vlc 3.0.22 - en to sv translation catalogue (5719 entries)

en: This program comes with NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
    You may redistribute it under the terms of the GNU General Public License;
    see the file named COPYING for details.
    Written by the VideoLAN team; see the AUTHORS file.
sv: Detta program kommer UTAN GARANTI, så långt som lagen tillåter.
    Du kan distribuera det under villkoren för GNU General Public License;
    se filen som heter COPYING för detaljer.
    Utvecklat av VideoLAN-teamet; se filen AUTHORS.

en: VLC preferences
sv: Inställningar för VLC

en: Select "Advanced Options" to see all options.
sv: Välj "Avancerade alternativ" för att se alla alternativ.

en: Interface
sv: Gränssnitt

en: Settings for VLC's interfaces
sv: Inställningar för VLC:s gränssnitt

en: Main interfaces settings
sv: Inställningar för huvudgränssnitt

en: Main interfaces
sv: Huvudgränssnitt

en: Settings for the main interface
sv: Inställningar för huvudgränssnittet

en: Control interfaces
sv: Kontrollgränssnitt

en: Settings for VLC's control interfaces
sv: Inställningar för VLC:s kontrollgränssnitt

en: Hotkeys settings
sv: Inställningar för kortkommandon

en: Audio
sv: Ljud

en: Audio settings
sv: Inställningar för ljud

en: General audio settings
sv: Allmänna ljudinställningar

en: Filters
sv: Filter

en: Audio filters are used to process the audio stream.
sv: Ljudfilter används för att bearbeta ljudströmmen.

en: Audio resampler
sv: Ljudåtersamplare

en: Visualizations
sv: Visualiseringar

en: Audio visualizations
sv: Ljudvisualiseringar

en: Output modules
sv: Utmatningsmoduler

en: General settings for audio output modules.
sv: Allmänna inställningar för ljudutmatningsmoduler.

en: Miscellaneous
sv: Diverse

en: Miscellaneous audio settings and modules.
sv: Diverse ljudinställningar och -moduler.

en: Video settings
sv: Inställningar för video

en: General video settings
sv: Allmänna videoinställningar

en: General settings for video output modules.
sv: Allmänna inställningar för videoutmatningsmoduler.

en: Video filters are used to process the video stream.
sv: Videofilter används för att bearbeta videoströmmen.

en: Subtitles / OSD
sv: Undertexter / Skärmtext

en: Settings related to On-Screen-Display, subtitles and "overlay subpictures"
sv: Inställningar relaterade till skärmtexter, undertexter och "overlay-underbilder"

en: Splitters
sv: Uppdelare

en: Video splitters separate the stream into multiple videos.
sv: Video splitters delar upp strömmen i flera videor.

en: Input / Codecs
sv: Inmatning / Kodekar

en: Settings for input, demultiplexing, decoding and encoding
sv: Inställningar för inmatning, demultiplexing, avkodning och kodning

en: Access modules
sv: Åtkomstmoduler

en: Settings related to the various access methods. Common settings you may want to alter are HTTP proxy or caching settings.
sv: Inställningar relaterade till olika tillgångsmetoder. Vanliga inställningar du kanske vill ändra på är HTTP-proxy och inställningar för mellanlagring.

en: Stream filters
sv: Strömfilter

en: Stream filters are special modules that allow advanced operations on the input side of VLC. Use with care...
sv: Strömningsfilter är speciella moduler som tillåter avancerade operationer på insidan av VLC. Använd med försiktighet...

en: Demuxers
sv: Demuxrar

en: Demuxers are used to separate audio and video streams.
sv: Demuxrar används för att separera ljud- och videoströmmar.

en: Video codecs
sv: Videokodekar

en: Settings for the video, images or video+audio decoders and encoders.
sv: Inställningar för avkodare och kodare för video, bilder eller video+ljud.

en: Audio codecs
sv: Ljudkodekar

en: Settings for the audio-only decoders and encoders.
sv: Inställningar för avkodare och kodare endast för ljud.

en: Subtitle codecs
sv: Undertextkodekar

en: Settings for subtitle, teletext and CC decoders and encoders.
sv: Inställningar för undertexter, text-tv samt CC-avkodare och -kodare.

en: General input settings. Use with care...
sv: Allmänna inmatningsinställningar. Använd med försiktighet...

en: Stream output
sv: Strömutmatning

en: Stream output settings are used when acting as a streaming server or when saving incoming streams.
    Streams are first muxed and then sent through an "access output" module that can either save the stream to a file, or stream it (UDP, HTTP, RTP/RTSP).
    Sout streams modules allow advanced stream processing (transcoding, duplicating...).
sv: Inställningar för strömningsutmatning används när VLC agerar strömningsserver eller när inkommande strömmar sparas..
    Strömmar behandlas och skickas sedan genom en "åtkomstutmatningsmodul" som antingen kan spara strömmen till en fil eller föra strömmen vidare (UDP, HTTP, RTP/RTSP).
    Sout-strömningsmoduler tillåter avancerad strömbehandling (konvertering, dubblering...).

en: General stream output settings
sv: Allmänna inställningar för strömutmatning

en: Muxers
sv: Muxrar

en: Muxers create the encapsulation formats that are used to put all the elementary streams (video, audio, ...) together. This setting allows you to always force a specific muxer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each muxer.
sv: Muxrar skapar inkapslingsformaten som används för att lägga ihop alla elementära strömmar (video,ljud, ...). Denna inställning låter dig alltid tvinga fram användningen av en specifik muxer. Du bör antagligen inte göra det.
    Du kan även ställa in standardparametrar för varje muxer.

en: Access output
sv: Åtkomstutmatning

en: Access output modules control the ways the muxed streams are sent. This setting allows you to always force a specific access output method. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each access output.
sv: Modulerna för åtkomstutmatning kontrollerar sätten de muxade strömmarna skickas. Denna inställning låter dig alltid tvinga en specifik metod för åtkomstutmatningen. Du bör förmodligen inte gör det.
    Du kan även ange standardparametrar för varje åtkomstutmatning.

en: Packetizers
sv: Paketerare

en: Packetizers are used to "preprocess" the elementary streams before muxing. This setting allows you to always force a packetizer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each packetizer.
sv: Paketerare används för att "förbehandla" de elementära strömmarna innan muxning. Den här inställningen låter dig alltid tvinga fram en paketerare. Du bör antagligen inte göra det.
    Du kan även ställa in standardparametrar för varje paketerare.

en: Sout stream
sv: Sout-ström

en: Sout stream modules allow to build a sout processing chain. Please refer to the Streaming Howto for more information. You can configure default options for each sout stream module here.
sv: Sout-strömmoduler tillåter att man bygger en sout-behandlingskedja. Referera till Streaming Howto för mer information. Du kan konfigurera standardalternativ för varje sout-strömmodul här.

en: VLC's implementation of Video On Demand
sv: VLC:s implementering av video på begäran (VOD)

en: Playlist
sv: Spellista

en: Settings related to playlist behaviour (e.g. playback mode) and to modules that automatically add items to the playlist ("service discovery" modules).
sv: Inställningar relaterade till beteendet för spellistan (till exempel uppspelningsläge) och moduler som automatiskt lägger till objekt till spellistan (moduler för "tjänstupptäckt").

en: General playlist behaviour
sv: Allmänt beteende för spellista

en: Services discovery
sv: Tjänstupptäckt

en: Services discovery modules are facilities that automatically add items to playlist.
sv: Tjänstupptäcktsmoduler är funktioner som automatiskt lägger till objekt till spellistan.

en: Advanced
sv: Avancerat

en: Advanced settings. Use with care...
sv: Avancerade inställningar. Använd med försiktighet...

en: Advanced settings
sv: Avancerade inställningar

en: &Open File...
sv: &Öppna fil...

en: &Advanced Open...
sv: &Avancerad öppna...

en: Open D&irectory...
sv: Öppna &katalog...

en: Open &Folder...
sv: Öppna &mapp...

en: Select one or more files to open
sv: Välj en eller flera filer att öppna

en: Select Directory
sv: Välj katalog

en: Select Folder
sv: Välj mapp

en: Media &Information
sv: Mediain&formation

en: &Codec Information
sv: &Kodekinformation

en: &Messages
sv: &Meddelanden

en: Jump to Specific &Time
sv: H&oppa till specifik tid

en: Custom &Bookmarks
sv: Anpassade &bokmärken

en: &VLM Configuration
sv: &VLM-konfiguration

en: &About
sv: &Om

en: Play
sv: Spela upp

en: Remove Selected
sv: Ta bort markerad(e)

en: Create Directory...
sv: Skapa katalog...

en: Create Folder...
sv: Skapa mapp...

en: Rename Directory...
sv: Byt namn på katalog...

en: Rename Folder...
sv: Byt namn på mapp...

en: Show Containing Directory...
sv: Visa i katalog...

en: Show Containing Folder...
sv: Visa i mapp...

en: Stream...
sv: Strömma...

en: Save...
sv: Spara...

en: Repeat All
sv: Upprepa alla

en: Repeat One
sv: Repetera en gång

en: Random
sv: Slumpmässig

en: Random Off
sv: Slumpmässig av

en: Add to Playlist
sv: Lägg till i spellista

en: Add File...
sv: Lägg till fil...

en: Add Directory...
sv: Lägg till katalog...

en: Add Folder...
sv: Lägg till mapp...

en: Save Playlist to &File...
sv: Sp&ara spellista till fil...

en: Search
sv: Sök

en: Waves
sv: Vågor

en: <html><head><meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" /></head><body><h2>Welcome to VLC media player Help</h2><h3>Documentation</h3><p>You can find VLC documentation on VideoLAN's <a href="http://wiki.videolan.org">wiki</a> website.</p><p>If you are a newcomer to VLC media player, please read the<br><a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:VLC_for_dummies"><em>Introduction to VLC media player</em></a>.</p><p>You will find some information on how to use the player in the <br>"<a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Play_HowTo"><em>How to play files with VLC media player</em></a>" document.</p><p>For all the saving, converting, transcoding, encoding, muxing and streaming tasks, you should find useful information in the <a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Streaming_HowTo">Streaming Documentation</a>.</p><p>If you are unsure about terminology, please consult the <a href="http://wiki.videolan.org/Knowledge_Base">knowledge base</a>.</p><p>To understand the main keyboard shortcuts, read the <a href="http://wiki.videolan.org/Hotkeys">shortcuts</a> page.</p><h3>Help</h3><p>Before asking any question, please refer yourself to the <a href="http://www.videolan.org/support/faq.html">FAQ</a>.</p><p>You might then get (and give) help on the <a href="http://forum.videolan.org">Forums</a>, the <a href="http://www.videolan.org/vlc/lists.html">mailing-lists</a> or our IRC channel (<em>#videolan</em> on irc.freenode.net).</p><h3>Contribute to the project</h3><p>You can help the VideoLAN project giving some of your time to help the community, to design skins, to translate the documentation, to test and to code. You can also give funds and material to help us. And of course, you can <b>promote</b> VLC media player.</p></body></html>
sv: <html><head><meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" /></head><body><h2>Välkommen till hjälpavsnittet för VLC media player</h2><h3>Dokumentation</h3><p>Du kan hitta dokumentation för VLC på VideoLAN:s <a href="http://wiki.videolan.org">wikisidor</a>.</p><p>Om du är nybörjare och vill veta mer om VLC media player så kan du läsa<br><a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:VLC_for_dummies"><em>Introduktion till VLC media player</em></a> (engelska).</p><p>Du kan hitta information om hur man använder spelaren i dokumentet <br>"<a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Play_HowTo"><em>Hur man spelar upp filer med VLC media player</em></a>" (engelska).</p><p>För information om hur man sparar, konverterar, kodar om, kodar, muxar och strömmar, kan du ha användning av informationen i dokumentet <a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Streaming_HowTo">Dokumentation om strömning</a> (engelska).</p><p>Om du är osäker på terminologin kan du ta en titt i <a href="http://wiki.videolan.org/Knowledge_Base">kunskapsbasen</a> (engelska).</p><p>För att förstår de grundläggande tangentbordsgenvägarna kan du läsa på sidan om <a href="http://wiki.videolan.org/Hotkeys">genvägar</a> (engelska).</p><h3>Hjälp</h3><p>Innan du ställer några frågor kan du se vår sida för <a href="http://wiki.videolan.org/Frequently_Asked_Questions">Frågor och svar</a>.</p><p>Du kanske då kan få (och ge) hjälp på vårt <a href="http://forum.videolan.org">forum</a>, våra <a href="http://www.videolan.org/vlc/lists.html">sändlistor</a> eller på vår irc-kanal (<em>#videolan</em> på irc.freenode.net ).</p><h3>Bidra till projektet</h3><p>Du kan hjälpa VideoLAN-projektet genom att ge lite av din tid till att hjälpa gemenskapen att designa skal, översätta dokumentationen, testa och att programmera. Du kan även donera pengar och materiell för att hjälpa oss. Och så klart kan du hjälpa oss att <b>sprida</b> VLC media player.</p></body></html>

en: Audio filtering failed
sv: Ljudfiltrering misslyckades

en: The maximum number of filters (%u) was reached.
sv: Det maximala antalet filter (%u) uppnåddes.

en: Disable
sv: Inaktivera

en: Spectrometer
sv: Spektrometer

en: Scope
sv: Oscilloskop

en: Spectrum
sv: Spektrum

en: VU meter
sv: VU-mätare

en: Audio filters
sv: Ljudfilter

en: Replay gain
sv: Uppspelningsförstärkning

en: Stereo audio mode
sv: Stereoljudsläge

en: Left
sv: Vänster

en: Right
sv: Höger

en: Reverse stereo
sv: Omvänd stereo

en: Headphones
sv: Hörlurar

en: Automatic
sv: Automatisk

en: boolean
sv: boolesk

en: integer
sv: heltal

en: float
sv: flyttal

en: string
sv: sträng

en: To get exhaustive help, use '-H'.
sv: Använd "-H" för att få ytterligare hjälp.

en: Usage: %s [options] [stream] ...
    You can specify multiple streams on the commandline.
    They will be enqueued in the playlist.
    The first item specified will be played first.
    
    Options-styles:
      --option  A global option that is set for the duration of the program.
       -option  A single letter version of a global --option.
       :option  An option that only applies to the stream directly before it
                and that overrides previous settings.
    
    Stream MRL syntax:
      [[access][/demux]://]URL[#[title][:chapter][-[title][:chapter]]]
      [:option=value ...]
    
      Many of the global --options can also be used as MRL specific :options.
      Multiple :option=value pairs can be specified.
    
    URL syntax:
      file:///path/file              Plain media file
      http://host[:port]/file        HTTP URL
      ftp://host[:port]/file         FTP URL
      mms://host[:port]/file         MMS URL
      screen://                      Screen capture
      dvd://[device]                 DVD device
      vcd://[device]                 VCD device
      cdda://[device]                Audio CD device
      udp://[[<source address>]@[<bind address>][:<bind port>]]
                                     UDP stream sent by a streaming server
      vlc://pause:<seconds>          Pause the playlist for a certain time
      vlc://quit                     Special item to quit VLC
sv: Användning: %s [flaggor] [ström] ...
    Du kan ange flera strömmar på kommandoraden.
    De kommer att köläggas i spellistan.
    Första objektet som anges kommer att spelas upp först.
    
    Flagghjälp:
      --flagga  En global flagga som ställs in för längden på programmet.
       -flagga  En enda bokstavsversion av en global --option.
       :flagga  En flagga som endast gäller för strömmen direkt före den
                och som åsidosätter tidigare inställningar.
    
    MRL-syntax för ström:
      [[access][/demux]://]URL[@[titel][:kapitel][-[titel][:kapitel]]]
      [:option=värde ...]
    
      Många av de globala --flaggor kan även användas som MRL-specifika :flaggor.
      Flera par av :flagga=värde kan anges.
    
    URL-syntax:
      file:///sökväg/fil             Vanlig mediafil
      http://värd[:port]/fil         HTTP URL
      ftp://värd[:port]/fil          FTP URL
      mms://värd[:port]/fil          MMS URL
      screen://                      Skärmfångst
      dvd://[enhet]                  DVD-enhet
      vcd://[enhet]                  VCD-enhet
      cdda://[enhet]                 Ljud-cd-enhet
      udp://[[<källadress>]@[<bindadress>][:<bindport>]]
                                     UDP-ström skickad av en strömningsserver
      vlc://pause:<sekunder>         Pausa spellistan under en viss tid
      vlc://quit                     Specialobjekt för att avsluta VLC

en: (default enabled)
sv: (aktiverad som standard)

en: (default disabled)
sv: (inaktiverad som standard)

en: Note:
sv: OBS:

en: add --advanced to your command line to see advanced options.
sv: lägg till --advanced till din kommandorad för att se avancerade flaggor.

en: %u module was not displayed because it only has advanced options.
     | %u modules were not displayed because they only have advanced options.
sv[0]: %u modul visades inte eftersom den endast har avancerade alternativ.
sv[1]: %u moduler visades inte eftersom de endast har avancerade alternativ.

en: No matching module found. Use --list or --list-verbose to list available modules.
sv: Ingen matchande modul hittades. Använd --list eller --list-verbose för att lista tillgängliga moduler.

en: Compiled by %s on %s (%s)
sv: Kompilerad av %s på %s (%s)

en: Compiler: %s
sv: Kompilator: %s

en: 
    Dumped content to vlc-help.txt file.
sv: 
    Dumpade innehåll till filen vlc-help.txt.

en: 
    Press the RETURN key to continue...
sv: 
    Tryck på ENTER för att fortsätta...

en: Unknown error
sv: Okänt fel

en: Bookmark %i
sv: Bokmärke %i

en: No description for this codec
sv: Ingen beskrivning för detta kodek

en: Codec not supported
sv: Kodek stöds inte

en: VLC could not decode the format "%4.4s" (%s)
sv: VLC kunde inte avkoda formatet "%4.4s" (%s)

en: Unidentified codec
sv: Oidentifierat kodek

en: VLC could not identify the audio or video codec
sv: VLC kunde inte identifiera ljud- eller videokodeket

en: packetizer
sv: paketerare

en: decoder
sv: avkodare

en: Streaming / Transcoding failed
sv: Strömning / Omkodning misslyckades

en: VLC could not open the %s module.
sv: VLC kunde inte öppna modulen %s.

en: VLC could not open the decoder module.
sv: VLC kunde inte öppna avkodningsmodulen.

en: Track
sv: Spår

en: Stream %d
sv: Ström %d

en: Scrambled
sv: Kodad

en: Yes
sv: Ja

en: DTVCC Closed captions %u
sv: DTVCC-undertexter för hörselskadade %u

en: Closed captions %u
sv: Textning för hörselskadade %u

en: Original ID
sv: Original-ID

en: Codec
sv: Kodek

en: Language
sv: Språk

en: Description
sv: Beskrivning

en: Bitrate
sv: Bitfrekvens

en: %u kb/s
sv: %u kbit/s

en: Type
sv: Typ

en: Channels
sv: Kanaler

en: Sample rate
sv: Samplingsfrekvens

en: Bits per sample
sv: Bitar per sampling

en: Decoded format
sv: Avkodat format

en: Decoded channels
sv: Avkodade kanaler

en: Decoded sample rate
sv: Avkodad samplingsfrekvens

en: Decoded bits per sample
sv: Avkodade bitar per sampling

en: Decoded Bitrate
sv: Avkodad bitfrekvens

en: Track replay gain
sv: Uppspelningsförstärkning för spår

en: Album replay gain
sv: Uppspelningsförstärkning för album

en: Video resolution
sv: Videoupplösning

en: Buffer dimensions
sv: Buffertens dimensioner

en: Frame rate
sv: Bildfrekvens

en: Top left
sv: Överst till vänster

en: Left top
sv: Vänster överkant

en: Right bottom
sv: Höger nederkant

en: Top right
sv: Överst till höger

en: Bottom left
sv: Nederst till vänster

en: Bottom right
sv: Höger nederkant

en: Left bottom
sv: Vänster nederkant

en: Right top
sv: Höger överkant

en: Orientation
sv: Orientering

en: Undefined
sv: Odefinierad

en: ITU-R BT.601 (525 lines, 60 Hz)
sv: ITU-R BT.601 (525 linjer, 60 Hz)

en: ITU-R BT.601 (625 lines, 50 Hz)
sv: ITU-R BT.601 (625 linjer, 50 Hz)

en: Color primaries
sv: Primärfärger

en: Linear
sv: Linjär

en: Color transfer function
sv: Färgöverföringsfunktion

en: Color space
sv: Färgrymd

en: %s Range
sv: %s intervall

en: Full
sv: Fullständig

en: Center
sv: Centrerad

en: Top Left
sv: Överst till vänster

en: Top Center
sv: Centrerad överst

en: Bottom Left
sv: Nederst till vänster

en: Bottom Center
sv: Nederst i mitten

en: Chroma location
sv: Chroma-läge

en: Rectangular
sv: Rektangulär

en: Equirectangular
sv: Ekvirektangulär

en: Projection
sv: Projektion

[ctx: ViewPoint]
en: Yaw
sv: Horisontal lutning

[ctx: ViewPoint]
en: Pitch
sv: Vertikal lutning

[ctx: ViewPoint]
en: Roll
sv: Rotation

[ctx: ViewPoint]
en: Field of view
sv: Synfält

en: Max. luminance
sv: Max. luminans

en: Min. luminance
sv: Min. luminans

en: Primary R
sv: Primär R

en: Primary G
sv: Primär G

en: Primary B
sv: Primär B

en: White point
sv: Vitpunkt

en: Subtitle
sv: Undertext

en: Volume %ld%%
sv: Volym %ld%%

en: Your input can't be opened
sv: Din inmatning kunde inte öppnas

en: VLC is unable to open the MRL '%s'. Check the log for details.
sv: VLC kunde inte öppna MRL:en "%s". Kontrollera loggen för mer detaljer.

en: Title
sv: Titel

en: Copyright
sv: Upphovsrätt

en: Track number
sv: Spårnummer

en: Rating
sv: Betyg

en: Date
sv: Datum

en: Setting
sv: Inställning

en: URL
sv: Webbadress

en: Now Playing
sv: Spelar nu

en: Publisher
sv: Utgivare

en: Encoded by
sv: Kodad av

en: Artwork URL
sv: Webbadress för omslag

en: Track ID
sv: Spår-ID

en: Number of Tracks
sv: Antal spår

en: Director
sv: Regissör

en: Season
sv: Säsong

en: Episode
sv: Episod

en: Show Name
sv: Programnamn

en: Actors
sv: Skådespelare

en: Album Artist
sv: Albumartist

en: Disc number
sv: Skivnummer

en: Bookmark
sv: Bokmärke

en: Programs
sv: Program

en: Chapter
sv: Kapitel

en: Video Track
sv: Videospår

en: Audio Track
sv: Ljudspår

en: Subtitle Track
sv: Undertextspår

en: Next title
sv: Nästa titel

en: Previous title
sv: Föregående titel

en: Menu title
sv: Menytitel

en: Menu popup
sv: Popup-meny

en: Title %i%s
sv: Titel %i%s

en: Chapter %i
sv: Kapitel %i

en: Next chapter
sv: Nästa kapitel

en: Previous chapter
sv: Föregående kapitel

en: Add Interface
sv: Lägg till gränssnitt

en: Console
sv: Konsol

en: Web
sv: Webb

en: Mouse Gestures
sv: Musgester

en: Running vlc with the default interface. Use 'cvlc' to use vlc without interface.
sv: Kör vlc med standardgränssnittet. Använd "cvlc" för att använda vlc utan gränssnitt.

note: xgettext: Translate "C" to the language code: "fr", "en_GB", "nl", "ru"...
en: C
sv: sv

en: 1:4 Quarter
sv: 1:4 Kvarts

en: 1:2 Half
sv: 1:2 Halv

en: 2:1 Double
sv: 2:1 Dubbel

en: These options allow you to configure the interfaces used by VLC. You can select the main interface, additional interface modules, and define various related options.
sv: Dessa alternativ låter dig konfigurera gränssnitten som används av VLC. Du kan välja huvudgränssnittet, ytterligare gränssnittsmoduler, och definiera olika relaterade alternativ.

en: Interface module
sv: Gränssnittsmodul

en: This is the main interface used by VLC. The default behavior is to automatically select the best module available.
sv: Detta är huvudgränssnittet som används av VLC. Standardbeteendet är att automatiskt välja den bästa tillgängliga modulen.

en: Extra interface modules
sv: Extra gränssnittsmoduler

en: You can select "additional interfaces" for VLC. They will be launched in the background in addition to the default interface. Use a colon separated list of interface modules. (common values are "rc" (remote control), "http", "gestures" ...)
sv: Du kan välja "ytterligare gränssnitt" för VLC. De kommer att startas i bakgrunden i tillägg till standardgränssnittet. Använd en kolonseparerad lista för gränssnittsmoduler. (vanliga värden är "rc" (fjärrkontroll), "http", "gestures" ...)

en: You can select control interfaces for VLC.
sv: Du kan välja kontrollgränssnitt för VLC.

en: Verbosity (0,1,2)
sv: Informationsnivå (0,1,2)

en: This is the verbosity level (0=only errors and standard messages, 1=warnings, 2=debug).
sv: Detta är informationsnivån (0=endast fel och standardmeddelanden, 1=varningar, 2=felsökning).

en: Default stream
sv: Standardström

en: This stream will always be opened at VLC startup.
sv: Denna ström kommer alltid att öppnas vid uppstart av VLC.

en: Color messages
sv: Färglägg meddelanden

en: This enables colorization of the messages sent to the console. Your terminal needs Linux color support for this to work.
sv: Detta gör det möjligt att färglägga de meddelanden som skickas till konsolen. Din terminal behöver stöd för Linux-färger för att detta ska fungera.

en: Show advanced options
sv: Visa avancerade alternativ

en: When this is enabled, the preferences and/or interfaces will show all available options, including those that most users should never touch.
sv: När det här är aktiverat kommer inställningarna och/eller gränssnitten att visa alla tillgängliga alternativ, inklusive de som de flesta användare aldrig bör röra.

en: Interface interaction
sv: Gränssnittsinteraktion

en: When this is enabled, the interface will show a dialog box each time some user input is required.
sv: När detta är aktiverat kommer gränssnittet att visa en dialogruta varje gång någon användarinmatning krävs.

en: These options allow you to modify the behavior of the audio subsystem, and to add audio filters which can be used for post processing or visual effects (spectrum analyzer, etc.). Enable these filters here, and configure them in the "audio filters" modules section.
sv: Dessa inställningar låter dig ändra beteendet för det underliggande ljudsystemet samt att lägga till ljudfilter som kan användas för efterbehandling eller visuella effekter (spektrumanalysatorer, etc.). Aktivera dessa filter här och konfigurera dem i modulsektionen för "ljudfilter".

en: Audio output module
sv: Ljudutmatningsmodul

en: This is the audio output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
sv: Detta är ljudutmatningsmetoden som används av VLC. Standardbeteendet är att automatiskt välja den bästa tillgängliga metoden.

en: Media role
sv: Mediaroll

en: Media (player) role for operating system policy.
sv: Media(spelarens) roll för operativsystemets policy.

en: Enable audio
sv: Aktivera ljud

en: You can completely disable the audio output. The audio decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
sv: Du kan fullständigt inaktivera ljudutmatningen. Ljudavkodningsprocessen kommer inte att ske och därmed spara processorkraft.

en: Music
sv: Musik

en: Communication
sv: Kommunikation

en: Game
sv: Spel

en: Notification
sv: Notifikation

en: Animation
sv: Animering

en: Production
sv: Produktion

en: Accessibility
sv: Tillgänglighet

en: Test
sv: Testa

en: Audio gain
sv: Ljudförstärkning

en: This linear gain will be applied to outputted audio.
sv: Denna linjära förstärkning kommer användas för utgående ljud.

en: Audio output volume step
sv: Volymsteg för ljudutmatning

en: The step size of the volume is adjustable using this option.
sv: Steglängden för volymen kan justeras med detta alternativ.

en: Remember the audio volume
sv: Kom ihåg ljudvolymen

en: The volume can be recorded and automatically restored next time VLC is used.
sv: Volymen kan sparas och återställas automatiskt nästa gång VLC används.

en: Audio desynchronization compensation
sv: Kompensation för ljudsynkronisering

en: This delays the audio output. The delay must be given in milliseconds. This can be handy if you notice a lag between the video and the audio.
sv: Detta fördröjer ljudutmatningen. Fördröjningen måste anges i millisekunder. Detta kan vara praktiskt om du märker en förskjutning mellan videon och ljudet.

en: This selects which plugin to use for audio resampling.
sv: Detta väljer vilken insticksmodul att använda för ljudomsampling.

en: Sets the audio output channels mode that will be used by default if your hardware and the audio stream are compatible.
sv: Ställer in det läge för ljudutgångskanaler som används som standard om din maskinvara och ljudströmmen är kompatibla.

en: Force S/PDIF support
sv: Tvinga S/PDIF-stöd

en: This option should be used when the audio output can't negotiate S/PDIF support.
sv: Detta alternativ bör användas när ljudutgången inte kan förhandla om S/PDIF-stöd.

en: Force detection of Dolby Surround
sv: Tvinga identifiering av Dolby Surround

en: Use this when you know your stream is (or is not) encoded with Dolby Surround but fails to be detected as such. Even if the stream is not actually encoded with Dolby Surround, turning on this option might enhance your experience, especially when combined with the Headphone Channel Mixer.
sv: Använd denna när du vet att din ström är (eller inte är) kodad med Dolby Surround men identifieringen misslyckas. Även om strömmen inte faktiskt är kodad med Dolby Surround så kan detta alternativ förbättra ljudet, speciellt när den kombineras med hörlurskanalmixern.

en: On
sv: På

en: Off
sv: Av

en: Stereo audio output mode
sv: Utmatningsläge för stereoljud

en: Unset
sv: Inte angiven

en: This adds audio post processing filters, to modify the sound rendering.
sv: Detta lägger till efterbehandlingsfilter för ljudet, för att ändra beräkningen av ljudet.

en: This adds visualization modules (spectrum analyzer, etc.).
sv: Detta lägger till ljudvisualiseringsmoduler (spektrumanalyserare, etc.).

en: Replay gain mode
sv: Uppspelningsförstärkningsläge

en: Select the replay gain mode
sv: Välj läge för uppspelningsförstärkning

en: Replay preamp
sv: Uppspelningsförförstärkare

en: This allows you to change the default target level (89 dB) for stream with replay gain information
sv: Detta låter dig ändra standardmålnivån (89 dB) för strömning med information för uppspelningsförstärkning

en: Default replay gain
sv: Standarduppspelningsförstärkning

en: This is the gain used for stream without replay gain information
sv: Detta är förstärkningen som används för strömning med information för uppspelningsförstärkning

en: Peak protection
sv: Peakskydd

en: Protect against sound clipping
sv: Skydda mot ljudklippning

en: Enable time stretching audio
sv: Aktivera tidsutsträckt ljud

en: This allows playing audio at lower or higher speed without affecting the audio pitch
sv: Låter dig att spela upp ljud med lägre eller högre hastighet utan att förändra tonen

en: None
sv: Ingen

en: These options allow you to modify the behavior of the video output subsystem. You can for example enable video filters (deinterlacing, image adjusting, etc.). Enable these filters here and configure them in the "video filters" modules section. You can also set many miscellaneous video options.
sv: Dessa alternativ tillåter dig att ändra beteendet hos video output subsystem. Du kan t.ex. aktivera videofilter (deinterlacing, bildjustering m.m). Aktivera filtrena här och konfigurera dem i "Video Filter" module sektion. Du kan också ställa in många varierande videoinställningar.

en: Video output module
sv: Videoutmatningsmodul

en: This is the the video output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
sv: Detta är videoutmatningsdmetoden som används av VLC. Standardbeteendet är att automatiskt välja den bästa tillgängliga metoden.

en: Enable video
sv: Aktivera video

en: You can completely disable the video output. The video decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
sv: Du kan fullständigt inaktivera videoutmatningen. Videoavkodningsprocessen kommer inte att ske och därmed spara processorkraft.

en: Video width
sv: Videobredd

en: You can enforce the video width. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
sv: Du kan tvinga videobredden. Som standard (-1) kommer VLC anpassas till videons egenskaper.

en: Video height
sv: Videohöjd

en: You can enforce the video height. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
sv: Du kan tvinga videohöjden. Som standard (-1) kommer VLC anpassas till videons egenskaper.

en: Video X coordinate
sv: Video X-koordinat

en: You can enforce the position of the top left corner of the video window (X coordinate).
sv: Du kan upprätthålla positionen för det övre vänstra hörnet av videofönstret (X-koordinat).

en: Video Y coordinate
sv: Video Y-koordinat

en: You can enforce the position of the top left corner of the video window (Y coordinate).
sv: Du kan upprätthålla positionen för det övre vänstra hörnet av videofönstret (Y-koordinat).

en: Video title
sv: Videotitel

en: Custom title for the video window (in case the video is not embedded in the interface).
sv: Anpassad titel för videofönstret (om videon inte är inbäddad i gränssnittet).

en: Video alignment
sv: Videojustering

en: Enforce the alignment of the video in its window. By default (0) it will be centered (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, like 6=4+2 meaning top-right).
sv: Upprätthåll videons placering i dess fönster. Som standard (0) kommer den vara centrerad (0=centrerad, 1=vänster, 2=höger, 4=överkant, 8=nederkant, du kan även använda kombinationer av dessa värden, som 6=4+2 om betyder överkant-höger).

en: Top
sv: Överkant

en: Bottom
sv: Nederkant

en: Top-Left
sv: Vänster överkant

en: Top-Right
sv: Höger överkant

en: Bottom-Left
sv: Vänster nederkant

en: Bottom-Right
sv: Höger nederkant

en: Zoom video
sv: Zooma video

en: You can zoom the video by the specified factor.
sv: Du kan zooma i videon med angiven zoomfaktor.

en: Grayscale video output
sv: Videoutmatning i gråskala

en: Output video in grayscale. As the color information aren't decoded, this can save some processing power.
sv: Mata ut video i gråskala. Eftersom färginformationen inte avkodas, kan detta spara lite processorkraft.

en: Embedded video
sv: Inbäddad video

en: Embed the video output in the main interface.
sv: Bädda in videoutmatning i huvudgränssnittet.

en: Fullscreen video output
sv: Videoutmatning i helskärm

en: Start video in fullscreen mode
sv: Starta video i helskärmsläge

en: Always on top
sv: Alltid överst

en: Always place the video window on top of other windows.
sv: Placerar alltid videofönstret över andra fönster.

en: Enable wallpaper mode
sv: Aktivera bakgrundsbildsläge

en: The wallpaper mode allows you to display the video as the desktop background.
sv: Läget för skrivbordsbakgrund låter dig visa video i skrivbordets bakgrund.

en: Show media title on video
sv: Visa mediatitel på video

en: Display the title of the video on top of the movie.
sv: Visa titeln för videon överst i filmen.

en: Show video title for x milliseconds
sv: Visa videotitel i x millisekunder

en: Show the video title for n milliseconds, default is 5000 ms (5 sec.)
sv: Visa videotiteln i n millisekunder, standard är 5000 ms (5 sekunder)

en: Position of video title
sv: Position för videotitel

en: Place on video where to display the title (default bottom center).
sv: Position på videon där titeln visas (standard är mitten längst ned).

en: Hide cursor and fullscreen controller after x milliseconds
sv: Dölj muspekare och helskärmskontroller efter x millisekunder

en: Hide mouse cursor and fullscreen controller after n milliseconds.
sv: Dölj muspekare och helskärmskontroller efter n millisekunder.

en: Deinterlace
sv: Avfläta

en: Deinterlace mode
sv: Avflätningsläge

en: Deinterlace method to use for video processing.
sv: Avflätningsmetod att använda för videobehandling.

en: Discard
sv: Förkasta

en: Blend
sv: Blanda

en: Mean
sv: Genomsnitt

en: Phosphor
sv: Fosfor

en: Disable screensaver
sv: Inaktivera skärmsläckare

en: Disable the screensaver during video playback.
sv: Inaktivera skärmsläckaren under uppspelning av video.

en: Window decorations
sv: Fönsterdekorationer

en: VLC can avoid creating window caption, frames, etc... around the video, giving a "minimal" window.
sv: VLC kan undvika skapa bildtext, frames och liknande runt videon, ger ett minimalt fönster.

en: Video splitter module
sv: Videouppdelningsmodul

en: This adds video splitters like clone or wall
sv: Dessa lägger till videouppdelningseffekter, som kloning eller vägg

en: Video filter module
sv: Videofiltermodul

en: This adds post-processing filters to enhance the picture quality, for instance deinterlacing, or distort the video.
sv: Detta lägger till efterbehandlingsfilter för att förbättra bildkvaliteten, t.ex. avflätning eller videoförvrängning.

en: Video snapshot directory (or filename)
sv: Katalog för videoskärmbilder (eller filnamn)

en: Directory where the video snapshots will be stored.
sv: Katalog där videoskärmbilder kommer att lagras.

en: Video snapshot file prefix
sv: Prefix för videoskärmbilder

en: Video snapshot format
sv: Format på videoskärmbilder

en: Image format which will be used to store the video snapshots
sv: Bildformat vilket kommer att användas för att lagra videoskärmbilderna

en: Display video snapshot preview
sv: Visa förhandsgranskning av videoskärmbild

en: Display the snapshot preview in the screen's top-left corner.
sv: Visa en förhandsvisning av skärmbilden i skärmens övre vänstra hörn.

en: Use sequential numbers instead of timestamps
sv: Använd sekvensiella nummer istället för tidsstämplar

en: Use sequential numbers instead of timestamps for snapshot numbering
sv: Använd sekvensiella nummer istället för tidsstämplar för numrering av skärmbilder

en: Video snapshot width
sv: Bredd för videoskärmbilder

en: You can enforce the width of the video snapshot. By default it will keep the original width (-1). Using 0 will scale the width to keep the aspect ratio.
sv: Du kan utöka vidden på video bild. Default är att behålla originalvidd. (-1). Användande av 0 kommer att ange vidden till sidförhållandet.

en: Video snapshot height
sv: Höjd för videoskärmbilder

en: You can enforce the height of the video snapshot. By default it will keep the original height (-1). Using 0 will scale the height to keep the aspect ratio.
sv: Du kan utöka höjden på video bild. Default är att behålla originalhöjd (-1). Användande av 0 skalar höjden till sidförhållandet.

en: Video cropping
sv: Videobeskäring

en: This forces the cropping of the source video. Accepted formats are x:y (4:3, 16:9, etc.) expressing the global image aspect.
sv: Det här tvingar igenom en beskäring av källvideon. Accepterade format är x:y (4:3, 16:9, etc.) uttryckt för det globala bildförhållandet.

en: Source aspect ratio
sv: Källans bildförhållande

en: This forces the source aspect ratio. For instance, some DVDs claim to be 16:9 while they are actually 4:3. This can also be used as a hint for VLC when a movie does not have aspect ratio information. Accepted formats are x:y (4:3, 16:9, etc.) expressing the global image aspect, or a float value (1.25, 1.3333, etc.) expressing pixel squareness.
sv: Detta framtvingar källans sidförhållande. T.ex. vissa DVD påstås vara 16:9 när de egentligen är 4:3. Detta kan också användas som ett tips för VLC när en film inte har information om sidförhållande. Tillåtna format är x:y (4:3, 16:9 o.s.v) uttryck för globalt bildförhållande, eller ett flytande värde (1.25, 1.3333 o.s.v) uttrycker pixelstorlek.

en: Video Auto Scaling
sv: Automatisk videoskalning

en: Let the video scale to fit a given window or fullscreen.
sv: Låt video skala för att passa ett fönster eller fullskärm.

en: Video scaling factor
sv: Videoskalningsfaktor

en: Scaling factor used when Auto Scaling is disabled.
    Default value is 1.0 (original video size).
sv: Skalningsfaktor som används när Autoskalning är avaktiverat.
    Standardvärde är 1.0 (Videons originalstorlek).

en: Custom crop ratios list
sv: Anpassad lista över beskärningsförhållanden

en: Comma separated list of crop ratios which will be added in the interface's crop ratios list.
sv: Kommaseparerad lista över beskärningsförhållanden som kommer att läggas till i gränssnittets lista över beskärningsförhållanden.

en: Custom aspect ratios list
sv: Lista över anpassade bildförhållanden

en: Comma separated list of aspect ratios which will be added in the interface's aspect ratio list.
sv: Kommaseparerad lista över bildförhållanden som kommer att läggas till i gränssnittets lista över bildförhållanden.

en: Fix HDTV height
sv: Korrigera HDTV-höjd

en: This allows proper handling of HDTV-1080 video format even if broken encoder incorrectly sets height to 1088 lines. You should only disable this option if your video has a non-standard format requiring all 1088 lines.
sv: Detta tillåter korrekt hantering av videoformatet HDTV-1080 även om trasiga kodare felaktigt ställer in höjden till 1088 rader. Du bör endast inaktivera detta alternativ om din video har ett icke-standardformat som kräver alla 1088 rader.

en: Monitor pixel aspect ratio
sv: Bildförhållande för bildpunkter på skärmen

en: This forces the monitor aspect ratio. Most monitors have square pixels (1:1). If you have a 16:9 screen, you might need to change this to 4:3 in order to keep proportions.
sv: Det här tvingar fram skärmens bildförhållande. De flesta skärmar har fyrkantiga bildpunkter (1:1). Om du har en bredbildsskärm (16:9) kanske du behöver ändra det här till 4:3 för att behålla proportionerna.

en: Skip frames
sv: Hoppa över bildrutor

en: Enables framedropping on MPEG2 stream. Framedropping occurs when your computer is not powerful enough
sv: Aktiverar framedropping för MPEG2-ström. Framedropping förekommer när din dator inte är tillräckligt kraftfull

en: Drop late frames
sv: Kasta försenade bildrutor

en: This drops frames that are late (arrive to the video output after their intended display date).
sv: Detta släpper bildrutor som är sena (anländer till videoutmatningen efter avsedd visningstid).

en: Quiet synchro
sv: Tyst synkronisering

en: This avoids flooding the message log with debug output from the video output synchronization mechanism.
sv: Det här förhindrar att meddelandeloggen blir överfylld med felsökningsmeddelanden från videoutmatningens synkroniseringsmekanism.

en: Key press events
sv: Tangenttryckningshändelser

en: This enables VLC hotkeys from the (non-embedded) video window.
sv: Detta aktiverar VLC:s kortkommandon från (det icke-inbäddade) videofönstret.

en: Mouse events
sv: Mushändelser

en: This enables handling of mouse clicks on the video.
sv: Detta aktiverar hantering av musklick på videon.

en: These options allow you to modify the behavior of the input subsystem, such as the DVD or VCD device, the network interface settings or the subtitle channel.
sv: Dessa alternativ låter dig att ändra beteendet för inmatningsundersystemet, tex dvd- eller vcd-enheter, inställningar för nätverksgränssnittet eller undertextkanalen.

en: File caching (ms)
sv: Filcaching (ms)

en: Caching value for local files, in milliseconds.
sv: Cachningsvärde för lokala filer i millisekunder.

en: Live capture caching (ms)
sv: Direktfångstcachning (ms)

en: Caching value for cameras and microphones, in milliseconds.
sv: Cachningsvärde för kameror och mikrofoner i millisekunder.

en: Disc caching (ms)
sv: Diskcachning (ms)

en: Caching value for optical media, in milliseconds.
sv: Cachningsvärde för optisk media i millisekunder.

en: Network caching (ms)
sv: Nätverkscachning (ms)

en: Caching value for network resources, in milliseconds.
sv: Cachningsvärde för nätverksresurser i millisekunder.

en: Clock reference average counter
sv: Räknare för genomsnittlig klockreferens

en: When using the PVR input (or a very irregular source), you should set this to 10000.
sv: När du använder PVR-inmating (eller en väldigt oregelbunden källa), bör du ställa in denna till 10000.

en: Clock synchronisation
sv: Klocksynkronisering

en: It is possible to disable the input clock synchronisation for real-time sources. Use this if you experience jerky playback of network streams.
sv: Det är möjligt att inaktivera inmatningens klocksynkronisering för realtidskällor. Använd detta om du upplever ojämn uppspelning för nätverksströmmar.

en: Clock jitter
sv: Klockjitter

en: This defines the maximum input delay jitter that the synchronization algorithms should try to compensate (in milliseconds).
sv: Detta definierar den maximala input fördrjöningen att synkroniseringsalgoritmer ska försöka kompensera (i millisekunder).

en: Network synchronisation
sv: Nätverkssynkronisering

en: This allows you to remotely synchronise clocks for server and client. The detailed settings are available in Advanced / Network Sync.
sv: Det här låter dig fjärrsynkronisera klockor för server och klient. Detaljerade inställningar finns tillgängliga i Avancerat / Nätverkssynkronisering.

en: Default
sv: Standard

en: Enable
sv: Aktivera

en: MTU of the network interface
sv: MTU för nätverksgränssnittet

en: This is the maximum application-layer packet size that can be transmitted over the network (in bytes).
sv: Detta är den maximala-applikationslagrets-paketstorleken som kan överföras via nätverket (i byte).

en: Hop limit (TTL)
sv: Hoppgräns (TTL)

en: This is the hop limit (also known as "Time-To-Live" or TTL) of the multicast packets sent by the stream output (-1 = use operating system built-in default).
sv: Detta är hoppgränsen (även kallad "Time-To-Live" eller TTL) för multicastpaket som skickas av strömutmatning (-1 = använd operativsystemets inbyggda standardvärde).

en: Multicast output interface
sv: Utmatningsgränssnitt för multicast

en: Default multicast interface. This overrides the routing table.
sv: Standardgränssnitt för multicast. Det här åsidosätter routingtabellen.

en: Differentiated Services Code Point for outgoing UDP streams (or IPv4 Type Of Service, or IPv6 Traffic Class). This is used for network Quality of Service.
sv: Differentiated Services Code Point för utgående UDP-strömmar (eller IPv4 Type Of Service, ellerr IPv6 Traffic Class). Det här används för trafikprioritering i nätverk.

en: Choose the program to select by giving its Service ID. Only use this option if you want to read a multi-program stream (like DVB streams for example).
sv: Välj programmet att använda genom att ange dess tjänst-ID. Använd endast detta alternativ om du vill läsa en multi-programström (som DVB-strömmar, till exempel).

en: Choose the programs to select by giving a comma-separated list of Service IDs (SIDs). Only use this option if you want to read a multi-program stream (like DVB streams for example).
sv: Välj programmen att välj genom att ange en kommaseparerad lista över tjänst-ID:n (SID:s). Använd endast detta alternativ om du vill läsa en multiprogramsström (som till exempel DVB-strömmar).

en: Audio track
sv: Ljudspår

en: Stream number of the audio track to use (from 0 to n).
sv: Strömnumret för det ljudspår du vill använda (från 0 till n).

en: Subtitle track
sv: Undertextspår

en: Stream number of the subtitle track to use (from 0 to n).
sv: Strömmens nummer på det undertextspår du vill använda (från 0 till n).

en: Audio language
sv: Ljudspråk

en: Language of the audio track you want to use (comma separated, two or three letter country code, you may use 'none' to avoid a fallback to another language).
sv: Språket för det ljudspår som du vill använda (kommaseparerad landskod bestående av två eller tre bokstäver). Du kan använda "none" för att undvika att falla tillbaka på ett annat språk).

en: Subtitle language
sv: Undertextspråk

en: Language of the subtitle track you want to use (comma separated, two or three letters country code, you may use 'any' as a fallback).
sv: Språket för det undertextspår som du vill använda (kommaseparerad landskod bestående av två eller tre bokstäver). Du kan använda "any" för att falla tillbaka).

en: Menu language
sv: Menyspråk

en: Language of the menus you want to use with DVD/BluRay (comma separated, two or three letters country code, you may use 'any' as a fallback).
sv: Språket för menyerna som du vill använda för DVD/BluRay (kommaseparerad landskod bestående av två eller tre bokstäver. Du kan använda "any" för att falla tillbaka).

en: Audio track ID
sv: Ljudspår-ID

en: Stream ID of the audio track to use.
sv: Ljudspårets ström-ID att använda.

en: Subtitle track ID
sv: Undertextspår-ID

en: Stream ID of the subtitle track to use.
sv: Undertextspårets ström-ID att använda.

en: Preferred Closed Captions decoder
sv: Rekommenderad avkodare för textade bilder

en: Preferred video resolution
sv: Föredragen videoupplösning

en: When several video formats are available, select one whose resolution is closest to (but not higher than) this setting, in number of lines. Use this option if you don't have enough CPU power or network bandwidth to play higher resolutions.
sv: Välj ett videoformat vars upplösning är närmast till (men inte högre än) denna inställning i antalet linjer när flera videoformat finns tillgängliga. Använd detta alternativ om du inte har tillräckligt mycket processorkraft eller nätverksbandbredd för att spela upp högre upplösningar.

en: Best available
sv: Bästa tillgängliga

en: Standard Definition (576 or 480 lines)
sv: Standarddefinition (576 eller 480 linjer)

en: Low Definition (360 lines)
sv: Låg definition (360 linjer)

en: Very Low Definition (240 lines)
sv: Riktigt låg definition (240 linjer)

en: Input repetitions
sv: Inmatningsupprepningar

en: Number of time the same input will be repeated
sv: Antal gånger samma inmatning ska upprepas

en: Start time
sv: Starttid

en: The stream will start at this position (in seconds).
sv: Strömmen kommer att starta på denna position (i sekunder).

en: Stop time
sv: Stopptid

en: The stream will stop at this position (in seconds).
sv: Strömmen kommer att stoppa på denna position (i sekunder).

en: Run time
sv: Körtid

en: The stream will run this duration (in seconds).
sv: Strömningen kommer att köras (i sekunder)

en: Fast seek
sv: Snabbsökning

en: Favor speed over precision while seeking
sv: Prioritera hastighet över precision under sökning

en: Playback speed
sv: Uppspelningshastighet

en: This defines the playback speed (nominal speed is 1.0).
sv: Detta definierar uppspelningshastigheten (nominell hastighet är 1.0).

en: Input list
sv: Inmatningslista

en: You can give a comma-separated list of inputs that will be concatenated together after the normal one.
sv: Du kan ange en kommaseparerad lista på inmatningar som kommer att läggas ihop efter den normala.

en: Input slave (experimental)
sv: Inmatningsslav (experiment)

en: This allows you to play from several inputs at the same time. This feature is experimental, not all formats are supported. Use a '#' separated list of inputs.
sv: Detta låter dig att spela upp från flera inmatningar samtidigt. Denna funktion är ett experiment, inte alla format stöds. Använd en lista separerad med "#" för inmatning.

en: Bookmarks list for a stream
sv: Bokmärkeslista för en ström

en: You can manually give a list of bookmarks for a stream in the form "{name=bookmark-name,time=optional-time-offset,bytes=optional-byte-offset},{...}"
sv: Du kan manuellt ange en lista över bokmärken för en ström med formatet "{name=bokmärkesnamn,time=valfri-offset-för-tid,bytes=valfri-offset-för-antalet-byte},{...}"

en: Record directory
sv: Katalog för inspelning

en: Directory where the records will be stored
sv: Katalog där inspelningarna kommer att lagras

en: Prefer native stream recording
sv: Föredra inbyggd ströminspelning

en: When possible, the input stream will be recorded instead of using the stream output module
sv: När det är möjligt kommer inmatningsströmmen spelas in istället för att använda strömutmatningsmodulen

en: Timeshift directory
sv: Tidsförskjutningskatalog

en: Directory used to store the timeshift temporary files.
sv: Katalog som används för att lagra tidsförskjutningens temporära filer.

en: Timeshift granularity
sv: Finmaskighet för tidsförskjutning

en: This is the maximum size in bytes of the temporary files that will be used to store the timeshifted streams.
sv: Detta är den maximala storleken i byte för temporära filer som kommer användas för att lagra tidsförskjutna strömmar.

en: Change title according to current media
sv: Ändra titel enligt aktuell media

en: This option allows you to set the title according to what's being played<br>$a: Artist<br>$b: Album<br>$c: Copyright<br>$t: Title<br>$g: Genre<br>$n: Track num<br>$p: Now playing<br>$A: Date<br>$D: Duration<br>$Z: "Now playing" (Fall back on Title - Artist)
sv: Detta alternativ låter dig ställa in titeln enligt vad som spelas<br>$a: Artist<br>$b: Album<br>$c: Upphovsrätt<br>$t: Titel<br>$g: Genre<br>$n: Spårnummer<br>$p: Nu spelas<br>$A: Datum<br>$D: Längd<br>$Z: "Nu spelas" (faller tillbaka på Titel - Artist)

en: Disable all lua plugins
sv: Inaktivera alla lua-insticksmoduler

en: These options allow you to modify the behavior of the subpictures subsystem. You can for example enable subpictures sources (logo, etc.). Enable these filters here and configure them in the "subsources filters" modules section. You can also set many miscellaneous subpictures options.
sv: Dessa inställningar låter dig ändra hur underbildssystemet beter sig. Du kan t.ex. aktivera källor till underbilder (logotyp, osv.). Aktivera dessa filter här och ställ dem in i avsnittet "delkällorfilter". Du kan också ställa in diverse alternativ för underbilder.

en: Force subtitle position
sv: Tvinga undertextposition

en: You can use this option to place the subtitles under the movie, instead of over the movie. Try several positions.
sv: Du kan använda detta alternativ för att placera undertexter under filmen, istället för över filmen. Prova olika positioner.

en: Subtitles text scaling factor
sv: Skalningsfaktor för textning av undertexter

en: Changes the subtitles size where possible
sv: Ändrar storleken på undertexterna där det är möjligt

en: Enable sub-pictures
sv: Aktivera underbilder

en: You can completely disable the sub-picture processing.
sv: Du kan inaktivera behandlingen av underbilder helt och hållet.

en: On Screen Display
sv: Skärmtexter

en: VLC can display messages on the video. This is called OSD (On Screen Display).
sv: VLC kan visa meddelanden på videon. Detta kallas för skärmtext (On Screen Display).

en: Text rendering module
sv: Textrenderingsmodul

en: VLC normally uses Freetype for rendering, but this allows you to use svg for instance.
sv: VLC använder vanligtvis Freetype för rendering men det här låter dig använda till exempel svg.

en: Subpictures source module
sv: Källmodul för underbilder

en: This adds so-called "subpicture sources". These filters overlay some images or text over the video (like a logo, arbitrary text, ...).
sv: Detta lägger till så-kallade "underbildskällor". Dessa filter lägger några bilder eller text ovanpå videon (som en logotyp, tillfällig text, ...).

en: Subpictures filter module
sv: Filtermodul för underbilder

en: This adds so-called "subpicture filters". These filter subpictures created by subtitle decoders or other subpictures sources.
sv: Detta lägger till s.k. "underbildsfilter". Dessa underbildsfilter är skapade av undertextavkodare eller andra underbildskällor.

en: Autodetect subtitle files
sv: Identifiera undertextfiler automatiskt

en: Automatically detect a subtitle file, if no subtitle filename is specified (based on the filename of the movie).
sv: Identifiera automatiskt en undertextfil, om inget filnamn för undertext har angivits (baserat på filnamnet för filmen).

en: Subtitle autodetection fuzziness
sv: Luddighet för autoidentifiering av undertexter

en: This determines how fuzzy subtitle and movie filename matching will be. Options are:
    0 = no subtitles autodetected
    1 = any subtitle file
    2 = any subtitle file containing the movie name
    3 = subtitle file matching the movie name with additional chars
    4 = subtitle file matching the movie name exactly
sv: Detta bestämmer hur luddig överensstämmelsen mellan undertexter och filmer kommer vara. Alternativen är:
    0 = inga undertexter identifieras automatiskt
    1 = alla undertextfiler
    2 = alla undertextfiler som innehåller filmnamnet
    3 = undertextfiler som överensstämmer filmnamnet med extra tecken
    4 = undertextfiler som överensstämmer filmnamnet exakt

en: Subtitle autodetection paths
sv: Automatiskt identifierade sökvägar till undertexter

en: Look for a subtitle file in those paths too, if your subtitle file was not found in the current directory.
sv: Leta efter en undertextfil i dessa sökvägar också, om din undertextfil inte kunde hittas i aktuell katalog.

en: Use subtitle file
sv: Använd undertextfil

en: Load this subtitle file. To be used when autodetect cannot detect your subtitle file.
sv: Läs in denna undertextfil. För att användas när automatisk identifiering inte kan hitta din undertextfil.

en: DVD device
sv: DVD-enhet

en: VCD device
sv: Vcd-enhet

en: Audio CD device
sv: Ljud-cd-enhet

en: This is the default DVD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
sv: Det här är standard DVD-enheten (eller filen) som ska användas. Glöm inte att lägga till ett kolon efter enhetsbokstaven (t.ex. D:)

en: This is the default VCD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
sv: Detta är standardenheten för VCD (eller fil) att använda. Glöm inte kolonet efter enhetens bokstav (t.ex. D:)

en: This is the default Audio CD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
sv: Detta är standardenheten för ljud-CD (eller fil) att använda. Glöm inte bort kolonet efter enhetens bokstav (t.ex. D:)

en: This is the default DVD device to use.
sv: Detta är DVD-enheten att använda som standard.

en: This is the default VCD device to use.
sv: Detta är standard-vcd-enheten som används.

en: This is the default Audio CD device to use.
sv: Detta är standard-ljud-cd-enheten som används.

en: TCP connection timeout
sv: Tidsgräns för TCP-anslutning

en: Default TCP connection timeout (in milliseconds).
sv: Standardtidsgräns för TCP-anslutning (i millisekunder).

en: HTTP server address
sv: HTTP-serveradress

en: By default, the server will listen on any local IP address. Specify an IP address (e.g. ::1 or 127.0.0.1) or a host name (e.g. localhost) to restrict them to a specific network interface.
sv: Som standard kommer servern lyssna på en lokal IP-adress. Ange en IP-adress (t.ex. ::1 or 127.0.0.1) eller ett värdnamn (t.ex. "localhost") för att begränsa dem till ett specifikt nätverksgränssnitt.

en: RTSP server address
sv: RTSP-serveradress

en: This defines the address the RTSP server will listen on, along with the base path of the RTSP VOD media. Syntax is address/path. By default, the server will listen on any local IP address. Specify an IP address (e.g. ::1 or 127.0.0.1) or a host name (e.g. localhost) to restrict them to a specific network interface.
sv: Detta definierar adressen RTSP-servern kommer at lyssna på, tillsammans med bassökvägen för RTSP VOD-mediet. Syntax är adress/sökväg. Som standard kommer servern lyssna på en lokal IP-adress. Ange en IP-adress (t.ex. ::1 eller 127.0.0.1) eller ett värdnamn (t.ex. localhost) för att begränsa dem till ett särskilt nätverksgränssnitt.

en: HTTP server port
sv: HTTP-serverport

en: The HTTP server will listen on this TCP port. The standard HTTP port number is 80. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
sv: HTTP-servern kommer att lyssna till denna TCP-port. Standard för HTTP-portnumret är 80. Hursomhelst begränsas allokeringen för portnummer under 1025 av operativsystemet.

en: HTTPS server port
sv: HTTPS-serverport

en: The HTTPS server will listen on this TCP port. The standard HTTPS port number is 443. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
sv: HTTPS-servern kommer att lyssna till denna TCP-port. Standard för HTTPS-portnumret är 443. Hursomhelst begränsas allokeringen för portnummer under 1025 av operativsystemet.

en: RTSP server port
sv: RTSP-serverport

en: The RTSP server will listen on this TCP port. The standard RTSP port number is 554. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
sv: RTSP-servern kommer att lyssna till denna TCP-port. Standard för RTSP-portnumret är 554. Hursomhelst begränsas allokeringen för portnummer under 1025 av operativsystemet.

en: HTTP/TLS server certificate
sv: HTTP/TLS-servercertifikat

en: This X.509 certicate file (PEM format) is used for server-side TLS. On OS X, the string is used as a label to search the certificate in the keychain.
sv: Denna X.509-certifikatfil (PEM-format) används till serversidan av TLS. På OS X används strängen som en etikett att söka i certifikatet på nyckelkedjan.

en: HTTP/TLS server private key
sv: HTTP/TLS privat servernyckel

en: This private key file (PEM format) is used for server-side TLS.
sv: Denna privata nyckelfil (PEM format) används för serverbaserad TLS.

en: HTTP proxy
sv: HTTP-proxy

en: HTTP proxy to be used It must be of the form http://[user@]myproxy.mydomain:myport/ ; if empty, the http_proxy environment variable will be tried.
sv: HTTP-proxy att använda. Den måste vara i formatet http://[användare@]minproxy.mindomän:minport/ ; om den är tom kommer miljön http_proxy försöka användas.

en: HTTP proxy password
sv: Lösenord för HTTP-proxy

en: If your HTTP proxy requires a password, set it here.
sv: Om din HTTP-proxy kräver ett lösenord, ange det här.

en: SOCKS server
sv: SOCKS-server

en: SOCKS proxy server to use. This must be of the form address:port. It will be used for all TCP connections
sv: SOCKS-proxyserver att använda. Detta måste vara i formatet adress:port. Den kommer att användas för alla TCP-anslutningar

en: SOCKS user name
sv: SOCKS-användarnamn

en: User name to be used for connection to the SOCKS proxy.
sv: Användarnamn att använda för anslutning till SOCKS-proxyn.

en: SOCKS password
sv: SOCKS-lösenord

en: Password to be used for connection to the SOCKS proxy.
sv: Lösenord att använda för anslutning till SOCKS-proxyn.

en: Title metadata
sv: Metadata för titel

en: Allows you to specify a "title" metadata for an input.
sv: Låter dig ange metadatans "titel" för en inmatning.

en: Author metadata
sv: Metadata för upphovsman

en: Allows you to specify an "author" metadata for an input.
sv: Låter dig ange metadatans "författare" för en inmatning.

en: Artist metadata
sv: Metadata för artist

en: Allows you to specify an "artist" metadata for an input.
sv: Låter dig ange metadatans "artist" för en inmatning.

en: Genre metadata
sv: Metadata för genre

en: Allows you to specify a "genre" metadata for an input.
sv: Låter dig ange metadatans "genre" för en inmatning.

en: Copyright metadata
sv: Metadata för upphovsrätt

en: Allows you to specify a "copyright" metadata for an input.
sv: Låter dig ange metadatans "upphovsrätt" för en inmatning.

en: Description metadata
sv: Metadata för beskrivning

en: Allows you to specify a "description" metadata for an input.
sv: Låter dig ange metadatans "beskrivning" för en inmatning.

en: Date metadata
sv: Metadata för datum

en: Allows you to specify a "date" metadata for an input.
sv: Låter dig ange metadatans "datum" för en inmatning.

en: URL metadata
sv: Metadata för webbadress

en: Allows you to specify a "url" metadata for an input.
sv: Låter dig ange metadatans "webbadress" för en inmatning.

en: This option can be used to alter the way VLC selects its codecs (decompression methods). Only advanced users should alter this option as it can break playback of all your streams.
sv: Detta alternativ kan användas för att ändra sättet VLC väljer sina kodekar (avkomprimeringsmetoder). Endast avancerade användare bör ändra detta alternativ eftersom det kan förstöra uppspelningar för alla dina strömmar.

en: Preferred decoders list
sv: Lista på föredragna avkodare

en: List of codecs that VLC will use in priority. For instance, 'dummy,a52' will try the dummy and a52 codecs before trying the other ones. Only advanced users should alter this option as it can break playback of all your streams.
sv: Lista över de kodekar som VLC ska använda i första hand. Exempelvis, 'dummy,a52' ska försöka använda dummy- och a52-kodekar innan den försöker använda de andra. Detta bör endast avancerade användare ändra, då uppspelningen av alla dina strömmar kan förstöras.

en: Preferred encoders list
sv: Lista på föredragna kodare

en: This allows you to select a list of encoders that VLC will use in priority.
sv: Det här låter dig välja en lista över kodare som VLC kommer att använda i prioritetsordning.

en: These options allow you to set default global options for the stream output subsystem.
sv: Dessa alternativ låter dig ställa in standardvärden för globala alternativ för undersystemet för strömutmatning.

en: Default stream output chain
sv: Standardutmatningskedja för ström

en: You can enter here a default stream output chain. Refer to the documentation to learn how to build such chains. Warning: this chain will be enabled for all streams.
sv: Du kan ange en standardströmsutgångskedja här. Se dokumentationen för att läsa om hur man bygger sådana kedjor. Varning: Denna kedja kommer att aktiveras för alla strömmar.

en: Enable streaming of all ES
sv: Aktivera strömning för alla ES

en: Stream all elementary streams (video, audio and subtitles)
sv: Strömma alla elementära strömmar (video, ljud och undertexter)

en: Display while streaming
sv: Visa under strömning

en: Play locally the stream while streaming it.
sv: Spela upp strömmen lokalt när den strömmas.

en: Enable video stream output
sv: Aktivera videoströmutmatning

en: Choose whether the video stream should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
sv: Välj om videoströmmen ska omdirigeras till strömmens utgångstjänst när den sista är aktiverad.

en: Enable audio stream output
sv: Aktivera ljudströmutmatning

en: Choose whether the audio stream should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
sv: Välj om ljudströmmen ska omdirigeras till strömmens utgångstjänst när den sista är aktiverad.

en: Enable SPU stream output
sv: Aktivera SPU-strömutmatning

en: Choose whether the SPU streams should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
sv: Välj om SPU-strömmarna bör omdirigeras till en strömutmatningsfacility när den sista aktiveras.

en: Keep stream output open
sv: Håll strömutmatning öppen

en: This allows you to keep an unique stream output instance across multiple playlist item (automatically insert the gather stream output if not specified)
sv: Detta låter dig hålla en unik instans av strömutmatning för flera objekt i spellistan (infogar automatiskt den samlade strömutmatningen om inget anges)

en: Stream output muxer caching (ms)
sv: Strömutmatningens cachevärde för muxern (ms)

en: This allow you to configure the initial caching amount for stream output muxer. This value should be set in milliseconds.
sv: Detta låter dig konfigurera den initiala mängden cache för strömmens utmatningsmuxer. Detta värde bör anges i millisekunder.

en: Preferred packetizer list
sv: Lista på föredragna paketerare

en: This allows you to select the order in which VLC will choose its packetizers.
sv: Detta låter dig att välja ordningen i vilken VLC kommer att välja sina paketerare.

en: Mux module
sv: Mux-modul

en: This is a legacy entry to let you configure mux modules
sv: Detta är en äldre post som låter dig konfigurera mux-moduler

en: Access output module
sv: Modul för åtkomstutmatning

en: This is a legacy entry to let you configure access output modules
sv: Detta är en äldre post som låter dig konfigurera utgångsmoduler för åtkomst

en: If this option is enabled, the flow on the SAP multicast address will be controlled. This is needed if you want to make announcements on the MBone.
sv: Om det här alternativet är aktiverat kommer flödet på SAP multicast-adressen att kontrolleras. Detta behövs om du vill göra tillkännagivanden på MBone.

en: SAP announcement interval
sv: SAP-annonseringsintervall

en: When the SAP flow control is disabled, this lets you set the fixed interval between SAP announcements.
sv: När SAP-flödeskontrollen inaktiveras kan detta låta dig ange ett bestämt intervall mellan varje SAP-meddelande.

en: These options allow you to select default modules. Leave these alone unless you really know what you are doing.
sv: Dessa alternativ låter dig välja standardmoduler. Lämna detta ifred om du verkligen inte vet vad du håller på med.

en: Access module
sv: Åtkomstmodul

en: This allows you to force an access module. You can use it if the correct access is not automatically detected. You should not set this as a global option unless you really know what you are doing.
sv: Detta gör att du kan tvinga fram en åtkomstmodul. Du kan använda det om rätt åtkomst inte upptäcks automatiskt. Du bör inte ställa in detta som ett globalt alternativ om du inte verkligen vet vad du gör.

en: Stream filter module
sv: Strömfiltersmodul

en: Stream filters are used to modify the stream that is being read.
sv: Strömfilter används för att modifiera den ström som läses.

en: Demux filter module
sv: Demux filtermodul

en: Demux filters are used to modify/control the stream that is being read.
sv: Demux-filter används för att modifiera/kontrollera den ström som läses.

en: Demux module
sv: Demux-modul

en: Demultiplexers are used to separate the "elementary" streams (like audio and video streams). You can use it if the correct demuxer is not automatically detected. You should not set this as a global option unless you really know what you are doing.
sv: Demultiplexrar används för att separera de "elementära" strömmarna (som ljud- och videoströmmar). Du kan använda det om den rätta demuxern inte automatiskt kan identifieras. Du bör inte ställa in det här som ett globalt alternativ såvida du inte vet vad du gör.

en: VoD server module
sv: VoD servermodul

en: You can select which VoD server module you want to use. Set this to 'vod_rtsp' to switch back to the old, legacy module.
sv: Du kan välja vilken VoD-servermodul du vill använda. Ställ in detta på "vod_rtsp" för att byta tillbaka till den gamla, äldre modulen.

en: Allow real-time priority
sv: Tillåt realtidsprioritet

en: Running VLC in real-time priority will allow for much more precise scheduling and yield better, especially when streaming content. It can however lock up your whole machine, or make it very very slow. You should only activate this if you know what you're doing.
sv: Att köra VLC i realtidsprioritet möjliggör mycket mer exakt schemaläggning och ger bättre resultat, särskilt när du strömmar innehåll. Det kan dock låsa upp hela din maskin eller göra den mycket mycket långsam. Du bör bara aktivera detta om du vet vad du gör.

en: Adjust VLC priority
sv: Justera VLC-prioritet

en: This option adds an offset (positive or negative) to VLC default priorities. You can use it to tune VLC priority against other programs, or against other VLC instances.
sv: Detta alternativ lägger till en förskjutning (positiv eller negativ) till VLC:s standardprioriteringar. Du kan använda det för att ställa in VLC-prioritet mot andra program eller mot andra VLC-instanser.

en: This option is useful if you want to lower the latency when reading a stream
sv: Detta alternativ är användbart om du vill sänka latensen när du läser en ström

en: VLM configuration file
sv: VLM-konfigurationsfil

en: Read a VLM configuration file as soon as VLM is started.
sv: Läs en VLM-konfigurationsfil så snart som VLM har startat.

en: Use a plugins cache
sv: Använd mellanlagring av insticksmoduler

en: Use a plugins cache which will greatly improve the startup time of VLC.
sv: Använd mellanlagring av insticksmoduler för att minimera uppstartstiden för VLC.

en: Scan for new plugins
sv: Sök efter nya insticksmoduler

en: Scan plugin directories for new plugins at startup. This increases the startup time of VLC.
sv: Sök igenom insticksmodulkataloger efter nya insticksmoduler vid uppstart. Detta ökar starttiden för VLC.

en: Preferred keystore list
sv: Lista över föredragna nyckelförråd

en: List of keystores that VLC will use in priority.
sv: Lista över nyckelförråd som VLC kommer att använda i första hand.

en: Locally collect statistics
sv: Samla in statistik lokalt

en: Collect miscellaneous local statistics about the playing media.
sv: Samla in diverse lokal statistik om uppspelande media.

en: Run as daemon process
sv: Kör som bakgrundsprocess

en: Runs VLC as a background daemon process.
sv: Kör VLC som en bakgrundsprocess.

en: Write process id to file
sv: Skriv process-id till fil

en: Writes process id into specified file.
sv: Skriver process-id till angiven fil.

en: Allow only one running instance
sv: Tillåt endast en körande förekomst

en: Allowing only one running instance of VLC can sometimes be useful, for example if you associated VLC with some media types and you don't want a new instance of VLC to be opened each time you open a file in your file manager. This option will allow you to play the file with the already running instance or enqueue it.
sv: Att tillåta endast en förekomst av VLC kan vara användbart ibland, till exempel om du associerar VLC med några mediatyper och inte vill att en ny förekomst av VLC ska öppnas varje gång du öppnar en fil i din filhanterare. Detta alternativ kommer att låta dig spela upp filen med förekomsten som redan är igång eller lägga den i kö.

en: VLC is started from file association
sv: VLC är startad från filassociering

en: Tell VLC that it is being launched due to a file association in the OS
sv: Tala om för VLC att den startas på grund av en filassociering i operativsystemet

en: Use only one instance when started from file manager
sv: Använd bara en förekomst vid start från filhanteraren

en: Increase the priority of the process
sv: Öka prioriteten för processen

en: Increasing the priority of the process will very likely improve your playing experience as it allows VLC not to be disturbed by other applications that could otherwise take too much processor time. However be advised that in certain circumstances (bugs) VLC could take all the processor time and render the whole system unresponsive which might require a reboot of your machine.
sv: Ökning av prioriteten för processen kommer antagligen att förbättra uppspelningen eftersom det inte tillåter att VLC blir störd av andra program som annars skulle använda för mycket processortid. Dock bör du vara informerad om att i vissa situationer (felaktigheter i VLC) kan VLC använda all processortid och göra att hela systemet inte svarar på anrop som kan innebära att du måste starta om din dator.

en: Enqueue items into playlist in one instance mode
sv: Kölägg objekt i spellistan när en förekomst används

en: When using the one instance only option, enqueue items to playlist and keep playing current item.
sv: Kölägg objekt i spellistan och fortsätt spela upp aktuellt objekt när alternativet för en förekomst används.

en: Expose media player via D-Bus
sv: Exponera mediaspelare via D-Bus

en: Allow other applications to control VLC using the D-Bus MPRIS protocol.
sv: Tillåt andra program att styra VLC med hjälp av D-Bus MPRIS-protokollet.

en: These options define the behavior of the playlist. Some of them can be overridden in the playlist dialog box.
sv: Dessa alternativ definierar beteendet för spellistan. Några av dem kan åsidosättas i spellistans dialogruta.

en: Automatically preparse items
sv: Automatisk förberedelse av poster

en: Automatically preparse items added to the playlist (to retrieve some metadata).
sv: Förbered automatiskt objekt som läggs till i spellistan (för att hämta vissa metadata).

en: Preparsing timeout
sv: Förberedande timeout

en: Maximum time allowed to preparse an item, in milliseconds
sv: Maximal tid som tillåts för att förbereda ett objekt, i millisekunder

en: Allow metadata network access
sv: Tillåt nätverksåtkomst för metadata

en: Collapse
sv: Fäll in

en: Expand
sv: Fäll ut

en: Subdirectory behavior
sv: Beteende för underkatalog

en: Select whether subdirectories must be expanded.
    none: subdirectories do not appear in the playlist.
    collapse: subdirectories appear but are expanded on first play.
    expand: all subdirectories are expanded.
sv: Välj om underkataloger måste expanderas.
    none: underkataloger visas inte i spellistan.
    collapse: underkataloger visas men expanderas vid första uppspelningen.
    expand: alla underkataloger expanderas.

en: Ignored extensions
sv: Ignorerade filändelser

en: Files with these extensions will not be added to playlist when opening a directory.
    This is useful if you add directories that contain playlist files for instance. Use a comma-separated list of extensions.
sv: Filer med dessa filändelser kommer inte att läggas till i spellistan när en katalog öppnas.
    Detta är användbart om du lägger till kataloger som till exempel innehåller spellistsfiler. Använd en kommaseparerad lista över filändelser.

en: Show hidden files
sv: Visa dolda filer

en: Ignore files starting with '.'
sv: Ignorera filer som börjar med '.'

en: Services discovery modules
sv: Moduler för tjänstupptäckt

en: Specifies the services discovery modules to preload, separated by colons. Typical value is "sap".
sv: Anger modulerna för tjänstupptäckt att läsa in, separeras av kolon. Vanligt värde är "sap".

en: Play files randomly forever
sv: Spela filer slumpmässigt för alltid

en: VLC will randomly play files in the playlist until interrupted.
sv: VLC kommer att slumpmässigt spela upp filer i spellistan tills de avbryts.

en: Repeat all
sv: Upprepa alla

en: VLC will keep playing the playlist indefinitely.
sv: VLC kommer att spela upp spellistan oändligt.

en: Repeat current item
sv: Upprepa aktuellt objekt

en: VLC will keep playing the current playlist item.
sv: VLC kommer att fortsätta spela upp aktuellt objekt i spellistan.

en: Play and stop
sv: Spela upp och stoppa

en: Stop the playlist after each played playlist item.
sv: Stoppa spellistan efter varje spelat objekt i spellistan.

en: Play and exit
sv: Spela upp och avsluta

en: Exit if there are no more items in the playlist.
sv: Avsluta om det inte finns fler objekt i spellistan.

en: Play and pause
sv: Spela upp och pausa

en: Pause each item in the playlist on the last frame.
sv: Pausa varje objekt i spellistan på den sista bildrutan.

en: Start paused
sv: Starta pausad

en: Pause each item in the playlist on the first frame.
sv: Pausa varje objekt i spellistan på den första bildrutan.

en: Auto start
sv: Starta automatiskt

en: Automatically start playing the playlist content once it's loaded.
sv: Börja spela upp spellistans innehåll automatiskt när den har lästs in.

en: Pause on audio communication
sv: Pausa vid ljudkommunikation

en: If pending audio communication is detected, playback will be paused automatically.
sv: Uppspelning kommer att pausas automatiskt om avvaktande ljudkommunikation upptäcks.

en: Use media library
sv: Använd mediabibliotek

en: The media library is automatically saved and reloaded each time you start VLC.
sv: Mediabiblioteket sparas automatiskt och läses om varje gång du startar VLC.

en: Display playlist tree
sv: Visa spellistträd

en: The playlist can use a tree to categorize some items, like the contents of a directory.
sv: Spellistan kan använda en trädstruktur för att kategorisera vissa objekt, som exempelvis innehållet i en katalog.

en: These settings are the global VLC key bindings, known as "hotkeys".
sv: Dessa inställningar är VLC:s globala tangentbindningarna, kända som "kortkommandon".

en: Ignore
sv: Ignorera

en: Volume control
sv: Volymkontroll

en: Position control
sv: Positionskontroll

en: Position control reversed
sv: Omvänd positionskontroll

en: Mouse wheel vertical axis control
sv: Styrning av mushjulets vertikala axel

en: The mouse wheel vertical (up/down) axis can control volume, position or be ignored.
sv: Mushjulets vertikala (upp/ned) axel kan styra volym, position eller ignoreras.

en: Mouse wheel horizontal axis control
sv: Styrning av mushjulets horisontella axel

en: The mouse wheel horizontal (left/right) axis can control volume, position or be ignored.
sv: Mushjulets horisontella (vänster/höger) axel kan styra volym, position eller ignoreras.

en: Fullscreen
sv: Helskärm

en: Select the hotkey to use to swap fullscreen state.
sv: Välj kortkommandot att använda för att växla helskärmsläge.

en: Exit fullscreen
sv: Stäng helskärm

en: Select the hotkey to use to exit fullscreen state.
sv: Välj kortkommandot för att gå ur helskärmsläge.

en: Play/Pause
sv: Spela upp/Pausa

en: Select the hotkey to use to swap paused state.
sv: Välj kortkommandot att använda för att växla pausat läge.

en: Pause only
sv: Pausa endast

en: Select the hotkey to use to pause.
sv: Välj kortkommandot att använda för att pausa.

en: Play only
sv: Spela endast

en: Select the hotkey to use to play.
sv: Välj kortkommandot att använda för att spela upp.

en: Faster
sv: Snabbare

en: Select the hotkey to use for fast forward playback.
sv: Välj kortkommandot att använda för att spela upp snabbt.

en: Slower
sv: Långsammare

en: Select the hotkey to use for slow motion playback.
sv: Välj kortkommandot att använda för att spela upp långsamt.

en: Normal rate
sv: Normal hastighet

en: Select the hotkey to set the playback rate back to normal.
sv: Ange kortkommandot för att ändra uppspelningshastigheten till normal.

en: Faster (fine)
sv: Snabbare (fin)

en: Slower (fine)
sv: Långsammare (fin)

en: Next
sv: Nästa

en: Select the hotkey to use to skip to the next item in the playlist.
sv: Välj kortkommandot att använda för att hoppa till nästa objekt i spellistan.

en: Previous
sv: Föregående

en: Select the hotkey to use to skip to the previous item in the playlist.
sv: Välj kortkommandot att använda för att hoppa till föregående objekt i spellistan.

en: Stop
sv: Stoppa

en: Select the hotkey to stop playback.
sv: Välj kortkommandot att använda för att stoppa uppspelningen.

en: Select the hotkey to display the position.
sv: Välj kortkommandot att använda för att visa positionen.

en: Very short backwards jump
sv: Mycket kort hopp bakåt

en: Select the hotkey to make a very short backwards jump.
sv: Välj kortkommandot att använda för att göra ett mycket kort hopp bakåt.

en: Short backwards jump
sv: Kort hopp bakåt

en: Select the hotkey to make a short backwards jump.
sv: Välj kortkommandot att använda för att göra ett kort hopp bakåt.

en: Medium backwards jump
sv: Medellångt hopp bakåt

en: Select the hotkey to make a medium backwards jump.
sv: Välj kortkommandot att använda för att göra ett medellångt hopp bakåt.

en: Long backwards jump
sv: Långt hopp bakåt

en: Select the hotkey to make a long backwards jump.
sv: Välj kortkommandot att använda för att göra ett långt hopp bakåt.

en: Very short forward jump
sv: Mycket kort hopp framåt

en: Select the hotkey to make a very short forward jump.
sv: Välj kortkommandot att använda för att göra ett mycket kort hopp framåt.

en: Short forward jump
sv: Kort hopp framåt

en: Select the hotkey to make a short forward jump.
sv: Välj kortkommandot att använda för att göra ett kort hopp framåt.

en: Medium forward jump
sv: Medellångt hopp framåt

en: Select the hotkey to make a medium forward jump.
sv: Välj kortkommandot att använda för att göra ett medellångt hopp framåt.

en: Long forward jump
sv: Långt hopp framåt

en: Select the hotkey to make a long forward jump.
sv: Välj kortkommandot att använda för att göra ett långt hopp framåt.

en: Next frame
sv: Nästa bildruta

en: Select the hotkey to got to the next video frame.
sv: Ange kortkommandot för att hoppa till nästa videoruta.

en: Very short jump length
sv: Mycket kort hopplängd

en: Very short jump length, in seconds.
sv: Mycket kort hopplängd, i sekunder.

en: Short jump length
sv: Kort hopplängd

en: Short jump length, in seconds.
sv: Kort hopplängd, i sekunder.

en: Medium jump length
sv: Medellång hopplängd

en: Medium jump length, in seconds.
sv: Medellängd hopplängd, i sekunder.

en: Long jump length
sv: Lång hopplängd

en: Long jump length, in seconds.
sv: Lång hopplängd, i sekunder.

en: Quit
sv: Avsluta

en: Select the hotkey to quit the application.
sv: Välj kortkommandot att använda för att avsluta programmet.

en: Navigate up
sv: Navigera upp

en: Select the key to move the selector up in DVD menus / Move viewpoint to up (pitch).
sv: Välj tangenten för att flytta väljaren uppåt i DVD-menyer / Flytta synvinkeln till uppåt (pitch).

en: Navigate down
sv: Navigera ned

en: Select the key to move the selector down in DVD menus / Move viewpoint to down (pitch).
sv: Välj knappen för att flytta väljaren nedåt i DVD-menyer / Flytta synvinkeln till nedåt (pitch).

en: Navigate left
sv: Navigera vänster

en: Select the key to move the selector left in DVD menus / Move viewpoint to left (yaw).
sv: Välj tangenten för att flytta väljaren åt vänster i DVD-menyer / Flytta synvinkeln åt vänster (yaw).

en: Navigate right
sv: Navigera höger

en: Select the key to move the selector right in DVD menus / Move viewpoint to right (yaw).
sv: Välj knappen för att flytta väljaren till höger i DVD-menyer / Flytta synvinkeln till höger (yaw).

en: Activate
sv: Aktivera

en: Select the key to activate selected item in DVD menus.
sv: Välj tangenten för att aktivera valt objekt i DVD-menyer.

en: Go to the DVD menu
sv: Gå till DVD-menyn

en: Select the key to take you to the DVD menu
sv: Välj tangenten för att ta dig till DVD-menyn

en: Select previous DVD title
sv: Välj föregående DVD-titel

en: Select the key to choose the previous title from the DVD
sv: Välj tangent för att välja föregående titel från dvd:n

en: Select next DVD title
sv: Välj nästa DVD-titel

en: Select the key to choose the next title from the DVD
sv: Välj tangent för att välja nästa titel från dvd:n

en: Select prev DVD chapter
sv: Välj föregående DVD-kapitel

en: Select the key to choose the previous chapter from the DVD
sv: Välj tangent för att välja föregående kapitel från dvd:n

en: Select next DVD chapter
sv: Välj nästa DVD-kapitel

en: Select the key to choose the next chapter from the DVD
sv: Välj tangent för att välja nästa kapitel från dvd:n

en: Volume up
sv: Volym upp

en: Select the key to increase audio volume.
sv: Välj tangenten till att höja ljudvolymen.

en: Volume down
sv: Volym ned

en: Select the key to decrease audio volume.
sv: Välj tangenten till att sänka ljudvolymen.

en: Mute
sv: Tyst

en: Select the key to mute audio.
sv: Välj tangent för att stänga av ljudet.

en: Subtitle delay up
sv: Öka undertextens fördröjning

en: Select the key to increase the subtitle delay.
sv: Välj tangent för att öka fördröjning på undertexten.

en: Subtitle delay down
sv: Sänk undertextens fördröjning

en: Select the key to decrease the subtitle delay.
sv: Välj tangent för att sänka fördröjning på undertexten.

en: Reset subtitles text scale
sv: Återställ skala för textning av undertexter

en: Scale up subtitles text
sv: Skala upp undertexternas text

en: Scale down subtitles text
sv: Skala ner undertexternas text

en: Select the key to change subtitles text scaling
sv: Välj tangent för att ändra skalning av undertexternas text

en: Subtitle sync / bookmark audio timestamp
sv: Undertextsynkr. / skapa bokmärke för ljudtidstämpel

en: Select the key to bookmark audio timestamp when syncing subtitles.
sv: Välj tangenten för att bokmärka en ljudtidstämpel när undertexter synkroniseras.

en: Subtitle sync / bookmark subtitle timestamp
sv: Undertextsynkr. / skapa bokmärke för undertexttidstämpel

en: Select the key to bookmark subtitle timestamp when syncing subtitles.
sv: Välj tangenten för att bokmärka en undertexttidstämpel när undertexter synkroniseras.

en: Subtitle sync / synchronize audio & subtitle timestamps
sv: Undertextsynkr. / synkronisera ljud- & undertexttidsstämplar

en: Select the key to synchronize bookmarked audio & subtitle timestamps.
sv: Välj tangenten för att synkronisera bokmärkta ljud- och undertexttidstämplar.

en: Subtitle sync / reset audio & subtitle synchronization
sv: Undertextsynkr. / återställ ljud- & undertextsynkronisering

en: Select the key to reset synchronization of audio & subtitle timestamps.
sv: Välj tangenten för att återställa synkronisering ljud- och undertexttidstämplar.

en: Subtitle position up
sv: Undertextsposition upp

en: Select the key to move subtitles higher.
sv: Ange tangenten för att höja undertexter.

en: Subtitle position down
sv: Undertextsposition ned

en: Select the key to move subtitles lower.
sv: Ange tangenten för att sänka undertexter.

en: Audio delay up
sv: Ljudfördröjning mer

en: Select the key to increase the audio delay.
sv: Välj tangent för att öka fördröjning på ljudet.

en: Audio delay down
sv: Ljudfördröjning mindre

en: Select the key to decrease the audio delay.
sv: Välj tangent för att minska fördröjning på ljudet.

en: Play playlist bookmark 1
sv: Spela spellistbokmärke 1

en: Play playlist bookmark 2
sv: Spela spellistbokmärke 2

en: Play playlist bookmark 3
sv: Spela spellistbokmärke 3

en: Play playlist bookmark 4
sv: Spela spellistbokmärke 4

en: Play playlist bookmark 5
sv: Spela spellistbokmärke 5

en: Play playlist bookmark 6
sv: Spela spellistbokmärke 6

en: Play playlist bookmark 7
sv: Spela spellistbokmärke 7

en: Play playlist bookmark 8
sv: Spela spellistbokmärke 8

en: Play playlist bookmark 9
sv: Spela spellistbokmärke 9

en: Play playlist bookmark 10
sv: Spela spellistbokmärke 10

en: Select the key to play this bookmark.
sv: Välj tangent för att spela upp detta bokmärke.

en: Set playlist bookmark 1
sv: Ange spellistbokmärke 1

en: Set playlist bookmark 2
sv: Ange spellistbokmärke 2

en: Set playlist bookmark 3
sv: Ange spellistbokmärke 3

en: Set playlist bookmark 4
sv: Ange spellistbokmärke 4

en: Set playlist bookmark 5
sv: Ange spellistbokmärke 5

en: Set playlist bookmark 6
sv: Ange spellistbokmärke 6

en: Set playlist bookmark 7
sv: Ange spellistbokmärke 7

en: Set playlist bookmark 8
sv: Ange spellistbokmärke 8

en: Set playlist bookmark 9
sv: Ange spellistbokmärke 9

en: Set playlist bookmark 10
sv: Ange spellistbokmärke 10

en: Select the key to set this playlist bookmark.
sv: Ange tangenten för att ange det här spellistbokmärket.

en: Clear the playlist
sv: Rensa spellistan

en: Select the key to clear the current playlist.
sv: Ange tangenten för att rensa aktuell spellista.

en: Playlist bookmark 1
sv: Spellistbokmärke 1

en: Playlist bookmark 2
sv: Spellistbokmärke 2

en: Playlist bookmark 3
sv: Spellistbokmärke 3

en: Playlist bookmark 4
sv: Spellistbokmärke 4

en: Playlist bookmark 5
sv: Spellistbokmärke 5

en: Playlist bookmark 6
sv: Spellistbokmärke 6

en: Playlist bookmark 7
sv: Spellistbokmärke 7

en: Playlist bookmark 8
sv: Spellistbokmärke 8

en: Playlist bookmark 9
sv: Spellistbokmärke 9

en: Playlist bookmark 10
sv: Spellistbokmärke 10

en: This allows you to define playlist bookmarks.
sv: Detta låter dig definiera spellistbokmärken.

en: Cycle audio track
sv: Växla ljudspår

en: Cycle through the available audio tracks(languages).
sv: Växla genom tillgängliga ljudspår (språk).

en: Cycle subtitle track in reverse order
sv: Växla undertextspår i omvänd ordning

en: Cycle through the available subtitle tracks in reverse order.
sv: Bläddra igenom de tillgängliga undertextspåren i omvänd ordning.

en: Cycle subtitle track
sv: Växla undertextspår

en: Cycle through the available subtitle tracks.
sv: Växla mellan tillgängliga undertextspår.

en: Toggle subtitles
sv: Växla mellan undertexter

en: Toggle subtitle track visibility.
sv: Växla synlighet för undertextspår.

en: Cycle next program Service ID
sv: Växla till nästa programtjänst-ID

en: Cycle through the available next program Service IDs (SIDs).
sv: Växla till nästa tillgängliga programtjänst-ID (SID).

en: Cycle previous program Service ID
sv: Växla till föregående programtjänst-ID

en: Cycle through the available previous program Service IDs (SIDs).
sv: Växla till föregående tillgängliga programtjänst-ID (SID).

en: Cycle source aspect ratio
sv: Växla källbildförhållande

en: Cycle through a predefined list of source aspect ratios.
sv: Växla genom en fördefinierad lista över källbildförhållanden.

en: Cycle video crop
sv: Växla videobeskäring

en: Cycle through a predefined list of crop formats.
sv: Växla genom en fördefinierad lista över beskäringsformat.

en: Toggle autoscaling
sv: Växla automatisk skalning

en: Activate or deactivate autoscaling.
sv: Aktivera eller inaktivera automatisk skalning.

en: Increase scale factor
sv: Öka skalningsfaktorn

en: Decrease scale factor
sv: Minska skalningsfaktorn

en: Toggle deinterlacing
sv: Växla avflätning

en: Activate or deactivate deinterlacing.
sv: Aktivera eller inaktivera avflätning.

en: Cycle deinterlace modes
sv: Växla avflätningslägen

en: Cycle through available deinterlace modes.
sv: Växla genom tillgängliga avflätningslägen.

en: Show controller in fullscreen
sv: Visa kontroller i helskärm

en: Boss key
sv: Panikknapp

en: Hide the interface and pause playback.
sv: Dölj gränssnittet och pausa uppspelningen.

en: Context menu
sv: Innehållsmeny

en: Show the contextual popup menu.
sv: Visar högerklicksmenyn.

en: Take video snapshot
sv: Ta videoskärmbild

en: Takes a video snapshot and writes it to disk.
sv: Tar en videoskärmbild och skriver den till disk.

en: Record
sv: Spela in

en: Record access filter start/stop.
sv: Inspelningsaccessfilter start/stopp.

en: Normal/Loop/Repeat
sv: Normal/Slinga/Upprepa

en: Toggle Normal/Loop/Repeat playlist modes
sv: Växla mellan normalt/slingande/upprepande spellistläge

en: Toggle random playlist playback
sv: Växla slumpmässig uppspelning av spellista

en: Un-Zoom
sv: Ingen zoom

en: Crop one pixel from the top of the video
sv: Beskär en bildpunkt från överkant i videon

en: Uncrop one pixel from the top of the video
sv: Ångra beskäring av en bildpunkt från överkant i videon

en: Crop one pixel from the left of the video
sv: Beskär en bildpunkt från vänster i videon

en: Uncrop one pixel from the left of the video
sv: Ångra beskäring av en bildpunkt från vänster i videon

en: Crop one pixel from the bottom of the video
sv: Beskär en bildpunkt från nederkant i videon

en: Uncrop one pixel from the bottom of the video
sv: Ångra beskäring av en bildpunkt från nederkant i videon

en: Crop one pixel from the right of the video
sv: Beskär en bildpunkt från höger i videon

en: Uncrop one pixel from the right of the video
sv: Ångra beskäring av en bildpunkt från höger i videon

en: Shrink the viewpoint field of view (360°)
sv: Förminska synfältet för synvinkeln (360°)

en: Expand the viewpoint field of view (360°)
sv: Utöka synfältet för synvinkeln (360°)

en: Roll the viewpoint clockwise (360°)
sv: Rulla utsiktspunkten medurs (360°)

en: Roll the viewpoint anti-clockwise (360°)
sv: Rulla utsiktspunkten moturs (360°)

en: Toggle wallpaper mode in video output
sv: Växla skrivbordsbakgrundsläge i videoutmatning

en: Toggle wallpaper mode in video output.
sv: Växla skrivbordsläge i videoutmatningen.

en: Cycle through audio devices
sv: Växla mellan ljudenheter

en: Cycle through available audio devices
sv: Växla mellan tillgängliga ljudenheter

en: Snapshot
sv: Skärmbild

en: Window properties
sv: Fönsteregenskaper

en: Subpictures
sv: Underbilder

en: Subtitles
sv: Undertexter

en: Track settings
sv: Spårinställningar

en: Playback control
sv: Uppspelningskontroll

en: Default devices
sv: Standardenheter

en: Network settings
sv: Nätverksinställningar

en: Socks proxy
sv: Socksproxy

en: Decoders
sv: Avkodare

en: Input
sv: Inmatning

en: Special modules
sv: Specialmoduler

en: Plugins
sv: Insticksmoduler

en: Performance options
sv: Prestandainställningar

en: Clock source
sv: Klockningskälla

en: Hot keys
sv: Snabbtangenter

en: Jump sizes
sv: Hoppstorlekar

en: print help for VLC (can be combined with --advanced and --help-verbose)
sv: skriv ut hjälp för VLC (kan kombineras med --advanced och --help-verbose)

en: Exhaustive help for VLC and its modules
sv: Utökad hjälp för VLC och dess moduler

en: print help for VLC and all its modules (can be combined with --advanced and --help-verbose)
sv: skriv ut hjälp för VLC och alla dess moduler (kan kombineras med --advanced och --help-verbose)

en: ask for extra verbosity when displaying help
sv: fråga efter extra information när hjälp visas

en: print a list of available modules
sv: visa en lista över tillgängliga moduler

en: print a list of available modules with extra detail
sv: visa en lista över tillgängliga moduler med extra detaljer

en: print help on a specific module (can be combined with --advanced and --help-verbose). Prefix the module name with = for strict matches.
sv: skriv ut hjälp för en specifik modul (kan kombineras med --advanced och --help-verbose). Ange prefix för modulnamnet med "=" för noggranna resultat.

en: no configuration option will be loaded nor saved to config file
sv: inga konfigurationsalternativ kommer att läsas in eller sparas till konfigurationsfilen

en: reset the current config to the default values
sv: nollställ aktuell konfiguration till standardvärden

en: use alternate config file
sv: använd alternativ konfigurationsfil

en: resets the current plugins cache
sv: nollställer aktuell mellanlagring av insticksmoduler

en: print version information
sv: skriv ut versionsinformation

en: core program
sv: kärnprogram

en: Backspace
sv: Backsteg

en: Brightness Down
sv: Ljusstyrka ned

en: Brightness Up
sv: Ljusstyrka upp

en: Browser Back
sv: Webbläsarknapp Tillbaka

en: Browser Favorites
sv: Webbläsarknapp Favoriter

en: Browser Forward
sv: Webbläsarknapp Framåt

en: Browser Home
sv: Webbläsarknapp Hem

en: Browser Refresh
sv: Webbläsarknapp Uppdatera

en: Browser Search
sv: Webbläsarknapp Sök

en: Browser Stop
sv: Webbläsarknapp Stoppa

en: Down
sv: Ned

en: Media Angle
sv: Mediaknapp Vinkel

en: Media Audio Track
sv: Mediaknapp Ljudspår

en: Media Forward
sv: Mediaknapp Framåt

en: Media Menu
sv: Mediaknapp Meny

en: Media Next Frame
sv: Mediaknapp Nästa bildruta

en: Media Next Track
sv: Mediaknapp Nästa spår

en: Media Play Pause
sv: Mediaknapp Spela/pausa

en: Media Prev Frame
sv: Mediaknapp Föreg bildruta

en: Media Prev Track
sv: Mediaknapp Föreg spår

en: Media Record
sv: Mediaknapp Spela in

en: Media Repeat
sv: Mediaknapp Upprepa

en: Media Rewind
sv: Mediaknapp Spola tillbaka

en: Media Select
sv: Mediaknapp Välj

en: Media Shuffle
sv: Mediaknapp Blanda

en: Media Stop
sv: Mediaknapp Stoppa

en: Media Subtitle
sv: Mediaknapp Undertext

en: Media Time
sv: Mediaknapp Tid

en: Media View
sv: Mediaknapp Visa

en: Menu
sv: Meny

en: Mouse Wheel Down
sv: Mushjul ned

en: Mouse Wheel Left
sv: Mushjul vänster

en: Mouse Wheel Right
sv: Mushjul höger

en: Mouse Wheel Up
sv: Mushjul upp

en: Pause
sv: Pausa

en: Print
sv: Skriv

en: Space
sv: Mellanslag

en: Tab
sv: Tabb

en: Up
sv: Upp

en: Volume Down
sv: Volym ned

en: Volume Mute
sv: Volym tyst

en: Volume Up
sv: Volym upp

en: Zoom In
sv: Zooma in

en: Zoom Out
sv: Zooma ut

en: Saving file failed
sv: Sparning av fil misslyckades

en: Failed to open "%s" for writing
sv: Misslyckades med att öppna "%s" för skrivning

en: Cancel
sv: Avbryt

en: %s
    Downloading... %s/%s %.1f%% done
sv: %s
    Laddar ned... %s/%s %.1f%% färdigt

en: File could not be verified
sv: Filen kunde inte verifieras

en: It was not possible to download a cryptographic signature for the downloaded file "%s". Thus, it was deleted.
sv: Det var inte möjligt att hämta ner en kryptografisk signatur för den hämtade filen "%s" och därför tog VLC bort den.

en: Invalid signature
sv: Ogiltig signatur

en: The cryptographic signature for the downloaded file "%s" was invalid and could not be used to securely verify it. Thus, the file was deleted.
sv: Den kryptografiska signaturen för den hämtade filen "%s" var ogiltig och kunde inte användas för att verifiera den på ett säkert sätt och därför tog VLC bort den.

en: File not verifiable
sv: Filen är inte möjlig att validera

en: It was not possible to securely verify the downloaded file "%s". Thus, it was deleted.
sv: Det var inte möjligt att säkert verifiera den nedladdade filen "%s". Den var alltså raderad.

en: File corrupted
sv: Filen är skadad

en: Downloaded file "%s" was corrupted. Thus, it was deleted.
sv: Den hämtade filen "%s" var skadad och därför tog VLC bort den.

en: The new version was successfully downloaded. Do you want to close VLC and install it now?
sv: Den nya versionen har laddats ned. Vill du avsluta VLC och installera den nu?

en: Install
sv: Installera

en: Update VLC media player
sv: Uppdatera VLC media player

en: Media Library
sv: Mediabibliotek

en: Albanian
sv: Albanska

en: Arabic
sv: Arabiska

en: Basque
sv: Baskiska

en: Belarusian
sv: Vitryska

en: Bengali
sv: Bengaliska

en: Bosnian
sv: Bosniska

en: Bulgarian
sv: Bulgariska

en: Burmese
sv: Burmesiska

en: Catalan
sv: Katalanska

en: Chinese
sv: Kinesiska

en: Corsican
sv: Korsikanska

en: Czech
sv: Tjeckiska

en: Danish
sv: Danska

en: Dutch
sv: Holländska

en: English
sv: Engelska

en: Estonian
sv: Estoniska

en: Faroese
sv: Färöiska

en: Finnish
sv: Finska

en: French
sv: Franska

en: Georgian
sv: Georgianska

en: German
sv: Tyska

en: Gaelic (Scots)
sv: Gaelic (Skottar)

en: Greek, Modern
sv: Grekisk, modern

en: Hebrew
sv: Hebreiska

en: Hungarian
sv: Ungerska

en: Icelandic
sv: Isländska

en: Interlingue
sv: Interlingua

en: Indonesian
sv: Indonesiska

en: Italian
sv: Italienska

en: Javanese
sv: Javanesiska

en: Japanese
sv: Japanska

en: Greenlandic, Kalaallisut
sv: Grönländska, Kalaallisut

en: Kazakh
sv: Kazak

en: Korean
sv: Koreanska

en: Kurdish
sv: Kurdiska

en: Macedonian
sv: Makedonska

en: Malay
sv: Malaysiska

en: Maltese
sv: Maltesiska

en: Moldavian
sv: Moldaviska

en: Mongolian
sv: Mongoliska

en: Ndebele, South
sv: Ndebele, Södra

en: Ndebele, North
sv: Ndebele, Norra

en: Norwegian
sv: Norska

en: Norwegian Nynorsk
sv: Norska Nynorsk

en: Norwegian Bokmaal
sv: Norska Bokmål

en: Occitan; Provençal
sv: Occitanska; provensalska

en: Persian
sv: Persiska

en: Polish
sv: Polska

en: Portuguese
sv: Portugisiska

en: Original audio
sv: Ursprungligt ljud

en: Romanian
sv: Rumänska

en: Russian
sv: Ryska

en: Serbian
sv: Serbiska

en: Croatian
sv: Kroatiska

en: Sinhalese
sv: Sinhalesiska

en: Slovak
sv: Slovakiska

en: Slovenian
sv: Slovenska

en: Northern Sami
sv: Norra Sami

en: Sotho, Southern
sv: Sotho, Södra

en: Spanish
sv: Spanska

en: Sardinian
sv: Sardinska

en: Sundanese
sv: Sundanesiska

en: Swedish
sv: Svenska

en: Thai
sv: Thailändska

en: Tibetan
sv: Tibetanska

en: Tonga (Tonga Islands)
sv: Tonga (Tongaöarna)

en: Turkish
sv: Turkiska

en: Ukrainian
sv: Ukrainska

en: Uzbek
sv: Uzbekistanska

en: Vietnamese
sv: Vietnamesiska

en: Welsh
sv: Walesiska

en: Yiddish
sv: Jiddish

en: Autoscale video
sv: Autoskala video

en: Crop
sv: Beskär

en: Aspect ratio
sv: Bildförhållande

en: Pass alsa:// to open the default ALSA capture device, or alsa://SOURCE to open a specific device named SOURCE.
sv: Ange alsa:// för att öppna standard ALSA-inspelningsenheten, eller alsa://SOURCE för att öppna en specifik enhet med namnet SOURCE.

en: ALSA audio capture
sv: ALSA-ljudfångst

en: Attachment
sv: Bilaga

en: Attachment input
sv: Inmatning för bilaga

en: No Audio Input device found
sv: Ingen ljudinmatningsenhet hittades

en: Your Mac does not seem to be equipped with a suitable audio input device.Please check your connectors and drivers.
sv: Din Mac verkar inte vara utrustad med en passande ljudinmatningsenhet.Kontrollera dina kablar och drivrutiner.

en: Problem accessing a system resource
sv: Problem uppstod med att komma åt en systemresurs

en: Please open "System Preferences" -> "Security & Privacy" and allow VLC to access your microphone.
sv: Öppna "Systeminställningar" -> "Säkerhet och integritet" och ge VLC åtkomst till din mikrofon.

en: AVFoundation Audio Capture
sv: AVFoundation-ljudfångst

en: AVFoundation audio capture module.
sv: AVFoundations ljudfångstmodul.

en: AVFoundation Video Capture
sv: AVFoundation-videofångst

en: AVFoundation video capture module.
sv: AVFoundation videoinspelningsmodul.

en: No video devices found
sv: Inga videoenheter hittades

en: Your Mac does not seem to be equipped with a suitable video input device. Please check your connectors and drivers.
sv: Din Mac verkar inte vara utrustad med en passande videoinmatningsenhet. Var god kontrollera dina anslutningar och drivrutiner.

en: Your Mac does not seem to be equipped with a suitable input device. Please check your connectors and drivers.
sv: Din Mac verkar inte vara utrustad med en lämplig inmatningsenhet. Kontrollera dina anslutningar och drivrutiner.

en: Please open "System Preferences" -> "Security & Privacy" and allow VLC to access your camera.
sv: Öppna "Systeminställningar" -> "Säkerhet och integritet" och ge VLC åtkomst till din kamera.

en: libavformat AVIO access output
sv: libavformat AVIO tillgång utdata

en: Blu-ray menus
sv: Blu-Ray-menyer

en: Use Blu-ray menus. If disabled, the movie will start directly
sv: Använd Blu-ray-menyer. Om det är inaktiverat kommer filmen starta direkt

en: Region code
sv: Regionkod

en: Blu-Ray player region code. Some discs can be played only with a correct region code.
sv: Blu-Ray-spelarens regionskod. En del skivor kan endast spelas upp med korrekt regionskod.

en: Blu-ray
sv: Blu-Ray

en: Blu-ray Disc support (libbluray)
sv: Stöd för Blu-ray-skivor (libbluray)

en: Path doesn't appear to be a Blu-ray
sv: Sökvägen verkar inte vara en Blu-ray

en: This Blu-ray Disc needs a library for AACS decoding, and your system does not have it.
sv: Blu-ray-disken behöver ett bibliotek för avkodning av AACS och ditt system har inte det.

en: Blu-ray Disc is corrupted.
sv: Blu-ray-skivan är skadad.

en: Missing AACS configuration file!
sv: Saknar konfigurationsfil för AACS!

en: No valid processing key found in AACS config file.
sv: Ingen giltig processnyckel hittades i AAC'ns konfigurationsfil.

en: No valid host certificate found in AACS config file.
sv: Inget giltigt värdcertifikat hittades i AAC'ns konfigurationsfil.

en: AACS Host certificate revoked.
sv: AACS-värdcertifikat upphävdes.

en: AACS MMC failed.
sv: AACS MMC misslyckades.

en: This Blu-ray Disc needs a library for BD+ decoding, and your system does not have it.
sv: Blu-ray-disken behöver ett bibliotek för avkodning av BD+ och ditt system har inte det.

en: Your system BD+ decoding library does not work. Missing configuration?
sv: Ditt systems BD+avkodningsbibliotek fungerar inte. Saknas konfiguration?

en: Java required
sv: Java krävs

en: This Blu-ray disc requires Java for menus support.%s
    The disc will be played without menus.
sv: Denna Blu-ray-skiva kräver Java för stöd för menyer.%s
    Skivan kommer att spelas upp utan menyer.

en: Java was not found on your system.
sv: Java hittades inte på ditt system.

en: Failed to start bluray playback. Please try without menu support.
sv: Misslyckades att starta Blu-ray-uppspelning. Var god prova utan stöd för menyer.

en: Blu-ray error
sv: Blu-ray-fel

en: Top Menu
sv: Toppmeny

en: First Play
sv: Först uppspelad

en: Audio CD - Track %02i
sv: Ljud-CD - Spår %02i

en: Audio CD
sv: Ljud-CD

en: Audio CD input
sv: Inmatning av ljud-cd

en: [cdda:][device][@[track]]
sv: [cdda:][enhet][@[spår]]

en: Musicbrainz Server
sv: Musicbrainz-server

en: Address of the musicbrainz server to use.
sv: Adressen för musicbrainz-servern som ska användas.

en: CDDB Server
sv: CDDB-server

en: Address of the CDDB server to use.
sv: Adress för CDDB-servern som ska användas.

en: CDDB port
sv: CDDB-port

en: CDDB Server port to use.
sv: CDDB-serverport att använda.

en: Inputs list
sv: Inmatningslista

en: Comma-separated list of input URLs to concatenate.
sv: Kommaseparerad lista över ingående URL:er som ska sammanfogas.

en: Concatenation
sv: Sammanfogning

en: Concatenated inputs
sv: Sammankopplade ingångar

en: IIDC Digital Camera (FireWire) input
sv: IIDC Digitalkamera-inmatning (FireWire)

en: KDM file
sv: KDM-fil

en: Path to Key Delivery Message XML file
sv: Sökväg till XML-filen Key Delivery Message

en: Digital Cinema Package module
sv: Digital Cinema Package-modul

en: Input card to use
sv: Mottagarkort att använda

en: DeckLink capture card to use, if multiple exist. The cards are numbered from 0.
sv: DeckLink-fångstkort att använda om flera finns. Korten är numrerade från 0.

en: Desired input video mode. Leave empty for autodetection.
sv: Önskat videoläge för inmatning. Lämna tomt för automatisk identifiering.

en: Desired input video mode for DeckLink captures. This value should be a FOURCC code in textual form, e.g. "ntsc".
sv: Önskat ingångsvideoläge för DeckLink-bilder. Detta värde bör vara en FOURCC-kod i textform, t.ex. "ntsc".

en: Audio connection
sv: Ljudanslutning

en: Audio connection to use for DeckLink captures. Valid choices: embedded, aesebu, analog. Leave blank for card default.
sv: Ljudanslutning som ska användas för DeckLink-inspelningar. Giltiga alternativ: inbäddad, aesebu, analog. Lämna tomt för kortets standard.

en: Audio samplerate (Hz)
sv: Samplingsfrekvens för ljud (Hz)

en: Audio sampling rate (in hertz) for DeckLink captures. 0 disables audio input.
sv: Ljudsamplingsfrekvens (i hertz) för DeckLink-fångster. 0 inaktiverar ljudinmatning.

en: Number of audio channels
sv: Antal ljudkanaler

en: Number of input audio channels for DeckLink captures. Must be 2, 8 or 16. 0 disables audio input.
sv: Antalet inmatande ljudkanaler för DeckLink-fångster. Måste vara 2, 8 eller 16. 0 inaktiverar ljudinmatning.

en: Video connection
sv: Videoanslutning

en: Video connection to use for DeckLink captures. Valid choices: sdi, hdmi, opticalsdi, component, composite, svideo. Leave blank for card default.
sv: Videoanslutning att använda för DeckLink-fångster. Giltiga val: sdi, hdmi, opticalsdi, component, composite, svideo. Lämna tomt för kortets standard.

en: Optical SDI
sv: Optisk SDI

en: Component
sv: Komponent

en: Composite
sv: Komposit

en: Embedded
sv: Inbäddad

en: Aspect ratio (4:3, 16:9). Default assumes square pixels.
sv: Bildförhållande (4:3, 16:9). Standard antar fyrkantiga bildpunkter.

en: Blackmagic DeckLink SDI input
sv: Blackmagic DeckLink SDI-inmatning

en: 10 bits
sv: 10 bitar

en: Closed captions 1
sv: Textning för hörselskadade 1

en: Potentially, macOS blocks access to your disc. Please open "System Preferences" -> "Security & Privacy" and allow VLC to access your external media in "Files and Folders" section.
sv: Eventuellt blockerar macOS åtkomst till din skiva. Öppna "Systeminställningar" -> "Säkerhet och sekretess" och tillåt VLC att komma åt dina externa medier i avsnittet "Filer och mappar".

en: Cable
sv: Kabel

en: Antenna
sv: Antenn

en: FM radio
sv: FM-radio

en: AM radio
sv: AM-radio

en: Video device name
sv: Videoenhetsnamn

en: Name of the video device that will be used by the DirectShow plugin. If you don't specify anything, the default device will be used.
sv: Namn på videoenheten som ska användas av DirectShow-insticksmodulen. Om du inte anger någonting så kommer standardenheten att användas.

en: Audio device name
sv: Ljudenhetsnamn

en: Name of the audio device that will be used by the DirectShow plugin. If you don't specify anything, the default device will be used.
sv: Namnet på den ljudenhet som ska användas av DirectShow-plugin-programmet. Om du inte anger något kommer standardenheten att användas.

en: Video size
sv: Videostorlek

en: Size of the video that will be displayed by the DirectShow plugin. If you don't specify anything the default size for your device will be used. You can specify a standard size (cif, d1, ...) or <width>x<height>.
sv: Storleken på videon som ska visas av insticksmodulen DirectShow. Om du inte anger någonting kommer standardstorleken för din enhet användas. Du kan ange en standardstorlek (cif, d1, ...) eller <bredd>x<höjd>.

en: Picture aspect-ratio n:m
sv: Bildens bildformat n:m

en: Define input picture aspect-ratio to use. Default is 4:3
sv: Ange aspektförhållandet för ingångsbild som ska användas. Standard är 4:3

en: Video input chroma format
sv: Chromaformat för videoinmatning

en: Force the DirectShow video input to use a specific chroma format (eg. I420 (default), RV24, etc.)
sv: Tvinga videoinmatningen DirectShow att använda ett specifikt färgstyrkeformat (t.ex. I420 (standard), RV24, etc.)

en: Video input frame rate
sv: Bildfrekvens för videoinmatning

en: Force the DirectShow video input to use a specific frame rate (eg. 0 means default, 25, 29.97, 50, 59.94, etc.)
sv: Tvinga videoinmatningen DirectShow att använda en specifik bildfrekvens (t.ex. 0 betyder standard, 25, 29.97, 50, 59.94, etc.)

en: Device properties
sv: Enhetsegenskaper

en: Show the properties dialog of the selected device before starting the stream.
sv: Visa egenskapsdialogen för den valda enheten innan strömmen startas.

en: Tuner properties
sv: Egenskaper för mottagare

en: Show the tuner properties [channel selection] page.
sv: Visa egenskapssidan för mottagaren [kanalväljare].

en: Tuner TV Channel
sv: Mottagarens tv-kanal

en: Set the TV channel the tuner will set to (0 means default).
sv: Ställ in tv-kanalen som mottagaren ska ställas in till (0 betyder standard).

en: Tuner Frequency
sv: Mottagarfrekvens

en: This overrides the channel. Measured in Hz.
sv: Detta åsidosätter kanalen. Mäts i Hz.

en: Video standard
sv: Videostandard

en: Tuner country code
sv: Mottagarens landskod

en: Set the tuner country code that establishes the current channel-to-frequency mapping (0 means default).
sv: Ställ in mottagarens landskod som fastställer de aktuella kanalfrekvenserna (0 betyder standard).

en: Tuner input type
sv: Inmatningstyp för mottagare

en: Select the tuner input type (Cable/Antenna).
sv: Välj mottagarens inmatningstyp (kabel/antenn).

en: Video input pin
sv: Stift för videoinmatning

en: Select the video input source, such as composite, s-video, or tuner. Since these settings are hardware-specific, you should find good settings in the "Device config" area, and use those numbers here. -1 means that settings will not be changed.
sv: Välj källa för videoinmatning, såsom composite, s-video eller mottagare. Eftersom dessa inställningar är hårdvaruspecifika så bör du hitta bra inställningar under "Enhetskonfiguration" och använda dessa siffror här. -1 betyder att inställningarna inte kommer att ändras.

en: Audio input pin
sv: Stift för ljudinmatning

en: Select the audio input source. See the "video input" option.
sv: Välj källa för ljudinmatning. Se alternativet "videoinmatning".

en: Video output pin
sv: Stift för videoutmatning

en: Select the video output type. See the "video input" option.
sv: Välj typ för videoutmatning. Se alternativet "videoinmatning".

en: Audio output pin
sv: Stift för ljudutmatning

en: Select the audio output type. See the "video input" option.
sv: Välj typ för ljudutmatning. Se alternativet "videoinmatning".

en: AM Tuner mode
sv: AM-mottagarläge

en: AM Tuner mode. Can be one of Default (0), TV (1), AM Radio (2), FM Radio (3) or DSS (4).
sv: AM mottagarläge. Kan vara något av följande: Default (0), TV (1), AM Radio (2), FM Radio (3) eller DSS (4).

en: Select audio input format with the given number of audio channels (if non 0)
sv: Välj ljudinmatningsformat med angivet antal ljudkanaler (om fler än 0)

en: Audio sample rate
sv: Samplingsfrekvens för ljud

en: Select audio input format with the given sample rate (if non 0)
sv: Välj ljudinmatningsformat med angiven samlingsfrekvens (om mer än 0)

en: Audio bits per sample
sv: Ljudbitar per sampling

en: Select audio input format with the given bits/sample (if non 0)
sv: Välj ljudinmatningsformat med angivna bitar/sampling (om fler än 0)

en: DirectShow input
sv: DirectShow-inmatning

en: Capture failed
sv: Fångst misslyckades

en: No video or audio device selected.
sv: Ingen video- eller ljudenhet har valts.

en: VLC cannot open ANY capture device. Check the error log for details.
sv: VLC kan inte öppna ALLA fångstenheter. Kolla felloggen för detaljer.

en: The device you selected cannot be used, because its type is not supported.
sv: Enheten du valde kan inte användas, eftersom dess typ inte stöds.

en: The capture device "%s" does not support the required parameters.
sv: Fångstenheten "%s" har inte stöd för de nödvändiga parametrarna.

en: Windows networks
sv: Windows-nätverk

en: libdsm's SMB (Windows network shares) input and browser
sv: libdsm:s SMB-inmatning och bläddrare (Windows Network Shares)

en: libdsm SMB input
sv: libdsm SMB-inmatning

en: libdsm NETBIOS discovery module
sv: libdsm NETBIOS-modul för upptäckt

en: DVB adapter
sv: DVB-adapter

en: If there is more than one digital broadcasting adapter, the adapter number must be selected. Numbering starts from zero.
sv: Om det finns fler än en digital sändningsadapter måste adapternumret väljas. Numreringen börjar från noll.

en: DVB device
sv: DVB-enhet

en: If the adapter provides multiple independent tuner devices, the device number must be selected. Numbering starts from zero.
sv: Om adaptern tillhandahåller flera oberoende mottagarenheter måste enhetsnumret väljas. Numreringen börjar från noll.

en: Do not demultiplex
sv: Demultiplexa inte

en: Only useful programs are normally demultiplexed from the transponder. This option will disable demultiplexing and receive all programs.
sv: Endast användbara program demultiplexas normalt från transpondern. Detta alternativ avaktiverar demultiplexering och tar emot alla program.

en: Network name
sv: Nätverksnamn

en: Unique network name in the System Tuning Spaces
sv: Unikt nätverksnamn i System Tuning Spaces

en: Network name to create
sv: Nätverksnamn att skapa

en: Create unique name in the System Tuning Spaces
sv: Skapa ett unikt namn i System Tuning Spaces

en: Frequency (Hz)
sv: Frekvens (Hz)

en: TV channels are grouped by transponder (a.k.a. multiplex) on a given frequency. This is required to tune the receiver.
sv: TV-kanalerna är grupperade efter transponder (s.k. multiplex) på en viss frekvens. Detta krävs för att ställa in mottagaren.

en: Modulation / Constellation
sv: Modulering / Konstellation

en: Layer A modulation
sv: Anpassning av lager A

en: Layer B modulation
sv: Anpassning av lager B

en: Layer C modulation
sv: Anpassning av lager C

en: The digital signal can be modulated according with different constellations (depending on the delivery system). If the demodulator cannot detect the constellation automatically, it needs to be configured manually.
sv: Den digitala signalen kan moduleras med olika konstellationer (beroende på leveranssystem). Om demodulatorn inte kan upptäcka konstellationen automatiskt måste den konfigureras manuellt.

en: Symbol rate (bauds)
sv: Symbolvärde (bauder)

en: The symbol rate must be specified manually for some systems, notably DVB-C, DVB-S and DVB-S2.
sv: Symbolhastigheten måste anges manuellt för vissa system, särskilt DVB-C, DVB-S och DVB-S2.

en: Spectrum inversion
sv: Spektruminvertering

en: If the demodulator cannot detect spectral inversion correctly, it needs to be configured manually.
sv: Om demodulatorn inte kan detektera spektral inversion korrekt måste den konfigureras manuellt.

en: FEC code rate
sv: FEC-kodfrekvens

en: High-priority code rate
sv: Högprioriterad kodhastighet

en: Low-priority code rate
sv: Lågprioriterad kodhastighet

en: Layer A code rate
sv: Kodhastighet för lager A

en: Layer B code rate
sv: Kodhastighet för lager B

en: Layer C code rate
sv: Kodhastighet för lager C

en: The code rate for Forward Error Correction can be specified.
sv: Kodhastigheten för Forward Error Correction kan specificeras.

en: Transmission mode
sv: Överföringsläge

en: Bandwidth (MHz)
sv: Bandbredd (MHz)

en: Guard interval
sv: Intervall för vakt

en: Hierarchy mode
sv: Hierarkiläge

en: DVB-T2 Physical Layer Pipe
sv: DVB-T2 fysisk lagerrör

en: Layer A segments count
sv: Lager A segment räknare

en: Layer B segments count
sv: Lager B segment räknare

en: Layer C segments count
sv: Lager C segment räknare

en: Layer A time interleaving
sv: Tidsinterfoliering för lager A

en: Layer B time interleaving
sv: Tidsinterfoliering för lager B

en: Layer C time interleaving
sv: Tidsinterfoliering för lager C

en: Stream identifier
sv: Strömidentifierare

en: Roll-off factor
sv: Rulla-av faktor

en: 0.35 (same as DVB-S)
sv: 0.35 (samma som DVB-S)

en: Transport stream ID
sv: Transportströms-ID

en: Polarization (Voltage)
sv: Polarisering (spänning)

en: To select the polarization of the transponder, a different voltage is normally applied to the low noise block-downconverter (LNB).
sv: För att välja transponderns polarisation läggs normalt en annan spänning på lågbrusblockets nedåtriktade omvandlare (LNB).

en: Unspecified (0V)
sv: Ospecificerad (0V)

en: Vertical (13V)
sv: Vertikal (13V)

en: Horizontal (18V)
sv: Horisontell (18V)

en: Circular Right Hand (13V)
sv: Cirkulär Höger hand (13V)

en: Circular Left Hand (18V)
sv: Cirkular Vänster Hand (18V)

en: High LNB voltage
sv: Högt LNB-volttal

en: If the cables between the satellilte low noise block-downconverter and the receiver are long, higher voltage may be required.
    Not all receivers support this.
sv: Om kablarna mellan satellilte low noise block-downconverter och mottagaren är långa kan det krävas högre spänning.
    Detta stöds inte av alla mottagare.

en: Local oscillator low frequency (kHz)
sv: Lokal oscillator, låg frekvens (kHz)

en: Local oscillator high frequency (kHz)
sv: Lokal oscillator, hög frekvens (kHz)

en: The downconverter (LNB) will subtract the local oscillator frequency from the satellite transmission frequency. The intermediate frequency (IF) on the RF cable is the result.
sv: Nedkonverteraren (LNB) subtraherar den lokala oscillatorfrekvensen från satellitens sändningsfrekvens. Resultatet blir en mellanfrekvens (IF) på RF-kabeln.

en: Universal LNB switch frequency (kHz)
sv: Universal LNB växlingsfrekvens (kHz)

en: If the satellite transmission frequency exceeds the switch frequency, the oscillator high frequency will be used as reference. Furthermore the automatic continuous 22kHz tone will be sent.
sv: Om satellitens sändningsfrekvens överskrider omkopplarfrekvensen används oscillatorns högfrekvens som referens. Dessutom kommer den automatiska kontinuerliga 22 kHz-tonen att sändas.

en: Continuous 22kHz tone
sv: Konstant ton i 22kHz

en: A continuous tone at 22kHz can be sent on the cable. This normally selects the higher frequency band from a universal LNB.
sv: En kontinuerlig ton på 22 kHz kan skickas på kabeln. Då väljs vanligen det högre frekvensbandet från en universell LNB.

en: DiSEqC LNB number
sv: DiSEqC LNB-nummer

en: If the satellite receiver is connected to multiple low noise block-downconverters (LNB) through a DiSEqC 1.0 switch, the correct LNB can be selected (1 to 4). If there is no switch, this parameter should be 0.
sv: Om satellitmottagaren är ansluten till flera low noise block-downconverters (LNB) via en DiSEqC 1.0-omkopplare, kan rätt LNB väljas (1 till 4). Om det inte finns någon omkopplare ska denna parameter vara 0.

en: Unspecified
sv: Ospecificerat

en: Uncommitted DiSEqC LNB number
sv: Oförpliktat DiSEqC LNB-nummer

en: If the satellite receiver is connected to multiple low noise block-downconverters (LNB) through a cascade formed from DiSEqC 1.1 uncommitted switch and DiSEqC 1.0 committed switch, the correct uncommitted LNB can be selected (1 to 4). If there is no uncommitted switch, this parameter should be 0.
sv: Om satellitmottagaren är ansluten till flera low noise block-downconverters (LNB) genom en kaskad som består av DiSEqC 1.1 uncommitted switch och DiSEqC 1.0 committed switch, kan rätt uncommitted LNB väljas (1 till 4). Om det inte finns någon obelagd omkopplare ska denna parameter vara 0.

en: Network identifier
sv: Nätverksidentifierare

en: Satellite azimuth
sv: Satellitens azimut

en: Satellite azimuth in tenths of degree
sv: Satellitens azimut i tiondels grader

en: Satellite elevation
sv: Satellitens höjd

en: Satellite elevation in tenths of degree
sv: Satellithöjd i tiondels grader

en: Satellite longitude
sv: Satellitens longitud

en: Satellite longitude in tenths of degree. West is negative.
sv: Satellitens longitud i tiondels grader. Väst är negativt.

en: Satellite range code
sv: Satellitintervallskod

en: Satellite range code as defined by manufacturer e.g. DISEqC switch code
sv: Satellitområdeskod enligt tillverkarens definition, t.ex. DISEqC-omkopplarkod

en: Major channel
sv: Stor kanal

en: ATSC minor channel
sv: ATSC mindre kanal

en: Physical channel
sv: Fysisk kanal

en: Digital Television and Radio
sv: Digital-TV och radio

en: Terrestrial reception parameters
sv: Mottagningsparametrar för marksändningar

en: DVB-T reception parameters
sv: Mottagningsparametrar för DVB-T

en: ISDB-T reception parameters
sv: Mottagningsparametrar för ISDB-T

en: Cable and satellite reception parameters
sv: Kabel- och satellittäckningsparametrar

en: DVB-S2 parameters
sv: DVB-S2-parametrar

en: ISDB-S parameters
sv: ISDB-S-parametrar

en: Satellite equipment control
sv: Satellitutrustningskontroll

en: ATSC reception parameters
sv: Mottagningsparametrar för ATSC

en: Digital broadcasting
sv: Digital sändning

en: The selected digital tuner does not support the specified parameters.
    Please check the preferences.
sv: Den valda digitalmottagaren stödjer inte de specificerade parametrarna.
    Var god kontrollera inställningarna.

en: Digital Video (Firewire/ieee1394) input
sv: Inmatning för digital video (Firewire/ieee1394)

en: Probe DVB card for capabilities
sv: Undersök DVB-kortets kapacitet

en: Some DVB cards do not like to be probed for their capabilities, you can disable this feature if you experience some trouble.
sv: Vissa DVB-kort gillar inte att bli undersökta för sina funktioner, du kan inaktivera den här funktionen om du upplever några problem.

en: Satellite scanning config
sv: Konfiguration av satellitskanning

en: Filename of config file in share/dvb/dvb-s.
sv: Filnamn på konfigurationsfilen i share/dvb/dvb-s.

en: Scan tuning list
sv: Skanna inställningslista

en: Filename containing initial scan tuning data.
sv: Filnamn som innehåller data för den första inställningen av skanningen.

en: Use NIT for scanning services
sv: Använd NIT för skanningstjänster

en: DVB input with v4l2 support
sv: DVB-inmatning med v4l2-stöd

en: %.1f MHz (%d services)
    ~%s remaining
sv: %.1f MHz (%d tjänster)
    ~%s kvar

en: Scanning DVB
sv: Söker DVB

en: DVD angle
sv: DVD-vinkel

en: Default DVD angle.
sv: DVD-vinkel som standard.

en: Start directly in menu
sv: Starta direkt i menyn

en: Start the DVD directly in the main menu. This will try to skip all the useless warning introductions.
sv: Starta DVD direkt i huvudmenyn. Detta kommer att försöka hoppa över alla varningsintron.

en: DVD with menus
sv: Dvd med menyer

en: DVDnav Input
sv: DVDnav-inmatning

en: Playback failure
sv: Uppspelning misslyckades

en: VLC cannot set the DVD's title. It possibly cannot decrypt the entire disc.
sv: VLC kan inte ange DVD-skivans titel. De är omöjligt att dekryptera hela skivan.

en: DVD without menus
sv: Dvd utan menyer

en: DVDRead Input (no menu support)
sv: DVDRead-inmatning (utan meny-stöd)

en: DVDRead could not open the disc "%s".
sv: DVDRead kunde inte öppna skivan "%s".

en: Cannot play a non-UDF mastered DVD.
sv: Det går inte att spela upp en DVD som inte är UDF-mastrad.

en: DVDRead could not read block %d.
sv: DVDRead kunde inte läsa block %d.

en: DVDRead could not read %d/%d blocks at 0x%02x.
sv: DVDRead kunde inte läsa %d/%d block på 0x%02x.

en: File input
sv: Filinmatning

en: File
sv: Fil

en: Directory
sv: Katalog

en: List special files
sv: Lista specialfiler

en: Include devices and pipes when listing directories
sv: Inkludera enheter och rör när du listar kataloger

en: Username
sv: Användarnamn

en: Username that will be used for the connection, if no username is set in the URL.
sv: Användarnamn som ska användas för anslutningen, om inget användarnamn anges i URL:en.

en: Password
sv: Lösenord

en: Password that will be used for the connection, if no username or password are set in URL.
sv: Lösenord som ska användas för anslutningen om inget användarnamn eller lösenord anges i URL:en.

en: FTP account
sv: FTP-konto

en: Account that will be used for the connection.
sv: Konto att använda för anslutningen.

en: FTP authentication
sv: FTP-autentisering

en: Please enter a valid login and password for the ftp connexion to %s
sv: Ange en giltig inloggning och ett giltigt lösenord för ftp-anslutningen till %s

en: FTP input
sv: FTP-inmatning

en: FTP upload output
sv: FTP-uppladdningsutmatning

en: Network interaction failed
sv: Nätverksinteraktion misslyckades

en: VLC could not connect with the given server.
sv: VLC kunde inte ansluta till angiven server.

en: VLC's connection to the given server was rejected.
sv: VLC:s anslutning till den angivna servern nekades.

en: Your account was rejected.
sv: Ditt konto nekades.

en: Auto re-connect
sv: Återanslut automatiskt

en: Automatically try to reconnect to the stream in case of a sudden disconnect.
sv: Försök att återansluta till strömmen automatiskt ifall signalen försvinner.

en: HTTP input
sv: HTTP-inmatning

en: HTTP authentication
sv: HTTP-autentisering

en: Please enter a valid login name and a password for realm %s.
sv: Ange ett giltigt inloggningsnamn och ett lösenord för domänen %s.

en: HTTPS input
sv: HTTPS-inmatning

en: Continuous stream
sv: Kontinuerlig ström

en: Keep reading a resource that keeps being updated.
sv: Fortsätt läsa en resurs som hela tiden uppdateras.

en: Cookies forwarding
sv: Vidarebefordran av cookies

en: Forward cookies across HTTP redirections.
sv: Vidarebefordra cookies över HTTP-omdirigeringar.

en: Referrer
sv: Hänvisare

en: Provide the referral URL, i.e. HTTP "Referer" (sic).
sv: Ange URL:en för hänvisningen, dvs. HTTP "Referer" (sic).

en: User agent
sv: Användaragent

en: Override the name and version of the application as provided to the HTTP server, i.e. the HTTP "User-Agent". Name and version must be separated by a forward slash, e.g. "FooBar/1.2.3".
sv: Åsidosätt namnet och versionen av programmet som tillhandahålls till HTTP-servern, dvs. HTTP:s "User-Agent". Namn och version måste åtskiljas med ett snedstreck, t.ex. "FooBar/1.2.3".

en: Dummy input
sv: Testinmatning

en: Set the ID of the elementary stream
sv: Ange ID:et för den elementära strömmen

en: Group
sv: Grupp

en: Set the group of the elementary stream
sv: Ange gruppen för den elementära strömmen

en: Category
sv: Kategori

en: Set the category of the elementary stream
sv: Ange kategorin för den elementära strömmen

en: Unknown
sv: Okänd

en: Set the codec of the elementary stream
sv: Ange kodeket för den elementära strömmen

en: Language of the elementary stream as described by ISO639
sv: Språket för elementära strömmen enligt ISO639

en: Sample rate of an audio elementary stream
sv: Samplingsfrekvens för en ljudelementär ström

en: Channels count
sv: Kanalantal

en: Channels count of an audio elementary stream
sv: Antalet kanaler för en ljudelementär ström

en: Width
sv: Bredd

en: Width of video or subtitle elementary streams
sv: Video- eller undertextbredd för elementära strömmar

en: Height
sv: Höjd

en: Height of video or subtitle elementary streams
sv: Video- eller undertexthöjd för elementära strömmar

en: Display aspect ratio
sv: Bildförhållande

en: Display aspect ratio of a video elementary stream
sv: Bildförhållande för en elementär videoström

en: Frame rate of a video elementary stream
sv: Bildfrekvens för en elementär videoström

en: Callback cookie string
sv: Cookie-sträng för callback

en: Text identifier for the callback functions
sv: Textidentifierare för callback-funktionerna

en: Callback data
sv: Återuppringningsdata

en: Data for the get and release functions
sv: Data för hämtning- och frigörningsfunktionerna

en: Get function
sv: Hämta funktion

en: Address of the get callback function
sv: Adress till get callback-funktionen

en: Release function
sv: Frigörningsfunktion

en: Address of the release callback function
sv: Adress till release callback-funktionen

en: Size
sv: Storlek

en: Size of stream in bytes
sv: Strömstorlek i byte

en: Memory input
sv: Minnesinmatning

en: Memory stream
sv: Minnesström

en: In-memory stream input
sv: Inmatning av ström i minnet

en: Pace
sv: Takt

en: Read the audio stream at VLC pace rather than Jack pace.
sv: Läs ljudströmmen hellre i VLC-fart än i Jack-fart.

en: Auto connection
sv: Anslut automatiskt

en: Automatically connect VLC input ports to available output ports.
sv: Anslut automatiskt VLC:s inmatningsportar till tillgängliga utmatningsportar.

en: JACK audio input
sv: JACK-ljudinmatning

en: JACK Input
sv: JACK-inmatning

en: Link #
sv: Länk #

en: Allows you to set the desired link of the board for the capture (starting at 0).
sv: Gör det möjligt att ställa in önskad länk till kortet för infångning (börjar på 0).

en: Video ID
sv: Video-ID

en: Allows you to set the ES ID of the video.
sv: Låter dig ändra videons ES-ID.

en: Allows you to force the aspect ratio of the video.
sv: Låter dig tvinga videons bildförhållande.

en: Audio configuration
sv: Ljudkonfiguration

en: Allows you to set audio configuration (id=group,pair:id=group,pair...).
sv: Låter dig ställa in ljudkonfigureringen (id=group,pair:id=group,pair...).

en: HD-SDI Input
sv: HD-SDI-inmatning

en: Teletext configuration
sv: Konfiguration för text-tv

en: Allows you to set Teletext configuration (id=line1-lineN with both fields).
sv: Låter dig konfigurera text-tv (id=line1-lineN med båda fälten).

en: Teletext language
sv: Språk för text-tv

en: Allows you to set Teletext language (page=lang/type,...).
sv: Låter dig ange språk för text-tv (page=lang/type,...).

en: SDI Input
sv: SDI-inmatning

en: SDI Demux
sv: SDI-demux

en: Kasenna RTSP dialect
sv: RTSP-dialekten Kasenna

en: Kasenna servers use an old and nonstandard dialect of RTSP. With this parameter VLC will try this dialect, but then it cannot connect to normal RTSP servers.
sv: Kasenna-servrar använder en gammal och icke-standardiserad dialekt av RTSP. Med denna parameter kommer VLC att prova den dialekten, men då kan den inte ansluta till normala RTSP-servrar.

en: WMServer RTSP dialect
sv: WMServer RTSP-dialekt

en: WMServer uses a nonstandard dialect of RTSP. Selecting this parameter will tell VLC to assume some options contrary to RFC 2326 guidelines.
sv: WMServer använder en icke-standard dialekt av RTSP. Genom att välja denna parameter förutsätter VLC att några alternativ strider mot RFC 2326-riktlinjerna.

en: Sets the username for the connection, if no username or password are set in the url.
sv: Anger användarnamnet för anslutningen om inget användarnamn eller lösenord anges i webbadressen.

en: Sets the password for the connection, if no username or password are set in the url.
sv: Anger användarnamnet för anslutningen om inget användarnamn eller lösenord anges i webbadressen.

en: RTSP frame buffer size
sv: Storlek på bildrutebuffert för RTSP

en: RTSP start frame buffer size of the video track, can be increased in case of broken pictures due to too small buffer.
sv: Inledande storlek på RTSP bildrutebuffert för videospåret, kan ökas vid trasiga bilder på grund av för liten buffert.

en: RTP/RTSP/SDP demuxer (using Live555)
sv: Demuxer för RTP/RTSP/SDP (använder Live555)

en: RTSP/RTP access and demux
sv: RTSP/RTP-åtkomst och demux

en: Use RTP over RTSP (TCP)
sv: Använd RTP över RTSP (TCP)

en: Client port
sv: Klientport

en: Port to use for the RTP source of the session
sv: Port att använda för RTP-källan för sessionen

en: Force multicast RTP via RTSP
sv: Tvinga multicast-RTP via RTSP

en: Tunnel RTSP and RTP over HTTP
sv: Tunnla RTSP och RTP över HTTP

en: HTTP tunnel port
sv: HTTP-tunnelport

en: Port to use for tunneling the RTSP/RTP over HTTP.
sv: Port att använda för att tunnla RTSP/RTP över HTTP.

en: RTSP authentication
sv: RTSP-autentisering

en: Please enter a valid login name and a password.
sv: Ange ett giltigt inloggningsnamn och ett lösenord.

en: RTSP connection failed
sv: RTSP-anslutning misslyckades

en: Access to the stream is denied by the server configuration.
sv: Åtkomst till strömmen nekas av serverns konfiguration.

en: Force selection of all streams
sv: Tvinga val av alla strömmar

en: MMS streams can contain several elementary streams, with different bitrates. You can choose to select all of them.
sv: MMS-strömmar kan innehålla flera elementära strömmar, med olika bitfrekvenser. Du kan välja flera av dem.

en: Maximum bitrate
sv: Maximal bitfrekvens

en: Select the stream with the maximum bitrate under that limit.
sv: Välj strömmen med den maximala bitfrekvensen under gränsen.

en: TCP/UDP timeout (ms)
sv: Tidsgräns för TCP/UDP (ms)

en: Amount of time (in ms) to wait before aborting network reception of data. Note that there will be 10 retries before completely giving up.
sv: Tiden (i ms) att vänta innan datahämtning från nätverk avbryts. Observera att den kommer försöka igen 10 gånger innan den ger upp.

en: Microsoft Media Server (MMS) input
sv: Microsoft Media Server-inmatning (MMS)

en: MTP input
sv: MTP-inmatning

en: File reading failed
sv: Filläsning misslyckades

en: VLC could not read the file: %s
sv: VLC kunde inte läsa filen: %s

en: Set NFS uid/guid automatically
sv: Ställ in NFS uid/guid automatiskt

en: If uid/gid are not specified in the url, VLC will automatically set a uid/gid.
sv: Om uid/gid inte anges i url:en kommer VLC automatiskt att ange ett uid/gid.

en: NFS input
sv: NFS-inmatning

en: NFS operation failed
sv: NFS-operationen misslyckades

en: Capture the audio stream in stereo.
sv: Fånga ljudströmmen i stereo.

en: Samplerate
sv: Samplingsfrekvens

en: Samplerate of the captured audio stream, in Hz (eg: 11025, 22050, 44100, 48000)
sv: Samplingsfrekvens för fångad ljudström, i Hz (t.ex. 11025, 22050, 44100, 48000)

en: OSS input
sv: OSS-inmatning

en: Pass pulse:// to open the default PulseAudio source, or pulse://SOURCE to open a specific source named SOURCE.
sv: Skicka pulse:// för att öppna standardkällan PulseAudio, eller pulse://SOURCE för att öppna en specifik källa med namnet SOURCE.

en: PulseAudio input
sv: PulseAudio-inmatning

en: Encrypted connexion
sv: Krypterad förbindelse

en: Acquisition rate (in fps)
sv: Upptagningshastighet (i bilder per sekund)

en: RDP Remote Desktop
sv: RDP fjärrskrivbord

en: Range
sv: Räckvidd

en: RIST input
sv: RIST-inmatning

en: RIST maximum packet size (bytes)
sv: RIST maximal paketstorlek (byte)

en: RIST demux/decode maximum jitter (default is 5ms)
sv: RIST demux/avkodning maximal jitter (standard är 5 ms)

en: This controls the maximum jitter that will be passed to the demux/decode chain. The lower the value, the more CPU cycles the algorithm will consume
sv: Detta styr det maximala jitter som kommer att skickas till demux/decode-kedjan. Ju lägre värde, desto fler CPU-cykler kommer algoritmen att förbruka

en: RIST latency (ms)
sv: RIST fördröjning (ms)

en: RIST nack retry interval (ms)
sv: RIST nack omprövningsintervall (ms)

en: RIST reorder buffer (ms)
sv: RIST buffert för omordning (ms)

en: RIST maximum retry count
sv: RIST maximalt antal omprövningar

en: RIST nack type, 0 = range, 1 = bitmask. Default is range
sv: RIST nack typ, 0 = intervall, 1 = bitmask. Standard är intervall

en: Disable NACK output packets
sv: Avaktivera utgående NACK-paket

en: Use this to disable packet recovery
sv: Använd detta för att inaktivera paketåterhämtning

en: Do not check for a valid rtcp message from the encoder
sv: Kontrollera inte om det finns ett giltigt rtcp-meddelande från kodaren

en: Send nack messages even when we have not confirmed that the encoder is on our local network.
sv: Skicka nack-meddelanden även när vi inte har bekräftat att kodaren finns i vårt lokala nätverk.

en: RTCP (local) port
sv: RTCP-port (lokal)

en: RTCP packets will be received on this transport protocol port. If zero, multiplexed RTP/RTCP is used.
sv: RTCP-paket kommer att tas emot på denna transportprotokollport. Om noll så används multiplex RTP/RTCP.

en: SRTP key (hexadecimal)
sv: SRTP-nyckel (hexadecimal)

en: RTP packets will be authenticated and deciphered with this Secure RTP master shared secret key. This must be a 32-character-long hexadecimal string.
sv: RTP-paket kommer att autentiseras och dechiffreras med denna säkra, delade, hemliga RTP-masternyckel. Detta måste vara en 32 tecken lång hexadecimalsträng.

en: SRTP salt (hexadecimal)
sv: SRTP-salt (hexadecimal)

en: Secure RTP requires a (non-secret) master salt value. This must be a 28-character-long hexadecimal string.
sv: Säker RTP kräver ett (inte hemlig) mastersaltvärde. Detta måste vara en 28 tecken lång hexadecimalsträng.

en: Maximum RTP sources
sv: Maximala RTP-källor

en: How many distinct active RTP sources are allowed at a time.
sv: Hur många olika aktiva RTP-källor som tillåts samtidigt.

en: RTP source timeout (sec)
sv: RTP-källans tidsgräns (sekunder)

en: How long to wait for any packet before a source is expired.
sv: Hur länge att vänta på ett paket innan en källa löper ut.

en: Maximum RTP sequence number dropout
sv: Maximalt bortfall av RTP-sekvensnummer

en: RTP packets will be discarded if they are too much ahead (i.e. in the future) by this many packets from the last received packet.
sv: RTP-paket kommer att kasseras om de ligger för långt fram i tiden (dvs. i framtiden) med så många paket från det senast mottagna paketet.

en: Maximum RTP sequence number misordering
sv: Maximalt antal felaktiga sekvensnummer för RTP

en: RTP packets will be discarded if they are too far behind (i.e. in the past) by this many packets from the last received packet.
sv: RTP-paket kommer att kasseras om de ligger för långt efter (dvs. i det förflutna) med så många paket från det senast mottagna paketet.

en: RTP payload format assumed for dynamic payloads
sv: RTP-nyttolastformat som antas för dynamiska nyttolaster

en: This payload format will be assumed for dynamic payload types (between 96 and 127) if it can't be determined otherwise with out-of-band mappings (SDP)
sv: Detta nyttolastformat kommer att antas för dynamiska nyttolasttyper (mellan 96 och 127) om det inte kan fastställas på annat sätt med mappningar utanför bandet (SDP)

en: Real-Time Protocol (RTP) input
sv: Inmatning för Real-Time Protocol (RTP)

en: SDP required
sv: SDP krävs

en: A description in SDP format is required to receive the RTP stream. Note that rtp:// URIs cannot work with dynamic RTP payload format (%<PRIu8>).
sv: En beskrivning i SDP-format krävs för att ta emot RTP-strömmen. Observera att rtp:// URI:er inte fungerar med dynamiskt RTP-nyttolastformat (%<PRIu8>).

en: Connection failed
sv: Anslutning misslyckades

en: VLC could not connect to "%s:%d".
sv: VLC kunde inte ansluta till "%s:%d".

en: Session failed
sv: Session misslyckades

en: The requested RTSP session could not be established.
sv: Den begärda RTSP-sessionen kunde inte etableras.

en: Receive buffer
sv: Hämta buffert

en: UDP receive buffer size (bytes)
sv: Storlek på UDP mottagningsbuffer (byte)

en: Request multicast stream
sv: Begär multicast-ström

en: Request server to send stream as multicast
sv: Begär att servern skickar strömmen som multicast

en: Host
sv: Värd

en: SAT>IP Receiver Plugin
sv: SAT>IP-mottagare insticksmodul

en: Desired frame rate for the capture.
sv: Önskad bildfrekvens för fångst.

en: Capture fragment size
sv: Fånga fragmentstorlek

en: Optimize the capture by fragmenting the screen in chunks of predefined height (16 might be a good value, and 0 means disabled).
sv: Optimera fångsten genom att fragmentera skärmen i bitar av förbestämd höjd (16 kan vara ett bra värde, och 0 innebär inaktivering).

en: Region top row
sv: Övre regionrad

en: Ordinate of the capture region in pixels.
sv: Y-koordinaten för fångstregionen i bildpunkter.

en: Region left column
sv: Vänster regionkolumn

en: Abscissa of the capture region in pixels.
sv: X-koordinaten för fångstregionen i bildpunkter.

en: Capture region width
sv: Bredd för fångstområde

en: Capture region height
sv: Höjd för fångstområde

en: Follow the mouse
sv: Följ musen

en: Follow the mouse when capturing a subscreen.
sv: Följ musen när en underskärm fångas.

en: Mouse pointer image
sv: Bild för muspekare

en: If specified, will use the image to draw the mouse pointer on the capture.
sv: Om den ställs in kommer bilden användas för att rita muspekaren i fångsten.

en: Display ID
sv: Visnings-ID

en: Display ID. If not specified, main display ID is used.
sv: Skärm-id. Om inget anges används huvudskärmens id.

en: Screen index
sv: Skärmindex

en: Index of screen (1, 2, 3, ...). Alternative to Display ID.
sv: Skärmens index (1, 2, 3, ...). Alternativ till Visnings-ID.

en: Screen Input
sv: Skärminmatning

en: Screen
sv: Skärm

en: How many times the screen content should be refreshed per second.
sv: Hur många gånger skärmens innehåll bör uppdateras per sekund.

en: Pixel width of the capture region, or 0 for full width
sv: Bredd i bildpunkter för fångstområdet, eller 0 för full bredd

en: Pixel height of the capture region, or 0 for full height
sv: Höjd i bildpunkter för fångstområdet, eller 0 för full höjd

en: Screen capture (with X11/XCB)
sv: Skärmfångst (med X11/XCB)

en: Session Description Protocol
sv: Beskrivning av sessionens protokoll

en: SFTP port
sv: SFTP-port

en: SFTP port number to use on the server
sv: SFTP-portnumret att använda på servern

en: SFTP input
sv: SFTP-inmatning

en: SFTP authentication
sv: SFTP-autentisering

en: Please enter a valid login and password for the sftp connexion to %s
sv: Ange ett giltigt inloggningsnamn och lösenord för sftp-anslutningen till %s

en: Frame buffer depth
sv: Djup för bildrutebuffert

en: Pixel depth of the frame buffer, or zero for XWD file
sv: Bildpunktsdjup för bildrutebufferten, eller noll för XWD-fil

en: Frame buffer width
sv: Bredd för bildrutebuffert

en: Pixel width of the frame buffer (ignored for XWD file)
sv: Bildpunktsbredd för bildrutebufferten (ignoreras för XWD-fil)

en: Frame buffer height
sv: Höjd för bildrutebuffert

en: Pixel height of the frame buffer (ignored for XWD file)
sv: Bildpunktshöjd för bildrutebufferten (ignoreras för XWD-fil)

en: Frame buffer segment ID
sv: Segment-ID för rambuffert

en: System V shared memory segment ID of the frame buffer (this is ignored if --shm-file is specified).
sv: System V-delat minnessegment-ID för rambufferten (detta ignoreras om --shm-file anges).

en: Frame buffer file
sv: Fil för bildrutebuffert

en: Path of the memory mapped file of the frame buffer
sv: Sökväg till den minnesmappade filen för rambufferten

en: XWD file (autodetect)
sv: XWD-fil (identifiera automatiskt)

en: 8 bits
sv: 8 bitar

en: 15 bits
sv: 15 bitar

en: 16 bits
sv: 16 bitar

en: 24 bits
sv: 24 bitar

en: 32 bits
sv: 32 bitar

en: Framebuffer input
sv: Inmatning för bildrutebuffert

en: Shared memory framebuffer
sv: Framebuffer för delat minne

en: Samba (Windows network shares) input
sv: Samba (Windows nätverksdelning) inmatning

en: SMB input
sv: SMB-inmatning

en: SMB domain
sv: SMB-domän

en: Domain/Workgroup that will be used for the connection.
sv: Domän/Arbetsgrupp som ska användas för anslutningen.

en: SMB authentication required
sv: SMB-autentisering krävs

en: The computer (%s) you are trying to connect to requires authentication.
    Please provide a username (ideally a domain name using the format DOMAIN;username) and a password.
sv: Den dator (%s) som du försöker ansluta till kräver autentisering.
    Ange ett användarnamn (helst ett domännamn i formatet DOMAIN;användarnamn) och ett lösenord.

en: SRT input
sv: SRT-inmatning

en: Return poll wait after timeout milliseconds (-1 = infinite)
sv: Return poll wait efter tidsgräns i millisekunder (-1 = oändlig)

en: SRT latency (ms)
sv: SRT-latens (ms)

en: Password for stream encryption
sv: Lösenord för strömkryptering

en:  SRT Stream ID
sv:  SRT ström-id

en: 16 bytes
sv: 16 byte

en: 24 bytes
sv: 24 byte

en: 32 bytes
sv: 32 byte

en: TCP input
sv: TCP-inmatning

en: Time code
sv: Tidkod

en: Time code subpicture elementary stream generator
sv: Tidskod subbild elementär strömgenerator

en: UDP Source timeout (sec)
sv: UDP-tidsgräns för källa (s)

en: UDP input
sv: UDP-inmatning

en: Reset defaults
sv: Återställ till standardvärden

en: Video capture device
sv: Videofångstenhet

en: Video capture device node.
sv: Nod för videofångstenhet.

en: VBI capture device
sv: VBI-fångstenhet

en: The device node where VBI data can be read (for closed captions).
sv: Enhetsnoden där VBI-data kan läsas (till textning för hörselskadade).

en: Video standard (Default, SECAM, PAL, or NTSC).
sv: Videostandard (Standard, SECAM, PAL eller NTSC).

en: Force the Video4Linux2 video device to use a specific chroma format (eg. I420 or I422 for raw images, MJPG for M-JPEG compressed input). Complete list: GREY, I240, RV16, RV15, RV24, RV32, YUY2, YUYV, UYVY, I41N, I422, I420, I411, I410, MJPG
sv: Tvinga videoenheten Video4Linux2 att använda ett specifikt färgformat (t.ex. I420 eller I422 för råa bilder, MJPG för M-JPEG-komprimerad inmatning). Fullständig lista: GREY, I240, RV16, RV15, RV24, RV32, YUY2, YUYV, UYVY, I41N, I422, I420, I411, I410, MJPG

en: Input of the card to use (see debug).
sv: Ingång på kortet att använda (se felsökning).

en: Audio input
sv: Ljudinmatning

en: Audio input of the card to use (see debug).
sv: Ljudingång för kortet som ska användas (se felsökning).

en: The specified pixel resolution is forced (if both width and height are strictly positive).
sv: Den angivna pixelupplösningen tvingas fram (om både bredd och höjd är strikt positiva).

en: Maximum frame rate to use (0 = no limits).
sv: Maximal bildfrekvens att använda (0 = inga begränsningar).

en: Radio device
sv: Radioenhet

en: Radio tuner device node.
sv: Enhetsnod för radiomottagare.

en: Frequency
sv: Frekvens

en: Tuner frequency in Hz or kHz (see debug output).
sv: Mottagarfrekvens i Hz eller kHz (se felsökningsutdata).

en: Audio mode
sv: Ljudläge

en: Tuner audio mono/stereo and track selection.
sv: Mottagarljud mono/stereo och val av spår.

en: Reset controls
sv: Återställ kontroller

en: Reset controls to defaults.
sv: Återställ kontroller till standardvärden.

en: Brightness
sv: Ljusstyrka

en: Picture brightness or black level.
sv: Bildens ljusstyrka eller svartnivå.

en: Automatic brightness
sv: Automatisk ljusstyrka

en: Automatically adjust the picture brightness.
sv: Justera automatiskt bildens ljusstyrka.

en: Contrast
sv: Kontrast

en: Picture contrast or luma gain.
sv: Bildens kontrast eller ljusstyrka.

en: Saturation
sv: Färgmättnad

en: Picture saturation or chroma gain.
sv: Bildmättnad eller färgstyrka.

en: Hue
sv: Färgton

en: Hue or color balance.
sv: Färgton eller färgbalans.

en: Automatic hue
sv: Automatisk färgton

en: Automatically adjust the picture hue.
sv: Justerar bildens färgton automatiskt.

en: White balance temperature (K)
sv: Temperatur för vitbalans (K)

en: White balance temperature as a color temperation in Kelvin (2800 is minimum incandescence, 6500 is maximum daylight).
sv: Vitbalanstemperatur som en färgtemperatur i Kelvin (2800 är lägsta glöd, 6500 är högsta dagsljus).

en: Automatic white balance
sv: Automatisk vitbalans

en: Automatically adjust the picture white balance.
sv: Justera automatiskt bildens vitbalans.

en: Red balance
sv: Rödbalans

en: Red chroma balance.
sv: Balans för röd färgstyrka.

en: Blue balance
sv: Blåbalans

en: Blue chroma balance.
sv: Balans för blå färgstyrka.

en: Gamma adjust.
sv: Gammajustering.

en: Automatic gain
sv: Automatisk förstärkning

en: Automatically set the video gain.
sv: Ställer in videoförstärkningen automatiskt.

en: Gain
sv: Förstärkning

en: Picture gain.
sv: Bildförstärkning.

en: Sharpness
sv: Skärpa

en: Sharpness filter adjust.
sv: Justering för skärpafilter.

en: Chroma gain
sv: Färgstyrka

en: Chroma gain control.
sv: Kontroll för färgstyrka.

en: Automatic chroma gain
sv: Automatisk färgstyrka

en: Automatically control the chroma gain.
sv: Kontrollera färgstyrkan automatiskt.

en: Power line frequency
sv: Elnätets strömfrekvens

en: Power line frequency anti-flicker filter.
sv: Anti-flickerfilter för kraftledningsfrekvens.

en: Backlight compensation
sv: Bakgrundsljuskompensation

en: Band-stop filter
sv: Bandstoppfilter

en: Cut a light band induced by fluorescent lighting (unit undocumented).
sv: Skär bort ett ljusband som orsakas av lysrörsbelysning (enhet odokumenterad).

en: Horizontal flip
sv: Vänd horisontalt

en: Flip the picture horizontally.
sv: Vänd bilden horisontellt.

en: Vertical flip
sv: Vänd vertikalt

en: Flip the picture vertically.
sv: Vänd bilden vertikalt.

en: Rotate (degrees)
sv: Rotera (grader)

en: Picture rotation angle (in degrees).
sv: Rotationsvinkel för bild (i grader).

en: Color killer
sv: Färgdödare

en: Enable the color killer, i.e. switch to black & white picture whenever the signal is weak.
sv: Aktivera färgmördaren, d.v.s. byt tillbaka till svartvit bild när signalen är svag.

en: Color effect
sv: Färgeffekt

en: Select a color effect.
sv: Välj en färgeffekt.

en: Black & white
sv: Svart och vitt

en: Negative
sv: Negativ

en: Emboss
sv: Relief

en: Sketch
sv: Skiss

en: Sky blue
sv: Himmelsblå

en: Grass green
sv: Gräsgrön

en: Skin whiten
sv: Vitare hud

en: Vivid
sv: Livfull

en: Audio volume
sv: Ljudvolym

en: Volume of the audio input.
sv: Volym för ljudinmatning.

en: Audio balance
sv: Ljudbalans

en: Balance of the audio input.
sv: Balans för ljudinmatning.

en: Bass level
sv: Basnivå

en: Bass adjustment of the audio input.
sv: Basjustering för ljudinmatning.

en: Treble level
sv: Diskantnivå

en: Treble adjustment of the audio input.
sv: Diskantjustering för ljudinmatning.

en: Mute the audio.
sv: Tysta ljudet.

en: Loudness mode
sv: Loudness-läge

en: Loudness mode a.k.a. bass boost.
sv: Högljutt läge, även känt som basförstärkning.

en: v4l2 driver controls
sv: v4l2-drivrutinskontroller

en: Set the v4l2 driver controls to the values specified using a comma separated list optionally encapsulated by curly braces (e.g.: {video_bitrate=6000000,audio_crc=0,stream_type=3} ). To list available controls, increase verbosity (-vv) or use the v4l2-ctl application.
sv: Ställ in v4l2-drivrutinens kontroller till de värden som anges med en kommaseparerad lista, eventuellt inkapslad med hakparenteser (t.ex.: {video_bitrate=6000000,audio_crc=0,stream_type=3} ). För att lista tillgängliga kontroller, öka verbosity (-vv) eller använd programmet v4l2-ctl.

en: All
sv: Alla

en: Multichannel television sound (MTS)
sv: Flerkanaligt TV-ljud (MTS)

en: 525 lines / 60 Hz
sv: 525 linjer / 60 Hz

en: 625 lines / 50 Hz
sv: 625 linjer / 50 Hz

en: NTSC M South Korea
sv: NTSC M Sydkorea

en: Primary language
sv: Primärt språk

en: Secondary language or program
sv: Sekundärt språk eller program

en: Dual mono
sv: Dubbelmono

en: Video4Linux input
sv: Video4Linux-inmatning

en: Video input
sv: Videoinmatning

en: Tuner
sv: Mottagare

en: Controls
sv: Kontroller

en: Video capture controls (if supported by the device)
sv: Kontroller för videofångst (om det stöds av enheten)

en: Video4Linux compressed A/V input
sv: Komprimerad A/V-inmatning för Video4Linux

en: Video4Linux radio tuner
sv: Radiomottagare för Video4Linux

en: VCD input
sv: Vcd-inmatning

en: Support for VDR recordings (http://www.tvdr.de/).
sv: Stöd för VDR-inspelningar (http://www.tvdr.de/).

en: Chapter offset in ms
sv: Inledning för kapitel i ms

en: Move all chapters. This value should be set in milliseconds.
sv: Flytta alla kapitel. Detta värde borde anges i millisekunder.

en: Default frame rate for chapter import.
sv: Standardbildfrekvens för kapitelimportering.

en: VDR recordings
sv: VDR-inspelningar

en: VLC could not read the file (%s).
sv: VLC kunde inte läsa filen (%s).

en: VLC could not open the file "%s" (%s).
sv: VLC kunde inte öppna filen "%s" (%s).

en: VDR Cut Marks
sv: VDR:s snittmarkeringar

en: Start
sv: Starta

en: X.509 Certificate Authority
sv: X.509 certifikatutfärdare

en: Certificate of the Authority to verify server's against
sv: Certifikatutfärdare för att bekräfta servern mot

en: X.509 Certificate Revocation List
sv: X.509 lista över återkallade certifikat

en: List of revoked servers certificates
sv: Lista över återkallade servercertifikat

en: X.509 Client certificate
sv: Certifikat för X.509 Client

en: Certificate for client authentication
sv: Certifikat för klientautentisering

en: X.509 Client private key
sv: Privat nyckel för X.509 Client

en: Private key for authentication by certificate
sv: Privat nyckel för autentisering med certifikat

en: RGB chroma (RV32, RV24, RV16, RGB2)
sv: RGB-färgstyrka (RV32, RV24, RV16, RGB2)

en: Compression level
sv: Komprimeringsnivå

en: Transfer compression level from 0 (none) to 9 (max)
sv: Komprimeringsnivå för överföring från 0 (ingen) till 9 (max)

en: Image quality
sv: Bildkvalitet

en: Image quality 1 to 9 (max)
sv: Bildkvalitet 1 till 9 (max)

en: VNC client access
sv: Klientåtkomst för VNC

en: Loopback mode
sv: Loopback-läge

en: Record an audio rendering endpoint.
sv: Spela in en slutpunkt för ljudåtergivning.

en: Windows Audio Session API input
sv: Windows Audio Session API-ingång

en: Dummy stream output
sv: Testströmutmatning

en: Keep existing file
sv: Behåll befintlig fil

en: Overwrite
sv: Skriv över

en: The output file already exists. If recording continues, the file will be overridden and its content will be lost.
sv: Utmatningsfilen finns redan. Om inspelningen fortsätter kommer filen skrivas över och dess innehåll kommer att förloras.

en: Overwrite existing file
sv: Skriv över befintlig fil

en: If the file already exists, it will be overwritten.
sv: Om filen redan finns kommer den att skrivas över.

en: Append to file
sv: Infoga i fil

en: Append to file if it exists instead of replacing it.
sv: Infoga i filen om den finns istället för att ersätta den.

en: Format time and date
sv: Format för tid och datum

en: Perform ISO C time and date formatting on the file path
sv: Använd tid- och datumformatering enligt ISO C för filsökväg

en: Synchronous writing
sv: Synkron skrivning

en: Open the file with synchronous writing.
sv: Öppna filen med synkroniserad skrivning.

en: File stream output
sv: Filströmutmatning

en: Username that will be requested to access the stream.
sv: Användarnamn som kommer att begäras för att komma åt strömmen.

en: Password that will be requested to access the stream.
sv: Lösenordet som kommer att begäras för att komma åt strömmen.

en: MIME returned by the server (autodetected if not specified).
sv: MIME returneras av servern (identifieras automatiskt om det inte anges).

en: Use the Metacube protocol. Needed for streaming to the Cubemap reflector.
sv: Använd Metacube-protokollet. Behövs för streaming till Cubemap-reflektorn.

en: HTTP stream output
sv: Utmatning för HTTP-ström

en: Segment length
sv: Segmentlängd

en: Length of TS stream segments
sv: Längd på TS strömsegment

en: Split segments anywhere
sv: Dela upp segment varsomhelst

en: Don't require a keyframe before splitting a segment. Needed for audio only.
sv: Kräv inte en nyckelbild innan du delar ett segment. Behövs endast för ljud.

en: Number of segments
sv: Antal segment

en: Number of segments to include in index
sv: Antal segment att inkludera i index

en: Allow cache
sv: Tillåt cache

en: Add EXT-X-ALLOW-CACHE:NO directive in playlist-file if this is disabled
sv: Lägg till EXT-X-ALLOW-CACHE:NO-direktivet i spellistfilen om detta är inaktiverat

en: Index file
sv: Indexfil

en: Path to the index file to create
sv: Sökväg till indexfilen att skapa

en: Full URL to put in index file
sv: Full webbadress att lägga in i indexfilen

en: Full URL to put in index file. Use #'s to represent segment number
sv: Full webbadress att lägga in i indexfilen. Använd # för att representera segmentnummer

en: Delete segments
sv: Radera segment

en: Delete segments when they are no longer needed
sv: Radera segment när de inte längre behövs

en: Use muxers rate control mechanism
sv: Använd muxers hastighetskontrollmekanism

en: AES key URI to place in playlist
sv: AES-nyckel-URI att placera i spellistan

en: AES key file
sv: AES-nyckelfil

en: File containing the 16 bytes encryption key
sv: Fil som innehåller 16-bitars krypteringsnyckel

en: File where vlc reads key-uri and keyfile-location
sv: Fil där vlc läser nyckel-uri och plats för nyckelfil

en: File is read when segment starts and is assumed to be in format: key-uri\nkey-file. File is read on the segment opening and values are used on that segment.
sv: Filen läses när segmentet startar och antas vara i formatet: key-uri\nkey-file. Filen läses när segmentet öppnas och värdena används på det segmentet.

en: Use randomized IV for encryption
sv: Använd slumpmässig IV för kryptering

en: Generate IV instead using segment-number as IV
sv: Generera IV istället för att använda segment-nummer som IV

en: Number of first segment
sv: Antalet första segment

en: The number of the first segment generated
sv: Numret på första segmentet genererat

en: HTTP Live streaming output
sv: Utmatning för HTTP-direktströmning

en: RIST data output caching size (ms)
sv: Storlek på cachelagring av RIST-data (ms)

en: Having this cache will guarantee that the packets going out are delivered at a spacing determined by the chain timestamps thus ensuring a near jitter free output. Be aware that this setting will also add to the overall latency of the stream.
sv: Med denna cache garanteras att paketen som skickas ut levereras med ett avstånd som bestäms av kedjans tidsstämplar, vilket ger en nästan jitterfri utdata. Tänk på att den här inställningen också ökar den totala fördröjningen för strömmen.

en: RIST retry-buffer queue size (ms)
sv: RIST retry-buffer köstorlek (ms)

en: This must match the buffer size (latency) configured on the server side. If you are not sure, leave the default of 0 which will set it the maximum value and will use about 100MB of RAM
sv: Detta måste matcha den buffertstorlek (latens) som konfigurerats på serversidan. Om du inte är säker, lämna standardvärdet 0 som kommer att ange det maximala värdet och använda cirka 100 MB RAM

en: SSRC used in RTP output (default is random, i.e. 0)
sv: SSRC som används i RTP-utdata (standard är slumpmässig, dvs. 0)

en: Use this setting to specify a known SSRC for the RTP header. This is only useful if your receiver acts on it. When using VLC as receiver, it is not.
sv: Använd den här inställningen för att ange en känd SSRC för RTP-rubriken. Detta är endast användbart om din mottagare agerar på det. När du använder VLC som mottagare är det inte det.

en: Stream name
sv: Strömnamn

en: This Stream name will be sent to the receiver using the rist RTCP channel
sv: Detta Stream-namn kommer att skickas till mottagaren med hjälp av rist RTCP-kanalen

en: RIST stream output
sv: RIST strömutdata

en: RIST target packet size (bytes)
sv: RIST målpaketets storlek (byte)

en: Name to give to this stream/channel on the shoutcast/icecast server.
sv: Namnet att ge till denna ström/kanal på Shoutcast/Icecast-servern.

en: Stream description
sv: Strömbeskrivning

en: Description of the stream content or information about your channel.
sv: Beskrivning av strömmens innehåll eller information om din kanal.

en: Stream MP3
sv: Strömma MP3

en: You normally have to feed the shoutcast module with Ogg streams. It is also possible to stream MP3 instead, so you can forward MP3 streams to the shoutcast/icecast server.
sv: Du behöver i regel förse Shoutcast-modulen med Ogg-strömmar. Det är också möjligt att strömma MP3 istället, så du kan vidaresända MP3-strömmar till Shoutcast/Icecast-servern.

en: Genre description
sv: Genrebeskrivning

en: Genre of the content.
sv: Genre för innehållet.

en: URL description
sv: URL-beskrivning

en: URL with information about the stream or your channel.
sv: URL med information om strömmen eller din kanal.

en: Bitrate information of the transcoded stream.
sv: Information om bitfrekvens för den omkodade strömmen.

en: Samplerate information of the transcoded stream.
sv: Information om samplingsfrekvensen för den omkodade strömmen.

en: Number of channels
sv: Antal kanaler

en: Number of channels information of the transcoded stream.
sv: Information om antal kanaler för den omkodade strömmen.

en: Ogg Vorbis Quality
sv: Ogg Vorbis-kvalitet

en: Ogg Vorbis Quality information of the transcoded stream.
sv: Ogg Vorbis kvalitetsinformation för den omkodade strömmen.

en: Stream public
sv: Strömma publikt

en: Make the server publicly available on the 'Yellow Pages' (directory listing of streams) on the icecast/shoutcast website. Requires the bitrate information specified for shoutcast. Requires Ogg streaming for icecast.
sv: Gör servern tillgänglig offentligt på "Gula sidorna" (kataloglista över strömmar) på icecast/shoutcast-webbplatsen. Kräver att bithastighetsinformation anges för shoutcast. Kräver Ogg-strömning för icecast.

en: IceCAST output
sv: IceCAST-utmatning

en: SRT stream output
sv: SRT strömutgång

en: SRT maximum payload size (bytes)
sv: SRT maximal nyttolaststorlek (byte)

en: SRT maximum bandwidth ceiling (bytes)
sv: SRT maximalt bandbreddstak (byte)

en: Caching value (ms)
sv: Mellanlagringsvärde (ms)

en: Default caching value for outbound UDP streams. This value should be set in milliseconds.
sv: Standardmellanlagringsvärde för utgående UDP-strömmar. Detta värde ska vara i millisekunder.

en: Group packets
sv: Gruppaket

en: Packets can be sent one by one at the right time or by groups. You can choose the number of packets that will be sent at a time. It helps reducing the scheduling load on heavily-loaded systems.
sv: Paket kan skickas ett och ett samtidigt eller grupperat. Du kan välja antalet paket som ska skickas åt gången. Det hjälper till att reducera schemaläggningens belastning på överbelastade system.

en: UDP stream output
sv: Utmatning för UDP-ström

en: ARM NEON video chroma conversions
sv: Omvandling av videofärgstyrka för ARM NEON

en: ARM NEON audio volume
sv: ARM NEON ljudvolym

en: Defines if BarGraph information should be sent
sv: Definierar om BarGraph-information ska skickas

en: Defines if BarGraph information should be sent. 1 if the information should be sent, 0 otherwise (default 1).
sv: Definierar om BarGraph-information ska skickas. 1 om informationen ska skickas, 0 annars (standard 1).

en: Sends the barGraph information every n audio packets
sv: Skickar information om stapelgrafen varje n:de ljudpaket

en: Defines how often the barGraph information should be sent. Sends the barGraph information every n audio packets (default 4).
sv: Bestämmer hur ofta information om stapelgrafen borde skickas. Skickar information om stapelgrafen varje n:de ljudpaket (standard är 4).

en: Defines if silence alarm information should be sent
sv: Definierar om tyst alarminformation borde skickas

en: Defines if silence alarm information should be sent. 1 if the information should be sent, 0 otherwise (default 1).
sv: Definierar om information om tyst larm ska skickas. 1 om informationen ska skickas, 0 annars (standard 1).

en: Time window to use in ms
sv: Tidsfönster att använda i ms

en: Time Window during when the audio level is measured in ms for silence detection. If the audio level is under the threshold during this time, an alarm is sent (default 5000).
sv: Tidsfönster när ljudnivån mäts i ms för tystnadsidentifiering. Om ljudnivån är under tröskeln under den tiden ljuder ett alarm (5000 är standard).

en: Minimum Audio level to raise the alarm
sv: Minimal ljudnivå för att starta alarmet

en: Threshold to be attained to raise an alarm. If the audio level is under the threshold during this time, an alarm is sent (default 0.1).
sv: Tröskelvärde som måste uppnås för att ett larm ska utlösas. Om ljudnivån ligger under tröskelvärdet under denna tid skickas ett larm (standard 0,1).

en: Time between two alarm messages in ms
sv: Tiden mellan två alarmmeddelanden i ms

en: Time between two alarm messages in ms. This value is used to avoid alarm saturation (default 2000).
sv: Tid mellan två alarmmeddelande i ms. Detta värde används för att undvika att de överlappar (standard är 2000).

en: Audio part of the BarGraph function
sv: Ljuddelen i stapelgrafsfunktionen

en: Audiobar Graph
sv: Ljudstapelgraf

en: Simple decoder for Dolby Surround encoded streams
sv: Enkel avkodare för Dolby Surround-kodade strömmar

en: Dolby Surround decoder
sv: Avkodare för Dolby Surround

en: This effect gives you the feeling that you are standing in a room with a complete 7.1 speaker set when using only a headphone, providing a more realistic sound experience. It should also be more comfortable and less tiring when listening to music for long periods of time.
    It works with any source format from mono to 7.1.
sv: Denna effekt ger dig en känsla av att du står i ett rum med en komplett 7.1-högtalaruppsättning när du bara använder hörlurar, vilket ger en mer realistisk ljudupplevelse. Det ska också vara bekvämare och mindre tröttande att lyssna på musik under långa perioder.
    Den fungerar med alla källformat från mono till 7.1.

en: Characteristic dimension
sv: Karaktäristisk dimension

en: Distance between front left speaker and listener in meters.
sv: Avstånd mellan främre vänstra högtalare och lyssnaren (i meter).

en: Compensate delay
sv: Kompensera fördröjning

en: The delay which is introduced by the physical algorithm may sometimes be disturbing for the synchronization between lips-movement and speech. In case, turn this on to compensate.
sv: Fördröjningen som introduceras av den fysiska algoritmen kan ibland vara störande för synkroniseringen mellan läpprörelser och tal. I så fall, slå på denna för att kompensera.

en: No decoding of Dolby Surround
sv: Ingen avkodning av Dolby Surround

en: Dolby Surround encoded streams won't be decoded before being processed by this filter. Enabling this setting is not recommended.
sv: Dolby Surround-kodade strömmar kommer inte att avkodas innan de har behandlats av det här filtret. Aktivering av den här inställningen rekommenderas inte.

en: Headphone virtual spatialization effect
sv: Virtuell rumseffekt för hörlurar

en: Headphone effect
sv: Hörlurseffekt

en: Use downmix algorithm
sv: Använd nedmixningsalgoritm

en: This option selects a stereo to mono downmix algorithm that is used in the headphone channel mixer. It gives the effect of standing in a room full of speakers.
sv: Detta alternativ väljer en algoritm för nedmixning från stereo till mono som används i mixern för hörlurskanalen. Det ger effekten av att stå i ett rum fullt av högtalare.

en: Select channel to keep
sv: Välj kanal att behålla

en: This option silences all other channels except the selected channel.
sv: Detta alternativ tystar alla andra kanaler utom den valda kanalen.

en: Rear left
sv: Vänster bak

en: Rear right
sv: Höger bak

en: Low-frequency effects
sv: Lågfrekvenseffekter

en: Side left
sv: Vänster sida

en: Side right
sv: Höger sida

en: Rear center
sv: Bakre center

en: Stereo to mono downmixer
sv: Stereo-till-mono-nedmixare

en: Audio channel remapper
sv: Remapper för ljudkanal

en: Audio filter for simple channel mixing
sv: Ljudfilter för enkel kanalmixning

en: HRTF file for the binauralization
sv: HRTF-fil för binauralisering

en: Custom HRTF (Head-related transfer function) file in the SOFA format.
sv: Anpassad HRTF-fil (Head-related transfer function) i SOFA-format.

en: Headphones mode (binaural)
sv: Hörlursläge (binaural)

en: If the output is stereo, render ambisonics with the binaural decoder.
sv: Om utmatningen är stereo kan du göra ambisonics med den binaurala avkodaren.

en: Ambisonics renderer and binauralizer
sv: Ambisonics-rendering och binauralizer

en: Audio filter for trivial channel mixing
sv: Ljudfilter för trivial kanalblandning

en: Sound Delay
sv: Ljudfördröjning

en: Delay
sv: Fördröjning

en: Add a delay effect to the sound
sv: Lägg till en fördröjningseffekt till ljudet

en: Delay time
sv: Fördröjningstid

en: Time in milliseconds of the average delay. Note average
sv: Tid i millisekunder för genomsnittsfördröjning. Observera genomsnitt

en: Sweep Depth
sv: Svepdjup

en: Time in milliseconds of the maximum sweep depth. Thus, the sweep range will be delay-time +/- sweep-depth.
sv: Tid i millisekunder för det maximala svepdjupet. Svepintervallet blir alltså delay-time +/- sweep-depth.

en: Sweep Rate
sv: Svepfrekvens

en: Rate of change of sweep depth in milliseconds shift per second of play
sv: Ändringshastighet för svepdjupet i millisekunder per sekund speltid

en: Feedback gain
sv: Återkopplingsförstärkning

en: Gain on Feedback loop
sv: Förstärkning för återkopplingsslinga

en: Wet mix
sv: Våt mix

en: Level of delayed signal
sv: Nivå för fördröjd signal

en: Dry Mix
sv: Torr mix

en: Level of input signal
sv: Nivå för ingångssignal

en: RMS/peak
sv: RMS/höjdpunkt

en: Set the RMS/peak.
sv: Ställ in RMS/peak.

en: Attack time
sv: Attacktid

en: Set the attack time in milliseconds.
sv: Ställ in attacktiden i millisekunder.

en: Release time
sv: Frigörningstid

en: Set the release time in milliseconds.
sv: Ställ in utlösningstiden i millisekunder.

en: Threshold level
sv: Tröskelnivå

en: Set the threshold level in dB.
sv: Ställ in tröskelnivån i dB.

en: Ratio
sv: Förhållande

en: Set the ratio (n:1).
sv: Ändra förhållandet (n:1).

en: Knee radius
sv: Knäradie

en: Set the knee radius in dB.
sv: Ställ in knäradius i dB.

en: Makeup gain
sv: Kompensationsförstärkning

en: Set the makeup gain in dB (0 ... 24).
sv: Ändrar kompensationsförstärkningen i dB (0 ... 24).

en: Compressor
sv: Kompressor

en: Dynamic range compressor
sv: Dynamisk intervallkompressor

en: Audio filter for PCM format conversion
sv: Ljudfilter för konvertering till PCM-format

en: Audio filter for A/52/DTS->S/PDIF encapsulation
sv: Ljudfilter för inkapsling av A/52/DTS->S/PDIF

en: Equalizer preset
sv: Förval för equalizer

en: Preset to use for the equalizer.
sv: Förval att använda med equalizern.

en: Bands gain
sv: Bandförstärkning

en: Don't use presets, but manually specified bands. You need to provide 10 values between -20dB and 20dB, separated by spaces, e.g. "0 2 4 2 0 -2 -4 -2 0 2".
sv: Använd inte förval, men manuellt valda band. Du måste ange 10 värde mellan -20dB och 20dB, avskiljda med mellanrum, t.ex. "0 2 4 2 0 -2 -4 -2 0 2".

en: Use VLC frequency bands
sv: Använd VLC:s frekvensband

en: Use the VLC frequency bands. Otherwise, use the ISO Standard frequency bands.
sv: Använd VLC:s frekvensband. Använd annars ISO-standardens frekvensband.

en: Two pass
sv: Två pass

en: Filter the audio twice. This provides a more intense effect.
sv: Filtrera ljudet två gånger. Detta ger en mer intensiv effekt.

en: Global gain
sv: Global förstärkning

en: Set the global gain in dB (-20 ... 20).
sv: Ställ in global förstärkning i dB (-20 ... 20).

en: Equalizer with 10 bands
sv: Equalizer med 10 band

en: Flat
sv: Platt

en: Classical
sv: Klassisk

en: Club
sv: Klubb

en: Dance
sv: Dans

en: Full bass
sv: Full bas

en: Full bass and treble
sv: Full bas och diskant

en: Full treble
sv: Full diskant

en: Large Hall
sv: Stor hall

en: Soft
sv: Mjuk

en: Soft rock
sv: Mjuk rock

en: Gain multiplier
sv: Förstärkningsmultiplikator

en: Increase or decrease the gain (default 1.0)
sv: Höj eller sänk förstärkningen (1.0 är standard)

en: Gain control filter
sv: Förstärkningskontrollfilter

en: Simple Karaoke filter
sv: Enkelt karaokefilter

en: Number of audio buffers
sv: Antal ljudbuffertar

en: This is the number of audio buffers on which the power measurement is made. A higher number of buffers will increase the response time of the filter to a spike but will make it less sensitive to short variations.
sv: Detta är antalet ljudbuffertar som effektmätningen görs på. Ett större antal buffertar ökar filtrets svarstid på en spik, men gör det mindre känsligt för korta variationer.

en: Maximal volume level
sv: Maximal volymnivå

en: If the average power over the last N buffers is higher than this value, the volume will be normalized. This value is a positive floating point number. A value between 0.5 and 10 seems sensible.
sv: Om den genomsnittliga effekten för de senaste N buffertarna är högre än detta värde normaliseras volymen. Detta värde är ett positivt tal med flytande kommatecken. Ett värde mellan 0,5 och 10 verkar rimligt.

en: Volume normalizer
sv: Volymnormalisering

en: Parametric Equalizer
sv: Parametrisk equalizer

en: Low freq (Hz)
sv: Låg frekvens (Hz)

en: Low freq gain (dB)
sv: Låg frekvensförstärkning (dB)

en: High freq (Hz)
sv: Hög frekvens (Hz)

en: High freq gain (dB)
sv: Hög frekvensförstärkning (dB)

en: Freq 1 gain (dB)
sv: Frekvensförstärkning 1 (dB)

en: Freq 2 gain (dB)
sv: Frekvensförstärkning 2 (dB)

en: Freq 3 gain (dB)
sv: Frekvensförstärkning 3 (dB)

en: Audio filter for band-limited interpolation resampling
sv: Ljudfilter för bandbegränsad interpolation och resampling

en: Resampling quality
sv: Omsamplingskvalitet

en: Resampling quality, from worst to best
sv: Omsamplingskvalitet, från sämst till bäst

en: SoX Resampler
sv: SoX-omsamplare

en: Speex resampler
sv: Speex omsamplare

en: Sample rate converter type
sv: Typ av omvandlare för samplingsfrekvens

en: Different resampling algorithms are supported. The best one is slower, while the fast one exhibits low quality.
sv: Olika omsamplingsalgoritmer stöds. Den bästa är långsammare, medan den snabba uppvisar låg kvalitet.

en: Sinc function (best quality)
sv: Sinc-funktion (bäst kvalitet)

en: Sinc function (medium quality)
sv: Sinc-funktion (medelbra kvalitet)

en: Sinc function (fast)
sv: Sinc-funktion (snabb)

en: Zero Order Hold (fastest)
sv: Zero Order Hold (snabbast)

en: Linear (fastest)
sv: Linjär (snabbast)

en: SRC resampler
sv: SRC-omsampler

en: Secret Rabbit Code (libsamplerate) resampler
sv: Secret Rabbit Code (libsamplerate) omsamplare

en: Nearest-neighbor audio resampler
sv: Näst-närmaste granne ljudresampler

en: Pitch Shifter
sv: Tonhöjdsändrare

en: Audio pitch changer
sv: Tonhöjdsväxlare för ljud

en: Audio tempo scaler synched with rate
sv: Ljudtemposkalare synkroniserad med hastighet

en: Stride Length
sv: Längd på steg

en: Length in milliseconds to output each stride
sv: Längd i millisekunder för att mata ut varje slag

en: Overlap Length
sv: Överlappningslängd

en: Percentage of stride to overlap
sv: Procentandel av steg till överlappning

en: Search Length
sv: Söklängd

en: Length in milliseconds to search for best overlap position
sv: Längd i millisekunder att söka efter bästa överlappningsposition

en: Pitch Shift
sv: Tonhöjdsändring

en: Pitch shift in semitones.
sv: Tonhöjdsförskjutning i halvtoner.

en: Room size
sv: Rumsstorlek

en: Defines the virtual surface of the room emulated by the filter.
sv: Definierar den virtuella ytan av rummet som emuleras av filtret.

en: Room width
sv: Rumsbredd

en: Width of the virtual room
sv: Bredd på det virtuella rummet

en: Wet
sv: Våt

en: Dry
sv: Torr

en: Damp
sv: Fuktig

en: Audio Spatializer
sv: Ljudspatializer

en: This filter enhances the stereo effect by suppressing mono (signal common to both channels) and by delaying the signal of left into right and vice versa, thereby widening the stereo effect.
sv: Detta filter förstärker stereoeffekten genom att undertrycka mono (signal som är gemensam för båda kanalerna) och genom att fördröja signalen från vänster till höger och vice versa, vilket breddar stereoeffekten.

en: Time in ms of the delay of left signal into right and vice versa.
sv: Tid i millisekunder för fördröjningen av vänstersignalen till höger och vice versa.

en: Amount of gain in delayed left signal into right and vice versa. Gives a delay effect of left signal in right output and vice versa which gives widening effect.
sv: Mängd förstärkning i fördröjd vänstersignal till höger och vice versa. Ger en fördröjningseffekt av vänstersignalen i höger utgång och vice versa, vilket ger en breddningseffekt.

en: Crossfeed
sv: Korsmatning

en: Cross feed of left into right with inverted phase. This helps in suppressing the mono. If the value is 1 it will cancel all the signal common to both channels.
sv: Korsmatning av vänster till höger med inverterad fas. Detta hjälper till att undertrycka mono. Om värdet är 1 kommer all signal som är gemensam för båda kanalerna att upphävas.

en: Dry mix
sv: Torr mixning

en: Level of input signal of original channel.
sv: Nivå för originalkanalens ingångssignal.

en: Stereo Enhancer
sv: Stereoförbättring

en: Simple stereo widening effect
sv: Enkel stereobreddningseffekt

en: Single precision audio volume
sv: Ljudvolym med enkel precision

en: Integer audio volume
sv: Heltalsljudvolym

en: Dummy audio output
sv: Testljudutmatning

en: Audio output device
sv: Ljudutmatningsenhet

en: Audio output device (using ALSA syntax).
sv: Ljudutmatningsenhet (använder ALSA-syntax).

en: Audio output channels
sv: Ljudutmatningskanaler

en: Channels available for audio output. If the input has more channels than the output, it will be down-mixed. This parameter is ignored when digital pass-through is active.
sv: Kanaler som är tillgängliga för ljudutmatning. Om ingången har fler kanaler än utgången kommer den att nedmixas. Denna parameter ignoreras när digital pass-through är aktiv.

en: ALSA audio output
sv: ALSA-ljudutmatning

en: Audio output failed
sv: Ljudutmatning misslyckades

en: The audio device "%s" could not be used:
    %s.
sv: Ljudenheten "%s" kan inte användas:
    %s.

en: Audio memory
sv: Ljudminne

en: Audio memory output
sv: Utmatning för ljudminne

en: Sample format
sv: Samplingsformat

en: Last audio device
sv: Senaste ljudenhet

en: HAL AudioUnit output
sv: HAL AudioUnit-utmatning

en: System Sound Output Device
sv: Utmatningsenhet för systemljud

en: %s (Encoded Output)
sv: %s (kodad utmatning)

en: Audio device is not configured
sv: Ljudenheten är inte konfigurerad

en: You should configure your speaker layout with "Audio Midi Setup" in /Applications/Utilities. VLC will output Stereo only.
sv: Du bör konfigurera din högtalarlayout med "Audio Midi Setup" i /Applications/Utilities. VLC kommer endast mata ut stereoljud.

en: The selected audio output device is exclusively in use by another program.
sv: Den valda ljudutmatningsenheten används enbart av ett annat program.

en: Output device
sv: Utmatningsenhet

en: Select your audio output device
sv: Välj din ljudutmatningsenhet

en: Speaker configuration
sv: Högtalarkonfiguration

en: Select speaker configuration you want to use. This option doesn't upmix! So NO e.g. Stereo -> 5.1 conversion.
sv: Välj den högtalarkonfiguration du vill använda. Det här alternativet uppmixar inte! Så INGEN konvertering av t.ex. stereo -> 5.1.

en: Audio volume in hundredths of decibels (dB).
sv: Ljudvolym i hundradels decibel (dB).

en: DirectX audio output
sv: DirectX-ljudutmatning

en: Output format
sv: Utmatningsformat

en: Number of output channels
sv: Antal kanaler i utmatning

en: By default (0), all the channels of the incoming will be saved but you can restrict the number of channels here.
sv: Som standard (0) kommer alla inkommande kanaler att sparas, men du kan begränsa antalet kanaler här.

en: Add WAVE header
sv: Lägg till WAVE-huvud

en: Instead of writing a raw file, you can add a WAV header to the file.
sv: Istället för att skriva en RAW-fil kan du lägga till en WAV-header i filen.

en: Output file
sv: Utmatningsfil

en: File to which the audio samples will be written to ("-" for stdout).
sv: Filen som ljudsamplingar kommer att skrivas till ("-" for stdout).

en: File audio output
sv: Utmatning för filljud

en: Automatically connect to writable clients
sv: Anslut automatiskt till skrivbara klienter

en: If enabled, this option will automatically connect sound output to the first writable JACK clients found.
sv: Om detta alternativ är aktiverat ansluts ljudutgången automatiskt till den första skrivbara JACK-klienten som hittas.

en: Connect to clients matching
sv: Anslut till klienter som matchar

en: If automatic connection is enabled, only JACK clients whose names match this regular expression will be considered for connection.
sv: Om automatisk anslutning är aktiverad, kommer endast JACK-klienter vars namn matchar detta reguljära uttryck att övervägas för anslutning.

en: JACK client name
sv: JACK klientnamn

en: JACK audio output
sv: JACK-ljudutmatning

en: Device
sv: Enhet

en: Select a proper audio device to be used by KAI.
sv: Välj en lämplig ljudenhet att användas av KAI.

en: Open audio in exclusive mode.
sv: Öppna ljud i exklusivt läge.

en: Enable this option if you want your audio not to be interrupted by the other audio.
sv: Aktivera detta alternativ om du vill att ditt ljud inte ska avbrytas av annat ljud.

en: K Audio Interface audio output
sv: K Ljudgränssnitt för ljudutmatning

en: HDMI/SPDIF audio passthrough
sv: Passthrough för HDMI/SPDIF-ljud

en: Change this value if you have issue with HD codecs when using a HDMI receiver.
sv: Ändra detta värde om du har problem med HD-kodekar när du använder en HDMI-mottagare.

en: Disabled
sv: Inaktiverad

en: Enabled (AC3/DTS only)
sv: Aktiverad (endast AC3/DTS)

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Windows Multimedia Device output
sv: Windows Multimedia Device-utgång

en: Output back-end
sv: Utmatningsbakände

en: Audio output back-end interface.
sv: Back-end-gränssnitt för ljudutgång.

en: OSS device node path.
sv: OSS-enhetens nodsökväg.

en: Open Sound System audio output
sv: Ljudutmatning för Open Sound System

en: Pulseaudio audio output
sv: PulseAudio-ljudutmatning

en: OpenBSD sndio audio output
sv: Ljudutmatning för OpenBSD sndio

en: Software gain
sv: Programvaruförstärkning

en: This linear gain will be applied in software.
sv: Denna linjära förstärkning kommer att tillämpas i programvaran.

en: Windows Audio Session API output
sv: Windows Audio Session API-utgång

en: Select Audio Device
sv: Välj ljudenhet

en: Select special Audio device, or let windows decide (default), change needs VLC restart to apply.
sv: Välj en ljudenhet eller låt Windows välja (används som standard). Omstart krävs för att verkställa ändringen.

en: WaveOut audio output
sv: WaveOut-ljudutmatning

en: Use float32 output
sv: Använd float32-utmatning

en: The option allows you to enable or disable the high-quality float32 audio output mode (which is not well supported by some soundcards).
sv: Med det här alternativet kan du aktivera eller inaktivera det högkvalitativa ljudutmatningsläget float32 (som inte stöds av alla ljudkort).

en: A/52 dynamic range compression
sv: A/52 Komprimering av dynamiskt omfång

en: Dynamic range compression makes the loud sounds softer, and the soft sounds louder, so you can more easily listen to the stream in a noisy environment without disturbing anyone. If you disable the dynamic range compression the playback will be more adapted to a movie theater or a listening room.
sv: Komprimering av det dynamiska omfånget gör de höga ljuden mjukare och de låga ljuden högre, så att du lättare kan lyssna på streamingen i en bullrig miljö utan att störa någon. Om du avaktiverar komprimeringen av det dynamiska omfånget blir uppspelningen mer anpassad till en biograf eller ett lyssningsrum.

en: ATSC A/52 (AC-3) audio decoder
sv: ATSC A/52 (AC-3)-ljudavkodare

en: ADPCM audio decoder
sv: Avkodare för ADPCM-ljud

en: AES3/SMPTE 302M audio decoder
sv: Ljudavkodare för AES3/SMPTE 302M

en: AES3/SMPTE 302M audio packetizer
sv: AES3/SMPTE 302M-ljudpaketerare

en: AOM video decoder
sv: AOM-videoavkodare

en: Raw/Log Audio decoder
sv: Raw/Log Ljudavkodare

en: Raw audio encoder
sv: Råljudskodare

en: SoundFont file
sv: SoundFont-fil

en: SoundFont file to use for software synthesis.
sv: SoundFont-fil att använda för programvarusynestesis.

en: AudioToolbox MIDI synthesizer
sv: AudioToolbox MIDI-synthesizer

en: Ignore ruby (furigana)
sv: Ignorera ruby (furigana)

en: Ignore ruby (furigana) in the subtitle.
sv: Ignorera ruby (furigana) i undertexten.

en: Use Core Text renderer
sv: Använd Core Text-renderare

en: Use Core Text renderer in the subtitle.
sv: Använd Core Text-rendering i undertexten.

en: ARIB subtitles decoder
sv: ARIB-avkodare för undertexter

en: ARIB subtitles
sv: ARIB-undertexter

en: Non-ref
sv: Icke-ref

en: Bidir
sv: Dubbelriktad

en: Non-key
sv: Icke-nyckel

en: bits
sv: bitar

en: simple
sv: enkla

en: Various audio and video decoders/encoders delivered by the FFmpeg library. This includes (MS)MPEG4, DivX, SV1,H261, H263, H264, WMV, WMA, AAC, AMR, DV, MJPEG and other codecs
sv: Diverse ljud- och videoavkodare/kodare som levererats av FFmpeg-biblioteket. Detta inkluderar (MS)MPEG4, DivX, SV1,H261, H263, H264, WMV, WMA, AAC, AMR, DV, MJPEG och andra kodekar

en: FFmpeg audio/video decoder
sv: Avkodare för FFmpeg-ljud/video

en: Decoding
sv: Avkodning

en: Encoding
sv: Kodning

en: FFmpeg audio/video encoder
sv: FFmpeg ljud/videokodare

en: Direct rendering
sv: Direktrendering

en: Show corrupted frames
sv: Visa skadade bildrutor

en: Prefer visual artifacts instead of missing frames
sv: Föredra visuella artefakter istället för saknade bildrutor

en: Error resilience
sv: Feltålighet

en: libavcodec can do error resilience.
    However, with a buggy encoder (such as the ISO MPEG-4 encoder from M$) this can produce a lot of errors.
    Valid values range from 0 to 4 (0 disables all errors resilience).
sv: libavcodec kan göra feltålighet.
    Med en buggig kodare (t.ex. ISO MPEG-4-kodaren från M$) kan detta dock ge upphov till många fel.
    Giltiga värden sträcker sig från 0 till 4 (0 inaktiverar all feltålighet).

en: Workaround bugs
sv: Temporärlösning för fel

en: Try to fix some bugs:
    1  autodetect
    2  old msmpeg4
    4  xvid interlaced
    8  ump4 
    16 no padding
    32 ac vlc
    64 Qpel chroma.
    This must be the sum of the values. For example, to fix "ac vlc" and "ump4", enter 40.
sv: Försök att rätta till vissa fel:
    1  automatisk identifiering
    2  gammal msmpeg4
    4  xvid interlaced
    8  ump4 
    16 no padding
    32 ac vlc
    64 Qpel chroma.
    Detta måste vara summan av värdena. Till exempel, för att rätta till "ac vlc" och "ump4", ange 40.

en: Hurry up
sv: Skynda på

en: The decoder can partially decode or skip frame(s) when there is not enough time. It's useful with low CPU power but it can produce distorted pictures.
sv: Avkodaren kan delvis avkoda eller hoppa över bildrutor när det inte finns tillräckligt med tid. Det är användbart med låg CPU-kraft men det kan ge förvrängda bilder.

en: Allow speed tricks
sv: Tillåt hastighetstricks

en: Allow non specification compliant speedup tricks. Faster but error-prone.
sv: Tillåt hastighetstrick som inte följer specifikationerna. Snabbare men felbenägen.

en: Skip frame (default=0)
sv: Hoppa över bildruta (standard=0)

en: Force skipping of frames to speed up decoding (-1=None, 0=Default, 1=B-frames, 2=P-frames, 3=B+P frames, 4=all frames).
sv: Tvinga överhoppning av bildrutor för att snabba på avkodning (-1=Ingen, 0=Standard, 1=B-bildrutor, 2=P-bildrutor, 3=B+P-bildrutor, 4=alla bildrutor).

en: Skip idct (default=0)
sv: Hoppa över idct (standard=0)

en: Force skipping of idct to speed up decoding for frame types (-1=None, 0=Default, 1=B-frames, 2=P-frames, 3=B+P frames, 4=all frames).
sv: Tvinga fram hopp över idct för att påskynda avkodningen för ramtyper (-1=Ingen, 0=Förval, 1=B-ramar, 2=P-ramar, 3=B+P-ramar, 4=alla ramar).

en: Debug mask
sv: Felsökningsmask

en: Set FFmpeg debug mask
sv: Ställ in felsökningsmask för FFmpeg

en: Codec name
sv: Kodeknamn

en: Internal libavcodec codec name
sv: Kodeknamn för intern libavcodec

en: Skip the loop filter for H.264 decoding
sv: Hoppa över det slingande filtret för H.264-avkodning

en: Skipping the loop filter (aka deblocking) usually has a detrimental effect on quality. However it provides a big speedup for high definition streams.
sv: Att hoppa över loopfiltret (även kallat deblockering) har vanligtvis en negativ effekt på kvaliteten. Det ger dock en stor ökning av hastigheten för högupplösta strömmar.

en: Hardware decoding
sv: Hårdvaruavkodning

en: This allows hardware decoding when available.
sv: Detta tillåter hårdvaruavkodning om den finns tillgänglig.

en: Threads
sv: Trådar

en: Number of threads used for decoding, 0 meaning auto
sv: Antal trådar som används för avkodning, 0 betyder auto

en: Ratio of key frames
sv: Förhållande mellan nyckelbilder

en: Number of frames that will be coded for one key frame.
sv: Antal bildrutor som kommer att kodas för en nyckelbildruta.

en: Ratio of B frames
sv: Förhållande mellan B-bilder

en: Number of B frames that will be coded between two reference frames.
sv: Antal B-rutor som kommer att kodas mellan två referensrutor.

en: Video bitrate tolerance
sv: Tolerans för videobitfrekvens

en: Video bitrate tolerance in kbit/s.
sv: Tolerans för videobitfrekvens i kbit/s.

en: Interlaced encoding
sv: Flätad kodning

en: Enable dedicated algorithms for interlaced frames.
sv: Aktivera dedicerade algoritmer för flätade bildrutor (interlace).

en: Interlaced motion estimation
sv: Uppskattning av sammanflätad rörelse

en: Enable interlaced motion estimation algorithms. This requires more CPU.
sv: Aktivera algoritmer för flätad rörelseestimering. Detta kräver mer processorkraft.

en: Pre-motion estimation
sv: Uppskattning av förflyttning

en: Enable the pre-motion estimation algorithm.
sv: Aktivera algoritmen för uppskattning av förflyttning.

en: Rate control buffer size
sv: Buffertstorlek för frekvenskontroll

en: Rate control buffer size (in kbytes). A bigger buffer will allow for better rate control, but will cause a delay in the stream.
sv: Buffertstorlek för frekvenskontroll (i kilobyte). En större buffert kommer att tillåta bättre frekvenskontroll men kommer att orsaka en fördröjning i strömmen.

en: Rate control buffer aggressiveness
sv: Aggressivitet för frekvenskontrollbuffert

en: Rate control buffer aggressiveness.
sv: Aggressivitet för frekvenskontrollbuffert.

en: I quantization factor
sv: I kvantiseringsfaktor

en: Quantization factor of I frames, compared with P frames (for instance 1.0 => same qscale for I and P frames).
sv: Kvantiseringsfaktor för I-ramar jämfört med P-ramar (t.ex. 1,0 => samma q-skala för I- och P-ramar).

en: Noise reduction
sv: Störningsreducering

en: Enable a simple noise reduction algorithm to lower the encoding length and bitrate, at the expense of lower quality frames.
sv: Aktivera en enkel algoritm för störningsreducering för att minska kodningslängden och bitfrekvensen, på bekostnad av lägre kvalitet.

en: MPEG4 quantization matrix
sv: MPEG4-kvantiseringsmatris

en: Use the MPEG4 quantization matrix for MPEG2 encoding. This generally yields a better looking picture, while still retaining the compatibility with standard MPEG2 decoders.
sv: Använd MPEG4-kvantiseringsmatrisen för MPEG2-kodning. Detta ger i allmänhet en snyggare bild, samtidigt som kompatibiliteten med standard MPEG2-avkodare bibehålls.

en: Quality level
sv: Kvalitetsnivå

en: Quality level for the encoding of motions vectors (this can slow down the encoding very much).
sv: Kvalitetsnivå för kodningen av rörelsevektorer (detta kan göra kodningen mycket långsammare).

en: The encoder can make on-the-fly quality tradeoffs if your CPU can't keep up with the encoding rate. It will disable trellis quantization, then the rate distortion of motion vectors (hq), and raise the noise reduction threshold to ease the encoder's task.
sv: Kodaren kan göra kvalitetsavvägningar i farten om processorn inte kan hålla jämna steg med kodningshastigheten. Den kommer att inaktivera trelliskvantisering, sedan hastighetsförvrängningen av rörelsevektorer (hq) och höja tröskeln för brusreducering för att underlätta kodarens uppgift.

en: Minimum video quantizer scale
sv: Minsta skala för videokvantiserare

en: Minimum video quantizer scale.
sv: Minsta skala för videokvantiserare.

en: Maximum video quantizer scale
sv: Maximal skala för videokvantiserare

en: Maximum video quantizer scale.
sv: Maximal skala för videokvantiserare.

en: Trellis quantization
sv: Trellis-kvantisering

en: Enable trellis quantization (rate distortion for block coefficients).
sv: Aktivera trelliskvantisering (förvrängning av hastigheten för blockkoefficienter).

en: Fixed quantizer scale
sv: Fast kvantiseringsskala

en: A fixed video quantizer scale for VBR encoding (accepted values: 0.01 to 255.0).
sv: En fast skala för videokvantiserare för VBR-kodning (accepterade värden: 0,01 till 255,0).

en: Strict standard compliance
sv: Strikt efterlevnad av standarder

en: Force a strict standard compliance when encoding (accepted values: -2 to 2).
sv: Tvinga fram en strikt standardöverensstämmelse vid kodning (accepterade värden: -2 till 2).

en: Luminance masking
sv: Ljudmaskning

en: Raise the quantizer for very bright macroblocks (default: 0.0).
sv: Höj kvantifieringen för mycket ljusa makroblock (standard: 0,0).

en: Darkness masking
sv: Mörkermaskning

en: Raise the quantizer for very dark macroblocks (default: 0.0).
sv: Höj kvantifieringen för mycket mörka makroblock (standard: 0,0).

en: Motion masking
sv: Rörelsemaskning

en: Raise the quantizer for macroblocks with a high temporal complexity (default: 0.0).
sv: Höj kvantifieringen för makroblock med hög temporal komplexitet (standard: 0,0).

en: Border masking
sv: Kantmaskning

en: Raise the quantizer for macroblocks at the border of the frame (default: 0.0).
sv: Höj kvantifieraren för makroblock vid ramens kant (standard: 0,0).

en: Luminance elimination
sv: Eliminering av ljusstyrka

en: Eliminates luminance blocks when the PSNR isn't much changed (default: 0.0). The H264 specification recommends -4.
sv: Eliminerar luminansblock när PSNR inte ändras mycket (standard: 0,0). I H264-specifikationen rekommenderas -4.

en: Chrominance elimination
sv: Eliminering av färgstyrka

en: Eliminates chrominance blocks when the PSNR isn't much changed (default: 0.0). The H264 specification recommends 7.
sv: Eliminerar krominansblock när PSNR inte ändras mycket (standard: 0,0). I H264-specifikationen rekommenderas 7.

en: Specify AAC audio profile to use
sv: Ange AAC-ljudprofil att använda

en: Specify the AAC audio profile to use for encoding the audio bitstream. It takes the following options: main, low, ssr (not supported),ltp, hev1, hev2 (default: low). hev1 and hev2 are currently supported only with libfdk-aac enabled libavcodec
sv: Ange vilken AAC-ljudprofil som ska användas för kodning av ljudbitströmmen. Följande alternativ kan användas: main, low, ssr (stöds ej),ltp, hev1, hev2 (standard: low). hev1 och hev2 stöds för närvarande endast med libfdk-aac aktiverad libavcodec

en: Direct3D11 Video Acceleration
sv: Direct3D11 videoacceleration

en: DirectX Video Acceleration (DXVA) 2.0
sv: DirectX-videoacceleration (DXVA) 2.0

en: It seems your Libav/FFmpeg (libavcodec) installation lacks the following encoder:
    %s.
    If you don't know how to fix this, ask for support from your distribution.
    
    This is not an error inside VLC media player.
    Do not contact the VideoLAN project about this issue.
sv: Det verkar som din installation av Libav/FFmpeg (libavcodec) saknar följande kodare:
    %s.
    Om du inte vet hur man fixar detta, fråga efter support från din utgivare.
    
    Detta är inte ett fel inuti VLC media player.
    Kontakta inte VideoLAN-projektet om detta problem.

en: unknown
sv: okänd

en: audio
sv: ljud

en: subpicture
sv: underbild

en: VLC could not open the %4.4s %s encoder.
sv: VLC kunde inte öppna kodaren %4.4s %s.

en: VA-API video decoder via DRM
sv: VA-API video avkodare via DRM

en: VA-API video decoder
sv: VA-API videoavkodare

en: BPG image decoder
sv: BPG-bildsavkodare

en: Opacity
sv: Opacitet

en: Setting to true makes the text to be boxed and maybe easier to read.
sv: Om värdet sätts till true blir texten boxad och kanske lättare att läsa.

en: Closed Captions decoder
sv: Avkodare för textning för hörselskadade

en: CDG video decoder
sv: Avkodare för CDG-video

en: Crystal HD hardware video decoder
sv: Crystal HD-hårdvaruvideoavkodare

en: CVD subtitle decoder
sv: CVD-undertextavkodare

en: Chaoji VCD subtitle packetizer
sv: Chaoji VCD-undertext packetizer

en: Encoding quality
sv: Kodningskvalitet

en: Enforce a quality between 0 (lossless) and 511 (worst).
sv: Genomför en kvalitet mellan 0 (förlustfri) och 511 (sämst).

en: Keyframe interval
sv: Intervall för nyckelbildrutor

en: Enforce a keyframe interval between 1 and 1000.
sv: Använd ett intervall för nyckelrutan mellan 1 och 1000.

en: Daala video decoder
sv: Daala videoavkodare

en: Daala video packetizer
sv: Daala-videopaketerare

en: Daala video encoder
sv: Daala-videokodare

en: Chroma format
sv: Chroma-format

en: Picking chroma format will force a conversion of the video into that format
sv: Om du väljer chroma-format kommer videon att konverteras till det formatet

en: Frames Threads
sv: Bildrutstrådar

en: Max number of threads used for frame decoding, default 0=auto
sv: Max antal trådar som används för avkodning av bildrutor, standard 0=auto

en: Tiles Threads
sv: Plattrådar

en: Max number of threads used for tile decoding, default 0=auto
sv: Max antal trådar som används för avkodning av plattor, standard 0=auto

en: All Layers
sv: Alla lager

en: Whether or not to display all spatial layers, default false
sv: Huruvida alla spatiala lager ska visas eller inte, standardinställning är nej.

en: Dav1d video decoder
sv: Dav1d videoavkodare

en: DTS dynamic range compression
sv: DTS-komprimering av dynamiskt omfång

en: DTS Coherent Acoustics audio decoder
sv: DTS Coherent Acoustics ljudavkodare

en: Save raw codec data
sv: Spara rått kodekdata

en: Save the raw codec data if you have selected/forced the dummy decoder in the main options.
sv: Spara rå kodekdata om du har valt/tvingat fram dummy-avkodaren i huvudalternativen.

en: Dummy decoder
sv: Dummy-avkodare

en: Dump decoder
sv: Dumpa avkodare

en: DirectMedia Object decoder
sv: Avkodare för DirectMedia Objekt

en: DirectMedia Object encoder
sv: Kodare för DirectMedia Objekt

en: Decoding X coordinate
sv: Avkodad X-koordinat

en: X coordinate of the rendered subtitle
sv: X-koordinat för renderad undertext

en: Decoding Y coordinate
sv: Avkodad Y-koordinat

en: Y coordinate of the rendered subtitle
sv: Y-koordinat för renderad undertext

en: Subpicture position
sv: Position för underbild

en: You can enforce the subpicture position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, e.g. 6=top-right).
sv: Du kan upprätthålla underbildens position i videon (0=centrerad, 1=vänster, 2=höger, 4=överkant, 8=nederkant, du kan även använda kombinationer av dessa värden, exempelvis 6=överkant-höger).

en: Encoding X coordinate
sv: Kodad X-koordinat

en: X coordinate of the encoded subtitle
sv: X-koordinat för kodad undertext

en: Encoding Y coordinate
sv: Kodad Y-koordinat

en: Y coordinate of the encoded subtitle
sv: Y-koordinat för kodad undertext

en: DVB subtitles decoder
sv: Avkodare för DVB-undertexter

en: DVB subtitles
sv: DVB-undertexter

en: DVB subtitles encoder
sv: Kodare för DVB-undertexter

en: Dummy encoder
sv: Testkodare

en: AAC audio decoder (using libfaad2)
sv: Avkodare för AAC-ljud (använder libfaad2)

en: AAC extension
sv: AAC-tillägg

en: Encoder Profile
sv: Avkodningsprofil

en: Encoder Algorithm to use.
sv: Kodaralgoritm att använda.

en: Enable spectral band replication
sv: Aktivera replikering av spektralband

en: This is an optional feature only for the AAC-ELD profile.
sv: Detta är en valfri funktion endast för AAC-ELD-profilen.

en: VBR Quality
sv: VBR-kvalitet

en: Quality of the VBR Encoding (0=cbr, 1-5 constant vbr quality, 5 is the best).
sv: Kvalitet på VBR-kodningen (0=cbr, 1-5 konstant vbr-kvalitet, 5 är bäst).

en: Enable afterburner library
sv: Aktivera afterburner-bibliotek

en: This library will produce higher quality audio at the expense of additional CPU usage (default is enabled).
sv: Detta bibliotek producerar ljud av högre kvalitet på bekostnad av extra CPU-användning (standard är aktiverad).

en: Signaling mode of the extension AOT
sv: Signalläge för tillägget AOT

en: 1 is explicit for SBR and implicit for PS (default), 2 is explicit hierarchical.
sv: 1 är explicit för SBR och implicit för PS (standard), 2 är explicit hierarkisk.

en: FDK-AAC Audio encoder
sv: FDK-AAC-ljudkodare

en: Flac audio decoder
sv: Avkodare för Flac-ljud

en: Flac audio encoder
sv: Kodare för Flac-ljud

en: Chorus
sv: Refräng

en: Synthesis gain
sv: Syntesförstärkning

en: This gain is applied to synthesis output. High values may cause saturation when many notes are played at a time.
sv: Denna förstärkning tillämpas på syntesens utgång. Höga värden kan orsaka mättnad när många toner spelas samtidigt.

en: Polyphony
sv: Polyfoni

en: The polyphony defines how many voices can be played at a time. Larger values require more processing power.
sv: Polyfonin anger hur många stämmor som kan spelas upp samtidigt. Större värden kräver mer processorkraft.

en: FluidSynth MIDI synthesizer
sv: FluidSynth MIDI-synthesizer

en: MIDI synthesis not set up
sv: MIDI-syntes har inte konfigurerats

en: A sound font file (.SF2) is required for MIDI synthesis.
    Please install a sound font and configure it from the VLC preferences (Input / Codecs > Audio codecs > FluidSynth).
sv: Du behöver en SoundFont-fil (.SF2) för att kunna spela upp MIDI.
    Installera en SoundFont och konfigurera den i VLC-inställningarna (Inmatning/Kodekar > Ljudkodekar > FluidSynth).

en: G.711 decoder
sv: G.711-avkodare

en: G.711 encoder
sv: G.711-kodare

en: Uses GStreamer framework's plugins to decode the media codecs
sv: Använder GStreamer-ramverkets insticksmoduler för att avkoda mediakodekarna

en: Use DecodeBin
sv: Använd DecodeBin

en: DecodeBin is a container element, that can add and manage multiple elements. Apart from adding the decoders, decodebin also adds elementary stream parsers which can provide more info such as codec profile, level and other attributes, in the form of GstCaps (Stream Capabilities) to decoder.
sv: DecodeBin är ett containerelement som kan lägga till och hantera flera element. Förutom att lägga till avkodare lägger decodebin också till elementära strömparserare som kan ge mer information som codec-profil, nivå och andra attribut i form av GstCaps (Stream Capabilities) till avkodaren.

en: GStreamer Based Decoder
sv: Avkodare baserad på GStreamer

en: Quality level for encoding (this can enlarge or reduce output image size).
sv: Kvalitetsnivå för kodning (detta kan höja eller sänka utmatningens bildstorlek).

en: JPEG image decoder
sv: JPEG-bildsavkodare

en: JPEG image encoder
sv: JPEG-bildskodare

en: Formatted Subtitles
sv: Formaterade undertexter

en: Kate streams allow for text formatting. VLC partly implements this, but you can choose to disable all formatting. Note that this has no effect is rendering via Tiger is enabled.
sv: Kate-strömmar tillåter textformatering. VLC implementerar delvis detta, men du kan välja att inaktivera all formatering. Observera att detta inte har någon effekt om rendering via Tiger är aktiverat.

en: Shadow
sv: Skugga

en: Outline
sv: Konturer

en: Black
sv: Svart

en: Gray
sv: Grå

en: White
sv: Vit

en: Maroon
sv: Vinröd

en: Red
sv: Röd

en: Yellow
sv: Gul

en: Olive
sv: Oliv

en: Green
sv: Grön

en: Purple
sv: Lila

en: Navy
sv: Marin

en: Blue
sv: Blå

en: Use Tiger for rendering
sv: Använd Tiger för rendering

en: Kate streams can be rendered using the Tiger library. Disabling this will only render static text and bitmap based streams.
sv: Kate-strömmar kan renderas med Tiger-biblioteket. Om detta inaktiveras kommer endast statisk text och bitmapsbaserade strömmar renderas.

en: Rendering quality
sv: Renderingskvalitet

en: Select rendering quality, at the expense of speed. 0 is fastest, 1 is highest quality.
sv: Välj renderingskvaliteten på bekostnad av hastighet. 0 är snabbast, 1 är högsta kvalitet.

en: Default font effect
sv: Typsnittseffekt som standard

en: Add a font effect to text to improve readability against different backgrounds.
sv: Lägg till en teckeneffekt för att förbättra läsbarhet mot olika bakgrunder.

en: Default font effect strength
sv: Standardstyrka för typsnittseffekt

en: How pronounced to make the chosen font effect (effect dependent).
sv: Hur uttalad effekten av det valda teckensnittet ska vara (beroende på effekt).

en: Default font description
sv: Typsnittsbeskrivning som standard

en: Which font description to use if the Kate stream does not specify particular font parameters (name, size, etc) to use. A blank name will let Tiger choose font parameters where appropriate.
sv: Vilken typsnittsbeskrivning som ska användas om Kate-strömmen inte anger särskilda typsnittsparametrar (namn, storlek etc) som ska användas. Ett tomt namn låter Tiger välja typsnittsparametrar där så är lämpligt.

en: Default font color
sv: Typsnittsfärg som standard

en: Default font color to use if the Kate stream does not specify a particular font color to use.
sv: Standardteckensnittsfärg som ska användas om Kate-strömmen inte anger en viss teckensnittsfärg som ska användas.

en: Default font alpha
sv: Typsnittsalfa som standard

en: Transparency of the default font color if the Kate stream does not specify a particular font color to use.
sv: Transparens för standardteckensnittsfärgen om Kate-strömmen inte anger en viss teckensnittsfärg som ska användas.

en: Default background color
sv: Bakgrundsfärg som standard

en: Default background color if the Kate stream does not specify a background color to use.
sv: Standardbakgrundsfärg om Kate-strömmen inte anger någon bakgrundsfärg som ska användas.

en: Default background alpha
sv: Standardalfa för bakgrund

en: Transparency of the default background color if the Kate stream does not specify a particular background color to use.
sv: Genomskinlighet för standardbakgrundsfärgen om Kate-strömmen inte använder en särskild bakgrundsfärg.

en: Kate is a codec for text and image based overlays.
    The Tiger rendering library is needed to render complex Kate streams, but VLC can still render static text and image based subtitles if it is not available.
    Note that changing settings below will not take effect until a new stream is played. This will hopefully be fixed soon.
sv: Kate är en kodek för text- och bildbaserade överlägg.
    Renderingsbiblioteket Tiger behövs för att rendera komplexa Kate-strömmar, men VLC kan fortfarande rendera statiska text- och bildbaserade undertexter om det inte finns tillgängligt.
    Observera att ändring av inställningarna nedan inte kommer att träda i kraft förrän en ny ström spelas upp. Detta kommer förhoppningsvis att åtgärdas snart.

en: Kate overlay decoder
sv: Kate överläggsavkodare

en: Tiger rendering defaults
sv: Standardinställningar för Tiger-rendering

en: Kate text subtitles packetizer
sv: Kate text undertexter packetizer

en: Additional fonts directory
sv: Katalog för ytterligare typsnitt

en: Subtitles (advanced)
sv: Undertexter (avancerat)

en: Subtitle renderers using libass
sv: Undertextrenderare som använder libass

en: Building font cache
sv: Bygger cache för typsnitt

en: Please wait while your font cache is rebuilt.
    This should take less than a minute.
sv: Vänta under tiden cachen för dina typsnitt byggs om.
    Detta bör ta mindre än en minut.

en: MPEG I/II video decoder (using libmpeg2)
sv: MPEG I/II-videoavkodare (använder libmpeg2)

en: Linear PCM audio decoder
sv: Avkodare för linjärt PCM-ljud

en: Linear PCM audio packetizer
sv: Linjär PCM-ljudpaketerare

en: Linear PCM audio encoder
sv: Kodare för linjärt PCM-ljud

en: MPEG audio layer I/II/III decoder
sv: MPEG-ljud layer I/II/III-avkodare

en: Media Foundation Transform decoder
sv: Media Foundation Transform-avkodare

en: MPEG audio decoder using mpg123
sv: MPEG ljudavkodare med hjälp av mpg123

en: OggSpots video decoder
sv: OggSpots-videoavkodare

en: OggSpots video packetizer
sv: OggSpots-videopaketerare

en: OMX direct rendering
sv: OMX direktrendering

en: Enable OMX direct rendering.
sv: Aktivera OMX-direktrendering.

en: Audio/Video decoder (using OpenMAX IL)
sv: Video-/ljudavkodare (använder OpenMAX IL)

en: Video encoder (using OpenMAX IL)
sv: Videokodare (använder OpenMAX IL)

en: OpenMAX IL video output
sv: OpenMAX IL-videoutmatning

en: Opus audio decoder
sv: Avkodare för Opus-ljud

en: Opus audio encoder
sv: Opus-ljudkodare

en: PNG video decoder
sv: Avkodare för PNG-video

en: PNG video encoder
sv: PNG-videokodare

en: Enable software mode
sv: Aktivera mjukvaruläge

en: Allow the use of the Intel Media SDK software implementation of the codecs if no QuickSync Video hardware acceleration is present on the system.
sv: Tillåt användning av Intel Media SDK-mjukvaroimplementationen av kodekarna om det inte finns någon QuickSync Video hårdvaruaccelerator i systemet.

en: Codec Profile
sv: Kodekprofil

en: Specify the codec profile explicitly. If you don't, the codec will determine the correct profile from other sources, such as resolution and bitrate. E.g. 'high'
sv: Ange kodekprofilen uttryckligen. Om du inte gör det kommer kodeken att bestämma rätt profil från andra källor, t.ex. upplösning och bithastighet. T.ex. "high"

en: Codec Level
sv: Kodeknivå

en: Specify the codec level explicitly. If you don't, the codec will determine the correct profile from other sources, such as resolution and bitrate. E.g. '4.2' for mpeg4-part10 or 'low' for mpeg2
sv: Ange kodeknivån uttryckligen. Om du inte gör det kommer kodeken att bestämma rätt profil från andra källor, t.ex. upplösning och bithastighet. T.ex. "4.2" för mpeg4-part10 eller "low" för mpeg2

en: Group of Picture size
sv: Storlek för bildgrupp

en: Number of pictures within the current GOP (Group of Pictures); if GopPicSize=0, then the GOP size is unspecified. If GopPicSize=1, only I-frames are used.
sv: Antal bilder i den aktuella GOP:en (Group of Pictures); om GopPicSize=0 är GOP-storleken ospecificerad. Om GopPicSize=1 används endast I-frames.

en: Group of Picture Reference Distance
sv: Referensavstånd för bildgrupp

en: Distance between I- or P- key frames; if it is zero, the GOP structure is unspecified. Note: If GopRefDist = 1, there are no B-frames used.
sv: Avstånd mellan I- eller P- nyckelrutor; om det är noll är GOP-strukturen ospecificerad. Obs: Om GopRefDist = 1 används inga B-frames.

en: Target Usage
sv: Målanvändning

en: The target usage allow to choose between different trade-offs between quality and speed. Allowed values are: 'speed', 'balanced' and 'quality'.
sv: Målanvändningen gör det möjligt att välja mellan olika avvägningar mellan kvalitet och hastighet. Tillåtna värden är: "hastighet", "balanserad" och "kvalitet".

en: IDR interval
sv: IDR-intervall

en: For H.264, IdrInterval specifies IDR-frame interval in terms of I-frames; if IdrInterval=0, then every I-frame is an IDR-frame. If IdrInterval=1, then every other I-frame is an IDR-frame, etc. For MPEG2, IdrInterval defines sequence header interval in terms of I-frames. If IdrInterval=N, SDK inserts the sequence header before every Nth I-frame. If IdrInterval=0 (default), SDK inserts the sequence header once at the beginning of the stream.
sv: För H.264 anger IdrInterval IDR-ramintervallet i termer av I-ramar; om IdrInterval=0 är varje I-ram en IDR-ram. Om IdrInterval=1 är varannan I-frame en IDR-frame, osv. För MPEG2 definierar IdrInterval sekvenshuvudets intervall i termer av I-frames. Om IdrInterval=N infogar SDK sekvenshuvudet före var N:e I-frame. Om IdrInterval=0 (standard) infogar SDK sekvenshuvudet en gång i början av strömmen.

en: Rate Control Method
sv: Metod för hastighetskontroll

en: The rate control method to use when encoding. Can be one of 'cbr', 'vbr', 'qp', 'avbr'. 'qp' mode isn't supported for mpeg2.
sv: Den hastighetskontrollmetod som ska användas vid kodning. Kan vara en av 'cbr', 'vbr', 'qp', 'avbr'. 'qp'-läget stöds inte för mpeg2.

en: Quantization parameter
sv: Kvantiseringsparameter

en: Quantization parameter for all types of frames. This parameters sets qpi, qpp and qpb. It has less precedence than the forementionned parameters. Used only if rc_method is 'qp'.
sv: Kvantiseringsparameter för alla typer av ramar. Denna parameter ställer in qpi, qpp och qpb. Den har lägre prioritet än de tidigare nämnda parametrarna. Används endast om rc_method är 'qp'.

en: Quantization parameter for I-frames
sv: Kvantiseringsparameter för I-ramar

en: Quantization parameter for I-frames. This parameter overrides any qp set globally. Used only if rc_method is 'qp'.
sv: Kvantiseringsparameter för I-ramar. Denna parameter åsidosätter alla qp som ställts in globalt. Används endast om rc_method är 'qp'.

en: Quantization parameter for P-frames
sv: Kvantiseringsparameter för P-ramar

en: Quantization parameter for P-frames. This parameter overrides any qp set globally. Used only if rc_method is 'qp'.
sv: Kvantiseringsparameter för P-ramar. Denna parameter åsidosätter alla qp som ställts in globalt. Används endast om rc_method är 'qp'.

en: Quantization parameter for B-frames
sv: Kvantiseringsparameter för B-frames

en: Quantization parameter for B-frames. This parameter overrides any qp set globally. Used only if rc_method is 'qp'.
sv: Kvantiseringsparameter för B-frames. Denna parameter åsidosätter alla qp som ställts in globalt. Används endast om rc_method är 'qp'.

en: Maximum Bitrate
sv: Maximal bitfrekvens

en: Defines the maximum bitrate in kbps (1000 bits/s) for VBR rate control method. If not set, this parameter is computed from other sources such as bitrate, profile, level, etc.
sv: Definierar den maximala bithastigheten i kbps (1000 bitar/s) för VBR rate control-metoden. Om denna parameter inte anges beräknas den från andra källor, t.ex. bithastighet, profil, nivå etc.

en: Accuracy of RateControl
sv: Noggrannhet för RateControl

en: Tolerance in percentage of the 'avbr'  (Average Variable BitRate) method. (e.g. 10 with a bitrate of 800  kbps means the encoder tries not to  go above 880 kbps and under  730 kbps. The targeted accuracy is only reached after a certained  convergence period. See the convergence parameter
sv: Tolerans i procent för metoden "avbr" (Average Variable BitRate). (t.ex. 10 med en bitrate på 800 kbps innebär att kodaren försöker att inte gå över 880 kbps och under 730 kbps. Den eftersträvade noggrannheten uppnås först efter en viss konvergensperiod. Se konvergensparametern

en: Convergence time of 'avbr' RateControl
sv: Konvergenstid för "avbr" RateControl

en: Number of 100 frames before the 'avbr' rate control method reaches the requested bitrate with the requested accuracy. See the accuracy parameter.
sv: Antal 100 bildrutor innan metoden för hastighetskontroll "avbr" når den begärda bithastigheten med den begärda noggrannheten. Se parametern för noggrannhet.

en: Number of slices per frame
sv: Antal skivor per bildruta

en: Number of slices in each video frame; each slice contains one or more macro-block rows. If numslice is not set, the encoder may choose any slice partitioning allowed by the codec standard.
sv: Antal slices i varje videoram; varje slice innehåller en eller flera rader med makroblock. Om numslice inte anges kan kodaren välja vilken skivindelning som helst som tillåts av codec-standarden.

en: Number of reference frames
sv: Antal referensbildrutor

en: Number of parallel operations
sv: Antal parallella operationer

en: Defines the number of parallel encoding operations before we synchronise the result. Higher numbers may result on better throughput depending on hardware. MPEG2 needs at least 1 here.
sv: Definierar antalet parallella kodningsoperationer innan vi synkroniserar resultatet. Högre siffror kan ge bättre genomströmning beroende på maskinvara. MPEG2 behöver minst 1 här.

en: Intel QuickSync Video encoder for MPEG4-Part10/MPEG2 (aka H.264/H.262)
sv: Intel QuickSync Video-kodare för MPEG4-Part10/MPEG2 (även känt som H.264/H.262)

en: Pseudo raw video decoder
sv: Pseudo rå videoavkodare

en: Pseudo raw video packetizer
sv: Pseudo rå video paketering

en: Raw video encoder for RTP
sv: Kodare för råvideo för RTP

en: Rate control method
sv: Metod för hastighetskontroll

en: Method used to encode the video sequence
sv: Metod som används för att koda videosekvensen

en: Constant noise threshold mode
sv: Tröskelvärde för konstant brus

en: Constant bitrate mode (CBR)
sv: Läge med konstant bitfrekvens (CBR)

en: Low Delay mode
sv: Lågt fördröjningsläge

en: Lossless mode
sv: Förlustfritt läge

en: Constant lambda mode
sv: Konstant lambdaläge

en: Constant error mode
sv: Konstant felläge

en: Constant quality mode
sv: Konstant kvalitetsläge

en: GOP structure
sv: GOP-struktur

en: GOP structure used to encode the video sequence
sv: GOP-struktur som används för att koda videosekvensen

en: No fixed gop structure. A picture can be intra or inter and refer to previous or future pictures.
sv: Ingen fast GOP-struktur. En bild kan vara intra eller inter och referera till tidigare eller framtida bilder.

en: I-frame only sequence
sv: Endast I-ram sekvens

en: Inter pictures refere to previous pictures only
sv: Inter bilder refererar endast till tidigare bilder

en: Inter pictures can refer to previous or future pictures
sv: Inter bilder kan hänvisa till tidigare eller framtida bilder

en: Constant quality factor
sv: Konstant kvalitetsfaktor

en: Quality factor to use in constant quality mode
sv: Kvalitetsfaktor som ska användas i konstant kvalitetsläge

en: Noise Threshold
sv: Bruströskel

en: Noise threshold to use in constant noise threshold mode
sv: Bruströskel att använda i konstant bruströskelläge

en: CBR bitrate (kbps)
sv: CBR-bitfrekvens (kbps)

en: Target bitrate in kbps when encoding in constant bitrate mode
sv: Målbitfrekvens i kbps när kodning görs i konstant bitfrekvensläge

en: Maximum bitrate (kbps)
sv: Maximal bitfrekvens (kbps)

en: Maximum bitrate in kbps when encoding in constant bitrate mode
sv: Maximal bitfrekvens i kbps vid avkodning i konstant bitfrekvensläge

en: Minimum bitrate (kbps)
sv: Minimal bitfrekvens (kbps)

en: Minimum bitrate in kbps when encoding in constant bitrate mode
sv: Minimal bitfrekvens i kbps vid avkodning i konstant bitfrekvensläge

en: GOP length
sv: GOP-längd

en: Number of pictures between successive sequence headers i.e. length of the group of pictures
sv: Antal bilder mellan på varandra följande sekvensrubriker, dvs. längden på gruppen av bilder

en: Prefilter
sv: Förfilter

en: Enable adaptive prefiltering
sv: Aktivera adaptiv förfiltrering

en: No pre-filtering
sv: Ingen förfiltrering

en: Centre Weighted Median
sv: Centrumviktad median

en: Gaussian Low Pass Filter
sv: Gausslågpassfilter

en: Add Noise
sv: Lägg till brus

en: Gaussian Adaptive Low Pass Filter
sv: Gaussanpassningsbart lågpassfilter

en: Low Pass Filter
sv: Lågpassfilter

en: Amount of prefiltering
sv: Förfiltreringsmängd

en: Higher value implies more prefiltering
sv: Högre värde innebär mer förfiltrering

en: Picture coding mode
sv: Bildkodningsläge

en: Field coding is where interlaced fields are coded separately as opposed to a pseudo-progressive frame
sv: Fältkodning är när sammanflätade fält kodas separat i motsats till en pseudo-progressiv ram

en: auto - let encoder decide based upon input (Best)
sv: auto - låt kodare avgöra baserad på inmatning (Bäst)

en: force coding frame as single picture
sv: tvinga kodningsramen som en enda bild

en: force coding frame as separate interlaced fields
sv: tvinga fram kodning av bildrutan som separata sammanflätade fält

en: Size of motion compensation blocks
sv: Storlek på block för rörelsekompensation

en: automatic - let encoder decide based upon input (Best)
sv: auto - låt kodare avgöra baserad på inmatning (Bäst)

en: small - use small motion compensation blocks
sv: small - använd små block för rörelsekompensation

en: medium - use medium motion compensation blocks
sv: medium - använd medelhög rörelsekompensation

en: large - use large motion compensation blocks
sv: large - använd stora block för rörelsekompensation

en: Overlap of motion compensation blocks
sv: Överlappning av block för rörelsekompensation

en: none - Motion compensation blocks do not overlap
sv: none - blocken för rörelsekompensation överlappar inte varandra

en: partial - Motion compensation blocks only partially overlap
sv: partiell - blocken för rörelsekompensation överlappar varandra endast delvis

en: full - Motion compensation blocks fully overlap
sv: full - blocken för rörelsekompensation överlappar varandra helt

en: Motion Vector precision
sv: Rörelsevektorprecision

en: Motion Vector precision in pels
sv: Motion Vector precision i pels

en: Three component motion estimation
sv: Rörelseuppskattning med tre komponenter

en: Use chroma as part of the motion estimation process
sv: Använd chroma som en del av rörelseuppskattningsprocessen

en: Intra picture DWT filter
sv: DWT-filter inom bilden

en: Inter picture DWT filter
sv: DWT-filter mellan bilder

en: Number of DWT iterations
sv: Antal DWT-iterationer

en: Also known as DWT levels
sv: Även kända som DWT-nivåer

en: Enable multiple quantizers
sv: Aktivera flera kvantiserare

en: Enable multiple quantizers per subband (one per codeblock)
sv: Aktivera flera kvantiserare per delband (en per kodblock)

en: Disable arithmetic coding
sv: Inaktivera aritmetisk kodning

en: Use variable length codes instead, useful for very high bitrates
sv: Använd istället koder med variabel längd, användbara för mycket höga bithastigheter

en: perceptual weighting method
sv: perceptuell viktningsmetod

en: perceptual distance
sv: perceptuellt avstånd

en: perceptual distance to calculate perceptual weight
sv: perceptuellt avstånd för att beräkna perceptuell vikt

en: Horizontal slices per frame
sv: Horisontella snitt per bildruta

en: Number of horizontal slices per frame in low delay mode
sv: Antal horisontella snitt per bildruta i läge med låg fördröjning

en: Vertical slices per frame
sv: Vertikala snitt per bildruta

en: Number of vertical slices per frame in low delay mode
sv: Antal vertikala snitt per bildruta i läge med låg fördröjning

en: Size of code blocks in each subband
sv: Antal kodblock i varje underband

en: small - use small code blocks
sv: liten - använd små kodblock

en: medium - use medium sized code blocks
sv: medel - använd medelstora kodblock

en: large - use large code blocks
sv: stor - använd stora kodblock

en: full - One code block per subband
sv: full - ett kodblock per underband

en: Enable hierarchical Motion Estimation
sv: Aktivera hierarkisk rörelseuppskattning

en: Number of levels of downsampling
sv: Antal nedsamplingsnivåer

en: Number of levels of downsampling in hierarchical motion estimation mode
sv: Antal nivåer av nedsampling i läget för hierarkisk rörelseuppskattning

en: Enable Global Motion Estimation
sv: Aktivera global rörelseuppskattning

en: Enable Phase Correlation Estimation
sv: Aktivera estimering av faskorrelation

en: Enable Scene Change Detection
sv: Aktivera detektering av scenförändring

en: Force Profile
sv: Tvinga profil

en: VC2 Low Delay Profile
sv: VC2 Låg fördröjningsprofil

en: VC2 Simple Profile
sv: VC2 Enkel profil

en: VC2 Main Profile
sv: VC2 Huvudprofil

en: Main Profile
sv: Huvudprofil

en: Dirac video decoder using libschroedinger
sv: Dirac videoavkodare med libschroedinger

en: Dirac video encoder using libschroedinger
sv: Dirac-videokodare med libschroedinger

en: SCTE-18 decoder
sv: SCTE-18-avkodare

en: Emergency Alert Messaging for Cable
sv: Meddelanden om nödsituationer för kabel

en: SCTE-27 decoder
sv: SCTE-27-avkodare

en: SDL Image decoder
sv: Avkodare för SDL Image

en: SDL_image video decoder
sv: Avkodare för SDL_image-video

en: MP3 fixed point audio encoder
sv: MP3-ljudkodare med fast punkt

en: S/PDIF pass-through decoder
sv: S/PDIF-avkodare för genomgång

en: Mode
sv: Läge

en: Enforce the mode of the encoder.
sv: Tvinga läge för kodaren.

en: Enforce a quality between 0 (low) and 10 (high).
sv: Tvinga en kvalitet mellan 0 (låg) och 10 (hög).

en: Encoding complexity
sv: Kodningskomplexitet

en: Enforce the complexity of the encoder.
sv: Tvinga komplexitet för kodaren.

en: Maximal bitrate
sv: Maximal bitfrekvens

en: Enforce the maximal VBR bitrate
sv: Tvinga maximal VBR-bitfrekvens

en: CBR encoding
sv: CBR-kodning

en: Enforce a constant bitrate encoding (CBR) instead of default variable bitrate encoding (VBR).
sv: Tillämpa kodning med konstant bithastighet (CBR) i stället för standardkodning med variabel bithastighet (VBR).

en: Voice activity detection
sv: Identifiering av röstaktivitet

en: Enable voice activity detection (VAD). It is automatically activated in VBR mode.
sv: Aktivera detektering av röstaktivitet (VAD). Den aktiveras automatiskt i VBR-läge.

en: Discontinuous Transmission
sv: Kontinuerlig överföring

en: Enable discontinuous transmission (DTX).
sv: Aktivera diskontinuerlig överföring (DTX).

en: Narrow-band (8kHz)
sv: Smalband (8kHz)

en: Wide-band (16kHz)
sv: Bredband (16kHz)

en: Ultra-wideband (32kHz)
sv: Ultrabredband (32kHz)

en: Speex audio decoder
sv: Avkodare för Speex-ljud

en: Speex audio packetizer
sv: Speex-ljudpaketerare

en: Speex audio encoder
sv: Kodare för Speex-ljud

en: Disable DVD subtitle transparency
sv: Inaktivera genomskinlighet för DVD-undertexter

en: Removes all transparency effects used in DVD subtitles.
sv: Tar bort alla genomskinlighetseffekter som används i DVD-undertexter.

en: DVD subtitles decoder
sv: Avkodare för DVD-undertexter

en: DVD subtitles
sv: DVD-undertexter

en: DVD subtitles packetizer
sv: Paketerare för DVD-undertexter

en: EBU STL subtitles decoder
sv: EBU STL-undertextavkodare

note: xgettext: The character encoding name in parenthesis corresponds to that used for the GetACP translation. "Windows-1252" applies to Western European languages using the Latin alphabet.
en: Default (Windows-1252)
sv: Standard (Windows-1252)

en: System codeset
sv: Systemets kodning

en: Universal, Chinese (GB18030)
sv: Universal, kinesisk (GB18030)

en: Western European (Latin-9)
sv: Västeuropeisk (Latin-9)

en: Western European (Windows-1252)
sv: Västeuropeisk (Windows-1252)

en: Western European (IBM 00850)
sv: Västeuropeisk (IBM 00850)

en: Eastern European (Latin-2)
sv: Östeuropeisk (Latin-2)

en: Eastern European (Windows-1250)
sv: Östeuropeisk (Windows-1250)

en: Nordic (Latin-6)
sv: Nordisk (Latin-6)

en: Cyrillic (Windows-1251)
sv: Kyrilliska (Windows-1251)

en: Russian (KOI8-R)
sv: Ryska (KOI8-R)

en: Ukrainian (KOI8-U)
sv: Ukrainska (KOI8-U)

en: Arabic (ISO 8859-6)
sv: Arabiska (ISO 8859-6)

en: Arabic (Windows-1256)
sv: Arabiska (Windows-1256)

en: Greek (ISO 8859-7)
sv: Grekiska (ISO 8859-7)

en: Greek (Windows-1253)
sv: Grekiska (Windows-1253)

en: Hebrew (ISO 8859-8)
sv: Hebreiska (ISO 8859-8)

en: Hebrew (Windows-1255)
sv: Hebreiska (Windows-1255)

en: Turkish (ISO 8859-9)
sv: Turkiska (ISO 8859-9)

en: Turkish (Windows-1254)
sv: Turkiska (Windows-1254)

en: Baltic (Latin-7)
sv: Baltisk (Latin-7)

en: Baltic (Windows-1257)
sv: Baltisk (Windows-1257)

en: Celtic (Latin-8)
sv: Keltiska (Latin-8)

en: South-Eastern European (Latin-10)
sv: Sydösteuropeisk (Latin-10)

en: Simplified Chinese (ISO-2022-CN-EXT)
sv: Förenklad kinesiska (ISO-2022-CN-EXT)

en: Simplified Chinese Unix (EUC-CN)
sv: Förenklad kinesiska Unix (EUC-CN)

en: Japanese (7-bits JIS/ISO-2022-JP-2)
sv: Japanska (7-bitars JIS/ISO-2022-JP-2)

en: Japanese Unix (EUC-JP)
sv: Japanska Unix (EUC-JP)

en: Japanese (Shift JIS)
sv: Japanska (Shift JIS)

en: Korean (EUC-KR/CP949)
sv: Koreanska (EUC-KR/CP949)

en: Korean (ISO-2022-KR)
sv: Koreanska (ISO-2022-KR)

en: Traditional Chinese (Big5)
sv: Traditionell kinesiska (Big5)

en: Traditional Chinese Unix (EUC-TW)
sv: Traditionell kinesiska Unix (EUC-TW)

en: Hong-Kong Supplementary (HKSCS)
sv: Hong-Kong tillägg (HKSCS)

en: Vietnamese (VISCII)
sv: Vietnamesiska (VISCII)

en: Vietnamese (Windows-1258)
sv: Vietnamesiska (Windows-1258)

en: Subtitle text encoding
sv: Kodning för undertexter

en: Set the encoding used in text subtitles
sv: Ställ in kodning som används i undertexter

en: Subtitle justification
sv: Justering av undertexter

en: Set the justification of subtitles
sv: Ställer in justeringen av undertexter

en: UTF-8 subtitle autodetection
sv: Identifiera UTF-8-undertexter automatiskt

en: This enables automatic detection of UTF-8 encoding within subtitle files.
sv: Detta aktiverar automatisk identifiering av kodningen UTF-8 inom undertextfiler.

en: Text subtitle decoder
sv: Avkodare för undertexttexter

en: Some subtitle formats allow for text formatting. VLC partly implements this, but you can choose to disable all formatting.
sv: Några undertextformat tillåter textformatering. VLC har delvis implementerat det här men du kan välja att inaktivera all formatering.

en: USF subtitles decoder
sv: Avkodare för USF-undertexter

en: tx3g subtitles decoder
sv: tx3g-undertextavkodare

en: tx3g subtitles
sv: tx3g-undertexter

en: Philips OGT (SVCD subtitle) decoder
sv: Avkodare för Philips OGT (SVCD undertext)

en: SVCD subtitles
sv: SVCD-undertexter

en: Philips OGT (SVCD subtitle) packetizer
sv: Philips OGT (SVCD-undertext) packetizer

en: Image width
sv: Bildbredd

en: Specify the width to decode the image too
sv: Ange bredden för att avkoda bilden också

en: Image height
sv: Bildhöjd

en: Specify the height to decode the image too
sv: Ange höjden för att avkoda bilden för

en: Scale factor
sv: Skalningsfaktor

en: Scale factor to apply to image
sv: Skalfaktor som ska tillämpas på bilden

en: SVG video decoder
sv: SVG-videoavkodare

en: T.140 text encoder
sv: Kodare för T.140-text

en: Override page
sv: Åsidosätt sida

en: Override the indicated page, try this if your subtitles don't appear (-1 = autodetect from TS, 0 = autodetect from teletext, >0 = actual page number, usually 888 or 889).
sv: Åsidosätt den angivna sidan, prova detta om dina undertexter inte visas (-1 = autodetektering från TS, 0 = autodetektering från text-TV, >0 = faktiskt sidnummer, vanligtvis 888 eller 889).

en: Ignore subtitle flag
sv: Ignorera undertextflagga

en: Ignore the subtitle flag, try this if your subtitles don't appear.
sv: Ignorera undertextflaggan, prova den här om dina undertexter inte visas.

en: Workaround for France
sv: Temporärlösning för Frankrike

en: Some French channels do not flag their subtitling pages correctly due to a historical interpretation mistake. Try using this wrong interpretation if your subtitles don't appear.
sv: Vissa franska kanaler inte flagga sina textningssidor korrekt på grund av ett historiskt tolkningsmisstag. Försök att använda denna felaktiga tolkning om dina undertexter inte visas.

en: Teletext subtitles decoder
sv: Avkodare för undertexter i text-tv

en: HDMV TextST subtitles decoder
sv: HDMV TextST-avkodare för undertexter

en: Enforce a quality between 1 (low) and 10 (high), instead of specifying a particular bitrate. This will produce a VBR stream.
sv: Framtvinga en kvalitet mellan 1 (låg) och 10 (hög), istället för att ange en specifik bitfrekvens. Detta kommer att producera en VBR-ström.

en: Post processing quality
sv: Kvalitet för efterbehandling

en: Theora video decoder
sv: Avkodare för Theora-video

en: Theora video packetizer
sv: Theora-videopaketerare

en: Theora video encoder
sv: Kodare för Theora-video

en: TTML decoder
sv: TTML-avkodare

en: TTML subtitles decoder
sv: TTML-undertextavkodare

en: Force a specific encoding quality between 0.0 (high) and 50.0 (low), instead of specifying a particular bitrate. This will produce a VBR stream.
sv: Tvinga en specifik kodningskvalitet mellan 0.0 (hög) och 50.0 (låg), istället för att ange en specifik bitfrekvens. Detta kommer att producera en VBR-ström.

en: Stereo mode
sv: Stereoläge

en: Handling mode for stereo streams
sv: Hanteringsläge för stereoströmmar

en: VBR mode
sv: VBR-läge

en: Use Variable BitRate. Default is to use Constant BitRate (CBR).
sv: Använd variabel bitfrekvens. Standard är att använda konstant bitfrekvens (CBR).

en: Psycho-acoustic model
sv: Psykoakustisk modell

en: Integer from -1 (no model) to 4.
sv: Heltal från -1 (ingen modell) till 4.

en: Joint stereo
sv: Sammanslagen stereo

en: Libtwolame audio encoder
sv: Kodare för libtwolame-ljud

en: Ulead DV audio decoder
sv: Ulead DV ljudavkodare

en: Use Hardware decoders only
sv: Använd endast hårdvaruavkodare

en: VideoToolbox video decoder
sv: VideoToolbox-videoavkodare

en: Maximum encoding bitrate
sv: Maximal bitfrekvens för kodning

en: Maximum bitrate in kbps. This is useful for streaming applications.
sv: Maximal bitfrekvens i kbps. Det här är användbart för strömapplikationer.

en: Minimum encoding bitrate
sv: Minimal bitfrekvens för kodning

en: Minimum bitrate in kbps. This is useful for encoding for a fixed-size channel.
sv: Minimal bitfrekvens i kbps. Detta är användbart för att koda en kanal med bestämd storlek.

en: Force a constant bitrate encoding (CBR).
sv: Tvinga konstant bitfrekvens för kodning (CBR).

en: Vorbis audio decoder
sv: Avkodare för Vorbis-ljud

en: Vorbis audio packetizer
sv: Vorbis-ljudpaketerare

en: Vorbis audio encoder
sv: Kodare för Vorbis-ljud

en: Quality mode
sv: Kvalitetsläge

en: Quality setting which will determine max encoding time
     - 0: Good quality
     - 1: Realtime
     - 2: Best quality
sv: Kvalitetsinställning som bestämmer maximal kodningstid
     - 0: God kvalitet
     - 1: Realtid
     - 2: Bästa kvalitet

en: WebM video decoder
sv: WebM-videoavkodare

en: WebM video encoder
sv: WebM-videokodare

en: WEBVTT decoder
sv: WEBVTT-avkodare

en: WEBVTT subtitles decoder
sv: WEBVTT-undertextavkodare

en: WEBVTT subtitles parser
sv: WEBVTT parser för undertexter

en: WMA v1/v2 fixed point audio decoder
sv: WMA v1/v2 ljudavkodare med fast punkt

en: Maximum GOP size
sv: Maximal GOP-storlek

en: Sets maximum interval between IDR-frames. Larger values save bits, thus improving quality for a given bitrate at the cost of seeking precision. Use -1 for infinite.
sv: Ställer in maximalt intervall mellan IDR-frames. Större värden sparar bitar och förbättrar därmed kvaliteten för en given bithastighet på bekostnad av precisionen. Använd -1 för oändligt.

en: Minimum GOP size
sv: Minimal GOP-storlek

en: Sets minimum interval between IDR-frames. In H.264, I-frames do not necessarily bound a closed GOP because it is allowable for a P-frame to be predicted from more frames than just the one frame before it (also see reference frame option). Therefore, I-frames are not necessarily seekable. IDR-frames restrict subsequent P-frames from referring to any frame prior to the IDR-frame. 
    If scenecuts appear within this interval, they are still encoded as I-frames, but do not start a new GOP.
sv: Ställer in minsta intervall mellan IDR-frames. I H.264 behöver inte I-frames nödvändigtvis binda samman en sluten GOP eftersom det är tillåtet att en P-frame förutses från fler frames än bara den frame som föregår den (se även alternativet referensframe). Därför är I-frames inte nödvändigtvis sökbara. IDR-frames begränsar efterföljande P-frames från att hänvisa till någon frame före IDR-framen.
    Om scenklipp visas inom detta intervall kodas de fortfarande som I-frames, men startar inte en ny GOP.

en: Use recovery points to close GOPs
sv: Använd återhämtningspunkter för att stänga GOP

en: use open GOP, for bluray compatibility use also bluray-compat option
sv: använd öppen GOP, för bluray-kompatibilitet använd också alternativet bluray-compat

en: Enable compatibility hacks for Blu-ray support
sv: Aktivera kompatibilitetshack för stöd av Blu-ray

en: Enable hacks for Blu-ray support, this doesn't enforce every aspect of Blu-ray compatibility
    e.g. resolution, framerate, level
sv: Aktivera hacks för Blu-ray-stöd, detta verkställer inte alla aspekter av Blu-ray-kompatibilitet
    t.ex. upplösning, framerate, nivå

en: Extra I-frames aggressivity
sv: Extra I-frames aggressivitet

en: Scene-cut detection. Controls how aggressively to insert extra I-frames. With small values of scenecut, the codec often has to force an I-frame when it would exceed keyint. Good values of scenecut may find a better location for the I-frame. Large values use more I-frames than necessary, thus wasting bits. -1 disables scene-cut detection, so I-frames are inserted only every other keyint frames, which probably leads to ugly encoding artifacts. Range 1 to 100.
sv: Detektering av scenavsnitt. Styr hur aggressivt extra I-frames ska infogas. Med små värden på scenecut måste codec ofta tvinga fram en I-frame när den skulle överskrida keyint. Bra värden på scenecut kan hitta en bättre plats för I-rutan. Stora värden använder fler I-frames än nödvändigt, vilket innebär slöseri med bitar. -1 inaktiverar detektering av scenavsnitt, så I-rutor infogas bara varannan keyint-rutor, vilket förmodligen leder till fula kodningsartefakter. Intervall 1 till 100.

en: B-frames between I and P
sv: B-bildrutor mellan I och P

en: Number of consecutive B-frames between I and P-frames. Range 1 to 16.
sv: Antal på varandra följande B-frames mellan I- och P-frames. Intervall 1 till 16.

en: Adaptive B-frame decision
sv: Adaptivt beslut om B-ram

en: Force the specified number of consecutive B-frames to be used, except possibly before an I-frame. Range 0 to 2.
sv: Tvingar det angivna antalet på varandra följande B-frames att användas, utom möjligen före en I-frame. Intervall 0 till 2.

en: Influence (bias) B-frames usage
sv: Påverkan (bias) Användning av B-frames

en: Bias the choice to use B-frames. Positive values cause more B-frames, negative values cause less B-frames.
sv: Förvränger valet att använda B-frames. Positiva värden ger fler B-frames, negativa värden ger färre B-frames.

en: Keep some B-frames as references
sv: Behåll några B-bildrutor som referenser

en: Allows B-frames to be used as references for predicting other frames. Keeps the middle of 2+ consecutive B-frames as a reference, and reorders frame appropriately.
     - none: Disabled
     - strict: Strictly hierarchical pyramid
     - normal: Non-strict (not Blu-ray compatible)
sv: Tillåter att B-frames används som referenser för att förutsäga andra frames. Håller mitten av 2+ på varandra följande B-frames som referens och omordnar frame på lämpligt sätt.
     - none: Inaktiverad
     - strict: Strikt hierarkisk pyramid
     - normal: ej strikt Icke-strikt (inte Blu-ray-kompatibel)

en: Use fullrange instead of TV colorrange
sv: Använd fullständigt spektrum istället för TV-färgspektrum

en: TV-range is usually used colorrange, defining this to true will enable libx264 to use full colorrange on encoding
sv: TV-range används vanligtvis färgområde, om du definierar detta till true gör libx264 det möjligt att använda fullt färgområde vid kodning

en: CABAC (Context-Adaptive Binary Arithmetic Coding). Slightly slows down encoding and decoding, but should save 10 to 15% bitrate.
sv: CABAC (Context-Adaptive Binary Arithmetic Coding). Saktar ned kodningen och avkodningen en aning, men bör spara 10 till 15% bitfrekvens.

en: Number of previous frames used as predictors. This is effective in Anime, but seems to make little difference in live-action source material. Some decoders are unable to deal with large frameref values. Range 1 to 16.
sv: Antal tidigare bildrutor som används som prediktorer. Detta är effektivt i anime, men verkar inte göra någon större skillnad i live-action-källmaterial. Vissa avkodare klarar inte av att hantera stora frameref-värden. Intervall 1 till 16.

en: Skip loop filter
sv: Hoppa över slingande filter

en: Deactivate the deblocking loop filter (decreases quality).
sv: Avaktivera deblocking-loopfiltret (försämrar kvaliteten).

en: Loop filter AlphaC0 and Beta parameters alpha:beta
sv: Loopfilter AlphaC0 och Beta parametrar alpha:beta

en: Loop filter AlphaC0 and Beta parameters. Range -6 to 6 for both alpha and beta parameters. -6 means light filter, 6 means strong.
sv: Loopfilter AlphaC0 och Beta parametrar. Område -6 till 6 för både alfa- och betaparametrar. -6 betyder lätt filter, 6 betyder starkt.

en: H.264 level
sv: H.264-nivå

en: Specify H.264 level (as defined by Annex A of the standard). Levels are not enforced; it's up to the user to select a level compatible with the rest of the encoding options. Range 1 to 5.1 (10 to 51 is also allowed). Set to 0 for letting x264 set level.
sv: Ange H.264-nivå (enligt definitionen i bilaga A till standarden). Nivåerna är inte tvingande; det är upp till användaren att välja en nivå som är kompatibel med resten av kodningsalternativen. Intervall 1 till 5.1 (10 till 51 är också tillåtet). Ställ in till 0 för att låta x264 ställa in nivå.

en: H.264 profile
sv: H.264-profil

en: Specify H.264 profile which limits are enforced over other settings
sv: Ange vilken H.264-profil vars gränser ska gälla framför andra inställningar

en: Interlaced mode
sv: Flätat läge

en: Pure-interlaced mode.
sv: Rent sammanflätat läge.

en: Frame packing
sv: Förpackning av ram

en: For stereoscopic videos define frame arrangement:
     0: checkerboard - pixels are alternatively from L and R
     1: column alternation - L and R are interlaced by column
     2: row alternation - L and R are interlaced by row
     3: side by side - L is on the left, R on the right
     4: top bottom - L is on top, R on bottom
     5: frame alternation - one view per frame
sv: För stereoskopiska videor definieras bildarrangemanget:
     0: rutmönster - pixlarna kommer omväxlande från L och R
     1: kolumnväxling - L och R är sammanflätade med kolumn
     2: radväxling - L och R är sammanflätade radvis
     3: sida vid sida - L är till vänster, R till höger
     4: uppifrån och ner - L är överst, R är underst
     5: ramväxling - en vy per ram

en: Use Periodic Intra Refresh
sv: Användning Periodisk Intra Refresh

en: Use Periodic Intra Refresh instead of IDR frames
sv: Använd Periodic Intra Refresh istället för IDR-ramar

en: Use mb-tree ratecontrol
sv: Använda mb-tree ratecontrol

en: You can disable use of Macroblock-tree on ratecontrol
sv: Du kan inaktivera användningen av Macroblock-tree på ratecontrol

en: Force number of slices per frame
sv: Forcera antalet snitt per bildruta

en: Force rectangular slices and is overridden by other slicing options
sv: Tvingar fram rektangulära skivor och åsidosätts av andra skivningsalternativ

en: Limit the size of each slice in bytes
sv: Begränsa storleken på varje del i byte

en: Sets a maximum slice size in bytes, Includes NAL overhead in size
sv: Ställer in en maximal storlek på skivan i byte, Inkluderar NAL-overhead i storlek

en: Limit the size of each slice in macroblocks
sv: Begränsa storleken på varje del i makroblock

en: Sets a maximum number of macroblocks per slice
sv: Ställer in ett maximalt antal makroblock per slice

en: Set QP
sv: Ställ in QP

en: This selects the quantizer to use. Lower values result in better fidelity, but higher bitrates. 26 is a good default value. Range 0 (lossless) to 51.
sv: Här väljs den kvantiserare som ska användas. Lägre värden ger bättre återgivning, men högre bithastigheter. 26 är ett bra standardvärde. Intervall 0 (förlustfri) till 51.

en: Quality-based VBR
sv: Kvalitetsbaserad VBR

en: 1-pass Quality-based VBR. Range 0 to 51.
sv: 1-pass kvalitetsbaserad VBR. Intervall 0 till 51.

en: Minimum quantizer parameter. 15 to 35 seems to be a useful range.
sv: Minsta kvantiserarparameter. 15 till 35 verkar vara ett användbart intervall.

en: Maximum quantizer parameter.
sv: Maximal quantizer-parameter.

en: Max QP step
sv: Max QP-steg

en: Max QP step between frames.
sv: Max QP-steg mellan bildrutor.

en: Average bitrate tolerance
sv: Genomsnittlig tolerans för bitfrekvens

en: Allowed variance in average bitrate (in kbits/s).
sv: Tillåten variation för genomsnittlig bitfrekvens (i kbit/s).

en: Max local bitrate
sv: Max lokal bitfrekvens

en: Sets a maximum local bitrate (in kbits/s).
sv: Ställer in en maximal lokal bitfrekvens (i kbit/s).

en: VBV buffer
sv: VBV-buffert

en: Averaging period for the maximum local bitrate (in kbits).
sv: Medelvärdesperiod för den maximala lokala bithastigheten (i kbits).

en: Initial VBV buffer occupancy
sv: Initial beläggning av VBV-buffert

en: Sets the initial buffer occupancy as a fraction of the buffer size. Range 0.0 to 1.0.
sv: Ställer in den initiala buffertbeläggningen som en fraktion av buffertstorleken. Intervall 0,0 till 1,0.

en: How AQ distributes bits
sv: Hur AQ distribuerar bits

en: Defines bitdistribution mode for AQ, default 1
     - 0: Disabled
     - 1: Current x264 default mode
     - 2: uses log(var)^2 instead of log(var) and attempts to adapt strength per frame
sv: Definierar bitdistributionsläge för AQ, standard 1
     - 0: Inaktiverad
     - 1: Nuvarande standardläge för x264
     - 2: använder log(var)^2 i stället för log(var) och försöker anpassa styrkan per bildruta

en: Strength of AQ
sv: Styrka hos AQ

en: Strength to reduce blocking and blurring in flat
    and textured areas, default 1.0 recommended to be between 0..2
     - 0.5: weak AQ
     - 1.5: strong AQ
sv: Styrka för att minska blockering och oskärpa i plana
    och texturerade områden, standard 1,0 rekommenderas att vara mellan 0..2
     - 0,5: svag AQ
     - 1,5: stark AQ

en: QP factor between I and P
sv: QP-faktor mellan I och P

en: QP factor between I and P. Range 1.0 to 2.0.
sv: QP-faktor mellan I och P. Intervall 1,0 till 2,0.

en: QP factor between P and B
sv: QP-faktor mellan P och B

en: QP factor between P and B. Range 1.0 to 2.0.
sv: QP-faktor mellan P och B. Intervall 1,0 till 2,0.

en: QP difference between chroma and luma
sv: QP skillnad mellan chroma och luma

en: QP difference between chroma and luma.
sv: QP skillnad mellan chroma och luma.

en: Multipass ratecontrol
sv: Multipass hastighetskontroll

en: Multipass ratecontrol:
     - 1: First pass, creates stats file
     - 2: Last pass, does not overwrite stats file
     - 3: Nth pass, overwrites stats file
sv: Hastighetsreglering i flera steg:
     - 1: Första passet, skapar statistikfil
     - 2: Sista passet, skriver inte över statistikfilen
     - 3: Nionde passet, skriver över statistikfilen

en: QP curve compression
sv: Komprimering av QP-kurva

en: QP curve compression. Range 0.0 (CBR) to 1.0 (QCP).
sv: Komprimering av QP-kurva. Område 0,0 (CBR) till 1,0 (QCP).

en: Reduce fluctuations in QP
sv: Minska fluktuationerna i QP

en: This reduces the fluctuations in QP before curve compression. Temporally blurs complexity.
sv: Detta minskar fluktuationerna i QP före kurvkomprimering. Komplexiteten suddas ut temporärt.

en: This reduces the fluctuations in QP after curve compression. Temporally blurs quants.
sv: Detta minskar fluktuationerna i QP efter kurvkomprimering. Temporalt suddigare kvantkurvor.

en: Partitions to consider
sv: Partitioner att beakta

en: Partitions to consider in analyse mode:
     - none  : 
     - fast  : i4x4
     - normal: i4x4,p8x8,(i8x8)
     - slow  : i4x4,p8x8,(i8x8),b8x8
     - all   : i4x4,p8x8,(i8x8),b8x8,p4x4
    (p4x4 requires p8x8. i8x8 requires 8x8dct).
sv: Partitioner som ska beaktas i analysläget:
     - ingen :
     - snabb: i4x4
     - normal: i4x4,p8x8,(i8x8)
     - långsam : i4x4,p8x8,(i8x8),b8x8
     - alla : i4x4,p8x8,(i8x8),b8x8,p4x4
    (p4x4 kräver p8x8. i8x8 kräver 8x8dct).

en: Direct MV prediction mode
sv: Direkt MV-prediktionsläge

en: Direct prediction size
sv: Direkt förutsägelse storlek

en: Direct prediction size:
     -  0: 4x4
     -  1: 8x8
     - -1: smallest possible according to level
sv: Direkt prediktionsstorlek:
     -  0: 4x4
     -  1: 8x8
     - -1: minsta möjliga enligt nivå

en: Weighted prediction for B-frames
sv: Viktad prediktion för B-frames

en: Weighted prediction for B-frames.
sv: Viktad prediktion för B-frames.

en: Weighted prediction for P-frames
sv: Viktad prediktion för P-frames

en: Weighted prediction for P-frames:
     - 0: Disabled
     - 1: Blind offset
     - 2: Smart analysis
sv: Viktad prediktion för P-frames:
     - 0: Inaktiverad
     - 1: Blind offset
     - 2: Smart analys

en: Integer pixel motion estimation method
sv: Metod för uppskattning av heltalspixelrörelse

en: Selects the motion estimation algorithm:
     - dia: diamond search, radius 1 (fast)
     - hex: hexagonal search, radius 2
     - umh: uneven multi-hexagon search (better but slower)
     - esa: exhaustive search (extremely slow, primarily for testing)
     - tesa: hadamard exhaustive search (extremely slow, primarily for testing)
sv: Väljer algoritm för rörelseuppskattning:
     - dia: diamantsökning, radie 1 (snabb)
     - hex: hexagonal sökning, radie 2
     - umh: ojämn multihexagon-sökning (bättre men långsammare)
     - esa: uttömmande sökning (extremt långsam, främst för testning)
     - tesa: hadamard uttömmande sökning (extremt långsam, främst för testning)

en: Maximum motion vector search range
sv: Maximalt sökintervall för rörelsevektor

en: Maximum distance to search for motion estimation, measured from predicted position(s). Default of 16 is good for most footage, high motion sequences may benefit from settings between 24 and 32. Range 0 to 64.
sv: Maximalt avstånd att söka efter för rörelseuppskattning, mätt från förutspådd(a) position(er). Standardvärdet 16 är bra för de flesta filmer, men sekvenser med mycket rörelse kan ha nytta av inställningar mellan 24 och 32. Intervall 0 till 64.

en: Maximum motion vector length
sv: Maximal längd för rörelsevektor

en: Maximum motion vector length in pixels. -1 is automatic, based on level.
sv: Maximal längd för rörelsevektor i bildpunkter. -1 är automatisk, baserat på nivån.

en: Minimum buffer space between threads
sv: Minimalt buffertutrymme mellan trådar

en: Minimum buffer space between threads. -1 is automatic, based on number of threads.
sv: Minimum buffertutrymme mellan trådar. -1 är automatiskt, baserat på antalet trådar.

en: Strength of psychovisual optimization, default is "1.0:0.0"
sv: Styrkan i den psykovisuella optimeringen, standard är "1.0:0.0"

en: First parameter controls if RD is on (subme>=6) or off.
    Second parameter controls if Trellis is used on psychovisual optimization, default off
sv: Den första parametern styr om RD är på (subme>=6) eller av.
    Den andra parametern styr om Trellis används vid psykovisuell optimering, standard off

en: Subpixel motion estimation and partition decision quality
sv: Subpixel rörelseuppskattning och kvalitet på partitionsbeslut

en: This parameter controls quality versus speed tradeoffs involved in the motion estimation decision process (lower = quicker and higher = better quality). Range 1 to 9.
sv: Denna parameter styr avvägningen mellan kvalitet och hastighet i beslutsprocessen för rörelseuppskattning (lägre = snabbare och högre = bättre kvalitet). Intervall 1 till 9.

en: RD based mode decision for B-frames. This requires subme 6 (or higher).
sv: RD-baserat lägesbeslut för B-frames. Detta kräver subme 6 (eller högre).

en: Decide references on a per partition basis
sv: Besluta om referenser för varje enskild partition

en: Allows each 8x8 or 16x8 partition to independently select a reference frame, as opposed to only one ref per macroblock.
sv: Tillåter varje 8x8- eller 16x8-partition att självständigt välja en referensram, i motsats till endast en ref per makroblock.

en: Chroma in motion estimation
sv: Kroma i rörelseuppskattning

en: Chroma ME for subpel and mode decision in P-frames.
sv: Chroma ME för subpel och lägesbeslut i P-frames.

en: Joint bidirectional motion refinement.
sv: Gemensam dubbelriktad rörelseförfining.

en: Adaptive spatial transform size
sv: Adaptiv spatial transformationsstorlek

en: SATD-based decision for 8x8 transform in inter-MBs.
sv: SATD-baserat beslut för 8x8-transformering i inter-MBs.

en: Trellis RD quantization
sv: Trellis RD-kvantisering

en: Trellis RD quantization:
     - 0: disabled
     - 1: enabled only on the final encode of a MB
     - 2: enabled on all mode decisions
    This requires CABAC.
sv: Kvantifiering av Trellis RD:
     - 0: inaktiverad
     - 1: aktiverad endast vid den slutliga kodningen av en MB
     - 2: aktiverad vid alla lägesbeslut
    Detta kräver CABAC.

en: Early SKIP detection on P-frames
sv: Tidig SKIP-detektering på P-ramar

en: Early SKIP detection on P-frames.
sv: Tidig SKIP-detektering på P-ramar.

en: Coefficient thresholding on P-frames
sv: Tröskelvärde för koefficient på P-bilder

en: Coefficient thresholding on P-frames. Eliminate dct blocks containing only a small single coefficient.
sv: Koefficienttröskelvärde på P-ramar. Eliminera dct-block som endast innehåller en liten enskild koefficient.

en: Use Psy-optimizations
sv: Använd Psy-optimeringar

en: Use all visual optimizations that can worsen both PSNR and SSIM
sv: Använd alla visuella optimeringar som kan försämra både PSNR och SSIM

en: Dct-domain noise reduction. Adaptive pseudo-deadzone. 10 to 1000 seems to be a useful range.
sv: Brusreducering i Dct-domänen. Adaptiv pseudo-dödzon. 10 till 1000 verkar vara ett användbart intervall.

en: Inter luma quantization deadzone
sv: Inter luma-kvantisering dödzon

en: Set the size of the inter luma quantization deadzone. Range 0 to 32.
sv: Ställ in storleken på dödzonen för inter-luma-kvantisering. Intervall 0 till 32.

en: Intra luma quantization deadzone
sv: Dödzon för kvantisering inom luma

en: Set the size of the intra luma quantization deadzone. Range 0 to 32.
sv: Ställ in storleken på dödzonen för intra luma-kvantisering. Intervall 0 till 32.

en: Non-deterministic optimizations when threaded
sv: Icke-deterministiska optimeringar när de är trådade

en: Slightly improve quality of SMP, at the cost of repeatability.
sv: Något förbättrad kvalitet på SMP, på bekostnad av repeterbarheten.

en: CPU optimizations
sv: Processoroptimeringar

en: Use assembler CPU optimizations.
sv: Använd assembleroptimeringar.

en: Filename for 2 pass stats file
sv: Filnamn för statistikfilen för 2 pass

en: Filename for 2 pass stats file for multi-pass encoding.
sv: Filnamn för 2 pass statistikfil för multi-pass kodning.

en: PSNR computation
sv: PSNR-beräkningar

en: Compute and print PSNR stats. This has no effect on the actual encoding quality.
sv: Beräkna och skriv ut PSNR-statistik. Detta har ingen effekt på den faktiska kodningskvaliteten.

en: SSIM computation
sv: SSIM-beräkningar

en: Compute and print SSIM stats. This has no effect on the actual encoding quality.
sv: Beräkna och skriva ut SSIM-statistik. Detta har ingen effekt på den faktiska kodningskvaliteten.

en: Quiet mode
sv: Tyst läge

en: Statistics
sv: Statistik

en: Print stats for each frame.
sv: Skriv ut statistik för varje bildruta.

en: SPS and PPS id numbers
sv: SPS- och PPS-id-nummer

en: Set SPS and PPS id numbers to allow concatenating streams with different settings.
sv: Ställ in id-nummer för SPS och PPS för att möjliggöra sammankoppling av strömmar med olika inställningar.

en: Access unit delimiters
sv: Avgränsare för åtkomstenhet

en: Generate access unit delimiter NAL units.
sv: Generera avgränsare för åtkomstenheter NAL-enheter.

en: Framecount to use on frametype lookahead
sv: Framecount att använda på frametype lookahead

en: Framecount to use on frametype lookahead. Currently default can cause sync-issues on unmuxable output, like rtsp-output without ts-mux
sv: Framecount att använda på frametype lookahead. För närvarande kan standardvärdet orsaka synkroniseringsproblem på icke-muxbar utmatning, som rtsp-utmatning utan ts-mux

en: HRD-timing information
sv: HRD-tidtabellsinformation

en: Default tune setting used
sv: Standardtoninställning används

en: Default preset setting used
sv: Förvalsinställningar att använda som standard

en: x264 advanced options
sv: Avancerade alternativ för x264

en: x264 advanced options, in the form {opt=val,op2=val2}.
sv: x264 avancerade alternativ, i formen {opt=val,op2=val2}.

en: Fast
sv: Spola framåt

en: Slow
sv: Långsam

en: Temporal
sv: Temporär

en: checkerboard
sv: schackbräde

en: column alternation
sv: kolumnalternering

en: row alternation
sv: radalternering

en: side by side
sv: sida vid sida

en: top bottom
sv: övre nedre

en: frame alternation
sv: bildrutealternering

en: H.264/MPEG-4 Part 10/AVC encoder (x264 10-bit)
sv: Kodare för H.264/MPEG-4 Part 10/AVC (x264 10-bitars)

en: H.262/MPEG-2 encoder (x262)
sv: H.262/MPEG-2-kodare (x262)

en: H.264/MPEG-4 Part 10/AVC encoder (x264)
sv: Kodare för H.264/MPEG-4 Part 10/AVC (x264)

en: H.265/HEVC encoder (x265)
sv: H.265/HEVC-kodare (x265)

en: XWD image decoder
sv: Avkodare för XWD-bild

en: Teletext page
sv: Text-tv-sida

en: Open the indicated Teletext page. Default page is index 100.
sv: Öppna den angivna text-TV-sidan. Standardsidan är index 100.

en: Teletext alignment
sv: Justering för text-tv

en: You can enforce the teletext position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg. 6 = top-right).
sv: Du kan upprätthålla positionen för text-tv på videon (0=centrerad, 1=vänster, 2=höger, 4=överkant, 8=nederkant; du kan även använda kombinationer av dessa värden, exempelvis 6=höger överkant).

en: Teletext text subtitles
sv: Undertexter via text-tv

en: Output teletext subtitles as text instead of as RGBA.
sv: Utmatning av text-TV-undertexter som text istället för RGBA.

en: Presentation Level
sv: Presentationsnivå

en: VBI and Teletext decoder
sv: Avkodare för VBI och text-tv

en: VBI & Teletext
sv: VBI och text-tv

en: D-Bus control interface
sv: D-Bus styrgränssnitt

en: Do not open a DOS command box interface
sv: Öppna inte ett DOS-kommandogränssnitt

en: By default the dummy interface plugin will start a DOS command box. Enabling the quiet mode will not bring this command box but can also be pretty annoying when you want to stop VLC and no video window is open.
sv: Som standard startar plugin-programmet för dummygränssnitt en DOS-kommandoruta. Om du aktiverar det tysta läget visas inte denna kommandoruta, men det kan också vara ganska irriterande när du vill stoppa VLC och inget videofönster är öppet.

en: Dummy interface
sv: Testgränssnitt

en: Motion threshold (10-100)
sv: Tröskelvärde för rörelse (10-100)

en: Amount of movement required for a mouse gesture to be recorded.
sv: Den mängd rörelse som krävs för att spela in en musgest.

en: Trigger button
sv: Utlösare

en: Trigger button for mouse gestures.
sv: Utlösare för musgester.

en: Middle
sv: Mitten

en: Gestures
sv: Gester

en: Mouse gestures control interface
sv: Kontrollgränssnitt för musgester

en: Global Hotkeys
sv: Globala kortkommandon

en: Global Hotkeys interface
sv: Gränssnitt för globala kortkommandon

en: Hotkeys
sv: Kortkommandon

en: Hotkeys management interface
sv: Hanteringsgränssnitt för kortkommandon

en: One
sv: En

en: Loop: %s
sv: Slinga: %s

en: Random: %s
sv: Slumpartad: %s

en: Audio Device: %s
sv: Ljudenhet: %s

en: Recording
sv: Inspelning

en: Recording done
sv: Inspelning färdig

en: Sub sync: bookmarked audio time
sv: Subsynkronisering: bokmärkt ljudtid

en: No active subtitle
sv: Ingen aktiv undertext

en: Sub sync: bookmarked subtitle time
sv: Subsynkronisering: bokmärkt tid för undertexter

en: Sub sync: set bookmarks first!
sv: Subsynkronisering: ställ in bokmärken först!

en: Sub sync: corrected %i ms (total delay = %i ms)
sv: Subsynkronisering: korrigerad %i ms (total fördröjning = %i ms)

en: Sub sync: delay reset
sv: Subsynkronisering: återställning av fördröjning

en: Subtitle delay %i ms
sv: Undertextfördröjning %i ms

en: Audio delay %i ms
sv: Ljudfördröjning %i ms

en: Audio track: %s
sv: Ljudspår: %s

en: Subtitle track: %s
sv: Undertextspår: %s

en: N/A
sv: -

en: Program Service ID: %s
sv: Programtjänst-ID: %s

en: Aspect ratio: %s
sv: Bildförhållande: %s

en: Crop: %s
sv: Beskär: %s

en: Zooming reset
sv: Återställ zoomning

en: Scaled to screen
sv: Skalad till skärm

en: Original Size
sv: Ursprunglig storlek

en: Zoom mode: %s
sv: Zoomläge: %s

en: Deinterlace off
sv: Avflätning av

en: Deinterlace on
sv: Avflätning på

en: Subtitle position: no active subtitle
sv: Undertextposition: ingen aktiv undertext

en: Subtitle position %d px
sv: Undertextsposition %d bildpunkter

en: Subtitle text scale %d%%
sv: Skala för undertextens text %d%%

en: Speed: %.2fx
sv: Hastighet: %.2fx

en: 
    Warning: if you cannot access the GUI anymore, open a command-line window, go to the directory where you installed VLC and run "vlc -I qt"
sv: 
    Varning: Öppna ett kommandotolksfönster, gå till katalogen där du installerade VLC och kör "vlc -I qt" om du inte längre kan komma åt användargränssnittet.

en: Change the lirc configuration file
sv: Ändra konfigurationsfilen för lirc

en: Tell lirc to read this configuration file. By default it searches in the users home directory.
sv: Berätta för lirc att läsa denna konfigurationsfil. Som standard söker den i användarens hemkatalog.

en: Infrared
sv: Infraröd

en: Infrared remote control interface
sv: Gränssnitt för infraröd fjärrkontroll

en: motion
sv: rörelse

en: motion control interface
sv: gränssnitt för rörelsekontroll

en: Use HDAPS, AMS, APPLESMC or UNIMOTION motion sensors to rotate the video
sv: Använd rörelsesensorerna HDAPS, AMS, APPLESMC eller UNIMOTION för att rotera videon

en: Network master clock
sv: Nätverkets masterklocka

en: When set, this VLC instance will act as the master clock for synchronization for clients listening
sv: När den är inställd kommer denna VLC-instans att fungera som masterklocka för synkronisering för klienter som lyssnar på

en: Master server IP address
sv: Master-serverns IP-adress

en: The IP address of the network master clock to use for clock synchronization.
sv: IP-adressen för nätverkets masterklocka att använda för klocksynkronisering.

en: UDP timeout (in ms)
sv: Tidsgräns för UDP (i ms)

en: Length of time (in ms) until aborting data reception.
sv: Tidslängden (i ms) tills datamottagningen avbryts.

en: Network Sync
sv: Nätverkssynk

en: Network synchronization
sv: Nätverkssynkronisering

en: Install Windows Service
sv: Installera Windows-tjänst

en: Install the Service and exit.
sv: Installera tjänsten och avsluta.

en: Uninstall Windows Service
sv: Avinstallera Windows-tjänst

en: Uninstall the Service and exit.
sv: Avinstallera tjänsten och avsluta.

en: Display name of the Service
sv: Visningsnamn för tjänsten

en: Change the display name of the Service.
sv: Ändra visningsnamnet för tjänsten.

en: Configuration options
sv: Konfigurationsalternativ

en: Configuration options that will be used by the Service (eg. --foo=bar --no-foobar). It should be specified at install time so the Service is properly configured.
sv: Konfigurationsalternativ som ska användas av tjänsten (t.ex. --foo=bar --no-foobar). De bör anges vid installationen så att tjänsten är korrekt konfigurerad.

en: Additional interfaces spawned by the Service. It should be specified at install time so the Service is properly configured. Use a comma separated list of interface modules. (common values are: logger, sap, rc, http)
sv: Ytterligare gränssnitt som skapas av tjänsten. Det bör anges vid installationen så att tjänsten är korrekt konfigurerad. Använd en kommaseparerad lista med gränssnittsmoduler. (vanliga värden är: logger, sap, rc, http)

en: NT Service
sv: NT-tjänst

en: Windows Service interface
sv: Gränssnitt för Windows-tjänst

en: Initializing
sv: Initierar

en: Opening
sv: Öppnar

en: Error
sv: Fel

en: Show stream position
sv: Visa strömposition

en: Show the current position in seconds within the stream from time to time.
sv: Visa den aktuella positionen i sekunder inom strömmen allt emellanåt.

en: Fake TTY
sv: Fusk-TTY

en: Force the rc module to use stdin as if it was a TTY.
sv: Tvinga rc-modulen att använda standard in som om det vore en TTY.

en: UNIX socket command input
sv: Kommandoinmatning från UNIX-uttag

en: Accept commands over a Unix socket rather than stdin.
sv: Acceptera kommandon över ett Unix-uttag hellre än standard in.

en: TCP command input
sv: Kommandoinmatning via TCP

en: Accept commands over a socket rather than stdin. You can set the address and port the interface will bind to.
sv: Acceptera kommandon över ett uttag istället för standard in. Du kan ställa in adress och port som gränssnittet ska bindas till.

en: By default the rc interface plugin will start a DOS command box. Enabling the quiet mode will not bring this command box but can also be pretty annoying when you want to stop VLC and no video window is open.
sv: Som standard kommer rc interface plugin att starta en DOS kommandoruta. Om du aktiverar det tysta läget visas inte denna kommandoruta, men det kan också vara ganska irriterande när du vill stoppa VLC och inget videofönster är öppet.

en: RC
sv: FK

en: Remote control interface
sv: Gränssnitt för fjärrkontroll

en: Remote control interface initialized. Type `help' for help.
sv: Gränssnittet för fjärrkontroll har lästs in. Skriv "help" för hjälp.

en: Unknown command `%s'. Type `help' for help.
sv: "%s" är ett okänt kommando. Skriv "help" för hjälp.

en: +----[ Remote control commands ]
sv: +----[ Kommandon för fjärrkontroll ]

en: | add XYZ  . . . . . . . . . . . . add XYZ to playlist
sv: | add XYZ . . . . . . . . . . lägg till XYZ till spellistan

en: | enqueue XYZ  . . . . . . . . . queue XYZ to playlist
sv: | enqueue XYZ . . . . . . . . . . . kölägg XYZ i spellistan

en: | playlist . . . . .  show items currently in playlist
sv: | playlist . . . . . . .  visa aktuella objekt i spellistan

en: | play . . . . . . . . . . . . . . . . . . play stream
sv: | play . . . . . . . . . . . . . . . . . .  spela upp ström

en: | stop . . . . . . . . . . . . . . . . . . stop stream
sv: | stop . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . stoppa ström

en: | next . . . . . . . . . . . . . .  next playlist item
sv: | next . . . . . . . . . . . . .  nästa objekt i spellistan

en: | prev . . . . . . . . . . . .  previous playlist item
sv: | prev . . . . . . . . . . . föregående objekt i spellistan

en: | goto . . . . . . . . . . . . . .  goto item at index
sv: | goto . . . . . . . . . . . . . . gå till objekt i indexet

en: | repeat [on|off] . . . .  toggle playlist item repeat
sv: | repeat [on|off] . . .  växla upprepning av spellistobjekt

en: | loop [on|off] . . . . . . . . . toggle playlist loop
sv: | loop [on|off] . . . . . . . . . växla slingande spellista

en: | random [on|off] . . . . . . .  toggle random jumping
sv: | random [on|off] . . . . . . . . . växla slumpmässiga hopp

en: | clear . . . . . . . . . . . . . . clear the playlist
sv: | clear . . . . . . . . . . . . . . . . . .  töm spellistan

en: | status . . . . . . . . . . . current playlist status
sv: | status . . . . . . . . . .  aktuell status för spellistan

en: | title [X]  . . . . . . set/get title in current item
sv: | title [X] . . . . . ändra/hämta titel för aktuellt objekt

en: | title_n  . . . . . . . .  next title in current item
sv: | title_n . . . . . . . . . nästa titel för aktuellt objekt

en: | title_p  . . . . . .  previous title in current item
sv: | title_p . . . . . .  föregående titel för aktuellt objekt

en: | chapter [X]  . . . . set/get chapter in current item
sv: | chapter [X] . . . ändra/hämta kapitel för aktuellt objekt

en: | chapter_n  . . . . . .  next chapter in current item
sv: | chapter_n . . . . . . . nästa kapitel för aktuellt objekt

en: | chapter_p  . . . .  previous chapter in current item
sv: | chapter_p . . . .  föregående kapitel för aktuellt objekt

en: | seek X . . . seek in seconds, for instance `seek 12'
sv: | seek X . . . . . . . . .  sök i sekunder, t.ex. "seek 12"

en: | pause  . . . . . . . . . . . . . . . .  toggle pause
sv: | pause . . . . . . . . . . . . . .  växla paus/uppspelning

en: | fastforward  . . . . . . . .  .  set to maximum rate
sv: | fastforward . . . . . . . ställ in till maximal hastighet

en: | rewind  . . . . . . . . . . . .  set to minimum rate
sv: | rewind . . . . . . . . .  ställ in till minimal hastighet

en: | faster . . . . . . . . . .  faster playing of stream
sv: | faster . . . . . . . . . .  snabbare uppspelning av ström

en: | slower . . . . . . . . . .  slower playing of stream
sv: | slower . . . . . . . . . långsammare uppspelning av ström

en: | normal . . . . . . . . . .  normal playing of stream
sv: | normal . . . . . . . . . . .  normal uppspelning av ström

en: | frame. . . . . . . . . .  play frame by frame
sv: | frame . . . . . . . . . . . . spela bildruta för bildruta

en: | f [on|off] . . . . . . . . . . . . toggle fullscreen
sv: | f [on|off] . . . . . . . . . . . . .  växla helskärmsläge

en: | info . . . . .  information about the current stream
sv: | info . . . . . . . . information om den aktuella strömmen

en: | stats  . . . . . . . .  show statistical information
sv: | stats . . . . . . . . . . . .  visa statistiskinformation

en: | get_time . . seconds elapsed since stream's beginning
sv: | get_time . . .  sekunder förflutna sedan strömmens början

en: | is_playing . . . .  1 if a stream plays, 0 otherwise
sv: | is_playing . . . . . . 1 om en ström spelas upp, annars 0

en: | get_title . . . . .  the title of the current stream
sv: | get_title . . . . . . .  titeln för den aktuella strömmen

en: | get_length . . . .  the length of the current stream
sv: | get_length . . . . . .  längden för den aktuella strömmen

en: | volume [X] . . . . . . . . . .  set/get audio volume
sv: | volume [X] . . . . . . . . . . . .  ändra/hämta ljudvolym

en: | volup [X]  . . . . . . .  raise audio volume X steps
sv: | volup [X] . . . . . . . . . . . .  höj ljudvolymen X steg

en: | voldown [X]  . . . . . .  lower audio volume X steps
sv: | voldown [X] . . . . . . . . . . . sänk ljudvolymen X steg

en: | adev [device]  . . . . . . . .  set/get audio device
sv: | adev [enhet] . . . . . . . . . . .  ändra/hämta ljudenhet

en: | achan [X]. . . . . . . . . .  set/get audio channels
sv: | achan [X]. . . . . . . . . . . .  ändra/hämta ljudkanaler

en: | atrack [X] . . . . . . . . . . . set/get audio track
sv: | atrack [X] . . . . . . . . . . . . . ändra/hämta ljudspår

en: | vtrack [X] . . . . . . . . . . . set/get video track
sv: | vtrack [X] . . . . . . . . . . . .  ändra/hämta videospår

en: | vratio [X]  . . . . . . . set/get video aspect ratio
sv: | vratio [X] . . . . . . . ändra/hämta videobildförhållande

en: | vcrop [X]  . . . . . . . . . . .  set/get video crop
sv: | vcrop [X] . . . . . . . . . . ändra/hämta videobeskärning

en: | vzoom [X]  . . . . . . . . . . .  set/get video zoom
sv: | vzoom [X] . . . . . . . . . . . . . ändra/hämta videozoom

en: | snapshot . . . . . . . . . . . . take video snapshot
sv: | snapshot . . . . . . . . . . . . . . .  ta videoskärmbild

en: | strack [X] . . . . . . . . .  set/get subtitle track
sv: | strack [X] . . . . . . . . . .  ändra/hämta undertextspår

en: | key [hotkey name] . . . . . .  simulate hotkey press
sv: | key [kortkommando] . . . . . .  simulera genvägstryckning

en: | help . . . . . . . . . . . . . . . this help message
sv: | help . . . . . . . . . . . . . . .  detta hjälpmeddelande

en: | logout . . . . . . .  exit (if in socket connection)
sv: | logout . . . . . .  avsluta (om sockelanslutning används)

en: | quit . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  quit vlc
sv: | quit . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  avsluta vlc

en: +----[ end of help ]
sv: +----[ Slut på hjälpavsnittet ]

en: Press pause to continue.
sv: Tryck på pausa för att fortsätta.

en: Type 'pause' to continue.
sv: Skriv 'pause' för att fortsätta.

en: Error: `goto' needs an argument greater than zero.
sv: Fel: "goto" behöver ett argument större än noll.

en: Playlist has only %u element | Playlist has only %u elements
sv[0]: Spellistan har bara %u element
sv[1]: Spellistan har bara %u element

en: +-[Incoming]
sv: +-[Inkommande]

en: | input bytes read : %8.0f KiB
sv: | lästa byte för inmatning : %8.0f KiB

en: | input bitrate    :   %6.0f kb/s
sv: | bitfrekvens för inmatning :   %6.0f kb/s

en: | demux bytes read : %8.0f KiB
sv: | lästa byte för demuxer   : %8.0f KiB

en: | demux bitrate    :   %6.0f kb/s
sv: | bitfrekvens för demuxer   :   %6.0f kb/s

en: | demux corrupted  :    %5<PRIi64>
sv: | korrupt demuxer           :    %5<PRIi64>

en: | discontinuities  :    %5<PRIi64>
sv: | avbrott                   :    %5<PRIi64>

en: +-[Video Decoding]
sv: +-[Videoavkodning]

en: | video decoded    :    %5<PRIi64>
sv: | avkodad video             :    %5<PRIi64>

en: | frames displayed :    %5<PRIi64>
sv: | visade bildrutor          :    %5<PRIi64>

en: | frames lost      :    %5<PRIi64>
sv: | förlorade bildrutor       :    %5<PRIi64>

en: +-[Audio Decoding]
sv: +-[Ljudavkodning]

en: | audio decoded    :    %5<PRIi64>
sv: | avkodat ljud              :    %5<PRIi64>

en: | buffers played   :    %5<PRIi64>
sv: | spelade buffertar         :    %5<PRIi64>

en: | buffers lost     :    %5<PRIi64>
sv: | förlorade buffertar       :    %5<PRIi64>

en: Windows messages interface
sv: Gränssnitt för Windows-meddelanden

en: Maximum device width
sv: Maximal videobredd

en: Maximum device height
sv: Maximal videohöjd

en: Fixed Bandwidth in KiB/s
sv: Fast bandbredd i KiB/s

en: Preferred bandwidth for non adaptive streams
sv: Företrädesvis bandbredd för icke-adaptiva strömmar

en: Live Playback delay (ms)
sv: Fördröjning av live-uppspelning (ms)

en: Tradeoff between stability and real time
sv: Kompromiss mellan stabilitet och realtid

en: Max buffering (ms)
sv: Max buffring (ms)

en: Adaptive Logic
sv: Adaptiv logik

en: Use regular HTTP modules
sv: Använd vanliga HTTP-moduler

en: Connect using HTTP access instead of custom HTTP code
sv: Anslut med HTTP-åtkomst istället för anpassad HTTP-kod

en: Low latency
sv: Låg latens

en: Overrides low latency parameters
sv: Åsidosätter parametrar för låg latens

en: Predictive
sv: Förutsägbar

en: Near Optimal
sv: Nära optimal

en: Bandwidth Adaptive
sv: Adaptiv bandbredd

en: Fixed Bandwidth
sv: Fast bandbredd

en: Lowest Bandwidth/Quality
sv: Lägst bandbredd/kvalitet

en: Highest Bandwidth/Quality
sv: Högsta bandbredd/kvalitet

en: Force
sv: Tvinga

en: Adaptive
sv: Adaptiv

en: Unified adaptive streaming for DASH/HLS
sv: Enhetlig adaptiv streaming för DASH/HLS

en: AIFF demuxer
sv: Demuxer för AIFF

en: ASF/WMV demuxer
sv: Demuxer för ASF/WMV

en: Could not demux ASF stream
sv: Kunde inte demuxa ASF-ström

en: VLC failed to load the ASF header.
sv: VLC misslyckades med att läsa in ASF-huvudet.

en: AU demuxer
sv: Demuxer för AU

en: Force use of a specific avformat muxer.
sv: Tvinga fram användning av en specifik avformat-muxer.

en: Format name
sv: Formatnamn

en: Internal libavcodec format name
sv: Internt libavcodec-formatnamn

en: Force interleaved method
sv: Tvinga interleaved-metoden

en: Force index creation
sv: Tvinga skapande av index

en: Recreate a index for the AVI file. Use this if your AVI file is damaged or incomplete (not seekable).
sv: Återskapa ett index för AVI-filen. Använd denna om din AVI-fil är skadad eller inte komplett (inte spolningsbar).

en: Ask for action
sv: Fråga efter åtgärd

en: Always fix
sv: Rätta alltid till

en: Never fix
sv: Rätta aldrig till

en: Fix when necessary
sv: Rätta till vid behov

en: AVI demuxer
sv: Demuxer för AVI

en: Because this file index is broken or missing, seeking will not work correctly.
    VLC won't repair your file but can temporary fix this problem by building an index in memory.
    This step might take a long time on a large file.
    What do you want to do?
sv: Eftersom detta filindex är trasigt eller saknas kommer sökningen inte att fungera korrekt.
    VLC kommer inte att reparera din fil men kan tillfälligt åtgärda problemet genom att bygga ett index i minnet.
    Detta steg kan ta lång tid på en stor fil.
    Vad är det du vill göra?

en: Do not play
sv: Spela inte upp

en: Build index then play
sv: Bygg index, spela sedan upp

en: Play as is
sv: Spela upp som den är

en: Broken or missing Index
sv: Trasigt eller saknat index

en: Broken or missing AVI Index
sv: Trasigt eller saknat AVI-index

en: Fixing AVI Index...
sv: Rättar till AVI-index...

en: CAF demuxer
sv: CAF-demuxer

en: CDG demuxer
sv: Demuxer för CDG

en: Dump module
sv: Dumpa modul

en: Dump filename
sv: Filnamn för dump

en: Name of the file to which the raw stream will be dumped.
sv: Filnamnet till vilken den råa strömmen kommer att dumpas.

en: Append to existing file
sv: Infoga i existerande fil

en: If the file already exists, it will not be overwritten.
sv: Om filen redan finns kommer den inte att skrivas över.

en: File dumper
sv: Fildumpare

en: Value to adjust dts by
sv: Värde att justera dts med

en: Directory import
sv: Katalogimport

en: Seek prevention demux filter
sv: Demux-filter för förhindrande av sökning

en: FLAC demuxer
sv: Demuxer för FLAC

en: Decode
sv: Avkoda

en: Decode at the demuxer stage
sv: Avkodning vid demuxer-stadiet

en: Forced chroma
sv: Tvingad färgstyrka

en: If non empty and image-decode is true, the image will be converted to the specified chroma.
sv: Om den inte är tom och image-decode är true konverteras bilden till angiven chroma.

en: Duration in seconds
sv: Längd i sekunder

en: Duration in seconds before simulating an end of file. A negative value means an unlimited play time.
sv: Varaktighet i sekunder innan simulering av slutet på filen. Ett negativt värde innebär en obegränsad speltid.

en: Frame rate of the elementary stream produced.
sv: Bildfrekvens för den producerade elementära strömmen.

en: Real-time
sv: Realtid

en: Use real-time mode suitable for being used as a master input and real-time input slaves.
sv: Använd realtidsläge som lämpar sig för användning som masteringång och realtidsinmatningsslavar.

en: Image demuxer
sv: Demuxer för bild

en: Image
sv: Bild

en: Frames per Second
sv: Bilder per sekund

en: This is the desired frame rate when playing MJPEG from a file. Use 0 (this is the default value) for a live stream (from a camera).
sv: Det här är den önskade bildfrekvensen vid uppspelning av MJPEG från en fil. Använd 0 (det här är standardvärdet) för en direktström (från en kamera).

en: M-JPEG camera demuxer
sv: Demuxer för M-JPEG-kamera

en: Matroska stream demuxer
sv: Demuxer för Matroska-ström

en: Respect ordered chapters
sv: Respektera ordnade kapitel

en: Play chapters in the order specified in the segment.
sv: Spela upp kapitel i ordningen som anges i segmentet.

en: Chapter codecs
sv: Kapitelkodekar

en: Use chapter codecs found in the segment.
sv: Använd kapitelkodekar som hittas i segmentet.

en: Preload MKV files in the same directory
sv: Läs in MKV-filer i samma sökväg i förväg

en: Preload matroska files in the same directory to find linked segments (not good for broken files).
sv: Förladda matroska-filer i samma katalog för att hitta länkade segment (inte bra för trasiga filer).

en: Seek based on percent not time
sv: Sökning baserad på procent, inte tid

en: Seek based on percent not time.
sv: Sökning baserad på procent, inte tid.

en: Dummy Elements
sv: Dummyelement

en: Read and discard unknown EBML elements (not good for broken files).
sv: Läs och förkasta okända EBML-element (inte bra för trasiga filer).

en: Preload clusters
sv: Förladdning av kluster

en: Find all cluster positions by jumping cluster-to-cluster before playback
sv: Hitta alla klusterpositioner genom att hoppa från kluster till kluster före uppspelning

en: Enable noise reduction algorithm.
sv: Aktivera algoritm för brusreducering.

en: Enable reverberation
sv: Aktivera reverb

en: Reverberation level (from 0 to 100, default value is 0).
sv: Reverbnivå (från 0 till 100, standardvärde är 0).

en: Reverberation delay, in ms. Usual values are from 40 to 200ms.
sv: Reverbfördröjning, i ms. Vanliga värden är från 40 till 200 ms.

en: Enable megabass mode
sv: Aktivera superbasläge

en: Megabass mode level (from 0 to 100, default value is 0).
sv: Nivå för superbasläge (från 0 till 100, standardvärde är 0).

en: Megabass mode cutoff frequency, in Hz. This is the maximum frequency for which the megabass effect applies. Valid values are from 10 to 100 Hz.
sv: Megabass-lägets gränsfrekvens, i Hz. Detta är den maximala frekvensen för vilken megabasseffekten gäller. Giltiga värden är från 10 till 100 Hz.

en: Surround effect level (from 0 to 100, default value is 0).
sv: Surroundeffektsnivå (från 0 till 100, standardvärde är 0).

en: Surround delay, in ms. Usual values are from 5 to 40 ms.
sv: Surroundfördröjning, i ms. Normala värden är från 5 till 40 ms.

en: MOD demuxer (libmodplug)
sv: Demuxer för MOD (libmodplug)

en: Reverberation level
sv: Reverbnivå

en: Reverberation delay
sv: Reverbfördröjning

en: Mega bass
sv: Superbas

en: Mega bass level
sv: Megabasnivå

en: Surround level
sv: Surroundnivå

en: Surround delay (ms)
sv: Surroundfördröjning (ms)

en: Writer
sv: Författare

en: Composer
sv: Kompositör

en: Producer
sv: Producent

en: Disclaimer
sv: Frånskrivning

en: Requirements
sv: Krav

en: Original Format
sv: Originalformat

en: Display Source As
sv: Visa källa som

en: Host Computer
sv: Värddator

en: Performers
sv: Artister

en: Original Performer
sv: Originalartist

en: Providers Source Content
sv: Leverantörer av källinnehåll

en: Warning
sv: Varning

en: Software
sv: Programvara

en: Lyrics
sv: Låttexter

en: Record Company
sv: Skivbolag

en: Model
sv: Modell

en: Product
sv: Produkt

en: Grouping
sv: Gruppering

en: Sub-Title
sv: Undertitel

en: Arranger
sv: Arrangör

en: Copyright Acknowledgement
sv: Upphovsrättserkännande

en: Conductor
sv: Dirigent

en: Song Description
sv: Låtbeskrivning

en: Liner Notes
sv: Liner-anteckningar

en: Phonogram Rights
sv: Fonogramrättigheter

en: Sound Engineer
sv: Ljudtekniker

en: Thanks
sv: Tack till

en: Executive Producer
sv: Exekutiv producent

en: Encoding Params
sv: Kodningsparametrar

en: Vendor
sv: Tillverkare

en: Catalog Number
sv: Katalognummer

en: Keywords
sv: Nyckelord

en: Clean
sv: Ren

en: M4A audio only
sv: Endast M4A-ljud

en: Ignore non audio tracks from iTunes audio files
sv: Ignorera icke-ljudspår från iTunes-ljudfiler

en: MP4 stream demuxer
sv: Demuxer för MP4-ström

en: Do not seek
sv: Sök inte

en: Build index
sv: Bygg index

en: MusePack demuxer
sv: Demuxer för MusePack

en: This is the frame rate used as a fallback when playing MPEG video elementary streams.
sv: Detta är bildfrekvensen som används som reservresurs när MPEG-videoelementära strömmar spelas upp.

en: MPEG-I/II/4 / A52 / DTS / MLP audio
sv: MPEG-I/II/4 / A52 / DTS / MLP-ljud

en: Audio ES
sv: Ljud-ES

en: MPEG-4 video
sv: MPEG-4-video

en: Desired frame rate for the stream.
sv: Önskad bildfrekvens för strömmen.

en: H264 video demuxer
sv: Demuxer för H264-video

en: HEVC/H.265 video demuxer
sv: HEVC/H.265-videodemuxare

en: MPEG-I/II video demuxer
sv: Demuxer för MPEG-I/II-video

en: Trust MPEG timestamps
sv: Lita på MPEG-tidsstämplar

en: Normally we use the timestamps of the MPEG files to calculate position and duration. However sometimes this might not be usable. Disable this option to calculate from the bitrate instead.
sv: Vanligtvis använder vi tidsstämplarna för att beräkna positionen och varaktigheten för MPEG-filer. Men ibland kanske detta inte är användbart. Inaktivera detta alternativ för att beräkna från bitfrekvensen istället.

en: MPEG-PS demuxer
sv: Demuxer för MPEG-PS

en: Allows a user to specify an extra pmt (pmt_pid=pid:stream_type[,...]).
sv: Låter en användare ange en extra pmt (pmt_pid=pid:stream_type[,...]).

en: Set id of ES to PID
sv: Ställ in id för ES till PID

en: Set the internal ID of each elementary stream handled by VLC to the same value as the PID in the TS stream, instead of 1, 2, 3, etc. Useful to do '#duplicate{..., select="es=<pid>"}'.
sv: Ställ in det interna ID:t för varje elementär ström som hanteras av VLC till samma värde som PID:t i TS-strömmen, i stället för 1, 2, 3 osv. Användbart för att göra '#duplicate{..., select="es=<pid>"}'.

en: CSA Key
sv: CSA-nyckel

en: CSA encryption key. This must be a 16 char string (8 hexadecimal bytes).
sv: CSA-krypteringsnyckel. Detta måste vara en 16-tecken lång sträng (8 hexadecimala byte).

en: Second CSA Key
sv: Sekundär CSA-nyckel

en: The even CSA encryption key. This must be a 16 char string (8 hexadecimal bytes).
sv: Den jämna CSA-krypteringsnyckeln. Detta måste vara en sträng på 16 tecken (8 hexadecimala byte).

en: Packet size in bytes to decrypt
sv: Paketstorlek i byte att dekryptera

en: Specify the size of the TS packet to decrypt. The decryption routines subtract the TS-header from the value before decrypting.
sv: Ange storleken på TS-paketet som ska dekrypteras. Dekrypteringsrutinerna subtraherar TS-headern från värdet innan dekryptering.

en: Separate sub-streams
sv: Separata underströmmar

en: Separate teletex/dvbs pages into independent ES. It can be useful to turn off this option when using stream output.
sv: Separera teletex/dvbs-sidor till oberoende ES. Det kan vara bra att stänga av detta alternativ när du använder strömutmatning.

en: Seek and position based on a percent byte position, not a PCR generated time position. If seeking doesn't work property, turn on this option.
sv: Söka och positionera baserat på en procentuell byteposition, inte en PCR-genererad tidsposition. Om sökningen inte fungerar som den ska, aktivera det här alternativet.

en: Trust in-stream PCR
sv: Förtroende för PCR i flödet

en: Use the stream PCR as a reference.
sv: Använd strömmens PCR som referens.

en: Digital TV Standard
sv: Standard för digital-TV

en: Selects mode for digital TV standard. This feature affects EPG information and subtitles.
sv: Väljer läge för digital TV-standard. Denna funktion påverkar EPG-information och undertexter.

en: MPEG Transport Stream demuxer
sv: Demuxer för MPEG Transport Stream

en: Main audio
sv: Huvudljud

en: Audio description for the visually impaired
sv: Ljudbeskrivning för synskadade

en: Clean audio for the hearing impaired
sv: Rent ljud för hörselskadade

en: Spoken subtitles for the visually impaired
sv: Talade undertexter för synskadade

en: Teletext
sv: Text-tv

en: Teletext subtitles
sv: Text-tv-undertexter

en: Teletext: additional information
sv: Text-tv: ytterligare information

en: Teletext: program schedule
sv: Text-tv: programtablå

en: Teletext subtitles: hearing impaired
sv: Text-tv-undertexter: hörselskadade

en: DVB subtitles: hearing impaired
sv: DVB-undertexter: hörselskadade

en: clean effects
sv: rena effekter

en: hearing impaired
sv: hörselskadade

en: visual impaired commentary
sv: kommentator för synskadade

en: Windows Media NSC metademux
sv: Metademux för Windows Media NSC

en: NullSoft demuxer
sv: Demuxer för NullSoft

en: Nuv demuxer
sv: Demuxer för Nuv

en: OGG demuxer
sv: Demuxer för OGG

en: Show shoutcast adult content
sv: Visa barnförbjudet material via Shoutcast

en: Show NC17 rated video streams when using shoutcast video playlists.
sv: Visa videoströmmar med klassificeringen NC-17 i videospellistor från Shoutcast.

en: Skip ads
sv: Hoppa över reklam

en: Use playlist options usually used to prevent ads skipping to detect ads and prevent adding them to the playlist.
sv: Använd spellistans alternativ, som vanligtvis används för att förhindra att annonser hoppas över, för att upptäcka annonser och förhindra att de läggs till i spellistan.

en: M3U playlist import
sv: Import av M3U-spellista

en: RAM playlist import
sv: Importering av RAM-spellista

en: PLS playlist import
sv: Import av PLS-spellista

en: B4S playlist import
sv: Import av B4S-spellista

en: DVB playlist import
sv: Import av DVB-spellista

en: Podcast parser
sv: Poddsändning-tolkare

en: XSPF playlist import
sv: Import av XSPF-spellista

en: New winamp 5.2 shoutcast import
sv: Ny Shoutcast-importering för Winamp 5.2

en: ASX playlist import
sv: Import av ASX-spellista

en: Kasenna MediaBase parser
sv: Tolkare för Kasenna MediaBase

en: QuickTime Media Link importer
sv: Importerare för QuickTime Media Link

en: iTunes Music Library importer
sv: Importerare för iTunes-musikbibliotek

en: WPL playlist import
sv: Importering av WPL-spellista

en: Podcast Info
sv: Information om poddsändning

en: Podcast Link
sv: Poddsändningslänk

en: Podcast Copyright
sv: Poddsändningsupphovsrätt

en: Podcast Category
sv: Kategori för poddsändning

en: Podcast Keywords
sv: Nyckelord för poddsändning

en: Podcast Subtitle
sv: Undertext för poddsändning

en: Podcast Summary
sv: Sammandrag för poddsändning

en: Podcast Publication Date
sv: Publiceringsdatum för poddsändning

en: Podcast Author
sv: Upphovsman för poddsändning

en: Podcast Subcategory
sv: Underkategori för poddsändning

en: Podcast Duration
sv: Varaktighet för poddsändning

en: Podcast Type
sv: Typ för poddsändning

en: Podcast Size
sv: Storlek för poddsändning

en: %s bytes
sv: %s byte

en: Listeners
sv: Lyssnare

en: Load
sv: Läs in

en: Total duration
sv: Total varaktighet

en: PVA demuxer
sv: Demuxer för PVA

en: Audio sample rate in Hertz. Default is 48000 Hz.
sv: Ljudsamplingsfrekvens i hertz. Standard är 48000 Hz.

en: Audio channels
sv: Ljudkanaler

en: Audio channels in input stream. Numeric value >0. Default is 2.
sv: Ljudkanaler i inmatningsströmmen. Numeriskt värde >0. Standard är 2.

en: FOURCC code of raw input format
sv: FOURCC-kod för rå ingångsformat

en: FOURCC code of the raw input format. This is a four character string.
sv: FOURCC-kod för det råa inmatningsformatet. Detta är en sträng med fyra tecken.

en: Forces the audio language
sv: Tvinga ljudspråk

en: Forces the audio language for the output mux. Three letter ISO639 code. Default is 'eng'.
sv: Styr ljudspråket för utgångsmuxen. ISO639-kod med tre bokstäver. Standard är "eng".

en: Raw audio demuxer
sv: Demuxer för råljud

en: The demuxer will advance timestamps if the input can't keep up with the rate.
sv: Demuxern flyttar fram tidsstämplarna om inmatningen inte kan hålla jämna steg med hastigheten.

en: DV (Digital Video) demuxer
sv: Demuxer för DV (Digital Video)

en: This is the desired frame rate when playing raw video streams. In the form 30000/1001 or 29.97
sv: Detta är den föredragna bildfrekvensen när råa videoströmmar spelas upp. I formatet 30000/1001 eller 29.97

en: This specifies the width in pixels of the raw video stream.
sv: Det här anger bredden (i bildpunkter) för den råa videoströmmen.

en: This specifies the height in pixels of the raw video stream.
sv: Det här anger höjden (i bildpunkter) för den råa videoströmmen.

en: Force chroma (Use carefully)
sv: Tvinga chroma (använd med försiktighet)

en: Force chroma. This is a four character string.
sv: Tvinga chroma. Detta är en sträng på fyra tecken.

en: Raw video demuxer
sv: Demuxer för råvideo

en: Real demuxer
sv: Demuxer för Real

en: C64 sid demuxer
sv: Demuxer för C64 sid

en: SMF demuxer
sv: Demuxer för SMF

en: EBU STL subtitles parser
sv: EBU STL-analysator för undertexter

en: Apply a delay to all subtitles (in 1/10s, eg 100 means 10s).
sv: Tillämpa en fördröjning på alla undertexter (i 1/10s, alltså 100 betyder 10 sekunder).

en: Override the normal frames per second settings. This will only work with MicroDVD and SubRIP (SRT) subtitles.
sv: Skriver över inställningen för den normala bildfrekvensen. Detta fungerar bara med undertexter i formaten MicroDVD och SubRIP (SRT).

en: Force the subtitles format. Selecting "auto" means autodetection and should always work.
sv: Tvinga fram formatet för undertexter. Om du väljer "auto" innebär det autodetektering och bör alltid fungera.

en: Override the default track description.
sv: Skriv över standardspårbeskrivningen.

en: Text subtitle parser
sv: Undertexttolkare för text

en: Subtitle delay
sv: Undertextfördröjning

en: Subtitle format
sv: Undertextformat

en: Subtitle description
sv: Undertextbeskrivning

en: TTA demuxer
sv: Demuxer för TTA

en: Closed captions 2
sv: Textning för hörselskadade 2

en: Closed captions 3
sv: Textning för hörselskadade 3

en: Closed captions 4
sv: Textning för hörselskadade 4

en: Desired frame rate for the VC-1 stream.
sv: Önskad bildfrekvens för VC-1-strömmen.

en: VC1 video demuxer
sv: Demuxer för VC1-video

en: Vobsub subtitles parser
sv: Tolkare för Vobsub-undertexter

en: VOC demuxer
sv: Demuxer för VOC

en: WAV demuxer
sv: Demuxer för WAV

en: XA demuxer
sv: Demuxer för XA

en: Unknown category
sv: Okänd kategori

en: Closed captions
sv: Textning för hörselskadade

en: Textual audio descriptions
sv: Textade ljudbeskrivningar

en: Ticker text
sv: Ticker-text

en: Active regions
sv: Aktiva regioner

en: Semantic annotations
sv: Semantiska annoteringar

en: Transcript
sv: Avskrift

en: Linguistic markup
sv: Lingvistisk markering

en: Cue points
sv: Referenspunkter

en: Subtitles (images)
sv: Undertexter (bilder)

en: Slides (text)
sv: Reglage (text)

en: Slides (images)
sv: Diabilder (bilder)

en: About VLC media player
sv: Om VLC media player

en: Credits
sv: Medverkande

en: License
sv: Licens

en: Authors
sv: Upphovsmän

en: VLC media player and VideoLAN are trademarks of the VideoLAN Association.
sv: VLC media player och VideoLAN är varumärken som tillhör VideoLAN Association.

en: <p>VLC media player is a free and open source media player, encoder, and streamer made by the volunteers of the <a href="https://www.videolan.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">VideoLAN</span></a> community.</p><p>VLC uses its internal codecs, works on essentially every popular platform, and can read almost all files, CDs, DVDs, network streams, capture cards and other media formats!</p><p><a href="https://www.videolan.org/contribute/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Help and join us!</span></a>
sv: <p>VLC media player är en mediaspelare, kodare och strömmare med fri och öppen källkod skapad av frivilliga från <a href="https://www.videolan.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">VideoLANs</span></a> gemenskap.</p><p>VLC använder sina interna kodekar, fungerar i stort sett på alla populära plattformar och kan läsa nästan alla filer; CD, DVD, nätverksströmmar, videofångstkort och andra mediaformat.</p><p><a href="https://www.videolan.org/contribute/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Hjälp till och gå med oss!</span></a>

en: Playlist parsers
sv: Spellisttolkare

en: Service Discovery
sv: Tjänstupptäckt

en: Interfaces
sv: Gränssnitt

en: Art and meta fetchers
sv: Omslag och metadata

en: Extensions
sv: Tillägg

en: Show Installed Only
sv: Visa endast installerade

en: Find more addons online
sv: Hitta fler tillägg online

en: Addons Manager
sv: Tilläggshanterare

en: Installed
sv: Installerad

en: Name
sv: Namn

en: Author
sv: Upphovsman

en: Uninstall
sv: Avinstallera

en: Skins
sv: Skal

en: Apply profile at next launch
sv: Applicera profil vid nästa start

en: Preamp
sv: Förstärk

en: Enable dynamic range compressor
sv: Aktivera dynamisk intervallkompressor

en: Reset
sv: Återställ

en: Release
sv: Släpp

en: Threshold
sv: Tröskelnivå

en: Enable Spatializer
sv: Aktivera spatializer

en: Headphone virtualization
sv: Simulera hörlurar

en: Volume normalization
sv: Volymnormalisering

en: Maximum level
sv: Maxnivå

en: Audio Effects
sv: Ljudeffekter

en: Duplicate current profile...
sv: Dubblera aktuell profil...

en: Organize Profiles...
sv: Organisera profiler...

en: Duplicate current profile for a new profile
sv: Dubblera aktuell profil för en ny profil

en: Enter a name for the new profile:
sv: Ange ett namn för den nya profilen:

en: Save
sv: Spara

en: Please enter a unique name for the new profile.
sv: Var god ange ett unikt namn för den nya profilen.

en: Multiple profiles with the same name are not allowed.
sv: Flera profiler med samma namn är inte tillåtet.

en: Remove a preset
sv: Ta bort ett förval

en: Select the preset you would like to remove:
sv: Välj förvalet du vill ta bort:

en: Remove
sv: Ta bort

en: Add new Preset...
sv: Lägg till nytt förval...

en: Organize Presets...
sv: Organisera förval...

en: Save current selection as new preset
sv: Spara aktuellt val som nytt förval

en: Enter a name for the new preset:
sv: Ange ett namn för det nya förvalet:

en: Bookmarks
sv: Bokmärken

en: Add
sv: Lägg till

en: Clear
sv: Töm

en: Edit
sv: Redigera

en: Time
sv: Tid

en: Untitled
sv: Namnlös

en: No input
sv: Ingen inmatning

en: No input found. A stream must be playing or paused for bookmarks to work.
sv: Ingen inmatning hittades. En ström måste spelas upp eller pausas för att bokmärkning ska fungera.

en: Input has changed
sv: Inmatning har ändrats

en: Input has changed, unable to save bookmark. Suspending playback with "Pause" while editing bookmarks to ensure to keep the same input.
sv: Inmatningen har ändrats; det gick inte att spara bokmärket. Pausa uppspelningen för att se till att samma inmatning behålls när du redigerar bokmärken.

en: Backward
sv: Bakåt

en: Seek backward
sv: Sök bakåt

en: Forward
sv: Framåt

en: Seek forward
sv: Sök framåt

en: Playback position
sv: Uppspelningsposition

en: Playback time
sv: Uppspelningstid

en: Go to previous item
sv: Gå till föregående post

en: Go to next item
sv: Gå till nästa post

en: Convert & Stream
sv: Konvertera och strömma

en: Go!
sv: Gå!

en: Drop media here
sv: Släpp media här

en: Open media...
sv: Öppna media...

en: Choose Profile
sv: Välj profil

en: Customize...
sv: Anpassa...

en: Choose Destination
sv: Välj plats

en: Choose an output location
sv: Välj en utmatningsplats

en: Browse...
sv: Bläddra...

en: Setup Streaming...
sv: Ställ in strömning...

en: Select Streaming Method
sv: Välj strömningsmetod

en: Save as File
sv: Spara som fil

en: Stream
sv: Ström

en: Apply
sv: Tillämpa

en: Save as new Profile...
sv: Spara som ny profil...

en: Encapsulation
sv: Inkapsling

en: Video codec
sv: Videokodek

en: Audio codec
sv: Ljudkodek

en: Keep original video track
sv: Behåll ursprungligt videospår

en: Resolution
sv: Upplösning

en: You just need to fill one of the three following parameters, VLC will autodetect the other using the original aspect ratio
sv: Du måste fylla i en av tre följande parametrar, VLC kommer automatiskt hitta de andra med hjälp av det ursprungliga bildförhållandet

en: Scale
sv: Skala

en: Keep original audio track
sv: Behåll ursprungligt ljudspår

en: Overlay subtitles on the video
sv: Lägg undertexter på videon

en: Stream Destination
sv: Strömplats

en: Stream Announcement
sv: Strömmeddelande

en: Address
sv: Adress

en: SAP Announcement
sv: SAP-meddelande

en: HTTP Announcement
sv: HTTP-meddelande

en: RTSP Announcement
sv: RTSP-meddelande

en: Export SDP as file
sv: Exportera SDP som fil

en: Channel Name
sv: Kanalnamn

en: Invalid container format for HTTP streaming
sv: Behållaren har ogiltigt format för HTTP-strömning

en: Media encapsulated as %@ cannot be streamed through the HTTP protocol for technical reasons.
sv: Media som är inkapslad som %@ kan av tekniska skäl inte streamas via HTTP-protokollet.

en: Remove a profile
sv: Ta bort en profil

en: Select the profile you would like to remove:
sv: Välj profilen du vill ta bort:

en: Save as new profile
sv: Spara som ny profil

en: %@ stream to %@:%@
sv: %@ ström till %@:%@

en: No Address given
sv: Ingen adress angiven

en: In order to stream, a valid destination address is required.
sv: För att kunna strömma krävs en giltig destinationsadress.

en: No Channel Name given
sv: Inget kanalnamn angivet

en: SAP stream announcement is enabled. However, no channel name is provided.
sv: SAP stream announcement är aktiverat. Inget kanalnamn anges dock.

en: No SDP URL given
sv: Ingen webbadress för SDP är angiven

en: A SDP export is requested, but no URL is provided.
sv: En SDP-export begärs, men ingen webbadress är angiven.

en: Custom
sv: Anpassad

en: Remember
sv: Kom ihåg

en: Random On
sv: Slumpmässig på

en: Repeat Off
sv: Upprepning av

en: Errors and Warnings
sv: Fel och varningar

en: Clean up
sv: Rensa upp

en: Play/Pause the current media
sv: Spela upp/pausa aktuell media

en: Go to the previous item
sv: Gå till föregående post

en: Leave fullscreen
sv: Lämna helskärm

en: Volume
sv: Volym

en: Adjust the volume
sv: Justera volymen

en: Adjust the current playback position
sv: Justera den aktuella uppspelningspositionen

en: Volume: %i %%
sv: Volym: %i %%

en: VLC media player Help
sv: Hjälp för VLC media player

en: VLC media playback
sv: VLC mediauppspelning

en: Messages
sv: Meddelanden

en: Save log
sv: Spara logg

en: Save the debug log to a file
sv: Spara felsökningsloggen i en fil

en: Refresh log
sv: Uppdatera logg

en: Refresh the log output
sv: Uppdatera loggutmatningen

en: Clear log
sv: Rensa logg

en: Clear the log output
sv: Rensa loggutmatningen

en: Toggle details
sv: Växla information

en: Show/hide details about a log message
sv: Visa/dölj detaljer om ett loggmeddelande

en: VLC Debug Log (%s).txt
sv: VLC-felsökningslogg (%s).txt

en: Remove old preferences?
sv: Ta bort gamla inställningar?

en: We just found an older version of VLC's preferences files.
sv: Vi hittade just en äldre version av VLC:s inställningsfiler.

en: Move To Trash and Relaunch VLC
sv: Flytta till papperskorgen och starta om VLC

en: Level %i
sv: Nivå %i

en: Smaller
sv: Mindre

en: Small
sv: Liten

en: Large
sv: Stor

en: Larger
sv: Större

en: Check for Update...
sv: Leta efter uppdatering...

en: Preferences...
sv: Inställningar...

en: Services
sv: Tjänster

en: Hide VLC
sv: Göm VLC

en: Hide Others
sv: Göm övriga

en: Show All
sv: Visa alla

en: Quit VLC
sv: Avsluta VLC

en: 1:File
sv: 1:Arkiv

en: Advanced Open File...
sv: Avancerad Öppna fil...

en: Open File...
sv: Öppna fil...

en: Open Disc...
sv: Öppna skiva...

en: Open Network...
sv: Öppna nätverk...

en: Open Capture Device...
sv: Öppna fångstenhet...

en: Open Recent
sv: Öppna senaste

en: Close Window
sv: Stäng fönster

en: Convert / Stream...
sv: Konvertera / strömma...

en: Save Playlist...
sv: Spara spellista...

en: Reveal in Finder
sv: Visa i Finder

en: Cut
sv: Klipp ut

en: Copy
sv: Kopiera

en: Paste
sv: Klistra in

en: Select All
sv: Markera allt

en: Find
sv: Sök

en: View
sv: Innehåll

en: Show Previous & Next Buttons
sv: Visa knapparna Föregående och Nästa

en: Show Shuffle & Repeat Buttons
sv: Visa knapparna Blanda och Upprepa

en: Show Audio Effects Button
sv: Visa ljudeffektsknappen

en: Show Sidebar
sv: Visa sidofältet

en: Playlist Table Columns
sv: Tabellkolumner för spellista

en: Playback
sv: Uppspelning

en: Playback Speed
sv: Uppspelningshastighet

en: Track Synchronization
sv: Spårsynkronisering

en: A→B Loop
sv: A→B-slinga

en: Quit after Playback
sv: Avsluta efter uppspelning

en: Step Forward
sv: Stega framåt

en: Step Backward
sv: Stega bakåt

en: Jump to Time
sv: Hoppa till tid

en: Renderer
sv: Renderare

en: No renderer
sv: Ingen rendering

en: Increase Volume
sv: Höj volymen

en: Decrease Volume
sv: Sänk volymen

en: Audio Device
sv: Ljudenhet

en: Half Size
sv: Halv storlek

en: Normal Size
sv: Normal storlek

en: Double Size
sv: Dubbel storlek

en: Fit to Screen
sv: Anpassa till skärm

en: Float on Top
sv: Flyt överst

en: Fullscreen Video Device
sv: Enhet för helskärmsvideo

en: Post processing
sv: Efterbehandling

en: Add Subtitle File...
sv: Lägg till undertextfil...

en: Subtitles Track
sv: Undertextspår

en: Text Size
sv: Textstorlek

en: Text Color
sv: Textfärg

en: Outline Thickness
sv: Konturtjocklek

en: Background Opacity
sv: Opacitet för bakgrund

en: Background Color
sv: Bakgrundsfärg

en: Transparent
sv: Genomskinlig

en: Window
sv: Fönster

en: Minimize
sv: Minimera

en: Player...
sv: Uppspelare...

en: Main Window...
sv: Huvudfönster...

en: Audio Effects...
sv: Ljudeffekter...

en: Video Effects...
sv: Videoeffekter...

en: Bookmarks...
sv: Bokmärken...

en: Playlist...
sv: Spellista...

en: Media Information...
sv: Mediainformation...

en: Messages...
sv: Meddelanden...

en: Errors and Warnings...
sv: Fel och varningar...

en: Bring All to Front
sv: Lägg alla överst

en: Help
sv: Hjälp

en: VLC media player Help...
sv: Hjälp för VLC media player...

en: Online Documentation...
sv: Onlinedokumentation...

en: VideoLAN Website...
sv: VideoLAN:s webbplats...

en: Make a donation...
sv: Donera...

en: Online Forum...
sv: Onlineforum...

en: File Format:
sv: Filformat:

en: Extended M3U
sv: Utökad M3U

en: HTML playlist
sv: HTML-spellista

en: Save Playlist
sv: Spara spellista

en: Lock Aspect Ratio
sv: Lås bildförhållande

en: Search in Playlist
sv: Sök i spellista

en: Search the playlist. Results will be selected in the table.
sv: Sök i spellistan. Resultaten kommer att visas i tabellen.

en: Open a dialog to select the media to play
sv: Öppna en dialogruta för att välja vilken media som ska spelas upp

en: Subscribe
sv: Prenumerera

en: Unsubscribe
sv: Avsluta prenumeration

en: Subscribe to a podcast
sv: Prenumerera på en poddsändning

en: Enter URL of the podcast to subscribe to:
sv: Ange webbadressen till poddsändningen att prenumerera på:

en: Unsubscribe from a podcast
sv: Avprenumerera från en poddsändning

en: Select the podcast you would like to unsubscribe from:
sv: Välj den poddsändningen du vill avprenumerera från:

en: Check for album art and metadata?
sv: Kolla efter albumomslag och metadata?

en: Enable Metadata Retrieval
sv: Aktivera hämtning av metadata

en: No, Thanks
sv: Nej, tack

en: VLC can check online for album art and metadata to enrich your playback experience, e.g. by providing track information when playing Audio CDs. To provide this functionality, VLC will send information about your contents to trusted services in an anonymized form.
sv: VLC kan kolla efter albumomslag och metadata online för att berika din uppspelningsupplevelse, t.ex. genom att tillhandahålla spårinformation när ljud-CD-skivor spelas upp. För att tillhandahålla denna funktion kommer VLC skicka information om ditt innehåll till pålitliga tjänster i anonym form.

en: Show/Hide Playlist
sv: Visa/dölj spellista

en: Repeat
sv: Upprepa

en: Change repeat mode. Modes: repeat one, repeat all and no repeat.
sv: Ändra upprepningsläge. Lägen: upprepa en, upprepa alla och ingen upprepning.

en: Shuffle
sv: Blanda

en: Full Volume
sv: Full volym

en: Open Audio Effects window
sv: Öppna ljudeffektfönstret

en: Open Source
sv: Öppna källa

en: Open
sv: Öppna

en: Stream output:
sv: Strömutmatning:

en: Settings...
sv: Inställningar...

en: Choose media input type
sv: Välj mediatyp för inmatning

en: Disc
sv: Skiva

en: Network
sv: Nätverk

en: Capture
sv: Fånga

en: Choose a file
sv: Välj en fil

en: Select a file for playback
sv: Välj en fil för uppspelning

en: Treat as a pipe rather than as a file
sv: Betrakta som ett rör hellre än som en fil

en: Play another media synchronously
sv: Spela upp ett annat media synkront

en: Choose...
sv: Välj...

en: Select another file to play in sync with the previously selected file
sv: Välj en annan fil som ska spelas upp synkroniserat med den tidigare valda filen

en: Custom playback
sv: Anpassad uppspelning

en: Open VIDEO_TS / BDMV folder
sv: Öppna mappen för VIDEO_TS / BDMV

en: Insert Disc
sv: Mata in skiva

en: Disable DVD menus
sv: Inaktivera DVD-menyer

en: Enable DVD menus
sv: Aktivera DVD-menyer

en: IP Address
sv: IP-adress

en: To Open a usual network stream (HTTP, RTSP, RTMP, MMS, FTP, etc.), just enter the URL in the field above. If you want to open a RTP or UDP stream, press the button below.
sv: Ange webbadressen i fältet ovan för att öppna en vanlig nätverksström (HTTP, RTSP, RTMP, MMS, FTP, etc). Tryck på knappen nedan om du vill öppna en RTP- eller UDP-ström.

en: If you want to open a multicast stream, enter the respective IP address given by the stream provider. In unicast mode, VLC will use your machine's IP automatically.
    
    To open a stream using a different protocol, just press Cancel to close this sheet.
sv: Ange IP-adressen som anges av strömmens tillhandahållare om du vill öppna en multicast-ström. I unicast-läget kommer VLC använda din enhets IP automatiskt.
    
    För att öppna en ström med ett annat protokoll, tryck på Avbryt för att stänga detta fönster.

en: Enter a stream URL here. To open RTP or UDP streams, use the respective button below.
sv: Ange en URL för strömmen här. För att öppna RTP- eller UDP-strömmar använder du respektive knapp nedan.

en: Open RTP/UDP Stream
sv: Öppna RTP/UDP-ström

en: Protocol
sv: Protokoll

en: Input Devices
sv: Inmatningsenheter

en: Subscreen left
sv: Delskärm vänster

en: Subscreen top
sv: Delskärm höger

en: Subscreen Width
sv: Bredd på underskärmen

en: Subscreen Height
sv: Höjd på underskärmen

en: Capture Audio
sv: Fånga ljud

en: Add Subtitle File:
sv: Lägg till undertextfil:

en: Setup subtitle playback details
sv: Inställning av detaljer för uppspelning av undertexter

en: Select a subtitle file
sv: Välj en undertextfil

en: Override parameters
sv: Skriv över parametrar

en: FPS
sv: bilder/s

en: Subtitle encoding
sv: Undertextavkodning

en: Font size
sv: Typsnittsstorlek

en: Subtitle alignment
sv: Undertextjustering

en: Dismiss the subtitle setup dialog
sv: Avvisa dialogrutan för inställning av undertexter

en: Font Properties
sv: Typsnittsegenskaper

en: Subtitle File
sv: Undertextfil

en: fps
sv: bilder/s

en: Open File
sv: Öppna fil

en: %i tracks
sv: %i spår

en: Streaming and Transcoding Options
sv: Strömning- och omkodningsalternativ

en: Display the stream locally
sv: Visa strömmen lokalt

en: Dump raw input
sv: Dumpa rå inmatning

en: Encapsulation Method
sv: Inkapslingsmetod

en: Transcoding options
sv: Omkodningsalternativ

en: Bitrate (kb/s)
sv: Bitfrekvens (kb/s)

en: Stream Announcing
sv: Strömannonsering

en: Save File
sv: Spara fil

en: Track Number
sv: Spårnummer

en: Duration
sv: Speltid

en: File Size
sv: Filstorlek

en: Expand All
sv: Fäll ut alla

en: Collapse All
sv: Fäll in alla

en: Shuffle playlist
sv: Blanda spellistan

en: Media Information
sv: Mediainformation

en: Location
sv: Plats

en: Save Metadata
sv: Spara metadata

en: General
sv: Allmänt

en: Codec Details
sv: Kodekdetaljer

en: Read at media
sv: Läs på media

en: Input bitrate
sv: Bitfrekvens för inmatning

en: Demuxed
sv: Demuxad

en: Stream bitrate
sv: Strömmens bitfrekvens

en: Decoded blocks
sv: Avkodade block

en: Displayed frames
sv: Visade bildrutor

en: Lost frames
sv: Förlorade bildrutor

en: Played buffers
sv: Spelade buffertar

en: Lost buffers
sv: Förlorade buffertar

en: Error while saving meta
sv: Fel när meta sparades

en: VLC was unable to save the meta data.
sv: VLC kunde inte spara metadata.

en: Continue playback?
sv: Återuppta uppspelningen?

en: Continue
sv: Fortsätt

en: Always continue media playback
sv: Fortsätt alltid uppspelning av media

en: Restart playback
sv: Starta om uppspelning

en: Playback of "%@" will continue at %@
sv: Uppspelningen av "%@" kommer att återuppta vid %@

en: LIBRARY
sv: BIBLIOTEK

en: MY COMPUTER
sv: MIN DATOR

en: DEVICES
sv: ENHETER

en: LOCAL NETWORK
sv: LOKALT NÄTVERK

en: Interface Settings
sv: Gränssnittsinställningar

en: Audio Settings
sv: Ljudinställningar

en: Video Settings
sv: Videoinställningar

en: Subtitle & On Screen Display Settings
sv: Inställningar för undertexter och skärmtext

en: Input & Codec Settings
sv: Inställningar för inmatning och kodekar

en: General Audio
sv: Allmänt ljud

en: Preferred Audio language
sv: Föredraget ljudspråk

en: Enable Last.fm submissions
sv: Aktivera insändningar till Last.fm

en: Visualization
sv: Visualisering

en: Keep audio level between sessions
sv: Behåll ljudnivån mellan sessioner

en: Always reset audio start level to:
sv: Återställ alltid ljudets startnivå till:

en: Change
sv: Ändra

en: Change Hotkey
sv: Ändra kortkommando

en: Select an action to change the associated hotkey:
sv: Välj en åtgärd för att ändra det associerade kortkommandot:

en: Action
sv: Åtgärd

en: Shortcut
sv: Genväg

en: Record directory or filename
sv: Filnamn eller katalog för inspelning

en: Directory or filename where the records will be stored
sv: Katalog eller filnamn där inspelningarna kommer att lagras

en: Repair AVI Files
sv: Reparera AVI-filer

en: Default Caching Level
sv: Standardnivå för mellanlagring

en: Caching
sv: Mellanlagring

en: Use the complete preferences to configure custom caching values for each access module.
sv: Använd de fullständiga inställningarna för att konfigurera anpassade mellanlagringsvärden för varje åtkomstmodul.

en: Codecs / Muxers
sv: Kodekar / muxrar

en: Post-Processing Quality
sv: Kvalitet för efterbehandling

en: Edit default application settings for network protocols
sv: Redigera standardprogram för nätverksprotokoll

en: Open network streams using the following protocols
sv: Öppna nätverksströmmar som använder följande protokoll

en: Note that these are system-wide settings.
sv: Observera att dessa inställningar gäller för hela systemet.

en: General settings
sv: Allmänna inställningar

en: Interface style
sv: Gränssnittsstil

en: Dark
sv: Mörk

en: Bright
sv: Ljus

en: Continue playback
sv: Återuppta uppspelning

en: Control playback with the Apple Remote
sv: Styr uppspelning med Apple Remote

en: Control playback with media keys
sv: Styr uppspelningen med mediatangenter

en: Control system volume with the Apple Remote
sv: Kontrollera systemvolymen med Apple Remote

en: Display VLC status menu icon
sv: Visa VLC:s statusmenyikon

en: Playback behaviour
sv: Uppspelningsbeteende

en: Enable notifications on playlist item change
sv: Aktivera aviseringar vid ändring av objekt i spellistan

en: Control external music players
sv: Kontrollera externa musikspelare

en: Privacy / Network Interaction
sv: Information angående integritet och nätverk

en: Automatically check for updates
sv: Leta efter uppdateringar automatiskt

en: HTTP web interface
sv: HTTP-webbgränssnitt

en: Enable HTTP web interface
sv: Aktivera HTTP-webbgränssnitt

en: Default Encoding
sv: Standardkodning

en: Display Settings
sv: Visningsinställningar

en: Font color
sv: Typsnittsfärg

en: Font
sv: Typsnitt

en: Subtitle languages
sv: Språk för undertexter

en: Preferred subtitle language
sv: Föredraget undertextspråk

en: Enable OSD
sv: Aktivera skärmtext

en: Force bold
sv: Tvinga fetstil

en: Outline color
sv: Konturfärg

en: Outline thickness
sv: Konturtjocklek

en: Display
sv: Visning

en: Show video within the main window
sv: Visa video i huvudfönstret

en: Pause the video playback when minimized
sv: Pausa videouppspelning vid minimering

en: Fullscreen settings
sv: Helskärmsinställningar

en: Start in fullscreen
sv: Starta i helskärmsläge

en: Black screens in Fullscreen mode
sv: Svarta skärmar i helskärmsläge

en: Use the native fullscreen mode
sv: Använd systemets helskärmsläge

en: Video snapshots
sv: Videoskärmbilder

en: Folder
sv: Mapp

en: Sequential numbering
sv: Sekvensnumrering

en: Reset All
sv: Återställ alla

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Media files cannot be resumed because keeping recent media items is disabled.
sv: Det går inte att återuppta mediefiler eftersom det är inaktiverat att spara senaste medieobjekt.

en: Last check on: %@
sv: Senaste kontroll var %@

en: No check was performed yet.
sv: Ingen kontroll har gjorts ännu.

en: Lowest Latency
sv: Lägsta latens

en: Low Latency
sv: Låg latens

en: Higher Latency
sv: Högre latens

en: Highest Latency
sv: Högsta latens

en: Reset Preferences
sv: Återställ inställningar

en: This will reset VLC media player's preferences.
    
    Note that VLC will restart during the process, so your current playlist will be emptied and eventual playback, streaming or transcoding activities will stop immediately.
    
    The Media Library will not be affected.
    
    Are you sure you want to continue?
sv: Detta kommer att återställa VLC media players inställningar.
    
    Observera att VLC kommer att starta om under behandlingen, så din aktuella spellista kommer att rensas och eventuell uppspelning, strömning eller omkodningsaktiviteter kommer att stoppas omedelbart.
    
    Mediabiblioteket kommer inte att påverkas.
    
    Vill du verkligen fortsätta?

en: This setting cannot be changed because the native fullscreen mode is enabled.
sv: Denna inställning kan inte ändras eftersom det inbyggda helskärmsläget är aktiverat.

en: Choose the folder to save your video snapshots to.
sv: Välj mappen där dina videoskärmbilder ska sparas.

en: Choose
sv: Välj

en: Choose the directory or filename where the records will be stored.
sv: Välj en katalog eller filnamn där inspelningarna ska lagras.

en: Press new keys for
    "%@"
sv: Tryck på nya tangenter för
    "%@"

en: Invalid combination
sv: Ogiltig kombination

en: Regrettably, these keys cannot be assigned as hotkey shortcuts.
sv: Tyvärr kan dessa tangenter inte tilldelas som kortkommandon.

en: This combination is already taken by "%@".
sv: Denna kombination är redan tagen av "%@".

en: Toggle Play/Pause
sv: Växla Spela upp/Pausa

en: Toggle random order playback
sv: Växla uppspelning i slumpmässig ordning

en: Show Main Window
sv: Visa huvudfönstret

en: Path/URL Action
sv: Sökväg/URL-åtgärd

en: Nothing playing
sv: Ingenting spelas

en: Select File In Finder
sv: Välj fil i Finder

en: Copy URL to clipboard
sv: Kopiera URL till urklipp

en: Not Set
sv: Inte angiven

en: sec.
sv: s

en: Audio/Video
sv: Ljud/video

en: Audio track synchronization:
sv: Ljudspårssynkronisering:

en: A positive value means that the audio is ahead of the video
sv: Ett positivt värde betyder att ljudet är före videon

en: Subtitles/Video
sv: Undertexter/video

en: Subtitle track synchronization:
sv: Undertextsynkronisering:

en: A positive value means that the subtitles are ahead of the video
sv: Ett positivt värde innebär att undertexterna ligger före videon

en: Subtitle speed:
sv: Undertexthastighet:

en: Subtitle duration factor:
sv: Varaktighetsfaktor för undertext:

en: Extend subtitle duration by this value.
    Set 0 to disable.
sv: Förläng undertextens varaktighet med detta värde.
    Skriv 0 för att inaktivera.

en: Multiply subtitle duration by this value.
    Set 0 to disable.
sv: Multiplicera undertextens fördröjning med detta värde.
    Använd 0 för att inaktivera.

en: Recalculate subtitle duration according
    to their content and this value.
    Set 0 to disable.
sv: Omräkna undertexternas varaktighet enligt
    efter deras innehåll och detta värde.
    Ställ in 0 för att avaktivera.

en: Video Effects
sv: Videoeffekter

en: Basic
sv: Grundläggande

en: Geometry
sv: Geometri

en: Color
sv: Färg

en: Image Adjust
sv: Bildjustering

en: Brightness Threshold
sv: Tröskel för ljusnivå

en: Sharpen
sv: Gör skarpare

en: Banding removal
sv: Bandborttagning

en: Radius
sv: Radie

en: Film Grain
sv: Filmkorn

en: Variance
sv: Variation

en: Synchronize top and bottom
sv: Synkronisera överkant och nederkant

en: Synchronize left and right
sv: Synkronisera vänster och höger

en: Transform
sv: Transformera

en: Rotate by 90 degrees
sv: Rotera 90 grader

en: Rotate by 180 degrees
sv: Rotera 180 grader

en: Rotate by 270 degrees
sv: Rotera 270 grader

en: Flip horizontally
sv: Vänd horisontellt

en: Flip vertically
sv: Vänd vertikalt

en: Magnification/Zoom
sv: Förstoring/zoom

en: Puzzle game
sv: Pusselspel

en: Rows
sv: Rader

en: Columns
sv: Kolumner

en: Clone
sv: Klona

en: Number of clones
sv: Antal kloner

en: Wall
sv: Vägg

en: Color threshold
sv: Färgtröskelvärde

en: Similarity
sv: Likhet

en: Intensity
sv: Intensitet

en: Edge
sv: Kant

en: Cartoon
sv: Tecknad film

en: Color extraction
sv: Färgextrahering

en: Invert colors
sv: Invertera färger

en: Posterize
sv: Färgreducering

en: Posterize level
sv: Färgreduceringsnivå

en: Motion blur
sv: Rörelseoskärpa

en: Factor
sv: Faktor

en: Motion Detect
sv: Rörelsedetektering

en: Water effect
sv: Vatteneffekt

en: Psychedelic
sv: Psykadelisk

en: Anaglyph
sv: Anaglyf

en: Add text
sv: Lägg till text

en: Add logo
sv: Lägg till logotyp

en: Logo
sv: Logotyp

en: Transparency
sv: Genomskinlighet

en: Organize profiles...
sv: Organisera profiler...

en: Video device
sv: Videoenhet

en: Number of the screen to use by default to display videos in 'fullscreen'. The screen number correspondance can be found in the video device selection menu.
sv: Numret på skärmen som ska användas som standard för att visa video i "helskärm". Skärmnumret som motsvarar vilken skärm kan hittas i valmenyn för videoenheter.

en: Opaqueness
sv: Ogenomskinlighet

en: Set the transparency of the video output. 1 is non-transparent (default) 0 is fully transparent.
sv: Ange videoutgångens transparens. 1 är icketransparent (standard) 0 är helt transparent.

en: Black screens in fullscreen
sv: Svarta skärmar i helskärmsläge

en: In fullscreen mode, keep screen where there is no video displayed black
sv: Låt skärmen vara svart där ingen video visas i helskärmsläget

en: Show Fullscreen controller
sv: Visa helskärmskontroller

en: Shows a lucent controller when moving the mouse in fullscreen mode.
sv: Visar ett genomskinligt kontrollfönster när musen flyttas i helskärmsläge.

en: Auto-playback of new items
sv: Spela automatiskt upp nya objekt

en: Start playback of new items immediately once they were added.
sv: Starta uppspelning av nya objekt direkt när de läggs till.

en: Keep Recent Items
sv: Behåll senaste objekten

en: By default, VLC keeps a list of the last 10 items. This feature can be disabled here.
sv: Som standard har VLC en lista över de 10 senaste objekten. Denna funktion kan inaktiveras här.

en: By default, VLC can be remotely controlled with the Apple Remote.
sv: Som standard kan VLC fjärrstyras med Apple Remote.

en: By default, VLC will control its own volume with the Apple Remote. However, you can choose to control the global system volume instead.
sv: Som standard kommer VLC kontrollera sin egen volym med Apple Remote. Men du kan välja att kontrollera den globala systemvolymen istället.

en: By default, VLC will show the statusbar icon menu. However, you can choose to disable it (restart required).
sv: Som standard kommer VLC att visa statusfältets ikonmeny. Du kan dock välja att inaktivera den (omstart krävs).

en: Control playlist items with the Apple Remote
sv: Kontrollera objekt i spellistan med Apple Remote

en: By default, VLC will allow you to switch to the next or previous item with the Apple Remote. You can disable this behavior with this option.
sv: Som standard kommer VLC låta dig byta till nästa eller föregående objekt med Apple Remote. Du kan inaktivera denna funktion med detta alternativ.

en: By default, VLC can be controlled using the media keys on modern Apple keyboards.
sv: Som standard kan VLC kontrolleras med mediaknapparna på moderna tangentbord från Apple.

en: Run VLC with dark interface style
sv: Kör VLC med mörk gränsnittstil

en: If this option is enabled, VLC will use the dark interface style. Otherwise, the grey interface style is used.
sv: Om detta alternativ aktiveras kommer VLC använda den mörka gränssnittsstilen. Annars används den gråa gränssnittsstilen istället.

en: By default, VLC uses the fullscreen mode known from previous Mac OS X releases. It can also use the native fullscreen mode on Mac OS X 10.7 and later.
sv: Som standard använder VLC helskärmsläget från tidigare utgåvor av Mac OS X. Den kan också använda det inbyggda helskärmsläget i Mac OS X 10.7 och senare.

en: Resize interface to the native video size
sv: Ändra gränssnittets storlek till videons ursprungliga storlek

en: You have two choices:
     - The interface will resize to the native video size
     - The video will fit to the interface size
     By default, interface resize to the native video size.
sv: Du har två alternativ:
     - Gränssnittets storlek ändrar sig efter videons ursprungliga storlek
     - Videon anpassar sig efter gränssnittets storlek
     Som standard kommer gränssnittets storlek ändrar sig efter videons ursprungliga storlek.

en: With this option enabled, the playback will be automatically paused when minimizing the window.
sv: Med detta alternativ aktiverat kommer uppspelningen automatiskt pausas när fönstret minimeras.

en: Allow automatic icon changes
sv: Tillåt automatiska ikonändringar

en: This option allows the interface to change its icon on various occasions.
sv: Detta alternativ låter gränssnittet ändra sin ikon vid olika tillfällen.

en: Dim keyboard backlight during fullscreen playback
sv: Dimma tangentbordets bakgrundsbelysning under uppspelning i helskärm

en: Turn off the MacBook keyboard backlight while a video is playing in fullscreen. Automatic brightness adjustment should be disabled in System Preferences.
sv: Stäng av bakgrundsbelysningen på MacBooks tangentbord när en video spelas upp i helskärm. Automatisk justering av ljusstyrkan bör inaktiveras i Systeminställningar.

en: Shows the previous and next buttons in the main window.
sv: Visar knapparna föregående och nästa i huvudfönstret.

en: Shows the shuffle and repeat buttons in the main window.
sv: Visar knapparna för att blanda och slinga i huvudfönstret.

en: Shows the audio effects button in the main window.
sv: Visa ljudeffektsknappen i huvudfönstret.

en: VLC will pause and resume supported music players on playback.
sv: VLC kommer att pausa och återuppta stödjande musikspelare vid uppspelning.

en: Use large text for list views
sv: Använd stor text för listvyer

en: Do nothing
sv: Gör ingenting

en: Pause iTunes / Spotify
sv: Pausa iTunes / Spotify

en: Pause and resume iTunes / Spotify
sv: Pausa och återuppta iTunes / Spotify

en: Continue playback where you left off
sv: Återuppta uppspelningen där du lämnade den

en: VLC will store playback positions of the last 30 items you played. If you re-open one of those, playback will continue.
sv: VLC kommer att lagra uppspelningspositioner för de senaste 30 objekten du har spelat upp. Om du öppnar en av dessa igen kommer uppspelningen att återupptas.

en: Ask
sv: Fråga

en: Always
sv: Alltid

en: Never
sv: Aldrig

en: Maximum Volume displayed
sv: Maximal volym som visas

en: Mac OS X interface
sv: Mac OS X-gränssnitt

en: Appearance
sv: Utseende

en: Behavior
sv: Beteende

en: Apple Remote and media keys
sv: Apple Remote och mediatangenter

en: Video output
sv: Videoutmatning

en: Show Basic
sv: Visa grundläggande

en: Select a directory
sv: Välj en katalog

en: Select a file
sv: Välj en fil

en: Select
sv: Välj

en: Minimal Mac OS X interface
sv: Minimalt Mac OS X-gränssnitt

en: Filebrowser starting point
sv: Startpunkt för filbläddrare

en: This option allows you to specify the directory the ncurses filebrowser will show you initially.
sv: Med det här alternativet kan du ange vilken katalog som ska visas i ncurses filbläddrare från början.

en: Ncurses interface
sv: Ncurses-gränssnitt

en: [Display]
sv: [Visning]

en:  h,H                    Show/Hide help box
sv:  h,H                    Visa/dölj hjälpruta

en:  i                      Show/Hide info box
sv:  i                      Visa/dölj informationsruta

en:  M                      Show/Hide metadata box
sv:  M                      Visa/dölj metadataruta

en:  L                      Show/Hide messages box
sv:  L                      Visa/dölj meddelandefältet

en:  P                      Show/Hide playlist box
sv:  P                      Visa/dölj uppspelningsruta

en:  B                      Show/Hide filebrowser
sv:  B                      Visa/dölj filbläddrare

en:  x                      Show/Hide objects box
sv:  x                      Visa/dölj objektruta

en:  S                      Show/Hide statistics box
sv:  S                      Visa/dölj statistikruta

en:  Esc                    Close Add/Search entry
sv:  Esc                    Stäng Lägg till/Sök post

en:  Ctrl-l                 Refresh the screen
sv:  Ctrl-l                 Uppdatera skärmen

en: [Global]
sv: [Allmänna]

en:  q, Q, Esc              Quit
sv:  q, Q, Esc              Avsluta

en:  s                      Stop
sv:  s                      Stoppa

en:  <space>                Pause/Play
sv:  <space>                Pausa/Spela upp

en:  f                      Toggle Fullscreen
sv:  f                      Växla helskärmsläge

en:  c                      Cycle through audio tracks
sv:  c                      Växla mellan ljudspår

en:  v                      Cycle through subtitles tracks
sv:  v                      Växla mellan undertextspår

en:  b                      Cycle through video tracks
sv:  b                      Växla mellan videospår

en:  n, p                   Next/Previous playlist item
sv:  n, p                   Nästa/Föregående objekt i spellistan

en:  [, ]                   Next/Previous title
sv:  [, ]                   Nästa/föregående titel

en:  <, >                   Next/Previous chapter
sv:  <, >                   Nästa/föregående kapitel

note: xgettext: You can use ← and → characters
en:  <left>,<right>         Seek -/+ 1%%
sv:  <left>,<right>         Sök -/+ 1%%

en:  a, z                   Volume Up/Down
sv:  a, z                   Volym upp/ned

en:  m                      Mute
sv:  m                      Tyst

note: xgettext: You can use ↑ and ↓ characters
en:  <up>,<down>            Navigate through the box line by line
sv:  <up>,<down>            Navigera genom fältet rad efter rad

note: xgettext: You can use ⇞ and ⇟ characters
en:  <pageup>,<pagedown>    Navigate through the box page by page
sv:  <pageup>,<pagedown>    Navigera genom fältet sida efter sida

note: xgettext: You can use ↖ and ↘ characters
en:  <start>,<end>          Navigate to start/end of box
sv:  <start>,<end>          Navigera till början/slutet av fältet

en: [Playlist]
sv: [Spellista]

en:  r                      Toggle Random playing
sv:  r                      Växla slumpmässig uppspelning

en:  l                      Toggle Loop Playlist
sv:  l                      Växla slingande spellista

en:  R                      Toggle Repeat item
sv:  R                      Växla upprepande objekt

en:  o                      Order Playlist by title
sv:  o                      Sortera spellistan efter titel

en:  O                      Reverse order Playlist by title
sv:  O                      Kasta om spellistans ordning efter titel

en:  g                      Go to the current playing item
sv:  g                      Gå till det aktuella uppspelningsobjektet

en:  /                      Look for an item
sv:  /                      Leta efter ett objekt

en:  ;                      Look for the next item
sv:  ;                      Leta efter nästa objekt

en:  A                      Add an entry
sv:  A                      Lägg till en post

note: xgettext: You can use ⌫ character to translate <backspace>
en:  D, <backspace>, <del>  Delete an entry
sv:  D, <backspace>, <del>  Ta bort en post

en:  e                      Eject (if stopped)
sv:  e                      Mata ut (om den stoppas)

en: [Filebrowser]
sv: [Filbläddrare]

en:  <enter>                Add the selected file to the playlist
sv:  <enter>                Lägg till valda filen i spellistan

en:  <space>                Add the selected directory to the playlist
sv:  <space>                Lägg till den valda katalogen i spellistan

en:  .                      Show/Hide hidden files
sv:  .                      Visa/Dölj dolda filer

en: [Player]
sv: [Uppspelare]

note: xgettext: You can use ↑ and ↓ characters
en:  <up>,<down>            Seek +/-5%%
sv:  <up>,<down>            Sök +/-5%%

en: [Repeat]
sv: [Upprepa]

en: [Random]
sv: [Slumpmässig]

en: [Loop]
sv: [Slinga]

en:  Source   : %s
sv:  Källa    : %s

en:  Volume   : Mute
sv:  Volym    : Tyst

en:  Volume   : %3ld%%
sv:  Volym    : %3ld%%

en:  Volume   : ----
sv:  Volym    : ----

en:  Title    : %<PRId64>/%d
sv:  Titel    : %<PRId64>/%d

en:  Chapter  : %<PRId64>/%d
sv:  Kapitel  : %<PRId64>/%d

en:  Source: <no current item>
sv:  Källa: <inget aktuellt objekt>

en:  [ h for help ]
sv:  [ h för hjälp ]

en: Open: %s
sv: Öppna: %s

en: Find: %s
sv: Sök: %s

en: Shift+L
sv: Skift+L

en: Click to toggle between loop all, loop one and no loop
sv: Klicka för att växla mellan spela alla i slinga, en i slinga eller ingen slinga

en: Previous Chapter/Title
sv: Föregående kapitel/titel

en: Next Chapter/Title
sv: Nästa kapitel/titel

en: Teletext Activation
sv: Aktivera text-tv

en: Toggle Transparency
sv: Växla genomskinlighet

en: Play
    If the playlist is empty, open a medium
sv: Spela upp
    Om spellistan är tom, öppna ett media

en: Previous / Backward
sv: Föregående / bakåt

en: Next / Forward
sv: Nästa / framåt

en: De-Fullscreen
sv: Ingen helskärm

en: Extended panel
sv: Utökad panel

en: Frame By Frame
sv: Bildruta för bildruta

en: Step backward
sv: Stega bakåt

en: Step forward
sv: Stega framåt

en: Loop / Repeat
sv: Slinga / upprepa

en: Open subtitles
sv: Öppna undertexter

en: Dock fullscreen controller
sv: Fäst helskärmskontroller

en: Stop playback
sv: Stoppa uppspelningen

en: Open a medium
sv: Öppna ett media

en: Previous media in the playlist, skip backward when held
sv: Föregående media i spellistan, håll ned för att hoppa bakåt

en: Next media in the playlist, skip forward when held
sv: Nästa media i spellistan, håll ned för att hoppa framåt

en: Toggle the video in fullscreen
sv: Växla video till helskärmsläge

en: Toggle the video out fullscreen
sv: Gå ur helskärmsläge för videouppspelning

en: Show extended settings
sv: Visa utökade inställningar

en: Toggle playlist
sv: Visa/dölj spellistan

en: Take a snapshot
sv: Ta en skärmbild

en: Loop from point A to point B continuously.
sv: Slinga från punkt A till punkt B oavbrutet.

en: Frame by frame
sv: Bild för bild

en: Reverse
sv: Omvänd

en: Change the loop and repeat modes
sv: Ändra slinga- och upprepningslägen

en: Previous media in the playlist
sv: Föregående media i spellistan

en: Next media in the playlist
sv: Nästa media i spellistan

en: Open subtitle file
sv: Öppna undertextfil

en: Dock/undock fullscreen controller to/from bottom of screen
sv: Sätt fast/ta loss helskärmskontroller till/från skärmens nederkant

[ctx: Tooltip|Unmute]
en: Unmute
sv: Inte tyst

[ctx: Tooltip|Mute]
en: Mute
sv: Tyst

en: Pause the playback
sv: Pausa uppspelningen

en: Loop from point A to point B continuously
    Click to set point A
sv: Slinga från punkt A till punkt B oavbrutet
    Klicka för att ange punkt A

en: Click to set point B
sv: Klicka för att ange punkt B

en: Stop the A to B loop
sv: Stoppa slinga från A till B

en: Aspect Ratio
sv: Bildförhållande

en: No EPG Data Available
sv: Ingen EPG-data tillgänglig

en: Image Files
sv: Bildfiler

en: Logo filenames
sv: Filnamn för logotyper

en: Image mask
sv: Bildmask

en: No v4l2 instance found.
    Please check that the device has been opened with VLC and is playing.
    
    Controls will automatically appear here.
sv: Ingen v4l2-instans hittades.
    Kontrollera att enheten har öppnats med VLC och spelas upp.
    
    Kontrollerna kommer automatiskt att visas här.

en: Knee
    radius
sv: Knä-
    radie

en: Makeup
    gain
sv: Makeup-
    förstärkning

en: Adjust pitch
sv: Justera tonhöjden

en: (Hastened)
sv: (Påskyndad)

en: (Delayed)
sv: (Fördröjd)

en: Force update of this dialog's values
sv: Tvinga uppdatering av värden i denna dialog

en: &Fingerprint
sv: &Fingeravtryck

en: Find meta data using audio fingerprinting
sv: Hitta metadata med ljudbaserad fingeravtryckstagning

en: Comments
sv: Kommentarer

en: Extra metadata and other information are shown in this panel.
sv: Extra metadata och annan information visas i denna panel.

en: Information about what your media or stream is made of.
    Muxer, Audio and Video Codecs, Subtitles are shown.
sv: Information om vad ditt media eller ström är skapat med.
    Muxer, kodekar för ljud och video, samt undertexter visas.

en: Current media / stream statistics
sv: Statistik för aktuellt media / ström

en: Input/Read
sv: Inmatning/Läsning

en: Media data size
sv: Datastorlek för media

en: Demuxed data size
sv: Demuxad datastorlek

en: Content bitrate
sv: Innehållets bitfrekvens

en: Discarded (corrupted)
sv: Bortkastade (korrupta)

en: Dropped (discontinued)
sv: Släppta (avbrutna)

en: Decoded
sv: Avkodat

en: blocks
sv: block

en: Displayed
sv: Visat

en: frames
sv: bildrutor

en: Lost
sv: Förlorat

en: Played
sv: Spelat

en: buffers
sv: buffertar

en: Last 60 seconds
sv: Senaste 60 sekunder

en: Overall
sv: Totalt

en: Current playback speed: %1
    Click to adjust
sv: Aktuell uppspelningshastighet: %1
    Klicka för att justera

en: Revert to normal play speed
sv: Återgå till normal uppspelningshastighet

en: Download cover art
sv: Hämta albumomslag

en: Add cover art from file
sv: Lägg till omslagsbild från fil

en: Choose Cover Art
sv: Välj omslagsbild

en: Image Files (*.gif *.jpg *.jpeg *.png)
sv: Bildfiler (*.gif *.jpg *.jpeg *.png)

en: Elapsed time
sv: Förfluten tid

en: Total/Remaining time
sv: Total/Återstående tid

en: Click to toggle between total and remaining time
sv: Klicka för att växla mellan total och återstående tid

en: Click to toggle between elapsed and remaining time
sv: Klicka för att växla mellan förfluten och återstående tid

en: Double click to jump to a chosen time position
sv: Dubbelklicka för att hoppa till en vald tidsposition

en: Select a device or a VIDEO_TS directory
sv: Välj en enhet eller en mapp för VIDEO_TS

en: Select a device or a VIDEO_TS folder
sv: Välj en enhet eller en mapp för VIDEO_TS

en: Select one or multiple files
sv: Välj en eller flera filer

en: File names:
sv: Filnamn:

en: Eject the disc
sv: Mata ut skivan

en: Entry
sv: Post

en: Channels:
sv: Kanaler:

en: Selected ports:
sv: Valda portar:

en: Use VLC pace
sv: Använd VLC-fart

en: Tuner card
sv: Mottagarkort

en: Delivery system
sv: Leveranssystem

en: Transponder/multiplex frequency
sv: Frekvens för transponder/multiplex

en: Transponder symbol rate
sv: Transponderns symbolhastighet

en: Bandwidth
sv: Bandbredd

en: Device name
sv: Enhetsnamn

en: Your display will be opened and played in order to stream or save it.
sv: Din skärm kommer att öppnas och spelas upp för att streama eller spara den.

note: xgettext: frames per second
en:  f/s
sv:  bilder/s

en: Advanced Options
sv: Avancerade alternativ

en: Double click to get media information
sv: Dubbelklicka för att få mediainformation

en: Change playlistview
sv: Ändra visning av spellista

en: Search the playlist
sv: Sök i spellistan

en: My Computer
sv: Min dator

en: Devices
sv: Enheter

en: Local Network
sv: Lokalt nätverk

en: Remove this podcast subscription
sv: Ta bort denna poddsändningsprenumeration

en: Do you really want to unsubscribe from %1?
sv: Vill du verkligen avsluta prenumerationen på %1?

en: Cover
sv: Omslag

en: Create Directory
sv: Skapa katalog

en: Create Folder
sv: Skapa mapp

en: Enter name for new directory:
sv: Ange namn för nya katalogen:

en: Enter name for new folder:
sv: Ange namnet för den nya mappen:

en: Rename Directory
sv: Byt namn på katalog

en: Rename Folder
sv: Byt namn på mapp

en: Enter a new name for the directory:
sv: Ange ett nytt namn för katalogen:

en: Enter a new name for the folder:
sv: Ange ett nytt namn för mappen:

en: Sort by
sv: Sortera efter

en: Ascending
sv: Stigande

en: Descending
sv: Fallande

en: Display size
sv: Visningsstorlek

en: Increase
sv: Höj

en: Decrease
sv: Sänk

en: Playlist View Mode
sv: Visningsläge för spellista

en: Playlist is currently empty.
    Drop a file here or select a media source from the left.
sv: Spellistan är för tillfället tom.
    Släpp en fil här eller välj en mediakälla till vänster.

en: Icons
sv: Ikoner

en: Detailed List
sv: Detaljerad lista

en: List
sv: Lista

en: PictureFlow
sv: Bildflöde

en: Select File
sv: Välj fil

en: Select or double click an action to change the associated hotkey. Use delete key to remove hotkeys.
sv: Välj eller dubbelklicka på en åtgärd för att ändra den tillhörande snabbtangenten. Använd Del-tangenten för att ta bort snabbtangenter.

en: in
sv: i

en: Any field
sv: Alla fält

en: Actions
sv: Åtgärder

en: Hotkey
sv: Kortkommando

en: Application level hotkey
sv: Kortkommandon för programmet

en: Global
sv: Globalt

en: Desktop level hotkey
sv: Kortkommandon för datorn

en: Double click to change.
    Delete key to remove.
sv: Dubbelklicka för att ändra.
    Tryck på Delete för att ta bort.

en: Hotkey change
sv: Ändra kortkommando

en: Press the new key or combination for
sv: Ange den nya tangenten eller kombinationen för

en: Assign
sv: Tilldela

en: Warning: this key or combination is already assigned to
sv: Varning: Denna tangent eller kombination är redan tilldelad till

en: Warning: <b>%1</b> is already an application menu shortcut
sv: Varning: <b>%1</b> är redan en menygenväg till en applikation

en: Key or combination:
sv: Tangent eller kombination:

en: Key:
sv: Tangent:

en: Input & Codecs Settings
sv: Inställningar för inmatning och kodekar

en: Configure Hotkeys
sv: Konfigurera kortkommandon

en: Device:
sv: Enhet:

en: If this property is blank, different values
    for DVD, VCD, and CDDA are set.
    You can define a unique one or configure them 
    individually in the advanced preferences.
sv: Om denna egenskap är tom ställs olika värden in
    värden för DVD, VCD och CDDA.
    Du kan definiera ett unikt värde eller konfigurera dem
    individuellt i de avancerade inställningarna.

en: Lowest latency
sv: Lägsta latens

en: High latency
sv: Hög latens

en: Higher latency
sv: Högre latens

en: This is VLC's skinnable interface. You can download other skins at
sv: Det här är VLC:s skalbara gränssnitt. Du kan hämta andra skal på

en: VLC skins website
sv: Webbsida för VLC-skal

en: System's default
sv: Systemets standard

en: File associations
sv: Filassocieringar

en: Audio Files
sv: Ljudfiler

en: Video Files
sv: Videofiler

en: Playlist Files
sv: Spellistfiler

en: &Apply
sv: &Tillämpa

en: &Cancel
sv: &Avbryt

en: Profile
sv: Profil

en: Edit selected profile
sv: Redigera vald profil

en: Delete selected profile
sv: Ta bort vald profil

en: Create a new profile
sv: Skapa en ny profil

en: Create
sv: Skapa

en: This muxer is not provided directly by VLC: It could be missing.
sv: Denna muxer tillhandahålls inte direkt av VLC: Den kan saknas.

en: This muxer is missing. Using this profile will fail
sv: Denna muxer saknas. Denna profil kan inte användas

en:  Profile Name Missing
sv:  Profilnamnet saknas

en: You must set a name for the profile.
sv: Du måste ange ett namn för profilen.

en: File/Directory
sv: Fil/katalog

en: File/Folder
sv: Fil/mapp

en: Source
sv: Källa

en: Source:
sv: Källa:

en: Type:
sv: Typ:

en: This module writes the transcoded stream to a file.
sv: Denna modul skriver den omkodade strömmen till en fil.

en: Filename
sv: Filnamn

en: Save file...
sv: Spara fil...

en: Containers (*.ps *.ts *.mpg *.ogg *.asf *.mp4 *.mov *.wav *.raw *.flv *.webm)
sv: Behållare (*.ps *.ts *.mpg *.ogg *.asf *.mp4 *.mov *.wav *.raw *.flv *.webm)

en: This module outputs the transcoded stream to a network via HTTP.
sv: Denna modul skickar ut den omkodade strömmen till ett nätverk via HTTP.

en: Path
sv: Sökväg

en: This module outputs the transcoded stream to a network via the mms protocol.
sv: Denna modul matar ut den omkodade strömmen till ett nätverk via mms-protokollet.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via RTSP.
sv: Denna modul matar ut den omkodade strömmen till ett nätverk via RTSP.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via UDP.
sv: Denna modul skickar ut den omkodade strömmen till ett nätverk via UDP.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via RTP.
sv: Denna modul skickar ut den omkodade strömmen till ett nätverk via RTP.

en: Base port
sv: Basport

en: This module outputs the transcoded stream to an Icecast server.
sv: Denna modul matar ut den omkodade strömmen till en Icecast-server.

en: Mount Point
sv: Monteringspunkt

en: Login:pass
sv: Inloggningsnamn:lösenord

en: Edit Bookmarks
sv: Redigera bokmärken

en: Create a new bookmark
sv: Skapa ett nytt bokmärke

en: Delete the selected item
sv: Ta bort markerat objekt

en: Delete all the bookmarks
sv: Ta bort alla bokmärken

en: Extract
sv: Extrahera

en: &Close
sv: &Stäng

en: Bytes
sv: Byte

en: Convert
sv: Konvertera

en: Multiple files selected.
sv: Flera filer valda.

en: Destination
sv: Mål

en: Destination file:
sv: Målfil:

en: Browse
sv: Bläddra

en: Multiple Files Selected.
sv: Flera filer valda.

en: Files will be placed in the same directory with the same name.
sv: Filer kommer att placeras i samma katalog med samma namn.

en: Append '-converted' to filename
sv: Lägg till "-converted" till filnamnet

en: Settings
sv: Inställningar

en: Display the output
sv: Visa utmatning

en: This display the resulting media, but can slow things down.
sv: Detta visar mediaresultatet, men kan fördröja processen.

en: &Start
sv: &Starta

en: Containers
sv: Behållare

en: Program Guide
sv: Programtablå

en: Update
sv: Uppdatera

en:  (%1+ rated)
sv:  (%1+ betyg)

en: Errors
sv: Fel

en: Cl&ear
sv: Tö&m

en: Hide future errors
sv: Dölj ytterligare fel

en: Adjustments and Effects
sv: Justeringar och effekter

en: Stereo Widener
sv: Stereobreddare

en: Synchronization
sv: Synkronisering

en: v4l2 controls
sv: v4l2-kontroller

en: &Save
sv: &Spara

en: Store the Password
sv: Lagra lösenordet

en: Privacy and Network Access Policy
sv: Policy för integritet och nätverksåtkomst

en: <p>In order to protect your privacy, <i>VLC media player</i> does <b>not</b> collect personal data or transmit them, not even in anonymized form, to anyone.</p>
    <p>Nevertheless, <i>VLC</i> is able to automatically retrieve information about the media in your playlist from third party Internet-based services. This includes cover art, track names, artist names and other meta-data.</p>
    <p>Consequently, this may entail identifying some of your media files to third party entities. Therefore the <i>VLC</i> developers require your express consent for the media player to access the Internet automatically.</p>
sv: <p>För att skydda din integritet samlar <i>VLC media player</i> <b>inte</b> in personliga uppgifter eller skickar dem, inte ens i anonymt format, till någon.</p>
    <p>Ändå kan <i>VLC</i> automatiskt samla in information om media i din spellista från tredjeparts Internetbaserade tjänster. Detta inkluderar albumomslag, spårnamn, artistnamn och annan metadata.</p>
    Det kan innebära att en del av din mediafiler identifieras till tredjepartsföretag. Därför behöver <i>VLCs</i> utvecklare ditt uttryckliga samtycke till att mediaspelaren ansluter till Internet automatiskt.</p>

en: Network Access Policy
sv: Policy för nätverksåtkomst

en: Regularly check for VLC updates
sv: Kolla regelbundet om det finns uppdateringar för VLC

en: Go to Time
sv: Gå till tid

en: &Go
sv: &Gå

en: Go to time
sv: Gå till tid

en: About
sv: Om

en: <p>VLC media player is a free and open source media player, encoder, and streamer made by the volunteers of the <a href="http://www.videolan.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">VideoLAN</span></a> community.</p><p>VLC uses its internal codecs, works on essentially every popular platform, and can read almost all files, CDs, DVDs, network streams, capture cards and other media formats!</p><p><a href="http://www.videolan.org/contribute/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Help and join us!</span></a>
sv: <p>VLC media player är en mediaspelare, kodare och strömmare med fri och öppen källkod skapad av frivilliga från <a href="http://www.videolan.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">VideoLANs</span></a> gemenskap.</p><p>VLC använder sina interna kodekar, fungerar i stort sett på alla populära plattformar och kan läsa nästan alla filer; CD, DVD, nätverksströmmar, videofångstkort och andra mediaformat.</p><p><a href="http://www.videolan.org/contribute/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Hjälp till och gå med oss!</span></a>

en: &Recheck version
sv: Kontrollera version &igen

en: &Yes
sv: &Ja

en: &No
sv: &Nej

en: VLC media player updates
sv: Uppdateringar för VLC media player

en: A new version of VLC (%1.%2.%3%4) is available.
sv: En ny version av VLC (%1.%2.%3%4) finns tillgänglig.

en: You have the latest version of VLC media player.
sv: Du har den senaste versionen av VLC media player.

en: An error occurred while checking for updates...
sv: Ett fel inträffade vid uppdateringskontroll...

en: Current Media Information
sv: Information om aktuellt media

en: &General
sv: &Allmänt

en: Co&dec
sv: Ko&dek

en: S&tatistics
sv: S&tatistik

en: &Save Metadata
sv: &Spara metadata

en: Location:
sv: Plats:

en: Saves all the displayed logs to a file
sv: Sparar alla visade loggar till en fil

en: Save log file as...
sv: Spara loggfil som...

en: Texts/Logs (*.log *.txt);; All (*.*)
sv: Texter/loggar (*.log *.txt);; Allting (*.*)

en: Application
sv: Program

en: Cannot write to file %1:
    %2.
sv: Kan inte skriva till filen %1:
    %2.

en: Update the tree
sv: Uppdatera trädet

en: Clear the messages
sv: Rensa meddelanden

en: Open Media
sv: Öppna media

en: &File
sv: &Fil

en: &Disc
sv: S&kiva

en: &Network
sv: &Nätverk

en: Capture &Device
sv: Fångs&tenhet

en: &Select
sv: &Välj

en: &Enqueue
sv: &Kölägg

en: &Play
sv: S&pela upp

en: &Stream
sv: &Strömma

en: C&onvert
sv: K&onvertera

en: C&onvert / Save
sv: K&onvertera / Spara

en: Open URL
sv: Öppna webbadress

en: Enter URL here...
sv: Ange en webbadress här...

en: Please enter the URL or path to the media you want to play.
sv: Ange webbadressen eller sökvägen till mediafilen du vill spela upp.

en: If your clipboard contains a valid URL
    or the path to a file on your computer,
    it will be automatically selected.
sv: Om ditt urklipp innehåller en giltig
    webbadress eller sökväg till en fil på din
    dator kommer den väljas automatiskt.

en: Plugins and extensions
sv: Insticksmoduler och tillägg

en: Active Extensions
sv: Aktiva tillägg

en: Capability
sv: Förmåga

en: Score
sv: Betyg

en: &Search:
sv: &Sök:

en: More information...
sv: Mer information...

en: Reload extensions
sv: Uppdatera tillägg

en: Skins customize player's appearance. You can activate them through preferences.
sv: Skal anpassar spelarens utseende. Du kan aktivera dem i inställningarna.

en: Playlist parsers add new capabilities to read internet streams or extract meta data.
sv: Spellisttolkare lägger till nya förmågor att läsa internetströmmar eller extrahera metadata.

en: Service discoveries adds new sources to your playlist such as web radios, video websites, ...
sv: Tjänstupptäckter lägger till nya källor till din spellista som webbradior, videowebbplatser, ...

en: Retrieves extra info and art for playlist items
sv: Hämtar extra information och omslag för objekt i spellistan

en: Extensions brings various enhancements. Check descriptions for more details
sv: Tillägg som tillhandahåller diverse förbättringar. Kontrollera beskrivningarna för fler detaljer

en: Only installed
sv: Endast installerade

en: Retrieving addons...
sv: Hämtar tillägg...

en: No addons found
sv: Inga tillägg hittades

en: This addon has been installed manually. VLC can't manage it by itself.
sv: Detta tillägg har installerats manuellt. VLC kan inte hantera den själv.

en: %1 downloads
sv: %1 nedladdningar

en: &Uninstall
sv: A&vinstallera

en: &Install
sv: &Installera

en: Website
sv: Webbplats

en: Files
sv: Filer

en: Deletes the selected item
sv: Tar bort markerat objekt

en: Show settings
sv: Visa inställningar

en: Simple
sv: Enkla

en: Switch to simple preferences view
sv: Växla till enklare inställningsvy

en: Switch to full preferences view
sv: Växla till fullständig inställningsvy

en: Save and close the dialog
sv: Spara och stäng dialogrutan

en: &Reset Preferences
sv: Åte&rställ inställningar

en: Only show current
sv: Visa endast aktuella

en: Only show modules related to current playback
sv: Visa endast moduler som gäller för aktuell uppspelning

en: Advanced Preferences
sv: Avancerade inställningar

en: Simple Preferences
sv: Enkla inställningar

en: Cannot save Configuration
sv: Kan inte spara konfigurationen

en: Preferences file could not be saved
sv: Inställningsfilen kunde inte sparas

en: Are you sure you want to reset your VLC media player preferences?
sv: Är du säker på att du vill återställa dina inställningar för VLC media player?

en: Stream Output
sv: Strömutmatning

en: This wizard will allow you to stream or convert your media for use locally, on your private network, or on the Internet.
    You should start by checking that source matches what you want your input to be and then press the "Next" button to continue.
sv: Denna guide låter sig strömma eller konvertera din media att användas lokalt, på ditt privata nätverk eller på Internet.
    Du borde börja med att kontrollera att källmaterialet överensstämmer med vad du vill att din inmatning ska vara och sedan trycka på knappen "Nästa" för att fortsätta.

en: Stream output string.
    This is automatically generated when you change the above settings,
    but you can change it manually.
sv: Utmatningssträng för ström.
    Detta genereras automatiskt när du ändrar inställningen ovan,
    men du kan ändra den manuellt.

en: Back
sv: Tillbaka

en: Toolbars Editor
sv: Verktygsradsredigerare

en: Toolbar Elements
sv: Verktygsfältselement

en: Flat Button
sv: Platt knapp

en: Next widget style
sv: Utseende för nästa widget

en: Big Button
sv: Stor knapp

en: Native Slider
sv: Inbyggt reglage

en: Main Toolbar
sv: Huvudverktygsrad

en: Above the Video
sv: Ovanför videon

en: Toolbar position:
sv: Verktygsradens position:

en: Line 1:
sv: Rad 1:

en: Line 2:
sv: Rad 2:

en: Time Toolbar
sv: Tidsverktygsrad

en: Advanced Widget
sv: Avancerade widgets

en: Fullscreen Controller
sv: Helskärmskontroll

en: New profile
sv: Ny profil

en: Delete the current profile
sv: Radera aktuell profil

en: Select profile:
sv: Välj en profil:

en: Preview
sv: Förhandsvisning

en: Cl&ose
sv: S&täng

en: Profile Name
sv: Profilnamn

en: Please enter the new profile name.
sv: Ange det nya profilnamnet.

en: Spacer
sv: Utfyllnad

en: Expanding Spacer
sv: Utvidgad utfyllnad

en: Splitter
sv: Avdelare

en: Time Slider
sv: Tidsreglage

en: Small Volume
sv: Låg volym

en: DVD menus
sv: DVD-menyer

en: Teletext transparency
sv: Genomskinlighet för text-tv

en: Advanced Buttons
sv: Avancerade knappar

en: Playback Buttons
sv: Uppspelningsknappar

en: Aspect ratio selector
sv: Bildformatsväljare

en: Speed selector
sv: Hastighetsväljare

en: Broadcast
sv: Utsändning

en: Schedule
sv: Schemalägg

en: Video On Demand ( VOD )
sv: Video på begäran ( VOD )

en: Hours / Minutes / Seconds:
sv: Timmar / Minuter / Sekunder:

en: Day / Month / Year:
sv: Dag / Månad / År:

en: Repeat:
sv: Upprepa:

en: Repeat delay:
sv: Upprepningsfördröjning:

en:  days
sv:  dygn

en: I&mport
sv: I&mportera

en: E&xport
sv: E&xportera

en: Save VLM configuration as...
sv: Spara VLM-konfiguration som...

en: VLM conf (*.vlm);;All (*)
sv: VLM-konfiguration (*.vlm);;Alla (*)

en: Open VLM configuration...
sv: Öppna VLM-konfiguration...

en: Schedule:
sv: Schema:

en: Open Directory
sv: Öppna katalog

en: Open Folder
sv: Öppna mapp

en: Open playlist...
sv: Öppna spellista...

en: XSPF playlist
sv: XSPF-spellista

en: M3U playlist
sv: M3U-spellista

en: M3U8 playlist
sv: M3U8-spellista

en: Save playlist as...
sv: Spara spellista som...

en: Open subtitles...
sv: Öppna undertexter...

en: Media Files
sv: Mediafiler

en: Subtitle Files
sv: Undertextfiler

en: All Files
sv: Alla filer

en: Empty
sv: Tom

en: Deactivate
sv: Inaktivera

en: Do you want to restart the playback where left off?
sv: Vill du återuppta uppspelningen där du lämnade den?

en: &Continue
sv: &Fortsätt

en: Control menu for the player
sv: Kontrollmeny för spelaren

en: Paused
sv: Pausad

en: P&layback
sv: &Uppspelning

en: &Audio
sv: &Ljud

en: Subti&tle
sv: Un&dertext

en: Tool&s
sv: Ver&ktyg

en: V&iew
sv: V&isa

en: &Help
sv: &Hjälp

en: Open &File...
sv: Öppna &fil...

en: &Open Multiple Files...
sv: &Öppna flera filer...

en: Open &Disc...
sv: Öppna sk&iva...

en: Open &Network Stream...
sv: Öppna &nätverksström...

en: Open &Capture Device...
sv: Öppna fångs&tenhet...

en: Open &Location from clipboard
sv: Öppna &plats från urklipp

en: Open &Recent Media
sv: Öppna ti&digare media

en: Conve&rt / Save...
sv: Konve&rtera / Spara...

en: &Stream...
sv: &Strömma...

en: Quit at the end of playlist
sv: Avsluta vid spellistans slut

en: Close to systray
sv: Stäng till aktivitetsfält

en: &Quit
sv: A&vsluta

en: &Effects and Filters
sv: &Effekter och filter

en: &Track Synchronization
sv: S&pårsynkronisering

en: Plu&gins and extensions
sv: Insti&cksmoduler och tillägg

en: Customi&ze Interface...
sv: Anpassa &gränssnitt...

en: &Preferences
sv: I&nställningar

en: &View
sv: &Visa

en: Play&list
sv: Spel&lista

en: Docked Playlist
sv: Dockad spellista

en: Always on &top
sv: Alltid ö&verst

en: Mi&nimal Interface
sv: Mi&nimalt gränssnitt

en: &Fullscreen Interface
sv: &Helskärmsgränssnitt

en: &Advanced Controls
sv: &Avancerade kontroller

en: Status Bar
sv: Statusrad

en: Visualizations selector
sv: Väljare för visualiseringar

en: &Increase Volume
sv: &Höj volymen

en: D&ecrease Volume
sv: Sän&k volymen

en: &Mute
sv: &Tyst

en: Audio &Device
sv: Ljud&enhet

en: Audio &Track
sv: Ljuds&pår

en: &Stereo Mode
sv: &Stereoläge

en: &Visualizations
sv: Vis&ualiseringar

en: Add &Subtitle File...
sv: Lägg till &undertextfil...

en: Sub &Track
sv: Under&spår

en: Video &Track
sv: Videos&pår

en: &Fullscreen
sv: &Helskärm

en: Always Fit &Window
sv: Anpassa alltid till &fönster

en: Set as Wall&paper
sv: Ange som bakgrundsbi&ld

en: &Aspect Ratio
sv: Bil&dförhållande

en: &Crop
sv: &Beskär

en: &Deinterlace
sv: Av&fläta

en: &Deinterlace mode
sv: Av&flätningsläge

en: Take &Snapshot
sv: Ta s&kärmbild

en: T&itle
sv: T&itel

en: &Chapter
sv: &Kapitel

en: &Manage
sv: &Hantera

en: Check for &Updates...
sv: Leta efter &uppdateringar...

en: &Stop
sv: S&toppa

en: Pre&vious
sv: Fö&regående

en: Ne&xt
sv: Näst&a

en: Sp&eed
sv: Has&tighet

en: &Faster
sv: &Snabbare

en: N&ormal Speed
sv: N&ormal hastighet

en: Slo&wer
sv: Lån&gsammare

en: &Jump Forward
sv: &Hoppa framåt

en: Jump Bac&kward
sv: Hoppa bak&åt

en: Open &Network...
sv: Öppna &nätverk...

en: Leave Fullscreen
sv: Lämna helskärmsläget

en: &Playback
sv: &Uppspelning

en: &Hide VLC media player in taskbar
sv: &Göm VLC media player i aktivitetsfältet

en: Sho&w VLC media player
sv: V&isa VLC media player

en: &Open Media
sv: &Öppna media

en: &Clear
sv: &Töm

en: &Renderer
sv: &Renderare

en: <Local>
sv: <Lokal>

en: Scanning...
sv: Söker...

en: Show advanced preferences over simple ones
sv: Visa avancerade inställningar istället för enkla

en: Show advanced preferences and not simple preferences when opening the preferences dialog.
sv: Visa avancerade inställningar och inte enkla inställningar när inställningsdialogen öppnas.

en: Systray icon
sv: Systemfältsikon

en: Show an icon in the systray allowing you to control VLC media player for basic actions.
sv: Visa en ikon i aktivitetsfältet som låter dig styra över grundläggande åtgärder i VLC media player.

en: Start VLC with only a systray icon
sv: Starta VLC med endast en ikon på meddelandefältet

en: VLC will start with just an icon in your taskbar.
sv: VLC kommer att starta med bara en ikon i ditt verktygsfält.

en: Show playing item name in window title
sv: Visa spelande objektets namn i fönstrets titellist

en: Show the name of the song or video in the controller window title.
sv: Visa namnet på låten eller videon i kontrollfönstrets titel.

en: Show notification popup on track change
sv: Visa en notifieringsruta vid spårbyte

en: Show a notification popup with the artist and track name when the current playlist item changes, when VLC is minimized or hidden.
sv: Visa en notifieringsruta med artisten och spårnamnet när det aktuella spellistobjektet ändras, när VLC är minimerad eller dold.

en: Windows opacity between 0.1 and 1
sv: Fönsteropacitet mellan 0.1 och 1

en: Sets the windows opacity between 0.1 and 1 for main interface, playlist and extended panel. This option only works with Windows and X11 with composite extensions.
sv: Anger fönstrets opacitet mellan 0.1 och 1 för huvudgränssnittet, spellistan och utvidgade paneler. Detta alternativ fungerar endast med Windows och X11 med komposittillägg.

en: Fullscreen controller opacity between 0.1 and 1
sv: Opacitet för helskärmskontroller mellan 0.1 och 1

en: Sets the fullscreen controller opacity between 0.1 and 1 for main interface, playlist and extended panel. This option only works with Windows and X11 with composite extensions.
sv: Anger opaciteten för helskärmskontrollerna mellan 0.1 och 1 för huvudgränssnittet, spellistan och utvidgade paneler. Detta alternativ fungerar endast med Windows och X11 med komposittillägg.

en: Show unimportant error and warnings dialogs
sv: Visa oviktiga dialogrutor för fel och varningar

en: Enable Dark Mode
sv: Aktivera mörkt läge

en: Applies a dark theme to the style.
sv: Tillämpar ett mörkt tema till stilen.

en: Activate the updates availability notification
sv: Aktivera notifiering om tillgängliga uppdateringar

en: Activate the automatic notification of new versions of the software. It runs once every two weeks.
sv: Aktivera automatiska notifieringar om nya versioner av programvaran. Den körs varannan vecka.

en: Number of days between two update checks
sv: Antal dagar mellan uppdateringskontroller

en: Ask for network policy at start
sv: Fråga efter nätverkspolicy vid uppstart

en: Save the recently played items in the menu
sv: Spara tidigare uppspelade objekt i menyn

en: List of words separated by | to filter
sv: Lista över ord separerade med | att filtrera

en: Regular expression used to filter the recent items played in the player.
sv: Reguljärt uttryck som används för att filtrera de tidigare uppspelade objekten i spelaren.

en: Define the colors of the volume slider
sv: Definiera färgerna för volymdraglisten

en: Define the colors of the volume slider
    By specifying the 12 numbers separated by a ';'
    Default is '255;255;255;20;226;20;255;176;15;235;30;20'
    An alternative can be '30;30;50;40;40;100;50;50;160;150;150;255'
sv: Definiera färgerna för volymreglaget
    Genom att ange de 12 siffrorna åtskilda av en ';'
    Standard är '255;255;255;20;226;20;255;176;15;235;30;20'
    Ett alternativ kan vara '30;30;50;40;40;100;50;50;160;150;150;255'

en: Selection of the starting mode and look
sv: Val av startläge och utseende

en: Start VLC with:
     - normal mode
     - a zone always present to show information as lyrics, album arts...
     - minimal mode with limited controls
sv: Starta VLC med:
     - normalt läge
     - ett område som alltid syns för att visa information som låttexter, albumomslag...
     - minimalt läge med begränsade kontroller

en: Show a controller in fullscreen mode
sv: Visa en kontroller i helskärmsläge

en: Embed the file browser in open dialog
sv: Bädda in filbläddraren i öppningsdialog

en: Define which screen fullscreen goes
sv: Ange vilken skärm som används för helskärmsläge

en: Screennumber of fullscreen, instead of same screen where interface is.
sv: Skärmnummer för helskärmsläge, istället för samma skärm där gränssnittet är.

en: Load extensions on startup
sv: Läs in tillägg vid uppstart

en: Automatically load the extensions module on startup.
sv: Läs automatiskt in tilläggsmodulen vid uppstart.

en: Start in minimal view (without menus)
sv: Starta i minimal vy (utan menyer).

en: Display background cone or art
sv: Visa kon eller bild som bakgrund

en: Display background cone or current album art when not playing. Can be disabled to prevent burning screen.
sv: Visa bakgrundkonen eller aktuellt albumomslag när ingenting spelas upp. Kan inaktiveras för att förhindra inbränning på skärmen.

en: Expanding background cone or art
sv: Expanderande bakgrundskon eller konst

en: Background art fits window's size.
sv: Bakgrundsbilderna passar fönstrets storlek.

en: Ignore keyboard volume buttons.
sv: Ignorera tangentbordets volymknappar.

en: With this option checked, the volume up, volume down and mute buttons on your keyboard will always change your system volume. With this option unchecked, the volume buttons will change VLC's volume when VLC is selected and change the system volume when VLC is not selected.
sv: Med detta alternativ aktiverat kommer knapparna som höjer, sänker och stänger av volymen på ditt tangentbord alltid ändra systemvolymen. Med detta alternativ inaktiverat kommer volymknapparna ändra VLC:s volym när VLC är markerat och ändra systemvolymen när VLC inte är markerat.

en: When to raise the interface
sv: När ska gränssnittet höjas

en: This option allows the interface to be raised automatically when a video/audio playback starts, or never.
sv: Med detta alternativ kan gränssnittet höjas automatiskt när en video- eller ljuduppspelning startar, eller aldrig.

en: Fullscreen controller mouse sensitivity
sv: Muskänslighet för helskärmskontroller

en: When minimized
sv: Vid minimering

en: Qt interface
sv: Qt-gränssnitt

en: errors
sv: fel

en: warnings
sv: varningar

en: debug
sv: felsök

[ctx: Tooltip|Clear]
en: Clear
sv: Rensa

en: Open a skin file
sv: Öppna en skalfil

en: Skin files |*.vlt;*.wsz;*.xml
sv: Skalfiler |*.vlt;*.wsz;*.xml

en: Playlist Files |
sv: Spellistfiler |

en: |All Files |*
sv: |Alla filer |*

en: Open playlist
sv: Öppna spellista

en: Save playlist
sv: Spara spellista

en: XSPF playlist |*.xspf|M3U file |*.m3u|HTML playlist |*.html
sv: XSPF-spellista |*.xspf|M3U-fil |*.m3u|HTML-spellista |*.html

en: Skin to use
sv: Skal att använda

en: Path to the skin to use.
sv: Sökväg till skalet som ska användas.

en: Config of last used skin
sv: Konfigurering för senast använda skal

en: Windows configuration of the last skin used. This option is updated automatically, do not touch it.
sv: Windows-konfigurering för det senast använda skalet. Detta alternativ uppdateras automatiskt; rör den inte.

en: Show a systray icon for VLC
sv: Visa en systemfältikon för VLC

en: Show VLC on the taskbar
sv: Visa VLC på aktivitetsfältet

en: Enable transparency effects
sv: Aktivera genomskinlighetseffekter

en: You can disable all transparency effects if you want. This is mainly useful when moving windows does not behave correctly.
sv: Du kan inaktivera alla genomskinliga effekter om du vill. Detta är oftast användbart när fönsterflyttningar inte uppträder på ett korrekt sätt.

en: Use a skinned playlist
sv: Använd ett skal för spellistan

en: Display video in a skinned window if any
sv: Visa video i ett nedskalat fönster om det går

en: When set to 'no', this parameter is intended to give old skins a chance to play back video even though no video tag is implemented
sv: När den här parametern är inställd på "no" är den avsedd att ge gamla skins en chans att spela upp video även om ingen videotagg är implementerad

en: Skinnable Interface
sv: Skalbart gränssnitt

en: Select skin
sv: Välj skal

en: Open skin...
sv: Öppna skal...

en: Brightness threshold
sv: Tröskelvärde för ljusstyrka

en: When this mode is enabled, pixels will be shown as black or white. The threshold value will be the brightness defined below.
sv: När detta läge aktiveras kommer bildpunkter visas som svarta eller vita. Tröskelvärdet kommer att vara ljusstyrkan som anges nedan.

en: Image contrast (0-2)
sv: Bildkontrast (0-2)

en: Set the image contrast, between 0 and 2. Defaults to 1.
sv: Ställ in kontrast, mellan 0 och 2. Standardvärde är 1.

en: Image hue (0-360)
sv: Färgton (0-360)

en: Set the image hue, between 0 and 360. Defaults to 0.
sv: Ställ in färgton, mellan 0 och 360. Standardvärde är 0.

en: Image saturation (0-3)
sv: Färgmättnad (0-3)

en: Set the image saturation, between 0 and 3. Defaults to 1.
sv: Ställ in färgmättnad, mellan 0 och 3. Standardvärde är 1.

en: Image brightness (0-2)
sv: Ljusstyrka (0-2)

en: Set the image brightness, between 0 and 2. Defaults to 1.
sv: Ställ in ljusstyrka, mellan 0 och 2. Standardvärde är 1.

en: Image gamma (0-10)
sv: Gamma (0-10)

en: Set the image gamma, between 0.01 and 10. Defaults to 1.
sv: Ställ in gamma, mellan 0.01 och 10. Standardvärde är 1.

en: Show indicator
sv: Visa indikator

en: Direct3D9 adjust filter
sv: Filter för justering av Direct3D9

en: Decode frames directly into RPI VideoCore instead of host memory.
sv: Avkoda bildrutor direkt till RPI VideoCore istället för värdminnet.

en: Decode frames directly into RPI VideoCore instead of host memory. This option must only be used with the MMAL video output plugin.
sv: Avkoda bildrutor direkt till RPI VideoCore istället för värdminnet. Detta alternativ får endast användas med MMAL, insticksmodulen för videoutmatning.

en: MMAL decoder
sv: MMAL-avkodare

en: MMAL-based decoder plugin for Raspberry Pi
sv: MMAL-baserat avkodartillägg för Raspberry Pi

en: Use QPUs for advanced HD deinterlacing.
sv: Använd QPU:er för avancerad HD-deinterlacing.

en: Make use of the QPUs to allow higher quality deinterlacing of HD content.
sv: Utnyttja QPU:erna för att möjliggöra deinterlacing av HD-innehåll med högre kvalitet.

en: MMAL deinterlace
sv: MMAL avinterlace

en: MMAL-based deinterlace filter plugin
sv: MMAL-baserad insticksmodul för deinterlace-filter

en: VideoCore layer where the video is displayed.
sv: VideoCore-lager där videon visas.

en: VideoCore layer where the video is displayed. Subpictures are displayed directly above and a black background directly below.
sv: VideoCore-lager där videon visas. Underbilderna visas direkt ovanför och en svart bakgrund direkt under.

en: Blank screen below video.
sv: Tom skärm under videon.

en: Render blank screen below video. Increases VideoCore load.
sv: Renderar tom skärm under video. Ökar belastningen på VideoCore.

en: Adjust HDMI refresh rate to the video.
sv: Justera HDMI-uppdateringsfrekvensen till videon.

en: Force interlaced video mode.
sv: Tvinga fram interlaced videoläge.

en: Force the HDMI output into an interlaced video mode for interlaced video content.
sv: Tvinga HDMI-utgången till ett sammanflätat videoläge för sammanflätat videoinnehåll.

en: MMAL vout
sv: MMAL-videoutmatning

en: MMAL-based vout plugin for Raspberry Pi
sv: MMAL-baserad vout plugin för Raspberry Pi

en: VAAPI filters
sv: VAAPI-filter

en: Video Accelerated API filters
sv: Videoaccelererade API-filter

en: VDPAU adjust video filter
sv: VDPAU justera videofilter

en: VDPAU video decoder
sv: VDPAU-videoavkodare

en: Temporal-spatial
sv: Temporalt-rumsligt

en: VDPAU surface conversions
sv: VDPAU omvandling av ytor

en: Deinterlacing algorithm
sv: Avflätningsalgoritm

en: Inverse telecine
sv: Inverterad telecine

en: Whether temporal deinterlacing applies to luma only
sv: Om temporal deinterlacing endast gäller för luma

en: Noise reduction level
sv: Brusreduceringsnivå

en: Scaling quality
sv: Skalningskvalitet

en: High quality scaling level
sv: Skalningsnivå av hög kvalitet

en: VDPAU deinterlacing filter
sv: VDPAU avinterlacing-filter

en: VDPAU output
sv: VDPAU-utmatning

en: VDPAU sharpen video filter
sv: VDPAU skärpa videofilter

en: File keystore (plaintext)
sv: Filnyckelarkiv (klartext)

en: Secrets are stored on a file without any encryption
sv: Hemligheter lagras på en fil utan någon kryptering

en: Crypt keystore
sv: Crypt-nyckellagring

en: Secrets are stored encrypted on a file
sv: Hemligheter lagras krypterade på en fil

en: No
sv: Nej

en: Any
sv: Alla

en: System default
sv: Systemets standard

en: After first unlock
sv: Efter första upplåsningen

en: After first unlock, on this device only
sv: Efter första upplåsningen, endast på denna enhet

en: When passcode set, on this device only
sv: När lösenkod är inställd, endast på denna enhet

en: Always, on this device only
sv: Alltid, endast på denna enhet

en: When unlocked
sv: När upplåst

en: When unlocked, on this device only
sv: Vid upplåst läge, endast på denna enhet

en: Synchronize stored items
sv: Synkronisera lagrade objekt

en: Synchronizes stored items via iCloud Keychain if enabled in the user domain.
sv: Synkroniserar lagrade objekt via iCloud Keychain om detta är aktiverat i användardomänen.

en: Accessibility type for all future passwords saved to the Keychain
sv: Tillgänglighetstyp för alla framtida lösenord som sparas i nyckelringen

en: Keychain access group
sv: Åtkomstgrupp för nyckelring

en: Keychain access group as defined by the app entitlements.
sv: Åtkomstgrupp för nyckelring som definieras av appens rättigheter.

en: Keychain keystore
sv: Nyckelring keystore

en: Keystore for iOS, Mac OS X and tvOS
sv: Nyckellagring för iOS, Mac OS X och tvOS

en: KWallet keystore
sv: KWallet nyckelarkiv

en: Secrets are stored via KWallet
sv: Hemligheter lagras via KWallet

en: Memory keystore
sv: Nyckellagring i minnet

en: Secrets are stored in memory
sv: Hemligheter lagras i minnet

en: libsecret keystore
sv: libsecret nyckelförråd

en: Secrets are stored via libsecret
sv: Hemligheter lagras via libsecret

en: Android log
sv: Android-logg

en: Android log using logcat
sv: Android-logg med hjälp av logcat

en: Be quiet
sv: Var tyst

en: Turn off all messages on the console.
sv: Stäng av alla meddelanden på konsolen.

en: Console log
sv: Konsollogg

en: Console logger
sv: Konsolloggare

en: Debug
sv: Felsök

en: Log to file
sv: Logga till fil

en: Log all VLC messages to a text file.
sv: Logga alla VLC-meddelanden till en textfil.

en: Log filename
sv: Loggfilnamn

en: Specify the log filename.
sv: Ange loggfilnamn.

en: Log format
sv: Loggformat

en: Specify the logging format.
sv: Ange loggningsformatet.

en: Verbosity
sv: Verbositet

en: Select the logging verbosity or default to use the same verbosity given by --verbose.
sv: Välj loggningens utförlighet eller använd samma utförlighet som anges av --verbose.

en: Logger
sv: Loggare

en: File logger
sv: Filloggare

en: System log (syslog)
sv: Systemlogg (syslog)

en: Emit log messages through the POSIX system log.
sv: Skicka ut loggmeddelanden via POSIX-systemloggen.

en: Debug messages
sv: Felsökningsmeddelanden

en: Include debug messages in system log.
sv: Inkludera felsökningsmeddelanden i systemloggen.

en: Identity
sv: Identitet

en: Process identity in system log.
sv: Behandla identitet i systemloggen.

en: Facility
sv: Facilitet

en: System logging facility.
sv: Systemloggningsfacilitet.

en: System logger (syslog)
sv: Systemlogger (syslog)

en: Extension not responding!
sv: TIllägget svarar inte!

en: Extension '%s' does not respond.
    Do you want to kill it now?
sv: Tillägget "%s" svarar inte.
    Vill du stänga ned den nu?

en: <p>Password for Web interface has not been set.</p><p>Please use --http-password, or set a password in </p><p>Preferences &gt; All &gt; Main interfaces &gt; Lua &gt; Lua HTTP &gt; Password.</p>
sv: <p>Lösenord för webbgränssnittet har inte angivits.</p><p>Var god använd --http-password, eller ange ett lösenord i </p><p>Inställningar &gt; Alla &gt; Huvudgränssnitt &gt; Lua &gt; Lua HTTP &gt; Lösenord.</p>

en: Lua interface
sv: Lua-gränssnitt

en: Lua interface module to load
sv: Lua-gränssnittsmodul att läsa in

en: Lua interface configuration
sv: Konfiguration av Lua-gränssnitt

en: Lua interface configuration string. Format is: '["<interface module name>"] = { <option> = <value>, ...}, ...'.
sv: Konfigurationssträng för gränssnittet Lua. Formatet är: '["<namn för gränssnittsmodulen>"] = { <alternativ> = <värde>, ...}, ...'.

en: A single password restricts access to this interface.
sv: Ett enda lösenord begränsar tillgången till detta gränssnitt.

en: Source directory
sv: Källkatalog

en: Directory index
sv: Katalogindex

en: Allow to build directory index
sv: Tillåt att bygga katalogindex

en: This is the host on which the interface will listen. It defaults to all network interfaces (0.0.0.0). If you want this interface to be available only on the local machine, enter "127.0.0.1".
sv: Det här är värden på vilken gränssnitten kommer att lyssna. Standardvärdet är alla nätverksgränssnitt (0.0.0.0). Om du vill att detta gränssnitt endast ska finnas tillgängligt på den lokala maskinen, ange "127.0.0.1".

en: This is the TCP port on which this interface will listen. It defaults to 4212.
sv: Det här är TCP-porten på vilken det här gränssnitten kommer att lyssna. Standard är 4212.

en: CLI input
sv: CLI-inmatning

en: Accept commands from this source. The CLI defaults to stdin ("*console"), but can also bind to a plain TCP socket ("localhost:4212") or use the telnet protocol ("telnet://0.0.0.0:4212")
sv: Acceptera kommandon från denna källa. CLI använder som standard stdin ("*console"), men kan också binda till ett vanligt TCP-uttag ("localhost:4212") eller använda telnet-protokollet ("telnet://0.0.0.0:4212")

en: Lua interpreter
sv: Lua-tolk

en: Command-line interface
sv: Kommandotolksgränssnitt

en: Lua Meta Fetcher
sv: Lua Meta-hämtare

en: Fetch meta data using lua scripts
sv: Hämta metadata med lua-skript

en: Lua Meta Reader
sv: Lua Meta-läsare

en: Read meta data using lua scripts
sv: Läs metadata med lua-skript

en: Lua Playlist
sv: Lua-spellista

en: Lua Playlist Parser Interface
sv: Lua Playlist Parser-gränssnitt

en: Fetch artwork using lua scripts
sv: Hämta omslag med lua-skript

en: Lua Extension
sv: Lua-tillägg

en: Lua SD Module
sv: Lua SD-modul

en: Folder meta data
sv: Mapp för metadata

en: Album art filename
sv: Filnamn för omslagsbild

en: Filename to look for album art in current directory
sv: Filnamn för att kolla upp omslagsbild i aktuell mapp

en: Classic Rock
sv: Klassisk rock

en: Oldies
sv: Gamlingar

en: Other
sv: Övrigt

en: Industrial
sv: Industriell

en: Alternative
sv: Alternativ

en: Pranks
sv: Skämt

en: Sound Clip
sv: Ljudklipp

en: Noise
sv: Störningar

en: Alternative Rock
sv: Alternativ rock

en: Bass
sv: Bas

en: Meditative
sv: Meditativ

en: Instrumental Pop
sv: Instrumental pop

en: Instrumental Rock
sv: Instrumental rock

en: Ethnic
sv: Etnisk

en: Gothic
sv: Gotisk

en: Electronic
sv: Electronisk

en: Southern Rock
sv: Sydstatsrock

en: Comedy
sv: Komedi

en: Cult
sv: Kult

en: Top 40
sv: Topp 40

en: Christian Rap
sv: Kristen rapp

en: New Wave
sv: New wave

en: Trailer
sv: Förhandsvisning

en: Musical
sv: Musikal

en: Hard Rock
sv: Hårdrock

en: Folk-Rock
sv: Folkrock

en: National Folk
sv: National folk

en: Fast Fusion
sv: Fast fusion

en: Celtic
sv: Keltiskt

en: Gothic Rock
sv: Gothic rock

en: Progressive Rock
sv: Progressiv rock

en: Psychedelic Rock
sv: Psykedelisk rock

en: Symphonic Rock
sv: Symfonirock

en: Slow Rock
sv: Långsam rock

en: Big Band
sv: Big band

en: Easy Listening
sv: Lättlyssnat

en: Acoustic
sv: Akustiskt

en: Humour
sv: Humor

en: Speech
sv: Tal

en: Chamber Music
sv: Kammarmusik

en: Sonata
sv: Sonat

en: Symphony
sv: Symfoni

en: Booty Bass
sv: Booty bass

en: Porn Groove
sv: Porn groove

en: Satire
sv: Satir

en: Slow Jam
sv: Slow jam

en: Power Ballad
sv: Powerballad

en: Rhythmic Soul
sv: Rhythmic soul

en: Punk Rock
sv: Punkrock

en: Drum Solo
sv: Trumsolo

en: Acapella
sv: A cappella

en: Dance Hall
sv: Danshall

en: Drum & Bass
sv: Drum and bass

en: BritPop
sv: Britpop

en: Polsk Punk
sv: Polsk punk

en: Christian Gangsta Rap
sv: Christian gangsta rap

en: Heavy Metal
sv: Heavy metal

en: Black Metal
sv: Black metal

en: Contemporary Christian
sv: Contemporary christian

en: Christian Rock
sv: Kristen rock

en: Synthpop
sv: Syntpop

en: addons local storage
sv: lokalt lagringsutrymme för tillägg

en: Addons local storage installer
sv: Installationsprogram för lokalt lagrade tillägg

en: Addons local storage lister
sv: Lista lokalt lagrade tillägg

en: Videolan.org's addons finder
sv: Videolan.org:s sökfunktion för tilläggsprogram

en: addons.videolan.org addons finder
sv: Tilläggssökare för addons.videolan.org

en: Videolan.org's single archive addons finder
sv: Videolan.org:s sökare för tillägg till enskilda arkiv

en: single .vlp archive addons finder
sv: Enskild tilläggssökare för .vlp-arkiv

en: The username of your last.fm account
sv: Användarnamn för ditt Last.fm-konto

en: The password of your last.fm account
sv: Lösenordet för ditt Last.fm-konto

en: Scrobbler URL
sv: Scrobbler-webbadress

en: The URL set for an alternative scrobbler engine
sv: URL-uppsättningen för en alternativ scrobbler-motor

en: Submission of played songs to last.fm
sv: Inrapportering av spelade låtar till Last.fm

en: last.fm: Authentication failed
sv: last.fm: Autentisering misslyckades

en: last.fm username or password is incorrect. Please verify your settings and relaunch VLC.
sv: Användarnamnet eller lösenordet för last.fm är felaktigt. Kontrollera dina inställningar och starta om VLC.

en: Last.fm username not set
sv: Användarnamn för Last.fm inte inställt

en: Please set a username or disable the audioscrobbler plugin, and restart VLC.
    Visit http://www.last.fm/join/ to get an account.
sv: Ange ett användarnamn eller inaktivera Audioscrobbler-insticksmodulen,
    starta sedan om VLC. Besök http://www.last.fm/join/ för att registrera ett konto.

en: Track fingerprinter (based on Acoustid)
sv: Spåra fingeravtryck (baserat på Acoustid)

en: However, the security certificate presented by the server is unknown and could not be authenticated by any trusted Certificate Authority.
sv: Säkerhetscertifikatet som presenteras av servern är dock okänt och kunde inte autentiseras av någon betrodd certifikatutfärdare.

en: However, the security certificate presented by the server changed since the previous visit and was not authenticated by any trusted Certificate Authority.
sv: Säkerhetscertifikatet som presenterades av servern hade dock ändrats sedan föregående besök och var inte autentiserat av någon betrodd certifikatutfärdare.

en: Abort
sv: Avbryt

en: View certificate
sv: Visa certifikat

en: Insecure site
sv: Osäker webbsida

en: You attempted to reach %s. %s
    This problem may be stem from an attempt to breach your security, compromise your privacy, or a configuration error.
    
    If in doubt, abort now.
sv: Du försökte nå %s. %s
    Det här problemet kan bero på ett försök att bryta mot din säkerhet, äventyra din integritet eller ett konfigurationsfel.
    
    Om du är osäker, avbryt nu.

en: Accept 24 hours
sv: Acceptera i 24 timmar

en: Accept permanently
sv: Acceptera permanent

en: This is the certificate presented by %s:
    %s
    
    If in doubt, abort now.
sv: Detta är certifikatet som presenteras av %s:
    %s
    
    Avbryt nu om du är osäker.

en: Use system trust database
sv: Använd systemets förtroendedatabase

en: Trust the root certificates of Certificate Authorities stored in the operating system trust database to authenticate TLS sessions.
sv: Lita på rotcertifikaten för certifikatutfärdare som finns lagrade i operativsystemets tillitsdatabas för att autentisera TLS-sessioner.

en: Trust directory
sv: Förtroendekatalog

en: Trust the root certificates of Certificate Authorities stored in the specified directory to authenticate TLS sessions.
sv: Lita på rotcertifikat från certifikatutfärdare som lagras i den angivna katalogen för att autentisera TLS-sessioner.

en: TLS cipher priorities
sv: Prioriteringar för TLS-chiffer

en: Ciphers, key exchange methods, hash functions and compression methods can be selected. Refer to GNU TLS documentation for detailed syntax.
sv: Chiffer, nyckelutbytesmetoder, hashfunktioner och komprimeringsmetoder kan väljas. Se GNU TLS-dokumentationen för detaljerad syntax.

en: Performance (prioritize faster ciphers)
sv: Prestanda (prioritera snabbare chiffer)

en: Secure 128-bits (exclude 256-bits ciphers)
sv: Säker 128-bitar (exklusive 256-bitars chiffer)

en: Secure 256-bits (prioritize 256-bits ciphers)
sv: Säker 256-bitar (prioritera 256-bitars chiffer)

en: GNU TLS transport layer security
sv: GNU TLS-säkerhet i transportlagret

en: GNU TLS server
sv: GNU TLS-server

en: Playing some media.
sv: Spelar upp något media.

en: D-Bus screensaver
sv: D-Bus-skärmsläckare

en: D-Bus screen saver inhibition
sv: Inhibition av D-Bus skärmsläckare

en: XDG-screensaver
sv: XDG-skärmsläckare

en: XDG screen saver inhibition
sv: Inhibering av XDG-skärmsparare

en: Logging
sv: Loggning

en: File logging
sv: Filloggning

en: M3U playlist export
sv: Exportering av M3U-spellista

en: M3U8 playlist export
sv: Exportering av M3U8-spellista

en: XSPF playlist export
sv: Exportera XSPF-spellista

en: HTML playlist export
sv: Exportering av HTML-spellista

en: Maximum number of connections
sv: Maximalt antal anslutningar

en: This limits the maximum number of clients that can connect to the RTSP VOD. 0 means no limit.
sv: Det här begränsar maximalt antal klienter som kan ansluta till RTSP VOD. 0 betyder ingen begränsning.

en: MUX for RAW RTSP transport
sv: MUX för RAW RTSP-transport

en: Sets the timeout option in the RTSP session string
sv: Ställer in tidsgränsalternativet i RTSP-sessionssträngen

en: Defines what timeout option to add to the RTSP session ID string. Setting it to a negative number removes the timeout option entirely. This is needed by some IPTV STBs (such as those made by HansunTech) which get confused by it. The default is 5.
sv: Definierar vilket tidsgränsalternativ som ska läggas till till RTSP-sessions-ID-strängen. Om du ställer in den på ett negativt tal tas tidsgränsalternativet bort helt och hållet. Detta krävs av vissa IPTV STB:er (så som de som tillverkas av HansunTech) som blir förvirrade av den. Standardvärdet är 5.

en: Legacy RTSP VoD server
sv: Äldre RTSP VoD-server

en: TLS support for OS X and iOS
sv: TLS-stöd för OS X och iOS

en: TLS server support for OS X
sv: TLS-serverstöd för OS X

en: You attempted to reach %s. However the security certificate presented by the server is unknown and could not be authenticated by any trusted Certification Authority. This problem may be caused by a configuration error or an attempt to breach your security or your privacy.
    
    If in doubt, abort now.
sv: Du försökte nå %s. Men säkerhetscertifikatet som presenterades av servern är okänt och kunde inte verifieras av någon by betrodd certifikatutfärdare. Detta problem kan orsakas av ett konfigureringsfel eller ett försök att bryta din säkerhet eller din integritet.
    
    Om du är osäker ska du avbryta nu.

en: Accept certificate temporarily
sv: Acceptera certifikat tillfälligt

en: Stats
sv: Statistik

en: Stats encoder function
sv: Stats kodarfunktion

en: Stats decoder
sv: Statistikavkodare

en: Stats decoder function
sv: Stats avkodarfunktion

en: Stats demux function
sv: Stats demux-funktion

en: XML Parser (using libxml2)
sv: XML-tolkare (använder libxml2)

en: Title to put in ASF comments.
sv: Titel att lägga i ASF-kommentarer.

en: Author to put in ASF comments.
sv: Upphovsman att lägga i ASF-kommentarer.

en: Copyright string to put in ASF comments.
sv: Upphovsrättssträng att lägga i ASF-kommentarer.

en: Comment
sv: Kommentar

en: Comment to put in ASF comments.
sv: Kommentar att lägga i ASF-kommentarer.

en: "Rating" to put in ASF comments.
sv: "Betyg" att lägga i ASF-kommentarer.

en: Packet Size
sv: Paketstorlek

en: ASF packet size -- default is 4096 bytes
sv: ASF-paketstorlek -- standard är 4096 byte

en: Bitrate override
sv: Åsidosätt bitfrekvens

en: Do not try to guess ASF bitrate. Setting this, allows you to control how Windows Media Player will cache streamed content. Set to audio+video bitrate in bytes
sv: Försök inte att gissa ASF-bithastigheten. Om du ställer in detta kan du styra hur Windows Media Player ska cacha strömmat innehåll. Ställ in till ljud+videobitfrekvens i byte

en: ASF muxer
sv: ASF-muxer

en: Unknown Video
sv: Okänd video

en: Subject
sv: Ämne

en: Encoder
sv: Kodare

en: AVI muxer
sv: AVI-muxer

en: Create "Fast Start" files
sv: Skapa "Fast start"-filer

en: Create "Fast Start" files. "Fast Start" files are optimized for downloads and allow the user to start previewing the file while it is downloading.
sv: Skapa "snabbstartsfiler". "Snabbstartsfiler" är optimerade för nedladdning och låter användaren förhandsvisa filen medan den laddas ned.

en: MP4/MOV muxer
sv: MP4/MOV-muxer

en: Fragmented and streamable MP4 muxer
sv: Fragmenterad och strömningsbar MP4-muxer

en: DTS delay (ms)
sv: DTS-fördröjning (ms)

en: Delay the DTS (decoding time stamps) and PTS (presentation timestamps) of the data in the stream, compared to the SCRs. This allows for some buffering inside the client decoder.
sv: Fördröja DTS (avkodningstidsstämplar) och PTS (presentationstidsstämplar) för data i strömmen jämfört med SCR. Detta möjliggör en viss buffring i klientens avkodare.

en: PES maximum size
sv: PES maximal storlek

en: Set the maximum allowed PES size when producing the MPEG PS streams.
sv: Ställ in den maximalt tillåtna PES-storleken vid produktion av MPEG PS-strömmar.

en: PS muxer
sv: PS-muxer

en: Video PID
sv: Video-PID

en: Assign a fixed PID to the video stream. The PCR PID will automatically be the video.
sv: Tilldela en fast PID till Videoströmmen. PCR PID:n kommer automatiskt vara videon.

en: Audio PID
sv: Ljud-PID

en: Assign a fixed PID to the audio stream.
sv: Tilldela en fast PID till Audioströmmen.

en: SPU PID
sv: SPU-PID

en: Assign a fixed PID to the SPU.
sv: Tilldela en fast PID till SPU.

en: PMT PID
sv: PMT-PID

en: Assign a fixed PID to the PMT
sv: Tilldela en fast PID till PMT

en: TS ID
sv: TS-ID

en: Assign a fixed Transport Stream ID.
sv: Tilldela ett bestämt transportströms-ID.

en: NET ID
sv: NET-ID

en: Assign a fixed Network ID (for SDT table)
sv: Tilldela ett bestämt nätverks-ID (för SDT-tabeller)

en: PMT Program numbers
sv: PMT-programsiffror

en: Assign a program number to each PMT. This requires "Set PID to ID of ES" to be enabled.
sv: Tilldela ett programnummer till varje PMT. Detta kräver att "Set PID to ID of ES" är aktiverat.

en: Mux PMT (requires --sout-ts-es-id-pid)
sv: Mux PMT (kräver --sout-ts-es-id-pid)

en: Define the pids to add to each pmt. This requires "Set PID to ID of ES" to be enabled.
sv: Definiera de pids som ska läggas till i varje pmt. Detta kräver att "Set PID to ID of ES" är aktiverat.

en: SDT Descriptors (requires --sout-ts-es-id-pid)
sv: SDT-beskrivare (kräver --sout-ts-es-id-pid)

en: Defines the descriptors of each SDT. This requires "Set PID to ID of ES" to be enabled.
sv: Definierar deskriptorerna för varje SDT. Detta kräver att "Set PID to ID of ES" är aktiverat.

en: Set PID to ID of ES
sv: Ställ in PID till id för ES

en: Sets PID to the ID if the incoming ES. This is for use with --ts-es-id-pid, and allows having the same PIDs in the input and output streams.
sv: Ställer in PID till ID för den inkommande ES. Detta är avsett att användas med --ts-es-id-pid och gör det möjligt att ha samma PID i in- och utflödena.

en: Data alignment
sv: Datajustering

en: Enforces alignment of all access units on PES boundaries. Disabling this might save some bandwidth but introduce incompatibilities.
sv: Genomför justering av alla åtkomstenheter på PES-gränser. Om du avaktiverar detta kan du spara lite bandbredd men införa inkompatibiliteter.

en: Shaping delay (ms)
sv: Fördröjning av shaping (ms)

en: Cut the stream in slices of the given duration, and ensure a constant bitrate between the two boundaries. This avoids having huge bitrate peaks, especially for reference frames.
sv: Skär strömmen i skivor med den givna varaktigheten och säkerställ en konstant bithastighet mellan de två gränserna. På så sätt undviker man stora toppar i bithastigheten, särskilt för referensramar.

en: Use keyframes
sv: Använd nyckelbildrutor

en: If enabled, and shaping is specified, the TS muxer will place the boundaries at the end of I pictures. In that case, the shaping duration given by the user is a worse case used when no reference frame is available. This enhances the efficiency of the shaping algorithm, since I frames are usually the biggest frames in the stream.
sv: Om funktionen är aktiverad och shaping är specificerad, kommer TS-muxern att placera gränserna i slutet av I-bilderna. I det fallet är den shapingtid som användaren anger ett sämre fall som används när ingen referensram finns tillgänglig. Detta förbättrar effektiviteten hos shapingalgoritmen, eftersom I-bilderna vanligtvis är de största bilderna i strömmen.

en: PCR interval (ms)
sv: PCR-intervall (ms)

en: Set at which interval PCRs (Program Clock Reference) will be sent (in milliseconds). This value should be below 100ms. (default is 70ms).
sv: Ställ in med vilket intervall PCR (Program Clock Reference) ska skickas (i millisekunder). Detta värde bör ligga under 100 ms (standard är 70 ms).

en: Minimum B (deprecated)
sv: Minimum B (föråldrad)

en: This setting is deprecated and not used anymore
sv: Denna inställning är föråldrad och används inte längre

en: Maximum B (deprecated)
sv: Maximum B (föråldrad)

en: Delay the DTS (decoding time stamps) and PTS (presentation timestamps) of the data in the stream, compared to the PCRs. This allows for some buffering inside the client decoder.
sv: Fördröja DTS (avkodningstidsstämplar) och PTS (presentationstidsstämplar) för data i strömmen jämfört med PCR. Detta möjliggör en viss buffring i klientens avkodare.

en: Crypt audio
sv: Kryptera ljud

en: Crypt audio using CSA
sv: Kryptera ljud med CSA

en: Crypt video
sv: Kryptera video

en: Crypt video using CSA
sv: Kryptera video med CSA

en: CSA Key in use
sv: CSA-nyckel används

en: CSA encryption key used. It can be the odd/first/1 (default) or the even/second/2 one.
sv: CSA-krypteringsnyckel som används. Det kan vara den udda/första/1 (standard) eller den jämna/andra/2.

en: Packet size in bytes to encrypt
sv: Paketstorlek i byte att kryptera

en: Size of the TS packet to encrypt. The encryption routines subtract the TS-header from the value before encrypting.
sv: Storlek på TS-paketet som ska krypteras. Krypteringsrutinerna subtraherar TS-headern från värdet innan kryptering.

en: TS muxer (libdvbpsi)
sv: TS-muxer (libdvbpsi)

en: Multipart JPEG muxer
sv: Multipart JPEG-muxer

en: Index interval
sv: Indexintervall

en: Minimal index interval, in microseconds. Set to 0 to disable index creation.
sv: Minsta indexintervall, i mikrosekunder. Sätt till 0 för att inaktivera indexskapande.

en: Index size ratio
sv: Indexets storleksförhållande

en: Set index size ratio. Alters default (60min content) or estimated size.
sv: Ställ in indexstorleksförhållande. Ändrar standardstorlek (60min innehåll) eller uppskattad storlek.

en: Ogg/OGM muxer
sv: Ogg/OGM-muxer

en: WAV muxer
sv: WAV-muxer

en: OS X Notification Plugin
sv: Notifieringsinsticksmodul för OS X

en: New input playing
sv: Ny inmatning spelas upp

en: Now playing
sv: Nu spelas

en: Skip
sv: Hoppa över

en: Timeout (ms)
sv: Tidsgräns (ms)

en: How long the notification will be displayed.
sv: Hur länge notifieringen ska visas.

en: Notify
sv: Notifiera

en: LibNotify Notification Plugin
sv: Notifieringsinsticksmodul för libnotify

en: A/52 audio packetizer
sv: A/52-ljudpaketerare

en: avparser packetizer
sv: avparser paketerare

en: AV1 video packetizer
sv: AV1 videopaketering

en: Copy packetizer
sv: Kopiera paketerare

en: Dirac packetizer
sv: Dirac paketering

en: DTS audio packetizer
sv: DTS-ljudpaketerare

en: Flac audio packetizer
sv: Flac-ljudpaketerare

en: H.264 video packetizer
sv: H.264-videopaketerare

en: HEVC/H.265 video packetizer
sv: HEVC/H.265-videopaketerare

en: MLP/TrueHD parser
sv: MLP/TrueHD-parser

en: MPEG4 audio packetizer
sv: MPEG4-ljudpaketerare

en: MPEG4 video packetizer
sv: MPEG4-videopaketerare

en: MPEG audio layer I/II/III packetizer
sv: Ljudpaketerare för MPEG Layer I/II/III

en: Sync on Intra Frame
sv: Synkronisering på Intra Frame

en: Normally the packetizer would sync on the next full frame. This flags instructs the packetizer to sync on the first Intra Frame found.
sv: Normalt skulle packetizer synkronisera på nästa helbild. Denna flagga instruerar packetizer att synkronisera på den första Intra Frame som hittas.

en: MPEG-I/II video packetizer
sv: Videopaketerare för MPEG-I/II

en: MPEG Video
sv: MPEG-video

en: VC-1 packetizer
sv: VC-1-paketerare

en: Zeroconf network services
sv: Zeroconf nätverkstjänster

en: Zeroconf services
sv: Zeroconf-tjänster

en: My Videos
sv: Mina videor

en: My Music
sv: Min musik

en: Picture
sv: Bild

en: My Pictures
sv: Mina bilder

en: MTP devices
sv: MTP-enheter

en: MTP Device
sv: MTP-enhet

en: Discs
sv: Skivor

en: Podcasts
sv: Poddsändningar

en: Podcast URLs list
sv: Webbadresslista för poddsändningar

en: Enter the list of podcasts to retrieve, separated by '|' (pipe).
sv: Ange listan över poddsändningar att hämta, avskiljda med '|' (vertikalstreck).

en: Audio capture
sv: Ljudfångst

en: Audio capture (PulseAudio)
sv: Ljudfångst (PulseAudio)

en: Generic
sv: Allmän

en: SAP multicast address
sv: SAP-multicastadress

en: The SAP module normally chooses itself the right addresses to listen to. However, you can specify a specific address.
sv: SAP-modulen väljer normalt själv rätt adresser att lyssna på. Du kan dock ange en specifik adress.

en: SAP timeout (seconds)
sv: SAP-tidsgräns (sekunder)

en: Delay after which SAP items get deleted if no new announcement is received.
sv: Fördröjning efter vilken SAP-artiklar raderas om inget nytt meddelande tas emot.

en: Try to parse the announce
sv: Försök att tolka annonseringen

en: This enables actual parsing of the announces by the SAP module. Otherwise, all announcements are parsed by the "live555" (RTP/RTSP) module.
sv: Detta aktiverar riktig tolkning av annonseringarna av SAP-modulen. Annars tolkas alla annonseringar av ”live555” (RTP/RTSP)-modulen.

en: SAP Strict mode
sv: SAP strikt läge

en: When this is set, the SAP parser will discard some non-compliant announcements.
sv: När detta är inställt kommer SAP-parsern att kassera vissa icke-kompatibla meddelanden.

en: Network streams (SAP)
sv: Nätverksströmmar (SAP)

en: SDP Descriptions parser
sv: Parser för SDP-beskrivningar

en: Tool
sv: Verktyg

en: User
sv: Användare

en: Video capture
sv: Videofångst

en: Video capture (Video4Linux)
sv: Videofångst (Video4Linux)

en: Audio capture (ALSA)
sv: Ljudfångst (ALSA)

en: DVD
sv: Dvd

en: Unknown type
sv: Okänd typ

en: Custom SAT>IP channel list URL
sv: Anpassad SAT>IP-kanallista URL

en: Universal Plug'n'Play
sv: Universal Plug and Play

en: Screen capture
sv: Skärmfångst

en: Your window manager does not provide a list of applications.
sv: Din fönsterhanterare tillhandahåller inte en lista över program.

en: Applications
sv: Program

en: Desktop
sv: Skrivbord

en: X coordinate
sv: X-koordinat

en: X coordinate of the bargraph.
sv: X-koordinat för stapelgrafen.

en: Y coordinate
sv: Y-koordinat

en: Y coordinate of the bargraph.
sv: Y-koordinat för stapelgrafen.

en: Transparency of the bargraph
sv: Genomskinlighet för stapelgrafen

en: Bargraph transparency value (from 0 for full transparency to 255 for full opacity).
sv: Värde för stapelgrafens genomskinlighet (från 0 för full genomskinlighet till 255 för full opacitet).

en: Bargraph position
sv: Stapelgrafens position

en: Enforce the bargraph position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
sv: Tvinga stapelgrafens position på videon (0 = centrerad, 1 = vänster, 2 = höger, 4 = överkant, 8 = nederkant, du kan även kombinera dessa värde; t.ex. 6 = höger-överkant).

en: Bar width in pixel
sv: Stapelbredd i bildpunkt

en: Width in pixel of each bar in the BarGraph to be displayed.
sv: Bredd i bildpunkt för varje stapel i den BarGraph som ska visas.

en: Bar Height in pixel
sv: Barhöjd i pixel

en: Height in pixel of BarGraph to be displayed.
sv: Höjd i bildpunkt för den BarGraph som ska visas.

en: Audio Bar Graph Video sub source
sv: Audio Bar Graph Video subkälla

en: Audio Bar Graph Video
sv: Ljudstapelgrafsvideo

en: Input FIFO
sv: Inmatnings-FIFO

en: FIFO which will be read for commands
sv: FIFO som kommer att läsas för kommandon

en: Output FIFO
sv: Utmatnings-FIFO

en: FIFO which will be written to for responses
sv: FIFO som för svar kommer att skrivas till

en: Dynamic video overlay
sv: Dynamiskt videoöverlägg

en: Full path of the image files to use. Format is <image>[,<delay in ms>[,<alpha>]][;<image>[,<delay>[,<alpha>]]][;...]. If you only have one file, simply enter its filename.
sv: Fullständig sökväg till bildfilerna att använda. Formatet är <bild>[,<fördröjning i ms>[,<alpha>]][;<bild>[,<fördröjning>[,<alpha>]]][;...]. Om du endast har en fil kan du helt enkelt ange dess filnamn.

en: Logo animation # of loops
sv: Antal upprepningar för logotypens animation

en: Number of loops for the logo animation. -1 = continuous, 0 = disabled
sv: Antal loopar för logotypanimeringen. -1 = kontinuerlig, 0 = inaktiverad

en: Logo individual image time in ms
sv: Logotypens individuella bildtid i ms

en: Individual image display time of 0 - 60000 ms.
sv: Individuell bildvisningstid på 0 - 60000 ms.

en: X coordinate of the logo. You can move the logo by left-clicking it.
sv: X-koordinat för logotypen. Du kan flytta logotypen genom att vänsterklicka på den.

en: Y coordinate of the logo. You can move the logo by left-clicking it.
sv: Y-koordinat för logotypen. Du kan flytta logotypen genom att vänsterklicka på den.

en: Opacity of the logo
sv: Opacitet för logotypen

en: Logo opacity value (from 0 for full transparency to 255 for full opacity).
sv: Opacitetvärde för logotyp (från 0 för full genomskinlighet till 255 för full opacitet).

en: Logo position
sv: Logotypens position

en: Enforce the logo position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
sv: Upprätthåll logotypens position på videon (0=centrerad, 1=vänster, 2=höger, 4=överkant, 8=nederkant, du kan även använda kombinationer av dessa värden, exempelvis 6=överkant-höger).

en: Use a local picture as logo on the video
sv: Använd en lokal bild som logotyp på videon

en: Logo sub source
sv: Logotyp underkälla

en: Logo overlay
sv: Logotypöverlägg

en: Logo video filter
sv: Logotypvideofilter

en: Marquee text to display. (Available format strings: %Y = year, %m = month, %d = day, %H = hour, %M = minute, %S = second, ...)
sv: Skärmtext att visa. (Tillgängliga formatsträngar: %Y = år, %m = månad, %d = dag, %H = timma, %M = minut, %S = sekund, ...)

en: Text file
sv: Textfil

en: File to read the marquee text from.
sv: Fil att läsa skärmtexten från.

en: X offset
sv: X-position

en: X offset, from the left screen edge.
sv: X-position från vänstra skärmkanten.

en: Y offset
sv: Y-position

en: Y offset, down from the top.
sv: Y-position från toppen och nedåt.

en: Timeout
sv: Tidsgräns

en: Number of milliseconds the marquee must remain displayed. Default value is 0 (remains forever).
sv: Antalet millisekunder skärmtexten måste visas. Standardvärdet är 0 (stannar för evigt).

en: Refresh period in ms
sv: Uppdateringstid i ms

en: Number of milliseconds between string updates. This is mainly useful when using meta data or time format string sequences.
sv: Antalet millisekunder mellan stränguppdateringar. Detta är som mest användbart när man använder metadata eller tidformatsträngsekvenser.

en: Opacity (inverse of transparency) of overlayed text. 0 = transparent, 255 = totally opaque.
sv: Opacitet (motsats till genomskinlighet) för överliggande text. 0 = genomskinlig, 255 = helt opak.

en: Font size, pixels
sv: Typsnittsstorlek, bildpunkter

en: Font size, in pixels. Default is 0 (use default font size).
sv: Teckenstorlek, i pixlar. Standard är 0 (använd standardteckensnittsstorlek).

en: Color of the text that will be rendered on the video. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
sv: Färgen på texten som ska renderas på videon. Det här måste vara ett hexadecimalt tal (precis som HTML-färger). De första två tecknen är för röd, sedan grön och blå. #000000 = svart, #FF0000 = röd, #00FF00 = grön, #FFFF00 = gul (röd + grön), #FFFFFF = vit

en: Marquee position
sv: Skärmtextens position

en: You can enforce the marquee position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
sv: Du kan upprätthålla skärmtextens position på videon (0=centrerad, 1=vänster, 2=höger, 4=överkant, 8=nederkant; du kan även använda kombinationer av dessa värden, exempelvis 6=överkant-höger).

en: Display text above the video
sv: Visa text ovanför videon

en: Marquee
sv: Skärmtext

en: Marquee display
sv: Visa skärmtext

en: Misc
sv: Diverse

en: Transparency of the mosaic foreground pictures. 0 means transparent, 255 opaque (default).
sv: Genomskinlighet för mosaikens förgrundsbilder. 0 betyder genomskinlig, 255 betyder ogenomskinlig (standard).

en: Total height of the mosaic, in pixels.
sv: Totala höjden på mosaiken, i bildpunkter.

en: Total width of the mosaic, in pixels.
sv: Totala bredden på mosaiken, i bildpunkter.

en: Top left corner X coordinate
sv: X-koordinat för det övre vänstra hörnet

en: X Coordinate of the top-left corner of the mosaic.
sv: X-koordinat för mosaikens övre vänstra hörn.

en: Top left corner Y coordinate
sv: Y-koordinat för det övre vänstra hörnet

en: Y Coordinate of the top-left corner of the mosaic.
sv: Y-koordinat för mosaikens övre vänstra hörn.

en: Border width
sv: Rambredd

en: Width in pixels of the border between miniatures.
sv: Bredd i bildpunkter för ramen mellan miniatyrbilder.

en: Border height
sv: Ramhöjd

en: Height in pixels of the border between miniatures.
sv: Höjd i bildpunkter för ramen mellan miniatyrbilder.

en: Mosaic alignment
sv: Mosaikjustering

en: You can enforce the mosaic alignment on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
sv: Du kan upprätthålla mosaikpositionen på videon (0=centrerad, 1=vänster, 2=höger, 4=överkant, 8=nederkant; du kan även använda kombinationer av dessa värden, exempelvis 6=överkant-höger).

en: Positioning method
sv: Positioneringsmetod

en: Positioning method for the mosaic. auto: automatically choose the best number of rows and columns. fixed: use the user-defined number of rows and columns. offsets: use the user-defined offsets for each image.
sv: Positioneringsmetod för mosaiken. auto: väljer automatiskt det bästa antalet rader och kolumner. fixed: använder det användardefinierade antalet rader och kolumner. offsets: använder de användardefinierade offseten för varje bild.

en: Number of rows
sv: Antal rader

en: Number of image rows in the mosaic (only used if positioning method is set to "fixed").
sv: Antal bildrader i mosaiken (används endast om positioneringsmetoden är "fast").

en: Number of columns
sv: Antal kolumner

en: Number of image columns in the mosaic (only used if positioning method is set to "fixed").
sv: Antalet bildkolumner i mosaiken (används endast om positioneringsmetoden är "fast").

en: Keep aspect ratio
sv: Behåll bildförhållande

en: Keep the original aspect ratio when resizing mosaic elements.
sv: Behåll originalbildförhållandet när mosaikelementen ändrar storlek.

en: Keep original size
sv: Behåll originalstorleken

en: Keep the original size of mosaic elements.
sv: Behåll originalstorleken för mosaikelementen.

en: Elements order
sv: Elementordning

en: You can enforce the order of the elements on the mosaic. You must give a comma-separated list of picture ID(s). These IDs are assigned in the "mosaic-bridge" module.
sv: Du kan genomdriva ordningen på elementen i mosaiken. Du måste ange en kommaseparerad lista med bild-ID(n). Dessa ID:n tilldelas i modulen "mosaic-bridge".

en: Offsets in order
sv: Offsets i ordning

en: You can enforce the (x,y) offsets of the elements on the mosaic (only used if positioning method is set to "offsets"). You must give a comma-separated list of coordinates (eg: 10,10,150,10).
sv: Du kan framtvinga (x,y)-offset för elementen på mosaiken (används endast om positioneringsmetoden är inställd på "offsets"). Du måste ange en kommaseparerad lista med koordinater (t.ex.: 10,10,150,10).

en: Pictures coming from the mosaic elements will be delayed according to this value (in milliseconds). For high values you will need to raise caching at input.
sv: Bilder som kommer från mosaikelementen kommer att fördröjas enligt detta värde (i millisekunder). För höga värden måste du höja cachelagringen vid inmatningen.

en: fixed
sv: fast

en: offsets
sv: positioner

en: Mosaic video sub source
sv: Mosaic video subkälla

en: Mosaic
sv: Mosaik

en: VNC Host
sv: Värd för VNC

en: VNC hostname or IP address.
sv: Värdnamn eller IP-adress för VNC.

en: VNC Port
sv: Port för VNC

en: VNC port number.
sv: Portnummer för VNC.

en: VNC Password
sv: Lösenord för VNC

en: VNC password.
sv: Lösenord för VNC.

en: VNC poll interval
sv: Pollningsintervall för VNC

en: In this interval an update from VNC is requested, default every 300 ms.
sv: Under detta intervall begärs en uppdatering från VNC, som standard var 300:e ms.

en: VNC polling
sv: VNC-pollning

en: Activate VNC polling. Do NOT activate for use as VDR ffnetdev client.
sv: Aktivera VNC-polling. Aktivera INTE för användning som VDR ffnetdev-klient.

en: Send mouse events to VNC host. Not needed for use as VDR ffnetdev client.
sv: Skicka mushändelser till VNC-värden. Behövs inte för användning som VDR ffnetdev-klient.

en: Key events
sv: Tangenthändelser

en: Send key events to VNC host.
sv: Skicka tangenthändelser till VNC-värd.

en: Alpha transparency value (default 255)
sv: Alfagenomskinlighetsvärde (standard är 255)

en: The transparency of the OSD VNC can be changed by giving a value between 0 and 255. A lower value specifies more transparency a higher means less transparency. The default is being not transparent (value 255) the minimum is fully transparent (value 0).
sv: Transparensen i OSD VNC kan ändras genom att ange ett värde mellan 0 och 255. Ett lägre värde innebär mer genomskinlighet, ett högre värde innebär mindre genomskinlighet. Standardvärdet är att inte vara transparent (värde 255) och det lägsta värdet är helt transparent (värde 0).

en: Remote-OSD over VNC
sv: Fjärrstyrda skärmtexter över VNC

en: Remote-OSD
sv: Fjärrstyrda skärmtexter

en: Feed URLs
sv: Kanalwebbadresser

en: RSS/Atom feed '|' (pipe) separated URLs.
sv: Webbadresserna till RSS/Atom-matning avskiljs med '|' (vertikalstreck).

en: Speed of feeds
sv: Hastighet för kanaler

en: Speed of the RSS/Atom feeds in microseconds (bigger is slower).
sv: Hastigheten för RSS/Atom-matningar i mikrosekunder (ju högre desto långsammare).

en: Max length
sv: Max längd

en: Maximum number of characters displayed on the screen.
sv: Maximalt antal tecken som visas på skärmen.

en: Refresh time
sv: Uppdateringstid

en: Number of seconds between each forced refresh of the feeds. 0 means that the feeds are never updated.
sv: Antal sekunder mellan varje tvingad uppdatering av kanalerna. 0 betyder att kanalerna aldrig uppdateras.

en: Feed images
sv: Kanalbilder

en: Display feed images if available.
sv: Visa kanalbilder om tillgängliga.

en: Opacity (inverse of transparency) of overlay text. 0 = transparent, 255 = totally opaque.
sv: Opacitet (motsats till genomskinlighet) för överliggande text. 0 = genomskinlig, 255 = helt opak.

en: Text position
sv: Textposition

en: You can enforce the text position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom; you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
sv: Du kan upprätthålla textpositionen på videon (0=centrerad, 1=vänster, 2=höger, 4=överkant, 8=nederkant; du kan även använda kombinationer av dessa värden, exempelvis 6=överkant-höger).

en: Title display mode
sv: Titelvisningsläge

en: Title display mode. Default is 0 (hidden) if the feed has an image and feed images are enabled, 1 otherwise.
sv: Visningsläge för titel. Standard är 0 (dold) om matningen har en bild och matningsbilder är aktiverade, 1 annars.

en: Display a RSS or ATOM Feed on your video
sv: Visar en RSS- eller ATOM-matning på din video

en: Don't show
sv: Visa inte

en: Always visible
sv: Alltid synlig

en: Scroll with feed
sv: Rulla med matning

en: RSS and Atom feed display
sv: RSS- och Atom-matningsvisning

en: Change subtitle delay
sv: Ändra fördröjning för undertext

en: Delay calculation mode
sv: Födröj beräkningsläge

en: Absolute delay - add absolute delay to each subtitle. Relative to source delay - multiply subtitle delay. Relative to source content - determine subtitle delay from its content (text).
sv: Absolut fördröjning - lägg till absolut fördröjning för varje undertext. Relativ till källans fördröjning - multiplicera undertexternas fördröjning. Relativt till källans innehåll - bestäm undertextens fördröjning utifrån dess innehåll (text).

en: Calculation factor
sv: Beräkningsfaktor

en: Calculation factor. In Absolute delay mode the factor represents seconds.
sv: Beräkningsfaktor. I läget Absolut fördröjning representerar faktorn sekunder.

en: Maximum overlapping subtitles
sv: Maximalt antal överlappande undertexter

en: Maximum number of subtitles allowed at the same time.
sv: Maximalt antal undertexter tillåtna samtidigt.

en: Minimum alpha value
sv: Minimalt alfavärde

en: Alpha value of the earliest subtitle, where 0 is fully transparent and 255 is fully opaque.
sv: Alfavärde för den tidigaste undertexten, där 0 är helt genomskinlig och 255 är helt ogenomskinlig.

en: Interval between two disappearances
sv: Intervall mellan två försvinnanden

en: Minimum time (in milliseconds) that subtitle should stay after its predecessor has disappeared (subtitle delay will be extended to meet this requirement).
sv: Minsta tid (i millisekunder) som undertexten ska vara kvar efter att dess föregångare har försvunnit (undertextens fördröjning förlängs för att uppfylla detta krav).

en: Interval between disappearance and appearance
sv: Intervall mallen försvinnande och framträdande

en: Minimum time (in milliseconds) between subtitle disappearance and newer subtitle appearance (earlier subtitle delay will be extended to fill the gap).
sv: Minimal tid (i millisekunder) mellan att undertext försvinner och nyare undertext dyker upp (tidigare undertextsfördröjning kommer att förlängas för att fylla tomrummet).

en: Interval between appearance and disappearance
sv: Intervall mallen framträdande och försvinnande

en: Minimum time (in milliseconds) that subtitle should stay after newer subtitle has appeared (earlier subtitle delay will be shortened to avoid the overlap).
sv: Minimal tid (i millisekunder) som undertexter borde stanna efter att ny undertext har dykt upp (tidigare undertextsfördröjning kommer att förkortas för att undvika överlappning).

en: Absolute delay
sv: Absolut fördröjning

en: Relative to source delay
sv: Relativ till källfördröjning

en: Relative to source content
sv: Relativ till källinnehåll

en: Subsdelay
sv: Undertextfördröjning

en: Overlap fix
sv: Överlappningsfix

en: libarchive based stream directory
sv: Katalog för libarchive-baserad strömmar

en: libarchive based stream extractor
sv: libarchive-baserad strömextraktering

en: ADF stream filter
sv: ADF strömfilter

en: ARIB STD-B25 Cam module
sv: ARIB STD-B25 Cam-modul

en: Block stream cache
sv: Cache för blockström

en: Byte stream cache
sv: Byte-ström cache

en: LZMA decompression
sv: LZMA-dekomprimering

en: Burrows-Wheeler decompression
sv: Burrows-Wheeler-dekomprimering

en: gzip decompression
sv: dekomprimering av gzip

en: HTTP Dynamic Streaming
sv: Dynamisk HTTP-strömning

en: Zlib decompression filter
sv: Filter för Zlib-dekomprimering

en: Stream prefetch filter
sv: Filter för tidig hämtning av ström

en: Buffer size
sv: Buffertstorlek

en: Prefetch buffer size (KiB)
sv: Buffertstorlek för prefetch (KiB)

en: Read size
sv: Läs storlek

en: Prefetch background read size (bytes)
sv: Prefetch bakgrundsläsningsstorlek (byte)

en: Seek threshold
sv: Tröskelvärde för sökning

en: Prefetch forward seek threshold (bytes)
sv: Prefetch tröskelvärde för framåtriktad sökning (byte)

en: Internal stream record
sv: Intern ströminspelning

en: APE/ID3 tags-skipping filter
sv: Filter för att hoppa över APE/ID3-taggar

en: Autodel
sv: Autoradering

en: Automatically add/delete input streams
sv: Lägg automatiskt till eller ta bort inmatningsströmmar

en: Integer identifier for this elementary stream. This will be used to "find" this stream later.
sv: Heltalsidentifierare för denna elementära ström. Detta kommer att användas för att "hitta" denna ström senare.

en: Destination bridge-in name
sv: Destinationens bridge-in-namn

en: Name of the destination bridge-in. If you do not need more than one bridge-in at a time, you can discard this option.
sv: Namnet på destinationens bridge-in. Om du inte behöver mer än en bridge-in åt gången kan du avstå från det här alternativet.

en: Pictures coming from the picture video outputs will be delayed according to this value (in milliseconds, should be >= 100 ms). For high values, you will need to raise caching values.
sv: Bilder som kommer från bildvideoutgångarna kommer att fördröjas enligt detta värde (i millisekunder, bör vara >= 100 ms). För höga värden måste du höja cachningsvärdena.

en: ID Offset
sv: ID-adress

en: Offset to add to the stream IDs specified in bridge_out to obtain the stream IDs bridge_in will register.
sv: Offset som ska läggas till de ström-ID som anges i bridge_out för att få de ström-ID som bridge_in ska registrera.

en: Name of current instance
sv: Namn på aktuell förekomst

en: Name of this bridge-in instance. If you do not need more than one bridge-in at a time, you can discard this option.
sv: Namn på denna bridge-in-instans. Om du inte behöver mer än en bridge-in åt gången kan du avstå från det här alternativet.

en: Fallback to placeholder stream when out of data
sv: Återgå till strömmens platshållare när data tar slut

en: If set to true, the bridge will discard all input elementary streams except if it doesn't receive data from another bridge-in. This can be used to configure a place holder stream when the real source breaks. Source and placeholder streams should have the same format.
sv: Om den är inställd på true kommer bryggan att kassera alla elementära inmatningsströmmar utom om den inte tar emot data från en annan bridge-in. Detta kan användas för att konfigurera en platshållarström när den riktiga källan går sönder. Käll- och platshållarströmmar bör ha samma format.

en: Placeholder delay
sv: Fördröjning för platshållare

en: Delay (in ms) before the placeholder kicks in.
sv: Fördröjning (i ms) innan platshållaren aktiveras.

en: Wait for I frame before toggling placeholder
sv: Vänta i I bildrutor innan den växlar till platshållaren

en: If enabled, switching between the placeholder and the normal stream will only occur on I frames. This will remove artifacts on stream switching at the expense of a slightly longer delay, depending on the frequence of I frames in the streams.
sv: Om den är aktiverad kommer växling mellan platshållaren och den normala strömmen endast att ske vid I-ramar. Detta tar bort artefakter vid strömväxling på bekostnad av en något längre fördröjning, beroende på frekvensen av I-ramar i strömmarna.

en: Bridge
sv: Brygga

en: Bridge stream output
sv: Bridge strömutgång

en: Bridge out
sv: Brygga ut

en: Bridge in
sv: Brygga in

en: Duration of the fingerprinting
sv: Varaktighet för fingeravtrycket

en: Default: 90sec
sv: Standard: 90sek

en: Chromaprint stream output
sv: Chromaprint strömutgång

en: HTTP port
sv: HTTP-port

en: This sets the HTTP port of the local server used to stream the media to the Chromecast.
sv: Här anges HTTP-porten för den lokala server som används för att strömma media till Chromecast.

en: Performance warning
sv: Prestandavarning

en: Display a performance warning when transcoding
sv: Visa en prestandavarning vid omkodning

en: Enable Audio passthrough
sv: Aktivera passthrough för ljud

en: Disable if your receiver does not support Dolby®.
sv: Inaktivera om din mottagare inte stöder Dolby®.

en: High (high quality and high bandwidth)
sv: Hög (hög kvalitet och hög bandbredd)

en: Medium (medium quality and medium bandwidth)
sv: Medelhög (medelhög kvalitet och medelhög bandbredd)

en: Low (low quality and low bandwidth)
sv: Låg (låg kvalitet och låg bandbredd)

en: Low CPU (low quality but high bandwidth)
sv: Låg processor (låg kvalitet, men hög bandbredd)

en: Conversion quality
sv: Konverteringskvalitet

en: Change this option to increase conversion speed or quality.
sv: Ändra detta alternativ för att öka konverteringens hastighet eller kvalitet.

en: IP Address of the Chromecast.
sv: IP-adress för Chromecast.

en: Chromecast port
sv: Chromecast-port

en: The port used to talk to the Chromecast.
sv: Den port som används för att prata med Chromecast.

en: Chromecast stream output
sv: Chromecast-strömutgång

en: Ok, Don't warn me again
sv: OK, varna inte mig igen

en: Casting this video requires conversion. This conversion can use all the available power and could quickly drain your battery.
sv: Denna video måste konverteras för att castas. Denna konvertering kan använda all tillgänglig kraft och kan snabbt dränera ditt batteri.

en: cycle
sv: cykel

en: Cyclic stream output
sv: Cyklisk strömutgång

en: Elementary Stream ID
sv: ID för elementär ström

en: Specify an identifier integer for this elementary stream
sv: Ange ett identifierande heltal för denna elementära ström

en: Delay of the ES (ms)
sv: Fördröjning för ES (ms)

en: Specify a delay (in ms) for this elementary stream. Positive means delay and negative means advance.
sv: Ange en fördröjning (i ms) för denna elementära ström. Positivt innebär fördröjning och negativt innebär framskjutning.

en: Delay a stream
sv: Fördröj en ström

en: Description stream output
sv: Beskrivning för strömutmatning

en: Enable/disable audio rendering.
sv: Aktivera/inaktivera ljudrendering.

en: Enable/disable video rendering.
sv: Aktivera/inaktivera videorendering.

en: Delay (ms)
sv: Fördröjning (ms)

en: Introduces a delay in the display of the stream.
sv: Lägger in en fördröjning i visningen av strömmen.

en: Display stream output
sv: Visa strömutmatning

en: Duplicate stream output
sv: Dubblera strömutmatning

en: Output access method
sv: Åtkomstmetod för utmatning

en: This is the default output access method that will be used.
sv: Detta är metoden för utmatningsåtkomst som kommer att användas som standard.

en: Audio output access method
sv: Åtkomstmetod för ljudutmatning

en: This is the output access method that will be used for audio.
sv: Detta är metoden för utmatningsåtkomst som kommer att användas för ljud.

en: Video output access method
sv: Åtkomstmetod för videoutmatning

en: This is the output access method that will be used for video.
sv: Detta är metoden för utmatningsåtkomst som kommer att användas för video.

en: Output muxer
sv: Utmatningsmuxer

en: This is the default muxer method that will be used.
sv: Det här är standardmetoden för muxern som kommer att användas.

en: Audio output muxer
sv: Muxer för ljudutmatning

en: This is the muxer that will be used for audio.
sv: Det här är muxern som kommer att användas för ljudet.

en: Video output muxer
sv: Muxer för videoutmatning

en: This is the muxer that will be used for video.
sv: Det här är muxern som kommer att användas för videon.

en: Output URL
sv: Webbadress för utmatning

en: This is the default output URI.
sv: Detta är standard-URI för utdata.

en: Audio output URL
sv: Webbadress för ljudutdata

en: This is the output URI that will be used for audio.
sv: Detta är den utmatnings-URI som kommer att användas för ljud.

en: Video output URL
sv: Webbadress för videoutdata

en: This is the output URI that will be used for video.
sv: Detta är den utmatnings-URI som kommer att användas för video.

en: Elementary stream output
sv: Utmatning för elementär ström

en: There is no suitable stream-output access module for "%s/%s://%s".
sv: Det finns ingen passande åtkomstmodul för strömutmatning av "%s/%s://%s".

en: Gathering stream output
sv: Samlar in strömutmatning

en: Specify an identifier string for this subpicture
sv: Ange en identifieringssträng för denna underbild

en: Output video width.
sv: Bredd för utmatningsvideo.

en: Output video height.
sv: Höjd för utmatningsvideo.

en: Sample aspect ratio
sv: Exempelbildförhållande

en: Sample aspect ratio of the destination (1:1, 3:4, 2:3).
sv: Exempel på bildförhållandet för destinationen (1:1, 3:4, 2:3).

en: Video filter
sv: Videofilter

en: Video filters will be applied to the video stream.
sv: Videofilter kommer att tillämpas på videoströmmen.

en: Image chroma
sv: Bildkroma

en: Force the use of a specific chroma. Use YUVA if you're planning to use the Alphamask or Bluescreen video filter.
sv: Tvinga fram användning av en viss chroma. Använd YUVA om du planerar att använda videofiltret Alphamask eller Bluescreen.

en: Transparency of the mosaic picture.
sv: Genomskinlighet för mosaikbilden.

en: X coordinate of the upper left corner in the mosaic if non negative.
sv: X-koordinat för det övre vänstra hörnet i mosaiken om den inte är negativ.

en: Y coordinate of the upper left corner in the mosaic if non negative.
sv: Y-koordinat för det övre vänstra hörnet i mosaiken om den inte är negativ.

en: Mosaic bridge
sv: Mosaikbrygga

en: Mosaic bridge stream output
sv: Mosaic bridge strömutgång

en: Destination prefix
sv: Målprefix

en: Prefix of the destination file automatically generated
sv: Prefix för destinationsfilen som genereras automatiskt

en: Record stream output
sv: Utmatning för inspelningsström

en: This is the output URL that will be used.
sv: Detta är webbadressen till utmatningen som ska användas.

en: This allows you to specify how the SDP (Session Descriptor) for this RTP session will be made available. You must use a url: http://location to access the SDP via HTTP, rtsp://location for RTSP access, and sap:// for the SDP to be announced via SAP.
sv: Detta låter dig ange hur SDP:n (Session Descriptor) för denna RTP-session kommer att göras tillgänglig. Du måste använda en url: http://plats för att nå SDP:n via HTTP, rtsp://plats för RTSP och sap:// för att SDP:n ska annonseras via SAP.

en: SAP announcing
sv: SAP-annonsering

en: Announce this session with SAP.
sv: Annonsera denna session med SAP.

en: This allows you to specify the muxer used for the streaming output. Default is to use no muxer (standard RTP stream).
sv: Här kan du ange vilken muxer som används för streamingutmatningen. Standard är att ingen muxer används (standard RTP-ström).

en: Session name
sv: Sessionsnamn

en: This is the name of the session that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
sv: Detta är namnet på sessionen som kommer att tillkännages i sessionens deskriptor (SDP).

en: Session category
sv: Sessionskategori

en: This allows you to specify a category for the session, that will be announced if you choose to use SAP.
sv: Detta gör att du kan ange en kategori för sessionen, som kommer att meddelas om du väljer att använda SAP.

en: Session description
sv: Sessionsbeskrivning

en: This allows you to give a short description with details about the stream, that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
sv: Detta gör att du kan ge en kort beskrivning med detaljer om strömmen, som kommer att meddelas i SDP (Session Descriptor).

en: Session URL
sv: Webbadress till session

en: This allows you to give a URL with more details about the stream (often the website of the streaming organization), that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
sv: Detta gör att du kan ange en URL med mer information om streamingen (ofta streamingorganisationens webbplats), som kommer att meddelas i SDP (Session Descriptor).

en: Session email
sv: Sessionens e-post

en: This allows you to give a contact mail address for the stream, that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
sv: Detta låter dig ange en e-postadress för strömmen i kontaktsyfte, som kommer att tillkännages i sessionens deskriptor (SDP).

en: This allows you to specify the base port for the RTP streaming.
sv: Detta låter dig ange basporten för RTP-strömningen.

en: Audio port
sv: Ljudport

en: This allows you to specify the default audio port for the RTP streaming.
sv: Detta låter dig ange standardljudporten för RTP-strömningen.

en: Video port
sv: Videoport

en: This allows you to specify the default video port for the RTP streaming.
sv: Detta låter dig ange standardvideoporten för RTP-strömningen.

en: RTP/RTCP multiplexing
sv: RTP/RTCP-multiplexering

en: This sends and receives RTCP packet multiplexed over the same port as RTP packets.
sv: Detta skickar och tar emot RTCP-paket multiplexerade över samma port som RTP-paket.

en: Default caching value for outbound RTP streams. This value should be set in milliseconds.
sv: Standardvärde för cachelagring för utgående RTP-strömmar. Detta värde bör anges i millisekunder.

en: Transport protocol
sv: Transportprotokoll

en: This selects which transport protocol to use for RTP.
sv: Detta väljer vilken transportprotokoll som ska användas för RTP.

en: RTP packets will be integrity-protected and ciphered with this Secure RTP master shared secret key. This must be a 32-character-long hexadecimal string.
sv: RTP-paketen integritetsskyddas och krypteras med denna Secure RTP master shared secret key. Detta måste vara en 32 tecken lång hexadecimal sträng.

en: This allows you to stream MPEG4 LATM audio streams (see RFC3016).
sv: Detta låter dig strömma ljudströmmar i formatet MPEG4 LATM (se RFC3016).

en: RTSP session timeout (s)
sv: Sessionstimeout för RTSP (s)

en: RTSP sessions will be closed after not receiving any RTSP request for this long. Setting it to a negative value or zero disables timeouts. The default is 60 (one minute).
sv: RTSP-sessioner kommer att stängas efter att de inte tagit emot någon RTSP-begärna under så här lång tid. Om du ställer in ett negativt värde eller noll så inaktiveras tidsgränser. Standardvärdet är 60 (en minut).

en: RTP stream output
sv: RTP-strömutmatning

en: RTSP VoD server
sv: RTSP VoD-server

en: New ES ID
sv: Nytt ES ID

en: Specify an new identifier integer for this elementary stream
sv: Ange ett nytt identifierarheltal för denna elementära ström

en: Specify an ISO-639 code (three characters) for this elementary stream
sv: Ange en kod i formatet ISO-639 (tre tecken) för denna elementära ström

en: Set ID
sv: Ange ID

en: Set ES id
sv: Ange ES-id

en: Change the id of an elementary stream
sv: Ändra ID:et för den elementära strömmen

en: Set ES Lang
sv: Ange ES-språk

en: Set Lang
sv: Ange språk

en: Change the language of an elementary stream
sv: Ändra språket för den elementära strömmen

en: Video prerender callback
sv: Callback för videoförberedelse

en: Address of the video prerender callback function. This function will set the buffer where render will be done.
sv: Adress till callback-funktionen för video före rendering. Denna funktion ställer in bufferten där renderingen kommer att göras.

en: Audio prerender callback
sv: Callback för ljudförberedelse

en: Address of the audio prerender callback function. This function will set the buffer where render will be done.
sv: Adress till callback-funktionen för ljudåtergivning. Denna funktion ställer in bufferten där renderingen kommer att göras.

en: Video postrender callback
sv: Callback för video efter rendering

en: Address of the video postrender callback function. This function will be called when the render is into the buffer.
sv: Adress till callback-funktionen för video efter rendering. Denna funktion kommer att anropas när renderingen är i bufferten.

en: Audio postrender callback
sv: Callback för ljud efter rendering

en: Address of the audio postrender callback function. This function will be called when the render is into the buffer.
sv: Adress till callback-funktionen för ljud efter rendering. Denna funktion kommer att anropas när renderingen är i bufferten.

en: Video Callback data
sv: Video callback-data

en: Data for the video callback function.
sv: Data för callback-funktionen för video.

en: Audio callback data
sv: Ljud callback-data

en: Data for the audio callback function.
sv: Data för callback-funktionen för ljud.

en: Time Synchronized output
sv: Tidssynkroniserad utmatning

en: Time Synchronisation option for output. If true, stream will render as usual, else it will be rendered as fast as possible.
sv: Alternativ för tidssynkronisering för utdata. Om true, kommer strömmen att återges som vanligt, annars kommer den att återges så snabbt som möjligt.

en: Stream output to memory buffer
sv: Strömma utmatning till minnesbuffert

en: Writes stats to file instead of stdout
sv: Skriver statistik till fil istället för stdout

en: Prefix to show on output line
sv: Prefix att visa i utmatningsfilen

en: Writes statistic info about stream
sv: Skriver statistisk information som strömmen

en: Output method to use for the stream.
sv: Utmatningsmetod att använda för strömmen.

en: Muxer to use for the stream.
sv: Muxer att använda för strömmen.

en: Output destination
sv: Mål för utmatning

en: Destination (URL) to use for the stream. Overrides path and bind parameters
sv: Mål (URL) att använda för strömmen. Åsidosätter sökväg och bind-parametrar

en: Address to bind to (helper setting for dst)
sv: Adress att binda till (hjälpinställning för dst)

en: address:port to bind vlc to listening incoming streams. Helper setting for dst, dst=bind+'/'+path. dst-parameter overrides this.
sv: adress:port för att binda vlc till lyssnande inkommande strömmar. Hjälpinställning för dst, dst=bind+'/'+path. dst-parameter åsidosätter detta.

en: Filename for stream (helper setting for dst)
sv: Filnamn för ström (hjälpinställning för DST)

en: Filename for stream. Helper setting for dst, dst=bind+'/'+path. dst-parameter overrides this.
sv: Filnamn för ström. Hjälpinställning för dst, dst=bind+'/'+path. dst-parametern åsidosätter detta.

en: Standard stream output
sv: Standardströmsutmatning

en: Video encoder
sv: Videokodare

en: This is the video encoder module that will be used (and its associated options).
sv: Detta är videokodarmodulen som ska användas (och dess inställningar).

en: Destination video codec
sv: Videokodek för mål

en: This is the video codec that will be used.
sv: Detta är videokodeken som kommer att användas.

en: Video bitrate
sv: Videobitfrekvens

en: Target bitrate of the transcoded video stream.
sv: Målbitfrekvens för den omkodade videoströmmen.

en: Video scaling
sv: Videoskalning

en: Scale factor to apply to the video while transcoding (eg: 0.25)
sv: Skalningsfaktor att använda i videon under omkodning (t.ex.: 0.25)

en: Video frame-rate
sv: Bildfrekvens för video

en: Target output frame rate for the video stream.
sv: Målutmatningens bildfrekvens för videoströmmen.

en: Deinterlace video
sv: Avfläta video

en: Deinterlace the video before encoding.
sv: Avfläta video innan kodning.

en: Deinterlace module
sv: Avflätningsmodul

en: Specify the deinterlace module to use.
sv: Ange vilken avflätningsmodul som ska användas.

en: Maximum video width
sv: Maximal videobredd

en: Maximum output video width.
sv: Maximal videobredd för utmatning.

en: Maximum video height
sv: Maximal videohöjd

en: Maximum output video height.
sv: Maximal videohöjd för utmatning.

en: Video filters will be applied to the video streams (after overlays are applied). You can enter a colon-separated list of filters.
sv: Videofilter kommer att tillämpas på videoströmmarna (efter att överlägg har tillämpats). Du kan ange en kolonseparerad lista med filter.

en: Audio encoder
sv: Ljudkodare

en: This is the audio encoder module that will be used (and its associated options).
sv: Detta är ljudkodarmodulen som kommer att användas (och dess associerade alternativ).

en: Destination audio codec
sv: Ljudkodek för målet

en: This is the audio codec that will be used.
sv: Det här är ljudkodeken som kommer att användas.

en: Audio bitrate
sv: Ljudbitfrekvens

en: Target bitrate of the transcoded audio stream.
sv: Målbitfrekvens för omkodad ljudström.

en: Sample rate of the transcoded audio stream (11250, 22500, 44100 or 48000).
sv: Samplingsfrekvens för omkodad ljudström (11250, 22500, 44100 eller 48000).

en: This is the language of the audio stream.
sv: Detta är språket för ljudströmmen.

en: Number of audio channels in the transcoded streams.
sv: Antal ljudkanaler i de omkodade strömmarna.

en: Audio filter
sv: Ljudfilter

en: Audio filters will be applied to the audio streams (after conversion filters are applied). You can enter a colon-separated list of filters.
sv: Ljudfiltren kommer att läggas till i ljudströmmar (efter att konversationsfiltren läggs till). Du kan ange en kolonseparerad lista över filtren.

en: Subtitle encoder
sv: Kodare för undertexter

en: This is the subtitle encoder module that will be used (and its associated options).
sv: Detta är undertextkodarmodulen som kommer att användas (och dess associerade alternativ).

en: Destination subtitle codec
sv: Kodek för destinations undertext

en: This is the subtitle codec that will be used.
sv: Detta är undertextkodeken som ska användas.

en: This allows you to add overlays (also known as "subpictures") on the transcoded video stream. The subpictures produced by the filters will be overlayed directly onto the video. You can specify a colon-separated list of subpicture modules.
sv: Detta gör att du kan lägga till överlägg (även kända som "underbilder") på den omkodade videoströmmen. De underbilder som produceras av filtren kommer att överlagras direkt på videon. Du kan ange en kolonseparerad lista med underbildsmoduler.

en: Number of threads
sv: Antal trådar

en: Number of threads used for the transcoding.
sv: Antal trådar som används för omkodningen.

en: High priority
sv: Hög prioritet

en: Runs the optional encoder thread at the OUTPUT priority instead of VIDEO.
sv: Kör den valfria kodartråden på prioriteten UTMATNING istället för VIDEO.

en: Picture pool size
sv: Bildpoolsstorlek

en: Defines how many pictures we allow to be in pool between decoder/encoder threads when threads > 0
sv: Definierar hur många bilder vi tillåter att vara i poolen mellan avkodare/kodare-trådar när trådarna > 0

en: Transcode
sv: Omkodning

en: Transcode stream output
sv: Omkoda utgångsström

en: Overlays/Subtitles
sv: Overlays/Undertexter

en: Please wait while your font cache is rebuilt.
    This should take less than a few minutes.
sv: Var god vänta tills din typsnittscache byggs upp.
    Detta borde ta mindre än några minuter.

en: Monospace Font
sv: Teckensnitt med fast bredd

en: Font family for the font you want to use
sv: Typsnittsfamilj för typsnittet du vill använda

en: Font file for the font you want to use
sv: Fil för typsnittet som du vill använda

en: Font size in pixels
sv: Typsnittsstorlek i bildpunkter

en: This is the default size of the fonts that will be rendered on the video. If set to something different than 0 this option will override the relative font size.
sv: Detta är standardstorleken för teckensnitt som kommer renderas på videon. Om den anges till någonting annat än 0 kommer detta alternativ åsidosätta den relativa teckenstorleken.

en: Text opacity
sv: Opacitet för text

en: The opacity (inverse of transparency) of the text that will be rendered on the video. 0 = transparent, 255 = totally opaque.
sv: Opacitet (motsats till genomskinlighet) för text som ska renderas på videon. 0 = genomskinlig, 255 = helt opak.

en: Text default color
sv: Standardfärg för text

en: The color of the text that will be rendered on the video. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
sv: Textfärgen som kommer att renderas på videon. Detta måste vara ett hexadecimal (som HTML-färger). De första två tecknen är för röd, sedan grön och slutligen blå. #000000 = svart, #FF0000 = röd, #00FF00 = grön, #FFFF00 = gul (röd + grön), #FFFFFF = vit

en: Relative font size
sv: Relativ typsnittsstorlek

en: This is the relative default size of the fonts that will be rendered on the video. If absolute font size is set, relative size will be overridden.
sv: Detta är den relativa standardstorleken för teckensnitt som kommer att renderas på videon. Om den absoluta teckensnittsstorleken anges kommer den relativa storleken åsidosättas.

en: Background opacity
sv: Opacitet för bakgrund

en: Background color
sv: Bakgrundsfärg

en: Outline opacity
sv: Konturopacitet

en: Shadow opacity
sv: Opacitet för skugga

en: Shadow color
sv: Skuggfärg

en: Shadow angle
sv: Skuggvinkel

en: Shadow distance
sv: Skuggavstånd

en: Text direction
sv: Textriktning

en: Paragraph base direction for the Unicode bi-directional algorithm.
sv: Paragrafens basriktning för Unicodes dubbelriktade algoritm.

en: Use YUVP renderer
sv: Använd YUVP-renderare

en: This renders the font using "paletized YUV". This option is only needed if you want to encode into DVB subtitles
sv: Detta renderar teckensnittet med hjälp av "paletized YUV". Det här alternativet behövs bara om du vill koda till DVB-undertexter

en: Thin
sv: Tunn

en: Thick
sv: Tjock

en: Left to right
sv: Vänster till höger

en: Right to left
sv: Höger till vänster

en: Text renderer
sv: Textrenderare

en: Freetype2 font renderer
sv: Freetype2-typsnittsrenderare

en: Speech synthesis for Mac OS X
sv: Talsyntes för Mac OS X

en: Speech synthesis for Windows
sv: Talsyntes för Windows

en: SVG template file
sv: SVG-mallfil

en: Location of a file holding a SVG template for automatic string conversion
sv: Platsen till en fil som håller i en SVG-mall för automatisk strängkonvertering

en: Dummy font renderer
sv: Testtypsnittsrenderare

en: Video filtering using a chain of video filter modules
sv: Videofiltrering som använder en kedja av videofiltermoduler

en: Conversions from
sv: Konverteringar från

en: YUV 10-bits planar to semiplanar 10-bits conversions
sv: YUV 10-bits planar till semiplanar 10-bits omvandling

en: YUV planar to semiplanar conversions
sv: Konvertering av YUV planar till semiplanar

en: SSE2 I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
sv: SSE2 I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32-konverteringar

en: MMX I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
sv: MMX I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32-konverteringar

en: I420,IYUV,YV12 to RGB2,RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
sv: I420,IYUV,YV12 to RGB2,RV15,RV16,RV24,RV32-konverteringar

en: MMX conversions from
sv: MMX-konverteringar från

en: SSE2 conversions from
sv: SSE2-konverteringar från

en: AltiVec conversions from
sv: AltiVec-konverteringar från

en: OpenMAX DL image processing
sv: OpenMAX DL-bildbehandling

en: RV32 conversion filter
sv: RV32-konverteringsfilter

en: Scaling mode
sv: Skalningsläge

en: Scaling mode to use.
sv: Skalningsläge att använda.

en: Fast bilinear
sv: Snabb bilinjär

en: Bilinear
sv: Bilinjär

en: Bicubic (good quality)
sv: Bikubisk (bra kvalitet)

en: Experimental
sv: Experimentell

en: Nearest neighbour (bad quality)
sv: Närmaste granne (dålig kvalitet)

en: Area
sv: Område

en: Luma bicubic / chroma bilinear
sv: Luma bikubisk / chroma bilineär

en: Bicubic spline
sv: Bicubisk spline

en: Video scaling filter
sv: Videoskalningsfilter

en: YUVP converter
sv: YUVP-konverterare

en: Image hue (-180..180)
sv: Bildens färgton (-180..180)

en: Set the image hue, between -180 and 180. Defaults to 0.
sv: Ändra bildens nyans, mellan -180 och 180. Standard är 0.

en: Image properties filter
sv: Egenskaper för bildfilter

en: Image adjust
sv: Bildjustering

en: Use an image's alpha channel as a transparency mask.
sv: Använd alfakanalen i en bild som en genomskinlighetsmask.

en: Transparency mask
sv: Genomskinlighetsmask

en: Alpha blending transparency mask. Uses a png alpha channel.
sv: Genomskinlig mask för alfablandning. Använder en png-alfa-kanal.

en: Alpha mask video filter
sv: Alfamaskvideofilter

en: Alpha mask
sv: Alfamask

en: Color scheme
sv: Färgschema

en: Define the glasses' color scheme
sv: Ange glasens färgschema

en: Convert 3D picture to anaglyph image video filter
sv: Konvertera 3D-bilder till anaglyfiskt bildvideofilter

en: Window size
sv: Fönsterstorlek

en: Number of frames (0 to 100)
sv: Antal bildrutor (0 till 100)

en: Softening value
sv: Dämpningsvärde

en: Number of frames consider for smoothening (0 to 30)
sv: Antal bildrutor som beaktas för utjämning (0 till 30)

en: antiflicker video filter
sv: antiflimmervideofilter

en: antiflicker
sv: antiflimmer

en: Ball color
sv: Bollfärg

en: Edge visible
sv: Kantsynlighet

en: Set edge visibility.
sv: Ange kantens synlighet.

en: Ball speed
sv: Bollhastighet

en: Set ball speed, the displacement value in number of pixels by frame.
sv: Ange bollens hastighet, förskjutningsvärdet i antalet bildpunkter per bildruta.

en: Ball size
sv: Bollstorlek

en: Set ball size giving its radius in number of pixels
sv: Ställ in bollens storlek genom att ange dess radie i antal bildpunkter

en: Gradient threshold
sv: Gradienttröskel

en: Set gradient threshold for edge computation.
sv: Ange gradientens tröskelvärde för beräkning av kanter.

en: Augmented reality ball game
sv: Bollspel i förstärkt verklighet

en: Ball video filter
sv: Bollvideofilter

en: Ball
sv: Boll

en: Number of time to blend
sv: Antalet gånger att blanda

en: The number of time the blend will be performed
sv: Antalet gånger som blandningen kommer att utföras

en: Alpha of the blended image
sv: Alfakanal för den blandade bilden

en: Alpha with which the blend image is blended
sv: Alfa som blandningsbilden är blandad med

en: Image to be blended onto
sv: Bild som ska blandas på

en: The image which will be used to blend onto
sv: Den bild som kommer att användas för att blanda på

en: Chroma for the base image
sv: Färgstyrka för basbilden

en: Chroma which the base image will be loaded in
sv: Färgstyrkan som basbilden kommer att läsa in i

en: Image which will be blended
sv: Bild som kommer att blandas

en: The image blended onto the base image
sv: Bilden blandas på basbilden

en: Chroma for the blend image
sv: Färgstyrka för blandningsbilden

en: Chroma which the blend image will be loaded in
sv: Färgstyrkan som blandningsbilden kommer att läsa in i

en: Blending benchmark filter
sv: Filter för blandningsriktmärke

en: Benchmarking
sv: Prestandamätning

en: Base image
sv: Basbild

en: Blend image
sv: Blandningsbild

en: Video pictures blending
sv: Blandning av videobilder

en: This effect, also known as "greenscreen" or "chroma key" blends the "blue parts" of the foreground image of the mosaic on the background (like weather forecasts). You can choose the "key" color for blending (blue by default).
sv: Denna effekt, även känd som "greenscreen" eller "chroma key", blandar alla blåa delar i förgrundsbilden av mosaiken på bakgrunden (som i väderprognoser). Du kan välja "nyckelfärgen" som ska blandas (blå är standard).

en: Bluescreen U value
sv: Blåskärmens U-värde

en: "U" value for the bluescreen key color (in YUV values). From 0 to 255. Defaults to 120 for blue.
sv: U-värdet för blåskärmens nyckelfärg (i YUV-värden). Från 0 till 255. Standard för blå är 120.

en: Bluescreen V value
sv: Blåskärmens V-värde

en: "V" value for the bluescreen key color (in YUV values). From 0 to 255. Defaults to 90 for blue.
sv: V-värdet för blåskärmens nyckelfärg (i YUV-värden). Från 0 till 255. Standard för blå är 90.

en: Bluescreen U tolerance
sv: Blåskärmens U-tolerans

en: Tolerance of the bluescreen blender on color variations for the U plane. A value between 10 and 20 seems sensible.
sv: Toleransen för blåskärmens blandning av färgvariationer för U-nivån. Ett värde mellan 10 och 20 verkar rimligt.

en: Bluescreen V tolerance
sv: Blåskärmens V-tolerans

en: Tolerance of the bluescreen blender on color variations for the V plane. A value between 10 and 20 seems sensible.
sv: Toleransen för blåskärmens blandning av färgvariationer för V-nivån. Ett värde mellan 10 och 20 verkar rimligt.

en: Bluescreen video filter
sv: Blåskärmsvideofilter

en: Bluescreen
sv: Blåskärm

en: Output width
sv: Utmatningsbredd

en: Output (canvas) image width
sv: Bildbredd för utdata (canvas)

en: Output height
sv: Utmatningshöjd

en: Output (canvas) image height
sv: Bildhöjd för utdata (canvas)

en: Output picture aspect ratio
sv: Bildförhållande för utmatningsbild

en: Set the canvas' picture aspect ratio. If omitted, the canvas is assumed to have the same SAR as the input.
sv: Ställ in bildförhållandet för duken. Om den utelämnas antas duken ha samma SAR som inmatningen.

en: Pad video
sv: Fyll ut video

en: If enabled, video will be padded to fit in canvas after scaling. Otherwise, video will be cropped to fix in canvas after scaling.
sv: När den aktiveras kommer videon fyllas ut för att passa i kanvasen efter att den skalats. Annars kommer videon beskäras för att passa i kanvasen efter att den har skalats.

en: Automatically resize and pad a video
sv: Storleksändra och fyll ut en video automatiskt

en: Canvas
sv: Kanvas

en: Canvas video filter
sv: Kanvasvideofilter

en: Use a specific Core Image Filter
sv: Använd ett specifikt Core Image-filter

en: Example: 'CICrystallize', 'CIBumpDistortion', 'CIThermal', 'CIComicEffect'
sv: Exempel: "CICrystallize", "CIBumpDistortion", "CIThermal", "CIComicEffect

en: Mac OS X hardware video filters
sv: Videofilter för Mac OS X-hårdvara

en: Colors similar to this will be kept, others will be grayscaled. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
sv: Färger som liknar denna kommer att behållas, andra kommer att bli grå. Detta måste vara ett hexadecimalt värde (som HTML-färger). De två första tecknen är för rött, sedan grön, sedan blå. #000000 = svart, #FF0000 = röd, #00FF00 = grön, #FFFF00 = gul (röd + grön), #FFFFFF = vit

en: Select one color in the video
sv: Välj en färg i videon

en: Color threshold filter
sv: Filter för färgtröskelvärde

en: Saturation threshold
sv: Tröskelvärde för mättnad

en: Similarity threshold
sv: Likhetströskel

en: Pixels to crop from top
sv: Bildpunkter att beskära från överkanten

en: Number of pixels to crop from the top of the image.
sv: Antal bildpunkter att beskära från bildens överkant.

en: Pixels to crop from bottom
sv: Bildpunkter att beskära från nederkanten

en: Number of pixels to crop from the bottom of the image.
sv: Antal bildpunkter som ska beskäras från bildens nedre del.

en: Pixels to crop from left
sv: Bildpunkter att beskära från vänster

en: Number of pixels to crop from the left of the image.
sv: Antal bildpunkter att beskära från bildens vänsterkant.

en: Pixels to crop from right
sv: Bildpunkter att beskära från höger

en: Number of pixels to crop from the right of the image.
sv: Antal bildpunkter att beskära från bildens högerkant.

en: Pixels to padd to top
sv: Bildpunkter att fylla ut till överkanten

en: Number of pixels to padd to the top of the image after cropping.
sv: Antalet bildpunkter att fylla ut i bildens överkant efter beskärningen.

en: Pixels to padd to bottom
sv: Bildpunkter att fylla ut till nederkanten

en: Number of pixels to padd to the bottom of the image after cropping.
sv: Antalet bildpunkter att fylla ut i bildens nederkant efter beskärningen.

en: Pixels to padd to left
sv: Bildpunkter att fylla ut till vänster

en: Number of pixels to padd to the left of the image after cropping.
sv: Antalet bildpunkter att fylla ut i bildens vänsterkant efter beskärningen.

en: Pixels to padd to right
sv: Bildpunkter att fylla ut till höger

en: Number of pixels to padd to the right of the image after cropping.
sv: Antalet bildpunkter att fylla ut i bildens högerkant efter beskärningen.

en: Croppadd
sv: Beskär/fyll ut

en: Video cropping filter
sv: Videobeskärningsfilter

en: Padd
sv: Fyll ut

en: Latest
sv: Senaste

en: Upconvert
sv: Konvertera uppåt

en: Low
sv: Låg

en: Medium
sv: Medel

en: High
sv: Hög

en: Streaming deinterlace mode
sv: Avflätningsläge för ström

en: Deinterlace method to use for streaming.
sv: Avflätningsmetod att använda för strömning.

en: Phosphor chroma mode for 4:2:0 input
sv: Fosfor chroma-läge för 4:2:0-ingång

en: Choose handling for colours in those output frames that fall across input frame boundaries. 
    
    Latest: take chroma from new (bright) field only. Good for interlaced input, such as videos from a camcorder. 
    
    AltLine: take chroma line 1 from top field, line 2 from bottom field, etc. 
    Default, good for NTSC telecined input (anime DVDs, etc.). 
    
    Blend: average input field chromas. May distort the colours of the new (bright) field, too. 
    
    Upconvert: output in 4:2:2 format (independent chroma for each field). Best simulation, but requires more CPU and memory bandwidth.
sv: Välj hantering för färger i de utdataramar som faller över inmatningsramarnas gränser.
    
    Senaste: ta endast färg från det nya (ljusa) fältet. Bra för interlaced input, t.ex. videor från en videokamera.
    
    AltLine: ta chroma linje 1 från det övre fältet, linje 2 från det nedre fältet osv.
    Standard, bra för NTSC telecined-ingång (anime-DVD:er etc.).
    
    Blend: medelvärde av inmatningsfältets kromas. Kan också förvränga färgerna i det nya (ljusa) fältet.
    
    Upconvert: utdata i 4:2:2-format (oberoende kroma för varje fält). Bästa simuleringen, men kräver mer CPU- och minnesbandbredd.

en: Phosphor old field dimmer strength
sv: Fosfor gammalt fält dimmerstyrka

en: This controls the strength of the darkening filter that simulates CRT TV phosphor light decay for the old field in the Phosphor framerate doubler. Default: Low.
sv: Här styrs styrkan på det mörkare filter som simulerar CRT TV-fosforljusets avklingning för det gamla fältet i Phosphor framerate doubler. Standardinställning: Låg.

en: Deinterlacing video filter
sv: Avflätningsfilter för video

en: Edge detection video filter
sv: Videofilter för kantdetektering

en: Edge detection
sv: Detektering av kanter

en: Detects edges in the frame and highlights them in white.
sv: Upptäcker kanter i bilden och markerar dem med vitt.

en: Image mask. Pixels with an alpha value greater than 50% will be erased.
sv: Bildmaskning. Bildpunkter med ett alfavärde större än 50 % kommer att raderas.

en: X coordinate of the mask.
sv: X-koordinat för masken.

en: Y coordinate of the mask.
sv: Y-koordinat för masken.

en: Remove zones of the video using a picture as mask
sv: Ta bort områden i videon med en bild som maskning

en: Erase video filter
sv: Videoraderingsfilter

en: Erase
sv: Radering

en: RGB component to extract
sv: RBG-komponent att extrahera

en: RGB component to extract. 0 for Red, 1 for Green and 2 for Blue.
sv: RBG-komponent att extrahera. 0 för Röd, 1 för Grön och 2 för Blå.

en: Extract RGB component video filter
sv: Videofilter för att extrahera RGB-komponenter

en: FPS conversion video filter
sv: FPS-omvandling videofilter

en: FPS Converter
sv: FPS-omvandlare

en: Freezing interactive video filter
sv: Frysande interaktivt videofilter

en: Freeze
sv: Frys

en: Gaussian's std deviation
sv: Gaussisk std avvikelse

en: Gaussian's standard deviation. The blurring will take into account pixels up to 3*sigma away in any direction.
sv: Gaussiska standardavvikelsen. Oskärpan kommer att ta hänsyn till pixlar upp till 3*sigma bort i alla riktningar.

en: Add a blurring effect
sv: Lägg till suddighetseffekt

en: Gaussian blur video filter
sv: Videofilter för gaussisk oskärpa

en: Gaussian Blur
sv: Gaussisk oskärpa

en: Radius in pixels
sv: Radie i bildpunkter

en: Strength
sv: Styrka

en: Strength used to modify the value of a pixel
sv: Styrka som används för att ändra en bildpunkts värde

en: Gradfun video filter
sv: Gradfun-videofilter

en: Debanding algorithm
sv: Algoritm för debanding

en: Distort mode
sv: Förvrängningsläge

en: Distort mode, one of "gradient", "edge" and "hough".
sv: Förvrängningsläge, ett av "gradient", "edge" och "hough".

en: Gradient image type
sv: Gradientbildtyp

en: Gradient image type (0 or 1). 0 will turn the image to white while 1 will keep colors.
sv: Typ av gradientbild (0 eller 1). 0 gör att bilden blir vit medan 1 behåller färgerna.

en: Apply cartoon effect
sv: Tillämpa tecknad film-effekt

en: Apply cartoon effect. It is only used by "gradient" and "edge".
sv: Tillämpa en tecknad film-effekt. Denna används endast av "gradient" och "edge".

en: Apply color gradient or edge detection effects
sv: Tillämpa färggradient eller kantdetekteringseffekter

en: Gradient video filter
sv: Gradientvideofilter

en: Variance of the gaussian noise
sv: Varians för det gaussiska bruset

en: Minimal period of the noise grain in pixel
sv: Minimal period för bruset i bildpunkter

en: Maximal period of the noise grain in pixel
sv: Maximal period för bruset i bildpunkter

en: Grain video filter
sv: Brusvideofilter

en: Grain
sv: Brus

en: Adds filtered gaussian noise
sv: Lägger till filtrerat gaussiskt brus

en: Spatial luma strength (0-254)
sv: Spatial luma-styrka (0-254)

en: Spatial chroma strength (0-254)
sv: Spatial chroma-styrka (0-254)

en: Temporal luma strength (0-254)
sv: Temporal luma-styrka (0-254)

en: Temporal chroma strength (0-254)
sv: Temporal chroma-styrka (0-254)

en: High Quality 3D Denoiser filter
sv: Högkvalitativt 3D Denoiser-filter

en: Invert video filter
sv: Invertera videofilter

en: Color inversion
sv: Färginvertering

en: Magnify/Zoom interactive video filter
sv: Förstorande/Zoomande interaktivt videofilter

en: Magnify
sv: Förstora

en: Mirror orientation
sv: Spegelorientering

en: Defines orientation of the mirror splitting. Can be vertical or horizontal.
sv: Definierar orienteringen för spegelns delning. Kan vara vertikal eller horisontell.

en: Vertical
sv: Vertikal

en: Horizontal
sv: Horisontell

en: Direction
sv: Riktning

en: Direction of the mirroring.
sv: Riktning för spegling.

en: Left to right/Top to bottom
sv: Vänster till höger/Uppifrån och ned

en: Right to left/Bottom to top
sv: Höger till vänster/Nedifrån och upp

en: Mirror video filter
sv: Speglande videofilter

en: Mirror video
sv: Spegla video

en: Splits video in two same parts, like in a mirror
sv: Delar upp video i två likadana delar, som i en spegel

en: Blur factor (1-127)
sv: Suddighetsfaktor (1-127)

en: The degree of blurring from 1 to 127.
sv: Graden av suddighet från 1 till 127.

en: Motion blur filter
sv: Filter för rörelseoskärpa

en: Motion detect video filter
sv: Rörelsedetekterande videofilter

en: Old movie effect video filter
sv: Videofilter för gammal film-effekt

en: Old movie
sv: Gammal film

en: OpenCV face detection example filter
sv: Exempel på OpenCV-filter för ansiktsdetektering

en: OpenCV example
sv: OpenCV-exempel

en: Haar cascade filename
sv: Haar caskade filnamn

en: Name of XML file containing Haar cascade description
sv: Namn på XML-fil som innehåller beskrivning av Haar-kaskad

en: Use input chroma unaltered
sv: Använd inmatningskroma oförändrad

en: I420 - first plane is grayscale
sv: I420 - första planet är gråskala

en: Don't display any video
sv: Visa inte någon video

en: Display the input video
sv: Visa inmatningsvideon

en: Display the processed video
sv: Visa behandlad video

en: Show only errors
sv: Visa endast fel

en: Show errors and warnings
sv: Visa fel och varningar

en: Show everything including debug messages
sv: Visa allting inklusive felsökningsmeddelanden

en: OpenCV video filter wrapper
sv: OpenCV-omslag för videofilter

en: Scale factor (0.1-2.0)
sv: Skalningsfaktor (0.1-2.0)

en: Amount by which to scale the picture before sending it to the internal OpenCV filter
sv: Belopp som bilden ska skalas med innan den skickas till det interna OpenCV-filtret

en: OpenCV filter chroma
sv: OpenCV-filter chroma

en: Chroma to convert picture to before sending it to the internal OpenCV filter
sv: Chroma för att konvertera bilden till innan den skickas till det interna OpenCV-filtret

en: Wrapper filter output
sv: Utgång för omslagsfilter

en: Determines what (if any) video is displayed by the wrapper filter
sv: Bestämmer vilken (om någon) video som visas av omslutningsfiltret

en: OpenCV internal filter name
sv: Internt filternamn för OpenCV

en: Name of internal OpenCV plugin filter to use
sv: Namnet på det interna insticksmodulfiltret att använda till OpenCV

en: Posterize level (number of colors is cube of this value)
sv: Färgreduceringsnivå (antalet färger är kuben av detta värde)

en: Posterize video filter
sv: Färgreducerande videofilter

en: Posterize video by lowering the number of colors
sv: Färgreducera videor genom att sänka antalet färger

en: Quality of post processing. Valid range is 0 (disabled) to 6 (highest)
    Higher levels require more CPU power, but produce higher quality pictures.
    With default filter chain, the values map to the following filters:
    1: hb, 2-4: hb+vb, 5-6: hb+vb+dr
sv: Kvalitet för efterbehandling. Giltigt intervall är 0 (inaktiverat) till 6 (högsta).
    Högre nivåer kräver mer processorkraft, men framställer bilder med högre kvalitet.
    Med den förvalda filterkedjan kommer värdena mappas till följande filter:
    1: hb, 2-4: hb+vb, 5-6: hb+vb+dr

en: FFmpeg post processing filter chains
sv: Filterkedja för efterbehandling av FFmpeg

en: Video post processing filter
sv: Filter för efterbehandling av video

en: Postproc
sv: Efterbehandling

en: Lowest
sv: Lägsta

en: Highest
sv: Högsta

en: Psychedelic video filter
sv: Psykadeliskt videofilter

en: Number of puzzle rows
sv: Antal pusselrader

en: Number of puzzle columns
sv: Antal pusselkolumner

en: Game mode
sv: Spelläge

en: Select game mode variation from jigsaw puzzle to sliding puzzle.
sv: Välj bland olika spellägen, från vanligt pussel till skjutpussel.

en: Border
sv: Kant

en: Unshuffled Border width.
sv: Unshuffled Border bredd.

en: Small preview
sv: Liten förhandsvisning

en: Show small preview.
sv: Visa liten förhandsgranskning.

en: Small preview size
sv: Storlek för liten förhandsgranskning

en: Show small preview size (percent of source).
sv: Storlek för liten förhandsgranskning (procent av källan)

en: Piece edge shape size
sv: Storleken på bitens kantform

en: Size of the curve along the piece's edge
sv: Storleken på kurvan längst bitens kant

en: Auto shuffle
sv: Blanda automatiskt

en: Auto shuffle delay during game
sv: Fördröjning för att blanda automatiskt under spelet

en: Auto solve
sv: Lös automatiskt

en: Auto solve delay during game
sv: Fördröjning för att lösa automatiskt under spelet

en: Rotation
sv: Rotering

en: Rotation parameter: none;180;90-270;mirror
sv: Roteringsparameter: ingen;180;90-270;spegel

en: jigsaw puzzle
sv: vanligt pussel

en: sliding puzzle
sv: skjutpussel

en: swap puzzle
sv: skiftningspussel

en: exchange puzzle
sv: utväxlingspussel

en: 0/90/180/270/mirror
sv: 0/90/180/270/spegel

en: Puzzle interactive game video filter
sv: Videofilter för interaktivt pusselspel

en: Puzzle
sv: Pussel

en: Ripple video filter
sv: Vågskvalpsvideoeffekt

en: Ripple
sv: Vågskvalp

en: Angle in degrees
sv: Vinkel i grader

en: Angle in degrees (0 to 359)
sv: Vinkel i grader (0 till 359)

en: Use motion sensors
sv: Använd rörelsesensorer

en: Rotate video filter
sv: Videoroteringsfilter

en: Rotate
sv: Rotering

en: Image format
sv: Bildformat

en: Format of the output images (png, jpeg, ...).
sv: Format på utmatningsbilder (png, jpeg, ...).

en: You can enforce the image width. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
sv: Du kan tvinga bildbredden. Som standard (-1) kommer VLC anpassas till videons egenskaper.

en: You can enforce the image height. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
sv: Du kan tvinga bildhöjden. Som standard (-1) kommer VLC anpassas till videons egenskaper.

en: Recording ratio
sv: Inspelningsförhållande

en: Ratio of images to record. 3 means that one image out of three is recorded.
sv: Förhållande för bilder att spela in. 3 innebär att en av tre bilder spelas in.

en: Filename prefix
sv: Filnamnsprefix

en: Prefix of the output images filenames. Output filenames will have the "prefixNUMBER.format" form if replace is not true.
sv: Prefix för utdatabildernas filnamn. Utdatafilnamnen kommer att ha formen "prefixNUMBER.format" om replace inte är true.

en: Directory path prefix
sv: Sökvägsprefix

en: Directory path where images files should be saved. If not set, then images will be automatically saved in users homedir.
sv: Sökvägen till katalogen där bilder bör sparas. Om den inte är angiven kommer bilderna automatiskt sparas i användarens hemkatalog.

en: Always write to the same file
sv: Skriv alltid till samma fil

en: Always write to the same file instead of creating one file per image. In this case, the number is not appended to the filename.
sv: Skriv alltid till samma fil istället för att skapa en fil per bild. I så fall kommer inte siffran läggas till i filnamnet.

en: Send your video to picture files
sv: Skicka din video till bildfiler

en: Scene filter
sv: Scenfilter

en: Scene video filter
sv: Scenvideofilter

en: Sepia intensity
sv: Sepiaintensitet

en: Intensity of sepia effect
sv: Intensitet av sepiaeffekten

en: Sepia video filter
sv: Sepiavideofilter

en: Gives video a warmer tone by applying sepia effect
sv: Ger videon en varmare ton genom att lägga till en sepiaeffekt

en: Sharpen strength (0-2)
sv: Styrka för skarphet (0-2)

en: Set the Sharpen strength, between 0 and 2. Defaults to 0.05.
sv: Ange styrka för skärpa mellan 0 och 2. Standard är 0.05.

en: Augment contrast between contours.
sv: Öka kontrasten mellan konturer.

en: Sharpen video filter
sv: Skärpavideofilter

en: Transform type
sv: Transformeringstyp

en: Transpose
sv: Transponera

en: Anti-transpose
sv: Anti-transponera

en: Video transformation filter
sv: Videotransformeringsfilter

en: Transformation
sv: Transformering

en: Rotate or flip the video
sv: Rotera eller vänd videon

en: VHS movie effect video filter
sv: Videofilter för VHS-filmeffekt

en: VHS movie
sv: VHS-film

en: Wave video filter
sv: Wave videofilter

en: Wave
sv: Våg

en: ASCII Art
sv: ASCII-konst

en: ASCII-art video output
sv: Videoutmatning av ASCII-konst

en: Android Window
sv: Android-fönster

en: Android native window
sv: Android inbyggt fönster

en: Color ASCII art video output
sv: Videoutmatning av ASCII-konst i färg

en: Core Animation OpenGL Layer (Mac OS X)
sv: Core Animation OpenGL-lager (Mac OS X)

en: Timelength after which we assume there is no signal.
sv: Tidslängd efter vi utgår från att det inte finns någon signal.

en: Timelength after which we assume there is no signal.
    After this delay we black out the video.
sv: Tidslängd efter vi utgår från att det inte finns någon signal.
    Efter denna fördröjning mörklägger vi videon.

en: Active Format Descriptor value
sv: Värde för Active Format Descriptor

en: Aspect Ratio of the source picture.
sv: Bildförhållande för källbilden.

en: Active Format Descriptor line
sv: Aktiv formatbeskrivningsrad

en: VBI line on which to output Active Format Descriptor.
sv: VBI-linje på vilken Active Format Descriptor ska matas ut.

en: Picture to display on input signal loss
sv: Bild att visa vid förlorad inmatningssignal

en: Output card
sv: Utmatningskort

en: DeckLink output card, if multiple exist. The cards are numbered from 0.
sv: DeckLink-utmatningskort, om flera finns. Korten är numrerade från 0.

en: Desired output mode
sv: Önskat utmatningsläge

en: Desired output mode for DeckLink output. This value should be a FOURCC code in textual form, e.g. "ntsc".
sv: Önskat utmatningsläge för DeckLink-utmatning. Detta värde bör vara en FOURCC-kod i textform, t.ex. "ntsc".

en: Audio connection for DeckLink output.
sv: Ljudanslutning för utmatningen till DeckLink.

en: Audio sampling rate (in hertz) for DeckLink output. 0 disables audio output.
sv: Ljudsamplingshastighet (i hertz) för DeckLink-utmatning. 0 inaktiverar ljudutmatning.

en: Number of output channels for DeckLink output. Must be 2, 8 or 16. 0 disables audio output.
sv: Antal utmatningskanaler för utmatningen DeckLink. Måste vara 2, 8 eller 16. 0 inaktiverar ljudutmatning.

en: Video connection for DeckLink output.
sv: Videoanslutning för utmatningen till DeckLink.

en: Use 10 bits per pixel for video frames.
sv: Använd 10 bitar per bildpunkt för bildrutor.

en: DecklinkOutput
sv: Decklink-utmatning

en: Output module to write to Blackmagic SDI card
sv: Utmatningsmodul för att skriva till Blackmagic SDI-kort

en: DeckLink General Options
sv: Allmänna alternativ för DeckLink

en: DeckLink Video Output module
sv: DeckLink-videoutgångsmodul

en: DeckLink Video Options
sv: Videoalternativ för Decklink

en: DeckLink Audio Output module
sv: DeckLink ljudutgångsmodul

en: DeckLink Audio Options
sv: Alternativ för DeckLink-ljud

en: Window handle (HWND)
sv: Fönsterhantering (HWND)

en: Video will be embedded in this pre-existing window. If zero, a new window will be created.
sv: Videon kommer att bäddas in i detta befintliga fönster. Om noll, kommer ett nytt fönster att skapas.

en: Drawable
sv: Ritbar

en: Embedded window video
sv: Inbäddat videofönster

en: Framebuffer device
sv: Enhet för bildrutebuffert

en: Framebuffer device to use for rendering (usually /dev/fb0).
sv: Enhet för bildrutebuffert att använda till rendering (vanligtvis /dev/fb0).

en: Run fb on current tty
sv: Kör fb på aktuell tty

en: Run framebuffer on current TTY device (default enabled). (disable tty handling with caution)
sv: Kör framebuffer på aktuell TTY-enhet (standard aktiverad). (avaktivera tty-hantering med försiktighet)

en: Framebuffer resolution to use
sv: Upplösning för framebuffer att använda

en: Select the resolution for the framebuffer. Currently it supports the values 0=QCIF 1=CIF 2=NTSC 3=PAL, 4=auto (default 4=auto)
sv: Välj upplösningen för bildrutebufferten. Den stöder för tillfället värdena 0=QCIF 1=CIF 2=NTSC 3=PAL, 4=auto (standard är 4=auto)

en: Framebuffer uses hw acceleration
sv: Bildrutebuffert använder hårdvaruacceleration

en: Disable for double buffering in software.
sv: Inaktivera dubbel buffring i programvaran.

en: Image format (default RGB)
sv: Bildformat (standard RGB)

en: Chroma fourcc used by the framebuffer. Default is RGB since the fb device has no way to report its chroma.
sv: Chroma fourcc som används av rambufferten. Standard är RGB eftersom fb-enheten inte har något sätt att rapportera sin chroma.

en: GNU/Linux framebuffer video output
sv: Videoutmatning för GNU/Linux-bildrutebuffert

en: GLX extension for OpenGL
sv: GLX-tillägg för OpenGL

en: Enable a workaround for T23
sv: Aktivera en tillfällig lösning för T23

en: Enable this option if the diagonal stripes are displayed when the window size is equal to or smaller than the movie size.
sv: Aktivera detta alternativ om de diagonala ränderna ska visas när fönsterstorleken är lika med eller mindre än filmstorleken.

en: Video mode
sv: Videoläge

en: Select a proper video mode to be used by KVA.
sv: Välj ett passande videoläge för KVA att använda.

en: K Video Acceleration video output
sv: K Video Acceleration videoutgång

en: Mac OS X OpenGL video output
sv: Mac OS X OpenGL-videoutmatning

en: OpenGL extension
sv: OpenGL-tillägg

en: OpenGL ES 2 extension
sv: OpenGL ES 2-tillägg

en: Extension through which to use the Open Graphics Library (OpenGL).
sv: Tillägg genom vilket man kan använda Open Graphics Library (OpenGL).

en: OpenGL for Embedded Systems 2 video output
sv: OpenGL för inbäddade system 2-videoutmatning

en: OpenGL video output
sv: Videoutmatning med OpenGL

en: EGL extension for OpenGL
sv: EGL-tillägg för OpenGL

en: The desktop mode allows you to display the video on the desktop.
sv: Skrivbordsläget låter dig visa videon på skrivbordet.

en: Use hardware blending support
sv: Använd stöd för maskinvarublandning

en: Try to use hardware acceleration for subtitle/OSD blending.
sv: Försök att använda hårdvaruacceleration för undertext-/skärmtextblandning.

en: Pixel Shader
sv: Bildpunktsshader

en: Choose a pixel shader to apply.
sv: Välj en bildpunktsshader att använda.

en: Path to HLSL file
sv: Sökväg till HLSL-fil

en: Path to an HLSL file containing a single pixel shader.
sv: Sökväg till en HLSL-fil som innehåller en shader för en enda pixel.

en: HLSL File
sv: HLSL-fil

en: Recommended video output for Windows Vista and later versions
sv: Rekommenderad videoutmatning för Windows Vista och senare versioner

en: Direct3D9 video output
sv: Direct3D9-videoutgång

en: Recommended video output for Windows 8 and later versions
sv: Rekommenderad videoutmatning för Windows 8 och senare versioner

en: Video Upscaling Mode
sv: Videouppskalningsläge

en: Select the upscaling mode for video.
sv: Välj uppskalningsläget för video.

en: Linear Sampler
sv: Linjär samplare

en: Point Sampler
sv: Punktsamplare

en: Video Processor
sv: Videoprocessor

en: Super Resolution
sv: Superupplösning

en: HDR Output Mode
sv: HDR-utmatningsläge

en: Use HDR output even if the source is SDR.
sv: Använd HDR-utmatning även om källan är SDR.

en: Never out HDR
sv: Mata aldrig ut HDR

en: Always output HDR
sv: Mata alltid ut HDR

en: Generate HDR from SDR
sv: Generera HDR från SDR

en: Direct3D11 video output
sv: Direct3D11-videoutgång

en: Use hardware YUV->RGB conversions
sv: Använd hårdvarukonverteringar YUV->RGB

en: Try to use hardware acceleration for YUV->RGB conversions. This option doesn't have any effect when using overlays.
sv: Försök att använda hårdvaruacceleration för konverteringar från YUV till RGB. Detta alternativ har ingen verkan när överlägg används.

en: Overlay video output
sv: Overlay-videoutmatning

en: Overlay is the hardware acceleration capability of your video card (ability to render video directly). VLC will try to use it by default.
sv: Overlay är hårdvaruacceleringsförmågan för ditt grafikkort (möjligheten att rendera video direkt). VLC kommer att försöka använda det som standard.

en: Use video buffers in system memory
sv: Använd videobuffertar i systemminne

en: Create video buffers in system memory instead of video memory. This isn't recommended as usually using video memory allows benefiting from more hardware acceleration (like rescaling or YUV->RGB conversions). This option doesn't have any effect when using overlays.
sv: Skapa videobuffertar i systemminnet i stället för i videominnet. Detta rekommenderas inte eftersom det vanligtvis går att dra nytta av mer hårdvaruacceleration (som omskalning eller YUV->RGB-omvandlingar) om du använder videominne. Det här alternativet har ingen effekt när du använder överlägg.

en: Use triple buffering for overlays
sv: Använd trippelbuffring för överlägg

en: Try to use triple buffering when using YUV overlays. That results in much better video quality (no flickering).
sv: Försök att använda trippelbuffring när du använder YUV-överlägg. Det ger mycket bättre videokvalitet (inget flimmer).

en: Name of desired display device
sv: Namn på önskad visningsenhet

en: In a multiple monitor configuration, you can specify the Windows device name of the display that you want the video window to open on. For example, "\\.\DISPLAY1" or "\\.\DISPLAY2".
sv: Du kan ange Windows enhetsnamn för skärmen som du vill att videofönstret ska öppnas på. Till exempel "\\.\DISPLAY1" eller "\\.\DISPLAY2".

en: Recommended video output for Windows XP. Incompatible with Vista's Aero interface
sv: Rekommenderad videoutdata för Windows XP. Inkompatibel med Vista-gränssnittet Aero

en: DirectX (DirectDraw) video output
sv: DirectX-videoutmatning (DirectDraw)

en: Wallpaper
sv: Skrivbordsbakgrund

en: OpenGL video output for Windows
sv: OpenGL-videoutgång för Windows

en: Windows GDI video output
sv: Windows GDI-videoutmatning

en: GPU affinity
sv: Grafikprocessoraffinitet

en: WGL extension for OpenGL
sv: WGL-tillägg för OpenGL

en: Dummy image chroma format
sv: Dummy-bilds chromaformat

en: Force the dummy video output to create images using a specific chroma format instead of trying to improve performances by using the most efficient one.
sv: Tvinga dummyvideoutgången att skapa bilder med ett specifikt chroma-format i stället för att försöka förbättra prestandan genom att använda det mest effektiva formatet.

en: Dummy video output
sv: Testvideoutmatning

en: Statistics video output
sv: Statistikvideoutmatning

en: Video memory buffer width.
sv: Buffertbredd för videominne.

en: Video memory buffer height.
sv: Bufferthöjd för videominne.

en: Pitch
sv: Tonhöjd

en: Video memory buffer pitch in bytes.
sv: Videominnets bufferthöjd i byte.

en: Chroma
sv: Kroma

en: Output chroma for the memory image as a 4-character string, eg. "RV32".
sv: Utmatningens färgstyrka för minnesbilden som en textsträng på 4 tecken, t.ex. "RV32".

en: Video memory output
sv: Utmatning av videominne

en: Video memory
sv: Videominne

en: Wayland display
sv: Wayland-skärm

en: Video will be rendered with this Wayland display. If empty, the default display will be used.
sv: Video kommer att återges med denna Wayland-display. Om den är tom kommer standardskärmen att användas.

en: WL shell
sv: WL-skal

en: Wayland shell surface
sv: Wayland skalyta

en: Wayland shared memory video output
sv: Videoutgång för Waylands delade minne

en: XDG shell
sv: XDG-skal

en: XDG shell surface
sv: XDG skalets yta

en: X11 display
sv: X11-display

en: Video will be rendered with this X11 display. If empty, the default display will be used.
sv: Video kommer att återges med denna X11-display. Om den är tom kommer standardskärmen att användas.

en: X11 window ID
sv: X11 fönster-ID

en: X window
sv: X-fönster

en: X11 video window (XCB)
sv: X11-videofönster (XCB)

en: X11 video output (XCB)
sv: X11-videoutmatning (XCB)

en: XVideo adaptor number
sv: XVideo adapternummer

en: XVideo hardware adaptor to use. By default, VLC will use the first functional adaptor.
sv: XVideo hårdvaruadapter att använda. Som standard kommer VLC att använda den första fungerande adaptern.

en: XVideo format id
sv: XVideo-format-ID

en: XVideo image format id to use. By default, VLC will try to use the best match for the video being played.
sv: XVideo bildformat-id att använda. Som standard försöker VLC använda den bästa matchningen för den video som spelas upp.

en: XVideo output (XCB)
sv: XVideo-utmatning (XCB)

en: device, fifo or filename
sv: enhet, fifo eller filnamn

en: device, fifo or filename to write yuv frames too.
sv: enhet, fifo eller filnamn för att skriva YUV-bildrutor också.

en: Chroma used
sv: Färgstyrka som används

en: Force use of a specific chroma for output.
sv: Tvinga fram användning av en specifik chroma för utmatningen.

en: Add a YUV4MPEG2 header
sv: Lägg till ett YUV4MPEG2-huvud

en: The YUV4MPEG2 header is compatible with mplayer yuv video output and requires YV12/I420 fourcc.
sv: YUV4MPEG2-huvudet är kompatibelt med mplayer yuv-videoutgång och kräver YV12/I420 fourcc.

en: YUV output
sv: YUV-utmatning

en: YUV video output
sv: Videoutmatning i YUV

en: Number of video windows in which to clone the video.
sv: Antal videofönster som videon ska klonas i.

en: Video output modules
sv: Videoutmatningsmoduler

en: You can use specific video output modules for the clones. Use a comma-separated list of modules.
sv: Du kan använda valda videoutmatningsmoduler för klonerna. Använd en kommaseparerad lista över moduler.

en: Duplicate your video to multiple windows and/or video output modules
sv: Duplicera din video till flera fönster och/eller videoutmatningsmoduler

en: Clone video filter
sv: Videokloningsfilter

en: Select the number of horizontal video windows in which to split the video
sv: Välj antalet horisontella videofönster i vilka videon delas upp i

en: Select the number of vertical video windows in which to split the video
sv: Välj antalet vertikala videofönster i vilka videon delas upp i

en: Active windows
sv: Aktiva fönster

en: Comma-separated list of active windows, defaults to all
sv: Kommaseparerad lista över aktiva fönster, standardvärdet är alla

en: Split the video in multiple windows to display on a wall of screens
sv: Delar upp videon i flera fönster för att visas på en skärmvägg

en: Panoramix: wall with overlap video filter
sv: Panoramix: Vägg med överlappande videofilter

en: length of the overlapping area (in %)
sv: längden för det överlappande området (i %)

en: Select in percent the length of the blended zone
sv: Välj längden på den blandade zonen i procent

en: height of the overlapping area (in %)
sv: höjden för det överlappande området (i %)

en: Select in percent the height of the blended zone (case of 2x2 wall)
sv: Välj i procent höjden på den blandade zonen (vid 2x2-vägg)

en: Attenuation
sv: Förtunning

en: Check this option if you want attenuate blended zone by this plug-in (if option is unchecked, attenuate is made by opengl)
sv: Markera det här alternativet om du vill att dämpningszonen ska blandas av det här insticksprogrammet (om alternativet inte är markerat görs dämpningen av opengl)

en: Attenuation, begin (in %)
sv: Dämpning, början (i %)

en: Select in percent the Lagrange coefficient of the beginning blended zone
sv: Välj Lagrange-koefficienten i procent för den inledande blandningszonen

en: Attenuation, middle (in %)
sv: Dämpning, mitten (i %)

en: Select in percent the Lagrange coefficient of the middle of blended zone
sv: Välj i procent Lagrange-koefficienten för mitten av den blandade zonen

en: Attenuation, end (in %)
sv: Dämpning, slutet (i %)

en: Select in percent the Lagrange coefficient of the end of blended zone
sv: Välj Lagrange-koefficienten i procent för slutet av den blandade zonen

en: middle position (in %)
sv: mittenposition (i %)

en: Select in percent (50 is center) the position of the middle point (Lagrange) of blended zone
sv: Välj i procent (50 är centrum) positionen för mittpunkten (Lagrange) i den blandade zonen

en: Gamma (Red) correction
sv: Gammakorrektion (röd)

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Red or Y component)
sv: Välj gammanivån för korrigeringen av den blandade zonen (röd eller Y-komponenten)

en: Gamma (Green) correction
sv: Gammakorrektion (grön)

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Green or U component)
sv: Välj gammanivån för korrigeringen av den blandade zonen (grön eller U-komponenten)

en: Gamma (Blue) correction
sv: Gammakorrektion (blå)

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Blue or V component)
sv: Välj gammanivån för korrigeringen av den blandade zonen (blåeller V-komponenten)

en: Black Crush for Red
sv: Black Crush för röd

en: Select the Black Crush of blended zone (Red or Y component)
sv: Välj Black Crush för den blandade zonen (röd eller Y-komponent)

en: Black Crush for Green
sv: Black Crush för grön

en: Select the Black Crush of blended zone (Green or U component)
sv: Välj Black Crush för blandad zon (grön eller U-komponent)

en: Black Crush for Blue
sv: Black Crush för blå

en: Select the Black Crush of blended zone (Blue or V component)
sv: Välj Black Crush för den blandade zonen (blå eller V-komponent)

en: White Crush for Red
sv: White Crush för röd

en: Select the White Crush of blended zone (Red or Y component)
sv: Välj White Crush för den blandade zonen (röd eller Y-komponent)

en: White Crush for Green
sv: White Crush för grön

en: Select the White Crush of blended zone (Green or U component)
sv: Välj White Crush för den blandade zonen (grön eller U-komponent)

en: White Crush for Blue
sv: White Crush för blå

en: Select the White Crush of blended zone (Blue or V component)
sv: Välj White Crush för den blandade zonen (blå eller V-komponent)

en: Black Level for Red
sv: Svartnivå för röd

en: Select the Black Level of blended zone (Red or Y component)
sv: Välj den svarta nivån för den blandade zonen (röd eller Y-komponenten)

en: Black Level for Green
sv: Svartnivå för grön

en: Select the Black Level of blended zone (Green or U component)
sv: Välj den svarta nivån för den blandade zonen (grön eller U-komponenten)

en: Black Level for Blue
sv: Svartnivå för blå

en: Select the Black Level of blended zone (Blue or V component)
sv: Välj den svarta nivån för den blandade zonen (blå eller V-komponenten)

en: White Level for Red
sv: Vitnivå för röd

en: Select the White Level of blended zone (Red or Y component)
sv: Välj den vita nivån för den blandade zonen (röd eller Y-komponenten)

en: White Level for Green
sv: Vitnivå för grön

en: Select the White Level of blended zone (Green or U component)
sv: Välj den vita nivån för den blandade zonen (grön eller U-komponenten)

en: White Level for Blue
sv: Vitnivå för blå

en: Select the White Level of blended zone (Blue or V component)
sv: Välj den vita nivån för den blandade zonen (blå eller V-komponenten)

en: Number of horizontal windows in which to split the video.
sv: Antal horisontella fönster i vilka videon delas upp i.

en: Number of vertical windows in which to split the video.
sv: Antal vertikala fönster i vilka videon delas upp i.

en: Element aspect ratio
sv: Bildformat för element

en: Aspect ratio of the individual displays building the wall.
sv: Bildförhållande för de enskilda skärmarna som bygger upp väggen.

en: Wall video filter
sv: Videoväggsfilter

en: Image wall
sv: Bildvägg

en: The width of the visualization window, in pixels.
sv: Visualiseringsfönstrets bredd i bildpunkter.

en: The height of the visualization window, in pixels.
sv: Visualiseringsfönstrets höjd i pixlar.

en: 3D OpenGL spectrum visualization
sv: 3D OpenGL-spektrumvisualisering

en: Goom display width
sv: Visningsbredd för Goom

en: Goom display height
sv: Visningshöjd för Goom

en: This allows you to set the resolution of the Goom display (bigger resolution will be prettier but more CPU intensive).
sv: Detta låter dig ställa in upplösningen på Goom-effekten (större upplösning blir snyggare, men kräver mer processorkraft).

en: Goom animation speed
sv: Animeringshastighet för Goom

en: This allows you to set the animation speed (between 1 and 10, defaults to 6).
sv: Detta låter dig ställa in animationens hastighet (mellan 1 och 10, standard är 6).

en: Goom effect
sv: Goom-effekt

en: projectM configuration file
sv: Konfigurationsfil för ProjectM

en: File that will be used to configure the projectM module.
sv: Fil som ska användas för att konfigurera projectM-modulen.

en: projectM preset path
sv: Förvalssökväg för projectM

en: Path to the projectM preset directory
sv: Sökväg till katalogen för projectM-förval

en: Title font
sv: Titeltypsnitt

en: Font used for the titles
sv: Typsnitt att använda för titlarna

en: Font menu
sv: Typsnittsmeny

en: Font used for the menus
sv: Typsnitt som ska användas för menyer

en: The width of the video window, in pixels.
sv: Bredd för videofönstret i bildpunkter.

en: The height of the video window, in pixels.
sv: Höjd för videofönstret i bildpunkter.

en: Mesh width
sv: Nätbredd

en: The width of the mesh, in pixels.
sv: Nätets bredd i pixlar.

en: Mesh height
sv: Näthöjd

en: The height of the mesh, in pixels.
sv: Nätets höjd i pixlar.

en: Texture size
sv: Texturstorlek

en: The size of the texture, in pixels.
sv: Storleken på texturen, i bildpunkter.

en: libprojectM effect
sv: libprojectM-effekt

en: Effects list
sv: Effektlista

en: A list of visual effect, separated by commas.
    Current effects include: dummy, scope, spectrum, spectrometer and vuMeter.
sv: En lista över visuella effekter, separerade med kommatecken.
    Aktuella effekter inkluderar: dummy, oscilloskop, spektrum, spektrometer och vuMeter.

en: The width of the effects video window, in pixels.
sv: Bredden på videoeffektfönstret, i bildpunkter.

en: The height of the effects video window, in pixels.
sv: Höjden på videoeffektfönstret, i bildpunkter.

en: FFT window
sv: FFT-fönster

en: The type of FFT window to use for spectrum-based visualizations.
sv: Den typ av FFT-fönster som ska användas för spektrumbaserade visualiseringar.

en: Kaiser window parameter
sv: Parameter för Kaiser-fönster

en: The parameter alpha for the Kaiser window. Increasing alpha increases the main-lobe width and decreases the side-lobe amplitude.
sv: Parametern alpha för Kaiser-fönstret. Ökad alfa ökar huvudlobens bredd och minskar sidolobens amplitud.

en: Show 80 bands instead of 20
sv: Visa 80 band istället för 20

en: More bands for the spectrometer: 80 if enabled, else 20.
sv: Fler band för spektrometern: 80 om aktiverat, annars 20.

en: Number of blank pixels between bands.
sv: Antalet tomma bildpunkter mellan banden.

en: Amplification
sv: Förstärkning

en: This is a coefficient that modifies the height of the bands.
sv: Detta är en koefficient som ändrar bandens höjd.

en: Draw peaks in the analyzer
sv: Rita toppar i analysinstrumentet

en: Enable original graphic spectrum
sv: Aktivera original grafiskt spektrum

en: Enable the "flat" spectrum analyzer in the spectrometer.
sv: Aktivera den "platta" spektrumanalysatorn i spektrometern.

en: Draw bands in the spectrometer
sv: Rita band i spektrometern

en: Draw the base of the bands
sv: Rita basen på banden

en: Base pixel radius
sv: Baspixelns radie

en: Defines radius size in pixels, of base of bands(beginning).
sv: Definierar radiestorlek i pixlar, för basen av band(början).

en: Spectral sections
sv: Spektrala sektioner

en: Determines how many sections of spectrum will exist.
sv: Bestämmer hur många sektioner av spektrumet som existerar.

en: Peak height
sv: Peakhöjd

en: Total pixel height of the peak items.
sv: Total pixelhöjd för toppobjekten.

en: Peak extra width
sv: Topp extra bredd

en: Additions or subtractions of pixels on the peak width.
sv: Additioner eller subtraktioner av pixlar på toppbredden.

en: V-plane color
sv: V-plan färg

en: YUV-Color cube shifting across the V-plane ( 0 - 127 ).
sv: YUV-Färgkub som skiftar över V-planet ( 0 - 127 ).

en: Visualizer
sv: Visualisering

en: Visualizer filter
sv: Visualiseringsfilter

en: Spectrum analyser
sv: Spektrumanalysator

en: Flat Top
sv: Platt överst

en: #paste your VLM commands here
sv: #klistra in dina VLM-kommandon här

en: #separate commands with a new line or a semi-colon
sv: #separera kommandon med en ny rad eller semikolon

en: Play List
sv: Spellista

en: Output
sv: Utmatning

en: Subtitle codec
sv: Undertextkodek

en: Output	method
sv: Utmatning	metod

en: Video FPS
sv: Videons bildfrekvens

en: MUX options
sv: MUX-alternativ

en: Video scale
sv: Videoskalning

en: Output port
sv: Utgångsport

en: Output	file
sv: Utgång

en: Input media
sv: Inmatningsmedia

en: Error:
sv: Fel:

en: Sample ui-state-error style.
sv: Exempel på ui-state-error-stil.

en: File name
sv: Filnamn

en: Preamp:
sv: Förstärk:

en: Row border
sv: Radram

en: Column border
sv: Kolumnram

en: Background
sv: Bakgrund

en: Mosaic Tiles
sv: Mosaikplattor

en: Playback Rate
sv: Uppspelningsfrekvens

en: Audio Delay
sv: Ljudfördröjning

en: Subtitle Delay
sv: Undertextfördröjning

en: Time:
sv: Tid:

en: VLC media player - Web Interface
sv: VLC media player - Webbgränssnitt

en: Hide / Show Library
sv: Dölj / Visa bibliotek

en: Hide / Show Viewer
sv: Dölj / visa visare

en: Manage Streams
sv: Hantera strömmar

en: Track Synchronisation
sv: Spårsynkronisering

en: VLM Batch Commands
sv: VLM Batch-kommandon

en: Loop
sv: Slinga

en: Empty Playlist
sv: Tom spellista

en: Queue Selected
sv: Kö vald

en: Play Selected
sv: Spela upp valda

en: Refresh List
sv: Uppdatera lista

en: Loading flowplayer...
sv: Läser in flowplayer...

en: If nothing appears, check your internet connection.
sv: Om ingenting händer, kontrollera din internetanslutning.

en: VLC can display a QR code linking to the mobile version of the web interface; the web address of the web interface of your VLC media player instance will be transmitted over the internet to the Google Image Charts web service to generate this QR code.
sv: VLC kan visa en QR-kod som kopplas till den mobila versionen av webbgränssnittet: webbadressen till webbgränsnittet för din VLC mediaspelares instans kommer att skickas över internet till webbtjänsten Google Image Charts för att generera denna QR-kod.

en: Do you want to go ahead with this?
sv: Vill du fortsätta med detta?

en: By creating a stream, the <i>Main Controls</i> will operate the stream instead of the main interface.
sv: När en ström skapas kommer <i>huvudkontrollerna</i> styra strömmen i stället för huvudgränssnittet.

en: The stream will be created using default settings, for more advanced configuration, or to modify the default settings, select the button to the right: <i>Manage Streams</i>
sv: Strömmen kommer att skapas med standardinställningarna. För mer avancerad konfigurering, eller för att ändra standardinställningarna, välj knappen till höger: <i>Hantera strömmar</i>

en: Once the stream is created, the <i>Media Viewer</i> window will display the stream.
sv: Så fort strömmen har skapats kommer <i>mediavisningsfönstret</i> visa strömmen.

en: Volume will be controlled by the player, and not the <i>Main Controls</i>.
sv: Volymen kommer att kontrolleras av spelaren, och inte <i>huvudkontrollerna</i>.

en: The current playing item will be streamed. If there is no currently playing item, the first selected item from the <i>Library</i> will be the subject of the stream.
sv: Det aktuella objektet som spelas upp kommer att strömmas. Om inget objekt spelas upp för tillfället kommer det första valda objektet från <i>biblioteket</i> användas i strömmen.

en: To stop the stream and resume normal controls, click the <i>Open Stream</i> button again.
sv: Klicka på knappen <i>Öppna ström</i> igen för att stoppa strömmen och återuppta normala kontroller.

en: Are you sure you wish to create the stream?
sv: Är du säker på att du vill skapa strömmen?

en: Dialog
sv: Dialogruta

en: Form
sv: Formulär

en: Preset
sv: Förval

en: Audio Fingerprinting
sv: Ljudfingeravtryck

en: Select a matching identity
sv: Välj en matchande identitet

en: No fingerprint has been found
sv: Inget fingeravtryck hittades

en: Fingerprinting track...
sv: Gör fingeravtryck av spår...

en: &Verbosity:
sv: &Informationsnivå:

en: &Save as...
sv: &Spara som...

en: Modules Tree
sv: Modulträd

en: Show extended options
sv: Visa utökade alternativ

en: Show &more options
sv: Visa &fler alternativ

en: Change the caching for the media
sv: Ändra mellanlagringen för mediet

en: Start Time
sv: Starttid

en: Stop Time
sv: Stopptid

en: Edit Options
sv: Redigeringsalternativ

en: Complete MRL for VLC internal
sv: Fullständig MRL för VLC internt

en: Select the file
sv: Välj filen

en: Change the start time for the media
sv: Ändra starttiden för mediet

en: Change the stop time for the media
sv: Ändra stopptiden för media

en: Play another media synchronously (extra audio file, ...)
sv: Spela upp ett annat media synkront (extra ljudfil, ...)

en: Capture mode
sv: Fångstläge

en: Select the capture device type
sv: Välj fångstenhetstypen

en: Device Selection
sv: Enhetsväljare

en: Options
sv: Alternativ

en: Access advanced options to tweak the device
sv: Kom åt avancerade alternativ för att anpassa enheten

en: Advanced options...
sv: Avancerade alternativ...

en: Disc Selection
sv: Val av skiva

en: Disable Disc Menus
sv: Inaktivera skivmenyer

en: No disc menus
sv: Inga skivmenyer

en: Disc device
sv: Diskenhet

en: Starting Position
sv: Startposition

en: Audio and Subtitles
sv: Ljud och undertexter

en: Use a sub&title file
sv: Använd en under&textfil

en: Select the subtitle file
sv: Välj undertextfilen

en: Choose one or more media file to open
sv: Välj en eller flera mediafiler att öppna

en: File Selection
sv: Filväljare

en: You can select local files with the following list and buttons.
sv: Du kan välja lokala filer med följande lista och knappar.

en: Add...
sv: Lägg till...

en: Network Protocol
sv: Nätverksprotokoll

en: Please enter a network URL:
sv: Ange en nätverksadress:

en: Profile edition
sv: Profilredigerare

en: Features
sv: Funktioner

en: Streamable
sv: Strömbar

en: Chapters
sv: Kapitel

en: Menus
sv: Menyer

en: Fra&me Rate
sv: Bildfre&kvens

en: Same as source
sv: Samma som källa

en:  fps
sv:  bilder/s

en: Custom options
sv: Anpassade inställningar

en: &Quality
sv: &Kvalitet

en: Not Used
sv: Används inte

en: Encoding parameters
sv: Kodningsparametrar

en: Frame size
sv: Bildstorlek

en: px
sv: bildpunkter

en: Sa&mple Rate
sv: Sa&mplingsfrekvens

en: Profile &Name
sv: Profil&namn

en: Set up media sources to stream
sv: Ställ in mediakällor att strömma

en: Destination Setup
sv: Destinationskonfiguration

en: Select destinations to stream to
sv: Välj destinationer att strömma till

en: Add destinations following the streaming methods you need. Be sure to check with transcoding that the format is compatible with the method used.
sv: Lägg till destinationer enligt de strömningsmetoder du behöver. Se till att kolla med omkodningen att formatet är kompatibelt med den använda metoden.

en: New destination
sv: Nytt mål

en: Display locally
sv: Visa lokalt

en: Transcoding Options
sv: Omkodningsalternativ

en: Select and choose transcoding options
sv: Markera och välj omkodningsalternativ

en: Activate Transcoding
sv: Aktivera omkodning

en: Option Setup
sv: Alternativkonfiguration

en: Set up any additional options for streaming
sv: Ställ in ytterligare inställningar för strömning

en: Miscellaneous Options
sv: Diverse alternativ

en: Stream all elementary streams
sv: Strömma alla elementära strömmar

en: Generated stream output string
sv: Genererad sträng för strömutmatning

en: Output module:
sv: Utmatningsmodul:

en: Use S/PDIF when available
sv: Använd S/PDIF om tillgängligt

en: Effects
sv: Effekter

en: Visualization:
sv: Visualisering:

en: Enable Time-Stretching audio
sv: Aktivera tidsutsträckt ljud

en: Replay gain mode:
sv: Uppspelningsförstärkningsläge:

en: Normalize volume to:
sv: Normalisera volymen till:

en: Tracks
sv: Spår

en: Preferred audio language:
sv: Föredraget ljudspråk:

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Username:
sv: Användarnamn:

en: Submit played tracks stats to Last.fm
sv: Skicka in statistik för spelade låtar till Last.fm

en: Codecs
sv: Kodekar

en: x264 profile and level selection
sv: x264-profile och nivåval

en: Hardware-accelerated decoding
sv: Hårdvaruaccelererad avkodning

en: Video quality post-processing level
sv: Nivå för efterbehandling av videokvalitet

en: Skip H.264 in-loop deblocking filter
sv: Hoppa över H.264 in-loop deblocking-filter

en: x264 preset and tuning selection
sv: x264 val av förinställning och inställning

en: Optical drive
sv: Optisk enhet

en: Default optical device
sv: Optisk enhet som standard

en: Damaged or incomplete AVI file
sv: Skadad eller ofullständig AVI-fil

en: HTTP proxy URL
sv: URL till HTTP-proxy

en: HTTP (default)
sv: HTTP (standard)

en: RTP over RTSP (TCP)
sv: RTP över RTSP (TCP)

en: Live555 stream transport
sv: Transport för Live555-ström

en: Default caching policy
sv: Standardpolicy för mellanlagring

en: Menus language:
sv: Menyspråk:

en: Look and feel
sv: Utseende och känsla

en: Use custom skin
sv: Använd anpassat skal

en: This is VLC's default interface, with a native look and feel.
sv: Det här är VLC:s standardgränssnitt med originalutseende och känsla.

en: Use native style
sv: Använd inbyggd stil

en: Resize interface to video size
sv: Ändra gränssnittets storlek till videostorleken

en: Show controls in full screen mode
sv: Visa kontroller i helskärmsläge

en: Pause playback when minimized
sv: Pausa uppspelning vid minimering

en: Show media change popup:
sv: Visa notis när media ändras:

en: Start in minimal view mode
sv: Starta i minimalt läge

en: Force window style:
sv: Tvinga fönsterstil:

en: Integrate video in interface
sv: Integrera video i gränssnitt

en: Show systray icon
sv: Visa ikon i aktivitetsfält

en: Auto raising the interface:
sv: Automatisk höjning av gränssnittet:

en: Use a dark palette
sv: Använd en mörk palett

en: Skin resource file:
sv: Resursfil för skal:

en: Playlist and Instances
sv: Spellista och förekomster

en: Pause on the last frame of a video
sv: Pausa på sista bildrutan i en video

en: Allow only one instance
sv: Tillåt endast en förekomst

en: Activate updates notifier
sv: Aktivera uppdateringsnotifierare

en: Every
sv: Var

en: Save recently played items
sv: Spara tidigare spelade objekt

en: Separate words by | (without space)
sv: Separera ord med | (utan blanksteg)

en: Operating System Integration
sv: Operativsystemsintegrering

en: File extensions association
sv: Filändelsesassociation

en: Set up associations...
sv: Konfigurera associeringar...

en: Enable On Screen Display (OSD)
sv: Aktivera skärmtexter (OSD)

en: Show media title on video start
sv: Visa mediatitel när video startar

en: Enable subtitles
sv: Aktivera undertexter

en: Subtitle Language
sv: Undertextspråk

en: Default encoding
sv: Standardkodning

en: Subtitle effects
sv: Effekter för undertext

en: Add a shadow
sv: Lägg till en skugga

en:  px
sv:  bildpunkter

en: Add a background
sv: Lägg till en bakgrund

en: O&utput
sv: &Utmatning

en: Accelerated video output (Overlay)
sv: Accelererad videoutmatning (Overlay)

en: Deinterlacing
sv: Avflätning

en: Force Aspect Ratio
sv: Tvinga bildförhållande

en: Stuff
sv: Blandat

en: Edit settings
sv: Redigera inställningar

en: Control
sv: Kontroll

en: Run manually
sv: Kör manuellt

en: Setup schedule
sv: Konfigurera schema

en: Run on schedule
sv: Kör enligt schema

en: Prev
sv: Föreg

en: Add Input
sv: Lägg till inmatning

en: Edit Input
sv: Redigera inmatning

en: Clear List
sv: Töm lista

en: Check for VLC updates
sv: Leta efter uppdateringar

en: Launching an update request...
sv: Påbörjar en uppdateringsbegäran...

en: Do you want to download it?
sv: Vill du ladda ned den?

en: Essential
sv: Essentiellt

en: Negate colors
sv: Invertera färger

en: Colors
sv: Färger

en: Interactive Zoom
sv: Interaktiv zoom

en: Angle
sv: Vinkel

en: none
sv: ingen

en: Logo erase
sv: Logotypradering

en: Anaglyph 3D
sv: Anaglyfisk 3D

en: Mirror
sv: Spegla

en: Motion detect
sv: Rörelseidentifiering

en: Spatial blur
sv: Spatial oskärpa

en: Anti-Flickering
sv: Anti-flimmer

en: Soften
sv: Mjukgör

en: Denoiser
sv: Brusborttagning

en: Spatial luma strength
sv: Spatial luma-styrka

en: Temporal luma strength
sv: Temporal luma-styrka

en: Spatial chroma strength
sv: Spatial chroma-styrka

en: Temporal chroma strength
sv: Temporär färgstyrka

en: VLM configurator
sv: Konfigurering av VLM

en: Media Manager Edition
sv: Mediahanteringsredigerare

en: Name:
sv: Namn:

en: Input:
sv: Inmatning:

en: Select Input
sv: Välj inmatning

en: Output:
sv: Utmatning:

en: Select Output
sv: Välj utmatning

en: Time Control
sv: Tidskontroll

en: Mux Control
sv: Muxkontrol

en: Media Manager List
sv: Mediahanteringslista
