vlc 3.0.13 - en to or_IN translation catalogue (323 entries)

en: VLC preferences
or_IN: VLC ଅଗ୍ରାଧିକାରସମୂହ

en: Select "Advanced Options" to see all options.
or_IN: ସମସ୍ତ ବିକଳ୍ପଗୁଡିକକୁ ଦେଖିବା ପାଇଁ "ଉନ୍ନତ ବିକଳ୍ପ ସମୂହ" କୁ ଚୟନ କରନ୍ତୁ

en: Interface
or_IN: ଇଣ୍ଟରଫେସ୍

en: Settings for VLC's interfaces
or_IN: VLC ର ଇଣ୍ଟରଫେସେସ୍‌ ପାଇଁ ସେଟିଂସମୂହ

en: Main interfaces settings
or_IN: ମୁଖ୍ୟ ଇଣ୍ଟରଫେସେସ୍‌ ସେଟିଂସମୂହ

en: Main interfaces
or_IN: ମୁଖ୍ୟ ଇଣ୍ଟରଫେସେସ୍‌

en: Settings for the main interface
or_IN: ମୁଖ୍ୟ ଇଣ୍ଟରଫେସ୍‌ ପାଇଁ ସେଟିଂସମୂହ

en: Control interfaces
or_IN: ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଇଣ୍ଟରଫେସେସ୍‌

en: Settings for VLC's control interfaces
or_IN: VLC ର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଇଣ୍ଟରଫେସେସ୍‌ ପାଇଁ ସେଟିଂସମୂହ

en: Hotkeys settings
or_IN: ହଟ୍‌କୀ ସେଟିଂସମୂହ

en: Audio
or_IN: ଅଡ଼ିଓ

en: Audio settings
or_IN: ଅଡ଼ିଓ ସେଟିଂସମୂହ

en: General audio settings
or_IN: ସାଧାରଣ ଅଡ଼ିଓ ସେଟିଂସମୂହ

en: Filters
or_IN: ଫିଲ୍ଟର

en: Audio filters are used to process the audio stream.
or_IN: ଅଡ଼ିଓ ଫିଲ୍ଟରଗୁଡିକ ଅଡ଼ିଓ ଷ୍ଟ୍ରିମ୍ ର ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ|

en: Visualizations
or_IN: ଦୃଶ୍ୟଲବ୍ଧକରୀ

en: Audio visualizations
or_IN: ଅଡ଼ିଓ ଦୃଶ୍ୟଲବ୍ଧକରୀ

en: Output modules
or_IN: ଆଉଟପୁଟ୍ ମଡ୍ୟୁଲେସ୍‌

en: General settings for audio output modules.
or_IN: ଅଡ଼ିଓ ଆଉଟପୁଟ୍ ମଡ୍ୟୁଲ୍‌ଗୁଡିକ ପାଇଁ ସାଧାରଣ ସେଟିଂସମୂହ|

en: Miscellaneous
or_IN: ବିବିଧ

en: Miscellaneous audio settings and modules.
or_IN: ବିବିଧ ଅଡ଼ିଓ ସେଟିଂସମୂହ ଏବଂ ମଡ୍ୟୁଲ୍‌ଗୁଡିକ|

en: Video
or_IN: ଭିଡ଼ିଓ

en: Video settings
or_IN: ଭିଡ଼ିଓ ସେଟିଂସମୂହ

en: General video settings
or_IN: ସାଧାରଣ ଭିଡ଼ିଓ ସେଟିଂସମୂହ

en: Video filters are used to process the video stream.
or_IN: ଭିଡ଼ିଓ ଫିଲ୍ଟରଗୁଡିକ ଭିଡ଼ିଓ ଷ୍ଟ୍ରିମ୍ ର ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ|

en: Settings related to On-Screen-Display, subtitles and "overlay subpictures"
or_IN: ସ୍କ୍ରିନ୍ ଉପର ପ୍ରଦର୍ଶନ(OSD), ଉପଟାଇଟେଲ୍‌ଗୁଡ଼ିକ ଏବଂ "ଆଚ୍ଛାଦିତ ଉପଚିତ୍ରଗୁଡିକ" ସମ୍ବନ୍ଧିତ ସେଟିଂସମୂହ

en: Input / Codecs
or_IN: ଇନପୁଟ୍ / କୋଡେକ୍

en: Settings for input, demultiplexing, decoding and encoding
or_IN: ଇନପୁଟ୍, ଡିମଲ୍ଟିପ୍ଲେସିଂ, ଡିକୋଡିଂ ଏବଂ ଏନକୋଡିଂ ପାଇଁ ସେଟିଂସମୂହ

en: Access modules
or_IN: ପ୍ରବେଶ ମଡ୍ୟୁଲେସ୍‌

en: Settings related to the various access methods. Common settings you may want to alter are HTTP proxy or caching settings.
or_IN: ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ପ୍ରବେଶ ପଦ୍ଧତି ସମ୍ବନ୍ଧିତ ସେଟିଂସମୂହ| ସାଧାରଣତଃ ଆପଣ HTTP ପ୍ରୋକ୍ସି ବା କ୍ୟାଚିଂ ସେଟିଂସମୂହକୁ ବଦଳାଇବାକୁ ଚାହୁଁଥାଇ ପାରନ୍ତି|

en: Stream filters
or_IN: ଷ୍ଟ୍ରିମ୍ ଫିଲ୍ଟର

en: Stream filters are special modules that allow advanced operations on the input side of VLC. Use with care...
or_IN: ଷ୍ଟ୍ରିମ୍ ଫିଲ୍ଟରଗୁଡିକ ହଉଚନ୍ତି ବିଶେଷ ମଡ୍ୟୁଲ୍‌ ଯେଉଁଗୁଡିକ VLC ର ଇନପୁଟ୍ ପଟେ ଉନ୍ନତ ସଂଚାଳନଗୁଡିକ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଏ| ଧ୍ୟାନ ଦେଇ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ...

en: Demuxers
or_IN: ଡିମକ୍ସରସ୍

en: Demuxers are used to separate audio and video streams.
or_IN: ଅଡ଼ିଓ ଓ ଭିଡ଼ିଓ ଷ୍ଟ୍ରିମ୍ ଗୁଡିକୁ ଅଲଗା କରିବା ପାଇଁ ଡିମକ୍ସରସ୍ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ|

en: Video codecs
or_IN: ଭିଡ଼ିଓ କୋଡେକ୍

en: Settings for the video, images or video+audio decoders and encoders.
or_IN: ଭିଡ଼ିଓ, ଚିତ୍ର କିମ୍ବା ଭିଡ଼ିଓ+ଅଡ଼ିଓ ଡିକୋଡରସ୍ ଓ ଏନକୋଡରସ୍ ପାଇଁ ସେଟିଂସମୂହ

en: Audio codecs
or_IN: ଅଡ଼ିଓ କୋଡେକ୍

en: Settings for the audio-only decoders and encoders.
or_IN: କେବଳ ଅଡିଓ ଡିକୋଡରସ୍ ଓ ଏନକୋଡରସ୍ ପାଇଁ ସେଟିଂସମୂହ

en: General input settings. Use with care...
or_IN: ସାଧାରଣ ଇନପୁଟ୍ ସେଟିଂସମୂହ| ଧ୍ୟାନ ଦେଇ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ...

en: Stream output
or_IN: ଷ୍ଟ୍ରିମ୍ ଆଉଟପୁଟ୍

en: General stream output settings
or_IN: ସାଧାରଣ ଷ୍ଟ୍ରିମ୍ ଆଉଟପୁଟ୍ ସେଟିଂସମୂହ

en: Muxers
or_IN: ମକ୍ସରସ୍

en: Access output
or_IN: ପ୍ରବେଶ ଆଉଟପୁଟ୍

en: Packetizers
or_IN: ପ୍ୟାକେଟାଇଜର୍ସ୍

en: Playlist
or_IN: ଚାଳନସୂଚୀ

en: General playlist behaviour
or_IN: ସାଧାରଣ ଚାଳନସୂଚୀ ଆଚରଣ

en: Advanced
or_IN: ଉନ୍ନତ

en: Advanced settings. Use with care...
or_IN: ଉନ୍ନତ ସେଟିଂସମୂହ| ଧ୍ୟାନ ଦେଇ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ...

en: Advanced settings
or_IN: ଉନ୍ନତ ସେଟିଂସମୂହ

en: &Advanced Open...
or_IN: &ଉନ୍ନତ ରୁପେ ଖୋଲନ୍ତୁ...

en: Open D&irectory...
or_IN: &ଡିରେକ୍ଟୋରୀ ଖୋଲନ୍ତୁ...

en: Open &Folder...
or_IN: &ଫୋଲ୍ଡର ଖୋଲନ୍ତୁ...

en: Select one or more files to open
or_IN: ଗୋଟିଏ କିମ୍ବା ଅଧିକ ଫାଇଲ ଚୟନ କରନ୍ତୁ ଖୋଲିବା ପାଇଁ

en: Select Directory
or_IN: ଡିରେକ୍ଟୋରୀ ଚୟନ କରନ୍ତୁ

en: Select Folder
or_IN: ଫୋଲ୍ଡର ଚୟନ କରନ୍ତୁ

en: Media &Information
or_IN: ମିଡ଼ିଆ &ତଥ୍ୟ

en: &Codec Information
or_IN: &କୋଡେକ୍ ତଥ୍ୟ

en: &Messages
or_IN: &ସନ୍ଦେଶ

en: &About
or_IN: &ବିଷୟରେ

en: Play
or_IN: ଚଳାନ୍ତୁ

en: Remove Selected
or_IN: ଚୟନିତକୁ ହଟାନ୍ତୁ

en: Information...
or_IN: ତଥ୍ୟ...

en: Create Directory...
or_IN: ଡିରେକ୍ଟୋରୀ ତିଆରି କରନ୍ତୁ...

en: Create Folder...
or_IN: ଫୋଲ୍ଡର ତିଆରି କରନ୍ତୁ...

en: Stream...
or_IN: ଷ୍ଟ୍ରିମ୍...

en: Repeat All
or_IN: ସବୁତକ ପୁନରାବୃତ୍ତି କରନ୍ତୁ

en: Repeat One
or_IN: ଗୋଟିଏ ପୁନରାବୃତ୍ତି କରନ୍ତୁ

en: Add to Playlist
or_IN: ଚାଳନସୂଚୀରେ ଯୋଡନ୍ତୁ

en: Add File...
or_IN: ଫାଇଲ ଯୋଡନ୍ତୁ...

en: Add Directory...
or_IN: ଡିରେକ୍ଟୋରୀ ଯୋଡନ୍ତୁ...

en: Add Folder...
or_IN: ଫୋଲ୍ଡର ଯୋଡନ୍ତୁ...

en: Save Playlist to &File...
or_IN: ଚାଳନସୂଚୀକୁ &ଫାଇଲରେ ସଂରକ୍ଷଣ କରନ୍ତୁ...

en: Search
or_IN: ଖୋଜନ୍ତୁ

en: Waves
or_IN: ତରଂଗ

en: Disable
or_IN: ଅକ୍ଷମ କରନ୍ତୁ

en: Left
or_IN: ବାମ

en: Right
or_IN: ଡାହାଣ

en: VLC version %s (%s)
or_IN: VLC ସଂସ୍କରଣ %s (%s)

en: Bookmark %i
or_IN: ବୁକ୍‌ମାର୍କ %i

en: packetizer
or_IN: ପ୍ୟାକେଟାଇଜର

en: decoder
or_IN: ଡିକୋଡ଼ର

en: Track
or_IN: ଟ୍ରାକ୍

en: Program
or_IN: ପ୍ରୋଗ୍ରାମ

en: Stream %d
or_IN: ଷ୍ଟ୍ରିମ୍ %d

en: Yes
or_IN: ହଁ

en: Codec
or_IN: କୋଡେକ୍

en: Language
or_IN: ଭାଷା

en: Description
or_IN: ବିବରଣୀ

en: Type
or_IN: ପ୍ରକାର

en: Channels
or_IN: ଚ୍ୟାନେଲ୍‌ସମୂହ

en: Sample rate
or_IN: ନମୂନା ମୂଲ୍ୟ

en: Frame rate
or_IN: ଫ୍ରେମ୍ ମାନ

en: Center
or_IN: କେନ୍ଦ୍ର

en: Subtitle
or_IN: ଉପଟାଇଟେଲ୍‌

en: Your input can't be opened
or_IN: ଆପଣଙ୍କର ଇନପୁଟ୍ କୁ ଖୋଲାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ

en: Title
or_IN: ଶୀର୍ଷକ

en: Artist
or_IN: କଳାକାର

en: Genre
or_IN: ଧରଣ

en: Album
or_IN: ଆଲବମ୍

en: Track number
or_IN: ଟ୍ରାକ୍ ସଂଖ୍ୟା

en: Date
or_IN: ତାରିଖ

en: Setting
or_IN: ସେଟିଂ

en: Now Playing
or_IN: ବର୍ତ୍ତମାନ ଚାଲୁଛି

en: Bookmark
or_IN: ବୁକ୍‌ମାର୍କ

en: Programs
or_IN: ପ୍ରୋଗ୍ରାମ

en: Video Track
or_IN: ଭିଡ଼ିଓ ଟ୍ରାକ୍

en: Audio Track
or_IN: ଅଡ଼ିଓ ଟ୍ରାକ୍

en: Next title
or_IN: ପରବର୍ତ୍ତୀ ଶୀର୍ଷକ

en: Previous title
or_IN: ପୂର୍ବବର୍ତ୍ତୀ ଶୀର୍ଷକ

en: Title %i%s
or_IN: ଶୀର୍ଷକ %i%s

en: Media: %s
or_IN: ମିଡ଼ିଆ: %s

en: Add Interface
or_IN: ଇଣ୍ଟରଫେସ୍ ଯୋଡନ୍ତୁ

en: Web
or_IN: ୱେବ

note: xgettext: Translate "C" to the language code: "fr", "en_GB", "nl", "ru"...
en: C
or_IN: or

en: Interface module
or_IN: ଇଣ୍ଟରଫେସ୍ ମଡ୍ୟୁଲ

en: Color messages
or_IN: ରଂଗୀନ ସନ୍ଦେଶ

en: Audio output module
or_IN: ଅଡ଼ିଓ ଆଉଟପୁଟ୍ ମଡ୍ୟୁଲ

en: Enable audio
or_IN: ଅଡ଼ିଓ ସକ୍ଷମ କରନ୍ତୁ

en: Auto
or_IN: ସ୍ବତଃ

en: Video output module
or_IN: ଭିଡ଼ିଓ ଆଉଟପୁଟ୍ ମଡ୍ୟୁଲ

en: Enable video
or_IN: ଭିଡିଓ ସକ୍ଷମ କରନ୍ତୁ

en: Video height
or_IN: ଭିଡ଼ିଓ ଉଚ୍ଚତା

en: Video title
or_IN: ଭିଡ଼ିଓ ଶୀର୍ଷକ

en: Top
or_IN: ଉପର

en: Bottom
or_IN: ତଳ

en: Top-Left
or_IN: ଉପର-ବାମ

en: Top-Right
or_IN: ଉପର-ଡାହାଣ

en: Bottom-Left
or_IN: ତଳ-ବାମ

en: Bottom-Right
or_IN: ତଳ-ଡାହାଣ

en: Fullscreen video output
or_IN: ପୁର୍ଣ୍ଣ ପରଦାରେ ଭିଡ଼ିଓ ଆଉଟପୁଟ୍

en: Always on top
or_IN: ସବୁବେଳେ ଉପରେ

en: Show media title on video
or_IN: ଭିଡ଼ିଓ ଉପରେ ମିଡିଆ ଶୀର୍ଷକ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରନ୍ତୁ

en: Enable
or_IN: ସକ୍ଷମ କରନ୍ତୁ

en: Multicast output interface
or_IN: ମଲ୍ଟିକାଷ୍ଟ ଆଉଟପୁଟ୍ ଇଣ୍ଟରଫେସ୍

en: Audio track
or_IN: ଅଡ଼ିଓ ଟ୍ରାକ୍

en: Audio language
or_IN: ଅଡ଼ିଓ ଭାଷା

en: Subtitle language
or_IN: ଉପଟାଇଟେଲ୍‌ ଭାଷା

en: Start time
or_IN: ଆରମ୍ଭ ସମୟ

en: Stop time
or_IN: ବନ୍ଦ ସମୟ

en: Run time
or_IN: ଚାଲିବା ସମୟ

en: Playback speed
or_IN: ଚାଳନ ବେଗ

en: Input list
or_IN: ଇନପୁଟ୍ ସୁଚୀ

en: Change title according to current media
or_IN: ବର୍ତ୍ତମାନର ମିଡିଆ ଅନୁସାରେ ଶୀର୍ଷକ ବଦଳାନ୍ତୁ

en: DVD device
or_IN: ଡିଭିଡି ଯନ୍ତ୍ର

en: VCD device
or_IN: ଭିସିଡି ଯନ୍ତ୍ର

en: Audio CD device
or_IN: ଅଡ଼ିଓ ସିଡି ଯନ୍ତ୍ର

en: URL metadata
or_IN: URL

en: Repeat all
or_IN: ସବୁତକ ପୁନରାବୃତ୍ତି କରନ୍ତୁ

en: Play and stop
or_IN: ଚଳାନ୍ତୁ ଓ ବନ୍ଦ କରନ୍ତୁ

en: Play and pause
or_IN: ଚଳାନ୍ତୁ ଓ ବିରାମ ଦିଅନ୍ତୁ

en: Auto start
or_IN: ସ୍ବତଃ ଆରମ୍ଭ

en: Use media library
or_IN: ମିଡିଆ ପାଠାଗାର ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ

en: Fullscreen
or_IN: ପୂର୍ଣ୍ଣ ପରଦା

en: Play/Pause
or_IN: ଚଳାନ୍ତୁ/ବିରାମ ଦିଅନ୍ତୁ

en: Pause only
or_IN: କେବଳ ବିରାମ ଦିଅନ୍ତୁ

en: Play only
or_IN: କେବଳ ଚଳାନ୍ତୁ

en: Next
or_IN: ପରବର୍ତ୍ତୀ

en: Previous
or_IN: ପୂର୍ବବର୍ତ୍ତୀ

en: Stop
or_IN: ବନ୍ଦ

en: Position
or_IN: ସ୍ଥାନ

en: Quit
or_IN: ତ୍ୟାଗ କରନ୍ତୁ

en: Activate
or_IN: ସକ୍ରିୟ କରନ୍ତୁ

en: Go to the DVD menu
or_IN: ଡିଭିଡି ମେନୁକୁ ଯାଆନ୍ତୁ

en: Select previous DVD title
or_IN: ପୂର୍ବବର୍ତ୍ତୀ ଡିଭିଡି ଶୀର୍ଷକ ଚୟନ କରନ୍ତୁ

en: Select next DVD title
or_IN: ପରବର୍ତ୍ତୀ ଡିଭିଡି ଶୀର୍ଷକ ଚୟନ କରନ୍ତୁ

en: Volume up
or_IN: ଶବ୍ଦ ବଢାନ୍ତୁ

en: Volume down
or_IN: ଶବ୍ଦ କମାନ୍ତୁ

en: Snapshot
or_IN: ଛାୟାଚିତ୍ର

en: Subtitles
or_IN: ଉପଟାଇଟେଲ୍‌ ଗୁଡିକ

en: Network settings
or_IN: ନେଟୱର୍କ ସେଟିଂସମୂହ

en: Decoders
or_IN: ଡିକୋଡ଼ରସ୍

en: Input
or_IN: ଇନପୁଟ୍

en: Delete
or_IN: ବିଲୋପନ କରନ୍ତୁ

en: Home
or_IN: ମୁଖ୍ୟ ପୃଷ୍ଠା

en: Menu
or_IN: ମେନୁ

en: Pause
or_IN: ବିରାମ

en: Cancel
or_IN: ବାତିଲ୍ କରନ୍ତୁ

en: Media Library
or_IN: ମିଡିଆ ପାଠାଗାର

en: Afrikaans
or_IN: ଆଫ୍ରିକାନସ୍

en: Albanian
or_IN: ଆଲବାନିଆନ୍

en: Amharic
or_IN: ଆମହାରିକ୍

en: Arabic
or_IN: ଆରବୀ

en: Armenian
or_IN: ଆର୍ମେନିଆନ୍

en: Bengali
or_IN: ବଂଗାଳୀ

en: Bihari
or_IN: ବିହାରି

en: Bislama
or_IN: ବିସଲାମା

en: Bosnian
or_IN: ବୋସ୍ନିଆନ୍

en: Breton
or_IN: ବ୍ରେଟୋନ୍

en: Bulgarian
or_IN: ବୁଲଗେରୀୟାନ

en: Burmese
or_IN: ବର୍ମୀଜ୍

en: Catalan
or_IN: କାଟାଲାନ

en: Chamorro
or_IN: ଚାମୋରୋ

en: English
or_IN: ଇଂରାଜୀ

en: German
or_IN: ଜର୍ମାନ

en: Gujarati
or_IN: ଗୁଜୁରାଟୀ

en: Hindi
or_IN: ହିନ୍ଦୀ

en: Indonesian
or_IN: ଇଣ୍ଡୋନେସିଆନ

en: Italian
or_IN: ଇଟାଲିୟାନ

en: Japanese
or_IN: ଜାପାନୀଜ

en: Kashmiri
or_IN: କାଶ୍ମିରୀ

en: Korean
or_IN: କୋରିୟାନ

en: Malayalam
or_IN: ମାଲାୟଲମ୍

en: Marathi
or_IN: ମରାଠୀ

en: Malay
or_IN: ମାଳୟ

en: Nepali
or_IN: ନେପାଳୀ

en: Oriya
or_IN: ଓଡ଼ିଆ

en: Somali
or_IN: ସୋମାଲି

en: Tamil
or_IN: ତାମିଲ

en: Telugu
or_IN: ତେଲୁଗୁ

en: Thai
or_IN: ଥାଇ

en: Directory
or_IN: ଡିରେକ୍ଟୋରୀ

en: Category
or_IN: ଶ୍ରେଣୀ

en: Width
or_IN: ଚୌଡ଼ା

en: Height
or_IN: ଉଚ୍ଚତା

en: Size
or_IN: ଆକାର

en: 8 bits
or_IN: ବିଟ୍ସ

en: Hue
or_IN: ରଂଗ

en: All
or_IN: ସମସ୍ତ

en: Start
or_IN: ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତୁ

en: Output file
or_IN: ଆଉଟପୁଟ୍ ଫାଇଲ

en: bits
or_IN: ବିଟ୍ସ

en: Codec name
or_IN: କୋଡେକ୍

en: Black
or_IN: କଳା

en: White
or_IN: ଧଳା

en: Red
or_IN: ନାଲି

en: Yellow
or_IN: ହଳଦିଆ

en: Green
or_IN: ସବୁଜ

en: Blue
or_IN: ନେଳି

en: 1
or_IN: ୧

en: VLC media player
or_IN: VLC ମିଡିଆ ପ୍ଲେୟାର

en: Middle
or_IN: ମଝି

en: Speed: %.2fx
or_IN: ବେଗ: %.2fx

en: Image
or_IN: ଚିତ୍ର

en: Information
or_IN: ତଥ୍ୟ

en: Software
or_IN: ସଫ୍ଟୱେୟାର

en: Thanks
or_IN: ଧନ୍ୟବାଦ

en: %s bytes
or_IN: %s ବାଇଟ

en: About VLC media player
or_IN: VLC ମିଡିଆ ପ୍ଲେୟାର ବିଷୟରେ

en: License
or_IN: ଲାଇସେନ୍ସ

en: Authors
or_IN: ଲେଖକମାନେ

en: Extensions
or_IN: ସମ୍ପ୍ରସାରଣ

en: Name
or_IN: ନାମ

en: Author
or_IN: ଲେଖକ

en: Skins
or_IN: ସ୍କିନ୍ ଗୁଡିକ

en: Remove
or_IN: ହଟାନ୍ତୁ

en: Bookmarks
or_IN: ବୁକ୍‌ମାର୍କସ୍

en: Clear
or_IN: ଖାଲି କରନ୍ତୁ

en: Time
or_IN: ସମୟ

en: OK
or_IN: ଠିକ ଅଛି

en: Resolution
or_IN: ସ୍ପଷ୍ଟତା

en: Messages
or_IN: ସନ୍ଦେଶ

en: Subtitles Track
or_IN: ଉପଟାଇଟେଲ୍‌ ଟ୍ରାକ୍

en: Help
or_IN: ସାହାଯ୍ୟ

en: Shuffle
or_IN: ଅଦଳବଦଳ

en: Open
or_IN: ଖୋଲନ୍ତୁ

en: Network
or_IN: ନେଟୱର୍କ

en: Duration
or_IN: ଅବଧି

en: General
or_IN: ସାଧାରଣ

en: Preferences
or_IN: ଅଗ୍ରାଧିକାରସମୂହ

en: Color
or_IN: ରଂଗ

en: Wall
or_IN: କାନ୍ଥ

en: Select File
or_IN: ଫାଇଲ ଚୟନ କରନ୍ତୁ

en: File/Folder
or_IN: ଫାଇଲ/ଫୋଲ୍ଡର

en: Source
or_IN: ସ୍ରୋତ

en: Type:
or_IN: ପ୍ରକାର:

en: Filename
or_IN: ଫାଇଲ ନାମ

en: Path
or_IN: ପଥ

en: About
or_IN: ବିଷୟରେ

en: &Yes
or_IN: &ହଁ

en: &No
or_IN: &ନା

en: Application
or_IN: ପ୍ରୋଗ୍ରାମ

en: Open Media
or_IN: ମିଡିଆ ଖୋଲନ୍ତୁ

en: &File
or_IN: &ଫାଇଲ

en: &Network
or_IN: &ନେଟୱର୍କ

en: &Select
or_IN: &ଚୟନ କରନ୍ତୁ

en: &Search:
or_IN: &ଖୋଜନ୍ତୁ:

en: Version
or_IN: ସଂସ୍କରଣ

en: Open Folder
or_IN: ଫୋଲ୍ଡର ଖୋଲନ୍ତୁ

en: &Media
or_IN: &ମିଡିଆ

en: &Video
or_IN: &ଭିଡ଼ିଓ

en: &Help
or_IN: &ସାହାଯ୍ୟ

en: &Quit
or_IN: &ତ୍ୟାଗ କରନ୍ତୁ

en: &Preferences
or_IN: &ଅଗ୍ରାଧିକାରସମୂହ

en: &Program
or_IN: &ପ୍ରୋଗ୍ରାମ

en: Other
or_IN: ଅନ୍ୟ

en: My Videos
or_IN: ଭିଡ଼ିଓ

en: Unknown type
or_IN: ଅଜ୍ଞାତ ପ୍ରକାର

en: auto
or_IN: ସ୍ବତଃ

en: Don't show
or_IN: ପ୍ରଦର୍ଶନ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ

en: Ball
or_IN: ଉପର

en: Select one color in the video
or_IN: ଭିଡ଼ିଓରୁ ଗୋଟିଏ ରଂଗ ଚୟନ କରନ୍ତୁ

en: Don't display any video
or_IN: କୌଣସି ଭିଡ଼ିଓ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ

[ctx: ASCII]
note: xgettext: This is a plain ASCII spelling of "VLC media player" for the ICCCM window name. This must be pure ASCII. The limitation is partially with ICCCM and partially with VLC. For Latin script languages, you may need to strip accents. For other scripts, you will need to transliterate into Latin.
en: VLC media player
or_IN: VLC ମିଡିଆ ପ୍ଲେୟାର

en: Play List
or_IN: ଚାଳନସୂଚୀ

en: Output
or_IN: ଆଉଟପୁଟ୍

en: Error:
or_IN: ଭୁଲ:

en: Time:
or_IN: ସମୟ:

en: If nothing appears, check your internet connection.
or_IN: ଯଦି କିଛି ଆସୁ ନାହିଁ, ଇଣ୍ଟରନେଟ କନେକ୍ସନ ଯାଂଚ୍ କରନ୍ତୁ |

en: Start Time
or_IN: ଆରମ୍ଭ ସମୟ

en: Select the file
or_IN: ଫାଇଲ ଚୟନ କରନ୍ତୁ

en: Options
or_IN: ବିକଳ୍ପସମୂହ

en: Starting Position
or_IN: ଆରମ୍ଭ ସ୍ଥାନ

en: File Selection
or_IN: ଫାଇଲ ଚୟନ

en: Add...
or_IN: ଯୋଡନ୍ତୁ...

en: Network Protocol
or_IN: ନେଟୱର୍କ ପ୍ରୋଟୋକଲ

en: Features
or_IN: ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟସମୂହ

en: Menus
or_IN: ମେନୁ

en: Username:
or_IN: ସଦସ୍ୟ ନାମ:

en: Codecs
or_IN: କୋଡେକ୍

en: Menus language:
or_IN: ମେନୁ ଭାଷା:

en: Every
or_IN: ସବୁ

en: Prev
or_IN: ପୂର୍ବ

en: Add Input
or_IN: ଇନପୁଟ୍ ଯୋଡ଼ନ୍ତୁ

en: Clear List
or_IN: ସୂଚୀକୁ ଖାଲି କରନ୍ତୁ

en: Essential
or_IN: ଦରକାରି

en: Colors
or_IN: ରଂଗ

en: Angle
or_IN: କୋଣ

en: none
or_IN: ନା

en: Name:
or_IN: ନାମ:

en: Input:
or_IN: ଇନପୁଟ୍:

en: Select Input
or_IN: ଇନପୁଟ୍ ଚୟନ କରନ୍ତୁ

en: Output:
or_IN: ଆଉଟପୁଟ୍:

en: Select Output
or_IN: ଆଉଟପୁଟ୍ ଚୟନ କରନ୍ତୁ
