvis din modtager agerer på det. Når VLC er modtageren, vil den ikke agere på det.

en: Stream name
da: Streamnavn

en: This Stream name will be sent to the receiver using the rist RTCP channel
da: Dette streamnavn vil blive sendt til modtageren ved hjælp af rist RTCP kanalen

en: RIST stream output
da: RIST kildeoutput

en: RIST target packet size (bytes)
da: RIST ønsket pakkestørrelse (bytes)

en: Name to give to this stream/channel on the shoutcast/icecast server.
da: Navnet på dette stream/kanal på shoutcast-/icecast-serveren.

en: Stream description
da: Streambeskrivelse

en: Description of the stream content or information about your channel.
da: En beskrivelse af streamets indhold eller information om din kanal.

en: You normally have to feed the shoutcast module with Ogg streams. It is also possible to stream MP3 instead, so you can forward MP3 streams to the shoutcast/icecast server.
da: Du skal normalt sende shoutcast-moduler med Ogg-streams. Det er også muligt at bruge MP3-streams i stedet for, så du kan udsende MP3-streams til shoutcast-/icecast-serveren.

en: Genre description
da: Beskrivelse af genre

en: Genre of the content.
da: Indholdets genre

en: URL description
da: URL-beskrivelse

en: URL with information about the stream or your channel.
da: URL med information om stremet eller din kanal.

en: Bitrate information of the transcoded stream.
da: Bithastighedsinformation for konverteret stream.

en: Samplerate information of the transcoded stream.
da: Samplinghastighedsinformation for konverteret stream.

en: Number of channels
da: Antal kanaler

en: Number of channels information of the transcoded stream.
da: Antal kanaler-information for konverteret stream.

en: Ogg Vorbis Quality
da: Ogg Vorbis-kvalitet

en: Ogg Vorbis Quality information of the transcoded stream.
da: Ogg Vorbis kvalitetsinformation for konverteret stream.

en: Stream public
da: Offentlig stream

en: Make the server publicly available on the 'Yellow Pages' (directory listing of streams) on the icecast/shoutcast website. Requires the bitrate information specified for shoutcast. Requires Ogg streaming for icecast.
da: Gør serveren offentligt tilgængelig på de 'Gule sider' (mappe over streams) på en icecast-/shoutcast-webside. Kræver, at bit-hastighedsoplysningen angives for shoutcast. Kræver Ogg-streamunderstøttelse for icecast.

en: IceCAST output
da: IceCAST-output

en: SRT stream output
da: SRT kildeoutput

en: Caching value (ms)
da: Cachingsværdi (ms)

en: Default caching value for outbound UDP streams. This value should be set in milliseconds.
da: Standard cachingsværdi for udgående UDP-streams. Denne værdi skal være i millisekunder.

en: Group packets
da: Gruppér pakker

en: Packets can be sent one by one at the right time or by groups. You can choose the number of packets that will be sent at a time. It helps reducing the scheduling load on heavily-loaded systems.
da: Pakker kan blive sendt en efter en på den rette tid, eller i grupper. Du kan vælge antallet af pakker der skal sendes ad gangen. Dette hjælper med at reducere belastningen på belastede systemer.

en: UDP stream output
da: UDP-stream-output

en: ARM NEON video chroma conversions
da: ARM NEON-videokromakonverteringer

en: ARM NEON audio volume
da: ARM NEON-lydstyrke

en: ARM NEON video chroma YUV->RGBA
da: ARM NEON-videokroma YUV->RGBA

en: Defines if BarGraph information should be sent
da: Angiver om BarGraph-information skal sendes

en: Defines if BarGraph information should be sent. 1 if the information should be sent, 0 otherwise (default 1).
da: Angiver om der skal sendes barGraph-information. 1 hvis informationen skal sendes, ellers 0 (standardværdi er 1).

en: Sends the barGraph information every n audio packets
da: Sender barGraph-information for hvert x antal lydpakker

en: Defines how often the barGraph information should be sent. Sends the barGraph information every n audio packets (default 4).
da: Angiver hvor ofte barGraph-informationerne skal sendes. Sender barGraph informationerne for hver n'te lydpakke (standardværdi er 4).

en: Defines if silence alarm information should be sent
da: Angiver om den lydløse alarm-information skal sendes

en: Defines if silence alarm information should be sent. 1 if the information should be sent, 0 otherwise (default 1).
da: Angiver om den lydløse alarm-information skal sendes. 1 hvis informationen skal sendes, ellers 0 (standard er 1).

en: Time window to use in ms
da: Tidsrammen der skal bruges, i ms

en: Time Window during when the audio level is measured in ms for silence detection. If the audio level is under the threshold during this time, an alarm is sent (default 5000).
da: Tidsvindue i millisekunder hvor lydniveauet måles ved bestemmelse af stilhed. Hvis lydniveauet er under grænsen i dette tidsrum, afgives en alarm (standardværdi 5000).

en: Minimum Audio level to raise the alarm
da: Det mindste lydniveau der aktiverer alarmen

en: Threshold to be attained to raise an alarm. If the audio level is under the threshold during this time, an alarm is sent (default 0.1).
da: Grænsen der skal opnås før alarmen går af. Hvis lydniveauet er under grænsen gennem denne tidsperiode, bliver der sendt en alarm (standard er 0.1).

en: Time between two alarm messages in ms
da: Tid mellem to alarmmeddelelser i ms

en: Time between two alarm messages in ms. This value is used to avoid alarm saturation (default 2000).
da: Tid mellem to alarmmeddelelser i ms. Denne værdi bliver brugt til at undgå at alarmer overlapper (standard er 2000).

en: Audio part of the BarGraph function
da: Lyddel af barGraph-funktionen

en: Audiobar Graph
da: Audiobar-graf

en: Simple decoder for Dolby Surround encoded streams
da: Simpel dekoder til Dolby Surround-kodede-streams

en: Dolby Surround decoder
da: Dolby Surround dekoder

en: This effect gives you the feeling that you are standing in a room with a complete 7.1 speaker set when using only a headphone, providing a more realistic sound experience. It should also be more comfortable and less tiring when listening to music for long periods of time.
    It works with any source format from mono to 7.1.
da: Denne effekt gør at du føler du står i et rum med 7.1 højttaleropsætning, så du får en mere realistisk lydoplevelse selvom du kun bruger et headset. Dette bør være mere afslappende og komfortabelt når man lytter til musik i lang tid.
    Det virker med alle lydformater fra mono til 7.1.

en: Characteristic dimension
da: Karakteristisk dimension

en: Distance between front left speaker and listener in meters.
da: Afstanden mellem den venstre højttaler i fronten til lytteren i meter.

en: Compensate delay
da: Kompenseret forsinkelse

en: The delay which is introduced by the physical algorithm may sometimes be disturbing for the synchronization between lips-movement and speech. In case, turn this on to compensate.
da: Forsinkelsen der bliver introduceret af den fysiske algoritme kan nogle gange forstyrre synkroniseringen mellem mundbevægelser og tale. I dette tilfælde kan denne aktiveres for at kompensere.

en: No decoding of Dolby Surround
da: Ingen dekodning af Dolby Surround

en: Dolby Surround encoded streams won't be decoded before being processed by this filter. Enabling this setting is not recommended.
da: Dolby Surround-kodede-streams bliver først dekodet når de kommer igennem dette filter. Det anbefales ikke at aktivere denne indstilling.

en: Headphone virtual spatialization effect
da: Virtual rumeffekt for høretelefoner

en: Headphone effect
da: Høretelefoneffekt

en: Use downmix algorithm
da: Anvend downmix-algoritme

en: This option selects a stereo to mono downmix algorithm that is used in the headphone channel mixer. It gives the effect of standing in a room full of speakers.
da: Denne indstilling vælger en stereo til mono-downmix-algoritme, der skal bruges til høretelefon-kanal-mixing. Den giver en effekt som om man befinder sig i et rum fyldt med højttalere.

en: Select channel to keep
da: Vælg kanalen der skal beholdes

en: This option silences all other channels except the selected channel.
da: Dette tilvalg slukker lyden på alle kanaler, på nær den valgte kanal.

en: Rear left
da: Bagerst til venstre

en: Rear right
da: Bagerst til højre

en: Low-frequency effects
da: Lavfrekvens-effekter

en: Side left
da: Venstre side

en: Side right
da: Højre side

en: Rear center
da: Bagerst i midten

en: Stereo to mono downmixer
da: Downmixer fra stereo til mono

en: Audio channel remapper
da: Flyt rundt på lydkanaler

en: Audio filter for simple channel mixing
da: Lydfilter for simpel kanalmixing

en: HRTF file for the binauralization
da: HRTF fil til binauralisation

en: Custom HRTF (Head-related transfer function) file in the SOFA format.
da: Brugerdefineret HRTF (Head-related transfer function) fil i SOFA formatet

en: Headphones mode (binaural)
da: Hovedtelefonstilstand (binaural)

en: If the output is stereo, render ambisonics with the binaural decoder.
da: Hvis output er stereo, så render ambisonics med binaural dekoder.

en: Ambisonics renderer and binauralizer
da: Ambisonics renderer og binauraliser

en: Binauralizer
da: Binauraliser

en: Audio filter for trivial channel mixing
da: Lydfilter for triviel kanalmixing

en: Sound Delay
da: Lydforsinkelse

en: Delay
da: Forsinkelse

en: Add a delay effect to the sound
da: Tilføj en forsinkelseseffekt til lyden

en: Delay time
da: Forsinkelsestid

en: Time in milliseconds of the average delay. Note average
da: Gennemsnitlig forsinkelsestid i millisekunder. Bemærk: gennemsnit

en: Sweep Depth
da: Gennemsøgningsdybde

en: Time in milliseconds of the maximum sweep depth. Thus, the sweep range will be delay-time +/- sweep-depth.
da: Tid i millisekunder for den maksimale gennemsøgningsdybde. Dermed vil gennemsøgningsintervallet blive forsinkelsestid +/- gennemsøgningsdybde.

en: Sweep Rate
da: Gennemsøgningshastighed

en: Rate of change of sweep depth in milliseconds shift per second of play
da: Rate for ændring af gennemsøgningsdybte i millisekundskift pr. afspilningssekund

en: Feedback gain
da: Feedback-forstærkning

en: Gain on Feedback loop
da: Forstærkning ved feedbackløkke

en: Wet mix
da: Vådt mix

en: Level of delayed signal
da: Niveau for det forsinkede signal

en: Dry Mix
da: Tørt mix

en: Level of input signal
da: Niveau af inputsignal

en: RMS/peak
da: RMS/spidspunkt

en: Set the RMS/peak.
da: Sæt RMS/højdepunktet.

en: Attack time
da: Anslagstid

en: Set the attack time in milliseconds.
da: Angiv attack tiden i millisekunder.

en: Release time
da: Release-tid

en: Set the release time in milliseconds.
da: Angiv release-tiden i millisekunder

en: Threshold level
da: Grænseniveau

en: Set the threshold level in dB.
da: Angiv tærskelsværdien i dB.

en: Ratio
da: Størrelsesforhold

en: Set the ratio (n:1).
da: Angiv forholdet (n:1).

en: Knee radius
da: Knee-radius

en: Set the knee radius in dB.
da: Angiv knee-radius i dB.

en: Makeup gain
da: Makeup-forstærkning

en: Set the makeup gain in dB (0 ... 24).
da: Angiv makeup-forstærkning i dB (0 ... 24).

en: Compressor
da: Kompressor

en: Dynamic range compressor
da: Kompressor for dynamisk interval

en: Audio filter for PCM format conversion
da: Lydfilter for PCM-formatkonvertering

en: Audio filter for A/52/DTS->S/PDIF encapsulation
da: Lydfilter for A/52/DTS->S/PDIF indkapsling

en: Equalizer preset
da: Forudindstilling for equalizer

en: Preset to use for the equalizer.
da: Forudindstilling der skal bruges til equalizeren.

en: Bands gain
da: Båndforstærkning

en: Don't use presets, but manually specified bands. You need to provide 10 values between -20dB and 20dB, separated by spaces, e.g. "0 2 4 2 0 -2 -4 -2 0 2".
da: Brug ikke forudindstillinger, men angiv båndfrekvenserne manuelt. Du skal angive 10 værdier mellem -20dB og 20dB adskilt af mellemrum, f.eks. "0 2 4 2 0 -2 -4 -2 0 2".

en: Use VLC frequency bands
da: Brug VLC-frekvensbånd

en: Use the VLC frequency bands. Otherwise, use the ISO Standard frequency bands.
da: Brug VLC-frekvensbåndene. Alternativt, brug ISO-standardernes frekvensbånd.

en: Two pass
da: To gennemløb

en: Filter the audio twice. This provides a more intense effect.
da: Filtrer lyden to gange. Dette giver en mere intens effekt.

en: Global gain
da: Global forstærkning

en: Set the global gain in dB (-20 ... 20).
da: Vælg den globale forstærkning i dB (-20 ... 20).

en: Equalizer with 10 bands
da: Equalizer med 10 bånd

en: Full bass
da: Fuld bas

en: Full bass and treble
da: Fuld bas og diskant

en: Full treble
da: Fuld diskant

en: Large Hall
da: Stor hal

en: Gain multiplier
da: Forstærkningsmultiplikator

en: Increase or decrease the gain (default 1.0)
da: Øg eller nedsæt forstærkningen (standard 1.0)

en: Gain control filter
da: Kontrolfilter for forstærkning

en: Simple Karaoke filter
da: Simpelt karaokefilter

en: Number of audio buffers
da: Antal lydbuffere

en: This is the number of audio buffers on which the power measurement is made. A higher number of buffers will increase the response time of the filter to a spike but will make it less sensitive to short variations.
da: Dette er antallet af lydbuffere, der foretages styrkemålinger på. Et højere antal buffere betyder at responstiden for filteret, hvis det oplever et udsving, vil blive forøget, men gør også filteret mindre følsom over for små variationer.

en: Maximal volume level
da: Maksimal lydstyrke

en: If the average power over the last N buffers is higher than this value, the volume will be normalized. This value is a positive floating point number. A value between 0.5 and 10 seems sensible.
da: Hvis den gennemsnitlige styrke over de sidste N buffere er højere end denne værdi, vil lydstyrken blive normaliseret. Værdien er et positivt decimaltal. En værdi mellem 0.5 og 10 plejer at være rimelig.

en: Volume normalizer
da: Lydstyrkenormalisering

en: Parametric Equalizer
da: Parametrisk equalizer

en: Low freq (Hz)
da: Lavfrekvens (Hz)

en: Low freq gain (dB)
da: Lavfrekvensforstærkning (dB)

en: High freq (Hz)
da: Høj frekvens (Hz)

en: High freq gain (dB)
da: Højfrekvensforstærkning (dB)

en: Freq 1 (Hz)
da: Frekvens 1 (Hz)

en: Freq 1 gain (dB)
da: Frekvens 1-forstærkning (dB)

en: Freq 1 Q
da: Frekvens 1 Q

en: Freq 2 (Hz)
da: Frekvens 2 (Hz)

en: Freq 2 gain (dB)
da: Frekvens 2-forstærkning (dB)

en: Freq 2 Q
da: Frekvens 2 Q

en: Freq 3 (Hz)
da: Frekvens 3 (Hz)

en: Freq 3 gain (dB)
da: Frekvens 3-forstærkning (dB)

en: Freq 3 Q
da: Frekvens 3 Q

en: Audio filter for band-limited interpolation resampling
da: Lydfilter for båndbegrænset interpolerings-gensampling

en: Resampling quality
da: Kvaliteten af gensampling

en: Resampling quality, from worst to best
da: Gensamplingskvalitet

en: SoX Resampler
da: SoX gensampler

en: Speex resampler
da: Speex-gensampler

en: Sample rate converter type
da: Konverteringstype for samplinghastighed

en: Different resampling algorithms are supported. The best one is slower, while the fast one exhibits low quality.
da: Der er understøttelse af forskellige algoritmer til gensampling. Den bedste af dem er langsommere, mens den hurtigste af dem giver lavere kvalitet.

en: Sinc function (best quality)
da: Sinc-funktion (bedste kvalitet)

en: Sinc function (medium quality)
da: Sinc-funktion (medium kvalitet)

en: Sinc function (fast)
da: Sinc-funktion (hurtig)

en: Zero Order Hold (fastest)
da: Zero Order Hold (hurtigst)

en: Linear (fastest)
da: Lineær (hurtigst)

en: SRC resampler
da: SRC-gensampler

en: Secret Rabbit Code (libsamplerate) resampler
da: Secret Rabbit Code-gensampler (libsamplerate)

en: Nearest-neighbor audio resampler
da: Nærmeste nabo lyd-gensampler

en: Pitch Shifter
da: Tonehøjdeskifter

en: Audio pitch changer
da: Lyd tonehøjdekontakt

en: Audio tempo scaler synched with rate
da: Lydtempo synkroniseret med hastigheden

en: Scaletempo
da: Temposkalering

en: Stride Length
da: Skridtlængde

en: Length in milliseconds to output each stride
da: Længde i millisekunder til output af hvert skridt

en: Overlap Length
da: Overlap længde

en: Percentage of stride to overlap
da: Procentdel af skridt som skal overlappes

en: Search Length
da: Søgelængde

en: Length in milliseconds to search for best overlap position
da: Søgningslængden i millisekunder for at finde den bedste placering til overlapning

en: Pitch Shift
da: Skift tonehøjde

en: Pitch shift in semitones.
da: Tonehøjdeskift i halvtoner.

en: Room size
da: Rumstørrelse

en: Defines the virtual surface of the room emulated by the filter.
da: Angiver den virtuelle overflade af rummet som simuleres af filteret.

en: Room width
da: Rumbredde

en: Width of the virtual room
da: Bredde på det virtuelle rum

en: Wet
da: Våd

en: Dry
da: Tør

en: Damp
da: Fugtig

en: Audio Spatializer
da: Lyd-spatializer

en: This filter enhances the stereo effect by suppressing mono (signal common to both channels) and by delaying the signal of left into right and vice versa, thereby widening the stereo effect.
da: Dette filter forbedrer stereoeffekten ved at undertrykke mono (signalet som er fælles for begge kanaler) og ved at forsinke det venstre signal ind i højre og omvendt, hvorved stereoeffekten gøres bredere.

en: Time in ms of the delay of left signal into right and vice versa.
da: Tiden målt i ms for forsinkelsen af venstre signal ind i højre og omvendt.

en: Amount of gain in delayed left signal into right and vice versa. Gives a delay effect of left signal in right output and vice versa which gives widening effect.
da: Mængden af forstærkning i det forsinkede, venstre signal ind i højre og omvendt. Giver en forsinkelseseffekt af venstre signal ind i højre output og omvendt, hvilket giver en udbredningseffekt.

en: Cross feed of left into right with inverted phase. This helps in suppressing the mono. If the value is 1 it will cancel all the signal common to both channels.
da: Cross feed af venstre ind i højre med omvendte faser. Det hjælper med at undertrykke monoen. Hvis værdien er 1 vil det annullere alle signaler som findes i begge kanaler.

en: Dry mix
da: Tørt mix

en: Level of input signal of original channel.
da: Niveau af inputsignal fra oprindelig kanal.

en: Stereo Enhancer
da: Forstærkning af stereo

en: Simple stereo widening effect
da: Simpel effekt til udbredning af stereo

en: Single precision audio volume
da: Lydstyrke med single-præcision

en: Integer audio volume
da: Heltal for lydstyrke

en: Dummy audio output
da: Dummy-lyd-output

en: Audio output device
da: Enhed til lyd-output

en: Audio output device (using ALSA syntax).
da: Enhed til lydoutput (ved brug af ALSA-syntaks).

en: Audio output channels
da: Lyd-output-kanaler

en: Channels available for audio output. If the input has more channels than the output, it will be down-mixed. This parameter is ignored when digital pass-through is active.
da: Kanaler tilgængelige for lydoutput. Hvis input har flere kanaler end output, vil det blive blandet og nedjusteret. Denne parameter ignoreres når digital gennemsendelse er aktiv.

en: ALSA audio output
da: ALSA-lyd-output

en: Audio output failed
da: Fejl i lyd-output

en: The audio device "%s" could not be used:
    %s.
da: Lydenheden "%s" kunne ikke anvendes:
    %s.

en: Audio memory
da: Lydhukommelse

en: Audio memory output
da: Lyd-hukommelse-output

en: Last audio device
da: Seneste lydenhed

en: HAL AudioUnit output
da: HAL AudioUnit-output

en: System Sound Output Device
da: Enhed for systemets lyd-output

en: %s (Encoded Output)
da: %s (Kodet output)

en: Audio device is not configured
da: Lydenheden er ikke konfigureret

en: You should configure your speaker layout with "Audio Midi Setup" in /Applications/Utilities. VLC will output Stereo only.
da: Du bør opsætte dit højttalerlayout med "Lyd Midi Opsætning" i /Programmer/Tilbehør. VLC output er udelukkende stereo.

en: The selected audio output device is exclusively in use by another program.
da: Den valgte lydenheds output er optaget af et andet program.

en: Output device
da: Outputenhed

en: Select your audio output device
da: Vælg lyd-outputenheden

en: Speaker configuration
da: Højttaleropsætning

en: Select speaker configuration you want to use. This option doesn't upmix! So NO e.g. Stereo -> 5.1 conversion.
da: Vælg den højttaleropsætning du vil anvende. Denne indstilling laver ikke upmix! Så f.eks. INGEN konvertering af Stereo til 5.1.

en: Audio volume in hundredths of decibels (dB).
da: Lydstyrke i hundreder af decibel (dB).

en: DirectX audio output
da: DirectX-lyd-output

en: Output format
da: Outputformat

en: Number of output channels
da: Antal udgangskanaler

en: By default (0), all the channels of the incoming will be saved but you can restrict the number of channels here.
da: Som standard (0) vil alle kanaler for den indgående blive gemt, men du kan begrænse antallet af kanaler her.

en: Add WAVE header
da: Tilføj WAVE-header

en: Instead of writing a raw file, you can add a WAV header to the file.
da: I stedet for at skrive en rå fil, kan du tilføje et WAV-filhoved til filen.

en: Output file
da: Output fil

en: File to which the audio samples will be written to ("-" for stdout).
da: Fil hvortil lydsamples bliver skrevet ("-" for stdout).

en: File audio output
da: Lyd-output som fil

en: Automatically connect to writable clients
da: Forbind automatisk til klienter, der kan skrives til

en: If enabled, this option will automatically connect sound output to the first writable JACK clients found.
da: Hvis den er aktiveret, vil der automatisk oprettes forbindelse til lyd-output for de første JACK-klienter, der bliver fundet.

en: Connect to clients matching
da: Forbind til klienter der matcher

en: If automatic connection is enabled, only JACK clients whose names match this regular expression will be considered for connection.
da: Hvis automatisk forbindelse er aktiveret, bliver der kun forsøgt at forbinde til JACK-stik, der matcher dette regulære udtryk.

en: JACK client name
da: JACK klientnavn

en: JACK audio output
da: JACK-stik-lyd-output

en: Device
da: Enhed

en: Select a proper audio device to be used by KAI.
da: Vælg en egnet lydenhed til brug for KAI.

en: Open audio in exclusive mode.
da: Åbn lyd i eksklusiv tilstand.

en: Enable this option if you want your audio not to be interrupted by the other audio.
da: Aktivér denne indstilling, hvis du vil undgå at din lyd bliver forstyrret af andre lydkilder.

en: K Audio Interface audio output
da: K Audio lydoutput-grænseflade

en: HDMI/SPDIF audio passthrough
da: HDMI/SPDIF lydgennemsendelse

en: Change this value if you have issue with HD codecs when using a HDMI receiver.
da: Ret denne værdi hvis du har problemer med HD codecs på en HDMI modtager.

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Enabled (AC3/DTS only)
da: Aktiveret (kun AC3/DTS)

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Windows Multimedia Device output
da: Windows-multimedie-enhed-output

en: Audio output back-end interface.
da: Lydoutput back-end grænseflade.

en: OSS device node path.
da: Sti til node for OSS-enhed.

en: Open Sound System audio output
da: Open Sound System-lyd-output

en: Pulseaudio audio output
da: Pulseaudio-lyd-output

en: OpenBSD sndio audio output
da: OpenBSD sndio-lyd-output

en: Software gain
da: Softwareforstærkning

en: This linear gain will be applied in software.
da: Denne lineære forstærkning vil blive anvendt i softwaren.

en: Select Audio Device
da: Vælg lydenhed

en: Select special Audio device, or let windows decide (default), change needs VLC restart to apply.
da: Vælg speciel lydenhed, eller lad windows bestemme (standard). Ændringer kræver at VLC skal genstartes før de træder i kraft.

en: WaveOut audio output
da: WaveOut-lyd-output

en: Use float32 output
da: Brug float32-output

en: The option allows you to enable or disable the high-quality float32 audio output mode (which is not well supported by some soundcards).
da: Denne indstilling lader dig aktivere eller deaktivere den højkvalitets-float32-lyd-outputtilstand (som ikke understøttes så godt af visse lydkort).

en: A/52 dynamic range compression
da: A/52-komprimering med dynamisk interval

en: Dynamic range compression makes the loud sounds softer, and the soft sounds louder, so you can more easily listen to the stream in a noisy environment without disturbing anyone. If you disable the dynamic range compression the playback will be more adapted to a movie theater or a listening room.
da: Komprimering med dynamisk interval muliggør at høje lyde bliver mere stille, mens stille lyde bliver højere, så du nemmere kan lytte til streamet i larmende miljøer uden at forstyrre nogen. Hvis du deaktiverer komprimering med dynamisk interval, vil afspilningen være bedre tilpasset en hjemmebiograf eller et stille rum.

en: ATSC A/52 (AC-3) audio decoder
da: ATSC A/52 (AC-3) lyddekoder

en: ADPCM audio decoder
da: ADPCM lyddekoder

en: AES3/SMPTE 302M audio decoder
da: AES3/SMPTE 302M lyddekoder

en: AES3/SMPTE 302M audio packetizer
da: AES3/SMPTE 302M lydpakketering

en: AOM video decoder
da: AOM videodekoder

en: Raw/Log Audio decoder
da: Raw/Log lyddekoder

en: Raw audio encoder
da: Rå lyd-koder

en: SoundFont file
da: Lydskrifttype fil

en: SoundFont file to use for software synthesis.
da: Lydskrifttypefil til softwaresyntese

en: Ignore ruby (furigana)
da: Ignorér ruby (furigana)

en: Ignore ruby (furigana) in the subtitle.
da: Ignorér ruby (furigana) i underteksten.

en: Use Core Text renderer
da: Brug Core tekstrendering

en: Use Core Text renderer in the subtitle.
da: Brug Core tekstrendering til undertekster

en: ARIB subtitles decoder
da: ARIB undertekstdekoder

en: ARIB subtitles
da: ARIB undertekster

en: bits
da: bit

en: simple
da: simpel

en: Various audio and video decoders/encoders delivered by the FFmpeg library. This includes (MS)MPEG4, DivX, SV1,H261, H263, H264, WMV, WMA, AAC, AMR, DV, MJPEG and other codecs
da: Forskellige lyd- og videodekodere/kodere leveret af FFmpeg-biblioteket. Det inkluderer (MS)MPEG4, DivX, SV1,H261, H263, H264, WMV, WMA, AAC, AMR, DV, MJPEG og andre codecs

en: FFmpeg audio/video decoder
da: FFmpeg lyd/video dekoder

en: Decoding
da: Dekodning

en: Encoding
da: Kodning

en: FFmpeg audio/video encoder
da: Lyd-/video-koder til FFmpeg

en: Direct rendering
da: Direkte rendering

en: Show corrupted frames
da: Vis ødelagte billeder

en: Prefer visual artifacts instead of missing frames
da: Foretræk visuelle artifakter fremfor mistede enkeltbilleder

en: Error resilience
da: Fejltolerance

en: libavcodec can do error resilience.
    However, with a buggy encoder (such as the ISO MPEG-4 encoder from M$) this can produce a lot of errors.
    Valid values range from 0 to 4 (0 disables all errors resilience).
da: libavcodec kan foretage fejl resilience.
    Det kan dog give mange fejl, ved en fejlbehæftede koder (såsom ISO MPEG-4 koderen fra M$).
    Gyldige værdier er fra 0 til 4 (0 deaktivere alle fejl resilience).

en: Workaround bugs
da: Omgå fejl

en: Try to fix some bugs:
    1  autodetect
    2  old msmpeg4
    4  xvid interlaced
    8  ump4 
    16 no padding
    32 ac vlc
    64 Qpel chroma.
    This must be the sum of the values. For example, to fix "ac vlc" and "ump4", enter 40.
da: Prøver at rette nogle fejl:
    1  automatisk genkendelse
    2  gammel msmpeg4
    4  xvid med interlacing
    8  ump4 
    16 ingen fylddata
    32 ac vlc
    64 Qpel-kroma
    Denne værdi ska være summen af de valgte. F.eks. skrives 40 for at fikse "ac vlc" og "ump4".

en: Hurry up
da: Der skal fart på

en: The decoder can partially decode or skip frame(s) when there is not enough time. It's useful with low CPU power but it can produce distorted pictures.
da: Dekoderen kan delvist dekode eller springe billed(er) over, når der ikke er tid nok. Det er brugbart ved lav CPU-kraft, men kan give forvrængede billeder.

en: Allow speed tricks
da: Tillad tricks der kan øge hastigheden

en: Allow non specification compliant speedup tricks. Faster but error-prone.
da: Tillad tricks, som ikke følger specifikationerne, der kan øge hastigheden. Hurtigere, men med risiko for fejl.

en: Skip frame (default=0)
da: Spring over billede (standard=0)

en: Force skipping of frames to speed up decoding (-1=None, 0=Default, 1=B-frames, 2=P-frames, 3=B+P frames, 4=all frames).
da: Gennemtving overspring af billeder for at gøre dekodning hurtigere (-1=Ingen, 0=Standard, 1=B-billeder, 2=P-billeder, 3=B+P-billeder, 4=alle billeder).

en: Skip idct (default=0)
da: Overspring idct (standard=0)

en: Force skipping of idct to speed up decoding for frame types (-1=None, 0=Default, 1=B-frames, 2=P-frames, 3=B+P frames, 4=all frames).
da: Gennemtving overspring af idct for at gøre dekodning hurtigere for billedtyperne (-1=Ingen, 0=Standard, 1=B-billeder, 2=P-billeder, 3=B+P-billeder, 4=alle billeder).

en: Debug mask
da: Fejlsøgningsmaske

en: Set FFmpeg debug mask
da: Sæt FFmpeg-fejlsøgningsmaske

en: Codec name
da: Codec-navn

en: Internal libavcodec codec name
da: Internt libavcodec-codec navn

en: Skip the loop filter for H.264 decoding
da: Overspring loop filteret for H.264-dekodning

en: Skipping the loop filter (aka deblocking) usually has a detrimental effect on quality. However it provides a big speedup for high definition streams.
da: Overspringelse af løkke-filteret (alias de-blocking) påvirker som regel kvaliteten negativt. Dog forøger det hastigheden for HD-streams betragteligt.

en: Hardware decoding
da: Hardwaredekodning

en: This allows hardware decoding when available.
da: Giver mulighed for hardwaredekodning, når det er tilgængeligt.

en: Threads
da: Tråde

en: Number of threads used for decoding, 0 meaning auto
da: Antal tråde som bruges til dekodning. 0 betyder auto

en: Ratio of key frames
da: Forhold mellem billeder og nøglebilleder

en: Number of frames that will be coded for one key frame.
da: Antal billeder som vil blive kodet for ét nøglebillede.

en: Ratio of B frames
da: Forhold mellem billeder og B-billeder

en: Number of B frames that will be coded between two reference frames.
da: Antal B-billeder som vil blive kodet mellem to referencebilleder.

en: Video bitrate tolerance
da: Tolerance for video-bithastighed

en: Video bitrate tolerance in kbit/s.
da: Tolerance for video-bithastighed i kbit/s.

en: Interlaced encoding
da: Kodning med interlacing

en: Enable dedicated algorithms for interlaced frames.
da: Aktivér dedikerede algoritmer for billeder med interlacing.

en: Interlaced motion estimation
da: Estimering af bevægelse med interlace

en: Enable interlaced motion estimation algorithms. This requires more CPU.
da: Aktivér estimeringsalgoritmer for bevægelse med interlace. Dette kræver mere CPU.

en: Pre-motion estimation
da: Pre-motion estimering

en: Enable the pre-motion estimation algorithm.
da: Aktivér pre-motion estimering algoritme.

en: Rate control buffer size
da: Bufferstørrelse for hastighedsstyring

en: Rate control buffer size (in kbytes). A bigger buffer will allow for better rate control, but will cause a delay in the stream.
da: Bufferstørrelse for hastighedsstyring (i kbyte). En større buffer giver mulighed for bedre frekvenskontrol, men vil betyde en forsinkelse i streamet.

en: Rate control buffer aggressiveness
da: Hastighedsstyringsbufferaggressivitet

en: Rate control buffer aggressiveness.
da: Hastighedsstyringsbufferaggressivitet.

en: I quantization factor
da: I-kvantiseringsfaktor

en: Quantization factor of I frames, compared with P frames (for instance 1.0 => same qscale for I and P frames).
da: Kvantiseringsfaktor for I-billeder i forhold til P-billeder (f.eks. 1.0 => samme qscale for I- og P-billeder).

en: Noise reduction
da: Støjreduktion

en: Enable a simple noise reduction algorithm to lower the encoding length and bitrate, at the expense of lower quality frames.
da: Aktivér en simpel støjreduktionsalgoritme for at formindske kodningslængden og bithastigheden på bekostning af lavere billedekvalitet.

en: MPEG4 quantization matrix
da: Kvantiseringsmatrice for MPEG4

en: Use the MPEG4 quantization matrix for MPEG2 encoding. This generally yields a better looking picture, while still retaining the compatibility with standard MPEG2 decoders.
da: Brug MPEG4 kvantiseringsmatricen ved MPEG2 dekodning. Det giver generelt et bedre billede, mens det stadig er kompatibelt med standard MPEG2-dekodere.

en: Quality level
da: Kvalitetsniveau

en: Quality level for the encoding of motions vectors (this can slow down the encoding very much).
da: Kvalitetsniveau for kodning af bevægelsesvektorer (dette kan sinke kodningen betragteligt).

en: The encoder can make on-the-fly quality tradeoffs if your CPU can't keep up with the encoding rate. It will disable trellis quantization, then the rate distortion of motion vectors (hq), and raise the noise reduction threshold to ease the encoder's task.
da: Koderen kan foretage afvejninger i forhold til kvalitet under kørsel, hvis din CPU ikke kan følge med kodningshastigheden. Den vil slå trellis-kvantisering fra, dernæst hastighedsforvrængning af bevægelsesvektorer (hq), og øge tærsklen for støjreduktion for at lette koderens opgave.

en: Minimum video quantizer scale
da: Minimumskalering for videokvantisering

en: Minimum video quantizer scale.
da: Minimumskalering for videokvantisering.

en: Maximum video quantizer scale
da: Maksimumskalering for videokvantisering

en: Maximum video quantizer scale.
da: Maksimumskalering for videokvantisering.

en: Trellis quantization
da: Trellis-kvantisering

en: Enable trellis quantization (rate distortion for block coefficients).
da: Aktivér trellis-kvantisering (rate-forvrængning for blok-koefficienter).

en: Fixed quantizer scale
da: Fast skalering af kvantisering

en: A fixed video quantizer scale for VBR encoding (accepted values: 0.01 to 255.0).
da: En fast skalering af videokvantisering for VBR-kodning (mulige værdier: 0.01 til 255.0).

en: Strict standard compliance
da: Striks overholdelse af standarder

en: Force a strict standard compliance when encoding (accepted values: -2 to 2).
da: Gennemtving en striks overholdelse af standarden ved kodning (godtager værdier fra: -2 til 2).

en: Luminance masking
da: Lystæthedsmaskering

en: Raise the quantizer for very bright macroblocks (default: 0.0).
da: Forøg kvantisering af meget lyse makroblokke (standard: 0.0).

en: Darkness masking
da: Mørkemaskering

en: Raise the quantizer for very dark macroblocks (default: 0.0).
da: Forøg kvantisering af meget mørke makroblokke (standard: 0.0).

en: Motion masking
da: Bevægelsesmaskering

en: Raise the quantizer for macroblocks with a high temporal complexity (default: 0.0).
da: Forøg kvantisering af makroblokke med en høj tidsbestemt kompleksitet (standard: 0.0).

en: Border masking
da: Maskering af kanter

en: Raise the quantizer for macroblocks at the border of the frame (default: 0.0).
da: Forøg kvantisering af makroblokke ved billedkanten (standard: 0.0).

en: Luminance elimination
da: Lystæthedseliminering

en: Eliminates luminance blocks when the PSNR isn't much changed (default: 0.0). The H264 specification recommends -4.
da: Eliminierer lystæthedsblokke, når PSNR ikke ændres meget (standard: 0.0). H264-specifikationen anbefaler -4.

en: Chrominance elimination
da: Fjernelse af farvetæthed

en: Eliminates chrominance blocks when the PSNR isn't much changed (default: 0.0). The H264 specification recommends 7.
da: Eliminierer farvetæthedsblokke, når PSNR ikke ændres meget (standard: 0.0). H264-specifikationen anbefaler 7.

en: Specify AAC audio profile to use
da: Angiv den AAC-lydprofil, der skal benyttes

en: Specify the AAC audio profile to use for encoding the audio bitstream. It takes the following options: main, low, ssr (not supported),ltp, hev1, hev2 (default: low). hev1 and hev2 are currently supported only with libfdk-aac enabled libavcodec
da: Angiv hvilken AAC-lydprofil, der skal bruges til at kode lydens bitstream. Følge tilvalg kan anvendes: main, low, ssr (ikke understøttes), ltp, hev1, hev2 (standardvalg: low). hev1 og hev2 understøttes på nuværende tidspunkt kun med et libavcodec, hvor libfdk-aac er aktiveret

en: Direct3D11 Video Acceleration
da: Direct3D11 videoacceleration

en: It seems your Libav/FFmpeg (libavcodec) installation lacks the following encoder:
    %s.
    If you don't know how to fix this, ask for support from your distribution.
    
    This is not an error inside VLC media player.
    Do not contact the VideoLAN project about this issue.
da: Det ser ud til, at din installation af Libav/FFmpeg (libavcodec) mangler følgende koder:
    %s.
    Hvis du ikke ved, hvordan du skal ordne det, så bed om hjælp fra din distribution.
    
    Dette er ikke en fejl i VLC medieafspiller.
    Undlad at kontakte VideoLAN-projektet vedrørende dette problem.

en: unknown
da: ukendt

en: audio
da: lyd

en: subpicture
da: underbillede

en: VLC could not open the %4.4s %s encoder.
da: VLC kunne ikke åbne %4.4s %s-koderen.

en: VA-API video decoder via DRM
da: VA-API videodekoder via DRM

en: VA-API video decoder
da: VA-API videodekoder

en: BPG image decoder
da: BPG billededekoder

en: Opacity
da: Synlighed

en: Setting to true makes the text to be boxed and maybe easier to read.
da: Sat til sand indkapsles teksten, og det gør den måske lettere at læse.

en: Closed Captions decoder
da: Undertekstdekoder

en: CDG video decoder
da: CDG videodekoder

en: Crystal HD hardware video decoder
da: Crystal HD hardware videodekoder

en: CVD subtitle decoder
da: CVD undertekstdekoder

en: Chaoji VCD subtitle packetizer
da: Chaoji VCD-undertekstpakketering

en: Encoding quality
da: Kodningskvalitet

en: Enforce a quality between 0 (lossless) and 511 (worst).
da: Gennemtving en kvalitet mellem 0 (tabsfri) og 511 (værst).

en: Keyframe interval
da: Nøglebilledeinterval

en: Enforce a keyframe interval between 1 and 1000.
da: Gennemtving et nøglebilledeinterval mellem 1 og 1000.

en: Daala video decoder
da: Daala videodekoder

en: Daala video packetizer
da: Daala videopakketering

en: Daala video encoder
da: Daala videokoder

en: Chroma format
da: Kromaformat

en: Picking chroma format will force a conversion of the video into that format
da: Valg af kromaformat vil gennemtvinge en omdannelse af videoen til dette format

en: Frames Threads
da: Billedetråde

en: Max number of threads used for frame decoding, default 0=auto
da: Højeste antal tråde til billededekodning. Standard 0=auto

en: Tiles Threads
da: Briktråde

en: Max number of threads used for tile decoding, default 0=auto
da: Højest antal tråde til brikdekodning. Standard 0=auto

en: Dav1d video decoder
da: Dav1d videodekoder

en: DTS dynamic range compression
da: DTS-komprimering med dynamisk interval

en: DTS Coherent Acoustics audio decoder
da: DTS Coherent Acoustics lyddekoder

en: Save raw codec data
da: Gem rå codec-data

en: Save the raw codec data if you have selected/forced the dummy decoder in the main options.
da: Gem de rå codec data hvis du har valgt/gennemtvunget dummy dekoderen i hovedindstillingerne.

en: Dummy decoder
da: Dummy dekoder

en: Dump decoder
da: Dump dekoder

en: DirectMedia Object decoder
da: DirectMedia objektdekoder

en: DirectMedia Object encoder
da: DirectMedia-objektkoder

en: Decoding X coordinate
da: Dekoder X-koordinat

en: X coordinate of the rendered subtitle
da: Y-koordinat for den optegnede undertekst

en: Decoding Y coordinate
da: Dekoder Y-koordinat

en: Y coordinate of the rendered subtitle
da: Y-koordinat for den optegnede undertekst

en: Subpicture position
da: Placering af underbillede

en: You can enforce the subpicture position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, e.g. 6=top-right).
da: Du kan gennemtvinge placeringen af underbilledet oven på videoen (0=midten, 1=venstre, 2=højre, 4=øverste, 8=nederst, du kan også kombinere værdierne, f.eks. 6=øverst-højre).

en: Encoding X coordinate
da: Kodnings-X-koordinat

en: X coordinate of the encoded subtitle
da: X-koordinat for den kodede undertekst

en: Encoding Y coordinate
da: Koder Y-koordinat

en: Y coordinate of the encoded subtitle
da: Y-koordinat for den kodede undertekst

en: DVB subtitles decoder
da: DVB undertekstdekoder

en: DVB subtitles
da: DVB-undertekster

en: DVB subtitles encoder
da: DVB undertekstkoder

en: Dummy encoder
da: Dummy-koder

en: AAC audio decoder (using libfaad2)
da: AAC lyddekoder (ved brug af libfaad2)

en: AAC extension
da: AAC-udvidelse

en: Encoder Profile
da: Profil for koder

en: Encoder Algorithm to use.
da: Koderalgoritme der skal bruges.

en: Enable spectral band replication
da: Aktivér spektral båndreplikering

en: This is an optional feature only for the AAC-ELD profile.
da: Dette er en valgfri mulighed - dog kun for AAC-ELD profilen

en: VBR Quality
da: VBR-kvalitet

en: Quality of the VBR Encoding (0=cbr, 1-5 constant vbr quality, 5 is the best).
da: Kvalitet af VBR kodning (0=cbr, 1-5 konstant vbr kvalitet, 5 er bedst).

en: Enable afterburner library
da: Aktivér biblioteket afterburner

en: This library will produce higher quality audio at the expense of additional CPU usage (default is enabled).
da: Dette bibliotek vil producere højere lydkvalitet på bekostning af højere CPU-forbrug (slået til som standard).

en: Signaling mode of the extension AOT
da: Signalleringstilstand for udvidelsen AOT

en: 1 is explicit for SBR and implicit for PS (default), 2 is explicit hierarchical.
da: 1 er eksplicit for SBR og implicit for PS (standard), 2 er eksplicit hierarkisk.

en: FDK-AAC Audio encoder
da: FDK-AAC Audio-koder

en: Flac audio decoder
da: Flac lyddekoder

en: Flac audio encoder
da: Flac lyd-koder

en: Chorus
da: Kor

en: Synthesis gain
da: Syntese-forstærkning

en: This gain is applied to synthesis output. High values may cause saturation when many notes are played at a time.
da: Denne forstærkning anvendes på syntesens output. Høje værdier kan føre til mætning når mange noder afspiller på samme tid.

en: Polyphony
da: Polyfoni

en: The polyphony defines how many voices can be played at a time. Larger values require more processing power.
da: Polyfonien afgør hvor mange stemmer, der kan afspilles på samme tid. Større værdier kræver mere behandlingskraft.

en: Reverb
da: Rumklang

en: FluidSynth MIDI synthesizer
da: FluidSynth MIDI-synthesizer

en: MIDI synthesis not set up
da: MIDI synthesis er ikke sat op

en: A sound font file (.SF2) is required for MIDI synthesis.
    Please install a sound font and configure it from the VLC preferences (Input / Codecs > Audio codecs > FluidSynth).
da: MIDI-syntese kræver en lydskrifttypefil (.SF2).
    Installer venligst en lydskrifttypefil og konfigurer den i VLCs indstillinger (Input / codecs > Lyd-codecs > FluidSynth).

en: G.711 decoder
da: G.711 dekoder

en: G.711 encoder
da: G.711-koder

en: Uses GStreamer framework's plugins to decode the media codecs
da: Bruger GStreamer framework's plugins til at dekode medie-codecs

en: Use DecodeBin
da: Brug DecodeBin

en: DecodeBin is a container element, that can add and manage multiple elements. Apart from adding the decoders, decodebin also adds elementary stream parsers which can provide more info such as codec profile, level and other attributes, in the form of GstCaps (Stream Capabilities) to decoder.
da: DecodeBin er et beholderelement, der kan tilføje og håndtere adskillige elementer. udover at tilføje dekodere, kan decodebin også tilføje encoder output fortolkere, som kan give mere information såsom codecprofil, niveau og andre egenskaber i form af GstCaps (stream-muligheder) til dekoderen.

en: GStreamer Based Decoder
da: GStreamer-baseret dekoder

en: Quality level for encoding (this can enlarge or reduce output image size).
da: Kvalitetsniveau til kodning (dette kan forøge eller reducere output billedstørrelse).

en: JPEG image decoder
da: Dekoder til JPEG-billeder

en: JPEG image encoder
da: Koder til JPEG-billeder

en: Formatted Subtitles
da: Formaterede undertekster

en: Kate streams allow for text formatting. VLC partly implements this, but you can choose to disable all formatting. Note that this has no effect is rendering via Tiger is enabled.
da: Kate-streams giver mulighed for tekstformatering. VLC implementerer det delvist, men du kan vælge at slå al formatering fra. Bemærk at dette ingen effekt har, hvis rendering via Tiger er aktiveret.

en: Shadow
da: Skygge

en: Outline
da: Omrids

en: Black
da: Sort

en: Gray
da: Grå

en: Silver
da: Sølv

en: White
da: Hvid

en: Maroon
da: Rødbrun

en: Red
da: Rød

en: Fuchsia
da: Lyserød

en: Yellow
da: Gul

en: Olive
da: Olivengrøn

en: Green
da: Grøn

en: Teal
da: Turkis

en: Lime
da: Limegrøn

en: Purple
da: Lilla

en: Navy
da: Marineblå

en: Blue
da: Blå

en: Use Tiger for rendering
da: Brug Tiger til rendering

en: Kate streams can be rendered using the Tiger library. Disabling this will only render static text and bitmap based streams.
da: Kate-streams kan optegnes via Tiger-biblioteket. Hvis du deaktiverer dette, så er det kun statisk tekst og bitmap-baserede streams som bliver optegnet.

en: Rendering quality
da: Renderingskvalitet

en: Select rendering quality, at the expense of speed. 0 is fastest, 1 is highest quality.
da: Vælg renderingskvalitet på bekostning af hastighed. 0 er hurtigst, 1 er højeste kvalitet.

en: Default font effect
da: Standard skrifttypeeffekt

en: Add a font effect to text to improve readability against different backgrounds.
da: Tilføj en skrifttypeeffekt, der forøger læsbarheden på forskellige baggrunde.

en: Default font effect strength
da: Standard for styrke på effekt for skrifttype

en: How pronounced to make the chosen font effect (effect dependent).
da: Hvor udtalt den valgte effekt for skrifttype skal gøres (effektafhængig).

en: Default font description
da: Beskrivelse af standardskrifttype

en: Which font description to use if the Kate stream does not specify particular font parameters (name, size, etc) to use. A blank name will let Tiger choose font parameters where appropriate.
da: Hvilke skrifttypebeskrivelser som skal anvendes, hvis Kate-streamen ikke angiver hvilke specifikke parametre for skrifttype (navn, størrelse, osv.) som skal benyttes. En tomt navn vil lade Tiger vælge parametre for skrifttype, hvor det findes passende.

en: Default font color
da: Standard skriftfarve

en: Default font color to use if the Kate stream does not specify a particular font color to use.
da: Standarden for skriftfarve som skal bruges, hvis Kate-streams ikke angiver at der skal anvendes en særlig skriftfarve.

en: Default font alpha
da: Standard skrifttype gennemsigtighed

en: Transparency of the default font color if the Kate stream does not specify a particular font color to use.
da: Gennemsigtigheden af skrifttypens standardfarve hvis Kate-streamet ikke har angivet nogen bestemt farve til skrifttypen.

en: Default background color
da: Standardfarve for baggrund

en: Default background color if the Kate stream does not specify a background color to use.
da: Standard baggrundsfarve hvis Kate-streamet ikke angiver hvilken baggrundsfarve der skal bruges.

en: Default background alpha
da: Standard baggrund gennemsigtighed

en: Transparency of the default background color if the Kate stream does not specify a particular background color to use.
da: Gennemsigtigheden af standard baggrundsfarven hvis Kate-streamet ikke har angivet nogen bestemt baggrundsfarve.

en: Kate is a codec for text and image based overlays.
    The Tiger rendering library is needed to render complex Kate streams, but VLC can still render static text and image based subtitles if it is not available.
    Note that changing settings below will not take effect until a new stream is played. This will hopefully be fixed soon.
da: Kate er et codec til tekst- og billedbaserede overlejringer.
    Renderingsbiblioteket Tiger er nødvendigt til at gengive komplekse Kate-streams, men VLC kan stadig gengive statisk tekst- og billedbaserede undertekster, hvis det ikke er til rådighed.
    Bemærk at ændringer af indstillingerne nedenfor ikke vil træde i kraft, før et nyt stream bliver afspillet. Dette bliver forhåbentlig snart rettet.

en: Kate overlay decoder
da: Kate overlejringsdekoder

en: Tiger rendering defaults
da: Tiger-renderingsstandarder

en: Kate text subtitles packetizer
da: Kate undertekstpakketering

en: Additional fonts directory
da: Yderligere skrifttypemapper

en: Subtitles (advanced)
da: Undertekster (avanceret)

en: Subtitle renderers using libass
da: Undertekstrendering ved brug af libass

en: Building font cache
da: Bygger skrifttypecache

en: Please wait while your font cache is rebuilt.
    This should take less than a minute.
da: Vent venligst mens din skrifttypecache bliver genopbygget.
    Det bør tage mindre end et minut.

en: MPEG I/II video decoder (using libmpeg2)
da: MPEG I/II videodekoder (ved brug af libmpeg2)

en: Linear PCM audio decoder
da: Linear PCM lyddekoder

en: Linear PCM audio packetizer
da: Lineær PCM lydpakketering

en: Linear PCM audio encoder
da: Lineær PCM-lyd-koder

en: MPEG audio layer I/II/III decoder
da: MPEG lydlag I/II/III dekoder

en: Media Foundation Transform decoder
da: Media Foundation Transform dekoder

en: MPEG audio decoder using mpg123
da: MPEG lyddekoder ved brug af mpg123

en: OggSpots video decoder
da: OggSpots videodekoder

en: OggSpots video packetizer
da: OggSpots videopakketering

en: OMX direct rendering
da: OMX direkte rendering

en: Enable OMX direct rendering.
da: Aktivér OMX direkte rendering.

en: Audio/Video decoder (using OpenMAX IL)
da: Lyd/video-dekoder (ved brug af OpenMAX IL)

en: Video encoder (using OpenMAX IL)
da: Video-kodning (ved brug af OpenMAX IL)

en: OpenMAX IL video output
da: OpenMAX IL-videooutput

en: Opus audio decoder
da: Opus lyddekoder

en: Opus audio encoder
da: Opus-lyd-koder

en: PNG video decoder
da: PNG videodekoder

en: PNG video encoder
da: PNG-video-koder

en: Enable software mode
da: Aktivér software-tilstand

en: Allow the use of the Intel Media SDK software implementation of the codecs if no QuickSync Video hardware acceleration is present on the system.
da: Tillader brug af Intel Media SDK'ets software implementering af codecs hvis der ikke er nogen QuickSync Video hardwareacceleration på systemet.

en: Codec Profile
da: Codec-profil

en: Specify the codec profile explicitly. If you don't, the codec will determine the correct profile from other sources, such as resolution and bitrate. E.g. 'high'
da: Angiv codecprofilen, eksplicit. Hvis du ikke gør dette, vil codec'et bestemme den rette profil fra andre kilder, såsom opløsningen og bitfrekvensen. F.eks. 'high'

en: Codec Level
da: Codec-niveau

en: Specify the codec level explicitly. If you don't, the codec will determine the correct profile from other sources, such as resolution and bitrate. E.g. '4.2' for mpeg4-part10 or 'low' for mpeg2
da: Angiv codecniveauet, eksplicit. Hvis du ikke gør dette, vil codec'et bestemme den rette profil fra andre kilder, såsom opløsningen og bitfrekvensen. F.eks. '4.2' for mpeg4-part10 eller 'low' for mpeg2

en: Group of Picture size
da: Gruppe af billedstørrelse

en: Number of pictures within the current GOP (Group of Pictures); if GopPicSize=0, then the GOP size is unspecified. If GopPicSize=1, only I-frames are used.
da: Antal billeder inden for nuværende GOP (Group of Pictures, dvs. gruppe af billeder); hvis GopPicSize=0, så er GOP-størrelsen uspecificeret. Hvis GopPicSize=1, så bruges der kun I-billeder.

en: Group of Picture Reference Distance
da: Gruppe af billedstørrelse reference afstand

en: Distance between I- or P- key frames; if it is zero, the GOP structure is unspecified. Note: If GopRefDist = 1, there are no B-frames used.
da: Afstand mellem I- og P- key frames; hvis det er nul, er GOP strukturen uspecificeret. OBS: Hvis GopRefDist = 1, er ingen B-frames brugt.

en: Target Usage
da: Ønsket brug

en: The target usage allow to choose between different trade-offs between quality and speed. Allowed values are: 'speed', 'balanced' and 'quality'.
da: Målanvendelse tillader valg mellem forskellige afvejninger mellem kvalitet og hastighed. Tilladte værdier er: 'hastighed', 'balanceret' og 'kvalitet'.

en: IDR interval
da: IDR-interval

en: For H.264, IdrInterval specifies IDR-frame interval in terms of I-frames; if IdrInterval=0, then every I-frame is an IDR-frame. If IdrInterval=1, then every other I-frame is an IDR-frame, etc. For MPEG2, IdrInterval defines sequence header interval in terms of I-frames. If IdrInterval=N, SDK inserts the sequence header before every Nth I-frame. If IdrInterval=0 (default), SDK inserts the sequence header once at the beginning of the stream.
da: For H.264 specificer IdrInterval IDR-billedinterval i form af I-frames. Hvis IdrInterval=0, så er alle I-frames en IDR-frame. Hvis IdrInterval=1, så er hveranden I-frame en IDR-frame osv. For MPEG2 angiver IdrInterval sekvensheaderinterval i form af I-frames. Hvis IdrInterval=N, indsætter SDK sekvensheader før hver eneste N'te I-frame. Hvis IdrInterval=0 (standard), indsætter SDK sekvensheaderen en enkelt gang i starten af streamen.

en: Rate Control Method
da: Hastighedsstyringsmetode

en: The rate control method to use when encoding. Can be one of 'cbr', 'vbr', 'qp', 'avbr'. 'qp' mode isn't supported for mpeg2.
da: Hastighedsstyringsmetode brugt ved kodning. Kan være en af 'cbr', 'vbr', 'qp', 'avbr'. 'qp' tilstand understøttes ikke til mpeg2.

en: Quantization parameter
da: Kvantiseringsparameter

en: Quantization parameter for all types of frames. This parameters sets qpi, qpp and qpb. It has less precedence than the forementionned parameters. Used only if rc_method is 'qp'.
da: Kvantificeringsparameter til alle slags billeder. Denne parameter sætter qpi, qpp og qpb. Den har mindre forrang end de nævnte parametre. Kun anvendt hvis rc_method er 'qp'.

en: Quantization parameter for I-frames
da: Kvantiseringsparameter for I-billeder

en: Quantization parameter for I-frames. This parameter overrides any qp set globally. Used only if rc_method is 'qp'.
da: Kvantiseringsparameter for I-billeder. Denne parameter tilsidesætter ethvert qp som er angivet globalt. Benyttes kun når rc_method er 'qp'.

en: Quantization parameter for P-frames
da: Kvantiseringsparameter for P-billeder

en: Quantization parameter for P-frames. This parameter overrides any qp set globally. Used only if rc_method is 'qp'.
da: Kvantiseringsparameter for P-billeder. Denne parameter tilsidesætter ethvert qp som er angivet globalt. Bruges kun når rc_method er 'qp'.

en: Quantization parameter for B-frames
da: Kvantiseringsparameter for B-billeder

en: Quantization parameter for B-frames. This parameter overrides any qp set globally. Used only if rc_method is 'qp'.
da: Kvantiseringsparameter for B-billeder. Dette parameter tilsidesætter ethvert qp som er angivet globalt. Bruges kun når rc_method er 'qp'.

en: Maximum Bitrate
da: Højeste bithastighed

en: Defines the maximum bitrate in kbps (1000 bits/s) for VBR rate control method. If not set, this parameter is computed from other sources such as bitrate, profile, level, etc.
da: Definerer maksimal bitrate i kbps (1000 bits/s) for VBR hastighedsstyringsmetode. Hvis udefineret beregnes parameteren ud fra andre kilder såsom bitrate, profil, niveau osv.

en: Accuracy of RateControl
da: Præcision af hastighedsstyring

en: Tolerance in percentage of the 'avbr'  (Average Variable BitRate) method. (e.g. 10 with a bitrate of 800  kbps means the encoder tries not to  go above 880 kbps and under  730 kbps. The targeted accuracy is only reached after a certained  convergence period. See the convergence parameter
da: Tolerance i procent af 'avbr' (Average Variable BitRate) metoden. (F.eks. betyder 10 med en bithastighed på 800 kpbs, at koderen forsøger at holde sig under 880 kpbs og over 730 kpbs. Den efterstræbte præcision bliver først nået efter et vist tidsrum med konvergens. Se konvergensparameteren

en: Convergence time of 'avbr' RateControl
da: Konvergenstid for 'avbr' hastighedsstyring

en: Number of 100 frames before the 'avbr' rate control method reaches the requested bitrate with the requested accuracy. See the accuracy parameter.
da: Antal 100 billeder før 'avbr' hastighedsstyringsmetoden når den ønskede bithastighed med den ønskede præcision. Se præcisionsparameteren.

en: Number of slices per frame
da: Antal opdelinger pr. billede

en: Number of slices in each video frame; each slice contains one or more macro-block rows. If numslice is not set, the encoder may choose any slice partitioning allowed by the codec standard.
da: Antallet af opdelinger i hvert videobillede; hver opdeling indeholder én eller flere rækker med makroblokke. Hvis numslice ikke er angivet, så kan koderen vælge hvilken som helst af opdelingsformerne som tillades af codec-standarden.

en: Number of reference frames
da: Antal referencebilleder

en: Number of parallel operations
da: Antal parallelle handlinger

en: Defines the number of parallel encoding operations before we synchronise the result. Higher numbers may result on better throughput depending on hardware. MPEG2 needs at least 1 here.
da: Definerer antal parallelle kodeoperationer, før vi synkroniserer resultatet. Højere tal kan give bedre kapacitet afhængig af hardware. MPEG2 har mindst brug for 1 her.

en: Intel QuickSync Video encoder for MPEG4-Part10/MPEG2 (aka H.264/H.262)
da: Intel QuickSync video-koder til MPEG4-Part10/MPEG2 (også kendt som H.264/H.262)

en: Pseudo raw video decoder
da: Pseudo raw videodekoder

en: Pseudo raw video packetizer
da: Pseudo råvideopakktering

en: Raw video encoder for RTP
da: Raw videokoder til RTP

en: Rate control method
da: Hastighedsstyringsmetode

en: Method used to encode the video sequence
da: Metoden som bruges til kodning af videosekvensen

en: Constant noise threshold mode
da: Tilstand med konstant lydgrænse

en: Constant bitrate mode (CBR)
da: Tilstand med konstant bithastighed (CBR)

en: Low Delay mode
da: Tilstand med lav forsinkelse

en: Lossless mode
da: Tabsfri tilstand

en: Constant lambda mode
da: Konstant lambda-tilstand

en: Constant error mode
da: Konstant fejltilstand

en: Constant quality mode
da: Konstant kvalitetstilstand

en: GOP structure
da: GOP-struktur

en: GOP structure used to encode the video sequence
da: GOP-struktur som bruges til kodning af videosekvensen

en: No fixed gop structure. A picture can be intra or inter and refer to previous or future pictures.
da: Ingen fastsat gop-struktur. Et billede kan være intra eller inter, og henvise til forrige eller fremtidige billeder.

en: I-frame only sequence
da: Sekvens som kun består af I-billeder

en: Inter pictures refere to previous pictures only
da: Inter-billeder henviser kun til tidligere billeder

en: Inter pictures can refer to previous or future pictures
da: Inter-billeder kan henvise til tidligere for fremtidige billeder

en: Constant quality factor
da: Konstant kvalitetsfaktor

en: Quality factor to use in constant quality mode
da: Kvalitetsfaktor som bruges i tilstanden med konstant kvalitet

en: Noise Threshold
da: Støjgrænse

en: Noise threshold to use in constant noise threshold mode
da: Støjgrænse som anvendes i tilstanden for konstant støjtærskel

en: CBR bitrate (kbps)
da: CBR-bithastighed (kbps)

en: Target bitrate in kbps when encoding in constant bitrate mode
da: Ønsket bithastighed i kbps når der kodes i tilstanden konstant bithastighed

en: Maximum bitrate (kbps)
da: Højeste bithastighed (kbps)

en: Maximum bitrate in kbps when encoding in constant bitrate mode
da: Højeste bithastighed i kbps når der kodes med tilstanden konstant bithastighed

en: Minimum bitrate (kbps)
da: Laveste bithastighed (kbps)

en: Minimum bitrate in kbps when encoding in constant bitrate mode
da: Den laveste bithastighed i kbps når der kodes med tilstanden konstant bithastighed

en: GOP length
da: GOP-længde

en: Number of pictures between successive sequence headers i.e. length of the group of pictures
da: Antal billeder mellem fortløbende sekvensheadere dvs. længden af gruppen med billeder

en: Prefilter
da: Præfilter

en: Enable adaptive prefiltering
da: Aktivér adaptive prefiltering

en: No pre-filtering
da: Ingen forhåndsfiltrering

en: Centre Weighted Median
da: Centervægtet median

en: Gaussian Low Pass Filter
da: Gaussisk lavpasfilter

en: Add Noise
da: Tilføj støj

en: Gaussian Adaptive Low Pass Filter
da: Gaussisk, adaptivt lavpasfilter

en: Low Pass Filter
da: Lavpasfilter

en: Amount of prefiltering
da: Mængden af præfiltrering

en: Higher value implies more prefiltering
da: Højere værdier betyder mere præfiltrering

en: Picture coding mode
da: Billedkodningstilstand

en: Field coding is where interlaced fields are coded separately as opposed to a pseudo-progressive frame
da: Feltkodning er hvor sammenflettede felter kodes særskilt i modsætning til et pseudo-progressivt enkeltbillede

en: auto - let encoder decide based upon input (Best)
da: auto - lad koderen bestemme i forhold til inputtet (bedst)

en: force coding frame as single picture
da: gennemtving kodning af billede som selvstændigt billede

en: force coding frame as separate interlaced fields
da: gennemtving kodning af enkeltbilleder som separates sammenflettede felter

en: Size of motion compensation blocks
da: Størrelse på blokke til bevægelseskompensation

en: automatic - let encoder decide based upon input (Best)
da: automatisk - lad koderen afgøre på basis af input (bedst)

en: small - use small motion compensation blocks
da: lille - brug små blokke til bevægelseskompensation

en: medium - use medium motion compensation blocks
da: medium - brug mellemstore blokke til bevægelseskompensation

en: large - use large motion compensation blocks
da: stor - brug stor blokke til bevægelseskompensation

en: Overlap of motion compensation blocks
da: Overlap på blokke til bevægelseskompensation

en: none - Motion compensation blocks do not overlap
da: ingen - blokke til bevægelseskompensation overlapper ikke

en: partial - Motion compensation blocks only partially overlap
da: delvis - blokke til bevægelseskompensation overlapper kun delvist

en: full - Motion compensation blocks fully overlap
da: fuld - blokke til bevægelseskompensation overlapper fuldstændigt

en: Motion Vector precision
da: Præcision for bevægelsesvektor

en: Motion Vector precision in pels
da: Præcision for bevægelsesvektor målt i pels

en: Three component motion estimation
da: Estimat for trekomponentbevægelse

en: Use chroma as part of the motion estimation process
da: Brug kroma som en del af bevægelsesbestemmelsesprocessen

en: Intra picture DWT filter
da: Intra-billede-DWT-filter

en: Inter picture DWT filter
da: Inter-billede-DWT-filter

en: Number of DWT iterations
da: Antal DWT-operationer

en: Also known as DWT levels
da: Også kendt som DWT-niveauer

en: Enable multiple quantizers
da: Aktivér flere kvantiseringer

en: Enable multiple quantizers per subband (one per codeblock)
da: Aktivér flere kvantiseringer pr. underbånd (én pr. kodeblok)

en: Disable arithmetic coding
da: Deaktivér aritmetisk kodning

en: Use variable length codes instead, useful for very high bitrates
da: Anvend i stedet koder af varierende længde, nyttig ved meget høje bithastigheder

en: perceptual weighting method
da: opfattet vægtningsmetode

en: perceptual distance
da: opfattet afstand

en: perceptual distance to calculate perceptual weight
da: opfattet afstand til beregning af opfattet vægt

en: Horizontal slices per frame
da: Vandrette opdelinger pr. billede

en: Number of horizontal slices per frame in low delay mode
da: Antal vandrette opdelinger pr. billede i tilstand med lav forsinkelse

en: Vertical slices per frame
da: Lodrette opdelinger pr. billede

en: Number of vertical slices per frame in low delay mode
da: Antal lodrette opdelinger pr. billede i tilstand med lav forsinkelse

en: Size of code blocks in each subband
da: Størrelse på kodeblokke i hvert underbånd

en: small - use small code blocks
da: lille - brug små kodeblokke

en: medium - use medium sized code blocks
da: mellem - brug mellemstore kodeblokke

en: large - use large code blocks
da: stor - brug store kodeblokke

en: full - One code block per subband
da: fuld - én kodeblok pr. underbånd

en: Enable hierarchical Motion Estimation
da: Aktivér hierarchical Motion Estimation

en: Number of levels of downsampling
da: Antal downsampling niveauer

en: Number of levels of downsampling in hierarchical motion estimation mode
da: Antal downsampling niveauer i hierarkisk motion estimering tilstand

en: Enable Global Motion Estimation
da: Aktivér global motion estimering

en: Enable Phase Correlation Estimation
da: Aktivér Phase Correlation Estimation

en: Enable Scene Change Detection
da: Aktivér registrering af sceneændring

en: Force Profile
da: Gennemtving profil

en: VC2 Low Delay Profile
da: Profil for VC2 med lav forsinkelse

en: VC2 Simple Profile
da: Simpel VC2-profil

en: VC2 Main Profile
da: Primær VC2-profil

en: Main Profile
da: Primær profil

en: Dirac video decoder using libschroedinger
da: Dirac videodekoder ved brug af libschroedinger

en: Dirac video encoder using libschroedinger
da: Dirac videokoder ved brug af libschroedinger

en: SCTE-18 decoder
da: SCTE-18 dekoder

en: Emergency Alert Messaging for Cable
da: Nødsituations alarm-besked til kabel

en: SCTE-27 decoder
da: SCTE-27 dekoder

en: SDL Image decoder
da: SDL billededekoder

en: SDL_image video decoder
da: SDL_image videodekoder

en: MP3 fixed point audio encoder
da: Lyd-koder til MP3 med fast kommatal

en: S/PDIF pass-through decoder
da: S/PDIF gennemsendelsedekoder

en: Mode
da: Tilstand

en: Enforce the mode of the encoder.
da: Gennemtving tilstanden for koderen.

en: Enforce a quality between 0 (low) and 10 (high).
da: Gennemtving en kvalitet mellem 0 (lav) og 10 (høj).

en: Encoding complexity
da: Kompleksitet for kodning

en: Enforce the complexity of the encoder.
da: Gennemtving kompleksiteten for koderen.

en: Maximal bitrate
da: Højeste bithastighed

en: Enforce the maximal VBR bitrate
da: Gennemtving den højeste VBR-bithastighed

en: CBR encoding
da: CBR-kodning

en: Enforce a constant bitrate encoding (CBR) instead of default variable bitrate encoding (VBR).
da: Gennemtving constant bitrate kodning (CBR) i stedet for standard variable bitrate kodning (VBR).

en: Voice activity detection
da: Registrering af stemmeaktivitet

en: Enable voice activity detection (VAD). It is automatically activated in VBR mode.
da: Aktivér voice activity detection (VAD). Aktiveres automatisk i VBR-tilstand.

en: Enable discontinuous transmission (DTX).
da: Aktivér discontinuous transmission (DTX).

en: Narrow-band (8kHz)
da: Smalt frekvensbånd (8kHz)

en: Wide-band (16kHz)
da: Bredt frekvensbånd (16kHz)

en: Ultra-wideband (32kHz)
da: Ultrabredt frekvensbånd (32kHz)

en: Speex audio decoder
da: Speex lyddekoder

en: Speex audio packetizer
da: Speex  lydpakketering

en: Speex audio encoder
da: Koder for Speex-lyd

en: Disable DVD subtitle transparency
da: Deaktivér gennemsigtige DVD-undertekster

en: Removes all transparency effects used in DVD subtitles.
da: Fjerner alle transparenseffekter som bruges i DVD-undertekster.

en: DVD subtitles decoder
da: DVD undertekstdekoder

en: DVD subtitles
da: DVD-undertekster

en: DVD subtitles packetizer
da: DVD undertekstpakketering

en: EBU STL subtitles decoder
da: EBU STL undertekstdekoder

note: xgettext: The character encoding name in parenthesis corresponds to that used for the GetACP translation. "Windows-1252" applies to Western European languages using the Latin alphabet.
en: Default (Windows-1252)
da: Standard (Windows-1252)

en: System codeset
da: Systemets tegnsæt

en: Universal, Chinese (GB18030)
da: Universal, kinesisk (GB18030)

en: Western European (Latin-9)
da: Vesteuropa (Latin-9)

en: Western European (Windows-1252)
da: Vesteuropæisk (Windows-1252)

en: Western European (IBM 00850)
da: Vesteuropæisk (IBM 00850)

en: Eastern European (Latin-2)
da: Østeuropæisk (Latin-2)

en: Eastern European (Windows-1250)
da: Østeuropæisk (Windows-1250)

en: Nordic (Latin-6)
da: Nordisk (Latin-6)

en: Cyrillic (Windows-1251)
da: Kyrillisk (Windows-1251)

en: Russian (KOI8-R)
da: Russisk (KOI8-R)

en: Ukrainian (KOI8-U)
da: Ukrainsk (KOI8-U)

en: Arabic (ISO 8859-6)
da: Arabisk (ISO 8859-6)

en: Arabic (Windows-1256)
da: Arabisk (Windows-1256)

en: Greek (ISO 8859-7)
da: Græsk (ISO 8859-7)

en: Greek (Windows-1253)
da: Græsk (Windows-1253)

en: Hebrew (ISO 8859-8)
da: Hebraisk (ISO 8859-8)

en: Hebrew (Windows-1255)
da: Hebraisk (Windows-1255)

en: Turkish (ISO 8859-9)
da: Tyrkisk (ISO 8859-9)

en: Turkish (Windows-1254)
da: Tyrkisk (Windows-1254)

en: Thai (TIS 620-2533/ISO 8859-11)
da: Thailandsk (TIS 620-2533/ISO 8859-11)

en: Baltic (Latin-7)
da: Baltisk (Latin-7)

en: Baltic (Windows-1257)
da: Baltisk (Windows-1257)

en: Celtic (Latin-8)
da: Keltisk (Latin-8)

en: South-Eastern European (Latin-10)
da: Sydøsteuropæisk (Latin-10)

en: Simplified Chinese (ISO-2022-CN-EXT)
da: Forenklet kinesisk (ISO-2022-CN-EXT)

en: Simplified Chinese Unix (EUC-CN)
da: Forenklet kinesisk - Unix (EUC-CN)

en: Japanese (7-bits JIS/ISO-2022-JP-2)
da: Japansk (7-bits JIS/ISO-2022-JP-2)

en: Japanese Unix (EUC-JP)
da: Japansk Unix (EUC-JP)

en: Japanese (Shift JIS)
da: Japansk (Shift JIS)

en: Korean (EUC-KR/CP949)
da: Koreansk (EUC-KR/CP949)

en: Korean (ISO-2022-KR)
da: Koreansk (ISO-2022-KR)

en: Traditional Chinese (Big5)
da: Traditionel kinesisk (Big5)

en: Traditional Chinese Unix (EUC-TW)
da: Traditionel kinesisk Unix (EUC-TW)

en: Hong-Kong Supplementary (HKSCS)
da: Hong-Kong tillæg (HKSCS)

en: Vietnamese (VISCII)
da: Vietnamesisk (VISCII)

en: Vietnamese (Windows-1258)
da: Vietnamesisk (Windows-1258)

en: Subtitle text encoding
da: Tekstkodning for undertekster

en: Set the encoding used in text subtitles
da: Angiv kodningen som bruges i undertekster

en: Subtitle justification
da: Undertekst placering

en: Set the justification of subtitles
da: Angiv underteksternes justering

en: UTF-8 subtitle autodetection
da: Automatisk registrering af UTF-8-formateret undertekst

en: This enables automatic detection of UTF-8 encoding within subtitle files.
da: Aktiverer automatisk genkendelse af UTF-8-kodning i undertekstfiler.

en: Text subtitle decoder
da: Tekst undertekstdekoder

en: Some subtitle formats allow for text formatting. VLC partly implements this, but you can choose to disable all formatting.
da: Nogle undertekstformater giver mulighed for tekstformatering. VLC har delvist implementeret dette, men du kan vælge at deaktivere al formatering.

en: USF subtitles decoder
da: USF undertekstdekoder

en: tx3g subtitles decoder
da: tx3g undertekstdekoder

en: tx3g subtitles
da: tx3g-undertekster

en: Philips OGT (SVCD subtitle) decoder
da: Philips OGT dekoder (SVCD-undertekst)

en: SVCD subtitles
da: SVCD-undertekster

en: Philips OGT (SVCD subtitle) packetizer
da: Philips OGT (SVCD undertekst) pakketering

en: Image width
da: Billedbredde

en: Specify the width to decode the image too
da: Angiv bredden som billedet skal dekodes til

en: Image height
da: Billedhøjde

en: Specify the height to decode the image too
da: Angiv højden som billedet skal dekodes til

en: Scale factor
da: Skaleringsfaktor

en: Scale factor to apply to image
da: Skaleringsfaktor som skal anvendes på billede

en: SVG video decoder
da: SVG videodekoder

en: T.140 text encoder
da: T.140-tekst-koder

en: Override page
da: Tilsidesæt side

en: Override the indicated page, try this if your subtitles don't appear (-1 = autodetect from TS, 0 = autodetect from teletext, >0 = actual page number, usually 888 or 889).
da: Tilsidesæt den indikerede side - prøv dette, hvis dine undertekster ikke vises (-1 = autodetekt fra TS, 0 = autodetekt fra teletext, >0 = aktuelt sidenummer, som regel 888 eller 889).

en: Ignore subtitle flag
da: Ignorer undertekstflag

en: Ignore the subtitle flag, try this if your subtitles don't appear.
da: Ignorer undertekstflaget. Prøv dette hvis dine undertekster ikke vises.

en: Workaround for France
da: Løsning til Frankrig

en: Some French channels do not flag their subtitling pages correctly due to a historical interpretation mistake. Try using this wrong interpretation if your subtitles don't appear.
da: Nogle franske kanaler opmærker ikke deres sider med undertekster korrekt, grundet en historisk fortolkningsfejl. Prøv at anvende denne forkerte fortolkning, hvis dine undertekster ikke bliver vist.

en: Teletext subtitles decoder
da: Tekst-TV undertekstdekoder

en: HDMV TextST subtitles decoder
da: HDMV TextST undertekstdekoder

en: Enforce a quality between 1 (low) and 10 (high), instead of specifying a particular bitrate. This will produce a VBR stream.
da: Gennemtving en kvalitet mellem 1 (lav) og 10 (høj), i stedet for at angive en bestemt bithastighed. Det vil skabe en VBR stream.

en: Post processing quality
da: Efterbehandlingskvalitet

en: Theora video decoder
da: Theora videodekoder

en: Theora video packetizer
da: Theora videopakketering

en: Theora video encoder
da: Theora video-koder

en: TTML decoder
da: TTML dekoder

en: TTML subtitles decoder
da: TTML undertekstdekoder

en: Force a specific encoding quality between 0.0 (high) and 50.0 (low), instead of specifying a particular bitrate. This will produce a VBR stream.
da: Gennemtving en bestemt kodningskvalitet mellem 0.0 (høj) og 50.0 (lav), i stedet for en bestemt bithastighed. Det vil producere en VBR-stream.

en: Stereo mode
da: Stereotilstand

en: Handling mode for stereo streams
da: Håndteringstilstand for streams i stereo

en: VBR mode
da: VBR-tilstand

en: Use Variable BitRate. Default is to use Constant BitRate (CBR).
da: Brug Variable BitRate. Standard er Constant BitRate (CBR).

en: Psycho-acoustic model
da: Psykoakustisk model

en: Integer from -1 (no model) to 4.
da: Heltal fra -1 (ingen model) til 4.

en: Joint stereo
da: Samlet stereo

en: Libtwolame audio encoder
da: Libtwolame-lyd-koder

en: Ulead DV audio decoder
da: Ulead DV lyddekoder

en: Use Hardware decoders only
da: Anvend udelukkende hardwaredekodere

en: VideoToolbox video decoder
da: VideoToolbox videodekoder

en: Maximum encoding bitrate
da: Højeste bithastighed ved kodning

en: Maximum bitrate in kbps. This is useful for streaming applications.
da: Maksimal bithastighed i kbps. Det er specielt nyttig til streamingprogrammer.

en: Minimum encoding bitrate
da: Minimum kodningsbithastighed

en: Minimum bitrate in kbps. This is useful for encoding for a fixed-size channel.
da: Laveste bithastighed i kbps. Brugbar hvis kodning til et fastsat antal kanaler.

en: Force a constant bitrate encoding (CBR).
da: Gennemtving constant bitrate kodning (CBR).

en: Vorbis audio decoder
da: Vorbis lyddekoder

en: Vorbis audio packetizer
da: Vorbis lydpakketering

en: Vorbis audio encoder
da: Vorbis-lyd-koder

en: Quality mode
da: Kvalitetstilstand

en: Quality setting which will determine max encoding time
     - 0: Good quality
     - 1: Realtime
     - 2: Best quality
da: Kvalitetsindstilling der afgører maksimal kodningstid
     - 0: God kvalitet
     - 1: Realtid
     - 2: Bedste kvalitet

en: WebM video decoder
da: WebM videodekoder

en: WebM video encoder
da: Webm-videokoder

en: WEBVTT decoder
da: WEBVTT dekoder

en: WEBVTT subtitles decoder
da: WEBVTT undertekstdekoder

en: WEBVTT subtitles parser
da: WEBVTT undertekstfortolker

en: WMA v1/v2 fixed point audio decoder
da: WMA v1/v2 fixed point lyddekoder

en: Maximum GOP size
da: Maksimal GOP-størrelse

en: Sets maximum interval between IDR-frames. Larger values save bits, thus improving quality for a given bitrate at the cost of seeking precision. Use -1 for infinite.
da: Sætter største interval mellem IDR-billeder. Større værdier sparer bits med højere kvalitet til følge ved en given bithastighed på bekostning af søgepræcision. Brug -1 for uendelig.

en: Minimum GOP size
da: Minimal GOP-størrelse

en: Sets minimum interval between IDR-frames. In H.264, I-frames do not necessarily bound a closed GOP because it is allowable for a P-frame to be predicted from more frames than just the one frame before it (also see reference frame option). Therefore, I-frames are not necessarily seekable. IDR-frames restrict subsequent P-frames from referring to any frame prior to the IDR-frame. 
    If scenecuts appear within this interval, they are still encoded as I-frames, but do not start a new GOP.
da: Angiver det mindste interval mellem IDR-billeder. I H.264, så vil I-billeder ikke nødvendigvis blive bundet til en lukket GOP/gruppe af billeder, fordi et P-billede har tilladelse til at blive forudsagt gennem flere billeder end blot det ene billede foran sig (se også referencebillede-tilvalget). Derfor er I-billeder ikke nødvendigvis søgbare. IDR-billeder begrænser efterfølgende P-billeder fra at henvise til alle billeder som kommer for IDR-billedet. 
    Hvis sceneopdelinger forekommer indenfor dette interval, så er de stadig kodet som I-billeder, men starter ikke en ny GOP/gruppe af billeder.

en: Use recovery points to close GOPs
da: Brug recovery points for at lukke GOP'er

en: use open GOP, for bluray compatibility use also bluray-compat option
da: brug åben GOP, brug også bluray-compat for bluray-kompatibilitet

en: Enable compatibility hacks for Blu-ray support
da: Aktivér kompatibilitets-hacks til Blu-ray-understøttelse

en: Enable hacks for Blu-ray support, this doesn't enforce every aspect of Blu-ray compatibility
    e.g. resolution, framerate, level
da: Aktivér hacks til understøttelse af Blu-ray. Gennemtvinger ikke alle aspekter af Blu-ray kompatibilitet
    f.eks. opløsning, billedfrekvens, niveau

en: Extra I-frames aggressivity
da: Aggressivitet for ekstra I-billeder

en: Scene-cut detection. Controls how aggressively to insert extra I-frames. With small values of scenecut, the codec often has to force an I-frame when it would exceed keyint. Good values of scenecut may find a better location for the I-frame. Large values use more I-frames than necessary, thus wasting bits. -1 disables scene-cut detection, so I-frames are inserted only every other keyint frames, which probably leads to ugly encoding artifacts. Range 1 to 100.
da: Registering af sceneklip. Kontrollerer hvor aggressivt, der skal indsættes ekstra I-billeder. Med mindre værdier for sceneklip, vil codec ofte skulle gennemtvinge et I-billede, når det ville have overskredet nøgleintervallet. Gode værdier for sceneklip kan give bedre placering af I-billedet. Større værdier bruger flere I-billeder end nødvendigt, og bruger således overflødige bits. -1 slår registrering af sceneklip fra, så I-billeder kun indsættes i hvert andet nøgleintervalsbillede, hvilket sandsynligvis fører til grimme kodningsartifakter. Intervallet er 1 til 100.

en: B-frames between I and P
da: B-billeder imellem I og P

en: Number of consecutive B-frames between I and P-frames. Range 1 to 16.
da: Antal fortløbende B-billeder mellem I og P-billeder. Fra 1 til 16.

en: Adaptive B-frame decision
da: Adaptiv beslutning vedr. B-billeder

en: Force the specified number of consecutive B-frames to be used, except possibly before an I-frame. Range 0 to 2.
da: Gennemtving det givne antal anvendte følgende B-billeder måske undtagen før et I-billede. Interval 0 til 2.

en: Influence (bias) B-frames usage
da: Påvirk (foretrukken) brug af B-billeder

en: Bias the choice to use B-frames. Positive values cause more B-frames, negative values cause less B-frames.
da: Påvirk beslutningen om brug af B-billeder. Positive værdier vil give flere B-billeder, negative værdier vil give færre B-billeder.

en: Keep some B-frames as references
da: Bevar nogle B-billeder som referencer

en: Allows B-frames to be used as references for predicting other frames. Keeps the middle of 2+ consecutive B-frames as a reference, and reorders frame appropriately.
     - none: Disabled
     - strict: Strictly hierarchical pyramid
     - normal: Non-strict (not Blu-ray compatible)
da: Tillader at B-billeder bruges som referencer til forudsigelse af andre billeder. Opretholder middelværdien af 2+ efterfølgende B-billeder som en reference, og ændrer rækkefølgen for billedet derefter.
     - ingen: Deaktiveret
     - striks: Striks, hierarkisk pyramide
     - normal: Ikke-striks (er ikke kompatibel med Blu-ray)

en: Use fullrange instead of TV colorrange
da: Brug fullrange i stedet for TV colorrange

en: TV-range is usually used colorrange, defining this to true will enable libx264 to use full colorrange on encoding
da: TV-område er det typiske anvendte farveområde, sætte denne til true vil det aktivere fuldt farveområde ved kodning med libx264

en: CABAC (Context-Adaptive Binary Arithmetic Coding). Slightly slows down encoding and decoding, but should save 10 to 15% bitrate.
da: CABAC (Context-Adaptive Binary Arithmetic Coding). Nedsætter hastigheden for kodning og dekodning en smule, men bør spare 10 til 15% bitrate.

en: Number of previous frames used as predictors. This is effective in Anime, but seems to make little difference in live-action source material. Some decoders are unable to deal with large frameref values. Range 1 to 16.
da: Antal foregående billeder anvendt som forudsigere. Det er effektivt i Anime, men lader til at give en begrænset forskel i live kildemateriale. Nogle dekodere kan ikke håndtere store frameref-værdier. Intervallet 1 til 16.

en: Deactivate the deblocking loop filter (decreases quality).
da: Deaktivér deblocking loop filter (formindsker kvaliteten).

en: Loop filter AlphaC0 and Beta parameters alpha:beta
da: AlphaC0- og Beta-parametre alpha:beta til løkkefilter

en: Loop filter AlphaC0 and Beta parameters. Range -6 to 6 for both alpha and beta parameters. -6 means light filter, 6 means strong.
da: AlphaC0- og Beta-parametre til løkkefilter. Intervallet er -6 til 6 for både alpha og beta. -6 betyder let filter, mens 6 betyder stærkt.

en: H.264 level
da: H.264-niveau

en: Specify H.264 level (as defined by Annex A of the standard). Levels are not enforced; it's up to the user to select a level compatible with the rest of the encoding options. Range 1 to 5.1 (10 to 51 is also allowed). Set to 0 for letting x264 set level.
da: Angiv et H.264-niveau (som det er defineret i anneks A af standarden). Niveauer gennemtvinges ikke; det er op til brugeren at vælge et niveau, der er kompatibelt med resten af tilvalgene for kodningen. Interval 1 til 5.1 (10 til 51 tillades også). Angiv til 0 for at overlade det til x264 at angive niveauet.

en: H.264 profile
da: H.264-profil

en: Specify H.264 profile which limits are enforced over other settings
da: Angiv H.264-profil for hvilke grænser anvendes over andre indstillinger

en: Interlaced mode
da: Tilstand med interlace

en: Pure-interlaced mode.
da: Tilstand med ren interlace.

en: Frame packing
da: Pakning af billeder

en: For stereoscopic videos define frame arrangement:
     0: checkerboard - pixels are alternatively from L and R
     1: column alternation - L and R are interlaced by column
     2: row alternation - L and R are interlaced by row
     3: side by side - L is on the left, R on the right
     4: top bottom - L is on top, R on bottom
     5: frame alternation - one view per frame
da: Definer arrangering af billeder for stereoskopiske videoer:
    0: skakbræt - pixels er skiftevis fra V og H
    1: skift efter kolonne - V og H fås med interlace efter kolonne
    2: skift efter række - V og H fås med interlace efter række
    3: side om side - V er til venstre, R til højre
    4: top og bund - V er i toppen, H i bunden
    5: skift efter billede - én visning pr. billede

en: Use Periodic Intra Refresh
da: Brug periodisk intra-genopfriskning

en: Use Periodic Intra Refresh instead of IDR frames
da: Brug periodisk intra-genopfriskning i stedet for IDR-billeder

en: Use mb-tree ratecontrol
da: Brug mb-tree hastighedsstyring

en: You can disable use of Macroblock-tree on ratecontrol
da: Du kan deaktivere brug af Macroblock-tree for hastighedsstyring

en: Force number of slices per frame
da: Gennemtving antal opdelinger pr. billede

en: Force rectangular slices and is overridden by other slicing options
da: Gennemtvinger rektangulære opdelinger og tilsidesættes af andre opdelingsvalg

en: Limit the size of each slice in bytes
da: Begræns størrelsen af hver enkelt opdeling i byte

en: Sets a maximum slice size in bytes, Includes NAL overhead in size
da: Angiver en maksimal størrelse på opdelinger i byte, inkluderer NAL-overhead i størrelse

en: Limit the size of each slice in macroblocks
da: Begræns størrelsen af hver enkelt opdeling i macroblocks

en: Sets a maximum number of macroblocks per slice
da: Indstil højeste antal macroblocks pr. opdeling

en: Set QP
da: Angiv QP

en: This selects the quantizer to use. Lower values result in better fidelity, but higher bitrates. 26 is a good default value. Range 0 (lossless) to 51.
da: Vælger kvantiseringen som benyttes. Lavere værdier fører til højere nøjagtighed, men højere bithastigheder. 26 er en god standardværdi. Interval 0 (tabsfri) til 51.

en: Quality-based VBR
da: Kvalitetsbaseret VBR

en: 1-pass Quality-based VBR. Range 0 to 51.
da: 1-pass kvalitetsbaseret VBR. Fra 0 til 51.

en: Min QP
da: Minimum QP

en: Minimum quantizer parameter. 15 to 35 seems to be a useful range.
da: Mindsteværdi for kvantiseringsparameter. 15 til 35 synes at være et rimeligt interval.

en: Max QP
da: Maksimal QP

en: Maximum quantizer parameter.
da: Maksimum for kvantiseringsparameter.

en: Max QP step
da: Maks. QP-trin

en: Max QP step between frames.
da: Maks. QP-trin mellem billeder.

en: Average bitrate tolerance
da: Tolerance for gennemsnitlig bithastighed

en: Allowed variance in average bitrate (in kbits/s).
da: Tillad variation i gennemsnitlig bithastighed (i kbit/s).

en: Max local bitrate
da: Maks. lokal bithastighed

en: Sets a maximum local bitrate (in kbits/s).
da: Vælger en lokal maksimal bithastighed (i kbit/s).

en: VBV buffer
da: VBV-buffer

en: Averaging period for the maximum local bitrate (in kbits).
da: Midlingsperiode for største lokale bithastighed (i kbit).

en: Initial VBV buffer occupancy
da: Indledende VBV buffer anvendelse

en: Sets the initial buffer occupancy as a fraction of the buffer size. Range 0.0 to 1.0.
da: Angiver begyndelsesbufferforbruget relativt til bufferstørrelsen. Intervallet er 0.0 til 1.0.

en: How AQ distributes bits
da: Hvordan AQ distribuerer bit

en: Defines bitdistribution mode for AQ, default 1
     - 0: Disabled
     - 1: Current x264 default mode
     - 2: uses log(var)^2 instead of log(var) and attempts to adapt strength per frame
da: Definerer tilstanden til bitfordeling for AQ, standard er 1
    - 0: Deaktiveret
    - 1: Aktuelt standardtilstanden for x264
    - 2: bruger log(var)^2 i stedet for log(var) og forsøger at tilpasse styrken pr. billede

en: Strength of AQ
da: Styrken af AQ

en: Strength to reduce blocking and blurring in flat
    and textured areas, default 1.0 recommended to be between 0..2
     - 0.5: weak AQ
     - 1.5: strong AQ
da: Styrken som bruges til at mindske blokopdeling og sløring i flade
    og strukturerede områder. Standard 1.0 - anbefales at være mellem 0..2
    - 0.5: svag AQ
    - 1.5: stærk AQ

en: QP factor between I and P
da: QP-faktor mellem I og P

en: QP factor between I and P. Range 1.0 to 2.0.
da: QP-faktor mellem I og P. I intervallet fra 1.0 til 2.0.

en: QP factor between P and B
da: QP-faktor mellem P og B

en: QP factor between P and B. Range 1.0 to 2.0.
da: QP-faktor mellem P og B. Intervallet er fra 1.0 til 2.0.

en: QP difference between chroma and luma
da: QP-forskel mellem kroma og luma

en: QP difference between chroma and luma.
da: QP-forskel mellem kroma og luma.

en: Multipass ratecontrol
da: Flerpas-hastighedsstyring

en: Multipass ratecontrol:
     - 1: First pass, creates stats file
     - 2: Last pass, does not overwrite stats file
     - 3: Nth pass, overwrites stats file
da: Flerpas-ratekontrol:
     - 1: Første gennemløb, opretter statistikfil
     - 2: Sidste gennemløb, overskriver ikke statistikfil
     - 3: N'te gennemløb, overskriver statistikfil

en: QP curve compression
da: QP-kurvekomprimering

en: QP curve compression. Range 0.0 (CBR) to 1.0 (QCP).
da: QP-kurvekomprimering. I Intervallet 0.0 (CBR) til 1.0 (QCP).

en: Reduce fluctuations in QP
da: Reducer udsving i QP

en: This reduces the fluctuations in QP before curve compression. Temporally blurs complexity.
da: Dette reducerer udsvingene i QP før kurvekomprimering. Slører kompleksiteten midlertidigt.

en: This reduces the fluctuations in QP after curve compression. Temporally blurs quants.
da: Dette mindsker udsving i QP efter komprimering af kurven. Slører kvantiseringer midlertidigt.

en: Partitions to consider
da: Partitioner at kigge på

en: Partitions to consider in analyse mode:
     - none  : 
     - fast  : i4x4
     - normal: i4x4,p8x8,(i8x8)
     - slow  : i4x4,p8x8,(i8x8),b8x8
     - all   : i4x4,p8x8,(i8x8),b8x8,p4x4
    (p4x4 requires p8x8. i8x8 requires 8x8dct).
da: Partitioner der skal overvejes i analysetilstand:
     - ingen      : 
     - hurtig      : i4x4
     - normal    : i4x4,p8x8,(i8x8)
     - langsom : i4x4,p8x8,(i8x8),b8x8
     - alle   : i4x4,p8x8,(i8x8),b8x8,p4x4
    (p4x4 forudsætter p8x8. i8x8 forudsætter 8x8dct).

en: Direct MV prediction mode
da: Direkte MV-forudsigelsestilstand

en: Direct prediction size
da: Direkte forudsigelsesstørrelse

en: Direct prediction size:
     -  0: 4x4
     -  1: 8x8
     - -1: smallest possible according to level
da: Direkte forudsagt størrelse:
     -  0: 4x4
     -  1: 8x8
     - -1: mindst muligt passende til niveau

en: Weighted prediction for B-frames
da: Vægtet forudsigelse for B-billeder

en: Weighted prediction for B-frames.
da: Vægtet forudsigelse for B-billeder.

en: Weighted prediction for P-frames
da: Vægtet forudsigelse for P-billeder

en: Weighted prediction for P-frames:
     - 0: Disabled
     - 1: Blind offset
     - 2: Smart analysis
da: Vægtet forudsigelse for P-frames:
     - 0: Slået fra
     - 1: Blindt forskudt
     - 2: Smart analyse

en: Integer pixel motion estimation method
da: Heltal pixel bevægelsesestimering-metode

en: Selects the motion estimation algorithm:
     - dia: diamond search, radius 1 (fast)
     - hex: hexagonal search, radius 2
     - umh: uneven multi-hexagon search (better but slower)
     - esa: exhaustive search (extremely slow, primarily for testing)
     - tesa: hadamard exhaustive search (extremely slow, primarily for testing)
da: Vælger algoritme til bevægelsesoverslag:
     - dia: diamantsøgning, radius 1 (hurtig)
     - hex: hexagonal søgning, radius 2
     - umh: ulige multi-hexagonal søgning (bedre men langsommere)
     - esa: udtømmende søgning (ekstremt langsom, primært til test)
     - tesa: hadamard udtømmende søgning (ekstremt langsom, primært til test)

en: Maximum motion vector search range
da: Maksimale bevægelsesvektor søgeområde

en: Maximum distance to search for motion estimation, measured from predicted position(s). Default of 16 is good for most footage, high motion sequences may benefit from settings between 24 and 32. Range 0 to 64.
da: Maksimum for søgning til estimering af bevægelse, målt fra forudsagt position(er). Standard på 16 er godt til de fleste optagelser, mens sekvenser med høj grad af bevægelse kan drage fordel fra indstillinger mellem 24 og 32. Interval fra 0 til 64.

en: Maximum motion vector length
da: Maksimale bevægelsesvektor længde

en: Maximum motion vector length in pixels. -1 is automatic, based on level.
da: Maksimum bevægelses vector længde i pixels. -1 er automatisk, baseret på niveau.

en: Minimum buffer space between threads
da: Minimum buffer plads mellem tråde

en: Minimum buffer space between threads. -1 is automatic, based on number of threads.
da: Minimum buffer plads mellem tråde. -1 er automatisk, baseret på antallet af tråde.

en: Strength of psychovisual optimization, default is "1.0:0.0"
da: Styrke af den psykovisuelle optimering, standard er "1.0:0.0"

en: First parameter controls if RD is on (subme>=6) or off.
    Second parameter controls if Trellis is used on psychovisual optimization, default off
da: Det første parameter kontrollerer, om RD er slået til (subme>=6) eller fra.
    Det andet parameter kontrollerer, om Trellis anvendes ved psykovisuel optimering, som standard deaktiveret

en: Subpixel motion estimation and partition decision quality
da: Subpixel bevægelsesestimering og kvaliteten af adskillelsesbeslutning

en: This parameter controls quality versus speed tradeoffs involved in the motion estimation decision process (lower = quicker and higher = better quality). Range 1 to 9.
da: Denne parameter styrer kvalitet mod hastighed i beslutningsprocessen for bevægelsesestimering (lavere = hurtigere og højere = bedre kvalitet). Fra 1 til 9.

en: RD based mode decision for B-frames. This requires subme 6 (or higher).
da: RD-baseret valg af tilstande for B-billeder. Dette kræver subme 6 (eller højere).

en: Decide references on a per partition basis
da: Beslut referencer på et per-partition grundlag

en: Allows each 8x8 or 16x8 partition to independently select a reference frame, as opposed to only one ref per macroblock.
da: Tillad at hver 8x8- eller 16x8-partition uafhængigt vælge et referencebillede, i modsætning til kun én ref pr. makroblok.

en: Chroma in motion estimation
da: Kroma i estimering af bevægelse

en: Chroma ME for subpel and mode decision in P-frames.
da: Kroma ME til afgørelse af sub-pel og tilstand i P-billeder.

en: Joint bidirectional motion refinement.
da: Raffinering af sammenkoblet, bidirektionel bevægelse.

en: Adaptive spatial transform size
da: Størrelse for adaptiv rumtransformation

en: SATD-based decision for 8x8 transform in inter-MBs.
da: SATD-baseret beslutning for 8x8 transformering i inter-MB'er.

en: Trellis RD quantization
da: Trellis RD kvantisering

en: Trellis RD quantization:
     - 0: disabled
     - 1: enabled only on the final encode of a MB
     - 2: enabled on all mode decisions
    This requires CABAC.
da: Trellis RD kvantisering:
     - 0: slået fra
     - 1: kun slået til i sidste kodning af en MB
     - 2: slået til for alle tilstandsafgørelser
    Forudsætter CABAC.

en: Early SKIP detection on P-frames
da: Tidlig SKIP-registrering ved P-billeder

en: Early SKIP detection on P-frames.
da: Tidlig SKIP-registrering ved P-billeder.

en: Coefficient thresholding on P-frames
da: Brug af koefficienttærskel på P-rammer

en: Coefficient thresholding on P-frames. Eliminate dct blocks containing only a small single coefficient.
da: Koefficientafgrænsning for P-frames. Eliminér dct-blokke, der kun indeholder en enkelt lille koefficient.

en: Use Psy-optimizations
da: Brug Psy-optiminering

en: Use all visual optimizations that can worsen both PSNR and SSIM
da: Benyt alle visuelle optimeringer, der kan forværre både PSNR og SSIM

en: Dct-domain noise reduction. Adaptive pseudo-deadzone. 10 to 1000 seems to be a useful range.
da: Støjreduktion for dct-domæne. Adaptiv pseudo-dødszone. 10 til 1000 lader til at være et nyttigt interval.

en: Inter luma quantization deadzone
da: Inter luma kvantisering død-område

en: Set the size of the inter luma quantization deadzone. Range 0 to 32.
da: Angiv størrelsen på inter luma kvantisering død-område. Fra 0 til 32.

en: Intra luma quantization deadzone
da: Intra luma kvantisering død-område

en: Set the size of the intra luma quantization deadzone. Range 0 to 32.
da: Angiv størrelsen på intra luma kvantisering død-område. Fra 0 til 32.

en: Non-deterministic optimizations when threaded
da: Ikke-deterministiske optimeringer når der bruges tråde

en: Slightly improve quality of SMP, at the cost of repeatability.
da: Forbedre kvaliteten af SMP en smule, på bekostning af at kunne gentage.

en: CPU optimizations
da: CPU-optimeringer

en: Use assembler CPU optimizations.
da: Brug assembler CPU optimeringer.

en: Filename for 2 pass stats file
da: Filnavn til 2 gennemløb stats fil

en: Filename for 2 pass stats file for multi-pass encoding.
da: Filnavn til 2 gennemløb stats fil til multi-pass-kodning.

en: Compute and print PSNR stats. This has no effect on the actual encoding quality.
da: Udregn og skriv PSNR statistik. Dette har ingen effekt på kvaliteten af kodningen.

en: Compute and print SSIM stats. This has no effect on the actual encoding quality.
da: Udregn og skriv SSIM statistik. Dette har ingen effekt på kvaliteten af kodningen.

en: Quiet mode
da: Stille tilstand

en: Statistics
da: Statistikker

en: Print stats for each frame.
da: Skriv statistik for hvert billede.

en: SPS and PPS id numbers
da: SPS- og PPS-id-numre

en: Set SPS and PPS id numbers to allow concatenating streams with different settings.
da: Angiv id-tallene for SPS og PPS, for at tillade sammenkædning af streams med forskellige indstillinger.

en: Access unit delimiters
da: Adskillere for adgangsenheder

en: Generate access unit delimiter NAL units.
da: Opret NAL-enheder til adskillere for adgangsenheder.

en: Framecount to use on frametype lookahead
da: Antal billeder som skal bruges på at se fremad for billedtyper

en: Framecount to use on frametype lookahead. Currently default can cause sync-issues on unmuxable output, like rtsp-output without ts-mux
da: Antal billeder som skal bruges på at se fremad for billedtyper. Nuværende standard kan føre til synkroniseringsproblemer på output som ikke kan muxes, såsom rtsp-output uden ts-mux

en: HRD-timing information
da: HRD-timing oplysninger

en: Default tune setting used
da: Standard tune indstillinger anvendt

en: Default preset setting used
da: Standard forudindstilling anvendt

en: x264 advanced options
da: x264 avancerede indstillinger

en: x264 advanced options, in the form {opt=val,op2=val2}.
da: x264 avancerede indstillinger af formen {opt=val,op2=val2}.

en: Fast
da: Hurtig

en: Slow
da: Langsom

en: Spatial
da: Rumlig

en: Temporal
da: Tidslig

en: checkerboard
da: skakbræt

en: column alternation
da: kolonne afveksling

en: row alternation
da: række afveksling

en: side by side
da: side om side

en: top bottom
da: top bund

en: frame alternation
da: billedafveksling

en: H.264/MPEG-4 Part 10/AVC encoder (x264 10-bit)
da: H.264/MPEG-4 Part 10/AVC-koder (x264 10-bit)

en: H.262/MPEG-2 encoder (x262)
da: H.262/MPEG-2-koder (x262)

en: H.264/MPEG-4 Part 10/AVC encoder (x264)
da: H.264/MPEG-4 Part 10/AVC-koder (x264)

en: H.265/HEVC encoder (x265)
da: H.265/HEVC-koder (x265)

en: XWD image decoder
da: XWD billededekoder

en: Teletext page
da: Tekst-TV side

en: Open the indicated Teletext page. Default page is index 100.
da: Åbn den valgte teletekstside. Standardside er indeks 100.

en: Teletext alignment
da: Tekst-TV placering

en: You can enforce the teletext position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg. 6 = top-right).
da: Du kan gennemtvinge placeringen af tekst-tv'et på videoen (0=midten, 1=venstre, 2=højre, 4=øverst, 8=nederst, du kan også kombinere værdierne, f.eks. 6=øverst-højre).

en: Teletext text subtitles
da: Tekst-TV undertekster

en: Output teletext subtitles as text instead of as RGBA.
da: Vis teletekst undertekster som tekst i stedet for som RGBA.

en: Presentation Level
da: Præsentationsniveau

en: VBI and Teletext decoder
da: VBI- og tekst-TV-dekoder

en: VBI & Teletext
da: VBI og tekst-TV

en: D-Bus control interface
da: D-Bus-kontrolgrænseflade

en: VLC media player
da: VLC medieafspiller

en: Do not open a DOS command box interface
da: Undlad at åbne en grænseflade for DOS-kommandoboks

en: By default the dummy interface plugin will start a DOS command box. Enabling the quiet mode will not bring this command box but can also be pretty annoying when you want to stop VLC and no video window is open.
da: Som standard starter dummygrænsefladeplugin en DOS-kommandoprompt. Ved at aktivere stille-tilstand vises kommandoprompten ikke, men kan være pænt irriterende når du vil stoppe VLC og der ikke er noget åbent videovindue.

en: Dummy interface
da: Dummy-grænseflade

en: Motion threshold (10-100)
da: Bevægelsesfølsomhed (10-100)

en: Amount of movement required for a mouse gesture to be recorded.
da: Antal bevægelser der kræves for at en musegestus optages.

en: Trigger button
da: Aktiveringsknap

en: Trigger button for mouse gestures.
da: Aktiveringsknappen for musegestusser.

en: Middle
da: Medium

en: Gestures
da: Gestusser

en: Mouse gestures control interface
da: Kontrolgrænseflade til musegestusser

en: Global Hotkeys
da: Globale genvejstaster

en: Global Hotkeys interface
da: Grænseflade til globale genvejstaster

en: Hotkeys
da: Genvejstaster

en: Hotkeys management interface
da: Grænseflade til genvejstastehåndtering

en: One
da: En/Et

en: Loop: %s
da: Løkke: %s

en: Random: %s
da: Tilfældig: %s

en: Audio Device: %s
da: Lydenhed: %s

en: Recording
da: Optager

en: Recording done
da: Optagelse færdig

en: Sub sync: bookmarked audio time
da: Undertekst synkronisering: bogmærket lyd tid

en: No active subtitle
da: Ingen aktiv undertekst

en: Sub sync: bookmarked subtitle time
da: Undertekst synkronisering: bogmærket undertekst tid

en: Sub sync: set bookmarks first!
da: Undertekst synkronisering: angiv bogmærker først!

en: Sub sync: corrected %i ms (total delay = %i ms)
da: Undertekst synkronisering: korrigeret %i ms (samlet forsinkelse = %i ms)

en: Sub sync: delay reset
da: Undertekst synkronisering: nulstil forsinkelse

en: Subtitle delay %i ms
da: Undertekstforsinkelse %i ms

en: Audio delay %i ms
da: Lydforsinkelse %i ms

en: Audio track: %s
da: Lydspor: %s

en: Subtitle track: %s
da: Undertekstspor: %s

en: N/A
da: -

en: Program Service ID: %s
da: Program tjeneste ID: %s

en: Aspect ratio: %s
da: Billedformat: %s

en: Crop: %s
da: Beskær: %s

en: Zooming reset
da: Nulstil zoom

en: Scaled to screen
da: Skaleret til skærmen

en: Original Size
da: Oprindelig størrelse

en: Zoom mode: %s
da: Zoomtilstand: %s

en: Deinterlace off
da: Deinterlace fra

en: Deinterlace on
da: Deinterlace til

en: Subtitle position: no active subtitle
da: Undertekst placering: ingen aktiv undertekst

en: Subtitle position %d px
da: Undertekst placering %d px

en: Subtitle text scale %d%%
da: Undertekstskalering %d%%

en: Speed: %.2fx
da: Hastighed: %.2fx

en: 
    Warning: if you cannot access the GUI anymore, open a command-line window, go to the directory where you installed VLC and run "vlc -I qt"
da: 
    Advarsel: Hvis du ikke længere har adgang til den grafiske grænseflade, så åbn et kommandolinje-vindue, gå til mappen hvor du installerede VLC, og kør "vlc -I qt"

en: Change the lirc configuration file
da: Rediger lirc-opsætningsfilen

en: Tell lirc to read this configuration file. By default it searches in the users home directory.
da: Fortæl lirc at den skal læse denne opsætningsfil. Den søger som standard i brugerens hjemmemappe.

en: Infrared
da: Infrarød

en: Infrared remote control interface
da: Infrarød fjernstyringsgrænseflade

en: motion
da: bevægelse

en: motion control interface
da: motion control-grænseflade

en: Use HDAPS, AMS, APPLESMC or UNIMOTION motion sensors to rotate the video
da: Anvend HDAPS, AMS, APPLESMC eller UNIMOTION motion sensors til at rotere videoen

en: Network master clock
da: Netværkets overordnet ur

en: When set, this VLC instance will act as the master clock for synchronization for clients listening
da: Når angivet, så vil VLC-instansen fungere som overordnet ur til synkronisering af klienter som lytter

en: Master server IP address
da: Hovedserver-IP-adresse

en: The IP address of the network master clock to use for clock synchronization.
da: IP-adressen på netværkets overordnede ur, der bruges til tidssynkronisering.

en: UDP timeout (in ms)
da: UDP timeout (i ms)

en: Length of time (in ms) until aborting data reception.
da: Varighed i tid (i ms) indtil datamodtagelse afbrydes.

en: Network Sync
da: Netværkssynkronisering

en: Network synchronization
da: Netværkssynkronisering

en: Install Windows Service
da: Installer Windows service

en: Install the Service and exit.
da: Installer tjenesten og afslut.

en: Uninstall Windows Service
da: Afinstaller Windows-tjeneste

en: Uninstall the Service and exit.
da: Afinstaller tjenesten og afslut.

en: Display name of the Service
da: Viste navn for servicen

en: Change the display name of the Service.
da: Skift det viste navn på tjenesten.

en: Configuration options
da: Opsætningsindstillinger

en: Configuration options that will be used by the Service (eg. --foo=bar --no-foobar). It should be specified at install time so the Service is properly configured.
da: Konfigurationsindstillinger som anvendes af tjenesten (f.eks. --noget=værdi --ikke-noget). Bør angives under installationen, så tjenesten opsættes rigtigt.

en: Additional interfaces spawned by the Service. It should be specified at install time so the Service is properly configured. Use a comma separated list of interface modules. (common values are: logger, sap, rc, http)
da: Yderligere grænseflader som opstartes af tjenesten. Bør angives under installationen, så tjenesten er opsættes korrekt. Brug en liste med grænseflademoduler, der er adskilt af kommaer. (Gængse værdier er: logger, sap, rc, http)

en: Windows Service interface
da: Windows Service-grænseflade

en: Initializing
da: Initialiserer

en: Opening
da: Åbner

en: Error
da: Fejl

en: Show stream position
da: Vis stream-position

en: Show the current position in seconds within the stream from time to time.
da: Vis af og til den nuværende position for streamet i sekunder.

en: Fake TTY
da: Falsk TTY

en: Force the rc module to use stdin as if it was a TTY.
da: Gennemtving at modulet rc skal anvende stdin som var det en TTY.

en: UNIX socket command input
da: UNIX socket kommandoinput

en: Accept commands over a Unix socket rather than stdin.
da: Accepter kommandoer over en Unix socket i stedet for stdin.

en: TCP command input
da: TCP kommandoinput

en: Accept commands over a socket rather than stdin. You can set the address and port the interface will bind to.
da: Accepterer kommandoer via en sokkel frem for stdin. Du kan angive adressen og porten, som grænsefladen vil binde sig til.

en: By default the rc interface plugin will start a DOS command box. Enabling the quiet mode will not bring this command box but can also be pretty annoying when you want to stop VLC and no video window is open.
da: Pluginet RC-grænseflade starter som standard en DOS-kommandoprompt. Hvis stilletilstand aktiveres, kommer der ikke nogen kommandoprompt. Men det kan være rimeligt irriterende, når du vil stoppe VLC, og der ikke er noget videovindue åbent.

en: Remote control interface
da: Fjernstyringsgrænseflade

en: Remote control interface initialized. Type `help' for help.
da: Fjernstyringsgrænseflade initialiseret. Skriv `help' for at få hjælp.

en: Unknown command `%s'. Type `help' for help.
da: Ukendt kommando `%s'. Tast `help' for hjælp.

en: +----[ Remote control commands ]
da: +----[ Fjernkontrol kommandoer ]

en: | add XYZ  . . . . . . . . . . . . add XYZ to playlist
da: | tilføj XYZ  . . . . . . . . . . . . tilføj XYZ til spilleliste

en: | enqueue XYZ  . . . . . . . . . queue XYZ to playlist
da: | enqueue XYZ  . . . . tilføj XYZ til spillelistens kø

en: | playlist . . . . .  show items currently in playlist
da: | spilleliste . . . . .  vis nuværende emner på spilleliste

en: | play . . . . . . . . . . . . . . . . . . play stream
da: | play . . . . . . . . . . . . . . . . . afspil stream

en: | next . . . . . . . . . . . . . .  next playlist item
da: | next . . . . . . . . . . . næste punkt i spilleliste

en: | prev . . . . . . . . . . . .  previous playlist item
da: | prev . . . . . . . . . . forrige punkt i spilleliste

en: | goto . . . . . . . . . . . . . .  goto item at index
da: | goto . . . . . . . . . . . . gå til punkt fra indeks

en: | repeat [on|off] . . . .  toggle playlist item repeat
da: | gentag [fra|til] . . . .  skift spillelistepunkt gentag

en: | loop [on|off] . . . . . . . . . toggle playlist loop
da: | gentag [til|fra] . . . . . . . . . skift spilleliste gentag

en: | random [on|off] . . . . . . .  toggle random jumping
da: | random [on|off]  . . .  tilfældig rækkefølge til/fra

en: | clear . . . . . . . . . . . . . . clear the playlist
da: | nulstil . . . . . . . . . . . . . . nulstil spillelisten

en: | status . . . . . . . . . . . current playlist status
da: | status . . . . . . . . . . . nuværende spillelistestatus

en: | title [X]  . . . . . . set/get title in current item
da: | title [X]  . . angiv/hent titel på nuværende element

en: | title_n  . . . . . . . .  next title in current item
da: | title_n  . . . . . . . næste titel i nuværende punkt

en: | title_p  . . . . . .  previous title in current item
da: | title_p  . . . . . . forrige titel i nuværende punkt

en: | chapter [X]  . . . . set/get chapter in current item
da: | chapter [X]  .  angiv/hent kapitel i nuværende punkt

en: | chapter_n  . . . . . .  next chapter in current item
da: | chapter_n  . . . . . næste kapitel i nuværende punkt

en: | chapter_p  . . . .  previous chapter in current item
da: | chapter_p  . . . . forrige kapitel i nuværende punkt

en: | seek X . . . seek in seconds, for instance `seek 12'
da: | seek X . . . . . .  søg i sekunder, f.eks. `seek 12'

en: | pause  . . . . . . . . . . . . . . . .  toggle pause
da: | pause  . . . . . . . . . . . . . . . . pause til/fra

en: | fastforward  . . . . . . . .  .  set to maximum rate
da: | fastforward  . . . . indstil til hurtigste hastighed

en: | rewind  . . . . . . . . . . . .  set to minimum rate
da: | rewind . . . . . . . . indstil til mindste hastighed

en: | faster . . . . . . . . . .  faster playing of stream
da: | faster . . . . . . .  hurtigere afspilning af stream

en: | slower . . . . . . . . . .  slower playing of stream
da: | slower . . . . . .  langsommere afspilning af stream

en: | normal . . . . . . . . . .  normal playing of stream
da: | normal . . . . . . . . . normal afspilning af stream

en: | frame. . . . . . . . . .  play frame by frame
da: | billede  . . . . . . . . afspil ét billede af gangen

en: | f [on|off] . . . . . . . . . . . . toggle fullscreen
da: | f [on|off] . . . . . . . . . . . . fuldskærm til/fra

en: | info . . . . .  information about the current stream
da: | info . . . . . . oplysninger om det nuværende stream

en: | stats  . . . . . . . .  show statistical information
da: | stats  . . . . . . . .  vis oplysninger om statistik

en: | get_time . . seconds elapsed since stream's beginning
da: | get_time . . . . sekunder siden streamets begyndelse

en: | is_playing . . . .  1 if a stream plays, 0 otherwise
da: | is_playing . .  1 hvis et stream afspilles, ellers 0

en: | get_title . . . . .  the title of the current stream
da: | get_title  . . . . .  titlen på det nuværende stream

en: | get_length . . . .  the length of the current stream
da: | get_length . . .  varigheden på det nuværende stream

en: | volume [X] . . . . . . . . . .  set/get audio volume
da: | volume [X] . . . . . . . . . .  angiv/hent lydstyrke

en: | volup [X]  . . . . . . .  raise audio volume X steps
da: | volup [X]  . . . . . . .  forøg lydstyrke med X trin

en: | voldown [X]  . . . . . .  lower audio volume X steps
da: | voldown [X]  . . . .  formindsk lydstyrke med X trin

en: | adev [device]  . . . . . . . .  set/get audio device
da: | adev [device]  . . . . . . . . . angiv/hent lydenhed

en: | achan [X]. . . . . . . . . .  set/get audio channels
da: | achan [X]. . . . . . . . . . . angiv/hent lydkanaler

en: | atrack [X] . . . . . . . . . . . set/get audio track
da: | atrack [X] . . . . . . . . . . .  angiv/hent lydspor

en: | vtrack [X] . . . . . . . . . . . set/get video track
da: | vtrack [X] . . . . . . . . . .  angiv/hent videospor

en: | vratio [X]  . . . . . . . set/get video aspect ratio
da: | vratio [X] . . angiv/hent video billedformat

en: | vcrop [X]  . . . . . . . . . . .  set/get video crop
da: | vcrop [X]  . . . . . . . . . angiv/hent video beskær

en: | vzoom [X]  . . . . . . . . . . .  set/get video zoom
da: | vzoom [X]  . . . . . . . . . . angiv/hent video zoom

en: | snapshot . . . . . . . . . . . . take video snapshot
da: | snapshot . . . . . . . . . tag skærmbillede af video

en: | strack [X] . . . . . . . . .  set/get subtitle track
da: | strack [X] . . . . . . . . angiv/hent undertekstspor

en: | key [hotkey name] . . . . . .  simulate hotkey press
da: | key [hotkey name]  . . . simuler tryk på genvejstast

en: | help . . . . . . . . . . . . . . . this help message
da: | help . . . . . . . . . . . .  denne hjælp meddelelse

en: | logout . . . . . . .  exit (if in socket connection)
da: | logout . .  exit (hvis det er en socket-forbindelse)

en: | quit . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  quit vlc
da: | quit . . . . . . . . . . . . . . . . . .  afslut VLC

en: +----[ end of help ]
da: +----[ slut på hjælp ]

en: Press pause to continue.
da: Tryk på pause for at fortsætte.

en: Type 'pause' to continue.
da: Tryk på 'pause' for at fortsætte.

en: Error: `goto' needs an argument greater than zero.
da: Fejl: `goto' behøver et argument der er større end nul.

en: Playlist has only %u element | Playlist has only %u elements
da[0]: Afspilningsliste har kun %u element
da[1]: Spilleliste har kun %u elementer

en: +-[Incoming]
da: +-[Indkommende]

en: | input bytes read : %8.0f KiB
da: | input byte læst  : %8.0f KiB

en: | input bitrate    :   %6.0f kb/s
da: | input bithastighed    :   %6.0f kb/s

en: | demux bytes read : %8.0f KiB
da: | demux byte læst  : %8.0f KiB

en: | demux bitrate    :   %6.0f kb/s
da: | demux bithastighed    :   %6.0f kb/s

en: | demux corrupted  :    %5<PRIi64>
da: | demux beskadiget  :    %5<PRIi64>

en: | discontinuities  :    %5<PRIi64>
da: | afbrydelser  :    %5<PRIi64>

en: +-[Video Decoding]
da: +-[Video-decoding]

en: | video decoded    :    %5<PRIi64>
da: | dekodet video    :    %5<PRIi64>

en: | frames displayed :    %5<PRIi64>
da: | billeder vist :    %5<PRIi64>

en: | frames lost      :    %5<PRIi64>
da: | billeder tabt             :    %5<PRIi64>

en: +-[Audio Decoding]
da: +-[Lyd-decoding]

en: | audio decoded    :    %5<PRIi64>
da: | dekodet lyd    :    %5<PRIi64>

en: | buffers played   :    %5<PRIi64>
da: | buffers afspillet   :    %5<PRIi64>

en: | buffers lost     :    %5<PRIi64>
da: | buffers tabt            :    %5<PRIi64>

en: Windows messages interface
da: Windows meddelelser-grænseflade

en: Maximum device width
da: Maksimal enhedsbredde

en: Maximum device height
da: Maksimal enhedshøjde

en: Fixed Bandwidth in KiB/s
da: Fast båndbredde i KiB/s

en: Preferred bandwidth for non adaptive streams
da: Foretrukken båndbredde for ikke-adaptive streams

en: Live Playback delay (ms)
da: Live afspilningsforsinkelse (ms)

en: Tradeoff between stability and real time
da: Afvejning mellem stabilitet og realtid

en: Max buffering (ms)
da: Maksimal buffering (ms)

en: Adaptive Logic
da: Adaptiv logik

en: Use regular HTTP modules
da: Anvend sædvanlige HTTP moduler

en: Connect using HTTP access instead of custom HTTP code
da: Opret forbindelse ved hjælp af HTTP-adgang i stedet for tilpasset HTTP-kode

en: Low latency
da: Lav forsinkelse

en: Overrides low latency parameters
da: Tilsidesæt lav forsinkelse parametre

en: Predictive
da: Forudsigende

en: Near Optimal
da: Nær optimal

en: Bandwidth Adaptive
da: Tilpasset båndbredde

en: Fixed Bandwidth
da: Fast båndbredde

en: Lowest Bandwidth/Quality
da: Laveste båndbredde/kvalitet

en: Highest Bandwidth/Quality
da: Højeste båndbredde/kvalitet

en: Force
da: Gennemtving

en: Adaptive
da: Adaptiv

en: Unified adaptive streaming for DASH/HLS
da: Forenet adaptiv streaming til DASH/HLS

en: Could not demux ASF stream
da: Kunne ikke demux ASF stream

en: VLC failed to load the ASF header.
da: VLC kunne ikke indlæse ASF-headeren.

en: Force use of a specific avformat muxer.
da: Gennemtving brug af en bestemt avformat muxer.

en: Format name
da: Formatnavn

en: Internal libavcodec format name
da: Internal libavcodec formatnavn

en: Force interleaved method
da: Gennemtving interleaved metode

en: Force index creation
da: Gennemtving oprettes af indeks

en: Recreate a index for the AVI file. Use this if your AVI file is damaged or incomplete (not seekable).
da: Genskab indeks til AVI-filen. Brug dette hvis din AVI-fil er ødelagt eller ukomplet (ikke søgbar).

en: Ask for action
da: Spørg om handling

en: Always fix
da: Reparer altid

en: Never fix
da: Reparer aldrig

en: Fix when necessary
da: Reparer når nødvendigt

en: Because this file index is broken or missing, seeking will not work correctly.
    VLC won't repair your file but can temporary fix this problem by building an index in memory.
    This step might take a long time on a large file.
    What do you want to do?
da: Fordi dette filindeks er ødelagt eller mangler, vil søgningen ikke fungere korrekt.
    VLC reparerer ikke din fil, men kan midlertidigt rette dette problem ved at opbygge et indeks i hukommelsen.
    Dette trin kan tage lang tid for en stor fil.
    Hvad vil du gøre?

en: Do not play
da: Afspil ikke

en: Build index then play
da: Byg indeks og afspil så

en: Play as is
da: Afspil som den er

en: Broken or missing Index
da: Ødelagt eller mangelende index

en: Broken or missing AVI Index
da: Ødelagt eller manglende AVI-indeks

en: Fixing AVI Index...
da: Retter AVI-indeks ...

en: Dump module
da: Gem modul

en: Dump filename
da: Dump filnavn

en: Name of the file to which the raw stream will be dumped.
da: Navnet på filen hvortil det rå stream vil blive dumpet.

en: Append to existing file
da: Tilføj til eksisterende fil

en: If the file already exists, it will not be overwritten.
da: Hvis filen allerede findes, så vil den ikke blive overskrevet.

en: File dumper
da: Fildumper

en: Value to adjust dts by
da: Værdi som DTS justeres efter

en: Directory import
da: Mappeimportering

en: Seek prevention demux filter
da: Søgeforebyggelse demuxfilter

en: Decode
da: Dekod

en: Decode at the demuxer stage
da: Dekod ved demuxer stadiet

en: Forced chroma
da: Gennemtvunget kroma

en: If non empty and image-decode is true, the image will be converted to the specified chroma.
da: Hvis det ikke er tomt, og billeddekoder er sand, vil billedet blive konverteret til det angivne kroma.

en: Duration in seconds
da: Varighed i sekunder

en: Duration in seconds before simulating an end of file. A negative value means an unlimited play time.
da: Varighed i sekunder, før simulering af end of file. En minus værdi betyder uendelig afspilning.

en: Frame rate of the elementary stream produced.
da: Billedfrekvens af fremstillet encoder output.

en: Real-time
da: Realtid

en: Use real-time mode suitable for being used as a master input and real-time input slaves.
da: Brug realtidstilstand egnet til brug som en master-input og realtids-input slaver.

en: Image demuxer
da: Billede demuxer

en: Image
da: Billede

en: Frames per Second
da: Billeder pr. sekund

en: This is the desired frame rate when playing MJPEG from a file. Use 0 (this is the default value) for a live stream (from a camera).
da: Dette er den ønskede billedfrekvens når MJPEG afspilles fra en fil. Brug 0 (det er standardværdien) til live-stream (fra et kamera).

en: M-JPEG camera demuxer
da: M-JPEG kamera demuxer

en: Respect ordered chapters
da: Respekter ordnede kapitler

en: Play chapters in the order specified in the segment.
da: Afspil kapitler i den rækkefølge de er angivet i segmentet.

en: Chapter codecs
da: Kapitel-codec

en: Use chapter codecs found in the segment.
da: Brug kapitel-codecs fundet i segmentet.

en: Preload MKV files in the same directory
da: Forudindlæs MKV-filer i samme mappe

en: Preload matroska files in the same directory to find linked segments (not good for broken files).
da: Forudindlæser matroska-filer i samme mappe for at finde linket segmenter (ikke god ved ødelagte filer).

en: Seek based on percent not time
da: Søg baseret på procent, ikke tid

en: Seek based on percent not time.
da: Søg baseret på procent, ikke tid.

en: Dummy Elements
da: Dummy-elementer

en: Read and discard unknown EBML elements (not good for broken files).
da: Læs og afvis ukendte EBML-elementer (ikke god til ødelagte filer).

en: Preload clusters
da: Forudindlæs klynger

en: Find all cluster positions by jumping cluster-to-cluster before playback
da: Find alle klyngepositioner ved at hoppe klynge-til-klynge før afspilning

en: Enable noise reduction algorithm.
da: Aktivér støjreduktionsalgoritme.

en: Enable reverberation
da: Aktivér rumklang

en: Reverberation level (from 0 to 100, default value is 0).
da: Rumklang niveau (fra 0 til 100, standardværdi er 0).

en: Reverberation delay, in ms. Usual values are from 40 to 200ms.
da: Rumklang forsinkelse i ms. Typiske værdier er fra 40 til 200ms.

en: Enable megabass mode
da: Aktivér megabass-tilstand

en: Megabass mode level (from 0 to 100, default value is 0).
da: Megabass-tilstand niveau (fra 0 til 100, standardværdi er 0).

en: Megabass mode cutoff frequency, in Hz. This is the maximum frequency for which the megabass effect applies. Valid values are from 10 to 100 Hz.
da: Megabass-tilstand cutoff frekvens, i Hz. Dette er den maksimale frekvens hvor megabass-effekten anvendes. Gyldige værdier er fra 10 til 100 Hz.

en: Surround effect level (from 0 to 100, default value is 0).
da: Surround effekt niveau (fra 0 til 100, standardværdi er 0).

en: Surround delay, in ms. Usual values are from 5 to 40 ms.
da: Surround forsinkelse, i ms. Typiske værdier er fra 5 til 40 ms.

en: Reverberation level
da: Rumklang niveau

en: Reverberation delay
da: Rumklang forsinkelse

en: Mega bass
da: Megabass

en: Mega bass level
da: Megabass niveau

en: Mega bass cutoff
da: Megabass cutoff

en: Surround level
da: Niveau for surround

en: Surround delay (ms)
da: Surround forsinkelse (ms)

en: Writer
da: Sangskriver

en: Composer
da: Komponist

en: Producer
da: Producent

en: Information
da: Oplysninger

en: Disclaimer
da: Ansvarsfraskrivelse

en: Requirements
da: Systemkrav

en: Original Format
da: Originalt format

en: Display Source As
da: Vis kilde som

en: Host Computer
da: Værtscomputer

en: Performers
da: Kunstnere

en: Original Performer
da: Original kunstner

en: Providers Source Content
da: Udbyderens kildeindhold

en: Warning
da: Advarsel

en: Lyrics
da: Lyrik

en: Record Company
da: Pladeselskab

en: Product
da: Produkt

en: Grouping
da: Gruppering

en: Sub-Title
da: Undertitel

en: Arranger
da: Arrangør

en: Art Director
da: Art director

en: Copyright Acknowledgement
da: Tilkendegivelse af ophavsret

en: Conductor
da: Dirigent

en: Song Description
da: Beskrivelse af sang

en: Liner Notes
da: Noter til album

en: Phonogram Rights
da: Rettigheder for fonogram

en: Sound Engineer
da: Lydtekniker

en: Soloist
da: Solist

en: Thanks
da: Tak

en: Executive Producer
da: Ansvarlig producent

en: Encoding Params
da: Encoding parametre

en: Vendor
da: Sælger

en: Catalog Number
da: Katalognummer

en: Keywords
da: Nøgleord

en: Explicit
da: Eksplicit

en: Clean
da: Ren

en: M4A audio only
da: M4A kun lyd

en: Ignore non audio tracks from iTunes audio files
da: Ignorér andet end lydspor fra iTunes lydfiler

en: Do not seek
da: Søg ikke

en: Build index
da: Byg indeks

en: This is the frame rate used as a fallback when playing MPEG video elementary streams.
da: Nødløsningsbilledfrekvens ved afspilning af MPEG-video encoder output.

en: MPEG-I/II/4 / A52 / DTS / MLP audio
da: MPEG-I/II/4 / A52 / DTS / MLP lyd

en: MPEG-4 video
da: MPEG-4-video

en: Desired frame rate for the stream.
da: Ønsket billedfrekvens for streamet.

en: Trust MPEG timestamps
da: Hav tillid til MPEG-tidsstempler

en: Normally we use the timestamps of the MPEG files to calculate position and duration. However sometimes this might not be usable. Disable this option to calculate from the bitrate instead.
da: Normal bruger vi tidsstemplet fra MPEG-filerne til at beregne position og varighed. Dette fungerer dog ikke altid. Slå dette tilvalg fra, for at beregne ud fra bithastigheden i stedet.

en: Extra PMT
da: Ekstra PMT

en: Allows a user to specify an extra pmt (pmt_pid=pid:stream_type[,...]).
da: Giver brugeren mulighed for at vælge en ekstra pmt (pmt_pid=pid:stream_type[,...]).

en: Set id of ES to PID
da: Sæt id for ES til PID

en: Set the internal ID of each elementary stream handled by VLC to the same value as the PID in the TS stream, instead of 1, 2, 3, etc. Useful to do '#duplicate{..., select="es=<pid>"}'.
da: Sæt internt ID for hvert encoder output håndteret af VLC til samme værdi som PID'et i TS-output i stedet for 1, 2, 3, osv. Nyttigt ved '#duplicate{..., select="es=<pid>"}'.

en: CSA Key
da: CSA-nøgle

en: CSA encryption key. This must be a 16 char string (8 hexadecimal bytes).
da: CSA-krypteringsnøgle. Skal være en streng på 16 tegn (8 heksadecimale byte).

en: Second CSA Key
da: Anden CSA-nøgle

en: The even CSA encryption key. This must be a 16 char string (8 hexadecimal bytes).
da: Den lige CSA-krypteringsnøgle. Skal være en streng på 16 tegn (8 heksadecimale byte).

en: Packet size in bytes to decrypt
da: Pakkestørrelse i byte som skal dekrypteres

en: Specify the size of the TS packet to decrypt. The decryption routines subtract the TS-header from the value before decrypting.
da: Angiv størrelsen af TS pakken, der skal dekrypteres. Dekrypteringsrutinerne fjerner TS-header fra værdien før dekryptering.

en: Separate sub-streams
da: Adskilte untertekst-streams

en: Separate teletex/dvbs pages into independent ES. It can be useful to turn off this option when using stream output.
da: Adskil Tekst-TV/DVBS sider til selvstændige ES. Det kan være nyttigt at slå indstillingen fra når der anvendes streamoutput.

en: Seek and position based on a percent byte position, not a PCR generated time position. If seeking doesn't work property, turn on this option.
da: Søgning og position baseret på en procent byte position, ikke en PCR-genereret tidsposition. Hvis ikke søgning virker korrekt, så slå denne indstilling til.

en: Trust in-stream PCR
da: Hav tillid til in-stream PCR

en: Use the stream PCR as a reference.
da: Brug stream-PCR som reference.

en: Digital TV Standard
da: Digital TV standard

en: Selects mode for digital TV standard. This feature affects EPG information and subtitles.
da: Vælger digital TV standardtilstand. Påvirker EPG-information og undertekster.

en: Main audio
da: Hovedlyd

en: Audio description for the visually impaired
da: Lydbeskrivelse til synshæmmede

en: Clean audio for the hearing impaired
da: Ren lyd til hørehæmmede

en: Spoken subtitles for the visually impaired
da: Talte undertekster for synshæmmede

en: Teletext
da: Tekst-TV

en: Teletext subtitles
da: Tekst-TV undertekster

en: Teletext: additional information
da: Tekst-TV: Yderligere oplysninger

en: Teletext: program schedule
da: Tekst-TV: Program

en: Teletext subtitles: hearing impaired
da: Tekst-TV undertekster: For hørehæmmede

en: DVB subtitles: hearing impaired
da: DVB-undertekster: For hørehæmmede

en: clean effects
da: rene effekter

en: hearing impaired
da: hørehæmmede

en: visual impaired commentary
da: synshæmmet kommentering

en: Show shoutcast adult content
da: Vis voksenindhold fra shoutcast

en: Show NC17 rated video streams when using shoutcast video playlists.
da: Vis NC17 klassificerede videostreams ved anvendelse af shoutcast videospillelister.

en: Skip ads
da: Undgå reklamer

en: Use playlist options usually used to prevent ads skipping to detect ads and prevent adding them to the playlist.
da: Benyt spillelistetilvalg, der som regel anvendes til at detektere reklamer, for at forhindre, at reklamer tilføjes til spillelisten.

en: M3U playlist import
da: Import af M3U-spilleliste

en: RAM playlist import
da: Import af RAM-spilleliste

en: PLS playlist import
da: PLS-spilleliste importering

en: B4S playlist import
da: Import af B4S-spilleliste

en: DVB playlist import
da: Import af DVB-spilleliste

en: Podcast parser
da: Podcast-fortolker

en: XSPF playlist import
da: Import af XSPF-spilleliste

en: New winamp 5.2 shoutcast import
da: Import af ny winamp 5.2 shoutcast

en: ASX playlist import
da: Import af ASX-spilleliste

en: QuickTime Media Link importer
da: Import af QuickTime Media Link

en: iTunes Music Library importer
da: Import af iTunes Music Library

en: WPL playlist import
da: Import af WPL-spilleliste

en: Podcast Info
da: Info om podcast

en: Podcast Link
da: Podcast-link

en: Podcast Copyright
da: Podcast ophavsret

en: Podcast Category
da: Podcastkategori

en: Podcast Keywords
da: Podcastnøgleord

en: Podcast Subtitle
da: Undertekst til podcast

en: Podcast Summary
da: Resumé for podcast

en: Podcast Publication Date
da: Udgivelsesdato for podcast

en: Podcast Author
da: Podcastkunstner

en: Podcast Subcategory
da: Underkategori for podcast

en: Podcast Duration
da: Podcastens varighed

en: Podcast Type
da: Podcasttype

en: Podcast Size
da: Størrelse på podcast

en: %s bytes
da: %s byte

en: Listeners
da: Lyttere

en: Load
da: Indlæs

en: Total duration
da: Total længde

en: Audio sample rate in Hertz. Default is 48000 Hz.
da: Lyd samplinghastighed i Hertz. Standard er 48000 Hz.

en: Audio channels
da: Lydkanaler

en: Audio channels in input stream. Numeric value >0. Default is 2.
da: Lydkanaler i input-stream. Talværdi over 0. Standard er 2.

en: FOURCC code of raw input format
da: FOURCC-kode af rå inputformat

en: FOURCC code of the raw input format. This is a four character string.
da: FOURCC-kode af det rå inputformat. En streng på 4 tegn.

en: Forces the audio language
da: Gennemtving lydsproget

en: Forces the audio language for the output mux. Three letter ISO639 code. Default is 'eng'.
da: Gennemtving lydsprog for output mux. Tre-bogstavs ISO639-kode. Standard er 'eng'.

en: The demuxer will advance timestamps if the input can't keep up with the rate.
da: Demuxeren vil fremskyde tidsstempler, hvis inputtet ikke er i stand til at følge hastigheden.

en: This is the desired frame rate when playing raw video streams. In the form 30000/1001 or 29.97
da: Dette er den ønskede billedfrekvens, når der afspilles rå video-streams. I formatet 30000/1001 eller 29.97

en: This specifies the width in pixels of the raw video stream.
da: Angiver bredden på det rå video-stream, i pixels.

en: This specifies the height in pixels of the raw video stream.
da: Angiver højden på det rå video-stream, i pixels.

en: Force chroma (Use carefully)
da: Gennemtving kroma (Brug med forsigtighed)

en: Force chroma. This is a four character string.
da: Gennemtving kroma. En streng på 4 tegn.

en: EBU STL subtitles parser
da: EBU STL undertekstfortolker

en: Apply a delay to all subtitles (in 1/10s, eg 100 means 10s).
da: Tilføj en forsinkelse til alle undertekster (i 1/10s, eksempelvis 100 betyder 10s).

en: Override the normal frames per second settings. This will only work with MicroDVD and SubRIP (SRT) subtitles.
da: Tilsidesæt den normale billeder pr. sekund-indstilling. Virker kun med MircoDVD og SubRIP (SRT) undertekster.

en: Force the subtitles format. Selecting "auto" means autodetection and should always work.
da: Gennemtving undertekstformatet. Valg af 'auto' betyder autodetektering, og det bør altid fungere.

en: Override the default track description.
da: Tilsidesæt standard sporbeskrivelse.

en: Text subtitle parser
da: Text undertekstfortolker

en: Subtitle delay
da: Undertekstforsinkelse

en: Subtitle format
da: Format på undertekster

en: Subtitle description
da: Beskrivelse af undertekster

en: TY Stream audio/video demux
da: TY Stream lyd/video demux

en: Closed captions 2
da: Undertekster 2

en: Closed captions 3
da: Undertekster 3

en: Closed captions 4
da: Undertekster 4

en: Desired frame rate for the VC-1 stream.
da: Ønsket billedfrekven for VC-1-streamet.

en: Vobsub subtitles parser
da: Vobsub undertekstfortolker

en: Unknown category
da: Ukendt kategori

en: Closed captions
da: Undertekster

en: Textual audio descriptions
da: Tekst lyd beskrivelser

en: Ticker text
da: Ticker-tekst

en: Active regions
da: Aktive regioner

en: Semantic annotations
da: Semantiske annotationer

en: Transcript
da: Transkript

en: Linguistic markup
da: Lingvistisk opmærkning

en: Cue points
da: Køindikator punkter

en: Subtitles (images)
da: Undertekster (billeder)

en: Slides (text)
da: Dias (tekst)

en: Slides (images)
da: Dias (billeder)

en: About VLC media player
da: Om VLC medieafspiller

en: License
da: Licens

en: Authors
da: Udviklere

en: VLC media player and VideoLAN are trademarks of the VideoLAN Association.
da: VLC medieafspiller og VideoLAN er varemærker tilhørende VideoLAN Association.

en: <p>VLC media player is a free and open source media player, encoder, and streamer made by the volunteers of the <a href="https://www.videolan.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">VideoLAN</span></a> community.</p><p>VLC uses its internal codecs, works on essentially every popular platform, and can read almost all files, CDs, DVDs, network streams, capture cards and other media formats!</p><p><a href="https://www.videolan.org/contribute/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Help and join us!</span></a>
da: <p>VLC medieafspiller er en fri og open source medieafspiller, koder og streamer lavet af frivillige fra <a href="https://www.videolan.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">VideoLAN</span></a>-fællesskabet.</p><p>VLC bruger sine egne interne codecs, virker på stort set alle populære platforme og kan afspille næsten alle filer, CD'er, DVD'er, netværksstreams og andre medieformater!</p><p><a href="https://www.videolan.org/contribute/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Hjælp os og vær med!</span></a>

en: Playlist parsers
da: Spilleliste fortolkere

en: Service Discovery
da: Tjenesteopdagelse

en: Interfaces
da: Grænseflader

en: Art and meta fetchers
da: Kunst og meta hentere

en: Extensions
da: Udvidelser

en: Show Installed Only
da: Vis kun installerede

en: Find more addons online
da: Find tilføjelser online

en: Addons Manager
da: Tilføjelseshåndtering

en: Installed
da: Installeret

en: Name
da: Navn

en: Author
da: Forfatter

en: Uninstall
da: Afinstaller

en: Apply profile at next launch
da: Anvend profil ved næste opstart

en: 2 Pass
da: 2 gennemløb

en: Preamp
da: Forforstærkning

en: Enable dynamic range compressor
da: Aktivér kompressor for dynamisk interval

en: Reset
da: Nulstil

en: Attack
da: Anslag

en: Threshold
da: Grænse

en: Enable Spatializer
da: Aktivér spatializer

en: Headphone virtualization
da: Høretelefons surround sound effekt

en: Volume normalization
da: Lydstyrke normalisering

en: Maximum level
da: Max. niveau

en: Audio Effects
da: Lydeffekter

en: Duplicate current profile...
da: Opret en kopi af den nuværende profil ...

en: Organize Profiles...
da: Organiser profiler ...

en: Duplicate current profile for a new profile
da: Dupliker den nuværende profil til en ny profil

en: Enter a name for the new profile:
da: Angiv navnet for den nye profil:

en: Save
da: Gem

en: Please enter a unique name for the new profile.
da: Angiv venligst et unikt navn for den nye profil.

en: Multiple profiles with the same name are not allowed.
da: Det er ikke tilladt at have flere profiler med det samme navn.

en: Remove a preset
da: Fjern en forudindstilling

en: Select the preset you would like to remove:
da: Vælg forudindstillingen som du vil fjerne:

en: Remove
da: Fjern

en: Add new Preset...
da: Tilføj en ny forudindstilling ...

en: Organize Presets...
da: Organiser forudindstillinger ...

en: Save current selection as new preset
da: Gem nuværende valg som en ny forudindstilling

en: Enter a name for the new preset:
da: Angiv navnet for den nye forudindstilling:

en: Bookmarks
da: Bogmærker

en: Add
da: Tilføj

en: Clear
da: Ryd

en: Edit
da: Rediger

en: Time
da: Tidspunkt

en: Untitled
da: Unavngivet

en: No input
da: Ingen input

en: No input found. A stream must be playing or paused for bookmarks to work.
da: Ingen input fundet. Et stream skal afspilles eller være sat på pause for at bogmærker skal kunne virker.

en: Input has changed
da: Input har ændret sig

en: Input has changed, unable to save bookmark. Suspending playback with "Pause" while editing bookmarks to ensure to keep the same input.
da: Input har ændret sig - kan ikke gemme bogmærke. Suspenderer afspilningen med "Pause", mens bogmærkerne redigeres, for at sikre at det samme input bevares.

en: Backward
da: Tilbage

en: Seek backward
da: Søg baglæns

en: Forward
da: Fremad

en: Seek forward
da: Søg fremad

en: Playback position
da: Afspilningsposition

en: Playback time
da: Playback tid

en: Go to previous item
da: Gå til forrige emne

en: Go to next item
da: Gå til næste emne

en: Convert & Stream
da: Konverter og stream

en: Go!
da: Kør!

en: Drop media here
da: Træk og slip mediefiler her

en: Open media...
da: Åbn medie ...

en: Choose Profile
da: Vælg profil

en: Customize...
da: Tilpas...

en: Choose Destination
da: Vælg destination

en: Choose an output location
da: Vælg en output placering

en: Browse...
da: Gennemse ...

en: Setup Streaming...
da: Indstil streaming ...

en: Select Streaming Method
da: Vælg streamings-metode

en: Save as File
da: Gem som fil

en: Apply
da: Anvend

en: Save as new Profile...
da: Gem som ny profil ...

en: Encapsulation
da: Indkapsling

en: Video codec
da: Video-codec

en: Audio codec
da: Lyd-codec

en: Keep original video track
da: Bevar oprindeligt videospor

en: Resolution
da: Opløsning

en: You just need to fill one of the three following parameters, VLC will autodetect the other using the original aspect ratio
da: Du behøver kun at udfylde én af disse tre parametre. VLC vil automatisk detektere de andre ved at bruge det oprindelige billedformat

en: Scale
da: Skala

en: Keep original audio track
da: Bevar oprindeligt lydspor

en: Overlay subtitles on the video
da: Overlejre undertekster på videoen

en: Stream Destination
da: Stream destination

en: Stream Announcement
da: Stream bekendtgørelse

en: Address
da: Adresse

en: Export SDP as file
da: Eksporter SDP som fil

en: Channel Name
da: Kanalnavn

en: SDP URL
da: SDP-URL

en: Invalid container format for HTTP streaming
da: Ugyldigt container-format til HTTP-streaming

en: Media encapsulated as %@ cannot be streamed through the HTTP protocol for technical reasons.
da: Medie indkapslet som %@ kan af tekniske årsager ikke streames gennem HTTP-protokollen.

en: Remove a profile
da: Fjern en profil

en: Select the profile you would like to remove:
da: Vælg den profil du ønsker at fjerne:

en: Save as new profile
da: Gem som ny profil

en: %@ stream to %@:%@
da: %@ stream til %@:%@

en: No Address given
da: Der blev ikke angivet nogen adresse

en: In order to stream, a valid destination address is required.
da: For at kunne streame, så kræves der en gyldig destinationsadresse.

en: No Channel Name given
da: Der blev ikke angivet noget kanalnavn

en: SAP stream announcement is enabled. However, no channel name is provided.
da: Annoncering af SAP-stream er aktiveret. Der er dog ikke angivet noget kanalnavn.

en: No SDP URL given
da: Der blev ikke angivet nogen SDP-URL

en: A SDP export is requested, but no URL is provided.
da: En eksport af SDP blev forespurgt, men der blev ikke angivet nogen URL.

en: Custom
da: Brugerdefineret

en: Remember
da: Husk

en: Random On
da: Tilfældig til

en: Repeat Off
da: Gentag fra

en: Errors and Warnings
da: Fejl og advarsler

en: Clean up
da: Ryd op

en: Play/Pause the current media
da: Afspil/Stands det nuværende medie

en: Go to the previous item
da: Gå til tidligere punkt

en: Leave fullscreen
da: Forlad fuldskærm

en: Volume
da: Lydstyrke

en: Adjust the volume
da: Tilpas lydstyrke

en: Adjust the current playback position
da: Justér nuværende afspilningsposition

en: Volume: %i %%
da: Lydstyrke: %i%%

en: VLC media player Help
da: VLC medieafspiller hjælp

en: Index
da: Indeks

en: VLC media playback
da: VLC medieafspilning

en: Messages
da: Meddelelser

en: Save log
da: Gem log

en: Save the debug log to a file
da: Gem debugloggen i en fil

en: Refresh log
da: Genopfrisk log

en: Refresh the log output
da: Genopfrisk log output

en: Clear log
da: Nulstil log

en: Clear the log output
da: Nulstil log output

en: Toggle details
da: Skift detaljeringsgrad

en: Show/hide details about a log message
da: Vis/skjul detaljer om en logmeddelelse

en: VLC Debug Log (%s).txt
da: VLC debuglog (%s).txt

en: Remove old preferences?
da: Fjern gamle indstillinger?

en: We just found an older version of VLC's preferences files.
da: Vi fandt en ældre version af VLCs indstillingsfiler.

en: Move To Trash and Relaunch VLC
da: Flyt til papirkurv og genstart VLC

en: Level %i
da: Niveau %i

en: Smaller
da: Mindst

en: Small
da: Lille

en: Large
da: Stor

en: Larger
da: Størst

en: Check for Update...
da: Søg efter opdatering ...

en: Preferences...
da: Indstillinger ...

en: Services
da: Tjenester

en: Hide VLC
da: Skjul VLC

en: Hide Others
da: Skjul andre

en: Show All
da: Vis alle

en: Quit VLC
da: Afslut VLC

en: 1:File
da: 1:Arkiv

en: Advanced Open File...
da: Avanceret Åbn fil ...

en: Open File...
da: Åbn fil ...

en: Open Disc...
da: Åbn disk ...

en: Open Network...
da: Åbn netværk ...

en: Open Capture Device...
da: Åbn optageenhed ...

en: Open Recent
da: Åbn seneste

en: Close Window
da: Luk vindue

en: Convert / Stream...
da: Konverter/stream ...

en: Save Playlist...
da: Gem spilleliste ...

en: Reveal in Finder
da: Vis i Finder

en: Cut
da: Klip

en: Copy
da: Kopier

en: Paste
da: Sæt ind

en: Select All
da: Vælg alle

en: View
da: Vis

en: Show Previous & Next Buttons
da: Vis Forrige- og Næste-knapper

en: Show Shuffle & Repeat Buttons
da: Vis Bland- og Gentag-knapper

en: Show Audio Effects Button
da: Vis Lydeffekter-knappen

en: Show Sidebar
da: Vis sidepanel

en: Playlist Table Columns
da: Spilleliste tabelkolonner

en: Playback
da: Afspilning

en: Playback Speed
da: Afspilningshastighed

en: Track Synchronization
da: Sporsynkronisering

en: A→B Loop
da: A→B løkke

en: Quit after Playback
da: Afslut efter afspilning

en: Step Forward
da: Gå fremad

en: Step Backward
da: Gå tilbage

en: Jump to Time
da: Gå til tidspunkt

en: Renderer
da: Optegner

en: No renderer
da: Ingen optegner

en: Increase Volume
da: Højere

en: Decrease Volume
da: Lavere

en: Audio Device
da: Lydenhed

en: Half Size
da: Halv størrelse

en: Normal Size
da: Normal størrelse

en: Double Size
da: Doppelt størrelse

en: Fit to Screen
da: Tilpas til skærm

en: Float on Top
da: Flyd på toppen

en: Fullscreen Video Device
da: Fuldskærms-videoenhed

en: Post processing
da: Efterbehandling

en: Add Subtitle File...
da: Tilføj undertekstfil ...

en: Subtitles Track
da: Undertekstspor

en: Text Size
da: Tekststørrelse

en: Text Color
da: Tekstfarve

en: Outline Thickness
da: Omridstykkelse

en: Background Opacity
da: Baggrundsgennemsigtighed

en: Background Color
da: Baggrundsfarve

en: Transparent
da: Gennemsigtig

en: Window
da: Vindue

en: Minimize
da: Minimer

en: Player...
da: Afspiller ...

en: Main Window...
da: Hovedvindue ...

en: Audio Effects...
da: Lydeffekter ...

en: Video Effects...
da: Videoeffekter ...

en: Bookmarks...
da: Bogmærker ...

en: Playlist...
da: Spilleliste...

en: Media Information...
da: Medieoplysninger ...

en: Messages...
da: Meddelelser ...

en: Errors and Warnings...
da: Fejl og advarsler ...

en: Bring All to Front
da: Anbring alle forrest

en: Help
da: Hjælp

en: VLC media player Help...
da: VLC medieafspiller-hjælp...

en: Online Documentation...
da: Dokumentation på nettet ...

en: VideoLAN Website...
da: VideoLANs websted ...

en: Make a donation...
da: Giv et bidrag ...

en: Online Forum...
da: Onlineforum ...

en: File Format:
da: Filformat:

en: Extended M3U
da: Udvidet M3U

en: HTML playlist
da: HTML-spilleliste

en: Save Playlist
da: Gem spilleliste

en: Lock Aspect Ratio
da: Lås billedformat

en: Search in Playlist
da: Søg i spilleliste

en: Search the playlist. Results will be selected in the table.
da: Søg på spillelisten. Resultater bliver valgt i tabellen.

en: Open a dialog to select the media to play
da: Åbner en dialog for at vælge afspilningsmedie

en: Subscribe
da: Abonner

en: Unsubscribe
da: Afmeld abonnement

en: Subscribe to a podcast
da: Abonner på en podcast

en: Enter URL of the podcast to subscribe to:
da: Indtast URL på den podcast der skal tilmeldes:

en: Unsubscribe from a podcast
da: Afmeld en podcast

en: Select the podcast you would like to unsubscribe from:
da: Vælg den podcast du vil afmelde:

en: Check for album art and metadata?
da: Søg efter albumbillede og metadata?

en: Enable Metadata Retrieval
da: Aktivér overførsel af metadata

en: No, Thanks
da: Nej tak

en: VLC can check online for album art and metadata to enrich your playback experience, e.g. by providing track information when playing Audio CDs. To provide this functionality, VLC will send information about your contents to trusted services in an anonymized form.
da: VLC kan søge online efter albumbillede og metadata, for at give en rigere afspilningsoplevelse, f.eks. at levere information om sporet når lyd-CD'er afspilles. For at levere denne funktionalitet, sender VLC information om dit indhold til betroede tjenester i anonymiseret form.

en: Show/Hide Playlist
da: Vis/skjul spilleliste

en: Repeat
da: Gentag

en: Change repeat mode. Modes: repeat one, repeat all and no repeat.
da: Skift gentagetilstand. Tilstande: Gentag en, gentag alle og gentag ikke.

en: Shuffle
da: Bland

en: Full Volume
da: Fuld lydstyrke

en: Open Audio Effects window
da: Åbn lydeffekt-vindue

en: Open Source
da: Åbn kilde

en: Media Resource Locator (MRL)
da: Medie-ressource-finder (MRL)

en: Open
da: Åbn

en: Stream output:
da: Stream-output:

en: Settings...
da: Indstillinger ...

en: Choose media input type
da: Vælg medieinput type

en: Disc
da: Disk

en: Network
da: Netværk

en: Capture
da: Optag

en: Choose a file
da: Vælg en fil

en: Select a file for playback
da: Vælg en fil til afspilning

en: Treat as a pipe rather than as a file
da: Behandl som en lodret streg ("pipe") fremfor en fil

en: Play another media synchronously
da: Afspil andet medie samtidig

en: Choose...
da: Vælg ...

en: Select another file to play in sync with the previously selected file
da: Vælg en anden fil til synkron afspilning med forrige valgte fil

en: Custom playback
da: Brugerdefineret afspilning

en: Open VIDEO_TS / BDMV folder
da: Åbn VIDEO_TS/BDMV-mappe

en: Insert Disc
da: Indsæt disk

en: Disable DVD menus
da: Deaktivér DVD-menuer

en: Enable DVD menus
da: Aktivér DVD-menuer

en: IP Address
da: IP-adresse

en: To Open a usual network stream (HTTP, RTSP, RTMP, MMS, FTP, etc.), just enter the URL in the field above. If you want to open a RTP or UDP stream, press the button below.
da: For at åbne et almindelig netværksstream (HTTP, RTSP, RTMP, MMS, FTP, osv.), skal du bare skrive dens URL i feltet ovenfor. Hvis du vil åbne en RTP- eller UDP-stream, skal du trykke på knappen nedenfor.

en: If you want to open a multicast stream, enter the respective IP address given by the stream provider. In unicast mode, VLC will use your machine's IP automatically.
    
    To open a stream using a different protocol, just press Cancel to close this sheet.
da: Indtast den respektive IP-adresse fra streamleverandøren, hvis du vil åbne et multicast stream. I unicast tilstand bruger VLC automatisk din maskines IP.
    
    For at åbne et stream med en anden protokol skal du bare trykke på Annuller for at lukke dette ark.

en: Enter a stream URL here. To open RTP or UDP streams, use the respective button below.
da: Indtast en stream URL her. For at åbne RTP eller UDP streams anvendes den tilknyttede knap herunder.

en: Open RTP/UDP Stream
da: Åbn RTP/UDP-stream

en: Protocol
da: Protokol

en: Input Devices
da: Inputenheder

en: Subscreen left
da: Subscreen venstre

en: Subscreen Width
da: Underskærmbredde

en: Subscreen Height
da: Underskærms højde

en: Capture Audio
da: Optag lyd

en: Add Subtitle File:
da: Tilføj undertekstfil:

en: Setup subtitle playback details
da: Opsætningsdetaljer for undertekstafspilning

en: Select a subtitle file
da: Vælg en undertekstfil

en: Override parameters
da: Tilsidesæt parametre

en: Subtitle encoding
da: Undertekst-kodning

en: Font size
da: Skriftstørrelse

en: Subtitle alignment
da: Undertekst placering

en: Dismiss the subtitle setup dialog
da: Fjern undertekstopsætningsdialogen

en: Font Properties
da: Skrifttypeegenskaber

en: Subtitle File
da: Undertekstfil

en: Open File
da: Åbn fil

en: %i tracks
da: %i spor

en: Streaming and Transcoding Options
da: Indstillinger for streaming og konvertering

en: Display the stream locally
da: Vis stream lokalt

en: Dump raw input
da: Dump rå input

en: Encapsulation Method
da: Indkapslingsmetode

en: Transcoding options
da: Konverteringsindstillinger

en: Bitrate (kb/s)
da: Bithastighed (kb/s)

en: Stream Announcing
da: Stream annoncering

en: Save File
da: Gem fil

en: Track Number
da: Spornummer

en: Duration
da: Varighed

en: File Size
da: Filstørrelse

en: Expand All
da: Udfold alle

en: Collapse All
da: Sammenfold alle

en: Media Information
da: Medieoplysninger

en: Location
da: Placering

en: Save Metadata
da: Gem metadata

en: General
da: Generelt

en: Codec Details
da: Codecdetaljer

en: Read at media
da: Læst fra medie

en: Input bitrate
da: Input bithastighed

en: Demuxed
da: Demuxet

en: Stream bitrate
da: Bithastighed for stream

en: Decoded blocks
da: Dekodede blokke

en: Displayed frames
da: Billeder vist

en: Lost frames
da: Tabte billeder

en: Played buffers
da: Buffere afspillet

en: Lost buffers
da: Tabte buffere

en: Error while saving meta
da: Fejl under lagring af meta

en: VLC was unable to save the meta data.
da: VLC kunne ikke gemme metadata.

en: Continue playback?
da: Genoptag afspilning?

en: Continue
da: Fortsæt

en: Always continue media playback
da: Genoptag altid medieafspilning

en: Restart playback
da: Genstart afspilning

en: Playback of "%@" will continue at %@
da: Afspilningen af "%@" vil blive genoptaget ved %@

en: LIBRARY
da: BIBLIOTEK

en: MY COMPUTER
da: MIN COMPUTER

en: DEVICES
da: ENHEDER

en: LOCAL NETWORK
da: LOKALT NETVÆRK

en: Interface Settings
da: Grænsefladeindstillinger

en: Audio Settings
da: Lydindstillinger

en: Video Settings
da: Videoindstillinger

en: Subtitle & On Screen Display Settings
da: Undertekst og On Screen Display indstillinger

en: Input & Codec Settings
da: Input- og codec-indstillinger

en: General Audio
da: Generel lyd

en: Preferred Audio language
da: Foretrukket sprog til lyd

en: Enable Last.fm submissions
da: Aktivér indberetning til Last.fm

en: Visualization
da: Visualisering

en: Keep audio level between sessions
da: Bevar lydniveau mellem sessioner

en: Always reset audio start level to:
da: Nulstil altid lydens startniveau til:

en: Change
da: Skift

en: Change Hotkey
da: Skift genvejstast

en: Select an action to change the associated hotkey:
da: Vælg en funktion for at ændre den tilknyttede genvejstast:

en: Action
da: Handling

en: Shortcut
da: Genvej

en: Record directory or filename
da: Mappe eller filnavn til optagelser

en: Directory or filename where the records will be stored
da: Mappe eller filnavn hvor optagelser gemmes

en: Repair AVI Files
da: Reparer AVI-filer

en: Default Caching Level
da: Standard cachingniveau

en: Use the complete preferences to configure custom caching values for each access module.
da: Brug de komplette indstillinger for at indstille brugerdefineret caching-værdier for hver adgangsmodul.

en: Codecs / Muxers
da: Codecs/muxers

en: Post-Processing Quality
da: Kvalitet af efterbehandling

en: Edit default application settings for network protocols
da: Rediger standardindstillingerne for netværksprotokoller

en: Open network streams using the following protocols
da: Åbn netværksstreams med følgende protokoller

en: Note that these are system-wide settings.
da: Bemærk at disse indstillinger er gældende for hele systemet.

en: General settings
da: Generelle indstillinger

en: Interface style
da: Grænsefladestil

en: Dark
da: Mørk

en: Bright
da: Lys

en: Continue playback
da: Genoptag afspilning

en: Control playback with the Apple Remote
da: Styr afspilning med Apple-fjernbetjeningen

en: Control playback with media keys
da: Styr afspilning med medietaster

en: Control system volume with the Apple Remote
da: Styr systemlydstyrke med Apple-fjernbetjeningen

en: Display VLC status menu icon
da: Vis VLC-menulinjeikon

en: Playback behaviour
da: Afspilningsopførsel

en: Enable notifications on playlist item change
da: Aktivér meddelelser ved skift af emne på spilleliste

en: Control external music players
da: Styr ekstern musikafspillere

en: Privacy / Network Interaction
da: Anonymitet/netværksbrug

en: Automatically check for updates
da: Søg automatisk efter opdateringer

en: HTTP web interface
da: HTTP-webgrænseflade

en: Enable HTTP web interface
da: Aktivér HTTP-webgrænseflade

en: Default Encoding
da: Standard-kodning

en: Display Settings
da: Visningsindstillinger

en: Font color
da: Skriftfarve

en: Font
da: Skrifttype

en: Subtitle languages
da: Undertekstsprog

en: Preferred subtitle language
da: Foretrukket undertekstsprog

en: Enable OSD
da: Aktivér OSD

en: Force bold
da: Gennemtving fed

en: Outline color
da: Omridsfarve

en: Outline thickness
da: Omridstykkelse

en: Display
da: Vis

en: Show video within the main window
da: Vis video i hovedvinduet

en: Pause the video playback when minimized
da: Sæt afspilning af video på pause når den er minimeret

en: Fullscreen settings
da: Fuldskærmsindstillinger

en: Start in fullscreen
da: Start i fuld skærm

en: Black screens in Fullscreen mode
da: Sorte skærme i fuldskærm

en: Use the native fullscreen mode
da: Brug den indbyggede fuldskærmstilstand

en: Video snapshots
da: Skærmbilleder

en: Folder
da: Mappe

en: Prefix
da: Præfiks

en: Sequential numbering
da: Fortløbende nummerering

en: Reset All
da: Nulstil alt

en: Preferences
da: Indstillinger

en: Media files cannot be resumed because keeping recent media items is disabled.
da: Mediefiler kan ikke genoptages, da bevarelse af nylige medieelementer er slået fra.

en: Last check on: %@
da: Sidste søgning: %@

en: No check was performed yet.
da: Ingen søgning er gennemført endnu.

en: Lowest Latency
da: Laveste forsinkelse

en: Low Latency
da: Lav forsinkelse

en: Higher Latency
da: Højere forsinkelse

en: Highest Latency
da: Højeste forsinkelse

en: Reset Preferences
da: Nulstil indstillinger

en: This will reset VLC media player's preferences.
    
    Note that VLC will restart during the process, so your current playlist will be emptied and eventual playback, streaming or transcoding activities will stop immediately.
    
    The Media Library will not be affected.
    
    Are you sure you want to continue?
da: VLC medieafspillers indstillinger vil blive nulstillet.
    
    Bemærk at VLC genstarter under forløbet, så din nuværende spilleliste vil blive tømt og eventuel afspilning, streaming eller konvertering vil stoppe øjeblikkelig.
    
    Mediebiblioteket påvirkes ikke.
    
    Er du sikker på, at du vil fortsætte?

en: This setting cannot be changed because the native fullscreen mode is enabled.
da: Denne indstilling kan ikke ændres, fordi den indbyggede fuldskærmtilstand er aktiveret.

en: Choose the folder to save your video snapshots to.
da: Vælg mappen hvor dine skærmbilleder skal gemmes i.

en: Choose
da: Vælg

en: Choose the directory or filename where the records will be stored.
da: Vælg den mappe eller det filnavn hvor optagelserne skal gemmes.

en: Press new keys for
    "%@"
da: Tryk en ny tastekombination for
    "%@"

en: Invalid combination
da: Ugyldig kombination

en: Regrettably, these keys cannot be assigned as hotkey shortcuts.
da: Disse taster kan desværre ikke bruges som genvejstaster.

en: This combination is already taken by "%@".
da: Denne tastekombination er allerede brugt af "%@".

en: Toggle Play/Pause
da: Afspil/pause

en: Toggle random order playback
da: Slå blandet afspilningrækkefølge til/fra

en: Show Main Window
da: Vis hovedvinduet

en: Path/URL Action
da: Sti/URL-handling

en: Nothing playing
da: Intet afspilles

en: Select File In Finder
da: Vælg fil i Finder

en: Copy URL to clipboard
da: Kopier URL til udklipsholder

en: Not Set
da: Ikke indstillet

en: sec.
da: sek.

en: Audio/Video
da: Lyd/video

en: Audio track synchronization:
da: Synkronisering af lydspor:

en: A positive value means that the audio is ahead of the video
da: En positiv værdi betyder at lyden kommer før videoen

en: Subtitles/Video
da: Undertekster/video

en: Subtitle track synchronization:
da: Synkronisering af undertekstspor:

en: A positive value means that the subtitles are ahead of the video
da: En negativ værdi betyder at undertekster kommer før videoen

en: Subtitle speed:
da: Underteksthastighed:

en: Subtitle duration factor:
da: Undertekst varighedsfaktor:

en: Extend subtitle duration by this value.
    Set 0 to disable.
da: Udvid undertekst varighed med denne værdi.
    Sæt til 0 for at deaktivere.

en: Multiply subtitle duration by this value.
    Set 0 to disable.
da: Gang undertekst varighed med denne værdi.
    Sæt til 0 for at deaktivere.

en: Recalculate subtitle duration according
    to their content and this value.
    Set 0 to disable.
da: Udregn igen undertekst varighed i forhold
    til deres indhold og deres værdi.
    Sæt til 0 for at deaktivere.

en: Video Effects
da: Videoeffekter

en: Basic
da: Grundlæggende

en: Geometry
da: Geometri

en: Color
da: Farve

en: Image Adjust
da: Billedtilpasning

en: Brightness Threshold
da: Lysstyrkegrænse

en: Sharpen
da: Skarphed

en: Banding removal
da: Banding fjernelse

en: Film Grain
da: Filmkorn

en: Variance
da: Varians

en: Synchronize top and bottom
da: Synkroniser øverst og nederst

en: Synchronize left and right
da: Synkroniser venstre og højre

en: Transform
da: Transformer

en: Rotate by 90 degrees
da: Drej 90 grader

en: Rotate by 180 degrees
da: Drej 180 grader

en: Rotate by 270 degrees
da: Drej 270 grader

en: Flip horizontally
da: Vend vandret

en: Flip vertically
da: Vend lodret

en: Magnification/Zoom
da: Forstørrelse/zoom

en: Puzzle game
da: Puslespil

en: Rows
da: Rækker

en: Columns
da: Kolonner

en: Clone
da: Klon

en: Number of clones
da: Antal kloner

en: Wall
da: Væg

en: Color threshold
da: Farvegrænse

en: Similarity
da: Ensartethed

en: Intensity
da: Intensitet

en: Gradient
da: Graduering

en: Edge
da: Kant

en: Cartoon
da: Tegneserie

en: Color extraction
da: Farveudtræk

en: Invert colors
da: Vend farver om

en: Posterize
da: Farvereduktion

en: Posterize level
da: Farvereduktionsniveau

en: Motion blur
da: Bevægelsessløring

en: Factor
da: Faktor

en: Motion Detect
da: Bevægelsesdetektering

en: Water effect
da: Vandeffekt

en: Psychedelic
da: Psykedelisk

en: Add text
da: Tilføj tekst

en: Text
da: Tekst

en: Add logo
da: Tilføj logo

en: Transparency
da: Gennemsigtighed

en: Organize profiles...
da: Organiser profiler ...

en: Video device
da: Videoenhed

en: Number of the screen to use by default to display videos in 'fullscreen'. The screen number correspondance can be found in the video device selection menu.
da: Antal skærme der som standard skal bruges til at vise videoer i 'fuldskærm'. Det der svare til skærmnummeret kan findes i menuen til at vælge videoenhed.

en: Opaqueness
da: Uigennemsigtighed

en: Set the transparency of the video output. 1 is non-transparent (default) 0 is fully transparent.
da: Sæt gennemsigtighed på video-output. 1 er ikke-gennemsigtig (standard), 0 er fuldt gennemsigtigt.

en: Black screens in fullscreen
da: Sorte skærme i fuldskærm

en: In fullscreen mode, keep screen where there is no video displayed black
da: Hold skærmområdet sort, hvor videoen ikke vises i fuldskærmtilstand

en: Show Fullscreen controller
da: Vis fuldskærm kontroller

en: Shows a lucent controller when moving the mouse in fullscreen mode.
da: Viser et klart kontrolelement når markøren bevæges i fuldskærmtilstand.

en: Auto-playback of new items
da: Automatisk afspilning af nye ting

en: Start playback of new items immediately once they were added.
da: Afspil nye punkter så snart de bliver tilføjet.

en: Keep Recent Items
da: Behold seneste emner

en: By default, VLC keeps a list of the last 10 items. This feature can be disabled here.
da: Som standard, husker VLC en liste med de sidste 10 emner. Denne egenskab kan slås fra her.

en: By default, VLC can be remotely controlled with the Apple Remote.
da: Som standard, kan VLC fjernstyres med Apple-fjernbetjeningen.

en: By default, VLC will control its own volume with the Apple Remote. However, you can choose to control the global system volume instead.
da: Som standard, styrer VLC sin egen lydstyrke med Apple-fjernbetjeningen. Du kan dog vælge at styre den globale system lydstyrke i stedet.

en: By default, VLC will show the statusbar icon menu. However, you can choose to disable it (restart required).
da: Standard viser VLC ikonmenuen på statusbaren. Du kan vælge at skjule ikonmenuen (genstart påkrævet).

en: Control playlist items with the Apple Remote
da: Styr spilleliste-emner med Apple-fjernbetjeningen

en: By default, VLC will allow you to switch to the next or previous item with the Apple Remote. You can disable this behavior with this option.
da: Som standard, giver VLC dig mulighed for at skifte til næste eller forrige punkt med Apple-fjernbetjeningen. Det kan deaktiveres med denne indstillingen.

en: By default, VLC can be controlled using the media keys on modern Apple keyboards.
da: Som standard kan VLC styres med medietasterne på moderne Apple-tastaturer.

en: Run VLC with dark interface style
da: Kør VLC med mørk grænsefladestil

en: If this option is enabled, VLC will use the dark interface style. Otherwise, the grey interface style is used.
da: Hvis denne indstilling er aktiveret, vil VLC bruge den mørke grænsefladestil. Ellers bliver den grå grænsefladestil brugt.

en: By default, VLC uses the fullscreen mode known from previous Mac OS X releases. It can also use the native fullscreen mode on Mac OS X 10.7 and later.
da: Som standard, bruger VLC fuldskærmstilstanden fra tidligere Mac OS X versioner. VLC kan også bruge den normale/indbyggede fuldskærmstilstand på Mac OS X 10.7 og nyere.

en: Resize interface to the native video size
da: Tilpas grænsefladen til samme størrelse som videoen

en: You have two choices:
     - The interface will resize to the native video size
     - The video will fit to the interface size
     By default, interface resize to the native video size.
da: Du har to valgmuligheder:
     - Grænsefladen ændrer størrelse til videoens naturlige størrelse
     - Videoen tilpasser sig grænsefladens størrelse
    Som standard ændrer grænsefladen størrelse til videoens naturlige størrelse.

en: With this option enabled, the playback will be automatically paused when minimizing the window.
da: Hvis denne indstilling er aktiveret, vil afspilning automatisk blive sat på pause når vinduet minimeres.

en: Allow automatic icon changes
da: Tillad automatiske ændring af ikon

en: This option allows the interface to change its icon on various occasions.
da: Denne indstilling giver grænsefladen mulighed for at ændre sit ikon ved diverse lejligheder.

en: Dim keyboard backlight during fullscreen playback
da: Sluk tastaturbelysningen under afspilning i fuld skærm

en: Turn off the MacBook keyboard backlight while a video is playing in fullscreen. Automatic brightness adjustment should be disabled in System Preferences.
da: Sluk for MacBook keyboardlys når en video afspilles i fuld skærm. Automatisk lysstyrke bør være slået fra i Systemindstillinger.

en: Shows the previous and next buttons in the main window.
da: Viser Forrige- og Næste-knapper i hovedvinduet.

en: Shows the shuffle and repeat buttons in the main window.
da: Viser Bland- og Gentag-knapper i hovedvinduet.

en: Shows the audio effects button in the main window.
da: Viser Lydeffekter-knappen i hovedvinduet.

en: VLC will pause and resume supported music players on playback.
da: VLC pauser og genoptager understøttede musikafspillere ved afspilning.

en: Use large text for list views
da: Brug stor tekst til listevisning

en: Do nothing
da: Gør intet

en: Pause and resume iTunes / Spotify
da: Pause og genoptag iTunes / Spotify

en: Continue playback where you left off
da: Genoptag afspilning hvor du slap

en: VLC will store playback positions of the last 30 items you played. If you re-open one of those, playback will continue.
da: VLC gemmer afspilningspositionen på de sidste 30 ting du har afspillet. Hvis du genåbner en af dem, genoptages afspilningen.

en: Ask
da: Spørg

en: Always
da: Altid

en: Never
da: Aldrig

en: Maximum Volume displayed
da: Maksimale viste lydstyrke

en: Mac OS X interface
da: Mac OS X-grænseflade

en: Appearance
da: Udseende

en: Behavior
da: Opførsel

en: Apple Remote and media keys
da: Apple fjernbetjening og medietaster

en: Video output
da: Video-output

en: Show Basic
da: Vis basal

en: Select a directory
da: Vælg en mappe

en: Select a file
da: Vælg fil

en: Select
da: Vælg

en: Minimal Mac OS X interface
da: Minimal Mac OS X-grænseflade

en: Filebrowser starting point
da: Filbrowser udgangspunkt

en: This option allows you to specify the directory the ncurses filebrowser will show you initially.
da: Denne indstilling giver mulighed for at vælge mappen ncurses-filbrowseren starter med at vise.

en: Ncurses interface
da: Ncurses grænseflade

en: [Display]
da: [Visning]

en:  h,H                    Show/Hide help box
da:  h,H                    Vis/skjul hjælp-boks

en:  i                      Show/Hide info box
da:  i                      Vis/skjul info-boks

en:  M                      Show/Hide metadata box
da:  M                      Vis/skjul metadata-boks

en:  L                      Show/Hide messages box
da:  L                      Vis/skjul meddelelser-boks

en:  P                      Show/Hide playlist box
da:  P                      Vis/skjul spillelisteboks

en:  B                      Show/Hide filebrowser
da:  B                      Vis/skjul filbrowser

en:  x                      Show/Hide objects box
da:  x                      Vis/skjul objekter-boks

en:  S                      Show/Hide statistics box
da:  S                      Vis/skjul statistik-boks

en:  Esc                    Close Add/Search entry
da:  Esc                    Luk tilføj/søg indtastning

en:  Ctrl-l                 Refresh the screen
da:  Ctrl-l                 Opdater skærmen

en:  q, Q, Esc              Quit
da:  q, Q, Esc              Afslut

en:  <space>                Pause/Play
da:  <mellemrum>            Pause/afspil

en:  f                      Toggle Fullscreen
da:  f                      Fuldskærm til/fra

en:  c                      Cycle through audio tracks
da:  c                      Skift mellem lydspor

en:  v                      Cycle through subtitles tracks
da:  v                      Skift mellem undertekstspor

en:  b                      Cycle through video tracks
da:  b                      Skift mellem videospor

en:  n, p                   Next/Previous playlist item
da:  n, f                   Næste/forrige punkt på spilleliste

en:  [, ]                   Next/Previous title
da:  [, ]                   Næste/forrige titel

en:  <, >                   Next/Previous chapter
da:  <, >                   Næste/forrige kapitel

note: xgettext: You can use ← and → characters
en:  <left>,<right>         Seek -/+ 1%%
da:  <venstre>,<højre>      Søg -/+ 1%%

en:  a, z                   Volume Up/Down
da:  a, z                   Højere/lavere

en:  m                      Mute
da:  m                      Lydløs

note: xgettext: You can use ↑ and ↓ characters
en:  <up>,<down>            Navigate through the box line by line
da:  <op>,<ned>             Navigér gennem boksen, linje efter linje

note: xgettext: You can use ⇞ and ⇟ characters
en:  <pageup>,<pagedown>    Navigate through the box page by page
da:  <pageup>,<pagedown>    Navigér gennem boksen, side efter side

note: xgettext: You can use ↖ and ↘ characters
en:  <start>,<end>          Navigate to start/end of box
da:  <start>,<end>          Navigér til starten/slutningen af boks

en: [Playlist]
da: [Spilleliste]

en:  r                      Toggle Random playing
da:  r                      Tilfældig afspilning til/fra

en:  l                      Toggle Loop Playlist
da:  l                      Skift gentag spilleliste

en:  R                      Toggle Repeat item
da:  R                      Gentag punkt til/fra

en:  o                      Order Playlist by title
da:  o                      Sorter spilleliste efter titel

en:  O                      Reverse order Playlist by title
da:  O                      Omvendt sortering af spilleliste efter titel

en:  g                      Go to the current playing item
da:  g                      Gå til det emne som afspilles nu

en:  /                      Look for an item
da:  /                      Kig efter et emne

en:  ;                      Look for the next item
da:  ;                      Kig efter det næste emne

en:  A                      Add an entry
da:  A                      Tilføj en indtastning

note: xgettext: You can use ⌫ character to translate <backspace>
en:  D, <backspace>, <del>  Delete an entry
da:  D, <backspace>, <del>  Sletter en indtastning

en:  e                      Eject (if stopped)
da:  e                      Skub ud (hvis stoppet)

en: [Filebrowser]
da: [Fil-browser]

en:  <enter>                Add the selected file to the playlist
da:  <enter>                Tilføj den markerede fil til spillelisten

en:  <space>                Add the selected directory to the playlist
da:  <space>                Tilføj den markerede mappe til spillelisten

en:  .                      Show/Hide hidden files
da:  .                      Vis/skjul skjulte filer

en: [Player]
da: [Afspiller]

note: xgettext: You can use ↑ and ↓ characters
en:  <up>,<down>            Seek +/-5%%
da:  <op>,<ned>             Søg +/-5%%

en: [Repeat]
da: [Gentag]

en: [Random]
da: [Tilfældig]

en: [Loop]
da: [Løkke]

en:  Source   : %s
da:  Kilde    : %s

en:  Position : %s/%s
da:  Placering : %s/%s

en:  Volume   : Mute
da:  Lydstyrke   : Lydløs

en:  Volume   : %3ld%%
da:  Lydstyrke : %3ld%%

en:  Volume   : ----
da:  Lydstyrke   : ----

en:  Title    : %<PRId64>/%d
da:  Titel    : %<PRId64>/%d

en:  Chapter  : %<PRId64>/%d
da:  Kapitel  : %<PRId64>/%d

en:  Source: <no current item>
da:  Kilde: <no current item>

en:  [ h for help ]
da:  [ h for hjælp ]

en: Open: %s
da: Åbn: %s

en: Shift+L
da: Skift+L

en: Click to toggle between loop all, loop one and no loop
da: Klik for at skifte mellem gentag alle, gentag én og ingen gentagelse

en: Previous Chapter/Title
da: Forrige kapitel/titel

en: Next Chapter/Title
da: Næste kapitel/titel

en: Teletext Activation
da: Tekst-TV aktivering

en: Toggle Transparency
da: Justér gennemsnigtighed

en: Play
    If the playlist is empty, open a medium
da: Afspil
    Åbn medie, hvis spillelisten er tom

en: Previous / Backward
da: Forrige / tilbage

en: Next / Forward
da: Næste / fremad

en: De-Fullscreen
da: Afslut fuldskærm

en: Extended panel
da: Udvidet panel

en: Frame By Frame
da: Ét billede af gangen

en: Trickplay Reverse
da: Trickplay baglæns

en: Step backward
da: Gå trin tilbage

en: Step forward
da: Gå trin fremad

en: Loop / Repeat
da: Løkke / gentag

en: Open subtitles
da: Åbn undertekster

en: Dock fullscreen controller
da: Forankre fuldskærmsknapper

en: Stop playback
da: Stop afspilning

en: Open a medium
da: Åbn et medie

en: Previous media in the playlist, skip backward when held
da: Forrige medie i spillelisten. Spring tilbage, når den holdes nede

en: Next media in the playlist, skip forward when held
da: Næste medie i spillelisten. Spring fremad, når den holdes ned

en: Toggle the video in fullscreen
da: Fuldskærmsvisning af video til/fra

en: Toggle the video out fullscreen
da: Fuldskærmsvisning af video ud til/fra

en: Show extended settings
da: Vis udvidede indstillinger

en: Toggle playlist
da: Spilleliste til/fra

en: Take a snapshot
da: Tag et skærmbillede

en: Loop from point A to point B continuously.
da: Gentag fra punkt A til punkt B uendeligt.

en: Frame by frame
da: Ét billede af gangen

en: Reverse
da: Omvendt

en: Change the loop and repeat modes
da: Skift løkke og gentag tilstande

en: Previous media in the playlist
da: Forrige medie i spillelisten

en: Next media in the playlist
da: Næste medie i spillelisten

en: Open subtitle file
da: Åbn undertekstfil

en: Dock/undock fullscreen controller to/from bottom of screen
da: Fastgør/frigør fuldskærm-kontrol til/fra bunden af skærmen

[ctx: Tooltip|Unmute]
en: Unmute
da: Slå lyden til

[ctx: Tooltip|Mute]
en: Mute
da: Lydløs

en: Pause the playback
da: Sæt afspilning på pause

en: Loop from point A to point B continuously
    Click to set point A
da: Gentag fra punkt A til punkt B uendeligt
    Klik for at sætte punkt A

en: Click to set point B
da: Klik for at indstille punkt B

en: Stop the A to B loop
da: Stop A til B løkken

en: Aspect Ratio
da: Billedformat

en: No EPG Data Available
da: Ingen EPG-data tilgængelig

en: Image Files
da: Billedfiler

en: Logo filenames
da: Logo-filnavne

en: Image mask
da: Billedmaske

en: No v4l2 instance found.
    Please check that the device has been opened with VLC and is playing.
    
    Controls will automatically appear here.
da: Ingen v4l2-instans fundet.
    Tjek venligst at enheden er åbnet med VLC og at den afspiller.
    
    Kontroller vil blive vist her automatisk.

en: Knee
    radius
da: Knæ
    radius

en: Makeup
    gain
da: Makeup
    forstærkning

en: Adjust pitch
da: Juster tonehøjde

en: (Hastened)
da: (Tidligere)

en: (Delayed)
da: (Senere)

en: Force update of this dialog's values
da: Gennemtving opdatering af værdierne i dialogen

en: &Fingerprint
da: &Fingeraftryk

en: Find meta data using audio fingerprinting
da: Find metadata ved hjælp af lyd-fingeraftryk

en: Comments
da: Kommentarer

en: Extra metadata and other information are shown in this panel.
da: Ekstra metadata og andre oplysninger vises i dette panel.

en: Information about what your media or stream is made of.
    Muxer, Audio and Video Codecs, Subtitles are shown.
da: Oplysninger om, hvad dit medie eller stream består af.
    Viser muxer, lyd- og video-codec og undertekster.

en: Current media / stream statistics
da: Statistik for nuværende medie / stream

en: Input/Read
da: Input/læs

en: Media data size
da: Medie datastørrelse

en: Demuxed data size
da: Demuxed datastørrelse

en: Content bitrate
da: Indholdets bithastighed

en: Discarded (corrupted)
da: Afvist (beskadiget)

en: Dropped (discontinued)
da: Droppet (ikke fortsat)

en: Decoded
da: Dekodet

en: blocks
da: blokke

en: Displayed
da: Vist

en: frames
da: billeder

en: Lost
da: Tabt

en: Played
da: Afspillet

en: buffers
da: buffere

en: Last 60 seconds
da: Seneste 60 sekunder

en: Overall
da: Samlet

en: Current playback speed: %1
    Click to adjust
da: Nuværende afspilningshastighed: %1
    Klik for at justere

en: Revert to normal play speed
da: Gendan normal afspilningshastighed

en: Download cover art
da: Download coverbillede

en: Add cover art from file
da: Tilføj coverbillede fra fil

en: Choose Cover Art
da: Vælg coverbillede

en: Image Files (*.gif *.jpg *.jpeg *.png)
da: Billedfiler (*.gif *.jpg *.jpeg *.png)

en: Elapsed time
da: Forløbet tid

en: Total/Remaining time
da: Samlet/resterende tid

en: Click to toggle between total and remaining time
da: Klik for at skifte mellem samlet og resterende tid

en: Click to toggle between elapsed and remaining time
da: Klik for at skifte mellem forløbet tid og resterende tid

en: Double click to jump to a chosen time position
da: Dobbeltklik for gå til den angivet tidsplacering

en: Select a device or a VIDEO_TS directory
da: Vælg en enhed eller en VIDEO_TS-mappe

en: Select a device or a VIDEO_TS folder
da: Vælg en enhed eller en VIDEO_TS-mappe

en: Select one or multiple files
da: Vælg en eller flere filer

en: File names:
da: Filnavne:

en: Eject the disc
da: Skub disken ud

en: Entry
da: Indgang

en: Channels:
da: Kanaler:

en: Selected ports:
da: Valgte porte:

en: Use VLC pace
da: Brug VLC-takt

en: Tuner card
da: Tunerkort

en: Delivery system
da: Leveringssystem

en: Transponder/multiplex frequency
da: Transponder/multiplex-frekvens

en: Transponder symbol rate
da: Symbolhastighed for transponder

en: Bandwidth
da: Båndbredde

en: Device name
da: Enhedsnavn

en: Your display will be opened and played in order to stream or save it.
da: Dit vindue vil blive åbnet og afspillet for at blive streamet eller gemt.

en: Advanced Options
da: Avancerede indstillinger

en: Double click to get media information
da: Dobbeltklik for at se medieoplysninger

en: Change playlistview
da: Skift spillelistevisning

en: Search the playlist
da: Søg i spilleliste

en: My Computer
da: Min computer

en: Devices
da: Enheder

en: Local Network
da: Lokalt netværk

en: Remove this podcast subscription
da: Fjern dette podcast-abonnement

en: Do you really want to unsubscribe from %1?
da: Sikker på at du vil afmelde dig fra %1?

en: Create Directory
da: Opret mappe

en: Create Folder
da: Opret mappe

en: Enter name for new directory:
da: Angiv navnet for den nye mappe:

en: Enter name for new folder:
da: Angiv navnet for den nye mappe:

en: Rename Directory
da: Omdøb mappe

en: Rename Folder
da: Omdøb mappe

en: Enter a new name for the directory:
da: Indtast et nyt navn til mappen:

en: Enter a new name for the folder:
da: Indtast et nyt navn til mappen:

en: Sort by
da: Sorter efter

en: Ascending
da: (stigende)

en: Descending
da: (aftagende)

en: Display size
da: Visningsstørrelse

en: Increase
da: Større

en: Decrease
da: Mindre

en: Playlist View Mode
da: Spillelistens visningstilstand

en: Playlist is currently empty.
    Drop a file here or select a media source from the left.
da: Spillelisten er tom.
    Træk og slip en fil her eller vælg en mediekilde til venstre.

en: Icons
da: Ikoner

en: Detailed List
da: Detaljer

en: List
da: Liste

en: PictureFlow
da: Billedbladring

en: Select File
da: Vælg fil

en: Select or double click an action to change the associated hotkey. Use delete key to remove hotkeys.
da: Vælg eller dobbeltklik på en handling for at ændre den tilknyttede genvejstast. Brug delete-tasten til at slette genvejstaster.

en: in
da: i

en: Any field
da: Alle felter

en: Actions
da: Handlinger

en: Hotkey
da: Genvejstast

en: Application level hotkey
da: Programniveau genvejstast

en: Global
da: Globale

en: Desktop level hotkey
da: Skrivebordsniveau genvejstast

en: Double click to change.
    Delete key to remove.
da: Dobbeltklik for at ændre.
    Slet-tast for at fjerne.

en: Hotkey change
da: Ændring af genvejstast

en: Press the new key or combination for
da: Tryk på en ny tast eller tastekombination til

en: Assign
da: Tildel

en: Warning: this key or combination is already assigned to
da: Advarsel: denne tast eller tastekombination er allerede brugt af

en: Warning: <b>%1</b> is already an application menu shortcut
da: Advarsel: <b>%1</b> er allerede en program menu genvej

en: Key or combination:
da: Tast eller kombination:

en: Key:
da: Nøgle:

en: Input & Codecs Settings
da: Input og codecs indstillinger

en: Configure Hotkeys
da: Indstil genvejstaster

en: Device:
da: Enhed:

en: If this property is blank, different values
    for DVD, VCD, and CDDA are set.
    You can define a unique one or configure them 
    individually in the advanced preferences.
da: Hvis egenskaben er tom, angives forskellige værdier
    for DVD, VCD, og CDDA.
    Du kan definerer en unik en eller konfigurerer dem 
    hver for sig i de avancerede indstillinger.

en: Lowest latency
da: Laveste forsinkelse

en: High latency
da: Høj forsinkelse

en: Higher latency
da: Højeste forsinkelse

en: This is VLC's skinnable interface. You can download other skins at
da: Dette er VLCs skinbare grænseflade. Du kan downloade andre skins på

en: VLC skins website
da: VLC skins websted

en: System's default
da: Systemets standard

en: File associations
da: Filtilknytninger

en: Audio Files
da: Lydfiler

en: Video Files
da: Videofiler

en: Playlist Files
da: Spillelistefiler

en: &Apply
da: &Anvend

en: &Cancel
da: Annu&ller

en: Profile
da: Profil

en: Edit selected profile
da: Rediger markerede profil

en: Delete selected profile
da: Slet markerede profil

en: Create a new profile
da: Opret en ny profil

en: Create
da: Opret

en: This muxer is not provided directly by VLC: It could be missing.
da: Denne muxer leveres ikke direkte af VLC: Den kan mangle.

en: This muxer is missing. Using this profile will fail
da: Denne muxer mangler. Brug af denne profil vil mislykkedes

en:  Profile Name Missing
da:  Profilnavn mangler

en: You must set a name for the profile.
da: Du skal give profilen et navn.

en: File/Directory
da: Fil/mappe

en: File/Folder
da: Fil/mappe

en: Source
da: Kilde

en: Source:
da: Kilde:

en: This module writes the transcoded stream to a file.
da: Dette modul skriver konverteret stream til en fil.

en: Filename
da: Filnavn

en: Save file...
da: Gem fil ...

en: Containers (*.ps *.ts *.mpg *.ogg *.asf *.mp4 *.mov *.wav *.raw *.flv *.webm)
da: Beholdere (*.ps *.ts *.mpg *.ogg *.asf *.mp4 *.mov *.wav *.raw *.flv *.webm)

en: This module outputs the transcoded stream to a network via HTTP.
da: Dette modul leverer output fra det konverterede stream til et netværk via HTTP.

en: Path
da: Sti

en: This module outputs the transcoded stream to a network via the mms protocol.
da: Dette modul leverer output fra det konverterede stream til et netværk via mms-protokollen.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via RTSP.
da: Dette modul leverer output fra det konverterede stream til et netværk via RTSP.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via UDP.
da: Dette modul leverer output fra det konverterede stream til et netværk via UDP.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via RTP.
da: Dette modul leverer output fra det konverterede stream til et netværk via RTP.

en: This module outputs the transcoded stream to an Icecast server.
da: Dette modul leverer output fra det konverterede stream til en Icecast-server.

en: Mount Point
da: Monteringspunkt

en: Edit Bookmarks
da: Rediger bogmærker

en: Create a new bookmark
da: Opret et nyt bogmærke

en: Delete the selected item
da: Slet det markerede emne

en: Delete all the bookmarks
da: Slet alle bogmærkerne

en: Extract
da: Udtræk

en: &Close
da: &Luk

en: Bytes
da: Byte

en: Convert
da: Konverter

en: Multiple files selected.
da: Flere filer valgt.

en: Destination file:
da: Destinationsfil:

en: Browse
da: Gennemse

en: Multiple Files Selected.
da: Flere filer valgt.

en: Files will be placed in the same directory with the same name.
da: Filer vil blive placeret i samme mappe og med samme navn.

en: Append '-converted' to filename
da: Tilføj '-converted' til filnavn

en: Settings
da: Indstillinger

en: Display the output
da: Vis outputtet

en: This display the resulting media, but can slow things down.
da: Dette fremviser det resulterende medie, men kan gøre tingene langsommere.

en: Containers
da: Beholdere

en: Program Guide
da: Programguide

en: Update
da: Opdater

en:  (%1+ rated)
da:  (%1+ bedømt)

en: Errors
da: Fejl

en: Cl&ear
da: &Ryd

en: Hide future errors
da: Skjul yderligere fejl

en: Adjustments and Effects
da: Justeringer og effekter

en: Stereo Widener
da: Stereoudvidelse

en: Synchronization
da: Synkronisering

en: v4l2 controls
da: v4l2-styring

en: &Save
da: &Gem

en: Store the Password
da: Gem kodeordet

en: Privacy and Network Access Policy
da: Regler for anonymitet og netværksadgang

en: <p>In order to protect your privacy, <i>VLC media player</i> does <b>not</b> collect personal data or transmit them, not even in anonymized form, to anyone.</p>
    <p>Nevertheless, <i>VLC</i> is able to automatically retrieve information about the media in your playlist from third party Internet-based services. This includes cover art, track names, artist names and other meta-data.</p>
    <p>Consequently, this may entail identifying some of your media files to third party entities. Therefore the <i>VLC</i> developers require your express consent for the media player to access the Internet automatically.</p>
da: <p>For at beskytte din anonymitet indsamler <i>VLC medieafspiller</i> <b>ikke</b> personlige data, og videregiver dem heller ikke selv i anonym form til andre.</p>
    <p>Ikke desto mindre er <i>VLC</i> i stand til automatisk at hente oplysninger om medierne i din spilleliste fra internetbaserede tredjepartstjenester. Det inkluderer coverbillede, spornavne, kunstnernavne og andet metadata.</p>
    <p>Som følge heraf kan nogle af dine mediefiler identificeres af tredjepart. Derfor har <i>VLC</i>-udviklerne valgt, at du udtrykkeligt skal give tilladelse, før medieafspilleren automatisk henter oplysninger fra internettet.</p>

en: Network Access Policy
da: Regler for netværksadgang

en: Regularly check for VLC updates
da: Søg regelmæssigt efter opdateringer til VLC

en: Go to Time
da: Gå til tidspunkt

en: &Go
da: &Gå

en: Go to time
da: Gå til tidspunkt

en: About
da: Om

en: <p>VLC media player is a free and open source media player, encoder, and streamer made by the volunteers of the <a href="http://www.videolan.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">VideoLAN</span></a> community.</p><p>VLC uses its internal codecs, works on essentially every popular platform, and can read almost all files, CDs, DVDs, network streams, capture cards and other media formats!</p><p><a href="http://www.videolan.org/contribute/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Help and join us!</span></a>
da: <p>VLC medieafspiller er en fri og open source medieafspiller, koder og streamer lavet af frivillige fra <a href="http://www.videolan.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">VideoLAN</span></a>-fællesskabet.</p><p>VLC bruger sine egne interne codecs, virker på stort set alle populære platforme og kan afspille næsten alle filer, CD'er, DVD'er, netværksstreams og andre medieformater!</p><p><a href="http://www.videolan.org/contribute/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Hjælp os og vær med!</span></a>

en: &Recheck version
da: &Søg igen

en: &Yes
da: &Ja

en: &No
da: &Nej

en: VLC media player updates
da: Opdatering af VLC medieafspiller

en: A new version of VLC (%1.%2.%3%4) is available.
da: Der findes en ny version af VLC (%1.%2.%3%4).

en: You have the latest version of VLC media player.
da: Du har den seneste version af VLC medieafspiller

en: An error occurred while checking for updates...
da: Der opstod en fejl ved søgning efter opdateringer ...

en: Current Media Information
da: Oplysninger om nuværende medie

en: &General
da: &Generelt

en: S&tatistics
da: S&tatistikker

en: &Save Metadata
da: &Gem metadata

en: Location:
da: Placering:

en: Saves all the displayed logs to a file
da: Gemmer alle de viste logge til en fil

en: Save log file as...
da: Gem logfil som ...

en: Texts/Logs (*.log *.txt);; All (*.*)
da: Tekster/Logfiler (*.log *.txt);; Alle (*.*)

en: Application
da: Program

en: Cannot write to file %1:
    %2.
da: Kan ikke skrive til filen %1:
    %2.

en: Update the tree
da: Opdater træet

en: Clear the messages
da: Ryd meddelelserne

en: Open Media
da: Åbn medie

en: &File
da: &Fil

en: &Disc
da: &Disk

en: &Network
da: &Netværk

en: Capture &Device
da: &Optageenhed

en: &Select
da: &Vælg

en: &Enqueue
da: &Sæt i kø

en: &Play
da: &Afspil

en: C&onvert
da: K&onverter

en: C&onvert / Save
da: K&onverter / gem

en: Open URL
da: Åbn URL

en: Enter URL here...
da: Angiv URL her ...

en: Please enter the URL or path to the media you want to play.
da: Indtast venligst URL eller sti til mediet du vil afspille.

en: If your clipboard contains a valid URL
    or the path to a file on your computer,
    it will be automatically selected.
da: Hvis din udklipsholder indeholde en gyldig URL
    eller stien til en fil på din computer,
    vil den automatisk blive valgt.

en: Plugins and extensions
da: Plugins og udvidelser

en: Active Extensions
da: Aktive udvidelser

en: Capability
da: Egenskaber

en: Score
da: Musik

en: &Search:
da: &Søg:

en: More information...
da: Flere oplysninger ...

en: Reload extensions
da: Genindlæs udvidelser

en: Skins customize player's appearance. You can activate them through preferences.
da: Skins tilpasser afspillerens udseende. Du kan aktivere dem i indstillinger.

en: Playlist parsers add new capabilities to read internet streams or extract meta data.
da: Spilleliste-fortolkere tilføjer nye muligheder for at læse internet-streams eller udtrække metadata.

en: Service discoveries adds new sources to your playlist such as web radios, video websites, ...
da: Opdagelse af tjenester tilføjer nye kilder til din spilleliste, såsom webradio, hjemmesider med videoer, ...

en: Retrieves extra info and art for playlist items
da: Henter ekstra information og billede til emne på spillelisten

en: Extensions brings various enhancements. Check descriptions for more details
da: Udvidelser giver diverse forbedringer. Se flere detaljer i beskrivelserne

en: Only installed
da: Kun de installerede

en: Retrieving addons...
da: Henter tilføjelser ...

en: No addons found
da: Der blev ikke fundet nogen tilføjelser

en: This addon has been installed manually. VLC can't manage it by itself.
da: Denne tilføjelse er blevet installeret manuelt. VLC kan ikke selv håndtere den.

en: &Uninstall
da: &Afinstaller

en: &Install
da: &Installer

en: Website
da: Hjemmeside

en: Files
da: Filer

en: Deletes the selected item
da: Sletter det markerede emne

en: Show settings
da: Vis indstillinger

en: Simple
da: Enkel

en: Switch to simple preferences view
da: Skift til enkel visning af indstillinger

en: Switch to full preferences view
da: Skift til fuld visning af indstillinger

en: Save and close the dialog
da: Gem og luk dialog

en: &Reset Preferences
da: &Nulstil indstillinger

en: Only show current
da: Vis kun nuværende

en: Only show modules related to current playback
da: Vis kun moduler relaterede til nuværende afspilning

en: Advanced Preferences
da: Avancerede indstillinger

en: Simple Preferences
da: Simple indstillinger

en: Cannot save Configuration
da: Opsætningen kan ikke gemmes

en: Preferences file could not be saved
da: Fil med indstillinger kunne ikke blive gemt

en: Are you sure you want to reset your VLC media player preferences?
da: Er du sikker på, at du vil nulstille dine VLC medieafspiller-indstillinger?

en: Stream Output
da: Stream-output

en: This wizard will allow you to stream or convert your media for use locally, on your private network, or on the Internet.
    You should start by checking that source matches what you want your input to be and then press the "Next" button to continue.
da: Denne guide lader dig streame eller konvertere dit medie til lokal anvendelse, på dit private netværk, eller på internettet.
    Du bør starte med at tjekke, at kilden matcher dét du ønsker dit input skal være, og dernæst trykke på knappen "Næste" for at fortsætte.

en: Stream output string.
    This is automatically generated when you change the above settings,
    but you can change it manually.
da: Stream-output-streng.
    Genereres automatisk når du ændre indstillingerne ovenfor,
    men du kan ændre det manuelt.

en: Back
da: Tilbage

en: Toolbars Editor
da: Tilpas værktøjslinjer

en: Toolbar Elements
da: Elementer til værktøjslinje

en: Flat Button
da: Flad knap

en: Next widget style
da: Næste widgetstil

en: Big Button
da: Stor knap

en: Native Slider
da: Standardskyder

en: Main Toolbar
da: Hovedværktøjslinje

en: Above the Video
da: Over videoen

en: Toolbar position:
da: Værktøjslinje placering:

en: Line 1:
da: Linje 1:

en: Line 2:
da: Linje 2:

en: Time Toolbar
da: Tidslinje

en: Advanced Widget
da: Avanceret widget

en: Fullscreen Controller
da: Fuldskærmsbetjeningspanel

en: New profile
da: Ny profil

en: Delete the current profile
da: Slet den nuværende profil

en: Select profile:
da: Vælg profil:

en: Preview
da: Forhåndsvisning

en: Cl&ose
da: &Luk

en: Profile Name
da: Profilnavn

en: Please enter the new profile name.
da: Indtast venligst et nyt profilnavn.

en: Spacer
da: Afstandsstykke

en: Expanding Spacer
da: Udvidende mellemrum

en: Splitter
da: Adskiller

en: Time Slider
da: Tidsskyder

en: Small Volume
da: Lille lydstyrke

en: DVD menus
da: DVD-menuer

en: Teletext transparency
da: Tekst-TV gennemsigtighed

en: Advanced Buttons
da: Avancerede knapper

en: Playback Buttons
da: Afspilningsknapper

en: Aspect ratio selector
da: billedformat-vælger

en: Speed selector
da: Hastighedsvælger

en: Broadcast
da: Transmittér

en: Schedule
da: Planlæg

en: Video On Demand ( VOD )
da: Video On Demand (VOD)

en: Hours / Minutes / Seconds:
da: Timer / minutter / sekunder:

en: Day / Month / Year:
da: Dag / måned / år:

en: Repeat:
da: Gentag:

en: Repeat delay:
da: Interval mellem gentagelser:

en:  days
da:  dage

en: I&mport
da: I&mporter

en: E&xport
da: &Eksporter

en: Save VLM configuration as...
da: Gem VLM-opsætning som ...

en: VLM conf (*.vlm);;All (*)
da: VLM-konf. (*.vlm);;Alle (*)

en: Open VLM configuration...
da: Åbn VLM-opsætning ...

en: Broadcast:
da: Transmittér:

en: Schedule:
da: Planlæg:

en: Open Directory
da: Åbn mappe

en: Open Folder
da: Åbn mappe

en: Open playlist...
da: Åbn spilleliste...

en: XSPF playlist
da: XSPF-spilleliste

en: M3U playlist
da: M3U-spilleliste

en: M3U8 playlist
da: M3U8-spilleliste

en: Save playlist as...
da: Gem spilleliste som...

en: Open subtitles...
da: Åbn undertekster ...

en: Media Files
da: Mediefiler

en: Subtitle Files
da: Undertekstfiler

en: All Files
da: Alle filer

en: Empty
da: Tom

en: Deactivate
da: Deaktivér

en: Do you want to restart the playback where left off?
da: Vil du genoptage afspilningen hvor den sidst blev afbrudt?

en: &Continue
da: &Fortsæt

en: Control menu for the player
da: Kontrolmenu for afspilleren

en: Paused
da: Sat på pause

en: &Media
da: &Medier

en: P&layback
da: &Afspilning

en: &Audio
da: &Lyd

en: Subti&tle
da: &Undertekst

en: Tool&s
da: V&ærktøjer

en: V&iew
da: V&is

en: &Help
da: &Hjælp

en: Open &File...
da: Åbn &fil ...

en: &Open Multiple Files...
da: Åbn f&lere filer ...

en: Open &Disc...
da: Åbn &disk ...

en: Open &Network Stream...
da: Åbn &netværksstream ...

en: Open &Capture Device...
da: Åbn &optageenhed ...

en: Open &Location from clipboard
da: Åbn &placering fra udklipsholder

en: Open &Recent Media
da: Åbn s&eneste medier

en: Conve&rt / Save...
da: &Konverter / gem ...

en: &Stream...
da: &Stream ...

en: Quit at the end of playlist
da: Afslut ved spillelistens slutning

en: Close to systray
da: Luk til proceslinje

en: &Quit
da: &Afslut

en: &Effects and Filters
da: &Effekter og filtre

en: &Track Synchronization
da: S&ynkronisering af spor

en: Plu&gins and extensions
da: Plu&gins og udvidelser

en: Customi&ze Interface...
da: &Tilpas grænseflade...

en: &Preferences
da: &Indstillinger

en: &View
da: &Vis

en: Play&list
da: Afspilnings&liste

en: Docked Playlist
da: Forankret spilleliste

en: Always on &top
da: &Altid øverst

en: Mi&nimal Interface
da: Mi&nimal grænseflade

en: &Fullscreen Interface
da: &Fuldskærmsgrænseflade

en: &Advanced Controls
da: &Avancerede betjeningselementer

en: Status Bar
da: Statuslinje

en: Visualizations selector
da: Visualiseringsvælger

en: &Increase Volume
da: &Højere

en: D&ecrease Volume
da: &Lavere

en: &Mute
da: &Lydløs

en: Audio &Device
da: Lyd&enhed

en: Audio &Track
da: Lyd&spor

en: &Stereo Mode
da: S&tereotilstand

en: &Visualizations
da: &Visualiseringer

en: Add &Subtitle File...
da: Tilføj &undertekstfil ...

en: Sub &Track
da: Under&tekstspor

en: Video &Track
da: Video&spor

en: &Fullscreen
da: &Fuldskærm

en: Always Fit &Window
da: Tilpas altid &vindue

en: Set as Wall&paper
da: &Anvend som skrivebordstapet

en: &Aspect Ratio
da: &Billedformat

en: &Crop
da: Bes&kær

en: &Deinterlace mode
da: &Deinterlace-tilstand

en: Take &Snapshot
da: &Tag skærmbillede

en: T&itle
da: T&itel

en: &Chapter
da: &Kapitel

en: &Manage
da: &Håndter

en: Check for &Updates...
da: Søg efter &opdateringer ...

en: Pre&vious
da: F&orrige

en: Ne&xt
da: &Næste

en: Sp&eed
da: Hastigh&ed

en: &Faster
da: &Hurtigere

en: N&ormal Speed
da: N&ormal hastighed

en: Slo&wer
da: &Langsommere

en: &Jump Forward
da: Gå &fremad

en: Jump Bac&kward
da: Gå &tilbage

en: Open &Network...
da: Åbn &netværk ...

en: Leave Fullscreen
da: Forlad fuldskærm

en: &Playback
da: &Afspilning

en: &Hide VLC media player in taskbar
da: &Skjul VLC medieafspiller for startlinje

en: Sho&w VLC media player
da: &Vis VLC medieafspiller

en: &Open Media
da: &Åbn medie

en: &Clear
da: &Ryd

en: &Renderer
da: &Optegner

en: Scanning...
da: Skanner ...

en: Show advanced preferences over simple ones
da: Vis hellere avancerede indstillinger end simple

en: Show advanced preferences and not simple preferences when opening the preferences dialog.
da: Vis avancerede indstillinger og ikke simple indstillinger, når dialogen indstillinger åbnes.

en: Systray icon
da: Vis ikon på proceslinjen

en: Show an icon in the systray allowing you to control VLC media player for basic actions.
da: Vis et ikon i ikonbar, der tillader grundlæggende kontrol med VLC medieafspiller.

en: Start VLC with only a systray icon
da: Start VLC med kun et ikon på proceslinjen

en: VLC will start with just an icon in your taskbar.
da: VLC starter med kun et ikon på din proceslinje.

en: Show playing item name in window title
da: Vis navnet på det der afspilles i vinduets titel

en: Show the name of the song or video in the controller window title.
da: Vis navnet på sangen eller videoen i titlen på det styrende vindue.

en: Show notification popup on track change
da: Vis påmindelse-pop op når sporet skifter

en: Show a notification popup with the artist and track name when the current playlist item changes, when VLC is minimized or hidden.
da: Vis en påmindelse-pop op med kunstneren og spornavnet, når det nuværende spillelisteemne ændres og når VLC er minimeret eller skjult.

en: Windows opacity between 0.1 and 1
da: Vinduernes synlighed mellem 0.1 og 1

en: Sets the windows opacity between 0.1 and 1 for main interface, playlist and extended panel. This option only works with Windows and X11 with composite extensions.
da: Angiver uigennemsigtighed for vinduet mellem 0.1 og 1 for den primære grænseflade, spilleliste og udvidet panel. Dette tilvalg fungerer kun med Windows og X11 med composite-udvidelser.

en: Fullscreen controller opacity between 0.1 and 1
da: Fuldskærmsknapper synlighed mellem 0.1 og 1

en: Sets the fullscreen controller opacity between 0.1 and 1 for main interface, playlist and extended panel. This option only works with Windows and X11 with composite extensions.
da: Indstiller synligheden af fuldskærmskontrolelementet mellem 0.1 og 1 for hovedgrænseflade, spilleliste og udvidelsespanel. Indstillingen virker kun med Windows og X11 med sammensatte udvidelser.

en: Show unimportant error and warnings dialogs
da: Vis dialoger med uvæsentlige fejl og advarsler

en: Activate the updates availability notification
da: Giv besked når der findes en opdatering

en: Activate the automatic notification of new versions of the software. It runs once every two weeks.
da: Slå automatisk påmindelse om nye versioner af VLC til. Den kører én gang hver fjortende dag.

en: Number of days between two update checks
da: Antal dage mellem søgninger

en: Ask for network policy at start
da: Spørg efter regler for netværk ved start

en: Save the recently played items in the menu
da: Gem de seneste afspillede ting i menuen

en: List of words separated by | to filter
da: Liste med ord adskilt med | som skal filtreres

en: Regular expression used to filter the recent items played in the player.
da: Regulært udtryk brugt til filtrering nyligt afspillede elementer.

en: Define the colors of the volume slider
da: Definér volumengliderens farver

en: Define the colors of the volume slider
    By specifying the 12 numbers separated by a ';'
    Default is '255;255;255;20;226;20;255;176;15;235;30;20'
    An alternative can be '30;30;50;40;40;100;50;50;160;150;150;255'
da: Definér volumenkontrollens farver
    ved at specificere12 tal adskilt med ';'
    Standard '255;255;255;20;226;20;255;176;15;235;30;20'
    Et alternativ kan være '30;30;50;40;40;100;50;50;160;150;150;255'

en: Selection of the starting mode and look
da: Valg af starttilstand og udseende

en: Start VLC with:
     - normal mode
     - a zone always present to show information as lyrics, album arts...
     - minimal mode with limited controls
da: Start VLC med:
     - normal tilstand
     - et område, der altid viser info som sangtekster, albumbilleder mv.
     - minimaltilstand med begrænset muligheder

en: Show a controller in fullscreen mode
da: Vis et betjeningspanel i fuldskærmtilstand

en: Embed the file browser in open dialog
da: Indlejr filbrowseren i dialogen Åbn

en: Define which screen fullscreen goes
da: Angiv den skærm der skal bruges til fuldskærm

en: Screennumber of fullscreen, instead of same screen where interface is.
da: Skærmnummer på fuldskærm i stedet for samme skærm som grænseflade.

en: Load extensions on startup
da: Indlæs udvidelser under opstart

en: Automatically load the extensions module on startup.
da: Hent automatisk udvidelsesmodulet ved start.

en: Start in minimal view (without menus)
da: Start i minimalvisning (uden menuer)

en: Display background cone or art
da: Vis baggrundskegle eller billede

en: Display background cone or current album art when not playing. Can be disabled to prevent burning screen.
da: Vis baggrundskegle eller nuværende albumbillede når der afspilles. Kan deaktiveres for at forhindre indbrænding på skærmen.

en: Expanding background cone or art
da: Ekspanderende baggrundskegle eller kunst

en: Background art fits window's size.
da: Baggrundsbillede tilpasses vinduestørrelsen

en: Ignore keyboard volume buttons.
da: Ignorer tastaturets lydstyrke-knapper.

en: With this option checked, the volume up, volume down and mute buttons on your keyboard will always change your system volume. With this option unchecked, the volume buttons will change VLC's volume when VLC is selected and change the system volume when VLC is not selected.
da: Når denne indstilling er aktiveret, vil knapperne skru op, skru ned og lydløs på tastaturet altid ændre systemets lydstyrke. Når indstillingen er deaktiveret, vil lydstyrke-knapperne ændre VLCs lydstyrke når VLC er valgt, og systemets lydstyrke når VLC ikke er valgt.

en: When to raise the interface
da: Hvornår grænsefladen skal løftes

en: This option allows the interface to be raised automatically when a video/audio playback starts, or never.
da: Tillader grænsefladen at blive fremhævet automatisk, når en video/lyd-afspilning starter - eller aldrig.

en: Fullscreen controller mouse sensitivity
da: Fuldskærm betjeningspanel musefølsomhed

en: When minimized
da: Når minimeret

en: Qt interface
da: Qt-grænseflade

en: errors
da: fejl

en: warnings
da: advarsler

en: debug
da: fejlsøg

[ctx: Tooltip|Clear]
en: Clear
da: Ryd

en: Open a skin file
da: Åbn en skin-fil

en: Skin files |*.vlt;*.wsz;*.xml
da: Skin-filer |*.vlt;*.wsz;*.xml

en: Playlist Files |
da: Afspilningslistefiler |

en: |All Files |*
da: |Alle filer |*

en: Open playlist
da: Åbn spilleliste

en: Save playlist
da: Gem spilleliste

en: XSPF playlist |*.xspf|M3U file |*.m3u|HTML playlist |*.html
da: XSPF spilleliste |*.xspf|M3U fil |*.m3u|HTML spilleliste |*.html

en: Skin to use
da: Vælg skin

en: Path to the skin to use.
da: Sti til det skin, der skal bruges.

en: Config of last used skin
da: Konfiguration for det sidst brugte skin

en: Windows configuration of the last skin used. This option is updated automatically, do not touch it.
da: Vinduesopsætning for det sidst brugte skin. Denne indstilling bliver opdateret automatisk, rør den ikke.

en: Show a systray icon for VLC
da: Vis ikon for VLC i systembakken

en: Show VLC on the taskbar
da: Vis VLC på proceslinjen

en: Enable transparency effects
da: Aktivér gennemsigtige effekter

en: You can disable all transparency effects if you want. This is mainly useful when moving windows does not behave correctly.
da: De kan slå gennemsigtige effekter fra hvis du vil. Det er hovedsageligt brugbart, hvis de er problemer med vinduer i bevægelse.

en: Use a skinned playlist
da: Brug skin på spilleliste

en: Display video in a skinned window if any
da: Vis video i et vindue med skin, hvis et sådan findes

en: When set to 'no', this parameter is intended to give old skins a chance to play back video even though no video tag is implemented
da: Når denne indstilling er sat til 'nej', er det meningen at den skal give gamle skins en mulighed for at afspille video, også selvom der ikke er nogen video-opmærkning

en: Skinnable Interface
da: Skinbar grænseflade

en: Select skin
da: Vælg skin

en: Open skin...
da: Åben skin ...

en: Brightness threshold
da: Lysstyrkegrænse

en: When this mode is enabled, pixels will be shown as black or white. The threshold value will be the brightness defined below.
da: Når denne tilstand er aktiveret, blive pixels vist som enten sorte eller hvide. Grænseværdien er lysstyrken angivet herunder.

en: Image contrast (0-2)
da: Billede kontrast (0-2)

en: Set the image contrast, between 0 and 2. Defaults to 1.
da: Indstil billedkontrasten, mellem 0 og 2. Standard er 1.

en: Image hue (0-360)
da: Billedfarvetone (0-360)

en: Set the image hue, between 0 and 360. Defaults to 0.
da: Indstil billedfarvetone, mellem 0 og 360. Standard er 0.

en: Image saturation (0-3)
da: Billedmætning (0-3)

en: Set the image saturation, between 0 and 3. Defaults to 1.
da: Indstil billedmætningen, mellem 0 og 3. Standard er 1.

en: Image brightness (0-2)
da: Billed klarhed (0-2)

en: Set the image brightness, between 0 and 2. Defaults to 1.
da: Indstil billedlysstyrken, mellem 0 og 2. Standard er 1.

en: Image gamma (0-10)
da: Billede gamma (0-10)

en: Set the image gamma, between 0.01 and 10. Defaults to 1.
da: Indstil billedgamma, mellem 0.01 og 10. Standard er 1.

en: Direct3D9 adjust filter
da: Direct3D9 filtertilpasning

en: Decode frames directly into RPI VideoCore instead of host memory.
da: Dekod billeder direkte ind i RPI VideoCore i stedet for til værtshukommelse.

en: Decode frames directly into RPI VideoCore instead of host memory. This option must only be used with the MMAL video output plugin.
da: Dekod billeder direkte ind i RPI VideoCore i stedet for til værtshukommelse. Denne mulighed må kun anvendes med MMAL videooutputplugin'et.

en: MMAL decoder
da: MMAL dekoder

en: MMAL-based decoder plugin for Raspberry Pi
da: Plugin til MMAL-baseret dekoder til Raspberry Pi

en: Use QPUs for advanced HD deinterlacing.
da: Brug QPU'er til avanceret HD-deinterlacing.

en: Make use of the QPUs to allow higher quality deinterlacing of HD content.
da: Brug QPU'er for at muliggøre højere kvalitet deinterlacing af HD-indhold.

en: MMAL-based deinterlace filter plugin
da: MMAL-baseret deinterlace filterplugin

en: VideoCore layer where the video is displayed.
da: VideoCore-lag hvor videoen vises.

en: VideoCore layer where the video is displayed. Subpictures are displayed directly above and a black background directly below.
da: VideoCore-lag hvor videoen vises. Underbilleder vises lige over og en sort baggrund vises lige under.

en: Blank screen below video.
da: Tom skærm under video.

en: Render blank screen below video. Increases VideoCore load.
da: Render tom skærm under video. Forøger VideoCore arbejdsmængde.

en: Adjust HDMI refresh rate to the video.
da: Juster HDMI opdateringshastighed til videoen.

en: Force interlaced video mode.
da: Gennemtving sammenflettet videotilstand.

en: Force the HDMI output into an interlaced video mode for interlaced video content.
da: Gennemtving HDMI output til sammenflettet videotilstand med sammenflettet videoindhold.

en: MMAL-based vout plugin for Raspberry Pi
da: MMAL-baseret plugin for vout til Raspberry Pi

en: VAAPI filters
da: VAAPI filtre

en: Video Accelerated API filters
da: Videoaccelererede API-filtre

en: VDPAU adjust video filter
da: VDPAU adjust videofilter

en: VDPAU video decoder
da: VDPAU videodekoder

en: Temporal-spatial
da: Tidslig og rumlig

en: VDPAU surface conversions
da: VDPAU-overfladekonverteringer

en: Deinterlacing algorithm
da: Deinterlacing-algoritme

en: Inverse telecine
da: Inverterede filmskanner

en: Deinterlace chroma skip
da: Kroma-overspring med deinterlacing

en: Whether temporal deinterlacing applies to luma only
da: Om tidsmæssig deinterlacing kun skal gælde for luma

en: Noise reduction level
da: Støjreduktionsniveau

en: Scaling quality
da: Skalering kvalitet

en: High quality scaling level
da: Skalering af høj kvalitet

en: VDPAU sharpen video filter
da: VDPAU skarphed videofilter

en: File keystore (plaintext)
da: Fil nøglelager (klartekst)

en: Secrets are stored on a file without any encryption
da: Hemmeligheder lagres i en ukrypteret fil

en: Crypt keystore
da: Krypt nøglelager

en: Secrets are stored encrypted on a file
da: Hemmeligheder er gemt i en krypteret fil

en: No
da: Nej

en: Any
da: Enhver

en: System default
da: System standard

en: After first unlock
da: Efter første oplåsning

en: After first unlock, on this device only
da: Efter første oplåsning, kun på denne enhed

en: When passcode set, on this device only
da: Når adgangskode er sat og kun på denne enhed

en: Always, on this device only
da: Altid kun på denne enhed

en: When unlocked
da: Når den er låst op

en: When unlocked, on this device only
da: Når oplåst og kun på denne enhed

en: Synchronize stored items
da: Synkronisér lagrede elementer

en: Synchronizes stored items via iCloud Keychain if enabled in the user domain.
da: Synkroniserer lagrede elementer via iCloud nøglekæde, hvis det er slået til i brugerdomænet.

en: Accessibility type for all future passwords saved to the Keychain
da: Tilgangstype for alle fremtidige kodeord lagret i nøglekæden

en: Keychain access group
da: Nøglekædeadgangsgruppe

en: Keychain access group as defined by the app entitlements.
da: Nøglekædeadgangsgruppe som defeineret af app berettigelserne.

en: Keychain keystore
da: Nøglekædenøglelager

en: Keystore for iOS, Mac OS X and tvOS
da: Nøglelager til iOS, Mac OS X og tvOS

en: KWallet keystore
da: KWallet nøglelager

en: Secrets are stored via KWallet
da: Hemmeligheder lagres via KWallet

en: Memory keystore
da: Hukommelse nøglelager

en: Secrets are stored in memory
da: Hemmeligheder lagres i hukommelsen

en: libsecret keystore
da: libsecret nøglelager

en: Secrets are stored via libsecret
da: Hemmeligheder lagres via libsecret

en: Android log using logcat
da: Android log brugt af logcat

en: Be quiet
da: Vær stille

en: Turn off all messages on the console.
da: Slå alle beskeder fra konsollen fra.

en: Console log
da: Konsol log

en: Console logger
da: Konsol logger

en: Log to file
da: Log til fil

en: Log all VLC messages to a text file.
da: Log alle VLC-meddelelser til en tekstfil.

en: Log filename
da: Log-filnavn

en: Specify the log filename.
da: Angiv log-filnavnet.

en: Log format
da: Log-format

en: Specify the logging format.
da: Angiv logning-formatet.

en: Verbosity
da: Detaljeniveau

en: Select the logging verbosity or default to use the same verbosity given by --verbose.
da: Bestemmer logningens ordrigdom eller standard for at bruge samme ordrigdom som ved --verbose.

en: File logger
da: Fillogger

en: SystemD journal logger
da: SystemD journallogger

en: System log (syslog)
da: Systemlog (syslog)

en: Emit log messages through the POSIX system log.
da: Send logmeddelelser gennem POSIX systemloggen.

en: Debug messages
da: Debug meddelelser

en: Include debug messages in system log.
da: Inkludér debugmeddelelser i systemloggen

en: Identity
da: Identitet

en: Process identity in system log.
da: Procesidentitet i systemlog.

en: Facility
da: Facilitet

en: System logging facility.
da: Systemloggingfacilitet.

en: System logger (syslog)
da: Systemlogger (syslog)

en: Extension not responding!
da: Udvidelse svarer ikke!

en: Extension '%s' does not respond.
    Do you want to kill it now?
da: Udvidelsen '%s' svarer ikke.
    Vil du dræbe den?

en: <p>Password for Web interface has not been set.</p><p>Please use --http-password, or set a password in </p><p>Preferences &gt; All &gt; Main interfaces &gt; Lua &gt; Lua HTTP &gt; Password.</p>
da: <p>Adgangskode til webgrænsefladen er ikke angivet.</p><p>Brug --http-password, eller angiv en adgangskode i </p><p>Indstillinger > Alle > Hovedgrænseflader > Lua > Lua HTTP > Adgangskode.</p>

en: Lua interface
da: Lua grænseflade

en: Lua interface module to load
da: Lua grænseflademodul der skal indlæses

en: Lua interface configuration
da: Lua-grænsefladeopsætning

en: Lua interface configuration string. Format is: '["<interface module name>"] = { <option> = <value>, ...}, ...'.
da: Opsætningstreng til Lua-grænseflade. Formatet er: '[""] = { <valg> = , ...}, ...'.

en: A single password restricts access to this interface.
da: Én adgangskode begrænser adgang til denne grænseflade.

en: Source directory
da: Kildemappe

en: Directory index
da: Mappeindeks

en: Allow to build directory index
da: Tillad oprettelse af mappeindeks

en: This is the host on which the interface will listen. It defaults to all network interfaces (0.0.0.0). If you want this interface to be available only on the local machine, enter "127.0.0.1".
da: Dette er værten, grænsefladen lytter på. Som standard er dette alle netværksgrænseflader (0.0.0.0). Hvis du vil have at denne grænseflade kun er tilgængelig på den lokale maskine, så skriv "127.0.0.1".

en: This is the TCP port on which this interface will listen. It defaults to 4212.
da: Dette er TCP-porten hvorpå denne grænseflade vil lytte. Standardværdien er 4212.

en: Accept commands from this source. The CLI defaults to stdin ("*console"), but can also bind to a plain TCP socket ("localhost:4212") or use the telnet protocol ("telnet://0.0.0.0:4212")
da: Accepter kommandoer fra denne kilde. CLI'ens standard er stdin ("*konsol"), men kan også bindes til en almindelig TCP-socket ("localhost:4212") eller bruge telnet-protokollen ("telnet://0.0.0.0:4212")

en: Command-line interface
da: Kommandolinjegrænseflade

en: Fetch meta data using lua scripts
da: Hent metadata ved hjælp af lua-skripts

en: Lua Meta Reader
da: Lua-metalæser

en: Read meta data using lua scripts
da: Læs metadata ved hjælp af lua-skripts

en: Lua Playlist
da: Lua-spilleliste

en: Lua Playlist Parser Interface
da: Grænseflade til fortolker af Lua-spillelister

en: Lua Art
da: Lua-kunst

en: Fetch artwork using lua scripts
da: Hent billede vha. lua-scripts

en: Lua Extension
da: Lua-udvidelse

en: Lua SD Module
da: Lua-SD-modul

en: Folder meta data
da: Metadata for mappe

en: Album art filename
da: Filnavn til albumbillede

en: Filename to look for album art in current directory
da: Filnavn til at lede efter albumbillede i nuværende mappe

en: Classic Rock
da: Klassisk rock

en: Disco
da: Disko

en: Other
da: Andet

en: Death Metal
da: Dødsmetal

en: Pranks
da: Sjov

en: Vocal
da: Vokal

en: Sound Clip
da: Lydklip

en: Noise
da: Støj

en: Alternative Rock
da: Alternativ rock

en: Bass
da: Bas

en: Meditative
da: Meditativ

en: Instrumental Pop
da: Instrumental pop

en: Instrumental Rock
da: Instrumental rock

en: Ethnic
da: Etnisk

en: Gothic
da: Gotisk

en: Electronic
da: Electronisk

en: Southern Rock
da: Southern rock

en: Comedy
da: Komedie

en: Christian Rap
da: Kristen rap

en: Pop/Funk
da: Pop/funk

en: New Wave
da: New wave

en: Acid Punk
da: Acid punk

en: Acid Jazz
da: Acid jazz

en: Musical
da: Musikal

en: Rock & Roll
da: Rock & roll

en: Hard Rock
da: Hård rock

en: Folk
da: Folkemusik

en: Folk-Rock
da: Folkemusik-Rock

en: Celtic
da: Keltisk

en: Gothic Rock
da: Gotisk rock

en: Progressive Rock
da: Progressiv rock

en: Psychedelic Rock
da: Psykedelisk rock

en: Symphonic Rock
da: Symfonisk rock

en: Slow Rock
da: Langsom rock

en: Acoustic
da: Akustisk

en: Humour
da: Humor

en: Speech
da: Tale

en: Chamber Music
da: Kammermusik

en: Symphony
da: Symfoni

en: Folklore
da: Folkefortællinger

en: Ballad
da: Ballede

en: Power Ballad
da: Power-ballade

en: Rhythmic Soul
da: Rytmisk soul

en: Freestyle
da: Fristil

en: Punk Rock
da: Punk rock

en: Drum Solo
da: Trommesolo

en: Christian Gangsta Rap
da: Kristen gangsterrap

en: Heavy Metal
da: Heavy metal

en: Black Metal
da: Sort metal

en: Christian Rock
da: Kristen rock

en: Thrash Metal
da: Thrash metal

en: addons local storage
da: tilføjelser lokalt lager

en: Addons local storage installer
da: Tilføjelser lokalt lager-installationsprogram

en: Addons local storage lister
da: tilføjelser lokalt lager-lister

en: Videolan.org's addons finder
da: Videolan.org's tilføjelsesfinder

en: addons.videolan.org addons finder
da: addons.videolan.org-tilføjelsesfinder

en: Videolan.org's single archive addons finder
da: Videolan.org's enkel arkiv tilføjelsesfinder

en: single .vlp archive addons finder
da: enkel .vlp-arkiv tilføjelsesfinder

en: The username of your last.fm account
da: Brugernavnet til din last.fm-konto

en: The password of your last.fm account
da: Adgangskode til din last.fm-konto

en: Scrobbler URL
da: Scrobbler-URL

en: The URL set for an alternative scrobbler engine
da: URL til alternativ scrobbler engine

en: Submission of played songs to last.fm
da: Indsend afspillede sange til last.fm

en: last.fm: Authentication failed
da: last.fm: Kunne ikke verificere bruger

en: last.fm username or password is incorrect. Please verify your settings and relaunch VLC.
da: Brugernavn eller adgangskode til last.fm er ikke korrekt. Tjek dine indstillinger, og genstart VLC.

en: Last.fm username not set
da: Brugernavn til last.fm ikke angivet

en: Please set a username or disable the audioscrobbler plugin, and restart VLC.
    Visit http://www.last.fm/join/ to get an account.
da: Angiv et brugernavn, eller deaktiver audioscrobbler-pluginet, og genstart VLC.
    Besøg http://www.last.fm/join/ for at melde dig til og få en konto.

en: Track fingerprinter (based on Acoustid)
da: Spor-fingeraftryk (baseret på Acoustid)

en: However, the security certificate presented by the server is unknown and could not be authenticated by any trusted Certificate Authority.
da: Sikkerhedscertifikatet fra serveren er ukendt, og det kunne ikke autentifikeres af en 'trusted certificate authority'.

en: However, the security certificate presented by the server changed since the previous visit and was not authenticated by any trusted Certificate Authority.
da: Sikkerhedscertifikatet fra serveren er ændret siden sidste besøg, og det er ikke autentifikeret af en 'trusted certificate authority'.

en: Abort
da: Afbryd

en: View certificate
da: Vis certifikat

en: Insecure site
da: Usikkert sted

en: You attempted to reach %s. %s
    This problem may be stem from an attempt to breach your security, compromise your privacy, or a configuration error.
    
    If in doubt, abort now.
da: Du forsøgte at tilgå %s. %s
    Problemet kan skyldes et forsøg på bryde din sikkerhed, kompromittere din anonymitet eller en opsætningsfejl.
    
    Hvis du er i tvivl så afbryd nu.

en: Accept 24 hours
da: Godkend 24 timer

en: Accept permanently
da: Godkend permanent

en: This is the certificate presented by %s:
    %s
    
    If in doubt, abort now.
da: Dette er certifikatet præsenteret af %s:
    %s
    
    Hvis du er i tvivl, så afbryd nu.

en: Use system trust database
da: Brug systemets tillidsdatabase

en: Trust the root certificates of Certificate Authorities stored in the operating system trust database to authenticate TLS sessions.
da: Stol på rodcertifikater for Certificate Authorities lagret i operativsystemets tillidsdatabase til autentifikation af TLS-sessioner.

en: Trust directory
da: Stol på Mappe

en: Trust the root certificates of Certificate Authorities stored in the specified directory to authenticate TLS sessions.
da: Stol på rodcertifikater fra Certificate Authorities lagret i den angivne mappe til autentifikation af TLS-sessioner.

en: TLS cipher priorities
da: Prioriteter for TLS-chifre

en: Ciphers, key exchange methods, hash functions and compression methods can be selected. Refer to GNU TLS documentation for detailed syntax.
da: Chifre, metoder til udveksling af nøgler, hashfunktioner og komprimeringsmetoder kan udvælges. Se dokumentationen til GNU TLS for detaljer om syntaksen.

en: Performance (prioritize faster ciphers)
da: Ydelse (prioriter hurtigere cifre)

en: Secure 128-bits (exclude 256-bits ciphers)
da: Sikker 128-bit (udeluk chifre på 256-bit)

en: Secure 256-bits (prioritize 256-bits ciphers)
da: Sikker 256-bit (prioriter cifre med 256-bit)

en: GNU TLS server
da: GNU TLS-server

en: Playing some media.
da: Afspiller et medie.

en: D-Bus screensaver
da: D-Bus pauseskærm

en: D-Bus screen saver inhibition
da: D-Bus pauseskærmshæmning

en: XDG-screensaver
da: XDG-pauseskærm

en: XDG screen saver inhibition
da: Forhindring af XDG-pauseskærm

en: Logging
da: Logning

en: File logging
da: Fil logning

en: M3U playlist export
da: Eksportér M3U-spilleliste

en: M3U8 playlist export
da: Eksportér M3U8-spilleliste

en: XSPF playlist export
da: Eksportér XSPF-spilleliste

en: HTML playlist export
da: Eksportér HTML-spilleliste

en: Maximum number of connections
da: Højeste antal forbindelser

en: This limits the maximum number of clients that can connect to the RTSP VOD. 0 means no limit.
da: Dette begrænser det maksimale antal af klienter, som kan forbinde til RTSP VOD. 0 betyder ingen grænse.

en: MUX for RAW RTSP transport
da: MUX til RAW RTSP-transport

en: Sets the timeout option in the RTSP session string
da: Angiver timeout-indstillingen i RTSP-sessionsstrengen

en: Defines what timeout option to add to the RTSP session ID string. Setting it to a negative number removes the timeout option entirely. This is needed by some IPTV STBs (such as those made by HansunTech) which get confused by it. The default is 5.
da: Definerer hvilke timeoutindstillinger der skal tilføjes RTSP-sessionens ID streng. Sættes den til et negativt tal, fjernes timeoutindstillingen helt. Det kræves at nogle IPTV STB'er (såsom dem der er lavet af HansunTech) som bliver forvirret af det. Standardværdien er 5.

en: TLS support for OS X and iOS
da: TLS understøttelse til OS X og iOS

en: TLS server support for OS X
da: TLS server understøttelse til OS X

en: You attempted to reach %s. However the security certificate presented by the server is unknown and could not be authenticated by any trusted Certification Authority. This problem may be caused by a configuration error or an attempt to breach your security or your privacy.
    
    If in doubt, abort now.
da: Du forsøgte at på adgang til %s. Serverens sikkerhedscertifikat er ukendt og kunne ikke godkendes af en betroet certifikatetsautoritet. Problemet kan skyldes en konfigurationsfejl eller et forsøg på at bryde din sikkerhed eller din anonymitet.
    
    Afbryd nu, hvis du er i tvivl.

en: Accept certificate temporarily
da: Accepter certifikat midlertidigt

en: Stats encoder function
da: Stats-koder-funktion

en: Stats decoder
da: Stats dekoder

en: Stats decoder function
da: Stats dekoderfunktion

en: Stats demux function
da: Stats demux funktion

en: XML Parser (using libxml2)
da: XML-fortolker (ved brug af libxml2)

en: Title to put in ASF comments.
da: Titel til at putte i ASF-kommanterer.

en: Author to put in ASF comments.
da: Forfatter til at putte i ASF-kommanterer.

en: Copyright string to put in ASF comments.
da: Ophavsret-streng til at putte i ASF-kommanterer.

en: Comment
da: Kommentar

en: Comment to put in ASF comments.
da: Kommentar til at putte i ASF-kommanterer.

en: "Rating" to put in ASF comments.
da: "Bedømmelse" til at putte i ASF-kommanterer.

en: Packet Size
da: Pakkestørrelse

en: ASF packet size -- default is 4096 bytes
da: ASF pakkestørrelse -- standard er 4096 byte

en: Bitrate override
da: Bithastighed tilsidesættelse

en: Do not try to guess ASF bitrate. Setting this, allows you to control how Windows Media Player will cache streamed content. Set to audio+video bitrate in bytes
da: Forsøg ikke på at gætte ASF-bithastighed. Aktiveres dette, vil du have kontrol over hvordan Windows medieafspiller cacher det streamede indhold. Indstil til lyd+video-bithastighed i byte

en: Unknown Video
da: Ukendt video

en: Subject
da: Emne

en: Encoder
da: Koder

en: Create "Fast Start" files
da: Opret "Hurtig startende" filer

en: Create "Fast Start" files. "Fast Start" files are optimized for downloads and allow the user to start previewing the file while it is downloading.
da: Opret "Hurtigt startende"-filer. "Hurtigt startende"-filer er optimeret til downloads og giver brugeren mulighed for at starte forhåndsvisning af filen når den er ved at blive downloadet.

en: MP4/MOV muxer
da: MP4/MOV-muxer

en: Fragmented and streamable MP4 muxer
da: Fragmenteret og streambar MP4 muxer

en: DTS delay (ms)
da: DTS-forsinkelse (ms)

en: Delay the DTS (decoding time stamps) and PTS (presentation timestamps) of the data in the stream, compared to the SCRs. This allows for some buffering inside the client decoder.
da: Forsink DTS (dekodningstidsstempel) og PTS (præsentationstidsstempel) for data i streamet, sammenlignet med SCR'erne. Det giver mulighed for buffering indeni klient-dekoderen.

en: PES maximum size
da: PES maksimal størrelse

en: Set the maximum allowed PES size when producing the MPEG PS streams.
da: Angiv den højeste tilladte PES størrelse når MPEG PS-streamen produceres.

en: Assign a fixed PID to the video stream. The PCR PID will automatically be the video.
da: Tildel et fast PID til video-streamet. PCR PID'et vil automatisk være videoen.

en: Audio PID
da: Lyd PID

en: Assign a fixed PID to the audio stream.
da: Tildel et fast PID til lydstreamet.

en: Assign a fixed PID to the SPU.
da: Tildel et fast PID til SPU'en.

en: Assign a fixed PID to the PMT
da: Tildel et fast PID til PMT'en

en: Assign a fixed Transport Stream ID.
da: Tildel et fast Transport Stream ID.

en: Assign a fixed Network ID (for SDT table)
da: Tildel et fast Network ID (til SDT table)

en: PMT Program numbers
da: PMT programnumre

en: Assign a program number to each PMT. This requires "Set PID to ID of ES" to be enabled.
da: Tildel et programnummer til hver PMT. Forudsætter at "Sæt PID til ID af ES" er slået til.

en: Mux PMT (requires --sout-ts-es-id-pid)
da: Mux PMT (kræver --sout-ts-es-id-pid)

en: Define the pids to add to each pmt. This requires "Set PID to ID of ES" to be enabled.
da: Definér pid'er som skal tilføjes hver pmt. Forudsætter at "Sæt PID til ID af ES" er slået til.

en: SDT Descriptors (requires --sout-ts-es-id-pid)
da: SDT Descriptors (kræver --sout-ts-es-id-pid)

en: Defines the descriptors of each SDT. This requires "Set PID to ID of ES" to be enabled.
da: Definerer beskrivelser af hver enkelt SDT. Forudsætter at 'Sæt PID til ID af ES' er slået til.

en: Set PID to ID of ES
da: Sæt PID til ID af ES

en: Sets PID to the ID if the incoming ES. This is for use with --ts-es-id-pid, and allows having the same PIDs in the input and output streams.
da: Indstiller PID til ID'et hvis det indkommende ES. Det er til brug med --ts-es-id-pid, og give mulighed for at have de samme PID'er i input- og output-streams.

en: Data alignment
da: Data justering

en: Enforces alignment of all access units on PES boundaries. Disabling this might save some bandwidth but introduce incompatibilities.
da: Gennemtvinger justering af alle adgangsenheder på PES-afgrænsninger. Deaktivering kan spare lidt båndbredde, men det giver inkompatibilitet.

en: Shaping delay (ms)
da: Shaping forsinkelse (ms)

en: Cut the stream in slices of the given duration, and ensure a constant bitrate between the two boundaries. This avoids having huge bitrate peaks, especially for reference frames.
da: Klip streamet i dele med den givne varighed og sørg for en konstant bithastighed mellem de to afgrænsninger. Dette forhindrer store udsving i bithastigheden især for referencebilleder.

en: Use keyframes
da: Brug nøglebilleder

en: If enabled, and shaping is specified, the TS muxer will place the boundaries at the end of I pictures. In that case, the shaping duration given by the user is a worse case used when no reference frame is available. This enhances the efficiency of the shaping algorithm, since I frames are usually the biggest frames in the stream.
da: Hvis den er aktiveret, og shaping er angivet, vil TS-muxeren placerer afgrænsningerne ved slutningen af I-billeder. Når det er tilfældet, er shaping varigheden, angivet af brugere, et dårligere valg som bruges når der ikke er nogen tilgængeligt reference billede. Det forbedre effektiviteten af shaping-algoritmen, da I-billeder typisk er de største billeder i streamet.

en: Set at which interval PCRs (Program Clock Reference) will be sent (in milliseconds). This value should be below 100ms. (default is 70ms).
da: Angiver ved hvilket interval PCR'er (Program Clock Reference) vil blive sendt (i millisekunder). Værdien skal være under 100ms. (standard er 70ms).

en: Minimum B (deprecated)
da: Minimum B (forældet)

en: This setting is deprecated and not used anymore
da: Denne indstilling er forældet og bruges ikke længere

en: Maximum B (deprecated)
da: Højeste B (forældet)

en: Delay the DTS (decoding time stamps) and PTS (presentation timestamps) of the data in the stream, compared to the PCRs. This allows for some buffering inside the client decoder.
da: Forsink DTS (dekodningstidsstempel) og PTS (præsentationstidsstempel) for data i streamet, sammenlignet med PCR'erne. Det giver mulighed for buffering indeni klient-dekoderen.

en: Crypt audio
da: Kryptér lyd

en: Crypt audio using CSA
da: Kryptér lyd ved brug af CSA

en: Crypt video using CSA
da: Crypt video ved brug af CSA

en: CSA Key in use
da: CSA-nøgle i brug

en: CSA encryption key used. It can be the odd/first/1 (default) or the even/second/2 one.
da: Anvendte CSA-krypteringsnøgle. Den kan være den ulige/første/1 (standard) eller den lige/anden/2.

en: Packet size in bytes to encrypt
da: Kryptering pakkestørrelse i byte

en: Size of the TS packet to encrypt. The encryption routines subtract the TS-header from the value before encrypting.
da: Størrelsen på den TS-pakke der skal krypteres. Krypteringsrutinen trækker TS-header fra værdien før krypteringen finder sted.

en: Index interval
da: Indeks interval

en: Minimal index interval, in microseconds. Set to 0 to disable index creation.
da: Laveste indeks interval, i mikrosekunder. Indstil til 0 for at deaktivere oprettelsen af indeks.

en: Index size ratio
da: Indeksstørrelsesforhold

en: Set index size ratio. Alters default (60min content) or estimated size.
da: Angiv indeks størrelsesforhold. Ændre standard (60min indhold) eller estimeret størrelse.

en: Ogg/OGM muxer
da: Ogg/OGM-muxer

en: OS X Notification Plugin
da: OS X notifikationsplugin

en: New input playing
da: Ny input afspiller

en: Now playing
da: Afspiller nu

en: How long the notification will be displayed.
da: Hvor lang tid noten bliver vist

en: Notify
da: Påmind

en: LibNotify Notification Plugin
da: Påmindelsespluginet LibNotify

en: A/52 audio packetizer
da: A/52 lydpakketering

en: avparser packetizer
da: av-oversætterpakketering

en: AV1 video packetizer
da: AV1 videopakketering

en: Copy packetizer
da: Kopi pakketering

en: Dirac packetizer
da: Dirac pakketering

en: DTS audio packetizer
da: DTS lydpakketering

en: Flac audio packetizer
da: Flac lydpakketering

en: H.264 video packetizer
da: H.264 videopakketering

en: HEVC/H.265 video packetizer
da: HEVC/H.265 videopakketering

en: MLP/TrueHD parser
da: MLP/TrueHD-fortolker

en: MPEG4 audio packetizer
da: MPEG4 lydpakketering

en: MPEG4 video packetizer
da: MPEG4 videopakketering

en: MPEG audio layer I/II/III packetizer
da: MPEG lyd lag I/II/III pakketering

en: Sync on Intra Frame
da: Synkroniser ved intra-billede

en: Normally the packetizer would sync on the next full frame. This flags instructs the packetizer to sync on the first Intra Frame found.
da: Normalt vil pakketeringen synkronisere på det næste fulde billede. Flaget instruerer pakketeringen til at synkronisere på det første fundne intra-billede.

en: MPEG-I/II video packetizer
da: MPEG-I/II videopakketering

en: MPEG Video
da: MPEG-video

en: VC-1 packetizer
da: VC-1 pakketering

en: Zeroconf network services
da: Nulkonfigurationsnetværksservices

en: Avahi Renderer Discovery
da: Avahi renderer registrering

en: Bonjour Network Discovery
da: Bonjour netværk registrering

en: Bonjour Renderer Discovery
da: Bonjour renderer registrering

en: My Videos
da: Mine videoer

en: My Music
da: Min musik

en: Picture
da: Billede

en: My Pictures
da: Mine billeder

en: mDNS Network Discovery
da: mDNS netværksregistrering

en: mDNS Renderer Discovery
da: mDNS renderer registrering

en: MTP devices
da: MTP-enheder

en: MTP Device
da: MTP-enheder

en: Discs
da: Diske

en: Podcasts
da: Podcast

en: Podcast URLs list
da: Liste med podcast-URL

en: Enter the list of podcasts to retrieve, separated by '|' (pipe).
da: Indtast listen med podcasts som skal hentes, adskilt af '|' (lodret streng).

en: Audio capture
da: Lydoptagelse

en: Audio capture (PulseAudio)
da: Lydoptagelse (PulseAudio)

en: Generic
da: Generisk

en: SAP multicast address
da: SAP multicast-adresse

en: The SAP module normally chooses itself the right addresses to listen to. However, you can specify a specific address.
da: SAP-modulet vælger normalt selv den rigtige adresse at lytte til. Dog kan du angive en specifik adresse.

en: SAP timeout (seconds)
da: SAP timeout (sekunder)

en: Delay after which SAP items get deleted if no new announcement is received.
da: Ventetid hvorefter SAP-emner bliver slettet, hvis ingen nye annonceringer modtages.

en: Try to parse the announce
da: Prøv at fortolke annonceringen

en: This enables actual parsing of the announces by the SAP module. Otherwise, all announcements are parsed by the "live555" (RTP/RTSP) module.
da: Dette aktiverer egentlig fortolkning af annonceringerne af SAP-modulet. Ellers fortolkes alle annonceringer af "live555"-modulet (RTP/RTSP).

en: SAP Strict mode
da: SAP - striks tilstand

en: When this is set, the SAP parser will discard some non-compliant announcements.
da: Når denne er angivet, vil SAP-fortolkeren fjerne visse annonceringer som ikke følger forskriften.

en: Network streams (SAP)
da: Netværksstreams (SAP)

en: SDP Descriptions parser
da: SDP-beskrivelsesfortolker

en: Tool
da: Værktøj

en: User
da: Bruger

en: Video capture
da: Videooptagelse

en: Video capture (Video4Linux)
da: Videooptagelse (Video4Linux)

en: Audio capture (ALSA)
da: Lydoptagelse (ALSA)

en: Unknown type
da: Ukendt type

en: Custom SAT>IP channel list URL
da: Brugerdefineret SAT>IP kanalliste-URL

en: Universal Plug'n'Play
da: Universelt Plug'n'Play

en: Screen capture
da: Skærmoptagelse

en: Your window manager does not provide a list of applications.
da: Din window manager levere ikke en liste med programmer.

en: Applications
da: Programmer

en: Desktop
da: Skrivebord

en: X coordinate
da: X-koordinat

en: X coordinate of the bargraph.
da: X-koordinat for barGraph.

en: Y coordinate
da: Y-koordinat

en: Y coordinate of the bargraph.
da: Y-koordinat for barGraph.

en: Transparency of the bargraph
da: Gennemsigtighed for barGraph

en: Bargraph transparency value (from 0 for full transparency to 255 for full opacity).
da: Værdi for gennemsigtighed af barGraph (fra 0 for fuld gennemsigtig til 255 for fuld synlig).

en: Bargraph position
da: Placeringen af barGraph

en: Enforce the bargraph position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
da: Sikrer placeringen af barGraph på videoen (0=centeret, 1=venstre, 2=højre, 4=øverst, 8=nederst - du kan også benytte kombinationer af disse værdier, f.eks. 6 = øverst til højre).

en: Bar width in pixel
da: Bjælkebredde i pixel

en: Width in pixel of each bar in the BarGraph to be displayed.
da: Pixelbredde for bjælker i bjælkegrafen, der skal vises.

en: Bar Height in pixel
da: Bar højde i pixel

en: Height in pixel of BarGraph to be displayed.
da: Pixelhøjde, der skal vises, af BarGraph.

en: Audio Bar Graph Video sub source
da: Audio Bar Graph Video undertekstkilde

en: FIFO which will be read for commands
da: FIFO der vil blive læst kommandoer fra

en: FIFO which will be written to for responses
da: FIFO der vil blive skrevet til for svar

en: Dynamic video overlay
da: Dynamisk videooverlejring

en: Overlay
da: Overlejring

en: Full path of the image files to use. Format is <image>[,<delay in ms>[,<alpha>]][;<image>[,<delay>[,<alpha>]]][;...]. If you only have one file, simply enter its filename.
da: Fuld sti til den billedfilen som skal bruges. Formatet er <billede>[,<forsinkelse i ms>[,<alfa>]][;<billede>[,<forsinkelse>[,<alfa>]]][;...]. Hvis du kun har én fil, så indtast blot filnavnet.

en: Logo animation # of loops
da: Logo animation # antal gentagelser

en: Number of loops for the logo animation. -1 = continuous, 0 = disabled
da: Antal løkker med logoanimation. -1 = vedvarende, 0 = slået fra

en: Logo individual image time in ms
da: Tid for hvert billede i ms

en: Individual image display time of 0 - 60000 ms.
da: Hvert billede vises i 0 - 60000 ms.

en: X coordinate of the logo. You can move the logo by left-clicking it.
da: X-koordinat for logoet. Du kan flytte logoet ved at dobbeltklikke på det.

en: Y coordinate of the logo. You can move the logo by left-clicking it.
da: Y-koordinat for logoet. Du kan flytte logoet ved at dobbeltklikke på det.

en: Opacity of the logo
da: Logoets synlighed

en: Logo opacity value (from 0 for full transparency to 255 for full opacity).
da: Logo synlighed værdi (fra 0 for fuld gennemsigtighed til 255 for fuld synlighed).

en: Logo position
da: Logo placering

en: Enforce the logo position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
da: Gennemtving logoets placering på videoen (0=midten, 1=venstre, 2=højre, 4=øverst, 8=nederst, du kan også kombinere værdierne, f.eks. 6 = øverst-højre).

en: Use a local picture as logo on the video
da: Brug et lokalt billede som logo på videoen

en: Logo sub source
da: Logo undertekstkilde

en: Logo overlay
da: Logo overlejring

en: Logo video filter
da: Logo-videofilter

en: Marquee text to display. (Available format strings: %Y = year, %m = month, %d = day, %H = hour, %M = minute, %S = second, ...)
da: Tekst som skal vises i lysavis. (Tilgængelige formateringsstrenge: %Y = år, %m = måned, %d = dag, %H = time, %M = minut, %S = sekund, ...)

en: Text file
da: Tekstfil

en: File to read the marquee text from.
da: Fil som lysavisen skal indlæses fra.

en: X offset
da: X-forskydning

en: X offset, from the left screen edge.
da: X-forskydning, fra skærmens venstre kant.

en: Y offset
da: Y-forskydning

en: Y offset, down from the top.
da: Y-forskydning, ned fra toppen.

en: Number of milliseconds the marquee must remain displayed. Default value is 0 (remains forever).
da: Antal millisekunder som lysavisen skal vises. Standardværdien er 0 (vises altid).

en: Refresh period in ms
da: Opdateringsperiode i ms

en: Number of milliseconds between string updates. This is mainly useful when using meta data or time format string sequences.
da: Antal millisekunder mellem opdatering af teksten. Mest nyttig når der bruges metadata eller sekvenser med tidsformateringsstrenge.

en: Opacity (inverse of transparency) of overlayed text. 0 = transparent, 255 = totally opaque.
da: Uigennemsigtighed (modsat gennemsigtighed) af overlejret tekst. 0 = gennemsigtig, 255 = uigennemsigtig.

en: Font size, pixels
da: Skriftstørrelse, i pixels

en: Font size, in pixels. Default is 0 (use default font size).
da: Skrifttypestørrelse i pixel. Standard er 0 (anvend standard skrifttypestørrelse).

en: Color of the text that will be rendered on the video. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
da: Farven på teksten, der vil blive gengivet på videoen. Angives som heksadecimale værdier (som HTML-farver). De første to tegn er for rød, derefter grøn, og til slut blå. #000000 = sort, #FF0000 = rød, #00FF00 = grøn, #FFFF00 = gul (rød + grøn), #FFFFFF = hvid

en: Marquee position
da: Lysavisens placering

en: You can enforce the marquee position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
da: Du kan gennemtvinge placeringen af rulleteksten på videoen (0=midten, 1=venstre, 2=højre, 4=øverst, 8=bunden. Du kan også kombinere værdierne, f.eks. 6=øverst til højre).

en: Display text above the video
da: Vis tekst over videoen

en: Marquee
da: Lysavis

en: Marquee display
da: Visning af lysavis

en: Misc
da: Diverse

en: Transparency of the mosaic foreground pictures. 0 means transparent, 255 opaque (default).
da: Gennemsigtighed af mosaikforgrundsbillederne. 0 betyder gennemsigtig, 255 uigennemsigtig (standardværdi).

en: Total height of the mosaic, in pixels.
da: Højden af mosaikken, i pixel.

en: Total width of the mosaic, in pixels.
da: Samlet bredde af mosaikken, i pixel.

en: Top left corner X coordinate
da: Øverste venstre hjørnes X-koordinat

en: X Coordinate of the top-left corner of the mosaic.
da: X-koordinat for øverste venstre hjørne af mosaikken.

en: Top left corner Y coordinate
da: Øverste venstre hjørnes Y-koordinat

en: Y Coordinate of the top-left corner of the mosaic.
da: Y-koordinat for øverste venstre hjørne af mosaikken.

en: Border width
da: Kantbredde

en: Width in pixels of the border between miniatures.
da: Bredden i pixel af kanten mellem miniaturerne.

en: Border height
da: Kanthøjde

en: Height in pixels of the border between miniatures.
da: Højden i pixel af kanten mellem miniaturerne.

en: Mosaic alignment
da: Mosaikjustering

en: You can enforce the mosaic alignment on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
da: Du kan gennemtvinge placeringen af mosaikken på videoen (0=centeret, 1=venstre, 2=højre, 4 =øverst, 8=nederst, du kan også kombinere disse værdier, f.eks. 6 = øverst til højre).

en: Positioning method
da: Medtode til positionsbestemmelse

en: Positioning method for the mosaic. auto: automatically choose the best number of rows and columns. fixed: use the user-defined number of rows and columns. offsets: use the user-defined offsets for each image.
da: Placeringsmetode til mosaikken. auto: vælg automatisk efter antal rækker og kolonner. fastlagt: anvend brugerspecificeret antal af rækker og kolonner. placering: anvend de brugerspecificerede placeringer for hvert billede.

en: Number of rows
da: Antal rækker

en: Number of image rows in the mosaic (only used if positioning method is set to "fixed").
da: Antal billedrækker i mosaikken (bruges kun hvis placering er sat til "fixed").

en: Number of columns
da: Antal kolonner

en: Number of image columns in the mosaic (only used if positioning method is set to "fixed").
da: Antal billedkolonner i mosaikken (bruges kun hvis positioneringsmetode er sat til 'fast').

en: Keep aspect ratio
da: Bevar billedformat

en: Keep the original aspect ratio when resizing mosaic elements.
da: Bevar det oprindelige billedformat ved størrelsesændring af mosaikelementer.

en: Keep original size
da: Behold den oprindelige størrelse

en: Keep the original size of mosaic elements.
da: Behold den oprindelige størrelse af mosaikelementerne.

en: Elements order
da: Elementernes rækkefølge

en: You can enforce the order of the elements on the mosaic. You must give a comma-separated list of picture ID(s). These IDs are assigned in the "mosaic-bridge" module.
da: Du kan gennemtvinge rækkefølgen for mosaikelementerne. Du skal angive en kommasepareret liste med billed-ID('er). Disse ID'er tildeles i 'mosaic-bridge'-modulet.

en: Offsets in order
da: Forskydninger i rækkefølge

en: You can enforce the (x,y) offsets of the elements on the mosaic (only used if positioning method is set to "offsets"). You must give a comma-separated list of coordinates (eg: 10,10,150,10).
da: Du kan gennemtvinge elementernes (x,y)-forskydningerne på mosaikken (bruges kun hvis placeringsmetoden er indstillet til "forskydninger"). Du skal angive en kommasepareret liste med koordinater (f.eks.: 10,10,150,10).

en: Pictures coming from the mosaic elements will be delayed according to this value (in milliseconds). For high values you will need to raise caching at input.
da: Billeder fra mosaikelementerne forsinkes i henhold til denne værdi (i millisekunder). Hvis værdien skal være høj skal caching ved input øges.

en: fixed
da: fastlagt

en: offsets
da: forskydninger

en: Mosaic video sub source
da: Mosaic video undertekstkilde

en: Mosaic
da: Mosaik

en: VNC Host
da: VNC-vært

en: VNC hostname or IP address.
da: VNC-værtsnavn eller IP-adresse.

en: VNC Port
da: VNC-port

en: VNC port number.
da: VNC-portnummer.

en: VNC Password
da: VNC-adgangskode

en: VNC password.
da: VNC-adgangskode.

en: In this interval an update from VNC is requested, default every 300 ms.
da: I dette interval anmodes VNC om en opdatering. Standard hver 300 ms.

en: Activate VNC polling. Do NOT activate for use as VDR ffnetdev client.
da: Aktivér VNC polling. Aktivér IKKE til brug som VDR ffnetdev-klient.

en: Send mouse events to VNC host. Not needed for use as VDR ffnetdev client.
da: Send musehændelser til VNC-vært. Er ikke krævet ved brug af VDR ffnetdev-klient.

en: Key events
da: Tastaturhændelser

en: Send key events to VNC host.
da: Send tastaturhændelser til VNC-vært.

en: Alpha transparency value (default 255)
da: Alfagennemsigtighedsværdi (standard 255)

en: The transparency of the OSD VNC can be changed by giving a value between 0 and 255. A lower value specifies more transparency a higher means less transparency. The default is being not transparent (value 255) the minimum is fully transparent (value 0).
da: Gennemsigtigheden af OSD VNC kan ændres, med en værdi mellem 0 og 255. Lave værdier angiver mere gennemsigtighed, højere værdi betyder mindre gennemsigtighed. Som standard er den ikke gennemsigtigt (værdien 255), minimum er fuld gennemsigtighed (værdien 0).

en: Remote-OSD over VNC
da: Fjern-OSD over VNC

en: Remote-OSD
da: Fjern-OSD

en: Feed URLs
da: Feed-URL'er

en: RSS/Atom feed '|' (pipe) separated URLs.
da: RSS-/Atom-feed-URL'er adskilt af '|' (lodret streg).

en: Speed of feeds
da: Hastighed af feeds

en: Speed of the RSS/Atom feeds in microseconds (bigger is slower).
da: Hastighed af RSS/Atom-feeds i mikrosekunder (større er langsommere).

en: Max length
da: Maksimal længde

en: Maximum number of characters displayed on the screen.
da: Højeste antal bogstaver der vises på skærmen.

en: Refresh time
da: Opdateringstid

en: Number of seconds between each forced refresh of the feeds. 0 means that the feeds are never updated.
da: Antal sekunder mellem hver tvunget opdatering af feeds. 0 betyder at feeds aldrig opdateres.

en: Feed images
da: Feed-billeder

en: Display feed images if available.
da: Vis feed-billeder hvis tilgængeligt.

en: Opacity (inverse of transparency) of overlay text. 0 = transparent, 255 = totally opaque.
da: Uigennemsigtighed (modsat gennemsigtighed) af overlejret tekst. 0 = gennemsigtig, 255 = uigennemsigtig.

en: Text position
da: Tekstplacering

en: You can enforce the text position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom; you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
da: Du kan gennemtvinge placeringen af teksten på videoen (0=midten, 1=venstre, 2=højre, 4=øverst, 8=bunden. Du kan også kombinere værdierne, f.eks. 6=øverst til højre).

en: Title display mode
da: Titlens visningstilstand

en: Title display mode. Default is 0 (hidden) if the feed has an image and feed images are enabled, 1 otherwise.
da: Titlens visningstilstand. Standardværdi er 0 (skjult) hvis feed har et billede, og feed-billeder er aktivieret, ellers 1.

en: Display a RSS or ATOM Feed on your video
da: Vis RSS- eller ATOM-feed på din video

en: Don't show
da: Vis ikke

en: Always visible
da: Altid synlig

en: Scroll with feed
da: Rul med feed

en: RSS and Atom feed display
da: RSS og Atom-feed visning

en: Change subtitle delay
da: Skift undertekstforsinkelse

en: Delay calculation mode
da: Udsæt beregningstilstand

en: Absolute delay - add absolute delay to each subtitle. Relative to source delay - multiply subtitle delay. Relative to source content - determine subtitle delay from its content (text).
da: Absolut forsinkelse - tilføj absolut forsinkelse til hver undertekst. Forsinkelse relativ til kilde - multiplicerer forsinkelse af undertekst. Relativ til kildeindhold - fastslå forsinkelse på undertekst ud fra indholdet (tekst).

en: Calculation factor
da: Udregningsfaktor

en: Calculation factor. In Absolute delay mode the factor represents seconds.
da: Beregningsfaktor. I tilstanden Absolut forsinkelse, så repræsenteres faktoren i sekunder.

en: Maximum overlapping subtitles
da: Højeste antal overlappende undertekster

en: Maximum number of subtitles allowed at the same time.
da: Højeste antal undertekster tilladt på samme tid.

en: Minimum alpha value
da: Minimum alfaværdi

en: Alpha value of the earliest subtitle, where 0 is fully transparent and 255 is fully opaque.
da: Alfaværdi på den tidligste undertekst, hvor 0 er fuld gennemsigtighed og 255 er fuld uigennemsigtighed.

en: Interval between two disappearances
da: Interval mellem to forsvindinger

en: Minimum time (in milliseconds) that subtitle should stay after its predecessor has disappeared (subtitle delay will be extended to meet this requirement).
da: Korteste tid (i millisekunder) som underteksten skal vises efter den forgående er forsvundet (forsinkelse af underteksten vil blive forlænget til at møde dette krav).

en: Interval between disappearance and appearance
da: Interval mellem forsvinding og tilsynekomst

en: Minimum time (in milliseconds) between subtitle disappearance and newer subtitle appearance (earlier subtitle delay will be extended to fill the gap).
da: Korteste tid (i millisekunder) mellem underteksten forsvinder og en ny undertekst vises (tidligere forsinkelse af underteksten bliver forlænget til at udfylde tomrummet).

en: Interval between appearance and disappearance
da: Interval mellem tilsynekomst og forsvinding

en: Minimum time (in milliseconds) that subtitle should stay after newer subtitle has appeared (earlier subtitle delay will be shortened to avoid the overlap).
da: Korteste tid (i millisekunder) som underteksten skal vises efter en ny undertekst bliver vist (tidligere forsinkelse af underteksten bliver forkortet for at undgå overlap).

en: Absolute delay
da: Absolut forsinkelse

en: Relative to source delay
da: I forhold til kilde-forsinkelse

en: Relative to source content
da: I forhold til kilde-indhold

en: Subsdelay
da: Undertekstforsinkelse

en: Overlap fix
da: Overlapningsrettelse

en: libarchive based stream directory
da: libarchive baseret streammappe

en: libarchive based stream extractor
da: libarchive baseret streamudtrækning

en: ADF stream filter
da: ADF streamfilter

en: ARIB STD-B25 Cam module
da: ARIB STD-B25 Kam modul

en: Block stream cache
da: Blok streamcache

en: Byte stream cache
da: Byte kildecache

en: LZMA decompression
da: LZMA udpakning

en: Burrows-Wheeler decompression
da: Burrows-Wheeler udpakning

en: gzip decompression
da: gzip udpakning

en: HTTP Dynamic Streaming
da: HTTP dynamisk streaming

en: Zlib decompression filter
da: Zlib dekomprimeringsfilter

en: Stream prefetch filter
da: Prefetch streamfilter

en: Buffer size
da: Buffer størrelse

en: Prefetch buffer size (KiB)
da: Prefetch bufferstørrelse (KiB)

en: Read size
da: Læsestørrelse

en: Prefetch background read size (bytes)
da: Prefetch baggrund læsestørrelse (bytes)

en: Seek threshold
da: Søgetærskel

en: Prefetch forward seek threshold (bytes)
da: Prefetch søgetærskel fremad (bytes)

en: APE/ID3 tags-skipping filter
da: APE/ID3 mærker-overspringsfilter

en: Autodel
da: Autoslet

en: Automatically add/delete input streams
da: Automatisk tilføjelse/sletning af input-streams

en: Integer identifier for this elementary stream. This will be used to "find" this stream later.
da: Heltalsidentifikation for encoder output. Bruges til at "finde" output senere.

en: Destination bridge-in name
da: Destination bridge-in navn

en: Name of the destination bridge-in. If you do not need more than one bridge-in at a time, you can discard this option.
da: Navnet på destination bridge-in. Hvis du ikke har brug for mere end én bridge-in af gangen, kan du se bort fra denne indstilling.

en: Pictures coming from the picture video outputs will be delayed according to this value (in milliseconds, should be >= 100 ms). For high values, you will need to raise caching values.
da: Billeder fra billed-video-outputs bliver vist i henhold til denne værdi (i millisekunder, skal være >= 100 ms). Hvis værdien skal være højere, er det nødvendigt at øge caching-værdierne.

en: ID Offset
da: ID-forskydning

en: Offset to add to the stream IDs specified in bridge_out to obtain the stream IDs bridge_in will register.
da: Forskydning som skal tilføjes stream-ID'erne angivet i bridge_out for at få stream-ID'ernes bridge_in vil registrerer.

en: Name of current instance
da: Navnet på den nuværende instans

en: Name of this bridge-in instance. If you do not need more than one bridge-in at a time, you can discard this option.
da: Navnet på denne bridge-in instans. Hvis du ikke har brug for mere end én bridge-in af gangen, kan du se bort fra denne indstilling.

en: Fallback to placeholder stream when out of data
da: Fald tilbage til pladsholder stream når løbet tør for data

en: If set to true, the bridge will discard all input elementary streams except if it doesn't receive data from another bridge-in. This can be used to configure a place holder stream when the real source breaks. Source and placeholder streams should have the same format.
da: Sat til sand vil broen kassere encoder input med mindre, der ikke kommer data fra anden bridge-in. Anvendes til definition af standard input pladsholder når oprindelig inputkilde holder pause. Kilde og pladsholder bør have samme format.

en: Placeholder delay
da: Pladsholder forsinkelse

en: Delay (in ms) before the placeholder kicks in.
da: Forsinkelse (i ms) før pladsholderen træder i kraft.

en: Wait for I frame before toggling placeholder
da: Vent på I-billede før pladsholder slås til/fra

en: If enabled, switching between the placeholder and the normal stream will only occur on I frames. This will remove artifacts on stream switching at the expense of a slightly longer delay, depending on the frequence of I frames in the streams.
da: Hvis den er aktiveret, vil skift mellem pladsholderen og det normale stream kun ske ved I-billeder. Det fjerner artifacts ved stream skift, på bekostning af smule længere forsinkelse, afhængig af hyppigheden af I-billeder i streamet.

en: Bridge
da: Bro

en: Bridge stream output
da: Sammenfør kildeoutput

en: Bridge out
da: Bro ud

en: Bridge in
da: Bro ind

en: Duration of the fingerprinting
da: Varigheden af fingeraftrykket

en: Default: 90sec
da: Standard: 90sek

en: Chromaprint stream output
da: Kromaprint kilde output

en: HTTP port
da: HTTP-port

en: This sets the HTTP port of the local server used to stream the media to the Chromecast.
da: Denne indstilling indstiller HTTP-porten for den lokale server anvendt til at streame mediet til Chromecast.

en: Performance warning
da: Advarsel om ydelse

en: Display a performance warning when transcoding
da: Viser en advarsel om ydelse under konvertering

en: Enable Audio passthrough
da: Slå lydgennemsendelse til

en: Disable if your receiver does not support Dolby®.
da: Slå fra hvis din modtager ikke understøtter Dolby®.

en: High (high quality and high bandwidth)
da: Høj (høj kvalitet og høj båndbredde)

en: Medium (medium quality and medium bandwidth)
da: Medium (medium kvalitet og medium båndbredde)

en: Low (low quality and low bandwidth)
da: Lav (lav kvalitet og lav båndbredde)

en: Low CPU (low quality but high bandwidth)
da: Lav CPU (lav kvalitet men høj båndbredde)

en: Conversion quality
da: Konverteringskvalitet

en: Change this option to increase conversion speed or quality.
da: Ret denne indstilling for at øge konverteringens hastighed eller kvalitet.

en: IP Address of the Chromecast.
da: IP-adresse på Chromecast.

en: The port used to talk to the Chromecast.
da: Porten anvendt til kommunikation med Chromecast.

en: Ok, Don't warn me again
da: OK, advar mig ikke igen

en: Casting this video requires conversion. This conversion can use all the available power and could quickly drain your battery.
da: Casting af denne video forudsætter konvertering. Konvertering kan forbruge al tilgængelig regnekraft og kan hurtigt dræne dit batteri.

en: Chromecast demux wrapper
da: Chromecast demux-omslutning

en: cycle
da: skift

en: Cyclic stream output
da: Cyklisk streamoutput

en: Elementary Stream ID
da: Encoder output ID

en: Specify an identifier integer for this elementary stream
da: Angiv et identifikationsheltal for dette encoder output

en: Delay of the ES (ms)
da: Forsinkelse af ES (ms)

en: Specify a delay (in ms) for this elementary stream. Positive means delay and negative means advance.
da: Angiv forsinkelse (i ms) for encoder output. Plus betyder forsinkelse og minus betyder fremskynd.

en: Delay a stream
da: Gør en stream forsinket

en: Description stream output
da: Beskrivelse stream-output

en: Enable/disable audio rendering.
da: Aktivér/deaktivér lydrendering.

en: Enable/disable video rendering.
da: Aktivér/deaktivér videorendering.

en: Delay (ms)
da: Forsinkelse (ms)

en: Introduces a delay in the display of the stream.
da: Indfører en forsinkelse i visningen af streamet.

en: Display stream output
da: Vis stream-output

en: Duplicate stream output
da: Duplikér stream-output

en: Output access method
da: Output adgangsmetode

en: This is the default output access method that will be used.
da: Den output adgangsmetoden der vil blive brugt som standard.

en: Audio output access method
da: Lyd-output adgangsmetode

en: This is the output access method that will be used for audio.
da: Den output adgangsmetoden der bliver brugt til lyd.

en: Video output access method
da: Video-output adgangsmetode

en: This is the output access method that will be used for video.
da: Den output adgangsmetoden der bliver brugt til video.

en: This is the default muxer method that will be used.
da: Dette er den muxer metode der vil blive brugt som standard.

en: Audio output muxer
da: Lyd-output muxer

en: This is the muxer that will be used for audio.
da: Dette er muxeren der vil blive brugt til lyd.

en: Video output muxer
da: Video-output muxer

en: This is the muxer that will be used for video.
da: Dette er muxeren der vil blive brugt til video.

en: Output URL
da: Output-URL

en: This is the default output URI.
da: Dette er standard output URI'en.

en: Audio output URL
da: Lyd-output URL

en: This is the output URI that will be used for audio.
da: Dette er den output URI der vil blive brugt til lyd.

en: Video output URL
da: Video-output URL

en: This is the output URI that will be used for video.
da: Dette er den output URI der vil blive brugt til video.

en: Elementary stream output
da: Encoder output

en: There is no suitable stream-output access module for "%s/%s://%s".
da: Der er ikke noget passende stream-output-adgangsmodul for "%s/%s://%s".

en: Gathering stream output
da: Indsamler stream-output

en: Specify an identifier string for this subpicture
da: Angiv en identificerende streng til  underbilledet

en: Output video width.
da: Output video bredde.

en: Output video height.
da: Output video højde.

en: Sample aspect ratio
da: Prøv billedformat

en: Sample aspect ratio of the destination (1:1, 3:4, 2:3).
da: Tag stikprøve på destinations billedformat (1:1, 3:4, 2:3).

en: Video filter
da: Videofilter

en: Video filters will be applied to the video stream.
da: Videofiltre vil blive anvendte på videostreamet.

en: Image chroma
da: Billedkroma

en: Force the use of a specific chroma. Use YUVA if you're planning to use the Alphamask or Bluescreen video filter.
da: Gennemtving brugen af en bestemt kroma. Brug YUVA hvis du planlægger at bruge Alphamask eller Bluescreen videofiltrene.

en: Transparency of the mosaic picture.
da: Mosaic billedets gennemsigtighed.

en: X coordinate of the upper left corner in the mosaic if non negative.
da: X-koordinat for øverste venstre hjørne i mosaikken, medmindre det er negativt.

en: Y coordinate of the upper left corner in the mosaic if non negative.
da: Y-koordinat for øverste venstre hjørne i mosaikken, medmindre det er negativt.

en: Mosaic bridge
da: Mosaik-bro

en: Mosaic bridge stream output
da: Kildeoutput for mosaik-bro

en: Destination prefix
da: Destination præfiks

en: Prefix of the destination file automatically generated
da: Præfiks til den automatisk genererede destinationsfil

en: Record stream output
da: Optag stream-output

en: This is the output URL that will be used.
da: Dette er den output URL der vil blive anvendt.

en: This allows you to specify how the SDP (Session Descriptor) for this RTP session will be made available. You must use a url: http://location to access the SDP via HTTP, rtsp://location for RTSP access, and sap:// for the SDP to be announced via SAP.
da: Giver dig mulighed for at angive hvordan SDP'en (Session Descriptor) for denne RTP-session gøres tilgængelig. Du skal bruge en url: http://placering for at få adgang til SDP'en via HTTP, rtsp://placering for RTSP adgang, og sap:// for SDP'en til at annoncerer SAP.

en: SAP announcing
da: SAP annoncering

en: Announce this session with SAP.
da: Annoncer denne session med SAP.

en: This allows you to specify the muxer used for the streaming output. Default is to use no muxer (standard RTP stream).
da: Her kan du angive hvilken muxer der skal bruges til streaming outputtet. Standard er ikke at bruge muxer (standard RTP-stream).

en: Session name
da: Sessionsnavn

en: This is the name of the session that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
da: Dette er navnet på sessionen der vil blive annonceret i SDP'en (Sessionsbeskrivelse).

en: Session category
da: Kategori for session

en: This allows you to specify a category for the session, that will be announced if you choose to use SAP.
da: Her kan du angive en kategori for sessionen, som vil blive annonceret hvis du vælger at bruge SAP.

en: Session description
da: Sessionsbeskrivelse

en: This allows you to give a short description with details about the stream, that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
da: Her kan du give en kort beskrivelse med detaljer om streamet, som vil blive annonceret i SDP'en (Session Descriptor).

en: Session URL
da: Session-URL

en: This allows you to give a URL with more details about the stream (often the website of the streaming organization), that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
da: Her kan du give en URL med flere detaljer om streamet (typisk et websted på streaming organisationen), som vil blive annonceret i SDP'en (Session Descriptor).

en: Session email
da: Session e-mail

en: This allows you to give a contact mail address for the stream, that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
da: Her kan du give en kontakt e-mailadresse for streamet, som vil blive annonceret i SDP'en (Session Descriptor).

en: This allows you to specify the base port for the RTP streaming.
da: Giver dig mulighed for at angive en base port til RTP streaming.

en: Audio port
da: Lydport

en: This allows you to specify the default audio port for the RTP streaming.
da: Dette giver dig mulighed for at vælge den lydport der skal bruges som standard til RTP-streaming.

en: Video port
da: Videoport

en: This allows you to specify the default video port for the RTP streaming.
da: Dette giver dig mulighed for at vælge den videoport der skal bruges som standard til RTP-streaming.

en: This sends and receives RTCP packet multiplexed over the same port as RTP packets.
da: Dette sender og modtager RTCP-pakke multiplexed over den samme port som RTP-pakker.

en: Default caching value for outbound RTP streams. This value should be set in milliseconds.
da: Standard cachingværdi for udgående RTP-streams. Værdien skal være i millisekunder.

en: Transport protocol
da: Transportprotokol

en: This selects which transport protocol to use for RTP.
da: Dette vælger hvilken transportprotokol, der skal bruges til RTP.

en: RTP packets will be integrity-protected and ciphered with this Secure RTP master shared secret key. This must be a 32-character-long hexadecimal string.
da: RTP-pakker vil være integritetsbeskyttet og ciphered med denne sikre RTP master delte hemmelige nøgle. Skal være en hexadecimal streng på 32-tegn.

en: This allows you to stream MPEG4 LATM audio streams (see RFC3016).
da: Giver dig mulighed for at streame MPEG4 LATM lyd-streams (se RFC3016).

en: RTSP session timeout (s)
da: RTSP-session timeout (s)

en: RTSP sessions will be closed after not receiving any RTSP request for this long. Setting it to a negative value or zero disables timeouts. The default is 60 (one minute).
da: RTSP-sessioner vil blive lukket, når der i lang tid ikke er modtaget nogen RTSP-anmodninger. Timeout deaktiveres, hvis den sættes til en negativ værdi eller nul. Standard er 60 (et minut).

en: RTP stream output
da: RTP-stream-output

en: New ES ID
da: Ny ES ID

en: Specify an new identifier integer for this elementary stream
da: Angiv ny heltalsidentifikation for encoder output

en: Specify an ISO-639 code (three characters) for this elementary stream
da: Angiv en ISO-639 kode (tre tegn) for dette encoder output

en: Set ID
da: Indstil ID

en: Set ES id
da: Indstil ES id

en: Change the id of an elementary stream
da: Skift ID på et encoder output

en: Set ES Lang
da: Indstil ES Lang

en: Set Lang
da: Indstil Lang

en: Change the language of an elementary stream
da: Skift sproget på et encoder output

en: Video prerender callback
da: Tilbagekald til forhåndsoptegning af video

en: Address of the video prerender callback function. This function will set the buffer where render will be done.
da: Adresse til tilbagekaldsfunktionen for forhåndsoptegning af video. Funktionen vil sætte bufferen, hvor optegningen vil finde sted.

en: Audio prerender callback
da: Tilbagekald for forhåndsgenerering af lyd

en: Address of the audio prerender callback function. This function will set the buffer where render will be done.
da: Adressen for callback-funktionen til forhåndsgenerering af lyd. Funktionen vil sætte bufferen, hvor genereringen vil finde sted.

en: Video postrender callback
da: Tilbagekald for efteroptegning af video

en: Address of the video postrender callback function. This function will be called when the render is into the buffer.
da: Adresse til tilbagekaldsfunktionen for efteroptegning af video. Funktionen kaldes når optegneren er i bufferen.

en: Audio postrender callback
da: Tilbagekald for eftergenerering af lyd

en: Address of the audio postrender callback function. This function will be called when the render is into the buffer.
da: Adresse til tilbagekaldsfunktionen for eftergenerering af lyd. Funktionen kaldes når gengivelsen er i bufferen.

en: Video Callback data
da: Video callback data

en: Data for the video callback function.
da: Data til video callback funktionen.

en: Audio callback data
da: Lyd callback data

en: Data for the audio callback function.
da: Data til lyd callback funktionen.

en: Time Synchronized output
da: Tidssynkroniseret output

en: Time Synchronisation option for output. If true, stream will render as usual, else it will be rendered as fast as possible.
da: Indstilling af tidssynkronisering for output. Hvis sand, vil streamet blive genereret som sædvanligt, ellers vil det blive genereret så hurtigt som muligt.

en: Stream output to memory buffer
da: Stream-output til hukommelsesbuffer

en: Writes stats to file instead of stdout
da: Gemmer statistik til fil i stedet for stdout

en: Prefix to show on output line
da: Præfiks der skal vises på outputlinje

en: Writes statistic info about stream
da: Gemmer statistikoplysninger om stream

en: Output method to use for the stream.
da: Output metode til brug for streamet.

en: Muxer to use for the stream.
da: Muxer som skal bruges til stream.

en: Destination (URL) to use for the stream. Overrides path and bind parameters
da: Destination (URL) der skal bruges for streamet. Tilsidesætter sti- og bindeparametre

en: Address to bind to (helper setting for dst)
da: Adresse der bindes til (hjælpeindstilling for dst)

en: address:port to bind vlc to listening incoming streams. Helper setting for dst, dst=bind+'/'+path. dst-parameter overrides this.
da: addresse:port for at binde vlc med lyttende indkommende streams. Hjælpeindstilling til dst, dsg=bind+'/'+sti. dst-parameter tilsidesætter dette.

en: Filename for stream (helper setting for dst)
da: Filnavn til stream (hjælpeindstilling til dst)

en: Filename for stream. Helper setting for dst, dst=bind+'/'+path. dst-parameter overrides this.
da: Filnavn til stream. Hjælpeindstilling til dst, dst=bind+'/'+sti. dst-parameter tilsidesætter dette.

en: Standard stream output
da: Standard stream-output

en: Video encoder
da: Video-koder

en: This is the video encoder module that will be used (and its associated options).
da: Dette er video-koder-modulet som vil blive anvendte (og de tilknyttede indstillinger).

en: Destination video codec
da: Destination video-codec

en: This is the video codec that will be used.
da: Dette er det video-codec, der vil blive anvendt.

en: Video bitrate
da: Video bithastighed

en: Target bitrate of the transcoded video stream.
da: Ønsket bithastighed for konverteret videostream.

en: Video scaling
da: Video skalering

en: Scale factor to apply to the video while transcoding (eg: 0.25)
da: Skaleringsfaktor som skal anvendes på videoen under konvertering (f.eks: 0.25)

en: Video frame-rate
da: Video billedfrekvens

en: Target output frame rate for the video stream.
da: Ønsket output billedfrekvens for video-stream.

en: Deinterlace the video before encoding.
da: Deinterlace videoen før kodning.

en: Deinterlace module
da: Deinterlace-modul

en: Specify the deinterlace module to use.
da: Angiv hvilket deinterlace module der skal bruges.

en: Maximum video width
da: Maksimal videobredde

en: Maximum output video width.
da: Maksimal bredde på video-output.

en: Maximum video height
da: Maksimal videohøjde

en: Maximum output video height.
da: Maksimal højde på video-output.

en: Video filters will be applied to the video streams (after overlays are applied). You can enter a colon-separated list of filters.
da: Videofiltre påføres video-streamet (efter overlejringer er tilføjet). Du kan indtaste en liste med kolon-separerede filtre.

en: Audio encoder
da: Lyd-koder

en: This is the audio encoder module that will be used (and its associated options).
da: Det lyd-koder modul som vil blive anvendte (og de tilknyttede indstillinger).

en: Destination audio codec
da: Destination lyd-codec

en: This is the audio codec that will be used.
da: Dette er det lyd-codec som vil blive anvendt.

en: Audio bitrate
da: Lyd-bithastighed

en: Target bitrate of the transcoded audio stream.
da: Ønsket bithastighed for konverteret lydstream.

en: Sample rate of the transcoded audio stream (11250, 22500, 44100 or 48000).
da: Samplinghastighed for konverteret lydstream (11250, 22500, 44100 eller 48000).

en: This is the language of the audio stream.
da: Dette er lydstreamets sprog.

en: Number of audio channels in the transcoded streams.
da: Antal lydkanaler i de konverterede streams.

en: Audio filter
da: Lydfilter

en: Audio filters will be applied to the audio streams (after conversion filters are applied). You can enter a colon-separated list of filters.
da: Lydfiltre påføres lyd-streamet (efter konverteringsfiltre er blevet påført). Du kan indtaste en liste med kolon-separerede filtre.

en: Subtitle encoder
da: Undertekst-koder

en: This is the subtitle encoder module that will be used (and its associated options).
da: Dette er undertekst-koder-modulet som vil blive anvendte (og de tilknyttede indstillinger).

en: Destination subtitle codec
da: Destination undertekst-codec

en: This is the subtitle codec that will be used.
da: Dette er undertekst-codec'et der vil blive brugt.

en: This allows you to add overlays (also known as "subpictures") on the transcoded video stream. The subpictures produced by the filters will be overlayed directly onto the video. You can specify a colon-separated list of subpicture modules.
da: Giver dig mulighed for at tilføje overlejringer (også kendt som "underbilleder") på et konverteret video-stream. Underbilleder skabt af filtrene overlejres direkte på videoen. Du kan angive en kolonsepareret liste med underbillede-moduler

en: Number of threads
da: Antal tråde

en: Number of threads used for the transcoding.
da: Antal tråde, der skal bruges til konvertering.

en: High priority
da: Høj prioritet

en: Runs the optional encoder thread at the OUTPUT priority instead of VIDEO.
da: Kør den valgfrie koder-tråd på OUTPUT prioritet i stedet for VIDEO.

en: Picture pool size
da: billede køstørrelse

en: Defines how many pictures we allow to be in pool between decoder/encoder threads when threads > 0
da: Definerer hvor mange billeder, vi tillader at være i kø mellem dekoder/koder-tråde, når tråde > 0

en: Transcode
da: Konvertér

en: Transcode stream output
da: Konvertér streamoutput

en: Overlays/Subtitles
da: Overlejringer/undertekster

en: Please wait while your font cache is rebuilt.
    This should take less than a few minutes.
da: Vent venligst mens din skrifttypecache bliver genopbygget.
    Det bør tage mindre end nogle få minutter.

en: Monospace Font
da: Skrifttype med fast bredde

en: Font family for the font you want to use
da: Skrifttypefamilie for den skrifttype du vil bruge

en: Font file for the font you want to use
da: Skrifttype-fil til den skrifttype du vil bruge

en: Font size in pixels
da: Skriftstørrelse i pixels

en: This is the default size of the fonts that will be rendered on the video. If set to something different than 0 this option will override the relative font size.
da: Dette er den skriftstørrelse som anvendes som standard, på den genererede video. Hvis indstillingen sættes til andet end 0, vil denne indstilling tilsidesætte den relative skrifttypestørrelse.

en: Text opacity
da: Tekst synlighed

en: The opacity (inverse of transparency) of the text that will be rendered on the video. 0 = transparent, 255 = totally opaque.
da: Uigennemsigtigheden (modsat gennemsigtighed) på teksten som renderes på videoen. 0 = gennemsigtig, 255 = uigennemsigtig.

en: Text default color
da: Standard tekstfarve

en: The color of the text that will be rendered on the video. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
da: Farven på den tekst, der vil blive anvendt på videoen. Angives som heksadecimale værdier (som HTML-farver). De første to tegn er for rød, derefter grøn, og til sidst blå. #000000 = sort, #FF0000 = rød, #00FF00 = grøn, #FFFF00 = gul (rød + grøn), #FFFFFF = hvid

en: Relative font size
da: Relativ skriftstørrelse

en: This is the relative default size of the fonts that will be rendered on the video. If absolute font size is set, relative size will be overridden.
da: Dette er den relative standard skriftstørrelse som genereres på videoen. Hvis absolutte skrifttypestørrelse er angivet, vil den relative størrelse blive tilsidesat.

en: Background opacity
da: Baggrundsgennemsigtighed

en: Background color
da: Baggrundsfarve

en: Outline opacity
da: Omrids synlighed

en: Shadow opacity
da: Skygge synlighed

en: Shadow color
da: Skyggefarve

en: Shadow angle
da: Skygge vinkel

en: Shadow distance
da: Skygge afstand

en: Text direction
da: Tekstretning

en: Paragraph base direction for the Unicode bi-directional algorithm.
da: Afsnitsbaseretning for Unicode bi-directional algoritme

en: Use YUVP renderer
da: Anvend YUVP-optegner

en: This renders the font using "paletized YUV". This option is only needed if you want to encode into DVB subtitles
da: Genererer skrifttypen med "paletized YUV". Det er kun nødvendigt at bruge denne indstillingen hvis du vil kode i DVB-undertekster

en: Thin
da: Smal

en: Thick
da: Bred

en: Left to right
da: Venstre til højre

en: Right to left
da: Højre til venstre

en: Text renderer
da: Tekst optegner

en: Freetype2 font renderer
da: Freetype2-skrifttypeoptegner

en: Speech synthesis for Mac OS X
da: Talesyntese til Mac OS X

en: Speech synthesis for Windows
da: Talesyntese for Windows

en: SVG template file
da: SVG-skabelonfil

en: Location of a file holding a SVG template for automatic string conversion
da: Placering af en fil der indeholder en SVG skabelon til automatisk streng konvertering

en: Dummy font renderer
da: Optegner for Dummy-skrifttypen

en: Video filtering using a chain of video filter modules
da: Videofiltrering bruger en kæde af videofilter-moduler

en: Conversions from
da: Konverteringer fra

en: YUV 10-bits planar to semiplanar 10-bits conversions
da: YUV 10-bits plan til semiplan 10-bits konverteringer

en: YUV planar to semiplanar conversions
da: YUV plan til semiplan konverteringer

en: SSE2 I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
da: SSE2 I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 konverteringer

en: MMX I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
da: MMX I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 konverteringer

en: I420,IYUV,YV12 to RGB2,RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
da: I420,IYUV,YV12 to RGB2,RV15,RV16,RV24,RV32 konverteringer

en: MMX conversions from
da: MMX konverteringer fra

en: SSE2 conversions from
da: SSE2-konverteringer fra

en: AltiVec conversions from
da: AltiVec konverteringer fra

en: RV32 conversion filter
da: RV32-konverteringsfilter

en: Scaling mode
da: Skaleringstilstand

en: Scaling mode to use.
da: Den skaleringstilstand som skal bruges.

en: Fast bilinear
da: Hurtig bilineær

en: Bilinear
da: Bilineær

en: Bicubic (good quality)
da: Bi-kubisk (god kvalitet)

en: Experimental
da: Eksperimentel

en: Nearest neighbour (bad quality)
da: Nærmeste nabo (dårlig kvalitet)

en: Luma bicubic / chroma bilinear
da: Luma bicubic / kroma bilinear

en: Bicubic spline
da: Bi-kubisk sløjfe

en: Video scaling filter
da: Video skalering filter

en: Swscale
da: Sw-skala

en: YUVP converter
da: YUVP-konvertering

en: Image hue (-180..180)
da: Billedfarvetone (-180..180)

en: Set the image hue, between -180 and 180. Defaults to 0.
da: Indstil billedfarvetone mellem -180 og 180. Standard er 0.

en: Image properties filter
da: Indstillinger for billedet

en: Image adjust
da: Billedjustering

en: Use an image's alpha channel as a transparency mask.
da: Brug et billedes alfakanal som en gennemsigtighedsmaske.

en: Transparency mask
da: Transparens-maske

en: Alpha blending transparency mask. Uses a png alpha channel.
da: Alfablending transparens-maske. Bruger en png alfakanal.

en: Alpha mask video filter
da: Alfamaskevideofilter

en: Alpha mask
da: Alfamaske

en: Color scheme
da: Farveskema

en: Define the glasses' color scheme
da: Vælg brillernes farvetema

en: Convert 3D picture to anaglyph image video filter
da: Konvertér 3D billede til anaglyph billede videofilter

en: Window size
da: Vinduesstørrelse

en: Number of frames (0 to 100)
da: Antal billeder (0 til 100)

en: Softening value
da: Blødgøringsværdi

en: Number of frames consider for smoothening (0 to 30)
da: Antal billeder som skal betragtes til udjævning (0 til 30)

en: antiflicker video filter
da: antiflimmer videofilter

en: antiflicker
da: antiflimmer

en: Ball color
da: Boldens farve

en: Edge visible
da: Synlig kant

en: Set edge visibility.
da: Angiv kantens synlighed.

en: Ball speed
da: Boldens hastighed

en: Set ball speed, the displacement value in number of pixels by frame.
da: Angiv boldens hastighed, ændringsværdien i antal pixels pr. billede.

en: Ball size
da: Boldens størrelse

en: Set ball size giving its radius in number of pixels
da: Angiv boldens størrelse ved at angive radius i antal pixels.

en: Gradient threshold
da: Gradueringsgrænse

en: Set gradient threshold for edge computation.
da: Indstil gradueringsgrænse til beregning af kant.

en: Augmented reality ball game
da: Augmented reality boldspil

en: Ball video filter
da: Bold videofilter

en: Ball
da: Bold

en: Number of time to blend
da: Antal gange der skal blandes

en: The number of time the blend will be performed
da: Det antal gange som blend vil blive udført

en: Alpha of the blended image
da: Gennemsigtighed for blandingsbilledet

en: Alpha with which the blend image is blended
da: Alfa som blandingsbilledet blandes med

en: Image to be blended onto
da: Billede som der skal blandes med

en: The image which will be used to blend onto
da: Billedet som skal blandes i

en: Chroma for the base image
da: Kroma for grundbilledet

en: Chroma which the base image will be loaded in
da: Kroma som grundbilledet vil blive indlæst i

en: Image which will be blended
da: Billede som skal blandes

en: The image blended onto the base image
da: Billedet som blandes ind i grundbilledet

en: Chroma for the blend image
da: Kroma for blandingsbilledet

en: Chroma which the blend image will be loaded in
da: Kroma som blandingsbilledet vil blive indlæst i

en: Blendbench
da: Blandebord

en: Base image
da: Grundbillede

en: Blend image
da: Blend billede

en: Video pictures blending
da: Videobilleder blanding

en: This effect, also known as "greenscreen" or "chroma key" blends the "blue parts" of the foreground image of the mosaic on the background (like weather forecasts). You can choose the "key" color for blending (blue by default).
da: Effekten, som også er kendte som "greenscreen" eller "chroma key", blander de "blå dele" af mosaikken i forgrundsbilledet til baggrunden (ligesom vejrudsendelser). Du kan vælge nøglefarven, der blandes med (blå er standard).

en: Bluescreen U value
da: Bluescreen U værdi

en: "U" value for the bluescreen key color (in YUV values). From 0 to 255. Defaults to 120 for blue.
da: "U" værdi til bluescreen nøglefarve (i YUV-værdier). Fra 0 til 255. Standard er 120 for blå.

en: Bluescreen V value
da: Bluescreen V værdi

en: "V" value for the bluescreen key color (in YUV values). From 0 to 255. Defaults to 90 for blue.
da: "V" værdi til bluescreen nøglefarve (i YUV-værdier). Fra 0 til 255. Standard er 90 for blå.

en: Tolerance of the bluescreen blender on color variations for the U plane. A value between 10 and 20 seems sensible.
da: Tolerance af bluescreen-blanderen på farvevariationer for U-planet. En værdi mellem 10 og 20 giver mening.

en: Tolerance of the bluescreen blender on color variations for the V plane. A value between 10 and 20 seems sensible.
da: Tolerance af bluescreen-blanderen på farvevariationer for V-planet. En værdi mellem 10 og 20 giver mening.

en: Bluescreen video filter
da: Videofilter - bluescreen

en: Output width
da: Bredde på output

en: Output (canvas) image width
da: Output (lærred) billedbredde

en: Output height
da: Højde på output

en: Output (canvas) image height
da: Output (lærred) billedhøjde

en: Output picture aspect ratio
da: Outputbillede billedformat

en: Set the canvas' picture aspect ratio. If omitted, the canvas is assumed to have the same SAR as the input.
da: Angiver billedlærredets billedformat. Hvis undladt antages lærredet at have samme SAR som inputtet.

en: Pad video
da: Plads omkring video

en: If enabled, video will be padded to fit in canvas after scaling. Otherwise, video will be cropped to fix in canvas after scaling.
da: Hvis slået til bliver videoen padded til at passe i lærredet efter skalering. Ellers vil videoen bliver beskåret for at passe i lærredet efter skalering.

en: Automatically resize and pad a video
da: Automatisk tilpasning af størrelse og pad af video

en: Canvas
da: Lærred

en: Canvas video filter
da: Videofilter - lærred

en: Use a specific Core Image Filter
da: Brug et specifikt Core Image-filter

en: Example: 'CICrystallize', 'CIBumpDistortion', 'CIThermal', 'CIComicEffect'
da: Eksempel: 'CICrystallize', 'CIBumpDistortion', 'CIThermal', 'CIComicEffect'

en: Mac OS X hardware video filters
da: Mac OS X hardware videofiltre

en: Colors similar to this will be kept, others will be grayscaled. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
da: Farver som denne bevares, mens de andre vil blive omdannet til gråtone. Denne skal være heksadecimal (ligesom HTML-farver). De første to tegn er for rød, dernæst grøn og så blå. #000000 = sort, #FF0000 = rød, #00FF00 = grøn, #FFFF00 = gul (rød + grøn), #FFFFFF = hvid

en: Select one color in the video
da: Vælg én farve i videoen

en: Color threshold filter
da: Farvegrænsefilter

en: Saturation threshold
da: Mætninggrænse

en: Similarity threshold
da: Grænse for ligheder

en: Pixels to crop from top
da: Pixels der skal beskæres fra toppen

en: Number of pixels to crop from the top of the image.
da: Antal pixels der skal beskæres fra toppen af billedet.

en: Pixels to crop from bottom
da: Pixels der skal beskæres fra bunden

en: Number of pixels to crop from the bottom of the image.
da: Antal pixels der skal beskæres fra bunden af billedet.

en: Pixels to crop from left
da: Pixels der skal beskæres fra venstre

en: Number of pixels to crop from the left of the image.
da: Antal pixels der skal beskæres fra venstre side af billedet.

en: Pixels to crop from right
da: Pixels der skal beskæres fra højre

en: Number of pixels to crop from the right of the image.
da: Antal pixels der skal beskæres fra venstre side af billedet.

en: Pixels to padd to top
da: Pixels der skal paddes til toppen

en: Number of pixels to padd to the top of the image after cropping.
da: Antal pixels der skal paddes til toppen af billedet, efter beskæring.

en: Pixels to padd to bottom
da: Pixels der skal paddes til bunden

en: Number of pixels to padd to the bottom of the image after cropping.
da: Antal pixels der skal paddes til toppen af billedet, efter beskæring.

en: Pixels to padd to left
da: Pixels der skal paddes til venstre

en: Number of pixels to padd to the left of the image after cropping.
da: Antal pixels der skal paddes til venstre side af billedet, efter beskæring.

en: Pixels to padd to right
da: Pixels der skal paddes til højre

en: Number of pixels to padd to the right of the image after cropping.
da: Antal pixels der skal paddes til højre side af billedet, efter beskæring.

en: Croppadd
da: Beskær og padd

en: Video cropping filter
da: Video beskæringsfilter

en: Low
da: Lav

en: High
da: Høj

en: Streaming deinterlace mode
da: Streaming deinterlace tilstand

en: Deinterlace method to use for streaming.
da: Deinterlacing-metode som bruges til streaming.

en: Phosphor chroma mode for 4:2:0 input
da: Fosforkroma tilstand til 4:2:0 input

en: Choose handling for colours in those output frames that fall across input frame boundaries. 
    
    Latest: take chroma from new (bright) field only. Good for interlaced input, such as videos from a camcorder. 
    
    AltLine: take chroma line 1 from top field, line 2 from bottom field, etc. 
    Default, good for NTSC telecined input (anime DVDs, etc.). 
    
    Blend: average input field chromas. May distort the colours of the new (bright) field, too. 
    
    Upconvert: output in 4:2:2 format (independent chroma for each field). Best simulation, but requires more CPU and memory bandwidth.
da: Vælg handling af farver i de output-billeder som falder udover input-billede afgrænsninger. 
    
    Til sidst: Tag kun kroma fra nyt (lyst) felt. God til sammenflettet input som video fra camcorder. 
    
    AltLine: Tag kroma linje 1 fra øverste felt, linje 2 fra nederste felt, osv. 
    Standard, god til NTSC tv input (anime DVD'er, osv.). 
    
    Blend: Gennemsnit af input feltkromaer. Kan forvrænge farverne på det nye (lyse) felt. 
    
    Opkonvertering: output i 4:2:2-format (uafhængig kroma for hvert felt). Bedste simulering men kræver mere CPU- og hukommelse.

en: Phosphor old field dimmer strength
da: Fosfor gammelt field dæmpningsstyrke

en: This controls the strength of the darkening filter that simulates CRT TV phosphor light decay for the old field in the Phosphor framerate doubler. Default: Low.
da: Styrer styrken af mørkefilteret, som simulerer CRT-TV fosfor-lyshenfald for det gamle felt i fosfor-billedfrekvensdobleren. Standardværdi: Lav.

en: Deinterlacing video filter
da: Deinterlacing-videofilter

en: Edge detection video filter
da: Kantdetektionsvideofilter

en: Edge detection
da: Kantdetektion

en: Detects edges in the frame and highlights them in white.
da: Finder kanter i billedet og fremhæver dem med hvidt.

en: Image mask. Pixels with an alpha value greater than 50% will be erased.
da: Billedmaske. Pixels med en alfaværdi, der er højere end 50%, vil blive udvisket.

en: X coordinate of the mask.
da: X-koordinat for masken.

en: Y coordinate of the mask.
da: Y-koordinat for masken.

en: Remove zones of the video using a picture as mask
da: Fjern områder af videoen ved at bruge et billede som maske

en: Erase video filter
da: Videofilter - udviskning

en: Erase
da: Udvisk

en: RGB component to extract
da: RGB-komponent som skal udtrækkes

en: RGB component to extract. 0 for Red, 1 for Green and 2 for Blue.
da: RGB-komponent som skal udtrækkes. 0 for rød, 1 for grøn og 2 for blå.

en: Extract RGB component video filter
da: Udtræk RGB-komponent videofilter

en: FPS conversion video filter
da: FPS konverteringsvideofilter

en: FPS Converter
da: FPS-konvertering

en: Freezing interactive video filter
da: Freezing interaktivt videofilter

en: Freeze
da: Frys

en: Gaussian's std deviation
da: Gaussiskens std avvigelse

en: Gaussian's standard deviation. The blurring will take into account pixels up to 3*sigma away in any direction.
da: Gaussisk standardafgivelse. Sløringen vil tage højde for billedpunkter med afstand op til 3*sigma i enhver retning.

en: Add a blurring effect
da: Tilføj en sløringseffekt

en: Gaussian blur video filter
da: Gaussisk blur videofilter

en: Gaussian Blur
da: Gaussisk blur

en: Radius in pixels
da: Radius i pixels

en: Strength
da: Styrke

en: Strength used to modify the value of a pixel
da: Styrke som bruges til at ændre værdien af en pixel

en: Gradfun video filter
da: Gradfun videofilter

en: Debanding algorithm
da: Debanding algoritme

en: Distort mode
da: Forvrængningstilstand

en: Distort mode, one of "gradient", "edge" and "hough".
da: Forvrængningstilstand, enten "gradient", "kant" eller "hough".

en: Gradient image type
da: Gradueringsbilledtype

en: Gradient image type (0 or 1). 0 will turn the image to white while 1 will keep colors.
da: Gradueringsbilledtype (0 eller 1). 0 laver billedet hvidt, mens 1 beholder farver.

en: Apply cartoon effect
da: Anvend tegneserie-effekt

en: Apply cartoon effect. It is only used by "gradient" and "edge".
da: Anvend tegneserie-effekt. Bruges kun af "gradient" og "kant".

en: Apply color gradient or edge detection effects
da: Anvend farvegraduering eller kant registrerings effekter

en: Gradient video filter
da: Gradient videofilter

en: Variance of the gaussian noise
da: Variationen af gaussisk-støjen

en: Minimal period
da: Mindste varighed

en: Minimal period of the noise grain in pixel
da: Mindste varighed for støjgryn i pixel

en: Maximal period
da: Maksimal varighed

en: Maximal period of the noise grain in pixel
da: Maksimal varighed af støjkorn i pixel

en: Grain video filter
da: Videofilter - grynet

en: Grain
da: Grynet

en: Adds filtered gaussian noise
da: Tilføjer filtreret gaussisk støj

en: Spatial luma strength (0-254)
da: Spatial luma styrke (0-254)

en: Spatial chroma strength (0-254)
da: Spatial kromastyrke (0-254)

en: Temporal luma strength (0-254)
da: Temporal luma styrke (0-254)

en: Temporal chroma strength (0-254)
da: Temporal kromastyrke (0-254)

en: Invert video filter
da: Negativ videofilter

en: Color inversion
da: Negative farver

en: Magnify/Zoom interactive video filter
da: Magnify/zoom interaktivt videofilter

en: Magnify
da: Forstør

en: Mirror orientation
da: Spejlretning

en: Defines orientation of the mirror splitting. Can be vertical or horizontal.
da: Definerer orientering af spejlopsplitning. Kan være vertikal eller horisontal.

en: Vertical
da: Lodret

en: Horizontal
da: Vandret

en: Direction
da: Retning

en: Direction of the mirroring.
da: Spejlingsretning

en: Left to right/Top to bottom
da: Venstre til højre/top til bund

en: Right to left/Bottom to top
da: Højre til venstre/bund til top

en: Mirror video filter
da: Spejlingsvideofilter

en: Mirror video
da: Spejl video

en: Splits video in two same parts, like in a mirror
da: Deler videoen i to ens dele, ligesom et spejl

en: Blur factor (1-127)
da: Sløringsfaktor (1-127)

en: The degree of blurring from 1 to 127.
da: Sløringsgraden fra 1 til 127.

en: Motion blur filter
da: Bevægelsessløringsfilter

en: Motion detect video filter
da: Videofilter til bevægelsesdetektering

en: Old movie effect video filter
da: Videofilter som giver effekt af gammel film

en: Old movie
da: Gammel film

en: OpenCV face detection example filter
da: Eksempelfilter for OpenCV-ansigtsgenkendelse

en: OpenCV example
da: Eksempel på OpenCV

en: Haar cascade filename
da: Haar cascade-filnavn

en: Name of XML file containing Haar cascade description
da: Navnet på XML-filen, der indeholder Haar cascade-beskrivelsen

en: Use input chroma unaltered
da: Brug input kroma uændret

en: I420 - first plane is grayscale
da: I420 - første lag er gråtoner

en: Don't display any video
da: Vis ikke nogen video

en: Display the input video
da: Vis inputvideoen

en: Display the processed video
da: Vis den behandlede video

en: Show only errors
da: Vis kun fejl

en: Show errors and warnings
da: Vis fejl og advarsler

en: Show everything including debug messages
da: Vis alt, inklusiv fejlsøgningsmeddelelser

en: OpenCV video filter wrapper
da: OpenCV videofilteromslutning

en: Scale factor (0.1-2.0)
da: Skaleringsfaktor (0.1-2.0)

en: Amount by which to scale the picture before sending it to the internal OpenCV filter
da: Mængde af skalering af billedet før det sendes til det interne OpenCV-filter

en: OpenCV filter chroma
da: OpenCV-kromafilter

en: Chroma to convert picture to before sending it to the internal OpenCV filter
da: Kroma, som billedet skal konverteres til, før det sendes til det interne OpenCV-filter

en: Wrapper filter output
da: Omslutning filteroutput

en: Determines what (if any) video is displayed by the wrapper filter
da: Bestemmer hvilken (hvis nogen) video der vises af omslutningsfilteret

en: OpenCV internal filter name
da: OpenCV internt filternavn

en: Name of internal OpenCV plugin filter to use
da: Navnet på det interne OpenCV-pluginfilter der skal bruges

en: Posterize level (number of colors is cube of this value)
da: Farvereduktionsniveau (antal farver er tegning af denne værdi)

en: Posterize video filter
da: Posterize videofilter

en: Posterize video by lowering the number of colors
da: Reducer antallet af farver i videoen

en: Quality of post processing. Valid range is 0 (disabled) to 6 (highest)
    Higher levels require more CPU power, but produce higher quality pictures.
    With default filter chain, the values map to the following filters:
    1: hb, 2-4: hb+vb, 5-6: hb+vb+dr
da: Kvalitet af efterbehandling. Gyldige værdier er 0 (deaktiveret) til 6 (højeste)
    Højere niveauer kræver flere CPU-ressourcer, men giver et bedre billede.
    Med standardfilterkæder, passer værdierne til de følgende filtre:
    1: hb, 2-4: hb+vb, 5-6: hb+vb+dr

en: FFmpeg post processing filter chains
da: Filterkæder til FFmpeg-efterbehandling

en: Video post processing filter
da: Efterbehandlingsvideofilter

en: Postproc
da: Efterbehandling

en: Lowest
da: Lavest

en: Highest
da: Højest

en: Psychedelic video filter
da: Psykedelisk videofilter

en: Number of puzzle rows
da: Antal rækker i puslespil

en: Number of puzzle columns
da: Antal kolonner i puslespil

en: Game mode
da: Spiltype

en: Select game mode variation from jigsaw puzzle to sliding puzzle.
da: Vælg spiltype fra jigsaw puzzle til sliding puzzle.

en: Border
da: Kant

en: Unshuffled Border width.
da: Ublandet kantbredde.

en: Small preview
da: Lille forhåndsvisning

en: Show small preview.
da: Lav lille forhåndsvisning.

en: Small preview size
da: Størrelse for lille forhåndsvisning

en: Show small preview size (percent of source).
da: Størrelse for foretagelse af lille forhåndsvisning (procent af kilden).

en: Piece edge shape size
da: Brikkantens størrelse

en: Size of the curve along the piece's edge
da: Størrelse på kurven langs brikkens kant

en: Auto shuffle
da: Automatisk blanding

en: Auto shuffle delay during game
da: Automatisk blandingsforsinkelse under spil

en: Auto solve
da: Automatisk løsning

en: Auto solve delay during game
da: Forsinkelse af automatisk løsning i spillet

en: Rotation
da: Drej

en: 0/90/180/270/mirror
da: 0/90/180/270/spejlvend

en: Puzzle interactive game video filter
da: Puzzle interaktivt spil videofilter

en: Puzzle
da: Puslespil

en: Ripple video filter
da: Bølgevideofilter

en: Angle in degrees
da: Vinkel i grader

en: Angle in degrees (0 to 359)
da: Vinkel i grader (0 til 359)

en: Use motion sensors
da: Brug bevægelsessensorer

en: Rotate video filter
da: Rotationsvideofilter

en: Rotate
da: Drej

en: Image format
da: Billedformat

en: Format of the output images (png, jpeg, ...).
da: Formatet af outputbilleder (png, jpeg, ...).

en: You can enforce the image width. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
da: Du kan gennemtvinge billedbredden. VLC vil som standard (-1) tilpasse sig til videoens oplysninger.

en: You can enforce the image height. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
da: Du kan gennemtvinge billedhøjden. VLC vil som standard (-1) tilpasse sig til videoens oplysninger.

en: Recording ratio
da: Optagelsesforhold

en: Ratio of images to record. 3 means that one image out of three is recorded.
da: Forhold af billeder der skal optages. 3 betyder at ét billede ud af tre optages.

en: Filename prefix
da: Filnavn præfiks

en: Prefix of the output images filenames. Output filenames will have the "prefixNUMBER.format" form if replace is not true.
da: Præfiks til filnavnene for output-billeder. Output-filnavne har formatet "præfiksTAL.format", hvis ikke erstat er sand.

en: Directory path prefix
da: Mappesti præfiks

en: Directory path where images files should be saved. If not set, then images will be automatically saved in users homedir.
da: Sti til mappe hvor billedfilerne skal gemmes. Hvis den ikke er angivet, bliver billederne automatik gemt i brugeres hjemmemappe.

en: Always write to the same file
da: Skriv altid til den samme fil

en: Always write to the same file instead of creating one file per image. In this case, the number is not appended to the filename.
da: Gem altid til den samme fil i stedet for at oprette en ny fil pr. billede. Her tilføjes tallet ikke til filnavnet.

en: Send your video to picture files
da: Send dine video- eller billedfiler

en: Scene video filter
da: Scene videofilter

en: Sepia intensity
da: Sepia intensitet

en: Intensity of sepia effect
da: Sepia effektens intensitet

en: Sepia video filter
da: Sepia videofilter

en: Gives video a warmer tone by applying sepia effect
da: Giver videoen en varmere tone ved at påføre sepia-effekt

en: Sharpen strength (0-2)
da: Sharpen styrke (0-2)

en: Set the Sharpen strength, between 0 and 2. Defaults to 0.05.
da: Angiver skarphedens styrke, mellem 0 og 2. Standard er 0.05.

en: Augment contrast between contours.
da: Forstærk kontrasten mellem konturer.

en: Sharpen video filter
da: Skarphed videofilter

en: Transform type
da: Transformationstype

en: Transpose
da: Transpose (drej 270 + vend h)

en: Anti-transpose
da: Anti-transpose (drej 90 + vend h)

en: Video transformation filter
da: Video transformations filter

en: Rotate or flip the video
da: Drej eller vend videoen

en: VHS movie effect video filter
da: VHS-video effekt videofilter

en: VHS movie
da: VHS-video

en: Wave video filter
da: Bølge-videofilter

en: ASCII Art
da: ASCII-kunst

en: Android Window
da: Android-vindue

en: Android native window
da: Oprindeligt Android-vindue

en: Timelength after which we assume there is no signal.
da: Varighed hvorefter vi formoder at der ikke er noget signal.

en: Timelength after which we assume there is no signal.
    After this delay we black out the video.
da: Tidsperiode hvorefter vi formoder at der ikke er noget signal.
    Efter forsinkelsen gøres videoen sort.

en: Active Format Descriptor value
da: Aktivt format beskrivelsesværdi

en: Aspect Ratio of the source picture.
da: Billedformat af kildebillede

en: Active Format Descriptor line
da: Aktiv formatbeskrivelseslinje

en: VBI line on which to output Active Format Descriptor.
da: VBI-linje beregnet til at modtage aktivformatbeskrivelse.

en: Picture to display on input signal loss
da: Billede der vises ved input signaltab

en: Output card
da: Output kort

en: DeckLink output card, if multiple exist. The cards are numbered from 0.
da: DeckLink output kort, Hvis der findes flere, vil kortene være nummereret fra 0.

en: Desired output mode
da: Ønsket output tilstand

en: Desired output mode for DeckLink output. This value should be a FOURCC code in textual form, e.g. "ntsc".
da: Ønsket output-tilstand til DeckLink-output. Værdien skal være en FOURCC-kode i tekstformat, f.eks. "ntsc".

en: Audio connection for DeckLink output.
da: Lydforbindelse for DeckLink output.

en: Audio sampling rate (in hertz) for DeckLink output. 0 disables audio output.
da: Lydsamplinghastighed (i hertz) for DeckLink output. 0 deaktivere lyd-output.

en: Number of output channels for DeckLink output. Must be 2, 8 or 16. 0 disables audio output.
da: Antal output kanaler for DeckLink-output. Skal være 2, 8 eller 16. 0 deaktivere lyd-output.

en: Video connection for DeckLink output.
da: Lydforbindelse for DeckLink output.

en: Use 10 bits per pixel for video frames.
da: Brug 10 bits pr. pixel til videobilleder.

en: Output module to write to Blackmagic SDI card
da: Outputmodul til skrivning på Blackmagic SDI-kort

en: DeckLink General Options
da: DeckLink generelle indstillinger

en: DeckLink Video Output module
da: DeckLink Video Output-modul

en: DeckLink Video Options
da: DeckLink videomuligheder

en: DeckLink Audio Output module
da: DeckLink-lyd outputmodul

en: DeckLink Audio Options
da: DeckLink lydopsætning

en: Window handle (HWND)
da: Vindueshåndtag (HWND)

en: Video will be embedded in this pre-existing window. If zero, a new window will be created.
da: Videoen vil blive indlejret i dette eksisterende vindue. Hvis nul, vil et nyt vindue blive skabt.

en: Drawable
da: Tegnbar

en: Embedded window video
da: Indlejret vindue video

en: Framebuffer device
da: Billedbuffer-enhed

en: Framebuffer device to use for rendering (usually /dev/fb0).
da: Billedbuffer-enhed til brug ved rendering (typisk /dev/fb0).

en: Run fb on current tty
da: Kør fb på nuværende tty

en: Run framebuffer on current TTY device (default enabled). (disable tty handling with caution)
da: Kør billedbuffer på nuværende TTY-enhed (aktiveret som standard). (vær forsigtig når tty-håndtering deaktiveres)

en: Framebuffer resolution to use
da: Billedbufferopløsning som kan anvendes

en: Select the resolution for the framebuffer. Currently it supports the values 0=QCIF 1=CIF 2=NTSC 3=PAL, 4=auto (default 4=auto)
da: Vælg billedbufferens opløsning. På nuværende tidspunkt understøttes værdierne 0=QCIF 1=CIF 2=NTSC 3=PAL, 4=auto (standard er 4=auto)

en: Framebuffer uses hw acceleration
da: Billedbuffer bruger hardwareacceleration

en: Disable for double buffering in software.
da: Deaktivér for dobbelt buffer ved software.

en: Image format (default RGB)
da: Billedformat (standard RGB)

en: Chroma fourcc used by the framebuffer. Default is RGB since the fb device has no way to report its chroma.
da: Kroma fourcc som bruges af billedbufferen. Standard er RGB, da fb-enheden ikke har mulighed for at rapportere dens kroma.

en: GNU/Linux framebuffer video output
da: Videooutput for GNU/Linux-billedbuffer

en: Enable a workaround for T23
da: Aktivér en omgåelse for T23

en: Enable this option if the diagonal stripes are displayed when the window size is equal to or smaller than the movie size.
da: Aktivér denne indstilling hvis de diagonale striber vises når vinduets størrelse er det samme som eller mindre end videoens størrelse.

en: Video mode
da: Video tilstand

en: Select a proper video mode to be used by KVA.
da: Vælg en ordentlig video tilstand der skal bruges af KVA.

en: WarpOverlay!
da: Warpoverlejring!

en: Extension through which to use the Open Graphics Library (OpenGL).
da: Udvidelse hvorigennem Open Graphics Library (OpenGL) skal bruges.

en: The desktop mode allows you to display the video on the desktop.
da: Skrivebordsvisning giver mulighed for at vise videoen på skrivebordet.

en: Use hardware blending support
da: Brug hardware blending understøttelse

en: Try to use hardware acceleration for subtitle/OSD blending.
da: Forsøg at anvend hardwareacceleration til undertekst/OSD blanding.

en: Pixel Shader
da: Pixel shader

en: Choose a pixel shader to apply.
da: Vælg en pixel shader der skal anvendes.

en: Path to HLSL file
da: Stil til HLSL-fil

en: Path to an HLSL file containing a single pixel shader.
da: Sti til en HLSL-fil med én pixel shader.

en: HLSL File
da: HLSL-fil

en: Recommended video output for Windows Vista and later versions
da: Anbefalet video output til Windows Vista og senere versioner

en: Direct3D9 video output
da: Direct3D9 videooutput

en: Recommended video output for Windows 8 and later versions
da: Anbefalet output for video i Windows 8 og senere

en: Direct3D11 video output
da: Direct3D11-videooutput

en: Use hardware YUV->RGB conversions
da: Brug hardware YUV->RGB-konverteringer

en: Try to use hardware acceleration for YUV->RGB conversions. This option doesn't have any effect when using overlays.
da: Prøv at bruge hardwareacceleration til YUV->RGB-konverteringer. Denne indstilling har ingen effekt, når overlejring anvendes.

en: Overlay video output
da: Overlejret videooutput

en: Overlay is the hardware acceleration capability of your video card (ability to render video directly). VLC will try to use it by default.
da: Overlejring er en hardwareaccelerationsmulighed i dit grafikkort (mulighed for at rendere video direkte). VLC vil standard forsøge at bruge det.

en: Use video buffers in system memory
da: Brug videobufferne i systemhukommelsen

en: Create video buffers in system memory instead of video memory. This isn't recommended as usually using video memory allows benefiting from more hardware acceleration (like rescaling or YUV->RGB conversions). This option doesn't have any effect when using overlays.
da: Opret videobuffere i systemhukommelse i stedet for videohukommelse. Ikke anbefalet da videohukommelse som regel har fordel af mere hardwareacceleration (såsom omskalering eller YUV->RGB-konverteringer). Dette tilvalg har ingen effekt når der anvendes overlejringer.

en: Use triple buffering for overlays
da: Brug tredobbelt buffer til overlejringer

en: Try to use triple buffering when using YUV overlays. That results in much better video quality (no flickering).
da: Forsøg at bruge tredobbelt buffer når der anvendes YUV-overlejringer. Resultatet er langt bedre videokvalitet (uden flimmer).

en: Name of desired display device
da: Navnet på den ønskede displayenhed

en: In a multiple monitor configuration, you can specify the Windows device name of the display that you want the video window to open on. For example, "\\.\DISPLAY1" or "\\.\DISPLAY2".
da: I en opsætning med mere end en skærm kan du angive Windows' enhedsnavn på den skærm, du vil have videovinduet til at åbne i. F.eks. "\\.\DISPLAY1" eller "\\.\DISPLAY2".

en: Recommended video output for Windows XP. Incompatible with Vista's Aero interface
da: Anbefalet video output til Windows XP. Inkompatibel med Vista's Aero grænseflade

en: Wallpaper
da: Tapet

en: OpenGL video output for Windows
da: OpenGL videooutput til Windows

en: GPU affinity
da: GPU-tilhørsforhold

en: WGL extension for OpenGL
da: WGL-udvidelse til OpenGL

en: Dummy image chroma format
da: Dummy-billede kromaformat

en: Force the dummy video output to create images using a specific chroma format instead of trying to improve performances by using the most efficient one.
da: Tvinger dummy video-outputtet til at generere billeder via et bestemt kromaformat i stedet for at forsøge at forbedre hastigheden ved at bruge det mest effektive.

en: Video memory buffer width.
da: Video hukommelse buffer bredde.

en: Video memory buffer height.
da: Video hukommelse buffer højde.

en: Pitch
da: Tonehøjde

en: Video memory buffer pitch in bytes.
da: Videohukommelsebufferafstand i byte.

en: Chroma
da: Kroma

en: Output chroma for the memory image as a 4-character string, eg. "RV32".
da: Output kroma til hukommelsesbillede som en 4-cifret streng, f.eks. "RV32".

en: Video memory output
da: Videohukommelsesoutput

en: Video memory
da: Videohukommelse

en: Video will be rendered with this Wayland display. If empty, the default display will be used.
da: Video bliver renderet med denne Wayland-skærm. Hvis tom bliver standardskærmen anvendt.

en: WL shell
da: WL-skal

en: Wayland shell surface
da: Waylandskal overflade

en: Wayland shared memory video output
da: Wayland-delt hukommelse videooutput

en: XDG shell
da: XDG-skal

en: XDG shell surface
da: XDG-skal overflade

[ctx: ASCII]
note: xgettext: This is a plain ASCII spelling of "VLC media player" for the ICCCM window name. This must be pure ASCII. The limitation is partially with ICCCM and partially with VLC. For Latin script languages, you may need to strip accents. For other scripts, you will need to transliterate into Latin.
en: VLC media player
da: VLC medieafspiller

en: X11 display
da: X11-visning

en: Video will be rendered with this X11 display. If empty, the default display will be used.
da: Video vil blive gengivet med denne X11-skærm. Hvis det er tomt, vil standardskærmen blive brugt.

en: X11 window ID
da: X11 vindue ID

en: X window
da: X-vindue

en: X11 video window (XCB)
da: X11-videovindue (XCB)

en: XVideo adaptor number
da: XVideo adaptor nummer

en: XVideo hardware adaptor to use. By default, VLC will use the first functional adaptor.
da: XVideo hardware-adaptor som skal anvendes. Som standard, bruger VLC den første funktionsdygtige adaptor.

en: XVideo image format id to use. By default, VLC will try to use the best match for the video being played.
da: Det XVideo-billedformat id der skal anvendes. Som standard, vil VLC prøve at bruge det bedste match for den afspillede video.

en: XVideo output (XCB)
da: XVideo-output (XCB)

en: device, fifo or filename
da: enhed, fifo eller filnavn

en: device, fifo or filename to write yuv frames too.
da: enhed, fifo eller filnavn som yuv-billeder skal skrives til.

en: Chroma used
da: Anvendt kroma

en: Force use of a specific chroma for output.
da: Gennemtving anvendelse af en specifik kroma til output.

en: Add a YUV4MPEG2 header
da: Tilføj en YUV4MPEG2-header

en: The YUV4MPEG2 header is compatible with mplayer yuv video output and requires YV12/I420 fourcc.
da: YUV4MPEG2-header er kompatibel med mplayer yuv videooutput og forudsætter YV12/I420 fourcc.

en: Number of video windows in which to clone the video.
da: Antal video vinduer hvor videoen skal klones.

en: Video output modules
da: Video output moduler

en: You can use specific video output modules for the clones. Use a comma-separated list of modules.
da: Du kan anvende bestemte video-output-moduler til klonerne. Brug en kommasepareret liste af moduler.

en: Duplicate your video to multiple windows and/or video output modules
da: Kopier din video til flere vinduer og/eller video output moduler

en: Clone video filter
da: Klon videofilter

en: Select the number of horizontal video windows in which to split the video
da: Vælg antallet af vandrette videovinduer som videoen skal opdeles i

en: Select the number of vertical video windows in which to split the video
da: Vælg antallet af lodrette videovinduer som videoen skal opdeles i

en: Active windows
da: Aktive vinduer

en: Comma-separated list of active windows, defaults to all
da: Kommasepareret liste over aktive vinduer, standardværdi er alle

en: Split the video in multiple windows to display on a wall of screens
da: Opdeler videoen i flere vinduer, så den kan ses over flere skærme

en: Panoramix: wall with overlap video filter
da: Panoramamix: væg med overlap-videofilter

en: length of the overlapping area (in %)
da: længden af det overlappende område (i %)

en: Select in percent the length of the blended zone
da: Vælg længden af blandingsområdet i procent

en: height of the overlapping area (in %)
da: højden af det overlappende område (i %)

en: Select in percent the height of the blended zone (case of 2x2 wall)
da: Angiv højden på blandingsområdet i procent (i tilfælde af 2x2 væg)

en: Attenuation
da: Dæmpning

en: Check this option if you want attenuate blended zone by this plug-in (if option is unchecked, attenuate is made by opengl)
da: Tilvælg denne indstilling, hvis du vil have dæmpet blandingszone af dette plug-in (dæmpningen foretages af opengl, hvis indstillingen er valgt fra)

en: Attenuation, begin (in %)
da: Dæmpning, begyndelse (i %)

en: Select in percent the Lagrange coefficient of the beginning blended zone
da: Vælg en procent af Lagrange koefficient i begyndelsen af blandingsområdet

en: Attenuation, middle (in %)
da: Dæmpning, midten (i %)

en: Select in percent the Lagrange coefficient of the middle of blended zone
da: Vælg en procent af Lagrange koefficient i midten af blandingsområdet

en: Attenuation, end (in %)
da: Dæmpning, slutning (i %)

en: Select in percent the Lagrange coefficient of the end of blended zone
da: Vælg en procent af Lagrange koefficient i slutningen af blandingsområdet

en: middle position (in %)
da: midtplaceringen (i %)

en: Select in percent (50 is center) the position of the middle point (Lagrange) of blended zone
da: Vælg i procent (50 er midten) placeringen af det midterste punkt (Lagrange) af blandingsområdet

en: Gamma (Red) correction
da: Gammakorrektion (rød)

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Red or Y component)
da: Vælg gamma til korrigering af blandingszone (Rød- eller Y-komponent)

en: Gamma (Green) correction
da: Gammakorrektion (grøn)

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Green or U component)
da: Vælg gamma til korrigering af blandingszone (Grøn- eller U-komponent)

en: Gamma (Blue) correction
da: Gammakorrektion (blå)

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Blue or V component)
da: Vælg gamma til korrigering af blandingszone (Blå- eller V-komponent)

en: Black Crush for Red
da: Black Crush for rød

en: Select the Black Crush of blended zone (Red or Y component)
da: Vælg Black Crush for den blended zone (Rød- eller Y-komponent)

en: Black Crush for Green
da: Black Crush for grøn

en: Select the Black Crush of blended zone (Green or U component)
da: Vælg Black Crush for den blended zone (Grøn- eller U-komponent)

en: Black Crush for Blue
da: Black Crush for blå

en: Select the Black Crush of blended zone (Blue or V component)
da: Vælg Black Crush for den blended zone (Blå- eller V-komponent)

en: White Crush for Red
da: White Crush for rød

en: Select the White Crush of blended zone (Red or Y component)
da: Vælg White Crush for den blended zone (Rød- eller Y-komponent)

en: White Crush for Green
da: White Crush for grøn

en: Select the White Crush of blended zone (Green or U component)
da: Vælg White Crush for den blended zone (Grøn- eller U-komponent)

en: White Crush for Blue
da: White Crush for blå

en: Select the White Crush of blended zone (Blue or V component)
da: Vælg White Crush for den blended zone (Blå- eller V-komponent)

en: Black Level for Red
da: Sortniveau for rød

en: Select the Black Level of blended zone (Red or Y component)
da: Vælg sortniveau for den blended zone (Rød- eller Y-komponent)

en: Black Level for Green
da: Sortniveau for grøn

en: Select the Black Level of blended zone (Green or U component)
da: Vælg sortniveau for den blended zone (Grøn- eller U-komponent)

en: Black Level for Blue
da: Sortniveau for blå

en: Select the Black Level of blended zone (Blue or V component)
da: Vælg sortniveau for den blended zone (Blå- eller V-komponent)

en: White Level for Red
da: Hvidniveau for rød

en: Select the White Level of blended zone (Red or Y component)
da: Vælg hvidniveau for den blended zone (Rød- eller Y-komponent)

en: White Level for Green
da: Hvidniveau for grøn

en: Select the White Level of blended zone (Green or U component)
da: Vælg hvidniveau for den blended zone (Grøn- eller U-komponent)

en: White Level for Blue
da: Hvidniveau for blå

en: Select the White Level of blended zone (Blue or V component)
da: Vælg hvidniveau for den blended zone (Blå- eller V-komponent)

en: Number of horizontal windows in which to split the video.
da: Antal vandrette vinduer som videoen skal fordeles i.

en: Number of vertical windows in which to split the video.
da: Antal lodrette vinduer som videoen skal fordeles i.

en: Element aspect ratio
da: Element billedformat

en: Aspect ratio of the individual displays building the wall.
da: Billedformat af de enkeltskærme som bygger væggen.

en: Wall video filter
da: Væg videofilter

en: Image wall
da: Billedvæg

en: The width of the visualization window, in pixels.
da: Bredden på visualiseringsvinduet, i pixels.

en: The height of the visualization window, in pixels.
da: Højden på visualiseringsvinduet, i pixels.

en: 3D OpenGL spectrum visualization
da: 3D OpenGL-spektrumvisualisering

en: Goom display width
da: Goom-billedbredde

en: Goom display height
da: Goom-billedhøjde

en: This allows you to set the resolution of the Goom display (bigger resolution will be prettier but more CPU intensive).
da: Her kan du indstille opløsningen på Goom-billedet (højere opløsning ser bedre ud men kræver mere CPU).

en: Goom animation speed
da: Goom-animeringshastighed

en: This allows you to set the animation speed (between 1 and 10, defaults to 6).
da: Her kan du indstille en animationshastighed (mellem 1 og 10, standard er 6).

en: projectM configuration file
da: projectM-opsætningsfil

en: File that will be used to configure the projectM module.
da: Fil som bruges til at indstille projectM-modulet.

en: projectM preset path
da: projectM forudindstilling sti

en: Path to the projectM preset directory
da: Sti til projectM forudindstillingsmappe

en: Title font
da: Skrifttype til titel

en: Font used for the titles
da: Skrifttype brugt til titlerne

en: Font menu
da: Skrifttype til menu

en: Font used for the menus
da: Skrifttype brugt til menuerne

en: The width of the video window, in pixels.
da: Bredden på videovinduet, i pixels.

en: The height of the video window, in pixels.
da: Højden på videovinduet, i pixels.

en: Mesh width
da: Bredde på gitter

en: The width of the mesh, in pixels.
da: Bredden på gitteret, i pixels.

en: Mesh height
da: Højde på gitter

en: The height of the mesh, in pixels.
da: Højden på gitteret, i pixels.

en: Texture size
da: Strukturstørrelse

en: The size of the texture, in pixels.
da: Størrelsen på strukturen, i pixels.

en: Effects list
da: Liste over effekter

en: A list of visual effect, separated by commas.
    Current effects include: dummy, scope, spectrum, spectrometer and vuMeter.
da: En liste over visuelle effekter adskilt med komma.
    Nuværende effekter der er inkluderet: dummy, scope, spectrum, spectrometer og vuMeter.

en: The width of the effects video window, in pixels.
da: Bredden af effektvinduet, i pixels.

en: The height of the effects video window, in pixels.
da: Højden af effektvinduet, i pixels.

en: FFT window
da: FFT vindue

en: The type of FFT window to use for spectrum-based visualizations.
da: Typen af FFT-vindue der skal bruges til spektrumbaseret visualiseringer.

en: Kaiser window parameter
da: Kaiser vindue parameter

en: The parameter alpha for the Kaiser window. Increasing alpha increases the main-lobe width and decreases the side-lobe amplitude.
da: Alfaparameteret til vinduet for Kaiser. Øges alfa, så forøges bredden på main-lobe, og amplituden formindskes på side-lobe.

en: Show 80 bands instead of 20
da: Vis 80 bånd i stedet for 20

en: More bands for the spectrometer: 80 if enabled, else 20.
da: Flere bånd til spektrometeret: 80 hvis den er aktiveret, ellers 20.

en: Number of blank pixels between bands.
da: Antal blanke pixels mellem hvert bånd.

en: Amplification
da: Forstærkning

en: This is a coefficient that modifies the height of the bands.
da: Dette er en koefficient, der ændrer båndenes højde.

en: Draw peaks in the analyzer
da: Tegn spidspunkter i analyseren

en: Enable original graphic spectrum
da: Aktivér oprindeligt grafisk spektrum

en: Enable the "flat" spectrum analyzer in the spectrometer.
da: Aktivér den "flade" spektrumanalysator i spektrometeret.

en: Draw bands in the spectrometer
da: Tegn bånd i spektrometeret

en: Draw the base of the bands
da: Tegn bunden af båndene

en: Defines radius size in pixels, of base of bands(beginning).
da: Angiver radiusstørrelse i pixels, af bunden af båndene(begyndelse).

en: Spectral sections
da: Spektralafsnit

en: Determines how many sections of spectrum will exist.
da: Angiver hvor mange sektioner af spektrum der vil være at finde.

en: Peak height
da: Spidspunktshøjde

en: Total pixel height of the peak items.
da: Samlede pixel højde på spidspunktselementer.

en: Peak extra width
da: Spidspunkt ekstra bredde

en: Additions or subtractions of pixels on the peak width.
da: Tilføjelse eller fjernelse af pixels fra spidspunktsbredden.

en: V-plane color
da: V-plane farve

en: YUV-Color cube shifting across the V-plane ( 0 - 127 ).
da: YUV-farve boks skift hen over V-plan ( 0 - 127 ).

en: Visualizer
da: Visualisering

en: Visualizer filter
da: Visualiseringsfilter

en: Spectrum analyser
da: Spektrum

en: Flat Top
da: Flad top

en: #paste your VLM commands here
da: #indsæt dine VLM-kommandoer her

en: #separate commands with a new line or a semi-colon
da: #adskil kommandoer med linjeskift eller semikolon

en: Play List
da: Afspil liste

en: Subtitle codec
da: Undertekst-codec

en: Output	method
da: Output	måde

en: MUX options
da: MUX indstillinger

en: Video scale
da: Videoskalering

en: Output port
da: Output-port

en: Output	file
da: Output	fil

en: Input media
da: Inputmedie

en: Error:
da: Fejl:

en: Sample ui-state-error style.
da: Tag stikprøve på ui-state-error style.

en: File name
da: Filnavn

en: Preamp:
da: Forforstærk:

en: Row border
da: Kant for række

en: Column border
da: Kant for kolonne

en: Background
da: Baggrund

en: Mosaic Tiles
da: Mosaikbrikker

en: Playback Rate
da: Hastighed på afspilning

en: Audio Delay
da: Lydforsinkelse

en: Subtitle Delay
da: Forsinkelse på undertekst

en: Time:
da: Tid:

en: VLC media player - Web Interface
da: VLC medieafspiller - webgrænseflade

en: Hide / Show Library
da: Skjul / vis bibliotek

en: Hide / Show Viewer
da: Skjul / vis fremviser

en: Manage Streams
da: Håndtér streams

en: Track Synchronisation
da: Sporsynkronisering

en: VLM Batch Commands
da: VLM batch-kommandoer

en: Loop
da: Løkke

en: Empty Playlist
da: Tom spilleliste

en: Queue Selected
da: Sæt de markerede i kø

en: Play Selected
da: Afspil markerede

en: Refresh List
da: Opdater liste

en: Loading flowplayer...
da: Indlæser flowplayer ...

en: If nothing appears, check your internet connection.
da: Hvis der ikke vises noget, så tjek din internetforbindelse.

en: VLC can display a QR code linking to the mobile version of the web interface; the web address of the web interface of your VLC media player instance will be transmitted over the internet to the Google Image Charts web service to generate this QR code.
da: VLC kan vise en QR-kode med link til mobilversionen af webgrænsefladen. Webadressen på webgrænsefladen for din VLC medieafspillerinstans vil blive overført over internettet til Google Image Charts-webservicen for at genere QR-koden.

en: Do you want to go ahead with this?
da: Vil du gå videre med det?

en: By creating a stream, the <i>Main Controls</i> will operate the stream instead of the main interface.
da: Ved at oprette et stream, vil <i>Hovedbetjeningselementerne</i> styre streamet i stedet for hovedgrænsefladen.

en: The stream will be created using default settings, for more advanced configuration, or to modify the default settings, select the button to the right: <i>Manage Streams</i>
da: Streamet oprettes med standardindstillingerne. Vælg knappen til højre: <i>Håndtér streams</i>, for mere avanceret konfiguration, eller for at ændre standardindstillingerne.

en: Once the stream is created, the <i>Media Viewer</i> window will display the stream.
da: Når streamet er blevet oprettet, vil <i>Media Viewer</i>-vinduet vise streamet.

en: Volume will be controlled by the player, and not the <i>Main Controls</i>.
da: Lydstyrke vil blive styret af afspilleren, og ikke af <i>Systemets lydstyrkeregulering</i>.

en: The current playing item will be streamed. If there is no currently playing item, the first selected item from the <i>Library</i> will be the subject of the stream.
da: Den post som afspilles på nuværende tidspunkt, vil blive streamet. Hvis der ikke er nogen post der afspilles, streames den første markerede post fra <i>Bibliotek</i>.

en: To stop the stream and resume normal controls, click the <i>Open Stream</i> button again.
da: Klik igen på <i>Åbn stream</i>-knappen, for at stoppe streamet og genoptage normal styring.

en: Are you sure you wish to create the stream?
da: Er du sikker på, at du vil oprette streamet?

en: Preset
da: Forudindstilling

en: &Verbosity:
da: &Detaljeniveau:

en: &Save as...
da: Gem &som ...

en: Modules Tree
da: Modultræ

en: Show extended options
da: Vis udvidede indstillinger

en: Show &more options
da: Vis &flere indstillinger

en: Change the caching for the media
da: Skift caching for mediet

en: Start Time
da: Starttidspunkt

en: Stop Time
da: Stoptidspunkt

en: Edit Options
da: Rediger parametre

en: Extra media
da: Ekstra medie

en: Complete MRL for VLC internal
da: Komplet MRL til VLC internal

en: Select the file
da: Vælg filen

en: Change the start time for the media
da: Skift starttidspunktet for mediet

en: Change the stop time for the media
da: Skift stoptidspunktet for mediet

en: Play another media synchronously (extra audio file, ...)
da: Afspil andet medie samtidig (ekstra lydfil, ...)

en: Capture mode
da: Optagelsestype

en: Select the capture device type
da: Vælg optageenhedens type

en: Device Selection
da: Valg af enhed

en: Options
da: Indstillinger

en: Access advanced options to tweak the device
da: Få adgang til avancerede indstillinger for at finjustere enheden

en: Advanced options...
da: Avancerede indstillinger ...

en: Disc Selection
da: Valg af disk

en: Disable Disc Menus
da: Deaktivér disk-menuer

en: No disc menus
da: Ingen disk-menuer

en: Disc device
da: Disk-enhed

en: Starting Position
da: Begyndelsespunkt

en: Audio and Subtitles
da: Lyd og undertekster

en: Use a sub&title file
da: Brug en under&tekstfil

en: Select the subtitle file
da: Vælg undertekstfilen

en: Choose one or more media file to open
da: Vælg en eller flere mediefiler der skal åbnes

en: File Selection
da: Valg af fil

en: You can select local files with the following list and buttons.
da: Her kan du vælge lokale filer.

en: Add...
da: Tilføj ...

en: Network Protocol
da: Netværksprotokol

en: Please enter a network URL:
da: Indtast venligst en netværk-URL:

en: Profile edition
da: Profiludgave

en: Features
da: Funktioner

en: Streamable
da: Kan streames

en: Chapters
da: Kapitler

en: Menus
da: Menuer

en: Fra&me Rate
da: &Billedhastighed

en: Same as source
da: Samme som kilde

en: Custom options
da: Brugerdefinerede indstillinger

en: &Quality
da: &Kvalitet

en: Not Used
da: Ikke anvendt

en: Encoding parameters
da: Kodningsparametre

en: Frame size
da: Billedstørrelse

en: Sa&mple Rate
da: &Samplinghastighed

en: Profile &Name
da: &Profilnavn

en: Set up media sources to stream
da: Opsæt mediekilder der skal streames

en: Destination Setup
da: Opsætning af destination

en: Select destinations to stream to
da: Vælg destinationen der skal streames til

en: Add destinations following the streaming methods you need. Be sure to check with transcoding that the format is compatible with the method used.
da: Tilføj destinationer efter de streaming-metoder, du har brug for. Husk ved konvertering at undersøge, om formatet er kompatibelt med den anvendte metode.

en: New destination
da: Ny destination

en: Display locally
da: Vis lokalt

en: Transcoding Options
da: Konverteringsindstillinger

en: Select and choose transcoding options
da: Vælg konverteringsindstillinger

en: Activate Transcoding
da: Aktivér konvertering

en: Option Setup
da: Indstilling opsætning

en: Set up any additional options for streaming
da: Opsæt yderligere indstillinger til streaming

en: Miscellaneous Options
da: Diverse indstillinger

en: Stream all elementary streams
da: Stream alle encoder output

en: Generated stream output string
da: Genereret stream-output-streng

en: Output module:
da: Outputmodule:

en: Use S/PDIF when available
da: Brug S/PDIF når det er muligt

en: Effects
da: Effekter

en: Visualization:
da: Visualiseringer:

en: Enable Time-Stretching audio
da: Aktivér tidsudstrukket lyd

en: Replay gain mode:
da: Replay gain type:

en: Normalize volume to:
da: Nomalisér lydstyrke til:

en: Tracks
da: Spor

en: Preferred audio language:
da: Foretrukket lydsprog:

en: Password:
da: Adgangskode:

en: Username:
da: Brugernavn:

en: Submit played tracks stats to Last.fm
da: Indsend statistik om afspillede spor til Last.fm

en: x264 profile and level selection
da: x264 profil og niveau

en: Hardware-accelerated decoding
da: Hardwareaccelereret dekodning

en: Video quality post-processing level
da: Videokvalitet efterbehandlingsniveau

en: x264 preset and tuning selection
da: x264 forudindstilling- og justeringsvalg

en: Optical drive
da: Optisk drev

en: Default optical device
da: Standard optisk enhed

en: Damaged or incomplete AVI file
da: Beskadiget eller ufuldstændig AVI-fil

en: HTTP proxy URL
da: HTTP-proxy URL

en: HTTP (default)
da: HTTP (standard)

en: Default caching policy
da: Standardregler for mellemlager

en: Menus language:
da: Menusprog:

en: Look and feel
da: Fremtoning

en: Use custom skin
da: Brug brugerdefineret skins

en: This is VLC's default interface, with a native look and feel.
da: Dette er VLCs standardgrænseflade med naturlig fremtoning.

en: Use native style
da: Brug standardudseende

en: Resize interface to video size
da: Tilpas grænseflade til videostørrelse

en: Show controls in full screen mode
da: Vis betjeningselementer i fuldskærm

en: Pause playback when minimized
da: Sæt afspilning på pause i minimeret tilstand

en: Show media change popup:
da: Vis pop op når mediet skifter:

en: Start in minimal view mode
da: Start i minimal visningstilstand

en: Force window style:
da: Gennemtving vinduesstil:

en: Integrate video in interface
da: Integrer video i grænseflade

en: Show systray icon
da: Vis ikon på proceslinjen

en: Auto raising the interface:
da: Automatisk hævning af grænsefladen:

en: Skin resource file:
da: Skin ressource-fil:

en: Playlist and Instances
da: Spilleliste og instanser

en: Pause on the last frame of a video
da: Sæt på pause ved videoens sidste billede

en: Allow only one instance
da: Tillad kun én instans

en: Activate updates notifier
da: Giv besked når der findes en opdatering

en: Every
da: Hver

en: Save recently played items
da: Gem seneste afspillede

en: Separate words by | (without space)
da: Adskil ord med | (uden mellemrum)

en: Operating System Integration
da: Styresystem integration

en: File extensions association
da: Tilknytning af filtyper

en: Set up associations...
da: Indstil tilknytninger ...

en: Enable On Screen Display (OSD)
da: Aktivér On Screen Display (OSD)

en: Show media title on video start
da: Vis medietitel når video startes

en: Enable subtitles
da: Aktivér undertekster

en: Subtitle Language
da: Undertekstsprog

en: Default encoding
da: Standard-kodning

en: Subtitle effects
da: Undertekst effekter

en: Add a shadow
da: Tilføj skygge

en: Add a background
da: Tilføj baggrund

en: O&utput
da: &Output

en: Accelerated video output (Overlay)
da: Accelereret video-output (overlejring)

en: Force Aspect Ratio
da: Gennemtving billedformat

en: Stuff
da: Ting og sager

en: Edit settings
da: Rediger indstillinger

en: Control
da: Kontrol

en: Run manually
da: Kør manuelt

en: Setup schedule
da: Opsætning af plan

en: Run on schedule
da: Start efter plan

en: Prev
da: Forrige

en: Add Input
da: Tilføj input

en: Edit Input
da: Rediger input

en: Clear List
da: Ryd liste

en: Check for VLC updates
da: Søg efter opdateringer til VLC

en: Launching an update request...
da: Starter en opdateringsanmodning ...

en: Do you want to download it?
da: Vil du downloade den?

en: Essential
da: Grundlæggende

en: Negate colors
da: Negative farver

en: Colors
da: Farver

en: Interactive Zoom
da: Interaktiv zoom

en: Angle
da: Vinkel

en: full
da: fuld

en: none
da: ingen

en: Logo erase
da: Fjern logo

en: Mask
da: Maske

en: Mirror
da: Spejl

en: Motion detect
da: Bevægelsesregistrering

en: Anti-Flickering
da: Anti-flimmer

en: Soften
da: Blødgør

en: Denoiser
da: Støjfjerner

en: Spatial luma strength
da: Spatial luma styrke

en: Temporal luma strength
da: Temporal luma styrke

en: Spatial chroma strength
da: Spatial kromastyrke

en: Temporal chroma strength
da: Temporal kromastyrke

en: VLM configurator
da: VLM-opsætning

en: Media Manager Edition
da: Mediestyringstype

en: Name:
da: Navn:

en: Select Input
da: Vælg input

en: Select Output
da: Vælg output

en: Time Control
da: Tidskontrol

en: Mux Control
da: Mux-kontrol

en: Media Manager List
da: Mediehåndteringsliste
