vlc 3.0.22-rc1 - en to vi translation catalogue (5600 entries)

en: This program comes with NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
    You may redistribute it under the terms of the GNU General Public License;
    see the file named COPYING for details.
    Written by the VideoLAN team; see the AUTHORS file.
vi: Chương trình này được phát hành không có giấy tờ bảo đảm, bạn sử dụng chương trình trong giới hạn của luật hiện hành.
    Phần mềm tuân theo các điều khoản của hiệp hội Mã Nguồn Mở GNU;
    vui lòng xem thông tin trong tập tin COPYING để biết thêm chi tiết.
    Được thiết kế bởi nhóm VideoLAN; xem trong tập tin AUTHOR để biết thêm chi tiết.

en: VLC preferences
vi: Tuỳ biến VLC

en: Select "Advanced Options" to see all options.
vi: Chọn "Tùy chọn nâng cao" để xem tất cả tuỳ chọn.

en: Interface
vi: Giao diện

en: Settings for VLC's interfaces
vi: Cài đặt cho giao diện của VLC

en: Main interfaces settings
vi: Cài đặt giao diện chính

en: Main interfaces
vi: Giao diện chính

en: Settings for the main interface
vi: Các thiết lập cho giao diện chính

en: Control interfaces
vi: Giao diện điều khiển

en: Settings for VLC's control interfaces
vi: Thiết lập giao diện điều khiển

en: Hotkeys settings
vi: Thiết lập phím tắt

en: Audio
vi: Âm thanh

en: Audio settings
vi: Thiết lập âm thanh

en: General audio settings
vi: Thiết đặt âm thanh chung

en: Filters
vi: Bộ lọc

en: Audio filters are used to process the audio stream.
vi: Bộ lọc âm thanh được dùng để xử lý các luồng âm thanh.

en: Audio resampler
vi: Bộ lấy mẫu lại âm thanh

en: Visualizations
vi: Hiệu ứng

en: Audio visualizations
vi: Trực quan hoá âm thanh

en: Output modules
vi: Phương thức xuất dữ liệu

en: General settings for audio output modules.
vi: Thiết lập chung cho phướng thức xuất dữ liệu âm thanh.

en: Miscellaneous
vi: Hỗn hợp

en: Miscellaneous audio settings and modules.
vi: Thiết lập hỗn hợp audio và module.

en: Video settings
vi: Thiết lập Video

en: General video settings
vi: Thiết lập chung cho Video

en: General settings for video output modules.
vi: Cài đặt chung cho các mô đun xuất hình ảnh.

en: Video filters are used to process the video stream.
vi: Bộ lọc Video dùng để xử lý việc phân luồng video.

en: Subtitles / OSD
vi: Phụ đề / Hiển thị trên màn hình

en: Settings related to On-Screen-Display, subtitles and "overlay subpictures"
vi: Thiết lập liên quanHiển Thị Trên Màn Hình, phụ đề và "lớp phủ phụ đề"

en: Splitters
vi: Các bộ chia

en: Video splitters separate the stream into multiple videos.
vi: Bộ chia video luồng ra nhiều video.

en: Input / Codecs
vi: Đầu vào / Bộ biên giải mã

en: Settings for input, demultiplexing, decoding and encoding
vi: Thiết lập cho đầu ra, ghép tín hiệu, giải và mã hóa dữ liệu

en: Access modules
vi: Mô đun truy cập

en: Settings related to the various access methods. Common settings you may want to alter are HTTP proxy or caching settings.
vi: Thiết lập liên quan đến những phương thức truy cập dữ liệu khác nhau. Đây là phần thiết lập chung nếu bạn muốn loại bỏ HTTP proxy hoặc thiết lập bộ nhớ đệm.

en: Stream filters
vi: Bộ lọc luồng

en: Stream filters are special modules that allow advanced operations on the input side of VLC. Use with care...
vi: Bộ lọc luồng là những mô đun đăc biệt cho phép thực hiện các thao tác nâng cao lên đầu vào của VLC. Cẩn thận đó nha...

en: Demuxers
vi: Bộ tách kênh

en: Demuxers are used to separate audio and video streams.
vi: Bộ tách kênh dùng để tách âm thanh và hình của video thành các luồng riêng lẻ.

en: Video codecs
vi: Bộ biên giải mã video

en: Settings for the video, images or video+audio decoders and encoders.
vi: Thiết lập cho video, hình ảnh hoặc trình biên mã và giải mã audo+video.

en: Audio codecs
vi: Bộ biên giải mã âm thanh

en: Settings for the audio-only decoders and encoders.
vi: Thiết lập dành riêng cho âm thanh đối với trình giải mã và biên mã.

en: Subtitle codecs
vi: Bộ biên giải mã phụ đề

en: Settings for subtitle, teletext and CC decoders and encoders.
vi: Thiết lập dành cho phụ đề, teletext và trình giải mã và biên mã CC .

en: General input settings. Use with care...
vi: Thiết lập chung đầu vào. Cẩn thận đó nha...

en: Stream output
vi: Luồng đầu ra

en: Stream output settings are used when acting as a streaming server or when saving incoming streams.
    Streams are first muxed and then sent through an "access output" module that can either save the stream to a file, or stream it (UDP, HTTP, RTP/RTSP).
    Sout streams modules allow advanced stream processing (transcoding, duplicating...).
vi: Thiết lập đầu ra của luồng phát được sử dụng khi luồng tín hiệu nằm ở phía máy chủ hoặc khi tiến hành lưu các luồng phát đang đến.
    Các luồng sẽ được ghép kênh và sau đó được gửi đi bằng module "truy cập đầu ra", module này vừa có thể lưu luồng phát được nói đến thành một tập tin tạm thời, vừa có khả năng phân luồng cho chính luồng phát đó (sử dụng các giao thức UDP, HTTP, RTP/RTSP).
    Các phương thức phân luồng Sout cho phép điều khiển tiến trình phân luồng (chuyển mã, nhân bản...).

en: General stream output settings
vi: Thiết lập chung luồng phát đầu ra

en: Muxers
vi: Bộ ghép kênh

en: Muxers create the encapsulation formats that are used to put all the elementary streams (video, audio, ...) together. This setting allows you to always force a specific muxer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each muxer.
vi: Bộ ghép kênh có thể được sử dụng để tạo ra các định dạng cơ bản của dữ liệu nhằm đưa vào các luồng phát cơ bản (video, âm thanh,...).
    Thiết lập cho phép bạn bắt chương trình luôn luôn thể hiện việc dồn tín hiệu riêng biệt. Bạn không nên chọn phần này.
    Bạn có thể chỉnh các thông số mặc định sẵn có với việc dồn tín hiệu.

en: Access output
vi: Truy cập đầu ra

en: Access output modules control the ways the muxed streams are sent. This setting allows you to always force a specific access output method. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each access output.
vi: Module truy cập đầu ra kiểm soát việc gửi đi các luồng ghép kênh. Thiết lập này sẽ cho phép ràng buộc chương trình phải có một cơ chế truy cập đầu ra. Bạn có lẽ không nên chọn phần này.
    Bạn cũng có thể chỉnh các thông số mặc định cho việc truy cập đầu ra.

en: Packetizers
vi: Đóng gói dữ liệu

en: Packetizers are used to "preprocess" the elementary streams before muxing. This setting allows you to always force a packetizer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each packetizer.
vi: Bộ đóng gói được sử dụng dưới vai trò "tiền xử lý" các luồng phát trước khi ghép kênh. Thiết lập này cho phép bạn bắt buộc sử dụng việc đóng gói dữ liệu. Bạn có lẽ không nên chọn phần này.
    Bạn cũng có thể chỉnh sửa các thông số mặc định cho từng bộ đóng gói.

en: Sout stream
vi: Luồng Sout

en: Sout stream modules allow to build a sout processing chain. Please refer to the Streaming Howto for more information. You can configure default options for each sout stream module here.
vi: Luồng Sout là phương thức cho bạn có thể xây dựng các chuỗi xử lý sout. Hãy đọc thêm tài liều về Cách Phân Luồng để biết thêm chi tiết. Bạn có thể chỉnh sửa các tùy chọn mặc định với từng module luồng dạng sout tại đây.

en: VLC's implementation of Video On Demand
vi: Bản bổ sung hoàn thiện cho Video Theo Yêu Cầu

en: Playlist
vi: Danh sách phát

en: Settings related to playlist behaviour (e.g. playback mode) and to modules that automatically add items to the playlist ("service discovery" modules).
vi: Thiết lập này liên quan đến các điều khiển với Danh Sách video/audio (vd như chế độ bật/phát lại danh sách) và các module thêm các tập tin mới vào Danh Sách một cách tự động (thông qua mô đun "service discovery").

en: General playlist behaviour
vi: Hành vi chung đối với danh sách phát

en: Services discovery
vi: Khám phá các dịch vụ khác

en: Services discovery modules are facilities that automatically add items to playlist.
vi: Mô đun khám phá dịch vụ là tiện ích cho việc tử động thêm các đối tượng vào danh sách phát.

en: Advanced
vi: Nâng cao

en: Advanced settings. Use with care...
vi: Thiết lập nâng cao. Cẩn thận đó nha...

en: Advanced settings
vi: Cài đặt nâng cao

en: &Open File...
vi: &Mở Tập Tin...

en: &Advanced Open...
vi: &Mở tập tin nâng cao...

en: Open D&irectory...
vi: Mở T&hư mục...

en: Open &Folder...
vi: Mở &Thư mục...

en: Select one or more files to open
vi: Chọn một hay nhiều tập tin để mở

en: Select Directory
vi: Chọn thư mục

en: Select Folder
vi: Chọn thư mục

en: Media &Information
vi: Thông &tin về tập tin

en: &Codec Information
vi: &Thông tin bộ biên giải mã

en: &Messages
vi: &Thông điệp

en: Jump to Specific &Time
vi: Chọn lựa thời gian p&hát

en: Custom &Bookmarks
vi: Đánh dấu tự c&họn

en: &VLM Configuration
vi: &Chỉnh sửa VLM

en: &About
vi: &Thông tin về VLC

en: Play
vi: Bật

en: Remove Selected
vi: Loại bỏ những đối tượng đã chọn

en: Information...
vi: Thông tin...

en: Create Directory...
vi: Tạo thư mục...

en: Create Folder...
vi: Tạo thư mục...

en: Rename Directory...
vi: Đổi tên thư mục...

en: Rename Folder...
vi: Đổi tên thư mục...

en: Show Containing Directory...
vi: Hiển thị thư mục chứa...

en: Show Containing Folder...
vi: Hiển thị thư mục chứa...

en: Stream...
vi: Luồng phát...

en: Save...
vi: Lưu...

en: Repeat All
vi: Lặp lại tất cả

en: Repeat One
vi: Lặp lại một lần

en: Random
vi: Ngẫu nhiên

en: Random Off
vi: Tắt chế độ ngẫu nhiên

en: Add to Playlist
vi: Thêm vào Danh Sách

en: Add File...
vi: Thêm tập tin...

en: Add Directory...
vi: Thêm đường dẫn..

en: Add Folder...
vi: Thêm thư mục...

en: Save Playlist to &File...
vi: Lưu danh sách phát vào &Tệp tin...

en: Search
vi: Tìm kiếm

en: Waves
vi: Sóng

en: <html><head><meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" /></head><body><h2>Welcome to VLC media player Help</h2><h3>Documentation</h3><p>You can find VLC documentation on VideoLAN's <a href="http://wiki.videolan.org">wiki</a> website.</p><p>If you are a newcomer to VLC media player, please read the<br><a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:VLC_for_dummies"><em>Introduction to VLC media player</em></a>.</p><p>You will find some information on how to use the player in the <br>"<a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Play_HowTo"><em>How to play files with VLC media player</em></a>" document.</p><p>For all the saving, converting, transcoding, encoding, muxing and streaming tasks, you should find useful information in the <a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Streaming_HowTo">Streaming Documentation</a>.</p><p>If you are unsure about terminology, please consult the <a href="http://wiki.videolan.org/Knowledge_Base">knowledge base</a>.</p><p>To understand the main keyboard shortcuts, read the <a href="http://wiki.videolan.org/Hotkeys">shortcuts</a> page.</p><h3>Help</h3><p>Before asking any question, please refer yourself to the <a href="http://www.videolan.org/support/faq.html">FAQ</a>.</p><p>You might then get (and give) help on the <a href="http://forum.videolan.org">Forums</a>, the <a href="http://www.videolan.org/vlc/lists.html">mailing-lists</a> or our IRC channel (<em>#videolan</em> on irc.freenode.net).</p><h3>Contribute to the project</h3><p>You can help the VideoLAN project giving some of your time to help the community, to design skins, to translate the documentation, to test and to code. You can also give funds and material to help us. And of course, you can <b>promote</b> VLC media player.</p></body></html>
vi: <html><head><meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" /></head><body><h2>Chào mừng bạn đến phần trợ giúp của VLC</h2><h3>VLC được chuyển sang Việt Ngữ bởi Vietnamese Translation Software và Poedit Community Edition</h3><h3>VLC hiện đã có trên Android - Hãy thử ngay!</h3><h3>VLC đang rất cần sự trợ giúp của các bạn trong công tác Việt Hóa chương trình</h3><p>Hiện tại phiên bản dịch của VLC rất cần sự đóng góp về mặt dịch thuật, mong các bạn nào có thiện nguyện, hãy tham gia vào công tác chuyển ngữ cho VLC.</p><p>Phiên bản dịch thuật dành cho VLC hiện đã được đưa lên trang Transifex.com theo dạng Clouding Translation. Bạn có thể dễ dàng đóng góp bản dịch/góp ý/hoàn thiện/bổ sung thêm phần dịch thuật nhằm giúp VLC trở nên gần gũi với người dùng Việt Nam hơn</p><p>Bạn không cần phải có kiến thức về lập trình, chỉ cần bạn có niềm đam mê với kiến thức về audio cũng như nếu bạn là một dịch giả hoặc một lập trình viên, hãy giúp VLC trở nên phổ biến hơn với giao diện được Việt Hóa theo phong cách dễ sử dụng và dễ dàng tiếp cận bởi nhiều người Việt hơn nữa.</p><p>Việc Việt Hóa chương trình hiện đã được đơn giản hóa theo cách trực diện với phong cách Cloud Computing - phong cách "đám mây" hiện đang là xu hướng chung trong lĩnh vực hợp tác về dịch thuật cho các phần mềm. Chỉ cần bạn truy cập vào <a href="https://www.transifex.com/projects/p/vlc-trans/language/vi/">đường dẫn này</a> sau khi đã đăng ký làm thành viên của website transifex, và nhấn vào nút "Join Team" và chờ trong vòng 24h là bạn đã có thể tham gia vào việc Việt Hóa chương trình VLC.</p><p>Nếu bạn còn phân vân về việc các thuật ngữ được sử dụng trong VLC sẽ gây khó khăn cho bạn thì bạn sẽ không phải lo về vấn đề đó, vì các phần thuật ngữ được sử dụng từ các người dịch khác sẽ hiển thị trong phần Suggestion hoặc Glossary và bạn có thể tự tạo một Glossary - danh sách từ vựng - theo ý bạn ngay chính phần bạn dịch, hỗ trợ bạn dịch tốt hơn và đồng bộ hơn với các dịch giả khác. Ngoài ra, còn có chức năng nhận xét về phần dịch mà bạn có thể đăng khi cảm thấy phần dịch nào chưa phù hợp hoặc cần chỉnh sửa.</p><p>Nếu một phần dịch nào đó đã được dịch bởi một dịch giả khác, bạn vẫn có thể tham gia vào công tác chỉnh sửa để hoàn thiện phần dịch đó hơn nữa. Việc quyết định sử dụng phần dịch từ dịch giả nào sẽ được quyết định thông qua lựa chọn đa số và các quyết định này sẽ được vote trong ngay chính trang transifex, tức trang hỗ trợ dịch cho VLC.</p><p>Nếu bạn là thành viên từ diễn đàn chuyên về Audio và lập trình thì mong các bạn dành chút thời gian đóng góp cho dự án VLC trong việc dịch thuật và chuẩn hóa các phiên bản Việt Ngữ thêm nữa.</p><h3>Hướng dẫn người dùng</h3><p>Giao diện chính của VLC hiện đã được chuyển ngữ, tuy nhiên, đa số các trang về Documentation vẫn hiện còn bỏ ngỏ. Nếu bạn có hứng thú, hãy thử tìm đọc và góp phần Việt Hóa nếu bạn thích.</p><p>Bạn có thể tìm thấy các phần mà bạn thắc mắc tại trang web <a href="http://wiki.videolan.org">wiki</a>.</p><p>Nếu bạn lần đầu tiên sử dụng VLC, hãy đọc phần<br><a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:VLC_for_dummies"><em>Giới thiệu chương trình VLC</em></a>.</p><p>Bạn sẽ được hướng dẫn về việc sử dụng chương trình tại<br>"<a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Play_HowTo"><em>tài liệu cách mở một file với VLC </em></a>" .</p><p>Về phần lưu trữ,chuyển đổi định dạng file, chuyển mã, mã hóa, dồn kênh và phân luồng âm thanh, bạn sẽ tìm thấy các thông tin hữu ích tại <a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Streaming_HowTo">Tài liệu phân luồng</a>.</p><p>Nếu bạn thấy bổi rối với các thuật ngữ trong chương trình, hãy truy cập vào trang <a href="http://wiki.videolan.org/Knowledge_Base">Kiến Thức Cơ Bản</a>.</p><p>Để có thể thao tác với các phím tắt, bạn hãy đọc phần <a href="http://wiki.videolan.org/Hotkeys">Phím Tắt</a> .</p><h3>Trợ giúp trực tuyến</h3><p>Trước khi có câu hỏi nào, bạn hãy dành chút thời gian xem qua <a href="http://www.videolan.org/support/faq.html">Các Câu Hỏi Thường Gặp</a>.</p><p>Sau đó bạn có thể đăng thắc mắc (trợ giúp) của mình lên phần <a href="http://forum.videolan.org">Diễn đan VLC</a>, hay <a href="http://www.videolan.org/vlc/lists.html">email cho chúng tôi</a> hoặc chat trực tiếp với chúng tôi bằng IRCl (<em>#videolan</em> trên irc.freenode.net).</p><h3>Đóng góp cho VLC</h3><p>Bạn có thể trợ giúp chúng tôi bằng cách dành thời gian của bạn cho cộng đồng VLC trên mạng internet, thiết kế giao diện, phiên dịch các tài liệu hướng dẫn, thử nghiệm và viết mã. Bạn cũng có thể đóng góp cho chúng tôi về vật chất thông qua quỹ của VLC. Và dĩ nhiên bạn có thể phát triển <b>tự mình phát triển</b> VLC.</p></body></html>

en: Audio filtering failed
vi: Chế độ lọc âm thanh gặp lỗi

en: The maximum number of filters (%u) was reached.
vi: Số lượng tối đa bộ lọc (%u) đã đạt giới hạn cho phép.

en: Disable
vi: Vô hiệu

en: Spectrometer
vi: Máy đo quang phổ

en: Scope
vi: Phạm vi

en: Spectrum
vi: Quang phổ

en: VU meter
vi: Thước đo VU

en: Audio filters
vi: Bộ lọc âm thanh

en: Replay gain
vi: Tự động tăng âm

en: Stereo audio mode
vi: Chế độ âm thanh stereo

en: Original
vi: Nguyên bản

en: Left
vi: Bên Trái

en: Right
vi: Bên Phải

en: Reverse stereo
vi: Đảo ngược stereo

en: Headphones
vi: Tai nghe

en: Automatic
vi: Tự động

en: boolean
vi: lô-gíc

en: integer
vi: số nguyên

en: float
vi: số thực

en: string
vi: xâu

en: To get exhaustive help, use '-H'.
vi: Để biết thêm thông tin trợ giúp, dùng '-H'.

en: Usage: %s [options] [stream] ...
    You can specify multiple streams on the commandline.
    They will be enqueued in the playlist.
    The first item specified will be played first.
    
    Options-styles:
      --option  A global option that is set for the duration of the program.
       -option  A single letter version of a global --option.
       :option  An option that only applies to the stream directly before it
                and that overrides previous settings.
    
    Stream MRL syntax:
      [[access][/demux]://]URL[#[title][:chapter][-[title][:chapter]]]
      [:option=value ...]
    
      Many of the global --options can also be used as MRL specific :options.
      Multiple :option=value pairs can be specified.
    
    URL syntax:
      file:///path/file              Plain media file
      http://host[:port]/file        HTTP URL
      ftp://host[:port]/file         FTP URL
      mms://host[:port]/file         MMS URL
      screen://                      Screen capture
      dvd://[device]                 DVD device
      vcd://[device]                 VCD device
      cdda://[device]                Audio CD device
      udp://[[<source address>]@[<bind address>][:<bind port>]]
                                     UDP stream sent by a streaming server
      vlc://pause:<seconds>          Pause the playlist for a certain time
      vlc://quit                     Special item to quit VLC
vi: Cách dùng: %s [tuỳ chọn] [luồng dữ liệu] ...
    Bạn có thể chỉ rõ nhiều luồng trên dòng lệnh.
    Các luồng sẽ được đưa vào hàng đợi trong danh sách.
    Mục đầu tiên được chỉ rõ sẽ được phát đầu tiên.
    
    Cấu trúc câu lệnh tuỳ chọn:
      --option  Một tuỳ chọn toàn cục được đặt trong khi chạy chương trình.
       -option  Một dạng một chữ cái của một --option toàn bộ.
       :option  An option that only applies to the stream directly before it
                and that overrides previous settings.
    
    Cú pháp luồng MRL:
      [[access][/demux]://]URL[#[title][:chapter][-[title][:chapter]]]
      [:option=value ...]
    
      Many of the global --options can also be used as MRL specific :options.
      Multiple :option=value pairs can be specified.
    
    Cú pháp URL:
      file:///path/file              tệp phương tiện thuần
      http://host[:port]/file        URL HTTP
      ftp://host[:port]/file         URL FTP
      mms://host[:port]/file         URL MMS
      screen://                      Quay màn hình
      dvd://[device]                 Thiết bị DVD
      vcd://[device]                 Thiết bị VCD
      cdda://[device]                Thiết bị Audio CD
      udp://[[<source address>]@[<bind address>][:<bind port>]]
                                     luồng UDP được truyền từ một máy chủ phát luồng
      vlc://pause:<seconds>          Tạm dừng danh sách phát trong một khoảng thời gian nhất định
      vlc://quit                     Mục đặc biệt để thoát VLC

en: (default enabled)
vi: (mặc định bật)

en: (default disabled)
vi: (mặc định tắt)

en: Note:
vi: Lưu ý:

en: add --advanced to your command line to see advanced options.
vi: thêm --advanced vào dòng lệnh của bạn để xem các tuỳ chọn nâng cao.

en: %u module was not displayed because it only has advanced options.
     | %u modules were not displayed because they only have advanced options.
vi[0]: %u module không được hiển thị vì những module này đòi hỏi có sự tác động của phần tùy chọn nâng cao.

en: No matching module found. Use --list or --list-verbose to list available modules.
vi: Không có module nào được tìm thấy. Sử dụng --list hoặc --list-verbose để liệt kê các module sẵn có.

en: VLC version %s (%s)
vi: Phiên bản VLC %s (%s)

en: Compiled by %s on %s (%s)
vi: Được biên soạn bởi %s on %s (%s)

en: Compiler: %s
vi: Trình biên dịch: %s

en: 
    Dumped content to vlc-help.txt file.
vi: 
    Nội dung trợ giúp trợ giúp bị lỗi: tệp tin vlc-help.txt.

en: 
    Press the RETURN key to continue...
vi: 
    Nhấn phím QUAY LẠI để tiếp tục...

en: Unknown error
vi: Lỗi chưa biết

en: Bookmark %i
vi: Phần đánh dấu %i

en: No description for this codec
vi: Không có mô tả cho bộ biên giải mã này

en: Codec not supported
vi: Bộ biên giải mã này không được hỗ trợ

en: VLC could not decode the format "%4.4s" (%s)
vi: VLC không thể giải mã định dạng "%4.4s" (%s)

en: Unidentified codec
vi: Bộ biên giải mã chưa được nhận dạng

en: VLC could not identify the audio or video codec
vi: VLC không thể xác định được bộ biên giải mã của âm thanh hoặc video

en: packetizer
vi: bộ đóng gói

en: decoder
vi: bộ giải mã

en: Streaming / Transcoding failed
vi: Phân luồng / Chuyển mã xảy ra lỗi

en: VLC could not open the %s module.
vi: VLC không thể mở module %s.

en: VLC could not open the decoder module.
vi: VLC không thể mở module giải mã dữ liệu này.

en: Program
vi: Chương trình

en: Stream %d
vi: Luồng phát %d

en: Scrambled
vi: Đổi tần số

en: Yes
vi: Đồng ý

en: DTVCC Closed captions %u
vi: Phụ đề chi tiết cho truyền hình kỹ thuật số %u

en: Closed captions %u
vi: Tiêu đề đã đóng %u

en: Original ID
vi: Số ID gốc

en: Codec
vi: Bộ biên giải mã

en: Language
vi: Ngôn ngữ

en: Description
vi: Mô tả

en: Type
vi: Loại

en: Channels
vi: Kênh

en: Sample rate
vi: Xếp hạng mẫu

en: Bits per sample
vi: Số lượng bit cho mỗi sample

en: Decoded format
vi: Định dạng giải mã

en: Track replay gain
vi: Tăng chỉnh âm bản nhạc

en: Album replay gain
vi: Tăng chỉnh âm album

en: Video resolution
vi: Độ phân giải hình ảnh

en: Buffer dimensions
vi: Các thông số đệm

en: Frame rate
vi: Tỉ lệ Frame

en: Top left
vi: Trên cùng bên trái

en: Left top
vi: Góc trên bên trái

en: Right bottom
vi: Góc dưới bên phải

en: Top right
vi: Góc trên bên phải

en: Bottom left
vi: Góc dưới bên trái

en: Bottom right
vi: Góc dưới bên phải

en: Left bottom
vi: Góc dưới bên trái

en: Right top
vi: Góc trên bên phải

en: Orientation
vi: Hướng xoay

en: Undefined
vi: Chưa xác định

en: ITU-R BT.601 (525 lines, 60 Hz)
vi: ITU-R BT.601 (525 dòng, 60 Hz)

en: ITU-R BT.601 (625 lines, 50 Hz)
vi: ITU-R BT.601 (625 dòng, 50 Hz)

en: Color primaries
vi: Màu cơ bản

en: Linear
vi: Đường kẻ

en: Hybrid Log-Gamma
vi: Log-Gamma Lai

en: Color transfer function
vi: Hàm chuyển màu

en: Color space
vi: Không gian màu

en: %s Range
vi: Khoảng %s

en: Full
vi: Đầy đủ

en: Center
vi: Ở giữa

en: Top Left
vi: Góc trên bên trái

en: Top Center
vi: Phía giữa bên trên

en: Bottom Left
vi: Góc dưới bên trái

en: Bottom Center
vi: Phía giữa bên dưới

en: Chroma location
vi: Vị trí sắc độ

en: Rectangular
vi: Hình chữ nhật

en: Equirectangular
vi: Đẳng chữ nhật

en: Cubemap
vi: Sơ đồ khối

en: Projection
vi: Hình chiếu

[ctx: ViewPoint]
en: Yaw
vi: Chạy lệch

[ctx: ViewPoint]
en: Pitch
vi: Cao độ

[ctx: ViewPoint]
en: Roll
vi: Cuộn

[ctx: ViewPoint]
en: Field of view
vi: Phạm vi quan sát

en: Max. luminance
vi: Độ chói tối đa

en: Min. luminance
vi: Độ chói tối thiểu

en: Primary R
vi: Màu đỏ chính

en: Primary G
vi: Màu xanh lá chính

en: Primary B
vi: Màu xanh biển chính

en: White point
vi: Điểm trắng

en: Subtitle
vi: Phụ đề

en: Volume %ld%%
vi: Âm lượng %ld%%

en: Your input can't be opened
vi: Gặp lỗi khi tác động lên dữ liệu được nhập vào

en: VLC is unable to open the MRL '%s'. Check the log for details.
vi: VLC không thể mở MRL '%s'. Kiểm tra nhật ký chương trình đễ rõ chi tiết.

en: Title
vi: Tiêu đề

en: Artist
vi: Nghệ sĩ

en: Genre
vi: Thể loại

en: Copyright
vi: Bản quyền

en: Track number
vi: Số thứ tự track

en: Rating
vi: Xếp hạng

en: Date
vi: Ngày

en: Setting
vi: Cài đặt

en: Now Playing
vi: Đang phát

en: Publisher
vi: Nhà xuất bản

en: Encoded by
vi: Mã hóa bởi

en: Track ID
vi: ID của track

en: Number of Tracks
vi: Số lượng track

en: Director
vi: Đạo diễn

en: Season
vi: Mùa

en: Episode
vi: Tập

en: Show Name
vi: Tên chương trình

en: Actors
vi: Diễn viên

en: Album Artist
vi: Nghệ sĩ album

en: Disc number
vi: Số của đĩa

en: Bookmark
vi: Đánh dấu

en: Programs
vi: Chương trình

en: Chapter
vi: Chương

en: Video Track
vi: Track video

en: Audio Track
vi: Rãnh âm thanh

en: Subtitle Track
vi: Track phụ đề

en: Next title
vi: Tựa đề tiếp theo

en: Previous title
vi: Tựa đề trước đó

en: Menu title
vi: Tiêu đề bảng chọn

en: Menu popup
vi: Hộp bật lên bảng chọn

en: Title %i%s
vi: Tiêu đề %i%s

en: Chapter %i
vi: Chương %i

en: Next chapter
vi: Chương tiếp theo

en: Previous chapter
vi: Chương trước đó

en: Media: %s
vi: Tập tin: %s

en: Add Interface
vi: Thêm giao diện

en: Console
vi: Chế độ dòng lệnh

en: Mouse Gestures
vi: Thao tác chuột

en: Running vlc with the default interface. Use 'cvlc' to use vlc without interface.
vi: Khởi động VLC với giao diện mặc định. Sử dụng 'cvlc' để chạy VLC mà không cần giao diện đồ họa.

note: xgettext: Translate "C" to the language code: "fr", "en_GB", "nl", "ru"...
en: C
vi: vi

en: Zoom
vi: Phóng to

en: 1:4 Quarter
vi: 1:4 Một phần tư

en: 1:2 Half
vi: 1:2 Phân nửa

en: 1:1 Original
vi: 1:1 Ban đầu

en: 2:1 Double
vi: 2:1 Gấp đôi

en: These options allow you to configure the interfaces used by VLC. You can select the main interface, additional interface modules, and define various related options.
vi: Những tùy chọn này cho phép bạn chỉnh sửa giao diện sử dụng bởi VLC. Bạn có thể chọn giao diện chính, các module giao diện bổ sung, hoặc định nghĩa các tùy chọn tương tự.

en: Interface module
vi: Module giao diện

en: This is the main interface used by VLC. The default behavior is to automatically select the best module available.
vi: Đây là giao diện chính được sử dụng bởi VLC. Nếu người dùng không thay đổi thiết lập, thì VLC sẽ tự động lựa chọn mô đun thích hợp nhất.

en: Extra interface modules
vi: Module Giao Diện bổ sung

en: You can select "additional interfaces" for VLC. They will be launched in the background in addition to the default interface. Use a colon separated list of interface modules. (common values are "rc" (remote control), "http", "gestures" ...)
vi: Bạn có thể chọn "giao diện bổ sung" cho VLC. Những giao diện này sẽ được chạy ở khung màn hình chính cũng như sử dụng làm giao diện mặc định. Sử dụng dấu phẩy để tách biệt các danh sách module của giao diện. (thông thường giá trị được thiết lập là "rc" (điều khiển từ xa), "http", "gesture"...)

en: You can select control interfaces for VLC.
vi: Bạn có thể tự lựa chọn giao diện điều khiển cho VLC.

en: This is the verbosity level (0=only errors and standard messages, 1=warnings, 2=debug).
vi: Đây là mức độ verbosity (0=chỉ dành cho các thông báo chuẩn và lỗi, 1=cảnh báo, 2=debug).

en: Default stream
vi: Luồng phát mặc định

en: This stream will always be opened at VLC startup.
vi: Luồng phát này sẽ luôn được mở mỗi khi VLC khởi động.

en: Color messages
vi: Màu sắc phần thông báo

en: This enables colorization of the messages sent to the console. Your terminal needs Linux color support for this to work.
vi: Điều này cho phép tô màu các tin nhắn được gửi tới bảng điều khiển. Thiết bị đầu cuối của bạn cần hỗ trợ màu Linux để hoạt động.

en: Show advanced options
vi: Hiển thị tùy chọn nâng cao

en: When this is enabled, the preferences and/or interfaces will show all available options, including those that most users should never touch.
vi: Khi điều khiển này được kích hoạt, các tùy biến sẽ hiển thị các tùy chọn sẵn có, bao gồm những lựa chọn mà ít khi bạn chú ý đến.

en: Interface interaction
vi: Thao tác với giao diện

en: When this is enabled, the interface will show a dialog box each time some user input is required.
vi: Khi phần này được kích hoạt, giao diện sẽ hiển thị một hộp thoại thông báo mỗi khi phần nhập dữ liệu từ phía ngừoi dùng được yêu cầu thực hiện.

en: These options allow you to modify the behavior of the audio subsystem, and to add audio filters which can be used for post processing or visual effects (spectrum analyzer, etc.). Enable these filters here, and configure them in the "audio filters" modules section.
vi: Những lựa chọn này sẽ cho phép bạn chỉnh sửa các tác động của hệ thống thiết bị ngoại vi dành cho âm thanh, cũng như thêm vào các bộ lọc âm thanh, vốn được sử dụng cho quá trình tiền xử lý tín hiệu hoặc các hiệu ứng âm thanh (trình phân tích quang phổ...).  Bật các tính năng của bộ lọc tại đây, và sau đó cấu hình chúng trong phần mô đun "bộ lọc âm thanh".

en: Audio output module
vi: Mô đun đầu ra âm thanh

en: This is the audio output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
vi: Đây là phương thức đầu ra âm thanh được sử dụng bởi VLC. Thao tác mặc định là tự động lựa chọn phương thức tốt nhất có sẵn.

en: Media role
vi: Vai trò phương tiện

en: Media (player) role for operating system policy.
vi: Vai trò phương tiện (trình phát) đối với chính sách hệ điều hành.

en: Enable audio
vi: Bật âm thanh

en: You can completely disable the audio output. The audio decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
vi: Bạn có thể hoàn toàn vô hiệu hóa đầu ra audio. Bước giải mã âm thanh sẽ không thể được tiến hành, bởi thế cũng đồng thời tiết kiệm được năng lượng xử lý.

en: Music
vi: Nhạc

en: Communication
vi: Giao tiếp

en: Notification
vi: Thông báo

en: Animation
vi: Hoạt hình

en: Production
vi: Sản xuất

en: Accessibility
vi: Khả năng truy cập

en: Test
vi: Kiểm thử

en: Audio gain
vi: Tăng âm

en: This linear gain will be applied to outputted audio.
vi: Tăng âm tuyến tính này sẽ được áp đặt cho âm thanh đầu ra.

en: Audio output volume step
vi: Các bước xuất dữ liệu của đối với audio

en: The step size of the volume is adjustable using this option.
vi: Các mức chỉnh về âm lượng sẽ được chỉnh sửa trong tùy chọn này.

en: Remember the audio volume
vi: Ghi nhớ âm lượng

en: The volume can be recorded and automatically restored next time VLC is used.
vi: Âm lượng có thể được ghi âm lại và tự động phục hồi trong lần khởi động sắp tới của VLC.

en: Audio desynchronization compensation
vi: Bù trừ việc không đồng đều khi đồng bộ hóa Audio

en: This delays the audio output. The delay must be given in milliseconds. This can be handy if you notice a lag between the video and the audio.
vi: Điều này làm trễ quá trình xuất dữ liệu của audio. Phần trễ về thời gian này phải được thiết lập ở đơn vị phần nghìn giây. Bạn cần nên cẩn thận, nếu không sẽ dễ gặp khó chịu khi một số sự tương đồng giữa video và audio không phát kịp cùng nhau.

en: This selects which plugin to use for audio resampling.
vi: Lựa chọn này giúp chọn ra plugin nào sẽ được sử dụng để resample lại audio.

en: Sets the audio output channels mode that will be used by default if your hardware and the audio stream are compatible.
vi: Đặt chế độ kênh đầu ra âm thanh sẽ được sử dụng theo mặc định nếu phần cứng và luồng âm thanh của bạn tương thích.

en: Force S/PDIF support
vi: Buộc hỗ trợ S/PDIF

en: This option should be used when the audio output can't negotiate S/PDIF support.
vi: Tùy chọn này nên được sử dụng khi đầu ra âm thanh không thể điều chỉnh hỗ trợ S/PDIF.

en: Force detection of Dolby Surround
vi: Bắt buộc xác định Dolby Surround - âm thanh nổi

en: Use this when you know your stream is (or is not) encoded with Dolby Surround but fails to be detected as such. Even if the stream is not actually encoded with Dolby Surround, turning on this option might enhance your experience, especially when combined with the Headphone Channel Mixer.
vi: Sử dụng lựa chọn này khi bạn biết rõ luồng dữ liệu có (hoặc không) được mã hóa bởi Dolby Surround nhưng không thể được nhận điện bởi VLC. Thậm chí ngay cả khi luồng dữ liệu được mã hóa bởi Dolby Surround, việc bật tùy chọn này có thể cũng sẽ giúp cho bạn có thêm kinh nghiệm phần nào về điều này, đặc biệt là khi hệ thống của bạn được kết nối với Headphone Channel Mixer.

en: Auto
vi: Tự động

en: On
vi: Bật

en: Off
vi: Tắt

en: Stereo audio output mode
vi: Chế độ đầu ra âm thanh stereo

en: Unset
vi: Không thiết lập

en: This adds audio post processing filters, to modify the sound rendering.
vi: Phần này sẽ thêm bộ lọc vào tiến trình tiền xử lý audio, nhằm chỉnh sửa và render âm thanh.

en: This adds visualization modules (spectrum analyzer, etc.).
vi: Phần điều chỉnh này sẽ thêm vào module hiệu ứng (quang phổ....).

en: Replay gain mode
vi: Chế độ tăng âm

en: Select the replay gain mode
vi: Chọn chế độ tăng âm

en: Replay preamp
vi: Tăng âm preamp

en: This allows you to change the default target level (89 dB) for stream with replay gain information
vi: Điều này cho phép bạn thay đổi âm vực mặc định (89dB) đối với luồng phát khi cần biết thông tin

en: Default replay gain
vi: Chế độ tăng tâm mặc định

en: This is the gain used for stream without replay gain information
vi: Tăng chỉnh âm được dùng cho luồng phát khi không cần biết thông tin replay gain.

en: Peak protection
vi: Bảo vệ đỉnh điểm

en: Protect against sound clipping
vi: Bảo vệ khỏi tác động bị nhiễu khi lưu âm thanh

en: Enable time stretching audio
vi: Bật chế độ giãn thời gian với audio

en: This allows playing audio at lower or higher speed without affecting the audio pitch
vi: Điều này cho phép việc phát audio ở mức thấp hơn hoặc cao hơn tốc độ bình thường mà không ảnh hưởng đến audio pitch

en: None
vi: Không

en: These options allow you to modify the behavior of the video output subsystem. You can for example enable video filters (deinterlacing, image adjusting, etc.). Enable these filters here and configure them in the "video filters" modules section. You can also set many miscellaneous video options.
vi: Với các tùy chọn này bạn có thể chỉnh sửa phần hoạt động của dữ liệu video đầu ra trong các thiết bị ngoại vi. Ví dụ bạn có thể bật các tính năng liên quan đến bộ lọc video (chống quét mành/deinterlacing, hiệu chỉnh hình ảnh, v.v..). Bạn có thể kích hoạt các bộ lọc đó ở đây và hiệu chỉnh tất cả các bộ lọc đó trong phần module "bộ lọc video". Bạn cũng có thể thao tác với nhiều tùy chỉnh khác liên quan đến video.

en: Video output module
vi: Module xuất Video

en: This is the the video output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
vi: Phương thức xuất dữ liệu đầu ra này đối với video được sử dụng bởi VLC. Phương thức này được lựa chọn theo chế độ tự động nhằm đạt hiệu quả cao nhất.

en: Enable video
vi: Bật tính năng Video

en: You can completely disable the video output. The video decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
vi: Bạn có thể vô hiệu hóa tính năng xuất dữ liệu dạng video. Quá trình giải mã video sẽ không diễn ra, vì thế có thể tiết kiệm hơn trong việc xử lý dữ liệu.

en: Video width
vi: Chiều rộng Video

en: You can enforce the video width. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
vi: Bạn có thể chỉnh sử video theo ý bạn mong muốn đối với chiều rộng của khung hình video. Theo mặc định (-1) VLC sẽ áp dụng tỉ lệ này với những video có cùng bản chất tương tự.

en: Video height
vi: Chiều dọc Video

en: You can enforce the video height. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
vi: Bạn có thể chỉnh sử video theo ý bạn mong muốn đối với chiều cao của khung hình video. Theo mặc định (-1) VLC sẽ áp dụng tỉ lệ này với những video có cùng bản chất tương tự.

en: Video X coordinate
vi: Tọa độ X của Video

en: You can enforce the position of the top left corner of the video window (X coordinate).
vi: Bạn có thể tự mình lựa chọn vị trí ở góc trên cùng bên trái của cửa sổ video (tọa độ X).

en: Video Y coordinate
vi: Tọa độ Y của Video

en: You can enforce the position of the top left corner of the video window (Y coordinate).
vi: Bạn có thể tự mình lựa chọn vị trí ở góc trên cùng bên trái của cửa sổ video (tọa độ Y).

en: Video title
vi: Tựa đề video

en: Custom title for the video window (in case the video is not embedded in the interface).
vi: Lựa chọn tiêu đề cho cửa sổ của video (trong trường hợp video không được nhúng vào giao diện).

en: Video alignment
vi: Canh chỉnh Video

en: Enforce the alignment of the video in its window. By default (0) it will be centered (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, like 6=4+2 meaning top-right).
vi: Bắt buộc việc canh chỉnh video dựa vào khung cửa sổ hiện tại. Theo mặc định (0) sẽ được canh chỉnh ở chính giữa (0=chính giữa, 1=trái, 2=phải, 4=trên cùng, 8=dưới cùng, bạn cũng có thể kết nối các con số này với nhau để đạt được giá trị mong muốn, ví dụ 6=4+2 sẽ cho ra tận cùng bên phải và cứ thế).

en: Top
vi: Trên cùng

en: Bottom
vi: Dưới cùng

en: Top-Left
vi: Trên cùng- bên trái

en: Top-Right
vi: Trên cùng- bên phải

en: Bottom-Left
vi: Dưới cùng- bên trái

en: Bottom-Right
vi: Dưới cùng-bên phải

en: Zoom video
vi: Phóng to Video

en: You can zoom the video by the specified factor.
vi: Bạn có thể phóng to/thu nhỏ video dựa vào các hệ số tự chọn.

en: Grayscale video output
vi: Xuất video dạng trắng đen

en: Output video in grayscale. As the color information aren't decoded, this can save some processing power.
vi: Xuất dữ liệu video dạng thang độ xám/grayscale. Vì thông tin về màu không được giải mã, điều này có thể tiết kiệm chi phí về thao tác xử lý.

en: Embedded video
vi: Nhúng video

en: Embed the video output in the main interface.
vi: Nhúng video và xuất ra ở giao diện chính.

en: Fullscreen video output
vi: Xuất video toàn màn hình

en: Start video in fullscreen mode
vi: Bắt đầu video ở chế độ toàn màn hình

en: Always on top
vi: Luôn luôn đặt trên cùng

en: Always place the video window on top of other windows.
vi: Luôn hiển thị cửa sổ video lên trên mọi cửa số khác.

en: Enable wallpaper mode
vi: Bật chế độ màn hình nền

en: The wallpaper mode allows you to display the video as the desktop background.
vi: Chế độ hình nền sẽ cho phép bạn sử dụng một video bất kỳ, rồi sau đó sử dụng video này làm hình nền cho máy tính của bạn.

en: Show media title on video
vi: Hiển thị tiêu đề trên video

en: Display the title of the video on top of the movie.
vi: Hiển thị tiêu đề của video ở trên cùng của video đang phát.

en: Show video title for x milliseconds
vi: Hiển thị tiêu đề trong vòng x phần nghìn giây

en: Show the video title for n milliseconds, default is 5000 ms (5 sec.)
vi: Hiển thị tiêu đề của video trong n phần nghìn giây, mặc định là 5000 ps (5 giây).

en: Position of video title
vi: Vị trí tiêu đề Video

en: Place on video where to display the title (default bottom center).
vi: Hiển thị video ở vị trí hiển thị tiêu đề (mặc định ở tận cùng và ở giữa).

en: Hide cursor and fullscreen controller after x milliseconds
vi: Không hiển thị con trỏ chuột và trình điều khiển ở chế độ toàn màn hình sau x phần nghìn giây

en: Hide mouse cursor and fullscreen controller after n milliseconds.
vi: Ẩn biểu tượng chuột và bộ điều khiển khi đang ở chế độ toàn màn hình sau phần nghìn giây.

en: Deinterlace
vi: Chống quét mành

en: Deinterlace mode
vi: Chế độ chống quét mành

en: Deinterlace method to use for video processing.
vi: Chế độ chống quét mành/deinterlace được sử dụng cho việc xử lý video.

en: Discard
vi: Bỏ qua

en: Blend
vi: Pha trộn

en: Mean
vi: Có nghĩa

en: Disable screensaver
vi: Tắt chế độ màn hình chờ

en: Disable the screensaver during video playback.
vi: Không hiển thị Chế Độ Màn Hình Chờ - Screensaver khi đang chiếu video.

en: Window decorations
vi: Họa tiết cửa sổ

en: VLC can avoid creating window caption, frames, etc... around the video, giving a "minimal" window.
vi: VLC có thể tránh việc tạo các tiêu đề của cửa sổ, khung, v.v... dọc theo video, bằng việc cung cấp một cửa sổ "nhỏ".

en: Video splitter module
vi: Module cắt ghép video

en: This adds video splitters like clone or wall
vi: Thao tác này sẽ thêm vào các phần cắt ghép video dưới dạng sao chép hoặc làm nền

en: Video filter module
vi: Module dành cho bộ lọc video

en: This adds post-processing filters to enhance the picture quality, for instance deinterlacing, or distort the video.
vi: Thao tác này có tác dụng bổ sung bộ lọc cho quá trình tiền xử lý nhằm làm tăng chất lượng hình ảnh, ví dụ như chế độ chống quét mành/deinterlacing, hoặc làm biến dạng video.

en: Video snapshot directory (or filename)
vi: Thư mục chứa hình chụp từ video (hoặc tên tập tin)

en: Directory where the video snapshots will be stored.
vi: Thư mục lưu trữ các hình chụp từ video.

en: Video snapshot file prefix
vi: Phần ký tự đứng trước tên tập tin ảnh chụp từ video

en: Video snapshot format
vi: Định dạng ảnh chụp từ video

en: Image format which will be used to store the video snapshots
vi: Định dạng của hình ảnh sẽ được tạo khi chụp hình từ video

en: Display video snapshot preview
vi: Hiển thị hình ảnh sơ lược về video

en: Display the snapshot preview in the screen's top-left corner.
vi: Hiển thị hình ảnh thu nhỏ sơ lược về nội dung ở góc trái trên cùng của màn hình.

en: Use sequential numbers instead of timestamps
vi: Sử dụng việc đánh số theo thứ tự thay vì định dạng thời gian

en: Use sequential numbers instead of timestamps for snapshot numbering
vi: Sử dung số theo thứ tự từ 1 đến X thay vì định dạng thời gian lúc hình chụp video được tạo. Phần này sẽ được thêm vào đằng trước của tên tập tin ảnh chụp từ video

en: Video snapshot width
vi: Chiều rộng ảnh chụp video

en: You can enforce the width of the video snapshot. By default it will keep the original width (-1). Using 0 will scale the width to keep the aspect ratio.
vi: Bạn có thể tự lựa chọn chiều rộng của ảnh chụp từ video. Theo mặc định, giá trị này sẽ là (-1). Sử dụng giá trị 0 sẽ tạo một tỉ lệ đồng dạng cho tập tin ảnh.

en: Video snapshot height
vi: Chiều cao ảnh chụp video

en: You can enforce the height of the video snapshot. By default it will keep the original height (-1). Using 0 will scale the height to keep the aspect ratio.
vi: Bạn có thể tự lựa chọn chiều cao của ảnh chụp từ video. Theo mặc định, giá trị này sẽ là (-1). Sử dụng giá trị 0 sẽ tạo một tỉ lệ đồng dạng cho tập tin ảnh.

en: Video cropping
vi: Cắt nhỏ video

en: This forces the cropping of the source video. Accepted formats are x:y (4:3, 16:9, etc.) expressing the global image aspect.
vi: Thao tác này sẽ bỏ đi một phần nào đó của khung hình từ video gốc. Các tỉ lệ được chấp nhận được hiển thị theo dạng hai thông số x:y (ví dụ như 4:3, 16:9, v.v..) nhằm chuyển toàn bộ khung hình theo tỉ lệ đó. Việc sử dụng các tỉ lệ này áp dụng thông thường cho các màn hình không có độ phân giải Full HD nhưng vẫn muốn thể hiện khung hình sao cho vừa vặn với thiết bị hiển thị hiện có.

en: Source aspect ratio
vi: Tỉ lệ khung hình gốc

en: This forces the source aspect ratio. For instance, some DVDs claim to be 16:9 while they are actually 4:3. This can also be used as a hint for VLC when a movie does not have aspect ratio information. Accepted formats are x:y (4:3, 16:9, etc.) expressing the global image aspect, or a float value (1.25, 1.3333, etc.) expressing pixel squareness.
vi: Thao tác này sẽ tác động lên tỉ lệ khung hình. Ví dụ, một số DVDs luôn ghi thông số màn hình hiển thị là 16:9 nhưng thật ra chất lượng khung hình chỉ có 4:3. Đó là lý do vì sao thao tác về điều khiển chỉnh sửa tỉ lệ khung hình được đưa vào VLC khi một một video không có thông tin về tỉ lệ khung hình chính xác. Các định dạng về tỉ lệ khung hình được hiển thị dưới dạng x:y (4:3, 16:9, v.v...) nhằm hiển thị hình ảnh theo ý người dùng, các giá trị thập phân như (1.25, 1.3333, v.v...) biểu đạt cho các điểm ảnh/pixeltrong khung hình đó.

en: Video Auto Scaling
vi: Tự động canh chỉnh tỉ lệ Video

en: Let the video scale to fit a given window or fullscreen.
vi: Chỉnh tỉ lệ canh chỉnh video vừa vặn với cửa sổ hiện tại hoặc vừa vặn ở chế độ toàn màn hình.

en: Video scaling factor
vi: Hệ số tỉ lệ của Video

en: Scaling factor used when Auto Scaling is disabled.
    Default value is 1.0 (original video size).
vi: Hệ số tỉ lệ được sử dụng khi tính năng Tự Động Canh Chỉnh Tỉ Lệ bị tắt đi.
    Giá trị mặc định là 1.0 (kích cỡ ban đầu của video).

en: Custom crop ratios list
vi: Danh sách tỉ lệ crop/loại bỏ khung hình tự chọn

en: Comma separated list of crop ratios which will be added in the interface's crop ratios list.
vi: Dấu phẩy tác biệt danh sách các tỉ lệ crop/lược bỏ sẽ được thêm vào trong phần danh sách tỉ lệ của giao diện bị crop/lược bỏ.

en: Custom aspect ratios list
vi: Danh sách tỉ lệ tự chọn

en: Comma separated list of aspect ratios which will be added in the interface's aspect ratio list.
vi: Dấu phẩy tách biệt danh sách các tỉ lệ, sẽ được thêm vào trong phần danh sách tỉ lệ của giao diện.

en: Fix HDTV height
vi: Sửa lỗi chiều cao của HDTV

en: This allows proper handling of HDTV-1080 video format even if broken encoder incorrectly sets height to 1088 lines. You should only disable this option if your video has a non-standard format requiring all 1088 lines.
vi: Tính năng này nhằm xử lý các video có định dạng HDTV-1080 ngay cả khi các trình giải mã dữ liệu bị lỗi khi đặt các khung hình lên chuẩn 1088. Bạn nên tắt tùy chọn này nếu video của bạn có kiểu định dạng 1088.

en: Monitor pixel aspect ratio
vi: Tỉ lệ điểm ảnh của màn hình

en: This forces the monitor aspect ratio. Most monitors have square pixels (1:1). If you have a 16:9 screen, you might need to change this to 4:3 in order to keep proportions.
vi: Tính năng này sẽ hiệu bắt buộc tỉ lệ của màn hình. Hầu hết các màn hình đều có các điểm ảnh vuông (1:1). Nhưng nếu bạn sở hữu thiết bị có màn hình 16:9, bạn cần thay đổi tỉ lệ này thành 4:3 nhằm có được phần hiển thị tốt nhất.

en: Skip frames
vi: Bỏ qua khung hình

en: Enables framedropping on MPEG2 stream. Framedropping occurs when your computer is not powerful enough
vi: Cho phép bỏ chọn các khung hình trong luồng phát MPEG2. Việc thiếu sót khung hình này diễn ra khi máy tính của bạn không đủ khản năng đồ họa để xử lý nỗi.

en: Drop late frames
vi: Bỏ khung hình cuối cùng

en: This drops frames that are late (arrive to the video output after their intended display date).
vi: Việc loại bỏ các khung hình này áp dụng cho các khung hình được tải về chậm hơn bình thường ( các dữ liệu video xuất ra sau khi đã thông báo về thời gian tải về).

en: Quiet synchro
vi: Đồng bộ hóa chế độ nền

en: This avoids flooding the message log with debug output from the video output synchronization mechanism.
vi: Điều chỉnh này nhắm tránh tình trạng đổ dồn các thông tin cảnh báo về các lỗi phát sinh khi xuất dữ liệu trong quá trình đồng bộ hóa video đầu ra.

en: Key press events
vi: Các lệnh được thi hành khi nhấn phím

en: This enables VLC hotkeys from the (non-embedded) video window.
vi: Phần này sẽ kích hoạt chức năng ấn phím tắt từ cửa sổ màn hình video.

en: Mouse events
vi: Sự kiện nhấn chuột

en: This enables handling of mouse clicks on the video.
vi: Phần lựa chọn này quản lý thao tác click chuột trên màn hình video.

en: These options allow you to modify the behavior of the input subsystem, such as the DVD or VCD device, the network interface settings or the subtitle channel.
vi: Các tùy chọn này cho phép bạn chỉnh sửa các thao tác của quy trình nhập dữ liệu đối với các thiết bị ngoại vi, chẳng hạn như ổ DVD hay VCD, các thiết lập giao diện mạng hoặc phần phụ đề.

en: File caching (ms)
vi: Bộ nhớ đệm dành cho tập tin (ms)

en: Caching value for local files, in milliseconds.
vi: Giá trị tạm lưu của bộ nhớ đệm đối với các tập tin offline, tính bằng phần nghìn giây.

en: Live capture caching (ms)
vi: Trực tiếp lưu trong bộ nhớ đệm (phần nghìn giây)

en: Caching value for cameras and microphones, in milliseconds.
vi: Giá trị tạm lưu dữ liệu với camera và microphone, tính bằng phần nghìn giây.

en: Disc caching (ms)
vi: Bộ nhớ đệm đối với đĩa(phần nghìn giây)

en: Caching value for optical media, in milliseconds.
vi: Giá trị của bộ nhớ đệm đối với dữ liệu dạng đĩa, tính bằng phần nghìn giây.

en: Network caching (ms)
vi: Dữ liệu bộ nhợ đệm đối với phần mạng (phần nghìn giây)

en: Caching value for network resources, in milliseconds.
vi: Giá trị tạm lưu với các tài nguyên mạng, tính bằng phần nghìn giây.

en: Clock reference average counter
vi: Bộ đếm trung bình tham chiếu bằng thời gian

en: When using the PVR input (or a very irregular source), you should set this to 10000.
vi: Khi tiến hành nhập dữ liệu bằng PVR (hoặc các nguồn tương tự), bạn nên chỉnh phần này ở mức 10000.

en: Clock synchronisation
vi: Đồng bộ hóa thời gian

en: It is possible to disable the input clock synchronisation for real-time sources. Use this if you experience jerky playback of network streams.
vi: Bạn có thể vô hiệu đồng bộ hóa đồng hồ đầu vào với các nguồn tài nguyên theo thời gian thực, Sử dụng tính năng này nếu bạn đã từng làm việc với các luồng phát lũng đoạn.

en: This defines the maximum input delay jitter that the synchronization algorithms should try to compensate (in milliseconds).
vi: Phần tùy chỉnh này độ tối đa của dữ liệu nhập vào dạng delay jitter nhằm đồng bộ hóa các thuật toán theo cơ chế bù trừ về thời gian (tính bằng đơn vị phần nghìn giây).

en: Network synchronisation
vi: Đồng bộ hóa mạng

en: This allows you to remotely synchronise clocks for server and client. The detailed settings are available in Advanced / Network Sync.
vi: Phần tùy chỉnh này cho phép đồng bộ hóa từ xa về thời gian giữa phía máy chủ và máy client. Các chi tiết về phần chỉnh sửa này bạn có thể đọc thêm ở phần Nâng cao/ Đồng bộ hóa mạng.

en: Default
vi: Mặc định

en: Enable
vi: Cho phép

en: MTU of the network interface
vi: Giao diện mạng của MTU

en: This is the maximum application-layer packet size that can be transmitted over the network (in bytes).
vi: Phần tùy chỉnh này thiết lập gói dữ liệu trong lớp ứng dụng có thể được luân chuyển giữa các mạng (tính bằng đơn vị bytes).

en: Hop limit (TTL)
vi: Giới hạn HOP (TTL - thời gian sống)

en: This is the hop limit (also known as "Time-To-Live" or TTL) of the multicast packets sent by the stream output (-1 = use operating system built-in default).
vi: Phần này điều chỉnh giới hạn về hop ( cũng được biết đến trong thuật ngữ mạng dưới dạng time to live - tức thời gian thực thi việc trao đổi dữ liệu) đối với các gói được truyền theo hướng đa kết hợp, được gửi từ luồng phát đầu ra (-1=sử dụng cơ chế sẵn có của hệ điều hành đang dùng theo kiểu mặc định).

en: Multicast output interface
vi: Giao diện xuất dữ liệu Multicast

en: Default multicast interface. This overrides the routing table.
vi: Giao diện multicast mặc định. Tùy chỉnh này sẽ đè lên phần bảng định hướng/routing.

en: Differentiated Services Code Point for outgoing UDP streams (or IPv4 Type Of Service, or IPv6 Traffic Class). This is used for network Quality of Service.
vi: Differentiated Services Code Point dùng cho các luồng phát UDP (hoặc IPv4 cho loại dịch vụ, IPv6 cho việc truyền tải). Phần này được dùng cho Quản lý chất lượng dịch vụ mạng.

en: Choose the program to select by giving its Service ID. Only use this option if you want to read a multi-program stream (like DVB streams for example).
vi: Chọn chương trình bằng cách gán Định Danh Dịch Vụ cho mỗi chương trình đó. Chỉ sử dụng tùy chọn này khi bạn muốn xem sơ lược một luồng phát tương thích với đa chương trình (chẳng hạn như DVB).

en: Choose the programs to select by giving a comma-separated list of Service IDs (SIDs). Only use this option if you want to read a multi-program stream (like DVB streams for example).
vi: Chọn một chương trình bằng cách dựa vào dấu phẩy tách biệt trong danh sách các Định Danh Dịch Vụ (SIDs). Chỉ sử dụng tùy chọn này khi bạn muốn xem sơ lược qua một luồng phát đang được tương tác với nhiều chương trình (chẳng hạn như DVB).

en: Audio track
vi: Track âm thanh

en: Stream number of the audio track to use (from 0 to n).
vi: Số lượng luồng phát được sử dụng của track audio (từ 0 đến n).

en: Subtitle track
vi: Track phụ đề

en: Stream number of the subtitle track to use (from 0 to n).
vi: Số lượng luồng phụ đề được sử dụng (từ 0 đến n).

en: Audio language
vi: Ngôn ngữ của âm thanh

en: Language of the audio track you want to use (comma separated, two or three letter country code, you may use 'none' to avoid a fallback to another language).
vi: Ngôn ngữ của track audio mà bạn muốn sử dụng (tách biệt bởi dấu phẩy, hai hoặc ba ký tự đối với mã quốc gia, bạn có thể chọn 'không' để tránh việc nhầm lẫn với các ngôn ngữ khác).

en: Subtitle language
vi: Ngôn ngữ của phụ đề

en: Language of the subtitle track you want to use (comma separated, two or three letters country code, you may use 'any' as a fallback).
vi: Ngôn ngữ phụ đề của track mà bạn muốn sử dụng (tách biệt bởi dấu phẩy, gồm hai hoặc ba ký tự đại diện cho mã quốc giá, bạn có thể chọn 'bất kỳ' để tránh xung đột).

en: Menu language
vi: Ngôn ngữ hiển thị

en: Language of the menus you want to use with DVD/BluRay (comma separated, two or three letters country code, you may use 'any' as a fallback).
vi: Ngôn ngữ hiển thị trên bảng chọn điều khiển của đĩa DVD/BluRay (tác biệt bằng dấu phẩy, 2 hoặc 3 ký tự tùy theo quốc gia, bạn có thể sử dụng 'any' theo mặc định).

en: Audio track ID
vi: ID của rãnh âm thanh

en: Stream ID of the audio track to use.
vi: ID luồng của track âm thanh được sử dụng.

en: Subtitle track ID
vi: Số thứ tự phụ đề track

en: Stream ID of the subtitle track to use.
vi: Số thứ tự của track phụ đề được sử dụng.

en: Preferred Closed Captions decoder
vi: Trình giải mã phụ đề mặc định

en: Preferred video resolution
vi: Độ phân giải yêu thích cho video

en: When several video formats are available, select one whose resolution is closest to (but not higher than) this setting, in number of lines. Use this option if you don't have enough CPU power or network bandwidth to play higher resolutions.
vi: Bạn có thể chỉnh sửa độ phân giải/hiển thị đối với video mà bạn yêu thích, chỉ sử dụng tùy chọn này nếu máy tính của bạn có cấu hình thấp (hay bị hạn chế băng thông liên mạng) nhằm có độ phân giải cao hơn khi xem.

en: Best available
vi: Sẵn có tốt nhất

en: Standard Definition (576 or 480 lines)
vi: Độ phân giải tiêu chuẩn (576 hoặc 480 dòng)

en: Low Definition (360 lines)
vi: Độ phân giải thấp (360 dòng)

en: Very Low Definition (240 lines)
vi: Độ phân giải rất thấp (240 dòng)

en: Input repetitions
vi: Lặp lại việc nhập dữ liệu

en: Number of time the same input will be repeated
vi: Số lần lặp lại của việc nhập từ một nguồn dữ liệu

en: Start time
vi: Thời gian bắt đầu

en: The stream will start at this position (in seconds).
vi: Luồng phát sẽ được phát từ vị trí này (tính bằng giây).

en: Stop time
vi: Thời gian kết thúc

en: The stream will stop at this position (in seconds).
vi: Luồng phát sẽ dừng phát tại vị trí này (tính bằng giây).

en: Run time
vi: Thời gian chạy

en: The stream will run this duration (in seconds).
vi: Luồng phát sẽ được phát trong khoảng thời gian này (tính bằng giây).

en: Fast seek
vi: Tua nhanh

en: Favor speed over precision while seeking
vi: Tốc độ tua mà bạn muốn

en: Playback speed
vi: Tốc độ phát

en: This defines the playback speed (nominal speed is 1.0).
vi: Phần tùy chỉnh này thiết lập cho tốc đọ phát lại (tốc độ nhỏ nhất là 1.0).

en: Input list
vi: Danh sách dữ liệu đầu vào

en: You can give a comma-separated list of inputs that will be concatenated together after the normal one.
vi: Bạn có thể đặt một dấu phẩy phân cách danh sách dữ liệu nhập vào, tất cả các đối tượng sẽ được móc kết vào nhau theo thứ tự liên tiếp từng đối tượng một.

en: Input slave (experimental)
vi: Dữ liệu nhập vào theo chế độ phụ thuộc (tùy chỉnh nâng cao)

en: This allows you to play from several inputs at the same time. This feature is experimental, not all formats are supported. Use a '#' separated list of inputs.
vi: Phần tủy chỉnh này cho phép bạn có thể phát một hoặc nhiều dữ liệu đầu vào trong cùng một thời điểm phát. Tính năng này chỉ dành cho người dùng có kinh nghiệm với phần tùy chọn này, tuy nhiên chỉ hỗ trợ cho môt số định dạng nhất định. Sử dụng dấu '#' để phân tách các danh sách của dữ liệu được nhập vào.

en: Bookmarks list for a stream
vi: Đánh dấu danh sách cho luồng phát

en: You can manually give a list of bookmarks for a stream in the form "{name=bookmark-name,time=optional-time-offset,bytes=optional-byte-offset},{...}"
vi: Bạn có thể tự mình thêm vào danh sách đánh dấu của riêng bạn đối với luồng phát theo mẫu "{tên=tên đánh dấu,thời gian=thời gian bạn chọn,bytes=số byte tùy chọn cho mỗi offset},{...}"

en: Record directory
vi: Đường dẫn ghi âm

en: Directory where the records will be stored
vi: Đường dẫn lưu các bản ghi âm

en: Prefer native stream recording
vi: Chế độ ghi âm luồng phát yêu thích

en: When possible, the input stream will be recorded instead of using the stream output module
vi: Khi được bật, luồng phát đầu vào sẽ được ghi âm thay vì sử dụng module truy xuất luồng phát đầu ra

en: Timeshift directory
vi: Đường dẫn Timeshift

en: Directory used to store the timeshift temporary files.
vi: Đường dẫn lưu các tập tin tạm thời theo chế độ timeshift.

en: Timeshift granularity
vi: Độ chi tiết Timeshift

en: This is the maximum size in bytes of the temporary files that will be used to store the timeshifted streams.
vi: Đây là kích thước tối đa tính bằng byte đối với các tập tin được lưu tạm, được dùng để lưu các luồng phát được timeshift.

en: Change title according to current media
vi: Thay đổi tiêu đề dựa theo tập tin hiện tại

en: This option allows you to set the title according to what's being played<br>$a: Artist<br>$b: Album<br>$c: Copyright<br>$t: Title<br>$g: Genre<br>$n: Track num<br>$p: Now playing<br>$A: Date<br>$D: Duration<br>$Z: "Now playing" (Fall back on Title - Artist)
vi: Tùy chọn này cho phép đặt tên cho tiêu đề của phần ghi âm đang được phát<br>$a: Nghệ sĩ<br>$b: Album<br>$c: Bản quyền<br>$t: Tiêu đề<br>$g: Thể loại<br>$n: Số thứ tự track<br>$p: Đang phát<br>$A: Ngày tháng<br>$D: Độ dài<br>$Z: "Đang phát" (Fall back on Title - Artist)

en: Disable all lua plugins
vi: Tắt tất cả các plugin lua

en: These options allow you to modify the behavior of the subpictures subsystem. You can for example enable subpictures sources (logo, etc.). Enable these filters here and configure them in the "subsources filters" modules section. You can also set many miscellaneous subpictures options.
vi: Tùy chọn này cho phép bạn chỉnh sửa cách hoạt động của hình ảnh phụ đề trong các thiết bị ngoại vi. Thí dụ bạn có thể bật tính năng cho phép hiển thị nguồn của hình ảnh phụ đề (logo,v.v...). Bạn có thể kích hoạt các bộ lọc tại đây và chỉnh sửa chúng trong "bộ lọc nguồn dành cho phụ đề" nằm trong phần module. Bạn có thể tăng hoặc giảm một hoặc nhiều các hình ảnh phụ đề.

en: Force subtitle position
vi: Cố định vị trí phụ đề

en: You can use this option to place the subtitles under the movie, instead of over the movie. Try several positions.
vi: Bạn có thể sử dụng tùy chọn này để thiết lập vị trí hiển thị của phụ đề trong bất kỳ bộ phim nào thay vì phải dựa vào các thông số của tập tin phụ đề đi kèm. Hãy thử một vài vị trí mà bạn mong muốn.

en: Subtitles text scaling factor
vi: Tỷ lệ văn bản phụ đề

en: Changes the subtitles size where possible
vi: Thay đổi kích thước phụ đề khi có thể

en: Enable sub-pictures
vi: Cho phép hiển thị hình ảnh trong phụ đề

en: You can completely disable the sub-picture processing.
vi: Bạn có thể hoàn toàn vô hiệu hóa tiến trình xử lý hình ảnh đi kèm với phụ đề.

en: On Screen Display
vi: Hiển thị trên màn hình

en: VLC can display messages on the video. This is called OSD (On Screen Display).
vi: VLC có khả năng hiển thị thông điệp trên video. Đây được gọi là HTTMH(Hiển thị trên màn hình).

en: Text rendering module
vi: Module render phần hiển thị chữ

en: VLC normally uses Freetype for rendering, but this allows you to use svg for instance.
vi: VLC thông thường dùng định dạng chữ loại Freetype trong quá trình render, tuy nhiên bạn cũng co thể sử dụng svg cho tùy chọn này.

en: Subpictures source module
vi: Module nguồn của hình ảnh kèm theo phụ đề

en: This adds so-called "subpicture sources". These filters overlay some images or text over the video (like a logo, arbitrary text, ...).
vi: Phần tùy chọn này có tên gọi "nguồn hình ảnh kèm theo phụ đề". Các bộ lọc sẽ tạo ra các hình ảnh hoặc văn bản hiển thị phía trên video (ví dụ như logo, các đoạn văn bản tạo hiệu ứng,...).

en: Subpictures filter module
vi: Module bộ lọc hình ảnh kèm theo phụ đề

en: This adds so-called "subpicture filters". These filter subpictures created by subtitle decoders or other subpictures sources.
vi: Phần tùy chọn này có tên gọi "bộ lọc dành cho hình ảnh kèm theo phụ đề". Các bộ lọc dành cho hình ảnh kèm theo phụ đề được tạo ra bởi tính năng giải mã phụ đề hoặc dựa vào nguồn của hình ảnh kèm theo phụ đề.

en: Autodetect subtitle files
vi: Tự động tìm tập tin phụ đề

en: Automatically detect a subtitle file, if no subtitle filename is specified (based on the filename of the movie).
vi: Tự động nhận dạng tập tin phụ đề, nếu tên của tập tin phụ đề không được xác định rõ (dựa trên tên tập tin của bộ phim đang phát).

en: Subtitle autodetection fuzziness
vi: Tự động nhận dạng phụ đề liên quan trong thư mục

en: This determines how fuzzy subtitle and movie filename matching will be. Options are:
    0 = no subtitles autodetected
    1 = any subtitle file
    2 = any subtitle file containing the movie name
    3 = subtitle file matching the movie name with additional chars
    4 = subtitle file matching the movie name exactly
vi: Phần tùy chọn này sẽ tìm các phụ đề liên quan trong thư mục cũng như tên của phim liệu có trùng nhau hay không. Các tùy chọn này bao gồm:
    0 = không nhận dạng được phụ đề
    1 = bất kỳ tập tin phụ đề nào
    2 = bất kỳ tập tin phụ đề nào chứa từ hay cụm từ trùng với phim
    3 = phụ đề có từ/cụm từ trùng với tên phim
    4 = phụ đề có tên trùng khớp với tên phim

en: Subtitle autodetection paths
vi: Đường dẫn tự nhận dạng phụ đề

en: Look for a subtitle file in those paths too, if your subtitle file was not found in the current directory.
vi: Tìm kiếm các tập tin phụ đề trong đường dẫn, nếu như tập tin phụ đề của bạn không được tìm thấy trong thư mục hiện tại.

en: Use subtitle file
vi: Sử dụng tập tin phụ đề

en: Load this subtitle file. To be used when autodetect cannot detect your subtitle file.
vi: Tải tập tin phụ đề này. Được sử dụng khi phần tính năng nhận dạng phụ đề không tìm thấy tập tin phụ đề chính xác.

en: DVD device
vi: Thiết bị DVD

en: VCD device
vi: Thiết bị VCD

en: Audio CD device
vi: Thiết bị Audio CD

en: This is the default DVD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
vi: Đây là ổ đĩa DVD (hoặc tập tin) được sử dụng. Đừng quên dấu hai chấm sau ký tự đại diện cho tên ổ đĩa (ví dụ D:)

en: This is the default VCD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
vi: Đây là ổ đĩa VCD (hoặc tập tin) được sử dụng mặc định. Đừng quên dấu hai chấm đằng sau ký tự đại diện cho ổ đĩa (ví dụ D:)

en: This is the default Audio CD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
vi: Đây là ổ đĩa Audio (hoặc tập tin) được sử dụng mặc định. Đừng quên dấu hai chấm đằng sau ký tự đại diện cho ổ đĩa (ví dụ D:)

en: This is the default DVD device to use.
vi: Đây là thiết bị DVD mặc định được sử dụng.

en: This is the default VCD device to use.
vi: Đây là thiết bị VCD mặc định được sử dụng.

en: This is the default Audio CD device to use.
vi: Đây là thiết bị Audio CD mặc định được sử dụng.

en: TCP connection timeout
vi: Kết nối TCP đã hết hạn thời gian cho phép

en: Default TCP connection timeout (in milliseconds).
vi: Kết nối TCP mặc định hết thời gian (trong mili giây).

en: HTTP server address
vi: Địa chỉ máy chủ HTTP

en: By default, the server will listen on any local IP address. Specify an IP address (e.g. ::1 or 127.0.0.1) or a host name (e.g. localhost) to restrict them to a specific network interface.
vi: Theo mặc định, máy chủ sẽ đón nhận bất kỳ địa chỉ IP nào từ các máy khác kết nối đến. Sau đó, máy chủ sẽ xác định một địa chỉ IP cụ thể (ví dụ ::1 or 127.0.0.1) hoặc tên host (ví dụ localhost) để giới hạn những địa chỉ này và bắt những đối tượng trên tuân thủ theo giao diện mạng của VLC.

en: RTSP server address
vi: Địa chỉ máy chủ RTSP

en: This defines the address the RTSP server will listen on, along with the base path of the RTSP VOD media. Syntax is address/path. By default, the server will listen on any local IP address. Specify an IP address (e.g. ::1 or 127.0.0.1) or a host name (e.g. localhost) to restrict them to a specific network interface.
vi: Phần tùy chỉnh này chỉ định loại địa chỉ của máy chủ RTSP sẽ được tiếp nhận thông tin, kèm theo đó là đường dẫn cơ sở của RTSP VOD, Syntax là địa chỉ/đường dẫn. Theo mặc định, các máy chủ này sẽ tiếp nhận bất kỳ thông tin nào từ các máy kết nối đến nó bằng địa chỉ IP. Sau đó, máy chủ sẽ xác định một địa chỉ IP cụ thể (ví dụ ::1 or 127.0.0.1) hoặc tên host (ví dụ localhost) để giới hạn những địa chỉ này và bắt những đối tượng trên tuân thủ theo giao diện mạng của VLC.

en: HTTP server port
vi: Cổng kết nối máy chủ HTTP

en: The HTTP server will listen on this TCP port. The standard HTTP port number is 80. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
vi: Máy chủ HTTP sẽ đón nhận thông tin từ cổng kết nối TCP này. Số liệu chuẩn của cổng kết nối HTTP là 80. Tuy nhiên, con số tối đa cho thứ tự các cổng kết nối là 1025, và phần giới hạn này luôn được quản lý chặt chẽ bởi hệ điều hành bạn đang sử dụng.

en: HTTPS server port
vi: Cổng kết nối máy chủ HTTPS

en: The HTTPS server will listen on this TCP port. The standard HTTPS port number is 443. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
vi: Máy chủ HTTPS sẽ đón nhận thông tin từ cổng kết nối TCP này. Số liệu chuẩn của cổng kết nối HTTPS là 443. Tuy nhiên, con số tối đa cho thứ tự các cổng kết nối là 1025, và phần giới hạn này luôn được quản lý chặt chẽ bởi hệ điều hành bạn đang sử dụng.

en: RTSP server port
vi: Cổng kết nối máy chủ RTSP

en: The RTSP server will listen on this TCP port. The standard RTSP port number is 554. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
vi: Máy chủ RTSP sẽ đón nhận thông tin từ cổng kết nối TCP này. Số liệu chuẩn của cổng kết nối HTTPS là 554. Tuy nhiên, con số tối đa cho thứ tự các cổng kết nối là 1025, và phần giới hạn này luôn được quản lý chặt chẽ bởi hệ điều hành bạn đang sử dụng.

en: HTTP/TLS server certificate
vi: Chứng thực máy chủ HTTP/TLS

en: This X.509 certicate file (PEM format) is used for server-side TLS. On OS X, the string is used as a label to search the certificate in the keychain.
vi: Tệp chứng chỉ X.509 này (định dạng PEM) được sử dụng cho TLS phía máy chủ. Trên OS X, chuỗi này được sử dụng làm nhãn để tìm kiếm chứng chỉ trong chuỗi khóa.

en: HTTP/TLS server private key
vi: Khóa cá nhân đối với máy chủ HTTP/TLS

en: This private key file (PEM format) is used for server-side TLS.
vi: Tập tin khóa cá nhân này (định dạng PEM) được sử dụng cho phía máy chủ TLS.

en: HTTP proxy to be used It must be of the form http://[user@]myproxy.mydomain:myport/ ; if empty, the http_proxy environment variable will be tried.
vi: HTTP proxy được sử dụng phải đúng dạng http://[user@]myproxy.mydomain:myport/ ; nếu rỗng, biến môi trường dành cho http_proxy sẽ được tự động sử dụng.

en: HTTP proxy password
vi: Mật khẩu HTTP proxy

en: If your HTTP proxy requires a password, set it here.
vi: Nếu HTTP proxy của bạn yêu cầu mật khẩu, hãy thiết lập tại đây.

en: SOCKS server
vi: Sever SOCKS

en: SOCKS proxy server to use. This must be of the form address:port. It will be used for all TCP connections
vi: SOCKS Proxy server đang được sử dụng. Tùy chỉnh này phải có dạng địa chỉ địa chỉ:cổng. Tùy chọn này sẽ được sử dụng cho tất cả kết nối có dạng TCP

en: SOCKS user name
vi: Tài khoản SOCKS

en: User name to be used for connection to the SOCKS proxy.
vi: Sử dụng một tài khoản cho việc kết nối đến proxy của SOCKS.

en: SOCKS password
vi: Mật khẩu tài khoản SOCKS

en: Password to be used for connection to the SOCKS proxy.
vi: Mật khẩu để truy cập tài khoản SOCKS.

en: Title metadata
vi: Thông tin bổ sung về tiêu đề

en: Allows you to specify a "title" metadata for an input.
vi: Cho phép bạn hiệu chỉnh phần "tiêu đề" trong phần thông tin bổ sung của dữ liệu được xuất ra.

en: Author metadata
vi: Thông tin bổ sung về tác giả

en: Allows you to specify an "author" metadata for an input.
vi: Cho phép bạn hiệu chỉnh phần "tác giả" trong phần thông tin bổ sung của dữ liệu được xuất ra.

en: Artist metadata
vi: Thông tin bổ sung về nghệ sĩ

en: Allows you to specify an "artist" metadata for an input.
vi: Cho phép bạn hiệu chỉnh phần "nghệ sĩ" trong phần thông tin bổ sung của dữ liệu được xuất ra.

en: Genre metadata
vi: Thông tin bổ sung về loại nhạc

en: Allows you to specify a "genre" metadata for an input.
vi: Cho phép bạn hiệu chỉnh phần "loại nhạc" trong phần thông tin bổ sung của dữ liệu đi vào.

en: Copyright metadata
vi: Thông tin bổ sung về bản quyền

en: Allows you to specify a "copyright" metadata for an input.
vi: Cho phép bạn hiệu chỉnh phần "bản quyền" trong phần thông tin bổ sung của dữ liệu được xuất ra.

en: Description metadata
vi: Thông tin bổ sung về mô tả

en: Allows you to specify a "description" metadata for an input.
vi: Cho phép bạn hiệu chỉnh phần "mô tả" trong phần thông tin bổ sung của dữ liệu được xuất ra.

en: Date metadata
vi: Thông tin bổ sung về ngày tháng

en: Allows you to specify a "date" metadata for an input.
vi: Cho phép bạn hiệu chỉnh phần "ngày tháng" trong phần thông tin bổ sung của dữ liệu được xuất ra.

en: URL metadata
vi: Thông tin bổ sung về URL

en: Allows you to specify a "url" metadata for an input.
vi: Cho phép bạn hiệu chỉnh phần "URL" trong phần thông tin bổ sung của dữ liệu được xuất ra.

en: This option can be used to alter the way VLC selects its codecs (decompression methods). Only advanced users should alter this option as it can break playback of all your streams.
vi: Tùy chọn này có thể sử dụng để thay đổi cách VLC lựa chọn bộ biên giải mã (phương pháp giải nén). Chỉ dành cho người dùng nâng cao vì tùy chọn này có thể làm ngưng lại quá trình phát lại tất cả các luồng phát của bạn.

en: Preferred decoders list
vi: Danh sách các phần giải mã yêu thích

en: List of codecs that VLC will use in priority. For instance, 'dummy,a52' will try the dummy and a52 codecs before trying the other ones. Only advanced users should alter this option as it can break playback of all your streams.
vi: Danh sách các codec được VLC sử dụng ở mức ưu tiên cao nhất. Ví dụ, 'dummy,a52' sẽ cố gắng sử dụng dummy và a52 codec trước khi thử lựa chọn một codec khác. Chỉ dành cho người dùng nâng cao khi bỏ tùy chọn này vì tùy chọn này có thể làm tạm ngưng quy trình phát lại luồng phát mà bạn đang tiếp cận.

en: Preferred encoders list
vi: Danh sách các phần mã hóa yêu thích

en: This allows you to select a list of encoders that VLC will use in priority.
vi: Tùy chọn này cho phép bạn chọn danh sách các phương thức mã hóa mà VLC sẽ sử dụng theo thứ tự ưu tiên cao nhất.

en: These options allow you to set default global options for the stream output subsystem.
vi: Những tùy chọn này sẽ cho phép bạn thiết lập các tùy chọn cục bộ cho hệ thống con phân luồng đầu ra.

en: Default stream output chain
vi: Tập hợp các luồng đầu ra mặc định

en: You can enter here a default stream output chain. Refer to the documentation to learn how to build such chains. Warning: this chain will be enabled for all streams.
vi: Bạn có thể thêm vào tập hợp các luồng phát đầu ra theo mặc định. Phần này liên quan đến phần tài liệu về cách xây dựng các tập hợp luồng tương tự. Cảnh báo: các tập hợp luồng sẽ được kích hoạt cho mọi luồng dữ liệu khác.

en: Enable streaming of all ES
vi: Bất chế độ phát luồng cho mọi ES

en: Stream all elementary streams (video, audio and subtitles)
vi: Phát tất cả các luồng cơ bản (video, âm thanh và phụ đề)

en: Display while streaming
vi: Hiển thị khi phân luồng phát

en: Play locally the stream while streaming it.
vi: Vẫn phát luồng trong hệ thống khi đang phân luồng dữ liệu đó.

en: Enable video stream output
vi: Bật tính năng xuất luồng phát video

en: Choose whether the video stream should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
vi: Chọn phần này khi luồng phát video được chuyển trực tiếp tới luồng xuất dữ liệu khi luồng dữ liệu trước đó đã được kích hoạt.

en: Enable audio stream output
vi: Bật đầu ra luồng phát âm thanh

en: Choose whether the audio stream should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
vi: Chọn phần này khi luồng phát audio được chuyển trực tiếp tới đầu ra luồng  phát khi luồng trước đó đã được kích hoạt.

en: Enable SPU stream output
vi: Bật tính năng xuất luồng phát SPU

en: Choose whether the SPU streams should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
vi: Chọn phần này khi luồng phát SPU được chuyển trực tiếp tới luồng xuất dữ liệu khi luồng dữ liệu trước đó đã được kích hoạt.

en: Keep stream output open
vi: Mở các luồng xuất

en: This allows you to keep an unique stream output instance across multiple playlist item (automatically insert the gather stream output if not specified)
vi: Tùy chọn này cho phép bạn luôn giữ một luồng phát đầu ra đặc biệt trong khi đang phát nhiều đối tượng trong danh sách phát (tự động chèn vào luồng phát được thu thập nếu như luồng phát đầu ra không được xác định rõ)

en: Stream output muxer caching (ms)
vi: Tạm lưu việc xuất luồng ghép kênh đầu ra (tính bằng phần nghìn giây)

en: This allow you to configure the initial caching amount for stream output muxer. This value should be set in milliseconds.
vi: Tùy chọn này cho phép bạn có thể thiết lập số lượng các luồng phát trong bộ nhớ đệm được ghép kênh đầu ra. Giá trị này nên được tính bằng phần nghìn giây.

en: Preferred packetizer list
vi: Danh sách thuật toán đóng gói được ưa chuộng

en: This allows you to select the order in which VLC will choose its packetizers.
vi: Tùy chọn này cho phép bạn chọn thứ tự mà VLC sẽ chọn cho phần đóng gói gói tin.

en: Mux module
vi: Module ghép kênh

en: This is a legacy entry to let you configure mux modules
vi: Đây là phần chỉnh sửa cho phép bạn điều chỉnh các module ghép kênh

en: Access output module
vi: Module truy xuất dữ liệu đầu ra

en: This is a legacy entry to let you configure access output modules
vi: Đây là thông số quan trọng cho phép bạn chỉnh sửa module đối với phương thức truy cập dữ liệu được xuất ra

en: If this option is enabled, the flow on the SAP multicast address will be controlled. This is needed if you want to make announcements on the MBone.
vi: Nếu tùy chọn này được bật, các địa chỉ multicast dạng SAP sẽ được điều khiển. Điều này chỉ cần thiết nếu bạn cần tạo các thông báo trên MBone.

en: SAP announcement interval
vi: Độ trễ cho thông báo SAP

en: When the SAP flow control is disabled, this lets you set the fixed interval between SAP announcements.
vi: Khi dòng điều khiển SAP được vô hiệu hóa, sẽ giúp bạn sửa lại các quãng thời gian để thực hiện các thông báo SAP.

en: These options allow you to select default modules. Leave these alone unless you really know what you are doing.
vi: Những tùy chọn này sẽ cho phép bạn chọn lựa các module mặc định. Đừng tác động đến phần này trừ khi bạn đã biết những tùy chọn này sẽ thực hiện những tác động nào.

en: Access module
vi: Module truy cập

en: This allows you to force an access module. You can use it if the correct access is not automatically detected. You should not set this as a global option unless you really know what you are doing.
vi: Tùy chọn này sẽ giúp bạn cố định module truy cập dữ liệu. Bạn có thể sử dụng các phương thức tác động mà từ trước đến giờ bạn vẫn chưa sử dụng. Bạn không nên chỉnh sửa phần này trừ khi bạn đã có kinh nghiệm trong việc điều chỉnh những tùy chọn này.

en: Stream filter module
vi: Phương thức lọc luồng phát

en: Stream filters are used to modify the stream that is being read.
vi: Bộ lọc luồng được sử dụng để sửa đổi luồng đang được đọc.

en: Demux filter module
vi: Mô-đun bộ lọc ghép kênh

en: Demux filters are used to modify/control the stream that is being read.
vi: Bộ lọc Demux được sử dụng để sửa đổi/kiểm soát luồng đang được đọc.

en: Demux module
vi: Module tách kênh

en: Demultiplexers are used to separate the "elementary" streams (like audio and video streams). You can use it if the correct demuxer is not automatically detected. You should not set this as a global option unless you really know what you are doing.
vi: Tách kênh được sử dụng để phân tách các luồng cơ bản (chẳng hạn như audio và video). Bạn có thể sử dụng tùy chọn này nếu việc tách tín hiệu không hoạt động theo ý bạn mong muốn. Bạn không nên tác động đến các tùy chọn này trừ khi bạn đã có kinh nghiệm với những tùy chọn này trước đó.

en: VoD server module
vi: Module VoD server

en: You can select which VoD server module you want to use. Set this to 'vod_rtsp' to switch back to the old, legacy module.
vi: Bạn có thể chọn mô-đun máy chủ VoD nào bạn muốn sử dụng. Đặt cái này thành 'vod_rtsp' để chuyển về mô-đun cũ, hợp chuẩn.

en: Allow real-time priority
vi: Cho phép ưu tiên chế độ thời gian thực

en: Running VLC in real-time priority will allow for much more precise scheduling and yield better, especially when streaming content. It can however lock up your whole machine, or make it very very slow. You should only activate this if you know what you're doing.
vi: Khi chạy chương trình VLC theo chế độ thời gian thực sẽ cho phép bạn tiếp cận với sự chính xác cao hơn với các chương trình được phát luồng và truyền tải trên mạng. Điều này có thể làm cho hệ thống hiện tại của bạn trở nên chậm đi. Bạn không nên bật tính năng này trừ khi bạn đã từng có kinh nghiệm tác động lên tùy chọn này trước đó.

en: Adjust VLC priority
vi: Chỉnh sửa độ ưu tiên của VLC

en: This option adds an offset (positive or negative) to VLC default priorities. You can use it to tune VLC priority against other programs, or against other VLC instances.
vi: Tùy chọn này thêm vào một offset (positive hoặc negative) đối với các thứ tự ưu tiên theo mặc định của VLC. Bạn có thể sử dụng tùy chọn này để chuyển chế độ ưu tiên của VLC đối với các chương trình khác, hoặc thậm chí là xử lý quyền ưu tiên đối với các tiến trình trong chính VLC.

en: This option is useful if you want to lower the latency when reading a stream
vi: Tùy chọn này chỉ thực sự hữu ích nếu bạn muốn hạ thấp độ trễ về thời gian khi đang đọc một luồng.

en: VLM configuration file
vi: Tập tin thiết lập VLM

en: Read a VLM configuration file as soon as VLM is started.
vi: Nhập tập tin thiết lập của VLC ngay khi vừa chạy chương trình.

en: Use a plugins cache
vi: Sử dụng tiện ích bộ nhớ đệm

en: Use a plugins cache which will greatly improve the startup time of VLC.
vi: Sử dụng tiện ích bộ nhớ đệm sẽ cải thiện thời gian khởi động của VLC.

en: Scan for new plugins
vi: Quét tìm các plugin mới

en: Scan plugin directories for new plugins at startup. This increases the startup time of VLC.
vi: Quét các thư mục plugin để tìm các plugin mới khi khởi động. Việc này làm tăng thời gian khởi động của VLC.

en: Preferred keystore list
vi: Danh sách kho khóa ưa thích

en: List of keystores that VLC will use in priority.
vi: Danh sách các kho khóa mà VLC sẽ ưu tiên sử dụng.

en: Locally collect statistics
vi: Thu thập thống kê về hệ thống hiện tại

en: Collect miscellaneous local statistics about the playing media.
vi: Thu thập các số liệu thống kê về các tập tin hay luồng dữ liệu mà bạn đã tác động.

en: Run as daemon process
vi: Chạy dưới dạng tiến trình ẩn

en: Runs VLC as a background daemon process.
vi: Chạy VLC dưới dạng tiến trình nền ẩn.

en: Write process id to file
vi: Ghi thông số tiến trình vào tập tin

en: Writes process id into specified file.
vi: Đưa số liệu id của tiến trình xử lý vào tập tin.

en: Allow only one running instance
vi: Cho phép chỉ chạy duy nhất một tiến trình

en: Allowing only one running instance of VLC can sometimes be useful, for example if you associated VLC with some media types and you don't want a new instance of VLC to be opened each time you open a file in your file manager. This option will allow you to play the file with the already running instance or enqueue it.
vi: Tùy chọn này cho phép chỉ chạy duy nhất một tiến trình của VLC, thí dụ bạn có thể chọn VLC để mở nhiều tập tin khác nhau và bạn muốn nghe nhạc bằng VLC rồi sau đó lại muốn xem phim bằng chính VLC thì lúc này do VLC chỉ chạy một tiến trình nên sẽ không thể vừa mở một tập tin nhạc và vừa mở một tập tin phim cùng lúc mà sẽ đưa tập tin phim vào hàng đợi trong danh sách. Nếu bạn muốn VLC vừa mở nhạc và vừa mở phim, thì tốt nhất bạn nên chọn chạy đa tiến trình. Tuy nhiên, khi bạn chọn tính năng chạy duy nhất một tiến trình, thì các tập tin bạn lựa chọn sau khi bạn đã lựa chọn tập tin đầu tiên, sẽ được tự động đưa vào danh sách hàng đợi của chương trình, tức đưa vào danh sách phát, sau khi đã phát xong đối tượng 1 sẽ tới đối tượng tiếp theo và cứ thế.

en: VLC is started from file association
vi: VLC được mở với định đạng tập tin này

en: Tell VLC that it is being launched due to a file association in the OS
vi: Thông báo cho VLC biết khi nào sẽ được mở khi gắn kết một tập tin nào đó với VLC trong hệ điều hành bạn đang dùng

en: Use only one instance when started from file manager
vi: Chỉ sử dụng duy nhất một tiến trình khi mở tập tin từ trình quản lý tập tin

en: Increase the priority of the process
vi: Tăng độ ưu tiên cho tiến trình

en: Increasing the priority of the process will very likely improve your playing experience as it allows VLC not to be disturbed by other applications that could otherwise take too much processor time. However be advised that in certain circumstances (bugs) VLC could take all the processor time and render the whole system unresponsive which might require a reboot of your machine.
vi: Tăng độ ưu tiên cho tiến trình sẽ cải thiện khả năng tương tác của bạn với chương trình, vì VLC sẽ không bị tiếm quyền điều khiển bởi các chương trình trong hệ thống vốn làm chậm đi thời gian xử lý trên hệ thống bạn đang dùng. Tuy nhiên trong một số trường hợp cụ thể (có lỗi xảy ra), VLC có thể sẽ tận dụng toàn bộ thời gian của vi xử lý cũng như sử dụng thời gian này tạo ra trạng thái không phải hồi dẫn đến yêu cầu người dùng phải khởi động lại.

en: Enqueue items into playlist in one instance mode
vi: Đưa các đối tượng vào hàng đợi trong danh sách ở chế độ chạy một tiến trình

en: When using the one instance only option, enqueue items to playlist and keep playing current item.
vi: Khi sử dụng tùy chọn chỉ cho phép duy nhất một tiến trình, các đối tượng được đưa vào danh sách sẽ đợi đến phiên mình khi đối tượng trước đã phát xong.

en: Expose media player via D-Bus
vi: Để lộ trình phát thông qua D-Bus

en: Allow other applications to control VLC using the D-Bus MPRIS protocol.
vi: Cho phép các ứng dụng khác điều khiển VLC bằng giao thức D-Bus MPRIS.

en: These options define the behavior of the playlist. Some of them can be overridden in the playlist dialog box.
vi: Những tùy chọn này sẽ điều chỉnh cách thức hoạt động của danh sách. Một số tùy chọn có thể ghi chồng lên hộp thoại thông báo của danh sách.

en: Automatically preparse items
vi: Tự động phân tích trước các mục

en: Automatically preparse items added to the playlist (to retrieve some metadata).
vi: Tự động chuẩn bị các mục được thêm vào danh sách phát (để truy xuất một số siêu dữ liệu).

en: Preparsing timeout
vi: Thời gian chờ xử lý trước

en: Maximum time allowed to preparse an item, in milliseconds
vi: Thời gian tối đa được cho phép để xử lý trước một mục, tính bằng mili giây

en: Allow metadata network access
vi: Cho phép truy cập siêu dữ liệu trên mạng

en: Collapse
vi: Xổ ra

en: Expand
vi: Mở rộng

en: Subdirectory behavior
vi: Thao tác với thư mục con

en: Select whether subdirectories must be expanded.
    none: subdirectories do not appear in the playlist.
    collapse: subdirectories appear but are expanded on first play.
    expand: all subdirectories are expanded.
vi: Chon cac thu muc con khi thu muc goc duoc mo rong.
    none:cac thu muc con se khong xuat hien trong danh sach.
    collapse: cac thu muc con xuat hien nhung khong mo rong trong lan phat dau tien.
    expand: mo rong tat ca cac thu muc.

en: Ignored extensions
vi: Các phần mở rộng bị bỏ qua

en: Files with these extensions will not be added to playlist when opening a directory.
    This is useful if you add directories that contain playlist files for instance. Use a comma-separated list of extensions.
vi: Các tập tin với định dạng này sẽ không được thêm vào danh sách khi thêm từ một thư mục nào đó.
    Tùy chọn này nhằm tránh tình trạng bạn thêm vào một thư mục vốn đã chứa danh sách phát từ trước. Sử dụng dấu phẩy để tách biệt các định dạng tập tin.

en: Show hidden files
vi: Hiện các tệp ẩn

en: Ignore files starting with '.'
vi: Bỏ qua các tệp bắt đầu bằng '.'

en: Services discovery modules
vi: Phương thức tìm kiếm dịch vụ

en: Specifies the services discovery modules to preload, separated by colons. Typical value is "sap".
vi: Xác định các module của dịch vụ khi được nạp vào, tách biệt bằng dấu hai chấm. Giá trị điển hình là "sap".

en: Play files randomly forever
vi: Luôn luôn phát các tập tin một cách ngẫu nhiên

en: VLC will randomly play files in the playlist until interrupted.
vi: VLC sẽ phát các tập tin trong danh sách một cách ngẫu nhiên cho đến khi chính người dùng dừng lại.

en: Repeat all
vi: Lặp lại tất cả

en: VLC will keep playing the playlist indefinitely.
vi: VLC sẽ tiếp tục phát các đối tượng trong danh sách cho đến khi người dùng thoát VLC.

en: Repeat current item
vi: Lặp lại tập tin hiện tại

en: VLC will keep playing the current playlist item.
vi: VLC sẽ tiếp tục phát đối tượng hiện tại trong danh sách.

en: Play and stop
vi: Phát và dừng lại

en: Stop the playlist after each played playlist item.
vi: Dừng lại danh sách nhạc khi các đối tượng trong danh sách đã được phát.

en: Play and exit
vi: Phát rồi thoát

en: Exit if there are no more items in the playlist.
vi: Thoát nếu như không còn đối tượng nào nữa trong danh sách.

en: Play and pause
vi: Phát và tạm dừng

en: Pause each item in the playlist on the last frame.
vi: Tạm dừng mỗi đối tượng trong danh sách ở khung hình trước đó.

en: Start paused
vi: Bắt đầu bằng trạng thái tạm dừng

en: Pause each item in the playlist on the first frame.
vi: Tạm dừng mỗi mục trong danh sách phát ở khung hình đầu tiên.

en: Auto start
vi: Tự động bắt đầu

en: Automatically start playing the playlist content once it's loaded.
vi: Tự động phát nội dung trong danh sách mỗi khi danh sách này được nạp.

en: Pause on audio communication
vi: Tạm dừng việc giao tiếp âm thanh

en: If pending audio communication is detected, playback will be paused automatically.
vi: Nếu việc giao tiếp bằng audio được nhận diện bởi VLC, chế độ phát lại sẽ được tự động tạm dừng.

en: Use media library
vi: Sử dụng thư viện

en: The media library is automatically saved and reloaded each time you start VLC.
vi: Thư viện media sẽ được tự động lưu và nạp lại thông tin mỗi khi bạn khởi động VLC.

en: Display playlist tree
vi: Hiển thị danh sách dạng cây

en: The playlist can use a tree to categorize some items, like the contents of a directory.
vi: Danh sách có thể sử dụng cách phân tách các loại của đối tượng theo dạng cấu trúc cây, dạng cấu trúc giống như việc quản lý các thư mục.

en: These settings are the global VLC key bindings, known as "hotkeys".
vi: Các thiết lập này sẽ được sử dụng trong toàn bộ các tiến trình mà VLC thực hiện, hay còn gọi là "phím tắt".

en: Ignore
vi: Bỏ qua

en: Volume control
vi: Điều khiển âm lượng

en: Position control
vi: Điều khiển vị trí

en: Position control reversed
vi: Điều khiển vị trí đảo ngược

en: Mouse wheel vertical axis control
vi: Điều khiển cuộn chuột theo chiều dọc

en: The mouse wheel vertical (up/down) axis can control volume, position or be ignored.
vi: Lăn chuột (lên/xuống) có thể điều khiển âm lượng, vị trí hoặc bị bỏ qua.

en: Mouse wheel horizontal axis control
vi: Điều khiển cuộn chuột ngang

en: The mouse wheel horizontal (left/right) axis can control volume, position or be ignored.
vi: Lăn chuột (trái/phải) có thể điều khiển âm lượng, vị trí hoặc bị bỏ qua.

en: Fullscreen
vi: Toàn màn hình

en: Select the hotkey to use to swap fullscreen state.
vi: Chọn phím tắt để chuyển đổi sang chế độ toàn màn hình.

en: Exit fullscreen
vi: Thoát chế độ toàn màn hình

en: Select the hotkey to use to exit fullscreen state.
vi: Chọn phím tắt để sử dụng nhằm thoát khỏi chế độ toàn màn hình.

en: Play/Pause
vi: Phát/Tạm dừng

en: Select the hotkey to use to swap paused state.
vi: Chọn phím tắt để hoán chuyển trạng thái tạm dừng và phát.

en: Pause only
vi: Chỉ tạm dừng

en: Select the hotkey to use to pause.
vi: Chọn phím tắt để tạm dừng.

en: Play only
vi: Chỉ phát

en: Select the hotkey to use to play.
vi: Chọn phím tắt để phát.

en: Faster
vi: Nhanh hơn

en: Select the hotkey to use for fast forward playback.
vi: Chọn phím tắt để phát tập tin với tốc độ nhanh hơn.

en: Slower
vi: Chậm hơn

en: Select the hotkey to use for slow motion playback.
vi: Chọn phím tắt để phát tập tin với tốc độ chậm hơn.

en: Normal rate
vi: Xếp hạng bình thường

en: Select the hotkey to set the playback rate back to normal.
vi: Chọn phím tắt để chỉnh tập tin này về dạng bình thường.

en: Faster (fine)
vi: Nhanh hơn (tốt)

en: Slower (fine)
vi: Chậm hơn (tốt)

en: Next
vi: Tiếp theo

en: Select the hotkey to use to skip to the next item in the playlist.
vi: Sử dụng phím tắt để nhảy đến tập tin kế tiếp trong danh sách.

en: Previous
vi: Trước đó

en: Select the hotkey to use to skip to the previous item in the playlist.
vi: Sử dụng phím tắt để lùi về tập tin kế tiếp trong danh sách.

en: Stop
vi: Dừng lại

en: Select the hotkey to stop playback.
vi: Sử dụng phím tắt để dừng phát lại.

en: Position
vi: Vị trí

en: Select the hotkey to display the position.
vi: Sử dụng phím tắt để hiển thị vị trí.

en: Very short backwards jump
vi: Nhảy tới phía sau chậm dần

en: Select the hotkey to make a very short backwards jump.
vi: Chọn phím tắt để nhảy tới phía sau ngắn dần.

en: Short backwards jump
vi: Nhảy tới phía sau ngắn

en: Select the hotkey to make a short backwards jump.
vi: Chọn phím tắt để nhảy tới phía sau ngắn.

en: Medium backwards jump
vi: Nhảy tới phía sau trung bình

en: Select the hotkey to make a medium backwards jump.
vi: Chọn phím tắt để nhảy tới phía sau trung bình.

en: Long backwards jump
vi: Nhảy tới phía sau dài

en: Select the hotkey to make a long backwards jump.
vi: Chọn phím tắt để nhảy tớii phía sau dài.

en: Very short forward jump
vi: Nhảy tới phía trước ngắn nhất

en: Select the hotkey to make a very short forward jump.
vi: Chọn phím tắt để nhảy tới phía trước ngắn nhất.

en: Short forward jump
vi: Nhảy tới phía trước ngắn

en: Select the hotkey to make a short forward jump.
vi: Chọn phím tắt để nhảy tới phía trước ngắn nhất.

en: Medium forward jump
vi: Nhảy tới phía sau trung bình

en: Select the hotkey to make a medium forward jump.
vi: Chọn phím tắt để nhảy tới phía trước trung bình.

en: Long forward jump
vi: Nhảy tới phía trước dài

en: Select the hotkey to make a long forward jump.
vi: Chọn phím tắt để nhảy tới phía trước dài.

en: Next frame
vi: Khung tiếp theo

en: Select the hotkey to got to the next video frame.
vi: Chọn phím tắt để nhảy tới khung video tiếp theo.

en: Very short jump length
vi: Chọn thời gian để phát rất ngắn

en: Very short jump length, in seconds.
vi: Chọn thời gian để phát rất ngắn, tính bằng giây.

en: Short jump length
vi: Chọn thời gian để phát ngắn

en: Short jump length, in seconds.
vi: Chọn thời gian để phát ngắn, tính bằng giây.

en: Medium jump length
vi: Chọn thời gian để phát trung bình

en: Medium jump length, in seconds.
vi: Chọn thời gian để phát trung bình, tính bằng giây.

en: Long jump length
vi: Chọn thời gian để phát dài

en: Long jump length, in seconds.
vi: Chọn thời gian để phát dài, tính bằng giây.

en: Quit
vi: Thoát

en: Select the hotkey to quit the application.
vi: Chọn phím tắt để thoát chương trình.

en: Navigate up
vi: Phím mũi tên đi lên

en: Select the key to move the selector up in DVD menus / Move viewpoint to up (pitch).
vi: Chọn phím để di chuyển lên bộ chọn trong menu DVD / Di chuyển điểm nhìn lên trên (cao độ).

en: Navigate down
vi: Phím mũi tên đi xuống

en: Select the key to move the selector down in DVD menus / Move viewpoint to down (pitch).
vi: Chọn phím để di chuyển xuống bộ chọn trong menu DVD / Di chuyển điểm nhìn xuống dưới (cao độ).

en: Navigate left
vi: Phím mũi tên bên trái

en: Select the key to move the selector left in DVD menus / Move viewpoint to left (yaw).
vi: Chọn phím để di chuyển trái bộ chọn trong menu DVD / Di chuyển điểm nhìn qua trái (cao độ).

en: Navigate right
vi: Phím mũi tên bên phải

en: Select the key to move the selector right in DVD menus / Move viewpoint to right (yaw).
vi: Chọn phím để di chuyển phải bộ chọn trong menu DVD / Di chuyển điểm nhìn qua phải (cao độ).

en: Activate
vi: Kích hoạt

en: Select the key to activate selected item in DVD menus.
vi: Chọn phím tắt để kích hoạt các đối tượng được chọn trong bảng chọn của DVD.

en: Go to the DVD menu
vi: Đi đến bảng chọn của DVD

en: Select the key to take you to the DVD menu
vi: Chọn phím tắt để đi đến bảng chọn của DVD

en: Select previous DVD title
vi: Chọn tiêu đề DVD trước đó

en: Select the key to choose the previous title from the DVD
vi: Chọn phím tắt để chọn tiêu đề DVD

en: Select next DVD title
vi: Chọn tiêu đề DVD tiếp theo

en: Select the key to choose the next title from the DVD
vi: Chọn phím tắt để chọn tiêu đề DVD tiếp theo

en: Select prev DVD chapter
vi: Chọn chương DVD trước đó

en: Select the key to choose the previous chapter from the DVD
vi: Chọn phím tắt để chọn chương DVD trước đó

en: Select next DVD chapter
vi: Chọn chương DVD tiếp theo

en: Select the key to choose the next chapter from the DVD
vi: Chọn phím tắt để chọn chương DVD tiếp theo

en: Volume up
vi: Tăng âm lượng

en: Select the key to increase audio volume.
vi: Chọn phím tắt để tăng âm lượng.

en: Volume down
vi: Giảm âm lượng

en: Select the key to decrease audio volume.
vi: Chọn phím tắt để giảm âm lượng.

en: Mute
vi: Tắt âm thanh

en: Select the key to mute audio.
vi: Chọn phím tắt để tắt âm thanh.

en: Subtitle delay up
vi: Tăng độ trễ hiển thị phụ đề

en: Select the key to increase the subtitle delay.
vi: Chọn phím để tăng độ trễ hiển thị của phụ đề.

en: Subtitle delay down
vi: Hạ độ trễ của phụ đề

en: Select the key to decrease the subtitle delay.
vi: Chọn phím để hạ độ trễ hiển thị phụ đề.

en: Reset subtitles text scale
vi: Đặt lại tỷ lệ văn bản phụ đề

en: Scale up subtitles text
vi: Phóng to tỉ lệ văn bản tiêu đề

en: Scale down subtitles text
vi: Thu nhỏ tỉ lệ văn bản tiêu đề

en: Select the key to change subtitles text scaling
vi: Chọn phím để thay đổi tỷ lệ văn bản phụ đề

en: Subtitle sync / bookmark audio timestamp
vi: Đánh dấu/đồng bộ hóa thời gian audio đối với phụ đề

en: Select the key to bookmark audio timestamp when syncing subtitles.
vi: Chọn phím nóng để đánh dấu phần thời gian đối với audio khi đồng bộ hóa phụ đề.

en: Subtitle sync / bookmark subtitle timestamp
vi: Đánh dấu/đồng bộ hóa thời gian của phụ đề

en: Select the key to bookmark subtitle timestamp when syncing subtitles.
vi: Chọn phím nóng để đánh dấu thời gian cho phụ đề khi đang đồng bộ hóa phụ đề.

en: Subtitle sync / synchronize audio & subtitle timestamps
vi: Đồng bộ hóa thời gian đối với phụ đề & audio

en: Select the key to synchronize bookmarked audio & subtitle timestamps.
vi: Chọn phím để đồng bộ hóa phụ đề & audio.

en: Subtitle sync / reset audio & subtitle synchronization
vi: Đồng bộ hóa/tải lại đối với audio & phụ đề

en: Select the key to reset synchronization of audio & subtitle timestamps.
vi: Chọn phím để chỉnh lại sự đồng bộ hóa giữa thời gian của phụ đề & audio.

en: Subtitle position up
vi: Tăng vị trí phụ đề

en: Select the key to move subtitles higher.
vi: Chọn phím để đưa phụ đề lên cao hơn.

en: Subtitle position down
vi: Hạ vị trí phụ đề

en: Select the key to move subtitles lower.
vi: Chọn phím để hạ vị trí phụ đề xuống thấp hơn.

en: Audio delay up
vi: Tăng độ trễ phát audio

en: Select the key to increase the audio delay.
vi: Chọn phím để tăng độ trễ phát audio.

en: Audio delay down
vi: Giảm độ trễ phát audio

en: Select the key to decrease the audio delay.
vi: Chọn phím để giảm độ trễ phát audio.

en: Play playlist bookmark 1
vi: Phát danh sách được đánh dấu 1

en: Play playlist bookmark 2
vi: Phát danh sách được đánh dấu 2

en: Play playlist bookmark 3
vi: Phát danh sách được đánh dấu 3

en: Play playlist bookmark 4
vi: Phát danh sách được đánh dấu 4

en: Play playlist bookmark 5
vi: Phát danh sách được đánh dấu 5

en: Play playlist bookmark 6
vi: Phát danh sách được đánh dấu 6

en: Play playlist bookmark 7
vi: Phát danh sách được đánh dấu 7

en: Play playlist bookmark 8
vi: Phát danh sách được đánh dấu 8

en: Play playlist bookmark 9
vi: Phát danh sách được đánh dấu 9

en: Play playlist bookmark 10
vi: Phát danh sách được đánh dấu 10

en: Select the key to play this bookmark.
vi: Chọn phím tắt để phát phần đánh dấu này.

en: Set playlist bookmark 1
vi: Thiết lập danh sách đánh dấu 1

en: Set playlist bookmark 2
vi: Thiết lập danh sách đánh dấu 2

en: Set playlist bookmark 3
vi: Thiết lập danh sách đánh dấu 3

en: Set playlist bookmark 4
vi: Thiết lập danh sách đánh dấu 4

en: Set playlist bookmark 5
vi: Thiết lập danh sách đánh dấu 5

en: Set playlist bookmark 6
vi: Thiết lập danh sách đánh dấu 6

en: Set playlist bookmark 7
vi: Thiết lập danh sách đánh dấu 7

en: Set playlist bookmark 8
vi: Thiết lập danh sách đánh dấu 8

en: Set playlist bookmark 9
vi: Thiết lập danh sách đánh dấu 9

en: Set playlist bookmark 10
vi: Thiết lập danh sách đánh dấu 10

en: Select the key to set this playlist bookmark.
vi: Chọn phím tắt để thiết lập danh sách được đánh dấu.

en: Clear the playlist
vi: Làm rỗng danh sách

en: Select the key to clear the current playlist.
vi: Chọn phím để dọn dẹp/làm rỗng danh sách hiện tại.

en: Playlist bookmark 1
vi: Danh sách được đánh dấu 1

en: Playlist bookmark 2
vi: Danh sách được đánh dấu 2

en: Playlist bookmark 3
vi: Danh sách được đánh dấu 3

en: Playlist bookmark 4
vi: Danh sách được đánh dấu 4

en: Playlist bookmark 5
vi: Danh sách được đánh dấu 5

en: Playlist bookmark 6
vi: Danh sách được đánh dấu 6

en: Playlist bookmark 7
vi: Danh sách được đánh dấu 7

en: Playlist bookmark 8
vi: Danh sách được đánh dấu 8

en: Playlist bookmark 9
vi: Danh sách được đánh dấu 9

en: Playlist bookmark 10
vi: Danh sách được đánh dấu 10

en: This allows you to define playlist bookmarks.
vi: Phần này cho phép bạn xác định danh sách được đánh dấu.

en: Cycle audio track
vi: Đảo audio track

en: Cycle through the available audio tracks(languages).
vi: Đảo qua các audio track hiện có (theo từng ngôn ngữ).

en: Cycle subtitle track in reverse order
vi: Xoay vòng phụ đề theo thứ tự ngược lại

en: Cycle through the available subtitle tracks in reverse order.
vi: Chuyển qua các bản phụ đề có sẵn theo thứ tự ngược lại.

en: Cycle subtitle track
vi: Đảo qua track phụ đề

en: Cycle through the available subtitle tracks.
vi: Đảo qua các track phụ đề hiện có.

en: Toggle subtitles
vi: Bật/tắt phụ đề

en: Toggle subtitle track visibility.
vi: Chuyển đổi khả năng hiển thị bản nhạc phụ đề.

en: Cycle next program Service ID
vi: Đảo qua thông số dịch vụ của chương trình tiếp theo

en: Cycle through the available next program Service IDs (SIDs).
vi: Đảo qua các thông số dịch vụ của các chương trình hiện có tiếp theo (SIDs).

en: Cycle previous program Service ID
vi: Đảo qua thông số dịch vụ của chương trình trước đó

en: Cycle through the available previous program Service IDs (SIDs).
vi: Đảo qua các thông số dịch vụ của chương trình hiện có trước đó (SIDs).

en: Cycle source aspect ratio
vi: Đảo qua hệ số tỉ lệ nguồn

en: Cycle through a predefined list of source aspect ratios.
vi: Đảo qua danh sách các hệ số tỉ lệ của khung hình được xác định trước đó.

en: Cycle video crop
vi: Đảo qua việc cắt bỏ video

en: Cycle through a predefined list of crop formats.
vi: Đảo qua danh sách các định dạng cắt bỏ được xác định trước đó.

en: Toggle autoscaling
vi: Chuyển đổi chế độ tự canh chỉnh tỉ lệ

en: Activate or deactivate autoscaling.
vi: Kích hoạt hoặc tắt chế độ tự canh chỉnh tự động.

en: Increase scale factor
vi: Tăng hệ số tỉ lệ

en: Decrease scale factor
vi: Giảm hệ số tỉ lệ

en: Toggle deinterlacing
vi: Chuyển đổi chế độ chống quét mành

en: Activate or deactivate deinterlacing.
vi: Kích hoạt hoặc tắt chế độ chống quét mành.

en: Cycle deinterlace modes
vi: Đảo qua chế độ chống quét mành

en: Cycle through available deinterlace modes.
vi: Đảo qua các chế độ chống quét mành hiện có.

en: Show controller in fullscreen
vi: Hiển thị giao diện điều khiển trong chế độ toàn màn hình

en: Boss key
vi: Phím chủ đạo

en: Hide the interface and pause playback.
vi: Ẩn giao diện và điều khiển phát lại.

en: Context menu
vi: Bảng chọn ngữ cảnh

en: Show the contextual popup menu.
vi: Hiển thị bảng chọn ngữ cảnh bật lên.

en: Take video snapshot
vi: Chụp hình video

en: Takes a video snapshot and writes it to disk.
vi: Chụp một hình trong phân cảnh đang chiếu của video và lưu vào đĩa.

en: Record
vi: Thu âm

en: Record access filter start/stop.
vi: Bật/dừng bộ lọc truy cập phần ghi âm.

en: Normal/Loop/Repeat
vi: Bình thường/Lặp/Lặp lại

en: Toggle Normal/Loop/Repeat playlist modes
vi: Chuyển đổi chế độ Bình thường/Lặp/Lặp lại

en: Toggle random playlist playback
vi: Chuyển đổi danh sách phát lại ngẫu nhiên

en: Un-Zoom
vi: Không-Phóng màn hình

en: Crop one pixel from the top of the video
vi: Bỏ một điểm ảnh ở phía trên cùng video

en: Uncrop one pixel from the top of the video
vi: Hủy bỏ thao tác bỏ điểm ảnh phía trên cùng video

en: Crop one pixel from the left of the video
vi: Bỏ một điểm ảnh phía bên trái video

en: Uncrop one pixel from the left of the video
vi: Hủy bỏ việc bỏ điểm ảnh phía bên trái video

en: Crop one pixel from the bottom of the video
vi: Bỏ một điểm ảnh phía tận cùng video

en: Uncrop one pixel from the bottom of the video
vi: Hủy bỏ việc bỏ điểm ảnh phía tận cùng video

en: Crop one pixel from the right of the video
vi: Bỏ một điểm ảnh phía bên phải video

en: Uncrop one pixel from the right of the video
vi: Hủy bỏ việc bỏ điểm ảnh phía bên phải video

en: Shrink the viewpoint field of view (360°)
vi: Thu nhỏ trường nhìn của điểm nhìn (360°)

en: Expand the viewpoint field of view (360°)
vi: Mở rộng trường quan sát (360°)

en: Roll the viewpoint clockwise (360°)
vi: Cuộn điểm nhìn theo kim đồng hồ (360 độ)

en: Roll the viewpoint anti-clockwise (360°)
vi: Cuộn điểm nhìn ngược chiều kim đồng hồ (360 độ)

en: Toggle wallpaper mode in video output
vi: Chuyển đổi chế độ hình nền đối với dữ liệu video đầu vào

en: Toggle wallpaper mode in video output.
vi: Chuyển đổi chế độ hình nền đối với video đầu ra.

en: Cycle through audio devices
vi: Lướt qua các thiết bị audio

en: Cycle through available audio devices
vi: Lướt qua các thiết bị audio đang kết nối

en: Snapshot
vi: Hình chụp

en: Window properties
vi: Thuộc tính cửa sổ

en: Subpictures
vi: Hình ảnh phụ đề

en: Subtitles
vi: Phụ đề

en: Overlays
vi: Hiển thị chồng lên màn hình

en: Track settings
vi: Thiết lập track

en: Playback control
vi: Điều khiển phát lại

en: Default devices
vi: Thiết bị mặc định

en: Network settings
vi: Thiết lập mạng lưới

en: Metadata
vi: Thông tin bổ sung

en: Decoders
vi: Giải mã

en: Input
vi: Dữ liệu đầu vào

en: Special modules
vi: Phương thức đặc biệt

en: Plugins
vi: Tiện ích

en: Performance options
vi: Tùy chọn hiển thị

en: Clock source
vi: Nguồn thời gian

en: Hot keys
vi: Phím tắt

en: Jump sizes
vi: Kích thước phần nhảy đến

en: print help for VLC (can be combined with --advanced and --help-verbose)
vi: lệnh hiển thị trợ giúp dành cho VLC (có thể được kết hợp với --nâng cao và -- trợ giúp-verbose)

en: Exhaustive help for VLC and its modules
vi: Trợ giúp hoàn chỉnh cho phần sử dụng VLC và module

en: print help for VLC and all its modules (can be combined with --advanced and --help-verbose)
vi: in ra cac thong tin tro giup danh cho VLC cung cac modul ho tro ( co the ket hop voi dong lenh --advanced va --help-verbose)

en: ask for extra verbosity when displaying help
vi: tang verbosity khi hien thi phan tro giup

en: print a list of available modules
vi: in ra danh sach cac module hien co

en: print a list of available modules with extra detail
vi: in ra danh sach cac module hien co voi thong tin chi tiet kem theo

en: print help on a specific module (can be combined with --advanced and --help-verbose). Prefix the module name with = for strict matches.
vi: in ra trợ giúp về một mô đun cụ thể (có thể kết hợp với dòng lệnh--advanced và--help-verbose). Điền vào phía trước tên mô đun bằng dấu = để giới hạn phạm vi tìm kiếm.

en: no configuration option will be loaded nor saved to config file
vi: khong co tuy chon chinh sua nao se duoc nap hoac luu vao tap tin dieu chinh

en: reset the current config to the default values
vi: thiet dat lai tuy chinh hien tai ve gia tri mac dinh

en: use alternate config file
vi: sử dụng tập tin chỉnh sửa thay thế

en: resets the current plugins cache
vi: thiết đặt lại các bộ nhớ đệm cho plugin hiện tại

en: print version information
vi: in thông tin về phiên bản

en: core program
vi: chương trình gốc

en: Backspace
vi: Phím lùi

en: Brightness Down
vi: Hạ độ sáng

en: Brightness Up
vi: Tăng độ sáng

en: Browser Back
vi: Quay lùi

en: Browser Favorites
vi: Đi đến phần yêu thích

en: Browser Forward
vi: Đi đến phía trước

en: Browser Home
vi: Đi về trang chủ

en: Browser Refresh
vi: Cập nhật lại Trình Quản Lý

en: Browser Search
vi: Tìm kiếm trong Trình Quản Lý

en: Browser Stop
vi: Dừng lại Trình Quản Lý

en: Delete
vi: Xóa

en: Down
vi: Xuống

en: End
vi: Kết thúc

en: Insert
vi: Chèn

en: Media Angle
vi: Góc độ Media

en: Media Audio Track
vi: Track của Audio

en: Media Forward
vi: Tập tin trước đó

en: Media Menu
vi: Bảng chọn Phương tiện

en: Media Next Frame
vi: Khung hình tiếp theo

en: Media Next Track
vi: Track tiếp theo

en: Media Play Pause
vi: Tạm dừng phát

en: Media Prev Frame
vi: Khung hình trước đó

en: Media Prev Track
vi: Track trước đó

en: Media Record
vi: Ghi âm

en: Media Repeat
vi: Lặp lại

en: Media Rewind
vi: Rewind

en: Media Select
vi: Chọn

en: Media Shuffle
vi: Ngẫu nhiên

en: Media Stop
vi: Dừng lại

en: Media Subtitle
vi: Phụ đề

en: Media Time
vi: Thời gian tập tin

en: Media View
vi: Xem tập tin

en: Menu
vi: Bảng chọn

en: Mouse Wheel Down
vi: Wheel Down

en: Mouse Wheel Left
vi: Wheel Left

en: Mouse Wheel Right
vi: Wheel Right

en: Mouse Wheel Up
vi: Wheel Up

en: Pause
vi: Tạm dừng

en: Print
vi: In

en: Space
vi: Khoảng cách

en: Volume Down
vi: Giảm âm lượng

en: Volume Mute
vi: Tắt âm thanh

en: Volume Up
vi: Tăng âm lượng

en: Zoom In
vi: Phóng to

en: Zoom Out
vi: Phóng nhỏ

en: Saving file failed
vi: Lưu tập tin thất bại

en: Failed to open "%s" for writing
vi: Thất bại khi mở "%s" để ghi dữ liệu

en: Cancel
vi: Hủy bỏ

en: %s
    Downloading... %s/%s %.1f%% done
vi: %s
    Đang tải... %s/%s %.1f%% đã tải xuống

en: File could not be verified
vi: Không thể xác nhận được tập tin này

en: It was not possible to download a cryptographic signature for the downloaded file "%s". Thus, it was deleted.
vi: Không thể tải về chữ ký dạng mã hóa với "%s". Phần này sẽ bị xóa.

en: Invalid signature
vi: Chữ ký không hợp lệ

en: The cryptographic signature for the downloaded file "%s" was invalid and could not be used to securely verify it. Thus, the file was deleted.
vi: Chữ ký dạng mã hóa được tải về dưới dạng tập tin "%s" hoàn toàn không hợp lệ và VLC không thể xác nhận cho chữ ký này. Do đó tập tin này sẽ bị xóa.

en: File not verifiable
vi: Không xác nhận được tập tin

en: It was not possible to securely verify the downloaded file "%s". Thus, it was deleted.
vi: Không thể bảo đảm an toàn cho việc xác nhận tải về tập tin "%s". Vì thế tập tin này sẽ bị xóa.

en: File corrupted
vi: Tập tin đã bị lỗi

en: Downloaded file "%s" was corrupted. Thus, it was deleted.
vi: Việc tải về tập tin "%s" bị lỗi. Vì thế thập tin này sẽ bị xóa.

en: The new version was successfully downloaded. Do you want to close VLC and install it now?
vi: Phiên bản mới đã được tải xuống thành công. Bạn có muốn đóng VLC và cài đặt nó ngay không?

en: Install
vi: Cài đặt

en: Update VLC media player
vi: Cập nhật VLC

en: Media Library
vi: Thư viện

en: Afrikaans
vi: Nam Phi

en: Albanian
vi: An ba ni

en: Arabic
vi: Ả rập

en: Armenian
vi: Ác mê ni

en: Azerbaijani
vi: A zéc bai zăn

en: Bosnian
vi: Bốt ni a

en: Bulgarian
vi: Bulgari

en: Chinese
vi: Tiếng Trung

en: Czech
vi: Séc

en: Danish
vi: Đan Mạch

en: English
vi: Tiếng Anh

en: Finnish
vi: Phần Lan

en: French
vi: Pháp

en: Georgian
vi: Giót-gi-a

en: German
vi: Đức

en: Irish
vi: Ai-len

en: Guarani
vi: Gu ra ni

en: Gujarati
vi: Gu gi át

en: Hebrew
vi: Do Thái

en: Hindi
vi: Hin đi

en: Hungarian
vi: Hung-ga-ri

en: Icelandic
vi: Ai cơ len

en: Indonesian
vi: In đô nê si a

en: Italian
vi: Ý

en: Japanese
vi: Nhật

en: Korean
vi: Hàn

en: Kurdish
vi: Cuốc

en: Lao
vi: Lào

en: Latin
vi: La tinh

en: Lithuanian
vi: Lít-va

en: Mongolian
vi: Mông cổ

en: Nepali
vi: Nê pa li

en: Norwegian
vi: Na uy

en: Panjabi
vi: Pan gia bi

en: Persian
vi: Ba Tư

en: Polish
vi: Ba Lan

en: Portuguese
vi: Bồ Đào Nha

en: Pushto
vi: Pút tu

en: Romanian
vi: Rô ma ni

en: Rundi
vi: Run di

en: Sanskrit
vi: Tiếng Phạn

en: Serbian
vi: Séc bi a

en: Croatian
vi: Crốt ti a

en: Slovenian
vi: Slô ven ni a

en: Northern Sami
vi: Sa mi

en: Somali
vi: Sô ma li

en: Spanish
vi: Bồ Đào Nha

en: Swedish
vi: Thụy Điển

en: Tamil
vi: Ta min

en: Thai
vi: Thái

en: Tibetan
vi: Tây tạng

en: Turkish
vi: Thổ Nhĩ Kỳ

en: Turkmen
vi: Tuốc men

en: Urdu
vi: Út đu

en: Vietnamese
vi: Tiếng Việt

en: Autoscale video
vi: Tự chỉnh tỉ lệ video

en: Crop
vi: Bỏ

en: Aspect ratio
vi: Tỉ lệ đồng dạng

en: ALSA audio capture
vi: Sao lưu ALSA audio

en: Attachment
vi: Đính kèm

en: Attachment input
vi: Đính kèm dữ liệu đầu vào

en: No Audio Input device found
vi: Không tìm thấy thiết bị đầu vào âm thanh nào

en: Your Mac does not seem to be equipped with a suitable audio input device.Please check your connectors and drivers.
vi: Có vẻ như máy Mac của bạn không được trang bị thiết bị đầu vào âm thanh phù hợp. Vui lòng kiểm tra các đầu nối và trình điều khiển của bạn.

en: Problem accessing a system resource
vi: Có vấn đề khi truy cập tài nguyên hệ thống

en: Please open "System Preferences" -> "Security & Privacy" and allow VLC to access your microphone.
vi: Vui lòng mở "Tùy chọn hệ thống" -> "Bảo mật & quyền riêng tư" và cho phép VLC truy cập micrô của bạn.

en: AVFoundation Audio Capture
vi: Thu âm thanh AVFoundation

en: AVFoundation audio capture module.
vi: Mô-đun thu âm thanh AVFoundation.

en: AVFoundation Video Capture
vi: Quay video AVFoundation

en: AVFoundation video capture module.
vi: Mô-đun quay video AVFoundation.

en: No video devices found
vi: Không tìm thấy thiết bị video nào cả

en: Your Mac does not seem to be equipped with a suitable video input device. Please check your connectors and drivers.
vi: Có vẻ như máy Mac của bạn không được trang bị thiết bị đầu vào video phù hợp. Vui lòng kiểm tra kết nối và trình điều khiển của bạn.

en: Your Mac does not seem to be equipped with a suitable input device. Please check your connectors and drivers.
vi: Máy tính Mac không được trang bị thiết bị dữ liệu đầu vào tương thích với VLC. Kiểm tra lại dây kết nối cũng như driver của thiết bị bạn với máy Mac.

en: Please open "System Preferences" -> "Security & Privacy" and allow VLC to access your camera.
vi: Vui lòng mở "Tùy chọn hệ thống" -> "Bảo mật & quyền riêng tư" và cho phép VLC truy cập vào máy ảnh của bạn.

en: libavformat AVIO access
vi: truy cập libavformat AVIO

en: libavformat AVIO access output
vi: đầu ra truy cập libavformat AVIO

en: Blu-ray menus
vi: Bảng chọn đĩa Blu-ray

en: Use Blu-ray menus. If disabled, the movie will start directly
vi: Sử dụng bảng chọn của đĩa Blu-ray. Nếu bị tắt, phim sẽ trực tiếp bắt đầu

en: Region code
vi: Mã vùng

en: Blu-Ray player region code. Some discs can be played only with a correct region code.
vi: Mã vùng để chạy Blu-Ray. Một số dĩa chỉ có thể chạy với mã vùng phù hợp.

en: Blu-ray Disc support (libbluray)
vi: Hỗ trợ đĩa Blu-ray (libbluray)

en: Path doesn't appear to be a Blu-ray
vi: Đường dẫn không chỉ tới Blu-Ray

en: This Blu-ray Disc needs a library for AACS decoding, and your system does not have it.
vi: Đĩa Blu-ray này cần thư viện giải mã AACS, và hệ thống hiện tại của bạn vẫn thiếu phần chức năng này.

en: Blu-ray Disc is corrupted.
vi: Đĩa Blu-ray bị lỗi.

en: Missing AACS configuration file!
vi: Thiếu tập tin cấu hình AACS!

en: No valid processing key found in AACS config file.
vi: Từ khóa không hợp lệ được tìm thấy trong tập tin AACS.

en: No valid host certificate found in AACS config file.
vi: Không tìm thấy chứng chỉ hợp lệ cho máy chủ trong tập tin thiết lập AACS.

en: AACS Host certificate revoked.
vi: Hủy bỏ chứng chỉ AACS Host.

en: AACS MMC failed.
vi: Thất bại trong phần AACS MMC.

en: This Blu-ray Disc needs a library for BD+ decoding, and your system does not have it.
vi: Đĩa Blu-ray này cần thư viện giải mã BD+, và hiện tại hệ thống bạn thiếu đi tính năng này.

en: Your system BD+ decoding library does not work. Missing configuration?
vi: Hệ thống giải mã thư viện BD của bạn không hoạt động. Bạn có thể đã thiếu thiết lập cho phần này?

en: Java required
vi: Yêu cầu Java

en: This Blu-ray disc requires Java for menus support.%s
    The disc will be played without menus.
vi: Đĩa Blu-ray này yêu cầu Java để hỗ trợ menu. %s
    Đĩa sẽ được phát mà không cần menu.

en: Java was not found on your system.
vi: Không tìm thấy Java trên hệ thống của bạn.

en: Failed to start bluray playback. Please try without menu support.
vi: Không thể bắt đầu phát lại Bluray. Hãy thử mà không cần hỗ trợ menu.

en: Blu-ray error
vi: Lỗi

en: Top Menu
vi: Bảng chọn trên cùng

en: First Play
vi: Phát đầu tiên

en: Audio CD - Track %02i
vi: Audio CD - TRack %02i

en: Audio CD input
vi: Dữ liệu đầu vào Audio CD

en: CDDB Server
vi: Server CDDB

en: Address of the CDDB server to use.
vi: Địa chỉ của máy chủ CDDB được sử dụng.

en: CDDB port
vi: Cổng CDDB

en: CDDB Server port to use.
vi: Cổng Server CDDB để sử dụng.

en: Inputs list
vi: Danh sách đầu vào

en: Comma-separated list of input URLs to concatenate.
vi: Danh sách URL đầu vào được phân tách bằng dấu phẩy để nối.

en: Concatenation
vi: Nối

en: Concatenated inputs
vi: Đầu vào nối

en: IIDC Digital Camera (FireWire) input
vi: Dữ liệu đầu vào cho IIDC Digital Camera (FireWire)

en: KDM file
vi: Tệp tin KDM

en: Path to Key Delivery Message XML file
vi: Đường dẫn tới tệp XML của tin nhắn phân phối khóa

en: Digital Cinema Package module
vi: Mô-đun gói chiếu phim kỹ thuật số

en: Input card to use
vi: Đút thẻ nhớ vào để sử dụng

en: DeckLink capture card to use, if multiple exist. The cards are numbered from 0.
vi: DeckLink sẽ ghi nhận card được sử dụng nếu có nhiều card cùng hoạt động. Các card được đánh số từ 0 trở lên.

en: Desired input video mode. Leave empty for autodetection.
vi: Chế độ video đầu vào mong muốn. Để trống để tự động phát hiện.

en: Desired input video mode for DeckLink captures. This value should be a FOURCC code in textual form, e.g. "ntsc".
vi: Chế độ yêu thích dành cho dữ liệu video đầu vào trong phạm vi của Decklink. Giá trị này nên được để ở mã FOURCC, ví dụ "ntsc".

en: Audio connection
vi: Kết nối Audio

en: Audio connection to use for DeckLink captures. Valid choices: embedded, aesebu, analog. Leave blank for card default.
vi: Kết nối audio được sử dụng cho chế độ lấy thông tin từ DeckLink. Các lựa chọn hợp lệ: embedded, aesebu, analog. Để trống nếu muốn các thiết lập này được tự động điều chỉnh.

en: Audio samplerate (Hz)
vi: Tốc độ lấy mẫu dạng audio (Hz)

en: Audio sampling rate (in hertz) for DeckLink captures. 0 disables audio input.
vi: Tỉ lệ mẫu về audio (tính bằng hertz) đối với chế độ lưu hình của DeckLink. 0 sẽ vô hiệu hóa tính năng nhập dữ liệu cho audio.

en: Number of audio channels
vi: Số lượng các kênh audio

en: Number of input audio channels for DeckLink captures. Must be 2, 8 or 16. 0 disables audio input.
vi: Số lượng các kênh cho việc nhập dữ liệu từ audio trong chế độ kiểm soát của DeckLink. Phải có giá trị 2,8 hoặc 16. 0 sẽ vô hiệu hóa việc nhập dữ liệu audio.

en: Video connection
vi: Kết nối video

en: Video connection to use for DeckLink captures. Valid choices: sdi, hdmi, opticalsdi, component, composite, svideo. Leave blank for card default.
vi: Kết nối video sử dụng cho việc capture từ DeckLink. Lựa chọn hợp lệ sdi, hdmi, opticalsdi, component, composite, svideo.  Để trống để VLC tự động lựa chọn theo mặc định.

en: Component
vi: Thành phần

en: Composite
vi: Hỗn hợp

en: Embedded
vi: Nhúng

en: Aspect ratio (4:3, 16:9). Default assumes square pixels.
vi: Tỉ lệ đồng dạng (4:3, 16:9). Theo mặc định sẽ đảm nhận các pixel vuông.

en: Closed captions 1
vi: Đóng lại đầu đề 1

en: Potentially, macOS blocks access to your disc. Please open "System Preferences" -> "Security & Privacy" and allow VLC to access your external media in "Files and Folders" section.
vi: Có khả năng macOS chặn quyền truy cập vào đĩa của bạn. Vui lòng mở "Tùy chọn hệ thống" -> "Bảo mật & quyền riêng tư" và cho phép VLC truy cập phương tiện bên ngoài của bạn trong phần "Tệp và thư mục".

en: Cable
vi: Cáp

en: Antenna
vi: Ăng ten

en: FM radio
vi: Đài FM

en: AM radio
vi: Đài AM

en: Video device name
vi: Tên thiết bị video

en: Name of the video device that will be used by the DirectShow plugin. If you don't specify anything, the default device will be used.
vi: Tên của thiết bị video sẽ được sử dụng bởi plugin DirectShow. Nếu bạn không chỉnh sửa thông số, các thiết bị mặc định sẽ được sử dụng.

en: Audio device name
vi: Tên thiết bị audio

en: Name of the audio device that will be used by the DirectShow plugin. If you don't specify anything, the default device will be used.
vi: Tên của thiết bị âm thanh sẽ được plugin DirectShow sử dụng. Nếu bạn không chỉ định bất cứ điều gì, thiết bị mặc định sẽ được sử dụng.

en: Video size
vi: Kích thước video

en: Size of the video that will be displayed by the DirectShow plugin. If you don't specify anything the default size for your device will be used. You can specify a standard size (cif, d1, ...) or <width>x<height>.
vi: Dung lượng của video được sử dụng để hiển thị bằng plugin DirectShow. Nếu bạn không chỉnh thông số mặc định về dung lượng cho thiết bị thì các thông số mặc định sẽ được sử dụng và điều chỉnh bởi VLC. Bạn có thể thiết lập một thông số chuẩn nào đó theo ý bạn (cif, d1, ...) hoặc <chiều rộng>x<chiều cao>.

en: Picture aspect-ratio n:m
vi: Hệ số tỉ lệ hình ảnh n:m

en: Define input picture aspect-ratio to use. Default is 4:3
vi: Xác định hệ số tỉ lệ về hình ảnh được đưa vào. mặc định là 4:3

en: Video input chroma format
vi: Định dạng đơn sắc của dữ liệu đầu vào dạng video

en: Force the DirectShow video input to use a specific chroma format (eg. I420 (default), RV24, etc.)
vi: Buộc sử dụng phương thức nhập dữ liệu dạng video trong DirectShow để hiển thị định dạng đơn sắc (ví dụ I420 (mặc định), RV24, v.v...)

en: Video input frame rate
vi: Tỉ lệ khung hình của dữ liệu đầu vào dạng video

en: Force the DirectShow video input to use a specific frame rate (eg. 0 means default, 25, 29.97, 50, 59.94, etc.)
vi: Buộc dữ liệu đầu vào dạng video trong DirectShow sử dụng một tỉ lệ khung hình dựa trên thông số (ví dụ 0 theo mặc định, 25, 29.97, 50, 59.94, v.v...)

en: Device properties
vi: Thuộc tính thiết bị

en: Show the properties dialog of the selected device before starting the stream.
vi: Hiển thị hộp thoại thông báo thuộc tính của các thiết bị được chọn trước khi bắt đầu phân luồng.

en: Tuner properties
vi: Thuộc tính Dò Kênh

en: Show the tuner properties [channel selection] page.
vi: Hiển thị trang thuộc tính Dò Kênh [chọn kênh phát].

en: Tuner TV Channel
vi: Dò kênh cho TV

en: Set the TV channel the tuner will set to (0 means default).
vi: Thiết lập thông số cho việc dò kênh TV (0 cho phần mặc định).

en: Tuner Frequency
vi: Tần số Dò Kênh

en: This overrides the channel. Measured in Hz.
vi: Tùy chọn này sẽ đè lên thông số về kênh. Được tính toán dựa trên đơn vị Hz.

en: Video standard
vi: Chuẩn video

en: Tuner country code
vi: Mã quốc gia cho Dò Kênh

en: Set the tuner country code that establishes the current channel-to-frequency mapping (0 means default).
vi: Thiết lập mã quốc gia phát sóng để thiết lập các kênh phát sóng hiện tại dựa trên tần số (0 theo mặc định).

en: Tuner input type
vi: Loại dữ liệu đầu vào của Dò Kênh

en: Select the tuner input type (Cable/Antenna).
vi: Chọn loại nhập dữ liệu đầu vào của Dò Kênh (cáp/ăngten).

en: Video input pin
vi: Dữ liệu đầu vào video của pin

en: Select the video input source, such as composite, s-video, or tuner. Since these settings are hardware-specific, you should find good settings in the "Device config" area, and use those numbers here. -1 means that settings will not be changed.
vi: Chọn nguồn dữ liệu đầu vào của video, chẳng hặn như s-video, hoặc chức năng dò kênh từ tv. Đây là những thiết lập liên quan đến phần cứng, bạn tốt nhất nên làm quen với các thiết lập trong phần "Tùy chỉnh thiết bị", và sau đó quay trở lại chính sửa phần này. -1 có nghĩa rằng các thiết lập này vẫn chưa được thay đổi.

en: Audio input pin
vi: Dữ liệu audio đầu vào dạng pin

en: Select the audio input source. See the "video input" option.
vi: Chọn nguồn dữ liệu đầu vào của video. Xem tùy chọn "dữ liệu đầu vào audio".

en: Video output pin
vi: Dữ liệu video đầu vào dạng pin

en: Select the video output type. See the "video input" option.
vi: Chọn thể loại dữ liệu video đầu vào. Xem phần tùy chọn "dữ liệu đầu vào video".

en: Audio output pin
vi: Dữ liệu audio đầu ra dạng pin

en: Select the audio output type. See the "video input" option.
vi: Chọn loại dữ liệu audio đầu ra. Xem phần tùy chọn "dữ liệu đầu vào video".

en: AM Tuner mode
vi: Chế độ dò kênh AM

en: AM Tuner mode. Can be one of Default (0), TV (1), AM Radio (2), FM Radio (3) or DSS (4).
vi: Chế độ điều chỉnh AM. Có thể là một trong Mặc định (0), TV (1), Đài AM (2), Đài FM (3) hoặc DSS (4).

en: Select audio input format with the given number of audio channels (if non 0)
vi: Chọn định dạng dữ liệu audio đầu vào với số lượng các kênh audio (nếu khác 0)

en: Audio sample rate
vi: Tần số lấy mẫu âm thanh

en: Select audio input format with the given sample rate (if non 0)
vi: Chọn định dạng dữ liệu audio đầu vào với tần số lấy mẫu cho sẵn (nếu khác 0)

en: Audio bits per sample
vi: Số bit của âm thanh cho từng mẫu

en: Select audio input format with the given bits/sample (if non 0)
vi: Chọn định dạng dữ liệu audio đầu vào với số lượng bit/mỗi mẫu (nếu khác 0)

en: DirectShow input
vi: Dữ liệu đầu vào DirectShow

en: Capture failed
vi: Ghi hình thất bại

en: No video or audio device selected.
vi: Chưa chọn thiết bị video hoặc audio.

en: VLC cannot open ANY capture device. Check the error log for details.
vi: VLC không thể mở bất kỳ thiết bị ghi hình nào. Hãy kiểm tra thông tin về lỗi trong log hệ thống để biết rõ thêm.

en: The device you selected cannot be used, because its type is not supported.
vi: Thiết bị mà bạn chọn không được sử dụng, vì loại thiết bị này không được hỗ trợ.

en: The capture device "%s" does not support the required parameters.
vi: Thiết bị ghi hình "%s" không hỗ trợ các thông số cần thiết.

en: Windows networks
vi: Mạng Windows

en: libdsm's SMB (Windows network shares) input and browser
vi: đầu vào và trình duyệt SMB (chia sẻ mạng Windows) của libdsm

en: libdsm SMB input
vi: đầu vào SMB libdsm

en: libdsm NETBIOS discovery module
vi: mô-đun khám phá libdsm NETBIOS

en: If there is more than one digital broadcasting adapter, the adapter number must be selected. Numbering starts from zero.
vi: Nếu có nhiều hơn các kênh phát adapter kỹ thuật số, số hiệu cho adapter phải được chọn. Số bắt đầu từ 0.

en: DVB device
vi: Thiết bị DVB

en: If the adapter provides multiple independent tuner devices, the device number must be selected. Numbering starts from zero.
vi: Nếu thiết bị adapter cung cấp nhiều thiết bị dò kênh độc lập, số thứ tứ gắn với thiết bị cần được lựa chọn. Việc đánh só bắt đầu từ 0.

en: Do not demultiplex
vi: Không phân dữ liệu

en: Only useful programs are normally demultiplexed from the transponder. This option will disable demultiplexing and receive all programs.
vi: Chỉ các chương trình chuyên dụng mới áp dụng tính năng phân tách dữ liệu được truyền tải từ hệ thống tiếp sóng. Tùy chọn này sẽ vô hiệu hóa việc phân tách dữ liệu và các thiết bị nhận tín hiệu.

en: Network name
vi: Tên mạng lưới

en: Unique network name in the System Tuning Spaces
vi: Sử dụng tên mạng lưới riêng biệt trong Hệ thống dò kênh

en: Network name to create
vi: Tên mạng lưới để tạo

en: Create unique name in the System Tuning Spaces
vi: Tạo tên mạng lưới riêng biệt trong hệ thống dò kênh

en: Frequency (Hz)
vi: Tần số (Hz)

en: TV channels are grouped by transponder (a.k.a. multiplex) on a given frequency. This is required to tune the receiver.
vi: Các kênh TV được gom nhóm lại bởi hệ thống tiếp sóng ( hoặc hệ thống dồn tín hiệu) hoạt động dựa trên tần số. Tùy chỉnh này yêu cầu phần dò sóng của bên nhận tín hiệu.

en: Modulation / Constellation
vi: Điều biến / Constellation

en: Layer A modulation
vi: Điều biến lớp A

en: Layer B modulation
vi: Điều biến lớp B

en: Layer C modulation
vi: Điều biến lớp C

en: The digital signal can be modulated according with different constellations (depending on the delivery system). If the demodulator cannot detect the constellation automatically, it needs to be configured manually.
vi: Tín hiệu kỹ thuật số có thể được điều biến dựa trên sự khác biệt của kỹ thuật gom biến (phụ thuộc vào hệ thống truyền tải). Nếu hoàn biến không thể được nhận dạng bởi gom biến, các thiết lập này cần được tự điều chỉnh bởi người dùng.

en: Symbol rate (bauds)
vi: Tỉ lệ biểu tượng (baud)

en: The symbol rate must be specified manually for some systems, notably DVB-C, DVB-S and DVB-S2.
vi: Tỉ lệ biểu tượng có thể được thiết lập dựa trên một vài hệ thống, tiêu biểu như DVB-C, DVB-S và DVB-S2.

en: Spectrum inversion
vi: Đảo ngược quang phổ

en: If the demodulator cannot detect spectral inversion correctly, it needs to be configured manually.
vi: Nếu như sự gom biến không thể được nhận dạng bằng việc đảo ngược quang phổ, thông số này cần được điều chỉnh từ chính người dùng.

en: FEC code rate
vi: Tỉ lệ mã FEC

en: High-priority code rate
vi: Độ ưu tiên tỉ lệ mã

en: Low-priority code rate
vi: Giảm độ ưu tiên tỉ lệ mã

en: Layer A code rate
vi: Tỉ lệ mã lớp A

en: Layer B code rate
vi: Tỉ lệ mã lớp B

en: Layer C code rate
vi: Tỉ lệ mã lớp C

en: The code rate for Forward Error Correction can be specified.
vi: Tỉ lệ mã dành cho việc lướt khi hiệu đính có thể được thiết lập.

en: Transmission mode
vi: Chế độ truyền tải

en: Bandwidth (MHz)
vi: Băng tần (MHz)

en: Hierarchy mode
vi: Chế độ phân nhánh

en: Layer A segments count
vi: Số lượng đoạn lớp A

en: Layer B segments count
vi: Số lượng đoạn lớp B

en: Layer C segments count
vi: Số lượng đoạn lớp C

en: Layer A time interleaving
vi: Thời gian chèn lớp A

en: Layer B time interleaving
vi: Thời gian chèn lớp B

en: Layer C time interleaving
vi: Thời gian chèn lớp C

en: Stream identifier
vi: Định danh luồng

en: Roll-off factor
vi: Hệ số giảm sự chỉ thị

en: Transport stream ID
vi: Thông số luồng truyền tải

en: Polarization (Voltage)
vi: Độ phân cực (đơn vị vôn)

en: To select the polarization of the transponder, a different voltage is normally applied to the low noise block-downconverter (LNB).
vi: Đệ chọn độ phân cực đối với hệ thống tiếp sóng, sự khác biệt về điện áp thông thường được lựa chọn nhằm chuyển xuống tần số thấp dạng cục ít ồn (LNB).

en: Unspecified (0V)
vi: Chưa xác định (0V)

en: Vertical (13V)
vi: Chiều thẳng đứng (13V)

en: Horizontal (18V)
vi: Chiều ngang (18V)

en: Circular Right Hand (13V)
vi: Chuyển động vòng quanh tay phải (13V)

en: Circular Left Hand (18V)
vi: Chuyển động vòng quanh tay trái (18V)

en: High LNB voltage
vi: Điện áp cao đối với khối kín ít nhiễu LNB

en: If the cables between the satellilte low noise block-downconverter and the receiver are long, higher voltage may be required.
    Not all receivers support this.
vi: Nếu cáp nối giữa vệ tinh và bộ nhận tín hiệu quá dài, điện áp cáo sẽ cần được kích hoạt.
    Tính năng này chỉ hoạt động trên một số bộ nhận tín hiệu.

en: Local oscillator low frequency (kHz)
vi: Tần số thấp của máy dao động hiện tại (kHz)

en: Local oscillator high frequency (kHz)
vi: Tần số cao của máy dao động hiện tại (kHz)

en: The downconverter (LNB) will subtract the local oscillator frequency from the satellite transmission frequency. The intermediate frequency (IF) on the RF cable is the result.
vi: Bộ chuyển đổi hướng xuống (LNB) sẽ trừ tần số dao động cục bộ khỏi tần số truyền vệ tinh. Tần số trung gian (IF) trên cáp RF là kết quả.

en: Universal LNB switch frequency (kHz)
vi: Tần số chuyển đổi Universal LNB (kHz)

en: If the satellite transmission frequency exceeds the switch frequency, the oscillator high frequency will be used as reference. Furthermore the automatic continuous 22kHz tone will be sent.
vi: Nếu tín hiệu truyền phát vượt quá tín hiệu chuyển đổi, tần số dao động cao sẽ được sử dụng để tham chiếu. Hơn thế nữa các âm có độ lớn 22kHz liên tiếp sẽ được gửi tự động.

en: Continuous 22kHz tone
vi: Âm 22kHz liên tiếp

en: A continuous tone at 22kHz can be sent on the cable. This normally selects the higher frequency band from a universal LNB.
vi: Một âm liên tiếp ở tần số 22kHz không thể gửi đi trên cáp. Thông thường nên chọn một dải tầng số cao hơn từ universal LNB.

en: DiSEqC LNB number
vi: Số DiSEqC LNB

en: If the satellite receiver is connected to multiple low noise block-downconverters (LNB) through a DiSEqC 1.0 switch, the correct LNB can be selected (1 to 4). If there is no switch, this parameter should be 0.
vi: Nếu bộ nhận tín hiệu vệ tinh được kết nối tới khối kín nhiễu (LNB) thông qua bộ chuyển đổi DiSEqC 1.0, thì LNB chính xác có thể được chọn (từ 1 đến 4). Nếu không có bộ chuyển đổi, thông số nên để ở giá trị 0.

en: Unspecified
vi: Chưa xác định

en: Uncommitted DiSEqC LNB number
vi: Số LNB DiSEqC chưa gửi

en: If the satellite receiver is connected to multiple low noise block-downconverters (LNB) through a cascade formed from DiSEqC 1.1 uncommitted switch and DiSEqC 1.0 committed switch, the correct uncommitted LNB can be selected (1 to 4). If there is no uncommitted switch, this parameter should be 0.
vi: Nếu bộ nhận tín hiệu được kết nối với khối kín nhiễu (LNB) thông qua tầng từ bộ chuyển tín hiệu chưa gửi dạng DiSEqC 1.1 và DiSEqC 1.0 gửi tín hiệu tới bộ chuyển tín hiệu, LNB chưa gửi có thể được chọn (từ 1 đến 4). Nếu không có bộ chuyển tín hiệu chưa gửi, thông số phần này nên đặt ở 0.

en: Network identifier
vi: Xác định Mạng

en: Satellite azimuth
vi: Góc vị tự vệ tinh

en: Satellite azimuth in tenths of degree
vi: Góc vị tự vệ tinh trong đơn vị độ đo

en: Satellite elevation
vi: Góc độ của vệ tinh

en: Satellite elevation in tenths of degree
vi: Góc độ của vệ tinh tính bằng độ đo

en: Satellite longitude
vi: Kinh độ vệ tinh

en: Satellite longitude in tenths of degree. West is negative.
vi: Kinh độ vệ tinh được tính bằng số đo độ. Hướng về phía tây thì giá trị âm.

en: Satellite range code
vi: Dải mã vùng vệ tinh

en: Satellite range code as defined by manufacturer e.g. DISEqC switch code
vi: Dãi mã vùng vệ tinh được xác định bởi nhà sản xuất ví dụ mã chuyển đổi DISEqC

en: Major channel
vi: Kênh chính

en: ATSC minor channel
vi: Kênh phụ ATSC

en: Physical channel
vi: Kênh vật lý

en: Digital Television and Radio
vi: Truyền hình kỹ thuật số và radio

en: Terrestrial reception parameters
vi: Thông số tiếp nhận mặt đất

en: DVB-T reception parameters
vi: Thông số tiếp nhận DVB-T

en: ISDB-T reception parameters
vi: Thông số tiếp nhận ISDB-T

en: Cable and satellite reception parameters
vi: Thông số tiếp nhận cáp và vệ tinh

en: DVB-S2 parameters
vi: Thông số DVB-S2

en: ISDB-S parameters
vi: Thông số ISDB-S

en: Satellite equipment control
vi: Thiết bị điều khiển vệ tinh

en: ATSC reception parameters
vi: Thông số tiếp nhận ATSC

en: Digital broadcasting
vi: Phát sóng kỹ thuật số

en: The selected digital tuner does not support the specified parameters.
    Please check the preferences.
vi: Các kênh kỹ thuật số được chọn không hỗ trợ các thông số kỹ thuật được xác định.
    Hãy kiểm tra phần tùy biến.

en: Digital Video (Firewire/ieee1394) input
vi: Đầu vào video (Firewire/ieee1394) kỹ thuật số

en: Probe DVB card for capabilities
vi: Thăm dò khả năng của thẻ DVB

en: Some DVB cards do not like to be probed for their capabilities, you can disable this feature if you experience some trouble.
vi: Một số thẻ DVB không muốn bị thăm dò khả năng của chúng, bạn có thể tắt tính năng này nếu gặp một số sự cố.

en: Satellite scanning config
vi: Cấu hình quét vệ tinh

en: Filename of config file in share/dvb/dvb-s.
vi: Tên file cấu hình trong share/dvb/dvb-s.

en: Scan tuning list
vi: Quét danh sách điều chỉnh

en: Filename containing initial scan tuning data.
vi: Tên tệp chứa dữ liệu điều chỉnh quét ban đầu.

en: Use NIT for scanning services
vi: Sử dụng NIT để quét các dịch vụ

en: DVB input with v4l2 support
vi: Đầu vào DVB có hỗ trợ v4l2

en: %.1f MHz (%d services)
    ~%s remaining
vi: %.1f MHz (%d dịch vụ)
    ~%s còn lại

en: Scanning DVB
vi: Đang quét DVB

en: DVD angle
vi: Góc độDVD

en: Default DVD angle.
vi: Góc đo DVD mặc định.

en: Start directly in menu
vi: Bắt đầu trực tiếp trong bảng chọn

en: Start the DVD directly in the main menu. This will try to skip all the useless warning introductions.
vi: Phát trực tiếp DVD trong bảng chọn chính. Điều này nhằm bỏ qua các màn giới thiệu hay cảnh báo không quan trọng.

en: DVD with menus
vi: DVD với các bảng chọn

en: DVDnav Input
vi: Đầu vào DVDnav

en: DVDnav demuxer
vi: Bộ tách kênh DVDnav

en: Playback failure
vi: Phát lại thất bại

en: VLC cannot set the DVD's title. It possibly cannot decrypt the entire disc.
vi: VLC không thể thiết lập tiêu đề DVD. Có thể toàn bộ đĩa này đã được mã hóa.

en: DVD without menus
vi: DVD không có các bảng chọn

en: DVDRead Input (no menu support)
vi: Đầu vào DVDRead (không hỗ trợ bảng chọn)

en: DVDRead could not open the disc "%s".
vi: DVDRead không thể mở đĩa "%s".

en: Cannot play a non-UDF mastered DVD.
vi: Không thể phát DVD gốc không có UDF.

en: DVDRead could not read block %d.
vi: DVDRead không thể đọc khối tin %d.

en: DVDRead could not read %d/%d blocks at 0x%02x.
vi: DVDRead không thể đọc %d/%d khối ở 0x%02x.

en: File input
vi: Nhập dữ liệu từ tập tin

en: File
vi: Tập tin

en: Directory
vi: Thư mục

en: List special files
vi: Liệt kê các tệp đặc biệt

en: Include devices and pipes when listing directories
vi: Bao gồm các thiết bị và đường ống khi liệt kê các thư mục

en: Username
vi: Tên người dùng

en: Username that will be used for the connection, if no username is set in the URL.
vi: Tên người dùng được dùng để kết nối, nếu tên người dùng không được đặt trong URL.

en: Password
vi: Mật khẩu

en: Password that will be used for the connection, if no username or password are set in URL.
vi: Mật khẩu được dùng để kết nối, nếu tên người dùng hoặc mật khẩu không được đặt trong URL.

en: FTP account
vi: Tài khoản FTP

en: Account that will be used for the connection.
vi: Tài khoản được dùng cho phần kết nối.

en: FTP authentication
vi: Xác thực FTP

en: Please enter a valid login and password for the ftp connexion to %s
vi: Vui lòng nhập thông tin đăng nhập và mật khẩu hợp lệ để kết nối ftp đến %s

en: FTP input
vi: Nhập dữ liệu từ FTP

en: FTP upload output
vi: Xuất dữ liệu tải từ FTP

en: Network interaction failed
vi: Giao tiếp với mạng thất bại

en: VLC could not connect with the given server.
vi: VLC không thể kết nối với server mà bạn thiết lập.

en: VLC's connection to the given server was rejected.
vi: Kết nối của VLC đến server đã cho bị từ chối.

en: Your account was rejected.
vi: Tài khoản của bạn bị từ chối truy cập.

en: Auto re-connect
vi: Tự động kết nối lại

en: Automatically try to reconnect to the stream in case of a sudden disconnect.
vi: Tự động cố gắng kết nối lại với luồng trong trường hợp bị đứt kết nối đột ngột.

en: HTTP input
vi: Đầu vào HTTP

en: HTTP authentication
vi: Xác nhận HTTP

en: Please enter a valid login name and a password for realm %s.
vi: Điền vào tên đăng nhập và mật khẩu hợp lệ cho phần %s.

en: HTTPS input
vi: đầu vào HTTPS

en: Continuous stream
vi: Luồng phát liên tiếp

en: Keep reading a resource that keeps being updated.
vi: Tiếp tục đọc một tài nguyên liên tục được cập nhật.

en: Cookies forwarding
vi: Chuyển tiếp cookie

en: Forward cookies across HTTP redirections.
vi: Chuyển tiếp cookie qua các chuyển hướng HTTP.

en: Referrer
vi: Người giới thiệu

en: Provide the referral URL, i.e. HTTP "Referer" (sic).
vi: Cung cấp URL giới thiệu, tức là HTTP "Người giới thiệu" (sic).

en: User agent
vi: Đại lý người dùng

en: Override the name and version of the application as provided to the HTTP server, i.e. the HTTP "User-Agent". Name and version must be separated by a forward slash, e.g. "FooBar/1.2.3".
vi: Ghi đè tên và phiên bản của ứng dụng được cung cấp cho máy chủ HTTP, tức là "Tác nhân người dùng" HTTP. Tên và phiên bản phải được phân tách bằng dấu gạch chéo lên, ví dụ: "FooBar/1.2.3".

en: Dummy input
vi: Đầu vào Dummy

en: Set the ID of the elementary stream
vi: Đặt số thứ tự cho các luồng cơ bản

en: Group
vi: Nhóm

en: Set the group of the elementary stream
vi: Đặt nhóm cho các luồng cơ bản

en: Category
vi: Phân loại

en: Set the category of the elementary stream
vi: Đặt phân loại cho các luồng cơ bản

en: Unknown
vi: Không biết

en: Data
vi: Dữ liệu

en: Set the codec of the elementary stream
vi: Đặt phần codec cho các luồng cơ bản

en: Language of the elementary stream as described by ISO639
vi: Ngôn ngữ của các luồng cơ bản được miêu tả theo chuẩn ISO639

en: Sample rate of an audio elementary stream
vi: Xếp hạng mẫu của một luồng dạng audio cơ bản

en: Channels count
vi: Số lượng Kênh

en: Channels count of an audio elementary stream
vi: Số lượng kênh dành cho luồng cơ bản dạng audio

en: Width
vi: Chiều rộng

en: Width of video or subtitle elementary streams
vi: Chiều rộng của video hoặc phụ đề đối với các luồng phát cơ bản

en: Height
vi: Chiều cao

en: Height of video or subtitle elementary streams
vi: Chiều cao của video hoặc phụ đề đối với các luồng phát cơ bản

en: Display aspect ratio
vi: Hiển thị tỉ lệ khung hình

en: Display aspect ratio of a video elementary stream
vi: Hiển thị tỉ lệ khung hình của video được phát ở các luồng phát cơ bản

en: Frame rate of a video elementary stream
vi: Tỉ lệ khung hình của luồng phát cơ bản dạng video

en: Callback cookie string
vi: Chuỗi cookie callback

en: Text identifier for the callback functions
vi: Phần văn bản xác nhận cho hàm callback

en: Callback data
vi: Dữ liệu callback

en: Data for the get and release functions
vi: Dữ liệu cho tính năng nhận và giải phóng dữ liệu

en: Get function
vi: Nhận hàm

en: Address of the get callback function
vi: Địa chỉ nhận của hàm callback

en: Release function
vi: Phát hàm

en: Address of the release callback function
vi: Địa chỉ của hàm phát đi callback

en: Size
vi: Kích thước

en: Size of stream in bytes
vi: Kích thước luồng phát tính bằng byte

en: Memory input
vi: Bộ nhớ đầu vào

en: Memory stream
vi: Luồng bộ nhớ

en: In-memory stream input
vi: Đầu vào luồng bộ nhớ trong

en: Pace
vi: Nhịp

en: Read the audio stream at VLC pace rather than Jack pace.
vi: Đọc luồng âm thanh theo nhịp của VLC chứ không phải nhịp Jack.

en: Auto connection
vi: Tự động kết nối

en: Automatically connect VLC input ports to available output ports.
vi: Tự động kết nối cổng đầu vào dữ liệu của VLC và các cổng đầu ra hiện có.

en: JACK audio input
vi: Đầu vào JACK audio

en: JACK Input
vi: Đầu vào JACK

en: Link #
vi: Liên kết #

en: Allows you to set the desired link of the board for the capture (starting at 0).
vi: Cho phép bạn chỉnh thông số về liên kết đối với phần ghi hình (bắt đầu từ 0).

en: Video ID
vi: Số thứ tự Video

en: Allows you to set the ES ID of the video.
vi: Cho phép bạn chỉnh số thứ tự ES của video.

en: Allows you to force the aspect ratio of the video.
vi: Cho phép ép buộc tỉ lệ khung hình của video.

en: Audio configuration
vi: Chỉnh sửa audio

en: Allows you to set audio configuration (id=group,pair:id=group,pair...).
vi: Cho phép bạn đặt các thiết lập chỉnh sửa về audio (id=group,pair:id=group,pair...).

en: HD-SDI Input
vi: Đầu vào HD-SDI

en: Teletext configuration
vi: Chỉnh sửa Teletext

en: Allows you to set Teletext configuration (id=line1-lineN with both fields).
vi: Cho phép bạn chỉnh sửa các thiết lập của Teletext (id=line1-lineN với cả hai khung thông tin).

en: Teletext language
vi: Ngôn ngữ Teletext

en: Allows you to set Teletext language (page=lang/type,...).
vi: Cho phép bạn chỉnh ngôn ngữ Teletext (page=lang/type,...).

en: SDI Input
vi: Đầu vào SDI

en: SDI Demux
vi: Tách kênh SDI

en: Kasenna RTSP dialect
vi: Phần địa phương Kasenna RTSP

en: Kasenna servers use an old and nonstandard dialect of RTSP. With this parameter VLC will try this dialect, but then it cannot connect to normal RTSP servers.
vi: Kasenna servers sử dụng phương thức địa phương cũ và không theo tiêu chuẩn RTSP. Với thông số dạng này, VLC sẽ cố gắng cấu hình theo kiểu địa phương hóa, nhưng sau đó chương trình sẽ không thể kết nối với các server dạng RTSP khác.

en: WMServer RTSP dialect
vi: Phần địa phương WMServer RTSP

en: WMServer uses a nonstandard dialect of RTSP. Selecting this parameter will tell VLC to assume some options contrary to RFC 2326 guidelines.
vi: WMServer sử dụng phương thức địa phương cũ và không theo tiêu chuẩn RTSP. Với thông số dạng này, VLC sẽ cố gắng cấu hình theo kiểu RFC 2326.

en: Sets the username for the connection, if no username or password are set in the url.
vi: Đặt tên người dùng cho kết nối, nếu không có tên người dùng hoặc mật khẩu được đặt trong phần url.

en: Sets the password for the connection, if no username or password are set in the url.
vi: Đặt mật khẩu cho kết nối, nếu không có tên người dùng hay mật khẩu được đặt trong url.

en: RTSP frame buffer size
vi: Kích thước khung đệm RTSP

en: RTSP start frame buffer size of the video track, can be increased in case of broken pictures due to too small buffer.
vi: RTSP bắt đầu chuyển khung bộ đệm đối với kích thước của video track, có thể được giảm xuống trong trường hợp các hình bị lỗi vì lý do bộ đệm quá nhỏ.

en: RTP/RTSP/SDP demuxer (using Live555)
vi: Bộ tách kênh RTP/RTSP/SDP (sử dụng Live555)

en: RTSP/RTP access and demux
vi: Thao tác và tách kênh RTSP/RTP

en: Use RTP over RTSP (TCP)
vi: Sử dụng RTP thay vì RTSP (TCP)

en: Client port
vi: Cổng kết nối phía client

en: Port to use for the RTP source of the session
vi: Cổng để sử dụng nguồn phát RTP cho phiên làm việc

en: Force multicast RTP via RTSP
vi: Buộc truyền đa hướng RTP thông qua RTSP

en: Tunnel RTSP and RTP over HTTP
vi: Dùng RTSP và RTP thông qua HTTP

en: HTTP tunnel port
vi: Cổng HTTP

en: Port to use for tunneling the RTSP/RTP over HTTP.
vi: Cổng để sử dụng cho việc sử dụng giao thức RTSP/RTP thông qua HTTP.

en: RTSP authentication
vi: Xác nhận RTSP

en: Please enter a valid login name and a password.
vi: Điền vào tên đăng nhập và mật khẩu hợp lệ.

en: RTSP connection failed
vi: Kết nối RTSP thất bại

en: Access to the stream is denied by the server configuration.
vi: Tác động đến luồng bị từ chối bởi thiết lập ở phía server.

en: Force selection of all streams
vi: Bắt buộc lựa chọn của tất cả các luồng

en: MMS streams can contain several elementary streams, with different bitrates. You can choose to select all of them.
vi: Luồng MMS chứa một vài luồng cơ bản, với các bitrate khác nhau. Bạn có thể chọn tất cả các luồng này.

en: Maximum bitrate
vi: Bitrate tối đa

en: Select the stream with the maximum bitrate under that limit.
vi: Chọn luồng với lượng bitrate tối đa bên dưới giới hạn.

en: TCP/UDP timeout (ms)
vi: Thời gian quá hạn kết nối TCP/UDP (phần nghìn giây)

en: Amount of time (in ms) to wait before aborting network reception of data. Note that there will be 10 retries before completely giving up.
vi: Tổng thời gian (tính bằng phần nghìn giây) để đợi cho thao tác hủy kết nối dữ liệu với mạng. Chú ý rằng có tổng cộng 10 lần thử kết nối trước khi từ bỏ việc kết nối.

en: Microsoft Media Server (MMS) input
vi: Dữ liệu đầu vào dạng Microsoft Media Server (MMS)

en: MTP input
vi: Đầu vào MTP

en: File reading failed
vi: Thao tác với tập tin thất bại

en: VLC could not read the file: %s
vi: VLC không thể đọc tệp: %s

en: Set NFS uid/guid automatically
vi: Tự động đặt NFS uid/gid

en: If uid/gid are not specified in the url, VLC will automatically set a uid/gid.
vi: Nếu uid/gid không được chỉ định trong url, VLC sẽ tự động đặt uid/gid.

en: NFS input
vi: Đầu vào NFS

en: NFS operation failed
vi: Thao tác NFS thất bại

en: Capture the audio stream in stereo.
vi: Ghi lại tín hiệu của luồng âm thanh trong chế độ stereo.

en: Samplerate
vi: Tần số lấy mẫu

en: Samplerate of the captured audio stream, in Hz (eg: 11025, 22050, 44100, 48000)
vi: Samplerate của luồng âm thanh được ghi lại, tính bằng đơn vị Hz (ví dụ 11025, 22050, 44100, 48000)

en: OSS input
vi: Đầu vào OSS

en: PulseAudio input
vi: Dữ liệu đầu vào PulseAudio

en: Encrypted connexion
vi: Kết nối được mã hóa

en: Acquisition rate (in fps)
vi: Tỉ lệ thu (tính bằng dơn vị khung hình cho mỗi giây)

en: Range
vi: Khoảng

en: Bitmask
vi: Mặt nạ bit

en: RIST input
vi: Đầu vào RIST

en: RIST maximum packet size (bytes)
vi: Kích thước gói tối đa RIST (byte)

en: RIST demux/decode maximum jitter (default is 5ms)
vi: RIST tách kênh/giải mã jitter tối đa (mặc định là 5ms)

en: This controls the maximum jitter that will be passed to the demux/decode chain. The lower the value, the more CPU cycles the algorithm will consume
vi: Điều này kiểm soát jitter tối đa sẽ được chuyển đến chuỗi tách kênh/giải mã. Giá trị càng thấp thì thuật toán sẽ tiêu thụ càng nhiều chu kỳ CPU

en: RIST latency (ms)
vi: Độ trễ RIST (ms)

en: RIST nack retry interval (ms)
vi: Khoảng thời gian thử lại RIST nack (ms)

en: RIST reorder buffer (ms)
vi: Bộ đệm sắp xếp lại RIST (ms)

en: RIST maximum retry count
vi: Số lần thử lại tối đa RIST

en: RIST nack type, 0 = range, 1 = bitmask. Default is range
vi: Loại nack RIST, 0 = phạm vi, 1 = bitmask. Mặc định là phạm vi

en: Disable NACK output packets
vi: Vô hiệu hóa các gói tin đầu ra NACK

en: Use this to disable packet recovery
vi: Sử dụng cái này để vô hiệu quá khám phá gói tin

en: Do not check for a valid rtcp message from the encoder
vi: Không kiểm tra thông điệp rtcp hợp lệ từ bộ mã hóa

en: Send nack messages even when we have not confirmed that the encoder is on our local network.
vi: Gửi thông điệp nack ngay cả khi chúng tôi chưa xác nhận rằng bộ mã hóa có trên mạng cục bộ của chúng tôi hay không.

en: RTCP (local) port
vi: Cổng (hệ thống) RTCP

en: RTCP packets will be received on this transport protocol port. If zero, multiplexed RTP/RTCP is used.
vi: Các gói tin dạng RTCP sẽ được nhận dựa trên cổng giao tiếp dùng phương thức này. Nếu giá trị là rỗng, giao thức dồn dữ liệu RTP/RTCP sẽ được lựa chọn.

en: SRTP key (hexadecimal)
vi: Khóa (thập lục phân) SRTP

en: RTP packets will be authenticated and deciphered with this Secure RTP master shared secret key. This must be a 32-character-long hexadecimal string.
vi: Các gói dữ liệu dạng giao thức RTP sẽ được xác nhận và giải mã dựa trên khóa an toàn RTP. Khóa này phải có số lượng hơn 32 ký tự theo định dạng chuỗi thập lục phân.

en: SRTP salt (hexadecimal)
vi: SRTP salt (thập lục phân)

en: Secure RTP requires a (non-secret) master salt value. This must be a 28-character-long hexadecimal string.
vi: Kết nối an toàn RTP yêu cầu (không-bí mật) giá trị chủ định. Giá trị này là một chuỗi thập lục phân dài-28-ký tự.

en: Maximum RTP sources
vi: Nguồn RTP tối đa

en: How many distinct active RTP sources are allowed at a time.
vi: Số lượng các nguồn RTP tách biệt được cho phép trong cùng một thời điểm.

en: RTP source timeout (sec)
vi: Giới hạn thời gian nguồn RTP (giây)

en: How long to wait for any packet before a source is expired.
vi: Độ dài về thời gian trong việc đợi bất kỳ gói tin nào trước khi nguồn bị ngắt kết nối.

en: Maximum RTP sequence number dropout
vi: Số lượng tối đa RTP nối tiếp

en: RTP packets will be discarded if they are too much ahead (i.e. in the future) by this many packets from the last received packet.
vi: Gói tin RTP sẽ được loại bỏ nếu còn quá nhiều gói tin phía trước (ví dụ trong tương lai) đã nhận được vừa rồi.

en: Maximum RTP sequence number misordering
vi: Số lượng tối đa số RTP nối tiếp bị lỗi thứ tự

en: RTP packets will be discarded if they are too far behind (i.e. in the past) by this many packets from the last received packet.
vi: Gói tin RTP sẽ được loại bỏ nếu còn quá nhiều gói tin phía trước (ví dụ trong tương lai) đã nhận được vừa rồi.

en: RTP payload format assumed for dynamic payloads
vi: Định dạng tải của RTP dành cho việc truyền tải động

en: This payload format will be assumed for dynamic payload types (between 96 and 127) if it can't be determined otherwise with out-of-band mappings (SDP)
vi: Định dạng truyền tải này sẽ áp dụng cho các trueyèn tải dạng động (giữa 96 và 127) nếu truyền tải không được xác định hoặc không có out-of-band mappings (SDP)

en: Real-Time Protocol (RTP) input
vi: Đầu vào Real-Time Protocol (RTP)

en: SDP required
vi: Yêu cầu SDP

en: A description in SDP format is required to receive the RTP stream. Note that rtp:// URIs cannot work with dynamic RTP payload format (%<PRIu8>).
vi: Để nhận luồng dựa trên giao thức RTP sẽ yêu cầu một mô tả về định dạng SDP. Chú ý rằng rtp:// URIs không thể tương tác với định dạng payload động của RTP (%<PRIu8>).

en: Real RTSP
vi: RTSP thời gian thực

en: Connection failed
vi: Kết nối thất bại

en: VLC could not connect to "%s:%d".
vi: VLC không thể kết nối đến "%s:%d.

en: Session failed
vi: Phiên kết nối thất bại

en: The requested RTSP session could not be established.
vi: Yêu cầu từ phiên kết nối dữ liệu dạng RTSP đã không được thiết lập thành công.

en: Receive buffer
vi: Tiếp nhận vùng lưu dữ liệu tạm thời

en: UDP receive buffer size (bytes)
vi: UDP nhận kích thước bộ đệm (byte)

en: Request multicast stream
vi: Yêu cầu luồng phát đa hướng

en: Request server to send stream as multicast
vi: Yêu cầu máy chủ gửi luồng dưới dạng multicast (đa hướng).

en: SAT>IP Receiver Plugin
vi: SAT>IP Plugin Ghi Nhận

en: Desired frame rate for the capture.
vi: Tỉ lệ khung hình cho việc ghi hình ưa thích.

en: Capture fragment size
vi: Kích thước ghi hình từng phần tử

en: Optimize the capture by fragmenting the screen in chunks of predefined height (16 might be a good value, and 0 means disabled).
vi: Tùy chọn cho việc ghi hình dựa trên phương pháp phân mảnh hóa màn hình thành từng đoạn với chiều cao được xác định trước (16 là giá trị nên dùng và 0 nghĩa là vô hiệu hóa tính năng này).

en: Region top row
vi: Vùng ở dòng trên cùng

en: Ordinate of the capture region in pixels.
vi: Tung độ của vùng chụp hình tính bằng đơn vị điểm ảnh.

en: Region left column
vi: Cột góc bên trái

en: Abscissa of the capture region in pixels.
vi: Hoành độ của vùng chụp ảnh màn hình tính bằng đơn vị điểm ảnh.

en: Capture region width
vi: Chiều rộng vùng Chụp lại hình ảnh

en: Capture region height
vi: Chiều cao vùng Chụp lại hình ảnh

en: Follow the mouse
vi: Theo dõi theo thao tác chuột

en: Follow the mouse when capturing a subscreen.
vi: Di chuyển theo vị trí của trỏ chuột khi ghi hình phụ đề màn hình.

en: Mouse pointer image
vi: Hình ảnh hiển thị trỏ chuột

en: If specified, will use the image to draw the mouse pointer on the capture.
vi: Nếu được chỉnh sửa, phần này sẽ sử dụng hình ảnh được vẽ bởi trỏ chuột khi ghi hình.

en: Display ID
vi: Hiển thị thông số ID

en: Display ID. If not specified, main display ID is used.
vi: ID hiển thị. Nếu không được chỉ định, ID màn hình chính sẽ được sử dụng.

en: Screen index
vi: Chỉ số màn hình

en: Index of screen (1, 2, 3, ...). Alternative to Display ID.
vi: Chỉ số màn hình (1,2,3,...). Phần bổ trợ cho Chỉ số hiển thị màn hình ID.

en: Screen Input
vi: Dữ liệu màn hình đầu vào

en: Screen
vi: Màn hình

en: How many times the screen content should be refreshed per second.
vi: Số lần nội dung hiển thị trên màn hình sẽ được tự động cập nhật mỗi giây.

en: Pixel width of the capture region, or 0 for full width
vi: Độ rộng của đơn vị điểm ảnh đối với vùng được chụp lại hình ảnh, giá trị được để là 0 hoặc toàn bộ chiều rộng

en: Pixel height of the capture region, or 0 for full height
vi: Độ cao của đơn vị điểm ảnh đối với vùng được chụp lại hình ảnh, giá trị được để là 0 hoặc toàn bộ chiều cao

en: Screen capture (with X11/XCB)
vi: Chụp ảnh màn hình (với X11/XCB)

en: Session Description Protocol
vi: Miêu tả giao thức phiên làm việc

en: SFTP port
vi: Cổng SFTP

en: SFTP port number to use on the server
vi: Số hiệu cổng SFTP được dùng trên phía server

en: SFTP input
vi: Đầu vào SFTP

en: SFTP authentication
vi: Xác nhận SFTP

en: Please enter a valid login and password for the sftp connexion to %s
vi: Điền vào tên đăng nhập và mật khẩu hợp lệ cho phần kết nối đến %s

en: Frame buffer depth
vi: Độ sâu bộ đệm khung hình

en: Pixel depth of the frame buffer, or zero for XWD file
vi: Độ sâu điểm ảnh cho bộ đệm của khung hình, hoặc là zero đối với tập tin XWD

en: Frame buffer width
vi: Độ rộng bộ đệm khung

en: Pixel width of the frame buffer (ignored for XWD file)
vi: Độ rộng điểm ảnh của bộ đệm khung (bỏ qua tập tin XWD)

en: Frame buffer height
vi: Độ cao bộ đệm khung hình

en: Pixel height of the frame buffer (ignored for XWD file)
vi: Độ cao của điểm ảnh đối với bộ đệm khung hình (bỏ qua tập tin XWD)

en: Frame buffer segment ID
vi: Chỉ số mảnh bộ đệm khung hình

en: System V shared memory segment ID of the frame buffer (this is ignored if --shm-file is specified).
vi: Hệ thống V chia sẻ chỉ số mảnh bộ nhớ trên bộ đệm khung (điều này bỏ qua nếu --shm-file được xác định).

en: Frame buffer file
vi: Tập tin bộ đệm khung hình

en: Path of the memory mapped file of the frame buffer
vi: Đường dẫn đến tập tin của bộ nhớ được lưu đối với bộ đệm khung hình

en: XWD file (autodetect)
vi: Tập tin XWD (tự động nhận dạng)

en: 8 bits
vi: 8 bit

en: 15 bits
vi: 15 bit

en: 16 bits
vi: 16 bit

en: 24 bits
vi: 24 bit

en: 32 bits
vi: 32 bit

en: Framebuffer input
vi: Đầu vào bộ đệm khung

en: Shared memory framebuffer
vi: Bộ nhớ của bộ đệm khung được chia sẻ

en: Samba (Windows network shares) input
vi: Đầu vào Samba (chia sẻ mạng trong Windows)

en: SMB input
vi: Đầu vào SMB

en: SMB domain
vi: Tên miền SMB

en: Domain/Workgroup that will be used for the connection.
vi: Domain/Workgroup sẽ được sử dụng cho kết nối.

en: SMB authentication required
vi: Yêu cầu xác thực SMB

en: The computer (%s) you are trying to connect to requires authentication.
    Please provide a username (ideally a domain name using the format DOMAIN;username) and a password.
vi: Máy tính (%s) mà bạn đang cố gắng kết nối yêu cầu xác thực.
    Vui lòng cung cấp tên người dùng (lý tưởng nhất là tên miền sử dụng định dạng DOMAIN;tên người dùng) và mật khẩu.

en: SRT input
vi: Đầu vào SRT

en: Return poll wait after timeout milliseconds (-1 = infinite)
vi: Trả lại cuộc thăm dò sau khi hết thời gian tính bằng mili giây (-1 = vô hạn)

en: SRT latency (ms)
vi: Độ trễ SRT (ms)

en: Password for stream encryption
vi: Mật khẩu để mã hoá luồng

en: 16 bytes
vi: 16 byte

en: 24 bytes
vi: 24 byte

en: 32 bytes
vi: 32 byte

en: TCP input
vi: Đầu vào TCP

en: Time code
vi: Mã thời gian

en: Time code subpicture elementary stream generator
vi: Trình tạo dòng cơ sở hình ảnh phụ mã thời gian

en: UDP Source timeout (sec)
vi: Nguồn UDP hết hạn (giây)

en: UDP input
vi: Đầu vào UDP

en: Reset defaults
vi: Thiết lập mặc định

en: Video capture device
vi: Thiết bị ghi hình video

en: Video capture device node.
vi: Thiết bị ghi hình video.

en: VBI capture device
vi: Thiết bị ghi hình VBI

en: The device node where VBI data can be read (for closed captions).
vi: Nút thiết bị nơi có thể đọc dữ liệu VBI (đối với phụ đề chi tiết).

en: Standard
vi: Tiêu chuẩn

en: Video standard (Default, SECAM, PAL, or NTSC).
vi: Chuẩn Video (Mặc định, SECAM, PAL, hoặc NTSC).

en: Force the Video4Linux2 video device to use a specific chroma format (eg. I420 or I422 for raw images, MJPG for M-JPEG compressed input). Complete list: GREY, I240, RV16, RV15, RV24, RV32, YUY2, YUYV, UYVY, I41N, I422, I420, I411, I410, MJPG
vi: Buộc thiết bị video Video4Linux2 sử dụng định dạng sắc độ cụ thể (ví dụ: I420 hoặc I422 cho hình ảnh thô, MJPG cho đầu vào nén M-JPEG). Danh sách đầy đủ: GREY, I240, RV16, RV15, RV24, RV32, YUY2, YUYV, UYVY, I41N, I422, I420, I411, I410, MJPG

en: Input of the card to use (see debug).
vi: Đầu vào của thẻ được sử dụng (xem gỡ rối).

en: Audio input
vi: Đầu vào Audio

en: Audio input of the card to use (see debug).
vi: Đầu vào audio của thẻ được sử dụng (xem gỡ rối).

en: The specified pixel resolution is forced (if both width and height are strictly positive).
vi: Độ phân giải của điểm ảnh dược bắt buộc (nếu cả phần độ rộng và độ cao buộc ở trạng thái dương).

en: Maximum frame rate to use (0 = no limits).
vi: Tốc độ khung hình tối đa được sử dụng (0 = không giới hạn).

en: Radio device
vi: Thiết bị Radio

en: Radio tuner device node.
vi: Node thiết bị dò kênh radio.

en: Frequency
vi: Tần số

en: Tuner frequency in Hz or kHz (see debug output).
vi: Tần số bộ điều chỉnh tính bằng Hz hoặc kHz (xem đầu ra gỡ lỗi).

en: Audio mode
vi: Chế độ audio

en: Tuner audio mono/stereo and track selection.
vi: Dò audio dạng mono/stereo và chọn lựa track.

en: Reset controls
vi: Thiết đặt lại điều khiển

en: Reset controls to defaults.
vi: Thiết đặt lại các điều khiển trở về dạng mặc định.

en: Brightness
vi: Độ sáng

en: Picture brightness or black level.
vi: Độ sáng của hình ảnh hoặc mức độ tối.

en: Automatic brightness
vi: Tự động chỉnh sáng

en: Automatically adjust the picture brightness.
vi: Tự động canh chỉnh độ sáng của hình ảnh.

en: Contrast
vi: Tương phản

en: Picture contrast or luma gain.
vi: Độ lương phản của hình ảnh hoặc độ tăng luma.

en: Saturation
vi: Độ tương phản

en: Picture saturation or chroma gain.
vi: Trạng thái bão hòa hình ảnh hoặc tăng đơn sắc.

en: Hue
vi: Tông màu

en: Hue or color balance.
vi: Tông màu hoặc cân bằng màu.

en: Automatic hue
vi: Tông màu tự động

en: Automatically adjust the picture hue.
vi: Tự động canh chỉnh tông màu của hình ảnh.

en: White balance temperature (K)
vi: Nhiệt độ cân bằng trắng (K)

en: White balance temperature as a color temperation in Kelvin (2800 is minimum incandescence, 6500 is maximum daylight).
vi: Nhiệt độ cân bằng trắng là nhiệt độ tính bằng thang đo Kelvin (2800 là giá trị nhỏ nhất cho ánh sáng nóng, 6500 là giá trị tối đa cho ánh sáng ban ngày).

en: Automatic white balance
vi: Tự động canh chỉnh trắng

en: Automatically adjust the picture white balance.
vi: Tự động canh chỉnh hình ảnh với cân bằng trắng.

en: Red balance
vi: Cân bằng đỏ

en: Red chroma balance.
vi: Cân bằng đơn sắc đỏ.

en: Blue balance
vi: Cân bằng xanh

en: Blue chroma balance.
vi: Cân bằng đơn sắc xanh.

en: Gamma adjust.
vi: Điều chỉnh gamma.

en: Automatic gain
vi: Tự động tăng

en: Automatically set the video gain.
vi: Tự động thiết lập độ tăng của video.

en: Gain
vi: Tăng

en: Picture gain.
vi: Độ tăng hình ảnh.

en: Sharpness
vi: Độ sắc nét của ảnh

en: Sharpness filter adjust.
vi: Điều chỉnh bộ lọc độ sắc nét của ảnh.

en: Chroma gain
vi: Tăng độ đơn sắc

en: Chroma gain control.
vi: Điều khiển tăng độ đơn sắc.

en: Automatic chroma gain
vi: Tự động tăng độ đơn sắc

en: Automatically control the chroma gain.
vi: Tự động điều khiển tăng độ đơn sắc.

en: Power line frequency
vi: Tần số đường năng lượng

en: Power line frequency anti-flicker filter.
vi: Bộ lọi anti-flicker tần số đường năng lượng.

en: Backlight compensation
vi: Bù sáng

en: Band-stop filter
vi: Bộ lọc Band-stop

en: Cut a light band induced by fluorescent lighting (unit undocumented).
vi: Cắt nhóm ánh sáng sinh ra bởi nhóm ánh sáng huỳnh quang (đơn vị chưa được chuyển đổi).

en: Horizontal flip
vi: Đối xứng theo chiều ngang

en: Flip the picture horizontally.
vi: Đối xứng hình ảnh theo chiều ngang.

en: Vertical flip
vi: Đối xứng theo chiều dọc

en: Flip the picture vertically.
vi: Đối xứng hình ảnh theo chiều dọc.

en: Rotate (degrees)
vi: Xoay (độ)

en: Picture rotation angle (in degrees).
vi: Góc xoay hình ảnh (độ).

en: Color killer
vi: Loại trừ màu

en: Enable the color killer, i.e. switch to black & white picture whenever the signal is weak.
vi: Bật tính năng loại trừ màu, ví dụ nhưng chuyển đổi sang dạng hình ảnh trắng đen khi nguồn tín hiệu bị yếu.

en: Color effect
vi: Hiệu ứng tạo màu

en: Select a color effect.
vi: Chọn một hiệu ứng tạo màu.

en: Sepia
vi: Mực nâu đen

en: Negative
vi: Âm bản

en: Emboss
vi: Làm nổi hoặc chìm

en: Sketch
vi: Hình họa

en: Sky blue
vi: Xanh da trời

en: Grass green
vi: Màu xanh của cỏ

en: Skin whiten
vi: Làm trắng da

en: Vivid
vi: Sặc sỡ

en: Audio volume
vi: Âm lượng audio

en: Volume of the audio input.
vi: Âm lượng của dữ liệu audio đầu vào.

en: Audio balance
vi: Cân bằng audio

en: Balance of the audio input.
vi: Cân bằng đầu vào audio.

en: Bass level
vi: Cấp độ âm trầm

en: Bass adjustment of the audio input.
vi: Chỉnh sửa mức độ trầm của âm trong audio đầu vào.

en: Treble level
vi: Cấp độ thanh

en: Treble adjustment of the audio input.
vi: Chỉnh độ thanh của âm hoặc độ cao của âm đối với audio đầu vào.

en: Mute the audio.
vi: Tắt âm thanh audio.

en: Loudness mode
vi: Chế độ tăng dải tầng âm thanh

en: Loudness mode a.k.a. bass boost.
vi: Chế độ tăng dải tầng âm thanh a.k.a với chế độ cải thiện âm trầm.

en: v4l2 driver controls
vi: điều khiển driver v4l2

en: Set the v4l2 driver controls to the values specified using a comma separated list optionally encapsulated by curly braces (e.g.: {video_bitrate=6000000,audio_crc=0,stream_type=3} ). To list available controls, increase verbosity (-vv) or use the v4l2-ctl application.
vi: Đặt các điều khiển trình điều khiển v4l2 thành các giá trị được chỉ định bằng cách sử dụng danh sách được phân tách bằng dấu phẩy được đóng gói tùy ý bằng dấu ngoặc nhọn (ví dụ: {video_bitrate=6000000,audio_crc=0,stream_type=3} ). Để liệt kê các điều khiển có sẵn, hãy tăng mức độ chi tiết (-vv) hoặc sử dụng ứng dụng v4l2-ctl.

en: All
vi: Tất cả

en: Multichannel television sound (MTS)
vi: Âm thanh truyền hình đa kênh (MTS)

en: Primary language
vi: Ngôn ngữ chính

en: Secondary language or program
vi: Ngôn ngự phụ hoặc chương trình

en: Video4Linux input
vi: Đầu vào Video4Linux

en: Video input
vi: Đầu vào video

en: Tuner
vi: Bộ chỉnh tần số âm thanh

en: Controls
vi: Điều khiển

en: Video capture controls (if supported by the device)
vi: Điều khiển chế độ ghi hình Video (nếu được hỗ trợ bởi thiết bị)

en: Video4Linux compressed A/V input
vi: Đầu vào A/V được nén dạng Video4Linux

en: Video4Linux radio tuner
vi: Dò kênh radio Video4Linux

en: VCD input
vi: Đầu vào VCD

en: [vcd:][device][#[title][,[chapter]]]
vi: [vcd:][thiết bị][#[tiêu đề][,[chương]]]

en: Support for VDR recordings (http://www.tvdr.de/).
vi: Hỗ trợ ghi hình VDR  (http://www.tvdr.de/).

en: Chapter offset in ms
vi: Offset chương bằng miligiây

en: Move all chapters. This value should be set in milliseconds.
vi: Di chuyển tất cả các chương. Giá trị này nên được chỉnh ở đơn vị phần nghìn giây.

en: Default frame rate for chapter import.
vi: Tỉ lệ khung mặc định cho chương nhập vào.

en: VDR recordings
vi: Ghi hình VDR

en: VLC could not read the file (%s).
vi: VLC không thể đọc tệp (%s).

en: VLC could not open the file "%s" (%s).
vi: VLC không thẻ mở tệp"%s" (%s).

en: VDR Cut Marks
vi: Cắt điểm VDR

en: Start
vi: Bắt đầu

en: X.509 Certificate Authority
vi: Xác nhận chứng chỉ X.509

en: Certificate of the Authority to verify server's against
vi: Chứng chỉ cho việc xác nhận đối với phía server

en: X.509 Certificate Revocation List
vi: Danh sách chứng chỉ X.509 bị hủy bỏ

en: List of revoked servers certificates
vi: Danh sách các chứng chỉ server bị thu hồi

en: X.509 Client certificate
vi: Chứng chỉ Client X.509

en: Certificate for client authentication
vi: Chứng chỉ xác thực ứng dụng máy khách

en: X.509 Client private key
vi: Khóa riêng phía Client dạng X.509

en: Private key for authentication by certificate
vi: Khóa riêng để xác thực bằng chứng chỉ

en: RGB chroma (RV32, RV24, RV16, RGB2)
vi: Màu dạng RGB (RV32, RV24, RV16, RGB2)

en: Compression level
vi: Mức độ nén

en: Transfer compression level from 0 (none) to 9 (max)
vi: Chuyển mức nén từ 0 (không) sang 9 (tối đa)

en: Image quality
vi: Chất lượng hình ảnh

en: Image quality 1 to 9 (max)
vi: Chất lượng hình ảnh từ 1 đến 9 (tối đa)

en: VNC client access
vi: Truy cập client VNC

en: Loopback mode
vi: Chế độ lặp lại

en: Record an audio rendering endpoint.
vi: Ghi lại điểm cuối kết xuất âm thanh.

en: Windows Audio Session API input
vi: Đầu vào API phiên âm thanh của Windows

en: Dummy stream output
vi: Đầu vào luồng Dummy

en: Keep existing file
vi: Giữ tập tin đã tồn tại trước đó

en: Overwrite
vi: Viết đè lên

en: The output file already exists. If recording continues, the file will be overridden and its content will be lost.
vi: Tập tin dữ liệu xuất ra đã tồn tại. Nếu việc ghi âm được tiến hành tiếp tục, tập tin này sẽ được ghi đè lên và những dữ liệu trước đó lưu trong tập tin bị trùng tên này từ trước sẽ bị mất.

en: Overwrite existing file
vi: Ghi đè lên tập tin đã tồn tại

en: If the file already exists, it will be overwritten.
vi: Nếu tập tin đã tồn tại, tập tin này sẽ được ghi đè lên.

en: Append to file
vi: Viết thêm vào tập tin

en: Append to file if it exists instead of replacing it.
vi: Viết thêm vào tập tin nếu tập tin này đã tồn tại thay vì thay thế tập tin này.

en: Format time and date
vi: Định dạng thời gian và ngày tháng

en: Perform ISO C time and date formatting on the file path
vi: Hiển thị thời gian và ngày tháng theo chuẩn ISO C trong đường dẫn tập tin

en: Synchronous writing
vi: Đồng bộ hóa việc viết dữ liệu

en: Open the file with synchronous writing.
vi: Mở tập tin này kèm theo cơ chế đồng bộ hóa.

en: File stream output
vi: Xuất tập tin luồng

en: Username that will be requested to access the stream.
vi: Tên người dùng sẽ được yêu cầu để truy cập luồng.

en: Password that will be requested to access the stream.
vi: Mật khẩu được yêu cầu để tác động đến luồng.

en: MIME returned by the server (autodetected if not specified).
vi: MIME được trả về từ phía server (tự động xác nhận nếu chưa thiết lập)

en: Use the Metacube protocol. Needed for streaming to the Cubemap reflector.
vi: Sử dụng giao thức Metacube. Cần thiết để truyền phát tới bộ ánh xạ Cubemap.

en: HTTP stream output
vi: Xuất luồng dữ liệu HTTP

en: Segment length
vi: Độ dài mảnh

en: Length of TS stream segments
vi: Độ dài của mảnh dữ liệu dạng TS

en: Split segments anywhere
vi: Phân đôi mảnh bất kỳ nơi đâu

en: Don't require a keyframe before splitting a segment. Needed for audio only.
vi: Không yêu cầu keyframe trước khi phân đôi mảnh. Cần thiết chỉ cho audio.

en: Number of segments
vi: Số lượng mảnh

en: Number of segments to include in index
vi: Số lượng mảnh bao gồm chỉ mục

en: Allow cache
vi: Cho phép dùng bộ nhớ đệm

en: Add EXT-X-ALLOW-CACHE:NO directive in playlist-file if this is disabled
vi: Thêm EXT-X-ALLOW-CACHE:NO trực tiếp vào danh sách phát các tập tin nếu tùy chọn này bị tắt

en: Index file
vi: Tập tin chỉ mục

en: Path to the index file to create
vi: Đường dẫn đến tập tin chỉ mục được tạo

en: Full URL to put in index file
vi: URL đầy đủ đặt trong tập tin chỉ mục

en: Full URL to put in index file. Use #'s to represent segment number
vi: Đường dẫn URL đầy đủ được đặt trong tập tin chỉ mục. Sử dụng #'s để biể diễn số lượng mảnh đại diện

en: Delete segments
vi: Xóa mảnh

en: Delete segments when they are no longer needed
vi: Xóa mảnh khi mảnh không còn cần nữa

en: Use muxers rate control mechanism
vi: Sử dụng cơ chế điều khiển tỉ lệ ghép kênh

en: AES key URI to place in playlist
vi: Khóa AES URI để đặt vào danh sách

en: AES key file
vi: Tập tin khóa AES

en: File containing the 16 bytes encryption key
vi: Tập tin chứa khóa mã hóa 16 byte

en: File where vlc reads key-uri and keyfile-location
vi: Tập tin được vlc đọc khóa ure và địa điểm khóa tập tin

en: File is read when segment starts and is assumed to be in format: key-uri\nkey-file. File is read on the segment opening and values are used on that segment.
vi: Tệp được đọc khi phân đoạn bắt đầu và được giả sử ở định dạng: key-uri\nkey-file. Tệp được đọc khi mở phân đoạn và các giá trị được sử dụng trên phân đoạn đó.

en: Use randomized IV for encryption
vi: Sử dụng ngẫu nhien IV cho việc mã hóa

en: Generate IV instead using segment-number as IV
vi: Sử dụng IV thay vì sử dụng số-mảnh dạng IV

en: Number of first segment
vi: Số đoạn đầu tiên

en: The number of the first segment generated
vi: Số thứ tự của đoạn đầu tiên được sinh ra

en: HTTP Live streaming output
vi: Đầu ra luồng trực tiếp HTTP

en: RIST data output caching size (ms)
vi: Kích thước bộ nhớ đệm đầu ra dữ liệu RIST (ms)

en: Having this cache will guarantee that the packets going out are delivered at a spacing determined by the chain timestamps thus ensuring a near jitter free output. Be aware that this setting will also add to the overall latency of the stream.
vi: Việc có vùng nhớ đệm này sẽ đảm bảo rằng các gói đi ra ngoài được phân phối ở khoảng cách được xác định bởi dấu thời gian của chuỗi, do đó đảm bảo đầu ra gần như không bị giật. Xin lưu ý rằng cài đặt này cũng sẽ làm tăng thêm độ trễ tổng thể của luồng.

en: RIST retry-buffer queue size (ms)
vi: Kích thước hàng đợi bộ đệm thử lại RIST (ms)

en: This must match the buffer size (latency) configured on the server side. If you are not sure, leave the default of 0 which will set it the maximum value and will use about 100MB of RAM
vi: Điều này phải phù hợp với kích thước bộ đệm (độ trễ) được định cấu hình ở phía máy chủ. Nếu bạn không chắc chắn, hãy để mặc định là 0, giá trị này sẽ đặt giá trị tối đa và sẽ sử dụng khoảng 100 MB RAM

en: SSRC used in RTP output (default is random, i.e. 0)
vi: SSRC được sử dụng trong đầu ra RTP (mặc định là ngẫu nhiên, tức là 0)

en: Use this setting to specify a known SSRC for the RTP header. This is only useful if your receiver acts on it. When using VLC as receiver, it is not.
vi: Sử dụng cài đặt này để chỉ định SSRC đã biết cho tiêu đề RTP. Điều này chỉ hữu ích nếu người nhận của bạn hành động theo nó. Khi sử dụng VLC làm người nhận thì không.

en: Stream name
vi: Tên luồng

en: This Stream name will be sent to the receiver using the rist RTCP channel
vi: Tên Luồng này sẽ được gửi đến người nhận bằng kênh RTCP rist

en: RIST stream output
vi: Luồng RIST xuất ra

en: RIST target packet size (bytes)
vi: Kích cỡ gói tin RIST nhắn đến (bytes)

en: Name to give to this stream/channel on the shoutcast/icecast server.
vi: Tên được cung cấp cho luồng/kênh này trên server shoutcast/icecas.

en: Stream description
vi: Mô tả về luồng

en: Description of the stream content or information about your channel.
vi: Mô tả về nội dung của luồng hoặc thông tin về kênh dữ liệu.

en: Stream MP3
vi: Luồng phát MP3

en: You normally have to feed the shoutcast module with Ogg streams. It is also possible to stream MP3 instead, so you can forward MP3 streams to the shoutcast/icecast server.
vi: Bạn thông thường có các tin tức module shoutcast với luồng dữ liệu dạng Ogg. Điều này cũng có thể được thực hiện với các luồng dạng MP3, bạn có thể chuyển các luồng MP3 tới server shoutcast/icecast.

en: Genre description
vi: Miêu tả về loại

en: Genre of the content.
vi: Thể loại của nội dung.

en: URL description
vi: Mô tả URL

en: URL with information about the stream or your channel.
vi: URL với thông tin về luồng hoặc kênh của bạn.

en: Bitrate information of the transcoded stream.
vi: Thông tin tốc độ bit của luồng được chuyển mã.

en: Samplerate information of the transcoded stream.
vi: Lấy mẫu thông tin của luồng được chuyển mã.

en: Number of channels
vi: Số lượng các kênh

en: Number of channels information of the transcoded stream.
vi: Số lượng thông tin kênh của luồng được chuyển mã.

en: Ogg Vorbis Quality
vi: Chất lượng Ogg Vorbis

en: Ogg Vorbis Quality information of the transcoded stream.
vi: Thông tin chất lượng Ogg Vorbis của luồng được chuyển mã.

en: Stream public
vi: Luồng thông tin công cộng

en: Make the server publicly available on the 'Yellow Pages' (directory listing of streams) on the icecast/shoutcast website. Requires the bitrate information specified for shoutcast. Requires Ogg streaming for icecast.
vi: Đặt server công khai trên mục "Trang vàng" (danh sách đường dẫn luồng phát) trong mục icecast/shoutcast của website. Yêu cầu ghi rõ thông tin tốc độ bit cho shoutcast. Cần có luồng phát Ogg cho icecast.

en: IceCAST output
vi: Dữ liệu đầu ra IceCAST

en: SRT stream output
vi: Đầu ra luồng SRT

en: Caching value (ms)
vi: Giá trị của bộ nhớ đệm (phần nghìn giây)

en: Default caching value for outbound UDP streams. This value should be set in milliseconds.
vi: Giá trị mặc định cho việc tạm lưu dữ liệu trong bộ nhớ đệm với các luồng thuộc giao thức UDP. Giá trị này nên được thiết lập theo đơn vị phần nghìn giây.

en: Group packets
vi: Gom nhóm các gói tin

en: Packets can be sent one by one at the right time or by groups. You can choose the number of packets that will be sent at a time. It helps reducing the scheduling load on heavily-loaded systems.
vi: Các gói tin có thể được gửi theo từng gói một vào một thời điểm nào đó hoặc bởi một nhóm nào đó. Bạn có thể lựa chọn số lượng gói tin có thể được chuyển phát vào cùng thời điểm. Điều này sẽ giúp cho việc lập thời biểu tải của hệ thống không trở nên quá tải.

en: UDP stream output
vi: Luồng đầu ra dạng UDP

en: ARM NEON video chroma conversions
vi: Chuyển đổi màu sắc video dạng ARM NEON

en: ARM NEON audio volume
vi: Âm thanh audio dạng ARM NEON

en: ARM NEON video chroma YUV->RGBA
vi: Màu sắc YUV->RGBA dạng ARM NEON

en: Defines if BarGraph information should be sent
vi: Xác định xem thông tin biểu đồ thanh nên được gửi

en: Defines if BarGraph information should be sent. 1 if the information should be sent, 0 otherwise (default 1).
vi: Xác định thông số nếu thông tin về Biểu Đồ Thanh được gửi. 1 nếu thông tin nên được gửi, 0 nếu ngược lại (mặc định là 1).

en: Sends the barGraph information every n audio packets
vi: Gửi thông tin biểu đồ thanh mỗi n gói tin âm thanh

en: Defines how often the barGraph information should be sent. Sends the barGraph information every n audio packets (default 4).
vi: Xác định thông số về tần suất thông tin của biểu đồ dạng thanh nên được gửi đi. Gửi thông tin về biểu đồ dạng thanh cho mỗi gói tin audio (mặc định là 4).

en: Defines if silence alarm information should be sent
vi: Xác định xem có nên gửi thông tin cảnh báo im lặng hay không

en: Defines if silence alarm information should be sent. 1 if the information should be sent, 0 otherwise (default 1).
vi: Xác định thông tin về báo thức dạng im lặng nên được gửi. 1 nếu thông tin nên được gửi, ngược lại là 0 (mặc định là 1).

en: Time window to use in ms
vi: Thời gian mở cửa sổ tính bằng phần nghìn giây

en: Time Window during when the audio level is measured in ms for silence detection. If the audio level is under the threshold during this time, an alarm is sent (default 5000).
vi: Thời gian mở cửa sổ cảnh báo khi mức độ audio được đo đạc trong đơn vị phần nghìn giây đối với phần tĩnh. Nếu mức độ audio dưới mức chuẩn trong suốt thời gian này, một cảnh báo sẽ được gửi (thường là 5000).

en: Minimum Audio level to raise the alarm
vi: Mức âm thanh tối thiểu để phát báo động

en: Threshold to be attained to raise an alarm. If the audio level is under the threshold during this time, an alarm is sent (default 0.1).
vi: Mức chuẩn để cân nhắc việc tạo cảnh báo. Nếu mức độ audio dưới mức chuẩn trong suốt thời gian này, một cảnh báo sẽ được gửi đi (mặc định là 0.1).

en: Time between two alarm messages in ms
vi: Thời gian giữa hai tin nhắn báo động tính bằng ms

en: Time between two alarm messages in ms. This value is used to avoid alarm saturation (default 2000).
vi: Thời gian giữa các cảnh báo tính bằng đơn vị phần nghìn giây. Giá trị này nên được sử dụng để tránh việc hiển thị các cảnh báo liên tiếp (mặc định là 2000).

en: Audio part of the BarGraph function
vi: Hàm Đồ Họa Dạng thanh của phần audio

en: Audiobar Graph
vi: Đồ họa dạng thanh của Audio

en: Simple decoder for Dolby Surround encoded streams
vi: Trình giải mã đơn giản dành cho các luồng được mã hóa dạng Dolby Surround

en: Dolby Surround decoder
vi: Trình giải mã Dolby Surround

en: This effect gives you the feeling that you are standing in a room with a complete 7.1 speaker set when using only a headphone, providing a more realistic sound experience. It should also be more comfortable and less tiring when listening to music for long periods of time.
    It works with any source format from mono to 7.1.
vi: Hiệu ứng này sẽ cho bạn cảm giác bạn đang đứng trong một căn phòng với một phần phát tiếng 7.1 khi chỉ sử dụng tai nghe, cung cấp một trải nghiệm chân thật hơn. Điều này sẽ càng tạo cảm giác thân thiện hơn, bớt nhàm chán hơn khi nghe nhạc trong suốt một khoảng thời gian dài.
    Phần hiệu ứng này có thể tích hợp với các định dạng nguồn đơn từ 7.1.

en: Characteristic dimension
vi: Chiều đặc thù

en: Distance between front left speaker and listener in meters.
vi: Khoảng cách từ phần phát âm bên trái và người nghe tính bằng mét.

en: Compensate delay
vi: Độ trễ bù

en: The delay which is introduced by the physical algorithm may sometimes be disturbing for the synchronization between lips-movement and speech. In case, turn this on to compensate.
vi: Độ trễ này được tính toán bằng thuật toán vật lý đôi khi bị ảnh hưởng bởi sự đồng bộ hóa giữa tiến độ chiếu của khung hình - và cử động của miệng của đối tượng khi nói. Trong trường hợp này, cần bật tính năng bù trễ thời gian.

en: No decoding of Dolby Surround
vi: Không có bộ phận giải mã cho Dolby Surround

en: Dolby Surround encoded streams won't be decoded before being processed by this filter. Enabling this setting is not recommended.
vi: Dolby Surround mã hóa luồng nên sẽ không được giải mã trước khi được sử lý bởi bộ lọc này. Bật thiết lập này là thao tác không nên thực hiện.

en: Headphone virtual spatialization effect
vi: Hiệu ứng tạo không gian ảo hóa bằng tai nghe

en: Headphone effect
vi: Hiệu ứng tai nghe

en: Use downmix algorithm
vi: Sử dụng thuật thoán giải mã và chuyển âm thanh nén

en: This option selects a stereo to mono downmix algorithm that is used in the headphone channel mixer. It gives the effect of standing in a room full of speakers.
vi: Phần tùy chọn này chọn thuật toán giải mã và chuyển âm thanh nén từ dạng stereo thành mono vốn được sử dụng trong các tai nghe. Điều này tạo ra hiệu ứng một đối tượng đứng giữa một căn phòng với nhiều người bên trong.

en: Select channel to keep
vi: Chọn kênh để giữ

en: This option silences all other channels except the selected channel.
vi: Tùy chọn này sẽ làm tất cả các kênh khác chuyển sang trạng thái im lặng ngoại trừ kênh được chọn.

en: Rear left
vi: Phía sau bên trái

en: Rear right
vi: Phía sau bên phải

en: Low-frequency effects
vi: Hiệu ứng tần số - thấp

en: Side left
vi: Bên trái

en: Side right
vi: Bên phải

en: Rear center
vi: Đằng sau ở giữa

en: Stereo to mono downmixer
vi: Bộ trộn âm thanh stereo sang mono

en: Audio channel remapper
vi: Định hình lại kênh audio

en: Audio filter for simple channel mixing
vi: Bộ lọc audio cho việc trộn kênh đơn giản

en: HRTF file for the binauralization
vi: Tệp HRTF cho quá trình hai tai

en: Custom HRTF (Head-related transfer function) file in the SOFA format.
vi: Tệp HRTF (Head-related transfer function) tùy chỉnh ở định dạng SOFA.

en: Headphones mode (binaural)
vi: Chế độ tai nghe (hai tai)

en: If the output is stereo, render ambisonics with the binaural decoder.
vi: Nếu đầu ra là âm thanh stereo, hãy hiển thị âm thanh xung quanh bằng bộ giải mã hai bên tai.

en: Ambisonics renderer and binauralizer
vi: Trình kết xuất và âm thanh hai bên tai Ambisonics

en: Binauralizer
vi: Máy nghe hai tai

en: Audio filter for trivial channel mixing
vi: Bộ lọc audio cho việc trộn kênh thường

en: Sound Delay
vi: Độ trễ âm thanh

en: Delay
vi: Độ trễ

en: Add a delay effect to the sound
vi: Thêm vào hiệu ứng độ trễ với âm thanh

en: Delay time
vi: Thời gian độ trễ

en: Time in milliseconds of the average delay. Note average
vi: Thời gian được tính bằng miligiây so với độ trễ thông thường. Chú ý là ở trạng thái thông thường

en: Sweep Depth
vi: Độ sâu khi quét

en: Time in milliseconds of the maximum sweep depth. Thus, the sweep range will be delay-time +/- sweep-depth.
vi: Thời gian được tính bằng phần nghìn giây cho chế độ quét. Bởi thế việc quét sẽ có độ trễ-thời gian +/- độ sâu-khi quét.

en: Sweep Rate
vi: Tỉ lệ quét

en: Rate of change of sweep depth in milliseconds shift per second of play
vi: Tỉ lệ thay đổi độ sâu của màn hình bằng đơn vị phần nghìn giây khi phát hình

en: Feedback gain
vi: Tăng phản hồi

en: Gain on Feedback loop
vi: Tăng lượng trùng lặp của phản hồi

en: Level of delayed signal
vi: Cấp độ của tín hiệu bị trễ

en: Level of input signal
vi: Cấp độ của tín hiệu đầu vào

en: Set the RMS/peak.
vi: Đặt RMS/đỉnh.

en: Attack time
vi: Thời gian Attack

en: Set the attack time in milliseconds.
vi: Đặt thời gian tấn công tính bằng mili giây.

en: Release time
vi: Thời gian phát hành

en: Set the release time in milliseconds.
vi: Đặt thời gian phát hành tính bằng mili giây.

en: Threshold level
vi: Ngưỡng cấp độ

en: Set the threshold level in dB.
vi: Thiết đặt ngưỡng bằng đơn vị dexiben.

en: Ratio
vi: Tỉ lệ

en: Set the ratio (n:1).
vi: Thiết lập tỷ lệ (n:1).

en: Knee radius
vi: Bán kính xoay

en: Set the knee radius in dB.
vi: Đặt bán kính đầu gối theo dB.

en: Makeup gain
vi: Tăng độ makeup

en: Set the makeup gain in dB (0 ... 24).
vi: Chỉnh độ makeup ở dB (0 ...24).

en: Compressor
vi: Nén

en: Dynamic range compressor
vi: Phạm vi nén động

en: Audio filter for PCM format conversion
vi: Bộ lọc audio cho phần chuyển đổi định dạng PCM

en: Audio filter for A/52/DTS->S/PDIF encapsulation
vi: Bộ lọc âm thanh để đóng gói A/52/DTS->S/PDIF

en: Equalizer preset
vi: Thiết lập chế độ cân bằng âm

en: Preset to use for the equalizer.
vi: Các thiết lập sử dụng cho trình điều khiển cân bằng âm và tiếng được phát ra.

en: Bands gain
vi: Tăng độ nhóm

en: Don't use presets, but manually specified bands. You need to provide 10 values between -20dB and 20dB, separated by spaces, e.g. "0 2 4 2 0 -2 -4 -2 0 2".
vi: Không sử dụng các thiết lập này, tốt hơn hết là tự chỉnh các thiết lập này theo nhóm. Bạn sẽ cần cung cấp khoảng 10 giá trị trong khoảng -20dB đến 20dB, tách biệt nhau bởi khoảng trống, ví dụ "0 2 4 2 0 -2 -4 -2 0 2".

en: Use VLC frequency bands
vi: Sử dụng nhóm tần số VLC

en: Use the VLC frequency bands. Otherwise, use the ISO Standard frequency bands.
vi: Sử dụng nhóm tần số được thiết lập sẵn theo tự động từ chương trình VLC. Nếu không, hãy sử dụng nhóm tần số theo chuẩn ISO.

en: Two pass
vi: Hai lần

en: Filter the audio twice. This provides a more intense effect.
vi: Bộ lọc audio 2 lần. Điều này sẽ cung cấp hiệu ứng cường độ mạnh hơn cho audio.

en: Global gain
vi: Tăng tổng thể

en: Set the global gain in dB (-20 ... 20).
vi: Chỉnh mức độ tăng tổng thể ở đơn vị dB  (-20 ... 20).

en: Equalizer with 10 bands
vi: Bộ cân bằng với 10 nhóm

en: Equalizer
vi: Bộ cân bằng

en: Flat
vi: Phẳng

en: Classical
vi: Cổ điển

en: Club
vi: Câu lạc bộ

en: Full bass
vi: Bass tối đa

en: Full bass and treble
vi: Độ trầm và bổng tối đa

en: Full treble
vi: Độ bổng tối đa

en: Large Hall
vi: Hội trường lớn

en: Party
vi: Tiệc tùng

en: Soft
vi: Mềm

en: Gain multiplier
vi: Tăng hệ số nhân

en: Increase or decrease the gain (default 1.0)
vi: Tăng dần hoặc giảm dần nhanh (mặc định 1.0)

en: Gain control filter
vi: Tăng điều khiển bộ lọc

en: Simple Karaoke filter
vi: Bộ lọc karaoke đơn giản

en: Number of audio buffers
vi: Số lượng bộ đệm audio

en: This is the number of audio buffers on which the power measurement is made. A higher number of buffers will increase the response time of the filter to a spike but will make it less sensitive to short variations.
vi: Đây là số lượng các bộ nhớ đệm audio dựa theo mức độ năng lượng được tạo ra. Số lượng bộ nhớ đệm càng cao sẽ tăng thời gian phản hồi của bộ lọc đối với một spike nhưng cũng làm giảm độ nhạy cảm với các giá trị biến số thấp.

en: Maximal volume level
vi: Mức độ âm lượng tối đa

en: If the average power over the last N buffers is higher than this value, the volume will be normalized. This value is a positive floating point number. A value between 0.5 and 10 seems sensible.
vi: Nếu phần điện năng cung cấp ở bộ nhớ đệm thứ N và cao hơn giá trị này, âm lượng sẽ được chỉnh về chế độ bình thường. Giá trị âm lượng là một số thực dương. Giá trị của con số này trong khoảng 0.5 đến 10.

en: Volume normalizer
vi: Tiêu chuẩn hóa âm lượng

en: Parametric Equalizer
vi: Thông số Bộ Cân Bằng

en: Low freq (Hz)
vi: Tần số thấp (Hz)

en: Low freq gain (dB)
vi: Tăng tần số thấp (dB)

en: High freq (Hz)
vi: Tần số cao (Hz)

en: High freq gain (dB)
vi: Tăng tần số cao (dB)

en: Freq 1 (Hz)
vi: Tần số 1 (Hz)

en: Freq 1 gain (dB)
vi: Tăng tần số 1 (dB)

en: Freq 1 Q
vi: Tần số 1 Q

en: Freq 2 (Hz)
vi: Tần số 2 (Hz)

en: Freq 2 gain (dB)
vi: Tăng tần số 2 (dB)

en: Freq 2 Q
vi: Tần số 2 Q

en: Freq 3 (Hz)
vi: Tần số 3 (Hz)

en: Freq 3 gain (dB)
vi: Tăng tần số 3 (dB)

en: Freq 3 Q
vi: Tần số 3 Q

en: Audio filter for band-limited interpolation resampling
vi: Bộ lọc audio đối với sự thêm vào chuyển đổi nhóm-bị giới hạn

en: Resampling quality
vi: Chất lượng chuyển đổi

en: Resampling quality, from worst to best
vi: Lấy mẫu lại chất lượng, từ tệ nhất đến tốt nhất

en: SoX Resampler
vi: Bộ lấy mẫu lại SoX

en: Speex resampler
vi: Bộ lấy mẫu lại speex

en: Sample rate converter type
vi: Loại chuyển đổi tần số lấy mẫu

en: Different resampling algorithms are supported. The best one is slower, while the fast one exhibits low quality.
vi: Các thuật toán chuyển đổi khác nhau được hỗ trợ. Tốt nhất là chậm nhất, trong khi tốt nhất thường có chất lượng thấp.

en: Sinc function (best quality)
vi: Hàm Sinc (chất lượng tốt nhất)

en: Sinc function (medium quality)
vi: Hàm Sinc (chất lượng trung bình)

en: Sinc function (fast)
vi: Hàm Sinc (nhanh)

en: Zero Order Hold (fastest)
vi: Zero Order Hold (nhanh nhất)

en: Linear (fastest)
vi: Linear (nhanh nhất)

en: SRC resampler
vi: Bộ lấy lại mẫu SRC

en: Secret Rabbit Code (libsamplerate) resampler
vi: Mã bí mật Rabit (libsamplerate) cho bộ lấy mẫu

en: Nearest-neighbor audio resampler
vi: Lấy mẫu âm thanh đồng dạng nhất

en: Pitch Shifter
vi: Bộ dịch cao độ

en: Audio pitch changer
vi: Bộ thay đổi cao độ âm thanh

en: Scaletempo
vi: Tỉ lệ phách

en: Stride Length
vi: Độ dài bước

en: Length in milliseconds to output each stride
vi: Độ dài tính bằng phần nghìn giây đối với mỗi bước âm của dữ liệu được xuất ra

en: Overlap Length
vi: Độ dài mức che phủ

en: Percentage of stride to overlap
vi: Tỉ lệ phần trăm của bước âm được che phủ

en: Search Length
vi: Độ dài tìm kiếm

en: Length in milliseconds to search for best overlap position
vi: Độ dài tính bằng phần nghìn giây để tìm vị trí dành cho độ che phủ tốt nhất

en: Pitch Shift
vi: Thay đổi cao độ

en: Pitch shift in semitones.
vi: Sự thay đổi cao độ theo nửa cung.

en: Room size
vi: Kích thước Room

en: Defines the virtual surface of the room emulated by the filter.
vi: Xác định bề mặt ảo của căn phòng được mô phỏng bởi bộ lọc.

en: Room width
vi: Chiều rộng Room

en: Width of the virtual room
vi: Độ rộng của căn phòng ảo

en: Wet
vi: Ẩm ướt

en: Dry
vi: Khô

en: Damp
vi: Ẩm thấp

en: This filter enhances the stereo effect by suppressing mono (signal common to both channels) and by delaying the signal of left into right and vice versa, thereby widening the stereo effect.
vi: Bộ lọc này sẽ tăng cường hiệu ứng stereo bằng việc tăng cường mono (tín hiệu tương tự cho cả hai kênh dữ liệu) và bằng cách tăng độ trễ của tín hiệu bên trái so với bên phải và các tin hiệu phụ, bởi thế sẽ làm mở rộng hiệu ứng stero hơn.

en: Time in ms of the delay of left signal into right and vice versa.
vi: Thời gian tính bằng phần nghìn giây của độ trễ tín hiệu ở phía bên trái so với bên phải và cả hai.

en: Amount of gain in delayed left signal into right and vice versa. Gives a delay effect of left signal in right output and vice versa which gives widening effect.
vi: Số lượng tăng trong độ trễ tín hiệu của phía bên trái so với phía bên phải và cả hai. Điều này sẽ tạo ra hiệu ứng về độ trễ của tín hiệu hướng bên trái so với hướng bên phải đối với các thiết bị đầu ra âm thanh và các thiết bị phụ và sẽ giúp mở rộng hơn hiệu ứng.

en: Level of input signal of original channel.
vi: Cấp độ của tín hiệu đầu ra so với kênh dữ liệu gốc.

en: Stereo Enhancer
vi: Trình tăng cường Stereo

en: Simple stereo widening effect
vi: Hiệu ứng mở rộng stereo dạng đơn giản

en: Single precision audio volume
vi: Độ chính xác của âm lượng audio đơn giản

en: Integer audio volume
vi: Âm lượng tổng thể

en: Dummy audio output
vi: Đầu ra audio dạng dummy

en: Audio output device
vi: Thiết bị phát âm thanh

en: Audio output device (using ALSA syntax).
vi: Thiết bị phát âm thành (sử dụng cú pháp ALSA)

en: Audio output channels
vi: Các kênh phát âm thanh

en: Channels available for audio output. If the input has more channels than the output, it will be down-mixed. This parameter is ignored when digital pass-through is active.
vi: Các kênh tín hiệu hiện có cho dữ liệu audio đầu ra. Nếu phần dữ liệu đầu vào có nhiều kên hơn dữ liệu đầu ra, chương trình sẽ giảm số lượng tín hiệu được gộp vào. Thông số này được bỏ qua khi tín hiệu kỹ thuật số được kích hoạt.

en: ALSA audio output
vi: Dữ liệu đầu ra ALSA audio

en: Audio output failed
vi: Thất bị với dữ liệu đầu ra audio

en: The audio device "%s" could not be used:
    %s.
vi: Thiết bị audio "%s" không thể được dùng:
    %s.

en: Audio memory
vi: Bộ nhớ audio

en: Audio memory output
vi: Bộ nhớ audio đầu ra

en: Sample format
vi: Định dạng mẫu

en: Last audio device
vi: Thiết bị audio trước đó

en: HAL AudioUnit output
vi: HAL AudioUnit đầu ra

en: System Sound Output Device
vi: Hệ thống thiết bị âm thanh đầu ra

en: %s (Encoded Output)
vi: %s (dữ liệu đầu ra được mã hóa)

en: Audio device is not configured
vi: Thiết bị audio này vẫn chưa được chỉnh thông số

en: You should configure your speaker layout with "Audio Midi Setup" in /Applications/Utilities. VLC will output Stereo only.
vi: Bạn nên định cấu hình bố cục loa của mình bằng "Thiết lập âm thanh Midi" trong /Ứng dụng/Tiện ích. VLC sẽ chỉ xuất ra Âm thanh stereo.

en: The selected audio output device is exclusively in use by another program.
vi: Thiết bị audio đầu ra được chọn hoàn toàn bị tiếm quyền sử dụng bởi một chương trình khác.

en: Output device
vi: Thiết bị đầu ra

en: Select your audio output device
vi: Chọn thiết bị audio đầu ra của bạn

en: Speaker configuration
vi: Chỉnh sửa thông số Speaker

en: Select speaker configuration you want to use. This option doesn't upmix! So NO e.g. Stereo -> 5.1 conversion.
vi: Chọn một chỉnh sửa thông số speaker mà bạn muốn dùng. Lựa chọn này không thể áp dụng cho việc hòa trộn dữ liệu! Bởi thế ví dụ không thể chuyển đổi Stereo -> 5.1.

en: Audio volume in hundredths of decibels (dB).
vi: Âm lượng audio tính bằng đơn vị hàng trăm decibel (dB).

en: DirectX audio output
vi: Audio đầu ra dạng DirectX

en: Output format
vi: Định dạng dữ liệu đầu ra

en: Number of output channels
vi: Số lượng kênh đầu ra

en: By default (0), all the channels of the incoming will be saved but you can restrict the number of channels here.
vi: Theo mặc định (0), tất cả các kênh đi vào sẽ được lưu, nhưng bạn có thể giới hạn số lượng kênh ở đây.

en: Add WAVE header
vi: Thêm vào header WAVE

en: Instead of writing a raw file, you can add a WAV header to the file.
vi: Thay vì ghi dữ liệu vào một tập tin thô, bạn có thể thêm vào header dạng WAVE vào tập tin này.

en: Output file
vi: Tập tin được xuất ra

en: File to which the audio samples will be written to ("-" for stdout).
vi: Tệp mà các mẫu âm thanh sẽ được ghi vào ("-" cho thiết bị xuất chuẩn).

en: File audio output
vi: Tập tin đầu ra audio

en: Automatically connect to writable clients
vi: Tự động kết nối đến các client có thể ghi dữ liệu

en: If enabled, this option will automatically connect sound output to the first writable JACK clients found.
vi: Nếu được bật, tùy chọn này sẽ kết nối dữ liệu âm thanh được xuất ra đến với các client đầu tiên dạng ghi dữ liệu JACK được tìm thấy.

en: Connect to clients matching
vi: Kết nối đến các client khớp nhau

en: If automatic connection is enabled, only JACK clients whose names match this regular expression will be considered for connection.
vi: Nếu chế độ tự động kết nối được bật, chỉ các client dạng JACK có tên trùng với các miêu tả thông thường này sẽ được cân nhắc gắn vào kết nối.

en: JACK client name
vi: Tên khách hàng JACK

en: JACK audio output
vi: Audio đầu ra dạng JACK

en: Device
vi: Thiết bị

en: Select a proper audio device to be used by KAI.
vi: Chọn một thiết bị audio ưu tiên được sử dụng bởi KAI.

en: Open audio in exclusive mode.
vi: Mở audio ở chế độ riêng biệt.

en: Enable this option if you want your audio not to be interrupted by the other audio.
vi: Bật tùy chọn này nếu bạn muốn audio của bạn không bị gián đoạn bởi các audio khác.

en: K Audio Interface audio output
vi: Giao diệu K Audio với audio đầu ra

en: HDMI/SPDIF audio passthrough
vi: Truyền âm thanh HDMI/SPDIF

en: Change this value if you have issue with HD codecs when using a HDMI receiver.
vi: Thay đổi giá trị này nếu bạn gặp vấn đề với codec HD khi sử dụng bộ thu HDMI.

en: Disabled
vi: Bị tắt

en: Enabled (AC3/DTS only)
vi: Đã bật (chỉ AC3/DTS)

en: Enabled
vi: Được bật

en: Windows Multimedia Device output
vi: Đầu ra của Thiết bị đa phương tiện Windows

en: Output back-end
vi: Đầu ra ở back-end

en: Audio output back-end interface.
vi: Giao diện đầu ra âm thanh.

en: OSS device node path.
vi: Đường dẫn đến node thiết bị OSS.

en: Open Sound System audio output
vi: Mở hệ thống âm thanh của audio đầu ra

en: Pulseaudio audio output
vi: Audio đầu ra dạng Pulseaudio

en: OpenBSD sndio audio output
vi: Audio đầu ra dạng OpenBSD sndio

en: Software gain
vi: Tăng phần mềm

en: Windows Audio Session API output
vi: Đầu ra API phiên âm thanh của Windows

en: Select Audio Device
vi: Chọn thiết bị Audio

en: Select special Audio device, or let windows decide (default), change needs VLC restart to apply.
vi: Chọn thiết bị audio đặc biệt, hoặc để hệ thống quyết định (mặc định), để áp dụng thay đổi thì hãy khởi động lại chương trình VLC.

en: WaveOut audio output
vi: Đầu ra âm thanh WaveOut

en: Use float32 output
vi: Sử dụng đầu ra float32

en: The option allows you to enable or disable the high-quality float32 audio output mode (which is not well supported by some soundcards).
vi: Tùy chọn này cho phép bạn bật hoặc vô hiêu hóa chế độ xuất dữ liệu audio đầu ra định dạng chất lượng cao float32 (hiện vẫn chưa được hỗ trợ bởi một số card âm thanh).

en: A/52 dynamic range compression
vi: Phạm vi nén động dạng A/52

en: Dynamic range compression makes the loud sounds softer, and the soft sounds louder, so you can more easily listen to the stream in a noisy environment without disturbing anyone. If you disable the dynamic range compression the playback will be more adapted to a movie theater or a listening room.
vi: Phạm vi nén động cho phép âm thanh trở nên mỏng hơn, và âm thanh mỏng thường có tiếng lớn hơn, do đó bạn có thể dễ dàng nghe các luồng được phát trong một môi trường ồn ào mà không hề cảm thấy bị làm phiền bởi những tiếng ồn đó. Nếu bạn vô hiệu hóa tính năng phạm vi nén động trong chế độ phát lại thì môi trường bạn đang nghe dữ liệu được phát tốt nhất là ở một phòng không có nhiều tiếng ồn.

en: ATSC A/52 (AC-3) audio decoder
vi: Trình giải mã audio ATSC A/52 (AC-3)

en: ADPCM audio decoder
vi: Bộ giải mã âm thanh ADPCM

en: AES3/SMPTE 302M audio decoder
vi: Giải mã audio dạng AES3/SMPTE 302M

en: AES3/SMPTE 302M audio packetizer
vi: Đóng gói gói tin audio dạng AES3/SMPTE 302M

en: AOM video decoder
vi: Bộ giải mã video AOM

en: Raw/Log Audio decoder
vi: Giải mã audio dạng Raw/Log

en: Raw audio encoder
vi: Bộ biên mã âm thanh thô

en: SoundFont file
vi: Tệp SoundFont

en: SoundFont file to use for software synthesis.
vi: Tệp SoundFont để sử dụng để tổng hợp phần mềm.

en: AudioToolbox MIDI synthesizer
vi: Bộ tổng hợp MIDI của AudioToolbox

en: Ignore ruby (furigana)
vi: Phớt lờ ruby (furigana)

en: Ignore ruby (furigana) in the subtitle.
vi: Bỏ qua ruby (furigana) trong phụ đề.

en: Use Core Text renderer
vi: Sử dụng trình lõi kết xuất văn bản

en: Use Core Text renderer in the subtitle.
vi: Sử dụng trình kết xuất Core Text trong phụ đề.

en: ARIB subtitles decoder
vi: Bộ giải mã phụ đề ARIB

en: ARIB subtitles
vi: phụ đề ARIB

en: Non-key
vi: Không có-khóa

en: simple
vi: đơn giản

en: Various audio and video decoders/encoders delivered by the FFmpeg library. This includes (MS)MPEG4, DivX, SV1,H261, H263, H264, WMV, WMA, AAC, AMR, DV, MJPEG and other codecs
vi: Các trình biên giải mã âm thanh và video khác nhau được phát triển từ thư viện FFmpeg. Bao gồm (MS)MPEG4, DivX, SV1,H261, H263, H264, WMV, WMA, AAC, AMR, DV, MJPEG và các bộ biên giải mã khác

en: FFmpeg audio/video decoder
vi: Giải mã audio/video dạng FFmpeg

en: Decoding
vi: Giải mã

en: Encoding
vi: Mã hóa

en: FFmpeg audio/video encoder
vi: Trình biên mã âm thanh/video FFmpeg

en: Direct rendering
vi: Render trực tiếp

en: Show corrupted frames
vi: Hiện các khung hình bị hỏng

en: Prefer visual artifacts instead of missing frames
vi: Thích các tạo tác trực quan thay vì thiếu khung hình

en: Error resilience
vi: Lỗi khi đàn hồi âm

en: libavcodec can do error resilience.
    However, with a buggy encoder (such as the ISO MPEG-4 encoder from M$) this can produce a lot of errors.
    Valid values range from 0 to 4 (0 disables all errors resilience).
vi: libavcodec có thể tạo ra các lỗi liên quan đến đàn hồi âm.
    Tuy nhiên, với trình mã hóa buggy (chẳng hạn như mã hóa ISO MPEG-4 từ M$) thì có thể tạo ra nhiều lỗi hơn nữa.
    Giá trị hợp lệ nằm trong phạm vi từ 0 đến 4 (0 vô hiêu hóa tất cả các lỗi liên quan đến đàn hồi âm).

en: Workaround bugs
vi: Các lỗi thường gặp

en: Try to fix some bugs:
    1  autodetect
    2  old msmpeg4
    4  xvid interlaced
    8  ump4 
    16 no padding
    32 ac vlc
    64 Qpel chroma.
    This must be the sum of the values. For example, to fix "ac vlc" and "ump4", enter 40.
vi: Cố gắng sửa các lỗi:
    1  autodetect
    2  old msmpeg4
    4  xvid interlaced
    8  ump4 
    16 no padding
    32 ac vlc
    64 Qpel chroma.
    Đây có thể là phần tổng các giá trị. Thí dụ, để sửa "ac vlc" và "ump4", điền vào 40.

en: Hurry up
vi: Nhanh lên

en: The decoder can partially decode or skip frame(s) when there is not enough time. It's useful with low CPU power but it can produce distorted pictures.
vi: Phần giải mã này có thể giải mã hoặc bỏ qua (các) khung hình khi không đủ thời gian. Điều này sẽ hữu dụng với các máy tính có CPU chậm, nhưng có thể gây ra hiện tượng mất trật tự các khung hình khi hiển thị.

en: Allow speed tricks
vi: Cho phép bật các mẹo về tốc độ

en: Allow non specification compliant speedup tricks. Faster but error-prone.
vi: Cho phép chỉnh sửa các thông số nhằm làm tăng tốc độ. Nhưng độ nhanh càng lớn thì việc xuất hiện các lỗi cũng tăng thêm.

en: Skip frame (default=0)
vi: Bỏ qua khung hình (mặc định=0)

en: Force skipping of frames to speed up decoding (-1=None, 0=Default, 1=B-frames, 2=P-frames, 3=B+P frames, 4=all frames).
vi: Buộc bỏ qua các khung hình để làm tăng tốc độ giải mã (-1=Không, 0=Mặc định, 1=B-khung hình, 2=P-khung hình, 3=B+P khung hình, 4=tất cả khung hình).

en: Skip idct (default=0)
vi: Bỏ qua idct (Mặc định=0)

en: Force skipping of idct to speed up decoding for frame types (-1=None, 0=Default, 1=B-frames, 2=P-frames, 3=B+P frames, 4=all frames).
vi: Buộc bỏ qua idct để tăng tốc độ giải mã cho từng loại khung hình (-1=Không, 0=Mặc định, 1=B-khung hình, 2=P-khung hình, 3=B+P khung hình, 4=tất cả khung hình).

en: Debug mask
vi: Mặt nạ gỡ rối

en: Set FFmpeg debug mask
vi: Đặt FFmpeg làm mặt nạ gỡ rối

en: Codec name
vi: Tên bộ biên giải mã

en: Internal libavcodec codec name
vi: Tên bộ biên giải mã nội bộ của libavcode

en: Skip the loop filter for H.264 decoding
vi: Bỏ qua thao tác lặp lại bộ lọc đối với việc giải mã H.264

en: Skipping the loop filter (aka deblocking) usually has a detrimental effect on quality. However it provides a big speedup for high definition streams.
vi: Bỏ qua bộ phận lọc của lặp lại (aka deblocking) sẽ tạo bất lợi đối với chất lượng dữ liệu. Tuy nhiên, thao tác bỏ qua này sẽ làm việc tải hay gửi các luồng có độ phân giải cao trở nên nhanh hơn.

en: Hardware decoding
vi: Giải mã phần cứng

en: This allows hardware decoding when available.
vi: Tùy chọn này cho phép giải mã phần cứng khi được chọn.

en: Threads
vi: Các luồng

en: Number of threads used for decoding, 0 meaning auto
vi: Số lượng tiến trình được dùng để giải mã, nếu để 0 chương trình sẽ tự động điều khiển

en: Ratio of key frames
vi: Tỉ số khóa của khung hình

en: Number of frames that will be coded for one key frame.
vi: Số lượng khung hình sẽ được mã hóa cho mỗi khóa trong khung hình.

en: Ratio of B frames
vi: Tỷ lệ khung B

en: Number of B frames that will be coded between two reference frames.
vi: Số khung B sẽ được mã hóa giữa hai hệ quy chiếu.

en: Video bitrate tolerance
vi: Độ chịu tải của bitrate video

en: Video bitrate tolerance in kbit/s.
vi: Độ chịu tải của bitrate video bằng đơn vị kbit/giây.

en: Interlaced encoding
vi: Mã hóa hỗn hợp

en: Enable dedicated algorithms for interlaced frames.
vi: Bật các thuật toán chuyên trách cho việc quét mành khung hình.

en: Interlaced motion estimation
vi: Ước lượng độ chuyển động quét mành

en: Enable interlaced motion estimation algorithms. This requires more CPU.
vi: Bật thuật toán ước lượng chuyển động quét mành. Thao tác này sẽ chiếm dụng nhiều hiệu năng từ phía CPU.

en: Pre-motion estimation
vi: Ước lượng chuyển động trước

en: Enable the pre-motion estimation algorithm.
vi: Bật thuật toán ướng lượng chuyển động trước.

en: Rate control buffer size
vi: Kích thước đệm dành cho tỉ lệ điều khiển

en: Rate control buffer size (in kbytes). A bigger buffer will allow for better rate control, but will cause a delay in the stream.
vi: Kích thước đệm dành cho tỉ lệ điều khiển (tính bằng kbyte). Số đệm càng lớn sẽ cho phép tỉ lệ điều khiển tốt hơn, tuy nhiên sẽ gây ra độ trễ về việc truyền dẫn đối với luồng.

en: Rate control buffer aggressiveness
vi: Mức độ bộ đệm của tỉ lệ điều khiển

en: Rate control buffer aggressiveness.
vi: Mức độ bộ đệm của tỉ lệ điều khiển.

en: I quantization factor
vi: Hệ số lượng tử I

en: Quantization factor of I frames, compared with P frames (for instance 1.0 => same qscale for I and P frames).
vi: Hệ số lượng tử của các khung hình I, được so sánh với các khung hình P (thí dụ 1.0 => cùng tỉ lệ đối với khung hình I và P)

en: Noise reduction
vi: Giảm độ nhiễu hoặc ồn

en: Enable a simple noise reduction algorithm to lower the encoding length and bitrate, at the expense of lower quality frames.
vi: Bật thuật toán làm giảm các âm nhiễu dạng đơn giản để hạ thấp độ dài khi mã hóa cũng như lượng bitrate, điều này sẽ làm giẩm chất lượng khung hình.

en: MPEG4 quantization matrix
vi: Ma trận lượng tử MPEG4

en: Use the MPEG4 quantization matrix for MPEG2 encoding. This generally yields a better looking picture, while still retaining the compatibility with standard MPEG2 decoders.
vi: Sử dụng ma trận lượng tử MPEG4 dành cho việc mã hóa MPEG2. Điều này mang lại chất lượng hình ảnh tốt hơn, nhưng vẫn duy trì tính tương thích với các trình giải mã dữ liệu theo chuẩn MPEG2.

en: Quality level
vi: Mức độ chất lượng

en: Quality level for the encoding of motions vectors (this can slow down the encoding very much).
vi: Mức độ về chất lượng cho việc mã hóa các hướng chuyển động (phần này có thể làm giảm lại việc mã hóa rất nhiều).

en: The encoder can make on-the-fly quality tradeoffs if your CPU can't keep up with the encoding rate. It will disable trellis quantization, then the rate distortion of motion vectors (hq), and raise the noise reduction threshold to ease the encoder's task.
vi: Trình biên mã có thể hoạt động hết công suất có thể dẫu cho mức xử lý CPU của bạn không thể đáp ứng được nhu cầu xử lý tương đương. Phần tùy chọn này sẽ vô hiệu hóa các thuật toán tính lượng tử, tiếp sau đó là tỉ lệ độ méo của hướng chuyển động (hq), và tăng ngưỡng độ nhiễu để giảm bớt đi các tác vụ của trình biên mã.

en: Minimum video quantizer scale
vi: Dải lượng tự video  cực tiểu

en: Minimum video quantizer scale.
vi: Dải lượng tự video cực tiểu.

en: Maximum video quantizer scale
vi: Dải lượng tử video cực đại

en: Maximum video quantizer scale.
vi: Tỉ lệ lượng tử hóa video tối đa.

en: Trellis quantization
vi: Lượng tử hóa kiểu mắt cáo

en: Enable trellis quantization (rate distortion for block coefficients).
vi: Bật tính năng lượng tử hóa kiểu mắt cáo (giảm tỉ lệ biến dạng của hệ số các khối dữ liệu).

en: Fixed quantizer scale
vi: Dải lượng tử cố định

en: A fixed video quantizer scale for VBR encoding (accepted values: 0.01 to 255.0).
vi: Tỉ lệ lượng tử đã điều chỉnh của video dành cho việc mã hóa VBR (các giá trị được chấp nhận: từ 0.01 đến 255.0).

en: Strict standard compliance
vi: Tuân thủ tiêu chuẩn nghiêm ngặt

en: Force a strict standard compliance when encoding (accepted values: -2 to 2).
vi: Buộc theo chế độ tuân thủ tiêu chuẩn nghiêm ngặt khi đang mã hóa (các giá trị được chấp nhận: -2 đến 2).

en: Luminance masking
vi: Mặt nạ cho độ chói

en: Raise the quantizer for very bright macroblocks (default: 0.0).
vi: Tăng tỉ lệ lượng tử với các khối nhỏ sáng (mặc định: 0.0).

en: Darkness masking
vi: Mặt nạ cho độ tối

en: Raise the quantizer for very dark macroblocks (default: 0.0).
vi: Tăng tỉ lệ lượng tử cho khối nhỏ tối (mặc định: 0.0).

en: Motion masking
vi: Mặt nạ cho chuyển động

en: Raise the quantizer for macroblocks with a high temporal complexity (default: 0.0).
vi: Tăng tỉ lệ lượng tử cho khối nhỏ với độ phức tạp cao tạm thời (mặc định: 0.0).

en: Border masking
vi: Mặt nạ biên

en: Raise the quantizer for macroblocks at the border of the frame (default: 0.0).
vi: Tăng phần lượng tử cho các khối nhỏ ở phần viền của khung hình (mặc định 0.0).

en: Luminance elimination
vi: Khử độ chói

en: Eliminates luminance blocks when the PSNR isn't much changed (default: 0.0). The H264 specification recommends -4.
vi: Khử các khối dữ liệu chói khi PSNR vẫn không thay đổi nhiều (mặc định: 0.0). Định dạng dành cho H264 nên chọn là -4.

en: Chrominance elimination
vi: Khử độ màu

en: Eliminates chrominance blocks when the PSNR isn't much changed (default: 0.0). The H264 specification recommends 7.
vi: Khử các khối có độ chói khi PSNR không có nhiều thay đổi (mặc định: 0.0). Thông số khuyến nghị cho H264 là 7.

en: Specify AAC audio profile to use
vi: Chọn hồ sơ audio dạng AAC để sử dụng

en: Specify the AAC audio profile to use for encoding the audio bitstream. It takes the following options: main, low, ssr (not supported),ltp, hev1, hev2 (default: low). hev1 and hev2 are currently supported only with libfdk-aac enabled libavcodec
vi: Chọn hồ sơ audio dạng AAC để sử dụng cho việc mã hóa luồng audio dạng bit. Có những thông số cho tùy chọn này như sau: main, low, ssr (không hỗ trợ), ltp, hev1, hev2 (mặc định:low). hev1 và hev2 hiện chỉ được hỗ trợ với libfdk-aac nhằm bật tính năng libavcodec

en: Direct3D11 Video Acceleration
vi: Tăng tốc video Direct3D11

en: DirectX Video Acceleration (DXVA) 2.0
vi: Tăng tốc DirectX Video (DXVA) 2.0

en: It seems your Libav/FFmpeg (libavcodec) installation lacks the following encoder:
    %s.
    If you don't know how to fix this, ask for support from your distribution.
    
    This is not an error inside VLC media player.
    Do not contact the VideoLAN project about this issue.
vi: Có vẻ như gói cài đặt liên quan đến Libav/FFmpeg (libavcodec) thiếu phần mã hóa:
    %s.
    Nếu bạn không biết cách chỉnh sửa phần lỗi này, hãy gửi email hoặc vào forum của VLC để hỏi về cách khắc phục.
    
    Đây không phải là lỗi cài đặt liên quan đến VLC.
    Bạn có thể đặt câu hỏi hoặc gửi email đến nhóm phát triển để sửa lỗi này, và xin lưu ý, lỗi này không phải đến từ phía VLC.

en: unknown
vi: chưa rõ

en: video
vi: đoạn phim

en: audio
vi: âm thanh

en: subpicture
vi: hình ảnh phụ

en: VLC could not open the %4.4s %s encoder.
vi: VLC không thể mở bộ mã hóa %4.4s%s.

en: VA-API video decoder via DRM
vi: Bộ giải mã video VA-API qua DRM

en: VA-API video decoder
vi: Trình giải mã video VA-API

en: BPG image decoder
vi: Trình giải mã ảnh BPG

en: Opacity
vi: Độ mờ

en: Setting to true makes the text to be boxed and maybe easier to read.
vi: Đặt thành true sẽ làm cho văn bản được đóng hộp và có thể dễ đọc hơn.

en: Closed Captions decoder
vi: Đóng tiêu đề giải mã

en: CDG video decoder
vi: Giải mã video CDG

en: Crystal HD hardware video decoder
vi: Trình giải mã video thuộc phần cứng Crystal HD

en: CVD subtitle decoder
vi: Giải mã phụ đề CVD

en: Chaoji VCD subtitle packetizer
vi: Đóng gói phụ đề của Chaoji VCD

en: Encoding quality
vi: Chất lượng mã hóa

en: Enforce a quality between 0 (lossless) and 511 (worst).
vi: Thực thi chất lượng từ 0 (không mất dữ liệu) đến 511 (tệ nhất).

en: Keyframe interval
vi: Khoảng thời gian khung hình chính

en: Enforce a keyframe interval between 1 and 1000.
vi: Thực thi khoảng thời gian khung hình chính từ 1 đến 1000.

en: Daala video decoder
vi: Trình giải mã video Daala

en: Daala video packetizer
vi: Bộ đóng gói video Daala

en: Daala video encoder
vi: Trình biên mã video Daala

en: Chroma format
vi: Định dạng màu sắc

en: Picking chroma format will force a conversion of the video into that format
vi: Chọn lựa định dạng màu sắc sẽ buộc chuyển đổi video sang dạng đó

en: Frames Threads
vi: Luồng khung

en: Max number of threads used for frame decoding, default 0=auto
vi: Số luồng tối đa được sử dụng để giải mã khung, mặc định 0=auto

en: Tiles Threads
vi: Luồng che đậy

en: Max number of threads used for tile decoding, default 0=auto
vi: Số lượng luồng tối đa được sử dụng để giải mã ô, mặc định 0=auto

en: Dav1d video decoder
vi: Bộ giải mã video Dav1d

en: DTS dynamic range compression
vi: Phạm vi nén động DTS

en: DTS Coherent Acoustics audio decoder
vi: Trình giải mã audio DTS Coherent Acoustics

en: Save raw codec data
vi: Lưu dữ liệu bộ biên giải mã thô

en: Save the raw codec data if you have selected/forced the dummy decoder in the main options.
vi: Lưu các dữ liệu từ bộ biên giải mã dạng thô nếu bạn đã chọn/bắt buộc thực thi bộ giải mã dummy trong tùy chọn chính.

en: Dummy decoder
vi: Trình giải mã dummy

en: Dump decoder
vi: Trình giải mã Dump

en: DirectMedia Object decoder
vi: Giải mã đối tượng DirectMedia

en: DirectMedia Object encoder
vi: Trình biên mã DirectMedia Object

en: Decoding X coordinate
vi: Đang giả mã tọa độ X

en: X coordinate of the rendered subtitle
vi: Tạo độ X của tiêu đề được render

en: Decoding Y coordinate
vi: Đang giả mã tọa độ Y

en: Y coordinate of the rendered subtitle
vi: Tạo độ Y của tiêu đề được render

en: Subpicture position
vi: Vị trí hiển thị hình ảnh phụ đề

en: You can enforce the subpicture position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, e.g. 6=top-right).
vi: Bạn có thể tự mình chỉnh vị trí của hình ảnh phụ đề trên video (0=ở giữa, 1=trái, 2=phải, 4=trên cùng, 8=dưới cùng; bạn cũng có thể sử dụng việc kết nối các giá trị này, ví dụ: 6 = trên cùng-phải).

en: Encoding X coordinate
vi: Đang mã hóa tọa độ X

en: X coordinate of the encoded subtitle
vi: Tọa độ X của phụ đề được mã hóa

en: Encoding Y coordinate
vi: Đang mã hóa tọa độ Y

en: Y coordinate of the encoded subtitle
vi: Tọa độ Y của phụ đề được mã hóa

en: DVB subtitles decoder
vi: Giải mã phụ đề DVB

en: DVB subtitles
vi: Phụ đề DVD

en: DVB subtitles encoder
vi: Trình biên mã phụ đề DVB

en: Dummy encoder
vi: Trình biên mã dummy

en: AAC audio decoder (using libfaad2)
vi: Giải mã audio AAC (sử dụng libfaad2)

en: AAC extension
vi: Định dạng AAC

en: Encoder Profile
vi: Hồ sơ cho Trình biên mã

en: Encoder Algorithm to use.
vi: Thuật toán mã hóa để sử dụng.

en: Enable spectral band replication
vi: Bật tính năng tái tạo băng tần quang phổ

en: This is an optional feature only for the AAC-ELD profile.
vi: Đây là tính năng tùy chọn chỉ dành cho cấu hình AAC-ELD.

en: VBR Quality
vi: Chất lượng VBR

en: Quality of the VBR Encoding (0=cbr, 1-5 constant vbr quality, 5 is the best).
vi: Chất lượng của Mã hóa VBR (0=cbr, chất lượng vbr không đổi 1-5, 5 là tốt nhất).

en: Enable afterburner library
vi: Bật thư viện hậu kỳ ghi dữ liệu lên đĩa

en: This library will produce higher quality audio at the expense of additional CPU usage (default is enabled).
vi: Thư viện này sẽ tạo ra âm thanh chất lượng cao hơn nhưng phải sử dụng thêm CPU (mặc định được bật).

en: Signaling mode of the extension AOT
vi: Chế độ tín tạo tín hiệu của phần mở rộng AOT

en: 1 is explicit for SBR and implicit for PS (default), 2 is explicit hierarchical.
vi: 1 là rõ ràng cho SBR và ẩn cho PS (mặc định), 2 là phân cấp rõ ràng.

en: FDK-AAC Audio encoder
vi: Trình biên mã âm thanh dạng FDK-AAC

en: Flac audio decoder
vi: Chuyển mã audio Flac

en: Flac audio encoder
vi: Trình biên mã âm thanh Flac

en: Chorus
vi: Đồng ca

en: Synthesis gain
vi: Tăng mức tổng hợp

en: This gain is applied to synthesis output. High values may cause saturation when many notes are played at a time.
vi: Độ tăng này áp dụng tổng hợp cho dữ liệu đầu ra. Giá trị cao có thể gây ra độ bão hòa về màu sắc khi có quá nhiều ghi chú được bật vào cùng một thời điểm.

en: Polyphony
vi: Đa âm

en: The polyphony defines how many voices can be played at a time. Larger values require more processing power.
vi: Phần đa âm xác định có bao nhiêu giọng nói được phát cùng một thời điểm. Giá trị càng lớn đòi hỏi năng lượng tiêu tốn nhiều hơn cho việc xử lý dữ liệu.

en: Reverb
vi: Âm phản hồi

en: FluidSynth MIDI synthesizer
vi: Bộ tổng hợp cho FluidSynth MIDI

en: MIDI synthesis not set up
vi: Chưa thiết lập bộ tổng hợp cho MIDI

en: A sound font file (.SF2) is required for MIDI synthesis.
    Please install a sound font and configure it from the VLC preferences (Input / Codecs > Audio codecs > FluidSynth).
vi: Tập tin phông âm thanh (.SF2) là bắt buộc để có thể tổng hợp MIDI.
    Hãy cài đặt phông âm thanh này và tùy chỉnh nó trong phần tùy biến của VLC (Dữ liệu đầu vào / Bộ biên giải mã > Bộ biên giải mã âm thanh > FluidSynth).

en: G.711 decoder
vi: Giải mã dạng G.711

en: G.711 encoder
vi: Trình biên mã dạng G.711

en: Uses GStreamer framework's plugins to decode the media codecs
vi: Sử dụng các plugin của khung GStreamer để giải mã codec phương tiện

en: Use DecodeBin
vi: Sử dụng DecodeBin

en: DecodeBin is a container element, that can add and manage multiple elements. Apart from adding the decoders, decodebin also adds elementary stream parsers which can provide more info such as codec profile, level and other attributes, in the form of GstCaps (Stream Capabilities) to decoder.
vi: DecodeBin là một phần tử chứa, có thể thêm và quản lý nhiều phần tử. Ngoài việc thêm bộ giải mã, giải mã còn bổ sung các trình phân tích cú pháp luồng cơ bản có thể cung cấp thêm thông tin như cấu hình codec, cấp độ và các thuộc tính khác, dưới dạng GstCaps (Khả năng truyền phát) cho bộ giải mã.

en: GStreamer Based Decoder
vi: Bộ giải mã dựa trên GStreamer

en: Quality level for encoding (this can enlarge or reduce output image size).
vi: Mức chất lượng để mã hóa (điều này có thể phóng to hoặc giảm kích thước hình ảnh đầu ra).

en: JPEG image decoder
vi: bộ giải mã hình ảnh JPEG

en: JPEG image encoder
vi: Trình biên mã ảnh JPEG

en: Formatted Subtitles
vi: Phụ đề được định dạng

en: Kate streams allow for text formatting. VLC partly implements this, but you can choose to disable all formatting. Note that this has no effect is rendering via Tiger is enabled.
vi: Luồng Kate cho phép định dạng văn bản. VLC thực hiện một phần việc này nhưng bạn có thể chọn tắt tất cả định dạng. Lưu ý rằng điều này không có tác dụng gì khi bật kết xuất qua Tiger.

en: Shadow
vi: Đổ bóng

en: Outline
vi: Đường biên

en: Black
vi: Đen

en: Gray
vi: Xám

en: Silver
vi: Bạc

en: White
vi: Trắng

en: Maroon
vi: Nâu sẫm

en: Red
vi: Đỏ

en: Fuchsia
vi: Hoa vân anh

en: Yellow
vi: Vàng

en: Olive
vi: Màu oliu

en: Green
vi: Xanh lá

en: Teal
vi: Mòng két

en: Lime
vi: Đỏ chanh lá

en: Purple
vi: Đỏ tía

en: Navy
vi: Hải quân

en: Blue
vi: Xanh da trời

en: Use Tiger for rendering
vi: Sử dụng Tiger cho việc render

en: Kate streams can be rendered using the Tiger library. Disabling this will only render static text and bitmap based streams.
vi: Luồng Kate có thể được render bằng cách sử dụng thư viện Tiger. Vô hiệu hóa tùy chọn này sẽ chỉ có thể render các văn bản tĩnh và bitmap dựa trên luồng dữ liệu.

en: Rendering quality
vi: Chất lượng render

en: Select rendering quality, at the expense of speed. 0 is fastest, 1 is highest quality.
vi: Chọn chất lượng render, tùy theo tốc độ xử lý mong muốn. 0 là nhanh nhất, 1 là chất lượng tốt nhất.

en: Default font effect
vi: Hiệu ứng kiểu chữ mặc định

en: Add a font effect to text to improve readability against different backgrounds.
vi: Thêm hiệu ứng kiểu chữ cho văn bản hiển thị nhằm cải thiện tầm nhìn của người xem trong các phông nền khác nhau.

en: Default font effect strength
vi: Cường độ hiệu ứng của kiểu chữ mặc định

en: How pronounced to make the chosen font effect (effect dependent).
vi: Tính rõ ràng của hiệu ứng kiểu chữ được chọn (hiệu ứng độc lập).

en: Default font description
vi: Mô tả kiểu chữ mặc định

en: Which font description to use if the Kate stream does not specify particular font parameters (name, size, etc) to use. A blank name will let Tiger choose font parameters where appropriate.
vi: Chọn phần mô tả về kiểu chữ được sử dụng nếu luồng Kate không xác định rõ các thông số (tên, kích thước, v.v..) để sử dụng. Phần tên được để trống sẽ cho phép Tiger tự lựa chọn các thông số thích hợp cho kiểu chữ.

en: Default font color
vi: Màu sắc kiểu chữ mặc định

en: Default font color to use if the Kate stream does not specify a particular font color to use.
vi: Màu sắc mặc định của kiểu chữ được sử dụng nếu luồng Kate không xác định được cụ thể màu sắc kiểu chữ nào sẽ được dùng.

en: Default font alpha
vi: Kiểu chữ cơ bản mặc định

en: Transparency of the default font color if the Kate stream does not specify a particular font color to use.
vi: Độ trong suốt của màu sắc mặc định dành cho kiểu chữ nếu luồng Kate không xác định được cụ thể màu sắc nào được sử dụng.

en: Default background color
vi: Màu sắc nền mặc định

en: Default background color if the Kate stream does not specify a background color to use.
vi: Màu sắc nền mặc định nếu như luồng Kate không xác định được màu sắc nền nào sẽ được sử dụng.

en: Default background alpha
vi: Nền alpha mặc định

en: Transparency of the default background color if the Kate stream does not specify a particular background color to use.
vi: Độ trong suốt của màu nền mặc định nếu như luồng Kate không xác định được màu sắc nền nào sẽ được sử dụng.

en: Kate is a codec for text and image based overlays.
    The Tiger rendering library is needed to render complex Kate streams, but VLC can still render static text and image based subtitles if it is not available.
    Note that changing settings below will not take effect until a new stream is played. This will hopefully be fixed soon.
vi: Kate là một code dành cho văn bản và hình ảnh dựa trên chế độ hiển thị chồng.
    Thư viện render Tiger được sử dụng bắt buộc cho việc render các luồng phức tạp dạng Kate, tuy nhiên VLC vẫn có thể render các văn bản tĩnh và hình ảnh dựa trên phụ đề nếu như thư viện này bị thiếu.
    Chú ý rằng việc thay đổi thiết lập sau đây sẽ không có tác dụng cho tới khi một luồng dữ liệu mới được phát. Trục trặc này sẽ được giải quyết trong thời gian sớm sắp tới.

en: Kate overlay decoder
vi: Giải mã phần chồng hình của Kate

en: Tiger rendering defaults
vi: Mặc định render kiểu Tiger

en: Kate text subtitles packetizer
vi: Đóng gói văn bản phụ đề Kate

en: Additional fonts directory
vi: Thư mục phông chữ bổ sung

en: Subtitles (advanced)
vi: Phụ đề (nâng cao)

en: Subtitle renderers using libass
vi: Render phụ đề sử dụng libass

en: Building font cache
vi: Đang xây dựng kiểu chữ cho bộ nhớ đệm

en: Please wait while your font cache is rebuilt.
    This should take less than a minute.
vi: Xin vui lòng chờ đợi trong khi kiểu chữ cho bộ nhớ đệm được xây dựng lại.
    Thao tác này sẽ không kéo dài lâu.

en: MPEG I/II video decoder (using libmpeg2)
vi: Giải mã video MPEGI/II (dùng libmpeg2)

en: Linear PCM audio decoder
vi: Giải mã audio Linear PCM

en: Linear PCM audio packetizer
vi: Đóng gói audio Linear PCM

en: Linear PCM audio encoder
vi: Trình biên mã âm thanh dạng Linear PCM

en: MPEG audio layer I/II/III decoder
vi: Giải mã MPEG audio layer I/II/III

en: Media Foundation Transform decoder
vi: Bộ giải mã Media Foundation Transform

en: MPEG audio decoder using mpg123
vi: Bộ giải mã âm thanh MPEG sử dụng mpg123

en: OggSpots video decoder
vi: Bộ giải mã video OggSpots

en: OggSpots video packetizer
vi: Trình đóng gói video OggSpots

en: OMX direct rendering
vi: Kết xuất trực tiếp OMX

en: Enable OMX direct rendering.
vi: Bật kết xuất trực tiếp OMX.

en: Audio/Video decoder (using OpenMAX IL)
vi: Giải mã Audio/Video (sử dụng OpenMAX IL)

en: Video encoder (using OpenMAX IL)
vi: Trình biên mã video (sử dụng OpenMAX IL)

en: OpenMAX IL video output
vi: Đầu ra video dạng OpenMAX IL

en: Opus audio decoder
vi: Giải mã audio dạng Opus

en: Opus audio encoder
vi: Bộ mã hóa âm thanh Opus

en: PNG video decoder
vi: Giải mã video PNG

en: PNG video encoder
vi: Bộ mã hóa video PNG

en: Enable software mode
vi: Bật chế độ phần mềm

en: Allow the use of the Intel Media SDK software implementation of the codecs if no QuickSync Video hardware acceleration is present on the system.
vi: Cho phép sử dụng phần mềm Intel Media SDK của codec nếu không có tính năng tăng tốc phần cứng QuickSync Video hiện diện trên hệ thống.

en: Codec Profile
vi: Hồ sơ mã hóa

en: Specify the codec profile explicitly. If you don't, the codec will determine the correct profile from other sources, such as resolution and bitrate. E.g. 'high'
vi: Chỉ định cấu hình codec một cách rõ ràng. Nếu không, codec sẽ xác định cấu hình chính xác từ các nguồn khác, chẳng hạn như độ phân giải và tốc độ bit. Ví dụ. 'cao'

en: Codec Level
vi: Cấp độ mã hóa

en: Specify the codec level explicitly. If you don't, the codec will determine the correct profile from other sources, such as resolution and bitrate. E.g. '4.2' for mpeg4-part10 or 'low' for mpeg2
vi: Chỉ định mức codec một cách rõ ràng. Nếu không, codec sẽ xác định cấu hình chính xác từ các nguồn khác, chẳng hạn như độ phân giải và tốc độ bit. Ví dụ. '4.2' đối với mpeg4-part10 hoặc 'thấp' đối với mpeg2

en: Group of Picture size
vi: Kích cỡ của nhóm hình ảnh

en: Number of pictures within the current GOP (Group of Pictures); if GopPicSize=0, then the GOP size is unspecified. If GopPicSize=1, only I-frames are used.
vi: Số lượng hình ảnh trong GOP hiện tại (Nhóm Hình ảnh); nếu GopPicSize=0 thì kích thước GOP không được chỉ định. Nếu GopPicSize=1, chỉ I-frame được sử dụng.

en: Group of Picture Reference Distance
vi: Nhóm khoảng cách tham chiếu hình ảnh

en: Distance between I- or P- key frames; if it is zero, the GOP structure is unspecified. Note: If GopRefDist = 1, there are no B-frames used.
vi: Khoảng cách giữa các khung phím I- hoặc P-; nếu nó bằng 0 thì cấu trúc GOP không được chỉ định. Lưu ý: Nếu GopRefDist = 1 thì không có khung B nào được sử dụng.

en: Target Usage
vi: Mục tiêu sử dụng

en: The target usage allow to choose between different trade-offs between quality and speed. Allowed values are: 'speed', 'balanced' and 'quality'.
vi: Việc sử dụng mục tiêu cho phép lựa chọn giữa sự cân bằng khác nhau giữa chất lượng và tốc độ. Các giá trị được phép là: 'tốc độ', 'cân bằng' và 'chất lượng'.

en: IDR interval
vi: Vòng lặp IDR

en: For H.264, IdrInterval specifies IDR-frame interval in terms of I-frames; if IdrInterval=0, then every I-frame is an IDR-frame. If IdrInterval=1, then every other I-frame is an IDR-frame, etc. For MPEG2, IdrInterval defines sequence header interval in terms of I-frames. If IdrInterval=N, SDK inserts the sequence header before every Nth I-frame. If IdrInterval=0 (default), SDK inserts the sequence header once at the beginning of the stream.
vi: Đối với H.264, IdrInterval chỉ định khoảng thời gian khung IDR theo khung I; nếu IdrInterval=0 thì mọi I-frame đều là IDR-frame. Nếu IdrInterval=1 thì mọi I-frame khác đều là IDR-frame, v.v. Đối với MPEG2, IdrInterval xác định khoảng thời gian tiêu đề chuỗi theo I-frame. Nếu IdrInterval=N, SDK sẽ chèn tiêu đề trình tự trước mỗi khung hình thứ N. Nếu IdrInterval=0 (mặc định), SDK sẽ chèn tiêu đề trình tự một lần vào đầu luồng.

en: Rate Control Method
vi: Phương pháp điều khiển tốc độ

en: The rate control method to use when encoding. Can be one of 'cbr', 'vbr', 'qp', 'avbr'. 'qp' mode isn't supported for mpeg2.
vi: Phương pháp kiểm soát tốc độ được sử dụng khi mã hóa. Có thể là một trong các 'cbr', 'vbr', 'qp', 'avbr'. Chế độ 'qp' không được hỗ trợ cho mpeg2.

en: Quantization parameter
vi: Đơn vị lượng tử hóa

en: Quantization parameter for all types of frames. This parameters sets qpi, qpp and qpb. It has less precedence than the forementionned parameters. Used only if rc_method is 'qp'.
vi: Tham số lượng tử hóa cho tất cả các loại khung. Tham số này đặt qpi, qpp và qpb. Nó có ít quyền ưu tiên hơn các tham số đã đề cập trước. Chỉ được sử dụng nếu RC_method là 'qp'.

en: Quantization parameter for I-frames
vi: Tham số lượng tử hóa cho khung I

en: Quantization parameter for I-frames. This parameter overrides any qp set globally. Used only if rc_method is 'qp'.
vi: Tham số lượng tử hóa cho khung I. Tham số này ghi đè bất kỳ bién qp diện rọng. Chỉ được sử dụng nếu RC_method là 'qp'.

en: Quantization parameter for P-frames
vi: Tham số lượng tử hóa cho khung P

en: Quantization parameter for P-frames. This parameter overrides any qp set globally. Used only if rc_method is 'qp'.
vi: Tham số lượng tử hóa cho khung P. Tham số này ghi đè bất kỳ bién qp diẹn rọng nào. Chỉ được sử dụng nếu RC_method là 'qp'.

en: Quantization parameter for B-frames
vi: Tham số lượng tử hóa cho khung B

en: Quantization parameter for B-frames. This parameter overrides any qp set globally. Used only if rc_method is 'qp'.
vi: Tham số lượng tử hóa cho khung B. Tham số này ghi đè bất kỳ bién qp diẹn rọng. Chỉ được sử dụng nếu RC_method là 'qp'.

en: Maximum Bitrate
vi: Bitrate tối đa

en: Defines the maximum bitrate in kbps (1000 bits/s) for VBR rate control method. If not set, this parameter is computed from other sources such as bitrate, profile, level, etc.
vi: Xác định tốc độ bit tối đa tính bằng kbps (1000 bit/s) cho phương pháp kiểm soát tốc độ VBR. Nếu không được đặt, tham số này sẽ được tính từ các nguồn khác như tốc độ bit, hồ sơ, cấp độ, v.v.

en: Accuracy of RateControl
vi: Độ chính xác của bộ kiểm soát tỷ lệ

en: Tolerance in percentage of the 'avbr'  (Average Variable BitRate) method. (e.g. 10 with a bitrate of 800  kbps means the encoder tries not to  go above 880 kbps and under  730 kbps. The targeted accuracy is only reached after a certained  convergence period. See the convergence parameter
vi: Dung sai tính theo phần trăm của phương pháp 'avbr' (BitRate biến đổi trung bình). (ví dụ: 10 với tốc độ bit 800 kbps có nghĩa là bộ mã hóa cố gắng không vượt quá 880 kbps và dưới 730 kbps. Độ chính xác mục tiêu chỉ đạt được sau một khoảng thời gian hội tụ nhất định. Xem thông số hội tụ

en: Convergence time of 'avbr' RateControl
vi: Thời gian hội tụ của 'avbr' RateControl

en: Number of 100 frames before the 'avbr' rate control method reaches the requested bitrate with the requested accuracy. See the accuracy parameter.
vi: Số lượng 100 khung hình trước khi phương pháp kiểm soát tốc độ 'avbr' đạt đến tốc độ bit được yêu cầu với độ chính xác được yêu cầu. Xem thông số độ chính xác.

en: Number of slices per frame
vi: Số lượng lát cắt cho từng khung hình

en: Number of slices in each video frame; each slice contains one or more macro-block rows. If numslice is not set, the encoder may choose any slice partitioning allowed by the codec standard.
vi: Số lượng lát cắt cho từng khung hình; mỗi lát cắt chứa một hàng macro-block hay nhiều hơn. Nếu lượng lát cắt không được xác lập, trình mã hóa có thể chọn bất kì giá trị nào được cho phép bởi chuẩn Codec.

en: Number of reference frames
vi: Số lượng hệ quy chiếu

en: Number of parallel operations
vi: Số lượng phép tính được thực hiện song song

en: Defines the number of parallel encoding operations before we synchronise the result. Higher numbers may result on better throughput depending on hardware. MPEG2 needs at least 1 here.
vi: Xác định số lượng hoạt động mã hóa song song trước khi chúng ta đồng bộ hóa kết quả. Số cao hơn có thể dẫn đến thông lượng tốt hơn tùy thuộc vào phần cứng. MPEG2 cần ít nhất 1 ở đây.

en: Intel QuickSync Video encoder for MPEG4-Part10/MPEG2 (aka H.264/H.262)
vi: Bộ mã hóa video Intel QuickSync cho MPEG4-Part10/MPEG2 (còn gọi là H.264/H.262)

en: Pseudo raw video decoder
vi: Giải mã video Pseudo raw

en: Pseudo raw video packetizer
vi: Đóng gói video Pseudo raw

en: Raw video encoder for RTP
vi: Bộ mã hóa video thô cho RTP

en: Rate control method
vi: Phương pháp điều khiển tốc độ

en: Method used to encode the video sequence
vi: Phương pháp được sử dụng để mã hóa các chuỗi video liên tiếp

en: Constant noise threshold mode
vi: Chế độ hằng số ngưỡng ồn

en: Constant bitrate mode (CBR)
vi: Chế độ hằng số bitrate (CBR)

en: Low Delay mode
vi: Chế độ độ trễ thấp

en: Lossless mode
vi: Chế độ nguyên bản

en: Constant lambda mode
vi: Chế độ hằng số lambda

en: Constant error mode
vi: Chế độ lỗi liên tục

en: Constant quality mode
vi: Chế độ hằng số chất lượng

en: GOP structure
vi: Cấu trúc GOP

en: GOP structure used to encode the video sequence
vi: Cấu trúc GOP được sử dụng để mã hóa chuỗi các video liên tiếp

en: No fixed gop structure. A picture can be intra or inter and refer to previous or future pictures.
vi: Không chỉnh sửa cấu trúc gop. Một bức hình có thể được hiện hoặc ẩn và tham chiếu tới các bức hình trước đó.

en: I-frame only sequence
vi: Chỉ dành cho chuỗi liên tiếp dạng I-frame

en: Inter pictures refere to previous pictures only
vi: Ẩn hình ảnh chỉ tham chiếu đến hình ảnh trước đó

en: Inter pictures can refer to previous or future pictures
vi: Hiện hình ảnh chỉ tham chiếu đến hình ảnh trước đó hoặc sau đó

en: Constant quality factor
vi: Hệ số chất lượng không đổi

en: Quality factor to use in constant quality mode
vi: Hệ số chất lượng được sử dụng trong chế độ hằng số chất lượng

en: Noise Threshold
vi: Ngưỡng ồn

en: Noise threshold to use in constant noise threshold mode
vi: Ngưỡng ồn được sử dụng trong chế độ ngưỡng hằng số ồn

en: CBR bitrate (kbps)
vi: bitrate CBR (kbps)

en: Target bitrate in kbps when encoding in constant bitrate mode
vi: Bitrate mong muốn tínhb ằng kbps khi đang mã hóa ở chế độ hằng số bitrate

en: Maximum bitrate (kbps)
vi: Bitrate tối đa (kbps)

en: Maximum bitrate in kbps when encoding in constant bitrate mode
vi: Số bitrate tối đa tính bằng kbps khi đang mã hóa trong chế độ hằng số bitrate

en: Minimum bitrate (kbps)
vi: Bitrate tối thiểu (kbps)

en: Minimum bitrate in kbps when encoding in constant bitrate mode
vi: Số bitrate tối thiểu tính bằng kbps khi đang mã hóa trong chế độ hằng số bitrate

en: GOP length
vi: Độ dài GOP

en: Number of pictures between successive sequence headers i.e. length of the group of pictures
vi: Số lượng hình ảnh của các chuỗi header liên tiếp ví dụ như chiều dài của nhóm các hình ảnh

en: Prefilter
vi: Lọc lại

en: Enable adaptive prefiltering
vi: Bật tính năng lọic trước khi gắn kết

en: No pre-filtering
vi: Không xử lý trước bằng bộ lọc

en: Centre Weighted Median
vi: Trọng lượng trung bình ở giữa

en: Gaussian Low Pass Filter
vi: Bộ lộc dạng

en: Add Noise
vi: Thêm độ ồn

en: Gaussian Adaptive Low Pass Filter
vi: Bộ lọc dạng Gaussian Adaptive Low Pas

en: Low Pass Filter
vi: Bộ lọc dạng Low Pass

en: Amount of prefiltering
vi: Số lượng các bộ lọc tiền xử lý

en: Higher value implies more prefiltering
vi: Giá trị càng cao chỉ rõ mức độ nhiều bộ lọc tiền xử lý

en: Picture coding mode
vi: Chế độ mã hóa hình ảnh

en: Field coding is where interlaced fields are coded separately as opposed to a pseudo-progressive frame
vi: Khung thông tin mã hóa là nơi các khung thông thin quét mành được viết mã độc lập để làm đối trọng trong khung hình liên tục dạng mã pseudo

en: auto - let encoder decide based upon input (Best)
vi: auto - cho phep trinh ma hoa quyet dinh dua vao du lieu dau vao (Tot nhat)

en: force coding frame as single picture
vi: buoc khung hinh duoc viet ma hien thi dang don hinh anh

en: force coding frame as separate interlaced fields
vi: buoc khung hinh duoc viet ma tac biet khoi vung du lieu quet manh

en: Size of motion compensation blocks
vi: Kích thước của các khối bù trừ chuyển động

en: automatic - let encoder decide based upon input (Best)
vi: tự động - cho phép trình mã hóa quyết định dựa trên dữ liệu đầu vào (Tốt nhất)

en: small - use small motion compensation blocks
vi: nhỏ - sử dụng cho các khối bù trừ chuyển động dạng nhỏ

en: medium - use medium motion compensation blocks
vi: trung bình - sử dụng cho các khối bù trừ chuyển động dạng trung bình

en: large - use large motion compensation blocks
vi: lớn - sử dụng các việc bù trừ cho các khối có chuyển động khối dạng lớn

en: Overlap of motion compensation blocks
vi: Độ che phủ của các khối bù trừ chuyển động

en: none - Motion compensation blocks do not overlap
vi: không - Các khối bù trừ chuyển động không thực hiện chức năng che phủ

en: partial - Motion compensation blocks only partially overlap
vi: từng phần - Chỉ dựa vào độ che phủ từng phần đối với các khối bù trừ chuyển động

en: full - Motion compensation blocks fully overlap
vi: đầy đủ - Hoàn toàn che phủ dựa vào các khối bù trừ chuyển động

en: Motion Vector precision
vi: Dự đoán véttơ chuyển động

en: Motion Vector precision in pels
vi: Độ chính xác vétơ chuyển động tính bằng pels

en: Three component motion estimation
vi: Ba yếu tố trong việc dự đoán chuyển động

en: Use chroma as part of the motion estimation process
vi: Sử dụng màu sắc dưới dạng tiến trình dự đoán chuyển động

en: Intra picture DWT filter
vi: Bộ lọc DWT dành cho hình ảnh Intra

en: Inter picture DWT filter
vi: Bộ lọc DWT dành cho hình ảnh Inter

en: Number of DWT iterations
vi: Số lần lặp lại DWT

en: Also known as DWT levels
vi: Hay mức độ DWT

en: Enable multiple quantizers
vi: Kích hoạt nhiều bộ lượng tử hóa

en: Enable multiple quantizers per subband (one per codeblock)
vi: Bật nhiều phần lượng tử cho mỗi băng con (mỗi khối lệnh)

en: Disable arithmetic coding
vi: Tắt phần mã số học

en: Use variable length codes instead, useful for very high bitrates
vi: Sử dụng biến số của độ dài codec, hữu dụng cho các bitrate cao

en: perceptual weighting method
vi: phương pháp phụ trợ giác quan

en: perceptual distance
vi: khoảng cách giác quan

en: perceptual distance to calculate perceptual weight
vi: khoảng cách giác quan để tính toán giác quan phụ trợ

en: Horizontal slices per frame
vi: Lát ngang trên một khung

en: Number of horizontal slices per frame in low delay mode
vi: Số lượng các lát ngang mỗi khung trong chế độ trở ngại thấp

en: Vertical slices per frame
vi: Lát cắt dọc trên một khung

en: Number of vertical slices per frame in low delay mode
vi: Số lát dọc trên một khung trong chế độ trở ngại thấp

en: Size of code blocks in each subband
vi: Kích thước khối mã lệnh cho mỗi băng con

en: small - use small code blocks
vi: nhỏ - sử dụng các khối mã nhỏ

en: medium - use medium sized code blocks
vi: trung bình - sử dụng các khối mã có kích thước trung bình

en: large - use large code blocks
vi: lớn - sử dụng các khối mã lớn

en: full - One code block per subband
vi: đầy đủ - Một khối mã lệnh cho mỗi băng con

en: Enable hierarchical Motion Estimation
vi: Bật ước lượng chuyển động phân nhánh

en: Number of levels of downsampling
vi: Số lượng các cấp độ của

en: Number of levels of downsampling in hierarchical motion estimation mode
vi: Số lượng cấp độ các phần downsampling trong chế độ dự đoán chuyển động phân nhánh

en: Enable Global Motion Estimation
vi: Kích hoạt "khảo sát chuyển động toàn cục"

en: Enable Phase Correlation Estimation
vi: Bật Dự Đoán Chu Kỳ Liên Quan

en: Enable Scene Change Detection
vi: Bật Phát Hiện Thay Đổi Cảnh Quan

en: Force Profile
vi: Bắt buộc dùng hồ sơ

en: VC2 Low Delay Profile
vi: Hồ sơ độ trễ VC2 Low

en: VC2 Simple Profile
vi: Hồ sơ VC2 dạng đơn giản

en: VC2 Main Profile
vi: Hồ sơ chính VC2

en: Main Profile
vi: Hồ sơ chính

en: Dirac video decoder using libschroedinger
vi: Trình giải mã video dạng Dirac sử dụng libschroedinger

en: Dirac video encoder using libschroedinger
vi: Trình giải mã video dạng Dirac sử dụng libschroedinger

en: SCTE-18 decoder
vi: Bộ giải mã SCTE-18

en: Emergency Alert Messaging for Cable
vi: Tin nhắn cảnh báo khẩn cấp cho cáp

en: SCTE-27 decoder
vi: Bộ giải mã SCTE-27

en: SDL Image decoder
vi: Giải mã SDL Image

en: SDL_image video decoder
vi: Giải mã video SDL_image

en: MP3 fixed point audio encoder
vi: Mã hóa MP3 fixed point audio

en: S/PDIF pass-through decoder
vi: Bộ giải mã truyền qua S/PDIF

en: Mode
vi: Chế độ

en: Enforce the mode of the encoder.
vi: Tùy chọn chế độ của việc mã hóa.

en: Enforce a quality between 0 (low) and 10 (high).
vi: Chất lượng nằm giữa 0 (thấp) và 10 (cao).

en: Encoding complexity
vi: Độ phức tạp mã hóa

en: Enforce the complexity of the encoder.
vi: Tùy chọn Độ phức tạp mã hóa.

en: Maximal bitrate
vi: Bitrate tối đa

en: Enforce the maximal VBR bitrate
vi: Tùy chọn số bitrate tối đa của VBR

en: CBR encoding
vi: Mã hóa CBR

en: Enforce a constant bitrate encoding (CBR) instead of default variable bitrate encoding (VBR).
vi: Bắt buộc sử dụng hằng số mã hóa bitrate (CBR) thay vì sử dụng biến số thay đổi mã hóa bitrate theo mặc định (VBR).

en: Voice activity detection
vi: Nhận dạng Phạm Vi Hoạt Động của Giọng Nói

en: Enable voice activity detection (VAD). It is automatically activated in VBR mode.
vi: Bật tính năng Nhận dạng Phạm Vi Hoạt Động của Giọng Nói (VAD). Phần này được tự động kích hoạt trong chế độ VBR - biến số thay đổi mã hóa bitrate.

en: Discontinuous Transmission
vi: Bộ truyền thanh rời rạc

en: Enable discontinuous transmission (DTX).
vi: Bật truyền tải kết nối không liên tục (DTX).

en: Speex audio decoder
vi: Giải mã audio Speex

en: Speex audio packetizer
vi: Đóng gói audio Speex

en: Speex audio encoder
vi: Mã hóa audio Speex

en: Disable DVD subtitle transparency
vi: Tắt tính năng hiển thị độ trong suốt đối với phụ đề trong DVD

en: Removes all transparency effects used in DVD subtitles.
vi: Loại bỏ tất cả các hiệu ứng trong suốt được sử dụng trong phụ đề của các đĩa DVD.

en: DVD subtitles decoder
vi: Giải mã phụ đề DVD

en: DVD subtitles
vi: Phụ đề DVD

en: DVD subtitles packetizer
vi: Đóng gói phụ đề DVD

en: EBU STL subtitles decoder
vi: Giải mã phụ đề dạng EBU STL

en: Universal, Chinese (GB18030)
vi: Trung Quốc, Phổ thông (GB18030)

en: Russian (KOI8-R)
vi: Tiếng Nga

en: Ukrainian (KOI8-U)
vi: Tiếng U-crai-na

en: Simplified Chinese (ISO-2022-CN-EXT)
vi: Tiếng Trung Giản thể (ISO-2022-CN-EXT)

en: Simplified Chinese Unix (EUC-CN)
vi: Tiếng Trung Giản thể kiểu Unix (EUC-CN)

en: Traditional Chinese (Big5)
vi: Tiếng Trung Phồn thể (Big5)

en: Traditional Chinese Unix (EUC-TW)
vi: Tiếng Trung Phồn thể kiểu Unix (EUC-TW)

en: Vietnamese (VISCII)
vi: Việt Nam (VISCII)

en: Vietnamese (Windows-1258)
vi: Việt Nam (Windows-1258)

en: Subtitle text encoding
vi: Mã hóa văn bản của phụ đề

en: Set the encoding used in text subtitles
vi: Tạo phần mã hóa sử dụng văn bản phụ đề

en: Subtitle justification
vi: Canh chỉnh phụ đề

en: Set the justification of subtitles
vi: Canh đều phụ đề

en: UTF-8 subtitle autodetection
vi: Tự động nhận dạng phụ đề có định dạng UTF-8

en: This enables automatic detection of UTF-8 encoding within subtitle files.
vi: Phần điều chỉnh này tự động nhận dạng các loại tập tin phụ đề dùng có định dạng UTF-8.

en: Text subtitle decoder
vi: Giải mã văn bản trong phụ đề

[ctx: GetACP]
note: xgettext: The Windows ANSI code page most commonly used for this language. VLC uses this as a guess of the subtitle files character set (if UTF-8 and UTF-16 autodetection fails). Western European languages normally use "CP1252", which is a Microsoft-variant of ISO 8859-1. That suits the Latin alphab
en: CP1252
vi: CP1258

en: Some subtitle formats allow for text formatting. VLC partly implements this, but you can choose to disable all formatting.
vi: Một số định dạng của phụ đề cho phép hiển thị hiệu ứng đối với một số các văn bản hoặc kiểu chữ. VLC sẽ tự động canh chỉnh và hiển thị những hiệu ứng này giúp bạn, tuy nhiên bạn vẫn có thể tự mình vô hiệu hóa việc thể hiện các hiệu ứng này.

en: USF subtitles decoder
vi: Giải mã phụ đề USF

en: tx3g subtitles decoder
vi: bộ giải mã phụ đề tx3g

en: tx3g subtitles
vi: phụ đề tx3g

en: Philips OGT (SVCD subtitle) decoder
vi: Giải mã Philips OGT (phụ đề SVCD)

en: SVCD subtitles
vi: Phụ đề SVCD

en: Philips OGT (SVCD subtitle) packetizer
vi: Đóng gói Philips OGT (phụ đề SVCD)

en: Image width
vi: Chiều rộng hình ảnh

en: Specify the width to decode the image too
vi: Chỉ định chiều rộng để giải mã hình ảnh

en: Image height
vi: Chiều cao hình ảnh

en: Specify the height to decode the image too
vi: Chỉ định chiều cao để giải mã hình ảnh

en: Scale factor
vi: Hệ số tỉ lệ

en: Scale factor to apply to image
vi: Hệ số tỷ lệ áp dụng cho hình ảnh

en: SVG video decoder
vi: bộ giải mã video SVG

en: Override page
vi: Trang ghi đè

en: Override the indicated page, try this if your subtitles don't appear (-1 = autodetect from TS, 0 = autodetect from teletext, >0 = actual page number, usually 888 or 889).
vi: Xuất dữ liệu đè lên các trang đã được chỉ định, bật phần này nếu các phụ đề không hiển thị (-1 = tự động nhận dạng từ TS, 0 = tự động nhận dạng từ teletext, >0 = số trang thực tế, luôn luôn ở 888 hoặc 889)

en: Ignore subtitle flag
vi: Bỏ qua báo hiệu phụ đề

en: Ignore the subtitle flag, try this if your subtitles don't appear.
vi: Bỏ qua phần cờ đánh dấu của phụ đề, bật phần này nếu các phụ đề của bạn chọn không hiển thị.

en: Workaround for France
vi: Chỉ được dùng tại Pháp

en: Some French channels do not flag their subtitling pages correctly due to a historical interpretation mistake. Try using this wrong interpretation if your subtitles don't appear.
vi: Một số kênh phát từ Pháp không gắn cờ đánh dấu lên các trang phụ đề đúng vì lý do chuyển dịch sai. Bật phần này nếu việc chuyển dịch sai trong trường hợp phụ đề của bạn không hiển thị.

en: Teletext subtitles decoder
vi: Trình giải mã phụ đề Teletext

en: HDMV TextST subtitles decoder
vi: Bộ giải mã phụ đề HDMV TextST

en: Enforce a quality between 1 (low) and 10 (high), instead of specifying a particular bitrate. This will produce a VBR stream.
vi: Buộc sử dụng một chỉ số chất lượng giữa 1 (thấp nhất) và 10 (cao nhất), thay vì xác định dựa vào chỉ số bitrate. Phần này sẽ tạo ra các luồng dữ liệu đối với biến số thay đổi mã hóa bitrate - VBR.

en: Post processing quality
vi: Chất lượng xử lý vị trí

en: Theora video decoder
vi: Trình giải mã video Theora

en: Theora video packetizer
vi: Trình đóng gói video dạng Theora

en: Theora video encoder
vi: Trình mã hóa video dạng Theora

en: TTML decoder
vi: Bộ giải mã TTML

en: TTML subtitles decoder
vi: Bộ giải mã phụ đề TTML

en: TTML demuxer
vi: Bộ tách kênh TTML

en: Force a specific encoding quality between 0.0 (high) and 50.0 (low), instead of specifying a particular bitrate. This will produce a VBR stream.
vi: Buộc xác định chất lượng mã hóa trong phạm vi giữa 0.0 (cao nhất) và 50.0 (thấp nhất), thay vì xác định dựa vào chỉ số bitrate. Phần này sẽ tạo ra các luồng dạng biến số thay đổi mã hóa bitrate - VBR.

en: Stereo mode
vi: Chế độ Stereo

en: Handling mode for stereo streams
vi: Chế độ thao tác với luồng dạng stereo

en: VBR mode
vi: Chế độ VBR

en: Use Variable BitRate. Default is to use Constant BitRate (CBR).
vi: Sử dụng biến số Bitrate. Giá trị mặc định là sử dụng hằng số Bitrate (CBR).

en: Psycho-acoustic model
vi: Mô hình Âm Học-Tâm Lý

en: Integer from -1 (no model) to 4.
vi: Số nguyên trong khoảng từ -1 (không áp dụng mô hình) đến 4.

en: Joint stereo
vi: Kết nối stereo

en: Libtwolame audio encoder
vi: Trình giải mã audio dạng Libtwolame

en: Ulead DV audio decoder
vi: Trình giải mã audio dạng Ulead DV

en: Use Hardware decoders only
vi: Chỉ sử dụng bộ giải mã phần cứng

en: VideoToolbox video decoder
vi: Bộ giải mã VideoToolbox

en: Maximum encoding bitrate
vi: Mã hóa bitrate tối đa

en: Maximum bitrate in kbps. This is useful for streaming applications.
vi: Số bitrate tối đa tính bằng kbps. Phần tính năng rất hữu dụng với các ứng dụng phân luồng dữ liệu.

en: Minimum encoding bitrate
vi: Mã hóa bitrate tối thiểu

en: Minimum bitrate in kbps. This is useful for encoding for a fixed-size channel.
vi: Bitrate tối thiểu tính bằng kbps. Phần này rất hữu ích với việc mã hóa dữ liệu đối với các kênh phát đã đượ chỉnh sửa về kích thước.

en: Force a constant bitrate encoding (CBR).
vi: Buộc sử dụng chế độ mã hóa hằng số bitrate (CBR).

en: Vorbis audio decoder
vi: Trình giải mã audo dạng Vorbis

en: Vorbis audio packetizer
vi: Trình đóng gói audio dạng Vorbis

en: Vorbis audio encoder
vi: Trình mã hóa audio dạng Vorbis

en: Quality mode
vi: Chế độ chất lượng

en: Quality setting which will determine max encoding time
     - 0: Good quality
     - 1: Realtime
     - 2: Best quality
vi: Cài đặt chất lượng sẽ xác định thời gian mã hóa tối đa
     - 0: Chất lượng tốt
     - 1: Thời gian thực
     - 2: Chất lượng tốt nhất

en: WebM video decoder
vi: Bộ giải mã video WebM

en: WebM video encoder
vi: Bộ mã hóa video WebM

en: WEBVTT decoder
vi: Bộ giải mã WEBVTT

en: WEBVTT subtitles decoder
vi: Bộ giải mã phụ đề WEBVTT

en: WEBVTT subtitles parser
vi: Trình phân tích phụ đề WEBVTT

en: WMA v1/v2 fixed point audio decoder
vi: Trình giải mã audio dạng WMA v1/v2 fixed point

en: Maximum GOP size
vi: Kích thước lớn nhất của GOP

en: Sets maximum interval between IDR-frames. Larger values save bits, thus improving quality for a given bitrate at the cost of seeking precision. Use -1 for infinite.
vi: Đặt khoảng thời gian tối đa giữa các khung IDR. Giá trị lớn hơn sẽ tiết kiệm bit, do đó cải thiện chất lượng cho tốc độ bit nhất định nhưng phải trả giá bằng việc tìm kiếm độ chính xác. Sử dụng -1 cho vô hạn.

en: Minimum GOP size
vi: Kích thước nhỏ nhất của GOP

en: Sets minimum interval between IDR-frames. In H.264, I-frames do not necessarily bound a closed GOP because it is allowable for a P-frame to be predicted from more frames than just the one frame before it (also see reference frame option). Therefore, I-frames are not necessarily seekable. IDR-frames restrict subsequent P-frames from referring to any frame prior to the IDR-frame. 
    If scenecuts appear within this interval, they are still encoded as I-frames, but do not start a new GOP.
vi: Chỉnh khoảng thời gian tối thiểu giữa các khung hình IDR. Trong h.264, khung hình-I không cần thiết bao bọc một GOP đã đóng vì có thể một khung hình-P cho phép được dự đoán từ các khùng hình hơn là chỉ dựa vào một khung trước đó (xem phần tham chiếu về tùy chọn khung hình). Bởi thế, khung hình-I không cần thiết phải lướt xem. Khung hình-IDR giới hạn các khung hình-P liên tiếp từ việc tham chiếu đến bất kỳ khung hình ưu tiên nào hơn khung hình-IDR. 
    Nếu các cảnh bị cắt xuất hiện trong khoảng thời gian này, thì các cảnh đó vẫn được mã hóa dưới dạng khung hình-I, nhưng không thể bắt đầu tạo mới một GOP.

en: Use recovery points to close GOPs
vi: Sử dụng điểm hồi phục để đóng lại GOPs

en: use open GOP, for bluray compatibility use also bluray-compat option
vi: sử dụng GOP dạng mở, dành cho tính tương thích với bluray đồng thời sử dụng tùy chọn bluray-compat

en: Enable compatibility hacks for Blu-ray support
vi: Bật phần hỗ trợ tính tương thích hack với Blu-ray

en: Enable hacks for Blu-ray support, this doesn't enforce every aspect of Blu-ray compatibility
    e.g. resolution, framerate, level
vi: Bật tính năng hỗ trợ hack cho Blu-ray, phần này không buộc bất kỳ tính tương thích nào liên quan đến Blu-ray
    ví dụ độ phân giả, tỉ lệ khung hình, cấp độ

en: Extra I-frames aggressivity
vi: Cường độ khung hình-I bổ sung

en: Scene-cut detection. Controls how aggressively to insert extra I-frames. With small values of scenecut, the codec often has to force an I-frame when it would exceed keyint. Good values of scenecut may find a better location for the I-frame. Large values use more I-frames than necessary, thus wasting bits. -1 disables scene-cut detection, so I-frames are inserted only every other keyint frames, which probably leads to ugly encoding artifacts. Range 1 to 100.
vi: Nhận dạng các phân cảnh cắt. Điều khiển cường độ của các khung hình-I bổ sung. Giá trị của phân cảnh cắt càng nhỏ, thì codec thường buộc khung hình-I khi vượt ngưỡng keyint. Giá trị tốt nhất dành cho phân cảnh cắt có thể được tìm thấy tại phần khung hình-I. Giá trị càng lớn thì khung hình-I càng cần xuất hiện, nhưng sẽ làm lãng phí bit dữ liệu. -1 để tắt phần nhận dạng phân cảnh cắt, khi làm thế thì các khung hình-I chỉ được chèn vào sau mỗi khung hình keyint, và có thể dẫn đến tình trạng mã hóa không được suôn sẻ. Giá trị nằm trong khoảng 1 đến 100.

en: B-frames between I and P
vi: khung B giữa I và P

en: Number of consecutive B-frames between I and P-frames. Range 1 to 16.
vi: Sô slượng các khung hình-B giữa các khung hình-P và I. Phạm vi giá trị nằm trong khoảng từ 1 đến 16.

en: Adaptive B-frame decision
vi: Quyết định chấp nhận khung hình-B

en: Force the specified number of consecutive B-frames to be used, except possibly before an I-frame. Range 0 to 2.
vi: Buộc sử dụng số khung B liên tiếp được chỉ định, ngoại trừ có thể trước khung I. Phạm vi từ 0 đến 2.

en: Influence (bias) B-frames usage
vi: Sử dụng chuyên biệt (đường chéo) khung hình-B

en: Bias the choice to use B-frames. Positive values cause more B-frames, negative values cause less B-frames.
vi: Đường chéo sử dụng cho khung hình-B. Giá trị dương sẽ tạo ra nhiều khung hình-B, giá trị âm tạo ra ít khung hình-B hơn.

en: Keep some B-frames as references
vi: Giữ tham chiếu đối với một số khung hình-B

en: Allows B-frames to be used as references for predicting other frames. Keeps the middle of 2+ consecutive B-frames as a reference, and reorders frame appropriately.
     - none: Disabled
     - strict: Strictly hierarchical pyramid
     - normal: Non-strict (not Blu-ray compatible)
vi: Cho phép khung hình-B được sử dụng dưới dạng tham chiếu để dự đoán các khung hình khác. Giữ phần trung bình khoảng 2+ đối với các khung hình-B liên tiếp dạng tham chiếu, và sắp lại trật tự các khung hình theo hướng hợp lý.
    - không: Vô hiệu hóa
    - nghiêm ngặt: Giữ chế độ phân nhánh kim tự tháp
    - bình thường: Không- nghiêm ngặt (không tương thích với định dạng Blu-ray)

en: Use fullrange instead of TV colorrange
vi: Sử dụng phạm vi hiển thị đầy đủ thay vì sử dụng phạm vi màu của TV

en: TV-range is usually used colorrange, defining this to true will enable libx264 to use full colorrange on encoding
vi: Phạm vi của TV thường được quy định theo phạm vi màu sắc, việc xác định giá trị này sẽ bật tính năng libx264 để có thể mã hóa phạm vi màu đầy đủ nhất

en: Number of previous frames used as predictors. This is effective in Anime, but seems to make little difference in live-action source material. Some decoders are unable to deal with large frameref values. Range 1 to 16.
vi: Số lượng các khung hình trước đó được sử dụng để dự đoán. Phần này rất tiện ích cho dạng phim hoạt hình Nhật Bản - Anime, nhưng sẽ tạo ra chút ít thay đổi đối với các chất liệu video bình thường. Một số trình giải mã không thích ứng được với các giá trị tham chiếu khung hình ở mức độ lớn. Vùng giá trị nằm trong khoảng từ 1 đến 16.

en: Skip loop filter
vi: Bỏ qua phần lọc dữ liệu lặp

en: Deactivate the deblocking loop filter (decreases quality).
vi: Tắt trạng thái kích hoạt việc sử dụng bộ lọc lặp với các phần deblocking (giảm chất lượng).

en: Loop filter AlphaC0 and Beta parameters alpha:beta
vi: Bộ lọc lặp AlphaC0 và thông số alpha thử nghiệm:beta

en: Loop filter AlphaC0 and Beta parameters. Range -6 to 6 for both alpha and beta parameters. -6 means light filter, 6 means strong.
vi: Bộ lọc lặp AlphaC0 và thông số Beta. Vùng giá trị nằm trong khoảng từ -6 đến 6 đối với cả hai thống số alpha và beta. -6 có nghĩa là bộ lọc sáng, 6 có nghĩa là tăng cường độ.

en: H.264 level
vi: Cấp độ 264

en: Specify H.264 level (as defined by Annex A of the standard). Levels are not enforced; it's up to the user to select a level compatible with the rest of the encoding options. Range 1 to 5.1 (10 to 51 is also allowed). Set to 0 for letting x264 set level.
vi: Xác định mức độ H.264 (được xác định bởi Annex A theo tiêu chuẩn). Các mức độ không cần phải bắt buộc; điều này hoàn toàn tùy thuộc vào người dùng lựa chọn mức độ tương thích với những phần còn lại trong tùy chọn mã hóa. Vùng giá trị từ 1 đến 5.1 (cũng cho phép phạm vi từ 10 đến 51). Đặt giá trị 0 để lập mức độ x264.

en: H.264 profile
vi: Hồ sơ H.264

en: Specify H.264 profile which limits are enforced over other settings
vi: Chọn hồ sơ H.264 sẽ giới hạn các thiết lập khác

en: Interlaced mode
vi: Chế độ quét mành

en: Pure-interlaced mode.
vi: Chế độ quét mành-nguyên bản.

en: Frame packing
vi: Đóng gói khung hình

en: For stereoscopic videos define frame arrangement:
     0: checkerboard - pixels are alternatively from L and R
     1: column alternation - L and R are interlaced by column
     2: row alternation - L and R are interlaced by row
     3: side by side - L is on the left, R on the right
     4: top bottom - L is on top, R on bottom
     5: frame alternation - one view per frame
vi: Dành cho việc xác định sự sắp xếp khung hình đối với các video định dạng nổi:
    0: dạng ô cờ - các điểm ảnh thay thế từ L và R
    1: thay thế bằng cột - L và R được quét mành bằng cột
    2: thay thế bằng dòng - L và R được quét mành bằng dòng
    3: trượt ngang - L phía bên trái, R phía bên phải
    4: trên dưới - L phía trên cùng, R phía dưới cùng
    5: thay thế bằng khung hình - xem lần lượt mỗi khung hình

en: Use Periodic Intra Refresh
vi: Sử dụng Cập Nhật Hiển Thị Tuần Hoàn

en: Use Periodic Intra Refresh instead of IDR frames
vi: Sử dụng Cập Nhật Hiển Thị Tuần Hoàn của khung hình IDR

en: Use mb-tree ratecontrol
vi: Sử dụng tỉ lệ điều khiển dạng mb-tree

en: You can disable use of Macroblock-tree on ratecontrol
vi: Bạn đã vô hiệu hóa phần sử dụng Macroblock-tree trên tỉ lệ điều khiển

en: Force number of slices per frame
vi: Buộc sủ dụng số lượng lát cắt cho từng khung hình

en: Force rectangular slices and is overridden by other slicing options
vi: Buộc sử dụng lát cắt hình chữ nhật và bị chồng lên bởi các tùy chọn về lớp cắt khác

en: Limit the size of each slice in bytes
vi: Giới hạn kích thước của mỗi lát cắt tính bằng byte

en: Sets a maximum slice size in bytes, Includes NAL overhead in size
vi: Đặt thông số giới hạn kích thước lát cắt được tính bằng đơn vị byte, bao gồm cả phần kích thước NAL

en: Limit the size of each slice in macroblocks
vi: Giới hạn kích thước của mỗi lát cắt trong macroblock

en: Sets a maximum number of macroblocks per slice
vi: Đặt số lượng tối đa của macroblock cho từng lát cắt

en: Set QP
vi: Thiết lập QP

en: This selects the quantizer to use. Lower values result in better fidelity, but higher bitrates. 26 is a good default value. Range 0 (lossless) to 51.
vi: Phần này sẽ chọn các lượng tử được sử dụng. Kết quả giá trị càng nhỏ thì độ trung thực càng cao, nhưng đồng thời cũng làm tăng bitrate. Giá trị mặc định tốt nhất là 26. Phạm vi giá trị từ 0 (nguyên bản) đến 51.

en: Quality-based VBR
vi: Chất lượng dựa trên VBR

en: 1-pass Quality-based VBR. Range 0 to 51.
vi: Chất lượng dựa trên VBR theo kiểu một chiều. Phạm vi giá trị từ 0 đến 51.

en: Min QP
vi: QP tối thiểu

en: Minimum quantizer parameter. 15 to 35 seems to be a useful range.
vi: Thông số lượng tử nhỏ nhất. 15 đến 35 là phạm vi giá trị hữu dụng nhất.

en: Max QP
vi: QP tối đa

en: Maximum quantizer parameter.
vi: Thông số lượng tử lớn nhất.

en: Max QP step
vi: Bước QP tối đa

en: Max QP step between frames.
vi: Bước QP tối đa giữa các khung hình.

en: Average bitrate tolerance
vi: Độ chịu tải bitrate trung bình

en: Allowed variance in average bitrate (in kbits/s).
vi: Cho phép pbiến số ở dạng bitrate trung bình (đơn vị kbit/giây).

en: Max local bitrate
vi: Bitrate tối đa tại hệ thống hiện tại

en: Sets a maximum local bitrate (in kbits/s).
vi: Đặt chỉnh thông số bitrate tối đa tại hệ thống hiện tại (đơn vị kbit/giây).

en: VBV buffer
vi: Bộ nhớ đệm cho VBV

en: Averaging period for the maximum local bitrate (in kbits).
vi: Khoảng thời gian trung bình dành cho bitrate tối đa tại hệ thống hiện tại (đơn vị kbit).

en: Initial VBV buffer occupancy
vi: Thời gian chiếm đóng của bộ nhớ đệm VBV lúc ban đầu

en: Sets the initial buffer occupancy as a fraction of the buffer size. Range 0.0 to 1.0.
vi: Chỉnh thời gian chiếm đóng bộ nhớ đệm lúc bạn đầu dưới dạng tỉ số của kích thước bộ nhớ đệm. Vùng phạm vi giá trị từ 0.0 đến 1.0.

en: How AQ distributes bits
vi: Cách phân bố các bit của AQ

en: Defines bitdistribution mode for AQ, default 1
     - 0: Disabled
     - 1: Current x264 default mode
     - 2: uses log(var)^2 instead of log(var) and attempts to adapt strength per frame
vi: Xác định chế độ phân bố bit dữ liệu của AQ, mặc định là 1
    - 0: Vô hiệu hóa
    - 1: Sử dụng chế độ mặc định x264 hiện tại
    - 2: sử dụng log(var)^2 thay vì log(var) và cố gắng phỏng theo độ dài của từng khung hình

en: Strength of AQ
vi: Độ dài AQ

en: Strength to reduce blocking and blurring in flat
    and textured areas, default 1.0 recommended to be between 0..2
     - 0.5: weak AQ
     - 1.5: strong AQ
vi: Mức độ giảm khối dữ liệu và làm mờ những khu vực
    phẳng hay có họa tiết, mặc định là 1.0 khuyên nghị nên ở giữa 0..2
    - 0.5: AQ yếu
    - 1.5: AQ mạnh

en: QP factor between I and P
vi: Hệ số QP giữa I và P

en: QP factor between I and P. Range 1.0 to 2.0.
vi: Hệ số QP giữa giữa I và P. Phạm vi giá trị nằm trong khoảng từ 1.0 đến 2.0.

en: QP factor between P and B
vi: Hệ số QP giữa P và B

en: QP factor between P and B. Range 1.0 to 2.0.
vi: Hệ số QP giữa P và B. Phạm vi giá trị trong khoảng từ 1.0 đến 2.0.

en: QP difference between chroma and luma
vi: Điểm khác biệt về QP giữa sắc độ và sắc sáng

en: QP difference between chroma and luma.
vi: Điểm khác biệt về QP giữa sắc độ và sắc sáng.

en: Multipass ratecontrol
vi: Điều khiển tỉ lệ đa mật khẩu

en: Multipass ratecontrol:
     - 1: First pass, creates stats file
     - 2: Last pass, does not overwrite stats file
     - 3: Nth pass, overwrites stats file
vi: Điều khiển tỉ lệ đa mật khẩu:
    - 1: Mật khẩu đầu tiên, tạo trạng thái của tập tin
    - 2: Mật khẩu sau cùng, không viết dữ liệu đè lên tập tin trạng thái
    - 3: Các mật khẩu khác, viết dữ liệu đè lên tập tin trạng thái

en: QP curve compression
vi: Độ nén cong QP

en: QP curve compression. Range 0.0 (CBR) to 1.0 (QCP).
vi: Độ nén con QP. Vùng phạm vi giá trị từ 0.0 (CBR) đến 1.0 (QCP).

en: Reduce fluctuations in QP
vi: Giảm độ dao động trong QP

en: This reduces the fluctuations in QP before curve compression. Temporally blurs complexity.
vi: Phần này sẽ giảm đi độ dao động trong QP trước khi áp dụng độ nén cong. Tạm thời sẽ làm giảm đi tính phức tạp.

en: This reduces the fluctuations in QP after curve compression. Temporally blurs quants.
vi: Phần này sẽ giảmPhần này sẽ giảm đi độ dao động trong QP trước khi áp dụng độ nén cong. Tạm thời sẽ làm giảm đi tính phức tạp.

en: Partitions to consider
vi: Các phân vùng cần xem xét

en: Partitions to consider in analyse mode:
     - none  : 
     - fast  : i4x4
     - normal: i4x4,p8x8,(i8x8)
     - slow  : i4x4,p8x8,(i8x8),b8x8
     - all   : i4x4,p8x8,(i8x8),b8x8,p4x4
    (p4x4 requires p8x8. i8x8 requires 8x8dct).
vi: Các phân vùng cần xem xét trong chế độ phân tích:
     - không có  :
     - nhanh: i4x4
     - bình thường: i4x4,p8x8,(i8x8)
     - chậm: i4x4,p8x8,(i8x8),b8x8
     - tất cả: i4x4,p8x8,(i8x8),b8x8,p4x4
    (p4x4 yêu cầu p8x8. i8x8 yêu cầu 8x8dct).

en: Direct MV prediction mode
vi: Chế độ dự đoán MV trực tiếp

en: Direct prediction size
vi: Kích thước dự đoán trực tiếp

en: Direct prediction size:
     -  0: 4x4
     -  1: 8x8
     - -1: smallest possible according to level
vi: Kích thước dự đoán trực tiếp:
     - 0: 4x4
     - 1: 8x8
     - -1: nhỏ nhất có thể tùy theo cấp độ

en: Weighted prediction for B-frames
vi: Dự đoán kích thước dành cho khung hình-B

en: Weighted prediction for B-frames.
vi: Dự đoán kích thước dành cho các khung hình-B.

en: Weighted prediction for P-frames
vi: Dự đoán kích thước các khung hình-P

en: Weighted prediction for P-frames:
     - 0: Disabled
     - 1: Blind offset
     - 2: Smart analysis
vi: Dự đoán có trọng số cho khung P:
     - 0: Vô hiệu hóa
     - 1: Số bù mù
     - 2: Phân tích thông minh

en: Integer pixel motion estimation method
vi: Phương pháp dự đoán chuyển động điểm ảnh dựa vào số nguyên

en: Selects the motion estimation algorithm:
     - dia: diamond search, radius 1 (fast)
     - hex: hexagonal search, radius 2
     - umh: uneven multi-hexagon search (better but slower)
     - esa: exhaustive search (extremely slow, primarily for testing)
     - tesa: hadamard exhaustive search (extremely slow, primarily for testing)
vi: Lựa chọn thuật toán ước lượng chuyển động:
     - dia: tìm kiếm kim cương, bán kính 1 (nhanh)
     - hex: tìm kiếm lục giác, bán kính 2
     - ừm: tìm kiếm đa hình lục giác không đồng đều (tốt hơn nhưng chậm hơn)
     - esa: tìm kiếm toàn diện (cực kỳ chậm, chủ yếu để thử nghiệm)
     - tesa: tìm kiếm toàn diện hadamard (cực kỳ chậm, chủ yếu để thử nghiệm)

en: Maximum motion vector search range
vi: Phạm vi tìm kiếm của véctơ chuyển động tối đa

en: Maximum distance to search for motion estimation, measured from predicted position(s). Default of 16 is good for most footage, high motion sequences may benefit from settings between 24 and 32. Range 0 to 64.
vi: Khoảng cách tối đa để tìm kiếm trong phần dự đoán chuyển động, được tính từ (các) vị trí đã được dự tính trước. Mặc định là 16 tốt danh cho mọi đối tượng, các phân cảnh ở định dạng phân giải cao có thể hưởng lợi từ thiết lập giữa khoảng phạm vi từ 24 đến 32. Vùng giá trị từ 0 đến 64.

en: Maximum motion vector length
vi: Độ dài véctơ chuyển động tối đa

en: Maximum motion vector length in pixels. -1 is automatic, based on level.
vi: Độ dài véctơ chuyển động tối đa được tính bằng điểm ảnh. -1 là tự động, dựa trên mức độ.

en: Minimum buffer space between threads
vi: Khoảng cách bộ nhớ đệm tối thiểu giữa các tiến trình

en: Minimum buffer space between threads. -1 is automatic, based on number of threads.
vi: Khoảng cách bộ nhớ đệm tối thiểu giữa các tiến trình. -1 theo mức tự động, dựa trên số lượng các tiến trình.

en: Strength of psychovisual optimization, default is "1.0:0.0"
vi: Độ dài tùy chọn thuộc phần thị giác tâm lý, mặc định là "1.0:0.0"

en: First parameter controls if RD is on (subme>=6) or off.
    Second parameter controls if Trellis is used on psychovisual optimization, default off
vi: Điều khiển thông số đầu tiên nếu RD được bật (subme>=6) hoặc tắt.
    Điều khiển thông số thứ hai nếu Trellis được sử dụng trong phần tùy chọn thị giác tâm lý, mặc định là tắt

en: Subpixel motion estimation and partition decision quality
vi: Chất lượng quyết định dự đoán chuyển động và từng phần của subpixel

en: This parameter controls quality versus speed tradeoffs involved in the motion estimation decision process (lower = quicker and higher = better quality). Range 1 to 9.
vi: Thông số này điều khiển chất lượng đối chọi lại với việc đánh đổi tốc độ bao gồm cả phần tiến trình quyết định dự đoán chuyển động (chậm hơn = nhanh hơn và cao hơn = chất lượng tốt hơn). Vùng phạm vi giá trị từ 1 đến 9.

en: RD based mode decision for B-frames. This requires subme 6 (or higher).
vi: Quyết định chế độ dựa trên RD dành cho khung hình-B. Phần này đòi hỏi subme 6 (hoặc cao hơn).

en: Decide references on a per partition basis
vi: Quyết định các tham chiếu trên mỗi phần phân vùng cơ bản

en: Allows each 8x8 or 16x8 partition to independently select a reference frame, as opposed to only one ref per macroblock.
vi: Cho phép mỗi phân vùng 8x8 hoặc 16x8 chọn lựa độc lập một khung hình tham chiếu, nhằm tương phản mỗi khối tham chiếu nhỏ.

en: Chroma in motion estimation
vi: Sắc độ trong phần dự đoán chuyển động

en: Chroma ME for subpel and mode decision in P-frames.
vi: Chome ME dành cho subpel và chế độ quyết định trong khung hình-P.

en: Joint bidirectional motion refinement.
vi: Kết hợp việc lọc dữ liệu từ nhiều hướng.

en: Adaptive spatial transform size
vi: Kích thước chuyển đổi phỏng theo chiều không gian

en: SATD-based decision for 8x8 transform in inter-MBs.
vi: Quyết định dựa trên SATD đối vớic việc chuyển đổi 8x8 trong MBs-ẩn.

en: Trellis RD quantization
vi: Nén RD Trellis

en: Trellis RD quantization:
     - 0: disabled
     - 1: enabled only on the final encode of a MB
     - 2: enabled on all mode decisions
    This requires CABAC.
vi: Lượng tử hóa Trellis RD:
     - 0: bị vô hiệu hóa
     - 1: chỉ được bật trên mã hóa cuối cùng của MB
     - 2: kích hoạt trên tất cả các quyết định chế độ
    Yêu cầu có CABAC.

en: Early SKIP detection on P-frames
vi: Nhận dạng bỏ qua sớm trên khung hình-P

en: Early SKIP detection on P-frames.
vi: Nhận dạng bỏ qua sớm trên khung hình-P.

en: Coefficient thresholding on P-frames
vi: Ngưỡng hệ số trên khung hình-P

en: Coefficient thresholding on P-frames. Eliminate dct blocks containing only a small single coefficient.
vi: Ngưỡng hệ số trên khung P. Loại bỏ các khối dct chỉ chứa một hệ số đơn nhỏ.

en: Use Psy-optimizations
vi: Sử dụng tùy chọn-Tâm lý

en: Use all visual optimizations that can worsen both PSNR and SSIM
vi: Sử dụng tất cả các tùy chọn thị giác có thể làm giảm chất lượng PSNR và SSIM

en: Dct-domain noise reduction. Adaptive pseudo-deadzone. 10 to 1000 seems to be a useful range.
vi: Giảm độ nhiễu trong Dct-domain. Phỏng theo pseudo-deadzone. Vùng giá trị hữu dụng từ 10 đến 1000.

en: Inter luma quantization deadzone
vi: Độ nén deadzone của Inter luma

en: Set the size of the inter luma quantization deadzone. Range 0 to 32.
vi: Chỉnh kích thước của Độ nén deadzone của Inter luma. Vùng phạm vi giá trị từ 0 đến 32.

en: Intra luma quantization deadzone
vi: Độ nén deadzone của sắc hiển thị

en: Set the size of the intra luma quantization deadzone. Range 0 to 32.
vi: Chỉnh kích thước độ nén deadzone của sắc hiển thị. Vùng phạm vi giá trị từ 0 đến 32.

en: Non-deterministic optimizations when threaded
vi: Tối ưu hóa không xác định khi xâu chuỗi

en: Slightly improve quality of SMP, at the cost of repeatability.
vi: Tăng độ hoàn thiện chất lượng chất lượng của SMP, dựa theo chi phí cho việc lặp lại.

en: CPU optimizations
vi: Tùy chọn hóa CPU

en: Use assembler CPU optimizations.
vi: Sử dụng tùy chọn hóa CPU mã máy.

en: Filename for 2 pass stats file
vi: Tên tập tin để duyệt trạng thái tập tin

en: Filename for 2 pass stats file for multi-pass encoding.
vi: Tên tập tin để duyệt trạng thái tập tin đối với quá trình mã hóa đồng bộ.

en: PSNR computation
vi: Điện toán PSNR

en: Compute and print PSNR stats. This has no effect on the actual encoding quality.
vi: Tính toán và in ra trạng thái PSNR. Phần này không gây tác động lên chất lượng mã hóa thực tế.

en: SSIM computation
vi: Điện toán SSIM

en: Compute and print SSIM stats. This has no effect on the actual encoding quality.
vi: Tính toán và in ra trạng thái SSIM. Phần này không gây tác động lên chất lượng mã hóa thực tế.

en: Quiet mode
vi: Chế độ im lặng

en: Statistics
vi: Thống kê

en: Print stats for each frame.
vi: In ra trạng thái của từng khung hình.

en: SPS and PPS id numbers
vi: Chỉ số thứ tự của SPS và PPS

en: Set SPS and PPS id numbers to allow concatenating streams with different settings.
vi: Chỉnh chỉ số thứ tự của SPS và PPS để cho phép việc kết nối các luồng với các thiết lập khác nhau.

en: Access unit delimiters
vi: Đơn vị giới hạn truy cập

en: Generate access unit delimiter NAL units.
vi: Tạo ra các đơn vị giới hạn truy cập dạng NAL.

en: Framecount to use on frametype lookahead
vi: Đếm số khung hình để sự dụng cho các loại khung hình phía trước

en: Framecount to use on frametype lookahead. Currently default can cause sync-issues on unmuxable output, like rtsp-output without ts-mux
vi: Đếm số khung hình để sự dụng cho các loại khung hình phía trước. Hiện tại nếu theo mặc định có thể gây ra vấn đề liên quan đến việc đồng bộ hóa với các dữ liệu xuất ra dạng không ghép kênh, giống kiểu xuất dữ liệu rtsp mà không có phần ts-mux

en: HRD-timing information
vi: Thông tin về thời gian HRD

en: Default tune setting used
vi: Thiết lập giai điệu đã sử dụng theo mặc định

en: Default preset setting used
vi: Thiết lập điều khiển đã sử dụng theo mặc định

en: x264 advanced options
vi: x264 tùy chọn nâng cao

en: x264 advanced options, in the form {opt=val,op2=val2}.
vi: x264 tùy chọn nâng cao, hãy dùng {opt=val,op2=val2}.

en: tesa
vi: băng dính

en: Fast
vi: Nhanh

en: Normal
vi: Bình thường

en: Slow
vi: Chậm

en: Spatial
vi: Không gian

en: Temporal
vi: Thời gian

en: checkerboard
vi: bàn cờ

en: column alternation
vi: cột đan xen

en: row alternation
vi: dòng đan xen

en: side by side
vi: từng phía một

en: top bottom
vi: tận cùng bên dưới

en: frame alternation
vi: khung hình đan xen

en: 2D
vi: 2 chiều

en: H.264/MPEG-4 Part 10/AVC encoder (x264 10-bit)
vi: H.264/MPEG-4 Phần 10/AVC trình mã hóa (x264 10-bit)

en: H.262/MPEG-2 encoder (x262)
vi: Bộ giải mã H.262/MPEG-2 (x262)

en: H.264/MPEG-4 Part 10/AVC encoder (x264)
vi: H.264/MPEG-4 Phần 10/AVC trình mã hóa (x264)

en: H.265/HEVC encoder (x265)
vi: Bộ mã hóa H.265/HEVC (x265)

en: XWD image decoder
vi: Trình giải mã hình ảnh XWD

en: Teletext page
vi: Trang Teletext

en: Open the indicated Teletext page. Default page is index 100.
vi: Mở trang Teletext được chỉ định. Trang mặc định là chỉ mục 100.

en: Teletext alignment
vi: Căn chỉnh teletext

en: You can enforce the teletext position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg. 6 = top-right).
vi: Bạn có thể tự mình chỉnh vị trí của teletext trên video (0=ở giữa, 1=trái, 2=phải, 4=trên cùng, 8=dưới cùng; bạn cũng có thể sử dụng việc kết nối các giá trị này, ví dụ: 6 = trên cùng-phải).

en: Teletext text subtitles
vi: Phụ đề văn bản Teletext

en: Output teletext subtitles as text instead of as RGBA.
vi: Xuất phụ đề teletext dưới dạng văn bản thay vì RGBA.

en: Presentation Level
vi: Cấp độ trình bày

en: VBI and Teletext decoder
vi: Bộ giải mã VBI và Teletext

en: D-Bus control interface
vi: Giao diện điều khiển D-Bus

en: VLC media player
vi: Chương trình VLC

en: Do not open a DOS command box interface
vi: Không mở giao diện hộp lệnh DOS

en: By default the dummy interface plugin will start a DOS command box. Enabling the quiet mode will not bring this command box but can also be pretty annoying when you want to stop VLC and no video window is open.
vi: Theo mặc định, plugin giao diện giả sẽ khởi động hộp lệnh DOS. Việc bật chế độ im lặng sẽ không mang lại hộp lệnh này nhưng cũng có thể khá khó chịu khi bạn muốn dừng VLC và không có cửa sổ video nào mở.

en: Dummy interface
vi: Giao diện giả

en: Motion threshold (10-100)
vi: Ngưỡng chuyển động (10-100)

en: Amount of movement required for a mouse gesture to be recorded.
vi: Lượng chuyển động cần thiết để cử chỉ chuột được ghi lại.

en: Trigger button
vi: Nút kích hoạt

en: Trigger button for mouse gestures.
vi: Nút kích hoạt cho cử chỉ chuột.

en: Middle
vi: Giữa

en: Gestures
vi: Cử chỉ

en: Mouse gestures control interface
vi: Giao diện điều khiển cử chỉ chuột

en: Global Hotkeys
vi: Phím tắt chung

en: Global Hotkeys interface
vi: Phím tắt giao diện chung

en: Hotkeys
vi: Phím tắt

en: Hotkeys management interface
vi: Phím tắt làm phóng to giao diện

en: One
vi: Một

en: Loop: %s
vi: Lặp lại: %s

en: Random: %s
vi: Ngẫu nhiên: %s

en: Audio Device: %s
vi: Thiết bị Audio: %s

en: Recording
vi: Đang thu âm

en: Recording done
vi: Thu âm hoàn tất

en: Sub sync: bookmarked audio time
vi: Đồng bộ hóa phụ đề: thời gian audio đã đánh dấu

en: No active subtitle
vi: Hiện không kích hoạt phụ đề

en: Sub sync: bookmarked subtitle time
vi: Đồng bộ hóa phụ đề: thời gian phụ đề đã đánh dấu

en: Sub sync: set bookmarks first!
vi: Đồng bộ hóa phụ: đặt dấu trang trước!

en: Sub sync: corrected %i ms (total delay = %i ms)
vi: Đồng bộ hóa phụ: đã sửa %i ms (tổng độ trễ = %i ms)

en: Sub sync: delay reset
vi: Đồng bộ phụ: đặt lại độ trễ

en: Subtitle delay %i ms
vi: Trì hoãn phụ đề %i mili giây

en: Audio delay %i ms
vi: Trì hoãn audio %i mili giây

en: Audio track: %s
vi: Track Audio: %s

en: Subtitle track: %s
vi: Track phụ đề: %s

en: Program Service ID: %s
vi: ID dịch vụ chương trình: %s

en: Aspect ratio: %s
vi: Tỉ số đồng dạng: %s

en: Crop: %s
vi: Cắt bỏ: %s

en: Zooming reset
vi: Cài đặt lại phần hiển thị phóng to

en: Scaled to screen
vi: Canh tỉ lệ vừa với màn hình

en: Original Size
vi: Kích thước ban đầu

en: Zoom mode: %s
vi: Chế độ phóng to: %s

en: Deinterlace off
vi: Tắt chế độ chống quét mành

en: Deinterlace on
vi: Mở chế độ chống quét mành

en: Subtitle position: no active subtitle
vi: Vị trí phụ đề: hiện chưa kích hoạt phụ đề

en: Subtitle position %d px
vi: Vị trí hiển thị phụ đề %d px

en: Subtitle text scale %d%%
vi: Tỷ lệ văn bản phụ đề %d%%

en: Speed: %.2fx
vi: Tốc độ: %.2fx

en: 
    Warning: if you cannot access the GUI anymore, open a command-line window, go to the directory where you installed VLC and run "vlc -I qt"
vi: 
    Cảnh báo: nếu bạn không thể truy cập VLC trong chế độ giao diện đồ họa hay còn gọi là GUI được nữa, hãy mở một cửa sổ dòng lệnh, bạn có thể mở chế độ dòng lệnh bằng cách gõ cmd trong hộp thoại Run trong Windows, truy cập đến thư mục mà bạn đã cài VLC và chạy lệnh "vlc -l qt"

en: Change the lirc configuration file
vi: Thay đổi tập tin cấu hình lirc

en: Tell lirc to read this configuration file. By default it searches in the users home directory.
vi: Thông báo lirc về việc đọc dư liệu từ tập tin cấu hình này. Theo mặc định thì phần này sẽ tìm kiếm trong thư mục gốc của người dùng.

en: Infrared
vi: Hồng ngoại

en: Infrared remote control interface
vi: Giao diện điều khiển từ xa hồng ngoại

en: motion
vi: cử động

en: motion control interface
vi: giao diện điều khiển chuyển động

en: Use HDAPS, AMS, APPLESMC or UNIMOTION motion sensors to rotate the video
vi: Sử dụng cảm biến chuyển động HDAPS, AMS, APPLESMC hoặc UNIMOTION để xoay video

en: Network master clock
vi: Đồng hồ chủ mạng

en: When set, this VLC instance will act as the master clock for synchronization for clients listening
vi: Khi được đặt, phiên bản VLC này sẽ hoạt động như đồng hồ chính để đồng bộ hóa cho khách hàng đang nghe

en: Master server IP address
vi: Địa chỉ IP máy chủ chính

en: The IP address of the network master clock to use for clock synchronization.
vi: Địa chỉ IP của đồng hồ chính mạng được sử dụng để đồng bộ hóa đồng hồ.

en: UDP timeout (in ms)
vi: Thời gian chờ UDP (tính bằng mili giây)

en: Length of time (in ms) until aborting data reception.
vi: Khoảng thời gian (tính bằng ms) cho đến khi hủy bỏ việc nhận dữ liệu.

en: Network Sync
vi: Đồng bộ hóa mạng

en: Network synchronization
vi: Đồng bộ hóa mạng

en: Install Windows Service
vi: Cài đặt dịch vụ dành cho Windows

en: Install the Service and exit.
vi: Cài đặt dịch vụ và thoát.

en: Uninstall Windows Service
vi: Gỡ bỏ cài đặt dịch vụ Windows

en: Uninstall the Service and exit.
vi: Gỡ bỏ cài đặt dịch vụ và thoát.

en: Display name of the Service
vi: Hiển thị tên của dịch vụ

en: Change the display name of the Service.
vi: Thay đổi tên hiển thị của dịch vụ.

en: Configuration options
vi: Tùy chọn thiết lập

en: Configuration options that will be used by the Service (eg. --foo=bar --no-foobar). It should be specified at install time so the Service is properly configured.
vi: Chinh sua tuy chon nay se duoc su dung boi phan Dich Vu (thi du --foo=bar --no-foobar). Can xac dinh thoi gian cai dat de phan Dich vu co the duoc chinh sua day du.

en: Additional interfaces spawned by the Service. It should be specified at install time so the Service is properly configured. Use a comma separated list of interface modules. (common values are: logger, sap, rc, http)
vi: Các giao diện bổ sung sẽ được tùy biến bởi phần Dịch Vụ. Cần chỉnh thời gian cài đặt thích hợp để Dịch Vụ có thể được thiết lập đúng cách. Sử dụng dấu phẩy để tách biệt module giao diện. (các giá trị thông thường là: logger, sap, rc, http)

en: NT Service
vi: Dịch vụ NT

en: Windows Service interface
vi: Giao diện dịch vụ của Windows

en: Initializing
vi: Đang khởi tạo

en: Opening
vi: Đang mở

en: Error
vi: Lỗi

en: Show stream position
vi: Hiển thị vị trí luồng

en: Show the current position in seconds within the stream from time to time.
vi: Thỉnh thoảng hiển thị vị trí hiện tại tính bằng giây trong luồng.

en: Fake TTY
vi: TTY là giả

en: Force the rc module to use stdin as if it was a TTY.
vi: Buộc mô-đun RC sử dụng stdin như thể nó là TTY.

en: UNIX socket command input
vi: Đầu vào lệnh ổ cắm UNIX

en: Accept commands over a Unix socket rather than stdin.
vi: Chấp nhận lệnh qua ổ cắm Unix thay vì stdin.

en: TCP command input
vi: Đầu vào lệnh TCP

en: Accept commands over a socket rather than stdin. You can set the address and port the interface will bind to.
vi: Chấp nhận lệnh qua socket thay vì stdin. Bạn có thể đặt địa chỉ và cổng mà giao diện sẽ liên kết.

en: By default the rc interface plugin will start a DOS command box. Enabling the quiet mode will not bring this command box but can also be pretty annoying when you want to stop VLC and no video window is open.
vi: Theo mặc định, plugin giao diện RC sẽ khởi động hộp lệnh DOS. Việc bật chế độ im lặng sẽ không mang lại hộp lệnh này nhưng cũng có thể khá khó chịu khi bạn muốn dừng VLC và không có cửa sổ video nào mở.

en: Remote control interface
vi: Giao diện điều khiển từ xa

en: Remote control interface initialized. Type `help' for help.
vi: Đã thiết lập giao diện điều khiển từ xa. Gõ 'help' để nhận thông tin trợ giúp.

en: Unknown command `%s'. Type `help' for help.
vi: Lệnh không rõ '%s'. Gõ 'help' để nhận trợ giúp.

en: +----[ Remote control commands ]
vi: +----[ Các lệnh điều khiển từ xa ]

en: | add XYZ  . . . . . . . . . . . . add XYZ to playlist
vi: | add XYZ  . . . . . . . . . . . . thêm XYZ vào danh sách phát

en: | enqueue XYZ  . . . . . . . . . queue XYZ to playlist
vi: | enqueue XYZ  . . . . . . . . . đửa XYZ vào hàng đợi trong danh sách phát

en: | playlist . . . . .  show items currently in playlist
vi: | playlist . . . . .  hiện các mục đang ở trong danh sách phát

en: | play . . . . . . . . . . . . . . . . . . play stream
vi: | play . . . . . . . . . . . . . . . . . . phát luồng phát

en: | stop . . . . . . . . . . . . . . . . . . stop stream
vi: | stop . . . . . . . . . . . . . . . . . . dừng luồng lại

en: | next . . . . . . . . . . . . . .  next playlist item
vi: | next . . . . . . . . . . . . . .  mục tiếp theo trong danh sách phát

en: | prev . . . . . . . . . . . .  previous playlist item
vi: | prev . . . . . . . . . . . .  mục trược đó trong danh sách phát

en: | goto . . . . . . . . . . . . . .  goto item at index
vi: | goto . . . . . . . . . . . . . .  di den doi tuong tai phan chi muc

en: | repeat [on|off] . . . .  toggle playlist item repeat
vi: | repeat [on|off] . . . .  chuyen doi viec lap lai hay khong lap lai cac doi tuong trong danh sach phat

en: | loop [on|off] . . . . . . . . . toggle playlist loop
vi: | loop [on|off] . . . . . . . . . chuyen doi viec lap lai hoac khong lap lai trong danh sach phat

en: | random [on|off] . . . . . . .  toggle random jumping
vi: | random [on|off] . . . . . . .  chuyen doi che do phat ngau nhien

en: | clear . . . . . . . . . . . . . . clear the playlist
vi: | clear . . . . . . . . . . . . . . lam rong phan danh sach phat

en: | status . . . . . . . . . . . current playlist status
vi: | status . . . . . . . . . . . trang thai hien tai cua danh sach phat

en: | title [X]  . . . . . . set/get title in current item
vi: | title [X]  . . . . . . chinh/nhan tieu de cua doi tuong hien tai

en: | title_n  . . . . . . . .  next title in current item
vi: | tiêu đề_n . . . . . . . . tiêu đề tiếp theo trong mục hiện tại

en: | title_p  . . . . . .  previous title in current item
vi: | tiêu đề_p . . . . . . tiêu đề trước đó trong mục hiện tại

en: | chapter [X]  . . . . set/get chapter in current item
vi: | chương [X] . . . . đặt/nhận chương trong mục hiện tại

en: | chapter_n  . . . . . .  next chapter in current item
vi: | chương_n . . . . . . chương tiếp theo trong mục hiện tại

en: | chapter_p  . . . .  previous chapter in current item
vi: | chương_p . . . . chương trước trong mục hiện tại

en: | seek X . . . seek in seconds, for instance `seek 12'
vi: | tìm X. . . tìm kiếm trong vài giây, ví dụ `seek 12'

en: | pause  . . . . . . . . . . . . . . . .  toggle pause
vi: | pause  . . . . . . . . . . . . . . . .  bật tắt tạm dừng

en: | fastforward  . . . . . . . .  .  set to maximum rate
vi: | fastforward  . . . . . . . .  .  đặt tốc độ tối đa

en: | rewind  . . . . . . . . . . . .  set to minimum rate
vi: | rewind  . . . . . . . . . . . .  đặt thành tốc độ tối thiểu

en: | faster . . . . . . . . . .  faster playing of stream
vi: | nhanh hơn . . . . . . . . . . phát trực tiếp nhanh hơn

en: | slower . . . . . . . . . .  slower playing of stream
vi: | Chậm hơn . . . . . . . . . . phát trực tuyến chậm hơn

en: | normal . . . . . . . . . .  normal playing of stream
vi: | Bình thường . . . . . . . . . . phát trực tuyến bình thường

en: | frame. . . . . . . . . .  play frame by frame
vi: | frame. . . . . . . . . .  phát từng khung hình một

en: | f [on|off] . . . . . . . . . . . . toggle fullscreen
vi: | f [on|off] . . . . . . . . . . . . bật tắt toàn màn hình

en: | info . . . . .  information about the current stream
vi: | thông tin . . . . . thông tin về luồng hiện tại

en: | stats  . . . . . . . .  show statistical information
vi: | số liệu thống kê . . . . . . . . hiển thị thông tin thống kê

en: | get_time . . seconds elapsed since stream's beginning
vi: | dành thời gian . . số giây đã trôi qua kể từ khi bắt đầu luồng

en: | is_playing . . . .  1 if a stream plays, 0 otherwise
vi: | đang chơi . . . . giá trị 1 nếu luồng phát, giá trị 0 nếu không

en: | get_title . . . . .  the title of the current stream
vi: | get_title . . . . . tiêu đề của luồng hiện tại

en: | get_length . . . .  the length of the current stream
vi: | get_length . . . . độ dài của luồng hiện tại

en: | volume [X] . . . . . . . . . .  set/get audio volume
vi: | âm lượng [X] . . . . . . . . . . đặt/nhận âm lượng

en: | volup [X]  . . . . . . .  raise audio volume X steps
vi: | tăng âm lượng [X] . . . . . . . tăng âm lượng X bước

en: | voldown [X]  . . . . . .  lower audio volume X steps
vi: | giảm âm lượng [X] . . . . . . giảm âm lượng X bước

en: | adev [device]  . . . . . . . .  set/get audio device
vi: | adev [thiết bị] . . . . . . . . đặt/nhận thiết bị âm thanh

en: | achan [X]. . . . . . . . . .  set/get audio channels
vi: | achan [X]. . . . . . . . . . đặt/nhận kênh âm thanh

en: | atrack [X] . . . . . . . . . . . set/get audio track
vi: | theo dõi [X] . . . . . . . . . . . đặt/nhận bản âm thanh

en: | vtrack [X] . . . . . . . . . . . set/get video track
vi: | vtrack [X] . . . . . . . . . . . đặt/nhận bản nhạc video

en: | vratio [X]  . . . . . . . set/get video aspect ratio
vi: | tỷ lệ [X] . . . . . . . đặt/nhận tỷ lệ khung hình video

en: | vcrop [X]  . . . . . . . . . . .  set/get video crop
vi: | vcrop [X] . . . . . . . . . . . thiết lập/nhận cắt video

en: | vzoom [X]  . . . . . . . . . . .  set/get video zoom
vi: | vzoom [X] . . . . . . . . . . . đặt/thu phóng video

en: | snapshot . . . . . . . . . . . . take video snapshot
vi: | ảnh chụp nhanh . . . . . . . . . . . . quay video nhanh

en: | strack [X] . . . . . . . . .  set/get subtitle track
vi: | theo dõi [X] . . . . . . . . . đặt/lấy phụ đề

en: | key [hotkey name] . . . . . .  simulate hotkey press
vi: | khóa [tên phím nóng] . . . . . . mô phỏng phím nóng

en: | help . . . . . . . . . . . . . . . this help message
vi: | giúp đỡ . . . . . . . . . . . . . . . tin nhắn trợ giúp này

en: | logout . . . . . . .  exit (if in socket connection)
vi: | đăng xuất . . . . . . . thoát (nếu trong kết nối ổ cắm)

en: | quit . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  quit vlc
vi: | quit . . . . . . . . . . . . . . . . . . . dong lai chuong trinh VLC

en: +----[ end of help ]
vi: +----[ kết thúc trợ giúp ]

en: Press pause to continue.
vi: Nhấn tạm dừng để tiếp tục.

en: Type 'pause' to continue.
vi: Nhập 'tạm dừng' để tiếp tục.

en: Error: `goto' needs an argument greater than zero.
vi: Lỗi: `goto' cần một thông số lớn hơn không.

en: Playlist has only %u element | Playlist has only %u elements
vi[0]: Danh sách bạn chỉ có %u đối tượng

en: +-[Incoming]
vi: +-[Đang đến]

en: | input bytes read : %8.0f KiB
vi: | byte đầu vào được đọc: %8.0f KiB

en: | input bitrate    :   %6.0f kb/s
vi: | tốc độ bit đầu vào: %6.0f kb/s

en: | demux bytes read : %8.0f KiB
vi: | số byte bộ tách kênh đã đọc: %8.0f KiB

en: | demux bitrate    :   %6.0f kb/s
vi: | tốc độ bit bộ tách kênh: %6.0f kb/s

en: | demux corrupted  :    %5<PRIi64>
vi: | bộ tách kênh bị hỏng: %5<PRIi64>

en: | discontinuities  :    %5<PRIi64>
vi: | sự gián đoạn: %5<PRIi64>

en: +-[Video Decoding]
vi: +-[Giải mã video]

en: | video decoded    :    %5<PRIi64>
vi: | video đã được giải mã: %5<PRIi64>

en: | frames displayed :    %5<PRIi64>
vi: | khung hinh duoc hien thi :    %5<PRIi64>

en: | frames lost      :    %5<PRIi64>
vi: | khung bị mất: %5<PRIi64>

en: +-[Audio Decoding]
vi: +-[Giải mã âm thanh]

en: | audio decoded    :    %5<PRIi64>
vi: | giải mã âm thanh: %5<PRIi64>

en: | buffers played   :    %5<PRIi64>
vi: | bộ đệm đã phát: %5<PRIi64>

en: | buffers lost     :    %5<PRIi64>
vi: | bộ đệm bị mất: %5<PRIi64>

en: Windows messages interface
vi: Giao diện tin nhắn Windows

en: Maximum device width
vi: Chiều rộng thiết bị tối đa

en: Maximum device height
vi: Chiều cao thiết bị tối đa

en: Fixed Bandwidth in KiB/s
vi: Đã sửa lỗi băng thông tính bằng KiB/s

en: Preferred bandwidth for non adaptive streams
vi: Băng thông ưu tiên cho các luồng không thích ứng

en: Live Playback delay (ms)
vi: Độ trễ phát lại trực tiếp (ms)

en: Tradeoff between stability and real time
vi: Đánh đổi giữa sự ổn định và thời gian thực

en: Max buffering (ms)
vi: Bộ đệm tối đa (ms)

en: Adaptive Logic
vi: Logic thích ứng

en: Use regular HTTP modules
vi: Sử dụng các mô-đun HTTP thông thường

en: Connect using HTTP access instead of custom HTTP code
vi: Kết nối bằng quyền truy cập HTTP thay vì mã HTTP tùy chỉnh

en: Low latency
vi: Độ trễ thấp

en: Overrides low latency parameters
vi: Ghi đè các thông số có độ trễ thấp

en: Predictive
vi: Dự đoán

en: Near Optimal
vi: Gần tối ưu

en: Bandwidth Adaptive
vi: Thích ứng băng thông

en: Fixed Bandwidth
vi: Băng thông cố định

en: Lowest Bandwidth/Quality
vi: Băng thông/Chất lượng thấp nhất

en: Highest Bandwidth/Quality
vi: Băng thông/Chất lượng cao nhất

en: Force
vi: Ép buộc

en: Adaptive
vi: Thích ứng

en: Unified adaptive streaming for DASH/HLS
vi: Truyền phát thích ứng thống nhất cho DASH/HLS

en: AIFF demuxer
vi: Bộ tách kênh AIFF

en: ASF/WMV demuxer
vi: Bộ tách kênh ASF/WMV

en: Could not demux ASF stream
vi: Không thể tách kênh luồng ASF

en: VLC failed to load the ASF header.
vi: VLC không tải được tiêu đề ASF.

en: AU demuxer
vi: Bộ tách kênh AU

en: Avformat demuxer
vi: Bộ tách kênh Avformat

en: Avformat
vi: Định dạng AV

en: Demuxer
vi: Bộ tách kênh

en: Avformat muxer
vi: Bộ ghép kênh Avformat

en: Muxer
vi: Bộ ghép kênh

en: Avformat mux
vi: Bộ ghép kênh Avformat

en: Force use of a specific avformat muxer.
vi: Buộc sử dụng một bộ ghép kênh avformat cụ thể.

en: Format name
vi: Tên định dạng

en: Internal libavcodec format name
vi: Tên định dạng libavcodec nội bộ

en: Force interleaved method
vi: Phương pháp buộc xen kẽ

en: Force index creation
vi: Buộc tạo chỉ mục

en: Recreate a index for the AVI file. Use this if your AVI file is damaged or incomplete (not seekable).
vi: Đánh lại số chỉ mục cho tập tin AVI. Chỉ sử dụng tùy chọn này nếu như tập tin dạng AVI của bạn bị lỗi hoặc chưa hoàn thiện (không thể xem được).

en: Ask for action
vi: Hỏi xác nhận trước khi thực hiện

en: Always fix
vi: Luôn luôn sửa

en: Never fix
vi: Không bao giờ sửa

en: Fix when necessary
vi: Sửa chữa khi cần thiết

en: AVI demuxer
vi: Bộ tách kênh AVI

en: Because this file index is broken or missing, seeking will not work correctly.
    VLC won't repair your file but can temporary fix this problem by building an index in memory.
    This step might take a long time on a large file.
    What do you want to do?
vi: Vì chỉ mục tệp này bị hỏng hoặc bị thiếu nên việc tìm kiếm sẽ không hoạt động chính xác.
    VLC sẽ không sửa chữa tệp của bạn nhưng có thể khắc phục tạm thời sự cố này bằng cách tạo chỉ mục trong bộ nhớ.
    Bước này có thể mất nhiều thời gian trên một tệp lớn.
    Bạn muốn làm gì?

en: Do not play
vi: Không phát

en: Build index then play
vi: Lập danh mục thứ tự sau đó phát

en: Play as is
vi: Phát dưới dạng

en: Broken or missing AVI Index
vi: Chỉ số thứ tự AVI bị thiếu hoặc bị lỗi

en: Fixing AVI Index...
vi: Đang sửa lại chỉ mục AVI...

en: CAF demuxer
vi: Bộ tách kênh CAF

en: CDG demuxer
vi: Bộ tách kênh CDG

en: Dump module
vi: Mô-đun kết xuất

en: Dump filename
vi: Tên tập tin không hợp lệ

en: Name of the file to which the raw stream will be dumped.
vi: Tên của tập tin thuộc luồng gốc sẽ bị loại bỏ.

en: Append to existing file
vi: Nối vào tập tin hiện có

en: If the file already exists, it will not be overwritten.
vi: Nếu file đã tồn tại thì nó sẽ không bị ghi đè.

en: File dumper
vi: Trình kết xuất tệp

en: Value to adjust dts by
vi: Giá trị để điều chỉnh dts bằng

en: Dirac video demuxer
vi: Bộ tách kênh video Dirac

en: Directory import
vi: Nhập thư mục

en: Seek prevention demux filter
vi: Bộ lọc tách kênh ngăn chặn

en: FLAC demuxer
vi: Bộ tách kênh FLAC

en: Decode
vi: Giải mã

en: Decode at the demuxer stage
vi: Giải mã ở giai đoạn tách kênh

en: Forced chroma
vi: Màu sắc cưỡng bức

en: If non empty and image-decode is true, the image will be converted to the specified chroma.
vi: Nếu không trống và giải mã hình ảnh là đúng, hình ảnh sẽ được chuyển đổi sang sắc độ được chỉ định.

en: Duration in seconds
vi: Độ dài tính bằng giây

en: Duration in seconds before simulating an end of file. A negative value means an unlimited play time.
vi: Độ dài tính bằng giây trước khi mô phỏng phần cuối của tập tin. Giá trị âm có nghĩa rằng không giới hạn thời gian phát.

en: Frame rate of the elementary stream produced.
vi: Tốc độ khung hình của dòng cơ sở được tạo ra.

en: Real-time
vi: Thời gian thực

en: Use real-time mode suitable for being used as a master input and real-time input slaves.
vi: Sử dụng chế độ thời gian thực phù hợp để sử dụng làm đầu vào chính và đầu vào phụ theo thời gian thực.

en: Image demuxer
vi: Bộ tách kênh hình ảnh

en: Image
vi: Hình ảnh

en: Frames per Second
vi: Khung hình mỗi giây

en: This is the desired frame rate when playing MJPEG from a file. Use 0 (this is the default value) for a live stream (from a camera).
vi: Đây là tốc độ khung hình mong muốn khi phát MJPEG từ một tệp. Sử dụng 0 (đây là giá trị mặc định) cho luồng trực tiếp (từ camera).

en: M-JPEG camera demuxer
vi: Bộ tách kênh máy ảnh M-JPEG

en: Matroska stream demuxer
vi: Bộ tách kênh luồng Matroska

en: Respect ordered chapters
vi: Tôn trọng các chương được sắp xếp

en: Play chapters in the order specified in the segment.
vi: Phat từng chương theo thứ tự trong mảnh dữ liệu.

en: Chapter codecs
vi: Chương của codec

en: Use chapter codecs found in the segment.
vi: Tôn trọng các chương được sắp xếp.

en: Preload MKV files in the same directory
vi: Tải lại tập tin MKV trong cùng thư mục

en: Preload matroska files in the same directory to find linked segments (not good for broken files).
vi: Tải lại tập tin matroska trong cùng thư mục để tìm kiếm các mảnh dữ liệu được liên kết với nhau ( không hữu hiệu đối với các tập tin bị lỗi).

en: Seek based on percent not time
vi: Tua dựa trên phần trăm chứ không phải thời gian

en: Seek based on percent not time.
vi: Tua dựa trên phần trăm chứ không phải thời gian.

en: Dummy Elements
vi: Yếu tố giả định

en: Read and discard unknown EBML elements (not good for broken files).
vi: Đọc và loại bỏ các yếu tố EBML bị lỗi (các tập tin bị hỏng hoặc không đúng định dạng).

en: Preload clusters
vi: Tải trước cụm

en: Find all cluster positions by jumping cluster-to-cluster before playback
vi: Tìm tất cả các vị trí cụm bằng cách chuyển cụm này sang cụm khác trước khi phát lại

en: Enable noise reduction algorithm.
vi: Kích hoạt thuật toán giảm tiếng ồn.

en: Enable reverberation
vi: Kích hoạt tiếng vang

en: Reverberation level (from 0 to 100, default value is 0).
vi: Mức độ vang (từ 0 đến 100, giá trị mặc định là 0).

en: Reverberation delay, in ms. Usual values are from 40 to 200ms.
vi: Độ trễ âm vang, tính bằng ms. Giá trị thông thường là từ 40 đến 200ms.

en: Enable megabass mode
vi: Bật chế độ megabass

en: Megabass mode level (from 0 to 100, default value is 0).
vi: Mức chế độ Megabass (từ 0 đến 100, giá trị mặc định là 0).

en: Megabass mode cutoff frequency, in Hz. This is the maximum frequency for which the megabass effect applies. Valid values are from 10 to 100 Hz.
vi: Tần số cắt của chế độ Megabass, tính bằng Hz. Đây là tần số tối đa áp dụng hiệu ứng megabass. Giá trị hợp lệ là từ 10 đến 100 Hz.

en: Surround effect level (from 0 to 100, default value is 0).
vi: Mức hiệu ứng vòm (từ 0 đến 100, giá trị mặc định là 0).

en: Surround delay, in ms. Usual values are from 5 to 40 ms.
vi: Độ trễ xung quanh, tính bằng ms. Giá trị thông thường là từ 5 đến 40 ms.

en: MOD demuxer (libmodplug)
vi: Bộ tách kênh MOD (libmodplug)

en: Reverberation level
vi: Mức độ vang

en: Reverberation delay
vi: Độ trễ âm vang

en: Mega bass level
vi: Mức âm lớn

en: Mega bass cutoff
vi: Cắt âm lớn

en: Surround
vi: Bao quanh

en: Surround level
vi: Mức độ bao quanh

en: Surround delay (ms)
vi: Độ trễ xung quanh

en: Writer
vi: Tác giả

en: Composer
vi: Soạn nhạc

en: Producer
vi: Nhà sản xuất

en: Information
vi: Thông tin

en: Disclaimer
vi: Tuyên bố từ chối trách nhiệm

en: Requirements
vi: Yêu cầu cần có

en: Original Format
vi: Định dạng gốc

en: Display Source As
vi: Hiển thị Nguồn dưới dạng

en: Host Computer
vi: Máy tính chủ

en: Performers
vi: Người thể hiện

en: Original Performer
vi: Người thể hiện đầu tiên

en: Providers Source Content
vi: Nôi dung gốc từ nhà phát hành

en: Warning
vi: Cảnh báo

en: Software
vi: Phần mềm

en: Lyrics
vi: Lời ca khúc

en: Record Company
vi: Hãng ghi âm

en: Model
vi: Mô hình

en: Product
vi: Sản phẩm

en: Grouping
vi: Nhóm

en: Sub-Title
vi: Phu-đề

en: Arranger
vi: Người sắp xếp

en: Art Director
vi: Đạo diễn nghệ thuật

en: Copyright Acknowledgement
vi: Thông tin về bản quyền

en: Conductor
vi: Nhà chỉ đạo

en: Song Description
vi: Mô tả về bài hát

en: Liner Notes
vi: Ghi chú định kỳ

en: Phonogram Rights
vi: Quyền sở hữu ảnh ghi âm

en: Sound Engineer
vi: Kỹ sư âm thanh

en: Soloist
vi: Đơn ca

en: Thanks
vi: Cảm ơn

en: Executive Producer
vi: Chịu trách nhiệm sản xuất

en: Encoding Params
vi: Thông số mã hóa

en: Vendor
vi: Người bán

en: Catalog Number
vi: Số danh mục

en: Keywords
vi: Từ khóa

en: Explicit
vi: Rõ ràng

en: Clean
vi: Lau dọn

en: M4A audio only
vi: Chỉ âm thanh M4A

en: Ignore non audio tracks from iTunes audio files
vi: Bỏ qua các bản âm thanh không phải từ tệp âm thanh iTunes

en: MP4 stream demuxer
vi: Bộ tách kênh luồng dạng MP4

en: Do not seek
vi: Đừng tua

en: Build index
vi: Xây dựng chỉ mục

en: MusePack demuxer
vi: Tách kênh MusePack

en: This is the frame rate used as a fallback when playing MPEG video elementary streams.
vi: Đây là tỉ lệ khung hình được dùng để dự trữ khi phát các luồng video sơ cấp dạng MPEG.

en: MPEG-4 video
vi: Video dạng MPEG-4

en: Desired frame rate for the stream.
vi: Tốc độ khung hình mong muốn cho luồng.

en: H264 video demuxer
vi: Bộ tách kênh video H264

en: HEVC/H.265 video demuxer
vi: Bộ tách kênh video HEVC/H.265

en: MPEG-I/II video demuxer
vi: Bộ tách kênh video dạng MPEG-I/II

en: Trust MPEG timestamps
vi: Tin tưởng thời gian MPEG

en: Normally we use the timestamps of the MPEG files to calculate position and duration. However sometimes this might not be usable. Disable this option to calculate from the bitrate instead.
vi: Thông thường chúng ta dùng định dạng thời gian của tập tin MPEG để tính toán vị trí và độ dài thời gian phát. Tuy nhiên trong một vài trường hợp thì điều này không hữu dụng. Bỏ phần lựa chọn này để tính toán phần birate đã sử dụng.

en: MPEG-PS demuxer
vi: Bộ tách kênh MPEG-PS

en: Extra PMT
vi: Bổ sung PMT

en: Allows a user to specify an extra pmt (pmt_pid=pid:stream_type[,...]).
vi: Cho phép người dùng xác định các pmt bổ sung  (pmt_pid=pid:stream_type[,...]).

en: Set id of ES to PID
vi: Tạo id của ES thành PID

en: Set the internal ID of each elementary stream handled by VLC to the same value as the PID in the TS stream, instead of 1, 2, 3, etc. Useful to do '#duplicate{..., select="es=<pid>"}'.
vi: Đặt ID bên trong của mỗi luồng cơ sở được VLC xử lý thành cùng giá trị với PID trong luồng TS, thay vì 1, 2, 3, v.v. Thật hữu ích khi thực hiện '#duplicate{..., select="es=< pid>"}'.

en: CSA Key
vi: Chìa khóa CSA

en: CSA encryption key. This must be a 16 char string (8 hexadecimal bytes).
vi: Khóa mã hóa CSA. Đây phải là chuỗi 16 char (8 byte thập lục phân).

en: Second CSA Key
vi: Khóa thứ hai của SCA

en: The even CSA encryption key. This must be a 16 char string (8 hexadecimal bytes).
vi: Khóa mã hóa CSA thậm chí. Đây phải là chuỗi 16 char (8 byte thập lục phân).

en: Packet size in bytes to decrypt
vi: Kích thước gói tính bằng byte để giải mã

en: Specify the size of the TS packet to decrypt. The decryption routines subtract the TS-header from the value before decrypting.
vi: Chỉ định kích thước của gói TS cần giải mã. Thủ tục giải mã trừ giá trị tiêu đề TS trước khi giải mã.

en: Separate sub-streams
vi: Các luồng phụ riêng biệt

en: Separate teletex/dvbs pages into independent ES. It can be useful to turn off this option when using stream output.
vi: Tách các trang teletex/dvbs thành ES độc lập. Có thể hữu ích nếu tắt tùy chọn này khi sử dụng đầu ra luồng.

en: Seek and position based on a percent byte position, not a PCR generated time position. If seeking doesn't work property, turn on this option.
vi: Tìm kiếm và định vị dựa trên vị trí phần trăm byte, không phải vị trí thời gian được tạo PCR. Nếu tìm kiếm không hoạt động với thuộc tính, hãy bật tùy chọn này.

en: Trust in-stream PCR
vi: Tin cậy PCR trong luồng

en: Use the stream PCR as a reference.
vi: Sử dụng luồng PCR làm nguồn tham chiếu.

en: Digital TV Standard
vi: Tiêu chuẩn truyền hình kỹ thuật số

en: Selects mode for digital TV standard. This feature affects EPG information and subtitles.
vi: Chọn chế độ cho chuẩn TV kỹ thuật số. Tính năng này ảnh hưởng đến thông tin và phụ đề EPG.

en: MPEG Transport Stream demuxer
vi: Bộ tách kênh luồng vận chuyển MPEG

en: Main audio
vi: Âm thanh chính

en: Audio description for the visually impaired
vi: Mô tả âm thanh cho người khiếm thị

en: Clean audio for the hearing impaired
vi: Âm thanh sạch cho người khiếm thính

en: Spoken subtitles for the visually impaired
vi: Phụ đề nói dành cho người khiếm thị

en: Teletext subtitles
vi: Phụ đề Teletext

en: Teletext: additional information
vi: Teletext: thông tin bổ sung

en: Teletext: program schedule
vi: Teletext: Thời khóa biểu của VLC

en: Teletext subtitles: hearing impaired
vi: Phụ đề Teletext: nghe bị lỗi

en: DVB subtitles: hearing impaired
vi: Phụ đề DVB: nghe bị lỗi

en: clean effects
vi: tắt hiệu ứng

en: hearing impaired
vi: nghe bị lỗi

en: visual impaired commentary
vi: bình luận hiệu ứng bị lỗi

en: Windows Media NSC metademux
vi: Bộ siêu tách kênh đa phương tiện Windows NSC

en: NullSoft demuxer
vi: Bộ tách kênh NullSoft

en: Nuv demuxer
vi: Bộ tách kênh Nuv

en: OGG demuxer
vi: Bộ tách kênh OGG

en: Show shoutcast adult content
vi: Hiển thị nội dung dành cho người lớn

en: Show NC17 rated video streams when using shoutcast video playlists.
vi: Hiển thị các luồng dữ liệu video được xếp loại NC17 khi sửu dụng danh sách phát video.

en: Skip ads
vi: Bỏ quảng cáo

en: Use playlist options usually used to prevent ads skipping to detect ads and prevent adding them to the playlist.
vi: Sử dụng tùy chọn danh sách này thường xuyên sẽ giúp chặn cắc quảng cáo và phát hiện quảng cáo nhằm không đưa các đối tượng quảng cáo này vào trong danh sách phát.

en: M3U playlist import
vi: Nhập danh sách M3U

en: RAM playlist import
vi: Nhập danh sách RAM

en: PLS playlist import
vi: Nhập danh sách PLS

en: B4S playlist import
vi: Nhập danh sách B4S

en: DVB playlist import
vi: Nhập danh sách DVB

en: Podcast parser
vi: Phân tích Podcast

en: XSPF playlist import
vi: Nhập danh sách XSPF

en: New winamp 5.2 shoutcast import
vi: Nhập shoutcast của winamp phiên bản 5.2

en: ASX playlist import
vi: Nhập danh sách ASX

en: Kasenna MediaBase parser
vi: Phân tích cơ sở dữ liệu Kasenna

en: QuickTime Media Link importer
vi: Nhập Đường liên kết của QuickTime

en: Dummy IFO demux
vi: Bộ tách kênh Dummy IFO

en: iTunes Music Library importer
vi: nhập danh sách thư viện từ iTunes

en: WPL playlist import
vi: Nhập danh sách WPL

en: Podcast Info
vi: Thông tin Podcast

en: Podcast Link
vi: Đường dẫn Postcast

en: Podcast Copyright
vi: Bản quyền Postcast

en: Podcast Category
vi: Phân loại Podcast

en: Podcast Keywords
vi: Từ khóa liên quan đến Podcast

en: Podcast Subtitle
vi: Phụ đề Podcast

en: Podcast Summary
vi: Tóm tắt về Podcast

en: Podcast Publication Date
vi: Ngày phát hành Podcast

en: Podcast Author
vi: Tác giả Podcast

en: Podcast Subcategory
vi: Mục phân loại Podcast

en: Podcast Duration
vi: Độ dài Podcast

en: Podcast Type
vi: Loại Podcast

en: Podcast Size
vi: Kích thước Podcast

en: %s bytes
vi: %s byte

en: Listeners
vi: Người nghe

en: Load
vi: Tải

en: Total duration
vi: Tổng thời gian trôi qua

en: PVA demuxer
vi: Bộ tách kênh PVA

en: Audio sample rate in Hertz. Default is 48000 Hz.
vi: Tốc độ lấy mẫu của âm thanh đo bằng Hertz. Mặc định là 48000 Hz.

en: Audio channels
vi: Kênh audio

en: Audio channels in input stream. Numeric value >0. Default is 2.
vi: Các kênh audio trong luồng dữ liệu đầu vào. Giá trị  >0. Mặc định là 2.

en: FOURCC code of raw input format
vi: Định dạng dữ liệu đầu vào nguyên bản của mã FOURCC

en: FOURCC code of the raw input format. This is a four character string.
vi: Mã FOURCC của định dạng dữ liệu đầu vào nguyên bản. Phần này là chuỗi gồm bốn ký tự.

en: Forces the audio language
vi: Buộc sử dụng ngôn ngữ của audio

en: Forces the audio language for the output mux. Three letter ISO639 code. Default is 'eng'.
vi: Buộc ngôn ngữ âm thanh cho ghép kênh đầu ra. Mã ISO639 gồm ba chữ cái. Mặc định là 'eng'.

en: Raw audio demuxer
vi: Bộ tách kênh âm thanh nguyên gốc

en: The demuxer will advance timestamps if the input can't keep up with the rate.
vi: Bộ tách kênh sẽ mở rộng thời gian cho phần dữ liệu nhập vào khi phần này không theo kịp tiến độ với tỉ lệ.

en: DV (Digital Video) demuxer
vi: Bộ tách kênh VK(Video kỹ thuật số)

en: This is the desired frame rate when playing raw video streams. In the form 30000/1001 or 29.97
vi: Tốc độ khung hình mong muốn khi đang phát các luồng dữ liệu video dạng raw. Theo dạng 30000/1001 hoặc 29.97

en: This specifies the width in pixels of the raw video stream.
vi: Phần này xác định chiều rộng tính bằng pixel của luồng video raw.

en: This specifies the height in pixels of the raw video stream.
vi: Phần này xác định chiều cao tính bằng pixel của luồng video raw.

en: Force chroma (Use carefully)
vi: Bắt buộc đơn sắc (Cẩn thận)

en: Force chroma. This is a four character string.
vi: Bắt buộc đơn sắc. Đây là một chuỗi gồm bốn ký tự.

en: Raw video demuxer
vi: Bộ tách kênh video nguyên gốc

en: Real demuxer
vi: Bộ tách kênh thực

en: C64 sid demuxer
vi: Bộ tách kênh C64 sid

en: SMF demuxer
vi: Bộ tách kênh SMF

en: EBU STL subtitles parser
vi: Bộ chuyển phụ đề dạng EBU STL

en: Apply a delay to all subtitles (in 1/10s, eg 100 means 10s).
vi: Áp dụng độ trễ cho tất cả các phụ đề (tính bằng 1/10 giây, ví dụ 100 nghĩa là 10 giây).

en: Override the normal frames per second settings. This will only work with MicroDVD and SubRIP (SRT) subtitles.
vi: Thiết lập về việc ghi đè lên các khung hình mỗi giây. Thao tác này chỉ có thể hoạt động với các phụ đề dạng MicroDVD và SubRIP (SRT).

en: Force the subtitles format. Selecting "auto" means autodetection and should always work.
vi: Buộc định dạng phụ đề. Chọn "tự động" có nghĩa là tự động phát hiện và sẽ luôn hoạt động.

en: Override the default track description.
vi: Mô tả về track mặc định được ghi đè.

en: Text subtitle parser
vi: Chuyển thông tin văn bản phụ đề

en: Subtitle delay
vi: Độ trễ phụ đề

en: Subtitle format
vi: Định dạng phụ đề

en: Subtitle description
vi: Mô tả về phụ đề

en: TTA demuxer
vi: Bộ tách kênh TTA

en: TY Stream audio/video demux
vi: Tách kênh audio/video của luồng TY

en: Closed captions 2
vi: Đóng lại đầu đề 2

en: Closed captions 3
vi: Đóng lại đầu đề 3

en: Closed captions 4
vi: Đóng lại đầu đề 4

en: Desired frame rate for the VC-1 stream.
vi: Xếp hạng khung mong muốn cho luồng VC-1.

en: VC1 video demuxer
vi: Bộ tách kênh video VC1

en: Vobsub subtitles parser
vi: Phân tích phụ đề theo Vobsub

en: VOC demuxer
vi: Bộ tách kênh VOC

en: WAV demuxer
vi: Bộ tách kênh WAV

en: XA demuxer
vi: Bộ tách kênh XA

en: Unknown category
vi: Chưa rõ thể loại

en: Closed captions
vi: Phụ đề chi tiết

en: Textual audio descriptions
vi: Miêu tả về audio Textual

en: Ticker text
vi: Văn bản đánh dấu

en: Active regions
vi: Kích hoạt vùng

en: Semantic annotations
vi: Chú thích ngữ nghĩa

en: Transcript
vi: Phiên mã

en: Linguistic markup
vi: Đánh dấu ngôn ngữ

en: Cue points
vi: Điểm gợi ý

en: Subtitles (images)
vi: Phụ đề (hình ảnh)

en: Slides (text)
vi: Trình chiếu (văn bản)

en: Slides (images)
vi: Trình chiếu (hình ảnh)

en: About VLC media player
vi: Thông tin về VLC

en: Credits
vi: Cảm tạ

en: License
vi: Bản quyền

en: Authors
vi: Các tác giả

en: VLC media player and VideoLAN are trademarks of the VideoLAN Association.
vi: Chương trình VLC và VideoLAN là biểu tượng độc quyền của tổ chức VideoLAN.

en: <p>VLC media player is a free and open source media player, encoder, and streamer made by the volunteers of the <a href="https://www.videolan.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">VideoLAN</span></a> community.</p><p>VLC uses its internal codecs, works on essentially every popular platform, and can read almost all files, CDs, DVDs, network streams, capture cards and other media formats!</p><p><a href="https://www.videolan.org/contribute/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Help and join us!</span></a>
vi: <p>Chương trình VLC hoàn toàn miễn phí và là chương trình thuộc dạng mã nguồn mở, các tiến trình giải mã và phân luồng được biên soạn và lập trình bởi các tình nguyện viên thuộc tổ chức <a href="https://www.videolan.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">cộng đồng VideoLAN</span></a> nguồn mở .</p><p>VLC sử dụng các codec do tự riêng chúng tôi xây dựng, hoạt động trên tất cả các nền tảng hệ điều hành hiện có từ Linux cho tới Mac OS hay Windows, có thể tương tác với hầu như tất cả các loại tập tin, CDs, DVDs, các luồng truyền tải dữ liệu dạng kết nối mạng, các thể loại dữ liệu trên nhiều loại thẻ nhớ, kết nối với vệ tinh cũng như các thiết bị ăngten và nhiều hơn thế nữa!</p><p><a href="https://www.videolan.org/contribute/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Hãy cùng tham gia dự án của chúng tôi bằng cách Việt Hóa cho phiên bản Việt Ngữ của VLC hoặc hỗ trợ phát triển mã nguồn cùng VLC!</span></a>

en: Playlist parsers
vi: Trình phân tích danh sách phát

en: Service Discovery
vi: Khám phá dịch vụ

en: Interfaces
vi: Giao diện

en: Art and meta fetchers
vi: Trình tìm nạp nghệ thuật và meta

en: Extensions
vi: Phần mở rộng

en: Show Installed Only
vi: Chỉ hiển thị đã cài đặt

en: Find more addons online
vi: Tìm thêm tiện ích bổ sung trực tuyến

en: Addons Manager
vi: Trình quản lý tiện ích bổ sung

en: Installed
vi: Đã cài đặt

en: Name
vi: Tên

en: Author
vi: Tác giả

en: Uninstall
vi: Gỡ cài đặt

en: Skins
vi: Giao diện

en: Apply profile at next launch
vi: Áp dụng hồ sơ vào lần khởi chạy tiếp theo

en: Preamp
vi: Tái khuếch đại

en: Enable dynamic range compressor
vi: Bật máy nén phạm vi động

en: Reset
vi: Cài đặt lại

en: Attack
vi: Đánh nhạc

en: Release
vi: Phát hành

en: Threshold
vi: Ngưỡng

en: Enable Spatializer
vi: Bật Spatializer

en: Headphone virtualization
vi: Hiệu ứng cho tai nghe

en: Volume normalization
vi: Bình thường hóa Âm Lượng

en: Maximum level
vi: Cấp độ cao nhất

en: Filter
vi: Bộ lọc

en: Audio Effects
vi: Hiệu ứng Audio

en: Duplicate current profile...
vi: Trùng với hồ sơ hiện tại...

en: Organize Profiles...
vi: Sắp xếp hồ sơ...

en: Duplicate current profile for a new profile
vi: Trùng với hồ sơ hiện tại khi tạo hồ sơ mới

en: Enter a name for the new profile:
vi: Điền vào tên cho hồ sơ mới:

en: Save
vi: Lưu

en: Please enter a unique name for the new profile.
vi: Điền vào một định danh theo ý bạn cho hồ sơ mới.

en: Multiple profiles with the same name are not allowed.
vi: Không cho phép việc trùng lặp về tên của hồ sơ.

en: Remove a preset
vi: Loại bỏ một thiết lập

en: Select the preset you would like to remove:
vi: Chọn thiết lập mà bạn muốn loại bỏ:

en: Remove
vi: Loại bỏ

en: Add new Preset...
vi: Thêm một thiết lập mới...

en: Organize Presets...
vi: Sắp xếp thiết lập...

en: Save current selection as new preset
vi: Lưu lựa chọn hiện tại dưới dạng một thiết lập mới

en: Enter a name for the new preset:
vi: Điền vào tên cho thiết lập mới:

en: Bookmarks
vi: Dấu trang

en: Add
vi: Thêm

en: Clear
vi: Dọn dẹp

en: Edit
vi: Sửa

en: Time
vi: Thời gian

en: OK
vi: Đồng ý

en: Untitled
vi: Chưa đặt tên cho tiêu đề

en: No input
vi: Không có dữ liệu nhập vào

en: No input found. A stream must be playing or paused for bookmarks to work.
vi: Không tìm thấy dữ liệu nhập vào. Một luồng phải được phát hoặc là tạm dừng để phần đánh dấu có thể làm việc.

en: Input has changed
vi: Nhập dữ liệu đã thay đổi

en: Input has changed, unable to save bookmark. Suspending playback with "Pause" while editing bookmarks to ensure to keep the same input.
vi: Nhập dữ liệu đã thay đổi, không thể lưu phần đánh dấu. Ngừng việc phát lại với"Tạm Dừng" trong khi đang chỉnh sửa phần đánh dấu để chắc rằng dữ liệu nhập vào là trùng khớp.

en: Backward
vi: Quay lại

en: Seek backward
vi: Tua về phía sau

en: Forward
vi: Tiếp theo

en: Seek forward
vi: Tua về phía trước

en: Playback position
vi: Vị trí phát lại

en: Playback time
vi: Thời gian phát lại

en: Go to previous item
vi: Đi tới mục trước

en: Go to next item
vi: Đi tới mục sau

en: Convert & Stream
vi: Chuyển đổi & Phát luồng

en: Go!
vi: Thực hiện!

en: Drop media here
vi: Rê tập tin vào đây theo cách kéo thả

en: Open media...
vi: Mở tập tin...

en: Choose Profile
vi: Chọn hồ sơ

en: Customize...
vi: Tùy chỉnh...

en: Choose Destination
vi: Chọn lựa đích đến

en: Choose an output location
vi: Chọn một vị trí để xuất dữ liệu ra

en: Browse...
vi: Duyệt tìm...

en: Setup Streaming...
vi: Cài đặt Phát luồng...

en: Select Streaming Method
vi: Chọn phương thức phát luồng

en: Save as File
vi: Lưu dưới dạng tập tin

en: Stream
vi: Luồng phát

en: Apply
vi: Áp dụng

en: Save as new Profile...
vi: Lưu dưới dạng một hồ sơ mới...

en: Encapsulation
vi: Phương pháp rút gọn

en: Video codec
vi: Bộ biên giải mã video

en: Audio codec
vi: Bộ biên giải mã âm thanh

en: Keep original video track
vi: Giữ track video gốc

en: Resolution
vi: Độ phân giải

en: You just need to fill one of the three following parameters, VLC will autodetect the other using the original aspect ratio
vi: Bạn cần điền vào một trong ba thông số sau đây, VLC sẽ tụ động nhận dạng các phần khác sử dụng tỉ lệ góc nguyên bản

en: Scale
vi: Tỉ lệ

en: Keep original audio track
vi: Giữ lại track audio gốc

en: Overlay subtitles on the video
vi: Độ che phủ của phụ đề hiển thị lên video

en: Stream Destination
vi: Đích đến của Luồng

en: Stream Announcement
vi: Thông báo về Luồng

en: Address
vi: Địa chỉ

en: Port
vi: Cổng

en: SAP Announcement
vi: Thông báo về SAP

en: HTTP Announcement
vi: Thông báo về HTTP

en: RTSP Announcement
vi: Thông báo về RTSP

en: Export SDP as file
vi: Lưu SDP dưới dạng tập tin

en: Channel Name
vi: Tên kênh dữ liệu

en: Invalid container format for HTTP streaming
vi: Định dạng chứa nội dung không hợp lệ đối với luồng HTTP

en: Media encapsulated as %@ cannot be streamed through the HTTP protocol for technical reasons.
vi: Dạng media rút gọn như %@ không thể được phân luồng bằng giao thức HTTP vì các lý do kỹ thuật.

en: Remove a profile
vi: Loại bỏ một hồ sơ

en: Select the profile you would like to remove:
vi: Chọn hồ sơ mà bạn muốn loại bỏ:

en: Save as new profile
vi: Lưu dưới dạng hồ sơ mới

en: %@ stream to %@:%@
vi: %@ phát luồng đến %@:%@

en: No Address given
vi: Chưa cung cấp địa chỉ

en: In order to stream, a valid destination address is required.
vi: Để có thể thực hiện phát luồng, một địa chỉ đích đến cần được thêm vào.

en: No Channel Name given
vi: Chưa cung cấp tên kênh dữ liệu

en: SAP stream announcement is enabled. However, no channel name is provided.
vi: Đã bật thông báo luồng dạng SAP. Tuy nhiên, tên kênh dữ liệu vẫn chưa được cung cấp.

en: No SDP URL given
vi: Chưa cung cấp URL của SDP

en: A SDP export is requested, but no URL is provided.
vi: Việc xuất dữ liệu đầu ra của SDP cần được điền vào, nhưng hiện tại URL vẫn chưa được cung cấp.

en: Custom
vi: Tự chọn

en: Remember
vi: Nhớ

en: Random On
vi: Bật chế độ ngẫu nhiên

en: Repeat Off
vi: Tắt lặp lại

en: Errors and Warnings
vi: Lỗi và cảnh báo

en: Clean up
vi: Dọn dẹp

en: Play/Pause the current media
vi: Phát/Tạm dừng phương tiện hiện tại

en: Go to the previous item
vi: Đi tới mục trước

en: Leave fullscreen
vi: Rời khỏi toàn màn hình

en: Volume
vi: Âm lượng

en: Adjust the volume
vi: Điều chỉnh âm lượng

en: Adjust the current playback position
vi: Điều chỉnh vị trí phát lại hiện tại

en: Volume: %i %%
vi: Âm lượng: %i %%

en: VLC media player Help
vi: Trợ giúp về trình phát đa phương tiện VLC

en: Index
vi: Danh mục

en: VLC media playback
vi: Phát lại phương tiện VLC

en: Messages
vi: Thông báo

en: Save log
vi: Lưu nhật ký

en: Save the debug log to a file
vi: Lưu nhật ký gỡ lỗi vào một tệp

en: Refresh log
vi: Làm mới nhật ký

en: Refresh the log output
vi: Làm mới đầu ra nhật ký

en: Clear log
vi: Xóa nhật ký

en: Clear the log output
vi: Xóa đầu ra nhật ký

en: Toggle details
vi: Chuyển đổi chi tiết

en: Show/hide details about a log message
vi: Hiển thị/ẩn chi tiết về thông điệp tường trình

en: VLC Debug Log (%s).txt
vi: Nhật ký gỡ lỗi VLC (%s).txt

en: Remove old preferences?
vi: Loại bỏ các tùy chỉnh cũ?

en: We just found an older version of VLC's preferences files.
vi: Chúng tôi vừa tìm thấy một tập tin tùy biến của VLC nhưng ở phiên bản cũ hơn.

en: Move To Trash and Relaunch VLC
vi: Di chuyển đến thùng rác và khởi động lại VLC

en: Level %i
vi: Cấp %i

en: Smaller
vi: Nhỏ hơn

en: Small
vi: Nhỏ

en: Large
vi: Lớn

en: Larger
vi: Lớn hơn

en: Check for Update...
vi: Kiểm tra cập nhật phiên bản mới...

en: Preferences...
vi: Tùy chỉnh...

en: Services
vi: Dịch vụ

en: Hide VLC
vi: Ẩn VLC

en: Hide Others
vi: Ẩn các thành phần khác

en: Show All
vi: Hiển thị tất cả

en: Quit VLC
vi: Thoát VLC

en: 1:File
vi: 1:Tập tin

en: Advanced Open File...
vi: Mở Tập Tin với Tùy Chọn Nâng Cao...

en: Open File...
vi: Mở Tập Tin...

en: Open Disc...
vi: Mở đĩa....

en: Open Network...
vi: Mở mạng lưới...

en: Open Capture Device...
vi: Mở thiết bị ghi hình...

en: Open Recent
vi: Được mở gần đây

en: Close Window
vi: Đóng lại cửa sổ

en: Convert / Stream...
vi: Chuyển đổi / Phát luồng...

en: Save Playlist...
vi: Lưu danh sách...

en: Reveal in Finder
vi: Hiển thị trong phần tìm kiếm

en: Cut
vi: Cắt

en: Copy
vi: Sao chép

en: Paste
vi: Dán

en: Select All
vi: Chọn tất cả

en: Find
vi: Tìm kiếm

en: View
vi: Giao diện hiển thị

en: Show Previous & Next Buttons
vi: Hiển thị nút Trước và Tiếp theo

en: Show Shuffle & Repeat Buttons
vi: Hiển thị nút Ngẫu nhiên & Lặp lại

en: Show Audio Effects Button
vi: Hiển thị nút Hiệu Ứng Audio

en: Show Sidebar
vi: Hiển thị thanh trượt

en: Playlist Table Columns
vi: Cột hiển thị bảng danh sách

en: Playback
vi: Phát lại

en: Playback Speed
vi: Tốc độ phát lại

en: Track Synchronization
vi: Đồng bộ hóa Track

en: A→B Loop
vi: Lặp từ A→B

en: Quit after Playback
vi: Thoát sau khi phát xong

en: Step Forward
vi: Tiến tới

en: Step Backward
vi: Lùi về

en: Jump to Time
vi: Nhảy đến khoảnh khắc

en: Renderer
vi: Trình kết xuất

en: No renderer
vi: Không có trình kết xuất

en: Increase Volume
vi: Tăng âm lượng

en: Decrease Volume
vi: Giảm âm lượng

en: Audio Device
vi: Thiết bị audio

en: Half Size
vi: Kích thước phân đôi

en: Normal Size
vi: Kích thước bình thường

en: Double Size
vi: Kích thước gấp đôi

en: Fit to Screen
vi: Vừa vặn với màn hình

en: Float on Top
vi: Nổi lên trên cùng

en: Fullscreen Video Device
vi: Thiết bị hiển thị video toàn màn hình

en: Post processing
vi: Tiền xử lý

en: Add Subtitle File...
vi: Thêm tập tin phụ đề...

en: Subtitles Track
vi: Phụ đề track

en: Text Size
vi: Kích thước văn bản

en: Text Color
vi: Màu văn bản

en: Outline Thickness
vi: Độ dày nét chữ

en: Background Opacity
vi: Độ mờ của hình nền

en: Background Color
vi: Màu của hình nền

en: Transparent
vi: Độ trong suốt

en: Window
vi: Cửa sổ

en: Minimize
vi: Thu nhỏ

en: Player...
vi: Chương trình...

en: Main Window...
vi: Cửa sổ chính...

en: Audio Effects...
vi: Hiệu ứng audio...

en: Video Effects...
vi: Hiệu ứng video...

en: Bookmarks...
vi: Đánh dấu...

en: Playlist...
vi: Danh sách...

en: Media Information...
vi: Thông tin tập tin...

en: Messages...
vi: Thông báo...

en: Errors and Warnings...
vi: Lỗi và cảnh báo...

en: Bring All to Front
vi: Đưa tất cả về phía trước

en: Help
vi: Trợ giúp

en: VLC media player Help...
vi: Trợ giúp người dùng...

en: Online Documentation...
vi: Tài liệu giúp đỡ trực tuyến(Internet)

en: VideoLAN Website...
vi: Website VLC...

en: Make a donation...
vi: Hỗ trợ tài chính...

en: Online Forum...
vi: Diễn đàn trực tuyến...

en: File Format:
vi: Định dạng Tập tin:

en: Extended M3U
vi: M3U mở rộng

en: XML Shareable Playlist Format (XSPF)
vi: Định dạng danh sách chia sẻ kiểu XML (XSPF)

en: HTML playlist
vi: Danh sách HTML

en: Save Playlist
vi: Lưu danh sách

en: Lock Aspect Ratio
vi: Khóa tỉ lệ khung hình

en: Search in Playlist
vi: Tìm trong danh sách

en: Search the playlist. Results will be selected in the table.
vi: Tìm kiếm danh sách phát. Kết quả sẽ được chọn trong bảng.

en: Open a dialog to select the media to play
vi: Mở hộp thoại để chọn phương tiện để phát

en: Subscribe
vi: Đăng ký theo dõi

en: Unsubscribe
vi: Bỏ đăng ký theo dõi

en: Subscribe to a podcast
vi: Đăng ký theo dõi một Podcast

en: Enter URL of the podcast to subscribe to:
vi: Điền vào đường dẫn của podcast muốn đăng ký theo dõi:

en: Unsubscribe from a podcast
vi: Không đăng ký theo dõi nữa từ podcast

en: Select the podcast you would like to unsubscribe from:
vi: Chọn podcast mà bạn muốn không tiếp tục đăng ký theo dõi nữa:

en: Check for album art and metadata?
vi: Kiểm tra ảnh bìa album và siêu dữ liệu?

en: Enable Metadata Retrieval
vi: Bật truy xuất siêu dữ liệu

en: No, Thanks
vi: Không, cảm ơn

en: VLC can check online for album art and metadata to enrich your playback experience, e.g. by providing track information when playing Audio CDs. To provide this functionality, VLC will send information about your contents to trusted services in an anonymized form.
vi: VLC có thể kiểm tra trực tuyến ảnh bìa album và siêu dữ liệu để làm phong phú thêm trải nghiệm phát lại của bạn, ví dụ: bằng cách cung cấp thông tin bản nhạc khi phát Audio CD. Để cung cấp chức năng này, VLC sẽ gửi thông tin về nội dung của bạn đến các dịch vụ đáng tin cậy dưới dạng ẩn danh.

en: Show/Hide Playlist
vi: Hiển thị/Ẩn danh sách

en: Repeat
vi: Lặp lại

en: Change repeat mode. Modes: repeat one, repeat all and no repeat.
vi: Thay đổi chế độ lặp lại Chế độ: lặp lại một, lặp lại tất cả và không lặp lại.

en: Full Volume
vi: Âm lượng tối đa

en: Open Audio Effects window
vi: Mở cửa sổ Hiệu ứng âm thanh

en: Open Source
vi: Mã nguồn mở

en: Media Resource Locator (MRL)
vi: Địa điểm nguồn của tập tin (MRL)

en: Open
vi: Mở

en: Stream output:
vi: Đầu ra luồng:

en: Settings...
vi: Thiết lập...

en: Choose media input type
vi: Chọn loại đầu vào phương tiện

en: Disc
vi: Đĩa

en: Network
vi: Mạng lưới

en: Capture
vi: Ghi hình

en: Choose a file
vi: Chọn một tập tin

en: Select a file for playback
vi: Chọn một tập tin để phát lại

en: Treat as a pipe rather than as a file
vi: Thao tác dưới chế độ ống dữ liêu hơn chế độ tập tin

en: Play another media synchronously
vi: Phát tập tin khác theo chế độ đồng bộ hóa

en: Choose...
vi: Chọn...

en: Select another file to play in sync with the previously selected file
vi: Chọn một tệp khác để phát đồng bộ với tệp đã chọn trước đó

en: Custom playback
vi: Tùy chọn phát lại

en: Open VIDEO_TS / BDMV folder
vi: Mở thư mục VIDEO_TS/BDMV

en: Insert Disc
vi: Đút đĩa vào

en: Disable DVD menus
vi: Vô hiệu hóa bảng chọn từ DVD

en: Enable DVD menus
vi: Bật tính năng hiển thị bảng chọn từ DVD

en: IP Address
vi: Địa chỉ IP

en: To Open a usual network stream (HTTP, RTSP, RTMP, MMS, FTP, etc.), just enter the URL in the field above. If you want to open a RTP or UDP stream, press the button below.
vi: Để mở một luồng thông thường (HTTP, RTSP, RTMP, MMS, FTP, v.v... ), chỉ cần điền địa chỉ URL vào khung thông tin bên dưới. Nếu bạn muốn mở luồng dữ liệu dạng RTP hoặc UDP, nhấn nút bên dưới.

en: If you want to open a multicast stream, enter the respective IP address given by the stream provider. In unicast mode, VLC will use your machine's IP automatically.
    
    To open a stream using a different protocol, just press Cancel to close this sheet.
vi: Nếu bạn muốn mở một luồng thông tin phát đa hướng, điền vào cụ thể địa chỉ IP được cung cấp bởi người phát hành luồng. Trong chế độ đơn hướng, VLC sẽ tự động sử dụng địa chỉ IP của chính máy bạn.
    
    Để mở một luồng bằng nhiều giao thức khác nhau, chỉ cần click vào nút Hủy Bỏ và đóng lại khung này.

en: Enter a stream URL here. To open RTP or UDP streams, use the respective button below.
vi: Nhập URL luồng phát vào đây nè. Để mở luồng RTP hoặc UDP, hãy sử dụng nút tương ứng bên dưới.

en: Open RTP/UDP Stream
vi: Mở luồng loại RTP/UDP

en: Protocol
vi: Giao thức

en: Unicast
vi: Truyền phát một một

en: Multicast
vi: Đa truyền phát

en: Input Devices
vi: Thiết bị đầu vào

en: Subscreen left
vi: Màn hình phụ bên trái

en: Subscreen top
vi: Màn hình phụ bên trên cùng

en: Subscreen Width
vi: Chiều rộng màn hình phụ

en: Subscreen Height
vi: Chiều cao màn hình phụ

en: Capture Audio
vi: Audio Ghi Hình

en: Add Subtitle File:
vi: Thêm tập tin phụ đề:

en: Setup subtitle playback details
vi: Thiết lập chi tiết phát lại phụ đề

en: Select a subtitle file
vi: Chọn một tập tin phụ đề

en: Override parameters
vi: Các thông số được ghi đè dữ liệu

en: Subtitle encoding
vi: Mã hóa phụ đề

en: Font size
vi: Kích thước kiểu chữ

en: Subtitle alignment
vi: Canh chỉnh vị trí phụ đề

en: Dismiss the subtitle setup dialog
vi: Loại bỏ hộp thoại thiết lập phụ đề

en: Font Properties
vi: Thuộc tính kiểu chữ

en: Subtitle File
vi: Tập tin phụ đề

en: s
vi: giây

en: fps
vi: khung hình mỗi giây

en: Open File
vi: Mở Tập Tin

en: %i tracks
vi: %i track

en: Streaming and Transcoding Options
vi: Tùy chọn Phát luồng và Chuyển Mã dữ liệu

en: Display the stream locally
vi: Hiển thị các luồng trong hệ thống

en: Dump raw input
vi: Dữ liệu đầu vào dạng dump raw

en: Encapsulation Method
vi: Phương pháp rút gọn

en: Transcoding options
vi: Tùy chọn chuyển mã

en: Bitrate (kb/s)
vi: Bitrate (kb/giây)

en: Stream Announcing
vi: Thông báo về tạo luồng

en: Save File
vi: Lưu tập tin

en: Track Number
vi: Số thứ tự track

en: Duration
vi: Độ dài

en: File Size
vi: Kích cỡ File

en: Expand All
vi: Mở rộng tất cả

en: Collapse All
vi: Thu nhỏ tất cả

en: Media Information
vi: Thông tin

en: Location
vi: Địa điểm

en: Save Metadata
vi: Lưu các thông tin bổ sung

en: General
vi: Tổng quan

en: Codec Details
vi: Chi tiết về codec

en: Read at media
vi: Đọc tập tin đa phương tiện

en: Input bitrate
vi: Bitrate nhập vào

en: Demuxed
vi: Đã tách kênh

en: Stream bitrate
vi: Tốc độ bit của luồng

en: Decoded blocks
vi: Các khối đã giải mã

en: Displayed frames
vi: Các khung hình đã hiển thị

en: Lost frames
vi: Khung hình bị mất

en: Played buffers
vi: Các bộ đệm đã phát

en: Lost buffers
vi: Bộ đệm đã mất

en: Error while saving meta
vi: Lỗi khi lưu các thông tin bổ sung

en: VLC was unable to save the meta data.
vi: VLC không thể lưu các thông tin bổ sung.

en: Continue playback?
vi: Tiếp tục phát lại?

en: Continue
vi: Tiếp tục

en: Always continue media playback
vi: Luôn tiếp tục phát lại phương tiện

en: Restart playback
vi: Khởi động lại phát lại

en: Playback of "%@" will continue at %@
vi: Việc phát lại "%@" sẽ tiếp tục ở %@

en: LIBRARY
vi: THƯ VIỆN

en: MY COMPUTER
vi: MÁY TÍNH CỦA BẠN

en: DEVICES
vi: THIẾT BỊ

en: LOCAL NETWORK
vi: MẠNG OFFLINE

en: Interface Settings
vi: Thiết lập giao diện

en: Audio Settings
vi: Thiết lập Audio

en: Video Settings
vi: Thiết lập Video

en: Subtitle & On Screen Display Settings
vi: Thiết lập cho phụ đề & phần hiển thị trên màn hình

en: Input & Codec Settings
vi: Thiết l&ập codec và dữ liệu đầu vào

en: General Audio
vi: Tổng quan về Audio

en: Preferred Audio language
vi: Ngôn ngữ Audio ưa thích

en: Enable Last.fm submissions
vi: Cho phép đăng ký theo dõi Last.fm

en: Visualization
vi: Hiệu ứng

en: Keep audio level between sessions
vi: Giữ mức độ đối với audio giữa các phiên khởi động

en: Always reset audio start level to:
vi: Luôn thiết đặt lại cấp độ audio ở mức:

en: Change
vi: Thay đổi

en: Change Hotkey
vi: Thay đổi phím tắt

en: Select an action to change the associated hotkey:
vi: Chọn một thao tác để thay đổi các phím tắt tương ứng:

en: Action
vi: Thao tác

en: Shortcut
vi: Liên kết

en: Record directory or filename
vi: Thư mục lưu phần ghi âm hoặc tên tập tin

en: Directory or filename where the records will be stored
vi: Thư mục hoặc tên tập tin để lưu phần ghi âm

en: Repair AVI Files
vi: Sử lỗi tập tin dạng AVI

en: Default Caching Level
vi: Cấp độ tạm lưu của bộ nhớ đệm mặc định

en: Caching
vi: Bộ nhớ đệm

en: Use the complete preferences to configure custom caching values for each access module.
vi: Sử dụng các thiết lập sau đây để lực chọn các giá trị lưu trữ của bộ nhớ đệm cho từng phương thứ truy cập.

en: Codecs / Muxers
vi: Bộ biên giải mã / Bộ ghép kênh

en: Post-Processing Quality
vi: Chất lượng tiền xử lý

en: Edit default application settings for network protocols
vi: Chỉnh sửa các thiết lập mặc định của chương trình đối với các giao thức mạng

en: Open network streams using the following protocols
vi: Mở các luồng phát mạng bằng các giao thức sau đây

en: Note that these are system-wide settings.
vi: Chú ý rằng các thiết lập này thuộc về hệ thống-có màn hình lớn.

en: General settings
vi: Cài đặt chung

en: Interface style
vi: Kiểu giao diện

en: Dark
vi: Tối

en: Bright
vi: Sáng

en: Continue playback
vi: Tiếp tục phát lại

en: Control playback with the Apple Remote
vi: Điều khiển chế độ phát lại với Apple Remote

en: Control playback with media keys
vi: Điều khiển chế độ phát lại với phím tắt

en: Control system volume with the Apple Remote
vi: Điều khiển hệ thống âm thanh với Điều Khiển Apple

en: Display VLC status menu icon
vi: Hiển thị biểu tượng menu trạng thái VLC

en: Playback behaviour
vi: Hành vi phát lại

en: Enable notifications on playlist item change
vi: Bật thông báo khi thay đổi mục danh sách phát

en: Control external music players
vi: Điều khiển máy nghe nhạc bên ngoài

en: Privacy / Network Interaction
vi: Tương tác về mạng / quyền riêng tư thông tin

en: Automatically check for updates
vi: Tự động kiểm tra cập nhật

en: HTTP web interface
vi: Giao diện web HTTP

en: Enable HTTP web interface
vi: Kích hoạt giao diện web HTTP

en: Default Encoding
vi: Mã hóa mặc định

en: Display Settings
vi: Thiết lập hiển thị

en: Font color
vi: Màu Chữ

en: Font
vi: Kiểu chữ

en: Subtitle languages
vi: Ngôn ngữ của phụ đề

en: Preferred subtitle language
vi: Ngôn ngữ phụ đề ưa thích

en: Enable OSD
vi: Cho phép hiển thị trên màn hình

en: Force bold
vi: Bắt buộc in đậm

en: Outline color
vi: Màu của đường nét biên

en: Outline thickness
vi: Độ dày nét chữ

en: Display
vi: Hiển thị

en: Show video within the main window
vi: Hiển thị video trong màn hình chính

en: Pause the video playback when minimized
vi: Tạm dừng phát lại video khi được thu nhỏ

en: Fullscreen settings
vi: Cài đặt toàn màn hình

en: Start in fullscreen
vi: Bắt đầu ở chế độ toàn màn hình

en: Black screens in Fullscreen mode
vi: Hiển thị màn hình màu đen trong chế độ toàn màn hình

en: Use the native fullscreen mode
vi: Sử dụng chế độ toàn màn hình theo mặc định

en: Video snapshots
vi: Chụp hình Video

en: Folder
vi: Thư mục

en: Format
vi: Định dạng

en: Prefix
vi: Tiền tố

en: Sequential numbering
vi: Đánh số theo thứ tự liên tiếp

en: Reset All
vi: Thiết lập lại toàn bộ

en: Preferences
vi: Tùy Biến

en: Media files cannot be resumed because keeping recent media items is disabled.
vi: Không thể tiếp tục các tệp phương tiện vì việc giữ các mục phương tiện gần đây bị vô hiệu hóa.

en: Last check on: %@
vi: Lần cuối cùng kiểm tra vào: %@

en: No check was performed yet.
vi: Vẫn chưa thực hiện việc kiểm tra.

en: Lowest Latency
vi: Độ trễ thấp nhất

en: Low Latency
vi: Độ trễ thấp

en: Higher Latency
vi: Độ trễ cao hơn

en: Highest Latency
vi: Độ trễ cao nhất

en: Reset Preferences
vi: Thiết lập lại toàn bộ Tùy Biến

en: This will reset VLC media player's preferences.
    
    Note that VLC will restart during the process, so your current playlist will be emptied and eventual playback, streaming or transcoding activities will stop immediately.
    
    The Media Library will not be affected.
    
    Are you sure you want to continue?
vi: Phần tùy chỉnh này sẽ thiết đặt lại toàn bộ giao diện của chương trình VLC.
    
    Chú ý rằng VLC sẽ khởi động lại do đó, danh sách phát hiện tại của bạn sẽ được xóa, cũng như các luồng phát đang được truyền tải sẽ dừng lại.
    
    Phần thông tin về thư viện mà bạn có trên hệ thống sẽ không chịu ảnh hưởng bởi tùy chỉnh này.
    
    Bạn có chắc muốn thực hiện thao tác này không?

en: This setting cannot be changed because the native fullscreen mode is enabled.
vi: Không thể thay đổi cài đặt này vì chế độ toàn màn hình gốc đã được bật.

en: Choose the folder to save your video snapshots to.
vi: Chọn thư mục mà bạn sẽ lưu phần ảnh chụp các cảnh của video.

en: Choose
vi: Chọn

en: Choose the directory or filename where the records will be stored.
vi: Chọn thư mục hoặc điền vào tên tập tin nhằm lưu lại phần ghi âm.

en: Press new keys for
    "%@"
vi: Ấn phím mới cho
    "%@"

en: Invalid combination
vi: Kết hợp không hợp lệ

en: Regrettably, these keys cannot be assigned as hotkey shortcuts.
vi: Rất đáng tiếc, những phím này không thể gán thành phím tắt được.

en: This combination is already taken by "%@".
vi: Việc kết hợp đã được thực hiện bởi "%@".

en: Toggle Play/Pause
vi: Chuyển đổi Phát/Tạm dừng

en: Toggle random order playback
vi: Phát theo thứ tự ngẫu nhiên

en: Show Main Window
vi: Hiển thị màn hình chính

en: Path/URL Action
vi: Hành động đường dẫn/URL

en: Nothing playing
vi: Không có bản nhạc nào đang phát

en: Select File In Finder
vi: Chọn tệp trong Finder

en: Copy URL to clipboard
vi: Chép URL vào bảng tạm

en: Not Set
vi: Chưa chỉnh

en: sec.
vi: giây.

en: Audio track synchronization:
vi: Đồng bộ hóa track audio:

en: A positive value means that the audio is ahead of the video
vi: Một giá trị dương có nghĩa rằng audio được bật trước video

en: Subtitles/Video
vi: Phụ đề/Video

en: Subtitle track synchronization:
vi: Đồng bộ hóa track phụ đề:

en: A positive value means that the subtitles are ahead of the video
vi: Một giá trị dương có nghĩa rằng audio được bật trước video

en: Subtitle speed:
vi: Tốc độ phụ đề:

en: Subtitle duration factor:
vi: Hệ số thời gian phụ đề:

en: Extend subtitle duration by this value.
    Set 0 to disable.
vi: Mở rộng độ dài thời gian phụ đề bằng giá trị này.
    0 tương ứng với tắt tính năng này.

en: Multiply subtitle duration by this value.
    Set 0 to disable.
vi: Hệ số tăng của độ dài phụ đề được tính bằng giá trị này.
    0 tương đương với tắt tính năng này.

en: Recalculate subtitle duration according
    to their content and this value.
    Set 0 to disable.
vi: Tính toán lại độ dài của phụ đề dựa trên
    nội dung của tập tin và giá trị của thời gian.
    0 tương đương với tắt tính năng này.

en: Video Effects
vi: Hiệu ứng Video

en: Basic
vi: Cơ bản

en: Geometry
vi: Hình họa

en: Color
vi: Màu sắc

en: Image Adjust
vi: Hiệu chỉnh hình ảnh

en: Brightness Threshold
vi: Ngưỡng độ sáng

en: Sharpen
vi: Làm sắc hơn

en: Banding removal
vi: Loại bỏ băng tần

en: Radius
vi: Bán kính

en: Film Grain
vi: Hiển thị các hạt trên phim dạng cũ

en: Variance
vi: Phương sai

en: Synchronize top and bottom
vi: Đồng bộ hóa phần trên và dưới cùng

en: Synchronize left and right
vi: Đồng bộ hóa trái và phải

en: Transform
vi: Chuyển đổi

en: Rotate by 90 degrees
vi: Quay 90 độ

en: Rotate by 180 degrees
vi: Quay 180 độ

en: Rotate by 270 degrees
vi: Quay 270 độ

en: Flip horizontally
vi: Đối xứng theo chiều ngang

en: Flip vertically
vi: Đối xứng dọc

en: Magnification/Zoom
vi: Phóng to/Thu nhỏ

en: Puzzle game
vi: Trò chơi giải đố

en: Rows
vi: Dòng

en: Columns
vi: Cột

en: Clone
vi: Nhân bản

en: Number of clones
vi: Số lượng nhân bản

en: Wall
vi: Tường

en: Color threshold
vi: Ngưỡng màu

en: Similarity
vi: Điểm tương tự

en: Intensity
vi: Cường độ

en: Gradient
vi: Độ dốc

en: Edge
vi: Cạnh

en: Hough
vi: Khớp

en: Cartoon
vi: Hoạt hình

en: Color extraction
vi: Giải phóng màu

en: Invert colors
vi: Chuyển màu

en: Posterize
vi: Làm áp phích

en: Posterize level
vi: Cấp độ làm áp phích

en: Motion blur
vi: Làm mờ chuyển động

en: Factor
vi: Hệ số

en: Motion Detect
vi: Nhận dạng chuyển động

en: Water effect
vi: Hiệu ứng giọt nước

en: Anaglyph
vi: Hình ảnh dạng nổi

en: Add text
vi: Thêm văn bản

en: Text
vi: Văn bản

en: Add logo
vi: Thêm logo

en: Transparency
vi: Độ trong suốt

en: Organize profiles...
vi: Sắp xếp hồ sơ...

en: Video device
vi: Thiết bị Video

en: Number of the screen to use by default to display videos in 'fullscreen'. The screen number correspondance can be found in the video device selection menu.
vi: Số lượng màn hình được sử dụng theo mặc định để hiển thị video trong chế độ 'toàn màn hình'. Số lượng màn hình có thể được chỉnh sửa trong phần bảng chọn lựa chọn của thiết bị hiển thị video.

en: Set the transparency of the video output. 1 is non-transparent (default) 0 is fully transparent.
vi: Thiết lập chế độ trong suốt cho việc xuất dữ liệu của video. 1 cho việc không có trong suốt (mặc định) và 0 cho trong suốt hoàn toàn.

en: Black screens in fullscreen
vi: Hiển thị màn hình đen trong chế độ toàn màn hình

en: In fullscreen mode, keep screen where there is no video displayed black
vi: Trong chế độ toàn màn hình, hiển thị hình ảnh ở ngay phần được dừng thay vì hiển thị màn hình màu đen

en: Show Fullscreen controller
vi: Hiển thị điều khiển toàn màn hình

en: Shows a lucent controller when moving the mouse in fullscreen mode.
vi: Hiển thị điều khiển khi di chuyển chuột trong chế độ toàn màn hình.

en: Auto-playback of new items
vi: Đối tượng mới của Tự động-phát lại

en: Start playback of new items immediately once they were added.
vi: Bắt đầu chế độ phát lại với các đối tượng mới ngay lập tức khi các đối tượng này được thêm vào.

en: Keep Recent Items
vi: Giữ các đối tượng được phát gần đây trong danh sách

en: By default, VLC keeps a list of the last 10 items. This feature can be disabled here.
vi: Theo mặc định, VLC sẽ ghi nhận một danh sách của 10 đối tượng gần đây nhất. Tính năng này có thể được vô hiệu hóa tại đây.

en: By default, VLC can be remotely controlled with the Apple Remote.
vi: Theo mặc định, VLC có thể được điều khiển từ xa bởi thiết bị Apple Remote.

en: By default, VLC will control its own volume with the Apple Remote. However, you can choose to control the global system volume instead.
vi: Theo mặc định, VLC sẽ kiểm soát giá trị âm lượng của chương trình bằng Điều Khiển Apple. Tuy nhiên, bạn có thể thiết chỉnh lạ các giá trị âm lượng của toàn bộ hệ thống.

en: By default, VLC will show the statusbar icon menu. However, you can choose to disable it (restart required).
vi: Theo mặc định, VLC sẽ hiển thị menu biểu tượng trên thanh trạng thái. Tuy nhiên, bạn có thể chọn tắt nó (yêu cầu khởi động lại).

en: Control playlist items with the Apple Remote
vi: Điều khiển các đối tượng trong dánh sách phát với Apple Remote

en: By default, VLC will allow you to switch to the next or previous item with the Apple Remote. You can disable this behavior with this option.
vi: Theo mặc định, VLC sẽ cho phép bạn chuyển đổi các đối tượng tiếp theo hoặc tiếp đó khi sử dụng thiết bị Apple Remote. Bạn có thể tắt các tính năng thao tác này với tùy chọn này.

en: By default, VLC can be controlled using the media keys on modern Apple keyboards.
vi: Theo mặc định, VLC có thể được điều khiển với các phím tương tác multimedia trên các bàn phím phát hành bởi hãng Apple.

en: Run VLC with dark interface style
vi: Khởi động VLC với giao diện mang phong cách tối màu

en: If this option is enabled, VLC will use the dark interface style. Otherwise, the grey interface style is used.
vi: Nếu tùy chọn này được bật, VLC sẽ sử dụng kiểu giao diện tối màu. Nếu không, giao diện mang phong cách màu xám sẽ được sử dụng.

en: By default, VLC uses the fullscreen mode known from previous Mac OS X releases. It can also use the native fullscreen mode on Mac OS X 10.7 and later.
vi: Theo mặc định, VLC sẽ sử dụng chế độ màn hình đã được ghi nhận trước đó trong các phiên bản phát hành của Mac OS X cũ. Và chế độ này cũng có thể được sử dụng cho chế độ toàn màn hình ở Mac OS X 10.7 và các phiên bản về sau này.

en: Resize interface to the native video size
vi: Chỉnh kích thước của giao diện theo video

en: You have two choices:
     - The interface will resize to the native video size
     - The video will fit to the interface size
     By default, interface resize to the native video size.
vi: Bạn có hai lựa chọn:
     - Giao diện sẽ tự động canh chỉnh theo kích thước của video
     - Kích thước video sẽ tự động canh chỉnh theo giao diện
     Theo mặc định, giao diện sẽ tự động canh chỉnh theo kích thước của video.

en: With this option enabled, the playback will be automatically paused when minimizing the window.
vi: Khi tính năng này được chọn, chế độ phát lại sẽ được tự động tạm dừng khi thu nhỏ cửa sổ.

en: Allow automatic icon changes
vi: Cho phép tự động thay đổi biểu tượng

en: This option allows the interface to change its icon on various occasions.
vi: Tùy chọn này sẽ cho phép giao diện thay đổi các biểu tượng hiển thị theo những dịp lễ, tết, hay sự kiện nào đó.

en: Dim keyboard backlight during fullscreen playback
vi: Làm mờ đèn nền bàn phím khi phát lại toàn màn hình

en: Turn off the MacBook keyboard backlight while a video is playing in fullscreen. Automatic brightness adjustment should be disabled in System Preferences.
vi: Tắt đèn nền bàn phím MacBook trong khi video đang phát ở chế độ toàn màn hình. Điều chỉnh độ sáng tự động phải bị tắt trong Tùy chọn hệ thống.

en: Shows the previous and next buttons in the main window.
vi: Hiển thị nút trước đó và tiếp theo trong giao diện chính.

en: Shows the shuffle and repeat buttons in the main window.
vi: Hiển thị shuffle và nút lặp lại trong cửa sổ chính.

en: Shows the audio effects button in the main window.
vi: Hiển thị nút hiệu ứng audio trong cửa sổ chính.

en: VLC will pause and resume supported music players on playback.
vi: VLC sẽ tạm dừng và tiếp tục phát lại các trình phát nhạc được hỗ trợ.

en: Use large text for list views
vi: Sử dụng văn bản lớn để xem danh sách

en: Do nothing
vi: Không thao tác gì hết

en: Pause iTunes / Spotify
vi: Tạm dừng iTunes/Spotify

en: Pause and resume iTunes / Spotify
vi: Tạm dừng và tiếp tục iTunes/Spotify

en: Continue playback where you left off
vi: Tiếp tục phát lại nơi bạn đã dừng lại

en: VLC will store playback positions of the last 30 items you played. If you re-open one of those, playback will continue.
vi: VLC sẽ lưu trữ vị trí phát lại của 30 mục gần đây nhất bạn đã chơi. Nếu bạn mở lại một trong số đó, quá trình phát lại sẽ tiếp tục.

en: Ask
vi: Yêu cầu

en: Always
vi: Luôn luôn

en: Never
vi: Không bao giờ

en: Maximum Volume displayed
vi: Hiển thị âm lượng tối đa

en: Mac OS X interface
vi: Giao diện Mac OS X

en: Appearance
vi: Giao diện

en: Behavior
vi: Tác động

en: Apple Remote and media keys
vi: Điều khiển Apple và các phím tương tác

en: Video output
vi: Video đầu ra

en: Show Basic
vi: Hiển thị cơ bản

en: Select a directory
vi: Chọn một thư mục

en: Select a file
vi: Chọn một tập tin

en: Select
vi: Chọn

en: Minimal Mac OS X interface
vi: Giao diện thu nhỏ của Mac OS X

en: Filebrowser starting point
vi: Điểm bắt đầu của Trình Quản Lý tập tin

en: This option allows you to specify the directory the ncurses filebrowser will show you initially.
vi: Phần tùy chọn này sẽ giúp bạn thiết lập các thư mục cho chương trình quản lý tập tin văn bản, được hiển thị khi thiết lập ban đầu.

en: Ncurses interface
vi: Giao diện văn bản

en: [Display]
vi: [Hiển thị]

en:  h,H                    Show/Hide help box
vi:  h,H                    Hiển thị/Ẩn hộp thoại trợ giúp

en:  i                      Show/Hide info box
vi:  i                      Hiển thị/Ẩn hộp thoại thông tin

en:  M                      Show/Hide metadata box
vi:  M                      Hiển thị/Ẩn hộp thoại thông tin chi tiết

en:  L                      Show/Hide messages box
vi:  L                      Hiển thị/Ẩn hộp thoại thông báo

en:  P                      Show/Hide playlist box
vi:  P                      Hiển thị/Ẩn hộp thoại danh sách phát

en:  B                      Show/Hide filebrowser
vi:  B                      Hiển thị/Ẩn trình duyệt tập tin

en:  x                      Show/Hide objects box
vi:  x                      Hiển thị/Ẩn hộp thoại đối tượng

en:  S                      Show/Hide statistics box
vi:  S                      Hiển thị/Ẩn hộp thoại thống kê

en:  Esc                    Close Add/Search entry
vi:  Esc                    Đóng lại khung thông tin Thêm vào/Tìm kiếm

en:  Ctrl-l                 Refresh the screen
vi:  Ctrl-l                 Cập nhật lại màn hình

en: [Global]
vi: [Toàn chương trình]

en:  q, Q, Esc              Quit
vi:  q, Q, Esc              Thoát

en:  s                      Stop
vi:  s                      Dừng lại

en:  <space>                Pause/Play
vi:  <space>                Tạm dừng/Phát

en:  f                      Toggle Fullscreen
vi:  f                      Chuyển sang chế độ toàn màn hình

en:  c                      Cycle through audio tracks
vi:  c                      Chuyển qua các bản âm thanh

en:  v                      Cycle through subtitles tracks
vi:  v                      Chuyển qua các bản phụ đề

en:  b                      Cycle through video tracks
vi:  b                      Chuyển qua các bản nhạc video

en:  n, p                   Next/Previous playlist item
vi:  n, p                   Đối tượng tiếp theo/trước đó trong danh sách phát

en:  [, ]                   Next/Previous title
vi:  [, ]                   Tieu đề tiếp theo/trước đó

en:  <, >                   Next/Previous chapter
vi:  <, >                   Chương Tiếp theo/Trước đó

note: xgettext: You can use ← and → characters
en:  <left>,<right>         Seek -/+ 1%%
vi:  <left>,<right>         Đi đến -/+ 1%%

en:  a, z                   Volume Up/Down
vi:  a,z Giảm/Tăng âm lượng

en:  m                      Mute
vi:  m Tắt âm

note: xgettext: You can use ↑ and ↓ characters
en:  <up>,<down>            Navigate through the box line by line
vi:  <up>,<down>            Điều hướng qua từng dòng hộp

note: xgettext: You can use ⇞ and ⇟ characters
en:  <pageup>,<pagedown>    Navigate through the box page by page
vi:  <pageup>,<pagedown>    Điều hướng qua hộp theo từng trang

note: xgettext: You can use ↖ and ↘ characters
en:  <start>,<end>          Navigate to start/end of box
vi:  <start>,<end>          Điều hướng đến đầu/cuối hộp

en: [Playlist]
vi: [Danh sách]

en:  r                      Toggle Random playing
vi:  r                      Chuyển đổi chơi nhạc ngẫu nhiên

en:  l                      Toggle Loop Playlist
vi:  l                      Chuyển đổi sang lặp lại danh sách phát

en:  R                      Toggle Repeat item
vi:  R                      Chuyển đổi lặp lại đối tượng

en:  o                      Order Playlist by title
vi:  o                      Sắp xếp trật tự danh sách tiêu đề

en:  O                      Reverse order Playlist by title
vi:  O                      Đảo ngược đối tượng trong danh sách phát theo tiêu đề

en:  g                      Go to the current playing item
vi:  g                      Truy cập đến đối tượng hiện đang được phát

en:  /                      Look for an item
vi:  /                      Tìm kiếm đối tượng

en:  ;                      Look for the next item
vi:  ;                      Tìm đối tượng tiếp theo

en:  A                      Add an entry
vi:  A                      Thêm vào khung thông tin

note: xgettext: You can use ⌫ character to translate <backspace>
en:  D, <backspace>, <del>  Delete an entry
vi:  D, <backspace>, <del>  Xóa một khung thông tin

en:  e                      Eject (if stopped)
vi:  e                      Đẩy ổ đia ra ngoài (nếu dừng)

en: [Filebrowser]
vi: [Duyệt tập tin]

en:  <enter>                Add the selected file to the playlist
vi:  <enter>                Thêm các tập tin được chọn vào danh sách phát

en:  <space>                Add the selected directory to the playlist
vi:  <space>                Thêm thư mục đã chọn vào danh sách phát

en:  .                      Show/Hide hidden files
vi:  .                      Hiện/Ẩn các tập tin ẩn

en: [Player]
vi: [Trình chơi nhạc]

note: xgettext: You can use ↑ and ↓ characters
en:  <up>,<down>            Seek +/-5%%
vi:  <up>,<down>            Đi đến +/-5%%

en: [Repeat]
vi: [Lặp lại]

en: [Random]
vi: [Ngẫu nhiên]

en: [Loop]
vi: [Lặp lại]

en:  Source   : %s
vi:  Nguồn   : %s

en:  Position : %s/%s
vi:  Vị trí : %s/%s

en:  Volume   : Mute
vi:  Âm lượng: Tắt

en:  Volume   : %3ld%%
vi:  Âm lượng   : %3ld%%

en:  Volume   : ----
vi:  Âm lượng   : ----

en:  Title    : %<PRId64>/%d
vi:  Tiêu đề    : %<PRId64>/%d

en:  Chapter  : %<PRId64>/%d
vi:  Chương  : %<PRId64>/%d

en:  Source: <no current item>
vi:  Nguồn: <no current item>

en:  [ h for help ]
vi:  [h để giúp đỡ]

en: Open: %s
vi: Mở:%s

en: Find: %s
vi: Tìm:%s

en: Click to toggle between loop all, loop one and no loop
vi: Click để chuyển đổi giữa lặp tất cả, lặp một đối tượng và không lặp

en: Previous Chapter/Title
vi: Chương/Tiêu đề trước đó

en: Next Chapter/Title
vi: Chương/Tiêu đề tiếp theo

en: Teletext Activation
vi: Kích hoạt Teletext

en: Toggle Transparency
vi: Chuyển đổi tính minh bạch

en: Play
    If the playlist is empty, open a medium
vi: Phát
    Nếu như danh sách tập tin rỗng, mở hộp thoại duyệt tập tin

en: Previous / Backward
vi: Trước đó/Phía sau

en: Next / Forward
vi: Tiếp theo/Phía trước

en: De-Fullscreen
vi: Lặp lại chế độ toàn màn hình

en: Extended panel
vi: Mở rông Panel

en: Frame By Frame
vi: Từng khung một

en: Trickplay Reverse
vi: Đảo ngược TrickPlay

en: Step backward
vi: Lùi lại phía sau

en: Step forward
vi: Tiến lên phía trước

en: Loop / Repeat
vi: Lặp / Lặp lại

en: Open subtitles
vi: Mở phụ đề

en: Dock fullscreen controller
vi: Cố định điều khiển toàn màn hình

en: Stop playback
vi: Dừng chế độ phát lại

en: Open a medium
vi: Mở trung bình

en: Previous media in the playlist, skip backward when held
vi: Đối tượng trước đó trong danh sách, đi đến đối tượng trước đó bằng cách nhấn giữ

en: Next media in the playlist, skip forward when held
vi: Đối tượng tiếp theo trong danh sách, nhấn giữ phím để đi đến đối tượng này

en: Toggle the video in fullscreen
vi: Chuyển đổi sang chế độ xem video toàn màn hình

en: Toggle the video out fullscreen
vi: Chuyển đổi sang chế độ toàn màn hình của video xuất ra

en: Show extended settings
vi: Hiển thị các thiết lập bổ sung

en: Toggle playlist
vi: Chuyển đổi danh sách

en: Take a snapshot
vi: Chụp ảnh

en: Loop from point A to point B continuously.
vi: Lặp lại liên tục từ vị trí A đến vị trí B.

en: Frame by frame
vi: Từng khung một

en: Reverse
vi: Đảo ngược

en: Change the loop and repeat modes
vi: Thay đổi chế độ lặp và lặp lại

en: Previous media in the playlist
vi: Tập tin trước đó trong danh sách

en: Next media in the playlist
vi: Tập tin tiếp theo trong danh sách

en: Open subtitle file
vi: Mở Tập Tin Phụ Đề

en: Dock/undock fullscreen controller to/from bottom of screen
vi: Cố định/không cố định điều khiển toàn màn hình ở phía dưới màn hình

[ctx: Tooltip|Unmute]
en: Unmute
vi: Mở âm thanh

[ctx: Tooltip|Mute]
en: Mute
vi: Tắt âm thanh

en: Pause the playback
vi: Tạm dừng chế độ phát lại

en: Loop from point A to point B continuously
    Click to set point A
vi: Lặp lại liên tục từ vị trí A đến vị trí B
    Click để xác định vị trí A

en: Click to set point B
vi: Click để chọn vị trí B

en: Stop the A to B loop
vi: Dừng việc lặp lại từ A đến B

en: Aspect Ratio
vi: Tỉ lệ đồng dạng

en: No EPG Data Available
vi: Không có sẵn dữ liệu EPG

en: Image Files
vi: Tệp hình ảnh

en: Logo filenames
vi: Tên tập tin logo

en: Image mask
vi: Mặt nạ hình ảnh

en: No v4l2 instance found.
    Please check that the device has been opened with VLC and is playing.
    
    Controls will automatically appear here.
vi: Không tìm thấy phiên bản v4l2 nào.
    Hãy kiểm tra xem máy đã được mở bằng VLC và đang phát chưa.
    
    Điều khiển sẽ tự động xuất hiện ở đây.

en: ms
vi: mili giây

en: Knee
    radius
vi: Khớp xoay
    bán kính

en: Makeup
    gain
vi: Makeup
    tăng

en: Adjust pitch
vi: Điều chỉnh cao độ

en: (Hastened)
vi: (đến gấp)

en: (Delayed)
vi: (Bị trễ)

en: Force update of this dialog's values
vi: Băt buộc thiết lập của giá trị trong phần cập nhật

en: &Fingerprint
vi: &Dấu vân tay

en: Find meta data using audio fingerprinting
vi: Tìm thông tin chi tiết sử dụng dấu vân tay từ audio

en: Comments
vi: Bình luận

en: Extra metadata and other information are shown in this panel.
vi: Thông tin bổ sung và các thông tin khác được hiển thị ở cửa sổ này.

en: Information about what your media or stream is made of.
    Muxer, Audio and Video Codecs, Subtitles are shown.
vi: Thông tin về tập tin đa phương tiện của bạn hoặc luồng được tạo thành.
    Ghép kênh, Audio và Codec của Video, Phụ đề được hiển thị.

en: Current media / stream statistics
vi: Thống kê về tập tin / luồng hiện tại

en: Input/Read
vi: Đầu vào/Đọc dữ liệu

en: Media data size
vi: Kích thước dữ liệu tập tin

en: Demuxed data size
vi: Kích thước dữ liệu tách kênh

en: Content bitrate
vi: Tốc độ bit nội dung

en: Discarded (corrupted)
vi: Loại bỏ (bị lỗi)

en: Dropped (discontinued)
vi: Đã dừng (không tiếp tục)

en: Decoded
vi: Đã giải mã

en: blocks
vi: khối

en: Displayed
vi: Đã được hiển thị

en: frames
vi: khung hình

en: Lost
vi: Bị Mất

en: Played
vi: Đã phát

en: buffers
vi: bộ nhớ đệm

en: Last 60 seconds
vi: 60 giây trước

en: Overall
vi: Tổng quan

en: Current playback speed: %1
    Click to adjust
vi: Tốc độ phát lại hiện tại: %1
    Click để chỉnh sửa

en: Revert to normal play speed
vi: Quay trở lại tốc độ phát thông thường

en: Download cover art
vi: Tải về trang bìa

en: Add cover art from file
vi: Thêm bìa nghệ thuật từ tập tin

en: Choose Cover Art
vi: Chọn bìa nghệ thuật

en: Image Files (*.gif *.jpg *.jpeg *.png)
vi: Tập tin hình ảnh (*.gif *.jpg *.jpeg *.png)

en: Elapsed time
vi: Thời gian đã phát

en: Total/Remaining time
vi: Thời gian tổng cộng/còn lại

en: Click to toggle between total and remaining time
vi: Click để chuyển đổi giữa thời gian tổng cộng và thời gian còn lại

en: Click to toggle between elapsed and remaining time
vi: Click để chuyển đổi việc hiển thị giữa thời gian đã phát và thời gian còn lại

en: Double click to jump to a chosen time position
vi: Click chuột hai lần để đi đến vị trí thời gian được lựa chọn

en: Select a device or a VIDEO_TS directory
vi: Chọn một thiết bị hoặc một thư mục VIDEO_TS

en: Select a device or a VIDEO_TS folder
vi: Chọn một thiết bị hoặc một thư mục VIDEO_TS

en: Select one or multiple files
vi: Chọn một hay nhiều tập tin

en: File names:
vi: Tên tập tin:

en: Filter:
vi: Bộ lọc:

en: Eject the disc
vi: Mở ổ đĩa cứng

en: Entry
vi: Dòng

en: Channels:
vi: Kênh:

en: Selected ports:
vi: Chọn cổng:

en: Use VLC pace
vi: Sử dụng nhịp độ của VLC

en: TV - digital
vi: TV - kỹ thuật số

en: Tuner card
vi: Card bộ dò kênh

en: Delivery system
vi: Hệ thống chuyển phát

en: Transponder/multiplex frequency
vi: Tần số hệ thống tiếp sóng/kết hợp

en: Transponder symbol rate
vi: Xếp hạng biểu tượng bộ tách sóng

en: Bandwidth
vi: Băng thông

en: Device name
vi: Tên thiết bị

en: Your display will be opened and played in order to stream or save it.
vi: Phần hiển thị của bạn sẽ được mở và được phát nhằm phân luồng hoặc để lưu lại dữ liệu đó.

note: xgettext: frames per second
en:  f/s
vi:  khung hình/giây

en: Advanced Options
vi: Tùy chọn nâng cao

en: Double click to get media information
vi: Click đúp chuột để có thêm thông tin

en: Change playlistview
vi: Thay đổi cách trình bày danh sách

en: Search the playlist
vi: Tìm kiếm danh sách

en: My Computer
vi: Máy tính của bạn

en: Devices
vi: Thiết bị

en: Local Network
vi: Mạng offline

en: Remove this podcast subscription
vi: Loại bỏ phần đăng ký theo dõi podcast này

en: Do you really want to unsubscribe from %1?
vi: Bạn có thực sự muốn bỏ đăng ký theo dõi từ %1?

en: Cover
vi: Ảnh bìa

en: Create Directory
vi: Tạo thư mục

en: Create Folder
vi: Tạo thư mục

en: Enter name for new directory:
vi: Điền tên cho thư mục mới:

en: Enter name for new folder:
vi: Điền vào tên cho thư mục mới:

en: Rename Directory
vi: Đặt tên đường dẫn

en: Rename Folder
vi: Đặt tên thư mục

en: Enter a new name for the directory:
vi: Nhập tên mới cho thư mục:

en: Enter a new name for the folder:
vi: Nhập tên mới cho thư mục:

en: Sort by
vi: Sắp xếp theo

en: Ascending
vi: Giảm Dần

en: Descending
vi: Giảm Dần

en: Display size
vi: Kích thước hiển thị

en: Increase
vi: Tăng dần

en: Decrease
vi: Giảm dần

en: Playlist View Mode
vi: Chế độ hiển thị danh sách

en: Playlist is currently empty.
    Drop a file here or select a media source from the left.
vi: Danh sách phát hiện tại ở trạng thái rỗng.
    Hãy kéo và thả một tập tin vào đây hoặc chọn một nguồn phát phía bên trái.

en: Icons
vi: Biểu tượng

en: Detailed List
vi: Danh sách chi tiết

en: List
vi: Danh sách

en: PictureFlow
vi: Dạng hình ảnh

en: Select File
vi: Chọn Tập tin

en: Select or double click an action to change the associated hotkey. Use delete key to remove hotkeys.
vi: Chọn hoặc nhấp đúp vào một hành động để thay đổi phím nóng liên quan. Sử dụng phím xóa để xóa phím nóng.

en: in
vi: trong

en: Any field
vi: Bất kỳ khung thông tin nào

en: Actions
vi: Dựa theo thao tác xử lý

en: Hotkey
vi: Phím tắt

en: Application level hotkey
vi: Cấp độ phím tắt của ứng dụng

en: Global
vi: Toàn bộ

en: Desktop level hotkey
vi: Mức độ phím tắt của desktop

en: Double click to change.
    Delete key to remove.
vi: Click chuột hai lần để thay đổi.
    Nhấn phím Delete để xóa.

en: Hotkey change
vi: Thay đổi phím tắt

en: Press the new key or combination for
vi: Nhấn phím mới trên bàn phím hoặc tổ hợp phím cho

en: Assign
vi: Gán

en: Warning: this key or combination is already assigned to
vi: Cảnh báo: phím này hoặc tổ hợp phím này đã được gán cho

en: Warning: <b>%1</b> is already an application menu shortcut
vi: Cảnh báo: <b>%1</b> là phím tắt đến bảng chọn của ứng dụng

en: Key or combination:
vi: Phím hoặc tổ hợp phím:

en: Key:
vi: Khóa:

en: Input & Codecs Settings
vi: Thiết lập Nhập dữ liệu & Codec

en: Configure Hotkeys
vi: Chỉnh sửa phím tắt

en: Device:
vi: Thiết bị:

en: If this property is blank, different values
    for DVD, VCD, and CDDA are set.
    You can define a unique one or configure them 
    individually in the advanced preferences.
vi: Nếu phần thuộc tính này để trống, các giá trị khác nhau
    của DVD,VCD, và CDDa sẽ được thiết lập.
    Bạn có thể tạo một thiết lập cũ và chỉnh sửa nó 
    một cách riêng rẽ trong phần Tùy Chỉnh nâng cao.

en: Lowest latency
vi: Độ trễ thấp nhất

en: High latency
vi: Độ trễ cao

en: Higher latency
vi: Độ trễ cao hơn

en: This is VLC's skinnable interface. You can download other skins at
vi: Đây là giao diện có thể thay đổi bằng cách chỉnh sửa dưới dạng tập tin. Bạn có thể tải về các tập tin này tại

en: VLC skins website
vi: Website cho giao diện của VLC

en: System's default
vi: Mặc định theo hệ thống

en: File associations
vi: Mở các tập tin có định dạng

en: Audio Files
vi: Tập tin Audio

en: Video Files
vi: Tập tin Video

en: Playlist Files
vi: Tập tin danh sách

en: &Apply
vi: &Áp dụng

en: &Cancel
vi: &Hủy bỏ

en: Profile
vi: Hồ sơ

en: Edit selected profile
vi: Chỉnh sửa hồ sơ đã chọn

en: Delete selected profile
vi: Xóa hồ sơ đã chọn

en: Create a new profile
vi: Tạo một hồ sơ mới

en: Create
vi: Tạo

en: This muxer is not provided directly by VLC: It could be missing.
vi: Bộ ghép kênh này không được cung cấp trực tiếp bởi VLC: Nó có thể bị thiếu.

en: This muxer is missing. Using this profile will fail
vi: Bộ ghép kênh này bị thiếu. Sử dụng hồ sơ này sẽ thất bại

en:  Profile Name Missing
vi:  Thiết tên hồ sơ

en: You must set a name for the profile.
vi: Bạn cần thiết lập tên cho hồ sơ này.

en: File/Directory
vi: Tập tin/Thư mục

en: File/Folder
vi: Tập tin/thư mục

en: Source
vi: Nguồn

en: Source:
vi: Nguồn:

en: Type:
vi: Loại:

en: This module writes the transcoded stream to a file.
vi: Module này sẽ ghi nhận các luồng được truyền mã hóa vào một tập tin.

en: Filename
vi: Tên tập tin

en: Save file...
vi: Lưu tập tin...

en: Containers (*.ps *.ts *.mpg *.ogg *.asf *.mp4 *.mov *.wav *.raw *.flv *.webm)
vi: Dạng lưu (*.ps *.ts *.mpg *.ogg *.asf *.mp4 *.mov *.wav *.raw *.flv *.webm)

en: This module outputs the transcoded stream to a network via HTTP.
vi: Mô-đun này xuất luồng được chuyển mã sang mạng thông qua HTTP.

en: Path
vi: Đường dẫn

en: This module outputs the transcoded stream to a network via the mms protocol.
vi: Mô-đun này xuất luồng được chuyển mã sang mạng thông qua giao thức mms.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via RTSP.
vi: Mô-đun này xuất luồng được chuyển mã sang mạng thông qua RTSP.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via UDP.
vi: Mô-đun này xuất luồng được chuyển mã sang mạng thông qua UDP.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via RTP.
vi: Mô-đun này xuất luồng được chuyển mã sang mạng thông qua RTP.

en: Base port
vi: Cổng cơ sở

en: This module outputs the transcoded stream to an Icecast server.
vi: Mô-đun này xuất luồng được chuyển mã tới máy chủ Icecast.

en: Mount Point
vi: Điểm Kết Nối

en: Login:pass
vi: Đăng nhập:mật khẩu

en: Edit Bookmarks
vi: Chỉnh sửa phần đánh dấu

en: Create a new bookmark
vi: Tạo một phần đánh dấu mới

en: Delete the selected item
vi: Xóa đối tượng được chọn

en: Delete all the bookmarks
vi: Xóa tất cả phần đánh dấu

en: Extract
vi: Giải nén

en: &Close
vi: &Đóng

en: Bytes
vi: Byte

en: Convert
vi: Chuyển đổi

en: Multiple files selected.
vi: Nhiều tập tin được chọn.

en: Destination
vi: Đích đến

en: Destination file:
vi: Đích đến của tập tin:

en: Browse
vi: Duyệt tìm

en: Multiple Files Selected.
vi: Nhiều Tập tin Được chọn.

en: Files will be placed in the same directory with the same name.
vi: Các tập tin sẽ được đặt trong cùng một thư mục có cùng tên.

en: Append '-converted' to filename
vi: Nối '-converted' vào tên tệp

en: Settings
vi: Thiết lập

en: Display the output
vi: Hiển thị phần dữ liệu được xuất ra

en: This display the resulting media, but can slow things down.
vi: Phần hiển thị này sẽ hiển thị kết quả của tập tin, tuy nhiên có thể làm chậm lại hệ thống đôi chút.

en: &Start
vi: &Bắt đầu

en: Containers
vi: Hộp đựng

en: Program Guide
vi: Hướng dẫn chương trình

en: Update
vi: Cập nhật

en: Errors
vi: Lỗi

en: Cl&ear
vi: Là&m rỗng

en: Hide future errors
vi: Không hiển thị các lỗi trong tương lai

en: Adjustments and Effects
vi: Tinh chỉnh và hiêu ứng

en: Synchronization
vi: Đồng bộ hóa

en: v4l2 controls
vi: điều khiển v4l2

en: &Save
vi: &Lưu

en: Store the Password
vi: Lưu trữ mật khẩu

en: Privacy and Network Access Policy
vi: Chính sách về Riêng Tư và Quyền Truy Cập Mạng

en: <p>In order to protect your privacy, <i>VLC media player</i> does <b>not</b> collect personal data or transmit them, not even in anonymized form, to anyone.</p>
    <p>Nevertheless, <i>VLC</i> is able to automatically retrieve information about the media in your playlist from third party Internet-based services. This includes cover art, track names, artist names and other meta-data.</p>
    <p>Consequently, this may entail identifying some of your media files to third party entities. Therefore the <i>VLC</i> developers require your express consent for the media player to access the Internet automatically.</p>
vi: <p>Để bảo vệ quyền riêng tư của bạn, <i>VLC media player</i> <b>không</b> thu thập dữ liệu cá nhân hoặc truyền chúng, thậm chí dưới dạng ẩn danh, cho bất kỳ ai.</p>
    <p>Tuy nhiên, <i>VLC</i> có thể tự động truy xuất thông tin về phương tiện trong danh sách phát của bạn từ các dịch vụ dựa trên Internet của bên thứ ba. Điều này bao gồm ảnh bìa, tên bài hát, tên nghệ sĩ và siêu dữ liệu khác.</p>
    <p>Do đó, điều này có thể đòi hỏi phải xác định một số tệp phương tiện của bạn cho các tổ chức bên thứ ba. Do đó, nhà phát triển <i>VLC</i> cần có sự đồng ý rõ ràng của bạn để trình phát đa phương tiện truy cập Internet tự động.</p>

en: Network Access Policy
vi: Chính sách về Truy Cập Mạng

en: Regularly check for VLC updates
vi: Thường xuyên kiểm tra việc cập nhật phiên bản mới của VLC

en: Go to Time
vi: Đi đến thời gian

en: &Go
vi: &Di chuyển

en: Go to time
vi: Đi đến thời gian

en: About
vi: Thông tin - chuyển ngữ bởi Vietnamese Translation Software

en: <p>VLC media player is a free and open source media player, encoder, and streamer made by the volunteers of the <a href="http://www.videolan.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">VideoLAN</span></a> community.</p><p>VLC uses its internal codecs, works on essentially every popular platform, and can read almost all files, CDs, DVDs, network streams, capture cards and other media formats!</p><p><a href="http://www.videolan.org/contribute/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Help and join us!</span></a>
vi: <p>Chương trình VLC hoàn toàn miễn phí và là chương trình thuộc dạng mã nguồn mở, các trình biên mã và và phát luồng được biên soạn và lập trình bởi các tình nguyện viên thuộc tổ chức <a href="http://www.videolan.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">cộng đồng VideoLAN</span></a> nguồn mở .</p><p>VLC sử dụng các bộ biên giải mã do tự riêng chúng tôi xây dựng, hoạt động trên tất cả các nền tảng hệ điều hành hiện có từ Linux cho tới Mac OS hay Windows, có thể tương tác với hầu như tất cả các loại tập tin, CD, DVD, các luồng truyền tải dữ liệu dạng kết nối mạng, các thể loại dữ liệu trên nhiều loại thẻ nhớ, kết nối với vệ tinh cũng như các thiết bị ăngten và nhiều hơn thế nữa!</p><p><a href="http://www.videolan.org/contribute/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Hãy chung tay góp sức dự án của chúng tôi bằng cách Việt hóa cho phiên bản tiếng Việt của VLC hoặc hỗ trợ phát triển mã nguồn cùng VLC!</span></a>

en: &Recheck version
vi: &Kiểm tra lại phiên bản

en: &Yes
vi: &Đồng ý

en: &No
vi: &Không đồng ý

en: VLC media player updates
vi: Cập nhật phiên bản mới

en: A new version of VLC (%1.%2.%3%4) is available.
vi: Một phiên bản mới của VLC (%1.%2.%3%4) vừa mới được phát hành.

en: You have the latest version of VLC media player.
vi: Bạn đang sử dụng phiên bản mới nhất của VLC.

en: An error occurred while checking for updates...
vi: Xảy ra lỗi về kết nối khi tiến hành kiểm tra phiên bản cập nhật cho chương trình VLC...

en: Current Media Information
vi: Thông tin về tập tin hiện tại

en: &General
vi: &Tổng quan

en: &Metadata
vi: &Thông tin chi tiết

en: S&tatistics
vi: T&hống kê

en: &Save Metadata
vi: &Lưu thông tin bổ sung

en: Location:
vi: Địa điểm:

en: Saves all the displayed logs to a file
vi: Lưu tất cả các thông báo đã được hiển thị ra một tập tin

en: Save log file as...
vi: Lưu tập tin log hoặc nhật ký VLC dưới dạng...

en: Texts/Logs (*.log *.txt);; All (*.*)
vi: Văn bản/Nhật ký (*.log *.txt);; Tất cả (*.*)

en: Application
vi: Ứng dụng

en: Cannot write to file %1:
    %2.
vi: Không thể ghi dữ liệu vào tập tin %1: 
     %2.

en: Update the tree
vi: Cập nhật cây

en: Clear the messages
vi: Loại bỏ thông báo

en: Open Media
vi: Mở Tập Tin

en: &File
vi: &Tập tin

en: &Disc
vi: &Đĩa

en: &Network
vi: &Mạng lưới

en: Capture &Device
vi: Ghi hình và &Thiết bị

en: &Select
vi: &Chọn

en: &Enqueue
vi: &Đặt thứ tự

en: &Play
vi: &Phát

en: &Stream
vi: &Luồng phát

en: C&onvert
vi: C&huyển đổi

en: C&onvert / Save
vi: C&huyển đổi / Lưu

en: Open URL
vi: Mở URL

en: Enter URL here...
vi: Điền vào URL tại đây...

en: Please enter the URL or path to the media you want to play.
vi: Điền vào đường dẫn URL hoặc đường dẫn đến tập tin mà bạn muốn phát.

en: If your clipboard contains a valid URL
    or the path to a file on your computer,
    it will be automatically selected.
vi: Nếu bảng tạm của bạn chứa một URL hợp lệ
    hoặc đường dẫn đến một tập tin trong máy tính của bạn,
    thì đối tượng này sẽ được tự động được lựa chọn.

en: Plugins and extensions
vi: Tiện ích và định dạng

en: Active Extensions
vi: Tiện ích mở rộng đang hoạt động

en: Capability
vi: Tính tương thích

en: Score
vi: Ghi điểm

en: &Search:
vi: &Tìm kiếm:

en: More information...
vi: Thêm thông tin...

en: Reload extensions
vi: Tải lại tiện ích

en: Skins customize player's appearance. You can activate them through preferences.
vi: Skins tùy chỉnh ngoại hình của bộ chơi nhạc. Bạn có thể kích hoạt chúng thông qua tùy chọn.

en: Playlist parsers add new capabilities to read internet streams or extract meta data.
vi: Trình phân tích cú pháp danh sách phát bổ sung các khả năng mới để đọc luồng internet hoặc trích xuất dữ liệu meta.

en: Service discoveries adds new sources to your playlist such as web radios, video websites, ...
vi: Khám phá dịch vụ bổ sung thêm các nguồn mới vào danh sách phát của bạn như web radio, trang web video, ...

en: Retrieves extra info and art for playlist items
vi: Truy xuất thêm thông tin và hình ảnh cho các mục danh sách phát

en: Extensions brings various enhancements. Check descriptions for more details
vi: Tiện ích mở rộng mang lại nhiều cải tiến khác nhau. Kiểm tra mô tả để biết thêm chi tiết

en: Only installed
vi: Chỉ được cài đặt

en: Retrieving addons...
vi: Đang truy xuất tiện ích bổ sung...

en: No addons found
vi: Không tìm thấy tiện ích bổ sung nào

en: This addon has been installed manually. VLC can't manage it by itself.
vi: Addon này đã được cài đặt thủ công. VLC không thể tự quản lý được.

en: Version %1
vi: Phiên bản 1

en: %1 downloads
vi: %1 lượt tải xuống

en: &Uninstall
vi: &Gỡ cài đặt

en: &Install
vi: &Cài đặt

en: Version
vi: Phiên bản

en: Files
vi: Tập tin

en: Deletes the selected item
vi: Xóa những tập tin được chọn

en: Show settings
vi: Hiển thị thiết lập

en: Simple
vi: Đơn giản

en: Switch to simple preferences view
vi: Chuyển sang chế độ tùy biến đơn giản

en: Switch to full preferences view
vi: Chuyển sang chế độ tùy biến đầy đủ

en: Save and close the dialog
vi: Lưu và đóng lại đoạn hội thoại

en: &Reset Preferences
vi: &Kích hoạt lại Tùy chỉnh

en: Only show current
vi: Chỉ hiện thị phần hiện tại

en: Only show modules related to current playback
vi: Chỉ hiện thỉ các module liên quan đến phần phát lại hiện tại

en: Advanced Preferences
vi: Tùy biến nâng cao

en: Simple Preferences
vi: Chế độ tùy biến đơn giản

en: Cannot save Configuration
vi: Không thể lưu phần Chỉnh Sửa

en: Preferences file could not be saved
vi: Không thể lưu tập tin tùy biến

en: Are you sure you want to reset your VLC media player preferences?
vi: Ban có chắc là muốn thiết đặt lại tất cả tùy chỉnh của chương trình về trạng thái ban đầu?

en: Stream Output
vi: Xuất dữ liệu luồng

en: This wizard will allow you to stream or convert your media for use locally, on your private network, or on the Internet.
    You should start by checking that source matches what you want your input to be and then press the "Next" button to continue.
vi: Phần hướng dẫn này sẽ giúp bạn cách phân luồng hoặc chuyển đổi định dạng các tập tin mà bạn đang sử dụng trên hệ thống của mình, hoặc trên mạng nội bộ được kết nối riêng, hoặc trên mạng internet.
    Bạn nên kiểm tra đối chiếu về sự tương xứng giữa nguồn dữ liệu mà bạn muốn nhập vào và sau đó bấm vào nút "Tiếp" để tiếp tục.

en: Stream output string.
    This is automatically generated when you change the above settings,
    but you can change it manually.
vi: Chuỗi xuất ra của luồng.
    Phần này sẽ tự động được tạo khi bạn thay đổi các thiết lập bên trên,
    và bạn cũng có thể tự mình thay đổi chúng.

en: Back
vi: Quay lại

en: Toolbars Editor
vi: Chỉnh sửa thanh công cụ

en: Toolbar Elements
vi: Các thành phần trong thanh công cụ

en: Flat Button
vi: Nút dạng phẳng

en: Next widget style
vi: Kiểu tiện ích tiếp theo

en: Big Button
vi: Nút lớn hơn

en: Native Slider
vi: Thanh trượt gốc

en: Main Toolbar
vi: Thanh công cụ chính

en: Above the Video
vi: Phía trên Video

en: Toolbar position:
vi: Vị trí thanh công cụ:

en: Line 1:
vi: Dòng 1:

en: Line 2:
vi: Dòng 2:

en: Time Toolbar
vi: Thanh công cụ thời gian

en: Advanced Widget
vi: Widget nâng cao

en: Fullscreen Controller
vi: Điều khiển toàn màn hình

en: New profile
vi: Hồ sơ mới

en: Delete the current profile
vi: Xóa hồ sơ hiện tại

en: Select profile:
vi: Chọn hồ sơ:

en: Preview
vi: Xem trước

en: Cl&ose
vi: Đó&ng lại

en: Profile Name
vi: Tên hồ sơ

en: Please enter the new profile name.
vi: Điền vào phần định danh cho tên hồ sơ mới.

en: Spacer
vi: Khoảng cách

en: Expanding Spacer
vi: Mở rộng khoảng cách

en: Splitter
vi: Cắt ghép

en: Time Slider
vi: Thanh trượt thời gian

en: Small Volume
vi: Âm lượng nhỏ tiếng

en: DVD menus
vi: Bảng chọn của DVD

en: Teletext transparency
vi: Độ mờ của Teletext

en: Advanced Buttons
vi: Nút điều chỉnh nâng cao

en: Playback Buttons
vi: Nút phát lại

en: Aspect ratio selector
vi: Chọn lựa tỉ lệ góc cạnh

en: Speed selector
vi: Chọn tốc độ

en: Broadcast
vi: Phát hình

en: Schedule
vi: Thời khóa biểu

en: Video On Demand ( VOD )
vi: Video theo yêu cầu

en: Hours / Minutes / Seconds:
vi: Giờ/phút/giây:

en: Day / Month / Year:
vi: Ngày/tháng/năm:

en: Repeat:
vi: Lặp lại:

en: Repeat delay:
vi: Độ trễ khi lặp lại:

en:  days
vi:  ngày

en: I&mport
vi: N&hập dữ liệu

en: E&xport
vi: X&uất dữ liệu

en: Save VLM configuration as...
vi: Lưu thiết lập VLC dưới dạng...

en: VLM conf (*.vlm);;All (*)
vi: thiết lập VLM (*.vlm);;Tất cả (*)

en: Open VLM configuration...
vi: Mở thiết lập VLC...

en: Broadcast:
vi: Phát sóng:

en: Schedule:
vi: Lập lịch:

en: Open Directory
vi: Mở thư mục

en: Open Folder
vi: Mở thư mục

en: Open playlist...
vi: Mở danh sách...

en: XSPF playlist
vi: Danh sách XSPF

en: M3U playlist
vi: Danh sách M3U

en: M3U8 playlist
vi: Danh sách M3U8

en: Save playlist as...
vi: Lưu danh sách dưới dạng...

en: Open subtitles...
vi: Mở tập tin phụ đề...

en: Media Files
vi: Tập tin Nhạc hoặc Phim

en: Subtitle Files
vi: Tập tin phụ đề

en: All Files
vi: Tất cả tập tin

en: Empty
vi: -trống rỗng-

en: Deactivate
vi: Vô hiệu hóa

en: Do you want to restart the playback where left off?
vi: Bạn có muốn bắt đầu lại quá trình phát lại ở nơi đã dừng lại không?

en: &Continue
vi: &Tiếp tục

en: Control menu for the player
vi: Bảng chọn điều khiển của VLC

en: Paused
vi: Tạm dừng

en: &Media
vi: &Tập tin

en: P&layback
vi: Chế Đ&ộ Phát

en: Subti&tle
vi: Phụ đ&ề

en: Tool&s
vi: &Công cụ

en: V&iew
vi: C&hế độ hiển thị

en: &Help
vi: &Trợ giúp

en: Open &File...
vi: Mở &Tập Tin...

en: &Open Multiple Files...
vi: &Mở Nhiều Tập Tin...

en: Open &Disc...
vi: Mở &đĩa...

en: Open &Network Stream...
vi: Mở &luồng từ mạng...

en: Open &Capture Device...
vi: Mở &thiết bị ghi hình...

en: Open &Location from clipboard
vi: Mở &theo địa điểm từ bảng tạm

en: Open &Recent Media
vi: Các &tập tin được mở gần đây

en: Conve&rt / Save...
vi: Chuyể&n đổi/Lưu...

en: &Stream...
vi: &Luồng phát...

en: Quit at the end of playlist
vi: Đóng lại khi danh sách phát đã hoàn tất

en: Close to systray
vi: Đóng lại ở khay hệ thống

en: &Quit
vi: &Thoát

en: &Effects and Filters
vi: &Hiệu ứng và bộ lọc

en: &Track Synchronization
vi: &Đồng bộ hóa Track

en: Plu&gins and extensions
vi: Tiệ&n ích và định dạng

en: Customi&ze Interface...
vi: Chọn lự&a giao diện...

en: &Preferences
vi: &Tùy chỉnh

en: &View
vi: &Chế độ hiển thị

en: Play&list
vi: Danh& sách

en: Docked Playlist
vi: Hiển thị danh sách

en: Always on &top
vi: Luôn luôn đặt &trên cùng

en: Mi&nimal Interface
vi: Gi&ao diện thu nhỏ

en: &Fullscreen Interface
vi: &Giao diện toàn màn hình

en: &Advanced Controls
vi: &Điều khiển nâng cao

en: Status Bar
vi: Thanh trạng thái

en: Visualizations selector
vi: Chọn lựa hiệu ứng

en: &Increase Volume
vi: &Tăng âm lượng

en: D&ecrease Volume
vi: &Giảm âm lượng

en: &Mute
vi: &Tắt âm thanh

en: Audio &Device
vi: Thiết &bị Audio

en: &Stereo Mode
vi: &Chế độ Stereo

en: &Visualizations
vi: &Hiệu ứng

en: Add &Subtitle File...
vi: Thêm T&ập tin Phụ đề...

en: Sub &Track
vi: Track ph&ụ đề

en: &Fullscreen
vi: &Toàn màn hình

en: Always Fit &Window
vi: Luôn vừa vặn &màn hình

en: Set as Wall&paper
vi: Đặt làm Hì&nh Nền

en: &Zoom
vi: &Phóng to

en: &Aspect Ratio
vi: &Tỉ lệ đồng dạng

en: &Crop
vi: &Cắt bỏ

en: &Deinterlace
vi: &Chống quét mành

en: &Deinterlace mode
vi: &Chế độ chống quét mành

en: Take &Snapshot
vi: Chụp &Ảnh màn hình

en: T&itle
vi: Tiê&u đề

en: &Chapter
vi: &Chương

en: &Program
vi: &Chương trình

en: &Manage
vi: &Quản lý

en: Check for &Updates...
vi: Kiểm tra cập nhật &phiên bản mới...

en: &Stop
vi: &Dừng lại

en: Pre&vious
vi: L&ùi lại

en: Ne&xt
vi: Tiếp t&heo

en: Sp&eed
vi: Tố&c độ

en: &Faster
vi: Nh&anh hơn

en: N&ormal Speed
vi: Tố&c độ bình thường

en: Slo&wer
vi: Ch&ậm hơn

en: &Jump Forward
vi: Nhảy t&ới phía trước

en: Jump Bac&kward
vi: Nhảy về phía s&au

en: Open &Network...
vi: Mở Mạn&g...

en: Leave Fullscreen
vi: Thoát khỏi toàn màn hình

en: &Playback
vi: &Chế độ phát

en: &Hide VLC media player in taskbar
vi: Ẩ&n chương trình VLC vào thanh taskbar

en: Sho&w VLC media player
vi: Hiể&n thị chương trình VLC

en: &Open Media
vi: &Mở tập tin

en: &Clear
vi: Xóa

en: &Renderer
vi: Trình &kết xuất

en: Scanning...
vi: Đang quét...

en: Show advanced preferences over simple ones
vi: Hiển thị các tùy chỉnh nâng cao thông qua các tùy chỉnh cơ bản

en: Show advanced preferences and not simple preferences when opening the preferences dialog.
vi: Hiển thị các tùy chỉnh nâng cao và ẩn các tùy chọn cơ bản khi mở hộp điều khiển tùy chỉnh.

en: Systray icon
vi: Biểu tượng ở khay hệ thống

en: Show an icon in the systray allowing you to control VLC media player for basic actions.
vi: Hiển thị một biểu tượng nhỏ ở khay hệ thống cho phép bạn điều khiển VLC với các tính năng cơ bản.

en: Start VLC with only a systray icon
vi: Bắt đầu chạy VLC chỉ với một biểu tượng nhỏ ở khay hệ thống

en: VLC will start with just an icon in your taskbar.
vi: VLC sẽ bắt đầu chỉ bằng một biểu tượng trên thanh tác vụ của bạn.

en: Show playing item name in window title
vi: Hiển thị tên các đối tượng đang phát trong tiêu đề cửa sổ được mở

en: Show the name of the song or video in the controller window title.
vi: Hiển thị tên của bài hát hoặc video tại thanh tiêu đề của cửa sổ điều khiển.

en: Show notification popup on track change
vi: Hiển thị thông báo khi thay đổi bài nhạc

en: Show a notification popup with the artist and track name when the current playlist item changes, when VLC is minimized or hidden.
vi: Hiển thị một thông báo dưới góc màn hình về nghệ sĩ và tên tập tin đang phát khi các đối tượng này được bật, khi VLC bị thu nhỏ hoặc là ẩn.

en: Windows opacity between 0.1 and 1
vi: Độ trong suốt của cửa sổ trong khoảng 0.1 đến 1

en: Sets the windows opacity between 0.1 and 1 for main interface, playlist and extended panel. This option only works with Windows and X11 with composite extensions.
vi: Thiết lập độ trong suốt của cửa sổ giao diện từ 0.1 đến 1 cho giao diện chính, danh sách nhạc và các cửa sổ bổ sung. Tùy chọn này sẽ chỉ có hiệu lực với hệ điều hành Windows và các yếu tố bổ sung của X11.

en: Fullscreen controller opacity between 0.1 and 1
vi: Độ trong suốt của điều khiển toàn màn hình có giá trị giữa 0.1 đến 1

en: Sets the fullscreen controller opacity between 0.1 and 1 for main interface, playlist and extended panel. This option only works with Windows and X11 with composite extensions.
vi: Thiết lập độ trong suốt của cửa sổ giao diện từ 0.1 đến 1 cho giao diện chính, danh sách nhạc và các cửa sổ bổ sung. Tùy chọn này sẽ chỉ có hiệu lực với hệ điều hành Windows và các yếu tố bổ sung của X11.

en: Show unimportant error and warnings dialogs
vi: Hiển thị các lỗi và các cảnh báo không quan trọng

en: Activate the updates availability notification
vi: Kích hoạt chế độ thông báo cập nhật khi có phiên bản mới

en: Activate the automatic notification of new versions of the software. It runs once every two weeks.
vi: Bật tính năng thông báo tự động về phiên bản cập nhật mới nhất của chương trình. Sẽ kiểm tra hai tuần một lần.

en: Number of days between two update checks
vi: Khoảng thời gian tiến hành kiểm tra cập nhật VLC tính bằng ngày

en: Ask for network policy at start
vi: Yêu cầu xác nhận chính sách mạng lưới khi chạy

en: Save the recently played items in the menu
vi: Lưu các mục được phát gần đây vào bảng chọn

en: List of words separated by | to filter
vi: Sử dụng danh sách các từ tách biệt bởi | để lọc

en: Regular expression used to filter the recent items played in the player.
vi: Biểu thức chính quy được sử dụng để lọc các mục được phát gần đây trong trình phát.

en: Define the colors of the volume slider
vi: Đổi màu sắc của thanh trượt âm lượng

en: Define the colors of the volume slider
    By specifying the 12 numbers separated by a ';'
    Default is '255;255;255;20;226;20;255;176;15;235;30;20'
    An alternative can be '30;30;50;40;40;100;50;50;160;150;150;255'
vi: Xác định màu sắc của thanh trượt âm lượng
    Bằng cách chỉ định 12 số cách nhau bằng dấu ';'
    Mặc định là '255;255;255;20;226;20;255;176;15;235;30;20'
    Một lựa chọn thay thế có thể là '30;30;50;40;40;100;50;50;160;150;150;255'

en: Selection of the starting mode and look
vi: Lựa chọn chế độ khởi động và xem xét

en: Start VLC with:
     - normal mode
     - a zone always present to show information as lyrics, album arts...
     - minimal mode with limited controls
vi: Khời động VLC với:
     - chế độ bình thường
     - một khu vực luôn hiển thị các thông tin như lời bài hát, tên album...
     - chế độ thu nhỏ với các điều khiển bị giới hạn

en: Show a controller in fullscreen mode
vi: Hiển thị trình điều khiển trong chế độ toàn màn hình

en: Embed the file browser in open dialog
vi: Nhúng Trình Quản Lý tập tin vào cửa sổ mở tập tin

en: Define which screen fullscreen goes
vi: Xác định màn hình trong chế độ hiển thị toàn màn hình

en: Screennumber of fullscreen, instead of same screen where interface is.
vi: Số màn hình của toàn màn hình, thay vì cùng một màn hình có giao diện.

en: Load extensions on startup
vi: Tải tiện ích khi khởi động chương trình

en: Automatically load the extensions module on startup.
vi: Tự động tải mô-đun tiện ích mở rộng khi khởi động.

en: Start in minimal view (without menus)
vi: Hiển thị dưới dạng chế độ thu nhỏ (không có các bảng chọn)

en: Display background cone or art
vi: Hiển thị hình nền là logo của chương trình hoặc một hình nào đó

en: Display background cone or current album art when not playing. Can be disabled to prevent burning screen.
vi: Hiển thị hình nền của chương trình là logo VLC hoặc hình của album khi không có tập tin nào được phát. Bạn có thể tắt tính năng này.

en: Expanding background cone or art
vi: Mở rộng hình nón hoặc nghệ thuật nền

en: Background art fits window's size.
vi: Hình nền phù hợp với kích thước của cửa sổ.

en: Ignore keyboard volume buttons.
vi: Bỏ qua nút chỉnh âm lượng trên bàn phím.

en: With this option checked, the volume up, volume down and mute buttons on your keyboard will always change your system volume. With this option unchecked, the volume buttons will change VLC's volume when VLC is selected and change the system volume when VLC is not selected.
vi: Khi thiết lập này được chọn, các phím tăng âm lượng, giảm âm lượng và tắt âm lượng trên bàn phím của bạn sẽ có thể thay đổi âm thanh đồng thời trên chính hệ thống của bạn và cả chương trình. Khi không chọn thiết lập này, nút âm lượng sẽ chỉ đsong vai trò thay đổi âm lượng của VLC mà không thay đổi âm lượng của hệ thống.

en: When to raise the interface
vi: Khi nào cần nâng cao giao diện

en: This option allows the interface to be raised automatically when a video/audio playback starts, or never.
vi: Tùy chọn này cho phép giao diện tự động được nâng lên khi quá trình phát lại video/âm thanh bắt đầu hoặc không bao giờ.

en: Fullscreen controller mouse sensitivity
vi: Độ nhạy chuột của bộ điều khiển toàn màn hình

en: When minimized
vi: Khi thu nhỏ

en: Qt interface
vi: Giao diện QT

en: errors
vi: lỗi

en: warnings
vi: cảnh báo

en: debug
vi: gở rối

[ctx: Tooltip|Clear]
en: Clear
vi: Xóa

en: Open a skin file
vi: Mở Tập Tin Giao Diện

en: Skin files |*.vlt;*.wsz;*.xml
vi: Tập tin giao diện |*.vlt;*.wsz;*.xml

en: Playlist Files |
vi: Tệp danh sách phát |

en: |All Files |*
vi: |Tất cả các tệp |*

en: Open playlist
vi: Mở danh sách

en: Save playlist
vi: Lưu danh sách

en: XSPF playlist |*.xspf|M3U file |*.m3u|HTML playlist |*.html
vi: Danh sách phát XSPF |*.xspf|Tệp M3U |*.m3u|Danh sách phát HTML |*.html

en: Skin to use
vi: Giao diện sử dụng

en: Path to the skin to use.
vi: Đường dẫn đến giao diện sử dụng.

en: Config of last used skin
vi: Thiết lập giao diện sử dụng trước đó

en: Windows configuration of the last skin used. This option is updated automatically, do not touch it.
vi: Windows sẽ tự động nhận diện giao diện cuối cùng đã sử dụng. Tùy chọn này được cập nhật tự động, đừng thay đổi nó.

en: Show a systray icon for VLC
vi: Hiển thị biểu tượng của VLC ở khay hệ thống

en: Show VLC on the taskbar
vi: Hiển thị VLC ở thanh Taskbar

en: Enable transparency effects
vi: Cho phép hiệu ứng trong suốt

en: You can disable all transparency effects if you want. This is mainly useful when moving windows does not behave correctly.
vi: Bạn có thể tắt toàn bộ hiệu ứng trong suốt nếu bạn muốn. Điều này cực kỳ tiện dụng khi di chuyển các cửa sổ mà không xác định được cái nào.

en: Use a skinned playlist
vi: Sử dụng giao diện tùy chọn cho danh sách

en: Display video in a skinned window if any
vi: Hiển thị video dưới dạng một cửa sổ giao diện bất kỳ

en: When set to 'no', this parameter is intended to give old skins a chance to play back video even though no video tag is implemented
vi: Khi chỉnh thành 'không', thông số này sẽ đưa ra các giao diện cũ để phát video mặc dù thẻ đánh dấu video chưa được hoàn thiện

en: Skinnable Interface
vi: Giao diện có thể thay đổi

en: Select skin
vi: Chọn giao diện

en: Open skin...
vi: Da hở...

en: Brightness threshold
vi: Ngưỡng độ sáng

en: When this mode is enabled, pixels will be shown as black or white. The threshold value will be the brightness defined below.
vi: Khi chế độ này được bật, các điểm ảnh sẽ hiển thị ở dạng trắng hoặc đen. Ngưỡng giá trị xác định độ sáng sẽ được thiết lập phía bên dưới.

en: Image contrast (0-2)
vi: Độ tương phản hình ảnh (0-2)

en: Set the image contrast, between 0 and 2. Defaults to 1.
vi: Chỉnh độ tương phản hình ảnh, từ 0 đến 2. Mặc định là 1.

en: Image hue (0-360)
vi: Tông màu hình ảnh (0-360)

en: Set the image hue, between 0 and 360. Defaults to 0.
vi: Chỉnh tông màu hình ảnh, khoảng giá trị từ 0 đến 360. Giá trị mặc định là 0.

en: Image saturation (0-3)
vi: Độ bão hòa hình ảnh (0-3)

en: Set the image saturation, between 0 and 3. Defaults to 1.
vi: Chỉnh độ bão hòa hình ảnh, từ giá trị 0 đến 3. Mặc định là 1.

en: Image brightness (0-2)
vi: Độ sáng hình ảnh (0-2)

en: Set the image brightness, between 0 and 2. Defaults to 1.
vi: Chỉnh độ sáng hình ảnh, từ 0 đến 2. Mặc định là 1.

en: Image gamma (0-10)
vi: Gamma của hình ảnh (0-10)

en: Set the image gamma, between 0.01 and 10. Defaults to 1.
vi: Chỉnh độ gamma của hình ảnh, khoảng giá trị từ 0.01 đến 10. Giá trị mặc định là 1.

en: Direct3D9 adjust filter
vi: Bộ lọc điều chỉnh Direct3D9

en: Decode frames directly into RPI VideoCore instead of host memory.
vi: Giải mã các khung hình trực tiếp vào RPI VideoCore thay vì bộ nhớ máy chủ.

en: Decode frames directly into RPI VideoCore instead of host memory. This option must only be used with the MMAL video output plugin.
vi: Giải mã các khung hình trực tiếp vào RPI VideoCore thay vì bộ nhớ máy chủ. Tùy chọn này chỉ được sử dụng với plugin đầu ra video MMAL.

en: MMAL decoder
vi: Bộ giải mã MMAL

en: MMAL-based decoder plugin for Raspberry Pi
vi: Plugin giải mã dựa trên MMAL cho Raspberry Pi

en: Use QPUs for advanced HD deinterlacing.
vi: Sử dụng QPU để khử xen kẽ HD nâng cao.

en: Make use of the QPUs to allow higher quality deinterlacing of HD content.
vi: Tận dụng QPU để cho phép khử xen kẽ nội dung HD chất lượng cao hơn.

en: MMAL deinterlace
vi: Khử xen kẽ MMAL

en: MMAL-based deinterlace filter plugin
vi: Plugin bộ lọc khử xen kẽ dựa trên MMAL

en: VideoCore layer where the video is displayed.
vi: Lớp VideoCore nơi video được hiển thị.

en: VideoCore layer where the video is displayed. Subpictures are displayed directly above and a black background directly below.
vi: Lớp VideoCore nơi video được hiển thị. Hình ảnh phụ được hiển thị ngay phía trên và nền đen ngay bên dưới.

en: Blank screen below video.
vi: Màn hình trống bên dưới video.

en: Render blank screen below video. Increases VideoCore load.
vi: Hiển thị màn hình trống bên dưới video. Tăng tải VideoCore.

en: Adjust HDMI refresh rate to the video.
vi: Điều chỉnh tốc độ làm mới HDMI cho video.

en: Force interlaced video mode.
vi: Buộc chế độ video xen kẽ.

en: Force the HDMI output into an interlaced video mode for interlaced video content.
vi: Buộc đầu ra HDMI sang chế độ video xen kẽ cho nội dung video xen kẽ.

en: MMAL-based vout plugin for Raspberry Pi
vi: Plugin vout dựa trên MMAL cho Raspberry Pi

en: VAAPI filters
vi: Bộ lọc VAAPI

en: Video Accelerated API filters
vi: Bộ lọc API tăng tốc video

en: VDPAU adjust video filter
vi: VDPAU điều chỉnh bộ lọc video

en: VDPAU video decoder
vi: Bộ giải mã video VDPAU

en: Temporal-spatial
vi: Không gian-thời gian

en: VDPAU surface conversions
vi: Chuyển đổi bề mặt VDPAU

en: Deinterlacing algorithm
vi: Thuật toán khử xen kẽ

en: Inverse telecine
vi: Điện ảnh nghịch đảo

en: Deinterlace chroma skip
vi: Bỏ qua sắc độ xen kẽ

en: Whether temporal deinterlacing applies to luma only
vi: Công việc khử tạm thời xen kẽ chỉ áp dụng cho độ sáng

en: Noise reduction level
vi: Mức giảm tiếng ồn

en: Scaling quality
vi: Chất lượng chia tỷ lệ

en: High quality scaling level
vi: Mức độ mở rộng chất lượng cao

en: VDPAU deinterlacing filter
vi: Bộ lọc khử xen kẽ VDPAU

en: VDPAU output
vi: Đầu ra VDPAU

en: VDPAU sharpen video filter
vi: Bộ lọc video sắc nét VDPAU

en: File keystore (plaintext)
vi: Kho khóa tệp (bản rõ)

en: Secrets are stored on a file without any encryption
vi: Những bí mật được lưu trữ trong một file không có bất kỳ mã hóa nào

en: Crypt keystore
vi: Kho khóa mật mã

en: Secrets are stored encrypted on a file
vi: Bí mật được lưu trữ mã hóa trên một tập tin

en: No
vi: Không

en: Any
vi: Bất kỳ

en: System default
vi: Mặc định hệ thống

en: After first unlock
vi: Sau lần mở khóa đầu tiên

en: After first unlock, on this device only
vi: Sau lần mở khóa đầu tiên, chỉ trên thiết bị này

en: When passcode set, on this device only
vi: Khi đặt mật mã, chỉ trên thiết bị này

en: Always, on this device only
vi: Luôn luôn, chỉ trên thiết bị này

en: When unlocked
vi: Khi mở khóa

en: When unlocked, on this device only
vi: Khi được mở khóa, chỉ trên thiết bị này

en: Synchronize stored items
vi: Đồng bộ hóa các mục được lưu trữ

en: Synchronizes stored items via iCloud Keychain if enabled in the user domain.
vi: Đồng bộ hóa các mục được lưu trữ qua Chuỗi khóa iCloud nếu được bật trong miền người dùng.

en: Accessibility type for all future passwords saved to the Keychain
vi: Loại khả năng truy cập cho tất cả mật khẩu trong tương lai được lưu vào Chuỗi khóa

en: Keychain access group
vi: Nhóm truy cập chuỗi khóa

en: Keychain access group as defined by the app entitlements.
vi: Nhóm truy cập chuỗi khóa được xác định theo quyền của ứng dụng.

en: Keychain keystore
vi: Kho khóa móc khóa

en: Keystore for iOS, Mac OS X and tvOS
vi: Kho khóa cho iOS, Mac OS X và tvOS

en: KWallet keystore
vi: Kho khóa KWallet

en: Secrets are stored via KWallet
vi: Bí mật được lưu trữ qua KWallet

en: Memory keystore
vi: Kho khóa bộ nhớ

en: Secrets are stored in memory
vi: Bí mật được lưu trữ trong bộ nhớ

en: libsecret keystore
vi: kho khóa libsecret

en: Secrets are stored via libsecret
vi: Bí mật được lưu trữ thông qua libsecret

en: Android log
vi: Nhật ký Android

en: Android log using logcat
vi: Nhật ký Android sử dụng logcat

en: Be quiet
vi: Im lặng

en: Turn off all messages on the console.
vi: Tắt tất cả tin nhắn trên bảng điều khiển.

en: Console log
vi: Nhật ký bảng điều khiển

en: Console logger
vi: Trình ghi nhật ký bảng điều khiển

en: Info
vi: Thông tin

en: Debug
vi: Gỡ lỗi

en: Log to file
vi: Lưu trữ nhật trình hoặc log vào tập tin

en: Log all VLC messages to a text file.
vi: Lưu trữ tất cả các thông báo của VLC vào một tập tin dạng văn bản.

en: Log filename
vi: Tên tập tin Log hoặc nhật ký chương trình

en: Specify the log filename.
vi: Chỉnh sửa tên tập tin Log hoặc phần nhật ký chương trình.

en: Log format
vi: Định dạng log

en: Specify the logging format.
vi: Chỉnh sửa định dạng nhật trình của hệ thống được ghi nhận bởi VLC.

en: Verbosity
vi: Độ dài

en: Select the logging verbosity or default to use the same verbosity given by --verbose.
vi: Chọn mức độ chi tiết khi ghi nhật ký hoặc mặc định để sử dụng mức độ chi tiết tương tự do --verbose cung cấp.

en: Logger
vi: Trình ghi nhật ký

en: File logger
vi: Trình ghi tệp tin nhật ký

en: Journal
vi: Nhật ký

en: SystemD journal logger
vi: Trình ghi nhật ký SystemD

en: System log (syslog)
vi: Nhật ký hệ thống (syslog)

en: Emit log messages through the POSIX system log.
vi: Phát ra thông điệp tường trình thông qua nhật ký hệ thống POSIX.

en: Debug messages
vi: Thông điệp gỡ lỗi

en: Include debug messages in system log.
vi: Bao gồm các thông báo gỡ lỗi trong nhật ký hệ thống.

en: Identity
vi: Danh tính

en: Process identity in system log.
vi: Xử lý danh tính trong nhật ký hệ thống.

en: Facility
vi: Cơ sở hạ tầng

en: System logging facility.
vi: Cơ sở ghi nhật ký hệ thống.

en: System logger (syslog)
vi: Trình ghi nhật ký hệ thống (syslog)

en: Extension not responding!
vi: Tiện ích mở rộng không phản hồi!

en: Extension '%s' does not respond.
    Do you want to kill it now?
vi: Tiện ích mở rộng '%s' không phản hồi.
    Bạn có muốn tắt nó không?

en: <p>Password for Web interface has not been set.</p><p>Please use --http-password, or set a password in </p><p>Preferences &gt; All &gt; Main interfaces &gt; Lua &gt; Lua HTTP &gt; Password.</p>
vi: <p>Chưa thiết lập mật khẩu cho giao diện web.</p><p>Hãy sử dụng --http-mật khẩu, hoặc thiết đặt một mật khẩu trong </p><p>Tùy Biến &gt; Toàn bộ &gt; Giao diện chính &gt; Lua &gt; Lua HTTP &gt; Mật khẩu.</p>

en: Lua interface
vi: Giao diện Lua

en: Lua interface module to load
vi: Module giao diện Lua để tải

en: Lua interface configuration
vi: Chỉnh sửa giao diện Lua

en: Lua interface configuration string. Format is: '["<interface module name>"] = { <option> = <value>, ...}, ...'.
vi: Chỉnh sửa các chuỗi ký tự trong giao diện Lua. Định dạng là '["<tên module giao diện>"] = { <tùy chọn> = <giá trị>, ...}, ...'.

en: A single password restricts access to this interface.
vi: Một mật khẩu đã được thiết lập để hạn chế việc truy cập giao diện này.

en: Source directory
vi: Thư mục nguồn

en: Directory index
vi: Đánh chỉ số thư mục

en: Allow to build directory index
vi: Cho phép xây dựng đánh chỉ số thư mục

en: This is the host on which the interface will listen. It defaults to all network interfaces (0.0.0.0). If you want this interface to be available only on the local machine, enter "127.0.0.1".
vi: Đây là máy chủ mà giao diện sẽ lắng nghe. Nó mặc định cho tất cả các giao diện mạng (0.0.0.0). Nếu bạn muốn giao diện này chỉ khả dụng trên máy cục bộ, hãy nhập "127.0.0.1".

en: This is the TCP port on which this interface will listen. It defaults to 4212.
vi: Đây là cổng TCP mà giao diện này sẽ lắng nghe. Nó mặc định là 4212.

en: CLI input
vi: Dữ liệu đầu vào dạng CLI

en: Accept commands from this source. The CLI defaults to stdin ("*console"), but can also bind to a plain TCP socket ("localhost:4212") or use the telnet protocol ("telnet://0.0.0.0:4212")
vi: Các lệnh được chấp nhận từ nguồn thông tin này. CLI mặc định là stdin ("*console"), nhưng cũng có thể được bind tới một socket TCP ("localhost:4212") hoặc sử dụng giao thức telnet ("telnet://0.0.0.0:4212")

en: Lua interpreter
vi: Trình phiên dịch Lua

en: Command-line interface
vi: Giao diện dòng-lệnh

en: Fetch meta data using lua scripts
vi: Tải các thông tin dữ liệu chi tiết bằng cách sử dụng các đoạn mã dạng lua

en: Read meta data using lua scripts
vi: Đọc các thông tin chi tiết sử dụng ngôn ngữ của lua

en: Lua Playlist
vi: Danh sách Lua

en: Lua Playlist Parser Interface
vi: Giao diện chuyển đổi danh sách phát kiểu Lua

en: Fetch artwork using lua scripts
vi: Tải các hình nghệ thuật thông qua ngôn ngữ dạng lua

en: Lua Extension
vi: Tiện ích dạng Lua

en: Lua SD Module
vi: Module thẻ nhớ dạng Lua

en: Folder meta data
vi: Thư mục chứa thông tin bổ sung

en: Album art filename
vi: Tên tập tin album art

en: Filename to look for album art in current directory
vi: Tên tập tin của album art cho việc tìm kiếm trong thư mục hiện tại

en: Other
vi: Khác

en: Primus
vi: Nguyên thủy

en: Terror
vi: Khủng bố

en: addons local storage
vi: tiện ích lưu trữ cục bộ

en: Addons local storage installer
vi: Trình cài đặt bộ nhớ cục bộ Addons

en: Addons local storage lister
vi: Trình liệt kê lưu trữ cục bộ của Addons

en: Videolan.org's addons finder
vi: Công cụ tìm tiện ích bổ sung của Videolan.org

en: addons.videolan.org addons finder
vi: addons.videolan.org công cụ tìm tiện ích mở rộng

en: Videolan.org's single archive addons finder
vi: Công cụ tìm kiếm tiện ích lưu trữ duy nhất của Videolan.org

en: single .vlp archive addons finder
vi: công cụ tìm addons lưu trữ .vlp duy nhất

en: The username of your last.fm account
vi: Tên của người sử dụng tài khoản last.fm của bạn

en: The password of your last.fm account
vi: Mật khẩu của người sử dụng tài khoản last.fm của bạn

en: The URL set for an alternative scrobbler engine
vi: Phần URL được thiết lập cho các engine scrobbelr phụ trợ

en: last.fm: Authentication failed
vi: last.fm: Thất bại trong việc xác nhận

en: last.fm username or password is incorrect. Please verify your settings and relaunch VLC.
vi: tên người dùng hoặc mật khẩu không đúng. Hãy kiểm tra lại các thiết lập và khởi động lại VLC.

en: Last.fm username not set
vi: Tên người sử dụng chưa được thiết lập

en: Please set a username or disable the audioscrobbler plugin, and restart VLC.
    Visit http://www.last.fm/join/ to get an account.
vi: Hãy tạo một tài khoản hoặc vô hiệu plugin của audiosrobbler, và khởi động lại VLC.
    Truy cập vào http://www.last.fm/join/ để tạo một tài khoản.

en: Track fingerprinter (based on Acoustid)
vi: Theo dõi dấu vân tay (dựa trên Acoustid)

en: However, the security certificate presented by the server is unknown and could not be authenticated by any trusted Certificate Authority.
vi: Tuy nhiên, chứng chỉ bảo mật do máy chủ xuất trình không xác định và không thể được xác thực bởi bất kỳ Cơ quan cấp chứng chỉ đáng tin cậy nào.

en: However, the security certificate presented by the server changed since the previous visit and was not authenticated by any trusted Certificate Authority.
vi: Tuy nhiên, chứng chỉ bảo mật do máy chủ xuất trình đã thay đổi kể từ lần truy cập trước và không được xác thực bởi bất kỳ Cơ quan cấp chứng chỉ đáng tin cậy nào.

en: Abort
vi: Hủy bỏ

en: View certificate
vi: Xem chứng nhận

en: Insecure site
vi: Trang không an toàn

en: You attempted to reach %s. %s
    This problem may be stem from an attempt to breach your security, compromise your privacy, or a configuration error.
    
    If in doubt, abort now.
vi: Bạn đã cố gắng tiếp cận %s. %s
    Sự cố này có thể xuất phát từ nỗ lực xâm phạm bảo mật, xâm phạm quyền riêng tư của bạn hoặc lỗi cấu hình.
    
    Nếu nghi ngờ, hãy hủy bỏ ngay bây giờ.

en: Accept 24 hours
vi: Chấp nhận trong vòng 24 tiếng đồng hồ

en: Accept permanently
vi: Luôn luôn chấp nhận

en: This is the certificate presented by %s:
    %s
    
    If in doubt, abort now.
vi: Đây là chứng chỉ được giới thiệu bởi %s:
    %s
    
    Nếu nghi ngờ, hãy hủy bỏ ngay bây giờ.

en: Use system trust database
vi: Sử dụng cơ sở dữ liệu tin cậy của hệ thống

en: Trust the root certificates of Certificate Authorities stored in the operating system trust database to authenticate TLS sessions.
vi: Tin cậy chứng chỉ gốc của Tổ chức phát hành chứng chỉ được lưu trữ trong cơ sở dữ liệu tin cậy của hệ điều hành để xác thực các phiên TLS.

en: Trust directory
vi: Thư mục tin cậy

en: Trust the root certificates of Certificate Authorities stored in the specified directory to authenticate TLS sessions.
vi: Tin tưởng vào chứng chỉ gốc của Tổ chức phát hành chứng chỉ được lưu trữ trong thư mục được chỉ định để xác thực các phiên TLS.

en: Ciphers, key exchange methods, hash functions and compression methods can be selected. Refer to GNU TLS documentation for detailed syntax.
vi: Mật mã, phương thức trao đổi khóa, hàm băm và phương pháp nén có thể được chọn. Tham khảo tài liệu GNU TLS để biết cú pháp chi tiết.

en: Performance (prioritize faster ciphers)
vi: Hiệu suất (ưu tiên mật mã nhanh hơn)

en: Secure 128-bits (exclude 256-bits ciphers)
vi: Bảo mật 128 bit (loại trừ mật mã 256 bit)

en: Secure 256-bits (prioritize 256-bits ciphers)
vi: Bảo mật 256-bit (ưu tiên mật mã 256-bit)

en: GNU TLS transport layer security
vi: Bảo mật lớp vận chuyển GNU TLS

en: GNU TLS server
vi: Máy chủ GNU TLS

en: Playing some media.
vi: Đang phát một số tập tin.

en: D-Bus screensaver
vi: Trình bảo vệ màn hình D-Bus

en: D-Bus screen saver inhibition
vi: Ức chế bảo vệ màn hình D-Bus

en: XDG-screensaver
vi: Trình bảo vệ màn hình-XDG

en: XDG screen saver inhibition
vi: Hạn chế sử dụng trình bảo vệ màn hình XDG

en: Logging
vi: Ghi nhật ký

en: File logging
vi: Ghi nhật ký tệp

en: M3U playlist export
vi: Xuất dữ liệu danh sách M3U

en: M3U8 playlist export
vi: Xuất danh sách dạng M3U8

en: XSPF playlist export
vi: Xuất dữ liệu danh sách XSPF

en: HTML playlist export
vi: Xuất dữ liệu danh sách HTML

en: Maximum number of connections
vi: Số lượng tối đa kết nối

en: This limits the maximum number of clients that can connect to the RTSP VOD. 0 means no limit.
vi: Điều này giới hạn số lượng máy khách tối đa có thể kết nối với RTSP VOD. 0 có nghĩa là không có giới hạn.

en: MUX for RAW RTSP transport
vi: MUX để vận chuyển RAW RTSP

en: Sets the timeout option in the RTSP session string
vi: Đặt tùy chọn thời gian chờ trong chuỗi phiên RTSP

en: Defines what timeout option to add to the RTSP session ID string. Setting it to a negative number removes the timeout option entirely. This is needed by some IPTV STBs (such as those made by HansunTech) which get confused by it. The default is 5.
vi: Xác định tùy chọn thời gian chờ nào để thêm vào chuỗi ID phiên RTSP. Đặt nó thành số âm sẽ loại bỏ hoàn toàn tùy chọn thời gian chờ. Điều này là cần thiết đối với một số STB IPTV (chẳng hạn như các STB do HansunTech sản xuất) khiến nó bị nhầm lẫn. Mặc định là 5.

en: Legacy RTSP VoD server
vi: Máy chủ RTSP VoD kế thừa

en: TLS support for OS X and iOS
vi: Hỗ trợ TLS cho OS X và iOS

en: TLS server support for OS X
vi: Hỗ trợ máy chủ TLS cho OS X

en: You attempted to reach %s. However the security certificate presented by the server is unknown and could not be authenticated by any trusted Certification Authority. This problem may be caused by a configuration error or an attempt to breach your security or your privacy.
    
    If in doubt, abort now.
vi: Bạn đang cố kết nối tới %s. Tuy nhiên chứng chỉ về an ninh từ phía server này hiện không rõ, và có thể không được chấp nhận bởi bất kỳ việc cho phép cấp chứng chỉ an toàn về kêt nối. Vấn đề này có thể xảy ra khi phần thiết lập thông tin bị lỗi gì đó hoặc có đối tượng đang muốn thu thập thông tin cá nhân từ bạn và hệ thống.
    
    Nếu nghi ngờ, hãy hủy bỏ ngay.

en: Accept certificate temporarily
vi: Chấp nhận chứng chỉ tạm thời

en: Stats
vi: Trạng thái

en: Stats encoder function
vi: Chức năng số liệu thống kê bộ mã hóa

en: Stats decoder
vi: Thống kê bộ giải mã

en: Stats decoder function
vi: Chức năng số liệu thống kê bộ giải mã

en: Stats demux
vi: Thống kê bộ tách kênh

en: Stats demux function
vi: Chức năng thống kê bộ tách kênh

en: XML Parser (using libxml2)
vi: Trình phân tích  XML (sử dụng libxml2)

en: Title to put in ASF comments.
vi: Tiêu đề để đưa vào bình luận ASF.

en: Author to put in ASF comments.
vi: Tác giả đưa vào bình luận ASF.

en: Copyright string to put in ASF comments.
vi: Chuỗi bản quyền để đưa vào bình luận ASF.

en: Comment
vi: Bình luận

en: Comment to put in ASF comments.
vi: Bình luận để đưa vào bình luận ASF.

en: "Rating" to put in ASF comments.
vi: "Xếp hạng" để đưa vào nhận xét ASF.

en: Packet Size
vi: Kích thước gói

en: ASF packet size -- default is 4096 bytes
vi: Kích thước gói ASF - mặc định là 4096 byte

en: Bitrate override
vi: Ghi đè tốc độ bit

en: Do not try to guess ASF bitrate. Setting this, allows you to control how Windows Media Player will cache streamed content. Set to audio+video bitrate in bytes
vi: Đừng cố đoán số lượng ASF bitrate. Nếu phần thiết lập này được thiết lập, bạn sẽ có thể điều khiển cách Windows Media Player sử dụng bộ nhớ đệm đối với nội dung của luồng được truyền tải. Số bitrate của audio+video được tính bằng byte

en: ASF muxer
vi: Bộ ghép kênh ASF

en: Unknown Video
vi: Không biết video này

en: Subject
vi: Chủ thể

en: Encoder
vi: Trình biên mã

en: AVI muxer
vi: Bộ ghép kênh AVI

en: Dummy/Raw muxer
vi: Bộ ghép kênh giả/thô

en: Create "Fast Start" files
vi: Tạo tập tin "Bắt đầu nhanh"

en: Create "Fast Start" files. "Fast Start" files are optimized for downloads and allow the user to start previewing the file while it is downloading.
vi: Tạo tập tin "Bắt Đầu Nhanh". Các tập tin "Bắt Đầu Nhanh" được tùy chỉnh cho việc tải dữ liệu và cho phép người dùng có khản năng xem trước các tập tin đang được tải về ngay lập tức. Nghĩa là, khi bạn đang thực hiện tải về một tập tin nào đó, hoặc nhiều tập tin cùng lúc, bạn có thể ngay lập tức xem chính tập tin đó với nội dung đã tải về chứ không cần phải đợi tải về hết mới xem được.

en: MP4/MOV muxer
vi: Bộ ghép kênh MP4/MOV

en: Fragmented and streamable MP4 muxer
vi: Bộ chuyển đổi MP4 được phân mảnh và có thể phát trực tuyến

en: DTS delay (ms)
vi: Độ trễ DTS (ms)

en: Delay the DTS (decoding time stamps) and PTS (presentation timestamps) of the data in the stream, compared to the SCRs. This allows for some buffering inside the client decoder.
vi: Trì hoãn DTS (dấu thời gian giải mã) và PTS (dấu thời gian trình bày) của dữ liệu trong luồng so với SCR. Điều này cho phép một số bộ đệm bên trong bộ giải mã máy khách.

en: PES maximum size
vi: Kích thước tối đa PES

en: Set the maximum allowed PES size when producing the MPEG PS streams.
vi: Đặt kích thước PES tối đa được phép khi tạo luồng MPEG PS.

en: PS muxer
vi: Bộ ghép kênh PS

en: Assign a fixed PID to the video stream. The PCR PID will automatically be the video.
vi: Gán một PID cố định cho luồng video. PCR PID sẽ tự động là video.

en: Assign a fixed PID to the audio stream.
vi: Gán một PID cố định cho luồng âm thanh.

en: Assign a fixed PID to the SPU.
vi: Gán một PID cố định cho SPU.

en: Assign a fixed PID to the PMT
vi: Gán một PID cố định cho PMT

en: Assign a fixed Transport Stream ID.
vi: Chỉ định ID luồng truyền tải cố định.

en: Assign a fixed Network ID (for SDT table)
vi: Gán Network ID cố định (cho bảng SDT)

en: PMT Program numbers
vi: Số chương trình PMT

en: Assign a program number to each PMT. This requires "Set PID to ID of ES" to be enabled.
vi: Chỉ định số chương trình cho mỗi PMT. Điều này yêu cầu phải bật "Đặt PID thành ID của ES".

en: Mux PMT (requires --sout-ts-es-id-pid)
vi: Ghép kênh PMT (yêu cầu --sout-ts-es-id-pid)

en: Define the pids to add to each pmt. This requires "Set PID to ID of ES" to be enabled.
vi: Xác định các pid để thêm vào mỗi pmt. Điều này yêu cầu phải bật "Đặt PID thành ID của ES".

en: SDT Descriptors (requires --sout-ts-es-id-pid)
vi: Bộ mô tả SDT (yêu cầu --sout-ts-es-id-pid)

en: Defines the descriptors of each SDT. This requires "Set PID to ID of ES" to be enabled.
vi: Xác định các mô tả của mỗi SDT. Điều này yêu cầu phải bật "Đặt PID thành ID của ES".

en: Set PID to ID of ES
vi: Đặt PID thành ID của ES

en: Sets PID to the ID if the incoming ES. This is for use with --ts-es-id-pid, and allows having the same PIDs in the input and output streams.
vi: Đặt PID thành ID nếu ES đến. Điều này được sử dụng với --ts-es-id-pid và cho phép có cùng các PID trong luồng đầu vào và đầu ra.

en: Data alignment
vi: Căn chỉnh dữ liệu

en: Enforces alignment of all access units on PES boundaries. Disabling this might save some bandwidth but introduce incompatibilities.
vi: Thực thi sự liên kết của tất cả các đơn vị truy cập trên ranh giới PES. Việc tắt tính năng này có thể tiết kiệm một số băng thông nhưng gây ra sự không tương thích.

en: Shaping delay (ms)
vi: Độ trễ định hình (ms)

en: Cut the stream in slices of the given duration, and ensure a constant bitrate between the two boundaries. This avoids having huge bitrate peaks, especially for reference frames.
vi: Cắt luồng thành các phần có thời lượng nhất định và đảm bảo tốc độ bit không đổi giữa hai ranh giới. Điều này tránh việc có tốc độ bit cao nhất, đặc biệt là đối với các khung tham chiếu.

en: Use keyframes
vi: Sử dụng khung hình chính

en: If enabled, and shaping is specified, the TS muxer will place the boundaries at the end of I pictures. In that case, the shaping duration given by the user is a worse case used when no reference frame is available. This enhances the efficiency of the shaping algorithm, since I frames are usually the biggest frames in the stream.
vi: Nếu được bật và định hình được chỉ định, bộ ghép kênh TS sẽ đặt các ranh giới ở cuối ảnh I. Trong trường hợp đó, thời lượng định hình do người dùng đưa ra là trường hợp xấu hơn được sử dụng khi không có sẵn hệ quy chiếu. Điều này nâng cao hiệu quả của thuật toán định hình vì khung hình I thường là khung hình lớn nhất trong luồng.

en: PCR interval (ms)
vi: Khoảng thời gian PCR (ms)

en: Set at which interval PCRs (Program Clock Reference) will be sent (in milliseconds). This value should be below 100ms. (default is 70ms).
vi: Đặt khoảng thời gian PCR (Tham chiếu đồng hồ chương trình) sẽ được gửi (tính bằng mili giây). Giá trị này phải dưới 100ms. (mặc định là 70ms).

en: Minimum B (deprecated)
vi: Tối thiểu B (không dùng nữa)

en: This setting is deprecated and not used anymore
vi: Cài đặt này không được dùng nữa và không được sử dụng nữa

en: Maximum B (deprecated)
vi: B tối đa (không dùng nữa)

en: Delay the DTS (decoding time stamps) and PTS (presentation timestamps) of the data in the stream, compared to the PCRs. This allows for some buffering inside the client decoder.
vi: Trì hoãn DTS (dấu thời gian giải mã) và PTS (dấu thời gian trình bày) của dữ liệu trong luồng so với PCR. Điều này cho phép một số bộ đệm bên trong bộ giải mã máy khách.

en: Crypt audio
vi: Âm thanh mật mã

en: Crypt audio using CSA
vi: Mã hóa âm thanh bằng CSA

en: Crypt video
vi: Video mật mã

en: Crypt video using CSA
vi: Mã hóa video bằng CSA

en: CSA Key in use
vi: Khóa CSA đang được sử dụng

en: CSA encryption key used. It can be the odd/first/1 (default) or the even/second/2 one.
vi: Khóa mã hóa CSA đã được sử dụng. Nó có thể là số lẻ/thứ nhất/1 (mặc định) hoặc số chẵn/giây/2.

en: Packet size in bytes to encrypt
vi: Kích thước gói tính bằng byte để mã hóa

en: Size of the TS packet to encrypt. The encryption routines subtract the TS-header from the value before encrypting.
vi: Kích thước của gói TS cần mã hóa. Các thủ tục mã hóa trừ giá trị tiêu đề TS trước khi mã hóa.

en: TS muxer (libdvbpsi)
vi: Bộ ghép kênh TS (libdvbpsi)

en: Multipart JPEG muxer
vi: Bộ ghép kênh JPEG nhiều phần

en: Index interval
vi: Khoảng chỉ số

en: Minimal index interval, in microseconds. Set to 0 to disable index creation.
vi: Khoảng thời gian chỉ số tối thiểu, tính bằng micro giây. Đặt thành 0 để tắt việc tạo chỉ mục.

en: Index size ratio
vi: Tỷ lệ kích thước chỉ mục

en: Set index size ratio. Alters default (60min content) or estimated size.
vi: Đặt tỷ lệ kích thước chỉ mục. Thay đổi kích thước mặc định (nội dung 60 phút) hoặc kích thước ước tính.

en: Ogg/OGM muxer
vi: Bộ ghép kênh Ogg/OGM

en: WAV muxer
vi: Bộ ghép kênh WAV

en: OS X Notification Plugin
vi: Plugin thông báo OS X

en: New input playing
vi: Dữ liệu đầu vào đang được phát mới

en: Now playing
vi: Đang phát

en: Skip
vi: Nhảy

en: Timeout (ms)
vi: Hết giờ (ms)

en: How long the notification will be displayed.
vi: Thông báo sẽ được hiển thị trong bao lâu.

en: Notify
vi: Chú ý

en: LibNotify Notification Plugin
vi: Plugin thông báo LibNotify

en: A/52 audio packetizer
vi: Bộ đóng gói âm thanh A/52

en: avparser packetizer
vi: trình đóng gói avparser

en: AV1 video packetizer
vi: Bộ đóng gói video AV1

en: Copy packetizer
vi: Sao chép gói tin

en: Dirac packetizer
vi: Bộ đóng gói Dirac

en: DTS audio packetizer
vi: Đóng gói audio DTS

en: Flac audio packetizer
vi: Đóng gói audio Flac

en: H.264 video packetizer
vi: Bộ đóng gói video H.264

en: HEVC/H.265 video packetizer
vi: Bộ đóng gói video HEVC/H.265

en: MLP/TrueHD parser
vi: Trình phân tích cú pháp MLP/TrueHD

en: MPEG4 audio packetizer
vi: Bộ đóng gói âm thanh MPEG4

en: MPEG4 video packetizer
vi: Bộ đóng gói video MPEG4

en: MPEG audio layer I/II/III packetizer
vi: Đóng gói MPEG audio layer I/II/III

en: Sync on Intra Frame
vi: Đồng bộ trên Intra Frame

en: Normally the packetizer would sync on the next full frame. This flags instructs the packetizer to sync on the first Intra Frame found.
vi: Thông thường bộ đóng gói sẽ đồng bộ trên khung hình đầy đủ tiếp theo. Cờ này hướng dẫn trình đóng gói đồng bộ hóa trên Intra Frame đầu tiên được tìm thấy.

en: MPEG-I/II video packetizer
vi: Bộ đóng gói video MPEG-I/II

en: MPEG Video
vi: Video MPEG

en: VC-1 packetizer
vi: Bộ đóng gói VC-1

en: Zeroconf network services
vi: Dịch vụ mạng Zeroconf

en: Zeroconf services
vi: Dịch vụ Zeroconf

en: Avahi Renderer Discovery
vi: Khám phá trình kết xuất Avahi

en: Bonjour Network Discovery
vi: Khám phá mạng Bonjour

en: Bonjour Renderer Discovery
vi: Khám phá trình kết xuất Bonjour

en: My Videos
vi: Video của tôi

en: My Music
vi: Nhạc của tôi

en: Picture
vi: Hình ảnh

en: My Pictures
vi: Hình ảnh của tôi

en: mDNS Network Discovery
vi: khám phá mạng mDNS

en: mDNS Renderer Discovery
vi: khám phá trình kết xuất mDNS

en: MTP devices
vi: Các thiết bị MTP

en: MTP Device
vi: Thiết bị MTP

en: Discs
vi: Đĩa

en: Podcast URLs list
vi: Danh sách đường dẫn Podcast dạng URL

en: Enter the list of podcasts to retrieve, separated by '|' (pipe).
vi: Điền vào danh sách các podcast để nhận dữ liệu, cách biệt bởi dấu ' | ' (ống).

en: Audio capture
vi: Ghi hình Audio

en: Audio capture (PulseAudio)
vi: Ghi hình Audio (PulseAudio)

en: Generic
vi: Chung

en: SAP multicast address
vi: Địa chỉ đa hướng SAP

en: The SAP module normally chooses itself the right addresses to listen to. However, you can specify a specific address.
vi: Mô-đun SAP thường tự chọn đúng địa chỉ để lắng nghe. Tuy nhiên, bạn có thể chỉ định một địa chỉ cụ thể.

en: SAP timeout (seconds)
vi: Thời gian chờ SAP (giây)

en: Delay after which SAP items get deleted if no new announcement is received.
vi: Trì hoãn sau đó các mục SAP sẽ bị xóa nếu không nhận được thông báo mới.

en: Try to parse the announce
vi: Cố gắng phân tích thông báo

en: This enables actual parsing of the announces by the SAP module. Otherwise, all announcements are parsed by the "live555" (RTP/RTSP) module.
vi: Điều này cho phép mô-đun SAP phân tích cú pháp thực tế các thông báo. Nếu không, tất cả thông báo sẽ được phân tích cú pháp bằng mô-đun "live555" (RTP/RTSP).

en: SAP Strict mode
vi: Chế độ nghiêm ngặt của SAP

en: When this is set, the SAP parser will discard some non-compliant announcements.
vi: Khi cài đặt này được đặt, trình phân tích cú pháp SAP sẽ loại bỏ một số thông báo không tuân thủ.

en: Network streams (SAP)
vi: Luồng thuộc mạng (SAP)

en: SDP Descriptions parser
vi: Trình phân tích cú pháp mô tả SDP

en: Session
vi: Tiến trình

en: Tool
vi: Công cụ

en: User
vi: Người dùng

en: Video capture
vi: Ghi hình Video

en: Video capture (Video4Linux)
vi: Ghi hình Video (Video4Linux)

en: Audio capture (ALSA)
vi: Ghi hình Audio (ALSA)

en: Unknown type
vi: Loại chưa rõ

en: Custom SAT>IP channel list URL
vi: URL danh sách kênh SAT>IP tùy chỉnh

en: Screen capture
vi: Ghi hình màn hình

en: Your window manager does not provide a list of applications.
vi: Trình quản lý cửa sổ của bạn không cung cấp danh sách các ứng dụng.

en: Applications
vi: Ứng dụng

en: X coordinate
vi: Tọa độ X

en: X coordinate of the bargraph.
vi: Tọa độ X của đồ thị.

en: Y coordinate
vi: Tọa độ Y

en: Y coordinate of the bargraph.
vi: Tọa độ Y của biểu đồ.

en: Transparency of the bargraph
vi: Tính minh bạch của biểu đồ

en: Bargraph transparency value (from 0 for full transparency to 255 for full opacity).
vi: Giá trị độ trong suốt của biểu đồ vạch (từ 0 cho độ trong suốt hoàn toàn đến 255 cho độ mờ hoàn toàn).

en: Bargraph position
vi: Vị trí biểu đồ

en: Enforce the bargraph position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
vi: Áp dụng vị trí biểu đồ thanh trên video (0=giữa, 1=trái, 2=phải, 4=trên cùng, 8=dưới cùng, bạn cũng có thể sử dụng kết hợp các giá trị này, ví dụ 6 = trên cùng bên phải).

en: Bar width in pixel
vi: Chiều rộng thanh tính bằng pixel

en: Width in pixel of each bar in the BarGraph to be displayed.
vi: Chiều rộng tính bằng pixel của mỗi thanh trong BarGraph sẽ được hiển thị.

en: Bar Height in pixel
vi: Chiều cao thanh tính bằng pixel

en: Height in pixel of BarGraph to be displayed.
vi: Chiều cao tính bằng pixel của BarGraph sẽ được hiển thị.

en: Audio Bar Graph Video sub source
vi: Biểu đồ thanh âm thanh Nguồn phụ video

en: Audio Bar Graph Video
vi: Video đồ thị thanh âm thanh

en: Input FIFO
vi: Nhập FIFO

en: FIFO which will be read for commands
vi: FIFO sẽ được đọc cho các lệnh

en: Output FIFO
vi: Đầu ra FIFO

en: FIFO which will be written to for responses
vi: FIFO sẽ được viết để phản hồi

en: Dynamic video overlay
vi: Lớp phủ video động

en: Overlay
vi: Lớp phủ

en: Full path of the image files to use. Format is <image>[,<delay in ms>[,<alpha>]][;<image>[,<delay>[,<alpha>]]][;...]. If you only have one file, simply enter its filename.
vi: Đường dẫn đầy đủ của tập tin hình ảnh cần sử dụng. Định dạng bao gồm <hình ảnh>[,<độ trễ tính bằng phần nghìn giây>[,<alpha>]][;<hình ảnh>[,<độ trễ>[,<alpha>]]][;...]. Nếu như bạn chỉ có một tập tin duy nhất, chỉ cần điền vào tên của tập tin theo mong muốn.

en: Logo animation # of loops
vi: Hoạt hình logo # vòng lặp

en: Number of loops for the logo animation. -1 = continuous, 0 = disabled
vi: Số vòng lặp cho hoạt ảnh logo. -1 = liên tục, 0 = tắt

en: Logo individual image time in ms
vi: Thời gian hình ảnh riêng lẻ của logo tính bằng ms

en: Individual image display time of 0 - 60000 ms.
vi: Hiển thị các hình ảnh riêng biệt trong khoảng thời gian 0 - 60000 phần nghìn giây.

en: X coordinate of the logo. You can move the logo by left-clicking it.
vi: Tọa độ X của logo. Bạn có thể di chuyển logo bằng cách nhấp chuột trái vào nó.

en: Y coordinate of the logo. You can move the logo by left-clicking it.
vi: Tọa độ Y của logo. Bạn có thể di chuyển logo bằng cách nhấp chuột trái vào nó.

en: Opacity of the logo
vi: Độ mờ của logo

en: Logo opacity value (from 0 for full transparency to 255 for full opacity).
vi: Giá trị độ mờ của logo (từ 0 cho độ trong suốt hoàn toàn đến 255 cho độ mờ hoàn toàn).

en: Logo position
vi: Vị trí logo

en: Enforce the logo position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
vi: Bạn có thể tự mình chỉnh vị trí của lôgô trên video (0=ở giữa, 1=trái, 2=phải, 4=trên cùng, 8=dưới cùng; bạn cũng có thể sử dụng việc kết nối các giá trị này, ví dụ: 6 = trên cùng-phải).

en: Use a local picture as logo on the video
vi: Sử dụng hình ảnh cục bộ làm biểu tượng trên video

en: Logo sub source
vi: Nguồn lôgô của phụ đề

en: Logo overlay
vi: Lớp phủ logo

en: Logo video filter
vi: Bộ lọc video biểu tượng

en: Marquee text to display. (Available format strings: %Y = year, %m = month, %d = day, %H = hour, %M = minute, %S = second, ...)
vi: Văn bản Marquee để hiển thị. (Chuỗi định dạng có sẵn: %Y = năm, %m = tháng, %d = ngày, %H = giờ, %M = phút, %S = giây, ...)

en: Text file
vi: Tập tin văn bản

en: File to read the marquee text from.
vi: Tệp để đọc văn bản nổi bật.

en: X offset
vi: Số bù X

en: X offset, from the left screen edge.
vi: Số bù X, từ cạnh màn hình bên trái.

en: Y offset
vi: Số bù Y

en: Y offset, down from the top.
vi: Số bù Y, từ trên xuống.

en: Timeout
vi: Hết giờ

en: Number of milliseconds the marquee must remain displayed. Default value is 0 (remains forever).
vi: Giá trị tính bằng phần nghìn giây của đoạn văn bản giới thiệu được hiển thị trên màn hình. Giá trị mặc định là 0 (luôn hiện ra trên màn hình).

en: Refresh period in ms
vi: Khoảng thời gian làm mới tính bằng mili giây

en: Number of milliseconds between string updates. This is mainly useful when using meta data or time format string sequences.
vi: Số mili giây giữa các lần cập nhật chuỗi. Điều này chủ yếu hữu ích khi sử dụng chuỗi chuỗi định dạng dữ liệu meta hoặc thời gian.

en: Opacity (inverse of transparency) of overlayed text. 0 = transparent, 255 = totally opaque.
vi: Độ mờ (nghịch đảo của độ trong suốt) của văn bản được phủ. 0 = trong suốt, 255 = hoàn toàn mờ đục.

en: Font size, pixels
vi: Kiểu chữ, pixel

en: Font size, in pixels. Default is 0 (use default font size).
vi: Cỡ chữ, tính bằng pixel. Mặc định là 0 (sử dụng cỡ chữ mặc định).

en: Color of the text that will be rendered on the video. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
vi: Màu của văn bản sẽ được hiển thị trên video. Đây phải là số thập lục phân (như màu HTML). Hai ký tự đầu tiên dành cho màu đỏ, sau đó là xanh lục, rồi xanh lam. #000000 = đen, #FF0000 = đỏ, #00FF00 = xanh lá cây, #FFFF00 = vàng (đỏ + xanh lá cây), #FFFFFF = trắng

en: Marquee position
vi: Vị trí marquee

en: You can enforce the marquee position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
vi: Bạn có thể thực thi vị trí marquee trên video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, bạn cũng có thể sử dụng kết hợp các giá trị này, ví dụ: 6 = top-right).

en: Display text above the video
vi: Hiển thị văn bản phía trên video

en: Marquee display
vi: Hiển thị văn bản giới thiệu

en: Transparency of the mosaic foreground pictures. 0 means transparent, 255 opaque (default).
vi: Độ trong suốt của hình ảnh tiền cảnh khảm. 0 nghĩa là trong suốt, 255 mờ đục (mặc định).

en: Total height of the mosaic, in pixels.
vi: Tổng chiều cao của bức tranh khảm, tính bằng pixel.

en: Total width of the mosaic, in pixels.
vi: Tổng chiều rộng của bức tranh khảm, tính bằng pixel.

en: Top left corner X coordinate
vi: Tọa độ X góc trên bên trái

en: X Coordinate of the top-left corner of the mosaic.
vi: X Tọa độ của góc trên bên trái của bức tranh khảm.

en: Top left corner Y coordinate
vi: Tọa độ Y góc trên bên trái

en: Y Coordinate of the top-left corner of the mosaic.
vi: Y Tọa độ của góc trên bên trái của bức tranh khảm.

en: Border width
vi: Bề rộng đường viền

en: Width in pixels of the border between miniatures.
vi: Chiều rộng tính bằng pixel của đường viền giữa các hình thu nhỏ.

en: Border height
vi: Chiều cao đường viền

en: Height in pixels of the border between miniatures.
vi: Chiều cao tính bằng pixel của đường viền giữa các hình thu nhỏ.

en: Mosaic alignment
vi: Căn chỉnh khảm

en: You can enforce the mosaic alignment on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
vi: Bạn có thể thực thi căn chỉnh khảm trên video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, bạn cũng có thể sử dụng kết hợp các giá trị này, ví dụ: 6 = top-right).

en: Positioning method
vi: Phương pháp định vị

en: Positioning method for the mosaic. auto: automatically choose the best number of rows and columns. fixed: use the user-defined number of rows and columns. offsets: use the user-defined offsets for each image.
vi: Phương pháp định vị cho bức tranh khảm. auto: tự động chọn số hàng và cột tốt nhất. đã sửa: sử dụng số hàng và cột do người dùng xác định. offsets: sử dụng offset do người dùng xác định cho mỗi hình ảnh.

en: Number of rows
vi: Số lượng dòng

en: Number of image rows in the mosaic (only used if positioning method is set to "fixed").
vi: Số hàng hình ảnh trong khảm (chỉ được sử dụng nếu phương pháp định vị được đặt thành "cố định").

en: Number of columns
vi: Số lượng cột

en: Number of image columns in the mosaic (only used if positioning method is set to "fixed").
vi: Số cột hình ảnh trong khảm (chỉ được sử dụng nếu phương pháp định vị được đặt thành "cố định").

en: Keep aspect ratio
vi: Giữ hệ số đồng dạng

en: Keep the original aspect ratio when resizing mosaic elements.
vi: Giữ tỷ lệ khung hình gốc khi thay đổi kích thước các phần tử khảm.

en: Keep original size
vi: Giữ nguyên kích thước ban đầu

en: Keep the original size of mosaic elements.
vi: Giữ nguyên kích thước ban đầu của các phần tử khảm.

en: Elements order
vi: Thứ tự các thành phần

en: You can enforce the order of the elements on the mosaic. You must give a comma-separated list of picture ID(s). These IDs are assigned in the "mosaic-bridge" module.
vi: Bạn có thể thực thi thứ tự của các phần tử trên bức tranh khảm. Bạn phải cung cấp danh sách (các) ID hình ảnh được phân tách bằng dấu phẩy. Các ID này được chỉ định trong mô-đun "cầu khảm".

en: Offsets in order
vi: Offset theo thứ tự

en: You can enforce the (x,y) offsets of the elements on the mosaic (only used if positioning method is set to "offsets"). You must give a comma-separated list of coordinates (eg: 10,10,150,10).
vi: Bạn có thể thực thi độ lệch (x, y) của các phần tử trên khảm (chỉ được sử dụng nếu phương pháp định vị được đặt thành "độ lệch"). Bạn phải cung cấp danh sách tọa độ được phân tách bằng dấu phẩy (ví dụ: 10,10,150,10).

en: Pictures coming from the mosaic elements will be delayed according to this value (in milliseconds). For high values you will need to raise caching at input.
vi: Hình ảnh đến từ các phần tử khảm sẽ bị trễ theo giá trị này (tính bằng mili giây). Đối với giá trị cao, bạn sẽ cần tăng bộ nhớ đệm ở đầu vào.

en: auto
vi: tự động

en: fixed
vi: cố định

en: Mosaic video sub source
vi: Nguồn phụ video khảm

en: Mosaic
vi: Khảm

en: VNC hostname or IP address.
vi: Tên host VNC hoặc địa chỉ IP.

en: VNC Port
vi: Cổng VNC

en: VNC port number.
vi: Số cổng VNC.

en: VNC Password
vi: Mật khẩu VNC

en: VNC password.
vi: Mật khẩu VNC.

en: VNC poll interval
vi: Thời gian chờ VNC poll

en: In this interval an update from VNC is requested, default every 300 ms.
vi: Trong khoảng thời gian này, bản cập nhật từ VNC được yêu cầu, mặc định là 300 mili giây một lần.

en: Activate VNC polling. Do NOT activate for use as VDR ffnetdev client.
vi: Kích hoạt VNC polling. Không được kích hoạt nếu sử dụng dưới dạng VDR ffnetdev client.

en: Send mouse events to VNC host. Not needed for use as VDR ffnetdev client.
vi: Gửi sự kiện của chuột đến máy chủ VNC. không cần thiết nếu sử dụng dưới dạng VDR ffnetdev client.

en: Key events
vi: Sự kiện phím

en: Send key events to VNC host.
vi: Gửi sự kiện phím đến máy chủ VNC.

en: Alpha transparency value (default 255)
vi: Giá trị trong suốt Alpha (mặc định là 255)

en: The transparency of the OSD VNC can be changed by giving a value between 0 and 255. A lower value specifies more transparency a higher means less transparency. The default is being not transparent (value 255) the minimum is fully transparent (value 0).
vi: Độ trong suốt của Điều khiển từ xa-HTTMH với VNC có thể được thay đổi giá trị từ 0 đến 255. Giá trị càng thấp thì độ trong suốt càng cao và ngược lại. Giá trị mặc định là 255 cho việc hiển thị bình thường, 0 cho độ trong suốt cao nhất.

en: Remote-OSD over VNC
vi: Điều khiển từ xa-HTTMH với VNC

en: Remote-OSD
vi: Điều khiển từ xa-HTTMH

en: Feed URLs
vi: Feed từ URL

en: RSS/Atom feed '|' (pipe) separated URLs.
vi: Nguồn cấp dữ liệu RSS/Atom '|' (ống) các URL được phân tách.

en: Speed of feeds
vi: Tốc độ Feed

en: Speed of the RSS/Atom feeds in microseconds (bigger is slower).
vi: Tốc độ của feed từ RSS/Atom với phần triêu giây (càng lớn càng chậm).

en: Max length
vi: Chiều dài tối đa

en: Maximum number of characters displayed on the screen.
vi: Số lượng tối đa của các ký tự được hiển thị trên màn hình.

en: Refresh time
vi: Làm mới thời gian

en: Number of seconds between each forced refresh of the feeds. 0 means that the feeds are never updated.
vi: Số giây bắt buộc của mỗi lần cập nhật Feed. 0 có nghĩa là feed đó sẽ không bao giờ được cập nhật.

en: Feed images
vi: Hình ảnh Feed

en: Display feed images if available.
vi: Hiển thị hình ảnh của Feed nếu được.

en: Opacity (inverse of transparency) of overlay text. 0 = transparent, 255 = totally opaque.
vi: Độ trong suốt của văn bản. 0= trong suốt, 255= nguyên dạng.

en: Text position
vi: Vị trí văn bản

en: You can enforce the text position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom; you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
vi: Bạn có thể tự mình chỉnh vị trí của văn bản trên video (0=ở giữa, 1=trái, 2=phải, 4=trên cùng, 8=dưới cùng; bạn cũng có thể sử dụng việc kết nối các giá trị này, ví dụ: 6 = trên cùng-phải).

en: Title display mode
vi: Chế độ hiển thị tiêu đề

en: Title display mode. Default is 0 (hidden) if the feed has an image and feed images are enabled, 1 otherwise.
vi: Chế độ hiển thị tiêu đề. Mặc định là 0 (bị ẩn) nếu feed có hình ành và hình ảnh này đã được bật lên, còn lại là 1.

en: Display a RSS or ATOM Feed on your video
vi: Hiển thị feed từ RSS hoặc ATOM trên video của bạn

en: Don't show
vi: Không hiển thị

en: Always visible
vi: Luôn luôn nhìn thấy

en: Scroll with feed
vi: Kéo chuột với Feed

en: RSS / Atom
vi: RSS / nguyên tử

en: RSS and Atom feed display
vi: Hiển thị feed của RSS và Atom

en: Change subtitle delay
vi: Thay đổi độ trễ phụ đề

en: Delay calculation mode
vi: Chế độ tính toán độ trễ

en: Absolute delay - add absolute delay to each subtitle. Relative to source delay - multiply subtitle delay. Relative to source content - determine subtitle delay from its content (text).
vi: Độ trễ tuyệt đối - thêm độ trễ tuyệt đối cho mỗi phụ đề. Liên quan đến độ trễ nguồn - nhân độ trễ phụ đề. Liên quan đến nội dung nguồn - xác định độ trễ phụ đề từ nội dung của nó (văn bản).

en: Calculation factor
vi: Hệ số tính toán

en: Calculation factor. In Absolute delay mode the factor represents seconds.
vi: Hệ số tính toán. Trong chế độ trễ tuyệt đối, hệ số biểu thị giây.

en: Maximum overlapping subtitles
vi: Phụ đề chồng chéo tối đa

en: Maximum number of subtitles allowed at the same time.
vi: Số lượng phụ đề tối đa được phép cùng lúc.

en: Minimum alpha value
vi: Giá trị alpha tối thiểu

en: Alpha value of the earliest subtitle, where 0 is fully transparent and 255 is fully opaque.
vi: Giá trị Alpha của phụ đề sớm nhất, trong đó 0 hoàn toàn trong suốt và 255 hoàn toàn mờ đục.

en: Interval between two disappearances
vi: Khoảng thời gian giữa hai lần mất tích

en: Minimum time (in milliseconds) that subtitle should stay after its predecessor has disappeared (subtitle delay will be extended to meet this requirement).
vi: Thời gian tối thiểu (tính bằng mili giây) mà phụ đề phải duy trì sau khi phụ đề trước đó biến mất (độ trễ của phụ đề sẽ được kéo dài để đáp ứng yêu cầu này).

en: Interval between disappearance and appearance
vi: Khoảng cách giữa biến mất và xuất hiện

en: Minimum time (in milliseconds) between subtitle disappearance and newer subtitle appearance (earlier subtitle delay will be extended to fill the gap).
vi: Thời gian tối thiểu (tính bằng mili giây) từ khi phụ đề biến mất đến khi xuất hiện phụ đề mới (độ trễ của phụ đề trước đó sẽ được kéo dài để lấp đầy khoảng trống).

en: Interval between appearance and disappearance
vi: Khoảng cách giữa xuất hiện và biến mất

en: Minimum time (in milliseconds) that subtitle should stay after newer subtitle has appeared (earlier subtitle delay will be shortened to avoid the overlap).
vi: Thời gian tối thiểu (tính bằng mili giây) mà phụ đề sẽ tồn tại sau khi phụ đề mới xuất hiện (độ trễ của phụ đề trước đó sẽ được rút ngắn để tránh trùng lặp).

en: Absolute delay
vi: Độ trễ tuyệt đối

en: Relative to source delay
vi: Liên quan đến độ trễ nguồn

en: Relative to source content
vi: Liên quan đến nội dung nguồn

en: Subsdelay
vi: Độ trễ phụ

en: Overlap fix
vi: Sửa chồng chéo

en: libarchive based stream directory
vi: thư mục luồng sơ cấp dựa trên libarchive

en: libarchive based stream extractor
vi: trình trích xuất luồng sơ cấp dựa trên libarchive

en: ADF stream filter
vi: Bộ lọc luồng ADF

en: ARIB STD-B25 Cam module
vi: Mô-đun cam ARIB STD-B25

en: Block stream cache
vi: Chặn bộ đệm luồng

en: Byte stream cache
vi: Bộ đệm luồng byte

en: LZMA decompression
vi: Giải nén LZMA

en: Burrows-Wheeler decompression
vi: Giải nén Burrows-Wheeler

en: gzip decompression
vi: giải nén gzip

en: HTTP Dynamic Streaming
vi: Truyền phát động HTTP

en: Zlib decompression filter
vi: Bộ lọc giải nén Zlib

en: Stream prefetch filter
vi: Bộ lọc luồng nạp trước

en: Buffer size
vi: Kích thước bộ đệm

en: Prefetch buffer size (KiB)
vi: Kích thước bộ đệm tải trước (KiB)

en: Read size
vi: Đọc kích thước

en: Prefetch background read size (bytes)
vi: Lấy trước kích thước đọc nền (byte)

en: Seek threshold
vi: Tìm kiếm ngưỡng

en: Prefetch forward seek threshold (bytes)
vi: Tìm nạp trước ngưỡng tìm kiếm chuyển tiếp (byte)

en: Internal stream record
vi: Bản ghi luồng nội bộ

en: APE/ID3 tags-skipping filter
vi: Bộ lọc bỏ qua thẻ APE/ID3

en: Autodel
vi: Tự động xóa

en: Automatically add/delete input streams
vi: Tự động thêm/xóa luồng đầu vào

en: Integer identifier for this elementary stream. This will be used to "find" this stream later.
vi: Mã định danh số nguyên cho dòng cơ sở này. Điều này sẽ được sử dụng để "tìm" luồng này sau này.

en: Destination bridge-in name
vi: Tên cầu nối đích

en: Name of the destination bridge-in. If you do not need more than one bridge-in at a time, you can discard this option.
vi: Tên của cầu nối đích. Nếu bạn không cần nhiều hơn một cầu nối cùng một lúc, bạn có thể bỏ qua tùy chọn này.

en: Pictures coming from the picture video outputs will be delayed according to this value (in milliseconds, should be >= 100 ms). For high values, you will need to raise caching values.
vi: Hình ảnh đến từ đầu ra video hình ảnh sẽ bị trễ theo giá trị này (tính bằng mili giây, phải >= 100 mili giây). Đối với giá trị cao, bạn sẽ cần tăng giá trị bộ nhớ đệm.

en: Offset to add to the stream IDs specified in bridge_out to obtain the stream IDs bridge_in will register.
vi: Offset để thêm vào ID luồng được chỉ định trong bridge_out để lấy ID luồng bridge_in sẽ đăng ký.

en: Name of current instance
vi: Tên của khoảng cách hiện tại

en: Name of this bridge-in instance. If you do not need more than one bridge-in at a time, you can discard this option.
vi: Tên của ví dụ cầu nối này. Nếu bạn không cần nhiều cầu nối cùng một lúc, bạn có thể loại bỏ tùy chọn này.

en: Fallback to placeholder stream when out of data
vi: Dự phòng luồng giữ chỗ khi hết dữ liệu

en: If set to true, the bridge will discard all input elementary streams except if it doesn't receive data from another bridge-in. This can be used to configure a place holder stream when the real source breaks. Source and placeholder streams should have the same format.
vi: Nếu được đặt thành true, cầu nối sẽ loại bỏ tất cả các luồng cơ bản đầu vào trừ khi nó không nhận được dữ liệu từ một cầu nối khác. Điều này có thể được sử dụng để định cấu hình luồng giữ chỗ khi nguồn thực bị hỏng. Luồng nguồn và phần giữ chỗ phải có cùng định dạng.

en: Placeholder delay
vi: Độ trễ giữ chỗ

en: Delay (in ms) before the placeholder kicks in.
vi: Độ trễ (tính bằng mili giây) trước khi phần giữ chỗ bắt đầu hoạt động.

en: Wait for I frame before toggling placeholder
vi: Đợi tôi đóng khung trước khi chuyển đổi phần giữ chỗ

en: If enabled, switching between the placeholder and the normal stream will only occur on I frames. This will remove artifacts on stream switching at the expense of a slightly longer delay, depending on the frequence of I frames in the streams.
vi: Nếu được bật, việc chuyển đổi giữa trình giữ chỗ và luồng thông thường sẽ chỉ xảy ra trên khung I. Điều này sẽ loại bỏ các thành phần lạ khi chuyển đổi luồng với chi phí là độ trễ dài hơn một chút, tùy thuộc vào tần suất của khung hình I trong luồng.

en: Bridge
vi: Cầu

en: Bridge stream output
vi: Đầu ra luồng cầu

en: Bridge out
vi: Cầu ra

en: Bridge in
vi: Cầu vào

en: Duration of the fingerprinting
vi: Thời gian lấy dấu vân tay

en: Default: 90sec
vi: Mặc định: 90 giây

en: Chromaprint stream output
vi: Đầu ra luồng Chromaprint

en: HTTP port
vi: Cổng HTTP

en: This sets the HTTP port of the local server used to stream the media to the Chromecast.
vi: Điều này đặt cổng HTTP của máy chủ cục bộ được sử dụng để truyền phát phương tiện tới Chromecast.

en: Performance warning
vi: Cảnh báo hiệu suất

en: Display a performance warning when transcoding
vi: Hiển thị cảnh báo hiệu suất khi chuyển mã

en: Enable Audio passthrough
vi: Bật tính năng truyền qua âm thanh

en: Disable if your receiver does not support Dolby®.
vi: Tắt nếu đầu thu của bạn không hỗ trợ Dolby®.

en: High (high quality and high bandwidth)
vi: Cao (chất lượng cao và băng thông cao)

en: Medium (medium quality and medium bandwidth)
vi: Trung bình (chất lượng trung bình và băng thông trung bình)

en: Low (low quality and low bandwidth)
vi: Thấp (chất lượng thấp và băng thông thấp)

en: Low CPU (low quality but high bandwidth)
vi: CPU thấp (chất lượng thấp nhưng băng thông cao)

en: Conversion quality
vi: Chất lượng chuyển đổi

en: Change this option to increase conversion speed or quality.
vi: Thay đổi tùy chọn này để tăng tốc độ hoặc chất lượng chuyển đổi.

en: IP Address of the Chromecast.
vi: Địa chỉ IP của Chromecast.

en: Chromecast port
vi: Cổng Chromecast

en: The port used to talk to the Chromecast.
vi: Cổng dùng để giao tiếp với Chromecast.

en: Chromecast stream output
vi: Đầu ra luồng Chromecast

en: Ok, Don't warn me again
vi: Được rồi, đừng cảnh báo tôi nữa

en: Casting this video requires conversion. This conversion can use all the available power and could quickly drain your battery.
vi: Truyền video này yêu cầu chuyển đổi. Việc chuyển đổi này có thể sử dụng tất cả năng lượng sẵn có và có thể nhanh chóng tiêu hao pin của bạn.

en: Chromecast demux wrapper
vi: Trình bao bọc ghép kênh Chromecast

en: cycle
vi: chu kỳ

en: Cyclic stream output
vi: Đầu ra luồng tuần hoàn

en: Elementary Stream ID
vi: ID luồng cơ bản

en: Specify an identifier integer for this elementary stream
vi: Chỉ định một số nguyên định danh cho dòng cơ sở này

en: Delay of the ES (ms)
vi: Độ trễ của ES (ms)

en: Specify a delay (in ms) for this elementary stream. Positive means delay and negative means advance.
vi: Chỉnh sửa phần độ trễ (tính bằng đơn vị phần nghìn giây) đối với các luồng dữ liệu bình thường. Số âm có nghĩa là độ trễ và số âm có nghĩa là nâng cao.

en: Delay a stream
vi: Trì hoãn luồng

en: Description stream output
vi: Đầu ra luồng mô tả

en: Enable/disable audio rendering.
vi: Bật/tắt hiển thị âm thanh.

en: Enable/disable video rendering.
vi: Bật/tắt hiển thị video.

en: Delay (ms)
vi: Độ trễ (ms)

en: Introduces a delay in the display of the stream.
vi: Độ trễ về thời gian hiển thị thông tin của đối tượng đang phát hoặc luồng.

en: Display stream output
vi: Hiển thị luồng đầu ra

en: Duplicate stream output
vi: Đầu ra luồng trùng lặp

en: Output access method
vi: Phương thức truy cập đầu ra

en: This is the default output access method that will be used.
vi: Đây là phương thức truy cập đầu ra mặc định sẽ được sử dụng.

en: Audio output access method
vi: Phương thức truy cập đầu ra âm thanh

en: This is the output access method that will be used for audio.
vi: Đây là phương pháp truy cập đầu ra sẽ được sử dụng cho âm thanh.

en: Video output access method
vi: Phương thức truy cập đầu ra video

en: This is the output access method that will be used for video.
vi: Đây là phương thức truy cập đầu ra sẽ được sử dụng cho video.

en: Output muxer
vi: Bộ ghép kênh đầu ra

en: This is the default muxer method that will be used.
vi: Đây là phương pháp ghép kênh mặc định sẽ được sử dụng.

en: Audio output muxer
vi: Bộ ghép kênh đầu ra âm thanh

en: This is the muxer that will be used for audio.
vi: Đây là bộ ghép kênh sẽ được sử dụng cho âm thanh.

en: Video output muxer
vi: Bộ ghép kênh đầu ra video

en: This is the muxer that will be used for video.
vi: Đây là ghép kênh sẽ được sử dụng cho video.

en: Output URL
vi: URL xuất ra

en: This is the default output URI.
vi: Đây là URI đầu ra mặc định.

en: Audio output URL
vi: URL đầu ra âm thanh

en: This is the output URI that will be used for audio.
vi: Đây là URI đầu ra sẽ được sử dụng cho âm thanh.

en: Video output URL
vi: URL đầu ra video

en: This is the output URI that will be used for video.
vi: Đây là URI đầu ra sẽ được sử dụng cho video.

en: Elementary stream output
vi: Đầu ra dòng cơ bản

en: There is no suitable stream-output access module for "%s/%s://%s".
vi: Không có mô-đun truy cập đầu ra luồng phù hợp cho "%s/%s://%s".

en: Gathering stream output
vi: Thu thập đầu ra luồng

en: Specify an identifier string for this subpicture
vi: Chỉ định một chuỗi định danh cho hình ảnh phụ này

en: Output video width.
vi: Chiều rộng video xuất ra.

en: Output video height.
vi: Chiều cao video xuất ra.

en: Sample aspect ratio
vi: Tỉ lệ đồng dạng tự động

en: Sample aspect ratio of the destination (1:1, 3:4, 2:3).
vi: Tỉ lệ đồng dạng tự động với số liệu cho sẵn (1:1,3:4,2:3)

en: Video filter
vi: Bộ lọc Video

en: Video filters will be applied to the video stream.
vi: Bộ lọc video sẽ được áp dụng cho luồng video.

en: Image chroma
vi: Sắc độ hình ảnh

en: Force the use of a specific chroma. Use YUVA if you're planning to use the Alphamask or Bluescreen video filter.
vi: Buộc sử dụng một sắc độ cụ thể. Sử dụng YUVA nếu bạn dự định sử dụng bộ lọc video Alphamask hoặc Bluescreen.

en: Transparency of the mosaic picture.
vi: Độ trong suốt của bức tranh khảm.

en: X coordinate of the upper left corner in the mosaic if non negative.
vi: Tọa độ X của góc trên bên trái trong bức tranh khảm nếu không âm.

en: Y coordinate of the upper left corner in the mosaic if non negative.
vi: Tọa độ Y của góc trên bên trái trong bức tranh khảm nếu không âm.

en: Mosaic bridge
vi: Cầu khảm

en: Mosaic bridge stream output
vi: Đầu ra luồng cầu khảm

en: Destination prefix
vi: Tiền tố đích đến

en: Prefix of the destination file automatically generated
vi: Tiền tố của tệp đích được tạo tự động

en: Record stream output
vi: Ghi lại đầu ra luồng

en: This is the output URL that will be used.
vi: Đây là địa chỉ xuất dữ liệu của URL sẽ được sử dụng.

en: This allows you to specify how the SDP (Session Descriptor) for this RTP session will be made available. You must use a url: http://location to access the SDP via HTTP, rtsp://location for RTSP access, and sap:// for the SDP to be announced via SAP.
vi: Điều này cho phép bạn chỉ định cách cung cấp SDP (Bộ mô tả phiên) cho phiên RTP này. Bạn phải sử dụng url: http://location để truy cập SDP qua HTTP, rtsp://location để truy cập RTSP và sap:// để SDP được thông báo qua SAP.

en: SAP announcing
vi: Thông báo của SAP

en: Announce this session with SAP.
vi: Thông báo phiên này với SAP.

en: This allows you to specify the muxer used for the streaming output. Default is to use no muxer (standard RTP stream).
vi: Điều này cho phép bạn chỉ định ghép kênh được sử dụng cho đầu ra phát trực tuyến. Mặc định là không sử dụng muxer (luồng RTP tiêu chuẩn).

en: Session name
vi: Tên tiến trình

en: This is the name of the session that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
vi: Đây là tên của phiên sẽ được thông báo trong SDP (Bộ mô tả phiên).

en: Session category
vi: Danh mục phiên

en: This allows you to specify a category for the session, that will be announced if you choose to use SAP.
vi: Điều này cho phép bạn chỉ định danh mục cho phiên, danh mục này sẽ được thông báo nếu bạn chọn sử dụng SAP.

en: Session description
vi: Mô tả phiên

en: This allows you to give a short description with details about the stream, that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
vi: Điều này cho phép bạn đưa ra mô tả ngắn kèm theo thông tin chi tiết về luồng, mô tả này sẽ được thông báo trong SDP (Bộ mô tả phiên).

en: Session URL
vi: URL phiên

en: This allows you to give a URL with more details about the stream (often the website of the streaming organization), that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
vi: Điều này cho phép bạn cung cấp một URL có nhiều chi tiết hơn về luồng (thường là trang web của tổ chức phát trực tuyến), URL này sẽ được công bố trong SDP (Bộ mô tả phiên).

en: Session email
vi: Phiên email

en: This allows you to give a contact mail address for the stream, that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
vi: Tính năng này cho phép bạn cung cấp địa chỉ email liên hệ cho luồng, địa chỉ này sẽ được thông báo trong SDP (Mô tả phiên).

en: This allows you to specify the base port for the RTP streaming.
vi: Điều này cho phép bạn chỉ định cổng cơ sở cho truyền phát RTP.

en: Audio port
vi: Cổng Audio

en: This allows you to specify the default audio port for the RTP streaming.
vi: Tính năng này cho phép bạn chỉ định cổng âm thanh mặc định cho phát trực tuyến RTP.

en: Video port
vi: Cổng Video

en: This allows you to specify the default video port for the RTP streaming.
vi: Điều này cho phép bạn chỉ định cổng video mặc định cho luồng RTP.

en: RTP/RTCP multiplexing
vi: Ghép kênh RTP/RTCP

en: This sends and receives RTCP packet multiplexed over the same port as RTP packets.
vi: Điều này gửi và nhận gói RTCP được ghép kênh trên cùng một cổng với các gói RTP.

en: Default caching value for outbound RTP streams. This value should be set in milliseconds.
vi: Giá trị bộ nhớ đệm mặc định cho luồng RTP gửi đi. Giá trị này phải được đặt bằng mili giây.

en: Transport protocol
vi: Giao thức vận chuyển

en: This selects which transport protocol to use for RTP.
vi: Việc này sẽ chọn giao thức truyền tải nào sẽ được sử dụng cho RTP.

en: RTP packets will be integrity-protected and ciphered with this Secure RTP master shared secret key. This must be a 32-character-long hexadecimal string.
vi: Các gói RTP sẽ được bảo vệ toàn vẹn và được mã hóa bằng khóa bí mật chung RTP chính này. Đây phải là chuỗi thập lục phân dài 32 ký tự.

en: This allows you to stream MPEG4 LATM audio streams (see RFC3016).
vi: Điều này cho phép bạn truyền phát các luồng âm thanh MPEG4 LATM (xem RFC3016).

en: RTSP session timeout (s)
vi: (Các) thời gian chờ của phiên RTSP

en: RTSP sessions will be closed after not receiving any RTSP request for this long. Setting it to a negative value or zero disables timeouts. The default is 60 (one minute).
vi: Các phiên RTSP sẽ bị đóng sau khi không nhận được bất kỳ yêu cầu RTSP nào trong thời gian dài. Đặt nó thành giá trị âm hoặc bằng 0 sẽ vô hiệu hóa thời gian chờ. Mặc định là 60 (một phút).

en: RTP stream output
vi: Đầu ra luồng RTP

en: RTSP VoD server
vi: Máy chủ RTSP VoD

en: New ES ID
vi: ID ES mới

en: Specify an new identifier integer for this elementary stream
vi: Chỉ định một số nguyên định danh mới cho dòng cơ sở này

en: Specify an ISO-639 code (three characters) for this elementary stream
vi: Chỉ định mã ISO-639 (ba ký tự) cho dòng cơ sở này

en: Set ID
vi: Đặt ID

en: Set ES id
vi: Đặt id ES

en: Change the id of an elementary stream
vi: Thay đổi id của dòng cơ sở

en: Set ES Lang
vi: Bộ ES Lang

en: Set Lang
vi: Chỉnh ngôn ngữ

en: Change the language of an elementary stream
vi: Thay đổi ngôn ngữ của luồng cơ bản

en: Video prerender callback
vi: Gọi lại trình kết xuất trước video

en: Address of the video prerender callback function. This function will set the buffer where render will be done.
vi: Địa chỉ của chức năng gọi lại kết xuất trước video. Hàm này sẽ thiết lập bộ đệm nơi kết xuất sẽ được thực hiện.

en: Audio prerender callback
vi: Lệnh gọi lại kết xuất trước âm thanh

en: Address of the audio prerender callback function. This function will set the buffer where render will be done.
vi: Địa chỉ của chức năng gọi lại kết xuất trước âm thanh. Hàm này sẽ thiết lập bộ đệm nơi kết xuất sẽ được thực hiện.

en: Video postrender callback
vi: Gọi lại người đăng video

en: Address of the video postrender callback function. This function will be called when the render is into the buffer.
vi: Địa chỉ của chức năng gọi lại video postrender. Hàm này sẽ được gọi khi kết xuất vào bộ đệm.

en: Audio postrender callback
vi: Gọi lại hậu kết xuất âm thanh

en: Address of the audio postrender callback function. This function will be called when the render is into the buffer.
vi: Địa chỉ của hàm gọi lại kết xuất âm thanh. Hàm này sẽ được gọi khi kết xuất vào bộ đệm.

en: Video Callback data
vi: Dữ liệu gọi lại video

en: Data for the video callback function.
vi: Dữ liệu cho chức năng gọi lại video.

en: Audio callback data
vi: Dữ liệu gọi lại âm thanh

en: Data for the audio callback function.
vi: Dữ liệu cho chức năng gọi lại âm thanh.

en: Time Synchronized output
vi: Đầu ra được đồng bộ hóa thời gian

en: Time Synchronisation option for output. If true, stream will render as usual, else it will be rendered as fast as possible.
vi: Tùy chọn Đồng bộ hóa thời gian cho đầu ra. Nếu đúng, luồng sẽ hiển thị như bình thường, nếu không, luồng sẽ được hiển thị nhanh nhất có thể.

en: Stream output to memory buffer
vi: Truyền đầu ra vào bộ nhớ đệm

en: Writes stats to file instead of stdout
vi: Ghi số liệu thống kê vào tệp thay vì stdout

en: Prefix to show on output line
vi: Tiền tố để hiển thị trên dòng đầu ra

en: Writes statistic info about stream
vi: Viết thông tin thống kê về luồng

en: Output method to use for the stream.
vi: Phương thức đầu ra để sử dụng cho luồng.

en: Muxer to use for the stream.
vi: Ghép kênh để sử dụng cho luồng.

en: Output destination
vi: Đích đầu ra

en: Destination (URL) to use for the stream. Overrides path and bind parameters
vi: Đích (URL) để sử dụng cho luồng. Ghi đè các tham số đường dẫn và liên kết

en: Address to bind to (helper setting for dst)
vi: Địa chỉ để liên kết tới (cài đặt trợ giúp cho dst)

en: address:port to bind vlc to listening incoming streams. Helper setting for dst, dst=bind+'/'+path. dst-parameter overrides this.
vi: địa chỉ: cổng để liên kết vlc với việc nghe các luồng đến. Cài đặt trợ giúp cho dst, dst=bind+'/'+path. tham số dst ghi đè điều này.

en: Filename for stream (helper setting for dst)
vi: Tên tệp cho luồng (cài đặt trợ giúp cho dst)

en: Filename for stream. Helper setting for dst, dst=bind+'/'+path. dst-parameter overrides this.
vi: Tên tệp cho luồng. Cài đặt trợ giúp cho dst, dst=bind+'/'+path. tham số dst ghi đè điều này.

en: Standard stream output
vi: Đầu ra luồng tiêu chuẩn

en: Video encoder
vi: Trình biên mã video

en: This is the video encoder module that will be used (and its associated options).
vi: Đây là mô-đun bộ mã hóa video sẽ được sử dụng (và các tùy chọn liên quan của nó).

en: Destination video codec
vi: Codec video đích

en: This is the video codec that will be used.
vi: Đây là codec video sẽ được sử dụng.

en: Target bitrate of the transcoded video stream.
vi: Tốc độ bit mục tiêu của luồng video được chuyển mã.

en: Video scaling
vi: Chia tỷ lệ video

en: Scale factor to apply to the video while transcoding (eg: 0.25)
vi: Hệ số tỷ lệ áp dụng cho video trong khi chuyển mã (ví dụ: 0,25)

en: Video frame-rate
vi: Xếp hạng khung video

en: Target output frame rate for the video stream.
vi: Tốc độ khung hình đầu ra mục tiêu cho luồng video.

en: Deinterlace video
vi: Tái kết hợp video

en: Deinterlace the video before encoding.
vi: Khử xen kẽ video trước khi mã hóa.

en: Deinterlace module
vi: Phương thức tái kết hợp

en: Specify the deinterlace module to use.
vi: Chỉ định mô-đun khử xen kẽ để sử dụng.

en: Maximum video width
vi: Chiều rộng tối đa của video

en: Maximum output video width.
vi: Chiều rộng tối đa xuất ra của video.

en: Maximum video height
vi: Chiều cao tối đa của video

en: Maximum output video height.
vi: Chiều cao tối đa xuất ra của video.

en: Video filters will be applied to the video streams (after overlays are applied). You can enter a colon-separated list of filters.
vi: Bộ lọc video sẽ được áp dụng cho luồng video (sau khi áp dụng lớp phủ). Bạn có thể nhập danh sách các bộ lọc được phân tách bằng dấu hai chấm.

en: Audio encoder
vi: Trình biên mã âm thanh

en: This is the audio encoder module that will be used (and its associated options).
vi: Đây là mô-đun mã hóa âm thanh sẽ được sử dụng (và các tùy chọn liên quan).

en: Destination audio codec
vi: Bộ biên giải mã âm thanh đích đến

en: This is the audio codec that will be used.
vi: Đây là bộ biên giải mã âm thanh sẽ được sử dụng.

en: Target bitrate of the transcoded audio stream.
vi: Tốc độ bit mục tiêu của luồng âm thanh được chuyển mã.

en: Sample rate of the transcoded audio stream (11250, 22500, 44100 or 48000).
vi: Tốc độ mẫu của luồng âm thanh được chuyển mã (11250, 22500, 44100 hoặc 48000).

en: This is the language of the audio stream.
vi: Đây là ngôn ngữ của luồng âm thanh.

en: Number of audio channels in the transcoded streams.
vi: Số lượng kênh âm thanh trong các luồng được chuyển mã.

en: Audio filter
vi: Bộ lọc audio

en: Audio filters will be applied to the audio streams (after conversion filters are applied). You can enter a colon-separated list of filters.
vi: Bộ lọc âm thanh sẽ được áp dụng cho luồng âm thanh (sau khi áp dụng bộ lọc chuyển đổi). Bạn có thể nhập danh sách các bộ lọc được phân tách bằng dấu hai chấm.

en: Subtitle encoder
vi: Bộ mã hóa phụ đề

en: This is the subtitle encoder module that will be used (and its associated options).
vi: Đây là trình biên mã phụ đề được sử dụng (cùng các tùy chọn kèm theo).

en: Destination subtitle codec
vi: Codec phụ đề đích

en: This is the subtitle codec that will be used.
vi: Đây là codec của phụ đề được sử dụng.

en: This allows you to add overlays (also known as "subpictures") on the transcoded video stream. The subpictures produced by the filters will be overlayed directly onto the video. You can specify a colon-separated list of subpicture modules.
vi: Điều này cho phép bạn thêm lớp phủ (còn được gọi là "ảnh phụ") trên luồng video được chuyển mã. Các hình ảnh phụ do bộ lọc tạo ra sẽ được phủ trực tiếp lên video. Bạn có thể chỉ định danh sách các mô-đun hình ảnh phụ được phân tách bằng dấu hai chấm.

en: Number of threads
vi: Số luồng

en: Number of threads used for the transcoding.
vi: Số luồng được dùng cho chuyển mã.

en: High priority
vi: Độ ưu tiên cao

en: Runs the optional encoder thread at the OUTPUT priority instead of VIDEO.
vi: Chạy chuỗi bộ mã hóa tùy chọn ở mức ưu tiên OUTPUT thay vì VIDEO.

en: Picture pool size
vi: Kích thước hồ bơi hình ảnh

en: Defines how many pictures we allow to be in pool between decoder/encoder threads when threads > 0
vi: Xác định số lượng hình ảnh chúng ta cho phép nằm trong nhóm giữa các luồng giải mã/mã hóa khi số luồng > 0

en: Transcode
vi: Chuyển mã

en: Transcode stream output
vi: Đầu ra luồng chuyển mã

en: Overlays/Subtitles
vi: Lớp phủ/Phụ đề

en: Please wait while your font cache is rebuilt.
    This should take less than a few minutes.
vi: Xin vui lòng chờ đợi  trong giây lát khi bộ nhớ đệm phần kiểu chữ được xây dựng lại.
    Thao tác này sẽ không kéo dài lâu.

en: Monospace Font
vi: Phông chữ đơn cách

en: Font family for the font you want to use
vi: Họ phông chữ cho phông chữ bạn muốn sử dụng

en: Font file for the font you want to use
vi: File phông chữ cho phông mà bạn muốn dùng

en: Font size in pixels
vi: Kích thước kiểu chữ bằng pixel

en: This is the default size of the fonts that will be rendered on the video. If set to something different than 0 this option will override the relative font size.
vi: Đây là kích thước mặc định của phông chữ sẽ được hiển thị trên video. Nếu được đặt thành giá trị khác 0, tùy chọn này sẽ ghi đè kích thước phông chữ tương đối.

en: Text opacity
vi: Độ mờ đục văn bản

en: The opacity (inverse of transparency) of the text that will be rendered on the video. 0 = transparent, 255 = totally opaque.
vi: Độ mờ (nghịch đảo của độ trong suốt) của văn bản sẽ được hiển thị trên video. 0 = trong suốt, 255 = hoàn toàn mờ đục.

en: Text default color
vi: Màu sắc văn bản mặc định

en: The color of the text that will be rendered on the video. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
vi: Màu của văn bản sẽ được hiển thị trên video. Đây phải là số thập lục phân (như màu HTML). Hai ký tự đầu tiên dành cho màu đỏ, sau đó là xanh lục, rồi xanh lam. #000000 = đen, #FF0000 = đỏ, #00FF00 = xanh lá cây, #FFFF00 = vàng (đỏ + xanh lá cây), #FFFFFF = trắng

en: Relative font size
vi: Cỡ chữ tương đối

en: This is the relative default size of the fonts that will be rendered on the video. If absolute font size is set, relative size will be overridden.
vi: Đây là kích thước mặc định tương đối của phông chữ sẽ được hiển thị trên video. Nếu kích thước phông chữ tuyệt đối được đặt, kích thước tương đối sẽ bị ghi đè.

en: Background opacity
vi: Độ mờ của hình nền

en: Background color
vi: Màu của hình nền

en: Outline opacity
vi: Độ mờ của đường nét biên

en: Shadow opacity
vi: Độ mờ của bóng

en: Shadow color
vi: Màu của bóng

en: Shadow angle
vi: Góc đổ bóng

en: Shadow distance
vi: Khoảng cách đổ bóng

en: Text direction
vi: Hướng văn bản

en: Paragraph base direction for the Unicode bi-directional algorithm.
vi: Hướng cơ sở của đoạn văn cho thuật toán hai chiều Unicode.

en: Use YUVP renderer
vi: Sử dụng trình render YUVP

en: This renders the font using "paletized YUV". This option is only needed if you want to encode into DVB subtitles
vi: Điều này hiển thị phông chữ bằng cách sử dụng "YUV được xếp màu". Tùy chọn này chỉ cần thiết nếu bạn muốn mã hóa thành phụ đề DVB

en: Thin
vi: Mỏng

en: Thick
vi: Dày

en: Left to right
vi: Trái qua phải

en: Right to left
vi: Phải qua trái

en: Text renderer
vi: Trình kết xuất văn bản

en: Freetype2 font renderer
vi: Render kiểu chữ dạng Freetype2

en: Speech synthesis for Mac OS X
vi: Tổng hợp giọng nói cho Mac OS X

en: Speech synthesis for Windows
vi: Tổng hợp giọng nói cho Windows

en: SVG template file
vi: Tập tin mẫu dạng SVG

en: Location of a file holding a SVG template for automatic string conversion
vi: Địa điểm của tập tin đang chứa mẫu dạng SVG cho việc tự động chuyển đổi chuỗi ký tự

en: Dummy font renderer
vi: Trình render kiểu chữ Dummy

en: Video filtering using a chain of video filter modules
vi: Lọc video bằng chuỗi mô-đun bộ lọc video

en: Conversions from
vi: Đoạn hội thoại từ

en: YUV 10-bits planar to semiplanar 10-bits conversions
vi: Chuyển đổi 10 bit phẳng sang bán phẳng YUV 10 bit

en: YUV planar to semiplanar conversions
vi: Chuyển đổi YUV phẳng sang bán phẳng

en: SSE2 I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
vi: Chuyển đổi SSE2 I420,IYUV,YV12 sang RV15,RV16,RV24,RV32

en: MMX I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
vi: Chuyển đổi MMX I420,IYUV,YV12 sang RV15,RV16,RV24,RV32

en: I420,IYUV,YV12 to RGB2,RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
vi: Chuyển đổi I420,IYUV,YV12 sang RGB2,RV15,RV16,RV24,RV32

en: MMX conversions from
vi: Chuyển đổi MMX từ

en: SSE2 conversions from
vi: Chuyển đổi SSE2 từ

en: AltiVec conversions from
vi: Chuyển đổi AltiVec từ

en: OpenMAX DL image processing
vi: Đang xử lý hình ảnh dạng OpenMAX DL

en: RV32 conversion filter
vi: Bộ lọc đối thoại RV32

en: Scaling mode
vi: Chế độ phóng to

en: Scaling mode to use.
vi: Sử dụng chế độ phóng to.

en: Fast bilinear
vi: Tuyến tính nhanh

en: Bilinear
vi: Tuyến tính

en: Bicubic (good quality)
vi: Dạng khối (chất lượng tốt)

en: Experimental
vi: Kinh nghiệm

en: Nearest neighbour (bad quality)
vi: Hàng xóm gần nhất (chất lượng xấu)

en: Area
vi: Khu vực

en: SincR
vi: Hình sin

en: Bicubic spline
vi: Chốt trục dạng khối

en: Video scaling filter
vi: Bộ lọc tỷ lệ video

en: Swscale
vi: Tỉ lệ Sw

en: YUVP converter
vi: Chuyển đổi YUVP

en: Image hue (-180..180)
vi: Màu sắc hình ảnh (-180..180)

en: Set the image hue, between -180 and 180. Defaults to 0.
vi: Đặt màu sắc của hình ảnh trong khoảng từ -180 đến 180. Mặc định là 0.

en: Image properties filter
vi: Thuộc tính bộ lọc hình ảnh

en: Image adjust
vi: Tăng cường hình ảnh

en: Use an image's alpha channel as a transparency mask.
vi: Sử dụng kênh alpha của hình ảnh dưới dạng mặt nạ trong suốt.

en: Transparency mask
vi: Mặt nạ trong suốt

en: Alpha blending transparency mask. Uses a png alpha channel.
vi: Mặt nạ độ trong suốt được trộn màu dạng alpha. Sử dụng kênh alpha của định dạng ảnh png.

en: Alpha mask video filter
vi: Bộ lọc mặt nạ video dạng alpha

en: Alpha mask
vi: Mặt nạ alpha

en: Color scheme
vi: Biểu đồ màu

en: Define the glasses' color scheme
vi: Xác định giá trị biểu đồ màu của kính

en: Convert 3D picture to anaglyph image video filter
vi: Chuyển đổi hình ảnh 3D sang bộ lọc hình ảnh video dạng nổi

en: Window size
vi: Kích cỡ cửa sổ

en: Number of frames (0 to 100)
vi: Số lượng khung hình (0 đến 100)

en: Softening value
vi: Giá trị làm mịn

en: Number of frames consider for smoothening (0 to 30)
vi: Số lượng các khung hình cho thao tác làm mịn khung hình ( từ 0 đến 30)

en: antiflicker video filter
vi: bộ lọc video antiflicker

en: Ball color
vi: Màu bóng

en: Edge visible
vi: Có thể nhìn thấy cạnh

en: Set edge visibility.
vi: Đặt khả năng hiển thị cạnh.

en: Ball speed
vi: Tốc độ bóng

en: Set ball speed, the displacement value in number of pixels by frame.
vi: Đặt tốc độ bóng, giá trị dịch chuyển theo số pixel theo khung.

en: Ball size
vi: Kích thước bóng

en: Set ball size giving its radius in number of pixels
vi: Đặt kích thước bóng bằng cách cung cấp bán kính của nó theo số pixel

en: Gradient threshold
vi: Ngưỡng độ dốc

en: Set gradient threshold for edge computation.
vi: Đặt ngưỡng độ dốc cho tính toán cạnh.

en: Augmented reality ball game
vi: Trò chơi bóng thực tế tăng cường

en: Ball video filter
vi: Bộ lọc video bóng

en: Ball
vi: Quả bóng

en: Number of time to blend
vi: Số lần trộn

en: The number of time the blend will be performed
vi: Số lần trộn sẽ được thực hiện

en: Alpha of the blended image
vi: Alpha của hình ảnh được pha trộn

en: Alpha with which the blend image is blended
vi: Alpha mà hình ảnh hòa trộn được hòa trộn

en: Image to be blended onto
vi: Hình ảnh được trộn vào

en: The image which will be used to blend onto
vi: Hình ảnh sẽ được sử dụng để pha trộn vào

en: Chroma for the base image
vi: Chroma cho hình ảnh cơ bản

en: Chroma which the base image will be loaded in
vi: Chroma mà hình ảnh cơ sở sẽ được tải vào

en: Image which will be blended
vi: Hình ảnh sẽ được pha trộn

en: The image blended onto the base image
vi: Hình ảnh được trộn vào hình ảnh cơ sở

en: Chroma for the blend image
vi: Chroma cho hình ảnh hòa trộn

en: Chroma which the blend image will be loaded in
vi: Chroma mà hình ảnh hòa trộn sẽ được tải vào

en: Blending benchmark filter
vi: Trộn bộ lọc điểm chuẩn

en: Blendbench
vi: Bàn pha trộn

en: Benchmarking
vi: Đo điểm chuẩn

en: Base image
vi: Hình ảnh cơ sở

en: Blend image
vi: Trộn hình ảnh

en: Video pictures blending
vi: Trộn hình ảnh video

en: This effect, also known as "greenscreen" or "chroma key" blends the "blue parts" of the foreground image of the mosaic on the background (like weather forecasts). You can choose the "key" color for blending (blue by default).
vi: Hiệu ứng này, còn được gọi là "màn hình xanh" hoặc "phím màu" kết hợp "các phần màu xanh" của hình ảnh tiền cảnh của bức tranh khảm trên nền (như dự báo thời tiết). Bạn có thể chọn màu "chính" để hòa trộn (màu xanh lam theo mặc định).

en: Bluescreen U value
vi: Giá trị U của màn hình xanh

en: "U" value for the bluescreen key color (in YUV values). From 0 to 255. Defaults to 120 for blue.
vi: Giá trị "U" cho màu phím màn hình xanh (theo giá trị YUV). Từ 0 đến 255. Mặc định là 120 cho màu xanh lam.

en: Bluescreen V value
vi: Giá trị màn hình xanh V

en: "V" value for the bluescreen key color (in YUV values). From 0 to 255. Defaults to 90 for blue.
vi: Giá trị "V" cho màu phím màn hình xanh (theo giá trị YUV). Từ 0 đến 255. Mặc định là 90 cho màu xanh lam.

en: Bluescreen U tolerance
vi: Dung sai màn hình xanh U

en: Tolerance of the bluescreen blender on color variations for the U plane. A value between 10 and 20 seems sensible.
vi: Dung sai của trình trộn màn hình xanh đối với các biến thể màu sắc đối với mặt phẳng chữ U. Giá trị từ 10 đến 20 có vẻ hợp lý.

en: Bluescreen V tolerance
vi: Dung sai màn hình xanh V

en: Tolerance of the bluescreen blender on color variations for the V plane. A value between 10 and 20 seems sensible.
vi: Dung sai của trình trộn màn hình xanh đối với các biến thể màu sắc đối với mặt phẳng V. Giá trị từ 10 đến 20 có vẻ hợp lý.

en: Bluescreen video filter
vi: Bộ lọc video màn hình xanh

en: Bluescreen
vi: Màn hinh xanh

en: Output width
vi: Chiều rộng đầu ra

en: Output (canvas) image width
vi: Chiều rộng hình ảnh đầu ra (canvas)

en: Output height
vi: Chiều cao đầu ra

en: Output (canvas) image height
vi: Chiều cao hình ảnh đầu ra (canvas)

en: Output picture aspect ratio
vi: Tỷ lệ khung hình hình ảnh đầu ra

en: Set the canvas' picture aspect ratio. If omitted, the canvas is assumed to have the same SAR as the input.
vi: Đặt tỷ lệ khung hình của khung vẽ. Nếu bị bỏ qua, canvas được coi là có cùng SAR với đầu vào.

en: If enabled, video will be padded to fit in canvas after scaling. Otherwise, video will be cropped to fix in canvas after scaling.
vi: Nếu được bật, video sẽ được đệm để vừa với khung vẽ sau khi chia tỷ lệ. Nếu không, video sẽ bị cắt để cố định trong canvas sau khi chia tỷ lệ.

en: Automatically resize and pad a video
vi: Tự động thay đổi kích thước và đệm video

en: Canvas
vi: Tranh sơn dầu

en: Canvas video filter
vi: Bộ lọc video canvas

en: Use a specific Core Image Filter
vi: Sử dụng Bộ lọc hình ảnh cốt lõi cụ thể

en: Example: 'CICrystallize', 'CIBumpDistortion', 'CIThermal', 'CIComicEffect'
vi: Ví dụ: 'CICrystallize', 'CIBumpDistortion', 'CIThermal', 'CIComicEffect'

en: Mac OS X hardware video filters
vi: Bộ lọc video phần cứng Mac OS X

en: Colors similar to this will be kept, others will be grayscaled. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
vi: Các màu tương tự như thế này sẽ được giữ lại, các màu khác sẽ có thang độ xám. Đây phải là số thập lục phân (như màu HTML). Hai ký tự đầu tiên dành cho màu đỏ, sau đó là xanh lục, rồi xanh lam. #000000 = đen, #FF0000 = đỏ, #00FF00 = xanh lá cây, #FFFF00 = vàng (đỏ + xanh lá cây), #FFFFFF = trắng

en: Select one color in the video
vi: Chọn một màu trong video

en: Color threshold filter
vi: Bộ lọc ngưỡng màu

en: Saturation threshold
vi: Ngưỡng bão hòa

en: Similarity threshold
vi: Ngưỡng tương tự

en: Pixels to crop from top
vi: Cắt bỏ từ đỉnh (pixcel)

en: Number of pixels to crop from the top of the image.
vi: Số pixel cần cắt từ đầu hình ảnh.

en: Pixels to crop from bottom
vi: Cắt bỏ từ dưới cùng(pixcel)

en: Number of pixels to crop from the bottom of the image.
vi: Số pixel cần cắt từ dưới cùng của hình ảnh.

en: Pixels to crop from left
vi: Cắt bỏ từ bên trái (pixcel)

en: Number of pixels to crop from the left of the image.
vi: Số pixel cần cắt từ bên trái của hình ảnh.

en: Pixels to crop from right
vi: Cắt bỏ từ bên phải (pixcel)

en: Number of pixels to crop from the right of the image.
vi: Số pixel cần cắt từ bên phải của hình ảnh.

en: Pixels to padd to top
vi: Pixel để đệm lên trên cùng

en: Number of pixels to padd to the top of the image after cropping.
vi: Số pixel cần thêm vào đầu hình ảnh sau khi cắt.

en: Pixels to padd to bottom
vi: Pixel để đệm xuống dưới cùng

en: Number of pixels to padd to the bottom of the image after cropping.
vi: Số pixel cần đệm vào cuối hình ảnh sau khi cắt.

en: Pixels to padd to left
vi: Pixel để đệm sang trái

en: Number of pixels to padd to the left of the image after cropping.
vi: Số pixel cần đệm vào bên trái của hình ảnh sau khi cắt.

en: Pixels to padd to right
vi: Pixel để đệm sang phải

en: Number of pixels to padd to the right of the image after cropping.
vi: Số pixel cần đệm vào bên phải của hình ảnh sau khi cắt.

en: Croppadd
vi: Cắt xén

en: Video cropping filter
vi: Bộ lọc cắt video

en: Latest
vi: Mới nhất

en: Upconvert
vi: Chuyển đổi ngược

en: Low
vi: Thấp

en: Medium
vi: Trung bình

en: High
vi: Cao

en: Streaming deinterlace mode
vi: Chế độ khử xen kẽ truyền phát trực tuyến

en: Deinterlace method to use for streaming.
vi: Phương pháp khử xen kẽ được sử dụng để phát trực tuyến.

en: Phosphor chroma mode for 4:2:0 input
vi: Chế độ sắc độ phốt pho cho đầu vào 4:2:0

en: Choose handling for colours in those output frames that fall across input frame boundaries. 
    
    Latest: take chroma from new (bright) field only. Good for interlaced input, such as videos from a camcorder. 
    
    AltLine: take chroma line 1 from top field, line 2 from bottom field, etc. 
    Default, good for NTSC telecined input (anime DVDs, etc.). 
    
    Blend: average input field chromas. May distort the colours of the new (bright) field, too. 
    
    Upconvert: output in 4:2:2 format (independent chroma for each field). Best simulation, but requires more CPU and memory bandwidth.
vi: Chọn cách xử lý màu sắc trong các khung đầu ra nằm ngoài ranh giới khung đầu vào. 
    
    Mới nhất: chỉ lấy sắc độ từ trường mới (sáng). Tốt cho đầu vào xen kẽ, chẳng hạn như video từ máy quay. 
    
    AltLine: lấy dòng sắc độ 1 từ trường trên cùng, dòng 2 từ trường dưới cùng, v.v. 
    Mặc định, phù hợp với đầu vào điện ảnh NTSC (DVD anime, v.v.). 
    
    Pha trộn: sắc độ trường đầu vào trung bình. Cũng có thể làm biến dạng màu sắc của trường (sáng) mới. 
    
    Chuyển đổi ngược: xuất ra ở định dạng 4:2:2 (sắc độ độc lập cho từng trường). Mô phỏng tốt nhất nhưng yêu cầu nhiều băng thông CPU và bộ nhớ hơn.

en: Phosphor old field dimmer strength
vi: Phốt pho trường cũ làm mờ sức mạnh

en: This controls the strength of the darkening filter that simulates CRT TV phosphor light decay for the old field in the Phosphor framerate doubler. Default: Low.
vi: Điều này kiểm soát cường độ của bộ lọc làm tối mô phỏng sự phân rã ánh sáng phốt pho của TV CRT đối với trường cũ trong bộ nhân đôi tốc độ khung hình Phốt pho. Mặc định: Thấp.

en: Deinterlacing video filter
vi: Bộ lọc chống quét mành video

en: Edge detection video filter
vi: Phát hiện khía cạnh cho bộ lọc video

en: Edge detection
vi: Phát hiện khía cạnh

en: Detects edges in the frame and highlights them in white.
vi: Phát hiện các cạnh trong khung và làm nổi bật chúng bằng màu trắng.

en: Image mask. Pixels with an alpha value greater than 50% will be erased.
vi: Mặt nạ hình ảnh. Các pixel có giá trị alpha lớn hơn 50% sẽ bị xóa.

en: X coordinate of the mask.
vi: Tọa độ X của mặt nạ.

en: Y coordinate of the mask.
vi: Tọa độ Y của mặt nạ.

en: Remove zones of the video using a picture as mask
vi: Xóa vùng video bằng cách sử dụng hình ảnh làm mặt nạ

en: Erase video filter
vi: Xóa bộ lọc video

en: Erase
vi: Xóa

en: RGB component to extract
vi: Thành phần RGB để trích xuất

en: RGB component to extract. 0 for Red, 1 for Green and 2 for Blue.
vi: Thành phần RGB để trích xuất. 0 cho màu Đỏ, 1 cho màu Xanh Lá Cây và 2 cho Màu Xanh Dương.

en: Extract RGB component video filter
vi: Trích xuất bộ lọc video thành phần RGB

en: FPS conversion video filter
vi: Bộ lọc video chuyển đổi FPS

en: FPS Converter
vi: Bộ chuyển đổi FPS

en: Freezing interactive video filter
vi: Bộ lọc video tương tác đóng băng

en: Freeze
vi: Đóng băng

en: Gaussian's std deviation
vi: Độ lệch chuẩn của Gaussian

en: Gaussian's standard deviation. The blurring will take into account pixels up to 3*sigma away in any direction.
vi: Độ lệch chuẩn Gaussian. Việc làm mờ sẽ tính đến các pixel cách xa tối đa 3*sigma theo bất kỳ hướng nào.

en: Add a blurring effect
vi: Thêm hiệu ứng làm mờ

en: Gaussian blur video filter
vi: Bộ lọc video làm mờ Guassian

en: Gaussian Blur
vi: Làm mờ Guassian

en: Radius in pixels
vi: Bán kính tính bằng pixel

en: Strength
vi: Độ mạnh

en: Strength used to modify the value of a pixel
vi: Độ mạnh được sử dụng để sửa đổi giá trị của pixel

en: Gradfun video filter
vi: Bộ lọc video Gradfun

en: Debanding algorithm
vi: Thuật toán gỡ lỗi

en: Distort mode
vi: Chế độ bóp méo

en: Distort mode, one of "gradient", "edge" and "hough".
vi: Chế độ bóp méo, một trong các chế độ "gradient", "edge" và "hough".

en: Gradient image type
vi: Loại hình ảnh dạng Gradient

en: Gradient image type (0 or 1). 0 will turn the image to white while 1 will keep colors.
vi: Loại hình ảnh dạng gradient (0 hoặc 1). 0 sẽ trả về hình ảnh màu trắng trong khi số 1 sẽ giữ lại màu sắc hiện tại.

en: Apply cartoon effect
vi: Áp dụng hiệu ứng hoạt hình

en: Apply cartoon effect. It is only used by "gradient" and "edge".
vi: Áp dụng hiệu ứng hoạt hình. Nó chỉ được sử dụng bởi "gradient" và "edge".

en: Apply color gradient or edge detection effects
vi: Áp dụng hiệu ứng chuyển màu hoặc phát hiện cạnh

en: Gradient video filter
vi: Bộ lọc video gradient

en: Variance of the gaussian noise
vi: Phương sai của nhiễu gaussian

en: Minimal period
vi: Chu kỳ nhỏ nhất

en: Minimal period of the noise grain in pixel
vi: Chu kỳ nhỏ nhất của việc giảm độ nhiễu tính bằng đơn vị điểm ảnh

en: Maximal period
vi: Thời gian tối đa

en: Maximal period of the noise grain in pixel
vi: Thời gian tối đa của hạt nhiễu tính bằng pixel

en: Grain video filter
vi: Bộ lọc video hạt

en: Grain
vi: Ngũ cốc

en: Adds filtered gaussian noise
vi: Thêm nhiễu gaussian được lọc

en: Spatial luma strength (0-254)
vi: Cường độ sáng không gian (0-254)

en: Spatial chroma strength (0-254)
vi: Cường độ sắc độ không gian (0-254)

en: Temporal luma strength (0-254)
vi: Cường độ sáng tạm thời (0-254)

en: Temporal chroma strength (0-254)
vi: Cường độ sắc độ tạm thời (0-254)

en: HQ Denoiser 3D
vi: Bộ khử nhiễu HQ 3D

en: High Quality 3D Denoiser filter
vi: Bộ lọc khử nhiễu 3D chất lượng cao

en: Invert video filter
vi: Đảo ngược bộ lọc video

en: Color inversion
vi: Đảo ngược màu sắc

en: Magnify/Zoom interactive video filter
vi: Bộ lọc video tương tác phóng to/thu phóng

en: Magnify
vi: Phóng to

en: Mirror orientation
vi: Hướng gương

en: Defines orientation of the mirror splitting. Can be vertical or horizontal.
vi: Xác định hướng phân chia gương. Có thể theo chiều dọc hoặc chiều ngang.

en: Vertical
vi: Chiều dọc

en: Horizontal
vi: Chiều ngang

en: Direction
vi: Hướng

en: Direction of the mirroring.
vi: Hướng phản chiếu.

en: Left to right/Top to bottom
vi: Trái sang phải/Từ trên xuống dưới

en: Right to left/Bottom to top
vi: Phải sang trái/Từ dưới lên trên

en: Mirror video filter
vi: Bộ lọc video phản chiếu

en: Mirror video
vi: Video phản chiếu

en: Splits video in two same parts, like in a mirror
vi: Chia video thành hai phần giống nhau, giống như trong gương

en: Blur factor (1-127)
vi: Hệ số mờ (1-127)

en: The degree of blurring from 1 to 127.
vi: Mức độ mờ từ 1 đến 127.

en: Motion blur filter
vi: Bộ lọc làm mờ chuyển động

en: Motion detect video filter
vi: Bộ lọc video phát hiện chuyển động

en: Old movie effect video filter
vi: Bộ lọc video hiệu ứng phim cũ

en: Old movie
vi: Phim cũ

en: OpenCV face detection example filter
vi: Bộ lọc ví dụ về nhận diện khuôn mặt OpenCV

en: OpenCV example
vi: Ví dụ OpenCV

en: Haar cascade filename
vi: Tên tập tin Haar cascade

en: Name of XML file containing Haar cascade description
vi: Tên của tập tin XML chứa phần mô tả Haar cascade

en: Use input chroma unaltered
vi: Sử dụng sắc độ đầu vào không thay đổi

en: I420 - first plane is grayscale
vi: I420 - mặt phẳng đầu tiên có thang độ xám

en: Don't display any video
vi: Không hiển thị bất kỳ video

en: Display the input video
vi: Hiển thị video được nhập vào

en: Display the processed video
vi: Hiển thị video đã qua xử lý

en: Show only errors
vi: Chỉ hiển lỗi

en: Show errors and warnings
vi: Hiển thị lỗi và cảnh báo

en: Show everything including debug messages
vi: Hiển thị mọi thứ bao gồm cả thông báo gỡ lỗi

en: OpenCV video filter wrapper
vi: Trình bao bọc bộ lọc video OpenCV

en: Scale factor (0.1-2.0)
vi: Hệ số tỷ lệ (0,1-2,0)

en: Amount by which to scale the picture before sending it to the internal OpenCV filter
vi: Mức độ chia tỷ lệ hình ảnh trước khi gửi nó tới bộ lọc OpenCV nội bộ

en: OpenCV filter chroma
vi: Sắc độ của bộ lọc OpenCV

en: Chroma to convert picture to before sending it to the internal OpenCV filter
vi: Chroma để chuyển đổi hình ảnh trước khi gửi nó tới bộ lọc OpenCV nội bộ

en: Wrapper filter output
vi: Đầu ra của bộ lọc bao bọc

en: Determines what (if any) video is displayed by the wrapper filter
vi: Xác định cách hiển thị video (nếu) được sử dụng bởi bộ lọc bao bọc

en: OpenCV internal filter name
vi: Tên bộ lọc thời gian thuộc OpenCV

en: Name of internal OpenCV plugin filter to use
vi: Tên của bộ lọc thời gian thuộc OpenCV được dùng

en: Posterize level (number of colors is cube of this value)
vi: Mức độ posterize (số màu là khối lập phương của giá trị này)

en: Posterize video filter
vi: Bộ lọc video áp phích

en: Posterize video by lowering the number of colors
vi: Posterize video bằng cách giảm số lượng màu

en: Quality of post processing. Valid range is 0 (disabled) to 6 (highest)
    Higher levels require more CPU power, but produce higher quality pictures.
    With default filter chain, the values map to the following filters:
    1: hb, 2-4: hb+vb, 5-6: hb+vb+dr
vi: Chất lượng hậu xử lý. Phạm vi hợp lệ là 0 (bị vô hiệu hóa) đến 6 (cao nhất)
    Mức độ cao hơn đòi hỏi nhiều sức mạnh CPU hơn nhưng tạo ra hình ảnh có chất lượng cao hơn.
    Với chuỗi bộ lọc mặc định, các giá trị sẽ ánh xạ tới các bộ lọc sau:
    1: hb, 2-4: hb+vb, 5-6: hb+vb+dr

en: FFmpeg post processing filter chains
vi: Xử lý chuỗi vị trí FFmpeg của bộ lọc video

en: Video post processing filter
vi: Xử lý với bộ lọc video

en: Lowest
vi: Thấp nhất

en: Highest
vi: Cao nhất

en: Psychedelic video filter
vi: Bộ lọc ảo giác

en: Number of puzzle rows
vi: Số lượng dòng của trò giải đố

en: Number of puzzle columns
vi: Số lượng cột của trò giải đố

en: Game mode
vi: Chế độ chơi game

en: Select game mode variation from jigsaw puzzle to sliding puzzle.
vi: Chọn chế độ chơi game với các giá trị các khung hình được chia làm các miếng ghép.

en: Border
vi: Viền

en: Unshuffled Border width.
vi: Chiều rộng đường viền không bị xáo trộn.

en: Small preview
vi: Xem tóm tắt

en: Show small preview.
vi: Hiển thị chế độ xem tóm tắt.

en: Small preview size
vi: Kích thước hiển thị chế độ xem tóm tắt

en: Show small preview size (percent of source).
vi: Hiển thị kích cỡ chế độ xem tóm tắt (tính theo phần trăm so với chế độ xem mặc định).

en: Piece edge shape size
vi: Kích thước hình dạng cạnh mảnh

en: Size of the curve along the piece's edge
vi: Kích thước của đường cong dọc theo cạnh của mảnh

en: Auto shuffle
vi: Tự động xáo trộn

en: Auto shuffle delay during game
vi: Tự động trì hoãn xáo trộn trong trò chơi

en: Auto solve
vi: Tự động giải quyết

en: Auto solve delay during game
vi: Tự động giải quyết độ trễ trong trò chơi

en: Rotation
vi: Xoay

en: Rotation parameter: none;180;90-270;mirror
vi: Tham số xoay: none;180;90-270;mirror

en: jigsaw puzzle
vi: trò chơi xếp hình

en: sliding puzzle
vi: câu đố trượt

en: swap puzzle
vi: câu đố hoán đổi

en: exchange puzzle
vi: câu đố trao đổi

en: Puzzle interactive game video filter
vi: Bộ lọc video cho phần giao tiếp với trò giải đố

en: Puzzle
vi: Giải đố

en: Ripple video filter
vi: Làm bộ lọc video gợn sóng

en: Ripple
vi: Gợn sóng

en: Angle in degrees
vi: Số đo góc

en: Angle in degrees (0 to 359)
vi: Số đo góc(từ 0 đến 359)

en: Use motion sensors
vi: Sử dụng cảm biến chuyển động

en: Rotate video filter
vi: Xoay bộ lọc video

en: Rotate
vi: Xoay

en: Image format
vi: Định dạng hình ảnh

en: Format of the output images (png, jpeg, ...).
vi: Định dạng của hình xuất ra (png,jpeg,...)

en: You can enforce the image width. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
vi: Bạn có thể thay đổi chiều rộng của hình. Mặc định (-1), VLC sẽ áp dụng cho các ký tự của video.

en: You can enforce the image height. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
vi: Bạn có thể thay đổi chiều cao của hình. Mặc định (-1), VLC sẽ áp dụng cho các ký tự của video.

en: Recording ratio
vi: Tỉ lệ ghi hình

en: Ratio of images to record. 3 means that one image out of three is recorded.
vi: Tỉ lệ của ảnh chụp. 3 có nghĩa là một hình ảnh của ba đã được ghi hình.

en: Filename prefix
vi: Yếu tố thêm vào đứng trước tên tập tin

en: Prefix of the output images filenames. Output filenames will have the "prefixNUMBER.format" form if replace is not true.
vi: Yếu tố thêm vào đằng trước tên tập tin hình ảnh được xuất ra. Các tên tập tin này sẽ có dạng "số.định dạng".

en: Directory path prefix
vi: Phần ký tự đứng trước đường dẫn thư mục

en: Directory path where images files should be saved. If not set, then images will be automatically saved in users homedir.
vi: Đường dẫn thư mục để lưu các tập tin hình ảnh. Nếu không được chỉnh sửa, các hình ảnh sẽ được tự động lưu ở thư mục gốc của người dùng.

en: Always write to the same file
vi: Luôn ghi vào cùng một tập tin

en: Always write to the same file instead of creating one file per image. In this case, the number is not appended to the filename.
vi: Luôn ghi vào cùng một tập tin ảnh duy nhất thay vì tạo từng tập tin cho từng ảnh. Ở trường hợp này, số thứ tự đứng trước để đánh dấu các tập tin ảnh sẽ không được cho phép trong tên tập tin ảnh đó.

en: Send your video to picture files
vi: Chuyển video của bạn thành các tập tin hình ảnh

en: Scene filter
vi: Bộ lọc cảnh

en: Scene video filter
vi: Bộ lọc cảnh video

en: Sepia intensity
vi: Cường độ màu nâu đỏ

en: Intensity of sepia effect
vi: Cường độ của hiệu ứng nâu đỏ

en: Sepia video filter
vi: Bộ lọc video màu nâu đỏ

en: Gives video a warmer tone by applying sepia effect
vi: Mang lại cho video tông màu ấm hơn bằng cách áp dụng hiệu ứng màu nâu đỏ

en: Sharpen strength (0-2)
vi: Độ mạnh của Làm Bóng (0-2)

en: Set the Sharpen strength, between 0 and 2. Defaults to 0.05.
vi: Tạo độ mạnh của Làm Bóng, từ 0 đến 2. Mặc định là 0.05.

en: Augment contrast between contours.
vi: Tăng độ tương phản giữa các đường viền.

en: Sharpen video filter
vi: Làm bóng bộ lọc video

en: Transform type
vi: Loại chuyển đổi

en: Transpose
vi: Chuyển đổi

en: Anti-transpose
vi: Chống chuyển vị

en: Video transformation filter
vi: Bộ lọc chuyển dạng video

en: Transformation
vi: Biến hình

en: Rotate or flip the video
vi: Xoay hoặc lật video

en: VHS movie effect video filter
vi: Bộ lọc video hiệu ứng phim VHS

en: VHS movie
vi: Phim VHS

en: Wave video filter
vi: Bộ lọc video tường

en: Wave
vi: Sóng

en: ASCII Art
vi: Nghệ thuật ASCII

en: ASCII-art video output
vi: Xuất dữ liệu video ASCII

en: Android Window
vi: Cửa sổ Android

en: Android native window
vi: Cửa sổ gốc của Android

en: Color ASCII art video output
vi: Màu sắc ASCII của video xuất ra

en: Core Animation OpenGL Layer (Mac OS X)
vi: Nhân hiệu ứng của lớp OpenGL(hệ điều hành MAC)

en: Timelength after which we assume there is no signal.
vi: Khoảng thời gian mà sau đó chúng tôi cho rằng không có tín hiệu.

en: Timelength after which we assume there is no signal.
    After this delay we black out the video.
vi: Khoảng thời gian mà sau đó chúng tôi cho rằng không có tín hiệu.
    Sau sự chậm trễ này, chúng tôi sẽ tắt video.

en: Active Format Descriptor value
vi: Giá trị mô tả định dạng hoạt động

en: Aspect Ratio of the source picture.
vi: Tỷ lệ khung hình của hình ảnh nguồn.

en: Active Format Descriptor line
vi: Dòng mô tả định dạng hoạt động

en: VBI line on which to output Active Format Descriptor.
vi: Dòng VBI để xuất ra Bộ mô tả định dạng hoạt động.

en: Picture to display on input signal loss
vi: Hình ảnh hiển thị khi mất tín hiệu đầu vào

en: Output card
vi: Thẻ xuất

en: DeckLink output card, if multiple exist. The cards are numbered from 0.
vi: Thẻ đầu ra DeckLink, nếu có nhiều thẻ. Các thẻ được đánh số từ 0.

en: Desired output mode
vi: Chế độ đầu ra mong muốn

en: Desired output mode for DeckLink output. This value should be a FOURCC code in textual form, e.g. "ntsc".
vi: Chế độ đầu ra mong muốn cho đầu ra DeckLink. Giá trị này phải là mã FOURCC ở dạng văn bản, ví dụ: "ntsc".

en: Audio connection for DeckLink output.
vi: Kết nối âm thanh cho đầu ra DeckLink.

en: Audio sampling rate (in hertz) for DeckLink output. 0 disables audio output.
vi: Tốc độ lấy mẫu âm thanh (tính bằng hertz) cho đầu ra DeckLink. 0 vô hiệu hóa đầu ra âm thanh.

en: Number of output channels for DeckLink output. Must be 2, 8 or 16. 0 disables audio output.
vi: Số lượng kênh đầu ra cho đầu ra DeckLink. Phải là 2, 8 hoặc 16. 0 sẽ tắt đầu ra âm thanh.

en: Video connection for DeckLink output.
vi: Kết nối video cho đầu ra DeckLink.

en: Use 10 bits per pixel for video frames.
vi: Sử dụng 10 bit cho mỗi pixel cho khung hình video.

en: Output module to write to Blackmagic SDI card
vi: Mô-đun đầu ra để ghi vào thẻ Blackmagic SDI

en: DeckLink General Options
vi: Tùy chọn chung của DeckLink

en: DeckLink Video Output module
vi: Mô-đun đầu ra video DeckLink

en: DeckLink Video Options
vi: Tùy chọn Video DeckLink

en: DeckLink Audio Output module
vi: Mô-đun đầu ra âm thanh DeckLink

en: DeckLink Audio Options
vi: Tùy chọn âm thanh DeckLink

en: Window handle (HWND)
vi: Tay nắm cửa sổ (HWND)

en: Video will be embedded in this pre-existing window. If zero, a new window will be created.
vi: Video sẽ được nhúng vào cửa sổ có sẵn này. Nếu không, một cửa sổ mới sẽ được tạo.

en: Drawable
vi: Kéo dãn

en: Embedded window video
vi: Video cửa sổ nhúng

en: Framebuffer device
vi: Thiết bị bộ đệm của khung

en: Framebuffer device to use for rendering (usually /dev/fb0).
vi: Thiết bị bộ đệm khung dùng để hiển thị (thường là /dev/fb0).

en: Run fb on current tty
vi: Chạy fb trên tty hiện tại

en: Run framebuffer on current TTY device (default enabled). (disable tty handling with caution)
vi: Chạy bộ đệm khung ở thiết bị TTY hiện tại (mặc định mở). (tắt TTY với sự cẩn thận)

en: Framebuffer resolution to use
vi: Độ phân giải bộ đệm khung để sử dụng

en: Select the resolution for the framebuffer. Currently it supports the values 0=QCIF 1=CIF 2=NTSC 3=PAL, 4=auto (default 4=auto)
vi: Chọn độ phân giải cho bộ khung đệm. Hiện tại hỗ trợ giá trị 0=QCIF 1=CIF 2=NTSC 3=PAL, 4=auto (mặc định 4=auto)

en: Framebuffer uses hw acceleration
vi: Framebuffer sử dụng khả năng tăng tốc hw

en: Disable for double buffering in software.
vi: Vô hiệu hóa việc đệm đôi trong phần mềm.

en: Image format (default RGB)
vi: Định dạng hình ảnh (RGB mặc định)

en: Chroma fourcc used by the framebuffer. Default is RGB since the fb device has no way to report its chroma.
vi: Chroma Fourcc được sử dụng bởi bộ đệm khung. Mặc định là RGB vì thiết bị fb không có cách nào để báo cáo sắc độ của nó.

en: GNU/Linux framebuffer video output
vi: Xuất dữ liệu video theo bộ khung đệm của GNU/Linux

en: GLX extension for OpenGL
vi: Tiện ích mở rộng GLX cho OpenGL

en: Enable a workaround for T23
vi: Kích hoạt giải pháp thay thế cho T23

en: Enable this option if the diagonal stripes are displayed when the window size is equal to or smaller than the movie size.
vi: Bật tùy chọn này khi các đường sọc chéo hiện ra trên màn hình bởi thao tác khi tự động chỉnh kích thước cửa sổ hiển thị theo kích thước của tập tin mà bạn chọn.

en: Video mode
vi: Chế độ quay

en: Select a proper video mode to be used by KVA.
vi: Chọn chế độ video thích hợp để KVA sử dụng.

en: K Video Acceleration video output
vi: Đầu ra video K Video Acceleration

en: Mac OS X OpenGL video output
vi: Đầu ra video OpenGL của Mac OS X

en: OpenGL extension
vi: Tiện ích mở rộng OpenGL

en: OpenGL ES 2 extension
vi: Tiện ích mở rộng OpenGL ES 2

en: Extension through which to use the Open Graphics Library (OpenGL).
vi: Tiện ích mở rộng để sử dụng Thư viện đồ họa mở (OpenGL).

en: OpenGL for Embedded Systems 2 video output
vi: OpenGL cho đầu ra video Hệ thống nhúng 2

en: OpenGL video output
vi: Xuất dữ liệu video của OpenGL

en: EGL extension for OpenGL
vi: Tiện ích mở rộng EGL cho OpenGL

en: The desktop mode allows you to display the video on the desktop.
vi: Chế độ desktop sẽ cho phép bạn hiển thị video ngay chính ở phần nền của desktop.

en: Use hardware blending support
vi: Sử dụng hỗ trợ trộn phần cứng

en: Try to use hardware acceleration for subtitle/OSD blending.
vi: Sử dụng tính năng tăng tốc phần cứng cho việc blending phụ đề/HTTMH.

en: Choose a pixel shader to apply.
vi: Chọn trình đổ bóng pixel để áp dụng.

en: Path to HLSL file
vi: Đường dẫn đến tệp HLSL

en: Path to an HLSL file containing a single pixel shader.
vi: Đường dẫn đến tệp HLSL chứa trình đổ bóng pixel đơn.

en: HLSL File
vi: Tệp HLSL

en: Recommended video output for Windows Vista and later versions
vi: Đầu ra video được đề xuất cho Windows Vista và các phiên bản mới hơn

en: Direct3D9 video output
vi: Đầu ra video Direct3D9

en: Recommended video output for Windows 8 and later versions
vi: Đầu ra video được đề xuất cho Windows 8 và các phiên bản mới hơn

en: Direct3D11 video output
vi: Đầu ra video Direct3D11

en: Use hardware YUV->RGB conversions
vi: Sử dụng chuyển đổi phần cứng YUV->RGB

en: Try to use hardware acceleration for YUV->RGB conversions. This option doesn't have any effect when using overlays.
vi: Cố gắng tăng tốc phần cứng để chuyển hệ YUV->RGB. Lựa chọn này không có hiệu lực khi đang dùng chế độ che phủ.

en: Overlay video output
vi: Chèn/overlay dữ liệu cho video được xuất ra

en: Overlay is the hardware acceleration capability of your video card (ability to render video directly). VLC will try to use it by default.
vi: Chèn/Overlay là khả năng tác động nâng cao đến phần cứng, hay nói cách khác là tác động đến card đồ họa của bạn (nâng cao khả năng render video bằng cách trực tiếp). VLC sẽ sử dụng các thông số liên quan đến phần này dưới dạng các thông số mặc định.

en: Use video buffers in system memory
vi: Sử dụng video đệm trong bộ nhớ hệ thống

en: Create video buffers in system memory instead of video memory. This isn't recommended as usually using video memory allows benefiting from more hardware acceleration (like rescaling or YUV->RGB conversions). This option doesn't have any effect when using overlays.
vi: Tạo bộ đệm video trong bộ nhớ hệ thống thay vì bộ nhớ video. Điều này không được khuyến khích vì việc sử dụng bộ nhớ video thường sẽ cho phép bạn hưởng lợi từ khả năng tăng tốc phần cứng nhiều hơn (như thay đổi tỷ lệ hoặc chuyển đổi YUV->RGB). Tùy chọn này không có bất kỳ tác dụng nào khi sử dụng lớp phủ.

en: Use triple buffering for overlays
vi: Sử dụng gấp ba lần bộ nhớ đệm cho overlay

en: Try to use triple buffering when using YUV overlays. That results in much better video quality (no flickering).
vi: Cố gắng tăng gấp ba lần việc chuyển đổi dữ liệu truyền khi dùng độ hiển thị chồng dạng YUV. Điều này sẽ làm cho chất lượng file Video đẹp hơn(không bị nhòe).

en: Name of desired display device
vi: Tên của thiết bị muốn hiển thị

en: In a multiple monitor configuration, you can specify the Windows device name of the display that you want the video window to open on. For example, "\\.\DISPLAY1" or "\\.\DISPLAY2".
vi: Trong phần thiết lập của máy tính gồm nhiều màn hình, bạn có thể chọn lựa tên của thiết bị hiển thị. Ví dụ "\\.\DISPLAY1" or "\\.\DISPLAY2".

en: Recommended video output for Windows XP. Incompatible with Vista's Aero interface
vi: Đầu ra video được đề xuất cho Windows XP. Không tương thích với giao diện Aero của Vista

en: DirectX (DirectDraw) video output
vi: Đầu ra video DirectX (DirectDraw)

en: Wallpaper
vi: Hình nền

en: OpenGL video output for Windows
vi: Đầu ra video OpenGL cho Windows

en: Windows GDI video output
vi: Xuất dữ liệu video của Windows GDI

en: GPU affinity
vi: Mối quan hệ GPU

en: WGL extension for OpenGL
vi: Tiện ích mở rộng WGL cho OpenGL

en: Dummy image chroma format
vi: Định dạng sắc độ hình ảnh giả

en: Force the dummy video output to create images using a specific chroma format instead of trying to improve performances by using the most efficient one.
vi: Buộc đầu ra video giả tạo hình ảnh bằng định dạng sắc độ cụ thể thay vì cố gắng cải thiện hiệu suất bằng cách sử dụng định dạng hiệu quả nhất.

en: Dummy video output
vi: Đầu ra video giả

en: Statistics video output
vi: Thống kê đầu ra video

en: Video memory buffer width.
vi: Chiều rộng video trong bộ nhớ đệm.

en: Video memory buffer height.
vi: Chiều cao video trong bộ nhớ đệm.

en: Pitch
vi: Mức độ

en: Video memory buffer pitch in bytes.
vi: Các bước chuyển đổi bộ nhớ đệm Video tính bằng byte.

en: Chroma
vi: Màu sắc

en: Output chroma for the memory image as a 4-character string, eg. "RV32".
vi: Màu sắc xuất dữ liệu cho bộ nhớ hình ảnh dưới dạng chuỗi gồm 4 ký tụ, ví dụ "RV32".

en: Video memory output
vi: Xuất dữ liệu bộ nhớ video

en: Video memory
vi: Bộ nhớ video

en: Wayland display
vi: Màn hình Wayland

en: Video will be rendered with this Wayland display. If empty, the default display will be used.
vi: Video sẽ được hiển thị với màn hình Wayland này. Nếu trống, màn hình mặc định sẽ được sử dụng.

en: WL shell
vi: vỏ WL

en: Wayland shell surface
vi: Bề mặt vỏ Wayland

en: Wayland shared memory video output
vi: Đầu ra video bộ nhớ chia sẻ Wayland

en: XDG shell
vi: vỏ XDG

en: XDG shell surface
vi: Bề mặt vỏ XDG

[ctx: ASCII]
note: xgettext: This is a plain ASCII spelling of "VLC media player" for the ICCCM window name. This must be pure ASCII. The limitation is partially with ICCCM and partially with VLC. For Latin script languages, you may need to strip accents. For other scripts, you will need to transliterate into Latin.
en: VLC media player
vi: Chương trình VLC

en: X11 display
vi: Hiển thị dạng X11

en: Video will be rendered with this X11 display. If empty, the default display will be used.
vi: Video sẽ được render bởi định dạng X11. Nếu rỗng, phần thiết lập mặc định sẽ được áp dụng.

en: X11 window ID
vi: ID cửa sổ X11

en: X window
vi: Cửa sổ X

en: X11 video window (XCB)
vi: Cửa sổ video X11 (XCB)

en: X11 video output (XCB)
vi: Đầu ra video X11 (XCB)

en: XVideo adaptor number
vi: Số lượng adaptor của XVideo

en: XVideo hardware adaptor to use. By default, VLC will use the first functional adaptor.
vi: Bộ chuyển đổi phần cứng XVideo để sử dụng. Theo mặc định, VLC sẽ sử dụng bộ điều hợp chức năng đầu tiên.

en: XVideo format id
vi: Id định dạng XVideo

en: XVideo image format id to use. By default, VLC will try to use the best match for the video being played.
vi: Id định dạng hình ảnh XVideo để sử dụng. Theo mặc định, VLC sẽ cố gắng sử dụng kết quả phù hợp nhất cho video đang phát.

en: XVideo output (XCB)
vi: Đầu ra XVideo (XCB)

en: device, fifo or filename
vi: thiết bị, hàng đợi hoặc tên tập tin

en: device, fifo or filename to write yuv frames too.
vi: thiết bị, hàng đợi hoặc tên tập tin để ghi vào khung yuv.

en: Chroma used
vi: Chroma được sử dụng

en: Force use of a specific chroma for output.
vi: Buộc sử dụng một sắc độ cụ thể cho đầu ra.

en: Add a YUV4MPEG2 header
vi: Thêm tiêu đề YUV4MPEG2

en: The YUV4MPEG2 header is compatible with mplayer yuv video output and requires YV12/I420 fourcc.
vi: Tiêu đề YUV4MPEG2 tương thích với đầu ra video yuv của mplayer và yêu cầu bốncc YV12/I420.

en: YUV output
vi: Xuất dữ liệu YUV

en: YUV video output
vi: Xuất dữ liệu video YUV

en: Number of video windows in which to clone the video.
vi: Số lượng cửa sổ video để sao chép video.

en: Video output modules
vi: Module quản lý xuất dữ liệu đầu ra dạng video

en: You can use specific video output modules for the clones. Use a comma-separated list of modules.
vi: Bạn có thể sử dụng các mô-đun đầu ra video cụ thể cho bản sao. Sử dụng danh sách các mô-đun được phân tách bằng dấu phẩy.

en: Duplicate your video to multiple windows and/or video output modules
vi: Sao chép video của bạn sang nhiều cửa sổ và/hoặc mô-đun đầu ra video

en: Clone video filter
vi: Sao chép bộ lọc video

en: Select the number of horizontal video windows in which to split the video
vi: Chọn số lượng của các cửa sổ video theo chiều ngang thuộc video bị chia cắt

en: Select the number of vertical video windows in which to split the video
vi: Chọn số lượng của các cửa sổ video theo chiều dọc thuộc video bị chia cắt

en: Active windows
vi: Kích hoạt cửa sổ

en: Comma-separated list of active windows, defaults to all
vi: Danh sách tách biệt bởi dấu phẩy trong cửa sổ đang chạy, mặc định cho tất cả

en: Split the video in multiple windows to display on a wall of screens
vi: Ngăn đôi video trong chế độ nhiều cửa sổ để hiện thị trên ở nhiều góc màn hình

en: Panoramix: wall with overlap video filter
vi: Ảo giác: bức tường với bộ lọc video cho phần chồng lên nhau

en: Panoramix
vi: Ảo giác

en: length of the overlapping area (in %)
vi: chiều dài của khu vực chồng lên nhau (bằng phần trăm)

en: Select in percent the length of the blended zone
vi: Chọn phần trăm tỉ lệ của chiều cao thuộc khu vực pha trộn

en: height of the overlapping area (in %)
vi: chiều cao của khu vực chồng lên nhau (bằng phần trăm)

en: Select in percent the height of the blended zone (case of 2x2 wall)
vi: Chọn tỉ lệ phần trăm của chiều cao thuộc vùng pha trộn (cho trường hợp tường là 2x2)

en: Attenuation
vi: Độ giảm

en: Check this option if you want attenuate blended zone by this plug-in (if option is unchecked, attenuate is made by opengl)
vi: Chọn tùy chọn này nếu bạn muốn làm giảm giá trị của được blend bởi plug-in (nếu tùy chọn này không được chọn, độ giảm giá trị được thực hiện bởi OpenGL)

en: Attenuation, begin (in %)
vi: Độ giảm, phần đầu (bằng phần trăm)

en: Select in percent the Lagrange coefficient of the beginning blended zone
vi: Chọn theo phần trăm hệ số Lagrange của vùng hòa trộn bắt đầu

en: Attenuation, middle (in %)
vi: Độ giảm, ở giữa (bằng phần trăm)

en: Select in percent the Lagrange coefficient of the middle of blended zone
vi: Chọn hệ số Lagrange ở giữa vùng hòa trộn theo phần trăm

en: Attenuation, end (in %)
vi: Độ giảm, tận cùng (bằng phần trăm)

en: Select in percent the Lagrange coefficient of the end of blended zone
vi: Chọn theo phần trăm hệ số Lagrange của điểm cuối vùng hòa trộn

en: middle position (in %)
vi: vị trí ở giữa (phần trăm)

en: Select in percent (50 is center) the position of the middle point (Lagrange) of blended zone
vi: Chọn tỉ lệ phần trăm (50 là ở giữa) của vị trí thuộc điểm chính giữa (Hàm Lagrange) của khu vực pha trộn

en: Gamma (Red) correction
vi: Chỉnh sửa gamma (Đỏ)

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Red or Y component)
vi: Chọn mức độ gamma của vùng pha trộn (Xanh hoặc yếu tố V)

en: Gamma (Green) correction
vi: Chỉnh sửa gamma (Xanh lá)

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Green or U component)
vi: Chọn mức độ gamma của vùng pha trộn (Xanh hoặc yếu tố V)

en: Gamma (Blue) correction
vi: Chỉnh sửa gamma (Xanh)

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Blue or V component)
vi: Chọn mức độ gamma của vùng pha trộn (Xanh hoặc yếu tố V)

en: Black Crush for Red
vi: Mức độ Đen bao phủ của Đỏ

en: Select the Black Crush of blended zone (Red or Y component)
vi: Chọn mức độ đen bao phủ của vùng pha trộn (Đỏ hoặc yếu tố Y)

en: Black Crush for Green
vi: Mức độ Đen bao phủ của Xanh lá

en: Select the Black Crush of blended zone (Green or U component)
vi: Chọn mức độ đen bao phủ của vùng pha trộn (Xanh lá hoặc yếu tố U)

en: Black Crush for Blue
vi: Mức độ Đen bao phủ của Xanh

en: Select the Black Crush of blended zone (Blue or V component)
vi: Chọn mức độ đen bao phủ của vùng pha trộn (Xanh hoặc yếu tố V)

en: White Crush for Red
vi: Mức độ Trắng bao phủ của Đỏ

en: Select the White Crush of blended zone (Red or Y component)
vi: Chọn mức độ trắng bao phủ của vùng pha trộn (Đỏ hoặc yếu tố Y)

en: White Crush for Green
vi: Mức độ Trắng bao phủ của Xanh lá

en: Select the White Crush of blended zone (Green or U component)
vi: Chọn mức độ trắng bao phủ của vùng pha trộn (Xanh lá hoặc yếu tố U)

en: White Crush for Blue
vi: Mức độ Đen của Đỏ

en: Select the White Crush of blended zone (Blue or V component)
vi: Chọn mức độ trắng bao phủ của vùng pha trộn (Xanh hoặc yếu tố V)

en: Black Level for Red
vi: Mức độ Đen của Đỏ

en: Select the Black Level of blended zone (Red or Y component)
vi: Chọn mức độ đen của vùng pha trộn (Đỏ hoặc yếu tố Y)

en: Black Level for Green
vi: Mức độ Đen của Xanh lá

en: Select the Black Level of blended zone (Green or U component)
vi: Chọn mức độ đen của vùng pha trộn (Xanh lá hoặc yếu tố U)

en: Black Level for Blue
vi: Mức độ Trắng của Xanh

en: Select the Black Level of blended zone (Blue or V component)
vi: Chọn mức độ đen của vùng pha trộn (Xanh hoặc yếu tố V)

en: White Level for Red
vi: Mức độ Trắng của Đỏ

en: Select the White Level of blended zone (Red or Y component)
vi: Chọn mức độ trắng của vùng pha trộn (Đỏ hoặc yếu tố Y)

en: White Level for Green
vi: Mức độ Trắng của Xanh lá

en: Select the White Level of blended zone (Green or U component)
vi: Chọn mức độ trắng của vùng pha trộn (Xanh lá hoặc yếu tố U)

en: White Level for Blue
vi: Mức độ Trắng của Xanh

en: Select the White Level of blended zone (Blue or V component)
vi: Chọn mức độ trắng của vùng pha trộn (Xanh hoặc yếu tố V)

en: Number of horizontal windows in which to split the video.
vi: Số lượng của các cửa sổ theo chiều ngang khi chia video ra.

en: Number of vertical windows in which to split the video.
vi: Số lượng của các cửa sổ theo chiều dọc khi chia video ra.

en: Element aspect ratio
vi: Yếu tố hướng tỉ lệ

en: Aspect ratio of the individual displays building the wall.
vi: Tỉ lệ hiển thị đơn lẻ các góc cạnh khi xây dựng khung hiển thị.

en: Wall video filter
vi: Bộ lọc video tường

en: Image wall
vi: Bức tường hình ảnh

en: The width of the visualization window, in pixels.
vi: Chiều rộng của cửa sổ hiển thị, tính bằng pixel.

en: The height of the visualization window, in pixels.
vi: Chiều cao của cửa sổ trực quan, tính bằng pixel.

en: 3D OpenGL spectrum visualization
vi: Hiển thị phổ 3D OpenGL

en: Goom display width
vi: Chiều rộng hiển thị Goom

en: Goom display height
vi: Chiều cao hiển thị Goom

en: This allows you to set the resolution of the Goom display (bigger resolution will be prettier but more CPU intensive).
vi: Phần này sẽ giúp bạn thay đổi độ phân giải của hiệu ứng Goom(độ phân giải càng lớn thì sẽ càng đẹp nếu tốc độ máy tính nhanh).

en: Goom animation speed
vi: Tốc độ hiệu ứng Goom

en: This allows you to set the animation speed (between 1 and 10, defaults to 6).
vi: Phần này giúp bạn thiết lập tốc độ hiển thị hình ảnh động(từ 1 đến 10, mặc định là 6)

en: Goom effect
vi: Hiệu ứng Goom

en: projectM configuration file
vi: tập tin cấu hình projectM

en: File that will be used to configure the projectM module.
vi: Tệp sẽ được sử dụng để định cấu hình mô-đun projectM.

en: projectM preset path
vi: đường dẫn cài sẵn của projectM

en: Path to the projectM preset directory
vi: Đường dẫn đến thư mục preset của projectM

en: Title font
vi: Phông chữ tiêu đề

en: Font used for the titles
vi: Font chữ sử dụng cho tiêu đề

en: Font menu
vi: Bảng chọn phông

en: Font used for the menus
vi: Phông chữ được sử dụng cho các menu

en: The width of the video window, in pixels.
vi: Chiều rộng của cửa sổ video, tính bằng pixel.

en: The height of the video window, in pixels.
vi: Chiều cao của cửa sổ video, tính bằng pixel.

en: Mesh width
vi: Chiều rộng lưới

en: The width of the mesh, in pixels.
vi: Chiều rộng của lưới, tính bằng pixel.

en: Mesh height
vi: Chiều cao lưới

en: The height of the mesh, in pixels.
vi: Chiều cao của lưới, tính bằng pixel.

en: Texture size
vi: Kích thước kết cấu

en: The size of the texture, in pixels.
vi: Kích thước của kết cấu, tính bằng pixel.

en: libprojectM effect
vi: hiệu ứng libprojectM

en: Effects list
vi: Danh sách hiệu ứng

en: A list of visual effect, separated by commas.
    Current effects include: dummy, scope, spectrum, spectrometer and vuMeter.
vi: Danh sách hiệu ứng hình ảnh, được phân tách bằng dấu phẩy.
    Các hiệu ứng hiện tại bao gồm: hình nộm, phạm vi, quang phổ, máy quang phổ và vuMeter.

en: The width of the effects video window, in pixels.
vi: Chiều rộng của cửa sổ hiệu ứng tính bằng pixcel.

en: The height of the effects video window, in pixels.
vi: Chiều cao của cửa sổ hiệu ứng tính bằng pixcel.

en: FFT window
vi: Cửa sổ FFT

en: The type of FFT window to use for spectrum-based visualizations.
vi: Loại cửa sổ FFT được sử dụng để hiển thị dựa trên phổ.

en: Kaiser window parameter
vi: Tham số cửa sổ Kaiser

en: The parameter alpha for the Kaiser window. Increasing alpha increases the main-lobe width and decreases the side-lobe amplitude.
vi: Tham số alpha cho cửa sổ Kaiser. Tăng alpha làm tăng độ rộng thùy chính và giảm biên độ thùy bên.

en: Show 80 bands instead of 20
vi: Hiển thị 80 băng tần thay vì 20

en: More bands for the spectrometer: 80 if enabled, else 20.
vi: Nhiều băng tần hơn cho máy quang phổ: 80 nếu được bật, nếu không thì 20.

en: Number of blank pixels between bands.
vi: Số lượng các pixel trống giữa các băng tầng.

en: Amplification
vi: Sự khuyếch đại

en: This is a coefficient that modifies the height of the bands.
vi: Đây là hệ số sẽ thay đổi chiều cao của đỉnh của băng tầng.

en: Draw peaks in the analyzer
vi: Vẽ các đỉnh trong máy phân tích

en: Enable original graphic spectrum
vi: Cho phép hiển thị đồ họa của quang phổ nguyên bản

en: Enable the "flat" spectrum analyzer in the spectrometer.
vi: Cho phép "bằng phẳng" trong chế độ phân tích quang phổ của máy đo.

en: Draw bands in the spectrometer
vi: Vẽ các vạch trên máy quang phổ

en: Draw the base of the bands
vi: Vẽ phần đế của các dải

en: Base pixel radius
vi: Bán kính bằng pixcel gốc

en: Defines radius size in pixels, of base of bands(beginning).
vi: Xác định bán kính tính bằng pixcel, của nguồn của băng tầng(lúc bắt đầu).

en: Spectral sections
vi: Khu vực quang phổ

en: Determines how many sections of spectrum will exist.
vi: Xác định số lượng phần tử của quang phổ sẽ tồn tại.

en: Peak height
vi: Chiều cao đỉnh

en: Total pixel height of the peak items.
vi: Tông cộng chiều cao bằng pixel của các đối tượng ở đỉnh.

en: Peak extra width
vi: Chiều rộng tối đa bổ sung

en: Additions or subtractions of pixels on the peak width.
vi: Thêm hoặc giảm số lượng pixcel ở phần chiều rộng.

en: V-plane color
vi: Màu sắc máy bay chữ V

en: YUV-Color cube shifting across the V-plane ( 0 - 127 ).
vi: YUV-khối lập phương với các màu sắc khác nhau bang ngang hình chữ V (0 đến 127)

en: Visualizer
vi: Tầm nhìn

en: Visualizer filter
vi: Bộ lọc tầm nhìn

en: Spectrum analyser
vi: Phân tích quang phổ

en: Flat Top
vi: Đỉnh phẳng

en: #paste your VLM commands here
vi: #dán các lệnh VLM của bạn vào đây

en: #separate commands with a new line or a semi-colon
vi: #phân tách các lệnh bằng một dòng mới hoặc dấu chấm phẩy

en: Play List
vi: Danh sách phát

en: Output
vi: Xuất dữ liệu

en: Subtitle codec
vi: Codec của phụ đề

en: Output	method
vi: Xuất dữ liệu	phương thức

en: Multiplexer
vi: Bộ ghép kênh

en: Video FPS
vi: Khung hình trên giây video

en: MUX options
vi: Tùy Chọn Ghép Kênh

en: Video scale
vi: Tỉ lệ video

en: Output port
vi: Cổng xuất dữ liệu

en: Output	file
vi: Xuất dữ liệu	tập tin

en: Input media
vi: Dữ liệu đầu vào

en: Error:
vi: Lỗi:

en: Sample ui-state-error style.
vi: Mẫu lỗi trạng thái ui.

en: File name
vi: Tên tập tin

en: Preamp:
vi: Tiền khuếch đại:

en: Row border
vi: Đường viền hàng

en: Column border
vi: Đường viền cột

en: Background
vi: Hình nền

en: Mosaic Tiles
vi: Gạch khảm

en: Playback Rate
vi: Tỉ lệ phát lại

en: Audio Delay
vi: Độ trễ Audio

en: Subtitle Delay
vi: Độ trễ phụ đề

en: Time:
vi: Thời gian:

en: VLC media player - Web Interface
vi: Chương trình VLC - Giao diện web

en: Hide / Show Library
vi: Ẩn/Hiện Thư Viện

en: Hide / Show Viewer
vi: Ẩn/Hiển thị Chế độ xem

en: Manage Streams
vi: Quản lý luồng

en: Track Synchronisation
vi: Đồng bộ hóa Track

en: VLM Batch Commands
vi: Nhóm các lệnh VLM

en: Loop
vi: Lặp lại

en: Empty Playlist
vi: Làm rỗng danh sách

en: Queue Selected
vi: Hàng chờ đã chọn

en: Play Selected
vi: Phát các đối tượng được chọn

en: Refresh List
vi: Tải lại danh sách

en: Loading flowplayer...
vi: Đang tải flowplayer...

en: If nothing appears, check your internet connection.
vi: Nếu không có tín hiệu nào, hãy kiểm tra lại kết nối internet của bạn.

en: VLC can display a QR code linking to the mobile version of the web interface; the web address of the web interface of your VLC media player instance will be transmitted over the internet to the Google Image Charts web service to generate this QR code.
vi: VLC có thể hiển thị mã QR liên kết với phiên bản di động của giao diện web; địa chỉ web của giao diện web của phiên bản trình phát phương tiện VLC của bạn sẽ được truyền qua internet tới dịch vụ web Google Image Charts để tạo mã QR này.

en: Do you want to go ahead with this?
vi: Bạn có muốn tiếp tục với điều này?

en: By creating a stream, the <i>Main Controls</i> will operate the stream instead of the main interface.
vi: Với việc tạo luồng, phần <i>Điều Khiển Chính</i> sẽ tiến hành thao tác với luồng thay vì giao diện chính.

en: The stream will be created using default settings, for more advanced configuration, or to modify the default settings, select the button to the right: <i>Manage Streams</i>
vi: Luồng dữ liệu này sẽ được tạo sử dụng các thiết lập mặc định, để có thể thao tác với các chỉnh sửa nâng cao, hoặc hiệu đính các thiết lập mặc định, chọn nút phía bên phải: <i>Quản lý Luồng</i>

en: Once the stream is created, the <i>Media Viewer</i> window will display the stream.
vi: Một khi luồng dữ liệu đã được tạo <i>Cửa sổ hiển thị</i> sẽ hiển thị ngay chính luồng đó.

en: Volume will be controlled by the player, and not the <i>Main Controls</i>.
vi: Âm lượng sẽ được điều khiển bởi chương trình, không phải <i> Điều khiển chính</i>.

en: The current playing item will be streamed. If there is no currently playing item, the first selected item from the <i>Library</i> will be the subject of the stream.
vi: Các đối tượng hiện đang phát sẽ được phân luồng dữ liệu. Nếu như không có đối tượng nào đang được phát, đối tượng đầu tiên được chọn từ <i>Thư viện</i> sẽ được đưa vào luồng.

en: To stop the stream and resume normal controls, click the <i>Open Stream</i> button again.
vi: Để dừng lại luồng dữ liệu và phát lại bình thường, click nút <i>Mở Luồng</i> một lần nữa.

en: Are you sure you wish to create the stream?
vi: Bạn có chắc muốn tạo luồng dữ liệu?

en: Dialog
vi: Hộp thông báo

en: Form
vi: Mẫu

en: Preset
vi: Phần thiết lập sẵn

en: &Filter:
vi: &Bộ lọc:

en: &Save as...
vi: Lưu d&ưới dạng...

en: Modules Tree
vi: Liệt kê module dạng cây

en: Show extended options
vi: Hiển thị các tùy chọn khác

en: Show &more options
vi: Hiển thị thêm cá&c tùy chọn khác

en: Change the caching for the media
vi: Thay đổi phần bộ nhớ đệm cho các tập tin nhạc/phim

en:  ms
vi:  mili giây

en: Start Time
vi: Thời gian bắt đầu

en: Stop Time
vi: Thời điểm dừng

en: Edit Options
vi: Chỉnh sửa tùy chọn

en: Extra media
vi: Các tập tin khác

en: Complete MRL for VLC internal
vi: Khoảng thời gian chờ của MRL cho VLC

en: Select the file
vi: Chọn tập tin

en: Change the start time for the media
vi: Thay đổi thời gian bắt đầu của tập tin

en: Change the stop time for the media
vi: Thay đổi thời điểm dừng của đa phương tiện

en: Play another media synchronously (extra audio file, ...)
vi: Phát một tập tin đồng bộ khác (bổ sung thêm tập tin audio,...)

en: Capture mode
vi: Chế độ ghi hình

en: Select the capture device type
vi: Chọn loại thiết bị ghi hình

en: Device Selection
vi: Lựa chọn thiết bị

en: Options
vi: Tùy chọn

en: Access advanced options to tweak the device
vi: Truy cập phần Tùy Chọn Nâng Cao để tùy biến thiết bị

en: Advanced options...
vi: Tùy chọn nâng cao....

en: Disc Selection
vi: Chọn đĩa

en: Disable Disc Menus
vi: Vô hiệu hóa bảng chọn của Đĩa

en: No disc menus
vi: Không có bảng chọn của đĩa

en: Disc device
vi: Thiết bị đĩa

en: Starting Position
vi: Địa điểm bắt đầu

en: Audio and Subtitles
vi: Audio và phụ đề

en: Use a sub&title file
vi: Sử dụng tập t&in phụ đề

en: Select the subtitle file
vi: Chọn tập tin phụ đề

en: Choose one or more media file to open
vi: Chọn một hay nhiều tập tin để mở

en: File Selection
vi: Chọn tập tin

en: You can select local files with the following list and buttons.
vi: Bạn có thể chọn các tập tin tại hệ thống hiện tại bằng danh sách và các nút sau.

en: Add...
vi: Thêm...

en: Network Protocol
vi: Giao thức mạng

en: Please enter a network URL:
vi: Điền vào đường dẫn URL:

en: Profile edition
vi: Phiên bản hồ sơ

en: Features
vi: Tính năng

en: Streamable
vi: Có thể phân luồng

en: Chapters
vi: Chương

en: Menus
vi: Bảng chọn

en: Same as source
vi: Giống như nguồn

en:  fps
vi:  khung hình mỗi giây

en: Custom options
vi: Chỉnh sửa Tùy Chọn

en: Not Used
vi: Không được sử dụng

en:  kb/s
vi:  kb/giây

en: Encoding parameters
vi: Thông số mã hóa

en: Frame size
vi: Kích thước khung hình

en: px
vi: điểm ảnh

en: Set up media sources to stream
vi: Thiết lập nguồn dữ liệu được phân luồng

en: Destination Setup
vi: Cài đặt đích đến của dữ liệu

en: Select destinations to stream to
vi: Chọn lựa điểm để phân luồng dữ liệu đến

en: Add destinations following the streaming methods you need. Be sure to check with transcoding that the format is compatible with the method used.
vi: Thêm vào đích đến các phương pháp phân luồng nếu bạn thấy cần thiết. Hãy lưu ý rằng việc kiểm tra chuyển đổi mã tương thich với loại định dạng mà phương thức đó sử dụng.

en: New destination
vi: Đích đến mớii

en: Display locally
vi: Hiển thị hệ thống hiện tại

en: Transcoding Options
vi: Tùy chọn Chuyển Mã

en: Select and choose transcoding options
vi: Lựa chọn các tùy chọn về chuyển mã tín hiệu và dữ liệu

en: Activate Transcoding
vi: Kích hoạt việc chuyển mã

en: Option Setup
vi: Thiết Chỉnh Tùy Chọn

en: Set up any additional options for streaming
vi: Thiết chỉnh các tùy chọn bổ sung đối với các luồng dữ liệu

en: Miscellaneous Options
vi: Tổng hợp tùy chọn

en: Stream all elementary streams
vi: Phân luồng tất cả các luồng sơ cấp

en: Generated stream output string
vi: Tạo các chuỗi của luồng xuất ra

en: Output module:
vi: Module xuất dữ liệu:

en: Use S/PDIF when available
vi: Sử dụng S/PDIF khi có thể

en: Effects
vi: Hiệu ứng

en: Visualization:
vi: Hiêu ứng:

en: Enable Time-Stretching audio
vi: Bật chế độ giãn thời gian với audio

en: Replay gain mode:
vi: Chế độ phát lại:

en: Normalize volume to:
vi: Bình thường hóa âm lượng đến khoảng:

en: Tracks
vi: Track

en: Preferred audio language:
vi: Ngôn ngữ Audio ưa thích:

en: Password:
vi: Mật khẩu:

en: Username:
vi: Tên người dùng:

en: Submit played tracks stats to Last.fm
vi: Đăng tải các track được phát gần đây lên Last.fm

en: Codecs
vi: Codec

en: x264 profile and level selection
vi: hồ sơ dạng x264 và mức độ lựa chọn

en: Hardware-accelerated decoding
vi: Bộ giải mã cho phần tăng tốc phần cứng

en: Video quality post-processing level
vi: Cấp độ video tiền xử lý

en: Skip H.264 in-loop deblocking filter
vi: Bỏ qua bộ lọc trong chế độ lọc H.264

en: x264 preset and tuning selection
vi: lựa chọn cài đặt và điều chỉnh x264

en: Optical drive
vi: Ổ đĩa quang

en: Default optical device
vi: Thiết bị ổ đĩa quang mặc định

en: Damaged or incomplete AVI file
vi: Tập tin AVI bị lỗi hoặc chưa hoàn thiện

en: HTTP (default)
vi: HTTP (mặc định)

en: RTP over RTSP (TCP)
vi: Sử dụng RTP thay cho RTSP (TCP)

en: Live555 stream transport
vi: Truyền tải luồng dữ liệu dạng Live555

en: Default caching policy
vi: Chính sách đối với bộ nhớ đệm theo mặc định

en: Menus language:
vi: Ngôn ngữ bảng chọn:

en: Look and feel
vi: Giao diện trực quan

en: Use custom skin
vi: Sử dụng giao diện tự chọn

en: This is VLC's default interface, with a native look and feel.
vi: Đây là giao diện mặc định của VLC, hoàn toàn đơn giản và dễ dàng thao tác.

en: Use native style
vi: Sử dụng giao diện mặc định

en: Resize interface to video size
vi: Chỉnh kích thước của giao diện theo kích thước video

en: Show controls in full screen mode
vi: Hiển thị thanh điều khiển trong chế độ toàn màn hình

en: Pause playback when minimized
vi: Dừng việc phát lại khi thu nhỏ VLC

en: Show media change popup:
vi: Hiển thị cửa sổ thông báo về việc thay đổi tập tin phát:

en: Start in minimal view mode
vi: Khởi động VLC trong chế độ hiển thị thu nhỏ

en: Force window style:
vi: Buộc kiểu màn hình:

en: Integrate video in interface
vi: Hợp nhất video trong giao diện

en: Show systray icon
vi: Hiển thị biểu tượng ở thanh hệ thống

en: Auto raising the interface:
vi: Tự động nâng cao giao diện:

en: Skin resource file:
vi: Tập tin tài nguyên giao diện:

en: Playlist and Instances
vi: Danh sách và các tiến trình

en: Pause on the last frame of a video
vi: Tạm dừng khung hình cuối cùng của video

en: Allow only one instance
vi: Chỉ cho phép một tiến trình

en: Activate updates notifier
vi: Kích hoạt thông báo về cập nhật chương trình

en: Every
vi: Mỗi

en: Save recently played items
vi: Lưu các tập tin được mở gần đây

en: Separate words by | (without space)
vi: Các từ cách biệt bởi | (không có khoảng trắng)

en: Operating System Integration
vi: Quản lý các loại tập tin được mở bởi VLC

en: File extensions association
vi: Các loại tập tin được mở bởi VLC

en: Set up associations...
vi: Chỉnh sửa các loại tập tin được mở bởi VLC...

en: Enable On Screen Display (OSD)
vi: Bật tính năng Hiển Thị Trên Màn Hình (OSD)

en: Show media title on video start
vi: Hiển thị tiêu đề của tập tin khi video được mở

en: Enable subtitles
vi: Hiển thị tiêu đề

en: Subtitle Language
vi: Ngôn ngữ phụ đề

en: Default encoding
vi: Mã hóa mặc định

en: Subtitle effects
vi: Hiệu ứng phụ đề

en: Add a shadow
vi: Thêm phần đổ bóng

en:  px
vi:  pixel

en: Add a background
vi: Thêm phần nền

en: Accelerated video output (Overlay)
vi: Tăng tốc việc xuất video (Overlay)

en: Deinterlacing
vi: Chống quét mành

en: Force Aspect Ratio
vi: Bắt buộc tỉ lệ bề mặt

en: vlc-snap
vi: chụp hình vlc

en: Stuff
vi: Việc

en: Edit settings
vi: Thiết lập chỉnh sửa

en: Control
vi: Điều khiển

en: Run manually
vi: Chạy do người điều khiển

en: Setup schedule
vi: Thiết lập thời khóa biểu

en: Run on schedule
vi: Chạy theo Thời Khóa Biểu

en: Status
vi: Trạng thái

en: Prev
vi: Lùi

en: Add Input
vi: Thêm dữ liệu nhập

en: Edit Input
vi: Sửa nhập dữ liệu

en: Clear List
vi: Xóa danh sách

en: Check for VLC updates
vi: Kiểm tra việc cập nhật phiên bản mới của VLC

en: Launching an update request...
vi: Đang kết nối với yêu cầu cập nhật...

en: Do you want to download it?
vi: Bạn có muốn tải về phiên bản cập nhật mới này không?

en: Essential
vi: Cần thiết

en: Negate colors
vi: Màu phủ định

en: Colors
vi: Màu sắc

en: Interactive Zoom
vi: Phóng lớn

en: Angle
vi: Góc

en: full
vi: đầy đủ

en: none
vi: không

en: Logo erase
vi: Xóa logo

en: Mask
vi: Mặt nạ

en: Mirror
vi: Gương

en: Motion detect
vi: Xác định chuyển động

en: Spatial blur
vi: Mờ không gian

en: Anti-Flickering
vi: Chống nhấp nháy

en: Soften
vi: Làm mềm

en: Denoiser
vi: Bộ khử nhiễu

en: Spatial luma strength
vi: Độ sáng không gian

en: Temporal luma strength
vi: Độ sáng tạm thời

en: Spatial chroma strength
vi: Cường độ sắc độ không gian

en: Temporal chroma strength
vi: Cường độ sắc độ tạm thời

en: VLM configurator
vi: Hiệu chỉnh VLC

en: Media Manager Edition
vi: Phiên bản quản lý đa phương tiện

en: Name:
vi: Tên:

en: Input:
vi: Nhập vào:

en: Select Input
vi: Chọn nhập dữ liệu

en: Output:
vi: Xuất ra:

en: Select Output
vi: Chọn xuất dữ liệu

en: Time Control
vi: Điều khiển thời gian

en: Mux Control
vi: Điều khiển Ghép kênh

en: Muxer:
vi: Ghép kênh:

en: Media Manager List
vi: Danh sách quản lý tập tin
