nautilus HEAD - en to ja translation catalogue (59 entries)

en: Restore information
ja: 情報の復元

en: Restore information of the file.
ja: ファイルの情報を復元します。

en: different date, same size as latest version
ja: 異なる日付、最新バージョンと同じサイズ

en: different date, smaller than latest version
ja: 異なる日付、最新バージョンより小さい

en: different date, bigger than latest version
ja: 異なる日付、最新バージョンより大きい

en: identical to latest version
ja: 最新バージョンと同じ

en: not present in latest version
ja: 最新バージョンに存在しない

en: no other version
ja: ほかのバージョンはありません

en: other versions
ja: ほかのバージョン

en: other version
ja: ほかのバージョン

en: present in latest version
ja: 最新バージョンに存在する

en: no version
ja: バージョンなし

en: versions
ja: バージョン

en: version
ja: バージョン

en: Computer
ja: コンピュータ

en: Unknown
ja: 不明

en: Sorry, This is a restricted application which you may not run.
ja: このアプリケーションは制限付きなので、実行できません。

en: Restricted Application
ja: 制限されるアプリケーション

en: Sorry, this command requires a terminal
ja: このコマンドを実行するには端末エミュレータが必要です

en: Terminal access is restricted.
ja: 端末アクセスは制限されています。

en: Browse computers and files on your local network
ja: ローカルネットワーク上のコンピュータとファイルを参照します

en: There was an error displaying help.
ja: ヘルプを表示する際にエラーが発生しました。

en: Resolution
ja: 解像度

note: label, accelerator name, stock id, label
en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

note: tooltip
en: About Sun Java Desktop System
ja: Java Desktop System について

note: label, accelerator
en: Run Application...
ja: アプリケーションの実行...

note: tooltip
en: Run an application by typing a command or choosing from a list
ja: コマンドを入力するか、またはリストから選択することによってアプリケーションを実行します

note: label, accelerator
en: Desktop A_ppearance...
ja: デスクトップの外観(_P)...

note: label, accelerator
en: Screen _Resolution...
ja: 画面の解像度(_R)...

note: tooltip
en: Show a window that lets you set your desktop screen resolution
ja: デスクトップの画面の解像度を設定させるウィンドウを表示します

note: name, stock id label, accelerator
en: Restore to Desktop
ja: デスクトップに復元します

note: tooltip
en: Move each selected item to the Desktop
ja: 各選択項目をデスクトップに移動します

note: name, stock id label, accelerator
en: View versions
ja: バージョンの表示

note: tooltip
en: View the versions of this file available in ZFS snapshots
ja: ZFS スナップショットで使用可能なこのファイルのバージョンを表示する

note: name, stock id label, accelerator
en: Snapshot now
ja: 今すぐスナップショット

note: tooltip
en: Take a ZFS snapshot of this directory now
ja: 今すぐこのディレクトリの ZFS スナップショットを取得する

note: name, stock id, label name, stock id label, accelerator
en: _Desktop
ja: デスクトップ(_D)

en: No versions
ja: バージョンはありません

en: Explore versions
ja: バージョンの調査

en: Scanning for versions
ja: バージョンのスキャン

en: File Label:
ja: ファイルラベル:

en: Visualize ZFS snapshots timeline
ja: ZFS スナップショットのスケジュールを視覚化する

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: F_ind Files
ja: ファイルの検索(_I)

note: name, stock id, label
en: Find files, folders, and documents
ja: ファイル、フォルダまたはドキュメントを検索する

note: label, accelerator tooltip
en: Go to the Desktop
ja: デスクトップに移動します

note: name, stockid name, stock id label, accelerator
en: _Computer
ja: コンピュータ(_C)

note: label, accelerator
en: Go to the computer location
ja: コンピュータの場所に移動します

note: name, stock id label, accelerator
en: File _System
ja: ファイルシステム(_S)

note: label, accelerator tooltip
en: Go to the file system
ja: ファイルシステムに移動します

note: name, stockid name, stock id label, accelerator
en: _Network
ja: ネットワーク(_N)

note: label, accelerator
en: Go to the network location
ja: ネットワークの場所に移動します

note: name, stock id label, accelerator
en: T_emplates
ja: テンプレート(_E)

note: label, accelerator
en: Go to the templates folder
ja: テンプレートフォルダに移動します

note: name, stock id label, accelerator
en: R_estore
ja: 復元(_E)

note: tooltip
en: Browse the current location snapshot history
ja: 現在の場所のスナップショット履歴を参照します

en: Delete this snapshot
ja: このスナップショットを削除する

en: Take a zfs snapshot of this directory now
ja: 今すぐこのディレクトリの zfs スナップショットを取得する

en: Close Time Slider and return to original directory
ja: タイムスライダを閉じて、元のディレクトリに戻ります

en: snapshot | snapshots
ja[0]: スナップショット
ja[1]: スナップショット
