nautilus HEAD - en to ar translation catalogue (68 entries)

en: Visualize ZFS snapshots timeline
ar: عرض توقيت أخذ صورة ZFS

en: Browse computers and files on your local network
ar: تصفح الكمبيوترات والملفات ضمن شبكتك المحلية

en: Computer
ar: كمبيوتر

note: Translators: please note this can choose the size. e.g. "Sans 15". Please do not change "Sans", only change the size if you need to. In
en: Sans Book 10
ar: دون الكتاب 10

en: Restore information
ar: إستعادة المعلومات

en: Restore information of the file.
ar: إستعادة معلومات الملف

en: different date, same size as latest version
ar: بيانات مختلفة, نفس الحجم مثل أخر إصدار

en: different date, smaller than latest version
ar: بيانات مختلفة, أصغر من أخر إصدار

en: different date, bigger than latest version
ar: بيانات مختلفة, أكبر من أخر أصدار

en: identical to latest version
ar: مطابق لأحدث إصدار

en: not present in latest version
ar: غير موجودة في الإصدار الأخير

en: no other version
ar: ولا نسخة أخرى

en: other versions
ar: نسخة أخرى

en: other version
ar: نسخة أخرى

en: present in latest version
ar: موجود ضمن الإصدار الأخير

en: no version
ar: ولا إصدار

en: versions
ar: إصدار

en: version
ar: إصدار

en: Unknown
ar: غير معروف

en: Sorry, This is a restricted application which you may not run.
ar: أسف, هذا تطبيق محجوب الذي قد لا يعمل.

en: Restricted Application
ar: تطبيق محجوب

en: Sorry, this command requires a terminal
ar: أسف, هذا الأمر يتطلب واجهة موجه الاوامر Terminal.

en: Terminal access is restricted.
ar: الدخول الى موجه الأوامر Terminal محجوب

en: Today at %H:%M
ar: اليوم  %H:%M

en: Yesterday at %H:%M
ar: البارحة  %H:%M

en: There was an error displaying help.
ar: هناك خطأ حدث ضمن عرض المساعدة

en: Resolution
ar: قياسات

note: label, accelerator name, stock id, label
en: _Help
ar: _مساعدة

note: tooltip
en: About Sun Java Desktop System
ar: حول نظام Sun Java Desktop

note: label, accelerator
en: Run Application...
ar: تشغيل التطبيق...

note: tooltip
en: Run an application by typing a command or choosing from a list
ar: تشغيل التطبيق بكتابة الأمر أو إختياره من القائمة

note: label, accelerator
en: Desktop A_ppearance...
ar: مظهر_ سطح المكتب

note: label, accelerator
en: Screen _Resolution...
ar: قياسات_ الشاشة

note: tooltip
en: Show a window that lets you set your desktop screen resolution
ar: إظهار النافذة التي تسمح لك بتطبيق قياسات سطح المكتب

note: name, stock id label, accelerator
en: Restore to Desktop
ar: العودة الى سطح المكتب

note: tooltip
en: Move each selected item to the Desktop
ar: نقل كل العناصر المحتارة الى سطح المكتب

note: name, stock id label, accelerator
en: View versions
ar: عرض الإصدار

note: tooltip
en: View the versions of this file available in ZFS snapshots
ar: عرض إصدار هذا الملف المتوفر ضمن الصورة المأخوذة من ZFS

note: name, stock id label, accelerator
en: Snapshot now
ar: أخذ صورة الأن

note: tooltip
en: Take a ZFS snapshot of this directory now
ar: اخذ صورة من ZFS من هذا المجلد الأن

en: No versions
ar: لا إصدار

en: Explore versions
ar: تصفح الإصدارات

en: Scanning for versions
ar: السحب من أجل الإصدارات

en: File Label:
ar: علامة الملف:

en: F_ind Files
ar: إيجاد_ الملفات

note: name, stock id, label
en: Find files, folders, and documents on your computer
ar: إيجاد الملفات, مجلدات, والمستندات ضمن الكمبيوتر

note: name, stock id, label
en: Find files, folders, and documents
ar: إيجاد الملفات, مجلدات, والمستندات

note: name, stock id label, accelerator
en: _Desktop
ar: _سطح المكتب

note: label, accelerator tooltip
en: Go to the Desktop
ar: الذهاب الى سطح المكتب

note: name, stockid name, stock id label, accelerator
en: _Computer
ar: _الكمبيوتر

note: label, accelerator
en: Go to the computer location
ar: الذهاب الى مسار الكمبيوتر

note: name, stock id label, accelerator
en: File _System
ar: ملفات _النظام

note: label, accelerator tooltip
en: Go to the file system
ar: الذهاب الى ملفات النظام

note: name, stockid name, stock id label, accelerator
en: _Network
ar: _الشبكة

note: label, accelerator
en: Go to the network location
ar: الذهاب الى مسار الشبكة

note: name, stock id label, accelerator
en: T_emplates
ar: نماذج_

note: label, accelerator
en: Go to the templates folder
ar: الذهاب الى مجلد النماذج

note: name, stock id label, accelerator
en: R_estore
ar: إستعادة_

note: tooltip
en: Browse the current location snapshot history
ar: تصفح المسار المحلي للصور المأخوذة وتاريخها

en: snapshot | snapshots
ar[0]: أخذ صورة
ar[1]: أخذ صور

en: updating
ar: تحديث

en: Details : snapshot taken %s currently using %s
ar: تفاصيل : أخذ قد تم %s الإستعمال الحالي %s

en: Now
ar: الأن

en: No initialized
ar: غير مهيأ

en: Delete this snapshot
ar: حذف هذه الصورة

en: Take a zfs snapshot of this directory now
ar: أخذ صورة لنظام ZFS صمن هذا المجلد الأن

en: Oldest
ar: الأقدم

en: Close Time Slider and return to original directory
ar: إغلاق برنامج شريط الوقت والعودة للحالة الطبيعية للمجلد
