vlc 3.0.22-rc1 - en to fa translation catalogue (1977 entries)

en: This program comes with NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
    You may redistribute it under the terms of the GNU General Public License;
    see the file named COPYING for details.
    Written by the VideoLAN team; see the AUTHORS file.
fa: این برنامه تا جایی که قانون اجازه می‌دهد بدون هیچ تضمینی ارائه می‌شود.
    شما می‌توانید آن را تحت شرایط مجوز عمومی همگانی گنو مجدداً توزیع کنید.
    برای جزئیات بیشتر پروندهٔ COPYING را ببینید.
    نوشتهٔ گروه VideoLAN؛ پروندهٔ AUTHORS را ببینید.

en: VLC preferences
fa: ترجیحات وی‌ال‌سی

en: Select "Advanced Options" to see all options.
fa: برای دیدن همهٔ گزینه‌ها، «گزینه‌های پیشرفته» را انتخاب کنید.

en: Interface
fa: واسط کاربری

en: Settings for VLC's interfaces
fa: تنظیمات واسط‌های وی‌ال‌سی

en: Main interfaces settings
fa: تنظیمات عمومی واسط کاربر

en: Main interfaces
fa: واسط کاربر اصلی

en: Settings for the main interface
fa: تنظیمات واسط اصلی

en: Control interfaces
fa: واسط‌های کنترلی

en: Settings for VLC's control interfaces
fa: تنظیمات واسط‌های کنترلی وی‌ال‌سی

en: Hotkeys settings
fa: تنظیمات میانبُرها

en: Audio
fa: صدا

en: Audio settings
fa: تنظیمات صدا

en: General audio settings
fa: تنظیمات عمومی صدا

en: Filters
fa: پالایه‌ها

en: Audio filters are used to process the audio stream.
fa: پالایه‌های صوتی برای پالایش جریان صدا به کار می‌روند.

en: Audio resampler
fa: نمونه‌گیر مجدد صدا

en: Visualizations
fa: جلوه‌ها

en: Audio visualizations
fa: جلوه‌های صوتی

en: Output modules
fa: پیمانه‌های خروجی

en: General settings for audio output modules.
fa: تنظیمات عمومی برای پیمانه‌های خروجی صدا.

en: Miscellaneous
fa: متفرقه

en: Miscellaneous audio settings and modules.
fa: تنظیمات و پیمانه‌های صوتی متفرقه.

en: Video
fa: ویدیو

en: Video settings
fa: تنظیمات ویدیو

en: General video settings
fa: تنظیمات عمومی ویدیو

en: General settings for video output modules.
fa: تنظیمات عمومی برای پیمانه‌های خروجی تصویر.

en: Video filters are used to process the video stream.
fa: پالایه‌های ویدیویی برای پالایش جریان ویدیو به کار می‌روند.

en: Subtitles / OSD
fa: زیرنویس‌ها / نمایش روی صفحه

en: Settings related to On-Screen-Display, subtitles and "overlay subpictures"
fa: تنظیمات مربوط به چگونگی درج بر پرده نمایش، زیرنویس‌ها و «عکس‌های روی تصویر».

en: Splitters
fa: تقسیم کننده‌ها

en: Input / Codecs
fa: ورودی / کُدک‌ها

en: Settings for input, demultiplexing, decoding and encoding
fa: تنظیمات ورودی، واتافتن، کدگذاری و کدگشایی

en: Access modules
fa: پیمانه‌های دسترسی

en: Settings related to the various access methods. Common settings you may want to alter are HTTP proxy or caching settings.
fa: این تنظیمات مربوط به راه‌های مختلف دریافت ورودی است. تنظیمات مربوط به HTTP proxy یا caching موارد متداولی هستند که شاید بخواهید آنها را تغییر دهید.

en: Stream filters
fa: پالایه‌های جریان

en: Stream filters are special modules that allow advanced operations on the input side of VLC. Use with care...
fa: پالایه‌های جریان، پیمانه‌های مخصوصی هستند که امکان انجام عملیات پیشرفته را روی ورودی وی‌ال‌سی می‌دهند. با احتیاط استفاده کنید...

en: Demuxers
fa: واتافتگرها

en: Demuxers are used to separate audio and video streams.
fa: واتافتگرها برای تفکیک جریان‌های صدا و تصویر به کار می‌روند.

en: Video codecs
fa: کُدک‌های ویدیو

en: Settings for the video, images or video+audio decoders and encoders.
fa: تنظیمات کدگذارها و کدگشاها برای ویدیو، عکس یا ویدیو+صدا.

en: Audio codecs
fa: کُدک‌های صدا

en: Settings for the audio-only decoders and encoders.
fa: تنظیمات کدگذارها و کدگشاهای فقط صوتی.

en: Subtitle codecs
fa: کُدک‌های زیرنویس

en: Settings for subtitle, teletext and CC decoders and encoders.
fa: تنظیمات کدگذارها و کدگشاهای زیرنویس، تلتکست.

en: General input settings. Use with care...
fa: تنظیمات عمومی ورودی، با احتیاط استفاده کنید.

en: Stream output
fa: خروجی جریان

en: Stream output settings are used when acting as a streaming server or when saving incoming streams.
    Streams are first muxed and then sent through an "access output" module that can either save the stream to a file, or stream it (UDP, HTTP, RTP/RTSP).
    Sout streams modules allow advanced stream processing (transcoding, duplicating...).
fa: تنظیمات خروجی جریان در مواقعی استفاده می‌شود که نقش کارساز جریان را دارید و یا در حال ذخیره جریان‌های ورودی هستید.
    جریان‌ها ابتدا همتافته می‌شوند، سپس جریان همتافته به وسیله ماژول «دسترسی به خروجی» ارسال می‌شود که می‌تواند آن را در پرونده‌ای ذخیره کند یا آن را جاری سازد(RTSP/RTP ,HTTP ,UDP).
    ماژول‌های جریان‌های Sout امکان پردازش پیشرفته جریان را فراهم می‌کنند(کدگذاری، تکثیر و...).

en: General stream output settings
fa: تنظیمات عمومی خروجی جریان

en: Muxers
fa: همتافتگرها

en: Muxers create the encapsulation formats that are used to put all the elementary streams (video, audio, ...) together. This setting allows you to always force a specific muxer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each muxer.
fa: همتافتگرها همه جریان‌های اولیه (ویدیو، صدا و...) را به صورت یک قالب واحد جمع می‌کنند.
    این تنظیم باعث می‌شود تا همیشه یک همتافتگر خاص را به کار بگیرید. هرچند بهتر است این کار را نکنید.
    همچنین می‌توانید پارامترهای پیش‌گزیده هر همتافتگر را تنظیم کنید.

en: Access output
fa: دسترسی به خروجی

en: Access output modules control the ways the muxed streams are sent. This setting allows you to always force a specific access output method. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each access output.
fa: ماژول‌های دسترسی به خروجی روش‌های ارسال جریان‌های همتافته را کنترل می‌کنند. این تنظیمات باعث می‌شوند تا از یک روش دسترسی به خروجی خاص استفاده کنید. هرچند بهتر است این کار را نکنید.
    همچنین می‌توانید پارامترهای پیش‌گزیده هر دسترسی خروجی را تنظیم کنید.

en: Packetizers
fa: بسته‌سازها

en: Packetizers are used to "preprocess" the elementary streams before muxing. This setting allows you to always force a packetizer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each packetizer.
fa: بسته‌سازها برای پیش‌پردازش جریان‌های اولیه قبل از همتافتن آنها به کار می‌روند. این تنظیمات سبب می‌شود تا همیشه از یک بسته‌ساز استفاده کنید. هر چند بهتر است این کار را نکنید.
    همچنین می‌توانید پارامترهای پیش‌گزیده هر بسته‌ساز را تنظیم کنید.

en: Sout stream
fa: جریان ثوت

en: Sout stream modules allow to build a sout processing chain. Please refer to the Streaming Howto for more information. You can configure default options for each sout stream module here.
fa: پیمانه‌های جریان ثوت (Sout) برای ایجاد یک زنجیر پردازشی ثوت به کار می‌روند. لطفاً برای اطلاعات بیشتر به راهنمای جریان‌ها مراجعه نمایید. در اینجا می‌توانید گزینه‌های پیش‌گزیده را برای هر پیمانه‌ی جریان ثوت تنظیم نمایید.

en: VOD
fa: ویدیوی درخواستی

en: VLC's implementation of Video On Demand
fa: پیاده‌سازی ویدیوی درخواستی برای وی‌ال‌سی

en: Playlist
fa: سیاههٔ پخش

en: Settings related to playlist behaviour (e.g. playback mode) and to modules that automatically add items to the playlist ("service discovery" modules).
fa: تنظیمات مربوط به رفتار سیاههٔ پخش (مثلاً حالت بازپخش) و پیمانه‌هایی که به طور خودکار مواردی به سیاههٔ پخش اضافه می‌کنند (پیمانه‌های «کشف سرویس»).

en: General playlist behaviour
fa: رفتار عمومی سیاههٔ پخش

en: Services discovery
fa: یافتن خدمات

en: Services discovery modules are facilities that automatically add items to playlist.
fa: پیمانه‌های کشفِ خدمات قابلیت‌هایی هستند که به طور خودکار موارد را به سیاههٔ پخش اضافه می‌کنند.

en: Advanced
fa: پیشرفته

en: Advanced settings. Use with care...
fa: تنظیمات پیشرفته. با احتیاط استفاده کنید...

en: Advanced settings
fa: تنظیمات پیشرفته

en: &Open File...
fa: &گشودن پرونده...

en: &Advanced Open...
fa: گشودن &پیشرفته...

en: Open D&irectory...
fa: گشودن &شاخه...

en: Open &Folder...
fa: گشودن &پوشه...

en: Select one or more files to open
fa: یک یا چند پرونده انتخاب کنید تا باز شوند

en: Select Directory
fa: انتخاب شاخه

en: Select Folder
fa: انتخاب پوشه

en: Media &Information
fa: ا&طلاعات رسانه

en: &Codec Information
fa: اطلاعات &کُدک

en: &Messages
fa: &پیام‌ها

en: Jump to Specific &Time
fa: پرش به &زمانی مشخص

en: Custom &Bookmarks
fa: &نشانک‌‌های سفارشی

en: &VLM Configuration
fa: پیکربندی &VLM

en: &About
fa: &درباره

en: Play
fa: پخش

en: Remove Selected
fa: حذف موارد انتخاب‌شده

en: Information...
fa: اطلاعات...

en: Create Directory...
fa: ایجاد شاخه...

en: Create Folder...
fa: ایجاد پوشه...

en: Rename Directory...
fa: تغییر نام شاخه...

en: Rename Folder...
fa: تغییر نام پوشه...

en: Show Containing Directory...
fa: باز کردن شاخه موبوطه ...

en: Show Containing Folder...
fa: باز کردن پوشه مربوطه ...

en: Stream...
fa: جریان...

en: Save...
fa: ذخیره...

en: Repeat All
fa: تکرار همه

en: Repeat One
fa: تکرار یکی

en: Random
fa: تصادفی

en: Random Off
fa: پخش تصادفی خاموش

en: Add to Playlist
fa: افزودن به سیاههٔ پخش

en: Add File...
fa: افزودن پرونده...

en: Add Directory...
fa: افزودن شاخه...

en: Add Folder...
fa: افزودن پوشه...

en: Save Playlist to &File...
fa: ذخیرهٔ سیاههٔ پخش در &پرونده...

en: Search
fa: جستجو

en: Waves
fa: امواج

en: <html><head><meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" /></head><body><h2>Welcome to VLC media player Help</h2><h3>Documentation</h3><p>You can find VLC documentation on VideoLAN's <a href="http://wiki.videolan.org">wiki</a> website.</p><p>If you are a newcomer to VLC media player, please read the<br><a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:VLC_for_dummies"><em>Introduction to VLC media player</em></a>.</p><p>You will find some information on how to use the player in the <br>"<a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Play_HowTo"><em>How to play files with VLC media player</em></a>" document.</p><p>For all the saving, converting, transcoding, encoding, muxing and streaming tasks, you should find useful information in the <a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Streaming_HowTo">Streaming Documentation</a>.</p><p>If you are unsure about terminology, please consult the <a href="http://wiki.videolan.org/Knowledge_Base">knowledge base</a>.</p><p>To understand the main keyboard shortcuts, read the <a href="http://wiki.videolan.org/Hotkeys">shortcuts</a> page.</p><h3>Help</h3><p>Before asking any question, please refer yourself to the <a href="http://www.videolan.org/support/faq.html">FAQ</a>.</p><p>You might then get (and give) help on the <a href="http://forum.videolan.org">Forums</a>, the <a href="http://www.videolan.org/vlc/lists.html">mailing-lists</a> or our IRC channel (<em>#videolan</em> on irc.freenode.net).</p><h3>Contribute to the project</h3><p>You can help the VideoLAN project giving some of your time to help the community, to design skins, to translate the documentation, to test and to code. You can also give funds and material to help us. And of course, you can <b>promote</b> VLC media player.</p></body></html>
fa: <html><head><meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" /></head><body dir="rtl"><h2>به راهنمای پخش‌کنندهٔ رسانه وی‌ال‌سی خوش آمدید</h2><h3>مستندات</h3><p>مستندات وی‌ال‌سی را در <a href="http://wiki.videolan.org">ویکی‌تارنما</a>ی شرکت VideoLAN ببینید.</p><p>اگر به تازگی با وی‌ال‌سی آشنا شده‌اید، لطفا این را بخوانید:<br><a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:VLC_for_dummies"><em>آشنایی با پخش‌کننده صدا و تصویر وی‌ال‌سی</em></a>.</p><p>برای کسب اطلاعاتی در مورد کار کردن با برنامه، مطلب <br><a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Play_HowTo"><em>چطور پرونده‌های صوتی و تصویری را با وی‌ال‌سی پخش کنیم؟</em></a> را بخوانید.</p><p>در مورد ذخیره‌کردن، تبدیل، کدگذاری، همتافتن و کار با جریان‌ها اطلاعات مفیدی در <a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Streaming_HowTo">مستندات کار با جریان‌ها</a> وجود دارد.</p><p>اگر در مورد واژه‌های فنّی به ابهامی برخوردید، لطفا <a href="http://wiki.videolan.org/Knowledge_Base">پایگاه معلومات</a> را بینید.</p><p>برای یادگرفتن کلیدهای میانبُر پرکاربرد، صفحه <a href="http://wiki.videolan.org/Hotkeys">میانبُرُها</a> را بخوانید.</p><h3>راهنما</h3><p>پیش از پرسش، لطفا به بخش <a href="http://www.videolan.org/support/faq.html">سوالات متداول</a> مراجعه کنید.</p><p>اگر پاسختان را نگرفتید می‌توانید از طریق <a href="http://forum.videolan.org">انجمن‌ها</a>، <a href="http://www.videolan.org/vlc/lists.html">رایانامه‌های پشتیبانی</a> یا گفتگوی برخط (با <em>‎#videolan</em> در irc.freenode.net) کمک بگیرید (یا دیگران را راهنمایی کنید).</p><h3>همکاری در پروژه</h3><p>می‌توانید  بخشی از زمانتان را برای کمک به پروژه VideoLAN اختصاص دهید؛ با کارهایی مانند کمک به دیگران، طراحی پوسته، ترجمه مستندات، آزمودن و کدنویسی. همچنین می‌توانید از نظر مالی یا اطلاعاتی به ما کمک کنید؛ و البته پخش‌کننده صدا و تصویر وی‌ال‌سی را  <b>رواج دهید</b> .</p></body></html>

en: Audio filtering failed
fa: پالایش صدا انجام نشد

en: The maximum number of filters (%u) was reached.
fa: تعداد پالایه‌ها به حداکثر (%u) رسید.

en: Disable
fa: غیر‌فعال

en: Spectrometer
fa: طیف‌نما

en: Scope
fa: حوزه

en: Spectrum
fa: طیف

en: Audio filters
fa: پالایه‌های صدا

en: Replay gain
fa: افزایش بازپخش

en: Stereo audio mode
fa: حالت صدای استریو

en: Mono
fa: مونو

en: Original
fa: اصلی

en: Dolby Surround
fa: دالبی سراند

en: Stereo
fa: استریو

en: Left
fa: چپ

en: Right
fa: راست

en: Reverse stereo
fa: استریوی معکوس

en: Headphones
fa: هدفون

en: Automatic
fa: خودکار

en: boolean
fa: بولی

en: integer
fa: عدد صحیح

en: float
fa: عدد اعشاری

en: string
fa: رشته

en: To get exhaustive help, use '-H'.
fa: برای کسب اطلاعات دقیق و جامع از « ‎-H » استفاده کنید.

en: (default enabled)
fa: (پیش‌گزیده فعال)

en: (default disabled)
fa: (پیش‌گزیده غیرفعال)

en: Note:
fa: یادداشت:

en: add --advanced to your command line to see advanced options.
fa: ‎--advanced را به خط فرمان اضافه کنید تا گزینه‌های پیشرفته را ببینید.

en: %u module was not displayed because it only has advanced options.
     | %u modules were not displayed because they only have advanced options.
fa[0]: پیمانه‌های ‎%u نشان داده نشدند؛ زیرا آنها فقط گزینه‌های پیشرفته دارند.
fa[1]: پیمانه‌های ‎%u نشان داده نشدند؛ زیرا آنها فقط گزینه‌های پیشرفته دارند.

en: VLC version %s (%s)
fa: نسخه وی‌ال‌سی %s (%s)

en: Compiled by %s on %s (%s)
fa: توسط %s روی %s (%s) کامپایل شد.

en: Compiler: %s
fa: کامپایلر: %s

en: 
    Press the RETURN key to continue...
fa: 
    کلید RETURN را برای ادامه فشار دهید...

en: Unknown error
fa: خطای ناشناخته

en: Bookmark %i
fa: نشانک %i

en: No description for this codec
fa: توضیحی برای این کُدک وجود ندارد

en: Codec not supported
fa: این کُدک پشتیبانی نمی‌شود

en: VLC could not decode the format "%4.4s" (%s)
fa: وی‌ال‌سی نتوانست قالب «%4.4s»‏ (%s) را کدگشایی کند.

en: Unidentified codec
fa: کُدک ناشناس

en: VLC could not identify the audio or video codec
fa: وی‌ال‌سی نمی‌تواند کُدک ویدیو یا صدا را شناسایی کند

en: packetizer
fa: بسته‌ساز

en: decoder
fa: کدگشا

en: VLC could not open the %s module.
fa: وی‌ال‌سی نتوانست پیمانهٔ %s را باز کند.

en: VLC could not open the decoder module.
fa: وی‌ال‌سی نتوانست پیمانهٔ کدگشا را باز کند.

en: Track
fa: قطعه

en: Program
fa: برنامه

en: Stream %d
fa: جریان %d

en: Yes
fa: بله

en: Original ID
fa: شناسه اصلی

en: Codec
fa: کُدک

en: Language
fa: زبان

en: Description
fa: شرح

en: Bitrate
fa: نرخ بیت

en: Type
fa: نوع

en: Channels
fa: کانال‌ها

en: Sample rate
fa: نرخ نمونه

en: Bits per sample
fa: بیت بر نمونه

en: Decoded format
fa: قالب کدگشایی شده

en: %.2f dB
fa: %.2f دسی‌بل

en: Video resolution
fa: وضوح ویدیو

en: Frame rate
fa: سرعت فریم‌ها

en: Top left
fa: بالا چپ

en: Left top
fa: چپ بالا

en: Right bottom
fa: راست پایین

en: Top right
fa: بالا راست

en: Bottom left
fa: پایین چپ

en: Bottom right
fa: پایین راست

en: Left bottom
fa: چپ پایین

en: Right top
fa: راست بالا

en: Orientation
fa: جهت

en: Undefined
fa: تعیین نشده

en: Linear
fa: خطی

en: %s Range
fa: محدوده %s

en: Full
fa: کامل

en: Center
fa: مرکز

en: Top Left
fa: بالا چپ

en: Top Center
fa: بالا وسط

en: Bottom Left
fa: پایین چپ

en: Bottom Center
fa: پایین وسط

en: Rectangular
fa: مستطیل

en: Subtitle
fa: زیرنویس

en: Your input can't be opened
fa: ورودی شما باز نمی‌شود

en: VLC is unable to open the MRL '%s'. Check the log for details.
fa: وی‌ال‌سی نمی‌تواند MRL '%s' را باز کند. برای جزییات رخدادنامه را ببینید.

en: Title
fa: عنوان

en: Artist
fa: اجرا

en: Genre
fa: سبک

en: Copyright
fa: حق رونوشت

en: Album
fa: آلبوم

en: Track number
fa: شماره قطعه

en: Rating
fa: درجه‌بندی

en: Date
fa: تاریخ

en: Setting
fa: تنظیم

en: URL
fa: نشانی اینترنتی

en: Now Playing
fa: در حال پخش

en: Publisher
fa: ناشر

en: Encoded by
fa: کدگذاری توسط

en: Artwork URL
fa: نشانی اینترنتی اثر هنری

en: Track ID
fa: شناسه قطعه

en: Number of Tracks
fa: تعداد قطعه‌ها

en: Season
fa: فصل

en: Episode
fa: قسمت

en: Show Name
fa: نمایش نام

en: Actors
fa: بازیگران

en: Bookmark
fa: نشانک

en: Programs
fa: برنامه‌ها

en: Chapter
fa: فصل

en: Video Track
fa: قطعه ویدیو

en: Audio Track
fa: قطعه صدا

en: Subtitle Track
fa: قطعه زیرنویس

en: Next title
fa: عنوان بعدی

en: Previous title
fa: عنوان قبلی

en: Menu title
fa: عنوان منو

en: Title %i%s
fa: عنوان %i%s

en: Chapter %i
fa: فصل %i

en: Next chapter
fa: فصل بعدی

en: Previous chapter
fa: فصل قبلی

en: Media: %s
fa: رسانه: %s

en: Add Interface
fa: اضافه کردن واسط

en: Console
fa: پیشانه

en: Telnet
fa: تل‌نت

en: Web
fa: وب

en: Mouse Gestures
fa: حرکت‌های ماوس

note: xgettext: Translate "C" to the language code: "fr", "en_GB", "nl", "ru"...
en: C
fa: fa

en: Zoom
fa: زوم

en: 1:4 Quarter
fa: ۱:۴ ربع

en: 1:2 Half
fa: ۱:۲ نصف

en: 1:1 Original
fa: ۱:۱ اصلی

en: 2:1 Double
fa: ۲:۱ دو برابر

en: These options allow you to configure the interfaces used by VLC. You can select the main interface, additional interface modules, and define various related options.
fa: با این گزینه‌ها می‌توانید واسط‌های مورد استفادهٔ وی‌ال‌سی را پیکربندی کنید. می‌توانید واسط اصلی و دیگر پیمانه‌های واسط را انتخاب و گزینه‌های مرتبط را تنظیم کنید.

en: Interface module
fa: پیمانهٔ واسط

en: This is the main interface used by VLC. The default behavior is to automatically select the best module available.
fa: این واسط اصلی مورد استفادهٔ وی‌ال‌سی است. رفتار پیش‌گزیده آن انتخاب بهترین پیمانهٔ موجود است.

en: Extra interface modules
fa: دیگر پیمانه‌های واسط

en: You can select "additional interfaces" for VLC. They will be launched in the background in addition to the default interface. Use a colon separated list of interface modules. (common values are "rc" (remote control), "http", "gestures" ...)
fa: می‌توانید «واسط‌های دیگری» برای وی‌ال‌سی انتخاب کنید. این واسط‌ها در کنار واسط اصلی در پس‌زمینه راه‌اندازی خواهند شد. فهرستی از پیمانه‌های واسط ایجاد کنید که با ویرگول از یکدیگر جدا شده‌اند. (مقادیر معمول «rc» (کنترل از راه دور)، ‏«http»، ‏‏«gestures» و ... هستند)

en: You can select control interfaces for VLC.
fa: می‌توانید واسط‌های کنترلی وی‌ال‌سی را انتخاب کنید.

en: Verbosity (0,1,2)
fa: تفصیل (۰‏،۱،‏۲)

en: This is the verbosity level (0=only errors and standard messages, 1=warnings, 2=debug).
fa: سطح تفصیل (۰ = فقط خطاها و پیغام‌های استاندارد، ۱ = اخطارها، ۲ = اشکال‌زدایی)

en: Default stream
fa: جریان پیش‌گزیده

en: This stream will always be opened at VLC startup.
fa: این جریان همیشه در آغاز وی‌ال‌سی باز خواهد شد.

en: Color messages
fa: پیغام‌های رنگی

en: Show advanced options
fa: نمایش گزینه‌های پیشرفته

en: When this is enabled, the preferences and/or interfaces will show all available options, including those that most users should never touch.
fa: وقتی این گزینه روشن باشد، ترجیحات و/یا واسط‌ها همهٔ گزینه‌های موجود را نمایش می‌دهند، از جمله آنهایی را که بیشتر کاربران هیچ‌وقت تغییر نمی‌دهند.

en: Interface interaction
fa: تعامل با واسط

en: When this is enabled, the interface will show a dialog box each time some user input is required.
fa: وقتی این گزینه روشن باشد، هر وقت ورودی کاربر لازم باشد واسط یک جعبه محاوره‌ای نمایش می‌دهد.

en: These options allow you to modify the behavior of the audio subsystem, and to add audio filters which can be used for post processing or visual effects (spectrum analyzer, etc.). Enable these filters here, and configure them in the "audio filters" modules section.
fa: با این گزینه‌ها می‌توانید رفتار زیرسیستم صوتی را تغییر دهید و پالایه‌های صدا را اضافه کنید که برای پس‌پردازش یا جلوه‌های تصویری (تحلیل‌گر طیفی و غیره) به کار می‌روند. این پالایه‌ها را در اینجا به کار بیاندازید و در قسمت پیمانه‌های «پالایه‌های صدا» پیکربندی کنید.

en: Audio output module
fa: پیمانهٔ خروجی صدا

en: This is the audio output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
fa: این روش خروجی صدای مورد استفادهٔ وی‌ال‌سی است. رفتار پیش‌گزیده انتخاب خودکار بهترین روش موجود است.

en: Enable audio
fa: به کار انداختن صدا

en: You can completely disable the audio output. The audio decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
fa: می‌توانید خروجی صدا را به کلی از کار بیاندازید. مرحلهٔ کدگشایی صدا انجام نخواهد شد و بنابراین مقداری از انرژی پردازش صرفه‌جویی می‌شود.

en: Music
fa: موسیقی

en: Communication
fa: ارتباطات

en: Game
fa: بازی

en: Notification
fa: آگاهی‌ها

en: Animation
fa: انیمیشن

en: Accessibility
fa: وضعیت دسترسی

en: Test
fa: آزمایش

en: Audio output volume step
fa: گام تغییر بلندی خروجی صدا

en: The step size of the volume is adjustable using this option.
fa: گام بلندی صدا را با استفاده از این گزینه تنظیم نمایید.

en: Remember the audio volume
fa: بلندی صدا را به یاد بسپار

en: The volume can be recorded and automatically restored next time VLC is used.
fa: بلندی صدا ذخیره می‌شود و بار دیگر که وی‌ال‌سی اجرا شود، خودکار تنظیم می‌شود.

en: Audio desynchronization compensation
fa: مقدار جبرانی ناهمگامی صدا

en: This delays the audio output. The delay must be given in milliseconds. This can be handy if you notice a lag between the video and the audio.
fa: این گزینه سبب تأخیر در خروجی صدا می‌شود. تأخیر باید به میلی‌ثانیه داده شود. این امکان مواقعی به درد می‌خورد که بین تصویر و صدا اختلاف زمان وجود داشته باشد.

en: This selects which plugin to use for audio resampling.
fa: این گزینه تعیین می‌کند که کدام افزونه برای نمونه‌گیری مجدد صدا استفاده شود.

en: Force detection of Dolby Surround
fa: اجبار به تشخیص دالبی سراند

en: Use this when you know your stream is (or is not) encoded with Dolby Surround but fails to be detected as such. Even if the stream is not actually encoded with Dolby Surround, turning on this option might enhance your experience, especially when combined with the Headphone Channel Mixer.
fa: وقتی می‌دانید جریانتان با دالبی سراند کدگذاری شده (یا نشده) است؛ ولی این مسأله تشخیص داده نمی‌شود از این گزینه استفاده کنید. حتی وقتی جریان واقعاً با دالبی سراند کدگذاری نشده، شاید روشن کردن این گزینه صدایی را که می‌شنوید، بهبود بخشد؛ به‌خصوص وقتی با صداآمیز کانال هدفون ترکیب شود.

en: Auto
fa: خودکار

en: On
fa: روشن

en: Off
fa: خاموش

en: Stereo audio output mode
fa: حالت خروجی صدای اِستریو

en: Unset
fa: بدون تنظیم

en: This adds audio post processing filters, to modify the sound rendering.
fa: این گزینه پالایه‌های پس‌پردازش صدا را اضافه می‌کند و صدای خروجی را تغییر می‌دهد.

en: This adds visualization modules (spectrum analyzer, etc.).
fa: این گزینه پیمانه‌های تصویرسازی (تحلیل‌گر طیفی و غیره) را اضافه می‌کند.

en: None
fa: هیچ‌کدام

en: These options allow you to modify the behavior of the video output subsystem. You can for example enable video filters (deinterlacing, image adjusting, etc.). Enable these filters here and configure them in the "video filters" modules section. You can also set many miscellaneous video options.
fa: با این گزینه‌ها می‌توانید رفتار زیرسیستم خروجی ویدیو را تغییر دهید. مثلا پالایه‌های ویدیویی را فعال کنید (در هم بافی، تنظیم تصویر و...). این پالایه‌ها را در اینجا به کار بیاندازید و در قسمت پیمانه‌های «پالایه‌های ویدیو» پیکربندی کنید. همچنین می‌توانید گزینه‌های متفرقه زیادی را برای ویدیو تنظیم کنید.

en: Video output module
fa: پیمانهٔ خروجی ویدیو

en: This is the the video output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
fa: این روش خروجی ویدیوی مورد استفادهٔ وی‌ال‌سی است. رفتار پیش‌گزیده انتخاب خودکار بهترین روش موجود است.

en: Enable video
fa: به کار انداختن ویدیو

en: You can completely disable the video output. The video decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
fa: می‌توانید خروجی ویدیو را کاملاً از کار بیاندازید. مرحلهٔ کدگشایی ویدیو انجام نمی‌شود و بنابراین مقداری از انرژی پردازش صرفه‌جویی می‌شود.

en: Video width
fa: عرض ویدیو

en: You can enforce the video width. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
fa: می‌توانید عرض ویدیو را به طور اجباری مشخص کنید. به طور پیش‌گزیده (‎-۱) وی‌ال‌سی با خصوصیات ویدیو تطبیق پیدا می‌کند.

en: Video height
fa: ارتفاع ویدیو

en: You can enforce the video height. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
fa: می‌توانید ارتفاع ویدیو را به طور اجباری مشخص کنید. به طور پیش‌گزیده (‎-۱) وی‌ال‌سی با خصوصیات ویدیو تطبیق پیدا می‌کند.

en: Video X coordinate
fa: مختصات X ویدیو

en: You can enforce the position of the top left corner of the video window (X coordinate).
fa: می‌توانید موقعیت گوشهٔ بالا و چپ پنجرهٔ ویدیو (مختصات X) را به طور اجباری مشخص کنید.

en: Video Y coordinate
fa: مختصات Y ویدیو

en: You can enforce the position of the top left corner of the video window (Y coordinate).
fa: می‌توانید موقعیت گوشهٔ بالا و چپ پنجرهٔ ویدیو (مختصات Y) را به طور اجباری مشخص کنید.

en: Video title
fa: عنوان ویدیو

en: Custom title for the video window (in case the video is not embedded in the interface).
fa: عنوان سفارشی برای پنجرهٔ ویدیو (در حالتی که ویدیو به صورت توکار در واسط جاسازی نشده باشد).

en: Video alignment
fa: چینش ویدیو

en: Enforce the alignment of the video in its window. By default (0) it will be centered (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, like 6=4+2 meaning top-right).
fa: تعیین اجباری محل قرار گرفتن ویدیو در پنجره‌اش. به طور پیش‌گزیده (۰) در وسط قرار خواهد گرفت (۰=وسط، ۱=چپ، ۲=راست، ۴=بالا، ۸=پایین، در ضمن می‌توانید ترکیب این موارد را هم استفاده کنید، مثلاً ۶=۴+۲ یعنی بالا و چپ).

en: Top
fa: بالا

en: Bottom
fa: پایین

en: Top-Left
fa: بالا و چپ

en: Top-Right
fa: بالا و راست

en: Bottom-Left
fa: پایین و چپ

en: Bottom-Right
fa: پایین و راست

en: Zoom video
fa: زوم ویدیو

en: You can zoom the video by the specified factor.
fa: می‌توانید به اندازهٔ عامل مشخص شده ویدیو را زوم کنید.

en: Grayscale video output
fa: خروجی ویدیوی بی‌رنگ

en: Output video in grayscale. As the color information aren't decoded, this can save some processing power.
fa: خروجی بی‌رنگ ویدیو. چون اطلاعات رنگ کدگشایی نمی‌شوند، این کار در مصرف انرژی پردازشی صرفه‌جویی می‌کند.

en: Embedded video
fa: ویدیو به صورت توکار

en: Embed the video output in the main interface.
fa: خروجی ویدیو را به صورت توکار در واسط اصلی نمایش می‌دهد.

en: Fullscreen video output
fa: خروجی تمام‌صفحه از ویدیو

en: Start video in fullscreen mode
fa: آغاز ویدیو در حالت تمام‌صفحه

en: Always on top
fa: همیشه رو

en: Always place the video window on top of other windows.
fa: پنجرهٔ ویدیو همیشه روی دیگر پنجره‌ها قرار بگیرد.

en: The wallpaper mode allows you to display the video as the desktop background.
fa: با به کارگیری حالت پس‌زمینه می‌توانید ویدیو را روی پس‌زمینه‌ی صفحه نمایش دهید.

en: Show media title on video
fa: نمایش عنوان رسانه روی ویدیو

en: Display the title of the video on top of the movie.
fa: عنوان ویدیو روی فیلم نمایش داده شود.

en: Show video title for x milliseconds
fa: نمایش عنوان ویدیو به مدت x میلی‌ثانیه

en: Show the video title for n milliseconds, default is 5000 ms (5 sec.)
fa: عنوان ویدیو را برای n میلی‌ثانیه نشان می‌دهد. پیش‌گزیده 5000 میلی‌ثانیه است.(معادل 5 ثانیه)

en: Position of video title
fa: جای عنوان ویدیو

en: Place on video where to display the title (default bottom center).
fa: مکانی روی ویدیو برای نمایش عنوان (پیش‌گزیده پایین و وسط)

en: Hide cursor and fullscreen controller after x milliseconds
fa: محو شدن مکان‌نما و ناظر تمام‌صفحه بعد از x میلی‌ثانیه

en: Hide mouse cursor and fullscreen controller after n milliseconds.
fa: مکان‌نما و ناظر تمام‌صفحه را بعد از n میلی‌ثانیه محو می‌کند.

en: Deinterlace
fa: نادَرهم‌بافی

en: Deinterlace mode
fa: حالت نادَرهم‌بافی

en: Deinterlace method to use for video processing.
fa: حالت نادَرهم‌بافی برای پردازش ویدیو

en: Discard
fa: دور انداختن

en: Blend
fa: ترکیب

en: Mean
fa: میانگین

en: Phosphor
fa: فسفر

en: Film NTSC (IVTC)
fa: ‫فیلم NTSC (IVTC)‎‬

en: Disable screensaver
fa: از کار انداختن محافظ صفحهٔ نمایش

en: Disable the screensaver during video playback.
fa: از کار انداختن محافظ صفحهٔ نمایش هنگام پخش ویدیو.

en: Window decorations
fa: تزئینات پنجره

en: VLC can avoid creating window caption, frames, etc... around the video, giving a "minimal" window.
fa: می‌توانید مانع ایجاد عنوان پنجره، چارچوب و غیره در اطراف ویدیو بشوید تا یک پنجرهٔ «حداقل» داشته باشید.

en: Video filter module
fa: پیمانهٔ پالایه ویدیو

en: This adds post-processing filters to enhance the picture quality, for instance deinterlacing, or distort the video.
fa: این گزینه پالایه‌های پس‌پردازش را برای بهبود کیفیت تصاویر اضافه می‌کند؛ مثلا نادَرهم‌بافی یا کجی ویدیو

en: Video snapshot directory (or filename)
fa: شاخهٔ عکس‌های گرفته شده از ویدیو (یا نام پرونده)

en: Directory where the video snapshots will be stored.
fa: شاخه‌ای که عکس‌های ویدیو آنجا ذخیره می‌شوند.

en: Video snapshot file prefix
fa: پیشوند پروندهٔ عکس گرفته شده از ویدیو

en: Video snapshot format
fa: قالب عکسی که از ویدیو می‌گیرید

en: Image format which will be used to store the video snapshots
fa: قالب تصویری که برای ذخیرهٔ عکس‌های ویدیو استفاده می‌شود

en: Display video snapshot preview
fa: پیش‌نمایش عکس‌های ویدیو

en: Display the snapshot preview in the screen's top-left corner.
fa: پیش‌نمایش عکس را در گوشهٔ بالا و چپ پرده نمایش نشان می‌دهد.

en: Use sequential numbers instead of timestamps
fa: استفاده از دنبالهٔ اعداد به جای مُهر زمان

en: Use sequential numbers instead of timestamps for snapshot numbering
fa: استفاده از دنبالهٔ اعداد به جای مُهر زمان برای شماره‌گذاری عکس‌ها

en: Video snapshot width
fa: عرض عکس ویدیو

en: You can enforce the width of the video snapshot. By default it will keep the original width (-1). Using 0 will scale the width to keep the aspect ratio.
fa: می‌توانید عرض معیّنی را برای عکس گرفتن از ویدیو مشخص کنید. به صورت پیش‌گزیده عرض اصلی استفاده می‌شود (‎-۱). با استفاده از ۰ عرض در مقیاس مناسبی برای حفظ نسبت طول به عرض تنظیم می‌شود.

en: Video snapshot height
fa: ارتفاع عکس ویدیو

en: You can enforce the height of the video snapshot. By default it will keep the original height (-1). Using 0 will scale the height to keep the aspect ratio.
fa: می‌توانید ارتفاع معیّنی را برای عکس گرفتن از ویدیو مشخص کنید. به صورت پیش‌گزیده ارتفاع اصلی استفاده می‌شود (‎-۱). با استفاده از ۰ ارتفاع در مقیاس مناسبی برای حفظ نسبت نسبت طول به عرض تنظیم می‌شود.

en: Video cropping
fa: حاشیه‌گیری ویدیو

en: This forces the cropping of the source video. Accepted formats are x:y (4:3, 16:9, etc.) expressing the global image aspect.
fa: سبب حاشیه‌گیری ویدیوی مبدأ می‌شود. قالب‌های مجاز عبارتند از x:y ‏(۴:۳، ۱۶:۹ و غیره) که نسبت‌های سراسری تصویر را بیان می‌کنند.

en: Source aspect ratio
fa: نسبت نسبت طول به عرض مبدأ

en: This forces the source aspect ratio. For instance, some DVDs claim to be 16:9 while they are actually 4:3. This can also be used as a hint for VLC when a movie does not have aspect ratio information. Accepted formats are x:y (4:3, 16:9, etc.) expressing the global image aspect, or a float value (1.25, 1.3333, etc.) expressing pixel squareness.
fa: با این گزینه نسبت نسبت طول به عرض مبدأ را مشخص کنید. مثلا بعضی از دی‌وی‌دی‌ها نسبت تصویر را به ۱۶:۹ تغییر می‌دهند، در حالی که نسبت تصویر واقعی آنها ۴:۳ است. همچنین زمانی که درباره نسبت تصویر اطلاعاتی همراه فیلم نیست این گزینه وی‌ال‌سی را برای انتخاب نسبت تصویر راهنمایی می‌کند. قالب‌های مجاز عبارتند از x:y‏ (۴:۳، ۱۶:۹ و...) که نسبت کلی تصویر را بیان می‌کند؛ یا عددی اعشاری (۱.۲۵، ۱.۳۳۳۳ و...) که میزان چهارگوشی پیکسل‌ها را بیان می‌کند.

en: Video Auto Scaling
fa: نسبت‌بندی خودکار ویدیو

en: Let the video scale to fit a given window or fullscreen.
fa: نسبت ویدیو را مناسب با پنجره تنظیم می‌کند.

en: Video scaling factor
fa: ضریب نسبت‌بندی ویدیو

en: Scaling factor used when Auto Scaling is disabled.
    Default value is 1.0 (original video size).
fa: ضریب نسبت‌بندی هنگامی به کار می‌رود که نسبت‌بندی خودکار غیرفعال باشد.
    مقدار پیش‌گزیده ۱.۰ (اندازه اصلی ویدیو) است.

en: Custom crop ratios list
fa: فهرست نسبت‌های حاشیه‌گیری سفارشی

en: Comma separated list of crop ratios which will be added in the interface's crop ratios list.
fa: این مقادیر به فهرست نسبت‌های حاشیه‌گیری در واسط اضافه می‌شوند. مقادیر فهرست را با ویرگول (,) جدا کنید.

en: Custom aspect ratios list
fa: نسبت‌های طول به عرض سفارشی

en: Comma separated list of aspect ratios which will be added in the interface's aspect ratio list.
fa: این مقادیر به فهرست نسبت‌های نسبت طول به عرض در واسط اضافه می‌شوند. مقادیر فهرست را با ویرگول (,) جدا کنید.

en: Fix HDTV height
fa: تعمیر ارتفاع HDTV

en: This allows proper handling of HDTV-1080 video format even if broken encoder incorrectly sets height to 1088 lines. You should only disable this option if your video has a non-standard format requiring all 1088 lines.
fa: این گزینه سبب می‌شود تا قالب ویدیویی HDTV-1080 به شکل درست به کار گرفته شود؛ حتی اگر کدگشای خراب، به اشتباه ارتفاع را در 1088 خط تنظیم کند. تنها زمانی این گزینه را غیرفعال کنید که ویدیویتان به خاطر قالب غیراستانداردش به همهٔ 1088 خط نیاز دارد.

en: Monitor pixel aspect ratio
fa: نسبت طول به عرض نقاط نمایشگر

en: This forces the monitor aspect ratio. Most monitors have square pixels (1:1). If you have a 16:9 screen, you might need to change this to 4:3 in order to keep proportions.
fa: این گزینه نسبت طول به عرض نمایشگر را مشخص می‌کند. بیشتر نمایشگرها پیکسل‌های مربعی (1:1) دارند. اگر صفحه نمایش شما 16:9 است، شاید برای حفظ تناسب لازم باشد آن را به 4:3 تغییر دهید .

en: Skip frames
fa: ردکردن فریم‌ها

en: Enables framedropping on MPEG2 stream. Framedropping occurs when your computer is not powerful enough
fa: نادیده‌گرفتن فریم‌ها را برای جریان MPEG2 فعال می‌کند. نادیده گرفتن فریم‌ها زمانی رخ می‌دهد که رایانه شما به قدر کافی قدرتمند نباشد

en: Drop late frames
fa: نادیده‌گرفتن فریم‌های تاخیردار

en: This drops frames that are late (arrive to the video output after their intended display date).
fa: این گزینه فریم‌هایی را که بعد از زمان مقرر به خروجی می‌رسند، نادیده می‌گیرد.

en: Key press events
fa: رخدادهای هنگام زدن کلید

en: This enables VLC hotkeys from the (non-embedded) video window.
fa: این گزینه کلیدهای میانبُر وی‌ال‌سی را در پنجرهٔ (غیر توکار) ویدیو فعال می‌کند.

en: Mouse events
fa: رخدادهای ماوس

en: This enables handling of mouse clicks on the video.
fa: این گزینه کارایی کلیک‌های ماوس را روی ویدیو فعال می‌کند.

en: File caching (ms)
fa: کش‌کردن پرونده (میلی‌ثانیه)

en: Caching value for local files, in milliseconds.
fa: مقدار کش‌کردن برای پرونده‌های محلی، به میلی‌ثانیه.

en: Live capture caching (ms)
fa: کش‌کردن ضبط زنده (میلی‌ثانیه)

en: Caching value for cameras and microphones, in milliseconds.
fa: مقدار کش‌کردن برای دوربین‌ها و میکروفن‌ها، به میلی‌ثانیه.

en: Disc caching (ms)
fa: کش‌کردن دیسک (میلی‌ثانیه)

en: Caching value for optical media, in milliseconds.
fa: مقدار کش‌کردن برای رسانهٔ نوری، به میلی‌ثانیه.

en: Network caching (ms)
fa: کش‌کردن شبکه (میلی‌ثانیه)

en: Caching value for network resources, in milliseconds.
fa: مقدار کش‌کردن برای منابع شبکه، به میلی‌ثانیه.

en: Clock synchronisation
fa: همزمان‌سازی ساعت

en: It is possible to disable the input clock synchronisation for real-time sources. Use this if you experience jerky playback of network streams.
fa: می‌توانید همزمان‌سازی ساعت را برای ورودی‌های بی‌درنگ غیرفعال کنید. اگر جریان‌های شبکه‌ای نرم پخش نمی‌شود و پرش دارد از این گزینه استفاده کنید.

en: Clock jitter
fa: لغزش زمان

en: Network synchronisation
fa: همزمان‌سازی شبکه

en: Default
fa: پیش‌گزیده

en: Enable
fa: روشن

en: Audio track
fa: قطعهٔ صدا

en: Stream number of the audio track to use (from 0 to n).
fa: شمارهٔ جریان قطعه صدای مورد استفاده (از 0 تا n)

en: Subtitle track
fa: قطعهٔ زیرنویس

en: Stream number of the subtitle track to use (from 0 to n).
fa: شمارهٔ جریان قطعه زیرنویس مورد استفاده (از 0 تا n)

en: Audio language
fa: زبان صدا

en: Language of the audio track you want to use (comma separated, two or three letter country code, you may use 'none' to avoid a fallback to another language).
fa: زبان مورد استفاده برای قطعه صوتی (با ویرگول جدا شود، کد دو یا سه حرفی کشور، برای ممانعت از برگشت به زبان دیگر می‌توانید از none استفاده کنید).

en: Subtitle language
fa: زبان زیرنویس

en: Language of the subtitle track you want to use (comma separated, two or three letters country code, you may use 'any' as a fallback).
fa: زبان مورد استفاده برای قطعه زیرنویس (با ویرگول جدا شود، کد دو یا سه حرفی کشور، برای برگشت در صورت خطا می‌توانید از any استفاده کنید).

en: Menu language
fa: زبان منو

en: Language of the menus you want to use with DVD/BluRay (comma separated, two or three letters country code, you may use 'any' as a fallback).
fa: زبان مورد استفاده برای دی‌وی‌دی یا بلوری (با ویرگول جدا شود، کد دو یا سه حرفی کشور، برای برگشت در صورت خطا می‌توانید از any استفاده کنید).

en: Audio track ID
fa: شناسهٔ قطعه صدا

en: Stream ID of the audio track to use.
fa: شناسهٔ جریان قطعه صوتی مورد استفاده.

en: Subtitle track ID
fa: شناسهٔ قطعه زیرنویس

en: Stream ID of the subtitle track to use.
fa: شناسهٔ جریان قطعه زیرنویس مورد استفاده.

en: Preferred video resolution
fa: تفکیک‌پذیری دلخواه برای ویدیو

en: When several video formats are available, select one whose resolution is closest to (but not higher than) this setting, in number of lines. Use this option if you don't have enough CPU power or network bandwidth to play higher resolutions.
fa: در صورت وجود چندین قالب ویدیویی، نزدیک‌ترین مورد (اما نه بالاتر از) به این گزینه در تعداد خطوط انتخاب می‌شود. اگر قدرت پردازشگر به حد کافی نیست یا پهنای باند شبکه امکان پخش تفکیک‌پذیری‌های بالاتر را نمی‌دهد از این گزینه استفاده کنید.

en: Best available
fa: بهترین

en: Input repetitions
fa: تکرارهای ورودی

en: Number of time the same input will be repeated
fa: تعداد دفعات تکرار یک ورودی

en: Start time
fa: زمان آغاز

en: The stream will start at this position (in seconds).
fa: جریان از این لحظه (به ثانیه) آغاز می‌شود.

en: Stop time
fa: زمان توقف

en: The stream will stop at this position (in seconds).
fa: جریان در این لحظه (به ثانیه) متوقف می‌شود.

en: Run time
fa: زمان اجرا

en: The stream will run this duration (in seconds).
fa: جریان در این مدت اجرا می‌شود (به ثانیه).

en: Playback speed
fa: سرعت پخش

en: This defines the playback speed (nominal speed is 1.0).
fa: سرعت پخش (سرعت اسمی 1.0 است).

en: Input list
fa: فهرست ورودی

en: This allows you to play from several inputs at the same time. This feature is experimental, not all formats are supported. Use a '#' separated list of inputs.
fa: با این گزینه می‌توانید چندین ورودی را همزمان پخش کنید. این قابلیت آزمایشی است و همه قالب‌ها پشتیبانی نشده‌اند. فهرست ورودی‌ها را با # جدا کنید.

en: Bookmarks list for a stream
fa: فهرست نشانک‌ها برای یک جریان

en: You can manually give a list of bookmarks for a stream in the form "{name=bookmark-name,time=optional-time-offset,bytes=optional-byte-offset},{...}"
fa: می‌توانید برای یک جریان فهرستی از نشانک‌ها را به صورت دستی در قالب
    ‪  {name=bookmark-name,time=optional-time-offset,bytes=optional-byte-offset},{...} ‬
    وارد کنید.

en: Change title according to current media
fa: تغییر عنوان مطابق با رسانه جاری

en: This option allows you to set the title according to what's being played<br>$a: Artist<br>$b: Album<br>$c: Copyright<br>$t: Title<br>$g: Genre<br>$n: Track num<br>$p: Now playing<br>$A: Date<br>$D: Duration<br>$Z: "Now playing" (Fall back on Title - Artist)
fa: این گزینه عنوان را مطابق چیزی که پخش می‌شود تغییر می‌دهد<br>‎$a: هنرمند<br>‎$b: آلبوم<br>‎$c: حق نشر<br>‎$t: عنوان<br>‎$g: سبک<br>‎$n: شماره قطعه<br>‎$p: در حال پخش<br>‎$A: تاریخ<br>‎$D: مدت<br>‎$Z: "در حال پخش" (برگشت به عنوان - هنرمند)

en: Force subtitle position
fa: تعیین موقعیت زیرنویس

en: You can use this option to place the subtitles under the movie, instead of over the movie. Try several positions.
fa: با این گزینه می‌توانید زیرنویس‌ها را به جای روی فیلم، زیر فیلم قرار دهید. چند جای مختلف را امتحان کنید.

en: Changes the subtitles size where possible
fa: تغییر اندازه‌ی زیرنویس هر موقع که مقدور باشد

en: On Screen Display
fa: نمایش روی صفحه

en: VLC can display messages on the video. This is called OSD (On Screen Display).
fa: وی‌ال‌سی می‌تواند پیغام‌ها را روی ویدیو نشان دهد. این امکان OSD ‏(نمایش روی صفحه) نامیده می‌شود.

en: Text rendering module
fa: پیمانهٔ رسم متن

en: VLC normally uses Freetype for rendering, but this allows you to use svg for instance.
fa: وی‌ال‌سی معمولاً برای رسم متن از FreeType استفاده می‌کند، ولی با این گزینه می‌توانید مثلاً از svg استفاده کنید.

en: Autodetect subtitle files
fa: تشخیص خودکار پرونده‌های زیرنویس

en: Automatically detect a subtitle file, if no subtitle filename is specified (based on the filename of the movie).
fa: تشخیص خودکار پروندهٔ زیرنویس در صورتی که نام پروندهٔ زیرنویسی مشخص نشده باشد (تشخیص بر مبنای نام پروندهٔ فیلم صورت می‌گیرد).

en: Subtitle autodetection fuzziness
fa: میزان ابهام تشخیص خودکار زیرنویس

en: This determines how fuzzy subtitle and movie filename matching will be. Options are:
    0 = no subtitles autodetected
    1 = any subtitle file
    2 = any subtitle file containing the movie name
    3 = subtitle file matching the movie name with additional chars
    4 = subtitle file matching the movie name exactly
fa: با این گزینه مشخص کنید که نام پروندهٔ فیلم و زیرنویس تا چه حد بر هم منطبق هستند.
    0 = زیرنویس به صورت خودکار پیدا نشود
    1 = هر پروندهٔ زیرنویس
    2 = هر پروندهٔ زیرنویسی که شامل نام فیلم است
    3 = نام پروندهٔ زیرنویس منطبق بر نام فیلم باشد به همراه نویسه‌های اضافه دیگر
    4 = نام پروندهٔ‌زیرنویس دقیقا منطبق بر نام فیلم باشد

en: Subtitle autodetection paths
fa: مسیرهای تشخیص خودکار زیرنویس

en: Look for a subtitle file in those paths too, if your subtitle file was not found in the current directory.
fa: در صورتی که پروندهٔ زیرنویس در شاخهٔ فعلی پیدا نشد، در این مسیرها هم به دنبال زیرنویس بگرد.

en: Use subtitle file
fa: استفاده از پروندهٔ زیرنویس

en: Load this subtitle file. To be used when autodetect cannot detect your subtitle file.
fa: بار کردن این پروندهٔ زیرنویس. مواقعی استفاده شود که وی‌ال‌سی به طور خودکار پروندهٔ زیرنویستان را تشخیص نمی‌دهد.

en: DVD device
fa: دستگاه دی‌وی‌دی

en: VCD device
fa: دستگاه وی‌سی‌دی

en: Audio CD device
fa: دستگاه سی‌دی صوتی

en: This is the default DVD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
fa: درایو (یا پرونده) پیش‌گزیده دی‌وی‌دی. فراموش نکنید بعد از حرف درایو دونقطه بگذارید (مثلا D:‎)

en: This is the default VCD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
fa: درایو (یا پرونده) پیش‌گزیده وی‌سی‌دی. فراموش نکنید بعد از حرف درایو دونقطه بگذارید (مثلا D:‎)

en: This is the default Audio CD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
fa: درایو (یا پرونده) پیش‌گزیده سی‌دی صوتی. فراموش نکنید بعد از حرف درایو دونقطه بگذارید (مثلا D:‎)

en: This is the default DVD device to use.
fa: این دستگاه به صورت پیش‌گزیده به عنوان دستگاه دی‌وی‌دی‌خوان استفاده می‌شود.

en: This is the default VCD device to use.
fa: این دستگاه به صورت پیش‌گزیده به عنوان دستگاه وی‌سی‌دی‌خوان استفاده می‌شود.

en: This is the default Audio CD device to use.
fa: این دستگاه به صورت پیش‌گزیده به عنوان دستگاه خوانش سی‌دی صوتی استفاده می‌شود.

en: HTTP server address
fa: نشانی کارساز HTTP

en: RTSP server address
fa: نشانی کارساز RTSP

en: HTTP server port
fa: درگاه کارساز HTTP

en: HTTPS server port
fa: درگاه کارساز HTTPS

en: RTSP server port
fa: درگاه کارساز RTSP

en: HTTP/TLS server certificate
fa: گواهی کارساز HTTP/TLS

en: HTTP/TLS server private key
fa: کلید خصوصی کارساز HTTP/TLS

en: This private key file (PEM format) is used for server-side TLS.
fa: این پروندهٔ کلید خصوصی (قالب PEM) برای TLS در سمت کارساز استفاده می‌شود.

en: HTTP proxy
fa: پیشکار HTTP

en: If your HTTP proxy requires a password, set it here.
fa: اگر پیشکار http شما نیاز به پسورد دارد، اینجا آن را تعیین کنید.

en: SOCKS server
fa: کارساز ساکس

en: SOCKS proxy server to use. This must be of the form address:port. It will be used for all TCP connections
fa: کارساز پراکسی ساکس. باید در قالب آدرس:درگاه باشد. این تنظیم برای همهٔ اتّصالات TCP استفاده می‌شود

en: SOCKS user name
fa: نام‌کاربری ساکس

en: User name to be used for connection to the SOCKS proxy.
fa: نام‌کاربری برای اتّصال به پراکسی ساکس.

en: SOCKS password
fa: گذرواژه ساکس

en: Password to be used for connection to the SOCKS proxy.
fa: گذرواژه برای اتّصال به پراکسی ساکس.

en: Title metadata
fa: متادادهٔ عنوان

en: Author metadata
fa: متادادهٔ مؤلف

en: Artist metadata
fa: متادادهٔ هنرمند

en: Genre metadata
fa: متادادهٔ سبک

en: Copyright metadata
fa: متادادهٔ حق رونوشت

en: Description metadata
fa: متادادهٔ شرح

en: Date metadata
fa: متادادهٔ تاریخ

en: URL metadata
fa: متادادهٔ نشانی اینترنتی

en: This option can be used to alter the way VLC selects its codecs (decompression methods). Only advanced users should alter this option as it can break playback of all your streams.
fa: با این گزینه می‌توانید شیوهٔ انتخاب کدگشاها توسط وی‌ال‌سی را تغییر دهید. فقط کاربران حرفه‌ای باید این گزینه را تغییر دهند زیرا تنظیم اشتباه سبب ایجاد اختلال در همهٔ جریان‌ها می‌شود.

en: Preferred decoders list
fa: فهرست کدگشاهای مرجح

en: List of codecs that VLC will use in priority. For instance, 'dummy,a52' will try the dummy and a52 codecs before trying the other ones. Only advanced users should alter this option as it can break playback of all your streams.
fa: فهرست کدگشاهایی که وی‌ال‌سی به ترتیب اولویت استفاده می‌کند. مثلا dummy,a52 باعث می‌شود که وی‌ال‌سی قبل از بقیه موارد ابتدا dummy و a52 را استفاده کند. فقط کاربران حرفه‌ای باید این گزینه را تغییر دهند زیرا تنظیم اشتباه سبب ایجاد اختلال در همهٔ جریان‌ها می‌شود.

en: Preferred encoders list
fa: فهرست کدگذارهای مرجح

en: This allows you to select a list of encoders that VLC will use in priority.
fa: در این قسمت می‌توانید قهرستی از کدگذارهایی را که وی‌ال‌سی در استفاده از آنها اولویت قائل خواهد بود انتخاب کنید.

en: These options allow you to set default global options for the stream output subsystem.
fa: با این گزینه‌ها می‌توانید گزینه‌های سراسری پیش‌گزیده زیرسیستم خروجی جریان را تنظیم کنید.

en: Default stream output chain
fa: زنجیرهٔ خروجی جریان پیش‌گزیده

en: You can enter here a default stream output chain. Refer to the documentation to learn how to build such chains. Warning: this chain will be enabled for all streams.
fa: می‌توانید یک زنجیرهٔ خروجی جریان پیش‌گزیده را اینجا وارد کنید. برای چگونگی ساخت چنین زنجیره‌هایی به مستندات مراجعه کنید. اخطار: این زنجیره برای همهٔ جریان‌ها به کار خواهد افتاد.

en: Stream all elementary streams (video, audio and subtitles)
fa: جاری‌سازی همهٔ جریان‌های پایه (ویدیو، صدا و زیرنویس)

en: Display while streaming
fa: نمایش در حین جاری‌سازی

en: Play locally the stream while streaming it.
fa: پخش محلی جریان در حین ساختن آن.

en: Enable video stream output
fa: به کار انداختن خروجی جریان ویدیو

en: Enable audio stream output
fa: به کار انداختن خروجی جریان صدا

en: Enable SPU stream output
fa: به کار انداختن جریان SPU

en: Keep stream output open
fa: باز نگه‌داشتن خروجی جریان

en: Preferred packetizer list
fa: فهرست بسته‌ساز مرجح

en: This allows you to select the order in which VLC will choose its packetizers.
fa: ترتیب انتخاب بسته‌سازها را برای وی‌ال‌سی معین می‌کند.

en: These options allow you to select default modules. Leave these alone unless you really know what you are doing.
fa: با این گزینه‌ها پیمانه‌های پیش‌گزیده را انتخاب کنید. این قسمت را رها کنید مگر اینکه واقعا بدانید چه می‌کنید.

en: Access module
fa: پیمانهٔ دسترسی

en: Stream filter module
fa: پیمانه پالایش جریان

en: Demux module
fa: پیمانه واتافتن

en: Demultiplexers are used to separate the "elementary" streams (like audio and video streams). You can use it if the correct demuxer is not automatically detected. You should not set this as a global option unless you really know what you are doing.
fa: واتافتگرها برای تفکیک جریان‌های پایه (مانند جریان‌های صدا و تصویر) به کار می‌روند. اگر واتافتگر مناسب به صورت خودکار پیدا نشد از این گزینه استفاده کنید. این را به عنوان گزینه‌ای سراسری تنظیم نکنید مگر اینکه واقعا بدانید چه می‌کنید.

en: VoD server module
fa: پیمانه کارساز VoD

en: Allow real-time priority
fa: اولویت‌دهی بی‌درنگ مجاز باشد

en: Running VLC in real-time priority will allow for much more precise scheduling and yield better, especially when streaming content. It can however lock up your whole machine, or make it very very slow. You should only activate this if you know what you're doing.
fa: اجرای وی‌ال‌سی با اولویت بی‌درنگ باعث زمانبندی بسیار دقیق‌تر می‌شود و بازده بهتری دارد، مخصوصا در حین جاری‌سازی محتوا. ولی به هر حال این کار شاید سبب هنگ کردن کل رایانه شود، یا آن را به شدت کند کنَد. این را فقط زمانی فعال کنید که واقعا بدانید چه می‌کنید.

en: Adjust VLC priority
fa: تنظیم اولویت وی‌ال‌سی

en: This option is useful if you want to lower the latency when reading a stream
fa: اگر می‌خواهید هنگام خواندن یک جریان با تاخیر کمتری مواجه شوید این گزینه مفید است.

en: VLM configuration file
fa: پروندهٔ پیکربندی VLM

en: Read a VLM configuration file as soon as VLM is started.
fa: خواندن یک پروندهٔ پیکربندی VLM به محض آغاز وی‌ال‌سی.

en: Locally collect statistics
fa: جمع‌آوری آمار محلی

en: Collect miscellaneous local statistics about the playing media.
fa: جمع‌آوری آمار محلی متفرقه درباره پخش رسانه.

en: Run as daemon process
fa: اجرا به صورت شبح

en: Runs VLC as a background daemon process.
fa: وی‌ال‌سی را به صورت یک فراروند شبح در پس‌زمینه اجرا می‌کند.

en: Allow only one running instance
fa: فقط اجرای یک نمونه مجاز باشد

en: Allowing only one running instance of VLC can sometimes be useful, for example if you associated VLC with some media types and you don't want a new instance of VLC to be opened each time you open a file in your file manager. This option will allow you to play the file with the already running instance or enqueue it.
fa: گاهی اجرای فقط یک نمونه از وی‌ال‌سی مفید است؛ مثلا زمانی که وی‌ال‌سی و بعضی از انواع رسانه را به هم وابسته کرده‌اید و نمی‌خواهید هر بار که پرونده‌ای را باز می‌کنید نمونه‌ی جدیدی از وی‌ال‌سی باز شود. این گزینه این امکان را اختیارتان می‌گذارد که پرونده را در نمونه‌ای که هم‌اکنون در حال اجرا است پخش کنید و یا آن را در صف پخش قرار دهید.

en: VLC is started from file association
fa: وی‌ال‌سی به دلیل اجرای پرونده آغاز شده

en: Tell VLC that it is being launched due to a file association in the OS
fa: به وی‌ال‌سی می‌گوید که به دلیل وابستگی به یک نوع پرونده در سیستم‌عامل اجرا شده است.

en: Use only one instance when started from file manager
fa: در صورت اجرا از طریق مدیر پرونده فقط از یک نمونه از برنامه استفاده شود

en: Increase the priority of the process
fa: افزایش اولویت فراروند

en: Enqueue items into playlist in one instance mode
fa: در حالت تک نمونه‌ای موارد را در سیاههٔ پخش به صف کن.

en: When using the one instance only option, enqueue items to playlist and keep playing current item.
fa: در صورت استفاده از گزینه تک نمونه‌ای، موارد جدید را در سیاههٔ پخش به صف کن و به پخش مورد فعلی ادامه بده.

en: These options define the behavior of the playlist. Some of them can be overridden in the playlist dialog box.
fa: این گزینه‌ها رفتار سیاههٔ پخش را تعریف می‌کنند. می‌توانید بعضی از آنها را از داخل پنجرهٔ سیاههٔ پخش تنظیم کنید.

en: Collapse
fa: جمع کردن

en: Expand
fa: گسترش

en: Subdirectory behavior
fa: رفتار زیرشاخه‌ها

en: Show hidden files
fa: نمایش پرونده‌های نهفته

en: Services discovery modules
fa: پیمانه‌های تشخیص سرویس‌ها

en: Play files randomly forever
fa: پخش تصادفی پرونده‌ها برای همیشه

en: VLC will randomly play files in the playlist until interrupted.
fa: وی‌ال‌سی پرونده‌های موجود در سیاههٔ پخش را به صورت تصادفی پخش می‌کند تا زمانی که متوقف شود.

en: Repeat all
fa: تکرار همه

en: VLC will keep playing the playlist indefinitely.
fa: وی‌ال‌سی موارد سیاههٔ پخش را به دفعات نامحدود پخش خواهد کرد.

en: Repeat current item
fa: تکرار همین مورد

en: VLC will keep playing the current playlist item.
fa: وی‌ال‌سی به پخش همین مورد از سیاههٔ پخش ادامه می‌دهد.

en: Play and stop
fa: پخش و توقف

en: Stop the playlist after each played playlist item.
fa: توقف سیاههٔ پخش پس از پخش هر یک از موارد سیاههٔ پخش.

en: Play and exit
fa: پخش و خروج

en: Exit if there are no more items in the playlist.
fa: وقتی مورد دیگری در سیاههٔ پخش نیست خارج شود.

en: Play and pause
fa: پخش و مکث

en: Pause each item in the playlist on the last frame.
fa: هر مورد سیاههٔ پخش را روی آخرین فریم نگه دار.

en: Auto start
fa: آغاز خودکار

en: Automatically start playing the playlist content once it's loaded.
fa: هرگاه سیاههٔ پخش بارگذاری شد موارد فهرست را به صورت خودکار پخش کن.

en: Display playlist tree
fa: نمايش درختواره سیاههٔ پخش

en: The playlist can use a tree to categorize some items, like the contents of a directory.
fa: سیاههٔ پخش امکان دسته‌بندی موارد را با استفاده از درختواره دارد، مانند محتویات یک شاخه.

en: These settings are the global VLC key bindings, known as "hotkeys".
fa: این تنظیمات مقیدسازی‌های کلیدی سراسری وی‌ال‌سی هستند که «میانبُر» نامیده می‌شوند.

en: Ignore
fa: نادیده گرفتن

en: Fullscreen
fa: تمام‌صفحه

en: Select the hotkey to use to swap fullscreen state.
fa: میانبُر مورد استفاده برای تعویض حالت پخش تمام‌صفحه را انتخاب کنید.

en: Exit fullscreen
fa: خروج از حالت تمام‌صفحه

en: Select the hotkey to use to exit fullscreen state.
fa: کلید میانبُر مورد استفاده برای خروج از حالت تمام‌صفحه را انتخاب کنید.

en: Play/Pause
fa: پخش/مکث

en: Select the hotkey to use to swap paused state.
fa: کلید میانبُر مورد استفاده برای تعویض وضعیت مکث را انتخاب کنید.

en: Pause only
fa: فقط مکث

en: Select the hotkey to use to pause.
fa: کلید میانبُر مورد استفاده برای مکث را انتخاب کنید.

en: Play only
fa: فقط پخش

en: Select the hotkey to use to play.
fa: کلید میانبُر مورد استفاده برای پخش را انتخاب کنید.

en: Faster
fa: سریع‌تر

en: Select the hotkey to use for fast forward playback.
fa: کلید میانبُر مورد استفاده برای پخش سریع را انتخاب کنید.

en: Slower
fa: آهسته‌تر

en: Select the hotkey to use for slow motion playback.
fa: کلید میانبُر مورد استفاده برای پخش آهسته را انتخاب کنید.

en: Normal rate
fa: طبیعی

en: Select the hotkey to set the playback rate back to normal.
fa: کلید میانبُر مورد استفاده برای پخش با سرعت طبیعی را انتخاب کنید.

en: Faster (fine)
fa: سریع‌تر (خوب)

en: Slower (fine)
fa: آهسته‌تر (خوب)

en: Next
fa: بعدی

en: Select the hotkey to use to skip to the next item in the playlist.
fa: کلید میانبُر مورد استفاده برای رد کردن مورد بعدی در سیاههٔ پخش را انتخاب کنید.

en: Previous
fa: قبلی

en: Select the hotkey to use to skip to the previous item in the playlist.
fa: کلید میانبُر مورد استفاده برای رد کردن مورد قبلی در سیاههٔ پخش را انتخاب کنید.

en: Stop
fa: توقف

en: Select the hotkey to stop playback.
fa: کلید میانبُر مورد استفاده برای توقف پخش را انتخاب کنید.

en: Position
fa: موقعیت

en: Select the hotkey to display the position.
fa: کلید میانبُر نمایش موقعیت را انتخاب کنید.

en: Very short backwards jump
fa: پرش بسیار کوتاه به عقب

en: Select the hotkey to make a very short backwards jump.
fa: کلید میانبُر پرش بسیار کوتاه به عقب را انتخاب کنید.

en: Short backwards jump
fa: پرش کوتاه به عقب

en: Select the hotkey to make a short backwards jump.
fa: کلید میانبُر پرش کوتاه به عقب را انتخاب کنید.

en: Medium backwards jump
fa: پرش متوسط به عقب

en: Select the hotkey to make a medium backwards jump.
fa: کلید میانبُر پرش متوسط رو به عقب را انتخاب کنید.

en: Long backwards jump
fa: پرش بلند به عقب

en: Select the hotkey to make a long backwards jump.
fa: کلید میانبُر پرش بلند به عقب را انتخاب کنید.

en: Very short forward jump
fa: پرش بسیار کوتاه به جلو

en: Select the hotkey to make a very short forward jump.
fa: کلید میانبُر پرش بسیار کوتاه به جلو را انتخاب کنید.

en: Short forward jump
fa: پرش کوتاه به جلو

en: Select the hotkey to make a short forward jump.
fa: کلید میانبُر پرش کوتاه به جلو را انتخاب کنید.

en: Medium forward jump
fa: پرش متوسط به جلو

en: Select the hotkey to make a medium forward jump.
fa: کلید میانبُر پرش متوسط به جلو را انتخاب کنید.

en: Long forward jump
fa: پرش بلند به جلو

en: Select the hotkey to make a long forward jump.
fa: کلید میانبُر پرش بلند به جلو را انتخاب کنید.

en: Next frame
fa: فریم بعدی

en: Select the hotkey to got to the next video frame.
fa: کلید میانبُر رفتن به فریم بعدی ویدیو را انتخاب کنید.

en: Very short jump length
fa: طول پرش بسیار کوتاه

en: Very short jump length, in seconds.
fa: طول پرش بسیار کوتاه، به ثانیه.

en: Short jump length
fa: طول پرش کوتاه

en: Short jump length, in seconds.
fa: طول پرش کوتاه، به ثانیه.

en: Medium jump length
fa: طول پرش متوسط

en: Medium jump length, in seconds.
fa: طول پرش متوسط، به ثانیه.

en: Long jump length
fa: طول پرش بلند

en: Long jump length, in seconds.
fa: طول پرش بلند، به ثانیه.

en: Quit
fa: خروج

en: Select the hotkey to quit the application.
fa: کلید میانبُر مورد استفاده برای خروج از برنامه را انتخاب کنید.

en: Navigate up
fa: ناوش به بالا

en: Navigate down
fa: ناوش به پایین

en: Navigate left
fa: ناوش به چپ

en: Navigate right
fa: ناوش به راست

en: Activate
fa: فعال‌سازی

en: Select the key to activate selected item in DVD menus.
fa: کلید میانبُر مورد استفاده برای فعال‌سازی مورد در منوی دی‌وی‌دی را انتخاب کنید.

en: Go to the DVD menu
fa: رفتن به منوی دی‌وی‌دی

en: Select the key to take you to the DVD menu
fa: کلید میانبُر مورد استفاده برای رفتن به منوی دی‌وی‌دی را انتخاب کنید

en: Select previous DVD title
fa: انتخاب عنوان دی‌وی‌دی قبلی

en: Select the key to choose the previous title from the DVD
fa: کلید انتخاب عنوان قبلی در دی‌وی‌دی را انتخاب کنید

en: Select next DVD title
fa: عنوان دی‌وی‌دی بعدی را انتخاب کنید

en: Select the key to choose the next title from the DVD
fa: کلید انتخاب عنوان بعدی در دی‌وی‌دی را انتخاب کنید

en: Select prev DVD chapter
fa: انتخاب فصل قبل دی‌وی‌دی

en: Select the key to choose the previous chapter from the DVD
fa: کلید انتخاب فصل قبلی دی‌وی‌دی را انتخاب کنید

en: Select next DVD chapter
fa: انتخاب فصل بعدی دی‌وی‌دی

en: Select the key to choose the next chapter from the DVD
fa: کلید انتخاب فصل بعدی دی‌وی‌دی را انتخاب کنید.

en: Volume up
fa: افزایش صدا

en: Select the key to increase audio volume.
fa: کلید افزایش صدا را انتخاب کنید.

en: Volume down
fa: کاهش صدا

en: Select the key to decrease audio volume.
fa: کلید کاهش صدا را انتخاب کنید.

en: Mute
fa: بی‌صدا

en: Select the key to mute audio.
fa: کلید قطع صدا را انتخاب کنید.

en: Subtitle delay up
fa: زیاد کردن تأخیر زیرنویس

en: Select the key to increase the subtitle delay.
fa: کلید افزایش تأخیر زیرنویس را انتخاب کنید.

en: Subtitle delay down
fa: کم کردن تأخیر زیرنویس

en: Select the key to decrease the subtitle delay.
fa: کلید کاهش تأخیر زیرنویس را انتخاب کنید.

en: Subtitle position up
fa: بالا بردن موقعیت زیرنویس

en: Select the key to move subtitles higher.
fa: کلید بالا بردن موقعیت زیرنویس را انتخاب کنید.

en: Subtitle position down
fa: پایین آوردن موقعیت زیرنویس

en: Select the key to move subtitles lower.
fa: کلید پایین آوردن موقعیت زیرنویس را انتخاب کنید.

en: Audio delay up
fa: زیاد کردن تأخیر صدا

en: Select the key to increase the audio delay.
fa: کلید افزایش تأخیر صدا را انتخاب کنید.

en: Audio delay down
fa: کم کردن تأخیر صدا

en: Select the key to decrease the audio delay.
fa: کلید کاهش تأخیر صدا را وارد کنید.

en: Play playlist bookmark 1
fa: پخش نشانک ۱ سیاههٔ پخش

en: Play playlist bookmark 2
fa: پخش نشانک ۲ سیاههٔ پخش

en: Play playlist bookmark 3
fa: پخش نشانک ۳ سیاههٔ پخش

en: Play playlist bookmark 4
fa: پخش نشانک ۴ سیاههٔ پخش

en: Play playlist bookmark 5
fa: پخش نشانک ۵ سیاههٔ پخش

en: Play playlist bookmark 6
fa: پخش نشانک ۶ سیاههٔ پخش

en: Play playlist bookmark 7
fa: پخش نشانک ۷ سیاههٔ پخش

en: Play playlist bookmark 8
fa: پخش نشانک ۸ سیاههٔ پخش

en: Play playlist bookmark 9
fa: پخش نشانک ۹ سیاههٔ پخش

en: Play playlist bookmark 10
fa: پخش نشانک ۱۰ سیاههٔ پخش

en: Select the key to play this bookmark.
fa: کلید پخش این نشانک را انتخاب کنید.

en: Set playlist bookmark 1
fa: تنظیم نشانک ۱ سیاههٔ پخش

en: Set playlist bookmark 2
fa: تنظیم نشانک ۲ سیاههٔ پخش

en: Set playlist bookmark 3
fa: تنظیم نشانک ۳ سیاههٔ پخش

en: Set playlist bookmark 4
fa: تنظیم نشانک ۴ سیاههٔ پخش

en: Set playlist bookmark 5
fa: تنظیم نشانک ۵ سیاههٔ پخش

en: Set playlist bookmark 6
fa: تنظیم نشانک ۶ سیاههٔ پخش

en: Set playlist bookmark 7
fa: تنظیم نشانک ۷ سیاههٔ پخش

en: Set playlist bookmark 8
fa: تنظیم نشانک ۸ سیاههٔ پخش

en: Set playlist bookmark 9
fa: تنظیم نشانک ۹ سیاههٔ پخش

en: Set playlist bookmark 10
fa: تنظیم نشانک ۱۰ سیاههٔ پخش

en: Select the key to set this playlist bookmark.
fa: کلید تنظیم این نشانک سیاههٔ پخش را انتخاب کنید.

en: Clear the playlist
fa: پاک‌کردن سیاههٔ پخش

en: Select the key to clear the current playlist.
fa: کلید پاک کردن فهرست پخش جاری را انتخاب کنید.

en: Playlist bookmark 1
fa: نشانک ۱ سیاههٔ پخش

en: Playlist bookmark 2
fa: نشانک ۲ سیاههٔ پخش

en: Playlist bookmark 3
fa: نشانک ۳ سیاههٔ پخش

en: Playlist bookmark 4
fa: نشانک ۴ سیاههٔ پخش

en: Playlist bookmark 5
fa: نشانک ۵ سیاههٔ پخش

en: Playlist bookmark 6
fa: نشانک ۶ سیاههٔ پخش

en: Playlist bookmark 7
fa: نشانک ۷ سیاههٔ پخش

en: Playlist bookmark 8
fa: نشانک ۸ سیاههٔ پخش

en: Playlist bookmark 9
fa: نشانک ۹ سیاههٔ پخش

en: Playlist bookmark 10
fa: نشانک ۱۰ سیاههٔ پخش

en: This allows you to define playlist bookmarks.
fa: به این ترتیب می‌توانید نشانک‌های سیاههٔ پخشتان را تعیین کنید.

en: Cycle audio track
fa: چرخش در قطعه صوتی

en: Cycle through the available audio tracks(languages).
fa: چرخیدن در قطعه‌های صوتی (زبان‌های) موجود

en: Cycle subtitle track
fa: چرخش در قطعه زیرنویس

en: Cycle through the available subtitle tracks.
fa: چرخیدن در قطعه‌های زیرنویس موجود.

en: Cycle source aspect ratio
fa: چرخش در نسبت طول به عرض مبدأ

en: Cycle through a predefined list of source aspect ratios.
fa: چرخیدن در فهرست از پیش تعیین شدهٔ نسبت‌های طول به عرض مبدأ

en: Cycle video crop
fa: چرخش در مقادیر حاشیه‌گیری ویدیو

en: Cycle through a predefined list of crop formats.
fa: چرخیدن در فهرست از پیش تعیین شدهٔ قالب‌های حاشیه‌گیری.

en: Toggle autoscaling
fa: تغییر وضعیت نسبت‌بندی خودکار

en: Activate or deactivate autoscaling.
fa:  فعال یا غیرفعال‌کردن نسبت‌بندی خودکار

en: Increase scale factor
fa: افزایش عامل نسبت

en: Decrease scale factor
fa: کاهش عامل نسبت

en: Toggle deinterlacing
fa: تغییر وضعیت نادَرهم‌بافی

en: Activate or deactivate deinterlacing.
fa: فعال یا غیرفعال‌کردن نادَرهم‌بافی

en: Cycle deinterlace modes
fa: چرخش در حالت‌های نادَرهم‌بافی

en: Cycle through available deinterlace modes.
fa: چرخیدن بین حالت‌های نادَرهم‌بافی موجود

en: Show controller in fullscreen
fa: نمایش دکمه‌های کنترلی در حالت تمام‌صفحه

en: Boss key
fa: کلید مخفی کردن

en: Hide the interface and pause playback.
fa: مخفی کردن واسط کاربری و مکث در پخش

en: Context menu
fa: منوی زمینه

en: Show the contextual popup menu.
fa: نمایش منوی زمینه

en: Take video snapshot
fa: عکس گرفتن از ویدیو

en: Takes a video snapshot and writes it to disk.
fa: از ویدیو عکس می‌گیرد و آن را در دیسک ذخیره می‌کند.

en: Record
fa: ضبط

en: Record access filter start/stop.
fa: آغاز/توقف پالایه دسترسی ضبط.

en: Toggle random playlist playback
fa: تغییر حالت پخش تصادفی

en: Crop one pixel from the top of the video
fa: حاشیه‌گیری به اندازهٔ یک نقطه از لبهٔ بالای ویدیو

en: Uncrop one pixel from the top of the video
fa: برگرداندن حاشیه به اندازهٔ یک نقطه از لبهٔ بالای ویدیو

en: Crop one pixel from the left of the video
fa: حاشیه‌گیری به اندازهٔ یک نقطه از لبهٔ چپ ویدیو

en: Uncrop one pixel from the left of the video
fa: برگرداندن حاشیه به اندازهٔ یک نقطه از لبهٔ چپ ویدیو

en: Crop one pixel from the bottom of the video
fa: حاشیه‌گیری به اندازهٔ یک نقطه از لبهٔ پایین ویدیو

en: Uncrop one pixel from the bottom of the video
fa: برگرداندن حاشیه به اندازهٔ یک نقطه از لبهٔ پایین ویدیو

en: Crop one pixel from the right of the video
fa: حاشیه‌گیری به اندازهٔ یک نقطه از لبهٔ راست ویدیو

en: Uncrop one pixel from the right of the video
fa: برگرداندن حاشیه به اندازهٔ یک نقطه از لبهٔ راست ویدیو

en: Toggle wallpaper mode in video output
fa: تغییر وضعیت پخش ویدیو روی پس‌زمینه

en: Toggle wallpaper mode in video output.
fa: تغییر وضعیت پخش ویدیو روی پس‌زمینهٔ صفحه نمایش

en: Cycle through audio devices
fa: چرخش بین دستگاه‌های صوتی

en: Cycle through available audio devices
fa: چرخیدن بین دستگاه‌های صوتی موجود

en: Snapshot
fa: عکس

en: Window properties
fa: ویژگی‌های پنجره

en: Subtitles
fa: زیرنویس‌ها

en: Track settings
fa: تنظیمات قطعه

en: Playback control
fa: کنترل پخش

en: Default devices
fa: دستگاه‌های پیش‌گزیده

en: Network settings
fa: تنظیمات شبکه

en: Socks proxy
fa: پیشکار ساکس

en: Metadata
fa: متاداده

en: Decoders
fa: کدگشاها

en: Input
fa: ورودی

en: Special modules
fa: پیمانه‌های ویژه

en: Plugins
fa: متصل شونده‌ها

en: Performance options
fa: گزینه‌های کارآیی

en: Clock source
fa: منبع ساعت

en: Hot keys
fa: میانبُرها

en: Jump sizes
fa: اندازهٔ پرش‌ها

en: print help for VLC (can be combined with --advanced and --help-verbose)
fa: چاپ راهنما برای وی‌ال‌سی (می‌تواند با ‎--advanced و ‎--help-verbose ترکیب شود)

en: Exhaustive help for VLC and its modules
fa: راهنمایی جامع برای وی‌ال‌سی و پیمانه‌هایش

en: use alternate config file
fa: استفاده از فابل کانفیگ دیگر

en: core program
fa: هسته برنامه

en: Backspace
fa: پس‌بر

en: Brightness Down
fa: کاهش روشنایی

en: Brightness Up
fa: افزایش روشنایی

en: Down
fa: پایین

en: Media Subtitle
fa: رسانه زیرنویس

en: Mouse Wheel Down
fa: حرکت ماوس به پایین

en: Mouse Wheel Left
fa: حرکت ماوس به چپ

en: Mouse Wheel Right
fa: حرکت ماوس به راست

en: Mouse Wheel Up
fa: حرکت ماوس به بالا

en: Pause
fa: مکث

en: Print
fa: چاپ

en: Space
fa: کلید فاصله

en: Up
fa: بالا

en: Volume Down
fa: کاهش صدا

en: Volume Mute
fa: قطع صدا

en: Volume Up
fa: افزایش صدا

en: Zoom In
fa: زوم به داخل

en: Zoom Out
fa: زوم به بیرون

en: Saving file failed
fa: ذخیرهٔ پرونده شکست خورد

en: Cancel
fa: انصراف

en: File corrupted
fa: پرونده خراب است

en: The new version was successfully downloaded. Do you want to close VLC and install it now?
fa: نسخه جدید با موفقیت بارگیری شد. آیا می خواهید وی‌ال‌سی را ببندید و نسخه بروز را نصب کنید؟

en: Install
fa: نصب

en: Update VLC media player
fa: به روزرسانی پخش‌کنندهٔ رسانه وی‌ال‌سی

en: Media Library
fa: کتابخانه رسانه

en: Afar
fa: بعد

en: Abkhazian
fa: آبخازی

en: Afrikaans
fa: آفریکانس

en: Albanian
fa: آلبانیایی

en: Amharic
fa: امهری

en: Arabic
fa: عربی

en: Armenian
fa: ارمنی

en: Assamese
fa: آسامی

en: Avestan
fa: اوستایی

en: Aymara
fa: آیمارایی

en: Azerbaijani
fa: ترکی آذربایجانی

en: Bashkir
fa: باشغیری

en: Basque
fa: باسکی

en: Belarusian
fa: بلوروسی

en: Bengali
fa: بنگالی

en: Bihari
fa: بیهاری

en: Bislama
fa: بیسلاما

en: Bosnian
fa: بوسنیایی

en: Breton
fa: برتانیایی

en: Bulgarian
fa: بلغاری

en: Burmese
fa: برمه‌ای

en: Catalan
fa: کاتالانی

en: Chamorro
fa: چامورویی

en: Chechen
fa: چچنی

en: Chinese
fa: چینی

en: Church Slavic
fa: اسلاوی کلیسایی

en: Chuvash
fa: چوواشی

en: Cornish
fa: کرنوالی

en: Czech
fa: چکی

en: Danish
fa: دانمارکی

en: Dutch
fa: هلندی

en: Dzongkha
fa: جونخایی

en: English
fa: انگلیسی

en: Esperanto
fa: اسپرانتو

en: Estonian
fa: استونیایی

en: Faroese
fa: فارویی

en: Fijian
fa: فیجیایی

en: Finnish
fa: فنلاندی

en: French
fa: فرانسوی

en: Frisian
fa: فریسی

en: Georgian
fa: گرجی

en: German
fa: آلمانی

en: Gaelic (Scots)
fa: گالیسیایی (اسکاتلندی)

en: Irish
fa: ایرلندی

en: Manx
fa: مانی

en: Guarani
fa: گوارانی

en: Gujarati
fa: گجراتی

en: Hebrew
fa: عبری

en: Herero
fa: هریرویی

en: Hindi
fa: هندی

en: Hungarian
fa: مجاری

en: Icelandic
fa: ایسلندی

en: Inuktitut
fa: اینوکتیتوت

en: Interlingua
fa: میان‌زبان

en: Indonesian
fa: اندونزیایی

en: Inupiaq
fa: اینوپیک

en: Italian
fa: ایتالیایی

en: Javanese
fa: جاوه‌ای

en: Japanese
fa: ژاپنی

en: Kannada
fa: کناده‌ای

en: Kashmiri
fa: کشمیری

en: Khmer
fa: خمری

en: Kikuyu
fa: کیکویویی

en: Kinyarwanda
fa: کینیارواندایی

en: Kirghiz
fa: قرقیزی

en: Komi
fa: کومیایی

en: Korean
fa: کره‌ای

en: Kurdish
fa: کردی

en: Lao
fa: لائوسی

en: Latin
fa: لاتینی

en: Latvian
fa: لتونیایی

en: Lingala
fa: لینگالا

en: Lithuanian
fa: لیتوانیایی

en: Macedonian
fa: مقدونی

en: Marshall
fa: مارشالی

en: Malayalam
fa: ملایامی

en: Maori
fa: مائوریایی

en: Marathi
fa: مراتی

en: Malay
fa: مالزیایی

en: Malagasy
fa: مالاگاسیایی

en: Maltese
fa: مالتی

en: Moldavian
fa: مولداویایی

en: Mongolian
fa: مغولی

en: Nauru
fa: نائورویی

en: Navajo
fa: ناواهویی

en: Ndonga
fa: ندونگایی

en: Nepali
fa: نپالی

en: Norwegian
fa: نروژی

en: Norwegian Nynorsk
fa: نرس جدید نروژی

en: Norwegian Bokmaal
fa: بوکسمال نروژی

en: Chichewa; Nyanja
fa: چوایی؛ نیانجایی

en: Oriya
fa: اوریه‌ای

en: Ossetian; Ossetic
fa: آسی

en: Panjabi
fa: پنجابی

en: Persian
fa: فارسی

en: Pali
fa: پالی

en: Polish
fa: لهستانی

en: Portuguese
fa: پرتغالی

en: Pushto
fa: پشتو

en: Quechua
fa: کچوایی

en: Original audio
fa: صوت اصلی

en: Raeto-Romance
fa: رتو‐رومیایی

en: Romanian
fa: رومانیایی

en: Rundi
fa: روندیایی

en: Russian
fa: روسی

en: Sango
fa: سانگویی

en: Sanskrit
fa: سانسکریت

en: Serbian
fa: صربی

en: Croatian
fa: کرواتی

en: Sinhalese
fa: سینهالی

en: Slovak
fa: اسلواکی

en: Slovenian
fa: اسلوونیایی

en: Northern Sami
fa: سامی شمالی

en: Samoan
fa: ساموآیی

en: Shona
fa: شونایی

en: Sindhi
fa: سندی

en: Somali
fa: سومالیایی

en: Sotho, Southern
fa: سوتی جنوب

en: Spanish
fa: اسپانیایی

en: Sardinian
fa: ساردینیایی

en: Sundanese
fa: سوندایی

en: Swahili
fa: سواحلی

en: Swedish
fa: سوئدی

en: Tahitian
fa: تاهیتیایی

en: Tamil
fa: تامیلی

en: Tatar
fa: تاتاری

en: Telugu
fa: تلوگویی

en: Tajik
fa: تاجیکی

en: Tagalog
fa: تاگالوگی

en: Thai
fa: تایلندی

en: Tibetan
fa: تبتی

en: Tigrinya
fa: تیگرینیایی

en: Tswana
fa: تسوانایی

en: Tsonga
fa: تسونگایی

en: Turkish
fa: ترکی

en: Turkmen
fa: ترکمنی

en: Twi
fa: توی‌یایی

en: Uighur
fa: اویغوری

en: Ukrainian
fa: اوکراینی

en: Urdu
fa: اردو

en: Uzbek
fa: ازبکی

en: Vietnamese
fa: ویتنامی

en: Volapuk
fa: ولاپوک

en: Welsh
fa: ولزی

en: Wolof
fa: ولوفی

en: Xhosa
fa: خوسایی

en: Yiddish
fa: یدی

en: Yoruba
fa: یوروبایی

en: Zhuang
fa: چوانگی

en: Zulu
fa: زولویی

en: Crop
fa: حاشیه‌گیری

en: Aspect ratio
fa: نسبت طول به عرض

en: Attachment
fa: ضمیمه

en: Attachment input
fa: ورودی ضمیمه

en: Region code
fa: کد منطقه‌ای

en: Blu-ray
fa: بلوری

en: Path doesn't appear to be a Blu-ray
fa: مسیر مربوط به یک بلوری نمی‌باشد

en: Blu-ray Disc is corrupted.
fa: ٔدیسک بلو-ری خراب شده است.

en: Blu-ray error
fa: خطای بلوری

en: Top Menu
fa: منو بالا

en: First Play
fa: اولین پخش

en: Audio CD
fa: سی‌دی صوتی

en: Audio CD input
fa: ورودی سی‌دی صوتی

en: CDDB Server
fa: کارگزار CDDB

en: Address of the CDDB server to use.
fa: نشانی کارگزار CDDB مورد استفاده.

en: CDDB port
fa: درگاه CDDB

en: CDDB Server port to use.
fa: درگاه مورد استفادهٔ کارگزار CDDB.

en: Input card to use
fa: کارت ورودی مورد استفاده

en: Audio connection
fa: اتّصال صوتی

en: Number of audio channels
fa: تعداد کانال‌های صوتی

en: Video connection
fa: اتّصال تصویری

en: Analog
fa: آنالوگ

en: Cable
fa: کابل

en: Antenna
fa: آنتن

en: FM radio
fa: رادیو FM

en: AM radio
fa: رادیو AM

en: Video device name
fa: نام دستگاه ویدیو

en: Name of the video device that will be used by the DirectShow plugin. If you don't specify anything, the default device will be used.
fa: نام دستگاه ویدیویی که متصل شوندهٔ دیرکت‌شو استفاده می‌کند. اگر چیزی مشخص نکنید، دستگاه پیش‌گزیده استفاده خواهد شد.

en: Audio device name
fa: نام دستگاه صدا

en: Video size
fa: اندازهٔ ویدیو

en: Video input chroma format
fa: قالب رنگ وردی ویدیو

en: Force the DirectShow video input to use a specific chroma format (eg. I420 (default), RV24, etc.)
fa: اجبار ورودی ویدیوی دیرکت‌شو که از یک قالب رنگ خاص استفاده کند (مثلاً I240 (پیش‌گزیده)، RV24 و غیره)

en: Device properties
fa: ویژگی‌های دستگاه

en: Show the properties dialog of the selected device before starting the stream.
fa: نمایش محاورهٔ ویژگی‌های دستگاه انتخاب شده پیش از آغاز جریان.

en: Tuner properties
fa: ویژگی‌های تیونر

en: Show the tuner properties [channel selection] page.
fa: نمایش صفحهٔ [انتخاب کانال] ویژگی‌های تیونر.

en: Tuner TV Channel
fa: کانال تلویزیونی تیونر

en: Set the TV channel the tuner will set to (0 means default).
fa: تنظیم کانال تلویزیونی تیونر (۰ یعنی پیش‌گزیده).

en: Video standard
fa: استاندارد ویدیویی

en: Tuner country code
fa: کد کشور تیونر

en: Set the tuner country code that establishes the current channel-to-frequency mapping (0 means default).
fa: تنظیم کد کشور تیونر که نگاشت کانال به بسامد فعلی را به دست می‌دهد (۰ یعنی پیش‌گزیده).

en: Tuner input type
fa: نوع ورودی تیونر

en: Select the tuner input type (Cable/Antenna).
fa: نوع ورودی تیونر (کابل/آنتن) را انتخاب کنید.

en: Select the audio input source. See the "video input" option.
fa: منبع ورودی صدا را انتخاب کنید. گزینهٔ «ورودی ویدیو» را ببینید.

en: Select the video output type. See the "video input" option.
fa: نوع خروجی ویدیو را انتخاب کنید. گزینهٔ «ورودی ویدیو» را ببینید.

en: Select the audio output type. See the "video input" option.
fa: نوع خروجی صدا تعیین کنید. گزینهٔ «ورودی ویدیو» را ببینید.

en: Audio sample rate
fa: نرخ نمونهٔ صدا

en: DirectShow
fa: دیرکت‌شو

en: DirectShow input
fa: ورودی دیرکت‌شو

en: DVB adapter
fa: آداپتور DVB

en: DVB device
fa: دستگاه DVB

en: Network name
fa: نام شبکه

en: Network name to create
fa: نام شبکه جهت ایجاد

en: Frequency (Hz)
fa: فرکانس (Hz)

en: Bandwidth (MHz)
fa: پهنای باند (Mhz)

en: High LNB voltage
fa: ولتاژ LNB بالا

en: Unspecified
fa: نامشخص

en: Major channel
fa: کانال اصلی

en: DVB input with v4l2 support
fa: ورودی DVB با پشتیبانی v412

en: DVD angle
fa: زاویهٔ دی‌وی‌دی

en: Default DVD angle.
fa: زاویهٔ پیش‌گزیده دی‌وی‌دی.

en: Start directly in menu
fa: آغاز مستقیماً از منو

en: Start the DVD directly in the main menu. This will try to skip all the useless warning introductions.
fa: آغاز دی‌وی‌دی‌ها از منوی اصلی. سعی می‌کند از همهٔ مقدمات و اخطارهای بی‌فایدهٔ اولیه بگذرد.

en: DVD with menus
fa: دی‌وی‌دی با منو

en: DVDnav Input
fa: ورودی DVDnav

en: DVD without menus
fa: دی‌وی‌دی بدون منوها

en: File input
fa: ورودی پرونده

en: File
fa: پرونده

en: Directory
fa: دایرکتوری

en: Username
fa: نام‌کاربری

en: Password
fa: گذرواژه

en: FTP account
fa: حساب FTP

en: Account that will be used for the connection.
fa: حسابی که برای اتّصال استفاده می‌شود.

en: FTP input
fa: ورودی FTP

en: Auto re-connect
fa: اتّصال مجدد خودکار

en: Automatically try to reconnect to the stream in case of a sudden disconnect.
fa: در صورت قطع ناگهانی به طور خودکار سعی در جریان دوباره متصل شود.

en: HTTP input
fa: ورودی HTTP

en: HTTPS input
fa: ورودی HTTPS

en: Continuous stream
fa: جریان پیوسته

en: ID
fa: شناسه

en: Group
fa: گروه

en: Category
fa: دسته بندی

en: Unknown
fa: نامشخص

en: Data
fa: داده

en: Channels count
fa: تعداد کانال‌ها

en: Width
fa: عرض

en: Height
fa: ارتفاع

en: Size
fa: سایز

en: Size of stream in bytes
fa: اندازه جریان به بایت

en: Memory input
fa: ورودی حافظه

en: Memory stream
fa: جریان حافظه

en: Auto connection
fa: اتّصال خودکار

en: JACK Input
fa: ورودی JACK

en: Link #
fa: پیوند #

en: Video ID
fa: شناسه ویدیو

en: Audio configuration
fa: پیکربندی صدا

en: HD-SDI Input
fa: ورودی HD-SDI

en: Teletext configuration
fa: پیکربندی تلتکست

en: Teletext language
fa: زبان تلتکس

en: SDI Input
fa: ورودی SDI

en: Client port
fa: درگاه کارخواه

en: Force selection of all streams
fa: اجبار به انتخاب همهٔ جریان‌ها

en: Maximum bitrate
fa: حداکثر نرخ بیتی

en: Select the stream with the maximum bitrate under that limit.
fa: جریان دارای حداکثر نرخ بیتی زیر این حد انتخاب شود.

en: Microsoft Media Server (MMS) input
fa: ورودی کارگزار رسانه‌ای مایکروسافت (MMS)‏

en: MTP input
fa: ورودی MTP

en: NFS input
fa: ورودی NFS

en: Capture the audio stream in stereo.
fa: ضبط جریان صدا به صورت استریو.

en: OSS input
fa: ورودی OSS

en: PulseAudio input
fa: ورودی PulseAudio

en: Encrypted connexion
fa: اتّصال رمزگذاری شده

en: Range
fa: محدوده

en: RIST input
fa: ورودی RIST

en: Real RTSP
fa: ‏RTSP واقعی

en: Session failed
fa: نشست ناموفق بود

en: Host
fa: هاست

en: Display ID
fa: نمایش آی‌دی

en: Screen Input
fa: ورودی صفحهٔ نمایش

en: Screen
fa: صفحهٔ نمایش

en: SFTP input
fa: ورودی SFTP

en: 8 bits
fa: 8 بیت

en: 15 bits
fa: 15 بیت

en: 16 bits
fa: 16 بیت

en: 24 bits
fa: 24 بیت

en: 32 bits
fa: 32 بیت

en: SMB input
fa: ورودی سامبا

en: SMB domain
fa: دامنهٔ سامبا

en: Domain/Workgroup that will be used for the connection.
fa: دامنه/گروه کاری‌ای که برای اتّصال استفاده خواهد شد.

en: SRT input
fa: ورودی SRT

en: 16 bytes
fa: 16 بایت

en: 24 bytes
fa: 24 بایت

en: 32 bytes
fa: 32 بایت

en: TCP
fa: TCP‏

en: TCP input
fa: ورودی TCP‏

en: UDP input
fa: ورودی UDP

en: Reset defaults
fa: بازنشانی پیش‌گزیده‌ها

en: Standard
fa: استاندارد

en: Audio input
fa: ورودی صدا

en: Radio device
fa: دستگاه رادیو

en: Frequency
fa: بسامد

en: Brightness
fa: روشنی

en: Contrast
fa: کنتراست

en: Saturation
fa: غلظت

en: Hue
fa: فام

en: Red balance
fa: بالانس رنگ قرمز

en: Blue balance
fa: بالانس رنگ آبی

en: Gamma
fa: گاما

en: Gamma adjust.
fa: تنظیم گاما.

en: Color effect
fa: جلوه‌های رنگی

en: Black & white
fa: سیاه و سفید

en: Negative
fa: نگاتیو

en: Audio volume
fa: حجم صدا

en: All
fa: همه

en: Video input
fa: ورودی ویدیو

en: Tuner
fa: تیونر

en: VCD
fa: وی‌سی‌دی

en: VCD input
fa: ورودی وی‌سی‌دی

en: VLC could not open the file "%s" (%s).
fa: وی‌ال‌سی قادر به گشودن پروندهٔ «%s» (%s) نیست.

en: Start
fa: شروع

en: Image quality
fa: کیفیت تصویر

en: Image quality 1 to 9 (max)
fa: کیفیت تصویر 1 تا 9 (حداکثر)

en: VNC client access
fa: دسترسی کارخواه VNC

en: Keep existing file
fa: پرونده موجود را حفظ کن

en: Index file
fa: پرونده ایندکس

en: AES key file
fa: پرونده کلید AES

en: Stream name
fa: نام جریان

en: Genre description
fa: شرح ژانر

en: URL description
fa: شرح URL

en: Number of channels
fa: تعداد کانال‌ها

en: Ogg Vorbis Quality
fa: کیفیت Ogg Vorbis

en: Stream public
fa: استریم عمومی

en: Caching value (ms)
fa: مقدار حافظهٔ نهان (میلی‌ثانیه)‏

en: Group packets
fa: بسته‌های گروه

en: UDP stream output
fa: خروجی استریم UDP

en: Delay
fa: تأخیر

en: Feedback gain
fa: بهره ی بازخورد

en: Audio filter for PCM format conversion
fa: صافی صوتی برای تبدیل قالب PCM

en: Equalizer
fa: اکولایزر

en: Flat
fa: تخت

en: Classical
fa: کلاسیک

en: Club
fa: کلوب

en: Dance
fa: رقص

en: Large Hall
fa: سالن بزرگ

en: Live
fa: زنده

en: Party
fa: مهمانی

en: Pop
fa: پاپ

en: Reggae
fa: رگه

en: Rock
fa: راک

en: Soft
fa: ملایم

en: Soft rock
fa: راک ملایم

en: Techno
fa: تکنو

en: Number of audio buffers
fa: تعداد میان‌گیرهای صدا

en: Volume normalizer
fa: متعادل‌سازی صدا

en: Parametric Equalizer
fa: اکولایزر پارامتری

en: Low freq (Hz)
fa: بسامد پایین (هرتز)‏

en: Low freq gain (dB)
fa: بهره فرکانسی پایین (دسی بل)

en: High freq (Hz)
fa: بسامد بالا (هرتز)‏

en: High freq gain (dB)
fa: بهره فرکانسی بالا (دسی بل)

en: Freq 1 (Hz)
fa: بسامد ۱ (هرتز)‏

en: Freq 1 gain (dB)
fa: بهره فرکانس 1 (دسی بل)

en: Freq 1 Q
fa: فرکانس 1 Q

en: Freq 2 (Hz)
fa: فرکانس 2 (هرتز)

en: Freq 2 gain (dB)
fa: بهره فرکانس 2 (دسی بل)

en: Freq 2 Q
fa: فرکانس 2 Q

en: Freq 3 (Hz)
fa: فرکانس 3 (هرتز)

en: Freq 3 gain (dB)
fa: بهره فرکانس 3 (دسی بل)

en: Freq 3 Q
fa: فرکانس 3 Q

en: Linear (fastest)
fa: خطی (سریع ترین)

en: SRC resampler
fa: نمونه گیر مجدد SRC

en: Search Length
fa: طول جستجو

en: Room size
fa: اندازه فضا

en: Room width
fa: عرض فضا

en: Width of the virtual room
fa: عرض فضای مجازی

en: Wet
fa: خیس

en: Dry
fa: خشک

en: Dry mix
fa: میکس خشک

en: ALSA audio output
fa: خروجی صدای ALSA

en: Audio memory
fa: حافظه صدا

en: Audio memory output
fa: خروجی حافظه صدا

en: Sample format
fa: فرمت نمونه

en: Output device
fa: دستگاه خروجی

en: DirectX audio output
fa: خروجی صدای دیرکت‌اکس

en: Output format
fa: قالب خروجی

en: Number of output channels
fa: تعداد کانال‌های خروجی

en: Output file
fa: پروندهٔ خروجی

en: File audio output
fa: خروجی صدا در پرونده

en: JACK audio output
fa: خروجی صدای JACK

en: Device
fa: دستگاه

en: Disabled
fa: غیرفعال

en: Enabled
fa: فعال

en: Bidir
fa: دو جهتی

en: bits
fa: بیت

en: simple
fa: ساده

en: Decoding
fa: کدگشایی

en: Quality level
fa: سطح کیفی

en: audio
fa: صدا

en: Opacity
fa: کدری

en: CVD subtitle decoder
fa: کدگشای زیرنویس CVD

en: Encoding quality
fa: کیفیت کدگذاری

en: Save raw codec data
fa: ذخیرهٔ اطلاعات کِدک خام

en: Decoding X coordinate
fa: مختصات X کدگشایی

en: X coordinate of the rendered subtitle
fa: مختصات X زیرنویس رسم شده

en: Decoding Y coordinate
fa: مختصات Y کدگشایی

en: Y coordinate of the rendered subtitle
fa: مختصات Y زیرنویس رسم شده

en: Encoding X coordinate
fa: مختصات X کدگذاری

en: X coordinate of the encoded subtitle
fa: مختصات X زیرنویس کدگذاری شده

en: Encoding Y coordinate
fa: مختصات Y کدگذاری

en: Y coordinate of the encoded subtitle
fa: مختصات Y زیرنویس کدگذاری شده

en: DVB subtitles decoder
fa: کدگشای زیرنویس DVB

en: DVB subtitles encoder
fa: کدگذار زیرنویس DVB

en: AAC audio decoder (using libfaad2)
fa: کدگشای صدای AAC (با استفاده از libfaad2‏)

en: AAC extension
fa: ضمیمهٔ AAC‏

en: Formatted Subtitles
fa: زیرنویس‌های قالب‌بندی شده

en: Outline
fa: خط دور

en: Black
fa: سیاه

en: Gray
fa: خاکستری

en: Silver
fa: نقره‌ای

en: White
fa: سفید

en: Maroon
fa: قهوه‌ای

en: Red
fa: قرمز

en: Yellow
fa: زرد

en: Olive
fa: زیتونی

en: Green
fa: سبز

en: Teal
fa: سبزآبی

en: Lime
fa: سبز لیمویی

en: Purple
fa: بنفش

en: Navy
fa: سورمه‌ای

en: Blue
fa: آبی

en: Aqua
fa: نیلی

en: Subtitles (advanced)
fa: زیرنویس‌ها (پیشرفته)

en: CBR encoding
fa: کدگذاری CBR

en: Set the encoding used in text subtitles
fa: کدگذاری مورد استفاده در زیرنویس‌های متنی را تنظیم کنید

en: Set the justification of subtitles
fa: تنظیم تراز زیرنویس‌ها

[ctx: GetACP]
note: xgettext: The Windows ANSI code page most commonly used for this language. VLC uses this as a guess of the subtitle files character set (if UTF-8 and UTF-16 autodetection fails). Western European languages normally use "CP1252", which is a Microsoft-variant of ISO 8859-1. That suits the Latin alphab
en: CP1252
fa: CP1256

en: Some subtitle formats allow for text formatting. VLC partly implements this, but you can choose to disable all formatting.
fa: بعضی قالب‌های زیرنویس اجازه‌ می‌دهند متن قالب‌بندی شود. وی‌ال‌سی تا حدودی این امکان را پیاده‌سازی کرده، ولی می‌توانید همهٔ قالب‌بندی‌ها را از کار بیاندازید.

en: Philips OGT (SVCD subtitle) decoder
fa: کدگشای OGT فیلیپس (زیرنویس SVCD)

en: SVCD subtitles
fa: زیرنویس‌های SVCD

en: Image width
fa: عرض تصویر

en: Image height
fa: ارتفاع تصویر

en: Theora video decoder
fa: کدگشای ویدیوی تئورا

en: Theora video encoder
fa: کدگذار ویدیوی تئورا

en: Stereo mode
fa: حالت استریو

en: Handling mode for stereo streams
fa: حالت تصدی جریان‌های استریو

en: VBR mode
fa: حالت VBR

en: Use Variable BitRate. Default is to use Constant BitRate (CBR).
fa: استفاده از نرخ بیتی متغیر (VBR).پیش‌گزیده استفاده از نرخ بیتی ثابت (CBR) است.

en: Maximum encoding bitrate
fa: حداکثر نرخ بیتی کدگذاری

en: Maximum bitrate in kbps. This is useful for streaming applications.
fa: حداکثر نرخ بیتی به کیلوبیت بر ثانیه. برای جریان‌سازی مفید است.

en: Minimum encoding bitrate
fa: حداقل نرخ بیتی کدگذاری

en: Minimum bitrate in kbps. This is useful for encoding for a fixed-size channel.
fa: حداقل نرخ بیتی به کیلوبیت بر ثانیه. برای کدگذاری کانال‌های دارای اندازهٔ ثابت مفید است.

en: Force a constant bitrate encoding (CBR).
fa: اجبار به کدگذاری با نرخ بیتی ثابت (CBR).

en: Vorbis audio decoder
fa: کدگشای صدای وُربیس

en: Vorbis audio encoder
fa: کدگذار صدای وُربیس

en: Maximum GOP size
fa: حداکثر اندازهٔ GOP

en: Minimum GOP size
fa: حداقل اندازهٔ GOP

en: Normal
fa: عادی

en: VLC media player
fa: پخش‌کنندهٔ رسانه وی‌ال‌سی

en: Hotkeys
fa: میانبُرها

en: Audio Device: %s
fa: دستگاه صدا: %s

en: Audio track: %s
fa: قطعه صدا: %s

en: Subtitle track: %s
fa: قطعه زیرنویس: %s

en: Aspect ratio: %s
fa: نسبت طول به عرض: %s

en: Crop: %s
fa: برش: %s

en: 
    Warning: if you cannot access the GUI anymore, open a command-line window, go to the directory where you installed VLC and run "vlc -I qt"
fa: 
    اخطار: اگر دیگر به واسط گرافیکی دسترسی ندارید، پنجره خط فرمان را باز کنید، به محل نصب وی‌ال‌سی بروید و فرمان vlc -I qt را اجرا کنید.

en: Network Sync
fa: همگام‌سازی شبکه

en: Network synchronization
fa: همگام‌سازی شبکه

en: Install Windows Service
fa: نصب سرویس ویندوز

en: Install the Service and exit.
fa: نصب سرویس و خارج شوید.

en: Uninstall Windows Service
fa: حذف سرویس ویندوز

en: Uninstall the Service and exit.
fa: حذف سرویس و خارج شوید.

en: Configuration options
fa: گزینه‌های پیکربندی

en: Initializing
fa: در حال مقدار دهی‌اولیه

en: Opening
fa: در حال گشودن

en: Error
fa: خطا

en: | clear . . . . . . . . . . . . . . clear the playlist
fa: | پاک‌کردن . . . . . . . . . . . . . . پاک‌کردن سیاههٔ پخش

en: Ask for action
fa: پرسیدن یک کنش

en: Always fix
fa: همیشه برطرف کن

en: Never fix
fa: هیچوقت برطرف نکن

en: Fix when necessary
fa: هنگامی که ضروری است برطرف کن

en: Do not play
fa: پخش نکن

en: Decode
fa: کدگشایی

en: Real-time
fa: زمان واقعی

en: Image
fa: تصویر

en: Frames per Second
fa: فریم بر ثانیه

en: This is the desired frame rate when playing MJPEG from a file. Use 0 (this is the default value) for a live stream (from a camera).
fa: نرخ فریم مطلوب در موقع پخش MJPEG از یک پرونده است. از 0 (مقدار پیش‌گزیده است) برای استریم زنده (از دوربین) استفاده کنید.

en: Matroska stream demuxer
fa: دی مالتی پلکسر استریم Matroska

en: Dummy Elements
fa: عناصر مصنوعی

en: Information
fa: اطلاعات

en: Lyrics
fa: متن شعر

en: Thanks
fa: تشکر‌ها

en: CSA Key
fa: کلید CSA

en: Podcast Info
fa: اطلاعات پادکَست

en: Podcast Size
fa: اندازهٔ پادکَست

en: Audio channels
fa: کانال‌های صدا

en: Subtitle delay
fa: تاخیر زمانی زیرنویس

en: Subtitle format
fa: فرمت زیرنویس

en: Subtitle description
fa: توضیحات زیرنویس

en: Unknown category
fa: دسته ناشناخته

en: Semantic annotations
fa: تفسیر معنایی

en: Transcript
fa: رونوشت

en: Linguistic markup
fa: نشانه گذاری زبانی

en: Cue points
fa: نقاط نشانه

en: Subtitles (images)
fa: زیرنویس‌ها (تصاویر)

en: Slides (text)
fa: اسلایدها (متن)

en: Slides (images)
fa: اسلایدها (تصاویر)

en: License
fa: مجوز

en: Name
fa: نام

en: Author
fa: مؤلف

en: Uninstall
fa: حذف

en: Skins
fa: پوسته‌ها

en: Headphone virtualization
fa: تصویرسازی هدفون

en: Volume normalization
fa: متعادل‌سازی بلندی صدا

en: Maximum level
fa: حداکثر بلندی

en: Save
fa: ذخیره

en: Remove
fa: حذف

en: Bookmarks
fa: نشانک‌ها

en: Add
fa: اضافه

en: Clear
fa: پاک‌کردن

en: Edit
fa: ویرایش

en: Time
fa: زمان

en: OK
fa: تأیید

en: Untitled
fa: بی‌عنوان

en: No input
fa: بدون ورودی

en: No input found. A stream must be playing or paused for bookmarks to work.
fa: ورودی‌ای پیدا نشد. برای کار کردن نشانک‌ها باید جریانی در حال پخش یا مکث باشد.

en: Input has changed
fa: ورودی تغییر کرد

en: Browse...
fa: مرور...

en: Save as File
fa: ذخیره به عنوان پرونده

en: Stream
fa: جریان

en: Apply
fa: اِعمال

en: Video codec
fa: کُدک ویدیو

en: Audio codec
fa: کُدک صدا

en: Resolution
fa: تفکیک‌پذیری

en: Scale
fa: مقیاس

en: Address
fa: نشانی

en: Port
fa: پورت

en: Export SDP as file
fa: صدور SDP به صورت پرونده

en: Channel Name
fa: نام کانال

en: SDP URL
fa: نشانی SDP

en: Random On
fa: تصادفی روشن

en: Repeat Off
fa: تکرار خاموش

en: Errors and Warnings
fa: خطاها و اخطارها

en: Clean up
fa: پاک‌سازی

en: Volume
fa: بلندی صدا

en: Messages
fa: پیغام‌ها

en: Clear log
fa: پاک‌کردن رخداد

en: Clear the log output
fa: پاک‌کردن خروجی رخداد

en: Remove old preferences?
fa: ترجیحات قدیمی برداشته شود؟

en: Smaller
fa: ریزتر

en: Small
fa: ریز

en: Large
fa: درشت

en: Larger
fa: درشت‌تر

en: Check for Update...
fa: بررسی وجود به‌هنگام‌سازی...

en: Preferences...
fa: ترجیحات...

en: Services
fa: سرویس‌ها

en: Hide VLC
fa: مخفی کردن وی‌ال‌سی

en: Hide Others
fa: مخفی کردن بقیه

en: Show All
fa: نمایش همه

en: Quit VLC
fa: خروج از وی‌ال‌سی

en: 1:File
fa: ۱:پرونده

en: Open File...
fa: گشودن پرونده...

en: Open Disc...
fa: گشودن دیسک...

en: Open Network...
fa: گشودن شبکه...

en: Open Capture Device...
fa: گشودن دستگاه ضبط...

en: Open Recent
fa: گشودن موارد اخیر

en: Close Window
fa: بستن پنجره

en: Convert / Stream...
fa: تبدیل / جریان...

en: Save Playlist...
fa: ذخیرهٔ سیاههٔ پخش...

en: Cut
fa: برش

en: Copy
fa: رونوشت

en: Paste
fa: جای‌گذاری

en: Select All
fa: گزینش همه

en: View
fa: مشاهده

en: Playback
fa: پخش

en: Quit after Playback
fa: خروج پس از پخش

en: Step Forward
fa: یک قدم به جلو

en: Step Backward
fa: یک قدم به عقی

en: Audio Device
fa: دستگاه صدا

en: Half Size
fa: اندازهٔ نصف

en: Normal Size
fa: اندازهٔ عادی

en: Double Size
fa: اندازهٔ دو برابر

en: Fit to Screen
fa: جا کردن در صفحه

en: Add Subtitle File...
fa: افزودن پرونده زیرنویس...

en: Subtitles Track
fa: شیار زیرنویس

en: Window
fa: پنجره

en: Playlist...
fa: سیاههٔ پخش...

en: Media Information...
fa: اطلاعات رسانه...

en: Messages...
fa: پیغام‌ها...

en: Bring All to Front
fa: جلو آوردن همه

en: Help
fa: راهنما

en: File Format:
fa: قالب پرونده:

en: Extended M3U
fa: ‏M3U گسترش‌یافته

en: XML Shareable Playlist Format (XSPF)
fa: قالب سیاههٔ پخش قابل اشتراک XML ‏(XSPF)

en: Save Playlist
fa: ذخیرهٔ سیاههٔ پخش

en: Search in Playlist
fa: جستجو در سیاههٔ پخش

en: Open Source
fa: اوپن‌سورس

en: Media Resource Locator (MRL)
fa: یابندهٔ منابع رسانه‌ای (MRL)

en: Open
fa: گشودن

en: Settings...
fa: تنظیمات...

en: Disc
fa: دیسک

en: Network
fa: شبکه

en: Treat as a pipe rather than as a file
fa: به عنوان لوله برخورد شود نه پرونده

en: Custom playback
fa: پخش سفارشی

en: Insert Disc
fa: قرار دادن دیسک

en: Disable DVD menus
fa: غیرفعال سازی منوهای DVD

en: Enable DVD menus
fa: فعال‌سازی منوهای DVD

en: IP Address
fa: آدرس آی پی

en: Add Subtitle File:
fa: افزودن پرونده زیرنویس:

en: FPS
fa: ‏EPS

en: Font size
fa: اندازهٔ قلم

en: Subtitle alignment
fa: موقعیت زیرنویس

en: Font Properties
fa: ویژگی‌های قلم

en: Subtitle File
fa: پروندهٔ زیرنویس

en: Open File
fa: گشودن پرونده

en: Streaming and Transcoding Options
fa: گزینه‌های جریان‌سازی و تبدیل کد

en: Display the stream locally
fa: نمایش محلی جریان

en: Dump raw input
fa: تخلیهٔ ورودی خام

en: Transcoding options
fa: گزینه‌های تبدیل کد

en: Bitrate (kb/s)
fa: نرخ بیتی (کیلوبیت بر ثانیه)‏

en: Stream Announcing
fa: اعلام جریان

en: Save File
fa: ذخیرهٔ پرونده

en: Duration
fa: مدت پخش

en: General
fa: عمومی

en: Input bitrate
fa: نرخ بیتی ورودی

en: Stream bitrate
fa: نرخ بیتی جریان

en: Decoded blocks
fa: بلوک‌های کدگشایی شده

en: Displayed frames
fa: فریم‌های نمایش داده شده

en: Lost frames
fa: فریم‌های گم‌شده

en: Played buffers
fa: میان‌گیرهای پخش شده

en: Lost buffers
fa: میان‌گیرهای گم‌شده

en: Continue
fa: ادامه

en: Interface Settings
fa: تنظیمات عمومی واسط

en: General Audio
fa: عمومی

en: Preferred Audio language
fa: زبان ترجیحی صدا

en: Visualization
fa: بصری‌سازی

en: Change
fa: تغییر

en: Change Hotkey
fa: تغییر میانُبر

en: Action
fa: کنش

en: Shortcut
fa: میان‌بر

en: Record directory or filename
fa: نام پرونده یا شاخه ضبط

en: Directory or filename where the records will be stored
fa: نام پرونده یا شاخه‌ای که برای ضبط کردن استفاده می‌شود.

en: Default Caching Level
fa: سطح پیش‌گزیدهٔ کش‌کردن

en: Caching
fa: کش‌کردن

en: Default Encoding
fa: کدگشای پیش فرش

en: Display Settings
fa: تنظیمات نمایش

en: Font color
fa: رنگ متن

en: Font
fa: قلم

en: Subtitle languages
fa: زبان‌های زیرنویس

en: Enable OSD
fa: فعال OSD

en: Black screens in Fullscreen mode
fa: صفحهٔ سیاه در حالت تمام‌صفحه

en: Reset All
fa: برگرداندن همه به مقادیر اولیه

en: Preferences
fa: ترجیحات

en: Reset Preferences
fa: بازنشانی ترجیحات

en: Choose
fa: انتخاب

en: Copy URL to clipboard
fa: رونوشت از نشانی به تخته‌گیره

en: sec.
fa: ثانیه.

en: Subtitles/Video
fa: زیرنویس‌ها/ویدیو

en: Subtitle track synchronization:
fa: همگام‌سازی قطعه زیرنویس:

en: Subtitle speed:
fa: سرعت زیرنویس:

en: Color
fa: رنگ

en: Rotate by 90 degrees
fa: چرخش ۹۰ درجه

en: Rotate by 180 degrees
fa: چرخش ۱۸۰ درجه

en: Rotate by 270 degrees
fa: چرخش ۲۷۰ درجه

en: Flip horizontally
fa: پشت و ور کردن افقی

en: Flip vertically
fa: پشت و رو کردن عمودی

en: Gradient
fa: طیف

en: Text
fa: متن

en: Transparency
fa: شفافیت

en: Video device
fa: دستگاه ویدیو

en: Number of the screen to use by default to display videos in 'fullscreen'. The screen number correspondance can be found in the video device selection menu.
fa: شمارهٔ صفحهٔ مورد استفادهٔ پیش‌گزیده برای نمایش ویدیو در حالت «تمام‌صفحه». شمارهٔ صفحهٔ مرتبط را می‌توان در منوی انتخاب دستگاه ویدیو پیدا کرد.

en: Opaqueness
fa: کدری

en: Set the transparency of the video output. 1 is non-transparent (default) 0 is fully transparent.
fa: شفافیت ویدیوی خروجی را تنظیم کنید. ۱ غیر شفاف است (پیش‌گزیده) و ۰ کاملاً شفاف.

en: Black screens in fullscreen
fa: صفحهٔ سیاه در حالت تمام‌صفحه

en: In fullscreen mode, keep screen where there is no video displayed black
fa: در حالت تمام‌صفحه، وقتی ویدیویی نمایش داده نمی‌شود صفحهٔ سیاه نشان داده شود

en: Show Fullscreen controller
fa: نمایش کنترل کنندهٔ تمام‌صفحه

en: Use large text for list views
fa: استفاده از متن بزرگ برای نمایش لیست

en: Do nothing
fa: کاری انجام نده

en: Ask
fa: پرسیدن

en: Always
fa: همیشه

en: Never
fa: هرگز

en: Mac OS X interface
fa: واسط اُ اس ایکس مکینتاش

en: Appearance
fa: ظاهر

en: Behavior
fa: رفتار

en: Video output
fa: خروجی ویدیو

en: B
fa: بایت

en: KB
fa: کیلوبایت

en: MB
fa: مگا‌بایت

en: GB
fa: گیگابایت

en: TB
fa: ترابایت

en: Select a directory
fa: یک شاخه برگزینید

en: Select a file
fa: یک پرونده برگزینید

en: Select
fa: گزینش

en:  <space>                Pause/Play
fa:  <space>                مکث/پخش

en:  Volume   : Mute
fa:  صدا   : بی‌صدا

en:  Volume   : %3ld%%
fa:  صدا   : %3ld%%

en:  Volume   : ----
fa:  صدا   : ----

en:  Title    : %<PRId64>/%d
fa:  عنوان : %<PRId64>/%d

en:  Chapter  : %<PRId64>/%d
fa:  فصل  : %<PRId64>/%d

en: Open: %s
fa: گشودن : %s

en: Find: %s
fa: یافتن: %s

en: Previous Chapter/Title
fa: فصل قبلی/عنوان

en: Next Chapter/Title
fa: فصل بعدی/عنوان

en: Teletext Activation
fa: فعال سازی تله تکست

en: Previous / Backward
fa: قبلی / به عقب

en: Next / Forward
fa: بعدی / به جلو

en: Frame By Frame
fa: فریم به فریم

en: Step backward
fa: گام به عقب

en: Step forward
fa: گام به جلو

en: Loop / Repeat
fa: حلقه / تکرار دوباره

en: Open subtitles
fa: گشودن زیرنویس‌ها

en: Stop playback
fa: توقف کردن بازپخش

en: Take a snapshot
fa: عکس گرفتن

en: Open subtitle file
fa: گشودن پرونده زیرنویس

[ctx: Tooltip|Unmute]
en: Unmute
fa: باصدا

[ctx: Tooltip|Mute]
en: Mute
fa: بی‌صدا

en: Logo filenames
fa: نام پرونده‌های نشان

en: dB
fa: دسی بل

en: ms
fa: میلی‌ثانیه

en: Entry
fa: مدخل

en: Selected ports:
fa: درگاه‌های برگزیده:

en: Bandwidth
fa: پهنای باند

en: Device name
fa: نام دستگاه

en: Change playlistview
fa: تغییر نمایش سیاههٔ پخش

en: Devices
fa: دستگاه‌ها

en: Local Network
fa: شبکه‌ی محلی

en: Ascending
fa: صعودی

en: Descending
fa: نزولی

en: Playlist View Mode
fa: حالت نمایش سیاههٔ پخش

en: Select File
fa: گزینش پرونده

en: Key:
fa: کلید:

en: Input & Codecs Settings
fa: تنظیمات ورودی‌ها و کُدک‌ها

en: Configure Hotkeys
fa: پیکربندی کلید‌های میانبُر

en: Device:
fa: دستگاه:

en: VLC skins website
fa: وبسایت پوسته‌های وی‌ال‌سی

en: System's default
fa: پیش‌گزیده سیستم

en: Audio Files
fa: پرونده‌های صدا

en: Video Files
fa: پرونده‌های ویدیو

en: Playlist Files
fa: پرونده‌های سیاههٔ پخش

en: &Apply
fa: اِ&عمال

en: &Cancel
fa: ا&نصراف

en: Profile
fa: نمایه

en: Edit selected profile
fa: ویرایش نمایه برگزیده

en: Delete selected profile
fa: حذف نمایه برگزیده

en: Create a new profile
fa: ایجاد نمایه جدید

en: Create
fa: ایجاد

en: File/Directory
fa: پرونده/شاخه

en: File/Folder
fa: پرونده/پوشه

en: Source
fa: مبدأ

en: Source:
fa: مبدأ:

en: Type:
fa: نوع:

en: Filename
fa: نام پرونده

en: Save file...
fa: ذخیره پرونده...

en: Path
fa: مسیر

en: Base port
fa: درگاه پایه

en: Edit Bookmarks
fa: ویرایش نشانک‌ها

en: Create a new bookmark
fa: ایجاد نشانک جدید

en: Delete the selected item
fa: حذف مورد برگزیده

en: Delete all the bookmarks
fa: حذف همه نشانک‌ها

en: Extract
fa: استخراج

en: &Close
fa: &بستن

en: Bytes
fa: بایت

en: Convert
fa: تبدیل

en: Multiple files selected.
fa: چندین پرونده برگزیده شدند.

en: Destination
fa: مقصد

en: Destination file:
fa: پرونده مقصد:

en: Browse
fa: مرور

en: Multiple Files Selected.
fa: چندین پرونده برگزیده شدند.

en: Settings
fa: تنظیمات

en: Display the output
fa: نمایش خروجی

en: &Start
fa: &شروع

en: Program Guide
fa: راهنمای برنامه

en: Update
fa: به‌روز رسانی

en: Errors
fa: خطاها

en: Cl&ear
fa: &پاک‌کردن

en: Hide future errors
fa: مخفی کردن خطاهای آینده

en: Adjustments and Effects
fa: تنظیمات و اثرات

en: Synchronization
fa: هماهنگ سازی

en: v4l2 controls
fa: کنترل‌های v4l2

en: &Save
fa: &ذخیره

en: Store the Password
fa: ذخیرهٔ گذرواژه

en: Privacy and Network Access Policy
fa: حریم خصوصی و سیاست دسترسی شبکه

en: Network Access Policy
fa: سیاست دسترسی شبکه

en: Go to Time
fa: برو به زمان

en: &Go
fa: &برو

en: Go to time
fa: برو به زمان

en: About
fa: درباره

en: &Recheck version
fa: &بررسی مجدد نسخه

en: &Yes
fa: &بله

en: &No
fa: &خیر

en: VLC media player updates
fa: به‌روز رسانی‌های پخش‌کنندهٔ رسانه وی‌ال‌سی

en: A new version of VLC (%1.%2.%3%4) is available.
fa: یک نسخه جدید از وی‌ال‌سی (%1.%2.%3%4) در دسترس است.

en: You have the latest version of VLC media player.
fa: شما از آخرین نسخه پخش‌کنندهٔ رسانه وی‌ال‌سی استفاده می‌کنید.

en: &General
fa: &عمومی

en: &Metadata
fa: &متاداده

en: Co&dec
fa: &کُدک

en: S&tatistics
fa: آمار

en: Location:
fa: مکان:

en: Application
fa: برنامه

en: Clear the messages
fa: پاک‌کردن پیام‌ها

en: Open Media
fa: گشودن رسانه

en: &File
fa: &پرونده

en: &Disc
fa: &دیسک

en: &Network
fa: &شبکه

en: Capture &Device
fa: ضبط &دستگاه

en: &Select
fa: &گزینش

en: &Play
fa: &پخش

en: &Stream
fa: &جریان

en: C&onvert
fa: &تبدیل

en: C&onvert / Save
fa: &تبدیل / ذخیره

en: Open URL
fa: گشودن نشانی اینترنتی

en: Enter URL here...
fa: آدرس را اینجا وارد کنید...

en: Active Extensions
fa: افزونه‌های فعال

en: &Search:
fa: &جست‌وجو:

en: More information...
fa: اطلاعات بیشتر...

en: Reload extensions
fa: بار کردن مجدد افزونه‌ها

en: Only installed
fa: فقط نصب شده

en: Version %1
fa: نسخه %1

en: %1 downloads
fa: %1 دانلود

en: &Uninstall
fa: حذف برنامه

en: &Install
fa: نصب

en: Version
fa: نسخه

en: Website
fa: وب‌گاه

en: Files
fa: پرونده‌ها

en: Deletes the selected item
fa: حذف موارد برگزیده

en: Show settings
fa: نمایش تنظیمات

en: Simple
fa: ساده

en: Switch to simple preferences view
fa: تعویض به نمای ترجیحات ساده

en: Switch to full preferences view
fa: تعویض به نمای ترجیحات کامل

en: &Reset Preferences
fa: &بازنشانی ترجیحات

en: Only show current
fa: فقط نمایش فعلی

en: Advanced Preferences
fa: ترجیحات پیشرفته

en: Simple Preferences
fa: ترجیحات ساده

en: Stream Output
fa: خروجی جریان

en: Back
fa: عقب

en: Toolbars Editor
fa: ویرایشگر نوار ابزار

en: Toolbar Elements
fa: عناصر نوار ابزار

en: Big Button
fa: دکمه بزرگ

en: Main Toolbar
fa: نوار ابزار اصلی

en: Above the Video
fa: بالای ویدیو

en: Toolbar position:
fa: موقعیت نوار ابزار:

en: Line 1:
fa: خط 1:

en: Line 2:
fa: خط 2:

en: Time Toolbar
fa: نوار ابزار زمان

en: Advanced Widget
fa: ویجت پیشرفته

en: Fullscreen Controller
fa: کنترل کنندهٔ تمام‌صفحه

en: New profile
fa: نمایه جدید

en: Delete the current profile
fa: حذف نمایه فعلی

en: Select profile:
fa: برگزیدن نمایه:

en: Preview
fa: پیش‌نمایش

en: Cl&ose
fa: &بستن

en: Profile Name
fa: نام نمایه

en: Please enter the new profile name.
fa: لطفا نام نمایه جدید را وارد کنید.

en: Teletext transparency
fa: شفافیت تلتکست

en: Advanced Buttons
fa: دکمه‌های پیشرفته

en: Playback Buttons
fa: دکمه‌های بازپخش

en: Broadcast
fa: انتشار

en: Hours / Minutes / Seconds:
fa: ساعت / دقیقه / ثانیه:

en: Day / Month / Year:
fa: روز / ماه / سال:

en: Repeat:
fa: تکرار:

en: Repeat delay:
fa: تأخیر تکرار:

en: I&mport
fa: &درون‌ریزی

en: E&xport
fa: &برون‌ریزی

en: Save VLM configuration as...
fa: ذخیره پیکربندی VLM در...

en: Open VLM configuration...
fa: گشودن پیکربندی VLM...

en: Broadcast:
fa: انتشار:

en: Open Directory
fa: گشودن شاخه

en: Open Folder
fa: گشودن پوشه

en: Open playlist...
fa: گشودن سیاههٔ پخش...

en: Save playlist as...
fa: ذخیره سیاههٔ پخش در...

en: Open subtitles...
fa: گشودن زیرنویس‌ها...

en: Media Files
fa: پرونده‌ها

en: Subtitle Files
fa: پرونده‌های زیرنویس

en: All Files
fa: پرونده‌ها

en: Empty
fa: خالی

en: Deactivate
fa: غیرفعال

en: &Continue
fa: &ادامه

en: Paused
fa: مکث

en: &Media
fa: &رسانه

en: P&layback
fa: باز&پخش

en: &Audio
fa: &صدا

en: &Video
fa: &ویدیو

en: Subti&tle
fa: &زیرنویس

en: Tool&s
fa: ا&بزار

en: V&iew
fa: &نمایش

en: &Help
fa: &راهنما

en: Open &File...
fa: گشودن &پرونده...

en: &Open Multiple Files...
fa: گشودن &چندین پرونده...

en: Open &Disc...
fa: گشودن &دیسک...

en: Open &Network Stream...
fa: گشودن جریان &شبکه...

en: Open &Capture Device...
fa: گشودن دستگاه &ضبط...

en: Open &Location from clipboard
fa: گشودن مکان از &تخته‌گیره

en: Open &Recent Media
fa: گشودن رسانه‌های ا&خیر

en: Conve&rt / Save...
fa: &تبدیل و ذخیره...

en: &Stream...
fa: &جریان...

en: Quit at the end of playlist
fa: خروج پس از پایان سیاههٔ پخش

en: Close to systray
fa: بستن به سینی

en: &Quit
fa: &خروج

en: &Effects and Filters
fa: &جلوه‌ها و پالایه‌ها

en: &Track Synchronization
fa: همگام‌سازی &قطعه

en: Customi&ze Interface...
fa: &سفارشی‌سازی رابط کاربری...

en: &Preferences
fa: &ترجیحات

en: &View
fa: &مشاهده

en: Play&list
fa: &سیاههٔ پخش

en: Always on &top
fa: همیشه در &بالا

en: Mi&nimal Interface
fa: واسط کاربری حدا&قلی

en: &Fullscreen Interface
fa: واسط &تمام صفحه

en: &Advanced Controls
fa: گزینه‌های &پیشرفته

en: Status Bar
fa: نوار وضعیت

en: Visualizations selector
fa: انتخابگر جلوه‌ها

en: &Increase Volume
fa: &افزایش صدا

en: D&ecrease Volume
fa: &کاهش صدا

en: &Mute
fa: &بی‌صدا

en: Audio &Device
fa: &دستگاه صدا

en: Audio &Track
fa: قطعه &صدا

en: &Stereo Mode
fa: حالت &استریو

en: &Visualizations
fa: &جلوه‌ها

en: Add &Subtitle File...
fa: افزودن پرونده &زیرنویس...

en: Video &Track
fa: قطعهٔ &ویدیو

en: &Fullscreen
fa: &تمام‌صفحه

en: Always Fit &Window
fa: همیشه متناسب با &پنجره

en: Set as Wall&paper
fa: تنظیم به عنوان &پس‌زمینه

en: &Zoom
fa: &بزرگنمایی

en: &Aspect Ratio
fa: نسبت ابعاد

en: &Crop
fa: &بریدن

en: &Deinterlace
fa: &نادَرهم‌بافی

en: &Deinterlace mode
fa: حالت &نادَرهم‌بافی

en: Take &Snapshot
fa: &عکس گرفتن

en: T&itle
fa: &عنوان

en: &Chapter
fa: &فصل

en: &Program
fa: &برنامه

en: &Manage
fa: &مدیریت

en: Check for &Updates...
fa: بررسی برای &به‌روز رسانی‌ها...

en: &Stop
fa: &توقف

en: Pre&vious
fa: &قبلی

en: Ne&xt
fa: &بعدی

en: Sp&eed
fa: &سرعت

en: &Faster
fa: &تندتر

en: N&ormal Speed
fa: سرعت &معمولی

en: Slo&wer
fa: &کندتر

en: &Jump Forward
fa: پرش به &جلو

en: Jump Bac&kward
fa: پرش به &عقب

en: Open &Network...
fa: گشودن &شبکه...

en: Leave Fullscreen
fa: خروج از تمام ‌صفحه

en: &Playback
fa: پخش

en: &Open Media
fa: &گشودن رسانه

en: &Clear
fa: &پاک‌کردن

en: Scanning...
fa: در حال پایش...

en: Systray icon
fa: نقشک سینی

en: Ask for network policy at start
fa: پرسیدن برای سیاست دسترسی شبکه در شروع

en: Start in minimal view (without menus)
fa: شروع در حداقل نمایش (بدون منوها)

en: When minimized
fa: هنگام کمینه

en: errors
fa: خطاها

en: warnings
fa: هشدار‌ها

en: debug
fa: اشکال‌زدایی

[ctx: Tooltip|Clear]
en: Clear
fa: پاک‌کردن

en: Open a skin file
fa: گشودن یک پروندهٔ پوسته

en: Skin files |*.vlt;*.wsz;*.xml
fa: پرونده‌های پوسته |*.vlt;*.wsz;*.xml

en: Playlist Files |
fa: پرونده‌های سیاههٔ پخش |

en: |All Files |*
fa: |همه پرونده‌ها |*

en: Open playlist
fa: گشودن سیاههٔ پخش

en: Save playlist
fa: ‌ذخیره سیاههٔ پخش

en: Select skin
fa: گزینش پوسته

en: Open skin...
fa: گشودن پوسته...

en: Brightness threshold
fa: آستانهٔ روشنی

en: Image contrast (0-2)
fa: کنتراست تصویر (۰-۲)

en: Set the image contrast, between 0 and 2. Defaults to 1.
fa: تنظیم کنتراست تصویر، بین ۰ و ۲. پیش‌گزیده ۱ است.

en: Image hue (0-360)
fa: فام تصویر (۰-۳۶۰)

en: Set the image hue, between 0 and 360. Defaults to 0.
fa: تنظیم فام تصویر، بین ۰ و ۳۶۰. پیش‌گزیده ۰ است.

en: Image saturation (0-3)
fa: غلظت تصویر (۰-۳)

en: Set the image saturation, between 0 and 3. Defaults to 1.
fa: تنظیم غلظت تصویر، بین ۰ و ۳. پیش‌گزیده ۱ است.

en: Image brightness (0-2)
fa: روشنی تصویر (۰-۲)

en: Set the image brightness, between 0 and 2. Defaults to 1.
fa: تنظیم روشنی تصویر، بین ۰ و ۲. پیش‌گزیده ۱ است.

en: Image gamma (0-10)
fa: گامای تصویر (۰-۱۰)

en: Set the image gamma, between 0.01 and 10. Defaults to 1.
fa: تنظیم گامای تصویر، بین ۰٫۰۱ و ۱۰. پیش‌گزیده ۱ است.

en: No
fa: خیر

en: Any
fa: همه

en: System default
fa: پیش‌گزیده سیستم

en: Be quiet
fa: بی سر و صدا

en: HTML
fa: اچ‌تی‌ام‌ال

en: Info
fa: اطلاعات

en: Debug
fa: اشکال‌زدایی

en: Log to file
fa: ثبت در پرونده

en: Log all VLC messages to a text file.
fa: ثبت همهٔ پیغام‌های وی‌ال‌سی در یک پروندهٔ متنی.

en: Log filename
fa: نام پروندهٔ ثبتی

en: Specify the log filename.
fa: نام پروندهٔ ثبتی را مشخص کنید.

en: Log format
fa: قالب ثبت

en: Blues
fa: بلوز

en: Country
fa: کانتری

en: Disco
fa: دیسکو

en: Jazz
fa: جاز

en: Metal
fa: متال

en: Other
fa: غیره

en: Rap
fa: رَپ

en: Soundtrack
fa: موسیقی فیلم

en: Vocal
fa: آوازی

en: Gothic
fa: گوتیک

en: Electronic
fa: الکترونیک

en: Comedy
fa: کمدی

en: Native American
fa: سرخ‌پوستی

en: Polka
fa: پولکا

en: Retro
fa: قدیمی

en: Musical
fa: موسیقی

en: Opera
fa: اوپرا

en: Anime
fa: انیمه

en: Abort
fa: انصراف

en: View certificate
fa: مشاهده گواهی

en: Insecure site
fa: سایت ناامن

en: Logging
fa: ثبت وقایع

en: File logging
fa: ثبت وقایع در پرونده

en: XSPF playlist export
fa: صدور سیاههٔ پخش XSPF

en: Maximum number of connections
fa: حداکثر تعداد اتّصال‌ها

en: Stats
fa: وضعیت

en: XML Parser (using libxml2)
fa: تجزیه کنندهٔ XML

en: Comment
fa: دیدگاه

en: Packet Size
fa: اندازهٔ بسته

en: Unknown Video
fa: ویدیو نامعلوم

en: Subject
fa: موضوع

en: Encoder
fa: کدگذار

en: Crypt audio
fa: رمزنگاری صدا

en: Crypt audio using CSA
fa: رمزنگاری صدا با استفاده از CSA

en: Crypt video
fa: رمزنگاری ویدیو

en: Crypt video using CSA
fa: رمزنگاری ویدیو با استفاده از CSA

en: Skip
fa: پرش

en: Timeout (ms)
fa: زمان انقضا (میلی‌ثانیه)

en: Notify
fa: اطلاع

en: My Videos
fa: ویدیوهای من

en: My Music
fa: موسیقی من

en: Picture
fa: عکس‌

en: Discs
fa: دیسک‌ها

en: Podcasts
fa: پادکَست‌ها

en: Podcast URLs list
fa: فهرست نشانی پادکست‌ها

en: Enter the list of podcasts to retrieve, separated by '|' (pipe).
fa: فهرست پادکست‌هایی که آورده شوند (با «|» از هم جدا شوند) را وارد کنید.

en: Session
fa: نشست

en: Tool
fa: ابزار

en: User
fa: کاربر

en: CD
fa: سی‌دی

en: DVD
fa: دی‌وی‌دی

en: Unknown type
fa: گونهٔ ناشناخته

en: Applications
fa: برنامه‌ها

en: Desktop
fa: میزکار

en: X coordinate
fa: مختصات X

en: Y coordinate
fa: مختصات Y

en: Text file
fa: پرونده متنی

en: X offset
fa: فاصلهٔ X

en: X offset, from the left screen edge.
fa: فاصلهٔ X از لبهٔ چپ صفحهٔ نمایش.

en: Y offset
fa: فاصلهٔ Y

en: Y offset, down from the top.
fa: فاصلهٔ Y از لبهٔ بالای صفحهٔ نمایش.

en: Timeout
fa: مدت انقضا

en: Font size, pixels
fa: اندازهٔ قلم، به نقطه

en: Marquee
fa: تاق‌نما

en: Marquee display
fa: نمایش تاق‌نما

en: Misc
fa: متفرقه

en: Border width
fa: عرض کناره

en: Border height
fa: ارتفاع کناره

en: Number of rows
fa: تعداد ردیف‌ها

en: Number of columns
fa: تعداد ستون‌ها

en: Keep aspect ratio
fa: حفظ نسبت طول به عرض

en: Elements order
fa: ترتیب عناصر

en: auto
fa: خودکار

en: fixed
fa: ثابت

en: Feed URLs
fa: نشانی‌های خورد

en: Max length
fa: حداکثر طول

en: Maximum number of characters displayed on the screen.
fa: حداکثر تعداد نویسه‌های نمایش داده شده بر صفحه.

en: Refresh time
fa: زمان نوسازی

en: Change subtitle delay
fa: تغییر تاخیر زیرنویس

en: HTTP port
fa: درگاه HTTP

en: Delay (ms)
fa: تأخیر (میلی‌ثانیه)

en: Display stream output
fa: نمایش خروجی جریان

en: Duplicate stream output
fa: تکثیر خروجی جریان

en: Output URL
fa: نشانی خروجی

en: This is the default output URI.
fa: این نشانی اینترنتی خروجی پیش‌گزیده است.

en: Audio output URL
fa: نشانی خروجی صدا

en: This is the output URI that will be used for audio.
fa: این نشانی اینترنتی خروجی برای صدا استفاده خواهد شد.

en: Video output URL
fa: نشانی خروجی ویدیو

en: Output video width.
fa: عرض خروجی ویدیو.

en: Output video height.
fa: ارتفاع خروجی ویدیو.

en: Video filter
fa: صافی ویدیو

en: Session name
fa: نام نشست

en: Session URL
fa: نشست URL

en: Session email
fa: نشست ایمیل

en: Audio port
fa: درگاه صدا

en: Video port
fa: درگاه ویدیو

en: Set ID
fa: تنظیم آی‌دی

en: Set Lang
fa: تنظیم زبان

en: Output destination
fa: مقصد خروجی

en: Standard stream output
fa: خروجی جریان استاندارد

en: Video encoder
fa: کدگذار ویدیو

en: Destination video codec
fa: کُدک ویدیوی هدف

en: This is the video codec that will be used.
fa: این کُدک ویدیو مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

en: Video bitrate
fa: نرخ بیتی ویدیو

en: Video scaling
fa: بزرگ‌نمایی ویدیو

en: Deinterlace video
fa: نادَرهم‌بافی ویدیو

en: Deinterlace module
fa: پیمانهٔ نادَرهم‌بافی

en: Maximum video width
fa: حداکثر عرض ویدیو

en: Maximum output video width.
fa: حداکثر عرض ویدیوی خروجی.

en: Maximum video height
fa: حداکثر ارتفاع ویدیو

en: Maximum output video height.
fa: حداکثر ارتفاع ویدیوی خروجی.

en: Audio encoder
fa: کدگذار صدا

en: Destination audio codec
fa: کُدک صدای مقصد

en: This is the audio codec that will be used.
fa: این کُدک صدا استفاده خواهد شد.

en: Audio bitrate
fa: نرخ بیتی صدا

en: Audio filter
fa: پالایهٔ صدا

en: Subtitle encoder
fa: کدگذار زیرنویس

en: Number of threads
fa: تعداد رشته‌ها

en: High priority
fa: اولویت بالا

en: Overlays/Subtitles
fa: همپوشانی‌ها/زیرنویس‌ها

en: Font size in pixels
fa: اندازهٔ قلم به نقطه

en: This is the default size of the fonts that will be rendered on the video. If set to something different than 0 this option will override the relative font size.
fa: این اندازهٔ پیش‌گزیده قلم‌هایی است که روی ویدیو رسم خواهند شد. این گزینه اگر چیزی غیر از ۰ تنظیم شود بر اندازهٔ نسبی قلم ارجحیت خواهد داشت.

en: Text opacity
fa: شفافی متن

en: Text default color
fa: رنگ پیش‌گزیده متن

en: Background opacity
fa: شفافی پس‌زمینه

en: Background color
fa: رنگ پس‌زمینه

en: Outline opacity
fa: شفافی خط دور

en: Shadow opacity
fa: شفافی سایه

en: Shadow color
fa: رنگ سایه

en: Shadow angle
fa: زاویه سایه

en: Text direction
fa: جهت متن

en: Left to right
fa: چپ به راست

en: Right to left
fa: راست به چپ

en: Text renderer
fa: رسم‌کنندهٔ متن

en: SVG template file
fa: پرونده الگوی SVG

en: Bilinear
fa: دوخطی

en: Experimental
fa: تجربی

en: Gauss
fa: گوسی

en: Image adjust
fa: تنظیم تصویر

en: Color scheme
fa: شِمای رنگ

en: Window size
fa: اندازهٔ پنجره

en: Bluescreen
fa: صفحهٔ آبی

en: Output width
fa: عرض خروجی

en: Output height
fa: ارتفاع خروجی

en: Low
fa: کم

en: Medium
fa: متوسط‌

en: High
fa: زیاد

en: Gradient image type
fa: نوع تصویر طیف

en: Apply cartoon effect
fa: اِعمال جلوهٔ کاریکاتور

en: Magnify
fa: بزرگ‌نمایی

en: Vertical
fa: عمودی

en: Horizontal
fa: افقی

en: Direction
fa: جهت

en: Small preview
fa: پیش نمایش کوچک

en: Show small preview.
fa: نمایش پیش نمایش کوچک.

en: Small preview size
fa: سایز پیش نمایش کوچک

en: Show small preview size (percent of source).
fa: نمایش سایز پیش نمایش کوچک (درصد از منبع)

en: Image format
fa: قالب تصویر

en: Recording ratio
fa: نسبت ضبط

en: Filename prefix
fa: پیشوند نام پرونده

en: Always write to the same file
fa: همیشه در همان پرونده نوشته شود

en: Transform type
fa: نوع تبدیل

en: Video transformation filter
fa: صافی تبدیل ویدیو

en: Transformation
fa: تبدیل

en: Wave
fa: موج

en: OpenGL video output
fa: خروجی ویدیوی OpenGL

en: Wallpaper
fa: کاغذ دیواری

en: Chroma
fa: رنگ

en: VLC
fa: وی‌ال‌سی

en: Active windows
fa: پنجره‌های فعال

en: Number of horizontal windows in which to split the video.
fa: تعداد پنجره‌های افقی که ویدیو به آنها تفکیک می‌شود.

en: Number of vertical windows in which to split the video.
fa: تعداد پنجره‌های عمودی که ویدیو به آنها تفکیک می‌شود.

en: Wall video filter
fa: صافی ویدیوی دیوار

en: Image wall
fa: دیوار تصویر

en: Effects list
fa: فهرست جلوه‌ها

en: The width of the effects video window, in pixels.
fa: عرض پنجرهٔ جلوه ویدیو، به پیکسل.

en: The height of the effects video window, in pixels.
fa: ارتفاع پنجرهٔ جلوه ویدیو، به پیکسل.

en: Number of blank pixels between bands.
fa: تعدد نقاط خالی بین نوارها.

en: Amplification
fa: تقویت

en: This is a coefficient that modifies the height of the bands.
fa: این ضریبی است که بر ارتفاع نوارها اعمال می‌شود.

en: Enable original graphic spectrum
fa: به کار انداختن طیف گرافیکی اصلی

en: Enable the "flat" spectrum analyzer in the spectrometer.
fa: به کار انداختن تحلیل‌گر طیفی «تخت» در طیف‌سنج.

en: Base pixel radius
fa: شعاع پایه به نقطه

en: Defines radius size in pixels, of base of bands(beginning).
fa: اندازهٔ شعاع پایهٔ نوارها (شروع) را به نقطه تعیین می‌کند.

en: Spectral sections
fa: قسمت‌های طیفی

en: Determines how many sections of spectrum will exist.
fa: مشخص می‌کند چند قسمت طیف وجود داشته باشند.

en: Peak height
fa: ارتفاع قله

en: Visualizer
fa: تصویرساز

en: Visualizer filter
fa: پالایه تصویرساز

en: Spectrum analyser
fa: تحلیل‌گر طیفی

en: Play List
fa: سیاههٔ پخش

en: Output
fa: خروجی

en: Subtitle codec
fa: کُدک زیرنویس

en: Video scale
fa: مقیاس ویدیو

en: Output port
fa: درگاه  خروجی

en: Output	file
fa: پرونده خروجی

en: Input media
fa: رسانه‌ی ورودی

en: File name
fa: نام پرونده

en: Subtitle Delay
fa: تاخیر زیرنویس

en: Time:
fa: زمان:

en: VLC media player - Web Interface
fa: پخش کنندهٔ رسانه وی‌ال‌سی - رابط کاربری وب

en: Hide / Show Library
fa: پنهان / نمایش کتابخانه

en: Hide / Show Viewer
fa: پنهان / نمایش نمایشگر

en: Manage Streams
fa: مدیریت جریان‌ها

en: Track Synchronisation
fa: هماهنگ سازی قطعه

en: Loop
fa: حلقه

en: Empty Playlist
fa: لیست پخش خالی

en: Queue Selected
fa: صف انتخاب شده

en: Play Selected
fa: پخش انتخاب شده

en: Refresh List
fa: نوسازی لیست

en: Form
fa: فرم

en: &Save as...
fa: ذخیره در...

en: Advanced options...
fa: گزینه‌های پیشرفته...

en: Audio and Subtitles
fa: صدا و زیرنویس‌ها

en: Select the subtitle file
fa: انتخاب پرونده زیرنویس

en:  kb/s
fa:  کیلوبایت/ثانیه

en: Frame size
fa: اندازه فریم

en: Use S/PDIF when available
fa: استفاده از S/PDIF در صورت وجود

en: Effects
fa: جلوه‌ها

en: Tracks
fa: قطعه‌ها

en: Password:
fa: گذرواژه:

en: Username:
fa: نام‌کاربری:

en: HTTP proxy URL
fa: نشانی اینترنتی پیشکار اچ‌تی‌تی‌پی

en: HTTP (default)
fa: اچ‌تی‌تی‌پی (پیش‌گزیده)

en: Show controls in full screen mode
fa: نمایش کنترل‌ها در حالت تمام‌صفحه

en: Show media change popup:
fa: نمایش پنجرهٔ بازشو تغییر رسانه:

en: Start in minimal view mode
fa: شروع در حالت کمینه نمایش

en: Show systray icon
fa: نمایش نقشک سینی

en: Skin resource file:
fa: پرونده منبع پوسته:

en: Enable On Screen Display (OSD)
fa: فعال‌سازی درج بر پرده (OSD)

en: Show media title on video start
fa: نمایش عنوان رسانه در آغاز ویدیو

en: Enable subtitles
fa: فعال‌کردن زیرنویس

en: Subtitle Language
fa: زبان زیرنویس

en: Default encoding
fa: کدگذاری پیش‌گزیده

en: Subtitle effects
fa: جلوه‌های زیرنویس

en: Add a shadow
fa: افزودن سایه

en: Add a background
fa: افزودن پس‌زمینه

en: O&utput
fa: &خروجی

en: vlc-snap
fa: وی‌ال‌سی-اِسنپ

en: Edit settings
fa: ویرایش تنظیمات

en: Control
fa: کنترل

en: Run manually
fa: اجرای دستی

en: Setup schedule
fa: تنظیم زمانبندی

en: Run on schedule
fa: طبق زمانبندی اجرا شود

en: Status
fa: وضعیت

en: Prev
fa: قبل

en: Add Input
fa: افزودن ورودی

en: Edit Input
fa: ویرایش ورودی

en: Clear List
fa: پاک‌کردن سیاهه

en: Check for VLC updates
fa: بررسی برای بروزرسانی وی‌ال‌سی

en: Do you want to download it?
fa: آیا می‌خواهید دانلودش کنید؟

en: Essential
fa: ضروری

en: Colors
fa: رنگ‌ها

en: Interactive Zoom
fa: بزرگنمایی پویا

en: Angle
fa: زاویه

en: full
fa: کامل

en: none
fa: هیچ‌کدام

en: Mask
fa: ماسک

en: Mirror
fa: آینه

en: VLM configurator
fa: تنظیمات VLM

en: Media Manager Edition
fa: نگارش مدیر رسانه

en: Name:
fa: نام:

en: Input:
fa: ورودی:

en: Select Input
fa: گزینش ورودی

en: Output:
fa: خروجی:

en: Select Output
fa: گزینش خروجی

en: Time Control
fa: کنترل زمان

en: Media Manager List
fa: مدیریت فهرست رسانه
