vlc 3.0.22 - en to ro translation catalogue (5705 entries)

en: This program comes with NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
    You may redistribute it under the terms of the GNU General Public License;
    see the file named COPYING for details.
    Written by the VideoLAN team; see the AUTHORS file.
ro: Acest program nu vine CU NICIO GARANȚIE, în limitele permise de lege.
    Puteți să îl redistribuiți în acord cu termenii Licenței Publice Generale GNU;
    vedeți fișierul COPYING pentru detalii.
    Scris de echipa VideoLAN; vedeți fișierul AUTHORS.

en: VLC preferences
ro: Preferințe VLC

en: Select "Advanced Options" to see all options.
ro: Selectați „Opțiuni avansate” pentru a vedea toate opțiunile.

en: Interface
ro: Interfață

en: Settings for VLC's interfaces
ro: Setări pentru interfețele VLC

en: Main interfaces settings
ro: Setări pentru interfețele principale

en: Main interfaces
ro: Interfețe principale

en: Settings for the main interface
ro: Setări pentru interfața principală

en: Control interfaces
ro: Interfețe pentru control

en: Settings for VLC's control interfaces
ro: Setări pentru interfețele de control ale VLC

en: Hotkeys settings
ro: Setări de taste rapide

en: Audio settings
ro: Setări audio

en: General audio settings
ro: Setări audio generale

en: Filters
ro: Filtre

en: Audio filters are used to process the audio stream.
ro: Filtrele audio sunt folosite pentru procesarea fluxului audio.

en: Audio resampler
ro: Reeșantionare audio

en: Visualizations
ro: Vizualizări

en: Audio visualizations
ro: Vizualizări audio

en: Output modules
ro: Module de ieșire

en: General settings for audio output modules.
ro: Setări generale pentru modulele audio de ieșire.

en: Miscellaneous
ro: Diverse

en: Miscellaneous audio settings and modules.
ro: Diverse setări audio și module.

en: Video settings
ro: Setări video

en: General video settings
ro: Setări video generale

en: General settings for video output modules.
ro: Setări generale pentru modulele audio de ieșire.

en: Video filters are used to process the video stream.
ro: Filtrele video sunt folosite pentru procesarea fluxului video.

en: Subtitles / OSD
ro: Subtitluri / OSD

en: Settings related to On-Screen-Display, subtitles and "overlay subpictures"
ro: Setări legate de afișarea pe ecran (OSD), subtitluri și „subimagini de tip overlay”.

en: Splitters
ro: Separatoare

en: Video splitters separate the stream into multiple videos.
ro: Separatoarele video separă fluxul în mai multe videoclipuri.

en: Input / Codecs
ro: Intrare / Codecuri

en: Settings for input, demultiplexing, decoding and encoding
ro: Setări pentru decodoarele și codoarele de intrare și de ieșire

en: Access modules
ro: Module de acces

en: Settings related to the various access methods. Common settings you may want to alter are HTTP proxy or caching settings.
ro: Setări legate de diverse metode de acces. Setările uzuale pe care poate dorești să le modifici sunt cele de proxy HTTP sau de stocare în cache.

en: Stream filters
ro: Filtre de flux

en: Stream filters are special modules that allow advanced operations on the input side of VLC. Use with care...
ro: Filtrele de flux sunt module speciale ce permit operaţii avansate în partea de intrare a VLC. Utilizaţi-le cu atenţie...

en: Demuxers
ro: Demultiplexoare

en: Demuxers are used to separate audio and video streams.
ro: Demultiplexoarele sunt folosite pentru separarea fluxurilor audio și video.

en: Video codecs
ro: Codori video

en: Settings for the video, images or video+audio decoders and encoders.
ro: Setări pentru codori și decodori video, imagini sau video+audio.

en: Audio codecs
ro: Codori audio

en: Settings for the audio-only decoders and encoders.
ro: Setări pentru decodoarele și codoarele care sunt doar audio.

en: Subtitle codecs
ro: Codori pentru subtitluri

en: Settings for subtitle, teletext and CC decoders and encoders.
ro: Setări pentru subtitlu, teletext și codori și decodori CC.

en: General input settings. Use with care...
ro: Setări generale de intrare. Folosiți cu grijă...

en: Stream output
ro: Flux de ieșire

en: Stream output settings are used when acting as a streaming server or when saving incoming streams.
    Streams are first muxed and then sent through an "access output" module that can either save the stream to a file, or stream it (UDP, HTTP, RTP/RTSP).
    Sout streams modules allow advanced stream processing (transcoding, duplicating...).
ro: Setările pentru fluxul de ieșire sunt folosite atunci când VLC se comportă ca un server de difuzare sub formă de flux, sau la salvarea fluxurilor primite.
    Fluxurile sunt mai întâi multiplexate și apoi trimise printr-un modul de „ieșire de acces” care poate ori să salveze fluxul într-un fișier, ori să îl difuzeze (UDP, HTTP, RTP/RTSP).
    Modulele de flux de ieșire (sout) permit procesarea avansată a fluxului (transcodare, duplicare, ...).

en: General stream output settings
ro: Setări generale pentru fluxul de ieșire

en: Muxers
ro: Multiplexoare

en: Muxers create the encapsulation formats that are used to put all the elementary streams (video, audio, ...) together. This setting allows you to always force a specific muxer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each muxer.
ro: Multiplexoarele creează formatele de încapsulare care sunt folosite pentru a pune împreună toate fluxurile elementare (video, audio, ...). Aceste setări îți permit să forțezi întotdeauna un multiplexor specific. Probabil că nu ar trebui să faci acest lucru.
    Poți de asemenea să stabilești parametrii impliciți pentru fiecare multiplexor.

en: Access output
ro: Ieșire de acces

en: Access output modules control the ways the muxed streams are sent. This setting allows you to always force a specific access output method. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each access output.
ro: Modulele de ieșire de acces controlează felurile în care sunt trimise fluxurile multiplexate. Aceste setări vă permit să forțați întotdeauna o metodă specifică de ieșire de acces. Probabil că ar trebui să nu faceți acest lucru.
    Puteți stabili de asemenea parametrii impliciți pentru fiecare ieșire de acces.

en: Packetizers
ro: Pachetizoare

en: Packetizers are used to "preprocess" the elementary streams before muxing. This setting allows you to always force a packetizer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each packetizer.
ro: Pachetizoarele sunt folosite pentru „preprocesarea” fluxurilor elementare înainte de multiplexare. Aceste setări vă permit să forțați un pachetizor. Probabil că ar trebui să nu faceți acest lucru.
    Puteți de asemenea să stabiliți parametrii impliciți pentru fiecare pachetizor.

en: Sout stream
ro: Flux de ieșire (sout)

en: Sout stream modules allow to build a sout processing chain. Please refer to the Streaming Howto for more information. You can configure default options for each sout stream module here.
ro: Modulele de flux de ieșire (sout) permit construcția unui lanț de procesare pentru fluxul de ieșire. Consultați „Streaming Howto” pentru mai multe informații. Puteți configura aici opțiunile implicite pentru fiecare modul de flux de ieșire (sout).

en: VLC's implementation of Video On Demand
ro: Implementarea VLC pentru video la cerere (Video On Demand)

en: Playlist
ro: Listă de redare

en: Settings related to playlist behaviour (e.g. playback mode) and to modules that automatically add items to the playlist ("service discovery" modules).
ro: Setări legate de comportamentul listei de redare (de exemplu, modul de redare) și de modulele care adaugă automat elemente în lista de redare (module de „descoperire de servicii”).

en: General playlist behaviour
ro: Comportamentul general al listei de redare

en: Services discovery
ro: Descoperire de servicii

en: Services discovery modules are facilities that automatically add items to playlist.
ro: Modulele de descoperire de servicii sunt facilități care adaugă automat elemente la lista de redare.

en: Advanced
ro: Avansat

en: Advanced settings. Use with care...
ro: Setări avansate. Folosiți cu grijă...

en: Advanced settings
ro: Setări avansate

en: &Open File...
ro: D&eschide un fișier...

en: &Advanced Open...
ro: Deschidere &avansată...

en: Open D&irectory...
ro: Desch&ide un dosar...

en: Open &Folder...
ro: Deschide un d&osar...

en: Select one or more files to open
ro: Selectează unul sau mai multe fișiere de deschis

en: Select Directory
ro: Selectează dosar

en: Select Folder
ro: Selectează dosar

en: Media &Information
ro: &Informații despre media

en: &Codec Information
ro: Informații despre &codor

en: &Messages
ro: &Mesaje

en: Jump to Specific &Time
ro: Salt la un &timp specific

en: Custom &Bookmarks
ro: Semne de carte personali&zate

en: &VLM Configuration
ro: Configurație &VLM

en: &About
ro: &Despre

en: Play
ro: Redă

en: Remove Selected
ro: Elimină elementele selectate

en: Information...
ro: Informații...

en: Create Directory...
ro: Creează dosar...

en: Create Folder...
ro: Creează un dosar...

en: Rename Directory...
ro: Redenumiți directorul...

en: Rename Folder...
ro: Redenumiți folderul...

en: Show Containing Directory...
ro: Arată dosarul conținător...

en: Show Containing Folder...
ro: Arată dosarul conținător...

en: Stream...
ro: Flux...

en: Save...
ro: Salvează...

en: Repeat All
ro: Repetă tot

en: Repeat One
ro: Repetă o dată

en: Random
ro: Aleator

en: Random Off
ro: Aleator oprit

en: Add to Playlist
ro: Adaugă la lista de redare

en: Add File...
ro: Adaugă un fișier...

en: Add Directory...
ro: Adaugă dosar...

en: Add Folder...
ro: Adaugă un dosar...

en: Save Playlist to &File...
ro: Salvează lista de redare în &fișierul...

en: Search
ro: Caută

en: Waves
ro: Unde

en: <html><head><meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" /></head><body><h2>Welcome to VLC media player Help</h2><h3>Documentation</h3><p>You can find VLC documentation on VideoLAN's <a href="http://wiki.videolan.org">wiki</a> website.</p><p>If you are a newcomer to VLC media player, please read the<br><a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:VLC_for_dummies"><em>Introduction to VLC media player</em></a>.</p><p>You will find some information on how to use the player in the <br>"<a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Play_HowTo"><em>How to play files with VLC media player</em></a>" document.</p><p>For all the saving, converting, transcoding, encoding, muxing and streaming tasks, you should find useful information in the <a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Streaming_HowTo">Streaming Documentation</a>.</p><p>If you are unsure about terminology, please consult the <a href="http://wiki.videolan.org/Knowledge_Base">knowledge base</a>.</p><p>To understand the main keyboard shortcuts, read the <a href="http://wiki.videolan.org/Hotkeys">shortcuts</a> page.</p><h3>Help</h3><p>Before asking any question, please refer yourself to the <a href="http://www.videolan.org/support/faq.html">FAQ</a>.</p><p>You might then get (and give) help on the <a href="http://forum.videolan.org">Forums</a>, the <a href="http://www.videolan.org/vlc/lists.html">mailing-lists</a> or our IRC channel (<em>#videolan</em> on irc.freenode.net).</p><h3>Contribute to the project</h3><p>You can help the VideoLAN project giving some of your time to help the community, to design skins, to translate the documentation, to test and to code. You can also give funds and material to help us. And of course, you can <b>promote</b> VLC media player.</p></body></html>
ro: <html><head><meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" /></head><body><h2>Bun venit la ajutorul VLC media player</h2><h3>Documentație</h3><p>Poți găsi documentație (în limba engleză) pe saitul <a href="http://wiki.videolan.org">wiki</a> al VideoLAN.</p><p>Dacă ești nou-venit la VLC media player, citește<br><a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:VLC_for_dummies"><em>Introducere în VLC media player</em></a>.</p><p>Unele informații despre cum să utilizezi playerul le vei găsi în doumentul<br><a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Play_HowTo"><em>Cum să redai fișiere cu VLC media player</em></a>.</p><p>Pentru toate sarcinile de salvare, conversie, transcodare, codare, multiplexare și streaming, ar trebui să găsești informații utile în <a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Streaming_HowTo">documentația pentru streaming</a>.</p><p>Dacă ești nesigur în privința terminologiei, consultă <a href="http://wiki.videolan.org/Knowledge_Base">baza de cunoștințe</a>.</p><p>Pentru a înțelege scurtăturile principale de tastatură, citește pagina de <a href="http://wiki.videolan.org/Hotkeys">scurtături</a>.</p><h3>Ajutor</h3><p>Înainte de a pune orice întrebare, uită-te peste <a href="http://www.videolan.org/support/faq.html">FAQ</a>.</p><p>După aceea ai putea cere (și oferi) ajutor pe <a href="http://forum.videolan.org">forumuri</a>, <a href="http://www.videolan.org/vlc/lists.html">liste de discuții</a>, sau pe canalul nostru de IRC ( <em>#videolan</em> pe irc.freenode.net).</p><h3>Contribuie la proiect</h3><p>Poți ajuta proiectul VideoLAN oferind câte ceva din timpul tău pentru a ajuta comunitatea, pentru a dezvolta tematici, pentru a traduce documente, pentru a testa și a coda. Poți de asemenea să oferi fonduri și materiale pentru a ne ajuta. Și desigur, poți <b>promova</b> VLC media player.</p></body></html>

en: Audio filtering failed
ro: Filtrarea audio a eșuat

en: The maximum number of filters (%u) was reached.
ro: A fost atins numărul maxim de filtre (%u).

en: Disable
ro: Dezactivat

en: Spectrometer
ro: Spectrometru

en: Scope
ro: Osciloscop

en: Spectrum
ro: Spectru

en: VU meter
ro: VU metru

en: Audio filters
ro: Filtre audio

en: Replay gain
ro: Câștig de redare

en: Stereo audio mode
ro: Tipul stereo audio

en: Original
ro: original

en: Left
ro: Stânga

en: Right
ro: Dreapta

en: Reverse stereo
ro: Stereo inversat

en: Headphones
ro: Căști

en: Automatic
ro: Automat

en: integer
ro: întreg

en: float
ro: flotant

en: string
ro: șir

en: To get exhaustive help, use '-H'.
ro: Pentru a obține ajutor exhaustiv, folosiți „-H”.

en: Usage: %s [options] [stream] ...
    You can specify multiple streams on the commandline.
    They will be enqueued in the playlist.
    The first item specified will be played first.
    
    Options-styles:
      --option  A global option that is set for the duration of the program.
       -option  A single letter version of a global --option.
       :option  An option that only applies to the stream directly before it
                and that overrides previous settings.
    
    Stream MRL syntax:
      [[access][/demux]://]URL[#[title][:chapter][-[title][:chapter]]]
      [:option=value ...]
    
      Many of the global --options can also be used as MRL specific :options.
      Multiple :option=value pairs can be specified.
    
    URL syntax:
      file:///path/file              Plain media file
      http://host[:port]/file        HTTP URL
      ftp://host[:port]/file         FTP URL
      mms://host[:port]/file         MMS URL
      screen://                      Screen capture
      dvd://[device]                 DVD device
      vcd://[device]                 VCD device
      cdda://[device]                Audio CD device
      udp://[[<source address>]@[<bind address>][:<bind port>]]
                                     UDP stream sent by a streaming server
      vlc://pause:<seconds>          Pause the playlist for a certain time
      vlc://quit                     Special item to quit VLC
ro: Utilizare: %s [opțiuni] [flux] ...
    Puteți specifica fluxuri multiple în linia de comandă.
    Ele vor fi adăugate la coada listei de redare.
    Primul element specificat va fi primul redat.
    
    Stiluri de opțiuni:
      --opțiune  O opțiune globală care este stabilită pe durata programului.
       -opțiune  O versiune de o singură literă a unei --opțiuni globale.
       :opțiune  O opțiune care se aplică doar fluxului direct dinaintea ei
                 și care suprascrie configurările precedente.
    
    Sintaxă flux MRL:
      [[acces][/demux]://]URL[#[titlu][:capitol][-[titlu][:capitol]]]
      [:opțiune=valoare ...]
    
      Multe dintre --opțiunile globale pot fi de asemenea folosite ca :opțiuni specifice MRL.
      Pot fi specificate perechi multiple :opțiune=valoare.
    
    Sintaxă URL:
      file:///cale/fișier            Fișier media obișnuit
      http://gazdă[:port]/fișier     URL HTTP
      ftp://gazdă[:port]/fișier      URL FTP
      mms://gazdă[:port]/fișier      URL MMS
      screen://                      Captură de ecran
      dvd://[dispozitiv]             unitate DVD
      vcd://[dispozitiv]             unitate VCD 
      cdda://[dispozitiv]            unitate Audio CD 
      udp://[[<adresă sursă>]@[<adresă alocată>][:<port alocat>]]
                                     flux UDP trimis de un server de difuzare de flux
      vlc://pause:<secunde>          Pune în pauză lista de redare pentru un anumit timp
      vlc://quit                     Element special pentru ieșire din VLC

en: (default enabled)
ro: (implicit activat)

en: (default disabled)
ro: (implicit dezactivat)

en: Note:
ro: Notă:

en: add --advanced to your command line to see advanced options.
ro: adaugă --advanced la linia de comandă pentru a vedea opțiunile avansate.

en: %u module was not displayed because it only has advanced options.
     | %u modules were not displayed because they only have advanced options.
ro[0]: %u modul nu a fost afișat deoarece are doar opțiuni avansate.
ro[1]: %u module nu au fost afișate deoarece au doar opțiuni avansate.
ro[2]: %u de module nu au fost afișate deoarece au doar opțiuni avansate.

en: No matching module found. Use --list or --list-verbose to list available modules.
ro: Nici-o potrivire de modul nu a fost găsită. Folosiţi --lista sau lista-detaliată pentru listarea modulelor disponibile.

en: VLC version %s (%s)
ro: Versiune VLC %s (%s)

en: Compiled by %s on %s (%s)
ro: Compilat de %s în data de %s (%s)

en: Compiler: %s
ro: Compilator: %s

en: 
    Dumped content to vlc-help.txt file.
ro: 
    Conținut transferat în fișierul vlc-help.txt.

en: 
    Press the RETURN key to continue...
ro: 
    Apasă tasta ENTER pentru a continua...

en: Unknown error
ro: Eroare necunoscută

en: Bookmark %i
ro: Semn de carte %i

en: No description for this codec
ro: Decodor-ul nu are descrire

en: Codec not supported
ro: Decodor-ul nu este suportat

en: VLC could not decode the format "%4.4s" (%s)
ro: VLC nu poate decoda formatul "%4.4s" (%s)

en: Unidentified codec
ro: Codec neidentificat

en: VLC could not identify the audio or video codec
ro: VLC nu poate identifica codecul audio sau video

en: packetizer
ro: pachetizator

en: decoder
ro: decodor

en: Streaming / Transcoding failed
ro: Difuzarea sau transcodarea a eșuat

en: VLC could not open the %s module.
ro: VLC nu a putut deschide modulul %s.

en: VLC could not open the decoder module.
ro: VLC nu a putut deschide modulul decodor.

en: Track
ro: Pistă

en: Stream %d
ro: Flux %d

en: Scrambled
ro: Scramblat

en: Yes
ro: Da

en: DTVCC Closed captions %u
ro: Subtitrări DTVCC %u

en: Closed captions %u
ro: Subtitluri %u pentru persoane cu dizabilități

en: Original ID
ro: ID original

en: Language
ro: Limbă

en: Description
ro: Descriere

en: Bitrate
ro: Rată de biți

en: %u kb/s
ro: %u kbiți/s

en: Type
ro: Tip

en: Channels
ro: Canale

en: Sample rate
ro: Frecvență de eșantionare

en: Bits per sample
ro: Biți per eșantion

en: Decoded format
ro: Format decodat

en: Decoded channels
ro: Canalele decodate

en: Decoded sample rate
ro: Rata de eșantionare decodată

en: Decoded bits per sample
ro: Biții decodați pe eșantion

en: Decoded Bitrate
ro: Rata de biți decodată

en: Track replay gain
ro: Piesă ReplayGain

en: Album replay gain
ro: Album ReplayGain

en: Video resolution
ro: Rezoluția video

en: Buffer dimensions
ro: Dimensiunea bufferului

en: Frame rate
ro: Frecvență de cadre

en: Top left
ro: Stânga sus

en: Left top
ro: Stânga sus

en: Right bottom
ro: Dreapta jos

en: Top right
ro: Dreapta sus

en: Bottom left
ro: Stânga jos

en: Bottom right
ro: Dreapta jos

en: Left bottom
ro: Stânga jos

en: Right top
ro: Dreapta sus

en: Orientation
ro: Orientare

en: Undefined
ro: Nedefinit

en: ITU-R BT.601 (525 lines, 60 Hz)
ro: ITU-R BT.601 (525 linii, 60 Hz)

en: ITU-R BT.601 (625 lines, 50 Hz)
ro: ITU-R BT.601 (625 linii, 50 Hz)

en: Color primaries
ro: Culori primare

en: Linear
ro: Liniar

en: Hybrid Log-Gamma
ro: Log-Gamma hibrid

en: Color transfer function
ro: Funcția de transfer de culoare

en: Color space
ro: Spațiu culori

en: %s Range
ro: %s Gamă

en: Full
ro: Întreg

en: Center
ro: Centru

en: Top Left
ro: Stânga sus

en: Top Center
ro: Centru sus

en: Bottom Left
ro: Stânga jos

en: Bottom Center
ro: Centru jos

en: Chroma location
ro: Locație chroma

en: Rectangular
ro: Dreptunghiular

en: Projection
ro: Proiecție

[ctx: ViewPoint]
en: Yaw
ro: Girație

[ctx: ViewPoint]
en: Pitch
ro: Ton

[ctx: ViewPoint]
en: Roll
ro: Rolă

[ctx: ViewPoint]
en: Field of view
ro: Câmp de vizualizare

en: Max. luminance
ro: Luminanță maximă

en: Min. luminance
ro: Luminanță minimă

en: Primary R
ro: R principal

en: Primary G
ro: G principal

en: Primary B
ro: B principal

en: White point
ro: Punctul alb

en: Subtitle
ro: Subtitlu

en: Volume %ld%%
ro: Volum %ld%%

en: Your input can't be opened
ro: Intrarea nu a putut fi deschisă

en: VLC is unable to open the MRL '%s'. Check the log for details.
ro: VLC nu a putut deschide MRL-ul '%s'. Verifică jurnalul pentru detalii.

en: Title
ro: Titlu

en: Genre
ro: Gen

en: Copyright
ro: Drepturi de autor

en: Track number
ro: Număr pistă

en: Date
ro: Dată

en: Setting
ro: Setare

en: Now Playing
ro: În curs de redare

en: Publisher
ro: Publicist

en: Encoded by
ro: Codat de

en: Artwork URL
ro: URL grafică de album

en: Track ID
ro: ID pistă

en: Number of Tracks
ro: Număr de piste

en: Director
ro: Regizor

en: Season
ro: Sezon

en: Episode
ro: Episod

en: Show Name
ro: Arată numele

en: Actors
ro: Actori

en: Album Artist
ro: Album

en: Disc number
ro: Număr disc

en: Bookmark
ro: Semn de carte

en: Programs
ro: Programe

en: Chapter
ro: Capitol

en: Video Track
ro: Pistă video

en: Audio Track
ro: Pistă audio

en: Subtitle Track
ro: Pistă subtitlu

en: Next title
ro: Titlul următor

en: Previous title
ro: Titlul precedent

en: Menu title
ro: Titlu meniu

en: Menu popup
ro: Meniu popup

en: Title %i%s
ro: Titlu %i%s

en: Chapter %i
ro: Capitolul %i

en: Next chapter
ro: Capitolul următor

en: Previous chapter
ro: Capitolul precedent

en: Add Interface
ro: Adaugă o interfață

en: Console
ro: Consolă

en: Mouse Gestures
ro: Gesturi de maus

en: Running vlc with the default interface. Use 'cvlc' to use vlc without interface.
ro: Rularea vlc fără interfața implicită. Folosiți „cvlc” pentru a utiliza vlc fără interfață.

en: 1:4 Quarter
ro: 1:4 (sfert)

en: 1:2 Half
ro: 1:2 (jumătate)

en: 1:1 Original
ro: 1:1 (original)

en: 2:1 Double
ro: 2:1 (dublu)

en: These options allow you to configure the interfaces used by VLC. You can select the main interface, additional interface modules, and define various related options.
ro: Aceste opțiuni îți permit să configurezi interfețele folosite de VLC. Poți să selectezi interfața principală, module de interfață adiționale și să definești diverse alte opțiuni asemănătoare.

en: Interface module
ro: Modul de interfață

en: This is the main interface used by VLC. The default behavior is to automatically select the best module available.
ro: Aceasta este interfața principală folosită de VLC. Comportamentul implicit este de a selecta automat cel mai bun modul disponibil.

en: Extra interface modules
ro: Module de interfață suplimentare

en: You can select "additional interfaces" for VLC. They will be launched in the background in addition to the default interface. Use a colon separated list of interface modules. (common values are "rc" (remote control), "http", "gestures" ...)
ro: Puteţi selecta "interfeţe suplimentare" pentru VLC. Acestea vor fi lansate în fundal, în plus față de interfața implicită. Utilizați o listă separată de module pentru interfață. (valorile comune sunt "rc" (control de la distanță), "http", "gesturi" ...)

en: You can select control interfaces for VLC.
ro: Puteți selecta interfețe de control pentru VLC.

en: Verbosity (0,1,2)
ro: Verbozitate (0,1,2)

en: This is the verbosity level (0=only errors and standard messages, 1=warnings, 2=debug).
ro: Nivelul de detaliere a verbozității (0=numai erori și mesaje standard, 1=avertismente, 2=depanare).

en: Default stream
ro: Flux implicit

en: This stream will always be opened at VLC startup.
ro: Acest flux va fi deschis întotdeauna la pornirea VLC.

en: Color messages
ro: Colorează mesajele

en: This enables colorization of the messages sent to the console. Your terminal needs Linux color support for this to work.
ro: Aceasta permite colorarea mesajelor trimise către consolă. Terminalul dvs. are nevoie de suport pentru culori Linux pentru ca să funcționeze.

en: Show advanced options
ro: Arată opțiunile avansate

en: When this is enabled, the preferences and/or interfaces will show all available options, including those that most users should never touch.
ro: Când aceasta este activată, preferințele și/sau interfețele vor arăta toate optiunile disponibile, incluzându-le și pe cele pe care majoritatea utilizatorilor nu ar trebui să le atingă niciodată.

en: Interface interaction
ro: Interacționează cu utilizatorul

en: When this is enabled, the interface will show a dialog box each time some user input is required.
ro: Când aceasta este activată, interfața va arăta o casetă de dialog de fiecare dată când este necesară o introducere din partea utilizatorului.

en: These options allow you to modify the behavior of the audio subsystem, and to add audio filters which can be used for post processing or visual effects (spectrum analyzer, etc.). Enable these filters here, and configure them in the "audio filters" modules section.
ro: Aceste opțiuni vă permit să modificați comportamentul subsistemului audio și să adaugi filtre care pot fi folosite pentru post procesare sau efecte vizuale (analizator de specctru, etc.).
    Activați aici aceste filtre și configurati-le în secțiunea de module „filtre audio”.

en: Audio output module
ro: Modul de ieșire audio

en: This is the audio output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
ro: Aceasta este metoda de ieșire audio folosită de VLC. Comportamentul implicit este de a selecta automat cea mai bună metodă disponibilă.

en: Media role
ro: Rolul media

en: Media (player) role for operating system policy.
ro: Rolul media (player) pentru politica sistemului de operare.

en: Enable audio
ro: Activează audio

en: You can completely disable the audio output. The audio decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
ro: Puteți să dezactivați complet ieșirea audio. Etapa de decodare audio nu va mai avea loc, salvând astfel ceva putere de procesare.

en: Music
ro: Muzică

en: Communication
ro: Comunicare

en: Notification
ro: Notificare

en: Animation
ro: Animație

en: Production
ro: Producție

en: Accessibility
ro: Accesibilitate

en: Audio gain
ro: Castig audio

en: This linear gain will be applied to outputted audio.
ro: Castigul liniar va fi aplicat la iesirea audio.

en: Audio output volume step
ro: Pas de reglaj al volumului de ieșire audio

en: The step size of the volume is adjustable using this option.
ro: Folosind această opțiune puteţi regla mărimea pasului pentru volum.

en: Remember the audio volume
ro: Ţine minte valoarea volumului audio

en: The volume can be recorded and automatically restored next time VLC is used.
ro: Volumul poate fi înregistrat şi restabilit automat la folosirea ulterioară a aplicaţiei VLC.

en: Audio desynchronization compensation
ro: Compensare de desincronizare audio

en: This delays the audio output. The delay must be given in milliseconds. This can be handy if you notice a lag between the video and the audio.
ro: Întârzie ieșirea audio. Întârzierea trebuie să fie dat în milisecunde. Acest lucru poate fi util dacă observați un decalaj între video și audio.

en: This selects which plugin to use for audio resampling.
ro: Selectați plugin-ul folosit pentru re-eșantionarea audio.

en: Sets the audio output channels mode that will be used by default if your hardware and the audio stream are compatible.
ro: Setează modul canalelor de ieșire audio care vor fi utilizate în mod implicit dacă hardware-ul și fluxul audio sunt compatibile.

en: Force S/PDIF support
ro: Forțează suportul S/PDIF

en: This option should be used when the audio output can't negotiate S/PDIF support.
ro: Această opțiune trebuie utilizată atunci când ieșirea audio nu poate negocia suportul S/PDIF.

en: Force detection of Dolby Surround
ro: Forțare detecție Dolby Surround

en: Use this when you know your stream is (or is not) encoded with Dolby Surround but fails to be detected as such. Even if the stream is not actually encoded with Dolby Surround, turning on this option might enhance your experience, especially when combined with the Headphone Channel Mixer.
ro: Folosiți această opțiune atunci când știți că fluxul este (sau nu este) codat cu Dolby Surround, dar eșuează în a fi detectat ca atare. Chiar dacă fluxul nu este codat cu Dolby Surround, activarea acestei opțiuni ar putea îmbunătăți experiența de utilizare, în special atunci când se combină cu mixerul canalului de căști.

en: Auto
ro: Automat

en: On
ro: Pornit

en: Off
ro: Oprit

en: Stereo audio output mode
ro: Modul de iesire audio stereo

en: Unset
ro: Deselectează

en: This adds audio post processing filters, to modify the sound rendering.
ro: Adaugă filtre de post procesare audio, pentru a modifica randarea sunetului.

en: This adds visualization modules (spectrum analyzer, etc.).
ro: Adaugă module de vizualizare (analizor de spectru, etc.).

en: Replay gain mode
ro: Modul câștigului de redare

en: Select the replay gain mode
ro: Selectați modul de câștig al reluării

en: Replay preamp
ro: Preamplificator de redare

en: This allows you to change the default target level (89 dB) for stream with replay gain information
ro: Aceasta vă permite să modificați nivelul țintă implicit (89 dB) pentru fluxul cu informații privind câștigul de redare.

en: Default replay gain
ro: Câștig de redare implicit

en: This is the gain used for stream without replay gain information
ro: Acesta este câștigul utilizat pentru fluxul fără informații privind câștigul de reluare

en: Peak protection
ro: Protecție la vârf de sunet

en: Protect against sound clipping
ro: Protecție împotriva întreruperilor de sunet

en: Enable time stretching audio
ro: Permite întinderea audio în timp

en: This allows playing audio at lower or higher speed without affecting the audio pitch
ro: Permite redarea audio la viteză mai mică sau mai mare fără a afecta pasul audio

en: None
ro: Fără

en: These options allow you to modify the behavior of the video output subsystem. You can for example enable video filters (deinterlacing, image adjusting, etc.). Enable these filters here and configure them in the "video filters" modules section. You can also set many miscellaneous video options.
ro: Aceste opțiuni vă permit să modificați comportamentul subsistemului ieșirii video. De exemplu puteți să activați filtre video (deîntrețesere, ajustare imagine, etc.). Activați aici aceste filtre și configurați-le în seclecțiunea de module „filtre video”. Puteți de asemenea să setați diverse alte opțiuni video.

en: Video output module
ro: Modul de ieșire video

en: This is the the video output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
ro: Aceasta este metoda de ieșire video folosită de VLC. Comportamentul implicit este de a selecta automat cea mai bună metodă disponibilă.

en: Enable video
ro: Activează video

en: You can completely disable the video output. The video decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
ro: Puteți să dezactivați complet ieșirea video. Etapa de decodare nu va avea loc, salvând în acest fel ceva putere de procesare.

en: Video width
ro: Lățime video

en: You can enforce the video width. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
ro: Puteți forța lățimea imaginii video. În mod implicit (-1) VLC se va adapta la caracteristicile imaginii video.

en: Video height
ro: Înălțime video

en: You can enforce the video height. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
ro: Puteți forța înălțimea imaginii video. În mod implicit (-1) VLC se va adapta la caracteristicile imaginii video.

en: Video X coordinate
ro: Coordonată X video

en: You can enforce the position of the top left corner of the video window (X coordinate).
ro: Puteți forța poziția colțului din stânga sus al ferestrei video (coordonata X).

en: Video Y coordinate
ro: Coordonată Y video

en: You can enforce the position of the top left corner of the video window (Y coordinate).
ro: Puteți forța poziția colțului din stânga sus al ferestrei video (coordonata Y).

en: Video title
ro: Titlu video

en: Custom title for the video window (in case the video is not embedded in the interface).
ro: Titlu particularizat pentru fereastra video (în cazul în care video nu este integrat în interfață).

en: Video alignment
ro: Aliniament video

en: Enforce the alignment of the video in its window. By default (0) it will be centered (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, like 6=4+2 meaning top-right).
ro: Forțează aliniamentul imaginii video în propria fereastră. Implicit (0) va fi centrat (0=centru, 1=stânga, 2=dreapta, 4=sus, 8=jos, de asemenea se pot folosi combinații ale acestori valori, precum 6=4+2 înseamnând dreapta-sus).

en: Top
ro: Sus

en: Bottom
ro: Jos

en: Top-Left
ro: Stânga-Sus

en: Top-Right
ro: Dreapta-Sus

en: Bottom-Left
ro: Stânga-Jos

en: Bottom-Right
ro: Dreapta-Jos

en: You can zoom the video by the specified factor.
ro: Puteți face zoom asupra imaginii video cu factorul specificat.

en: Grayscale video output
ro: Ieșire video în scală de gri

en: Output video in grayscale. As the color information aren't decoded, this can save some processing power.
ro: Ieșire video în scală de gri. Deoarece informația de culoare nu este decodată, aceasta poate salva ceva putere de procesare.

en: Embedded video
ro: Video integrat

en: Embed the video output in the main interface.
ro: Integrează ieșirea video în interfața principală.

en: Fullscreen video output
ro: Ieșire video pe tot ecranul

en: Start video in fullscreen mode
ro: Deschide video în mod fullscreen

en: Always on top
ro: Întotdeauna deasupra

en: Always place the video window on top of other windows.
ro: Plasează fereastra video întotdeauna deasupra altor ferestre.

en: Enable wallpaper mode
ro: Activează modul wallpaper

en: The wallpaper mode allows you to display the video as the desktop background.
ro: Modul tapet permite afișarea materialului video ca fundal de desktop. Luați notă că această proprietate funcționează doar în modul overlay, iar desktopul trebuie să nu aibă deja un fundal.

en: Show media title on video
ro: Arată titlul media pe video

en: Display the title of the video on top of the movie.
ro: Afișează titlul materialului video asupra filmului.

en: Show video title for x milliseconds
ro: Afişare titlu video pentru x milisecunde

en: Show the video title for n milliseconds, default is 5000 ms (5 sec.)
ro: Afişare titlu video pentru n milisecunde, implicit  este de 5000 ms (5 sec.)

en: Position of video title
ro: Poziția titlului materialului video

en: Place on video where to display the title (default bottom center).
ro: Locul pe imaginea video în care să fie afișat titlul (implicit este jos în centru).

en: Hide cursor and fullscreen controller after x milliseconds
ro: Ascunde cursorul și panoul de control de mod pe tot ecranul după x milisecunde

en: Hide mouse cursor and fullscreen controller after n milliseconds.
ro: Ascundere cursor mouse şi controale ecran-complet, după n milisecunde.

en: Deinterlace
ro: Deîntrețesere

en: Deinterlace mode
ro: Mod de deîntrețesere

en: Deinterlace method to use for video processing.
ro: Metoda de întrețesere folosită pentru difuzare.

en: Discard
ro: Semicadru înlăturat

en: Blend
ro: Mixat

en: Mean
ro: Mediu

en: Phosphor
ro: Fosfor

en: Disable screensaver
ro: Dezactivează screensaver-ul

en: Disable the screensaver during video playback.
ro: Dezactivează screensaver-ul în timpul redării video.

en: Window decorations
ro: Decorațiuni fereastră

en: VLC can avoid creating window caption, frames, etc... around the video, giving a "minimal" window.
ro: VLC poate evita crearea de titluri de fereastră, cadre, etc. în ferestrele din jurul imaginii video, permițând o fereastră „minimală”.

en: Video splitter module
ro: Modul separator video

en: This adds video splitters like clone or wall
ro: Adaugă întreruperi video cum ar fi clone sau wall

en: Video filter module
ro: Modul filtru video

en: This adds post-processing filters to enhance the picture quality, for instance deinterlacing, or distort the video.
ro: Aceasta adaugă filtre post-procesare pentru îmbunătăţirea calităţii imaginii, de exemplu deinterlacing sau pentru distorsiunea video.

en: Video snapshot directory (or filename)
ro: Dosar pentru instantanee video (sau nume de fișier)

en: Directory where the video snapshots will be stored.
ro: Dosarul în care se vor stoca instantaneele video.

en: Video snapshot file prefix
ro: Prefix de fișier pentru instantanee video

en: Video snapshot format
ro: Format pentru instantanee video

en: Image format which will be used to store the video snapshots
ro: Format de imagine care va fi utilizat pentru stocarea capturilor de ecran

en: Display video snapshot preview
ro: Afișează previzualizarea instantaneului video

en: Display the snapshot preview in the screen's top-left corner.
ro: Afișează previzualizarea instantaneului în colțul din stânga-sus al ecranului.

en: Use sequential numbers instead of timestamps
ro: Folosește numere secvențiale în loc de marcaj temporal

en: Use sequential numbers instead of timestamps for snapshot numbering
ro: Folosește numere secvențiale în loc de marcaj temporal pentru numerotarea instantaneelor

en: Video snapshot width
ro: Lățime instantaneu video

en: You can enforce the width of the video snapshot. By default it will keep the original width (-1). Using 0 will scale the width to keep the aspect ratio.
ro: Puteţi impune lăţimea pentru instantaneul video. Implicit, va păstra lăţimea originală (-1). Folosind 0, va scala lăţimea pentru păstrarea raportului de aspect.

en: Video snapshot height
ro: Înălțime instantaneu video

en: You can enforce the height of the video snapshot. By default it will keep the original height (-1). Using 0 will scale the height to keep the aspect ratio.
ro: Puteţi impune înălţimea pentru instantaneul video. Implicit, va păstra înălţimea originală (-1). Folosind 0, va scala înălţimea pentru păstrarea raportului de aspect.

en: Video cropping
ro: Trunchiere video

en: This forces the cropping of the source video. Accepted formats are x:y (4:3, 16:9, etc.) expressing the global image aspect.
ro: Aceasta forțează trunchierea sursei video. Formatele acceptate sunt x:y (4:3, 16:9, etc.) exprimând aspectul global al imaginii.

en: Source aspect ratio
ro: Raport de aspect al sursei

en: This forces the source aspect ratio. For instance, some DVDs claim to be 16:9 while they are actually 4:3. This can also be used as a hint for VLC when a movie does not have aspect ratio information. Accepted formats are x:y (4:3, 16:9, etc.) expressing the global image aspect, or a float value (1.25, 1.3333, etc.) expressing pixel squareness.
ro: Forțează raportul de aspect al sursei. De exemplu, unele DVD-uri pretind a fi 16:9 când de fapt sunt 4:3. Această opțiune poate fi folosită de asemenea ca indiciu pentru VLC când un film nu are informații despre raportul de aspect. Formatele acceptate sunt x:y (4:3, 16:9, etc.) exprimând aspectul global al imaginii, sau o valoare (1.25, 1.33333, etc.) exprimând valoarea acelui raport.

en: Video Auto Scaling
ro: Scalare video automată

en: Let the video scale to fit a given window or fullscreen.
ro: Perimte scalării video să se adapteze la o fereastră dată sau la ecranul întreg.

en: Video scaling factor
ro: Factor de scalare video

en: Scaling factor used when Auto Scaling is disabled.
    Default value is 1.0 (original video size).
ro: Factor de scalare folosit când scalarea automată este dezactivată.
    Valoarea implicită este 1.0 (dimensiunea originală a videoului).

en: Custom crop ratios list
ro: Listă de rapoarte de trunchiere personalizate

en: Comma separated list of crop ratios which will be added in the interface's crop ratios list.
ro: Lista cu separare prin virgulă, a raporturilor de decupare ce va fi adăugată în lista raporturilor de decupare, din interfaţă.

en: Custom aspect ratios list
ro: Listă de rapoarte de aspect particularizate

en: Comma separated list of aspect ratios which will be added in the interface's aspect ratio list.
ro: Listă de rapoarte de aspect, separate prin virgulă care vor fi adăugate în lista de rapoarte de aspect a interfaței.

en: Fix HDTV height
ro: Corectează înălțimea HDTV

en: This allows proper handling of HDTV-1080 video format even if broken encoder incorrectly sets height to 1088 lines. You should only disable this option if your video has a non-standard format requiring all 1088 lines.
ro: Permite manipularea corespunzătoare a formatului video HDTV-1080, chiar dacă un codor defectuos stabilește în mod incorect înălțiimea la 1088 de linii. Această opțiune ar trebui dezactivată doar dacă materialul video are un format nestandard care necesită 1088 de linii.

en: Monitor pixel aspect ratio
ro: Raport de aspect al pixelilor monitorului

en: This forces the monitor aspect ratio. Most monitors have square pixels (1:1). If you have a 16:9 screen, you might need to change this to 4:3 in order to keep proportions.
ro: Forțează raportul de aspect al monitorului. Majoritatea monitoarelor au pixeli pătrați (1:1). Dacă aveți un ecran 16:9, ar putea fi necesar să schimbați aceasta în 4:3 pentru a putea păstra proporțiile.

en: Skip frames
ro: Omite cadre

en: Enables framedropping on MPEG2 stream. Framedropping occurs when your computer is not powerful enough
ro: Activează framedropping pe fluxul MPEG2. Framedropping apare atunci când computerul dvs. nu este suficient de puternic

en: Drop late frames
ro: Aruncă cadrele întârziate

en: This drops frames that are late (arrive to the video output after their intended display date).
ro: Aruncă cadrele care sunt întârziate (care ajung la ieșirea video după momentul intenționat de afișare).

en: Quiet synchro
ro: Sincronizare tăcută

en: This avoids flooding the message log with debug output from the video output synchronization mechanism.
ro: Aceasta previne inundarea jurnalului de mesaje cu mesaje de depanare de la mecanismul de sincronizare al ieșirii video.

en: Key press events
ro: Evenimente la apăsarea tastelor

en: This enables VLC hotkeys from the (non-embedded) video window.
ro: Aceasta activează, în VLC, tastele rapide hotkey din fereastra video (neîncastrată).

en: Mouse events
ro: Evenimente de maus

en: This enables handling of mouse clicks on the video.
ro: Aceasta activează gestionarea clicurilor de mouse pentru video.

en: These options allow you to modify the behavior of the input subsystem, such as the DVD or VCD device, the network interface settings or the subtitle channel.
ro: Aceste opțiuni vă permit să modificați comportamentul subsistemului de intrare, cum ar fi dispozitive DVD sau VCD, setările interfeței de rețea, sau ale canalului de subtitlu.

en: File caching (ms)
ro: Stocare în cache pentru fișiere (ms)

en: Caching value for local files, in milliseconds.
ro: Valoarea de stocare în cache pentru fișierele locale, în milisecunde.

en: Live capture caching (ms)
ro: Captură directă în caching (ms)

en: Caching value for cameras and microphones, in milliseconds.
ro: Valoarea de stocare în cache pentru camere și microfoane, în milisecunde.

en: Disc caching (ms)
ro: Stocare în cache pentru disc (ms)

en: Caching value for optical media, in milliseconds.
ro: Valoarea de stocare în cache pentru media optic, în milisecunde.

en: Network caching (ms)
ro: Stocare în cache pentru rețea (ms)

en: Caching value for network resources, in milliseconds.
ro: Valoarea de stocare în cache pentru rețea, în milisecunde.

en: Clock reference average counter
ro: Contor mediu de referință de ceas

en: When using the PVR input (or a very irregular source), you should set this to 10000.
ro: Când se folosește intrarea PVR (sau o sursă foarte neregulată), ar trebui să stabiliți aceasta la 10000.

en: Clock synchronisation
ro: Sincronizare ceas

en: It is possible to disable the input clock synchronisation for real-time sources. Use this if you experience jerky playback of network streams.
ro: Este posibil să dezactivați sincronizarea ceasului de intrare pentru surse de timp real. Folosiți aceasta dacă vă confruntați cu o redare sacadată a fluxurilor de rețea.

en: Clock jitter
ro: Frecvenţă deviaţii

en: This defines the maximum input delay jitter that the synchronization algorithms should try to compensate (in milliseconds).
ro: Aceasta defineşte valoarea de întârzierea maximă, a variaţiei de temporizare jitter, pe care algoritmii de sincronizare ar trebui s-o compenseze (în milisecunde).

en: Network synchronisation
ro: Sincronizare rețea

en: This allows you to remotely synchronise clocks for server and client. The detailed settings are available in Advanced / Network Sync.
ro: Permite sincronizarea de la distanță a ceasurilor pentru server și client. Setările detaliate sunt disponibile în Avansat -> Sincronizare rețea.

en: Default
ro: Implicit

en: Enable
ro: Activează

en: MTU of the network interface
ro: MTU a interfeței de rețea.

en: This is the maximum application-layer packet size that can be transmitted over the network (in bytes).
ro: Dimensiunea maximă a pachetului la nivelul aplicației ce poate fi transmis prin rețea (în baiți).

en: Hop limit (TTL)
ro: Limită de hop (TTL)

en: This is the hop limit (also known as "Time-To-Live" or TTL) of the multicast packets sent by the stream output (-1 = use operating system built-in default).
ro: Limita de hop (cunoscută de asemenea ca „Time-To-Live” sau TTL) a pachetelor multicast trimise de fluxul de ieșire (-1 = folosește valoarea implicită a sistemului de operare).

en: Multicast output interface
ro: Interfață de ieșire multicast

en: Default multicast interface. This overrides the routing table.
ro: Interfață multicast implicită. Aceasta suprascrie tabela de routing.

en: Differentiated Services Code Point for outgoing UDP streams (or IPv4 Type Of Service, or IPv6 Traffic Class). This is used for network Quality of Service.
ro: Differentiated Services Code Point pentru fluxuri de ieșire UDP (sau Tipul de Serviciu IPv4, sau Clasa de Trafic IPv6). Acest standard este utilizat, în reţele, pentru Calitatea Serviciului.

en: Choose the program to select by giving its Service ID. Only use this option if you want to read a multi-program stream (like DVB streams for example).
ro: Alegeți programul care să fie selectat prin oferirea ID-ul de service (Service ID). Folosiți acestă opțiune doar dacă vreți să citiți un flux multiprogram (de exemplu cum ar fi fluxuri DVB).

en: Choose the programs to select by giving a comma-separated list of Service IDs (SIDs). Only use this option if you want to read a multi-program stream (like DVB streams for example).
ro: Alegeți programele care să fie selectate prin oferirea unei liste de ID-uri de service (Service IDs (SIDs)) în care elementele sunt separate prin virgulă.
    Folosiți acestă opțiune doar dacă vreți să citiți un flux multiprogram (de exemplu cum ar fi fluxuri DVB).

en: Audio track
ro: Pistă audio

en: Stream number of the audio track to use (from 0 to n).
ro: Numărul fluxului pistei audio de folosit (de la 0 la n).

en: Subtitle track
ro: Pistă subtitlu

en: Stream number of the subtitle track to use (from 0 to n).
ro: Numărul fluxului pistei de subtitlu de folosit (de la 0 la n).

en: Audio language
ro: Limbă audio

en: Language of the audio track you want to use (comma separated, two or three letter country code, you may use 'none' to avoid a fallback to another language).
ro: Limba pistei audio pe care vreți să o folosiți (codurile de țară din două sau trei caractere, separate prin virgulă; puteți folosi 'none' pentru a evita revenirea la altă limbă).

en: Subtitle language
ro: Limbă subtitlu

en: Language of the subtitle track you want to use (comma separated, two or three letters country code, you may use 'any' as a fallback).
ro: Limba, pentru subtitrarea piesei, pe care doriţi s-o utilizaţi (separator prin virgulă, codul ţării prin două sau trei litere, puteţi folosi 'any', ca şi rezervă).

en: Menu language
ro: Limba meniului

en: Language of the menus you want to use with DVD/BluRay (comma separated, two or three letters country code, you may use 'any' as a fallback).
ro: Limba meniurilor pe care doriți să le utilizați cu DVD/BluRay (separat prin virgulă, cod de țară din două sau trei litere, puteți utiliza "orice" ca soluție de rezervă).

en: Audio track ID
ro: ID pistă audio

en: Stream ID of the audio track to use.
ro: ID-ul fluxului pistei audio de folosit.

en: Subtitle track ID
ro: ID pistă subtitlu

en: Stream ID of the subtitle track to use.
ro: ID-ul fluxului pistei de subtitlu de folosit.

en: Preferred Closed Captions decoder
ro: Decodificator Preferred Closed Captions

en: Preferred video resolution
ro: Rezoluţie video preferată

en: When several video formats are available, select one whose resolution is closest to (but not higher than) this setting, in number of lines. Use this option if you don't have enough CPU power or network bandwidth to play higher resolutions.
ro: Când există disponibile mai multe formate video, selectaţi unul a cărui rezoluţie este apropiată de (dar nu mai mare de) această configurare, măsurată în număr de linii. Utilizaţi această opţiune pentru a reda rezoluţii înalte dar nu dispuneţi de o reţea bună sau de un CPU puternic.

en: Best available
ro: Cel mai bun disponibil

en: Standard Definition (576 or 480 lines)
ro: Definiție standard (576 sau 480 de linii)

en: Low Definition (360 lines)
ro: Rezoluţie Redusă (360 de linii)

en: Very Low Definition (240 lines)
ro: Rezoluţie Foarte Scăzută (240 de linii)

en: Input repetitions
ro: Repetări ale intrării

en: Number of time the same input will be repeated
ro: Numărul de repetări ale aceleiași intrări

en: Start time
ro: Timp de start

en: The stream will start at this position (in seconds).
ro: Fluxul va porni la această poziție (în secunde).

en: Stop time
ro: Timp de stop

en: The stream will stop at this position (in seconds).
ro: Fluxul se va opri la această poziție (în secunde).

en: Run time
ro: Timp de rulare

en: The stream will run this duration (in seconds).
ro: Fluxul va rula această durată (în secunde).

en: Fast seek
ro: Căutare rapidă

en: Favor speed over precision while seeking
ro: Favorizați viteza în detrimentul preciziei în timpul căutării

en: Playback speed
ro: Viteză de redare

en: This defines the playback speed (nominal speed is 1.0).
ro: Aceasta defineşte viteza de redare (viteza nominală este 1.0).

en: Input list
ro: Listă de intrări

en: You can give a comma-separated list of inputs that will be concatenated together after the normal one.
ro: Puteți da o listă de intrări separate prin virgulă care vor fi concatenate împreună după cele normale.

en: Input slave (experimental)
ro: Intrare auxiliară (experimental)

en: This allows you to play from several inputs at the same time. This feature is experimental, not all formats are supported. Use a '#' separated list of inputs.
ro: Aceasta vă permite să redați concomitent din mai multe intrări. Această caracteristică este experimentală, nu toate formatele sunt suportate. Folosiți o listă de intrări separate de „#”.

en: Bookmarks list for a stream
ro: Lista de semne de carte pentru un flux

en: You can manually give a list of bookmarks for a stream in the form "{name=bookmark-name,time=optional-time-offset,bytes=optional-byte-offset},{...}"
ro: Puteți da manual o listă de marcaje pentru un flux sub forma "{name=bookmark-name,time=optional-time-offset,bytes=optional-byte-offset},{...}"

en: Record directory
ro: Directorul înregistrărilor

en: Directory where the records will be stored
ro: Dosarul în care se vor stoca instantaneele video.

en: Prefer native stream recording
ro: Preferă înregistrarea fluxului nativ

en: When possible, the input stream will be recorded instead of using the stream output module
ro: Când este posibil, în locul folosirii modulului de ieşire flux, va fi înregistrat fluxul de intrare

en: Timeshift directory
ro: Dosar pentru decalaj temporal

en: Directory used to store the timeshift temporary files.
ro: Dosar folosit pentru a stoca fișiere temporare de decalaj temporal.

en: Timeshift granularity
ro: Granularitate decalaj temporal

en: This is the maximum size in bytes of the temporary files that will be used to store the timeshifted streams.
ro: Dimensiunea maximă în baiți a fișierului temporar care va fi folosit pentru stocarea fluxurilor decalate temporal.

en: Change title according to current media
ro: Schimbare titlul conform fişer media actual

en: This option allows you to set the title according to what's being played<br>$a: Artist<br>$b: Album<br>$c: Copyright<br>$t: Title<br>$g: Genre<br>$n: Track num<br>$p: Now playing<br>$A: Date<br>$D: Duration<br>$Z: "Now playing" (Fall back on Title - Artist)
ro: Această opţiune vă permite stabilirea titlului, în funcţie de redarea în curs<br>$a: Artist<br>$b: Album<br>$c: Copyright<br>$t: Titlu<br>$g: Gen<br>$n: Nr. Piesă<br>$p: În redare<br>$A: Data<br>$D: Durata<br>$Z: "În redare" (Revenire la Titlu - Artist)

en: Disable all lua plugins
ro: Dezactivați toate plugin-urile lua

en: These options allow you to modify the behavior of the subpictures subsystem. You can for example enable subpictures sources (logo, etc.). Enable these filters here and configure them in the "subsources filters" modules section. You can also set many miscellaneous subpictures options.
ro: Aceste opţiuni vă permit să modificaţi comportamentul subsitemului de sub-cadre. Puteţi, de exemplu, să activaţi sursele de sub-cadre (logo, etc.). Activaţi aceste filtre aici şi configuraţi-le din secţiunea de module "filtre de sub-surse". Puteţi de asemenea, stabili mai multe opţiuni diverse pentru sub-cadre.

en: Force subtitle position
ro: Forțează poziția subtitlului

en: You can use this option to place the subtitles under the movie, instead of over the movie. Try several positions.
ro: Puteți folosi această opțiune pentru a plasa subtitlurile dedesubtul filmului, în loc de deasupra lui. Încercați mai multe poziții.

en: Subtitles text scaling factor
ro: Mărimea textului din subtitrare

en: Changes the subtitles size where possible
ro: Modifică dimensiunea subtitrării acolo unde este posibil

en: Enable sub-pictures
ro: Activează subimaginile

en: You can completely disable the sub-picture processing.
ro: Puteți dezactiva complet procesarea sub-imaginilor.

en: On Screen Display
ro: Afișare pe ecran (OSD)

en: VLC can display messages on the video. This is called OSD (On Screen Display).
ro: VLC poate afișa mesaje pe imaginea video. Aceasta se numește OSD (On Screen Display).

en: Text rendering module
ro: Modul de randare de text

en: VLC normally uses Freetype for rendering, but this allows you to use svg for instance.
ro: VLC folosește în mod normal Freetype pentru randare, dar aceasta vă permite să folosiți svg, de exemplu.

en: Subpictures source module
ro: Modul sursă sub-cadre

en: This adds so-called "subpicture sources". These filters overlay some images or text over the video (like a logo, arbitrary text, ...).
ro: Aceasta adaugă aşa-numitele "surse de sub-cadre". Aceste filtre suprapun nişte imagini sau text, peste imaginea video (precum un logo, un text arbitral, ...).

en: Subpictures filter module
ro: Modul de filtre de subimagini

en: This adds so-called "subpicture filters". These filter subpictures created by subtitle decoders or other subpictures sources.
ro: Aceasta adaugă aşa-numitele "surse de sub-cadre". Acest filtru de sub-cadre, este creat prin decodoarele de subtitrare sau prin alte surse de sub-cadre.

en: Autodetect subtitle files
ro: Detectează automat fișierele de subtitlu

en: Automatically detect a subtitle file, if no subtitle filename is specified (based on the filename of the movie).
ro: Detectează automat un fișier de subtitlu, dacă nu este specificat un nume de fișier de subtitlu (se bazează pe numele de fișier al filmului).

en: Subtitle autodetection fuzziness
ro: Precizie de detectare automată a subtitlului

en: This determines how fuzzy subtitle and movie filename matching will be. Options are:
    0 = no subtitles autodetected
    1 = any subtitle file
    2 = any subtitle file containing the movie name
    3 = subtitle file matching the movie name with additional chars
    4 = subtitle file matching the movie name exactly
ro: Aceasta determină cât de precisă va fi potrivirea între numele fișierului de film și numele fișierului de subtitlu. Opțiunile sunt:
    0 = fără detectare automată de subtitluri
    1 = orice fișier de subtitlu
    2 = orice fișier de subtitlu ce conține numele filmului
    3 = fișierul de subtitlu al cărui nume se potrivește cu numele de fișier al filmului plus caractere adiționale
    4 = fișierul de subtitlu al cărui nume se potrivește exact cu numele de fișier al filmului

en: Subtitle autodetection paths
ro: Căi de detectare automată a subtitlului

en: Look for a subtitle file in those paths too, if your subtitle file was not found in the current directory.
ro: Caută fișiere de subtitluri și în acele căi, dacă fișierul de subtitlu nu a fost găsit în dosarul curent.

en: Use subtitle file
ro: Foloșeste un fișier de subtitlu

en: Load this subtitle file. To be used when autodetect cannot detect your subtitle file.
ro: Încarcă acest fișier de subtitlu. A se folosi când detectarea automată nu poate găsi fișierul de subtitlu.

en: DVD device
ro: Dispozitiv DVD

en: VCD device
ro: Dispozitiv VCD

en: Audio CD device
ro: Dispozitiv CD audio

en: This is the default DVD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
ro: Aceasta este unitatea DVD (sau fișierul) utilizat implicit. Nu uitați să adăugați două puncte după litera de unitate (de exemplu, D :)

en: This is the default VCD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
ro: Aceasta este unitatea VCD (sau fișierul) utilizat implicit. Nu uitați să adăugați două puncte după litera de unitate (de exemplu, D :)

en: This is the default Audio CD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
ro: Aceasta este unitatea audio CD (sau fișierul) utilizat implicit. Nu uitați să adăugați două puncte după litera de unitate (de exemplu, D :)

en: This is the default DVD device to use.
ro: Dispozitivul DVD folosit implicit.

en: This is the default VCD device to use.
ro: Dispozitivul VCD folosit implicit.

en: This is the default Audio CD device to use.
ro: Dispozitivul CD audio folosit implicit.

en: TCP connection timeout
ro: Limită de timp conexiune TCP

en: Default TCP connection timeout (in milliseconds).
ro: Limita implicită de conectare TCP (în milisecunde).

en: HTTP server address
ro: Adresa HTTP server

en: By default, the server will listen on any local IP address. Specify an IP address (e.g. ::1 or 127.0.0.1) or a host name (e.g. localhost) to restrict them to a specific network interface.
ro: Implicit, serverul va asculta pe orice adresă IP locală. Specificaţi o adresă IP (ex. ::1 or 127.0.0.1) sau nume gazdă/host (ex. localhost) pentru a le restricţiona pe o interfaţă specifică de reţea.

en: RTSP server address
ro: Adresă server RTSP

en: This defines the address the RTSP server will listen on, along with the base path of the RTSP VOD media. Syntax is address/path. By default, the server will listen on any local IP address. Specify an IP address (e.g. ::1 or 127.0.0.1) or a host name (e.g. localhost) to restrict them to a specific network interface.
ro: Aceasta defineşte adresa RTSP pe care o va asculta serverul, de-a lungul căii de bază a RTSP VOD media. Sintaxa este adresă/cale. Implicit, serverul va asculta orice adresă IP locală. Specificaţi o adresă IP (ex. ::1 or 127.0.0.1) sau un nume gazdă/host (ex. localhost) pentru limitarea la o interfață de rețea specifică.

en: HTTP server port
ro: Port server HTTP

en: The HTTP server will listen on this TCP port. The standard HTTP port number is 80. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
ro: Serverul HTTP va asculta pe acest port TCP. Nmărul standard de port HTTP este 80. Totuşi alocarea numerelor de port, sub 1025, este de obicei limitată de către sistemul de operare.

en: HTTPS server port
ro: Port server HTTPS

en: The HTTPS server will listen on this TCP port. The standard HTTPS port number is 443. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
ro: Serverul HTTPS va asculta pe acest port TCP. Nmărul standard de port HTTPS este 443. Totuşi alocarea numerelor de port, sub 1025, este de obicei limitată de către sistemul de operare.

en: RTSP server port
ro: Port server RTSP

en: The RTSP server will listen on this TCP port. The standard RTSP port number is 554. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
ro: Serverul RTSP va asculta pe acest port TCP. Nmărul standard de port RTSP este 554. Totuşi alocarea numerelor de port, sub 1025, este de obicei limitată de către sistemul de operare.

en: HTTP/TLS server certificate
ro: Certificat server HTTP/TLS

en: This X.509 certicate file (PEM format) is used for server-side TLS. On OS X, the string is used as a label to search the certificate in the keychain.
ro: Acest fișier de certificare X.509 (format PEM) este utilizat pentru TLS pe server. Pe OS X, șirul este utilizat ca etichetă pentru a căuta certificatul în keychain.

en: HTTP/TLS server private key
ro: Cheie privată server HTTP/TLS

en: This private key file (PEM format) is used for server-side TLS.
ro: Această cheie privată (în format PEM) este utilizată pentru partea TLS a serverului.

en: HTTP proxy
ro: Proxy HTTP

en: HTTP proxy to be used It must be of the form http://[user@]myproxy.mydomain:myport/ ; if empty, the http_proxy environment variable will be tried.
ro: Proxy-ul HTTP de folosit. Trebuie să fie de forma http://[utilizator@]proxyulmeu.domeniulmeu:portulmeu/ ; dacă este gol, va fi încercată variabila de mediu http_proxy.

en: HTTP proxy password
ro: Parolă proxy HTTP

en: If your HTTP proxy requires a password, set it here.
ro: Dacă proxy-ul dumneavoastră HTTP necesită o parolă, stabiliți-o aici.

en: SOCKS server
ro: Server SOCKS

en: SOCKS proxy server to use. This must be of the form address:port. It will be used for all TCP connections
ro: serverul proxy SOCKS care urmează să fie utilizat. Acesta trebuie să fie de forma adresă:port. Acesta va fi utilizat pentru toate conexiunile TCP

en: SOCKS user name
ro: Nume utilizator SOCKS

en: User name to be used for connection to the SOCKS proxy.
ro: Numele utilizator care va fi folosit pentru conexiunea la proxy-ul SOCKS.

en: SOCKS password
ro: Parolă SOCKS

en: Password to be used for connection to the SOCKS proxy.
ro: Parola care va fi folosită pentru conexiunea la proxy-ul SOCKS.

en: Title metadata
ro: Metadată titlu

en: Allows you to specify a "title" metadata for an input.
ro: Vă permite să specificați o metadată de tip „titlu” pentru o intrare.

en: Author metadata
ro: Metadată autor

en: Allows you to specify an "author" metadata for an input.
ro: Vă permite să specificați o metadată de tip „autor” pentru o intrare

en: Artist metadata
ro: Metadată artist

en: Allows you to specify an "artist" metadata for an input.
ro: Vă permite să specificați o metadată de tip „artist” pentru o intrare.

en: Genre metadata
ro: Metadată gen

en: Allows you to specify a "genre" metadata for an input.
ro: Vă permite să specificați o metadată de tip „gen” pentru o intrare.

en: Copyright metadata
ro: Metadată drepturi de autor

en: Allows you to specify a "copyright" metadata for an input.
ro: Vă permite să specificați o metadată de tip „copyright” pentru o intrare.

en: Description metadata
ro: Metadată descriere

en: Allows you to specify a "description" metadata for an input.
ro: Vă permite să specificați o metadată de tip „descriere” pentru o intrare.

en: Date metadata
ro: Metadată dată

en: Allows you to specify a "date" metadata for an input.
ro: Vă permite să specificați o metadată de tip „dată” pentru o intrare.

en: URL metadata
ro: Metadată URL

en: Allows you to specify a "url" metadata for an input.
ro: Vă permite să specificați o metadată de tip „URL” pentru o intrare.

en: This option can be used to alter the way VLC selects its codecs (decompression methods). Only advanced users should alter this option as it can break playback of all your streams.
ro: Acesată opțiune poate fi folosită pentru a modifica modul în care VLC își selectează codecurile (metodele de decompresie). Doar utilizatorii avansați ar trebui să modifice această opțiune, deoarece aceasta poate întrerupe redarea tuturor fluxurilor.

en: Preferred decoders list
ro: Listă de decodoare preferate

en: List of codecs that VLC will use in priority. For instance, 'dummy,a52' will try the dummy and a52 codecs before trying the other ones. Only advanced users should alter this option as it can break playback of all your streams.
ro: Lista codecurilor pe care VLC le va utiliza cu prioritate. De exemplu, „dummy,a52” va încerca codecurile dummy și a52 înainte de a le încerca pe celelalte. Numai utilizatorii avansați ar trebui să modifice această opțiune, deoarece poate întrerupe redarea tuturor fluxurilor.

en: Preferred encoders list
ro: Listă de codoare preferate

en: This allows you to select a list of encoders that VLC will use in priority.
ro: Aceasta vă permite să selectează o listă de codoare pe care VLC le va folosi cu prioritate.

en: These options allow you to set default global options for the stream output subsystem.
ro: Aceste opțiuni vă permit să stabiliți opțiunile globale implicite pentru subsistemul de flux de ieșire.

en: Default stream output chain
ro: Lanț implicit de flux de ieșire

en: You can enter here a default stream output chain. Refer to the documentation to learn how to build such chains. Warning: this chain will be enabled for all streams.
ro: Puteți introduce aici un lanț implicit de flux de ieșire. Consultați documentația pentru a afla cum să construiți asemenea lanțuri. Avertisment: acest lanț va fi activat pentru toate fluxurile.

en: Enable streaming of all ES
ro: Activează difuzarea tuturor fluxurilor elementare

en: Stream all elementary streams (video, audio and subtitles)
ro: Transmiteți toate fluxurile elementare (video, audio și subtitrări)

en: Display while streaming
ro: Afișează în timpul difuzării

en: Play locally the stream while streaming it.
ro: Redă fluxul local în timp ce este difuzat.

en: Enable video stream output
ro: Activează fluxul de ieșire video

en: Choose whether the video stream should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
ro: Alegeți dacă fluxul video ar trebui să fie redirecționat spre modulul de flux de ieșire când acest modul este activat.

en: Enable audio stream output
ro: Activează fluxul de ieșire audio

en: Choose whether the audio stream should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
ro: Alegeți dacă fluxul audio ar trebui să fie redirecționat spre modulul de flux de ieșire când acest modul este activat.

en: Enable SPU stream output
ro: Activează fluxul de ieșire SPU

en: Choose whether the SPU streams should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
ro: Alegeți dacă fluxurile SPU ar trebui să fie redirecționate spre modulul de flux de ieșire când acest modul este activat.

en: Keep stream output open
ro: Păstrează fluxul de ieșire deschis

en: This allows you to keep an unique stream output instance across multiple playlist item (automatically insert the gather stream output if not specified)
ro: Acest lucru vă permite să păstrați o instanță unică de ieșire a fluxului pentru mai multe elemente ale listei de redare (introduceți automat ieșirea fluxului de colectare dacă nu este specificată).

en: Stream output muxer caching (ms)
ro: Caching flux ieşire multiplexor (ms)

en: This allow you to configure the initial caching amount for stream output muxer. This value should be set in milliseconds.
ro: Aceasta vă permite să configuraţi cantitatea iniţială de stocare cache, a fluxurilor de ieşire multiplexor. Această valoare ar trebui stabilită în milisecunde.

en: Preferred packetizer list
ro: Listă de pachetizoare preferarte

en: This allows you to select the order in which VLC will choose its packetizers.
ro: Aceasta vă permite să selectează ordinea în care VLC își va alege pachetizoarele.

en: Mux module
ro: Modul multiplexare

en: This is a legacy entry to let you configure mux modules
ro: Aceasta este o intrare moștenită pentru a vă permite să configurați modulele mux

en: Access output module
ro: Modul de acces de ieșire

en: This is a legacy entry to let you configure access output modules
ro: Aceasta este o intrare moștenită pentru a vă permite să configurați modulele de ieșire de acces

en: If this option is enabled, the flow on the SAP multicast address will be controlled. This is needed if you want to make announcements on the MBone.
ro: Dacă această opțiune este activată, curgerea pe adresa multicast SAP va fi controlată. Aceasta este necesară dacă vreți să faceți anunuri pe MBone.

en: SAP announcement interval
ro: Interval de anunț SAP

en: When the SAP flow control is disabled, this lets you set the fixed interval between SAP announcements.
ro: Atunci când controlul de curgere SAP este dezactivat, aceasta vă permite să stabiliți intervalul fix între anunțurile SAP.

en: These options allow you to select default modules. Leave these alone unless you really know what you are doing.
ro: Aceste opțiuni vă permit să selectează modulele implicite. Lăsați-le în pace în afara cazului în care știți într-adevăr ceeace faceți.

en: Access module
ro: Modul de acces

en: This allows you to force an access module. You can use it if the correct access is not automatically detected. You should not set this as a global option unless you really know what you are doing.
ro: Aceasta vă permite să forțați un modul de acces. Puteți să folosiți această opțiune dacă accesul corect nu este detectat automat. Ar trebui să nu setați aceasta ca opțiune globală în afară de cazul în care chiar știți ce faceți.

en: Stream filter module
ro: Modul de filtre de flux

en: Stream filters are used to modify the stream that is being read.
ro: Filtrele de flux sunt utilizate pentru a modifica fluxul care este citit.

en: Demux filter module
ro: Modul de filtrare Demux

en: Demux filters are used to modify/control the stream that is being read.
ro: Filtrele Demux sunt utilizate pentru a modifica/controla fluxul care este citit.

en: Demux module
ro: Modul de demultiplexare

en: Demultiplexers are used to separate the "elementary" streams (like audio and video streams). You can use it if the correct demuxer is not automatically detected. You should not set this as a global option unless you really know what you are doing.
ro: Demultiplexoarele sunt folosite pentru separarea fluxurilor elementare (precum fluxurile audio și video). Puteți să folosiți aceată opțiune dacă demultiplexorul corect nu este detectat automat. Ar trebui să nu setați aceasta ca opțiune globală în afară de cazul în care chiar știți ce faceți.

en: VoD server module
ro: Modul server VoD

en: You can select which VoD server module you want to use. Set this to 'vod_rtsp' to switch back to the old, legacy module.
ro: Puteți selecta modulul de server VoD pe care doriți să îl utilizați. Setați acest lucru la "vod_rtsp" pentru a reveni la vechiul modul tradițional.

en: Allow real-time priority
ro: Permite prioritate de timp real

en: Running VLC in real-time priority will allow for much more precise scheduling and yield better, especially when streaming content. It can however lock up your whole machine, or make it very very slow. You should only activate this if you know what you're doing.
ro: Rularea VLC în prioritate de timp real permite o programare mult mai precisă și o producție mai bună, în special când conținutul este difuzat. Totuși acest lucru poate bloca sistemul, sau îl poate face să meargă foarte încet. Ar trebui să activați aceasta numai dacă știți ce faceți.

en: Adjust VLC priority
ro: Ajustează prioritatea VLC

en: This option adds an offset (positive or negative) to VLC default priorities. You can use it to tune VLC priority against other programs, or against other VLC instances.
ro: Această opțiune adaugă un decalaj (pozitiv sau negativ) la prioritățile implicite ale VLC. O puteți folosi să reglați prioritatea VLC în raport cu alte programe, sau față de alte instanțe ale VLC.

en: This option is useful if you want to lower the latency when reading a stream
ro: Această opțiune este utilă dacă doriți să reduceți latența la citirea unui flux

en: VLM configuration file
ro: Fișier de configurare VLM

en: Read a VLM configuration file as soon as VLM is started.
ro: Citește o configurație VLM imediat cum este pornit VLM.

en: Use a plugins cache
ro: Folosește un cache pentru module

en: Use a plugins cache which will greatly improve the startup time of VLC.
ro: Folosește un cache pentru module care va imbunătăți timpul de pornire al VLC.

en: Scan for new plugins
ro: Scanare pentru puginuri noi

en: Scan plugin directories for new plugins at startup. This increases the startup time of VLC.
ro: Scanarea la pornire a directoarelor cu pluginuri pentru pluginuri noi. Scanarea crește timpul de pornire a programului VLC.

en: Preferred keystore list
ro: Lista de stocuri de chei preferată

en: List of keystores that VLC will use in priority.
ro: Lista de stocuri de chei pe care VLC le va utiliza cu prioritate.

en: Locally collect statistics
ro: Colectează statisticile local

en: Collect miscellaneous local statistics about the playing media.
ro: Colectează diverse statistici locale despre media în redare.

en: Run as daemon process
ro: Execută ca proces demon

en: Runs VLC as a background daemon process.
ro: Rulează VLC ca un proces demon în fundal.

en: Write process id to file
ro: Scrie ID-ul procesului în fișier

en: Writes process id into specified file.
ro: Scrie ID-ul procesului în fișierul specificat.

en: Allow only one running instance
ro: Permite doar o singură instanță de execuție

en: Allowing only one running instance of VLC can sometimes be useful, for example if you associated VLC with some media types and you don't want a new instance of VLC to be opened each time you open a file in your file manager. This option will allow you to play the file with the already running instance or enqueue it.
ro: Permiţând numai o singură sesiune VLC de rulare, poate fi util uneori, de exemplu dacă aţi asociat VLC cu anumite tipuri media, şi nu doriţi să se deschidă o nouă sesiune VLC de fiecare dată când deschideţi un fişier în managerul dvs. de fişiere. Această opţiune vă va permite să redaţi fişierul prin sesiunea VLC, deja deschisă, ori să-l puneți la coada listei de redare.

en: VLC is started from file association
ro: Pornește pe baza asocierii de fișier

en: Tell VLC that it is being launched due to a file association in the OS
ro: Informează VLC că este lansat datorită unei asocieri de fișier în sistemul de operare

en: Use only one instance when started from file manager
ro: Folosește o singură instanță când este pornit din managerul de fișiere

en: Increase the priority of the process
ro: Mărește prioritatea procesului

en: Increasing the priority of the process will very likely improve your playing experience as it allows VLC not to be disturbed by other applications that could otherwise take too much processor time. However be advised that in certain circumstances (bugs) VLC could take all the processor time and render the whole system unresponsive which might require a reboot of your machine.
ro: Mărirea priorității procesului va îmbunătăți experiența dumneavoastră de redare mai mult ca sigur, deoarece se permite ca VLC să nu fie deranjat de alte aplicații care altfel ar putea să ocupe prea mult timp de procesare.
    Totuși țineți cont că în anume circumstanțe (buguri) VLC ar putea să ocupe tot timpul procesorului și determina întreg sistemul să devină neresponsiv, lucru care ar putea necesita o repornire a mașinii dumneavoastră.

en: Enqueue items into playlist in one instance mode
ro: Adaugă elementele în lista de redare când rulează în modul o singură instanță

en: When using the one instance only option, enqueue items to playlist and keep playing current item.
ro: La utilizarea opțiunii de instanță unică, adaugă elementele la coada listei de redare și continuă redarea elementului curent.

en: Expose media player via D-Bus
ro: Expuneți media player prin D-Bus

en: Allow other applications to control VLC using the D-Bus MPRIS protocol.
ro: Permiteți altor aplicații să controleze VLC utilizând protocolul D-Bus MPRIS.

en: These options define the behavior of the playlist. Some of them can be overridden in the playlist dialog box.
ro: Aceste opțiuni definesc comportamentul listei de redare. Asupra unora dintre ele se poate interveni în fereastra de dialog a listei de redare.

en: Automatically preparse items
ro: Preanalizează fișierele automat

en: Automatically preparse items added to the playlist (to retrieve some metadata).
ro: Pregătește automat elementele adăugate la lista de redare (pentru a prelua unele metadate).

en: Preparsing timeout
ro: Timeout de pregătire

en: Maximum time allowed to preparse an item, in milliseconds
ro: Timpul maxim permis pentru pregătirea unui element, în milisecunde

en: Allow metadata network access
ro: Permiteți accesul la rețeaua de metadate

en: Collapse
ro: Pliază

en: Expand
ro: Expandează

en: Subdirectory behavior
ro: Comportament subdosar

en: Select whether subdirectories must be expanded.
    none: subdirectories do not appear in the playlist.
    collapse: subdirectories appear but are expanded on first play.
    expand: all subdirectories are expanded.
ro: Selectează dacă subdosarele trebuie expandate.
    nimic: subdosarele nu apar în lista de redare.
    pliază: subdosarele apar dar sunt expandate la prima redare.
    expandează: toate subdosarele sunt expandate.

en: Ignored extensions
ro: Extensii ignorate

en: Files with these extensions will not be added to playlist when opening a directory.
    This is useful if you add directories that contain playlist files for instance. Use a comma-separated list of extensions.
ro: Fișierele cu aceste extensii nu vor fi adăugate în lista de redare la deschiderea unui dosar.
    De exemplu aceasta este util dacă adăugați dosare care conțin fișiere de listă de redare. Folosiți o listă de extensii separate prin virgulă.

en: Show hidden files
ro: Afișează fișierele ascunse

en: Ignore files starting with '.'
ro: Ignoră fișierele care încep cu '.'

en: Services discovery modules
ro: Module de descoperire a serviciilor

en: Specifies the services discovery modules to preload, separated by colons. Typical value is "sap".
ro: Specificaţi, pentru pre-încărcare, modulele de servicii de căutare, separate prin două puncte. Valoarea tipică este "sap".

en: Play files randomly forever
ro: Redă fișierele aleator în mod continuu

en: VLC will randomly play files in the playlist until interrupted.
ro: VLC va reda aleator fișierele din lista de redare până va fi întrerupt.

en: Repeat all
ro: Repetă toate

en: VLC will keep playing the playlist indefinitely.
ro: VLC va continua să redea indefinit lista de redare.

en: Repeat current item
ro: Repetă elementul curent

en: VLC will keep playing the current playlist item.
ro: VLC va continua să redea elementul curent din lista de redare.

en: Play and stop
ro: Redă și stop

en: Stop the playlist after each played playlist item.
ro: Oprește lista de redare după fiecare element redat.

en: Play and exit
ro: Redă și ieși

en: Exit if there are no more items in the playlist.
ro: Iese dacă nu mai sunt elemente în lista de redare.

en: Play and pause
ro: Redă și pauză

en: Pause each item in the playlist on the last frame.
ro: Pauză pe ultimul cadru al fiecărui element din lista de redare.

en: Start paused
ro: Start pauză

en: Pause each item in the playlist on the first frame.
ro: Întrerupe fiecare element din lista de redare la primul cadru.

en: Auto start
ro: Start automat

en: Automatically start playing the playlist content once it's loaded.
ro: Pornește automat redarea listei de redare odată ce este încărcată.

en: Pause on audio communication
ro: Pauză la comunicaţia audio

en: If pending audio communication is detected, playback will be paused automatically.
ro: Dacă se detectează o comunicaţie audio în aşteptare, redarea va intra automat în pauză.

en: Use media library
ro: Folosește biblioteca media

en: The media library is automatically saved and reloaded each time you start VLC.
ro: Mediateca este salvată automat și reîncărcată de fiecare dată la pornirea VLC.

en: Display playlist tree
ro: Afișează arborele listei de redare

en: The playlist can use a tree to categorize some items, like the contents of a directory.
ro: Lista de redare poate folosi modul arborescent pentru clasificarea unor elemente, similar cu conținutul unui dosar.

en: These settings are the global VLC key bindings, known as "hotkeys".
ro: Aceste setări sunt asocierile de taste globale ale VLC, cunoscute ca „taste rapide” (hotkeys).

en: Ignore
ro: Ignoră

en: Volume control
ro: Controlul volumului

en: Position control
ro: Controlul poziției

en: Position control reversed
ro: Controlul poziției inversat

en: Mouse wheel vertical axis control
ro: Controlul axei verticale a roții mouse-ului

en: The mouse wheel vertical (up/down) axis can control volume, position or be ignored.
ro: Axa verticală (sus/jos) a roții mouse-ului poate controla volumul, poziția sau poate fi ignorată.

en: Mouse wheel horizontal axis control
ro: Controlul axei orizontale a roții mouse-ului

en: The mouse wheel horizontal (left/right) axis can control volume, position or be ignored.
ro: Axa orizontală (stânga/dreapta) a roții mouse-ului poate controla volumul, poziția sau poate fi ignorată.

en: Fullscreen
ro: Pe tot ecranul

en: Select the hotkey to use to swap fullscreen state.
ro: Selectează tasta rapidă folosită pentru a schimba starea de mod pe tot ecranul.

en: Exit fullscreen
ro: Ieşire ecran complet

en: Select the hotkey to use to exit fullscreen state.
ro: Selectaţi tasta rapidă hotkey, folosită pentru a ieşi din modul ecran complet.

en: Play/Pause
ro: Redare/pauză

en: Select the hotkey to use to swap paused state.
ro: Selectează tasta rapidă folosită pentru a schimba starea de pauză.

en: Pause only
ro: Doar pauză

en: Select the hotkey to use to pause.
ro: Selectează tasta rapidă folosită pentru pauză.

en: Play only
ro: Doar redare

en: Select the hotkey to use to play.
ro: Selectează tasta rapidă folosită pentru redare.

en: Faster
ro: Mai rapid

en: Select the hotkey to use for fast forward playback.
ro: Selectează tasta rapidă folosită pentru redare rapidă înainte.

en: Slower
ro: Mai lent

en: Select the hotkey to use for slow motion playback.
ro: Selectează tasta rapidă folosită pentru redare lentă.

en: Normal rate
ro: Frecvență normală

en: Select the hotkey to set the playback rate back to normal.
ro: Selectaţi tasta rapidă hotkey, folosită pentru restabilirea la normal a ratei de redare.

en: Faster (fine)
ro: Mai rapid (fin)

en: Slower (fine)
ro: Mai lent (fin)

en: Next
ro: Următor

en: Select the hotkey to use to skip to the next item in the playlist.
ro: Selectează tasta rapidă folosită pentru a omite elementul următor din lista de redare.

en: Previous
ro: Precedent

en: Select the hotkey to use to skip to the previous item in the playlist.
ro: Selectează tasta rapidă folosită pentru a omite elementul precedent din lista de redare.

en: Select the hotkey to stop playback.
ro: Selectează tasta rapidă pentru a opri redarea.

en: Position
ro: Poziție

en: Select the hotkey to display the position.
ro: Selectează tasta rapidă pentru a afișa poziția.

en: Very short backwards jump
ro: Săritură foarte scurtă înapoi

en: Select the hotkey to make a very short backwards jump.
ro: Selectează tasta rapidă pentru a face un salt foarte scurt înapoi.

en: Short backwards jump
ro: Săritură scurtă înapoi

en: Select the hotkey to make a short backwards jump.
ro: Selectează tasta rapidă pentru a face un salt scurt înapoi.

en: Medium backwards jump
ro: Săritură medie înapoi

en: Select the hotkey to make a medium backwards jump.
ro: Selectează tasta rapidă pentru a face un salt mediu înapoi.

en: Long backwards jump
ro: Săritură lungă înapoi

en: Select the hotkey to make a long backwards jump.
ro: Selectează tasta rapidă pentru a face un salt lung înapoi.

en: Very short forward jump
ro: Săritură foarte scurtă înainte

en: Select the hotkey to make a very short forward jump.
ro: Selectează tasta rapidă pentru a face un salt foarte scurt înainte.

en: Short forward jump
ro: Săritură scurtă înainte

en: Select the hotkey to make a short forward jump.
ro: Selectează tasta rapidă pentru a face un salt scurt înainte.

en: Medium forward jump
ro: Săritură medie înainte

en: Select the hotkey to make a medium forward jump.
ro: Selectează tasta rapidă pentru a face un salt mediu înainte.

en: Long forward jump
ro: Săritură lungă înainte

en: Select the hotkey to make a long forward jump.
ro: Selectează tasta rapidă pentru a face un salt lung înainte.

en: Next frame
ro: Cadrul următor

en: Select the hotkey to got to the next video frame.
ro: Selectaţi tasta rapidă hotkey, folosită pentru saltul la următorul cadru video.

en: Very short jump length
ro: Lungime foarte scurtă de săritură

en: Very short jump length, in seconds.
ro: Lungime foarte scurtă de săritură, în secunde.

en: Short jump length
ro: Lungime scurtă de săritură

en: Short jump length, in seconds.
ro: Lungime scurtă de săritură, în secunde.

en: Medium jump length
ro: Lungime medie de săritură

en: Medium jump length, in seconds.
ro: Lungime medie de săritură, în secunde.

en: Long jump length
ro: Lungime lungă de săritură

en: Long jump length, in seconds.
ro: Lungime lungă de săritură, în secunde.

en: Quit
ro: Ieșire

en: Select the hotkey to quit the application.
ro: Selectează tasta rapidă pentru a părasi aplicația.

en: Navigate up
ro: Navigare în sus

en: Select the key to move the selector up in DVD menus / Move viewpoint to up (pitch).
ro: Selectați tasta pentru a deplasa selectorul în sus în meniurile DVD / mutați punctul de vizualizare în sus (pas).

en: Navigate down
ro: Navigare în jos

en: Select the key to move the selector down in DVD menus / Move viewpoint to down (pitch).
ro: Selectați tasta pentru a deplasa selectorul în jos în meniurile DVD / mutați punctul de vizualizare în jos (pitch).

en: Navigate left
ro: Navigare spre stânga

en: Select the key to move the selector left in DVD menus / Move viewpoint to left (yaw).
ro: Selectați tasta pentru a deplasa selectorul la stânga în meniurile DVD / mutați punctul de vizualizare la stânga (yaw).

en: Navigate right
ro: Navigare spre dreapta

en: Select the key to move the selector right in DVD menus / Move viewpoint to right (yaw).
ro: Selectați tasta pentru a deplasa selectorul la dreapta în meniurile DVD / mutați punctul de vizualizare la dreapta (yaw).

en: Activate
ro: Activare

en: Select the key to activate selected item in DVD menus.
ro: Selectează tasta pentru activarea elementului selectat în meniurile DVD.

en: Go to the DVD menu
ro: Mers la meniul DVD

en: Select the key to take you to the DVD menu
ro: Selectați tasta pentru a accesa meniul DVD

en: Select previous DVD title
ro: Selectare titlu DVD precedent

en: Select the key to choose the previous title from the DVD
ro: Selectează tasta pentru alegerea titlului precedent din DVD

en: Select next DVD title
ro: Selectare titlu DVD următor

en: Select the key to choose the next title from the DVD
ro: Selectează tasta pentru alegerea titlului următor din DVD

en: Select prev DVD chapter
ro: Selectare capitol DVD precedent

en: Select the key to choose the previous chapter from the DVD
ro: Selectează tasta pentru alegerea capitolului precedent din DVD

en: Select next DVD chapter
ro: Selectare capitol DVD următor

en: Select the key to choose the next chapter from the DVD
ro: Selectează tasta pentru alegerea capitolului următor din DVD

en: Volume up
ro: Volum mai tare

en: Select the key to increase audio volume.
ro: Selectează tasta pentru mărirea volumului audio.

en: Volume down
ro: Volum mai încet

en: Select the key to decrease audio volume.
ro: Selectează tasta pentru micșorarea volumului audio.

en: Mute
ro: Mut

en: Select the key to mute audio.
ro: Selectează tasta pentru audio mut.

en: Subtitle delay up
ro: Mărire întârziere subtitlu

en: Select the key to increase the subtitle delay.
ro: Selectează tasta pentru a mări întârzierea subtitlului.

en: Subtitle delay down
ro: Micșorare întârziere subtitlu

en: Select the key to decrease the subtitle delay.
ro: Selectează tasta pentru a micșora întârzierea subtitlului.

en: Reset subtitles text scale
ro: Resetarea mărimii textului subtitrării

en: Scale up subtitles text
ro: Mărirea textului subtitrării

en: Scale down subtitles text
ro: Micșorarea textului subtitrării

en: Select the key to change subtitles text scaling
ro: Selectaţi tasta pentru a modifica mărimea subtitrării

en: Subtitle sync / bookmark audio timestamp
ro: Sincronizare subtitrare / marcarea momentului audio

en: Select the key to bookmark audio timestamp when syncing subtitles.
ro: Selectaţi tasta pentru marcarea momentului audio, la sincronizarea subtitrării.

en: Subtitle sync / bookmark subtitle timestamp
ro: Sincronizare subtitrare / marcaj timp subtitrare

en: Select the key to bookmark subtitle timestamp when syncing subtitles.
ro: Selectaţi tasta pentru marcarea momentului subtitrarii, la sincronizarea subtitrărilor.

en: Subtitle sync / synchronize audio & subtitle timestamps
ro: Sincronizare subtitrare / sincronizare audio & marcaj subtitrare

en: Select the key to synchronize bookmarked audio & subtitle timestamps.
ro: Selectaţi tasta pentru a sincroniza marcajul audio & momentul subtitrării.

en: Subtitle sync / reset audio & subtitle synchronization
ro: Sincronizare subtitrare / restabilire sincronizare audio & subtitrare

en: Select the key to reset synchronization of audio & subtitle timestamps.
ro: Selectaţi tasta pentru restabilirea sincronizării dintre marcajele audio & subtitrare.

en: Subtitle position up
ro: Poziţionare subtitrare sus

en: Select the key to move subtitles higher.
ro: Selectaţi tasta pentru a muta mai sus subtitrarea.

en: Subtitle position down
ro: Poziţionare subtitrare jos

en: Select the key to move subtitles lower.
ro: Selectaţi tasta pentru a muta mai jos subtitrarea.

en: Audio delay up
ro: Mărire întârziere audio

en: Select the key to increase the audio delay.
ro: Selectează tasta pentru a mări întârzierea audio.

en: Audio delay down
ro: Micșorare întârziere audio

en: Select the key to decrease the audio delay.
ro: Selectează tasta pentru a micșora întârzierea audio.

en: Play playlist bookmark 1
ro: Redă semnul de carte 1 al listei de redare

en: Play playlist bookmark 2
ro: Redă semnul de carte 2 al listei de redare

en: Play playlist bookmark 3
ro: Redă semnul de carte 3 al listei de redare

en: Play playlist bookmark 4
ro: Redă semnul de carte 4 al listei de redare

en: Play playlist bookmark 5
ro: Redă semnul de carte 5 al listei de redare

en: Play playlist bookmark 6
ro: Redă semnul de carte 6 al listei de redare

en: Play playlist bookmark 7
ro: Redă semnul de carte 7 al listei de redare

en: Play playlist bookmark 8
ro: Redă semnul de carte 9 al listei de redare

en: Play playlist bookmark 9
ro: Redă semnul de carte 9 al listei de redare

en: Play playlist bookmark 10
ro: Redă semnul de carte 10 al listei de redare

en: Select the key to play this bookmark.
ro: Selectează tasta pentru a reda acest semn de carte.

en: Set playlist bookmark 1
ro: Pune semnul de carte 1 la lista de redare

en: Set playlist bookmark 2
ro: Pune semnul de carte 2 la lista de redare

en: Set playlist bookmark 3
ro: Pune semnul de carte 3 la lista de redare

en: Set playlist bookmark 4
ro: Pune semnul de carte 4 la lista de redare

en: Set playlist bookmark 5
ro: Pune semnul de carte 5 la lista de redare

en: Set playlist bookmark 6
ro: Pune semnul de carte 6 la lista de redare

en: Set playlist bookmark 7
ro: Pune semnul de carte 7 la lista de redare

en: Set playlist bookmark 8
ro: Pune semnul de carte 8 la lista de redare

en: Set playlist bookmark 9
ro: Pune semnul de carte 9 la lista de redare

en: Set playlist bookmark 10
ro: Pune semnul de carte 10 la lista de redare

en: Select the key to set this playlist bookmark.
ro: Selectează tasta pentru a pune acest semn de carte la lista de redare.

en: Clear the playlist
ro: Golește lista de redare

en: Select the key to clear the current playlist.
ro: Alege tasta pentru a goli listă de redare curentă.

en: Playlist bookmark 1
ro: Semnul de carte 1 al listei de redare

en: Playlist bookmark 2
ro: Semnul de carte 2 al listei de redare

en: Playlist bookmark 3
ro: Semnul de carte 3 al listei de redare

en: Playlist bookmark 4
ro: Semnul de carte 4 al listei de redare

en: Playlist bookmark 5
ro: Semnul de carte 5 al listei de redare

en: Playlist bookmark 6
ro: Semnul de carte 6 al listei de redare

en: Playlist bookmark 7
ro: Semnul de carte 7 al listei de redare

en: Playlist bookmark 8
ro: Semnul de carte 8 al listei de redare

en: Playlist bookmark 9
ro: Semnul de carte 9 al listei de redare

en: Playlist bookmark 10
ro: Semnul de carte 10 al listei de redare

en: This allows you to define playlist bookmarks.
ro: Aceasta vă permite să puneți semne de carte la lista de redare.

en: Cycle audio track
ro: Comutare ciclică a pistei audio

en: Cycle through the available audio tracks(languages).
ro: Comutare ciclică prin pistele audio disponibile (limbi).

en: Cycle subtitle track in reverse order
ro: Comutare ciclică în ordine inversă a subtitrării

en: Cycle through the available subtitle tracks in reverse order.
ro: Comutare ciclică în ordine inversă a subtitrărilor valabile

en: Cycle subtitle track
ro: Comutare ciclică a pistei de subtitlu

en: Cycle through the available subtitle tracks.
ro: Comutare ciclică prin pistele de subtitlu disponibile.

en: Toggle subtitles
ro: Comutare subtitrări

en: Toggle subtitle track visibility.
ro: Comutați vizibilitatea pistei de subtitrare.

en: Cycle next program Service ID
ro: Deplasare la următorul ID Serviciu programe

en: Cycle through the available next program Service IDs (SIDs).
ro: Deplasare către următoarele ID-uri de Servicii programe (SIDs) disponibile.

en: Cycle previous program Service ID
ro: Deplasare la ID Serviciu program, anterior

en: Cycle through the available previous program Service IDs (SIDs).
ro: Deplasare către precedentele ID-uri de Servicii programe (SIDs) disponibile.

en: Cycle source aspect ratio
ro: Comutare ciclică a raportului de aspect al sursei

en: Cycle through a predefined list of source aspect ratios.
ro: Comutare ciclică printr-o listă predefinită de rapoarte de aspect.

en: Cycle video crop
ro: Comutare ciclică a trunchierii imaginii video

en: Cycle through a predefined list of crop formats.
ro: Comutare ciclică printr-o listă predefinită de formate de trunchiere.

en: Toggle autoscaling
ro: Comută scalarea automată

en: Activate or deactivate autoscaling.
ro: Activează sau dezactivează scalarea automată.

en: Increase scale factor
ro: Mărește factorul de scalare

en: Decrease scale factor
ro: Descrește factorul de scalare

en: Toggle deinterlacing
ro: Comutare deinterlacing

en: Activate or deactivate deinterlacing.
ro: Activare sau dezactivare deinterlacing.

en: Cycle deinterlace modes
ro: Comutare ciclică a modurilor de deîntrețesere

en: Cycle through available deinterlace modes.
ro: Deplasare printre modulele disponibile de deinterlacing.

en: Show controller in fullscreen
ro: Afişare controler pe ecran complet

en: Boss key
ro: Tasta Şefu´

en: Hide the interface and pause playback.
ro: Ascude interfaţa şi pune redarea în pauză.

en: Context menu
ro: Meniu Context

en: Show the contextual popup menu.
ro: Arată meniul popup contextual.

en: Take video snapshot
ro: Obținere instantaneu video

en: Takes a video snapshot and writes it to disk.
ro: Obține un instantaneu video și îl scrie pe disc.

en: Record
ro: Înregistrare

en: Record access filter start/stop.
ro: Pornește/oprește filtrul de acces pentru înregistrare.

en: Normal/Loop/Repeat
ro: Normal / Buclă / Repetă

en: Toggle Normal/Loop/Repeat playlist modes
ro: Comută între Normal / Buclă / Repetă

en: Toggle random playlist playback
ro: Comută la redarea aleatoare a listei de redare

en: Un-Zoom
ro: De-zoom-are

en: Crop one pixel from the top of the video
ro: Trunchiere un pixel din partea de sus a imaginii video

en: Uncrop one pixel from the top of the video
ro: Anulare trunchiere a unui pixel din partea de sus a imaginii video

en: Crop one pixel from the left of the video
ro: Trunchiere un pixel din partea din stânga a imaginii video

en: Uncrop one pixel from the left of the video
ro: Anulare trunchiere a unui pixel din partea din stânga a imaginii video

en: Crop one pixel from the bottom of the video
ro: Trunchiere un pixel din partea de jos a imaginii video

en: Uncrop one pixel from the bottom of the video
ro: Anulare trunchiere a unui pixel din partea de jos a imaginii video

en: Crop one pixel from the right of the video
ro: Trunchiere un pixel din partea din dreapta a imaginii video

en: Uncrop one pixel from the right of the video
ro: Anulare trunchiere a unui pixel din partea din dreapta a imaginii video

en: Shrink the viewpoint field of view (360°)
ro: Micșorează punctul de vedere al vederii (360°)

en: Expand the viewpoint field of view (360°)
ro: Mărește punctul de vedere al vederii (360°)

en: Roll the viewpoint clockwise (360°)
ro: Rotește punctul de vedere în sens orar (360°)

en: Roll the viewpoint anti-clockwise (360°)
ro: Rotește punctul de vedere în sens antiorar (360°)

en: Toggle wallpaper mode in video output
ro: Comutare mod tapet în ieșirea video

en: Toggle wallpaper mode in video output.
ro: Comutare mod tapet pentru redarea video.

en: Cycle through audio devices
ro: Comutare ciclică prin dispozitivele audio

en: Cycle through available audio devices
ro: Comutare ciclică prin dispozitivele audio disponibile

en: Snapshot
ro: Instantaneu

en: Window properties
ro: Proprietăți fereastră

en: Subpictures
ro: Subimagini

en: Subtitles
ro: Subtitluri

en: Overlays
ro: Overlay-uri

en: Track settings
ro: Setări de pistă

en: Playback control
ro: Control de redare

en: Default devices
ro: Dispozitive implicite

en: Network settings
ro: Setări de rețea

en: Socks proxy
ro: Proxy SOCKS

en: Decoders
ro: Decodoare

en: Input
ro: Intrare

en: Special modules
ro: Module speciale

en: Plugins
ro: Module

en: Performance options
ro: Opțiuni de performanță

en: Clock source
ro: Sursă Frecvenţă

en: Hot keys
ro: Combinații de taste

en: Jump sizes
ro: Lungimi de săritură

en: print help for VLC (can be combined with --advanced and --help-verbose)
ro: tipărește ajutorul pentru VLC (poate fi combinat cu --advanced și --help-verbose)

en: Exhaustive help for VLC and its modules
ro: Ajutor exhaustiv pentru VLC și modulele lui

en: print help for VLC and all its modules (can be combined with --advanced and --help-verbose)
ro: tipărește ajutorul pentru VLC și toate modulele lui (poate fi combinat cu --advanced și --help-verbose)

en: ask for extra verbosity when displaying help
ro: cere verbozitate suplimentară la afișarea ajutorului

en: print a list of available modules
ro: tipărește o listă cu toate modulele disponibile

en: print a list of available modules with extra detail
ro: tipărește cu detalii suplimentare o listă cu toate modulele disponibile

en: print help on a specific module (can be combined with --advanced and --help-verbose). Prefix the module name with = for strict matches.
ro: listează ajutor pentru un modul specific (poate fi combinat cu --avansat şi --ajutor-detaliat). Pentru potriviri stricte, la numele modulului, se foloseşte prefixul "=".

en: no configuration option will be loaded nor saved to config file
ro: nici-o opţiune de configurare nu va fi încărcată sau salvată în fişierul config.

en: reset the current config to the default values
ro: resetează configurația curentă la valorile implicite

en: use alternate config file
ro: folosește un fișier de configurare alternativ

en: resets the current plugins cache
ro: resetează cache-ul de module curent

en: print version information
ro: afișează informații despre versiune

en: core program
ro: program principal

en: Brightness Down
ro: Scade luminozitatea

en: Brightness Up
ro: Creste luminozitatea

en: Browser Back
ro: Browser Înapoi

en: Browser Favorites
ro: Browser Favorite

en: Browser Forward
ro: Browser Înainte

en: Browser Home
ro: Browser Acasă

en: Browser Refresh
ro: Browser Reîmprospătare

en: Browser Search
ro: Browser Căutare

en: Delete
ro: Șterge

en: Down
ro: Jos

en: End
ro: Sfârșit

en: Home
ro: Acasa

en: Media Angle
ro: Unghi media

en: Media Audio Track
ro: Pista audio pentru media

en: Media Forward
ro: Media Înainte

en: Media Menu
ro: Media Meniu

en: Media Next Frame
ro: Media Cadrul Următor

en: Media Next Track
ro: Media Piesa Următoare

en: Media Play Pause
ro: Media Redare Pauză

en: Media Prev Frame
ro: Media Cadru Preced

en: Media Prev Track
ro: Media Piesa Preced

en: Media Record
ro: Media Înregistrare

en: Media Repeat
ro: Media Repetare

en: Media Rewind
ro: Media Derulare

en: Media Select
ro: Media Selectare

en: Media Shuffle
ro: Media Aleator

en: Media Subtitle
ro: Media Subtitlu

en: Media Time
ro: Media Timp

en: Media View
ro: Media Vizualizare

en: Menu
ro: Meniu

en: Mouse Wheel Down
ro: Mouse Rotiţă în Jos

en: Mouse Wheel Left
ro: Mouse Rotiţă Stânga

en: Mouse Wheel Right
ro: Mouse Rotiţă Dreapta

en: Mouse Wheel Up
ro: Mouse Rotiţă în Sus

en: Page Down
ro: Pagină în Jos

en: Page Up
ro: Pagină în Sus

en: Pause
ro: Pauză

en: Print
ro: Imprimă

en: Space
ro: Spațiu

en: Up
ro: Sus

en: Volume Down
ro: Scade volumul

en: Volume Mute
ro: Volum mut

en: Volume Up
ro: Crește volumul

en: Zoom In
ro: Magnificare

en: Zoom Out
ro: Micşorare

en: Saving file failed
ro: Salvarea fișierului a eșuat

en: Failed to open "%s" for writing
ro: Deschiderea „%s” pentru scriere a eșuat

en: Cancel
ro: Renunță

en: %s
    Downloading... %s/%s %.1f%% done
ro: %s
    Se descarcă... %s/%s %.1f%% gata

en: File could not be verified
ro: Fișierul nu a putut fi verificat

en: It was not possible to download a cryptographic signature for the downloaded file "%s". Thus, it was deleted.
ro: Nu a fost posibilă descărcarea unei semnături criptografice pentru fișierul „%s” descărcat. De aceea, fișierul a fost șters.

en: Invalid signature
ro: Semnătură nevalidă

en: The cryptographic signature for the downloaded file "%s" was invalid and could not be used to securely verify it. Thus, the file was deleted.
ro: Semnătura criptografică pentru fişierul descărcat "%s", este invalidă şi nu poate fi utilizată pentru verificarea sa securizată. Astfel, fișierul a fost șters.

en: File not verifiable
ro: Fișierul nu este verificabil

en: It was not possible to securely verify the downloaded file "%s". Thus, it was deleted.
ro: Nu se poate verifica în siguranţă fişierul "%s", descărcat. Astfel, acesta a fost şters.

en: File corrupted
ro: Fișierul a fost corupt

en: Downloaded file "%s" was corrupted. Thus, it was deleted.
ro: Fişierul descărcat "%s", este corupt. Astfel, a fost şters.

en: The new version was successfully downloaded. Do you want to close VLC and install it now?
ro: Versiunea nouă a fost descărcată cu succes. Vrei să închizi VLC și să o instalezi acum?

en: Install
ro: Instalează

en: Update VLC media player
ro: Actualizare VLC media player

en: Media Library
ro: Bibliotecă media

en: Afrikaans
ro: Africană

en: Albanian
ro: Albaneză

en: Arabic
ro: Arabă

en: Armenian
ro: Armenă

en: Azerbaijani
ro: Azeră

en: Basque
ro: Bască

en: Belarusian
ro: Belarusă

en: Bengali
ro: Bengaleză

en: Bosnian
ro: Bosniacă

en: Breton
ro: Bretonă

en: Bulgarian
ro: Bulgară

en: Catalan
ro: Catalană

en: Chechen
ro: Cecenă

en: Chinese
ro: Chineză

en: Church Slavic
ro: Slavă bisericească

en: Corsican
ro: Corsicană

en: Czech
ro: Cehă

en: Danish
ro: Daneză

en: Dutch
ro: Olandeză

en: English
ro: Engleză

en: Estonian
ro: Estoniană

en: Finnish
ro: Finlandeză

en: French
ro: Franceză

en: Georgian
ro: Georgiană

en: German
ro: Germană

en: Gaelic (Scots)
ro: Galeză (Scoţia)

en: Irish
ro: Irlandeză

en: Greek, Modern
ro: Greacă, Modernă

en: Hebrew
ro: Ebraică

en: Hindi
ro: Hindusă

en: Hungarian
ro: Maghiară

en: Icelandic
ro: Islandeză

en: Indonesian
ro: Indoneziană

en: Italian
ro: Italiană

en: Javanese
ro: Javaneză

en: Japanese
ro: Japoneză

en: Greenlandic, Kalaallisut
ro: Groelandeză, Kalaallisut

en: Kazakh
ro: Kazacă

en: Kirghiz
ro: Kirgâstană

en: Korean
ro: Koreană

en: Kurdish
ro: Kurdă

en: Latin
ro: Latină

en: Latvian
ro: Lituaniană

en: Lithuanian
ro: Lituaniană

en: Macedonian
ro: Macedoniană

en: Malay
ro: Malaeză

en: Maltese
ro: Malteză

en: Moldavian
ro: Moldovenească

en: Mongolian
ro: Mongolă

en: Ndebele, South
ro: Ndebele, Sud

en: Ndebele, North
ro: Ndebele, Nord

en: Nepali
ro: Nepaleză

en: Norwegian
ro: Norvegiană

en: Norwegian Nynorsk
ro: Norvegiană Nynorsk

en: Norwegian Bokmaal
ro: Norvegiană Bokmaal

en: Ossetian; Ossetic
ro: Osetiană; Osetică

en: Persian
ro: Persană

en: Polish
ro: Poloneză

en: Portuguese
ro: Portugheză

en: Original audio
ro: Audio original

en: Romanian
ro: Română

en: Russian
ro: Rusă

en: Sanskrit
ro: Sanskrită

en: Serbian
ro: Sârbă

en: Croatian
ro: Croată

en: Sinhalese
ro: Sinhaleză

en: Slovak
ro: Slovacă

en: Slovenian
ro: Slovenă

en: Northern Sami
ro: Nordică Sami

en: Somali
ro: Somaleză

en: Sotho, Southern
ro: Sotho, Sudică

en: Spanish
ro: Spaniolă

en: Sardinian
ro: Sardină

en: Sundanese
ro: Sundaneză

en: Swedish
ro: Suedeză

en: Tahitian
ro: Tahitiană

en: Tatar
ro: Tătară

en: Thai
ro: Tailandeză

en: Tibetan
ro: Tibetană

en: Tonga (Tonga Islands)
ro: Tonga (Insulele Tonga)

en: Turkish
ro: Turcă

en: Turkmen
ro: Turkmenă

en: Ukrainian
ro: Ucraineană

en: Uzbek
ro: Uzbecă

en: Vietnamese
ro: Vietnameză

en: Autoscale video
ro: Scalează video automat

en: Crop
ro: Trunchiere

en: Aspect ratio
ro: Raport de aspect

en: Pass alsa:// to open the default ALSA capture device, or alsa://SOURCE to open a specific device named SOURCE.
ro: Treceţi alsa:// pentru a deschide dispozitivul implicit de captură ALSA, sau alsa://SOURCE pentru a deschide un dispozitiv specific, numit SURSĂ.

en: ALSA audio capture
ro: Captură audio ALSA

en: Attachment
ro: Atașament

en: Attachment input
ro: Intrare atașament

en: No Audio Input device found
ro: Niciun dispozitiv de intrare audio găsit

en: Your Mac does not seem to be equipped with a suitable audio input device.Please check your connectors and drivers.
ro: Computerul Mac nu pare să fie echipat cu un dispozitiv de intrare audio adecvat. Verificați conectorii și driverele.

en: Problem accessing a system resource
ro: Problemă de accesare a unei resurse de sistem

en: Please open "System Preferences" -> "Security & Privacy" and allow VLC to access your microphone.
ro: Deschideți "Preferințe de sistem" -> "Securitate și confidențialitate" și permiteți-i lui VLC să vă acceseze microfonul.

en: AVFoundation Audio Capture
ro: Captură audio AVFoundation

en: AVFoundation audio capture module.
ro: Modul de captură audio AVFoundation.

en: AVFoundation Video Capture
ro: Captură video AVFoundation

en: AVFoundation video capture module.
ro: Modul de captură video AVFoundation.

en: No video devices found
ro: Niciun dispozitiv video găsit

en: Your Mac does not seem to be equipped with a suitable video input device. Please check your connectors and drivers.
ro: Computerul Mac nu pare să fie echipat cu un dispozitiv de intrare video adecvat. Verificați conectorii și driverele.

en: Your Mac does not seem to be equipped with a suitable input device. Please check your connectors and drivers.
ro: Mac-ul nu pare a fi echipat cu un dispozitiv de intrare adecvat. Verificați conectorii și driverele.

en: Please open "System Preferences" -> "Security & Privacy" and allow VLC to access your camera.
ro: Deschideți "Preferințe de sistem" -> "Securitate și confidențialitate" și permiteți-i lui VLC să acceseze camera.

en: libavformat AVIO access
ro: libavformat Acces AVIO

en: libavformat AVIO access output
ro: libavformat Ieșire acces AVIO

en: Blu-ray menus
ro: Meniuri Blu-ray

en: Use Blu-ray menus. If disabled, the movie will start directly
ro: Folosește meniurile Blu-ray. Dacă se dezactivează, filmul va începe direct

en: Region code
ro: Codul regiunii

en: Blu-Ray player region code. Some discs can be played only with a correct region code.
ro: Codul regional al playerului Blu-Ray. Unele discuri pot fi redate numai cu un cod de regiune corect.

en: Blu-ray Disc support (libbluray)
ro: Suport pentru disc Blu-ray Disc (libbluray)

en: Path doesn't appear to be a Blu-ray
ro: Calea nu pare să fie un Blu-ray

en: This Blu-ray Disc needs a library for AACS decoding, and your system does not have it.
ro: Acest disc Blu-ray necesită o bibliotecă pentru decodarea AACS, iar sistemul dvs. nu o are.

en: Blu-ray Disc is corrupted.
ro: Discul Blu-ray este corupt.

en: Missing AACS configuration file!
ro: Lipseşte fişierul de configurare AACS

en: No valid processing key found in AACS config file.
ro: Nu a fost găsită nici-o cheie, validă de procesare, în fişierul config a AACS.

en: No valid host certificate found in AACS config file.
ro: Nu a fost găsit nici-un certificat, validă de host, în fişierul config a AACS.

en: AACS Host certificate revoked.
ro: Certificat Host AACS, revocat.

en: AACS MMC failed.
ro: AACS MMC a eşuat.

en: This Blu-ray Disc needs a library for BD+ decoding, and your system does not have it.
ro: Acest disc Blu-ray necesită o bibliotecă pentru decodarea BD+, iar sistemul dvs. nu o are.

en: Your system BD+ decoding library does not work. Missing configuration?
ro: Biblioteca de decodare BD+, de sistem nu funcţionează. Lipseşte configurarea?

en: Java required
ro: Necesită Java

en: This Blu-ray disc requires Java for menus support.%s
    The disc will be played without menus.
ro: Acest disc Blu-ray necesită suport pentru meniuri Java.%s
    DIscul va fi redat fără meniuri.

en: Java was not found on your system.
ro: Nu a fost găsit Java în sistemul dvs.

en: Failed to start bluray playback. Please try without menu support.
ro: Eroare la pornirea redării Blu-ray. Vă rugăm să încercați fără suport de meniu.

en: Blu-ray error
ro: Eroare Blu-ray

en: Top Menu
ro: Meniul de sus

en: First Play
ro: Primul redat

en: Audio CD - Track %02i
ro: CD audio - pista %02i

en: Audio CD
ro: CD Audio

en: Audio CD input
ro: Intrare CD Audio

en: [cdda:][device][@[track]]
ro: [cdda:][dispozitiv][@[pistă]]

en: Musicbrainz Server
ro: Serverul Musicbrainz

en: Address of the musicbrainz server to use.
ro: Adresa serverului musicbrainz de utilizat.

en: CDDB Server
ro: Server CDDB

en: Address of the CDDB server to use.
ro: Adresa serverului CDDB folosit.

en: CDDB port
ro: Port CDDB

en: CDDB Server port to use.
ro: Portul serverului CDDB folosit.

en: Inputs list
ro: Listă de intrări

en: Comma-separated list of input URLs to concatenate.
ro: Listă de intrări cu adrese URL separate cu virgule, pentru concatenare.

en: Concatenation
ro: Concatenare

en: Concatenated inputs
ro: Intrări concatenate

en: IIDC Digital Camera (FireWire) input
ro: Intrare Cameră Digitală IIDC (FireWire)

en: KDM file
ro: Fișier de tip KDM

en: Path to Key Delivery Message XML file
ro: Calea către fișierul Key Delivery Message XML

en: Digital Cinema Package module
ro: Modul Digital Cinema Package

en: Input card to use
ro: Placa de intrare, pentru utilizare

en: DeckLink capture card to use, if multiple exist. The cards are numbered from 0.
ro: Placa de captură DeckLink pentru utilizare, dacă există mai  multe. Plăcile se numerptează de la 0.

en: Desired input video mode. Leave empty for autodetection.
ro: Modul video de intrare dorit. Pentru autodetecție, se lasă necompletat.

en: Desired input video mode for DeckLink captures. This value should be a FOURCC code in textual form, e.g. "ntsc".
ro: Mod preferat de intrare video pentru capturile Decklink. Această valoare ar trebui să fie un cod FOURCC, în formă textuală, ex. "ntsc".

en: Audio connection
ro: Conexiune audio

en: Audio connection to use for DeckLink captures. Valid choices: embedded, aesebu, analog. Leave blank for card default.
ro: Conexiune audio pentru capturile DeckLink, Alegeri valide: încastrare, aesebu, analog. Lăsaţi necompletat pentru a folosi valorile implicite.

en: Audio samplerate (Hz)
ro: Frecvență de eșantionare audio (Hz)

en: Audio sampling rate (in hertz) for DeckLink captures. 0 disables audio input.
ro: Frecvență de eșantionare audio (în herţi) pentru capturile DeckLink. 0 dezactivează intrarea audio.

en: Number of audio channels
ro: Numărul de canale audio

en: Number of input audio channels for DeckLink captures. Must be 2, 8 or 16. 0 disables audio input.
ro: Numărul de canale audio, de intrare, pentru capturile DeckLink. Trebuie să fie 2, 8 sau 16. 0 dezactivează intrarea audio.

en: Video connection
ro: Conexiune video

en: Video connection to use for DeckLink captures. Valid choices: sdi, hdmi, opticalsdi, component, composite, svideo. Leave blank for card default.
ro: Conexiune video pentru utilizarea la capturile DeckLink. Opţiuni valide: sdi, hdmi, opticalsdi, component, composite, svideo. Lăsaţi necompletat pentru modul implict al plăcii.

en: Optical SDI
ro: SDI optic

en: Composite
ro: Compozit

en: Embedded
ro: Înglobat

en: Aspect ratio (4:3, 16:9). Default assumes square pixels.
ro: Raport de aspect (4:3, 16:9). Implicit se presupune pixeli pătrați.

en: Blackmagic DeckLink SDI input
ro: Intrare SDI Blackmagic DeckLink

en: 10 bits
ro: 10 biți

en: Closed captions 1
ro: Subtitluri 1 pentru persoane cu dizabilități

en: Potentially, macOS blocks access to your disc. Please open "System Preferences" -> "Security & Privacy" and allow VLC to access your external media in "Files and Folders" section.
ro: Potențial, macOS blochează accesul la disc. Vă rugăm să deschideți "System Preferences" -> "Security & Privacy" și să permiteți accesul VLC la suportul dvs. extern în secțiunea "Files and Folders".

en: Cable
ro: Cablu

en: Antenna
ro: Antenă

en: FM radio
ro: Radio FM

en: AM radio
ro: Radio AM

en: Video device name
ro: Nume dispozitiv video

en: Name of the video device that will be used by the DirectShow plugin. If you don't specify anything, the default device will be used.
ro: Numele dispozitivului video care va fi folosit de modulul DirectShow. Dacă nu specificați nimic, se va folosi dispozitivul implicit.

en: Audio device name
ro: Nume dispozitiv audio

en: Name of the audio device that will be used by the DirectShow plugin. If you don't specify anything, the default device will be used.
ro: Numele dispozitivului audio care va fi folosit de modulul DirectShow. Dacă nu specificați nimic, se va folosi dispozitivul implicit.

en: Video size
ro: Dimensiune video

en: Size of the video that will be displayed by the DirectShow plugin. If you don't specify anything the default size for your device will be used. You can specify a standard size (cif, d1, ...) or <width>x<height>.
ro: Dimensiunea video care va fi folosită de modulul DirectShow. Dacă nu specificați nimic, se va folosi dimensiunea implicită pentru dispozitivul pe care îl aveți. Puteți specifica o dimensiune standard (cif, d1, ...), sau <lățime>x<înălțime>.

en: Picture aspect-ratio n:m
ro: Raportul de aspect al imaginii n:m

en: Define input picture aspect-ratio to use. Default is 4:3
ro: Definiţi raportul de aspect, de utilizat pentru imaginile de intrare. Implict este 4:3

en: Video input chroma format
ro: Formatul de crominanță pe intrarea video

en: Force the DirectShow video input to use a specific chroma format (eg. I420 (default), RV24, etc.)
ro: Forțează intrarea video DirectShow să folosească un format de crominanță specific (ex. I420 (implicit), RV24, etc.)

en: Video input frame rate
ro: Frecvența de cadre pe intrarea video

en: Force the DirectShow video input to use a specific frame rate (eg. 0 means default, 25, 29.97, 50, 59.94, etc.)
ro: Forţare intrare video DirectShow, pentru a folosi o frecvență de cadre specifică (ex. 0 înseamnă implicit, 25, 29.97, 50, 59.94, etc.)

en: Device properties
ro: Proprietăți dispozitiv

en: Show the properties dialog of the selected device before starting the stream.
ro: Arată dialogul de proprietăți a dispozitivului selectat înainte de a porni fluxul.

en: Tuner properties
ro: Proprietăți tuner

en: Show the tuner properties [channel selection] page.
ro: Arată pagina cu proprietățile tunerului [selecție de canale].

en: Tuner TV Channel
ro: Canalul tunerului TV

en: Set the TV channel the tuner will set to (0 means default).
ro: Stabiliți canalul TV la care va fi configurat tunerul (0 inseamnă implicit).

en: Tuner Frequency
ro: Frecvența tunerului

en: This overrides the channel. Measured in Hz.
ro: Aceasta suprascrie canalul. Măsurat în Hz.

en: Video standard
ro: Standardul video

en: Tuner country code
ro: Codul de țară al tunerului

en: Set the tuner country code that establishes the current channel-to-frequency mapping (0 means default).
ro: Selectează codul de țară al tunerului, cod ce stabilește corespondența frecvență-canal actuală (0 înseamnă implicit).

en: Tuner input type
ro: Tipul de intrare al tunerului

en: Select the tuner input type (Cable/Antenna).
ro: Selectează tipul de intrare al tunerului (Cablu/Antenă).

en: Video input pin
ro: Pin de intrare video

en: Select the video input source, such as composite, s-video, or tuner. Since these settings are hardware-specific, you should find good settings in the "Device config" area, and use those numbers here. -1 means that settings will not be changed.
ro: Selectează sursa de intrare video, cum ar fi composite, s-video, sau tuner. Având în vedere că aceste setări sunt specifice pentru hardware-ul folosit, ar trebui să găsiți configurări bune în zona „Configurare dispozitiv” și să folosiți aici numerele de acolo. -1 înseamnă că setările nu vor fi modificate.

en: Audio input pin
ro: Pin de intrare audio

en: Select the audio input source. See the "video input" option.
ro: Selectează sursa de intrare audio. Vedeți opțiunea „Pin de intrare video”.

en: Video output pin
ro: Pin de ieșire video

en: Select the video output type. See the "video input" option.
ro: Selectează tipul de ieșire video. Vedeți opțiunea „Pin de intrare video”.

en: Audio output pin
ro: Pin de ieșire audio

en: Select the audio output type. See the "video input" option.
ro: Selectează tipul de ieșire audio. Vedeți opțiunea „Pin de intrare video”.

en: AM Tuner mode
ro: Modul tunerului AM

en: AM Tuner mode. Can be one of Default (0), TV (1), AM Radio (2), FM Radio (3) or DSS (4).
ro: Modul tunerului AM. Poate fi: Implicit (0), TV (1), Radio AM (2), Radio FM (3), sau DSS (4).

en: Select audio input format with the given number of audio channels (if non 0)
ro: Selectează formatul intrării audio cu numărul de canale audio dat (dacă nu este 0)

en: Audio sample rate
ro: Frecvența de eșantionare audio

en: Select audio input format with the given sample rate (if non 0)
ro: Selectează formatul intrării audio cu frecvența de eșantionare dată (dacă nu este 0)

en: Audio bits per sample
ro: Biți audio per eșantion

en: Select audio input format with the given bits/sample (if non 0)
ro: Selectează formatul intrării audio cu numărul de biți per eșantion dat (dacă nu este 0)

en: DirectShow input
ro: Intrare DirectShow

en: Capture failed
ro: Capturarea a eșuat

en: No video or audio device selected.
ro: Nici-un dispozitiv, video sau audio, selectat.

en: VLC cannot open ANY capture device. Check the error log for details.
ro: VLC nu poate deschide ORICE dispozitiv de captură. Pentru detalii, verificaţi jurnalul de erori.

en: The device you selected cannot be used, because its type is not supported.
ro: Dispozitivul selectat, nu poate fi utilizat, deoarece modelul său nu este suportat.

en: The capture device "%s" does not support the required parameters.
ro: Dispozitivul de captură „%s” nu suportă paremetrii necesari.

en: Windows networks
ro: Rețele Windows

en: libdsm's SMB (Windows network shares) input and browser
ro: intrarea și browserul SMB al libdsm (partaje de rețea Windows)

en: libdsm SMB input
ro: libdsm Intrare SMB

en: libdsm NETBIOS discovery module
ro: libdsm Modul de descoperire NETBIOS

en: DVB adapter
ro: Adaptor DVB

en: If there is more than one digital broadcasting adapter, the adapter number must be selected. Numbering starts from zero.
ro: Dacă există mai mult decât un singur adaptor de transmisii digitale, trebuie selectat numărul adaptorului. Numerotarea lor începe de la zero.

en: DVB device
ro: Dispozitiv DVB

en: If the adapter provides multiple independent tuner devices, the device number must be selected. Numbering starts from zero.
ro: Dacă adaptorul oferă multiple dispozitive, cu acordare independentă, trebuie selectat numărul dispozitivului. Numerotarea lor începe de la zero.

en: Do not demultiplex
ro: A nu se demultiplexa

en: Only useful programs are normally demultiplexed from the transponder. This option will disable demultiplexing and receive all programs.
ro: Numai programele utile sunt demultiplexate, în mod normal, din transponder, Această opţiune va dezactiva demultiplexarea şi va recepţiona toate programele.

en: Network name
ro: Nume de rețea

en: Unique network name in the System Tuning Spaces
ro: Numele unic de reţea din System Tuning Spaces

en: Network name to create
ro: Numele rețelei de creat

en: Create unique name in the System Tuning Spaces
ro: Creaţi un nume unic în System Tuning Spaces

en: Frequency (Hz)
ro: Frecvență (Hz)

en: TV channels are grouped by transponder (a.k.a. multiplex) on a given frequency. This is required to tune the receiver.
ro: Canalele TV sunt grupate de transponder (adică multiplexate), pe o frecveţă dată. Aceasta este necesară pentru acordarea receptorului.

en: Modulation / Constellation
ro: Modulație / Constelație

en: Layer A modulation
ro: Modulare Strat A

en: Layer B modulation
ro: Modulare Strat B

en: Layer C modulation
ro: Modulare Strat C

en: The digital signal can be modulated according with different constellations (depending on the delivery system). If the demodulator cannot detect the constellation automatically, it needs to be configured manually.
ro: Semnalul digital poate fi modulat prin diferite configuraţii (în funcţie de sistemul de transmisiune). Dacă demodulatorul nu poate detecta automat configuraţia, va trebui configurat manual.

en: Symbol rate (bauds)
ro: Frecvenţă simbol (transferuri/bauds)

en: The symbol rate must be specified manually for some systems, notably DVB-C, DVB-S and DVB-S2.
ro: Frecvenţa de simbol trebuie specificată manual, pentru anumite sisteme, în special pentru DVB-C, DVB-S şi DVB-S2.

en: Spectrum inversion
ro: Inversiune Spectrală

en: If the demodulator cannot detect spectral inversion correctly, it needs to be configured manually.
ro: Dacă demodulatorul nu poate detecta corect inversiunea spectrală, trebuie configurat automat.

en: FEC code rate
ro: Frecvenţă cod FEC

en: High-priority code rate
ro: Frecvenţă cod Prioritate-înatltă

en: Low-priority code rate
ro: Frecvenţă cod Prioritate-scăzută

en: Layer A code rate
ro: Frecvenţă cod Strat A

en: Layer B code rate
ro: Frecvenţă cod Strat B

en: Layer C code rate
ro: Frecvenţă cod Strat C

en: The code rate for Forward Error Correction can be specified.
ro: Poate fi specificată frecvenţa de cod pentru Forward Error Correction.

en: Transmission mode
ro: Modalitate transmisie

en: Bandwidth (MHz)
ro: Lățimea de bandă (MHz)

en: Guard interval
ro: Interval Gardă

en: Hierarchy mode
ro: Mod Ierarhic

en: Layer A segments count
ro: Număr segmente Strat A

en: Layer B segments count
ro: Număr segmente Strat B

en: Layer C segments count
ro: Număr segmente Strat C

en: Layer A time interleaving
ro: Durată întrețesere Strat A

en: Layer B time interleaving
ro: Durată întrețesere Strat B

en: Layer C time interleaving
ro: Durată întrețesere Strat C

en: Stream identifier
ro: Identificator de flux

en: Roll-off factor
ro: Factor Roll-off

en: 0.35 (same as DVB-S)
ro: 0.35 (la fel ca la DVB-S)

en: Transport stream ID
ro: ID flux transport

en: Polarization (Voltage)
ro: Polarizare (Voltaj)

en: To select the polarization of the transponder, a different voltage is normally applied to the low noise block-downconverter (LNB).
ro: Pentru selectarea polarizării unui transponder, în mod normal se aplică un voltaj diferit LNB-ului (low noise block-downconverter)

en: Unspecified (0V)
ro: Nespecificat (0V)

en: Vertical (13V)
ro: Verticală (13V)

en: Horizontal (18V)
ro: Orizontală (18V)

en: Circular Right Hand (13V)
ro: Circulară pe Dreapta (13V)

en: Circular Left Hand (18V)
ro: Circulară pe Stânga (18V)

en: High LNB voltage
ro: Înaltă tensiune LNB

en: If the cables between the satellilte low noise block-downconverter and the receiver are long, higher voltage may be required.
    Not all receivers support this.
ro: Dacă, cablurile dintre LNB şi receiver sunt lungi, poate fi necesar aplicarea unui voltaj mai înalt.
    Nu toate receiverele oferă această opţiune.

en: Local oscillator low frequency (kHz)
ro: Oscilator local de frecvenţe joase (kHz)

en: Local oscillator high frequency (kHz)
ro: Oscilator local de frecvenţe înalte (kHz)

en: The downconverter (LNB) will subtract the local oscillator frequency from the satellite transmission frequency. The intermediate frequency (IF) on the RF cable is the result.
ro: Convertorul (LNB) va scădea frecvența oscilatorului local de la frecvența de transmisie prin satelit. Rezultatul va fi frecvența intermediară (IF) de pe cablul RF.

en: Universal LNB switch frequency (kHz)
ro: Frecvenţă comutare LNB universală (kHz)

en: If the satellite transmission frequency exceeds the switch frequency, the oscillator high frequency will be used as reference. Furthermore the automatic continuous 22kHz tone will be sent.
ro: Dacă frecvenţa de transmisie a satelitului depăşeşte frecvenţa de comutare, va fi folosit ca referinţă oscilatorul de frecvenţe înalte. Mai mult, se va trimite ton automat continuu de 22kHz.

en: Continuous 22kHz tone
ro: Ton continuu de 22kHz

en: A continuous tone at 22kHz can be sent on the cable. This normally selects the higher frequency band from a universal LNB.
ro: Poate fi trimis prin cablu, un ton automat continuu de 22kHz. În mod normal, acest lucru selectează banda de frecvenţă înaltă a unui LNB universal.

en: DiSEqC LNB number
ro: Număr LNB DiSEqc

en: If the satellite receiver is connected to multiple low noise block-downconverters (LNB) through a DiSEqC 1.0 switch, the correct LNB can be selected (1 to 4). If there is no switch, this parameter should be 0.
ro: Dacă receiver-ul de satelit este conectat, la multimple amplificatoare-convertoare cu zgomot redus (LNB), printr-un comutator DiSEqC 1.0, Se poate selecta valoare corectă LNB (de la 1 la 4). Dacă nu există nici-un comutator, acest parametru trebuie să rămână la 0.

en: Unspecified
ro: Nespecificat

en: Uncommitted DiSEqC LNB number
ro: Număr LNB DiSEqC neangajat

en: If the satellite receiver is connected to multiple low noise block-downconverters (LNB) through a cascade formed from DiSEqC 1.1 uncommitted switch and DiSEqC 1.0 committed switch, the correct uncommitted LNB can be selected (1 to 4). If there is no uncommitted switch, this parameter should be 0.
ro: Dacă receiver-ul de satelit este conectat, la multimple amplificatoare-convertoare cu zgomot redus (LNB), printr-o serie formată dintr-un comutator DiSEqC 1.1 neaangajat şi un comutator DiSEqC 1.0 angajat, Se poate selecta parametrul corect de neangajare LNB (de la 1 la 4). Dacă nu există nici-un comutator neangajat, acest parametru trebuie să rămână la 0.

en: Network identifier
ro: Identificator reţea

en: Satellite azimuth
ro: Azimut satelit

en: Satellite azimuth in tenths of degree
ro: Azimutul satelitului, măsurat în zecimi de grad

en: Satellite elevation
ro: Elevație satelit

en: Satellite elevation in tenths of degree
ro: Elevația satelitului, măsurată în zecimi de grad

en: Satellite longitude
ro: Longitudine satelit

en: Satellite longitude in tenths of degree. West is negative.
ro: Longitudinea satelitului, măsurată în zecimi de grad, Vest-ul ia valori negative.

en: Satellite range code
ro: Cod interval satelit

en: Satellite range code as defined by manufacturer e.g. DISEqC switch code
ro: Codul de interval al satelitului este definit de fabricant ex. cod comutator DISEqC

en: Major channel
ro: Canal major

en: ATSC minor channel
ro: Canal ATSC minor

en: Physical channel
ro: Canal fizic

en: Digital Television and Radio
ro: Televiziune Digitală şi Radio

en: Terrestrial reception parameters
ro: Parametrii recepţie terestră

en: DVB-T reception parameters
ro: Parametrii recepţie DVB-T

en: ISDB-T reception parameters
ro: Parametrii recepţie ISDB-T

en: Cable and satellite reception parameters
ro: Parametrii recepţie prin cablu şi satelit

en: DVB-S2 parameters
ro: Parametrii DVB-S2

en: ISDB-S parameters
ro: Parametrii ISDB-S

en: Satellite equipment control
ro: Control echipament satelit

en: ATSC reception parameters
ro: Parametrii recepţie ATSC

en: Digital broadcasting
ro: Transmisie Digitală

en: The selected digital tuner does not support the specified parameters.
    Please check the preferences.
ro: Tunerul digital selectat nu suportă parametrii specificaţi.
    Vă rugăm să verificaţi preferinţele.

en: Digital Video (Firewire/ieee1394) input
ro: Intrare Video Digital (Firewire/ieee1394)

en: Probe DVB card for capabilities
ro: Probează capabilitățile plăcii DVB

en: Some DVB cards do not like to be probed for their capabilities, you can disable this feature if you experience some trouble.
ro: Unele cartele DVB nu apreciază să li se testeze capacitățile; puteți dezactiva această funcție dacă întâmpinați probleme.

en: Satellite scanning config
ro: Configurare pentru scanarea prin satelit

en: Filename of config file in share/dvb/dvb-s.
ro: Numele fișierului de configurare din share/dvb/dvb-s.

en: Scan tuning list
ro: Listă de scanare a posturilor

en: Filename containing initial scan tuning data.
ro: Nume de fișier care conține datele inițiale de reglare a scanării.

en: Use NIT for scanning services
ro: Utilizați NIT pentru servicii de scanare

en: DVB input with v4l2 support
ro: Intrare DVB cu suport v4l2

en: %.1f MHz (%d services)
    ~%s remaining
ro: %.1f MHz (%d services)
    ~%s rămasă

en: Scanning DVB
ro: Scanare DVB

en: DVD angle
ro: Unghi DVD

en: Default DVD angle.
ro: Unghiul DVD implicit

en: Start directly in menu
ro: Pornește direct în meniu

en: Start the DVD directly in the main menu. This will try to skip all the useless warning introductions.
ro: Pornește DVD-ul direct în meniul principal. Aceasta va încerca să sară peste toate intrucțiunile de avertisment inutile.

en: DVD with menus
ro: DVD cu meniuri

en: DVDnav Input
ro: Intrare DVDnav

en: Playback failure
ro: Eșec de redare

en: VLC cannot set the DVD's title. It possibly cannot decrypt the entire disc.
ro: VLC nu poate stabili titlul DVD-ului. Este posibil să nu poată decripta întregul disc.

en: DVD without menus
ro: DVD fără meniu

en: DVDRead Input (no menu support)
ro: Intrare DVDRead (fără suport de meniu)

en: DVDRead could not open the disc "%s".
ro: DVDRead nu a putut deschide discul „%s”.

en: Cannot play a non-UDF mastered DVD.
ro: Nu se poate reda un DVD fără masterizare UDF.

en: DVDRead could not read block %d.
ro: DVDRead nu a putut citi blocul „%d”.

en: DVDRead could not read %d/%d blocks at 0x%02x.
ro: DVDRead nu a putut citi %d/%d blocuri la 0x%02x.

en: File input
ro: Intrare fișier

en: File
ro: Fișier

en: Directory
ro: Dosar

en: List special files
ro: Lista fișierelor speciale

en: Include devices and pipes when listing directories
ro: Includeți dispozitivele și țevile atunci când listați directoarele

en: Username
ro: Nume utilizator

en: Username that will be used for the connection, if no username is set in the URL.
ro: Numele de utilizator care va fi folosit pentru conexiune, dacă nu este setat niciun nume de utilizator în URL

en: Password
ro: Parolă

en: Password that will be used for the connection, if no username or password are set in URL.
ro: Stabileşte parola pentru conexiune, dacă nu este stabilit în adresă nici-un nume sau parolă.

en: FTP account
ro: Cont FTP

en: Account that will be used for the connection.
ro: Contul care va fi folosit pentru conexiune.

en: FTP authentication
ro: Autentificare FTP

en: Please enter a valid login and password for the ftp connexion to %s
ro: Introduceți vă rog un utilizator și o parola validă pentru conectiunea ftp la %s

en: FTP input
ro: Intrare FTP

en: FTP upload output
ro: Generare şi încărcare FTP

en: Network interaction failed
ro: Interacțiunea de rețea a eșuat

en: VLC could not connect with the given server.
ro: VLC nu s-a putut conecta la serverul specificat.

en: VLC's connection to the given server was rejected.
ro: Conexiunea VLC la serverul specificat a fost respinsă.

en: Your account was rejected.
ro: Contul dumneavoastră a fost respins.

en: Auto re-connect
ro: Reconectează automat

en: Automatically try to reconnect to the stream in case of a sudden disconnect.
ro: Încearcă reconectarea automată la flux în cazul unei deconectări neașteptate.

en: HTTP input
ro: Intrare HTTP

en: HTTP authentication
ro: Autentificare HTTP

en: Please enter a valid login name and a password for realm %s.
ro: Vă rugăm să introduceţi date de autentificare valide, pentru domeniul %s.

en: HTTPS input
ro: Intrare HTTPS

en: Continuous stream
ro: Flux continuu

en: Keep reading a resource that keeps being updated.
ro: Continuă citirea unei resurse care continuă să fie actualizată.

en: Cookies forwarding
ro: Trimitere cookie-uri

en: Forward cookies across HTTP redirections.
ro: Redirecționați cookie-urile prin redirecționări HTTP.

en: Referrer
ro: Referitor

en: Provide the referral URL, i.e. HTTP "Referer" (sic).
ro: Furnizați referința URL, i.e. HTTP "Referer" (sic).

en: User agent
ro: Agent utilizator

en: Override the name and version of the application as provided to the HTTP server, i.e. the HTTP "User-Agent". Name and version must be separated by a forward slash, e.g. "FooBar/1.2.3".
ro: Suprascrieți numele și versiunea aplicației, așa cum sunt furnizate serverului HTTP, adică "User-Agent" HTTP. Numele și versiunea trebuie să fie separate de o bară oblică, de exemplu, "FooBar/1.2.3".

en: Dummy
ro: Fals

en: Dummy input
ro: Intrare de formă

en: Set the ID of the elementary stream
ro: Stabilire ID pentru fluxul elementar

en: Group
ro: Grup

en: Set the group of the elementary stream
ro: Stabilire grup pentru fluxul elementar

en: Category
ro: Categorie

en: Set the category of the elementary stream
ro: Stabilire categorie pentru fluxul elementar

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Data
ro: Date

en: Set the codec of the elementary stream
ro: Stabilește codecul fluxului elementar

en: Language of the elementary stream as described by ISO639
ro: Limba fluxului elementar, conform descrierii ISO639

en: Sample rate of an audio elementary stream
ro: Rata de eșantionare a unui flux audio elementar

en: Channels count
ro: Numărul de canale

en: Channels count of an audio elementary stream
ro: Numărul de canale a unui flux audio elementar

en: Width
ro: Lățime

en: Width of video or subtitle elementary streams
ro: Lăţimea fluxurilor, video sau de subtitrare, elementare

en: Height
ro: Înalțime

en: Height of video or subtitle elementary streams
ro: Înălţimea fluxurilor, video sau de subtitrare, elementare

en: Display aspect ratio
ro: Raport de aspect al afișorului

en: Display aspect ratio of a video elementary stream
ro: Afişează raportul de aspect a unui flux video elementar

en: Frame rate of a video elementary stream
ro: Frecvența de cadre a unui flux elementar video

en: Callback cookie string
ro: Şir de apelare inversă cookie

en: Text identifier for the callback functions
ro: Identificator text pentru funcţiile callback/de apelare inversă

en: Callback data
ro: Date de apelare inversă

en: Data for the get and release functions
ro: Date pentru funcţiile Get şi Release

en: Get function
ro: Funcție de obținere

en: Address of the get callback function
ro: Adresa funcţiei  get callback

en: Release function
ro: Funcţia Release

en: Address of the release callback function
ro: Adresa funcţiei Release callback

en: Size
ro: Dimensiune

en: Size of stream in bytes
ro: Mărimea fluxului în baiți

en: Memory input
ro: Intrare de memorie

en: Memory stream
ro: Flux de memorie

en: In-memory stream input
ro: Intrarea fluxului în memorie

en: Pace
ro: Ritm

en: Read the audio stream at VLC pace rather than Jack pace.
ro: Citeşte fluxul audio în ritmul VLC, mai degrabă decât ritmul Jack.

en: Auto connection
ro: Conectare automată

en: Automatically connect VLC input ports to available output ports.
ro: Conectează automat porturile de intrare VLC, la porturile de ieşire disponibile.

en: JACK audio input
ro: Intrare audio tip JACK

en: JACK Input
ro: Intrare tip JACK

en: Link #
ro: Legătură #

en: Allows you to set the desired link of the board for the capture (starting at 0).
ro: Vă permite să stabiliţi tipul legătură dorită, cu placa de captură (începe cu 0).

en: Video ID
ro: ID video

en: Allows you to set the ES ID of the video.
ro: Vă permite să stabiliţi ID-ul ES video.

en: Allows you to force the aspect ratio of the video.
ro: Vă permite să forţaţi raportul de aspect a formatului video.

en: Audio configuration
ro: Configurări audio

en: Allows you to set audio configuration (id=group,pair:id=group,pair...).
ro: Vă permite să stabiliţi configurările audio (id=group,pair:id=group,pair...).

en: HD-SDI Input
ro: Intrare HD-SDI

en: Teletext configuration
ro: Configurație teletext

en: Allows you to set Teletext configuration (id=line1-lineN with both fields).
ro: Vă permite stabilirea configurării Teletext (id=line1-lineN cu ambele câmpuri).

en: Teletext language
ro: Limba pentru teletext

en: Allows you to set Teletext language (page=lang/type,...).
ro: Vă permite stabilirea limbii Teletext (page=lang/type,...).

en: SDI Input
ro: Intrare SDI

en: SDI Demux
ro: Demultiplexare SDI

en: Kasenna RTSP dialect
ro: Dialect Kasenna RTSP

en: Kasenna servers use an old and nonstandard dialect of RTSP. With this parameter VLC will try this dialect, but then it cannot connect to normal RTSP servers.
ro: Serverele Kasenna folosesc un dialect vechi şi nonstandard pentru RTSP. Cu acest parametru, VLC va încerca să-l folosească, dar nu se va putea conecta la serverele normale RTSP.

en: WMServer RTSP dialect
ro: Dialect RTSP WMServer

en: WMServer uses a nonstandard dialect of RTSP. Selecting this parameter will tell VLC to assume some options contrary to RFC 2326 guidelines.
ro: Serverele WMServer folosesc un dialect nonstandard pentru RTSP. Prin acest parametru, VLC va încerca să-şi asume anumite opţiuni, contrar ghidului RFC 2326.

en: Sets the username for the connection, if no username or password are set in the url.
ro: Stabileşte numele de utilizator pentru conexiune, dacă nu este stabilit în adresă nici-un nume sau parolă.

en: Sets the password for the connection, if no username or password are set in the url.
ro: Stabileşte parola pentru conexiune, dacă nu este stabilit în adresă nici-un nume sau parolă.

en: RTSP frame buffer size
ro: Dimensiune tampon cadru RTSP

en: RTSP start frame buffer size of the video track, can be increased in case of broken pictures due to too small buffer.
ro: Dimensiunea de plecare a tamponului de cadre RTSP, a unei piese video, poate fi mărită în cazul denaturării imaginilor, ca efect al unui tampon prea mic.

en: RTP/RTSP/SDP demuxer (using Live555)
ro: Demultiplexor RTP/RTSP/SDP (folosește Live555)

en: RTSP/RTP access and demux
ro: Acces și demultiplexare RTSP/RTP

en: Use RTP over RTSP (TCP)
ro: Folosește RTP peste RTSP (TCP)

en: Client port
ro: Port client

en: Port to use for the RTP source of the session
ro: Portul de utilizat pentru sursa RTP a sesiunii

en: Force multicast RTP via RTSP
ro: Forțează RTP multicast via RTSP

en: Tunnel RTSP and RTP over HTTP
ro: Tunel RTSP și RTP peste HTTP

en: HTTP tunnel port
ro: Port tunel HTTP

en: Port to use for tunneling the RTSP/RTP over HTTP.
ro: Portul de utilizat pentru tunelarea RTSP/RTP peste HTTP.

en: RTSP authentication
ro: Autentificare RTSP

en: Please enter a valid login name and a password.
ro: Vă rugăm să introduceţi un nume de autentificare şi o parolă validă.

en: RTSP connection failed
ro: Conexiunea RTSP a eşuat

en: Access to the stream is denied by the server configuration.
ro: Accesul la flux este refuzat de configurarea serverului.

en: Force selection of all streams
ro: Forțează selectarea tuturor fluxurilor

en: MMS streams can contain several elementary streams, with different bitrates. You can choose to select all of them.
ro: Fluxurile MMS conțin mai multe fluxuri elementare, cu diferite rate de biți. Puteți alege să le selectează pe toate.

en: Maximum bitrate
ro: Rată de biți maximă

en: Select the stream with the maximum bitrate under that limit.
ro: Selectează fluxul cu rata de biți maximă sub acea limită.

en: TCP/UDP timeout (ms)
ro: Limită de timp TCP/UDP (ms)

en: Amount of time (in ms) to wait before aborting network reception of data. Note that there will be 10 retries before completely giving up.
ro: Perioada de timp (în ms) de așteptat înainte de a renunța la recepția datelor în rețea. Țineți cont că vor exista 10 reîncercări înainte de a renunța definitiv.

en: Microsoft Media Server (MMS) input
ro: Intrare server media Microsoft (MMS)

en: MTP input
ro: Intrare MTP

en: File reading failed
ro: Citirea fișierului a eșuat

en: VLC could not read the file: %s
ro: VLC nu poate citi fişierul: %s

en: Set NFS uid/guid automatically
ro: Setați automat uid/guidul NFS

en: If uid/gid are not specified in the url, VLC will automatically set a uid/gid.
ro: Dacă uid/gid nu sunt specificate în url, VLC va seta automat un uid/gid.

en: NFS input
ro: Intrare NFS

en: NFS operation failed
ro: Operațiunea NFS a eșuat

en: Capture the audio stream in stereo.
ro: Capturează fluxul audio în format stereo.

en: Samplerate
ro: Frecvență de eșantionare

en: Samplerate of the captured audio stream, in Hz (eg: 11025, 22050, 44100, 48000)
ro: Frecvența de eșantionare a fluxului audio capturat, în Hz (ex.: 11025, 22050, 44100, 48000)

en: OSS input
ro: Intrare OSS

en: Pass pulse:// to open the default PulseAudio source, or pulse://SOURCE to open a specific source named SOURCE.
ro: Tastaţi pulse:// pentru a deschide sursa implicită PulseAudio, sau tastaţi pulse://SOURCE pentru a deschide o sursă specifică denumită SURSĂ.

en: PulseAudio input
ro: Intrare PulseAudio

en: Encrypted connexion
ro: Conexiune criptată

en: Acquisition rate (in fps)
ro: Frecvenţa de achiziţie (în fps)

en: RDP Remote Desktop
ro: Desktop la distanță RDP

en: Range
ro: Gamă

en: Bitmask
ro: Mască de biți

en: RIST input
ro: Intrare RIST

en: RIST maximum packet size (bytes)
ro: Dimensiunea maximă a pachetului RIST (bytes)

en: RIST demux/decode maximum jitter (default is 5ms)
ro: Jitter maxim de demux/decodare RIST (valoarea implicită este de 5 ms)

en: This controls the maximum jitter that will be passed to the demux/decode chain. The lower the value, the more CPU cycles the algorithm will consume
ro: Aceasta controlează jitterul maxim care va fi transmis către lanțul de demuxare/decodificare. Cu cât valoarea este mai mică, cu atât mai multe cicluri CPU va consuma algoritmul

en: RIST latency (ms)
ro: Latența RIST (ms)

en: RIST reorder buffer (ms)
ro: Buffer de reordonare RIST (ms)

en: RIST maximum retry count
ro: Numărul maxim de reîncercări RIST

en: RIST nack type, 0 = range, 1 = bitmask. Default is range
ro: Tipul de nack RIST, 0 = interval, 1 = mască de biți. Valoarea implicită este interval

en: Disable NACK output packets
ro: Dezactivați pachetele de ieșire NACK

en: Use this to disable packet recovery
ro: Utilizați acest lucru pentru a dezactiva recuperarea pachetelor

en: Do not check for a valid rtcp message from the encoder
ro: Nu verificați dacă există un mesaj rtcp valid de la codificator.

en: Send nack messages even when we have not confirmed that the encoder is on our local network.
ro: Trimiteți mesaje nack chiar și atunci când nu am confirmat că codificatorul se află în rețeaua noastră locală.

en: RTCP (local) port
ro: Port (local) RTCP

en: RTCP packets will be received on this transport protocol port. If zero, multiplexed RTP/RTCP is used.
ro: Pachetele RTCP vor fi primite pe acest port de protocol transport. Dacă este zero, se va folosi RTP/RTCP multiplexat.

en: SRTP key (hexadecimal)
ro: Cheia SRTP (hexazecimal)

en: RTP packets will be authenticated and deciphered with this Secure RTP master shared secret key. This must be a 32-character-long hexadecimal string.
ro: Pachetele RTP vor fi automat autentificate şi descifrate cu această cheie, secretă publică principală, sigură RTP. Aceasta sa fie sub forma unui şir de 32-caractere-hexazecimale.

en: SRTP salt (hexadecimal)
ro: SRTP salt (hexazecimal)

en: Secure RTP requires a (non-secret) master salt value. This must be a 28-character-long hexadecimal string.
ro: Protocolul securizat RTP necesită o valoare master salt (non-secretă). Aceasta constă într-un şir de 28-caractere-hexazecimale.

en: Maximum RTP sources
ro: Resurse RTP maxime

en: How many distinct active RTP sources are allowed at a time.
ro: Câte surse RTP distincte şi active, sunt permise în acelaşi timp.

en: RTP source timeout (sec)
ro: Limită de timp sursă RTP (sec)

en: How long to wait for any packet before a source is expired.
ro: Cât timp se aşteaptă un pachet, înainte ca sursa să expire.

en: Maximum RTP sequence number dropout
ro: Numărul secveţei maxime de abandon RTP

en: RTP packets will be discarded if they are too much ahead (i.e. in the future) by this many packets from the last received packet.
ro: Pachetele RTP vor fi abandonate dacă se află prea mult în față (adică in viitor), începând de la ultimul pachet primit.

en: Maximum RTP sequence number misordering
ro: Numărul de secveţă, maxim, eronat RTP

en: RTP packets will be discarded if they are too far behind (i.e. in the past) by this many packets from the last received packet.
ro: Pachetele RTP vor fi abandonate dacă se află pe mult în spate (adică în trecut) începând de la ultimul pachet primit.

en: RTP payload format assumed for dynamic payloads
ro: Formatul cantităţii de date RTP atribuit cantităţiilor dinamice

en: This payload format will be assumed for dynamic payload types (between 96 and 127) if it can't be determined otherwise with out-of-band mappings (SDP)
ro: Acest format de date transferate, va fi atribuit tipurilor de încărcături dinamice (între 96 şi 127) dacă nu se poate determina altfel prin maparea în-afara-benzii (SDP)

en: Real-Time Protocol (RTP) input
ro: Intrare Protocol Timp-Real (RTP)

en: SDP required
ro: Necesită SDP

en: A description in SDP format is required to receive the RTP stream. Note that rtp:// URIs cannot work with dynamic RTP payload format (%<PRIu8>).
ro: O descriere în formatul SDP este necesară pentru a recepţiona fluxuri RTP. Reţineţi că adresele URL rtp:// nu pot conlucra cu formatul de încărc are dinamică (%<PRIu8>).

en: Real RTSP
ro: RTSP real

en: Connection failed
ro: Conexiunea a eșuat

en: VLC could not connect to "%s:%d".
ro: VLC nu se poate conecta la  "%s:%d".

en: Session failed
ro: Sesiunea a eșuat

en: The requested RTSP session could not be established.
ro: Sesiunea RTSP solicitată, nu poate fi stabilită.

en: Receive buffer
ro: Buffer de recepție

en: UDP receive buffer size (bytes)
ro: Dimensiunea bufferului de recepție UDP (bytes)

en: Request multicast stream
ro: Solicitarea fluxului multicast

en: Request server to send stream as multicast
ro: Cere serverului să trimită fluxul ca și multicast

en: Host
ro: Gazdă

en: SAT>IP Receiver Plugin
ro: SAT>IP Receptor Plugin

en: Desired frame rate for the capture.
ro: Frecvența de cadre dorită pentru captură.

en: Capture fragment size
ro: Dimensiune fragment de captură

en: Optimize the capture by fragmenting the screen in chunks of predefined height (16 might be a good value, and 0 means disabled).
ro: Optimizează captura prin fragmentarea ecranului în bucăți de înălțimi predefinite (16 ar putea fi o valoare bună, 0 înseamnă dezactivat).

en: Region top row
ro: Regiunea rândului de sus

en: Ordinate of the capture region in pixels.
ro: Ordonata regiunii de captură, în pixeli.

en: Region left column
ro: Regiunea coloanei din stânga

en: Abscissa of the capture region in pixels.
ro: Abscisa regiunii de captură, în pixeli.

en: Capture region width
ro: Lătimea regiunii de captură

en: Capture region height
ro: Înălţimea regiunii de captură

en: Follow the mouse
ro: Urmărește mausul

en: Follow the mouse when capturing a subscreen.
ro: Urmărește mausul la captura unui subecran.

en: Mouse pointer image
ro: Cursor mouse pe Imagine

en: If specified, will use the image to draw the mouse pointer on the capture.
ro: Dacă este specificat, se va folosi imaginea pentru afişarea cursorului pe captura imaginii.

en: Display ID
ro: ID Ecran

en: Display ID. If not specified, main display ID is used.
ro: Afișare ID. Dacă nu este specificat, se utilizează ID-ul afișajului principal.

en: Screen index
ro: Index Ecran

en: Index of screen (1, 2, 3, ...). Alternative to Display ID.
ro: Indexul ecranului (1, 2, 3, ...). Alternativă la Afișarea ID.

en: Screen Input
ro: Intrare ecran

en: Screen
ro: Ecran

en: How many times the screen content should be refreshed per second.
ro: De câte ori, conţinutul ecranului, ar trebui să fie reîmprospătat per secundă.

en: Pixel width of the capture region, or 0 for full width
ro: Lăţimea în pixeli a regiunii de captură, sau 0 pentru lăţime completă

en: Pixel height of the capture region, or 0 for full height
ro: Înăţimea în pixeli a regiunii de captură, sau 0 pentru înălţime completă

en: Screen capture (with X11/XCB)
ro: Captură ecran (cu X11/XCB)

en: Session Description Protocol
ro: Protocol Descriere Sesiune

en: SFTP port
ro: Port SFTP

en: SFTP port number to use on the server
ro: Numărul portului SFTP de utilizat pe server

en: SFTP input
ro: Intrare SFTP

en: SFTP authentication
ro: Autentificare SFTP

en: Please enter a valid login and password for the sftp connexion to %s
ro: Introduce-ți vă rog un utilizator și o parola validă pentru conectiunea sftp la %s

en: Frame buffer depth
ro: Adâncimea tamponului de cadru

en: Pixel depth of the frame buffer, or zero for XWD file
ro: Adâncimea pixelului tamponului de cadru, sau zero pentru un fișier XWD

en: Frame buffer width
ro: Lăţime tampon cadru

en: Pixel width of the frame buffer (ignored for XWD file)
ro: Lăţimea în pixeli a tamponului de cadru (ignorat pentru fişier XWD)

en: Frame buffer height
ro: Înălţime tampon cadru

en: Pixel height of the frame buffer (ignored for XWD file)
ro: Înălţimea în pixeli a tamponului de cadru (ignorat pentru fişier XWD)

en: Frame buffer segment ID
ro: ID segment tampon cadru

en: System V shared memory segment ID of the frame buffer (this is ignored if --shm-file is specified).
ro: ID segment memorie partajată a Sistemului V, al tamponului de cadru (este ignorat dacă se specifică -shm-file).

en: Frame buffer file
ro: Fişier tampon cadru

en: Path of the memory mapped file of the frame buffer
ro: Calea către fişierul asociat memoriei sau a tamponului de cadru

en: XWD file (autodetect)
ro: Fişier XWD (autodetecţie)

en: 8 bits
ro: 8 biți

en: 15 bits
ro: 15 biți

en: 16 bits
ro: 16 biți

en: 24 bits
ro: 24 de biți

en: 32 bits
ro: 32 de biți

en: Framebuffer input
ro: Input pentru tamponul de cadru

en: Shared memory framebuffer
ro: Tampon-cadru memorie asociată

en: Samba (Windows network shares) input
ro: Intrare Samba (distribuire pe reţeaua Windows)

en: SMB input
ro: Intrare SMB

en: SMB domain
ro: Domeniu SMB

en: Domain/Workgroup that will be used for the connection.
ro: Domeniul/grupul de lucru care va fi folosit pentru conexiune.

en: SMB authentication required
ro: Este necesară autentificarea SMB

en: The computer (%s) you are trying to connect to requires authentication.
    Please provide a username (ideally a domain name using the format DOMAIN;username) and a password.
ro: Calculatorul (%s) la care încercați să vă conectați necesită autentificare.
    Vă rugăm să furnizați un nume de utilizator (în mod ideal, un nume de domeniu folosind formatul DOMAIN;username) și o parolă.

en: SRT input
ro: Intrare SRT

en: Return poll wait after timeout milliseconds (-1 = infinite)
ro: Return poll wait after timeout milisecunde (-1 = infinite)

en: SRT latency (ms)
ro: Latența SRT (ms)

en: Password for stream encryption
ro: Parola pentru criptarea fluxului

en:  SRT Stream ID
ro: ID-ul fluxului SRT

en: 16 bytes
ro: 16 octeți

en: 24 bytes
ro: 24 octeți

en: 32 bytes
ro: 32 octeți

en: TCP input
ro: Intrare TCP

en: Time code
ro: Cod timp

en: Time code subpicture elementary stream generator
ro: Generator de flux elementar de subimagine cu cod de timp

en: UDP Source timeout (sec)
ro: UDP Timeout sursă (sec)

en: UDP input
ro: Intrare UDP

en: Reset defaults
ro: Restaurează la implicit

en: Video capture device
ro: Dispozitivul pentru captură video

en: Video capture device node.
ro: Nodul dispozitivului de captură video

en: VBI capture device
ro: Dispozitiv de captură VBI

en: The device node where VBI data can be read (for closed captions).
ro: Nodul dispozitivului în care pot fi citite datele VBI (pentru subtitrări închise).

en: Video standard (Default, SECAM, PAL, or NTSC).
ro: Standard video (implicit, SECAM, PAL, sau NTSC).

en: Force the Video4Linux2 video device to use a specific chroma format (eg. I420 or I422 for raw images, MJPG for M-JPEG compressed input). Complete list: GREY, I240, RV16, RV15, RV24, RV32, YUY2, YUYV, UYVY, I41N, I422, I420, I411, I410, MJPG
ro: Forţează dispozitivul video Video4Linux2, să folosească un format specific de saturație cromatică (ex.  I420 or I422 pentru imagini brute-raw,  MJPG pentru intrările comprimate M-JPEG). Lista completă: GREY, I240, RV16, RV15, RV24, RV32, YUY2, YUYV, UYVY, I41N, I422, I420, I411, I410, MJPG

en: Input of the card to use (see debug).
ro: Inputul cardului folosit (vezi debug).

en: Audio input
ro: Intrare audio

en: Audio input of the card to use (see debug).
ro: Inputul audio a cardului folosit (vezi debug).

en: The specified pixel resolution is forced (if both width and height are strictly positive).
ro: Rezoluţia specifică a pixelilor este forţată (dacă atât lăţimea cât şi înălţimea sunt strict pozitive).

en: Maximum frame rate to use (0 = no limits).
ro: Rata de cadre maximă de utilizat (0 = fără limite).

en: Radio device
ro: Dispozitiv radio

en: Radio tuner device node.
ro: Nodul dispozitivului de tunare radio.

en: Frequency
ro: Frecvență

en: Tuner frequency in Hz or kHz (see debug output).
ro: Frecvența tunerului în Hz sau kHz (a se vedea ieșirea de depanare).

en: Audio mode
ro: Mod audio

en: Tuner audio mono/stereo and track selection.
ro: Acordor audio mono/stereo și selectia pistei.

en: Reset controls
ro: Resetează controalele

en: Reset controls to defaults.
ro: Resetează controalele la implicit.

en: Brightness
ro: Luminozitate

en: Picture brightness or black level.
ro: Luminozitatea imaginii sau nivelul negrului.

en: Automatic brightness
ro: Luminozitate automată

en: Automatically adjust the picture brightness.
ro: Ajustează automat luminozitatea imaginii.

en: Picture contrast or luma gain.
ro: Contrast imagine sau compensare luminantă-luma.

en: Saturation
ro: Saturație

en: Picture saturation or chroma gain.
ro: Saturaţie imagine sau compensare de saturaţie cromatică.

en: Hue
ro: Nuanță

en: Hue or color balance.
ro: Balans de nuanță sau culoare.

en: Automatic hue
ro: Nuanță automată

en: Automatically adjust the picture hue.
ro: Ajustează automat nuanța imaginii.

en: White balance temperature (K)
ro: Temperatura balansului de alb (K)

en: White balance temperature as a color temperation in Kelvin (2800 is minimum incandescence, 6500 is maximum daylight).
ro: Temperatura balansului de alb, ca şi temperare a culorii, în grade Kelvin (28000 este incandescenţa minimă, 6500 este maximul luminii zilei).

en: Automatic white balance
ro: Balans automat de alb

en: Automatically adjust the picture white balance.
ro: Ajustează automat balansul de alb al imaginii.

en: Red balance
ro: Balans la roșu

en: Red chroma balance.
ro: Saturaţia cromatică de Roşu.

en: Blue balance
ro: Balans la albastru

en: Blue chroma balance.
ro: Saturaţia cromatică de Albastru.

en: Gamma
ro: Gama

en: Gamma adjust.
ro: Ajustare de gama.

en: Automatic gain
ro: Nivel automat

en: Automatically set the video gain.
ro: Stabilește automat nivelul de video.

en: Gain
ro: Câștig

en: Picture gain.
ro: Compensare imagine.

en: Sharpness
ro: Claritate

en: Sharpness filter adjust.
ro: Ajustare filtru Claritate.

en: Chroma gain
ro: Compensare saturaţie cromatică

en: Chroma gain control.
ro: Control saturaţie cromatică.

en: Automatic chroma gain
ro: Autocomepesare saturaţie cromatică

en: Automatically control the chroma gain.
ro: Controlul automat al saturaţiei cromatice.

en: Power line frequency
ro: Frecvenţa alimentării

en: Power line frequency anti-flicker filter.
ro: Filtrul de stabilizare al frecvenţei de alimentare.

en: Backlight compensation
ro: Compensare Iluminare fundal

en: Band-stop filter
ro: Filtru Stop-Bandă

en: Cut a light band induced by fluorescent lighting (unit undocumented).
ro: Întrerupe o bandă de lumină, prin iluminare fluorescentă (unitate nedocumentată).

en: Horizontal flip
ro: Întoarcere pe orizontală

en: Flip the picture horizontally.
ro: Întoarcere imagine pe orizontală.

en: Vertical flip
ro: Întoarcere pe verticală

en: Flip the picture vertically.
ro: Întoarcere imagine pe verticală.

en: Rotate (degrees)
ro: Rotire (în grade)

en: Picture rotation angle (in degrees).
ro: Unghiul de rotire al imaginii (ăn grade).

en: Color killer
ro: Eliminator culore

en: Enable the color killer, i.e. switch to black & white picture whenever the signal is weak.
ro: Activează eliminarea culorii, adică comutarea la imaginea alb & negru, dacă semnalul este slab.

en: Color effect
ro: Efect culoare

en: Select a color effect.
ro: Selectaţi efectul de culoare.

en: Black & white
ro: Negru & alb

en: Negative
ro: Negativul

en: Emboss
ro: În relief

en: Sketch
ro: Schiţă

en: Sky blue
ro: Albastru deschis

en: Grass green
ro: Verde-gazon

en: Skin whiten
ro: Culoarea pielii deschise

en: Audio volume
ro: Volum audio

en: Volume of the audio input.
ro: Volumul de intrare audio.

en: Audio balance
ro: Balans Audio

en: Balance of the audio input.
ro: Balansul Audio de intrare

en: Bass level
ro: Nivel bas

en: Bass adjustment of the audio input.
ro: Ajustarea balansului Audio de intrare.

en: Treble level
ro: Nivel tonuri înalte

en: Treble adjustment of the audio input.
ro: Ajustarea tonurilor înalte din intrarea audio.

en: Mute the audio.
ro: Dezactivare audio.

en: Loudness mode
ro: Mod de intensitate

en: Loudness mode a.k.a. bass boost.
ro: Modul de intensitate ex. amplificarea de bas.

en: v4l2 driver controls
ro: Controale driver v4l2

en: Set the v4l2 driver controls to the values specified using a comma separated list optionally encapsulated by curly braces (e.g.: {video_bitrate=6000000,audio_crc=0,stream_type=3} ). To list available controls, increase verbosity (-vv) or use the v4l2-ctl application.
ro: Setează comenzile driverului v4l2 la valorile specificate utilizând o listă separată prin virgulă, opțional încapsulată de acolade (de exemplu: {video_bitrate=6000000, audio_crc=0, stream_type=3}). Pentru a lista comenzile disponibile, măriți verbositatea (-vv) sau utilizați aplicația v4l2-ctl.

en: All
ro: Tot

en: Multichannel television sound (MTS)
ro: Sunet Televiziune Multicanal (MTS)

en: 525 lines / 60 Hz
ro: 525 linii / 60 Hz

en: 625 lines / 50 Hz
ro: 625 linii / 50 Hz

en: NTSC M Japan
ro: NTSC M Japonia

en: NTSC M South Korea
ro: NTSC M Coreea de Sud

en: Primary language
ro: Limba principală

en: Secondary language or program
ro: Limba secundară sau programul

en: Dual mono
ro: Mono dual

en: Video4Linux input
ro: Intrare Video4Linux

en: Video input
ro: Intrare video

en: Controls
ro: Controale

en: Video capture controls (if supported by the device)
ro: Controale captură video (dacă sunt suportate de dispozitiv)

en: Video4Linux compressed A/V input
ro: Intrare A/V comprimare Video4Linux

en: Video4Linux radio tuner
ro: Tunare radio Video4Linux

en: VCD input
ro: Intrare VCD

en: [vcd:][device][#[title][,[chapter]]]
ro: [vcd:][dispozitiv][#[titlu][,[capitol]]]

en: Support for VDR recordings (http://www.tvdr.de/).
ro: Asistenţă pentru înregistrările VDR (http://www.tvdr.de/).

en: Chapter offset in ms
ro: Deplasare capitol în ms

en: Move all chapters. This value should be set in milliseconds.
ro: Mută toate capitolele. Această valoare trebuie stabilită în milisecunde.

en: Default frame rate for chapter import.
ro: Frecvenţa implicită a cadrelor, pentru importarea capitolelor.

en: VDR recordings
ro: Înregistrări VDR

en: VLC could not read the file (%s).
ro: VLC nu poate citi fişierul: %s

en: VLC could not open the file "%s" (%s).
ro: VLC nu poate deschide fișierul "%s" (%s).

en: VDR Cut Marks
ro: Semne tăiere VDR

en: Start
ro: Pornire

en: X.509 Certificate Authority
ro: Autoritate Certificare X.509

en: Certificate of the Authority to verify server's against
ro: Certificatul Autorității ce verifică conformitatea server-ului

en: X.509 Certificate Revocation List
ro: Lista Certificatelor de Revocare X.509

en: List of revoked servers certificates
ro: Lista certificatelor de server, revocate

en: X.509 Client certificate
ro: Certificat Client X.509

en: Certificate for client authentication
ro: Certificat pentru autentificarea clientului

en: X.509 Client private key
ro: Cheia privată X,509 a clientului

en: Private key for authentication by certificate
ro: Cheia privată pentru autentificarea prin certificat

en: RGB chroma (RV32, RV24, RV16, RGB2)
ro: Saturaţie cromatică RGB (RV32, RV24, RV16, RGB2)

en: Compression level
ro: Nivel de compresie

en: Transfer compression level from 0 (none) to 9 (max)
ro: Nivel de compresie al transferului de la 0 (nici unul) la 9 (max)

en: Image quality
ro: Calitate imagine

en: Image quality 1 to 9 (max)
ro: Calitatea imagine de la 1 la 9 (maxim)

en: VNC client access
ro: Accesul VNC a clientului

en: Loopback mode
ro: Modul Loopback

en: Record an audio rendering endpoint.
ro: Înregistrează un punct final de redare audio.

en: Windows Audio Session API input
ro: Intrare Windows Audio Session API

en: Dummy stream output
ro: Ieșire de flux falsă

en: Keep existing file
ro: Păstrare fişier existent

en: Overwrite
ro: Suprascrie

en: The output file already exists. If recording continues, the file will be overridden and its content will be lost.
ro: Fișierul de ieșire, există deja. Dacă înregistrare va continua, fişierul va fi suprascris, iar conţinutul său se va pierde.

en: Overwrite existing file
ro: Suprascriere fişier existent

en: If the file already exists, it will be overwritten.
ro: Dacă fişierul există deja, va fi suprascris.

en: Append to file
ro: Adaugă la fișier

en: Append to file if it exists instead of replacing it.
ro: Adaugă la fișier în cazul în care acesta există, în loc de a-l înlocui.

en: Format time and date
ro: Format dată şi oră

en: Perform ISO C time and date formatting on the file path
ro: Execută formatarea ISO C, a datei şi orei pe calea fișierului

en: Synchronous writing
ro: Scriere sincronă

en: Open the file with synchronous writing.
ro: Deschidere fişier cu scriere sincronă.

en: File stream output
ro: Flux de ieșire în fișier

en: Username that will be requested to access the stream.
ro: Numele de utilizator care va fi cerut pentru a accesa fluxul.

en: Password that will be requested to access the stream.
ro: Parola care va fi cerută pentru a accesa fluxul.

en: Mime
ro: MIME

en: MIME returned by the server (autodetected if not specified).
ro: Tipul MIME întors de server (detectat automat dacă nu este specificat).

en: Use the Metacube protocol. Needed for streaming to the Cubemap reflector.
ro: Folosește protocolul Metacube. Necesar pentru streaming la reflectorul Cubemap.

en: HTTP stream output
ro: Flux de ieșire HTTP

en: Segment length
ro: Lungime de segment

en: Length of TS stream segments
ro: Lungimea segmentelor TS de flux

en: Split segments anywhere
ro: Divizează segmentele oriunde

en: Don't require a keyframe before splitting a segment. Needed for audio only.
ro: Nu necesită un cadru-cheie înaintea divizării unui segment. Necesar numai pentru audio.

en: Number of segments
ro: Numărul de segmente

en: Number of segments to include in index
ro: Numărul de segmente, de inclus în index

en: Allow cache
ro: Permitere cache

en: Add EXT-X-ALLOW-CACHE:NO directive in playlist-file if this is disabled
ro: Adăugare de directivă EXT-X-ALLOW-CACHE:NO în fişierul-listei-de-redare, dacă este dezactivat

en: Index file
ro: Fișier index

en: Path to the index file to create
ro: Calea către care se va crea fișierul index

en: Full URL to put in index file
ro: URL-ul complet de pus în fişierul index

en: Full URL to put in index file. Use #'s to represent segment number
ro: URL-ul complet de pus în fişierul index. Folosiţi # pentru reprezentarea numărului de segment

en: Delete segments
ro: Ştergere segmente

en: Delete segments when they are no longer needed
ro: Ştergerea segmentelor când nu mai sunt necesare

en: Use muxers rate control mechanism
ro: Folosirea mecanismului de control ritm al multiplexoarelor

en: AES key URI to place in playlist
ro: Cheia URI AES, de plasat în lista de redare

en: AES key file
ro: Fișier cheie AES

en: File containing the 16 bytes encryption key
ro: Fișierul care conține cheia de criptare de 16 baiți.

en: File where vlc reads key-uri and keyfile-location
ro: Fişierul din care citeşte VLC  chei-URI şi locaţia-fiţierului-cheie

en: File is read when segment starts and is assumed to be in format: key-uri\nkey-file. File is read on the segment opening and values are used on that segment.
ro: Fişierul este citit când segmentul este iniţiat, se presupune a fi în formatul: key-uri\nkey-file. Fişierul este citit la deschiderea segmentului, iar valorile sunt folosite pentru acel segment.

en: Use randomized IV for encryption
ro: Folosește IV aleator pentru criptare

en: Generate IV instead using segment-number as IV
ro: Generare IV în locul folosirii numărului-de-segment ca şi IV

en: Number of first segment
ro: Numărul primului segment

en: The number of the first segment generated
ro: Numărul primului segment generat

en: HTTP Live streaming output
ro: Flux de ieșire live HTTP

en: RIST data output caching size (ms)
ro: Dimensiunea de stocare în memoria cache a datelor de ieșire RIST (ms)

en: Having this cache will guarantee that the packets going out are delivered at a spacing determined by the chain timestamps thus ensuring a near jitter free output. Be aware that this setting will also add to the overall latency of the stream.
ro: Existența acestei memorii cache va garanta că pachetele care ies sunt livrate la o distanță determinată de marcajele temporale ale lanțului, asigurând astfel o ieșire aproape fără jitter. Rețineți că această setare va crește, de asemenea, latența generală a fluxului.

en: RIST retry-buffer queue size (ms)
ro: Dimensiunea listei de așteptare RIST retry-buffer (ms)

en: This must match the buffer size (latency) configured on the server side. If you are not sure, leave the default of 0 which will set it the maximum value and will use about 100MB of RAM
ro: Aceasta trebuie să corespundă cu dimensiunea bufferului (latență) configurată pe partea serverului. Dacă nu sunteți sigur, lăsați valoarea implicită de 0, care va fi setată la valoarea maximă și va utiliza aproximativ 100 MB de RAM

en: SSRC used in RTP output (default is random, i.e. 0)
ro: SSRC utilizat în ieșirea RTP (valoarea implicită este aleatorie, adică 0)

en: Use this setting to specify a known SSRC for the RTP header. This is only useful if your receiver acts on it. When using VLC as receiver, it is not.
ro: Utilizați această setare pentru a specifica un SSRC cunoscut pentru antetul RTP. Acest lucru este util numai dacă receptorul dumneavoastră acționează în acest sens. Atunci când se utilizează VLC ca receptor, nu este.

en: Stream name
ro: Nume flux

en: This Stream name will be sent to the receiver using the rist RTCP channel
ro: Acest nume de flux va fi trimis către receptor folosind canalul rist RTCP.

en: RIST stream output
ro: Ieșirea fluxului RIST

en: RIST target packet size (bytes)
ro: Dimensiunea pachetului țintă RIST (bytes)

en: Name to give to this stream/channel on the shoutcast/icecast server.
ro: Numele de dat acestui flux/canal pe serverul de shoutcast/icecast.

en: Stream description
ro: Descriere flux

en: Description of the stream content or information about your channel.
ro: Descrierea conținutului fluxului, sau informații despre canalul dumneavoastră.

en: Stream MP3
ro: Flux MP3

en: You normally have to feed the shoutcast module with Ogg streams. It is also possible to stream MP3 instead, so you can forward MP3 streams to the shoutcast/icecast server.
ro: În mod normal trebuie să alimentați modulul shoutcast cu fluxuri Ogg. Este însă de asemena posibil să difuzați un flux MP3 în loc, încât puteți să înaintați fluxuri MP3 la serverul shoutcast/icecast.

en: Genre description
ro: Descrierea genului

en: Genre of the content.
ro: Tipul conținutului.

en: URL description
ro: Descriere URL

en: URL with information about the stream or your channel.
ro: URL cu informaţii despre fluxul sau despre canalul dvs.

en: Bitrate information of the transcoded stream.
ro: Informația ratei de biți a fluxului transcodat.

en: Samplerate information of the transcoded stream.
ro: Informații privind rata de eșantionare a fluxului transcodat.

en: Number of channels
ro: Numărul de canale

en: Number of channels information of the transcoded stream.
ro: Numărul de informații despre canalul din fluxul transcodat.

en: Ogg Vorbis Quality
ro: Calitate Ogg Vorbis

en: Ogg Vorbis Quality information of the transcoded stream.
ro: Informaţii despre Calitatea Ogg Vorbis a fluxului transcodat.

en: Stream public
ro: Difuzare publică

en: Make the server publicly available on the 'Yellow Pages' (directory listing of streams) on the icecast/shoutcast website. Requires the bitrate information specified for shoutcast. Requires Ogg streaming for icecast.
ro: Puneţi serverul la dispoziţia publicului pe 'Yellow Pages' /Pagini Galbene (director de transmisii directe) prin situl web icecast/shoutcast. Necesită specificarea vitezei de transfer bitrate pentru SHOUTcast. Necesită fluxare Ogg pentru ICEcast.

en: IceCAST output
ro: Ieșire IceCAST

en: SRT stream output
ro: Flux de ieșire SRT

en: SRT maximum payload size (bytes)
ro: Dimensiunea maximă a sarcinii utile SRT (bytes/octeți)

en: SRT maximum bandwidth ceiling (bytes)
ro: Plafonul maxim al lățimii de bandă SRT (bytes/octeți)

en: Caching value (ms)
ro: Valoare de stocare în cache (ms)

en: Default caching value for outbound UDP streams. This value should be set in milliseconds.
ro: Valoarea de stocare în cache pentru fluxuri UDP outbound. Această valoare ar trebui stabilită în milisecunde.

en: Group packets
ro: Pachete de grup

en: Packets can be sent one by one at the right time or by groups. You can choose the number of packets that will be sent at a time. It helps reducing the scheduling load on heavily-loaded systems.
ro: Pachetele pot fi trimise unul câte unul la momentul potrivit sau în grup. Puteți alege numărul pachetelor care vor fi trimise o dată. Ajută la reducerea încărcării programate pe sistemele foarte încărcate.

en: UDP stream output
ro: Flux de ieșire UDP

en: ARM NEON video chroma conversions
ro: Conversii saturaţie cromatică ARM NEON

en: ARM NEON audio volume
ro: Volum audio ARM NEON

en: ARM NEON video chroma YUV->RGBA
ro: Saturaţie cromatică ARM NEON, YUV->RGBA

en: Defines if BarGraph information should be sent
ro: Definește dacă trebuie trimisă informația BarGraph

en: Defines if BarGraph information should be sent. 1 if the information should be sent, 0 otherwise (default 1).
ro: Defineşte dacă informaţia BarGraph ar trebui trimisă. 1 dacă informaţia ar trebui trimisă, altfel 0 (implicit 1).

en: Sends the barGraph information every n audio packets
ro: Trimite informația barGraph la fiecare n pachete audio

en: Defines how often the barGraph information should be sent. Sends the barGraph information every n audio packets (default 4).
ro: Defineşte, căt de des ar trebui trimisă informaţia barGraph. Trimite informaţia barGraph la fiecare n pachete audio (implicit 4).

en: Defines if silence alarm information should be sent
ro: Defineşte dacă ar trebui trimisă informaţia de alarmă silenţioasă

en: Defines if silence alarm information should be sent. 1 if the information should be sent, 0 otherwise (default 1).
ro: Defineşte dacă informaţia de alarmă silenţioasă, ar trebui trimisă. 1 decă informaţia ar trebui trimisă, altfel 0 (implicit 1).

en: Time window to use in ms
ro: Fereastra de timp de utilizat în ms

en: Time Window during when the audio level is measured in ms for silence detection. If the audio level is under the threshold during this time, an alarm is sent (default 5000).
ro: Ora Ferestrei din timpul în care nivelul audio este măsurat în ms, pentru detecţia silenţioasă. Dacă nivelul audio este sub prag în acest timp, va fi trimisă o alarmă (implicit 5000).

en: Minimum Audio level to raise the alarm
ro: Nivelul audio minim pentru a declanșa alarma

en: Threshold to be attained to raise an alarm. If the audio level is under the threshold during this time, an alarm is sent (default 0.1).
ro: Pragul ce trebuie atins pentru a declanşa o alarmă. Dacă nivelul audio este sub prag în acest timp, va fi trimisă o alarmă (implicit 0.1).

en: Time between two alarm messages in ms
ro: Intervalul între două mesaje de alarmă în ms

en: Time between two alarm messages in ms. This value is used to avoid alarm saturation (default 2000).
ro: Timpul dintre două mesaje de alarmă, în ms. Această valoare este folosită pentru a evita saturaţia de alarmare (implicit 2000).

en: Audio part of the BarGraph function
ro: Partea audio a funcţiei BarGraph

en: Audiobar Graph
ro: BarăAudio Graph

en: Simple decoder for Dolby Surround encoded streams
ro: Decodor simplu pentru fluxuri codificate Dolby Surround

en: Dolby Surround decoder
ro: Decodor Dolby Surround

en: This effect gives you the feeling that you are standing in a room with a complete 7.1 speaker set when using only a headphone, providing a more realistic sound experience. It should also be more comfortable and less tiring when listening to music for long periods of time.
    It works with any source format from mono to 7.1.
ro: Acest efect vă oferă senşaţia că staţi într-o cameră cu un set complet 7.1, de difuzoare, când de fapt folosiţi doar căştile; oferindu-vă astfel o experienţă sonoră mult mai realistică. Ar trebui, de asemenea să fie mult mai confortabilă şi mai puţin obositoare, cînd ascultaţi muzică pentru perioade lungi de timp.
    Funcţionează cu orice format de sursă, de la mono, la 7.1.

en: Characteristic dimension
ro: Dimensiune caracteristică

en: Distance between front left speaker and listener in meters.
ro: Distanța în metri între difuzorul din față stânga și ascultător.

en: Compensate delay
ro: Compensează întârzierea

en: The delay which is introduced by the physical algorithm may sometimes be disturbing for the synchronization between lips-movement and speech. In case, turn this on to compensate.
ro: Întârzierea introdusă de algoritmul fizic ar putea uneori să fie deranjantă pentru sincronizarea dintre mișcarea buzelor și vorbe. În acest caz, activați această opțiune pentru a compensa întârzierea.

en: No decoding of Dolby Surround
ro: Fără decodare Dolby Surround

en: Dolby Surround encoded streams won't be decoded before being processed by this filter. Enabling this setting is not recommended.
ro: Fluxurile codate Dolby Surround nu vor fi decodate înainte de a fi procesate de acest filtru. Activarea acestei setări nu este recomandată.

en: Headphone virtual spatialization effect
ro: Efect de spațialitate virtuală în căști

en: Headphone effect
ro: Efect în căști

en: Use downmix algorithm
ro: Folosire algoritm downmix

en: This option selects a stereo to mono downmix algorithm that is used in the headphone channel mixer. It gives the effect of standing in a room full of speakers.
ro: Această opţiune selectează un algoritm downmix, din stereo în mono, ce este folosit în canalul de mixaj al căştilor. Oferă efectul audio al unei camere plină cu difuzoare.

en: Select channel to keep
ro: Selectează canalul de păstrat

en: This option silences all other channels except the selected channel.
ro: Această opţiune reduce la tăcere toate celelalte canale, cu excepţia canalului selectat.

en: Rear left
ro: Stânga spate

en: Rear right
ro: Dreapta spate

en: Low-frequency effects
ro: Efecte de joasă-frecvenţă

en: Side left
ro: Lateral stânga

en: Side right
ro: Lateral Dreapta

en: Rear center
ro: Centru Spate

en: Stereo to mono downmixer
ro: Downmixer stereo la mono

en: Audio channel remapper
ro: Recorelare canal Audio

en: Audio filter for simple channel mixing
ro: Filtru audio pentru mixaj simplu de canale

en: HRTF file for the binauralization
ro: Fișier HRTF pentru binauralizare

en: Custom HRTF (Head-related transfer function) file in the SOFA format.
ro: Fișier HRTF (funcție de transfer legată de cap) personalizat în format SOFA.

en: Headphones mode (binaural)
ro: Mod Headphones (binaural)

en: If the output is stereo, render ambisonics with the binaural decoder.
ro: În cazul în care ieșirea este stereo, redați ambisonics cu ajutorul decodorului binaural.

en: Ambisonics renderer and binauralizer
ro: Renderizator ambisonic și binauralizator Ambisonics

en: Audio filter for trivial channel mixing
ro: Filtru audio pentru mixaj trivial de canale

en: Sound Delay
ro: Întârziere de sunet

en: Delay
ro: Întârziere

en: Add a delay effect to the sound
ro: Adăugați un effect de întârziere sunetului.

en: Delay time
ro: Timp de întârziere

en: Time in milliseconds of the average delay. Note average
ro: Timpul unei întârzieri medie in milisecunde. Notați media.

en: Sweep Depth
ro: Adâncime sweep

en: Time in milliseconds of the maximum sweep depth. Thus, the sweep range will be delay-time +/- sweep-depth.
ro: Timp în milisecunde a adâncimii maxime de sweep. Astfel, domeniul de sweep va fi întârziere-timp +/- adâncime-sweep.

en: Sweep Rate
ro: Frecvență sweep

en: Rate of change of sweep depth in milliseconds shift per second of play
ro: Frecvența de modificare a adâncimii de sweep în decalaj de milisecunde per secundă de redare.

en: Feedback gain
ro: Nivel feedback

en: Gain on Feedback loop
ro: Câștigul unei bucle de Feedback.

en: Wet mix
ro: Mixare Udă

en: Level of delayed signal
ro: Nivelul semnalului întârziat

en: Dry Mix
ro: Mixare Uscată

en: Level of input signal
ro: Nivelul semnaluli de intrare

en: RMS/peak
ro: RMS/vârf

en: Set the RMS/peak.
ro: Stabileşte RMS/vârf.

en: Attack time
ro: Timp de Atac

en: Set the attack time in milliseconds.
ro: Stabileşte timpul de atac, în milisecunde.

en: Release time
ro: Timp de Eliberare

en: Set the release time in milliseconds.
ro: Stabileşte timpul de eliberare, în milisecunde.

en: Threshold level
ro: Nivel de prag

en: Set the threshold level in dB.
ro: Stabilește nivelul pragului în dB.

en: Ratio
ro: Raport

en: Set the ratio (n:1).
ro: Stabilește raportul (n: 1).

en: Knee radius
ro: Raza de genunchi

en: Set the knee radius in dB.
ro: Setați raza genunchiului în dB.

en: Makeup gain
ro: Nivel compoziţie

en: Set the makeup gain in dB (0 ... 24).
ro: Stabileşte nivelul de compoziţie, în dB (0 ... 24).

en: Compressor
ro: Compresor

en: Dynamic range compressor
ro: Compresor dinamic de interval

en: Audio filter for PCM format conversion
ro: Fitru audio pentru conversie de format PCM

en: Audio filter for A/52/DTS->S/PDIF encapsulation
ro: Filtru audio pentru încapsulare A/52/DTS->S/PDIF

en: Equalizer preset
ro: Preset egalizator

en: Preset to use for the equalizer.
ro: Presetarea de utilizat pentru egalizator.

en: Bands gain
ro: Câștig pe benzi

en: Don't use presets, but manually specified bands. You need to provide 10 values between -20dB and 20dB, separated by spaces, e.g. "0 2 4 2 0 -2 -4 -2 0 2".
ro: Nu folosește configurări prestabilite, ci benzi specificate manual. Trebuie furnizate 10 valori între -20dB și 20dB, separate de spații, de exemplu „0 2 4 2 0 -2 -4 -2 0 2”.

en: Use VLC frequency bands
ro: Folosire benzi frecvenţă VLC

en: Use the VLC frequency bands. Otherwise, use the ISO Standard frequency bands.
ro: Folosiţi benzile VLC de frecvenţă. Altfel, folosiţi benzile de frecvenţă ISO Standard.

en: Two pass
ro: Două treceri

en: Filter the audio twice. This provides a more intense effect.
ro: Filtrează semnalul audio de două ori pentru crearea unui efect mai intens.

en: Global gain
ro: Câștig global

en: Set the global gain in dB (-20 ... 20).
ro: Stabiliți câștigul global în dB (-20 ... 20).

en: Equalizer with 10 bands
ro: Egalizator cu 10 benzi

en: Equalizer
ro: Egalizator

en: Flat
ro: Plat

en: Classical
ro: Clasic

en: Full bass
ro: Bași complet

en: Full bass and treble
ro: Bași și înalte complet

en: Full treble
ro: Înalte complet

en: Large Hall
ro: Sală mare

en: Soft
ro: Liniștit

en: Soft rock
ro: Rock liniștit

en: Techno
ro: Tehno

en: Gain multiplier
ro: Multiplicator nivel

en: Increase or decrease the gain (default 1.0)
ro: Măreşte sau diminuează nivelul (implicit 1.0)

en: Gain control filter
ro: Filtru de control nivel

en: Simple Karaoke filter
ro: Filtru simplu de Karaoke

en: Number of audio buffers
ro: Număr buffere audio

en: This is the number of audio buffers on which the power measurement is made. A higher number of buffers will increase the response time of the filter to a spike but will make it less sensitive to short variations.
ro: Numărul de buffere audio asupra cărora se efectuează măsurătoarea de putere. Un număr ridicat de buffere va crește timpul de răspuns al filtrului la vârfuri de amplitudine, dar îl va face mai puțin sensibil la variații scurte.

en: Maximal volume level
ro: Nivel maximal de volum

en: If the average power over the last N buffers is higher than this value, the volume will be normalized. This value is a positive floating point number. A value between 0.5 and 10 seems sensible.
ro: Dacă puterea medie pe timpul ultimelor N buffer-e este mai mare decât această valoare, volumul va fi normalizat. Această valoare este un număr pozitiv în virgulă mobilă. O valoare între 0.5 și 10 pare sensibilă.

en: Volume normalizer
ro: Normalizator de volum

en: Parametric Equalizer
ro: Egalizator parametric

en: Low freq (Hz)
ro: Frecvențe joase (Hz)

en: Low freq gain (dB)
ro: Câștig frecvențe joase (dB)

en: High freq (Hz)
ro: Frecvențe înalte (Hz)

en: High freq gain (dB)
ro: Câștig frecvențe înalte (dB)

en: Freq 1 (Hz)
ro: Frecvența 1 (Hz)

en: Freq 1 gain (dB)
ro: Câștig frecvența 1 (dB)

en: Freq 1 Q
ro: Frecvența 1 Q

en: Freq 2 (Hz)
ro: Frecvența 2 (Hz)

en: Freq 2 gain (dB)
ro: Câștig frecvența 2 (dB)

en: Freq 2 Q
ro: Frecvența 2 Q

en: Freq 3 (Hz)
ro: Frecvența 3 (Hz)

en: Freq 3 gain (dB)
ro: Câștig frecvența 3 (dB)

en: Freq 3 Q
ro: Frecvența 3 Q

en: Audio filter for band-limited interpolation resampling
ro: Filtru audio pentru reeșantionare interpolată limitată în bandă

en: Resampling quality
ro: Calitate de reeșantionare

en: Resampling quality, from worst to best
ro: Calitatea reeșantionării, de la cea mai proastă la cea mai bună

en: SoX Resampler
ro: Reeșantionare SoX

en: Speex resampler
ro: Re-eșantionator Speex

en: Sample rate converter type
ro: Tip de convertor frecveţă eşantionare

en: Different resampling algorithms are supported. The best one is slower, while the fast one exhibits low quality.
ro: Sunt suportaţi diverşi algoritmi de reeşantionare. Cel mai bun este mai lent, în timp ce, cel mai rapid expune o calitate scăzută.

en: Sinc function (best quality)
ro: Funcţia Sinc (cea mai bună calitate)

en: Sinc function (medium quality)
ro: Funcţia Sinc (calitate medie)

en: Sinc function (fast)
ro: Funcţia Sinc (rapid)

en: Zero Order Hold (fastest)
ro: Zero Ordine Aşteptare (cel mai rapid)

en: Linear (fastest)
ro: Liniar (cel mai rapid)

en: SRC resampler
ro: Reeșantionare SRC

en: Secret Rabbit Code (libsamplerate) resampler
ro: Re-eşantionant Secret Rabbit Code (libsamplerate)

en: Nearest-neighbor audio resampler
ro: Reeșantionare audio la cel mai apropiat vecin

en: Pitch Shifter
ro: Schimbător de tonuri

en: Audio pitch changer
ro: Schimbător de tonuri audio

en: Audio tempo scaler synched with rate
ro: Scalar audio tempo sincronizat cu frecvenţa

en: Scaletempo
ro: ScalăTempo

en: Stride Length
ro: Durată Pas

en: Length in milliseconds to output each stride
ro: Durata, în milisecunde, pentru generarea fiecărui pas

en: Overlap Length
ro: Durată Suprapunere

en: Percentage of stride to overlap
ro: Procentul paşilor de suprapus

en: Search Length
ro: Durată Căutare

en: Length in milliseconds to search for best overlap position
ro: Durata, în milisecunde, pentru a căuta cea mai bună poziţie de suprapunere

en: Pitch Shift
ro: Schimbare de ton

en: Pitch shift in semitones.
ro: Schimbarea înălțimii în semitonuri.

en: Room size
ro: Dimensiune de cameră

en: Defines the virtual surface of the room emulated by the filter.
ro: Defineşte suprafaţa virtuală a camerei, emulată de către filtru.

en: Room width
ro: Lățime de cameră

en: Width of the virtual room
ro: Lățimea camerei virtuale

en: Wet
ro: Udă

en: Dry
ro: Uscată

en: Damp
ro: Umiditate

en: Audio Spatializer
ro: Spațializator audio

en: Spatializer
ro: Spațializator

en: This filter enhances the stereo effect by suppressing mono (signal common to both channels) and by delaying the signal of left into right and vice versa, thereby widening the stereo effect.
ro: Acest filtru îmbunătățește efectul stereo, suprimând semnalul mono (semnal comun pentru ambele canale), şi prin întârzierea semnalului din stânga în dreapta şi invers, prin urmare extinzând efectul stereo.

en: Time in ms of the delay of left signal into right and vice versa.
ro: Timpul, în milisecunde, a întârzierii semnalului din stânga în dreapta, şi invers.

en: Amount of gain in delayed left signal into right and vice versa. Gives a delay effect of left signal in right output and vice versa which gives widening effect.
ro: Valoarea nivelului de întârziere a semnalului din stânga spre dreapta, şi învers. Oferă un efect de întârziere, trecerii semnalului din stânga spre ieşirea din dreapta, şi invers, oferind astfel un efect de extindere.

en: Crossfeed
ro: Avans transversal

en: Cross feed of left into right with inverted phase. This helps in suppressing the mono. If the value is 1 it will cancel all the signal common to both channels.
ro: Avansul transversal din stânga către dreapta, cu fază inversată. Aceasta ajută la suprimarea mono. Dacă valoarea este 1, va anula tot semnalul, comun ambelor canale.

en: Dry mix
ro: Mixare Uscată

en: Level of input signal of original channel.
ro: Nivelul semnalului de intrare, din canalul original.

en: Stereo Enhancer
ro: Intensificator Stereo

en: Simple stereo widening effect
ro: Efect simplu de extindere stereo

en: Single precision audio volume
ro: Volum audio cu precizie unică

en: Integer audio volume
ro: Volum audio unitar

en: Dummy audio output
ro: Ieșire audio falsă

en: Audio output device
ro: Dispozitiv de ieșire audio

en: Audio output device (using ALSA syntax).
ro: Dispozitiv de ieșire audio (folosind sintaxa ALSA).

en: Audio output channels
ro: Canale de ieșire audio

en: Channels available for audio output. If the input has more channels than the output, it will be down-mixed. This parameter is ignored when digital pass-through is active.
ro: Canalele disponibile pentru ieţirea audio. Dacă intrarea are mai multre canale decât ieşirea, vor fi sub-mixate. Acest parametru este ignorat dacă este activată traversarea digitală.

en: ALSA audio output
ro: Ieșire audio ALSA

en: Audio output failed
ro: Ieșirea audio a eșuat

en: The audio device "%s" could not be used:
    %s.
ro: Dispozitivul audio "%s" nu poate fi folosit:
    %s.

en: Audio memory
ro: Memorie audio

en: Audio memory output
ro: Ieșire de memorie audio

en: Sample format
ro: Format eșantion

en: Last audio device
ro: Ultimul dispozitiv audio

en: HAL AudioUnit output
ro: Ieșire HAL AudioUnit

en: System Sound Output Device
ro: Dispozitiv de Sistem Sunet de Ieșire

en: %s (Encoded Output)
ro: %s (ieșire codată)

en: Audio device is not configured
ro: Dispozitivul audio nu este configurat

en: You should configure your speaker layout with "Audio Midi Setup" in /Applications/Utilities. VLC will output Stereo only.
ro: Ar trebui să configurați șablonul difuzorului la "Audio Midi Setup" în /Applications/Utilities. VLC va reda doar stereo.

en: The selected audio output device is exclusively in use by another program.
ro: Dispozitivele audio, de ieşire, selectate, sunt exclusiv utilizate de către un alt program.

en: Output device
ro: Dispozitiv de ieșire

en: Select your audio output device
ro: Selectaţi dispozitivul audio de ieşire

en: Speaker configuration
ro: Configurare difuzor

en: Select speaker configuration you want to use. This option doesn't upmix! So NO e.g. Stereo -> 5.1 conversion.
ro: Selectaţi ce configurare de difuzor, doriţi să folosiţi. Această opţiune nu face supra-mixare! Deci NU o conversie, de ex. din Stereo -> 5.1

en: Audio volume in hundredths of decibels (dB).
ro: Volumul audio, în sutimi de decibeli (dB).

en: DirectX audio output
ro: Ieșire audio DirectX

en: Output format
ro: Format de ieșire

en: Number of output channels
ro: Numărul de canale de ieșire

en: By default (0), all the channels of the incoming will be saved but you can restrict the number of channels here.
ro: În mod implicit (0), toate canalele de intrare, vor fi salvate, dar le puteţi restricţiona numărul, de aici.

en: Add WAVE header
ro: Adaugă antet WAVE

en: Instead of writing a raw file, you can add a WAV header to the file.
ro: În loc de scrierea unui fișier brut, puteți adăuga la fișier un antet WAV.

en: Output file
ro: Fișier de ieșire

en: File to which the audio samples will be written to ("-" for stdout).
ro: Fișierul în care vor fi scrise eșantioanele audio („-” pentru stdout).

en: File audio output
ro: Fișier audio de ieșire

en: Automatically connect to writable clients
ro: Conectare automată la clienţii înscriptibili

en: If enabled, this option will automatically connect sound output to the first writable JACK clients found.
ro: Dacă este activată, această opţiune va conecta, în mod automat ieşirea de sunet, la primul client JACK, inscriptibil, găsit.

en: Connect to clients matching
ro: Conectare la clienţi prin potrivire

en: If automatic connection is enabled, only JACK clients whose names match this regular expression will be considered for connection.
ro: Dacă este activată conectarea automată, doar clienţii JACK, al căror nume se potriveşte cu această expresie exactă, vor fi luaţi în calcul pentru conectare.

en: JACK client name
ro: Numele clientului JACK

en: JACK audio output
ro: Ieșire audio JACK

en: Device
ro: Dispozitiv

en: Select a proper audio device to be used by KAI.
ro: Selectaţi un dispozitiv audio adecvat, pentru a fi folosit de KAI.

en: Open audio in exclusive mode.
ro: Deschidere audio în modul exclusiv.

en: Enable this option if you want your audio not to be interrupted by the other audio.
ro: Activaţi această opţiune dacă doriţi ca semnalul audio să nu fie întrerupt de alte semnale audio.

en: K Audio Interface audio output
ro: Ieşire audio, Interfaţă Audio K

en: HDMI/SPDIF audio passthrough
ro: Trecere audio HDMI/SPDIF

en: Change this value if you have issue with HD codecs when using a HDMI receiver.
ro: Schimbați această valoare dacă aveți o problemă cu codecuri HD atunci când utilizați un receptor HDMI.

en: Disabled
ro: Dezactivat

en: Enabled (AC3/DTS only)
ro: Activat (numai pentru AC3/DTS)

en: Enabled
ro: Activat

en: Windows Multimedia Device output
ro: Ieșire dispozitiv Windows Multimedia

en: Output back-end
ro: Back-end de ieșire

en: Audio output back-end interface.
ro: Interfață back-end de ieșire audio.

en: OSS device node path.
ro: Cale nod dispozitiv OSS

en: Open Sound System audio output
ro: Ieşire audio Sistem Open Sound

en: Pulseaudio audio output
ro: Ieşire audio PulseAudio

en: OpenBSD sndio audio output
ro: Ieşire audio OpenBSD sndio

en: Software gain
ro: Nivel Software

en: This linear gain will be applied in software.
ro: Acest nivel liniar va fi aplicat în software.

en: Windows Audio Session API output
ro: Ieșire API pentru Windows Session Audio

en: Select Audio Device
ro: Selectează dispozitivul audio

en: Select special Audio device, or let windows decide (default), change needs VLC restart to apply.
ro: Selectaţi un dispozitiv Audio special, sau optaţi pentru o decizie automată (implicit), aplicarea modificării, necesită restartarea VLC.

en: WaveOut audio output
ro: Ieșire audio WaveOut

en: Use float32 output
ro: Folosește ieșire float32

en: The option allows you to enable or disable the high-quality float32 audio output mode (which is not well supported by some soundcards).
ro: Această opțiune vă permite să activați sau să dezactivați modul de ieșire float32 de înaltă calitate (care nu este suportat bine de anumite plăci de sunet).

en: A/52 dynamic range compression
ro: Compresie dinamică de interval A/52

en: Dynamic range compression makes the loud sounds softer, and the soft sounds louder, so you can more easily listen to the stream in a noisy environment without disturbing anyone. If you disable the dynamic range compression the playback will be more adapted to a movie theater or a listening room.
ro: Compresia dinamică de interval, atenuează mult sunetele puternice, iar cele slabe se aud mai tare, astfel încât puteţi asculta mai uşor, difuzările, în medii zgomotoase şi fără a mai deranja pe nimeni. Dacă dezactivaţi compresia dinamică de semnal, redarea va fi mult mai adaptată unei săli de cinema sau efectului de ascultare în cameră.

en: ATSC A/52 (AC-3) audio decoder
ro: Decodor audio ATSC A/52 (AC-3)

en: ADPCM audio decoder
ro: Decodor audio ADPCM

en: AES3/SMPTE 302M audio decoder
ro: Decodor audio AES3/SMPTE 302M

en: AES3/SMPTE 302M audio packetizer
ro: Generator pachete audio AES3/SMPTE 302M

en: AOM video decoder
ro: Decodor video AOM

en: Raw/Log Audio decoder
ro: Decodor audio Raw/Log

en: Raw audio encoder
ro: Codor audio brut

en: SoundFont file
ro: Fișier SoundFont

en: SoundFont file to use for software synthesis.
ro: Fișier SoundFont de utilizat pentru sinteza software.

en: AudioToolbox MIDI synthesizer
ro: Sintetizator MIDI AudioToolbox

en: Ignore ruby (furigana)
ro: Ignoră rubinul (furigana)

en: Ignore ruby (furigana) in the subtitle.
ro: Ignorați rubinul (furigana) din subtitlu.

en: Use Core Text renderer
ro: Folosește randarea Core Text

en: Use Core Text renderer in the subtitle.
ro: Folosește randarea Core Text la subtitrare.

en: ARIB subtitles decoder
ro: Decodor de subtitrări ARIB

en: ARIB subtitles
ro: Subtitrări ARIB

en: Non-ref
ro: Non-referință

en: Bidir
ro: Bidirecțional

en: bits
ro: biți

en: simple
ro: simplu

en: Various audio and video decoders/encoders delivered by the FFmpeg library. This includes (MS)MPEG4, DivX, SV1,H261, H263, H264, WMV, WMA, AAC, AMR, DV, MJPEG and other codecs
ro: Diversele decodoare/codificatoare audio şi video, livrate de către biblioteca FFmpeg. Acestea includ (MS)MPEG4, DivX, SV1,H261, H263, H264, WMV, WMA, AAC, AMR, DV, MJPEG şi alte codecuri

en: FFmpeg audio/video decoder
ro: Decodor audio/video FFmpeg

en: Decoding
ro: Decodare

en: Encoding
ro: Codare

en: FFmpeg audio/video encoder
ro: Codor audio/video FFmpeg

en: Direct rendering
ro: Randare directă

en: Show corrupted frames
ro: Afișează cadrele stricate

en: Prefer visual artifacts instead of missing frames
ro: Preferați artefactele vizuale în locul cadrelor lipsă

en: Error resilience
ro: Rezistență la erori

en: libavcodec can do error resilience.
    However, with a buggy encoder (such as the ISO MPEG-4 encoder from M$) this can produce a lot of errors.
    Valid values range from 0 to 4 (0 disables all errors resilience).
ro: libavcodec poate oferi rezistenţă la erori.
    Cu toate acestea, cu un codificator instabil (precum cel ISO MPEG-4 de la M$), se pot produce o mulţime de erori.
    Interval valid de valori, de la 0 la 4 (0 dezactivează orice rezistenţă la erori).

en: Workaround bugs
ro: Soluție alternativă pentru bug-uri

en: Try to fix some bugs:
    1  autodetect
    2  old msmpeg4
    4  xvid interlaced
    8  ump4 
    16 no padding
    32 ac vlc
    64 Qpel chroma.
    This must be the sum of the values. For example, to fix "ac vlc" and "ump4", enter 40.
ro: Încearcă să rezolve câteva bug-uri:
    1  detectare automată
    2  msmpeg4 vechi
    4  xvid întrețesut
    8  ump4 
    16 fără umplutură
    32 ac vlc
    64 crominanță Qpel
    Aceasta trebuie să fie suma valorilor. De exemplu, pentru a rezolva „ac vlc” și „ump4”, introduceți 40.

en: Hurry up
ro: Grăbește-te

en: The decoder can partially decode or skip frame(s) when there is not enough time. It's useful with low CPU power but it can produce distorted pictures.
ro: Decodorul poate decoda parțial sau sări unul sau mai multe cadre atunci când nu este suficient timp. Este util în caz de putere redusă de CPU, dar poate produce imagini distorsionate.

en: Allow speed tricks
ro: Permitere trucuri de viteză

en: Allow non specification compliant speedup tricks. Faster but error-prone.
ro: Permiterea trucurilor de viteză nespecificate ca şi conforme. Mai rapid, dar predispusă la erori.

en: Skip frame (default=0)
ro: Omite cadrul (implicit=0)

en: Force skipping of frames to speed up decoding (-1=None, 0=Default, 1=B-frames, 2=P-frames, 3=B+P frames, 4=all frames).
ro: Forţarea omiterii de cadre, pentru a accelera decodarea (-1=Nici unul, 0=Implicit, 1=Cadrele-B, 2=Cadrele-P, 3=Cadrele B+P, 4=toate cadrele).

en: Skip idct (default=0)
ro: Omite idct (implicit=0)

en: Force skipping of idct to speed up decoding for frame types (-1=None, 0=Default, 1=B-frames, 2=P-frames, 3=B+P frames, 4=all frames).
ro: Forţarea omiterii idct, pentru a accelera decodarea pentru tipuri de cadre (-1=Nici unul, 0=Implicit, 1=Cadrele-B, 2=Cadrele-P, 3=Cadrele B+P, 4=toate cadrele).

en: Debug mask
ro: Mască de depanare

en: Set FFmpeg debug mask
ro: Stabilește masca de depanare FFmpeg

en: Codec name
ro: Nume codec

en: Internal libavcodec codec name
ro: Nume intern codec libavcodec

en: Skip the loop filter for H.264 decoding
ro: Omite filtrul în buclă pentru decodarea H.264

en: Skipping the loop filter (aka deblocking) usually has a detrimental effect on quality. However it provides a big speedup for high definition streams.
ro: Omiterea filtrului în buclă (aka deblocare) are în mod normal efect dăunător asupra calității. Cu toate acestea oferă o accelerare mare pentru fluxurile de înaltă definiție.

en: Hardware decoding
ro: Decodare hardware

en: This allows hardware decoding when available.
ro: Aceasta permite decodarea hardware, când este posibil.

en: Threads
ro: Instanţe de execuţie

en: Number of threads used for decoding, 0 meaning auto
ro: Numărul instanţelor de execuţie folosite pentru decodare, 0 însemnând automat

en: Ratio of key frames
ro: Rata keyframe-urilor

en: Number of frames that will be coded for one key frame.
ro: Numărul cadrelor care vor fi codate pentru un keyframe.

en: Ratio of B frames
ro: Rata cadrelor B

en: Number of B frames that will be coded between two reference frames.
ro: Numărul cadrelor B care vor fi codate între două cadre de referință.

en: Video bitrate tolerance
ro: Toleranță rată de biți video

en: Video bitrate tolerance in kbit/s.
ro: Toleranță rată de biți video în kbiți/s.

en: Interlaced encoding
ro: Codare întrețesută

en: Enable dedicated algorithms for interlaced frames.
ro: Activează algoritmi dedicați pentru cadrele întrețesute.

en: Interlaced motion estimation
ro: Predicție de mișcare întrețesută

en: Enable interlaced motion estimation algorithms. This requires more CPU.
ro: Activează algoritmii de predicție a mișcării întrețesute. Aceasta solicită CPU-ul mai mult.

en: Pre-motion estimation
ro: Estimare pre-mișcare

en: Enable the pre-motion estimation algorithm.
ro: Activează algoritmul de estimare pre-mișcare.

en: Rate control buffer size
ro: Dimensiune buffer de control al ratei

en: Rate control buffer size (in kbytes). A bigger buffer will allow for better rate control, but will cause a delay in the stream.
ro: Dimensiunea bufferului de control al ratei (în kbaiți). Un buffer mai mare va permite un control mai bun al ratei, dar va cauza o întârziere în flux.

en: Rate control buffer aggressiveness
ro: Agresivitate buffer de control al ratei

en: Rate control buffer aggressiveness.
ro: Agresivitate buffer de control al ratei.

en: I quantization factor
ro: Factor de cuantificare I

en: Quantization factor of I frames, compared with P frames (for instance 1.0 => same qscale for I and P frames).
ro: Factorul de cuantificare a cadrelor I, comparativ cu cele P (de exemplu 1.0 => aceeaşi qscale pentru cadrele I şi P).

en: Noise reduction
ro: Reducere de zgomot

en: Enable a simple noise reduction algorithm to lower the encoding length and bitrate, at the expense of lower quality frames.
ro: Activarea algoritmului de reducere simpla a zgomotului, pentru a scade durata şi rata-de-biţi a codificării, în detrimentul calităţii cadrelor.

en: MPEG4 quantization matrix
ro: Matrice de cuantificare MPEG4

en: Use the MPEG4 quantization matrix for MPEG2 encoding. This generally yields a better looking picture, while still retaining the compatibility with standard MPEG2 decoders.
ro: Folosște matricea de cuantificare MPEG4 pentru codarea MPEG2. Aceasta produce imagini de calitate mai bună, menținând în același timp compatibilitatea cu decodoarele MPEG2 standard.

en: Quality level
ro: Nivel de calitate

en: Quality level for the encoding of motions vectors (this can slow down the encoding very much).
ro: Nivelul de calitate pentru codarea vectorilor de mișcare (aceasta poate încetini codarea foarte mult).

en: The encoder can make on-the-fly quality tradeoffs if your CPU can't keep up with the encoding rate. It will disable trellis quantization, then the rate distortion of motion vectors (hq), and raise the noise reduction threshold to ease the encoder's task.
ro: Codorul poate face, instantaneu, compromisuri dacă procesorul poate ţine pasul cu frecvenţa de codare. Va dezactiva grilajul de cuantificare, apoi frecvenţa de distorsiune a vectorilor de mişcare (hq), şi va creşte pragul de reducere a zgomotului, pentru a uşura activitatea codorului.

en: Minimum video quantizer scale
ro: Scală de cuantificare video minimă

en: Minimum video quantizer scale.
ro: Scală de cuantificare video minimă.

en: Maximum video quantizer scale
ro: Scală de cuantificare video maximă

en: Maximum video quantizer scale.
ro: Scală maximă de cuantificare video.

en: Trellis quantization
ro: Cuantificare trellis

en: Enable trellis quantization (rate distortion for block coefficients).
ro: Activare grilaj de cuantificare (frecvenţa distorsionării pentru coeficienții de bloc).

en: Fixed quantizer scale
ro: Scală de cuantificare fixă

en: A fixed video quantizer scale for VBR encoding (accepted values: 0.01 to 255.0).
ro: O scală fixă de cuantificator video pentru codare VBR (valor acceptate: 0.01 to 255.0).

en: Strict standard compliance
ro: Conformitate strictă cu standardele

en: Force a strict standard compliance when encoding (accepted values: -2 to 2).
ro: Forţează respectarea standardului strict la codare (valor acceptate: de la -2 la 2).

en: Luminance masking
ro: Mascare de luminanță

en: Raise the quantizer for very bright macroblocks (default: 0.0).
ro: Crește cuantificarea pentru macroblocuri foarte luminoase (implicit: 0.0).

en: Darkness masking
ro: Mascare de întuneric

en: Raise the quantizer for very dark macroblocks (default: 0.0).
ro: Crește cuantificarea pentru macroblocuri foarte întunecate (implicit: 0.0).

en: Motion masking
ro: Mascare de mișcare

en: Raise the quantizer for macroblocks with a high temporal complexity (default: 0.0).
ro: Crește cuantificarea pentru macroblocuri cu înaltă complexitate temporală (implicit: 0.0).

en: Border masking
ro: Mascare de margine

en: Raise the quantizer for macroblocks at the border of the frame (default: 0.0).
ro: Crește cuantificarea pentru macroblocuri la marginea cadrului (implicit: 0.0).

en: Luminance elimination
ro: Eliminare de luminanță

en: Eliminates luminance blocks when the PSNR isn't much changed (default: 0.0). The H264 specification recommends -4.
ro: Elimină blocurile de luminanță când PSNR nu este schimbat prea mult (implicit: 0.0). Specificația H264 recomandă -4.

en: Chrominance elimination
ro: Eliminare de crominanță

en: Eliminates chrominance blocks when the PSNR isn't much changed (default: 0.0). The H264 specification recommends 7.
ro: Elimină blocurile de crominanță când PSNR nu este schimbat prea mult (implicit: 0.0). Specificația H264 recomandă 7.

en: Specify AAC audio profile to use
ro: Specificarea profilului audio AAC, de utilizat

en: Specify the AAC audio profile to use for encoding the audio bitstream. It takes the following options: main, low, ssr (not supported),ltp, hev1, hev2 (default: low). hev1 and hev2 are currently supported only with libfdk-aac enabled libavcodec
ro: Specifică profilul audio AAC, de utilizat pentru codarea fluxului de date audio. Suportă următoarele opţiuni: principal, scăzut, ssr (nesuportat), ltp, hev1, hev2 (implicit: scăzut). hev1 and hev2 sunt momentan suportate doar cu livracodec, libfdk-aac activat.

en: Direct3D11 Video Acceleration
ro: Accelerare video Direct3D11

en: DirectX Video Acceleration (DXVA) 2.0
ro: Accelerare Video DirectX (DXVA) 2.0

en: It seems your Libav/FFmpeg (libavcodec) installation lacks the following encoder:
    %s.
    If you don't know how to fix this, ask for support from your distribution.
    
    This is not an error inside VLC media player.
    Do not contact the VideoLAN project about this issue.
ro: Se pare că  din instalarea Libav/FFmpeg (libavcodec), lipseşte următorul codec:
    %s.
    Dacă nu ştiţi cum să corectaţi această eroare, solicitaţi  asistenţă distribuitorului dvs..
    
    Aceasta nu este o eroare în VLC media player.
    Nu contactaţi  proiectul VideoLAN în legătură cu această problemă.

en: unknown
ro: necunoscut

en: subpicture
ro: subimagine

en: VLC could not open the %4.4s %s encoder.
ro: VLC nu poate deschide codificatorul %4.4s %s.

en: VA-API video decoder via DRM
ro: Decodor video VA-API prin DRM

en: VA-API video decoder
ro: Decodor video VA-API

en: BPG image decoder
ro: Decodor de imagine BPG

en: Opacity
ro: Opacitate

en: Setting to true makes the text to be boxed and maybe easier to read.
ro: Setarea la true face ca textul să fie marcat și poate mai ușor de citit.

en: Closed Captions decoder
ro: Decodor de subtitluri pentru persoane cu dizabilități

en: CDG video decoder
ro: Decodor video CDG

en: Crystal HD hardware video decoder
ro: Decodor video Crystal HD hardware

en: CVD subtitle decoder
ro: Decodor de subtitlu CVD

en: Chaoji VCD subtitle packetizer
ro: Pachetizor de subtitlu Chaoji VCD

en: Encoding quality
ro: Calitate de codare

en: Enforce a quality between 0 (lossless) and 511 (worst).
ro: Forțează o calitate între 0 (scăzută) și 10 (înaltă)

en: Keyframe interval
ro: Intervalul pentru cadre cheie

en: Enforce a keyframe interval between 1 and 1000.
ro: Forțează un interval pentru cadre cheie între 1 și 1000.

en: Daala video decoder
ro: Decodor video Daala

en: Daala video encoder
ro: Codificator video Daala

en: Chroma format
ro: Format de crominanță

en: Picking chroma format will force a conversion of the video into that format
ro: Alegând formatul de saturaţie cromatică, va forţa conversia video în acel format

en: Frames Threads
ro: Succesiune cadre

en: Max number of threads used for frame decoding, default 0=auto
ro: Numărul maxim de șiruri utilizate pentru decodarea cadrelor, implicit 0=auto

en: Tiles Threads
ro: Îmbinare planșe de cadru

en: Max number of threads used for tile decoding, default 0=auto
ro: Numărul maxim de secvențe utilizate pentru decodarea planșelor, implicit 0=auto

en: All Layers
ro: Toate straturile

en: Whether or not to display all spatial layers, default false
ro: Dacă se afișează sau nu toate straturile spațiale, e implicit fals

en: Dav1d video decoder
ro: Decodor video Dav1d

en: DTS dynamic range compression
ro: Compresie dinamică de interval DTS

en: DTS Coherent Acoustics audio decoder
ro: Decodor audio DTS Coherent Acoustics

en: Save raw codec data
ro: Salvare date brute codec

en: Save the raw codec data if you have selected/forced the dummy decoder in the main options.
ro: Salvează datele brute ale codecului dacă aţi selectat/forţat decodorul dummy, din opţiunile principale.

en: Dummy decoder
ro: Decodor Dummy

en: Dump decoder
ro: Decodor Dump

en: DirectMedia Object decoder
ro: Decodor DirectMedia Object

en: DirectMedia Object encoder
ro: Codor DirectMedia Object

en: Decoding X coordinate
ro: Decodare coordonată X

en: X coordinate of the rendered subtitle
ro: Coordonata X a sbtitlului randat

en: Decoding Y coordinate
ro: Decodare coordonată Y

en: Y coordinate of the rendered subtitle
ro: Coordonata Y a sbtitlului randat

en: Subpicture position
ro: Poziție subimagine

en: You can enforce the subpicture position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, e.g. 6=top-right).
ro: Puteți forța poziția subimaginii pe imaginea video (0=centru, 1=stânga, 2=dreapta, 4=sus, 8=jos, puteți de asemenea să folosiți combinații ale acestori valori, de exemplu 6=stânga-sus).

en: Encoding X coordinate
ro: Codare coordonată X

en: X coordinate of the encoded subtitle
ro: Coordonata X a sbtitlului codat

en: Encoding Y coordinate
ro: Codare coordonată Y

en: Y coordinate of the encoded subtitle
ro: Coordonata Y a sbtitlului codat

en: DVB subtitles decoder
ro: Decodor de subtitluri DVB

en: DVB subtitles
ro: Subtitluri DVB

en: DVB subtitles encoder
ro: Codor de subtitluri DVB

en: Dummy encoder
ro: Codor dummy

en: AAC audio decoder (using libfaad2)
ro: Decodor audio AAC (utilizând libfaad2)

en: AAC extension
ro: Extensie AAC

en: Encoder Profile
ro: Profil Codor

en: Encoder Algorithm to use.
ro: Algoritmul de codificare care urmează să fie utilizat.

en: Enable spectral band replication
ro: Activare replicare bandă spectrală

en: This is an optional feature only for the AAC-ELD profile.
ro: Aceasta este o caracteristică opţională numai pentru profilul AAC-ELD

en: VBR Quality
ro: Calitate VBR

en: Quality of the VBR Encoding (0=cbr, 1-5 constant vbr quality, 5 is the best).
ro: Calitatea codării VBR (0=cbr, 1-5 vbr rapid constant, 5 e cel mai bun).

en: Enable afterburner library
ro: Activați biblioteca după ardere

en: This library will produce higher quality audio at the expense of additional CPU usage (default is enabled).
ro: Această bibliotecă va produce un sunet de calitate superioară, în detrimentul utilizării suplimentare a procesorului (implicit este activat).

en: Signaling mode of the extension AOT
ro: Modul de semnalizare al extensiei AOT

en: 1 is explicit for SBR and implicit for PS (default), 2 is explicit hierarchical.
ro: 1 este explicit pentru SBR și implicit pentru PS (implicit), 2 este explicit ierarhic.

en: FDK-AAC Audio encoder
ro: Codor audio FDK-AAC

en: Flac audio decoder
ro: Decodor audio Flac

en: Flac audio encoder
ro: Codor audio Flac

en: Chorus
ro: Cor

en: Synthesis gain
ro: Randamentul sintezei

en: This gain is applied to synthesis output. High values may cause saturation when many notes are played at a time.
ro: Acest randament este aplicat la ieșirea de sinteză. Valorile mari pot cauza saturație atunci când sunt redate multe note în același timp.

en: Polyphony
ro: Polifonie

en: The polyphony defines how many voices can be played at a time. Larger values require more processing power.
ro: Polifonia definește numărul de voci care se pot auzi la un moment dat. Valorile mai mari necesită mai multă putere de procesare.

en: Reverb
ro: Reverberație

en: FluidSynth MIDI synthesizer
ro: Sintetizator MIDI FluidSynth

en: MIDI synthesis not set up
ro: Sinteza MIDI nu este configurată

en: A sound font file (.SF2) is required for MIDI synthesis.
    Please install a sound font and configure it from the VLC preferences (Input / Codecs > Audio codecs > FluidSynth).
ro: Pentru sinteza MIDI este necesar un fișier font de sunet (.SF2).
    Vă rugăm să instalați un font de sunet și să îl configurați din preferințele VLC (Input / Codecs > Audio codecs > FluidSynth).

en: G.711 decoder
ro: decodor G.711

en: G.711 encoder
ro: Codor G.711

en: Uses GStreamer framework's plugins to decode the media codecs
ro: Folosește plugin-urile cadrului GStreamer pentru a decoda codecurile media

en: Use DecodeBin
ro: Folosiți DecodeBin

en: DecodeBin is a container element, that can add and manage multiple elements. Apart from adding the decoders, decodebin also adds elementary stream parsers which can provide more info such as codec profile, level and other attributes, in the form of GstCaps (Stream Capabilities) to decoder.
ro: DecodeBin este un element de container, care poate adăuga și gestiona mai multe elemente. În afară de adăugarea decodoarelor, DecodeBin adaugă și parseri de fluxuri elementare care pot furniza mai multe informații, cum ar fi profilul codecului, nivelul și alte atribute, sub formă de GstCaps (Capabilități de Stream) la decodor.

en: GStreamer Based Decoder
ro: Decodor bazat pe GStreamer

en: Quality level for encoding (this can enlarge or reduce output image size).
ro: Nivelul de calitate pentru codificare (aceasta poate mări sau micșora dimensiunea imaginii de ieșire).

en: JPEG image decoder
ro: Decodor de imagine JPEG

en: JPEG image encoder
ro: Codor de imagine JPEG

en: Formatted Subtitles
ro: Subtitluri formatate

en: Kate streams allow for text formatting. VLC partly implements this, but you can choose to disable all formatting. Note that this has no effect is rendering via Tiger is enabled.
ro: Fluxurile Kate permit formatarea textului. VLC implementează parțial acest lucru, dar puteți alege să dezactivați toate formatele. Rețineți că acest lucru nu are niciun efect atunci când redarea prin Tiger este activată.

en: Shadow
ro: Umbră

en: Outline
ro: Contur

en: Black
ro: Negru

en: Gray
ro: Gri

en: Silver
ro: Argintiu

en: White
ro: Alb

en: Maroon
ro: Maro

en: Red
ro: Roșu

en: Fuchsia
ro: Roșu purpuriu

en: Yellow
ro: Galben

en: Olive
ro: Oliv

en: Green
ro: Verde

en: Teal
ro: Aquamarin

en: Lime
ro: Lămâie verde

en: Purple
ro: Violet

en: Navy
ro: Bleumarin

en: Blue
ro: Albastru

en: Use Tiger for rendering
ro: Folosiți Tiger pentru redare

en: Kate streams can be rendered using the Tiger library. Disabling this will only render static text and bitmap based streams.
ro: Fluxurile din Kate pot fi redate folosind biblioteca Tiger. Dacă dezactivați acest lucru, vor fi redate numai fluxuri text statice și de tip bitmap.

en: Rendering quality
ro: Calitate de randare

en: Select rendering quality, at the expense of speed. 0 is fastest, 1 is highest quality.
ro: Selectați calitatea redării, în detrimentul vitezei. 0 pentru redarea cea mai rapidă, 1 pentru cea mai bună calitate.

en: Default font effect
ro: Efect implicit pentru font

en: Add a font effect to text to improve readability against different backgrounds.
ro: Adăugați textului un efect de font pentru a îmbunătăți lizibilitatea în medii diferite.

en: Default font effect strength
ro: Grosimea implicită ca efect pentru font

en: How pronounced to make the chosen font effect (effect dependent).
ro: Cât de pronunțat trebuie să fie efectul fontului ales (în funcție de efect).

en: Default font description
ro: Descriere implicită pentru font

en: Which font description to use if the Kate stream does not specify particular font parameters (name, size, etc) to use. A blank name will let Tiger choose font parameters where appropriate.
ro: Descrierea fontului care va fi folosită în cazul în care fluxul Kate nu specifică anumiți parametri de font (nume, dimensiune etc.). Lăsând câmpul gol, permite Tiger să aleagă automat parametrii fonturilor, acolo unde este cazul.

en: Default font color
ro: Culoare implicită pentru font

en: Default font color to use if the Kate stream does not specify a particular font color to use.
ro: Culoarea implicită a fontului care va fi folosită, dacă fluxul Kate nu specifică să fie folosită o anumită culoare.

en: Default font alpha
ro: Alfa implicit pentru font

en: Transparency of the default font color if the Kate stream does not specify a particular font color to use.
ro: Transparența culorii implicite a fontului dacă fluxul Kate nu specifică să fie folosită o anumită culoare.

en: Default background color
ro: Culoare de fundal implicită pentru font

en: Default background color if the Kate stream does not specify a background color to use.
ro: Culoarea de fundal implicită dacă fluxul Kate nu specifică să fie folosită o anumită culoare de fundal.

en: Default background alpha
ro: Tranparența implicită a fundalului

en: Transparency of the default background color if the Kate stream does not specify a particular background color to use.
ro: Transparența culorii de fundal implicite dacă fluxul Kate nu specifică să fie folosită o anumită culoare de fundal.

en: Kate is a codec for text and image based overlays.
    The Tiger rendering library is needed to render complex Kate streams, but VLC can still render static text and image based subtitles if it is not available.
    Note that changing settings below will not take effect until a new stream is played. This will hopefully be fixed soon.
ro: Kate este un codec pentru suprapunerile text și imagine.
    Biblioteca de redare Tiger este necesară pentru a reda fluxurile complexe Kate, dar VLC poate furniza și subtitrări statice pe bază de text și imagine dacă biblioteca nu este disponibilă.
    Rețineți că modificarea setărilor de mai jos nu va avea efect până când nu se va reda un flux nou. Sperăm că acest impediment va fi rezolvat în curând.

en: Kate overlay decoder
ro: Decodor overlay Kate

en: Tiger rendering defaults
ro: Parametrii impliciți de redare din Tiger

en: Kate text subtitles packetizer
ro: Pachetizor Kate de subtitluri text

en: Additional fonts directory
ro: Director de fonturi suplimentare

en: Subtitles (advanced)
ro: Subtitluri (avansat)

en: Subtitle renderers using libass
ro: Rendere de subtitluri folsind libass

en: Building font cache
ro: Construire cache de font

en: Please wait while your font cache is rebuilt.
    This should take less than a minute.
ro: Așteptați reconstrucția cache-ului de fonturi.
    Ar trebui să dureze mai puțin de un minut.

en: MPEG I/II video decoder (using libmpeg2)
ro: Decodor video MPEG I / II (folosește libmpeg2)

en: Linear PCM audio decoder
ro: Decodor audio liniar PCM

en: Linear PCM audio packetizer
ro: Packetizator audio PCM liniar

en: Linear PCM audio encoder
ro: Decodor audio liniar PCM

en: MPEG audio layer I/II/III decoder
ro: Decodificator MPEG audio layer I/II/III

en: Media Foundation Transform decoder
ro: Decodor Media Foundation Transform

en: MPEG audio decoder using mpg123
ro: Decodor audio MPEG care folosește mpg123

en: OggSpots video decoder
ro: Decodor video OggSpots

en: OMX direct rendering
ro: Redare directă OMX

en: Enable OMX direct rendering.
ro: Activați redarea directă OMX.

en: Audio/Video decoder (using OpenMAX IL)
ro: Decodor audio/video (folosind OpenMAX IL)

en: Video encoder (using OpenMAX IL)
ro: Encoder video (utilizează OpenMAX IL)

en: OpenMAX IL video output
ro: Ieșire video OpenMAX IL

en: Opus audio decoder
ro: Decodor audio Opus

en: Opus audio encoder
ro: Codor audio Opus

en: PNG video decoder
ro: Decodor video PNG

en: PNG video encoder
ro: Codor video PNG

en: Enable software mode
ro: Activează modul sofware

en: Allow the use of the Intel Media SDK software implementation of the codecs if no QuickSync Video hardware acceleration is present on the system.
ro: Permiteți utilizarea implementării software-ului Intel Media SDK a codecurilor dacă nu există o accelerație hardware QuickSync Video în sistem.

en: Codec Profile
ro: Profil Codec

en: Specify the codec profile explicitly. If you don't, the codec will determine the correct profile from other sources, such as resolution and bitrate. E.g. 'high'
ro: Specificați explicit profilul codecului. Dacă nu, codecul va determina profilul corect din alte surse, cum ar fi rezoluția și bitrate-ul. De exemplu, 'high'

en: Codec Level
ro: Nivelul codecului

en: Specify the codec level explicitly. If you don't, the codec will determine the correct profile from other sources, such as resolution and bitrate. E.g. '4.2' for mpeg4-part10 or 'low' for mpeg2
ro: Specificați explicit nivelul codecului. Altfel, codecul va determina profilul corect din alte surse, cum ar fi rezoluția și bitrate-ul. De exemplu, '4.2' pentru mpeg4-part10 sau 'low' pentru mpeg2

en: Group of Picture size
ro: Mărimea grupului de imagini

en: Number of pictures within the current GOP (Group of Pictures); if GopPicSize=0, then the GOP size is unspecified. If GopPicSize=1, only I-frames are used.
ro: Numărul de imagini din actualul GOP (grup de imagini); dacă GopPicSize = 0, atunci dimensiunea GOP este nespecificată. Dacă GopPicSize = 1, se folosesc numai cadre de tip I.

en: Group of Picture Reference Distance
ro: Distanța de referință a grupului de imagini

en: Distance between I- or P- key frames; if it is zero, the GOP structure is unspecified. Note: If GopRefDist = 1, there are no B-frames used.
ro: Distanța dintre cadrele cheie I- sau P-; dacă este zero, structura grupului de imagini este nespecificată. Notă: Dacă GopRefDist = 1, nu vor fi folosite cadre B.

en: Target Usage
ro: Utilizare țintă

en: The target usage allow to choose between different trade-offs between quality and speed. Allowed values are: 'speed', 'balanced' and 'quality'.
ro: Utilizarea țintă permite alegerea între diferite compromisuri dintre calitate și viteză. Valorile permise sunt: "viteză", "echilibrat" și "calitate".

en: IDR interval
ro: interval IDR

en: For H.264, IdrInterval specifies IDR-frame interval in terms of I-frames; if IdrInterval=0, then every I-frame is an IDR-frame. If IdrInterval=1, then every other I-frame is an IDR-frame, etc. For MPEG2, IdrInterval defines sequence header interval in terms of I-frames. If IdrInterval=N, SDK inserts the sequence header before every Nth I-frame. If IdrInterval=0 (default), SDK inserts the sequence header once at the beginning of the stream.
ro: Pentru H.264, IdrInterval specifică intervalul cadrului IDR în termeni de cadre I; dacă IdrInterval = 0, atunci fiecare cadru I este un cadru IDR. Dacă IdrInterval = 1, atunci fiecare alt cadru I este un cadru IDR, etc. Pentru MPEG2, IdrInterval definește intervalul antet al secvenței în termeni de cadre I. Dacă IdrInterval = N, SDK introduce antetul secvenței înaintea fiecărui al N-lea cadru I. Dacă IdrInterval = 0 (implicit), SDK introduce antetul secvenței o singură dată, la începutul fluxului.

en: Rate Control Method
ro: Metoda de control al ratei

en: The rate control method to use when encoding. Can be one of 'cbr', 'vbr', 'qp', 'avbr'. 'qp' mode isn't supported for mpeg2.
ro: Metoda de control al vitezei care trebuie utilizată la codificare. Poate fi una dintre "cbr", "vbr", "qp", "avbr". Modul "qp" nu este acceptat pentru mpeg2.

en: Quantization parameter
ro: Parametru de cuantificare

en: Quantization parameter for all types of frames. This parameters sets qpi, qpp and qpb. It has less precedence than the forementionned parameters. Used only if rc_method is 'qp'.
ro: Parametru de cuantificare pentru toate tipurile de cadre. Acest parametru stabilește qpi, qpp și qpb. Are o precedență mai mică decât parametrii menționați anterior. Se utilizează numai dacă rc_method este "qp".

en: Quantization parameter for I-frames
ro: Parametru de cuantificare pentru cadrele -I

en: Quantization parameter for I-frames. This parameter overrides any qp set globally. Used only if rc_method is 'qp'.
ro: Parametru de cuantificare pentru cadrele I. Acest parametru prevalează asupra oricărui qp setat la nivel global. Se utilizează numai dacă rc_method este "qp".

en: Quantization parameter for P-frames
ro: Parametru de cuantificare pentru cadrele P

en: Quantization parameter for P-frames. This parameter overrides any qp set globally. Used only if rc_method is 'qp'.
ro: Parametru de cuantificare pentru cadrele P. Acest parametru prevalează asupra oricărui qp setat la nivel global. Se utilizează numai dacă rc_method este "qp".

en: Quantization parameter for B-frames
ro: Parametru de cuantificare pentru cadrele B

en: Quantization parameter for B-frames. This parameter overrides any qp set globally. Used only if rc_method is 'qp'.
ro: Parametru de cuantificare pentru cadrele B. Acest parametru prevalează asupra oricărui qp setat la nivel global. Se utilizează numai dacă rc_method este "qp".

en: Maximum Bitrate
ro: Rata de biți maximă

en: Defines the maximum bitrate in kbps (1000 bits/s) for VBR rate control method. If not set, this parameter is computed from other sources such as bitrate, profile, level, etc.
ro: Definește rata maximă de biți în kbps (1000 biți/s) pentru metoda de control al ratei VBR. Dacă nu este setat, acest parametru este calculat din alte surse, cum ar fi bitrate, profil, nivel etc.

en: Tolerance in percentage of the 'avbr'  (Average Variable BitRate) method. (e.g. 10 with a bitrate of 800  kbps means the encoder tries not to  go above 880 kbps and under  730 kbps. The targeted accuracy is only reached after a certained  convergence period. See the convergence parameter
ro: Toleranța în procente a metodei "avbr" (Average Variable BitRate). (de exemplu, 10 cu un bitrate de 800 kbps înseamnă că encoderul încearcă să nu depășească 880 kbps și să nu coboare sub 730 kbps. Precizia vizată este atinsă numai după o anumită perioadă de convergență. Consultați parametrul de convergență

en: Convergence time of 'avbr' RateControl
ro: Timpul de convergență al "avbr" RateControl

en: Number of 100 frames before the 'avbr' rate control method reaches the requested bitrate with the requested accuracy. See the accuracy parameter.
ro: Numărul de 100 de cadre înainte ca metoda de control al ratei "avbr" să atingă rata de biți solicitată cu precizia solicitată. A se vedea parametrul de precizie.

en: Number of slices per frame
ro: Numărul de secțiuni pe cadru

en: Number of slices in each video frame; each slice contains one or more macro-block rows. If numslice is not set, the encoder may choose any slice partitioning allowed by the codec standard.
ro: Numărul de secțiuni din fiecare cadru video; fiecare secțiune conține unul sau mai multe rânduri de macroblocuri. Dacă numărul de secțiuni nu este setat, codificatorul poate alege orice împărțire a secțiunilor permisă de standardul codecului.

en: Number of reference frames
ro: Numărul cadrelor de referință

en: Number of parallel operations
ro: Numărul de operațiuni paralele

en: Defines the number of parallel encoding operations before we synchronise the result. Higher numbers may result on better throughput depending on hardware. MPEG2 needs at least 1 here.
ro: Definește numărul de operații de codificare paralelă înainte de a sincroniza rezultatul. Un număr mai mare poate avea ca rezultat un randament mai bun în funcție de hardware. MPEG2 are nevoie de cel puțin 1 aici.

en: Intel QuickSync Video encoder for MPEG4-Part10/MPEG2 (aka H.264/H.262)
ro: Codificator video Intel QuickSync pentru MPEG4-Part10/MPEG2 (aka H.264/H.262)

en: Pseudo raw video decoder
ro: Decodor video pseudo raw

en: Pseudo raw video packetizer
ro: Video pachetizor pseudo raw

en: Raw video encoder for RTP
ro: Codificator video brut pentru RTP

en: Rate control method
ro: Metoda de control al ratei

en: Method used to encode the video sequence
ro: Metoda folosita pentru codarea secventei video

en: Constant noise threshold mode
ro: Mod cu prag de zgomot constant

en: Constant bitrate mode (CBR)
ro: Modul cu rată de biți constantă (CBR)

en: Low Delay mode
ro: Mod de întârziere redusă

en: Lossless mode
ro: Modul fără pierderi

en: Constant lambda mode
ro: Mod lambda constant

en: Constant error mode
ro: Modul de eroare constantă

en: Constant quality mode
ro: Modul de calitate constantă

en: GOP structure
ro: Structura GOP

en: GOP structure used to encode the video sequence
ro: Structura GOP folosita pentru codarea secventei video

en: No fixed gop structure. A picture can be intra or inter and refer to previous or future pictures.
ro: Nu există o structură fixă a gop. O imagine poate fi intra sau inter și se poate referi la imagini anterioare sau viitoare.

en: I-frame only sequence
ro: Secvență doar pentru cadrul I

en: Inter pictures refere to previous pictures only
ro: Imaginile intermediare se referă doar la imaginile anterioare

en: Inter pictures can refer to previous or future pictures
ro: Imaginile intermediare se pot referi la imagini anterioare sau viitoare

en: Constant quality factor
ro: Factor de calitate constant

en: Quality factor to use in constant quality mode
ro: Factorul de calitate care trebuie utilizat în modul de calitate

en: Noise Threshold
ro: Prag pentru sunet

en: Noise threshold to use in constant noise threshold mode
ro: Pragul de zgomot utilizat în modul prag de zgomot constant

en: CBR bitrate (kbps)
ro: Rată de biți CBR (kbiți/s)

en: Target bitrate in kbps when encoding in constant bitrate mode
ro: Rata de biți țintă în kbps atunci când se codifică în modul cu rată de biți constantă

en: Maximum bitrate (kbps)
ro: Rată de biți maximă (kbps)

en: Maximum bitrate in kbps when encoding in constant bitrate mode
ro: Rata maximă de biți în kbps la codificarea în mod constant bitrate

en: Minimum bitrate (kbps)
ro: Rată de biți minimă (kbps)

en: Minimum bitrate in kbps when encoding in constant bitrate mode
ro: Rata minimă de biți în kbps la codificarea în mod constant bitrate

en: GOP length
ro: Lungime GOP

en: Number of pictures between successive sequence headers i.e. length of the group of pictures
ro: Numărul de imagini dintre capetele de secvență succesive, adică lungimea grupului de imagini

en: Prefilter
ro: Prefiltru

en: Enable adaptive prefiltering
ro: Activează prefiltrarea adaptivă

en: No pre-filtering
ro: Fără pre-filtrare

en: Centre Weighted Median
ro: Centrul Median Ponderat

en: Gaussian Low Pass Filter
ro: Gaussian filtru de trecere joasă

en: Add Noise
ro: Adaugă zgomot

en: Gaussian Adaptive Low Pass Filter
ro: Gaussian filtru de trecere joasă adaptiv

en: Low Pass Filter
ro: Filtru trece-jos

en: Amount of prefiltering
ro: Cantitatea de prefiltrare

en: Higher value implies more prefiltering
ro: Valorile înalte implică mai multă prefiltrare

en: Picture coding mode
ro: Mod de codare imagine

en: Field coding is where interlaced fields are coded separately as opposed to a pseudo-progressive frame
ro: Câmpul de filtrare se află acolo unde câmpurile suprapuse interlaced, sunt codate separat, în opoziţie cu un cadru preudo-progresiv

en: auto - let encoder decide based upon input (Best)
ro: automat - codorul va decide pe baza intrării (Cea mai bună)

en: force coding frame as single picture
ro: forţare cadru codare, ca şi imagine unică

en: force coding frame as separate interlaced fields
ro: forţare cadru codare, ca şi câmpuri suprapuse-interlaced, separate

en: Size of motion compensation blocks
ro: Dimensiunea blocurilor de compensare a mișcării

en: automatic - let encoder decide based upon input (Best)
ro: automat - lasă codificatorul să decidă în funcție de datele de intrare (cel mai bun)

en: small - use small motion compensation blocks
ro: mic - utilizați blocuri mici de compensare a mișcării

en: medium - use medium motion compensation blocks
ro: mediu - utilizați blocuri de compensare a mișcării medii

en: large - use large motion compensation blocks
ro: mare - utilizați blocuri mari de compensare a mișcării

en: Overlap of motion compensation blocks
ro: Suprapunerea blocurilor de compensare a mișcării

en: none - Motion compensation blocks do not overlap
ro: none - Blocurile de compensare a mișcării nu se suprapun

en: partial - Motion compensation blocks only partially overlap
ro: parțial - blocurile de compensare a mișcării se suprapun doar parțial

en: full - Motion compensation blocks fully overlap
ro: full - blocurile de compensare a mișcării se suprapun complet

en: Motion Vector precision
ro: Precizia vectorului de mișcare

en: Motion Vector precision in pels
ro: Precizia vectorului de mișcare în pels

en: Three component motion estimation
ro: Estimare mişcare prin trei componente

en: Use chroma as part of the motion estimation process
ro: Folosire saturaţie cromatică, ca şi parte a procesului de estimare a mişcării

en: Intra picture DWT filter
ro: Filtru Intra imagine DWT

en: Inter picture DWT filter
ro: Filtru Inter imagine DWT

en: Number of DWT iterations
ro: Numărul de iterații DWT

en: Also known as DWT levels
ro: Cunoscut şi sub numele de nivele DWT

en: Enable multiple quantizers
ro: Activare cuantificări multiple

en: Enable multiple quantizers per subband (one per codeblock)
ro: Activează cuantificările multiple per sub-bandă (una per codeblock)

en: Disable arithmetic coding
ro: Dezactivare codare aritmetică

en: Use variable length codes instead, useful for very high bitrates
ro: Folosire, în schimb, coduri cu lungime variabilă, util pentru rate de biţi foarte înalte

en: perceptual weighting method
ro: metoda ponderării perceptuale

en: perceptual distance
ro: distanța de percepție

en: perceptual distance to calculate perceptual weight
ro: distanța perceptuală pentru calcularea ponderii perceptuale

en: Horizontal slices per frame
ro: Felii orizontale pe cadru

en: Number of horizontal slices per frame in low delay mode
ro: Numărul de secțiuni orizontale pe cadru în modul cu întârziere redusă

en: Vertical slices per frame
ro: Secțiuni verticale pe cadru

en: Number of vertical slices per frame in low delay mode
ro: Numărul de secțiuni verticale pe cadru în modul cu întârziere redusă

en: Size of code blocks in each subband
ro: Dimensiunea blocurilor de cod în fiecare subbandă

en: small - use small code blocks
ro: mic - folosiți blocuri mici de cod

en: medium - use medium sized code blocks
ro: mediu - utilizează blocuri de cod de dimensiuni medii

en: large - use large code blocks
ro: mare - utilizează blocuri de cod mari

en: full - One code block per subband
ro: complet - Un bloc de cod pe subbandă

en: Enable hierarchical Motion Estimation
ro: Activați estimarea ierarhică a mișcării

en: Number of levels of downsampling
ro: Numărul de niveluri de eșantionare redusă

en: Number of levels of downsampling in hierarchical motion estimation mode
ro: Numărul de niveluri de eșantionare redusă în modul de estimare ierarhică a mișcării

en: Enable Global Motion Estimation
ro: Activați estimarea globală a mișcării

en: Enable Phase Correlation Estimation
ro: Activează estimarea corelației de fază

en: Enable Scene Change Detection
ro: Activați detectarea schimbării scenei

en: Force Profile
ro: Profilul de forță

en: VC2 Low Delay Profile
ro: Profilul de întârziere redusă VC2

en: VC2 Simple Profile
ro: Profil simplu VC2

en: VC2 Main Profile
ro: Profilul principal VC2

en: Main Profile
ro: Profil de baza

en: Dirac video decoder using libschroedinger
ro: decodor video Dirac folosind libschroedinger

en: Dirac video encoder using libschroedinger
ro: Codificator video Dirac folosind libschroedinger

en: SCTE-18 decoder
ro: Decodor SCTE-18

en: Emergency Alert Messaging for Cable
ro: Mesaje de alertă în caz de urgență pentru cablu

en: SCTE-27 decoder
ro: SCTE-27 decodor

en: SDL Image decoder
ro: Decodor de imagine SDL

en: SDL_image video decoder
ro: Decodor de imagine SDL_image

en: MP3 fixed point audio encoder
ro: Codificator audio cu punct fix MP3

en: S/PDIF pass-through decoder
ro: Decodor  pentru trecere S/PDIF

en: Mode
ro: Mod

en: Enforce the mode of the encoder.
ro: Aplică modul de funcționare al codificatorului.

en: Enforce a quality between 0 (low) and 10 (high).
ro: Forțează o calitate între 0 (scăzută) și 10 (înaltă)

en: Encoding complexity
ro: Complexitate de codare

en: Enforce the complexity of the encoder.
ro: Impune complexitatea codificatorului.

en: Maximal bitrate
ro: Rată de biți maximă

en: Enforce the maximal VBR bitrate
ro: Aplicați rata maximă de biți VBR

en: CBR encoding
ro: Codare CBR

en: Enforce a constant bitrate encoding (CBR) instead of default variable bitrate encoding (VBR).
ro: Impuneți o codificare cu rată de biți constantă (CBR) în loc de codificarea cu rată de biți variabilă (VBR) implicită.

en: Voice activity detection
ro: Detectare activitate vocala

en: Enable voice activity detection (VAD). It is automatically activated in VBR mode.
ro: Activați detectarea activității vocale (VAD). Aceasta este activată automat în modul VBR.

en: Discontinuous Transmission
ro: Transmisie discontinuă

en: Enable discontinuous transmission (DTX).
ro: Activează transmisia discontinuă (DTX).

en: Narrow-band (8kHz)
ro: Bandă îngustă (8kHz)

en: Wide-band (16kHz)
ro: Bandă largă (16kHz)

en: Ultra-wideband (32kHz)
ro: Bandă ultra largă (32kHz)

en: Speex audio decoder
ro: Decodor audio Speex

en: Speex audio packetizer
ro: Pachetizor audio Speex

en: Speex audio encoder
ro: Decodor audio Speex

en: Disable DVD subtitle transparency
ro: Dezactivați transparența subtitrării DVD-urilor

en: Removes all transparency effects used in DVD subtitles.
ro: Elimină toate efectele de transparență folosite în subtitlurile de DVD.

en: DVD subtitles decoder
ro: Decodor de subtitluri DVD

en: DVD subtitles
ro: Subtitluri DVD

en: DVD subtitles packetizer
ro: Pachetizor de subtitluri DVD

en: EBU STL subtitles decoder
ro: decodor de subtitrări EBU STL

note: xgettext: The character encoding name in parenthesis corresponds to that used for the GetACP translation. "Windows-1252" applies to Western European languages using the Latin alphabet.
en: Default (Windows-1252)
ro: Implicit (Windows-1250)

en: System codeset
ro: Set de coduri ale sistemului

en: Universal, Chinese (GB18030)
ro: Universal, Chineză (GB18030)

en: Western European (Latin-9)
ro: Vest-europeană (Latin-9)

en: Western European (Windows-1252)
ro: Vest-europeană (Windows-1252)

en: Western European (IBM 00850)
ro: Vest european (IBM 00850)

en: Eastern European (Latin-2)
ro: Est-europeană (Latin-2)

en: Eastern European (Windows-1250)
ro: Est-europeană (Windows-1250)

en: Cyrillic (Windows-1251)
ro: Chilrilică (Windows-1251)

en: Russian (KOI8-R)
ro: Rusă (KOI8-R)

en: Ukrainian (KOI8-U)
ro: Ukrainiană (KOI8-U)

en: Arabic (ISO 8859-6)
ro: Arabă (ISO 8859-6)

en: Arabic (Windows-1256)
ro: Arabă (Windows-1256)

en: Greek (ISO 8859-7)
ro: Greacă (ISO 8859-7)

en: Greek (Windows-1253)
ro: Greacă (Windows-1253)

en: Hebrew (ISO 8859-8)
ro: Ebraică (ISO 8859-8)

en: Hebrew (Windows-1255)
ro: Ebraică (Windows-1255)

en: Turkish (ISO 8859-9)
ro: Turcă (ISO 8859-9)

en: Turkish (Windows-1254)
ro: Turcă (Windows-1254)

en: Thai (TIS 620-2533/ISO 8859-11)
ro: Tailandeză (TIS 620-2533/ISO 8859-11)

en: Thai (Windows-874)
ro: Tailandeză (Windows-874)

en: Baltic (Latin-7)
ro: Baltică (Latin-7)

en: Baltic (Windows-1257)
ro: Baltică (Windows-1257)

en: Celtic (Latin-8)
ro: Celtică (Latin-8)

en: South-Eastern European (Latin-10)
ro: Română (Latin-10)

en: Simplified Chinese (ISO-2022-CN-EXT)
ro: Chineză simplificată (ISO-2022-CN-EXT)

en: Simplified Chinese Unix (EUC-CN)
ro: Chineză simplificată Unix (EUC-CN)

en: Japanese (7-bits JIS/ISO-2022-JP-2)
ro: Japoneză (7-bits JIS/ISO-2022-JP-2)

en: Japanese Unix (EUC-JP)
ro: Japoneză Unix (EUC-JP)

en: Japanese (Shift JIS)
ro: Japoneză (Shift JIS)

en: Korean (EUC-KR/CP949)
ro: Coreană (EUC-KR/CP949)

en: Korean (ISO-2022-KR)
ro: Coreană (ISO-2022-KR)

en: Traditional Chinese (Big5)
ro: Chineză tradițională (Big5)

en: Traditional Chinese Unix (EUC-TW)
ro: Chineză tradițională Unix (EUC-TW)

en: Hong-Kong Supplementary (HKSCS)
ro: Hong-Kong Suplimentar (HKSCS)

en: Vietnamese (VISCII)
ro: Vietnameză (VISCII)

en: Vietnamese (Windows-1258)
ro: Vietnameză (Windows-1258)

en: Subtitle text encoding
ro: Codificarea textului de subtitrare

en: Set the encoding used in text subtitles
ro: Stabilește codarea folosită în subtitlurile text

en: Subtitle justification
ro: Justificarea subtitlurilor

en: Set the justification of subtitles
ro: Stabilește alinierea la margini a subtitlurilor

en: UTF-8 subtitle autodetection
ro: Autodetectare subtitrare UTF-8

en: This enables automatic detection of UTF-8 encoding within subtitle files.
ro: Acest lucru permite detectarea automată a codificării UTF-8 în fișierele de subtitrare.

en: Text subtitle decoder
ro: Decodificator de subtitrare text

[ctx: GetACP]
note: xgettext: The Windows ANSI code page most commonly used for this language. VLC uses this as a guess of the subtitle files character set (if UTF-8 and UTF-16 autodetection fails). Western European languages normally use "CP1252", which is a Microsoft-variant of ISO 8859-1. That suits the Latin alphab
en: CP1252
ro: CP1250

en: Some subtitle formats allow for text formatting. VLC partly implements this, but you can choose to disable all formatting.
ro: Unele formate de subtitluri permit formatarea textului. VLC implementează parțial acest lucru, dar puteți alege să dezactivați formatarea.

en: USF subtitles decoder
ro: Decodor de subtitluri USF

en: tx3g subtitles decoder
ro: tx3g decodor de subtitrări

en: tx3g subtitles
ro: tx3g subtitrări

en: Philips OGT (SVCD subtitle) decoder
ro: Decodor Philips OGT (subtitlu SVCD)

en: SVCD subtitles
ro: Subtitluri SVCD

en: Philips OGT (SVCD subtitle) packetizer
ro: Pachetizor Philips OGT (subtitlu SVCD)

en: Image width
ro: Lățime imagine

en: Specify the width to decode the image too
ro: Specificați lățimea pentru a decoda și imaginea

en: Image height
ro: Înălțime imagine

en: Specify the height to decode the image too
ro: Specificați înălțimea la care trebuie decodificată imaginea

en: Scale factor
ro: Factor de scalare

en: Scale factor to apply to image
ro: Factorul de scară care se aplică imaginii

en: SVG video decoder
ro: decodor video SVG

en: T.140 text encoder
ro: Codor de text T.140

en: Override page
ro: Pagina de suprascriere

en: Override the indicated page, try this if your subtitles don't appear (-1 = autodetect from TS, 0 = autodetect from teletext, >0 = actual page number, usually 888 or 889).
ro: Suprascrieți pagina indicată, încercați acest lucru dacă nu apar subtitrările (-1 = autodetecție din TS, 0 = autodetecție din teletext, >0 = numărul real al paginii, de obicei 888 sau 889).

en: Ignore subtitle flag
ro: Ignoră fanionul de subtitlu

en: Ignore the subtitle flag, try this if your subtitles don't appear.
ro: Ignorați indicatorulul de subtitrare, încercați acest lucru dacă nu apar subtitrările.

en: Workaround for France
ro: Soluție alternativă pentru Franța

en: Some French channels do not flag their subtitling pages correctly due to a historical interpretation mistake. Try using this wrong interpretation if your subtitles don't appear.
ro: Unele canale franceze nu-și marchează corect paginile de subtitrare din cauza unei erori de interpretare istorică. Încercați să folosiți această interpretare greșită dacă nu vă apar subtitrările.

en: Teletext subtitles decoder
ro: Decodor de subtitluri teletext

en: HDMV TextST subtitles decoder
ro: Decodor de subtitrări HDMV TextST

en: Enforce a quality between 1 (low) and 10 (high), instead of specifying a particular bitrate. This will produce a VBR stream.
ro: Impune o calitate între 1 (scăzută) și 10 (mărită), în loc de a specifica o rată de biți particulară. Aceasta va produce un flux VBR.

en: Post processing quality
ro: Calitate post procesare

en: Theora video decoder
ro: Decodor video Theora

en: Theora video packetizer
ro: Pachetizor video Theora

en: Theora video encoder
ro: Codor video Theora

en: TTML decoder
ro: TTML decodor

en: TTML subtitles decoder
ro: Decodor de subtitrări TTML

en: Force a specific encoding quality between 0.0 (high) and 50.0 (low), instead of specifying a particular bitrate. This will produce a VBR stream.
ro: Forțează o calitate de codare specifică între 0.0 (crescută) și 50.0 (scăzută),  în loc de a specifica o rată de biți particulară. Aceasta va produce un flux VBR.

en: Stereo mode
ro: Mod stereo

en: Handling mode for stereo streams
ro: Modul de manipulare pentru fluxuri stereo

en: VBR mode
ro: Mod VBR

en: Use Variable BitRate. Default is to use Constant BitRate (CBR).
ro: Utilizați Variable BitRate. Valoarea implicită este de a utiliza Constant BitRate (CBR).

en: Psycho-acoustic model
ro: Model psiho-acustic

en: Integer from -1 (no model) to 4.
ro: Întreg de la -1 (fără model) la 4.

en: Libtwolame audio encoder
ro: Decodor audio libtwolame

en: Ulead DV audio decoder
ro: Decodor audio Ulead DV

en: Use Hardware decoders only
ro: Utilizați numai decodoare hardware

en: VideoToolbox video decoder
ro: VideoToolbox decodor video

en: Maximum encoding bitrate
ro: Rată de biți maximă pentru codare

en: Maximum bitrate in kbps. This is useful for streaming applications.
ro: Rata de biți maximă în kbiți/s. Aceasta este util pentru aplicații de difuzare.

en: Minimum encoding bitrate
ro: Rată de biți minimă pentru codare

en: Minimum bitrate in kbps. This is useful for encoding for a fixed-size channel.
ro: Rata de biți minimă în kbiți/s. Aceasta este util pentru un canal de dimensiune fixă.

en: Force a constant bitrate encoding (CBR).
ro: Forțează o codare cu rata de biți constantă (CBR).

en: Vorbis audio decoder
ro: Decodor audio Vorbis

en: Vorbis audio packetizer
ro: Pachetizor audio Vorbis

en: Vorbis audio encoder
ro: Codor audio Vorbis

en: Quality mode
ro: Nivel de calitate

en: Quality setting which will determine max encoding time
     - 0: Good quality
     - 1: Realtime
     - 2: Best quality
ro: Setările de calitate care determină timpul maxim de codificare
     - 0: Calitate bună
     - 1: Codificare în timp real
     - 2: Cea mai bună calitate

en: WebM video decoder
ro: Decodor video WebM

en: WebM video encoder
ro: WebM codificator video

en: WEBVTT decoder
ro: WEBVTT decodor

en: WEBVTT subtitles decoder
ro: Decodor de subtitrare WEBVTT

en: WEBVTT subtitles parser
ro: WEBVTT analizator de subtitrări

en: WMA v1/v2 fixed point audio decoder
ro: Decodificator audio cu virgulă fixă WMA v1/v2

en: Maximum GOP size
ro: Dimensiune maximă GOP

en: Sets maximum interval between IDR-frames. Larger values save bits, thus improving quality for a given bitrate at the cost of seeking precision. Use -1 for infinite.
ro: Stabilește intervalul maxim între cadrele IDR. Valorile mai mari economisesc biți, îmbunătățind astfel calitatea pentru un bitrate dat, cu prețul căutării preciziei. Utilizați -1 pentru infinit.

en: Minimum GOP size
ro: Dimensiune minimă GOP

en: Sets minimum interval between IDR-frames. In H.264, I-frames do not necessarily bound a closed GOP because it is allowable for a P-frame to be predicted from more frames than just the one frame before it (also see reference frame option). Therefore, I-frames are not necessarily seekable. IDR-frames restrict subsequent P-frames from referring to any frame prior to the IDR-frame. 
    If scenecuts appear within this interval, they are still encoded as I-frames, but do not start a new GOP.
ro: Stabilește intervalul minim între cadrele IDR. În H.264, cadrele I nu încadrează în mod necesar un GOP închis, deoarece este permis unui cadru P să fie prezis din mai multe cadre decât doar cel dinaintea lui (vedeți de asemenea opțiunea de cadru de referință). De aceea, cadrele I nu sunt în mod necesar căutabile. Cadrele IDR restricționează cadrele P următoare de a face referire la orice cadru anterior cadrului IDR. 
    Dacă apar tăieturi de scenă în interiorul acestui interval, acestea sunt codate încă ca cadre I, dar nu încep un nou GOP.

en: Use recovery points to close GOPs
ro: Utilizați punctele de recuperare pentru a închide GOP-urile

en: use open GOP, for bluray compatibility use also bluray-compat option
ro: folosiți open GOP, pentru compatibilitate bluray folosiți și opțiunea bluray-compat

en: Enable compatibility hacks for Blu-ray support
ro: Activați hack-urile de compatibilitate pentru suport Blu-ray

en: Enable hacks for Blu-ray support, this doesn't enforce every aspect of Blu-ray compatibility
    e.g. resolution, framerate, level
ro: Activați hacks pentru suport Blu-ray, acest lucru nu impune fiecare aspect al compatibilității Blu-ray
    de exemplu, rezoluția, rata de cadre, nivelul

en: Extra I-frames aggressivity
ro: Agresivitate cadre de tip I suplimentare

en: Scene-cut detection. Controls how aggressively to insert extra I-frames. With small values of scenecut, the codec often has to force an I-frame when it would exceed keyint. Good values of scenecut may find a better location for the I-frame. Large values use more I-frames than necessary, thus wasting bits. -1 disables scene-cut detection, so I-frames are inserted only every other keyint frames, which probably leads to ugly encoding artifacts. Range 1 to 100.
ro: Detecție de tăietură de scenă. Controlează cât de agresiv să fie inserate cadrele de tip I suplimentare. Cu valori mici de tăietură de scenă, codecul trebuie să forțeze des un cadru I în caz de depășire a keyint. Valori bune a tăieturii de scenă pot găsi o locație mai bună pentru cadrul I. Valori mari utilizează mai multe cadre I decât sunt necesare, irosind biți. -1 dezactivează detecția de tăietură de scenă, deci cadrele I sunt inserate numai la fiecare alte cadre keyint, conducând probabil la artefacte urâte de codare. Plaja este de la 1 la 100.

en: B-frames between I and P
ro: Cadre de tip B între I și P

en: Number of consecutive B-frames between I and P-frames. Range 1 to 16.
ro: Numărul de cadre B-frames consecutive între cadrele I și P-frames. Domeniul de valori este între 1-16.

en: Adaptive B-frame decision
ro: Decizia adaptivă a cadrului B

en: Force the specified number of consecutive B-frames to be used, except possibly before an I-frame. Range 0 to 2.
ro: Forțează utilizarea numărului specificat de cadre B consecutive, cu excepția, eventual, a celor dinaintea unui cadru I. Intervalul de la 0 la 2.

en: Influence (bias) B-frames usage
ro: Influență (prejudecată) Utilizarea cadrelor B

en: Bias the choice to use B-frames. Positive values cause more B-frames, negative values cause less B-frames.
ro: Influențează alegerea de a utiliza cadre B. Valorile pozitive determină mai multe cadre B, iar valorile negative determină mai puține cadre B.

en: Keep some B-frames as references
ro: Păstrează câteva cadre B-frames ca referință

en: Allows B-frames to be used as references for predicting other frames. Keeps the middle of 2+ consecutive B-frames as a reference, and reorders frame appropriately.
     - none: Disabled
     - strict: Strictly hierarchical pyramid
     - normal: Non-strict (not Blu-ray compatible)
ro: Permite cadrelor B-frames să fie folosite ca referințe pentru prezice alte cadre. Memorează mijlocul a 2+ cadre B-frames consecutive ca referință și reordonează cadrul în mod corespunzător.
     - none: Dezactvat
     - strict: Piramidă strict ierarhică
     - normal: Non-strict (nu este compatibil Blu-ray)

en: Use fullrange instead of TV colorrange
ro: Utilizați gama completă în loc de gama de culori TV

en: TV-range is usually used colorrange, defining this to true will enable libx264 to use full colorrange on encoding
ro: TV-range este de obicei folosit colorrange, definind acest lucru la true va permite libx264 pentru a utiliza full colorrange pe codare

en: CABAC (Context-Adaptive Binary Arithmetic Coding). Slightly slows down encoding and decoding, but should save 10 to 15% bitrate.
ro: CABAC (Context-Adaptive Binary Arithmetic Coding). Încetinește ușor codarea și decodarea, dar ar trebui să salveze între 10 și 15% din rata de biți.

en: Number of previous frames used as predictors. This is effective in Anime, but seems to make little difference in live-action source material. Some decoders are unable to deal with large frameref values. Range 1 to 16.
ro: Numărul de cadre anterioare utilizate ca predictori. Acest lucru este eficient în Anime, dar se pare că face o mică diferență în materialul sursă live-action. Unele decodoare nu sunt capabile să facă față unor valori frameref mari. Domeniul 1-16.

en: Skip loop filter
ro: Omite filtrul de buclă

en: Deactivate the deblocking loop filter (decreases quality).
ro: Dezactivează filtrul de deblocare în buclă (scade calitatea).

en: Loop filter AlphaC0 and Beta parameters. Range -6 to 6 for both alpha and beta parameters. -6 means light filter, 6 means strong.
ro: Parametrii AlphaC0 și Beta ai filtrului de buclă. Intervalul de la -6 la 6 atât pentru parametrii alfa cât și pentru parametrii beta. -6 înseamnă filtru ușor, 6 înseamnă puternic.

en: H.264 level
ro: Nivel H.264

en: Specify H.264 level (as defined by Annex A of the standard). Levels are not enforced; it's up to the user to select a level compatible with the rest of the encoding options. Range 1 to 5.1 (10 to 51 is also allowed). Set to 0 for letting x264 set level.
ro: Specificați nivelul H.264 (așa cum este definit în anexa A la standard). Nivelurile nu sunt impuse; este la latitudinea utilizatorului să selecteze un nivel compatibil cu restul opțiunilor de codificare. Intervalul de la 1 la 5.1 (este permisă și o valoare de la 10 la 51). Setați la 0 pentru a lăsa x264 set level.

en: H.264 profile
ro: Profil H.264

en: Specify H.264 profile which limits are enforced over other settings
ro: Specifică profilul H.264 ale cărui limite sunt suprapuse peste alte setări

en: Interlaced mode
ro: Mod întrețesut

en: Pure-interlaced mode.
ro: Mod întrețesut pur.

en: Frame packing
ro: Ambalare cadru

en: For stereoscopic videos define frame arrangement:
     0: checkerboard - pixels are alternatively from L and R
     1: column alternation - L and R are interlaced by column
     2: row alternation - L and R are interlaced by row
     3: side by side - L is on the left, R on the right
     4: top bottom - L is on top, R on bottom
     5: frame alternation - one view per frame
ro: Pentru fișiere video stereoscopice definește aranjamentul cadrelor:
     0: tablă de șah - pixelii sunt aranjați alternativ de la L la R
     1: alternarea coloanelor - L și R sunt intercalate prin coloană
     2: alternarea rândurilor - L și R sunt intercalate prin rând
     3: unul lângă altul - L este în stânga, R în dreapta
     4: partea de sus în partea de jos - L este în partea de sus, R în partea de jos
     5: cadre alternative - o vizualizare pe cadru

en: Use Periodic Intra Refresh
ro: Utilizați Periodic Intra Refresh

en: Use Periodic Intra Refresh instead of IDR frames
ro: Utilizați actualizarea intraperiodică în loc de cadre IDR

en: Use mb-tree ratecontrol
ro: Utilizați mb-tree ratecontrol

en: You can disable use of Macroblock-tree on ratecontrol
ro: Puteți dezactiva utilizarea Macroblock-tree pe ratecontrol

en: Force number of slices per frame
ro: Forțați numărul de secțiuni per cadru

en: Force rectangular slices and is overridden by other slicing options
ro: Forțează secțiuni dreptunghiulare și este anulat de alte opțiuni de secționare

en: Limit the size of each slice in bytes
ro: Limitați dimensiunea fiecărei secțiuni în bytes

en: Sets a maximum slice size in bytes, Includes NAL overhead in size
ro: Stabilește o dimensiune maximă a secțiunii în octeți, Include cheltuielile generale NAL în dimensiune

en: Limit the size of each slice in macroblocks
ro: Limitarea dimensiunii fiecărei secțiuni în macroblocuri

en: Sets a maximum number of macroblocks per slice
ro: Stabilește un număr maxim de macroblocuri pe secțiune

en: Set QP
ro: Fixare QP

en: This selects the quantizer to use. Lower values result in better fidelity, but higher bitrates. 26 is a good default value. Range 0 (lossless) to 51.
ro: Aceasta selectează cuantificatorul care trebuie utilizat. Valorile mai mici au ca rezultat o fidelitate mai bună, dar viteze de biți mai mari. 26 este o valoare implicită bună. Intervalul 0 (fără pierderi) până la 51.

en: Quality-based VBR
ro: VBR axat pe calitate

en: 1-pass Quality-based VBR. Range 0 to 51.
ro: 1 trecere VBR axat pe calitate. Interval de la 0 la 51.

en: Minimum quantizer parameter. 15 to 35 seems to be a useful range.
ro: Parametrul minim al cuantificatorului. Între 15 și 35 pare a fi un interval util.

en: Maximum quantizer parameter.
ro: Parametrul maxim al cuantificatorului.

en: Max QP step
ro: Pasul maxim QP

en: Max QP step between frames.
ro: Pasul QP maxim între cadre.

en: Average bitrate tolerance
ro: Toleranța medie a ratei de biți

en: Allowed variance in average bitrate (in kbits/s).
ro: Variația permisă a ratei de biți medie (în kbiți/s).

en: Max local bitrate
ro: Rată de biți locală maximă

en: Sets a maximum local bitrate (in kbits/s).
ro: Setează o rată de biți locală maximă (în kbiți/s).

en: VBV buffer
ro: Buffer VBV

en: Averaging period for the maximum local bitrate (in kbits).
ro: Perioada medie pentru rata de biți locală maximă (în kbits).

en: Initial VBV buffer occupancy
ro: Ocuparea inițială a bufferului VBV

en: Sets the initial buffer occupancy as a fraction of the buffer size. Range 0.0 to 1.0.
ro: Stabilește gradul de ocupare inițială a bufferului ca o fracțiune din dimensiunea bufferului. Intervalul de la 0,0 la 1,0.

en: How AQ distributes bits
ro: Cum distribuie AQ biții

en: Defines bitdistribution mode for AQ, default 1
     - 0: Disabled
     - 1: Current x264 default mode
     - 2: uses log(var)^2 instead of log(var) and attempts to adapt strength per frame
ro: Definește modul de distribuție de biți pentru AQ, implicit 1
     - 0: Dezactivat
     - 1: Modul implicit x264 curent
     - 2: utilizează log(var)^2 în loc de log(var) și încearcă să adapteze puterea pe cadru

en: Strength of AQ
ro: Putere AQ

en: Strength to reduce blocking and blurring in flat
    and textured areas, default 1.0 recommended to be between 0..2
     - 0.5: weak AQ
     - 1.5: strong AQ
ro: Rezistență pentru a reduce blocajul și neclaritatea în cazul suprafețelor plane
    și zonele texturate, implicit 1.0 recomandat să fie între 0..2
     - 0,5: AQ slab
     - 1.5: AQ puternic

en: QP factor between I and P
ro: Factorul QP dintre I și P

en: QP factor between I and P. Range 1.0 to 2.0.
ro: Factorul QP între I și P. Intervalul de la 1,0 la 2,0.

en: QP factor between P and B
ro: Factorul QP dintre P și B

en: QP factor between P and B. Range 1.0 to 2.0.
ro: Factorul QP între P și B. Intervalul de la 1,0 la 2,0.

en: QP difference between chroma and luma
ro: Diferența QP între chroma și luma

en: QP difference between chroma and luma.
ro: Diferența QP între chroma și luma.

en: Multipass ratecontrol
ro: Controlul ratei multipass

en: Multipass ratecontrol:
     - 1: First pass, creates stats file
     - 2: Last pass, does not overwrite stats file
     - 3: Nth pass, overwrites stats file
ro: Controlul ratelor cu mai multe treceri:
     - 1: Prima trecere, creează un fișier de statistici
     - 2: Ultima trecere, nu suprascrie fișierul de statistici
     - 3: a N-a trecere, suprascrie fișierul de statistici

en: QP curve compression
ro: Comprimarea curbei QP

en: QP curve compression. Range 0.0 (CBR) to 1.0 (QCP).
ro: Comprimarea curbei QP. Intervalul 0,0 (CBR) până la 1,0 (QCP).

en: Reduce fluctuations in QP
ro: Reducerea fluctuațiilor în QP

en: This reduces the fluctuations in QP before curve compression. Temporally blurs complexity.
ro: Aceasta reduce fluctuațiile în QP înaintea compresiei curbei. Estompează temporar claritatea complexității.

en: This reduces the fluctuations in QP after curve compression. Temporally blurs quants.
ro: Acest lucru reduce fluctuațiile în QP după comprimarea curbei. Estomparea temporală a cuantelor.

en: Partitions to consider
ro: Partiții de luat în considerare

en: Partitions to consider in analyse mode:
     - none  : 
     - fast  : i4x4
     - normal: i4x4,p8x8,(i8x8)
     - slow  : i4x4,p8x8,(i8x8),b8x8
     - all   : i4x4,p8x8,(i8x8),b8x8,p4x4
    (p4x4 requires p8x8. i8x8 requires 8x8dct).
ro: Partiții de luat în considerare în modul de analiză:
     - niciuna  : 
     - rapide  : i4x4
     - normale: i4x4,p8x8,(i8x8)
     - lente  : i4x4,p8x8,(i8x8),b8x8
     - toate   : i4x4,p8x8,(i8x8),b8x8,p4x4
    (p4x4 requires p8x8. i8x8 requires 8x8dct).

en: Direct MV prediction mode
ro: Modul de predicție directă MV

en: Direct prediction size
ro: Mărimea predicției directe

en: Direct prediction size:
     -  0: 4x4
     -  1: 8x8
     - -1: smallest possible according to level
ro: Mărimea predicției directe:
     -  0: 4x4
     -  1: 8x8
     - -1: cel mai mic posibil în funcție de nivel

en: Weighted prediction for B-frames
ro: Predicția ponderată pentru cadrele B

en: Weighted prediction for B-frames.
ro: Predicție ponderată pentru cadrele B.

en: Weighted prediction for P-frames
ro: Predicția ponderată pentru cadrele P

en: Weighted prediction for P-frames:
     - 0: Disabled
     - 1: Blind offset
     - 2: Smart analysis
ro: Predicția ponderată pentru cadrele P:
     - 0: Dezactivat
     - 1: Decalaj orb
     - 2: Analiză inteligentă

en: Integer pixel motion estimation method
ro: Metoda de estimare a mișcării pixelilor întregi

en: Selects the motion estimation algorithm:
     - dia: diamond search, radius 1 (fast)
     - hex: hexagonal search, radius 2
     - umh: uneven multi-hexagon search (better but slower)
     - esa: exhaustive search (extremely slow, primarily for testing)
     - tesa: hadamard exhaustive search (extremely slow, primarily for testing)
ro: Selectează algoritmul de estimare al mișcării:
     - dia: căutare diamant, rază 1 (rapidă)
     - hex: căutare hexagonală, rază 2
     - umh: căutare inegală multi-hexagon (mai bună, dar mai lentă)
     - esa: căutare exhaustivă (extrem de lentă, folosită pentru testare)
     - tesa: căutare hadamard exhaustivă (extrem de lentă, folosită pentru testare)

en: Maximum motion vector search range
ro: Intervalul maxim de căutare a vectorului de mișcare

en: Maximum distance to search for motion estimation, measured from predicted position(s). Default of 16 is good for most footage, high motion sequences may benefit from settings between 24 and 32. Range 0 to 64.
ro: Distanța maximă de căutare pentru estimarea mișcării, măsurată de la poziția (iile) prezisă. Valoarea implicită de 16 este bună pentru majoritatea secvențelor, dar secvențele cu mișcare intensă pot beneficia de setări între 24 și 32. Intervalul de la 0 la 64.

en: Maximum motion vector length
ro: Lungimea maximă a vectorului de mișcare

en: Maximum motion vector length in pixels. -1 is automatic, based on level.
ro: Lungimea maximă a vectorului de mișcare în pixeli. -1 este automat, în funcție de nivel.

en: Minimum buffer space between threads
ro: Spațiu minim de buffer între thread-uri

en: Minimum buffer space between threads. -1 is automatic, based on number of threads.
ro: Spațiul tampon minim între fire. -1 este automat, în funcție de numărul de fire.

en: Strength of psychovisual optimization, default is "1.0:0.0"
ro: Puterea de optimizare psihovizuală, implicit este "1.0:0.0"

en: First parameter controls if RD is on (subme>=6) or off.
    Second parameter controls if Trellis is used on psychovisual optimization, default off
ro: Primul parametru controlează dacă RD este activat (subme>=6) sau dezactivat.
    Al doilea parametru controlează dacă Trellis este utilizat în optimizarea psihovizuală, implicit dezactivat.

en: Subpixel motion estimation and partition decision quality
ro: Estimarea mișcării subpixelului și calitatea deciziei de partiție

en: This parameter controls quality versus speed tradeoffs involved in the motion estimation decision process (lower = quicker and higher = better quality). Range 1 to 9.
ro: Acest parametru controlează compromisurile dintre calitate și viteză implicate în procesul decizional de estimare a mișcării (mai mic = mai rapid și mai mare = calitate mai bună). Intervalul de la 1 la 9.

en: RD based mode decision for B-frames. This requires subme 6 (or higher).
ro: Decizie de mod bazată pe RD pentru cadrele B. Acest lucru necesită subme 6 (sau o versiune superioară).

en: Decide references on a per partition basis
ro: Decideți referințele pentru fiecare partiție în parte

en: Allows each 8x8 or 16x8 partition to independently select a reference frame, as opposed to only one ref per macroblock.
ro: Permite ca fiecare partiție 8x8 sau 16x8 să selecteze în mod independent un cadru de referință, spre deosebire de un singur ref pe macrobloc.

en: Chroma in motion estimation
ro: Croma în estimarea mișcării

en: Chroma ME for subpel and mode decision in P-frames.
ro: Chroma ME pentru subpel și decizia de mod în cadrele P.

en: Joint bidirectional motion refinement.
ro: Rafinarea mișcării bidirecționale comune.

en: Adaptive spatial transform size
ro: Dimensiune de transformare spațială adaptivă

en: SATD-based decision for 8x8 transform in inter-MBs.
ro: Decizie bazată pe SATD pentru transformarea 8x8 în inter-MB.

en: Trellis RD quantization
ro: Cuantificarea Trellis RD

en: Trellis RD quantization:
     - 0: disabled
     - 1: enabled only on the final encode of a MB
     - 2: enabled on all mode decisions
    This requires CABAC.
ro: Cuantificarea Trellis RD:
     - 0: dezactivat
     - 1: activată numai la codificarea finală a unui MB
     - 2: activat la toate deciziile de mod
    Acest lucru necesită CABAC.

en: Early SKIP detection on P-frames
ro: Detectarea timpurie a SKIP pe cadrele P

en: Early SKIP detection on P-frames.
ro: Detectarea timpurie a SKIP pe cadrele P.

en: Coefficient thresholding on P-frames
ro: Limitarea coeficientului de prag pe cadrele P

en: Coefficient thresholding on P-frames. Eliminate dct blocks containing only a small single coefficient.
ro: Limitarea coeficientului de prag pe cadrele P. Eliminarea blocurilor dct care conțin doar un singur coeficient mic.

en: Use Psy-optimizations
ro: Utilizați Psy-optimizări

en: Use all visual optimizations that can worsen both PSNR and SSIM
ro: Utilizați toate optimizările vizuale care pot înrăutăți atât PSNR, cât și SSIM.

en: Dct-domain noise reduction. Adaptive pseudo-deadzone. 10 to 1000 seems to be a useful range.
ro: Reducerea zgomotului în domeniul Dct. Pseudo-deadzone adaptivă. Între 10 și 1000 pare a fi un interval util.

en: Inter luma quantization deadzone
ro: Zona moartă de cuantificare inter luma

en: Set the size of the inter luma quantization deadzone. Range 0 to 32.
ro: Setați dimensiunea zonei moarte de cuantificare inter luma. Intervalul de la 0 la 32.

en: Intra luma quantization deadzone
ro: Zona moartă de cuantificare intra luma

en: Set the size of the intra luma quantization deadzone. Range 0 to 32.
ro: Setați dimensiunea zonei moarte de cuantificare intra luma. Intervalul de la 0 la 32.

en: Non-deterministic optimizations when threaded
ro: Optimizări nedeterministe atunci când este vorba de threaded

en: Slightly improve quality of SMP, at the cost of repeatability.
ro: Îmbunătățirea ușoară a calității SMP, cu prețul repetabilității.

en: CPU optimizations
ro: Optimizăru CPU

en: Use assembler CPU optimizations.
ro: Folosește optimizări CPU de asamblor.

en: Filename for 2 pass stats file
ro: Numele fișierului pentru fișierul de statistici 2 pass

en: Filename for 2 pass stats file for multi-pass encoding.
ro: Nume de fișier pentru fișierul de statistici cu 2 treceri pentru codificarea cu mai multe treceri.

en: PSNR computation
ro: Calcul PSNR

en: Compute and print PSNR stats. This has no effect on the actual encoding quality.
ro: Calculează și tipărește statistici PSNR. Aceasta nu are efect asupra calității actuale de codare.

en: SSIM computation
ro: Calcul SSIM

en: Compute and print SSIM stats. This has no effect on the actual encoding quality.
ro: Calculează și tipărește statistici SSIM. Aceasta nu are efect asupra calității actuale de codare.

en: Quiet mode
ro: Mod tăcut

en: Statistics
ro: Statistici

en: Print stats for each frame.
ro: Afișează statistici pentru fiecare cadru.

en: SPS and PPS id numbers
ro: Numere ID pentru SPS și PPS

en: Set SPS and PPS id numbers to allow concatenating streams with different settings.
ro: Stabilește numerele ID pentru SPS și PPS pentru a permite concatenarea fluxurilor cu setări diferite.

en: Access unit delimiters
ro: Delimitatoare de unitate de acces

en: Generate access unit delimiter NAL units.
ro: Generați limitele de acces pentru unitățile NAL.

en: Framecount to use on frametype lookahead
ro: Cadrele de folosit pentru tipul de cadre de tip lookahead

en: Framecount to use on frametype lookahead. Currently default can cause sync-issues on unmuxable output, like rtsp-output without ts-mux
ro: Cadrele folosite pentru a utiliza cadre de tip lookahead. În prezent, valoarea implicită poate cauza probleme de sincronizare la ieșirile nemijlocite, cum ar fi ieșirea rtsp fără ts-mux.

en: HRD-timing information
ro: HRD-timpul informațiilor

en: Default tune setting used
ro: Setarea implicită de reglare utilizată

en: Default preset setting used
ro: Setarea prestabilită implicită utilizată

en: x264 advanced options
ro: x264 opțiuni avansate

en: x264 advanced options, in the form {opt=val,op2=val2}.
ro: x264 opțiuni avansate, sub forma {opt=val,op2=val2}.

en: Fast
ro: Rapid

en: Normal
ro: Normală

en: Slow
ro: Încet

en: Spatial
ro: Spațial

en: checkerboard
ro: tablă de șah

en: column alternation
ro: alternarea coloanelor

en: row alternation
ro: alternarea rândurilor

en: side by side
ro: unul lângă altul

en: top bottom
ro: sus jos

en: frame alternation
ro: alternare cadre

en: H.264/MPEG-4 Part 10/AVC encoder (x264 10-bit)
ro: Codor H.264/MPEG-4 Part 10/AVC (x264 10-bit)

en: H.262/MPEG-2 encoder (x262)
ro: Codor H.262/MPEG-2 (x262)

en: H.264/MPEG-4 Part 10/AVC encoder (x264)
ro: Codor H.264/MPEG-4 Part 10/AVC (x264)

en: H.265/HEVC encoder (x265)
ro: Codor H.265/HEVC (x265)

en: XWD image decoder
ro: decodor de imagine XWD

en: Teletext page
ro: Pagină teletext

en: Open the indicated Teletext page. Default page is index 100.
ro: Deschide pagina Teletext indicată. Pagina implicită are indexul 100.

en: Teletext alignment
ro: Aliniament teletext

en: You can enforce the teletext position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg. 6 = top-right).
ro: Puteți forța poziția telextului pe imaginea video (0=centru, 1=stânga, 2=dreapta, 4=sus, 8=jos, puteți de asemenea să folosiți combinații ale acestori valori, de exemplu 6=stânga-sus).

en: Teletext text subtitles
ro: Subtitluri de text teletext

en: Output teletext subtitles as text instead of as RGBA.
ro: Emiteți subtitrările teletext ca text în loc de RGBA.

en: Presentation Level
ro: Nivelul de prezentare

en: VBI and Teletext decoder
ro: Decodor de VBI și teletext

en: VBI & Teletext
ro: VBI și Teletext

en: D-Bus control interface
ro: Interfețe de control D-Bus

en: Do not open a DOS command box interface
ro: Nu deschideți o interfață de comandă DOS

en: By default the dummy interface plugin will start a DOS command box. Enabling the quiet mode will not bring this command box but can also be pretty annoying when you want to stop VLC and no video window is open.
ro: În mod prestabilit, pluginul de interfață fictivă va porni o casetă de comandă DOS. Activarea modului silențios nu va aduce această casetă de comandă, dar poate fi destul de enervant atunci când doriți să opriți VLC și nu este deschisă nicio fereastră video.

en: Dummy interface
ro: Interfață fictivă

en: Motion threshold (10-100)
ro: Prag de mișcare (10-100)

en: Amount of movement required for a mouse gesture to be recorded.
ro: Cantitatea de mișcare necesară pentru ca un gest de maus să fie înregistrat.

en: Trigger button
ro: Buton de declanșare

en: Trigger button for mouse gestures.
ro: Buton de declanșare pentru gesturi de maus.

en: Middle
ro: Mijloc

en: Gestures
ro: Gesturi

en: Mouse gestures control interface
ro: Interfață de control de gesturi de maus

en: Global Hotkeys
ro: Taste rapide globale

en: Global Hotkeys interface
ro: Interfață pentru taste rapide globale

en: Hotkeys
ro: Taste rapide

en: Hotkeys management interface
ro: Interfață pentru gestionare taste rapide

en: One
ro: Unu

en: Loop: %s
ro: Buclă: %s

en: Random: %s
ro: Aleator: %s

en: Audio Device: %s
ro: Dispozitiv audio: %s

en: Recording
ro: Înregistrare

en: Recording done
ro: Înregistrarea este gata

en: Sub sync: bookmarked audio time
ro: Sincronizare secundară: timp audio marcat

en: No active subtitle
ro: Niciun subtitlu activ

en: Sub sync: bookmarked subtitle time
ro: Sincronizare secundară: timp de subtitrare înscris în favorite

en: Sub sync: set bookmarks first!
ro: Sincronizare secundară: setați mai întâi bookmark-urile!

en: Sub sync: corrected %i ms (total delay = %i ms)
ro: Sincronizare secundară: corectat %i ms (total delay = %i ms)

en: Sub sync: delay reset
ro: Sincronizare secundară: resetarea întârzierii

en: Subtitle delay %i ms
ro: Subtitlu întârziere %i ms

en: Audio delay %i ms
ro: Întârziere audio %i ms

en: Audio track: %s
ro: Pistă audio: %s

en: Subtitle track: %s
ro: Pistă subtitrare: %s

en: N/A
ro: indisponibil

en: Program Service ID: %s
ro: Serviciul de programe ID: %s

en: Aspect ratio: %s
ro: Raport de aspect: %s

en: Crop: %s
ro: Trunchiază: %s

en: Zooming reset
ro: Resetarea zoom-ului

en: Scaled to screen
ro: Scalat la ecran

en: Original Size
ro: Dimensiune originală

en: Zoom mode: %s
ro: Mod de zoom: %s

en: Deinterlace off
ro: Deîntrețesere oprită

en: Deinterlace on
ro: Deîntrețesere pornită

en: Subtitle position: no active subtitle
ro: Poziție subtitlu: niciun subtitlu activ

en: Subtitle position %d px
ro: Poziția subtitlului %d px

en: Subtitle text scale %d%%
ro: Scara textului de subtitrare %d%%

en: Speed: %.2fx
ro: Viteză: %.2fx

en: 
    Warning: if you cannot access the GUI anymore, open a command-line window, go to the directory where you installed VLC and run "vlc -I qt"
ro: 
    Avertisment: dacă nu mai poți accesa interfața grafică (GUI-ul), deschide o fereastă de linie de comandă, du-te în dosarul unde ai instalat VLC și execută "vlc -I qt"

en: Change the lirc configuration file
ro: Modificați fișierul de configurare lirc

en: Tell lirc to read this configuration file. By default it searches in the users home directory.
ro: Spuneți-i lui lirc să citească acest fișier de configurare. În mod implicit, acesta caută în directorul de origine al utilizatorului.

en: Infrared
ro: Infraroșu

en: Infrared remote control interface
ro: Interfață de control la distanță cu infraroșu

en: motion
ro: mișcare

en: motion control interface
ro: interfață de control de mișcare

en: Use HDAPS, AMS, APPLESMC or UNIMOTION motion sensors to rotate the video
ro: Utilizați senzorii de mișcare HDAPS, AMS, APPLESMC sau UNIMOTION pentru a roti videoclipul

en: Network master clock
ro: Ceasul principal de rețea

en: When set, this VLC instance will act as the master clock for synchronization for clients listening
ro: Când este setat, această instanță VLC va acționa ca ceas principal pentru sincronizarea clienților care ascultă

en: Master server IP address
ro: Adresa IP a serverului principal

en: The IP address of the network master clock to use for clock synchronization.
ro: Adresa IP a ceasului principal de rețea care urmează să fie utilizat pentru sincronizarea ceasului.

en: UDP timeout (in ms)
ro: Limită de timp UDP (în ms)

en: Length of time (in ms) until aborting data reception.
ro: Durata de timp (în ms) până la întreruperea recepției de date.

en: Network Sync
ro: Sincronizare rețea

en: Network synchronization
ro: Sincronizare în rețea

en: Install Windows Service
ro: Instalează serviciul Windows

en: Install the Service and exit.
ro: Instalează serviciul și ieși.

en: Uninstall Windows Service
ro: Dezinstalează serviciul Windows

en: Uninstall the Service and exit.
ro: Dezinstalează serviciul și ieși.

en: Display name of the Service
ro: Afișează numele serviciului

en: Change the display name of the Service.
ro: Schimbă numele afișat al serviciului.

en: Configuration options
ro: Opțiuni de configurare

en: Configuration options that will be used by the Service (eg. --foo=bar --no-foobar). It should be specified at install time so the Service is properly configured.
ro: Opțiuni de configurare care vor fi folosite de serviciu (de exemplu --foo=bar --no-foobar). Trebuie specificat la momentul instalării, astfel încât serviciul să fie configurat corect.

en: Additional interfaces spawned by the Service. It should be specified at install time so the Service is properly configured. Use a comma separated list of interface modules. (common values are: logger, sap, rc, http)
ro: Interfețe adiționale create de Serviciu. Ar trebui specificate la momentul instalării în așa fel încât Serviciul să fie configurat corect. Folosiți o listă de module de interfață separate prin virgulă (valorile comune sunt: logger, sap, rc, http).

en: NT Service
ro: Serviciu NT

en: Windows Service interface
ro: Interfață serviciu Windows

en: Initializing
ro: Inițializare

en: Opening
ro: Deschidere

en: Error
ro: Eroare

en: Show stream position
ro: Arată poziția fluxului

en: Show the current position in seconds within the stream from time to time.
ro: Arată din timp în timp poziția curentă în secunde în interiorul fluxului.

en: Fake TTY
ro: TTY fals

en: Force the rc module to use stdin as if it was a TTY.
ro: Forțează modulul rc să utilizeze stdin ca și cum ar fi un TTY.

en: UNIX socket command input
ro: Intrare de comandă socket UNIX

en: Accept commands over a Unix socket rather than stdin.
ro: Acceptă comenzi pe un socket Unix în loc de stdin.

en: TCP command input
ro: Intrare de comandă TCP

en: Accept commands over a socket rather than stdin. You can set the address and port the interface will bind to.
ro: Acceptă comenzi pe un socket în loc de stdin. Puteți seta adresa și portul la care se va lega interfața.

en: By default the rc interface plugin will start a DOS command box. Enabling the quiet mode will not bring this command box but can also be pretty annoying when you want to stop VLC and no video window is open.
ro: În mod implicit, pluginul de interfață rc va porni o casetă de comandă DOS. Activarea modului liniștit nu va aduce această casetă de comandă, dar poate fi destul de enervant atunci când doriți să opriți VLC și nu este deschisă nicio fereastră video.

en: Remote control interface
ro: Interfață de control la distanță

en: Remote control interface initialized. Type `help' for help.
ro: Interfața de control la distanță este inițializată. Introduceți 'help' pentru ajutor.

en: Unknown command `%s'. Type `help' for help.
ro: Comanda '%s' este necunoscută. Introduceți 'help' pentru ajutor.

en: +----[ Remote control commands ]
ro: +----[ Comenzi de control la distanță ]

en: | add XYZ  . . . . . . . . . . . . add XYZ to playlist
ro: | adaugă XYZ . . . . . . . . . . . . . . . . . adaugă XYZ la lista de redare

en: | enqueue XYZ  . . . . . . . . . queue XYZ to playlist
ro: | enqueue XYZ  . . . . . . . . . adaugă XYZ la coada listei de redare

en: | playlist . . . . .  show items currently in playlist
ro: | lista de redare . . . . . . . arată elementele aflate în prezent în lista de redare

en: | play . . . . . . . . . . . . . . . . . . play stream
ro: | redă . . . . . . . . . . . . . . . . . . redă fluxul

en: | stop . . . . . . . . . . . . . . . . . . stop stream
ro: | stop . . . . . . . . . . . . . . . . . . stop flux

en: | next . . . . . . . . . . . . . .  next playlist item
ro: | următorul . . . . . . . . . . . . . .  următorul element din lista de redare

en: | prev . . . . . . . . . . . .  previous playlist item
ro: | prev . . . . . . . . . . . .  elementul precedent din lista de redare

en: | goto . . . . . . . . . . . . . .  goto item at index
ro: | merge . . . . . . . . . . . . . .  merge la elementul din index

en: | repeat [on|off] . . . .  toggle playlist item repeat
ro: | repetă [on|off] . . . .  comutare repetare element listă de redare

en: | loop [on|off] . . . . . . . . . toggle playlist loop
ro: | buclă [on|off] . . . . . . . . . comutare buclă listă de redare

en: | random [on|off] . . . . . . .  toggle random jumping
ro: | aleatoriu [on|off] . . . . . . .  comutare sărituri aleatorii

en: | clear . . . . . . . . . . . . . . clear the playlist
ro: | clear . . . . . . . . . . . . . . golește lista de redare

en: | status . . . . . . . . . . . current playlist status
ro: | status . . . . . . . . . . . starea actuală a listei de redare

en: | title [X]  . . . . . . set/get title in current item
ro: | titlu [X]  . . . . . . set/get titlu în elementul curent

en: | title_n  . . . . . . . .  next title in current item
ro: | titlu_n  . . . . . . . .  următorul titlu din articolul curent

en: | title_p  . . . . . .  previous title in current item
ro: | title_p  . . . . . .  titlul precedent din elementul curent

en: | chapter [X]  . . . . set/get chapter in current item
ro: | capitolul [X]  . . . . set/get capitolul din articolul curent

en: | chapter_n  . . . . . .  next chapter in current item
ro: | capitolul_n  . . . . . .  capitolul următor din articolul curent

en: | chapter_p  . . . .  previous chapter in current item
ro: | chapter_p  . . . .  capitolul precedent din elementul curent

en: | seek X . . . seek in seconds, for instance `seek 12'
ro: | caută X . . . caută în secunde, de exemplu `seek 12'

en: | pause  . . . . . . . . . . . . . . . .  toggle pause
ro: | pauză  . . . . . . . . . . . . . . . .  comutare pauză

en: | fastforward  . . . . . . . .  .  set to maximum rate
ro: | avansare rapidă  . . . . . . . .  .  setat la rata maximă

en: | rewind  . . . . . . . . . . . .  set to minimum rate
ro: | derulați înapoi  . . . . . . . . . . . .  setat la rata minimă

en: | faster . . . . . . . . . .  faster playing of stream
ro: | mai rapid . . . . . . . . . .  redarea mai rapidă a fluxului

en: | slower . . . . . . . . . .  slower playing of stream
ro: | mai lent . . . . . . . . . .  redarea mai lentă a fluxului

en: | normal . . . . . . . . . .  normal playing of stream
ro: | normal . . . . . . . . . .  redarea normală a fluxului

en: | frame. . . . . . . . . .  play frame by frame
ro: | cadru. . . . . . . . . .  redă cadru cu cadru

en: | f [on|off] . . . . . . . . . . . . toggle fullscreen
ro: | f [on|off] . . . . . . . . . . . . comutare ecran complet

en: | info . . . . .  information about the current stream
ro: informații despre fluxul curent

en: | stats  . . . . . . . .  show statistical information
ro: | statistici  . . . . . . . .  arată informații statistice

en: | get_time . . seconds elapsed since stream's beginning
ro: | obține_timp . . secundele scurse de la începutul fluxului

en: | is_playing . . . .  1 if a stream plays, 0 otherwise
ro: | se_redă . . . .  1 în cazul în care se redă un flux, altfel 0

en: | get_title . . . . .  the title of the current stream
ro: | obține_titlu . . . . .  titlul fluxului curent

en: | get_length . . . .  the length of the current stream
ro: | obține_lungimea . . . .  lungimea fluxului curent

en: | volume [X] . . . . . . . . . .  set/get audio volume
ro: | volum [X] . . . . . . . . . .  setați/obțineți volumul audio

en: | volup [X]  . . . . . . .  raise audio volume X steps
ro: | volum ridicat [X]  . . . . . . .  crește volumul audio cu X trepte

en: | voldown [X]  . . . . . .  lower audio volume X steps
ro: | volum redus [X]  . . . . . .  reduce volumul audio cu X trepte

en: | adev [device]  . . . . . . . .  set/get audio device
ro: | adev [device]  . . . . . . . .  setați / obțineți dispozitivul audio

en: | achan [X]. . . . . . . . . .  set/get audio channels
ro: | achan [X]. . . . . . . . . .  setați / obțineți canalul audio

en: | atrack [X] . . . . . . . . . . . set/get audio track
ro: | pista audio [X] . . . . . . . . . . . setați/obțineți pista audio

en: | vtrack [X] . . . . . . . . . . . set/get video track
ro: | pista video [X] . . . . . . . . . . .setați / obțineți pista video

en: | vratio [X]  . . . . . . . set/get video aspect ratio
ro: | vratio [X] ... ... ... ... ... setează/obține raportul de aspect video

en: | vcrop [X]  . . . . . . . . . . .  set/get video crop
ro: | vcrop [X]  . . . . . . . . . . . setați/primiți crop video

en: | vzoom [X]  . . . . . . . . . . .  set/get video zoom
ro: | zoom video [X]  . . . . . . . . . . .  setați/primiți zoom video

en: | snapshot . . . . . . . . . . . . take video snapshot
ro: | snapshot . . . . . . . . . . . . ia un instantaneu video

en: | strack [X] . . . . . . . . .  set/get subtitle track
ro: | pistă de subtitrare [X] . . . . . . . . .  setați / obțineți pista de subtitrare

en: | key [hotkey name] . . . . . .  simulate hotkey press
ro: | tasta [numele tastei rapide] . . . . . . . . simulează apăsarea tastei rapide

en: | help . . . . . . . . . . . . . . . this help message
ro: | ajutor . . . . . . . . . . . . . . . acest mesaj de ajutor

en: | logout . . . . . . .  exit (if in socket connection)
ro: | deconectare . . . . . . .  ieșire (dacă este vorba de o conexiune socket)

en: | quit . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  quit vlc
ro: | renunță . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  renunță la vlc

en: Press pause to continue.
ro: Apasă pauză pentru a continua.

en: Type 'pause' to continue.
ro: Tastați "pause" pentru a continua.

en: Error: `goto' needs an argument greater than zero.
ro: Eroare: `goto' are nevoie de un argument mai mare decât zero.

en: | input bytes read : %8.0f KiB
ro: | bytes de intrare citiți : %8.0f KiB

en: | input bitrate    :   %6.0f kb/s
ro: | bitrate de intrare    :   %6.0f kb/s

en: | demux bytes read : %8.0f KiB
ro: | demux baiți citiți : %8.0f KiB

en: | demux bitrate    :   %6.0f kb/s
ro: | viteză de transmisie demux    :   %6.0f kb/s

en: | demux corrupted  :    %5<PRIi64>
ro: | demux corupt  :    %5<PRIi64>

en: | discontinuities  :    %5<PRIi64>
ro: | discontinuități  :    %5<PRIi64>

en: | video decoded    :    %5<PRIi64>
ro: | video decodificat    :    %5<PRIi64>

en: | frames displayed :    %5<PRIi64>
ro: | cadrele afișate :    %5<PRIi64>

en: | frames lost      :    %5<PRIi64>
ro: | cadre pierdute      :    %5<PRIi64>

en: | audio decoded    :    %5<PRIi64>
ro: | audio decodat    :    %5<PRIi64>

en: | buffers played   :    %5<PRIi64>
ro: | bufere redate   :    %5<PRIi64>

en: | buffers lost     :    %5<PRIi64>
ro: | bufere pierdute     :    %5<PRIi64>

en: Windows messages interface
ro: Interfața de mesaje Windows

en: Maximum device width
ro: Lățimea maximă a dispozitivului

en: Maximum device height
ro: Înălțimea maximă a dispozitivului

en: Fixed Bandwidth in KiB/s
ro: Lățime de bandă fixă în KiB/s

en: Preferred bandwidth for non adaptive streams
ro: Lățimea de bandă preferată pentru fluxurile neadaptive

en: Live Playback delay (ms)
ro: Întârziere redare live (ms)

en: Tradeoff between stability and real time
ro: Compromis între stabilitate și timp real

en: Max buffering (ms)
ro: Max bufferizare (ms)

en: Adaptive Logic
ro: Logica adaptivă

en: Use regular HTTP modules
ro: Utilizați module HTTP obișnuite

en: Connect using HTTP access instead of custom HTTP code
ro: Conectați-vă utilizând accesul HTTP în loc de codul HTTP personalizat

en: Low latency
ro: Latență mică

en: Overrides low latency parameters
ro: Suprascrie parametrii de latență redusă

en: Predictive
ro: Predictiv

en: Near Optimal
ro: Aproape optimă

en: Bandwidth Adaptive
ro: Lățime de bandă adaptivă

en: Fixed Bandwidth
ro: Lățime de bandă fixă

en: Lowest Bandwidth/Quality
ro: Cea mai mică lățime de bandă/calitate

en: Highest Bandwidth/Quality
ro: Cea mai mare lățime de bandă/calitate

en: Force
ro: Forță

en: Adaptive
ro: Adaptiv

en: Unified adaptive streaming for DASH/HLS
ro: Streaming adaptiv unificat pentru DASH/HLS

en: Could not demux ASF stream
ro: Nu s-a putut demuxa fluxul ASF

en: VLC failed to load the ASF header.
ro: VLC nu a reușit să încarce antetul ASF.

en: AU demuxer
ro: Demultiplexor AU

en: Avformat demuxer
ro: Demuxer de avformat

en: Avformat
ro: Format AV

en: Muxer
ro: Multiplexor

en: Force use of a specific avformat muxer.
ro: Forțează utilizarea unui anumit muxer avformat.

en: Format name
ro: Numele formatului

en: Internal libavcodec format name
ro: Numele formatului intern libavcodec

en: Force interleaved method
ro: Forțează metoda intercalat

en: Force index creation
ro: Forțează crearea indexului

en: Recreate a index for the AVI file. Use this if your AVI file is damaged or incomplete (not seekable).
ro: Creează un index pentru fișierul AVI. Folosiți această opțiune dacă fișierul AVI este deteriorat sau incomplet (nu permite căutarea).

en: Ask for action
ro: Cere o acțiune

en: Always fix
ro: Repară întotdeauna

en: Never fix
ro: Nu repara niciodată

en: Fix when necessary
ro: Remediați atunci când este necesar

en: AVI demuxer
ro: Demultiplexor AVI

en: Because this file index is broken or missing, seeking will not work correctly.
    VLC won't repair your file but can temporary fix this problem by building an index in memory.
    This step might take a long time on a large file.
    What do you want to do?
ro: Deoarece indexul acestui fișier este rupt sau lipsește, căutarea nu va funcționa corect.
    VLC nu vă va repara fișierul, dar poate remedia temporar această problemă prin construirea unui index în memorie.
    Acest pas poate dura mult timp în cazul unui fișier mare.
    Ce doriți să faceți?

en: Do not play
ro: Nu reda

en: Build index then play
ro: Construiți indexul, apoi redăm

en: Play as is
ro: Redă așa cum este

en: Broken or missing Index
ro: Indexul rupt sau lipsă

en: Broken or missing AVI Index
ro: Index AVI rupt sau lipsă

en: Fixing AVI Index...
ro: Reparare index AVI...

en: CDG demuxer
ro: Demultiplexor CDG

en: Dump module
ro: Modulul de golire

en: Dump filename
ro: Nume fișier de descărcare

en: Name of the file to which the raw stream will be dumped.
ro: Numele de fișier în care va fi transferat fluxul brut.

en: Append to existing file
ro: Adăugați la fișierul existent

en: If the file already exists, it will not be overwritten.
ro: În cazul în care fișierul există deja, acesta nu va fi suprascris.

en: File dumper
ro: Aruncător de fișiere

en: Value to adjust dts by
ro: Valoarea cu care se ajustează dts

en: Dirac video demuxer
ro: Demultiplexor video Dirac

en: Directory import
ro: Importul directorului

en: Seek prevention demux filter
ro: Filtru demux de prevenire a căutării

en: FLAC demuxer
ro: Demultiplexor FLAC

en: Decode
ro: Decodare

en: Decode at the demuxer stage
ro: Decodare în etapa de demuxare

en: Forced chroma
ro: Cromatica forțată

en: If non empty and image-decode is true, the image will be converted to the specified chroma.
ro: Dacă nu este gol și dacă image-decode este adevărat, imaginea va fi convertită în cromatica specificată.

en: Duration in seconds
ro: Durată în secunde

en: Duration in seconds before simulating an end of file. A negative value means an unlimited play time.
ro: Durata în secunde înainte de simularea unui sfârșit de fișier. O valoare negativă înseamnă o durată de redare nelimitată.

en: Frame rate of the elementary stream produced.
ro: Rata de cadre a fluxului elementar produs.

en: Real-time
ro: Timp real

en: Use real-time mode suitable for being used as a master input and real-time input slaves.
ro: Utilizați modul în timp real adecvat pentru a fi utilizat ca intrare principală și sclavi de intrare în timp real.

en: Image demuxer
ro: Demuxer de imagine

en: Image
ro: Imagine

en: Frames per Second
ro: Cadre per secundă

en: This is the desired frame rate when playing MJPEG from a file. Use 0 (this is the default value) for a live stream (from a camera).
ro: Aceasta este rata de cadre dorită la redarea MJPEG dintr-un fișier. Utilizați 0 (aceasta este valoarea implicită) pentru un flux live (de la o cameră).

en: M-JPEG camera demuxer
ro: Demultiplexor M-JPEG de cameră

en: Matroska stream demuxer
ro: Demultiplexor de flux Matroska

en: Respect ordered chapters
ro: Respectați capitolele ordonate

en: Play chapters in the order specified in the segment.
ro: Redă capitolele în ordinea specificată în segment.

en: Chapter codecs
ro: Codecuri de capitol

en: Use chapter codecs found in the segment.
ro: Folosește codecurile de capitol găsite în segment.

en: Preload MKV files in the same directory
ro: Preîncărcați fișierele MKV în același director

en: Preload matroska files in the same directory to find linked segments (not good for broken files).
ro: Preîncărcați fișierele matroska din același director pentru a găsi segmente legate (nu este bun pentru fișierele rupte).

en: Seek based on percent not time
ro: Căutare bazată pe procent în loc de timp

en: Seek based on percent not time.
ro: Deplasare/căutare bazată pe procent în loc de timp.

en: Dummy Elements
ro: Elemente fictive

en: Read and discard unknown EBML elements (not good for broken files).
ro: Citește și înlătură elementele EBML necunoscute (nu este bine pentru fișiere corupte).

en: Preload clusters
ro: Clustere de preîncărcare

en: Find all cluster positions by jumping cluster-to-cluster before playback
ro: Găsiți toate pozițiile clusterului prin saltul de la cluster la cluster înainte de redare

en: Enable noise reduction algorithm.
ro: Activează algoritmul de reducere de zgomot.

en: Enable reverberation
ro: Activează reverberația

en: Reverberation level (from 0 to 100, default value is 0).
ro: Nivel de reverberație (de la 0 la 100, valoarea implicită este 0).

en: Reverberation delay, in ms. Usual values are from 40 to 200ms.
ro: Întârzierea de reverberație, în ms. Valorile obișnuite sunt cuprinse între 40 și 200 ms.

en: Enable megabass mode
ro: Activează modul Megabas

en: Megabass mode level (from 0 to 100, default value is 0).
ro: Nivelul modului Megabas (de la 0 la 100, valoarea implicită este 0).

en: Megabass mode cutoff frequency, in Hz. This is the maximum frequency for which the megabass effect applies. Valid values are from 10 to 100 Hz.
ro: Frecvența de tăiere a modului Megabas, în Hz. Aceasta este frecvența maximă pentru care se aplică efectul Megabas. Valorile valide sunt de la 10 la 100Hz.

en: Surround effect level (from 0 to 100, default value is 0).
ro: Nivelul efectului Surround (de la 0 la 100, valoarea implicită este 0).

en: Surround delay, in ms. Usual values are from 5 to 40 ms.
ro: Întârzierea Surround, în ms. Valorile uzuale sunt de la 5 la 40 ms.

en: Reverberation level
ro: Nivel reverberație

en: Reverberation delay
ro: Întârziere reverberație

en: Mega bass level
ro: Nivel mega bas

en: Mega bass cutoff
ro: Tăiere mega bass

en: Surround level
ro: Nivel surround

en: Surround delay (ms)
ro: Întârziere surround (ms)

en: Writer
ro: Scriitor

en: Composer
ro: Compunător

en: Producer
ro: Producător

en: Information
ro: Informație

en: Requirements
ro: Cerințe

en: Original Format
ro: Format original

en: Display Source As
ro: Afișați sursa ca

en: Host Computer
ro: Computer gazdă

en: Performers
ro: Artiști

en: Original Performer
ro: Interpret original

en: Providers Source Content
ro: Furnizori sursă de conținut

en: Warning
ro: Averisment

en: Lyrics
ro: Versuri

en: Record Company
ro: Companie de discuri

en: Product
ro: Produs

en: Grouping
ro: Grupare

en: Sub-Title
ro: Subtitlu

en: Arranger
ro: Aranjor

en: Art Director
ro: Director artistic

en: Copyright Acknowledgement
ro: Recunoașterea drepturilor de autor

en: Song Description
ro: Descrierea cântecului

en: Liner Notes
ro: note de linie

en: Phonogram Rights
ro: Drepturile de fonogramă

en: Sound Engineer
ro: Inginer de sunet

en: Soloist
ro: Solist

en: Thanks
ro: Mulțumiri

en: Executive Producer
ro: Producător executiv

en: Encoding Params
ro: Parametrii de codificare

en: Vendor
ro: Furnizor

en: Catalog Number
ro: Număr de catalog

en: Keywords
ro: Cuvinte cheie

en: Clean
ro: Curat

en: M4A audio only
ro: Numai audio M4A

en: Ignore non audio tracks from iTunes audio files
ro: Ignorați piesele non-audio din fișierele audio iTunes

en: MP4 stream demuxer
ro: Demultiplexor flux MP4

en: Do not seek
ro: Nu căutați

en: Build index
ro: Indice de construcție

en: MusePack demuxer
ro: Demultiplexor MusePack

en: This is the frame rate used as a fallback when playing MPEG video elementary streams.
ro: Aceasta este rata de cadre utilizată ca o soluție de rezervă la redarea fluxurilor video elementare MPEG.

en: MPEG-4 video
ro: Video MPEG-4

en: Desired frame rate for the stream.
ro: Rata de cadre dorită pentru flux.

en: H264 video demuxer
ro: Demultiplexor video H264

en: MPEG-I/II video demuxer
ro: Demultiplexor video MPEG-I/II

en: Trust MPEG timestamps
ro: Încredere în marcajul temporal MPEG

en: Normally we use the timestamps of the MPEG files to calculate position and duration. However sometimes this might not be usable. Disable this option to calculate from the bitrate instead.
ro: În mod normal noi folosim marcajul temporal al fișierelor MPEG pentru calculul poziției și duratei. Totuși uneori acesta nu se poate folosi. Dezactivați această opțiune pentru a calcula în schimb pe baza ratei de biți.

en: MPEG-PS demuxer
ro: Demultiplexor MPEG-PS

en: Extra PMT
ro: PMT suplimentar

en: Allows a user to specify an extra pmt (pmt_pid=pid:stream_type[,...]).
ro: Permite unui utilizator să specifice un pmt suplimentar (pmt_pid=pid:tip_flux[,...]).

en: Set id of ES to PID
ro: Setați id-ul ES la PID

en: Set the internal ID of each elementary stream handled by VLC to the same value as the PID in the TS stream, instead of 1, 2, 3, etc. Useful to do '#duplicate{..., select="es=<pid>"}'.
ro: Setați ID-ul intern al fiecărui flux elementar gestionat de VLC la aceeași valoare ca și PID-ul din fluxul TS, în loc de 1, 2, 3 etc. Util pentru a face '#duplicate{..., select="es=<pid>"}'.

en: CSA Key
ro: Cheie CSA

en: CSA encryption key. This must be a 16 char string (8 hexadecimal bytes).
ro: Cheie de criptare CSA. Aceasta trebuie să fie un șir de 16 caractere (8 baiți hexazecimal).

en: Second CSA Key
ro: A doua cheie CSA

en: The even CSA encryption key. This must be a 16 char string (8 hexadecimal bytes).
ro: Cheie de criptare CSA pară. Aceasta trebuie să fie un șir de 16 caractere (8 octeți hexazecimal).

en: Packet size in bytes to decrypt
ro: Dimensiune în baiți a pachetului de decriptat

en: Specify the size of the TS packet to decrypt. The decryption routines subtract the TS-header from the value before decrypting.
ro: Specificați dimensiunea pachetului TS care urmează să fie decriptat. Rutinele de decriptare scad antetul TS din valoare înainte de decriptare.

en: Separate sub-streams
ro: Sub-fluxuri separate

en: Separate teletex/dvbs pages into independent ES. It can be useful to turn off this option when using stream output.
ro: Separarea paginilor teletex/dvbs în ES independente. Poate fi utilă dezactivarea acestei opțiuni atunci când se utilizează ieșirea în flux.

en: Seek and position based on a percent byte position, not a PCR generated time position. If seeking doesn't work property, turn on this option.
ro: Căutarea și poziționarea pe baza unei poziții de octeți de procente, nu pe baza unei poziții temporale generate de PCR. În cazul în care căutarea nu funcționează proprietatea, activați această opțiune.

en: Trust in-stream PCR
ro: Încredere în PCR in-stream

en: Use the stream PCR as a reference.
ro: Utilizați fluxul PCR ca referință.

en: Selects mode for digital TV standard. This feature affects EPG information and subtitles.
ro: Selectează modul pentru standardul de televiziune digitală. Această funcție afectează informațiile EPG și subtitrările.

en: MPEG Transport Stream demuxer
ro: Demultiplexor de flux de transport MPEG

en: Main audio
ro: Audio principal

en: Audio description for the visually impaired
ro: Descriere audio pentru persoanele cu deficiențe de vedere

en: Clean audio for the hearing impaired
ro: Sunet curat pentru persoanele cu deficiențe de auz

en: Spoken subtitles for the visually impaired
ro: Subtitrări vorbite pentru persoanele cu deficiențe de vedere

en: Teletext subtitles
ro: Subtitluri teletext

en: Teletext: additional information
ro: Teletext: informații adiționale

en: Teletext: program schedule
ro: Teletext: planificare de program

en: Teletext subtitles: hearing impaired
ro: Subtitluri teletext: pentru cei cu dizabilități de auz

en: DVB subtitles: hearing impaired
ro: Subtitluri DVB: pentru cei cu dizabilități de auz

en: clean effects
ro: efecte curate

en: hearing impaired
ro: dizabilități de auz

en: visual impaired commentary
ro: comentariu pentru cei cu dizabilități de vedere

en: Windows Media NSC metademux
ro: Metademultiplexor Windows Media NSC

en: NullSoft demuxer
ro: Demultiplexor NullSoft

en: Nuv demuxer
ro: Demultiplexor Nuv

en: OGG demuxer
ro: Demultiplexor OGG

en: Show shoutcast adult content
ro: Arată conținut pentru adulți shoutcast

en: Show NC17 rated video streams when using shoutcast video playlists.
ro: Arată fluxuri video evaluate NC17 la utilizarea listelor de redare video shoutcast.

en: Skip ads
ro: Omite publicitatea

en: Use playlist options usually used to prevent ads skipping to detect ads and prevent adding them to the playlist.
ro: Utilizați opțiunile din lista de redare utilizate de obicei pentru a împiedica sărirea anunțurilor pentru a detecta anunțurile și a împiedica adăugarea lor la lista de redare.

en: M3U playlist import
ro: Import de listă de redare M3U

en: RAM playlist import
ro: Import de listă de redare RAM

en: PLS playlist import
ro: Import de listă de redare PLS

en: B4S playlist import
ro: Import de listă de redare B4S

en: DVB playlist import
ro: Import de listă de redare DVB

en: Podcast parser
ro: Analizor de podcast

en: XSPF playlist import
ro: Import listă de redare XSPF

en: New winamp 5.2 shoutcast import
ro: Import de shoutcast Winamp 5.2 nou

en: ASX playlist import
ro: Importul listei de redare ASX

en: Kasenna MediaBase parser
ro: Kasenna MediaBase analizator

en: QuickTime Media Link importer
ro: Importator de legătură media QuickTime

en: iTunes Music Library importer
ro: Importator de bibliotecă de muzică iTunes

en: WPL playlist import
ro: Import de listă de redare WPL

en: Podcast Info
ro: Info podcast

en: Podcast Link
ro: Link Podcast

en: Podcast Category
ro: Categoria Podcast

en: Podcast Keywords
ro: Cuvinte cheie pentru podcast

en: Podcast Subtitle
ro: Podcast subtitrat

en: Podcast Summary
ro: Sumar podcast

en: Podcast Publication Date
ro: Data publicării Podcast

en: Podcast Author
ro: Podcast Autor

en: Podcast Subcategory
ro: Subcategoria Podcast

en: Podcast Duration
ro: Durată podcast

en: Podcast Type
ro: Tip de podcast

en: Podcast Size
ro: Dimensiune podcast

en: %s bytes
ro: %s baiți

en: Listeners
ro: Ascultători

en: Load
ro: Încarcă

en: Total duration
ro: Durata totală

en: PVA demuxer
ro: Demultiplexor PVA

en: Audio sample rate in Hertz. Default is 48000 Hz.
ro: Frecvența de eșantionare audio în Hertz. Valoarea implicită este 48000 Hz.

en: Audio channels
ro: Canale audio

en: Audio channels in input stream. Numeric value >0. Default is 2.
ro: Canale audio în fluxul de intrare. Valoare numerică >0. Valoarea implicită este 2.

en: FOURCC code of raw input format
ro: Codul FOURCC al formatului de intrare brut

en: FOURCC code of the raw input format. This is a four character string.
ro: Codul FOURCC al formatului de intrare brut. Acesta este un șir de patru caractere.

en: Forces the audio language
ro: Forțează limba pe audio

en: Forces the audio language for the output mux. Three letter ISO639 code. Default is 'eng'.
ro: Forțează limba audio pentru muxul de ieșire. Cod ISO639 format din trei litere. Valoarea implicită este "eng".

en: Raw audio demuxer
ro: Demultiplexor audio brut

en: The demuxer will advance timestamps if the input can't keep up with the rate.
ro: Demultiplexorul va avansa marcajul temporal dacă semnalul de intrare nu poate ține pasul cu rata de codare.

en: DV (Digital Video) demuxer
ro: Demultiplexor DV (Video Digital)

en: This is the desired frame rate when playing raw video streams. In the form 30000/1001 or 29.97
ro: Aceasta este rata de cadre dorită la redarea fluxurilor video brute. Sub forma 30000/1001 sau 29,97

en: This specifies the width in pixels of the raw video stream.
ro: Se specifică lățimea în pixeli a fluxului video brut.

en: This specifies the height in pixels of the raw video stream.
ro: Se specifică înălțimea în pixeli a fluxului video brut.

en: Force chroma (Use carefully)
ro: Forțați cromatica (Folosiți cu atenție)

en: Force chroma. This is a four character string.
ro: Forțați cromatica. Acesta este un șir de patru caractere.

en: Raw video demuxer
ro: Demultiplexor video brut

en: Real demuxer
ro: Demultiplexor Real

en: EBU STL subtitles parser
ro: Analizator de subtitrări EBU STL

en: Apply a delay to all subtitles (in 1/10s, eg 100 means 10s).
ro: Aplică o întârziere tuturor subtitlurilor (în 1/10s, ex. 100 înseamnă 10s).

en: Override the normal frames per second settings. This will only work with MicroDVD and SubRIP (SRT) subtitles.
ro: Suprascrieți setările normale ale cadrelor pe secundă. Acest lucru va funcționa numai cu subtitrările MicroDVD și SubRIP (SRT).

en: Force the subtitles format. Selecting "auto" means autodetection and should always work.
ro: Forțați formatul subtitrărilor. Selectarea "auto" înseamnă autodetecție și ar trebui să funcționeze întotdeauna.

en: Override the default track description.
ro: Suprascrieți descrierea implicită a piesei.

en: Text subtitle parser
ro: Analizator de subtitrări text

en: Subtitle delay
ro: Subtitlu întârziere

en: Subtitle format
ro: Format subtitrare

en: Subtitle description
ro: Descriere subtitlu

en: TTA demuxer
ro: Demultiplexor TTA

en: TY Stream audio/video demux
ro: Demultiplexor audio/video de flux TY

en: Closed captions 2
ro: Subtitluri 2 pentru persoane cu dizabilități

en: Closed captions 3
ro: Subtitluri 3 pentru persoane cu dizabilități

en: Closed captions 4
ro: Subtitluri 4 pentru persoane cu dizabilități

en: Desired frame rate for the VC-1 stream.
ro: Frecvența de cadre dorită pentru stream-ul VC-1.

en: VC1 video demuxer
ro: Demultiplexor video VC1

en: Vobsub subtitles parser
ro: Vobsub analizator de subtitrări

en: VOC demuxer
ro: Demultiplexor VOC

en: WAV demuxer
ro: Demultiplexor WAV

en: XA demuxer
ro: Demultiplexor XA

en: Unknown category
ro: Categorie necunoscută

en: Closed captions
ro: Subtitluri pentru persoane cu dizabilități

en: Textual audio descriptions
ro: Descriere audio textuală

en: Ticker text
ro: Text de bifurcație

en: Active regions
ro: Zone active

en: Semantic annotations
ro: Adnotări semantice

en: Transcript
ro: Transcriere

en: Linguistic markup
ro: Marcarea lingvistică

en: Cue points
ro: Puncte de reper

en: Subtitles (images)
ro: Subtitluri (imagini)

en: Slides (text)
ro: Diapozitive (text)

en: Slides (images)
ro: Diapozitive (imagini)

en: About VLC media player
ro: Despre VLC media player

en: Credits
ro: Credite

en: License
ro: Licență

en: Authors
ro: Autori

en: VLC media player and VideoLAN are trademarks of the VideoLAN Association.
ro: VLC media player și VideoLAN sunt mărci înregistrate ale Asociației VideoLAN.

en: <p>VLC media player is a free and open source media player, encoder, and streamer made by the volunteers of the <a href="https://www.videolan.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">VideoLAN</span></a> community.</p><p>VLC uses its internal codecs, works on essentially every popular platform, and can read almost all files, CDs, DVDs, network streams, capture cards and other media formats!</p><p><a href="https://www.videolan.org/contribute/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Help and join us!</span></a>
ro: <p>VLC media player este un lector media gratuit și cu sursă liberă, codor, și streamer făcut de voluntarii din comunitatea <a href="https://www.videolan.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">VideoLAN</span></a>.</p><p>VLC folosește codorii săi interni, funcționează pe toate platformele populare, și poate citi aproape toate fișierele, CD-uri, DVD-uri, fluxuri de rețea, plăci de captură și alte formate de media!</p><p><a href="https://www.videolan.org/contribute/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Ajută-ne și alătură-te nouă!</span></a>

en: Playlist parsers
ro: Analizatori de liste de redare

en: Service Discovery
ro: Descoperirea serviciilor

en: Interfaces
ro: Interfețe

en: Art and meta fetchers
ro: Artă și meta fetch-uri

en: Extensions
ro: Extensii

en: Show Installed Only
ro: Afișați numai instalat

en: Find more addons online
ro: Găsiți mai multe addon-uri online

en: Addons Manager
ro: Manager de addon-uri

en: Installed
ro: Instalat

en: Name
ro: Nume

en: Author
ro: Autor

en: Uninstall
ro: Dezinstalați

en: Skins
ro: Tematici

en: Apply profile at next launch
ro: Aplicați profilul la următoarea lansare

en: 2 Pass
ro: 2 treceri

en: Preamp
ro: Preamplificator

en: Enable dynamic range compressor
ro: Activează compresorul de interval dinamic

en: Reset
ro: Resetează

en: Attack
ro: Atac

en: Release
ro: Eliberare

en: Threshold
ro: Prag

en: Enable Spatializer
ro: Activează spațializatorul

en: Headphone virtualization
ro: Virtualizare în căști

en: Volume normalization
ro: Normalizare volum

en: Maximum level
ro: Nivel maxim

en: Filter
ro: Filtru

en: Audio Effects
ro: Efecte audio

en: Duplicate current profile...
ro: Duplică profilul actual...

en: Organize Profiles...
ro: Organizează profiluri...

en: Duplicate current profile for a new profile
ro: Duplică profilul actual pentru un profil nou

en: Enter a name for the new profile:
ro: Introdu un nume pentru profilul nou:

en: Save
ro: Salvează

en: Please enter a unique name for the new profile.
ro: Vă rugăm să introduceți un nume unic pentru noul profil.

en: Multiple profiles with the same name are not allowed.
ro: Nu sunt permise mai multe profiluri cu același nume.

en: Remove a preset
ro: Elimină o presetare

en: Select the preset you would like to remove:
ro: Selectați preselecția pe care doriți să o eliminați:

en: Remove
ro: Elimină

en: Add new Preset...
ro: Adaugă presetare nouă...

en: Organize Presets...
ro: Organizează presetări...

en: Save current selection as new preset
ro: Salvează selecția curentă ca presetare nouă

en: Enter a name for the new preset:
ro: Introduceți un nume pentru noua presetare:

en: Bookmarks
ro: Semne de carte

en: Add
ro: Adaugă

en: Clear
ro: Golește

en: Edit
ro: Editează

en: Time
ro: Timp

en: Untitled
ro: Neintitulat

en: No input
ro: Nicio intrare

en: No input found. A stream must be playing or paused for bookmarks to work.
ro: Nu s-a găsit nicio intrare. Un flux trebuie să fie în curs de redare sau în pauză pentru ca marcajele să funcționeze.

en: Input has changed
ro: Intrarea s-a modificat

en: Input has changed, unable to save bookmark. Suspending playback with "Pause" while editing bookmarks to ensure to keep the same input.
ro: Introducerea s-a schimbat, nu se poate salva marcajul. Suspendarea redării cu "Pauză" în timpul editării marcajelor pentru a vă asigura că se păstrează aceeași intrare.

en: Backward
ro: Înapoi

en: Seek backward
ro: Căutați înapoi

en: Forward
ro: Înaintează

en: Seek forward
ro: Căutați înainte

en: Playback position
ro: Poziția de redare

en: Playback time
ro: Timp de redare

en: Go to previous item
ro: Mergeți la elementul anterior

en: Go to next item
ro: Mergeți la următorul articol

en: Convert & Stream
ro: Conversie și streaming

en: Go!
ro: Hai!

en: Drop media here
ro: Aruncați mass-media aici

en: Open media...
ro: Deschide media...

en: Choose Profile
ro: Alegeți profilul

en: Customize...
ro: Personalizează...

en: Choose Destination
ro: Alegeți destinația

en: Choose an output location
ro: Alegeți o locație de ieșire

en: Browse...
ro: Răsfoiește...

en: Setup Streaming...
ro: Configurare Streaming...

en: Select Streaming Method
ro: Selectați metoda de streaming

en: Save as File
ro: Salvează ca Fișier

en: Stream
ro: Flux

en: Apply
ro: Aplică

en: Save as new Profile...
ro: Salvează ca un Profil nou...

en: Encapsulation
ro: Încapsulare

en: Video codec
ro: Codec video

en: Audio codec
ro: Codec audio

en: Keep original video track
ro: Păstrează pista  originală de video

en: Resolution
ro: Rezoluție

en: You just need to fill one of the three following parameters, VLC will autodetect the other using the original aspect ratio
ro: Trebuie doar să completați unul dintre cei trei parametri de mai jos, VLC îi va autodetecta pe ceilalți folosind raportul de aspect original

en: Scale
ro: Scală

en: Keep original audio track
ro: Păstrează pista originală de audio

en: Overlay subtitles on the video
ro: Suprapune subtitlurile pe video

en: Stream Destination
ro: Destinația fluxului

en: Stream Announcement
ro: Anunț de flux

en: Address
ro: Adresă

en: SAP Announcement
ro: Anunț SAP

en: HTTP Announcement
ro: Anunț HTTP

en: RTSP Announcement
ro: Anunț RTSP

en: Export SDP as file
ro: Exportă fișier SDP ca

en: Channel Name
ro: Nume canal

en: SDP URL
ro: URL SDP

en: Invalid container format for HTTP streaming
ro: Format de container nevalabil pentru streaming HTTP

en: Media encapsulated as %@ cannot be streamed through the HTTP protocol for technical reasons.
ro: Mass-media încapsulată ca %@ nu poate fi transmis prin protocolul HTTP din motive tehnice.

en: Remove a profile
ro: Înlătură un profil

en: Select the profile you would like to remove:
ro: Selectați profilul pe care doriți să îl eliminați:

en: Save as new profile
ro: Salvează ca un profil nou

en: %@ stream to %@:%@
ro: %@ flux la %@:%@

en: No Address given
ro: Fără adresă

en: In order to stream, a valid destination address is required.
ro: Pentru a face streaming, este necesară o adresă de destinație validă.

en: No Channel Name given
ro: Nici un nume de canal dat

en: SAP stream announcement is enabled. However, no channel name is provided.
ro: Anunțul fluxului SAP este activat. Cu toate acestea, nu este furnizat niciun nume de canal.

en: No SDP URL given
ro: Nu se oferă un URL SDP

en: A SDP export is requested, but no URL is provided.
ro: Se solicită un export SDP, dar nu este furnizat niciun URL.

en: Custom
ro: Personalizat

en: Remember
ro: Amintiți-vă

en: Random On
ro: Aleator pornit

en: Repeat Off
ro: Repetare oprită

en: Errors and Warnings
ro: Erori și avertismente

en: Clean up
ro: Curăță

en: Play/Pause the current media
ro: Redare/Pausare media curentă

en: Go to the previous item
ro: Mergeți la elementul anterior

en: Leave fullscreen
ro: Lăsați ecranul complet

en: Volume
ro: Volum

en: Adjust the volume
ro: Reglați volumul

en: Adjust the current playback position
ro: Reglați poziția curentă de redare

en: Volume: %i %%
ro: Volum: %i %%

en: VLC media player Help
ro: VLC media player Ajutor

en: VLC media playback
ro: Redare media VLC

en: Messages
ro: Mesaje

en: Save log
ro: Salvați jurnalul

en: Save the debug log to a file
ro: Salvați jurnalul de depanare într-un fișier

en: Refresh log
ro: Actualizați jurnalul

en: Refresh the log output
ro: Actualizarea ieșirii din jurnal

en: Clear log
ro: Ștergeți jurnalul

en: Clear the log output
ro: Ștergeți ieșirea din jurnal

en: Toggle details
ro: Toggle detalii

en: Show/hide details about a log message
ro: Afișați/ascundeți detalii despre un mesaj de jurnal

en: VLC Debug Log (%s).txt
ro: VLC Jurnal de depanare (%s).txt

en: Remove old preferences?
ro: Eliminați preferințele vechi ?

en: We just found an older version of VLC's preferences files.
ro: Tocmai am găsit o versiune mai veche a fișierelor de preferințe ale VLC.

en: Move To Trash and Relaunch VLC
ro: Mutați în coșul de gunoi și relansați VLC

en: Level %i
ro: Nivel %i

en: Smaller
ro: Mai mic

en: Small
ro: Mic

en: Large
ro: Mare

en: Larger
ro: Mai mare

en: Check for Update...
ro: Caută actualizări...

en: Preferences...
ro: Preferințe...

en: Services
ro: Servicii

en: Hide VLC
ro: Ascunde VLC

en: Hide Others
ro: Ascunde celelalte

en: Show All
ro: Arată tot

en: Quit VLC
ro: Ieșire din VLC

en: 1:File
ro: 1:Fișier

en: Advanced Open File...
ro: Deschide un fișier în mod avansat...

en: Open File...
ro: Deschide un fișier...

en: Open Disc...
ro: Deschide un disc...

en: Open Network...
ro: Deschide o adresă de rețea...

en: Open Capture Device...
ro: Deschide un dispozitiv de captură...

en: Open Recent
ro: Deschide recente

en: Close Window
ro: Închide fereastra

en: Convert / Stream...
ro: Conversie / Stream...

en: Save Playlist...
ro: Salvează lista de redare...

en: Reveal in Finder
ro: Dezvăluirea în Finder

en: Cut
ro: Taie

en: Copy
ro: Copiază

en: Paste
ro: Lipește

en: Select All
ro: Selectează tot

en: Find
ro: Găsiți

en: View
ro: Vizualizare

en: Show Previous & Next Buttons
ro: Arată butoanele Precedent și Următor

en: Show Shuffle & Repeat Buttons
ro: Afișați butoanele Shuffle și Repeat

en: Show Audio Effects Button
ro: Afișează butonul pentru efectele audio

en: Show Sidebar
ro: Afișați bara laterală

en: Playlist Table Columns
ro: Coloanele tabelului Playlist

en: Playback
ro: Redare

en: Playback Speed
ro: Viteză de redare

en: Track Synchronization
ro: Sincronizare pistă

en: A→B Loop
ro: A→B Bucla

en: Quit after Playback
ro: Închide programul după redare

en: Step Forward
ro: Pas înainte

en: Step Backward
ro: Pas înapoi

en: Jump to Time
ro: Salt la timp

en: Renderer
ro: Redare

en: No renderer
ro: Fără redare

en: Increase Volume
ro: Crește volumul

en: Decrease Volume
ro: Scade volumul

en: Audio Device
ro: Dispozitiv audio

en: Half Size
ro: Dimensiune la jumătate

en: Normal Size
ro: Dimensiune normală

en: Double Size
ro: Dimensiune dublă

en: Fit to Screen
ro: Adaptează la ecran

en: Float on Top
ro: Flotant deasupra

en: Fullscreen Video Device
ro: Dispozitiv video pe tot ecranul

en: Post processing
ro: Post procesare

en: Add Subtitle File...
ro: Adaugă fișier subtitlu...

en: Subtitles Track
ro: Pistă de subtitluri

en: Text Size
ro: Mărime text

en: Text Color
ro: Culoare text

en: Outline Thickness
ro: Grosimea conturului

en: Background Opacity
ro: Opacitatea fundalului

en: Background Color
ro: Culoarea fundalului

en: Window
ro: Fereastră

en: Minimize
ro: Minimalizați

en: Main Window...
ro: Fereastra principală...

en: Audio Effects...
ro: Efecte audio...

en: Video Effects...
ro: Efecte video...

en: Bookmarks...
ro: Semne de carte...

en: Playlist...
ro: Listă de redare...

en: Media Information...
ro: Informații despre media...

en: Messages...
ro: Mesaje...

en: Errors and Warnings...
ro: Erori și avertismente...

en: Bring All to Front
ro: Adu totul în față

en: Help
ro: Ajutor

en: VLC media player Help...
ro: Ajutor VLC media player...

en: Online Documentation...
ro: Documentație online...

en: VideoLAN Website...
ro: Sait web Video LAN...

en: Make a donation...
ro: Faceți o donație...

en: Online Forum...
ro: Forum online...

en: File Format:
ro: Format de fișier:

en: Extended M3U
ro: M3U extins

en: XML Shareable Playlist Format (XSPF)
ro: Format de listă de redare partajabil XML (XSPF)

en: HTML playlist
ro: Listă de redare HTML

en: Save Playlist
ro: Salvează lista de redare

en: Lock Aspect Ratio
ro: Blochează raportul de aspect

en: Search in Playlist
ro: Caută în lista de redare

en: Search the playlist. Results will be selected in the table.
ro: Căutați în lista de redare. Rezultatele vor fi selectate în tabel.

en: Open a dialog to select the media to play
ro: Deschideți o fereastră de dialog pentru a selecta mediile de redat

en: Subscribe
ro: Abonează-te

en: Unsubscribe
ro: Dezabonare

en: Subscribe to a podcast
ro: Abonează-te la un podcast

en: Enter URL of the podcast to subscribe to:
ro: Introduceți adresa URL a podcastului la care doriți să vă abonați:

en: Unsubscribe from a podcast
ro: Dezabonarea de la un podcast

en: Select the podcast you would like to unsubscribe from:
ro: Selectați podcastul de la care doriți să vă dezabonați:

en: Check for album art and metadata?
ro: Verificați arta albumului și metadatele?

en: Enable Metadata Retrieval
ro: Activați recuperarea metadatelor

en: No, Thanks
ro: Nu, Mulțumesc

en: VLC can check online for album art and metadata to enrich your playback experience, e.g. by providing track information when playing Audio CDs. To provide this functionality, VLC will send information about your contents to trusted services in an anonymized form.
ro: VLC poate verifica online pentru a găsi imagini de album și metadate pentru a vă îmbogăți experiența de redare, de exemplu, prin furnizarea de informații despre piese la redarea CD-urilor audio. Pentru a oferi această funcționalitate, VLC va trimite informații despre conținutul dvs. către servicii de încredere într-o formă anonimizată.

en: Show/Hide Playlist
ro: Arată sau ascunde lista de redare

en: Repeat
ro: Repetă

en: Change repeat mode. Modes: repeat one, repeat all and no repeat.
ro: Schimbați modul de repetare. Moduri: repetare unu, repetare toate și fără repetare.

en: Shuffle
ro: Amestecă

en: Full Volume
ro: Volum total

en: Open Audio Effects window
ro: Deschideți fereastra efecte audio

en: Open Source
ro: Deschide sursă

en: Media Resource Locator (MRL)
ro: Localizator de resurse media (MRL)

en: Open
ro: Deschide

en: Stream output:
ro: Ieșire în flux:

en: Settings...
ro: Setări...

en: Choose media input type
ro: Alegeți tipul de intrare media

en: Network
ro: Rețea

en: Capture
ro: Capturează

en: Choose a file
ro: Alege un fișier

en: Select a file for playback
ro: Selectați un fișier pentru redare

en: Treat as a pipe rather than as a file
ro: Se tratează mai degrabă ca o țeavă decât ca un fișier

en: Play another media synchronously
ro: Redă sincron alt media

en: Choose...
ro: Alege...

en: Select another file to play in sync with the previously selected file
ro: Selectați un alt fișier pentru a-l reda în sincronizare cu fișierul selectat anterior

en: Custom playback
ro: Redare personalizată

en: Open VIDEO_TS / BDMV folder
ro: Deschideți dosarul VIDEO_TS / BDMV

en: Insert Disc
ro: Inserați un disc

en: Disable DVD menus
ro: Dezactivează meniurile de DVD

en: Enable DVD menus
ro: Activează meniurile de DVD

en: IP Address
ro: Adresă IP

en: To Open a usual network stream (HTTP, RTSP, RTMP, MMS, FTP, etc.), just enter the URL in the field above. If you want to open a RTP or UDP stream, press the button below.
ro: Pentru a deschide un flux de rețea obișnuit (HTTP, RTSP, RTMP, MMS, FTP etc.), trebuie doar să introduceți URL-ul în câmpul de mai sus. Dacă doriți să deschideți un flux RTP sau UDP, apăsați butonul de mai jos.

en: If you want to open a multicast stream, enter the respective IP address given by the stream provider. In unicast mode, VLC will use your machine's IP automatically.
    
    To open a stream using a different protocol, just press Cancel to close this sheet.
ro: Dacă doriți să deschideți un flux multicast, introduceți adresa IP respectivă furnizată de furnizorul de flux. În modul unicast, VLC va utiliza automat IP-ul mașinii dumneavoastră.
    
    Pentru a deschide un flux utilizând un alt protocol, apăsați Cancel pentru a închide această foaie.

en: Enter a stream URL here. To open RTP or UDP streams, use the respective button below.
ro: Introduceți aici un URL de streaming. Pentru a deschide fluxuri RTP sau UDP, utilizați butonul respectiv de mai jos.

en: Open RTP/UDP Stream
ro: Deschideți fluxul RTP/UDP

en: Input Devices
ro: Dispozitive de intrare

en: Subscreen left
ro: Subscreen stânga

en: Subscreen top
ro: Subecranul de sus

en: Subscreen Width
ro: Subscreen Lățimea ecranului

en: Subscreen Height
ro: Înălțimea subecranului

en: Capture Audio
ro: Captură audio

en: Add Subtitle File:
ro: Adaugă fișier subtitlu:

en: Setup subtitle playback details
ro: Configurarea detaliilor de redare a subtitrărilor

en: Select a subtitle file
ro: Selectați un fișier de subtitrare

en: Override parameters
ro: Suprascrieți parametrii

en: Subtitle encoding
ro: Codare subtitlu

en: Font size
ro: Dimensiune de font

en: Subtitle alignment
ro: Aliniere subtitlu

en: Dismiss the subtitle setup dialog
ro: Anulați dialogul de configurare a subtitrărilor

en: Font Properties
ro: Proprietăți de font

en: Subtitle File
ro: Fișier de subtitlu

en: Open File
ro: Deschide un fișier

en: %i tracks
ro: %i piste

en: Streaming and Transcoding Options
ro: Opțiuni de difuzare și transcodare

en: Display the stream locally
ro: Afișează fluxul local

en: Dump raw input
ro: Flux brut de intrare

en: Encapsulation Method
ro: Metodă de încapsulare

en: Transcoding options
ro: Opțiuni de transcodare

en: Bitrate (kb/s)
ro: Rată de biți (kbiți/s)

en: Stream Announcing
ro: Anunțare flux

en: Save File
ro: Salvează fișier

en: Track Number
ro: Număr piesă

en: Duration
ro: Durată

en: File Size
ro: Dimensiunea fișierului

en: Expand All
ro: Extindeți toate

en: Collapse All
ro: Restrânge totul

en: Shuffle playlist
ro: Redare aleatorie din playlist/lista de redare

en: Media Information
ro: Informații despre media

en: Location
ro: Locație

en: Save Metadata
ro: Salvează metadata

en: Codec Details
ro: Detalii codec

en: Read at media
ro: Citit din media

en: Input bitrate
ro: Rată de biți de intrare

en: Demuxed
ro: Demultiplexat

en: Stream bitrate
ro: Rată de biți de flux

en: Decoded blocks
ro: Blocuri decodate

en: Displayed frames
ro: Cadre afișate

en: Lost frames
ro: Cadre pierdute

en: Played buffers
ro: Buffere redate

en: Lost buffers
ro: Buffere pierdute

en: Error while saving meta
ro: Eroare în timpul salvării meta

en: VLC was unable to save the meta data.
ro: VLC nu a reușit să salveze metadatele.

en: Continue playback?
ro: Continuați redarea?

en: Continue
ro: Continuă

en: Always continue media playback
ro: Continuați întotdeauna redarea media

en: Restart playback
ro: Reporniți redarea

en: Playback of "%@" will continue at %@
ro: Redarea lui "%@" va continua la %@

en: LIBRARY
ro: BIBLIOTECĂ

en: MY COMPUTER
ro: CALCULATORUL MEU

en: DEVICES
ro: DISPOZITIVE

en: LOCAL NETWORK
ro: REȚEA LOCALĂ

en: Interface Settings
ro: Setări de interfață

en: Audio Settings
ro: Setări audio

en: Video Settings
ro: Setări video

en: Subtitle & On Screen Display Settings
ro: Setări pentru subtitrare și afișare pe ecran

en: Input & Codec Settings
ro: Setări de intrare și codec

en: General Audio
ro: Audio general

en: Preferred Audio language
ro: Limbă audio preferată

en: Enable Last.fm submissions
ro: Activați transmisiunile Last.fm

en: Visualization
ro: Vizualizare

en: Keep audio level between sessions
ro: Păstrează nivelul audio între sesiuni

en: Always reset audio start level to:
ro: Resetează oricum nivelul audio de pornire la:

en: Change
ro: Schimbă

en: Change Hotkey
ro: Schimbă tasta rapidă

en: Select an action to change the associated hotkey:
ro: Selectați o acțiune pentru a modifica tasta rapidă asociată:

en: Action
ro: Acțiune

en: Shortcut
ro: Scurtătură

en: Record directory or filename
ro: Dosar sau fișier pentru înregistrare

en: Directory or filename where the records will be stored
ro: Dosarul unde vor fi stocate înregistrările.

en: Repair AVI Files
ro: Repară fișierele AVI

en: Default Caching Level
ro: Nivel implicit de stocare în cache

en: Caching
ro: Stocare în cache

en: Use the complete preferences to configure custom caching values for each access module.
ro: Folosiți preferințele complete pentru a configura valorile personalizate ale memoriei cache pentru fiecare modul de acces.

en: Codecs / Muxers
ro: Codecuri / Multiplexoare

en: Post-Processing Quality
ro: Calitate post procesare

en: Edit default application settings for network protocols
ro: Editați setările implicite ale aplicației pentru protocoale de rețea

en: Open network streams using the following protocols
ro: Deschideți fluxuri de rețea utilizând următoarele protocoale

en: Note that these are system-wide settings.
ro: Rețineți că acestea sunt setări la nivel de sistem.

en: General settings
ro: Setări generale

en: Interface style
ro: Stil de interfață

en: Dark
ro: Întunecată

en: Bright
ro: Luminoasă

en: Continue playback
ro: Continuați redarea

en: Control playback with the Apple Remote
ro: Controlați redarea cu telecomanda Apple

en: Control playback with media keys
ro: Controlați redarea cu ajutorul tastelor media

en: Control system volume with the Apple Remote
ro: Controlați volumul sistemului cu telecomanda Apple

en: Display VLC status menu icon
ro: Afișează pictograma meniului de stare VLC

en: Playback behaviour
ro: Comportamentul de redare

en: Enable notifications on playlist item change
ro: Activați notificările privind modificarea elementelor din lista de redare

en: Control external music players
ro: Controlați playerele muzicale externe

en: Privacy / Network Interaction
ro: Intimitate și interacțiune de rețea

en: Automatically check for updates
ro: Caută actualizări automat

en: HTTP web interface
ro: Interfață web HTTP

en: Enable HTTP web interface
ro: Activați interfața web HTTP

en: Default Encoding
ro: Codare implicită

en: Display Settings
ro: Setări de afișare

en: Font color
ro: Culoare de font

en: Subtitle languages
ro: Limbi subtitlu

en: Preferred subtitle language
ro: Limba preferată pentru subtitlu

en: Enable OSD
ro: Activează OSD

en: Force bold
ro: Forțează aldin

en: Outline color
ro: Culoarea conturului

en: Outline thickness
ro: Grosimea conturului

en: Display
ro: Afișare

en: Show video within the main window
ro: Afișare video în fereastra principală

en: Pause the video playback when minimized
ro: Întrerupeți redarea video atunci când este minimizată

en: Fullscreen settings
ro: Setări pentru ecran complet

en: Start in fullscreen
ro: Începeți în ecran complet

en: Black screens in Fullscreen mode
ro: Zone negre de ecran în modul pe tot ecranul

en: Use the native fullscreen mode
ro: Utilizați modul nativ fullscreen

en: Video snapshots
ro: Capturi video instantanee

en: Folder
ro: Dosar

en: Sequential numbering
ro: Numerotare secvențială

en: Reset All
ro: Resetează tot

en: Preferences
ro: Preferințe

en: Media files cannot be resumed because keeping recent media items is disabled.
ro: Fișierele media nu pot fi reluate deoarece păstrarea elementelor media recente este dezactivată.

en: Last check on: %@
ro: Ultima verificare pe: %@

en: No check was performed yet.
ro: Încă nu s-a efectuat nicio verificare.

en: Lowest Latency
ro: Cea mai mică latență

en: Low Latency
ro: Cea mai joasă latență

en: Higher Latency
ro: Latență mai mare

en: Highest Latency
ro: Cea mai ridicată latență

en: Reset Preferences
ro: Resetare preferințe

en: This will reset VLC media player's preferences.
    
    Note that VLC will restart during the process, so your current playlist will be emptied and eventual playback, streaming or transcoding activities will stop immediately.
    
    The Media Library will not be affected.
    
    Are you sure you want to continue?
ro: Acest lucru va reseta preferințele playerului media VLC.
    
    Rețineți că VLC va reporni în timpul procesului, astfel încât lista de redare curentă va fi golită și eventualele activități de redare, streaming sau transcodare se vor opri imediat.
    
    Biblioteca media nu va fi afectată.
    
    Sunteți sigur că doriți să continuați?

en: This setting cannot be changed because the native fullscreen mode is enabled.
ro: Această setare nu poate fi modificată deoarece este activat modul nativ de ecran complet.

en: Choose the folder to save your video snapshots to.
ro: Alegeți dosarul în care să fie salvate instantaneele.

en: Choose
ro: Alegeți

en: Choose the directory or filename where the records will be stored.
ro: Alege numele de fișier sau dosarul unde vor fi stocate înregistrările.

en: Press new keys for
    "%@"
ro: Apăsați noi taste pentru
    "%@"

en: Invalid combination
ro: Combinație nevalidă

en: Regrettably, these keys cannot be assigned as hotkey shortcuts.
ro: Cu părere de rău, aceste taste nu pot fi atribuite ca comenzi rapide.

en: This combination is already taken by "%@".
ro: Această combinație este deja luată de "%@".

en: Toggle Play/Pause
ro: Comutarea redării/pausării

en: Toggle random order playback
ro: Comutați redarea în ordine aleatorie

en: Show Main Window
ro: Afișați fereastra principală

en: Path/URL Action
ro: Calea de acces/URL Acțiune

en: Nothing playing
ro: Nu se joacă nimic

en: Select File In Finder
ro: Selectați fișierul în Finder

en: Copy URL to clipboard
ro: Copiați URL-ul în clipboard

en: Not Set
ro: Nestabilit

en: Audio track synchronization:
ro: Sincronizare cu pista de audio:

en: A positive value means that the audio is ahead of the video
ro: O valoare pozitivă înseamnă că audio este în avans față de video

en: Subtitles/Video
ro: Subtitluri/Video

en: Subtitle track synchronization:
ro: Sincronizare pistă subtitlu:

en: A positive value means that the subtitles are ahead of the video
ro: O valoare pozitivă înseamnă că subtitlurile sunt în avans față de video

en: Subtitle speed:
ro: Viteză subtitlu:

en: Subtitle duration factor:
ro: Factor de durată subtitlu:

en: Extend subtitle duration by this value.
    Set 0 to disable.
ro: Extindeți durata subtitrării cu această valoare.
    Setați 0 pentru a dezactiva.

en: Multiply subtitle duration by this value.
    Set 0 to disable.
ro: Înmulțiți durata subtitrării cu această valoare.
    Setați 0 pentru a dezactiva.

en: Recalculate subtitle duration according
    to their content and this value.
    Set 0 to disable.
ro: Recalculează durata subtitrării în funcție de
    conținutul acestora și această valoare.
    Setați 0 pentru a dezactiva.

en: Video Effects
ro: Efecte video

en: Basic
ro: De bază

en: Geometry
ro: Geometrie

en: Color
ro: Culoare

en: Image Adjust
ro: Ajustare de imagine

en: Brightness Threshold
ro: Prag de luminozitate

en: Sharpen
ro: Accentuare de claritate

en: Banding removal
ro: Eliminare benzi de degrade (banding)

en: Radius
ro: Rază

en: Film Grain
ro: Granulație de film

en: Variance
ro: Dispersie

en: Synchronize top and bottom
ro: Sincronizează sus și jos

en: Synchronize left and right
ro: Sincronizează stânga și dreapta

en: Transform
ro: Transformare

en: Rotate by 90 degrees
ro: Rotește cu 90 de grade

en: Rotate by 180 degrees
ro: Rotește cu 180 de grade

en: Rotate by 270 degrees
ro: Rotește cu 270 de grade

en: Flip horizontally
ro: Întoarce pe orizontală

en: Flip vertically
ro: Întoarce pe verticală

en: Magnification/Zoom
ro: Lupă/Zoom

en: Puzzle game
ro: Joc de puzzle

en: Rows
ro: Rânduri

en: Columns
ro: Coloane

en: Clone
ro: Clonă

en: Number of clones
ro: Număr de clone

en: Wall
ro: Zid

en: Color threshold
ro: Prag de culoare

en: Similarity
ro: Similaritate

en: Intensity
ro: Intensitate

en: Gradient
ro: Degrade

en: Edge
ro: Margine

en: Hough
ro: Transformare Hough

en: Cartoon
ro: Desene animate

en: Color extraction
ro: Extragere de culoare

en: Invert colors
ro: Inversează culorile

en: Posterize
ro: Afișează

en: Posterize level
ro: Nivelul de posterizare

en: Motion blur
ro: Neclaritate de mișcare

en: Motion Detect
ro: Detecție de mișcare

en: Water effect
ro: Efect de apă

en: Psychedelic
ro: Psihedelic

en: Anaglyph
ro: Anaglif

en: Add text
ro: Adăugare de text

en: Add logo
ro: Adăugare de siglă

en: Logo
ro: Siglă

en: Transparency
ro: Transparență

en: Organize profiles...
ro: Organizare profiluri...

en: Video device
ro: Dispozitiv video

en: Number of the screen to use by default to display videos in 'fullscreen'. The screen number correspondance can be found in the video device selection menu.
ro: Numărul afișorului folosit implicit pentru afișarea imaginilor video pe tot ecranul. Corespondența numărului afișorului poate fi găsită în meniul de selecție al dispozitivului video.

en: Opaqueness
ro: Opacitate

en: Set the transparency of the video output. 1 is non-transparent (default) 0 is fully transparent.
ro: Stabiliți transparența ieșirii video. 1 este opac (implicit), 0 este total transparent.

en: Black screens in fullscreen
ro: Zone negre de ecran în modul pe tot ecranul

en: In fullscreen mode, keep screen where there is no video displayed black
ro: În modul pe tot ecranul, completează cu negru zonele neafișate de imaginea video

en: Show Fullscreen controller
ro: Arată panoul de control de mod pe tot ecranul

en: Shows a lucent controller when moving the mouse in fullscreen mode.
ro: Arată un panou de control translucid la mișcarea mausului în modul pe tot ecranul.

en: Auto-playback of new items
ro: Redarea automată a elementelor noi

en: Start playback of new items immediately once they were added.
ro: Începeți redarea noilor elemente imediat ce acestea au fost adăugate.

en: Keep Recent Items
ro: Păstrează elementele recente

en: By default, VLC keeps a list of the last 10 items. This feature can be disabled here.
ro: În mod implicit, VLC păstrează o listă cu ultimele 10 elemente. Această funcție poate fi dezactivată aici.

en: By default, VLC can be remotely controlled with the Apple Remote.
ro: În mod implicit, VLC poate fi controlat de la distanță cu Apple Remote.

en: By default, VLC will control its own volume with the Apple Remote. However, you can choose to control the global system volume instead.
ro: În mod implicit, VLC își va controla propriul volum cu ajutorul telecomenzii Apple. Cu toate acestea, puteți alege să controlați în schimb volumul global al sistemului.

en: By default, VLC will show the statusbar icon menu. However, you can choose to disable it (restart required).
ro: În mod implicit, VLC va afișa meniul de pictograme din bara de stare. Cu toate acestea, puteți alege să îl dezactivați (este necesară repornirea).

en: Control playlist items with the Apple Remote
ro: Controlați elementele din lista de redare cu telecomanda Apple

en: By default, VLC will allow you to switch to the next or previous item with the Apple Remote. You can disable this behavior with this option.
ro: În mod implicit, VLC vă va permite să treceți la elementul următor sau anterior cu ajutorul telecomenzii Apple. Puteți dezactiva acest comportament cu această opțiune.

en: By default, VLC can be controlled using the media keys on modern Apple keyboards.
ro: În mod implicit, VLC poate fi controlat cu ajutorul tastelor media de pe tastaturile Apple moderne.

en: Run VLC with dark interface style
ro: Rulați VLC cu un stil de interfață întunecat

en: If this option is enabled, VLC will use the dark interface style. Otherwise, the grey interface style is used.
ro: Dacă această opțiune este activată, VLC va utiliza stilul de interfață întunecat. În caz contrar, se utilizează stilul de interfață gri.

en: By default, VLC uses the fullscreen mode known from previous Mac OS X releases. It can also use the native fullscreen mode on Mac OS X 10.7 and later.
ro: În mod implicit, VLC utilizează modul fullscreen cunoscut din versiunile anterioare ale Mac OS X. De asemenea, poate utiliza modul fullscreen nativ pe Mac OS X 10.7 și ulterior.

en: Resize interface to the native video size
ro: Redimensionează interfața la dimensiunea video nativă

en: You have two choices:
     - The interface will resize to the native video size
     - The video will fit to the interface size
     By default, interface resize to the native video size.
ro: Aveți două opțiuni:
     - interfața se va redimensiona la imaginea video nativă
     - imaginea video se va adapta la dimensiunea interfeței
     În mod implicit, interfața se redimensionează în conformitate cu dimensiunea video nativă.

en: With this option enabled, the playback will be automatically paused when minimizing the window.
ro: Dacă această opțiune este activată, redarea va fi întreruptă automat la minimizarea ferestrei.

en: Allow automatic icon changes
ro: Permiteți schimbarea automată a pictogramelor

en: This option allows the interface to change its icon on various occasions.
ro: Această opțiune permite interfeței să își schimbe pictograma în diferite ocazii.

en: Dim keyboard backlight during fullscreen playback
ro: Diminuarea luminii de fundal a tastaturii în timpul redării pe ecran complet

en: Turn off the MacBook keyboard backlight while a video is playing in fullscreen. Automatic brightness adjustment should be disabled in System Preferences.
ro: Dezactivați iluminarea de fundal a tastaturii MacBook în timp ce un videoclip este redat pe ecran complet. Reglarea automată a luminozității trebuie dezactivată în Preferințe de sistem.

en: Shows the previous and next buttons in the main window.
ro: Afișează butoanele anterior și următor din fereastra principală.

en: Shows the shuffle and repeat buttons in the main window.
ro: Afișează butoanele de redare aleatorie și de repetare în fereastra principală.

en: Shows the audio effects button in the main window.
ro: Afișează butonul pentru efectele audio în fereastra principală.

en: VLC will pause and resume supported music players on playback.
ro: VLC va pune pe pauză și va relua playerele muzicale acceptate în timpul redării.

en: Use large text for list views
ro: Utilizați text mare pentru afișarea listelor

en: Do nothing
ro: Nu fă nimic

en: Pause iTunes / Spotify
ro: Pauză iTunes / Spotify

en: Pause and resume iTunes / Spotify
ro: Pauză și reluare iTunes / Spotify

en: Continue playback where you left off
ro: Continuați redarea de unde ați rămas

en: VLC will store playback positions of the last 30 items you played. If you re-open one of those, playback will continue.
ro: VLC va stoca pozițiile de redare ale ultimelor 30 de elemente pe care le-ați redat. Dacă redeschideți unul dintre acestea, redarea va continua.

en: Ask
ro: Întreabă

en: Always
ro: Întotdeauna

en: Never
ro: Niciodată

en: Maximum Volume displayed
ro: Volumul maxim afișat

en: Mac OS X interface
ro: Interfață Mac OS X

en: Appearance
ro: Aspect

en: Behavior
ro: Comportament

en: Apple Remote and media keys
ro: Telecomandă Apple și taste media

en: Video output
ro: Ieșire video

en: Show Basic
ro: Arată varianta de bază

en: Select a directory
ro: Selectează un dosar

en: Select a file
ro: Selectează un fișier

en: Select
ro: Selectează

en: Minimal Mac OS X interface
ro: Interfață minimală Mac OS X

en: Filebrowser starting point
ro: Punct de pornire Filebrowser

en: This option allows you to specify the directory the ncurses filebrowser will show you initially.
ro: Această opțiune vă permite să specificați directorul pe care ncurses filebrowser îl va afișa inițial.

en: Ncurses interface
ro: Interfața ncurses

en: [Display]
ro: [Afișare]

en:  h,H                    Show/Hide help box
ro:  h,H                    Afișați / Ascundeți caseta de ajutor

en:  i                      Show/Hide info box
ro:  i                      Afișați/ Ascundeți caseta de informații

en:  M                      Show/Hide metadata box
ro:  M                      Afișați/ Ascundeți caseta de metadate

en:  L                      Show/Hide messages box
ro:  L                      Afișați/ Ascundeți caseta de mesaje

en:  P                      Show/Hide playlist box
ro:  P                      Afișați/ Ascundeți caseta listei de redare

en:  B                      Show/Hide filebrowser
ro:  B                      Afișați / Ascundeți filebrowser

en:  x                      Show/Hide objects box
ro:  x                      Caseta de afișare/ascundere a obiectelor

en:  S                      Show/Hide statistics box
ro:  S                      Afișați/ Ascundeți caseta de statistici

en:  Esc                    Close Add/Search entry
ro:  Esc                    Închideți Adăugare/cercetare intrare

en:  Ctrl-l                 Refresh the screen
ro:  Ctrl-l                 Reîmprospătează ecranul

en:  q, Q, Esc              Quit
ro:  q, Q, Esc              Ieșire

en:  <space>                Pause/Play
ro:  <space>                Pauză/Redare

en:  f                      Toggle Fullscreen
ro:  f                      Comută pe tot ecranul

en:  c                      Cycle through audio tracks
ro:  c                      Ciclul prin piesele audio

en:  v                      Cycle through subtitles tracks
ro:  v                      Ciclul prin piesele de subtitrare

en:  b                      Cycle through video tracks
ro:  b                      Parcurgeți pistele video

en:  n, p                   Next/Previous playlist item
ro:  n, p                   Elementul următor/precedent din lista de redare

en:  [, ]                   Next/Previous title
ro:  [, ]                   Titlul următor/precedent

en:  <, >                   Next/Previous chapter
ro:  <, >                   Capitolul următor/precedent

note: xgettext: You can use ← and → characters
en:  <left>,<right>         Seek -/+ 1%%
ro:  <left>,<right>         Căutați -/+ 1%%

en:  a, z                   Volume Up/Down
ro:  a, z                   Volum sus/jos

en:  m                      Mute
ro:  m                      Mut

note: xgettext: You can use ↑ and ↓ characters
en:  <up>,<down>            Navigate through the box line by line
ro:  <up>,<down>            Navigați prin caseta linie cu linie

note: xgettext: You can use ⇞ and ⇟ characters
en:  <pageup>,<pagedown>    Navigate through the box page by page
ro:  <pageup>,<pagedown>    Navigați prin cutie pagină cu pagină

note: xgettext: You can use ↖ and ↘ characters
en:  <start>,<end>          Navigate to start/end of box
ro:  <start>,<end>         Navigați la începutul/sfârșitul cutiei

en: [Playlist]
ro: [Listă de redare]

en:  r                      Toggle Random playing
ro:  r                      Comută redarea aleatoare

en:  l                      Toggle Loop Playlist
ro:  l                      Comută redarea în buclă

en:  R                      Toggle Repeat item
ro:  R                      Comută repetarea elementului

en:  o                      Order Playlist by title
ro:  o                      Ordonează lista de redare pe baza titlului

en:  O                      Reverse order Playlist by title
ro:  O                      Inversează ordinea listei de redare pe baza titlului

en:  g                      Go to the current playing item
ro:  g                      Mergeți la elementul de redare curent

en:  ;                      Look for the next item
ro:  ;                      Caută elementul următor

en:  A                      Add an entry
ro:  A                      Adaugă o înregistrare

note: xgettext: You can use ⌫ character to translate <backspace>
en:  D, <backspace>, <del>  Delete an entry
ro:  D, <backspace>, <del>  Șterge o înregistrare

en:  e                      Eject (if stopped)
ro:  e                      Scoate discul (dacă este oprit)

en:  <enter>                Add the selected file to the playlist
ro:  <enter>                Adaugă fișierul selectat în lista de redare

en:  <space>                Add the selected directory to the playlist
ro:  <spațiu>                Adaugă dosarul selectat în lista de redare

en:  .                      Show/Hide hidden files
ro:  .                      Arată/ascunde fișierele ascunse

note: xgettext: You can use ↑ and ↓ characters
en:  <up>,<down>            Seek +/-5%%
ro:  <sus>,<jos>            Caută +/-5%%

en: [Loop]
ro: [Buclă]

en:  Source   : %s
ro:  Sursă   : %s

en:  Position : %s/%s
ro: Poziție : %s/%s

en:  Volume   : Mute
ro:  Volum   : Mut

en:  Volume   : %3ld%%
ro:  Volum   : %3ld%%

en:  Volume   : ----
ro:  Volum   : ----

en:  Title    : %<PRId64>/%d
ro:  Titlu    : %<PRId64>/%d

en:  Chapter  : %<PRId64>/%d
ro:  Capitol  : %<PRId64>/%d

en:  Source: <no current item>
ro:  Sursa: <no current item>

en:  [ h for help ]
ro:  [ h pentru ajutor ]

en: Open: %s
ro: Deschide: %s

en: Find: %s
ro: Caută: %s

en: Click to toggle between loop all, loop one and no loop
ro: Clic pentru a comuta între buclă la toate, la o piesă, sau fără buclă

en: Previous Chapter/Title
ro: Capitolul/Titlul precedent

en: Next Chapter/Title
ro: Capitolul/Titlul următor

en: Teletext Activation
ro: Activare teletext

en: Toggle Transparency
ro: Comutați transparența

en: Play
    If the playlist is empty, open a medium
ro: Redare
    Dacă lista de redare este goală, deschide dialogul de selecție media

en: Previous / Backward
ro: Precedent / Înapoi

en: Next / Forward
ro: Următor / Înainte

en: De-Fullscreen
ro: Ieșire din modul pe tot ecranul

en: Extended panel
ro: Panou extins

en: Frame By Frame
ro: Cadru cu cadru

en: Trickplay Reverse
ro: Redare inversă

en: Step backward
ro: Pas înapoi

en: Step forward
ro: Pas înainte

en: Loop / Repeat
ro: Buclă / Repetă

en: Open subtitles
ro: Deschide subtitluri

en: Dock fullscreen controller
ro: Andochează controlerul de ecran complet

en: Stop playback
ro: Oprește redarea

en: Open a medium
ro: Deschide un mediu

en: Previous media in the playlist, skip backward when held
ro: Elementul precedent din lista de redare, sări înapoi când ții apăsat

en: Next media in the playlist, skip forward when held
ro: Elementul următor din lista de redare, sări înainte când ții apăsat

en: Toggle the video in fullscreen
ro: Comută video pe tot ecranul

en: Toggle the video out fullscreen
ro: Comută video de pe tot ecranul

en: Show extended settings
ro: Arată setările extinse

en: Toggle playlist
ro: Comută lista de redare

en: Take a snapshot
ro: Obține un instantaneu video

en: Loop from point A to point B continuously.
ro: Buclă continuă de la punctul A la punctul B.

en: Frame by frame
ro: Cadru cu cadru

en: Reverse
ro: Invers

en: Change the loop and repeat modes
ro: Schimbați modurile de buclă și de repetare

en: Previous media in the playlist
ro: Elementul precedent în lista de redare

en: Next media in the playlist
ro: Elementul următor în lista de redare

en: Open subtitle file
ro: Deschide fișier subtitlu

en: Dock/undock fullscreen controller to/from bottom of screen
ro: Conectarea/dezactivarea controlerului de ecran complet în/din partea de jos a ecranului

[ctx: Tooltip|Unmute]
en: Unmute
ro: Cu sunet

[ctx: Tooltip|Mute]
en: Mute
ro: Mut

en: Pause the playback
ro: Pune redarea în pauză

en: Loop from point A to point B continuously
    Click to set point A
ro: Buclă continuă de la punctul A la punctul B
    Clic pentru a stabili punctul A

en: Click to set point B
ro: Clic pentru a stabili punctul B

en: Stop the A to B loop
ro: Oprește bucla A la B

en: Aspect Ratio
ro: Raport de aspect

en: No EPG Data Available
ro: Nu sunt disponibile date EPG

en: Image Files
ro: Fișiere de imagini

en: Logo filenames
ro: Nume de fișier de siglă

en: Image mask
ro: Mască de imagine

en: No v4l2 instance found.
    Please check that the device has been opened with VLC and is playing.
    
    Controls will automatically appear here.
ro: Nu s-a găsit o instanță v4l2.
    Te rog verifică dacă dispozitivul a fost deschis cu VLC și dacă rulează.
    
    Controalele vor apărea aici automat.

en: Knee
    radius
ro: Genunchi
    radius

en: Makeup
    gain
ro: Machiaj
    câștig

en: Adjust pitch
ro: Reglați tonul

en: (Hastened)
ro: (Accelerat)

en: (Delayed)
ro: (Întârziat)

en: Force update of this dialog's values
ro: Forțează actualizarea valorilor din acest dialog

en: &Fingerprint
ro: &Amprentă digitală

en: Find meta data using audio fingerprinting
ro: Găsiți metadate folosind amprentarea audio

en: Comments
ro: Comentarii

en: Extra metadata and other information are shown in this panel.
ro: În acest panou sunt afișate metadate adiționale și alte informații.

en: Information about what your media or stream is made of.
    Muxer, Audio and Video Codecs, Subtitles are shown.
ro: Informații despre compoziția media sau fluxului.
    Sunt afișate multiplexorul, codecurile audio și video, subtitlurile.

en: Current media / stream statistics
ro: Media curent și statistici de flux

en: Input/Read
ro: Intrare, sau citire

en: Media data size
ro: Dimensiune de date media

en: Demuxed data size
ro: Dimensiune de date demultiplexate

en: Content bitrate
ro: Rată de biți conținut

en: Discarded (corrupted)
ro: Ignorat (corupt)

en: Dropped (discontinued)
ro: Aruncat (discontinuu)

en: Decoded
ro: Decodat

en: blocks
ro: blocuri

en: Displayed
ro: Afișat

en: frames
ro: cadre

en: Lost
ro: Pierdut

en: Played
ro: Redat

en: buffers
ro: zone tampon

en: Last 60 seconds
ro: Ultimele 60 de secunde

en: Overall
ro: Per ansamblu

en: Current playback speed: %1
    Click to adjust
ro: Viteza de redare curentă: %1
    Clic pentru a o ajusta

en: Revert to normal play speed
ro: Revino la viteza normală

en: Download cover art
ro: Descarcă coperta de album

en: Add cover art from file
ro: Adaugă copertă din fișier

en: Choose Cover Art
ro: Alegeți Cover Art

en: Image Files (*.gif *.jpg *.jpeg *.png)
ro: Fișiere imagini (*.gif *.jpg *.jpeg *.png)

en: Elapsed time
ro: Timp scurs

en: Total/Remaining time
ro: Timp total sau rămas

en: Click to toggle between total and remaining time
ro: Clic pentru a comuta între timpul total și cel rămas

en: Click to toggle between elapsed and remaining time
ro: Clic pentru a comuta între timpul scurs și cel rămas

en: Double click to jump to a chosen time position
ro: Dublu clic pentru a sări la o poziție de timp

en: Select a device or a VIDEO_TS directory
ro: Selectează un dispozitiv sau un dosar VIDEO_TS

en: Select a device or a VIDEO_TS folder
ro: Selectează un dispozitiv, sau un dosar VIDEO_TS

en: Select one or multiple files
ro: Selectează un fișier, sau fișiere multiple

en: File names:
ro: Nume fișier:

en: Filter:
ro: Filtru:

en: Eject the disc
ro: Scoate discul

en: Entry
ro: Intrare

en: Channels:
ro: Canale:

en: Selected ports:
ro: Porturi selectate:

en: Use VLC pace
ro: Utilizați VLC pace

en: Tuner card
ro: Placă de tuner

en: Delivery system
ro: Sistem de livrare

en: Transponder/multiplex frequency
ro: Frecvență transponder/multiplexor

en: Transponder symbol rate
ro: Symbol rate transponder

en: Bandwidth
ro: Lățime de bandă

en: Device name
ro: Nume dispozitiv

en: Your display will be opened and played in order to stream or save it.
ro: Afișajul dvs. va fi deschis și redat pentru a fi transmis sau salvat.

en: Advanced Options
ro: Opțiuni avansate

en: Double click to get media information
ro: Dublu clic pentru a obține informații despre media

en: Change playlistview
ro: Schimbă vizualizarea listei de redare

en: Search the playlist
ro: Caută în lista de redare

en: My Computer
ro: Calculatorul meu

en: Devices
ro: Dispozitive

en: Local Network
ro: Rețea locală

en: Remove this podcast subscription
ro: Eliminați acest abonament la podcast

en: Do you really want to unsubscribe from %1?
ro: Chiar vrei să te dezabonezi de la %1?

en: Cover
ro: Copertă

en: Create Directory
ro: Creează dosar

en: Create Folder
ro: Creează un dosar

en: Enter name for new directory:
ro: Introduceți un nume pentru noul director:

en: Enter name for new folder:
ro: Introduceți numele pentru dosarul nou:

en: Rename Directory
ro: Redenumiți directorul

en: Rename Folder
ro: Redenumiți folderul

en: Enter a new name for the directory:
ro: Introduceți un nou nume pentru director:

en: Enter a new name for the folder:
ro: Introduceți un nou nume pentru dosar:

en: Sort by
ro: Sortează după

en: Ascending
ro: Ascendent

en: Descending
ro: Descendent

en: Display size
ro: Dimensiune de afișare

en: Increase
ro: Crește

en: Decrease
ro: Scade

en: Playlist View Mode
ro: Modul de vizualizare a listei de redare

en: Playlist is currently empty.
    Drop a file here or select a media source from the left.
ro: Lista de redare nu conține nimic.
    Lasă un fișier aici sau selectează o sursă media din stânga.

en: Icons
ro: Pictograme

en: Detailed List
ro: Listă detaliată

en: List
ro: Listă

en: PictureFlow
ro: ImagineFlow

en: Select File
ro: Selectează un fișier

en: Select or double click an action to change the associated hotkey. Use delete key to remove hotkeys.
ro: Selectați sau faceți dublu clic pe o acțiune pentru a modifica tasta rapidă asociată. Folosiți tasta de ștergere pentru a elimina tastele de acces rapid.

en: in
ro: în

en: Any field
ro: Orice câmp

en: Actions
ro: Acțiuni

en: Hotkey
ro: Tastă rapidă

en: Application level hotkey
ro: Tastă rapidă la nivel de aplicație

en: Desktop level hotkey
ro: Tasta rapidă la nivel de desktop

en: Double click to change.
    Delete key to remove.
ro: Dați dublu clic pentru a schimba.
    Tasta Delete pentru a șterge.

en: Hotkey change
ro: Schimbarea tastelor rapide

en: Press the new key or combination for
ro: Apăsați noua tastă sau combinație pentru

en: Assign
ro: Atribuiți

en: Warning: this key or combination is already assigned to
ro: Atenție: această tastă sau combinație este deja atribuită la

en: Warning: <b>%1</b> is already an application menu shortcut
ro: Avertisment: <b>%1</b> este deja o comandă rapidă din meniul aplicației

en: Key or combination:
ro: Cheie sau combinație:

en: Key:
ro: Tastă:

en: Input & Codecs Settings
ro: Setări de intrare și codecuri

en: Configure Hotkeys
ro: Configurare taste rapide (hotkeys)

en: Device:
ro: Dispozitiv:

en: If this property is blank, different values
    for DVD, VCD, and CDDA are set.
    You can define a unique one or configure them 
    individually in the advanced preferences.
ro: Dacă această proprietate este goală, sunt stabilite
    valori diferite pentru DVD, VCD și CDDA.
    Puteți specifica o proprietate unică, sau să le configurați
    individual în preferințele avansate.

en: Lowest latency
ro: Cea mai mică latență

en: High latency
ro: Latență mare

en: Higher latency
ro: Latență mai mare

en: This is VLC's skinnable interface. You can download other skins at
ro: Aceasta este interfața skinabilă a VLC. Puteți descărca alte tematici la

en: VLC skins website
ro: saitul web pentru tematici VLC

en: System's default
ro: Implicit al sistemului

en: File associations
ro: Asocieri de fișier

en: Audio Files
ro: Fișiere audio

en: Video Files
ro: Fișiere video

en: Playlist Files
ro: Fișiere de listă de redare

en: &Apply
ro: &Aplică

en: &Cancel
ro: Re&nunță

en: Profile
ro: Profil

en: Edit selected profile
ro: Editează profilul selectat

en: Delete selected profile
ro: Șterge profilul selectat

en: Create a new profile
ro: Creează un profil nou

en: Create
ro: Creează

en: This muxer is not provided directly by VLC: It could be missing.
ro: Acest muxer nu este furnizat direct de VLC: Este posibil să lipsească.

en: This muxer is missing. Using this profile will fail
ro: Acest muxer lipsește. Utilizarea acestui profil va eșua

en:  Profile Name Missing
ro:  Lipsește numele profilului

en: You must set a name for the profile.
ro: Trebuie să specificați un nume pentru profil.

en: File/Directory
ro: Fișier/Dosar

en: File/Folder
ro: Fișier sau dosar

en: Source
ro: Sursă

en: Source:
ro: Sursă:

en: Type:
ro: Tip:

en: This module writes the transcoded stream to a file.
ro: Acest modul scrie fluxul transcodat într-un fișier.

en: Filename
ro: Nume fișier

en: Save file...
ro: Salvează fișierul...

en: Containers (*.ps *.ts *.mpg *.ogg *.asf *.mp4 *.mov *.wav *.raw *.flv *.webm)
ro: Containere (*.ps *.ts *.mpg *.ogg *.asf *.mp4 *.mov *.wav *.raw *.flv *.webm)

en: This module outputs the transcoded stream to a network via HTTP.
ro: Acest modul scoate fluxul transcodat către o rețea, via HTTP.

en: Path
ro: Cale

en: This module outputs the transcoded stream to a network via the mms protocol.
ro: Acest modul scoate fluxul transcodat către o rețea, prin protocolul MMS.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via RTSP.
ro: Acest modul scoate fluxul transcodat către o rețea via RTSP.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via UDP.
ro: Acest modul scoate fluxul transcodat către o rețea, via UDP.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via RTP.
ro: Acest modul scoate fluxul transcodat către o rețea, via RTP.

en: Base port
ro: Port de bază

en: This module outputs the transcoded stream to an Icecast server.
ro: Acest modul transmite fluxul transcodat către un server Icecast.

en: Mount Point
ro: Punct de montare

en: Login:pass
ro: Autentificare:parolă

en: Edit Bookmarks
ro: Editare semne de carte

en: Create a new bookmark
ro: Creează un semn de carte nou

en: Delete the selected item
ro: Șterge elementele selectate

en: Delete all the bookmarks
ro: Șterge toate semnele de carte

en: Extract
ro: Extrage

en: &Close
ro: În&chide

en: Bytes
ro: Baiți

en: Convert
ro: Conversie

en: Multiple files selected.
ro: Mai multe fișiere selectate.

en: Destination
ro: Destinație

en: Destination file:
ro: Fișier de destinație:

en: Browse
ro: Răsfoiește

en: Multiple Files Selected.
ro: Mai multe fișiere selectate.

en: Files will be placed in the same directory with the same name.
ro: Fișierele vor fi plasate în același director cu același nume.

en: Append '-converted' to filename
ro: Adăugați "-convertit" la numele fișierului

en: Settings
ro: Setări

en: Display the output
ro: Afișează ieșirea

en: This display the resulting media, but can slow things down.
ro: Acest lucru afișează mediile rezultate, dar poate încetini lucrurile.

en: &Start
ro: &Pornește

en: Containers
ro: Containere

en: Program Guide
ro: Ghidul programelor

en: Update
ro: Actualizează

en: Errors
ro: Erori

en: Cl&ear
ro: Gol&ește

en: Hide future errors
ro: Ascunde erorile viitoare

en: Adjustments and Effects
ro: Ajustări și efecte

en: Synchronization
ro: Sincronizare

en: v4l2 controls
ro: Controale v4l2

en: &Save
ro: &Salvează

en: Store the Password
ro: Stocați parola

en: Privacy and Network Access Policy
ro: Politica referitoare la intimitate și rețea

en: <p>In order to protect your privacy, <i>VLC media player</i> does <b>not</b> collect personal data or transmit them, not even in anonymized form, to anyone.</p>
    <p>Nevertheless, <i>VLC</i> is able to automatically retrieve information about the media in your playlist from third party Internet-based services. This includes cover art, track names, artist names and other meta-data.</p>
    <p>Consequently, this may entail identifying some of your media files to third party entities. Therefore the <i>VLC</i> developers require your express consent for the media player to access the Internet automatically.</p>
ro: <p>Pentru a vă proteja confidențialitatea, <i>VLC media player</i> nici <b>nu</b> colectează date cu caracter personal și nici nu le transmite nimănui, nici măcar în formă anonimizată.</p>
    <p>Cu toate acestea, <i>VLC</i> poate prelua automat informații despre mediile din lista dvs. de redare de la servicii terțe bazate pe internet. Acestea includ coperțile, numele pieselor, numele artiștilor și alte metadate</p>
    <p>În consecință, acest lucru poate implica identificarea unora dintre fișierele dvs. media pentru entități terțe. Prin urmare, dezvoltatori <i>VLC</i> au nevoie de consimțământul dvs. expres pentru ca playerul media să acceseze Internetul în mod automat.</p>

en: Network Access Policy
ro: Politica de acces la rețea

en: Regularly check for VLC updates
ro: Verificați în mod regulat dacă există actualizări VLC

en: Go to Time
ro: Du-te la timpul

en: &Go
ro: &Du-te

en: Go to time
ro: Du-te la timpul

en: About
ro: Despre

en: <p>VLC media player is a free and open source media player, encoder, and streamer made by the volunteers of the <a href="http://www.videolan.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">VideoLAN</span></a> community.</p><p>VLC uses its internal codecs, works on essentially every popular platform, and can read almost all files, CDs, DVDs, network streams, capture cards and other media formats!</p><p><a href="http://www.videolan.org/contribute/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Help and join us!</span></a>
ro: <p>VLC media player este un player media gratuit și cu sursă liberă, codor, și streamer făcut de voluntarii din comunitatea <a href="http://www.videolan.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">VideoLAN</span></a>.</p><p>VLC folosește codorii săi interni, funcționează pe toate platformele populare, și poate citi aproape toate fișierele, CD-uri, DVD-uri, fluxuri de rețea, plăci de captură și alte formate de media!</p><p><a href="http://www.videolan.org/contribute/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Ajută-ne și alătură-te nouă!</span></a>

en: &Recheck version
ro: &Verifică versiunea din nou

en: &Yes
ro: &Da

en: &No
ro: &Nu

en: VLC media player updates
ro: Actualizări VLC media player

en: A new version of VLC (%1.%2.%3%4) is available.
ro: Este disponibilă o nouă versiune VLC (%1.%2.%3%4).

en: You have the latest version of VLC media player.
ro: Aveți cea mai recentă versiune VLC media player.

en: An error occurred while checking for updates...
ro: A apărut o eroare în timpul căutării actualizărilor...

en: Current Media Information
ro: Informații media actuale

en: &Metadata
ro: &Metadate

en: S&tatistics
ro: St&atistici

en: &Save Metadata
ro: &Salvează metadatele

en: Location:
ro: Locație:

en: Saves all the displayed logs to a file
ro: Salvează toate jurnalele afișate într-un fișier

en: Save log file as...
ro: Salvează fișierul jurnal ca...

en: Texts/Logs (*.log *.txt);; All (*.*)
ro: Texte/Loguri (*.log *.txt);; All (*.*)

en: Application
ro: Aplicație

en: Cannot write to file %1:
    %2.
ro: Nu s-a putut scrie în fișierul %1:
    %2.

en: Update the tree
ro: Actualizează arborele

en: Clear the messages
ro: Ștergeți mesajele

en: Open Media
ro: Deschide media

en: &File
ro: &Fișier

en: &Network
ro: &Rețea

en: Capture &Device
ro: Dispozitiv de &captură

en: &Select
ro: &Selectează

en: &Enqueue
ro: &Adaugă la coadă

en: &Play
ro: &Redă

en: &Stream
ro: &Difuzează ca flux

en: C&onvert
ro: C&onversie

en: C&onvert / Save
ro: C&onvert / Salvează

en: Open URL
ro: Deschide URL

en: Enter URL here...
ro: Introduceți URL-ul aici...

en: Please enter the URL or path to the media you want to play.
ro: Vă rugăm să introduceți URL-ul sau calea de acces la mediile pe care doriți să le redați.

en: If your clipboard contains a valid URL
    or the path to a file on your computer,
    it will be automatically selected.
ro: Dacă clipboardul conține o adresă URL validă
    sau calea către un fișier de pe computerul dvs,
    acesta va fi selectat automat.

en: Plugins and extensions
ro: Module și extensii

en: Active Extensions
ro: Extensii active

en: Capability
ro: Capabilitate

en: Score
ro: Scor

en: &Search:
ro: &Caută:

en: More information...
ro: Mai multe informații...

en: Reload extensions
ro: Încarcă extensiile din nou

en: Skins customize player's appearance. You can activate them through preferences.
ro: Pieile personalizează aspectul jucătorului. Le puteți activa prin preferințe.

en: Playlist parsers add new capabilities to read internet streams or extract meta data.
ro: Analizatorii de liste de redare adaugă noi capacități de citire a fluxurilor de internet sau de extragere a metadatelor.

en: Service discoveries adds new sources to your playlist such as web radios, video websites, ...
ro: Service discoveries adaugă noi surse la lista de redare, cum ar fi radiouri web, site-uri web video, ...

en: Retrieves extra info and art for playlist items
ro: Recuperează informații suplimentare și artă pentru elementele din lista de redare

en: Extensions brings various enhancements. Check descriptions for more details
ro: Extensiile aduc diverse îmbunătățiri. Consultați descrierile pentru mai multe detalii

en: Only installed
ro: Numai instalat

en: Retrieving addons...
ro: Recuperarea addon-urilor...

en: No addons found
ro: Nu s-au găsit addon-uri

en: This addon has been installed manually. VLC can't manage it by itself.
ro: Acest addon a fost instalat manual. VLC nu îl poate gestiona singur.

en: Version %1
ro: Versiunea %1

en: %1 downloads
ro: %1 descărcări

en: &Uninstall
ro: &Dezinstalați

en: &Install
ro: &Instalați

en: Version
ro: Versiune

en: Website
ro: Pagină Web

en: Files
ro: Fișiere

en: Deletes the selected item
ro: Șterge elementele selectate

en: Show settings
ro: Arată setările

en: Simple
ro: Simplu

en: Switch to simple preferences view
ro: Comută în modul de vizualizare simplă a preferințelor

en: Switch to full preferences view
ro: Comută în modul de vizualizare completă a preferințelor

en: Save and close the dialog
ro: Salvează și închide dialogul

en: &Reset Preferences
ro: &Resetează preferințele

en: Only show current
ro: Afișează doar curentul

en: Only show modules related to current playback
ro: Afișează numai modulele legate de redarea curentă

en: Advanced Preferences
ro: Preferințe avansate

en: Simple Preferences
ro: Preferințe simple

en: Cannot save Configuration
ro: Nu se poate salva configurația

en: Preferences file could not be saved
ro: Preferințele nu au putut fi salvate

en: Are you sure you want to reset your VLC media player preferences?
ro: Sigur vreți să resetați preferințele VLC media player ?

en: Stream Output
ro: Flux de ieșire

en: This wizard will allow you to stream or convert your media for use locally, on your private network, or on the Internet.
    You should start by checking that source matches what you want your input to be and then press the "Next" button to continue.
ro: Acest asistent vă va permite să transmiteți în flux sau să convertiți conținuturile media pentru a le utiliza la nivel local, în rețeaua privată sau pe internet.
    Ar trebui să începeți prin a verifica dacă sursa se potrivește cu ceea ce doriți să fie intrarea dvs. și apoi apăsați butonul "Next" pentru a continua.

en: Stream output string.
    This is automatically generated when you change the above settings,
    but you can change it manually.
ro: Șirul fluxului de ieșire.
    Acesta este generat automat la schimbarea setărilor de mai sus,
    dar poate fi schimbat și manual.

en: Back
ro: Înapoi

en: Toolbars Editor
ro: Editor de bară de unelte

en: Toolbar Elements
ro: Elementele barei de unelte

en: Flat Button
ro: Buton plat

en: Next widget style
ro: Următorul stil de widget

en: Big Button
ro: Buton mare

en: Native Slider
ro: Glisor nativ

en: Main Toolbar
ro: Bara de unelte principală

en: Above the Video
ro: Deasupra imaginii video

en: Toolbar position:
ro: Poziția barei de unelte:

en: Line 1:
ro: Linia 1:

en: Line 2:
ro: Linia 2:

en: Time Toolbar
ro: Bară de unelte pentru timp

en: Advanced Widget
ro: Widget avansat

en: Fullscreen Controller
ro: Controler de mod pe tot ecranul

en: New profile
ro: Profil nou

en: Delete the current profile
ro: Șterge profilul curent

en: Select profile:
ro: Selectează un profil:

en: Preview
ro: Previzualizare

en: Cl&ose
ro: În&chide

en: Profile Name
ro: Nume de profil

en: Please enter the new profile name.
ro: Introduceți numele nou de profil:

en: Spacer
ro: Distanțier

en: Expanding Spacer
ro: Distanțier expandabil

en: Splitter
ro: Separator

en: Time Slider
ro: Glisor de timp

en: Small Volume
ro: Volum mic

en: DVD menus
ro: Meniuri DVD

en: Teletext transparency
ro: Transparența teletextului

en: Advanced Buttons
ro: Butoane avansate

en: Playback Buttons
ro: Butoane de redare

en: Aspect ratio selector
ro: Selector de raport de aspect

en: Speed selector
ro: Selector de viteză

en: Broadcast
ro: Difuzare

en: Schedule
ro: Planificare

en: Video On Demand ( VOD )
ro: Video la cerere (VOD)

en: Hours / Minutes / Seconds:
ro: Ore / Minute / Secunde:

en: Day / Month / Year:
ro: Zi / Lună / An:

en: Repeat:
ro: Repetă:

en: Repeat delay:
ro: Întârziere de repetare:

en:  days
ro:  zile

en: Save VLM configuration as...
ro: Salvează configurația VLM ca...

en: Open VLM configuration...
ro: Deschide o configurație VLM...

en: Broadcast:
ro: Difuzare:

en: Schedule:
ro: Planificare:

en: VOD:
ro: Video la cerere (VOD):

en: Open Directory
ro: Deschide dosar

en: Open Folder
ro: Deschide dosarul

en: Open playlist...
ro: Deschide o listă de redare...

en: XSPF playlist
ro: Listă de redare XSPF

en: M3U playlist
ro: Listă de redare M3U

en: M3U8 playlist
ro: Listă de redare M3U8

en: Save playlist as...
ro: Salvează lista de redare ca...

en: Open subtitles...
ro: Deschide subtitluri...

en: Media Files
ro: Fișiere media

en: Subtitle Files
ro: Fișiere subtitlu

en: All Files
ro: Toate fișierele

en: Empty
ro: Gol

en: Deactivate
ro: Dezactivați

en: Do you want to restart the playback where left off?
ro: Doriți să reporniți redarea de unde ați rămas?

en: &Continue
ro: &Continuă

en: Control menu for the player
ro: Meniu de control pentru player

en: Paused
ro: Pauză

en: P&layback
ro: &Redare

en: Subti&tle
ro: Sub&titlu

en: Tool&s
ro: Instrument&s

en: V&iew
ro: V&izualizare

en: &Help
ro: A&jutor

en: Open &File...
ro: Deschide un &fișier...

en: &Open Multiple Files...
ro: De&schide fișiere multiple

en: Open &Disc...
ro: Deschide un &disc...

en: Open &Network Stream...
ro: Deschide un flu&x de rețea...

en: Open &Capture Device...
ro: Deschide un dispozitiv de &captură...

en: Open &Location from clipboard
ro: Deschide o &locație din clipboard

en: Open &Recent Media
ro: Deschide media &recent

en: Conve&rt / Save...
ro: Con&versie sau salvare...

en: &Stream...
ro: Flu&x...

en: Quit at the end of playlist
ro: Ieșire la sfărșitul listei de redare

en: Close to systray
ro: Închide pe zona de notificare

en: &Quit
ro: &Ieșire

en: &Effects and Filters
ro: &Efecte și filtre

en: &Track Synchronization
ro: Sincronizare pis&tă

en: Plu&gins and extensions
ro: Mo&dule și extensii

en: Customi&ze Interface...
ro: Personali&zează interfața...

en: &Preferences
ro: &Preferințe

en: &View
ro: &Vizualizare

en: Play&list
ro: &Listă de redare

en: Docked Playlist
ro: Listă de redare andocată

en: Always on &top
ro: Întotdeauna în &top

en: Mi&nimal Interface
ro: Interfață mi&nimală

en: &Fullscreen Interface
ro: Inter&față pe tot ecranul

en: &Advanced Controls
ro: Controale &avansate

en: Status Bar
ro: Bară de stare

en: Visualizations selector
ro: Selector de vizualizări

en: &Increase Volume
ro: &Crește volumul

en: D&ecrease Volume
ro: D&crește volumul

en: &Mute
ro: &Mut

en: Audio &Device
ro: &Dispozitiv audio

en: Audio &Track
ro: &Pistă audio

en: &Stereo Mode
ro: Mod &stereo

en: &Visualizations
ro: &Vizualizări

en: Add &Subtitle File...
ro: Adaugă fișier &subtitlu...

en: Sub &Track
ro: Pistă sub&titlu

en: Video &Track
ro: Pistă &video

en: &Fullscreen
ro: &Pe tot ecranul

en: Always Fit &Window
ro: Adaptea&ză fereastra întotdeauna

en: Set as Wall&paper
ro: Stabilește ca ta&pet

en: &Aspect Ratio
ro: &Raport de aspect

en: &Crop
ro: &Trunchiere

en: &Deinterlace
ro: &Deîntrețesere

en: &Deinterlace mode
ro: Mod de &deîntrețesere

en: Take &Snapshot
ro: Obține o &captură de ecran

en: T&itle
ro: T&itlu

en: &Chapter
ro: &Capitol

en: &Manage
ro: &Gestionează

en: Check for &Updates...
ro: Ca&ută actualizări...

en: Pre&vious
ro: Precede&nt

en: Ne&xt
ro: &Următor

en: Sp&eed
ro: Vit&eză

en: &Faster
ro: Mai &rapid

en: N&ormal Speed
ro: Viteză n&ormală

en: Slo&wer
ro: Mai &lent

en: &Jump Forward
ro: Salt îna&inte

en: Jump Bac&kward
ro: Salt îna&poi

en: Open &Network...
ro: Deschide o &adresă de rețea...

en: Leave Fullscreen
ro: Părăsește modul pe tot ecranul

en: &Playback
ro: &Redare

en: &Hide VLC media player in taskbar
ro: &Ascunde VLC media player în bara de sarcini

en: Sho&w VLC media player
ro: Arată VLC media player

en: &Open Media
ro: &Deschide media

en: &Clear
ro: &Golește

en: &Renderer
ro: &Redator

en: Scanning...
ro: Scanarea...

en: Show advanced preferences over simple ones
ro: Arată opțiuni avansate în locul unora simple

en: Show advanced preferences and not simple preferences when opening the preferences dialog.
ro: Afișarea preferințelor avansate și nu a preferințelor simple la deschiderea ferestrei de dialog a preferințelor.

en: Systray icon
ro: Pictogramă în zona de notificare

en: Show an icon in the systray allowing you to control VLC media player for basic actions.
ro: Arată o pictogramă în zona de notificare pentru controlul acțiunilor de bază în VLC media player.

en: Start VLC with only a systray icon
ro: Pornește VLC numai cu o pictogramă în zona de notificare

en: VLC will start with just an icon in your taskbar.
ro: VLC va porni doar cu o pictogramă în bara de activități.

en: Show playing item name in window title
ro: Afișați numele elementului de redare în titlul ferestrei

en: Show the name of the song or video in the controller window title.
ro: Afișează numele melodiei sau al videoclipului în titlul ferestrei controlerului.

en: Show notification popup on track change
ro: Arată popup-ul de notificare la schimbarea pistei

en: Show a notification popup with the artist and track name when the current playlist item changes, when VLC is minimized or hidden.
ro: Arată un popup de notificare cu artistul și numele pistei la schimbarea elementului curent al listei de redare, atunci când VLC este minimizat sau ascuns.

en: Windows opacity between 0.1 and 1
ro: Opacitatea ferestrelor, între 0.1 și 1

en: Sets the windows opacity between 0.1 and 1 for main interface, playlist and extended panel. This option only works with Windows and X11 with composite extensions.
ro: Stabilește opacitatea ferestrelor între 0,1 și 1 pentru interfața principală, lista de redare și panoul extins. Această opțiune funcționează numai cu Windows și X11 cu extensii compozite.

en: Fullscreen controller opacity between 0.1 and 1
ro: Opacitatea controlerului din modul pe tot ecranul, între 0.1 și 1

en: Sets the fullscreen controller opacity between 0.1 and 1 for main interface, playlist and extended panel. This option only works with Windows and X11 with composite extensions.
ro: Stabilește opacitatea controlerului de ecran complet între 0,1 și 1 pentru interfața principală, lista de redare și panoul extins. Această opțiune funcționează numai cu Windows și X11 cu extensii compozite.

en: Show unimportant error and warnings dialogs
ro: Afișarea dialogurilor de eroare și avertismente neimportante

en: Enable Dark Mode
ro: Afișează modul întunecat

en: Applies a dark theme to the style.
ro: Aplică o temă întunecată stilului.

en: Activate the updates availability notification
ro: Activează notificarea pentru disponibilitatea actualizărilor

en: Activate the automatic notification of new versions of the software. It runs once every two weeks.
ro: Activează notificarea automată pentru versiuni noi ale software-ului. Rulează odată la două săptămâni.

en: Number of days between two update checks
ro: Numărul de zile între două verificări de actualizare

en: Ask for network policy at start
ro: Cereți politica de rețea la început

en: Save the recently played items in the menu
ro: Salvează în meniu fișierele redate recent

en: List of words separated by | to filter
ro: Listă de cuvinte separate prin | pentru a filtra

en: Regular expression used to filter the recent items played in the player.
ro: Expresie regulată utilizată pentru a filtra elementele recente redate în player.

en: Define the colors of the volume slider
ro: Definiți culorile cursorului de volum

en: Define the colors of the volume slider
    By specifying the 12 numbers separated by a ';'
    Default is '255;255;255;20;226;20;255;176;15;235;30;20'
    An alternative can be '30;30;50;40;40;100;50;50;160;150;150;255'
ro: Definiți culorile cursorului de volum
    Prin specificarea celor 12 numere separate de un ";
    Valoarea implicită este "255;255;255;255;255;20;226;20;255;255;176;15;235;30;20".
    O alternativă poate fi "30;30;50;40;40;40;100;50;50;50;160;150;150;150;255".

en: Selection of the starting mode and look
ro: Selectarea modului de pornire și a aspectului

en: Start VLC with:
     - normal mode
     - a zone always present to show information as lyrics, album arts...
     - minimal mode with limited controls
ro: Pornește VLC cu:
     - modul normal
     - prezența permanentă a unei zone în care sunt afișate informații precum versuri, grafică de album, ...
     - modul minimal cu controale limitate

en: Show a controller in fullscreen mode
ro: Arată un panou de control în modul pe tot ecranul.

en: Embed the file browser in open dialog
ro: Integrează navigatorul de fișiere în dialogul de deschidere

en: Define which screen fullscreen goes
ro: Definește care ecran merge pe tot ecranul

en: Screennumber of fullscreen, instead of same screen where interface is.
ro: Numărul de ecran al ecranului complet, în loc de același ecran în care se află interfața.

en: Load extensions on startup
ro: Încarcă extensiile la pornire

en: Automatically load the extensions module on startup.
ro: Încarcă automat modulul de extensii la pornire.

en: Start in minimal view (without menus)
ro: Începeți în vizualizarea minimă (fără meniuri)

en: Display background cone or art
ro: Afișați conul de fundal sau arta

en: Display background cone or current album art when not playing. Can be disabled to prevent burning screen.
ro: Afișarea conului de fundal sau a copertei albumului curent atunci când nu se redă. Poate fi dezactivată pentru a preveni arderea ecranului.

en: Expanding background cone or art
ro: Extinderea conului de fundal sau artă

en: Background art fits window's size.
ro: Arta de fundal se potrivește cu dimensiunea ferestrei.

en: Ignore keyboard volume buttons.
ro: Ignorați butoanele de volum de pe tastatură.

en: With this option checked, the volume up, volume down and mute buttons on your keyboard will always change your system volume. With this option unchecked, the volume buttons will change VLC's volume when VLC is selected and change the system volume when VLC is not selected.
ro: Dacă această opțiune este bifată, butoanele de mărire și micșorare a volumului și de dezactivare a sunetului de pe tastatură vor modifica întotdeauna volumul sistemului. Cu această opțiune debifată, butoanele de volum vor schimba volumul VLC atunci când VLC este selectat și vor schimba volumul sistemului atunci când VLC nu este selectat.

en: When to raise the interface
ro: Când se ridică interfața

en: This option allows the interface to be raised automatically when a video/audio playback starts, or never.
ro: Această opțiune permite ca interfața să fie ridicată automat atunci când începe o redare video/audio sau niciodată.

en: Fullscreen controller mouse sensitivity
ro: Sensibilitatea mouse-ului controlerului de ecran complet

en: When minimized
ro: Atunci când este minimizată

en: Qt interface
ro: Interfață QT

en: errors
ro: erori

en: warnings
ro: atenționări

en: debug
ro: depanare

[ctx: Tooltip|Clear]
en: Clear
ro: Golește

en: Open a skin file
ro: Deschide un fișier de tematică

en: Skin files |*.vlt;*.wsz;*.xml
ro: Fișiere tematică |*.vlt;*.wsz;*.xml

en: Playlist Files |
ro: Fișiere de listă de redare |

en: |All Files |*
ro: |Toate fișierele |*

en: Open playlist
ro: Deschide lista de redare

en: Save playlist
ro: Salvează lista de redare

en: XSPF playlist |*.xspf|M3U file |*.m3u|HTML playlist |*.html
ro: listă de redare XSPF |*.xspf|fișier M3U |*.m3u|listă de redare HTML |*.html

en: Skin to use
ro: Tematică de folosit

en: Path to the skin to use.
ro: Cale către tematica de folosit.

en: Config of last used skin
ro: Configurația ultimei tematici folosite

en: Windows configuration of the last skin used. This option is updated automatically, do not touch it.
ro: Configurația ferestrelor ultimei tematici folosite. Această opțiune este actualizată automat, nu o atingeți.

en: Show a systray icon for VLC
ro: Arată o pictogramă pentru VLC în zona de notificare

en: Show VLC on the taskbar
ro: Arată VLC pe bara de sarcini

en: Enable transparency effects
ro: Activează efecte de transparență

en: You can disable all transparency effects if you want. This is mainly useful when moving windows does not behave correctly.
ro: Puteți dezactiva

en: Use a skinned playlist
ro: Folosește o listă de redare cu tematică

en: Display video in a skinned window if any
ro: Afișarea videoclipului într-o fereastră cu skin, dacă există

en: When set to 'no', this parameter is intended to give old skins a chance to play back video even though no video tag is implemented
ro: Atunci când este setat la "nu", acest parametru este menit să ofere piei vechi o șansă de a reda videoclipuri chiar dacă nu este implementată nicio etichetă video.

en: Skinnable Interface
ro: Interfață personalizabilă prin tematici

en: Select skin
ro: Selectează tematica

en: Open skin...
ro: Deschideți pielea...

en: Brightness threshold
ro: Prag de luminozitate

en: When this mode is enabled, pixels will be shown as black or white. The threshold value will be the brightness defined below.
ro: Când este activat acest mod, pixelii vor fi afișați ca negru sau alb. Valoarea pragului va fi luminozitatea definită mai jos.

en: Image contrast (0-2)
ro: Contrast imagine (0-2)

en: Set the image contrast, between 0 and 2. Defaults to 1.
ro: Stabiliți contrastul imaginii, între 0 și 2. Implicit este 1.

en: Image hue (0-360)
ro: Nuanță imagine (0-360)

en: Set the image hue, between 0 and 360. Defaults to 0.
ro: Stabiliți nuanța imaginii, între 0 și 360. Implicit este 0.

en: Image saturation (0-3)
ro: Saturație imagine (0-3)

en: Set the image saturation, between 0 and 3. Defaults to 1.
ro: Stabiliți saturația imaginii, între 0 și 3. Implicit este 1.

en: Image brightness (0-2)
ro: Luminozitate imagine (0-2)

en: Set the image brightness, between 0 and 2. Defaults to 1.
ro: Stabiliți luminozitatea imaginii, între 0 și 2. Implicit este 1.

en: Image gamma (0-10)
ro: Gama imagine (0-10)

en: Set the image gamma, between 0.01 and 10. Defaults to 1.
ro: Stabiliți gama imaginii, între 0,01 și 10. Implicit este 1.

en: AMD VQ Enhancer
ro: Funcția de îmbunătățire AMD VQ Enhancer

en: AMD Frame Rate Doubler
ro: Funcția de dublare a cadrelor AMD Frame Rate Doubler

en: Show indicator
ro: Afișează indicatorul

en: Direct3D9 adjust filter
ro: Filtru de ajustare Direct3D9

en: Decode frames directly into RPI VideoCore instead of host memory.
ro: Decodarea cadrelor direct în RPI VideoCore în loc de memoria gazdă.

en: Decode frames directly into RPI VideoCore instead of host memory. This option must only be used with the MMAL video output plugin.
ro: Decodarea cadrelor direct în RPI VideoCore în loc de memoria gazdă. Această opțiune trebuie utilizată numai cu pluginul de ieșire video MMAL.

en: MMAL decoder
ro: Decodor MMAL

en: MMAL-based decoder plugin for Raspberry Pi
ro: Plugin decodor bazat pe MMAL pentru Raspberry Pi

en: Use QPUs for advanced HD deinterlacing.
ro: Utilizați QPU pentru întrepătrundere HD avansată.

en: Make use of the QPUs to allow higher quality deinterlacing of HD content.
ro: Utilizați QPU pentru a permite  întrepătrunderea de calitate superioară a conținutului HD.

en: MMAL deinterlace
ro: Întrepătrunderea MMAL

en: MMAL-based deinterlace filter plugin
ro: MMAL-bazat pe plugin de filtru de  întrepătrundere

en: VideoCore layer where the video is displayed.
ro: Stratul VideoCore în care este afișat videoclipul.

en: VideoCore layer where the video is displayed. Subpictures are displayed directly above and a black background directly below.
ro: Stratul VideoCore în care este afișat videoclipul. Subimaginile sunt afișate direct deasupra și un fundal negru direct dedesubt.

en: Blank screen below video.
ro: Ecran alb sub video.

en: Render blank screen below video. Increases VideoCore load.
ro: Redă ecranul gol de sub video. Crește încărcarea VideoCore.

en: Adjust HDMI refresh rate to the video.
ro: Reglați rata de reîmprospătare HDMI la video.

en: Force interlaced video mode.
ro: Forțați modul video întrepătruns.

en: Force the HDMI output into an interlaced video mode for interlaced video content.
ro: Forțați ieșirea HDMI să treacă în modul video întrețesut pentru conținut video întrețesut.

en: MMAL-based vout plugin for Raspberry Pi
ro: MMAL-based vout plugin pentru Raspberry Pi

en: VAAPI filters
ro: VAAPI filtre

en: Video Accelerated API filters
ro: Filtre API video accelerate

en: VDPAU adjust video filter
ro: VDPAU reglați filtrul video

en: VDPAU video decoder
ro: VDPAU decodor video

en: Temporal-spatial
ro: Temporal-spațial

en: VDPAU surface conversions
ro: VDPAU conversii de suprafață

en: Deinterlacing algorithm
ro: Algoritm de interrelaționare

en: Inverse telecine
ro: Telecine inversă

en: Deinterlace chroma skip
ro: Sări de întrepătrunderea cromaticii

en: Whether temporal deinterlacing applies to luma only
ro: Dacă intrepatrunderea temporală se aplică numai la luma

en: Noise reduction level
ro: Nivelul de reducere a zgomotului

en: Scaling quality
ro: Calitatea scalării

en: High quality scaling level
ro: Nivel de scalare de înaltă calitate

en: VDPAU deinterlacing filter
ro: VDPAU filtru de interrelaționare

en: VDPAU output
ro: VDPAU ieșire

en: VDPAU sharpen video filter
ro: VDPAU filtru video sharpen

en: File keystore (plaintext)
ro: Fișier keystore (text simplu)

en: Secrets are stored on a file without any encryption
ro: Secretele sunt stocate pe un fișier fără criptare

en: Crypt keystore
ro: Criptare keystore

en: Secrets are stored encrypted on a file
ro: Secretele sunt stocate criptate pe un fișier

en: No
ro: Nu

en: Any
ro: Orice

en: System default
ro: Sistem implicit

en: After first unlock
ro: După prima deblocare

en: After first unlock, on this device only
ro: După prima deblocare, numai pe acest dispozitiv

en: When passcode set, on this device only
ro: Când este setat codul de acces, numai pe acest dispozitiv

en: Always, on this device only
ro: Întotdeauna, numai pe acest dispozitiv

en: When unlocked
ro: Când este deblocat

en: When unlocked, on this device only
ro: Când este deblocat, numai pe acest dispozitiv

en: Synchronize stored items
ro: Sincronizarea elementelor stocate

en: Synchronizes stored items via iCloud Keychain if enabled in the user domain.
ro: Sincronizează elementele stocate prin iCloud Keychain dacă este activat în domeniul utilizatorului.

en: Accessibility type for all future passwords saved to the Keychain
ro: Tipul de accesibilitate pentru toate parolele viitoare salvate în Keychain

en: Keychain access group
ro: Grupul de acces Keychain

en: Keychain access group as defined by the app entitlements.
ro: Grupul de acces la Keychain, așa cum este definit de drepturile aplicației.

en: Keychain keystore
ro: Suport de chei

en: Keystore for iOS, Mac OS X and tvOS
ro: Keystore pentru iOS, Mac OS X și tvOS

en: KWallet keystore
ro: Magazin de chei KWallet

en: Secrets are stored via KWallet
ro: Secretele sunt stocate prin KWallet

en: Memory keystore
ro: Memoria depozitului de chei

en: Secrets are stored in memory
ro: Secretele sunt stocate în memorie

en: libsecret keystore
ro: biblioteca secretă de chei

en: Secrets are stored via libsecret
ro: Secretele sunt stocate prin biblioteca secretă

en: Android log
ro: Jurnal Android

en: Android log using logcat
ro: Jurnal Android folosind logcat

en: Be quiet
ro: Fii tăcut

en: Turn off all messages on the console.
ro: Dezactivați toate mesajele de pe consolă.

en: Console log
ro: Jurnal de consolă

en: Console logger
ro: Consolă logger

en: Debug
ro: Depanare

en: Log to file
ro: Jurnal în fișier

en: Log all VLC messages to a text file.
ro: Înregistrează toate mesajele VLC într-un fișier text.

en: Log filename
ro: Nume fișier log

en: Specify the log filename.
ro: Numele fișierului de jurnal.

en: Log format
ro: Formatul jurnalului

en: Specify the logging format.
ro: Specificați formatul de autentificare.

en: Verbosity
ro: Detaliere

en: Select the logging verbosity or default to use the same verbosity given by --verbose.
ro: Selectați verbozitatea de logare sau, în mod implicit, utilizați aceeași verbozitate dată de --verbose.

en: Logger
ro: Registratorul

en: File logger
ro: Registrator de fișiere

en: Journal
ro: Jurnal

en: SystemD journal logger
ro: Registrul de jurnal SystemD

en: System log (syslog)
ro: Jurnal de sistem (syslog)

en: Emit log messages through the POSIX system log.
ro: Emite mesaje de jurnal prin intermediul jurnalului de sistem POSIX.

en: Debug messages
ro: Mesaje de depanare

en: Include debug messages in system log.
ro: Includeți mesajele de depanare în jurnalul sistemului.

en: Identity
ro: Identitate

en: Process identity in system log.
ro: Procesarea identității în jurnalul sistemului.

en: Facility
ro: Facilitate

en: System logging facility.
ro: Facilitatea de autentificare a sistemului.

en: System logger (syslog)
ro: Registru de sistem (syslog)

en: Extension not responding!
ro: Extensia nu răspunde!

en: Extension '%s' does not respond.
    Do you want to kill it now?
ro: Extensia '%s' nu răspunde.
    Vrei să-l elimini acum?

en: <p>Password for Web interface has not been set.</p><p>Please use --http-password, or set a password in </p><p>Preferences &gt; All &gt; Main interfaces &gt; Lua &gt; Lua HTTP &gt; Password.</p>
ro: <p>Parola pentru interfața Web nu a fost setată.</p><p>Vă rugăm să folosiți --http-password, sau să setați o parolă în </p><p>Preferințe &gt; All &gt; Interfețe principale &gt; Lua &gt; Lua HTTP &gt; Parolă.</p>

en: Lua interface
ro: Interfață Lua

en: Lua interface module to load
ro: Modul de interfață Lua de încărcat

en: Lua interface configuration
ro: Configurarea interfeței Lua

en: Lua interface configuration string. Format is: '["<interface module name>"] = { <option> = <value>, ...}, ...'.
ro: Șirul de configurare a interfeței Lua. Formatul este: '["<interface module name>"] = { <option> = <value>, ...}, ...'.

en: A single password restricts access to this interface.
ro: O singură parolă restricționează accesul la această interfață.

en: Source directory
ro: Dosar sursă

en: Directory index
ro: Index dosar

en: Allow to build directory index
ro: Permite construcția unui index de dosare

en: This is the host on which the interface will listen. It defaults to all network interfaces (0.0.0.0). If you want this interface to be available only on the local machine, enter "127.0.0.1".
ro: Aceasta este gazda pe care o va asculta interfața. Implicit sunt ascultate toate interfețele de rețea (0.0.0.0). Dacă vreți ca această interfață să fie disponibilă numai pe mașina locală, introduceți „127.0.0.1”.

en: This is the TCP port on which this interface will listen. It defaults to 4212.
ro: Portul TCP implicit pe care va asculta această interfață. Implicit este 4212.

en: CLI input
ro: Intrare CLI

en: Accept commands from this source. The CLI defaults to stdin ("*console"), but can also bind to a plain TCP socket ("localhost:4212") or use the telnet protocol ("telnet://0.0.0.0:4212")
ro: Acceptă comenzi din această sursă. CLI folosește în mod implicit stdin ("*console"), dar se poate conecta și la un socket TCP simplu ("localhost:4212") sau poate folosi protocolul telnet ("telnet://0.0.0.0:4212").

en: Lua interpreter
ro: Interpretor Lua

en: Command-line interface
ro: Interfața liniei de comandă

en: Lua Meta Fetcher
ro: Lua Meta Fixator

en: Fetch meta data using lua scripts
ro: Preluarea de date meta folosind scripturi lua

en: Lua Meta Reader
ro: Lua Meta Cititor

en: Read meta data using lua scripts
ro: Citiți datele meta folosind scripturi lua

en: Lua Playlist
ro: Listă de redare Lua

en: Lua Playlist Parser Interface
ro: Interfața Lua de analizare a listei de redare

en: Lua Art
ro: Artă Lua

en: Fetch artwork using lua scripts
ro: Preluare lucrări de artă folosind scripturi lua

en: Lua Extension
ro: Extensie Lua

en: Lua SD Module
ro: Modul SD Lua

en: Folder meta data
ro: Date meta dosar

en: Album art filename
ro: Nume de fișier pentru grafica de album

en: Filename to look for album art in current directory
ro: Nume de fișier în care să se caute ilustrația albumului în directorul curent

en: Classic Rock
ro: Rock clasic

en: Other
ro: Alte

en: Sound Clip
ro: Sunet clip

en: Noise
ro: Zgomot

en: Alternative Rock
ro: Rockul alternativ

en: Meditative
ro: Meditativ

en: Instrumental Pop
ro: Pop instrumental

en: Instrumental Rock
ro: Rock instrumental

en: Ethnic
ro: Etnic

en: Gothic
ro: Gotic

en: Techno-Industrial
ro: Industrial-tehno

en: Southern Rock
ro: Rock sudic

en: Comedy
ro: Comedie

en: Christian Rap
ro: Rap creștin

en: New Wave
ro: Noul val

en: Acid Jazz
ro: Acid jazz

en: Musical
ro: Muzical

en: National Folk
ro: Folk național

en: Fast Fusion
ro: Fuziune rapidă

en: Revival
ro: Renaștere

en: Avantgarde
ro: Avangardă

en: Progressive Rock
ro: Rock progresiv

en: Psychedelic Rock
ro: Rock psihedelic

en: Symphonic Rock
ro: Rock simfonic

en: Slow Rock
ro: Rock lent

en: Easy Listening
ro: Ascultare ușoară

en: Acoustic
ro: Acustică

en: Humour
ro: Umor

en: Speech
ro: Discurs

en: Chanson
ro: Melodia

en: Opera
ro: Operă

en: Chamber Music
ro: Muzică de cameră

en: Symphony
ro: Simfonie

en: Primus
ro: Primul

en: Porn Groove
ro: Groove porno

en: Satire
ro: Satiră

en: Folklore
ro: Folclor

en: Ballad
ro: Baladă

en: Power Ballad
ro: Baladă puternică

en: Rhythmic Soul
ro: de suflet ritmat

en: Drum Solo
ro: Baterie solo

en: Euro-House
ro: Euro-Casă

en: Dance Hall
ro: Sala de dans

en: Drum & Bass
ro: Tobă & bas

en: Terror
ro: Teroare

en: BritPop
ro: Britanic Pop

en: Polsk Punk
ro: Punk polonez

en: Christian Gangsta Rap
ro: Creștin Gangsta Rap

en: Crossover
ro: Intersecție

en: Contemporary Christian
ro: Creștin contemporan

en: Christian Rock
ro: Rock creștin

en: addons local storage
ro: suplimente de stocare locală

en: Addons local storage installer
ro: Instalatorul de stocare locală a suplimentelor

en: Addons local storage lister
ro: Listare stocare locală a suplimentelor

en: Videolan.org's addons finder
ro: Detectorul de suplimente Videolan.org

en: addons.videolan.org addons finder
ro: addons.videolan.org găsitor de suplimente

en: Videolan.org's single archive addons finder
ro: Găsitorul de suplimente al arhivei unice Videolan.org

en: single .vlp archive addons finder
ro: unic .vlp arhivă găsitor de suplimente

en: The username of your last.fm account
ro: Numele utilizator al contului dumneavoastră last.fm

en: The password of your last.fm account
ro: Parola contului dumneavoastră last.fm

en: Scrobbler URL
ro: URL-ul Scrobbler

en: The URL set for an alternative scrobbler engine
ro: Setul URL pentru un motor scrobbler alternativ

en: Audioscrobbler
ro: Scrobbler audio

en: Submission of played songs to last.fm
ro: Trimiterea melodiilor redate pe last.fm

en: last.fm: Authentication failed
ro: last.fm: autentificarea a eșuat

en: last.fm username or password is incorrect. Please verify your settings and relaunch VLC.
ro: Numele de utilizator sau parola last.fm este incorectă. Vă rugăm să verificați setările și să relansați VLC.

en: Last.fm username not set
ro: Numele de utilizator Last.fm nu este setat

en: Please set a username or disable the audioscrobbler plugin, and restart VLC.
    Visit http://www.last.fm/join/ to get an account.
ro: Vă rugăm să setați un nume de utilizator sau să dezactivați pluginul audioscrobbler și să reporniți VLC.
    Vizitați http://www.last.fm/join/ pentru a obține un cont.

en: acoustid
ro: acustică

en: Track fingerprinter (based on Acoustid)
ro: Amprente de traseu (bazate pe Acoustid)

en: However, the security certificate presented by the server is unknown and could not be authenticated by any trusted Certificate Authority.
ro: Cu toate acestea, certificatul de securitate prezentat de server este necunoscut și nu a putut fi autentificat de nicio autoritate de certificare de încredere.

en: However, the security certificate presented by the server changed since the previous visit and was not authenticated by any trusted Certificate Authority.
ro: Cu toate acestea, certificatul de securitate prezentat de server s-a schimbat de la vizita anterioară și nu a fost autentificat de nicio autoritate de certificare de încredere.

en: Abort
ro: Renunță

en: View certificate
ro: Vezi certificat

en: Insecure site
ro: Sait nesigur

en: You attempted to reach %s. %s
    This problem may be stem from an attempt to breach your security, compromise your privacy, or a configuration error.
    
    If in doubt, abort now.
ro: Ați încercat să ajungeți la %s. %s
    Această problemă poate fi cauzată de o încercare de a vă încălca securitatea, de a vă compromite confidențialitatea sau de o eroare de configurare..
    
    Dacă aveți îndoieli, abandonați acum.

en: Accept 24 hours
ro: Acceptă 24 de ore

en: Accept permanently
ro: Acceptă permanent

en: This is the certificate presented by %s:
    %s
    
    If in doubt, abort now.
ro: Acesta este certificatul prezentat de %s:
    %s
    
    Dacă aveți îndoieli, abandonați acum.

en: Use system trust database
ro: Utilizați baza de date de încredere a sistemului

en: Trust the root certificates of Certificate Authorities stored in the operating system trust database to authenticate TLS sessions.
ro: Aveți încredere în certificatele rădăcină ale autorităților de certificare stocate în baza de date de încredere a sistemului de operare pentru autentificarea sesiunilor TLS.

en: Trust directory
ro: Director de încredere

en: Trust the root certificates of Certificate Authorities stored in the specified directory to authenticate TLS sessions.
ro: Aveți încredere în certificatele rădăcină ale autorităților de certificare stocate în directorul specificat pentru a autentifica sesiunile TLS.

en: TLS cipher priorities
ro: Prioritățile cifrului TLS

en: Ciphers, key exchange methods, hash functions and compression methods can be selected. Refer to GNU TLS documentation for detailed syntax.
ro: Se pot selecta coduri, metode de schimb de chei, funcții hash și metode de compresie. Consultați documentația GNU TLS pentru o sintaxă detaliată.

en: Performance (prioritize faster ciphers)
ro: Performanță (acordați prioritate cifrelor mai rapide)

en: Secure 128-bits (exclude 256-bits ciphers)
ro: 128 de biți securizați (excludeți cifrele de 256 de biți)

en: Secure 256-bits (prioritize 256-bits ciphers)
ro: 256 de biți securizați (acordați prioritate cifrului de 256 de biți)

en: GNU TLS transport layer security
ro: Securitatea stratului de transport GNU TLS

en: GNU TLS server
ro: Server GNU TLS

en: Playing some media.
ro: Redarea unor fișiere media.

en: D-Bus screensaver
ro: D-Bus ecran de protecție

en: D-Bus screen saver inhibition
ro: D-Bus inhibarea ecranului de protecție

en: XDG-screensaver
ro: Screensaver XDG

en: XDG screen saver inhibition
ro: XDG inhibarea ecranului de protecție

en: Logging
ro: Jurnal

en: File logging
ro: Jurnal în fișier

en: M3U playlist export
ro: Export de listă de redare M3U

en: M3U8 playlist export
ro: Export de listă de redare M3U8

en: XSPF playlist export
ro: Export de listă de redare XSPF

en: HTML playlist export
ro: Export de listă de redare HTML

en: Maximum number of connections
ro: Numărul maxim de conexiuni

en: This limits the maximum number of clients that can connect to the RTSP VOD. 0 means no limit.
ro: Acest lucru limitează numărul maxim de clienți care se pot conecta la RTSP VOD. 0 înseamnă că nu există nicio limită.

en: MUX for RAW RTSP transport
ro: MUX pentru transportul RAW RTSP

en: Sets the timeout option in the RTSP session string
ro: Stabilește opțiunea timeout în șirul de sesiune RTSP

en: Defines what timeout option to add to the RTSP session ID string. Setting it to a negative number removes the timeout option entirely. This is needed by some IPTV STBs (such as those made by HansunTech) which get confused by it. The default is 5.
ro: Definește ce opțiune de timeout se adaugă la șirul ID al sesiunii RTSP. Setarea la un număr negativ elimină complet opțiunea de timeout. Acest lucru este necesar pentru unele STB-uri IPTV (cum ar fi cele produse de HansunTech) care sunt derutate de aceasta. Valoarea implicită este 5.

en: Legacy RTSP VoD server
ro: Server VoD RTSP moștenit

en: TLS support for OS X and iOS
ro: TLS suport pentru OS X and iOS

en: TLS server support for OS X
ro: TLS server suport pentru OS X

en: You attempted to reach %s. However the security certificate presented by the server is unknown and could not be authenticated by any trusted Certification Authority. This problem may be caused by a configuration error or an attempt to breach your security or your privacy.
    
    If in doubt, abort now.
ro: Ați încercat să ajungeți la %s. Cu toate acestea, certificatul de securitate prezentat de server este necunoscut și nu a putut fi autentificat de nicio autoritate de certificare de încredere. Această problemă poate fi cauzată de o eroare de configurare sau de o încercare de a vă încălca securitatea sau confidențialitatea.
    
    Dacă aveți îndoieli, întrerupeți acum.

en: Accept certificate temporarily
ro: Acceptarea temporară a certificatului

en: Stats
ro: Statistici

en: Stats encoder function
ro: Statistici funcționare codor

en: Stats decoder
ro: Statistici decodor

en: Stats decoder function
ro: Statistic funcționare decodor

en: Stats demux
ro: Statistici demultiplexor

en: Stats demux function
ro: Funcția demux a statisticilor

en: XML Parser (using libxml2)
ro: XML Analizator (using libxml2)

en: Title to put in ASF comments.
ro: Titlul de pus în comentariile ASF.

en: Author to put in ASF comments.
ro: Autorul de pus în comentariile ASF.

en: Copyright string to put in ASF comments.
ro: Șirul despre drepturi de autor de pus în comentariile ASF.

en: Comment
ro: Comentariu

en: Comment to put in ASF comments.
ro: Comentariu de pus în comentariile ASF.

en: "Rating" to put in ASF comments.
ro: „Rating” de pus în comentariile ASF.

en: Packet Size
ro: Dimensiune pachet

en: ASF packet size -- default is 4096 bytes
ro: Dimensiune pachet ASF – implicit este 4096 baiți

en: Bitrate override
ro: Bitrate suprascriere

en: Do not try to guess ASF bitrate. Setting this, allows you to control how Windows Media Player will cache streamed content. Set to audio+video bitrate in bytes
ro: Nu încercați să ghiciți rata de biți ASF. Dacă setați acest parametru, puteți controla modul în care Windows Media Player va stoca în memoria cache conținutul difuzat. Setați rata de biți audio+video în octeți

en: ASF muxer
ro: Multiplexor ASF

en: Unknown Video
ro: Video necunoscut

en: Subject
ro: Subiect

en: Encoder
ro: Codor

en: AVI muxer
ro: Multiplexor AVI

en: Create "Fast Start" files
ro: Creați fișiere "Fast Start"

en: Create "Fast Start" files. "Fast Start" files are optimized for downloads and allow the user to start previewing the file while it is downloading.
ro: Creați fișiere "Fast Start". Fișierele "Fast Start" sunt optimizate pentru descărcări și permit utilizatorului să înceapă să previzualizeze fișierul în timp ce acesta este descărcat.

en: Fragmented and streamable MP4 muxer
ro: Muxer MP4 fragmentat și streamabil

en: DTS delay (ms)
ro: Întârziere DTS (ms)

en: Delay the DTS (decoding time stamps) and PTS (presentation timestamps) of the data in the stream, compared to the SCRs. This allows for some buffering inside the client decoder.
ro: Întârzierea DTS (marcaje temporale de decodare) și PTS (marcaje temporale de prezentare) ale datelor din flux, în comparație cu SCR-urile. Acest lucru permite o oarecare tamponare în interiorul decodorului clientului.

en: PES maximum size
ro: Dimensiunea maximă a PES

en: Set the maximum allowed PES size when producing the MPEG PS streams.
ro: Setați dimensiunea maximă permisă a PES la producerea fluxurilor MPEG PS.

en: Video PID
ro: PID video

en: Assign a fixed PID to the video stream. The PCR PID will automatically be the video.
ro: Asociază un PID fix fluxului video. PID-ul PCR va fi automat cel de video.

en: Audio PID
ro: PID audio

en: Assign a fixed PID to the audio stream.
ro: Asociază un PID fix fluxului audio.

en: SPU PID
ro: PID SPU

en: Assign a fixed PID to the SPU.
ro: Asociază un PID fix la SPU.

en: PMT PID
ro: PID PMT

en: Assign a fixed PID to the PMT
ro: Asociază un PID fix la PMT.

en: TS ID
ro: ID TS

en: Assign a fixed Transport Stream ID.
ro: Asociază un ID fix de flux de transport.

en: NET ID
ro: ID NET

en: Assign a fixed Network ID (for SDT table)
ro: Asociază un ID fix de rețea (pentru tabela SDT).

en: PMT Program numbers
ro: Numere program PMT

en: Assign a program number to each PMT. This requires "Set PID to ID of ES" to be enabled.
ro: Asociază un număr de program la fiecare PMT. Aceasta necesită ca opțiunea „Stabilește PID-ul la ID-ul ES-ului” să fie activat.

en: Mux PMT (requires --sout-ts-es-id-pid)
ro: Multiplexor PMT (necesită --sout-ts-es-id-pid)

en: Define the pids to add to each pmt. This requires "Set PID to ID of ES" to be enabled.
ro: Definește PID-urile de adăugat la fiecare PMT. Aceasta necesită ca opțiunea „Stabilește PID-ul la ID-ul ES-ului” să fie activată.

en: SDT Descriptors (requires --sout-ts-es-id-pid)
ro: Descriptori SDT (necesită --sout-ts-es-id-pid)

en: Defines the descriptors of each SDT. This requires "Set PID to ID of ES" to be enabled.
ro: Definește descriptorii fiecărui SDT. Acest lucru necesită ca "Set PID to ID of ES" să fie activat.

en: Set PID to ID of ES
ro: Stabilește PID-ul la ID-ul ES-ului

en: Sets PID to the ID if the incoming ES. This is for use with --ts-es-id-pid, and allows having the same PIDs in the input and output streams.
ro: Stabilește PID la ID-ul ES de intrare. Acest lucru se utilizează împreună cu --ts-es-id-pid și permite utilizarea acelorași PID-uri în fluxurile de intrare și de ieșire.

en: Data alignment
ro: Aliniament de date

en: Enforces alignment of all access units on PES boundaries. Disabling this might save some bandwidth but introduce incompatibilities.
ro: Impune alinierea tuturor unităților de acces la limitele PES. Dezactivarea acestui lucru ar putea economisi o anumită lățime de bandă, dar ar putea introduce incompatibilități.

en: Shaping delay (ms)
ro: Întârziere de fragmentare (shaping) (ms)

en: Cut the stream in slices of the given duration, and ensure a constant bitrate between the two boundaries. This avoids having huge bitrate peaks, especially for reference frames.
ro: Tăiați fluxul în felii de durata dată și asigurați un bitrate constant între cele două limite. Astfel se evită apariția unor vârfuri uriașe de bitrate, în special pentru cadrele de referință.

en: Use keyframes
ro: Folosește keyframe-uri

en: If enabled, and shaping is specified, the TS muxer will place the boundaries at the end of I pictures. In that case, the shaping duration given by the user is a worse case used when no reference frame is available. This enhances the efficiency of the shaping algorithm, since I frames are usually the biggest frames in the stream.
ro: Dacă opțiunea este activată și dacă este specificată o valoare pentru durata de fragmentare (shaping), multiplexorul TS va plasa limitele fragmentelor la sfârșitul cadrelor de tip I. În acel caz, durata de fragmentare specificată de utilizator este o situație proastă, folosită atunci când nu este diponibil niciun cadru de referință. Aceasta mărește eficiența algoritmului de fragmentare, cadrele I fiind de obicei cele mai mari în cadrul fluxului.

en: PCR interval (ms)
ro: Interval PCR (ms)

en: Set at which interval PCRs (Program Clock Reference) will be sent (in milliseconds). This value should be below 100ms. (default is 70ms).
ro: Setați la ce interval vor fi trimise PCR-urile (Program Clock Reference) (în milisecunde). Această valoare trebuie să fie sub 100ms. (valoarea implicită este 70ms).

en: Minimum B (deprecated)
ro: Minimum B (depreciat)

en: This setting is deprecated and not used anymore
ro: Această setare este depreciată și nu mai este utilizată.

en: Maximum B (deprecated)
ro: Maximum B (depreciat)

en: Delay the DTS (decoding time stamps) and PTS (presentation timestamps) of the data in the stream, compared to the PCRs. This allows for some buffering inside the client decoder.
ro: Întârzierea DTS (timpi de decodare) și PTS (timpi de prezentare) a datelor din flux, în comparație cu PCR-urile. Acest lucru permite o anumită tamponare în interiorul decodorului clientului.

en: Crypt audio using CSA
ro:  Criptare audio folosind CSA

en: Crypt video using CSA
ro: Criptare video folosind CSA

en: CSA Key in use
ro: Cheia CSA este în uz

en: CSA encryption key used. It can be the odd/first/1 (default) or the even/second/2 one.
ro: Cheia folosită pentru criptarea CSA. Poate fi impară/prima/1 (implicit) sau pară/a doua/2.

en: Packet size in bytes to encrypt
ro: Dimensiune în baiți a pachetului de criptat

en: Size of the TS packet to encrypt. The encryption routines subtract the TS-header from the value before encrypting.
ro: Dimensiunea pachetului TS de criptat. Rutinele de criptare scad antetul TS din valoare înainte de criptare.

en: TS muxer (libdvbpsi)
ro: Multiplexor TS (libdvbpsi)

en: Multipart JPEG muxer
ro: Multiplexor JPEG multipart

en: Minimal index interval, in microseconds. Set to 0 to disable index creation.
ro: Intervalul minim de indexare, în microsecunde. Setați la 0 pentru a dezactiva crearea de indici.

en: Index size ratio
ro: Raportul dintre dimensiunea indexului

en: Set index size ratio. Alters default (60min content) or estimated size.
ro: Setați raportul de mărime a indexului. Modifică dimensiunea implicită (conținut de 60min) sau estimată.

en: Ogg/OGM muxer
ro: Multiplexor Ogg/OGM

en: WAV muxer
ro: Multiplexor WAV

en: OS X Notification Plugin
ro: Plugin de notificare OS X

en: New input playing
ro: Noua intrare în joc

en: Now playing
ro: În curs de redare

en: Skip
ro: Sari

en: Timeout (ms)
ro: Limită de timp (ms)

en: How long the notification will be displayed.
ro: Cât timp va fi afișată notificarea.

en: Notify
ro: Notifică

en: LibNotify Notification Plugin
ro: Modul de notificare LibNotify

en: A/52 audio packetizer
ro: Pachetizor audio A/52

en: avparser packetizer
ro: avparser pachetizor

en: AV1 video packetizer
ro: AV1 video pachetizor

en: Copy packetizer
ro: Copiere pachetizor

en: Dirac packetizer
ro: Pachetizor Dirac

en: DTS audio packetizer
ro: Pachetizor audio DTS

en: Flac audio packetizer
ro: Pachetizor audio FLAC

en: H.264 video packetizer
ro: Pachetizor video H.264

en: HEVC/H.265 video packetizer
ro: HEVC/H.265 video pachetizor

en: MLP/TrueHD parser
ro: Analizator MLP/TrueHD

en: MPEG4 audio packetizer
ro: MPEG4 audio pachetizor

en: MPEG4 video packetizer
ro: MPEG4 video pachetizor

en: MPEG audio layer I/II/III packetizer
ro: MPEG audio layer I/II/III pachetizator

en: Sync on Intra Frame
ro: Sincro între cadre (intra frame)

en: Normally the packetizer would sync on the next full frame. This flags instructs the packetizer to sync on the first Intra Frame found.
ro: În mod normal, pachetizorul s-ar sincroniza la următorul cadru complet. Acest indicator îi ordonă pachetizorului să se sincronizeze la primul intraframe găsit.

en: MPEG-I/II video packetizer
ro: Pachetizor video MPEG-I/II

en: MPEG Video
ro: Video MPEG

en: VC-1 packetizer
ro: Pachetizor VC-1

en: Zeroconf network services
ro: Servicii de rețea Zeroconf

en: Zeroconf services
ro: Serviciile Zeroconf

en: Avahi Renderer Discovery
ro: Avahi Renderer Descoperire

en: Bonjour Network Discovery
ro: Descoperirea rețelei Bonjour

en: Bonjour Renderer Discovery
ro: Descoperă Redirector Bonjour

en: My Videos
ro: Filmele mele

en: My Music
ro: Muzica mea

en: Picture
ro: Imagine

en: My Pictures
ro: Imaginile mele

en: mDNS Network Discovery
ro: Descoperirea rețelei mDNS

en: mDNS Renderer Discovery
ro: Descoperirea redirectorului mDNS

en: MTP devices
ro: Dispozitive MTP

en: MTP Device
ro: Dispozitiv MTP

en: Discs
ro: Discuri

en: Podcasts
ro: Podcasturi

en: Podcast URLs list
ro: Listă URL-uri podcast

en: Enter the list of podcasts to retrieve, separated by '|' (pipe).
ro: Introduceți lista podcasturilor de obținut, separată de „|” (pipe).

en: Audio capture
ro: Captură audio

en: Audio capture (PulseAudio)
ro: Audio captură (PulseAudio)

en: SAP multicast address
ro: Adresă multicast SAP

en: The SAP module normally chooses itself the right addresses to listen to. However, you can specify a specific address.
ro: În mod normal modulul SAP alege singur adresa corectă pentru a fi ascultată, însă puteți și să specificați o adresă anume.

en: SAP timeout (seconds)
ro: Limită de timp SAP (secunde)

en: Delay after which SAP items get deleted if no new announcement is received.
ro: Decalaj după care elementele SAP vor fi șterse dacă nu se primesc anunțuri noi.

en: Try to parse the announce
ro: Încearcă o analiză a anunțului

en: This enables actual parsing of the announces by the SAP module. Otherwise, all announcements are parsed by the "live555" (RTP/RTSP) module.
ro: Această opțiune activează analiza anunțurilor de către modulul SAP. În caz contrar, toate anunțurile sunt prelucrate de modulul „live555” (RTP/RTSP).

en: SAP Strict mode
ro: SAP în mod strict

en: When this is set, the SAP parser will discard some non-compliant announcements.
ro: Când acestă opțiune este activată, analizorul SAP va îndepărta unele anunțuri care nu sunt conforme.

en: Network streams (SAP)
ro: Fluxuri de rețea (SAP)

en: SDP Descriptions parser
ro: Analizor de descriere SDP

en: Session
ro: Sesiune

en: Tool
ro: Unealtă

en: User
ro: Utilizator

en: Video capture
ro: Captură video

en: Video capture (Video4Linux)
ro: Video captură (Video4Linux)

en: Audio capture (ALSA)
ro: Captură audio (ALSA)

en: Unknown type
ro: Tip necunoscut

en: Custom SAT>IP channel list URL
ro: URL personalizat SAT>Lista canalelor IP

en: Universal Plug'n'Play
ro: Plug'n'Play universal

en: Screen capture
ro: Captură de ecran

en: Your window manager does not provide a list of applications.
ro: Managerul de ferestre nu oferă o listă de aplicații.

en: Applications
ro: Aplicații

en: X coordinate
ro: Coordonata X

en: X coordinate of the bargraph.
ro: Coordonata X a barometrului.

en: Y coordinate
ro: Coordonata Y

en: Y coordinate of the bargraph.
ro: Coordonata Y a barometrului.

en: Transparency of the bargraph
ro: Transparența barometrului

en: Bargraph transparency value (from 0 for full transparency to 255 for full opacity).
ro: Valoarea transparenței bargrafului (de la 0 pentru transparență totală la 255 pentru opacitate totală).

en: Bargraph position
ro: Poziția barometrului

en: Enforce the bargraph position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
ro: Impuneți poziția bargrafului pe videoclip (0=centrul, 1=stânga, 2=dreapta, 4=sus, 8=jos, puteți utiliza și combinații ale acestor valori, de exemplu 6 = sus-dreapta).

en: Bar width in pixel
ro: Lățimea barei în pixeli

en: Width in pixel of each bar in the BarGraph to be displayed.
ro: Lățimea în pixeli a fiecărei bare din BarGraph care urmează să fie afișată.

en: Bar Height in pixel
ro: Înălțimea barei în pixeli

en: Height in pixel of BarGraph to be displayed.
ro: Înălțimea în pixeli a BarGraph-ului care urmează să fie afișat.

en: Audio Bar Graph Video sub source
ro: Grafic cu bare audio Sursă secundară video

en: Input FIFO
ro: Intrare FIFO

en: FIFO which will be read for commands
ro: FIFO care va fi citit pentru comenzi

en: Output FIFO
ro: Ieșire FIFO

en: FIFO which will be written to for responses
ro: FIFO în care se va scrie pentru răspunsuri

en: Dynamic video overlay
ro: Suprapunere video dinamică

en: Full path of the image files to use. Format is <image>[,<delay in ms>[,<alpha>]][;<image>[,<delay>[,<alpha>]]][;...]. If you only have one file, simply enter its filename.
ro: Cale completă a fișierelor de imagine de folosit. Formatul poate fi <imagine>[, decalaj în ms>[,<alfa>]][;<imagine>[,<decalaj>[,<alfa>]]][;...]. Dacă aveți un singur fișier, introduceți simplu numele lui de fișier.

en: Logo animation # of loops
ro: Animație de siglă în buclă de # ori

en: Number of loops for the logo animation. -1 = continuous, 0 = disabled
ro: Numărul de bucle pentru animația logo-ului. -1 = continuu, 0 = dezactivat

en: Logo individual image time in ms
ro: Timp individual al fiecărei imagini de siglă în ms

en: Individual image display time of 0 - 60000 ms.
ro: Timp individual de afișare a fiecărei imagini, de la 0 la 60000 ms.

en: X coordinate of the logo. You can move the logo by left-clicking it.
ro: Coordonata X a siglei. Puteți muta sigla prin clic stânga peste ea.

en: Y coordinate of the logo. You can move the logo by left-clicking it.
ro: Coordonata Y a siglei. Puteți muta sigla prin clic stânga peste ea.

en: Opacity of the logo
ro: Opacitatea siglei

en: Logo opacity value (from 0 for full transparency to 255 for full opacity).
ro: Valoarea de opacitate a siglei (de la 0 pentru transparență totală la 255 pentru opacitate totală).

en: Logo position
ro: Poziție siglă

en: Enforce the logo position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
ro: Forțează poziția siglei pe video (0=centru, 1=stânga, 2=dreapta, 4=sus, 8=jos; de asemenea puteți folosi combinații ale acestori valori, de exemplu 6=dreapta-sus).

en: Use a local picture as logo on the video
ro: Folosește o poză locală drept siglă pe video

en: Logo sub source
ro: Logo sub-sursă

en: Logo overlay
ro: Overlay de siglă

en: Logo video filter
ro: Filtru video de siglă

en: Marquee text to display. (Available format strings: %Y = year, %m = month, %d = day, %H = hour, %M = minute, %S = second, ...)
ro: Text de afișare a marjei. (Șiruri de formate disponibile: %Y = year, %m = month, %d = day, %H = hour, %M = minute, %S = second, ...)

en: Text file
ro: Fișier text

en: File to read the marquee text from.
ro: Fișier din care să se citească textul marjei.

en: X offset
ro: Decalaj X

en: X offset, from the left screen edge.
ro: Decalaj pe axa X, de la marginea din stânga.

en: Y offset
ro: Decalaj Y

en: Y offset, down from the top.
ro: Decalaj pe axa Y, din partea de sus.

en: Timeout
ro: Limită de timp

en: Number of milliseconds the marquee must remain displayed. Default value is 0 (remains forever).
ro: Numărul de milisecunde în care marcajul trebuie să rămână afișat. Valoarea implicită este 0 (rămâne în continuu).

en: Refresh period in ms
ro: Perioadă de reîmprospătare în ms

en: Number of milliseconds between string updates. This is mainly useful when using meta data or time format string sequences.
ro: Numărul de milisecunde între actualizările de șiruri. Acest lucru este util mai ales atunci când se utilizează meta-date sau secvențe de șiruri în format de timp.

en: Opacity (inverse of transparency) of overlayed text. 0 = transparent, 255 = totally opaque.
ro: Opacitatea (inversul transparenței) textului suprapus. 0 = transparent, 255 = total opac.

en: Font size, pixels
ro: Dimensiune font, pixeli

en: Font size, in pixels. Default is 0 (use default font size).
ro: Dimensiunea fontului, în pixeli. Valoarea implicită este 0 (se utilizează dimensiunea implicită a fontului).

en: Color of the text that will be rendered on the video. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
ro: Culoarea textului care va fi randat pe video. Aceasta trebuie să fie o valoare hexazecimală (precum culorile HTML). Primele două caractere sunt pentru roșu, după care verde, după care albastru.  #000000 = negru, #FF0000 = roșu, #00FF00 = verde, #FFFF00 = galben (roșu + verde), #FFFFFF = alb

en: Marquee position
ro: Poziție marcaj

en: You can enforce the marquee position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
ro: Puteți forța poziția marcajului pe imaginea video (0=centru, 1=stânga, 2=dreapta, 4=sus, 8=jos, puteți de asemenea să folosiți combinații ale acestori valori, de exemplu 6=stânga-sus).

en: Display text above the video
ro: Afișează textul deasupra videoului

en: Marquee
ro: Marcaj

en: Marquee display
ro: Afișare marcaj

en: Misc
ro: Diverse

en: Transparency of the mosaic foreground pictures. 0 means transparent, 255 opaque (default).
ro: Transparența pozelor mozaic din prim-plan. 0 înseamnă transparent, 255 opac (implicit).

en: Total height of the mosaic, in pixels.
ro: Înălțimea totală a mozaicului, în pixeli.

en: Total width of the mosaic, in pixels.
ro: Lățimea totală a mozaicului, în pixeli.

en: Top left corner X coordinate
ro: Coordonată X colțul sus stânga

en: X Coordinate of the top-left corner of the mosaic.
ro: Coordonata X a colțului din stânga-sus a mozaicului.

en: Top left corner Y coordinate
ro: Coordonată Y colțul sus stânga

en: Y Coordinate of the top-left corner of the mosaic.
ro: Coordonata Y a colțului din stânga-sus a mozaicului.

en: Border width
ro: Lățime margine

en: Width in pixels of the border between miniatures.
ro: Lățimea în pixeli a bordurii între miniaturi.

en: Border height
ro: Înălțime margine

en: Height in pixels of the border between miniatures.
ro: Înălțimea în pixeli a bordurii între miniaturi.

en: Mosaic alignment
ro: Aranjament mozaic

en: You can enforce the mosaic alignment on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
ro: Puteți forța aliniamentul mozaicului pe imaginea video (0=centru, 1=stânga, 2=dreapta, 4=sus, 8=jos, puteți de asemenea să folosiți combinații ale acestori valori, de exemplu 6=stânga-sus).

en: Positioning method
ro: Metodă de poziționare

en: Positioning method for the mosaic. auto: automatically choose the best number of rows and columns. fixed: use the user-defined number of rows and columns. offsets: use the user-defined offsets for each image.
ro: Metoda de poziționare a mozaicului. auto: alege automat cel mai bun număr de rânduri și coloane. fixed: utilizează numărul de rânduri și coloane definit de utilizator. offsets: utilizează offset-urile definite de utilizator pentru fiecare imagine.

en: Number of rows
ro: Număr de rânduri

en: Number of image rows in the mosaic (only used if positioning method is set to "fixed").
ro: Numărul de rânduri de imagini din mozaic (utilizat numai dacă metoda de poziționare este setată la "fixed").

en: Number of columns
ro: Număr de coloane

en: Number of image columns in the mosaic (only used if positioning method is set to "fixed").
ro: Numărul de coloane de imagine din mozaic (utilizat numai dacă metoda de poziționare este setată la "fixed").

en: Keep aspect ratio
ro: Păstrează raportul de aspect

en: Keep the original aspect ratio when resizing mosaic elements.
ro: Păstrează raportul de aspect original la redimensionarea elementelor de mozaic.

en: Keep original size
ro: Păstrează dimensiunea originală

en: Keep the original size of mosaic elements.
ro: Păstrează dimensiunea originală a elementelor mozaicului.

en: Elements order
ro: Ordine elemente

en: You can enforce the order of the elements on the mosaic. You must give a comma-separated list of picture ID(s). These IDs are assigned in the "mosaic-bridge" module.
ro: Puteți impune ordinea elementelor pe mozaic. Trebuie să furnizați o listă de ID-uri de imagine(i) separate prin virgulă. Aceste ID-uri sunt atribuite în modulul "mosaic-bridge".

en: Offsets in order
ro: Decalaje în ordine

en: You can enforce the (x,y) offsets of the elements on the mosaic (only used if positioning method is set to "offsets"). You must give a comma-separated list of coordinates (eg: 10,10,150,10).
ro: Puteți impune decalajele (x,y) ale elementelor pe mozaic (utilizate numai dacă metoda de poziționare este setată la "offsets"). Trebuie să furnizați o listă de coordonate separate prin virgulă (de exemplu: 10,10,150,10).

en: Pictures coming from the mosaic elements will be delayed according to this value (in milliseconds). For high values you will need to raise caching at input.
ro: Imaginile provenind de la mozaic vor fi decalate potrivit acestei valori (în milisecunde). Pentru valori ridicate va trebui să creșteți stocarea în cache la intrare.

en: fixed
ro: fix

en: offsets
ro: decalaje

en: Mosaic video sub source
ro: Sursă secundară video mozaic

en: Mosaic
ro: Mozaic

en: VNC Host
ro: Gazdă VLC

en: VNC hostname or IP address.
ro: Numele de gazdă VNC sau adresa IP.

en: VNC Port
ro: Port VNC

en: VNC port number.
ro: Număr port VNC.

en: VNC Password
ro: Parolă VNC

en: VNC password.
ro: Parolă VNC.

en: VNC poll interval
ro: Intervalul de interogare VNC

en: In this interval an update from VNC is requested, default every 300 ms.
ro: În acest interval se solicită o actualizare de la VNC, implicit la fiecare 300 ms.

en: VNC polling
ro: Sondaj VNC

en: Activate VNC polling. Do NOT activate for use as VDR ffnetdev client.
ro: Activați interogarea VNC. NU activați pentru utilizarea ca client VDR ffnetdev.

en: Send mouse events to VNC host. Not needed for use as VDR ffnetdev client.
ro: Trimite evenimente de mouse către gazda VNC. Nu este necesar pentru utilizarea ca client VDR ffnetdev.

en: Key events
ro: Evenimente cheie

en: Send key events to VNC host.
ro: Trimite evenimente de taste către gazda VNC.

en: Alpha transparency value (default 255)
ro: Valoarea transparenței alfa (implicit 255)

en: The transparency of the OSD VNC can be changed by giving a value between 0 and 255. A lower value specifies more transparency a higher means less transparency. The default is being not transparent (value 255) the minimum is fully transparent (value 0).
ro: Transparența OSD VNC poate fi modificată prin introducerea unei valori între 0 și 255. O valoare mai mică specifică mai multă transparență, iar o valoare mai mare înseamnă mai puțină transparență. Valoarea implicită este de a nu fi transparent (valoarea 255), iar valoarea minimă este de a fi complet transparent (valoarea 0).

en: Remote-OSD over VNC
ro: Remote-OSD prin VNC

en: Remote-OSD
ro: Telecomanda-OSD

en: Feed URLs
ro: URL-uri de feed-uri

en: RSS/Atom feed '|' (pipe) separated URLs.
ro: URL-uri separate de feed-uri RSS/Atom '|' (pipe).

en: Speed of feeds
ro: Viteză feed-uri

en: Speed of the RSS/Atom feeds in microseconds (bigger is slower).
ro: Viteza fluxurilor RSS/Atom în microsecunde (mai mare este mai lent).

en: Max length
ro: Lungime maximă

en: Maximum number of characters displayed on the screen.
ro: Numărul maxim de caractere afișate pe ecran.

en: Refresh time
ro: Timp de reîmprospătare

en: Number of seconds between each forced refresh of the feeds. 0 means that the feeds are never updated.
ro: Numărul de secunde între fiecare reîmprospătare forțată a feed-urilor. 0 înseamnă că feed-urile nu sunt actualizate niciodată.

en: Feed images
ro: Imagini de feed

en: Display feed images if available.
ro: Afișează imagini de feed dacă sunt disponibile.

en: Opacity (inverse of transparency) of overlay text. 0 = transparent, 255 = totally opaque.
ro: Opacitatea (opusul transparenței) textului în mod overlay. 0 = transparent, 255 = total opac.

en: Text position
ro: Poziție text

en: You can enforce the text position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom; you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
ro: Puteți forța poziția textului pe imaginea video (0=centru, 1=stânga, 2=dreapta, 4=sus, 8=jos, puteți de asemenea să folosiți combinații ale acestori valori, de exemplu 6=stânga-sus).

en: Title display mode
ro: Modul de afișare a titlurilor

en: Title display mode. Default is 0 (hidden) if the feed has an image and feed images are enabled, 1 otherwise.
ro: Modul de afișare a titlurilor. Valoarea implicită este 0 (ascuns) dacă feed-ul are o imagine și imaginile feed-ului sunt activate, iar în caz contrar este 1.

en: Display a RSS or ATOM Feed on your video
ro: Afișați un flux RSS sau ATOM pe videoclipul dvs.

en: Don't show
ro: Nu arăta

en: Always visible
ro: Vizibil întotdeauna

en: Scroll with feed
ro: Derulare cu alimentare

en: RSS and Atom feed display
ro: Afișare feed RSS și Atom

en: Change subtitle delay
ro: Modificați întârzierea subtitrării

en: Delay calculation mode
ro: Modul de calcul al întârzierii

en: Absolute delay - add absolute delay to each subtitle. Relative to source delay - multiply subtitle delay. Relative to source content - determine subtitle delay from its content (text).
ro: Întârziere absolută - adăugați o întârziere absolută la fiecare subtitrare. Întârziere relativă la sursă - înmulțește întârzierea subtitrării. Relativ la conținutul sursei - determinați întârzierea subtitrilor în funcție de conținutul acestora (text).

en: Calculation factor
ro: Factor de calcul

en: Calculation factor. In Absolute delay mode the factor represents seconds.
ro: Factorul de calcul. În modul de întârziere absolută, factorul reprezintă secunde.

en: Maximum overlapping subtitles
ro: Suprapunerea maximă a subtitrărilor

en: Maximum number of subtitles allowed at the same time.
ro: Numărul maxim de subtitrări permise în același timp.

en: Minimum alpha value
ro: Valoare alpha minimă

en: Alpha value of the earliest subtitle, where 0 is fully transparent and 255 is fully opaque.
ro: Valoarea alfa a celui mai vechi subtitlu, unde 0 este complet transparent și 255 este complet opac.

en: Interval between two disappearances
ro: Intervalul dintre două dispariții

en: Minimum time (in milliseconds) that subtitle should stay after its predecessor has disappeared (subtitle delay will be extended to meet this requirement).
ro: Timpul minim (în milisecunde) în care subtitrarea trebuie să rămână după ce predecesorul său a dispărut (întârzierea subtitrării va fi extinsă pentru a îndeplini această cerință).

en: Interval between disappearance and appearance
ro: Intervalul dintre dispariție și apariție

en: Minimum time (in milliseconds) between subtitle disappearance and newer subtitle appearance (earlier subtitle delay will be extended to fill the gap).
ro: Timpul minim (în milisecunde) între dispariția subtitrării și apariția unei subtitrări mai noi (întârzierea subtitrării anterioare va fi prelungită pentru a umple golul).

en: Interval between appearance and disappearance
ro: Intervalul dintre apariție și dispariție

en: Minimum time (in milliseconds) that subtitle should stay after newer subtitle has appeared (earlier subtitle delay will be shortened to avoid the overlap).
ro: Timpul minim (în milisecunde) în care subtitrarea trebuie să rămână după ce a apărut o subtitrare mai nouă (întârzierea subtitrării anterioare va fi redusă pentru a evita suprapunerea).

en: Absolute delay
ro: Întârziere absolută

en: Relative to source delay
ro: Relativ la întârzierea sursei

en: Relative to source content
ro: În raport cu conținutul sursă

en: Subsdelay
ro: Decalaj redus

en: Overlap fix
ro: Rezolvare pentru suprapunere

en: libarchive based stream directory
ro: director de flux bazat pe libarchive

en: libarchive based stream extractor
ro: extractor de fluxuri bazat pe libarchive

en: ADF stream filter
ro: Filtru de flux ADF

en: ARIB STD-B25 Cam module
ro: Modulul Cam ARIB STD-B25

en: Block stream cache
ro: Memoria cache cu flux de blocuri

en: Byte stream cache
ro: Memoria cache cu flux de octeți

en: LZMA decompression
ro: Decomprimarea LZMA

en: Burrows-Wheeler decompression
ro: Decompresia Burrows-Wheeler

en: gzip decompression
ro: decompresie gzip

en: HTTP Dynamic Streaming
ro: Flux dinamic HTTP

en: Zlib decompression filter
ro: Filtru de decompresie Zlib

en: Stream prefetch filter
ro: Filtrul de preextragere a fluxului

en: Buffer size
ro: Dimensiunea bufferului

en: Prefetch buffer size (KiB)
ro: Dimensiunea bufferului de preachiziție (KiB)

en: Read size
ro: Dimensiune de citire

en: Prefetch background read size (bytes)
ro: Dimensiunea citirii în fundal înainte de preluare (bytes)

en: Seek threshold
ro: Căutați pragul

en: Prefetch forward seek threshold (bytes)
ro: Preluați pragul de căutare înainte (octeți)

en: Internal stream record
ro: Înregistrare internă de flux

en: APE/ID3 tags-skipping filter
ro: Filtru de omitere a etichetelor APE/ID3

en: Automatically add/delete input streams
ro: Adaugă sau șterge fluxuri de intrare automat

en: Integer identifier for this elementary stream. This will be used to "find" this stream later.
ro: Identificator întreg pentru acest flux elementar. Acesta va fi utilizat pentru a "găsi" acest flux ulterior.

en: Destination bridge-in name
ro: Numele legăturii de destinație

en: Name of the destination bridge-in. If you do not need more than one bridge-in at a time, you can discard this option.
ro: Numele podului de destinație. Dacă nu aveți nevoie de mai mult de un bridge-in la un moment dat, puteți renunța la această opțiune.

en: Pictures coming from the picture video outputs will be delayed according to this value (in milliseconds, should be >= 100 ms). For high values, you will need to raise caching values.
ro: Imaginile care provin de la ieșirile video vor fi întârziate în funcție de această valoare (în milisecunde, trebuie să fie >= 100 ms). Pentru valori mari, va trebui să măriți valorile de cache.

en: ID Offset
ro: Decalaj ID

en: Offset to add to the stream IDs specified in bridge_out to obtain the stream IDs bridge_in will register.
ro: Decalaj de adăugat la ID-ul fluxului specificat în bridge_out pentru obținerea ID-ul fluxului la care se va înregistra bridge_in.

en: Name of current instance
ro: Numele instanței curente

en: Name of this bridge-in instance. If you do not need more than one bridge-in at a time, you can discard this option.
ro: Numele acestei instanțe bridge-in. Dacă nu aveți nevoie de mai mult de un bridge-in la un moment dat, puteți renunța la această opțiune.

en: Fallback to placeholder stream when out of data
ro: Revenire la streamul de tip placeholder atunci când nu mai există date

en: If set to true, the bridge will discard all input elementary streams except if it doesn't receive data from another bridge-in. This can be used to configure a place holder stream when the real source breaks. Source and placeholder streams should have the same format.
ro: Dacă este setat la true, puntea va respinge toate fluxurile elementare de intrare, cu excepția cazului în care nu primește date de la o altă punte de intrare. Acest lucru poate fi utilizat pentru a configura un flux de rezervă atunci când sursa reală se întrerupe. Fluxurile sursă și cele de tip "placeholder" trebuie să aibă același format.

en: Placeholder delay
ro: Întârziere de tip Placeholder

en: Delay (in ms) before the placeholder kicks in.
ro: Întârzierea (în ms) înainte de intrarea în funcțiune a marcatorului de loc.

en: Wait for I frame before toggling placeholder
ro: Așteptați pentru cadrul I înainte de a comuta simbolul locului

en: If enabled, switching between the placeholder and the normal stream will only occur on I frames. This will remove artifacts on stream switching at the expense of a slightly longer delay, depending on the frequence of I frames in the streams.
ro: Dacă este activată, comutarea între fluxul de tip "placeholder" și fluxul normal va avea loc numai la cadrele I. Acest lucru va elimina artefactele la comutarea fluxului în detrimentul unei întârzieri puțin mai mari, în funcție de frecvența cadrelor I în fluxuri.

en: Bridge
ro: Punte

en: Bridge stream output
ro: Conectează în punte fluxul de ieșire

en: Bridge out
ro: Pod de ieșire (bridge out)

en: Bridge in
ro: Pod de intrare (bridge in)

en: Duration of the fingerprinting
ro: Durata prelevării amprentelor digitale

en: Default: 90sec
ro: Implicit: 90sec

en: Chromaprint stream output
ro: Ieșirea fluxului Chromaprint

en: This sets the HTTP port of the local server used to stream the media to the Chromecast.
ro: Aceasta setează portul HTTP al serverului local utilizat pentru a transmite conținut media către Chromecast.

en: Performance warning
ro: Avertisment de performanță

en: Display a performance warning when transcoding
ro: Afișarea unui avertisment de performanță la transcodare

en: Enable Audio passthrough
ro: Activați trecerea audio

en: Disable if your receiver does not support Dolby®.
ro: Dezactivați dacă receptorul dvs. nu acceptă Dolby®.

en: High (high quality and high bandwidth)
ro: Mare (calitate înaltă și lățime de bandă mare)

en: Medium (medium quality and medium bandwidth)
ro: Mediu (calitate medie și lățime de bandă medie)

en: Low (low quality and low bandwidth)
ro: Redus (calitate scăzută și lățime de bandă redusă)

en: Low CPU (low quality but high bandwidth)
ro: CPU scăzut (calitate scăzută, dar lățime de bandă mare)

en: Conversion quality
ro: Calitatea conversiei

en: Change this option to increase conversion speed or quality.
ro: Modificați această opțiune pentru a crește viteza sau calitatea conversiei.

en: IP Address of the Chromecast.
ro: Adresa IP a dispozitivului Chromecast.

en: Chromecast port
ro: Port Chromecast

en: The port used to talk to the Chromecast.
ro: Portul utilizat pentru a vorbi cu Chromecast.

en: Chromecast stream output
ro: Ieșire în flux Chromecast

en: Ok, Don't warn me again
ro: Bine, nu mă avertiza din nou.

en: Casting this video requires conversion. This conversion can use all the available power and could quickly drain your battery.
ro: Turnarea acestui videoclip necesită conversie. Această conversie poate utiliza toată energia disponibilă și ar putea consuma rapid bateria.

en: Chromecast demux wrapper
ro: demux ambalaj pentru Chromecast

en: cycle
ro: ciclu

en: Cyclic stream output
ro: Ieșirea fluxului ciclic

en: Elementary Stream ID
ro: ID-ul fluxului elementar

en: Specify an identifier integer for this elementary stream
ro: Specifică un întreg de identificare pentru acest flux elementar

en: Delay of the ES (ms)
ro: Întârzierea ES (ms)

en: Specify a delay (in ms) for this elementary stream. Positive means delay and negative means advance.
ro: Specificați o întârziere (în ms) pentru acest flux elementar. Pozitiv înseamnă întârziere, iar negativ înseamnă avans.

en: Delay a stream
ro: Întârzie un flux

en: Description stream output
ro: Flux de ieșire de descriere

en: Enable/disable audio rendering.
ro: Activează/dezactivează randarea audio.

en: Enable/disable video rendering.
ro: Activează/dezactivează randarea video.

en: Delay (ms)
ro: Întârziere (ms)

en: Introduces a delay in the display of the stream.
ro: Introduce o întârziere în afișarea fluxului.

en: Display stream output
ro: Afișează fluxul de ieșire

en: Duplicate stream output
ro: Duplică fluxul de ieșire

en: Output access method
ro: Metoda de acces de ieșire

en: This is the default output access method that will be used.
ro: Aceasta este metoda implicită de acces de ieșire care va fi folosită.

en: Audio output access method
ro: Metoda de acces de ieșire audio

en: This is the output access method that will be used for audio.
ro: Aceasta este metoda de acces de ieșire care va fi folosită pentru audio.

en: Video output access method
ro: Metoda de acces de ieșire video

en: This is the output access method that will be used for video.
ro: Aceasta este metoda de acces de ieșire care va fi folosită pentru video.

en: Output muxer
ro: Multiplexor de ieșire

en: This is the default muxer method that will be used.
ro: Aceasta este metoda implicită de multiplexare care va fi folosită.

en: Audio output muxer
ro: Multiplexor de ieșire audio

en: This is the muxer that will be used for audio.
ro: Multiplexorul care va fi folosit pentru audio.

en: Video output muxer
ro: Multiplexor de ieșire video

en: This is the muxer that will be used for video.
ro: Multiplexorul care va fi folosit pentru video.

en: Output URL
ro: URL ieșire

en: This is the default output URI.
ro: Aceasta este adresa URI implicită de ieșire.

en: Audio output URL
ro: URL ieșire audio

en: This is the output URI that will be used for audio.
ro: Aceasta este adresa URI de ieșire care va fi folosită pentru audio.

en: Video output URL
ro: URL ieșire video

en: This is the output URI that will be used for video.
ro: Aceasta este adresa URI de ieșire care va fi folosită pentru video.

en: Elementary stream output
ro: Flux de ieșire elementar

en: There is no suitable stream-output access module for "%s/%s://%s".
ro: Nu este niciun modul de acces de flux de ieșire adecvat pentru „%s/%s://%s”.

en: Gathering stream output
ro: Colectarea fluxului de ieșire

en: Specify an identifier string for this subpicture
ro: Precizați un șir de identificare pentru această imagine secundară

en: Output video width.
ro: Lățime video de ieșire.

en: Output video height.
ro: Inălțime video de ieșire.

en: Sample aspect ratio
ro: Raport de aspect eșantion

en: Sample aspect ratio of the destination (1:1, 3:4, 2:3).
ro: Exemplu de raport de aspect al destinației (1:1, 3:4, 2:3).

en: Video filter
ro: Filtru video

en: Video filters will be applied to the video stream.
ro: Filtrele video vor fi aplicate la fluxul video.

en: Image chroma
ro: Crominanță imagine

en: Force the use of a specific chroma. Use YUVA if you're planning to use the Alphamask or Bluescreen video filter.
ro: Forțează utilizarea unei anumite cromatici. Utilizați YUVA dacă intenționați să folosiți filtrul video Alphamask sau Bluescreen.

en: Transparency of the mosaic picture.
ro: Transparența imaginii mozaicului.

en: X coordinate of the upper left corner in the mosaic if non negative.
ro: Coordonata X a colțului din stânga sus în mozaic, dacă nu este negativă.

en: Y coordinate of the upper left corner in the mosaic if non negative.
ro: Coordonata Y a colțului din stânga sus în mozaic, dacă nu este negativă.

en: Mosaic bridge
ro: Pod mozaic

en: Mosaic bridge stream output
ro: Ieșirea fluxului punte mozaic

en: Destination prefix
ro: Prefix de destinație

en: Prefix of the destination file automatically generated
ro: Prefixul fișierului de destinație generat automat

en: Record stream output
ro: Înregistrează fluxul de ieșire

en: This is the output URL that will be used.
ro: Acesta este URL-ul de ieșire care va fi utilizat.

en: This allows you to specify how the SDP (Session Descriptor) for this RTP session will be made available. You must use a url: http://location to access the SDP via HTTP, rtsp://location for RTSP access, and sap:// for the SDP to be announced via SAP.
ro: Aceasta vă permite să specificați modul în care va fi pus la dispoziție SDP (Session Descriptor) pentru această sesiune RTP. Trebuie să utilizați un url: http://location pentru a accesa SDP prin HTTP, rtsp://location pentru acces RTSP și sap:// pentru ca SDP să fie anunțat prin SAP.

en: SAP announcing
ro: Anunțare SAP

en: Announce this session with SAP.
ro: Anunțați această sesiune cu SAP.

en: This allows you to specify the muxer used for the streaming output. Default is to use no muxer (standard RTP stream).
ro: Aceasta vă permite să specificați multiplexorul utilizat pentru ieșirea de difuzare. Implicit este fără utilizare de multiplexor (flux RTP standard).

en: Session name
ro: Nume sesiune

en: This is the name of the session that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
ro: Numele sesiunii care va fi anunțată în SDP (Session Descriptor).

en: Session category
ro: Categoria sesiunii

en: This allows you to specify a category for the session, that will be announced if you choose to use SAP.
ro: Acest lucru vă permite să specificați o categorie pentru sesiune, care va fi anunțată în cazul în care alegeți să utilizați SAP.

en: Session description
ro: Descrierea sesiunii

en: This allows you to give a short description with details about the stream, that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
ro: Acest lucru vă permite să oferiți o scurtă descriere cu detalii despre flux, care va fi anunțată în SDP (Session Descriptor).

en: Session URL
ro: URL sesiune

en: This allows you to give a URL with more details about the stream (often the website of the streaming organization), that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
ro: Acest lucru vă permite să furnizați o adresă URL cu mai multe detalii despre flux (adesea site-ul web al organizației de streaming), care va fi anunțată în SDP (Session Descriptor).

en: Session email
ro: Email pentru sesiune

en: This allows you to give a contact mail address for the stream, that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
ro: Acest lucru vă permite să furnizați o adresă de e-mail de contact pentru flux, care va fi anunțată în SDP (Session Descriptor).

en: This allows you to specify the base port for the RTP streaming.
ro: Aceasta vă permite să specificați portul de bază pentru difuzarea RTP.

en: Audio port
ro: Port audio

en: This allows you to specify the default audio port for the RTP streaming.
ro: Aceasta vă permite să specificați portul audio implicit pentru difuzarea RTP.

en: Video port
ro: Port video

en: This allows you to specify the default video port for the RTP streaming.
ro: Aceasta vă permite să specificați portul video implicit pentru difuzarea RTP.

en: RTP/RTCP multiplexing
ro: Multiplexare RTP/RTCP

en: This sends and receives RTCP packet multiplexed over the same port as RTP packets.
ro: Aceasta trimite și primește pachete RTCP multiplexate pe același port ca și pachetele RTP.

en: Default caching value for outbound RTP streams. This value should be set in milliseconds.
ro: Valoarea implicită de stocare cache pentru fluxuri RTP outbound. Această valoare ar trebui stabilită în milisecunde.

en: Transport protocol
ro: Protocol de transport

en: This selects which transport protocol to use for RTP.
ro: Aceasta selectează protocolul de transport care trebuie utilizat pentru RTP.

en: RTP packets will be integrity-protected and ciphered with this Secure RTP master shared secret key. This must be a 32-character-long hexadecimal string.
ro: Pachetele RTP vor fi protejate în ceea ce privește integritatea și vor fi criptate cu această cheie secretă partajată principală Secure RTP. Aceasta trebuie să fie un șir hexazecimal cu o lungime de 32 de caractere.

en: This allows you to stream MPEG4 LATM audio streams (see RFC3016).
ro: Aceasta vă permite să transmiteți fluxuri audio MPEG4 LATM (a se vedea RFC3016).

en: RTSP session timeout (s)
ro: Timeout sesiune RTSP (s)

en: RTSP sessions will be closed after not receiving any RTSP request for this long. Setting it to a negative value or zero disables timeouts. The default is 60 (one minute).
ro: Sesiunile RTSP vor fi închise după ce nu se primește nicio cerere RTSP pentru o perioadă atât de lungă. Setarea la o valoare negativă sau zero dezactivează timeout-urile. Valoarea implicită este 60 (un minut).

en: RTP stream output
ro: Flux de ieșire RTP

en: RTSP VoD server
ro: Server RTSP VoD

en: New ES ID
ro: Noul ES ID

en: Specify an new identifier integer for this elementary stream
ro: Specificați un nou număr întreg de identificare pentru acest flux elementar

en: Specify an ISO-639 code (three characters) for this elementary stream
ro: Specificați un cod ISO-639 (trei caractere) pentru acest flux elementar.

en: Set ID
ro: Stabilește ID-ul

en: Set ES id
ro: Setați id ES

en: Change the id of an elementary stream
ro: Schimbă ID-ul unui flux elementar

en: Set ES Lang
ro: Setați ES Lang

en: Set Lang
ro: Stabilește limba

en: Change the language of an elementary stream
ro: Schimbă limba unui flux elementar

en: Video prerender callback
ro: Retur de apelare pentru preredare video

en: Address of the video prerender callback function. This function will set the buffer where render will be done.
ro: Adresă a funcției de rechemare a redării prealabile a videoclipului. Această funcție va seta bufferul în care se va face redarea.

en: Audio prerender callback
ro: Callback de predare audio

en: Address of the audio prerender callback function. This function will set the buffer where render will be done.
ro: Adresă a funcției de rechemare a redării prealabile audio. Această funcție va seta bufferul în care se va face redarea.

en: Video postrender callback
ro: Retur de apelare video postrender

en: Address of the video postrender callback function. This function will be called when the render is into the buffer.
ro: Adresa funcției de rechemare a apelului de redare ulterioară a videoclipului. Această funcție va fi apelată atunci când randarea este în memoria tampon.

en: Audio postrender callback
ro: Callback audio postrender

en: Address of the audio postrender callback function. This function will be called when the render is into the buffer.
ro: Adresa funcției de rechemare după redarea audio. Această funcție va fi apelată atunci când redarea este în buffer.

en: Video Callback data
ro: Date de apelare video

en: Data for the video callback function.
ro: Date pentru funcția de rechemare video.

en: Audio callback data
ro: Date de rechemare audio

en: Data for the audio callback function.
ro: Date pentru funcția de rechemare audio.

en: Time Synchronized output
ro: Ieșire sincronizată în timp

en: Time Synchronisation option for output. If true, stream will render as usual, else it will be rendered as fast as possible.
ro: Opțiunea de sincronizare a timpului pentru ieșire. Dacă este adevărat, fluxul va fi redat ca de obicei, altfel va fi redat cât mai repede posibil.

en: Stream output to memory buffer
ro: Ieșirea fluxului în memoria tampon

en: Writes stats to file instead of stdout
ro: Scrie statisticile în fișier în loc de stdout

en: Prefix to show on output line
ro: Prefixul care trebuie afișat pe linia de ieșire

en: Writes statistic info about stream
ro: Scrie informații statistice despre flux

en: Output method to use for the stream.
ro: Metoda de ieșire care trebuie utilizată pentru flux.

en: Muxer to use for the stream.
ro: Muxerul care urmează să fie utilizat pentru flux.

en: Output destination
ro: Destinație de ieșire

en: Destination (URL) to use for the stream. Overrides path and bind parameters
ro: Destinația (URL) care urmează să fie utilizată pentru flux. Suprascrie parametrii path și bind

en: Address to bind to (helper setting for dst)
ro: Adresa la care se face legătura (setare ajutătoare pentru dst)

en: address:port to bind vlc to listening incoming streams. Helper setting for dst, dst=bind+'/'+path. dst-parameter overrides this.
ro: address:port pentru a lega vlc la ascultarea fluxurilor de intrare. Setarea de ajutor pentru dst, dst=bind+'/'+path. dst-parameter suprascrie acest parametru.

en: Filename for stream (helper setting for dst)
ro: Nume de fișier pentru flux (setare de ajutor pentru dst)

en: Filename for stream. Helper setting for dst, dst=bind+'/'+path. dst-parameter overrides this.
ro: Numele de fișier pentru flux. Setare de ajutor pentru dst, dst=bind+'/'+path. dst-parameter suprascrie acest parametru.

en: Standard stream output
ro: Flux de ieșire standard

en: Video encoder
ro: Codor video

en: This is the video encoder module that will be used (and its associated options).
ro: Modulul de codare video care va fi folosit (și opțiunile lui asociate).

en: Destination video codec
ro: Codec video de destinație

en: This is the video codec that will be used.
ro: Codecul video care va fi folosit.

en: Video bitrate
ro: Rată de biți video

en: Target bitrate of the transcoded video stream.
ro: Rata de biți țintă a fluxului video transcodat.

en: Video scaling
ro: Scalare video

en: Scale factor to apply to the video while transcoding (eg: 0.25)
ro: Factorul de scalare aplicat materialului video în timpul transcodării (ex. 0.25)

en: Video frame-rate
ro: Frecvență cadre video

en: Target output frame rate for the video stream.
ro: Frecvența cadrelor de ieșire țintă pentru fluxul video.

en: Deinterlace video
ro: Deîntrețesere video

en: Deinterlace the video before encoding.
ro: Deîntrețese video înaintea codării.

en: Deinterlace module
ro: Modul de deîntrețesere

en: Specify the deinterlace module to use.
ro: Specifică modulul de deîntrețesere pentru a fi folosit.

en: Maximum video width
ro: Lățime video maximă

en: Maximum output video width.
ro: Lățimea video maximă de ieșire.

en: Maximum video height
ro: Înălțime video maximă

en: Maximum output video height.
ro: Înălțimea video maximă de ieșire.

en: Video filters will be applied to the video streams (after overlays are applied). You can enter a colon-separated list of filters.
ro: Filtrele video vor fi aplicate fluxurilor video (după ce sunt aplicate overlay-urile). Puteți introduce o listă de filtre separată prin virgulă.

en: Audio encoder
ro: Codor audio

en: This is the audio encoder module that will be used (and its associated options).
ro: Modulul de codare audio care va fi folosit (și opțiunile lui asociate).

en: Destination audio codec
ro: Codec audio de destinație

en: This is the audio codec that will be used.
ro: Codecul audio care va fi folosit.

en: Audio bitrate
ro: Rată de biți audio

en: Target bitrate of the transcoded audio stream.
ro: Rata de biți țintă a fluxului audio transcodat.

en: Sample rate of the transcoded audio stream (11250, 22500, 44100 or 48000).
ro: Frecvența de eșantionare a fluxului audio transcodat (11250, 22500, 44100 sau 48000).

en: This is the language of the audio stream.
ro: Limba fluxului audio.

en: Number of audio channels in the transcoded streams.
ro: Numărul canalelor audio în fluxurile transcodate.

en: Audio filter
ro: Filtru audio

en: Audio filters will be applied to the audio streams (after conversion filters are applied). You can enter a colon-separated list of filters.
ro: Filtrele audio vor fi aplicate fluxurilor audio (după aplicarea filtrelor de conversie). Puteți introduce o listă de filtre separate prin virgulă.

en: Subtitle encoder
ro: Codor pentru subtitrări

en: This is the subtitle encoder module that will be used (and its associated options).
ro: Acesta este modulul de codificare a subtitrărilor care va fi utilizat (și opțiunile asociate acestuia).

en: Destination subtitle codec
ro: Codec de subtitrare de destinație

en: This is the subtitle codec that will be used.
ro: Acesta este codecul de subtitrare care va fi utilizat.

en: This allows you to add overlays (also known as "subpictures") on the transcoded video stream. The subpictures produced by the filters will be overlayed directly onto the video. You can specify a colon-separated list of subpicture modules.
ro: Acest lucru vă permite să adăugați suprapuneri (cunoscute și sub denumirea de "subimagini") la fluxul video transcodat. Subimaginile produse de filtre vor fi suprapuse direct pe materialul video. Puteți specifica o listă de module de subimagini, separate prin două puncte.

en: Number of threads
ro: Număr de thread-uri

en: Number of threads used for the transcoding.
ro: Numărul de thread-uri folosite pentru transcodare.

en: High priority
ro: Prioritate înaltă

en: Runs the optional encoder thread at the OUTPUT priority instead of VIDEO.
ro: Rulează firul codificatorului opțional la prioritatea OUTPUT în loc de VIDEO.

en: Picture pool size
ro: Imagine dimensiunea piscinei

en: Defines how many pictures we allow to be in pool between decoder/encoder threads when threads > 0
ro: Definește câte imagini permitem să fie în pool între firele de decodare/codificare atunci când firele > 0

en: Transcode
ro: Transcodare

en: Transcode stream output
ro: Transcodare flux de ieșire

en: Overlays/Subtitles
ro: Overlay-uri/Subtitluri

en: Please wait while your font cache is rebuilt.
    This should take less than a few minutes.
ro: Vă rugăm să așteptați în timp ce memoria cache a fontului este reconstruită.
    Acest lucru ar trebui să dureze mai puțin de câteva minute.

en: Monospace Font
ro: Font mono-spațiu

en: Font family for the font you want to use
ro: Familia de caractere pentru fontul pe care doriți să îl utilizați

en: Font file for the font you want to use
ro: Fișierul de font pentru fontul care vreți să fie folosit

en: Font size in pixels
ro: Dimensiune de font în pixeli

en: This is the default size of the fonts that will be rendered on the video. If set to something different than 0 this option will override the relative font size.
ro: Dimensiunea implicită a fonturilor care vor fi randate pe video. Dacă valoarea stabilită este diferită de 0, această opțiune va suprascrie dimensiunea relativă a fontului.

en: Text opacity
ro: Opacitatea textului

en: The opacity (inverse of transparency) of the text that will be rendered on the video. 0 = transparent, 255 = totally opaque.
ro: Opacitatea (inversul transparenței) textului care va fi redat pe videoclip. 0 = transparent, 255 = total opac.

en: Text default color
ro: Culoare implicită text

en: The color of the text that will be rendered on the video. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
ro: Culoarea textului care va fi randat pe video. Aceasta trebuie să fie o valoare hexazecimală (precum culorile HTML). Primele două caractere sunt pentru roșu, după care verde, după care albastru.  #000000 = negru, #FF0000 = roșu, #00FF00 = verde, #FFFF00 = galben (roșu + verde), #FFFFFF = alb

en: Relative font size
ro: Dimensiune relativă de font

en: This is the relative default size of the fonts that will be rendered on the video. If absolute font size is set, relative size will be overridden.
ro: Dimensiunea relativă implicită a fonturilor care vor fi randate pe video. Dacă este stabilită valoarea absolută a fontului, dimensiunea relativă va fi suprascrsă.

en: Background opacity
ro: Opacitatea fundalului

en: Background color
ro: Culoarea fundalului

en: Outline opacity
ro: Opacitatea conturului

en: Shadow opacity
ro: Opacitatea umbrei

en: Shadow color
ro: Unghiul umbrei

en: Shadow angle
ro: Unghiul umbrei

en: Shadow distance
ro: Distanța umbrei

en: Text direction
ro: Direcția de text

en: Paragraph base direction for the Unicode bi-directional algorithm.
ro: Direcția de bază a paragrafului pentru algoritmul bidirecțional Unicode.

en: Use YUVP renderer
ro: Folosește render YUVP

en: This renders the font using "paletized YUV". This option is only needed if you want to encode into DVB subtitles
ro: Aceasta randează fontul utilizând „YUV paletizat”. Această opțiune este necesară doar dacă vreți să codați subtitluri DVB.

en: Thin
ro: Subțire

en: Thick
ro: Gros

en: Left to right
ro: De la stânga la dreapta

en: Right to left
ro: De la dreapta la stânga

en: Text renderer
ro: Randare de text

en: Freetype2 font renderer
ro: Randare de font Freetype2

en: Speech synthesis for Mac OS X
ro: Sinteză vocală pentru Mac OS X

en: Speech synthesis for Windows
ro: Sinteză vocală pentru Windows

en: SVG template file
ro: Fișier de șablon SVG

en: Location of a file holding a SVG template for automatic string conversion
ro: Amplasarea fișierului care conține un șablon SVG pentru conversia automată de șir

en: Dummy font renderer
ro: Funcție de randare de font falsă

en: Video filtering using a chain of video filter modules
ro: Filtrare video utilizând un lanț de module de filtrare video

en: Conversions from
ro: Conversii de la

en: YUV 10-bits planar to semiplanar 10-bits conversions
ro: Conversia YUV 10 biți planar în conversia semiplanar 10 biți

en: YUV planar to semiplanar conversions
ro: Conversia YUV planar în semiplanar

en: SSE2 I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
ro: Conversii de la SSE2 I420,IYUV,YV12 la RV15,RV16,RV24,RV32

en: MMX I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
ro: Conversii de la MMX I420,IYUV,YV12 la RV15,RV16,RV24,RV32

en: I420,IYUV,YV12 to RGB2,RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
ro: Conversii de la I420,IYUV,YV12 la RGB2,RV15,RV16,RV24,RV32

en: MMX conversions from
ro: Conversiile MMX de la

en: SSE2 conversions from
ro: Conversii SSE2 de la

en: AltiVec conversions from
ro: Conversii AltiVec de la

en: OpenMAX DL image processing
ro: Procesarea imaginilor OpenMAX DL

en: RV32 conversion filter
ro: Filtru de conversie RV32

en: Scaling mode
ro: Mod de scalare

en: Scaling mode to use.
ro: Modul de scalare folosit.

en: Fast bilinear
ro: Biliniar rapid

en: Bilinear
ro: Biliniar

en: Bicubic (good quality)
ro: Bicubic (calitate bună)

en: Nearest neighbour (bad quality)
ro: Cel mai apropiat vecin (calitate proastă)

en: Area
ro: Arie

en: Luma bicubic / chroma bilinear
ro: Luma bicubic / croma biliniar

en: Bicubic spline
ro: Splină bicubică

en: Video scaling filter
ro: Filtru de scalare video

en: YUVP converter
ro: Convertor YUVP

en: Image hue (-180..180)
ro: Nuanța imaginii (-180..180)

en: Set the image hue, between -180 and 180. Defaults to 0.
ro: Setați nuanța imaginii, între -180 și 180. Valoarea implicită este 0.

en: Image properties filter
ro: Filtru de proprietăți de imagine

en: Image adjust
ro: Ajustare de imagine

en: Use an image's alpha channel as a transparency mask.
ro: Utilizați canalul alfa al unei imagini ca o mască de transparență.

en: Transparency mask
ro: Mască de transparență

en: Alpha blending transparency mask. Uses a png alpha channel.
ro: Mască de transparență de amestecare alfa. Folosește un canal alfa png.

en: Alpha mask video filter
ro: Filtru video de mască alfa

en: Alpha mask
ro: Mască alfa

en: Color scheme
ro: Schema de culori

en: Define the glasses' color scheme
ro: Definiți schema de culori a ochelarilor

en: Convert 3D picture to anaglyph image video filter
ro: Conversia imaginii 3D în filtru video de imagine anaglyph

en: Window size
ro: Dimensiunea fereastrei

en: Number of frames (0 to 100)
ro: Numărul de cadre (de la 0 la 100)

en: Softening value
ro: Valoarea de înmuiere

en: Number of frames consider for smoothening (0 to 30)
ro: Numărul de cadre luate în considerare pentru netezire (de la 0 la 30)

en: antiflicker video filter
ro: filtru video antiflicker

en: Ball color
ro: Culoarea mingii

en: Edge visible
ro: Marginea vizibilă

en: Set edge visibility.
ro: Setați vizibilitatea marginilor.

en: Ball speed
ro: Viteza mingii

en: Set ball speed, the displacement value in number of pixels by frame.
ro: Setați viteza bilei, valoarea deplasării în număr de pixeli pe cadru.

en: Ball size
ro: Dimensiunea bilei

en: Set ball size giving its radius in number of pixels
ro: Stabilește dimensiunea mingii dând raza sa în număr de pixeli

en: Gradient threshold
ro: Pragul gradientului

en: Set gradient threshold for edge computation.
ro: Setați pragul de gradient pentru calculul marginilor.

en: Augmented reality ball game
ro: Joc cu mingea în realitate augmentată

en: Ball video filter
ro: Filtru video cu bile

en: Ball
ro: Bilă

en: Number of time to blend
ro: Numărul de câte ori să fie amestecat

en: The number of time the blend will be performed
ro: Numărul de câte ori va fi repetat amestecul

en: Alpha of the blended image
ro: Alpha al imaginii amestecate

en: Alpha with which the blend image is blended
ro: Alpha cu care se estompează imaginea de amestec

en: Image to be blended onto
ro: Imaginea care urmează să fie amestecată pe

en: The image which will be used to blend onto
ro: Imaginea care va fi folosită pentru amestec

en: Chroma for the base image
ro: Crominanța pentru imaginea de bază.

en: Chroma which the base image will be loaded in
ro: Cromatica în care va fi încărcată imaginea de bază

en: Image which will be blended
ro: Imaginea care va fi amestecată

en: The image blended onto the base image
ro: Imaginea amestecată pe imaginea de bază

en: Chroma for the blend image
ro: Croma pentru imaginea de amestec

en: Chroma which the blend image will be loaded in
ro: Croma în care va fi încărcată imaginea de amestec

en: Blending benchmark filter
ro: Filtru de referință de amestecare

en: Blendbench
ro: Bancă de amestec

en: Benchmarking
ro: Măsurătoare de performanță

en: Base image
ro: Imagine de bază

en: Blend image
ro: Imagine de amestec

en: Video pictures blending
ro: Îmbinarea imaginilor video

en: This effect, also known as "greenscreen" or "chroma key" blends the "blue parts" of the foreground image of the mosaic on the background (like weather forecasts). You can choose the "key" color for blending (blue by default).
ro: Acest efect, cunoscut și sub numele „chroma key”, decupează părțile albastre din imaginile de prim plan și le înlocuiește cu un fundal (similar cu prezentările de prognoză meteo). Puteți alege culoarea de „key” pentru decupare (implicit este albastru).

en: Bluescreen U value
ro: Valoare U chroma key

en: "U" value for the bluescreen key color (in YUV values). From 0 to 255. Defaults to 120 for blue.
ro: Valoarea „U” pentru culoarea de chroma key (în valori YUV). De la 0 la 255. Implicit este 120 pentru albastru.

en: Bluescreen V value
ro: Valoare V chroma key

en: "V" value for the bluescreen key color (in YUV values). From 0 to 255. Defaults to 90 for blue.
ro: Valoarea „V” pentru culoarea de chroma key (în valori YUV). De la 0 la 255. Implicit este 90 pentru albastru.

en: Bluescreen U tolerance
ro: Toleranță U chroma key

en: Tolerance of the bluescreen blender on color variations for the U plane. A value between 10 and 20 seems sensible.
ro: Toleranța decupajului de chroma key la variațiile culorii pentru planul U. O valoare între 10 și 20 pare considerabilă.

en: Bluescreen V tolerance
ro: Toleranță V chroma key

en: Tolerance of the bluescreen blender on color variations for the V plane. A value between 10 and 20 seems sensible.
ro: Toleranța decupajului de chroma key la variațiile culorii pentru planul V. O valoare între 10 și 20 pare considerabilă.

en: Bluescreen video filter
ro: Filtru video de fundal albastru (chroma key)

en: Bluescreen
ro: Chroma key

en: Output width
ro: Lățimea de ieșire

en: Output (canvas) image width
ro: Lățimea imaginii de ieșire (pânză)

en: Output height
ro: Înălțimea de ieșire

en: Output (canvas) image height
ro: Înălțimea imaginii de ieșire (pânză)

en: Output picture aspect ratio
ro: Raportul de aspect al imaginii de ieșire

en: Set the canvas' picture aspect ratio. If omitted, the canvas is assumed to have the same SAR as the input.
ro: Setați raportul de aspect al imaginii. Dacă se omite, se presupune că pânza are același SAR ca și cea de intrare.

en: Pad video
ro: Video Pad

en: If enabled, video will be padded to fit in canvas after scaling. Otherwise, video will be cropped to fix in canvas after scaling.
ro: Dacă este activat, videoclipul va fi umplut pentru a se potrivi în pânză după scalare. În caz contrar, videoclipul va fi decupat pentru a se fixa în pânză după scalare.

en: Automatically resize and pad a video
ro: Redimensionează automat un videoclip

en: Canvas
ro: Canava

en: Canvas video filter
ro: Filtru video canava

en: Use a specific Core Image Filter
ro: Utilizați un filtru de imagine de bază specific

en: Example: 'CICrystallize', 'CIBumpDistortion', 'CIThermal', 'CIComicEffect'
ro: Exemplu: "CICrystallize", "CIBumpDistortion", "CIThermal", "CIComicEffect".

en: Mac OS X hardware video filters
ro: Filtre video hardware Mac OS X

en: Colors similar to this will be kept, others will be grayscaled. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
ro: Culorile similare cu această valoare vor fi păstrate, celelalte vor fi transformate în scală de gri.. Valoarea trebuie să fie în hexazecimal (precum culorile HTML). Primele două caractere sunt pentru roșu, după care verde, după care albastru.  #000000 = negru, #FF0000 = roșu, #00FF00 = verde, #FFFF00 = galben (roșu + verde), #FFFFFF = alb

en: Select one color in the video
ro: Selectează o culoare în video

en: Color threshold filter
ro: Filtru de prag de culoare

en: Saturation threshold
ro: Prag de saturație

en: Similarity threshold
ro: Prag de asemănare

en: Pixels to crop from top
ro: Pixeli de decupat din partea de sus

en: Number of pixels to crop from the top of the image.
ro: Numărul de pixeli de decupat în partea de sus a imaginii.

en: Pixels to crop from bottom
ro: Pixeli de decupat din partea de jos

en: Number of pixels to crop from the bottom of the image.
ro: Numărul de pixeli de decupat în partea de jos a imaginii.

en: Pixels to crop from left
ro: Pixeli de decupat din stânga

en: Number of pixels to crop from the left of the image.
ro: Numărul de pixeli de decupat din stânga imaginii.

en: Pixels to crop from right
ro: Pixeli de decupat din dreapta

en: Number of pixels to crop from the right of the image.
ro: Numărul de pixeli de decupat din dreapta a imaginii.

en: Pixels to padd to top
ro: Pixeli de umplut în partea de sus

en: Number of pixels to padd to the top of the image after cropping.
ro: Numărul de pixeli de umplut în partea de sus a imaginii după decupare.

en: Pixels to padd to bottom
ro: Pixeli de umplut în partea de jos

en: Number of pixels to padd to the bottom of the image after cropping.
ro: Numărul de pixeli de umplut în partea de jos a imaginii după decupare.

en: Pixels to padd to left
ro: Pixeli de umplut la stânga

en: Number of pixels to padd to the left of the image after cropping.
ro: Numărul de pixeli de umplut în stânga imaginii după decupare.

en: Pixels to padd to right
ro: Pixeli de umplut la dreapta

en: Number of pixels to padd to the right of the image after cropping.
ro: Numărul de pixeli de umplut în dreapta imaginii după decupare.

en: Video cropping filter
ro: Filtru de decupare video

en: Padd
ro: Umplere

en: Latest
ro: Cel mai recent

en: Upconvert
ro: Conversie ascendentă

en: Low
ro: Scăzut

en: Medium
ro: Mediu

en: High
ro: Înalt

en: Streaming deinterlace mode
ro: Mod de deîntrețesere în difuzare

en: Deinterlace method to use for streaming.
ro: Metoda de deîntrețesere de folosit pentru difuzare.

en: Phosphor chroma mode for 4:2:0 input
ro: Mod cromatic fosforos pentru intrare 4:2:0

en: Choose handling for colours in those output frames that fall across input frame boundaries. 
    
    Latest: take chroma from new (bright) field only. Good for interlaced input, such as videos from a camcorder. 
    
    AltLine: take chroma line 1 from top field, line 2 from bottom field, etc. 
    Default, good for NTSC telecined input (anime DVDs, etc.). 
    
    Blend: average input field chromas. May distort the colours of the new (bright) field, too. 
    
    Upconvert: output in 4:2:2 format (independent chroma for each field). Best simulation, but requires more CPU and memory bandwidth.
ro: Alegeți modul de tratare a culorilor din cadrele de ieșire care depășesc limitele cadrului de intrare. 
    
    Cea mai recentă: se preia cromatica numai din câmpul nou (luminos). Bun pentru intrări întrelațate, cum ar fi videoclipurile de pe o cameră video. 
    
    AltLine: preia linia cromatică 1 din câmpul de sus, linia 2 din câmpul de jos, etc. 
    Implicit, bun pentru intrarea telecinată NTSC (DVD-uri anime etc.). 
    
    Blend: face o medie a câmpurilor cromatice de intrare. Poate denatura și culorile noului câmp (luminos). 
    
    Conversie ascendentă: ieșire în format 4:2:2 (cromatică independentă pentru fiecare câmp). Cea mai bună simulare, dar necesită mai multă lățime de bandă pentru CPU și memorie.

en: Phosphor old field dimmer strength
ro: Fosforul vechi de putere de dimmer câmp vechi

en: This controls the strength of the darkening filter that simulates CRT TV phosphor light decay for the old field in the Phosphor framerate doubler. Default: Low.
ro: Aceasta controlează intensitatea filtrului de întunecare care simulează degradarea luminii fosforului TV CRT pentru câmpul vechi din Phosphor framerate doubler. Default: Low.

en: Deinterlacing video filter
ro: Filtru de deîntrețesere video

en: Edge detection video filter
ro: Filtru video de detectare a marginilor

en: Edge detection
ro: Detectarea marginilor

en: Detects edges in the frame and highlights them in white.
ro: Detectează marginile din cadru și le evidențiază în alb.

en: Image mask. Pixels with an alpha value greater than 50% will be erased.
ro: Mască de imagine. Pixelii cu o valoare alfa mai mare de 50% vor fi șterși.

en: X coordinate of the mask.
ro: Coordonata X a măștii.

en: Y coordinate of the mask.
ro: Coordonata Y a măștii.

en: Remove zones of the video using a picture as mask
ro: Îndepărtați zone din videoclip folosind o imagine ca mască

en: Erase video filter
ro: Filtru video de ștergere

en: Erase
ro: Ștergere

en: RGB component to extract
ro: Componenta RGB de extras

en: RGB component to extract. 0 for Red, 1 for Green and 2 for Blue.
ro: Componenta RGB de extras. 0 pentru Roșu, 1 pentru Verde și 2 pentru Albastru.

en: Extract RGB component video filter
ro: Extrageți filtrul video component RGB

en: FPS conversion video filter
ro: Filtru video de conversie FPS

en: FPS Converter
ro: Convertor FPS

en: Freezing interactive video filter
ro: Înghețarea filtrului video interactiv

en: Freeze
ro: Congelare

en: Gaussian's std deviation
ro: Abaterea standard a lui Gauss

en: Gaussian's standard deviation. The blurring will take into account pixels up to 3*sigma away in any direction.
ro: Abaterea standard a lui Gaussian. Neclaritatea va lua în considerare pixelii aflați la o distanță de până la 3*sigma în orice direcție.

en: Add a blurring effect
ro: Adăugați un efect de estompare

en: Gaussian blur video filter
ro: Filtru video de neclaritate gaussiană

en: Gaussian Blur
ro: Neclaritate gaussiană

en: Radius in pixels
ro: Rază în pixeli

en: Strength
ro: Putere

en: Strength used to modify the value of a pixel
ro: Putere utilizată pentru a modifica valoarea unui pixel

en: Gradfun video filter
ro: Filtru video Gradfun

en: Debanding algorithm
ro: Algoritm de debanding

en: Distort mode
ro: Mod de distorsionare

en: Distort mode, one of "gradient", "edge" and "hough".
ro: Mod de distorsionare, unul din „gradient”, „edge” și „hough”.

en: Gradient image type
ro: Tip de imagine în degrade

en: Gradient image type (0 or 1). 0 will turn the image to white while 1 will keep colors.
ro: Tip de imagine în degrade (0 sau 1). 0 va trece imaginea în alb în timp ce 1 va păstra culorile.

en: Apply cartoon effect
ro: Aplică efect de desen animat

en: Apply cartoon effect. It is only used by "gradient" and "edge".
ro: Aplică efect de desen animat. Este folosit doar de „gradient” și „edge”.

en: Apply color gradient or edge detection effects
ro: Aplicați efecte de gradient de culoare sau de detectare a marginilor

en: Gradient video filter
ro: Filtru video de degrade

en: Variance of the gaussian noise
ro: Varianța zgomotului gaussian

en: Minimal period
ro: Perioada minimă

en: Minimal period of the noise grain in pixel
ro: Perioada minimă a bobului de zgomot în pixeli

en: Maximal period
ro: Perioada maximă

en: Maximal period of the noise grain in pixel
ro: Perioada maximă a bobului de zgomot în pixeli

en: Grain video filter
ro: Filtru video de granulație

en: Grain
ro: Granulație

en: Adds filtered gaussian noise
ro: Adaugă zgomot gaussian filtrat

en: Spatial luma strength (0-254)
ro: Intensitatea luma spațială (0-254)

en: Spatial chroma strength (0-254)
ro: Intensitatea cromatică spațială (0-254)

en: Temporal luma strength (0-254)
ro: Intensitatea luma temporală (0-254)

en: Temporal chroma strength (0-254)
ro: Intensitatea cromatică temporală (0-254)

en: High Quality 3D Denoiser filter
ro: Filtru 3D Denoiser de înaltă calitate

en: Invert video filter
ro: Filtru de inversare video

en: Color inversion
ro: Inversare de culoare

en: Magnify/Zoom interactive video filter
ro: Filtru video interactiv de lupă sau zoom

en: Magnify
ro: Lupă

en: Mirror orientation
ro: Orientare în oglindă

en: Defines orientation of the mirror splitting. Can be vertical or horizontal.
ro: Definește orientarea împărțirii oglinzii. Poate fi verticală sau orizontală.

en: Horizontal
ro: Orizontal

en: Direction
ro: Direcție

en: Direction of the mirroring.
ro: Direcția de oglindire.

en: Left to right/Top to bottom
ro: De la stânga la dreapta / De sus în jos

en: Right to left/Bottom to top
ro: De la dreapta la stânga / De jos în sus

en: Mirror video filter
ro: Filtru video în oglindă

en: Mirror video
ro: Video în oglindă

en: Splits video in two same parts, like in a mirror
ro: Împarte video în două părți identice, ca într-o oglindă

en: Blur factor (1-127)
ro: Factor de neclaritate (1-127)

en: The degree of blurring from 1 to 127.
ro: Gradul de neclaritate de la 1 la 127.

en: Motion blur filter
ro: Filtru de neclaritate de mișcare

en: Motion detect video filter
ro: Filtru de detecție de mișcare

en: Old movie effect video filter
ro: Filtru video cu efect de film vechi

en: Old movie
ro: Film video

en: OpenCV face detection example filter
ro: OpenCV filtru de exemplu de detectare a feței

en: OpenCV example
ro: Exemplu OpenCV

en: Haar cascade filename
ro: Numele fișierului de cascadă Haar

en: Name of XML file containing Haar cascade description
ro: Numele fișierului XML care conține descrierea cascadei Haar

en: Use input chroma unaltered
ro: Utilizați cromatica de intrare nealterată

en: I420 - first plane is grayscale
ro: I420 - primul plan este în tonuri de gri

en: Don't display any video
ro: Nu afișa niciun video

en: Display the input video
ro: Afișează intrarea video

en: Display the processed video
ro: Afișează materialul video procesat

en: Show only errors
ro: Arată numai erorile

en: Show errors and warnings
ro: Arată erorile și avertismentele

en: Show everything including debug messages
ro: Arată totul, inclusiv mesajele de depanare

en: OpenCV video filter wrapper
ro: Filtru video OpenCV înfășurat

en: Scale factor (0.1-2.0)
ro: Factor de scalare (0.1-2.0)

en: Amount by which to scale the picture before sending it to the internal OpenCV filter
ro: Valoarea cu care se scalează imaginea înainte de a o trimite la filtrul intern OpenCV

en: OpenCV filter chroma
ro: Filtru OpenCV chroma

en: Chroma to convert picture to before sending it to the internal OpenCV filter
ro: Chroma pentru a converti imaginea înainte de a o trimite la filtrul intern OpenCV

en: Wrapper filter output
ro: Ieșirea filtrului de înveliș

en: Determines what (if any) video is displayed by the wrapper filter
ro: Determină ce (dacă este cazul) video este afișat de filtrul wrapper

en: OpenCV internal filter name
ro: Numele filtrului intern OpenCV

en: Name of internal OpenCV plugin filter to use
ro: Numele filtrului intern al pluginului OpenCV care trebuie utilizat

en: Posterize level (number of colors is cube of this value)
ro: Nivelul de posterizare (numărul de culori este un cub al acestei valori)

en: Posterize video filter
ro: Filtru video posterizare

en: Posterize video by lowering the number of colors
ro: Posterizați video prin reducerea numărului de culori

en: Quality of post processing. Valid range is 0 (disabled) to 6 (highest)
    Higher levels require more CPU power, but produce higher quality pictures.
    With default filter chain, the values map to the following filters:
    1: hb, 2-4: hb+vb, 5-6: hb+vb+dr
ro: Calitatea postprocesării. Intervalul valid este de la 0 (dezactivat) la 6 (cel mai înalt).
    Nivelurile mai ridicate necesită mai multă putere de procesare, dar produc imagini de calitate superioară.
    Cu lanțul de filtre implicit, valorile corespund următoarelor filtre:
    1: hb, 2-4: hb+vb, 5-6: hb+vb+dr.

en: FFmpeg post processing filter chains
ro: FFmpeg lanțuri de filtrare post procesare FFmpeg

en: Video post processing filter
ro: Filtru de post procesare video

en: Postproc
ro: Post procesare

en: Lowest
ro: Cel mai scăzut

en: Highest
ro: Cel mai crescut

en: Psychedelic video filter
ro: Filtru video psihedelic

en: Number of puzzle rows
ro: Număr de rânduri pentru puzzle

en: Number of puzzle columns
ro: Număr de coloane pentru puzzle

en: Game mode
ro: Mod joc

en: Select game mode variation from jigsaw puzzle to sliding puzzle.
ro: Selectați variația modului de joc de la puzzle jigsaw la puzzle glisant.

en: Border
ro: Margine

en: Unshuffled Border width.
ro: Lățimea marginii neamestecată.

en: Small preview
ro: Previzualizare mică

en: Show small preview.
ro: Arată o previzualizare mică.

en: Small preview size
ro: Dimensiunea previzualizării

en: Show small preview size (percent of source).
ro: Afișează dimensiunea mică a previzualizării (procent din sursă).

en: Piece edge shape size
ro: Bucată de margine formă de formă dimensiune

en: Size of the curve along the piece's edge
ro: Dimensiunea curbei de-a lungul marginii piesei

en: Auto shuffle
ro: Amestecă automat

en: Auto shuffle delay during game
ro: Întârzierea de amestecare automată în timpul jocului

en: Auto solve
ro: Rezolvă automat

en: Auto solve delay during game
ro: Auto rezolva întârzierea în timpul jocului

en: Rotation
ro: Rotație

en: Rotation parameter: none;180;90-270;mirror
ro: Parametru de rotație: niciunul;180;90-270;oglindă

en: jigsaw puzzle
ro: puzzle jigsaw

en: sliding puzzle
ro: puzzle glisant

en: swap puzzle
ro: puzzle de schimb

en: exchange puzzle
ro: puzzle de schimb

en: 0/90/180/270/mirror
ro: 0/90/180/270/oglindă

en: Puzzle interactive game video filter
ro: Filtru video de joc interactiv tip puzzle

en: Ripple video filter
ro: Filtru video Ripple

en: Ripple
ro: Ondulat

en: Angle in degrees
ro: Unghiul în grade

en: Angle in degrees (0 to 359)
ro: Unghiul în grade (0 la 359)

en: Use motion sensors
ro: Utilizează senzor mișcare

en: Rotate video filter
ro: Rotire filtru video

en: Rotate
ro: Rotire

en: Image format
ro: Format de imagine

en: Format of the output images (png, jpeg, ...).
ro: Formatul imaginilor de ieșire (png, jpeg, ...).

en: You can enforce the image width. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
ro: Puteți forța lățimea imaginii. Implicit (-1) VLC se va adapta la caracteristicile imaginii video.

en: You can enforce the image height. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
ro: Puteți forța înălțimea imaginii. Implicit (-1) VLC se va adapta la caracteristicile imaginii video.

en: Recording ratio
ro: Raport de înregistrare

en: Ratio of images to record. 3 means that one image out of three is recorded.
ro: Raportul de imagini de înregistrat. 3 înseamnă că este înregistrată o imagine din trei.

en: Filename prefix
ro: Prefix nume de fișier

en: Prefix of the output images filenames. Output filenames will have the "prefixNUMBER.format" form if replace is not true.
ro: Prefixul numelor de fișiere ale imaginilor de ieșire. Numele fișierelor de ieșire vor avea forma "prefixNUMBER.format" dacă replace nu este adevărat.

en: Directory path prefix
ro: Prefixul căii de acces la directoare

en: Directory path where images files should be saved. If not set, then images will be automatically saved in users homedir.
ro: Calea directoarei în care trebuie salvate fișierele de imagini. Dacă nu este setată, atunci imaginile vor fi salvate automat în directorul de acasă al utilizatorului.

en: Always write to the same file
ro: Scrie întotdeauna în același fișier

en: Always write to the same file instead of creating one file per image. In this case, the number is not appended to the filename.
ro: Scrie întotdeauna în același fișier în loc de a crea un fișier pentru fiecare imagine. În acest caz, numărul nu este adăugat la numele de fișier.

en: Send your video to picture files
ro: Trimiteți fișierele video în fișiere de imagine

en: Scene filter
ro: Filtru de scenă

en: Scene video filter
ro: Filtru video de scenă

en: Sepia intensity
ro: Intensitate sepia

en: Intensity of sepia effect
ro: Intensitatea efectului sepia

en: Sepia video filter
ro: Filtru video sepia

en: Gives video a warmer tone by applying sepia effect
ro: Conferă videoclipului un ton mai cald prin aplicarea efectului sepia

en: Sharpen strength (0-2)
ro: Intensitate claritate (0-2)

en: Set the Sharpen strength, between 0 and 2. Defaults to 0.05.
ro: Stabilește intensitatea clarității, între 0 și 2. Implicit este 0.05.

en: Augment contrast between contours.
ro: Creșteți contrastul dintre contururi.

en: Sharpen video filter
ro: Filtru video Sharpen

en: Transform type
ro: Tip de transformare

en: Transpose
ro: Transpunere

en: Anti-transpose
ro: Antitranspunere

en: Video transformation filter
ro: Filtru de transformare video

en: Transformation
ro: Transformare

en: Rotate or flip the video
ro: Rotiți sau întoarceți videoclipul

en: VHS movie effect video filter
ro: Filtru video cu efect de film VHS

en: VHS movie
ro: Film VHS

en: Wave video filter
ro: Filtru video Wave

en: Wave
ro: Vălurit

en: ASCII Art
ro: Artă ASCII

en: ASCII-art video output
ro: Ieșire video artă-ASCII

en: Android native window
ro: Fereastra nativă Android

en: Color ASCII art video output
ro: Ieșire video artă-ASCII color

en: Timelength after which we assume there is no signal.
ro: Durata de timp după care presupunem că nu mai există semnal.

en: Timelength after which we assume there is no signal.
    After this delay we black out the video.
ro: Durata de timp după care presupunem că nu mai există semnal.
    După această întârziere, se întrerupe înregistrarea video.

en: Active Format Descriptor value
ro: Valoarea descriptorului de format activ

en: Aspect Ratio of the source picture.
ro: Raportul de aspect al imaginii sursă.

en: Active Format Descriptor line
ro: Linia descriptorului de format activ

en: VBI line on which to output Active Format Descriptor.
ro: Linia VBI pe care se emite descriptorul de format activ.

en: Picture to display on input signal loss
ro: Imagine de afișat la pierderea semnalului de intrare

en: Output card
ro: Card de ieșire

en: DeckLink output card, if multiple exist. The cards are numbered from 0.
ro: Carte de ieșire DeckLink, dacă există mai multe. Cardurile sunt numerotate de la 0.

en: Desired output mode
ro: Modul de ieșire dorit

en: Desired output mode for DeckLink output. This value should be a FOURCC code in textual form, e.g. "ntsc".
ro: Modul de ieșire dorit pentru ieșirea DeckLink. Această valoare trebuie să fie un cod FOURCC în formă textuală, de exemplu "ntsc".

en: Audio connection for DeckLink output.
ro: Conexiune audio pentru ieșirea DeckLink.

en: Audio sampling rate (in hertz) for DeckLink output. 0 disables audio output.
ro: Rata de eșantionare audio (în hertzi) pentru ieșirea DeckLink. 0 dezactivează ieșirea audio.

en: Number of output channels for DeckLink output. Must be 2, 8 or 16. 0 disables audio output.
ro: Numărul de canale de ieșire pentru ieșirea DeckLink. Trebuie să fie 2, 8 sau 16. 0 dezactivează ieșirea audio.

en: Video connection for DeckLink output.
ro: Conexiune video pentru ieșirea DeckLink.

en: Use 10 bits per pixel for video frames.
ro: Utilizați 10 biți pe pixel pentru cadrele video.

en: Output module to write to Blackmagic SDI card
ro: Modul de ieșire pentru a scrie pe cardul Blackmagic SDI

en: DeckLink General Options
ro: Opțiuni generale DeckLink

en: DeckLink Video Output module
ro: Modul de ieșire video DeckLink

en: DeckLink Video Options
ro: Opțiuni video DeckLink

en: DeckLink Audio Output module
ro: Modul de ieșire audio DeckLink

en: DeckLink Audio Options
ro: Opțiuni audio DeckLink

en: Window handle (HWND)
ro: Mânerul ferestrei (HWND)

en: Video will be embedded in this pre-existing window. If zero, a new window will be created.
ro: Videoclipul va fi încorporat în această fereastră preexistentă. Dacă este zero, se va crea o fereastră nouă.

en: Drawable
ro: Desenabil

en: Embedded window video
ro: Fereastra video încorporată

en: Framebuffer device
ro: Dispozitiv framebuffer

en: Framebuffer device to use for rendering (usually /dev/fb0).
ro: Dispozitivul Framebuffer care urmează să fie utilizat pentru redare (de obicei /dev/fb0).

en: Run fb on current tty
ro: Rulați fb pe tty-ul curent

en: Run framebuffer on current TTY device (default enabled). (disable tty handling with caution)
ro: Rulează framebuffer-ul pe dispozitivul TTY curent (activat în mod implicit). (dezactivați manipularea TTY cu prudență)

en: Framebuffer resolution to use
ro: Rezoluția framebufferului pentru a fi folosită

en: Select the resolution for the framebuffer. Currently it supports the values 0=QCIF 1=CIF 2=NTSC 3=PAL, 4=auto (default 4=auto)
ro: Selectați rezoluția pentru framebuffer. În prezent, acceptă valorile 0=QCIF 1=CIF 2=NTSC 3=PAL, 4=auto (implicit 4=auto).

en: Framebuffer uses hw acceleration
ro: Framebufferul folosește accelerare hw

en: Disable for double buffering in software.
ro: Dezactivarea pentru tamponarea dublă în software.

en: Image format (default RGB)
ro: Format de imagine (RGB implicit)

en: Chroma fourcc used by the framebuffer. Default is RGB since the fb device has no way to report its chroma.
ro: Chroma fourcc utilizat de framebuffer. Valoarea implicită este RGB, deoarece dispozitivul fb nu are nicio modalitate de a-și raporta cromatica.

en: GNU/Linux framebuffer video output
ro: Ieșire video de tip framebuffer GNU/Linux

en: GLX extension for OpenGL
ro: Extensie GLX pentru OpenGL

en: Enable a workaround for T23
ro: Activați o soluție de rezolvare pentru T23

en: Video mode
ro: Mod video

en: Select a proper video mode to be used by KVA.
ro: Selectați un mod video adecvat care să fie utilizat de KVA.

en: K Video Acceleration video output
ro: K Video Accelerare video ieșire

en: Mac OS X OpenGL video output
ro: Ieșire video Mac OS X OpenGL

en: OpenGL extension
ro: Extensie OpenGL

en: OpenGL ES 2 extension
ro: Extensie OpenGL ES 2

en: Extension through which to use the Open Graphics Library (OpenGL).
ro: Extensie prin care se poate utiliza Open Graphics Library (OpenGL).

en: OpenGL for Embedded Systems 2 video output
ro: Ieșire video OpenGL pentru sisteme integrate 2

en: OpenGL video output
ro: Ieșire video OpenGL

en: EGL extension for OpenGL
ro: Extensie EGL pentru OpenGL

en: The desktop mode allows you to display the video on the desktop.
ro: Modul desktop vă permite să afișați videoclipul pe desktop.

en: Use hardware blending support
ro: Folosește suportul pentru dozare hardware

en: Try to use hardware acceleration for subtitle/OSD blending.
ro: Încercați să utilizați accelerarea hardware pentru îmbinarea subtitrărilor/OSD.

en: Pixel Shader
ro: Umbre de pixeli

en: Choose a pixel shader to apply.
ro: Alege umbre de pixeli pentru a aplica.

en: Path to HLSL file
ro: Cale către fișierul HLSL

en: Path to an HLSL file containing a single pixel shader.
ro: Cale către un fișierul HLSL care conține o singură umbră de pixeli.

en: HLSL File
ro: Fișier HLSL

en: Recommended video output for Windows Vista and later versions
ro: Ieșire video recomandată pentru Windows Vista și versiunile ulterioare

en: Direct3D9 video output
ro: Ieșire video Direct3D9

en: Recommended video output for Windows 8 and later versions
ro: Ieșire video recomandată pentru Windows 8 și versiunile ulterioare

en: Video Upscaling Mode
ro: Modul de upscaling a videoclipurilor

en: Select the upscaling mode for video.
ro: Selectează modul de upscaling a videoclipurilor.

en: Linear Sampler
ro: Eșantionator liniar

en: Point Sampler
ro: Eșantionator punctat

en: Video Processor
ro: Procesor video

en: Super Resolution
ro: Superrezoluție

en: HDR Output Mode
ro: Modul de ieșire HDR

en: Use HDR output even if the source is SDR.
ro: Folosește ieșirea HDR chiar dacă sursa este SDR.

en: Never out HDR
ro: HDR fără întreruperi

en: Always output HDR
ro: Întotdeauna ieșire HDR

en: Generate HDR from SDR
ro: Generează HDR din SDR

en: Direct3D11 video output
ro: Ieșire video Direct3D11

en: Use hardware YUV->RGB conversions
ro: Utilizează conversii YUV->RGB hardware

en: Try to use hardware acceleration for YUV->RGB conversions. This option doesn't have any effect when using overlays.
ro: Încearcă să se utilizeze accelerarea hardware pentru conversii YUV->RGB. Această opțiune nu are niciun efect când se utilizează overlay-uri.

en: Overlay video output
ro: Ieșire video de tip overlay

en: Overlay is the hardware acceleration capability of your video card (ability to render video directly). VLC will try to use it by default.
ro: Overlay-ul este capabilitatea de accelerare hardware a plăcii video (abilitatea de a randa video direct). VLC va încerca să o utilizeze implicit.

en: Use video buffers in system memory
ro: Utilizează memoria de sistem pentru buffer-e video

en: Create video buffers in system memory instead of video memory. This isn't recommended as usually using video memory allows benefiting from more hardware acceleration (like rescaling or YUV->RGB conversions). This option doesn't have any effect when using overlays.
ro: Creați tampoane video în memoria de sistem în loc de memoria video. Acest lucru nu este recomandat, deoarece, de obicei, utilizarea memoriei video permite să beneficiați de mai multă accelerare hardware (cum ar fi redimensionarea sau conversiile YUV->RGB). Această opțiune nu are niciun efect atunci când se utilizează suprapuneri.

en: Use triple buffering for overlays
ro: Utilizează buffer-are triplă pentru overlay-uri

en: Try to use triple buffering when using YUV overlays. That results in much better video quality (no flickering).
ro: Încearcă să se utilizeze buffer-area triplă atunci când se utilizează overlay-uri YUV. Aceasta are ca rezultat o calitate video mult mai bună (fără flicărire).

en: Name of desired display device
ro: Numele dispozitivului dorit de afișare

en: In a multiple monitor configuration, you can specify the Windows device name of the display that you want the video window to open on. For example, "\\.\DISPLAY1" or "\\.\DISPLAY2".
ro: În configurații de monitoare multiple, puteți specifica numele dispozitivului Windows al afișorului pe care vreți să fie deschisă fereastra video. De exemplu, „\\.\DISPLAY1” sau „\\.\DISPLAY2”.

en: Recommended video output for Windows XP. Incompatible with Vista's Aero interface
ro: Ieșire video recomandată pentru Windows XP. Incompatibil cu interfața Aero din Vista.

en: DirectX (DirectDraw) video output
ro: Ieșire video DirectX (DirectDraw)

en: Wallpaper
ro: Tapet

en: OpenGL video output for Windows
ro: Ieșire video OpenGL pentru Windows

en: Windows GDI video output
ro: Ieșire video Windows GDI

en: GPU affinity
ro: Afinitate GPU

en: WGL extension for OpenGL
ro: Extensie WGL pentru OpenGL

en: Dummy image chroma format
ro: Formatul cromatic al imaginii fictive

en: Force the dummy video output to create images using a specific chroma format instead of trying to improve performances by using the most efficient one.
ro: Forțați ieșirea video falsă să creeze imagini utilizând un format cromatic specific în loc să încercați să îmbunătățiți performanțele utilizând cel mai eficient format.

en: Dummy video output
ro: Ieșire video falsă

en: Statistics video output
ro: Statistici ieșire video

en: Video memory buffer width.
ro: Lățimea bufferului de memorie video.

en: Video memory buffer height.
ro: Înălțimea bufferului de memorie video.

en: Pitch
ro: Pasul

en: Video memory buffer pitch in bytes.
ro: Pasul bufferului de memorie video în bytes.

en: Chroma
ro: Cromatica

en: Output chroma for the memory image as a 4-character string, eg. "RV32".
ro: Ieșire de crominanță pentru imaginea de memorie, ca șir de 4 caractere, de exemplu „RV32”.

en: Video memory output
ro: Ieșire de memorie video

en: Video memory
ro: Memorie video

en: Wayland display
ro: Afișaj Wayland

en: Video will be rendered with this Wayland display. If empty, the default display will be used.
ro: Video va fi redat cu acest afișaj Wayland. Dacă este gol, se va utiliza afișajul implicit.

en: WL shell
ro: Înveliș WL

en: Wayland shell surface
ro: Suprafața de coajă Wayland

en: Wayland shared memory video output
ro: Ieșire video cu memorie partajată Wayland

en: XDG shell
ro: Înveliș XDG

en: XDG shell surface
ro: Suprafața de înveliș XDG

en: X11 display
ro: Afișor X11

en: Video will be rendered with this X11 display. If empty, the default display will be used.
ro: Video va fi redat cu acest afișaj X11. Dacă este gol, se va utiliza afișajul implicit.

en: X11 window ID
ro: ID fereastră X11

en: X window
ro: Fereastră X

en: X11 video window (XCB)
ro: Fereastră video X11 (XCB)

en: X11 video output (XCB)
ro: Ieșire video X11 (XCB)

en: XVideo adaptor number
ro: Numărul adaptorului XVideo

en: XVideo hardware adaptor to use. By default, VLC will use the first functional adaptor.
ro: Adaptor hardware XVideo de utilizat. În mod implicit, VLC va utiliza primul adaptor funcțional.

en: XVideo format id
ro: ID format XVideo

en: XVideo image format id to use. By default, VLC will try to use the best match for the video being played.
ro: ID-ul formatului de imagine XVideo care trebuie utilizat. În mod implicit, VLC va încerca să utilizeze cea mai bună potrivire pentru videoclipul care este redat.

en: XVideo output (XCB)
ro: Ieșire XVideo (XCB)

en: device, fifo or filename
ro: dispozitiv, fifo sau fișier

en: device, fifo or filename to write yuv frames too.
ro: device, fifo sau filename pentru a scrie și cadrele yuv.

en: Chroma used
ro: Crominanță folosită

en: Force use of a specific chroma for output.
ro: Forțează utilizarea unei anumite cromatici pentru ieșire.

en: Add a YUV4MPEG2 header
ro: Adăugați un antet YUV4MPEG2

en: The YUV4MPEG2 header is compatible with mplayer yuv video output and requires YV12/I420 fourcc.
ro: Antetul YUV4MPEG2 este compatibil cu ieșirea video mplayer yuv și necesită YV12/I420 fourcc.

en: YUV output
ro: Ieșire YUV

en: YUV video output
ro: Ieșire video YUV

en: Number of video windows in which to clone the video.
ro: Numărul de ferestre video în care se clonează imaginea video.

en: Video output modules
ro: Module de ieșire video

en: You can use specific video output modules for the clones. Use a comma-separated list of modules.
ro: Puteți folosi module specifice de ieșire video pentru clone. Folosiți o listă de module separate prin virgulă.

en: Duplicate your video to multiple windows and/or video output modules
ro: Duplicați videoclipul pe mai multe ferestre și/sau module de ieșire video

en: Clone video filter
ro: Filtru de clonare video

en: Select the number of horizontal video windows in which to split the video
ro: Selectați numărul de ferestre video orizontale în care să împărțiți videoclipul

en: Select the number of vertical video windows in which to split the video
ro: Selectați numărul de ferestre video verticale în care să împărțiți materialul video

en: Active windows
ro: Ferestre active

en: Comma-separated list of active windows, defaults to all
ro: Listă de ferestre active separate prin virgulă. Implicit sunt toate.

en: Split the video in multiple windows to display on a wall of screens
ro: Împărțiți videoclipul în mai multe ferestre pentru a-l afișa pe un perete de ecrane

en: Panoramix: wall with overlap video filter
ro: Panoramix: perete cu filtru video de suprapunere

en: length of the overlapping area (in %)
ro: lungimea zonei de suprapunere (în %)

en: Select in percent the length of the blended zone
ro: Selectați în procente lungimea zonei amestecate

en: height of the overlapping area (in %)
ro: înălțimea zonei de suprapunere (în %)

en: Select in percent the height of the blended zone (case of 2x2 wall)
ro: Selectați în procente înălțimea zonei amestecate (în cazul unui perete 2x2).

en: Attenuation
ro: Atenuare

en: Check this option if you want attenuate blended zone by this plug-in (if option is unchecked, attenuate is made by opengl)
ro: Bifați această opțiune dacă doriți ca zona de atenuare să fie atenuată de acest plug-in (dacă opțiunea este debifată, atenuarea este făcută de opengl).

en: Attenuation, begin (in %)
ro: Atenuare, începe (in %)

en: Select in percent the Lagrange coefficient of the beginning blended zone
ro: Selectați, în procente, coeficientul Lagrange al zonei de amestec de început

en: Attenuation, middle (in %)
ro: Atenuare, mijloc (in %)

en: Select in percent the Lagrange coefficient of the middle of blended zone
ro: Selectați în procente coeficientul Lagrange din mijlocul zonei amestecate

en: Attenuation, end (in %)
ro: Atenuare, capăt (in %)

en: Select in percent the Lagrange coefficient of the end of blended zone
ro: Selectați, în procente, coeficientul Lagrange al capătului de zonă amestecată

en: middle position (in %)
ro: poziția de mijloc (in %)

en: Select in percent (50 is center) the position of the middle point (Lagrange) of blended zone
ro: Selectați în procente (50 este centrul) poziția punctului de mijloc (Lagrange) al zonei amestecate.

en: Gamma (Red) correction
ro: Corecția gamma (roșu)

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Red or Y component)
ro: Selectați gamma pentru corecția zonei amestecate (componenta roșie sau Y)

en: Gamma (Green) correction
ro: Corecția gamma (verde)

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Green or U component)
ro: Selectați gamma pentru corecția zonei amestecate (componenta verde sau U)

en: Gamma (Blue) correction
ro: Corecția gamma (albastru)

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Blue or V component)
ro: Selectați gamma pentru corecția zonei amestecate (componenta albastră sau V)

en: Black Crush for Red
ro: Negru Crush pentru roșu

en: Select the Black Crush of blended zone (Red or Y component)
ro: Selectați Black Crush din zona amestecată (componentă roșie sau Y)

en: Black Crush for Green
ro: Negru Crush pentru verde

en: Select the Black Crush of blended zone (Green or U component)
ro: Selectați Black Crush din zona amestecată (componentă verde sau U)

en: Black Crush for Blue
ro: Negru Crush pentru albastru

en: Select the Black Crush of blended zone (Blue or V component)
ro: Selectați Black Crush din zona amestecată (componentă albastră sau V)

en: White Crush for Red
ro: Alb Crush pentru roșu

en: Select the White Crush of blended zone (Red or Y component)
ro: Selectați White Crush din zona amestecată (componenta roșie sau Y)

en: White Crush for Green
ro: Alb Crush pentru verde

en: Select the White Crush of blended zone (Green or U component)
ro: Selectați White Crush din zona amestecată (componentă verde sau U)

en: White Crush for Blue
ro: Alb Crush pentru albastru

en: Select the White Crush of blended zone (Blue or V component)
ro: Selectați White Crush din zona amestecată (componentă albastră sau V)

en: Black Level for Red
ro: Nivel negru pentru roșu

en: Select the Black Level of blended zone (Red or Y component)
ro: Selectați nivelul de negru al zonei amestecate (componentă roșie sau Y)

en: Black Level for Green
ro: Nivel de negru pentru verde

en: Select the Black Level of blended zone (Green or U component)
ro: Selectați nivelul de negru al zonei amestecate (componenta verde sau U)

en: Black Level for Blue
ro: Nivelul negru pentru albastru

en: Select the Black Level of blended zone (Blue or V component)
ro: Selectați nivelul de negru al zonei amestecate (componentă albastră sau V)

en: White Level for Red
ro: Nivel alb pentru roșu

en: Select the White Level of blended zone (Red or Y component)
ro: Selectați nivelul de alb al zonei amestecate (componenta roșie sau Y)

en: White Level for Green
ro: Nivelul alb pentru verde

en: Select the White Level of blended zone (Green or U component)
ro: Selectați nivelul de alb al zonei amestecate (componenta verde sau U).

en: White Level for Blue
ro: Nivel alb pentru albastru

en: Select the White Level of blended zone (Blue or V component)
ro: Selectați nivelul de alb al zonei amestecate (componenta albastră sau V)

en: Number of horizontal windows in which to split the video.
ro: Numărul de ferestre orizontale în câte să fie împărțită imaginea video.

en: Number of vertical windows in which to split the video.
ro: Numărul de ferestre verticale în câte să fie împărțită imaginea video.

en: Element aspect ratio
ro: Raport de aspect al unui element

en: Aspect ratio of the individual displays building the wall.
ro: Raportul de aspect al afișoarelor individuale care compun zidul.

en: Wall video filter
ro: Filtru de efect de zid video

en: Image wall
ro: Zid de imagine

en: The width of the visualization window, in pixels.
ro: Lățimea ferestrei de vizualizare, în pixeli.

en: The height of the visualization window, in pixels.
ro: Înălțimea ferestrei de vizualizare, în pixeli.

en: 3D OpenGL spectrum visualization
ro: Vizualizare 3D OpenGL a spectrului

en: Goom display width
ro: Lățime afișare Goom

en: Goom display height
ro: Înălțime afișare Goom

en: This allows you to set the resolution of the Goom display (bigger resolution will be prettier but more CPU intensive).
ro: Aceasta vă permite să stabiliți rezoluția afișajului Goom (o rezoluție mai mare va fi mai drăguță dar este mai solicitantă pentru CPU).

en: Goom animation speed
ro: Viteză animație Goom

en: This allows you to set the animation speed (between 1 and 10, defaults to 6).
ro: Aceasta vă permite să stabiliți viteza animației (între 1 și 10, implicit este 6)

en: Goom effect
ro: Efect Goom

en: projectM configuration file
ro: fișier de configurare projectM

en: File that will be used to configure the projectM module.
ro: Fișier care va fi utilizat pentru a configura modulul projectM.

en: projectM preset path
ro: cale de presetare projectM

en: Path to the projectM preset directory
ro: Calea de acces la directorul de presetări al proiectuluiM

en: Title font
ro: Font pentru titlu

en: Font used for the titles
ro: Fontul folosit pentru titluri

en: Font menu
ro: Meniu de fonturi

en: Font used for the menus
ro: Fontul folosit pentru meniuri

en: The width of the video window, in pixels.
ro: Lățimea totală ferestrei video, în pixeli.

en: The height of the video window, in pixels.
ro: Înălțimea totală a ferestrei video, în pixeli.

en: Mesh width
ro: Lățime plasă

en: The width of the mesh, in pixels.
ro: Lățimea totală a plasei, în pixeli.

en: Mesh height
ro: Înălțime plasă

en: The height of the mesh, in pixels.
ro: Înălțimea totală a plasei, în pixeli.

en: Texture size
ro: Dimensiune textură

en: The size of the texture, in pixels.
ro: Dimensiunea texturii, în pixeli.

en: libprojectM effect
ro: efect libprojectM

en: Effects list
ro: Listă de efecte

en: A list of visual effect, separated by commas.
    Current effects include: dummy, scope, spectrum, spectrometer and vuMeter.
ro: O listă de efecte vizuale, separate prin virgule.
    Efectele actuale includ: dummy, scope, spectrum, spectrometer și vuMeter.

en: The width of the effects video window, in pixels.
ro: Lățimea ferestrei de efecte video, în pixeli.

en: The height of the effects video window, in pixels.
ro: Înălțimea ferestrei de efecte video, în pixeli.

en: FFT window
ro: Fereastră FFT

en: The type of FFT window to use for spectrum-based visualizations.
ro: Tipul de fereastră FFT care se utilizează pentru vizualizările bazate pe spectru.

en: Kaiser window parameter
ro: Parametrul ferestrei Kaiser

en: The parameter alpha for the Kaiser window. Increasing alpha increases the main-lobe width and decreases the side-lobe amplitude.
ro: Parametrul alpha pentru fereastra Kaiser. Creșterea lui alpha mărește lățimea lobului principal și scade amplitudinea lobului lateral.

en: Show 80 bands instead of 20
ro: Afișați 80 de benzi în loc de 20

en: More bands for the spectrometer: 80 if enabled, else 20.
ro: Mai multe benzi pentru spectrometru: 80 dacă este activat, altfel 20.

en: Number of blank pixels between bands.
ro: Numărul de pixeli blanc între benzi.

en: Amplification
ro: Amplificare

en: This is a coefficient that modifies the height of the bands.
ro: Coeficient care modifică înățimea benzilor.

en: Draw peaks in the analyzer
ro: Desenați vârfuri în analizor

en: Enable original graphic spectrum
ro: Activează spectrul grafic original

en: Enable the "flat" spectrum analyzer in the spectrometer.
ro: Activează analizorul de spectru „plat” în spectrometru.

en: Draw bands in the spectrometer
ro: Desenați benzile în spectrometru

en: Draw the base of the bands
ro: Desenați baza benzilor

en: Base pixel radius
ro: Rază pixel de bază

en: Defines radius size in pixels, of base of bands(beginning).
ro: Definește dimensiunea razei, în pixeli, a benzii de bază (început).

en: Spectral sections
ro: Secțiuni spectrale

en: Determines how many sections of spectrum will exist.
ro: Determină câte secțiuni ale spectrului vor exista.

en: Peak height
ro: Înălțime vârf

en: Total pixel height of the peak items.
ro: Înălțimea de pixeli totală a elementelor vârfurilor.

en: Peak extra width
ro: Lățime adițională a vârfului

en: Additions or subtractions of pixels on the peak width.
ro: Adăugări sau substracții de pixeli la lățimea vârfului.

en: V-plane color
ro: Culoare plan V

en: YUV-Color cube shifting across the V-plane ( 0 - 127 ).
ro: Decalajul cubului de culoare YUV în planul V (0 - 127).

en: Visualizer
ro: Vizualizator

en: Visualizer filter
ro: Filtru de vizualizare

en: Spectrum analyser
ro: Analizor de spectru

en: Flat Top
ro: Top plat

en: #paste your VLM commands here
ro: #lipește aici comenzile VLM

en: #separate commands with a new line or a semi-colon
ro: #separă comenzile cu o linie nouă sau cu punct și virgulă

en: Play List
ro: Listă de redare

en: Output
ro: Ieșire

en: Subtitle codec
ro: Codec subtitlu

en: Output	method
ro: Ieșire	metodă

en: Multiplexer
ro: Multiplexor

en: Video FPS
ro: Cadre per secundă (FPS) video

en: MUX options
ro: Opțiuni MUX

en: Video scale
ro: Scalare video

en: Output port
ro: Portul de ieșire

en: Output	file
ro: Ieșire	fișier

en: Input media
ro: Suport de intrare

en: Error:
ro: Eroare:

en: Sample ui-state-error style.
ro: Exemplu de stil ui-state-error.

en: File name
ro: Nume fișier

en: Preamp:
ro: Preamplificator:

en: Row border
ro: Margine rând

en: Column border
ro: Margine coloană

en: Background
ro: Fundal

en: Mosaic Tiles
ro: Cadre mozaic

en: Playback Rate
ro: Rata de redare

en: Audio Delay
ro: Întârziere audio

en: Subtitle Delay
ro: Întârziere subtitlu

en: Time:
ro: Timp:

en: VLC media player - Web Interface
ro: Interfață Web - VLC media player

en: Hide / Show Library
ro: Ascunde / arată biblioteca

en: Hide / Show Viewer
ro: Ascunde / arată vizualizatorul

en: Manage Streams
ro: Gestionează fluxuri

en: Track Synchronisation
ro: Sincronizare pistă

en: VLM Batch Commands
ro: Comenzi VLM Batch

en: Loop
ro: Buclă

en: Empty Playlist
ro: Golește lista de redare

en: Queue Selected
ro: Pune selecția la coadă

en: Play Selected
ro: Redă selecția

en: Refresh List
ro: Reîmprospătează lista

en: Loading flowplayer...
ro: Se încarcă flowplayer...

en: If nothing appears, check your internet connection.
ro: Dacă nu apare nimic, verificați conexiunea la internet.

en: VLC can display a QR code linking to the mobile version of the web interface; the web address of the web interface of your VLC media player instance will be transmitted over the internet to the Google Image Charts web service to generate this QR code.
ro: VLC poate afișa un cod QR care face legătura cu versiunea mobilă a interfeței web; adresa web a interfeței web a instanței dvs. de player media VLC va fi transmisă prin internet către serviciul web Google Image Charts pentru a genera acest cod QR.

en: Do you want to go ahead with this?
ro: Vrei să mergi mai departe cu asta?

en: By creating a stream, the <i>Main Controls</i> will operate the stream instead of the main interface.
ro: Prin crearea unui flux, se poate crea <i>Comenzi principale</i> va opera fluxul în locul interfeței principale.

en: The stream will be created using default settings, for more advanced configuration, or to modify the default settings, select the button to the right: <i>Manage Streams</i>
ro: Fluxul va fi creat folosind setările implicite, pentru o configurare mai avansată sau pentru a modifica setările implicite, selectați butonul din dreapta.: <i>Gestionați fluxurile</i>

en: Once the stream is created, the <i>Media Viewer</i> window will display the stream.
ro: După ce fluxul este creat, se va utiliza <i>Vizualizator media</i> fereastra va afișa fluxul.

en: Volume will be controlled by the player, and not the <i>Main Controls</i>.
ro: Volumul va fi controlat de player, și nu de <i>comenzile principale</i>.

en: The current playing item will be streamed. If there is no currently playing item, the first selected item from the <i>Library</i> will be the subject of the stream.
ro: Elementul în curs de redare va fi transmis în flux. Dacă nu există niciun element în curs de redare, primul element selectat din <i>Library</i> va fi subiectul fluxului.

en: To stop the stream and resume normal controls, click the <i>Open Stream</i> button again.
ro: Pentru a opri fluxul și a relua controalele normale, faceți  clic pe butonul <i>Open Stream</i> din nou.

en: Are you sure you wish to create the stream?
ro: Ești sigur că dorești să creezi fluxul?

en: Form
ro: Formular

en: Preset
ro: Profil prestabilit

en: Audio Fingerprinting
ro: Amprentare audio

en: Select a matching identity
ro: Selectează o identitate potrivită

en: No fingerprint has been found
ro: Nu s-a găsit nicio amprentă

en: Fingerprinting track...
ro: Urmărirea amprentelor...

en: &Verbosity:
ro: &Detaliere:

en: &Filter:
ro: &Filtru:

en: &Save as...
ro: &Salvează ca...

en: Modules Tree
ro: Arbore de module

en: Show extended options
ro: Arată opțiunile extinse

en: Show &more options
ro: Arată mai &multe opțiuni

en: Change the caching for the media
ro: Schimbă stocarea în cache pentru media

en: Start Time
ro: Timpul de start

en: Stop Time
ro: Opriți timpul

en: Edit Options
ro: Editare opțiuni

en: Extra media
ro: Media suplimentar

en: Complete MRL for VLC internal
ro: MRL intern complet pentru VLC

en: Select the file
ro: Selectează fișierul

en: Change the start time for the media
ro: Schimbă timpul de start pentru media

en: Change the stop time for the media
ro: Modificați timpul de oprire pentru mass-media

en: Play another media synchronously (extra audio file, ...)
ro: Redă sincron alt media (fișier audio suplimentar, ...)

en: Capture mode
ro: Mod de captură

en: Select the capture device type
ro: Selectează tipul dispozitivului de captură

en: Device Selection
ro: Selecție de dispozitiv

en: Options
ro: Opțiuni

en: Access advanced options to tweak the device
ro: Accesați opțiunile avansate pentru a regla dispozitivul

en: Advanced options...
ro: Opțiuni avansate...

en: Disc Selection
ro: Selecție de disc

en: Disable Disc Menus
ro: Dezactivează meniurile de disc

en: No disc menus
ro: Fără meniuri de disc

en: Disc device
ro: Dispozitivul discului

en: Starting Position
ro: Poziție de start

en: Audio and Subtitles
ro: Audio și subtitluri

en: Use a sub&title file
ro: Folosește un fișier sub&titlu

en: Select the subtitle file
ro: Selectează fișierul subtitlu

en: Choose one or more media file to open
ro: Alege unul sau mai multe fișiere media de deschis

en: File Selection
ro: Selecție de fișier

en: You can select local files with the following list and buttons.
ro: Poți selecta fișiere locale folosind lista și butoanele următoare.

en: Add...
ro: Adaugă...

en: Network Protocol
ro: Protocol de rețea

en: Please enter a network URL:
ro: Te rog introdu un URL de rețea:

en: Profile edition
ro: Ediție de profil

en: Features
ro: Caracteristici

en: Streamable
ro: Streamabil

en: Chapters
ro: Capitole

en: Menus
ro: Meniuri

en: Fra&me Rate
ro: Rata de fra&me

en: Same as source
ro: La fel ca sursa

en: Custom options
ro: Opțiuni personalizate

en: &Quality
ro: &Calitate

en: Not Used
ro: Nu se folosește

en: Encoding parameters
ro: Parametri pentru codare

en: Frame size
ro: Mărime cadru

en: Sa&mple Rate
ro: Rata Sa&mple

en: Profile &Name
ro: Profil &Nume

en: Set up media sources to stream
ro: Configurați sursele media pentru streaming

en: Destination Setup
ro: Configurarea destinației

en: Select destinations to stream to
ro: Selectați destinațiile către care să faceți streaming

en: Add destinations following the streaming methods you need. Be sure to check with transcoding that the format is compatible with the method used.
ro: Adăugați destinații în funcție de metodele necesare de difuzare prin flux. Asigurați-vă la transcodare că formatul este compatibil cu metoda folosită.

en: New destination
ro: Destinație nouă

en: Display locally
ro: Afișează local

en: Transcoding Options
ro: Opțiuni de transcodare

en: Select and choose transcoding options
ro: Selectați și alegeți opțiunile de transcodare

en: Activate Transcoding
ro: Activează transcodarea

en: Option Setup
ro: Configurarea opțiunii

en: Set up any additional options for streaming
ro: Configurați orice opțiuni suplimentare pentru streaming

en: Miscellaneous Options
ro: Opțiuni diverse

en: Stream all elementary streams
ro: Difuzează toate fluxurile elementare

en: Generated stream output string
ro: Șirul de ieșire al fluxului generat

en: Output module:
ro: Modul de ieșire:

en: Use S/PDIF when available
ro: Folosește S/PDIF atunci când este disponibil

en: Effects
ro: Efecte

en: Visualization:
ro: Vizualizare:

en: Enable Time-Stretching audio
ro: Activează întinderea temporală pe audio

en: Replay gain mode:
ro: Modul nivelului de redare:

en: Normalize volume to:
ro: Normalizează volumul la:

en: Tracks
ro: Piste

en: Preferred audio language:
ro: Limbă audio preferată:

en: Password:
ro: Parolă:

en: Username:
ro: Utilizator:

en: Submit played tracks stats to Last.fm
ro: Trimiteți statisticile pieselor redate pe Last.fm

en: Codecs
ro: Codecuri

en: x264 profile and level selection
ro: x264 profil și selecție de nivel

en: Hardware-accelerated decoding
ro: Decodare prin accelerare hardware

en: Video quality post-processing level
ro: Nivel de post procesare a calității video

en: Skip H.264 in-loop deblocking filter
ro: Omiteți filtrul de deblocare H.264 în buclă

en: x264 preset and tuning selection
ro: x264 presetare și selectare a acordării

en: Optical drive
ro: Unitate optică

en: Default optical device
ro: Dispozitiv optic implicit

en: Damaged or incomplete AVI file
ro: Fișier AVI deteriorat, sau incomplet

en: HTTP proxy URL
ro: URL de proxy HTTP

en: HTTP (default)
ro: HTTP (implicit)

en: RTP over RTSP (TCP)
ro: RTP peste RTSP (TCP)

en: Live555 stream transport
ro: Transport de flux Live555

en: Default caching policy
ro: Politica implicită de stocare în cache

en: Menus language:
ro: Limba meniurilor:

en: Look and feel
ro: Aspect și percepție

en: Use custom skin
ro: Folosește o tematică personalizată

en: This is VLC's default interface, with a native look and feel.
ro: Aceasta este interfața implicită a VLC, cu un aspect și o percepție nativă.

en: Use native style
ro: Foloșeste stilul nativ

en: Resize interface to video size
ro: Redimensionează interfața la dimensiunea video

en: Show controls in full screen mode
ro: Arată controalele în modul pe tot ecranul

en: Pause playback when minimized
ro: Pune redarea în pauză când este minimizat

en: Show media change popup:
ro: Arată o notificare la schimarea media:

en: Start in minimal view mode
ro: Pornește în modul de vizualizare minimal

en: Force window style:
ro: Forțează stilul de fereastră:

en: Integrate video in interface
ro: Integrează video în interfață

en: Show systray icon
ro: Arată o pictogramă în zona de notificare

en: Auto raising the interface:
ro: Ridicarea automată a interfeței:

en: Use a dark palette
ro: Folosește o paletă întunecată

en: Skin resource file:
ro: Fișier de resursă tematică:

en: Playlist and Instances
ro: Liste de redare și instanțe

en: Pause on the last frame of a video
ro: Pune pauză pe ultimul cadru al unui video

en: Allow only one instance
ro: Permite numai o singură instanță

en: Activate updates notifier
ro: Activează notificarea pentru disponibilitatea actualizărilor

en: Every
ro: La fiecare

en: Save recently played items
ro: Salvează elementele redate recent

en: Separate words by | (without space)
ro: Separă cuvintele cu | (făsă spații)

en: Operating System Integration
ro: Integrare în sistemul de operare

en: File extensions association
ro: Asocieri de extensii de fișier

en: Set up associations...
ro: Stabilește asocierile...

en: Enable On Screen Display (OSD)
ro: Activează afișarea pe ecran (OSD)

en: Show media title on video start
ro: Arată titlul media la pornirea video

en: Enable subtitles
ro: Activează subtitluri

en: Subtitle Language
ro: Limbă subtitlu

en: Default encoding
ro: Codare implicită

en: Subtitle effects
ro: Efecte subtitlu

en: Add a shadow
ro: Adaugă o umbră

en: Add a background
ro: Adaugă un fundal

en: O&utput
ro: O&ieșire

en: Accelerated video output (Overlay)
ro: Ieșire video accelerată (overlay)

en: Deinterlacing
ro: Deîntrețesere

en: Force Aspect Ratio
ro: Forțează raportul de aspect

en: vlc-snap
ro: captură-vlc

en: Stuff
ro: Chestii

en: Edit settings
ro: Modifică setările

en: Control
ro: Controale

en: Run manually
ro: Rulează manual

en: Setup schedule
ro: Configurează planificarea

en: Run on schedule
ro: Rulează conform planificării

en: Status
ro: Stare

en: Prev
ro: Precedent

en: Add Input
ro: Adaugă o intrare

en: Edit Input
ro: Editează intrarea

en: Clear List
ro: Golește lista

en: Check for VLC updates
ro: Se caută actualizări pentru VLC

en: Launching an update request...
ro: Se pornește cererea de actualizare...

en: Do you want to download it?
ro: Vrei să descarci?

en: Essential
ro: Esențial

en: Negate colors
ro: Negativează culorile

en: Colors
ro: Culori

en: Interactive Zoom
ro: Zoom interactiv

en: Angle
ro: Unghi

en: full
ro: complet

en: none
ro: fără

en: Logo erase
ro: Ștergere de siglă

en: Mask
ro: Mască

en: Anaglyph 3D
ro: Anaglif 3D

en: Mirror
ro: Oglindă

en: Motion detect
ro: Detecție de mișcare

en: Spatial blur
ro: Neclaritate spațială

en: Anti-Flickering
ro: Anti pâlpâire

en: Soften
ro: Netezire

en: Denoiser
ro: Deznodator

en: Spatial luma strength
ro: Intensitatea luma spațială

en: Temporal luma strength
ro: Intensitatea luma temporală

en: Spatial chroma strength
ro: Intensitatea cromatică spațială

en: Temporal chroma strength
ro: Intensitatea cromatică temporală

en: VLM configurator
ro: Configurator VLM

en: Media Manager Edition
ro: Ediție Media Manager

en: Name:
ro: Nume:

en: Input:
ro: Intrare:

en: Select Input
ro: Selectează intrarea

en: Output:
ro: Ieșire:

en: Select Output
ro: Selectează ieșirea

en: Time Control
ro: Control de timp

en: Mux Control
ro: Control de multiplexor

en: Muxer:
ro: Multiplexor:

en: Media Manager List
ro: Lista gestionarului media
